dialect - en to el translation catalogue (119 entries)

en: Translate between languages
el: Μεταφράστε διαφορετικές γλώσσες

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;Google Translate;LibreTranslate;Lingva Translate;Bing Microsoft Translator;Bing Translator;Microsoft Translator;Yandex Translate;
el: μεταφράστε;μετάφραση;Google Translate;LibreTranslate;Lingva Translate;Bing Microsoft Translator;Bing Translator;Microsoft Translator;Yandex Translate;

note: For development version
en: A translation app for GNOME.
el: Μια εφαρμογή μετάφρασης για το GNOME.

en: Features:
el: Δυνατότητες:

en: Translation based on Google Translate
el: Μετάφραση βασισμένη στο Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
el: Μετάφραση βασισμένη στο API του LibreTranslate, επιτρέποντας σας να χρησιμοποιείτε οποιαδήποτε ανοιχτή υπηρεσία

en: Translation based on Lingva Translate API
el: Μετάφραση βασισμένη στο API του Lingva Translate

en: Translation based on Bing
el: Μετάφραση βασισμένη στο Bing

en: Translation based on Yandex
el: Μετάφραση βασισμένη στο Yandex

en: Translation based on DeepL
el: Μετάφραση βασισμένη στο DeepL

en: Text to speech
el: Κείμενο σε ομιλία

en: Translation history
el: Ιστορικό μεταφράσεων

en: Automatic language detection
el: Αυτόματη αναγνώριση γλώσσας

en: Clipboard buttons
el: Κουμπιά προχείρου

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Dialect Authors
el: Οι συγγραφείς του Dialect

en: Auto
el: Αυτόματη

en: Copyright 2020–⁠2024 The Dialect Authors
el: Πνευματικά δικαιώματα 2020–⁠2024 Οι συγγραφείς του Dialect

en: Donate
el: Κάντε μια δωρεά

en: Edit Provider Settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων παρόχου

en: No Settings for This Provider
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις για αυτόν τον πάροχο

en: Providers
el: Πάροχος

en: Translator
el: Μεταφραστής

en: Choose from the available translation services.
el: Επιλέξτε από τις διαθέσιμες υπηρεσίες μετάφρασης.

en: Text-to-Speech
el: Κείμενο σε ομιλία

en: Choose from the available TTS services.
el: Επιλέξτε από τις διαθέσιμες υπηρεσίες TTS.

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Live Translation
el: Ζωντανή μετάφραση

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
el: Προσοχή: Η διεύθυνση IP σας μπορεί να αποκλειστεί λόγω κατάχρησης του API.

en: Show Translations in Desktop Search
el: Προβολή μεταφράσεων στην Αναζήτηση Φόντου

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
el: Προσοχή: Όλες οι αναζητήσεις φόντου θα αποσταλούν στην υπηρεσία μετάφρασης

en: Translation Shortcut
el: Συντόμευση μετάφρασης

en: The unselected choice will be used for line break.
el: Η μη επιλεγμένη επιλογή θα χρησιμοποιηθεί για αλλαγή γραμμής.

en: Default to Auto
el: Προεπιλογή σε Αυτόματη

en: Use "Auto" as the default language
el: Χρήση του "Αυτόματη" ως προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Use Custom Font Size
el: Χρήση προσαρμοσμένου μεγέθους γραμματοσειράς

en: System font size is used otherwise.
el: Διαφορετικά θα χρησιμοποιηθεί το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς του συστήματος

en: Default Font Size
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς

en: Changing the size via shortcuts does not overwrite this.
el: Αλλάζοντας το μέγεθος μέσω συντομεύσεων δεν θα αντικαταστήσει αυτό.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
el: Μεταφραστής

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
el: Μετάφραση

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
el: Εναλλαγή γλωσσών

[ctx: shortcuts window]
en: Select source language
el: Επιλογή αρχικής γλώσσας

[ctx: shortcuts window]
en: Select destination language
el: Επιλογή μεταφραζόμενης γλώσσας

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
el: Εκκαθάριση αρχικού κειμένου

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
el: Αντιγραφή μετάφρασης

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
el: Προβολή προφοράς

[ctx: shortcuts window]
en: Increase font size
el: Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

[ctx: shortcuts window]
en: Decrease font size
el: Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
el: Κείμενο σε Ομιλία

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
el: Ακρόαση αρχικού κειμένου

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
el: Ακρόαση μετάφρασης

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
el: Πηγαίνετε πίσω στο ιστορικό

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
el: Πηγαίνετε μπροστά στo ιστορικό

[ctx: shortcuts window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
el: Έξοδος

en: Show Pronunciation
el: Προβολή προφοράς

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: About Dialect
el: Σχετικά με το Dialect

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: Retry
el: Επανάληψη προσπάθειας

en: Open Preferences
el: Άνοιγμα προτιμήσεων

en: Remove Key and Retry
el: Αφαίρεση κλειδιού και επανάληψη προσπάθειας

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Previous Translation
el: Προηγούμενη μετάφραση

en: Next Translation
el: Επόμενη μετάφραση

en: Change Source Language
el: Αλλαγή αρχικής γλώσσας

en: Switch Languages
el: Εναλλαγή γλωσσών

en: Change Destination Language
el: Αλλαγή μεταφραζόμενης γλώσσας

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Listen
el: Ακρόαση

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Translating…
el: Μεταφράζοντας…

en: Could not Translate the Text
el: Δεν ήταν δυνατή η μετάφραση του κειμένου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Suggest Translation
el: Πρόταση μετάφρασης

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Couldn’t connect to the translation service
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση στην υπηρεσία μετάφρασης

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση στον server. Ελέγξτε για προβλήματα δικτύου.

en: Failed loading the translation service
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της υπηρεσίας μετάφρασης

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
el: Παρακαλώ αναφέρετε το στο κέντρο σφαλμάτων του Dialect σε περίπτωση εμμονής του προβλήματος.

en: API key is required to use the service
el: Είναι απαραίτητο το κλειδί API για τη χρήση της υπηρεσίας

en: Please set an API key in the preferences.
el: Παρακαλώ ορίστε το κλειδί API στο μενού προτιμήσεων.

en: The provided API key is invalid
el: Το επιλεγμένο κλειδί API δεν είναι έγκυρο

en: Please set a valid API key in the preferences.
el: Παρακαλώ ορίστε ένα έγκυρο κλειδί API στο μενού προτιμήσεων.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
el: Παρακαλώ ορίστε ένα έγκυρο κλειδί API ή αφαιρέστε το στο μενού προτιμήσεων.

en: Failed loading the text-to-speech service. Retry?
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της υπηρεσίας διερμήνευσης. Επανάληψη;

en: Failed loading the text-to-speech service
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της υπηρεσίας διερμήνευσης

en: Failed loading the text-to-speech service, check for network issues
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της υπηρεσίας διερμήνευσης, ελέγξτε για προβλήματα δικτύου

en: Did you mean:
el: Μήπως εννοούσες:

en: Copied to clipboard
el: Αντεγράφη στο αρχείο

en: New translation has been suggested!
el: Προτάθηκε νέα μετάφραση!

en: Suggestion failed.
el: Η πρόταση απέτυχε.

en: Text-to-Speech failed
el: Η διερμήνευση απέτυχε

en: Text-to-Speech failed, check for network issues
el: Η διερμήνευση απέτυχε, ελέγξτε για προβλήματα δικτύου

en: Text-to-Speech failed. Retry?
el: Η διερμήνευση απέτυχε. Επανάληψη;

en: {} characters limit reached!
el: Φτάσατε το όριο των {} χαρακτήρων!

en: Translation failed, check for network issues
el: Η μετάφραση απέτυχε, ελέγξτε για προβλήματα δικτύου

en: Translation failed
el: Η μετάφραση απέτυχε

en: Search Languages…
el: Αναζήτηση γλωσσών…

en: Provider Preferences
el: Προτιμήσεις παρόχου

en: Instance URL
el: Διεύθυνση διακομιστή

en: Enter an Instance URL for the Provider.
el: Εισάγετε μια διεύθυνση διακομιστή για τον πάροχο μετάφρασης.

en: Reset to Default
el: Επαναφορά προεπιλογής

en: API Key
el: Κλειδί API

en: Enter an API Key for the Provider.
el: Εισάγετε ένα κλειδί API παρόχου μετάφρασης.

en: Character Usage
el: Χρήση χαρακτήρα

en: Cancel Audio
el: Ακύρωση ήχου

en: Follow System Style
el: Προεπιλεγμένο θέμα συστήματος

en: Light Style
el: Φωτεινό θέμα

en: Dark Style
el: Σκούρο θέμα

en: Translate “{text}” with {provider_name}
el: Μετάφραση “{text}” μέσω {provider_name}

en: Copy translation to clipboard
el: Αντιγραφή μετάφρασης στο αρχείο
