dialect - en to gl translation catalogue (51 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
gl: Dialecto

en: Translate between languages
gl: Traducir entre idiomas

en: A translation app for GNOME.
gl: Unha aplicación de tradución para GNOME.

en: Features:
gl: Características:

en: Text to speech
gl: Texto a voz

en: Translation history
gl: Historial de tradución

en: Automatic language detection
gl: Deteción automática de idioma

en: Clipboard buttons
gl: Botóns do portapapeis

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Dialect Authors
gl: Os autores de Dialecto

en: Translator
gl: Tradutor

en: Choose from the available translation services.
gl: Elixa entre os servizos de traducción dispoñíbeis.

en: Text-to-Speech
gl: Texto a voz

en: Behavior
gl: Comportamento

en: Live Translation
gl: Tradución en tempo real

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
gl: Atención: a súa IP podería ser bloqueada por abuso de API.

en: Translation Shortcut
gl: Atallo de tradución

en: The unselected choice will be used for line break.
gl: A opción non seleccionada seutilizarase para o salgo de renglón.

en: Default to Auto
gl: Automático predeterminado

en: Use "Auto" as the default language
gl: Utilice «Automático» como idioma predeterminado

en: Appearance
gl: Aparencia

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
gl: Tradutor

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
gl: Traducir

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
gl: Trocar idiomas

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
gl: Limpar texto de orixe

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
gl: Seguinte tradución

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
gl: Mostrar pronunciación

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
gl: Texto a voz

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
gl: Escoitar o texto de orixe

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
gl: Seguinte tradución

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
gl: Navegación

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
gl: Ir atrás no historial

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
gl: Ir adiante no historial

[ctx: shortcuts window]
en: General
gl: Xeral

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
gl: Preferencias

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
gl: Atallos de teclado

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
gl: Saír

en: Show Pronunciation
gl: Mostrar pronunciación

en: Preferences
gl: Preferencias

en: Keyboard Shortcuts
gl: Atallos de teclado

en: About Dialect
gl: Sobre Dialecto

en: Loading…
gl: Cargando…

en: Retry
gl: Reintentar

en: Clear
gl: Limpiar

en: Paste
gl: Pegar

en: Listen
gl: Escoitar

en: Translate
gl: Traducir

en: Translating…
gl: Traducindo…

en: Copy
gl: Copiar

en: Save
gl: Gardar

en: Auto
gl: Automático

en: Did you mean:
gl: Quizáis quixo dicir:
