dialect - en to nl translation catalogue (181 entries)

en: Translate between languages
nl: Vertalen tussen talen

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
nl: vertaal;vertalen;vertaling;

en: A translation app for GNOME.
nl: Een vertaaltoepassing voor GNOME.

en: Features:
nl: Kenmerken:

en: Translation based on Google Translate
nl: Vertaling op basis van Google Vertalen

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
nl: Vertaling op basis van de LibreTranslate-api, waardoor u elke beschikbare online-dienst kunt gebruiken

en: Translation based on Lingva Translate API
nl: Vertaling op basis van de Lingva Translate-api

en: Text to speech
nl: Tekst-naar-spraak

en: Translation history
nl: Vertaalgeschiedenis

en: Automatic language detection
nl: Automatische taalherkenning

en: Clipboard buttons
nl: Klembordknoppen

en: The Dialect Authors
nl: Het Dialect-team

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
nl: Copyright 2020-2022 Het Dialect-team

en: GitHub page
nl: GitHub-pagina

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Live Translation
nl: Live-vertaling

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
nl: Waarschuwing: uw ip-adres kan onder het mom van “api-misbruik” geblokkeerd worden.

en: Show Translations in Desktop Search
nl: Vertalingen tonen in zoekfunctie van systeem

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
nl: Waarschuwing: alle zoekopdrachten worden gedeeld met de gekozen vertaaldienst

en: Translation Shortcut
nl: Vertaalsneltoets

en: The unselected choice will be used for line break.
nl: De niet-geselecteerde keuze wordt gebruikt voor regelafbreking.

en: Default to Auto
nl: Automatisch detecteren

en: Use "Auto" as the default language
nl: Gebruik standaard ‘Automatisch detecteren’ als taalkeuze

en: Translator
nl: Vertaler

en: Choose from the available translation services.
nl: Kies één van de beschikbare vertaaldiensten.

en: Translator Instance
nl: Vertaalproces

en: Enter a translation service URL.
nl: Voer de url van een vertaaldienst in.

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset to default
nl: Standaardwaarden herstellen

en: Save
nl: Opslaan

en: API Key
nl: Api-sleutel

en: Enter an API key for the translation service.
nl: Voer de api-sleutel van een vertaaldienst in.

en: Text-to-Speech
nl: Voorlezen

en: Use Google for TTS.
nl: Gebruik Google om voor te lezen.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
nl: Vertaler

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
nl: Vertalen

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
nl: Talen omwisselen

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
nl: Brontekst wissen

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
nl: Vertaling kopiëren

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
nl: Uitspraak tonen

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
nl: Voorlezen

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
nl: Brontekst voorlezen

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
nl: Vertaling voorlezen

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
nl: Navigatie

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
nl: Ga terug in de geschiedenis

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
nl: Ga vooruit in de geschiedenis

[ctx: shortcuts window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
nl: Afsluiten

en: Show Pronunciation
nl: Uitspraak tonen

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: About Dialect
nl: Over Dialect

en: Loading…
nl: Bezig met laden…

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Open Preferences
nl: Voorkeuren openen

en: Remove Key and Retry
nl: Sleutel wissen en opnieuw proberen

en: Switch languages
nl: Talen omwisselen

en: Previous translation
nl: Vorige vertaling

en: Next translation
nl: Volgende vertaling

en: Clear
nl: Wissen

en: Paste
nl: Plakken

en: Listen
nl: Luisteren

en: Translate
nl: Vertalen

en: Translating…
nl: Bezig met vertalen…

en: Could not translate the text
nl: De tekst kan niet worden vertaald

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Suggest Translation
nl: Vertaalsuggestie aanleveren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Search Languages…
nl: Zoeken naar talen…

en: Follow system style
nl: Systeemthema

en: Light style
nl: Licht thema

en: Dark style
nl: Donker thema

en: Not a valid {backend} instance
nl: Verkeerd {backend}-proces

en: Not a valid {backend} API key
nl: Verkeerde {backend}-api-sleutel

en: The provided API key is invalid
nl: De opgegeven api-sleutel is onjuist

en: Please set a valid API key in the preferences.
nl: Stel een geldige api-sleutel in in de voorkeuren.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
nl: Stel een geldige api-sleutel in of wis de huidige sleutel in de voorkeuren.

en: API key is required to use the service
nl: Api-sleutel vereist

en: Please set an API key in the preferences.
nl: Stel een api-sleutel in in de voorkeuren.

en: Failed loading the translation service
nl: De vertaaldienst kan niet worden geladen

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
nl: Meld dit voorval op de Dialect-bugtracker als het zich vaker voordoet.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
nl: ‘{url}’ kan niet worden geladen. Controleer of het instantie-adres juist is of meld dit voorval op de Dialect-bugtracker.

en: Couldn’t connect to the translation service
nl: Er kan geen verbinding worden gemaakt met de vertaaldienst

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
nl: Er kan geen verbinding met de server worden gemaakt. Controleer uw internetverbinding.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
nl: Er kan geen verbinding worden gemaakt met de {service}-instantie op ‘{url}’.
     Controleer uw internetverbinding en het instantie-adres.

en: A network issue has occured. Retry?
nl: Er is een verbindingsprobleem opgetreden. Wilt u het opnieuw proberen?

en: A network issue has occured. Please try again.
nl: Er is een verbindingsprobleem opgetreden. Probeer het opnieuw.

en: Auto
nl: Automatisch

en: New translation has been suggested!
nl: Er is een vertaalsuggestie aangeleverd!

en: Suggestion failed.
nl: Het aanleveren is mislukt.

en: {} characters limit reached!
nl: U heeft het tekenlimiet ({}) bereikt!

en: Did you mean:
nl: Bedoelde u:

en: Translation failed, check for network issues
nl: De vertaling is mislukt - controleer uw internetverbinding.

en: Translation failed
nl: De vertaling is mislukt

en: Albanian
nl: Albanees

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Armenian
nl: Armeens

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Basque
nl: Baskisch

en: Belarusian
nl: Belarussisch

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Chichewa
nl: Nyanja

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chinese (Simplified)
nl: Chinees (vereenvoudigd)

en: Chinese (Traditional)
nl: Chinees (traditioneel)

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Danish
nl: Deens

en: Dutch
nl: Nederlands

en: English
nl: Engels

en: Estonian
nl: Estisch

en: Filipino
nl: Tagalog

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: Frisian
nl: Fries

en: Galician
nl: Galicisch

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Greek
nl: Grieks

en: Haitian Creole
nl: Haïtiaans Creools

en: Hawaiian
nl: Hawaïaans

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Irish
nl: Iers

en: Italian
nl: Italiaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Javanese
nl: Javaans

en: Kazakh
nl: Kazachs

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kurdish (Kurmanji)
nl: Koerdisch

en: Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Latin
nl: Latijn

en: Latvian
nl: Lets

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Malagasy
nl: Malagassisch

en: Malay
nl: Maleis

en: Maltese
nl: Maltees

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Myanmar (Burmese)
nl: Birmaans

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Norwegian
nl: Noors

en: Odia (Oriya)
nl: Odia

en: Pashto
nl: Pasjtoe

en: Persian
nl: Perzisch

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Samoan
nl: Samoaans

en: Scots Gaelic
nl: Schots-Gaelisch

en: Serbian
nl: Servisch

en: Sesotho
nl: Zuid-Sotho

en: Sinhala
nl: Singalees

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Somali
nl: Somalisch

en: Spanish
nl: Spaans

en: Sundanese
nl: Soendanees

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Tatar
nl: Tataars

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Uyghur
nl: Oeigoers

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: Zulu
nl: Zoeloe
