dialect - en to kmr translation catalogue (190 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
kmr: Devok

en: Translate between languages
kmr: Di navbera zimanan de wergerîne

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
kmr: translate;translation; wergerîne; werger;

en: A translation app for GNOME.
kmr: Ji bo GNOME-ê sepana wergerê.

en: Features:
kmr: Taybetî:

en: Translation based on Google Translate
kmr: Werger li ser bingeha Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
kmr: Wergera li ser bingeha API ya LibreTranslate, dihêle ku tu karibî her mînaka serhêlî bi kar bînî

en: Translation based on Lingva Translate API
kmr: Werger li ser bingeha API ya Lingva Translate

en: Text to speech
kmr: Ji nivîsê bo deng

en: Translation history
kmr: Dîroka wergerê

en: Automatic language detection
kmr: Vedîtina zimên a xweberî

en: Clipboard buttons
kmr: Bişkokên tûrikê

en: The Dialect Authors
kmr: Afirînerên Dialect-ê

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
kmr: Mafê jêgirtinê 2020-2021 Afirînerên Zaravayan

en: GitHub page
kmr: Rûpela Github-ê

en: Behavior
kmr: Tevger

en: Live Translation
kmr: Wergera jîndar

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
kmr: Hişyarî: Dibe ku navnîşana te ya IP-yê ji ber xerabkariyê were astengkirin.

en: Show Translations in Desktop Search
kmr: Wergerê di lêgerîna sermaseyê de nîşan bide

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
kmr: Hişyarî: Hemû lêgerînên sermaseyê wê ji rajekara wergerê re bêne şandin

en: Translation Shortcut
kmr: Kurteriya Wergerê

en: The unselected choice will be used for line break.
kmr: Vebijêrka hilnebijartî ji bo dawiya risteyê were bikaranîn.

en: Default to Auto
kmr: Bi berdestî wekî xweber e

en: Use "Auto" as the default language
kmr: "Xweberî"yê bi kar bîne wekî zimanê berdest

en: Translator
kmr: Wergêr

en: Choose from the available translation services.
kmr: Ji nav servîsên wergerê yên lihevhatî hilbijêre.

en: Translator Instance
kmr: Mînaka wergêriyê

en: Enter a translation service URL.
kmr: URL-ya servîsekê wergeriyê binivîse.

en: Edit
kmr: Serrast bike

en: Reset to default
kmr: Yên berdest bîne

en: Save
kmr: Tomar bike

en: API Key
kmr: Kilîta API

en: Enter an API key for the translation service.
kmr: Kilîteke API ji bo rajekarê wergerê têxe.

en: Text-to-Speech
kmr: Ji nivîsê bo dengê

en: Use Google for TTS.
kmr: Ji bo "ji nivîsê bo dengê" Google-ê bi kar bîne.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
kmr: Wergêr

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
kmr: Wergerîne

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
kmr: Zimên biguherîne

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
kmr: Nivîsara jêderê paqij bike

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
kmr: Wergerê jê bigire

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
kmr: Bilêvkirinê nîşan bide

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
kmr: Ji nivîsê bo dengê

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
kmr: Guh bidin nivîsa jêder

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
kmr: Guhdarî wergerê bike

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
kmr: Rêgeh

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
kmr: Vegere dîrokê

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
kmr: Di dîrokê de pêş de biçin

[ctx: shortcuts window]
en: General
kmr: Giştî

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
kmr: Tercîh

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
kmr: Kurteriyên Klavyeyê

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
kmr: Derkeve

en: Show Pronunciation
kmr: Bilêvkirinê rê bide

en: Preferences
kmr: Tercîh

en: Keyboard Shortcuts
kmr: Kurteriyên Klavyeyê

en: About Dialect
kmr: Li ser Dialect-ê

en: Loading…
kmr: Tê barkirin…

en: Retry
kmr: Ji nû be biceribîne

en: Open Preferences
kmr: Hevyazn veke

en: Remove Key and Retry
kmr: Kilîtê rake û dîsa binêre

en: Switch languages
kmr: Zimên biguherîne

en: Previous translation
kmr: Wergera berê

en: Next translation
kmr: Wergera dawiyê

en: Clear
kmr: Pak bike

en: Paste
kmr: Pêve bike

en: Listen
kmr: Guhdarî bike

en: Translate
kmr: Wergerîne

en: Translating…
kmr: Tê wergerandin…

en: Could not translate the text
kmr: Nivîs nehate wergerandin

en: Copy
kmr: Jê bigire

en: Suggest Translation
kmr: Wergerê pêşniyar bike

en: Cancel
kmr: Têk bibe

en: Search Languages…
kmr: Li Zimanan Bigere…

en: Follow system style
kmr: Awaya pergalê bişopîne

en: Light style
kmr: Awaya Ron

en: Dark style
kmr: Awaya Tarî

en: Not a valid {backend} instance
kmr: Ne mînaka derbasdar a {backend} e

en: Not a valid {backend} API key
kmr: Ne kilîteke API {backend} a derbasdar e

en: A network issue has occured. Retry?
kmr: Pirsgirêka torê pêk hat. Bila dîsa bê ceribandin?

en: Auto
kmr: Xweberî

en: Did you mean:
kmr: Te xwest vê bibêjî:

en: Afrikaans
kmr: afrîkansî

en: Albanian
kmr: elbanî

en: Amharic
kmr: amharî

en: Arabic
kmr: erebî

en: Armenian
kmr: ermenî

en: Azerbaijani
kmr: Ezerî

en: Basque
kmr: Baskî

en: Belarusian
kmr: belarusî

en: Bengali
kmr: bengalî

en: Bosnian
kmr: bosnî

en: Bulgarian
kmr: bulgarî

en: Catalan
kmr: katalanî

en: Cebuano
kmr: sebwanoyî

en: Chichewa
kmr: ny

en: Chinese
kmr: zh

en: Chinese (Simplified)
kmr: zh (Hans)

en: Chinese (Traditional)
kmr: zh (Hant)

en: Corsican
kmr: korsîkayî

en: Croatian
kmr: xirwatî

en: Czech
kmr: çekî

en: Danish
kmr: danmarkî

en: Dutch
kmr: holendî

en: English
kmr: îngilîzî

en: Esperanto
kmr: esperantoyî

en: Estonian
kmr: estonî

en: Filipino
kmr: Filipince

en: Finnish
kmr: fînî

en: French
kmr: frensî

en: Frisian
kmr: frîsî

en: Galician
kmr: galîsî

en: Georgian
kmr: gurcî

en: German
kmr: elmanî

en: Greek
kmr: yewnanî

en: Gujarati
kmr: gujaratî

en: Haitian Creole
kmr: haîtî

en: Hausa
kmr: hawsayî

en: Hawaiian
kmr: hawayî

en: Hebrew
kmr: îbranî

en: Hindi
kmr: hindî

en: Hmong
kmr: hmn

en: Hungarian
kmr: mecarî

en: Icelandic
kmr: îzlendî

en: Igbo
kmr: îgboyî

en: Indonesian
kmr: indonezî

en: Irish
kmr: îrî

en: Italian
kmr: îtalî

en: Japanese
kmr: japonî

en: Javanese
kmr: Cava Dili

en: Kannada
kmr: kannadayî

en: Kazakh
kmr: qazaxî

en: Khmer
kmr: ximêrî

en: Kinyarwanda
kmr: kînyariwandayî

en: Korean
kmr: koreyî

en: Kurdish (Kurmanji)
kmr: kurdî

en: Kyrgyz
kmr: kirgizî

en: Lao
kmr: lawsî

en: Latin
kmr: la

en: Latvian
kmr: latviyayî

en: Lithuanian
kmr: lîtwanî

en: Luxembourgish
kmr: luksembûrgî

en: Macedonian
kmr: makedonî

en: Malagasy
kmr: malagasî

en: Malay
kmr: malezî

en: Malayalam
kmr: malayalamî

en: Maltese
kmr: maltayî

en: Maori
kmr: maorî

en: Marathi
kmr: maratî

en: Mongolian
kmr: mongolî

en: Myanmar (Burmese)
kmr: burmayî

en: Nepali
kmr: nepalî

en: Norwegian
kmr: no

en: Odia (Oriya)
kmr: oriyayî

en: Pashto
kmr: peştûyî

en: Persian
kmr: farisî

en: Polish
kmr: polonî

en: Portuguese
kmr: portugalî

en: Punjabi
kmr: puncabî

en: Romanian
kmr: romanî

en: Russian
kmr: rusî

en: Samoan
kmr: samoayî

en: Scots Gaelic
kmr: gaelîka skotî

en: Serbian
kmr: sirbî

en: Sesotho
kmr: sotoyiya başûr

en: Shona
kmr: şonayî

en: Sindhi
kmr: sindhî

en: Sinhala
kmr: kîngalî

en: Slovak
kmr: slovakî

en: Slovenian
kmr: slovenî

en: Somali
kmr: somalî

en: Spanish
kmr: spanî

en: Sundanese
kmr: sundanî

en: Swahili
kmr: swahîlî

en: Swedish
kmr: swêdî

en: Tajik
kmr: tacikî

en: Tamil
kmr: tamîlî

en: Tatar
kmr: teterî

en: Telugu
kmr: telûgûyî

en: Thai
kmr: tayî

en: Turkish
kmr: tirkî

en: Turkmen
kmr: tirkmenî

en: Ukrainian
kmr: ukraynî

en: Urdu
kmr: urdûyî

en: Uyghur
kmr: oygurî

en: Uzbek
kmr: ozbekî

en: Vietnamese
kmr: viyetnamî

en: Welsh
kmr: weylsî

en: Xhosa
kmr: xosayî

en: Yiddish
kmr: yidîşî

en: Yoruba
kmr: yorubayî

en: Zulu
kmr: zuluyî
