dialect - en to uk translation catalogue (120 entries)

en: Translate between languages
uk: Переклад між мовами

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;Google Translate;LibreTranslate;Lingva Translate;Bing Microsoft Translator;Bing Translator;Microsoft Translator;Yandex Translate;
uk: перекласти;переклад;Google Translate;LibreTranslate;Lingva Translate;Bing Microsoft Translator;Bing Translator;Microsoft Translator;Яндекс Перекладач;

note: For development version
en: A translation app for GNOME.
uk: Перекладач для GNOME.

en: Features:
uk: Особливості:

en: Translation based on Google Translate
uk: Переклад на основі Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
uk: Переклад на основі API LibreTranslate, який дозволяє використовувати любий екземпляр, доступний онлайн

en: Translation based on Lingva Translate API
uk: Переклад на основі Lingva Translate API

en: Translation based on Bing
uk: Переклад на основі Bing

en: Translation based on Yandex
uk: Переклад на основі Яндексу

en: Translation based on DeepL
uk: Переклад на основі DeepL

en: Text to speech
uk: Текст у мову

en: Translation history
uk: Історія перекладу

en: Automatic language detection
uk: Автоматичне визначення мови

en: Clipboard buttons
uk: Кнопки буфера обміну

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Dialect Authors
uk: Автори Dialect

en: Auto
uk: Автовизначення мови

en: Copyright 2020–⁠2024 The Dialect Authors
uk: Авторське право 2020–⁠2024 The Dialect Authors

en: Donate
uk: Пожертвувати

en: Edit Provider Settings
uk: Редагувати налаштування постачальника

en: No Settings for This Provider
uk: Немає налаштувань для цього постачальника

en: Providers
uk: Постачальник пошуку

en: Translator
uk: Перекладач

en: Choose from the available translation services.
uk: Виберіть один з доступних послуг перекладу.

en: Text-to-Speech
uk: Прослуховування тексту

en: Choose from the available TTS services.
uk: Виберіть один з доступних TTS сервісів.

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Live Translation
uk: Переклад у реальному часі

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
uk: Попередження: ваша IP-адреса може бути заблокована через зловживання API.

en: Show Translations in Desktop Search
uk: Показувати переклади при пошуку в стільниці

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
uk: Попередження: всі пошуки в стільниці будуть відправлятися постачальнику перекладу

en: Translation Shortcut
uk: Клавіатурне скорочення для виконання перекладу

en: The unselected choice will be used for line break.
uk: Невиділений варіант буде використовуватися для розриву строчки.

en: Default to Auto
uk: Автовизначення за замовчуванням

en: Use "Auto" as the default language
uk: Використовувати "Автовизначення мови" як мову за замовчуванням

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Use Custom Font Size
uk: Використовувати власний розмір шрифту

en: System font size is used otherwise.
uk: В іншому випадку використовується системний розмір шрифту.

en: Default Font Size
uk: Розмір шрифту за замовчуванням

en: Changing the size via shortcuts does not overwrite this.
uk: Зміна розміру за допомогою ярликів не перезаписує це значення.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
uk: Перекладач

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
uk: Перекласти

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
uk: Переключити мови

[ctx: shortcuts window]
en: Select source language
uk: Обрати мову джерела

[ctx: shortcuts window]
en: Select destination language
uk: Обрати мову перекладу

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
uk: Очистити вхідний текст

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
uk: Скопіювати переклад

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
uk: Показати вимову

[ctx: shortcuts window]
en: Increase font size
uk: Збільшити розмір шрифту

[ctx: shortcuts window]
en: Decrease font size
uk: Зменшити розмір шрифту

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
uk: Прослуховування тексту

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
uk: Прослухати вхідний текст

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
uk: Прослухати переклад

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
uk: Навігація

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
uk: Повернутися по історії

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
uk: Вперед по історії

[ctx: shortcuts window]
en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
uk: Налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
uk: Вийти

en: Show Pronunciation
uk: Показати вимову

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: About Dialect
uk: Про Dialect

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Retry
uk: Повторити

en: Open Preferences
uk: Відкрити налаштування

en: Remove Key and Retry
uk: Видалити ключ і спробувати ще раз

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Previous Translation
uk: Попередній переклад

en: Next Translation
uk: Наступний переклад

en: Change Source Language
uk: Змінити мову джерела

en: Switch Languages
uk: Переключити мову

en: Change Destination Language
uk: Змінити мову перекладу

en: Clear
uk: Очистити

en: Paste
uk: Вставити

en: Listen
uk: Прослухати

en: Translate
uk: Перекласти

en: Translating…
uk: Переклад…

en: Could not Translate the Text
uk: Не вдалося перекласти текст

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Suggest Translation
uk: Запропонувати переклад

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Couldn’t connect to the translation service
uk: Не вдалося з'єднатися з сервісом перекладача

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
uk: Не вдалося з'єднатися з сервером. Будь ласка, перевірте з'єднання з мережею.

en: Failed loading the translation service
uk: Не вдалося завантажити сервіс перекладача

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
uk: Будь ласка, повідомте про ваду до розробників Dialect, якщо проблема буде повторюватися.

en: API key is required to use the service
uk: Ключ API є обов'язковм, щоб користуватися сервісом

en: Please set an API key in the preferences.
uk: Будь ласка, встановіть ключ для API у налаштуваннях.

en: The provided API key is invalid
uk: Наданий ключ API є недійсним

en: Please set a valid API key in the preferences.
uk: Будь ласка, введіть дійсний ключ API у налаштуваннях.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
uk: Будь ласка, введіть дійсний ключ API або приберіть його у налаштуваннях.

en: Failed loading the text-to-speech service. Retry?
uk: Не вдалося завантажити службу синтезу мовлення. Повторити?

en: Failed loading the text-to-speech service
uk: Не вдалося завантажити службу синтезу мовлення

en: Failed loading the text-to-speech service, check for network issues
uk: Помилка завантаження служби синтезу мовлення, перевірте наявність проблем з мережею

en: Couldn’t read selection clip board!
uk: Не вдалося прочитати буфер обміну вибору!

en: Did you mean:
uk: Ви мали на увазі:

en: Copied to clipboard
uk: Скопійовано в буфер обміну

en: New translation has been suggested!
uk: Новий переклад було запропоновано!

en: Suggestion failed.
uk: Пропозиція провалилася.

en: Text-to-Speech failed
uk: Помилка синтезу мовлення

en: Text-to-Speech failed, check for network issues
uk: Помилка синтезу мовлення, перевірте наявність проблем з мережею

en: Text-to-Speech failed. Retry?
uk: Помилка синтезу мовлення. Повторити?

en: {} characters limit reached!
uk: Досягнуто обмеження в {} символ(ів)!

en: Translation failed, check for network issues
uk: Не вдалося виконати переклад, будь ласка, перевірте з'єднання з мережею

en: Translation failed
uk: Помилка перекладу

en: Search Languages…
uk: Пошук мов…

en: Provider Preferences
uk: Налаштування постачальника

en: Instance URL
uk: URL-адреса постачальника

en: Enter an Instance URL for the Provider.
uk: Введіть URL-адресу постачальника.

en: Reset to Default
uk: Скинути до замовчування

en: API Key
uk: Ключ API

en: Enter an API Key for the Provider.
uk: Введіть ключ API постачальника.

en: Character Usage
uk: Використання символів

en: Cancel Audio
uk: Скасувати аудіо

en: Follow System Style
uk: Використовувати стиль системи

en: Light Style
uk: Світлий стиль

en: Dark Style
uk: Темний стиль

en: Translate “{text}” with {provider_name}
uk: Перекладіть «{text}» за допомогою {provider_name}

en: Copy translation to clipboard
uk: Копіювати переклад у буфер обміну
