dialect - en to nb_NO translation catalogue (206 entries)

en: Translate between languages
nb_NO: Oversett mellom forskjellige språk

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
nb_NO: oversett;oversettelse;

en: A translation app for GNOME.
nb_NO: Et oversettelsesprogram for GNOME.

en: Features:
nb_NO: Funksjoner:

en: Translation based on Google Translate
nb_NO: Oversettelse basert på Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
nb_NO: Oversettelse basert LibreTranslate API-et, noe som tillater deg å bruke hvilken som helst instans

en: Translation based on Lingva Translate API
nb_NO: Oversettelse basert på Lingva Translate API-et

en: Text to speech
nb_NO: Tekst-til-tale

en: Translation history
nb_NO: Oversettelseshistorikk

en: Automatic language detection
nb_NO: Automatisk språkgjenkjennelse

en: Clipboard buttons
nb_NO: Utklippstavle-knapper

en: The Dialect Authors
nb_NO: Dialect-utviklerne

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
nb_NO: Opphavsrett 2020–2022, Dialect-utviklerne

en: GitHub page
nb_NO: GitHub-side

en: Behavior
nb_NO: Oppførsel

en: Live Translation
nb_NO: Sanntidsoversettelse

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
nb_NO: Advarsel: IP-adressen din kan bli bannlyst for API-misbruk.

en: Show Translations in Desktop Search
nb_NO: Vis oversettelser i skrivebordssøk

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
nb_NO: Advarsel: Alle skrivebordssøk vil bli sendt til oversettelsestjenesten

en: Translation Shortcut
nb_NO: Oversettelsessnarvei

en: The unselected choice will be used for line break.
nb_NO: Uvalgt alternativ vil bli brukt for linjeskift.

en: Default to Auto
nb_NO: Auto som forvalg

en: Use "Auto" as the default language
nb_NO: Bruk «Auto» som forvalgt språk

en: Translator
nb_NO: Oversetter

en: Choose from the available translation services.
nb_NO: Velg mellom forskjellige oversettelsestjenester.

en: Translator Instance
nb_NO: Oversettelsesinstans

en: Enter a translation service URL.
nb_NO: Angi nettadressen til oversettelsestjenesten.

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Reset to default
nb_NO: Tilbakestill til forvalg

en: Save
nb_NO: Lagre

en: API Key
nb_NO: API-nøkkel

en: Enter an API key for the translation service.
nb_NO: Angi API-nøkkelen til oversettelsestjenesten.

en: Text-to-Speech
nb_NO: Tekst-til-tale

en: Use Google for TTS.
nb_NO: Bruk Google for talesyntese.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
nb_NO: Oversetter

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
nb_NO: Oversett

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
nb_NO: Bytt språkene

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
nb_NO: Tøm kildetekst

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
nb_NO: Kopier oversettelse

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
nb_NO: Vis uttale

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
nb_NO: Tekst-til-tale

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
nb_NO: Lytt til kildeteksten

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
nb_NO: Lytt til oversettelsen

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
nb_NO: Navigasjon

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
nb_NO: Gå tilbake i historikken

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
nb_NO: Gå forover i historikken

[ctx: shortcuts window]
en: General
nb_NO: Generelt

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
nb_NO: Innstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
nb_NO: Snarveier

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
nb_NO: Avslutt

en: Show Pronunciation
nb_NO: Vis uttale

en: Preferences
nb_NO: Innstillinger

en: Keyboard Shortcuts
nb_NO: Tastatursnarveier

en: About Dialect
nb_NO: Om Dialect

en: Loading…
nb_NO: Laster inn …

en: Retry
nb_NO: Prøv igjen

en: Open Preferences
nb_NO: Åpne innstillingene

en: Remove Key and Retry
nb_NO: Fjern nøkkel og prøv på ny

en: Switch languages
nb_NO: Bytt språkene

en: Previous translation
nb_NO: Forrige oversettelse

en: Next translation
nb_NO: Neste oversettelse

en: Clear
nb_NO: Tøm

en: Paste
nb_NO: Lim inn

en: Listen
nb_NO: Lytt

en: Translate
nb_NO: Oversett

en: Translating…
nb_NO: Oversetter …

en: Could not translate the text
nb_NO: Kunne ikke oversette teksten

en: Copy
nb_NO: Kopier

en: Suggest Translation
nb_NO: Foreslå oversettelse

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Search Languages…
nb_NO: Søk etter språk…

en: Follow system style
nb_NO: Følg systeminnstillingene

en: Light style
nb_NO: Lys stil

en: Dark style
nb_NO: Mørk stil

en: Not a valid {backend} instance
nb_NO: Ikke en gyldig {backend}-instans

en: Not a valid {backend} API key
nb_NO: Ugyldig {backend}-API-nøkkel

en: The provided API key is invalid
nb_NO: Den angitte API-nøkkelen er ugyldig

en: Please set a valid API key in the preferences.
nb_NO: Sett en gyldig API-nøkkel i innstillingene.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
nb_NO: Sett en gyldig API-nøkkel eller skru av API-nøkkelen i innstillingene.

en: API key is required to use the service
nb_NO: API-nøkkel kreves for å kunne bruke tjenesten

en: Please set an API key in the preferences.
nb_NO: Sett en API-nøkkel i innstillingene.

en: Failed loading the translation service
nb_NO: Kunne ikke laste inn oversettelsestjenesten

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
nb_NO: Innrapporter dette i Dialect-feilsporeren dersom problemet vedvarer.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
nb_NO: Kunne ikke laste inn «{url}». Sjekk at instanseadressen er gyldig eller innrapporter dette i Dialect-feilsporeren dersom problemet vedvarer.

en: Couldn’t connect to the translation service
nb_NO: Klarte ikke å koble til oversettelsestjenesten

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
nb_NO: Klarer ikke å koble til tjeneren. Sjekk om du har nettverksproblemer.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
nb_NO: Klarer ikke å koble opp til {service}-instansen «{url}».
    Sjekk om du har nettverksproblemer og at adressen er riktig.

en: A network issue has occured. Retry?
nb_NO: Problemer med nettverket. Prøv igjen?

en: A network issue has occured. Please try again.
nb_NO: Et nettverksproblem har oppstått. Prøv igjen.

en: Auto
nb_NO: Automatisk

en: New translation has been suggested!
nb_NO: Ny oversettelse foreslått.

en: Suggestion failed.
nb_NO: Forslag mislyktes.

en: {} characters limit reached!
nb_NO: Tegngrense på {} tegn nådd.

en: Did you mean:
nb_NO: Mente du:

en: Translation failed, check for network issues
nb_NO: Oversettelsen mislyktes. Sjekk om du har nettverksproblemer.

en: Translation failed
nb_NO: Oversettelsen mislyktes

en: Afrikaans
nb_NO: afrikaans

en: Albanian
nb_NO: albansk

en: Amharic
nb_NO: amharisk

en: Arabic
nb_NO: arabisk

en: Armenian
nb_NO: armensk

en: Azerbaijani
nb_NO: aserbajdsjansk

en: Basque
nb_NO: baskisk

en: Belarusian
nb_NO: hviterussisk

en: Bengali
nb_NO: bengali

en: Bosnian
nb_NO: bosnisk

en: Bulgarian
nb_NO: bulgarsk

en: Catalan
nb_NO: katalansk

en: Cebuano
nb_NO: cebuansk

en: Chichewa
nb_NO: nyanja

en: Chinese
nb_NO: kinesisk

en: Chinese (Simplified)
nb_NO: forenklet kinesisk

en: Chinese (Traditional)
nb_NO: tradisjonell kinesisk

en: Corsican
nb_NO: korsikansk

en: Croatian
nb_NO: kroatisk

en: Czech
nb_NO: tsjekkisk

en: Danish
nb_NO: dansk

en: Dutch
nb_NO: nederlandsk

en: English
nb_NO: engelsk

en: Esperanto
nb_NO: esperanto

en: Estonian
nb_NO: estisk

en: Filipino
nb_NO: tagalog

en: Finnish
nb_NO: finsk

en: French
nb_NO: fransk

en: Frisian
nb_NO: vestfrisisk

en: Galician
nb_NO: galisisk

en: Georgian
nb_NO: georgisk

en: German
nb_NO: tysk

en: Greek
nb_NO: gresk

en: Gujarati
nb_NO: gujarati

en: Haitian Creole
nb_NO: haitisk

en: Hausa
nb_NO: hausa

en: Hawaiian
nb_NO: hawaiisk

en: Hebrew
nb_NO: hebraisk

en: Hindi
nb_NO: hindi

en: Hmong
nb_NO: hmong

en: Hungarian
nb_NO: ungarsk

en: Icelandic
nb_NO: islandsk

en: Igbo
nb_NO: ibo

en: Indonesian
nb_NO: indonesisk

en: Irish
nb_NO: irsk

en: Italian
nb_NO: italiensk

en: Japanese
nb_NO: japansk

en: Javanese
nb_NO: javanesisk

en: Kannada
nb_NO: kannada

en: Kazakh
nb_NO: kasakhisk

en: Khmer
nb_NO: khmer

en: Kinyarwanda
nb_NO: kinyarwanda

en: Korean
nb_NO: koreansk

en: Kurdish (Kurmanji)
nb_NO: kurdisk

en: Kyrgyz
nb_NO: kirgisisk

en: Lao
nb_NO: laotisk

en: Latin
nb_NO: latin

en: Latvian
nb_NO: latvisk

en: Lithuanian
nb_NO: litauisk

en: Luxembourgish
nb_NO: luxemburgsk

en: Macedonian
nb_NO: makedonsk

en: Malagasy
nb_NO: gassisk

en: Malay
nb_NO: malayisk

en: Malayalam
nb_NO: malayalam

en: Maltese
nb_NO: maltesisk

en: Maori
nb_NO: maori

en: Marathi
nb_NO: marathi

en: Mongolian
nb_NO: mongolsk

en: Myanmar (Burmese)
nb_NO: burmesisk

en: Nepali
nb_NO: nepali

en: Norwegian
nb_NO: norsk

en: Odia (Oriya)
nb_NO: odia

en: Pashto
nb_NO: pashto

en: Persian
nb_NO: persisk

en: Polish
nb_NO: polsk

en: Portuguese
nb_NO: portugisisk

en: Punjabi
nb_NO: panjabi

en: Romanian
nb_NO: rumensk

en: Russian
nb_NO: russisk

en: Samoan
nb_NO: samoansk

en: Scots Gaelic
nb_NO: skotsk-gælisk

en: Serbian
nb_NO: serbisk

en: Sesotho
nb_NO: sør-sotho

en: Shona
nb_NO: shona

en: Sindhi
nb_NO: sindhi

en: Sinhala
nb_NO: singalesisk

en: Slovak
nb_NO: slovakisk

en: Slovenian
nb_NO: slovensk

en: Somali
nb_NO: somali

en: Spanish
nb_NO: spansk

en: Sundanese
nb_NO: sundanesisk

en: Swahili
nb_NO: swahili

en: Swedish
nb_NO: svensk

en: Tajik
nb_NO: tadsjikisk

en: Tamil
nb_NO: tamil

en: Tatar
nb_NO: tatarisk

en: Telugu
nb_NO: telugu

en: Thai
nb_NO: thai

en: Turkish
nb_NO: tyrkisk

en: Turkmen
nb_NO: turkmensk

en: Ukrainian
nb_NO: ukrainsk

en: Urdu
nb_NO: urdu

en: Uyghur
nb_NO: uigurisk

en: Uzbek
nb_NO: usbekisk

en: Vietnamese
nb_NO: vietnamesisk

en: Welsh
nb_NO: walisisk

en: Xhosa
nb_NO: xhosa

en: Yiddish
nb_NO: jiddisk

en: Yoruba
nb_NO: joruba

en: Zulu
nb_NO: zulu
