diffuse-svn r316 - en to ja translation catalogue (191 entries)

en: Graphical tool for merging and comparing text files
ja: テキストファイルをマージして比較するためのグラフィックツール

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: Find...
ja: 検索...

en: Search For:
ja: 検索する文字列:

en: Match Case
ja: 大文字/小文字を区別

en: Search Backwards
ja: 先頭に向かって検索

en: Display version and copyright information
ja: バージョンと著作権情報を表示

en: Do not read any resource files
ja: リソースファイルを読まない

en: Specify explicit resource file
ja: 指定されたリソースファイルを読む

en: File revisions <rev-1> and <rev>
ja: <rev-1> と <rev> というファイルリビジョン

en: Close all tabs with no differences
ja: 差分がないタブを閉じる

en: Use <codec> to read and write files
ja: <codec> でファイルを読み書き

en: Display <label> instead of the file name
ja: ファイル名の代わりに <label> を表示

en: Create a new tab for each modified file
ja: 変更になったファイルのために新しいタブを作る

en: File revision <rev>
ja: <rev> というファイルリビジョン

en: Create a new tab for each file
ja: 各ファイルのために新しいタブを作る

en: Start a new tab
ja: 新しいタブを始める

en: Start with line <line> selected
ja: 初めに <line> 行を選択してから

en: Create a blank file comparison pane
ja: 空白のファイル比較枠を作る

en: Ignore changes to white space
ja: 空白の変更を無視

en: Ignore changes in blank lines
ja: 空白行の違いを無視

en: Ignore end of line differences
ja: 行の最後の違いを無視

en: Ignore case differences
ja: 大文字小文字の違いを無視

en: Ignore white space differences
ja: 空白の違いを無視

en: Error reading %s.
ja: %s を読み込む際にエラーが生じました。

en: Error parsing line number.
ja: 行番号をパースする際にエラーが生じました。

en: Error processing argument "%s".  Directory not expected.
ja: %s の引数を処理しているときにエラーが生じました。ディレクトリは予測できませんでした。

en: Display
ja: 表示

en: Font
ja: フォント

en: Tab width
ja: タブの幅

en: Show right margin
ja: 右マージンを表示

en: Right margin
ja: 右マージン

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示

en: Show white space characters
ja: 空白文字を表示

en: Ignore blank line differences
ja: 空白行の違いを無視

en: Alignment
ja: 整列

en: Ignore case
ja: 大文字小文字を無視

en: Ignore white space
ja: 空白を無視

en: Ignore blank lines
ja: 空白行を無視

en: Ignore end of line characters
ja: 行の最後の文字を無視

en: Editor
ja: エディタ

en: Auto indent
ja: 自動インデント

en: Expand tabs to spaces
ja: タブの代わりに空白を挿入

en: Soft tab width
ja: ソフトタブの幅

en: Tabs
ja: タブ

en: Default panes
ja: 枠のデフォルトの数

en: Always show the tab bar
ja: 常にタブバーを表示

en: Warn me when closing a tab will quit %s
ja: タブを閉じるとき、%s を終了すると警告

en: Regional Settings
ja: 地域設定

en: Default codec
ja: デフォルトのコーデック

en: Order of codecs used to identify encoding
ja: エンコーディングを特定するためのコーデックの優先順位

en: Root directory
ja: ルートディレクトリ

en: Cygdrive prefix
ja: Cygdrive 接頭辞

en: "co" command
ja: co というコマンド

en: "rlog" command
ja: rlog というコマンド

en: Command
ja: コマンド

en: Launch from a Bash login shell
ja: Bashログインシェルから始める

en: Update paths for Cygwin
ja: Cygwin のためにパスを更新

en: Version Control
ja: バージョンコントロール

en: Preferences
ja: 設定

en: Error writing %s.
ja: %s へ書き込む際にエラーが生じました。

en: Auto Detect
ja: 自動検出

en: Error parsing revision %s.
ja: %s というリビジョンをパースする際にエラーが生じました。

en: Align with Selection
ja: 選択と整列

en: Isolate
ja: 分離

en: Merge Selection
ja: 選択をマージ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select All
ja: 全て選択

en: Clear Edits
ja: 編集をクリア

en: Swap with Selected Pane
ja: 選択された枠と交換

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: Reload File
ja: ファイルを再読込み

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Save File As...
ja: ファイルとして保存...

en: Column %d
ja: %d列

en: Save changes before loading the new file?
ja: 新しいファイルをロードする前に、変更したデータを保存しますか？

en: Error reading revision %(rev)s of %(file)s.
ja: %(file)s の %(rev)s というリビジョンを読み込む際にエラーが生じました。

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Save %(title)s Pane %(pane)d
ja: %(title)s の%(pane)d番目の枠を保存

en: A file named %s already exists. Do you want to overwrite it?
ja: %s というファイルは既に存在しています。それを上書きしますか？

en: The file %s has been modified by another process since reading it. If you save, all the external changes could be lost. Save anyways?
ja: ファイル %s は、変更されています。保存する場合は、これらの変更が失われることがあります。保存しますか?

en: Error encoding to %s.
ja: %s に変える際にエラーが生じました。

en: Go To Line...
ja: 指定行へジャンプ...

en: Line Number:
ja: 行番号:

en: Press the enter key or double click to edit. Press the space bar or use the RMB menu to manually align.
ja: 編集するためにエンターキーを押すか、ダブルクリックします。手動で整列させるためにスペースバーを押すか、RMBを使います。

en: Press the escape key to finish editing.
ja: ESCキーを押して、編集を終了します。

en: Select target line and press the space bar to align. Press the escape key to cancel.
ja: 目標行を選択してスペースバーを押すと整列します。取り消す場合は、ESCキーを押します。

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Open File...
ja: ファイルを開く...(_O)

en: Open File In New _Tab...
ja: 新しいタブにファイルを開く...(_T)

en: Open _Modified Files...
ja: 変更のあるファイルを開く...(_M)

en: Open Commi_t...
ja: コミットを開く...(_T)

en: _Reload File
ja: ファイルの再読込み(_R)

en: _Save File
ja: ファイルを保存(_S)

en: Save File _As...
ja: ファイルとして保存...(_A)

en: Save A_ll
ja: 全て保存(_L)

en: New _2-Way File Merge
ja: 新しい２つのファイルの比較(_2)

en: New _3-Way File Merge
ja: 新しい３つのファイルの比較(_3)

en: New _N-Way File Merge...
ja: 新しい複数のファイルの比較...(_N)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる(_C)

en: _Undo Close Tab
ja: 閉じたタブを元に戻す(_U)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: C_lear Edits
ja: 編集をクリア(_L)

en: _Dismiss All Edits
ja: 全ての編集を破棄(_D)

en: _Find...
ja: 検索...(_F)

en: Find _Next
ja: 次の検索(_N)

en: Find Pre_vious
ja: 前の検索(_V)

en: _Go To Line...
ja: 指定行へジャンプ...(_G)

en: Pr_eferences...
ja: 設定...(_E)

en: None
ja: なし

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Syntax Highlighting
ja: 構文の強調表示(_S)

en: Re_align All
ja: 全て再整列(_A)

en: _Isolate
ja: 分離(_I)

en: _First Difference
ja: 最初の差分(_F)

en: _Previous Difference
ja: 前の差分(_P)

en: _Next Difference
ja: 次の差分(_N)

en: _Last Difference
ja: 最後の差分(_L)

en: Fir_st Tab
ja: 最初のタブ(_S)

en: Pre_vious Tab
ja: 前のタブ(_V)

en: Next _Tab
ja: 次のタブ(_T)

en: Las_t Tab
ja: 最後のタブ(_T)

en: Shift Pane _Right
ja: 枠を右に動かす(_R)

en: Shift Pane _Left
ja: 枠を左に動かす(_L)

en: F_ormat
ja: フォーマット(_O)

en: Convert To _Upper Case
ja: 大文字に変換(_U)

en: Convert To _Lower Case
ja: 小文字に変換(_L)

en: Sort Lines In _Ascending Order
ja: 行を昇順に並べる(_A)

en: Sort Lines In D_escending Order
ja: 行を降順に並べる(_E)

en: Remove Trailing _White Space
ja: 末尾の空白を削除(_W)

en: Convert Tabs To _Spaces
ja: タブをスペースに変換(_S)

en: Convert Leading Spaces To _Tabs
ja: 先頭のスペースをタブに変換(_T)

en: _Increase Indenting
ja: インデントを増やす(_I)

en: De_crease Indenting
ja: インデントを減らす(_C)

en: Convert To _DOS Format
ja: DOS 形式に変換(_D)

en: Convert To _Mac Format
ja: Mac 形式に変換(_M)

en: Convert To Uni_x Format
ja: Unix 形式に変換(_X)

en: _Merge
ja: マージ(_M)

en: Copy Selection _Right
ja: 選択を右にコピー(_R)

en: Copy Selection _Left
ja: 選択を左にコピー(_L)

en: Copy Left _Into Selection
ja: 左から選択枠にコピー(_I)

en: Copy Right I_nto Selection
ja: 右から選択枠にコピー(_N)

en: _Merge From Left Then Right
ja: 左からマージした後、右からマージ(_M)

en: M_erge From Right Then Left
ja: 右からマージした後、左からマージ(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Help Contents...
ja: ヘルプの目次...(_H)

en: _About %s...
ja: %s について...(_A)

en: New 2-Way File Merge
ja: 新しい２つのファイルの比較

en: New 3-Way File Merge
ja: 新しい３つのファイルの比較

en: Realign All
ja: 全て再整列

en: First Difference
ja: 最初の差分

en: Previous Difference
ja: 前の差分

en: Next Difference
ja: 次の差分

en: Last Difference
ja: 最後の差分

en: Copy Selection Right
ja: 選択を右にコピー

en: Copy Selection Left
ja: 選択を左にコピー

en: Copy Left Into Selection
ja: 左から選択枠にコピー

en: Copy Right Into Selection
ja: 右から選択枠にコピー

en: Merge From Left Then Right
ja: 左からマージした後、右からマージ

en: Merge From Right Then Left
ja: 右からマージした後、左からマージ

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Some files have unsaved changes. Select the files to save before closing.
ja: 変更が保存されていないファイルがあります。終了前に保存するファイルを選択します。

en: Tab
ja: タブ

en: Pane
ja: 枠

en: Close _Without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Closing this tab will quit %s.
ja: このタブを閉じると、%sは終了します。

en: File Merge %d
ja: ファイルマージ%d

en: Error retrieving commits for %s.
ja: %s のコミットの取得中にエラーが生じました。

en: Error retrieving modifications for %s.
ja: %s の変更の取得中にエラーが生じました。

en: Open File In New Tab
ja: 新しいタブにファイルを開く

en: Choose Folder With Modified Files
ja: 変更なったファイルがあるフォルダを選択

en: No modified files found.
ja: 変更なったファイルが見つかりませんでした。

en: Choose Folder With Commit
ja: コミットがあるフォルダを選択

en: No committed files found.
ja: コミットされたファイルが見つかりませんでした。

en: New N-Way File Merge...
ja: 新しい複数のファイルの比較...

en: Number of panes:
ja: 枠の数:

en: Phrase not found.  Continue from the end of the file?
ja: 文字列が見つかりませんでした。ファイルの終わりから続けますか。

en: Phrase not found.  Continue from the start of the file?
ja: 文字列が見つかりませんでした。ファイルの始めから続けますか。

en: Diffuse is a graphical tool for merging and comparing text files.
ja: Diffuse は、テキストファイルをマージして比較するためのグラフィックツールです。
