digikam - en to ar translation catalogue (10346 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
ar: غداً

[ctx: @item: date keyword]
en: today
ar: اليوم

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
ar: البارحة

en: Next year
ar: السّنة القادمة

en: Previous year
ar: السّنة الماضية

en: Next month
ar: الشّهر القادم

en: Previous month
ar: الشّهر الماضي

en: Select a week
ar: اختر أسبوعًا

en: Select a month
ar: اختر شهرًا

en: Select a year
ar: اختر سنة

en: Select the current day
ar: اختر اليوم اليوم

[ctx: @action:button]
en: Close
ar: أغلق

en: Week %1
ar: الأسبوع %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
ar: الي&وم

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
ar: ال&غدّ

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
ar: الأ&سبوع القادم

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
ar: ال&شّهر القادم

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
ar: الأم&س

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
ar: الإ&ثنين الماضي

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
ar: الجمعة الما&ضية

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
ar: الأ&سبوع الماضي

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
ar: الشّهر ال&ماضي

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
ar: بلا تاريخ

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
ar: الأسبوع #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
ar: البداية:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
ar: النهاية:

en: &Move Here
ar: ان&قل هنا

en: &Copy Here
ar: ان&سخ هنا

en: C&ancel
ar: أ&لغِ

en: Set as Album Thumbnail
ar: اضبط كمصغّرة للألبوم

en: Download From Camera
ar: نزّل من الكمرة

en: Download && Delete From Camera
ar: نزّل من الكاميرا واحذف

en: Exporting
ar: التّصدير

en: Upload to Camera
ar: ارفع إلى الكمرة

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
ar: جمّع هنا

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
ar: أدرج العناصر هنا

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
ar: جمع هنا وانقل إلى الألبوم

en: Assign Tag to Dropped Items
ar: اسند علامة للعناصر المسقطة

en: Change Face Tags
ar: غير وسوم الوجوه

en: Change Face Tag
ar: غير وسم الوجه

en: &Cancel
ar: أل&غِ

en: Assign Tags to &Selected Items
ar: أسند الوسوم إلى ال&عناصر المحدّدة

en: Assign Tags to &This Item
ar: أسند الوسوم إلى &هذا العنصر

en: Assign Tags to &All Items
ar: أسند الوسوم إلى &كلّ العناصر

en: Importing
ar: الاستيراد

en: M&erge Here
ar: اد&مج هنا

en: Confirm face name '%2' to Item | Confirm face name '%2' to Items
ar[0]: أكد اسم الوجه '%2' للعنصر
ar[1]: أكد اسم الوجه '%2' للعناصر
ar[2]: أكد اسم الوجه '%2' للعناصر
ar[3]: أكد اسم الوجه '%2' للعناصر
ar[4]: أكد اسم الوجه '%2' للعناصر
ar[5]: أكد اسم الوجه '%2' للعناصر

en: Set as Tag Thumbnail
ar: اضبط كمصغّرة للوسم

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
ar[0]: غير اسم الوجه من '%2' إلى '%3'
ar[1]: غير أسماء الوجه من '%2' إلى '%3'
ar[2]: غير أسماء الوجه من '%2' إلى '%3'
ar[3]: غير أسماء الوجه من '%2' إلى '%3'
ar[4]: غير أسماء الوجه من '%2' إلى '%3'
ar[5]: غير أسماء الوجه من '%2' إلى '%3'

en: Assign Tag '%1' to Items | Assign Tag(s) '%1' to Items
ar[0]: أسند الوسوم الآتية ’%1‘ إلى العناصر
ar[1]: أسند وسم واحد إلى العناصر
ar[2]: أسند وسمين إلى العناصر
ar[3]: أسند ’%1‘ وسوم إلى العناصر
ar[4]: أسند ’%1‘ وسمًا إلى العناصر
ar[5]: أسند ’%1‘ وسم إلى العناصر

en: Text Filter
ar: مرشّح النّصوص

en: MIME Type Filter
ar: مرشّح أنواع MIME

en: Geolocation Filter
ar: مرشّح المواقع الجغرافيّة

en: Images Without Tags
ar: الصّور غير الموسومة

en: Show images without a tag.
ar: اعرض الصّور التي لا وسم لها.

en: Tags Matching Condition
ar: شرط تطابق الوسوم

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
ar: يحدّد طريقة تجميع الوسوم المحدّدة لترشيح الصّور. هذا يتضمّن أيضًا مربّع التّأشير ’%1‘.

en: OR
ar: أو

en: AND
ar: و

en: Tags Filter
ar: مرشّح الوسوم

en: Images Without Face tags
ar: الصّور بلا وسوم الوجه

en: Show images without a face tag.
ar: اعرض الصّور بلا وسم الوجه.

en: Face tags Matching Condition
ar: شرط تطابق وسوم الصور

en: Face Tags Filter
ar: مرشّح وسوم الوجه

en: Labels Filter
ar: مرشّح اللصائق

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
ar: استعادة مرشّحات الوسوم

[ctx: @action: tag filter]
en: On
ar: يعمل

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
ar: مغلق

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
ar: وضع ترشيح الوسوم

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
ar: تجاهل هذا الوسم

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
ar: يجب أن تحتوي على هذا الوسم

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
ar: يجب أن لا تحتوي على هذا الوسم

en: Reference Image
ar: الصّورة المرجع

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
ar: إن لم يكن هذا وجهًا، انقره لحذفه.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
ar[0]: لا عناصر مجمّعة.
ar[1]: عنصر واحد مجمّع.
ar[2]: عنصران مجمّعان.
ar[3]: %1 عناصر مجمّعة.
ar[4]: %1 عنصرًا مجمّعًا.
ar[5]: %1 عنصر مجمّع.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
ar: المجموعة مفتوحة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
ar: المجموعة مغلقة.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
ar: لهذا العنصر معلومات عن الموقع الجغرافيّ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
ar: اعرض بملء الشّاشة

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
ar: دوّر لليسار

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
ar: دوّر لليمين

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
ar: ألغِ اختيار العنصر

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
ar: حدّد العنصر

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
ar: اضبط كمصغّرة للألبوم

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
ar: اضبط كمصغّرة للوسم

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
ar[0]: لا شيء لنقله إلى المهملات
ar[1]: انقل الملفّ إلى المهملات
ar[2]: انقل الملفّين إلى المهملات
ar[3]: انقل ال‍ %1 ملفّات إلى المهملات
ar[4]: انقل ال‍ %1 ملفًّا إلى المهملات
ar[5]: انقل ال‍ %1 ملفّ إلى المهملات

[ctx: @action:inmenu Pluralized, to scan using IQS]
en: Image Quality Scan | Image Quality Scan
ar[0]: تعرف على جودة الصور
ar[1]: تعرف على جودة الصور
ar[2]: تعرف على جودة الصور
ar[3]: تعرف على جودة الصور
ar[4]: تعرف على جودة الصور
ar[5]: تعرف على جودة الصور

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
ar: صفّر أيقونة الألبوم

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
ar: كلّ الألبومات

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
ar: كل الوسوم

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
ar: اختر

[ctx: @action: context menu]
en: Children
ar: الأبناء

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
ar: الآباء

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
ar: أزل التّحديد

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
ar: اعكس التّحديد

[ctx: @action: group items]
en: Group
ar: المجموعة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
ar: افتح كلّ المجموعات

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
ar: أغلق كلّ المجموعات

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
ar: أظهر الصّور المجمّعة

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
ar: أخفِ الصّور المجمّعة

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
ar: فك التجميع

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
ar: أزل من المجموعة

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
ar: جمّع المحدّد هنا

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
ar: جمّع المحدّد بالوقت

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
ar: جمّع المحدّد باسم الملف

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
ar: جمع المحدد بفاصل زمني/تتابع

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
ar: أزل التّحديد من المجموعات

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
ar: ألغِ تجميع المحدّد

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
ar: افتح ب‍

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
ar: أخرى...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
ar: افتح ب‍...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
ar: وسم جديد

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
ar: احذف الوسم

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
ar: احذف الوسوم

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
ar: أضف كوسم وجه

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
ar: أظهر كوسوم الوجوه

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
ar: الخصائص...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
ar: أزل العلامة كوجه

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
ar: يزيل صفة الوجه من الوسم المحدّد ومنطقة الوجه من الصّور المحتوية. يمكنه أيضًا إزالة وسم الصّور إن أردت.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
ar: أزل العلامات كوجه

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
ar: يزيل صفة الوجه من الوسوم المحدّدة ومنطقة الوجه من الصّور المحتوية. يمكنه أيضًا إزالة وسم الصّور إن أردت.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
ar: أسند الو&سم

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
ar: أ&زل الوسم

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
ar: أزل كلّ الوسوم

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
ar: أ&سند اللصائق

[ctx: @action: context menu]
en: Album
ar: الألبوم

[ctx: @action: context menu]
en: Date
ar: التّاريخ

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
ar: الوسم

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
ar: انتقل إلى

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
ar: افتح...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
ar: افتح في مدير الملفّات

[ctx: @action: context menu]
en: Import
ar: استورد

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
ar: لا يوجد أداة استيراد متوفّرة

[ctx: @action: context menu]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
ar: لا يوجد أداة تصدير متوفّرة

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
ar: مدير الطّوابير بدفعات

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
ar: أضف إلى الطّابور الموجود

en: 1 Item | %1 Items
ar[0]: لا عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

en: Invalid date
ar: تاريخ غير صالح

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
ar[0]: تاريخ الألبوم: %2 %3 %4 - لا عناصر
ar[1]: تاريخ الألبوم: %2 %3 %4 - عنصر واحد
ar[2]: تاريخ الألبوم: %2 %3 %4 - عنصران
ar[3]: تاريخ الألبوم: %2 %3 %4 - %1 عناصر
ar[4]: تاريخ الألبوم: %2 %3 %4 - %1 عنصرًا
ar[5]: تاريخ الألبوم: %2 %3 %4 - %1 عنصر

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
ar[0]: %2 لا يتضمّن وسومًا فرعيّة
ar[1]: %2 يتضمّن وسمًا فرعيًّا واحدًا
ar[2]: %2 يتضمّن وسمان فرعيّان
ar[3]: %2 يتضمّن %1 وسوم فرعيّة
ar[4]: %2 يتضمّن %1 وسمًا فرعيًّا
ar[5]: %2 يتضمّن %1 وسم فرعيّ

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ar[0]: %2 - لا عناصر
ar[1]: %2 - عنصر واحد
ar[2]: %2 - عنصران
ar[3]: %2 - %1 عناصر
ar[4]: %2 - %1 عنصرًا
ar[5]: %2 - %1 عناصر

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ar[0]: %2 - لا عناصر
ar[1]: %2 - عنصر واحد
ar[2]: %2 - عنصران
ar[3]: %2 - %1 عناصر
ar[4]: %2 - %1 عنصرًا
ar[5]: %2 - %1 عنصر

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
ar[0]: بحث عن كلمات مفتاحيّة - لا عناصر
ar[1]: بحث عن كلمات مفتاحيّة - عنصر واحد
ar[2]: بحث عن كلمات مفتاحيّة - عنصران
ar[3]: بحث عن كلمات مفتاحيّة - %1 عناصر
ar[4]: بحث عن كلمات مفتاحيّة - %1 عنصرًا
ar[5]: بحث عن كلمات مفتاحيّة - %1 عنصر

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
ar[0]: بحث متقدّم - لا عناصر
ar[1]: بحث متقدّم - عنصر واحد
ar[2]: بحث متقدّم - عنصران
ar[3]: بحث متقدّم - %1 عناصر
ar[4]: بحث متقدّم - %1 عنصرًا
ar[5]: بحث متقدّم - %1 عنصر

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
ar: اختر المجلد الهدف

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
ar: <p>رجاء اختر الألبوم المقصد من مكتبة «دِجي‌كام» لنقل الصّور المحدّدة إليه.</p>

en: Album "%1"
ar: الألبوم ”%1“

en: File Properties
ar: خصائص الملفّ

[ctx: filename]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Date:
ar: التّاريخ:

en: Size:
ar: الحجم:

en: %1 (%2)
ar: ‏%1 (‏%2)

en: Type:
ar: النّوع:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ar: %1×%2 (%3م.بكسل)

en: Dimensions:
ar: الأبعاد:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
ar: مجهولة

en: Aspect Ratio:
ar: النّسبة الباعيّة:

en: Photograph Properties
ar: خصائص الصّورة الفوتوغرافيّة

en: Make/Model:
ar: الصّانع/الطّراز:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
ar: العدسة:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
ar: أُنشأت في:

en: Aperture/Focal:
ar: الفتحة/البؤرة:

en: %1 ISO
ar: %1 آيزو

en: Exposure/Sensitivity:
ar: التّعريض/الحساسيّة:

en: Mode/Program:
ar: الوضع/البرنامج:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
ar: الوميض:

en: White Balance:
ar: توازن الأبيض:

en: Audio/Video Properties
ar: خصائص الصّوت/الفيديو

en: Duration:
ar: المدّة:

en: Frame Rate:
ar: معدّل الإطارات:

en:  fps
ar:   إطار/ثا

en: Video Codec:
ar: مرماز الفيديو:

en: Audio Bit Rate:
ar: معدّل بتّات الصّوت:

en: Audio Channel Type:
ar: نوع قناة الصّوت:

en: Audio Codec:
ar: مرماز الصّوت:

en: digiKam Properties
ar: خصائص «دِجي‌كام»

en: Album:
ar: الألبوم:

[ctx: title of the file]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
ar: الواصفة:

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: Labels:
ar: اللصائق:

en: Album Properties
ar: خصائص الألبوم

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Items:
ar: العناصر:

en: Collection:
ar: التّجميعة:

en: Category:
ar: الفئة:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
ar: الواصفة:

en: Preview:
ar: المعاينة:

en: Filter
ar: مرشّح

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
ar: جزئيًّا

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
ar: لا

en: Reproducible:
ar: إمكانيّة تكراره:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
ar: الوصف:

en: Identifier:
ar: المعرّف:

en: Technical Parameters
ar: المعاملات التّقنيّة

en: <i>Binary Data</i>
ar: <i>البيانات الثّنائيّة</i>

en: Initializing...
ar: يمهّد...

en: Load Plugins...
ar: يحمّل الملحقات...

en: Checking ICC repository...
ar: يفحص مستودع ICC...

en: Clean up Database...
ar: نظّف قاعدة بيانات...

en: Loading albums...
ar: جاري تحميل الألبومات...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
ar: <p>يبدو مجلّد لاحات ICC غير صالحًا.</p><p>إن أردت تجريب ضبطه مجدّدًا، فاختر ”نعم“، وإلّا فاختر ”لا“، وستُعطّل ميزة ”إدارة الألوان“ حتّى تحلّ هذه المشكلة.</p>

en: ExifTool is not available in your digiKam installation or is not working correctly. Go to the digiKam settings and check the availability of the ExifTool binary file in the metadata section.
    Error message: %1
ar: ExifTool غير متوفر في تثبيت دجيكام لديك أو لا يعمل بشكل صحيح. اذهب إلى إعدادات دجيكام وتحقق من توفر ملف ExifTool الثنائي في قسم البيانات الوصفية.
    رسالة الخطأ: %1

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ar[0]: لا عناصر محدّدة (لا عناصر)
ar[1]: لا عناصر محدّدة (عنصر واحد)
ar[2]: لا عناصر محدّدة (عنصران
ar[3]: لا عناصر محدّدة (%1 عناصر)
ar[4]: لا عناصر محدّدة (%1 عنصرًا)
ar[5]: لا عناصر محدّدة (%1 عنصر)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
ar[0]: لم يحدد أي عنصر (%1 [%2] عنصر)
ar[1]: لم يحدد أي عنصر (عنصر واحد [%2])
ar[2]: لم يحدد أي عنصر (عنصرين [%2])
ar[3]: لم يحدد أي عنصر (%1 [%2] عناصر)
ar[4]: لم يحدد أي عنصر (%1 [%2] عنصرًا)
ar[5]: لم يحدد أي عنصر (%1 [%2] عنصر)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
ar[0]: لم يحدد أي عنصر (%1 عنصر. مع العناصر المجمعة: %2)
ar[1]: لم يحدد أي عنصر (عنصر واحد. مع العناصر المجمعة: %2)
ar[2]: لم يحدد أي عنصر (عنصران. مع العناصر المجمعة: %2)
ar[3]: لم يحدد أي عنصر (%1 عناصر. مع العناصر المجمعة: %2)
ar[4]: لم يحدد أي عنصر (%1 عنصرًا. مع العناصر المجمعة: %2)
ar[5]: لم يحدد أي عنصر (%1 عنصر. مع العناصر المجمعة: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
ar[0]: 0/%2 عنصر محدد (%3/%4)
ar[1]: %1/%2 عنصر محدد (%3/%4)
ar[2]: %1/%2 عنصرين محددين (%3/%4)
ar[3]: %1/%2 عناصر محددة (%3/%4)
ar[4]: %1/%2 عنصرًا محددًا (%3/%4)
ar[5]: %1/%2 عنصر محدد (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
ar[0]: 0/%2 [%3] عنصر محدد (%4/%5)
ar[1]: 1/%2 [%3] عنصر محدد (%4/%5)
ar[2]: %1/%2 [%3] عنصرين محددين(%4/%5)
ar[3]: %1/%2 [%3] عناصر محددة (%4/%5)
ar[4]: %1/%2 [%3] عنصرًا محددًا (%4/%5)
ar[5]: %1/%2 [%3] عنصر محدد (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
ar[0]: 0/%2 عنصر محدد. المجموع مع العناصر المجمعة: %3
ar[1]: 1/%2 عنصر محدد. المجموع مع العناصر المجمعة: %3
ar[2]: %1/%2 عنصرين محددين. المجموع مع العناصر المجمعة: %3
ar[3]: %1/%2 عناصر محددة. المجموع مع العناصر المجمعة: %3
ar[4]: %1/%2 عنصرًا محددًا. المجموع مع العناصر المجمعة: %3
ar[5]: %1/%2 عنصر محدد. المجموع مع العناصر المجمعة: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
ar[0]: 1/%2 [%3/%4] عنصر محدد (%5/%6)
ar[1]: 1/%2 [%3/%4] عنصر محدد (%5/%6)
ar[2]: %1/%2 [%3/%4] عنصرين محددين (%5/%6)
ar[3]: %1/%2 [%3/%4] عناصر محددة (%5/%6)
ar[4]: %1/%2 [%3/%4] عنصرًا محددًا (%5/%6)
ar[5]: %1/%2 [%3/%4] عنصر محدد (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
ar[0]: 1/%2 عنصر محدد. مع العناصر المجمعة: %3/%4
ar[1]: %1/%2 عنصر محدد. مع العناصر المجمعة: %3/%4
ar[2]: %1/%2 عنصر محدد. مع العناصر المجمعة: %3/%4
ar[3]: %1/%2 عنصر محدد. مع العناصر المجمعة: %3/%4
ar[4]: %1/%2 عنصر محدد. مع العناصر المجمعة: %3/%4
ar[5]: %1/%2 عنصر محدد. مع العناصر المجمعة: %3/%4

en:  (%1 of %2)
ar:  (%1 من %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
ar:  (%1 من أصل %2 [%3] )

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
ar:  (%1 من %2. المجموع مع العناصر المجمعة: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
ar[0]: أخفي %1 عنصر
ar[1]: أخفي %1 عنصر
ar[2]: أخفي %1 عنصر
ar[3]: أخفي %1 عنصر
ar[4]: أخفي %1 عنصر
ar[5]: أخفي %1 عنصر

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
ar[0]: اكتب البيانات الوصفيّة على الصّور المحدّدة
ar[1]: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات المحددة
ar[2]: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات المحددة
ar[3]: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات المحددة
ar[4]: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات المحددة
ar[5]: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات المحددة

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
ar[0]: لا تعد قراءة شيء
ar[1]: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات المحدّدة
ar[2]: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات المحدّدة
ar[3]: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات المحدّدة
ar[4]: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات المحدّدة
ar[5]: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات المحدّدة

en: Auto-Detecting Camera...
ar: يكتشف الكمرة آليًّا...

en: Opening Download Dialog...
ar: يفتح حواريّ التّنزيل...

en: Cameras
ar: الكمرات

en: USB Storage Devices
ar: أجهزة تخزين USB

en: Card Readers
ar: قارئات البطاقات

en: Add Images...
ar: أضف صورًا...

en: Adds new items to an Album.
ar: يضيف صورًا جديدة إلى ألبوم ما.

en: Add Folders...
ar: أضف مجلّدات...

en: Adds new folders to Album library.
ar: يضيف مجلّدات جديدة إلى مكتبة الألبومات.

en: Images found in %1
ar: الصّور الذي عُثر عليها في %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
ar: اخترت مخطط ألوان ساطع. سننتقل إلى سمة أيقونة داكنة. ستكون سمة الأيقونة متوفرة بعد إعادة تشغيل دجيكام.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
ar: اخترت مخطط ألوان داكن. سننتقل إلى سمة أيقونة ساطعة. ستكون سمة الأيقونة متوفرة بعد إعادة تشغيل دجيكام.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
ar: اختر مجلد للتحليل

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
ar: اختر مجلدات للاستيراد في الألبوم

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
ar: <p>الرجاء اختر ألبوم الوجهة من مكتبة دجيكام لاستيراد المجلدات إليه.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
ar: المجلد %1 جزء من مسار الألبوم ولا يمكن استيراده بشكل متكرر!

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
ar: يمهّد النّافذة الرّئيسيّة...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
ar: &عُد

[ctx: @action: setup]
en: Forward
ar: تقدّم

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
ar: حدّث

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
ar: حدّث المحتوى الحالي.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
ar: &جديد...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
ar: ينشئ ألبومًا فارغًا جديدًا في التّجميعة.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
ar: ا&نقل إلى ألبوم...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
ar: انقل الصّور المحدّدة إلى ألبوم ما.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
ar: ا&نسخ إلى...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
ar: انسخ الصّور المحدّدة إلى مجلد المقصد.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
ar: احذف الألبوم

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
ar: أعد التّسمية...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
ar: حرّر خصائص الألبوم ومعلومات التّجميعة.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
ar: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
ar: يحدّث البيانات الوصفيّة للملفات في الألبوم الحاليّ بمحتويات قاعدة بيانات «دِجي‌كام» (ستُستبدل بيانات الملف الوصفيّة بتلك البيانات من قاعدة البيانات).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
ar: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
ar: يحدّث قاعدة بيانات «دِجي‌كام» من البيانات الوصفيّة للملفّات في الألبوم الحاليّ (سيُكتب فوق المعلومات في قاعدة البيانات ببيانات الملفّات الوصفيّة).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
ar: افتح في مدير الملفّات

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
ar: مدير الوسوم

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
ar: ج&ديد...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
ar: أسند الوسم

[ctx: @action: setup]
en: Views
ar: العروض

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ar: المصغّرات

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
ar: المعاينة

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
ar: الخريطة

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
ar: الجدول

[ctx: @action: setup]
en: Open...
ar: افتح...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
ar: افتح العنصر المحدّد.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
ar: افتح بالتّطبيق المبدئي

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
ar: افتح العنصر المحدّد بالتّطبيق المبدئي المسند.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
ar: محرّر الصّور

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
ar: افتح محرّر الصّور.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
ar: الطّاولة الضّوئيّة

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
ar: ضعه على الطّاولة الضّوئيّة

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
ar: ضع العناصر المحدّدة في شريط مصغّرات الطّاولة الضّوئيّة.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
ar: أضف إلى الطّاولة الضّوئيّة

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
ar: أضف العناصر المحدّدة إلى شريط مصغّرات الطّاولة الضّوئيّة.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
ar: مدير الطّوابير بدفعات

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
ar: أضف إلى الطّابور الحاليّ

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
ar: أضف العناصر المحدّدة إلى الطّابور الحاليّ في مدير الدّفعات.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
ar: أضف إلى طابور جديد

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
ar: أضف العناصر المحدّدة إلى طابور جديد في مدير الدّفعات.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
ar: استورد

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
ar: اكتب البيانات الوصفيّة في الملفات المحددة

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
ar: أعد قراءة البيانات الوصفيّة من الملفات المحدّدة

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
ar: تعرف على الوجوه

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
ar: اكتشف الوجوه

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
ar: أزل كلّ الوجوه

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
ar: ابحث عن المشابه...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
ar: ابحث عن الصّور المشابهة باستخدام الصّورة المحدّدة مرجعًا.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
ar: غيّر اسم ملفّ العنصر المحدّد حاليًّا.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
ar: احذف نهائيا

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
ar: احذف نهائيًّا دون تأكيد

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
ar: انقل إلى المهملات دون تأكيد

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
ar: ا&فرز الألبومات

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
ar: افرز الألبومات في منظور الشّجرة.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
ar: بالمجلّد

[ctx: @action: setup]
en: By Category
ar: بواسطة الفئة

[ctx: @action: setup]
en: By Date
ar: بالتّاريخ

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
ar: ضمّن شجرات الألبومات الفرعّية

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
ar: مكّن هذا الخيار لعرض كلّ الألبومات الفرعيّة تحت الألبوم الحاليّ.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
ar: ضمّن شجرات الوسوم الفرعّية

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
ar: مكّن هذا الخيار لعرض كلّ الصّور الموسومة بهذا الوسوم وكلّ وسومه الفرعيّة.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
ar: أظهر كل العناصر المجمعة كمفتوحة

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
ar: فعل هذا الخيار لإظهار كل العناصر المجمعة كمفتوحة.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
ar: ا&فرز العناصر

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
ar: القيمة التي تُفرز بها الصّور في كلّ ألبوم في منظور المصغّرات

[ctx: @action: setup]
en: By Name
ar: بالاسم

[ctx: @action: setup]
en: By Path
ar: بالمسار

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
ar: تاريخ الإنشاء

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
ar: بتاريخ التّعديل

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
ar: بحجم الملفّ

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
ar: بالتّقييم

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
ar: بمقاس الصّورة

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
ar: بالنّسبة الباعيّة

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
ar: بنوع الوجه

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
ar: بالتّشابه

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
ar: بواسطة يدوي واسم

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
ar: بواسطة يدوي وتاريخ

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
ar: فرز و&ترتيب العناصر

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
ar: يحدّد فيما إذا كانت الصّور مرتّبة بترتيب تصاعديّ أو تنازليّ.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @action: setup]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
ar: افصل العناصر

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
ar: الفئات التي تعرض فيها الصور في عرض الصورة المصغرة

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
ar: قائمة منبسطة

[ctx: @action: setup]
en: By Album
ar: بالألبوم

[ctx: @action: setup]
en: By Format
ar: بالنّسق

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
ar: بالوجوه

[ctx: @action: setup]
en: By Month
ar: بالشهر

[ctx: @action: setup]
en: By Day
ar: باليوم

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
ar: ترتيب فصل العناصر

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
ar: ترتيب فرز مجموعات العناصر المنفصلة

[ctx: @action: setup]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @action: setup]
en: Select None
ar: أزل التّحديد

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
ar: اعكس التّحديد

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
ar: أظهر شريط المصغّرات

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
ar: كبر إلى 100٪

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
ar: لائم إلى النّا&فذة

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
ar: عرض إدارة الألوان

[ctx: @action: setup]
en: Search...
ar: ابحث...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
ar: بحث متقدّم...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
ar: ابحث عن المتكرّر...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
ar: ترحيل قاعدة البيانات...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
ar: الصّيانة

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
ar: افحص بحثًا عن العناصر الجديدة

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
ar: أضف كمرة يدويًّا...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
ar: يحمّل الكمرات...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
ar: أنهِ وضع المعاينة

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
ar: الصّورة التّالية

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
ar: الصّورة السّابقة

[ctx: @action: setup]
en: First Image
ar: الصّورة الأولى

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
ar: الصّورة الأخيرة

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
ar: ق&صّ

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
ar: قص التحديد إلى الحافظة

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
ar: حرّر العناوين

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
ar: حرّر التّعليقات

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
ar: أظهر الوسوم المسندة

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
ar: اضبط وسم اتّجاه Exif

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
ar: معكوسة أفقيًّا

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
ar: مُدوّرة رأسًا على عقب

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
ar: معكوسة رأسيًّا

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
ar: مُدوّرة لليمين / معكوسة أفقيًّا

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
ar: مُدوّرة لليمين

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
ar: مُدوّرة لليمين / معكوسة رأسيًّا

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
ar: مُدوّرة لليسار

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
ar: دوّر

[ctx: @action: auto-rotate image]
en: Auto-Rotate
ar: تدوير آليّ

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: @action: setup]
en: Flip
ar: اعكس

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
ar: أفقيًّا

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
ar: رأسيًّا

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
ar: دوّر/اعكس آليًّا باستخدام معلومات Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
ar: يحمّل السّمات...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
ar: ال&سّمات

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
ar: يحمّل الأدوات...

en: CompactFlash Card Reader
ar: قارئ بطاقات CompactFlash

en: Memory Stick Reader
ar: قارئ أصابع الذّاكرة

en: SmartMedia Card Reader
ar: قارئ بطاقات SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
ar: قارئ بطاقات SD/MMC

en: xD Card Reader
ar: قارئ بطاقات xD

en: USB Disk
ar: قرص USB

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
ar: قرص

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
ar: %1 "%2" عند %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
ar: %1 عند %2

en: Cannot access the storage device.
ar: تعذّر الوصول إلى جهاز التّخزين.

en: Images on %1
ar: الصّور في %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
ar: الجهاز المحدّد (”%1“) غير صالح.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
ar: الكمرة المحدّدة (”%1“) غير مدعومة.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
ar: الأدوات الرّئيسيّة

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
ar: ما بعد المعالجة

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
ar: التّصدير

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
ar: الاستيراد

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
ar: ت&صفّح

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
ar: أ&لبوم

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
ar: و&سم

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
ar: &عنصر

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
ar: من&ظور

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
ar: اس&تيراد

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
ar: ت&صدير

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: مساع&دة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

en: digiKam
ar: دِجي‌كام

en: Open camera dialog at "path"
ar: افتح مربع حوار الكاميرا في "path"

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
ar: افتح مربع حوار الكاميرا للجهاز باستخدام Solid UDI "udi"

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
ar: اكتشف آليًّا كمرة gphoto2 الموصولة وافتحها

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
ar: ابدأ دجيكام مع ملف قاعدة بيانات SQLite الموجود في الدليل "dir"

en: Start digikam with the configuration file "config"
ar: ابدأ دجيكام بملف التكوين "config"

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
ar: برنامج قاعدة بيانات Qt SQLite أو MySQL ليس متوفرا. رجاء قم بتثبيته.
    لا يوجد برنامج قاعدة بيانات مثبت على حاسوبك.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
ar: برنامج قاعدة بيانات Qt SQLite أو MySQL ليس متوفرا. رجاء قم بتثبيته.
    برامج قاعدة البيانات المثبتة على حاسوبك مدرجة أدناه.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
ar: <p>المسار المعطى لملف التكوين غير صالح. إما أن دليله الرئيسي غير موجود، أو أنه دليل نفسه، أو لا يمكن القراءة/الكتابة إليه.</p>

en: %1 Image (%2)
ar: %1 صورة (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
ar: صورة TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
ar: صورة JPEG (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
ar: صورة JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
ar: ملف رسومات تدريجي (*.pgf)

en: High Efficiency Image Coding (*.heic *.heif)
ar: ترميز الصورة عالي الكفاءة (*.heic *.heif)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
ar: نظام نقل الصور المرن (*.fts *.fit *.fits)

en: Raw Images (%1)
ar: الملفّات الخامّ (%1)

en: All supported files (%1)
ar: كلّ الملفّات المدعومة (%1)

en: IRC:
ar: دردشة IRC:

en: Feedback:
ar: التعليقات:

en: Documentation:
ar: التّوثيق:

[ctx: go to previous image]
en: Back
ar: عُد

[ctx: go to next image]
en: Forward
ar: تقدّم

en: Add a Face Tag
ar: أضف وسم وجه

en: Clear all faces on this image
ar: امحُ كلّ الوجوه في هذه الصّورة

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
ar: اجعل كل الوجوه غير المؤكدة كمتجاهلة

en: Show Face Tags
ar: أظهر وسوم الوجوه

en: Add a focus point
ar: أضف نقطة بؤرة

en: Show focus points
ar: أظهر نقاط البؤرة

en: Show Fullscreen
ar: اعرض بملء الشّاشة

en: Albums
ar: الألبومات

en: Dates
ar: التّواريخ

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
ar: التّشابه

[ctx: Search images on a map]
en: Map
ar: الخريطة

en: Image Quality Scan
ar: مسح جودة الصورة

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for image quality parsing
ar: استخدم هذا الزر لمسح الألبومات المحددة لتحليل جودة الصورة

[ctx: @info]
en: Help
ar: مساعدة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
ar: اللصائق

[ctx: @label short translated text about the scan for faces]
en: Scan for Faces
ar: تعرف على الوجوه

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for faces
ar: استخدم هذا الزر لمسح الألبومات المحددة للبحث عن وجوه

[ctx: @info]
en: Face engine is disabled
ar: محرك الوجه معطل

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
ar: مرحبًا بك في إدارة الوجوه في دجيكام. إذا كانت هذه هي المرة الأولى التي تستخدم فيها هذه الميزة، يرجى التفكير في استخدام صندوق المساعدة في اللوحة الجانبية السفلى اليسرى.

en: Face scan was aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
ar: أجهض مسح الوجه، لأنه لا توجد هويات للتعرف عليها. الرجاء أضف هويات جديدة.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
ar: الأشخاص

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
ar: ابحث

en: Open Tag Manager
ar: افتح مدير الوسوم

en: No Tags
ar: لا وسوم

en: Existing Tags
ar: الوسوم الموجودة

en: Auto-tag Scan
ar: مسح آلي للعلامات

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for objects to auto-tag
ar: استخدم هذا الزر لمسح الألبومات المحددة للبحث عن كائنات لعلامات آلية

en: No Tags Album
ar: لا يوجد ألبوم علامات

en: Tags
ar: الوسوم

en: Time Unit:
ar: وحدة الزّمن:

en: Day
ar: يوم

en: Week
ar: أسبوع

en: Month
ar: شهر

en: Year
ar: سنة

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
ar: <p>اختر وحدة زمن الرسم البياني.</p><p>يمكنك تغيير عقد الرسم البياني للتقريب أو الإبعاد بمرور الوقت.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
ar: <p>اختر مقياس الرسم البياني.</p><p>إذا كانت الأعداد القصوى للتاريخ صغيرة، يمكنك استخدام المقياس الخطي.</p><p>يمكن استخدام المقياس اللوغاريتمي عندما تكون الأعداد القصوى كبيرة؛ إذا استُخدم، ستكون كل القيم (الصغيرة والكبيرة) مرئية على الرسم البياني.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
ar: خطّي

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
ar: لوغارتميّ

en: Clear current selection
ar: امحُ التّحديد الحاليّ

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
ar: إن نقرت هذا الزّرّ فسيُمسح تحديد التّاريخ الحاليّ في الخطّ الزمنيّ.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
ar: أدخل اسم بحث التّواريخ الحاليّ لحفظه في منظور ”البحوث“

en: Save current selection to a new virtual Album
ar: احفظ التّحديد الحاليّ في ألبوم افتراضي جديد

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
ar: إذا ضغطت على هذا الزر، ستحفظ التواريخ المحددة على الخط الزمني في ألبوم بحث افتراضي جديد باستخدام الاسم المحدد على اليسار.

en: Timeline
ar: الخطّ الزّمنيّ

en: no item
ar: لا عناصر

en: 1 item | %1 items
ar[0]: لا عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
ar: المرشّحات

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
ar: تعذّر فتح الألبوم الجذر، فهو ليس مكانًا فيزيائيًّا.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
ar: الاستعلام الحالي من قاعدة البيانات لم يرجع أي نتائج. غير إعدادات البحث أو اختر ألبوم به محتوى.

en: Fuzzy Sketch Search
ar: بحث الرسم الغامض

en: Fuzzy Image Search
ar: بحث الصورة الغامض

en: Map Search
ar: بحث الخريطة

en: Last Search
ar: البحث الأخير

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
ar: موقع تخزين هذه الصورة
    غير متوفر حاليا

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
ar: أدوات

en: Help
ar: مساعدة

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
ar: مساعدة عبر الإنترنت حول سلة المهملات

en: Undo
ar: تراجع

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
ar: استرجع آخر إدخال فقط في سلة المهملات.

en: Restore
ar: استعد

en: Restore selection of files from the trash-bin.
ar: استرجع اختيار الملفات من سلة المهملات.

en: Delete...
ar: احذف...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
ar: أزل اختيار العناصر أو كل العناصر من سلة المهملات بشكل دائم.

en: Selected Items Permanently
ar: العناصر المحددة بشكل دائم

en: All Items Permanently
ar: كل العناصر بشكل دائم

en: Confirm Undo
ar: أكد التراجع

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
ar[0]: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة %1 عنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة %1 عنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة %1 عنصر؟
ar[3]: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة %1 عنصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة %1 عنصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة %1 عنصر؟

en: Confirm Restore
ar: أكد الاستعادة

en: Confirm Deletion
ar: أكّد الحذف

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
ar[0]: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %1 عنصر بشكل دائم؟
ar[1]: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %1 عنصر بشكل دائم؟
ar[2]: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %1 عنصر بشكل دائم؟
ar[3]: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %1 عنصر بشكل دائم؟
ar[4]: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %1 عنصر بشكل دائم؟
ar[5]: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %1 عنصر بشكل دائم؟

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
ar: أمتأكّد من حذف <b>كلّ</b> العناصر نهائيًّا؟

[ctx: delete the selected items from trash]
en: Selection
ar: التّحديد

[ctx: delete all items from trash]
en: Delete
ar: احذف

en: %1/%2 items selected
ar: %1/%2 عنصرًا محدّدًا

en: More than 1700 user-reports closed on bugzilla.
ar: أكثر من 1700 تقرير مستخدم أغلقت على bugzilla.

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
ar: انقل الرمز إلى إطار عمل Qt6 (الرمز لا يزال متوافقًا مع واجهة برمجة تطبيقات Qt5).

en: Windows Installer is now compiled natively with Microsoft VCPKG tool-chain and use Qt6 and KF6 frameworks.
ar: أداة تثبيت Windows الآن مجمعة أصليًا باستخدام سلسلة أدوات Microsoft VCPKG وتستخدم أطر عمل Qt6 وKF6.

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
ar: أضف إعدادات تصدير JPEG-XL وWEBP وAVIF في كل مكان.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
ar: أضف تحويل إلى JPEG-XL وWEBP وAVIF بدون فقدان عند الاستيراد من الكاميرا.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
ar: أضف محولات JPEG-XL وWEBP وAVIF في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة.

en: Versioning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versioned images in editor.
ar: إدارة الإصدارات: أضف دعمًا لـ JPEG-XL وHEIF وWEBP وAVIF كتنسيقات صور دون فقدان لتخزين الصور ذات الإصدارات في المحرر.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
ar: قابلية الاستخدام: أضف قائمة هامبرغر إلى شريط الأدوات إذا كانت القائمة الرئيسية مخفية.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
ar: البيانات الوصفية: أضف خيارًا جديدًا لكتابة البيانات الوصفية إلى الملفات باستخدام الواجهة الخلفية ExifTool.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
ar: البيانات الوصفية: عمليات كتابة البيانات الوصفية الاختيارية إلى ملفات DNG وRAW الآن تفوض دائمًا إلى الواجهة الخلفية ExifTool.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
ar: البيانات الوصفية: حسن تخطيط ملحق تحرير البيانات الوصفية لتحسين قابلية الاستخدام.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
ar: البيانات الوصفية: أضف خيارات جديدة لحفظ وتحميل تشكيلة التكوين في لوحة إعدادات البيانات الوصفية المتقدمة.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
ar: إعادة التسمية المتقدمة: أضف عداد ملف متزايد إلى تسلسل الأرقام من مع الخيار [c] أو [c,step].

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
ar: إعادة التسمية المتقدمة: أضف تسلسل أرقام نص عشوائي مع الخيار [r].

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
ar: إعادة التسمية المتقدمة: أضف حرفًا مبدئيا قابلًا للضبط للمعدل الفريد مع {unique:n,c}.

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
ar: البحث المتقدم: أضف البحث عن العناصر حسب عدد مناطق الوجه.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
ar: البحث المتقدم: أضف البحث عن العناصر بدون مناطق وجه.

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
ar: المجموعات: أضف دعمًا لمسارات الشبكة عبر الأنظمة الأساسية.

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
ar: قاعدة البيانات: أضف دعمًا لوضع SQLite WAL (تسجيل التقديم بالكتابة).

en: Add spell-checking support in caption text widget using KDE framework Sonnet component.
ar: أضف دعمًا للتدقيق الإملائي في عنصر واجهة مستخدم نص التسمية التوضيحية باستخدام مكون Sonnet لإطار عمل كدي.

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
ar: أضف لوحة تكوين التدقيق الإملائي في الإعدادات/متفرقات لـ دجيكام وShowfoto.

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
ar: أضف دعمًا للترجمات عبر الإنترنت إلى عنصر واجهة مستخدم محرر النصوص للغة البديلة.

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
ar: أضف لوحة تكوين التوطين في الإعدادات/متفرقات لـ دجيكام وShowfoto.

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
ar: أضف إعدادات لسرد اللغات البديلة/المترجمة المفضلة في عنصر واجهة مستخدم تحرير النص.

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Scanning settings everywhere.
ar: اسمح باستخدام إعدادات فحص جودة الصورة العالمية أو المخصصة في كل مكان.

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
ar: أضف إعدادات عرض الرموز لتخصيص رؤية التسميات فوق المصغرات.

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
ar: أضف دعمًا لصور float16 (نصف عائم) في محمل TIFF.

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
ar: أضف أداة صيانة جديدة لأداء <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">الكشف الجمالي لتصنيف الصور باستخدام نموذج التعلم العميق</a>.

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
ar: أضف أداة جديدة <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">لأداء التعرف الضوئي على الحروف (OCR) على النص الممسوح ضوئيًا</a>.

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
ar: مدير قائمة الانتظار: أضف أداة جديدة لتعيين لصائق اختيار آليًا عن طريق تحليل جودة الصورة.

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
ar: مدير طابور الانتظار: إضافة أداة جديدة لتعيين التصنيف والاختيار وملصقات الألوان دفعة واحدة.

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
ar: مدير قائمة الانتظار: أضف أداة جديدة لتعيين العناوين والتسميات التوضيحية في دفعة.

en: Queue Manager: add new tool to run G'MIC filters in batch.
ar: مدير قائمة الانتظار: أضف أداة جديدة لتشغيل مرشحات G'MIC في دفعة.

en: Queue Manager: add new tool to perform auto-rotation based on content analysis using DNN.
ar: مدير قائمة الانتظار: أضف أداة جديدة لأداء الدوران الآلي بناءً على تحليل المحتوى باستخدام DNN.

en: Documentation: <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
ar: الوثائق: <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">أعد كتابة الدليل</a> من DocBook إلى إطار عمل Sphinx/ReStructuredText.

en: Add new maintenance and Queue manager tools to assign tag automatically to images using deep learning neural network engine.<a href="https://community.kde.org/GSoc/2023/StatusReports/QuocHungTran#Add_Automatic_Tags_Assignment_Tools_and_Improve_Face_Recognition_Engine_for_digiKam">See this GoSC-2023 report for details.</a>
ar: أضف أدوات صيانة جديدة ومدير قائمة انتظار لتعيين علامة آليًا للصور باستخدام محرك شبكة عصبية للتعلم العميق.<a href="https://community.kde.org/GSoc/2023/StatusReports/QuocHungTran#Add_Automatic_Tags_Assignment_Tools_and_Improve_Face_Recognition_Engine_for_digiKam">انظر هذا تقرير GoSC-2023 للتفاصيل.</a>

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.5.0 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
ar: حدث أداة G'MIC-Qt إلى أحدث إصدار 3.5.0 وأنهي نقل MacOS وحسن استقرار الملحق.

en: New G'MIC generic plugin working as layer mode from a stack of images.
ar: ملحق G'MIC عام جديد يعمل كوضع طبقة من مجموعة من الصور.

en: Update Adobe DNG SDK to last 1.7.1 with JPEG-XL compression support.
ar: حدث Adobe DNG SDK إلى أحدث إصدار 1.7.1 مع دعم ضغط JPEG-XL.

en: More compact icon-view thumbnails by using a simple horizontal line instead a frame to render Color Labels.
ar: مصغرات عرض الرموز الأكثر إحكاما باستخدام خط أفقي بسيط بدلا من إطار لعرض ملصقات الألوان.

en: Adding YuNet DNN model to process faces detection and replace older SSD model. Adding Sface DNN model to process face recognition and replace older OpenFace model. Both are faster and requires less memory at run-time with better faces-management results.
ar: أضف نموذج YuNet DNN لمعالجة اكتشاف الوجوه واستبدال نموذج SSD الأقدم. أضف نموذج Sface DNN لمعالجة التعرف على الوجوه واستبدال نموذج OpenFace الأقدم. كلاهما أسرع ويتطلب ذاكرة أقل في وقت التشغيل مع نتائج إدارة وجوه أفضل.

en: New option to scan image for recognize faces at startup.
ar: خيار جديد لمسح الصورة للتعرف على الوجوه عند البدء.

en: New option to turn on/off OpenCL support with face management.
ar: خيار جديد لتشغيل/إيقاف دعم OpenCL مع إدارة الوجه.

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2025-05-12.
ar: حدث محرك RAW الداخلي إلى آخر لقطة Libraw 2025-05-12.

en: New RAW camera supported: Canon EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R50, EOS R100, EOS Ra.Fujifilm GFX100-II, X-T5, X-S20, X-H2, X-H2S.Hasselblad X2D-100c.Leica Q3, M11 Monochrom.Nikon Z30, Z8.OM Digital OM-5.Panasonic DC-G9 II, DC-ZS200D / ZS220D, DC-TZ200D / TZ202D / TZ220D, DC-S5-II, DC-GH6.Sony A7C-II, A7CR, ILCE-6700, ZV-1M2, ZV-E1, ILCE-7RM5 (A7R-V), ILME-FX30, DSC-HX95, A1.Multiple DJI and Skydio drones.Multiple smartphones with DNG format recorded.
ar: كاميرات RAW جديدة مدعومة: Canon EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R50, EOS R100, EOS Ra.Fujifilm GFX100-II, X-T5, X-S20, X-H2, X-H2S.Hasselblad X2D-100c.Leica Q3, M11 Monochrom.Nikon Z30, Z8.OM Digital OM-5.Panasonic DC-G9 II, DC-ZS200D / ZS220D, DC-TZ200D / TZ202D / TZ220D, DC-S5-II, DC-GH6.Sony A7C-II, A7CR, ILCE-6700, ZV-1M2, ZV-E1, ILCE-7RM5 (A7R-V), ILME-FX30, DSC-HX95, A1.طائرات DJI وSkydio متعددة.هواتف ذكية متعددة مع تنسيق DNG مسجل.

en: ...and much more.
ar: ... وغيرها الكثير.

en: New Features
ar: المزايا الجديدة

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
ar: تشمل بعض الميزات الجديدة في هذا الإصدار من دجيكام (مقارنة بـ دجيكام 7):

en: About
ar: عن «دِجي‌كام»

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
ar: «‍دِجي‌كام» هو برنامج مفتوح المصدر لإدارة الصّور صُمّم لاستيراد الصّور الرّقميّة، وتنظيمها، وتحسينها، والبحث فيها واستخراجها من وإلى الحاسوب.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
ar: أنت الآن في وضع منظور الألبومات ل‍«دِجي‌كام». الألبومات هي المكان الذي تُخزّن فيه ملفّاتك، وهي مماثلة للمجلّدات في القرص الصّلب.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
ar: يحتوي دجيكام على العديد من الميزات القوية التي توصف في <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">التوثيق</a>

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
ar: الصفحة الرئيسية <a href="https://www.digikam.org">لـ دجيكام</a> توفر معلومات حول الإصدارات الجديدة من دجيكام.

en: Welcome to digiKam %1
ar: مرحبًا بك في «دِجي‌كام %1»

en: Background Image Credits
ar: حقوق الصورة الخلفية

en: Author:
ar: المؤلّف:

en: Location:
ar: المكان:

en: Camera:
ar: الكاميرا:

en: Lens:
ar: العدسة:

en: Hide grouped items
ar: أخفِ العناصر المجمّعة

en: Ignore grouping
ar: تجاهل التّجميع

en: Show grouping in tree
ar: أظهر التّجميع في شجرة

en: Audio/video properties
ar: خصائص الصّوت/الفيديو

en: Audio bitrate
ar: معدّل بتّات الصّوت

en: Audio channel type
ar: نوع قناة الصّوت

en: Audio Codec
ar: مرماز الصّوت

en: Duration
ar: المدّة

en: Frame rate
ar: معدّل الإطارات

en: Video codec
ar: مرماز الفيديو

en: Configure column "%1"
ar: اضبط العمود ”%1“

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
ar: خصائص «دِجي‌كام»

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
ar: التّقييم

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
ar: اختر لصيقة

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
ar: اللصيقة اللونيّة

[ctx: @title: tableview]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
ar: التّقييم

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
ar: اختر لصيقة

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
ar: اللصيقة اللونيّة

[ctx: @info: tableview]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @info: tableview]
en: None
ar: بلا

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
ar: رفض

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
ar: ينتظر

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
ar: قُبلت

[ctx: @info: tableview]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
ar: برتقالي

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: @info: tableview]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
ar: أرجواني

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
ar: رصاصيّ

[ctx: @info: tableview]
en: Black
ar: أسود

[ctx: @info: tableview]
en: White
ar: أبيض

en: File properties
ar: خصائص الملفّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
ar: اسم الملفّ

en: Path
ar: المسار

en: Size
ar: الحجم

en: Last modified
ar: آخر تعديل

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
ar: مقروء للإنسان

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
ar: خالِص

en: Display format
ar: تنسيق العرض

en: Geo properties
ar: خصائص الموقع

en: Geotagged
ar: موسوم جغرافياً

en: Coordinates
ar: الإحداثيّات

en: Altitude
ar: الارتفاع الرّأسيّ

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @info: tableview]
en: No
ar: لا

en: Metric units
ar: الوحدات المتريّة

en: Imperial units
ar: الوحدات الإمبراطوريّة

en: Item properties
ar: خصائص العنصر

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Pixel count
ar: عدد البكسلات

en: Bit depth
ar: عمق البت

en: Color mode
ar: وضع الألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
ar: النّوع

en: Creation date/time
ar: تاريخ/وقت الإنشاء

en: Digitization date/time
ar: تاريخ/وقت الرّقمنة

en: Aspect ratio
ar: النّسبة الباعيّة

en: Similarity
ar: التّشابه

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
ar: خصائص الصورة

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
ar: صانع الكاميرا

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
ar: طراز الكاميرا

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
ar: العدسة

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
ar: الحدقة

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
ar: الطّول البؤريّ

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
ar: التّعريض

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
ar: الحساسيّة

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
ar: الوضع/البرنامج

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
ar: فلاش

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
ar: توازن الأبيض

[ctx: @info: tableview]
en: %1 s
ar: %1 ثانية

[ctx: @info: tableview]
en: %1 ms
ar: %1 مث

[ctx: @info: tableview]
en: %1 µs
ar: %1 ميكرو.ث

[ctx: @info: tableview]
en: %1 ISO
ar: %1 آيزو

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
ar: كسر

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
ar: منطقي

[ctx: @info: tableview]
en: Format
ar: التّنسيق

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
ar: ثوان

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
ar: ميلي ثانية

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
ar: مايكرو ثانية

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
ar: الوحدة

en: Thumbnail
ar: المصغّرة

en: Remove this column
ar: أزل هذا العمود

en: Configure this column
ar: اضبط هذا العمود

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
ar: دعم LibGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: No
ar: لا

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
ar: دعم Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
ar: دعم دفتر العناوين

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
ar: دعم مشغل الوسائط

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
ar: دعم DBus

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
ar: دعم البانوراما

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
ar: دعم معرض HTML

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
ar: دعم التقويم

[ctx: @item: component info]
en: Qt Sql drivers
ar: مشغلات Qt Sql

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
ar: سند قاعدة البيانات

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
ar: خطأ داخليّ بقاعدة البيانات

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
ar: إعدادات FFmpeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
ar: مرماز الفيديو

en: no entry
ar: ممنوع الدخول

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
ar: مكودات الفيديو

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
ar: فك ترميز الصوت

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
ar: نظام ترميز الصوت

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
ar: الامتدادات المتاحة

en: Auto Levels
ar: مستويات آليّة

en: Normalize
ar: تطبيع

en: Equalize
ar: متوازن

en: Stretch Contrast
ar: تمديد التباين

en: Auto Exposure
ar: تعريض آليّ

en: Filter:
ar: المرشّح:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
ar: تصحيح الألوان آليًا

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
ar: أداة لإصلاح الألوان آليًا

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها ضبط الألوان آليًا من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
ar: تصحيح BCG

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
ar: أداة لإصلاح السطوع / التباين / جاما

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها ضبط السطوع / التباين / جاما من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
ar: تحويل إلى أبيض وأسود

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
ar: أداة للتحويل إلى أبيض وأسود

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل الصور إلى أبيض وأسود.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
ar: مازج القنوات

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
ar: أداة لخلط قنوات الألوان

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها خلط قنوات الألوان من الصور.</para>

en: Color Balance
ar: توازن الألوان

en: Adjust color balance.
ar: اضبط توازن الألوان.

[ctx: @title]
en: Color Balance
ar: توازن الألوان

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
ar: أداة لضبط توازن الألوان

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها ضبط توازن الألوان من الصور.</para>

en: Convert to 8 bits
ar: حوّل إلى 8 بتّ

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
ar: حوّل عمق الألوان من 16 إلى 8 بتّ.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
ar: حوّل إلى 8 بتّ

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
ar: أداة لتحويل عمق الألوان إلى 8 بت

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل عمق ألوان الصورة إلى 8 بت.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
ar: حوّل إلى 16 بتّ

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
ar: أداة لتحويل عمق الألوان إلى 16 بت

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل عمق ألوان الصور إلى 16 بت.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
ar: اضبط المنحنيات

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
ar: أداء ضبط المنحنيات.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
ar: القناة:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
ar: الضياء

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
ar: ألفا

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
ar: حمّل...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
ar: حمّل كلّ المعاملات من ملفّ الإعدادات النّصّيّ.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
ar: أداة لضبط منحنيات الألوان

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها ضبط منحنيات الألوان من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
ar: تصحيح HSL

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
ar: أداة لإصلاح الصبغة / التشبع / الإضاءة

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها ضبط الصبغة / التشبع / الإضاءة من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
ar: تحويل تشكيلة الألوان

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
ar: أداة لتحويل الصور إلى فضاء لوني

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل الصور إلى فضاء لوني مختلف.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
ar: اعكس الألوان

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
ar: أداة لعكس ألوان الصورة

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها عكس الألوان من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
ar: توازن الأبيض

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
ar: أداة لضبط توازن الأبيض

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها ضبط توازن الأبيض من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
ar: تحويل إلى AVIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق AVIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق AVIF.</para> <para>تنسيق ملف صورة AV1 هو مواصفات تنسيق ملف صورة لتخزين الصور أو تسلسلات الصور المضغوطة بـ AV1 في تنسيق حاوية ISOBMFF. </para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
ar: تحويل RAW إلى DNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
ar: أداة لتحويل صور RAW إلى حاوية DNG

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة العامة يمكنها تحويل بيانات صور RAW إلى تنسيق DNG.</para><para>السلبي الرقمي هو تنسيق صورة RAW بدون فقدان أنشأته Adobe.</para><para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
ar: تحويل إلى HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق HEIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق HEIF.</para><para>تنسيق ملف الصورة عالي الكفاءة (HEIF)، المعروف أيضًا باسم ترميز الصورة عالي الكفاءة (HEIC)، هو تنسيق ملف للصور الفردية وتسلسلات الصور. أنشأته مجموعة خبراء الصور المتحركة (MPEG) ويزعم أنه يمكن تخزين معلومات ضعف ما تخزنه صورة JPEG من نفس الحجم في صورة HEIF، مما يؤدي إلى صورة بجودة أفضل. HEIF يدعم أيضًا الرسوم المتحركة، وهو قادر على تخزين معلومات أكثر من ملف GIF متحرك بجزء صغير من الحجم.</para> <para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>تنسيق ملف الصورة عالي الكفاءة</a> للتفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
ar: حوّل إلى JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق JPEG-2000

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق JPEG-2000.</para> <para>هذا هو معيار ضغط الصور ونظام ترميز. أنشأته لجنة مجموعة خبراء التصوير المشتركة في عام 2000 بهدف استبدال معيار JPEG الأصلي القائم على تحويل جيب التمام المنفصل (الذي أنشئ في عام 1992) بطريقة جديدة قائمة على الموجات.</para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
ar: حوّل إلى JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق JPEG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق JPEG.</para><para>تنسيق مجموعة خبراء التصوير المشتركة هو طريقة شائعة الاستخدام للضغط مع فقدان للصور الرقمية، خاصة للصور التي تنتجها الكاميرات الرقمية.</para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
ar: تحويل إلى JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق JXL

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</a>.</para>
ar: <para>يمكن لأداة إدارة قائمة الانتظار المجمعة هذه تحويل بيانات الصور إلى تنسيق JPEG-XL.</para><para>JPEG-XL هو تنسيق ملفات رسومات نقطية خالٍ من حقوق الملكية الفكرية يتيح الضغط مع فقدان البيانات والضغط دون فقدان البيانات. وقد صُمم ليتفوق على تنسيقات الرسومات النقطية الحالية ويصبح بديلاً عالمياً لها.</para><para>انظر تفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
ar: حوّل إلى PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق PGF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق PGF.</para><para>ملف الرسوم التدريجي هو تنسيق صورة نقطية قائمة على الموجات تستخدم ضغط البيانات مع فقدان وبدون فقدان.</para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>هذه الصفحة</a>.</para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
ar: <b>إذا فشل التحويل إلى PNG، قد يكون ذلك بسبب فحص تشكيلة الألوان. ببساطة أدخل أداة تحويل تشكيلة الألوان قبل هذه الأداة واختر تشكيلة الألوان المرغوبة.</b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
ar: حوّل إلى PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق PNG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق PNG.</para><para>رسوم الشبكة المحمولة هو تنسيق ملف رسوم نقطية يدعم ضغط البيانات بدون فقدان.</para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
ar: حوّل إلى TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق TIFF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق TIFF.</para><para>تنسيق ملف الصورة الموسومة هو تنسيق ملف حاسوب لتخزين صور الرسوم النقطية، شائع بين فناني الرسوم، وصناعة النشر، والمصورين.</para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>هذه الصفحة</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
ar: تحويل إلى WEBP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
ar: أداة لتحويل الصور إلى تنسيق WEBP

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</a>.</para>
ar: <para>هذه الأداة في مدير قائمة الانتظار للعمليات المتعددة يمكنها تحويل بيانات الصور إلى تنسيق WEBP.</para><para>WEBP هو تنسيق ملف صورة طورته Google كبديل لتنسيقات ملفات JPEG وPNG وGIF. WEBP ينتج ملفات أصغر بنفس الجودة، أو بجودة أعلى بنفس الحجم. يدعم كلًا من الضغط مع فقدان وبدون فقدان، بالإضافة إلى الرسوم المتحركة وشفافية ألفا.</para> <para>انظر التفاصيل حول هذا التنسيق من <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>هذه الصفحة</a>.</para>

en: Output file type:
ar: نوع ملفّ الخرج:

en: Same as input
ar: مثل الدّخل

en: WEBP
ar: ويب بي

en: Shell Script:
ar: سكربت شل:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
ar: أدخل نص للتشغيل. استخدم $INPUT و$OUTPUT لأسماء ملفات الإدخال / الإخراج (مع تجاوز الأحرف الخاصة). هذه ستبدل قبل تنفيذ الصدفة.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
ar: <b>ملاحظة:</b> متغيرات البيئة TITLE (العنوان)، COMMENTS (التعليقات)، COLORLABEL (لصائق الألوان)، PICKLABEL (لصائق الاختيار)، RATING (التقييم) وTAGSPATH (مسار العلامات) (مفصولة بـ ;) متوفرة.

en: User Script: No script.
ar: نص المستخدم: لا يوجد نص.

en: User Script: File open error.
ar: نص المستخدم: خطأ فتح الملف.

en: User Script: Timeout from script.
ar: سكربت المستخدم: انتهاء مهلة السكربت.

en: User Script: No error.
ar: سكربت المستخدم: لا يوجد خطأ.

en: User Script: Failed to start script.
ar: سكربت المستخدم: فشل بدء السكربت.

en: User Script: Script process crashed.
ar: سكربت المستخدم: عملية السكربت انهارت.

en: User Script: Command not found.
ar: سكربت المستخدم: لم يُعثر على الأمر.

en: User Script: Error code returned %1.
ar: سكربت المستخدم: رمز الخطأ الراجع %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
ar: سكربت المستخدم

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
ar: أداة لتنفيذ سكربت مخصص للواجهة الطرفية

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تشغّل سكربت المستخدم كخطوة في مسار العمل.</para><para>متغيرات السكربت:</para><para>استخدم <b>$INPUT</b> و<b>$OUTPUT</b> لأسماء ملفات الدخل والخرج (مع تجاوز الأحرف الخاصة). استبدل هذه قبل تنفيذ الواجهة الطرفية.</para><para>استخدم <b>$TITLE</b>، <b>$COMMENTS</b>، <b>$COLORLABEL</b>، <b>$PICKLABEL</b>، <b>$RATING</b>، و<b>$TAGSPATH</b> للتعامل مع خصائص دجيكام.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
ar: أضف حدّا

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
ar: أداة لإضافة حدود حول الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تضيف حدودًا زخرفية حول الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
ar: أضف بنية

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
ar: أداة لتطبيق بنية على الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تطبق بنية على الصور.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
ar: حدّد هذا الخيار إذا أردت أن تستخدم العلامة المائية حجم الخط أو الصورة المعطى دون أي تعديل على الصورة الفعلية.

en: Use Absolute Size
ar: استخدم حجمًا مطلقًا

en: Watermark type:
ar: نوع العلامة المائية:

en: Image
ar: صورة

en: Text
ar: النص

en: Image settings
ar: إعدادات الصّورة

en: Click to select watermark image.
ar: انقر لاختيار صورة للعلامة المائيّة.

en: Watermark image:
ar: صورة العلامة المائية:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
ar: حدّد هذا إذا أردت أن تتجاهل العلامة المائية نسبة أبعادها وتستخدم نسبة أبعاد الصورة بدلًا من ذلك.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
ar: إبقاء النّاحية النسبة

en: Check this if you want watermark to be transparent.
ar: حدّد هذا إذا أردت أن تكون العلامة المائية شفافة.

en: Add transparency to watermark image
ar: أضف شفافية إلى صورة العلامة المائية

en: Opacity of watermark
ar: عتمة العلامة المائية

en: Opacity (%):
ar: الشّفافيّة (٪):

en: Text settings
ar: إعدادات النص

en: Enter your watermark string here.
ar: أدخل هنا نصّ العلامة المائيّة.

en: Watermark text:
ar: نصّ العلامة المائيّة:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
ar: اختر نوع الخط ونمطه. الحجم يحسب آليًا.

en: Set the font color to use here.
ar: اضبط لون الخط الذي تود استخدامه هنا.

en: Font color:
ar: لون الخطّ:

en: Text opacity:
ar: شفافيّة النّصّ:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
ar: اضبط عتمة نص العلامة المائية. 100 هي معتمة بالكامل، 0 هي شفافة بالكامل.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
ar: حدّد هذا إذا أردت ملء خلفية خلف النص.

en: Use background
ar: استخدم خلفيّة

en: Choose the color of the watermark background.
ar: اختر لون خلفية العلامة المائية.

en: Background color:
ar: لون الخلفيّة:

en: Background opacity:
ar: شفافيّة الخلفيّة:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
ar: اضبط عتمة خلفية العلامة المائية. 100 هي معتمة بالكامل، 0 هي شفافة بالكامل.

en: Specific Location
ar: موقع محدد

en: Systematic Repetition
ar: تكرار منهجي

en: Random Repetition
ar: تكرار عشوائي

en: Placement Type:
ar: نوع الموضع:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
ar: عندما تختار تكرار العلامة المائية عدة مرات في مربع الموضع، يمكنك أن تحدد هنا إن أردت التكرار.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
ar: كثافة تكرار العلامة المائية (معطل في وضع «موقع محدد»)

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
ar: عندما تختار تكرار العلامة المائية عشوائيًا في مربع الموضع، يمكنك أن تحدد هنا تدوير العلامة المائية عشوائيًا (0، 90، 180، 270 درجة).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
ar: عشوائية اتجاه العلامة المائية (ممكنة في وضع «تكرار عشوائي» فقط)

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
ar: استخدم هذا للحصول على تحكم أكثر على تباعد تكرار العلامة المائية. كلما ارتفع العدد، صارت العلامات المائية متباعدة أكثر. استخدم قيم فاصلة عائمة، بين 1.0 و 3.0 غالبًا. يمكن أن تكون أقل من 1.0

en: Sparsity Factor:
ar: عامل التباعد:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
ar: أعلى اليسار

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
ar: أعلى اليمين

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

[ctx: @item: placement position]
en: Center
ar: الوسط

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
ar: أعلى الوسط

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
ar: أسفل الوسط

en: Placement Position:
ar: موضع التوضع:

en: 0 degrees
ar: 0 درجة

en: 90 degrees CW
ar: 90 درجة باتجاه عقارب الساعة

en: 180 degrees
ar: 180 درجة

en: 270 degrees CW
ar: 270 درجة باتجاه عقارب الساعة

en: Rotation:
ar: التّدوير:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
ar: حجم العلامة المائية، كنسبة مئوية من الصورة المعلمة.

en: Size (%):
ar: الحجم (٪):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
ar: هامش من الحافة في اتجاه س، كنسبة مئوية من الصورة المعلمة.

en: X margin (%):
ar: هامش س (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
ar: هامش من الحافة في اتجاه ص، كنسبة مئوية من الصورة المعلمة.

en: Y margin (%):
ar: هامش ص (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
ar: أضف علامة مائيّة

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
ar: أداة لتراكب صورة أو نص كعلامة مائية مرئية

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تضيف علامة مائية نصية على الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
ar: مكافحة التظليل

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
ar: أداة لضبط التظليل في الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تزيل أو تضيف تظليلًا للصور.</para>

en: Smoothness:
ar: الصقل:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
ar: لا يوجد لأي نعومة مقدارها 0 أثر، أما 1 فما فوق تحدد نصف قطر مصفوفة التمويه الغاوسي الذي يحدد مقدار تمويه الصورة.

[ctx: @title]
en: Blur Image
ar: تمويه الصورة

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
ar: أداة لتمويه الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تموّه الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
ar: البكسلات الساخنة

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
ar: أداة لتصحيح البكسلات الساخنة

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تصحّح البكسلات الساخنة في الصور.</para>

en: Lens Auto-Correction
ar: تصحيح العدسة الآلي

en: Fix automatically lens distortions
ar: صحّح تشوّهات العدسة آليًا

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
ar: <b>خيار استخدام البيانات الوصفية</b> سيحلل معلومات الصور عند تشغيل القائمة للعثور على خصائص العدسة ذات الصلة.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
ar: لا أجد كل معلومات العدسة اللازمة لمعالجة تصحيحات العدسة الآلية

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
ar: تصحيح العدسة الآلي

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
ar: أداة لتصحيح عيوب العدسة آليًا

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تصحح عيوب العدسة آليًا على الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
ar: تباين محلي

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
ar: أداة لمحاكاة تعيين النغم

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تحاكي تعيين النغم على الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
ar: خفض الضّجيج

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
ar: أداة لإزالة ضجيج الصور باستخدام الموجات

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تقلل الضجيج في الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
ar: تصحيح العين الحمراء

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
ar: أداة للكشف آليًا عن أثر العين الحمراء وتصحيحه

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تقلل أثر العين الحمراء على الصور.</para>

en: Visit CImg library website
ar: زُر موقع مكتبة CImg

en: Reduce Uniform Noise
ar: تقليل الضجيج المنتظم

en: Reduce JPEG Artifacts
ar: تقليل عيوب JPEG

en: Reduce Texturing
ar: تقليل البنية

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
ar: <p>اختر إعداد الفلتر المبدئي الذي تود استخدامه لاستعادة الصورة هنا:</p><p><b>لا شيء</b>: القيم الأكثر شيوعًا. اضبط الإعدادات على مبدئي.<br><b>تقليل الضجيج المنتظم</b>: يقلل عيوب الصورة الصغيرة مثل ضجيج المستشعر.<br><b>تقليل عيوب JPEG</b>: يقلل عيوب الصورة الكبيرة مثل فسيفساء ضغط JPEG.<br><b>تقليل البنية</b>: يقلل عيوب الصورة مثل بنية الورق أو أنماط Moire في الصور الممسوحة ضوئيًا.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
ar: الاستصلاح

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
ar: أداة لاستعادة الصور باستخدام خوارزمية Greystoration

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تستعيد الصور باستخدام خوارزمية Greystoration.</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
ar: شحذ الصورة

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
ar: أداة لشحذ الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تشحذ الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
ar: تأثيرات الألوان

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
ar: أداة لتطبيق تأثيرات لونية

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تطبق تأثيرات لونية على الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
ar: غشاوة

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
ar: أداة لإضافة خشونة الفيلم

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تضيف خشونة الفيلم على الصور.</para>

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
ar: اختر صورة أو ملف JSON يدعمه ExifTool لتطبيق البيانات الوصفية للملف على الصور.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
ar: تطبيق البيانات الوصفية: لا يوجد صورة أو ملف JSON مختار.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
ar: تطبيق البيانات الوصفية: ExifTool غير متاح.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
ar: تطبيق البيانات الوصفية: اسم الملف غير موجود في ملف JSON.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool reported an error.
ar: تطبيق البيانات الوصفية: ExifTool أبلغ عن خطأ.

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
ar: تطبيق البيانات الوصفية

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata from a image or JSON file with ExifTool
ar: أداة لتطبيق البيانات الوصفية من صورة أو ملف JSON بواسطة ExifTool

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata from a image or JSON file with ExifTool.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تطبق البيانات الوصفية من صورة أو ملف JSON بواسطة ExifTool.</para>

en: Titles:
ar: العناوين:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
ar: أدخل نص العنوان هنا.

en: Captions:
ar: الواصفات:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
ar: أدخل نص التسمية هنا.

en: Clean up and overwrite metadata
ar: نظّف البيانات الوصفية واكتب فوقها

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
ar: إذا مكنت هذا الخيار، ستُنظف العناوين والتسميات وتُستبدل بالقيم الجديدة،
    وإلا، ستُدمج القيم القديمة مع القيم الجديدة.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
ar: أسند أوصافًا

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
ar: أداة لتعيين البيانات الوصفية للتسميات إلى الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
ar: <para>أداة مدير قائمة المعالجة هذه ستعين قيم البيانات الوصفية البديلة للعناوين والأوصاف للصور.</para>

en: Pick Label:
ar: اختر لصيقة:

en: Color Label:
ar: اللصيقة اللونيّة:

en: Rating:
ar: التّقييم:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
ar: أسند اللصائق

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
ar: أداة لتعيين بيانات تعريفية للصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
ar: <para>ستقوم أداة إدارة قائمة الانتظار المجمعة هذه بتعيين قيم التصنيف أو اللون أو بيانات تعريف الملصق إلى الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Assign Tags
ar: أسند وسومًا

[ctx: @info]
en: A tool to automatically assign tags to images
ar: أداة لتعيين الوسوم إلى الصور آليًا

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will automatically assign keyword hierarchies metadata values to images using AI deep-learning models.</para>
ar: <para>أداة مدير قائمة المعالجة هذه ستعين قيم البيانات الوصفية للتسلسلات الهرمية للكلمات المفتاحية للصور آليًا باستخدام نماذج الذكاء الاصطناعي للتعلم العميق.</para>

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
ar: تطبيق قالب البيانات الوصفية

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
ar: أداة لتطبيق قالب البيانات الوصفية على الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تطبق قالب البيانات الوصفية على الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Scan
ar: مسح جودة الصورة

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
ar: أداة لتعيين البيانات الوصفية للو لصائق الصور بناء على جودتها

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
ar: <para>أداة مدير قائمة المعالجة هذه ستعين قيمة بيانات وصفية للو لصائق بتحليل الصورة وتقدير الجودة.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
ar: بالكامل

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @item: exif namespace]
en: GPS
ar: جي‌بي‌إس

[ctx: @item: exif namespace]
en: XPKeywords
ar: كلمات XP المفتاحية

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
ar: التعليق والوصف

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
ar: بالكامل

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
ar: معاينة الصورة

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
ar: بالكامل

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
ar: دجيكام بالكامل

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
ar: سجل صورة دجيكام

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
ar: صورة معاينة دجيكام

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Dublin Core
ar: دبلن كور

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
ar: فيديو

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
ar: التسمية، التعليق والوصف

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
ar: إزالة البيانات الوصفية: ليست الأداة الأخيرة في القائمة.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
ar: أزل البيانات الوصفيّة

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
ar: أداة لإزالة البيانات الوصفية Exif أو Iptc أو Xmp من الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تزيل البيانات الوصفية Exif أو Iptc أو Xmp من الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
ar: ضبط الوقت

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
ar: أداة لضبط الطابع الزمني والتاريخ للصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تضبط الوقت في الصور.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
ar: حقوق النشر

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
ar: شروط الاستخدام

[ctx: @label]
en: Translate to:
ar: ترجم إلى:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
ar: المدخلات التي تترجم بـ %1:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
ar: ترجمة البيانات الوصفية

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
ar: أداة لترجمة النصوص من البيانات الوصفية للصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تترجم نصوص اللغة البديلة في البيانات الوصفية Xmp للصور.</para>

[ctx: @title]
en: Auto-Rotate
ar: تدوير آليّ

[ctx: @info]
en: AI tool to automatically rotate images
ar: أداة ذكاء اصطناعي لتدوير الصور آليًا

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can automatically detect the correct orientation of an image and rotate the image.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تكشف آليًا عن الاتجاه الصحيح للصورة وتديرها.</para>

en: Auto-Crop
ar: اقتصّ آليًّا

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
ar: احسب إعدادات منطقة القص آليًا بتحليل حدود الصورة ذات الثقب الأسود.

en: Position:
ar: الموقع:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
ar: اضبط هنا موضع ركن التحديد العلوي الأيسر للقص.

en: Set here the width selection for cropping.
ar: اضبط هنا عرض التحديد للقص.

en: Set here the height selection for cropping.
ar: اضبط هنا ارتفاع التحديد للقص.

[ctx: @title]
en: Crop
ar: اقتصّ

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
ar: أداة لقص الصور إلى منطقة

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تقص الصور إلى منطقة.</para>

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
ar: أفقي

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
ar: عمودي

[ctx: @label]
en: Flip:
ar: اعكس:

[ctx: @title]
en: Flip
ar: اعكس

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
ar: أداة لقلب الصور أفقيًا أو عموديًا

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تشغّل سكربت مستخدم كخطوة في مسار العمل.</para>

en: Preset Length:
ar: طول مبدئي:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
ar[0]: صغير جدًا (1 بكسل)
ar[1]: صغير جدًا (%1 بكسل)
ar[2]: صغير جدًا (%1 بكسل)
ar[3]: صغير جدًا (%1 بكسل)
ar[4]: صغير جدًا (%1 بكسل)
ar[5]: صغير جدًا (%1 بكسل)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
ar[0]: صغير (1 بكسل)
ar[1]: صغير (%1 بكسل)
ar[2]: صغير (%1 بكسل)
ar[3]: صغير (%1 بكسل)
ar[4]: صغير (%1 بكسل)
ar[5]: صغير (%1 بكسل)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
ar[0]: متوسط (1 بكسل)
ar[1]: متوسط (%1 بكسل)
ar[2]: متوسط (%1 بكسل)
ar[3]: متوسط (%1 بكسل)
ar[4]: متوسط (%1 بكسل)
ar[5]: متوسط (%1 بكسل)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
ar[0]: كبير (1 بكسل)
ar[1]: كبير (%1 بكسل)
ar[2]: كبير (%1 بكسل)
ar[3]: كبير (%1 بكسل)
ar[4]: كبير (%1 بكسل)
ar[5]: كبير (%1 بكسل)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
ar[0]: واسع (1 بكسل)
ar[1]: واسع (%1 بكسل)
ar[2]: واسع (%1 بكسل)
ar[3]: واسع (%1 بكسل)
ar[4]: واسع (%1 بكسل)
ar[5]: واسع (%1 بكسل)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
ar[0]: ضخم (1 بكسل)
ar[1]: ضخم (%1 بكسل)
ar[2]: ضخم (%1 بكسل)
ar[3]: ضخم (%1 بكسل)
ar[4]: ضخم (%1 بكسل)
ar[5]: ضخم (%1 بكسل)

en: QXGA (1 pixel) | QXGA (%1 pixels)
ar[0]: QXGA (1 بكسل)
ar[1]: QXGA (%1 بكسل)
ar[2]: QXGA (%1 بكسل)
ar[3]: QXGA (%1 بكسل)
ar[4]: QXGA (%1 بكسل)
ar[5]: QXGA (%1 بكسل)

en: QHD (1 pixel) | QHD (%1 pixels)
ar[0]: QHD (1 بكسل)
ar[1]: QHD (%1 بكسل)
ar[2]: QHD (%1 بكسل)
ar[3]: QHD (%1 بكسل)
ar[4]: QHD (%1 بكسل)
ar[5]: QHD (%1 بكسل)

en: UHD (1 pixel) | UHD (%1 pixels)
ar[0]: UHD (1 بكسل)
ar[1]: UHD (%1 بكسل)
ar[2]: UHD (%1 بكسل)
ar[3]: UHD (%1 بكسل)
ar[4]: UHD (%1 بكسل)
ar[5]: UHD (%1 بكسل)

en: Do Not Enlarge Small Images
ar: لا تكبر الصور الصغيرة

en: Use Custom Length
ar: استخدم طولًا مخصّصًا

en: Use Percentage
ar: استخدم النسبة المئوية

en:  Pixels
ar: بيكسل

[ctx: @title]
en: Resize
ar: غيّر الحجم

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
ar: أداة لتغيير حجم الصور بطول مخصص

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تغير حجم الصور.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
ar: استخدم اتجاه Exif

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
ar: 90 درجة

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
ar: 180 درجة

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
ar: 270 درجة

[ctx: @item: angle]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @label]
en: Angle:
ar: الزاوية:

[ctx: @title]
en: Rotate
ar: دوّر

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
ar: أداة لتدوير الصور

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
ar: <para>تستطيع أداة مدير قائمة المعالجة أن تدور الصور.</para>

en: Lossless HEIF files
ar: ملفات HEIF غير منقوصة

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
ar: <p>بدّل الضغط غير المنقوص لملفات صور HEIF.</p><p>إذا مكنت هذا الخيار، سيُستخدم أسلوب غير منقوص لضغط صور HEIF.</p>

en: HEIF quality:
ar: جودة HEIF:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ar: <p>قيمة الجودة لصور HEIF:</p><p><b>1</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)<br><b>50</b>: جودة متوسطة<br><b>75</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>100</b>: جودة عالية (لا يوجد ضغط وحجم ملف كبير)</p><p><b>ملاحظة: HEIF ليس تنسيق ضغط صورة غير منقوص عندما تستخدم هذا الإعداد.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
ar: محمّل HEIF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libheif

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
ar: هذه المكتبة غير موجودة على حاسوبك.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
ar: هذه المكتبة متاحة على حاسوبك مع دعم أقصى عمق لوني قدره %1 بت.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
ar: هذه المكتبة متاحة على حاسوبك لكنها غير قادرة على ترميز الصور بعمق لوني مناسب.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل الصور وحفظها باستخدام ترميز Libheif.</para><para>تنسيق ملف الصور عالي الكفاءة (HEIF)، ويعرف أيضًا بترميز الصور عالي الكفاءة (HEIC)، هو تنسيق ملف للصور الفردية وتسلسلات الصور. هذا التنسيق طورته مجموعة خبراء الصور المتحركة (MPEG) ويدّعي أنه يمكن تخزين ضعف كمية المعلومات في صورة HEIF مقارنة بصورة JPEG ذات الحجم ذاته، مما يؤدي إلى صورة بجودة أفضل. HEIF يدعم أيضًا الرسوم المتحركة، وهو قادر على تخزين معلومات أكثر من صورة GIF متحركة بجزء صغير من الحجم.</para><para>ترميز HEIC يعود إلى ترميز libde265 الاختياري. %1</para><para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>تنسيق ملف الصور عالي الكفاءة</a> للمزيد من التفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: High efficiency image coding
ar: ترميز الصور عالي الكفاءة

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
ar: نعم

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
ar: نعم

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
ar: لا

en: JPEG quality:
ar: جودة JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
ar: <p>جودة JPEG:</p><p><b>1</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)<br><b>50</b>: جودة متوسطة<br><b>75</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>100</b>: جودة عالية (لا يوجد ضغط وحجم ملف كبير)</p><p><b>ملاحظة: JPEG يستخدم دائمًا الضغط المنقوص.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
ar: <font color='red'><i>تحذير: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> هو تنسيق ضغط صور منقوص.</i></font>

en: Chroma subsampling:
ar: أخذ عينات فرعية للون:

en: 4:4:4 (best quality)
ar: 4:4:4 (أفضل جودة)

en: 4:2:2 (good quality)
ar: 4:2:2 (جودة جيّدة)

en: 4:2:0 (low quality)
ar: 4:2:0 (أدنى جودة)

en: 4:1:1 (low quality)
ar: 4:1:1 (أدنى جودة)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
ar: <p>أخذ العينات الفرعية للون يقلل حجم الملف بالاستفادة من حساسية العين الأقل لدقة اللون. مدى وضوح الاختلاف يعتمد على الصورة - الصور الكبيرة لا تظهر اختلافًا بشكل عام، بينما قد تفقد الرسوم البيانية البكسلية الحادة والمقلصة تفاصيل لونية دقيقة.</p><p><b>4:4:4</b> - لا يوجد أخذ عينات فرعية للون، أعلى جودة ولكن أقل ضغط.</p><p><b>4:2:2</b> - ينصف اللون أفقيًا، ضغط متوسط، جودة متوسطة.</p><p><b>4:2:0</b> - يقسم اللون إلى أرباع في كتل 2x2، ضغط عالٍ ولكن جودة منخفضة.</p><p><b>4:1:1</b> - يقسم اللون إلى أرباع في كتل 4x1، ضغط عالٍ ولكن جودة منخفضة.</p><p><b>ملاحظة: JPEG يستخدم دائمًا الضغط المنقوص.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
ar: محمّل JPEG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libjpeg

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل الصور وحفظها باستخدام ترميز Libjpeg.</para><para>مجموعة خبراء التصوير المشترك (JPEG) هي طريقة شائعة الاستخدام للضغط المنقوص للصور الرقمية، خاصة للصور التي ينتجها التصوير الرقمي. درجة الضغط يمكن ضبطها، مما يسمح باختيار موازنة بين حجم التخزين وجودة الصورة.</para><para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>وثائق مجموعة خبراء التصوير المشترك</a> للمزيد من التفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
ar: صورة-Jpeg

en: Lossless JPEG 2000 files
ar: ملفّات JPEG 2000 غير فقودة

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
ar: <p>اقلب حالة الضّغط غير الفقوديّ لصور JPEG 2000.</p><p>إن كان هذا الخيار ممكّنًا، فستُستخدم طريقة الضّغط غير الفقودة لضغط صور JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
ar: جودة JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ar: <p>قيمة الجودة لصور JPEG 2000:</p><p><b>1</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)<br><b>50</b>: جودة متوسطة<br><b>75</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>100</b>: جودة عالية (لا يوجد ضغط وحجم ملف كبير)</p><p><b>ملاحظة: JPEG 2000 ليس تنسيق ضغط صورة غير منقوص عندما تستخدم هذا الإعداد.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
ar: محمّل JPEG-2000

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libjasper

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
ar: <para>يتيح هذا الملحق للمستخدمين تحميل وحفظ الصور باستخدام برنامج الترميز Libjasper</para> <para>يحدد معيار JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000، الذي وُضع في عام 2001، نظامًا لترميز الصور باستخدام أحدث تقنيات الضغط القائمة على تكنولوجيا الموجات الصغيرة. تعد بنيته مفيدة للعديد من التطبيقات المتنوعة، بما في ذلك أرشفة الصور وأنظمة الأمان والتصوير الرقمي والتصوير الطبي.</para><para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>وثائق مجموعة خبراء التصوير الفوتوغرافي المشتركة</a> للحصول على مزيد من التفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
ar: صورة-Jpeg

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
ar: تيار JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
ar: نموذج تحقق JPEG-2000

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
ar: محمّل ImageMagick

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
ar: محمّل صور يعتمد على ترميزات ImageMagick

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل الصور وحفظها باستخدام ترميزات ImageMagick.</para><para>ImageMagick هي مجموعة برمجيات حرة ومفتوحة المصدر لتحويل ملفات الصور النقطية والصور المتجهة. تستطيع أن تقرأ وتكتب أكثر من 200 تنسيق ملف صور.</para><para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>وثائق ImageMagick</a> للمزيد من التفاصيل.</para>

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
ar: لا

en: Lossless PGF files
ar: ملفّات PGF غير فقودة

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
ar: <p>اقلب حالة الضّغط غير الفقوديّ لصور PGF.</p><p>إن كان هذا الخيار ممكّنًا، فستُستخدم طريقة الضّغط غير الفقودة لضغط صور PGF.</p>

en: PGF quality:
ar: جودة PGF:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br><b>3</b>: good quality (default)<br><b>6</b>: medium quality<br><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ar: <p>قيمة الجودة لصور PGF:</p><p><b>1</b>: جودة عالية (لا يوجد ضغط وحجم ملف كبير)<br><b>3</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>6</b>: جودة متوسطة<br><b>9</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)</p><p><b>ملاحظة: PGF ليس تنسيق ضغط صورة غير منقوص عندما تستخدم هذا الإعداد.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
ar: محمّل PGF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libpgf

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It is most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
ar: <para>يتيح هذا الملحق للمستخدمين تحميل وحفظ الصور باستخدام برنامج الترميز Libpgf.</para><para>ملف الرسومات التقدمية (PGF) هو تنسيق ملف صور فعال، يعتمد على تحويل موجي سريع ومنفصل مع ميزات ترميز تقدمية. يمكن استخدام PGF للضغط دون فقدان البيانات أو مع فقدان البيانات. وهو الأنسب للصور الطبيعية. يمكن استخدام PGF كبديل فعال وسريع جدًا لـ JPEG-2000.</para><para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>وثائق ملفات الرسومات التقدمية</a> للحصول على التفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
ar: ملف رسوميات متزايدة

en: PNG compression:
ar: ضغط PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br><b>5</b>: medium compression<br><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
ar: <p>قيمة الضغط لصور PNG:</p><p><b>1</b>: ضغط منخفض (حجم ملف كبير ولكن مدة ضغط قصيرة - مبدئي)<br><b>5</b>: ضغط متوسط<br><b>9</b>: ضغط عالٍ (حجم ملف صغير ولكن مدة ضغط طويلة)</p><p><b>ملاحظة: PNG هو دائمًا تنسيق ضغط صور غير منقوص.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
ar: محمّل PNG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libpng

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل الصور وحفظها باستخدام ترميز Libpng.</para><para>رسوميات الشبكة المحمولة (PNG) هو تنسيق ملف رسوميات نقطية يدعم ضغط البيانات غير المنقوص. PNG طوّر كبديل محسن وغير حاصل على براءة اختراع لتنسيق تبادل الرسوميات.</para><para>انظر <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>وثائق رسوميات الشبكة المحمولة</a> للمزيد من التفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: Portable Network Graphic
ar: رسوميات شبكة محمولة

en: Lossless AVIF files
ar: ملفات AVIF غير منقوصة

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
ar: <p>بدّل الضغط غير المنقوص لصور AVIF.</p><p>إذا مكنت هذا الخيار، سيُستخدم أسلوب غير منقوص لضغط صور JPEG XL.</p>

en: AVIF quality:
ar: جودة AVIF:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ar: <p>قيمة الجودة لصور AVIF:</p><p><b>1</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)<br><b>50</b>: جودة متوسطة<br><b>75</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>99</b>: جودة عالية (لا يوجد ضغط وحجم ملف كبير)</p><p><b>ملاحظة: AVIF ليس تنسيق ضغط صورة غير منقوص عندما تستخدم هذا الإعداد.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
ar: ملفات JPEG XL غير منقوصة

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
ar: <p>بدّل الضغط غير المنقوص لصور JPEG XL.</p><p>إذا مكنت هذا الخيار، سيُستخدم أسلوب غير منقوص لضغط صور JPEG XL.</p>

en: JPEG XL quality:
ar: جودة JPEG XL:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ar: <p>قيمة الجودة لصور JPEG XL:</p><p><b>1</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)<br><b>50</b>: جودة متوسطة<br><b>75</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>99</b>: جودة عالية (لا يوجد ضغط وحجم ملف كبير)</p><p><b>ملاحظة: JPEG XL ليس تنسيق ضغط صورة غير منقوص عندما تستخدم هذا الإعداد.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
ar: محمّل QImage

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
ar: محمّل صور يعتمد على ملحقات QImage

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل الصور وحفظها باستخدام ملحقات QImage من إطار Qt.</para><para>انظر <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>وثائق إطار Qt</a> للحصول على القائمة الأصلية للتنسيقات المدعومة.</para><para>انظر <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>وثائق إطار KDE</a> للحصول على القائمة الموسعة للتنسيقات المدعومة.</para>

en: Lossless WEBP files
ar: ملفات WEBP غير منقوصة

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
ar: <p>بدّل الضغط غير المنقوص لصور WEBP.</p><p>إذا مكنت هذا الخيار، سيُستخدم أسلوب غير منقوص لضغط صور WEBP.</p>

en: WEBP quality:
ar: جودة WEBP:

en: <p>The quality value for WEBP images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ar: <p>قيمة الجودة لصور WEBP:</p><p><b>1</b>: جودة منخفضة (ضغط عالٍ وحجم ملف صغير)<br><b>50</b>: جودة متوسطة<br><b>75</b>: جودة جيدة (مبدئي)<br><b>99</b>: جودة عالية (بدون ضغط وحجم ملف كبير)</p><p><b>ملاحظة: WEBP ليس تنسيق ضغط صورة بدون فقدان عند استخدام هذا الإعداد.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
ar: محمّل RAW

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libraw

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل وحفظ الصورة باستخدام ترميز Libraw.</para><para>يحتوي ملف الصورة الخام للكاميرا على بيانات مُعالجة بأقل قدر ممكن من مستشعر الصورة إما لكاميرا رقمية، أو ماسح ضوئي لفيلم متحرك، أو ماسح ضوئي للصور. الملفات الخام لم تُعالج بعد، وبالتالي فهي غير جاهزة للطباعة أو التحرير باستخدام محرر رسومات نقطية. تتم معالجة ملفات RAW بواسطة محول خام في مساحة ألوان داخلية واسعة النطاق حيث يمكن إجراء تعديلات دقيقة قبل التحويل إلى TIFF أو JPEG للتخزين، أو الطباعة، أو المزيد من المعالجة. هذا غالبا ما يرمّز الصورة في مساحة ألوان تعتمد على الجهاز.</para><para>اطلع على <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>وثائق ملف الصورة الخام</a> للحصول على التفاصيل.</para>

[ctx: @info: can write file format]
en: no
ar: لا

en: Compress TIFF files
ar: اضغط ملفّات TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
ar: <p>بدّل الضغط لصور TIFF.</p><p>إذا شُغّل هذا الخيار، حجم ملف TIFF النهائي يقل.</p><p>يُستخدم تنسيق ضغط بدون فقدان (Deflate) لحفظ الملف.</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
ar: محمّل TIFF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
ar: محمّل صور يعتمد على ترميز Libtiff

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
ar: <para>هذا الملحق يسمح للمستخدمين بتحميل وحفظ الصورة باستخدام ترميز Libtiff.</para><para>تنسيق ملف الصورة الموسومة، باختصار TIFF أو TIF، هو تنسيق ملف حاسوب لتخزين صور الرسومات النقطية، شائع بين فناني الرسومات، وقطاع النشر، والمصورين. TIFF مُدعوم على نطاق واسع من قبل تطبيقات المسح الضوئي، والفاكس، ومعالجة الكلمات، والتعرف البصري على الأحرف، ومعالجة الصور، والنشر المكتبي، وتخطيط الصفحات.</para><para>اطلع على <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>وثائق تنسيق ملف الصورة الموسومة</a> للحصول على التفاصيل.</para>

[ctx: @title]
en: Tagged Image Format
ar: تنسيق الصورة الموسومة

en: Adjust Curve
ar: اضبط المنحنى

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
ar: اضبط المنحنيات

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط منحنيات الألوان من الصورة.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
ar: اضبط المنحنيات...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
ar: هذا هو رسم المخطط البياني للقناة المختارة من الصورة الأصلية.

en: Select the input intensity of the histogram here.
ar: اختر هنا الشّدّة الدّخل للمخطّط الدّرجي.

en: Input intensity.
ar: شدة الإدخال.

en: Select the output intensity of the histogram here.
ar: اختر هنا الشّدّة الخرج للمخطّط الدّرجي.

en: Output intensity.
ar: شدة الإخراج.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
ar: اختر قيمة شدة الإدخال الدنيا للمخطط البياني هنا.

en: Minimal input intensity.
ar: شدة الإدخال الدنيا.

en: Gamma input value.
ar: قيمة جاما للإدخال.

en: Select the gamma input value here.
ar: اختر قيمة جاما للإدخال هنا.

en: Maximal input intensity.
ar: شدة الإدخال القصوى.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
ar: اختر قيمة شدة الإدخال القصوى للمخطط البياني هنا.

en: Minimal output intensity.
ar: شدة الإخراج الدنيا.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
ar: اختر قيمة شدة الإخراج الدنيا للمخطط البياني هنا.

en: Maximal output intensity.
ar: شدة الإخراج القصوى.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
ar: اختر قيمة شدة الإخراج القصوى للمخطط البياني هنا.

en: All channels shadow tone color picker
ar: مُنتقي ألوان نغمات الظل لجميع القنوات

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط مستويات إدخال <b>نغمة الظل</b> على قنوات الأحمر والأخضر والأزرق والسطوع.

en: All channels middle tone color picker
ar: مُنتقي ألوان النغمات المتوسطة لجميع القنوات

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط مستويات إدخال <b>النغمة المتوسطة</b> على قنوات الأحمر والأخضر والأزرق والسطوع.

en: All channels highlight tone color picker
ar: مُنتقي ألوان نغمات الإضاءة لجميع القنوات

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط مستويات إدخال <b>نغمة الإضاءة</b> على قنوات الأحمر والأخضر والأزرق والسطوع.

en: Adjust all levels automatically.
ar: اضبط جميع المستويات آليًا.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
ar: إذا ضغطت هذا الزر، ستُضبط جميع مستويات القنوات آليًا.

en: &Reset
ar: &صفّر

en: Reset current channel levels' values.
ar: أعد ضبط قيم مستويات القناة الحالية.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
ar: إن نقرت هذا الزّرّ، فستُصفّر كلّ قيم المستويات من القناة المحدّدة حاليًّا إلى قيمها المبدئية.

en: Adjust Levels
ar: اضبط المستويات

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
ar: اختر ملف مستويات Gimp للتحميل

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
ar: لا يمكن التحميل من ملف نص مستويات Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
ar: ملف مستويات Gimp للحفظ

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
ar: لا يمكن الحفظ في ملف نص مستويات Gimp.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
ar: اضبط المستويات

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
ar: أداة لضبط مستويات الألوان

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط مستويات الألوان من الصورة.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
ar: اضبط المستويات…

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
ar: <b>مستويات آلي</b>:<p>هذا الخيار يزيد من النطاق اللوني في قنوات الأحمر والأخضر والأزرق. يبحث عن قيم حدود الظل والإضاءة في الصورة ويضبط قنوات الأحمر والأخضر والأزرق لتصل إلى نطاق مخطط بياني كامل.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
ar: <b>مساواة</b>:<p>هذا الخيار يساوات قيم السطوع عبر الصورة النشطة بحيث تصبح أغمق نقطة سوداء، وأكثر نقطة سطوعًا تصبح ساطعة قدر الإمكان بدون تغيير لونها. هذا غالبا ما يكون "حل سحري" للصور الباهتة أو المغسولة.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
ar: <b>مساواة</b>:<p>هذا الخيار يضبط سطوع الألوان عبر الصورة النشطة بحيث يكون المخطط البياني لقناة القيمة مسطحًا قدر الإمكان، أي أن كل قيمة سطوع ممكنة تظهر تقريبا في نفس عدد البكسلات مثل أي قيمة أخرى. أحيانا تعمل المساواة بشكل رائع في تحسين تباينات الصورة. وفي أحيان أخرى تعطي نتيجة سيئة. هي عملية قوية جدًا، يمكنها إما أن تعمل معجزات على الصورة أو أن تدمرها.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
ar: <b>توسيع التباين</b>:<p>هذا الخيار يحسن تباين وسطوع قيم RGB للصورة عبر توسيع القيم الدنيا والقصوى إلى أقصى نطاق لها، مع ضبط كل ما بينهما.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
ar: <b>التعرض آليًا</b>:<p>هذا الخيار يحسن تباين وسطوع قيم RGB للصورة لحساب التعرض الأمثل ومستوى السواد باستخدام خصائص المخطط البياني للصورة.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط الألوان آليًا من الصورة.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
ar: التصحيح آلي للألوان...

en: Brightness / Contrast / Gamma
ar: الإضاءة/السّطوع/غاما

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط السطوع / التباين / جاما من الصورة.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
ar: الإضاءة/السّطوع/غاما

en: Convert to Black and White
ar: حوّل إلى الأبيض والأسود

[ctx: @title]
en: Black and White
ar: أسود وأبيض

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
ar: أداة محرر الصور هذه تحول الصورة إلى أبيض وأسود.

[ctx: @action]
en: Black && White...
ar: أسود وأبيض

en: Channel Mixer
ar: مازج القنوات

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تخلط قنوات الألوان من الصورة.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
ar: مازج القنوات...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط توازن الألوان من الصورة.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
ar: توازن الألوان...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
ar: حوّل إلى 8 بتّ

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
ar: أداة محرر الصور هذه تحول عمق ألوان الصورة إلى 8 بت.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
ar: حوّل إلى 8 بتّ

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
ar: هذه الصورة تستخدم عمق 8 بت / لون / بكسل بالفعل.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
ar: تنفيذ هذه العملية سيقلل من جودة ألوان الصورة. هل ترغب في الاستمرار؟

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
ar: أداة محرر الصور هذه تحول عمق ألوان الصورة إلى 16 بت.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
ar: حوّل إلى 16 بتّ

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
ar: هذه الصورة تستخدم عمق 16 بت / لون / بكسل بالفعل.

en: Color Negative Film
ar: فيلم سلبي ملون

en: Input range of red color channel.
ar: نطاق إدخال قناة اللون الأحمر.

en: Input range of green color channel.
ar: نطاق إدخال قناة اللون الأخضر.

en: Input range of blue color channel.
ar: نطاق إدخال قناة اللون الأزرق.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
ar: ضع علامة لتطبيق توازن الألوان المدمج في تشكيلة الفيلم. أزل العلامة إذا كنت ترغب في تطبيق توازن الألوان بنفسك.

en: White point color picker
ar: مُنتقي لون النقطة البيضاء

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار لون القناع البرتقالي للفيلم السلبي الملون الذي مسحته. يمثل هذا نقطة بيضاء للفيلم السلبي، أو أغمق نغمة سوداء للصورة الإيجابية بعد العكس. إنه أيضًا نقطة المرجع لتطبيق تشكيلة الفيلم.

en: Reset white point.
ar: أعد ضبط النقطة البيضاء.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
ar: إذا ضغطت هذا الزر، ستُعاد النقطة البيضاء إلى اللون الأبيض النقي.

en: Adjust white point automatically.
ar: اضبط النقطة البيضاء آليًا.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
ar: إذا ضغطت هذا الزر، ستُحسب النقطة البيضاء من بيانات الصورة آليًا. هذه الوظيفة تتطلب وجود بعض القناع البرتقالي المتبقي حول المنطقة المعرضة للضوء من الفيلم السلبي.

en: Exposure correction.
ar: تصحيح التعرض.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
ar: حرك شريط التمرير إلى قيم أعلى حتى يتحقق أقصى سطوع بدون قص أي قناة لون. استخدم المخطط البياني للإخراج لتقييم كل قناة.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
ar: المسح الخطي الخام للأفلام السلبية يتطلب تطبيق منحنى جاما. القيم القياسية هي 1.8 أو 2.2.

en: Film
ar: الفيلم

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
ar: فيلم سلبي ملون

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
ar: أداة لمحاكاة الفيلم السلبي الملون

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تحاكي الفيلم السلبي الملون من الصورة.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
ar: سلبي ملون...

en: HSL Adjustments
ar: تعديلات HSL

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط الصبغة / التشبع / الإضاءة من الصورة.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
ar: الصبغة/التشبع/الإضاءة...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تعكس ألوان الصورة.

[ctx: @action]
en: Invert
ar: اعكس

[ctx: @title]
en: Invert
ar: اعكس

en: Info...
ar: معلومات...

en: Current Color Space:
ar: الفضاء اللونيّ الحاليّ:

en: Color Profile Conversion
ar: تحويل تشكيلة الألوان

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
ar: أداة لتحويل الصورة إلى مساحة لونية

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
ar: أداة محرر الصور هذه تحول الصورة إلى مساحة لونية مختلفة.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
ar: مساحات الألوان

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
ar: محوّل مساحة الألوان...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
ar: هذه الصورة لا تدار بالألوان.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
ar: إدارة الألوان مُعطلة...

en: White Balance
ar: توازن الأبيض

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط توازن الأبيض من الصورة.

[ctx: @action]
en: White Balance...
ar: توازن الأبيض...

en: Add Border
ar: أضف حدًّا

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
ar: أداة لإضافة حدود حول الصورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضيف حدودًا مزخرفة حول الصورة.

[ctx: @action]
en: Add Border...
ar: أضف حدّا...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
ar: يعاين هذا النّصّ المدرج في الصّورة. يمكنك استخدام الفأرة لتحريك النّصّ إلى المكان الصّحيح.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
ar: تُدخل هنا النّصّ الذي تريد إدراجه في الصّورة.

en: Here you can choose the font to be used.
ar: هنا يمكنك اختيار الخط المراد استخدامه.

en: Align text to the left
ar: حاذِ النّصّ إلى اليسار

en: Align text to the right
ar: حاذِ النّصّ إلى اليمين

en: Align text to center
ar: حاذِ النّصّ إلى الوسط

en: Align text to a block
ar: حاذِ النّصّ إلى كتلة

en: Rotation:
ar: التّدوير:

[ctx: no rotation]
en: None
ar: بلا

en: 90 Degrees
ar: 90 درجة

en: 180 Degrees
ar: 180 درجة

en: 270 Degrees
ar: 270 درجة

en: Select the text rotation to use here.
ar: اختر دوران النص للاستخدام هنا.

[ctx: font color]
en: Color:
ar: اللون:

en: Set here the font color to use.
ar: اضبط هنا لون الخطّ الذي سيُستخدم.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
ar: الشّفافيّة:

en: Select the text opacity to use here.
ar: اختر شفافية النص للاستخدام هنا.

en: Add border
ar: أضف حدًّا

en: Add a solid border around text using current text color
ar: أضف حدودًا صلبة حول النص باستخدام لون النص الحالي

en: Semi-transparent
ar: شبه شفّاف

en: Use semi-transparent text background under image
ar: استخدم خلفية نص شبه شفافة تحت الصورة

en: Enter your text here.
ar: أدخل النّصّ هنا.

en: Insert Text Tool
ar: أداة إدراج نص

en: Insert Text
ar: أدرج نصاً

[ctx: @title]
en: Insert Text
ar: أدرج نصاً

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
ar: أداة لإدخال نص على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تدخل نصًا على صورة.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
ar: أدرج نصاً...

en: Texture
ar: النسيج

[ctx: @title]
en: Texture
ar: النسيج

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
ar: أداة لتطبيق ملمس على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تطبق ملمسًا على صورة.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
ar: طبق النسيج...

en: Vignetting Correction
ar: تصحيح التظليل

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
ar: تصحيح التظليل

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
ar: أداة لتصحيح التظليل

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تصحح التظليل من صورة.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
ar: تصحيح التظليل...

en: Background Blur Filter
ar: مرشح تمويه الخلفية

en: Set this value to determine the matrix radius that determines how much to blur the background around the subject.
ar: اضبط هذه القيمة لتحديد نصف قطر المصفوفة الذي يحدد مقدار تمويه الخلفية حول الموضوع.

en: Progressive Transition:
ar: انتقال تدريجي:

en: Set this value to apply a variable blur near to far of the subject.This allow to simulate a depth of field from a lens.
ar: اضبط هذه القيمة لتطبيق تمويه متغير من القريب إلى البعيد للموضوع. هذا يسمح بمحاكاة عمق المجال من العدسة.

en: Subject Isolation:
ar: عزل الموضوع:

en: Set this value to use a number of iterations used by the segmentation process to isolate more and less the subject.
ar: اضبط هذه القيمة لاستخدام عدد من التكرارات المستخدمة بواسطة عملية التجزئة لعزل الموضوع بشكل أكبر وأقل.

en: Subject Mask:
ar: قناع الموضوع:

en: This view show the segmentation of the subject determined from the selection. The resulting green mask is superposed to the original image to see if the subject have been isolated properly by the segmentation process. The green area is the subject where the blur effect will not applied. You can re-adjust in this view the rectangle including the subject.
ar: هذا العرض يظهر تجزئة الموضوع المُحدّدة من التحديد. القناع الأخضر الناتج يوضع فوق الصورة الأصلية لرؤية إذا ما عُزل الموضوع بشكل صحيح بواسطة عملية التجزئة. المنطقة الخضراء هي الموضوع حيث لن يُطبق تأثير التمويه. يمكنك إعادة ضبط المستطيل الذي يشمل الموضوع في هذا العرض.

[ctx: @info]
en: Processing mask preview...
ar: يعالج معاينة القناع...

en: Error while processing image...
ar: خطأ أثناء معالجة الصورة...

en: Background Blur
ar: تمويه الخلفيّة

[ctx: @title]
en: Background Blur
ar: تمويه الخلفيّة

[ctx: @info]
en: A tool to blur the background of an image
ar: أداة لتمويه خلفية الصورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur the background of the subject from an image to reproduce the depth-of-field effect from a lens.
ar: أداة محرر الصور هذه تموّه خلفية الموضوع من صورة لإعادة إنتاج تأثير عمق المجال من العدسة.

[ctx: @action]
en: Background Blur...
ar: تمويه الخلفيّة...

en: Background Blur Tool
ar: أداة تمويه الخلفيّة

en: You must select before a rectangular area including the subject.<br>Note: you can readjust the zone later in the tool.
ar: يجب أن تختار أولًا منطقة مستطيلة تشمل الموضوع.<br>ملاحظة: يمكنك إعادة ضبط المنطقة لاحقًا في الأداة.

en: Gaussian Blur
ar: غشاوة غوسيّة

[ctx: @title]
en: Blur
ar: غشاوة

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
ar: أداة لتمويه صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تموّه صورة.

[ctx: @action]
en: Blur...
ar: غشاوة...

en: Brush Radius:
ar: نصف قطر الفرشاة:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
ar: نصف القطر 0 لا يحدث أي تأثير، 1 وأعلى يحدد نصف قطر الفرشاة الذي يحدد حجم الأجزاء المنسوخة في الصورة. 
    الاختصار :: [ و ]

en: Radial Blur Percent:
ar: نسبة التمويه الشعاعي:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
ar: نسبة 0 لا تحدث أي تأثير، القيم فوق 0 تمثل عاملًا لخلط لون الوجهة بلون المصدر وهذا يُطبق شعاعيًا، أي أن الجزء الداخلي من نصف قطر الفرشاة يأتي بالكامل من المصدر والخلط مع الوجهة يُطبق تدريجيًا حتى الجزء الخارجي من الدائرة.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
ar: اختر نقطة المصدر.
    الاختصار: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
ar: تحديد مضلع باستخدام Lasso.
    الاختصار: L
    للاستمرار في رسم المضلع، إما اضغط L أو انقر نقرًا مزدوجًا
    للإلغاء، اضغط ESC

en: Move Image.
    Shortcut: M
ar: حرك الصورة.
    الاختصار: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
ar: تراجع عن عملية الاستنساخ.
    الاختصار: CTRL+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
ar: أعد عملية الاستنساخ.
    الاختصار: CTRL+Y

en: <p>How To Use:<br><br>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
ar: <p>كيفية الاستخدام:<br><br>* اضغط <b>s</b> للتحويل إلى وضع اختيار المصدر، واختر نقطة المصدر على الصورة.<br>* اضغط <b>s</b> مرة أخرى وابدأ الاستنساخ.<br>* اضغط <b>[</b> و <b>]</b> لتغيير حجم الفرشاة.<br>* اضغط <b>CTRL+Mousewheel</b> للتكبير/التصغير.<br>* اضغط <b>m</b> لتحريك الصورة إذا كانت أكبر من منطقة العرض.<br>* اضغط <b>l</b> لبدء وضع Lasso. ابدأ برسم حدود Lasso إما بشكل مستمر أو متقطع، ثم انقر نقرًا مزدوجًا أو اضغط l مرة أخرى لإغلاق الحدود.<br>* داخل وضع Lasso، يمكنك الاستنساخ فقط داخل منطقة Lasso.</p>

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
ar: أداة الاستنساخ التصحيحي

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
ar: أداة لإصلاح عيوب الصورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
ar: أداة محرر الصور هذه تصلح عيوب الصورة عن طريق استنساخ المنطقة.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
ar: الاستنساخ التصحيحي...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
ar: هذا المرشح يمكن استخدامه لاستنساخ جزء في الصورة لمسح المنطقة غير المرغوبة.

en: Hot Pixels
ar: البكسلات الساخنة

en: Hot Pixels Correction
ar: تصحيح البكسلات الساخنة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تصلح البكسلات الساخنة من صورة.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
ar: البكسلات الساخنة...

en: Show grid
ar: اعرض الشّبكة

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
ar: اضبط هذا الخيار لتصوير شبكة التصحيح المراد تطبيقها.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تصلح عيوب العدسة على الصورة آليًا.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
ar: التصحيح آلي للعدسة...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
ar: يمكنك رؤية معاينة مصغرة لتصحيح التشويه المطبق على نمط متقاطع هنا.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
ar: الأساسي:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
ar: هذه القيمة تتحكم في كمية التشويه. القيم السلبية تصحح تشوه العدسة البرميلي، بينما القيم الإيجابية تصحح تشوه العدسة الوسادي.

en: Edge:
ar: الحافة:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
ar: هذه القيمة تتحكم بنفس طريقة التحكم الرئيسي، لكن لها تأثير أكبر على حواف الصورة من المركز.

en: Zoom:
ar: التّكبير:

en: This value rescales the overall image size.
ar: هذه القيمة تعيد تحجيم حجم الصورة الكلي.

en: Brighten:
ar: اضبط السطوع:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
ar: هذه القيمة تضبط السطوع في زوايا الصورة.

en: Lens Distortion
ar: تشوه العدسات

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
ar: تشوه العدسات

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
ar: أداة لضبط تشوه العدسات

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تضبط تشوهات العدسة من صورة.

[ctx: @action]
en: Distortion...
ar: التشويه...

en: Local Contrast
ar: التباين المحلي

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تحاكي تخطيط النغمات على صورة.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
ar: التباين المحلي...

en: Noise Reduction
ar: خفض الضّجيج

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
ar: أداة محرر الصور هذه تقلل الضوضاء في الصورة.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
ar: خفض الضّجيج...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
ar: هنا يمكنك رؤية معاينة تحديد الصورة مع تطبيق تقليل العين الحمراء.

en: Red Eyes Correction
ar: تصحيح العيون الحمراء

[ctx: @title]
en: Red Eye
ar: العين الحمراء

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
ar: أداة محرر الصور هذه تقلل تأثير العين الحمراء على الصورة.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
ar: العين الحمراء...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
ar: هذا المرشح يمكن استخدامه لتصحيح العيون الحمراء في صورة. اختر منطقة تشمل العيون لاستخدام هذا الخيار.

en: Preset
ar: الإعداد المسبق

en: Filtering type:
ar: نوع التّرشيح:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
ar: مخصّصة

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
ar: <p>اختر إعداد المرشح المسبق للاستخدام لاستعادة الصور هنا:</p><p><b>تقليل الضوضاء الموحدة</b>: قلّل عيوب الصورة الصغيرة مثل ضوضاء المستشعر.<br><b>تقليل عيوب JPEG</b>: قلّل عيوب الصورة الكبيرة، مثل فسيفساء ضغط JPEG.<br><b>تقليل الملمس</b>: قلّل عيوب الصورة، مثل ملمس الورق، أو أنماط Moire على الصور الممسوحة ضوئيًا.<br><b>مخصص</b>: ضع الإعدادات على أكثر القيم شيوعًا، وقابل للتخصيص بالكامل.</p>

en: Restoration
ar: الاستصلاح

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
ar: ملف إعدادات استعادة الصور للتحميل

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
ar: "%1" ليس ملف نص إعدادات استعادة الصور.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
ar: لا يمكن تحميل الإعدادات من ملف نص استعادة الصور.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
ar: ملف إعدادات استعادة الصور للحفظ

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
ar: لا يمكن حفظ الإعدادات في ملف نص استعادة الصور.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
ar: أداة لاستعادة صورة باستخدام خوارزمية Greystoration

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
ar: أداة محرر الصور هذه تستعيد صورة باستخدام خوارزمية Greystoration.

[ctx: @action]
en: Restoration...
ar: الاستصلاح

en: Sharpen
ar: اشحذ

en: Unsharp Mask
ar: تصحيح الاستبدال

en: Refocus
ar: إعادة التركيز

[ctx: @title]
en: Sharpen
ar: اشحذ

[ctx: @info]
en: A tool to sharpen an image
ar: أداة لشحذ صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharpen an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تشحذ صورة.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
ar: اشحذ...

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
ar: لا توجد طابعة متوفرة

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
ar: لم تثبت أي طابعة على نظامك. يرجى تثبيت طابعة واحدة على الأقل.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
ar: اطبع الصورة

en: Use Color Management for Printing
ar: استخدم إدارة الألوان للطّباعة

en: Settings...
ar: إعدادات...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
ar: <p>إدارة الألوان معطّلة.</p> <p>يمكنك تفعيلها الآن عبر نقر زرّ ”إعدادات“.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ar: إعدادات الصّورة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ar: موضع الصورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
ar: تدوير آلي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ar: التّحجيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ar: لا ت&حجيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ar: لا&ئم الصّورة إلى الصّفحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ar: تكبير الصور الصغيرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ar: &حجّم إلى:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
ar: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ar: ملّيمتر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ar: سنتيمتر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ar: بوصة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ar: أبق التناسب

[ctx: @title]
en: Print Image
ar: اطبع الصّورة

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
ar: أداة لطباعة صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تطبع صورة.

[ctx: @action]
en: Print Image...
ar: طباعة الصورة...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
ar: هذه هي معاينة تأثير التمويه المطبق على الصورة الفوتوغرافية.

en: Zoom Blur
ar: تمويه الزوم

en: Radial Blur
ar: تمويه شعاعي

en: Far Blur
ar: تمويه البعيد

en: Motion Blur
ar: غشاوة حركة

en: Softener Blur
ar: تمويه الملين

en: Shake Blur
ar: تمويه الاهتزاز

en: Focus Blur
ar: تمويه التركيز

en: Smart Blur
ar: تمويه ذكي

en: Frost Glass
ar: زجاج مثلج

en: Mosaic
ar: فسيفساء

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
ar: <p>اختر تأثير التمويه لتطبيقه على الصورة.</p><p><b>تمويه الزوم</b>: يموّه الصورة على طول الخطوط الشعاعية بدءًا من نقطة مركز محددة. هذا يحاكي تمويه كاميرا تقوم بالزوم.</p><p><b>تمويه شعاعي</b>: يموّه الصورة عن طريق تدوير البكسلات حول نقطة المركز المحددة. هذا يحاكي تمويه كاميرا تدور.</p><p><b>تمويه البعيد</b>: يموّه الصورة باستخدام البكسلات البعيدة. هذا يحاكي تمويه عدسة كاميرا غير مركزة.</p><p><b>تمويه الحركة</b>: يموّه الصورة عن طريق تحريك البكسلات أفقيًا. هذا يحاكي تمويه كاميرا تتحرك بشكل خطي.</p><p><b>تمويه الملين</b>: يموّه الصورة بنعومة في النغمات الداكنة وبقوة في النغمات الفاتحة. هذا يمنح الصور تأثيرًا حالمًا ولامعًا وتركيزًا ناعمًا. إنه مثالي لإنشاء صور رومانسية، أو صور جذابة، أو منح الصور توهجًا دافئًا وخفيًا.</p><p><b>تمويه الاهتزاز</b>: يموّه الصورة عن طريق اهتزاز البكسلات بشكل عشوائي. هذا يحاكي تمويه كاميرا تتحرك بشكل عشوائي.</p><p><b>تمويه التركيز</b>: يموّه زوايا الصورة لإعادة إنتاج تشوه الانحراف البصري للعدسة.</p><p><b>تمويه ذكي</b>: يجد حواف الألوان في صورتك ويموّهها دون أن يجعل بقية الصورة موحلة.</p><p><b>زجاج مثلج</b>: يموّه الصورة عن طريق نثر الضوء بشكل عشوائي القادم عبر زجاج مثلج.</p><p><b>فسيفساء</b>: تقسم الصورة الفوتوغرافية إلى خلايا مستطيلة ثم تعيد إنشائها عن طريق ملء تلك الخلايا بمتوسط قيمة البكسل.</p>

en: Distance:
ar: المسافة:

en: Set here the blur distance in pixels.
ar: اضبط هنا مسافة التمويه بالبكسلات.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
ar: المستوى:

en: This value controls the level to use with the current effect.
ar: هذه القيمة تتحكم في المستوى المراد استخدامه مع التأثير الحالي.

en: Blur Effects
ar: تأثيرات الغشاوة

[ctx: @title]
en: Blur Effects
ar: تأثيرات الغشاوة

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
ar: أداة لتطبيق تأثيرات التمويه على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تطبق تأثيرات التمويه على صورة.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
ar: تأثيرات الغشاوة...

en: Charcoal
ar: فحم نباتي

en: Pencil size:
ar: حجم القلم الرصاص:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
ar: اضبط هنا حجم قلم الفحم المستخدم لمحاكاة الرسم.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
ar: النّعومة:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
ar: هذه القيمة تتحكم في تأثير التنعيم للقلم تحت اللوحة.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
ar: رسم الفحم

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
ar: أداة لمحاكاة رسم الفحم

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تحاكي رسم الفحم على صورة.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
ar: رسم الفحم...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
ar: هذه هي معاينة تأثيرات الألوان

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
ar: تسطيع

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
ar: زاهي

[ctx: @title: filter]
en: Neon
ar: النيون

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
ar: تخطيط الحدود

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
ar: أداة لتطبيق تأثيرات الألوان على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
ar: أداة محرر الصور هذه تطبق تأثيرات الألوان على صورة.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
ar: تأثيرات الألوان...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
ar: هذه هي معاينة تأثير التشويه المطبق على الصورة الفوتوغرافية.

en: Fish Eyes
ar: عيون السّمكة

en: Twirl
ar: دوامة

en: Cylindrical Hor.
ar: أسطواني أفقي.

en: Cylindrical Vert.
ar: أسطواني عمودي.

en: Cylindrical H/V.
ar: أسطواني أ/ع.

en: Caricature
ar: كاريكاتير

en: Multiple Corners
ar: عدة زوايا

en: Waves Hor.
ar: أمواج أفقية

en: Waves Vert.
ar: أمواج عمودية

en: Block Waves 1
ar: أمواج الكتل ١

en: Block Waves 2
ar: أمواج الكتل ٢

en: Circular Waves 1
ar: أمواج دائرية ١

en: Circular Waves 2
ar: أمواج دائرية ٢

en: Polar Coordinates
ar: تزييغ

en: Unpolar Coordinates
ar: إحداثيات غير قطبية

en: Tile
ar: بلاط

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
ar: <p>هنا، اختر نوع التأثير للتطبيق على الصورة.</p><p><b>عين السمكة</b>: تشوه الصورة حول شكل كروي ثلاثي الأبعاد لإنتاج تأثير عين السمكة الشائع في الصور.</p><p><b>دوامة</b>: تدور الصورة لإنتاج نمط دوامة.</p><p><b>أسطوانة أفقية</b>: تشوه الصورة حول أسطوانة أفقية.</p><p><b>أسطوانة عمودية</b>: تشوه الصورة حول أسطوانة عمودية.</p><p><b>أسطوانة أفقية/عمودية</b>: تشوه الصورة حول أسطوانتين، عمودية وأفقية.</p><p><b>كاريكاتير</b>: يشوه الصورة بتأثير عين السمكة معكوسًا.</p><p><b>عدة زوايا</b>: تقسم الصورة مثل نمط عدة زوايا.</p><p><b>أمواج أفقية</b>: تشوه الصورة بأمواج أفقية.</p><p><b>أمواج عمودية</b>: تشوه الصورة بأمواج عمودية.</p><p><b>أمواج الكتل ١</b>: تقسم الصورة إلى خلايا وتجعلها تبدو وكأنها مرئية عبر كتل زجاجية.</p><p><b>أمواج الكتل ٢</b>: مثل أمواج الكتل ١ لكن مع نسخة أخرى من تشويه الكتل الزجاجية.</p><p><b>أمواج دائرية ١</b>: تشوه الصورة بأمواج دائرية.</p><p><b>أمواج دائرية ٢</b>: اختلاف آخر لتأثير الأمواج الدائرية.</p><p><b>إحداثيات قطبية</b>: يحول الصورة من إحداثيات مستطيلة إلى إحداثيات قطبية.</p><p><b>إحداثيات غير قطبية</b>: تأثير الإحداثيات القطبية معكوسًا.</p><p><b>تبليط</b>: يقسم الصورة إلى كتل مربعة وينقلها عشوائيًا داخل الصورة.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
ar: المستوى:

en: Set here the level of the effect.
ar: حدد هنا مستوى التأثير.

en: Iteration:
ar: الإعادة:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
ar: هذه القيمة تتحكم في التكرارات للاستخدام مع تأثيرات الأمواج، التبليط، والنيون.

en: Distortion Effects
ar: تأثيرات التشويه

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
ar: تأثيرات التشويه

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
ar: أداة لتطبيق تأثيرات التشويه على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها تطبيق تأثيرات التشويه على صورة.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
ar: تأثيرات التشويه...

en: Depth:
ar: العمق:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
ar: حدد هنا عمق تأثير النقش للصورة.

en: Emboss
ar: بارز

[ctx: @title]
en: Emboss
ar: بارز

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
ar: أداة لنقش صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها نقش صورة.

[ctx: @action]
en: Emboss...
ar: نقش...

en: Film Grain
ar: غشاوة

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
ar: أداة لإضافة تشويش الفيلم على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها إضافة تشويش الفيلم على صورة.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
ar: أضف تشويش الفيلم...

en: Brush size:
ar: حجم الفرشاة:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
ar: حدد هنا حجم الفرشاة للاستخدام لمحاكاة الرسم الزيتي.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
ar: النّعومة:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
ar: هذه القيمة تتحكم في تأثير التنعيم للفرشاة تحت اللوحة.

en: Oil Paint
ar: طلاء زيتي

[ctx: @title]
en: Oil Paint
ar: طلاء زيتي

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
ar: أداة لمحاكاة الرسم الزيتي

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها محاكاة الرسم الزيتي على صورة.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
ar: طلاء زيتي...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
ar: هذه هي معاينة تأثير قطرة المطر.<p>ملاحظة: إذا اخترت منطقة مسبقًا في المحرر، فلن يتأثر هذا بالمرشح. يمكنك استخدام هذه الطريقة لتعطيل تأثير قطرات المطر على وجه إنسان، على سبيل المثال.</p>

en: Drop size:
ar: حجم القطرة:

en: Set here the raindrops' size.
ar: حدد هنا حجم قطرات المطر.

en: Number:
ar: العدد:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
ar: هذه القيمة تتحكم في العدد الأقصى لقطرات المطر.

en: Fish eyes:
ar: عيون السّمكة:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
ar: هذه القيمة هي معامل التشويه البصري لتأثير عين السمكة.

en: RainDrop
ar: قطرة مطر

[ctx: @title]
en: Raindrops
ar: قطرات مطر

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
ar: أداة لإضافة قطرات المطر على صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها إضافة قطرات المطر على صورة.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
ar: قطرات مطر...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
ar: اقتصّ آليًّا

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
ar: أداة للقص الآلي لصورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها القص آليًا لصورة باكتشاف الحافة السوداء الداخلية، التي تنشأ أثناء خياطة البانوراما على سبيل المثال.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
ar: ا&قتصّ آليًّا

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
ar: هذا الخيار يمكن استخدامه للقص الآلي للصورة.

en: Maintain aspect ratio
ar: حفظ الأبعاد متناسبة

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
ar: فعل هذا الخيار للحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع مع أحجام الصور الجديدة.

en: Width (px):
ar: العرض (بالبكسل):

en: Set here the new image width in pixels.
ar: اضبط هنا عرض الصّورة الجديد (بالبكسل).

en: Height (px):
ar: الارتفاع (بالبكسل):

en: Set here the new image height in pixels.
ar: اضبط هنا ارتفاع الصّورة الجديد (بالبكسل).

en: Width (%):
ar: العرض (%):

en: New image width, as a percentage (%).
ar: عرض الصّورة الجديدة، كنسبة مئويّة (%).

en: Height (%):
ar: الارتفاع (%):

en: New image height, as a percentage (%).
ar: ارتفاع الصّورة الجديدة، كنسبة مئويّة (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
ar: حدد هنا نسبة إعادة القياس الحساسة للمحتوى المرغوبة.

en: Add weight masks
ar: أضف أقنعة الوزن

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
ar: فعل هذا الخيار لإضافة أقنعة الكبت والحفظ.

en: Suppression weight mask:
ar: قناع وزن الكبت:

en: Draw a suppression mask
ar: ارسم قناع كبت

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
ar: اضغط على هذا الزر لرسم مناطق تحدد أي مناطق من الصورة أقل أهمية. هذه المناطق سوف تحذف عند تقليل الصورة، أو تنسخ عند تكبير الصورة.

en: Preservation weight mask:
ar: قناع وزن الحفظ:

en: Draw a preservation mask
ar: ارسم قناع حفظ

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
ar: اضغط على هذا الزر لرسم مناطق تحدد أي مناطق من الصورة تريد الحفاظ عليها.

en: Erase mask:
ar: امح القناع:

en: Erase mask
ar: امح القناع

en: Click on this button to erase mask regions.
ar: اضغط على هذا الزر لمسح مناطق القناع.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
ar: حدد هنا حجم الفرشاة المستخدمة لرسم الأقنعة.

en: Norm of brightness gradient
ar: معيار تدرج السطوع

en: Sum of absolute values of brightness gradients
ar: مجموع القيم المطلقة لتدرجات السطوع

en: Absolute value of brightness gradient
ar: القيمة المطلقة لتدرج السطوع

en: Norm of luma gradient
ar: معيار تدرج الإضاءة

en: Sum of absolute values of luma gradients
ar: مجموع القيم المطلقة لتدرجات الإضاءة

en: Absolute value of luma gradient
ar: القيمة المطلقة لتدرج الإضاءة

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
ar: هذا الخيار يسمح لك باختيار دالة تدرج. هذه الدالة تستخدم لتحديد أي بكسلات يجب إزالتها أو الاحتفاظ بها.

en: Preserve Skin Tones
ar: حافظ على ألوان البشرة

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
ar: فعل هذا الخيار للحفاظ على البكسلات التي لونها قريب من لون البشرة.

en: Overall rigidity of the seams:
ar: الصلابة الكلية للدرزات:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
ar: استخدم هذه القيمة لإعطاء انحياز سلبي للدرزات غير المستقيمة. قد يكون مفيدًا لمنع التشويه في بعض الحالات، أو لتجنب العيوب من تخطي البكسلات (من الأفضل استخدام قيم منخفضة في هذه الحالة). هذا الإعداد يطبق على الطبقة المحددة بأكملها إذا لم يستخدم قناع الصلابة. ملاحظة: الانحياز يتناسب مع الاختلاف في الإحداثي العرضي بين كل نقطتين متتاليتين، يرفع إلى قوة ١٫٥، ويجمع للدرزة بأكملها.

en: Maximum number of transversal steps:
ar: العدد الأقصى للخطوات العرضية:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
ar: هذا الخيار يتيح لك اختيار الخطوة العرضية القصوى التي يمكن أن تتخذها البكسلات في الدرزات. في الخوارزمية القياسية، المطابقة للقيمة المبدئية للخطوة = ١، كل بكسل في درزة يمكن أن يزاح بكسل واحد على الأكثر بالنسبة لجيرانه. هذا يستلزم أن الدرزات يمكن أن تشكل زاوية لا تزيد عن ٤٥ درجة بالنسبة لخطها الأساسي. زيادة قيمة الخطوة تتيح لك التغلب على هذا الحد، ولكن قد تؤدي إلى إدخال عيوب. من أجل موازنة الوضع، يمكنك استخدام إعداد الصلابة.

en: Side switch frequency:
ar: تواتر تبديل الجانب:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
ar: أثناء عملية النحت، في كل خطوة تختار الدرزة المثلى للنحت بناءً على قيمة أهمية كل بكسل. ومع ذلك، في الحالة التي تكون فيها درزتان متساويتين (مما قد يحدث، على سبيل المثال، عندما تكون أجزاء كبيرة من الصورة لها نفس اللون)، تختار الخوارزمية دائمًا الدرزات من جانب واحد. في بعض الحالات، هذا يمكن أن يسبب مشاكل، على سبيل المثال قد لا يكون كائن متمركزًا في الصورة الأصلية متمركزًا في الصورة الناتجة. للتغلب على هذا التأثير، هذا الإعداد يسمح بتبديل الجانب المفضل آليًا أثناء إعادة القياس، على حساب أداء أسوأ قليلاً.

en: Resize Order:
ar: ترتيب تغيير الحجم:

en: Horizontally first
ar: أفقيًا أولاً

en: Vertically first
ar: عموديًا أولاً

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
ar: هنا يمكنك تحديد ما إذا كنت تريد تغيير الحجم أفقيًا أولاً أو عموديًا أولاً.

en: Target size
ar: المقاس المستهدف

en: Content-aware rescale percentage
ar: نسبة إعادة القياس الحساسة للمحتوى

en: Mask Settings
ar: إعدادات القناع

en: Energy function
ar: دالة الطاقة

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدّمة

en: Liquid Rescale
ar: إعادة قياس سائلة

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
ar: إعادة قياس سائلة

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
ar: أداة لتغيير حجم صورة مع تحليل المحتوى

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها تغيير حجم صورة مع تحليل المحتوى.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
ar: إعادة قياس سائلة...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
ar: هذه هي معاينة عملية الدوران الحر. إذا حركت مؤشر الفأرة على هذه المعاينة، سيرسم خطان متقطعان عمودي وأفقي لتوجيهك في ضبط تصحيح الدوران الحر. حرر زر الفأرة الأيسر لتجميد موضع الخط المتقطع.

en: New width:
ar: العرض الجديد:

en:  px
ar:  بكسل

en: New height:
ar: الارتفاع الجديد:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
ar: اختر نقطة في ودجت المعاينة، ثم اضغط على هذا الزر لتعيين النقطة للتصحيح الآلي.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
ar: ضبط

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
ar: <p>صحح دوران صورك آليًا عن طريق تعيين نقطتين في ودجت المعاينة والضغط على <i>اضبط</i>.<br>يمكنك ضبط الخطوط الأفقية أو العمودية.</p>

en: Automatic Adjustment
ar: الضبط الآلي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ar: إعدادات

en: Free Rotation
ar: تدوير حر

en: Click to set
ar: انقر للضّبط

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
ar: حسنًا

[ctx: @title]
en: Free Rotation
ar: تدوير حر

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
ar: أداة لتدوير صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها تدوير صورة بزاوية اعتباطية.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
ar: دوران حر...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
ar: دوران حر: تعيين النقطة ١

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
ar: دوران حر: تعيين النقطة ٢

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
ar: دوران حر: ضبط آلي

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
ar: هذه هي معاينة عملية تحويل المنظور. يمكنك استخدام الفأرة لسحب الزاوية لضبط منطقة تحويل المنظور.

en: Angles (in degrees):
ar: الزّوايا (بالدرجة):

en:   Top left:
ar:   أعلى اليسار:

en:   Top right:
ar:   أعلى اليمين:

en:   Bottom left:
ar:   أدنى اليسار:

en:   Bottom right:
ar:   أدنى اليمين:

en: Draw preview while moving
ar: ارسم المعاينة أثناء التحريك

en: Draw grid
ar: ارسم شبكة

en: Inverse transformation
ar: تحويل معكوس

[ctx: @title]
en: Perspective
ar: منظور

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
ar: أداة لضبط المنظور

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها ضبط المنظور من صورة.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
ar: ضبط المنظور...

en: Perspective Adjustment Tool
ar: أداة ضبط المنظور

en: Perspective Adjustment
ar: ضبط المنظور

en: Aspect Ratio Crop
ar: قص بنسبة العرض إلى الارتفاع

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
ar: <p>هنا يمكنك رؤية معاينة اختيار نسبة العرض إلى الارتفاع المستخدمة للقص. يمكنك استخدام الفأرة لتحريك وتغيير حجم منطقة القص.</p><p>اضغط واستمر بالضغط على مفتاح <b>CTRL</b> لتحريك الزاوية المقابلة أيضًا.</p><p>اضغط واستمر بالضغط على مفتاح <b>SHIFT</b> لتحريك أقرب زاوية إلى مؤشر الفأرة.</p>

en: Max. Aspect
ar: أقصى نسبة

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
ar: اضبط منطقة الاختيار إلى الحجم الأقصى وفقًا للنسبة الحالية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
ar: الميز:

en: Crop Information
ar: معلومات الاقتصاص

en: Aspect ratio:
ar: النّسبة الباعيّة:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
ar: مخصّصة

en: Format DIN A
ar: صيغة DIN A

en: Golden Ratio
ar: النّسبة الذّهبيّة

en: Current Aspect Ratio
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع الحالية

[ctx: no aspect ratio]
en: None
ar: بلا

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
ar: <p>اختر نسبة العرض إلى الارتفاع المقيدة للقص. تستخدم أداة قص بنسبة العرض إلى الارتفاع نسبة نسبية. وهذا يعني أنها هي نفسها إذا استخدمت السنتيمترات أو البوصات ولا تحدد الحجم المادي.</p><p>يمكنك أن ترى أدناه قائمة مراسلات لأحجام ورق الصور الفوتوغرافية التقليدية وقص بنسبة العرض إلى الارتفاع:</p><p><b>٢:٣</b>: ١٠×١٥سم، ٢٠×٣٠سم، ٣٠×٤٥سم، ٤×٦"، ٨×١٢"، ١٢×١٨"، ١٦×٢٤"، ٢٠×٣٠"</p><p><b>٣:٤</b>: ٦×٨سم، ١٥×٢٠سم، ١٨×٢٤سم، ٣٠×٤٠سم، ٣٫٧٥×٥"، ٤٫٥×٦"، ٦×٨"، ٧٫٥×١٠"، ٩×١٢"</p><p><b>٤:٥</b>: ٢٠×٢٥سم، ٤٠×٥٠سم، ٨×١٠"، ١٦×٢٠"</p><p><b>٥:٧</b>: ١٥×٢١سم، ٣٠×٤٢سم، ٥×٧"</p><p><b>٧:١٠</b>: ٢١×٣٠سم، ٤٢×٦٠سم، ٣٫٥×٥"</p><p><b>٨:٥</b>: شاشة عريضة شائعة (مثل ١٦٨٠×١٠٥٠)</p><p><b>٢:١</b>، <b>٣:١</b>، <b>٤:١</b>: أحجام بانورامية شائعة</p><p><b>١٦:٩</b>: شاشة تلفاز شائعة (مثل تلفزيون عالي الوضوح أو فل إتش دي)</p><p>الورقة <b>صيغة DIN A</b> تستخدم النسبة ١:١٫٤١٤</p><p><b>النسبة الذهبية</b> هي ١:١٫٦١٨. يعتبر التركيب الذي يتبع هذه القاعدة متناسقًا بصريًا ولكنه قد لا يكون مناسبًا للطباعة على ورق صور فوتوغرافية قياسي.</p><p><b>نسبة العرض إلى الارتفاع الحالية</b> تأخذ نسبة العرض إلى الارتفاع من الصورة المفتوحة حاليًا.</p>

en: Exact aspect
ar: نسبة دقيقة

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
ar: فعل هذا الخيار لفرض قص بنسبة العرض إلى الارتفاع الدقيقة.

en: Orientation:
ar: الاتّجاه:

en: Landscape
ar: عرضيّ

en: Portrait
ar: طوليّ

en: Select constrained aspect ratio orientation.
ar: اختر اتجاه نسبة العرض إلى الارتفاع المقيدة.

en: Auto
ar: آليّ

en: Enable this option to automatically set the orientation.
ar: فعل هذا الخيار لضبط الاتجاه آليًا.

en: Custom ratio:
ar: نسبة مخصّصة:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
ar: حدد هنا قيمة بسط النسبة المخصصة المرغوبة.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
ar: حدد هنا قيمة مقام النسبة المخصصة المرغوبة.

en: Set width position to center.
ar: اضبط موضع العرض للتمركز.

en: Set height position to center.
ar: اضبط موضع الارتفاع للتمركز.

en: Crop Settings
ar: إعدادات الاقتصاص:

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
ar: استمارة:

en: Rules of Thirds
ar: قواعد الأثلاث

en: Diagonal Method
ar: طريقة القطر

en: Harmonious Triangles
ar: مثلثات متناغمة

en: Golden Mean
ar: متوسط ذهبي

en: Center Lines
ar: خطوط المركز

[ctx: no geometric form]
en: None
ar: بلا

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
ar: باستخدام هذا الخيار، يمكنك عرض خطوط دليل للمساعدة في تأليف صورتك.

en: Golden sections
ar: الأقسام الذهبية

en: Enable this option to show golden sections.
ar: فعل هذا الخيار لإظهار الأقسام الذهبية.

en: Golden spiral sections
ar: أقسام الحلزون الذهبي

en: Enable this option to show golden spiral sections.
ar: فعل هذا الخيار لإظهار أقسام الحلزون الذهبي.

en: Golden spiral
ar: الحلزون الذهبي

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
ar: فعل هذا الخيار لإظهار دليل حلزون ذهبي.

en: Golden triangles
ar: مثلثات ذهبية

en: Enable this option to show golden triangles.
ar: فعل هذا الخيار لإظهار المثلثات الذهبية.

en: Flip horizontally
ar: اعكس أفقيًّا

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
ar: فعل هذا الخيار لقلب خطوط الدليل أفقيًا.

en: Flip vertically
ar: اعكس رأسيًّا

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
ar: فعل هذا الخيار لقلب خطوط الدليل عموديًا.

en: Color and width:
ar: اللون والعرض:

en: Set here the color used to draw composition guides.
ar: حدد هنا اللون المستخدم لرسم أدلة التركيب.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
ar: حدد هنا العرض بالبكسل المستخدم لرسم أدلة التركيب.

en: Composition Guides
ar: أدلة التركيب

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
ar: قص بنسبة العرض إلى الارتفاع

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
ar: أداة لقص صورة بنسبة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها قص صورة بنسبة.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
ar: قص بنسبة العرض إلى الارتفاع...

en: New Size
ar: المقاس الجديد

en: Preset Resolutions:
ar: الدقة المبدئية:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
ar: أصلي (%1 × %2 بكسل)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
ar: صغير جداً (%1 × %2 بكسل)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
ar: صغير (%1 × %2 بكسل)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
ar: متوسط (%1 × %2 بكسل)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
ar: كبير (%1 × %2 بكسل)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
ar: ضخم (%1 × %2 بكسل)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
ar: هائل (%1 × %2 بكسل)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
ar: UHD-4K (%1 × %2 بكسل)

[ctx: A3 (size)]
en: A3 (297 x 420 mm)
ar: A3 (٢٩٧ × ٤٢٠ مم)

[ctx: A4 (size)]
en: A4 (210 x 297 mm)
ar: A4 (٢١٠ × ٢٩٧ مم)

[ctx: A6 (size)]
en: A6 (105 x 148 mm)
ar: A6 (١٠٥ × ١٤٨ مم)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
ar: Letter (٨٫٥ × ١١ بوصة)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
ar: 4 × 6 بوصة

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
ar: 5 × 7 بوصة

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
ar: 8 × 10 بوصة

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
ar: 11 × 14 بوصة

en: Units:
ar: الوحدات:

en: Pixels (px)
ar: بكسل (px)

en: Inches (in)
ar: بوصة (ب)

en: Centimeters (cm)
ar: سنتيمتر (سم)

en: Millimeters (mm)
ar: مليمتر (مم)

en: Width:
ar: العرض:

en: px
ar:  بكسل

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: New image height in pixels (px).
ar: ارتفاع الصورة الجديد بالبكسل (بكسل).

en: New image width in percent (%).
ar: عرض الصّورة الجديد بالنّسبة المئويّة (%).

en: New image height in percent (%).
ar: ارتفاع الصّورة الجديد بالنّسبة المئويّة (%).

en:  Pixel/Inch
ar:  بكسل/بوصة

en: New image resolution in pixels/inch.
ar: دقة الصورة الجديدة بالبكسل/بوصة.

en: Restore photograph (slow)
ar: استعادة الصورة (بطيء)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
ar: فعل هذا الخيار لتكبير صورة إلى حجم هائل. <b>تحذير</b>: هذه العملية قد تأخذ بعض الوقت.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
ar: <b>ملاحظة:</b> استخدم وضع الاستعادة لتكبير صورة إلى حجم هائل. هذه العملية قد تأخذ بعض الوقت.

[ctx: Pixels]
en: px
ar:  بكسل

[ctx: Inches]
en: in
ar: في

[ctx: Millimeters]
en: mm
ar: مم

[ctx: Centimeters]
en: cm
ar: سم

en: Resize
ar: غيّر الحجم

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
ar: ملف إعدادات تغيير حجم الصورة للتحميل

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
ar: «%1» ليس ملف نصي لإعدادات تغيير حجم الصورة.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
ar: لا يمكن تحميل الإعدادات من الملف النصي لتغيير حجم الصورة.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
ar: ملف إعدادات تغيير حجم الصورة للحفظ

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
ar: لا يمكن حفظ الإعدادات في الملف النصي لتغيير حجم الصورة.

[ctx: @title]
en: Resize Image
ar: تغيير مقاس الصّورة

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
ar: أداة لتغيير حجم صورة

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها تغيير حجم صورة.

[ctx: @action]
en: &Resize...
ar: &غيّر الحجم...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
ar: هذه هي معاينة عملية القص. إذا حركت مؤشر الفأرة على هذه المعاينة، سيرسم خطان متقطعان عمودي وأفقي لتوجيهك في ضبط تصحيح القص. حرر زر الفأرة الأيسر لتجميد موضع الخط المتقطع.

en: Main horizontal angle:
ar: الزاوية الأفقية الرئيسية:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
ar: زاوية القص الأفقية الرئيسية، بالدرجات.

en: Fine horizontal angle:
ar: الزاوية الأفقية الدقيقة:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
ar: هذه القيمة بالدرجات ستضاف إلى قيمة الزاوية الأفقية الرئيسية لضبط التعديلات الدقيقة.

en: Main vertical angle:
ar: الزاوية العمودية الرئيسية:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
ar: زاوية القص العمودية الرئيسية، بالدرجات.

en: Fine vertical angle:
ar: الزاوية العمودية الدقيقة:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
ar: هذه القيمة بالدرجات ستضاف إلى قيمة الزاوية العمودية الرئيسية لضبط التعديلات الدقيقة.

en: Anti-Aliasing
ar: الصقل

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
ar: فعل هذا الخيار لتطبيق مرشح منع التعرج على الصورة المقصوصة. لتنعيم الصورة الهدف، سوف تضبب قليلاً.

en: Shear Tool
ar: أداة القص

[ctx: @title]
en: Shear Image
ar: قص صورة

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
ar: أداة لقص صورة

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
ar: هذه الأداة في محرر الصور يمكنها قص صورة.

[ctx: @action]
en: &Shear...
ar: &قص...

en: Digital Scanner
ar: ماسح رقمي

en: A tool to acquire images with a digital scanner
ar: أداة للحصول على صور بماسح رقمي

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بالحصول على صور جديدة من ماسح رقمي.</p><p>العديد من أجهزة الماسح المدعومة من خلال مكتبة Sane.</p><p>الصورة الهدف يمكن معالجتها لاحقًا كقص وتدوير.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
ar: استورد من ماسح...

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
ar: لا يوجد جهاز ماسح متاح.
    اضبط إعداداتك

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
ar: لا يمكن فتح جهاز الماسح «%1».
    اضبط إعداداتك

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
ar: امسح صورة

en: Scan Images
ar: امسح الصور

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
ar: اسم ملف الصورة الجديد

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
ar: نسق غير مدعوم

en: The target image file format "%1" is unsupported.
ar: نسق ملفّ الصّورة الهدف ”%1“ غير مدعوم.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
ar: تعذّر حفظ الملفّ

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
ar: أخفق في حفظ الملف
    «%1» إلى
    «%2».

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ar: أأكتب فوق الملفّ؟

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ar: الملفّ بالاسم "%1" موجود فعلًا. أمتأكّد من الكتابة فوقه؟

en: Saving file %1 -
ar: يحفظ الملفّ %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
ar: الملف لم يحفظ

en: Cannot save "%1" file
ar: تعذّر حفظ الملفّ ”%1“

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
ar: محرر الموقع الجغرافي

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
ar: اعرض المواضع المرجعية على الخريطة.

[ctx: @label]
en: Layout:
ar: التخطيط:

[ctx: @item]
en: One map
ar: خريطة واحدة

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
ar: خريطتان - يسار ويمين

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
ar: خريطتان - أعلى وأسفل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
ar: حسنًا

[ctx: @title]
en: Sorting
ar: الفرز

[ctx: @action]
en: Show oldest first
ar: أظهر الأقدم أوّلًا

[ctx: @action]
en: Show youngest first
ar: اعرض الأحدث أولاً

[ctx: @item: map tool]
en: Details
ar: التفاصيل

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
ar: مترابط نظام تحديد المواقع العالمي

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
ar: تراجع/إعادة

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
ar: الترميز الجغرافي العكسي

[ctx: @item: map tool]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
ar: تصدير KML

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
ar: تحميل البيانات الوصفية -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
ar[0]: لديك صورة واحدة معدلة.
ar[1]: لديك صورتان معدلتان.
ar[2]: لديك %1 صور معدلة.
ar[3]: لديك %1 صورة معدلة.
ar[4]: لديك %1 صورة معدلة.
ar[5]: لديك %1 صورة معدلة.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
ar: تغييرات غير محفوظة

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
ar: %1 هل تريد حفظ التغييرات التي أجريتها عليها؟

[ctx: @info]
en: Saving changes -
ar: حفظ التغييرات -

[ctx: @title:window]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
ar: أخفق في حفظ بعض المعلومات:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
ar: حرر الموقع الجغرافي

en: Latitude
ar: دائرة العرض

en: Longitude
ar: خطّ الطول

en: Speed
ar: السرعة

en: # satellites
ar: # الأقمار الصّناعيّة

en: Fix type
ar: نوع الإصلاح

en: 2-d
ar: 2-الأبعاد

en: 3-d
ar: 3-الأبعاد

en: Apply
ar: طبّق

en: Details changed
ar: البيانات تغيرت

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
ar: تحرير الموقع الجغرافي

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
ar: أداة لتحرير موقع العناصر الجغرافي

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.<br><br>This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.<br><br>This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.<br><br>Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
ar: الأداة تسمح للمستخدمين بتغيير معلومات تحديد المواقع الجغرافية من العناصر.<br><br>الأداة تستطيع تعديل بيانات GPS يدويا أو على الخريطة. فك التعمية الجغرافية العكسي أيضا متوفر من خلال خدمات الويب.<br><br>الأداة لها أيضا وظيفة تصدير إلى KML لتخزين آثار الخريطة بصيغة جوجل.<br><br>أخيرا، الأداة قادرة على قراءة أثر GPS من جهاز لمزامنة الموقع الجغرافي للعناصر إذا كانت كاميرتك ليس لها جهاز GPS مدمج.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
ar: حرر الموقع الجغرافي...

en: Could not read image '%1'
ar: لا أقدر على قراءة الصورة '%1'

en: Format of image '%1' is unknown
ar: صيغة الصورة '%1' غير معروفة

en: Error loading image '%1'
ar: خطأ في تحميل الصورة '%1'

en: Could not save image '%1' to '%2'
ar: لا أقدر على حفظ الصورة '%1' إلى '%2'

en: Creation of picture '%1'
ar: تكوين الصورة '%1'

en: Cannot get GPS Information from %1 file.
ar: لا أقدر على الحصول على معلومات GPS من ملف %1.

en: Creation of placemark '%1'
ar: تكوين وسم الموضع '%1'

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
ar: لا أقدر على حفظ الأيقونة للصورة '%1' إلى '%2'

en: Creation of icon '%1'
ar: تكوين الأيقونة '%1'

en: No GPX file chosen.
ar: لم يختر أي ملف GPX.

en: Cannot parse %1 GPX file.
ar: لا أقدر على تحليل ملف %1 GPX.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
ar: ملف %1 GPX ليس له أثر تاريخ-وقت للاستعمال.

en: Tracks
ar: المقطوعات

en: No position data for '%1'
ar: لا توجد بيانات موضع لـ '%1'

en: Cannot open file for writing
ar: تعذّر فتح الملف للكتابة

en: Move %1 to final directory %2
ar: انقل %1 إلى المجلد النهائي %2

en: Cannot move data to destination directory
ar: لا أقدر على نقل البيانات إلى مجلد الوجهة

en: Report below have been generated while KML file processing:
ar: التقرير في الأسفل جرى توليده أثناء معالجة ملف KML:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
ar: المقطوعة

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
ar: نقاط

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
ar: نقطة

en: Target Preferences
ar: تفضيلات الهدف

en: Target Type
ar: نوع الهدف

en: &Local or web target used by GoogleEarth
ar: هدف &محلي أو على الويب يستعمله GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
ar: هدف على الويب يستعمله GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
ar: عند استعمال خرائط جوجل، على كل الصور أن يكون لها عناوين URL كاملة، الأيقونات مربعة، وعند رسم أثر، فقط أثر الخط يجرى تصديره.

en: Picture Altitude:
ar: ارتفاع الصورة:

en: clamp to ground
ar: مشبك إلى الأرض

en: relative to ground
ar: بالنسبة إلى الأرض

en: absolute
ar: مطلق

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
ar: <p>حدد كيف تعرض الصور<dl><dt>مشبك إلى الأرض (مبدئي)</dt><dd>أشر إلى تجاهل مواصفة الارتفاع</dd><dt>بالنسبة إلى الأرض</dt><dd>اضبط ارتفاع العنصر بالنسبة إلى الارتفاع الأرضي الفعلي لموقع معين.</dd><dt>مطلق</dt><dd>اضبط ارتفاع الإحداثي بالنسبة إلى مستوى البحر، بغض النظر عن الارتفاع الفعلي للتضاريس أسفل العنصر.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
ar: مجلد المقصد:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
ar: اختر مجلدا لحفظ ملف KML والصور فيه

en: Destination Path:
ar: مسار الوجهة:

en: Filename:
ar: اسم الملفّ:

en: Sizes
ar: أحجام

en: Icon Size:
ar: حجم الأيقونة:

en: Image Size:
ar: حجم الصورة:

en: GPX Tracks
ar: مسارات GPX

en: Draw GPX Track
ar: ارسم أثر GPX

en: GPX file:
ar: ملف GPX:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
ar: صيغة تبادل GPS (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
ar: اختر ملف GPX للتحميل

en: Time Zone:
ar: المنطقة الزمنيّة:

en: GMT-12:00
ar: غرينتش -12 : 00

en: GMT-11:00
ar: غرينتش -11 : 00

en: GMT-10:00
ar: غرينتش -10 : 00

en: GMT-09:00
ar: غرينتش -09 : 00

en: GMT-08:00
ar: غرينتش -08 : 00

en: GMT-07:00
ar: غرينتش -07 : 00

en: GMT-06:00
ar: غرينتش -06 : 00

en: GMT-05:00
ar: غرينتش -05 : 00

en: GMT-04:00
ar: غرينتش -04 : 00

en: GMT-03:00
ar: غرينتش -03 : 00

en: GMT-02:00
ar: غرينتش -02 : 00

en: GMT-01:00
ar: غرينتش -01 : 00

en: GMT
ar: غرينتش

en: GMT+01:00
ar: غرينتش +01 : 00

en: GMT+02:00
ar: غرينتش +02 : 00

en: GMT+03:00
ar: غرينتش +03 : 00

en: GMT+04:00
ar: غرينتش +04 : 00

en: GMT+05:00
ar: غرينتش +05 : 00

en: GMT+06:00
ar: غرينتش +06 : 00

en: GMT+07:00
ar: غرينتش +07 : 00

en: GMT+08:00
ar: غرينتش +08 : 00

en: GMT+09:00
ar: غرينتش +09 : 00

en: GMT+10:00
ar: غرينتش +10 : 00

en: GMT+11:00
ar: غرينتش +11 : 00

en: GMT+12:00
ar: غرينتش +12 : 00

en: GMT+13:00
ar: غرينتش +13 : 00

en: GMT+14:00
ar: غرينتش +14 : 00

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
ar: اضبط المنطقة الزمنية للكاميرا أثناء التقاط الصورة، حتى أختام وقت GPS يمكن تحويلها لتتطابق مع الوقت المحلي

en: Track Width:
ar: عرض الأثر:

en: Track Color:
ar: لون الأثر:

en: Opacity (%):
ar: الشّفافيّة (٪):

en: Track Altitude:
ar: ارتفاع الأثر:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
ar: <p>حدد كيف تعرض النقاط<dl><dt>مشبك إلى الأرض (مبدئي)</dt><dd>أشر إلى تجاهل مواصفة الارتفاع</dd><dt>بالنسبة إلى الأرض</dt><dd>اضبط ارتفاع العنصر بالنسبة إلى الارتفاع الأرضي الفعلي لموقع معين.</dd><dt>مطلق</dt><dd>اضبط ارتفاع الإحداثي بالنسبة إلى مستوى البحر، بغض النظر عن الارتفاع الفعلي للتضاريس أسفل العنصر.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
ar: توليد ملف KML

en: GeoNames
ar: جيونيمز

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
ar[0]: صورة واحدة التقطت إلى '%2'
ar[1]: %1 صورة التقطت إلى '%2'
ar[2]: %1 صورة التقطت إلى '%2'
ar[3]: %1 صورة التقطت إلى '%2'
ar[4]: %1 صورة التقطت إلى '%2'
ar[5]: %1 صورة التقطت إلى '%2'

[ctx: Start the search]
en: Search
ar: ابحث

en: Clear the search results.
ar: امحُ نتائج البحث.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
ar: أبقِ نتائج البحوث القديمة عند إجراء بحث جديد.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
ar: بدل وضوح نتائج البحث على الخريطة.

en: Copy coordinates
ar: انسخ الإحداثيّات

en: Move selected images to this position
ar: انقل الصّور المحدّدة إلى هذا الموقع

en: Remove from results list
ar: أزل من قائمة النّتائج

en: Select which service you would like to use.
ar: اختر الخدمة التي تريد استخدامها.

en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
ar: فشل البحث!

en: Your search failed:
    %1
ar: فشل البحث:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
ar[0]: لم يُنقل شيء إلى ’%1‘
ar[1]: نُقلت صورة واحدة إلى ’%2‘
ar[2]: نُقلت صورتان إلى ’%2‘
ar[3]: نُقلت %1 صور إلى ’%2‘
ar[4]: نُقلت %1 صورة إلى ’%2‘
ar[5]: نُقلت %1 صورة إلى ’%2‘

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
ar: محرر البيانات الوصفية

[ctx: @action: button]
en: Next
ar: التالي

[ctx: @action: button]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
ar: حرر EXIF

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
ar: حرر IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
ar: حرر XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
ar: %1 (%2/%3) - حرّر البيانات الوصفيّة

en: Add a new value to the list
ar: أضف قيمة جديدة إلى القائمة

en: Remove the current selected value from the list
ar: أزل القيمة المحدّدة حاليًّا من القائمة

en: Replace the current selected value from the list
ar: استبدل القيمة المحدّدة حاليًّا من القائمة

en:  This field is limited to:
ar:  هذا الحقل محدود بـ:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
ar[0]: <p>لا محارف.</p>
ar[1]: <p>محرف واحد.</p>
ar[2]: <p>محرفان.</p>
ar[3]: <p>%1 محارف.</p>
ar[4]: <p>%1 محرفًا.</p>
ar[5]: <p>%1 محرف.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
ar[0]: حرف واحد متبقي
ar[1]: حرفان متبقيان
ar[2]: %1 حرف متبق
ar[3]: %1 حرف متبق
ar[4]: %1 حرف متبق
ar[5]: %1 حرف متبق

en: Attribute:
ar: الصّفات:

en: Select here the editorial attribute of content.
ar: اختر هنا سمة المحتوى التحريرية.

[ctx: Content type]
en: Current
ar: الحالي

[ctx: Content type]
en: Analysis
ar: تحليل

[ctx: Content type]
en: Archive material
ar: مواد الأرشيف

[ctx: Content type]
en: Background
ar: الخلفيّة

[ctx: Content type]
en: Feature
ar: ميزة

[ctx: Content type]
en: Forecast
ar: التّنبّؤ

[ctx: Content type]
en: History
ar: التاريخ

[ctx: Content type]
en: Obituary
ar: نعي

[ctx: Content type]
en: Opinion
ar: رأي

[ctx: Content type]
en: Polls and Surveys
ar: استطلاعات وآراء

[ctx: Content type]
en: Profile
ar: ملف شخصي

[ctx: Content type]
en: Results Listings and Table
ar: قوائم و جدول النتائج

[ctx: Content type]
en: Side bar and Supporting information
ar: شريط جانبي ومعلومات داعمة

[ctx: Content type]
en: Summary
ar: الملخّص

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
ar: نسخة و حرفي

[ctx: Content type]
en: Interview
ar: مقابلة

[ctx: Content type]
en: From the Scene
ar: من المشهد

[ctx: Content type]
en: Retrospective
ar: استعادي

[ctx: Content type]
en: Statistics
ar: الإحصائيّات

[ctx: Content type]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
ar: خلاصة

[ctx: Content type]
en: Press Release
ar: بيان صحفي

en: Set here the editorial attribute description of content.
ar: اضبط هنا وصف السمة التحريرية للمحتوى.

en:  This field is limited to
ar:  هذا الحقل محدود بـ

en: %1 character. | %1 characters.
ar[0]: المحرف:
ar[1]: محرف واحد.
ar[2]: محرفان.
ar[3]: %1 محارف.
ar[4]: %1 محرفًا.
ar[5]: %1 محرف.

en: Set here the editorial description
ar: اضبط هنا الوصف التحريري

en: Brightness (APEX):
ar: السطوع (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
ar: اضبط هنا قيمة تعديل السطوع بوحدة APEX التي استخدمتها الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Gain Control:
ar: اكتساب التحكم:

[ctx: gain control]
en: None
ar: بلا

[ctx: gain control]
en: Low gain up
ar: استقطاب منخفض  أعلى

[ctx: gain control]
en: High gain up
ar: استقطاب عالي أعلى

[ctx: gain control]
en: Low gain down
ar: استقطاب منخفض  أسفل

[ctx: gain control]
en: High gain down
ar: استقطاب عالي  أسفل

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
ar: اضبط هنا درجة تعديل الكسب الكلي للصورة التي استخدمتها الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Contrast:
ar: التّباين:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: contrast mode]
en: Soft
ar: لين

[ctx: contrast mode]
en: Hard
ar: صعب

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
ar: اضبط هنا اتجاه معالجة التباين الذي طبقته الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Saturation:
ar: التّشبّع:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: saturation mode]
en: Low
ar: منخفض

[ctx: saturation mode]
en: High
ar: عالي

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
ar: اضبط هنا اتجاه معالجة التشبع الذي طبقته الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Sharpness:
ar: الوضوح:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
ar: لين

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
ar: صعب

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
ar: اضبط هنا اتجاه معالجة الحدة الذي طبقته الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Custom rendered:
ar: تصيير مخصص:

en: Normal process
ar: معالجة عادية

en: Custom process
ar: معالجة مخصصة

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
ar: اضبط هنا استخدام المعالجة الخاصة على بيانات الصورة، مثل التجسيد الموجه إلى الإخراج.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
ar: الاسم (*):

en: Set here the original document name.
ar: اضبط هنا اسم المستند الأصلي.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
ar: أدخل اسم المستند الذي منه جرى مسح هذه الصورة. هذا الحقل محدود بأحرف ASCII.

[ctx: image description]
en: Description (*):
ar: الوصف (*):

en: Set here the image description.
ar: اضبط هنا وصف الصورة.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
ar: أدخل وصف الصّورة. هذا الحقل محدود على محارف آسكي.

en: Artist (*):
ar: الفنّان (*):

en: Set here the author's name.
ar: اضبط هنا اسم المؤلف.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
ar: أدخل اسم مؤلف الصورة مفصولا بفواصل منقوطة. هذا الحقل محدود بأحرف ASCII.

en: Copyright (*):
ar: الحقوق (*):

en: Set here the copyright owner.
ar: اضبط هنا مالك حقوق النسخ.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
ar: أدخل مالك حقوق النسخ للصورة. هذا الحقل محدود بأحرف ASCII.

[ctx: image caption]
en: Caption:
ar: الواصفة:

en: Set here the image's caption.
ar: اضبط هنا تسمية الصورة.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
ar: أدخل واصفة الصّورة. هذا الحقل ليس مقيّدًا. سيُستخدم ترميز UTF8 لحفظ النّصّ.

en: Sync JFIF Comment section
ar: تزامن قسم تعليق JFIF

en: Sync XMP caption
ar: تزامن تسمية XMP

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
ar: تزامن تسمية IPTC (تحذير: محدودة بـ 2000 حرف)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
ar: <b>ملاحظة:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> لصائق النصوص الموسومة بـ (*) فقط تدعم أحرف <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> القابلة للطباعة.

en: Creation date and time
ar: تاريخ ووقت الإنشاء

en: Creation sub-second
ar: جزء من الثانية للإبداع

en: Sync XMP creation date
ar: تزامن تاريخ إبداع XMP

en: Sync IPTC creation date
ar: تزامن تاريخ إبداع IPTC

en: Set creation date to today
ar: اضبط تاريخ الإنشاء ليكون اليوم

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
ar: اضبط هنا تاريخ ووقت إبداع الصورة. في هذا المعيار هو التاريخ والوقت الذي جرى فيه تغيير الملف.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
ar: اضبط هنا أجزاء من الثانية لتاريخ ووقت إبداع الصورة.

en: Original date and time
ar: التّاريخ والوقت الأصليّان

en: Original sub-second
ar: جزء من الثانية الأصلي

en: Set original date to today
ar: اضبط التّاريخ الأصليّ ليكون اليوم

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ar: اضبط هنا التاريخ والوقت عندما جرى توليد بيانات الصورة الأصلية. بالنسبة لكاميرا رقمية ثابتة، التاريخ والوقت الذي التقطت فيه الصورة جرى تسجيله.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
ar: اضبط هنا أجزاء من الثانية لتاريخ ووقت توليد بيانات الصورة الأصلية.

en: Digitization date and time
ar: تاريخ ووقت الرّقمنة

en: Digitization sub-second
ar: جزء من الثانية للرقمنة

en: Set digitization date to today
ar: اضبط تاريخ الرّقمنة ليكون اليوم

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
ar: اضبط هنا التاريخ والوقت عندما جرى تخزين الصورة كبيانات رقمية. إذا، على سبيل المثال، التقطت صورة بواسطة كاميرا رقمية ثابتة وفي نفس الوقت جرى تسجيل الملف، فإن التاريخ والوقت الأصلي للرقمنة سيكون لهما نفس المحتويات.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
ar: اضبط هنا أجزاء من الثانية للتاريخ والوقت عندما جرى تخزين الصورة كبيانات رقمية.

en: Device manufacturer (*):
ar: مصنّع الجهاز (*):

en: Set here the manufacturer name
ar: اضبط هنا اسم الصانع

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
ar: اضبط هنا صانع معدات إدخال الصورة التي استعملت لالتقاط الصورة. هذا الحقل محدود بأحرف ASCII.

en: Device model (*):
ar: طراز الجهاز (*):

en: Set here the model name
ar: اضبط هنا اسم الطراز

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
ar: اضبط هنا طراز معدات إدخال الصورة التي استعملت لالتقاط الصورة. هذا الحقل محدود بأحرف ASCII.

en: Device type:
ar: نوع الجهاز:

en: Film scanner
ar: ماسح ضوئي لفيلم

en: Reflection print scanner
ar: انعكاس ماسح ضوئية لطباعته

en: Digital still camera
ar: كاميرا رقمية ثابتة

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
ar: اختر هنا نوع معدات إدخال الصورة التي استعملت لالتقاط الصورة.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
ar: <b>تحذير:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>ملاحظات الصانع</a></b> يمكن أن تكون غير مقروءة إذا ضبطت وصف الصانع/الطراز للجهاز بشكل خاطئ.

en: Exposure time (seconds):
ar: زمن التّعريض (بالثّانية):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
ar: اضبط هذا الخيار لضبط وقت تعريض الصورة، المعطى بالثواني.

en: Exposure program:
ar: برنامج التّعريض:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
ar: ليس معرّفًا

[ctx: exposure program]
en: Manual
ar: يدويّ

[ctx: exposure program]
en: Auto
ar: آليّ

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
ar: أولويّة الحدقة

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
ar: أولويّة الغالق

[ctx: exposure program]
en: Creative program
ar: برنامج الإبداع

[ctx: exposure program]
en: Action program
ar: برنامج الإجراء

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
ar: نمط الصورة الشخصية

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
ar: نمط المناظر الطبيعية

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
ar: اختر هنا البرنامج الذي استعملته الكاميرا لضبط التعريض عند التقاط الصورة.

en: Exposure mode:
ar: وضع التّعريض:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
ar: آليّ

[ctx: exposure mode]
en: Manual
ar: يدويّ

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
ar: أقواس آليّة

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
ar: اختر هنا النمط الذي استعملته الكاميرا لضبط التعريض عند التقاط الصورة. في نمط التدرج التلقائي، الكاميرا تلتقط سلسلة من الإطارات لنفس المشهد بإعدادات تعريض مختلفة.

en: Exposure bias (APEX):
ar: انحياز التعريض (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
ar: اضبط هنا قيمة انحياز التعريض (بوحدات APEX) التي استعملتها الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Metering mode:
ar: نمط القياس:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: metering mode]
en: Average
ar: المتوسط

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
ar: معدل مركز الثقل

[ctx: metering mode]
en: Spot
ar: بقعة

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
ar: بقع

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
ar: متعدد الأجزاء

[ctx: metering mode]
en: Partial
ar: جزئي

[ctx: metering mode]
en: Other
ar: أخرى

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
ar: اختر هنا نمط القياس الذي استعملته الكاميرا لضبط التعريض عندما التقطت الصورة.

en: Sensitivity (ISO):
ar: الحساسية (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
ar: اختر هنا سرعة ISO للكاميرا التي التقطت الصورة.

en: Sensing method:
ar: طريقة الاستكشاف:

en: Not defined
ar: ليس معرّفًا

en: One-chip color area
ar: منطقة لون شريحة واحدة

en: Two-chip color area
ar: منطقة لون شريحتين

en: Three-chip color area
ar: منطقة لون ثلاث شرائح

en: Color sequential area
ar: منطقة تسلسلية الألوان

en: Trilinear sensor
ar: المستكشف الثلاثي الخطي

en: Color sequential linear
ar: خطي تسلسلي الألوان

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
ar: اختر هنا نوع مستشعر الصورة الذي استعملته الكاميرا لالتقاط الصورة.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
ar: نوع التقاط المشهد:

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
ar: قياسي

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
ar: عرضيّ

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
ar: طوليّ

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
ar: مشهد ليلي

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
ar: اختر هنا نوع المشهد الذي استعملته الكاميرا لالتقاط الصورة.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
ar: نوع مسافة الموضوع:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
ar: ماكرو

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
ar: أغلق العرض

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
ar: مشهد بعيد

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
ar: اختر هنا نوع المسافة بين الموضوع ومعدات إدخال الصورة.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
ar: التّاريخ والوقت

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
ar: العدسة

[ctx: @item: device properties]
en: Device
ar: الجهاز

[ctx: @item; light properties]
en: Light
ar: خفيف

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
ar: التعديلات

[ctx: @title]
en: Caption Information
ar: معلومات التسمية

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
ar: تسجيل الأوصاف الفنية

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
ar: معلومات التاريخ والوقت

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
ar: تسجيل خصائص أختام وقت الكاميرا

[ctx: @title]
en: Lens Settings
ar: إعدادات العدسة

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
ar: تسجيل تفاصيل العدسة التي استعملت مع الكاميرا

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
ar: إعدادات جهاز الالتقاط

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
ar: تسجيل شروط اللقطة التي استعملتها الكاميرا

[ctx: @title]
en: Light Source Information
ar: معلومات مصدر الضوء

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
ar: تسجيل الشرط المحيط الذي التقطته الكاميرا

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
ar: تعديلات الصور

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
ar: تسجيل التفاصيل الفنية التي استعملتها الكاميرا

en: Focal length (mm):
ar: الطّول البؤريّ (مم):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
ar: اضبط هنا طول بؤرة العدسة بالمليمترات الذي استعملته الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Focal length in 35mm film (mm):
ar: طول البؤرة في شريط 35مم (مم):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
ar: اضبط هنا طول البؤرة المكافئ بافتراض كاميرا شريط 35مم، بالمليمترات. قيمة 0 تعني أن طول البؤرة غير معروف.

en: Digital zoom ratio:
ar: نسبة التحجيم الرقمية:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
ar: اضبط هنا نسبة التقريب الرقمي التي استعملتها الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Lens aperture (f-number):
ar: فتحة العدسة (رقم بؤري):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
ar: اختر هنا فتحة العدسة التي استعملتها الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Max. lens aperture (f-number):
ar: الحد الأقصى لفتحة العدسة (الرقم البؤري):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
ar: اختر هنا أصغر فتحة عدسة استعملتها الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: No flash
ar: بلا وميض

en: Fired
ar: استُخدِم

en: Fired, no strobe return light
ar: اشتعل، لا توجد إضاءة ستروب مرتجعة

en: Fired, strobe return light
ar: اشتعل، توجد إضاءة ستروب مرتجعة

en: Yes, compulsory
ar: نعم، إجباري

en: Yes, compulsory, no return light
ar: نعم، إلزامي، لا توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, compulsory, return light
ar: نعم، إلزامي، توجد إضاءة مرتجعة

en: No, compulsory
ar: لا، إجباري

en: No, auto
ar: لا، آليّ

en: Yes, auto
ar: نعم، آليّ

en: Yes, auto, no return light
ar: نعم، آلي، لا توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, auto, return light
ar: نعم، آلي، توجد إضاءة مرتجعة

en: No flash function
ar: لا يوجد ميزة الوميض

en: Yes, red-eye
ar: نعم، العين الحمراء

en: Yes, red-eye, no return light
ar: نعم، العين الحمراء، لا توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, red-eye, return light
ar: نعم، العين الحمراء، توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, compulsory, red-eye
ar: نعم، إلزامي، العين الحمراء

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
ar: نعم، إلزامي، العين الحمراء، لا توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
ar: نعم، إلزامي، العين الحمراء، توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, auto, red-eye
ar: نعم، آلي، العين الحمراء

en: Yes, auto, red-eye, no return light
ar: نعم، آلي، العين الحمراء، لا توجد إضاءة مرتجعة

en: Yes, auto, red-eye, return light
ar: نعم، آلي، العين الحمراء، توجد إضاءة مرتجعة

en: Light source:
ar: مصدر الضّوء:

[ctx: light source]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: light source]
en: Daylight
ar: ضوء النّهار

[ctx: light source]
en: Fluorescent
ar: فلورسنت

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
ar: تنجستين (إضاءة متوهجة)

[ctx: light source]
en: Flash
ar: فلاش

[ctx: light source]
en: Fine weather
ar: طقس لطيف

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
ar: طقس مغيم

[ctx: light source]
en: Shade
ar: ظلّل

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
ar: أبيض فلورسنت نهاري (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
ar: أبيض فلورسنت نهاري (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
ar: أبيض فلورسنت رائع (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
ar: أبيض فلورسنت (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
ar: ضوء عادي A

[ctx: light source]
en: Standard light B
ar: ضوء عادي B

[ctx: light source]
en: Standard light C
ar: ضوء عادي C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
ar: تنجستين استوديو ISO

[ctx: light source]
en: Other light source
ar: مصدر إضاءة آخر

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
ar: اختر هنا نوع مصدر الضّوء الذي استُخدم لأخذ الصّورة.

en: Flash mode:
ar: وضع الوميض:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
ar: اختر هنا نمط برنامج الفلاش الذي استعملته الكاميرا لالتقاط الصورة.

en: Flash energy (BCPS):
ar: طاقة الفلاش (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
ar: اضبط هنا طاقة الفلاش المستعملة لالتقاط الصورة بوحدات BCPS. شمعة الشدّة الضوئية في الثانية هي مقياس للشدة الفعالة لمصدر ضوئي عندما يجرى تركيزه في شعاع بواسطة عاكس أو عدسة. هذه القيمة هي الشدة الفعالة لفترة ثانية واحدة.

en: White balance:
ar: توازن الأبيض:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
ar: آليّ

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
ar: يدويّ

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
ar: اختر هنا نمط توازن الأبيض الذي ضبطته الكاميرا عندما التقطت الصورة.

en: Identify subject of content (3 chars max):
ar: حدد موضوع المحتوى (بحد أقصى 3 أحرف):

en: Set here the category ID
ar: اضبط هنا معرف الفئة

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
ar: اضبط هنا فئة المحتوى. هذا الحقل محدود بـ 3 أحرف.

en: Supplemental categories:
ar: فئات أخرى:

en: Set here the extra category
ar: اضبط هنا الفئة الإضافية

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
ar: أدخل هنا فئة تكميلية جديدة للمحتوى. هذا الحقل محدود بـ 32 حرفا.

en: &Add
ar: أ&ضف

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Replace
ar: ا&ستبدل

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
ar: <b>ملاحظة: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> لصائق النصوص هي أحجام سلسلة محدودة. استعمل المساعدة السياقية للتفاصيل. فكر في استعمال <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> بدلا.</b>

en: Headline:
ar: العنوان:

en: Set here the content synopsis
ar: اضبط هنا موجز المحتوى

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
ar: أدخل هنا موجز المحتوى. هذا الحقل محدود بـ 256 حرفا.

[ctx: content description]
en: Caption:
ar: الواصفة:

en: Sync Exif Comment
ar: تزامن تعليق Exif

en: Set here the content description
ar: اضبط هنا وصف المحتوى

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
ar: أدخل وصف المحتوى. هذا الحقل محدود بـ 2000 حرف.

en: Caption Writer:
ar: كاتب الواصفة:

en: Enter the name of the caption author.
ar: أدخل كاتب الواصفة.

en: Copyright:
ar: الحقوق:

en: Set here the copyright notice.
ar: اضبط هنا إشعار حقوق النسخ.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
ar: اضبط هنا إشعار حقوق النسخ الضروري. هذا الحقل محدود بـ 128 حرفا.

en: Byline:
ar: خط التوقيع:

en: Set here the name of content creator.
ar: اضبط هنا اسم منشئ المحتوى.

en: Byline Title:
ar: عنوان خط التوقيع:

en: Set here the title of content creator.
ar: اضبط هنا عنوان منشئ المحتوى.

en: Credit:
ar: إشادات:

en: Set here the content provider.
ar: اضبط هنا مزود المحتوى.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا مزود المحتوى. هذا الحقل محدود بـ 32 حرفا.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
ar: المصدر:

en: Set here the content owner.
ar: اضبط هنا مالك المحتوى.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا المالك الأصلي للمحتوى. هذا الحقل محدود بـ 32 حرفا.

en: Contact:
ar: الإتصال:

en: Set here the person or organization to contact.
ar: اضبط هنا الشخص أو المنظمة للاتصال بها.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
ar: المحتوى

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
ar: الأصل

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
ar: إشادات

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
ar: المواضيع

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحيّة

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: @item: iptc]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
ar: ظرف بريدي

[ctx: @title]
en: Content Information
ar: معلومات المحتوى

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
ar: صف المحتوى المرئي للعنصر

[ctx: @title]
en: Origin Information
ar: معلومات المنشأ

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
ar: معلومات وصفية رسمية عن العنصر

[ctx: @title]
en: Credit Information
ar: معلومات الاعتماد

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
ar: تسجيل معلومات حقوق النسخ عن العنصر

[ctx: @title]
en: Subject Information
ar: معلومات الموضوع

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
ar: تسجيل معلومات الموضوع عن العنصر

[ctx: @title]
en: Keyword Information
ar: معلومات الكلمة المفتاحية

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
ar: تسجيل كلمات مفتاحية مناسبة للعنصر

[ctx: @title]
en: Category Information
ar: معلومات الفئة

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
ar: تسجيل فئات مناسبة للعنصر

[ctx: @title]
en: Status Information
ar: معلومات الحالة

[ctx: @title]
en: Record workflow information
ar: تسجيل معلومات سير العمل

[ctx: @title]
en: Status Properties
ar: خصائص الحالة

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
ar: تسجيل خصائص سير العمل

[ctx: @title]
en: Envelope Information
ar: معلومات الغلاف

[ctx: @title]
en: Record editorial details
ar: سجل التفاصيل التحريرية

en: No ObjectData
ar: لا يوجد بيانات للكائن

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
ar: سجل معاملات الصور الإخبارية الرقمية IPTC-NAA (الإصدار 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
ar: سجل معاملات الصور الإخبارية الرقمية IPTC-NAA (الإصدار 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
ar: سجل معاملات الصور الإخبارية الرقمية IPTC-NAA (الإصدار 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
ar: سجل معاملات الصور الإخبارية الرقمية IPTC-NAA (الإصدار 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
ar: تنسيق الرسالة الموصى به IPTC7901

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
ar: تنسيق ملف الصورة الموسومة (الإصدار 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
ar: تنسيق ملف الصورة الموسومة (الإصدار 6.0)

en: Illustrator
ar: إليستريتور

en: AppleSingle
ar: أبل سينغل

en: MacBinary II
ar: ماك باينري الثاني

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
ar: تنسيق ملف IPTC غير المهيكل الموجه للشخصيات

en: United Press International ANPA 1312 variant
ar: يونايتد برس إنترناشونال متغير ANPA 1312

en: United Press International Down-Load Message
ar: رسالة تنزيل يونايتد برس إنترناشونال

en: JPEG File Interchange
ar: تبادل ملفات JPEG

en: Photo-CD Image-Pac
ar: فوتو سي دي إيمج باك

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
ar: ملف رسومات نقطية من مايكروسوفت [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
ar: ملف صوت رقمي [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
ar: صوت وفيديو متحرك [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
ar: ملفات تنفيذية لحاسوب DOS/Windows [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
ar: ملف ثنائي مضغوط [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
ar: تنسيق ملف تبادل الصوت AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
ar: موجة RIFF (شركة مايكروسوفت)

en: Freehand (version 3.1)
ar: فري هاند (الإصدار 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
ar: فري هاند (الإصدار 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
ar: فري هاند (الإصدار 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
ar: فري هاند (الإصدار 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
ar: لغة رقْم النص الفائق "HTML"

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
ar: MPEG 2 Audio Layer 2 (موسيكوم)، ISO/IEC

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
ar: MPEG 2 Audio Layer 3، ISO/IEC

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
ar: ملف مستند محمول [*.PDF] أدوبي

en: News Industry Text Format
ar: تنسيق نصوص صناعة الأخبار

en: Tape Archive [*.TAR]
ar: أرشيف الشريط [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
ar: نسخة Tidningarnas Telegrambyra NITF (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
ar: نسخة Ritzaus Bureau NITF (RBNITF DTD)

en: Corel Draw [*.CDR]
ar: كوريل درو [*.CDR]

en: Destination:
ar: المقصد:

en: Set here the envelope destination
ar: اضبط هنا وجهة الغلاف

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
ar: أدخل وجهة الغلاف. هذا الحقل مقيد بـ 1024 حرف.

en: U.N.O ID:
ar: معرّف U.N.O:

en: Set here the Unique Name of Object identifier
ar: اضبط هنا المعرّف الفريد لاسم الكائن

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
ar: اضبط هنا المعرّف الفريد لاسم الكائن. هذا الحقل مقيد بـ 80 حرفًا.

en: Product ID:
ar: معرّف المنتج:

en: Set here the product identifier
ar: اضبط هنا معرّف المنتج

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا معرّف المنتج. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

en: Service ID:
ar: معرّف الخدمة:

en: Set here the service identifier
ar: اضبط هنا معرّف الخدمة

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
ar: اضبط هنا معرّف الخدمة. هذا الحقل مقيد بـ 10 أحرف.

en: Envelope ID:
ar: معرّف المظروف:

en: Set here the envelope identifier
ar: اضبط هنا معرّف الغلاف

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
ar: اضبط هنا معرّف الغلاف. هذا الحقل مقيد بـ 8 أحرف.

en: Priority:
ar: الأولويّة:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
ar: 0: بلا

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
ar: 1: عالية

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
ar: 5: عاديّة

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
ar: 8: منخفضة

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
ar: 9: عرّفه المستخدم

en: Select here the envelope priority.
ar: حدّد هنا أولويّة المظروف.

en: Format:
ar: النّسق:

en: Select here envelope file format.
ar: حدّد هنا نسق ملفّ المظروف.

en: Sent date:
ar: تاريخ الإرسال:

en: Sent time:
ar: وقت الإرسال:

en: Set envelope sent date to today
ar: اضبط تاريخ إرسال المظروف ليكون اليوم

en: Set here the date when the service sent the material.
ar: اضبط هنا التاريخ الذي أرسلت فيه الخدمة المادة.

en: Set here the time when the service sent the material.
ar: اضبط هنا الوقت الذي أرسلت فيه الخدمة المادة.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
ar: اضبط هنا المنطقة الزمنية التي أرسلت فيها الخدمة المادة.

en: Use information retrieval words:
ar: استخدم كلمات استرجاع المعلومات:

en: Set here a keyword
ar: اضبط هنا كلمة مفتاحية

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
ar: أدخل هنا كلمة مفتاحية جديدة. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

en: Digitization date
ar: تاريخ الرّقمنة

en: Digitization time
ar: وقت الرّقمنة

en: Set here the creation date of digital representation.
ar: اضبط هنا تاريخ إنشاء التمثيل الرقمي.

en: Set here the creation time of digital representation.
ar: اضبط هنا وقت إنشاء التمثيل الرقمي.

en: Set here the time zone of digital representation.
ar: اضبط هنا المنطقة الزمنية للتمثيل الرقمي.

en: Creation date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Creation time
ar: وقت الإنشاء

en: Sync Exif creation date
ar: مزامنة تاريخ إنشاء Exif

en: Set here the creation date of intellectual content.
ar: اضبط هنا تاريخ إنشاء المحتوى الفكري.

en: Set here the creation time of intellectual content.
ar: اضبط هنا وقت إنشاء المحتوى الفكري.

en: Set here the time zone of intellectual content.
ar: اضبط هنا المنطقة الزمنية للمحتوى الفكري.

en: Set here the full country name referenced by the content.
ar: اضبط هنا اسم البلد الكامل الذي يشير إليه المحتوى.

en: City:
ar: المدينة:

en: Set here the city of the content
ar: اضبط هنا مدينة المحتوى

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا مدينة منشأ المحتوى. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

en: Sublocation:
ar: الموقع الفرعي:

en: Set here the content location
ar: اضبط هنا موقع المحتوى

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا موقع المحتوى داخل المدينة. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

en: State/Province:
ar: الولاية/المحافظة:

en: Set here the Province or State of the content
ar: اضبط هنا مقاطعة أو ولاية المحتوى

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا مقاطعة أو ولاية منشأ المحتوى. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

en: Country:
ar: الدّولة:

en: Select here country name of content origin.
ar: اختر هنا اسم بلد منشأ المحتوى.

en: Release date
ar: تاريخ الإصدار

en: Release time
ar: وقت الإصدار

en: Set release date to today
ar: اضبط تاريخ الإصدار ليكون اليوم

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
ar: اضبط هنا أقرب تاريخ يمكن استخدامه للمحتوى الفكري.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
ar: اضبط هنا أقرب وقت يمكن استخدامه للمحتوى الفكري.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
ar: اضبط هنا أقرب منطقة زمنية يمكن استخدامها للمحتوى الفكري.

en: Expiration date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Expiration time
ar: وقت الانتهاء

en: Set expiration date to today
ar: اضبط تاريخ الانتهاء على اليوم

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
ar: اضبط هنا أحدث تاريخ يمكن استخدامه للمحتوى الفكري.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
ar: اضبط هنا أحدث وقت يمكن استخدامه للمحتوى الفكري.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
ar: اضبط هنا أحدث منطقة زمنية يمكن استخدامها للمحتوى الفكري.

en: Language:
ar: اللغة:

en: Select here the language of content.
ar: حدّد هنا لغة المحتوى.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
ar: 0: بلا

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
ar: 1: عالية

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ar: 5: عاديّة

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ar: 8: منخفضة

en: Select here the editorial urgency of content.
ar: اختر هنا الأهمية التحريرية للمحتوى.

en: Cycle:
ar: الدورة:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
ar: الصباح

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
ar: بعد الظهيرة

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
ar: المساء

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
ar: اختر هنا الدورة التحريرية للمحتوى.

en: Set here the content type
ar: اضبط هنا نوع المحتوى

en: News
ar: الأخبار

en: Data
ar: البيانات

en: Advisory
ar: استشاري

en: Select here the editorial type of content.
ar: اختر هنا النوع التحريري للمحتوى.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
ar: اضبط هنا وصف النوع التحريري للمحتوى. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

en: Reference:
ar: المرجع:

en: Set here the content reference
ar: اضبط هنا مرجع المحتوى

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا مرجع إرسال المحتوى الأصلي. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

[ctx: image title]
en: Title:
ar: العنوان:

en: Set here the content title
ar: اضبط هنا عنوان المحتوى

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
ar: اضبط هنا مرجع المحتوى المختصر. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

en: Edit Status:
ar: حالة التّحرير:

en: Set here the content status
ar: اضبط هنا حالة المحتوى

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
ar: اضبط هنا عنوان حالة المحتوى. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

en: Job Identifier:
ar: معرّف المهمة:

en: Set here the job ID
ar: اضبط هنا معرّف المهمة

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
ar: اضبط هنا السلسلة التي تعرف المحتوى المتكرر. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

en: Special Instructions:
ar: تعليمات خاصة:

en: Set here the content instructions
ar: اضبط هنا تعليمات المحتوى

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
ar: أدخل تعليمات الاستخدام التحريري. هذا الحقل مقيد بـ 256 حرفًا.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
ar: أدخل هنا المرجع الإعلامي للمزود. I.P.R هو اسم مسجل لدى IPTC/NAA، يحدد المزود الذي يقدم مؤشراً للمحتوى. القيمة المبدئية لـ I.P.R هي "IPTC" إذا اِستخدم مرجع قياسي. هذا الحقل مقيد بـ 32 حرفًا.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ar: أدخل هنا رقم مرجع الموضوع. يوفر رمزًا رقميًا للإشارة إلى اسم الموضوع بالإضافة إلى اسم الموضوع الاختياري وأسماء تفاصيل الموضوع بلغة الخدمة. مرجع الموضوع هو رقم من النطاق 01000000 إلى 17999999 ويمثل مرجعًا دوليًا مستقلًا عن اللغة للموضوع. يُحدد الموضوع برقم مرجعه والأسماء المقابلة المأخوذة من قوائم قياسية تقدمها IPTC/NAA. إذا اِستخدم رمز مرجعي قياسي، فإن هذه القوائم هي النسخ المرجعية باللغة الإنجليزية. هذا الحقل مقيد برمز مكون من 8 أرقام.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
ar: أدخل هنا اسم الموضوع. تُستخدم اللغة الإنجليزية إذا اخترت رمزًا مرجعيًا قياسيًا لـ IPTC/NAA. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
ar: أدخل هنا اسم الموضوع. تُستخدم اللغة الإنجليزية إذا اخترت رمزًا مرجعيًا قياسيًا لـ IPTC/NAA. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
ar: أدخل هنا اسم تفاصيل الموضوع. تُستخدم اللغة الإنجليزية إذا اخترت رمزًا مرجعيًا قياسيًا لـ IPTC/NAA. هذا الحقل مقيد بـ 64 حرفًا.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
ar: تحرير البيانات الوصفيّة

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
ar: أداة لتعديل بيانات عناصر الميتا

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.<br><br>Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.<br><br>For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتغيير الكثير من بيانات العناصر الوصفية.<br><br>تُدرج معظم علامات Exif و Iptc و Xmp الشائعة المستخدمة في التصوير الفوتوغرافي للتعديل بقيم موحدة.<br><br>بالنسبة لوكالات الصور، يمكن استخدام مواضيع مهيأة مسبقًا لوصف محتويات العناصر بناءً على أكواد مرجع Iptc.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
ar: حرّر البيانات الوصفيّة...

en: Enter here a new supplemental category of content.
ar: أدخل هنا فئة إضافية جديدة للمحتوى.

en: Set here the content synopsis.
ar: اضبط هنا موجز المحتوى.

[ctx: content description]
en: Captions:
ar: الواصفات:

en: Set here the content descriptions.
ar: اضبط هنا أوصاف المحتوى.

en: Default Language Caption Options
ar: خيارات تسمية اللغة المبدئية

en: Set here the name of the caption author.
ar: اضبط هنا اسم مؤلف التسمية.

en: Set here the necessary copyright notice.
ar: اضبط هنا إشعار حقوق النشر الضروري.

en: Sync Exif Copyright
ar: مزامنة حقوق نشر Exif

en: Right Usage Terms:
ar: شروط الاستخدام الصّحيح:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
ar: اضبط هنا التعليمات الخاصة بكيفية استخدام المورد قانونيًا.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
ar: المنشئ:

en: Sync Exif Artist
ar: مزامنة فنان Exif

en: Creator Title:
ar: عنوان المنشئ:

en: Contact
ar: المتراسل

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Set here the contact e-mail.
ar: اضبط هنا بريد المتراسل الإلكترونيّ.

en: URL:
ar: المسار:

en: Set here the contact URL.
ar: اضبط هنا عنوان وبّ المتراسل.

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Set here the contact phone number.
ar: اضبط هنا رقم هاتف جهة الاتصال.

[ctx: Street address]
en: Address:
ar: العنوان:

en: Set here the contact address.
ar: اضبط هنا عنوان المتراسل.

en: Postal code:
ar: الرّمز البريديّ:

en: Set here the contact postal code.
ar: اضبط هنا رمز المتراسل البريديّ.

en: Set here the contact city.
ar: اضبط هنا مدينة المتراسل.

en: Set here the contact state/province.
ar: اضبط هنا ولاية/مقاطعة جهة الاتصال.

en: Set here the contact country.
ar: اضبط هنا دولة المتراسل.

en: Set here the original owner of content.
ar: اضبط هنا المالك الأصليّ للمحتوى.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
ar: المحتوى

[ctx: @item]
en: Origin
ar: الأصل

[ctx: @item]
en: Credits
ar: إشادات

[ctx: @item]
en: Subjects
ar: المواضيع

[ctx: @item]
en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحيّة

[ctx: @item]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: @item]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: @item]
en: Properties
ar: الخصائص

en: Set here a new keyword
ar: اضبط هنا كلمة مفتاحية جديدة

en: Video date
ar: تاريخ الفيديو

en: Set video date to today
ar: اضبط تاريخ الفيديو على اليوم

en: Set here the video date of intellectual content.
ar: اضبط هنا تاريخ فيديو المحتوى الفكري.

en: Set here the content's city of origin.
ar: اضبط هنا مدينة منشأ المحتوى.

en: Set here the content's location within the city.
ar: اضبط هنا موقع المحتوى داخل المدينة.

en: Set here the content's Province or State of origin.
ar: اضبط هنا مقاطعة أو ولاية منشأ المحتوى.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
ar: لقطة الرأس

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
ar: نصف الطول

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
ar: الطول الكامل

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
ar: الملف الشخصي

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
ar: منظر خلفي

[ctx: @item: scene code]
en: Single
ar: مفرد

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
ar: ازدواج

[ctx: @item: scene code]
en: Two
ar: اثنان

[ctx: @item: group of people]
en: Group
ar: مجموعة

[ctx: @item: scene code]
en: General view
ar: منظر عام

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
ar: منظر بانورامي

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
ar: منظر جوي

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
ar: تحت الماء

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
ar: مشهد ليلي

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
ar: القمر

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
ar: منظر خارجي

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
ar: منظر داخلي

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
ar: اللقطة القريبة

[ctx: @item: scene code]
en: Action
ar: الإجراء

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
ar: أداء

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
ar: تظاهر

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
ar: رمزي

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
ar: غريب

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
ar: مشهد فيلم

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
ar: استشاري

[ctx: @item: type code]
en: Alert
ar: الإنذارات

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
ar: دليل

[ctx: @item: type code]
en: Data
ar: بيانات

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
ar: مستند

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
ar: صيانة

[ctx: @item: type code]
en: News
ar: الأخبار

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
ar: وضع إدارة الأخبار

[ctx: @item: type code]
en: Package
ar: الحزمة

[ctx: @item: type code]
en: Schema
ar: مخطط

[ctx: @item: type code]
en: Topic
ar: موضوع

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
ar: مجموعة المواضيع

[ctx: @option]
en: Language:
ar: اللغة:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
ar: حدّد هنا لغة المحتوى.

[ctx: @option]
en: Priority:
ar: الأولويّة:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
ar: 0: بلا

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
ar: 1: عالية

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ar: 5: عاديّة

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ar: 8: منخفضة

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
ar: 9: عرّفه المستخدم

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
ar: @معلومات: اختر هنا الأهمية التحريرية للمحتوى.

[ctx: @option]
en: Scene:
ar: المشهد:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
ar: اختر هنا نوع مشهد المحتوى.

[ctx: @option]
en: Type:
ar: النّوع:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
ar: اختر هنا النوع التحريري للمحتوى.

[ctx: @option]
en: Attribute:
ar: الصّفات:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
ar: اضبط هنا وصف السمة التحريرية

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
ar: اضبط هنا وصف السمة التحريرية للمحتوى.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
ar: اختر هنا السمة التحريرية للمحتوى.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
ar: الحالي

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
ar: تحليل

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
ar: مادة أرشيفية

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
ar: الخلفيّة

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
ar: ميزة

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
ar: تنبّؤ

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
ar: تأريخ

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
ar: نعي

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
ar: رأي

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
ar: استطلاعات وآراء

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
ar: الملف الشخصي

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
ar: قوائم وجداول النتائج

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
ar: معلومات جانبية وداعمة

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
ar: ملخّص

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
ar: نسخة ونسخة حرفية

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
ar: مقابلة

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
ar: من المشهد

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
ar: استرجاعي

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
ar: الإحصائيّات

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
ar: تجميع

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
ar: بيان صحفي

[ctx: @option]
en: Reference:
ar: المرجع:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
ar: اضبط هنا مرجع المحتوى

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
ar: اضبط هنا مرجع إرسال المحتوى الأصلي.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
ar: العنوان:

en: Set here a shorthand reference for the content.
ar: اضبط هنا مرجعًا مختصرًا للمحتوى.

en: Nickname:
ar: الاسم المستعار:

en: Set here a short informal name
ar: اضبط هنا اسمًا قصيرًا غير رسمي

en: A short informal name for the resource.
ar: اسم قصير غير رسمي للمورد.

en: Identifiers:
ar: معرفات:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
ar: اضبط هنا السلاسل التي تعرف المحتوى المتكرر.

en: Set here the editorial usage instructions
ar: اضبط هنا تعليمات الاستخدام التحريري

en: Enter the editorial usage instructions.
ar: أدخل تعليمات الاستخدام التحريري.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
ar: أدخل هنا المرجع الإعلامي للمزود. I.P.R هو اسم مسجل لدى XMP/NAA، يحدد المزود الذي يوفر مؤشرًا للمحتوى. القيمة المبدئية لـ I.P.R هي "XMP" إذا اِستخدم مرجع قياسي.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ar: أدخل هنا رقم مرجع الموضوع. يوفر رمزًا رقميًا للإشارة إلى اسم الموضوع بالإضافة إلى اسم الموضوع الاختياري وأسماء تفاصيل الموضوع بلغة الخدمة. مرجع الموضوع هو رقم من النطاق 01000000 إلى 17999999 ويمثل مرجعًا دوليًا مستقلًا عن اللغة للموضوع. يُحدد الموضوع برقم مرجعه والأسماء المقابلة المأخوذة من قوائم قياسية تقدمها XMP/NAA. إذا اِستخدم رمز مرجعي قياسي، فإن هذه القوائم هي النسخ المرجعية باللغة الإنجليزية. هذا الحقل مقيد برمز مكون من 8 أرقام.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ar: أدخل هنا اسم الموضوع. تُستخدم اللغة الإنجليزية إذا اخترت رمزًا مرجعيًا قياسيًا لـ XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ar: أدخل هنا اسم الموضوع. تُستخدم اللغة الإنجليزية إذا اخترت رمزًا مرجعيًا قياسيًا لـ XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ar: أدخل هنا اسم تفاصيل الموضوع. تُستخدم اللغة الإنجليزية إذا اخترت رمزًا مرجعيًا قياسيًا لـ XMP/NAA.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
ar: اضبط الوقت والتاريخ

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image and close dialog
ar: اكتب التاريخ والوقت الصحيحين لكل صورة وأغلق الحوار

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
ar: اكتب التاريخ والوقت الصحيحين لكل صورة

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
ar: اضبط الوقت والتاريخ

[ctx: @action]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
ar: ألغِ العمليّة الحاليّة

[ctx: @action]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @info]
en: Close window
ar: أغلق النّافذة

en: Timestamp Used
ar: الختم الزمني المستخدم

en: Timestamp Updated
ar: الختم الزمني المحدث

en: Status
ar: الحالة

en: Failed to update metadata timestamp
ar: فشل في تحديث الختم الزمني لبيانات الميتا

en: Failed to update file timestamp
ar: فشل في تحديث الختم الزمني للملف

en: ExifTool reported an error
ar: أبلغ ExifTool عن خطأ

en: Success
ar: اكتمل

en: not valid
ar: غير صالح

en: Please wait ...
ar: فضلًا انتظر...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
ar: أداة لضبط وقت وتاريخ العناصر

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.<br><br>Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.<br><br>Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بضبط الختم الزمني لتاريخ العناصر في دفعة.<br><br>يمكن اختيار العديد من مصادر الختم الزمني الأصلي من العناصر الأصلية، أو من ملف مشترك.<br><br>يمكن ضبط العديد من أختام بيانات الميتا الزمنية أو تركها كما هي. يمكن أن يكون الضبط إزاحة زمنية أو تاريخًا محددًا.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
ar: اضبط الوقت والتاريخ...

en: Create Calendar
ar: أنشئ تقويمًا

en: A tool to create calendar from images
ar: أداة لإنشاء تقويم من الصور

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
ar: <p>تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتركيب العناصر وإنشاء تقويم باستخدام أفضل صورك.</p><p>تتوفر تنسيقات تقويم مختلفة ويمكنك دمج قائمة من التواريخ من تنسيق ICS لإبراز أوقات العطلات.</p><p>أخيرًا، ستقترح الأداة تصدير النتيجة إلى طابعتك أو إلى ملف PDF.</p>

en: Former Author
ar: المطور السابق

en: Developer and Maintainer
ar: المطور ومشرف المشروع

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
ar: أنشئ تقويمًا...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
ar: أحداث التقويم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
ar: اختر (إن أردت) ملفّ تقويم فيه العطل الرّسميّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يمكنك تنزيل تقويم لبلدك من <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> أو مواقع أخرى.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">هذا اختياري بالكامل. ستُطبع جميع الأحداث من هذا التقويم باللون الأحمر.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
ar: اختر (إن أردت) ملفّ تقويم فيه ”العطل العائليّة“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
ar: يمكنك إنشاء مثل هذا التقويم باستخدام برنامج يدعم <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">تنسيق iCalendar</a>.
    هذا اختياري بالكامل. ستُطبع جميع الأحداث من هذا التقويم باللون الأخضر.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
ar: يطبع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
ar: الصّفحة الحاليّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
ar: مجموع الصّفحات

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
ar: إنشاء قالب للتقويم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
ar: المعاينة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
ar: مقاس الورقة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
ar: رسالة أمريكيّة

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ar: عالي

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ar: عالي

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
ar: منخفض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ar: أ&على

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
ar: ي&سار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
ar: ي&مين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
ar: ارسم خطوطًا على التقويم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
ar: نسبة الصورة إلى النص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ar: الخطّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
ar: السّنة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
ar: حدد الصور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
ar: انقر بالزر الأيسر على شهر لتحديد صورة، وانقر بالزر الأيمن لمسح صورة.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
ar: <p><h1><b>أهلًا بك في أداة التقويم</b></h1></p><p>سيرشدك هذا المساعد لإنشاء وطباعة تقويم باستخدام مجموعة مختارة من الصور المأخوذة من مجموعتك.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
ar: <p>تسمح هذه الأداة أيضًا بضبط تواريخ محددة على التقويم الخاص بك باستخدام ملفات أحداث البيانات الخارجية مثل تنسيقات <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a> و <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
ar: أنشئ تقويمًا

en: Welcome to Calendar Tool
ar: أهلًا بك في أداة التقويم

en: Choose events to show on the Calendar
ar: اختر الأحداث التي تريد إظهارها على التقويم

en: Print Calendar
ar: اطبع التقويم

en: Printing in Progress
ar: الطّباعة جارية

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
ar: ملف بيانات التقويم (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
ar: اختر ملف بيانات التقويم

en: No valid images selected for months<br>Click Back to select images
ar: لم تختار أي صور صالحة للأشهر<br>انقر على 'رجوع' لاختيار الصور

en: Please note that you are making a calendar for<br>the current year or a year in the past.
ar: يرجى ملاحظة أنك تنشئ تقويمًا لـ<br>العام الحالي أو لعام مضى.

en: Click Next to start Printing<br><br>Following months will be printed for year %1:<br>
ar: انقر 'التالي' لبدء الطباعة<br><br>ستُطبع الأشهر التالية للعام %1:<br>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
ar: اطبع التقويم

en: Printing Cancelled
ar: أُلغيت الطّباعة

en: Create calendar
ar: ينشئ التّقويم

en: Printing calendar page for %1 of %2
ar: طباعة صفحة التقويم لـ %1 من %2

en: Printing Complete
ar: اكتملت الطّباعة

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
ar: محول DNG

[ctx: @action:button]
en: &Convert
ar: &حوّل

en: The list does not contain any Raw files to process.
ar: القائمة لا تحتوي على أي ملفات Raw لمعالجتها.

en: DNG Converter
ar: محول DNG

en: &Abort
ar: أ&جهض

en: Abort the conversion of Raw files.
ar: أجهض تحويل ملفات الخام.

en: Con&vert
ar: &حوّل

en: Start converting the Raw images using the current settings.
ar: ابدأ بتحويل صور الخام باستخدام الإعدادات الحالية.

en: Failed to save image
ar: فشل حفظ الصّورة

en: Failed to move sidecar
ar: فشل في نقل الملف الجانبي

en: Failed to save image.
ar: فشل حفظ الصّورة.

en: Process failed
ar: فشلت العملية

en: Process Canceled
ar: أُلغيت العملية

en: File not supported
ar: الملف غير مدعوم

en: Internal error
ar: خطأ داخليّ

en: Processing %1
ar: يعالج %1

en: Raw File
ar: ملف خام

en: Target File
ar: ملف الهدف

en: Camera
ar: الكاميرا

[ctx: @title]
en: DNG Converter
ar: محوّل DNG

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
ar: أداة للتحويل الدفعي لصور الكاميرا الخام إلى DNG

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.<br><br>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.<br><br>See details on this wikipedia entry about this format: %1
ar: يمكن لهذه الأداة العامة تحويل بيانات صور RAW إلى صيغة DNG.<br><br>السلبي الرقمي (Digital Negative) هي صيغة صور RAW غير منقوصة ابتكرتها أدوبي.<br><br>انظر التفاصيل في مقالة ويكيبيديا هذه عن هذه الصيغة: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
ar: محوّل DNG...

en: Cannot identify Raw image
ar: لا يمكن التعرّف على صورة الخام

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
ar: أضف لـ Enfuse

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
ar: اسم الملفّ

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
ar: التعريض (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
ar: القناع الصلب: مُفعّل

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
ar: القناع الصلب: مُعطّل

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
ar: CIECAM02: مُفعّل

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
ar: CIECAM02: مُعطّل

[ctx: @info]
en: Levels: auto
ar: المستويات: آلي

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
ar: المستويات: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
ar: التعرض: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
ar: التّشبّع: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
ar: التّباين: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
ar: موازنة آليّة لسمات الصّور المحليّة/العالميّة (المستويات)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
ar: حسّن سمات الصّورة (التباين، التشبع،...) لتكون عالميّة قدر الإمكان.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
ar: اضبط التحديد الآليّ للمستوى (الأقصى) لمزج الهرم، أي حسّن سمات الصّورة (التباين، التشبع،...) لتكون عالميّة قدر الإمكان.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
ar: موازنة سمات الصّورة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
ar: وازن بين السمات المحليّة (عدد قليل) والسمات العالميّة (عدد كبير).

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
ar: اضبط عدد المستويات لمزج الهرم. وازن نحو السمات المحليّة (عدد قليل) أو السمات العالميّة (عدد كبير). بالإضافة إلى ذلك، العدد المنخفض يقايض جودة النتائج بزمن تنفيذ أسرع واستخدام ذاكرة أقل.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
ar: قناع صلب

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
ar: مفيد فقط لتركيز المكدس لتحسين الحدة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
ar: أجبر على وجود أقنعة مزج صلبة دون حساب متوسط على أدق مقياس. هذا مفيد فقط لمكدسات التركيز التي تتميز بسمات رفيعة وعالية التباين. إنه يحسن الحدة على حساب زيادة الضوضاء.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
ar: مساهمة التعريض الجيّد:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
ar: مساهمة البكسلات المعرضة جيدًا في عملية المزج.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
ar: اضبط مساهمة معيار التعريض الجيّد لعملية المزج. القيم الأعلى ستُفضّل البكسلات المعرضة جيّدًا.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
ar: مساهمة التشبع العالي:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
ar: مساهمة البكسلات عالية التشبع في عملية المزج.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
ar: تزيد هذه القيمة مساهمة البكسلات ذات التشبع العالي في الناتج النهائي.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
ar: مساهمة التباين العالي:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
ar: مساهمة البكسلات عالية التباين في عملية المزج.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
ar: اضبط الوزن النسبي للبكسلات عالية التباين. تزيد هذه الزيادة في الوزن من مساهمة البكسلات ذات البكسلات المجاورة المختلفة اللون في الناتج النهائي. مفيد خاصةً لمكدسات التركيز.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
ar: استخدم نموذج مظهر اللون (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
ar: حوّل إلى نموذج مظهر اللون CIECAM02 أثناء عملية المزج بدلًا من RGB.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
ar: استخدم نمذجة مظهر اللون (CIECAM02) لعرض الألوان المفصلة. يجب أن تحتوي ملفات الإدخال على ملفات ICC مدمجة. إذا لم يكن هناك ملف تعريف ICC، فإن مساحة ألوان sRGB ستُفترض. الفرق بين استخدام هذا الخيار وخوارزمية مزج الألوان المبدئية طفيف جدًا، وسيكون أكثر وضوحًا عند الحاجة إلى مزج مناطق من ألوان أولية مختلفة معًا.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
ar: أضف أثناء الحفظ

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
ar: الخرج

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
ar: المدخلات المحددة

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
ar: أزل العنصر

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
ar: امحُ الكلّ

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
ar: مزج التعريض

[ctx: @action:button]
en: &Save
ar: ا&حفظ

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
ar: عالج واحفظ العناصر المحددة.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
ar: &عاين

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
ar: عالج معاينة لمكدس الصور المتقطعة باستخدام الإعدادات الحالية.

[ctx: @action: button]
en: &Default
ar: ال&مبدئي

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
ar: اعكس الإعدادات الحاليّة إلى قيمها المبدئية.

[ctx: @action:button]
en: Details...
ar: تفاصيل...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
ar: إعدادات Enfuse

[ctx: @title]
en: Save Result
ar: احفظ النتيجة

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
ar: قالب اسم الملف:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
ar: رسائل معالجة Enfuse

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
ar: فشل حفظ الصّورة إلى %1.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
ar: معالجة معاينة الصور المتقطعة...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
ar: معالجة ناتج الصور المتقطعة...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
ar: فشل في تحميل الصورة المعالجة.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
ar: فشل في معالجة معاينة الصور المتقطعة.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
ar: فشل في معالجة ناتج الصور المتقطعة.

en: Exposure Blending
ar: مزج التعريض

en: A tool to blend bracketed images
ar: أداة لمزج الصور المتقطعة

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
ar: <p>تسمح هذه الأداة للمستخدمين بمزج الصور المتقطعة معًا لإنشاء صورة HDR زائفة.</p><p>لإنشاء صورة بنطاق عالي التعريف، عليك استخدام صور من نفس الموضوع التقطت باستخدام حامل ثلاثي وعرضت بإعدادات تعريض مختلفة.</p><p>لإنشاء صورة بنتائج أفضل، يمكنك استخدام صور RAW بدلًا من JPEG، حيث عمق الألوان أعلى وهي مناسبة بشكل جيد لدمج البكسلات بكسلًا بكسلًا.</p>

en: Author and Maintainer
ar: المؤلّف والصائن

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
ar: امزج الصور المكدسة...

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
ar: مجهول

en: Cannot run %1:
    
     %2
ar: تعذّر تشغيل %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
ar: مرحباً بك في أداة الصور المكدسة

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
ar: مرحباً بك في أداة الصور المكدسة

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
ar: هذه الأداة تدمج الصور المتقطعة بتعريض مختلف لصنع صورة HDR زائفة

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
ar: يمكن استخدامها أيضًا لدمج مكدس التركيز المتقطع للحصول على صورة واحدة بعمق ميدان متزايد.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
ar: سيساعدك هذا المساعد على اضبط كيفية استيراد الصور قبل دمجها في صورة واحدة.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
ar: يجب التقاط الصور المتقطعة بنفس الكاميرا، وفي نفس الظروف، وإذا أمكن باستخدام حامل ثلاثي.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
ar: لمزيد من المعلومات، يرجى إلقاء نظرة على

[ctx: @info]
en: this page
ar: هذه الصفحة

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
ar: ثنائيات مزج التعريض

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
ar: اضبط الصور المتقطعة

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
ar: اضبط هنا قائمة صورك المتقطعة لدمجها. يرجى اتباع هذه الشروط

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
ar: يجب إضافة صورتين على الأقل من نفس الموضوع إلى المكدس.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
ar: لا تخلط الصور ذات عمق الألوان المختلف.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
ar: يجب أن تكون كل الصور بنفس الأبعاد.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
ar: التعريض (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
ar: المعالجة المسبقة مكتملة

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
ar: اكتملت المعالجة المسبقة للصور المتقطعة

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
ar: تهانينا. صورك جاهزة للدمج.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program will be used.
ar: لأداء هذه العملية، سيُستخدم برنامج Enblend.

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
ar: اضغط على زر «إنهاء» لدمج عناصرك وإنشاء صورة HDR زائفة.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
ar: معالجة مسبقة للصور المتقطعة

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
ar: صف الصور المتقطعة

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
ar: الآن، سنقوم بمعالجة الصور المتقطعة قبل دمجها.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
ar: يجب إجراء المحاذاة إذا لم تستخدم حاملًا ثلاثيًا لالتقاط الصور المتقطعة. قد تستغرق عمليات المحاذاة بعض الوقت.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
ar: عمليات المعالجة المسبقة تشمل إزالة الفسيفساء من الخام. ستُحوَّل صور الخام إلى صور sRGB بـ 16 بت مع غاما آلي.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
ar: اضغط على زر «التالي» لبدء المعالجة المسبقة.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
ar: المعالجة المسبقة قيد التقدم، يرجى الانتظار.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
ar: قد يستغرق هذا بعض الوقت...

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
ar: فشلت المعالجة المسبقة.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
ar: يرجى التحقق من مكدس الصور المتقطعة...

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
ar: انظر رسائل المعالجة أدناه.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
ar: أداة الصور المكدسة

en: Could not copy image to file '%1'
ar: لا يمكن نسخ الصورة إلى الملف «%1»

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
ar: لا يمكن حفظ الصورة المصغرة للصورة «%1» إلى «%2»

en: unavailable
ar: غير متوفّر

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
ar: لا يمكن العثور على السمة في «%1»

[ctx: @info]
en: Create directories
ar: أنشئ المجلدات

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
ar: تعذّر إنشاء المجلد: '%1'

[ctx: @info]
en: Copying theme
ar: نسخ السمة

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
ar: لا يمكن نسخ السمة

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
ar: ولّد الصور وملفات XML

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
ar: لا يمكن إنشاء gallery.xml

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
ar: توليد ملفات «%1»

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
ar: توليد ملفات HTML

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
ar: لا يمكن تحميل ملف XSL «%1»

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
ar: لا يمكن تحميل ملف XML «%1»

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
ar: خطأ في معالجة ملف XML

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
ar: تعذر فتح %1 للكتابة

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
ar: تنزيل الملفات البعيدة لـ «%1»

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
ar: لا يمكن فتح الملف المؤقت

[ctx: @info]
en: Could not download %1
ar: لا يمكن تنزيل %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
ar: التالي

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
ar: قائمة الألبومات

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
ar: الصورة الأصلية

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
ar: اذهب إلى الأعلى

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
ar: الصّانع

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
ar: الطّراز

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
ar: اتجاه الصورة

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
ar: دقة الصورة X

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
ar: دقة الصورة Y

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
ar: وحدة دقة الصورة

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
ar: تاريخ الصورة ووقتها

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
ar: وضع YCBCR

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
ar: زمن التعرض

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
ar: عدد البؤرة

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
ar: تعرض فهرس

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
ar: تقديرات سرعة ISO

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
ar: قيمة سرعة الغالق

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
ar: قيمة قطر الفتحة

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
ar: طول البؤرة

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
ar: ارتفاع GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
ar: خط عرض GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
ar: خط طول GPS

en: Html Gallery
ar: معرض HTML

en: A tool to generate HTML gallery from images
ar: أداة لتوليد معرض HTML من الصور

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
ar: <p>تسمح هذه الأداة للمستخدمين بمعالجة العناصر (مثل تغيير الحجم) قبل إنشاء معرض html متوافق مع W3C.</p><p>يمكن تحديد العناصر المراد معالجتها واحدًا تلو الآخر أو في مجموعة من خلال تحديد الألبومات.</p><p>يمكن استخدام قالب HTML القابل للتخصيص بمخطط مختلف لتجميع الملفات في معرض.</p>

en: Former Author and Maintainer
ar: المؤلف السابق والمصون

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
ar: أنشئ معرض Html...

en: Internal Error
ar: خطأ داخليّ

en: Starting to generate gallery...
ar: بدء توليد المعرض...

en: %1 albums to process:
ar: %1 ألبومات لمعالجتها:

en: %1 items to process
ar: %1 عنصرًا للمعالجة

en: Output directory: %1
ar: مجلّد الإخراج: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
ar: المعرض مكتمل، لكن حدثت بعض التحذيرات.

en: Gallery completed.
ar: اكتمل المعرض.

en: Opening gallery with default desktop browser...
ar: فتح المعرض باستخدام متصفح سطح المكتب المبدئي...

en: Opening gallery with internal browser...
ar: فتح المعرض باستخدام المتصفح الداخلي...

en: Full Image Properties:
ar: خصائص الصورة الكاملة:

en: Save image
ar: احفظ الصّورة

en: Quality:
ar: الجودة:

en: Max size:
ar: الحجم الأقصى:

en: Include full-size original images for download
ar: أضف الصور الأصلية بالحجم الكامل للتنزيل

en: Use original image
ar: استخدم الصورة الأصلية

en: Thumbnail Properties:
ar: خصائص الصورة المصغرة:

en: Square thumbnails
ar: صور مصغرة مربعة

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>مرحباً بك في أداة معرض HTML</b></h1></p><p>سيُرشدك هذا المساعد لتصدير صورك بسرعة</p><p></p><p>بشكل معرض صور HTML ثابت صغير.</p><p>هذه الأداة متوافقة تمامًا مع <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>معايير HTML وCSS</a></p><p>ويمكن تخصيص الناتج بسمة جميلة.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
ar: اختر طريقة تحديد الصورة:

en: Images
ar: الصّور

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
ar: عنوان المعرض:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
ar: المجلّد المقصد:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
ar: المجلّد المقصد

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
ar: افتح في متصفّح:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
ar: بلا

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
ar: الدّاخليّ

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
ar: مبدئي من سطح المكتب

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
ar: في هذه الصفحة، يمكنك تغيير بعض معلمات السمة. حسب السمة، تتوفر معلمات مختلفة.

en: can be customized
ar: يمكن تخصيصها

en: no customization available
ar: لا يوجد تخصيص متاح

en: Author: %1<br><br>
ar: المؤلف: %1<br><br>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
ar: أنشئ معرض HTML

en: Welcome to HTML Gallery Tool
ar: مرحباً بك في أداة معرض HTML

en: Items Selection
ar: تحديد العناصر

en: Theme Selection
ar: اختيار السمات

en: Theme Parameters
ar: معلمات السمة

en: Output Settings
ar: إعدادات المخرجات

en: Generating Gallery
ar: توليد المعرض

en: Create directories
ar: أنشئ المجلدات

en: Could not create folder '%1'
ar: تعذّر إنشاء المجلد: '%1'

en: Create jAlbum project files
ar: أنشئ ملفات مشروع jAlbum

en: Failed to create project files
ar: فشل في إنشاء ملفات المشروع

en: Failed to create settings file
ar: فشل في إنشاء ملف الإعدادات

en: Launch jAlbum with new project files
ar: شغّل jAlbum بملفات المشروع الجديدة

en: jAlbum Export
ar: تصدير jAlbum

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
ar: أداة لتصدير الصور إلى مولد معرض jAlbum

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
ar: <p>تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى مولد معرض html الخاص بـ jAlbum.</p><p>يمكن تحديد العناصر المراد معالجتها واحدًا تلو الآخر أو في مجموعة من خلال تحديد الألبومات.</p><p>يمكن تخصيص jAlbum بقوالب وتخطيطات مختلفة. انظر موقع jAlbum على الويب للحصول على التفاصيل: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
ar: أنشئ معرض jAlbum...

en: jAlbum Gallery Generator.
ar: مولد معرض jAlbum.

en: Starting to generate jAlbum...
ar: بدء توليد jAlbum...

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
ar: اكتمل Jalbum، لكن حدثت بعض التحذيرات.

en: Jalbum completed.
ar: اكتمل Jalbum.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>مرحباً بك في أداة تصدير jAlbum</b></h1></p><p>سيُرشدك هذا المساعد لتصدير صورك بسرعة</p><p></p><p>كمشروع jAlbum.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
ar: ثنائيات jAlbum

en: Project Title:
ar: عنوان المشروع:

en: Set here the project title
ar: اضبط هنا عنوان المشروع

en: Projects folder:
ar: مجلد المشاريع:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
ar: مجلد المشاريع

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
ar: أنشئ ألبوم jAlbum

en: Welcome to jAlbum Export Tool
ar: مرحباً بك في أداة تصدير jAlbum

en: Paths Selection
ar: تحديد المسارات

en: Generating jAlbum
ar: توليد jAlbum

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
ar: شارك الملفات مع خادم وسائط DLNA

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
ar: شغّل الخادم عند بدء التشغيل

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
ar: اضبط هذا الخيار لتشغيل خادم DLNA آليًا عند بدء تشغيل التطبيق

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.<br><br>Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
ar: يسمح خادم الوسائط بمشاركة العناصر عبر الشبكة المحلية باستخدام معيار %1 وبروتوكول %2. العديد من الأجهزة الإلكترونية يمكنها دعم DLNA، مثل الأجهزة اللوحية، الهواتف الخلوية، التلفزيونات، إلخ.<br><br>ملاحظة: حسب ميزات الشبكة والإعدادات، قد يستغرق تأخير اكتشاف الخادم على أجهزة العميل بعض الوقت.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
ar: محتويات خادم الوسائط

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
ar: تغيرت قائمة العناصر للمشاركة. هل تريد بدء خادم الوسائط الآن بهذه المحتويات؟

[ctx: @label]
en: Server is running
ar: الخادم قيد التشغيل

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
ar[0]: ألبوم واحد مُشارَك
ar[1]: ألبومان مُشارَكان
ar[2]: %1 ألبومات مُشارَكة
ar[3]: %1 ألبومات مُشارَكة
ar[4]: %1 ألبوماً مُشارَكًا
ar[5]: %1 ألبوم مُشارَك

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
ar[0]: عنصر واحد مُشارَك
ar[1]: عنصران مُشارَكان
ar[2]: %1 عناصر مُشارَكة
ar[3]: %1 عناصر مُشارَكة
ar[4]: %1 عنصراً مُشارَكًا
ar[5]: %1 عنصر مُشارَك

[ctx: @action: button]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @label]
en: Server is not running
ar: الخادم لا يعمل

[ctx: @action: button]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
ar: لا توجد مجموعة لمشاركتها مع التحديد الحالي...

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
ar: لا يوجد عنصر لمشاركته مع التحديد الحالي...

[ctx: @info]
en: Shared Items
ar: العناصر المشاركة

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
ar: بدء خادم الوسائط

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تشغيل خادم الوسائط...

en: DLNA Export
ar: تصدير DLNA

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
ar: أداة لتصدير العناصر إلى جهاز متوافق مع DLNA

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
ar: <p>تسمح هذه الأداة للمستخدمين بمشاركة العناصر على الشبكة المحلية من خلال خادم DLNA.</p><p>يمكن تحديد العناصر للمشاركة واحدة تلو الأخرى أو في مجموعة من خلال تحديد الألبومات.</p><p>العديد من أنواع الأجهزة الإلكترونية يمكنها دعم DLNA، مثل الأجهزة اللوحية، الهواتف الخلوية، التلفزيونات، إلخ.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
ar: شارك باستخدام DLNA...

en: %1 Media Server
ar: %1 خادم وسائط

en: Media Server have been started
ar: خادم الوسائط قيد التشغيل

en: Media Server cannot be started!
ar: لا يمكن تشغيل خادم الوسائط!

en: MJPEG Server have been started
ar: خادم MJPEG قيد التشغيل

en: MJPEG Server cannot be started!
ar: لا يمكن تشغيل خادم MJPEG!

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
ar: شارك الملفات مع خادم بث MJPEG

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
ar: محتويات خادم MJPEG

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
ar: تغيرت قائمة العناصر للمشاركة. هل تريد بدء خادم MJPEG الآن بهذه المحتويات؟

[ctx: @label]
en: Server Port:
ar: منفذ الخادم:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
ar: منفذ IP لخادم MJPEG.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
ar: اضبط هذا الخيار لتشغيل خادم MJPEG آليًا عند بدء تشغيل التطبيق

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG stream is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access the stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
ar: يسمح خادم %1 بمشاركة العناصر عبر الشبكة المحلية باستخدام متصفح ويب. الحركة JPEG هي صيغة ضغط فيديو حيث يضغط كل إطار فيديو بشكل منفصل كصورة JPEG. بث MJPEG هو معيار يسمح لعملاء الشبكة بالاتصال دون وحدة إضافية. معظم متصفحات الويب والمشغلات الرئيسية تدعم بث MJPEG. للوصول إلى البث من متصفحك، استخدم فقط http://address:port كعنوان url، مع العنوان كـ IP لخادم MJPEG، والمنفذ كمنفذ الخادم المحدد في حوار الاعداد هذا.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
ar: عاين...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
ar: اضغط على هذا الزر لمعاينة البث على حاسوبك بمتصفحك.

[ctx: @title]
en: Server
ar: الخادم

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
ar: جودة JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality requires more network bandwidth
ar: جودة JPEG [50: أقل - 100: أعلى]. تحذير: الجودة الأفضل تتطلب المزيد من عرض نطاق الشبكة

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
ar: حجم JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size requires more network bandwidth
ar: حجم صورة JPEG بالبكسلات، باستخدام دقات الشاشة القياسية. تحذير: الحجم الأكبر يتطلب المزيد من عرض نطاق الشبكة

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
ar: تأخير بالثواني:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
ar: التأخير بالثواني بين الصور.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
ar: الإطارات في الثانية:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate requires more network bandwidth
ar: عدد الإطارات في الثانية لعرض الدفق. تحذير: معدل أكبر يتطلب نطاق تردد شبكة أكبر

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
ar: دفق في حلقة

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead of playing once.
ar: دفق MJPEG سيعمل في حلقة بدلاً من مرة واحدة.

[ctx: @title]
en: Stream
ar: الدفق

[ctx: @label]
en: Type:
ar: النوع:

[ctx: @label]
en: A transition is a visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend on random values and can change while the stream is playing.
ar: الانتقال هو تأثير مرئي يطبق بين صورتين. لبعض التأثيرات، المدة يمكن أن تعتمد على قيم عشوائية ويمكن أن تتغير أثناء عمل الدفق.

[ctx: @title]
en: Transition
ar: الانتقال

[ctx: @label]
en: An effect is a visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
ar: التأثير هو تحريك أو تكبير مرئي يطبق أثناء عرض صورة في دفق MJPEG.

[ctx: @title]
en: Effect
ar: التّأثير

[ctx: @title: On Screen Display]
en: OSD
ar: عرض على الشاشة

en: MJPEG Stream Server
ar: خادم دفق MJPEG

en: A tool to export items as MJPEG Stream
ar: أداة لتصدير العناصر كدفق MJPEG

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG stream is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access the stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بمشاركة العناصر على الشبكة المحلية من خلال خادم دفق MJPEG.</p><p>العناصر التي تريد مشاركتها يمكن اختيارها واحدة تلو الأخرى أو كمجموعة من خلال تحديد ألبومات.</p><p>Motion JPEG هو تنسيق ضغط فيديو حيث يضغط كل إطار فيديو أو حقل متداخل من تسلسل فيديو رقمي بشكل منفصل كصورة JPEG. دفق MJPEG هو معيار يسمح لعملاء الشبكة بالاتصال دون وحدة إضافية. معظم متصفحات الويب والمشغلات الرئيسية تدعم دفق MJPEG.</p><p>للوصول إلى الدفق من متصفحك، استخدم http://address:port كعنوان URL، مع العنوان هو عنوان MJPEG، والمنفذ هو منفذ MJPEG المحدد في مربع حوار التكوين. يمكن توصيل أكثر من حاسوب بخادم MJPEG في نفس الوقت.</p>

en: Developer
ar: تطوير

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
ar: شارك كدفق MJPEG...

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
ar: اكتشاف الاتجاه والنص (OSD) فقط.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
ar: تقسيم آلي للصفحة مع OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
ar: تقسيم آلي للصفحة، ولكن بدون OSD، أو OCR. (لم يطبق)

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
ar: تقسيم آلي بالكامل للصفحة، ولكن بدون OSD. (مبدئي).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
ar: افترض عمود نص واحد بأحجام متغيرة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
ar: افترض كتلة نصية موحدة واحدة مصطفة عمودياً.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
ar: افترض كتلة نصية موحدة واحدة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
ar: تعامل مع الصورة كسطر نص واحد.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
ar: تعامل مع الصورة ككلمة واحدة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
ar: تعامل مع الصورة ككلمة واحدة في دائرة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
ar: تعامل مع الصورة كحرف واحد.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
ar: نص متناثر. ابحث عن أكبر قدر ممكن من النص دون ترتيب معين.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
ar: نص متناثر مع OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
ar: سطر خام. تعامل مع الصورة كسطر نص واحد، متجاوزاً الحيل الخاصة بـ Tesseract.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
ar: محرك قديم فقط.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
ar: محرك شبكات عصبية LSTM فقط.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
ar: محركات قديمة + LSTM.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
ar: مبدئي، بناءً على ما هو متاح.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
ar: Tesseract هو محرك للتعرف البصري على الحروف لمختلف أنظمة التشغيل.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
ar: محول نص OCR

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
ar: ابدأ التعرف على ال&محارف ضوئياً

[ctx: @label]
en: This tool uses the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
ar: هذه الأداة تستخدم محرك %1 مفتوح المصدر لإجراء التعرف البصري على الحروف. يجب تثبيت برنامج Tesseract ووحدات اللغة المطلوبة على نظامك.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
ar: التعرف على النص

[ctx: @info]
en: After processing recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
ar: بعد معالجة التعرف، انقر نقراً مزدوجاً على عنصر واحد لعرض النص المعرف هنا. يمكنك مراجعة الكلمات وإصلاحها إذا لزم الأمر. اضغط على زر حفظ لتسجيل التغييرات.

[ctx: @action: button]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: @title]
en: Text Review
ar: مراجعة النص

[ctx: @info]
en: Processing %1
ar: يعالج %1

[ctx: @info]
en: Process failed
ar: العملية فشلت

[ctx: @info]
en: Process canceled
ar: العملية ألغيت

[ctx: @info]
en: Internal error
ar: خطأ داخليّ

[ctx: @info]
en: Success
ar: اكتمل

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
ar: محول النص

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
ar: القائمة لا تحتوي على أي ملفات رقمية لمعالجتها. تحتاج إلى تحديدها.

[ctx: @title]
en: Text Converter
ar: محول النص

[ctx: @action]
en: &Abort
ar: أ&جهض

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
ar: إجهاض معالجة OCR للملفات الخام.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
ar: ابدأ التعرف على ال&محارف ضوئياً

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
ar: ابدأ OCR باستخدام الإعدادات الحالية.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
ar: برنامج Tesseract أو وحدات اللغة
    لم تثبت على نظامك.

[ctx: @action]
en: Process All Items
ar: معالجة جميع العناصر

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
ar: معالجة العناصر المحددة

en: Words
ar: كلمات

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
ar: محول نص OCR

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
ar: أداة لتحويل الصور الموثقة إلى نص باستخدام OCR

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.<br><br>It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.<br><br>See details on %1 for more information on Tesseract
ar: هذه الأداة يمكنها تحويل بيانات الصور الموثقة إلى تنسيق نص باستخدام Tesseract، وهو محرك التعرف البصري على الحروف مفتوح المصدر، الذي طور في الأصل في مختبرات HP ويجري الآن برعاية Google.<br><br>هو يدعم لغات ونصوص متعددة (بما في ذلك النص من اليمين إلى اليسار) وتحليل تخطيط الصفحة.<br><br>انظر التفاصيل على %1 لمزيد من المعلومات عن Tesseract

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
ar: محول نص OCR...

[ctx: @label]
en: Languages:
ar: اللغات:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific language module if available.
ar: حدد اللغة المستخدمة لـ OCR. في الوضع المبدئي لإعدادات اللغة للنص الرقمي مع لغات متعددة،
    Tesseract يمكنه التعرف آلياً على اللغات التي تستخدم الحروف اللاتينية مثل الإنجليزية أو الفرنسية،
    ولكنه لا يتوافق مع اللغات التي تستخدم الهيروغليفية مثل الصينية واليابانية.
    يمكنك استخدام وضع اكتشاف الاتجاه والنص بدلاً من ذلك أو وحدة لغة معينة إذا كانت متاحة.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
ar: وضع التقسيم:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
ar: حدد وضع تقسيم الصفحة.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
ar: وضع المحرك:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
ar: حدد وضع محرك OCR.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
ar: الدقة نقطة في البوصة:

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
ar: حدد DPI لصورة الإدخال.

[ctx: @label]
en: Store result in :
ar: اخزن النتيجة في:

[ctx: @option:check]
en: Text file
ar: ملف نصي

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
ar: اخزن نتيجة OCR في ملف نص منفصل

[ctx: @option:check]
en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
ar: اخزن نتيجة OCR في بيانات XMP الوصفية

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
ar: استخدم أنوية متعددة

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
ar: إذا فعل هذا الخيار، ستعالج الملفات بالتوازي

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
ar: اكتشاف الاتجاه والنص

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
ar: ترجم بـ %1:

en: Create Panorama
ar: أنشئ صورة بانوراميّة

en: A tool to create panorama
ar: أداة لإنشاء بانوراما

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shots taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take care that target image will become huge and require a lot of memory to be processed.</p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتجميع الصور معًا لإنشاء بانوراما كبيرة.</p><p>لإنشاء صورة بانورامية، تحتاج إلى استخدام صور أخذت من نفس النقطة باستخدام حامل ثلاثي وعرضت بنفس الإعدادات.</p><p>الأداة قادرة على تجميع اللقطات الأفقية، الرأسية، أو كمصفوفة. انتبه أن الصورة المستهدفة ستصبح ضخمة وتتطلب الكثير من الذاكرة للمعالجة.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
ar: أنشئ صورة بانوراميّة...

en: <b>Canceled</b>
ar: <b>أُلغي</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
ar: <b>لا يمكن تشغيل <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exist.
ar: ملفّ الصّورة البانوراميّة المؤقّت غير موجود.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
ar: هناك ملفّ صورة بانورميّة له الاسم <filename>%1</filename> فعلًا.

en: Temporary project file does not exist.
ar: ملف المشروع المؤقت غير موجود.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exist.
ar: هناك ملفّ مشروع له الاسم <filename>%1</filename> فعلًا.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ar: تعذّر نقل الصّورة البانوراميّة من <filename>%1</filename> إلى <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ar: لا يمكن نقل ملف المشروع من <filename>%1</filename> إلى <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ar: لا يمكن نسخ ملف الصورة المحولة من <filename>%1</filename> إلى <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
ar: ملف PTO قد أُنشئ بالفعل في الدليل المؤقت.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
ar: لا يمكن إنشاء ملف PTO في الدليل المؤقت.

en: Project file parsing failed.
ar: فشل تحليل ملفّ المشروع.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
ar: ملف إدخال غير معروف في ملف المشروع: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
ar: لا يمكن تحميل صورة الإدخال لتوليد المعاينة.

en: Tiff image creation failed.
ar: فشل إنشاء صورة TIFF.

en: Raw file conversion failed.
ar: تحويل الملف الخام فشل.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
ar: أهلاً بك في أداة بانوراما

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
ar: أهلاً بك في أداة بانوراما

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
ar: هذه الأداة تخيط صورًا عدة معًا لإنشاء بانوراما، مما يجعل الدرزات بين الصور غير مرئية.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
ar: هذا المساعد سيدلك على كيفية استيراد الصور قبل خياطتها في بانوراما.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
ar: يجب أن تؤخذ الصور من نفس نقطة المشاهدة.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
ar: لمزيد من المعلومات، انظر

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
ar: ثنائيات بانوراما

[ctx: @title: group]
en: File Format
ar: نسق الملفّ

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
ar: خرج JPEG

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
ar: تحدد خرج JPEG بمعدل ضغط 90% (ضغط مع فقدان، حجم أصغر).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
ar: "خرج JPEG": باستخدام خرج JPEG، ملف البانوراما سيكون أصغر بتكلفة فقدان المعلومات أثناء الضغط. هذه هي أسهل طريقة لمشاركة النتيجة، أو طباعتها على الإنترنت أو في متجر.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
ar: خرج TIFF

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
ar: تحدد خرج TIFF مضغوطًا باستخدام خوارزمية LZW (ضغط بدون فقدان، حجم أكبر).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth as your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
ar: "خرج TIFF": باستخدام خرج TIFF، تحصل على نفس عمق الألوان كصورك الأصلية باستخدام صور RAW بتكلفة ملف بانوراما أكبر.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
ar: اضبط صور بانوراما

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
ar: اضبط هنا قائمة صورك لمزجها في بانوراما. يرجى اتباع هذه الشروط:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
ar: أخذت الصور من نفس نقطة المشاهدة.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
ar: أخذت الصور بنفس الكاميرا (والعدسة).

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
ar: لاحظ أنه، في حالة بانوراما 360°، الصورة الأولى في القائمة ستكون الصورة التي ستكون في مركز البانوراما.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
ar: بانوراما مخيطة

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
ar: إعدادات الحفظ

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
ar: قالب اسم الملف:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
ar: اسم ملفّ الصّورة البانوراميّة (دون امتداده).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
ar: "قالب اسم الملف": اضبط هنا الاسم الأساسي للملفات التي ستحفظ. على سبيل المثال، إذا كان قالبك "panorama" واخترت خرج JPEG، فسوف تحفظ البانوراما الخاصة بك بالاسم "panorama.jpg". إذا اخترت حفظ ملف المشروع أيضًا، فسيكون له الاسم "panorama.pto".

[ctx: @option:check]
en: Save project file
ar: احفظ ملف المشروع

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
ar: احفظ ملف المشروع لمزيد من المعالجة داخل واجهة المستخدم الرسومية لـ Hugin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
ar: "احفظ ملف المشروع": يمكنك الاحتفاظ بملف المشروع الذي ولد لخياطة بانوراماك لمزيد من التعديلات داخل %1 عن طريق تحديد هذا. هذا مفيد إذا أردت إسقاطًا مختلفًا، أو تعديل الأفق أو مركز البانوراما، أو تعديل نقاط التحكم للحصول على نتائج أفضل.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @label]
en: This file already exists
ar: هذا الملف موجود بالفعل

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
ar: واحد أو أكثر من الملفات الخام المحولة موجودة بالفعل (ستتجاوز أثناء عملية النسخ)

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
ar: خياطة بانوراما جاهزة

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
ar: تهانينا. صورك خيطت في بانوراما.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
ar: بانوراماك ستنشأ في الدليل:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
ar: بعد أن تضغط على زر "إنهاء"، بالاسم المحدد أدناه.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
ar: إذا اخترت حفظ ملف المشروع، وإذا كانت صورك صوراً خام، فإن الصور المحولة المستخدمة أثناء عملية الخياطة ستنسخ في نفس الوقت (تلك هي ملفات TIFF يمكن أن تكون كبيرة).

[ctx: @label]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @title: window]
en: Optimization
ar: تحسين

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
ar: تسوِية الأفق

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
ar: اكتشف الأفق واضبط المشروع لجعله أفقياً.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
ar: "تسوِية الأفق": اكتشف الأفق واضبط الإسقاط بحيث يكون الأفق المكتشف خطًا أفقيًا في البانوراما النهائية

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
ar: التحسين قيد التنفيذ، يرجى الانتظار.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
ar: خطوة التحسين وفقاً لإعداداتك جاهزة للتنفيذ.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
ar: هذه الخطوة يمكن أن تتضمن تسوِية آليّة للأفق، وأيضًا تحديدًا آليًا للإسقاط والحجم.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
ar: لأداء هذه العملية، سيستخدم برنامج "%1".

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
ar: اضغط على زر "التالي" لتشغيل التحسين.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
ar: التحسين فشل.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
ar: معالجة مسبقة للصور

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
ar: اكتشف السماوات المتحركة

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
ar: اكتشاف آلي للغيوم لمنع تطابق النقاط الرئيسية الخاطئة بين الصور بسبب الغيوم المتحركة.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
ar: "اكتشف السماوات المتحركة": أثناء تحديد ومطابقة نقاط التحكم، هذا الخيار يتجاهل أي نقاط ترتبط بسحابة محتملة. هذا مفيد لمنع الغيوم المتحركة من تغيير عملية مطابقة نقاط التحكم.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
ar: الآن، سنعالج الصور مسبقًا قبل خياطتها.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also includes a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
ar: المعالجة المسبقة تتضمن أيضًا حساب بعض نقاط التحكم لمطابقة التداخلات بين الصور. لهذا الغرض، سيستخدم برنامج "%1".

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
ar: <b>معاينة ومعالجة لاحقة</b>

en: Processing Panorama Preview...
ar: يعالج معاينة الصّورة البانوراميّة...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
ar: <qt><p><h1>معالجة لاحقة للبانوراما</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
ar: معالجة لاحقة للبانوراما

en: Preview Processing Cancelled.
ar: معالجة المعاينة ألغيت.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
ar: <h1><b>خطأ</b></h1><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
ar: <p><b>تعذّر إنشاء ملفّ المشروع </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
ar: <p><b>تجميع البانوراما: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
ar: <qt><h1>معاينة بانوراما</h1><p>ارسم مستطيلًا إذا أردت قص الصورة.</p><p>الضغط على زر <i>التالي</i> سيشغل عملية الخياطة النهائية.</p></qt>

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
ar: تجميع بانوراما

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
ar: بدأ تجميع البانوراما

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
ar: مرشد إنشاء الصّور البانوراميّة

en: Unsupported Paper Size
ar: حجم ورق غير مدعوم

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
ar: اطبع إلى ملف صورة

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
ar: اطبع إلى PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
ar: اطبع بـ Gimp

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
ar: لا يوجد تعليق

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
ar: أسماء ملفات الصور

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
ar: تاريخ-وقت Exif

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
ar: تعليقات العنصر

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
ar: نسق مخصّص

en: Printing canceled
ar: الطباعة ألغيت

en: Processing page %1
ar: يعالج صفحة %1

en: Could not save file %1
ar: لم يمكن حفظ الملف %1

en: Page %1 saved as %2
ar: الصفحة %1 حفظت كـ %2

en: Print Creator
ar: منشئ الطباعة

en: A tool to create print composition from images
ar: أداة لإنشاء تركيبة طباعة من الصور

en: <p>This tool allows users to back-process items (e.g., assemble them) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بمعالجة العناصر (مثل تجميعها) قبل الطباعة.</p><p>العناصر التي تريد معالجتها يمكن اختيارها واحدة تلو الأخرى أو كمجموعة من خلال تحديد ألبومات.</p><p>يمكن استخدام أحجام وتخطيطات ورق مختلفة محددة مسبقًا لمعالجة الملفات.</p>

en: Author
ar: المؤلف

en: Contributor
ar: المساهم

[ctx: @action]
en: Print Creator...
ar: منشئ الطباعة...

en: The GNU Image Manipulation Program.
ar: برنامج غنو لمعالجة الصور.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
ar: نوع التعليق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensitivity from camera
    print date and time from camera
ar: اطبع اسم الملف
    اطبع وقت تعرض الكاميرا
    اطبع تعليق العنصر
    اطبع حساسية ISO من الكاميرا
    اطبع التاريخ والوقت من الكاميرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
ar: اطبع دقة حساس الكاميرا
    اطبع فتحة عدسة الكاميرا
    اطبع البعد البؤري من الكاميرا
    أضف سطرًا جديدًا

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
ar: أدخل هنا سلسلة التعليق المخصصة...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
ar: الحقول المدرجة أدناه يمكن استخدامها مع التخصيص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
ar: لون النص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
ar: حجم النص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
ar: عائلة الخطّ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
ar: حرك المربع لقص الصور بحيث تتناسب مع أحجام الصور التي حددتها. 
    يمكنك قص كل صورة بشكل مختلف، أو فقط انقر على زر "التالي" لاستخدام إعداد القص المبدئي لكل صورة.
    فعّل "لا تقص" لتجنب قص كل الصور.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
ar: لا تقص الصور، فقط غير حجمها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
ar: لا تقص

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
ar: أدر الصورة إلى اليسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
ar: دوّر للي&سار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
ar: أدر الصورة إلى اليمين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
ar: دوّر للي&مين

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
ar: الصورة السابقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
ar: <<ال&سابق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
ar: الصورة التالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
ar: ال&تالي>>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
ar: صورة 0 من 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
ar: تخطيط مخصص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
ar: احتواء أكبر عدد ممكن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
ar: صفوف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
ar: حجم الصورة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: cm
ar: سم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: mm
ar: مم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
ar: بوصة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
ar: الأعمدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
ar: شبكة صور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
ar: تخطيط آليّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
ar: صور في كل صفحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
ar: الصور الفوتوغرافية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
ar: أوراق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
ar: فتحات فارغة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
ar: معاينة الصفحات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
ar: للصفحة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
ar: الصفحة التالية

[ctx: @title: column]
en: Caption
ar: الوصف

en: Choose your grid size
ar: اختر حجم شبكتك

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: Insert number of rows
ar: أدخل عدد الصفوف

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Insert number of columns
ar: أدخل عدد الأعمدة

en: Choose to have a custom photo size album
ar: اختر الحصول على ألبوم بحجم صورة مخصص

en: Photo height
ar: ارتفاع الصورة

en: Insert photo height
ar: أدخل ارتفاع الصورة

en: Photo width
ar: عرض الصورة

en: Insert photo width
ar: أدخل عرض الصورة

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
ar: أدر الصورة آليًا على التخطيط وفقًا لمعلومات اتجاه الكاميرا

en: No page to print...
ar: لا توجد صفحة للطباعة...

en: Starting to pre-process files...
ar: بدء المعالجة المسبقة للملفات...

en: Printing process aborted...
ar: عملية الطباعة أجهضت...

en: Printing process is not completed
ar: عملية الطباعة لم تكتمل

en: Printing process completed.
ar: عملية الطباعة اكتملت.

en: Open destination directory in file-browser.
ar: افتح دليل الوجهة في متصفح الملفات.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
ar: حدث خطأ في تشغيل برنامج Gimp الخارجي. يرجى التأكد من أنه مثبت بشكل صحيح.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
ar: لا يمكن حذف ملفات GIMP المؤقتة.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
ar: لا يمكن إنشاء مجلد مؤقت. يرجى التأكد من أن لديك الصلاحيات المناسبة لهذا المجلد وحاول مرة أخرى.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
ar: منشئ الطباعة

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>أهلاً بك في منشئ الطباعة</b></h1></p><p>هذا المساعد سيدلك على كيفية تجميع الصور لطباعتها باتباع قوالب محددة مثل ألبوم الصور، ملصق الصور، أو صورة مؤطرة.</p><p>يمكن استخدام تخطيط صفحة مجموعة صور تكيفي أيضًا، استنادًا إلى خوارزمية أتكينز.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
ar: ثنائيات Gimp اختيارية

en: Image Format:
ar: نسق الصورة:

en: Select your preferred format to export printing as image.
ar: اختر التنسيق المفضل لديك لتصدير الطباعة كصورة.

en: Destination folder:
ar: المجلّد المقصد:

en: Output Destination Path
ar: مسار وجهة الخرج

en: The image output file name will be generated automatically.
ar: اسم ملف الصورة الخارج سينشأ آلياً.

en: Open in File Browser
ar: افتح في متصفح الملفات

[ctx: @info layout page]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
ar: اختر خرج الطباعة المفضل لديك.

en: Add again
ar: أضف مرة أخرى

en: Remove
ar: أزل

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
ar: تخطيط مخصص

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
ar: حجم الصورة المخصص المختار لا يمكن تطبيقه على حجم الورق.

en: Custom
    layout
ar: تخطيط
    مخصص

en: Welcome to Print Creator
ar: أهلاً بك في منشئ الطباعة

en: Albums Selection
ar: اختيار الألبومات

en: Select Page Layout
ar: اختر تخطيط الصفحة

en: Caption Settings
ar: إعدادات التعليق

en: Crop and Rotate Photos
ar: اقتصاص الصور وتدويرها

en: Images Output Settings
ar: إعدادات إخراج الصور

en: Render Printing
ar: تقديم الطباعة

en: Photo %1 of %2
ar: الصورة %1 من %2

en: Page %1 of %2
ar: الصفحة %1 من %2

en: Error opening input file
ar: خطأ عند فتح ملف الإدخال

en: Error opening temporary folder
ar: خطأ عند فتح المجلد المؤقت

en: Cannot resize image. Aborting.
ar: لا أستطيع تغيير حجم الصورة. إلغاء.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
ar: لا أستطيع حفظ الصورة المغيرة حجمها (JPEG). إلغاء.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
ar: لا أستطيع حفظ الصورة المغيرة حجمها (PNG). إلغاء.

en: Cannot create a temporary directory
ar: لا يمكن إنشاء دليل مؤقت

en: Resizing %1
ar: تغيير حجم %1

en: %1 resized successfully
ar: غيّرتُ حجم %1 بنجاح

en: Failed to resize %1: %2
ar: فشلتُ في تغيير حجم %1: %2

en: There are no files to send
ar: لا ملفات لإرسالها

en: Build images properties file
ar: بناء ملف خصائص الصور

en: no caption
ar: لا تعليق

en: no keywords
ar: لا كلمات مفتاحية

en: file "%1":
    Original images: %2
ar: ملف "%1":
    الصور الأصلية: %2

en: Comments: %1
ar: التعليقات: %1

en: Tags: %1
ar: الوسوم: %1

en: Rating: %1
ar: التقييم: %1

en: Image properties file cannot be opened
ar: لا أستطيع فتح ملف خصائص الصورة

en: Image properties file done
ar: انتهاء ملف خصائص الصورة

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
ar: فشلت المعالجة

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
ar: لا أستطيع تغيير حجم بعض الصور.
    هل تريد إضافتها كمرفقات دون تغيير حجمها؟

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
ar: الملف "%1" كبير جداً للإرسال، الرجاء تقليل حجمه أو تغيير إعداداتك

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
ar: فشلتُ في بدء البرنامج "%1". تحقق من نظامك.

en: Starting "%1" program...
ar: بدء تشغيل البرنامج "%1"...

en: After having sent your images by email...
ar: بعد إرسال صورك عبر البريد الإلكتروني...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
ar: اضغط على زر 'إنهاء' لتنظيف الملفات المؤقتة

[ctx: Mail client: BALSA]
en: Balsa
ar: بلسا

[ctx: Mail client: CLAWSMAIL]
en: Clawsmail
ar: بريد كلاوس

[ctx: Mail client: EVOLUTION]
en: Evolution
ar: ايفلوشن

[ctx: Mail client: KMAIL]
en: Kmail
ar: بريدك

[ctx: Mail client: NETSCAPE]
en: Netscape Messenger
ar: مراسل نتسكيب

[ctx: Mail client: OUTLOOK]
en: Outlook
ar: أوتلوك

[ctx: Mail client: THUNDERBIRD]
en: Thunderbird
ar: طائر الرعد

[ctx: Image format: JPEG]
en: Jpeg
ar: JPEG

[ctx: Image format: PNG]
en: Png
ar: PNG

en: Send by Email
ar: إرسال عبر البريد الإلكتروني

en: A tool to send images by E-mail
ar: أداة لإرسال الصور عبر البريد الإلكتروني

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بمعالجة العناصر (مثل تغيير الحجم) قبل إرسالها عبر البريد الإلكتروني.</p><p>العناصر التي تريد معالجتها يمكن اختيارها واحدة واحدة أو كمجموعة من خلال تحديد ألبومات.</p><p>تستطيع استخدام تطبيقات بريد مختلفة لمعالجة الملفات على الشبكة.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
ar: إرسال عبر البريد...

en: Gnome Mail Client.
ar: عميل بريد جنوم.

en: GTK based Mail Client.
ar: عميل بريد قائم على GTK.

en: KDE Mail Client.
ar: عميل بريد KDE.

en: Netscape Mail Client.
ar: عميل بريد Netscape.

en: Outlook Mail Client.
ar: عميل بريد Outlook.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
ar: عميل بريد مؤسسة موزيلا.

en: Preparing file to export by mail...
ar: إعداد الملف للتصدير عبر البريد...

en: %1 input items to process
ar: %1 عنصر إدخال للمعالجة

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
ar: <p>هذا العرض يسرد كل العناصر المراد تصديرها عبر البريد.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>أهلاً بك في أداة البريد الإلكتروني</b></h1></p><p>هذا المساعد يرشدك لإرسال عناصرك باستخدام تطبيق بريد.</p><p>قبل تصدير المحتويات، تستطيع ضبط خصائص المرفقات وفقاً لإمكانيات خدمة بريدك.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
ar: ثنائيات تطبيقات عميل البريد

en: Mail program:
ar: برنامج البريد:

en: Select your preferred external mail client program here.
ar: اختر برنامج عميل البريد الخارجي المفضل لديك هنا.

en: Attach a file with items properties
ar: أرفق ملفاً بخصائص العناصر

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستضاف كل خصائص العنصر مثل التعليقات، التقييم، أو الوسوم كملف مرفق.

en:  MB
ar:  م.بايت

en: Maximum email size limit:
ar: الحد الأقصى لحجم البريد الإلكتروني:

en: Adjust image properties
ar: اضبط خصائص الصورة

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، تستطيع تغيير حجم كل الصور المراد إرسالها وإعادة ضغطها.

en: Image Properties
ar: خصائص الصورة

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
ar: اختر طول الصور المراد إرسالها. ستبقى نسبة العرض إلى الارتفاع.

en: Image Length:
ar: طول الصورة:

en: Select your preferred format to convert image.
ar: اختر تنسيقك المفضل لتحويل الصورة.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
ar: <p>قيمة الضغط الجديدة لصور JPEG المراد إرسالها:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br><b>25</b>: high compression<br><b>50</b>: medium compression<br><b>75</b>: low compression (default value)<br><b>100</b>: no compression</p>
ar: <p><b>1</b>: ضغط مرتفع جداً<br><b>25</b>: ضغط مرتفع<br><b>50</b>: ضغط متوسط<br><b>75</b>: ضغط منخفض (قيمة مبدئية)<br><b>100</b>: لا ضغط</p>

en: Image quality:
ar: جودة الصورة:

en: Remove all metadata
ar: أزل كل البيانات الوصفية

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، كل البيانات الوصفية مثل Exif وIptc وXmp ستُزال.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
ar: إرسال عبر البريد الإلكتروني

en: Welcome to Email Tool
ar: أهلاً بك في أداة البريد الإلكتروني

en: Images List
ar: قائمة الصور

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Export by Email
ar: تصدير عبر البريد الإلكتروني

en: Video Slideshow
ar: عرض شرائح فيديو

en: A tool to create video slideshow from images
ar: أداة لإنشاء عرض شرائح فيديو من الصور

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بمعالجة الصور كإطارات لإنشاء عرض شرائح فيديو.</p><p>تستطيع اختيار العناصر المراد معالجتها واحدة واحدة أو كمجموعة من خلال تحديد ألبومات.</p><p>تستطيع تطبيق تأثيرات بصرية مختلفة على الصور لعمل انتقالات أثناء تقديم الفيديو المستهدف.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
ar: أنشئ عرض شرائح فيديو...

en: Starting to generate video slideshow...
ar: بدء إنشاء عرض شرائح الفيديو...

en: %1 input images to process
ar: %1 صورة إدخال للمعالجة

en: Video Slideshow is not completed
ar: عرض شرائح الفيديو لم يكتمل

en: See the video encoding trace below
ar: انظر تتبع ترميز الفيديو أدناه

en: Video Slideshow completed.
ar: اكتمل عرض شرائح الفيديو.

en: Opening video stream in player...
ar: فتح دفق الفيديو في المشغل...

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
ar: <p>هذا العرض يسرد كل العناصر المراد تضمينها في دفق الفيديو.</p><p>العنصر الأول هو في أعلى القائمة، والعنصر الأخير</p><p>في الأسفل. تستطيع ضبط ترتيب كل عنصر.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>أهلاً بك في أداة عرض شرائح الفيديو</b></h1></p><p>هذا المساعد يرشدك لتصدير</p><p>صورك كدفق فيديو.</p><p>تستطيع إنشاء فيلم <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> سريعاً من صور</p><p>التقطها بكاميرا مثبتة على حامل ثلاثي الأرجل يتحكم بها مقياس فاصل زمني (intervalometer).</p><p></p><p>تستطيع أيضاً إنشاء عرض فيديو مع تأثيرات</p><p>انتقالية ومسارات صوتية لعرضها على شاشة تلفاز.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
ar: ثنائي FFmpeg

en: Media Container Format:
ar: تنسيق حاوية الوسائط:

en: This control allows to choose the format of the media container to host video stream and soundtrack.
ar: هذه الأداة تسمح باختيار تنسيق حاوية الوسائط لاستضافة دفق الفيديو والمسار الصوتي.

en: Open in Player:
ar: افتح في المشغل:

en: Output
ar: الخرج

en: Equalize Video Luminosity
ar: المساواة في سطوع الفيديو

en: Equalization Strength:
ar: قوة المساواة:

en: This controls strength of equalization. Setting this option to zero effectively does nothing.
ar: هذا يتحكم بقوة المساواة. وضع هذا الخيار على صفر لا يفعل أي شيء فعلياً.

en: <i>These settings apply temporal midway video equalization effect while encoding frames as video. This adjusts the sequence of frames to have the same histograms, while maintaining their dynamics as much as possible. It’s useful for e.g. matching exposures from a timelapse sequence.</i>
ar: <i>تطبق هذه الإعدادات تأثير المساواة في سطوع الفيديو المؤقت أثناء ترميز الإطارات كفيديو. هذا يضبط تسلسل الإطارات ليكون لها نفس المدرجات التكرارية، مع الحفاظ على ديناميكيتها قدر الإمكان. هذا مفيد مثلاً لمطابقة التعرضات من تسلسل timelapse.</i>

en: Frames Normalization
ar: المساواة في الإطارات

en: Soundtrack File:
ar: ملف المسار الصوتي:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
ar: حدد مسار الصوت

en: Soundtrack Duration:
ar: مدة المسار الصوتي:

en: Soundtrack Preview:
ar: معاينة المسار الصوتي:

en: <i>Notes about soundtrack: if the audio length is smaller than video, it will be played in loop. If the audio length is larger than video, it will be trimmed. Leave this setting empty if you do not want a soundtrack to the media.</i>
ar: <i>ملاحظات حول المسار الصوتي: إذا كان طول الصوت أصغر من الفيديو، سيعاد تشغيله في حلقة. إذا كان طول الصوت أكبر من الفيديو، سيقص. اترك هذا الإعداد فارغاً إذا لا تريد مساراً صوتياً للوسائط.</i>

en: Audio Track
ar: مقطوعة صوتية

en: On Screen Display
ar: على شاشة العرض

en: The video output file name will be generated automatically.
ar: اسم ملف إخراج الفيديو سيُنشأ آلياً.

en: Number of Frames by Image:
ar: عدد الإطارات لكل صورة:

en: This value repeat one image in the sequence.
    While creating timelapse; it is usual to use 1.
    Typically, the number of frames will determine
    the time to show the same frame in the video.
    The result will depend of the number of frames
    per second used to encode the media.
ar: هذه القيمة تكرر صورة واحدة في التسلسل.
    أثناء إنشاء timelapse؛ من المعتاد استخدام 1.
    عادة، عدد الإطارات سيحدد
    وقت عرض نفس الإطار في الفيديو.
    النتيجة ستعتمد على عدد الإطارات
    في الثانية المستخدمة لترميز الوسائط.

en: Video Standard:
ar: معيار الفيديو:

en: Video Type:
ar: نوع الفيديو:

en: Video Bit Rate:
ar: معدل بت الفيديو:

en: Effect While Displaying Images
ar: التأثير أثناء عرض الصور

en: <i>An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed. The effect duration will follow the number of frames used to render the image on video stream. For a timelapse, let this setting to None.</i>
ar: <i>التأثير هو تحريك بصري أو تكبير يطبق أثناء عرض الصورة. مدة التأثير تتبع عدد الإطارات المستخدمة لتقديم الصورة على دفق الفيديو. من أجل timelapse، اترك هذا الإعداد على لا شيء.</i>

en: Transition Between Images
ar: الانتقال بين الصور

en: <i>A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the slideshow. For a timelapse, let this setting to None.</i>
ar: <i>الانتقال هو تأثير بصري يطبق بين صورتين. لبعض التأثيرات، يمكن أن تعتمد المدة على قيم عشوائية ويمكن أن تتغير أثناء عرض الشرائح. من أجل timelapse، اترك هذا الإعداد على لا شيء.</i>

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
ar: المدة: %1 ثانية لكل عنصر، المجموع %2 ثانية (دون انتقالات)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
ar: أنشئ عرض شرائح فيديو

en: Welcome to Video Slideshow Tool
ar: أهلاً بك في أداة عرض شرائح الفيديو

en: Video Settings
ar: إعدادات الفيديو

en: Generating Video Slideshow
ar: إنشاء عرض شرائح الفيديو

en: Export as wallpaper
ar: تصدير كخلفية حاسوب

en: A tool to set image as wallpaper
ar: أداة لضبط الصورة كخلفية حاسوب

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
ar: <p>هذه الأداة تغير خلفية الحاسوب إلى الصورة المحددة لكل أسطح المكتب.</p><p>إذا كانت هناك عدة صور محددة، الأولى منها ستستخدم.</p><p>إذا لم تكن هناك صورة محددة، ستستخدم الأولى من الألبوم الحالي.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
ar: عين كخلفية

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
ar: خطأ أثناء ضبط الصورة كخلفية حاسوب

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
ar: لا أستطيع تغيير صورة الخلفية لسطح المكتب الحالي باستخدام
    %1
    
    خطأ: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
ar: لا أستطيع تغيير صورة الخلفية لسطح المكتب الحالي باستخدام
    %1

en: Unknown Error %1
ar: خطأ مجهول %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
ar: لا أستطيع تغيير صورة الخلفية لسطح المكتب الحالي باستخدام
    %1
    
    السياق: %2
    
    خطأ: %3

en: Cannot create desktop context.
ar: لا أستطيع إنشاء سياق سطح المكتب.

en: Cannot set wall paper image path.
ar: لا أستطيع ضبط مسار صورة الخلفية.

en: Cannot set wallpaper properties.
ar: لا أستطيع ضبط خصائص الخلفية.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
ar: لا أستطيع تطبيق التغييرات على خلفية سطح المكتب.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
ar: إعدادات خلفية الحاسوب

en: Wallpaper Layout:
ar: تخطيط الخلفية:

en: Adjusted
ar: مضبوط

en: Adjusted with Aspect ratio
ar: مضبوط مع نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Adjusted and cropped
ar: مضبوط ومقصوص

en: Centered
ar: موسّطة

en: OpenGL Viewer
ar: عارض OpenGL

en: A tool to preview image with OpenGL
ar: أداة لمعاينة الصورة باستخدام OpenGL

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change image)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
ar: <p>هذه الأداة تعاين سلسلة من العناصر باستخدام تأثيرات OpenGL.</p><p><u>الاستخدام:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>الوصول للعناصر</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>العنصر السابق:</td><td>مفتاح <i>Up</i></td></tr><tr><td></td><td>مفتاح <i>PgUp</i></td></tr><tr><td></td><td>مفتاح <i>Left</i></td></tr><tr><td></td><td>عجلة الفأرة لأعلى</td></tr><tr><td>العنصر التالي:</td><td>مفتاح <i>Down</i></td></tr><tr><td></td><td>مفتاح <i>PgDown</i></td></tr><tr><td></td><td>مفتاح <i>Right</i></td></tr><tr><td></td><td>عجلة الفأرة لأسفل</td></tr><tr><td>إنهاء:</td><td>مفتاح <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>عرض العناصر</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>التبديل بين ملء الشاشة والعادي:</td><td>مفتاح <i>f</i></td></tr><tr><td>التبديل بين وظيفتي عجلة الفأرة:</td><td>مفتاح <i>c</i> (إما تكبير أو تغيير الصورة)</td></tr><tr><td>التدوير:</td><td>مفتاح <i>r</i></td></tr><tr><td>إعادة ضبط العرض:</td><td>نقر مزدوج</td></tr><tr><td>الحجم الأصلي:</td><td>مفتاح <i>o</i></td></tr><tr><td>التكبير:</td><td>حرك الفأرة في اتجاه أعلى-أسفل أثناء الضغط على زر الفأرة الأيمن</td></tr><tr><td></td><td>مفتاح <i>c</i> واستخدم عجلة الفأرة</td></tr><tr><td></td><td>مفتاحي <i>+</i> و <i>-</i></td></tr><tr><td></td><td>Ctrl + عجلة الفأرة</td></tr><tr><td>التحريك:</td><td>حرك الفأرة أثناء الضغط على الزر الأيسر</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>أخرى</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>عرض هذا الدليل:</td><td>مفتاح <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
ar: عارض صور OpenGL

en: OpenGL Error
ar: خطأ OpenGL

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
ar: امتداد GL_ARB_texture_rectangle OpenGL غير مدعوم على نظامك

en: No OpenGL context has been found
ar: لم أجد أي سياق OpenGL

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
ar: معاينة المسار الصوتي

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
ar: إذا ضُبط، فسيحفظ المسار الصوتي للألبوم الحالي ويستعيد آلياً عند بدء التشغيل التالي.

en: Move the selected track up in the playlist.
ar: انقل المقطوعة المحدّدة لأعلى في قائمة التّشغيل.

en: Move the selected track down in the playlist.
ar: انقل المقطوعة المحدّدة لأسفل في قائمة التّشغيل.

en: Add new tracks to the playlist.
ar: أضف مقوطعات جديدة إلى قائمة التّشغيل.

en: Delete the selected track from the playlist.
ar: احذف المقطوعة المحدّدة من قائمة التّشغيل.

en: Load playlist from a file.
ar: حمّل قائمة تشغيل من ملفّ.

en: Save playlist to a file.
ar: احفظ قائمة تشغيل في ملفّ.

en: Clear the playlist.
ar: امحُ قائمة التّشغيل.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
ar[0]: لا مقطوعات [%2]
ar[1]: مقطوعة واحدة [%2]
ar[2]: مقطوعتان [%2]
ar[3]: %1 مقطوعات [%2]
ar[4]: %1 مقطوعة [%2]
ar[5]: %1 مقطوعة [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
ar: وقت الشريحة أكبر من وقت المسار الصوتي. اقتراح: أضف المزيد من الملفات الصوتية.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
ar: حدد ملفات الصوت

en: You can only move image files up one at a time.
ar: تستطيع فقط تحريك ملفات الصور لأعلى واحدة في كل مرة.

en: You can only move files down one at a time.
ar: تستطيع فقط تحريك الملفات لأسفل واحدة في كل مرة.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
ar: حمل قائمة التشغيل

en: Playlist (*.m3u)
ar: قائمة تشغيل (*.m3u*)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
ar: حفظ قائمة التّشغيل

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
ar: تعذّر الوصول إلى الملفّ ”%1“. افحص صحّة المسار.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
ar: لا يمكن إنشاء معاينة من قائمة ملفّات فارغة.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
ar: حدّد ملفّات الصّوت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
ar: حرك الصورة الحالية لأعلى في قائمة المحفظة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
ar: أضف بعض ملفات الصور إلى قائمة المحفظة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
ar: أزل بعض ملفات الصور من قائمة المحفظة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
ar: حرك الصورة الحالية لأسفل في قائمة المحفظة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
ar: عاين...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ar: خيارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
ar: تك&رار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
ar: تشغيل &آلي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
ar: تذكّر المقطوعة الصّوتيّة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
ar: مقارنة الوقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
ar: الشّريحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
ar: المقطوعة الصّوتيّة:

en: No detail available
ar: لا تفاصيل متوفّرة

en: %1 may not be playable.
ar: قد لا يكون %1 قابلاً للتشغيل.

en: This file may not be playable.
ar: قد لا يكون هذا الملف قابلاً للتشغيل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
ar: شغّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
ar: السابق

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
ar: التالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ar: الوقت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
ar: المنقضي:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
ar: الإجمالي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
ar: الأحجام:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
ar: الوا&جهة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
ar: است&خدم الملّي ثانية بدل الثّانية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
ar: التّح&كّمات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
ar: مكّن عجلة الفأرة للتّنقّل بين الشّرائح.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
ar: مكّن &عجلة الفأرة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
ar: تأثيرات «أوبن‌جي‌إل»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
ar: استخدم ميز ملء الشّاشة (أبطأ)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
ar: تأثير Ken Burns&

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
ar: عطّل التلاشي للداخل/الخارج&

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
ar: عطّل التلاشي المتداخل&

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
ar: استخدم نفس& السرعة للتأثيرات البصرية

en: This is a comment sample...
ar: هذا عيّنة لتعليق...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
ar: انتق الخط...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
ar: طول السطر (بالحروف):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ar: الألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
ar: نص محدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
ar: شفافيّة الخلفيّة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
ar: لون الخطّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
ar: لون الخلفيّة:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
ar[0]: لا صور [%2]
ar[1]: صورة واحدة [%2]
ar[2]: صورتان [%2]
ar[3]: %1 صور [%2]
ar[4]: %1 صورة [%2]
ar[5]: %1 صورة [%2]

en: %1 image | %1 images
ar[0]: صورة
ar[1]: صورة واحدة
ar[2]: صورتان
ar[3]: %1 صور
ar[4]: %1 صورة
ar[5]: %1 صورة

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
ar: تعذّر الوصول إلى الملفّ %1. افحص صحّة المسار.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
ar: صورة #%1

en: Ken Burns
ar: كين بيرنز

en: Delay between images (ms):
ar: التّأخير بين الصّور (بالملّي ثانية):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
ar: التّأخير بين الصّور (بالثّانية):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
ar: عاين الصّورة المحدّدة حاليًّا.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
ar: قائمة الصّور

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
ar: العدد الكلي للصور في المحفظة ومدة التسلسل.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
ar: الصورة المحددة حالياً في قائمة المحفظة.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
ar: تقديم المحتوى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
ar: اطبع اسم &الملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
ar: اطبع التعليقات&

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
ar: التّشغيل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
ar: ا&خلط الصّور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
ar: عطّل التأخير &الآلي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
ar: يتطلب هذا الخيار إجراء من المستخدم للتبديل بين الصور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
ar: التّأثير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
ar: استخدم انتقالات Open&GL

[ctx: @title:window]
en: Presentation
ar: عرض تقديمي

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
ar: ابدأ العرض

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
ar: الإعدادات الرئيسية

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
ar: معزوفة موسيقية

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
ar: متقدّم

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
ar: بلا

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
ar: لوي

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
ar: مزج

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
ar: مكعّب

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
ar: تبهيت

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
ar: فلاتر

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
ar: داخل خارج

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
ar: دوّر

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
ar: أزْلِق

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
ar: عشوائيّ

en: Slideshow Completed
ar: اكتمل عرض الشّرائح

en: Click to Exit...
ar: انقل للخروج...

en: SlideShow Completed
ar: اكتمل عرض الشّرائح

en: There are no images to show.
ar: لا صور لعرضها.

en: OpenGL support is not available on your system.
ar: دعم «أوبن‌جي‌إل» غير متوفّر في النّظام.

[ctx: @title]
en: Presentation
ar: عرض تقديمي

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
ar: أداة لتقديم العرض

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.<br><br>Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.<br><br>You can add a sound-track in background while your presentation.
ar: هذه الأداة تقدم سلسلة من العناصر كعرض شرائح متقدم.<br><br>الكثير من تأثيرات الانتقال متاحة، منها ما هو قائم على OpenGL وتأثير Ken Burns الشهير.<br><br>تستطيع إضافة مسار صوتي في الخلفية أثناء عرضك.

[ctx: @action]
en: Presentation...
ar: عرض تقديمي...

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
ar: حدد التأخير لعرض الشرائح

en: Delay:
ar: التأخير:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
ar: احذف الصورة

en: Do you want to move this image to the trash?
ar: هل تريد نقل هذه الصورة إلى سلة المهملات؟

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
ar: رقعة شطرنج

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
ar: ذوبان

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
ar: اجتياح

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
ar: فسيفساء

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
ar: تكعيبية

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
ar: نمو

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
ar: خطوط أفقيّة

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
ar: خطوط رأسيّة

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
ar: دائرة للخارج

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
ar: دائرة متعددة للخارج

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
ar: حلزوني

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
ar: كتل

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
ar: عرض الشّرائح

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
ar: تقديم عرض شرائح

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
ar: إعدادات عرض الشرائح

en: Delay between images:
ar: التّأخير بين الصّور:

en: The delay, in seconds, between images.
ar: التأخير، بالثواني، بين الصور.

en: Start with current image
ar: ابدأ بالصّورة الحاليّة

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
ar: إن فُعّل هذا الخيار، سيبدأ عرض الشّرائح بالصّورة المحدّدة حاليًّا في قائمة الصّور.

en: Slideshow runs in a loop
ar: يعمل عرض الشرائح في حلقة

en: Run the slideshow in a loop.
ar: شغل عرض الشرائح في حلقة.

en: Shuffle images
ar: اخلط الصّور

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
ar: إذا فعلت هذا الخيار، سيعمل عرض الشرائح بترتيب عشوائي

en: Show progress indicator
ar: اعرض مؤشر التقدم

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
ar: أظهر مؤشر تقدم مع العناصر المعلقة للعرض وتقدم الوقت.

en: Show image file name
ar: أظهر اسم ملفّ الصّورة

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
ar: أظهر اسم ملفّ الصّورة أسفل الشّاشة.

en: Show image creation date
ar: أظهر تاريخ إنشاء الصّورة

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
ar: أظهر تاريخ/وقت إنشاء الصّورة أسفل الشّاشة.

en: Show camera aperture and focal length
ar: أظهر حدقة الكمرة وطولها البؤريّ

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
ar: أظهر حدقة الكمرة وطولها البؤريّ أسفل الشّاشة.

en: Show camera exposure and sensitivity
ar: أظهر تعريض الكمرة وحساسيّتها

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
ar: أظهر تعريض الكمرة وحساسيّتها أسفل الشّاشة.

en: Show camera make and model
ar: أظهر صانع الكمرة وطرازها

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
ar: أظهر صانع الكمرة وطرازها أسفل الشّاشة.

en: Show camera lens model
ar: أظهر طراز عدسة الكاميرا

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
ar: أظهر طراز عدسة الكاميرا في أسفل الشاشة.

en: Show image caption
ar: أظهر واصفة الصّورة

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
ar: أظهر واصفة الصّورة أسفل الشّاشة.

en: Show image title
ar: أظهر عنوان الصّورة

en: Show the image title at the bottom of the screen.
ar: أظهر عنوان الصّورة أسفل الشّاشة.

en: Show image caption if it has not title
ar: أظهر تعليق الصورة إذا لم يكن لها عنوان

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
ar: أظهر واصفة الصّورة أسفل الشّاشة إن لم توجد عناوين.

en: Show image tags
ar: أظهر وسوم الصّورة

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
ar: أظهر أسماء وسوم الصّورة ل‍«دِجي‌كام» أسفل الشّاشة.

en: Show image labels
ar: أظهر لصائق الصّورة

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
ar: اعرض ملصق لون صورة دجيكام واختر الملصق في أسفل الشاشة.

en: Show image rating
ar: أظهر تقييم الصورة

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
ar: أظهر تقييم صورة دجيكام في أسفل الشاشة.

en: Caption font:
ar: خط التعليق:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
ar: اختر هنا الخط المستخدم لعرض النص في عرض الشرائح.

en: Screen placement:
ar: مكان الشّاشة:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
ar: في حالة حاسوب متعدد الشاشات، اختر هنا الشاشة لعرض المحتويات.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
ar: الشّاشة الحاليّة

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
ar: الشّاشة المبدئية

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ar: الشاشة %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the F2 key.</b>
ar: <b>ملاحظة: حوار إعدادات عرض الشرائح هذا تستطيع تفعيله في أي وقت باستخدام مفتاح F2.</b>

en: SlideShow
ar: عرض الشّرائح

en: A tool to render slideshow
ar: أداة لتقديم عرض شرائح

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Video forward:</td><td><i>Ctrl+Right</i> key</td></tr><tr><td>Video backward:</td><td><i>Ctrl+Left</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>Alt+P</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>Alt+Y</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
ar: <p>تعرض هذه الأداة سلسلة من العناصر كعرض شرائح بسيط.</p><p>يمكن عرض العديد من خصائص العناصر كتراكب أثناء التشغيل.</p><p>تستطيع هذه الأداة تشغيل محتويات الألبومات بشكل متكرر، مع ألبومات فرعية إن وجدت.</p><p><u>الاستخدام:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>الوصول إلى العناصر</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>العنصر السابق:</td><td><i>مفتاح لأعلى</i></tr><tr><td></td><td><i>مفتاح لأعلى</i></tr><tr><td></td><td><i>يسار</i> مفتاح</td></tr><tr><td></td><td>عجلة الفأرة لأعلى</td></tr><tr><td></td><td>زر الفأرة الأيسر</td></tr><tr><td>العنصر التالي:</td><td><i>مفتاح لأسفل</i></tr><tr><td></td><td><i>مفتاح لأسفل</i></tr><tr><td></td><td><i>مفتاح يمين</i></tr><tr><td></td><td>عجلة الفأرة لأسفل</td></tr><tr><td></td><td>زر الفأرة الأيمن </td></tr><tr><td>ابدأ/ألبث:</td><td><i>مفتاح المسافة</i></tr><tr><td>تقديم الفيديو:</td><td><i>Ctrl+مفتاح اليمين</i></tr><tr><td>تقديم الفيديو:</td><td><i>Ctrl+مفتاح اليسار</i></tr><tr><td>إعدادات عرض الشرائح:</td><td><i>مفتاح Alt+P</i></tr><tr><td>إخفاء/إظهار التراكبات:</td><td><i>مفتاح Alt+Y</i></tr><tr><td>إنهاء:</td><td><i>Esc</i> مفتاح</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>خصائص العنصر</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>تغيير الوسوم:</td><td>استخدام اختصارات لوحة مفاتيح الوسوم</td></tr><tr><td>تغيير التقييم:</td><td>استخدام اختصارات لوحة مفاتيح التقييم</td></tr><tr><td>تغيير لون التسمية:</td><td>استخدام اختصارات لوحة مفاتيح لون التسمية</td></tr><tr><td>تغيير اختيار التسمية:</td><td>استخدام اختصارات لوحة مفاتيح اختيار التسمية</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>أخرى</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>عرض هذه المساعدة:</td><td><i>مفتاح F1</i></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
ar: عرض الشّرائح

en: Slideshow
ar: عرض الشّرائح

en: Play All
ar: شغل الكل

en: Play Selection
ar: تشغيل التحديد

en: Play With Sub-Albums
ar: تشغيل مع الألبومات الفرعية

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
ar: اكتمل عرض الشّرائح.
    انقر للخروج
    أو اضغط ESC...

en: An error has occurred to show item
    %1
ar: حدث خطأ في عرض العنصر
    %1

en: Switch Screen
ar: بدّل الشّاشة

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ar: الشاشة %1

[ctx: @title]
en: Box
ar: الصندوق

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة Box على الويب

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.<br><br>See Box web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة Box على الويب.<br><br>انظر موقع Box على الويب للتفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
ar: صدر إلى &Box...

en: Failed to upload photo
ar: فشل رفع الصّورة

en: Failed to list folders
ar: فشل سرد المجلّدات

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
ar: تصدير إلى Box

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
ar: ابـدأ الرفع

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
ar: ابـدأ الرفع إلى Box

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
ar: لا صور محدّدة. فضلًا اختر أيّ الصّور التي تريد رفعها.

[ctx: @title: window start transfer]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
ar: فشل الاستيثاق. انقر "تابع" للاستيثاق.

[ctx: @action: button start transfer]
en: Continue
ar: تابع

[ctx: @action: button start transfer]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @info]
en: Box export
ar: تصدير Box

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
ar: فشل الرفع

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
ar: فشلتُ في رفع الصورة إلى Box.
    %1
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
ar: فشل الولوج

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
ar: فشل الاستيثاق. أتريد المحاولة مجدّدًا؟

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
ar: فشلت مكالمة Box:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة Dropbox على الويب

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.<br><br>See Dropbox web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة Dropbox على الويب.<br><br>انظر موقع Dropbox على الويب للتفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
ar: صدّر إلى &دروب‌بوكس...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
ar: صدّر إلى دروب‌بوكس

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
ar: ابـدأ الرفع إلى Dropbox

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
ar: لا صور محدّدة. فضلًا اختر أيّ الصّور التي تريد رفعها.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
ar: فشل الاستيثاق. أتريد المحاولة مجدّدًا؟

en: Dropbox export
ar: مصدّر دروب‌بوكس

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصّورة إلى دروب‌بوكس.
    %1
    أتريد المتابعة؟

en: Dropbox call failed:
    %1
ar: فشل نداء دروب‌بوكس:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
ar: إعداد الخصوصيّة للألبوم الذي سيُنشأ (مطلوب).

en: Only Me
ar: أنا فقط

en: Only Friends
ar: أصدقائي فقط

en: Friends of Friends
ar: أصدقاء أصدقائي

en: Everyone
ar: الكلّ

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: A tool to export to Facebook web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة فيسبوك على الويب

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
ar: <p>هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب في فيسبوك.</p><p>اطلع على موقع فيسبوك للحصول على التفاصيل: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
ar: صدّر إلى «&فيسبوك»...

[ctx: @title:window]
en: Facebook
ar: فيسبوك

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
ar: <p>حاليا، كمشروع مفتوح المصدر، لا نستطيع تلبية متطلبات فيسبوك لإعادة تفعيل هذه الإضافة.</p><p>للمزيد من المعلومات انظر هنا: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>نظام تتبع الأخطاء في كدي</a></p>

en: Cannot open file
ar: تعذّر فتح الملفّ

en: The service is not available at this time.
ar: الخدمة غير متوفّرة الآن.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
ar: وصل التّطبيق أقصى حدّ مسموح من الطّلبات.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
ar: مفتاح الجلسة غير صالح أو أنّها انتهت. جرّب الولوج مجدّدًا.

en: Invalid album ID.
ar: معرّف الألبوم غير صالح.

en: Album is full.
ar: الألبوم ممتلء.

en: Missing or invalid file.
ar: الملفّ ناقص أو غير صالح.

en: Too many unapproved photos pending.
ar: العديد من الصّور غير المعتمدة تنتظر.

en: Validate previous session...
ar: يتحقّق من الجلسة السّابقة...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
ar: تصدير إلى خدمة الويب في فيسبوك

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
ar: ابدأ الرفع إلى خدمة الويب في فيسبوك

en: Continue with Facebook
ar: تابع مع فيسبوك

en: Log Out of Facebook
ar: اخرج من فيسبوك

en: <i>auto create</i>
ar: <i>إنشاء آلي</i>

en: Facebook Call Failed: %1
ar: فشل نداء «فيسبوك»: %1

en: Facebook export
ar: يصدّر إلى «فيسبوك»

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصّورة إلى «فيسبوك»: %1
    أتريد المتابعة؟

en: Facebook Call Failed: %1
ar: فشل نداء «فيسبوك»: %1

en: Target location:
ar: المكان الهدف:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
ar: المجلّد المقصد

en: Sets the target address to copy the items to.
ar: اضبط العنوان الهدف لنسخ العناصر إليه.

en: Target file behavior:
ar: سلوك الملف الهدف:

en: Copy files
ar: انسخ الملفّات

en: Create symlinks
ar: أنشئ روابط رمزية

en: Create relative symlinks
ar: أنشئ روابط رمزية نسبية

en: Include the sidecar of the items
ar: ضمن ملفات الوصف الجانبية للعناصر

en: Write sidecar metadata to the items
ar: اكتب البيانات الوصفية للملفات الجانبية إلى العناصر

en: Overwrite existing items in the target
ar: اكتب فوق العناصر الموجودة في الهدف

en: Use the album path of the items in the target
ar: استخدم مسار الألبوم للعناصر في الهدف

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br><b>25</b>: high compression<br><b>50</b>: medium compression<br><b>75</b>: low compression (default value)<br><b>100</b>: no compression</p>
ar: <p>قيمة الضغط الجديدة لصور JPEG المزمع إرسالها:</p><p><b>1</b>: ضغط عال جداً<br><b>25</b>: ضغط عال<br><b>50</b>: ضغط متوسط<br><b>75</b>: ضغط منخفض (قيمة مبدئية)<br><b>100</b>: لا يوجد ضغط</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
ar: هذه قائمة بالعناصر لنسخها إلى الهدف المحدد.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
ar: تصدير إلى التخزين المحلي

[ctx: @action:button]
en: Start Export
ar: ابدأ التصدير

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
ar: ابدأ التصدير إلى الهدف المحدد

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
ar: النسخ لم يكتمل

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
ar: بعض العناصر لم تُنسخ وما زالت في القائمة. يمكنك إعادة محاولة نسخ هذه العناصر الآن.

[ctx: @title]
en: File Copy
ar: نسخ الملف

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
ar: أداة لتصدير العناصر إلى التخزين المحلي

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى التخزين المحلي.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
ar: صدّر إلى التخزين المحلي...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
ar: يضبط العنوان الهدف لرفع الصّور إليه. يمكن أن يكون هذا أيّ عنوان كالمستخدم في «دولفين» أو «كنكر»، مثل ftp://my.server.org/sub/folder.

en: Select export location...
ar: اختر موقع التصدير...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
ar: هذه قائمة الصّور التي ستُرفع إلى الهدف المحدّد.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
ar: اختر المقصد...

en: All Files (*)
ar: كلّ الملفّات (*)

en: <i>not selected</i>
ar: <i>غير محدد</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
ar: صدّر إلى تخزين خارجيّ

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
ar: الرفع لم يكتمل

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
ar: لم تُنقل بعض الصّور وما زالت في القائمة. يمكنك تجريب تصدير هذه الصّور مجدّدًا الآن.

en: Select import location...
ar: اختر موقع الاستيراد...

en: This is the list of images to import into the current album.
ar: هذه قائمة الصّور لتُستورد إلى الألبوم الحاليّ.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
ar: اختر العناصر للاستيراد...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
ar: استورد من تخزين خارجيّ

[ctx: @action:button]
en: Start Import
ar: ابدأ الاستيراد

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
ar: ابدأ استيراد الصور المحددة إلى الألبوم المختار حاليا.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
ar: الاستيراد لم يكتمل

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
ar: لم تُنقل بعض الصّور وما زالت في القائمة. يمكنك تجريب استيراد هذه الصّور مجدّدًا الآن.

[ctx: @title]
en: File Transfer
ar: نقل الملفات

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
ar: أداة لتصدير واستيراد العناصر من وإلى موقع بعيد

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.<br><br>Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير واستيراد العناصر من وإلى موقع بعيد.<br><br>يمكن استخدام العديد من البروتوكولات، مثل FTP، SFTP، SAMBA، إلخ.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
ar: صدّر إلى تخزين خارجيّ...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
ar: استورد من تخزين خارجيّ...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
ar: حدد ما إذا كانت الصورة يجب أن تكون مرئية للجميع أو استخدم علامة التبويب «خيارات الرفع» لتحديد هذا لكل الصور

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
ar: حدد ما إذا كانت الصورة يجب أن تكون مرئية للعائلة أو استخدم علامة التبويب «خيارات الرفع» لتحديد هذا لكل الصور

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
ar: حدد ما إذا كانت الصورة يجب أن تكون مرئية للأصدقاء أو استخدم علامة التبويب «خيارات الرفع» لتحديد هذا لكل الصور

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
ar: بيّن مستوى الأمان للصورة أو استخدم علامة التبويب «خيارات الرفع» لتحديد هذا لكل الصور

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
ar: بيّن نوع هذه الصورة أو استخدم علامة التبويب «خيارات الرفع» لتحديد هذا لكل الصور

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
ar: أضف علامات إضافية لكل صورة أو استخدم علامة التبويب «خيارات الرفع» لإضافة علامات لكل الصور

en: Enter extra tags, separated by commas.
ar: أدخل علامات إضافية، مفصولة بفواصل.

[ctx: @title]
en: Flickr
ar: فليكر

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب في فليكر

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.<br><br>See Flickr web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب في فليكر.<br><br>اطلع على موقع فليكر للحصول على التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
ar: صدّر إلى &فليكر...

en: Getting the maximum allowed file size.
ar: الحصول على الحد الأقصى لحجم الملف المسموح به.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
ar: حجم الملف تجاوز الحد الأقصى المسموح به.

en: No photo specified
ar: لا صور محدّدة

en: General upload failure
ar: فشل رفع عام

en: Filesize was zero
ar: حجم الملف كان صفراً

en: Filetype was not recognized
ar: نوع الملف لم يتعرف عليه

en: User exceeded upload limit
ar: المستخدم تجاوز حد الرفع

en: Invalid signature
ar: التّوقيع غير صالح

en: Missing signature
ar: التّوقيع ناقص

en: Login Failed / Invalid auth token
ar: فشل الولوج / علامة الاستيثاق غير صالحة

en: Invalid API Key
ar: مفتاح API غير صالح

en: Service currently unavailable
ar: الخدمة غير متوفّرة حاليًّا.

en: Invalid Frob
ar: Frob غير صالح

en: Format "xxx" not found
ar: لم يُعثر على النّسق "xxx"

en: Method "xxx" not found
ar: الوسيلة «xxx» لم تُعثر عليها

en: Invalid SOAP envelope
ar: ظرف SOAP غير صالح

en: Invalid XML-RPC Method Call
ar: استدعاء وسيلة XML-RPC غير صالح

en: The POST method is now required for all setters
ar: وسيلة POST مطلوبة الآن لكل المُعِدّات

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
ar: وقع خطأ: %1
    لا يمكن المتابعة إلى أبعد من ذلك.

en: PhotoSet creation failed:
ar: فشل إنشاء مجموعة الصور:

en: Failed to fetch list of photo sets.
ar: فشل جلب قائمة مجموعات الصور.

en: Failed to query photo information
ar: فشل استعلام معلومات الصورة

en: Remove Account
ar: أزل الحساب

[ctx: photo permissions]
en: Public
ar: عام

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
ar: هذه قائمة بالصور لرفعها إلى حساب فليكر الخاص بك.

en: Extra tags
ar: علامات إضافية

[ctx: photo permissions]
en: Family
ar: العائلة

[ctx: photo permissions]
en: Friends
ar: الأصدقاء

en: Safety level
ar: مستوى الأمان

en: Content type
ar: نوع المحتوى

[ctx: photo safety level]
en: Safe
ar: آمن

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
ar: معتدلة

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
ar: مقيد

[ctx: photo content type]
en: Photo
ar: صورة

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
ar: لقطة شاشة

[ctx: photo content type]
en: Other
ar: أخرى

en: Tag options
ar: خيارات الوسم

en: Use Host Application Tags
ar: استخدم علامات التطبيق المضيف

en: More tag options
ar: المزيد من خيارات العلامات

en: Added Tags:
ar: علامات مضافة:

en: Enter new tags here, separated by commas.
ar: أدخل علامات جديدة هنا، مفصولة بفواصل.

en: Add tags per image
ar: أضف علامات لكل صورة

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
ar: إذا حدد، يمكنك ضبط علامات إضافية لكل صورة في علامة التبويب «قائمة الملفات»

en: Strip Spaces From Tags
ar: جرد المسافات من العلامات

en: Publication Options
ar: خيارات النشر

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
ar: عام (يمكن لأي أحد رؤيتهم)

en: Visible to Family
ar: مرئي للعائلة

en: Visible to Friends
ar: مرئي للأصدقاء

en: More publication options
ar: المزيد من خيارات النشر

en: Safety level:
ar: مستوى الأمان:

en: Safe
ar: آمن

en: Moderate
ar: معتدلة

en: Restricted
ar: مقيد

en: Content type:
ar: نوع المحتوى:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
ar: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> تصدير</h2></b>

en: Fewer publication options
ar: خيارات نشر أقل

en: Fewer tag options
ar: خيارات علامات أقل

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
ar: تصدير إلى %1 خدمة الويب

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
ar: ابدأ الرفع

en: Photostream Only
ar: تيار الصور فقط

en: Flickr Export
ar: تصدير فليكر

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
ar: فشل جلب معلومات مجموعة الصور من %1. %2

[ctx: @title: window failed add photo]
en: Warning
ar: تحذير

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى %1. %2
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @action: button failed add photo]
en: Continue
ar: تابع

[ctx: @action: button failed add photo]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Failed to create folder
ar: فشل إنشاء المجلّد

en: File-size was zero
ar: حجم الملفّ كان صفر

en: File-type was not recognized
ar: لم أتعرّف على نوع الملفّ

en: Login failed / Invalid auth token
ar: فشل الولوج / علامة الاستيثاق غير صالحة

en: The POST method is now required for all setters.
ar: وسيلة POST مطلوبة الآن لكل المُعِدّات.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
ar: وقع خطأ: %1
    غير قادر على المتابعة.

en: Failed to fetch photo-set list
ar: فشل جلب قائمة مجموعة الصور

en: Access Level
ar: مستوى الوصول

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
ar: هذه هي إعدادات الأمان والخصوصية لألبوم صور غوغل الجديد.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
ar: عام

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
ar: الألبوم العام مدرج في صفحة صور غوغل العامة الخاصة بك.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
ar: غير مدرج / خاص

en: Unlisted album is only accessible via URL.
ar: الألبوم غير المدرج يمكن الوصول إليه فقط عبر URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
ar: يتطلب تسجيل الدخول للعرض

en: Unlisted album require Sign-In to View
ar: الألبوم غير المدرج يتطلب تسجيل الدخول للعرض

en: Privacy:
ar: الخصوصية:

[ctx: @title]
en: Google
ar: غوغل

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
ar: أداة لتصدير واستيراد العناصر مع خدمة الويب في غوغل

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.<br><br>Google Photos and Google Drive web services are supported.<br><br>See Google web sites for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير واستيراد العناصر مع خدمات الويب في غوغل.<br><br>خدمات الويب في صور غوغل و غوغل درايف مدعومة.<br><br>اطلع على مواقع غوغل للحصول على التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
ar: صدّر إلى &صور غوغل...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
ar: استورد من &صور غوغل...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
ar: صدّر إلى «&غوغل درايف»...

en: Add As New
ar: أضف كجديد

en: Item will be added alongside the linked version.
ar: العنصر سيضاف بجانب النسخة المرتبطة.

en: Add All
ar: أضف الكلّ

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
ar: العناصر ستضاف بجانب النسخة المرتبطة. لن تُطلب منك مرة أخرى.

en: Replace
ar: استبدل

en: Item will be replacing the linked version.
ar: العنصر سيحل محل النسخة المرتبطة.

en: Replace All
ar: استبدل الكلّ

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
ar: العناصر ستحل محل النسخة المرتبطة. لن تُطلب منك مرة أخرى.

en: A linked item already exists.
ar: عنصر مرتبط موجود بالفعل.

en: Destination
ar: المقصد

[ctx: @label: source file]
en: Source
ar: المصدر

en: Tag path behavior :
ar: سلوك مسار العلامة :

en: Leaf tags only
ar: العلامات الورقية فقط

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
ar: صدّر فقط العلامات الورقية لتسلسلات العلامات

en: Split tags
ar: افصل العلامات

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
ar: صدّر العلامة الورقية وجميع الأبناء كعلامات مفردة.

en: Combined String
ar: سلسلة مجمعة

en: Build a combined tag string.
ar: أنشئ سلسلة علامات مجمعة.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
ar: صدّر إلى «غوغل درايف»

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
ar: ابدأ الرفع إلى غوغل درايف

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
ar: تصدير إلى خدمة صور غوغل

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
ar: ابدأ الرفع إلى خدمة صور غوغل

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
ar: استيراد من خدمة صور غوغل

[ctx: @action:button]
en: Start Download
ar: ابدأ التحميل

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
ar: ابدأ التحميل من خدمة صور غوغل

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
ar: فشل استدعاء صور غوغل: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
ar: فشل استدعاء غوغل درايف: %1

[ctx: @title: window start transfer]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @info: start transfer]
en: Google Drive export
ar: تصدير «غوغل درايف»

[ctx: @info: start transfer]
en: Google Photos export
ar: تصدير صور غوغل

[ctx: @title: window get photo done]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل حفظ الصّورة: %1
    أتريد المتابعة؟

[ctx: @action: button get photo done]
en: Continue
ar: تابع

[ctx: @action: button get photo done]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل تنزيل الصّورة: %1
    أتريد المتابعة؟

[ctx: @title: window get photo done]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
ar: فشل حفظ الصّورة إلى %1

[ctx: @title: window add photo done]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصّورة إلى %1
    %2
    أتريد المتابعة؟

[ctx: @action: button add photo done]
en: Continue
ar: تابع

[ctx: @action: button add photo done]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @title: window upload photo done]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
ar: فشل إنهاء رفع الصورة إلى %1.
    %2
    لم تُرفع أي صورة إلى حسابك.

[ctx: @action: button upload photo done]
en: OK
ar: حسنًا

[ctx: @title: window create folder]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
ar: فشل استدعاء غوغل درايف:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
ar: فشل استدعاء صور غوغل:
    %1

[ctx: @title: window change user]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
ar: سُتخرج من حسابك، اضغط على «متابعة» للاستيثاق لحساب آخر

[ctx: @action: button change user]
en: Continue
ar: تابع

[ctx: @action: button change user]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @title]
en: ImageShack
ar: إمج‌شيك

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب في ImageShack

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب في ImageShack.
    
    اطلع على موقع ImageShack للحصول على التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
ar: صدّر إلى &Imageshack...

en: Authenticating the user
ar: الاستيثاق من المستخدم

en: Getting galleries from server
ar: الحصول على المعارض من الخادم

en: Successfully retrieved galleries
ar: المعارض استرجعت بنجاح

[ctx: @option]
en: Make private
ar: اجعل خاصاً

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
ar: علامات (اختياري):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
ar: أزل شريط المعلومات على المصغرات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
ar: أضف إلى المجلد الجذر

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
ar: أنشئ معرضاً جديداً

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
ar: تصدير إلى ImageShack

[ctx: @action:button]
en: Upload
ar: ارفع

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
ar: ابدأ الرفع إلى خدمة الويب في ImageShack

en: Image Shack Export
ar: تصدير ImageShack

en: Authenticating...
ar: يستوثق...

en: Login failed: %1
ar: فشل تسجيل الدخول: %1

en: Failed to get galleries list: %1
ar: فشل الحصول على قائمة المعارض: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى ImageShack: %1
    هل تريد المتابعة؟

en: Submission title
ar: تاريخ الإيداع

en: Submission description
ar: وصف الإيداع

en: Imgur URL
ar: عنوان Imgur

en: Imgur Delete URL
ar: عنوان الحذف من Imgur

en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب في ImgUr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.<br><br>You can export items as anonymous or with an user account.<br><br>See ImgUr web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب في ImgUr.<br><br>يمكنك تصدير العناصر كمجهول أو مع حساب مستخدم.<br><br>اطلع على موقع ImgUr للحصول على التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
ar: صدّر إلى &Imgur...

en: Could not authorize
ar: تعذّر الاستثيثاق

en: Could not open file
ar: تعذّر فتح الملفّ

en: Logged in as:
ar: والج ك‍:

en: Forget
ar: انسَ

en: Upload Anonymously
ar: ارفع كمجهول

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
ar: تصدير إلى imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
ar: ابدأ الرفع إلى Imgur

en: <i>Not logged in</i>
ar: <i>لم يلج</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
ar: فشل الاستيثاق

en: Failed to log into Imgur: %1
ar: فشل الولوج إلى Imgur:‏ %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
ar: فشل رفع الصّورة إلى Imgur:‏ %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصّورة إلى Imgur:‏ %1
    أتريد المتابعة؟

en: Home
ar: المنزل

en: Go back to Home page
ar: ارجع للصفحة المنزل

[ctx: @title]
en: iNaturalist
ar: أنا عالم طبيعة

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
ar: أداة لتصدير الصور كملاحظات iNaturalist.

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.<br><br>See iNaturalist web site for details: %1.
ar: هذه الأداة تصدّر الصور كملاحظات iNaturalist.<br><br>اطلع على موقع iNaturalist للحصول على التفاصيل: %1.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
ar: صدّر إلى &iNaturalist...

en: We are pretty sure it is in this %1.
ar: نحن على ثقة تامة أنه في هذا %1.

en: Visually Similar
ar: مشابه بصرياً

en: Seen Nearby
ar: رُئي بالقرب

en: invalid name
ar: الاسم غير صالح

en: iNaturalist
ar: أنا عالم طبيعة

en: Login
ar: ولوج

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
ar: خطأ عند إنشاء الملاحظة

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
ar: خطأ عند رفع الصورة

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
ar: خطأ عند حذف الملاحظة

en: Timeout after exceeding %1 seconds
ar: انتهى الوقت بعد تجاوز %1 ثانية

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
ar: المملكة

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
ar: المملكة الفرعية

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
ar: شعبة

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
ar: شعيبة

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
ar: فوق الرتبة

[ctx: taxonomic rank]
en: order
ar: الترتيب

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
ar: دون الرتبة

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
ar: تحت الرتبة

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
ar: صغيرة الرتبة

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
ar: القسم الحيواني

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
ar: القسم الحيواني الفرعي

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
ar: فصيلة عليا

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
ar: فوق الفصيلة

[ctx: taxonomic rank]
en: family
ar: عائلة

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
ar: أسرة

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
ar: فوق القبيلة

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
ar: قبيلة

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
ar: تحت القبيلة

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
ar: جنس

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
ar: هجين جنس

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
ar: جنيس

[ctx: taxonomic rank]
en: section
ar: القسم

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
ar: القسم الفرعي

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
ar: معقد

[ctx: taxonomic rank]
en: species
ar: أنواع

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
ar: هجين

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
ar: نويع

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
ar: متنوع

[ctx: taxonomic rank]
en: form
ar: ستمارة

[ctx: taxonomic rank]
en: infrahybrid
ar: تحت هجين

[ctx: distance]
en: meter
ar: متر

[ctx: distance]
en: meters
ar: متر

[ctx: time]
en: hour
ar: اللاساعة

[ctx: time]
en: hours
ar: ساعة

[ctx: time]
en: minute
ar: دقيقة

[ctx: time]
en: minutes
ar: دقيقة

[ctx: time]
en: second
ar: ثانية

[ctx: time]
en: seconds
ar: ثانية

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
ar: هذه قائمة بالصور لرفعها إلى ملاحظة iNaturalist.

en: Date
ar: التّاريخ

en: Location
ar: المكان

en: Observation
ar: الرصد

en: <i>no identification</i>
ar: <i>لا يوجد تعريف</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
ar: اختياريا، صف ملاحظتك أو اشرح تعريفك هنا.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
ar: أدخل تعريفك هنا، النوافذ المنبثقة ستدلك إلى اسم مدعوم.

en: Enter your identification here; it is required.
ar: أدخل تعريفك هنا؛ إنه مطلوب.

en: Place:
ar: المكان:

en: More options
ar: خيارات أكثر

en: Photos should be taken within
ar: الصور يجب أن تُأخذ خلال

en: minute(s) of observation.
ar: دقيقة/دقائق من الملاحظة.

en: meter(s) of observation.
ar: متر/أمتار من الملاحظة.

en: Known observations should be within
ar: الملاحظات المعروفة يجب أن تكون خلال

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
ar: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> تصدير</h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
ar: تصدير كملاحظة %1

en: Fewer options
ar: خيارات أقل

en: <i>login <b>failed</b></i>
ar: <i>الولوج <b>فشل</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
ar: <i>تسجيل الدخول <b>ملغى</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
ar: <i>لا يوجد تعريف صالح</i>

en: iNaturalist Export
ar: تصدير iNaturalist

en: observation
ar: الرصد

[ctx: location]
en: obscured
ar: مطموس

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
ar: أقرب %1درجة بحث %2 أبلغت في %3.

en: observation time
ar: وقت الملاحظة

en: from observation
ar: من الملاحظة

en: not available
ar: غير متوفّر

en: observation location
ar: موقع الملاحظة

en: Ipfs Url
ar: عنوان URL لـ Ipfs

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب في IPFS

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.<br><br>See IPFS web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب في IPFS.<br><br>اطلع على موقع IPFS للحصول على التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
ar: صدّر إلى &Ipfs...

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
ar: تصدير إلى IPFS

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
ar: ابدأ الرفع إلى IPFS

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
ar: فشل رفع الصورة إلى IPFS: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى IPFS: %1
    هل تريد المتابعة؟

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
ar: لا يمكنك الاستعلام عن معلومات صورة إذا لم تقدم عنوان تلك الصورة.

[ctx: @title]
en: MediaWiki
ar: ميدياويكي

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب في MediaWiki

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.<br><br>See MediaWiki web site for details: %1
ar: هذه الأداة تسمح للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب في MediaWiki.<br><br>اطلع على موقع MediaWiki للحصول على التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
ar: صدّر إلى MediaWiki...

en: Error on file '%1'
ar: خطأ في الملف «%1»

en: Error on file '%1': %2
ar: خطأ في الملف «%1»: %2

en: Uploaded via digiKam uploader
ar: رُفع عبر رافع دجيكام

[ctx: @info]
en: Select an image
ar: اختر صورة

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
ar: هذا ارتباط قابل للنقر لفتح صفحة ميدياويكي الرئيسية في متصفح وب.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
ar: هذه قائمة الصور للرفع إلى الويكي.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
ar: هذا نموذج تسجيل الدخول إلى حسابك في الويكي الذي اخترته.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
ar: التّاريخ:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
ar: الفئات:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
ar: خط العرض:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
ar: خط الطول:

[ctx: @option]
en: Account
ar: الحساب

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
ar: هذا نموذج تسجيل الدخول إلى حساب ميدياويكي الخاص بك.

[ctx: @option: button]
en: New
ar: جديد

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
ar: أضف ويكي إلى هذه القائمة

[ctx: @item]
en: Wikimedia Commons
ar: ويكيميديا كومنز

[ctx: @item]
en: Wikimedia Meta
ar: ويكيميديا ميتا

[ctx: @item]
en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

[ctx: @item]
en: Wikibooks
ar: ويكي بوك

[ctx: @item]
en: Wikinews
ar: ويكينيوز

[ctx: @item]
en: Wikiquote
ar: ويكي الاقتباس

[ctx: @item]
en: Wikisource
ar: ويكي مصدر

[ctx: @item]
en: Wiktionary
ar: ويكاموس

[ctx: @item]
en: MediaWiki
ar: ميدياويكي

[ctx: @item]
en: Wikia Foto
ar: ويكيا فوتو

[ctx: @item]
en: Wikia Uncyclopedia
ar: ويكيا أنسيكلوبيديا

[ctx: @label]
en: Wiki:
ar: ويكي:

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
ar: هذه خيارات لإضافة ويكي.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @label]
en: API URL:
ar: مسار API:

[ctx: @action: button]
en: Add
ar: أضف

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
ar: أضف ويكي جديد

[ctx: @label]
en: Login:
ar: لِج:

[ctx: @label]
en: Password:
ar: كلمة السّر:

[ctx: @action]
en: &Log in
ar: &لِج

[ctx: @option]
en: Login Information
ar: معلومات الدخول

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
ar: داخل:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
ar: داخل باسم:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
ar: غيّر الحساب

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
ar: اخرج وغيّر الحساب المستعمل للنقل

[ctx: @option]
en: Information
ar: المعلومات

[ctx: @label]
en: Author:
ar: المؤلّف:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
ar: المصدر:

[ctx: @label]
en: License:
ar: الرّخصة:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
ar: عملي الخاص، رخص المشاع الإبداعي: نسب-المشاركة بالمثل 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
ar: عملي الخاص، مرخص بترخيص مزدوج: المشاع الإبداعي: نسب-المشاركة بالمثل 3.0 و GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
ar: عملي الخاص، مرخص بترخيص مزدوج: المشاع الإبداعي: نسب-المشاركة بالمثل 3.0 وأقدم

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
ar: عملي الخاص، رخص المشاع الإبداعي: نسب-المشاركة بالمثل 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
ar: عملي الخاص، رخص المشاع الإبداعي: نسب 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
ar: عملي الخاص، أطلقته إلى النطاق العام تحت رخصة المشاع الإبداعي صفر

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
ar: مؤلف العمل فارق الحياة قبل أكثر من 100 عام

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
ar: صورة لعمل ثنائي الأبعاد فارق مؤلفه الحياة قبل أكثر من 100 عام

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
ar: نشر أول مرة في الولايات المتحدة قبل 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
ar: عمل لوكالة حكومية أمريكية

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
ar: محارف بسيطة، كلمات فردية أو أشكال هندسية

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
ar: شعارات ذات محارف بسيطة فقط، كلمات فردية أو أشكال هندسية

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
ar: لا رخصة محددة (غير مستحسن لمواقع الويكي العامة)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
ar: تصنيفات عامة:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
ar: هذا مكان لإدخال تصنيفات ستضاف إلى كل الملفات.

[ctx: @label]
en: Generic text:
ar: نص عام:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
ar: هذا مكان لإدخال نص ستضاف إلى كل الملفات، تحت قالب المعلومات.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
ar: تعليقات الرفع:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
ar: هذا مكان لإدخال نص يستعمل كتعليقات الرفع. يستعمل مبدئيًا 'رُفع عبر رافع دجيكام' إذا كان فارغًا.

[ctx: @option]
en: Options
ar: خيارات

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
ar: هذه خيارات ستطبق على الصور قبل الرفع.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
ar: غيّر حجم الصور قبل الرفع

[ctx: @label]
en: Maximum size:
ar: الحجم الأقصى:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
ar: جودة JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
ar: أزل البيانات الوصفية من الملف

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
ar: أزل الإحداثيات من الملف

[ctx: @item]
en: Items Properties
ar: خصائص العناصر

[ctx: @item]
en: Upload Settings
ar: إعدادات الرفع

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
ar: صدّر إلى ميدياويكي

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
ar: ابدأ الرفع إلى ميدياويكي

en: MediaWiki export
ar: تصدير ميدياويكي

[ctx: @title:window]
en: Login Error
ar: خطأ في تسجيل الدخول

en: Please check your credentials and try again.
ar: الرجاء تحقق من بيانات اعتمادك وأعد المحاولة.

en: Upload finished with no errors.
ar: الرفع انتهى بلا أخطاء.

[ctx: @title]
en: OneDrive
ar: ون درايف

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب OneDrive

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.<br><br>See OneDrive web site for details: %1
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الوب OneDrive.<br><br>اطلع على موقع OneDrive لمزيد من التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &OneDrive...
ar: صدّر إلى «&ون درايف»...

[ctx: @title:window]
en: Export to OneDrive
ar: صدّر إلى «ون درايف»

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to OneDrive
ar: ابدأ الرفع إلى OneDrive

[ctx: @info]
en: OneDrive export
ar: تصدير «ون درايف»

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى OneDrive.
    %1
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @info]
en: OneDrive call failed:
    %1
ar: فشل نداء ون درايف:
    %1

[ctx: @title]
en: Pinterest
ar: بنترست

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب Pinterest

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.<br><br>See Pinterest web site for details: %1
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب Pinterest.<br><br>اطلع على موقع Pinterest لمزيد من التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
ar: صدّر إلى &Pinterest...

en: Failed to upload Pin
ar: فشل رفع الدبوس

en: Failed to list boards
ar: فشل في سرد اللوحات

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
ar: صدّر إلى Pinterest

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
ar: ابدأ الرفع إلى Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
ar: فشل الاستيثاق. انقر "تابع" للاستيثاق.

en: Pinterest export
ar: تصدير Pinterest

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى Pinterest.
    %1
    هل تريد المتابعة؟

en: Pinterest call failed:
    %1
ar: فشل نداء Pinterest:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: URL:
ar: المسار:

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
ar: اسم المستخدم:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
ar: كلمة السر:

[ctx: @title]
en: Piwigo
ar: بيويجو

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب Piwigo

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الوب Piwigo.اطلع على موقع Piwigo لمزيد من التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
ar: صدّر إلى &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
ar: تحقق إن كان %1 موجودًا بالفعل

en: Piwigo URL probably incorrect
ar: مسار Piwigo على الأرجح غير صحيح

en: Incorrect username or password specified
ar: اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صحيحين

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
ar: الرفع إلى بيويجو ذي الإصدار الأقدم من 2.4 لم يعد مدعومًا

en: Invalid response received from remote Piwigo
ar: استقبل رد غير صالح من Piwigo البعيد

en: Failed to list albums
ar: فشل في سرد الألبومات

en: Photo '%1' already exists.
ar: الصورة «%1» موجودة بالفعل.

en: Photo '%1' already exists in this album.
ar: الصورة «%1» موجودة بالفعل في هذا الألبوم.

en: Error : Cannot open photo: %1
ar: خطأ: لا يمكن فتح الصورة: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
ar: ارفع المقطع %1/%2 من %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
ar: تحذير: لا يمكن رفع الصورة كاملة الحجم.

en: Upload the metadata of %1
ar: ارفع البيانات الوصفية لـ %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
ar: استقبل رد غير صالح من Piwigo البعيد (%1)

en: Visit Piwigo website
ar: زر موقع Piwigo

en: Remote Albums
ar: الألبومات البعيدة

[ctx: reload album list]
en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Reload album list
ar: أعد تحميل قائمة الألبومات

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
ar: الرابط:

en: Change Account
ar: غيّر الحساب

en: Resize photos before uploading
ar: غيّر حجم الصور قبل الرفع

en: Maximum width:
ar: أقصى عرض:

en: Maximum height:
ar: أقصى ارتفاع:

en: Resized JPEG quality:
ar: جودة صور JPEG التي غيّر حجمها:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
ar: تصدير بيويجو

en: Edit Piwigo Data
ar: حرّر بيانات Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
ar: فشل تسجيل الدخول إلى piwigo البعيد.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
ar: 
    هل تريد التحقق من إعداداتك والمحاولة مرة أخرى؟

en: Album
ar: الألبوم

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
ar: لا شيء للرفع، رجاء حدد الصور للرفع.

en: The file %1 is not a supported image or video format
ar: الملف %1 ليس بصيغة صورة أو فيديو مدعومة

en: Uploading file %1
ar: رفع الملف %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
ar: فشل رفع الوسائط إلى Piwigo البعيد.

en: 
    Do you want to continue?
ar: 
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @option]
en: Visibility
ar: الظّهور

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
ar: اضبط وضوح الألبوم

[ctx: @label: properties]
en: Public
ar: عام

[ctx: @title]
en: Rajce
ar: راجس

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب Rajce

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.<br><br>See Rajce web site for details: %1
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الويب Rajce.<br><br>اطلع على موقع Rajce لمزيد من التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
ar: صدّر إلى &Rajce...

en: Not logged in
ar: لم يلج

en: Invalid command
ar: أمر غير صحيح

en: Invalid login name or password
ar: اسم الدخول أو كلمة المرور غير صالح

en: Session expired
ar: انتهت صلاحية الجلسة

en: Unknown album
ar: ألبوم مجهول

en: Failed to open album
ar: فشل فتح الألبوم

en: The album name cannot be empty
ar: اسم الألبوم لا يمكن أن يكون فارغًا

en: Failed to create album
ar: فشل إنشاء الألبوم

en: Album does not exist
ar: الألبوم غير موجود

en: File upload failed
ar: فشل رفع الملف

en: Unsupported file extension
ar: امتداد ملف غير مدعوم

en: Logging in %v%
ar: تسجيل الدخول %v%

en: Logging out %v%
ar: تسجيل الخروج %v%

en: Loading albums %v%
ar: تحميل الألبومات %v%

en: Creating album %v%
ar: إنشاء ألبوم %v%

en: Opening album %v%
ar: فتح ألبوم %v%

en: Closing album %v%
ar: إغلاق ألبوم %v%

en: Adding photos %v%
ar: إضافة صور %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
ar: صدّر إلى Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
ar: ابدأ الرفع إلى Rajce.net

en: SmugMug New Album
ar: ألبوم SmugMug جديد

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
ar: هذه هي الإعدادات الأساسية لألبوم SmugMug الجديد.

en: Title of the album that will be created (required).
ar: اسم الألبوم الذي سيُنشأ (مطلوب).

en: Description of the album that will be created (optional).
ar: وصف الألبوم الذي سيُنشأ (اختياريّ).

en: Album template for the new album (optional).
ar: قالب ألبوم للألبوم الجديد (اختياري).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
ar: القالب:

en: Security && Privacy
ar: الأمن والخصوصية

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
ar: هذه إعدادات الأمن والخصوصية لألبوم SmugMug الجديد.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
ar: عام

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
ar: ألبوم عام مدرج في صفحة SmugMug العامة الخاصة بك.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
ar: غير مدرج في قائمة

en: Require password to access the album (optional).
ar: اطلب كلمة مرور للوصول إلى الألبوم (اختياري).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
ar: تلميح كلمة المرور لتقديمه للمستخدمين في موجه كلمة المرور (اختياري).

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Password Hint:
ar: تلميح كلمة المرور:

[ctx: @title]
en: SmugMug
ar: سموق موق

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
ar: أداة لتصدير واستيراد العناصر باستخدام خدمة الويب SmugMug

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.<br><br>See SmugMug web site for details: %1
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير واستيراد العناصر باستخدام خدمة الوب SmugMug.<br><br>اطلع على موقع SmugMug لمزيد من التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
ar: صدّر إلى &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
ar: استورد من &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
ar: تسجيل الدخول إلى خدمة SmugMug...

en: Login failed
ar: فشل الولوج

en: Invalid user/nick/password
ar: المستخدم/الكنية/كلمة المرور غير صالح

en: Invalid API key
ar: مفتاح API غير صالح

en: Failed to list album template
ar: فشل في سرد قالب الألبوم

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
ar: هذه قائمة الصور للرفع إلى حساب SmugMug الخاص بك.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
ar: هذا ارتباط قابل للنقر لفتح صفحة SmugMug الرئيسية في متصفح ويب.

en: Account
ar: الحساب

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
ar: هذا حساب SmugMug الذي يستعمل للاستيثاق.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
ar: مجهّل

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
ar: ادخل باسم مجهول إلى خدمة الويب SmugMug.

en: SmugMug Account
ar: حساب SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
ar: ادخل إلى خدمة الويب SmugMug باستخدام البريد الإلكتروني وكلمة المرور.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
ar: غيّر حساب SmugMug المستعمل للاستيثاق

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
ar: هذا ألبوم SmugMug الذي يستعمل للنقل.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
ar: كنية مستخدم SmugMug لسرد الألبومات.

en: Site Password:
ar: كلمة مرور الموقع:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
ar: كلمة مرور على مستوى الموقع لكنية/مستخدم SmugMug المحدد.

en: Album Password:
ar: كلمة مرور الألبوم:

en: Password for SmugMug album.
ar: كلمة مرور لألبوم SmugMug.

en: New Album
ar: ألبوم جديد

en: Create new SmugMug album
ar: أنشئ ألبوم SmugMug جديد

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
ar: هذا هو المكان الذي تنزل إليه صور SmugMug.

en: These are options that will be applied to images before upload.
ar: هذه خيارات ستطبق على الصور قبل الرفع.

en: Maximum dimension:
ar: البعد الأقصى:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
ar: استورد من خدمة الويب SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
ar: ابدأ التنزيل من خدمة الويب SmugMug

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
ar: صدّر إلى خدمة الويب SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
ar: ابدأ الرفع إلى خدمة الويب SmugMug

en: SmugMug call failed: %1
ar: فشل نداء SmugMug: %1

en: &lt;none&gt;
ar: &lt;بلا&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
ar: تخرج من حسابك. انقر «تابع» للاستيثاق لحساب آخر.

en: SmugMug Import
ar: استيراد SmugMug

en: SmugMug Export
ar: تصدير SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى SmugMug.
    %1
    هل تريد المتابعة؟

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل حفظ الصّورة: %1
    أتريد المتابعة؟

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل تنزيل الصّورة: %1
    أتريد المتابعة؟

[ctx: @title]
en: Twitter
ar: تويتر

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
ar: أداة للتصدير إلى خدمة الويب Twitter

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Twitter web-service.<br><br>See Twitter web site for details: %1
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى خدمة الوب Twitter.<br><br>اطلع على موقع Twitter لمزيد من التفاصيل: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
ar: صدّر إلى &Twitter...

en: File too big to upload
ar: حجم الملف كبير جدًا للرفع

en: Media format is not supported yet
ar: صيغة الوسائط غير مدعومة بعد

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
ar: فشل رفع الصورة
    الرمز: %1، الاسم: %2، الرسالة: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
ar: فشل في إنشاء تغريدة للصورة التي رُفعت

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
ar: صدّر إلى Twitter

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
ar: ابدأ الرفع إلى Twitter

en: Twitter export
ar: تصدير Twitter

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة إلى Twitter.
    %1
    هل تريد المتابعة؟

en: Twitter call failed:
    %1
ar: فشل نداء Twitter:
    %1

en: Cannot open image at %1
ar: لا يمكن فتح الصورة في %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
ar: فشل نداء %1

en: Code: %1. %2
ar: شِفرة : %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
ar: فشل رفع الصورة: %1
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @title]
en: Unified
ar: موحّد

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
ar: أداة لتصدير العناصر إلى خدمات الويب

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.<br><br>This is a unified tool, grouping many tools in one.
ar: تسمح هذه الأداة للمستخدمين بتصدير العناصر إلى العديد من خدمات الويب.<br><br>هذه أداة موحدة، تجمع العديد من الأدوات في أداة واحدة.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
ar: صدّر إلى خدمات الويب...

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>اكتمل الاستيثاق!</b></h1></p><p><h3>ربط الحساب نجح!</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>اكتمل الاستيثاق!</b></h1></p><p><h3>ربط الحساب فشل!</h3></p></qt>

en: Preparing files...
ar: تحضير الملفات...

en: Start transferring process...
ar: ابدأ عملية النقل...

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
ar: <h3>هذا العرض يسرد كل العناصر للتصدير.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
ar: <h3>هذا العرض يسرد ألبومات المستخدم.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
ar: %1 - فشل إنشاء الألبوم

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>أهلاً بك في أداة خدمات الويب</b></h1></p><p>هذا المساعد سيرشدك خطوة بخطوة، لتصدير عناصرك إلى خدمة استضافة بيانات إنترنت شعبية.</p><p>قبل تصدير المحتويات، ستتمكن من ضبط خصائص العناصر وفقًا لإمكانيات خدمة الوب البعيدة الخاصة بك.</p></qt>

en: &Choose operation:
ar: &اختر عملية:

en: Export to web services
ar: صدّر إلى خدمات الويب

en: Import from web services
ar: استورد من خدمات الويب

en: &Choose remote Web Service:
ar: &اختر خدمة الويب البعيدة:

en: &Choose account:
ar: اختر &حسابا:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
ar: صدّر إلى خدمات الويب

en: Welcome to Web Services Tool
ar: أهلاً بك في أداة خدمات الويب

en: Authentication dialog
ar: حواريّ الاستيثاق

en: Web Service Settings
ar: إعدادات خدمة الويب

en: Export by Web Service
ar: التصدير بواسطة خدمة الويب

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ar: خطأ في استيراد صورة RAW باستخدام ART
    أغلق هذا الحوار لتحميل صورة RAW باستخدام أداة الاستيراد الأصلية

en: ART Raw Conversion
ar: تحويل RAW بواسطة ART

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ar: خطأ في استيراد صورة RAW باستخدام DarkTable
    أغلق هذا الحوار لتحميل صورة RAW باستخدام أداة الاستيراد الأصلية

en: DarkTable Raw Conversion
ar: تحويل RAW بواسطة DarkTable

en: Raw Import
ar: استيراد خام

en: Post Processing
ar: ما بعد المعالجة

en: Raw Decoding
ar: فك ترميز خام

en: Import Raw Using Libraw
ar: استورد الخام باستخدام Libraw

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
ar: أداة لاستيراد صور الخام باستخدام محرك ليبرأو

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
ar: <p>أداة تحرير الصور هذه تستورد صور الخام باستخدام محرك ليبرأو كفك ترميز.</p><p>هذه هي أداة استيراد الخام الأصلية المضمنة في التطبيق الأساسي. لا تتطلب أي محرك خارجي لتعمل.</p><p>انظر موقع ليبرأو لمزيد من التفاصيل: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
ar: لا أقدر على فك ترميز صورة خام
    "%1"

en: Abort
ar: أجهض

en: Abort the current Raw image preview.
ar: أجهض معاينة الصّورة الخامّ الحاليّة.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
ar: حدّث

en: Generate a Raw image preview using current settings.
ar: أَنتِج مُعَايَنة لِصُورَة خَام بِاسْتِخدام الإعدادات الحالية.

en: Brightness:
ar: السّطوع:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
ar: اضبط هنا تعديل السطوع للصورة.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
ar: اضبط هنا تعديل التباين للصورة.

en: Gamma:
ar: غاما:

en: Set here the gamma adjustment of the image
ar: اضبط هنا تعديل غاما للصورة

en: Set here the color saturation correction.
ar: اضبط هنا تصحيح تشبع الألوان.

en: Exposure (E.V):
ar: التعرض (إي.في):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
ar: هذه القيمة في إي.في ستستخدم لإجراء تعويض التعرض للصورة.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
ar: هذا هو تعديل المنحنى لسطوع الصورة

en: Reset
ar: صفّر

en: Reset curve to linear
ar: أَعِد ضَبط المُنْحَنى لِيَكُون خَطِّيًّا

en: Exposure
ar: التّعريض

en: Luminosity Curve
ar: منحنى السطوع

en: Info
ar: معلومات

en: Reset all settings to default values.
ar: صفّر كلّ الإعدادات إلى القيم المبدئية.

en: Import
ar: استورد

en: Import image to editor using current settings.
ar: استورد الصّور إلى المحرّر باستخدام الإعدادات الحاليّة.

en: Use Default
ar: استخدم المبدئي

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
ar: استخدم إعدادات فك ترميز الخام العامة لتحميل هذه الصورة في المحرر.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ar: خطأ في استيراد صورة خام مع راوثيرابي
    أغلق هذا الحوار لتحميل صورة خام بأداة الاستيراد الأصلية

en: RawTherapee Raw Conversion
ar: تحويل راوثيرابي الخام

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ar: خطأ في استيراد صورة خام مع يوافراو
    أغلق هذا الحوار لتحميل صورة خام بأداة الاستيراد الأصلية

en: UFRaw Raw Conversion
ar: تحويل يوافراو الخام

en: Unable to load image
ar: فشل تحميل الصّورة

en: AI Tools Processing
ar: معالجة بأدوات الذكاء الاصطناعي

en: Auto-rotating: %1
ar: تدوير آليّ: %1

en: Album: %1
ar: ألبوم: %1

en: Rotation: %1
ar: التّدوير: %1

en: Skipped
ar: مُتخطّاة

en: Trash
ar: المهملات

en: Current Timeline Search
ar: بحث الخط الزمني الحالي

en: Current Fuzzy Image Search
ar: بحث الصور الضبابية الحالي

en: Current Fuzzy Sketch Search
ar: بحث الرسم الضبابي الحالي

en: Current Map Search
ar: بحث الخريطة الحالي

en: Current Search
ar: البحث الحاليّ

en: Current Duplicates Search
ar: بحث المكررات الحالي

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
ar: <p>الألبوم الذي ترغب في حذفه يحتوي على ملفات (%1) لا تظهر في دجيكام.</p><p>أترغب في الاستمرار؟</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
ar: <p>الألبوم الذي ترغب في حذفه ليس فارغًا.</p><p>أترغب في الاستمرار؟</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
ar: أَعِد تَسْمِيَة الأَلْبُوم (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
ar: أَعِد تَسْمِيَة جَذْر الأَلْبُوم (%1)

en: Enter new album name:
ar: أدخل اسم الألبوم الجديد:

en: Scanning albums
ar: يَمْسَح الألبومات ضوئيًا

en: Searches
ar: عمليات البحث

en: The MySQL database directory was not found.
ar: دليل قاعدة بيانات ماي إس كيو إل لم يعثر عليه.

en: The MySQL binary tools was not found.
ar: أدوات ماي إس كيو إل الثنائية لم يعثر عليها.

en: The SQLite core database was not found.
ar: قاعدة بيانات إس كيو لايت الأساسية لم يعثر عليها.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br>%1</p>
ar: <p>إذا كنت ترغب في البدء بتشكيلة جديدة ومعالج التشغيل الأول، احذف الملف:<br>%1</p>

en: An error occurred during the internal server start.<p>Details:<br>%1</p>
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل الخادم الداخلي.<p>التفاصيل:<br>%1</p>

en: Failed to open the database.
ar: فشل فتح قاعدة البيانات.

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
ar: <p>دجيكام سيحاول التشغيل الآن، لكنه <b>لن</b> يعمل.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
ar: <p>فشل فتح قاعدة البيانات.</p><p>لا أقدر على استخدام دجيكام بدون قاعدة بيانات عاملة. دجيكام سيحاول التشغيل الآن، لكنه <b>لن</b> يعمل. رجاء فحص إعدادات قاعدة البيانات في <b>قائمة اضبط</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
ar: <p>فشل فتح قاعدة البيانات. رسالة خطأ من قاعدة البيانات:</p><p><b>%1</b></p><p>لا أقدر على استخدام دجيكام بدون قاعدة بيانات عاملة. دجيكام سيحاول التشغيل الآن، لكنه <b>لن</b> يعمل. رجاء فحص إعدادات قاعدة البيانات في <b>قائمة اضبط</b>.</p>

en: Failed to initialize the database.
ar: فشل تهيئة قاعدة البيانات.

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
ar: مجموعة أحرف قاعدة البيانات لديك تغيرت منذ فتح هذا الألبوم آخر مرة.
    مجموعة الأحرف القديمة: %1، مجموعة الأحرف الجديدة: %2
    إذا قمت بتغيير مجموعة أحرف قاعدة البيانات مؤخرًا، فلا داعي للقلق.
    رجاء ملاحظة أنه إذا قمت بالتبديل إلى مجموعة أحرف قاعدة بيانات لا تدعم بعض أسماء الملفات في مجموعتك، فقد لا يعثر على هذه الملفات في المجموعة. إذا كنت متأكدًا من أنك ترغب في الاستمرار، انقر على 'نعم'. وإلا، انقر على 'لا' وصحح إعداد مجموعة أحرف قاعدة البيانات قبل إعادة تشغيل دجيكام.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
ar: <p>المجموعة </p><p><b>%1</b><br>(%2)</p><p> لم يعثر عليها حاليًا في نظامك.<br> رجاء اختيار الخيار الأنسب للتعامل مع هذا الوضع:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br>The collection is now located at this place:</p>
ar: <p>ما زالت المجموعة متوفرة، ولكن المعرف تغير.<br>قد يرجع هذا إلى استعادة نسخة احتياطية، أو تغيير تخطيط القسم أو إعدادات نظام الملفات.<br>المجموعة موجودة الآن في هذا المكان:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
ar: التّجميعة موجودة في جهاز تخزين ليس موصولًا دائمًا. علّم التّجميعة على أنّها تجميعة منفصلة.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
ar: لا تفعل شيئًا الآن. أريد حلّ المشكلة لاحقًا باستخدام حواريّ الإعداد

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
ar: لم يعثر على المجموعة

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
ar: مجلد قاعدة البيانات

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
ar: <p>لقد اخترت المجلّد ”%1“ كمكان لتخزين قاعدة البيانات. عُثر على ملفّ قاعدة بيانات لإصدارة قديمة من «دِجي‌كام» هناك.</p><p>أتريد ترقية ملفّ قاعدة البيانات القديم (مؤكّدًا بذلك أنّ الملفّ ذاك قد أُنشأ حقًّا للصّور الموجودة في المجلّد ”%2“)، أو تجاهل الملفّ القديم والبدء بقاعدة بيانات جديدة؟</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
ar: رَقِّ قاعدة البيانات

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
ar: أَوجِد قَاعِدَة بَيَانَات جَدِيدَة

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
ar: مجلد قاعدة بيانات جديد

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
ar: <p>لقد اخترت المجلّد ”%1“ كمكان جديد لتخزين قاعدة البيانات. عُثر على ملفّ قاعدة بيانات لإصدارة قديمة من «دِجي‌كام» هناك.</p><p>أتريد ترقية ملفّ قاعدة البيانات القديم، أو البدء بقاعدة بيانات جديدة، أو نسخ قاعدة البيانات الحاليّة إلى هناك ومتابعة استخدامها؟</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
ar: انسخ قاعدة البيانات الحالية

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
ar: <p>لقد اخترت المجلّد ”%1“ كمكان جديد لتخزين قاعدة البيانات. عُثر على ملفّ قاعدة بيانات لإصدارة قديمة من «دِجي‌كام» هناك.</p> <p>أتريد ترقية ملفّ قاعدة البيانات القديم، أو البدء بقاعدة بيانات جديدة؟</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
ar: فشل نسخ ملف قاعدة البيانات القديمة ("%1") إلى موقعه الجديد ("%2"). أحاول ترقية قواعد البيانات القديمة.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
ar: <p>لقد اخترت المجلّد ”%1“ كمكان جديد لتخزين قاعدة البيانات.</p><p>أتريد نسخ قاعدة البيانات الحاليّة إلى هناك ومتابعة استخدامها، أو البدء بقاعدة بيانات جديدة؟</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
ar: <p>لقد اخترت المجلّد ”%1“ كمكان جديد لتخزين قاعدة البيانات. هناك ملفّ قاعدة بيانات في هذا المكان فعلًا.</p><p>أتريد استخدام الملفّ الموجود كقاعدة بيانات جديدة، أو إزالته ونسخ قاعدة البيانات الحاليّة إلى هناك؟</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
ar: استخدم ملفًا موجودًا

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
ar: فشل عمل نسخة احتياطية من ملف قاعدة البيانات الموجود ("%1"). أرفض استبدال الملف دون نسخة احتياطية، أستخدم الملف الموجود.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
ar: فشل نسخ ملف قاعدة البيانات القديمة ("%1") إلى موقعه الجديد ("%2"). أبدأ بقاعدة بيانات فارغة.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
ar: <p><b>رجاء فحص إعدادات قاعدة البيانات في هذا الحوار.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
ar: قاعدة بيانات جديدة

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
ar: موقع المجموعة الموفر غير صالح أو غير متوفر حاليًا.

en: No album for collection location: Internal error
ar: لا يوجد ألبوم لموقع المجموعة: خطأ داخلي

en: No parent found for album.
ar: لم يعثر على أب للألبوم.

en: Album name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون اسم الألبوم فارغًا.

en: Album name cannot contain '/'.
ar: لا يمكن أن يحتوي اسم الألبوم على ’/‘.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
ar: لا يقبل createPAlbum الألبوم الجذر كأب.

en: An existing album has the same name.
ar: هناك ألبوم موجود له نفس الاسم.

en: Failed to create directory '%1'
ar: فشل إنشاء الدّليل ’%1‘

en: Failed to add album to database
ar: فشلت إضافة الألبوم إلى قاعدة البيانات

en: No such album
ar: لا ألبوم كهذا

en: Cannot rename root album
ar: تعذّرت إعادة تسمية الألبوم الجذر

en: Cannot rename album root album
ar: تعذّرت إعادة تسمية الألبوم الجذر للألبوم

en: Album name cannot contain '/'
ar: لا يمكن أن يحتوي اسم الألبوم على ’/‘

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
ar: هناك ألبوم آخر له نفس الاسم فعلًا.
    رجاء اختر اسمًا آخر.

en: Failed to rename Album
ar: فشلت إعادة تسمية الألبوم

en: Cannot edit root album
ar: تعذّر تحرير الألبوم الجذر

en: No parent found for tag
ar: لم يعثر على أب لهذا الوسم

en: Tag name cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون اسم الوسم فارغًا

en: Tag name cannot contain '/'
ar: لا يمكن أن يحتوي اسم الوسم على ’/‘

en: Tag name already exists
ar: اسم الوسم موجود فعلًا

en: Failed to add tag to database
ar: فشلت إضافة الوسم إلى قاعدة البيانات

en: Cannot delete root tag
ar: لا أقدر على حذف علامة الجذر

en: Cannot delete required face tag
ar: لا أقدر على حذف علامة الوجه المطلوبة

en: Cannot edit root tag
ar: لا يمكن تحرير الوسم الجذر

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
ar: هناك وسم آخر له نفس الاسم فعلًا.
    رجاء اختر اسمًا آخر.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
ar: محاولة نقل TAlbum إلى اللامكان

en: Cannot move root tag
ar: لا يمكن نقل الوسم الجذر

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
ar: علامة أخرى بنفس الاسم موجودة بالفعل.
    أترغب في دمج العلامات؟

en: Cannot merge root tag
ar: لا أقدر على دمج علامة الجذر

en: Cannot merge required face tag
ar: لا أقدر على دمج علامة الوجه المطلوبة

en: Only a tag without children can be merged!
ar: لا أقدر على دمج إلا علامة بلا أبناء!

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
ar: أترغب في دمج العلامة '%1' في العلامة '%2'؟

en: Do not ask again at this session
ar: لا تسأل مجدّدًا في هذه الجلسة

en: No such tag
ar: لا وسم كهذا

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
ar: هذه العملية قد تستغرق وقتًا طويلًا في الخلفية.
    أترغب في كتابة البيانات الوصفية إلى %1 ملف الآن؟

en: Context menu
ar: قائمة منبثقة

en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
ar: التّقييم:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
ar: دون تقييم

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
ar: الألوان:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
ar: بلا لون

[ctx: @info: color label name]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
ar: برتقالي

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: @info: color label name]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @info: color label name]
en: Magenta
ar: أرجواني

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
ar: رصاصيّ

[ctx: @info: color label name]
en: Black
ar: أسود

[ctx: @info: color label name]
en: White
ar: أبيض

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
ar: الاختيارات:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
ar: لا تختر شيء

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
ar: رفض

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
ar: ينتظر

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
ar: قُبلت

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
ar: اللصائق مُصدرة

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
ar: لصائق الألبوم

en: Expand Selected Nodes
ar: وسّع العقد المحدّدة

en: Expand all Albums
ar: وَّسع كل الألبومات

en: Collapse Selected Recursively
ar: اطوِ المحدّد تكراريًّا

en: Collapse all Albums
ar: اطوِ كل الألبومات

en: Find Duplicates...
ar: ابحث عن المتكرّر...

en: Scan for Faces
ar: تعرف على الوجوه

en: Repair hidden Items
ar: أصلح العناصر المخفية

en: Refresh
ar: حدّث

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
ar: تعرف على الوجوه

en: Should sub-albums be scanned too?
ar: أينبغي مسح الألبومات الفرعية ضوئيًا أيضًا؟

[ctx: @title]
en: Labels
ar: اللصائق

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
ar: التّقييم

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
ar: دون تقييم

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
ar: اختر

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
ar: لا تختر شيء

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
ar: عنصر مرفوض

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
ar: عنصر ينتظر

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
ar: عنصر مقبول

[ctx: @item: color tree]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
ar:  لا لون

[ctx: @item: color tree]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
ar: برتقالي

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: @item: color tree]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @item: color tree]
en: Magenta
ar: أرجواني

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
ar: رصاصيّ

[ctx: @item: color tree]
en: Black
ar: أسود

[ctx: @item: color tree]
en: White
ar: أبيض

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
ar: ألبوم جديد

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
ar: حرر الألبوم

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
ar: "%1"
    خصائص الألبوم

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
ar: ال&عنوان:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
ar: اضبط هنا عنوان الألبوم الجديد

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
ar: ال&فئة:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
ar: &ابن لـ:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
ar: الوا&صفة:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
ar: أدخل تعليق الألبوم هنا...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
ar: &تاريخ الألبوم:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
ar: &الأقدم

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
ar: استخدم هذا الزر لاختيار تاريخ أقدم صورة من الألبوم.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
ar: المتوسّ&ط

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
ar: استخدم هذا الزر لحساب متوسط تاريخ الصور من الألبوم.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
ar: الأحدث

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
ar: استخدم هذا الزر لاختيار تاريخ أحدث صورة من الألبوم.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
ar: ألبوم جديد

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
ar: الألبوم المختار (مبدئي)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
ar: جذر المجموعة الحالية

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
ar: ألبوم غير مصنف

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
ar: أَوجِد أَلْبُومًا جَدِيدًا فِي
    "%1"

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
ar: لا أقدر على حساب المتوسط

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
ar: لا أقدر على حساب متوسط التاريخ لهذا الألبوم.

en: No Album Selected
ar: لا ألبومات محدّدة

en: No Tag Selected
ar: لا وسوم محدّدة

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
ar[0]: لا وسوم محدّدة
ar[1]: وسم واحد محدّد
ar[2]: وسمان محدّدان
ar[3]: %1 وسوم محدّدة
ar[4]: %1 وسمًا محدّدًا
ar[5]: %1 وسم محدّد

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
ar[0]: لا ألبومات محدّدة
ar[1]: ألبوم واحد محدّد
ar[2]: ألبومان محدّدان
ar[3]: %1 ألبومات محدّدة
ar[4]: %1 ألبومًا محدّدًا
ar[5]: %1 ألبوم محدّد

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
ar[0]: لا وسوم مستثناة
ar[1]: وسم واحد مستثنًى
ar[2]: وسمان مستثنيان
ar[3]: %1 وسوم مستثناة
ar[4]: %1 وسمًا مستثنًى
ar[5]: %1 وسم مستثنى

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
ar[0]: لا ألبومات مستثناة
ar[1]: ألبوم واحد مستثنًى
ar[2]: ألبومان مستثنيان
ar[3]: %1 ألبومات مستثناة
ar[4]: %1 ألبومًا مستثنًى
ar[5]: %1 ألبوم مستثنى

[ctx: @title:window]
en: Select Album
ar: اختر الألبوم

[ctx: @title]
en: Albums (All)
ar: ألبومات (الكل)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
ar: الوسوم (0)

[ctx: @option]
en: All albums
ar: جميع الألبومات

[ctx: @info]
en: Toggle recursive album selection.
ar: بدل اختيار الألبوم المتكرر.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
ar: حدّد كلّ الألبومات التي يجب معالجتها.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
ar: لا ألبومات محدّدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
ar: صفّر الألبومات المحدّدة

[ctx: @option]
en: All tags
ar: جميع الوسوم

[ctx: @info]
en: Toggle recursive tags selection.
ar: بدل اختيار العلامات المتكرر.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
ar: حدّد كلّ الوسوم التي يجب معالجتها.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
ar: لا وسوم محدّدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
ar: صفّر الوسوم المحدّدة

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
ar: الألبومات (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
ar: علامات (الكل)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
ar: الوسوم (%1)

en: Create New Album
ar: أنشئ ألبومًا جديدًا

en: &New Album
ar: ألبوم ج&ديد

en: Create new album
ar: أنشئ ألبومًا جديدًا

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
ar: آسفون، ف‍«دِجي‌كام» لا يدعم العناوين البعيدة كتجميعات.

en: The selected folder does not exist or is not readable
ar: المجلد المختار غير موجود أو غير قابل للقراءة

en: There is already a collection containing the folder "%1"
ar: هناك تجميعة تحوي المجلّد ”%1“ فعلًا

en: The storage media can be uniquely identified.
ar: وسائط التخزين أقدر على تحديدها بشكل فريد.

en: The collection is located on your harddisk
ar: التّجميعة موجودة في القرص الصّلب

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
ar: هذا قرص مضغوط/دي في دي، والذي يعرف باللصيقة التي أقدر على ضبطها في تطبيق نسخ الأقراص المدمجة الخاص بك. يوجد بالفعل إدخال آخر بنفس اللصيقة. سأميّز بين الاثنين بواسطة الملفات الموجودة في الدليل العلوي، لذا رجاء عدم إلحاق الملفات بالقرص المضغوط، وإلا فلن أقدر على التعرف عليه. في المستقبل، رجاء ضبط لصيقة فريدة على الأقراص المضغوطة وأقراص الدي في دي الخاصة بك إذا كنت تنوي استخدامها مع دجيكام.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
ar: هذا قرص مضغوط/دي في دي. سأعرفه باللصيقة ("%1") التي قمت بضبطها في تطبيق نسخ الأقراص المدمجة الخاص بك. إذا قمت بإنشاء أقراص مدمجة أخرى لاستخدامها مع دجيكام في المستقبل، رجاء تذكر إعطائها لصيقة فريدة أيضًا.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
ar: هذا وسط تخزين منفصل سيُعرّف بلاصقته (”%1“)

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
ar: هذا الإدخال سيعرف فقط بالمسار الذي يوجد فيه على نظامك ("%1"). لا توجد وسائل تعريف أكثر تحديدًا (معرف فريد، لصيقة) متاحة.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
ar: لا أقدر في نظامك على تحديد وسائط التخزين لهذا المسار. سأضيفها باستخدام مسار الملف كمعرف وحيد. سيعمل هذا جيدًا للقرص الصلب المحلي الخاص بك.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
ar: عليك ضمّ مشاركة «سامبا» يدويًّا. آسفون، ف‍«دِجي‌كام» لا يدعم حاليًّا عناوين smb://‎.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
ar: يجب إعداد مساحة التخزين الشبكية الخاصة بك لتكون قابلة للوصول كملفات ومجلدات من خلال نظام التشغيل. دجيكام لا يدعم عناوين يو آر إل البعيدة.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
ar: يوجد بالفعل مجموعة لمشاركة شبكة بنفس المسار.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
ar: سأعرف مشاركة الشبكة بالمسار الذي اخترته. إذا كان المسار فارغًا، فستعتبر المشاركة غير متاحة.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
ar: "مسار نسبي" على قسم القرص الصلب مع "المعرف الفريد الشامل"
    المجلد "%1" على الحجم بالمعرف "%2"

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
ar: "مسار نسبي" على قسم القرص الصلب مع "لصيقة"
    المجلد "%1" على الحجم المسمى بـ "%2"

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
ar: دليل مشترك مركب في "%1"

en: Error opening database backend.
    %1
ar: خطأ في فتح سند قاعدة البيانات.
    %1

en: Error while opening the source database.
ar: خطأ أثناء فتح قاعدة البيانات المصدر.

en: Error while opening the target database.
ar: خطأ أثناء فتح قاعدة البيانات الهدف.

en: Error while preparing the target database.
ar: خطأ أثناء تحضير قاعدة البيانات الهدف.

en: Error while scrubbing the target database.
ar: خطأ أثناء تنظيف قاعدة البيانات المستهدفة.

en: Create Schema...
ar: أَوجِد المخطط...

en: Error while creating the database schema.
ar: خطأ أثناء إنشاء مخطّط قاعدة البيانات.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
ar: خطأ أثناء تحويل قاعدة البيانات.
     التّفاصيل: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
ar: ليس لديك صلاحيات كافية على قاعدة البيانات.
    الصلاحيات التالية ليست مخصصة لك:
     %1
    افحص صلاحياتك على قاعدة البيانات وأَعِد تشغيل دجيكام.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ar: قاعدة البيانات غير صالحة: إعداد ”DBVersion“ غير موجود. تعذّر التّحقّق من إصدارة مخطّط قاعدة البيانات الحاليّة. جرّب البدء بقاعدة بيانات فارغة.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
ar: قاعدة البيانات استخدمت مع إصدار أحدث من دجيكام ورُقيت إلى مخطط قاعدة بيانات لا أقدر على استخدامه مع هذا الإصدار. (هذا يعني أن إصدار دجيكام هذا قديم جدًا، أو أن تنسيق قاعدة البيانات حديث جدًا.) رجاء استخدم الإصدار الأحدث من دجيكام الذي استخدمته من قبل.

en: Failed to create tables in database.
ar: فشل إنشاء الجداول في قاعدة البيانات.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
ar: فشل فتح معاملة قاعدة بيانات على ملف قاعدة البيانات الخاص بك "%1". هذا غير عادي. رجاء فحص إمكانية وصولك إلى الملف وأن لا توجد عملية أخرى أقفلت الملف حاليًا. إذا استمرت المشكلة أقدر على الحصول على المساعدة من قائمة المراسلة للمطورين في دجيكام (انظر www.digikam.org/support). وكذلك، رجاء إلقاء نظرة على ما يطبعه دجيكام على الطرفية.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
ar: فشلت عملية تحديث المخطط من الإصدار 4 إلى 6، بسبب خطأ لم نتوقعه. أقدر على محاولة تجاهل قاعدة البيانات القديمة والبدء بواحدة فارغة. (في هذه الحالة، رجاء نقل ملفات قاعدة البيانات "%1" و "%2" من الدليل "%3"). على الأرجح سترغب في الإبلاغ عن هذا الخطأ إلى قائمة المراسلة للمطورين في دجيكام (انظر www.digikam.org/support). وكذلك، رجاء إلقاء نظرة على ما يطبعه دجيكام على الطرفية.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
ar: فشل تحديث مخطط قاعدة البيانات من الإصدار %1 إلى الإصدار %2.
    قد يكون السبب هو ترقية مفقودة لقاعدة البيانات إلى إصدار الخادم الحالي. الآن أَعِد تشغيل دجيكام مرة أخرى لإجراء الترقية المطلوبة لقاعدة البيانات.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
ar: فشل تحديث مخطط قاعدة البيانات من الإصدار %1 إلى الإصدار %2.
    رجاء قراءة رسائل الخطأ المطبوعة على الطرفية والإبلاغ عن هذا الخطأ كعلة على bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
ar: تعذّر العثور على إجراء تحديث قاعدة البيانات. رجاء تحقّق أنّ ملفّ  dbconfig.xml للإصدارة الحاليّة من «دِجي‌كام» مثبّت وفي مكانه الصّحيح.

en: Updated schema to version %1.
ar: حُدّث المخطّط إلى الإصدارة %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
ar: فشل نسخ ملفّ قاعدة البيانات القديم (”%1“) إلى المكان الجديد (”%2“).  رسالة الخطأ: ”%3“. رجاء تحقّق من إمكانيّة نسخ الملفّ، وإلّا احذفه.

en: Copied database file
ar: نُسخ ملفّ قاعدة البيانات

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
ar: ملف قاعدة البيانات القديمة ("%1") نسخ إلى الموقع الجديد ("%2") لكن لا أقدر على فتحه. رجاء حذف كلا الملفين والمحاولة مرة أخرى، بدءًا بقاعدة بيانات فارغة.

en: Opened new database file
ar: فُتح ملفّ قاعدة بيانات جديد

en: Prepared table creation
ar: أَوجِد جدولًا معدًا

en: Created tables
ar: أُنشأت الجداول

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
ar: لم يعثر على مسار مكتبة الألبوم في ملف اضبط. أتخلى عن عملية تحديث المخطط. رجاء المحاولة بقاعدة بيانات فارغة، أو أصلح اضبط الخاص بك.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
ar: حدث خطأ في ربط مسار مكتبة الألبوم ("%1") الخاص بك بحجم تخزين في نظامك. هذه المشكلة قد تشير إلى وجود مشكلة في تثبيتك. إذا كنت تعمل على لينكس، افحص أن هال مثبتا ويعمل. على أي حال، أقدر على طلب المشورة من قائمة المراسلة لمطوري دجيكام (انظر www.digikam.org/support). عملية تحديث قاعدة البيانات ستتوقف الآن لأننا لا نريد إنشاء قاعدة بيانات جديدة بناءً على افتراضات خاطئة من تثبيت معطل.

en: Configured one album root
ar: أضبط جذر ألبوم واحد

en: Imported albums
ar: استُوردت الألبومات

en: Imported images information
ar: استُوردت معلومات الصّور

en: Last Search (0.9)
ar: البحث الأخير (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
ar: مُهّد مرشّح لاحقة الملفّات واستُورد

en: Did the initial full scan
ar: جرى الفحص الشّامل الأوّليّ

en: Imported creation dates
ar: استُوردت تواريخ الإنشاء

en: Imported comments
ar: استُوردت التّعليقات

en: Imported ratings
ar: استُوردت التّقييمات

en: Dropped v3 tables
ar: أُسقطت جداول v3

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
ar: مشغّل ”SQLITE“ لقواعد بيانات Sqlite3 غير متوفّر.
    يعتمد «دِجي‌كام» على المشغّلات التي توفّرها وحدة Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
ar: مشغّل ”MYSQL“ لقواعد بيانات MySQL غير متوفّر.
    يعتمد «دِجي‌كام» على المشغّلات التي توفّرها وحدة Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
ar: تعذّر فتح ملفّ الضّبط <b>%1</b>. هذا الملفّ يُثبّت مع تطبيق «دِجي‌كام» وهو مطلوب بشدّة لتشغيل التّطبيق. رجاء افحص التّثبيت لديك.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
ar: تعذّر فتح ملفّ الضّبط <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
ar: بنية XML في ملفّ الضّبط <b>%1</b> غير صالح ويتعذّر قراءتها.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
ar: بنية XML في ملفّ الضّبط <b>%1</b> تفقد العنصر المطلوب <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
ar: بنية XML في ملفّ الضّبط <b>%1</b> تفقد العنصر المطلوب <b>%2</b>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
ar: عثر على إصدار قديم من ملف اضبط <b>%1</b>. رجاء التأكد من أن الإصدار الذي صدر مع إصدار دجيكام الحالي مثبتا.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
ar: خطأ أثناء فتح قاعدة البيانات.
    سيحاول «دِجي‌كام» إعادة الاتّصال بقاعدة البيانات آليًّا.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:<br> %1
ar: <p><b>حدث خطأ في قاعدة البيانات.</b></p>التفاصيل:<br> %1

[ctx: @title]
en: Source Images
ar: الصور المصدر

[ctx: @title]
en: Image History
ar: تأريخ الصّورة

[ctx: @title]
en: Derived Images
ar: الصور المشتقة

[ctx: @title]
en: Related Images
ar: الصّور ذات العلاقة

[ctx: @title]
en: Identical Images
ar: الصّور المتطابقة

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
ar: الخطوات الوسيطة:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
ar: %1
    (الصّورة الأصليّة)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
ar: %1
    (الصّورة المصدر)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
ar: ملف صورة خام (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
ar[0]: لا يوجد وجه
ar[1]: وجه واحد
ar[2]: وجهين
ar[3]: %1 وجوه
ar[4]: %1 وجه
ar[5]: %1 وجه

[ctx: @item: filter model]
en: No face
ar: لا يوجد أي وجه

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
ar: أُكّد

en: No image selected
ar: لا صور محدّدة

en: This is the original image
ar: هذه الصّورة الأصليّة

en: Database type is not supported.
ar: نوع قاعدة البيانات غير مدعوم.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
ar: لم يعين مسار أمر ترقية ماي إس كيو إل في ملف اضبط.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
ar: لم يعين مسار أمر خادم ماي إس كيو إل في ملف اضبط.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
ar: لم يعين مسار أمر إدارة ماي إس كيو إل في ملف اضبط.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
ar: لم يعين مسار أمر تهيئة ماي إس كيو إل في ملف اضبط.

en: Cannot create directory %1
ar: تعذّر إنشاء الدّليل %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
ar: لا أقدر على إنشاء ملف اضبط لخادم ماي إس كيو إل.<p>هذا يعني إما أن ملف اضبط المبدئي</p><p>%1</p><p>لم يكن قابلاً للقراءة أو أن الملف المستهدف</p><p>%2</p><p>لا أقدر على الكتابة فيه.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
ar: تعذّر العثور على الضّبط المبدئي لخادم MySQL ‏(mysql-global.conf).

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
ar: قاعدة بيانات ماي إس كيو إل الداخلية تهيأ، رجاء الانتظار...

en: Could not start database initializer.
ar: تعذّر بدء ممهّد قاعدة البيانات.

en: Could not start database server.
ar: تعذّر بدء خادم قاعدة البيانات.

en: Invalid database object during database server startup
ar: كائن قاعدة بيانات غير صالح أثناء بدء خادم قاعدة البيانات

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
ar: خرجت عمليّة قاعدة البيانات بشكل غير متوقّع أثناء الاتّصال الأوّليّ.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
ar: تعذّر الاتّصال بقاعدة البيانات بعد المحاولة ل‍ 60 ثانية.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
ar: فشل إنشاء قاعدة البيانات<p>خطأ الاستعلام: %1</p><p>خطأ قاعدة البيانات: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
ar: ترقية قاعدة بيانات ماي إس كيو إل جارية، رجاء الانتظار...

en: Could not upgrade database.
ar: لا أقدر على ترقية قاعدة البيانات.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
ar: %1<p>التّنفيذيّ: %2</p><p>المعاملات: %3</p><p>خطأ المعالجة: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ar: قاعدة البيانات غير صالحة: إعداد "DBSimilarityVersion" غير موجود. لا أقدر على التحقق من إصدار مخطط قاعدة البيانات الحالي. حاول البدء بقاعدة بيانات فارغة.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
ar: قاعدة البيانات استخدمت مع إصدار أحدث من دجيكام ورُقيت إلى مخطط قاعدة بيانات لا أقدر على استخدامه مع هذا الإصدار. (هذا يعني أن إصدار دجيكام هذا قديم جدًا، أو أن تنسيق قاعدة البيانات حديث جدًا) رجاء استخدم الإصدار الأحدث من دجيكام الذي استخدمته من قبل.

[ctx: People on your photos]
en: People
ar: الأشخاص

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
ar: غير مؤكد

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
ar: مُتجاهَل

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ar: قاعدة البيانات غير صالحة: إعداد ”DBThumbnailsVersion“ غير موجود. تعذّر التّحقّق من إصدارة مخطّط قاعدة البيانات الحاليّة. جرّب البدء بقاعدة بيانات فارغة.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
ar: تضارب الملفات

en: A file operation using the same path is currently in progress. Please wait for the operation to complete and try again.
ar: عملية ملف باستخدام نفس المسار جارية حاليًا. رجاء الانتظار حتى تكتمل العملية والمحاولة مرة أخرى.

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
ar: ملفات أو مجلدات بنفس الاسم موجودة بالفعل في المجلد المستهدف.
    
    ما الإجراء الذي يطبق في حالة تضارب الملفات؟
    
    الخيارات المتاحة هي:
    أَعِد التسمية آليًا: سأعيد تسمية الملفات المتضاربة آليًا.
    أَكتُب فَوق آليًا: سأكتب فوق الملفات المتضاربة آليًا.
    أتَجَاهَل آليًا: سأتجاهل الملفات المتضاربة آليًا.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
ar: أَعِد التسمية آليًا

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
ar: اكتب فوقه آليًّا

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
ar: تخطّه آليًّا

en: Copy Album
ar: انسخ الألبوم

en: Copy Images
ar: انسخ الصور

en: Copy Files
ar: انسخ الملفّات

en: Move Album
ar: انقل الألبوم

en: Move Images
ar: انقل الصور

en: Move Files
ar: ينقل ملفّات

en: Delete
ar: احذف

en: Restore Trash
ar: أَعد سَلَّة المهملات

[ctx: @info]
en: Initializing database...
ar: يهيئ قاعدة البيانات...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
ar: يمسح المجموعات ضوئيًا، رجاء الانتظار...

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
ar: هذا يظهر تقدم المسح الضوئي. أثناء المسح، كل الملفات على القرص تسجل في قاعدة بيانات. ملاحظة: هذا الحوار أقدر على ظهوره آليًا إذا لم يكتمل مسح سابق للمجموعات بالكامل.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
ar: يفحص التّجميعة

en: Error
ar: خطأ

en: Preparing collection scan...
ar: يحضّر لفحص التّجميعة...

en: Scanning for removed albums...
ar: يفحص بحثًاعن الألبومات المزالة...

en: Scanning images in individual albums...
ar: يمسح الصور في الألبومات الفردية ضوئيًا...

en: Migrate ->
ar: رحّل ←

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Progress Information
ar: معلومات التّقدّم

en: Step Progress
ar: تقدم الخطوة

en: Overall Progress
ar: التّقدّم الكلّيّ

en: Database type or location must be different!
ar: نوع أو موقع قاعدة البيانات يجب أن يكون مختلفًا!

en: Internal server can only be used once!
ar: الخادم الداخلي لا أقدر على استخدامه إلا مرة واحدة!

en: Internal server is not used and is not active!
ar: الخادم الداخلي لا يستخدم وغير نشط!

en: Database copied successfully.
ar: نُسخت قاعدة البيانات بنجاح.

en: Database conversion canceled.
ar: أُلغي تحويل قاعدة البيانات.

en: Step Progress (%1)
ar: تقدم الخطوة (%1)

en: Database Configuration
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Mysql Internal
ar: ماي إس كيو إل داخلي

en: MySQL Server
ar: خادم ماي إس كيو إل

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
ar: <p>اختر هنا نوع الواجهة الخلفية لقاعدة البيانات.</p><p>الواجهة الخلفية <b>إس كيو لايت</b> هي لتخزين قاعدة البيانات المحلية بأحجام مجموعات صغيرة أو متوسطة. هي الواجهة الخلفية المبدئية والموصى بها للمجموعات التي بها أقل من 100 ألف عنصر.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
ar: <p>الواجهة الخلفية <b>ماي إس كيو إل الداخلية</b> هي لتخزين قاعدة البيانات المحلية بأحجام مجموعات ضخمة. هذه الواجهة الخلفية موصى بها للمجموعات المحلية التي بها أكثر من 100 ألف عنصر.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
ar: <p>الواجهة الخلفية <b>خادم ماي إس كيو إل</b> هي حل أكثر قوة خاصة للتخزين البعيد والمشترك لقاعدة البيانات. هي أيضًا أكثر كفاءة لإدارة أحجام المجموعات الضخمة التي بها أكثر من 100 ألف عنصر.</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
ar: <p>اضبط هنا الموقع الذي ستخزن فيه ملفات قاعدة البيانات على نظامك. هناك أربع قواعد بيانات: واحدة لجميع خصائص المجموعات، واحدة لتخزين الصور المصغرة المضغوطة، وواحدة لتخزين البيانات الوصفية للتعرف على الوجوه، وواحدة لتخزين بصمات التشابه.<br>يلزم الوصول للكتابة لتكون قادرًا على تحرير خصائص الصورة.</p><p>قواعد البيانات هي محركات دجيكام الأساسية. احرص على استخدام مكان يستضيفه جهاز سريع (مثل إس إس دي أو إن في إم إي) مع مساحة حرة كافية خاصة لقاعدة بيانات الصور المصغرة.</p><p>ملاحظة: نظام ملفات بعيد مثل إن إف إس، لا أقدر على استخدامه هنا. لأسباب تتعلق بالأداء، يوصى أيضًا بعدم استخدام وسائط تخزين الشبكة.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
ar: فعل وضع والد لقواعد البيانات

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
ar: وضع والد (سجل الكتابة المسبقة) أسرع بكثير في معظم السيناريوهات على الأنظمة المدعومة.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
ar: سجل الكتابة المسبقة هو وضع لاستخدام سجل تقدم يسجل المعاملات التي ارتكبت ولكنها لم تطبق بعد على قواعد البيانات. يستخدم ملفًا مسجلاً إضافيًا لاستضافة الهياكل لمعاملات الاستعادة أثناء الانهيار. تسجل التغييرات أولًا في السجل، قبل كتابة التغييرات في قاعدة البيانات. هذا جعل طلبات قاعدة البيانات ذرية وقوية في حالات الاستخدام الواسعة والحرجة.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
ar: <p>يمكنك هنا ضبط أماكن وجود أدوات MySQL الثّنائيّة. سيحاول «دِجي‌كام» العثور على هذه الثّنائيّات آليًّا إن كانت مثبّتة فعلًا على حاسوبك.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
ar: ثنائيّات MySQL

en: Host Name:
ar: اسم المضيف:

en: Set the host computer name
ar: اضبط اسم الحاسوب المضيف

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
ar: هذا هو اسم الحاسوب الذي يشغل خادم ماي إس كيو إل.
    أقدر على كونه "المضيف المحلي" لخادم محلي، أو اسم حاسوب الشبكة
    (أو عنوان أي بي) في حالة الحاسوب البعيد.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/sql-driver.html#qmysql">Connect options:</a>
ar: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/sql-driver.html#qmysql">خيارات الاتّصال:</a>

en: Set the database connection options
ar: اضبط خيارات الاتّصال بقاعدة البيانات

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
ar: اضبط خيارات الاتّصال بخادم MySQL.
    للمستخدمين المتقدّمين فقط.

en: User:
ar: المستخدم:

en: Set the database account name
ar: اضبط اسم حساب قاعدة البيانات

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
ar: اضبط اسم حساب خادم ماي إس كيو إل الذي يستخدمه
    دجيكام للاتصال بالخادم.
    هذا الحساب يجب أن يكون متاحًا على خادم
    ماي إس كيو إل البعيد عندما أوجِدَت قاعدة البيانات.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
ar: اضبط كلمة مرور حساب خادم ماي إس كيو إل التي يستخدمها
    دجيكام للاتصال بالخادم.
    أقدر على ترك هذا الحقل فارغًا لاستخدام حساب بدون كلمة مرور.

en: Host Port:
ar: منفذ المضيف:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
ar: اضبط منفذ الحاسوب المضيف.
    غالبًا لخواديم MySQL سيكون رقم المنفذ مبدئيًا هو 3306

en: Check Connection
ar: افحص الاتّصال

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
ar: أجرِ اتّصالًا بسيطًا بقاعدة البيانات لترى إن كانت إعدادات خادم MySQL مناسبة.

en: Core Db Name:
ar: اسم قاعدة بيانات اللّب:

en: Set the core database name
ar: اضبط اسم قاعدة بيانات اللّب

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
ar: قاعدة بيانات اللب هي حاوي «دِجي‌كام» الرّئيسي المستخدم
    لتخزين البيانات الوصفيّة للألبومات والعناصر والبحوث.

en: Thumbs Db Name:
ar: اسم قاعدة بيانات المصغّرات:

en: Set the thumbnails database name or folder
ar: اضبط اسم أو مجلد قاعدة بيانات الصور المصغرة

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
ar: قاعدة بيانات الصور المصغرة يستخدمها دجيكام لاستضافة
    صور مصغرة مع صور ضغط الموجات.
    أقدر على استخدام مساحة كبيرة بسرعة,
    خاصة إذا كانت لديك مجموعات ضخمة.
    اختر مجلدًا محليًا لاستخدام قاعدة بيانات إس كيو لايت.

en: Face Db Name:
ar: اسم قاعدة بيانات الوجوه:

en: Set the face database name
ar: اضبط اسم قاعدة بيانات الوجوه

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
ar: قاعدة بيانات الوجه يستخدمها دجيكام لاستضافة مدرجات الصور
    المخصصة لعملية التعرف على الوجوه.
    أقدر على استخدام مساحة كبيرة بسرعة، خاصة
    إذا كان لديك الكثير من الصور بوجوه أشخاص مكتشفة وموسومة.

en: Similarity Db Name:
ar: اسم قاعدة بيانات التشابه:

en: Set the similarity database name
ar: اضبط اسم قاعدة بيانات التشابه

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
ar: قاعدة بيانات التشابه يستخدمها دجيكام لاستضافة
    بيانات مصفوفة هار للصور لبحث التشابه.

en: Default Settings
ar: الإعدادات المبدئية

en: Reset database names settings to common default values.
ar: أَعِد ضَبط إعدادات أسماء قواعد البيانات إلى القيم المبدئية المشتركة.

en: Remote Server Settings
ar: إعدادات الخادم البعيد

en: Database Server Instructions
ar: إرشادات خادم قاعدة البيانات

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
ar: <p>دجيكام يتوقع أن قاعدة البيانات أوجِدت بالفعل بحساب مستخدم مخصص. هذا الاسم للمستخدم <i>دجيكام</i> سيتطلب وصولًا كاملًا إلى قاعدة البيانات.<br>إذا لم تكن قاعدة البيانات الخاصة بك معدة بالفعل، أقدر على استخدام أوامر إس كيو إل التالية (بعد استبدال <b><i>كلمة المرور</i></b> بالكلمة الصحيحة).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
ar: <p>ملاحظة: مع خادم لينكس، أقدر على تهيئة قاعدة بيانات باتباع الأوامر أدناه:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>أدخل رمز إس كيو إل إلى موجه ماي إس كيو إل لتهيئة قواعد بيانات دجيكام بصلاحيات المنحة (انظر في الخلف)</p><p>...</p><p>quit</p><p>ملاحظة: إذا كانت لديك مشاكل مع خادم ماي إس كيو إل على نظام لينكس مبني على أبونتو، استخدم الأمر الإضافي في موجه ماي إس كيو إل لتكون قادرًا على إنشاء مشغلات ماي إس كيو إل.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>ملاحظة: إذا كانت لديك مجموعة هائلة، يجب عليك بدء خادم ماي إس كيو إل بـ mysql --max_allowed_packet=128M أو في my.ini أو ~/.my.cnf، غير الإعدادات</p>

en: Requirements
ar: المتطلّبات:

en: Database Server Technical Details
ar: التّفاصيل التّقنيّة لخادم قاعدة البيانات

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
ar: <p>استخدم عرض الاضبط هذا لضبط كل المعلومات للاتصال بخادم قاعدة بيانات ماي إس كيو إل (أو ماريا دي بي) بعيد من خلال شبكة. كما هو الحال مع إس كيو لايت أو خادم ماي إس كيو إل الداخلي، ستخزن 3 قواعد بيانات على الخادم البعيد: واحدة لجميع خصائص المجموعات، وواحدة لتخزين الصور المصغرة المضغوطة، وواحدة لتخزين البيانات الوصفية للتعرف على الوجوه.</p><p>على عكس إس كيو لايت أو خادم ماي إس كيو إل الداخلي، أقدر على تخصيص أسماء قواعد البيانات لتبسيط النسخ الاحتياطية الخاصة بك.</p><p>قواعد البيانات هي محركات دجيكام الأساسية. لمنع مشاكل الأداء، احرص على استخدام رابط شبكة سريع بين حاسوب العميل والخادم. يوصى أيضًا باستضافة ملفات قاعدة البيانات على جهاز سريع (مثل إس إس دي) مع مساحة حرة كافية، خاصة لقاعدة بيانات الصور المصغرة، حتى إذا ضغطت البيانات باستخدام تنسيق صورة الموجات بي جي إف.</p><p>قواعد البيانات يجب أن توجد مسبقًا على الخادم البعيد من قبل المسؤول. انظر في علامة تبويب <b>المتطلبات</b> لمزيد من التفاصيل.</p>

en: Documentation
ar: التّوثيق

en: Thumbs Db Folder:
ar: مجلد قاعدة بيانات الصور المصغرة:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
ar: اختبار اتصال قاعدة البيانات

en: Database connection test successful.
ar: نجح اختبار الاتّصال بقاعدة البيانات.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
ar: لم ينجح اختبار الاتّصال بقاعدة البيانات. <p>كان الخطأ: %1</p>

en: The server hostname is empty
ar: اسم مضيف الخادم فارغ

en: The server user name is empty
ar: اسم مسخدم الخادم فارغ

en: The core database name is empty
ar: اسم قاعدة بيانات اللّب فارغ

en: The thumbnails database name is empty
ar: اسم قاعدة بيانات المصغّرات فارغ

en: The face database name is empty
ar: اسم قاعدة بيانات الوجوه فارغ

en: The similarity database name is empty
ar: اسم قاعدة بيانات التشابه فارغ

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
ar: هذا المسار ضبط كخيار سطر أوامر (--database-directory).

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: The database names configuration is not valid. Error is <br><p>%1</p><br>Please check your configuration.
ar: ضبط أسماء قواعد البيانات غير صالح. الخطأ هو <br><p>%1</p><br>رجاء افحص اضبط الخاص بك.

en: Testing database connection has failed with error<br><p>%1</p><br>Please check your configuration.
ar: فشل اختبار الاتصال بقاعدة البيانات بالخطأ<br><p>%1</p><br>رجاء افحص اضبط الخاص بك.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
ar: عليك اختيار مجلّد ليخزّن فيه «دِجي‌كام» المعلومات والبيانات الوصفيّة في ملفّ قاعدة البيانات.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
ar: أَوجِد مجلد قاعدة البيانات؟

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
ar: <p>المجلّد الذي ستُوضع فيه قاعدة البيانات لا يبدو موجودًا:</p><p><b>%1</b></p>أتريد من «دِجي‌كام» إنشاؤه لك؟

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
ar: فشل إنشاء مجلد قاعدة البيانات

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.<br>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ar: <p>دجيكام لا أقدر على إنشاء المجلد لاستضافة ملف قاعدة البيانات الخاص بك.<br>رجاء اختر موقعًا مختلفًا.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
ar: لا أقدر على الوصول للكتابة في قاعدة البيانات

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ar: <p>لا يبدو أن لديك وصولًا للكتابة في المجلد الذي يستضيف ملف قاعدة البيانات.<br>رجاء اختر موقعًا مختلفًا.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
ar: إحصائيّات قاعدة البيانات

en: Format
ar: التّنسيق

en: Count
ar: العدد

en: Videos
ar: الفيديوهات

en: Audio
ar: الصّوت

en: Total Items
ar: مجموع العناصر

en: Database backend
ar: سند قاعدة البيانات

en: Database Path
ar: مسار قاعدة البيانات

en: Database internal server
ar: خطأ داخليّ بقاعدة البيانات

[ctx: @info: database server]
en: Yes
ar: نعم

en: Database internal server Path
ar: مسار خادم قاعدة البيانات الداخلي

en: Host Name
ar: اسم المضيف

en: Host Port
ar: منفذ المضيف

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Connect options
ar: خيارات الاتّصال

en: Core Db name
ar: اسم قاعدة بيانات اللّب

en: Thumbs Db name
ar: اسم قاعدة بيانات المصغّرات

en: Face Db name
ar: اسم قاعدة بيانات الوجوه

en: Database locale
ar: لغة قاعدة البيانات

[ctx: @info: total number of items]
en: total
ar: الإجمالي

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
ar: هذا الملف الثنائي يستخدم لإدارة نسخة مخصصة من خادم ماريا دي بي.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
ar: يُستخدم الملفّ الثّنائيّ لتمهيد ملفّات بيانات MariaDB لقاعدة البيانات.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
ar: يُستخدم الملفّ الثّنائيّ لبدء نسخة مخصّصة لخادم MariaDB.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
ar: هذا الملف الثنائي يستخدم لترقية قاعدة البيانات إلى إصدار الخادم الحالي.

en: Thumb
ar: المصغّرة

en: List of items that are about to be deleted.
ar: قائمة العناصر التي على وشك الحذف.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
ar: هذه قائمة بالعناصر التي على وشك الحذف.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
ar: إن أُشّر فستُزال الملفّات نهائيًّا بدل وضعها في المهملات.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
ar: <p>إذا وضع علامة في هذا المربع، فستُزال العناصر <b>بشكل دائم</b> بدلاً من وضعها في سلة المهملات.</p><p><em>استخدم هذا الخيار بحذر</em>: معظم أنظمة الملفات لا أقدر على استعادة العناصر المحذوفة بشكل موثوق.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
ar: ا&حذف العناصر بدل نقلها إلى المهملات

en: Do not &ask again
ar: لا ت&سأل مجدّدًا

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
ar: إن أُشّر فلن يظهر هذا الحواريّ مجدّدًا، وستُحذف العناصر مباشرة ونهائيًّا.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
ar: إن أُشّر هذا المربّع فلن يظهر هذا الحواريّ مجدّدًا، وستُحذف العناصر مباشرة ونهائيًّا.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
ar: إن أُشّر، فلن يظهر هذا الحواريّ مجدّدًا، وستُنقل العناصر إلى المهملات مباشرة.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
ar: إن أُشّر هذا المربّع فلن يظهر هذا الحواريّ مجدّدًا، وستُنقل العناصر إلى المهملات مباشرة.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ar: العناصر الآتية <b>ستُحذف نهائيًّا</b> من القرص الصّلب.

en: These items will be moved to Trash.
ar: ستُنقل العناصر الآتية إلى المهملات

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
ar[0]: <b>لا</b> عناصر محدّدة.
ar[1]: <b>عنصر واحد</b> محدّد.
ar[2]: <b>عنصران</b> محدّدان.
ar[3]: <b>%1</b> عناصر محدّدة.
ar[4]: <b>%1</b> عنصرًا محدّدًا.
ar[5]: <b>%1</b> عنصر محدّد.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ar: الألبومات الآتية <b>ستُحذف نهائيًّا</b> من القرص الصّلب.

en: These albums will be moved to Trash.
ar: ستُنقل المجلّدات الآتية إلى المهملات.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
ar[0]: <b>لا</b> ألبومات محدّدة.
ar[1]: <b>ألبوم واحد</b> محدّد.
ar[2]: <b>ألبومان</b> محدّدان.
ar[3]: <b>%1</b> ألبومات محدّدة.
ar[4]: <b>%1</b> ألبومًا محدّدًا.
ar[5]: <b>%1</b> ألبوم محدّد.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
ar: <p>ستحذف هذه الألبومات <b>بشكل دائم</b> من القرص الصلب الخاص بك.</p><p>لاحظ أن <b>كل الألبومات الفرعية</b> مدرجة في هذه القائمة وستحذف بشكل دائم أيضًا.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
ar: <p>ستُنقل هذه الألبومات إلى المهملات.</p><p>لاحظ أن <b>كلّ الألبومات الفرعيّة</b> مضمّنة في هذه القائمة وستُنقل أيضًا إلى المهملات.</p>

en: &Move to Trash
ar: ا&نقل إلى المهملات

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
ar: على وشك حذف العناصر المختارة

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
ar: على وشك حذف الألبومات المختارة

en: Do not show this message again
ar: لا تعرض هذه الرّسالة مجدّدًا

en: Continue
ar: تابع

en: Do not ask again
ar: لا تسأل مجدّدًا

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
ar: %p٪

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
ar: إعدادات حفظ ملف الصورة

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
ar: معلومات تشكيلة اللون - %1

en: Select an Item
ar: اختر عنصرًا

en: Select Items
ar: اختر العناصر

en: <i>Preview:</i>
ar: <i>المعاينة:</i>

en: <i>Make:</i>
ar: <i>الصّانع:</i>

en: <i>Model:</i>
ar: <i>الطّراز:</i>

en: <i>Created:</i>
ar: <i>أُنشأت في:</i>

en: <i>Aperture:</i>
ar: <i>الحدقة:</i>

en: <i>Focal:</i>
ar: <i>البؤرة:</i>

en: <i>Exposure:</i>
ar: <i>التّعريض:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
ar: <i>الحساسيّة:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
ar: <i>النسبة الباعيّة:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
ar: <i>معدّل بتّات الصّوت:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
ar: <i>نوع قناة الصّوت:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
ar: <i>ترميز الصوت:</i>

en: <i>Duration:</i>
ar: <i>المدّة:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
ar: <i>معدّل الإطارات:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
ar: <i>مرماز الفيديو:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
ar: معلومات المكتبات والمكونات المشتركة

en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: <font size="5">%1</font><br><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
ar: <font size="5">%1</font><br><b>الإصدار %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

en: Items List
ar: قائمة العناصر

[ctx: @title]
en: Build Environment
ar: بيئة البناء

[ctx: @info: git revision]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @info: git branch]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @title]
en: Features
ar: الميزات

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @title]
en: Libraries
ar: المكتبات

[ctx: @info: libx265 version]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
ar: البيانات

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
ar: ضبط أوبن سي في

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
ar: لا

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @info: tri state]
en: No
ar: لا

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
ar: قائمة كاميرات الخام المدعومة

en: Using LibRaw version %2<br>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br>%1 models on the list
ar[0]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>1 نموذج في القائمة
ar[1]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نموذج في القائمة
ar[2]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة
ar[3]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة
ar[4]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة
ar[5]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة

en: Using LibRaw version %2<br>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br>%1 models on the list (found: %3)
ar[0]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>1 نموذج في القائمة (عثر عليه: %3)
ar[1]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نموذج في القائمة (عثر عليه: %3)
ar[2]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة (عثر عليه: %3)
ar[3]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة (عثر عليه: %3)
ar[4]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة (عثر عليه: %3)
ar[5]: يستخدم إصدار ليبرأو %2<br>%1 نماذج في القائمة (عثر عليه: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
ar: قائمة الأجهزة المكتشفة

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
ar: %1 يستخدم إطار عمل سوليد الإصدار %2
    لاكتشاف وإدارة الأجهزة من حاسوبك.
    اضغط على "تحديث" لتحديث القائمة إذا قمت بتوصيل جهاز قابل للإزالة.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
ar: أحداث الجهاز الموصولة

[ctx: @title]
en: Devices List
ar: قائمة الأجهزة

[ctx: @action]
en: Refresh
ar: حدّث

[ctx: @item: device property]
en: empty
ar: فارغ

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
ar: UDI الأمّ

[ctx: @item: device property]
en: none
ar: بلا

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
ar: البائع

[ctx: @item: device name]
en: Product
ar: المنتج

[ctx: @item: device description]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @item: device status]
en: States
ar: الحالات

[ctx: @item]
en: Non-portable info
ar: معلومات غير محمولة

[ctx: @item]
en: New Device Added
ar: جهاز جديد أُضيف

[ctx: @info: device property]
en: none
ar: بلا

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
ar: البائع

[ctx: @info: device property]
en: empty
ar: فارغ

[ctx: @item]
en: Device Removed
ar: أُزيل الجهاز

en: Desktop Browser
ar: متصفح حاسوب

en: Open Home page with default desktop Web browser
ar: افتح صفحة البداية باستخدام متصفح الوب المبدئي للحاسوب

en: Cannot load page %1
ar: لا أقدر على تحميل الصفحة %1

[ctx: Color Model: RGB]
en: RGB
ar: ح‌خ‌ز

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
ar: تدرّج الرّماديّ

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
ar: أحاديّ اللون

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
ar: مفهرس

[ctx: Color Model: CMYK]
en: CMYK
ar: س‌م‌ص‌د

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
ar: غير معايرة (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Auto Equalize
ar: مساواة آلي

en: Auto Normalize
ar: مساواة آلي

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
ar: مرشّح الإضاءة/السّطوع/غاما

en: Set here the gamma adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط جاما للصورة.

en: Black & White / Sepia Filter
ar: د

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
ar: عامّ

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
ar: <b>عام</b>:<p>حاكي فيلما عاما بالأبيض والأسود.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
ar: <b>Agfa 200X</b>:<p>حاكي فيلم Agfa 200X الأبيض والأسود بدرجة حساسية 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
ar: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>حاكي فيلم Agfa Pan الأبيض والأسود بدرجة حساسية 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
ar: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>حاكي فيلم Agfa Pan الأبيض والأسود بدرجة حساسية 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>حاكي فيلم Agfa Pan الأبيض والأسود بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
ar: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>حاكي فيلم Ilford Delta الأبيض والأسود بدرجة حساسية 100 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>حاكي فيلم Ilford Delta الأبيض والأسود بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
ar: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>حاكي فيلم Ilford Delta 400 Pro الأبيض والأسود بدرجة حساسية 3200 ISO.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
ar: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>حاكي فيلم Ilford FP4 Plus الأبيض والأسود بدرجة حساسية 125 ISO.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>حاكي فيلم Ilford HP5 Plus الأبيض والأسود بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
ar: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>حاكي فيلم Ilford PanF Plus الأبيض والأسود بدرجة حساسية 50 ISO.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>حاكي فيلم Ilford XP2 Super الأبيض والأسود بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
ar: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>حاكي فيلم Kodak Tmax الأبيض والأسود بدرجة حساسية 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>حاكي فيلم Kodak Tmax الأبيض والأسود بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Kodak TriX</b>:<p>حاكي فيلم Kodak TriX الأبيض والأسود بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
ar: Ilford SPX 200 (تحت الحمراء)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
ar: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>حاكي فيلم Ilford SPX تحت الحمراء بدرجة حساسية 200 ISO.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
ar: Ilford SPX 400 (تحت الحمراء)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
ar: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>حاكي فيلم Ilford SPX تحت الحمراء بدرجة حساسية 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
ar: Ilford SPX 800 (تحت الحمراء)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
ar: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>حاكي فيلم Ilford SPX تحت الحمراء بدرجة حساسية 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
ar: Kodak HIE (تحت الحمراء)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
ar: <b>Kodak HIE</b>:<p>حاكي فيلم Kodak HIE تحت الحمراء.</p>

en: No Lens Filter
ar: بلا مرشّح عدسات

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
ar: <b>بلا مرشّح عدسات</b>:<p>لا تطبّق مرشّح عدسات عند تصيير الصّورة.</p>

en: Green Filter
ar: مرشّح أخضر

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع مرشح أخضر</b>:<p>حاكي عرض فيلم بالأبيض والأسود باستخدام مرشح أخضر. هذا مفيد لجميع اللقطات الخلابة، وخاصة الصور الشخصية التي التقطت مقابل السماء.</p>

en: Orange Filter
ar: مرشّح برتقاليّ

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع مرشح برتقالي</b>:<p>حاكي عرض فيلم بالأبيض والأسود باستخدام مرشح برتقالي. هذا سيعزز المناظر الطبيعية، والمشاهد البحرية، والتصوير الجوي.</p>

en: Red Filter
ar: مرشّح أحمر

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع مرشح أحمر</b>:<p>حاكي عرض فيلم بالأبيض والأسود باستخدام مرشح أحمر. هذا يخلق تأثيرات سماء درامية، ويحاكي مشاهد ضوء القمر في النهار.</p>

en: Yellow Filter
ar: مرشّح أصفر

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع مرشح أصفر</b>:<p>حاكي عرض فيلم بالأبيض والأسود باستخدام مرشح أصفر. هذا لديه التصحيح اللوني الأكثر طبيعية، ويحسن التباين. مثالي للمناظر الطبيعية.</p>

en: Yellow-Green Filter
ar: مرشّح أخضر مصفرّ

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع مرشح أصفر-أخضر</b>:<p>حاكي عرض فيلم بالأبيض والأسود باستخدام مرشح أصفر-أخضر. المرشح الأصفر-الأخضر فعال جدا للصور الشخصية في الهواء الطلق لأن الأحمر يظهر داكنا بينما الأخضر يظهر أفتح. ممتاز لتصحيح درجات لون البشرة، وإبراز تعابير الوجه في اللقطات القريبة والتأكيد على الشعور بالحيوية. هذا المرشح فعال جدا للصور الشخصية في الأماكن المغلقة تحت إضاءة التنغستن.</p>

en: Blue Filter
ar: مرشّح أزرق

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع مرشح أزرق</b>:<p>حاكي عرض فيلم بالأبيض والأسود باستخدام مرشح أزرق. هذا يبرز الضباب والدخان. استخدمه لنقل الصبغة وتأثيرات التباين.</p>

en: Strength:
ar: الشّدّة:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
ar: هنا، اضبط ضبط قوة مرشح العدسة.

en: No Tone Filter
ar: لا يوجد مرشح نغمة

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
ar: <b>لا يوجد مرشح نغمة</b>:<p>لا تطبق مرشح نغمة على الصورة.</p>

en: Sepia Filter
ar: مرشح بني داكن

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع نغمة بنية داكنة</b>:<p>يمنح إضاءة دافئة ونغمة متوسطة مع إضافة القليل من البرودة إلى الظلال - مشابه جدا لعملية تبييض الطبعة وإعادة تطويرها في حبر بني داكن.</p>

en: Brown Filter
ar: مرشّح بنّيّ

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع نغمة بنية</b>:<p>هذا المرشح أكثر حيادية من مرشح النغمة البنية الداكنة.</p>

en: Cold Filter
ar: مرشح بارد

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع نغمة باردة</b>:<p>ابدأ بمهارة وحاكي الطباعة على ورق أبيض وأسود بنغمة باردة مثل ورق تكبير البروميد.</p>

en: Selenium Filter
ar: مرشح سيلينيوم

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع نغمة سيلينيوم</b>:<p>هذا التأثير يحاكي التلوين الكيميائي التقليدي للسيلينيوم الذي يجري في الغرفة المظلمة.</p>

en: Platinum Filter
ar: مرشح بلاتينيوم

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع نغمة بلاتينيوم</b>:<p>هذا التأثير يحاكي التلوين الكيميائي التقليدي للبلاتينيوم الذي يجري في الغرفة المظلمة.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
ar: <b>أبيض وأسود مع صبغة مخضرة</b>:<p>هذا التأثير يعرف أيضا باسم فيردانتي.</p>

en: Lens Filters
ar: مرشّحات العدسات

en: Tone
ar: الدرجة

en: Luminosity
ar: الضياء

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
ar: ملف إعدادات بالأبيض والأسود للتحميل

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
ar: ليس ”%1“ ملفًّا نصيًّا لإعدادات الأبيض والأسود.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
ar: تعذّر تحميل الإعدادات من ملفّ الأبيض والأسود النّصّيّ.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
ar: ملف إعدادات بالأبيض والأسود للحفظ

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
ar: تعذّر حفظ الإعدادات في ملفّ الأبيض والأسود النّصّيّ.

en: Infrared Filter
ar: مرشح تحت الحمراء

en: Channel Mixer Tool
ar: أداة خلط القنوات

[ctx: @label]
en: Output Channel:
ar: قناة الإخراج:

[ctx: @item: color]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @item: color]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @item: color]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
ar: أحمر (٪):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
ar: اختر الكسب الأحمر كلون، كنسبة مئوية، للقناة الحالية.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
ar: أخضر (٪):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
ar: اختر الكسب الأخضر كلون، كنسبة مئوية، للقناة الحالية.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
ar: أزرق (٪):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
ar: اختر الكسب الأزرق كلون، كنسبة مئوية، للقناة الحالية.

[ctx: @option]
en: &Reset
ar: &صفّر

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
ar: أعد ضبط إعدادات كسب قنوات الألوان من القناة المحددة حاليا.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
ar: الاحتفاظ بالنصوع

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want preserve the image luminosity.
ar: مكّن هذا الخيار إذا كنت تريد المحافظة على إضاءة الصورة.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
ar: أحاديّ اللون

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
ar: استخدم نمط «أحادي اللون» لتحويل الصورة الملونة إلى أبيض وأسود:
    قناة «أحمر» تعدل تباين الصورة.
    قناة «أخضر» تعزز أو تقلل مستوى التفاصيل في الصورة.
    قناة «أزرق» تؤثر على ضجيج الصورة.
    ملاحظة: في هذا النمط، سيعرض المخطط البياني للقيم اللونية قيم الإضاءة فقط.

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
ar: الإجمالي: %1 (٪)

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
ar: اختر ملف خلط كسب جيمب للتحميل

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
ar: لا أقدر على تحميل الإعدادات من ملف نص خلط الكسب.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
ar: ملف خلط كسب جيمب للحفظ

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
ar: لا أقدر على حفظ الإعدادات إلى ملف نص خلط الكسب.

en: Tonality Filter
ar: مرشح النغمات

en: Color Balance Tool
ar: أداة توازن الألوان

[ctx: @label: color]
en: Cyan
ar: أزرق سماوي

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط اللون سماوي/أحمر للصورة.

[ctx: @label: color]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @label: color]
en: Magenta
ar: أرجواني

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط اللون قرمزي/أخضر للصورة.

[ctx: @label: color]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @label: color]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: @label: color]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط اللون أصفر/أزرق للصورة.

en: Curve free mode
ar: نمط المنحنى الحر

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك رسم منحنى بيدك بحرية باستخدام الفأرة.

en: Curve smooth mode
ar: نمط المنحنى الناعم

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
ar: باستخدام هذا الزر، يقيّد نوع المنحنى ليكون خطا ناعما مع توتر.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط نقاط المنحنيات الناعمة <b>نغمة الظل</b> على القنوات الأحمر، والأخضر، والأزرق، والإضاءة.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط نقاط المنحنيات الناعمة <b>النغمة الوسطى</b> على القنوات الأحمر، والأخضر، والأزرق، والإضاءة.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ar: باستخدام هذا الزر، يمكنك اختيار اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط نقاط المنحنيات الناعمة <b>نغمة الإضاءة العالية</b> على القنوات الأحمر، والأخضر، والأزرق، والإضاءة.

en: Resets channel/channels curves' values.
ar: أعد ضبط قيم منحنيات القناة/القنوات.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
ar: إذا ضغطت على هذا الزر، سيظهر قائمة مخصصة: الخيار الأول سيعيد ضبط القناة الحالية. الخيار الثاني سيعيد ضبط جميع القنوات.

en: Reset &Channel
ar: &صفّر القناة

en: Reset &All
ar: &صفّر الكلّ

en: Adjust Curves
ar: ضبط المنحنيات

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
ar: اختر ملف منحنيات جيمب للتحميل

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
ar: تعذّر التّحميل من ملفّ منحنيات «جمب» النّصّيّ.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
ar: ملف منحنيات جيمب للحفظ

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
ar: تعذّر الحفظ في ملفّ منحنيات «جمب» نصّيّ.

en: Loading image...
ar: يحمّل الصّورة...

en: Histogram calculation...
ar: يحسب المخطّط الدّرجيّ...

en: Histogram
    calculation
    failed.
ar: فشل
    حساب
    المخطط البياني.

en: x:%1
    y:%2
ar: س:%1
    ص:%2

en: Border Tool
ar: أداة الحدود

[ctx: solid border type]
en: Solid
ar: صلب

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
ar: مائلة

en: Decorative Pine
ar: صنوبر مزخرف

en: Decorative Wood
ar: خشب مزخرف

en: Decorative Paper
ar: ورق مزخرف

en: Decorative Parquet
ar: باركيه مزخرف

en: Decorative Ice
ar: جليد مزخرف

en: Decorative Leaf
ar: ورقة مزخرفة

en: Decorative Marble
ar: رخام مزخرف

en: Decorative Rain
ar: مطر مزخرف

en: Decorative Craters
ar: فوهات مزخرفة

en: Decorative Dried
ar: مجفف مزخرف

en: Decorative Pink
ar: وردي مزخرف

en: Decorative Stone
ar: حجر مزخرف

en: Decorative Chalk
ar: طباشير مزخرف

en: Decorative Granite
ar: جرانيت مزخرف

en: Decorative Rock
ar: صخر مزخرف

en: Decorative Wall
ar: جدار مزخرف

en: Select the border type to add around the image here.
ar: اختر هنا نوع الحدّ الذي سيُضاف حول الصّورة.

en: Preserve Aspect Ratio
ar: حافظ على النّسبة الباعيّة

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
ar: مكّن هذا الخيار إذا كنت تريد المحافظة على نسبة الأبعاد للصورة. إذا كان مُمكّنا، سيكون عرض الحدود نسبة مئوية من حجم الصورة، وإلا فإن عرض الحدود سيكون بالبكسلات.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
ar: اضبط هنا عرض الحدود كنسبة مئوية من حجم الصورة.

en: Width (pixels):
ar: العرض (بالبكسل):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
ar: اضبط هنا عرض الحدود بالبكسلات التي تضاف حول الصورة.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
ar: الأوّل:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
ar: الثّاني:

en: Set here the foreground color of the border.
ar: اضبط هنا لون مقدّمة الحدّ.

en: Set here the Background color of the border.
ar: اضبط هنا لون خلفيّة الحدّ.

en: Set here the color of the main border.
ar: اضبط هنا لون الحدّ الأساسيّ.

en: Set here the color of the line.
ar: اضبط هنا لون الخطّ.

en: Set here the color of the upper left area.
ar: اضبط هنا لون المنطقة العلويّة على اليسار.

en: Set here the color of the lower right area.
ar: اضبط هنا لون المنطقة السّفليّة على اليمين.

en: Set here the color of the first line.
ar: اضبط هنا لون الخطّ الأوّل.

en: Set here the color of the second line.
ar: اضبط هنا لون الخطّ الثّاني.

en: Texture Filter
ar: مرشح نسيج

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
ar: ورق

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
ar: ورق 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
ar: نسج

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
ar: خيش

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
ar: قرميد

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
ar: قرميد 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
ar: الرقع

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
ar: رخام

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
ar: رخام 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
ar: جينز أزرق

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
ar: خشب خلية

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
ar: سلك معدني

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
ar: حديث

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
ar: حائط

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
ar: حزازية

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
ar: صخور

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
ar: اضبط هنا نوع النسيج الذي يطبق على الصورة.

[ctx: @label]
en: Relief:
ar: الأخدود:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
ar: اضبط هنا كسب الإغاثة المستخدم لدمج النسيج والصورة.

en: Rotate Right
ar: دوّر لليمين

en: Rotate 180 degrees
ar: دور 180 درجة

en: Rotate Left
ar: دوّر لليسار

en: Flip Horizontally
ar: اعكس أفقيًّا

en: Flip Vertically
ar: اعكس رأسيًّا

en: Crop
ar: اقتصّ

en: Convert to 8 Bit
ar: حوّل إلى 8 بتّ

en: Convert to 16 Bit
ar: حوّل إلى 16 بتّ

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
ar: دوّر

[ctx: Flip image]
en: Flip
ar: اعكس

[ctx: Crop image]
en: Crop
ar: اقتصّ

[ctx: Resize image]
en: Resize
ar: غيّر الحجم

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
ar: حوّل العمق

en: Unknown filter
ar: مرشّح مجهول

en: Color Negative Inverter
ar: قلاب اللون السالب

en: Built-in transformation not supported
ar: التحويل المضمن غير مدعوم

en: Filter identifier or version is not supported
ar: معرف المرشح أو إصداره غير مدعوم

en: Blur Filter
ar: مرشح التمويه

en: Blur FX Filter
ar: مرشح تأثيرات التمويه

en: Charcoal Effect
ar: تأثير الفحم

en: Color FX Filter
ar: مرشح تأثيرات اللون

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
ar: تسطيع

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
ar: زاهي

[ctx: @item: color effect]
en: Neon
ar: النيون

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
ar: تخطيط الحدود

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
ar: اختر نوع التأثير الذي يطبق على الصورة هنا.
    «تشميس»: يحاكي تشميس الصورة الفوتوغرافية.
    «حيوي»: يحاكي ألوان فيلم Velvia(tm) الشفاف.
    «نيون»: تلوين الحواف في الصورة
    لإعادة إنتاج تأثير الضوء الفلوري.
    «ابحث عن الحواف»: يكشف عن الحواف في الصورة
    وقوتها.
    «Lut3D»: تلوين الصور بمرشحات Lut3D

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
ar: المستوى:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
ar: اضبط هنا مستوى التأثير.

[ctx: @label]
en: Iteration:
ar: الإعادة:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
ar: هذه القيمة تتحكم في عدد التكرارات التي تستخدم مع تأثيري النيون والعثور على الحواف.

[ctx: @label]
en: Intensity:
ar: الشّدّة:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
ar: اضبط هنا شدة المرشح.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
ar: التبييض

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
ar: سحق أزرق

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
ar: تباين أبيض وأسود

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
ar: فوري

[ctx: @info: effect type]
en: Original
ar: الأصلي

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
ar: نقار

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
ar: الصيف

[ctx: @info: effect type]
en: Tokyo
ar: طوكيو

[ctx: @info: effect type]
en: Vintage
ar: عتيق

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
ar: انجراف

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
ar: لون التلاشي

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
ar: عملية X

en: Distortion Effect
ar: تأثير التشويه

en: Emboss Effect
ar: تأثير النقش

en: Film Grain Effect
ar: تأثير تحبب الفيلم

en: Grain Size:
ar: حجم الحبيبات:

en: Set here the graininess size of film.
ar: اضبط هنا حجم تحبب الفيلم.

en: Photographic Distribution
ar: توزيع فوتوغرافي

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
ar: اضبط على هذا الخيار لتصيير التحبب باستخدام توزيع إحصاء الفوتون. هذا يتطلب حسابا أكثر وقد يستغرق وقتا.

en: Intensity:
ar: الشّدّة:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
ar: اضبط هنا حساسية ISO للفيلم التي تستخدم لمحاكاة تحبب الفيلم.

en: Shadows:
ar: الظّلال:

en: Set how much the filter affects highlights.
ar: اضبط مدى تأثير المرشح على الإضاءات العالية.

en: Midtones:
ar: متوسط:

en: Set how much the filter affects midtones.
ar: اضبط مدى تأثير المرشح على النغمات المتوسطة.

en: Highlights:
ar: الإبرازات:

en: Set how much the filter affects shadows.
ar: اضبط مدى تأثير المرشح على الظلال.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
ar: اضبط هنا حساسية الفيلم التي تستخدم لمحاكاة ضجيج CCD الأزرق.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
ar: اضبط هنا حساسية الفيلم التي تستخدم لمحاكاة ضجيج CCD الأحمر.

en: Common Settings
ar: إعدادات عامة

en: Luminance Noise
ar: ضجيج الإضاءة

en: Chrominance Blue Noise
ar: ضجيج اللون الأزرق

en: Chrominance Red Noise
ar: ضجيج اللون الأحمر

en: Invert Effect
ar: تأثير الانعكاس

en: Oil Painter Effect
ar: تأثير رسم زيتي

en: Rain Drops Effect
ar: تأثير قطرات المطر

en: Greycstoration Filter
ar: مرشح Greycstoration

[ctx: @title: general settings]
en: General
ar: عامّ

en: Detail preservation:
ar: المحافظة على التفاصيل:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
ar: المحافظة على التفاصيل لضبط مستوى الشحذ للميزات الصغيرة في الصورة المستهدفة. القيم العالية تترك التفاصيل حادة.

en: Anisotropy:
ar: تباين الخواص:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
ar: معدل (اتجاهي) متباين الخواص للتفاصيل. أبقه صغيرا لضجيج غاوس.

en: Smoothing:
ar: التمليس:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
ar: قوة التنعيم الكلية: إذا كان عامل التفاصيل يضبط التنعيم النسبي وعامل التباين يضبط الاتجاه، فإن عامل التنعيم يضبط التأثير الكلي.

en: Regularity:
ar: الانتظام:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
ar: هذه القيمة تتحكم في انتظام التنعيم للصورة. لا تستخدم قيمة عالية هنا، وإلا فإن الصورة المستهدفة ستكون مموهة بالكامل.

en: Iterations:
ar: تكرارات:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
ar: اضبط عدد المرات التي يطبق فيها المرشح على الصورة.

en: Noise:
ar: الضّجيج:

en: Sets the noise scale.
ar: اضبط مقياس الضجيج.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدّمة

en: Angular step:
ar: الخطوة الزاوية:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
ar: اضبط هنا خطوة التكامل الزاوي (بالدرجات) المشابهة للتباين.

en: Integral step:
ar: خطوة التكامل:

en: Set here the spatial integral step.
ar: اضبط هنا خطوة التكامل المكاني.

en: Gaussian:
ar: الغوسيّة:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
ar: اضبط هنا دقّة دالة الغوسيّة.

en: Tile size:
ar: حجم المربع:

en: Sets the tile size.
ar: اضبط حجم المربع.

en: Tile border:
ar: حد المربع:

en: Sets the size of each tile border.
ar: اضبط حجم حد كل مربع.

en: Interpolation:
ar: الاستيفاء:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
ar: أقرب جار

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
ar: خطّي

[ctx: @item: interpolation]
en: Runge-Kutta
ar: رونج-كوتا

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
ar: اختر طريقة الاستيفاء الصحيحة لجودة الصورة المطلوبة.

en: Fast approximation
ar: تقريب سريع

en: Enable fast approximation when rendering images.
ar: مكّن التقريب السريع عند تصيير الصور.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
ar: بكسلات ساخنة

en: Remove Black Frame
ar: أزل الإطار الأسود

en: Clear List
ar: امحُ القائمة

en: Loading Frame
ar: تحميل الإطار

[ctx: %1 is the percent value, % is the percent sign]
en: %1%
ar: %1٪

en: Black Frame
ar: الإطار الأسود

en: File Name:
ar: اسم الملفّ:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
ar: أُنشأت في:

en: Serial Number:
ar: الرقم التسلسلي:

en: Hot Pixels:
ar: بكسلات ساخنة:

en: Hot Pixels Tool
ar: أداة البكسلات الساخنة

[ctx: average filter mode]
en: Average
ar: المتوسط

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
ar: خطّي

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
ar: ثلاثي

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
ar: كيوبك

en: Black Frame...
ar: الإطار الأسود...

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
ar: <p>استخدم هذا الزر لإضافة ملف إطار أسود جديد يستخدمه مرشح إزالة البكسلات الساخنة.</p><p>طريقة طرح الإطار الأسود هي الإزالة الأكثر دقة للـ «بكسلات الساخنة» و «البكسلات العالقة». أولا عليك أن تنشئ «إطارا أسود» كمرجع. هذا سهل الفعل. عندما تنهي التقاط لقطات التعرض الطويلة، ضع غطاء العدسة على الكاميرا والتقط صورة «داكنة» واحدة بنفس وقت التعرض للصور السابقة. هذه الصورة ستكون كلها داكنة، ولكن مع الفحص القريب سترى أنها تحتوي على بكسلات ساخنة وعالقة (نقاط ملونة). هذه توضع في نفس الأماكن كما في لقطاتك السابقة. هذه الأداة ستجزئ الإطار الأسود، وتكشف عن البكسلات الساخنة، وتنشئ قائمة بالمواضع التي يجب تصحيح الصورة فيها للقضاء على الألوان الخاطئة في هذه البكسلات.</p>

en: Select Black Frame Image
ar: اختر صورة الإطار الأسود

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
ar: محلل الإطار الأسود

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
ar: صورة الإطار الأسود هذه موجودة بالفعل في قائمة العناصر المحللة.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
ar: مرشح درجة اللون / التشبع / الإضاءة

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
ar: اختر ضبط درجة اللون والتشبع للصورة.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
ar: يمكنك أن ترى هنا معاينة لونية لضبطي درجة اللون والتشبع.

en: Hue:
ar: الصّبغة:

en: Set here the hue adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط درجة لون الصورة.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط تشبع الصورة.

en: Vibrance:
ar: التذبذب:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
ar: اضبط هنا ضبط حيوية الصورة. الحيوية تجري تشبعا انتقائيا على الألوان الأقل تشبعا وتتجنب درجات لون البشرة.

en: Lightness:
ar: الخفة:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
ar: اضبط هنا ضبط إضاءة الصورة.

en: Convert to:
ar: حوّل إلى:

en: Select the profile of the color space to convert to.
ar: اختر تشكيلة فضاء الألوان للتّحويل إليها.

en: Input color profile "%1" not available
ar: لاحة الألوان الدّخل ”%1“ غير متوفّرة

en: Output color profile "%1" not available
ar: لاحة الألوان الخرج ”%1“ غير متوفّرة

en: Local Contrast Filter
ar: مرشح التباين المحلي

en: Function:
ar: الدّالة:

[ctx: @item: function type]
en: Power
ar: الطاقة

[ctx: @item: function type]
en: Linear
ar: خطّي

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
ar: <b>الوظيفة</b>: هذه الوظيفة تجمع قنوات RGB الأصلية مع الصورة المموّهة والمزالة التشبع. هذه الوظيفة تستخدم في كل مرحلة من مراحل تعيين النغمات. يمكن أن تكون خطية أو قوية. بشكل أساسي، هذه الوظيفة تزيد القيم عندما تكون قيم كل من الصورة الأصلية والمموّهة منخفضة وتفعل العكس على القيم العالية.

en: Stretch contrast
ar: تمديد التباين

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
ar: <b>توسيع التباين</b>: هذا يوسع تباين الصورة الأصلية. يطبق قبل عملية تخطيط درجات الألوان.

en: Highlights saturation:
ar: تشبع الإضاءات الساطعة:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
ar: <b>تشبع الإضاءات الساطعة</b>: عادة ما يزداد التشبع (المدرك). يمكن للمستخدم اختيار تخفيض التشبع على الإضاءات الساطعة والظلال الأصلية من الصورة بهذه المعاملات.

en: Shadow saturation:
ar: تشبع الظلال:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
ar: <b>تشبع الظلال</b>: عادة ما يزداد التشبع (المدرك). يمكن للمستخدم اختيار تخفيض التشبع على الإضاءات الساطعة والظلال الأصلية من الصورة بهذه المعاملات.

en: Power:
ar: الطّاقة:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
ar: <b>القدرة</b>: مدى قوة التأثير المطبق.

en: Blur:
ar: الغشاوة:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
ar: <b>التمويه</b>: مدى تمويه الصورة قبل دمجها مع الصورة الأصلية ومع وظيفة تخطيط درجات الألوان.

en: General settings
ar: إعدادات عامّة

en: Stage 1
ar: مرحلة 1

en: Stage 2
ar: مرحلة 2

en: Stage 3
ar: مرحلة 3

en: Stage 4
ar: مرحلة 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
ar: ملف إعدادات التباين المحلي للصور لتحميله

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
ar: "%1" ليس ملف نص إعدادات التباين المحلي للصور.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
ar: لا يمكن تحميل الإعدادات من ملف نص التباين المحلي للصور.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
ar: ملف إعدادات التباين المحلي للصور لحفظه

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
ar: لا يمكن حفظ الإعدادات في ملف نص التباين المحلي للصور.

en: Anti-Vignetting Tool
ar: أداة إزالة التظليل

en: Add vignetting
ar: أضف التظليل

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
ar: يضيف هذا الخيار تظليلا للصورة بدل إزالته. استخدمه للتأثيرات الإبداعية.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
ar: يمكنك رؤية معاينة مصغرة هنا لقناع إزالة التظليل المطبق على الصورة.

en: Amount:
ar: الكمّيّة:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
ar: يتحكم هذا المقدار بدرجة شدة المرشح عند نقطة الكثافة القصوى له.

en: Feather:
ar: الريش:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
ar: يستخدم هذا المقدار كأس للمتحكم في انخفاض الكثافة من الدائرة الداخلية للمرشح إلى الدائرة الخارجية.

en: Inner Radius:
ar: نصف القطر الدّاخليّ:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
ar: هذا المقدار هو نصف قطر الدائرة الداخلية للمرشح. في الدائرة الداخلية، تحافظ على الصورة. يعبر عنه كَمُضاعف لنصف القطر الخارجي للمرشح.

en: Outer Radius:
ar: نصف القطر الخارجيّ:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
ar: هذا المقدار هو نصف قطر الدائرة الخارجية للمرشح. خارج الدائرة الخارجية، يكون تأثير المرشح في حده الأقصى. يعبر عنه كَمُضاعف لقطر الصورة.

en: X offset:
ar: إزاحة س:

en: X offset
ar: إزاحة س

en: Y offset:
ar: إزاحة ص:

en: Y offset
ar: إزاحة ص

en: Lens Distortion Tool
ar: أداة تشويه العدسة

en: Use Metadata
ar: استخدم البيانات الوصفيّة

[ctx: camera make]
en: Make:
ar: الصّانع:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
ar: هذه سلسلة وصف صانع الكاميرا التي توجد في بيانات الصورة الوصفية. هذه تستخدم للاستعلام عن معلومات جهاز الكاميرا الملائمة من قاعدة بيانات Lensfun وإيجادها.

[ctx: camera model]
en: Model:
ar: الطّراز:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
ar: هذه سلسلة وصف طراز الكاميرا التي توجد في بيانات الصورة الوصفية. هذه تستخدم للاستعلام عن معلومات جهاز الكاميرا الملائمة من قاعدة بيانات Lensfun وإيجادها.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
ar: هذه سلسلة وصف العدسة التي توجد في بيانات الصورة الوصفية. هذه تستخدم للاستعلام عن معلومات العدسة الملائمة من قاعدة بيانات Lensfun وإيجادها.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
ar: اضبط هذا الخيار لمحاولة تخمين إعدادات الكاميرا/العدسة الصحيحة من بيانات الصورة الوصفية (مثل Exif أو XMP).

en: Focal Length (mm):
ar: الطّول البؤريّ (مم):

en: Aperture:
ar: الحدقة:

en: Subject Distance (m):
ar: مسافة الهدف (م):

en: (no metadata available)
ar: (لا بيانات وصفيّة متوفّرة)

en: (no match found)
ar: (لا مطابقات)

en: (partial match found)
ar: (عُثر على مطابقة جزئيّة)

en: (exact match found)
ar: (عُثر على مطابقة تامّة)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
ar: أداة التصحيح الآلي للعدسة

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
ar: الكاميرا: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
ar: العدسة: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
ar: موضوع المسافة: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
ar: الحدقة: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
ar: طول البؤرة: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
ar: معامل الاقتصاص: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
ar: ممكّن

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
ar: تصحيح CCA: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
ar: معطّل

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
ar: تصحيح VIG: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
ar: تصحيح DST: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
ar: تصحيح GEO: %1

en: Lens Corrections to Apply:
ar: تصحيحات العدسة المراد تطبيقها:

en: Chromatic Aberration
ar: الزيغ اللوني

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
ar: يمكن التعرف بسهولة على الانحراف اللوني كحواف ملونة باتجاه زوايا الصورة. الانحراف اللوني يرجع إلى بؤرة العدسة المتغيرة للألوان المختلفة.

en: Vignetting
ar: التظليل

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
ar: يشير التظليل إلى تغميق الصورة، وخاصة في الزوايا. يمكن إلغاء التظليل البصري والطبيعي بهذا الخيار، بينما لن يصحح التظليل الميكانيكي.

en: Distortion
ar: التشويه

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
ar: يشير التشويه إلى تشوه الصورة، والذي يكون أكثر وضوحاً نحو الزوايا. تعرف هذه الانحرافات باسم تشوهات الوسادة والبرميل.

en: Geometry
ar: الأبعاد

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
ar: تجري معالجة أربعة أشكال هندسية هنا: مستقيمة (99 في المائة من جميع العدسات)، عين السمكة، أسطوانية، ومستطيلة الشكل.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
ar: <b>ملاحظة: خيارات تصحيح العدسة تعتمد على المرشحات المتاحة في مكتبة LensFun. انظر <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>موقع مشروع LensFun على الويب</a> لمزيد من المعلومات.</b>

en: Channel:
ar: القناة:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
ar: <p>اختر مقياس الرسم البياني.</p><p>إن كانت إحصائيات الصورة القصوى صغيرة، فيمكنك استخدام المقياس <b>الخطي</b>.</p><p>يمكن استخدام المقياس <b>اللوغاريتمي</b> حينما تكون الإحصائيات القصوى كبيرة؛ فإن استخدمت، ستكون جميع المقادير (الصغيرة والكبيرة) ظاهرة على الرسم.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
ar: خطّي

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
ar: لوغارتميّ

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
ar: هنا يمكنك رؤية رسم المخطط البياني للصورة المستهدفة لقناة الصورة المختارة. يجري إعادة حسابه عند أي تغييرات في الإعدادات.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
ar: <p>اختر قناة المخطط البياني للعرض:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
ar: الضياء

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
ar: <b>السطوع</b>: يعرض مقادير سطوع الصورة.

[ctx: The red channel]
en: Red
ar: أحمر

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
ar: <b>أحمر</b>: يعرض مقادير قناة الصورة الحمراء.

[ctx: The green channel]
en: Green
ar: أخضر

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
ar: <b>أخضر</b>: يعرض مقادير قناة الصورة الخضراء.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
ar: أزرق

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
ar: <b>أزرق</b>: يعرض مقادير قناة الصورة الزرقاء.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
ar: ألوان

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
ar: <b>ألوان</b>: يعرض كل مقادير قناة الألوان في نفس الوقت.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
ar: ألفا

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
ar: <b>ألفا</b>: يعرض مقادير قناة ألفا للصورة. هذه القناة تتوافق مع مقدار الشفافية وتدعمها بعض صيغ الصور، مثل PNG أو TIF.

[ctx: @info: guide position on histogram]
en: x:%1
ar: س:%1

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
ar: يحمّل الصّورة...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
ar: يحسب المخطّط الدّرجيّ...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
ar: حساب
    المخطط البياني
    فشل.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
ar: المعدَل:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
ar: بيكسل:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
ar: انحراف معياري:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
ar: العدد:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
ar: المتوسط:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
ar: النسبة المئوية:

en: Levels Adjust Tool
ar: أداة ضبط المستويات

en: Noise Reduction Filter
ar: مرشّح خفض الضّجيج

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
ar: <b>العتبة</b>: اضبط العتبة لإزالة التشويش من الصورة في نطاق من 0.0 (لا شيء) إلى 10.0. العتبة هي المقدار الذي يعتبر أي شيء تحته ضوضاء.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
ar: <b>النعومة</b>: هذا يضبط نعومة العتبة (ناعمة على عكس العتبة الصلبة). كلما كانت النعومة أعلى كلما بقيت ضوضاء أكثر في الصورة.

en: Estimate Noise
ar: قدِّر الضوضاء

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
ar: احسب آليًا جميع إعدادات إزالة الضوضاء بتحليل الضوضاء المحتواة في الصورة.

en: Threshold:
ar: العتبة:

en: Softness:
ar: النّعومة:

en: Luminance
ar: استضواء

en: Chrominance Blue
ar: زُرقة لونية

en: Chrominance Red
ar: حُمرة لونية

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
ar: ملف إعدادات إزالة الضوضاء للصور لتحميله

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
ar: ليس ”%1“ ملفًّا نصيًّا لإعدادات خفض ضجيج الصّور الفوتوغرافيّة.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
ar: تعذّر تحميل الإعدادات من ملفّ خفض ضجيج الصّور الفوتوغرافيّة النّصّيّ.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
ar: ملف إعدادات إزالة الضوضاء للصور لحفظه

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
ar: تعذّر حفظ الإعدادات في ملفّ خفض ضجيج الصّور الفوتوغرافيّة النّصّيّ.

en: Raw Conversion
ar: تحويل خام

en: RedEye Correction Filter
ar: مرشح تصحيح العين الحمراء

en: Red Level:
ar: مستوى الأحمر:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
ar: اضبط هنا مستوى تقليل الأحمر إلى متوسط الأزرق والأخضر.

en: Method:
ar: الطّريقة:

en: Simple sharp
ar: حدّة بسيطة

en: Unsharp mask
ar: تصحيح الاستبدال

en: Select the sharpening method to apply to the image.
ar: اختر طريقة الحدّة للتطبيق على الصورة.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
ar: درجة الحدّة 0 لا يوجد لها تأثير، 1 وما فوق تحدد نصف قطر مصفوفة الحدّة التي تحدد كمية حدّة الصورة.

en: Radius:
ar: نصف القطر:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
ar: مقدار نصف القطر هو مقدار نصف قطر مصفوفة التمويه الغاوسي المستخدمة لتحديد مدى تمويه الصورة.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
ar: مقدار الفرق بين الصورة الأصلية والصورة المموّهة التي تضاف مرة أخرى إلى الأصلية.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
ar: العتبة، كجزء من مقدار السطوع الأقصى، اللازمة لتطبيق مقدار الفرق.

en: Suppress color noise.
ar: اكتم ضوضاء الألوان.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
ar: خيار لتطبيق المرشح على قناة السطوع فقط المستخدمة لكتم تضخيم ضوضاء اللون.

en: Circular sharpness:
ar: حدّة دائرية:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
ar: هذا هو نصف قطر الالتفاف الدائري. وهو أهم معامل لاستخدام هذه الأداة. لأغلب الصور، يجب أن يعطي المقدار المبدئي 1.0 نتائج جيدة. اختر مقدارا أعلى عندما تكون صورتك شديدة التمويه.

en: Correlation:
ar: الارتباط:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
ar: زيادة الارتباط قد تساعد في تقليل التشويهات. يمكن أن يتراوح الارتباط من 0-1. المقادير المفيدة هي 0.5 والمقادير القريبة من 1، مثل 0.95 و 0.99. استخدام مقدار عالٍ للارتباط سوف يقلل تأثير حدّة الأداة.

en: Noise filter:
ar: مرشح الضوضاء:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
ar: زيادة معامل مرشح الضوضاء قد تساعد في تقليل التشويهات. يمكن أن يتراوح مرشح الضوضاء من 0-1 لكن المقادير الأعلى من 0.1 نادرا ما تكون مفيدة. عندما يكون مقدار مرشح الضوضاء منخفض جداً، مثل 0.0، ستكون جودة الصورة سيئة جداً. المقدار المفيد هو 0.01. استخدام مقدار عالٍ لمرشح الضوضاء سوف يقلل تأثير حدّة الأداة.

en: Gaussian sharpness:
ar: حدّة غاوسية:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
ar: هذه هي الحدّة للالتفاف الغاوسي. استخدم هذا المعامل عندما يكون تمويهك من النوع الغاوسي. في أغلب الحالات يجب أن تضبط هذا المعامل إلى 0، لأنه يسبب تشويهات بغيضة. عندما تستخدم مقادير غير صفرية، سيتوجب عليك على الأرجح أن تزيد معاملات الارتباط و/أو مرشح الضوضاء.

en: Matrix size:
ar: حجم المصفوفة:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
ar: يحدد هذا المعامل حجم مصفوفة التحويل. زيادة عرض المصفوفة قد تعطي نتائج أفضل، خاصة عندما تكون قد اخترت مقادير كبيرة للحدّة الدائرية أو الغاوسية.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
ar: ملف إعدادات إعادة تركيز الصور لتحميله

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
ar: "%1" ليس ملف نص إعدادات إعادة تركيز الصور.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
ar: لا يمكن تحميل الإعدادات من ملف نص إعادة تركيز الصور.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
ar: ملف إعدادات إعادة تركيز الصور لحفظه

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
ar: لا يمكن حفظ الإعدادات في ملف نص إعادة تركيز الصور.

en: Unsharp Mask Tool
ar: أداة قناع إزالة الحدّة

en: Content-Aware Filter
ar: مرشح واعي بالمحتوى

en: Main angle:
ar: الزاوية الرئيسية:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
ar: زاوية بالدرجات لتدوير الصورة بها. زاوية موجبة تدور الصورة باتجاه عقارب الساعة؛ زاوية سالبة تدورها عكس اتجاه عقارب الساعة.

en: Fine angle:
ar: الزاوية الدقيقة:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
ar: هذا المقدار بالدرجات سيضاف إلى مقدار الزاوية الرئيسية لضبط زاوية الهدف الدقيقة.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
ar: فعّل هذا الخيار لتطبيق مرشح إزالة التعرجات على الصورة المدورة. من أجل تنعيم الصورة المستهدفة، ستكون مموهة قليلا.

en: Auto-crop:
ar: اقتصّ آليًّا:

[ctx: no autocrop]
en: None
ar: بلا

en: Widest Area
ar: أعرض منطقة

en: Largest Area
ar: أكبر منطقة

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
ar: اختر طريقة لمعالجة القص الآلي للصورة لإزالة الإطارات السوداء حول الصورة المدورة هنا.

en: White Balance Tool
ar: أداة توازن اللون الأبيض

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
ar: درجة حرارة لونية

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
ar: التعيير:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
ar: اضبط هنا درجة حرارة لون توازن اللون الأبيض بالكلفن.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
ar: الإعداد المسبق:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
ar: شمعة

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
ar: مصباح 40وات

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
ar: مصباح 100وات

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
ar: مصباح 200وات

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
ar: ضوء الشمس

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
ar: مصباح الاستوديو

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
ar: ضوء القمر

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
ar: طبيعي

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
ar: ضوء النّهار دي50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
ar: وميض الصورة

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
ar: مصبح زينون

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
ar: ضوء النّهار دي56

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
ar: بلا

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
ar: اختر درجة حرارة لون توازن اللون الأبيض المحددة مسبقًا للاستخدام.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
ar: ضوء الشمعة

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
ar: مصباح متوهج 40 واط

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
ar: مصباح متوهج 100 واط

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
ar: مصباح متوهج 200 واط

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
ar: ضوء شروق الشمس أو غروبها

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
ar: مصباح التنجستن المستخدم في استوديو الصور أو ضوء على بعد ساعة واحدة من الغسق/الفجر

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
ar: ضوء القمر

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
ar: درجة حرارة لون محايدة

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
ar: ضوء النهار المشمس وقت الظهيرة

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
ar: فلاش الصورة الإلكتروني

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
ar: درجة حرارة الشمس الفعالة

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
ar: مصباح زينون أو قوس ضوئي

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
ar: ضوء السماء الغائمة

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
ar: لا يوجد مقدار محدد مسبقا

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
ar: منتقي لون درجة الحرارة.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
ar: بهذا الزر، يمكنك التقاط اللون من الصورة الأصلية المستخدمة لضبط درجة حرارة توازن اللون الأبيض والمكون الأخضر.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
ar: النقطة السوداء:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
ar: اضبط هنا مقدار المستوى الأسود.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
ar: الظّلال:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
ar: اضبط هنا مستوى كتم ضوضاء الظلال.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
ar: التّشبّع:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
ar: اضبط هنا مقدار التشبع.

[ctx: @label: WB settings]
en: Gamma:
ar: غاما:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
ar: اضبط هنا مقدار تصحيح غاما.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
ar: الأخضر:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
ar: اضبط هنا المكون الأخضر للتحكم في مستوى إزالة الصبغة الأرجوانية.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
ar: تعويض التعريض

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
ar: الأساسي:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
ar: تعديلات التعريض الآلي

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
ar: بهذا الزر، يمكنك آليا ضبط مقادير التعريض والنقطة السوداء.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
ar: اضبط هنا مقدار تعويض التعريض الرئيسي في E.V.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
ar: دقيق:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
ar: هذا المقدار في E.V سيضاف إلى مقدار تعويض التعريض الرئيسي لضبط التعريض الدقيق.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
ar: ملف إعدادات توازن اللون الأبيض لتحميله

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
ar: "%1" ليس ملف نص إعدادات توازن اللون الأبيض.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
ar: لا يمكن تحميل الإعدادات من ملف نص توازن اللون الأبيض.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
ar: ملف إعدادات توازن اللون الأبيض لحفظه

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
ar: لا يمكن حفظ الإعدادات في ملف نص توازن اللون الأبيض.

en: Embed Original File
ar: ضمّن الملفّ الأصليّ

en: Lossless Compression
ar: ضغط لا فقود

en: JPEG Preview:
ar: معاينة JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
ar: بلا

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
ar: متوسّطة

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
ar: كامل القياس

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
ar: تحذير: ExifTool غير متاح للمعالجة اللاحقة للبيانات الوصفية. بدون ExifTool، لن يتضمن DNG كل خصائص مصدر RAW.

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv11 Nano</b>: small, lightweight neural network offering exceptional speed, but may miss identifying more objects in images. YOLO can detect multiple objects in an image. It is trained to recognize 80 different objects using the COCO dataset.</p>
ar: <p><b>YOLOv11 Nano</b>: شبكة عصبية صغيرة وخفيفة الوزن توفر سرعة استثنائية، لكنها قد تفوت تحديد المزيد من الكائنات في الصور. يمكن لـ YOLO الكشف عن كائنات متعددة في صورة. يتدرب للتعرف على 80 كائنا مختلفا باستخدام مجموعة بيانات COCO.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv11 XLarge</b>: large, robust neural network offering good accuracy. It will detect more objects in images than YOLOv11 Nano, but is slower. YOLO can detect multiple objects in an image. It is trained to recognize 80 different objects using the COCO dataset.</p>
ar: <p><b>YOLOv11 XLarge</b>: شبكة عصبية كبيرة وقوية توفر دقة جيدة. ستكتشف كائنات أكثر في الصور من YOLOv11 Nano، لكنها أبطأ. يمكن لـ YOLO الكشف عن كائنات متعددة في صورة. يتدرب للتعرف على 80 كائنا مختلفا باستخدام مجموعة بيانات COCO.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>EfficientNet B7</b>: large and powerful convoluted neural network. It will detect a single object in an image with high accuracy. EfficientNet B7 was trained to recognize 1,000 different objects using the ImageNet dataset.</p>
ar: <p><b>EfficientNet B7</b>: شبكة عصبية قوية وكبيرة. ستكتشف كائنا واحدا في صورة بدقة عالية. EfficientNet B7 يتدرب للتعرف على 1000 كائن مختلف باستخدام مجموعة بيانات ImageNet.</p>

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
ar: استورد

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
ar: أداة

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

[ctx: @action: dplugin]
en: View
ar: اعرض

[ctx: @action: dplugin]
en: File
ar: الملفّ

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
ar: التّحسين

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
ar: التّحويل

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
ar: الزّخرفة

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
ar: التّأثيرات

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
ar: غير صالح

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
ar: صورة %1

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
ar: الامتداد

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
ar: مقروءة

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
ar: كتابة

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
ar: نوع المايم

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
ar: عن إضافة %1

[ctx: @label]
en: Version
ar: الإصدار

[ctx: @title]
en: Details
ar: التفاصيل

[ctx: @title]
en: Authors
ar: المؤلفين

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: @item]
en: Interface ID
ar: معرف الواجهة

[ctx: @item]
en: Tool ID
ar: معرف الأداة

[ctx: @item]
en: Library
ar: المكتبة

[ctx: @item]
en: File Size
ar: حجم الملفّ

[ctx: @item]
en: File Date
ar: تاريخ الملفّ

[ctx: @item]
en: File Owner
ar: مالك الملف

[ctx: @item]
en: File Group
ar: مجموعة الملف

[ctx: @title]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
ar: المؤلفين

en: Type-Mimes
ar: نوع المايم

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
ar: اختر الكل

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
ar: امحُ

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
ar[0]: إضافة 1 مثبتة
ar[1]: إضافتان %1 مثبتتان
ar[2]: إضافات %1 مثبتة
ar[3]: إضافات %1 مثبتة
ar[4]: إضافات %1 مثبتة
ar[5]: إضافات %1 مثبتة

[ctx: @info]
en: No plugin installed
ar: لا يوجد أي إضافة مثبتة

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
ar[0]: (%1 مفعلة)
ar[1]: (%1 مفعلتان)
ar[2]: (%1 مفعلة)
ar[3]: (%1 مفعلة)
ar[4]: (%1 مفعلة)
ar[5]: (%1 مفعلة)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
ar[0]: عثر على إضافة 1
ar[1]: عثر على إضافتين %1
ar[2]: عثر على إضافات %1
ar[3]: عثر على إضافات %1
ar[4]: عثر على إضافات %1
ar[5]: عثر على إضافات %1

[ctx: @info]
en: No plugin found
ar: لم يعثر على ملحق

en: Various
ar: متنوع

en: Login:
ar: لِج:

en: &Login
ar: &لِج

en: &Skip
ar: ت&خطّ

en: Password cannot be empty.
ar: لا يمكن أن تكون كلمة السر فارغة.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
ar: الألبوم

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
ar: الطّابع الزّمنيّ:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
ar: المكان:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
ar: هذه هي الإعدادات الرئيسيّة لألبوم %1 الجديد.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
ar: اسم الألبوم الذي سيُنشأ (مطلوب).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
ar: تاريخ ووقت الألبوم الذي سيُنشأ (اختياريّ).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
ar: وصف الألبوم الذي سيُنشأ (اختياريّ).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
ar: مكان الألبوم الذي سيُنشأ (اختياريّ).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
ar: محدد الحساب

en: Add another account
ar: أضف حسابا آخر

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
ar: اختر حساب %1 لاستخدامه في تصدير الصور:

[ctx: Web Service: FLICKR]
en: Flickr
ar: فليكر

[ctx: Web Service: FACEBOOK]
en: Facebook
ar: فيسبوك

[ctx: Web Service: SMUGMUG]
en: Smugmug
ar: سموق موق

[ctx: Web Service: GDRIVE]
en: Google Drive
ar: غوغل درايف

[ctx: Web Service: GPHOTO]
en: Google Photo
ar: صور غوغل

en: Max Dimension
ar: البعد الأقصى

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
ar: هذه هي قائمة الصور للتحميل إلى حساب %1 الخاص بك.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
ar: هذا رابط قابل للنقر لفتح %1 في متصفح.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
ar: هذا هو حساب %1 الذي يجري تسجيل الدخول إليه حاليا.

[ctx: account settings]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Change %1 account for transfer
ar: غيِّر حساب %1 للنقل

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
ar: هذا هو مجلد %1 الذي سترفع/تنزل إليه/منه الصور المختارة.

en: Create new %1 folder
ar: أنشئ مجلّد %1 جديد

[ctx: album list]
en: Reload
ar: أعد التحميل

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
ar: هذا هو البعد الأقصى للصور. الصور الأكبر من هذا سوف تصغر.

en: Original Size
ar: الحجم الأصليّ

en: 1600 px
ar: 1600 بكسل

en: 1440 px
ar: 1440 بكسل

en: 1280 px
ar: 1280 بكسل

en: 1152 px
ar: 1152 بكسل

en: 1024 px
ar: 1024 بكسل

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
ar: هذا هو الموقع الذي ستنزل إليه صور %1.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
ar: هذه هي الخيارات التي ستطبق على الصور قبل التحميل.

en: Upload original image file
ar: حمِّل ملف الصورة الأصلية

en: Write the photo ID to the source image
ar: اكتب معرف الصورة إلى الصورة المصدر

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
ar: اكتب معرف الصورة كبيانات وصفية في الصورة المصدر بعد التحميل.

en: Maximum Dimension:
ar: البعد الأقصى:

en: JPEG Quality:
ar: جودة JPEG:

[ctx: @action: button to start processing]
en: &Start
ar: ا&بدأ

en: Close
ar: أغلق

en: Close window
ar: أغلق النّافذة

en: Cancel current operation
ar: ألغِ العمليّة الحاليّة

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
ar: أضف صور جديدة إلى القائمة

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
ar: أزل الصّور المحدّدة من القائمة

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
ar: انقل الصّور المحدّدة في القائمة لأعلى

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
ar: انقل الصّور المحدّدة في القائمة لأسفل

[ctx: @info]
en: Clear the list.
ar: امحُ القائمة.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
ar: حمّل قائمة محفوظة.

[ctx: @info]
en: Save the list.
ar: احفظ القائمة.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
ar: اختر قائمة ملفات الصور لتحميلها

[ctx: @option]
en: All Files (*)
ar: كلّ الملفّات (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
ar: اختر قائمة ملفات الصور لحفظها

[ctx: @title]
en: Thumbnail
ar: المصغّرة

[ctx: @title]
en: File Name
ar: اسم الملفّ

[ctx: @title]
en: User1
ar: المستخدم1

[ctx: @title]
en: User2
ar: المستخدم2

[ctx: @title]
en: User3
ar: المستخدم3

[ctx: @title]
en: User4
ar: المستخدم4

[ctx: @title]
en: User5
ar: المستخدم5

[ctx: @title]
en: User6
ar: المستخدم6

[ctx: @action: button]
en: Help
ar: مساعدة

en: Online Handbook...
ar: دليل على الإنترنت...

en: About...
ar: حول...

[ctx: @action]
en: Zoom In
ar: قرّب

[ctx: @info]
en: Zoom In
ar: قرّب

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ar: بعّد

[ctx: @info]
en: Zoom Out
ar: بعّد

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
ar: عدّل الحجم ليناسب النافذة

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
ar: عدّل الحجم ليناسب النافذة

[ctx: @info]
en: Failed to load image
ar: فشل تحميل الصّورة

en: Output file format:
ar: نسق الملفّ الخرج:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
ar: <p>اضبط صيغة ملف الإخراج للاستخدام هنا:</p><p><b>JPEG</b>: أخرج الصورة المعالجة بصيغة JPEG. هذه الصيغة ستعطي ملفات أصغر حجما.</p><p><b>تحذير: بسبب خوارزمية الضغط المدمرة، فإن JPEG هي صيغة جودة مهدرة.</b></p><p><b>TIFF</b>: أخرج الصورة المعالجة بصيغة TIFF. هذا يولد ملفات كبيرة، بدون إهدار جودة. الصورة مضغوطة.</p><p><b>PNG</b>: أخرج الصورة المعالجة بصيغة PNG. هذا يولد ملفات كبيرة، بدون إهدار جودة. الصورة مضغوطة.</p><p><b>PPM</b>: أخرج الصورة المعالجة بصيغة PPM. هذا يولد أكبر الملفات، بدون إهدار جودة. الصورة غير مضغوطة.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
ar: مساعدة

en: Relative Path
ar: المسار النّسبيّ

en: Deletion Time
ar: وقت الحذف

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ar: قاعدة البيانات غير صالحة: إعداد ”DBFaceVersion“ غير موجود. تعذّر التّحقّق من إصدارة مخطّط قاعدة البيانات الحاليّة. جرّب البدء بقاعدة بيانات فارغة.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
ar: قاعدة البيانات استخدمت مع إصدار أحدث من دجيكام وجرى تحديثها إلى تخطيط قاعدة بيانات لا يمكن استخدامه مع هذا الإصدار. (هذا يعني أن إصدار دجيكام هذا قديم جداً، أو أن صيغة قاعدة البيانات أحدث.) رجاء، استخدم الإصدار الأحدث من دجيكام الذي استخدمته من قبل.

en: Failed to create tables in database.
    %1
ar: فشل إنشاء الجداول في قاعدة البيانات.
    %1

[ctx: @title:tab]
en: Search in
ar: ابحث في

[ctx: @label short translated text about the Face Workflow.]
en: Workflow:
ar: سير العمل:

[ctx: @label:listbox]
en: Scan new images
ar: امسح الصور الجديدة

[ctx: @label:listbox]
en: Scan all images
ar: امسح كل الصور

[ctx: @label:listbox]
en: Recognize faces only
ar: تعرف على الوجوه فقط

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.<br>When you have identified your friends on a number of photos,<br>it can also recognize the people shown on your photos.<p><b>Scan new images</b> will scan for faces and attempt recognition for new images found in the albums selected in the "Search in" tab.</p><p><b>Scan all images</b> will scan for faces and attempt recognition for all images found in the albums selected in the "Search in" tab.</p><p><b>Recognize faces only</b> will try to match unknown faces with confirmed faces without scanning images new faces.</p>
ar: يمكن لدجيكام البحث عن الوجوه في صورك.<br>عندما تحدد أصدقائك في عدد من الصور،<br>يمكنها أيضا التعرف على الأشخاص الظاهرين في صورك.<p><b>امسح الصور الجديدة</b> سيبحث عن الوجوه ويحاول التعرف عليها في الصور الجديدة التي عثر عليها في الألبومات المختارة في لسان "ابحث في".</p><p><b>امسح كل الصور</b> سيبحث عن الوجوه ويحاول التعرف عليها في كل الصور التي عثر عليها في الألبومات المختارة في لسان "ابحث في".</p><p><b>تعرف على الوجوه فقط</b> سيحاول مطابقة الوجوه غير المعروفة مع الوجوه المؤكدة بدون مسح صور الوجوه الجديدة.</p>

[ctx: @label short translated text about the Face Detection Accuracy]
en: Accuracy:
ar: الدّقّة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will<br>be detected, but less faces will be detected.
ar: اضبط الحساسية مقابل الخصوصية: كلما كان المقدار أعلى، ستكون الوجوه<br>أكثر دقة في الكشف، لكن عدد الوجوه التي ستكشف سيكون أقل.

[ctx: @label with a short translated text about the face size for detection]
en: Face size:
ar: حجم الوجه:

[ctx: @label: listbox face size]
en: Extra Small
ar: بالغ الصغر

[ctx: @label: listbox face size]
en: Small
ar: صغير

[ctx: @label: listbox face size]
en: Medium
ar: متوسّطة

[ctx: @label: listbox face size]
en: Large
ar: كبير

[ctx: @label: listbox face size]
en: Extra Large
ar: كبير جدا

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Selecting <b>Extra Small</b> means the model will detect small background faces in addition to medium and larger faces. Selecting <b>Small Faces</b> increases the sensitivity of the model by tuning the model parameters. It will also increase the probability of false-positives, and it will increase detection time.</p><p>Selecting <b>Large</b> or <b>Extra Large</b> will eliminate small background faces from being detected. It is much faster and will reduce the number of false-positives, but will not detect small faces in the background or faces in large group photos.</p><p>If you want to detect all faces in one pass, select <b>Extra Small</b> faces and set the detection accuracy to 2. Unfortunately, this will create a significant number of false-positives. It is recommended to set a detection accuracy of 6-8 and face size of <b>Medium</b> or <b>Large</b> for normal use.</p><p>This setting applies only to YuNet.</p>
ar: <p>اختيار <b>صغير جدا</b> يعني أن النموذج سيكشف وجوه الخلفية الصغيرة بالإضافة إلى الوجوه المتوسطة والكبيرة. اختيار <b>الوجوه الصغيرة</b> يزيد حساسية النموذج بضبط معاملات النموذج. سيزيد أيضا من احتمال الإيجابيات الخاطئة، وسيزيد وقت الكشف.</p><p>اختيار <b>كبير</b> أو <b>كبير جدا</b> سيزيل وجوه الخلفية الصغيرة من الكشف. وهو أسرع بكثير وسوف يقلل عدد الإيجابيات الخاطئة، لكن لن يكشف الوجوه الصغيرة في الخلفية أو الوجوه في صور المجموعات الكبيرة.</p><p>إن أردت كشف كل الوجوه في مسحة واحدة، اختر وجوها <b>صغيرة جدا</b> واضبط دقة الكشف على 2. لسوء الحظ، هذا سوف ينشئ عددا كبيرا من الإيجابيات الخاطئة. يوصى بضبط دقة الكشف على 6-8 وحجم الوجه على <b>متوسط</b> أو <b>كبير</b> للاستخدام العادي.</p><p>هذا الإعداد يطبق على YuNet فقط.</p>

[ctx: @title short translated text]
en: Detection
ar: الاكتشاف

[ctx: @label short translated text about the Face Recognition Accuracy]
en: Accuracy:
ar: الدّقّة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will<br>be recognized, but less faces will be recognized.<br>Note: only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized.
ar: اضبط الحساسية مقابل الخصوصية: كلما كان المقدار أعلى، ستكون الوجوه<br>أكثر دقة في التعرف، لكن عدد الوجوه التي ستتعرف عليها سيكون أقل.<br>ملاحظة: فقط الوجوه التي تشبه جدا الوجوه الموسومة مسبقا هي التي يجري التعرف عليها.

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Uses all processors
ar: يستخدم كل المعالجات

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.<br>You can choose if you wish to employ all processor cores<br>on your system, or work in the background only on one core.
ar: كشف الوجوه والتعرف عليها مهمتان تستهلكان وقتاً.<br>يمكنك أن تختار استخدام كل أنوية المعالج<br>على حاسوبك، أو العمل في الخلفية على نواة واحدة فقط.

[ctx: @title short translated text]
en: Recognition
ar: التّعرّف

[ctx: @title:tab]
en: Settings
ar: إعدادات

en: Writing metadata to files
ar: كتابة البيانات الوصفية إلى الملفات

en: Revising Exif Orientation tags
ar: مراجعة وسمات توجيه Exif

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
ar: ينهي المهامّ

en: Assigning image tags
ar: يسند وسوم الصّور

en: Removing image tags
ar: يزيل وسوم الصّور

en: Assigning image pick label
ar: تعيين لصيقة اختيار الصورة

en: Assigning image color label
ar: تعيين لصيقة لون الصورة

en: Assigning image ratings
ar: يسند تقييمات الصّور

en: Editing group
ar: تحرير المجموعة

en: Updating orientation in database
ar: يحدّث الاتّجاه في قاعدة البيانات

en: Applying metadata
ar: يطبّق البيانات الوصفيّة

en: Rotating images
ar: يدوّر الصّور

en: Copying attributes
ar: ينسخ الصّفات

en: Process Items
ar: عالج العناصر

en: Failed to revise Exif orientation these files:
ar: فشل في مراجعة توجيه Exif لهذه الملفات:

en: Failed to transform these files:
ar: فشل في تحويل هذه الملفات:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
ar: يطبّق التّغييرات المنتظرة على البيانات الوصفيّة

en: Apply pending changes to metadata
ar: طبّق التّغييرات المنتظرة على البيانات الوصفيّة

en: No pending metadata synchronization
ar: لا يوجد مزامنة بيانات وصفية معلقة

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
ar: إن جرى تفعيل المزامنة الكسولة في إعدادات البيانات الوصفية، فإن شريط الحالة سيعرض عدد العناصر التي تنتظر المزامنة

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
ar[0]: ملف 1 ينتظر المزامنة
ar[1]: ملفان %1 ينتظران المزامنة
ar[2]: ملفات %1 تنتظر المزامنة
ar[3]: ملفات %1 تنتظر المزامنة
ar[4]: ملفات %1 تنتظر المزامنة
ar[5]: ملفات %1 تنتظر المزامنة

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
ar: لون الخلفية يدل على حالة مرشح الصورة العامة، التي تشمل كل إعدادات المرشحات من الشريط الجانبي الأيمن.
    
    لا لون: لا يوجد مرشح فعال، كل العناصر مرئية.
    أحمر: التصفية فعالة، لكن لا توجد عناصر تطابق.
    أخضر: المرشح (المرشحات) يطابق عنصرا واحدا على الأقل.
    
    حرك مؤشر الفأرة فوق هذا النص لرؤية المزيد من التفاصيل عن المرشحات الفعالة.
    اضغط زر إعادة الضبط من الجانب الأيمن لمسح كل إعدادات المرشحات.
    اضغط زر الإعدادات من الجانب الأيمن لفتح لوحة المرشحات.

en: Reset all active filters
ar: صفّر كلّ المرشّحات النّشطة

en: Open filter settings panel
ar: افتح لوحة إعدادات المرشحات

en: <br><nobr><i>Text</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>النص</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>نوع Mime</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>الموقع الجغرافيّ</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Rating</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>التّقييم</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>اختر اللصائق</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>لون اللصائق</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Tags</i></nobr>
ar: <br><nobr><i>الوسوم</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
ar: <nobr><b>المرشّحات النّشطة:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
ar: <nobr><b>المرشّح النّشط:</b></nobr>

en: No active filter
ar: لا مرشّحات نشطة

en: One active filter
ar: مرشّح واحد نشط

en: 1 active filter | %1 active filters
ar[0]: لا مرشّحات نشطة
ar[1]: مرشّح واحد نشط
ar[2]: مرشّحان نشطان
ar[3]: %1 مرشّحات نشطة
ar[4]: %1 مرشّحًا نشطًا
ar[5]: %1 مرشّح نشط

en: No geo filtering
ar: لا ترشيح للموقع

en: Images with coordinates
ar: الصور ذات الإحداثيات

en: Images without coordinates
ar: الصور بدون إحداثيات

en: Filter by geolocation
ar: رشّح بالموقع الجغرافيّ

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
ar: حدّد كيفيّة تأثير الموقع الجغرافيّ على الصّور المعروضة.

en: All Files
ar: كلّ الملفّات

en: Image Files
ar: ملفّات الصّور

en: RAW Files
ar: ملفّات RAW

en: DNG Files
ar: ملفّات DNG

en: No RAW Files
ar: لا ملفّات RAW

en: JPEG Files
ar: ملفّات JPEG

en: JPEG-2000 Files
ar: ملفّات JPEG-2000

en: JPEG-XL Files
ar: ملفّات JPEG-XL

en: WEBP Files
ar: ملفات WEBP

en: PNG Files
ar: ملفّات PNG

en: TIFF Files
ar: ملفّات TIFF

en: PGF Files
ar: ملفات PGF

en: HEIF Files
ar: ملفات HEIF

en: AVIF Files
ar: ملفات AVIF

en: Video Files
ar: ملفّات الفيديو

en: Audio Files
ar: ملفات الصّوت

en: Raster Graphics
ar: رسوميات نقطية

en: Filter by file type
ar: رشّح بنوع الملفّات

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
ar: اختر أنواع الملفات (أنواع MIME) التي تريد عرضها. ملاحظة: "الرسوم النقطية" هي صيغ ملفات من برامج تحرير الرسوم النقطية، مثل Photoshop، وThe Gimp، و Krita، إلخ.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
ar: اختر مقدار التقييم المستخدم لتصفية محتويات الألبومات. استخدم القائمة المنبثقة السياقية لضبط شروط مرشح التقييم.

en: Rating greater than or equal to %1.
ar: التّقييم أكبر من أو يساوي %1.

en: Rating equal to %1.
ar: التّقييم يساوي %1.

en: Rating less than or equal to %1.
ar: التّقييم أقلّ من أو يساوي %1.

en: Items Without Rating
ar: العناصر بدون تقييم

en: Rating Filter Options
ar: خيارات ترشيح التّقييم

en: Greater Than or Equals Condition
ar: شرط ”أكبر من أو يساوي“

en: Equals Condition
ar: شرط ”يساوي“

en: Less Than or Equals Condition
ar: شرط ”أقلّ من أو يساوي“

en: Exclude Items Without Rating
ar: استثنِ العناصر غير المقيّمة

en: Text quick filter (search)
ar: مرشح نص سريع (بحث)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
ar: أدخل أنماط البحث لتصفية هذا العرض بسرعة بناء على أسماء العناصر، والتعليقات (تعليقات)، والوسوم

en: Text Search Fields
ar: حقول البحث النصي

en: Defines which fields to search for the text in.
ar: حدد الحقول التي تبحث فيها عن النص.

en: Item Name
ar: اسم العنصر

en: Item Title
ar: عنوان العنصر

en: Item Comment
ar: تعليق العنصر

en: Tag Name
ar: اسم الوسم

en: Album Name
ar: اسم الألبوم

en: Item Aspect Ratio
ar: نسبة العنصر الباعيّة

en: Item Pixel Size
ar: حجم بكسل العنصر

en: Clear All
ar: امحُ الكلّ

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @info]
en: These settings determine the quality of an image and convert it into a score stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated two ways: using four basic factors to rate the image (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it requires fine-tuning by the user and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an AI approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require adjusting the settings, and makes this feature easier to use.
ar: هذه الإعدادات تحدد جودة الصورة وتحولها إلى نقاط تخزن في قاعدة البيانات كخاصية لصائق الاختيار. يمكن تقييم هذه المعلومات بطريقتين: استخدم أربع عوامل أساسية لتقييم الصورة (التشويش، الضوضاء، التعرض، والضغط)، أو استخدم محرك شبكة عصبية للتعلم العميق. الطريقة الأولى تساعد في تحديد ما إذا كانت الصور مشوهة بسبب العوامل الأساسية، لكنها تحتاج إلى ضبط دقيق من المستخدم ولا تستطيع العمل مع معالجة الصور الجمالية. الطريقة الثانية تستخدم نهجًا آليًا قائمًا على نموذج %1 للتنبؤ بالنقاط. بما أن التعلم العميق هو حل شامل، فإنه لا يتطلب ضبط الإعدادات، ويجعل هذه الميزة أسهل للاستخدام.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
ar: جودة الصورة الجمالية

[ctx: @label: short translated text about the image quality scan mode]
en: Scan Mode:
ar: وضع الفحص:

[ctx: @item: all items to scan with image quality scan]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: @item: image quality scan only non assigned items]
en: Non-Assigned Only
ar: غير المسندة فقط

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for quality.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned auto-pick labels.</p>
ar: <p><b>الكل</b>: إعادة فحص جميع العناصر للتأكد من جودتها.<p><b>غير المخصصة فقط</b>: فحص العناصر التي لا تحتوي على ملصقات اختيار تلقائي مخصصة فقط.

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Low as Rejected
ar: منخفضة مثل مرفوضة

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by the quality engine<br>will be assigned to the rejected pick label (red flag).
ar: الصور منخفضة الجودة التي يكتشفها محرك الجودة<br>ستُعيّن لها لصيقة الاختيار مرفوضة (علم أحمر).

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Medium as Pending
ar: متوسطة مثل معلقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by the quality engine<br>will be assigned to the pending pick label (yellow flag).
ar: الصور متوسطة الجودة التي يكتشفها محرك الجودة<br>ستُعيّن لها لصيقة الاختيار معلقة (علم أصفر).

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: High as Accepted
ar: عالية مثل مقبولة

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by the quality engine<br>will be assigned to the accepted pick label (green flag).
ar: الصور عالية الجودة التي يكتشفها محرك الجودة<br>ستُعيّن لها لصيقة الاختيار مقبولة (علم أخضر).

[ctx: @label with a short translated text]
en: Quality Engine:
ar: جودة المحرك:

[ctx: @option:radio with a short translated text]
en: Aesthetic Contents
ar: المحتويات الجمالية

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic contents.<br>The aesthetic detection engine is based on a deep learning model to classify images.
ar: اكتشف ما إذا كان للصورة محتوى جمالي.<br>محرك الكشف الجمالي قائم على نموذج للتعلم العميق لتصنيف الصور.

[ctx: @option:radio with a short translated text]
en: Basic Factors
ar: العوامل الأساسية

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging using four basic factors<br>eg. blur, noise, exposure (under / over), and compression levels.<br>See the relevant settings from the next <b>Basic Factors</b> tab.
ar: اكتشف ما إذا كانت الصورة بها تشويش باستخدام أربع عوامل أساسية<br>مثل التشويش، الضوضاء، التعرض (تحت / فوق)، ومستويات الضغط.<br>اطلع على الإعدادات ذات الصلة من علامة تبويب <b>العوامل الأساسية</b> التالية.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quality detection is time-consuming tasks.<br>You can choose if you wish to employ all processor cores<br>on your system, or work in the background only on one core.
ar: الكشف عن الجودة مهام تستغرق وقتًا طويلاً.<br>يمكنك اختيار ما إذا كنت ترغب في توظيف كل أنوية المعالج<br>على جهازك، أو العمل في الخلفية على نواة واحدة فقط.

[ctx: @label with a short translated text]
en: Rejected:
ar: مرفوضة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
ar: العتبة التي تحتها تعين كل الصور لصيقة مرفوضة

[ctx: @label with a short translated text]
en: Pending:
ar: تنتظر:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
ar: العتبة التي تحتها تعين كل الصور لصيقة معلقة

[ctx: @label with a short translated text]
en: Accepted:
ar: قُبلت:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
ar: العتبة التي فوقها تعين كل الصور لصيقة مقبولة

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Blur
ar: الغشاوة

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
ar: اكتشف كمية التشويش في الصور التي تمرر إليه

[ctx: @label with a short translated text]
en: Weight:
ar: الوزن:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
ar: الوزن الذي يعين لخوارزمية التشويش

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Noise
ar: الضجيج

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
ar: اكتشف كمية الضوضاء في الصور التي تمرر إليها

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
ar: الوزن الذي يعين لخوارزمية الضوضاء

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Compression
ar: الضغط

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
ar: اكتشف كمية الضغط في الصور التي تمرر إليها

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
ar: الوزن الذي يعين لخوارزمية الضغط

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Exposure
ar: التّعريض

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
ar: اكتشف ما إذا كانت الصور ناقصة التعرض أو زائدة التعرض

[ctx: @title:tab]
en: Basic Factors
ar: العوامل الأساسية

en: File/Folder %1 does not exist anymore
ar: لم يعد الملفّ/المجلّد %1 موجودًا

en: Album %1 does not exist anymore
ar: لم يعد الألبوم %1 موجودًا

en: Could not overwrite image %1
ar: لم أستطع الكتابة فوق الصورة %1

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
ar: لم أستطع نقل الصورة %1 إلى سلة المهملات للمجموعة.
    تحقق من إذن الملف في مجلد سلة المهملات "%2" في مجموعة الصور.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
ar: هناك ملفّ أو مجلّد له الاسم %1 في %2 فعلًا

en: Recursive folder %1 move detected to album %2
ar: اكتشف نقل مجلد تكراري %1 إلى الألبوم %2

en: Could not move folder %1 to album %2
ar: تعذّر نقل المجلّد %1 إلى الألبوم %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
ar: لم أستطع نقل المجلد %1 إلى الألبوم %2. المجلد %1 نسخ كذلك إلى الألبوم %2

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
ar: لم أستطع نقل الملف الجانبي من الملف %1 إلى الألبوم %2

en: Could not move file %1 to album %2
ar: تعذّر نقل الملفّ %1 إلى الألبوم %2

en: Recursive folder %1 copy detected to album %2
ar: اكتشف نسخ مجلد تكراري %1 إلى الألبوم %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
ar: تعذّر نسخ المجلّد %1 إلى الألبوم %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
ar: لم أستطع نسخ الملف الجانبي من الملف %1 إلى المجلد %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
ar: لم أستطع نسخ الملف %1 إلى المجلد %2

en: Could not copy file %1 to album %2
ar: تعذّر نسخ الملفّ %1 إلى الألبوم %2

en: File/Folder %1 does not exist
ar: لم يعد الملفّ/المجلّد %1 موجودًا

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
ar: لم أستطع نقل المجلد %1 إلى سلة المهملات للمجموعة.
    تحقق من إذن الملف في مجلد سلة المهملات ".dtrash" في مجموعة الصور.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
ar: لم أستطع نقل الصورة %1 إلى سلة المهملات للمجموعة.
    تحقق من إذن الملف في مجلد سلة المهملات ".dtrash" في مجموعة الصور.

en: Album %1 could not be removed
ar: تعذّرت إزالة الألبوم %1

en: Image %1 could not be removed
ar: تعذّرت إزالة الصّورة %1

en: Could not move image %1 to collection trash
ar: لم أستطع نقل الصورة %1 إلى سلة المهملات للمجموعة

en: Image with the same name %1 already there
ar: هناك صورة بنفس الاسم %1 فعلًا

en: Image %1 could not be renamed
ar: تعذّرت إعادة تسمية الصّورة %1

en: Could not restore file %1 from trash
ar: لم أستطع استعادة الملف %1 من سلة المهملات

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
ar: غير محدد

[ctx: @info: rotation of an unrotated image]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
ar: معكوسة أفقيًّا

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
ar: أدير بـ 180 درجة

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
ar: معكوسة رأسيًّا

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
ar: قلب أفقيًا وأدير يسارًا

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
ar: مُدوّرة لليسار

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
ar: قلب رأسيًا وأدير يسارًا

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
ar: مُدوّرة لليمين

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @info: Temperature in Kelvin]
en: %1 K
ar: %1 ك

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
ar: الغرب

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
ar: الشرق

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
ar: الشمال

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
ar: الجنوب

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
ar: %1دق

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
ar: الفلاش أطلق

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
ar: فلاش مع وضع تقليل العين الحمراء

[ctx: @info: country code]
en: Afar
ar: العفرية

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
ar: الأبخازية

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans
ar: الأفريكانيّة

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
ar: الإثيوبية

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
ar: العربية

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
ar: الأسامية

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
ar: الأيمارية

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
ar: الأذربيجانية

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
ar: الباشكيرية

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
ar: البلاروسية

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
ar: البلغارية

[ctx: @info: country code]
en: Bihari
ar: البيهارية

[ctx: @info: country code]
en: Bislama
ar: البيسلامية

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
ar: البنغاليّة;البنغال

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
ar: التبيتية

[ctx: @info: country code]
en: Breton
ar: البروطونية

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
ar: الكاتالانيّة

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
ar: الكورسيكية

[ctx: @info: country code]
en: Czech
ar: التشيكية

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
ar: الغاليّة

[ctx: @info: country code]
en: Danish
ar: الدنماركية

[ctx: @info: country code]
en: German
ar: الألمانية

[ctx: @info: country code]
en: Dzongkha
ar: الدزونخية

[ctx: @info: country code]
en: Greek
ar: اليونانية

[ctx: @info: country code]
en: English
ar: الإنجليزية

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
ar: الإسبانيّة

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
ar: الإستونية

[ctx: @info: country code]
en: Basque
ar: الباسكيّة

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
ar: الفارسيّة

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
ar: الفنلنديّة

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
ar: فيجان

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
ar: الفاروية

[ctx: @info: country code]
en: French
ar: الفرنسيّة

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
ar: الفريسية

[ctx: @info: country code]
en: Irish
ar: الإيرلنديّة

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
ar: الغيلية الاسكتلندية

[ctx: @info: country code]
en: Galician
ar: الجليقيّة

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
ar: الغوارانية

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

[ctx: @info: country code]
en: Hausa
ar: الهَوْسا

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
ar: العبريّة

[ctx: @info: country code]
en: Hindi
ar: الهنديّة

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
ar: الكرواتية

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
ar: الهنغارية

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
ar: الأرمينية

[ctx: @info: country code]
en: Interlingua
ar: الإنترلنجوا

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
ar: الإنترلِنگويهية

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
ar: إنوبياك

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
ar: الإندونيسيّة

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
ar: الإيسلنديّة

[ctx: @info: country code]
en: Italian
ar: الإيطالية

[ctx: @info: country code]
en: Inuktitut
ar: الإنُكتيتوتة

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
ar: اليابانية

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
ar: الجاوية

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
ar: الجيورجيّة

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
ar: الكازاخستانية

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
ar: الغرينلاندية

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
ar: الكمبوديّة

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
ar: الكنادا

[ctx: @info: country code]
en: Korean
ar: الكورية

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
ar: الكشميرية

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
ar: الكردية

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
ar: الكرغيزية

[ctx: @info: country code]
en: Latin
ar: لاتيني

[ctx: @info: country code]
en: Lingala
ar: اللينگالية

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
ar: لاوثيان

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
ar: الليتوانيّة

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
ar: لاتفي؛ ليتيش

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
ar: المدغشقرية

[ctx: @info: country code]
en: Maori
ar: الماورية

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
ar: المقدونية

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
ar: المالايالامية

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
ar: المنغولية

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
ar: الماراتية

[ctx: @info: country code]
en: Malay
ar: الماليزيّة

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
ar: المالطية

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
ar: البورمية

[ctx: @info: country code]
en: Nauru
ar: ناورو

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
ar: النيبالية

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
ar: الهولندية

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
ar: النرويجية

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
ar: الأوكسيتانية

[ctx: @info: country code]
en: Oromo
ar: اﻻورومية

[ctx: @info: country code]
en: Oriya
ar: الأوريا

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
ar: البنجابيّة

[ctx: @info: country code]
en: Polish
ar: البولنديّة

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
ar: البشتونية

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
ar: البرتغاليّة

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
ar: الكويتشوا

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
ar: الرايتو رومانسية

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
ar: كوروندي

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
ar: الرّومانيّة

[ctx: @info: country code]
en: Russian
ar: الرّوسيّة

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
ar: الكنيارونداوية

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
ar: السنسكريتية

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
ar: السندية

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
ar: سانغهو

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
ar: السنهالية

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
ar: السلوفاكية

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
ar: السّلوفينيّة

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
ar: الساموية

[ctx: @info: country code]
en: Shona
ar: الشونة

[ctx: @info: country code]
en: Somali
ar: الصومالية

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
ar: الألبانية

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
ar: الصّربيّة

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
ar: سيسواتي

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho
ar: سيسوتو

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
ar: السُندانية

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
ar: السّويديّة

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
ar: السواحلية

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
ar: التاميلية

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
ar: التيلوغو

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
ar: الطاجكستانية

[ctx: @info: country code]
en: Thai
ar: التايلاندية

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
ar: التگرينية

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
ar: التركمانية

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
ar: التغالوق

[ctx: @info: country code]
en: Setswana
ar: سيتسوانا

[ctx: @info: country code]
en: Tonga
ar: تونجا

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
ar: التركية

[ctx: @info: country code]
en: Tsonga
ar: التسونجية

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
ar: التتارية

[ctx: @info: country code]
en: Twi
ar: التوي

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
ar: أويغور

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
ar: الأورديّة

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
ar: الأزبكية

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
ar: الفييتناميّة

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
ar: فولابوك

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
ar: الولوفية

[ctx: @info: country code]
en: Xhosa
ar: الزوشاوية

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
ar: اليديشية

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
ar: اليوروباوية

[ctx: @info: country code]
en: Zhuang
ar: الجيوانگ

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
ar: الصينية

[ctx: @info: country code]
en: Zulu
ar: الزولو

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
ar: التّقييم

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
ar: اختر لصيقة

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
ar: اللصيقة اللونيّة

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
ar: البيانات الثنائية %1 بايت

en: No Transformation
ar: لا يوجد تحويل

en: Flip Horizontal
ar: اقلب أفقياً

en: Flip Vertical
ar: اقلب رأسياً

en: Rotate 90°
ar: دوّر 90°

en: Rotate 180°
ar: دوّر 180°

en: Rotate 270°
ar: دوّر 270°

en: Auto Rotation
ar: تدوير آليّ

en: Unknown Transformation
ar: تحويل مجهول

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
ar: أداة ExifTool ليست موجودة أو إذن التنفيذ مفقود

en: Perl does not exists or exec permission is missing
ar: أداة Perl ليست موجودة أو إذن التنفيذ مفقود

en: Synchronization error between the channels
ar: خطأ مزامنة بين القنوات

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
ar: في البؤرة

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
ar: محدّد

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
ar: مختار في البؤرة

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
ar: خامل

[ctx: @title]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
ar[0]:  (%1 جديد)
ar[1]:  (واحد جديد)
ar[2]:  (وجهان جديدان)
ar[3]:  (%1 وجوه جديدة)
ar[4]:  (%1 وجه جديدًا)
ar[5]:  (%1 وجه جديد)

en: &Close
ar: أ&غلق

en: Close message
ar: أغلق الرّسالة

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
ar: البتة

en: No data returned from the remote connection.
ar: لا توجد بيانات عائدة من الاتصال البعيد.

en: Unsupported Architecture: %1
ar: بنية غير مدعومة: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
ar: تنسيق اسم ملف غير صالح عائد من الاتصال البعيد.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
ar: تاريخ إصدار مبدئي غير صالح من القائمة البعيدة.

en: Invalid format returned from the remote connection.
ar: تنسيق غير صالح عائد من الاتصال البعيد.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
ar: المُستلَم:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
ar: الإجمالي:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
ar: المعدّل:

[ctx: @info: download status]
en: ETA:
ar: الوقت المتبقي:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
ar: مدقق الإصدار عبر الإنترنت - إصدار مبدئي

en: Check for new pre-release version available, please wait...
ar: افحص بحثًا عن إصدار مبدئي جديد متوفر، انتظر من فضلك...

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
ar: مدقق الإصدار عبر الإنترنت - إصدار مستقر

en: Check for new stable version available, please wait...
ar: افحص بحثًا عن إصدار مستقر جديد متوفر، انتظر من فضلك...

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Open setup dialog page to configure updates.
ar: افتح صفحة حوار الإعدادات لاضْبط التحديثات.

en: Download
ar: نزّل

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
ar: <p>التاريخ الحالي للإصدار المبدئي <b>%1</b> هو <i>%2</i>.</p><p>إصدار مبدئي جديد مبني على <i>%3</i> متوفر في هذا <a href='%4'>المستودع</a>.</p><p>اضغط على <b>نزّل</b> للحصول على الملف...</p><p>ملاحظة: من لوحة الإعدادات/متفرقات، يمكنك التحويل للفحص عن الإصدار المستقر فقط.<br>الإصدارات المستقرة آمنة للاستخدام في الإنتاج.</p><p>اضغط على <b>اضبط</b> إذا كنت تريد تخصيص خيارات التحديث من حوار الإعدادات.</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br>It is not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
ar: <p>الإصدار المستقر الحالي <b>%1</b> هو <i>%2</i></p><p>إصدار مستقر جديد <i>%3</i> متوفر في هذا <a href='%4'>المستودع</a>.</p><p>اضغط على <b>نزّل</b> للحصول على الملف...</p><p>ملاحظة: من لوحة الإعدادات/متفرقات، يمكنك التحويل للفحص عن الإصدار المبدئي الأسبوعي.<br>الإصدارات المبدئية مخصصة لاختبار الميزات الجديدة بسرعة.<br>لا ينصح باستخدام الإصدارات المبدئية في الإنتاج حيث يمكن أن تتبقى الأخطاء،<br>إلا إذا كنت تعرف ما تفعله.</p><p>اضغط على <b>اضبط</b> إذا كنت تريد تخصيص خيارات التحديث من حوار الإعدادات.</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
ar: برنامجك محدث.
    الإصدار المبدئي %1 المبني على %2 هو أحدث إصدار متوفر.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
ar: برنامجك محدث.
    الإصدار المستقر %1 المبني على %2 هو أحدث إصدار متوفر.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
ar: خطأ أثناء محاولة فحص الإصدار الجديد %1:
    "%2"

en: built on %1 with debug symbols
ar: مبني على %1 مع رموز تصحيح الأخطاء

en: built on %1
ar: مبني على %1

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
ar: تنزيل %1 جديد
    %2
    قيد التقدم، انتظر من فضلك...

en: version %1 with debug symbols
ar: إصدار %1 مع رموز تصحيح الأخطاء

en: version %1
ar: الإصدار %1

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
ar: تنزيل %1 جديد
    إصدار %2
    قيد التقدم، انتظر من فضلك...

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
ar: تحقق من المجموع الاختباري لـ %1 الجديد
    %2
    قيد التقدم، انتظر من فضلك...

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
ar: تحقق من المجموع الاختباري لـ %1
    إصدار %2
    قيد التقدم، انتظر من فضلك...

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
ar: افتح...

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
ar: الإصدار المبدئي الجديد %1
    المبني على %2
    نزل في:
    
    %3
    
    اضغط على "افتح" لعرض الحزمة في مدير الملفات...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
ar: الإصدار المستقر الجديد %1
    إصدار %2
    نزل في:
    
    %3
    
    اضغط على "افتح" لعرض الحزمة في مدير الملفات...

en: Install...
ar: ثبّت...

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
ar: الإصدار المبدئي الجديد %1
    المبني على %2
    نزل في:
    
    %3
    
    اضغط على "ثبت" لإغلاق الجلسة الحالية والترقية...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
ar: الإصدار المستقر الجديد %1
    إصدار %2
    نزل في:
    
    %3
    
    اضغط على "ثبت" لإغلاق الجلسة الحالية والترقية...

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
ar: خطأ أثناء محاولة تنزيل %1
    الإصدار المبدئي المبني على %2:
    
    "%3"

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
ar: خطأ أثناء محاولة تنزيل %1
    الإصدار المستقر %2:
    
    "%3"

en: Cannot start installer:
    %1
ar: لا أستطيع بدء المثبت:
    %1

en: Checksum file is empty.
ar: ملف المجموع الاختباري فارغ.

en: Checksum is invalid.
ar: المجموع الاختباري غير صالح.

en: Downloaded file is empty.
ar: الملف المنزّل فارغ.

en: Checksums error.
ar: خطأ في المجموع الاختباري.

en: Cannot open target file.
ar: لا أستطيع فتح الملف الهدف.

en: Visit digiKam project website
ar: زُر موقع وب مشروع «دِجي‌كام»

en: Aborting...
ar: يجهض...

en: Cancel this operation.
ar: ألغِ العمليّة.

en: Open detailed progress dialog
ar: افتح حواريّ تقدّم مفصّل

en: No active process
ar: لا عمليّات نشطة

en: Hide detailed progress window
ar: أخفِ نافذة التّقدّم المفصّلة

en: Show detailed progress window
ar: أظهر نافذة تقدّم مفصّلة

en: Captions:
ar: الواصفات:

en: Enter caption author name here.
ar: أدخل اسم كاتب الواصفة هنا.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
ar[0]: حرّرت تعليق الصورة.
ar[1]: حرّرت تعليق الصورة.
ar[2]: حرّرت تعليق صورتين.
ar[3]: حرّرت تعليق %1 صور.
ar[4]: حرّرت تعليق %1 صورة.
ar[5]: حرّرت تعليق %1 صورة.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
ar[0]: حرّرت عنوان الصورة.
ar[1]: حرّرت عنوان الصورة.
ar[2]: حرّرت عنواني صورتين.
ar[3]: حرّرت عنوان %1 صور.
ar[4]: حرّرت عنوان %1 صورة.
ar[5]: حرّرت عنوان %1 صورة.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
ar[0]: حرّرت تاريخ الصورة.
ar[1]: حرّرت تاريخ الصورة.
ar[2]: حرّرت تاريخي صورتين.
ar[3]: حرّرت تاريخ %1 صور.
ar[4]: حرّرت تاريخ %1 صورة.
ar[5]: حرّرت تاريخ %1 صورة.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
ar[0]: حرّرت لصيقة اختيار الصورة.
ar[1]: حرّرت لصيقة اختيار الصورة.
ar[2]: حرّرت لصيقة اختيار الصورتين.
ar[3]: حرّرت لصيقة اختيار %1 صور.
ar[4]: حرّرت لصيقة اختيار %1 صورة.
ar[5]: حرّرت لصيقة اختيار %1 صورة.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
ar[0]: حرّرت لصيقة لون الصورة.
ar[1]: حرّرت لصيقة لون الصورة.
ar[2]: حرّرت لصيقة لون صورتين.
ar[3]: حرّرت لصيقة لون %1 صور.
ar[4]: حرّرت لصيقة لون %1 صورة.
ar[5]: حرّرت لصيقة لون %1 صورة.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
ar[0]: حرّرت تقييم الصورة.
ar[1]: حرّرت تقييم الصورة.
ar[2]: حرّرت تقييم صورتين.
ar[3]: حرّرت تقييم %1 صور.
ar[4]: حرّرت تقييم %1 صورة.
ar[5]: حرّرت تقييم %1 صورة.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
ar[0]: حرّرت وسوم الصورة.
ar[1]: حرّرت وسوم الصورة.
ar[2]: حرّرت وسوم صورتين.
ar[3]: حرّرت وسوم %1 صور.
ar[4]: حرّرت وسوم %1 صورة.
ar[5]: حرّرت وسوم %1 صورة.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
ar: هل تريد تطبيق تغييراتك؟

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
ar[0]: <p>حرّرت بيانات الصورة الوصفية:</p>
ar[1]: <p>حرّرت بيانات الصورة الوصفية:</p>
ar[2]: <p>حرّرت بيانات الوصفية لصورتين:</p>
ar[3]: <p>حرّرت بيانات الوصفية لـ%1 صور:</p>
ar[4]: <p>حرّرت بيانات الوصفية لـ%1 صورة:</p>
ar[5]: <p>حرّرت بيانات الوصفية لـ%1 صورة:</p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
ar: <li>العنوان</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
ar: <li>الوصف</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
ar: <li>التاريخ</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
ar: <li>اختر لصيقة</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
ar: <li>اللصيقة اللونيّة</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
ar: <li>التّقييم</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
ar: <li>الوسوم</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
ar: <p>أتريد تطبيق تغييراتك؟</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
ar: طبّق التّغييرات دائمًا دون تأكيد

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
ar: طبقّ التّعديلات؟

[ctx: @info]
en: Apply changes?
ar: طبقّ التّعديلات؟

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
ar: يقرأ البيانات الوصفيّة من الملفّات. رجاء انتظر...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
ar: يكتب البيانات الوصفيّة إلى الملفّات. رجاء انتظر...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
ar: اقرأ البيانات الوصفيّة من ملفّ إلى قاعدة البيانات

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
ar: اكتب البيانات الوصفيّة لكل ملف

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
ar: اقرأ البيانات الوصفيّة من كل ملفّ إلى قاعدة البيانات

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
ar: وحد علامات العناصر المختارة

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: @label]
en: Date:
ar: التّاريخ:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
ar: اختر لصيقة:

[ctx: @label]
en: Color Label:
ar: اللصيقة اللونيّة:

[ctx: @label]
en: Rating:
ar: التّقييم:

[ctx: @action]
en: Apply
ar: طبّق

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
ar: طبق كل التغييرات على الصور

[ctx: @info]
en: Revert all changes
ar: أعد كل التغييرات

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
ar: طبق على كل الإصدارات

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
ar: طبق كل التغييرات على كل إصدارات هذه الصورة

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
ar: أكثر

[ctx: @title]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
ar: العناصر المختارة لها نص مختلف هنا.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
ar: افتح مدير الوسوم

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
ar: أدخل العلامة هنا.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
ar: أدخل النص المستخدم لإنشاء العلامات هنا. يمكن استخدام '/' لإنشاء تسلسل هرمي للعلامات. يمكن استخدام ',' لإنشاء أكثر من تسلسل هرمي في نفس الوقت.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
ar: علامات معينة بالفعل

[ctx: @info]
en: Recent Tags
ar: علامات حديثة

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
ar: لا وسوم أُسندت حديثًا

en: No Geolocation
    Information
    Available
ar: لا توجد معلومات
    موقع جغرافي
    متوفرة

en: <b>Altitude</b>:
ar: <b>الارتفاع الرّأسي</b>:

en: <b>Latitude</b>:
ar: <b>دائرة العرض</b>:

en: <b>Longitude</b>:
ar: <b>خطّ الطول</b>:

en: <b>Date</b>:
ar: <b>التّاريخ</b>:

en: Copy GPS coordinates to clipboard
ar: انسخ إحداثيات GPS إلى الحافظة

en: See more information on the Internet
ar: طالع معلومات أكثر على الشّابكة

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
ar: غير معرّف

[ctx: @title]
en: Versions
ar: الإصدارات

[ctx: @title]
en: Used Filters
ar: المرشّحات المستخدمة

[ctx: @action: open image]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
ar: افتح ملفًا

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
ar: اذهب إلى الألبومات

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
ar: انتقل إلى ألبوم هذه الصّورة

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
ar: أخفِ العنصر نهائيًّا

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
ar: أظهر العنصر نهائيًّا

en: Properties
ar: الخصائص

en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

en: Geolocation
ar: الموقع الجغرافيّ

[ctx: @label: item properties]
en: File:
ar: ملفّ:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
ar: المجلّد:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
ar: التّاريخ:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
ar: مَقروء:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
ar: قابل للكتابة:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
ar: النّوع:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
ar: الأبعاد:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
ar: النّسبة الباعيّة:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
ar: الاسم الجديد:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
ar: المُنزّل:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
ar: خصائص ملف الكاميرا

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
ar: الصّانع:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
ar: الطّراز:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
ar: أُنشأت في:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
ar: العدسة:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
ar: الحدقة:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
ar: البؤرة:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
ar: التّعريض:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
ar: الحساسيّة:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
ar: الوضع/البرنامج:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
ar: الوميض:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
ar: توازن الأبيض:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
ar: خصائص الصّورة الفوتوغرافيّة

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
ar: معدّل بتّات الصّوت:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
ar: نوع قناة الصّوت:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
ar: مرماز الصّوت:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
ar: المدّة:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
ar: معدّل الإطارات:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
ar: مرماز الفيديو:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
ar: خصائص الصّوت/الفيديو

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
ar: غير معدل

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
ar: غير متوفّر

[ctx: @info: item properties]
en: No
ar: لا

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @label]
en: RAW Image
ar: صورة RAW

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ar: %1×%2 (%3م.بكسل)

[ctx: @label]
en: %1 ISO
ar: %1 آيزو

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
ar: المدى:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
ar: اختر الحد الأدنى لقيمة شدة تحديد المدرج التكراري هنا.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
ar: اختر الحد الأقصى لقيمة شدة تحديد المدرج التكراري هنا.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
ar: الإحصائيّات

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
ar: هنا يمكنك رؤية النتائج الإحصائية المحسوبة من الجزء المحدد من المدرج التكراري. هذه القيم متوفرة لكل القنوات.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
ar: بيكسل:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
ar: العدد:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
ar: المعدَل:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
ar: الانحراف المعياري:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
ar: المتوسط:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
ar: مئين:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
ar: عمق الألوان:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
ar: قناة ألفا:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
ar: المصدر:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
ar: المخطّط الدّرجيّ

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
ar: ملف تخصيص ICC

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
ar: 16بت

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
ar: 8بت

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @label: color properties]
en: No
ar: لا

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
ar: صورة كاملة

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
ar: منطقة الصورة

en: Makernote
ar: ملاحظات المصنع

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
ar: الألوان

[ctx: @title: item properties]
en: Map
ar: الخريطة

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
ar: صورة RAW

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
ar: غير معاير

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ar: %1×%2 (%3م.بكسل)

[ctx: @info: item properties]
en: %1 bpp
ar: %1 بت في بكسل

[ctx: @info: item properties]
en: %1 ISO
ar: %1 آيزو

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
ar: الواصفات

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
ar: الإصدارات

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ar: %1×%2 (%3م.بكسل)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
ar: رابط:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
ar: المالك:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
ar: التّصاريح:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
ar: خصائص الملفّ

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
ar: عمق البت:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
ar: وضع الألوان:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
ar: ملف جانبي:

[ctx: @label: item properties]
en: GPS:
ar: جي‌بي‌إس:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
ar: خصائص العنصر

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
ar: خصائص الصّورة الفوتوغرافيّة

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
ar: خصائص الصّوت/الفيديو

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
ar: الوصف:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
ar: اختر لصيقة:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
ar: اللصيقة اللونيّة:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
ar: التّقييم:

[ctx: @label: item properties]
en: Versioned:
ar: الإصدار:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
ar: مجمعة:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
ar: خصائص «دِجي‌كام»

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
ar: الكلمات المفتاحيّة:

[ctx: @label: item properties]
en: People:
ar: الأشخاص:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @title: item properties]
en: Location
ar: المكان

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
ar: الحقوق

[ctx: @info: unit file size in bytes]
en: B
ar: بايت

[ctx: @info: item properties]
en:  fps
ar:   إطار/ثا

en: Count:
ar: العدد:

en: Size:
ar: الحجم:

en: Total Count:
ar: العدد الإجمالي:

en: Total Size:
ar: الحجم الكليّ:

en: Selection Properties
ar: خصائص التحديد

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
ar: عمق لون 16 بت

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
ar: <para>إذا مكن، كل ملفات RAW فُكت ترميزها بعمق لون 16 بت باستخدام منحنى غاما خطي. لمنع ظهور الصورة مظلمة في المحرر، ينصح باستخدام إدارة الألوان في هذا الوضع.</para><para>إذا عطل، كل ملفات RAW فُكت ترميزها بعمق لون 8 بت مع منحنى غاما BT.709 ونقطة بيضاء 99 في المائة. هذا الوضع أسرع من فك ترميز 16 بت.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
ar: استكمل RGB كأربعة ألوان

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
ar: <title>استيفاء RGB كأربعة ألوان</title><para>الوضع المبدئي هو افتراض تساوي جميع وحدات البكسل الخضراء. إذا كانت وحدات البكسل الخضراء ذات الصفوف الزوجية أكثر حساسية للأشعة فوق البنفسجية من وحدات البكسل ذات الصفوف الفردية، فإن هذا الاختلاف يُسبب نمطًا شبكيًا في المخرجات؛ يُحل استخدام هذا الخيار هذه المشكلة بأقل قدر من فقدان التفاصيل.</para><para>للاستئناف، يُؤدي هذا الخيار إلى تشويش الصورة قليلًا، ولكنه يُزيل أنماط الشبكة 2x2 الزائفة باستخدام طريقة جودة VNG أو المتاهات باستخدام طريقة جودة AHD.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
ar: زُر موقع مشروع LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
ar: لا تمدد أو تدير البكسلات

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
ar: <title>لا تمدد أو تدير البكسلات</title><para>لكاميرات Fuji Super CCD، اعرض الصورة مائلة 45 درجة. للكاميرات ذات البكسلات غير المربعة، لا تمدد الصورة لتصل إلى نسبة العرض إلى الارتفاع الصحيحة. على أي حال، هذا الخيار يضمن أن كل بكسل ناتج يتوافق مع بكسل RAW واحد.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
ar: الجودة:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
ar: خطي مزدوج

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
ar: <title>الجودة (الاستكمال)</title><para>اختر هنا طريقة إزالة الفسيفساء للاستخدام عند فك ترميز صور RAW. خوارزمية إزالة الفسيفساء هي عملية صور رقمية تستخدم لاستكمال صورة كاملة من البيانات الخام الجزئية التي يكتشفها مستشعر الصور المرشح بالألوان، داخل العديد من الكاميرات الرقمية، في شكل مصفوفة من البكسلات الملونة. تعرف أيضًا باسم استكمال CFA أو إعادة بناء اللون، والتهجئة الأخرى الشائعة هي إزالة الفسيفساء. الطرق التالية متوفرة لإزالة الفسيفساء من صور RAW:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: استخدم استكمال ثنائي الخطوط عالي السرعة ولكنه منخفض الجودة (مبدئي - للحواسيب البطيئة). في هذه الطريقة، القيمة الحمراء لبكسل غير أحمر تحسب كمتوسط البكسلات الحمراء المجاورة، وبالمثل للأزرق والأخضر.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: استخدم استكمال عدد متغير من التدرجات. هذه الطريقة تحسب التدرجات قرب البكسل المطلوب وتستخدم التدرجات الأدنى (التي تمثل أجزاء أكثر سلاسة وتشابهًا من الصورة) لعمل تقدير.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: استخدم استكمال تجميع البكسلات المنقوشة. تجميع البكسلات يستخدم افتراضات حول المناظر الطبيعية في عمل التقديرات. له عيوب ألوان أقل على الصور الطبيعية من طريقة عدد متغير من التدرجات.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: استخدم استكمال التوجيه المتكيف للتجانس. هذه الطريقة تختار اتجاه الاستكمال لزيادة مقياس التجانس، مما يقلل بشكل نموذجي من عيوب الألوان.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: استكمال DCB من مشروع linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: استكمال DHT. اطلع على https://www.libraw.org/node/2306 للتفاصيل.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: استكمال AHD معدل.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
ar: تجاوز:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
ar: <title>تجاوز</title><para>اضبط هنا التجاوزات التي يستخدمها مرشح المتوسط الذي يطبق بعد الاستكمال لقنوات الأحمر-الأخضر والأزرق-الأخضر.</para><para>هذا الإعداد متوفر فقط لخيارات جودة معينة: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>، <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>، <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>، <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>، <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>، و<emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
ar: نقي الاستكمال

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
ar: <title>نقي الاستكمال</title><para>هذا الإعداد متوفر فقط لخيارات جودة قليلة:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: شغّل مرشح تحسين الألوان المستكملة.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: شغّل تنقية استكمال اللون الفعال المحسن (EECI) لتحسين الحدة.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
ar: إزالة الفسيفساء

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
ar: الطّريقة:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
ar: مبدئي D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
ar: الكاميرا

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
ar: آليّ

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
ar: يدويّ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
ar: <title>توازن الأبيض</title><para>اضبط توازن الأبيض الخام:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>مبدئي D65</emphasis>: استخدم توازن أبيض نهاري قياسي D65.</item><item><emphasis strong='true'>كاميرا</emphasis>: استخدم توازن الأبيض الذي تحدده الكاميرا. إذا لم يتوفر، يعود إلى توازن أبيض محايد مبدئي.</item><item><emphasis strong='true'>آلي</emphasis>: يحسب توازن أبيض آليًا بمتوسط الصورة بأكملها.</item><item><emphasis strong='true'>يدوي</emphasis>: اضبط قيم درجة حرارة ومستوى أخضر مخصصة.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: T(K):
ar: د.ح.(ك):

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
ar: <title>درجة الحرارة</title><para>اضبط هنا درجة حرارة اللون بالكلفن.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
ar: الأخضر:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
ar: <para>اضبط هنا المكون الأخضر لضبط مستوى إزالة صبغة اللون الأرجواني.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
ar: الإبرازات:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
ar: أبيض خالص

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
ar: لا تقطع

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
ar: المزج

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
ar: أعِد البناء

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
ar: <title>الإبرازات</title><para>اختر هنا طريقة قص الإبرازات:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>أبيض مصمت</emphasis>: قص كل الإبرازات إلى أبيض مصمت</item><item><emphasis strong='true'>لا تقطع</emphasis>: اترك الإبرازات غير مقطوعة في ظلال مختلفة من الوردي</item><item><emphasis strong='true'>دمج</emphasis>: ادمج القيم المقطوعة وغير المقطوعة معًا للتلاشي التدريجي إلى الأبيض</item><item><emphasis strong='true'>أعد بناء</emphasis>: أعد بناء الإبرازات باستخدام قيمة مستوى</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
ar: المستوى:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
ar: <title>المستوى</title><para>حدد مستوى إعادة بناء الإبرازات. القيم المنخفضة تفضل الأبيض والقيم العالية تفضل الألوان.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
ar: تصحيح التعرض (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
ar: <para>شغّل تصحيح التعرض قبل الاستكمال.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
ar: إزاحة خطية:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
ar: <title>إزاحة</title><para>إزاحة خطية لتصحيح التعرض قبل الاستكمال في E.V</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
ar: إبراز:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
ar: <title>الإبراز</title><para>كمية الحفاظ على الإبرازات لتصحيح التعرض قبل الاستكمال في E.V. يؤثر فقط إذا كان تصحيح الإزاحة > 1.0 E.V</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
ar: صحيح الألوان الكاذبة في الإبرازات

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
ar: <para>إذا مكن، الصور ذات القنوات الزائدة عن الحد تعالج بدقة أكبر، دون 'غيوم وردية' (وإبرازات زرقاء تحت مصابيح التنجستن).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
ar: سطوع آليّ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
ar: <para>إذا عطل، استخدم مستوى أبيض ثابت وتجاهل مدرج تكراري الصورة لضبط السطوع.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
ar: السّطوع:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
ar: <title>السطوع</title><para>حدد مستوى سطوع الصورة الناتجة. القيمة المبدئية هي 1.0 (تعمل في وضع 8 بت فقط).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
ar: الأسود:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
ar: <title>النقطة السوداء</title><para>استخدم قيمة نقطة سوداء معينة لفك ترميز صور RAW. إذا عطلت هذا الخيار، فإن قيمة النقطة السوداء ستحسب آليًا.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
ar: <title>قيمة النقطة السوداء</title><para>حدد قيمة نقطة سوداء معينة للصورة الناتجة.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
ar: الأبيض:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
ar: <title>النقطة البيضاء</title><para>استخدم قيمة نقطة بيضاء معينة لفك ترميز صور RAW. إذا عطلت هذا الخيار، فإن قيمة النقطة البيضاء ستحسب آليًا.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
ar: <title>قيمة النقطة البيضاء</title><para>حدد قيمة نقطة بيضاء معينة للصورة الناتجة.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
ar: توازن الأبيض

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
ar: خفض الضّجيج:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
ar: بلا

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
ar: مويجات

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
ar: <title>تقليل الضوضاء</title><para>اختر هنا طريقة تقليل الضوضاء التي تطبق أثناء فك ترميز RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>بلا</emphasis>: لا يوجد تقليل للضوضاء.</item><item><emphasis strong='true'>مويجات</emphasis>: تصحيح المويجات لإزالة الضوضاء مع الحفاظ على التفاصيل الحقيقية. يطبق بعد الاستكمال.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: تقليل ضوضاء التزوير قبل إزالة الفسيفساء. يطبق قبل الاستكمال.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
ar: تصحيحات

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
ar: لاحة الكمرة:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
ar: بلا

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
ar: مضمّنة

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
ar: <title>تشكيلة الكاميرا</title><para>اختر هنا مساحة اللون المدخلة التي تستخدم لفك ترميز بيانات RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>بلا</emphasis>: لا توجد تشكيلة لون مدخلة تستخدم أثناء فك ترميز RAW.</item><item><emphasis strong='true'>مضمن</emphasis>: استخدم تشكيلة اللون المضمنة من ملف RAW، إذا وجدت.</item><item><emphasis strong='true'>مخصص</emphasis>: استخدم تشكيلة مساحة لون مدخلة مخصصة.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
ar: ملفّات ICC ‏(*.icc; *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
ar: مساحة العمل:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
ar: خامّ (لا لاحة)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Adobe RGB
ar: أدوبي RGB

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
ar: طيف لوني واسع

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Pro-Photo
ar: احترافي-صورة

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
ar: <title>مساحة العمل</title><para>اختر هنا مساحة اللون الناتجة التي تستخدم لفك ترميز بيانات RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (خطي)</emphasis>: في هذا الوضع، لا توجد مساحة لون ناتجة تستخدم أثناء فك ترميز RAW.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: هذه مساحة لون RGB، ابتكرت بالتعاون بين Hewlett-Packard و Microsoft. هي أفضل خيار للصور المخصصة للويب وتصوير البورتريه.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: مساحة اللون هذه هي مساحة لون RGB موسعة، طورتها أدوبي. تستخدم لتطبيقات التصوير مثل الإعلانات والفنون الجميلة.</item><item><emphasis strong='true'>طيف لوني واسع</emphasis>: مساحة اللون هذه هي إصدار موسع من مساحة لون Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>احترافي-صورة</emphasis>: مساحة اللون هذه هي مساحة لون RGB، طورتها كوداك، وتقدم طيفًا لونيًا كبيرًا بشكل خاص مصممًا للاستخدام مع المخرجات التصويرية.</item><item><emphasis strong='true'>مخصص</emphasis>: استخدم تشكيلة مساحة لون ناتجة مخصصة.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
ar: إدارة الألوان

[ctx: @label]
en: Threshold:
ar: العتبة:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
ar: <title>العتبة</title><para>اضبط هنا قيمة عتبة تقليل الضوضاء للاستخدام.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
ar: تنسيق ملف Raw لكاميرا كاسيو الرقمية

en: NuCore Raw Image File
ar: ملف صورة NuCore Raw

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
ar: تنسيق صورة RAW لكاميرا كانون الرقمية إصدار 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
ar: تنسيق صورة RAW لكاميرا كانون الرقمية إصدار 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
ar: ملف صورة Capture Shop Raw

en: Kodak DC25 Digital Camera File
ar: ملف كاميرا كوداك DC25 الرقمية

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا كوداك الرقمية

en: Adobe Digital Negative
ar: أدوبي سالب رقمي

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا إبسون الرقمية

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا إيماكون الرقمية

en: Leaf Raw Image File
ar: ملف صورة Leaf Raw

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا كوداك DC25 الرقمية

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا مينولتا RD175 الرقمية

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا ماميا الرقمية

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا مينولتا ديماج الرقمية

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا نيكون الرقمية

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا أوليمبوس الرقمية

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا بينتاكس الرقمية

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا لوجيتك الرقمية

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا فوجي الرقمية

en: Panasonic Digital Camera Image Format
ar: تنسيق صورة لكاميرا باناسونيك الرقمية

en: Digital Foto Maker Raw Image File
ar: ملف صورة Digital Foto Maker Raw

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا سوني الرقمية

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا سيجما الرقمية

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
ar: تنسيق صورة Raw لكاميرا هاسيلبلاد الرقمية

en: Phantom Software Raw Image File
ar: ملف صورة Phantom Software Raw

en: Sinar Raw Image File
ar: ملف صور خام Sinar

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
ar: صيغة صور خام للكاميرا الرقمية Kodak DCS200

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
ar: صيغة صور خام للكاميرا الرقمية Apple Quicktake 100/150

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
ar: صيغة صور خام للكاميرا الرقمية Panasonic LX3

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
ar: ملف صور خام Sinar Capture Shop

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
ar: صيغة صور خام للكاميرا الرقمية Leica

en: Samsung Raw Image Format
ar: صيغة صور خام Samsung

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
ar: صيغة صور RAW للكاميرا الرقمية Canon إصدار 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
ar: صيغة صور خام للكاميرا الرقمية Phase One

en: Arriflex Camera Raw Image Format
ar: صيغة صور خام لكاميرا Arriflex

en: Do you want to do this operation on all group items?
ar: هل تريد تنفيذ هذه العملية على جميع عناصر المجموعة؟

en: Remember choice for this operation
ar: تذكر اختياري لهذه العملية

en: Light Table
ar: الطّاولة الضّوئيّة

en: Batch Queue Manager
ar: مدير الطّوابير بدفعات

en: Renaming
ar: إعادة تسمية

en: Import/Export tools
ar: أدوات الاستيراد/التصدير

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
ar: الأدوات (المحرر، بانوراما، مزج المكدس، التقويم، برنامج خارجي)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
ar: العمليات المتعلقة بالبيانات الوصفية والعلامات واللصائق والعلامات الجغرافية والتدوير

en: Adding items to the Light Table
ar: إضافة عناصر إلى جدول الضوء

en: Adding items to the Batch Queue Manager
ar: إضافة عناصر إلى مدير قائمة الدفعات

en: Opening items in the Slideshow
ar: فتح العناصر في عرض الشرائح

en: Renaming items
ar: إعادة تسمية العناصر

en: Passing items to import/export tools
ar: تمرير العناصر إلى أدوات الاستيراد/التصدير

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
ar: عدة أدوات تتضمن المحرر، بانوراما، مزج المكدس، التقويم، معرض html والفتح بالبرامج الخارجية

[ctx: @item: album categories]
en: Category
ar: الفئة

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
ar: سفر

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
ar: عُطل

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
ar: أصدقاء

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
ar: طبيعة

[ctx: @item: album categories]
en: Party
ar: حفلة

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
ar: مهمّة

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: Autotags Assignment
ar: تعيين الوسوم الآلية

en: Scan for objects in album: %1
ar: امسح الألبوم بحثا عن الكائنات: %1

en: Scan for objects in %1 albums
ar: امسح %1 ألبوم بحثا عن الكائنات

en: Error starting object detection.
ar: حدث خطأ أثناء بدء اكتشاف الكائن.

en: Items scanned for objects: %1
ar: العناصر الممسوحة ضوئيا بحثا عن الكائنات: %1

en: Item scanned for objects: %1
ar: العنصر الممسوح ضوئيا بحثا عن الكائنات: %1

en: Object Scanning: %1
ar: مسح الكائن ضوئيا: %1

en: Found %1 object. Tag: %2
ar: عثر على %1 كائن. الوسم: %2

en: Found %1 objects. Tags: %2
ar: عثر على %1 كائن. الوسوم: %2

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool automatically assigns tags to images by analyzing the image using a deep-learning neural network AI model.</b></p><p>The settings below configure the deep-learning AI model used for analyzing image contents to identify objects. The AI neural network will automatically generate descriptive tags for the image contents and store the results in the database.</p>
ar: <p><b>هذه الأداة تعيّن وسوم آليًّا للصور بتحليل الصور باستخدام نموذج شبكة عصبية اصطناعية للتعلم العميق.</b></p><p>الإعدادات أدناه تضبط نموذج الذكاء الاصطناعي للتعلم العميق المستخدَم لتحليل محتوى الصور وتحديد الكائنات. الشبكة العصبية الاصطناعية للذكاء الاصطناعي ستولّد وسوم وصفية لمحتوى الصورة آليًّا وتخزن النتائج في قاعدة البيانات.</p>

[ctx: @label with a short translated text about autotags scanning mode]
en: Scan Mode:
ar: وضع الفحص:

[ctx: @item: all items to scan with autotags]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: @item: autotags scan only non assigned items]
en: Non-Assigned Only
ar: غير المسندة فقط

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for tags.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned autotags.</p>
ar: <p><b>الكل</b>: أعد مسح كل العناصر بحثا عن الوسوم.</p><p><b>غير المعيّنة فقط</b>: امسح فقط العناصر التي لا تملك وسومًا آلية.</p>

[ctx: @label with a short translated text]
en: Tagging Mode:
ar: وضع الوسم:

[ctx: @item: replace existing autotags entries in database]
en: Replace Existing
ar: استبدال الموجود

[ctx: @item: update the autotags entries in database]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Replace Existing</b>: clear existing auto-tags and replace with the results of the scan.</p><p><b>Update</b>: add any new auto-tags found to the existing auto-tags.</p>
ar: <p><b>استبدال الموجود</b>: أزل الوسوم الآلية الموجودة واستبدلها بنتائج المسح.</p><p><b>حدّث</b>: أضف أي وسوم آلية جديدة عُثِر عليها إلى الوسوم الآلية الموجودة.</p>

[ctx: @label with a short translated text about deep learning model used to detect objects to auto-tag]
en: Model:
ar: النوذج:

en: No models available
ar: لا يوجد نماذج

[ctx: @label with a short translated text]
en: Accuracy:
ar: الدّقّة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately objects will<br>be recognized, but fewer objects will be recognized.<br>
ar: اضبط الحساسية مقابل الخصوصية: كلما ارتفعت القيمة، كانت الكائنات أكثر دقة<br>في التعرف، ولكن سيتعَرَّف على عدد أقل من الكائنات.<br>

[ctx: @info:tooltip]
en: Object detection and auto-tagging are time-consuming tasks.<br>You can choose if you wish to employ all processor cores<br>on your system, or work in the background only on one core.
ar: يُعَدّ اكتشاف الكائنات والوسم الآلي مهمتين تستغرقان وقتًا طويلا.<br>يمكنك الاختيار إذا كنت ترغب في توظيف جميع أنوية المعالج<br>على حاسوبك، أو العمل في الخلفية على نواة واحدة فقط.

[ctx: @label with a short translated text]
en: Translate Tags to:
ar: ترجم الوسوم إلى:

[ctx: @title:tab]
en: Translate
ar: ترجم

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
ar: ‎%2‎ في ‎%1

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
ar: أنشئ ”%1“ في %2

en: Create "%1"
ar: أنشئ ”%1“

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
ar[0]: ليس للوسم ’%2‘ أيّ وسم فرعيّ.
    أتريد المتابعة؟
ar[1]: للوسم ”%2“ وسم فرعيّ واحد. حذفه سيحذف أيضًا ذلك الوسم.
    أتريد المتابعة؟
ar[2]: للوسم ”%2“ وسمان فرعيّان. حذفه سيحذف أيضًا هذان الوسمان.
    أتريد المتابعة؟
ar[3]: للوسم ”%2“ ‏%1 وسوم فرعيّة. حذفه سيحذف أيضًا هذه الوسوم.
    أتريد المتابعة؟
ar[4]: للوسم ”%2“ ‏%1 وسمًا فرعيًّا. حذفه سيحذف أيضًا هذه الوسوم.
    أتريد المتابعة؟
ar[5]: للوسم ”%2“ ‏%1 وسم فرعيّ. حذفه سيحذف أيضًا هذه الوسوم.
    أتريد المتابعة؟

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
ar[0]: لم يُسند الوسم ’%2‘ إلى أيّ عنصر. أتريد المتابعة؟
ar[1]: أُسند الوسم ’%2‘ إلى عنصر واحد. أتريد المتابعة؟
ar[2]: أُسند الوسم ’%2‘ إلى عنصرين. أتريد المتابعة؟
ar[3]: أُسند الوسم ’%2‘ إلى %1 عناصر. أتريد المتابعة؟
ar[4]: أُسند الوسم ’%2‘ إلى %1 عنصرًا. أتريد المتابعة؟
ar[5]: أُسند الوسم ’%2‘ إلى %1 عنصر. أتريد المتابعة؟

en: Delete '%1' tag?
ar: أأحذف الوسم ’%1‘؟

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
ar: حذف الوسم

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
ar: للوسم ’%1‘ وسم فرعيّ أو أكثر. حذفه سيحذف أيضًا هذه الوسوم.
    أتريد المتابعة؟

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
ar: أُسند الوسم ’%1‘ إلى عنصر واحد أو أكثر. أتريد المتابعة؟

en: Delete '%1' tag(s)?
ar: أأحذف الآتي من الوسوم: ’%1‘؟

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
ar[0]: يملك وسم الوجه '%2' وسم وجه فرعي واحد على الأقل. إزالته ستزيل أطفاله أيضًا.
    هل تريد المتابعة؟
ar[1]: يملك وسم الوجه '%2' وسم وجه فرعي واحد على الأقل. إزالته ستزيل أطفاله أيضًا.
    هل تريد المتابعة؟
ar[2]: يملك وسم الوجه '%2' وسمي وجه فرعيين على الأقل. إزالته ستزيل أطفاله أيضًا.
    هل تريد المتابعة؟
ar[3]: يملك وسم الوجه '%2' وسوم وجه فرعية. إزالته ستزيل أطفاله أيضًا.
    هل تريد المتابعة؟
ar[4]: يملك وسم الوجه '%2' وسوم وجه فرعية. إزالته ستزيل أطفاله أيضًا.
    هل تريد المتابعة؟
ar[5]: يملك وسم الوجه '%2' وسوم وجه فرعية. إزالته ستزيل أطفاله أيضًا.
    هل تريد المتابعة؟

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
ar[0]: وسم الوجه '%2' معيّن لعنصر واحد على الأقل. هل تريد المتابعة؟
ar[1]: وسم الوجه '%2' معيّن لعنصر واحد على الأقل. هل تريد المتابعة؟
ar[2]: وسوم الوجه '%2' معيّن لعنصر واحد على الأقل. هل تريد المتابعة؟
ar[3]: وسوم الوجه '%2' معيّن لعنصر واحد على الأقل. هل تريد المتابعة؟
ar[4]: وسوم الوجه '%2' معيّن لعنصر واحد على الأقل. هل تريد المتابعة؟
ar[5]: وسوم الوجه '%2' معيّن لعنصر واحد على الأقل. هل تريد المتابعة؟

en: Remove face tag? | Remove face tags?
ar[0]: أزل وسم الوجه؟
ar[1]: أزل وسوم الوجه؟
ar[2]: أزل وسوم الوجه؟
ar[3]: أزل وسوم الوجه؟
ar[4]: أزل وسوم الوجه؟
ar[5]: أزل وسوم الوجه؟

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
ar[0]: أزل الوسم المطابق لوسم الوجه هذا من الصور؟
ar[1]: أزل الوسم المطابق لوسم الوجه هذا من الصور؟
ar[2]: أزل الوسم المطابق لوسمي الوجه هذا من الصور؟
ar[3]: أزل الوسم المطابق %1 وسوم الوجه هذا من الصور؟
ar[4]: أزل الوسم المطابق %1 وسمًا الوجه هذا من الصور؟
ar[5]: أزل الوسم المطابق %1 وسم الوجه هذا من الصور؟

en: Assign Rating "%1 Star"
ar: عيّن التقييم "%1 نجمة"

en: Assign Rating "%1 Star" (no toggle)
ar: عيّن التقييم "%1 نجمة" (بلا تبديل)

en: Assign Pick Label "%1"
ar: عيّن لصيقة الاختيار "%1"

en: Assign Color Label "%1"
ar: عيّن لصيقة اللون "%1"

en: Assign Tag "%1"
ar: أسند الوسم ”%1“

[ctx: @info]
en: All Tags
ar: كل الوسوم

[ctx: @info]
en: Quick Access List
ar: قائمة الوصول السريع

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
ar: احذف المحدد من القائمة

en: Add to List
ar: أضف إلى القائمة

en: Add selected tags to Quick Access List
ar: أضف الوسوم المحدّدة إلى قائمة الوصول السّريع

en: Delete Tags
ar: احذف الوسوم

en: Edit Tag Title
ar: حرّر عنوان الوسم

en: Reset Tag Icon
ar: صفّر أيقونة الوسم

en: Invert Selection
ar: اعكس التّحديد

en: Expand Tag Tree
ar: وسّع شجرة الوسوم

en: Collapse Tag Tree
ar: اطوِ شجرة الوسوم

en: Remove Tag from Images
ar: أزل الوسم من الصّور

[ctx: @label]
en: Tag Properties
ar: خصائص الوسم

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
ar: ال&عنوان:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
ar: أدخل اسم الوسم هنا

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
ar: الأي&قونة:

[ctx: @action]
en: Reset
ar: صفّر

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
ar: الا&ختصار:

[ctx: @label]
en: Note
ar: ملاحظة

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
ar: يمكن استخدام هذا الاختصار لتعيين وسم أو إزالته من العناصر.

[ctx: @action]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: @action]
en: Discard
ar: أهمِل

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
ar: غيرت الوسوم السابقة. هل تريد حفظ التغييرات؟

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
ar[0]: لا وسوم. أتريد المتابعة؟
ar[1]: للوسم %2 وسم فرعيّ واحد أو أكثر. حذفه سيحذف الوسوم الفرعيّة أيضًا. أتريد المتابعة؟
ar[2]: للوسمين %2 وسم فرعيّ واحد أو أكثر. حذفهما سيحذف الوسوم الفرعيّة أيضًا. أتريد المتابعة؟
ar[3]: للوسوم %2 وسم فرعيّ واحد أو أكثر. حذفها سيحذف الوسوم الفرعيّة أيضًا. أتريد المتابعة؟
ar[4]: للوسوم %2 وسم فرعيّ واحد أو أكثر. حذفها سيحذف الوسوم الفرعيّة أيضًا. أتريد المتابعة؟
ar[5]: للوسوم %2 وسم فرعيّ واحد أو أكثر. حذفها سيحذف الوسوم الفرعيّة أيضًا. أتريد المتابعة؟

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
ar[0]: لا وسوم مسندة ولا شيء لحذفه.
ar[1]: الوسم %2 مسند إلى عنصر واحد أو أكثر. أتريد حذفه؟
ar[2]: الوسمان %2 مسندان إلى عنصر واحد أو أكثر. أتريد حذفهما؟
ar[3]: الوسوم %2 مسندة إلى عنصر واحد أو أكثر. أتريد حذفها؟
ar[4]: الوسوم %2 مسندة إلى عنصر واحد أو أكثر. أتريد حذفها؟
ar[5]: الوسوم %2 مسندة إلى عنصر واحد أو أكثر. أتريد حذفها؟

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
ar[0]: ألا أحذف شيء؟
ar[1]: أأحذف الوسم %2؟
ar[2]: أأحذف الوسمين %2؟
ar[3]: أأحذف الوسوم %2؟
ar[4]: أأحذف الوسوم %2؟
ar[5]: أأحذف الوسوم %2؟

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
ar[0]: احذف الوسم
ar[1]: احذف الوسم
ar[2]: احذف الوسمين
ar[3]: احذف الوسوم
ar[4]: احذف الوسوم
ar[5]: احذف الوسوم

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
ar: مدير الوسوم

en: Search for tags...
ar: ابحث عن الوسوم…

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br> Do you want to continue?</qt>
ar: <qt>دجيكام سينظّف بيانات الوسوم الوصفية قبل تعيين الوسوم من قاعدة البيانات.<br> قد <b>تفقد وسومًا</b> إن لم تقرأ الوسوم مسبقًا (باستدعاء قراءة الوسوم من الصورة).<br> هل تريد المتابعة؟</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
ar: يمكن أن تأخذ هذه العمليّة وقتًا طويلًا وذلك بحسب حجم التّجميعة.
    أتريد المتابعة؟

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
ar: هذه العملية ستزيل كل الوسوم من قاعدة البيانات فقط.
    لتطبيق التغييرات على الملفات، يجب أن تختار كتابة البيانات الوصفية إلى الملف لاحقًا.
    هل تريد المتابعة؟

en: Select a base tag from which the tags should be exported.
ar: حدد الوسم الأساسي الذي يجب تصدير الوسوم منه.

en: Selected tag is not a base tag at the top of the hierarchy.
ar: الوسم المحدد ليس وسمًا أساسيًا في أعلى التسلسل الهرمي.

[ctx: @title:window]
en: Export Controlled Vocabulary Tag File
ar: صدّر ملف وسم المفردات المتحكم بها

en: Text File (*.txt)
ar: ملف نصي (‎*.txt)

en: Select a tag into which the tags should be imported.
ar: حدد الوسم الذي يجب استيراد الوسوم إليه.

en: No tags can be imported to the selected face tag.
ar: لا يمكن استيراد أي وسوم إلى وسم الوجه المحدد.

[ctx: @title:window]
en: Import Controlled Vocabulary Tag File
ar: استورد ملف وسم المفردات المتحكم بها

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
ar[0]: لا شيء لإزالته.
ar[1]: أمتأكّد من إزالة الوسم المحدّد من كلّ الصّور؟
ar[2]: أمتأكّد من إزالة الوسمين المحدّدين من كلّ الصّور؟
ar[3]: أمتأكّد من إزالة الوسوم المحدّدة من كلّ الصّور؟
ar[4]: أمتأكّد من إزالة الوسوم المحدّدة من كلّ الصّور؟
ar[5]: أمتأكّد من إزالة الوسوم المحدّدة من كلّ الصّور؟

[ctx: @action: button]
en: Add Tag
ar: أضف وسمًا

[ctx: @action: button]
en: Remove Tag
ar: أزل الوسم

[ctx: @action: button]
en: Organize
ar: نظّم

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
ar: تزامن وصدّر

en: Mark Unassigned Tags
ar: ضع علامة على الوسوم غير المعينة

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
ar: أضف الوسم الجديد إلى الوسم الحاليّ. الوسم الحاليّ هو آخر وسم قد نُقر.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
ar: احذف العناصر المحددة. تعمل أيضًا مع عناصر متعددة، لكنها لن تحذف وسم الجذر.

en: Edit title from selected tag.
ar: حرّر الوسم من الوسم المحدّد

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
ar: أعد ضبط الأيقونة للوسوم المحددة. يعمل مع تحديد متعدد.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
ar: ضع علامة على كل الوسوم التي لا عينت لصور.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
ar: اعكس التّحديد. ستُحدّد العناصر المرئيّة فقط

en: Selected items will be expanded
ar: ستُوسّع العناصر المحدّدة

en: Expand tag tree completely
ar: وسّع شجرة الوسوم بالكامل

en: Collapse tag tree completely
ar: اطو شجرة الوسوم بالكامل

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
ar: احذف الوسم (الوسوم) المحددة من الصور. يعمل مع تحديد متعدد.

en: Write Tags from Database to Image
ar: اكتب الوسوم من قاعدة البيانات إلى الصورة

en: Read Tags from Image
ar: اقرأ الوسوم من الصّورة

en: Wipe all tags from Database only
ar: امحُ كلّ الوسوم من قاعد البيانات فقط

en: Export tags to a file from selected tag
ar: صدّر الوسوم من الوسم المحدّد

en: Import tags from a file to selected tag
ar: استورد كلّ الوسوم من ملف إلى الوسم المحدد

en: Write Tags Metadata to Image.
ar: اكتب بيانات الوسوم الوصفيّة في الصّورة.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
ar: اقرأ الوسوم من الصور إلى قاعدة البيانات. الوسوم الموجودة لن تتأثر

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
ar: احذف كل الوسوم من قاعدة البيانات فقط. لن تتم المزامنة مع الملفات. تابع بحذر.

en: Export all tags to a file to keep a backup.
ar: صدّر كل الوسوم إلى ملف للاحتفاظ بنسخة احتياطية.

en: Import all tags from a file to restore a backup.
ar: استورد كل الوسوم من ملف لاستعادة نسخة احتياطية.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
ar: مساعدة إلكترونية حول إدارة الوسوم

en: Toggle Auto
ar: بدّل آلي

[ctx: no auto toggle]
en: None
ar: بلا

[ctx: toggle child tags]
en: Children
ar: الأبناء

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
ar: الآباء

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
ar: كليهما

[ctx: @title:window]
en: New Tag
ar: وسم جديد

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
ar: حرّر الوسم

en: Enter tag name here...
ar: أدخل اسم الوسم هنا...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
ar: <p>لإنشاء وسوم جديدة، يمكنك استخدام القواعد التالية:</p><p><ul><li>يمكن استخدام '/' لإنشاء تسلسل هرمي للوسوم.<br>مثال: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>يمكن استخدام ',' لإنشاء أكثر من تسلسل هرمي للوسوم في نفس الوقت.<br>مثال: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>إن بدأ تسلسل هرمي لوسم بـ '/'، فسيتستخدم ألبوم وسم الجذر كأب.</li></ul></p>

en: &Icon:
ar: الأي&قونة:

en: &Shortcut:
ar: الا&ختصار:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
ar: <p><b>ملاحظة</b>: يمكن استخدام هذا الاختصار لتعيين وسم أو إزالته من العناصر.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
ar: <b>أنشئ وسمًا جديدًا</b>

en: <b>Create New Tag in<br>"%1"</b>
ar: <b>أنشئ وسمًا جديدًا في <br>"%1"</b>

en: <b>Properties of Tag<br>"%1"</b>
ar: <b>خصائص وسم<br>"%1"</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
ar: خطأ في إنشاء الوسم

en: An error occurred during tag creation:
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء الوسم:

en: Tag Path
ar: مسار الوسم

en: Expand all Tags
ar: وسّع كل الوسوم

en: Collapse all Tags
ar: اطو كل الوسوم

en: Expand Selected Recursively
ar: وسّع المحدّد تكراريًّا

en: No Recently Assigned Tags
ar: لا وسوم أُسندت حديثًا

en: Recently Assigned Tags
ar: الوسوم المسندة حديثًا

en: Add New Tag...
ar: أضف وسمًا جديدًا...

en: More Tags...
ar: وسوم أخرى...

en: Assign this Tag
ar: أسند هذا الوسم

en: Remove this Tag
ar: أزل هذا الوسم

en: Go to this Tag
ar: انتقل إلى هذا الوسم

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
ar: أدخل مرجع المزود الإعلامي هنا. I.P.R هو اسم مسجل لدى XMP/NAA، يحدد المزود الذي يوفر مؤشرًا للمحتوى. القيمة المبدئية لـ I.P.R هي "XMP" إن استخدم رمز مرجع قياسي.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ar: أدخل رقم مرجع الموضوع هنا. يوفر رمزًا رقميًا للإشارة إلى اسم الموضوع بالإضافة إلى أسماء الموضوعات الاختيارية وأسماء تفاصيل الموضوع بلغة الخدمة. مرجع الموضوع هو رقم من النطاق 01000000 إلى 17999999 ويمثل مرجعًا دوليًا مستقلًا عن اللغة للموضوع. يُعرّف الموضوع برقم مرجعه والأسماء المقابلة المأخوذة من قوائم قياسية تقدمها XMP/NAA. إن استخدم رمز مرجع قياسي، فإن هذه القوائم هي إصدارات مرجعية باللغة الإنجليزية. هذا الحقل يقتصر على رمز مكون من 8 أرقام.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ar: أدخل اسم الموضوع هنا. اللغة الإنجليزية مستخدمة إن اخترت رمز مرجع XMP/NAA قياسي.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ar: أدخل اسم موضوع الموضوع هنا. اللغة الإنجليزية مستخدمة إن اخترت رمز مرجع XMP/NAA قياسي.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ar: أدخل اسم تفاصيل الموضوع هنا. اللغة الإنجليزية مستخدمة إن اخترت رمز مرجع XMP/NAA قياسي.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
ar: هنا يمكنك رؤية قائمة قوالب البيانات الوصفية التي يديرها دجيكام.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
ar: المؤلفين

en: Author Names:
ar: أسماء المؤلّفون:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
ar: أدخل أسماء من أنشأوا الصورة. استخدم فواصل منقوطة كفاصل هنا.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على أسماء الأشخاص الذين أنشأوا الصورة. إن لم يكن مناسبًا إضافة اسم المصور (مثلًا، إن كانت هوية المصور تحتاج للحماية) يمكن استخدام اسم شركة أو منظمة أيضًا. بعد الحفظ، يجب ألا يغير أحد هذا الحقل.</p><p>لإدخال أكثر من اسم، استخدم <b>فواصل منقوطة كفواصل</b>.</p><p>مع IPTC، يقتصر هذا الحقل على 32 حرفًا.</p>

en: Authors' Positions:
ar: مناصب المؤلفين:

en: Enter the job titles of the authors here.
ar: أدخل المسميات الوظيفية للمؤلفين هنا.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على المسميات الوظيفية للمؤلفين. قد تتضمن الأمثلة عناوين مثل: مصور موظف، مصور مستقل، أو مصور تجاري مستقل. بما أن هذا هو مؤهل لحقل المؤلف، فيجب ملء حقل المؤلف أيضًا.</p><p>مع IPTC، يقتصر هذا الحقل على 32 حرفًا.</p>

en: Enter the photograph credit here.
ar: أدخل رصيد الصورة هنا.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ar: <p>(مرادف للمزود): استخدم حقل المزود لتحديد من يوفر الصورة. ليس من الضروري أن يكون هذا هو المؤلف. إن كان المصور يعمل لوكالة أنباء مثل رويترز أو أسوشيتد برس، يمكن إدراج هذه المنظمات هنا لأنها "توفر" الصورة لاستخدام الآخرين. إن كانت الصورة صورة مخزنة، فيجب إدراج المجموعة (الوكالة) المعنية بتوفير الصورة هنا.</p><p>مع IPTC، يقتصر هذا الحقل على 32 حرفًا.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
ar: أدخل إشعار حقوق الطبع والنشر لتحديد المالك (المالكين) الحاليين لحقوق الطبع والنشر هنا.

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. <br>In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. <br>In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
ar: <p>يجب أن يحتوي إشعار حقوق الطبع والنشر على أي إشعار حقوق طبع ونشر ضروري للمطالبة بالملكية الفكرية، ويجب أن يحدد المالك (المالكين) الحاليين لحقوق الطبع والنشر للصورة. عادةً، يكون هذا هو المصور، ولكن إن أنجزت الصورة بواسطة موظف أو كعمل مقابل أجر، فيجب إدراج الوكالة أو الشركة. استخدم الصيغة المناسبة لبلدك. الولايات المتحدة: &copy; {تاريخ أول نشر} اسم مالك حقوق الطبع والنشر، مثل "&copy;2005 John Doe." لاحظ، يمكن استخدام كلمة "copyright" أو الاختصار "copr" بدلًا من الرمز &copy;. في بعض البلدان الأجنبية، لا يعترف إلا برمز حقوق الطبع والنشر ولا يعمل الاختصار. علاوة على ذلك، يجب أن يكون رمز حقوق الطبع والنشر دائرة كاملة بداخلها حرف "c"؛ استخدام شيء مثل (c) حيث تشكل الأقواس دائرة جزئية ليس كافيًا. للحماية الإضافية في جميع أنحاء العالم، ينصح باستخدام عبارة "كل الحقوق محفوظة" بعد الإشعار أعلاه. <br>في أوروبا يمكنك استخدام: Copyright {السنة} {مالك حقوق الطبع والنشر}، all rights reserved. <br>في اليابان، للحماية القصوى، يجب أن تظهر العناصر الثلاثة التالية في حقل حقوق الطبع والنشر لـ IPTC Core: (أ) كلمة Copyright؛ (ب) سنة أول نشر؛ و (ج) اسم المؤلف. قد ترغب أيضًا في تضمين عبارة "كل الحقوق محفوظة".</p><p>مع XMP، يمكنك تضمين أكثر من سلسلة حقوق طبع ونشر باستخدام لغات مختلفة.</p><p>مع IPTC، يقتصر هذا الحقل على 128 حرفًا.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
ar: أدخل قائمة التعليمات حول كيفية استخدام مورد بشكل قانوني هنا.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
ar: <p>يجب استخدام حقل شروط الاستخدام الصحيحة لإدراج تعليمات حول كيفية استخدام مورد بشكل قانوني.</p><p>مع XMP، يمكنك تضمين أكثر من سلسلة شروط استخدام صحيحة باستخدام لغات مختلفة.</p><p>هذا الحقل لا يوجد مع IPTC.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
ar: المصدر:

en: Enter the original owner of the photograph here.
ar: أدخل المالك الأصليّ للصّورة الفوتوغرافيّة هنا.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ar: <p>يجب استخدام حقل المصدر لتحديد المالك الأصلي أو صاحب حقوق الطبع والنشر للصورة. قيمة هذا الحقل يجب ألا تتغير أبدًا بعد إدخال المعلومات بعد إنشاء الصورة. على الرغم من أن اللوحات المخصصة لم تفرض هذا بعد، يجب أن تعتبر هذا حقل "كتابة مرة واحدة". المصدر يمكن أن يكون فردًا، وكالة، أو عضوًا في وكالة. للمساعدة في عمليات البحث اللاحقة، يقترح فصل أي شرطات مائلة "/" بمسافة فارغة. استخدم الصيغة "photographer / agency" بدلاً من "photographer/agency." المصدر قد يكون مختلفًا أيضًا عن المنشئ وعن الأسماء المدرجة في إشعار حقوق الطبع والنشر.</p><p>مع IPTC، يقتصر هذا الحقل على 32 حرفًا.</p>

en: Instructions:
ar: الإرشادات:

en: Enter the editorial notice here.
ar: أدخل الإشعار التحريري هنا.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
ar: <p>يجب استخدام حقل التعليمات لإدراج تعليمات تحريرية تتعلق باستخدام الصورة.</p><p>مع IPTC، يقتصر هذا الحقل على 256 حرفًا.</p>

en: Rights
ar: الحقوق

en: Enter the city of contents here.
ar: أدخل مدينة المحتويات هنا.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على اسم المدينة التي التقطت فيها الصورة.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
ar: أدخل الموقع الفرعي لمدينة المحتويات هنا.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على الموقع الفرعي للمدينة التي التقطت فيها الصورة.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
ar: أدخل المحافظة أو الولاية للمحتويات هنا.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على المحافظة أو الولاية التي التقطت فيها الصورة.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
ar: <p>حدد هنا البلد الذي التقطت فيه الصورة.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
ar: أدخل اسم مدينة المؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على اسم المدينة التي يعيش فيها المؤلف الرئيسي.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
ar: أدخل اسم بلد المؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على اسم البلد الذي يعيش فيه المؤلف الرئيسي.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
ar: العنوان:

en: Enter the address of the lead author here.
ar: أدخل عنوان المؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على العنوان الذي يعيش فيه المؤلف الرئيسي.</p>

en: Postal Code:
ar: الرّمز البريديّ:

en: Enter the postal code of the lead author here.
ar: أدخل الرمز البريدي للمؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على الرمز البريدي الذي يعيش فيه المؤلف الرئيسي.</p>

en: Province:
ar: المحافظة

en: Enter the province of the lead author here.
ar: أدخل محافظة المؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على المحافظة التي يعيش فيها المؤلف الرئيسي.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Enter the email of the lead author here.
ar: أدخل البريد الإلكتروني للمؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على البريد الإلكتروني للمؤلف الرئيسي.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
ar: أدخل رقم هاتف المؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على رقم هاتف المؤلف الرئيسي.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
ar: أدخل عنوان URL لموقع الويب للمؤلف الرئيسي هنا.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
ar: <p>هذا الحقل يجب أن يحتوي على عنوان URL لموقع الويب للمؤلف الرئيسي.</p>

en: Subjects
ar: المواضيع

en: Template:
ar: القالب:

en: Open metadata template editor
ar: افتح محرّر قوالب البيانات الوصفيّة

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
ar: <p>حدد هنا الإجراء الذي يجب تنفيذه باستخدام قالب البيانات الوصفية.</p><p><b>للإزالة</b>: احذف القالب المعيَّن بالفعل.</p><p><b>لا تغير</b>: لا تلمس معلومات القالب.</p><p>كل القيم الأخرى هي عناوين قوالب يديرها دجيكام. تحديد واحدة سيعين المعلومات أيضًا.</p>

en: To remove
ar: للإزالة

en: Do not change
ar: لا تغير

en: Names:
ar: الأسماء:

en: Usages:
ar: الاستخدامات:

en: No or invalid size specified
ar: حجم غير موجود أو غير سليم محدّد

en: Thumbnail is null
ar: المصغر فارغ

en: File does not exist or is not a file
ar: الملفّ غير موجود أو أنّه ليس ملفًّا

en: Cannot create thumbnail for %1
ar: تعذّر إنشاء مصغّرة ل‍ %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
ar: فشل في تهيئة قاعدة بيانات الصور المصغرة

en: Error message: %1
ar: رسالة الخطأ: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
ar: حدد فرق التوقيت بصورة الساعة

en: Load different photo
ar: حمّل صورة مختلفة

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
ar: إن كنت تملك صورة في مجموعتك بساعة أو مصدر توقيت خارجي آخر عليها، يمكنك تحميلها هنا وضبط المؤشر على الوقت (والتاريخ) المعروض. سيحدد فرق ساعة كاميرتك الداخلية من هذا الإعداد.

en: <font color="red"><b>Could not load<br>image %1.</b></font>
ar: <font color="red"><b>لم يمكن تحميل<br>الصورة %1.</b></font>

en: The clock date and time:
ar: تاريخ ووقت الساعة:

en: Select Image to Extract Clock Photo
ar: حدد صورة لاستخراج صورة الساعة

en: Showfoto
ar: شوفوتو

en: %1 timestamp
ar: %1 الختم الزمني

en: File name timestamp
ar: الخط الزمني لاسم الملف

en: File last modified
ar: آخر تعديل للملف

en: EXIF: created
ar: EXIF: أنشئ

en: EXIF: original
ar: EXIF: أصلي

en: EXIF: digitized
ar: EXIF: رقمي

en: IPTC: created
ar: IPTC: أنشئ

en: XMP: created
ar: XMP: أنشئ

en: EXIF: created (fuzzy)
ar: EXIF: أنشئ (ضبابي)

en: EXIF: original (fuzzy)
ar: EXIF: أصلي (ضبابي)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
ar: EXIF: رقمي (ضبابي)

en: Reset to current date
ar: صفّر إلى اليوم الحاليّ

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
ar: انسخ القيمة

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
ar: أضف

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
ar: طرح

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
ar: الفترة

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
ar: يوم

en: Determine difference from clock photo
ar: حدد الفرق من صورة الساعة

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
ar: إما انقر أو اسحب وأسقط صورة على الزر لاختيار صورة ساعة

en: Update timestamps with ExifTool
ar: حدث الطوابع الزمنية بـ ExifTool

en: Use this option primarily with video files
ar: استخدم هذا الخيار بشكل أساسي مع ملفات الفيديو

en: Update only existing timestamps
ar: حدث الطوابع الزمنية الموجودة فقط

en: EXIF: Thumbnail
ar: EXIF: مصغر

en: XMP: Video
ar: XMP: فيديو

en: Timestamp Adjustments
ar: تعديلات الطوابع الزمنية

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
ar: بلا

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
ar: كين برنز - تقريب الكاميرا

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
ar: كين برنز - إبعاد الكاميرا

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
ar: كين برنز - مسح الكاميرا من اليسار إلى اليمين

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
ar: كين برنز - مسح الكاميرا من اليمين إلى اليسار

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
ar: كين برنز - مسح الكاميرا من الأعلى إلى الأسفل

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
ar: كين برنز - مسح الكاميرا من الأسفل إلى الأعلى

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
ar: عشوائيّ

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
ar: بلا

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
ar: لوحة شطرنج

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
ar: ذوبان

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
ar: اجتياح

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
ar: فسيفساء

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
ar: تكعيبية

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
ar: نمو

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
ar: خطوط أفقيّة

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
ar: خطوط رأسيّة

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
ar: دائرة للخارج

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
ar: دوائر متعددة للخارج

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
ar: حلزوني

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
ar: كتل

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
ar: تبهيت

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
ar: انزلاق من اليسار إلى اليمين

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
ar: انزلاق من اليمين إلى اليسار

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
ar: انزلاق من الأعلى إلى الأسفل

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
ar: انزلاق من الأسفل إلى الأعلى

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
ar: دفع من اليسار إلى اليمين

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
ar: دفع من اليمين إلى اليسار

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
ar: دفع من الأعلى إلى الأسفل

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
ar: دفع من الأسفل إلى الأعلى

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
ar: تبديل من اليسار إلى اليمين

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
ar: تبديل من اليمين إلى اليسار

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
ar: تبديل من الأعلى إلى الأسفل

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
ar: تبديل من الأسفل إلى الأعلى

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
ar: تمويه للداخل

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
ar: تمويه للخارج

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
ar: عشوائيّ

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
ar: حل كامل وعبر المنصات لتسجيل الصوت والفيديو وتحويله ودفقه.

[ctx: Video Bit Rate 400000]
en: 400k
ar: 400ك

[ctx: Video Bit Rate 500000]
en: 500k
ar: 500ك

[ctx: Video Bit Rate 1000000]
en: 1000k
ar: 1000ك

[ctx: Video Bit Rate 1200000]
en: 1200k
ar: 1200ك

[ctx: Video Bit Rate 1500000]
en: 1500k
ar: 1500ك

[ctx: Video Bit Rate 2000000]
en: 2000k
ar: 2000ك

[ctx: Video Bit Rate 2500000]
en: 2500k
ar: 2500ك

[ctx: Video Bit Rate 3000000]
en: 3000k
ar: 3000ك

[ctx: Video Bit Rate 4000000]
en: 4000k
ar: 4000ك

[ctx: Video Bit Rate 4500000]
en: 4500k
ar: 4500ك

[ctx: Video Bit Rate 5000000]
en: 5000k
ar: 5000ك

[ctx: Video Bit Rate 6000000]
en: 6000k
ar: 6000ك

[ctx: Video Bit Rate 8000000]
en: 8000k
ar: 8000ك

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
ar: H.264 AVC/MPEG-4 AVC عالي الدقة

[ctx: Video Codec MPEG2]
en: MPEG-2 Video
ar: فيديو MPEG-2

[ctx: Video Standard AVI]
en: AVI - Audio Video Interleave
ar: AVI - تداخل الصوت والفيديو

[ctx: Video Standard MKV]
en: MKV - Matroska
ar: MKV - ماتروسكا

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
ar: بلا

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
ar: الدّاخليّ

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
ar: مبدئي من سطح المكتب

en: Generating frames from %1 Done
ar: توليد الإطارات من %1 اكتمل

en: Error while creating temporary directory %1!
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء المجلد المؤقت %1!

en: Encoding frames...
ar: ترميز الإطارات...

en: Encoding done.
ar: الترميز اكتمل.

en: Error while encoding frames!
ar: حدث خطأ أثناء ترميز الإطارات!

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
ar: أظهر اسم ملفّ الصّورة

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
ar: أظهر اسم ملفّ الصّورة أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
ar: أظهر تاريخ إنشاء الصّورة

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
ar: أظهر تاريخ/وقت إنشاء الصّورة أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
ar: أظهر حدقة الكمرة وطولها البؤريّ

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
ar: أظهر حدقة الكمرة وطولها البؤريّ أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
ar: أظهر تعريض الكمرة وحساسيّتها

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
ar: أظهر تعريض الكمرة وحساسيّتها أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
ar: أظهر صانع الكمرة وطرازها

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
ar: أظهر صانع الكمرة وطرازها أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
ar: أظهر تشكيلة عدسة الكاميرا

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
ar: أظهر تشكيلة عدسة الكاميرا في أسفل الشاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
ar: أظهر واصفة الصّورة

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
ar: أظهر واصفة الصّورة أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
ar: أظهر عنوان الصّورة

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
ar: أظهر عنوان الصّورة أسفل الشّاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
ar: أظهر تسمية الصورة إن لم تملك عنوانًا

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
ar: أظهر واصفة الصّورة أسفل الشّاشة إن لم توجد عناوين.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
ar: أظهر تقييم الصورة

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
ar: أظهر تقييم صورة دجيكام في أسفل الشاشة.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
ar: أظهر وسوم الصّورة

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
ar: أظهر أسماء وسوم الصّورة ل‍«دِجي‌كام» أسفل الشّاشة.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
ar: خط العرض على الشاشة:

[ctx: @info]
en: Select here the font used to display text on the screen display .
ar: حدد هنا الخط المستخدَم لعرض النص على الشاشة.

en: An error has occurred while playing: the media is not valid
ar: حدث خطأ أثناء التشغيل: الوسائط غير صالحة

en: An error has occurred while playing: %1
ar: حدث خطأ أثناء التشغيل: %1

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
ar: ألبث/شغّل

[ctx: capture video frame]
en: Capture
ar: التقط

en: An error has occurred with the media player...
ar: حدث خطأ مع مشغل الوسائط...

en: Toggle playing in a loop
ar: بدّل التشغيل في حلقة

[ctx: video frame backward]
en: Frame Backward
ar: إطار للخلف

[ctx: video frame forward]
en: Frame Forward
ar: إطار للأمام

[ctx: @info]
en: Change video playback rate
ar: غيّر معدل تشغيل الفيديو

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
ar: صفّر إلى القيمة المبدئية

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
ar: انتقل إلى %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
ar: ثنائي

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
ar: الإصدار

en: Binary not found.
ar: لم يُعثر على الثّنائي.

en: Minimal version number required for this binary is %1
ar: أدنى رقم إصدارة مطلوب لهذا الثّنائيّ هو %1

en: Find
ar: ابحث عنه

en:  or <a href="%1">download</a>
ar:  أو <a href="%1">نزّله</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
ar: <qt><p><font color="red"><b>تحذير:</b> تعذّر العثور على بعض الثّنائيّات المطلوبة في نظامك. إن كانت هذه الثّنائيّات مثبّتة، فرجاء انقر زرّ ’ابحث‘ للعثور عليها في نظامك، وإلّا نزّلها وثبّتها لتتابع العمليّة.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
ar: اكتُشفت إصدارة تطويريّة. لا ضمان على سلوك هذا الثّنائيّ.

en: Change
ar: غيّره

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
ar: الملف الثنائي الذي عثر عليه لا يبدو أنه يعمل كما هو مقصود.

en: Browse...
ar: تصفّح...

en: If Target File Exists:
ar: إن وُجد الملفّ الهدف:

en: Store as a different name
ar: خزّنه باسم مختلف

en: Overwrite automatically
ar: اكتب فوقه آليًّا

en: Skip automatically
ar: تخطّه آليًّا

en: No options available
ar: لا خيارات متوفّرة

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
ar: هنا يمكنك اختيار الخط المراد استخدامه.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
ar: الخط المطلوب

[ctx: @title: font properties]
en: Font
ar: الخط

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
ar: مكّن مربع التحديد هذا لتغيير إعدادات عائلة الخط.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
ar: تغيير عائلة الخط؟

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
ar: الخطّ:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
ar: نمط الخط

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
ar: مكّن مربع التحديد هذا لتغيير إعدادات نمط الخط.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
ar: تغيير طراز الخط؟

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
ar: نمط الخطّ:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
ar: مكّن مربع التحديد هذا لتغيير إعدادات حجم الخط.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
ar: تغيير حجم الخط؟

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
ar: هنا يمكنك اختيار عائلة الخط للاستخدام.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
ar: هنا يمكنك اختيار نمط الخط للاستخدام.

[ctx: @item: font style]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: @item: font style]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
ar: مائل قليلا

[ctx: @item: font style]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
ar: ثخين مائل

[ctx: @item: font size]
en: Relative
ar: نسبيّ

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
ar: حجم الخط 'ثابت' أو 'نسبي' للبيئة

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ar: هنا يمكنك التبديل بين حجم الخط الثابت وحجم الخط الذي يُحسب ديناميكيًا ويُعدل وفقًا للبيئة المتغيرة (مثل أبعاد الأداة وحجم الورق).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
ar: هنا يمكنك اختيار حجم الخط للاستخدام.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ar: نص حكيم له سر قاطع وذو شأن عظيم مكتوب على ثوب أخضر ومغلف بجلد أزرق

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ar: يوضح هذا النص النموذجي الإعدادات الحالية. يمكنك تحريره للاختبارالمحارف الخاصة.

[ctx: @info: font style]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: @info: font style]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
ar: مائل قليلا

en: System Font
ar: خطّ النّظام

en: Custom Font
ar: خطّ مخصّص

en: Choose...
ar: اختر...

en: Select a Font
ar: اختر خطًا

en: Loading...
ar: يحمّل...

en: Embedded JPEG Preview
ar: معاينة JPEG مضمّنة

en: Half Size Raw Preview
ar: معاينة خام بنصف الحجم

en: Reduced Size Preview
ar: معاينة بحجم مصغر

en: Failed to load image
ar: فشل تحميل الصّورة

en: Pan the image to a region
ar: حرّك الصورة إلى منطقة

en: Used filters
ar: المرشّحات المستخدمة

en: Remove filter
ar: أزل المرشّح

en: Show available versions in a list
ar: أظهر الإصدارات المتوفّرة في قائمة

en: Show available versions as a tree
ar: أظهر الإصدارات المتوفّرة كشجرة

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
ar: أظهر الإصدارات المتاحة والمرشحات المطبقة في قائمة مدمجة

en: Uncalibrated color space
ar: فضاء لوني غير معاير

en: No profile available...
ar: لا لاحات متوفّرة...

en: Perceptual
ar: حسي

en: Relative Colorimetric
ar: قياس الألوان النسبي

en: Absolute Colorimetric
ar: قياس الألوان المطلق

en: Saturation
ar: التّشبّع

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
ar: <ul><li><p><b>النية الإدراكية</b> تضغط أو توسع نطاق الألوان الكامل للصورة لملء نطاق الجهاز الوجهة، وذلك للحفاظ على توازن الرمادي ولكن قد لا يُحافظ على الدقة اللونية.</p><p>بمعنى آخر، إذا كانت بعض الألوان في صورة تقع خارج نطاق الألوان الذي يستطيع الجهاز الإخراجي عرضه، فإن النية للصورة تجعل كل الألوان في الصورة تعدل لتقع ضمن النطاق الذي يُمكن عرضه، مع الحفاظ على العلاقة بين الألوان قدر الإمكان.</p><p>هذه النية هي الأنسب لعرض الصور الفوتوغرافية والصور، وهي النية المبدئية.</p></li><li><p><b>النية اللونية المطلقة</b> تجعل أي ألوان تقع خارج النطاق الذي يستطيع الجهاز الإخراجي عرضه تعدل لأقرب لون يمكن عرضه، بينما الألوان الأخرى تترك بدون تغيير.</p><p>هذه النية تحافظ على النقطة البيضاء وهي الأنسب للألوان النقطية (بانتون، ترو ماتش، ألوان الشعار،...).</p></li><li><p><b>النية اللونية النسبية</b> معرفة بحيث أن أي ألوان تقع خارج النطاق الذي يستطيع الجهاز الإخراجي عرضه تعدل لأقرب لون يمكن عرضه، بينما الألوان الأخرى تترك بدون تغيير. نية البرهان لا تحافظ على النقطة البيضاء.</p></li><li><p><b>النية الإشباعية</b> تحافظ على إشباع الألوان في الصورة على حساب درجة اللون والإضاءة المحتمل.</p><p>تطبيق هذه النية ما يزال إشكاليًا إلى حد ما، و ICC ما يزال يعمل على طرق لتحقيق التأثيرات المرغوبة.</p><p>هذه النية هي الأنسب لرسومات الأعمال مثل الرسوم البيانية، حيث يكون من الأهم أن تكون الألوان زاهية وتتناقض جيدًا مع بعضها البعض بدلاً من لون معين.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
ar: اسم منتج تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
ar: وصف منتج تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
ar: معلومات إضافية عن تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
ar: المصنّع

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
ar: معلومات خام عن مُصنّع تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
ar: الطّراز

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
ar: معلومات خام عن نموذج تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
ar: حقوق النسخ

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
ar: معلومات خام عن حقوق الطبع والنشر لتشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
ar: معرف التشكيلة

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
ar: رقم معرف تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
ar: الفضاء اللونيّ

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
ar: فضاء اللون الذي تستخدمه تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
ar: فضاء الاتصال

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
ar: فضاء الاتصال الذي تستخدمه تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
ar: صنف الجهاز

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
ar: فئة جهاز تشكيلة ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
ar: وجهة الإخراج

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
ar: نية العرض لملف تعريف ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
ar: إصدار التشكيلة

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
ar: إصدار ICC المستخدم لتسجيل التشكيلة

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
ar: أعلام CMM

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
ar: أعلام إدارة الألوان لتشكيلة ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
ar: تحتوي هذه المنطقة على مخطط CIE أو مخطط اللونية.
    مخطط CIE هو تمثيل لجميع الألوان التي يمكن أن يراها شخص ذو رؤية طبيعية.يمثل هذا بالمنطقة الملونة التي تشبه الشراع. بالإضافة إلى ذلك، سوف ترى
    مثلثًا متراكبًا على المخطط محددًا باللون الأبيض.
    هذا المثلث يمثل الحدود الخارجية لفضاء اللون
    للجهاز الذي تميزه التشكيلة المفحوصة.
    يسمى هذا بنطاق الجهاز.
    بالإضافة إلى ذلك هناك نقاط سوداء وخطوط صفراء على المخطط.
    كل نقطة سوداء تمثل واحدة من نقاط القياس التي اُستخدمت
    لإنشاء هذه التشكيلة. الخط الأصفر يمثل المقدار الذي
    عدل كل نقطة به من خلال التشكيلة، واتجاه هذا التصحيح.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
ar: معلومات تشكيلة لون ICC

[ctx: @info: icc profile color space]
en: RGB
ar: ح‌خ‌ز

[ctx: @info: icc profile color space]
en: GRAY
ar: رصاصيّ

[ctx: @info: icc profile color space]
en: CMYK
ar: س‌م‌ص‌د

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
ar: جهاز دخل

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
ar: جهاز العرض

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
ar: جهاز الخرج

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
ar: الفضاء اللونيّ

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
ar: جهاز الربط

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
ar: تخيل

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
ar: لون مسمى

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
ar: حسي

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
ar: قياس الألوان النسبي

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
ar: التّشبّع

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
ar: قياس الألوان المطلق

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
ar: ملف تشكيلة لون ICC للحفظ

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
ar: ملفّات ICC (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
ar[0]: لا صور
ar[1]: صورة واحدة
ar[2]: صورتان
ar[3]: %1 صور
ar[4]: %1 صورة
ar[5]: %1 صورة

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
ar[0]: تطبيق العملية على
    الصورة المحددة
ar[1]: تطبيق العملية على
    صورة واحدة محددة
ar[2]: تطبيق العملية على
    %1 صور محددة
ar[3]: تطبيق العملية على
    %1 صورة محددة
ar[4]: تطبيق العملية على
    %1 صورة محددة
ar[5]: تطبيق العملية على
    %1 صورة محددة

[ctx: date of last image modification]
en: Mod.: %1
ar: عُدّلت: %1

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ar: %1×%2 (%3م.بكسل)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Drag to reposition
ar: اسحب لإعادة التموضع

en: Show Thumbbar
ar: أظهر شريط المصغّرات

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b><br>with the Power of <b>Open Source</b></font></qt>
ar: <qt><font color="white"><b>إدارة الصور الاحترافية</b><br>بقوة <b>المصادر المفتوحة</b></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
ar: إدارة الصور الاحترافية مع قوة المصدر المفتوح

en: A KDE Family Project
ar: مشروع عائلة كيدي

en: (c) 2001-2025, digiKam developers team
ar: (c) 2001-2025، فريق مطوري  دِجي‌كام

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
ar: تنسيق وتطوير وإرشاد

en: Developer and Mentoring
ar: تطوير وإرشاد

en: SFace and YuNet DNN models integration
    in face workflow.
    Face Management and auto-tag AI improvements.
    AI red eyes detection
ar: دمج نماذج SFace و YuNet للشبكات العصبونية العميقة
    في مسار عمل الوجه.
    تحسينات إدارة الوجه والذكاء الاصطناعي لعلامات الوجه الآلية.
    اكتشاف العين الحمراء بالذكاء الاصطناعي

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth,
    factoring web service tools,
    and port faces recognition engine
    to OpenCV neural network
ar: التوجيه، نقل أدوات خدمة الويب إلى OAuth،
    معاينة أدوات خدمة الويب،
    ونقل محرك التعرف على الوجوه
    إلى شبكة OpenCV العصبونية

en: Advanced Searches Tool Improvements
ar: تحسينات على أداة البحث المتقدّمة

en: Releases Manager
ar: مدير الإصدارات

en: Quality Test Engineer
ar: مهندس اختبار الجودة

en: Port to Qt6
ar: النّقل إلى كيوت 6

en: Rewrite Image Quality Scanner algorithms
    and Photo Focus Information Extraction.
    Aesthetic Detection to classify images
    using deep learning model.
    Slideshow and Presentation tools improvement
ar: إعادة كتابة خوارزميات فاحص جودة الصورة
    واستخراج معلومات بؤرة الصورة.
    اكتشاف الجمالية لتصنيف الصور
    باستخدام نموذج التعلم العميق.
    تحسين أدوات العرض والانزلاق

en: MJPEGStream plugin,
    OCR text Converter plugin,
    auto-tags assignment engine
ar: إضافة MJPEGStream،
    إضافة محول نصوص OCR،
    محرك تعيين العلامات الآلية

en: Face workflow Clustering support,
    improvement for Face Engine,
    Port Slideshow tool to plugins interface
ar: دعم التجميع لمسار عمل الوجه،
    تحسين لمحرك الوجه،
    نقل أداة العرض الانزلاقي لواجهة الإضافات

en: Face management workflow improvements
ar: تحسينات مسار عمل إدارة الوجه

en: UPNP/DLNA export tool
    and Healing clone tool for image editor
ar: أداة تصدير UPNP/DLNA
    وأداة استنساخ الشفاء لمحرر الصور

en: Tags Manager
ar: مدير الوسوم

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
ar: أدوات تصدير جديدة لـ OneDrive و Pinterrest و Box

en: Face-engine improvements
    and manual icon-view sort
ar: تحسينات محرك الوجه
    وفرز عرض الأيقونات اليدوي

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
ar: نقل نموذج/عرض لوحة محرر الصور

en: Image Quality Scanner
ar: ماسح جودة الصورة

en: Face Detection
ar: اكتشاف الوجوه

en: Non-destructive image editing
ar: تحرير الصور غير التدميري

en: Reverse Geo-Coding
ar: الترميز الجغرافي العكسي

en: Face Recognition
ar: التّعرّف على الوجوه

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
ar: دعم متعدد الأنوية في مدير قائمة الدفعات والتوجيه

en: UPnP/DLNA Export tool and Mentoring
ar: أداة تصدير UPnP/DLNA والتوجيه

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
ar: نقل نموذج/عرض لأداة الاستيراد والتوجيه

en: Video Metadata Support and Mentoring
ar: دعم بيانات الفيديو الوصفية والتوجيه

en: Panorama Tool and Mentoring
ar: أداة البانوراما والتوجيه

en: XML based GUI port of tools
ar: نقل واجهة المستخدم الرسومية المستندة إلى XML للأدوات

en: Auto Noise Reduction
ar: خفض الضّجيج آليًّا

en: Windows Port and Release Manager
ar: النّقل إلى «وندوز» ومدير الإصدارات

en: Developer and Windows port
ar: تطوير والنّقل إلى «وندوز»

en: LCMS2 library port
ar: نقل مكتبة LCMS2

en: Color Management
ar: إدارة الألوان

en: MySQL interface
ar: واجهة MySQL

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
ar: التصميم، الأيقونات، الشعار، اللافتة، النموذج الأولي، مجرب بيتا

en: Bug reports and patches
ar: الإبلاغ عن العلل وإرسال الرّقع

en: Webmaster
ar: مدير موقع

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
ar: كاتب دليل، مجرب ألفا، مدير ويب

en: Beta tester
ar: مجرب بيتا

en: Feedback and patches. Handbook writer
ar: الردود والإصلاحات. كاتب دليل

en: digiKam website banner and application icons
ar: لافتة موقع دجيكام وأيقونات التطبيق

en: Various usability fixes
    and general application polishing
ar: إصلاحات متعدّدة لسهولة الاستخدام 
    وتحسين عامّ للتّطبيق

en: digiKam website, Feedback
ar: موقع دجيكام، ردود

en: Bug reports, feedback and icons
ar: تقارير الأخطاء، ردود وأيقونات

en: Developer (2001-2005)
ar: المطور (2001-2005)

en: Developer (2004-2005)
ar: تطوير (2004-2005)

en: Developer (2004)
ar: تطوير (2004)

en: Developer and Mentoring (2005-2012)
ar: تطوير وإرشاد (2005-2012)

en: Configure Notifications
ar: اضبط الإشعارات

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
ar: عامّ

en: Components Information
ar: معلومات المكوّنات

en: Supported RAW Cameras
ar: كمرات RAW المدعومة

en: List of Detected Hardware
ar: قائمة الأجهزة المكتشفة

en: Donate...
ar: تبرّع...

en: Recipes Book...
ar: دفتر الوصفات...

en: Contribute...
ar: ساهم...

en: Check for New Version...
ar: تحقق من وجود إصدار جديد...

en: Database Statistics
ar: إحصائيّات قاعدة البيانات

en: Toggle Left Side-bar
ar: اقلب عرض الشّريط الجانبيّ الأيمن

en: Toggle Right Side-bar
ar: اقلب عرض الشّريط الجانبيّ الأيسر

en: Previous Left Side-bar Tab
ar: لسان الشّريط الجانبيّ الأيمن السّابق

en: Next Left Side-bar Tab
ar: لسان الشّريط الجانبيّ الأيمن التّالي

en: Previous Right Side-bar Tab
ar: لسان الشّريط الجانبيّ الأيسر السّابق

en: Next Right Side-bar Tab
ar: لسان الشّريط الجانبيّ الأيسر التّالي

en: Show Statusbar
ar: أظهر شريط الحالة

[ctx: %1 is the zoom percent value, % is the percent sign]
en: %1%
ar: %1٪

en: Size: %1
ar: الحجم: %1

en: Full-screen Options
ar: خيارات ملء الشّاشة

en: H&ide toolbars
ar: أ&خفِ أشرطة الأدوات

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
ar: أخفِ كلّ أشرطة الأدوات إن تحوّلت النّافذة إلى وضع ملء الشّاشة.

en: Hide &thumbbar
ar: أخفِ &شريط المصغّرات

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
ar: أخفِ منظور شريط المصغّرات إن تحوّلت النّافذة إلى وضع ملء الشّاشة.

en: Hide &sidebars
ar: أخفِ الأشرطة ال&جانبيّة

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
ar: أخفِ كلّ الأشرطة الجانبيّة إن تحوّلت النّافذة إلى وضع ملء الشّاشة.

en: Hide st&atusbar
ar: إخفاء شريط الحالة

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
ar: أخف شريط الحالة عند تبديل النافذة في وضع ملء الشاشة.

[ctx: default theme name]
en: Default
ar: المبدئي

en: EXIF viewer
ar: عارض EXIF

en: Makernotes viewer
ar: عارض ملاحظات الصانع

en: IPTC viewer
ar: عارض IPTC

en: XMP viewer
ar: عارض XMP

en: ExifTool viewer
ar: عارض ExifTool

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
ar: امحُ

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
ar: المبدئي

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
ar: ExifTool هو تطبيق سطر أوامر مستقل عن النظام الأساسي لقراءة وكتابة وتحرير المعلومات الوصفية في مجموعة واسعة من الملفات.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
ar: %1 هو برنامج مفتوح المصدر لقراءة وكتابة ومعالجة ملفات الوسائط المتعددة. هو مستقل عن النظام الأساسي ومتاح كتطبيق سطر أوامر. يتكامل ExifTool بشكل شائع في أنواع مختلفة من مسارات العمل الرقمية ويدعم العديد من أنواع البيانات الوصفية بما في ذلك Exif و IPTC و XMP و JFIF و GeoTIFF و ICC Profile و Photoshop IRB، بالإضافة إلى تنسيقات البيانات الوصفية الخاصة بالمصنعين للعديد من الكاميرات الرقمية.
    
    هنا يمكنك اضبط الموقع حيث يتواجد ثنائي ExifTool. سيحاول التطبيق إيجاد هذا الثنائي آليًا إذا كان مثبتًا بالفعل على حاسوبك.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
ar: صيغ الملفات المدعومة

[ctx: @title: column]
en: Extension
ar: الامتداد

[ctx: @title: column]
en: Read
ar: مقروءة

[ctx: @title: column]
en: Write
ar: الكتابة

[ctx: @title: column]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @info: status]
en: yes
ar: نعم

[ctx: @info: status]
en: no
ar: لا

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
ar: افتح مربع حوار الإعداد...

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
ar: <b>العنوان: </b><p>%1</p><b>القيمة: </b><p>%2</p><b>الوصف: </b><p>%3</p>

en: AXS File Concatenation Protocol
ar: بروتوكول تسلسل ملفات AXS

en: Audio Interchange File Format
ar: تنسيق ملف مبادل الصوت

en: Monkey's Audio
ar: صوت Monkey

en: JPEG Meta Information Level 0
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 0

en: JPEG Meta Information Level 1
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 1

en: JPEG Meta Information Level 11
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 11

en: JPEG Meta Information Level 12
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 12

en: JPEG Meta Information Level 13
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 13

en: JPEG Meta Information Level 14
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 14

en: JPEG Meta Information Level 15
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 15

en: JPEG Meta Information Level 4
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 4

en: JPEG Meta Information Level 5
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 5

en: JPEG Meta Information Level 6
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 6

en: JPEG Meta Information Level 8
ar: معلومات الوصفية JPEG المستوى 8

en: Microsoft Advanced Systems Format
ar: تنسيق وسائط مايكروسوفت

en: Audible Audiobook
ar: كتاب صوتي مسموع

en: Canon Camera Information
ar: معلومات كاميرا Canon

en: Canon Recipe Data Information
ar: معلومات بيانات وصفة Canon

en: Derived Convenience Tags
ar: العلامات الملائمة المشتقة

en: Digital Imaging and Communications in Medicine
ar: التصوير الرقمي والاتصالات في الطب

en: Digital Negative
ar: سالب رقمي

en: Digital Video
ar: فيديو رقمي

en: DjVu image
ar: صورة DjVu

en: Photoshop Save for Web
ar: حفظ لصفحة الويب في فوتوشوب

en: DOS/Windows executable
ar: تنفيذي DOS/Windows

en: Exchangeable Image File Format metadata
ar: البيانات الوصفية لصيغة ملف الصورة القابلة للتبديل

en: Flexible Image Transport System
ar: نظام نقل الصور المرن

en: Free Lossless Audio Codec
ar: مشفر الصوت المجاني غير المنقوص

en: FLIR Thermal Imaging Camera Information
ar: معلومات كاميرا التصوير الحراري FLIR

en: File System Information
ar: معلومات نظام الملفات

en: Macromedia/Adobe Flash Information
ar: معلومات فلاش Macromedia/Adobe

en: FlashPix Information
ar: معلومات FlashPix

en: Font Name Tags
ar: علامات اسم الخط

en: FotoWare FotoStation Information
ar: معلومات FotoWare FotoStation

en: Compuserve Graphics Interchange Format
ar: صيغة تبادل رسومات كومبوسيرف

en: GNU Image Manipulation Program
ar: برنامج غنو لمعالجة الصور

en: Geolocated Tagged Image File Format
ar: صيغة ملف صورة موسوم بموقع جغرافي

en: GoPro Tags
ar: علامات GoPro

en: H.264 Video Streams Information
ar: معلومات مقاطع فيديو H.264

en: HyperText Markup Language
ar: لغة توصيف النص الفائق

en: International Color Consortium Color Profile
ar: ملف تعريف لون للاتحاد الدولي للألوان

en: ID3 And Lyrics3 information
ar: معلومات ID3 و Lyrics3

en: International Press Telecommunications Council
ar: المجلس الدولي للاتصالات الصحفية

en: ISO 9660 Disk Image
ar: صورة قرص ISO 9660

en: iTunes Cover Flow Artwork
ar: فنيات iTunes Cover Flow

en: JPEG File Interchange Format
ar: صيغة تبادل ملفات JPEG

en: Joint Photographic Experts Group
ar: مجموعة خبراء التصوير المشتركة

en: JavaScript Object Notation
ar: ترقيم كائن JavaScript

en: Joint Photographic Experts Group 2000
ar: مجموعة خبراء التصوير المشتركة 2000

en: Microsoft Shell Link
ar: ارتباط غلاف مايكروسوفت

en: Creo Leaf Capture Information
ar: معلومات التقاط أوراق Creo

en: Lytro Light Field Picture Info
ar: معلومات صورة حقل الضوء Lytro

en: MPEG-2 Transport Stream
ar: بث نقل MPEG-2

en: Meta Information Encapsulation
ar: تغليف المعلومات الوصفية

en: Magick Image File Format
ar: صيغة ملف صورة سحرية

en: Multiple-image Network Graphics
ar: الرسوميات الشبكية متعددة الصور

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
ar: معلومات كاميرات الفيديو JVC Canon و Panasonic

en: Musepack Audio Information
ar: معلومات صوت Musepack

en: Motion Picture Experts Group
ar: مجموعة خبراء الصور المتحركة

en: CIPA Multi-Picture Format Specification
ar: مواصفات تنسيق CIPA متعدد الصور

en: Material Exchange Format
ar: صيغة تبادل المواد

en: Maker Notes Information
ar: معلومات ملاحظات الصانع

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
ar: معلومات صوت/فيديو/ترجمة ماتروسكا

en: Meta Information
ar: معلومات وصفية

en: Ogg Bitstream Container
ar: حاوية دفق بت Ogg

en: Open Extended Range
ar: نطاق موسع مفتوح

en: Ogg Opus Audio
ar: صوت Ogg Opus

en: Adobe Portable Document Format
ar: صيغة مستند محمول Adobe

en: Apple Picture Information
ar: معلومات صورة Apple

en: Apple Property List
ar: قائمة خاصيات Apple

en: Portable Network Graphics
ar: بي إن جي

en: Paint Shop Pro Information
ar: معلومات Paint Shop Pro

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
ar: قاعدة بيانات Palm، كتب موبيبوكيت الإلكترونية، ومعلومات أمازون كيندل

en: Panasonic RAW 2 Information
ar: معلومات Panasonic RAW 2

en: Streaming Parrot Drone Video Information
ar: معلومات فيديو طائرة Parrot المسيرة المتدفقة

en: Kodak Photo CD Image Pac
ar: حزمة صور قرص صور Kodak

en: Photo Mechanic Trailer Information
ar: معلومات مقطوعة Photo Mechanic

en: Adobe Photoshop Information
ar: معلومات أدوبي فوتوشوب

en: PostScript Information
ar: معلومات بوست سكريبت

en: PrintIM Information
ar: معلومات PrintIM

en: Apple QuickTime Movie Information
ar: معلومات فيلم Apple QuickTime

en: FujiFilm RAW Format Information
ar: معلومات صيغة FujiFilm RAW

en: Resource Interchange File Format Information
ar: معلومات صيغة ملف تبادل الموارد

en: Mac OS Resource
ar: مصدر Mac OS

en: Rich Text Format
ar: نسق نصّ غنيّ

en: RGBE High Dynamic-Range
ar: نطاق ديناميكي عال RGBE

en: Rawzor Image Information
ar: معلومات صورة Rawzor

en: Real Media/Video Information
ar: معلومات وسائط/فيديو Real

en: Redcode RAW Video Information
ar: معلومات فيديو Redcode RAW

en: Scalable Vector Graphics
ar: رسم متجهي (شعاعي)

en: Sigma/Foveon RAW Information
ar: معلومات Sigma/Foveon RAW

en: Sony Cameras Information
ar: معلومات كاميرات Sony

en: Stereo Still Image Information
ar: معلومات صورة ثابتة مجسمة

en: Ogg Theora Video Specification
ar: مواصفات فيديو Ogg Theora

en: BitTorrent Description Information
ar: معلومات وصف BitTorrent

en: Trailer Information
ar: معلومات مقطوعة

en: Virtual Card Information
ar: معلومات بطاقة افتراضية

en: Ogg Vorbis Specification
ar: مواصفات Ogg Vorbis

en: Windows Recorded TV Show Information
ar: معلومات برنامج تلفزيوني مسجل بنظام ويندوز

en: Extensible Markup Language
ar: لغة توصيف قابلة للتوسيع

en: Extensible Metadata Platform
ar: منصة بيانات وصفية قابلة للتوسيع

en: ZIP Archive Information
ar: معلومات أرشيف ZIP

en: Unavailable
ar: غير متوفّر

[ctx: info]
en: Loading in progress
ar: يجري التّحميل

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
ar: خيارات مرشح العلامات

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
ar: طبّق مرشح العلامات على البيانات الوصفية.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
ar: لا مرشّح

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
ar: صورة فوتوغرافية

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
ar: شغّل الأداة على علامات البيانات الوصفية.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
ar: احفظ في ملفّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
ar: اطبع

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
ar: لا يمكن تحميل البيانات
    من %1
    باستخدام ExifTool.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
ar: اسم الملفّ: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
ar: احفظ معلومات ExifTool

en: Standard Exif Tags
ar: علامات Exif القياسية

en: No description available
ar: لا وصف متوفّر

en: EXIF File to Save
ar: ملف EXIF للحفظ

en: EXIF binary Files (*.exif)
ar: ملفات EXIF الثنائية (*.exif)

en: IPTC Records
ar: سجلات IPTC

en: IPTC File to Save
ar: ملف IPTC للحفظ

en: IPTC binary Files (*.iptc)
ar: ملفات IPTC الثنائية (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
ar: علامات Exif ملاحظات الصانع

en: Interoperability
ar: توافق تشغيلي

en: Image Information
ar: معلومات الصّورة

en: Photograph Information
ar: معلومات الصّورة الفوتوغرافيّة

en: Global Positioning System
ar: نظام التموضع العالمي

en: Embedded Thumbnail
ar: صورة مصغرة مضمنة

en: IIM Envelope
ar: غلاف IIM

en: IIM Application 2
ar: تطبيق IIM 2

en: Additional Exif Properties
ar: خصائص Exif إضافية

en: Camera Raw
ar: خام الكاميرا

en: Dublin Core
ar: دبلن كور

en: digiKam schema
ar: مخطط دجيكام

en: Exif-specific Properties
ar: خصائص خاصة بـ Exif

en: IPTC Core
ar: IPTC الأساسية

en: IPTC Extension schema
ar: مخطط امتداد IPTC

en: Microsoft Photo
ar: صور مايكروسوفت

en: Adobe PDF
ar: أدوبي بي دي اف

en: Adobe Photoshop
ar: أدوبي فوتوشوب

en: PLUS License Data Format Schema
ar: مخطط صيغة بيانات رخصة PLUS

en: TIFF Properties
ar: خصائص TIFF

en: Basic Schema
ar: مخطط أساسي

en: Basic Job Ticket
ar: تذكرة عمل أساسية

en: Dynamic Media
ar: وسائط ديناميكية

en: Media Management
ar: إدارة الوسائط

en: Rights Management
ar: إدارة الحقوق

en: Paged-Text
ar: نص بصفحات

en: Metadata Working Group Regions
ar: مناطق فريق عمل البيانات الوصفية

en: Darwin Core
ar: لب داروين

en: Adobe Lightroom Schema
ar: مخطط أدوبي لايت روم

en: ACDSee XMP Schema
ar: مخطط ACDSee XMP

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
ar: مخطط مايكروسوفت صور 1.2

en: KDE Image Program Interface schema
ar: مخطط واجهة برنامج صورة كيدي

en: XMP Extended Video schema
ar: مخطط فيديو XMP الموسع

en: Exif 2.3 metadata for XMP
ar: بيانات وصفية Exif 2.3 لـ XMP

en: Image Magick Attributes
ar: صفات Image Magick

en: Image Magick Properties
ar: خصائص Image Magick

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
ar: اسم الملفّ: %1 (%2)

en: XMP Schema
ar: مخطط XMP

en: XMP File to Save
ar: ملف XMP للحفظ

en: XMP text Files (*.xmp)
ar: ملفات نص XMP (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
ar: اللصيقة اللونيّة: %1

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @info: pick label name]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @info: pick label selector]
en: Pick Label: %1
ar: اختر لصيقة: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
ar: اختر

en: Rating
ar: التّقييم

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
ar: أزل مُدخل هذه اللغة

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
ar: اختر لغة العنصر هنا.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
ar: بدل إلى %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
ar: فشل في ترجمة السلسلة باستخدام خدمة الويب %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
ar: رسالة الخطأ: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
ar: اللغة المبدئية

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
ar: الأفريكانيّة (جنوب أفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
ar: الأمهرية (إثيوبيا)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
ar: شمال بلاد الشام العربية (تركيا)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
ar: العربيّة (الإمارات العربيّة المتّحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
ar: العربيّة (البحرين)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
ar: العربية (الجزائر)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
ar: العربيّة (مصر)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
ar: العربيّة (العراق)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
ar: العربية (فلسطين)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
ar: العربيّة (الأردن)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
ar: العربيّة (الكويت)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
ar: العربيّة (لبنان)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
ar: العربيّة (ليبيا)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
ar: العربية (المغرب)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
ar: العربية (موريتانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
ar: العربية (فلسطين)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
ar: العربيّة (عُمان)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
ar: العربيّة (قطر)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
ar: العربيّة (المملكة العربيّة السّعوديّة)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
ar: العربية (السودان)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
ar: العربية (الصومال)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
ar: العربية (سوريا)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
ar: العربية (تشاد)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
ar: العربيّة (تونس)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
ar: العربيّة (اليمن)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
ar: الأساميّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
ar: أذربيجان (جمهورية أذربيجان)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
ar: التّتاريّة (روسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
ar: البنجالية (بنجلادش)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
ar: البنغاليّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
ar: البنغالية (سنغافورة)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
ar: البيلاروسية (بيلاروسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
ar: البلغاريّة (بلغريا)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
ar: التبتية (بوتان)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
ar: التبتية (جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
ar: البرتونيّة (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
ar: البوسنية (البوسنة والهرسك)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
ar: الكاتالانيّة (أندورا)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
ar: الكاتالانيّة (إسبانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
ar: الكاتالانيّة (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
ar: السيبيونو (الفلبين)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Guam)
ar: تشامورو (غوام)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
ar: تشامورو (جزر ماريانا الشمالية)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
ar: الكاتالانيّة (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
ar: التّشيكيّة (التّشيك)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
ar: الغاليّة (المملكة المتّحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
ar: الدّنماركيّة (الدّنمارك)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
ar: الدنماركية (جرينلاند)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
ar: الألمانية (النمسا)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
ar: الألمانية (سويسرا)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
ar: الألمانيّة (ألمانيا)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
ar: الألمانية (الدنمارك)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
ar: الألمانيّة (ليختنشتاين)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
ar: الألمانيّة (لوكسمبورغ)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
ar: اليونانية (قبرص)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
ar: اليونانيّة (اليونان)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
ar: الإنجليزية (أنتيغوا وبربودا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
ar: الإنجليزية (أنغيلا)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
ar: الإنجليزية (ساموا الأمريكية)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
ar: الإنجليزيّة (أستراليا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
ar: الإنجليزية (بربادوس)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
ar: الإنجليزية (برمودا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
ar: الإنجليزية (بروناي)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
ar: الإنجليزية (جزر البهاما)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
ar: الإنجليزية (بتسوانا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
ar: الإنجليزيّة (بيليز)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
ar: الإنجليزية (كندا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
ar: الإنجليزيّة (كاربيين)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
ar: الإنجليزية (جزر كوك)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
ar: الإنجليزية (الكاميرون)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
ar: الإنجليزية (دومينيكا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
ar: الإنجليزية (إريتريا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
ar: الإنجليزية (إثيوبيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
ar: الإنجليزية (فيجي)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
ar: الإنجليزية (جزر فوكلاند)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
ar: الإنجليزية (ميكرونيزيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
ar: الإنجليزيّة (المملكة المتّحدة)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
ar: الإنجليزية (غرينادا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
ar: الإنجليزية (غانا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
ar: الإنجليزية (جبل طارق)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
ar: الإنجليزية (غامبيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
ar: الإنجليزية (غوام)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
ar: الإنجليزية (غويانا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
ar: الإنجليزيّة (أيرلندا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
ar: الإنجليزية (اسرائيل)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
ar: الإنجليزيّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
ar: الإنجليزية (إقليم المحيط الهندي البريطاني)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
ar: الإنجليزيّة (جامايكا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
ar: الإنجليزية (كينيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
ar: الإنجليزية (كيريباتي)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
ar: الإنجليزية (سانت كيتس ونيفيس)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
ar: الإنجليزية (جزر كايمان)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
ar: الإنجليزية (سانت لوسيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
ar: الإنجليزية (ليبيريا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
ar: الإنجليزية (ليسوتو)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
ar: الإنجليزية (جزر ماريانا الشمالية)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
ar: الإنجليزية (مونتسيرات)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
ar: الإنجليزية (مالطا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
ar: الإنجليزية (موريشيوس)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
ar: الإنجليزية (ملاوي)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
ar: الإنجليزيّة (ماليزيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
ar: الإنجليزية (ناميبيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
ar: الإنجليزية (جزيرة نورفولك)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
ar: الإنجليزية (نيجيريا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
ar: الإنجليزية (ناورو)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
ar: الإنجليزية (نيوي)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
ar: الإنجليزيّة (نيوزيلندا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
ar: الإنجليزية (بابوا غينيا الجديدة)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
ar: الإنجليزيّة (الفلبّين)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
ar: الإنجليزية (باكستان)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
ar: الإنجليزية (بيتكيرن)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
ar: الإنجليزية (بورتوريكو)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
ar: الإنجليزية (بالاو)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
ar: الإنجليزية (رواندا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
ar: الإنجليزية (جزر سليمان)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
ar: الإنجليزية (سيشيل)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
ar: الإنجليزيّة (سنغافورة)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
ar: الإنجليزية (سانت هيلانة)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
ar: الإنجليزية (سيراليون)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
ar: الإنجليزية (الصومال)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
ar: الإنجليزية (سوازيلاند)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
ar: الإنجليزية (جزر تركس وكايكوس)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
ar: الإنجليزية (توكيلاو)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
ar: الإنجليزية (تونغا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
ar: الإنجليزيّة (ترنيداد)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
ar: الإنجليزية (أوغندا)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
ar: الإنجليزيّة (الولايات المتّحدة)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
ar: الإنجليزية (سانت فنسنت وجزر غرينادي)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
ar: الإنجليزية (جزر فيرجن البريطانية)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
ar: الإنجليزية (جزر فيرجن الأمريكية)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
ar: الإنجليزية (فانواتو)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
ar: الإنجليزية (ساموا الغربية)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
ar: الإنجليزية (جنوب إفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
ar: الإنجليزية (زامبيا)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
ar: الإنجليزيّة (زيمبابوي)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
ar: الاسبرانتو (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
ar: الإسبانيّة (الأرجنتين)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
ar: الإسبانيّة (بوليفيا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
ar: الإسبانيّة (تشلي)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
ar: الإسبانيّة (كولومبيا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
ar: الإسبانيّة (كوستا ريكا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
ar: الإسبانية (كوبا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
ar: الإسبانيّة (جمهوريّة الدّومينيكان)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
ar: الإسبانيّة (الإكوادور)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
ar: الإسبانيّة (إسبانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
ar: الإسبانية (غينيا الاستوائية)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
ar: الإسبانيّة (غواتيمالا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
ar: الإسبانيّة (هندوراس)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
ar: الإسبانيّة (المكسيك)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
ar: الإسبانيّة (نيكاراغوا)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
ar: الإسبانيّة (باناما)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
ar: الإسبانيّة (البيرو)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
ar: الإسبانيّة (بورتو ريكو)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
ar: الإسبانيّة (البراغواي)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
ar: الإسبانيّة (السّلفادور)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
ar: الإسبانيّة (الولايات المتّحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
ar: الإسبانيّة (الأوروغواي)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
ar: الإسبانيّة (فنزويلّا)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
ar: الإستونيّة (إستونيا)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
ar: الباسك (إقليم الباسك)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
ar: الفارسيّة (إيران)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
ar: الفنلنديّة (فنلندا)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
ar: الفلبينية (الفلبين)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
ar: فيجي (فيجي)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
ar: الفاروية (جزر فارو)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
ar: الفرنسية (أندورا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
ar: الفرنسيّة (بلجيكا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
ar: الفرنسية (بوركينا فاسو)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
ar: الفرنسية (بوروندي)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
ar: الفرنسية (بنين)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
ar: الفرنسية (كندا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
ar: الفرنسية (جمهورية الكونغو الديمقراطية)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
ar: الفرنسية (جمهورية أفريقيا الوسطى)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
ar: الفرنسية (الكونغو)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
ar: الفرنسية (سويسرا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
ar: الفرنسية (كوت ديفوار)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
ar: الفرنسية (الكاميرون)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
ar: الفرنسية (جيبوتي)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
ar: الفرنسيّة (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
ar: الفرنسية (الجابون)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
ar: الفرنسية (المملكة المتحدة)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
ar: الفرنسية (غويانا الفرنسية)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
ar: الفرنسية (غينيا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
ar: الفرنسية (جوادلوب)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
ar: الفرنسية (هايتي)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
ar: الفرنسية (إيطاليا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
ar: الفرنسية (جزر القمر)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
ar: الفرنسية (لبنان)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
ar: الفرنسيّة (لوكسمبورغ)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
ar: الفرنسيّة (موناكو)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
ar: الفرنسية (مدغشقر)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
ar: الفرنسية (مالي)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
ar: الفرنسية (المارتينيك)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
ar: الفرنسية (كاليدونيا الجديدة)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
ar: الفرنسية (بولينيزيا الفرنسية)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
ar: الفرنسية (سان بيير وميكلون)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
ar: الفرنسية ( ريونيون )

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
ar: الفرنسية (رواندا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
ar: الفرنسية (سيشيل)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
ar: الفرنسية (تشاد)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
ar: الفرنسية (توجو)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
ar: الفرنسية (فانواتو)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
ar: الفرنسية (واليس وفوتونا)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
ar: الفرنسية (مايوت)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
ar: الفريسيّة (هولندا)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
ar: الأيرلندية (المملكة المتحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
ar: الإيرلنديّة (أيرلندا)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
ar: الغيلية (المملكة المتحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
ar: الجاليكية (جاليسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
ar: الغوجاراتيّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
ar: مانكس (المملكة المتحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
ar: الهوسا (تشاد)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
ar: هاواي (ولاية هاواي الأمريكية)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
ar: العبرية الحديثة (إسرائيل)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
ar: الهنديّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Hmong (Laos)
ar: همونغ (لاوس)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
ar: الكرواتية (البوسنة والهرسك، اللاتينية)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
ar: الكرواتيّة (كرواتيا)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
ar: الكريول الهايتية (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
ar: المجريّة (هنغاريا)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
ar: المجرية (سلوفينيا)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
ar: الأرمينيّة (أرمينيا)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
ar: الإندونيسية (البهاسا الإندونيسية)

[ctx: @info: country code]
en: Igbo (Nigeria)
ar: الإجبو (نيجيريا)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
ar: سيتشوان يي (جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
ar: الإيسلنديّة (آيسلندا)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
ar: الإيطاليّة (سويسرا)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
ar: الإيطالية (كرواتيا)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
ar: الإيطاليّة (إيطاليا)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
ar: الإيطالية (سلوفينيا)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
ar: الإيطالية (سان مارينو)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
ar: العبريّة (إسرائيل)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
ar: اليابانيّة (اليابان)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
ar: الجاوية الحديثة (إندونيسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
ar: الجاوية (إندونيسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
ar: الجيورجيّة (جورجيا)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
ar: القازاقيّة (كازاخستان)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
ar: الإيسلنديّة (غرينلاند)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
ar: الخمارية (كمبوديا)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
ar: الكنادا (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
ar: الكوريّة (كوريا الجنوبيّة)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
ar: الكورية (كوريا الشمالية)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
ar: قيرغيزستان (قيرغيزستان)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
ar: الكورنيش (المملكة المتحدة)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
ar: الكردية (إيران)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
ar: اللاتينية (إيطاليا)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
ar: اللوكسبورغيّة (لوكسمبورغ)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
ar: اللينجالا (جمهورية الكونغو الديمقراطية)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Congo)
ar: اللينجالا (الكونغو)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
ar: لاو (جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
ar: الليتوانيّة (ليتوانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
ar: اللاتيفيّة (لاتفيا)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
ar: مدغشقر (مدغشقر)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
ar: ميدو ماري (روسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
ar: الإنجليزيّة (نيوزيلندا)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
ar: المقدونيّة (مقدونيا)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
ar: الماليالاميّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
ar: المنغولية (جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
ar: المنغوليّة (منغوليا)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
ar: الماراثيّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
ar: هيل ماري (روسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
ar: الماليزية (بروناي دار السلام)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
ar: الماليزيّة (ماليزيا)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
ar: الملايو (سنغافورة)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
ar: المالطية (مالطا)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
ar: البورمية (ميانمار)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
ar: البوكمال النرويجية (النرويج)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
ar: النّيباليّة (نيبال)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
ar: الهولندية (جزر الأنتيل الهولندية)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
ar: الهولندية (أروبا)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
ar: الهولنديّة (بلجيكا)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
ar: الهولنديّة (هولندا)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
ar: الهولندية (سورينام)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
ar: النرويجية (النرويج)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
ar: نينورسك النرويجي (النرويج)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
ar: الإنجليزيّة (جنوب أفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
ar: تشيوا (زامبيا)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
ar: الأوكسيتانية (فرنسا)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
ar: الأوريا (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
ar: البنجابيّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
ar: بابيامينتو (أروبا-البحر الكاريبي الهولندي)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
ar: البولنديّة (بولندا)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
ar: الباشتو (أفغانستان)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
ar: البرتغالية (أنغولا)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
ar: البرتغالية (البرازيل)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
ar: البرتغالية (جزر الرأس الأخضر)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
ar: البرتغالية (غينيا بيساو)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
ar: البرتغالية (موزمبيق)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
ar: البرتغاليّة (البرتغال)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
ar: البرتغالية (ساو تومي وبرينسيبي)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
ar: أوتومي كويريتارو (المكسيك).

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
ar: رومانش (سويسرا)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
ar: الرّومانيّة (رومانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
ar: الرّوسيّة (روسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
ar: الكينيارواندية (رواندا)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
ar: السنسكريتية (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
ar: السندية (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (Pakistan)
ar: السندية (باكستان)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
ar: سامي (شمال فنلندا)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
ar: السامية (الشمال، النرويج)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
ar: السامية (الشمال، السويد)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
ar: السنهالية (سريلانكا)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
ar: السّلوفينيّة (سلوفينيا)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
ar: السّلوفينيّة (سلوفينيا)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
ar: ساموا (ساموا)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
ar: شونا (زيمبابوي)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
ar: الصومالية (الصومال)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
ar: الألبانيّة (ألبانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
ar: الصربية (البوسنة والهرسك)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
ar: الصربية (صربيا)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
ar: الصربية (صربيا والجبل الأسود)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
ar: الصربية (يوغوسلافيا)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
ar: سواتي (سوازيلاند)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
ar: سواتي (جنوب أفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: Sotho (Lesotho)
ar: سوتو (ليسوتو)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
ar: السندانية (إندونيسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
ar: السّويديّة (فنلندا)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
ar: السّويديّة (السّويد)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
ar: السواحلية (كينيا)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
ar: السواحلية (تنزانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
ar: التّاميليّة (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
ar: التاميل (سنغافورة)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
ar: التّيلوغو (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
ar: الطاجيكية (طاجيكستان)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
ar: التايلنديّة (تايلند)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
ar: التّركمانيّة (تركمنستان)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
ar: كلينجون (ولاية أمريكية)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
ar: التاغالوغية (الفلبين)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (Botswana)
ar: سيتسوانا تسوانا (بوتسوانا)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
ar: سيتسوانا تسوانا (جنوب أفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
ar: تونجا (تونغا)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
ar: التركية (بلغاريا)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
ar: التركية (قبرص)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
ar: التّركيّة (تركيا)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
ar: التّتاريّة (روسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
ar: التاهيتية (بولينيزيا الفرنسية)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
ar: الأدمرت (روسيا)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
ar: الأويغور (جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
ar: الأوكرانيّة (أوكرانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
ar: الأوردية (الهند)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (Pakistan)
ar: الأوردية (باكستان)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
ar: الأوزبكية (أوزبكستان)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
ar: الفييتناميّة (فيتنام)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
ar: الولوفيّة (السّنغال)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
ar: إيسيكهوسا زوسا (جنوب أفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
ar: اليديشية (ألمانيا)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
ar: اليوروبيّة (نيجيريا)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
ar: يوكاتيك مايا (المكسيك)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
ar: الصينية (جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
ar: الصينية (منطقة هونغ كونغ الإدارية الخاصة، جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
ar: الصينية (منطقة ماكاو الإدارية الخاصة)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
ar: الصّينيّة (سنغافورة)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
ar: الصّينيّة (تايوان)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
ar: الصينية المبسطة (جمهورية الصين الشعبية)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
ar: إيسي زولو زولو (جنوب أفريقيا)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
ar: أفغانستان

[ctx: @info: country code]
en: Albania
ar: ألبانيا

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
ar: الجزائر

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

[ctx: @info: country code]
en: Andorra
ar: أندورا

[ctx: @info: country code]
en: Angola
ar: أنجولا

[ctx: @info: country code]
en: Anguilla
ar: أنجويلا

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

[ctx: @info: country code]
en: Argentina
ar: الأرجنتين

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
ar: أرمينيا

[ctx: @info: country code]
en: Aruba
ar: أروبا

[ctx: @info: country code]
en: Australia
ar: أستراليا

[ctx: @info: country code]
en: Austria
ar: النمسا

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
ar: جزر البهاما

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
ar: البحرين

[ctx: @info: country code]
en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

[ctx: @info: country code]
en: Barbados
ar: باربادوس

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
ar: بلجيكا

[ctx: @info: country code]
en: Belize
ar: بليز

[ctx: @info: country code]
en: Benin
ar: بنين

[ctx: @info: country code]
en: Bermuda
ar: برمودا

[ctx: @info: country code]
en: Bhutan
ar: بوتان

[ctx: @info: country code]
en: Bolivia
ar: بوليفيا

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

[ctx: @info: country code]
en: Botswana
ar: بتسوانا

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
ar: البرازيل

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجن البريطانيّة

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السّلام

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
ar: بلغاريا

[ctx: @info: country code]
en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

[ctx: @info: country code]
en: Burundi
ar: بوروندي

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
ar: كمبوديا

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
ar: الكاميرون

[ctx: @info: country code]
en: Canada
ar: كندا

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
ar: جزر الرأس الأخضر

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
ar: جزر الكيمان

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

[ctx: @info: country code]
en: Chad
ar: تشاد

[ctx: @info: country code]
en: Chile
ar: شيلي

[ctx: @info: country code]
en: China
ar: الصين

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
ar: جزر كوكس

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
ar: كولومبيا

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
ar: جزر القمر

[ctx: @info: country code]
en: Zaire
ar: زائير

[ctx: @info: country code]
en: Congo
ar: الكونغو

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
ar: جزر كوك

[ctx: @info: country code]
en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
ar: كوبا

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
ar: قبرص

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
ar: الدنمارك

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
ar: جيبوتي

[ctx: @info: country code]
en: Dominica
ar: دومينيكا

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
ar: الاكوادور

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
ar: مصر

[ctx: @info: country code]
en: El Salvador
ar: السّلفادور

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

[ctx: @info: country code]
en: Eritrea
ar: اريتريا

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
ar: استونيا

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
ar: جزر فايروي

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
ar: جزر فيجي

[ctx: @info: country code]
en: Finland
ar: فنلندا

[ctx: @info: country code]
en: France
ar: فرنسا

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
ar: غويانا

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الشماليّة الفرنسيّة

[ctx: @info: country code]
en: Gabon
ar: الغابون

[ctx: @info: country code]
en: Gambia
ar: غامبيا

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
ar: جورجيا

[ctx: @info: country code]
en: Germany
ar: ألمانيا

[ctx: @info: country code]
en: Ghana
ar: غانا

[ctx: @info: country code]
en: Gibraltar
ar: جبل طارق

[ctx: @info: country code]
en: Greece
ar: اليونان

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
ar: غرينلاند

[ctx: @info: country code]
en: Grenada
ar: غرينادا

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
ar: غوادلوب

[ctx: @info: country code]
en: Guam
ar: جوام

[ctx: @info: country code]
en: Guatemala
ar: جواتيمالا

[ctx: @info: country code]
en: Guinea
ar: غينيا

[ctx: @info: country code]
en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

[ctx: @info: country code]
en: Guyana
ar: غيانا

[ctx: @info: country code]
en: Haiti
ar: هايتي

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
ar: الفاتيكان

[ctx: @info: country code]
en: Honduras
ar: هندوراس

[ctx: @info: country code]
en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
ar: كرواتيا

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
ar: المجر

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
ar: آيسلندا

[ctx: @info: country code]
en: India
ar: الهند

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
ar: اندونيسيا

[ctx: @info: country code]
en: Iran
ar: إيران

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
ar: العراق

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
ar: أيرلاندا

[ctx: @info: country code]
en: Israel
ar: إسرائيل

[ctx: @info: country code]
en: Italy
ar: إيطاليا

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
ar: جامايكا

[ctx: @info: country code]
en: Japan
ar: اليابان

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
ar: الأردن

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

[ctx: @info: country code]
en: Kenya
ar: كينيا

[ctx: @info: country code]
en: Kiribati
ar: كيريباتي

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
ar: كوريا الشمالية

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
ar: كوريا الجنوبية

[ctx: @info: country code]
en: Kuwait
ar: الكويت

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
ar: الجمهوريّة القيرغيزيّة

[ctx: @info: country code]
en: Lao
ar: اللاوية

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
ar: لاتفيا

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
ar: لبنان

[ctx: @info: country code]
en: Lesotho
ar: ليسوتو

[ctx: @info: country code]
en: Liberia
ar: ليبيريا

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيرية العربية الليبية

[ctx: @info: country code]
en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
ar: ليتوانيا

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
ar: لوكسمبورج

[ctx: @info: country code]
en: Macao
ar: ماكاو

[ctx: @info: country code]
en: Macedonia
ar: مقدونيا

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
ar: مدغشقر

[ctx: @info: country code]
en: Malawi
ar: مالاوي

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
ar: ماليزيا

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
ar: مالديفز

[ctx: @info: country code]
en: Mali
ar: مالي

[ctx: @info: country code]
en: Malta
ar: مالطة

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
ar: مارتينيك

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
ar: موريتانيا

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
ar: موريشيوس

[ctx: @info: country code]
en: Mayotte
ar: جزيرة الموت

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
ar: المكسيك

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
ar: مولدافيا

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
ar: موناكو

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
ar: منغوليا

[ctx: @info: country code]
en: Montserrat
ar: مونتسرات

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
ar: المغرب

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
ar: موزامبيق

[ctx: @info: country code]
en: Myanmar
ar: ميانمار

[ctx: @info: country code]
en: Namibia
ar: ناميبيا

[ctx: @info: country code]
en: Nepal
ar: نيبال

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
ar: الأنتيل الهولندية-جزر

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
ar: هولندا

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

[ctx: @info: country code]
en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

[ctx: @info: country code]
en: Niger
ar: النيجر

[ctx: @info: country code]
en: Nigeria
ar: نيجيريا

[ctx: @info: country code]
en: Niue
ar: نييوي

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

[ctx: @info: country code]
en: Norway
ar: النرويج

[ctx: @info: country code]
en: Oman
ar: عمان

[ctx: @info: country code]
en: Pakistan
ar: باكستان

[ctx: @info: country code]
en: Palau
ar: بالاو

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
ar: فلسطين

[ctx: @info: country code]
en: Panama
ar: بنما

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

[ctx: @info: country code]
en: Paraguay
ar: باراجواي

[ctx: @info: country code]
en: Peru
ar: بيرو

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
ar: الفلبين

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
ar: جزيرة بيتكيرن

[ctx: @info: country code]
en: Poland
ar: بولندا

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
ar: البرتغال

[ctx: @info: country code]
en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

[ctx: @info: country code]
en: Qatar
ar: قطر

[ctx: @info: country code]
en: Reunion
ar: ريونيون

[ctx: @info: country code]
en: Romania
ar: رومانيا

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
ar: روسيا الاتحادية

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
ar: رواندا

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
ar: سانت هيلانة

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
ar: سانت لوسيا

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرينادين

[ctx: @info: country code]
en: Samoa
ar: ساموا

[ctx: @info: country code]
en: San Marino
ar: سان مارينو

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

[ctx: @info: country code]
en: Senegal
ar: السنغال

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
ar: صربيا

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
ar: سيشيل

[ctx: @info: country code]
en: Sierra Leone
ar: سيراليون

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
ar: سنغافورة

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
ar: سلوفينيا

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

[ctx: @info: country code]
en: Somalia
ar: الصومال

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبيّة وجزر سندويتش الجنوبيّة

[ctx: @info: country code]
en: Spain
ar: أسبانيا

[ctx: @info: country code]
en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

[ctx: @info: country code]
en: Sudan
ar: السودان

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
ar: سورينام

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
ar: جزر سوالبارد ویان ماین

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
ar: سوازيلاند

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
ar: السويد

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
ar: سويسرا

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

[ctx: @info: country code]
en: Taiwan
ar: تايوان

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
ar: طاجكستان

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
ar: تنزانيا

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
ar: تايلاند

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

[ctx: @info: country code]
en: Togo
ar: توغو

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
ar: جزر توكلو

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
ar: تونس

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
ar: تركيا

[ctx: @info: country code]
en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وسايكوس

[ctx: @info: country code]
en: Tuvalu
ar: توفالو

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكيّة

[ctx: @info: country code]
en: Uganda
ar: أوغندا

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
ar: أوكرانيا

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
ar: الولايات المتّحدة الأمريكيّة

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
ar: جمهوريّة الأوروغواي الشّرقيّة

[ctx: @info: country code]
en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

[ctx: @info: country code]
en: Vanuatu
ar: فانواتو

[ctx: @info: country code]
en: Venezuela
ar: فنزويلا

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
ar: فيتنام

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
ar: جزر والس وفوتونا

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
ar: اليمن

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
ar: زامبيا

[ctx: @info: country code]
en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
ar: الأمم المتّحدة

[ctx: @info: country code]
en: European Union
ar: الاتّحاد الأوروبيّ

[ctx: @info: country code]
en: Space
ar: مسافة

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
ar: في البحر

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
ar: في طائرة

[ctx: @info: country code]
en: England
ar: إنجلترا

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
ar: أسكتلندا

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
ar: أيرلندا الشمالية

[ctx: @info: country code]
en: Wales
ar: ويلز

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
ar: فلسطين

[ctx: @info: country code]
en: Gaza
ar: غزّة

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
ar: جيريكو

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
ar: مجهولة

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
ar: استخدام تعريف منظم للموضوع:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
ar: استخدم المعيار

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
ar: الرمز المرجعي

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
ar: استخدم التعريف المخصص

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
ar: عيّن مرجع مزود المعلومات هنا

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
ar: ضع هنا الرقم المرجعي للموضوع

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
ar: اضبط هنا اسم الموضوع

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
ar: ضع هنا اسم الموضوع

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
ar: عيّن اسم تفاصيل الموضوع هنا

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
ar: المرجع:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
ar: المادة:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
ar: التفاصيل:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
ar: أ&ضف

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
ar: ا&حذف

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
ar: ا&ستبدل

en: Selected source language %1 is not supported for %2
ar: اللغة المصدر المحددة %1 غير مدعومة لـ %2

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
ar: لغة الترجمة المحددة %1 غير مدعومة لـ %2

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
ar: لغة واجهة المستخدم المحددة %1 غير مدعومة لـ %2

en: %1 URL cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون عنوان %1 فارغًا.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
ar: خطأ: غير قادر على العثور على بيانات استيثاق Bing في إصدار الويب.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
ar: خطأ: غير قادر على استخراج مفتاح Bing من إصدار الويب.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
ar: خطأ: غير قادر على استخراج رمز Bing من إصدار الويب.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
ar: خطأ: غير قادر على استخراج معلومات إضافية عن Bing من إصدار الويب.

en: Error: Unable to parse autodetected language
ar: خطأ: غير قادر على تحليل اللغة المكتشفة آليّا

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
ar: خطأ: اكتشفت أنظمة المحرك حركة مرور مشبوهة من شبكة حاسوبك. الرجاء المحاولة لاحقًا.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
ar: اكتشف آليًّا

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
ar: الأفريكانيّة

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
ar: الألبانية

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
ar: الإثيوبية

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
ar: العربية

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
ar: الأرمينية

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
ar: الأذربيجانية

[ctx: @info: language name]
en: Basque
ar: الباسكيّة

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
ar: الباشكيرية

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
ar: البيلاروسيّة

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
ar: بنغالي

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
ar: البوسنية

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
ar: البلغارية

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
ar: الكاتالانيّة

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
ar: كانتوني

[ctx: @info: language name]
en: Cebuano
ar: السيبوانية

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
ar: الصينية (المبسطة)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
ar: الصينية (التقليدية)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
ar: الكورسيكية

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
ar: الكرواتية

[ctx: @info: language name]
en: Czech
ar: التشيكية

[ctx: @info: language name]
en: Danish
ar: الدنماركية

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
ar: الهولندية

[ctx: @info: language name]
en: English
ar: الإنجليزية

[ctx: @info: language name]
en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
ar: الإستونية

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
ar: الفيجية

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
ar: الفلبينية

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
ar: الفنلنديّة

[ctx: @info: language name]
en: French
ar: الفرنسيّة

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
ar: الفريسية

[ctx: @info: language name]
en: Galician
ar: الجليقيّة

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
ar: الجيورجيّة

[ctx: @info: language name]
en: German
ar: الألمانية

[ctx: @info: language name]
en: Greek
ar: اليونانية

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
ar: الكريول الهايتي

[ctx: @info: language name]
en: Hausa
ar: الهَوْسا

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
ar: الهاواي

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
ar: العبريّة

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
ar: ماري الهضبة

[ctx: @info: language name]
en: Hindi
ar: الهنديّة

[ctx: @info: language name]
en: Hmong
ar: همونغ

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
ar: الهنغارية

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
ar: الإيسلنديّة

[ctx: @info: language name]
en: Igbo
ar:  إجبو

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
ar: الإندونيسيّة

[ctx: @info: language name]
en: Irish
ar: الإيرلنديّة

[ctx: @info: language name]
en: Italian
ar: الإيطالية

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
ar: اليابانية

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
ar: الجاوية

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
ar: الكنادا

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
ar: الكازاخستانية

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
ar: خميري

[ctx: @info: language name]
en: Kinyarwanda
ar: الكنيارونداوية

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
ar: كلينغونية

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
ar: كلينغونية (PlqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
ar: الكورية

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
ar: الكردية

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
ar: القيرغيزستانية

[ctx: @info: language name]
en: Lao
ar: اللاوية

[ctx: @info: language name]
en: Latin
ar: لاتيني

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
ar: اللاتفية

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
ar: لهجات شامية

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
ar: الليتوانيّة

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
ar: اللوكسبورجية

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
ar: المقدونية

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
ar: المدغشقرية

[ctx: @info: language name]
en: Malay
ar: الماليزيّة

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
ar: المالايالامية

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
ar: المالطية

[ctx: @info: language name]
en: Maori
ar: الماورية

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
ar: الماراتية

[ctx: @info: language name]
en: Mari
ar: المارية

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
ar: المنغولية

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
ar: ميانمار

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
ar: النيبالية

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
ar: النرويجية

[ctx: @info: language name]
en: Oriya
ar: الأوريا

[ctx: @info: language name]
en: Chichewa
ar: الشيشيوا

[ctx: @info: language name]
en: Papiamento
ar: بابيامنتو

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
ar: الباشتو

[ctx: @info: language name]
en: Persian
ar: الفارسية

[ctx: @info: language name]
en: Polish
ar: البولنديّة

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
ar: البرتغاليّة

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
ar: البنجابيّة

[ctx: @info: language name]
en: Queretaro Otomi
ar: أوتومي

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
ar: الرّومانيّة

[ctx: @info: language name]
en: Russian
ar: الرّوسيّة

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
ar: الساموية

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
ar: غيلية إسكتلندية

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
ar: الصربية (سريلية)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
ar: الصربية (لاتيني)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
ar: ليسوتو

[ctx: @info: language name]
en: Shona
ar: الشونة

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
ar: السندية

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
ar: صنهالا

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
ar: السلوفاكية

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
ar: السّلوفينيّة

[ctx: @info: language name]
en: Somali
ar: الصومالية

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
ar: الإسبانيّة

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
ar: السُندانية

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
ar: السواحلية

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
ar: السّويديّة

[ctx: @info: language name]
en: Tagalog
ar: التغالوق

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
ar: التاهيتية

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
ar: الطاجكستانية

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
ar: التاميلية

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
ar: التتارية

[ctx: @info: language name]
en: Telugu
ar: التيلوغو

[ctx: @info: language name]
en: Thai
ar: التايلاندية

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
ar: تونغان

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
ar: التركية

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
ar: التركمانية

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
ar: الأدمرت

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
ar: الايغورية

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
ar: الأورديّة

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
ar: الأزبكية

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
ar: الفييتناميّة

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
ar: الغاليّة

[ctx: @info: language name]
en: Xhosa
ar: الزوشاوية

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
ar: اليديشية

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
ar: اليوروباوية

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
ar: المايا اليوكاتية

[ctx: @info: language name]
en: Zulu
ar: الزولو

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
ar: المحرك المختار %1 لا يدعم إعدادات الصوت

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
ar: المحرك المختار %1 لا يدعم إعدادات المشاعر

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
ar: المحرك %1 لا يدعم نطق النص.

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
ar: اللغة المحددة %1 غير مدعومة لـ %2

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
ar: الصوت المحدد %1 غير مدعوم لـ %2

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
ar: الشعور المحدد %1 غير مدعوم لـ %2

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
ar: خطأ: غير قادر على العثور على بيانات استيثاق Yandex SID في إصدار الويب.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
ar: خطأ: غير قادر على استخراج مفتاح Yandex SID من إصدار الويب.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
ar: الرمز (اللغة-البلد)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
ar: أدخل هنا سلسلة للبحث في قائمة اللغات...

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
ar: اعرض العناصر المحددة فقط (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
ar: اختر لغات بديلة لتحرير النص

[ctx: @label]
en: Online Translator:
ar: المترجم الشبكي:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
ar: اختر هنا المحرك الشبكي لترجمة النص

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automated but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
ar: <para>محرك الترجمة هو خدمة شبكية تستخدم لترجمة النص من لغة إلى أخرى. هذه الميزة متاحة في خيارات البيانات الوصفية حيث تدعم اللغة البديلة، مثل العنوان والتعليق وما إلى ذلك. عملية الترجمة تتم بشكل آلي بالكامل ولكنها تحتاج اتصال بالإنترنت لكي تعمل.</para><para>بإمكان المستخدم اختيار محرك الترجمة الأكثر ملاءمة اعتمادًا على اللغة الهدف المرغوبة، حيث لا تدعم جميع اللغات العالمية من قبل الخدمات الشبكية.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
ar: لغات الترجمة المتاحة (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
ar: افتح إعدادات التوطين

[ctx: @info]
en: Translate to %1
ar: ترجم إلى %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
ar: اختر لغة للترجمة باستخدام %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
ar: أزِل هذه المُدخَلة

[ctx: @action]
en: Clear List
ar: امحُ القائمة

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
ar: ابحث...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
ar: حسّاس لحالة الأحرف

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
ar: فعل التدقيق الإملائي في الخلفية عند إدخال النص

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
ar: <para>شغل هذا الخيار لتفعيل ميزة التدقيق الإملائي في الخلفية على التعليقات والعناوين وودجات تحرير النص الأخرى. التدقيق الإملائي قادر على الكشف آليًا عن اللغة الحالية المستخدمة في النص وسيقترح بدائل للكلمات ذات الأخطاء الإملائية.</para><para>مع الإدخالات التي يمكن تحديد لغة بديلة فيها، ستستخدم اللغة السياقية لتحليل النص. يعتمد التدقيق الإملائي على خلفيات مفتوحة المصدر، بما في ذلك القواميس اللازمة، لإجراء تحليل الجملة باللغات المطلوبة.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
ar: اللغة المبدئية:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
ar: اختر اللغة المبدئية هنا للاستخدام مع قيمة "x-default" لسلاسل اللغة البديلة.

en: Auto-detect
ar: اكتشف آليًّا

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
ar: اكتشف اللغة آليًا عن طريق تحليل محتوى السلسلة

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
ar: قواميس اللغات المتاحة

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
ar: الترميز

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title]
en: Available Backends
ar: الخلفيات المتاحة

[ctx: @title]
en: Ignored Words
ar: الكلمات المُتجاهَلة:

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
ar: اضبط هنا كلمة جديدة لتجاهلها أثناء التدقيق الإملائي

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
ar: يمكنك إضافة أو إزالة كلمات لتجاهلها أثناء عمليات التدقيق الإملائي.

[ctx: @action]
en: &Add...
ar: أ&ضف...

[ctx: @action]
en: &Remove
ar: أ&زل

[ctx: @action]
en: &Replace
ar: ا&ستبدل

[ctx: @action]
en: Go to Previous
ar: انتقل إلى السابق

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
ar: اذهب إلى المكان السابق في تسلسل عرض المجلد

[ctx: @action]
en: Go to Next
ar: انتقل إلى التالي

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
ar: اذهب إلى المكان التالي في تسلسل عرض المجلد

[ctx: @action]
en: Go Up
ar: اذهب إلى الأعلى

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
ar: اذهب إلى الأعلى في تسلسل عرض المجلد

[ctx: @action]
en: Go Home
ar: اذهب للمنزل

[ctx: @info]
en: Go to home directory
ar: اذهب إلى دليل المنزل

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
ar: خيارات العرض

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
ar: خيارات الاختيار لعرض المجلد.

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
ar: عرض قصير

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
ar: حول عرض المجلد إلى الوضع القصير

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
ar: منظور مفصّل

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
ar: حول عرض المجلد إلى الوضع المفصل

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
ar: أظهر العلامات

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
ar: اعرض أو أخفِ الأماكن المرجعية

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
ar: المزيد من الإعدادات...

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
ar: افتح حوار الضبط مع المزيد من خيارات الإعداد

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
ar: خيارات الكومة

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
ar: خيارات المكدس للتعامل مع محتويات عرض المجلد.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
ar: حمّل المحتويات

[ctx: @action]
en: Load Contents
ar: حمّل المحتويات

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
ar: حمّل المحتويات إلى مكدس المحرر

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
ar: ألحق المحتويات

[ctx: @action]
en: Append Contents
ar: ألحق المحتويات

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
ar: ألحق المحتويات إلى مكدس المحرر

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
ar: أدخل مسار عرض المجلد المخصص أو اختر من السجل

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
ar: أدخل المسار المحلي هنا...

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
ar: صور JPEG

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
ar: صور TIFF

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
ar: صور PNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
ar: صور PGF

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
ar: صور HEIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
ar: صور AVIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
ar: صور JPEG-XL

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
ar: صور WEBP

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
ar: صور DNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
ar: الملفّات الخامّ

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
ar: لا توجد صور RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
ar: كلّ الملفّات المدعومة

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
ar: حجم الأيقونة: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
ar: علامة جديدة

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
ar: تعديل العلامة

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
ar: ال&عنوان:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
ar: أدخل عنوان المرجع هنا...

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
ar: عنوان المرجع الذي يجب أن يكون فريدًا وغير فارغ

[ctx: @label]
en: &Icon:
ar: الأي&قونة:

[ctx: @action:button]
en: Reset
ar: صفّر

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
ar: ال&مسار:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
ar: أدخل مسار المرجع هنا...

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
ar: يمكنك إضافة أو إزالة الأماكن المرجعية هنا.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
ar: حمّل المحتويات

[ctx: @title]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
ar: أضف مرجعًا جديدًا إلى القائمة

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
ar: احذف المرجع

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
ar: أزل المرجع المحدد من القائمة

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
ar: تعديل العلامة

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
ar: حرر المرجع الحالي من القائمة

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
ar: أضف علامةً جديدةً

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
ar: هذا المرجع يشير إلى
    %1
    بالفعل موجود في القائمة بالاسم "%2".

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
ar: أكد حذف المرجع

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة المرجع "%1"؟

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
ar: علاماتي

[ctx: @title]
en: Usual Places
ar: الأماكن المعتادة

[ctx: @title]
en: Folder-View
ar: عرض المجلّد

[ctx: @title]
en: Stack
ar: مكدس

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
ar: المجلّدات

[ctx: @title]
en: Showfoto
ar: شوفوتو

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
ar: ملف (ملفات) أو مجلد (مجلدات) للفتح

en: Loading themes...
ar: يحمّل السّمات...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
ar: <p>يبدو أن مسار ملف تعريف ICC غير صالح.</p><p>إذا أردت ضبطه الآن، اختر "نعم"، وإلا فاختر "لا". في هذه الحالة، ستُعطل ميزة "إدارة الألوان" حتى تحل هذه المشكلة</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
ar: مجهولة

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
ar: %1 (%2 من %3)

en: Delete File
ar: احذف الملفّ

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
ar: خطأ في حفظ الملفّ

en: Failed to save file: %1
ar: فشل الحفظ إلى الملفّ: %1

en: Remote file handling is not supported
ar: التّعامل مع الملفّات البعيدة غير مدعوم

en: Image saved successfully
ar: حُفظت الصّورة بنجاح

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
ar: على وشك حذف الملفّ ”%1“
    أمتأكّد؟

en: Cannot delete "%1"
ar: تعذّر حذف ”%1“

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
ar: افتح الصور من المجلد

en: There is no item to process.
ar: لا يوجد عنصر للمعالجة.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
ar: خطأ في تحميل الملف

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
ar: فشل تحميل الملفّ: "%1"
    التّعامل مع الملفّات البعيدة غير مدعوم

en: &Themes
ar: ال&سّمات

en: Open folder
ar: افتح مجلّدًا

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
ar: &ملفّ

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
ar: &لون

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
ar: تح&سين

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
ar: &حوّل

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
ar: ز&خرفة

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
ar: تأ&ثيرات

[ctx: @title:window]
en: Configure
ar: اضبط

en: Editor Window
ar: نافذة المحرّر

en: <qt>Editor Window Settings<br><i>Customize editor window behavior</i></qt>
ar: <qt>إعدادات نافذة المحرّر<br><i>خصّص سلوك نافذة المحرّر</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
ar: <qt>إدارة معلومات الصورة المضمّنة<br><i>اضبط العلاقات بين الصور والبيانات الوصفية</i></qt>

en: Tool Tip
ar: التّلميحات

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
ar: <qt>إعدادات تلميح شريط الصور المصغرة وعرض المجلد<br><i>خصص المعلومات في التلميحات</i></qt>

en: RAW Decoding
ar: فك ترميز RAW

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
ar: <qt>إعدادات فك ترميز ملفات RAW<br><i>خصص إعدادات فك ترميز RAW المبدئية</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br><i>Customize color management settings</i></qt>
ar: <qt>إعدادات إدارة الألوان<br><i>خصّص إعدادات إدارة الألوان</i></qt>

en: Save Images
ar: حفظ الصّور

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
ar: <qt>إعدادات حفظ ملفّات الصّور<br><i>اضبط الضّبط المبدئي المستخدم لحفظ الصّور</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
ar: الموقع الجغرافيّ

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
ar: إعدادات تحديد الموقع الجغرافي
    خصص العرض لتحديد الموقع الجغرافي للعناصر

en: Plugins
ar: الملحقات

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
ar: <qt>إعدادات الإضافة للواجهة الرئيسية<br><i>اضبط أي إضافات ستكون متاحة من التطبيق</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: <qt>Miscellaneous Settings<br><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
ar: <qt>إعدادات متنوّعة<br><i>خصّص سلوك أجزاء Showfoto الأخرى</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
ar: إجراءات التّدوير

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
ar: اعرض الصور/الصور المصغرة &مستديرة وفقًا لعلامة الاتجاه.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
ar: اضبط علامة الاتجاه إلى طبيعي بعد التدوير/القلب.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
ar: معيار تستخدمه معظم الكاميرات الرقمية اليوم لتخزين المعلومات التقنية (مثل الفتحة وسرعة الغالق) حول الصورة.

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
ar: معيار أقدم يستخدم في التصوير الرقمي لتخزين معلومات المصور في الصور.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
ar: معيار جديد يستخدم في التصوير الرقمي، مصمم ليحل محل IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
ar: السّلوك

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
ar: شريط الصور المصغرة، عرض المجلد، وترتيب فرز عناصر عرض المكدس

en: Sort images by:
ar: افرز الصّور ب‍:

[ctx: sort images by date]
en: Date
ar: التّاريخ

[ctx: sort images by name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: sort images by size]
en: File Size
ar: حجم الملفّ

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
ar: اختر هنا فيما إذا كان يجب فرز الصّور المحمّلة حديثًا بتاريخها، أو باسمها أو بحجمها على القرص.

en: Reverse ordering
ar: اعكس التّرتيب

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
ar: إن فُعّل هذا الخيار، فستُفرز الصّور المحمّلة حديثًا بترتيب تنازليّ.

en: Thumbbar Items
ar: عناصر شريط الصور المصغرة

en: &Show image Format
ar: أ&ظهر نسق الصّورة

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض صيغة الصورة فوق الصورة المصغرة.

en: &Show Geolocation Indicator
ar: اعرض &مؤشر الموقع الجغرافي

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
ar: اضبط هذا الخيار للإشارة إذا كانت الصورة تحتوي على معلومات الموقع الجغرافي.

en: Scroll current item to center of thumbbar
ar: مرر العنصر الحالي إلى منتصف شريط الصور المصغرة

en: Store thumbnails on disk for faster reuse
ar: خزن الصور المصغرة على القرص لإعادة استخدام أسرع

en: Disable this option if you do not want thumbnails to be cached on disk.
ar: عطّل هذا الخيار إذا كنت لا تريد أن تخزن الصور المصغرة مؤقتًا على القرص.

en: Updates
ar: التّحديثات

en: Check for new version:
ar: تحقق من وجود إصدار جديد:

en: Only For Stable Releases
ar: للإصدارات المستقرة فقط

en: Weekly Pre-Releases
ar: إصدارات ما قبل الإطلاق الأسبوعية

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
ar: اضبط هذا الخيار لضبط أي نوع من الإصدارات الجديدة يجب التحقق منه للحصول على التحديثات.
    الإصدارات "المستقرة" هي إصدارات رسمية آمنة للاستخدام في الإنتاج.
    "إصدارات ما قبل الإطلاق" تقدم أسبوعيًا لاختبار الميزات الجديدة بسرعة
    ولا ينصح باستخدامها في الإنتاج لأن الأخطاء يمكن أن تبقى.

en: Use Version With Debug Symbols
ar: استخدم الإصدار برموز التصحيح

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
ar: إذا فعل هذا الخيار، سيستخدم إصدار يحتوي على رموز التصحيح للتحديثات.
    هذا الإصدار أثقل ولكن يمكنه مساعدة المطورين على تتبع الأعطال في مصحح الأخطاء.

en: Last check: %1
ar: آخر تحقق: %1

en: Check now...
ar: التمس الآن...

en: &Show splash screen at startup
ar: &اعرض شاشة البداية عند التشغيل

en: Use native file dialogs from the system
ar: استخدم حوارات الملفات الأصلية من النظام

en: Sidebar tab title:
ar: عنوان لسان الشّريط الجانبيّ:

en: Only For Active Tab
ar: للّسان النّشط فقط

en: For All Tabs
ar: لكلّ الألسنة

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
ar: اضبط هذا الخيار لضبط كيفية رؤية عنوان تبويب الأشرطة الجانبية.

en: Widget style:
ar: نمط الودجات:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
ar: اضبط هذا الخيار لاختيار زخرفة النّوافذ المبدئية ومظهرها.

en: Icon theme (changes after restart):
ar: سمة الأيقونات (تتغيّر بعد إعادة التّشغيل):

en: Set this option to choose the default icon theme.
ar: اضبط هذا الخيار لاختيار سمة الأيقونات المبدئية.

[ctx: icon theme]
en: Adwaita
ar: أدواتي

[ctx: icon theme]
en: Breeze
ar: نسيم

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
ar: نسيم داكن

[ctx: icon theme]
en: Faenza
ar: فاينزا

[ctx: icon theme]
en: Oxygen
ar: أكسجين

en: Use Icon Theme From System
ar: استخدم سمة الأيقونات من النّظام

en: Application font:
ar: خط التطبيق:

en: Select here the font used to display text in whole application.
ar: اختر هنا الخط المستخدم لعرض النص في كل التطبيق.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
ar: التّدقيق الإملائيّ

[ctx: @title:tab]
en: Localize
ar: التوطين

[ctx: @title:tab]
en: System
ar: النظام

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It is not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
ar: خيار التحقق من وجود إصدار جديد سيتحقق من إصدارات ما قبل الإطلاق.
    إصدارات "ما قبل الإطلاق" تقدم أسبوعيًا لاختبار الميزات الجديدة بسرعة.
    لا ينصح باستخدام إصدار ما قبل الإطلاق في الإنتاج حيث يمكن أن تبقى الأخطاء،
    ما لم تكن تعرف ما تفعله.
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
ar: عامّ

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
ar: محرّر الصّور

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
ar: محملات الصور

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
ar: اعرض تلميحات &العناصر مع شريط الصور المصغرة وعرض المجلد

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض معلومات الصورة عندما يحوم الفأرة فوق عنصر في شريط الصور المصغرة أو عرض المجلد.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
ar: اختر هنا الخطّ المستخدم لعرض النّصوص في التّلميحات.

en: File/Image Information
ar: معلومات الملف/الصّورة

en: Show file name
ar: أظهر اسم الملفّ

en: Set this option to display the image file name.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض وسوم الملفّ.

en: Show file date
ar: أظهر تاريخ الملفّ

en: Set this option to display the image file date.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تاريخ الملفّ.

en: Show file size
ar: أظهر حجم الملفّ

en: Set this option to display the image file size.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض حجم الملفّ.

en: Show image type
ar: أظهر نوع الصّورة

en: Set this option to display the image type.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض نوع الصّورة.

en: Show image dimensions
ar: أظهر أبعاد الصّورة

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض أبعاد الصّورة بالبكسل.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض صانع الكمرة التي أُخذت بها الصّورة وطرازها.

en: Camera lens model
ar: طراز عدسة الكاميرا

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض طراز العدسة التي التقطت بها الصورة.

en: Show camera date
ar: أظهر تاريخ الكمرة

en: Set this option to display the date when the image was taken.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تاريخ التقاط الصّورة.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض إعدادات حدقة الكمرة وطولها البؤريّ المُستخدمة لأخذ الصّورة.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تعريض الكمرة وحساسيّتها المُستخدمة لأخذ الصّورة.

en: Show camera mode and program
ar: أظهر وضع الكمرة وبرنامجها

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض وضع الكمرة وبرنامجها المُستخدمة لأخذ الصّورة.

en: Show camera flash settings
ar: أظهر إعدادات وميض الكمرة

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض إعدادات وميض الكمرة المُستخدمة لأخذ الصّورة.

en: Show camera white balance settings
ar: أظهر إعدادات توازن الأبيض للكمرة

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض إعدادات توازن الأبيض للكمرة المُستخدمة لأخذ الصّورة.

[ctx: @title]
en: My Favorites
ar: مفضلتي

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
ar: خصائص المجلد المفضل

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
ar: التسلسل الهرمي:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
ar: خصائص العنصر المفضل

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
ar: أُنشأت في:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
ar: التسلسل الهرمي:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
ar: العناصر:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
ar: الا&سم:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
ar: أدخل اسم الإدخال المفضل هنا...

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
ar: اسم العنصر المفضل الذي يجب أن يكون فريدًا وغير فارغ

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
ar: التسلسل الهرمي:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
ar: تسلسل الإدخال المفضل الذي يجب أن يكون فريدًا في عرض الشجرة

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
ar: النوع:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
ar: المجلد المفضل

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
ar: العنصر المفضل

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
ar: "العنصر المفضل" هو إدخال تسلسلي يستضيف خصائص متقدمة مثل التاريخ والأيقونة والوصف وقائمة الصور. "المجلد المفضل" هو إدخال بسيط في التسلسل بدون خاصية إضافية.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
ar: الو&صف:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
ar: أدخل وصف العنصر المفضل هنا...

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
ar: أُ&نشأت في:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
ar: اختر تاريخ العنصر المفضل. بشكل مبدئي، يحدد يوم إنشاء العنصر.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
ar: استخدم هذا الزر لاختيار تاريخ أقدم صورة من القائمة.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
ar: استخدم هذا الزر لحساب متوسط تاريخ الصور من القائمة.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
ar: استخدم هذا الزر لاختيار تاريخ أحدث صورة من القائمة.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
ar: اختر هنا الأيقونة للاستخدام لهذا العنصر المفضل في عرض الشجرة.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
ar: حدد أيقونة العنصر المفضل إلى مبدئي في عرض الشجرة.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
ar: ال&عناصر:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column file size]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: @title:column file date]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @title:column file path]
en: Path
ar: التاريخ

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
ar: هذه هي قائمة الملفات التي يستضيفها هذا العنصر المفضل. سيعرض الملف المحدد الحالي من هذه القائمة آليًا في المحرر عند فتح المفضل. إذا لم يحدد شيء، سيعرض الأول من القائمة.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
ar: ملاحظة: اسم العنصر المفضل لا يمكن أن يكون فارغًا!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
ar: ملاحظة: قائمة ملفات العنصر المفضل لا يمكن أن تكون فارغة!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
ar: ملاحظة: اسم العنصر المفضل بالفعل موجود في التسلسل!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
ar: ملاحظة: اسم المجلد المفضل لا يمكن أن يكون فارغًا!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
ar: ملاحظة: اسم المجلد المفضل بالفعل موجود في التسلسل!

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
ar[0]: 0 ملف
ar[1]: ملفّ واحد
ar[2]: ملفّان
ar[3]: %1 ملفّات
ar[4]: %1 ملفًّا
ar[5]: %1 ملفّ

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
ar: عنصر مفضل جديد

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
ar: حرر العنصر المفضل

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
ar: مجلد مفضل جديد

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
ar: حرر المجلد المفضل

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
ar: لم أستطع حساب المتوسط

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
ar: لم أستطع حساب متوسط التاريخ لهذا العنصر المفضل.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
ar: يمكنك إضافة أو إزالة المكدسات المفضلة هنا.

[ctx: @title]
en: Favorites
ar: المفضّلة

[ctx: @action]
en: Add Favorite
ar: أضف مفضلاً

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
ar: أضف مجلدًا فرعيًا

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
ar: أضف مجلدًا فرعيًا جديدًا إلى القائمة

[ctx: @action]
en: Delete Item
ar: احذف العنصر

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
ar: أزل العنصر المحدد من القائمة

[ctx: @action]
en: Edit Item
ar: احذف العنصر

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
ar: حرر العنصر الحالي من القائمة

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
ar: ابحث في المفضلات...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
ar: أكد حذف العنصر

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة العنصر "%1"
    وكل العناصر المتداخلة إن وجدت؟

[ctx: @title]
en: Unnamed
ar: غير مسمًّى

[ctx: @title: item file name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title: item file size]
en: Size
ar: الاسم

[ctx: @title: item file type]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @title]
en: Stack-View
ar: عرض-الكومة

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
ar: حجم الأيقونات

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
ar: صغيرة (%1×%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
ar: متوسّطة (%1×%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
ar: كبيرة (%1×%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
ar: ضخمة (%1×%2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
ar: أضف كمفضل

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
ar: أفرغ كل العناصر

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
ar: أزل العناصر

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
ar: المكدس

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
ar: جمّع هنا

[ctx: @action]
en: C&ancel
ar: أ&لغِ

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
ar: أُنشأت في: %1

en: By Name
ar: بالاسم

en: By Date
ar: بالتّاريخ

en: By File Size
ar: بحجم الملفّ

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
ar: تنازليًّا

en: Current Name
ar: الاسم الحاليّ

en: New Name
ar: الاسم الجديد

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
ar: هذه القائمة تعرض نتائج نمط إعادة التسمية. تشير العناصر الحمراء إلى تصادم في الاسم، إما لأن الاسم الجديد يساوي الاسم الحالي، أو لأن الاسم قد حدد بالفعل لعنصر آخر.

en: Rename | Rename (%1 images)
ar[0]: غيّر الاسم
ar[1]: أعد التّسمية
ar[2]: أعد التّسمية (صورتان)
ar[3]: أعد التّسمية (%1 صور)
ar[4]: أعد التّسمية (%1 صورة)
ar[5]: أعد التّسمية (%1 صورة)

en: Sort Images
ar: افرز الصّور

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
ar: <b>يعيد تسمية الصّور. رجاء انتظر...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
ar: أ&جهض

en: Processing...
ar: يعالج...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
ar: إعادة تسمية الصور

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
ar[0]: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية صورة واحدة.
    هل تريد إعادة تسمية هذه الصورة مرة أخرى أو إعادة تسميتها بالتجاوز؟
ar[1]: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية صورتين.
    هل تريد إعادة تسمية هاتين الصورتين مرة أخرى أو إعادة تسميتهما بالتجاوز؟
ar[2]: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية %1 صور.
    هل تريد إعادة تسمية هذه الصور مرة أخرى أو إعادة تسميتها بالتجاوز؟
ar[3]: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية %1 صورة.
    هل تريد إعادة تسمية هذه الصور مرة أخرى أو إعادة تسميتها بالتجاوز؟
ar[4]: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية %1 صورة.
    هل تريد إعادة تسمية هذه الصور مرة أخرى أو إعادة تسميتها بالتجاوز؟
ar[5]: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية %1 صورة.
    هل تريد إعادة تسمية هذه الصور مرة أخرى أو إعادة تسميتها بالتجاوز؟

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
ar: أعد التسمية مرة أخرى

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
ar: استبدل

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
ar: <b>إعادة تسمية الصور. أخطاء: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
ar: <p>أدخل نمط إعادة التسمية الخاص بك هنا. استخدم أزرار الوصول لإضافة خيارات ومعدلات إعادة التسمية بسرعة. لمزيد من الشرح، استخدم زر المعلومات.</p>

en: Show a list of all available options
ar: أظهر قائمة بكلّ الخيارات المتوفّرة

en: Modifiers
ar: معدِّلات

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
ar: <p>أضف معدِّلًا على خيار التّسمية. لتفعيل هذا الزّر، ضع المؤشّر خلف أحد خيارات التّسمة أو خلف معدِّل مسند فعلًا.</p>

en: Renaming Options
ar: خيارات إعادة التّسمية

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
ar: <p>أضف خيارات إعادة التسمية إلى سلسلة التحليل.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
ar: لتطبيق معدل، ألحقه بالخيار، مثلا: [file]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
ar: يمكن تطبيق المعدِّلات على كلّ خيارات التّسمية.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
ar: يمكن إسناد عدّة معدِّلات إلى الخيار، ستُطبّق بالتّرتيب الذي أسندتهم فيه.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
ar: تأكد من استخدام أزرار الوصول السريع: قد توفر معلومات إضافية حول إعادة التسمية وخيارات المعدل.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
ar: قائمة الملفات يمكن فرزها، فقط انقر عليها بزر الفأرة الأيمن لرؤية معايير الفرز (واجهة الألبوم فقط).

[ctx: @title:window]
en: Information
ar: معلومات

en: Change Case
ar: غيّر حالة الأحرف

en: change the case of a renaming option
ar: غيّر حالة الأحرف في أحد خيارات التّسمية

en: Convert to uppercase
ar: حوّل إلى أحرف كبيرة

en: Uppercase
ar: أحرف كبيرة

en: Convert to lowercase
ar: حوّل إلى أحرف صغيرة

en: Lowercase
ar: أحرف صغيرة

en: Convert the first letter of each word to uppercase
ar: حوّل أوّل حرف من كلّ كلمة ليكون حرفًا كبيرًا

en: First Letter of Each Word Uppercase
ar: أوّل حرف من كلّ كلمة يكون حرفًا كبيرًا

en: Default Value
ar: القيمة المبدئية

en: <p>Set a default value for empty strings.<br>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
ar: <p>اضبط قيمة مبدئية للسلاسل الفارغة.<br>عندما تطبق على خيار إعادة تسمية، ستستبدل سلسلة فارغة بالقيمة التي تحددها هنا.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
ar: القيمة المبدئية...

en: Set a default value for empty strings
ar: اضبط قيمة مبدئية للسلاسل الفارغة

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
ar: الطّول:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
ar: المحاذاة:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
ar: المحرف:

en: Range...
ar: المدى...

en: Add only a specific range of a renaming option
ar: أضف فقط نطاقًا معينًا من خيار إعادة تسمية

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
ar: استخرج نطاقًا معينًا (إذا أغفل '||to||'، اذهب إلى نهاية السلسلة)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ar: من:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
ar: حتّى النّهاية

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ar: إلى

en: Remove Doubles
ar: أزل المتكرّرات

en: Remove duplicate words
ar: أزل الكلمات المتكرّرة

[ctx: Replace text]
en: Replace...
ar: استبدل...

en: Replace text in a renaming option
ar: استبدل النّصّ في أحد خيارات التّسمية

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
ar: استبدل النص (||options||: ||r|| = تعبير عادي، ||i|| = تجاهل حالة الأحرف)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ar: استبدل:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ar: ب‍:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
ar: حسّاس لحالة الأحرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
ar: تعبير نمطيّ

en: Trimmed
ar: مشذب

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
ar: أزل المسافات البادئة واللاحقة والإضافية

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
ar: فريد

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
ar: أضف رقم لاحقة للحصول على سلاسل فريدة في القيم المكررة

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
ar: أضف رقم لاحقة، ||n|| يحدد عدد الأرقام للاستخدام

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
ar: أضف رقم لاحقة، ||n|| يحدد عدد الأرقام للاستخدام، ||c|| يحدد حرف الفصل قبل الأرقام، ||a|| اختياري لتضمين كل الخيارات للفرادة، ||0|| اختياري للترصيع دائمًا بـ ||n|| رقم صفري

en: Add the camera name
ar: أضف اسم الكمرة

en: Camera name
ar: اسم الكمرة

en: Keyword separator:
ar: فاصل الكلمات المفتاحية:

en: Database...
ar: قاعدة البيانات...

en: Add information from the database
ar: أضف معلومات من قاعدة البيانات

en: Add database information
ar: أضف معلومات قاعدة البيانات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
ar: المفتاح

en: Description
ar: الوصف

en: Common File Information
ar: معلومات الملف المشتركة

en: Default comment of the image
ar: التعليق المبدئي للصورة

en: Default author of the image
ar: الكاتب المبدئي للصورة

en: Image dimension
ar: أبعاد الصّورة

en: Image file size
ar: حجم ملفّ الصّورة

en: Format of the media file
ar: صيغة ملف الوسائط

en: Type of the media file
ar: نوع ملفّ الوسائط

en: Rating of the media file
ar: تقييم ملفّ الوسائط

en: Height of the media file
ar: ارتفاع ملفّ الوسائط

en: Width of the media file
ar: عرض ملفّ الوسائط

en: Image orientation
ar: اتّجاه الصّورة

en: Color depth (bits per channel)
ar: عمق الألوان (بتّ لكلّ قناة)

en: Color model of the image
ar: نموذج الصّورة اللونيّ

en: A comma separated list of all authors
ar: قائمة المؤلّفين مفصولة بفواصل

en: Title of the image
ar: عنوان الصورة

en: A comma separated list of all tags
ar: قائمة مفصولة بفاصلة لجميع العلامات

en: A comma separated list of all tags with path
ar: قائمة مفصولة بفاصلة لجميع العلامات مع المسار

en: Metadata Information
ar: معلومات البيانات الوصفيّة

en: Make of the camera
ar: صانع الكمرة

en: Model of the camera
ar: طراز الكمرة

en: Lens of the camera
ar: عدسة الكمرة

en: Aperture
ar: الحدقة

en: Focal length
ar: الطّول البؤريّ

en: Focal length (35mm equivalent)
ar: البعد البؤري (مكافئ 35 ملم)

en: Exposure time
ar: زمن التّعريض

en: Exposure program
ar: برنامج التّعريض

en: Exposure mode
ar: وضع التّعريض

en: Sensitivity
ar: الحساسيّة

en: Flash mode
ar: وضع الوميض

en: White balance
ar: توازن الأبيض

en: White balance (color temperature)
ar: توازن الأبيض (حرارة اللون)

en: Metering mode
ar: نمط القياس

en: Subject distance
ar: موضوع المسافة

en: Subject distance (category)
ar: مسافة الموضوع (فئة)

en: Display Aspect Ratio
ar: نسبة العرض الباعيّة

en: Audio Bit Rate
ar: معدّل بتّات الصّوت

en: Audio Channel Type
ar: نوع قناة الصّوت

en: Audio Codec (Audio Codec)
ar: ترميز الصوت (ترميز الصوت)

en: Duration of File
ar: مدّة الملفّ

en: Frame Rate of Video
ar: معدّل إطارات الفيديو

en: Video Codec
ar: مرماز الفيديو

en: Position Information (GPS)
ar: معلومات الموقع (جي‌بي‌إس)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
ar: خط العرض بالصيغة الموصوفة بملف XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
ar: خط الطول بالصيغة الموصوفة بملف XMP

en: Latitude as double value
ar: خط العرض كقيمة مزدوجة

en: Longitude as double value
ar: خط الطول كقيمة مزدوجة

en: Latitude in a human readable form
ar: دائرة العرض بتنسيق مقروء للإنسان

en: Longitude in a human readable form
ar: خطّ الطّول بتنسيق مقروء للإنسان

en: Altitude in meters
ar: الارتفاع الرّأسيّ بالمتر

en: Altitude in a human readable form
ar: الارتفاع الرّأسيّ بتنسيق مقروء للإنسان

en: Orientation
ar: الاتّجاه

en: Roll
ar: لف

en: Tilt
ar: الإمالة

en: Accuracy
ar: الدّقّة

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
ar: إعدادات الصيغة

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
ar: قياسي

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: ISO
ar: آيزو

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
ar: النص

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
ar: طابع الوقت Unix

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
ar: الصورة

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
ar: تاريخ ثابت

[ctx: @info]
en: Enter custom format
ar: أدخل صيغة مخصصة

[ctx: @info]
en: example:
ar: مثال:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
ar: ال&تّاريخ والوقت...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
ar: أضف معلومات التاريخ والوقت

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
ar: التاريخ والوقت (صيغة قياسية)

[ctx: @item]
en: Date and time
ar: التّاريخ والوقت

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
ar: المصدر:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ar: التّنسيق:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
ar: الدّليل

en: Add the directory name
ar: أضف اسم الدّليل

en: Directory name
ar: اسم الدّليل

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
ar: اسم المجلد الأب، الأحرف '.' الإضافية تتحرك للأعلى في تسلسل المجلد

en: File
ar: الملفّ

en: Add file properties
ar: أضف خصائص الملفّ

[ctx: File name]
en: Name
ar: الاسم

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
ar: امتداد الملف، ألحق بحرف '.'، لتعديل الامتداد الحقيقي للملف

[ctx: File extension]
en: Extension
ar: الامتداد

en: Owner of the file
ar: مالك الملفّ

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
ar: المالك

en: Group of the file
ar: مجموعة الملفّ

[ctx: Group of the file]
en: Group
ar: المجموعة

en: Metadata...
ar: البيانات الوصفيّة...

en: Add metadata information
ar: أضف معلومات البيانات الوصفيّة

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
ar: عدد...

en: Add a sequence number
ar: أضف عددًا تسلسليًّا

en: Sequence number
ar: رقم التسلسل

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
ar: رقم التسلسل (||options||: ||c|| = يراعي عداد الملف، ||e|| = يراعي الامتداد، ||f|| = يراعي المجلد، ||r|| = يراعي العشوائية، ||ce|| = يراعي العداد والامتداد، ||re|| = يراعي العشوائية والامتداد)

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
ar: رقم التسلسل (بداية مخصصة) ||options||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
ar: رقم التسلسل (خطوة مخصصة) ||options||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
ar: رقم التسلسل (بداية + خطوة مخصصة) ||options||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
ar: الخانات:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
ar: مدًى مخصّص

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
ar: البداية:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ar: الخطوة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
ar: ترقيم يراعي الامتداد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
ar: ترقيم يراعي المجلد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
ar: ترقيم يراعي عداد الملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
ar: ترقيم يراعي النص العشوائي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
ar: ترقيم يراعي عداد الملف والامتدادات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
ar: ترقيم يراعي النص العشوائي والامتدادات

en: Create Tag From Address Book
ar: أنشئ وسمًا من دفتر العناوين

en: No address book entries found
ar: لم يعثر على إدخالات في دفتر العناوين

[ctx: @title:window]
en: Facial Recognition Database
ar: قاعدة بيانات التعرف على الوجه

[ctx: @info]
en: Your face recognition database is outdated and requires retraining. This process might take anywhere from a few seconds to several minutes. Facial recognition will not be reliable until retraining is finished. Retraining will run in the background and you can continue to use digiKam. 
    
    Do you want to retrain your database now?
ar: قاعدة بيانات التعرف على الوجه لديك قديمة وتتطلب إعادة تدريب. هذه العملية قد تأخذ من بضع ثوانٍ إلى عدة دقائق. لن يكون التعرف على الوجه موثوقًا حتى تنتهي عملية إعادة التدريب. إعادة التدريب ستعمل في الخلفية ويمكنك الاستمرار في استخدام دجيكام.
    
    هل تريد إعادة تدريب قاعدة بياناتك الآن؟

[ctx: @action:button]
en: Begin
ar: البداية

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Confirming face
ar: تأكيد الوجه

en: Removing face
ar: إزالة الوجه

en: Remove all faces
ar: أزل كلّ الوجوه

en: Editing face tag
ar: تحرير علامة الوجه

en: Editing face region
ar: تحرير منطقة الوجه

en: Manually adding face
ar: إضافة وجه يدويًا

en: Clearing rejected face tag list.
ar: مسح قائمة علامات الوجه المرفوضة.

[ctx: @action]
en: OK
ar: حسنًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
ar: أكد أن الشخص المحدد يظهر هنا

[ctx: @action]
en: Confirm
ar: أكد

[ctx: @action]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
ar: أزل منطقة الوجه هذه

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
ar: أزل علامة تجاهل عن هذا الوجه

[ctx: @label]
en: Who is this?
ar: من هذا؟

[ctx: @action]
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
ar: تجاهل هذا الوجه

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
ar: علم هذا الوجه بأنه مُتجاهل

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
ar: ارفض هذا الاقتراح

en: <b>Configure where you keep your images</b>
ar: <b>اضبط المكان الذي تبقي فيه صورك</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
ar: /الصور

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
ar: <p>رجاء أدخل المكان الذي تبقي فيه صورك.</p> <p>يمكنك اختيار أيّ مجلّد محلّيّ، حتّى ولو كان يحتوي صورًا فعلًا.<br> يمكن لاحقًا إضافة مجلّدات أخرى من قائمة <i>إعدادات</i>. </p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
ar: <p><i>لاحظ:</i> الوسائط المنفصلة (مثل أقراص USB أو DVD) وأنظمة الملفّات البعيدة (مثل NFS أو سامبا مضموم ب‍cifs/smbfs)، كلّها مدعومة.</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
ar: عليك اختيار مجلّد ليستخدمه «دِجي‌كام» على أنّه الألبوم الجذر. ستكون كلّ صورك فيه.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
ar: أنشئ مجلد الألبوم الجذر؟

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
ar: <p>المجلّد الذي سيُستخدم كمسار للألبوم الجذر غير موجود:</p><p><b>%1</b></p>أتريد من «دِجي‌كام» إنشاؤه لك؟

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
ar: فشل إنشاء مجلد الألبوم الجذر

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.<br>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ar: <p>تعذّر على «دِجي‌كام» إنشاء مجلّد لاستخدامه على أنّه الألبوم الجذر<br>الرجاء اختر مكانًا مختلفًا.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
ar: لا يبدو أن لديك إذْنًا بالكتابة في المجلّد الذي حدّدته ليكون الألبوم الجذر.
    تحذير: دون إذْن الكتابة لا يمكن تحرير العناصر.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
ar: <b>اضبط المكان الذي ستخزّن فيه قواعد البيانات</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
ar: <b>اضبط تخزين البيانات الوصفيّة إلى الملفّات</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
ar: <qt><p>اضبط هنا طريقة تخزين المعلومات المسندة إلى العناصر في بيانات الملفّات الوصفيّة داخل «دِجي‌كام»، وذلك لتحسين جنبًا إلى جنب مع برامج إدارة الصّور الأخرى:</p></qt>

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئًا

en: Add information to files
ar: أضف المعلومات إلى الملفّات

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
ar: <qt><p><i>لاحظ:</i> تسجيل المعلومات في بيانات الملفّات الوصفيّة سيبطئ من عمليّات إدارة الصّور.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
ar: النّقل من «دِجي‌كام 4»

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>ترحيل الإعدادات والبيانات الوصفية من دجيكام 4</b></h1></p><p>اختار هنا إذا كنت تريد استخدام الإعدادات والألبومات من دجيكام 4 في دجيكام الجديد. يرجى الانتباه إلى التحذيرات التالية:</p><p>الترحيل على <b>مسؤوليتك الخاصة</b>. لا ينصح مطورو دجيكام به ولا يدعمونه. على الجانب الآخر، فإن إنشاء إعدادات جديدة ربما ينتج عنه فقدان علامات وبيانات وصفية أخرى التي ليست جزءا من الصور وكانت فقط متاحة في قاعدة بيانات دجيكام 4.</p><p>في كلتا الحالتين يوصى بعمل نسخة احتياطية من ملفات الإعدادات وقواعد البيانات قبل المتابعة.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
ar: رحّل الضّبط من «دِجي‌كام 4»

en: Create a new configuration
ar: أنشئ ضبطًا جديدًا

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
ar: <b>اضبط سلوك فتح الملفّات</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
ar: <qt><p>حدّد طريقة فتح الملفّات عند نقرها باليسار في منظور الأيقونات:</p></qt>

en: Open a preview
ar: افتح معاينة

en: Open in the editor
ar: افتح في المحرّر

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
ar: <qt><p><i>لاحظ:</i> استخدام معاينة أسرع دائمًا من استخدام المحرّر، خصوصًا عند التّحقّق من عدد من اللقطات. مع ذلك،لا يمكنك تغيير الصّورة أو إصلاحها في وضع المعاينة. لاحظ أنّه إن أردت مقارنة الصّور بسرعة، فسيكون غالبًا من الأفضل استخدام الطّاولة الضّوئيّة: يمكن عرض الصّور جنبًا إلى جنب، حيث التّقريب والتّحريك متزامنان في الصّورين.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
ar: <b>اضبط سلوك المعاينة</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
ar: <qt><p>اضبط هنا طريقة عرض الصّور في وضع المعاينة وعلى الطّاولة الضّوئيّة:</p></qt>

en: Load reduced version of image
ar: حمّل نسخة مخفّفة من الصّورة

en: Load image
ar: حمّل الصّورة

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
ar: <qt><p><i>لاحظ:</i> تحميل نسخة مخفّفة من الصّورة أسرع ولكنّها تختلف عن الأصليّة، خصوصًا مع ملفّات الخامّ. في هذه الحالة ستُحمّل نسخةJPEG عالجتها الكمرة مسبقًا، وذلك بدل بيانات الصّورة الحقيقيّة. تُضمّن صورة JPEG هذه في بيانات الملفّ الوصفيّة وتستخدمها الكمرة لعرض الصّور الخامّ على شاشة التلفاز أسرع.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
ar: <b>اضبط التّعامل مع الملفّات الخامّ</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
ar: <qt><p>اضبط هنا طريقة فتح الصّور الخامّ في المحرّر:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
ar: افتح مباشرة، مع تعديلات آليّة

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
ar: استخدم أداة استيراد الخام لضبط التصحيحات يدويًا

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
ar: <qt><p><i>ملاحظة:</i> صممت أداة استيراد الخام للمستخدمين المتقدمين الذين يريدون أفضل تحكم في الصورة. هذا يتطلب المزيد من الوقت في سير عملك.</p></qt>

en: Scan Your Collection
ar: افحص تجميعتك

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
ar: <qt><p>تهانينا. إعدادك المبدئي كامل.</p><p>تذكر، يمكنك تخصيص المزيد من الإعدادات باستخدام لوحة إعدادات دجيكام. لمعرفة المزيد عن عالم دجيكام، نوصي بقراءة <b>دليل دجيكام</b> باستخدام مدخل القائمة <b>مساعدة/دليل</b> (تحتاج لتثبيت حزمة وثائق دجيكام المنفصلة.) يمكنك قراءة الدليل على الإنترنت من <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>الموقع المخصص</a>.</p><p>اضغط <b>إنهاء</b> لإغلاق هذا المساعد. دجيكام يفحص مجموعتك لتسجيل كل الألبومات في قاعدة البيانات. العناصر المتضمنة في الألبومات تجمع بعد مرحلة البدء في الخلفية.</p><p><i>ملاحظة:</i> اعتمادًا على حجم مجموعتك، هذه العملية ربما تأخذ وقتًا. إذا ألغيت عملية الفحص، فسوف تبدأ مجددًا في جلسة دجيكام التالية.</p><p>عندما يكتمل الفحص، عند بدء التشغيل التالي، دجيكام يتحقق فقط من مجموعتك لتعريف الألبومات الجديدة - وهذا أسرع بكثير. يمكنك إجبار دجيكام على فحص العناصر الجديدة يدويًا باستخدام مدخل القائمة <b>أدوات->صيانة->افحص عن عناصر جديدة</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
ar: <b>تفعيل التّلميحات السّياقيّة</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
ar: <qt><p>اضبط هنا فيما إذا أردت عرض تلميحات سياقيّة في منظوري الأيقونات والمجلّد:</p></qt>

en: Do not show tooltips
ar: لا تعرض تلميحات

en: Use Tooltips
ar: استخدم التّلميحات

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
ar: <qt><p><i>ملاحظة:</i> تظهر تلميحات الأدوات البيانات الوصفية للصور الفوتوغرافية ودجيكام فورًا، عندما يمرر الفأرة فوق العناصر. هذا يكون مفيدًا عند اختيار العناصر. تلميحات الأدوات تظهر في عرض مجلد الألبوم، عرض أيقونة الألبوم، عرض أيقونة الكاميرا، قائمة طابور الدفعات، وشريط المصغرات. من مربع حوار إعدادات دجيكام، يمكنك تخصيص محتويات تلميحات الأدوات هذه والخطوط المستخدمة.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
ar: <qt><p><h1><b>مرحبًا بك في «دِجي‌كام %1»</b></h1></p><p>يعتبر «دِجي‌كام» تطبيقًا متقدّمًا لإدارة الصّور الرّقميّة، نُشر كبرمجيّة مفتوحة المصدر.</p><p>سيساعدك هذا المرشد لضبط إعدادات التّشغيل الأوّل ل‍«دِجي‌كام» لتستخدمه بسرعة.</p></qt>

en: Ref. images
ar: الصور المرجعية

en: Ref. dates
ar: التواريخ المرجعية

en: Ref. albums
ar: الألبومات المرجعية

en: Items
ar: العناصر

en: This shows all found duplicate items.
ar: يعرض هذا كلّ ما عُثر عليه من عناصر متكرّرة.

[ctx: @info]
en: Reference Image Selection Method
ar: طريقة اختيار الصورة المرجعية

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
ar: أقدم أو أكبر

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected Album as reference
ar: فضّل الألبوم المحدد كألبوم مرجعي

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected Album as reference
ar: فضل غير الألبوم المختار كمرجع

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
ar: فضل تاريخ الإنشاء الأحدث

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
ar: فضل تاريخ التعديل الأحدث

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
ar: اختر طريقة اختيار الصورة المرجعية

[ctx: @label]
en: Reference Album:
ar: الألبوم المرجعي:

[ctx: @title:tab]
en: Reference
ar: المرجع

[ctx: @label]
en: Restrict Search to:
ar: اقصر البحث على:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
ar: اللسان المحدد فقط

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
ar: أحد ما

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
ar: كليهما

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
ar: الألبومات ولكن ليس العلامات

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
ar: العلامات ولكن ليس الألبومات

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected search-in albums and tags.
    "Only selected tab": only the Search In selected tab is used.
    "One of": the images are either in the selected albums or tags.
    "Both": the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags": images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums": images must be in the selected tags but not albums.
ar: استخدم هذا الخيار للتقرير بشأن العلاقة بين الألبومات والعلامات المحددة للبحث فيها.
    "اللسان المحدد فقط": يستخدم فقط لسان البحث في المحدد.
    "أحد ما": الصور إما في الألبومات أو العلامات المحددة.
    "كلاهما": الصور في الألبومات والعلامات المحددة كلاهما.
    "الألبومات ولكن ليس العلامات": الصور يجب أن تكون في الألبومات المحددة ولكن ليس العلامات.
    "العلامات ولكن ليس الألبومات": الصور يجب أن تكون في العلامات المحددة ولكن ليس الألبومات.

[ctx: @label]
en: Similarity range:
ar: مدى التّشابه:

[ctx: @label]
en: Limit Search to:
ar: احصر البحث على:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
ar: بلا

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Reference Album only
ar: الألبوم المرجعي فقط

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference Album
ar: استبعد الألبوم المرجعي

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the Album
    of reference image, or to exclude the Album of reference image of the search.
ar: استخدم هذا الخيار لتقييد البحث عن النسخ المكررة ببعض المعايير، مثل تحديد البحث في ألبوم الصورة المرجعية، أو استبعاد ألبوم الصورة المرجعية من البحث.

[ctx: @action]
en: Update all fingerprints
ar: حدّث كل البصمات

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
ar: استخدم هذا الزر لتحديث كل بصمات الصور.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
ar: ابحث عن المتكرّر

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
ar: استخدم هذا الزر لفحص الألبومات المحددة عن العناصر المكررة.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
ar: أزل التّكرارات

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
ar: استخدم هذا الزر لحذف كل الصور المكررة.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
ar: المكررات

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
ar: صورة

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
ar: رسم

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
ar: لم تولد بصمات الصور لمجموعتك بعد. أدوات البحث بالتشابه لن تعمل بدون بصمات مولدة مسبقًا. يرجى توليد البصمات أولاً.

en: <p>Drag & drop an image here<br>to perform similar<br>items search.</p><p>You can also use the context menu<br>when browsing through<br>your images.</p>
ar: <p>اسحب وأفلت صورة هنا<br>لإجراء بحث عن العناصر<br>المتشابهة.</p><p>يمكنك أيضًا استخدام قائمة السياق<br>عند تصفح<br>صورك.</p>

en: <b>File</b>:
ar: <b>الملفّ</b>:

en: <b>Folder</b>:
ar: <b>المجلّد</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
ar: ابحث في الألبومات:

en: Similarity range:
ar: مدى التّشابه:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
ar: اختار هنا مدى التشابه التقريبي كنسبة مئوية.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
ar: أدخل اسم بحث الصور المتشابهة الحالي لحفظه في عرض "عمليات البحث بالتشابه".

en: Save current similar image search to a new virtual Album
ar: احفظ البحث الحاليّ عن الصّور المتشابهة في ألبوم افتراضي جديد

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
ar: إذا ضغطت هذا الزر، بحث الصور المتشابهة الحالي سوف يحفظ في ألبوم افتراضي جديد باستخدام الاسم المحدد على الجانب الأيسر.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
ar: اضبط هنا لون الفرشاة المستخدم لرسم الرسم التخطيطي.

en: Undo last draw on sketch
ar: تراجع عن آخر رسم على الرسم التخطيطي

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
ar: استخدم هذا الزر للتراجع عن آخر فعل رسم على الرسم التخطيطي.

en: Redo last draw on sketch
ar: إعادة آخر رسم على الرسم التخطيطي

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
ar: استخدم هذا الزر لإعادة آخر فعل رسم على الرسم التخطيطي.

en: Pen:
ar: القلم:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
ar: اضبط هنا حجم الفرشاة بالبكسل المستخدم لرسم الرسم التخطيطي.

en: Set here the number of items to find using sketch.
ar: اضبط هنا عدد العناصر التي تريد إيجادها باستخدام الرسم التخطيطي.

en: Clear sketch
ar: امسح الرسم التخطيطي

en: Use this button to clear sketch contents.
ar: استخدم هذا الزر لمسح محتويات الرسم التخطيطي.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
ar: أدخل اسم بحث الرسم التخطيطي الحالي لحفظه في عرض "عمليات البحث بالتشابه".

en: Save current sketch search to a new virtual Album
ar: احفظ بحث الرسم التخطيطي الحالي في ألبوم افتراضي جديد

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
ar: إذا ضغطت هذا الزر، البحث الضبابي بالرسم التخطيطي الحالي سوف يحفظ في ألبوم افتراضي جديد باستخدام الاسم المحدد على الجانب الأيسر.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
ar: ببساطة ارسم هنا رسمًا تخطيطيًا تقريبيًا لما تريد إيجاده ودجيكام يعرض أفضل التطابقات في عرض المصغرات.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
ar: ارسم رسمًا تخطيطيًا هنا
    لإجراء
    بحث ضبابي

[ctx: the planet]
en: Mercury
ar: الزئبق

[ctx: the planet]
en: Venus
ar: الزهرة

[ctx: the planet]
en: Earth
ar: الأرض

[ctx: the planet]
en: Mars
ar: المريخ

[ctx: the planet]
en: Jupiter
ar: المشتري

[ctx: the planet]
en: Saturn
ar: زحل

[ctx: the planet]
en: Uranus
ar: أورانوس

[ctx: the planet]
en: Neptune
ar: نبتون

[ctx: the planet]
en: Pluto
ar: بلوتو

[ctx: the earth's star]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
ar: القمر

en: Sky
ar: سماء

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
ar: كوكب مجهول

en: &Lock
ar: ا&قفل

en: &Hide
ar: أ&خفِ

en: &Configure...
ar: إ&عداد...

[ctx: means meter]
en: m
ar: م

[ctx: means kilometers]
en: km
ar: كم

[ctx: means centimeters]
en: cm
ar: سم

[ctx: means feet]
en: ft
ar: قدم

[ctx: means inches]
en: in
ar: في

[ctx: means yards]
en: yd
ar: ي

[ctx: means miles]
en: mi
ar: ماور

[ctx: means nautical miles]
en: nm
ar: ميل بحري

en: Copy Coordinates
ar: انسخ الإحداثيّات

en: &Address Details
ar: تفاصيل العنوان

en: No description available.
ar: لا وصف متاح.

en: National Capital
ar: العاصمة الوطنية

en: City
ar: المدينة

en: State Capital
ar: عاصمة الولاية

en: County Capital
ar: عاصمة المدينة

en: Capital
ar: العاصمة

en: Village
ar: قرية

en: &Info Boxes
ar: مربعات المعلومات

en: Address Details
ar: تفاصيل العنوان

en: W
ar: غ

en: E
ar: شر

en: N
ar: ش

en: S
ar: ج

en: Valley
ar: واد

en: Terrain
ar: تضاريس

en: Crater
ar: باطية

en: Sea
ar: بحر

en: Manned Landing Site
ar: موقع هبوط مأهول

en: Robotic Rover
ar: متجول آليّ

en: Unmanned Soft Landing Site
ar: موقع هبوط لين غير مأهول

en: Unmanned Hard Landing Site
ar: موقع هبوط قاسي غير مأهول

en: Mountain
ar: الجبل

en: Nation Capital
ar: العاصمة الوطنية

en: Nation
ar: أمة

en: Volcano
ar: بركان

en: Continent
ar: قارة

en: Ocean
ar: محيط

en: Geographic Pole
ar: القطب الجغرافي

en: Magnetic Pole
ar: القطب المغناطيسي

en: Ship Wreck
ar: حطام السفينة

en: Air Port
ar: منفذ جوي

en: Observatory
ar: مرصد

en: Military Danger Area
ar: منطقة عسكرية خطرة

en: OSM Site
ar: موقع OSM

en: Coordinate
ar: إحداثيّات

en: Satellite
ar: القمر الصناعي

en: City Capital
ar: عاصمة المدينة

en: Suburb
ar: ضاحية

en: Hamlet
ar: هاملت

en: Locality
ar: المحلّة

en: Town
ar: بلدة

en: Town Capital
ar: عاصمة البلدة

en: Village Capital
ar: عاصمة القرية

en: Water
ar: ماء

en: Reef
ar: شعاب مرجانية

en: Wood
ar: خشب

en: Beach
ar: شاطئ

en: Wetland
ar: منطقة رطبة

en: Glacier
ar: نهر جليدي

en: Ice Shelf
ar: جرف جليدي

en: Scrub
ar: فيضة/روضة

en: Cliff
ar: جرف

en: Heath
ar: براح

en: Traffic Signals
ar: إشارات مرور

en: Elevator
ar: مصعد

en: Steps
ar: مدرج

en: Unknown Road
ar: طريق مجهول

en: Footway
ar: طريق للمشاة

en: Track
ar: مسار

en: Cycleway
ar: طريق الدراجات

en: Service Road
ar: طريق خدمة

en: Road
ar: طريق

en: Residential Road
ar: طريق سكني

en: Living Street
ar: طريق معيشة

en: Unclassified Road
ar: طريق غير مصنف

en: Tertiary Link Road
ar: طريق واصل للطريق ثالث

en: Tertiary Road
ar: طريق ثالث

en: Secondary Link Road
ar: طريق واصل بطريق ثانوي

en: Secondary Road
ar: طريق ثانوي

en: Primary Link Road
ar: طريق واصل بطريق رئيس

en: Primary Road
ar: طريق رئيس

en: Raceway
ar: مضمار سباق

en: Trunk Link Road
ar: طريق واصل للطريق رئيس

en: Trunk Road
ar: طريق الرئيس

en: Motorway Link Road
ar: طريق واصل للطريق سيارات

en: Motorway
ar: طريق سريع

en: Corridor
ar: ممر

en: Building
ar: مبنى

en: Camping
ar: تخييم

en: Hostel
ar: نزل مشتركة

en: Hotel
ar: فندق

en: Motel
ar: موتيل

en: Youth Hostel
ar: بيوت الشباب

en: Guest House
ar: بيت ضيافة

en: Library
ar: المكتبة

en: Kindergarten
ar: روضة أطفال

en: College
ar: كلية

en: School
ar: مدرسة

en: University
ar: جامعة

en: Bar
ar: بار

en: Biergarten
ar: مقهى بيرة

en: Cafe
ar: مقهى

en: Fast Food
ar: وجبات سريعة

en: Pub
ar: حانة

en: Restaurant
ar: مطعم

en: Dentist
ar: طبيب الأسنان

en: Doctors
ar: أطباء

en: Hospital
ar: مستشفى

en: Pharmacy
ar: صيدلة

en: Veterinary
ar: بيطري

en: ATM
ar: آلة الصرف الآليّ

en: Bank
ar: مصرف

en: Archaeological Site
ar: موقع أثري

en: Embassy
ar: سفارة

en: Emergency Phone
ar: هاتف الطوارئ

en: Mountain Rescue
ar: إنقاذ الجبال

en: Water Park
ar: حديقة مائية

en: Community Centre
ar: مراكز مجتمعية

en: Fountain
ar: نافورة

en: Night Club
ar: نادي ليلي

en: Bench
ar: مقعد

en: Court House
ar: مجمع محاكم

en: Fire Station
ar: محطة إطفاء

en: Hunting Stand
ar: شرفة صيد

en: Police
ar: شرطة

en: Post Box
ar: صندوق البريد

en: Post Office
ar: مكتب بريد

en: Prison
ar: سجن

en: Recycling
ar: تدوير النفايات

en: Shelter
ar: مأوى

en: Telephone
ar: هاتف

en: Toilets
ar: مراحيض

en: Town Hall
ar: مَبنى البَلدِيّة

en: Waste Basket
ar: سلة مهملات

en: Drinking Water
ar: مياه شرب

en: Graveyard
ar: مقبرة داخل الكنيسة

en: Charging Station
ar: محطة شحن

en: Car Wash
ar: غسيل السيارات

en: Social Facility
ar: مرفق اجتماعي

en: City Wall
ar: جدار مدينة

en: Gate
ar: بوابة

en: Lift Gate
ar: بوابة رفع

en: Wall
ar: حائط

en: Peak
ar: ذروة

en: Tree
ar: شجرة

en: Cave Entrance
ar: مدخل كهف

en: Beverages
ar: مشروبات

en: Hifi
ar: هيفي

en: Supermarket
ar: سوبرماركت

en: Liquor Store
ar: محل الخمور

en: Bakery
ar: مخبز

en: Butcher
ar: جزارة

en: Confectionery
ar: حلويات

en: Convenience Shop
ar: بقالة

en: Greengrocer
ar: خضري

en: Seafood Shop
ar: متجر مأكولات بحرية

en: Department Store
ar: متجر متعدد الأقسام

en: Kiosk
ar: كشك

en: Bag Shop
ar: متجر حقائب

en: Clothes Shop
ar: متجر ملابس

en: Fashion Shop
ar: متجر موضة

en: Jewelry Shop
ar: متجر مجوهرات

en: Shoe Shop
ar: متجر أحذية

en: Variety Store
ar: متجر متنوع

en: Beauty Services
ar: خدمات تجميل

en: Chemist
ar: كيميائي

en: Cosmetics
ar: مستحضر تجميل

en: Hairdresser
ar: مصفف الشعر

en: Optician
ar: أخصائي بصريات

en: Perfumery
ar: متجر عطور

en: Hardware Store
ar: متجر عتاد

en: Florist
ar: متجر زهور

en: Furniture Store
ar: متجر أثاث

en: Electronics Shop
ar: متجر إلكترونيات

en: Mobile Phone Shop
ar: متجر هواتف متنقلة

en: Bicycle Shop
ar: متجر دراجات هوائية

en: Car Dealer
ar: معرض سيارات

en: Car Repair Shop
ar: إصلاح السيارات

en: Car Parts
ar: قطع غيار السيارات

en: Motorcycle Shop
ar: متجر درجات نارية

en: Outdoor Shop
ar: متجر أنشطة خارجية

en: Sports Shop
ar: متجر رياضة

en: Printing Services
ar: خدمة طباعة

en: Art Shop
ar: متجر فنون

en: Musical Instrument Shop
ar: متجر آلات موسيقية

en: Photo Shop
ar: متجر صور

en: Bookshop
ar: مكتبة

en: Gift Shop
ar: دكان الهدايا

en: Stationery
ar: قرطاسية

en: Laundry
ar: غسل الملابس

en: Pet Shop
ar: متجر حيوانات أليفة

en: Toy Store
ar: متجر ألعاب

en: Travel Agency
ar: وكالة سفر

en: Deli
ar: محل أطعمة مستوردة

en: Tobacco Shop
ar: متجر تبغ

en: Tea Shop
ar: متجر شاي

en: Computer Shop
ar: متجر حاسوب

en: Garden Centre
ar: مركز الحديقة

en: Shop
ar: متجر

en: Bridge
ar: جسر

en: Lighthouse
ar: منارة

en: Pier
ar: رصيف بحري

en: Water Tower
ar: برج مياه

en: Wind Mill
ar: طاحونة

en: Communications Tower
ar: برج اتصالات

en: Tourist Attraction
ar: جذب سياحى

en: Artwork
ar: عمل فنّي

en: Castle
ar: القلعة

en: Cinema
ar: سينما

en: Information
ar: معلومات

en: Monument
ar: معلم تذكاري

en: Museum
ar: متحف

en: Ruin
ar: خراب

en: Theatre
ar: مسرح

en: Theme Park
ar: حديقه

en: View Point
ar: نقطة مشاهدة

en: Zoo
ar: حديقة حيوان

en: Alpine Hut
ar: كوخ جبلي

en: Wilderness Hut
ar: كوخ البرية

en: Memorial
ar: نصب تذكاري

en: Aerodrome
ar: مهبط

en: Helipad
ar: مهبط مروحية

en: Airport Gate
ar: بوابة مطار

en: Airport Runway
ar: ممر مطار

en: Airport Apron
ar: موقف الطائرات

en: Airport Taxiway
ar: مدرج مطار

en: Airport Terminal
ar: محطة مطار

en: Bus Station
ar: محطة حافلات

en: Bus Stop
ar: موقف حافلات

en: Car Sharing
ar: مشاركة السيارات

en: Gas Station
ar: محطة وقود

en: Parking
ar: ركن السيارات

en: Parking Space
ar: أماكن لوقوف السيارات

en: Platform
ar: المنصّة

en: Bicycle Rental
ar: تأجير دراجات

en: Car Rental
ar: وكالة تأجير السيارات

en: Ski Rental
ar: استئجار لوازم التزلج

en: Taxi Rank
ar: موقف سيارات الأجرة

en: Train Station
ar: محطة القطار

en: Tram Stop
ar: توقف الترام

en: Bicycle Parking
ar: موقف دراجات هوائية

en: Motorcycle Parking
ar: موقف دراجات نارية

en: Subway Entrance
ar: مدخل مترو الإنفاق

en: Speed Camera
ar: كاميرا مراقبة السرعة

en: Place Of Worship
ar: دار عبادة

en: Bahai
ar: بهائي

en: Buddhist
ar: بوذي

en: Christian
ar: مسيحية

en: Muslim
ar: مسلم

en: Hindu
ar: هندوسية

en: Jain
ar: جاين

en: Jewish
ar: يهودية

en: Shinto
ar: شنتو

en: Sikh
ar: سيخ

en: Taoist
ar: طاوية

en: Golf Course
ar: ملعب غولف

en: Marina
ar: مارينا

en: Park
ar: متنزه

en: Playground
ar: ملعب أطفال

en: Pitch
ar: ملعب

en: Sports Centre
ar: مركز رياضة

en: Stadium
ar: ملعب

en: Swimming Pool
ar: حمام سباحة

en: Miniature Golf Course
ar: ملعب غولف مصغر

en: Allotments
ar: الحدائق/المزارع المحصصة

en: Basin
ar: حوض

en: Cemetery
ar: مقبرة

en: Commercial
ar: تجاري

en: Construction
ar: تشييد

en: Farmland
ar: أرض زراعية

en: Farmyard
ar: مرافق مزرعة

en: Garages
ar: مرائب/كراجات

en: Grass
ar: عشب

en: Industrial
ar: صناعي

en: Landfill
ar: دفن النفايات

en: Meadow
ar: مرج

en: Military
ar: عسكرية

en: Quarry
ar: مقلع

en: Railway
ar: سكة حديدية

en: Reservoir
ar: خزان مائي

en: Residential
ar: سكني

en: Retail
ar: تجارة التجزئة

en: Orchard
ar: بستان

en: Vineyard
ar: كرم

en: Rail
ar: قطار خفيف

en: Narrow Gauge
ar: مقياس ضيق

en: Tram
ar: ترام

en: Light Rail
ar: السكك الحديدية الخفيفة

en: Abandoned Railway
ar: سكة حديد مهجورة

en: Subway
ar: مترو

en: Preserved Railway
ar: سكة حديد محفوظة

en: Miniature Railway
ar: سكة حديد مصغرة

en: Railway Construction
ar: إنشاء سكة حديد

en: Monorail
ar: قطار أحادي الخط

en: Funicular Railway
ar: سكة حديد معلقة

en: Power Tower
ar: برج طاقة

en: Aerialway Station
ar: محطة هوائية

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
ar: صرح

en: Cable Car
ar: مركبة كهربائية

en: Gondola
ar: غندول

en: Chair Lift
ar: رافعة بالكرسي

en: Mixed Lift
ar: رافعة مختلطة

en: Drag Lift
ar: رافعة سحب

en: T-Bar
ar: مصعد قضيب-T

en: J-Bar
ar: مصعد قضيب-J

en: Platter
ar: مسطح

en: Rope Tow
ar: حبل قطر

en: Magic Carpet
ar: بساط الريح

en: Zip Line
ar: مسار انزلاقي

en: Goods
ar: سلعة

en: Downhill Piste
ar: انحدار الزحلقة

en: Nordic Piste
ar: ممر زحلقة شمالي

en: Skitour
ar: تزلج

en: Sled Piste
ar: مضمار خاص بالمنزلقة

en: Winter Hike
ar: مسير شتوي

en: Sleigh Piste
ar: مضمار خاص بالمنزلقة

en: Ice Skate
ar: حذاء تزلج

en: Snow Park
ar: حديقة الثلج

en: Ski Playground
ar: ملعب تزلج

en: Ski Jump
ar: قفز على الجليد

en: Admin Boundary (Level 1)
ar: حد إداري (المستوى 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
ar: حد إداري (المستوى 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
ar: حد إداري (المستوى 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
ar: حد إداري (المستوى 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
ar: حد إداري (المستوى 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
ar: حد إداري (المستوى 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
ar: حد إداري (المستوى 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
ar: حد إداري (المستوى 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
ar: حد إداري (المستوى 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
ar: حد إداري (المستوى 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
ar: حد إداري (المستوى 11)

en: Boundary (Maritime)
ar: الحدود (بحرية)

en: Land Mass
ar: كتلة أرضية

en: Urban Area
ar: منطقة حضرية

en: International Date Line
ar: خط التاريخ الدولي

en: Bathymetry
ar: قياس الأعماق

en: Canal
ar: قناة

en: Drain
ar: تصريف

en: Ditch
ar: خندق

en: Stream
ar: الدفق

en: River
ar: نهر

en: Weir
ar: هدار

en: Crosswalk
ar: معبر

en: Railway Crossing
ar: تقاطع سكة حديد

en: Door
ar: باب

en: Room
ar: الغرفة

en: Detour
ar: تحويلة مرورية

en: Ferry Route
ar: مسار عبارة

en: Train
ar: قطار

en: Bus
ar: حافلة

en: Trolley Bus
ar: باص مقطور

en: Bicycle Route
ar: مسار درجات هوائية

en: Mountainbike Route
ar: مسار درجات جبلية

en: Walking Route
ar: مسار المشي

en: Hiking Route
ar: مسار التنزه مشيًا

en: Bridleway
ar: طريق أحصنة

en: Inline Skates Route
ar: مسار التزحلق الخطي

en: Nordic Ski Trail
ar: مسار تزلج نوردي

en: Sled Trail
ar: مسار مزلقة

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
ar: لم يمكن تحويل محتوى النص الفرعي <maximum> إلى عدد صحيح. كان: '%1'

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
ar: لم يمكن تحويل محتوى النص الفرعي <minimum> إلى عدد صحيح. كان: '%1'

en: Parsing failed line %1. Still %2 unclosed tag(s) after document end.
ar: فشل التحليل السطري %1. لا يزال %2 علامة غير مغلقة بعد نهاية المستند.

en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
ar: خطأ في تحليل الملف عند السطر: %1 والعمود %2.

en: This is an Invalid File
ar: هذا ملف غير صالح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
ar: الاسم

en: Popularity
ar: شعبية

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
ar: مؤشر الشهرة

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

en: Please specify a name for this relation.
ar: يرجى تحديد اسم لهذه العلاقة.

en: No type tag specified
ar: لم يحدد أي علامة نوع

en: Please add a type tag for this relation.
ar: يرجى إضافة علامة نوع لهذه العلاقة.

en: New Relation
ar: علاقة جديدة

en: Edit
ar: حرّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
ar: العلاقات الحالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
ar: الدّور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
ar: أضف علاقة

en: value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
ar: الوسوم الحالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
ar: العلامات ذات الصلة

en: Add custom tag...
ar: أضف علامة مخصصة...

en: Configure
ar: اضبط

en: Atmosphere
ar: غلاف جوي

en: &Atmosphere
ar: &غلاف جوي

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
ar: إضافة لإظهار الغلاف الجوي حول الأرض.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
ar: اضبط إضافة البوصلة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
ar: السمة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
ar: المبدئيّ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
ar: أسهم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
ar: ذرّة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
ar: مغناطيس

en: Compass
ar: بوصلة

en: &Compass
ar: &بوصلة

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
ar: إضافة لإظهار عنصر عائم يوفر بوصلة على الخريطة.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
ar: اضبط إضافة علامات التصويب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
ar: مسدس 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
ar: مسدس 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
ar: محوط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
ar: الألمانية

en: Crosshairs
ar: شعرتان متقاطعتان

en: Cross&hairs
ar: &شعرتان متقاطعتان

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
ar: إضافة لإظهار علامات التصويب على الخريطة.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
ar: إضافة شبكة الإحداثيات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
ar: الأل&وان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
ar: &شبكة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
ar: لون شبكة الإحداثيات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
ar: &منطقة استوائية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
ar: لون الدوائر الاستوائية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
ar: &خط الاستواء:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
ar: لون خط الاستواء.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
ar: اللصائق ال&مسماة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, primaryCheckBox)
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
ar: أظهر لصائق خط الطول الرئيسي، خط الاستواء، المناطق المدارية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
ar: اللصائق ال&رقمية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
ar: اعرض اللصائق الرقمية.

en: Coordinate Grid
ar: شبكة الإحداثيات

en: Coordinate &Grid
ar: &شبكة الإحداثيات

en: A plugin that shows a coordinate grid over the map.
ar: إضافة لإظهار شبكة إحداثيات على الخريطة.

en: Please choose the color for the coordinate grid.
ar: يرجى اختيار لون لشبكة الإحداثيات.

en: Please choose the color for the tropic circles.
ar: يرجى اختيار لون للدوائر الاستوائية.

en: Please choose the color for the equator.
ar: يرجى اختيار لون لخط الاستواء.

en: Equator
ar: خط الاستواء

en: Prime Meridian
ar: خط الطول الأول

en: Antimeridian
ar: خط الزوال المقابل

en: Tropic of Cancer
ar: مدار السرطان

en: Tropic of Capricorn
ar: مدار الجدي

en: Arctic Circle
ar: الدائرة القطبية الشمالية

en: Antarctic Circle
ar: الدائرة القطبية الجنوبية

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MapScaleConfigWidget)
en: Configure Scale Bar Plugin
ar: اضبط إضافة شريط المقياس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
ar: أظهر مقياس النسبة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
ar: صغّر

en: Scale Bar
ar: شريط المقياس

en: &Scale Bar
ar: &شريط المقياس

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
ar: إضافة لإظهار عنصر عائم يوفر مقياس خريطة.

en: Original Developer
ar: المطور الأصلي

en: km
ar: كم

en: m
ar: م

en: mi
ar: ماور

en: nm
ar: ميل بحري

en: &Ratio Scale
ar: مقياس النسبة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
ar: إعدادات أداة القياس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
ar: نوع المسطرة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
ar: مضلّع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
ar: دائرة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
ar: لصائق القطاعات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
ar: مسافة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
ar: اتجاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
ar: تغيير التحمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
ar: محيط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
ar: المساحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
ar: نصف القطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
ar: محيط منحنى مغلق

en: Measure Tool
ar: أداة القياس

en: &Measure Tool
ar: أداة القياس

en: Measure distances between two or more points.
ar: قيس المسافات بين نقطتين أو أكثر.

en: Area:
    %1
ar: المساحة:
    %1

en: Circumference:
    %1
ar: المحيط:
    %1

en: Perimeter:
    %1
ar: المحيط:
    %1

en: Polygon Ruler
ar: مسطرة مضلع

en: Circle Ruler
ar: مسطرة دائرة

en: Total Distance: %1<br>
ar: المسافة الإجمالية: %1<br>

en: Area: %1<br>
ar: المساحة: %1<br>

en: Perimeter: %1<br>
ar: المحيط: %1<br>

en: Radius: %1<br>
ar: نصف القطر: %1<br>

en: Circumference: %1<br>
ar: محيط منحنى مغلق:%1<br>

en: Add &Measure Point
ar: أضف نقطة قياس

en: Remove &Last Measure Point
ar: أزل آخر نقطة قياس

en: &Remove Measure Points
ar: أزل نقاط القياس

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
ar: التّنقّل

en: &Navigation
ar: &تنقّل

en: A plugin to add mouse control to zoom and move the map
ar: إضافة لإضافة تحكم بالفأرة للتكبير وتحريك الخريطة

en: Current Location Button
ar: زر الموقع الحالي

en: Home Button
ar: زر المنزل

en: Overview Map
ar: الخريطة العامّة

en: &Overview Map
ar: ال&خريطة العامّة

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
ar: إضافة لإضافة عنصر عائم يوفر خريطة عامة.

en: Choose Overview Map
ar: اختر الخريطة العامّة

en: Please choose the color for the position indicator
ar: يرجى اختيار لون لمؤشر الموضع

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
ar: اضبط خريطة النظرة العامة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
ar: &صورة الخريطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
ar: ال&كوكب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
ar: ال&حجم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: x
ar: ×

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
ar: مؤشر الموضع:

en: Download Progress Indicator
ar: مؤشر تقدم التنزيل

en: &Download Progress
ar: &تقدّم التّنزيل

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
ar: إضافة لإظهار مؤشر تقدم تنزيل على شكل مخطط دائري على الخريطة

en: Cache File Parser
ar: محلل ملفات الذاكرة المخبئية

en: A plugin to load Geolocation Data from the binary Cache files.
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من ملفات الذاكرة المخبئية الثنائية.

en: Marble Cache Files
ar: ملفات ذاكرة Marble المخبئية

en: GPSBabel NMEA File Parser
ar: محلل ملفات GPSBabel NMEA

en: A plugin to load Geolocation Data from NMEA files through GPSBabel command line tool.
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من ملفات NMEA عبر أداة سطر أوامر GPSBabel.

en: GPSBabel files
ar: ملفات GPSBabel

en: Gpx File Parser
ar: محلل ملفات Gpx

en: A plugin to load Geolocation Data from the Gpx data File format.
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من صيغة ملف بيانات Gpx.

en: GPS Data
ar: بيانات GPS

en: GeoJSON File Parser
ar: محلل ملفات GeoJSON

en: A plugin to load Geolocation Data from the GeoJSON data file format.
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من صيغة ملف بيانات GeoJSON.

en: KML File Parser
ar: محلل ملفات KML

en: A plugin to load Geolocation Data from the KML and KMZ data file format.
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من صيغة ملف بيانات KML و KMZ.

en: Google Earth KML
ar: KML Google Earth

en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
ar: تحديد الموقع الجغرافي العكسي OpenStreetMap Nominatim

en: A plugin to process Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim web-service
ar: إضافة لمعالجة تحديد الموقع الجغرافي العكسي على الإنترنت باستخدام خدمة الويب OpenStreetMap Nominatim

en: Osm File Parser
ar: محلل ملفات Osm

en: A plugin to load Geolocation Data from the OpenStreetMap data file format.
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من صيغة ملف بيانات OpenStreetMap.

en: OpenStreetMap Data
ar: بيانات OpenStreetMap

en: Pn2 File Parser
ar: محلل ملفات Pn2

en: A plugin to load Geolocation Data from the compressed Pnt data files format
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من صيغة ملفات بيانات Pnt المضغوطة

en: Compressed Pnt
ar: Pnt مضغوط

en: Pnt File Parser
ar: محلل ملفات Pnt

en: A plugin to load Geolocation Data from the Micro World Database II Files format
ar: إضافة لتحميل بيانات تحديد الموقع الجغرافي من صيغة ملفات Micro World Database II

en: Azimuthal Equidistant
ar: سمتي متساوي المسافات

en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
ar: <p><b>الإسقاط السمتي المتساوي المسافات</b> ("عين السمكة")</p><p>التطبيقات: عرض البيانات الزلزالية والراديوية والاستخدام في القباب السماوية الرقمية.</p>

en: Flat Map
ar: خريطة مسطحة

en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
ar: <p><b>الإسقاط المتعامد</b> ("الطبق المربع")</p><p>التطبيقات: معيار فعلي لمجموعات بيانات الأنسجة العالمية لبرامج الحاسوب.</p>

en: Gnomonic
ar: المزولي

en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
ar: <p><b>الإسقاط المركزي</b> ("المستقيمي")</p><p>التطبيقات: يستخدم لعرض الصور البانورامية. كما يستخدم للملاحة، الراديو والعمل الزلزالي.</p>

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
ar: لامبارت السمتي متساوي المساحات

en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
ar: <p><b>إسقاط لامبرت السمتي متساوي المساحة</b></p><p>التطبيقات: يستخدم في الجيولوجيا الهيكلية لرسم البيانات الاتجاهية.</p>

en: Mercator
ar: ميراكور

en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
ar: <p><b>إسقاط ميركاتور</b></p><p>التطبيقات: إسقاط خريطة معياري شائع للملاحة.</p>

en: Globe
ar: الكرة الأرضية

en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
ar: <p><b>الإسقاط المتعامد</b> ("متعامد")</p><p>التطبيقات: إسقاط منظوري يستخدم لعرض نصف الكرة الأرضية كما يبدو من الفضاء الخارجي.</p>

en: Stereographic
ar: المجسامي

en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
ar: <p><b>الإسقاط المجسم</b> ("متعامد")</p><p>التطبيقات: يستخدم في رسم الخرائط الكوكبية، الجيولوجيا والتصوير البانورامي.</p>

en: Vertical Perspective Projection
ar: الإسقاط المنظوري العمودي

en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
ar: <p><b>الإسقاط المنظوري العمودي</b> ("متعامد")</p><p>يظهر الأرض كما تبدو من مسافة قصيرة نسبيًا فوق السطح. التطبيقات: يستخدم للكرات الأرضية الافتراضية.</p>

en: Units
ar: الوحدات

en: Kilometer, Meter
ar: كيلومتر، متر

en: Miles, Feet
ar: ميل، قدم

en: Nautical miles, Knots
ar: ميل بحري، عقدة

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
ar: الوحدة التي تستخدم لقياس الارتفاع، الأطوال والمسافات (مثل كم، ميل، قدم).

en: Angle:
ar: الزاوية:

en: Degree (DMS)
ar: الدرجة (DMS)

en: Degree (Decimal)
ar: الدرجة (عشرية)

en: Universal Transverse Mercator (UTM)
ar: نظام إسقاط ميركاتور المستعرض العالمي(UTM)

en: Specifies the notation of angles in coordinates.
    By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used.
    As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).
ar: يحدد ترميز الزوايا في الإحداثيات.
    بشكل مبدئي يستخدم ترميز الدرجة-الدقيقة-الثانية (مثل °54'30"00).
    كبديل يمكنك اختيار الدرجات العشرية (مثل °54.5).

en: Map Quality
ar: جودة الخريطة

en: Still Image:
ar: صورة ثابتة:

en: Outline Quality
ar: جودة المخطط

en: Low Quality
ar: أدنى جودة

en: Normal
ar: عادي

en: High Quality
ar: جودة عالية

en: Print Quality
ar: جودة الطباعة

en: Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input.
    Usually this allows for high map quality as speed is no concern.
ar: يحدد جودة الخريطة التي تعرض بينما لا يوجد إدخال من المستخدم.
    عادة هذا يسمح بجودة خريطة عالية حيث أن السرعة ليست مصدر قلق.

en: During Animations:
ar: أثناء التحريكات:

en: Specifies the map quality that gets displayed during map animations
    (e.g. while dragging the globe). Especially on slow machines it is
    advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.
ar: يحدد جودة الخريطة التي تعرض أثناء تحريكات الخريطة
    (مثل أثناء سحب الكرة الأرضية). خصوصًا على الأجهزة البطيئة
    ينصح بضبط هذا الخيار إلى "جودة منخفضة" حيث أن هذا سيعطي سرعة أفضل.

en: Mouse Behavior
ar: سلوك الفأرة

en: Inertial Globe Rotation
ar: دوران كروي قصوري

en: Use kinetic spinning when dragging the map
ar: استخدم الدوران الحركي عند سحب الخريطة

en: Mouse View Rotation
ar: دوران عرض الفأرة

en: Use right mouse button to rotate the camera around
ar: استخدم زر الفأرة الأيمن لتدوير الكاميرا

en: Cache
ar: الخبيئة

en: There are two caches being used:
    The "physical memory" which is needed to keep map data in the computer's memory.
    Increasing the value will make the application more responsive.
    The "hard disc memory" cache is used by download map data from the Internet.
    Decrease this value if you want to save space on the hard disc
    and if high usage of the Internet is not an issue.
ar: تستخدم ذاكرتان مخبئيتان:
    الذاكرة "الفيزيائية" والتي تلزم لحفظ بيانات الخريطة في ذاكرة الحاسوب.
    زيادة القيمة تجعل التطبيق أكثر استجابة.
    ذاكرة القرص "الصلب" المخبئية تستخدم عند تنزيل بيانات الخريطة من الإنترنت.
    قلل هذه القيمة إذا كنت تريد حفظ مساحة على القرص الصلب
    وإذا كان الاستخدام العالي للإنترنت ليس مشكلة.

en: Physical Memory:
ar: الذاكرة الفيزيائية:

en: Clear
ar: امحُ

en: Hard Disc:
ar: القرص الصلب:

en: Map Contents
ar: محتويات الخريطة

en: Default Font:
ar: الخَط المبدئي:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
ar: الخط المبدئي الذي يستخدم على الخريطة.
    هذا الإعداد يسري فقط على خرائط الأطلس والخرائط الفضائية
    وليس خريطة Open-Street.

en: Show Coordinate Grid
ar: أظهر شبكة الإحداثيات

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ar: أظهر تراكب شبكة إحداثيات خريطة العالم.
    هذا الإعداد يسري فقط مع خرائط الأطلس،
    وخرائط الفضاء، وخرائط Open-Street.

en: Show Cross-Hair
ar: أظهِر صليب التّصويب

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ar: أظهِر صليب تصويب على مركز الخارطة.
    هذا الإعداد يسري فقط مع خارطات Atlas
    و Satellite و Open-Street.

en: Show Atmospheric Glow
ar: أظهِر الوهج الجوي

en: Show the world-map atmospheric glow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ar: أظهِر تراكب الوهج الجوي لخارطة العالم.
    هذا الإعداد يسري فقط مع خارطات Atlas
    و Satellite و Open-Street.

en: Show Night Shadow
ar: أظهِر ظلّ اللّيل

en: Show the world-map night shadow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ar: أظهِر تراكب ظلّ اللّيل لخارطة العالم.
    هذا الإعداد يسري فقط مع خارطات Atlas
    و Satellite و Open-Street.

en: Show City Place Mark
ar: أظهِر علامة مكان المدينة

en: Show the world-map city place mark overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
ar: أظهِر تراكب علامة مكان المدينة لخارطة العالم.
    هذا الإعداد يسري فقط مع خارطات Atlas و Satellite
    وليس Open-Street Map.

en: Show Relief
ar: أظهِر الإغاثة

en: Show the world-map relief overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
ar: أظهِر تراكب إغاثة خارطة العالم.
    هذا الإعداد يسري فقط مع خارطات Atlas و Satellite
    وليس Open-Street Map.

en: Map View
ar: عرض الخريطة

en: Map Plugins
ar: ملحقات الخارطة

en: Render Tools
ar: أدوات التّقديم

en: Runner Tools
ar: أدوات التشغيل

en: Unable to insert data into cache
ar: غير قادر على إدخال بيانات في المخزن المؤقت

en: Visible region
ar: المنطقة المرئية

en: Specify region
ar: حدّد منطقة

en: Download Route
ar: نزّل المسار

en: Enabled when a route exists
ar: مفعّل عند وجود مسار

en: Offset from route:
ar: إزاحة من المسار:

en: Selection Method
ar: طريقة التحديد

en: Number of tiles to download:
ar: عدد البلاطات للتّنزيل:

en: Download Region
ar: نزّل منطقة

en: Tile type to be downloaded:
ar: نوع البلاطة التي ستُنَزّل:

en: Texture tiles
ar: قطع نسيج

en: Vector tiles
ar: قطع متجهة

en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
ar: يسمح بالاختيار بين أنواع الطبقات التي تقدم بشكل مرئي.

en: There is a limit of %1 tile(s) to download.
ar: يوجد حدّ قدره %1 بلاطة (بلاطات) للتّنزيل.

en: Approximate size of the tiles to be downloaded
ar: الحجم التقريبي للبلاطات التي ستُنَزّل

en: Estimated download size: %1 MB
ar: حجم التّنزيل المقدر: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
ar: حجم التّنزيل المقدر: %1 kB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
ar: حدّد منطقة جغرافية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
ar: خط العرض الشّمالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
ar: &ش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
ar: خط الطول الغربي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
ar: &غ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
ar: خط الطول الشّرقي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eastLabel)
en: &E
ar: &شر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
ar: خط العرض الجنوبي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, southLabel)
en: &S
ar: &ج

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
ar: ينشئ الخريطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">عرض القمر الصّناعي</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الأرض كما تُرى من الفضاء. الخارطة مبنية على صور ناسا الجميلة "الرخام الأزرق للجيل القادم". حقوق الملكية الفكرية: NASA's Earth Observatory</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
ar: يحتاج Marble إلى إنشاء هذه الخارطة. هذا فقط يجب أن يفعل مرّة واحدة وقد يستغرق بضع ثوانٍ.

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, progressBar)
en: %p%
ar: %p٪

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
ar: تكبير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
ar: نطاق مستوى البلاطة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
ar: أدنى مستوى للبلاطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
ar: إلى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
ar: أقصى مستوى للبلاطة

en: Roadmap
ar: خارطة الطريق

en: Hybrid
ar: هجين

en: Show Map Type Control
ar: أظهر المتحكّم بنوع الخريطة

en: Show Navigation Control
ar: أظهر المتحكّم بالتّنقّل

en: Show Scale Control
ar: أظهر المتحكّم بالمقياس

en: Google Maps
ar: خرائط «غوغل»

en: Float items
ar: عوم عناصر

en: Marble Virtual Globe
ar: ماربل - الكرة الأرضية

en: Atlas map
ar: خريطة «أطلس»

en: Satellite map
ar: خارطة القمر الصّناعي

en: OpenStreetMap
ar: خريطة الشّوارع المفتوحة

en: OpenStreetMap (Vector)
ar: خارطة OpenStreetMap (متّجه)

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
ar: كروي

en: Equirectangular
ar: متساوي المستطيلات

en: Show compass
ar: أظهر البوصلة

en: Show scale bar
ar: أظهر شريط المقياس

en: Show navigation
ar: أظهِر التّنقل

en: Show overview map
ar: أظهر الخريطة العامّة

en: Other Marble Themes
ar: سمات Marble أخرى

en: Projection
ar: الإسقاط

en: Export as...
ar: صدِّر إلى...

en: Bookmark folder
ar: علّم المجلد

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
ar: الملف ليس ملفّ XBEL نسخة 1.0.

en: Unknown title
ar: عنوان مجهول

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
ar: اكتب اسمًا وتعليقًا للمعلّم المرجعي، واختر أين تحفظه.

en: Bookmark title
ar: عنوان المعلم المرجعي

en: Bookmark comment
ar: تعليق المعلم المرجعي

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
ar: عدّل المعالم المرجعية للموقع الجغرافي

en: &Remove
ar: أ&زل

en: Add Folder
ar: أضف مجلد

en: New Folder
ar: مجلّد جديد

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
ar: إدارة المعالم المرجعية

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
ar: أتريد إزالة «%1» من مجموعتك من المعالم المرجعية؟

en: Remove Bookmark
ar: احذف العلامة

en: Insert Bookmark
ar: أدرِج علامة

en: Title Change
ar: تغيير العنوان

en: Comment Change
ar: تغيير التعليق

en: Address Change
ar: تغيير العنوان

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
ar: تعليق

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
ar: تحميل المعلم المرجعي

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
ar: خطأ عند تحميل المعالم المرجعية في السطر %1، العمود %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
ar: افتح الملف

en: XBEL (*.xbel *.xml)
ar: XBEL ‏(*.xbel *.xml)

en: Imported %1
ar: استُورد %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
ar: احفظ الملفّ

en: %1 Bookmarks.xbel
ar: المعالم المرجعية %1.xbel

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
ar: صدّر المعلم المرجعي

en: Error saving bookmarks
ar: خطأ عند حفظ المعالم المرجعية

en: Edit Bookmarks
ar: حرّر العلامات

en: Add Bookmark...
ar: أضف علامة...

en: <p>Copyright %1</p>
ar: <p>حقوق النسخ %1</p>

en: Warning: Sidecar settings
ar: تحذير: إعدادات الملفّ الجانبي

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
ar: لقد فعّلت الكتابة إلى الملفّات الجانبية لتخزين بيانات التعريف في التّطبيق المضيف، لكن ليس للقراءة. هذا يعني أن أي بيانات تعريف مخزنة في الملفّات الجانبية سيكتب فوقها هنا.
    رجاء فعّل قراءة الملفّات الجانبية في التّطبيق المضيف أو تابع على مسؤوليتك الخاصة.

en: 1 image moved | %1 images moved
ar[0]: لم تُنقل أيّ صورة
ar[1]: نُقلت صورة واحدة
ar[2]: نُقلت صورتين
ar[3]: نُقلت %1 صور
ar[4]: نُقلت %1 صورة
ar[5]: نُقلت %1 صورة

en: Load GPX files...
ar: يحمّل ملفّات GPX...

en: Show tracks on Map
ar: أظهِر المسارات على الخارطة

en: Set this option to show tracks on the Map
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار المسارات على الخارطة

en: Only use selected images
ar: استخدِم فقط الصّور المختارة

en: Set this option to correlate selected images only
ar: اضبط هذا الخيار لربط الصور المختارة فقط

en: Camera time zone:
ar: منطقة الكمرة الزّمنيّة:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
ar: <p>يضبط المنطقة الزمنية التي ضبطت عليها الكاميرا أثناء التقاط الصّور، حتى يمكن تحويل طوابع وقت الصور إلى توقيت غرينتش لتطابق مرجع توقيت GPS.</p><p>ملاحظة: الإزاحات الموجبة تعدّ باتجاه الشّرق من خط الطول صفريّ (توقيت غرينتش)، هي 'سابقة للوقت'.</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
ar: إزاحة الصّور (س:د:ث):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
ar: يضبط الإزاحة بين أوقات الصّور وأوقات المسارات. على سبيل المثال لتصحيح ساعة الكاميرا الخاطئة أو منطقة زمنية مختلفة.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
ar: اضبط ما إذا كان توقيت الصورة سابِقًا أو لاحِقًا لتوقيت المسار.

en: Interpolate
ar: استكمال

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
ar: أقصى فجوة زمنية (س:د:ث):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
ar: يضبط أقصى فرق زمنيّ لاستكمال نقاط ملفّ GPX لبيانات وقت الصّورة. إذا تجاوز الفرق الزمنيّ هذا الإعداد، لن تجرَّب أيّ مطابقة.

en: Match directly
ar: طابِق مباشرةً

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
ar: يضبط أقصى فرق زمنيّ من نقطة مسار GPS إلى توقيت الصّورة ليطابق. إذا تجاوز الفرق الزمنيّ هذا الإعداد، لن تجرَّب أيّ مطابقة.

en: Correlate
ar: اربط

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
ar[0]: لم يتعذّر تحميل شيء.
ar[1]: تعذّر تحميل ملفّ GPX الآتي:
ar[2]: تعذّر تحميل ملفّي GPX الآتيين:
ar[3]: تعذّر تحميل ملفّات GPX ال‍ %1 الآتية:
ar[4]: تعذّر تحميل ملفّات GPX ال‍ %1 الآتية:
ar[5]: تعذّر تحميل ملفّات GPX ال‍ %1 الآتية:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
ar[0]: خطأ في تحميل ملفّ GPX
ar[1]: خطأ في تحميل ملفات GPX
ar[2]: خطأ في تحميل ملفات GPX
ar[3]: خطأ في تحميل ملفات GPX
ar[4]: خطأ في تحميل ملفات GPX
ar[5]: خطأ في تحميل ملفات GPX

en: Correlating images -
ar: ربط الصّور -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
ar: الربط فشل

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
ar: لا يمكن ربط أيّ صورة. رجاء تأكد من أن إعدادات الإزاحة والفجوة صحيحة.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
ar: الربط نجح

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
ar: ربط كلّ الصور. يمكنك الآن فحص موضعها على الخارطة.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
ar: ربط نهائي

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
ar[0]: ربطت صورة واحدة من %2 صورة. رجاء فحص إعدادات الإزاحة والفجوة إذا كنت تعتقد أنه كان يجب ربط المزيد من الصور.
ar[1]: ربطت %1 صورة من %2 صورة. رجاء فحص إعدادات الإزاحة والفجوة إذا كنت تعتقد أنه كان يجب ربط المزيد من الصور.
ar[2]: ربطت %1 صورة من %2 صورة. رجاء فحص إعدادات الإزاحة والفجوة إذا كنت تعتقد أنه كان يجب ربط المزيد من الصور.
ar[3]: ربطت %1 صورة من %2 صورة. رجاء فحص إعدادات الإزاحة والفجوة إذا كنت تعتقد أنه كان يجب ربط المزيد من الصور.
ar[4]: ربطت %1 صورة من %2 صورة. رجاء فحص إعدادات الإزاحة والفجوة إذا كنت تعتقد أنه كان يجب ربط المزيد من الصور.
ar[5]: ربطت %1 صورة من %2 صورة. رجاء فحص إعدادات الإزاحة والفجوة إذا كنت تعتقد أنه كان يجب ربط المزيد من الصور.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
ar[0]: ربطت صورة واحدة
ar[1]: ربطت %1 صورة
ar[2]: ربطت %1 صورة
ar[3]: ربطت %1 صورة
ar[4]: ربطت %1 صورة
ar[5]: ربطت %1 صورة

[ctx: @title: track list header]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
ar: اسم الملفّ

[ctx: @title: track list header]
en: #points
ar: #نقاط

en: Not available
ar: غير متوفّر

en: Fix: %1d
ar: ثبت: %1د

en: #Sat: %1
ar: #قمر صناعي: %1

en: %1d
ar: %1ي

en: Modified
ar: معدّل

en: Date and time
ar: التّاريخ والوقت

en: Failed to open file.
ar: فشل فتح الملفّ.

en: Failed to add GPS info to image.
ar: فشلت إضافة معلومات جي‌بي‌إس إلى الصّورة.

en: Failed to remove GPS info from image
ar: فشلت إزالة معلومات جي‌بي‌إس من الصّورة

en: Failed to save tags to file.
ar: فشل حفظ الوسوم في الملفّ.

en: Unable to save changes to file
ar: تعذّر حفظ التّغييرات في الملفّ.

en: Paste coordinates
ar: ألصق الإحداثيّات

en: Paste coordinates swapped
ar: لصق إحداثيات معكوسة

en: Remove coordinates
ar: أزل الإحداثيّات

en: Remove altitude
ar: أزل الارتفاع الرّأسي

en: Remove uncertainty
ar: أزِل عدم اليقين

en: Remove speed
ar: أزل السرعة

en: Look up missing altitude values
ar: ابحث عن قيم الارتفاع الرّأسيّ النّاقصة

en: Items have different coordinates.
ar: العناصر لها إحداثيات مختلفة.

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
ar: وجد أكثر من نقطة واحدة في الحافظة - يمكن فقط إسناد نقطة واحدة في كلّ مرّة.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
ar: تعذّر العثور على أيّة إحداثيّات في الحافظة.

en: Coordinates pasted
ar: أُلصقت الإحداثيّات

en: Bookmark selected
ar: علّم المحدّد

en: Remove coordinates information
ar: أُزيلت معلومات الإحداثيّات

en: Remove altitude information
ar: أُزيلت معلومات الارتفاع الرّأسيّ

en: Remove uncertainty information
ar: أزِل معلومات عدم اليقين

en: Looking up altitudes
ar: يبحث عن الارتفاعات الرّأسيّة

en: Altitude lookup failed:
    %1
ar: فشلت عملية البحث عن الارتفاع:
    %1

en: Altitude looked up
ar: عُثر على الارتفاع الرّأسيّ

en: {Country}
ar: {الدّولة}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
ar: {الولاية}

en: {State district}
ar: {حي الولاية}

en: {County}
ar: {المحافظة}

en: {City}
ar: {المدينة}

en: {City district}
ar: {ضواحي المدينة}

en: {Suburb}
ar: {ضاحية}

en: {Town}
ar: {البلدة}

en: {Village}
ar: {القرية}

en: {Hamlet}
ar: {قرية}

en: {Street}
ar: {الشّارع}

en: {House number}
ar: {رقم المنزل}

en: {Place}
ar: {مكان}

en: Add country tag
ar: أضف وسم الدّولة

en: Add state tag
ar: أضف وسم الولاية

en: Add state district tag
ar: أضِف علامة حيّ الولاية

en: Add county tag
ar: أضف وسم المحافظة

en: Add city tag
ar: أضف وسم المدينة

en: Add city district tag
ar: أضِف علامة حيّ المدينة

en: Add suburb tag
ar: أضِف علامة الضاحية

en: Add town tag
ar: أضف وسم البلدة

en: Add village tag
ar: أضف وسم القرية

en: Add hamlet tag
ar: أضِف علامة قرية

en: Add street
ar: أضف الشّارع

en: Add house number tag
ar: أضف وسم رقم المنزل

en: Add place
ar: أضف مكان

en: Add Local Administrative Area 2
ar: أضِف منطقة إدارية محليّة 2

en: Add Local Administrative Area 1
ar: أضِف منطقة إدارية محليّة 1

en: Add new tag
ar: أضف وسمًا جديدًا

en: Remove selected tag
ar: أزل الوسم المحدّد

en: Remove all control tags below this tag
ar: أزل كلّ وسوم التّحكّم تحت هذا الوسم

en: Add all address elements
ar: أضف كلّ وسوم العنوان

en: Select language:
ar: اختر اللغة:

en: Select service:
ar: اختر الخدمة:

en: Open Street Map
ar: خارطة الشّارع المفتوح

en: Geonames.org place name (non-US)
ar: اسم مكان Geonames.org (غير أمريكي)

en: Geonames.org full address (US only)
ar: عنوان Geonames.org الكامل (الولايات المتحدة فقط)

en: Less options
ar: خيارات أقلّ

en: Write locations as tags
ar: اكتُب المواقع كعلامات

en: Write locations metadata
ar: اكتُب بيانات تعريف المواقع

en: Process reverse geocoding
ar: عالِج تحديد المواقع الجغرافية العكسي

en: Image tags are changed.
ar: تغيّرت وسوم الصّور.

en: Retrieving RG info -
ar: استعادة معلومات RG -

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
ar: خطأ في تحديد الموقع الجغرافي العكسيّ

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
ar: أضف وسمًا جديدًا

en: Select a name for the new tag:
ar: اختر اسمًا للوسم الجديد:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
ar: حدد الموقع الجغرافي العكسي لـ %1 من أصل %2 صورة. أتريد الاحتفاظ بالعلامات التي حصلت عليها؟

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
ar: حدد الموقع الجغرافي العكسي لصورة واحدة. أتريد الاحتفاظ بالعلامات التي حصلت عليها؟

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
ar: أتريد إجهاض تحديد الموقع الجغرافي العكسي؟

en: Could not open: %1
ar: تعذّر فتح: %1

en: File is empty.
ar: الملفّ فارغ.

en: Probably not a GPX file.
ar: على الأرجح ليس ملفّ GPX.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
ar: الملفّ هو ملفّ GPX، لكن لم يعثر على نقاط مسار بطوابع زمنية صالحة.

en: Map settings
ar: إعدادات الخريطة

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Switch between markers and thumbnails.
ar: بدّل بين العلامات والصّور المصغّرة.

en: Preview single items
ar: عاين العناصر الفردية

en: Preview grouped items
ar: عاين العناصر المجمعة

en: Show numbers
ar: أظهِر الأرقام

en: Increase the thumbnail size on the map
ar: زِد حجم المصغّرة على الخريطة

en: Decrease the thumbnail size on the map
ar: أنقص حجم المصغّرة على الخريطة

en: Remove the current region selection
ar: أزِل تحديد المنطقة الحالي

en: Select images by drawing a rectangle
ar: حدّد صورًا برسم مستطيل

en: Pan mode
ar: وضع التحريك

en: Zoom into a group
ar: كبّر إلى مجموعة

en: Create a region selection from a thumbnail
ar: أنشئ تحديد منطقة من صورة مصغّرة

en: Filter images
ar: رشّح الصّور

en: Remove the current filter
ar: أزل المرشّح الحاليّ

en: Select images
ar: حدد الصور

en: Lock the map position
ar: أقفل موضع الخارطة

en: Load tracks from albums
ar: حمّل المسارات من الألبومات

en: Geolocation Interface
ar: واجهة تحديد الموقع الجغرافي

en: Sorting
ar: الفرز

en: Show oldest first
ar: أظهر الأقدم أوّلًا

en: Show youngest first
ar: أظهِر الأحدث أولاً

en: Sort by rating
ar: افرز بالتّقييم

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
ar: أدخل اسم بحث الخريطة الحاليّ لحفظه في منظور ”بحوث الخرائط“.

en: Save current map search to a new virtual album.
ar: احفظ بحث الخريطة الحاليّ في ألبوم افتراضي جديد.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
ar: إذا ضغط على هذا الزرّ، فسيحفظ بحث الخارطة الحالي إلى ألبوم افتراضي جديد باستخدام الاسم المضبوط على الجانب الأيسر.

en: Search by area:
ar: ابحث بالمنطقة:

en: Show Non-Geolocated Items
ar: أظهِر العناصر التي لم يحدد موقعها الجغرافي

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
ar: اسم البحث موجود فعلًا.
    رجاء أدخل اسمًا جديدًا:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
ar: الاسم موجود

en: Non Geo-located Items
ar: عناصر لم يحدد موقعها الجغرافي

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
ar: مجهول

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
ar: مساحة القرص الحرّة في المسار «%1» لملفّ مخزن التراجع المؤقت هي أقلّ من 2 جيجابايت! مخزن التراجع المؤقت الآن معطّل!

en: Do not know
ar: لا أعلم

en: Take the safest and most appropriate action
ar: اتخذ الإجراء الأنسب والأكثر أمانًا

en: Color Profile Mismatch
ar: عدم تطابق تشكيلة اللون

en: Missing Color Profile
ar: لاحة الألوان ناقصة

en: Image with Uncalibrated Color
ar: صورة ذات لون غير معاير

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br> which does not match your working space color profile.<br>How do you want to proceed?</p>
ar: <p>لهذه الصّورة <b>تشكيلة ألوان مضمّنة</b><br/> لا تتوافق مع تشكيلة ألوان مساحة العمل لديك.<br/>كيف نتابع؟</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br>that was used when creating the image. <br>How do you want to proceed?</p>
ar: <p>لهذه الصّورة <b>تشكيلة ألوان مضمّنة</b><br/> لا تتوافق مع تشكيلة ألوان مساحة العمل لديك.<br/>كيف نتابع؟</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br>How do you want to proceed?</p>
ar: <p>معلومات ألوان هذه الصّورة غير معايرة.<br>كيف نتابع؟</p>

en: Embedded Color Profile:
ar: لاحة الألوان المضمّنة:

en: Input Color Profile:
ar: لاحة الألوان الدّخل:

en: Working Color Space:
ar: مساحة اللون الفعالة:

en: Original Colors:
ar: الألوان الأصليّة:

en: Uncorrected Colors:
ar: ألوان غير مصححة:

en: Raw Colors:
ar: ألوان خام:

en: Resulting Colors:
ar: الألوان النّاتجة:

en: Correction Applied:
ar: تصحيح مطبق:

en: Corrected Colors:
ar: الألوان المصحّحة:

en: Keep the embedded profile, do not convert
ar: احتفظ بالتشكيلة المضمنة، لا تحوّل

en: Convert to working color space
ar: حوّل إلى مساحة اللون الفعالة

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
ar: تجاهَل التشكيلة المضمنة، أسند هذه التشكيلة:

en: and then convert to working space
ar: وبعد ذلك حوّل إلى المساحة الفعالة

en: No Profile Available
ar: لا لاحات متوفّرة

en: Assign profile and convert to working color space
ar: أسند التشكيلة وحوّل إلى مساحة اللون الفعالة

en: Assign and keep color profile
ar: أسند واحتفظ بتشكيلة اللون

en: Leave the file untagged, do not color manage
ar: اترك الملفّ بلا علامات، لا تدر ألوانًا

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
ar: ما هي مساحة الألوان التي ستُستخدم لتفسير ألوان هذه الصورة؟

en: sRGB (Internet standard)
ar: sRGB (معيار إنترنت)

en: Current working color space
ar: مساحة اللون الفعالة الحالية

en: This profile:
ar: هذه التشكيلة:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
ar: رجاء اختر تشكيلة لون الإدخال للجهاز (الكاميرا) الذي استُخدم لإنشاء هذه الصّورة:

en: No Input Profile Available
ar: لا توجد تشكيلة إدخال متوفّرة

en: Assigned Color Profile:
ar: تشكيلة اللون المسندة:

en: <b>No Profile</b>
ar: <b>لا لاحات</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
ar: خيارات التدقيق اللّطيف

en: Soft Proofing On
ar: التدقيق اللّطيف فعّال

en: Enable soft-proofing color managed view
ar: فعّل عرض التدقيق اللّطيف للون المدار

en: Soft Proofing Off
ar: التدقيق اللّطيف غير فعّال

en: Disable soft-proofing color managed view
ar: عطّل عرض التدقيق اللّطيف للون المدار

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
ar: <b>اضبط عرض التدقيق اللّطيف</b>

en: Profile of the output device to simulate:
ar: تشكيلة جهاز الإخراج لمحاكاته:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
ar: <p>اختر تشكيلة جهاز إخراجك (عادة، طابعتك). هذه التشكيلة ستُستخدم للتدقيق اللّطيف، لذا ستكون قادرًا على معاينة كيف سيقدم صورة عبر جهاز إخراج.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
ar: <p>اضغط هذا الزرّ للحصول على معلومات مفصّلة عن تشكيلة التّدقيق المختارة.</p>

en: Rendering intent:
ar: تجسيد اللون:

en: Highlight out-of-gamut colors
ar: ميّز الألوان خارج النطاق اللوني

en: Highlighting color:
ar: لون الإبراز:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
ar: خطأ في التشكيلة

en: No profile is selected.
ar: لا لاحة محدّدة.

[ctx: @title:window]
en: Save?
ar: أأحفظ؟

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
ar: احفظ التّغييرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
ar: احفظ التّغييرات الحاليّة. لاحظ: لن يُكتب فوق الصّورة الأصليّة.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
ar: احفظ التّغييرات كإصدارة جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
ar: احفظ التّغييرات الحاليّة كإصدارة جديدة. سيبقى الملفّ المحمّل كما هو، وسيُنشأ ملفّ جديد.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
ar: ارفض التّغييرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
ar: ارفض التّغييرات المطبّقة على الصّورة أثناء جلسة التّحرير هذه.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
ar: غيّرت الصورة الحالية.
    أتريد حفظ تغييراتك؟

en: (%1,%2) RGBA:%3,%4,%5,%6
ar: (%1،%2) RGBA: %3،%4،%5،%6

en: Tools
ar: أدوات

en: About this tool...
ar: عن هذه الأداة...

en: Tool online handbook...
ar: كتيب الأداة على الإنترنت...

en: Guide:
ar: الموجه:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
ar: اضبط هنا اللون المستخدم لرسم خطوط الدليل المتقطعة.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
ar: اضبط هنا العرض بالبكسلات المستخدم لرسم خطوط الدليل المتقطعة.

en: Defaults
ar: المبدئيات

en: Reset all settings to their default values.
ar: صفّر كلّ الإعدادات إلى قيمها المبدئية.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
ar: حمّل...

en: Load all parameters from settings text file.
ar: حمّل كلّ المعاملات من ملفّ الإعدادات النّصّيّ.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
ar: احفظ كَ‍...

en: Save all parameters to settings text file.
ar: احفظ كل المعاملات إلى ملفّ إعدادات نصي.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
ar: جرّب

en: Try all settings.
ar: جرّب كلّ الإعدادات.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
ar: الأ&وّل

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
ar: الأ&خير

[ctx: @action]
en: Open Original
ar: افتح الأصليّ

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
ar: احفظ التّغييرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
ar: احفظ التّعديلات في إصدارة الملفّ الحاليّة.

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
ar: احفظ بإصدارة جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
ar: احفظ التّعديلات الحاليّة كإصدارة جديدة من الملفّ.

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
ar: احفظ بإصدارة جديدة ك‍...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
ar: احفظ التّعديلات الحاليّة كإصدارة جديدة من الملفّ، محدّدًا اسمه ونسقه.

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
ar: احفظ بالنّسق

[ctx: @action:inmenu]
en: WEBP
ar: ويب بي

[ctx: @action]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
ar: احفظ الملفّ في مجلّد خارج تجميعتك

[ctx: @action]
en: Discard Changes
ar: ارفض التّغييرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
ar: ارفض كلّ التّغييرات على هذا الملفّ

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
ar: افتح بالتّطبيق المبدئي

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
ar: افتح العنصر بالتّطبيق المبدئي المسند.

[ctx: @action]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: @action]
en: Redo
ar: كرّر

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @action]
en: Select None
ar: أزل التّحديد

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
ar: كبر إلى 100٪

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
ar: لائم إلى النّا&فذة

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
ar: ناسب التّحديد

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
ar: يمكن استخدام هذا الخيار لتكبير الصورة إلى منطقة التحديد الحالية.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
ar: مؤشّر التّعرّض القليل

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض اللون الأسود متراكبًا على الصّورة. سيساعدك هذا على تجنّب التّعرّض القليل للصّورة.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
ar: مؤشّر التّعرّض المفرط

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض اللون الأبيض متراكبًا على الصّورة. سيساعدك هذا على تجنّب التّعرّض المفرط للصّورة.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
ar: عرض إدارة الألوان

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
ar: خيارات التدقيق اللّطيف...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
ar: عرض التدقيق اللّطيف

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
ar: اقتصّ إلى التّحديد

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
ar: يمكن استخدام هذا الخيار لقصّ الصّورة. اختر منطقة من الصّورة لتفعيل هذا الإجراء.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
ar: اعكس أفقيًّا

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
ar: اعكس رأسيًّا

[ctx: @action]
en: Rotate Left
ar: دوّر لليسار

[ctx: @action]
en: Rotate Right
ar: دوّر لليمين

[ctx: @action]
en: Auto-Rotate
ar: تدوير آليّ

[ctx: @action]
en: Previous Image
ar: الصّورة السّابقة

[ctx: @label]
en: No selection
ar: لا تحديد

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
ar: معلومات عن تحديد الصورة الحالي

[ctx: @info]
en: Information about image size
ar: معلومات عن حجم الصورة

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
ar: يحفظ صورة...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
ar: رجاء انتظر حفظ الصّورة...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
ar: على وشك الكتابة فوق الملف «%1»
    أمتأكد؟

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
ar: الصورة «%1» تغيرت.
    أتريد حفظها؟

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
ar: الصورة «%1» تغيرت.
    كل التغييرات ستُفقد.

[ctx: @info]
en: No selection
ar: لا تحديد

[ctx: @label]
en: Loading:
ar: يحمّل:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
ar: لا يمكن تحميل «%1»

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
ar: لا يمكن فتح تشكيلة المساحة الفعالة المحددة («%1»). لن يطبّق أيّ تحويل للألوان. رجاء فحص إعدادات إدارة اللون في دجيكام.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
ar: يحفظ:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
ar: فشل في حفظ الملف
    «%1»
    إلى
    «%2».

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
ar: لا يمكن فتح ملفّ مؤقّت في المجلّد «%1»: %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
ar: غير قادر على تحديد التّنسيق لحفظ الصورة الهدف به.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
ar: لا يمكن الحفظ: مسار الملفّ الذي عثر عليه «%1» غير صالح.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
ar: لا يمكن حفظ الملفّ «%1» لاسم ملفّ النّسخة المقترح «%2»

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
ar: ليس لديك صلاحيات كتابة للملفّ الذي اسمه «%1». أمتأكد أنك تريد الكتابة فوقه؟

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ar: الملفّ بالاسم "%1" موجود فعلًا. أمتأكّد من الكتابة فوقه؟

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
ar: فشل في الكتابة فوق الملفّ الأصلي

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
ar: عرض الألوان المدار فعّال.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
ar: عرض الألوان المدار معطّل.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
ar: إدارة الألوان غير مضبوطة، لذا العرض المدار بالألوان غير متوفر.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
ar: مؤشر التعرض الناقص مُفعَّل

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
ar: مؤشر التعرض الناقص معطَّل

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
ar: مؤشر التعرض الزائد مُفعَّل

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
ar: مؤشر التعرض الزائد معطَّل

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
ar: التّحويل

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
ar: الزّخرفة

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
ar: التّأثيرات

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
ar: الألوان

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
ar: التّحسين

[ctx: @action]
en: Open With
ar: افتح ب‍

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
ar: أخرى...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
ar: افتح ب‍...

en: Image Editor - %1
ar: محرّر الصّور - %1

en: Image Editor
ar: محرّر الصّور

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
ar: مجهول

en: %1x%2 (%3Mpx)
ar: %1×%2 (%3م.بكسل)

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
ar: لا يوجد صورة في الألبوم الحالي

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
ar: لا صور لعرضها في الألبوم الحاليّز
    سيُغلق محرّر الصّور.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
ar: الملفّ غير متوفّر

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
ar: <qt>الملفّ الأصليّ (<b>%1</b>) غير متوفّر حاليًّا</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
ar: أغلق المحرّر

en: Delete File Permanently
ar: احذف الملفّ نهائيًّا

en: Delete Permanently without Confirmation
ar: احذف نهائيًّا دون تأكيد

en: Move to Trash without Confirmation
ar: انقل إلى المهملات دون تأكيد

en: Edit Titles
ar: حرّر العناوين

en: Edit Comments
ar: حرّر التّعليقات

en: Show Assigned Tags
ar: أظهر الوسوم المسندة

en: Assign Tag
ar: أسند الوسم

en: Remove Tag
ar: أزل العلامة

en: Assign Labels
ar: أسند اللصائق

en: Failed to load image
    "%1"
ar: فشل تحميل الصورة
    "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
ar: قبل

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
ar: بعد

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
ar: <p>هنا يمكنك رؤية صورة المقطع الأصلية التي ستُستخدم لحساب المعاينة.</p><p>انقر واسحب مؤشر الفأرة في الصورة لتغيير تركيز المقطع.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
ar: إن فُعّل هذا الخيار، فستُعرض الصّورة الأصليّة.

en: Preview original image
ar: عاين الصّورة الأصليّة

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستُقسم منطقة المعاينة عموديا. ستُعرض منطقة متجاورة من الصورة، نصفها من الصورة الأصلية، ونصفها الآخر من الصورة الهدف.

en: Preview vertical split with contiguous image
ar: معاينة التقسيم العمودي بصورة متجاورة

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستُقسم منطقة المعاينة أفقيا. ستُعرض منطقة متجاورة من الصورة، نصفها من الصورة الأصلية، ونصفها الآخر من الصورة الهدف.

en: Preview horizontal split with contiguous image
ar: معاينة التقسيم الأفقي بصورة متجاورة

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستُقسم منطقة المعاينة عموديا. سيُعرض نفس الجزء من الصورتين الأصلية والهدف جنبا إلى جنب.

en: Preview vertical split with same image region
ar: معاينة التقسيم العمودي بنفس منطقة الصورة

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستُقسم منطقة المعاينة أفقيا. سيُعرض نفس الجزء من الصورتين الأصلية والهدف جنبا إلى جنب.

en: Preview horizontal split with same image region
ar: معاينة التقسيم الأفقي بنفس منطقة الصورة

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستُعرض الصورة الهدف.

en: Preview target image
ar: معاينة الصورة الهدف

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
ar: إذا فعلت هذا الخيار، ستُعرض الصورة الأصلية عند مرور الفأرة فوق منطقة الصورة؛ وإلا، ستُعرض الصورة الهدف.

en: Preview on mouse-over
ar: معاينة عند مرور الفأرة

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
ar: وضع المعاينة

en: Connecting to camera...
ar: يتّصل بالكمرة...

en: Connection established.
ar: أُجري الاتّصال.

en: Connection failed.
ar: فشل الاتّصال.

en: Failed to get free space from camera
ar: فشل الحصول على المساحة الحرة من الكاميرا

en: Failed to get preview from camera
ar: فشل جلب المعاينة من الكمرة

en: Failed to process capture from camera
ar: فشل معالجة الالتقاط من الكاميرا

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
ar: فشل سرد المجلّد <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
ar: فشل سرد الملفّات في <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
ar: فشل جلب مصغّرة <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
ar: فشل جلب بيانات <filename>%1</filename> الوصفيّة

en: Failed to download <filename>%1</filename>
ar: فشل تنزيل <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
ar: فشل تحويل الملفّ <filename>%1</filename> إلى JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
ar: فشل تحويل الملفّ <filename>%1</filename> إلى DNG

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
ar: تجاوز تحويل الملف <filename>%1</filename> إلى DNG

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
ar: فشل فتح السكربت لـ <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
ar: نفد الوقت من السكربت لـ <filename>%1</filename>

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
ar: فشل تشغيل السكربت لـ <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
ar: فشل تنزيل الملفّ <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ar: فشل تنزيل الملفّ <b>%1</b>. أتريد المتابعة؟

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
ar: فشل رفع <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
ar: فشل رفع الملفّ <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ar: فشل رفع الملفّ <b>%1</b>. أتريد المتابعة؟

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
ar: فشل حذف <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
ar: فشل حذف الملفّ <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ar: فشل حذف الملفّ <b>%1</b>. أتريد المتابعة؟

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
ar: فشل قفل <filename>%1</filename>

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
ar: فشل قلب حالة قفل الملفّ <b>%1</b>.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ar: فشل قلب حالة قفل الملفّ <b>%1</b>. أتريد المتابعة؟

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"<br>Model: "%2"<br>Port: "%3"<br>Path: "%4"<br><br>
ar: العنوان: "%1"<br>النموذج: "%2"<br>المنفذ: "%3"<br>المسار: "%4"<br><br>

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"<br>Capture image: "%2"<br>Delete items: "%3"<br>Upload items: "%4"<br>Create directories: "%5"<br>Delete Directories: "%6"<br><br>
ar: الصور المصغرة: "%1"<br>التقاط صورة: "%2"<br>حذف العناصر: "%3"<br>رفع العناصر: "%4"<br>إنشاء الدلائل: "%5"<br>حذف الدلائل: "%6"<br><br>

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
ar: نعم

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
ar: لا

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.<br><br>
ar: المُشغّل "الكاميرا المركّبة" لكاميرات التخزين كبيرة السعة USB/IEEE1394 وقارئات بطاقات الفلاش.<br><br>

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"<br>Model: "%2"<br>Port: "%3"<br>Path: "%4"<br>UUID: "%5"<br><br>
ar: العنوان: "%1"<br>النموذج: "%2"<br>المنفذ: "%3"<br>المسار: "%4"<br>UUID: "%5"<br><br>

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"<br>Capture image: "%2"<br>Delete items: "%3"<br>Upload items: "%4"<br>Create directories: "%5"<br>Delete directories: "%6"<br><br>
ar: الصور المصغرة: "%1"<br>التقاط صورة: "%2"<br>حذف العناصر: "%3"<br>رفع العناصر: "%4"<br>إنشاء الدلائل: "%5"<br>حذف الدلائل: "%6"<br><br>

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
ar: نعم

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
ar: لا

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
ar: للمزيد من المعلومات حول المُشغّل "الكاميرا المركّبة"، يرجى قراءة قسم "الكاميرات الرقمية الثابتة المدعومة" في دليل دجيكام.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.<br><br>It does not use libgphoto2 drivers.<br><br>To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:<br><br>https://www.digikam.org/support/contact/
ar: المُشغّل "الكاميرا المركّبة" هو واجهة بسيطة لقرص كاميرا مركّب محليا على نظامك.<br><br>لا يستخدم مُشغّلات libgphoto2.<br><br>للإبلاغ عن أي مشاكل مع هذا المُشغّل، يرجى التواصل مع فريق دجيكام على:<br><br>https://www.digikam.org/support/contact/

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
ar: %1 - اختر مجلد الكاميرا

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
ar: يرجى اختيار مجلد الكاميرا الذي ترغب في رفع الصور إليه.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ar: معلومات الجهاز

[ctx: @title]
en: Device Summary
ar: ملخص الجهاز

[ctx: @title]
en: Device Manual
ar: دليل الجهاز

[ctx: @title]
en: About Driver
ar: حول المُشغّل

[ctx: @title]
en: Thumb
ar: المصغّرة

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
ar: التقط من %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
ar: التقط

en: Unknown Format
ar: تنسيق مجهول

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
ar: هذا العنصر مُقفل.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
ar: لهذا العنصر حالة تنزيل مجهولة

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
ar: لم يُنزّل هذا العنصر أبدًا

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
ar: نُزّل هذا العنصر فعلًا

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
ar: اضبط كيف سيعيد دجيكام تسمية الملفات عند تنزيلها.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
ar: خيارات إعادة تسمية الملف

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
ar: الإنشاء الآلي للألبومات

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
ar: العمليات الفورية (JPEG فقط)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
ar: خيارات تحويل DNG

[ctx: @item]
en: Scripting
ar: البرمجة

[ctx: @title]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
ar: التقط

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
ar: أزل التّحديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
ar: اعكس التّحديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
ar: حدّد العناصر الجديدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
ar: حدّد العناصر المقفلة

[ctx: @title:menu]
en: Download
ar: نزّل

[ctx: @action]
en: Download New
ar: نزّل الآن

[ctx: @action]
en: Download Selected
ar: نزّل المحدّد

[ctx: @action]
en: Download All
ar: نزّل الكلّ

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
ar: نزّل واحذف الجديد

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
ar: نزّل واحذف المحدّد

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
ar: نزّل واحذف الكلّ

[ctx: @action]
en: Upload...
ar: ارفع...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
ar: اقلب القفل

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
ar: أشِر بأنه نُزّل

[ctx: @title:menu]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
ar: امحُ المحدد

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
ar: احذف الكل

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
ar: احذف الجديد

[ctx: @title:group]
en: Views
ar: المناظير

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ar: المصغّرات

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
ar: عاين العنصر

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
ar: الخريطة

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
ar: ا&فرز العناصر

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
ar: القيمة التي تُفرز بها العناصر في منظور المصغّرات

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
ar: بالاسم

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
ar: بالمسار

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
ar: بالتّاريخ

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
ar: بالحجم

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
ar: بالتّقييم

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
ar: حسب حالة التنزيل

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
ar: ترتيب وفرز العناصر

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
ar: يحدّد فيما إذا كانت العناصر مرتّبة بترتيب تصاعديّ أو تنازليّ.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
ar: &عناصر المجموعة

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
ar: الفئات التي تُعرض بها العناصر في عرض الصور المصغرة

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
ar: قائمة منبسطة

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
ar: بالمجلّد

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
ar: بالنّسق

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
ar: بالتّاريخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
ar: لائم إلى النّا&فذة

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
ar: اجعل مستوى التّقريب 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
ar: أظهر التّاريخ

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
ar: أظهر شريط المصغّرات

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
ar: جرّب مجدّدًا

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
ar: أنهِ وضع المعاينة

[ctx: @action]
en: Next Image
ar: الصّورة التّالية

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
ar: الصّورة الأولى

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
ar: الصّورة الأخيرة

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
ar: يلغي العمليّة الحاليّة، رجاء انتظر...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
ar: أتريد إغلاق الحواريّ وإلغاء العمليّة الحاليّة؟

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
ar: يقطع الاتّصال مع الكمرة، رجاء انتظر...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
ar: جاهز

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
ar: فشل الاتّصال مع الكمرة. رجاء تحقّق أنّها موصولة كما ينبغي ومشغّلة.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
ar: اختر صورة لرفعها

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
ar: لا مساحة حرّة كافية في وسط الكمرة لرفع الصّور.
    
    المساحة المطلوبة: %1
    المساحة الحرّة المتوفّرة: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
ar: مجلد الكاميرا "%1" يحتوي بالفعل على العنصر "%2".
    يرجى إدخال اسم ملف جديد (بدون امتداد):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ar: الملفّ موجود فعلًا

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
ar: تنسيق تاريخ ألبومك الهدف المخصص غير صالح. يرجى التحقق من إعداداتك...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
ar: المجموعة التي تستضيف ألبومك الهدف المبدئي الذي ضُبط لمعالجة التنزيل من جهاز الكاميرا غير متوفرة. يرجى اختيار واحدة أخرى من مربع حوار إعدادات الكاميرا.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
ar: ألبومك الهدف المبدئي الذي ضُبط لمعالجة التنزيل من جهاز الكاميرا غير متوفر. يرجى اختيار واحد آخر من مربع حوار إعدادات الكاميرا.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
ar: يرجى اختيار الألبوم الوجهة من مكتبة دجيكام لاستيراد صور الكاميرا إليه.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
ar: المجموعة التي اختيرت كألبوم وجهة للتنزيل من جهاز الكاميرا غير متوفرة. يرجى اختيار ألبوم وجهة آخر.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
ar: فشل نقل ملف sidecar لـ <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
ar: فشل نقل الملف لـ <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
ar: العناصر أدناه قفلتها الكمرة (للقراءة فقط). لن تُحذف هذه العناصر. إن أردت حقًّا حذفها فعليك فكّ قفلها والتّجريب مجدّدًا.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
ar[0]: على وشك حذف هذه الصورة.
    الملف المحذوف غير قابل للاستعادة.
    هل أنت متأكد؟
ar[1]: على وشك حذف هاتين الصورتين.
    الملفان المحذوفان غير قابلان للاستعادة.
    هل أنت متأكد؟
ar[2]: على وشك حذف هذه الصور %1.
    الملفات المحذوفة غير قابلة للاستعادة.
    هل أنت متأكد؟
ar[3]: على وشك حذف هذه الصور %1.
    الملفات المحذوفة غير قابلة للاستعادة.
    هل أنت متأكد؟
ar[4]: على وشك حذف هذه الصور %1.
    الملفات المحذوفة غير قابلة للاستعادة.
    هل أنت متأكد؟
ar[5]: على وشك حذف هذه الصور %1.
    الملفات المحذوفة غير قابلة للاستعادة.
    هل أنت متأكد؟

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
ar: مساحة القرص غير كافية

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
ar: ليست هناك مساحة حرّة كافية في القرص الذي عليه الألبوم الذي حدّدته لتنزيل الصّور المحدّدة من الكمرة ومعالجتها.
    
    المساحة المقدّرة المتبقيّة: %1
    المساحة الحرّة المتوفّرة: %2
    
    أأجربّ بأيّ حال؟

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ar[0]: لا عناصر محدّدة (%1 عنصر)
ar[1]: لا عناصر محدّدة (عنصر واحد)
ar[2]: لا عناصر محدّدة (عنصران)
ar[3]: لا عناصر محدّدة (%1 عناصر)
ar[4]: لا عناصر محدّدة (%1 عنصرًا)
ar[5]: لا عناصر محدّدة (%1 عنصر)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
ar: "%1" (%2 من %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
ar[0]: %2/لا عناصر محدّدة
ar[1]: %2/عنصر واحد محدّد
ar[2]: %2/عنصران محدّدان
ar[3]: %2/%1 عناصر محدّدة
ar[4]: %2/%1 عنصرًا محدّدًا
ar[5]: %2/%1 عنصر محدّد

en: Skipped file <filename>%1</filename>
ar: تجاوز الملف <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
ar: أعد تسمية الملف إلى <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
ar: فشل حفظ ملف sidecar لـ <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
ar: انتهى تنزيل الصور، يمكنك الآن فصل الكاميرا بينما تُدار الصور آليًا

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
ar: انتهى تنزيل الصّور

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
ar: ملف بنفس الاسم ("%1") موجود بالفعل في المجلد "%2".

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
ar: فشل العثور على ألبوم للمسار "%1".

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
ar: &جهاز

en: Camera Folders
ar: مجلّدات الكمرة

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
ar: اكتُشف آليًا

[ctx: @action]
en: Escape preview
ar: اخرج من المعاينة

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
ar: عُد

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
ar: تقدّم

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
ar: اكتب اسم الملفّ في EXIF

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
ar: أصلح التّاريخ والوقت الدّاخليّين

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
ar: دوّر/اعكس الصّورة آليًّا

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
ar: حوّل إلى نسق ملفّات غير فقود

[ctx: @label]
en: New image format:
ar: تنسيق الصورة الجديدة:

[ctx: @label:listbox]
en: WEBP
ar: ويب بي

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
ar: اضبط هنا جميع الخيارات لتصليح/تحويل ملفات JPEG آليًا عند تنزيلها.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
ar: فعل هذا الخيار إذا أردت تدوير الصور أو قلبها آليًا باستخدام معلومات Exif المقدمة من الكاميرا.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
ar: اختر هنا قالب البيانات الوصفية الذي تريد تطبيقه على الصور.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
ar: فعل هذا الخيار لكتابة اسم المستند إلى بيانات Exif الوصفية. اسم المستند هو اسم الملف الأصلي للملف المستورد.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
ar: فعل هذا الخيار لضبط لصائق البيانات الوصفية للتاريخ والوقت على القيم الصحيحة إذا كانت الكاميرا لا تضبط هذه اللصائق بشكل صحيح عند التقاط الصور. ستُحفظ القيم في لصائق DateTimeDigitized و DateTimeCreated في EXIF و XMP و IPTC.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
ar: فعل هذا الخيار لتحويل جميع ملفات JPEG آليًا إلى تنسيق صورة غير منقوص. ملاحظة: قد يستغرق تحويل الصورة بعض الوقت على حاسوب بطيء.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
ar: <title>تنسيق ملف الصورة غير المنقوص المفضل</title><para>اختر تنسيق الملف الذي سيُحول إليه ملف صورة JPEG إلى حاوية غير منقوصة تدعم البيانات الوصفية.</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
ar: <p>يمكن استخدام هذه التعبيرات لتخصيص تنسيق التاريخ:</p><p><b>d</b>: اليوم كرقم بدون صفر مبدئي (1 إلى 31)</p><p><b>dd</b>: اليوم كرقم بصفر مبدئي (01 إلى 31)</p><p><b>ddd</b>: اسم اليوم المحلي المختصر (مثل 'Mon' إلى 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: اسم اليوم المحلي الطويل (مثل 'Monday' إلى 'Sunday')</p><p><b>M</b>: الشهر كرقم بدون صفر مبدئي (1 إلى 12)</p><p><b>MM</b>: الشهر كرقم بصفر مبدئي (01 إلى 12)</p><p><b>MMM</b>: اسم الشهر المحلي المختصر (مثل 'Jan' إلى 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: اسم الشهر المحلي الطويل (مثل 'January' إلى 'December')</p><p><b>yy</b>: السنة كرقم من رقمين (مثل 00 إلى 99)</p><p><b>yyyy</b>: السنة كرقم من أربعة أرقام (مثل 2012)</p><p>ستُعامل جميع الأحرف المدخلة الأخرى كنص. أي تسلسل من الأحرف المحاطة بعلامات اقتباس فردية سيُعامل كنص ولن يُستخدم كتعبير. أمثلة، إذا كان التاريخ هو 20 يوليو 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
ar: ألبومات فرعية مبنية على الامتداد

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
ar: ألبومات فرعية مبنية على التاريخ

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
ar: تنسيق التّاريخ:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: ISO
ar: آيزو

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
ar: نص كامل

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
ar: الإعدادات المحلية

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
ar: أظهر قائمة بكلّ الخيارات المتوفّرة

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
ar: اضبط كيف ينشئ دجيكام الألبومات آليًا عند التنزيل.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
ar: فعل هذا الخيار إذا أردت تنزيل صورك في ألبومات فرعية تُنشأ آليًا بناء على امتداد الملف داخل الألبوم الوجهة. بهذه الطريقة، يمكنك فصل ملفات JPEG و RAW عند تنزيلها من الكاميرا.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
ar: فعل هذا الخيار إذا أردت تنزيل صورك في ألبومات فرعية تُنشأ آليًا بناء على تاريخ الملف داخل الألبوم الوجهة.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
ar: اختر تنسيق التاريخ المفضل لديك الذي سيُستخدم لإنشاء
    ألبومات جديدة. الخيارات المتاحة هي:
    "ISO": تنسيق التاريخ يتوافق مع ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). مثال: 2006-08-24
    "نص كامل": تنسيق التاريخ هو سلسلة نصية يمكن للمستخدم قراءتها.
    مثال: Thu Aug 24 2006
    "الإعدادات المحلية": تنسيق التاريخ يعتمد على إعدادات لوحة تحكم KDE.
    "مخصص": استخدم تنسيقًا مخصصًا للتاريخ.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
ar: اعرض نتيجة التاريخ المحول 1968-12-26 باستخدام تنسيقك المخصص.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
ar: مثال: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
ar: التنسيق غير صالح...

en: Cannot display camera preview
ar: لا يمكن عرض معاينة الكاميرا

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
ar: حوّر ملفّات RAW إلى

[ctx: @label]
en: DNG container
ar: حاوية DNG

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
ar: اضبط هنا جميع الخيارات لتحويل صور RAW إلى حاوية DNG آليًا عند تنزيلها.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
ar: فعل هذا الخيار لتحويل صور RAW إلى حاوية DNG آليًا.

[ctx: @title]
en: Camera Media
ar: وسائط الكاميرا

[ctx: @title]
en: Album Library
ar: مكتبة الألبومات

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
ar: السّعة:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
ar: المتوفّر:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
ar: المطلوب:

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
ar: أسند اللصائق

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
ar: كلّ الملفّات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
ar: الملفّات الجديدة فقط

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
ar: الملفّات الخامّ

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
ar: ملفّات JPG/TIFF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
ar: ملفّات الفيديو

en: Camera filenames
ar: أسماء ملفات الكاميرا

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
ar: شغّل هذا الخيار لاستخدام أسماء ملفّات الصّور التي توفّرها الكمرة دون تعديلها.

en: Change case to:
ar: غيّر حالة الأحرف إلى:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
ar: أبقها كما هي

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
ar: أحرف كبيرة

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
ar: أحرف صغيرة

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
ar: اضبط الطّريقة التي ستُستخدم لتغيير حالة أحرف أسماء ملفّات الصّور.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
ar: خصّص

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
ar: <p>يمكن استخدام هذه التعبيرات لتخصيص سطر الأوامر:</p><p><b>%file</b>: المسار الكامل للملف المستورد</p><p><b>%filename</b>: اسم الملف المستورد</p><p><b>%path</b>: مسار الملف المستورد</p><p><b>%orgfilename</b>: اسم الملف الأصلي</p><p><b>%orgpath</b>: المسار الأصلي</p><p>إذا لم تكن هناك تعبيرات، سيُضاف المسار الكامل إلى الأمر.</p>

en: Execute script for image:
ar: نفذ سكربت للصورة:

en: No script selected
ar: لا يوجد سكربت مختار

en: Set here the script that is executed for every imported image.
ar: اضبط هنا السّكربت المنفّذ لكلّ صورة مستوردة.

en: Drag and drop an image here
ar: اسحب صورة وأسقطها هنا

en: Show on left panel
ar: أظهر في اللوحة اليمنى

en: Show on right panel
ar: أظهر في اللوحة اليسرى

en: Remove item
ar: أزل العنصر

en: Clear all
ar: امحُ الكلّ

en: Drag and drop images here
ar: اسحب صورًا وأسقطها هنا

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
ar[0]: لا عناصر على الطّاولة الضّوئيّة
ar[1]: عنصر واحد على الطّاولة الضّوئيّة
ar[2]: عنصران على الطّاولة الضّوئيّة
ar[3]: %1 عناصر على الطّاولة الضّوئيّة
ar[4]: %1 عنصرًا على الطّاولة الضّوئيّة
ar[5]: %1 عنصر على الطّاولة الضّوئيّة

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
ar: الأ&وّل

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
ar: الأ&خير

en: On left
ar: على اليمين

en: Show item on left panel
ar: أظهر العنصر في اللوحة اليمنى

en: On right
ar: على اليسار

en: Show item on right panel
ar: أظهر العنصر في اللوحة اليسرى

en: Open With Default Application
ar: افتح بالتّطبيق المبدئي

en: Open the item with default assigned application.
ar: افتح العنصر بالتّطبيق المبدئي المسند.

en: Remove item from Light Table
ar: أزل العنصر من جدول الإضاءة

en: Remove all items from Light Table
ar: أزل جميع العناصر من جدول الإضاءة

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Delete immediately
ar: احذف مباشرة

en: Synchronize
ar: زامن

en: Synchronize preview from left and right panels
ar: زامن المعاينة في اللوحتين اليمنى واليسرى

en: By Pair
ar: حسب الزوج

en: Navigate by pairs with all items
ar: تصفح بالأزواج مع جميع العناصر

en: Clear On Close
ar: امحُ عند الإغلاق

en: Clear light table when it is closed
ar: امحُ ما على الطّاولة الضّوئيّة إن أُغلقت

en: Remove all images from the light table when it is closed
ar: أزل كلّ الصّور من على الطّاولة الضّوئيّة إن أُغلقت

en: Zoom to 100%
ar: اجعل مستوى التّقريب 100%

en: Fit to &Window
ar: لائم إلى النّا&فذة

en: Color-Managed View
ar: عرض إدارة الألوان

en: Previous Image
ar: الصّورة السّابقة

en: Edit Titles on the Right
ar: حرّر العناوين على اليسار

en: Edit Comments on the Right
ar: حرّر التّعليقات على اليسار

en: Show Assigned Tags on the Right
ar: أظهر الوسوم المسندة على اليسار

en: Edit Titles on the Left
ar: حرّر العناوين على اليمين

en: Edit Comments on the Left
ar: حرّر التّعليقات على اليمين

en: Show Assigned Tags on the Left
ar: أظهر الوسوم المسندة على اليمين

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
ar: اللوحة الي&سرى

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
ar: اللوحة اليم&نى

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
ar: الصيانة

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
ar: <qt><b>اختر عمليات الصيانة للمعالجة</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
ar: عالج العناصر من:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
ar: استخدم آخر الأدوات والإعدادات النشطة المحفوظة

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it is possible)
ar: اعمل على جميع أنوية المعالج (عند الإمكان)

en: Common Options
ar: خيارات عامّة

en: <qt>No option<br><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
ar: <qt>لا يوجد خيار<br><i>ملاحظة: هذا الأداة تعالج فقط مجموعة الألبومات.</i></qt>

en: Scan for new items
ar: افحص بحثًا عن العناصر الجديدة

en: <qt><i>Note: If activated, the core database is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br>If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
ar: <qt><i>ملاحظة: إذا فُعّل، ستُنظف قاعدة البيانات الأساسية دائمًا. يمكنك اختيار قواعد بيانات إضافية للتنظيف.<br>إذا اخترت أحد الخيارات أدناه، قد تستغرق العملية وقتًا طويلاً وقد تجمد دجيكام مؤقتًا للتأكد من عدم حدوث أي تلف في قاعدة البيانات.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
ar: نظّف أيضًا قاعدة بيانات الصور المصغرة.

en: Also clean up the faces database.
ar: نظّف أيضًا قاعدة بيانات الوجوه.

en: Also clean up the similarity database.
ar: نظّف أيضًا قاعدة بيانات التشابه.

en: Extended clean up and shrink all databases.
ar: تنظيف وتصغير موسع لجميع قواعد البيانات.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
ar: هذا الخيار يؤدي إلى تفريغ (تصغير) قواعد البيانات. التفريغ مدعوم لكل من SQLite و MySQL.

en: Perform database cleaning
ar: أجرِ تنظيف قاعدة البيانات

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
ar: ابحث عن العناصر المتغيرة أو غير المصنفة (أسرع)

en: Rebuild Thumbnails
ar: أعد بناء المصغّرات

en: Rebuild Finger-prints
ar: أعد بناء البصمات

en: Similarity range (in percents):
ar: نطاق التشابه (بالنسبة المئوية):

en: Restriction on duplicates:
ar: التقييد على النسخ المكررة:

en: No restriction
ar: لا يوجد تقييد

en: Restrict to album of reference image
ar: قيد على ألبوم الصورة المرجعية

en: Exclude album of reference image
ar: استبعد ألبوم الصورة المرجعية

en: Find Duplicate Items
ar: اعثر على العناصر المكررة

[ctx: @option:check]
en: Rebuild all training data
ar: أعد بناء جميع بيانات التدريب

[ctx: @info:tooltip]
en: This will re-train the face recognizer with tagged faces in your library.
ar: سيعيد هذا تدريب أداة التعرف على الوجوه بالوجوه الموسومة في مكتبتك.

[ctx: @option:check]
en: Reset and clear all faces and training
ar: أعد الضبط وامسح جميع الوجوه والتدريب

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all detected and tagged faces.
ar: سيمسح هذا جميع الوجوه المكتشفة والموسومة.

[ctx: @option:check]
en: Clear rejected face matches
ar: امسح مطابقات الوجوه المرفوضة

[ctx: @info:tooltip]
en: This will delete all rejected face matches allowing the face recognizer to present the suggested matches again.
ar: سيحذف هذا جميع مطابقات الوجوه المرفوضة مما يسمح لأداة التعرف على الوجوه بتقديم المطابقات المقترحة مرة أخرى.

en: Face engine management
ar: إدارة محرك الوجوه

en: Auto-tags Assignment
ar: إسناد اللصائق الآلي

en: Sync Direction:
ar: اتّجاه المزامنة:

en: From database to image metadata
ar: من قاعة البيانات إلى بيانات الصّورة الوصفيّة

en: From image metadata to database
ar: من بيانات الصّورة الوصفيّة إلى قاعدة البيانات

en: Check metadata setup panel for details:
ar: تحقق من لوحة إعداد البيانات الوصفية للتفاصيل:

en: Sync Metadata and Database
ar: زامن البيانات الوصفية وقاعدة البيانات

[ctx: @title: window reset face database]
en: Warning
ar: تحذير

en: Are you sure you want to delete all confirmed, unconfirmed, and unknown faces? You’ll need to rescan images and start tagging unknown faces again before any faces can be recognized.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف جميع الوجوه المؤكدة، وغير المؤكدة، وغير المعروفة؟ ستحتاج إلى إعادة فحص الصور والبدء في وسم الوجوه غير المعروفة مرة أخرى قبل أن يُمكن التعرف على أي وجوه.

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
ar: تمّت كلّ العمليّات.
    المدّة: %1

en: digiKam Maintenance
ar: صيانة «دِجي‌كام»

en: Process is done.
    Duration: %1
ar: تمّت العمليّة.
    المدّة: %1

en: Clean up the databases :
ar: نظّف قواعد البيانات :

en: analysing databases
ar: حلل قواعد البيانات

en: cleaning core db
ar: نظّف قاعدة البيانات الأساسية

en: cleaning thumbnails db
ar: نظّف قاعدة بيانات الصور المصغرة

en: cleaning recognition db
ar: نظّف قاعدة بيانات التعرف

en: cleaning similarity db
ar: نظّف قاعدة بيانات التشابه

en: shrinking databases
ar: صغّر قواعد البيانات

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
ar: <p>تصغير قاعدة البيانات قيد التقدم.</p><p>قواعد بياناتك صُغّرت. هذا سيستغرق بعض الوقت - حسب حجم قواعد بياناتك.</p><p>يجب أن نجمد دجيكام لمنع تلف قاعدة البيانات. صندوق المعلومات هذا سيختفي عند انتهاء عملية التصغير.</p>الحالة الحالية:

en: Core DB
ar: قاعدة البيانات الأساسية

en: Thumbnails DB
ar: قاعدة بيانات الصور المصغرة

en: Face Recognition DB
ar: قاعدة بيانات التعرف على الوجوه

en: Similarity DB
ar: قاعدة بيانات التشابه

en: Find new items
ar: اعثر على عناصر جديدة

en: Scanning: %1
ar: الفحص: %1

en: Album Root: %1
ar: جذر الألبوم: %1

en: Scanned:
    %1
ar: فُحص:
    %1

en: Items scanned for cataloging: %1
ar: العناصر التي فُحصت للتصنيف: %1

en: Item scanned for cataloging: %1
ar: العنصر الذي فُحص للتصنيف: %1

en: Find duplicates items
ar: اعثر على العناصر المكررة

en: Finding Duplicates: %1
ar: ابحث عن المتكرّر: %1

en: No duplicate item
ar: لا يوجد عنصر مكرر

en: 1 duplicate item | %1 duplicate items
ar[0]: 1 عنصر مكرر
ar[1]: عنصران مكرران
ar[2]: %1 عناصر مكررة
ar[3]: %1 عنصرًا مكررًا
ar[4]: %1 عنصرًا مكررًا
ar[5]: %1 عنصرًا مكررًا

en: Items scanned for duplicates: %1
ar: العناصر التي فُحصت للتكرار: %1

en: Item scanned for duplicates: %1
ar: العنصر الذي فُحص للتكرار: %1

en: Duplicates found: %1
ar: النسخ المكررة التي عُثر عليها: %1

en: Duplicate found: %1
ar: النسخة المكررة التي عُثر عليها: %1

en: A face scan is already running. Only one face task can be running at a time. Please wait until it is finished.
ar: فحص الوجه قيد التشغيل بالفعل. يمكن تشغيل مهمة وجه واحدة فقط في كل مرة. يرجى الانتظار حتى تنتهي.

en: Scan for faces in album: %1
ar: ابحث عن الوجوه في الألبوم: %1

en: Scan for faces in %1 albums
ar: ابحث عن الوجوه في %1 ألبومات

en: Scan for faces in image: %1
ar: ابحث عن الوجوه في الصورة: %1

en: Scan for faces in %1 images
ar: ابحث عن الوجوه في %1 صور

en: Updating faces database
ar: حدث قاعدة بيانات الوجوه

en: Error starting face detection.
ar: خطأ عند بدء اكتشاف الوجوه.

en: Items scanned for faces: %1
ar: العناصر التي فُحصت للوجوه: %1

en: Item scanned for faces: %1
ar: العنصر الذي فُحص للوجوه: %1

en: Faces found: %1
ar: الوجوه التي عُثر عليها: %1

en: Face found: %1
ar: الوجه الذي عُثر عليه: %1

en: Face Scanning: %1
ar: فحص الوجه: %1

en: Found %1 face.
ar: عثر على %1 وجه

en: Found %1 faces.
ar: عُثر على %1 وجهًا.

en: Recognized: %1
ar: المعروفة: %1

en: Finger-prints
ar: البصمات

en: Rebuild Fingerprint: %1
ar: أعد بناء البصمة: %1

en: Album: %1
ar: الألبوم: %1

en: Items scanned for fingerprint: %1
ar: العناصر التي فُحصت للبصمة: %1

en: Item scanned for fingerprint: %1
ar: العنصر الذي فُحص للبصمة: %1

en: Image Quality: %1
ar: جودة الصورة: %1

en: Pick Label: %1
ar: اختر لصيقة: %1

en: Items scanned for quality: %1
ar: العناصر التي فُحصت للجودة: %1

en: Item scanned for quality: %1
ar: العنصر الذي فُحص للجودة: %1

en: Remove all faces from image
ar: أزل جميع الوجوه من الصورة

en: Remove all tags from image
ar: أزل جميع اللصائق من الصورة

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
ar: جميع الوجوه أُزيلت من %1 من الصور المختارة.
    هل تريد المتابعة؟

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
ar: جميع اللصائق أُزيلت من %1 من الصور المختارة.
    هل تريد المتابعة؟

en: Clear Metadata: %1
ar: امحُ البيانات الوصفيّة: %1

en: Items scanned to remove faces: %1
ar: العناصر التي فُحصت لإزالة الوجوه: %1

en: Item scanned to remove faces: %1
ar: العنصر الذي فُحص لإزالة الوجوه: %1

en: Items scanned to remove tags: %1
ar: العناصر التي فُحصت لإزالة اللصائق: %1

en: Item scanned to remove tags: %1
ar: العنصر الذي فُحص لإزالة اللصائق: %1

en: Synchronizing image metadata with database
ar: زامن بيانات الصورة الوصفية مع قاعدة البيانات

en: Updating database from image metadata
ar: حدث قاعدة البيانات من بيانات الصورة الوصفية

en: Metadata Sync: %1
ar: البيانات الوصفيّة: %1

en: Items scanned to synchronize metadata with database: %1
ar: العناصر التي فُحصت لمزامنة البيانات الوصفية مع قاعدة البيانات: %1

en: Item scanned to synchronize metadata with database: %1
ar: العنصر الذي فُحص لمزامنة البيانات الوصفية مع قاعدة البيانات: %1

en: Items scanned to update database with metadata: %1
ar: العناصر التي فُحصت لتحديث قاعدة البيانات بالبيانات الوصفية: %1

en: Item scanned to update database with metadata: %1
ar: العنصر الذي فُحص لتحديث قاعدة البيانات بالبيانات الوصفية: %1

en: Generate Thumbnails
ar: ولّد مصغرات

en: Thumbnail: %1
ar: المصغّرة: %1

en: Items scanned for thumbnails: %1
ar: العناصر التي فُحصت للصور المصغرة: %1

en: Item scanned for thumbnails: %1
ar: العنصر الذي فُحص للصور المصغرة: %1

en: Queues
ar: الطّوابير

en: Queue Settings
ar: إعدادات الطّابور

en: Control Panel
ar: لوحة التّحكّم

en: Assigned Tools
ar: الأدوات المسندة

en: Tool Settings
ar: إعدادات الأداة

en: Run
ar: شغّل

en: Run all
ar: شغّل الكلّ

en: New Queue
ar: طابور جديد

en: Remove Queue
ar: أزل الطّابور

en: Save Workflow
ar: احفظ سير العمل

en: Remove items
ar: أزل العناصر

en: Remove processed items
ar: أزل العناصر المعالجة

en: Clear Queue
ar: امحُ الطّابور

en: Move up
ar: انقل لأعلى

en: Move down
ar: انقل لأسفل

en: Remove tool
ar: أزل الأداة

en: Current Queue:
ar: الطّابور الحاليّ:

en: No items
ar: لا عناصر

en: No tasks
ar: لا مهامّ

en: 1 task | %1 tasks
ar[0]: لا مهامّ
ar[1]: مهمّة واحدة
ar[2]: مهمّتان
ar[3]: %1 مهامّ
ar[4]: %1 مهمّة
ar[5]: %1 مهمّة

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
ar: الإجمالي:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
ar: جاهز

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
ar: المعالجة قيد التقدم

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
ar: مدير الطّوابير بدفعات يعمل. أتريد إلغاء المهمّة الحاليّة؟

en: There is no queue to be run.
ar: لا طابور لتشغيله.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
ar: لا عناصر لمعالجتها في الطّابور الحاليّ (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
ar: قاعدة إعادة التسمية المخصصة غير صالحة للصف الحالي (%1). يرجى إصلاحها.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
ar: أدوات الدّفعات المسندة فارغة للطّابور الحاليّ (%1). رجاء أسند أدوات.

en: There are no items to process in the queues.
ar: لا عناصر لمعالجتها في الطّوابير.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
ar: إعدادات ألبوم العناصر المعالجة

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
ar: لم يُضبط الألبوم الذي سيستضيف العناصر المعالجة من الصف "%1". يرجى اختيار واحد من لوحة إعدادات الصف.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
ar: الألبوم الذي سيستضيف العناصر المعالجة من الصف "%1" غير متوفر أو غير قابل للكتابة. يرجى ضبط واحد آخر من لوحة إعدادات الصف.

en: Failed to process item...
ar: فشلت معالجة العنصر...

en: Process Cancelled...
ar: أُلغيت المعالجة...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
ar: العنصر "%1" من الصف "%2": %3

en: Batch queue finished
ar: اكتملت الطّوابير بدفعات

en: All batch queues finished
ar: جميع صفوف الدُفعات انتهت

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
ar: &طوابير

en: Failed to find tool...
ar: فشل العثور على الأداة...

en: (overwritten)
ar: (كُتبر فوقه)

en: (renamed to %1)
ar: (أُعيدت تسميته إلى %1)

en: Item exists and was skipped
ar: العنصر موجود وتُجاوز

en: Failed to create sidecar file...
ar: فشل إنشاء ملف sidecar...

en: Item processed successfully %1
ar: العنصر عُولج بنجاح %1

en: Failed to create file...
ar: فشل إنشاء الملفّ...

[ctx: @title: tool group]
en: Base
ar: القاعدة

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
ar: مخصّصة

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
ar: الألوان

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
ar: التّحسين

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
ar: التّحويل

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
ar: الزّخرفة

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
ar: المرشّحات

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
ar: حوّل

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
ar: غير صالح

[ctx: @label]
en: No setting available
ar: لا يوجد إعدادات متاحة

en: This is the list of batch tools assigned.
ar: هذه قائمة أدوات الدّفعة المسندة.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
ar: هذه هي قائمة الصور للمعالجة الدُفعية.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
ar: المصغّرة

[ctx: @title: original item name]
en: Original
ar: الأصلي

[ctx: @title: target item name]
en: Target
ar: الهدف

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
ar[0]: لا عناصر لم تُعالج في ”%2“.
ar[1]: ما زال هناك عنصر واحد لم يُعالج في ”%2“.
    أتريد إغلاق هذا الطّابور؟
ar[2]: ما زال هناك عنصرين لم يُعالجان في ”%2“.
    أتريد إغلاق هذا الطّابور؟
ar[3]: ما زال هناك %1 عناصر لم تُعالج في ”%2“.
    أتريد إغلاق هذا الطّابور؟
ar[4]: ما زال هناك %1 عنصرًا لم يُعالج في ”%2“.
    أتريد إغلاق هذا الطّابور؟
ar[5]: ما زال هناك %1 عنصر لم يُعالج في ”%2“.
    أتريد إغلاق هذا الطّابور؟

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
ar: قواعد إعادة التسمية المخصصة غير صالحة للقوائم أدناه. أصلحها رجاءً.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
ar: أدوات الدّفعات المسندة فارغة للطّوابير أدناه. رجاء أسند أدوات.

en: Use original Album
ar: استخدم الألبوم الأصليّ

en: Target
ar: الهدف

en: Use original filenames
ar: استخدم أسماء الملفّات الأصليّة

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
ar: شغّل هذا الخيار لاستخدام أسماء الملفّات الأصليّة دون تعديلها.

en: Customize filenames:
ar: خصّص أسماء الملفّات:

en: File Renaming
ar: إعادة تسمية الملفّات

en: Raw Files Loading:
ar: تحميل ملفات Raw:

en: Perform RAW demosaicing
ar: أدِّ فك تعمية Raw

en: Extract embedded preview (faster)
ar: استخرج المعاينة المضمّنة (أسرع)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
ar: احفظ الصورة كفرع جديد

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
ar: فعّل هذا الخيار لحفظ التعديلات الحالية في نسخة جديدة من الملف

[ctx: @option:check]
en: Uses all processors
ar: يستخدم كل المعالجات

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
ar: فعّل هذا الخيار لاستخدام كل أنوية معالج الحاسوب لمعالجة أكثر من عنصر من قائمة في الوقت نفسه.

en: Behavior
ar: السّلوك

en: Saving Images
ar: حفظ الصّور

en: Reset current tool settings to default values.
ar: صفّر إعدادات الأداة الحاليّة إلى قيمها المبدئية.

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
ar: التّحسين

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
ar: التّحويل

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
ar: الزّخرفة

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
ar: التّحويل

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
ar: حوّل

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
ar: أدوات مخصصة

[ctx: @action]
en: Assign tools
ar: اسند الأدوات

en: This is the list of digiKam batch tools available.
ar: هذه هي قائمة أدوات دجيكام للمعالجة المجمّعة المتاحة.

en: Base Tools
ar: الأدوات الأساسيّة

en: This is the list of your customized workflow settings.
ar: هذه قائمة بإعدادات سير العمل المخصّصة.

en: Workflow
ar: سير العمل

en: You can see below the history of last batch operations processed.
ar: يمكنك أدناه رؤية سجل آخر عمليات المعالجة المجمّعة.

en: History
ar: التّأريخ

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
ar: سير عمل جديد

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
ar: حرّر سير العمل

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
ar: <qt><b>أنشئ سير عمل جديد</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
ar: <qt><b>خصائص سير العمل</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
ar: ال&عنوان:

en: Description:
ar: الوصف:

en: New Workflow
ar: سير عمل جديد

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
ar: مدير الطّوابير بدفعات

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
ar: لا يمكن تحميل بعض مسارات العمل من ملف الإعدادات الخاص بك بسبب نسخة أداة غير متوافقة.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
ar: اسند مسار العمل للقائمة الحالية

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
ar: حرّر سير العمل

[ctx: @action]
en: Update Workflow
ar: حدث مسار العمل

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
ar: احذف مسار العمل

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
ar: احذف مسار العمل؟

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف مسار العمل المختار «%1»؟

en: Rename...
ar: أعد التّسمية...

en: (No Value Selected)
ar: (لم تحدّد قيمة)

en: No Rating assigned
ar: لم يُسند تقييم

en: Reset contents
ar: صفّر المحتويات

[ctx: @item]
en: Any Album
ar: أيّ ألبوم

[ctx: @label:listbox]
en: In All
ar: في الكل

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
ar: في واحد من

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
ar: في الشجرة

[ctx: @item]
en: Any Tag
ar: أيّ وسم

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
ar: أيّ

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
ar: أيّ من: %1

en: any color depth
ar: أيّ عمق ألوان

en: 8 bits per channel
ar: 8 بتّ لكلّ قناة

en: 16 bits per channel
ar: 16 بتّ لكلّ قناة

en: Search items located in
ar: ابحث عن العناصر الواقعة في

en: The album name contains
ar: يحتوي اسم الألبوم على

en: The album caption contains
ar: تحتوي واصفة الألبوم على

en: The album category is
ar: فئة الألبوم هي

en: Return items with tag
ar: أعد العناصر ذات علامة

en: A tag of the item contains
ar: تحوي علامة العنصر على

en: Return items without tags
ar: أعد العناصر بلا علامات

en: Not Tagged
ar: لم توسم

en: File Name
ar: اسم الملفّ

en: Return items whose file name contains
ar: أعد العناصر التي يحوي اسم ملفها على

en: Modification
ar: التّعديل

en: Return items modified between
ar: أعد العناصر المعدّلة بين

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
ar: و

en: File Size
ar: حجم الملفّ

en: Size of the file in megabytes
ar: حجم الملف بالميجابايت

en: Size of the file in bytes
ar: حجم الملف بالبايت

en: Month/Day
ar: الشهر/اليوم

en: Return items from a month or a day of the month
ar: أعد العناصر من شهر أو يوم من الشهر

en: Return items with labels
ar: ارجع العناصر مع اللصائق

en: Return items rated at least
ar: أعد العناصر التي قيّمت بـ على الأقل

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
ar: على الأكثر

en: Return items created between
ar: أعد العناصر المنشأة بين

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
ar: و

en: Digitization
ar: الرّقمنة

en: Return items digitized between
ar: أعد العناصر التي حُوّلت رقميًّا بين

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
ar: و

en: Time
ar: الوقت

en: Return items with created time between
ar: أعد العناصر التي أنشئت بين

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
ar: و

en: Exif Orientation
ar: اتّجاه Exif

en: Find items with orientation flag
ar: ابحث عن العناصر ذات علامة الاتّجاه

en: Find items with a width between
ar: أوجد العناصر التي عرضها بين

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
ar: و

en: Find items with a height between
ar: أوجد العناصر التي ارتفاعها بين

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
ar: و

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
ar: أوجد العناصر ذات

en: File Format
ar: نسق الملفّ

en: Return items with the file format
ar: أعد العناصر ذات صيغة الملف

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
ar: %1 [صورة]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
ar: %1 [فيديو]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
ar: %1 [فيديو]

en: Color Depth
ar: عمق الألوان

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
ar: أوجد العناصر ذات

en: Color Model
ar: النّموذج اللونيّ

en: Find items with the color model
ar: أوجد العناصر ذات نموذج اللون

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
ar: %1 [صورة]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
ar: %1 [فيديو]

en: The make of the camera
ar: صانع الكمرة

en: The model of the camera
ar: طراز الكمرة

en: Lens
ar: العدسة

en: The type of the lens
ar: نوع العدسة

en: Lens aperture as f-number
ar: فتحة العدسة كـ f-number

en: Focal length of the lens
ar: طول العدسة البؤريّ

en: 35mm equivalent focal length
ar: الطّول البؤريّ المعادِل ل‍ 35مم

en: Automatic exposure program
ar: برنامج التّعريض الآليّ

en: Automatic or manual exposure
ar: التّعريض آليّ أم يدويّ

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
ar: سرعة فلم ISO (مقياس خطي، ASA)

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
ar: فلاش

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
ar: وضع الوميض

en: Automatic or manual white balance
ar: توازن الأبيض آليّ أم يدويّ

en: Color temperature used for white balance
ar: حرارة اللون المستخدمة لتوازن الأبيض

en: Metering Mode
ar: نمط القياس

en: Method to determine the exposure
ar: طريقة تحديد التّعريض

en: Subject Distance
ar: موضوع المسافة

en: Distance of the subject from the lens
ar: مسافة الهدف من العدسة

en: Macro, close or distant view
ar: عرض كبير، قريب، أو بعيد

en: GPS
ar: جي‌بي‌إس

en: Altitude range
ar: مدى الارتفاع الرّأسيّ

en: Item has no GPS info
ar: العنصر لا يحوي معلومات GPS

en: Not Geo-located
ar: غير محدد الموقع جغرافيًا

en: Country
ar: الدولة

en: Country shown in the item
ar: البلد الموضح في العنصر

en: Province
ar: إقليم

en: Province shown in the item
ar: المقاطعة الموضحة في العنصر

en: City shown in the item
ar: المدينة الموضحة في العنصر

en: Sublocation
ar: موقع فرعي

en: Sublocation shown in the item
ar: الموقع الفرعي الموضح في العنصر

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
ar: المُنشئ

en: Return items created by
ar: أعد العناصر المنشأة بواسطة

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
ar: الوصف

en: Return items whose comment contains
ar: أعد العناصر التي يحوي تعليقها على

en: Return items commented by
ar: أعد العناصر التي علق عليها

en: Headline
ar: العنوان

en: Return items with the IPTC headline
ar: أعد العناصر ذات عنوان IPTC

[ctx: @label: item title]
en: Title
ar: العنوان

en: Return items with the IPTC title
ar: أعد العناصر ذات عنوان IPTC

en: Find items that have associated all these words:
ar: أوجد العناصر التي ترتبط بكل هذه الكلمات:

en: Empty Text
ar: نص فارغ

en: Return items without text in
ar: أعد العناصر بلا نص في

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
ar: المُنشئ

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
ar: الوصف

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
ar: المؤلف

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
ar: العنوان

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
ar: العنوان

en: Aspect Ratio
ar: النّسبة الباعيّة

en: Return items with the aspect ratio
ar: أعد العناصر ذات نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Pixel Size
ar: حجم البكسل

en: Value of (Width * Height) between
ar: قيمة (العرض × الارتفاع) بين

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
ar: و

en: Return video with the frame aspect ratio
ar: أرجع الفيديوهات نسبة إطاراتها الباعيّة بين

en: Length of the video
ar: طول الفيديو بين

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
ar: و

[ctx: Seconds]
en: s
ar:  ثا

en: Frame Rate
ar: معدّل الإطارات

en: Return video with the frame rate
ar: أرجع الفيديوهات معدّل إطاراتها بين

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
ar: و

[ctx: Frames per Second]
en: fps
ar:  إطار/ثا

en: Codec
ar: مرماز

en: Return video codec
ar: أعد ترميز الفيديو

en: Return Audio Bits Rate
ar: أعد معدل بتات الصوت

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
ar: و

[ctx: Bits per Second]
en: bps
ar: ب.ب.ث

en: Return Audio Channel Type
ar: أعد نوع قناة الصوت

[ctx: @label: audio channel type]
en: Mono
ar: مونو

[ctx: @label: audio channel type]
en: Stereo
ar: ستيرٍٍِِيو

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
ar: صوت محيطي 5٫1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
ar: صوت محيطي 7٫1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
ar: تسلسل 16 قناة

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
ar: نوع قناة آخر

en: Return Audio Codec
ar: أعد ترميز الصوت

en: Faces
ar: الوجوه

en: Return items by number of face regions
ar: أعد العناصر حسب عدد مناطق الوجه

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
ar: و

en: Return items without face regions
ar: أعد العناصر بلا مناطق وجه

en: No Face Regions
ar: لا مناطق وجه

en: Day:
ar: اليوم:

en: Every Month
ar: كلّ شهر

en: Every Day
ar: كل يوم

en: Any Orientation
ar: أيّ اتّجاه

en: Landscape Orientation
ar: اتّجاه عرضيّ

en: Portrait orientation
ar: اتّجاه طوليّ

[ctx: Create new search]
en: New...
ar: جديد...

[ctx: Copy as new search]
en: Copy...
ar: انسخ...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
ar: حرّر...

en: File, Album, Tags
ar: الملفّ، والألبوم والوسوم

en: Item Properties
ar: خصائص العنصر

en: Caption, Comment, Title
ar: الواصفة، والتّعليق والعنوان

en: Geographic position
ar: الموقع الجغرافيّ

en: Face regions
ar: مناطق الوجه

en: Find Items
ar: أوجد العناصر

en: Meet All of the following conditions
ar: طابِق كلّ الحالات الآتية

en: Meet Any of the following conditions
ar: طابِق أيّ من الحالات الآتية

en: None of these conditions are met
ar: لا تتطابق أيّ من الحالات الآتية

en: At least one of these conditions is not met
ar: لم يتحقق شرط واحد على الأقل من هذه الشروط

en: <qt><p>Search your collection<br>for Items meeting the following conditions</p></qt>
ar: <qt><p>ابحث في مجموعتك<br>عن العناصر التي تحقق الشروط التالية</p></qt>

en: Remove Group
ar: أزل المجموعة

en: Hide Options
ar: أخف الخيارات

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
ar: حذف البحث؟

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
ar: أمتأكّد من حذف البحث ”%1“ المحدّد؟

en: (Advanced Search)
ar: (بحث متقدّم)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
ar: بدء البحث آليًّا

en: New Search
ar: بحث جديد

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
ar: ابحث:

en: Enter keywords here...
ar: أدخل الكلمات المفتاحيّة هنا...

en: New Advanced Search...
ar: بحث متقدم جديد...

en: Edit Current Search...
ar: عدّل البحث الحالي...

en: Save Current Search
ar: احفظ البحث الحاليّ

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
ar: أدخل اسمًا للبحث الحاليّ لحفظه في منظور "البحوث"

en: Save current search to a new virtual Album
ar: احفظ البحث الحاليّ في ألبوم افتراضي جديد

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
ar: إن ضغطت على هذا الزر، سيحفظ البحث الحالي في ألبوم بحث افتراضي جديد باسم موجود على الجانب الأيسر.

en: Edit Stored Search
ar: حرّر البحث المخزّن

en: Edit...
ar: حرّر...

en: Add Search Group
ar: أضف مجموعة بحث

en: Try
ar: جرّب

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
ar: بحث متقدّم

en: Show file&name
ar: أظهر ا&سم الملفّ

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض اسم الملفّ مع مصغّرة الصّورة.

en: Show file si&ze
ar: أظهر ح&جم الملفّ

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض حجم الملفّ مع مصغّرة الصّورة.

en: Show camera creation &date
ar: أظهر تاريخ إنشاء الكاميرا (&d)

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار تاريخ إنشاء الكاميرا أسفل الصورة المصغرة.

en: Show file &modification date
ar: أظهر تاريخ ت&عديل الملفّ

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار تاريخ تعديل الملف أسفل الصورة المصغرة إن كان مختلفًا عن تاريخ إنشاء الكاميرا. هذا الخيار مفيد للتعرف آليًّا على العناصر التي عدّلت.

en: Show ima&ge dimensions
ar: أظهر أبعاد ال&صّورة

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض حجم الصّورة (بالبكسل) مع مصغّرة الصّورة.

en: Show image aspect ratio
ar: أظهر نسبة الصّورة الباعيّة

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض نسبة الصّورة الباعيّة مع مصغّرة الصّورة.

en: Show image format
ar: أظهر نسق الصّورة

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار نوع MIME للصورة فوق الصورة المصغرة.

en: Show digiKam tit&le
ar: أظهر &عنوان «دِجي‌كام»

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض عنوان «دِجي‌كام» مع مصغّرة الصّورة.

en: Show digiKam &captions
ar: أظهر وا&صفات «دِجي‌كام»

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض واصفات «دِجي‌كام» مع مصغّرة الصّورة.

en: Show digiKam &tags
ar: أظهر و&سوم «دِجي‌كام»

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض قائمة وسوم «دِجي‌كام» مع مصغّرة الصّورة.

en: Show digiKam &rating
ar: أظهر ت&قييم «دِجي‌كام»

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تقييم «دِجي‌كام» مع مصغّرة الصّورة.

en: Show digiKam &pick label
ar: أظهر لصائق اختيار دجيكام (&p)

en: Set this option to show the digiKam pick label below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار لصائق اختيار دجيكام أسفل الصورة المصغرة.

en: Show digiKam color &label
ar: أظهر لصائق لون دجيكام (&l)

en: Set this option to show the digiKam color label as a border around the thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار لصائق لون دجيكام كحدود حول الصورة المصغرة.

en: Show rotation overlay buttons
ar: أظهر أزرار تراكب التدوير

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار أزرار تراكب فوق الصورة المصغرة لكي تتمكن من معالجة تدوير الصورة لليسار أو اليمين.

en: Show fullscreen overlay button
ar: أظهر زر تراكب ملء الشاشة

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار زر تراكب فوق الصورة المصغرة لفتحها في وضع ملء الشاشة.

en: Show Geolocation Indicator
ar: أظهر مؤشر تحديد الموقع الجغرافي

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار أيقونة فوق الصورة المصغرة إن كان للعنصر معلومات تحديد الموقع الجغرافي.

en: Thumbnail click action:
ar: إجراء نقر المصغّرة:

en: Show Preview
ar: أظهر معاينة

en: Start Image Editor
ar: ابدأ محرّر الصّور

en: Show on Light Table
ar: أظهر على طاولة الضوء

en: Open with Default Application
ar: افتح بالتّطبيق المبدئي

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
ar: اختر ما الذي يجري عند نقر مصغّرة ما.

en: Icon View font:
ar: خطأ منظور الأيقونات:

en: Select here the font used to display text in icon views.
ar: اختر هنا الخطّ المستخدم لعرض النّصوص في مناظير الأيقونات.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
ar: استخدم حجمًا كبيرًا للمصغّرات في الشّاشات ذات الميز العالي

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
ar: اضبط هذا الخيار لتقديم عرض الأيقونات بحجم صورة مصغرة كبير، مثلًا في حالة استخدام شاشة 4K.
    هذا الخيار مبدئيًّا مطفأ، وأقصى حجم للصورة المصغرة محدد بـ 256x256 بكسل. عندما يفعّل هذا الخيار، يمكن تمديد حجم الصورة المصغرة إلى 512x512 بكسل.
    هذا الخيار سيخزن بيانات أكثر في قاعدة بيانات الصور المصغرة وسيستخدم ذاكرة نظام أكبر. يتطلب دجيكام إعادة تشغيل ليصبح ساري المفعول، ويجب معالجة خيار إعادة بناء الصور المصغرة من أداة الصيانة على كل المجموعات.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ar: الأيقونات

en: Tree View icon size:
ar: حجم أيقونات منظور الشّجرة:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
ar: اضبط هذا الخيار لتشكيلة حجم أيقونات عرض الشجرة في الأشرطة الجانبية في دجيكام.

en: People Tree View icon size:
ar: حجم أيقونة عرض شجرة الأشخاص:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
ar: اضبط هذا الخيار لتشكيلة حجم أيقونات عرض الشجرة في شريط دجيكام الجانبي للأشخاص.

en: Tree View font:
ar: خطّ منظور الشّجرة:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
ar: اختر هنا الخطّ المستخدم لعرض النّصوص في مناظير الشّجرة.

en: Show a count of items in Tree Views
ar: أظهر عدد العناصر في مناظير الشّجرة

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض عدد العناصر في منظور الأيقونات إضافة إلى اسم الألبوم.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
ar: مناظير الشّجرة

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
ar: المعاينة تعرض المنظور المضمّن إن كان متوفّرًا (أسرع)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
ar: تعرض المعاينة الصّورة الكاملة

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
ar: الملفّات الخامّ:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
ar: آليّ

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
ar: معاينة مضمّنة

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
ar: بيانات Raw بنصف الحجم

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
ar: بيانات Raw بالحجم الكامل (جودة عالية)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
ar: تحويل الصورة للمعاينة إلى 8 بت لمشاهدة أسرع

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
ar: ألغِ تحديد هذا إن لم تكن تريد تحويل صورة معاينة 16 بت إلى 8 بت.

en: Preview image is always scaled to fit to window
ar: توسيع صورة المعاينة آليًّا لتناسب النافذة

en: Uncheck this if you do not want to scale small images to fit to window.
ar: ألغِ تحديد هذا إن لم تكن تريد توسيع الصور الصغيرة لتناسب النافذة.

en: Preview image use Anti-aliasing to scale up
ar: صورة المعاينة تستخدم ضد التعرّج للتوسيع

en: Uncheck this if you do not want use Anti-aliasing to scale up.
ar: ألغِ تحديد هذا إن لم تكن تريد استخدام ضد التعرّج للتوسيع.

en: Show icons and text over preview
ar: أظهر الأيقونات والنص فوق المعاينة

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
ar: ألغِ تحديد هذا إن لم تكن تريد رؤية الأيقونات والنص في معاينة الصورة.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
ar: المعاينة

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
ar: ملء الشّاشة

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
ar: أنواع Mime

[ctx: @title:tab]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
ar: يغير هذا الخيار الحجم الذي تولد به الصور المصغرة. تحتاج لإعادة تشغيل دجيكام ليصبح هذا الخيار ساري المفعول. علاوة على ذلك، تحتاج لإعادة توليد كل الصور المصغرة المخزنة بالفعل عبر قائمة <interface>الأدوات / الصيانة</interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
ar: أدر الفئات لترتيب وإعادة تنظيم عرض شجرة الألبوم.

en: Set here the new category
ar: اضبط الفئة الجديدة هنا

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
ar: يمكنك هنا إضافة أنواع فئات الألبومات أو إزالتها لتحسين طريقة فرز الألبومات في «دِجي‌كام».

en: &Add...
ar: أ&ضف...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
ar: <p>أضف أنواع ملفات جديدة لإظهارها كعناصر ألبوم.</p><p>يحاول دجيكام دعم كل صيغ الصور التي تنتجها الكاميرات الرقمية، مع القدرة على التعامل مع عدد قليل من صيغ الفيديو والصوت المهمة الأخرى.</p> <p>يمكنك الإضافة إلى قائمة الصيغ الجيدة بالفعل التي يتعامل معها دجيكام بإضافة لاحقة النوع الذي تريد إضافته. يجب فصل اللواحق المتعددة بفاصلة منقوطة أو مسافة.</p><p><b><u>ملاحظة:</u> التغييرات التي تفعل في هذا العرض ستشغل إعادة مسح لقاعدة البيانات في الخلفية.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
ar: امتدادات ملفّات ال&صّور الأخرى (<a href='image'>الأنواع المدعومة حاليًّا</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ar: <p>يمكنك هنا إضافة لواحق ملفات الصور (بما في ذلك ملفات RAW) لإظهارها في عرض الألبوم. فقط ضع «xyz abc» لإظهار الملفات ذات اللاحقتين xyz و abc في عرض الألبوم.</p><p>يمكنك أيضًا إزالة صيغ الملفات التي تظهر مبدئيًّا بوضع علامة ناقص أمام اللاحقة: مثلًا، «-gif» سيزيل كل ملفات GIF من عرض الألبوم الخاص بك وأي أثر لها في قاعدة البيانات. لن تحذف، فقط لن تظهر في دجيكام.</p><p><b>تحذير:</b> إزالة الملفات من قاعدة البيانات تعني فقدان كل علاماتها وتقييماتها.</p>

en: Enter additional image file extensions.
ar: أدخل لواحق ملفات صور إضافية.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
ar: لواحق ملفات فيديو إضافية (<a href='video'>الأنواع المدعومة حاليًّا</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ar: <p>هنا يمكنك إضافة لواحق إضافية لملفات الفيديو لإظهارها في عرض الألبوم الخاص بك. فقط اكتب «xyz abc» لدعم الملفات ذات اللاحقتين *.xyz و *.abc. الضغط على هذه الملفات سيشغلها في مشغل فيديو مضمّن.</p><p>يمكنك أيضًا إزالة صيغ الملفات المدعومة مبدئيًّا بوضع علامة ناقص أمام اللاحقة: مثلًا، «-avi» سيزيل كل ملفات AVI من عرض الألبوم الخاص بك وأي أثر لها في قاعدة البيانات. لن تحذف، فقط لن تظهر في دجيكام.</p><p><b>تحذير:</b> إزالة الملفات من قاعدة البيانات تعني فقدان كل علاماتها وتقييماتها.</p>

en: Enter additional video file extensions.
ar: أدخل لواحق ملفات فيديو إضافية.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
ar: امتدادات ملفّات الصّو&ت الأخرى (<a href='audio'>الأنواع المدعومة حاليًّا</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ar: <p>هنا يمكنك إضافة لواحق إضافية لملفات الصوت لإظهارها في عرض الألبوم الخاص بك. فقط اكتب «xyz abc» لدعم الملفات ذات اللاحقتين *.xyz و *.abc. الضغط على هذه الملفات سيشغلها في مشغل صوت مضمّن.</p><p>يمكنك أيضًا إزالة صيغ الملفات المدعومة مبدئيًّا بوضع علامة ناقص أمام اللاحقة: مثلًا، «-ogg» سيزيل كل ملفات OGG من عرض الألبوم الخاص بك وأي أثر لها في قاعدة البيانات. لن تحذف، فقط لن تظهر في دجيكام.</p><p><b>تحذير:</b> إزالة الملفات من قاعدة البيانات تعني فقدان كل علاماتها وتقييماتها.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
ar: أدخل لواحق ملفات صوت إضافية.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
ar: <p>اخترت إزالة صيغ الصور التالية من قائمة الصيغ المدعومة: <b>%1</b>.</p><p>هذه صيغ شائعة جدًّا. إن كان لديك صور في مجموعتك بهذه الصيغ، ستحذف من قاعدة البيانات وستفقد كل المعلومات عنها، بما في ذلك التقييمات والعلامات.</p><p>هل أنت متأكد من أنك تريد تطبيق تغييراتك وفقدان دعم هذه الصيغ؟</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br> <code>%1</code></p>
ar: <p>الملفّات ذات هذه الامتدادات ستُعتبر صورًا وتُضمّن في قاعدة البيانات:<br> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br> <code>%1</code></p>
ar: <p>الملفّات ذات هذه الامتدادات ستُعتبر ملفّات فيديو وتُضمّن في قاعدة البيانات:<br> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br> <code>%1</code></p>
ar: <p>الملفّات ذات هذه الامتدادات ستُعتبر ملفّات صوت وتُضمّن في قاعدة البيانات:<br> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
ar: فشل اكتشاف الكمرة آليًّا، رجاء تحقّق أنّها موصلة كما ينبغي ومشغّلة. أتريد التّجربة مجدّدًا؟

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
ar: تشكيلة الكاميرا

note: i18n!
en: Mounted Camera
ar: كاميرا موصولة

en: Camera List
ar: قائمة الكمرات

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
ar: <p>اختر هنا الكمرة التي تريد استخدامها. ستُضبط كلّ الإعدادات المبدئية في اللوحة اليسرى آليًّا.</p><p>وُلّدت هذه القائمة عبر مكتبة gphoto2 المثبّتة في حاسوبك.</p>

en: Camera Title
ar: عنوان الكمرة

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
ar: <p>اضبط هنا الاسم المستخدم في واجهة «دِجي‌كام» لتعريف هذه الكمرة.</p>

en: Camera Port Type
ar: نوع منفذ الكمرة

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
ar: <p>اختر هذا الخيار إن كانت الكمرة موصولة إلى الحاسوب باستخدام سلك USB.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
ar: تسلسلي

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
ar: <p>اختر هذا الخيار إن كانت الكمرة موصولة إلى الحاسوب باستخدام سلك تسلسليّ.</p>

en: Network
ar: شبكيّ

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
ar: <p>اختر هذا الخيار إن كانت الكمرة موصولة إلى شبكة الحاسوب.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
ar: <p>اختر المنفذ التسلسلي الذي ستستخدمه على حاسوبك هنا. هذا الخيار مطلوب فقط إن كنت تستخدم كاميرا تسلسلية.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
ar: <p>أدخل هنا عنوان شبكة الكمرة.</p>

en: Camera Mount Path
ar: مسار ضمّ الكمرة

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
ar: ملاحظة: للكاميرات ذات التخزين الضخم USB/IEEE فقط.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
ar: <p>اضبط هنا مسار الوصلة للاستخدام على حاسوبك. هذا الخيار مطلوب فقط إن كنت تستخدم كاميرا <b>تخزين ضخم USB</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br>(which looks like a removable drive when mounted<br>on your desktop), please use<br><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
ar: <p>لضبط كاميرا <b>تخزين ضخم USB</b><br>(التي تشبه قرصًا قابلًا للإزالة عند الوصل<br>على سطح مكتبك)، استخدم رجاءً<br><a href="umscamera">%1</a> من قائمة الكاميرات.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
ar: <p>لضبط <b>جهاز PTP USB عام</b><br>(الذي يستخدم بروتوكول نقل الصور)، استخدم رجاءً<br><a href="ptpcamera">%1</a> من قائمة الكاميرات.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
ar: <p>لضبط <b>جهاز شبكة PTP/IP عام</b><br>(الذي يستخدم بروتوكول نقل الصور)، استخدم رجاءً<br><a href="ptpipcamera">%1</a> من قائمة الكاميرات.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
ar: <p>توجد قائمة كاملة لإعدادات الكاميرا للاستخدام<br>متاحة في <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>هذا العنوان</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
ar: عدّل مرشحات الاستيراد

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Mime filter:
ar: مرشّح Mime:

en: Select Type Mime...
ar: اختر نوع Mime...

en: File name filter:
ar: مرشّح اسم الملفّ:

en: Path filter:
ar: مرشّح المسار:

en: Show only new files
ar: أظهر الملفّات الجديدة فقط

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
ar: اختر أنواع Mime لاستخدامها لهذا المرشّح.

en: Select Mime Types
ar: اختر أنواع Mime.

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
ar: ترى هنا قائمة الكمرات الرّقميّة التي يستخدمها «دِجي‌كام» عبر واجهة Gphoto.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @title: camera model]
en: Model
ar: الطّراز

[ctx: @title: camera port]
en: Port
ar: المنفذ

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
ar: المسار

en: &Edit...
ar: &حرّر..

en: Auto-&Detect
ar: ا&كتشف آليًّا

en: Visit Gphoto project website
ar: زُر موقع مشروع Gphoto

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Use file metadata (makes connection slower)
ar: استخدم بيانات الملفّ الوصفيّة (تجعل من الاتّصال أبطأ)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
ar: مكّن تحميل المصغّرات بجودة عالية (تحميل أبطأ)

en: Use a default target album to download from camera
ar: استخدم ألبوم هدف مبدئي للتّنزيل من الكمرة

en: If target file exists when downloaded from camera
ar: إن وُجد الملفّ الهدف عندما نُزّل من الكمرة

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
ar: ترى هنا المرشّحات التي يمكن استخدامها لترشيح الملفّات في حواريّ الاستيراد.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
ar: استخدم مسافة كفاصل لتحديد أسماء ملفات متعددة لتجاهلها.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
ar: استخدم مسافة كفاصل لتحديد لواحق ملفات متعددة لتجاهلها.

en: Always ignore
ar: تجاهل دائمًا

en: Ignored file names:
ar: أسماء الملفّات المُتجاهلة:

en: Ignored file extensions:
ar: امتدادات الملفّات المُتجاهلة:

en: &Defaults
ar: ال&مبدئيات

en: Import Filters
ar: مرشّحات الاستيراد

en: Icon-View Options
ar: خيارات منظور الأيقونات

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
ar: أظهر نسق الصّورة

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض وسوم «دِجي‌كام» مع مصغّرة الصّورة.

en: Show item &rating
ar: أظهر ت&قييم العنصر

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تقييم العنصر مع مصغّرة الصّورة.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
ar: اضبط هذا الخيار لإظهار أزرار تراكب على الصورة المصغرة لتدوير الصورة.

en: Show embedded preview
ar: أظهر المعاينة المضمّنة

en: Start image editor
ar: ابدأ محرّر الصّور

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
ar: اختر هنا الخطّ المستخدم لعرض النّصوص في مناظير الأيقونات.

en: Preview Options
ar: خيارات المعاينة

en: Embedded preview loads full-sized images
ar: المعاينة المضمّنة تحمل الصور بالحجم الكامل

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
ar: <p>اضبط هذا الخيار لتحميل الصور بحجمها الكامل للمعاينة، بدلًا من حجم مصغر. بما أن هذا الخيار سيجعل تحميل الصور يستغرق وقتًا أطول، استخدمه فقط إن كان لديك حاسوب سريع.</p><p><b>ملاحظة:</b> لصور Raw، تستخدم نسخة بنصف الحجم من بيانات Raw بدلًا من معاينة JPEG المضمّنة.</p>

en: Preview each item while downloading it
ar: اعرض معاينة لكل عنصر أثناء تنزيله

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
ar: <p>اضبط هذا الخيار لمعاينة كل عنصر أثناء تنزيله.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
ar: نافذة الاستيراد

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
ar: لم يحدد ألبوم هدف مبدئي لمعالجة التنزيل من جهاز الكاميرا. اختر واحدًا رجاءً.

en: Device detection under progress, please wait...
ar: يجري اكتشاف الجهاز، رجاء انتظر...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
ar: فشل اكتشاف الكمرة آليًّا.
    رجاء تحقّق من أنّ الكمرة تعمل وحاول مجدّدًا أو جربّ ضبطها يدويًّا.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
ar: الكمرة ’%1‘‏ (%2) في القائمة فعلًا.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
ar: عُثر على الكمرة ’%1‘‏ (%2) وأُضيفت إلى القائمة.

en: Untitled
ar: غير معنون

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
ar: لتمكين هذه الميزة، ستعطل المعاينة بالحجم الكامل.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
ar: إن فعلت المعاينة بالحجم الكامل فستؤثر على سرعة معاينة كل عنصر أثناء التنزيل.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
ar: <p>أدناه توجد مواقع ألبوماتك الجذرية التي تستخدم لتخزين صورك. الوصول للكتابة ضروري لتتمكن من تعديل الصور في هذه الألبومات.</p><p>ملاحظة: تدعم الوسائط القابلة للإزالة (مثل أقراص USB أو أقراص DVD) وأنظمة الملفات البعيدة (مثل NFS أو Samba الموصولة بـ cifs/smbfs).</p><p>هام: تحتاج لوصل المشاركة بأسلوب محلي على نظامك قبل أن تضبط مجموعة بعيدة.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
ar: <p>أدناه توجد مواقع ألبوماتك الجذرية التي تستخدم لتخزين صورك. الوصول للكتابة ضروري لتتمكن من تعديل الصور في هذه الألبومات.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
ar: راقب الألبومات بحثًا عن التغييرات الخارجية (يتطلب إعادة تشغيل)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
ar: <b>ملاحظة: مراقبة الألبوم تستهلك موارد النظام ويمكن أن تبطئ دجيكام. إن كنت تستخدم ماك أو إس ومجموعات شبكة، لا يجب أن تفعل مراقبة الألبوم.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
ar: مجلدات الألبوم الجذري

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
ar: <p>اضبط أسماء المجلدات التي تريد تجاهلها من مجموعات صورك. الأسماء حساسة لحالة الأحرف ويجب أن تفصل بفاصلة منقوطة.</p><p>هذا على سبيل المثال مفيد عند تخزين صورك على Synology NAS (تخزين متصل بالشبكة). في كل مجلد، ينشئ النظام مجلدًا فرعيًّا @eaDir لتخزين الصور المصغرة. لتجنب دجيكام من إدراج الصورة الأصلية وصورتها المصغرة المرافقة مرتين، يتجاهل @eaDir مبدئيًّا.</p><p>لإعادة إدراج المجلدات التي تتجاهل مبدئيًّا، ضع أمامها علامة ناقص، مثلًا -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
ar: مجلدات إضافية للتجاهل (<a href='image'>المجلدات المتجاهلة حاليًّا</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
ar: أدخل المجلدات التي تريد تجاهل إضافتها إلى مجموعاتك.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
ar: المجلدات المتجاهلة

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br> <code>%1</code></p>
ar: <p>المجلدات التي تبدأ بنقطة تتجاهل مبدئيًّا.<br> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
ar: أضف مسارًا إلى المجموعة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
ar: حدث مسار المجموعة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
ar: أزل المجموعة من دجيكام.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
ar: لم يكن ممكنًا إضافة تجميعة للمسارات الآتية:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
ar: اختر المجلد الذي يحوي مجموعتك

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
ar: مشكلة في إضافة المجموعة

en: A collection with the path "%1" already exists.
ar: توجد مجموعة بالمسار «%1» بالفعل.

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
ar: أزل المسار من المجموعة؟

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
ar: هل تريد إزالة المسار المضاف «%1» من المجموعة «%2»؟

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
ar: أزل التّجميعة؟

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
ar: أتريد إزالة التّجميعة ”%1“ من قائمة تجميعاتك؟

en: Local Collections
ar: التّجميعات المحليّة

en: Collections on Removable Media
ar: مجموعات على وسائط قابلة للإزالة

en: Collections on Network Shares
ar: مجموعات على مشاركات شبكة

en: Add Collection
ar: أضف تجميعة

en: Col. %1
ar: العمود %1

en: This collection is currently not available.
ar: هذه التّجميعة غير متوفّرة حاليًّا.

en: No problems found, enjoy this collection.
ar: لا مشاكل، استمتع بهذه التّجميعة.

en: This collection is hidden.
ar: هذه التّجميعة مخفيّة.

en: Append network path
ar: أضف مسار شبكة

en: Update collection
ar: حدّث التّجميعة

en: Remove collection
ar: أزل التّجميعة

[ctx: #title: collection name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
ar: المسار

[ctx: #title: collection status]
en: Status
ar: الحالة

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
ar: أضفت مجموعة سابقًا تحوي المسار «%1».

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
ar: مشكلة في إضافة المجموعة

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
ar: مشكلة في تحديث المجموعة

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
ar: إضافة مجموعة

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
ar: حدّث التّجميعة

en: Your new collection will be created with this name:
ar: ستنشأ مجموعتك الجديدة بهذا الاسم:

en: Your collection will be updated to this name:
ar: ستحدث مجموعتك إلى هذا الاسم:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
ar: حدد صنفًا

en: Your collection will use this category:
ar: ستستخدم مجموعتك هذه الفئة:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Model Files
ar: نزل ملفات النموذج المطلوبة

en: Open local directory used for the data files storage.
ar: افتح المجلد المحلي المستخدم لتخزين ملفات البيانات.

en: Location of the face management model files:
ar: موقع ملفات نموذج إدارة الوجه:

[ctx: @title:window]
en: Face Management Model Target
ar: هدف نموذج إدارة الوجه

en: Sets the target address to download the face management model files to.
ar: يضبط عنوان الهدف لتنزيل ملفات نموذج إدارة الوجه إليه.

en: Use AI Auto-Tools features
ar: استخدم ميزات الأدوات الآلية بالذكاء الاصطناعي

en: Use Face Management feature
ar: استخدم ميزة إدارة الوجه

en: Use Aesthetic Detection feature
ar: استخدم ميزة الكشف الجمالي

en: Use AutoTags Assignment feature
ar: استخدم ميزة إسناد العلامات الآلي

en: All model files were downloaded successfully.
ar: نزلت كل ملفات النموذج بنجاح.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
ar: خطأ في التحميل

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
ar: حدث خطأ أثناء التنزيل.
    
    الملف: %1
    
    %2
    
    يمكنك أن تحاول مرة أخرى أو تستأنف التنزيل عند بدء التشغيل التالي.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
ar: جرّب مجدّدًا

en: Checksum is incorrect.
ar: المجموع الاختباري غير صحيح.

en: File write error.
ar: خطأ كتابة الملف.

en: File open error.
ar: خطأ في فتح الملف.

en: File on the server is too large.
ar: الملف على الخادم كبير جدًّا.

en: <p>digiKam relies on large binary model files to power features like face management, image classification based on aesthetics, AI AutoTools such as automatic image rotation, and automatic tag assignment. You have the option to select the specific features you want to enable.</p><p><b>Note:</b> The red-eye removal tool requires face management model files.</p>
ar: <p>يعتمد دجيكام على ملفات نموذج ثنائية كبيرة لتشغيل ميزات مثل إدارة الوجه، وتصنيف الصور بناءً على الجماليات، والأدوات الآلية للذكاء الاصطناعي مثل التدوير الآلي للصور، وإسناد العلامات الآلي. لديك خيار تحديد الميزات المحددة التي تريد تفعيلها.</p><p><b>ملاحظة:</b> أداة إزالة العين الحمراء تتطلب ملفات نموذج إدارة الوجه.</p>

en: <p>Some required files are missing. Click “Download” to start installing the necessary model files. If you close this dialog you will be prompted again the next time you launch digiKam. The selected features will not function without these files.</p><p><b>You must restart digiKam after successfully downloading the files.</b></p>
ar: <p>توجد بعض الملفات المطلوبة مفقودة. اضغط على «تنزيل» لبدء تثبيت ملفات النموذج الضرورية. إن أغلقت هذا الحوار، سيطلب منك مرة أخرى في المرة التالية التي تشغل فيها دجيكام. لن تعمل الميزات المحددة بدون هذه الملفات.</p><p><b>يجب أن تعيد تشغيل دجيكام بعد تنزيل الملفات بنجاح.</b></p>

[ctx: %1: file counter, %2: disk size with unit]
en: The download requires %1 files with a size of %2.
ar: التنزيل يتطلب %1 ملفًا بحجم %2.

en: All files for the selected features were found.
ar: وجدت كل الملفات للميزات المحددة.

en: Clean up unused AI/DNN model files...
ar: نظف ملفات نموذج الذكاء الاصطناعي/الشبكة العصبونية العميقة غير المستخدمة...

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
ar: نافذة المحرّر

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
ar: إصدارات

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
ar: إعدادات الحفظ

en: Interface Options
ar: خيارات الواجهة

en: &Use theme background color
ar: ا&ستخدم لون خلفيّة السّمة

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
ar: مكّن هذا الخيار لاستخدام لون سمة الخلفيّة في منطقة محرّر الصّور.

en: &Background color:
ar: لون ال&خلفيّة:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
ar: خصّص لون الخلفيّة الذي يُستخدم في منطقة محرّر الصّور.

en: Exposure Indicators
ar: مؤشرات التعريض

en: &Under-exposure color:
ar: لون التّعريض النّا&قص:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
ar: خصص اللون المستخدم في محرر الصور للتعرف على البكسلات المعرضة للإضاءة أقل من المطلوب.

en: Under-exposure percents:
ar: نسب التعريض أقل من المطلوب:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
ar: اضبط نسب أسفل الرسم البياني للصورة التي ستستخدم لفحص البكسلات المعرضة للإضاءة أقل من المطلوب.

en: &Over-exposure color:
ar: لون التّ&عريض الزّائد:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
ar: خصص اللون المستخدم في محرر الصور للتعرف على البكسلات المعرضة للإضاءة أكثر من المطلوب.

en: Over-exposure percents:
ar: نسب التعريض أكثر من المطلوب:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
ar: اضبط نسب أعلى الرسم البياني للصورة التي ستستخدم لفحص البكسلات المعرضة للإضاءة أكثر من المطلوب.

en: Indicate exposure as pure color
ar: أشر على التعريض كلون خالص

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
ar: إن فعل هذا الخيار، ستظهر مؤشرات التعريض أكثر من المطلوب وأقل منه فقط عندما يتطابق اللون الأبيض الخالص والأسود الخالص، إذ تتطابق كل مكونات اللون مع الشرط في الوقت نفسه. خلاف ذلك، تشغل المؤشرات عندما يتطابق أحد مكونات اللون مع الشرط.

en: Example:
ar: مثال:

en: Tool Options
ar: خيارات الأداة

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
ar: استعد إعدادات أدوات محرر الصور (&R)

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
ar: فعّل هذا الخيار لاستعادة إعدادات أدوات محرر الصور من الجلسة الأخيرة. خلاف ذلك، ستستخدم الإعدادات المبدئية.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
ar: أظهر حواريّ الإعدادات عند حفظ ملفّات الصّور

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
ar: <ul><li>محدد: حوار حيث يمكن تغيير الإعدادات عند حفظ ملفات الصور</li><li>غير محدد: الإعدادات المبدئية تستخدم عند حفظ ملفات الصور</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
ar: ملف صورة خام يحوي بيانات معالجة بأسلوب مبدئي من حساس صورة في كاميرا رقمية.
    يتطلب فتح ملف خام تفسير بيانات ومعالجة موسعة.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
ar: افتح الملفّات الخامّ في محرّر الصّور

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
ar: بسرعة وبساطة، كصورة 8 بتّ

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
ar: باستخدام الإعدادات المبدئية، في 16 بت

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
ar: افتح دائمًا أداة استيراد Raw لتخصيص الإعدادات

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
ar:  (المبدئيّ)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
ar: حول أداة استيراد Raw هذه...

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
ar: سلوك RAW

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
ar: إعدادات RAW المبدئية

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
ar: فعّل التحرير غير الإتلافي وإصدار النسخ

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
ar: فعّل دعم التحرير غير الإتلافي وإصدار نسخ الصور

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
ar: <para><interface>يسمح التحرير غير الإتلافي وإصدار النسخ</interface> بإنشاء نسخ مختلفة من الصورة، مع المحافظة دائمًا على الصورة الأصلية.</para> <para> كل خطوات سجل التحرير تسجل ويمكن الوصول إليها لاحقًا.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
ar: احصل على معلومات حول التحرير غير الإتلافي وإصدار نسخ الملفات

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
ar: نسق ملفّات مساحة العمل

[ctx: @label]
en: Save files as
ar: احفظ الملفّات ك‍

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versioned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
ar: <title>صيغة الملف المبدئية لحفظ الصور ذات النسخ</title><para>اختر صيغة الملف التي تحفظ بها الصور المحررة آليًّا. يمكن اضبط الخيارات الخاصة بالصيغة، مثل إعدادات الضغط، في تبويب <interface>خيارات الصيغة</interface>.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
ar: اعرف معلومات عن نسق ملفّات الصّور المتوفّرة

[ctx: @label]
en: When closing the editor
ar: عند إغلاق المحرّر

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
ar: اسأل دائمًا لحفظ التّغييرات

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
ar: احفظ التّغييرات آليًّا

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
ar: <para>أولاً وقبل كل شيء، <emphasis>الصورة الأصلية لا يكتب فوقها أبدًا.</emphasis> بدلًا من ذلك، عند تحرير الصورة، ينشئ ملف جديد: <interface>النسخة الحالية</interface>.</para> <para>يمكنك أيضًا إنشاء <interface>نسخ</interface> متعددة مشتقة من نفس <interface>الصورة الأصلية</interface>.</para> <para>بالإضافة إلى هذه الملفات التي تمثل نسخة حالية، يستطيع دجيكام أخذ وحفظ <interface>لقطات مرحلية</interface> إضافية أثناء عملية التحرير. هذا يكون مفيدًا إذا كنت تريد المحافظة على الخطوات المرحلية للوصول إليها لاحقًا، على سبيل المثال إذا لم يمكن إعادة إنتاج بعض خطوات التحرير آليًّا.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
ar: احفظ لقطة من صورة محررة

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
ar: احصل على شرح لهذه الخيارات

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
ar: بعد التّحويل من صورة RAW

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
ar: بعد كلّ جلسة تحرير

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
ar: بعد كل خطوة غير قابلة لإعادة الإنتاج بالكامل

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
ar: <para>إذا حررت صورة، فقط <interface>النسخ الحالية</interface> تظهر في عرض الصور المصغرة الرئيسي. من <interface>الشريط الجانبي الأيمن</interface>، لديك دائمًا إمكانية الوصول إلى كل الملفات المخفية.</para> <para>مع الخيارات هنا، يمكنك اختيار إظهار ملفات معينة بشكل دائم.</para> <para>إذا فعّلت التحرير غير الإتلافي وإصدار نسخ الصور لأول مرة، هذا يعمل فقط على الصور الجديدة المحفوظة.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
ar: في النافذة الرئيسة

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
ar: أظهر دائمًا الصّور الأصليّة

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
ar: اعرض دائمًا اللقطات المرحلية

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It is the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
ar: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: هي صيغة الملفات الأكثر استخدامًا، ولكنها تستخدم ضغطًا مع فقدان، مما يعني أن مع كل عملية حفظ تفقد بعض معلومات الصورة بشكل لا رجعة فيه. JPEG يقدم معدل ضغط جيد، مما ينتج عنه ملفات أصغر.</item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: صيغة شائعة الاستخدام تستخدم ضغطًا لا إتلافي. الملفات، على كل حال، تكون أكبر لأن PNG لا يحقق معدلات ضغط جيدة جدًا.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: صيغة شائعة الاستخدام، عادة غير مضغوطة أو بضغط لا إتلافي متواضع. الملفات الناتجة تكون كبيرة، ولكن بدون فقدان للجودة بسبب الضغط.</item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: هذه صيغة ملفات متفوقة تقنيًّا تقدم معدلات ضغط جيدة بضغط مع فقدان أو لا إتلافي. ولكنها ليست شائعة الاستخدام والمدعومة بعد، لذا قد لا يكون أصدقاؤك قادرين مباشرة على فتح هذه الملفات، وقد لا تتمكن من نشرها مباشرة على الويب.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It is similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
ar: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: هي مشابهة لـ PGF. التحميل أو الحفظ أبطأ، معدل الضغط أفضل، والصيغة أكثر دعمًا على نطاق واسع، على الرغم من أنها لا تزال لا تقارن بالصيغ التقليدية JPEG، PNG أو TIFF.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
ar: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: صيغة ملف الصورة عالية الكفاءة هي صيغة حاوية لتخزين الصور الفردية. صورة HEIF التي تستخدم ترميز HEVC (H.265) تتطلب مساحة تخزين أقل من JPEG ذي الجودة المكافئة.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It is a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
ar: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: هي صيغة ملف رسوميات نقطية خالية من حقوق الملكية تدعم الضغط غير الإتلافي. صممت لتتفوق على صيغ الصور النقطية الحالية وبالتالي لتصبح بديلها الشامل.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
ar: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: هي صيغة ملف صورة طورتها جوجل كبديل لصيغ ملفات JPEG و PNG و GIF. الملفات تكون أصغر بنفس الجودة، أو ذات جودة أعلى بنفس الحجم. تدعم الضغط مع فقدان وبدون فقدان.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
ar: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: صيغة ملف الصورة AV1 هي مواصفات لتخزين الصور في حاوية ISOBMFF (مثل HEIF) مضغوطة باستخدام ترميز AOMedia Video 1 (AV1)، وهو صيغة ترميز مفتوحة وخالية من حقوق الملكية.</item>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
ar: احفظ تشكيلة البيانات الوصفية المتقدمة

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
ar: حمّل تشكيلة البيانات الوصفية المتقدمة

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
ar: هذا الخيار سيعيد الإعدادات إلى مبدئي
    كل تغييراتك ستضيع.
     هل تريد المتابعة؟

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
ar: قائمة الإعدادات المتقدمة تسمح لك بإدارة مساحات أسماء البيانات الوصفية التي يستخدمها دجيكام لتخزين واسترجاع الوسوم، التقييمات والتعليقات.<br><b>ملاحظة: </b>الترتيب مهم عند قراءة البيانات الوصفية

en: Read Options
ar: خيارات القراءة

en: Write Options
ar: خيارات الكتابة

en: Unify read and write
ar: وحّد بين القراءة والكتابة

en: Read all metadata for tags
ar: اقرأ كل البيانات الوصفية للوسوم

en: Add
ar: أضف

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

en: Revert Changes
ar: تراجع عن التغييرات

en: Save Profile
ar: احفظ التشكيلة

en: Load Profile
ar: حمّل التشكيلة

en: Reset to Default
ar: صفّر إلى المبدئي

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
ar: مساحة اسم XMP جديدة

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
ar: عدّل مساحة اسم XMP

en: Add metadata namespace
ar: أضف مساحة اسم بيانات وصفية

en: Metadata Subspace
ar: مساحة فرعية للبيانات الوصفية

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
ar: الاسم:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
ar: <p>لإنشاء مساحات أسماء جديدة، يجب تحديد المعاملات:</p><p><ul><li>اسم مساحة الاسم مع النقاط.<br>مثال: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>معامل الفاصل، المستخدم في مسارات الوسوم <br>مثال: "City/Paris" أو "City|Paris"</li><li>حدد إذا كان يجب كتابة الكلمة المفتاحية فقط أو المسار بأكمله.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
ar: <p>لإنشاء مساحات أسماء تقييم جديدة، يجب تحديد المعاملات:</p><p><ul><li>اسم مساحة الاسم مع النقاط.<br>مثال: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>تعيينات التقييم، إذا كانت مساحة الاسم تحتاج قيمًا أخرى غير 0-5 <br>مثال: مايكروسوفت تستخدم 0 1 25 50 75 99</li><li>اختر خيار مساحة الاسم الصحيح من القائمة.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
ar: <p>لإنشاء مساحات أسماء تعليق جديدة، يجب تحديد المعاملات:</p><p><ul><li>اسم مساحة الاسم مع النقاط.<br>مثال: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>اختر خيار مساحة الاسم الصحيح من القائمة.</li></ul></p>

en: Special Options
ar: خيارات خاصّة

en: Alternative name
ar: اسم بديل

en: Alternative special options
ar: خيارات خاصة بديلة

en: Separator:
ar: الفاصل:

en: Set Tags Path:
ar: اضبط مسار الوسوم:

en: Rating Mapping:
ar: تعيين التقييم:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
ar: هذه مساحة اسم مبدئية. مساحات الأسماء المبدئية يمكن تعطيلها فقط

en: The namespace name is required
ar: اسم مساحة الاسم مطلوب

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
ar: يجب أن يبدأ اسم مساحة اسم EXIF بـ "Exif".

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
ar: يجب أن يبدأ اسم مساحة اسم EXIF البديلة بـ "Exif".

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
ar: يجب أن يبدأ اسم مساحة اسم IPTC بـ "Iptc".

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
ar: يجب أن يبدأ اسم مساحة اسم IPTC البديلة بـ "Iptc".

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
ar: يجب أن يبدأ اسم مساحة اسم XMP بـ "Xmp".

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
ar: يجب أن يبدأ اسم مساحة اسم XMP البديلة بـ "Xmp".

en: Tag Path separator is required
ar: فاصل مسار الوسم مطلوب

en: Only one character is now supported as tag path separator
ar: حرف واحد فقط هو المدعوم الآن كفاصل لمسار الوسم

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
ar: متقدّم

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
ar: يجب أن تفعل هذا الخيار فقط إذا كنت تتبادل بيانات وصفية للصور مع برامج تستخدم صيغة الملفات الجانبية BASENAME.xmp. إذا لديك صور بنفس الاسم الأساسي (مثل Image.CR2 و Image.JPG) فإن الملف الجانبي لا يمكن إسناده بشكل فريد وسيستخدم لكلا الصورتين، مما يؤدي إلى مشاكل في البيانات الوصفية.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
ar: إيقاف تدوير exif الآلي على الأرجح سيعرض صورك في اتجاه خاطئ، لذا غير هذا الخيار فقط إذا كنت تحتاج ذلك صراحة.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
ar: هل تريد حقا تفعيل كتابة البيانات الوصفية إلى ملفات RAW؟ دجيكام يفوض هذه المهمة إلى الواجهة الخلفية ExifTool.
    مع صيغ RAW المختلفة، مشاكل معروفة يمكن أن تؤدي إلى فساد ملفات RAW.
    إذا قررت ذلك، اعمل نسخة احتياطية من ملفات RAW الخاصة بك. نوصي بشدة بعدم تفعيل هذا الخيار.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
ar: نعم، أفهم

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
ar: ألا تفضل تعطيل كتابة البيانات الوصفية إلى ملفات RAW؟

[ctx: @info]
en: A RAW file extension has been added to the list of supported sidecars. There is a risk of accidentally deleting RAW images. Are you sure you want to do that?
ar: أضيف امتداد ملف RAW إلى قائمة الملفات الجانبية المدعومة. هناك خطر حذف صور RAW بالخطأ. هل أنت متأكد أنك تريد فعل ذلك؟

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
ar: بحث سطح المكتب Baloo

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
ar: خزن البيانات الوصفية من دجيكام في Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
ar: فعّل هذا الخيار لدفع التقييمات، التعليقات والوسوم من دجيكام إلى تخزين Baloo

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
ar: اقرأ البيانات الوصفية من Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
ar: فعّل هذا الخيار إذا كنت تريد تطبيق التغييرات على التقييمات، التعليقات والوسوم التي أجريت في Baloo على تخزين البيانات الوصفية في دجيكام. يرجى ملاحظة أن البيانات الوصفية للصور لا تعدّل آليًّا.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
ar: يوفر الأساس للتعامل مع كل أنواع البيانات الوصفية على سطح مكتب KDE بطريقة عامة. يسمح لك بوضع الوسوم، التقييم والتعليق على ملفاتك في تطبيقات KDE مثل Dolphin. يرجى الضبط هنا إذا كنت تريد مزامنة البيانات الوصفية التي يخزنها دجيكام على مستوى سطح المكتب مع بحث سطح المكتب Baloo.

[ctx: @title:tab]
en: Baloo
ar: بالو

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
ar: <para>بالإضافة إلى محتوى البكسل، ملفات الصور عادة ما تحتوي على مجموعة متنوعة من البيانات الوصفية. الكثير من المعاملات التي يمكنك استخدامها في دجيكام لإدارة الملفات، مثل التقييم أو التعليق، يمكن كتابتها في البيانات الوصفية للملفات.</para> <para>التخزين في البيانات الوصفية يسمح للمرء بالمحافظة على هذه المعلومات عند نقل أو إرسال الملفات إلى أنظمة مختلفة.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
ar: اكتب هذه المعلومات في البيانات الوصفيّة

[ctx: @option:check]
en: Image tags
ar: وسوم الصّورة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين وسوم العنصر في وسوم XMP و IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
ar: الواصفات والعنوان

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين تسمية العنصر وعنوانه في قسم تعليقات JFIF، وسم Exif، و وسم XMP، و وسم IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Rating
ar: التّقييم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين تقييم العنصر في وسم Exif و وسوم XMP.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
ar: اختر لصيقة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين لصائق اختيار العنصر في وسوم XMP.

[ctx: @option:check]
en: Color label
ar: اللصيقة اللونيّة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين لصائق لون العنصر في وسوم XMP.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
ar: الأختام الزّمنيّة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين تاريخ ووقت العنصر في وسوم EXIF، XMP، و IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
ar: قوالب البيانات الوصفية (حقوق النشر، إلخ.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين قالب البيانات الوصفية في وسوم XMP و IPTC. يمكنك ضبط قيم القالب في صفحة إعداد القالب.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
ar: وسوم الوجوه (بما في ذلك مناطق الوجه)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين وسوم الوجوه مع مستطيلات الوجه في وسوم XMP.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
ar: معلومات الموقع الجغرافي (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
ar: فعّل هذا الخيار لتخزين معلومات الموقع الجغرافي في وسم Exif و وسوم XMP.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
ar: قراءة البيانات الوصفيّة وكتابتها

[ctx: @option:check]
en: Use ExifTool backend to read metadata from files
ar: استخدم الواجهة الخلفية ExifTool لقراءة البيانات الوصفية من الملفات

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
ar: فعّل هذا الخيار لقراءة البيانات الوصفية من الملفات باستخدام الواجهة الخلفية ExifTool بدلًا من Exiv2. هذا يبطئ قليلًا من مزامنة البيانات الوصفية للملفات مع قاعدة البيانات.

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
ar: فوّض إلى الواجهة الخلفية ExifTool كل العمليات لكتابة البيانات الوصفية إلى الملفات

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
ar: فعّل هذا الخيار لكتابة البيانات الوصفية إلى الملفات باستخدام الواجهة الخلفية ExifTool بدلًا من Exiv2. هذا يبطئ قليلًا من مزامنة البيانات الوصفية للملفات مع قاعدة البيانات.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
ar: اكتب البيانات الوصفية إلى ملفات DNG

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
ar: فعّل هذا الخيار لكتابة البيانات الوصفية إلى ملفات DNG.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
ar: اكتب البيانات الوصفية إلى ملفات RAW إذا أمكن

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
ar: فعّل هذا الخيار لكتابة البيانات الوصفية إلى ملفات RAW. هذه الميزة مفوضة إلى الواجهة الخلفية ExifTool ومُعطّلة مبدئيًّا.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
ar: استخدم المزامنة الكسولة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
ar: بدلًا من مزامنة البيانات الوصفية، فقط جدولها للمزامنة. المزامنة يمكن فعلها لاحقًا بتفعيل تطبيق المعلقة، أو عند خروج دجيكام

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
ar: &حدث ختم وقت تعديل الملف عندما تعدّل الملفات

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
ar: عطّل هذا الخيار لعدم تحديث أختام وقت الملف عندما تغير الملفات كما عند تحديثك للبيانات الوصفية أو بيانات الصورة. ملاحظة: تعطيل هذا الخيار يمكن أن يسبب بعض الأعطال مع التطبيقات التي تستخدم خصائص أختام وقت الملف للكشف عن تعديلات الملفات آليًّا.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
ar: &أعد فحص الملف عندما تعدّل الملفات

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
ar: تفعيل هذا الخيار، سيجبر دجيكام على إعادة فحص الملفات التي عدلت خارج دجيكام. إذا تغير حجم الملف أو إذا تغير ختم وقت التعديل الأخير، إعادة فحص ذلك الملف سوف تنفذ عند بدء دجيكام.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
ar: ملاحظة: انظر %1 من الواجهة الخلفية ExifTool.

[ctx: @label]
en: write limitations
ar: اكتب القيود

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
ar: ملاحظة: هذه الخيارات تعتمد على توفر %1. تحقق في تبويب ExifTool للتفاصيل.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
ar: الواجهة الخلفية ExifTool

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
ar: اختر حقول البيانات الوصفية التي تعرض عند استخدام مرشحات مخصصة

[ctx: @title:tab]
en: Views
ar: المناظير

[ctx: @label]
en: When rotating a file
ar: عند تدوير ملفّ

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
ar: دوّر بضبط راية فقط

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
ar: دوّر بتغيير المحتوى إن كان ممكنًا

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
ar: اسمح حتى بالتدوير مع فقدان إذا لزم الأمر

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
ar: اكتب راية إلى في البيانات الوصفيّة إن كان ممكنًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
ar: دوّر الملفات فقط بتغيير علامة، دون لمس بيانات البكسل

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
ar: <para>يمكن تدوير الملف بطريقتين:<nl/> يمكنك تغيير المحتويات، بإعادة ترتيب البكسلات الفردية لبيانات الصورة.<nl/> أو يمكنك ضبط علامة أن الملف يجب تدويره قبل عرضه.</para> <para>اختر هذا الخيار إذا كنت تريد دائمًا ضبط علامة فقط. هذا أقل تدخلاً، ولكنه يتطلب دعمًا إذا جرى الوصول إلى الملف ببرنامج آخر. تأكد من السماح بضبط العلامة في البيانات الوصفية إذا كنت تريد مشاركة ملفاتك خارج دجيكام.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
ar: دوّر الملفّات بتغيير بيانات البكسلات (إن كان ممكنًا)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
ar: <para>يمكن تدوير الملف بطريقتين:<nl/> يمكنك تغيير المحتويات، بإعادة ترتيب البكسلات الفردية لبيانات الصورة.<nl/> أو يمكنك ضبط علامة أن الملف يجب تدويره قبل عرضه.</para> <para>اختر هذا الخيار إذا كنت تريد تدوير الملف بتغيير المحتوى. هذه عملية لا إتلافية لملفات JPEG. أما للصيغ الأخرى فهي عملية إتلافية، تحتاج إلى تفعيلها صراحة. هي ليست مدعومة لـ RAW والصيغ الأخرى للقراءة فقط، والتي تدور بالعلامة فقط.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
ar: دوّر الملفّات بتغيير بيانات البكسلات حتّى لو كانت العمليّة ستتسبّب بفقدان الجودة

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
ar: في بعض نسق الملفّات التي تطبّق ضغطًا غير الفقود، ستُفقد البيانات في كلّ تدوير لمحتوى الملفّ. أشّر هذا الخيار للسّماح بالتّدوير الفقود. إن لم يُمكّن الخيار فستُدوّر هذه الملفّات باستخدام راية.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
ar: عند تدوير ملفّ بضبط راية، غيّر هذه الرّاية أيضًا في بيانات الملفّ الوصفيّة

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
ar: تحتوي البيانات الوصفية للملف عادة على علامة تصف أن الملف يجب عرضه مدورًا. فعّل هذا الخيار للسماح بتعديل هذا الحقل.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
ar: اعرض الصور/المصغرات &مدورة حسب وسم الاتجاه.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
ar: اضبط وسم الاتجاه إلى طبيعي بعد التدوير/القلب.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
ar: ملاحظة: هذه الإعدادات تؤثر على عرض الألبوم وليس محرر الصور. محرر الصور يغير دائمًا بيانات الصورة أثناء التدوير.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
ar: التّدوير

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
ar: قراءة وكتابة الملفات الجانبية

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
ar: اقرأ من الملفات الجانبية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
ar: فعّل هذا الخيار لقراءة البيانات الوصفية من الملفات الجانبية XMP عند قراءة البيانات الوصفية.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
ar: اكتب إلى الملفات الجانبية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
ar: فعّل هذا الخيار لحفظ البيانات الوصفية، كما هي محددة، إلى ملفات XMP الجانبية.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
ar: اكتب إلى الملف الجانبي XMP للعناصر ذات القراءة فقط

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
ar: اكتب إلى الملف الجانبي XMP فقط

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
ar: اكتب إلى العنصر والملف الجانبي XMP

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
ar: حدد الوضع الدقيق لكتابة الملف الجانبي XMP

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
ar: أسماء الملفات الجانبية متوافقة مع البرامج التجارية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
ar: فعّل هذا الخيار لإنشاء ملفات XMP الجانبية باسم ملف متوافق (BASENAME.xmp) يستخدمه الكثير من البرامج التجارية. لـ Darktable لا تفعل هذا الخيار.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
ar: أضف أنواع الملفات التي يجب التعرف عليها كملفات جانبية.
    دجيكام (اختياريًا) يكتب البيانات الوصفية إلى ملفات *.xmp الجانبية. قد تستخدم برامج أخرى أنواعًا مختلفة، يمكن تحديدها أدناه. دجيكام لن يعرض هذه الملفات ولا يقرأ منها أو يكتب إليها. ولكن كلما أعيد تسمية، نقل، نسخ أو حذف عنصر ألبوم مطابق (مثل "image.dng" لـ "image.dng.pp3")، العملية نفسها ستنفذ على هذه الملفات الجانبية.
    يجب فصل الامتدادات المتعددة بفاصلة منقوطة أو مسافة.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
ar: هنا يمكنك إضافة امتدادات إضافية
    لملفات جانبية تعالج بجانب
    العناصر العادية. هذه الملفات لا تظهر،
    ولكن تعتبر كامتداد للملف الرئيسي.
    فقط اكتب "xyz abc" لدعم الملفات ذات
    الامتدادات *.xyz و *.abc. النوع المستخدم
    داخليًا للملفات الجانبية *.xmp هو دائما مضمن.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
ar: أدخل امتدادات ملفات جانبية إضافية.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
ar: امتدادات ملفات جانبية إضافية&

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
ar: الملفات الجانبية

[ctx: @title:window]
en: AI GPU Test
ar: اختبار GPU للذكاء الاصطناعي

[ctx: @info]
en: This will check if your system is able to use GPU acceleration
    when running the AI models by validating OpenCV and OpenCL have the
    required libraries and drivers installed.
    
    Do you want to test your system now?
ar: هذا يتحقق إذا كان حاسوبك قادرًا على استخدام تسريع GPU
    عند تشغيل نماذج الذكاء الاصطناعي بالتحقق من أن OpenCV و OpenCL لديهما
    المكتبات وبرامج التشغيل المطلوبة مثبتة.
    
    هل تريد اختبار حاسوبك الآن؟

[ctx: @action:button start the AI GUP test]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: @action:button start the AI GUP test]
en: Begin test
ar: ابدأ الاختبار

[ctx: @action:button start the AI GUP test]
en: Testing...
ar: يختبر...

en: Starting OpenCV OpenCL DNN test...
ar: بدء اختبار OpenCV OpenCL DNN...

en: Test completed successfully! Your system can use GPU acceleration for the AI models.
ar: اكتمل الاختبار بنجاح! حاسوبك يمكنه استخدام تسريع GPU لنماذج الذكاء الاصطناعي.

en: Test failed. Your system may not be able to use GPU acceleration for the AI models.
ar: فشل الاختبار. قد لا يكون حاسوبك قادرًا على استخدام تسريع GPU لنماذج الذكاء الاصطناعي.

[ctx: @action:button start the AI GUP test]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:button start the AI GUP test]
en: Close the test dialog
ar: أغلق حوار الاختبار

en: Checking for OpenCL GPU acceleration compatibility with AI models...
ar: التحقق من توافق تسريع OpenCL GPU مع نماذج الذكاء الاصطناعي...

en: OpenCL is available on this system.
ar: دعم «أوبن سي‌إل» متوفّر في النّظام.

en: OpenCL acceleration device is available.
ar: جهاز تسريع OpenCL متوفر.

en: Using device: %1
ar: استخدام الجهاز: %1

en: OpenCL acceleration device is not available.
ar: جهاز تسريع «أوبن سي‌إل» غير متوفّرة.

en: OpenCL is not available on this system.
ar: لا يوجد دعم «أوبن سي‌إل» في النّظام.

en: Loading test image...
ar: يحمّل صورة الاختبار...

en: Test image not found.
ar: لم يُعثر على صورة الاختبار.

en: Failed to load test image from %1
ar: فشل تحميل صورة الاختبار من %1

en: Preparing the image for processing...
ar: تجهيز الصورة للمعالجة...

en: Initializing face detection model...
ar: يمهّد نموذج اكتشاف الوجه...

en: Running face detection...
ar: يشغّل اكتشاف الوجوه…

en: Initializing feature extraction model...
ar: يمهد نموذج استخراج الملامح...

en: Preparing face for feature extraction...
ar: يحضّر الوجه لاستخراج الملامح...

en: Extracting face features...
ar: استخراج ملامح الوجه...

en: Failed to extract face features.
ar: فشل في استخراج ملامح الوجه.

en: All tests completed successfully!
ar: تمت جميع الاختبارات بنجاح!

en: OpenCV error: %1
ar: خطأ OpenCV: %1

en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">إعدادات الوسيط لشبكة الإنترنت الداخلية المحلية. يرجى تركها فارغة إذا لا يوجد وسيط.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
ar: إعدادات خادم &الوسيط للشبكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyUrl)
en: &Proxy:
ar: ال&وكيل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
ar: المنف&ذ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
ar: نوع الوكيل:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
ar: يحتاج  إلى استيثاق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
ar: ا&سم المستخدم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
ar: &كلمة السّر:

en: &Scan for new items at startup
ar: ا&فحص بحثًا عن العناصر الجديدة مع البدء

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
ar: اضبط هذا الخيار لإجبار دجيكام على فحص كل المجموعات عن عناصر جديدة لتسجيل عناصر جديدة في قاعدة البيانات. الفحص ينفذ في الخلفية عبر مدير التقدم المتوفر في شريط الحالة
     عندما تحمل واجهة دجيكام الرئيسية. إذا كان حاسوبك سريعًا بما يكفي، هذا لن يؤثر على قابلية استخدام دجيكام أثناء الفحص. إذا كانت مجموعاتك ضخمة أو إذا كنت تستخدم قاعدة بيانات بعيدة،
    هذا قد يسبب تأخيرًا، ويوصى بتعطيل هذا الخيار وتخطيط فحص يدوي عبر أداة الصيانة في الوقت المناسب.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
ar: فحص سريع (يكشف عن العناصر الجديدة، المحذوفة والتي أعيد تسميتها)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
ar: اضبط هذا الخيار لتسريع الفحص بشكل كبير. العناصر الجديدة، المحذوفة وكذلك التي أعيد تسميتها توجد. من أجل العثور على العناصر التي تغيرت، يجب تعطيل هذا الخيار.

en: Detect faces in newly added images
ar: اكشف عن الوجوه في الصور المضافة حديثًا

en: Enable background face recognition scan
ar: مكّن مسح التعرف على الوجه في الخلفية

en: Set this option to automatically start a background face recognition scan
    when a new face is tagged. This will make the tagging process easier.
ar: اضبط هذا الخيار لبدء فحص خلفي لتعرف الوجوه آليًّا
    عند وضع وسم على وجه جديد. هذا يجعل عملية وضع الوسوم أسهل.

en: Remove obsolete core database objects
ar: أزل كائنات قاعدة البيانات الأساسية القديمة

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
ar: اضبط هذا الخيار لإجبار دجيكام على تنظيف قاعدة البيانات الأساسية من مدخلات العناصر القديمة. المدخلات لا تحذف إلا إذا أزيل ملف الصورة/الفيديو/الصوت المتصل بها بالفعل، أي أن كائن قاعدة البيانات يستهلك مساحة دون فائدة.
    هذا الخيار لا ينظف قواعد بيانات أخرى مثل قاعدة بيانات المصغرات أو التعرف.
    لروتينات التنظيف لقواعد البيانات الأخرى، يرجى استخدام الصيانة.

[ctx: @info]
en: <font color='red'><i>Warning: These settings makes startup slower!</i></font>
ar: <font color='red'><i>تحذير: هذه الإعدادات تجعل بدء التشغيل أبطأ!</i></font>

en: Confirm when moving items to the &trash
ar: أكّد عند نقل العناصر إلى الم&هملات

en: Confirm when permanently deleting items
ar: أكّد عند حذف العناصر نهائيًّا

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
ar: لا تؤكّد عند تطبيق التّغييرات في الشّريط الجانبيّ الأي&من

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
ar: اعرض فقط وسوم الوجه لتعيين الأسماء في الشريط الجانبي للأشخاص

en: Initially select the first item in the album
ar: مبدئيًّا، اختر أول عنصر في الألبوم

en: Expand current tree item with a single mouse click
ar: وسّع عنصر الشجرة الحالي بنقرة واحدة بالفأرة

en: Get album date source:
ar: احصل على مصدر تاريخ الألبوم:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
ar: من تاريخ أحدث عنصر

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
ar: من تاريخ أقدم عنصر

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
ar: من التاريخ المتوسط

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
ar: من تاريخ المجلد

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
ar: لا تغير التاريخ

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
ar: يضبط تاريخ الألبوم حسب الخيار الذي وضع عندما توجد عناصر جديدة أثناء الفحص.

en: String comparison type:
ar: نوع مقارنة السلسلة:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
ar: طبيعي

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
ar: عادي

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
ar: <qt>يضبط الطريقة التي تقارن بها السلاسل داخل دجيكام. هذا على سبيل المثال يؤثر على فرز عروض الشجرة.<br><b>طبيعي</b> يحاول مقارنة السلاسل بطريقة تراعي بعض الأعراف العادية وستؤدي على سبيل المثال إلى فرز الأرقام بشكل طبيعي حتى لو كان لها عدد مختلف من الأرقام.<br><b>عادي</b> يستخدم نهجًا أكثر تقنية. استخدم هذا النمط إذا كنت على سبيل المثال تريد عنونة الألبومات بتواريخ ISO (201006 أو 20090523) ويجب فرز الألبومات وفقًا لهذه التواريخ.</qt>

en: Lower bound for minimum similarity:
ar: الحد الأدنى للتشابه الأدنى:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
ar: اختر هنا الحد الأدنى من عتبة التشابه الأدنى للبحث الغامض والمكررات. القيمة المبدئية هي 40. اختيار قيمة أقل من 40 يجعل البحث <b>بطيئًا جدًا</b>.

en: Use native file dialogs from system
ar: استخدم حوارات الملفات الأصلية من النظام

en: Draw frames around grouped items
ar: ارسم إطارات حول العناصر المجمعة

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
ar: اضبط هذا الخيار لاضبوط كيف تكون عناوين تبويبات الشريط الجانبي مرئية. استخدم خيار "للتبويب النشط فقط" إذا كنت تستخدم دقة شاشة صغيرة كما هو الحال مع حاسوب محمول.

en: Perform the following operations on all group members:
ar: نفّذ العمليات التالية على كل أعضاء المجموعة:

en: When images are grouped the following operations<br>are performed only on the displayed item (No)<br>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br>If Ask is selected, there will be a prompt every<br>time this operation is executed.
ar: عندما تجمع الصور، العمليات التالية<br>تنفذ فقط على العنصر المعروض (لا)<br>أو على كل العناصر المخفية في المجموعة أيضًا (نعم).<br>إذا اخترت اسأل، سيظهر موجه في كل<br>مرة تنفذ فيها هذه العملية.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
ar: لا

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
ar: اسأل

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
ar: يجمّع

en: Use high DPI scaling from the screen factor
ar: استخدم تحجيم DPI العالي من معامل الشاشة

en: Use pixmaps with high DPI resolution
ar: استخدم خرائط بكسل بدقة DPI عالية

en: Use software OpenGL for rendering
ar: استخدم OpenGL البرمجي للعرض

en: Use OpenCL hardware acceleration
ar: استخدم تسريع الأجهزة «أوبن سي‌إل»

en: This option is still experimental and requires that certain environment variables are set manually.
ar: هذا الخيار لا يزال تجريبيًا ويتطلب ضبط بعض المتغيرات البيئية يدويًا.

en: Use OpenCL acceleration for AI models
ar: استخدم تسريع «أوبن سي‌إل» لنماذج الذكاء الاصطناعي

en: This option is still experimental and may lead to crashes if the proper drivers are not installed.
ar: هذا الخيار لا يزال تجريبيًا وقد يؤدي إلى انهيارات إذا لم تكن برامج التشغيل المناسبة مثبتة.

en: Test GPU AI compatibility
ar: اختبر توافق GPU للذكاء الاصطناعي

en: Download required binary data:
ar: نزّل البيانات الثنائية المطلوبة:

en: Open Download Dialog...
ar: افتح حوار التنزيل...

en: Open Local Storage...
ar: افتح التخزين المحلي...

en: Use video hardware acceleration
ar: استخدم تسريع الفيديو بالعتاد

en: Use video textures conversion
ar: استخدم تحويل نسيج الفيديو

en: Decoding backend to render video:
ar: الواجهة الخلفية لفك ترميز عرض الفيديو:

en: FFmpeg (Default)
ar: FFmpeg (مبدئي)

en: GStreamer (System)
ar: GStreamer (النظام)

en: WMF (System)
ar: WMF (النظام)

en: AVFoundation (System)
ar: AVFoundation (النظام)

en: Enable internal debug logging
ar: فعّل تسجيل تصحيح الأخطاء الداخلي

en: <b>Note: All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have no effect.</b>
ar: <b>ملاحظة: كل التغييرات على هذه الإعدادات لا تأخذ مفعولها إلا بعد إعادة التشغيل. بعض الإعدادات تعتمد على العتاد وقد لا يكون لها أي تأثير.</b>

[ctx: @title: settings section]
en: Database
ar: قاعدة البيانات

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
ar: إعدادات قاعدة البيانات
    خصص إعدادات قاعدة البيانات

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
ar: التّجميعات

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
ar: إعدادات المجموعات
    اضبط مواقع الألبومات الجذرية

[ctx: @title: settings section]
en: Views
ar: المناظير

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
ar: إعدادات عروض التطبيق
    خصص مظهر العروض

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
ar: التّلميحات

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
ar: إعدادات تلميح أداة العناصر
    خصص المعلومات في تلميحات أداة العناصر

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
ar: إدارة معلومات الصور المضمنة
    اضبط العلاقات بين الصور والبيانات الوصفية

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
ar: القوالب

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
ar: قوالب البيانات الوصفية
    أدر مجموعتك من قوالب البيانات الوصفية

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
ar: محرّر الصّور

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
ar: إعدادات محرّر الصّور
    خصّص إعدادات محرّر الصّور

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
ar: إدارة الألوان

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
ar: إعدادات إدارة الألوان
    خصص إعدادات إدارة الألوان

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
ar: الطّاولة الضّوئيّة

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
ar: إعدادات منضدة الإضاءة
    خصص الأداة المستخدمة لمقارنة العناصر

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
ar: الكمرات

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
ar: إعدادات الكمرة
    أدر أجهزة الكمرات لديك

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
ar: الملحقات

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
ar: إعدادات الملحقات
    اضبط أي الملحقات ستكون قابلة للوصول من التطبيق

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
ar: إعدادات متنوعة
    خصص سلوك الأجزاء الأخرى من دجيكام

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes or hours.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 8.5.0.
    Do you want to begin the update?
ar: عملية تحديث تلبيدات الملف تستغرق بضع دقائق أو ساعات.
    يرجى التأكد من أن أي مجموعات مهمة على الوسائط القابلة للإزالة متصلة.
    بعد الترقية لا يمكنك استخدام قاعدة بياناتك مع إصدار دجيكام قبل 8.5.0.
    هل تريد بدء التحديث؟

[ctx: @title:group]
en: Updates
ar: التّحديثات

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
ar: حدّث تلبيدات الملف

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 8.5.0.
ar: تستخدم تلبيدات الملفات للتعرف على الملفات المتطابقة ولعرض المصغرات. خوارزمية جديدة محسنة لإنشاء التجزئة تستخدم الآن. الخوارزمية القديمة، مع ذلك، لا تزال تعمل بشكل جيد جدًا، لذا يوصى بتنفيذ هذه الترقية، ولكنه ليس مطلوبًا.
    بعد الترقية لا يمكنك استخدام قاعدة بياناتك مع إصدار دجيكام قبل 8.5.0.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <b>Update File Hashes</b>
ar: احصل على معلومات حول <b>حدّث تلبيدات الملف</b>

en: API Key:
ar: مفتاح و‌ب‌ت API:

[ctx: @info]
en: To work friendly, Google Maps requires an API key that end users must buy online to gain credentials. Without this key, Google Maps is still usable but with an overlay frame annotated "For Development Only". For more information, see this <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google page</a> about usages, practices, and prices.
ar: لتعمل بشكل ودي، خرائط جوجل تتطلب مفتاح API يجب على المستخدمين النهائيين شراؤه عبر الإنترنت للحصول على الاعتمادات. بدون هذا المفتاح، خرائط جوجل لا تزال قابلة للاستخدام ولكن مع إطار تراكب معنون بـ "للتطوير فقط". لمزيد من المعلومات، انظر هذه <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>صفحة جوجل</a> حول الاستخدامات، الممارسات، والأسعار.

en: Enable Color Management
ar: مكّن إدارة الألونا

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
ar: <ul><li>مؤشّر: إدارة الألوان ممكّنة</li><li>غير مؤشّر: إدارة الألوان معطّلة</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
ar: زُر موقع مشروع Little CMS

en: Working Color Space
ar: مساحة الألوان العاملة

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
ar: <p>هذه هي مساحة الألوان التي ستحول إليها كل الصور عند فتحها (إذا اخترت التحويل) والتشكيلة التي ستضمن عند الحفظ. الخيارات الجيدة والآمنة هي <b>Adobe RGB (1998)</b> و <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
ar: <p>يمكنك استخدام هذا الزّرّ لتعرف تفاصيل أكثر عن لاحة مساحة العمل المحدّدة.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
ar: عندما لا تطابق تشكيلة الصورة مساحة الألوان العاملة

en: Ask when opening the image
ar: اسأل عند فتح الصورة

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
ar: <p>إذا كانت لدى صورة تشكيلة ألوان مضمنة لا تطابق تشكيلة المساحة العاملة، سيسأل دجيكام إذا كنت تريد التحويل إلى المساحة العاملة، الاحتفاظ بالتشكيلة المضمنة أو تجاهل التشكيلة المضمنة وتعيين واحدة مختلفة.</p>

en: Convert the image to the working color space
ar: حوّل الصورة إلى مساحة الألوان العاملة

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
ar: <p>إذا كانت لدى صورة تشكيلة ألوان مضمنة لا تطابق تشكيلة المساحة العاملة، سوف يحول دجيكام معلومات ألوان الصورة إلى مساحة الألوان العاملة. هذا يغير بيانات البكسل، ولكن ليس مظهر الصورة.</p>

en: When an image has no color profile information
ar: عندما لا يكون لدى الصورة معلومات تشكيلة ألوان

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
ar: <p>إذا لم يكن لدى صورة أي تشكيلة ألوان مضمنة، سيسأل دجيكام أي مساحة ألوان يجب استخدامها لتفسير الصورة وإلى أي مساحة ألوان يجب تحويلها للتحرير.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
ar: افترض أنها تستخدم مساحة الألوان sRGB (معيار الإنترنت)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
ar: و حوّلها إلى مساحة الألوان العاملة

en: Assume it is using the working color space
ar: افترض أنها تستخدم مساحة الألوان العاملة

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
ar: حوّلها من مساحة الألوان المدخلة المبدئية إلى المساحة العاملة

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
ar: عند تحميل ملف RAW بألوان غير معايرة

en: Ask for the input profile
ar: اسأل عن تشكيلة المدخل

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
ar: تصحيح الألوان آليّاً

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
ar: حوّلها من تشكيلة المدخل المبدئية

en: Color Managed View
ar: عرض إدارة الألوان

en: Monitor profile:
ar: لاحة الشّاشة:

en: <p>If your desktop do not provide a color profile for your screen, select here the default one. If no profile is set, sRGB will be used as fail-back. In all cases, the color management workflow will try to get in first the profile set for your monitor in your the desktop</p>
ar: <p>إذا لم يوفر سطح المكتب الخاص بك تشكيلة ألوان لشاشتك، حدد هنا التشكيلة المبدئية. إذا لم تحدد أي تشكيلة، ستُستخدم sRGB كبديل. في جميع الحالات، ستحاول سير عمل إدارة الألوان الحصول على التشكيلة المحددة لشاشتك في سطح المكتب أولًا.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
ar: <p>يمكنك استخدام هذا الزر للحصول على معلومات أكثر تفصيلًا حول تشكيلة الشاشة المحددة.</p>

en: Use color managed view in editor
ar: استخدم عرض الألوان المُدارة في المحرر

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
ar: <p>شغّل هذا الخيار إذا كنت تريد استخدام <b>تشكيلة ألوان الشاشة</b> لعرض صورك في نافذة محرر الصور مع تصحيح للألوان متكيف مع شاشتك. يمكنك تبديل هذا الخيار في أي وقت من نافذة المحرر. <i>تحذير</i>: هذا قد يبطئ عرض الصورة، وذلك حسب سرعة حاسوبك.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
ar: استخدم عرض الألوان المُدارة للمُعاينات والمُصغرات

en: Camera and Scanner
ar: كاميرا وماسحة ضوئية

en: Default input color profile:
ar: تشكيلة لون الإدخال المبدئية:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
ar: <p>هذه هي تشكيلة الألوان المبدئية لجهاز الإدخال الخاص بك (وهو الكاميرا أو الماسحة الضوئية). يوصى بتشكيلة إدخال الكاميرا للتحويل الصحيح للصور الخام بـ16 بت. بعض الخيارات المتعلقة بسلوك التحميل أعلاه تشير إلى هذه التشكيلة.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
ar: <p>يمكنك استخدام هذا الزر للحصول على معلومات أكثر تفصيلًا حول تشكيلة الإدخال المحددة.</p>

en: Printing and Proofing
ar: الطباعة والتدقيق

en: Output device profile:
ar: لاحة جهاز الخرج:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
ar: <p>يمكنك استخدام هذا الزر للحصول على معلومات أكثر تفصيلًا حول تشكيلة التدقيق المحددة.</p>

en: Color Profiles Repository
ar: مستودع تشكيلات الألوان

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
ar: دجيكام يبحث عن تشكيلات ICC في عدد من <a href='default'>المواقع المبدئية</a>. يمكنك تحديد مجلد إضافي:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
ar: <p>دجيكام يبحث عن تشكيلات ICC في مجلدات النظام المبدئية ويشحن نفسه ببعض التشكيلات المختارة. خزن كل تشكيلات الألوان الإضافية الخاصة بك في الدليل المحدد هنا.</p>

en: Use black point compensation
ar: استخدام تعويض النقطة السوداء

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
ar: <p><b>تعويض النقطة السوداء</b> هو طريقة لإجراء تعديلات بين مستويات السواد القصوى للملفات الرقمية وقدرات السواد للأجهزة الرقمية المختلفة.</p>

en: Rendering Intents:
ar: أغراض العرض:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
ar: السّلوك

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
ar: التّشكيلات

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
ar: متقدّم

en: Monitor Profile From System Settings
ar: تشكيلة الشاشة من إعدادات النظام

en: No ICC profiles files found.
ar: لم يعثر على ملفات تشكيلات ICC.

en: No Display Profile Available
ar: لا توجد تشكيلة عرض متوفرة

en: No Output Profile Available
ar: لا توجد تشكيلة إخراج متوفرة

[ctx: none of the paths]
en: none
ar: بلا

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
ar: في ويندوز، تتضمن مسارات البحث المبدئية <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>في نظامك، هذه المسارات موجودة حاليًا وتُفحص:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
ar: في ماك أو إس، تتضمن مسارات البحث المبدئية <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>في نظامك، هذه المسارات موجودة حاليًا وتُفحص:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
ar: في لينكس، تتضمن مسارات البحث المبدئية <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>في نظامك، هذه المسارات موجودة حاليًا وتُفحص:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
ar: زامن الألواح آليًا

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
ar: اضبط هذا الخيار لكي تزامن آليًا التكبير والتحريك بين اللوحين الأيمن والأيسر إذا كانت الصور بنفس الحجم.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
ar: اختيار عنصر من شريط المصغرات يحمل الصورة إلى اللوح الأيمن

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
ar: اضبط هذا الخيار لتحميل صورة آليًا في اللوح الأيمن عندما يقع اختيار العنصر الموافق لها على شريط المصغرات.

en: Clear the light table on close
ar: امحُ ما على الطّاولة الضّوئيّة إن أُغلقت

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
ar: اضبط هذا الخيار لإزالة كلّ الصّور من على الطّاولة الضّوئيّة عندما تغلقها، أو أزل ضبطه لإبقاء الصّور الموجودة حاليًّا على الطّاولة الضّوئيّة.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
ar: عامّ

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
ar: محرّر الصّور

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
ar: مدير الطّوابير بدفعات

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
ar: محملات الصور

en: Template Title:
ar: عنوان القالب:

en: Enter the metadata template title here.
ar: أدخل عنوان قالب البيانات الوصفيّة هنا.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
ar: <p>أدخل عنوان قالب البيانات الوصفية هنا. هذا العنوان سيُستخدم للتعرف على القالب في مجموعتك.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
ar: <b>ملاحظة: هذه المعلومات تُستخدم لضبط محتويات وسمي <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> و <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b>. لا يوجد تقييد مع XMP، ولكن لاحظ أن أحجام وسوم نص IPTC مقيدة. استخدم المساعدة السياقية للتفاصيل.</b>

en: &Replace...
ar: ا&ستبدل...

en: Cannot register new metadata template without title.
ar: لا يمكن تسجيل قالب بيانات وصفيّة جديد دون عنوان.

en: A metadata template named '%1' already exists.
ar: هناك قالب بيانات وصفيّة بالاسم ’%1‘ فعلًا.

en: Tool-Tips Font:
ar: خطّ التّلميحات:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
ar: اختر هنا الخطّ المستخدم لعرض النّصوص في التّلميحات.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
ar: أظهر تلميحات أدوات عناصر عرض الأيقونات وشريط المصغرات

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
ar: اضبط هذا الخيار لكي تعرض معلومات الصورة عندما يحوم مؤشر الفأرة فوق عنصر من عرض الأيقونات أو شريط المصغرات.

en: File/Item Information
ar: معلومات الملفّ/العنصر

en: File name
ar: اسم الملفّ

en: File date
ar: تاريخ الملفّ

en: File size
ar: حجم الملفّ

en: Image type
ar: نوع الصّورة

en: Image dimensions
ar: أبعاد الصّورة

en: Image aspect ratio
ar: نسبة الصّورة الباعيّة

en: Set this option to display the image aspect ratio.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض نسبة الصّورة الباعيّة.

en: Camera make and model
ar: صانع الكمرة وطرازها

en: Camera date
ar: تاريخ الكمرة

en: Camera aperture and focal length
ar: حدقة الكمرة وطولها البؤريّ

en: Camera exposure and sensitivity
ar: تعريض الكمرة وحساسيّتها

en: Camera mode and program
ar: وضع الكمرة وبرنامجها

en: Camera flash settings
ar: إعدادات وميض الكمرة

en: Camera white balance settings
ar: إعدادات توازن الأبيض للكمرة

en: digiKam Information
ar: معلومات «دِجي‌كام»

en: Album name
ar: اسم الألبوم

en: Set this option to display the album name.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض اسم الألبوم.

en: Image title
ar: عنوان الصّورة

en: Set this option to display the image title.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض عنوان الصّورة.

en: Image caption
ar: واصفة الصّورة

en: Set this option to display the image captions.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض واصفة الصّورة.

en: Image tags
ar: وسوم الصّورة

en: Set this option to display the image tags.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض وسوم الصّورة.

en: Image labels
ar: لصائق الصّور

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض اختيار الصورة واللون ولصاقة التقييم.

en: Audio/Video Information
ar: معلومات الفيديو/الصوت

en: Video Aspect Ratio
ar: نسبة الفيديو الباعيّة

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض نسبة الفيديو الباعيّة.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض معدّل بتّات صوت الفيديو.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض نوع قناة صوت الفيديو.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض مرماز الصوت.

en: Video Duration
ar: مدّة الفيديو

en: Set this option to display the Duration of the Video.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض مدّة الفيديو.

en: Video Frame Rate
ar: معدّل إطارات الفيديو

en: Set this option to display the Codec of the Video.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض مرماز الفيديو.

en: Show album items' tool-tips
ar: أظهر تلميحات أدوات عناصر الألبوم

en: Album Information
ar: معلومات الألبوم

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض معلومات عن الألبوم عند مرور المؤشّر على عنصر في منظور المجلّد.

en: Album date
ar: تاريخ الألبوم

en: Set this option to display the album date.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تاريخ الألبوم.

en: Album collection
ar: مجموعة الألبومات

en: Set this option to display the album collection.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تجميعة الألبوم.

en: Album category
ar: فئة الألبوم

en: Set this option to display the album category.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض فئة الألبوم.

en: Album caption
ar: واصفة الألبوم

en: Set this option to display the album caption.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض واصفة الألبوم.

en: Album preview
ar: معاينة الألبوم

en: Set this option to display the album preview.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض معاينة الألبوم.

en: Show import items' tool-tips
ar: أظهر تلميحات أدوات عناصر الاستيراد

en: Import Information
ar: معلومات الاستيراد

en: Item name
ar: اسم العنصر

en: Set this option to display the item name.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض اسم العنصر.

en: Item date
ar: تاريخ العنصر

en: Set this option to display the item date.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض تاريخ العنصر.

en: Item size
ar: حجم العنصر

en: Set this option to display the item size.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض حجم العنصر.

en: Item type
ar: نوع العنصر

en: Set this option to display the item type.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض نوع العنصر.

en: Item dimensions
ar: أبعاد العنصر

en: Set this option to display the item dimensions.
ar: اضبط هذا الخيار لعرض أبعاد العنصر.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
ar: لاحظ: تتطلّب هذه الإعدادات خيار ”استخدم بيانات الملفّ الوصفيّة“ في صفحة سلوك إعداد الكمرة.

en: Icon Items
ar: عناصر أيقونة

en: Album Items
ar: عناصر الألبوم

en: Import Items
ar: استورد عناصر
