dialect - en to si translation catalogue (131 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
si: ඩයලෙක්ට්

en: Translate between languages
si: භාෂා අතර පරිවර්තනය

en: A translation app for GNOME.
si: ග්නෝම් සඳහා පරිවර්තන යෙදුමකි.

en: Features:
si: විශේෂාංග:

en: Translation history
si: පරිවර්තන ඉතිහාසය

en: Clipboard buttons
si: පසුරුපුවරු බොත්තම්

en: Live Translation
si: සජීව පරිවර්තන

en: Edit
si: සංස්කරණය

en: Save
si: සුරකින්න

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
si: පරිවර්තක

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
si: පරිවර්තනය

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
si: යාත්‍රණය

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
si: කෙටිමං

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
si: ඉවත් වන්න

en: Keyboard Shortcuts
si: යතුරුපුවරුවේ කෙටිමං

en: About Dialect
si: ඩයලෙක්ට් පිළිබඳව

en: Loading…
si: පූරණය වෙමින්…

en: Paste
si: අලවන්න

en: Listen
si: සවන්දෙන්න

en: Translate
si: පරිවර්තනය

en: Translating…
si: පරිවර්තනය වෙමින්…

en: Copy
si: පිටපත්

en: Auto
si: ස්වයං

en: Afrikaans
si: අෆ්‍රිකාන්ස්

en: Albanian
si: ඇල්බේනියානු

en: Amharic
si: ඇම්හාරික්

en: Arabic
si: අරාබි

en: Armenian
si: ආර්මේනියානු

en: Azerbaijani
si: අසර්බයිජාන්

en: Basque
si: බාස්ක්

en: Belarusian
si: බෙලරුසියානු

en: Bengali
si: බෙංගාලි

en: Bosnian
si: බොස්නියානු

en: Bulgarian
si: බල්ගේරියානු

en: Catalan
si: කැටලන්

en: Cebuano
si: සෙබුඅනො

en: Chichewa
si: න්යන්ජා

en: Chinese
si: චීන

en: Chinese (Simplified)
si: සරල චීන

en: Chinese (Traditional)
si: සාම්ප්‍රදායික චීන

en: Corsican
si: කෝසිකානු

en: Croatian
si: කෝඒෂියානු

en: Czech
si: චෙක්

en: Danish
si: ඩැනිශ්

en: Dutch
si: ලන්දේසි

en: English
si: ඉංග්‍රීසි

en: Esperanto
si: එස්පැරන්ටෝ

en: Estonian
si: එස්තෝනියානු

en: Finnish
si: ෆින්ලන්ත

en: French
si: ප්‍රංශ

en: Frisian
si: බටහිර ෆ්‍රිසියානු

en: Galician
si: ගැලීසියානු

en: Georgian
si: ජෝර්ජියානු

en: German
si: ජර්මන්

en: Greek
si: ග්‍රීක

en: Gujarati
si: ගුජරාටි

en: Haitian Creole
si: හයිටි

en: Hausa
si: හෝසා

en: Hawaiian
si: හවායි

en: Hebrew
si: හීබෲ

en: Hindi
si: හින්දි

en: Hmong
si: මොන්ග්

en: Hungarian
si: හන්ගේරියානු

en: Icelandic
si: අයිස්ලන්ත

en: Igbo
si: ඉග්බෝ

en: Indonesian
si: ඉන්දුනීසියානු

en: Irish
si: අයර්ලන්ත

en: Italian
si: ඉතාලි

en: Japanese
si: ජපන්

en: Kannada
si: කණ්ණඩ

en: Kazakh
si: කසාඛ්

en: Khmer
si: කමර්

en: Kinyarwanda
si: කින්යර්වන්ඩා

en: Korean
si: කොරියානු

en: Kurdish (Kurmanji)
si: කුර්දි

en: Kyrgyz
si: කිර්ගිස්

en: Lao
si: ලාඕ

en: Latin
si: ලතින්

en: Latvian
si: ලැට්වියානු

en: Lithuanian
si: ලිතුවේනියානු

en: Luxembourgish
si: ලක්සැම්බර්ග්

en: Macedonian
si: මැසිඩෝනියානු

en: Malagasy
si: මලගාසි

en: Malay
si: මැලේ

en: Malayalam
si: මලයාලම්

en: Maltese
si: මොල්ටිස්

en: Maori
si: මාවොරි

en: Marathi
si: මරාති

en: Mongolian
si: මොංගෝලියානු

en: Myanmar (Burmese)
si: බුරුම

en: Nepali
si: නේපාල

en: Norwegian
si: no

en: Odia (Oriya)
si: ඔඩියා

en: Pashto
si: පෂ්ටො

en: Persian
si: පර්සියානු

en: Polish
si: පෝලන්ත

en: Portuguese
si: පෘතුගීසි

en: Punjabi
si: පන්ජාබි

en: Romanian
si: රොමේනියානු

en: Russian
si: රුසියානු

en: Samoan
si: සෑමොඅන්

en: Scots Gaelic
si: ස්කොට්ටිශ් ගෙලික්

en: Serbian
si: සර්බියානු

en: Sesotho
si: සතර්න් සොතො

en: Shona
si: ශෝනා

en: Sindhi
si: සින්ධි

en: Sinhala
si: සිංහල

en: Slovak
si: ස්ලෝවැක්

en: Slovenian
si: ස්ලෝවේනියානු

en: Somali
si: සෝමාලි

en: Spanish
si: ස්පාඤ්ඤ

en: Sundanese
si: සන්ඩනීසියානු

en: Swahili
si: ස්වාහිලි

en: Swedish
si: ස්වීඩන්

en: Tajik
si: ටජික්

en: Tamil
si: දෙමළ

en: Tatar
si: ටාටර්

en: Telugu
si: තෙළිඟු

en: Thai
si: තායි

en: Turkish
si: තුර්කි

en: Turkmen
si: ටර්ක්මෙන්

en: Ukrainian
si: යුක්රේනියානු

en: Urdu
si: උර්දු

en: Uyghur
si: උයිගර්

en: Uzbek
si: උස්බෙක්

en: Vietnamese
si: වියට්නාම්

en: Welsh
si: වෙල්ෂ්

en: Xhosa
si: ශෝසා

en: Yiddish
si: යිඩිශ්

en: Yoruba
si: යොරූබා

en: Zulu
si: සුලු
