dialect - en to pl translation catalogue (207 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
pl: Dialekt

en: Translate between languages
pl: Tłumacz językowy

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
pl: tłumacz;tłumaczenie;

en: A translation app for GNOME.
pl: Aplikacja tłumacząca dla GNOME.

en: Features:
pl: Cechy:

en: Translation based on Google Translate
pl: Tłumaczenie bazujące na Tłumaczu Google

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
pl: Tłumaczenie bazujące na API LibreTranslate, umożliwiające korzystanie z dowolnej publicznej instancji

en: Translation based on Lingva Translate API
pl: Tłumaczenie bazujące na API Lingva Translate

en: Text to speech
pl: Tekst na mowę

en: Translation history
pl: Historia tłumaczeń

en: Automatic language detection
pl: Automatyczne rozpoznawanie języka

en: Clipboard buttons
pl: Przyciski schowka

en: The Dialect Authors
pl: Autorzy aplikacji Dialekt

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
pl: Wszelkie prawa zastrzeżone 2020-2022 Autorzy aplikacji Dialekt

en: GitHub page
pl: Strona na GitHub

en: Behavior
pl: Zachowanie

en: Live Translation
pl: Tłumacz na żywo

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
pl: Ostrzeżenie: Twój adres IP może zostać zablokowany za nadużywanie API.

en: Show Translations in Desktop Search
pl: Pokazuj Tłumaczenia w Wyszukiwaniu Systemowym

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
pl: Ostrzeżenie: Wszystkie wyszukiwania na pulpicie zostaną wysłane do serwisu tłumaczącego

en: Translation Shortcut
pl: Skrót klawiszowy do przetłumaczenia tekstu

en: The unselected choice will be used for line break.
pl: Niezaznaczenie opcji będzie automatycznie łamać linię.

en: Default to Auto
pl: Domyślna opcja "Wykryj język"

en: Use "Auto" as the default language
pl: Używa opcji "Wykryj język" jako domyślny język

en: Translator
pl: Tłumacz

en: Choose from the available translation services.
pl: Wybierz jeden z dostępnych serwisów tłumaczeń.

en: Translator Instance
pl: Instancja tłumacza

en: Enter a translation service URL.
pl: Podaj adres URL serwisu tłumaczącego.

en: Edit
pl: Edytuj

en: Reset to default
pl: Przywróć do ustawień domyślnych

en: Save
pl: Zapisz

en: API Key
pl: Klucz API

en: Enter an API key for the translation service.
pl: Podaj klucz API do serwisu tłumaczącego.

en: Text-to-Speech
pl: Tekst-na-Mowę

en: Use Google for TTS.
pl: Użyj Google do przeczytania tekstu.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
pl: Tłumacz

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
pl: Tłumacz

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
pl: Zamień języki

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
pl: Wyczyść tekst źródłowy

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
pl: Skopiuj tłumaczenie

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
pl: Pokaż wymowę

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
pl: Tekst-na-Mowę

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
pl: Wysłuchaj tekstu źródłowego

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
pl: Posłuchaj tłumaczenia

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
pl: Nawigacja

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
pl: Przywróć wpis z historii

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
pl: Następny wpis historii

[ctx: shortcuts window]
en: General
pl: Główne

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
pl: Preferencje

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pl: Skróty

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
pl: Zakończ

en: Show Pronunciation
pl: Pokaż wymowę

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: About Dialect
pl: O Dialekcie

en: Loading…
pl: Ładowanie…

en: Retry
pl: Ponów

en: Open Preferences
pl: Otwórz Ustawienia

en: Remove Key and Retry
pl: Usuń klucz i spróbuj ponownie

en: Switch languages
pl: Zamień języki

en: Previous translation
pl: Poprzednie tłumaczenie

en: Next translation
pl: Następne tłumaczenie

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Paste
pl: Wklej

en: Listen
pl: Słuchaj

en: Translate
pl: Tłumacz

en: Translating…
pl: Tłumaczę…

en: Could not translate the text
pl: Nie mogę przetłumaczyć tekstu

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Suggest Translation
pl: Sugerowane Tłumaczenie

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Search Languages…
pl: Szukaj języków…

en: Follow system style
pl: Dostosuj się do stylu systemowego

en: Light style
pl: Jasny motyw

en: Dark style
pl: Tryb ciemny

en: Not a valid {backend} instance
pl: Niepoprawna instancja {backend}

en: Not a valid {backend} API key
pl: Niepoprawny klucz do API {backend}

en: The provided API key is invalid
pl: Dostarczony klucz API jest niepoprawny

en: Please set a valid API key in the preferences.
pl: Proszę ustaw poprawny klucz API w ustawieniach.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
pl: Proszę podać poprawny klucz API lub usuń go z ustawień.

en: API key is required to use the service
pl: Klucz API jest wymagany do korzystania z usługi

en: Please set an API key in the preferences.
pl: Proszę ustaw klucz API w ustawieniach.

en: Failed loading the translation service
pl: Nie udało się połączyć z serwisem tłumaczącym

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
pl: Proszę zgłosić to w bug trackerze Dialect, jeśli problem nadal występuje.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
pl: Nie udało się połączyć z „{url}”, sprawdź czy adres instancji jest prawidłowy, lub zgłoś problem w dzienniku błędów aplikacji Dialect, jeśli błąd nie ustępuje.

en: Couldn’t connect to the translation service
pl: Nie udało się połączyć z serwisem tłumaczącym

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
pl: Nie możemy połączyć się z serwerem. Sprawdź, czy nie występują problemy z siecią.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
pl: Nie możemy połączyć się z instancją {service} "{url}".
     Sprawdź połączenie sieciowe lub czy adres jest poprawny.

en: A network issue has occured. Retry?
pl: Wystąpił problem z siecią. Spróbować ponownie?

en: A network issue has occured. Please try again.
pl: Wystąpił problem z siecią. Spróbuj ponownie.

en: Auto
pl: Automatycznie

en: New translation has been suggested!
pl: Zaproponowano nowe tłumaczenie!

en: Suggestion failed.
pl: Sugestia odrzucona.

en: {} characters limit reached!
pl: Limit {} znaków został osiągnięty!

en: Did you mean:
pl: Czy miałeś na myśli:

en: Translation failed, check for network issues
pl: Tłumaczenie nie udało się, sprawdź połączenie z internetem

en: Translation failed
pl: Tłumaczenie nieudane

en: Afrikaans
pl: afrikaans

en: Albanian
pl: albański

en: Amharic
pl: amharski

en: Arabic
pl: arabski

en: Armenian
pl: ormiański

en: Azerbaijani
pl: azerbejdżański

en: Basque
pl: baskijski

en: Belarusian
pl: białoruski

en: Bengali
pl: bengalski

en: Bosnian
pl: bośniacki

en: Bulgarian
pl: bułgarski

en: Catalan
pl: kataloński

en: Cebuano
pl: cebuański

en: Chichewa
pl: njandża

en: Chinese
pl: chiński

en: Chinese (Simplified)
pl: chiński uproszczony

en: Chinese (Traditional)
pl: chiński tradycyjny

en: Corsican
pl: korsykański

en: Croatian
pl: chorwacki

en: Czech
pl: czeski

en: Danish
pl: duński

en: Dutch
pl: niderlandzki

en: English
pl: angielski

en: Esperanto
pl: esperanto

en: Estonian
pl: estoński

en: Filipino
pl: tagalski

en: Finnish
pl: fiński

en: French
pl: francuski

en: Frisian
pl: zachodniofryzyjski

en: Galician
pl: galicyjski

en: Georgian
pl: gruziński

en: German
pl: niemiecki

en: Greek
pl: grecki

en: Gujarati
pl: gudżarati

en: Haitian Creole
pl: kreolski haitański

en: Hausa
pl: hausa

en: Hawaiian
pl: hawajski

en: Hebrew
pl: hebrajski

en: Hindi
pl: hindi

en: Hmong
pl: hmong

en: Hungarian
pl: węgierski

en: Icelandic
pl: islandzki

en: Igbo
pl: igbo

en: Indonesian
pl: indonezyjski

en: Irish
pl: irlandzki

en: Italian
pl: włoski

en: Japanese
pl: japoński

en: Javanese
pl: jawajski

en: Kannada
pl: kannada

en: Kazakh
pl: kazachski

en: Khmer
pl: khmerski

en: Kinyarwanda
pl: kinya-ruanda

en: Korean
pl: koreański

en: Kurdish (Kurmanji)
pl: kurdyjski

en: Kyrgyz
pl: kirgiski

en: Lao
pl: laotański

en: Latin
pl: łaciński

en: Latvian
pl: łotewski

en: Lithuanian
pl: litewski

en: Luxembourgish
pl: luksemburski

en: Macedonian
pl: macedoński

en: Malagasy
pl: malgaski

en: Malay
pl: malajski

en: Malayalam
pl: malajalam

en: Maltese
pl: maltański

en: Maori
pl: maoryjski

en: Marathi
pl: marathi

en: Mongolian
pl: mongolski

en: Myanmar (Burmese)
pl: birmański

en: Nepali
pl: nepalski

en: Norwegian
pl: norweski

en: Odia (Oriya)
pl: orija

en: Pashto
pl: paszto

en: Persian
pl: perski

en: Polish
pl: polski

en: Portuguese
pl: portugalski

en: Punjabi
pl: pendżabski

en: Romanian
pl: rumuński

en: Russian
pl: rosyjski

en: Samoan
pl: samoański

en: Scots Gaelic
pl: szkocki gaelicki

en: Serbian
pl: serbski

en: Sesotho
pl: sotho południowy

en: Shona
pl: shona

en: Sindhi
pl: sindhi

en: Sinhala
pl: syngaleski

en: Slovak
pl: słowacki

en: Slovenian
pl: słoweński

en: Somali
pl: somalijski

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Sundanese
pl: sundajski

en: Swahili
pl: suahili

en: Swedish
pl: szwedzki

en: Tajik
pl: tadżycki

en: Tamil
pl: tamilski

en: Tatar
pl: tatarski

en: Telugu
pl: telugu

en: Thai
pl: tajski

en: Turkish
pl: turecki

en: Turkmen
pl: turkmeński

en: Ukrainian
pl: ukraiński

en: Urdu
pl: urdu

en: Uyghur
pl: ujgurski

en: Uzbek
pl: uzbecki

en: Vietnamese
pl: wietnamski

en: Welsh
pl: walijski

en: Xhosa
pl: khosa

en: Yiddish
pl: jidysz

en: Yoruba
pl: joruba

en: Zulu
pl: zulu
