dialect - en to sk translation catalogue (149 entries)

en: Translate between languages
sk: Prekladá medzi jazykmi

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
sk: preložiť;preloženie;preklad;prekladať;

en: Features:
sk: Funkcie:

en: Translation based on Google Translate
sk: Preklad postavený na Google Translate

en: Translation history
sk: História prekladov

en: Automatic language detection
sk: Automatické rozpoznanie jazyka

en: Behavior
sk: Správanie

en: Live Translation
sk: Živý preklad

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
sk: Upozornenie: Vaša adresa IP môže byť zablokovaná kvôli zneužívaniu API.

en: Translation Shortcut
sk: Klávesová skratka prekladu

en: The unselected choice will be used for line break.
sk: Nevybraná voľba bude použitá pre vloženie nového riadku.

en: Translator
sk: Prekladač

en: Choose from the available translation services.
sk: Vyberte si z dostupných prekladateľských služieb.

en: Translator Instance
sk: Inštancia prekladača

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
sk: Prekladač

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
sk: Skopírovanie prekladu

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
sk: Vypočutie zdrojového textu

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
sk: Vypočutie prekladu

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
sk: Navigácia

[ctx: shortcuts window]
en: General
sk: Všeobecné

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
sk: Predvoľby

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
sk: Ukončenie

en: Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové skratky

en: About Dialect
sk: O aplikáci Dialect

en: Loading…
sk: Načítava sa…

en: Retry
sk: Skúsiť znovu

en: Switch languages
sk: Prehodí jazyky

en: Previous translation
sk: Predchádzajúci preklad

en: Next translation
sk: Nasledujúci preklad

en: Clear
sk: Vymaže

en: Paste
sk: Vloží

en: Listen
sk: Vypočuje

en: Translate
sk: Preložiť

en: Translating…
sk: Prekladá sa…

en: Could not translate the text
sk: Nepodarilo sa preložiť text

en: Copy
sk: Skopíruje

en: A network issue has occured. Retry?
sk: Vyskytol sa problém so sieťou. Skúsiť znova?

en: Auto
sk: Automatický

en: Did you mean:
sk: Mali ste na mysli:

en: Afrikaans
sk: afrikánčina

en: Albanian
sk: albánčina

en: Amharic
sk: amharčina

en: Arabic
sk: arabčina

en: Armenian
sk: arménčina

en: Azerbaijani
sk: azerbajdžančina

en: Basque
sk: baskičtina

en: Belarusian
sk: bieloruština

en: Bengali
sk: bengálčina

en: Bosnian
sk: bosniačtina

en: Bulgarian
sk: bulharčina

en: Catalan
sk: katalánčina

en: Cebuano
sk: cebuánčina

en: Chichewa
sk: ňandža

en: Chinese
sk: čínština

en: Chinese (Simplified)
sk: čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional)
sk: čínština (tradičná)

en: Corsican
sk: korzičtina

en: Croatian
sk: chorvátčina

en: Czech
sk: čeština

en: Danish
sk: dánčina

en: Dutch
sk: holandčina

en: English
sk: angličtina

en: Esperanto
sk: esperanto

en: Estonian
sk: estónčina

en: Filipino
sk: tagalčina

en: Finnish
sk: fínčina

en: French
sk: francúzština

en: Frisian
sk: západná frízština

en: Galician
sk: galícijčina

en: Georgian
sk: gruzínčina

en: German
sk: nemčina

en: Greek
sk: gréčtina

en: Gujarati
sk: gudžarátčina

en: Haitian Creole
sk: haitská kreolčina

en: Hausa
sk: hauština

en: Hawaiian
sk: havajčina

en: Hebrew
sk: hebrejčina

en: Hindi
sk: hindčina

en: Hmong
sk: hmongčina

en: Hungarian
sk: maďarčina

en: Icelandic
sk: islandčina

en: Igbo
sk: igboština

en: Indonesian
sk: indonézština

en: Irish
sk: írčina

en: Italian
sk: taliančina

en: Japanese
sk: japončina

en: Kannada
sk: kannadčina

en: Kazakh
sk: kazaština

en: Khmer
sk: khmérčina

en: Kinyarwanda
sk: rwandčina

en: Korean
sk: kórejčina

en: Kurdish (Kurmanji)
sk: kurdčina

en: Kyrgyz
sk: kirgizština

en: Lao
sk: laoština

en: Latin
sk: latinčina

en: Latvian
sk: lotyština

en: Lithuanian
sk: litovčina

en: Luxembourgish
sk: luxemburčina

en: Macedonian
sk: macedónčina

en: Malagasy
sk: malgaština

en: Malay
sk: malajčina

en: Malayalam
sk: malajálamčina

en: Maltese
sk: maltčina

en: Maori
sk: maorijčina

en: Marathi
sk: maráthčina

en: Mongolian
sk: mongolčina

en: Myanmar (Burmese)
sk: barmčina

en: Nepali
sk: nepálčina

en: Norwegian
sk: nórčina

en: Odia (Oriya)
sk: uríjčina

en: Pashto
sk: paštčina

en: Persian
sk: perzština

en: Polish
sk: poľština

en: Portuguese
sk: portugalčina

en: Punjabi
sk: pandžábčina

en: Romanian
sk: rumunčina

en: Russian
sk: ruština

en: Samoan
sk: samojčina

en: Scots Gaelic
sk: škótska gaelčina

en: Serbian
sk: srbčina

en: Sesotho
sk: sothčina (južná)

en: Shona
sk: šončina

en: Sindhi
sk: sindhčina

en: Sinhala
sk: sinhalčina

en: Slovak
sk: slovenčina

en: Slovenian
sk: slovinčina

en: Somali
sk: somálčina

en: Spanish
sk: španielčina

en: Sundanese
sk: sundčina

en: Swahili
sk: swahilčina

en: Swedish
sk: švédčina

en: Tajik
sk: tadžičtina

en: Tamil
sk: tamilčina

en: Tatar
sk: tatárčina

en: Telugu
sk: telugčina

en: Thai
sk: thajčina

en: Turkish
sk: turečtina

en: Turkmen
sk: turkménčina

en: Ukrainian
sk: ukrajinčina

en: Urdu
sk: urdčina

en: Uyghur
sk: ujgurčina

en: Uzbek
sk: uzbečtina

en: Vietnamese
sk: vietnamčina

en: Welsh
sk: waleština

en: Xhosa
sk: xhoština

en: Yiddish
sk: jidiš

en: Yoruba
sk: jorubčina

en: Zulu
sk: zuluština
