dialect - en to tr translation catalogue (204 entries)

en: Translate between languages
tr: Diller arasında çevir

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
tr: translate;translation;çevir;çeviri;

en: A translation app for GNOME.
tr: GNOME için çeviri uygulaması.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Translation based on Google Translate
tr: Google Translate tabanlı çeviri

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
tr: LibreTranslate API tabanlı çeviri, herhangi bir çevrim içi örneği kullanmanıza izin verir

en: Translation based on Lingva Translate API
tr: Lingva Translate API tabanlı çeviri

en: Text to speech
tr: Metinden sese

en: Translation history
tr: Çeviri geçmişi

en: Automatic language detection
tr: Otomatik dil algılama

en: Clipboard buttons
tr: Pano düğmeleri

en: The Dialect Authors
tr: Dialect Yaratıcıları

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
tr: Telif Hakkı 2020–⁠2022 Dialect Yazarları

en: GitHub page
tr: GitHub sayfası

en: Behavior
tr: Davranış

en: Live Translation
tr: Canlı Çeviri

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
tr: Uyarı: IP adresiniz kötüye kullanım sebebiyle yasaklanabilir.

en: Show Translations in Desktop Search
tr: Masaüstü Aramasında Çevirileri Göster

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
tr: Uyarı: Tüm masaüstü aramaları çeviri servisine gönderililir

en: Translation Shortcut
tr: Çeviri Kısayolu

en: The unselected choice will be used for line break.
tr: Seçili olmayan seçim satır sonu için kullanılacaktır.

en: Default to Auto
tr: Varsayılan Olarak Otomatik

en: Use "Auto" as the default language
tr: Varsayılan dil olarak "Otomatik" kullan

en: Translator
tr: Çevirmen

en: Choose from the available translation services.
tr: Kullanılabilir çeviri hizmetleri arasından seçim yapın.

en: Translator Instance
tr: Çevirmen Örneği

en: Enter a translation service URL.
tr: Bir çeviri hizmeti URL'si girin.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Save
tr: Kaydet

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: Enter an API key for the translation service.
tr: Çeviri hizmeti için API anahtarı girin.

en: Text-to-Speech
tr: Metinden Sese

en: Use Google for TTS.
tr: Metinden Sese için Google kullan.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
tr: Çevirmen

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
tr: Çevir

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
tr: Dili Değiştir

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
tr: Kaynak metni temizle

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
tr: Çeviriyi kopyala

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
tr: Telaffuzunu Göster

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
tr: Metinden Sese

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
tr: Kaynak metni dinle

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
tr: Çeviriyi dinle

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
tr: Gezinme

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
tr: Geçmişte geri git

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
tr: Geçmişte ileri git

[ctx: shortcuts window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
tr: Çıkış

en: Show Pronunciation
tr: Telaffuzunu Göster

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: About Dialect
tr: Dialect Hakkında

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Retry
tr: Yeniden dene

en: Open Preferences
tr: Tercihleri Aç

en: Remove Key and Retry
tr: Anahtarı Kaldır ve Yeniden Dene

en: Switch languages
tr: Dili değiştir

en: Previous translation
tr: Önceki çeviri

en: Next translation
tr: Sonraki çeviri

en: Clear
tr: Temizle

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Listen
tr: Dinle

en: Translate
tr: Çevir

en: Translating…
tr: Çevriliyor…

en: Could not translate the text
tr: Metin çevrilemedi

en: Copy
tr: Kopyala

en: Suggest Translation
tr: Çeviri Öner

en: Cancel
tr: İptal Et

en: Search Languages…
tr: Dilleri Ara…

en: Follow system style
tr: Sistem biçimini takip et

en: Light style
tr: Açık biçim

en: Dark style
tr: Koyu biçim

en: Not a valid {backend} instance
tr: Geçerli bir {backend} örneği değil

en: Not a valid {backend} API key
tr: Geçerli bir {backend} API anahtarı değil

en: The provided API key is invalid
tr: Sağlanan API anahtarı geçersiz

en: Please set a valid API key in the preferences.
tr: Lütfen tercihlerden geçerli bir API anahtarı ayarlayın.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
tr: Lütfen geçerli bir API anahtarı ayarlayın veya tercihlerde API anahtarını kaldırın.

en: API key is required to use the service
tr: Hizmeti kullanmak için API anahtarı gerekli

en: Please set an API key in the preferences.
tr: Lütfen tercihlerde API anahtarı ayarlayın.

en: Failed loading the translation service
tr: Çeviri hizmeti yüklenemedi

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
tr: Sorun devam ederse lütfen hatayı Dialect hata izleyicisinde bildirin.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
tr: "{url}" yüklenemedi, örnek adresinin doğruluğunu denetleyin ya da sorun devam ederse Dialect hata izleyicisine bildirin.

en: Couldn’t connect to the translation service
tr: Çeviri hizmetine bağlanılamadı

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
tr: Sunucuya bağlanamıyor. Lütfen ağ sorunlarını denetleyin.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
tr: {service} örneği "{url}" adresine bağlanamıyoruz.
     Lütfen ağ sorunlarını ya da adresin doğruluğunu denetleyin.

en: A network issue has occured. Retry?
tr: Ağ sorunu oluştu. Yeniden denensin mi?

en: A network issue has occured. Please try again.
tr: Ağ sorunu oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Auto
tr: Otomatik

en: New translation has been suggested!
tr: Yeni çeviri önerildi!

en: Suggestion failed.
tr: Öneri başarısız oldu.

en: {} characters limit reached!
tr: {} karakter sınırına ulaşıldı!

en: Did you mean:
tr: Bunu mu demek istediniz:

en: Translation failed, check for network issues
tr: Çeviri başarısız oldu, ağ sorunlarını denetleyin

en: Translation failed
tr: Çeviri başarısız oldu

en: Afrikaans
tr: Afrikaanca

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Amharic
tr: Amharca

en: Arabic
tr: Arapça

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Basque
tr: Baskça

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Cebuano
tr: Sebuanoca

en: Chichewa
tr: Çiçevaca

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Corsican
tr: Korsikaca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: English
tr: İngilizce

en: Estonian
tr: Estonca

en: Filipino
tr: Tagalogca

en: Finnish
tr: Fince

en: French
tr: Fransızca

en: Frisian
tr: Batı Frizcesi

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gujarati
tr: Güceratça

en: Haitian Creole
tr: Haiti Kreyolu

en: Hausa
tr: Hausaca

en: Hawaiian
tr: Havai'ice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hmong
tr: Hmongca

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Igbo
tr: İbo dili

en: Indonesian
tr: Endonezce

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Javanese
tr: Cavaca

en: Kannada
tr: Kannadaca

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Khmer
tr: Khmer dili

en: Korean
tr: Korece

en: Kurdish (Kurmanji)
tr: Kürtçe (Kurmançça)

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: Lao
tr: Laoca

en: Latin
tr: Latince

en: Latvian
tr: Letonca

en: Lithuanian
tr: Litvanca

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgca

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Malagasy
tr: Malgaşça

en: Malay
tr: Malayca

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Maori
tr: Maorice

en: Marathi
tr: Maratice

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Myanmar (Burmese)
tr: Birmanca

en: Nepali
tr: Nepalce

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Odia (Oriya)
tr: Oriyaca

en: Pashto
tr: Peştuca

en: Persian
tr: Farsça

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Punjabi
tr: Pencapça

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Samoan
tr: Samoa dili

en: Scots Gaelic
tr: İskoç Gaelcesi

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Sesotho
tr: Güney Sotho dili

en: Shona
tr: Şonaca

en: Sindhi
tr: Sindce

en: Sinhala
tr: Sinhali dili

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Somali
tr: Somalice

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Sundanese
tr: Sundaca

en: Swahili
tr: Svahilice

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Telugu
tr: Teluguca

en: Thai
tr: Tayca

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Urdu
tr: Urduca

en: Uyghur
tr: Uygurca

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Welsh
tr: Galce

en: Xhosa
tr: Zosa dili

en: Yiddish
tr: Yidiş

en: Yoruba
tr: Yorubaca

en: Zulu
tr: Zuluca
