dialect - en to uk translation catalogue (178 entries)

en: Translate between languages
uk: Переклад між мовами

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
uk: перекласти;переклад;translate;translation;

en: A translation app for GNOME.
uk: Перекладач для GNOME.

en: Features:
uk: Особливості:

en: Translation based on Google Translate
uk: Переклад на основі Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
uk: Переклад на основі API LibreTranslate, який дозволяє використовувати любий екземпляр, доступний онлайн

en: Translation based on Lingva Translate API
uk: Переклад на основі Lingva Translate API

en: Text to speech
uk: Прослуховування тексту

en: Translation history
uk: Історія перекладу

en: Automatic language detection
uk: Автоматичне визначення мови

en: Clipboard buttons
uk: Кнопки буфера обміну

en: The Dialect Authors
uk: Автори Dialect

en: GitHub page
uk: Сторінка GitHub

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Live Translation
uk: Переклад в реальному часі

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
uk: Попередження: ваша IP-адреса може бути заблокована через зловживання API.

en: Show Translations in Desktop Search
uk: Показати переклади в Настільному пошуку

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
uk: Попередження: Всі Настільні пошуки будуть відправлені в сервіс перекладу

en: Translation Shortcut
uk: Комбінації клавіш для перекладу

en: The unselected choice will be used for line break.
uk: Невиділений варіант буде використовуватися для розриву рядка.

en: Default to Auto
uk: Автовизначення за замовчуванням

en: Use "Auto" as the default language
uk: Використовуйте "Авто" як мову за замовчуванням

en: Translator
uk: Перекладач

en: Choose from the available translation services.
uk: Виберіть один з доступних послуг перекладу.

en: Translator Instance
uk: Екземпляр перекладача

en: Enter a translation service URL.
uk: Введіть URL-адресу служби перекладу.

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset to default
uk: Скинути до початкового значення

en: Save
uk: Зберегти

en: API Key
uk: Ключ API

en: Text-to-Speech
uk: Прослуховування тексту

en: Use Google for TTS.
uk: Використовуйте Google для TTS.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
uk: Перекладач

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
uk: Перекласти

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
uk: Переключення мов

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
uk: Очистити вихідний текст

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
uk: Копіювати переклад

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
uk: Показати вимову

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
uk: Прослуховування тексту

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
uk: Прослуховування вихідного тексту

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
uk: Слухати переклад

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
uk: Навігація

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
uk: Повернутися по історії

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
uk: Вперед по історії

[ctx: shortcuts window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
uk: Налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
uk: Вийти

en: Show Pronunciation
uk: Показати вимову

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: About Dialect
uk: Про Dialect

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Retry
uk: Повторити

en: Switch languages
uk: Переключення мов

en: Previous translation
uk: Попередній переклад

en: Next translation
uk: Наступний переклад

en: Clear
uk: Очистити

en: Paste
uk: Вставити

en: Listen
uk: Слухати

en: Translate
uk: Перекласти

en: Translating…
uk: Переклад…

en: Could not translate the text
uk: Не вдалося перекласти текст

en: Copy
uk: Копіювати

en: Not a valid {backend} instance
uk: Недійсний екземпляр {backend}

en: A network issue has occured. Retry?
uk: Виникла проблема з мережею. Повторити?

en: Auto
uk: Визначити мову

en: Did you mean:
uk: Ви мали на увазі:

en: Afrikaans
uk: африкаанс

en: Albanian
uk: албанська

en: Amharic
uk: амхарська

en: Arabic
uk: арабська

en: Armenian
uk: вірменська

en: Azerbaijani
uk: азербайджанська

en: Basque
uk: баскська

en: Belarusian
uk: білоруська

en: Bengali
uk: бенгальська

en: Bosnian
uk: боснійська

en: Bulgarian
uk: болгарська

en: Catalan
uk: каталонська

en: Cebuano
uk: себуанська

en: Chichewa
uk: ньянджа

en: Chinese
uk: китайська

en: Chinese (Simplified)
uk: китайська (спрощена)

en: Chinese (Traditional)
uk: китайська (традиційна)

en: Corsican
uk: корсиканська

en: Croatian
uk: хорватська

en: Czech
uk: чеська

en: Danish
uk: данська

en: Dutch
uk: нідерландська

en: English
uk: англійська

en: Esperanto
uk: есперанто

en: Estonian
uk: естонська

en: Filipino
uk: тагальська

en: Finnish
uk: фінська

en: French
uk: французька

en: Frisian
uk: західнофризька

en: Galician
uk: галісійська

en: Georgian
uk: грузинська

en: German
uk: німецька

en: Greek
uk: грецька

en: Gujarati
uk: гуджараті

en: Haitian Creole
uk: гаїтянська креольська

en: Hausa
uk: хауса

en: Hawaiian
uk: гавайська

en: Hebrew
uk: іврит

en: Hindi
uk: гінді

en: Hmong
uk: хмонг

en: Hungarian
uk: угорська

en: Icelandic
uk: ісландська

en: Igbo
uk: ігбо

en: Indonesian
uk: індонезійська

en: Irish
uk: ірландська

en: Italian
uk: італійська

en: Japanese
uk: японська

en: Javanese
uk: яванська

en: Kannada
uk: каннада

en: Kazakh
uk: казахська

en: Khmer
uk: кхмерська

en: Kinyarwanda
uk: кіньяруанда

en: Korean
uk: корейська

en: Kurdish (Kurmanji)
uk: курдська (Курманджі)

en: Kyrgyz
uk: киргизька

en: Lao
uk: лаоська

en: Latin
uk: латинська

en: Latvian
uk: латиська

en: Lithuanian
uk: литовська

en: Luxembourgish
uk: люксембурзька

en: Macedonian
uk: македонська

en: Malagasy
uk: малагасійська

en: Malay
uk: малайська

en: Malayalam
uk: малаялам

en: Maltese
uk: мальтійська

en: Maori
uk: маорі

en: Marathi
uk: маратхі

en: Mongolian
uk: монгольська

en: Myanmar (Burmese)
uk: м'янма (бірманська)

en: Nepali
uk: непальська

en: Norwegian
uk: норвезька

en: Odia (Oriya)
uk: одія (Орія)

en: Pashto
uk: пушту

en: Persian
uk: перська

en: Polish
uk: польська

en: Portuguese
uk: португальська

en: Punjabi
uk: панджабі

en: Romanian
uk: румунська

en: Russian
uk: російська

en: Samoan
uk: самоанська

en: Scots Gaelic
uk: шотландська гельська

en: Serbian
uk: сербська

en: Sesotho
uk: південна сото

en: Shona
uk: шона

en: Sindhi
uk: синдхі

en: Sinhala
uk: сингальська

en: Slovak
uk: словацька

en: Slovenian
uk: словенська

en: Somali
uk: сомалі

en: Spanish
uk: іспанська

en: Sundanese
uk: сунданська

en: Swahili
uk: суахілі

en: Swedish
uk: шведська

en: Tajik
uk: таджицька

en: Tamil
uk: тамільська

en: Tatar
uk: татарська

en: Telugu
uk: телугу

en: Thai
uk: тайська

en: Turkish
uk: турецька

en: Turkmen
uk: туркменська

en: Ukrainian
uk: українська

en: Urdu
uk: урду

en: Uyghur
uk: уйгурська

en: Uzbek
uk: узбецька

en: Vietnamese
uk: вʼєтнамська

en: Welsh
uk: валлійська

en: Xhosa
uk: кхоса

en: Yiddish
uk: їдиш

en: Yoruba
uk: йоруба

en: Zulu
uk: зулуська
