dialect - en to sr translation catalogue (163 entries)

en: Translate between languages
sr: Prevodi između jezika

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
sr: prevedi;prevod;

en: A translation app for GNOME.
sr: Prevodilačka aplikacija za GNOME.

en: Features:
sr: Karakteristike:

en: Text to speech
sr: Tekst u govor

en: Translation history
sr: Istorija prevođenja

en: Automatic language detection
sr: Automatsko detektovanje jezika

en: Clipboard buttons
sr: Dugmići za kopiranje

en: The Dialect Authors
sr: Autori Dialect-a

en: GitHub page
sr: GitHub stranica

en: Behavior
sr: Ponašanje

en: Live Translation
sr: Prevod uživo

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
sr: Upozorenje: Vaša IP adresa može biti zabranjena zbog API zloupotrebe.

en: Translation Shortcut
sr: Prečice za prevođenje

en: The unselected choice will be used for line break.
sr: Neizabrani izbor će se koristiti za prelom reda.

en: Default to Auto
sr: Podrazumevano je automatsko

en: Use "Auto" as the default language
sr: Koristi "Automatsko" za podrazumijevani jezik

en: Translator
sr: Prevodioc

en: Choose from the available translation services.
sr: Izaberite iz dostupnih prevodilačkih servisa.

en: Translator Instance
sr: Prevodilački servis

en: Enter a translation service URL.
sr: Unesite URL prevodilačkog servisa.

en: Edit
sr: Uredi

en: Reset to default
sr: Vrati na podrazumevano

en: Save
sr: Sačuvaj

en: Text-to-Speech
sr: Tekst-u-glas

en: Use Google for TTS.
sr: Koristite Google za TTS.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
sr: Prevodioc

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
sr: Prevedi

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
sr: Obrni jezike

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
sr: Uklonite izvorni tekst

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
sr: Kopiraj prevod

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
sr: Prikaži izgovor

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
sr: Tekst-u-govor

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
sr: Slušaj izvorni tekst

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
sr: Slušaj prevod

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
sr: Navigacija

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
sr: Idi nazad u istoriji

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
sr: Idi naprijed u istoriji

[ctx: shortcuts window]
en: General
sr: Opšte

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
sr: Podešavanja

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sr: Prečice

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
sr: Izađi

en: Show Pronunciation
sr: Prikaži izgovor

en: Preferences
sr: Podešavanja

en: Keyboard Shortcuts
sr: Prečice na tastaturi

en: About Dialect
sr: O Dialect-u

en: Loading…
sr: Učitavanje…

en: Retry
sr: Pokušaj ponovo

en: Switch languages
sr: Obrni jezike

en: Previous translation
sr: Prethodni prevod

en: Next translation
sr: Naredni prevod

en: Clear
sr: Obriši

en: Paste
sr: Nalepi

en: Listen
sr: Slušaj

en: Translate
sr: Prevedi

en: Translating…
sr: Prevod u toku…

en: Could not translate the text
sr: Nije moguće prevesti tekst

en: Copy
sr: Kopiraj

en: Not a valid {backend} instance
sr: Ne validni {backend} servis

en: A network issue has occured. Retry?
sr: Desio se problem sa internetom. Pokušaj ponovo?

en: Auto
sr: Automatski

en: Did you mean:
sr: Da li ste mislili:

en: Afrikaans
sr: Južno-afrički

en: Albanian
sr: Albanski

en: Amharic
sr: Ahmarski

en: Arabic
sr: Arapski

en: Armenian
sr: Jermenski

en: Azerbaijani
sr: Azerbejdžanski

en: Basque
sr: Baskijski

en: Belarusian
sr: Bjeloruski

en: Bengali
sr: Bengalski

en: Bosnian
sr: Bosanski

en: Bulgarian
sr: Bugarski

en: Catalan
sr: Katalonski

en: Cebuano
sr: Sebuano

en: Chichewa
sr: Čeva

en: Chinese
sr: Kineski

en: Chinese (Simplified)
sr: Kineski (pojednostavljeni)

en: Chinese (Traditional)
sr: Kineski (tradicionalni)

en: Corsican
sr: Korzikanski

en: Croatian
sr: Hrvatski

en: Czech
sr: Češki

en: Danish
sr: Danski

en: Dutch
sr: Holandski

en: English
sr: Engleski

en: Estonian
sr: Estonski

en: Filipino
sr: Filipinski

en: Finnish
sr: Finski

en: French
sr: Francuski

en: Frisian
sr: Frizijski

en: Galician
sr: Galicijski

en: Georgian
sr: Gruzijski

en: German
sr: Nemački

en: Greek
sr: Grčki

en: Gujarati
sr: Gudžarati

en: Haitian Creole
sr: Haićanski kreolski

en: Hawaiian
sr: Havajski

en: Hebrew
sr: Hebrejski

en: Hindi
sr: Hindu

en: Hungarian
sr: Mađarski

en: Icelandic
sr: Islandski

en: Indonesian
sr: Indonezijski

en: Irish
sr: Irski

en: Italian
sr: Italijanski

en: Japanese
sr: Japanski

en: Javanese
sr: Javanski

en: Kannada
sr: Kanada

en: Kazakh
sr: Kazasi

en: Khmer
sr: Kmerski

en: Kinyarwanda
sr: Kinjaruanda

en: Korean
sr: Korejski

en: Kurdish (Kurmanji)
sr: Kurdski (Kurmanji)

en: Kyrgyz
sr: Kirgiz

en: Lao
sr: Laoski

en: Latin
sr: Latinski

en: Latvian
sr: Letonski

en: Lithuanian
sr: Litvanski

en: Luxembourgish
sr: Luksemgurški

en: Macedonian
sr: Makedonski

en: Malagasy
sr: Malagaški

en: Malay
sr: Malajski

en: Malayalam
sr: Malajalam

en: Maltese
sr: Malteški

en: Mongolian
sr: Mongolski

en: Myanmar (Burmese)
sr: Mjanmarski (Burmaski)

en: Nepali
sr: Nepalski

en: Norwegian
sr: Norveški

en: Odia (Oriya)
sr: Odija (Orija)

en: Pashto
sr: Paštunski

en: Persian
sr: Persijski

en: Polish
sr: Poljski

en: Portuguese
sr: Portugalski

en: Punjabi
sr: Pandžapski

en: Romanian
sr: Rumunski

en: Russian
sr: Ruski

en: Samoan
sr: Samoanski

en: Scots Gaelic
sr: Škotski galski

en: Serbian
sr: Srpski

en: Sesotho
sr: Soto

en: Shona
sr: Šona

en: Sindhi
sr: Sindi

en: Sinhala
sr: Sinhaleški

en: Slovak
sr: Slovački

en: Slovenian
sr: Slovenački

en: Somali
sr: Somalijski

en: Spanish
sr: Španski

en: Sundanese
sr: Sundanski

en: Swahili
sr: Svahili

en: Swedish
sr: Švedski

en: Tajik
sr: Tadžik

en: Tamil
sr: Tamilski

en: Tatar
sr: Tatarski

en: Thai
sr: Tajlandski

en: Turkish
sr: Turski

en: Turkmen
sr: Turkmenski

en: Ukrainian
sr: Ukrajinski

en: Uyghur
sr: Urgujski

en: Uzbek
sr: Uzbečki

en: Vietnamese
sr: Vijetnamski

en: Welsh
sr: Velški

en: Xhosa
sr: Koski

en: Yiddish
sr: jidiš

en: Yoruba
sr: Joruba
