dialect - en to pt_BR translation catalogue (194 entries)

en: Translate between languages
pt_BR: Traduza entre idiomas

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
pt_BR: traduzir;tradução;tradutor;

en: A translation app for GNOME.
pt_BR: Um aplicativo de tradução para o GNOME.

en: Features:
pt_BR: Características:

en: Translation based on Google Translate
pt_BR: Tradução baseada no Google Tradutor

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
pt_BR: Tradução baseada na API LibreTranslate, permitindo que você use qualquer instância pública

en: Translation based on Lingva Translate API
pt_BR: Tradução baseada na API do Lingva Translate

en: Text to speech
pt_BR: Texto para fala

en: Translation history
pt_BR: Histórico de tradução

en: Automatic language detection
pt_BR: Detecção automática de idioma

en: Clipboard buttons
pt_BR: Botões da área de transferência

en: The Dialect Authors
pt_BR: Autores do Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
pt_BR: Copyright 2020–⁠2022 Autores do Dialect

en: GitHub page
pt_BR: Página do GitHub

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: Live Translation
pt_BR: Tradução em tempo real

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
pt_BR: Atenção: seu endereço IP pode ser banido por abuso de API.

en: Show Translations in Desktop Search
pt_BR: Mostrar traduções na pesquisa da área de trabalho

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
pt_BR: Atenção: todas as pesquisas na área de trabalho serão enviadas para o serviço de tradução

en: Translation Shortcut
pt_BR: Atalho de tradução

en: The unselected choice will be used for line break.
pt_BR: A escolha não selecionada será usada para quebra de linha.

en: Default to Auto
pt_BR: Automático por padrão

en: Use "Auto" as the default language
pt_BR: Usar "Automático" como o idioma padrão

en: Translator
pt_BR: Tradutor

en: Choose from the available translation services.
pt_BR: Escolher um dos serviços de tradução disponíveis.

en: Translator Instance
pt_BR: Instância do tradutor

en: Enter a translation service URL.
pt_BR: Insira o URL de um serviço de tradução.

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Reset to default
pt_BR: Restaurar ao padrão

en: Save
pt_BR: Salvar

en: API Key
pt_BR: Chave de API

en: Enter an API key for the translation service.
pt_BR: Insira uma chave de API para o serviço de tradução.

en: Text-to-Speech
pt_BR: Texto para fala

en: Use Google for TTS.
pt_BR: Usar o Google para TTS.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
pt_BR: Tradutor

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
pt_BR: Traduzir

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
pt_BR: Alternar idiomas

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
pt_BR: Limpar texto original

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
pt_BR: Copiar tradução

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
pt_BR: Mostrar pronúncia

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
pt_BR: Texto para fala

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
pt_BR: Ouvir texto original

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
pt_BR: Ouvir tradução

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
pt_BR: Voltar no histórico

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
pt_BR: Avançar no histórico

[ctx: shortcuts window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
pt_BR: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
pt_BR: Sair

en: Show Pronunciation
pt_BR: Mostrar pronúncia

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: About Dialect
pt_BR: Sobre o Dialect

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Open Preferences
pt_BR: Abrir preferências

en: Remove Key and Retry
pt_BR: Remover a chave e tentar novamente

en: Switch languages
pt_BR: Alternar idiomas

en: Previous translation
pt_BR: Tradução anterior

en: Next translation
pt_BR: Próxima tradução

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Listen
pt_BR: Ouvir

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Translating…
pt_BR: Traduzindo…

en: Could not translate the text
pt_BR: Não foi possível traduzir o texto

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Suggest Translation
pt_BR: Sugerir tradução

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Search Languages…
pt_BR: Pesquisar idiomas…

en: Follow system style
pt_BR: Seguir estilo do sistema

en: Light style
pt_BR: Estilo claro

en: Dark style
pt_BR: Estilo escuro

en: Not a valid {backend} instance
pt_BR: Não é uma instância {backend} válida

en: Not a valid {backend} API key
pt_BR: Não é uma chave de API {backend} válida

en: The provided API key is invalid
pt_BR: A chave de API fornecida é inválida

en: Please set a valid API key in the preferences.
pt_BR: Defina uma chave de API válida nas preferências.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
pt_BR: Defina uma chave de API válida ou desative a chave de API nas preferências.

en: API key is required to use the service
pt_BR: Uma chave de API é necessária para usar o serviço

en: Please set an API key in the preferences.
pt_BR: Defina uma chave de API nas preferências.

en: Failed loading the translation service
pt_BR: Falha ao carregar o serviço de tradução

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
pt_BR: Relate isso no rastreador de bugs do Dialect se o problema persistir.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
pt_BR: Falha ao carregar "{url}", verifique se o endereço da instância está correto ou relate no rastreador de bugs do Dialect se o problema persistir.

en: Couldn’t connect to the translation service
pt_BR: Não foi possível conectar ao serviço de tradução

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
pt_BR: Não foi possível conectar ao servidor. Verifique se há problemas de rede.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
pt_BR: Não foi possível conectar à instância do {service} "{url}".
     Verifique se há problemas de rede ou se o endereço está correto.

en: A network issue has occured. Retry?
pt_BR: Ocorreu um problema de rede. Tentar novamente?

en: A network issue has occured. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um problema de rede. Por favor, tente novamente.

en: Auto
pt_BR: Automático

en: New translation has been suggested!
pt_BR: Nova tradução foi sugerida!

en: Suggestion failed.
pt_BR: A sugestão falhou.

en: {} characters limit reached!
pt_BR: Limite de {} caracteres atingido!

en: Did you mean:
pt_BR: Você quis dizer:

en: Translation failed, check for network issues
pt_BR: Falha na tradução, verifique se há problemas de rede

en: Translation failed
pt_BR: Falha na tradução

en: Afrikaans
pt_BR: Africâner

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijano

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Chichewa
pt_BR: Nianja

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (tradicional)

en: Corsican
pt_BR: Corso

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: English
pt_BR: Inglês

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: Filipino
pt_BR: Tagalo

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: French
pt_BR: Francês

en: Frisian
pt_BR: Frísio ocidental

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: German
pt_BR: Alemão

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Gujarati
pt_BR: Guzerate

en: Haitian Creole
pt_BR: Haitiano

en: Hausa
pt_BR: Hauçá

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hindi
pt_BR: Híndi

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Javanese
pt_BR: Javanês

en: Kannada
pt_BR: Canarim

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Kinyarwanda
pt_BR: Quiniaruanda

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Kurdish (Kurmanji)
pt_BR: Curdo

en: Kyrgyz
pt_BR: Quirguiz

en: Lao
pt_BR: Laosiano

en: Latin
pt_BR: Latim

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Luxembourgish
pt_BR: Luxemburguês

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: Malagasy
pt_BR: Malgaxe

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Maltese
pt_BR: Maltês

en: Marathi
pt_BR: Marati

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Myanmar (Burmese)
pt_BR: Birmanês

en: Nepali
pt_BR: Nepalês

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Odia (Oriya)
pt_BR: Oriá

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Punjabi
pt_BR: Panjabi

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Samoan
pt_BR: Samoano

en: Scots Gaelic
pt_BR: Gaélico escocês

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Sesotho
pt_BR: Soto do sul

en: Shona
pt_BR: Xona

en: Sindhi
pt_BR: Sindi

en: Sinhala
pt_BR: Cingalês

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Sundanese
pt_BR: Sundanês

en: Swahili
pt_BR: Suaíli

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Tajik
pt_BR: Tadjique

en: Tamil
pt_BR: Tâmil

en: Tatar
pt_BR: Tártaro

en: Telugu
pt_BR: Télugo

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Turkish
pt_BR: T urco

en: Turkmen
pt_BR: Turcomeno

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Uyghur
pt_BR: Uigur

en: Uzbek
pt_BR: Uzbeque

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: Yiddish
pt_BR: Iídiche

en: Yoruba
pt_BR: Iorubá
