dialect - en to sv translation catalogue (205 entries)

en: Translate between languages
sv: Översätt mellan olika språk

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
sv: översätt;översättning;

en: A translation app for GNOME.
sv: Ett översättningsprogram för GNOME.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Translation based on Google Translate
sv: Översättning baserad på Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
sv: Översättning baserat på LibreTranslate API, låter dig använda valfri publik instans.

en: Translation based on Lingva Translate API
sv: Översättning baserad på Lingva Translate API

en: Text to speech
sv: Text till tal

en: Translation history
sv: Översättningshistorik

en: Automatic language detection
sv: Automatisk språkidentifiering

en: Clipboard buttons
sv: Urklippsknappar

en: The Dialect Authors
sv: Dialects utvecklare

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
sv: Copyright 2020–⁠2022 Dialects utvecklare

en: GitHub page
sv: GitHub-sida

en: Behavior
sv: Beteende

en: Live Translation
sv: Live-översättning

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
sv: Varning! Din IP-adress kan bannlysas för API-missbruk.

en: Show Translations in Desktop Search
sv: Visa översättningar i skrivbordssökning

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
sv: Varning! Alla skrivbordssökningar kommer att skickas till översättningstjänsten.

en: Translation Shortcut
sv: Översättningsgenväg

en: The unselected choice will be used for line break.
sv: Omarkerat alternativ kommer att användas för radbrytning.

en: Default to Auto
sv: Auto som standard

en: Use "Auto" as the default language
sv: Använd "Auto" som standardspråk

en: Translator
sv: Översättare

en: Choose from the available translation services.
sv: Välj mellan tillgängliga översättningstjänster.

en: Translator Instance
sv: Översättarinstans

en: Enter a translation service URL.
sv: Ange URL till en översättningstjänst.

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset to default
sv: Återställ till standard

en: Save
sv: Spara

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Enter an API key for the translation service.
sv: Ange en API-nyckel för översättningstjänsten.

en: Text-to-Speech
sv: Text-till-tal

en: Use Google for TTS.
sv: Använd Google för TTS.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
sv: Översättare

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
sv: Översätt

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
sv: Byt språk

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
sv: Ta bort källtext

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
sv: Kopiera översättning

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
sv: Visa uttal

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
sv: Text-till-tal

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
sv: Lyssna på källtexten

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
sv: Lyssna på översättning

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
sv: Gå tillbaka i historiken

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
sv: Gå framåt i historiken

[ctx: shortcuts window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
sv: Avsluta

en: Show Pronunciation
sv: Visa uttal

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About Dialect
sv: Om Dialect

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Retry
sv: Försök igen

en: Open Preferences
sv: Öppna inställningarna

en: Remove Key and Retry
sv: Ta bort nyckeln och försök igen

en: Switch languages
sv: Växla språk

en: Previous translation
sv: Föregående översättning

en: Next translation
sv: Nästa översättning

en: Clear
sv: Rensa

en: Paste
sv: Klistra in

en: Listen
sv: Lyssna

en: Translate
sv: Översätt

en: Translating…
sv: Översätter…

en: Could not translate the text
sv: Kunde inte översätta texten

en: Copy
sv: Kopiera

en: Suggest Translation
sv: Föreslå översättning

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Search Languages…
sv: Sök språk…

en: Follow system style
sv: Följ systemstilen

en: Light style
sv: Ljus stil

en: Dark style
sv: Mörk stil

en: Not a valid {backend} instance
sv: Ingen giltig {backend}-instans

en: Not a valid {backend} API key
sv: Ingen giltig {backend} API-nyckel

en: The provided API key is invalid
sv: Den angivna API-nyckeln är ogiltig

en: Please set a valid API key in the preferences.
sv: Ange en giltig API-nyckel i inställningarna.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
sv: Ange en giltig API-nyckel eller ta bort API-nyckeln i inställningarna.

en: API key is required to use the service
sv: API-nyckel krävs för att använda tjänsten

en: Please set an API key in the preferences.
sv: Ange en API-nyckel i inställningarna.

en: Failed loading the translation service
sv: Kunde inte läsa in översättningstjänsten

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
sv: Rapportera detta i Dialects ärendehanterare om problemet kvarstår.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
sv: Kunde inte läsa in "{url}", kontrollera om instansadressen är korrekt eller rapportera i Dialects ärendehanterare om problemet kvarstår.

en: Couldn’t connect to the translation service
sv: Kunde inte ansluta till översättningstjänsten

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
sv: Vi kan inte ansluta till servern. Kontrollera om det finns nätverksproblem.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
sv: Vi kan inte ansluta till {service}-instansen "{url}".
     Kontrollera om det finns nätverksproblem eller om adressen är korrekt.

en: A network issue has occured. Retry?
sv: Ett nätverksproblem har uppstått. Vill du försöka igen?

en: A network issue has occured. Please try again.
sv: Ett nätverksproblem har uppstått. Försök igen.

en: New translation has been suggested!
sv: En ny översättning har föreslagits!

en: Suggestion failed.
sv: Förslaget misslyckades.

en: {} characters limit reached!
sv: {}-teckengränsen är nådd!

en: Did you mean:
sv: Menade du:

en: Translation failed, check for network issues
sv: Översättningen misslyckades, kontrollera om det finns nätverksproblem

en: Translation failed
sv: Översättningen misslyckades

en: Afrikaans
sv: afrikaans

en: Albanian
sv: albanska

en: Amharic
sv: amhariska

en: Arabic
sv: arabiska

en: Armenian
sv: armeniska

en: Azerbaijani
sv: azerbajdzjanska

en: Basque
sv: baskiska

en: Belarusian
sv: vitryska

en: Bengali
sv: bengali

en: Bosnian
sv: bosniska

en: Bulgarian
sv: bulgariska

en: Catalan
sv: katalanska

en: Cebuano
sv: cebuano

en: Chichewa
sv: nyanja

en: Chinese
sv: kinesiska

en: Chinese (Simplified)
sv: förenklad kinesiska

en: Chinese (Traditional)
sv: traditionell kinesiska

en: Corsican
sv: korsikanska

en: Croatian
sv: kroatiska

en: Czech
sv: tjeckiska

en: Danish
sv: danska

en: Dutch
sv: nederländska

en: English
sv: engelska

en: Esperanto
sv: esperanto

en: Estonian
sv: estniska

en: Filipino
sv: tagalog

en: Finnish
sv: finska

en: French
sv: franska

en: Frisian
sv: västfrisiska

en: Galician
sv: galiciska

en: Georgian
sv: georgiska

en: German
sv: tyska

en: Greek
sv: grekiska

en: Gujarati
sv: gujarati

en: Haitian Creole
sv: haitiska

en: Hausa
sv: hausa

en: Hawaiian
sv: hawaiiska

en: Hebrew
sv: hebreiska

en: Hindi
sv: hindi

en: Hmong
sv: hmongspråk

en: Hungarian
sv: ungerska

en: Icelandic
sv: isländska

en: Igbo
sv: igbo

en: Indonesian
sv: indonesiska

en: Irish
sv: iriska

en: Italian
sv: italienska

en: Japanese
sv: japanska

en: Javanese
sv: javanesiska

en: Kannada
sv: kannada

en: Kazakh
sv: kazakiska

en: Khmer
sv: kambodjanska

en: Kinyarwanda
sv: kinjarwanda

en: Korean
sv: koreanska

en: Kurdish (Kurmanji)
sv: kurdiska

en: Kyrgyz
sv: kirgiziska

en: Lao
sv: laotiska

en: Latin
sv: latin

en: Latvian
sv: lettiska

en: Lithuanian
sv: litauiska

en: Luxembourgish
sv: luxemburgiska

en: Macedonian
sv: makedonska

en: Malagasy
sv: malagassiska

en: Malay
sv: malajiska

en: Malayalam
sv: malayalam

en: Maltese
sv: maltesiska

en: Maori
sv: maori

en: Marathi
sv: marathi

en: Mongolian
sv: mongoliska

en: Myanmar (Burmese)
sv: burmesiska

en: Nepali
sv: nepalesiska

en: Norwegian
sv: norska

en: Odia (Oriya)
sv: oriya

en: Pashto
sv: afghanska

en: Persian
sv: persiska

en: Polish
sv: polska

en: Portuguese
sv: portugisiska

en: Punjabi
sv: punjabi

en: Romanian
sv: rumänska

en: Russian
sv: ryska

en: Samoan
sv: samoanska

en: Scots Gaelic
sv: skotsk gäliska

en: Serbian
sv: serbiska

en: Sesotho
sv: sydsotho

en: Shona
sv: shona

en: Sindhi
sv: sindhi

en: Sinhala
sv: singalesiska

en: Slovak
sv: slovakiska

en: Slovenian
sv: slovenska

en: Somali
sv: somaliska

en: Spanish
sv: spanska

en: Sundanese
sv: sundanesiska

en: Swahili
sv: swahili

en: Swedish
sv: svenska

en: Tajik
sv: tadzjikiska

en: Tamil
sv: tamil

en: Tatar
sv: tatariska

en: Telugu
sv: telugu

en: Thai
sv: thailändska

en: Turkish
sv: turkiska

en: Turkmen
sv: turkmeniska

en: Ukrainian
sv: ukrainska

en: Urdu
sv: urdu

en: Uyghur
sv: uiguriska

en: Uzbek
sv: uzbekiska

en: Vietnamese
sv: vietnamesiska

en: Welsh
sv: walesiska

en: Xhosa
sv: xhosa

en: Yiddish
sv: jiddisch

en: Yoruba
sv: yoruba

en: Zulu
sv: zulu
