dialect - en to ru translation catalogue (206 entries)

en: Translate between languages
ru: Перевод между языками

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
ru: перевести;перевод;

en: A translation app for GNOME.
ru: Приложение перевода для GNOME.

en: Features:
ru: Функции:

en: Translation based on Google Translate
ru: Перевод на основе Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
ru: Перевод на основе API LibreTranslate, позволяющий использовать любой общедоступный экземпляр

en: Translation based on Lingva Translate API
ru: Перевод на основе API Lingva Translate

en: Text to speech
ru: Текст в речь

en: Translation history
ru: История перевода

en: Automatic language detection
ru: Автоматическое определение языка

en: Clipboard buttons
ru: Кнопки буфера обмена

en: The Dialect Authors
ru: Авторы Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
ru: Авторские права 2020-2022 Авторы Dialect

en: GitHub page
ru: Страница GitHub

en: Behavior
ru: Поведение

en: Live Translation
ru: Перевод в реальном времени

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
ru: Предупреждение: ваш IP-адрес может быть забанен за злоупотребление API.

en: Show Translations in Desktop Search
ru: Показать переводы в поиске рабочего стола

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
ru: Предупреждение: все поисковые запросы на рабочем столе будут отправлены в службу перевода

en: Translation Shortcut
ru: Комбинация клавиш перевода

en: The unselected choice will be used for line break.
ru: Невыбранный вариант будет использоваться для разрыва строки.

en: Default to Auto
ru: "Авто" по умолчанию

en: Use "Auto" as the default language
ru: Использовать "Авто" в качестве языка по умолчанию

en: Translator
ru: Переводчик

en: Choose from the available translation services.
ru: Выберите из доступных служб перевода.

en: Translator Instance
ru: Экземпляр переводчика

en: Enter a translation service URL.
ru: Введите URL-адрес службы перевода.

en: Edit
ru: Изменить

en: Reset to default
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Save
ru: Сохранить

en: API Key
ru: Ключ API

en: Enter an API key for the translation service.
ru: Введите ключ API для службы перевода.

en: Text-to-Speech
ru: Текст в Речь

en: Use Google for TTS.
ru: Использовать Google для TTS.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
ru: Переводчик

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
ru: Перевести

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
ru: Переключить языки

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
ru: Очистить исходный текст

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
ru: Копировать перевод

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
ru: Показать произношение

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
ru: Текст-в-речь

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
ru: Прослушать исходный текст

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
ru: Прослушать перевод

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
ru: Вернуться назад в истории

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
ru: Перейти вперёд в истории

[ctx: shortcuts window]
en: General
ru: Общее

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
ru: Параметры

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
ru: Выйти

en: Show Pronunciation
ru: Показать произношение

en: Preferences
ru: Параметры

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: About Dialect
ru: О Dialect

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Retry
ru: Повторить

en: Open Preferences
ru: Открыть параметры

en: Remove Key and Retry
ru: Удалить ключ и повторить попытку

en: Switch languages
ru: Переключить языки

en: Previous translation
ru: Предыдущий перевод

en: Next translation
ru: Следующий перевод

en: Clear
ru: Очистить

en: Paste
ru: Вставить

en: Listen
ru: Прослушать

en: Translate
ru: Перевести

en: Translating…
ru: Перевод…

en: Could not translate the text
ru: Не удалось перевести текст

en: Copy
ru: Копировать

en: Suggest Translation
ru: Предложить перевод

en: Cancel
ru: Отменить

en: Search Languages…
ru: Искать языки…

en: Follow system style
ru: Следовать системному стилю

en: Light style
ru: Светлый стиль

en: Dark style
ru: Тёмный стиль

en: Not a valid {backend} instance
ru: Недействительный экземпляр {backend}

en: Not a valid {backend} API key
ru: Ключ API {backend} недействителен

en: The provided API key is invalid
ru: Предоставленный ключ API недействителен

en: Please set a valid API key in the preferences.
ru: Пожалуйста, установите действительный ключ API в параметрах.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
ru: Пожалуйста, установите действительный ключ API или отключите ключ API в параметрах.

en: API key is required to use the service
ru: Ключ API необходим для использования службы

en: Please set an API key in the preferences.
ru: Пожалуйста, установите ключ API в параметрах.

en: Failed loading the translation service
ru: Не удалось загрузить службу перевода

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
ru: Пожалуйста, сообщите об этом в баг-трекер Dialect, если проблема не устранена.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
ru: Не удалось загрузить "{url}", проверьте корректность адреса экземпляра или сообщите в баг-трекер Dialect, если проблема не устранена.

en: Couldn’t connect to the translation service
ru: Не удалось подключиться к службе перевода

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
ru: Не можем подключиться к серверу. Проверьте наличие проблем с сетью.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
ru: Не можем подключиться к экземпляру {service} "{url}".
     Пожалуйста, проверьте наличие проблем с сетью или правильность адреса.

en: A network issue has occured. Retry?
ru: Возникла проблема с соединением. Повторить?

en: A network issue has occured. Please try again.
ru: Возникла проблема с сетью. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Auto
ru: Определить язык

en: New translation has been suggested!
ru: Новый перевод был предложен!

en: Suggestion failed.
ru: Предложение не удалось.

en: {} characters limit reached!
ru: Достигнуто ограничение на {} символов!

en: Did you mean:
ru: Возможно, вы имели в виду:

en: Translation failed, check for network issues
ru: Перевод не выполнен, проверьте наличие проблем с соединением

en: Translation failed
ru: Ошибка перевода

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Albanian
ru: Албанский

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Arabic
ru: Арабский

en: Armenian
ru: Армянский

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Basque
ru: Баскский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Cebuano
ru: Себуано

en: Chichewa
ru: Ньянджа

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощенный)

en: Chinese (Traditional)
ru: Китайский (традиционный)

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Нидерландский

en: English
ru: Английский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Filipino
ru: Тагалог

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: Frisian
ru: Западнофризский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Haitian Creole
ru: Гаитянский

en: Hausa
ru: Хауса

en: Hawaiian
ru: Гавайский

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hmong
ru: Хмонг

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Igbo
ru: Игбо

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Irish
ru: Ирландский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Korean
ru: Корейский

en: Kurdish (Kurmanji)
ru: Курдский (курманджи)

en: Kyrgyz
ru: Киргизский

en: Lao
ru: Лаосский

en: Latin
ru: Латинский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Luxembourgish
ru: Люксембургский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Malay
ru: Малайский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Maori
ru: Маори

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Myanmar (Burmese)
ru: Мьянма (бирманский)

en: Nepali
ru: Непальский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Odia (Oriya)
ru: Ория

en: Pashto
ru: Пушту

en: Persian
ru: Персидский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Scots Gaelic
ru: Гэльский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Sesotho
ru: Южный сото

en: Shona
ru: Шона

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Somali
ru: Сомали

en: Spanish
ru: Испанский

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swedish
ru: Шведский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tatar
ru: Татарский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Thai
ru: Тайский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Urdu
ru: Урду

en: Uyghur
ru: Уйгурский

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Xhosa
ru: Коса

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: Zulu
ru: Зулу
