digikam - en to bg translation catalogue (9784 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
bg: утре

[ctx: @item: date keyword]
en: today
bg: днес

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
bg: вчера

en: Next year
bg: Следващата година

en: Previous year
bg: Предишна година

en: Next month
bg: Следващ месец

en: Previous month
bg: Предишен месец

en: Select a week
bg: Изберете седмица

en: Select a month
bg: Изберете месец

en: Select a year
bg: Изберете година

en: Select the current day
bg: Изберете текущия ден

[ctx: @action:button]
en: Close
bg: Затваряне

en: Week %1
bg: Седмица %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
bg: &Днес

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
bg: &Утре

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
bg: Следващата &седмица

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
bg: Следващият &месец

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
bg: &Вчера

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
bg: Миналият п&онеделник

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
bg: Миналият п&етък

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
bg: Миналата &седмица

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
bg: Миналият &месец

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
bg: Без дата

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
bg: Седмица #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
bg: Начало:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
bg: Край:

en: &Move Here
bg: Пре&местване тук

en: &Copy Here
bg: &Копиране тук

en: C&ancel
bg: &Отказ

en: Set as Album Thumbnail
bg: Задаване като корица на албума

en: Download From Camera
bg: Сваляне от камера

en: Download && Delete From Camera
bg: Сваляне и изтриване от камерата

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
bg: Групиране тук

en: Exporting
bg: Експортиране

en: Upload to Camera
bg: Качване в камерата

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
bg: Групиране тук

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
bg: Поставете елементите тук

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
bg: Групиране тук и преместване в албума

en: Assign Tag to Dropped Items
bg: Добавяне на таг за отпадналите записи

en: Change Face Tags
bg: Промяна на таговете на лицата

en: Change Face Tag
bg: Промяна на тага на лицето

en: &Cancel
bg: &Отказ

en: Assign Tags to &Selected Items
bg: &Поставяне тагове на избраните записи

en: Assign Tags to &This Item
bg: Поставяне тагове на &този запис

en: Assign Tags to &All Items
bg: Поставяне тагове на &всички записи

en: Importing
bg: Импортиране

en: M&erge Here
bg: Сли&ване тук

en: Set as Tag Thumbnail
bg: Задаване като  таг миниатюра

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
bg[0]: Промяна на името на лицето от "%2" на "%3"
bg[1]: Промяна на имената на лицата от "%2" на "%3"

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
bg: Присвояване на таг(ове) "%1" на елементи

en: Text Filter
bg: Текстов филтър

en: MIME Type Filter
bg: Филтър за тип MIME

en: Geolocation Filter
bg: Филтър за геолокация

en: Images Without Tags
bg: Изображения без тагове

en: Show images without a tag.
bg: Показване на изображенията без таг.

en: Tags Matching Condition
bg: Тагове съвпадащи с търсенето

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
bg: Дефинира начина на комбиниране на избраните тагове за филтриране на изображенията. Това също включва и полето за отметка "%1".

en: OR
bg: ИЛИ

en: AND
bg: И

en: Tags Filter
bg: Филтриране по тагове

en: Images Without Face tags
bg: Изображения без тагове за лица

en: Show images without a face tag.
bg: Показване на изображенията без тагове за лица.

en: Face tags Matching Condition
bg: Условие за съвпадение на тагове за лица

en: Face Tags Filter
bg: Филтриране по тагове за лица

en: Labels Filter
bg: Филтриране по наименование

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
bg: Възстановяване на филтъра от тагове

[ctx: @action: tag filter]
en: On
bg: Вкл.

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
bg: Изкл.

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
bg: Режим на филтриране по тагове

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
bg: Игнориране на този таг

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
bg: Трябва да има този таг

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
bg: Не трябва да има този етикет

en: Reference Image
bg: Референтно изображение

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
bg: Ако това не е лице, щракнете за да бъде изтрито.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
bg[0]: 1 групиран елемент.
bg[1]: %1 групирани елементи.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
bg: Групата е отворена.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
bg: Групата е затворена.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
bg: Този елемент има информация за геолокация.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
bg: Показване на цял екран

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
bg: Завъртане наляво

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
bg: Завъртане надясно

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
bg: Премахване от избора

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
bg: Добавяне към избора

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
bg: Задаване като корица на албума

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
bg: Задаване като таг миниатюра

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
bg[0]: Преместване в кошчето
bg[1]: Преместване в кошчето на %1 файла

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
bg[0]: Сортиране на качеството на изображението
bg[1]: Сортиране на качеството на изображението

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
bg: Възстановяване на иконата на албума

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
bg: Всички албуми

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
bg: Всички тагове

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
bg: Избиране

[ctx: @action: context menu]
en: Children
bg: Детски

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
bg: Родителски

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
bg: Отмяна на избора

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
bg: Обръщане на селекцията

[ctx: @action: group items]
en: Group
bg: Група

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
bg: Отваряне на всички групи

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
bg: Затваряне на всички групи

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
bg: Показване на групираните изображения

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
bg: Скриване на групираните изображения

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
bg: Разгрупиране

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
bg: Премахване от групата

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
bg: Избраната тук  група

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
bg: Група, избрана по време

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
bg: Група, избрана по име на файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
bg: Група, избрана по Времеви интервал / Серия от снимки

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
bg: Премахване на избраното от групите

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
bg: Разгрупиране на избраното

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
bg: Отваряне с

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
bg: Друго...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
bg: Отваряне с...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
bg: Нов таг...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
bg: Изтриване на таг

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
bg: Изтриване на тагове

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
bg: Маркиране като таг за лице

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
bg: Маркиране като тагове на лице

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
bg: Настройки...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
bg: Размаркиране на тага като лице

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
bg: Премахва свойството лице от избрания таг и областта на лицето от съдържащите се изображения. Може също така да премахне етикетите на изображенията, ако желаете.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
bg: Размаркиране на таговете като лице

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
bg: Премахва свойството на лицето от избраните тагове и областта на лицето от съдържащите се изображения. Може също така да премахне тага на изображенията, ако желаете.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
bg: Пос&тавяне на таг

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
bg: Према&хване на таг

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
bg: Премахване на всички тагове

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
bg: Задаване на &етикети

[ctx: @action: context menu]
en: Album
bg: Албум

[ctx: @action: context menu]
en: Date
bg: Data

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
bg: Таг

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
bg: Навигация

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
bg: Отваряне...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
bg: Отваряне във файлов браузър

[ctx: @action: context menu]
en: Import
bg: Импортиране

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
bg: Няма наличен инструмент за импортиране

[ctx: @action: context menu]
en: Export
bg: Експортиране

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
bg: Не е наличен инструмент за експортиране

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
bg: Пакетно обработване

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
bg: Добавяне към съществуваща опашка

en: 1 Item | %1 Items
bg[0]: 1 обект
bg[1]: %1 обекта

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
bg[0]: Дата на албума: %2 %3 %4 - 1 обект
bg[1]: Дата на албума: %2 %3 %4 - %1 обекта

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
bg[0]: %2 включително 1 подетикет
bg[1]: %2 включително %1 подетикета

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
bg[0]: %2 - 1 обект
bg[1]: %2 - %1 обекта

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
bg[0]: %2 - 1 обект
bg[1]: %2 - %1 обекта

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
bg[0]: Търсене по дума - 1 обект
bg[1]: Търсене по дума - %1 обекта

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
bg[0]: Разширено търсене - 1 обект
bg[1]: Разширено търсене - %1 обекта

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
bg: Изберете целева папка

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
bg: <p>Моля избере албум от библиотеката на digiKam в който да бъдат преместени избраните изображения.</p>

en: Album "%1"
bg: Албум "%1"

en: File Properties
bg: Информация за файла

[ctx: filename]
en: Name:
bg: Име:

en: Date:
bg: Дата:

en: Size:
bg: Големина:

en: Type:
bg: Вид:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
bg: Непознат

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
bg: %1 на %2 (%3 Мп)

en: Dimensions:
bg: Размери:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Aspect Ratio:
bg: Съотношение:

en: Photograph Properties
bg: Данни за снимката

en: Make/Model:
bg: Марка и модел:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
bg: Обектив:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
bg: Създадено на:

en: Aperture/Focal:
bg: Бленда и фокусно разстояние:

en: Exposure/Sensitivity:
bg: Експозиция/Чувствителност:

en: Mode/Program:
bg: Режим или програма:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
bg: Светкавица:

en: White Balance:
bg: Баланс на бялото:

en: Audio/Video Properties
bg: Свойства на аудио/видео

en: Duration:
bg: Продължителност:

en: Frame Rate:
bg: Кадрова честота:

en: Video Codec:
bg: Видео кодек:

en: Audio Bit Rate:
bg: Аудиобитова скорост:

en: Audio Channel Type:
bg: Тип на аудио канала:

en: Audio Codec:
bg: Аудио кодек:

en: digiKam Properties
bg: Настройки на digiKam

en: Album:
bg: Албум:

[ctx: title of the file]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
bg: Заглавие:

en: Tags:
bg: Тагове:

en: Labels:
bg: Етикети:

en: Album Properties
bg: Свойства на албума

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
bg: Име:

en: Items:
bg: Елементи:

en: Collection:
bg: Колекция:

en: Category:
bg: Категория:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
bg: Заглавие:

en: Preview:
bg: Преглед:

en: Filter
bg: Филтър

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
bg: Да

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
bg: Частично

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
bg: Не

en: Reproducible:
bg: Възпроизводими:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
bg: Описание:

en: Identifier:
bg: Идентификатор:

en: Technical Parameters
bg: Технични параметри

en: <i>Binary Data</i>
bg: <i>Двоични данни</i>

en: Initializing...
bg: Стартиране...

en: Load Plugins...
bg: Зареждане на приставки...

en: Checking ICC repository...
bg: Проверка на ICC хранилището...

en: Clean up Database...
bg: Почистване на базата данни...

en: Loading albums...
bg: Зареждане на албуми...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
bg: <p>Директорията за цветовите профили изглежда невалидна.</p><p>Ако искате да се опитате да я настроите отново, изберете "Да". При избор на "Не", фунционалността "Управление на цветовете" ще бъде изключена докато този приблем бъде разрешен.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
bg[0]: Няма избран елемент (%1 елемент)
bg[1]: Не е избран елемент (%1 елементи)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
bg[0]: Няма избран елемент (%1 [%2] елемент)
bg[1]: Няма избран елемент (%1 [%2] елементи)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
bg[0]: Няма избран елемент (%1 елемент. С групирани елементи: %2)
bg[1]: Няма избран елемент (%1 елементи. С групирани елементи: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
bg[0]: 1/%2 избран елемент (%3/%4)
bg[1]: %1/%2 избрани елемента (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
bg[0]: 1/%2 [%3] избран елемент (%4/%5)
bg[1]: %1/%2 [%3] избрани елемента (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
bg[0]: Избран е 1/%2 елемент. Общо с групираните елементи: %3
bg[1]: %1/%2 избрани елементи. Общо с групираните елементи: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
bg[0]: 1/%2 [%3/%4] избран елемент (%5/%6)
bg[1]: %1/%2 [%3/%4] избрани елемента (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
bg[0]: 1/%2 избран елемент. С групирани елементи: %3/%4
bg[1]: %1/%2 избрани елементи. С групирани елементи: %3/%4

en:  (%1 of %2)
bg:  (%1 от %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
bg:  (%1 от %2 [%3] )

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
bg:  (%1 от %2. Общо с групираните елементи: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
bg[0]: %1 скрит елемент
bg[1]: %1 скрити елемента

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
bg[0]: Запис на метаданните във файл
bg[1]: Запис на метаданните в избраните файлове

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
bg[0]: Повторно зареждане на метаданните от файл
bg[1]: Повторно зареждане на метаданните от избраните файлове

en: Auto-Detecting Camera...
bg: Автоматично откриване на фотоапарата...

en: Opening Download Dialog...
bg: Отваряне на прозореца за изтегляне...

en: Cameras
bg: Фотоапарати

en: USB Storage Devices
bg: USB съхраняващи устройства

en: Card Readers
bg: Четци на смарт карти

en: Add Images...
bg: Добавяне на снимки...

en: Adds new items to an Album.
bg: Добавяне на нови елементи към албум.

en: Add Folders...
bg: Добавяне на папки...

en: Adds new folders to Album library.
bg: Добавяне на нови папки към библиотеката с албуми.

en: Images found in %1
bg: Открити в %1 снимки

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
bg: Избрали сте ярка цветова схема. Преминаваме към тъмна тема на иконите. Темата на иконите е налична след рестартиране на digiKam.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
bg: Избрахте тъмна цветова схема. Превключваме към ярка тема на иконата. Темата на иконата е достъпна след рестартиране на digiKam.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
bg: Изберете папка за анализ

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
bg: Изберете папки за импортиране в албум

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
bg: <p>Моля, изберете албума на дестинацията от библиотеката digiKam, в който да импортирате папки.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
bg: Папката %1 е част от пътя на албума и не може да бъде импортирана рекурсивно!

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
bg: Зареждане на основния прозорец...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
bg: На&зад

[ctx: @action: setup]
en: Forward
bg: Напред

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
bg: Презареждане

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
bg: Опреснете текущото съдържание.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
bg: &Ново...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
bg: Създава нов празен албум в колекцията.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
bg: Пре&местване в албум...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
bg: Преместване на избрани изображения в албум.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
bg: &Копиране в...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
bg: Копиране на избрани изображения в целева папка.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
bg: Изтриване на албум

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
bg: Преименуване...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
bg: Свойства

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
bg: Редактиране на свойствата на албума и информацията за колекцията.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
bg: Запазване на метаданните във файлове

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
bg: Актуализира метаданните на файловете в текущия албум със съдържанието на базата данни digiKam (метаданните на файловете ще бъдат презаписани с данни от базата данни).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
bg: Повторно зареждане на метаданните от файлове

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
bg: Актуализира базата данни digiKam от метаданните на файловете в текущия албум (информацията в базата данни ще бъде презаписана с данни от метаданните на файловете).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
bg: Отваряне във Файлов мениджър

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
bg: Управление на тагове

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
bg: &Нов...

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
bg: Поставяне на таг

[ctx: @action: setup]
en: Views
bg: Изгледи

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
bg: Миниатюри

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
bg: Визуализация

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
bg: Карта

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
bg: Таблица

[ctx: @action: setup]
en: Open...
bg: Отваряне...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
bg: Отваряне на избрания елемент.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
bg: Отваряне със стандартното приложение

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
bg: Отваряне на избрания елемент с определеното по подразбиране приложение.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
bg: Редактор на изображения

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
bg: Отваряне на редактора на изображения.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
bg: Светлинна маса

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
bg: Поставяне върху светлинната маса

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
bg: Поставете избраните елементи върху слотовете на светлинната маса.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
bg: Добавяне към светлинната маса

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
bg: Добавяне на избраните елементи върху слотовете на светлинната маса.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
bg: Пакетно обработване

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
bg: Добавяне към текущата опашка за пакетна обработка

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
bg: Добавяне на избрани елементи към текущата опашка от пакетния мениджър".

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
bg: Добавяне към нова опашка за пакетна обработка

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
bg: Добавяне на избрани елементи към нова опашка от мениджъра на партиди.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
bg: Импортиране

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
bg: Запис на метаданните в избраните файлове

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
bg: Повторно зареждане на метаданните от избраните файлове

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
bg: Претърсване за лица

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
bg: Разпознаване на лица

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
bg: Премахване на всички лица

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
bg: Търсене на дубликати...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
bg: Намерете подобни изображения, като използвате избрания елемент като референция.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
bg: Промяна на името на файла на текущо избрания елемент.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
bg: Преместване в кошчето

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
bg: Необратимо изтриване

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
bg: Необратимо изтриване без потвърждаване

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
bg: Преместване в кошчето без потвърждаване

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
bg: &Сортиране на албумите

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
bg: Сортиране на албуми в дървовиден вид.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
bg: По директория

[ctx: @action: setup]
en: By Category
bg: По категория

[ctx: @action: setup]
en: By Date
bg: По дата

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
bg: Включване на поделементите на албума

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
bg: Активирайте тази опция, за да покажете всички подалбуми под текущия албум.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
bg: Включване на поделементите на тагове

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
bg: Активирайте тази опция, за да покажете всички изображения, маркирани от дадения таг и всички негови подтагове.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
bg: Покажи всички групирани елементи като отворени

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
bg: Активирайте тази опция, за да покажете всички групирани елементи като отворени.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
bg: &Сортиране на елементи

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
bg: Стойността, по която изображенията в един албум се сортират в изгледа на миниатюрите

[ctx: @action: setup]
en: By Name
bg: По име

[ctx: @action: setup]
en: By Path
bg: По път

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
bg: По дата на създаване

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
bg: По дата на промяна

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
bg: По големина

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
bg: По оценка

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
bg: По размер на изображението

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
bg: По съотношение

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
bg: По вид на лицата

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
bg: По сходство

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
bg: По ръководство и име

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
bg: По ръководство и дата

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
bg: &Подреждане на елементите

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
bg: Определя дали изображенията да се сортират във възходящ или низходящ ред.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
bg: Възходящо

[ctx: @action: setup]
en: Descending
bg: Низходящо

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
bg: Разделяне на елементите

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
bg: Категориите, в които се показват изображенията в изгледа на миниатюрите

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
bg: Плосък списък

[ctx: @action: setup]
en: By Album
bg: По албум

[ctx: @action: setup]
en: By Format
bg: По формат

[ctx: @action: setup]
en: By Month
bg: По месец

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
bg: По лица

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
bg: Ред на разделяне на елементите

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
bg: Редът на сортиране на групите от разделени елементи

[ctx: @action: setup]
en: Select All
bg: Избиране Всички

[ctx: @action: setup]
en: Select None
bg: Изчистване на избора

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
bg: Обръщане на селекцията

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
bg: Показване на слотовете

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
bg: МащабиранеУвеличаване до 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
bg: Напасване &в прозореца

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
bg: Изглед с управление на цветовете

[ctx: @action: setup]
en: Search...
bg: Търсене...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
bg: Разширено търсене...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
bg: Търсене на дубликати...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
bg: Миграция на базата данни...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
bg: Поддръжка...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
bg: Претърсване за нови елементи

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
bg: Ръчно добавяне на камера...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
bg: Зареждане на камерите...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
bg: Излизане от режим на преглед

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
bg: Следващо изображение

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
bg: Предишна снимка

[ctx: @action: setup]
en: First Image
bg: Първо изображение

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
bg: Последно изображения

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
bg: &Изрязване

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
bg: Изрязване на селекцията в клипборда

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
bg: Редактиране на заглавията

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
bg: Редактиране на коментарите

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
bg: Показване на зададените тагове

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
bg: Настройка на таговете за ориентацията в Exif

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
bg: Нормален

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
bg: Обърнато хоризонтално

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
bg: Завъртане на обратно

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
bg: Обърнато вертикално

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
bg: Завъртяно надясно / Обърнато хоризонтално

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
bg: Завъртяно надясно

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
bg: Завъртяно надясно / Обърнато вертикално

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
bg: Завъртяно наляво

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
bg: Завъртане

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
bg: Наляво

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
bg: Надясно

[ctx: @action: setup]
en: Flip
bg: Обръщане

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
bg: Хоризонтално

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
bg: Вертикално

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
bg: Автоматично завъртване според данните от Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
bg: Зареждане на изгледи...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
bg: &Теми

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
bg: Зареждане на инструменти...

en: CompactFlash Card Reader
bg: Четец на карти CompactFlash

en: Memory Stick Reader
bg: Четец на Memory Stick

en: SmartMedia Card Reader
bg: Четец на карти SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
bg: Четец на SD/MMC

en: xD Card Reader
bg: Четец на xD карти

en: USB Disk
bg: USB диск

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
bg: Диск

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
bg: %1 "%2" на %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
bg: %1 в %2

en: Cannot access the storage device.
bg: Не може да се осъществи достъп до устройството за съхранение.

en: Images on %1
bg: Изображения на %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
bg: Посоченото устройство ("%1") не е валидно.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
bg: Посочената камера ("%1") не се поддържа.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
bg: Основни инструменти

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
bg: Последваща обработка

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
bg: Експортиране

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
bg: Импортиране

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
bg: &Преглед

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
bg: &Албум

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
bg: &Таг

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
bg: &Елемент

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
bg: И&зглед

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
bg: Имп&ортиране

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
bg: &Експортиране

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bg: &Помощ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Основна лента с инструменти

en: Open camera dialog at "path"
bg: Отваряне на диалоговия прозорец на камерата при "path"

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
bg: Отваряне на диалогов прозорец на камерата за устройството с Solid UDI "udi"

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
bg: Автоматично откриване и зареждане на закачен фотоапарат

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
bg: Стартиране на digikam с файла с база данни SQLite, намерен в директорията "dir"

en: Start digikam with the configuration file "config"
bg: Стартиране на digikam с конфигурационния файл "config"

en: <p>You are running digiKam as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of digiKam to get a better experience with digiKam.</p>
bg: <p>Използвате 32-битова версия на digiKam на 64-битов Windows.</p><p>Моля, инсталирайте 64-битовата версия на digiKam, за да получите по-добри резултати.</p>

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
bg: Не е наличен плъгин за бази данни Qt SQLite или MySQL, моля, инсталирайте го.
    На вашия компютър няма инсталирана приставка за база данни.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
bg: Не е наличен плъгин за бази данни Qt SQLite или MySQL, моля, инсталирайте го.Плъгините за бази данни, инсталирани на вашия компютър, са изброени по-долу.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
bg: <p>Посоченият път за файла с конфигурацията не е валиден. Или родителската му директория не съществува, или тя самата е директория, или не може да бъде прочетена/записана.</p>

en: %1 Image (%2)
bg: %1 Изображение (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
bg: Изображения TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
bg: Изображения JPEG (*jpeg *.jpg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
bg: Изображение JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
bg: Progressive Graphics файл (*.pgf)

en: Raw Images (%1)
bg: Raw изображения (%1)

en: All supported files (%1)
bg: Всички поддържани файлове (%1)

[ctx: go to previous image]
en: Back
bg: Назад

[ctx: go to next image]
en: Forward
bg: Напред

en: Add a Face Tag
bg: Добавяне на лицев таг

en: Clear all faces on this image
bg: Изчистване на всички лица в това изображение

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
bg: Маркиране на всички непотвърдени лица като игнорирани

en: Show Face Tags
bg: Показване на тагове за лица

en: Add a focus point
bg: Добавяне на фокусна точка

en: Show focus points
bg: Показване на фокусните точки

en: Show Fullscreen
bg: Показване на цял екран

en: Albums
bg: Албуми

en: Dates
bg: Дати

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
bg: Сходство

[ctx: Search images on a map]
en: Map
bg: Карта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
bg: Етикети

en: Scan collection for faces
bg: Сканиране на колекцията за лица

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
bg: Добре дошли в управлението на лица в digiKam. Ако използвате тази функция за първи път, моля, помислете дали да не използвате полето за помощ в долния ляв страничен панел.

en: Face recognition is aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
bg: Разпознаването на лица е прекъснато, тъй като няма идентичности за разпознаване. Моля, добавете нови идентичности.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
bg: Хора

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
bg: Търсене

en: Open Tag Manager
bg: Отваряне на мениджъра на тагове

en: No Tags
bg: Без тагове

en: Existing Tags
bg: Налични тагове

en: No Tags Album
bg: Няма албум с етикети

en: Tags
bg: Тагове

en: Time Unit:
bg: Единица време:

en: Day
bg: Ден

en: Week
bg: Седмица

en: Month
bg: Месец

en: Year
bg: Година

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
bg: <p>Изберете единицата за време на хистограмата.</p><p>Можете да промените декадата на графиката, за да я увеличите или намалите във времето.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
bg: <p>Изберете скалата на хистограмата.</p><p>Ако максималните стойности на датата са малки, можете да използвате линейната скала.</p><p>Логаритмичната скала може да се използва, когато максималните стойности са големи; ако се използва, всички стойности (малки и големи) ще се виждат на графиката.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
bg: Линейно

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
bg: Логаритмично

en: Clear current selection
bg: Изчистване на текущата селекция

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
bg: Ако натиснете този бутон, текущата селекция на датата на времевата линия ще бъде изчистена.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
bg: Въведете името на текущото търсене на дати, за да го запазите в изгледа "Търсения"

en: Save current selection to a new virtual Album
bg: Запазване на текущата селекция в нов виртуален албум

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
bg: Ако натиснете този бутон, датите, избрани на времевата линия, ще бъдат запаметени в нов виртуален Албум за търсене, като се използва името, зададено отляво.

en: Timeline
bg: Хронология

en: no item
bg: няма елемент

en: 1 item | %1 items
bg[0]: 1 елемент
bg[1]: %1 елемента

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
bg: Филтри

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
bg: Не може да се отвори основният албум. Той не е физическо местоположение.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
bg: Текущата заявка от базата данни не е върнала никакви резултати. Променете настройките за търсене или изберете албум със съдържание.

en: Fuzzy Sketch Search
bg: Ориентировъчно търсене по скица

en: Fuzzy Image Search
bg: Ориентировъчно търсене по изображение

en: Map Search
bg: Търсене на карта

en: Last Search
bg: Последно търсене

en: A face recognition task is already running. Only one task can be running at a time. Please wait until it is finished.
bg: Задачата за разпознаване на лица вече е стартирана. Само една задача може да бъде изпълнена в даден момент. Моля, изчакайте, докато тя приключи.

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
bg: Мястото за съхранение на това изображение
     в момента не е налично

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
bg: Инструменти

en: Help
bg: Помощ

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
bg: Помощ в мрежата за кошчето

en: Undo
bg: Отмяна

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
bg: Възстановяване само на последния елемент в кошчето.

en: Restore
bg: Възстановяване

en: Restore selection of files from the trash-bin.
bg: Възстановяване на избрани файлове от кошчето

en: Delete...
bg: Изтриване...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
bg: Необратимо изтриване на избраните елементи или всички елементи от кошчето.

en: Selected Items Permanently
bg: Избрани елементи за постоянно

en: All Items Permanently
bg: Всички елементи за постоянно

en: Confirm Undo
bg: Потвърдете отмяната

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
bg[0]: Сигурни ли сте, че искате да възстановите %1 елемент?
bg[1]: Сигурни ли сте, че искате да възстановите %1 елемента?

en: Confirm Restore
bg: Потвърдете възстановяването

en: Confirm Deletion
bg: Потвърждение на изтриването

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
bg[0]: Сигурни ли сте, че искате да изтриете %1 елемент за постоянно?
bg[1]: Сигурни ли сте, че искате да изтриете %1 елемента за постоянно?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете ВСИЧКИ елементи за постоянно?

en: Selection
bg: Селекция

en: Delete
bg: Изтриване

en: %1/%2 items selected
bg: Маркирани са %1/%2 елемента

en: More than 650 user-reports closed on bugzilla.
bg: Повече от 650 потребителски доклада са завършени в bugzilla.

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
bg: Прехвърляне на кода към Qt6 (кодът все още е съвместим с API на Qt5).

en: Windows Installer is now compiled natively with Microsoft VCPKG tool-chain and use Qt6 and KF6 frameworks.
bg: Инсталаторът на Windows вече се компилира естествено с набора от инструменти на Microsoft VCPKG и използва  Qt6 и KF6 платформи.

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
bg: Добавяне на настройки за експорт на JPEG-XL, WEBP и AVIF навсякъде.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
bg: Добавяне на конвертиране в JPEG-XL, WEBP и AVIF без загуби при импортиране от фотоапарат.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
bg: Добавяне на конвертори JPEG-XL; WEBP и AVIF в мениджъра на пакетна обработка.

en: Versionning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versionned images in editor.
bg: Номериране на версиите: Поддържане на JPEG-XL, HEIF, WEBP и AVIF като формат на изображения без загуби за съхраняване на версията на изображенията в редактора.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
bg: Използваемост: Добавяне на меню бутон в лентата с инструменти, ако главното меню е скрито.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
bg: Метаданни: Добавяне на нова опция за записване на метаданни към файловете с помощта на ExifTool.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
bg: Метаданни: Операциите по избор за запис на метаданни към DNG и RAW файлове вече са делегирани на бекенда ExifTool.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
bg: Метаданни: Оптимизиране на оформлението на приставката за редактиране на метаданни за по-добра използваемост.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
bg: Метаданни: добавяне на нови опции за запазване и зареждане на конфигурационни профили в панела за разширени настройки на метаданни.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
bg: Разширено преименуване: Добавяне на брояч на файловете с номерация на последователностите от с опция [c] или [c,step].

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
bg: Разширено преименуване: Добавяне на номерация на последователности с произволен текст с опция [r].

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
bg: Разширено преименуване: Добавяне на конфигурируем първи символ за уникалния модификатор с {unique:n,c}.

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
bg: Разширено търсене: Добавяне на търсене на елементи по броя на областите с лица.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
bg: Разширено търсене: Добавяне на търсене на елементи без области с лица.

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
bg: Колекции: Добавяне на поддръжка за междуплатформени мрежови пътища.

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
bg: База данни: Добавяне на поддръжка за режим SQLite WAL (Write-Ahead-Logging).

en: Add spell-checking support in caption text widget using KF5::Sonnet component.
bg: Добавяне на поддръжка на проверка на правописа за текста на надписа чрез компонента на KF5::Sonnet.

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
bg: Добавяне на панел за конфигуриране на проверката на правописа в Настройки/Други за digiKam и Showfoto.

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
bg: Добавяне на поддръжка на онлайн преводи в уиджета за текстов редактор на алтернативни езици.

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
bg: Добавяне на панел за локализиране на конфигурацията в Настройки/Други за digiKam и Showfoto.

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
bg: Добавяне на настройки за списък с предпочитани алтернативни/преведени езици в уиджета за редактиране на текст.

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Sorting settings everywhere.
bg: Позволяване навсякъде да се използват глобални или персонализирани настройки за сортиране на качеството на изображенията.

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
bg: Добавяне на настройки изглед икони, за да персонализирате видимостта на етикетите върху миниатюрите.

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
bg: Добавяне на поддръжка за изображения float16 (half float) в програмата за зареждане на TIFF.

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
bg: Добавяне на <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Естетическо откриване за класифициране на изображения с помощта на модел за дълбоко обучение</a>.

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
bg: Добавяне на нов инструмент <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">за извършване на разпознаване на текст от сканиран документ</a>.

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
bg: Пакетна обработка: Добавяне на нов инструмент за автоматично присвояване на етикети за избиране според качеството на изображението

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
bg: Пакетна обработка: Добавяне на нов инструмент за пакетно задаване на етикети за оценка, избор и цвят.

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
bg: Пакетна обработка: Добавяне на нов инструмент за пакетно присвояване на заглавия и надписи.

en: Documentation: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
bg: Документация: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.2.2 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
bg: Актуализиране на инструмента G'MIC-Qt до последна версия 3.2.2 и финализиране на порта за MacOS и подобряване на стабилността на приставката.

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2023-11-21.
bg: Актуализиране на вътрешния RAW енджин до последната стабилна версия Libraw snapshot 2023-11-21.

en: New RAW features: Phase One/Leaf IIQ-S v2 support Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3
bg: Нови функции на RAW: Поддръжка на Phase One/Leaf IIQ-S v2 Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3

en: ...and much more.
bg: ...и много други.

en: New Features
bg: Нови възможности

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
bg: Някои от новите функции в тази версия на digiKam включват (в сравнение с digiKam 7):

en: About
bg: Относно

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
bg: digiKam е програма с отворен код за управление на снимки, предназначена за импортиране, организиране, подобряване, търсене и експортиране на вашите цифрови изображения към и от вашия компютър.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
bg: В момента се намирате в режим на изглед на албум в digiKam. Албумите са местата, където се съхраняват вашите файлове, и са идентични с папките на вашия твърд диск.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
bg: digiKam има много мощни функции, които са описани в <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">документацията</a>

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
bg: <a href="https://www.digikam.org"> Начална страница на Digikam </a> предоставя информация за нови версии на Digikam.

en: Welcome to digiKam %1
bg: Добре дошли в digiKam %1!

en: Background Image Credits
bg: Информация за изображението на фона

en: Author:
bg: Автор:

en: Location:
bg: Местоположение:

en: Camera:
bg: Камера:

en: Lens:
bg: Обектив:

en: Hide grouped items
bg: Скриване на групирани елементи

en: Ignore grouping
bg: Игнориране на групирането

en: Show grouping in tree
bg: Показване на групирането дървовидно

en: Audio/video properties
bg: Свойства на аудио/видео

en: Audio bitrate
bg: Аудио битрейт

en: Audio channel type
bg: Тип на аудио канала

en: Audio Codec
bg: Аудио кодек

en: Duration
bg: Продължителност

en: Frame rate
bg: Честота на кадрите

en: Video codec
bg: Видео кодек

en: Configure column "%1"
bg: Настройване на колона "%1"

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
bg: Настройки на digiKam

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
bg: Избор на етикет

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
bg: Цвят на етикет

[ctx: @title: tableview]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
bg: Тагове

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
bg: Избор на етикет

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
bg: Цвят на етикет

[ctx: @info: tableview]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
bg: Тагове

[ctx: @info: tableview]
en: None
bg: Без

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
bg: Отхвърлено

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
bg: Изискващо обработка

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
bg: Прието

[ctx: @info: tableview]
en: Red
bg: Червено

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
bg: Оранжево

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
bg: Жълто

[ctx: @info: tableview]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
bg: Маджента

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
bg: Сиво

[ctx: @info: tableview]
en: Black
bg: Черно

[ctx: @info: tableview]
en: White
bg: Бяло

en: File properties
bg: Свойства за файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
bg: Име на файл

en: Path
bg: Път

en: Size
bg: Размер

en: Last modified
bg: Последна промяна

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
bg: Разбираемо за човек

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
bg: Изчистен

en: Display format
bg: Формат на дисплея

en: Geo properties
bg: Географски свойства

en: Geotagged
bg: Маркиран по геолокация

en: Coordinates
bg: Координати

en: Altitude
bg: Височина

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @info: tableview]
en: No
bg: Не

en: Metric units
bg: Метрични единици

en: Imperial units
bg: Имперски единици

en: Item properties
bg: Свойства  на елемент

en: Width
bg: Широчина

en: Height
bg: Височина

en: Dimensions
bg: Размери

en: Pixel count
bg: Брой пиксели

en: Bit depth
bg: Дълбочина на бита

en: Color mode
bg: Цветови режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
bg: Вид

en: Creation date/time
bg: Дата/час на създаване

en: Digitization date/time
bg: Дата/час на цифровизация

en: Aspect ratio
bg: Съотношение

en: Similarity
bg: Сходство

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
bg: Данни за снимката

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
bg: Производител на камерата

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
bg: Модел на камерата

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
bg: Лещи

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
bg: Бленда

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
bg: Фокусно разстояние

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
bg: Експозиция

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
bg: Чувствителност

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
bg: Режим/програма

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
bg: Светкавица

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
bg: Баланс на бялото

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
bg: Дроб

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
bg: Рационален

[ctx: @info: tableview]
en: Format
bg: Формат

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
bg: Секунди

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
bg: Милисекунди

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
bg: Микросекунди

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
bg: Единица

en: Thumbnail
bg: Миниатюра

en: Remove this column
bg: Премахване на тази колона

en: Configure this column
bg: Настройване на колоната

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
bg: Поддръжка на LibGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: No
bg: Не

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
bg: Поддръжка на Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
bg: Поддръжка на AaddressBbook

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
bg: Поддръжка на медия плеър

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
bg: Поддръжка на DBus

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
bg: Поддръжка на Panorama

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
bg: Поддръжка на HTML галерия

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
bg: Поддръжка на Календар

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
bg: Тип на базата от данни

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
bg: Вграден сървър за база от данни

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
bg: Конфигурация на FFmpeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
bg: Видеодекодери

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
bg: Видеокодиращи устройства

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
bg: Аудиодекодери

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
bg: Аудиокодиращи устройства

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
bg: Поддържани разширения

en: Auto Levels
bg: Автоматична настройка на нивата

en: Normalize
bg: Нормализиране

en: Equalize
bg: Изравняване

en: Stretch Contrast
bg: Разтегляне на контраста

en: Auto Exposure
bg: Автоматична експозиция

en: Filter:
bg: Филтър:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
bg: Автоматична корекция на цветовете

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
bg: Инструмент за автоматично коригиране на цветовете

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра на пакетни обработка може да коригира автоматично цветовете от изображения.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
bg: Корекция на яркост/контраст/гама

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
bg: Инструмент за коригиране на яркост / контраст / гама

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра на пакетна обработка може да коригира яркостта / контраста / гамата от изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
bg: Конвертиране на черно-бяло

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
bg: Инструмент за конвертиране в черно-бяло

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да конвертира изображения в черно-бели.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
bg: Смесител на канали

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
bg: Инструмент за смесване на цветови канал

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да смесва цветови канали от изображения.</para>

en: Color Balance
bg: Баланс на цветовете

en: Adjust color balance.
bg: Регулиране на цветовия баланс.

[ctx: @title]
en: Color Balance
bg: Цветови баланс

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
bg: Инструмент за регулиране на баланса на цветовете

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да регулира баланса на цветовете от изображения.</para>

en: Convert to 8 bits
bg: Преобразуване в 8 бита

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
bg: Конвертиране на дълбочината на цвета от 16 на 8 бита.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
bg: Преобразуване в 8 бита

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
bg: Инструмент за преобразуване на дълбочината на цвета в 8 бита

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да преобразува дълбочината на цвета на изображенията в 8 бита.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
bg: Преобразуване в 16 бита

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
bg: Инструмент за преобразуване на дълбочината на цвета в 16 бита

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да преобразува дълбочината на цвета на изображенията в 16 бита.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
bg: Регулиране на кривите

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
bg: Извършване на настройки на кривите.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
bg: Канал:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
bg: Осветеност

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
bg: Червено

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
bg: Алфа

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
bg: Зареждане...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
bg: Зареждане на всички параметри от текстов файл с настройки.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
bg: Инструмент за регулиране на цветовите криви

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да регулира кривите на цветовете от изображенията.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
bg: Корекция на  нюанс/наситеност/яркост

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
bg: Инструмент за коригиране на нюанса / наситеността / яркостта

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да коригира Hue / Saturation / Lightness от изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
bg: Конвертиране на цветови профил

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
bg: Инструмент за преобразуване на изображения в цветово пространство

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да конвертира изображения в друго цветово пространство.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
bg: Обръщане на цветовете

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
bg: Инструмент за инвертиране на цветовете на изображенията

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да инвертира цветовете от изображения.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
bg: Баланс на бялото

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
bg: Инструмент за регулиране на баланса на бялото

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
bg: <para> Този инструмент на мениджъра на пакетна обработка може да коригира баланса на бялото от изображения. </para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
bg: Конвертиране в AVIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения във формат AVIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този инструмент на мениджъра на пакетна обработка може да преобразува данни от изображения във формат AVIF.</para><para> AV1 Image File Format е спецификация на файла с изображение за съхранение на изображения или последователности на изображения, компресирани с AV1 във формат на контейнера ISOBMFF. </para><para> Вижте подробности за този формат на  <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>тази страница </a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
bg: Преобразуване на RAW в DNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
bg: Инструмент за преобразуване на RAW изображения в контейнер DNG

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този генеричен инструмент може да преобразува данни на RAW изображения във формат DNG.</para><para>Digital Negative  е RAW формат на  изображения без загуба, създаден от Adobe. </para><para> Вижте подробности за този формат на  <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>тази страница </a>. </para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
bg: Конвертиране в HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения във формат на HEIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
bg: <para> Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да преобразува данни за изображения във формат на HEIF. </para> <para> Форматът High Efficiency Image File (HEIF), известен също като кодиране на изображение с висока ефективност (HEIC), е файлов формат за отделни изображения и последователности от изображения. Той е разработен от Moving Picture Experts Group (MPEG) и претендира, че в изображение на HEIF може да се съхранява два пъти повече информация, отколкото в JPEG изображение със същия размер, което води до по-качествено изображение. HEIF също поддържа анимация и е в състояние да съхранява повече информация, отколкото анимиран GIF на малка част от размера.</para> <para> вижте <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> за подробности. </para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
bg: Конвертиране в JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения във формат JPEG-2000

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да преобразува данни от изображения във формат JPEG-2000. </para> <para> Това е стандарт за компресия на изображение и система за кодиране. Той е създаден от комитета на Joint Photographic Experts Group през 2000 г. с намерението да замени оригиналния стандарт JPEG, базиран на дискретна косинусова трансформация  (създаден през 1992 г.) с ново проектирания, базиран на wavelet метод. </para> <para> Вижте подробности за този формат на  <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'> тази страница </a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
bg: Конвертиране в JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения в JPEG формат

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този инструмент за мениджър на пакетна обработка може да преобразува данни за изображения в JPEG формат. </para> <para> Форматът  на Joint Photographic Experts Group  е често използван метод за компресия със загуба за цифрови изображения, особено за изображения, създадени с цифрова фотография.</para><para> Вижте подробности за този формат на<a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>тази страница </a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
bg: Конвертиране в JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения в JXL формат

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този инструмент на мениджър на пакетна обработка може да преобразува данни за изображения във формат JPEG-XL. </para> <para> JPEG-XL е безплатен растерно-графичен файлов формат, който поддържа компресия със загуба и без загуба. Създаден е, за да подобри съществуващите растерни формати и да стане техен универсален заместител.</para> <para> Вижте подробности за този формат на <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>тази страница </a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
bg: Конвертиране в PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения в PGF формат

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да преобразува данни от изображения в PGF формат. </para> <para> Прогресивният графичен файл е формат на изображение, базиран на вълнообразни, който използва компресиране на данни без загуби и загуба. </para> <para> Вижте подробности за този формат от <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progresiste_graphics_file'> Тази страница </a>. </para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
bg: <b> Ако преобразуването в PNG не успее, това може да се дължи на проверката на цветовия профил. Просто поставете инструмента за преобразуване на цветен профил преди този инструмент и изберете желания цветен профил. </b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
bg: Конвертиране в PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
bg: Инструмент за преобразуване на изображения в PNG формат

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</a>.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да преобразува данни от изображения във формат PNG. </para><para> Форматът  Portable Network Graphics (PNG) е растерна графика файл, който поддържа компресия на данни без загуби. </para> <para> Вижте подробности за този формат на <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>тази страница </a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
bg: Конвертиране в TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
bg: Инструмент за преобразуване на изображения във формат на TIFF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</a>.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да преобразува данни от изображения във формат на TIFF. </para> <para> Форматът  Tagged Image File Format е формат за файл за съхранение на растерни графични изображения, популярни сред графичните дизайнери, издателската индустрия и фотографите . </para> <para> Вижте подробности за този формат на <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>тази страница </a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
bg: Конвертиране в WebP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
bg: Инструмент за конвертиране на изображения в WebP формат

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</a>.</para>
bg: <para> Този инструмент за мениджър за пакетна обработка може да преобразува данни за изображения във формат WebP. </para> <para> webp е формат на файлове на изображения, който Google е разработил като заместител на формати на JPEG, PNG и GIF файлове. WebP дава файлове, които са по -малки за същото качество или за по -високо качество за същия размер. Той поддържа както загуба, така и компресия без загуби, както и анимация и алфа прозрачност. </para> <para> Вижте подробности за този формат от <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Webp'> това Страница </a>. </para>

en: Output file type:
bg: Тип изходен файл:

en: Same as input
bg: Също като входа

en: Shell Script:
bg: Скрипт на обвивката:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
bg: Въведете скрипт за изпълнение. Използвайте $INPUT и $OUTPUT за файлове за вход/изход (с пропускане на специални символи). Те ще бъдат заменени преди изпълнението на обвивката.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
bg: <b> Забележка: </b> Налични са променливи на средата TITLE (заглавие), COMMENTS (коментари), COLORLABEL (етикет на цвета), PICKLABEL (етикет на избора), RATING (оценка) и TAGSPATH (разделени с ;).

en: User Script: No script.
bg: Потребителски скрипт: Без скрипт.

en: User Script: File open error.
bg: Потребителски скрипт: Грешка при отваряне на файл.

en: User Script: Timeout from script.
bg: Потребителски скрипт: Timeout от скрипта.

en: User Script: No error.
bg: Потребителски скрипт: Няма грешка.

en: User Script: Failed to start script.
bg: Потребителски скрипт: Неуспешно стартиране на скрипт.

en: User Script: Script process crashed.
bg: Потребителски скрипт: Процесът на скрипт се срина.

en: User Script: Command not found.
bg: Потребителски скрипт: Командата не е намерена.

en: User Script: Error code returned %1.
bg: Потребителски скрипт: Върнат код за грешка %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
bg: Потребителски скрипт на обвивката

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
bg: Инструмент за изпълнение на персонализиран скрипт на обвивката

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да стартира потребителски скрипт на обвивка като етап на работния процес. </para> <para>Променливи на скрипта: </para> <para> използва <b> $INPUT </b> и <b> $OUTPUT </b> за имена на файлове вход / изход (с пропускане на специални символи). Те ще бъдат заменени преди изпълнението на обвивката. </para> <para>Използване <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> и <b>$TAGSPATH</b>за обработване на свойствата на digiKam.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
bg: Добавяне на рамка

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
bg: Инструмент за добавяне на рамки около изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да добави декоративна рамка около изображенията.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
bg: Добавяне на текстура

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
bg: Инструмент за прилагане на текстура върху изображенията

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да приложи текстура върху изображенията.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
bg: Поставете тази отметка, ако искате водният знак да използва зададения размер на шрифта или изображението, без да се коригира действителното изображение.

en: Use Absolute Size
bg: Използване на абсолютния размер

en: Watermark type:
bg: Вид воден знак:

en: Image
bg: Снимка

en: Text
bg: Текст

en: Image settings
bg: Настройки на изображение

en: Click to select watermark image.
bg: Кликнете, за да изберете изображение на воден знак.

en: Watermark image:
bg: Изображение на воден знак:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
bg: Поставете отметка, ако искате водният знак да игнорира собственото си съотношение на страните и вместо това да използва съотношението на страните на изображението.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
bg: Игнориране на съотношението на страните на водния знак

en: Check this if you want watermark to be transparent.
bg: Отбележете това, ако искате водният знак да бъде прозрачен.

en: Add transparency to watermark image
bg: Добавяне на прозрачност към изображението на водния знак

en: Opacity of watermark
bg: Прозрачност на водния знак

en: Opacity (%):
bg: Непрозрачност (%):

en: Text settings
bg: Настройки на текст

en: Enter your watermark string here.
bg: Въведете низ на водния знак тук.

en: Watermark text:
bg: Текст на водния знак:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
bg: Изберете типа и стила на шрифта. Размерът се изчислява автоматично.

en: Set the font color to use here.
bg: Задайте цвета на шрифта, който да използвате тук.

en: Font color:
bg: Цвят на шрифта:

en: Text opacity:
bg: Прозрачност на текст:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
bg: Задайте непрозрачността на текста на водния знак. 100 е напълно непрозрачен, 0 е напълно прозрачен.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
bg: Поставете отметка, ако искате зад текста да има фоново запълване.

en: Use background
bg: Използване на фон

en: Choose the color of the watermark background.
bg: Изберете цвета на фона на водния знак.

en: Background color:
bg: Фонов цвят:

en: Background opacity:
bg: Непрозрачност на фона:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
bg: Задайте непрозрачността на фона на водния знак. 100 е напълно непрозрачен, 0 е напълно прозрачен.

en: Specific Location
bg: Специфично местоположение

en: Systematic Repetition
bg: Системно повторение

en: Random Repetition
bg: Случайно повторение

en: Placement Type:
bg: Тип на разположението:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
bg: Когато изберете водният знак да се повтаря многократно в полето за избор на разположение, можете да посочите тук дали повторението.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
bg: Плътност на повторението на водния знак (Деактивирано в режим "Специфично местоположение")

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
bg: Когато изберете водният знак да се повтаря на случаен принцип в полето за избор на разположение, можете да посочите тук дали водният знак да се завърта на случаен принцип (0, 90, 180, 270 градуса).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
bg: Ориентация на водния знак на случаен принцип (разрешено само в режим "Случайно повторение")

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
bg: Използвайте тази опция, за да получите по-голям контрол върху рядкостта на повторението на водния знак. Колкото по-висока е стойността, толкова по-редки стават водните знаци. Използвайте стойности с плаваща запетая, обикновено между 1,0 и 3,0. Може да бъде и по-малка от 1,0

en: Sparsity Factor:
bg: Коефициент на рядкост:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
bg: Горе вляво

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
bg: Горе вдясно

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
bg: Долу вляво

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
bg: Долу вдясно

[ctx: @item: placement position]
en: Center
bg: Център

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
bg: Горе, центрирано

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
bg: Долу, центрирано

en: Placement Position:
bg: Позиция на поставяне:

en: 0 degrees
bg: 0 градуса

en: 90 degrees CW
bg: 90 градуса по часовниковата стрелка

en: 180 degrees
bg: 180 градуса

en: 270 degrees CW
bg: 270 градуса по часовниковата стрелка

en: Rotation:
bg: Завъртане:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
bg: Размер на водния знак като процент от маркираното изображение.

en: Size (%):
bg: Размер (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
bg: Отстояние от ръба в посока X, като процент от маркираното изображение.

en: X margin (%):
bg: Отстояние по X (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
bg: Отстояние от ръба в посока Y, като процент от маркираното изображение.

en: Y margin (%):
bg: Отстояние по Y (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
bg: Добавяне на воден знак

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
bg: Инструмент за наслагване на изображение или текст като видим воден знак

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра на пакетни опашки може да добавя текстов воден знак върху изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
bg: Защита от винетиране

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
bg: Инструмент за винетиране на снимки

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
bg: <para>Този инструмент за управление на пакетна обработка премахва или добавя винетен ефект към изображенията.</para>

en: Smoothness:
bg: Омекотяване:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
bg: Гладкост със стойност 0 няма ефект, а 1 и повече определят радиуса на Гаусовата матрица за размазване, което определя колко да бъде размазано изображението.

[ctx: @title]
en: Blur Image
bg: Размазване на изображение

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
bg: Инструмент за размазване на изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да размазва изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
bg: Горещи пиксели

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
bg: Инструмент за поправяне на горещи пиксели

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да коригира  горещи пиксели в изображения.</para>

en: Lens Auto-Correction
bg: Автоматична корекция на обектива

en: Fix automatically lens distortions
bg: Автоматично коригиране на изкривяванията на обектива

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
bg: <b>Използване на метаданни</b> ще анализира информацията за изображенията по време на изпълнение на обработката, за да намери съответните характеристики на обектива.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
bg: Не може да се намери цялата информация за обектива, за да се обработят автоматичните корекции на обектива

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
bg: Автоматична корекция на обектива

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
bg: Инструмент за автоматично поправяне на артефакти на обектива

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може автоматично да  коригира артефакти на обектива в изображенията</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
bg: Местен контраст

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
bg: Инструмент за емулиране на тонално картографиране

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  емулира картографиране на тоновете в избражения.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
bg: Намаляване на шума

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
bg: Инструмент за отстраняване на фотографски шум с помощта на wavelet-и

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да намали шума в изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
bg: Корекция на червени очи

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
bg: Инструмент за автоматично откриване и коригиране на ефекта на червените очи

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  намали ефекта червени очи в изображения.</para>

en: Visit CImg library website
bg: Посетете уебсайта на библиотеката CImg

en: Reduce Uniform Noise
bg: Намаляване на равномерния шум

en: Reduce JPEG Artifacts
bg: Намаляване на артефактите в JPEG

en: Reduce Texturing
bg: Намаляване на текстурирането

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
bg: <p> Изберете предварително зададения филтър, който да използвате за възстановяване на фотографиите тук:</p><p><b> Няма </b>: Най-често срещаните стойности. Поставя настройките по подразбиране. <br/><b> Намаляване на равномерния шум </b>: намаляване на дребни артефакти на изображението като сензорен шум. <br/><b> Намаляване на JPEG артефактите </b>: намаляване на големи артефакти на изображение, като мозаична компресия на JPEG<br/><b>Намаляване на текстурата </b>: намаляване на артефактите на изображението, като хартиена текстура или модели на Moire на сканирани изображения.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
bg: Възстановяване

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
bg: Инструмент за възстановяване на изображения чрез използване на алгоритъма Greystoration

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  възстановява изображения с помощта на алгоритъма Greystoration</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
bg: Изостряне на изображението

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
bg: Инструмент за изостряне на изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  изостря изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
bg: Цветни ефекти

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
bg: Инструмент за прилагане на цветови ефекти

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджър за пакетна обработка може да приложи цветен ефект в изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
bg: Филмова зърнистост

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
bg: Инструмент за добавяне на ефект филмова зърнистост

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  приложи ефект филмова зърнистост в изображения .</para>

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
bg: Изберете изображение или JSON файл, поддържан от ExifTool, за да приложите файла с метаданни към изображенията.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
bg: Прилагане на метаданни: Не е избрано изображение или JSON файл

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
bg: Прилагане на метаданни: ExifTool не е наличен

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
bg: Прилагане на метаданни: Файлът не съществува или не е JSON файл

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool reported an error.
bg: Прилагане на метаданни: ExifTool съобщи за грешка

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
bg: Прилагане на метаданните

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata from a image or JSON file with ExifTool
bg: Инструмент за прилагане на метаданни от изображения или JSON файл с ExifTool

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata from a image or JSON file with ExifTool.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да приложи метаданни от изображение или JSON файл с ExifTool.</para>

en: Titles:
bg: Заглавия:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
bg: Въведете текста на заглавието тук.

en: Captions:
bg: Надписи:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
bg: Въведете текста на заглавието тук.

en: Clean up and overwrite metadata
bg: Почистване и презаписване на метаданните

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
bg: Ако включите тази опция, заглавията и надписите ще бъдат изчистени и заменени с новите стойности,
    в противен случай старите стойности ще бъдат обединени с новите стойности.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
bg: Присвояване на надписи

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
bg: Инструмент за задаване на метаданни за надписи към изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка ще зададе алтернативни стойности на метаданни на заглавие и описание към изображения .</para>

en: Pick Label:
bg: Избор на етикет:

en: Color Label:
bg: Цветен етикет:

en: Rating:
bg: Оценка:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
bg: Присвояване на етикети

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
bg: Инструмент за присвояване на метаданни за етикети към изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка ще зададе  стойности на метаданни на оценка,  цвят или избран етикет към изображения .</para>

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool allows to assign automatically tags to images by contents analysis using deep-learning neural network.</b></p><p>The settings below determine the deep-learning model to use while parsing image contents to determine the subjects of the photography. The neural network used in background will generate automatically a serie of tags describing the contents and store the results in the database.</p>
bg: <p><b>Този инструмент позволява автоматично да се присвояват тагове на изображения чрез анализ на съдържанието с помощта на невронна мрежа с дълбоко обучение.</b></p><p>Настройките по-долу определят модела с дълбоко обучение, който да се използва при анализа на съдържанието на изображенията, за да се определят обектите на фотографията. Невронната мрежа, използвана на заден план, генерира автоматично поредица от тагове, описващи съдържанието, и съхранява резултатите в базата данни.</p>

en: Selection model:
bg: Модел за селекция:

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: this model is a neural network which offers exceptional speed and efficiency. It enables you to swiftly evaluate the integration of smaller-scale object detection scenarios. It's designed for objects detections, capable of recognizing and extracting the location of objects within an image. The limitation on the number of recognizable objects is set to 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: as the previous one, this model is a neural network dedicated for more complex object detection requirements and showcases remarkable capabilities. Despite the additional complexity introducing more time-latency and computer resources, it's must be used for larger-scale object detection scenarios as it provides more accurate predictions at the expense of speed.</p><p><b>ResNet50</b>: this model is a specific type of convolutional neural network formed by stacking residual blocks commonly used to power computer vision applications as object detections. This kind of design allows the training of very deep networks without encountering the vanishing gradient problem. Unlike YOLO, ResNet50 is primarily focused on image classification and does not provide object localization. It can recognize objects from a vast set of more than 1,000 classes, covering a wide range of objects, animals, and scenes.</p>
bg: "<p><b>YOLOv5 Nano</b>: този модел е невронна мрежа, която предлага изключителна скорост и ефективност. Той ви позволява бързо да оцените интегрирането на сценарии за откриване на обекти в по-малък мащаб. Той е предназначен за откриване на обекти, като може да разпознава и извлича местоположението на обекти в изображението. Ограничението за броя на разпознаваемите обекти е зададено на 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: както и предишният, този модел е невронна мрежа, предназначена за по-сложни изисквания за разпознаване на обекти и демонстрира забележителни възможности. Въпреки допълнителната сложност, която изисква повече време и компютърни ресурси, тя трябва да се използва за по-мащабни сценарии за откриване на обекти, тъй като осигурява по-точни разпознавания за сметка на скоростта.</p><p><b>ResNet50</b>: този модел е специфичен тип конволюционна невронна мрежа, формирана чрез подреждане на остатъчни блокове, често използвана за приложения за компютърно зрение като откриване на обекти. Този вид дизайн позволява обучението на много дълбоки мрежи, без да се сблъсква с проблема на изчезващия градиент. За разлика от YOLO, ResNet50 е насочена предимно към класификация на изображения и не осигурява локализиране на обекти. Той може да разпознава обекти от огромен набор от над 1000 класа, обхващащи широк спектър от обекти, животни и сцени.</p>"

[ctx: @title]
en: Assign Tags
bg: Задаване на тагове

[ctx: @info]
en: A tool to assign tags automatically to images
bg: Инструмент за автоматично задаване на тагове към изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign keyword hierarchies metadata values to images automatically using deep-learning engine.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка ще зададе стойности на метаданни йерархия на ключови думи автоматично към изображенията, използвайки, енджин за  Deep Learning.</para>

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
bg: Прилагане на шаблона за метаданни

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
bg: Инструмент за прилагане на шаблон за метаданни към изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да приложи шаблон от метаданни към изображения .</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Sort
bg: Сортиране на качеството на изображението

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
bg: Инструмент за присвояване на метаданни за етикети за избиране според качеството на изображението

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да приложи стойности на метаданни за избран етикет като анализира изображението и прецени качеството му.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
bg: Напълно

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
bg: Data

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
bg: Коментар и описание

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
bg: Напълно

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
bg: Data

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
bg: Предварителен преглед на изображение

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
bg: Напълно

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
bg: Дата

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
bg: изцяло на digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
bg: история на изображенията на DigiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
bg: предварителен преглед на изображение на digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Dublin Core
bg: Ядро Dublin

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
bg: Видео

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
bg: Надпис, коментар и описание

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
bg: Премахване на метаданни: Не е последният инструмент в списъка.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
bg: Премахване на метаданни

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
bg: Инструмент за премахване на Exif, Iptc или Xmp метаданни от изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да премахва метаданни като Exif, Iptc, или Xmp от изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
bg: Настройка на времето

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
bg: Инструмент за настройване на клеймото за дата и час от изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да настрои датата и часът в изображения.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
bg: Авторски права

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
bg: Условия за използване

[ctx: @label]
en: Translate to:
bg: Превод на:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
bg: Записи за превеждане с %1:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
bg: Превод на метаданни

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
bg: Инструмент за превеждане на низове от метаданни на изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  превежда низове с алтернативен език в метаданните на Xmp от изображения.</para>

en: Auto-Crop
bg: Автоматично изрязване

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
bg: Автоматично изчисляване на настройките на зоната за изрязване чрез анализ на границите на изображението с черни дупки.

en: Position:
bg: Длъжност:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
bg: Задайте тук позицията на горния ляв ъгъл на избора за изрязване.

en: Set here the width selection for cropping.
bg: Задайте тук избора на ширина за изрязване.

en: Set here the height selection for cropping.
bg: Задайте тук избора на височина за изрязване.

[ctx: @title]
en: Crop
bg: Изрязване

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
bg: Инструмент за изрязване на изображения до определена област

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  изрязва изображения до определена област.</para>

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
bg: Хоризонтално

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
bg: Вертикално

[ctx: @label]
en: Flip:
bg: Обръщане:

[ctx: @title]
en: Flip
bg: Обръщане

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
bg: Инструмент за обръщане на изображенията по хоризонтала или вертикала

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  изпълнява потребителски скриптове като етап на работния процес.</para>

en: Preset Length:
bg: Предварително зададена дължина:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
bg[0]: Много малка (1 пиксел)
bg[1]: Много малка (%1 пиксела)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
bg[0]: Малка (1 пиксел)
bg[1]: Малка (%1 пиксела)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
bg[0]: Средна (1 пиксел)
bg[1]: Средна (%1 пиксела)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
bg[0]: Голям (1 пиксел)
bg[1]: Големи (%1 пиксела)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
bg[0]: Голяма (1 пиксел)
bg[1]: Голяма (%1 пиксела)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
bg[0]: Много голяма (1 пиксел)
bg[1]: Много голяма (%1 пиксела)

en: Not enlarge small images
bg: Да не се уголемяват малки изображения

en: Use Custom Length
bg: Използвайте потребителска дължина

en: Use Percentage
bg: Използване на проценти

en:  Pixels
bg:  Пиксели

[ctx: @title]
en: Resize
bg: Преоразмеряване

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
bg: Инструмент за промяна на размера на изображенията с персонализирана дължина

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да  преоразмерява изображения.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
bg: Използване на ориентацията на Exif

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
bg: 90 градуса

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
bg: 180 градуса

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
bg: 270 градуса

[ctx: @item: angle]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @label]
en: Angle:
bg: Ъгъл:

[ctx: @title]
en: Rotate
bg: Завъртане

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
bg: Инструмент за завъртане на изображения

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
bg: <para>Този инструмент на мениджъра за пакетна обработка може да завъртва изображения.</para>

en: Lossless HEIF files
bg: Файлове HEIF без загуба на качество

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
bg: <p> Превключване на компресия без загуби за изображения на HEIF.</p><p> Ако тази опция е активирана, за компресиране на снимки на HEIF ще се използва метод без загуби.</p>

en: HEIF quality:
bg: HEIF качество:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bg: <p> Качествената стойност за HEIF изображения:</p><p><b> 1 </b>: ниско качество (висока компресия и малък размер на файла) <br/><b> 50 </b>: Средно качество <br/><b> 75 </b>: добро качество (по подразбиране) <br/><b> 100 </b>: високо качество (без компресия и голям размер на файла)</p><p><b> Забележка: HEIF не е формат на компресия на изображение без загуба, когато използвате тази настройка. </b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
bg: Зареждане на HEIF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
bg: Инструмент за зареждане на изображения, базиран на кодека Libheif

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
bg: Тази библиотека не присъства във вашата система.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
bg: Тази библиотека е налична във вашата система с максимална поддръжка на дълбочина на цвета от %1 бита.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
bg: Тази библиотека е налична във вашата система, но не може да кодира изображение с подходяща дълбочина на цвета.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение с помощта на кодек на Libheif. </para><para>Формат на файла с висока ефективност High Efficiency Image File Format (HEIF), известен също като кодиране на изображение с висока ефективност (HEIC), е формат на файла за индивидуални Изображения и последователности на изображения. Той е разработен от Moving Picture Experts Group (MPEG) и твърди, че два пъти повече информация може да се съхранява в изображение на HEIF, както в JPEG изображение със същия размер, което води до по-качествено изображение. HEIF също така поддържа анимация и е в състояние да съхранява повече информация, отколкото анимиран GIF на малка част от размера. </para><para>Кодиращият HEIC е от значение за незадължителния кодек на libde265. %1 </para><para>Вижте<a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format </a>за подробности. </para>

[ctx: @title]
en: High efficiency image coding
bg: Високоефективно кодиране на изображения

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
bg: да

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
bg: да

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
bg: не

en: JPEG quality:
bg: Качество на JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
bg: <p>Качеството на JPEG:</p><p><b> 1 </b>: ниско качество (висока компресия и малък размер на файла) <br/><b> 50 </b>: средно качество < br/><b> 75 </b>: добро качество (по подразбиране) <br/><b> 100 </b>: високо качество (без компресия и голям размер на файла)</p><p><b> Забележка: JPEG винаги използва компресия със загуба. </b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
bg: <font color='red'><i> Предупреждение: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/jpeg'> jpeg </a> е формат на компресия със загуба. </i></font>

en: Chroma subsampling:
bg: Цветова субдискретизация:

en: 4:4:4 (best quality)
bg: 4:4:4 (високо качество)

en: 4:2:2 (good quality)
bg: 4:2:2 (добро  качество)

en: 4:2:0 (low quality)
bg: 4:2:0 (ниско качество)

en: 4:1:1 (low quality)
bg: 4:1:1 (ниско качество)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
bg: <p>Цветова субдискретизация намалява размера на файла, като се възползва от по-ниската чувствителност на окото към разделителна способност на цветовете.Доколко е осезаема разликата, зависи от изображението- при големите снимки обикновено няма разлика, докато при острите пикселни графики с намален мащаб може да се загубят фините цветови детайли.</p><p><b> 4: 4: 4 </b> -Без цветова субдискретизация, най-високо качество, но най-ниско компресиране.</p><p><b> 4: 2: 2 <// b>- Chroma наполовина хоризонтално, средно компресия, средно качество.</p><p><b> 4: 2: 0 </b>- Chroma, разделено на четири,  в 2x2 блока, високо компресиране, но ниско качество.</p>< P><b> 4: 1: 1 </b>- Chroma разделено на четири в 4x1 блокове, високо компресиране, но ниско качество.</p><p><b> Забележка: JPEG винаги използва компресия със загуба. </b><</b>< /p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
bg: Зареждане на JPEG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на кодека Libjpeg

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение с помощта на кодек Libjpeg. </para><para>Joint Photographic Experts Group  (JPEG) е често използван метод за компресия със загуба за цифрови изображения, особено за  цифрови изображения на дигитална фотография. Степента на компресия може да се коригира, което позволява избираем компромис между размера на съхранението и качеството на изображението. </para><para>Вижте <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/jpeg'>документация на Joint Photographic Experts Group </a>за подробности. </para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
bg: Изображение JPEG

en: Lossless JPEG 2000 files
bg: Файлове JPEG 2000 без загуба на качество

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
bg: <p>Превключване компресирането без загуба на изображения JPEG 2000.</p><p>Ако е включено, се използва формат за компресиране без загуба на качество JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
bg: Качество на JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bg: <p> Качествената стойност за JPEG 2000 изображения:</p><p><b> 1 </b>: ниско качество (висок размер на компресията и малък размер на файла) <br/><b> 50 </b> : средно качество <br/><b> 75 </b>: добро качество (по подразбиране) <br/><b> 100 </b>: високо качество (без компресия и голям размер на файла)</p><p><b> Забележка: JPEG 2000 не е формат на компресия на изображение без загуба, когато използвате тази настройка. </b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
bg: Зареждане на JPEG-2000

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на кодека Libjasper

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение с помощта на кодек Libjasper </para><para>Стандартът JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000, e финализиран през 2001 г., определя схема за кодиране на изображения, използвайки техники за компресия, базирани на wavelet технология. Архитектурата му е полезна за много разнообразни приложения, включително архивиране на изображения, системи за сигурност, цифрова фотография и медицински изображения. </para><para>Вижте <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group</a> за подробности. </para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
bg: Изображение JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
bg: Поток JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
bg: Модел за проверка на JPEG-2000

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
bg: Зареждане на ImageMagick

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на ImageMagick

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение, използвайки кодекси ImageMagick. </para><para>ImageMagick е безплатен и отворен софтуерен пакет за конвертиране на растерни изображения и векторни файлове с изображения. Може да чете и записва над 200 формати на файлове на изображението. </para><para>Вижте <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/imagemagick'> документация на ImageMagick</a> за подробности.</para>

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
bg: не

en: Lossless PGF files
bg: Файлове PGF без загуби

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
bg: <p>Превключване компресирането без загуби за изображения PGF.</p><p>Ако е включено, се използва формат за компресиране без загуба на качество за изображения PGF.</p>

en: PGF quality:
bg: Качество на JPEG:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bg: <p> Качествената стойност за PGF изображения:</p><p><b> 1 </b>: високо качество (без компресия и голям размер на файла) <br/><b> 3 </b>: добро качество (по подразбиране) <br/><b> 6 </b>: средно качество <br/><b> 9 </b>: ниско качество (висок компресия и малък размер на файла)</p><p><b> Забележка: PGF не е формат на компресия на изображение без загуба, когато използвате тази настройка. </b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
bg: Зареждане на PGF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на кодека Libpgf

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It's most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение, използвайки Libpgf кодек. </para><para>Progressive Graphics File (PGF) е ефективен формат за файл на изображението, който се основава на бърза, дискретна wavelet трансформация с прогресивни функции за кодиране. PGF може да се използва за компресия без загуби и със загуби. Той е най-подходящ за естествени изображения. PGF може да се използва като много ефективна и бърза подмяна на JPEG-2000. </para><para>Вижте <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>документация за Progressive Graphics File  </a> за подробности. </para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
bg: Файл на Progressive Graphics

en: PNG compression:
bg: Компресия на PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
bg: <p>Стойност на компресия на изображения PNG:</p><p><b>1</b>: ниска компресия (големи файлове, но бързо компресиране - по подразбиране)<br/><b>5</b>: средна компресия<br/><b>9</b>: висока компресия (малки файлове, но дълго време на компресиране)</p><p><b>Забележка: Във всички тези случаи PNG е формат за компресия без загуба на качество.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
bg: Зареждане на  PNG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на кодека Libpng

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение, използвайки Libpng кодек. </para><para>Portable Network Graphics (PNG) е файлов формат на растерна графика, който поддържа компресия на данни без загуби. PNG е разработен като подобрен , непатентен заместител на формат за графичен обмен</para><para>Вижте <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>документацията на Portable Network Graphics </a> за подробности.</para>

en: Lossless AVIF files
bg: Файлове AVIF без загуба на качество

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
bg: <p> Превключване на компресия без загуби за AVIF изображения.</p><p> Ако тази опция е активирана, за компресиране на JPEG XL снимки ще се използва метод без загуба.</p>

en: AVIF quality:
bg: Качество на AVIF:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bg: <p> Качествената стойност за AVIF изображения:</p><p><b> 1 </b>: ниско качество (висок компресия и малък размер на файла) <br/><b> 50 </b>: средно качество <br/><b> 75 </b>: добро качество (по подразбиране) <br/><b> 99 </b>: високо качество (без компресия и голям размер на файла)</p><p><b> Забележка: AVIF не е формат на компресия на изображение без загуба, когато използвате тази настройка. </b></p>

en: Lossless JPEG XL files
bg: Файлове JPEG XL без загуба на качество

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
bg: <p>Превключване на компресия без загуби за JPEG XL изображения.</p><p> Ако тази опция е активирана, за компресиране на JPEG XL снимки ще се използва метод без загуби.</p>

en: JPEG XL quality:
bg: Качество на JPEG XL:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bg: <p> Качествената стойност за JPEG XL изображения:</p><p><b> 1 </b>: ниско качество (висок компресия и малък размер на файла) <br/><b> 50 </b> : средно качество <br/><b> 75 </b>: добро качество (по подразбиране) <br/><b> 99 </b>: високо качество (без компресия и голям размер на файла)</p><p><b> Забележка: JPEG XL не е формат на компресия на изображение без загуба, когато използвате тази настройка. </b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
bg: Зареждане на QImage

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на приставки QImage

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
bg: <para>Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение, използвайки QImage плъгини от Qt Framework. </para><para>Вижте  <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a>за основен списък на нативно поддържани формати. </para><para>Вижте <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation </a>за разширен списък с поддържани формати. </para>

en: Lossless WEBP files
bg: Файлове WEBP без загуби

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
bg: <p> Превключване на компресиране без загуби за WEBP изображения.</p><p> Ако тази опция е активирана, за компресиране на WEBP снимки ще се използва метод без загуби.</p>.</p>

en: WEBP quality:
bg: Качество на WEBP:

en: <p>The quality value for WEB images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bg: <p> Качествената стойност за WEB изображения:</p><p><b> 1 </b>: Ниско качество (висок компресия и малък размер на файла) <br/><b> 50 </b>: Средно качество <br/><b> 75 </b>: Добро качество (по подразбиране) <br/><b> 99 </b>: Високо качество (без компресия и голям размер на файла)</p><p><b> Забележка: WebP не е формат на компресия на изображение без загуба, когато използвате тази настройка. </b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
bg: Зареждане на RAW

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на кодека Libraw

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
bg: <para> Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение с помощта на кодекс Libraw. </para><para> Файл с raw изображение на камерата съдържа минимално обработени данни от сензора за изображение на цифрова камера, скенер за филмови ленти или други скенер за изображения. Raw файловете все още не са обработени и следователно не са готови да бъдат отпечатани или редактирани с графичен редактор. RAW се обработват от RAW конвертор във вътрешно цветово пространство с широко гамут, където могат да се направят прецизни корекции преди преобразуването в TIFF или JPEG за съхранение, печат или по-нататъшно манипулиране. Това често кодира изображението в цветово пространство, зависимо от устройството. </para><para> Вижте <a href = 'https: //en.wikipedia.org/wiki /Raw_image_format '> Документация на файл с RAW изображения </a> за подробности. </para>

[ctx: @info: can write file format]
en: no
bg: не

en: Compress TIFF files
bg: Компресиране на TIFF-файлове

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
bg: <p>Превключване компресирането на изображения TIFF.</p><p>Ако е включено, може да намалите крайната големина на файловете на изображенията TIFF.</p><p>За записване на файла се използва формат за компресиране без загуба на качество (Deflate).</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
bg: Зареждане на TIFF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
bg: Програма за зареждане на изображения, базирана на кодека Libtiff

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
bg: <para> Този плъгин позволява на потребителите да зареждат и запазват изображение с помощта на кодекс Libtiff. </para><para> Tagged Image File Format,, съкратено TIFF или TIF, е формат на компютърен файл за съхранение на растерни графични изображения, популярни сред графичните дизайнери, издателската индустрия и фотографите. TIFF се поддържа широко при сканиране, факс, обработка на текстове, разпознаване на оптични символи, манипулиране на изображения, публикуване и оформление на страници. </para><para> Вижте  <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format документация</a>за подробности. </para>

en: Adjust Curve
bg: Регулиране на кривата

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
bg: Регулиране на кривите

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира цветовите криви от изображението.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
bg: Корекция на криви...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
bg: Това е рисунката на хистограмата на избрания канал от оригиналното изображение.

en: Select the input intensity of the histogram here.
bg: Тук изберете входния интензитет на хистограмата.

en: Input intensity.
bg: Входна интензивност.

en: Select the output intensity of the histogram here.
bg: Изберете изходния интензитет на хистограмата тук.

en: Output intensity.
bg: Изходна интензивност.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
bg: Изберете минималната стойност на входния интензитет на хистограмата тук.

en: Minimal input intensity.
bg: Минимална интензивност на въвеждане.

en: Gamma input value.
bg: Входна стойност на гама.

en: Select the gamma input value here.
bg: Тук изберете входната стойност на гама.

en: Maximal input intensity.
bg: Максимална интензивност на въвеждане.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
bg: Изберете максималната стойност на входния интензитет на хистограмата тук.

en: Minimal output intensity.
bg: Минимален изходен интензитет.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
bg: Изберете минималната стойност на изходния интензитет на хистограмата тук.

en: Maximal output intensity.
bg: Максимален изходен интензитет.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
bg: Изберете максималната стойност на интензитета на изхода на хистограмата тук.

en: All channels shadow tone color picker
bg: Избор на цвят на тона на сянката на всички канали

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използвано за задаване на  входните нива на каналите за червено, зелено, синьо и осветеност на <b>Тон на сенките</b>.

en: All channels middle tone color picker
bg: Избор на цвят на средния тон на всички канали

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използвано за задаване на  входните нива на каналите за червено, зелено, синьо и осветеност на  <b>Средните тонове</b>.

en: All channels highlight tone color picker
bg: Избор на цвят на светлия тон за всички канали

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използвано за задаване на  входните нива на каналите за червено, зелено, синьо и осветеност на <b> Светлите тонове</b>.

en: Adjust all levels automatically.
bg: Автоматично регулиране на всички нива.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
bg: Ако натиснете този бутон, всички нива на каналите ще бъдат регулирани автоматично.

en: &Reset
bg: &Възстановяване

en: Reset current channel levels' values.
bg: Нулиране на текущите стойности на нивата на каналите.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
bg: Ако натиснете този бутон, стойностите на всички нива от текущо избрания канал ще бъдат възстановени до стойностите по подразбиране.

en: Adjust Levels
bg: Регулиране на нивата

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
bg: Изберете файл с нива на Gimp за зареждане

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
bg: Не може да се зареди от текстовия файл с нива на Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
bg: Файл с нива на Gimp за запазване

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
bg: Не може да се запише в текстов файл с нива на Gimp.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
bg: Регулиране на нивата

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
bg: Инструмент за регулиране на нивата на цветовете

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира нивата на цветовете от изображението.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
bg: Регулиране на нивата...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
bg: <b>Автоматична настройка на нивата</b>: <p> Тази опция увеличава максимално тоналния диапазон в червените, зелените и сините канали. Той търси сянката на изображението и подчертава граничните стойности и регулира червените, зелените и сините канали към пълен диапазон на хистограмата.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
bg: <b> Нормализиране</b>: <p> Тази опция мащабира стойностите на яркостта през активното изображение, така че най-тъмната точка да стане черна, а най-ярката точка става възможно най-ярка, без да променя своя оттенък. Това често е " Magic Fix \ "за изображения, които са затъмнени или измити.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
bg: <b> Изравняване</b>: <p> Тази опция регулира яркостта на цветовете през активното изображение, така че хистограмата за стойностите да е възможно най-равна, тоест, така че всяка възможна стойност на яркостта да се появи на приблизително същия брой пиксели като всяка друга стойност. Понякога изравняването работи чудесно за подобряване на контрастите в изображението. Друг път дава лоши резултати. Това е много мощна операция, която може или да извърши чудеса върху изображение, или да го унищожи. </ p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
bg: <b> Контраст на разтягане </b>: <p> Тази опция засилва контраста и яркостта на стойностите на RGB на изображение, като разтяга най-ниските и най-високите стойности в най-пълния им диапазон, като коригира всичко между тях.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
bg: <b> Автоматично експозиция </b>: <p> Тази опция засилва контраста и яркостта на стойностите на RGB на изображението, за да се изчисли оптимално експозиция и черно ниво, използвайки свойствата на хистограма на изображението.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира цветовете автоматично от изображение.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
bg: Автоматична корекция на цветовете...

en: Brightness / Contrast / Gamma
bg: Яркост / Контраст / Гама

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да регулира яркостта / контраста / гамата от изображението.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
bg: Яркост/Контраст/Гама...

en: Convert to Black and White
bg: Конвертиране в черно-бяло

[ctx: @title]
en: Black and White
bg: Черно и бяло

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да конвертира изображение в черно-бяло.

[ctx: @action]
en: Black && White...
bg: Черно-бяло...

en: Channel Mixer
bg: Смесител на канали

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да смесва цветови канали от изображение.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
bg: Смесител на канали...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира баланса на цветовете от изображението.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
bg: Цветови баланс...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
bg: Преобразуване в 8 бита

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да преобразува дълбочината на цвета на изображението в 8 бита.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
bg: Преобразуване в 8 бита

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
bg: Това изображение вече използва дълбочина от 8 бита / цвят / пиксел.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
bg: Извършването на тази операция ще намали качеството на цветовете на изображението. Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да преобразува дълбочината на цвета на изображението в 16 бита.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
bg: Преобразуване в 16 бита

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
bg: Това изображение вече използва дълбочина от 16 бита / цвят / пиксел.

en: Color Negative Film
bg: Цветен негативен филм

en: Input range of red color channel.
bg: Входящ обхват на червения цветови канал.

en: Input range of green color channel.
bg: Входящ диапазон на зеления цветови канал.

en: Input range of blue color channel.
bg: Входящ диапазон на синия цветови канал.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
bg: Поставете отметка, за да приложите вградения цветови баланс на филмовия профил. Махнете отметката, ако искате сами да приложите цветовия баланс.

en: White point color picker
bg: Избор на цвят на бялата точка

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
bg: С този бутон можете да изберете цвета на оранжевата маска на сканирания цветен негатив. Тя представлява бялата точка на негатива или най-тъмния черен тон на позитива след инвертирането. Тя е и референтната точка за прилагане на филмовия профил.

en: Reset white point.
bg: Нулиране на бялата точка.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
bg: Ако натиснете този бутон, бялата точка ще бъде нулирана на чисто бяло.

en: Adjust white point automatically.
bg: Автоматично настройване на бялата точка.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
bg: Ако натиснете този бутон, бялата точка се изчислява автоматично от данните на изображението. Тази функция изисква около експонираната област на негатива да има някаква остатъчна оранжева маска.

en: Exposure correction.
bg: Корекция на експозиция.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
bg: Преместете плъзгача към по-високи стойности, докато се постигне максимална яркост, без да се изрязва нито един цветен канал. Използвайте изходната хистограма, за да оцените всеки канал.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
bg: Линейните raw сканирания на филмови негативи изискват прилагане на гама крива. Стандартните стойности са 1,8 или 2,2.

en: Film
bg: Филм

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
bg: Цветен негативен филм

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
bg: Инструмент за имитация на цветен негативен филм

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да емулира цветен негативен филм от изображение.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
bg: Цветен негатив...

en: HSL Adjustments
bg: Оттенък/Наситеност/Осветеност

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира Hue (Нюанс) / Saturation (Насищане) / Lightness (Светлина) от изображението.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
bg: Отенък/Насищане/Осветеност...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да инвертира цветовете от изображението.

[ctx: @action]
en: Invert
bg: Негатив

[ctx: @title]
en: Invert
bg: Негатив

en: Info...
bg: Данни...

en: Current Color Space:
bg: Текущо цветово пространство:

en: Color Profile Conversion
bg: Конвертиране на цветови профил

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
bg: Инструмент за преобразуване на изображение в цветово пространство

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да конвертира изображение в друго цветово пространство.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
bg: Цветни пространства

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
bg: Конвертор на цветовото пространство...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
bg: Управляването на цветовете в това изображение не е възможно.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
bg: Управлението на цветовете е деактивирано...

en: White Balance
bg: Баланс на бялото

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира баланса на бялото в изображението.

[ctx: @action]
en: White Balance...
bg: Баланс на бялото...

en: Add Border
bg: Добавяне на граница

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
bg: Инструмент за добавяне на рамка около изображението

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да добави декоративна рамка около изображението.

[ctx: @action]
en: Add Border...
bg: Добавяне на рамка...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
bg: Това е визуализация на текста, вмъкнат в изображението. Можете да използвате мишката, за да преместите текста на правилното място.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
bg: Тук въведете текста, който искате да вмъкнете в изображението.

en: Here you can choose the font to be used.
bg: Тук можете да изберете шрифта, който да се използва.

en: Align text to the left
bg: Подравняване на текста вляво

en: Align text to the right
bg: Подравняване на текста надясно

en: Align text to center
bg: Подравняване на текста към центъра

en: Align text to a block
bg: Подравняване на текст към блок

en: Rotation:
bg: Завъртане:

[ctx: no rotation]
en: None
bg: Без

en: 90 Degrees
bg: 90 градуса

en: 180 Degrees
bg: 180 градуса

en: 270 Degrees
bg: 270 градуса

en: Select the text rotation to use here.
bg: Тук можете да изберете ротацията на текста.

[ctx: font color]
en: Color:
bg: Цвят:

en: Set here the font color to use.
bg: Задайте тук цвета на шрифта, който да се използва.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
bg: Непрозрачност:

en: Select the text opacity to use here.
bg: Изберете непрозрачността на текста, която да използвате тук.

en: Add border
bg: Добавяне на граница

en: Add a solid border around text using current text color
bg: Добавяне на плътна рамка около текста, като се използва текущият цвят на текста

en: Semi-transparent
bg: Полупрозрачен

en: Use semi-transparent text background under image
bg: Използване на полупрозрачен фон на текста под изображението

en: Enter your text here.
bg: Въведете текста си тук.

en: Insert Text Tool
bg: Инструмент за вмъкване на текст

en: Insert Text
bg: Вмъкване на текст

[ctx: @title]
en: Insert Text
bg: Вмъкване на текст

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
bg: Инструмент за вмъкване на текст върху изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да вмъкне текст върху изображение.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
bg: Вмъкване на текст...

en: Texture
bg: Текстура

[ctx: @title]
en: Texture
bg: Текстура

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
bg: Инструмент за нанасяне на текстура върху изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да прилага текстура върху изображение.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
bg: Прилагане на текстура...

en: Vignetting Correction
bg: Коригиране на винетирането

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
bg: Коригиране на винетирането

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
bg: Инструмент за коригиране на винетирането

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения коригира винетирането на изображението.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
bg: Корекция на винетирането...

en: Gaussian Blur
bg: Гаусово замъгляване

[ctx: @title]
en: Blur
bg: Замъгляване

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
bg: Инструмент за размазване на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да замъгли изображението.

[ctx: @action]
en: Blur...
bg: Замъгляване...

en: Brush Radius:
bg: Радиус на четката:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
bg: Радиус от 0 няма ефект, 1 и по- голямо определят радиуса на четката, който определя размера на частите, копирани в изображението. 
    Бърз достъп :: [ и ]

en: Radial Blur Percent:
bg: Радиално размазване в проценти:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
bg: Процент от 0 няма ефект, стойности над 0 представляват фактор за смесване на цвета на дестинацията с цвета на източника това се извършва радиално, т.е. вътрешната част на радиуса на четката е изцяло от източника, а смесването с дестинацията се извършва постепенно до външната част на кръга.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
bg: Избиране на източна точка.
    Бърз клавиш: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
bg: Избор на полигон с ласо.
    Бърз клавиш: L
    За да продължите полигона, натиснете L или щракнете два пъти върху него
    За да отмените, натиснете ESC

en: Move Image.
    Shortcut: M
bg: Преместване на изображение.
    Бърз клавиш: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
bg: Отмяна на операцията на клониране.
    Бърз клавиш: CTRL+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
bg: Повтаряне на операцията на клониране.
    Бърз клавиш: CTRL+Y

en: <p>How To Use:<br/><br/>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br/>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br/>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br/>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br/>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br/>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br/>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
bg: <p> Как да използвам: <br/><br/>* Натиснете <b> s </b>, за да преминете към режим на селекция на източника, и изберете източник на изображение. <br/>* Натиснете <b> s </b> отново и започнете да клонирате. <br/>* Натиснете <b> [</b> и <b>] </b> за да промените размера на четката. <br/>* Натиснете <b> Ctrl+MouseWheel </b> за да увеличите мащаба.<br/>* Натиснете <b> m </b>, за да премествате изображението, ако изображението е по-голямо от прозореца. <br/>* Натиснете <b> l </b> за да стартирате режим Ласо. Започнете да рисувате границата с ласото или непрекъснато, или дискретно, след това щракнете двукратно или натиснете l отново, за да затворите границата. <br/>* В режим Ласо, можете да клонирате само в областта на ласото.</p>

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
bg: Инструмент за изцеление на клониране

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
bg: Инструмент за коригиране на артефакти в изображението

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да коригира артефакти в изображението чрез клониране на областта.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
bg: Възстановяващо клониране...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
bg: Този филтър може да се използва за клониране на част от снимка, за да се изтрие нежеланият регион.

en: Hot Pixels
bg: Горещи пиксели

en: Hot Pixels Correction
bg: Корекция на горещи пиксели

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
bg: Този инструмент на редактора на изображения може да фиксира горещи пиксели от изображение.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
bg: Горещи пиксели...

en: Show grid
bg: Показване на координатната мрежа

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
bg: Задайте тази опция, за да визуализирате коригиращата мрежа, която трябва да се приложи.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да поправя автоматично артефакти от лещи върху изображение.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
bg: Автоматична корекция на обектива...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
bg: Тук можете да видите предварителен преглед на миниатюра на корекцията на изкривяването, приложена към кръстосана картина.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
bg: Главна:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
bg: Тази стойност контролира размера на изкривяването на обектива. Отрицателните стойности коригират изкривяването със сферично издуване, докато положителните стойности коригират изкривяването с вдлъбването на образа.

en: Edge:
bg: Ръб:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
bg: Тази стойност контролира по същия начин като главния контрол, но има по-голямо въздействие в краищата на изображението, отколкото в центъра.

en: Zoom:
bg: Мащаб:

en: This value rescales the overall image size.
bg: Тази стойност променя общия размер на изображението.

en: Brighten:
bg: Изсветляване:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
bg: Тази стойност регулира яркостта в ъглите на изображението.

en: Lens Distortion
bg: Изкривяване на обектива

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
bg: Изкривяване на обектива

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
bg: Инструмент за коригиране на изкривяванията на обектива

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира изкривяванията на обектива от изображението.

[ctx: @action]
en: Distortion...
bg: Изкривяване...

en: Local Contrast
bg: Локален контраст

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да емулира тоново картографиране в изображение.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
bg: Локален контраст...

en: Noise Reduction
bg: Намаляване на шума

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да намали шума в изображението.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
bg: Намаляване на шума...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
bg: Тук можете да видите визуализацията на избора на изображение с приложено намаляване на червените очи.

en: Red Eyes Correction
bg: Премахване на "червени очи"

[ctx: @title]
en: Red Eye
bg: Червени очи

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да намали ефекта на червените очи върху изображението.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
bg: Червени очи...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
bg: Този филтър може да се използва за коригиране на червените очи в снимката. Изберете регион, включващ очите, за да използвате тази опция.

en: Preset
bg: Предварителни настройки

en: Filtering type:
bg: Тип филтриране:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
bg: Потребителска

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
bg: <p> Изберете предварително зададения филтър, който да използвате за възстановяване на фотографията тук:</p><p><b>Намаляване на равномерния шум</b>: Намаляване на дребни артефакти на изображението като сензорен шум. <br/><b> Намаляване JPEG артефакти </b>: Намаляване на големи артефакти на изображението, като мозайка на JPEG компресия.<br/><b> Намаляване на текстурите </b>: Намалете артефактите на изображение като текстура на хартия или шарки на моаре върху сканирани изображения.<br/><b> Персонализиран </b>: Поставя настройки на най-често срещаните стойности, напълно адаптивни.</p>

en: Restoration
bg: Възстановяване

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
bg: Файл с настройки за възстановяване на снимка за зареждане

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки за фотографско възстановяване.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
bg: Не може да се заредят настройки от текстовия файл Photograph Restoration (Възстановяване на снимки).

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
bg: Файл с настройки за възстановяване на снимки за запазване

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
bg: Не може да запишете настройки в текстовия файл Photograph Restoration (Възстановяване на снимка).

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
bg: Инструмент за възстановяване на изображение с помощта на алгоритъма Greystoration

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да възстанови изображение, като използва алгоритъма Greystoration.

[ctx: @action]
en: Restoration...
bg: Възстановяване...

en: Sharpen
bg: Изостряне

en: Unsharp Mask
bg: Маска за размазване

en: Refocus
bg: Повторен фокус

[ctx: @title]
en: Sharpen
bg: Изостряне

[ctx: @info]
en: A tool to sharp an image
bg: Инструмент за изостряне на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharp an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да изостри изображението.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
bg: Изостряне...

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
bg: Няма наличен принтер

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
bg: Няма инсталиран принтер. Моля, инсталирайте поне един.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
bg: Отпечатване на изображението

en: Use Color Management for Printing
bg: Използване на управление на цветовете за отпечатване

en: Settings...
bg: Настройки...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
bg: <p> Управлението на цвета е деактивирано.</p><p> Можете да го активирате сега, като щракнете върху бутона "Настройки".</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
bg: Изображение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
bg: Позиция на изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
bg: Автоматично завъртане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
bg: Мащабиране на изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
bg: &Без мащабиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
bg: &Запълване на страницата с изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
bg: Увеличаване на по-малките изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
bg: &Мащабиране до:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
bg: Милиметри

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
bg: Сантиметри

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
bg: Инчове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
bg: Запазване на съотношението

[ctx: @title]
en: Print Image
bg: Отпечатване на изображението

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
bg: Инструмент за отпечатване на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да отпечатва изображение.

[ctx: @action]
en: Print Image...
bg: Печат...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
bg: Това е визуализацията на ефекта на размазване, приложен към снимката.

en: Zoom Blur
bg: Мащабно размазване

en: Radial Blur
bg: Радиално размазване

en: Far Blur
bg: Далечно размазване

en: Motion Blur
bg: Скоростно размазване

en: Softener Blur
bg: Омекотяващо размазване

en: Shake Blur
bg: Размазване с разклащане

en: Focus Blur
bg: Фокусно размазване

en: Smart Blur
bg: Интелигентно размазване

en: Frost Glass
bg: Замръзнало стъкло

en: Mosaic
bg: Мозайка

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
bg: <p> Изберете размиващия ефект, който да приложите към изображението. </p> <p> <b> Мащабно размазване </b>:Размива изображението по радиални линии, като се започне от определена централна точка.Това симулира замъгляването на увеличаване на камерата. </p> <p> <b> Радиално размазване </b>: размазваизображението чрез завъртане на пикселите около определената централна точка. Товасимулира размазване на въртяща се камера. </p> <p> <b>Далечно размазване</b>: размазваизображението чрез използване на далечни пиксели. Това симулира замъгляването на нефокусиранобектив. </p> <p> <b> Скоростно размазване</b>: размазва изображението, като премества пикселитехоризонтално. Това симулира замъгляването на линейно подвижна камера. </p> <p> <b>Омекотяващо размазване</b>: размазва изображението леко в тъмните тонове и силнов светлите тонове. Това дава на изображенията мечтателен и лъскав мек фокус ефект. Тое идеален за създаване на романтични портрети, бляскави снимки или придава на изображенията топъл и фин блясък. </p> <p> <b> Размазване с разклащане </b>: размазва изображението сразместване на случаен принцип на пикселите. Това симулира замъгляването на произволно движеща секамера. </p> <p> <b>Фокусно размазване </b>: замъглява ъглите на изображението, за да възпроизвеждаастигматично изкривяване на обектива. </p> <p> <b> Интелигентно размазване </b>: Намира краищатана цветовете в изображението и ги размива, без да замъглява останалата част от изображението.</p> <p> <b> Замръзнало стъкло </b>: замъглява изображението чрез произволно разпръскване на светлинатакато през замръзнало стъкло. </p> <p> <b> Мозайка </b>: разделя снимката направоъгълни клетки и след това го пресъздават, като запълват тези клетки със среднастойност на пикселите. </p>

en: Distance:
bg: Разстояние:

en: Set here the blur distance in pixels.
bg: Задайте тук разстоянието на размазване в пиксели.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
bg: Ниво:

en: This value controls the level to use with the current effect.
bg: Тази стойност контролира нивото, което да се използва с текущия ефект.

en: Blur Effects
bg: Замъглени ефекти

[ctx: @title]
en: Blur Effects
bg: Замъглени ефекти

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
bg: Инструмент за прилагане на ефекти на размазване на изображението

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да прилага ефекти на размазване върху изображение.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
bg: Замъглени ефекти...

en: Pencil size:
bg: Размер на молива:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
bg: Задайте тук размера на молива с въглен, използван за симулиране на рисунката.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
bg: Изглаждане:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
bg: Тази стойност контролира ефекта на изглаждане на молива под платното.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
bg: Скица с въглени

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
bg: Инструмент за имитиране на рисуване с въглен

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да имитира рисуване с въглен на изображение.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
bg: Скица с въглени...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
bg: Това е инструментът за преглед на цветовите ефекти

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
bg: Откриване на краища

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
bg: Инструмент за прилагане на цветови ефекти към изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да прилага цветови ефекти към изображение.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
bg: Цветни ефекти...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
bg: Това е визуализация на ефекта на изкривяване, приложен към снимката.

en: Fish Eyes
bg: Рибешки очи

en: Twirl
bg: Усукване

en: Cylindrical Hor.
bg: Цилиндрично хориз.

en: Cylindrical Vert.
bg: Цилиндрично вертик.

en: Cylindrical H/V.
bg: Цилиндрично хориз./вертик.

en: Caricature
bg: Карикатура

en: Multiple Corners
bg: Множество ъгли

en: Waves Vert.
bg: Вълни верт.

en: Block Waves 1
bg: Блок вълни 1

en: Block Waves 2
bg: Блок вълни 2

en: Circular Waves 1
bg: Кръгови вълни 1

en: Circular Waves 2
bg: Кръгли вълни 2

en: Polar Coordinates
bg: Полярни координати

en: Unpolar Coordinates
bg: Неполярни координати

en: Tile
bg: Плочки

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
bg: <p> Тук изберете вида на ефекта, който да приложите към изображението.</p><p><b> Рибни очи </b>: изкривява снимката около 3D сферична форма, за да възпроизведе популярния ефект "Рибешки очи".</p><p><b> Усукване </b>: усуква снимката, за да възпроизведе текстура на усукване .</p><p><b>Хориз. цилиндър </b>: изкривява снимката около хоризонтален цилиндър.</p><p><b> Верт. цилиндър </b>: изкривява снимката около вертикален цилиндър.</p><p><b> Цилиндър х/в. </b>: изкривява снимката около 2 цилиндъра, вертикално и хоризонтално.</p><p><b> Карикатура </b>: изкривява снимката с обърнат ефект на  „Рибешки очи“.</p><p><b> Разпръсване по ъглите </b>: разделя снимката на множество лъчи.</p><p><b> Хоризонтални вълни</b>: изкривява снимката с хоризонтални вълни.</p><p><b> Вертикални вълни </b>: изкривява снимката с вертикални вълни.</p><p><b> Блок вълни 1 </b>: Разделя изображението на клетки и го прави да изглежда така, сякаш се гледа през стъклени блокове.</p><p><b> Блок вълни 2 </b>: Като блокови вълни 1 но с друга версия на изкривяването на стъклените блокове.</p><p><b> Кръгови вълни 1 </b>: изкривява снимката с кръгови вълни.</p><p><b> Кръгови вълни 2 </b >: друг вариант на ефекта на кръговите вълни.</p><p><b> Полярни координати </b>: преобразува снимката от правоъгълни в полярни координати.</p><p><b> Неполярни координати </b>: Полярният координатен ефект е обърнат.</p><p><b> Плочки</b>: разделя снимката на квадратни блокове и ги премества на случаен принцип вътре в изображението.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
bg: Ниво:

en: Set here the level of the effect.
bg: Тук задайте нивото на ефекта.

en: Iteration:
bg: Повторение:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
bg: Тази стойност контролира повторенията, които да се използват за ефектите "Вълни", "Плочки" и "Неон".

en: Distortion Effects
bg: Ефекти на изкривяване

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
bg: Ефекти на изкривяване

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
bg: Инструмент за прилагане на ефекти на изкривяване на изображението

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да прилага ефекти на изкривяване на изображение.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
bg: Ефекти на изкривяване...

en: Depth:
bg: Дълбочина:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
bg: Задайте тук дълбочината на ефекта за релефно изображение.

en: Emboss
bg: Щамповане

[ctx: @title]
en: Emboss
bg: Щамповане

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
bg: Инструмент за релефно изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да създава релефно изображение.

[ctx: @action]
en: Emboss...
bg: Щамповане...

en: Film Grain
bg: Филмово зърно

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
bg: Инструмент за добавяне на филмово зърнистост на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да добави филмово зърно върху изображението.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
bg: Добавяне на ефект филмова зърнистост...

en: Brush size:
bg: Размер на четка:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
bg: Задайте тук размера на четката в пиксели, който да се използва за симулиране на маслена картина.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
bg: Заглаждане:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
bg: Тази стойност контролира ефекта на изглаждане на четката под платното.

en: Oil Paint
bg: Маслена картина

[ctx: @title]
en: Oil Paint
bg: Маслена картина

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
bg: Инструмент за имитиране на маслена живопис

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да имитира маслена живопис върху изображение.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
bg: Маслена картина...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
bg: Това е визуализацията на ефекта на дъждовната капка. <p>ЗАБЕЛЕЖКА: Ако сте избрали преди това зона в редактора, това няма да бъде засегнато от филтъра. Можете да използвате този метод, например, за да деактивирате ефекта на дъждовните капки върху човешкото лице.</p>

en: Drop size:
bg: Размер на капка:

en: Set here the raindrops' size.
bg: Задайте тук размера на дъждовните капки.

en: Number:
bg: Число:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
bg: Тази стойност контролира максималния брой дъждовни капки.

en: Fish eyes:
bg: Рибешки очи:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
bg: Тази стойност е коефициентът на оптично изкривяване с ефекта "рибешко око".

en: RainDrop
bg: Дъждовни капки

[ctx: @title]
en: Raindrops
bg: Дъждовни капки

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
bg: Инструмент за добавяне на дъждовни капки в изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
bg: Този инструмент за редакция на изображения може да добави капки дъжд върху изображение.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
bg: Дъждовни капки...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
bg: Автоматично изрязване

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
bg: Инструмент за автоматично изрязване на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да изрязва автоматично изображение чрез откриване на вътрешна черна рамка, генерирана например при панорамно свързване.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
bg: &Автоматично изрязване

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
bg: Тази опция може да се използва за автоматично изрязване на изображението.

en: Maintain aspect ratio
bg: Запазване на съотношението

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
bg: Разрешете тази опция, за да запазите съотношението на страните при нови размери на изображенията.

en: Width (px):
bg: Широчина (px):

en: Set here the new image width in pixels.
bg: Задайте тук новата ширина на изображението в пиксели.

en: Height (px):
bg: Височина (px):

en: Set here the new image height in pixels.
bg: Задайте тук новата височина на изображението в пиксели.

en: Width (%):
bg: Широчина (%):

en: New image width, as a percentage (%).
bg: Нова ширина на изображението, като процент (%).

en: Height (%):
bg: Височина (%):

en: New image height, as a percentage (%).
bg: Нова височина на изображението, като процент (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
bg: Посочете тук желания от вас процент на промяна на мащаба, съобразена със съдържанието.

en: Add weight masks
bg: Добавяне на маски за тегло

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
bg: Разрешете тази опция, за да добавите маски за потискане и запазване.

en: Suppression weight mask:
bg: Маска за потискане на теглото:

en: Draw a suppression mask
bg: Изтегляне на маска за потискане

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
bg: Щракнете върху този бутон, за да очертаете зони, обозначаващи кои области от изображението са по-малко важни.  Тези зони ще бъдат изтрити при намаляване на изображението или дублирани при увеличаване на изображението.

en: Preservation weight mask:
bg: Съхраняваща маска:

en: Draw a preservation mask
bg: Очертаване на съхраняваща маска

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
bg: Щракнете върху този бутон, за да нарисувате зони, обозначаващи кои области от изображението искате да запазите.

en: Erase mask:
bg: Изтриване на маска:

en: Erase mask
bg: Изтриване на маска

en: Click on this button to erase mask regions.
bg: Натиснете за изтриване на маскираните области.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
bg: Посочете тук размера на четката, която се използва за рисуване на маски.

en: Norm of brightness gradient
bg: Норма на градиента на яркостта

en: Sum of absolute values of brightness gradients
bg: Сума от абсолютните стойности на градиентите на яркостта

en: Absolute value of brightness gradient
bg: Абсолютна стойност на градиента на яркостта

en: Norm of luma gradient
bg: Норма на градиента на лума

en: Sum of absolute values of luma gradients
bg: Сума от абсолютните стойности на градиентите на яркостта

en: Absolute value of luma gradient
bg: Абсолютна стойност на градиента на яркостта

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
bg: Тази опция ви позволява да изберете функция за градиент. Тази функция се използва, за да се определи кои пиксели трябва да бъдат премахнати или запазени.

en: Preserve Skin Tones
bg: Запазване на тоновете на обвивката

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
bg: Активирайте тази опция, за да запазите пикселите, чийто цвят е близък до цвета на кожата.

en: Overall rigidity of the seams:
bg: Обща твърдост на шевовете:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
bg: Използвайте тази стойност, за да предадете отрицателно отклонение на шевовете, които не са прави. Може да е полезно за предотвратяване на изкривявания в някои ситуации или за избягване на артефакти от прескачане на пиксели (в такъв случай е по-добре да се използват ниски стойности). Тази настройка се прилага за целия избран слой, ако не е използвана маска за твърдост. Забележка: изкривяването е пропорционално на разликата в напречната координата между всеки две последователни точки, увеличена до степен 1,5, и се сумира за целия шев.

en: Maximum number of transversal steps:
bg: Максимален брой напречни стъпки:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
bg: Тази опция ви позволява да изберете максималната напречна стъпка, която могат да направят пикселите в шевовете. В стандартния алгоритъм, съответстващ на стойността по подразбиране step = 1, всеки пиксел в шева може да бъде изместен с най-много един пиксел спрямо съседните му. Това означава, че шевовете могат да образуват ъгъл от най-много 45 градуса по отношение на основната си линия. Увеличаването на стойността на стъпката ви позволява да преодолеете това ограничение, но може да доведе до появата на артефакти. За да балансирате ситуацията, можете да използвате настройката за твърдост.

en: Side switch frequency:
bg: Честота на странично превключване:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
bg: По време на процеса на изрязване на всяка стъпка се избира оптималният шев, който да бъде изрязан, въз основа на стойността на релевантност за всеки пиксел. Въпреки това, в случай че два шева са равностойни (което може да се случи, например, когато големи части от изображението имат един и същ цвят), алгоритъмът винаги избира шевовете от едната страна.  В някои случаи това може да създаде проблеми, например обект, центриран в оригиналното изображение, може да не е центриран в полученото изображение. За да се преодолее този ефект, тази настройка позволява предпочитаната страна да се превключва автоматично по време на премащабиране, за сметка на малко по-лоша производителност.

en: Resize Order:
bg: Ред за промяна на размера:

en: Horizontally first
bg: Първо хоризонтално

en: Vertically first
bg: Първо вертикално

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
bg: Тук можете да зададете дали първо да се промени размерът по хоризонтала или първо по вертикала.

en: Target size
bg: Целеви размер

en: Content-aware rescale percentage
bg: Процент на промяна на мащаба, съобразена със съдържанието

en: Mask Settings
bg: Настройки на маската

en: Energy function
bg: Енергийна функция

en: Advanced Settings
bg: Подробни настройки

en: Liquid Rescale
bg: Избирателно мащабиране

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
bg: Избирателно мащабиране

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
bg: Инструмент за промяна на размера на изображение с анализ на съдържанието

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да променя размера на изображение с анализ на съдържанието.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
bg: Избирателно мащабиране...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
bg: Това е прегледът на операцията за свободно завъртане. Ако преместите курсора на мишката върху този предварителен преглед, ще бъдат показани вертикална и хоризонтална прекъсната линия, за да ви ориентират при настройката на корекцията на свободното завъртане. Освободете левия бутон на мишката, за да замразите позицията на пунктираната линия.

en: New width:
bg: Нова широчина:

en: New height:
bg: Нова височина:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
bg: Изберете точка в джаджата за предварителен преглед, след което щракнете върху този бутон, за да зададете точката за автоматична корекция.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
bg: Регулиране

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
bg: <p>Коригирайте автоматично въртенето на вашите изображения, като присвоите две точки в уиджета за визуализация и щракнете върху <i>Настройване</i>. <br/> Можете  да регулирате както хоризонталните така и вертикалните линии.</p>

en: Automatic Adjustment
bg: Автоматична настройка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
bg: Настройки

en: Free Rotation
bg: Свободно въртене

en: Click to set
bg: Щракнете, за да зададете

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
bg: Добре

[ctx: @title]
en: Free Rotation
bg: Свободно въртене

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
bg: Инструмент за завъртане на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да завърти изображение с произволен ъгъл.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
bg: Свободно въртене...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
bg: Зададена точка на свободно въртене 1

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
bg: Зададена точка на свободно въртене 2

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
bg: Автоматична настройка на свободното завъртане

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
bg: Това е визуализацията на операцията за трансформиране на перспективата. Можете да използвате мишката за плъзгане на ъгъла, за да коригирате зоната на трансформация на перспективата.

en: Angles (in degrees):
bg: Ъгли (в градуси):

en:   Top left:
bg:   Горе вляво:

en:   Top right:
bg:   Горе вдясно:

en:   Bottom left:
bg:   Долу вляво:

en:   Bottom right:
bg:   Долу вдясно:

en: Draw preview while moving
bg: Предварителен преглед по време на преместване

en: Draw grid
bg: Координатна мрежа

en: Inverse transformation
bg: Данни на снимката

[ctx: @title]
en: Perspective
bg: Перспектива

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
bg: Инструмент за регулиране на перспективата

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да регулира перспективата на изображение.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
bg: Настройка на перспективата...

en: Perspective Adjustment Tool
bg: Инструмент за настройки на перспективата

en: Perspective Adjustment
bg: Настройки на перспективата

en: Aspect Ratio Crop
bg: Изрязване със запазване на съотношение

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
bg: <p> Тук можете да видите визуализацията за избор на съотношение на страните, използвана за изрязване. Можете да използвате мишката, за да движите и преоразмерявате зоната на изрязването.</p><p> Натиснете и задръжте клавиша <b>CTRL</b> за да преместите и противоположния ъгъл.</p><p> Натиснете и задръжте клавиша <b>SHIFT</b>, за да преместите най-близкия ъгъл към показалеца на мишката.</p>

en: Max. Aspect
bg: Макс. съотношение

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
bg: Настройте зоната за избор на максимален размер според текущото съотношение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
bg: Разделителна способност:

en: Crop Information
bg: Информация за културите

en: Aspect ratio:
bg: Съотношение:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
bg: Потребителска

en: Format DIN A
bg: Формат DIN A

en: Golden Ratio
bg: Златно съотношение

en: Current Aspect Ratio
bg: Текущо съотношение

[ctx: no aspect ratio]
en: None
bg: Без

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
bg: <p>Изберете ограниченото съотношение на страните за изрязване. Инструментът за изрязване на аспектно съотношение използва относително съотношение. Това означава, че то е еднакво, ако използвате сантиметри или инчове, и не определя физическия размер.</p><p>По-долу можете да видите кореспондентски списък на традиционните размери на фотографската хартия и съотношението на страните:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: популярни широкоекранни монитори (като 1680x1050)</p><p><b> 2: 1 </b>, <b> 3: 1 </b>, <b> 4: 1 <<b></b>: популярни панорамни размери</p><p><b> 16: 9 </b>: популярни телевизионни екрани (като HDTV или Full-HD)</p><p>Хартиен<b> формат DIN A </b> използва съотношението 1: 1.414</p><p><b> Златното съотношение </b> е 1: 1.618. Композиция, която следва това правило, се счита за визуално хармонична, но може да не е подходяща за отпечатване върху стандартна фотографска хартия.</p><p>  Текущо съотношение<b></b> приема съотношението на страните от текущо отвореното изображение.</p>

en: Exact aspect
bg: Точен аспект

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
bg: Активирайте тази опция, за да наложите изрязване с точно съотношение на страните.

en: Orientation:
bg: Ориентация:

en: Landscape
bg: Хоризонтално

en: Portrait
bg: Портрет

en: Select constrained aspect ratio orientation.
bg: Избор на ориентация с ограничено съотношение на страните.

en: Auto
bg: Автоматично

en: Enable this option to automatically set the orientation.
bg: Разрешете тази опция, за да зададете автоматично ориентацията.

en: Custom ratio:
bg: Ръчно зададено съотношение:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
bg: Задайте тук желаната стойност на числителя на потребителския аспект.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
bg: Задайте тук желаната потребителска стойност на знаменателя на пропорциите.

en: Set width position to center.
bg: Задайте позиция на ширината до центъра.

en: Set height position to center.
bg: Задайте позиция за височината до центъра.

en: Crop Settings
bg: Настройки на изрязване

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
bg: Формуляр:

en: Rules of Thirds
bg: Правило на третините

en: Diagonal Method
bg: Диагонален метод

en: Harmonious Triangles
bg: Хармониращи триъгълници

en: Golden Mean
bg: Златна среда

en: Center Lines
bg: Центрирани редове

[ctx: no geometric form]
en: None
bg: Без

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
bg: С тази опция можете да покажете водещи линии, които да ви помогнат да композирате снимката си.

en: Golden sections
bg: Златни сечения

en: Enable this option to show golden sections.
bg: Активирайте тази опция за показване на златните секции.

en: Golden spiral sections
bg: Спирални златни сечения

en: Enable this option to show golden spiral sections.
bg: Активирайте тази опция, за да показвате златни спираловидни секции.

en: Golden spiral
bg: Златна спирала

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
bg: Активирайте тази опция за показване на златен спираловиден водач.

en: Golden triangles
bg: Златни триъгълници

en: Enable this option to show golden triangles.
bg: Разрешете тази опция за показване на златни триъгълници.

en: Flip horizontally
bg: Хоризонтално обръщане

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
bg: Разрешете тази опция, за да обърнете насоките хоризонтално.

en: Flip vertically
bg: Вертикално обръщане

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
bg: Разрешете тази опция, за да обърнете насоките вертикално.

en: Color and width:
bg: Цвят и широчина:

en: Set here the color used to draw composition guides.
bg: Задайте тук цвета, използван за рисуване на водачите на композицията.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
bg: Задайте тук ширината в пиксели, използвана за изчертаване на водачите на композицията.

en: Composition Guides
bg: Водачи на композиция

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
bg: Изрязване със запазване на съотношение

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
bg: Инструмент за изрязване на изображение със съотношение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да изреже изображение със съотношение.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
bg: Изрязване със запазване на съотношение...

en: New Size
bg: Нов размер

en: Preset Resolutions:
bg: Предварително зададени разделителни способности:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
bg: Оригинал (%1 x %2 пиксела)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
bg: Много малък (%1 x %2 пиксела)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
bg: Малък (%1 x %2 пиксела)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
bg: Средна (%1 x %2 пиксела)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
bg: Голям ( %1 x %2 пиксела)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
bg: Голям (%1 x %2 пиксела)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
bg: Много голяма (%1 x %2 пиксела)

en: Units:
bg: Единици:

en: Pixels (px)
bg: Пиксели (px)

en: Inches (in)
bg: Инчове (in)

en: Centimeters (cm)
bg: Сантиметри (см)

en: Millimeters (mm)
bg: Милиметри (мм)

en: Width:
bg: Широчина:

en: Height:
bg: Височина:

en: New image height in pixels (px).
bg: Нова височина на изображението в пиксели (px).

en: New image width in percent (%).
bg: Нова ширина на изображението в проценти (%).

en: New image height in percent (%).
bg: Нова височина на изображението в проценти (%).

en:  Pixel/Inch
bg:  Пиксел/Инч

en: New image resolution in pixels/inch.
bg: Нова разделителна способност на изображението в пиксели/инч.

en: Restore photograph (slow)
bg: Възстановяване на снимката (бавно)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
bg: Активирайте тази опция за мащабиране на изображение до много голям размер. <b> Предупреждение</b>: Този процес може да отнеме известно време.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
bg: <b>Забележка:</b> използвайте режим на възстановяване, за да мащабирате изображение до огромен размер. Този процес може да отнеме известно време.

[ctx: Millimeters]
en: mm
bg: мм

[ctx: Centimeters]
en: cm
bg: см

en: Resize
bg: Преоразмеряване

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
bg: Файл с настройки за промяна на размера на снимката за зареждане

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки за промяна на фотографски размер.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
bg: Не може да се заредят настройки от текстовия файл Photograph Resizing (Промяна на размера на снимката).

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
bg: Файл с настройки за промяна на размера на фотографията за запазване

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
bg: Не може да запишете настройки в текстовия файл Photograph Resizing (Промяна на размера на снимката).

[ctx: @title]
en: Resize Image
bg: &Преоразмеряване на изображението

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
bg: Инструмент за промяна на размера на изображението

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да променя размера на изображение.

[ctx: @action]
en: &Resize...
bg: &Преоразмеряване...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
bg: Това е визуализация на операцията за наклоняване. Ако преместите курсора на мишката върху този преглед, ще бъдат показани вертикална и хоризонтална прекъсната линия, за да ви насочат при регулирането на корекцията на наклоняване. Освободете левия бутон на мишката, за да замразите позицията на пунктираната линия.

en: Main horizontal angle:
bg: Основен хоризонтален ъгъл:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
bg: Основният хоризонтален ъгъл на срязване, в градуси.

en: Fine horizontal angle:
bg: Фин хоризонтален ъгъл:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
bg: Тази стойност в градуси ще бъде добавена към основната стойност на хоризонталния ъгъл, за да се зададат фини настройки.

en: Main vertical angle:
bg: Основен вертикален ъгъл:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
bg: Основният вертикален ъгъл на срязване, в градуси.

en: Fine vertical angle:
bg: Фин вертикален ъгъл:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
bg: Тази стойност в градуси ще бъде добавена към основната стойност на вертикалния ъгъл, за да се зададат фини настройки.

en: Anti-Aliasing
bg: Изглаждане

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
bg: Активирайте тази опция, за да приложите филтъра против изглаждане към изрязаното изображение. За да се изглади целевото изображение, то ще бъде малко размазано.

en: Shear Tool
bg: Инструмент за наклоняване

[ctx: @title]
en: Shear Image
bg: Наклоняване на изображение

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
bg: Инструмент за наклоняване на изображение

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
bg: Този инструмент за редактиране на изображения може да наклонява изображение.

[ctx: @action]
en: &Shear...
bg: &Наклоняване...

en: Digital Scanner
bg: Дигитален скенер

en: A tool to acquire images with a digital scanner
bg: Инструмент за получаване на изображения с цифров скенер

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
bg: <p> Този инструмент позволява на потребителите да придобиват нови изображения от цифров скенер.</p><p> Много  устройства за сканиране се поддържат чрез библиотеката на Sane .</p><p> Крайното изображение може да бъде след това обработено с изрязване и завъртане.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
bg: Импортиране от скенер ...

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
bg: Няма налично устройство за сканиране.
    Моля, проверете конфигурацията си

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
bg: Не може да се отвори устройство за сканиране "%1".
    Моля, проверете конфигурацията си

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
bg: Сканиране на изображение

en: Scan Images
bg: Сканиране на изображения

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
bg: Име на файл за нова снимка

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
bg: Неподдържан формат

en: The target image file format "%1" is unsupported.
bg: Форматът на целевия файл с изображение "%1" не се поддържа.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
bg: Файлът не може да се запише

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
bg: Неуспешно запазване на файл
    "%1" в
    "%2".

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
bg: Презапис на файла?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
bg: Вече има файл с име "%1". Наистина ли искате да бъде презаписан?

en: Saving file %1 -
bg: Запазване на файл %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
bg: Файлът не е записан

en: Cannot save "%1" file
bg: Файлът "%1" не може да се запише

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
bg: Редактор на геолокация

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
bg: Показване на позициите с отметки върху картата.

[ctx: @label]
en: Layout:
bg: Подредба:

[ctx: @item]
en: One map
bg: Една карта

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
bg: Две карти - в ляво и дясно

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
bg: Две карти - отгоре и отдолу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
bg: Добре

[ctx: @title]
en: Sorting
bg: Подреждане

[ctx: @action]
en: Show oldest first
bg: Първо най-старите

[ctx: @action]
en: Show youngest first
bg: Първо най-младите

[ctx: @item: map tool]
en: Details
bg: Детайли

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
bg: GPS корелатор

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
bg: Отмяна/Повторение

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
bg: Обратно геокодиране

[ctx: @item: map tool]
en: Search
bg: Търсене

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
bg: Експортиране в KML

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
bg: Зареждане на метаданни -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
bg[0]: Имате 1 модифицирано изображение.
bg[1]: Имате %1 модифицирани изображения.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
bg: Незапазени промени

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
bg: %1 Искате ли да запазите промените, които сте направили в тях?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
bg: Запазване на промените -

[ctx: @title:window]
en: Error
bg: Грешка

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
bg: Част от информацията не можа да се запази:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
bg: Редактиране на геолокацията

en: Latitude
bg: Географска ширина

en: Longitude
bg: Географска дължина

en: Speed
bg: Скорост

en: # satellites
bg: # сателити

en: Fix type
bg: Вид на корекцията

en: Apply
bg: Прилагане

en: Details changed
bg: Подробностите са променени

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
bg: Редактиране на геолокацията

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
bg: Инструмент за редактиране на геолокацията на елементи

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.
    
    This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.
    
    This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.
    
    Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да променят информацията за географското местоположение на елементите.
    
    Този инструмент може да редактира GPS данни, ръчно или върху карта. Обратното геокодиране е също така е достъпно чрез уеб услуги.
    
    Този инструмент има и функция за експорт в KML за съхраняване на маршрути от картата във формат на Google.
    
    И накрая, този инструмент може да чете GPS маршрути от устройство за синхронизиране на географското местоположение на елементите, ако камерата ви не разполага с вградено GPS устройство.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
bg: Редактиране на геолокацията...

en: Could not read image '%1'
bg: Не може да се прочете изображение '%1'

en: Format of image '%1' is unknown
bg: Форматът на изображение '%1' е неизвестен

en: Error loading image '%1'
bg: Грешка при зареждане на изображение "%1"

en: Could not save image '%1' to '%2'
bg: Не може да се запише изображение '%1' в '%2'

en: Creation of picture '%1'
bg: Създаване на изображение '%1'

en: Creation of placemark '%1'
bg: Създаване на маркер за място "%1"

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
bg: Не може да се запази икона за изображение "%1" в "%2"

en: Creation of icon '%1'
bg: Създаване на икона '%1'

en: No GPX file chosen.
bg: Не е избран GPX файл.

en: Cannot parse %1 GPX file.
bg: Не може да се анализира GPX файл %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
bg: Файлът %1 GPX няма следа за дата и час, която да се използва.

en: Tracks
bg: Записи

en: No position data for '%1'
bg: Няма данни за позицията за '%1'

en: Cannot open file for writing
bg: Файлът не може да се отвори за запис

en: Move %1 to final directory %2
bg: Преместете %1 в крайна директория %2

en: Cannot move data to destination directory
bg: Не може да се преместят данните в директорията на местоназначението

en: Report below have been generated while KML file processing:
bg: Докладът по-долу е генериран при обработката на KML файл:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
bg: Запис

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
bg: Точки

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
bg: Точка

en: Target Preferences
bg: Целеви настройки

en: Target Type
bg: Тип на целта

en: &Local or web target used by GoogleEarth
bg: &Локална или мрежова цел, използвана от GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
bg: Мрежова цел, използвана от GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
bg: Когато използвате GoogleMaps, всички изображения трябва да имат пълни URL адреси, иконите се изтриват в квадрат, а при изчертаване на трасе се експортира само линейно трасе.

en: Picture Altitude:
bg: Надморска височина на снимката:

en: clamp to ground
bg: фиксиране към основата

en: relative to ground
bg: спрямо основата

en: absolute
bg: абсолютно

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
bg: <p>Указва как се показват снимките <dl><dt> фиксиране към основата (по подразбиране) </dt><dd> Указва да игнорира спецификация на височината </dd><dt> относително спрямо основата</dt><dd >Задава надморската височина на елемента спрямо действителното надморско равнище на определено място. </dd><dt> абсолютен </dt><dd> Задава височината на координатата спрямо морското равнище, независимо от действителното издигане на теренът под елемента. </dd></dl></p>

en: Destination Directory:
bg: Директория на местоназначението:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
bg: Изберете директория, в която да запазите kml файла и картинките

en: Destination Path:
bg: Път на дестинацията:

en: Filename:
bg: Име на файл:

en: Sizes
bg: Размери

en: Icon Size:
bg: Размер на икона:

en: Image Size:
bg: Размер на изображение:

en: Draw GPX Track
bg: Изписване на GPX запис

en: GPX file:
bg: GPX файл:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
bg: GPS формат за обмен (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
bg: Изберете GPX файл за зареждане

en: Time Zone:
bg: Часови пояс:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
bg: Задава часовата зона на фотоапарата по време на заснемане на снимка, така че времевите маркери на GPS да могат да се преобразуват, за да съответстват на местното време

en: Track Width:
bg: Ширина на трасето:

en: Track Color:
bg: Цвят на трасето:

en: Opacity (%):
bg: Непрозрачност (%):

en: Track Altitude:
bg: Височина на трасето:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
bg: <p>Указва как се показват точките <dl><dt> фиксиране към основата (по подразбиране) </dt><dd> Указва да игнорира спецификация на височината </dd><dt> относително спрямо основата</dt><dd >Задава надморската височина на елемента спрямо действителното надморско равнище на определено място. </dd><dt> абсолютен </dt><dd> Задава височината на координатата спрямо морското равнище, независимо от действителното издигане на теренът под елемента. </dd></dl></p>

en: Generate KML file
bg: Генериране на KML файл

en: GeoNames
bg: Географски имена

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
bg[0]: 1 изображение е преместено в "%2"
bg[1]: %1 изображения св преместени в "%2"

[ctx: Start the search]
en: Search
bg: Търсене

en: Clear the search results.
bg: Изчистване на резултатите от търсенето.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
bg: Запазете резултатите от старите търсения, когато правите ново търсене.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
bg: Превключване на видимостта на резултатите от търсенето върху картата.

en: Copy coordinates
bg: Копиране на  координати

en: Move selected images to this position
bg: Преместване на избрани изображения в тази позиция

en: Remove from results list
bg: Премахване от списъка с резултати

en: Select which service you would like to use.
bg: Изберете коя услуга искате да използвате.

en: Bookmarks
bg: Отметки

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
bg: Търсенето е неуспешно

en: Your search failed:
    %1
bg: Търсенето ви се провали:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
bg[0]: 1 изображение е преместено в '%2'
bg[1]: %1 изображения са преместени в '%2'

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
bg: Редактор на метаданни

[ctx: @action: button]
en: Next
bg: Следващо

[ctx: @action: button]
en: Previous
bg: Предишно

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
bg: Редактиране на EXIF

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
bg: Редактиране на IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
bg: Редактиране на XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
bg: %1 (%2/%3) - Редактиране на метаданни

en: Add a new value to the list
bg: Добавяне на нова стойност към списъка

en: Remove the current selected value from the list
bg: Премахване на избраната стойност от списъка

en: Replace the current selected value from the list
bg: Замяна на избраната стойност от списъка

en:  This field is limited to:
bg:  Това поле е ограничено до:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
bg[0]: <p>1 знак.</p>
bg[1]: <p>%1 знака.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
bg[0]: %1 символ остава
bg[1]: %1 знаци остават

en: Attribute:
bg: Атрибут:

en: Select here the editorial attribute of content.
bg: Изберете тук редакционния атрибут на съдържанието.

[ctx: Content type]
en: Current
bg: Текущо

[ctx: Content type]
en: Analysis
bg: Анализ

[ctx: Content type]
en: Archive material
bg: Архивен материал

[ctx: Content type]
en: Background
bg: Фон

[ctx: Content type]
en: Feature
bg: Функционалност

[ctx: Content type]
en: Forecast
bg: Прогноза

[ctx: Content type]
en: History
bg: История

[ctx: Content type]
en: Obituary
bg: Некролог

[ctx: Content type]
en: Opinion
bg: Мнение

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
bg: Анкети и проучвания

[ctx: Content type]
en: Profile
bg: Профил

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
bg: Списъци с резултати и таблица

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
bg: Странична лента и помощна информация

[ctx: Content type]
en: Summary
bg: Обобщение

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
bg: Протокол и стенограма

[ctx: Content type]
en: Interview
bg: Интервю

[ctx: Content type]
en: From the Scene
bg: От сцената

[ctx: Content type]
en: Retrospective
bg: Ретроспекция

[ctx: Content type]
en: Statistics
bg: Статистика

[ctx: Content type]
en: Update
bg: Обновяване

[ctx: Content type]
en: Press Release
bg: Обявление за пресата

en: Set here the editorial attribute description of content.
bg: Задайте тук описанието на редакционния атрибут на съдържанието.

en:  This field is limited to
bg:  Това поле е ограничено до

en: %1 character. | %1 characters.
bg[0]: %1 символ.
bg[1]: %1 символа.

en: Set here the editorial description
bg: Задайте тук редакционното описание

en: Brightness (APEX):
bg: Яркост (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
bg: Задайте тук стойността за регулиране на яркостта в единица APEX, използвана от камерата за заснемане на снимката.

en: Gain Control:
bg: Контрол на усилването:

[ctx: gain control]
en: None
bg: Без

[ctx: gain control]
en: Low gain up
bg: Усилване на ниските тонове

[ctx: gain control]
en: High gain up
bg: Усилване на високите тонове

[ctx: gain control]
en: Low gain down
bg: Намаляване на ниските тонове

[ctx: gain control]
en: High gain down
bg: Намаляване на високите тонове

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
bg: Задайте тук степента на цялостна настройка на усилването на изображението, използвана от камерата за заснемане на снимката.

en: Contrast:
bg: Контраст:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
bg: Нормален

[ctx: contrast mode]
en: Soft
bg: Мек

[ctx: contrast mode]
en: Hard
bg: Остър

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
bg: Задайте тук посоката на обработка на контраста, прилагана от камерата за заснемане на снимката.

en: Saturation:
bg: Наситеност:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
bg: Нормално

[ctx: saturation mode]
en: Low
bg: Ниско

[ctx: saturation mode]
en: High
bg: Високо

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
bg: Задайте тук посоката на обработка на наситеността, прилагана от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: Sharpness:
bg: Острота:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
bg: Нормално

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
bg: Меко

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
bg: Остро

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
bg: Задайте тук посоката на обработка на рязкостта, прилагана от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: Custom rendered:
bg: Персонализирано рендерирано:

en: Normal process
bg: Нормален процес

en: Custom process
bg: Персонализиран процес

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
bg: Тук се задава използването на специална обработка на данни за изображения, като например визуализиране, насочено към изхода.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
bg: Име (*):

en: Set here the original document name.
bg: Задайте тук името на оригиналния документ.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
bg: Въведете името на документа, от който е сканирано това изображение. Това поле е ограничено до ASCII символи.

[ctx: image description]
en: Description (*):
bg: Описание (*):

en: Set here the image description.
bg: "Задайте тук описанието на изображението.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
bg: Въведете описанието на изображението. Това поле е ограничено до ASCII символи.

en: Artist (*):
bg: Автор (*):

en: Set here the author's name.
bg: Задайте тук името на автора.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
bg: Въведете името на автора на изображението, разделено с точка и запетая. Това поле е ограничено до ASCII символи.

en: Copyright (*):
bg: Авторско право (*):

en: Set here the copyright owner.
bg: Задайте тук собственика на авторските права.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
bg: Въведете собственика на авторските права върху изображението. Това поле е ограничено до ASCII символи.

[ctx: image caption]
en: Caption:
bg: Заглавие:

en: Set here the image's caption.
bg: Задайте тук надписа на изображението.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
bg: Въведете заглавието на изображението. Това поле не е ограничено. За запазване на текста ще се използва кодиране UTF8.

en: Sync JFIF Comment section
bg: Синхронизиране раздела за коментар в JFIF

en: Sync XMP caption
bg: Синхронизиране на заглавие в XMP

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
bg: Синхронизиране на IPTC надпис (предупреждение: ограничен до 2000 символа)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
bg: <b>Забележка:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> таговете, маркирани с (*) поддържат само  <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> символи за печат.

en: Creation date and time
bg: Дата и час на създаване

en: Creation sub-second
bg: Създаване подсекунда

en: Sync XMP creation date
bg: Синхронизиране датата на създаване в XMP

en: Sync IPTC creation date
bg: Синхронизиране датата на създаване в IPTC

en: Set creation date to today
bg: Задаване днешната дата като дата на създаване

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
bg: Задайте тук датата и часа на създаване на изображението. В този стандарт това е датата и часът, в които файлът е бил променен.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
bg: Задайте тук дробните части от секундата за датата и часа на създаване на изображението.

en: Original date and time
bg: Оригинални дата и час

en: Original sub-second
bg: Оригинална подсекунда

en: Set original date to today
bg: Задаване на оригиналната дата на днешна дата

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
bg: Задайте тук датата и часа, когато са били генерирани оригиналните данни за изображението. За цифров фотоапарат се записват датата и часът, в които е направена снимката.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
bg: Задайте тук дробните части от секунди за датата и часа, когато са били създадени оригиналните данни за изображението.

en: Digitization date and time
bg: Дата и час на цифровизиране

en: Digitization sub-second
bg: Подсекунда за дигитализиране

en: Set digitization date to today
bg: Задаване днешна дата за дата на цифровизиране

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
bg: Задайте тук датата и часа, когато изображението е било записано като цифрови данни. Ако например изображението е било заснето от цифров фотоапарат и в същото време е бил записан файлът, тогава датата и часът на оригинала и цифровизацията ще имат едно и също съдържание.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
bg: Задайте тук дробните части от секунди за датата и часа, когато изображението е било съхранено като цифрови данни.

en: Device manufacturer (*):
bg: Производител на устройството (*):

en: Set here the manufacturer name
bg: Задайте тук името на производителя

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
bg: Задайте тук производителя на оборудването за въвеждане на изображения, използвано за направата на снимката. Това поле е ограничено до ASCII символи.

en: Device model (*):
bg: Модел устройство (*):

en: Set here the model name
bg: Задайте тук името на модела

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
bg: Задайте тук модела на оборудването за въвеждане на изображения, използвано за направата на снимката. Това поле е ограничено до ASCII символи.

en: Device type:
bg: Вид устройство:

en: Film scanner
bg: Филмов скенер

en: Reflection print scanner
bg: Скенер за отпечатъци от отражения

en: Digital still camera
bg: Цифров фотоапарат

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
bg: Изберете тук типа на оборудването за въвеждане на изображения, използвано за направата на снимката.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
bg: <b>Предупреждение:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>за бележки на производителя</a></b> може да бъдат нечетливи, ако зададете грешно описание на производителя/модела на устройството.

en: Exposure time (seconds):
bg: Експозиция (секунди):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
bg: Настройте тази опция, за да зададете времето на експозиция на снимката, дадено в секунди.

en: Exposure program:
bg: Програма на експонацията:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
bg: Неопределена

[ctx: exposure program]
en: Manual
bg: Ръчна

[ctx: exposure program]
en: Auto
bg: Автоматична

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
bg: Приоритет на блендата

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
bg: Приоритет на скоростта

[ctx: exposure program]
en: Creative program
bg: Творческа програма

[ctx: exposure program]
en: Action program
bg: Програма за действие

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
bg: Портретен режим

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
bg: Пейзажен режим

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
bg: Изберете тук програмата, използвана от фотоапарата за определяне на експозицията при заснемане на снимката.

en: Exposure mode:
bg: Вид експозиция:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
bg: Автоматична

[ctx: exposure mode]
en: Manual
bg: Ръчна

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
bg: Автоматичен клин

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
bg: Изберете тук режима, използван от фотоапарата за настройка на експозицията при заснемането на снимката. В режим на автоматичен брекетинг (създаване на клин изображения) фотоапаратът заснема серия от кадри на една и съща сцена при различни настройки на експозицията.

en: Exposure bias (APEX):
bg: Изкривяване на експозицията (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
bg: Задайте тук стойността на отклонението на експозицията (в единици APEX), използвана от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: Metering mode:
bg: Режим на измерване:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
bg: Неизвестен

[ctx: metering mode]
en: Average
bg: Усреднен

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
bg: Централно претеглен усреднен

[ctx: metering mode]
en: Spot
bg: Точков

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
bg: Многоточков

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
bg: Многосегментен

[ctx: metering mode]
en: Partial
bg: Частичен

[ctx: metering mode]
en: Other
bg: Друг

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
bg: Изберете тук режима на измерване, използван от фотоапарата за определяне на експозицията, когато е направена снимката.

en: Sensitivity (ISO):
bg: Чувствителност (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
bg: Изберете тук скоростта на ISO на фотоапарата, с който е направена снимката.

en: Sensing method:
bg: Начин на измерване:

en: Not defined
bg: Недефинирано

en: One-chip color area
bg: Цветна зона на един чип

en: Two-chip color area
bg: Двучипова цветна зона

en: Three-chip color area
bg: Цветна зона с три сегмента

en: Color sequential area
bg: Последователна цветова зона

en: Trilinear sensor
bg: Трилинеен сензор

en: Color sequential linear
bg: Последователен линеен цвят

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
bg: Изберете тук типа на сензора за изображения, използван от фотоапарата за заснемане на снимката.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
bg: Тип на заснемане на сцената:

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
bg: Стандартно

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
bg: Пейзаж

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
bg: Портрет

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
bg: Нощна сцена

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
bg: Изберете тук типа на сцената, използван от фотоапарата за заснемане на снимката.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
bg: Тип разстояние до обекта:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
bg: Макрос

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
bg: Затваряне на изглед

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
bg: Отдалечен изглед

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
bg: Изберете тук вида на разстоянието между обекта и оборудването за въвеждане на изображения.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
bg: Дата и час

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
bg: Лещи

[ctx: @item: device properties]
en: Device
bg: Устройство

[ctx: @item; light properties]
en: Light
bg: Слаб

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
bg: Корекции

[ctx: @title]
en: Caption Information
bg: Информация за надписи

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
bg: Запис на техническите описания

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
bg: Информация за дата и час

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
bg: Запис на свойствата на времевия печат на камерата

[ctx: @title]
en: Lens Settings
bg: Настройки на обектива

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
bg: Запис на данните за обектива, използван с фотоапарата

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
bg: Настройки на устройството за заснемане

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
bg: Запис на условията за снимане, използвани от камерата

[ctx: @title]
en: Light Source Information
bg: Информация за източника на светлина

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
bg: Запис на състоянието на околната среда, заснето от камерата

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
bg: Настройки на изображенията

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
bg: Запис на техническите подробности, използвани от камерата

en: Focal length (mm):
bg: Фокусно разстояние (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
bg: Задайте тук фокусното разстояние на обектива в милиметри, използвано от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: Focal length in 35mm film (mm):
bg: Приравнено към 35mm фокусно разстояние:

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
bg: Задайте тук еквивалентното фокусно разстояние, предполагащо 35-милиметров филмов фотоапарат, в mm. Стойност 0 означава, че фокусното разстояние е неизвестно.

en: Digital zoom ratio:
bg: Коефициент на цифрово увеличение:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
bg: Задайте тук степента на цифрово увеличение, използвана от камерата за заснемане на снимката.

en: Lens aperture (f-number):
bg: Бленда на обектива (число f):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
bg: Изберете тук блендата на обектива, използвана от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: Max. lens aperture (f-number):
bg: Максимална бленда на обектива (f-число):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
bg: Изберете тук най-малката бленда на обектива, използван от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: No flash
bg: Без светкавица

en: Fired
bg: Със светкавица

en: Fired, no strobe return light
bg: Да, без рефлексия на светлината

en: Fired, strobe return light
bg: Да, с рефлексия на светлината

en: Yes, compulsory
bg: Да, принудително

en: Yes, compulsory, no return light
bg: Да, принудително, без рефлексия на светлината

en: Yes, compulsory, return light
bg: Да, принудително, с рефлексия на на светлината

en: No, compulsory
bg: Не, принудително

en: No, auto
bg: Не, автоматично

en: Yes, auto
bg: Да, автоматично

en: Yes, auto, no return light
bg: Да, автоматично, без рефлексия на светлината

en: Yes, auto, return light
bg: Да, автоматично, връщане на светлината

en: No flash function
bg: Без възможност за светкавица

en: Yes, red-eye
bg: Да, корекция "червени очи"

en: Yes, red-eye, no return light
bg: Да, червени-очи, без рефлексия на светлина

en: Yes, red-eye, return light
bg: Да, червени-очи, с рефлексия на светлина

en: Yes, compulsory, red-eye
bg: Да, задължително, червени очи

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
bg: Да, принудително, червени-очи, без рефлексия на светлина

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
bg: Да, принудително, червени-очи, без рефлексия на светлина

en: Yes, auto, red-eye
bg: Да, автоматично, корекция "червени очи"

en: Yes, auto, red-eye, no return light
bg: Да, автоматично, червени-очи, без рефлексия на светлина

en: Yes, auto, red-eye, return light
bg: Да, автоматично, червени-очи, с рефлексия на светлина

en: Light source:
bg: Източник на светлина:

[ctx: light source]
en: Unknown
bg: Неизвестен

[ctx: light source]
en: Daylight
bg: Дневна

[ctx: light source]
en: Fluorescent
bg: Флуоресцентна

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
bg: Волфрам (нажежаема жичка)

[ctx: light source]
en: Flash
bg: Светкавица

[ctx: light source]
en: Fine weather
bg: Хубаво време

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
bg: Облачно време

[ctx: light source]
en: Shade
bg: Сянка

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
bg: Дневна бяла флуоресценция (N 4600 - 5400К)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
bg: Студена бяла флуоресценция (W 3900 - 4500К)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
bg: Бяла флуоресцентна (WW 3200 - 3700К)

[ctx: light source]
en: Standard light A
bg: Стандартна светлина А

[ctx: light source]
en: Standard light B
bg: Стандартна светлина Б

[ctx: light source]
en: Standard light C
bg: Стандартна светлина В

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
bg: ISO студийна волфрамова лампа

[ctx: light source]
en: Other light source
bg: Друг източник на светлина

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
bg: Изберете тук вида на източника на светлина, използван за заснемане на снимката.

en: Flash mode:
bg: Режим на светкавицата:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
bg: Изберете тук програмния режим на светкавицата, използван от фотоапарата за заснемане на снимката.

en: Flash energy (BCPS):
bg: Енергия на светкавица (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
bg: Задайте тук енергията на светкавицата, използвана при заснемането на снимката, в единици BCPS.  Beam Candle Power Seconds (Мощност на светлинна свещ в секунди) е мярка за ефективния интензитет на светлинния източник, когато той е фокусиран в лъч от рефлектор или леща. Тази стойност е ефективният интензитет за период от една секунда.

en: White balance:
bg: Баланс на бялото:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
bg: Автоматично

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
bg: Ръчно

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
bg: Изберете тук режима на баланс на бялото, зададен от фотоапарата при заснемането на снимката.

en: Identify subject of content (3 chars max):
bg: Идентифицирайте предмета на съдържанието (максимум 3 символа):

en: Set here the category ID
bg: Задайте тук идентификатора на категорията

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
bg: Задайте тук категорията на съдържанието. Това поле е ограничено до 3 символа.

en: Supplemental categories:
bg: Допълнителни категории:

en: Set here the extra category
bg: Задайте тук допълнителната категория

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
bg: Въведете тук нова допълнителна категория съдържание. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: &Add
bg: До&бавяне

en: &Delete
bg: &Изтриване

en: &Replace
bg: &Замяна

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
bg: <b>Забележка: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> таговете са с ограничени размери на текста. Използвайте контекстуална помощ за подробности. Помислете да използвате <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> вместо тях.</b>

en: Headline:
bg: Заглавие:

en: Set here the content synopsis
bg: Задайте тук резюмето на съдържанието

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
bg: Въведете тук резюмето на съдържанието. Това поле е ограничено до 256 символа.

[ctx: content description]
en: Caption:
bg: Заглавие:

en: Sync Exif Comment
bg: Синхронизиране с Exif данни за коментар

en: Set here the content description
bg: Задайте тук съдържанието на определението

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
bg: Въведете съдържанието на DeepL. Това поле е ограничено до 2000 символа.

en: Caption Writer:
bg: Автор на заглавието:

en: Enter the name of the caption author.
bg: Въведете тук името на автора на хадписа.

en: Copyright:
bg: Авторски права:

en: Set here the copyright notice.
bg: Задайте тук бележката за авторските права.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
bg: Задайте тук необходимото известие за авторски права. Това поле е ограничено до 128 символа.

en: Byline:
bg: Автор:

en: Set here the name of content creator.
bg: Задайте тук името на автора на съдържанието.

en: Byline Title:
bg: Титла на автора:

en: Set here the title of content creator.
bg: Задайте тук титлата на създателя на съдържанието.

en: Credit:
bg: Благодарности:

en: Set here the content provider.
bg: Задайте тук доставчика на съдържание.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук доставчика на съдържание. Това поле е ограничено до 32 символа.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
bg: Източник:

en: Set here the content owner.
bg: Задайте тук собственика на съдържанието.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук оригиналния собственик на съдържанието. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: Contact:
bg: Контакт:

en: Set here the person or organization to contact.
bg: Задайте тук лицето или организацията, с която да се свържете.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
bg: Съдържание

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
bg: Източник

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
bg: Кредити

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
bg: Субекти

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
bg: Ключови думи

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
bg: Категории

[ctx: @item: iptc]
en: Status
bg: Състояние

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
bg: Подробности

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
bg: Плик

[ctx: @title]
en: Content Information
bg: Информация за съдържанието

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
bg: Опишете визуалното съдържание на елемента

[ctx: @title]
en: Origin Information
bg: Информация за произхода

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
bg: Формална описателна информация за елемента

[ctx: @title]
en: Credit Information
bg: Кредитна информация

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
bg: Запис на информация за авторските права на елемента

[ctx: @title]
en: Subject Information
bg: Информация за темата

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
bg: Запис на информация за предмета на елемента

[ctx: @title]
en: Keyword Information
bg: Информация за ключови думи

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
bg: Запис на ключови думи, свързани с предмета

[ctx: @title]
en: Category Information
bg: Информация за категорията

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
bg: Запис на категории, свързани с предмета

[ctx: @title]
en: Status Information
bg: Информация за състоянието

[ctx: @title]
en: Record workflow information
bg: Записване на информация за работния процес

[ctx: @title]
en: Status Properties
bg: Свойства на състоянието

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
bg: Запис на свойствата на работния процес

[ctx: @title]
en: Envelope Information
bg: Информация за плика

[ctx: @title]
en: Record editorial details
bg: Запис на редакционни данни

en: No ObjectData
bg: Няма ObjectData

en: IPTC7901 Recommended Message Format
bg: Препоръчителен формат на съобщението IPTC7901

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
bg: Формат за файлове с маркирани изображения (версия 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
bg: Файлов формат за маркирани изображения (версия 6.0)

en: United Press International ANPA 1312 variant
bg: Вариант на United Press International ANPA 1312

en: United Press International Down-Load Message
bg: Съобщение за сваляне от United Press International

en: Digital Audio File [*.WAV]
bg: Цифров аудиофайл [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
bg: Аудио и Видео [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
bg: Изпълними файлове на PC DOS/Windows [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
bg: Компресирани двоични файлове [*.ZIP]

en: News Industry Text Format
bg: Текстов формат за новинарската индустрия

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
bg: Tidningarnas Telegrambyra версия NITF (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
bg: Версия на Ritzaus Bureau NITF (RBNITF DTD)

en: Destination:
bg: Назначение:

en: Set here the envelope destination
bg: Задайте тук местоназначението на плика

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
bg: Въведете местоназначението на пощенския плик. Това поле е ограничено до 1024 символа.

en: Set here the Unique Name of Object identifier
bg: Задайте тук уникалното име на идентификатора на обекта

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
bg: Задайте тук уникалното име на идентификатора на обекта. Това поле е ограничено до 80 символа.

en: Product ID:
bg: Продукт ИД:

en: Set here the product identifier
bg: Задайте тук идентификатора на продукта

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук идентификатора на продукта. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: Service ID:
bg: Идентификатор на услугата:

en: Set here the service identifier
bg: Задайте тук идентификатора на услугата

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
bg: Задайте тук идентификатора на услугата. Това поле е ограничено до 10 символа.

en: Envelope ID:
bg: ID на плик:

en: Set here the envelope identifier
bg: Задайте тук идентификатора на плика

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
bg: Задайте тук идентификатора на плика. Това поле е ограничено до 8 символа.

en: Priority:
bg: Приоритет:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
bg: 0: Без

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
bg: 1: Високо

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
bg: 5: Нормално

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
bg: 8: Ниско

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
bg: 9: Потребителски

en: Select here the envelope priority.
bg: Изберете тук приоритета на плика.

en: Format:
bg: Формат:

en: Select here envelope file format.
bg: Изберете тук формат на файла на плика.

en: Sent date:
bg: Дата на изпращане:

en: Sent time:
bg: Час на изпращане:

en: Set envelope sent date to today
bg: Задаване на датата на изпращане на плика на днешна дата

en: Set here the date when the service sent the material.
bg: Задайте тук датата, на която службата е изпратила материала.

en: Set here the time when the service sent the material.
bg: Задайте тук времето, когато услугата е изпратила материала.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
bg: Задайте тук часовия пояс, в който услугата е изпратила материала.

en: Use information retrieval words:
bg: Използване на думи за извличане на информация:

en: Set here a keyword
bg: Задайте тук ключова дума

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
bg: Въведете тук нова ключова дума. Това поле е ограничено до 64 символа.

en: Digitization date
bg: Дата на цифровизиране

en: Digitization time
bg: Час на цифровизиране

en: Set here the creation date of digital representation.
bg: Задайте тук датата на създаване на цифровото представяне.

en: Set here the creation time of digital representation.
bg: Задайте тук времето на създаване на цифровото представяне.

en: Set here the time zone of digital representation.
bg: Задайте тук часовата зона на цифровото представяне.

en: Creation date
bg: Дата на създаване

en: Creation time
bg: Час на създаване

en: Sync Exif creation date
bg: Синхронизиране на датата на създаване на Exif

en: Set here the creation date of intellectual content.
bg: Задайте тук датата на създаване на интелектуалното съдържание.

en: Set here the creation time of intellectual content.
bg: Задайте тук времето на създаване на интелектуалното съдържание.

en: Set here the time zone of intellectual content.
bg: Задайте тук часовата зона на интелектуалното съдържание.

en: Set here the full country name referenced by the content.
bg: Задайте тук пълното име на страната, към която се отнася съдържанието.

en: City:
bg: Град:

en: Set here the city of the content
bg: Задайте тук града на съдържанието

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук града на произход на съдържанието. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: Sublocation:
bg: Подлокация:

en: Set here the content location
bg: Задайте тук местоположението на съдържанието

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук местоположението на съдържанието в рамките на града. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: State/Province:
bg: Област:

en: Set here the Province or State of the content
bg: Задайте тук провинцията или държавата на съдържанието

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук провинцията или държавата на произход на съдържанието. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: Country:
bg: Държава:

en: Select here country name of content origin.
bg: Изберете тук името на държавата на произход на съдържанието.

en: Release date
bg: Дата на публикуване

en: Release time
bg: Час на публикуване

en: Set release date to today
bg: Задаване на дата на издаване на днешна дата

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
bg: Задайте тук най-ранната предвидена дата за използване на интелектуалното съдържание.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
bg: Задайте тук най-ранното предвидено време за използване на интелектуалното съдържание.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
bg: Задайте тук най-ранната предвидена часова зона за използване на интелектуалното съдържание.

en: Expiration date
bg: Дата на изтичане

en: Expiration time
bg: Час на изтичане

en: Set expiration date to today
bg: Задаване на датата на изтичане на срока на валидност на днешна дата

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
bg: Задайте тук последната предвидена дата за използване на интелектуалното съдържание.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
bg: Задайте тук последното предвидено време за използване на интелектуалното съдържание.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
bg: Задайте тук последната предвидена използваема часова зона на интелектуалното съдържание.

en: Language:
bg: Език:

en: Select here the language of content.
bg: Задаване език за съдържанието.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
bg: 0: Без

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
bg: 1: Висок

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
bg: 5: Нормален

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
bg: 8: Нисък

en: Select here the editorial urgency of content.
bg: Изберете тук спешността за редактиране на съдържанието.

en: Cycle:
bg: Повтаряне:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
bg: Сутрин

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
bg: Следобед

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
bg: Вечер

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
bg: Изберете тук редакционния цикъл на съдържанието.

en: Set here the content type
bg: Задайте тук типа на съдържанието

en: News
bg: Новини

en: Data
bg: Данни

en: Advisory
bg: Консултативен

en: Select here the editorial type of content.
bg: Изберете тук редакционния тип на съдържанието.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
bg: Задайте тук описанието на редакционния тип на съдържанието. Това поле е ограничено до 64 символа.

en: Reference:
bg: Препратка:

en: Set here the content reference
bg: Задайте тук референцията на съдържанието

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук референцията за предаване на оригиналното съдържание. Това поле е ограничено до 32 символа.

[ctx: image title]
en: Title:
bg: Заглавие:

en: Set here the content title
bg: Задайте тук заглавието на съдържанието

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
bg: Задайте тук съкратената референция на съдържанието. Това поле е ограничено до 64 символа.

en: Edit Status:
bg: Състояние:

en: Set here the content status
bg: Задайте тук статуса на съдържанието

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
bg: Задайте тук заглавието на статуса на съдържанието. Това поле е ограничено до 64 символа.

en: Job Identifier:
bg: Идентификатор на задачата:

en: Set here the job ID
bg: Задайте тук идентификатора на задачата

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
bg: Задайте тук низ, който идентифицира съдържанието, което се повтаря. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: Special Instructions:
bg: Специални инструкции:

en: Set here the content instructions
bg: Задайте тук инструкции на съдържанието

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
bg: Въведете редакционните инструкции за използване. Това поле е ограничено до 256 символа.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
bg: Въведете тук информационната референция на доставчика -  Informative Provider Reference. I.P.R е име, регистрирано в IPTC/NAA, което идентифицира доставчика, който предоставя индикатор за съдържанието. Стойността по подразбиране за I.P.R е "IPTC", ако се използва стандартен референтен код. Това поле е ограничено до 32 символа.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
bg: Въведете тук референтния номер на обекта. Осигурява цифров код за посочване на името на обекта плюс незадължителни имена на предмета и подробности за предмета на езика на услугата. Референтният номер на субекта е номер от диапазона от 01000000 до 17999999 и представлява независима от езика международна референция към даден субект. Предметът се идентифицира чрез референтния си номер и съответните имена, взети от стандартни списъци, предоставени от IPTC/NAA. Ако се използва стандартен референтен код, тези списъци са референтните версии на английски език. Това поле е ограничено до 8-цифрен код.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
bg: Въведете тук името на обекта. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код IPTC/NAA. Това поле е ограничено до 64 символа.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
bg: Въведете тук наименованието на материята на обекта. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код IPTC/NAA. Това поле е ограничено до 64 символа.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
bg: Въведете тук наименованието на детайла на обекта. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код IPTC/NAA. Това поле е ограничено до 64 символа.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
bg: Редактиране на метаданни

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
bg: Инструмент за редактиране на метаданни на елементи

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.
    
    Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.
    
    For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да променят много метаданни от елементите.
    
    Най-често използваните тагове Exif, Iptc и Xmp във фотографията са изброени за редактиране със стандартизирани стойности.
    
    За фотографските агенции могат да се използват предварително конфигурирани обекти, за да се опише съдържанието на елементите въз основа на референтните Iptc кодове.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
bg: Редактиране на метаданни...

en: Enter here a new supplemental category of content.
bg: Въведете тук нова допълнителна категория съдържание.

en: Set here the content synopsis.
bg: Задайте тук резюмето на съдържанието.

[ctx: content description]
en: Captions:
bg: Надписи:

en: Set here the content descriptions.
bg: Задайте тук определението на съдържанието.

en: Default Language Caption Options
bg: Език по подразбиране за заглавията

en: Set here the name of the caption author.
bg: Задайте тук името на автора на заглавието.

en: Set here the necessary copyright notice.
bg: Задайте тук необходимата бележка за авторски права.

en: Sync Exif Copyright
bg: Синхронизиране с Exif данни за авторски права

en: Right Usage Terms:
bg: Условия за използване:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
bg: Задайте тук инструкциите за това как даден ресурс може да се използва законно тук.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
bg: Създател:

en: Sync Exif Artist
bg: Синхронизиране с Exif данни за изпълнител

en: Creator Title:
bg: Заглавие на създателя:

en: Contact
bg: Контакт

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
bg: Е-поща:

en: Set here the contact e-mail.
bg: Задайте тук електронната поща за контакт.

en: URL:
bg: URL-адрес:

en: Set here the contact URL.
bg: Задайте тук URL адреса за контакт.

en: Phone:
bg: Телефон:

en: Set here the contact 'phone number.
bg: Задайте тук телефонния номер за контакт.

[ctx: Street address]
en: Address:
bg: Адрес:

en: Set here the contact address.
bg: Задайте тук адреса за контакт.

en: Postal code:
bg: Пощенски код:

en: Set here the contact postal code.
bg: Задайте тук пощенския код за контакт.

en: Set here the contact city.
bg: Задайте тук града за контакт.

en: Set here the contact state/province.
bg: Задайте тук държавата/провинцията за контакт.

en: Set here the contact country.
bg: Задайте тук държавата за контакт.

en: Set here the original owner of content.
bg: Задайте тук първоначалния собственик на съдържанието.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
bg: Съдържание

[ctx: @item]
en: Origin
bg: Източник

[ctx: @item]
en: Credits
bg: Кредити

[ctx: @item]
en: Subjects
bg: Субекти

[ctx: @item]
en: Keywords
bg: Ключови думи

[ctx: @item]
en: Categories
bg: Категории

[ctx: @item]
en: Status
bg: Състояние

[ctx: @item]
en: Properties
bg: Подробности

en: Set here a new keyword
bg: Задайте тук нова ключова дума

en: Video date
bg: Дата на видеоклипа

en: Set video date to today
bg: Задаване на датата на видеото на днес

en: Set here the video date of intellectual content.
bg: Задайте тук датата на видеото на интелектуалното съдържание.

en: Set here the content's city of origin.
bg: Задайте тук града на произход на съдържанието.

en: Set here the content's location within the city.
bg: Задайте тук местоположението на съдържанието в рамките на града.

en: Set here the content's Province or State of origin.
bg: Задайте тук провинцията или държавата на произход на съдържанието.

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
bg: Половин ръст

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
bg: Цял ръст

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
bg: Профил

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
bg: Изглед отзад

[ctx: @item: scene code]
en: Single
bg: Единично

[ctx: @item: scene code]
en: Two
bg: Два

[ctx: @item: group of people]
en: Group
bg: Група

[ctx: @item: scene code]
en: General view
bg: Общ изглед

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
bg: Панорамен изглед

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
bg: Изглед от въздуха

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
bg: Подводни

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
bg: Нощна сцена

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
bg: Спътник

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
bg: Външен изглед

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
bg: Вътрешен изглед

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
bg: В близък план

[ctx: @item: scene code]
en: Action
bg: Действия при изтичане на времето

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
bg: Изпълнение

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
bg: Позиране

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
bg: Символна връзка

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
bg: Филмова сцена

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
bg: Консултативен

[ctx: @item: type code]
en: Alert
bg: Внимание

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
bg: Каталог

[ctx: @item: type code]
en: Data
bg: Данни

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
bg: Документ

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
bg: Поддръжка

[ctx: @item: type code]
en: News
bg: Новини

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
bg: Режим за управление на новини

[ctx: @item: type code]
en: Package
bg: Пакет

[ctx: @item: type code]
en: Schema
bg: Схема

[ctx: @item: type code]
en: Topic
bg: Тема

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
bg: Темата e зададена

[ctx: @option]
en: Language:
bg: Език:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
bg: Задаване език за съдържанието.

[ctx: @option]
en: Priority:
bg: Приоритет:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
bg: 0: Без

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
bg: 1: Високо

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
bg: 5: Нормално

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
bg: 8: Ниско

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
bg: 9: Потребителски

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
bg: @info: Изберете тук редакционната спешност на съдържанието.

[ctx: @option]
en: Scene:
bg: Сцена:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
bg: Изберете тук типа на сцената на съдържанието.

[ctx: @option]
en: Type:
bg: Вид:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
bg: Изберете тук редакционния тип на съдържанието.

[ctx: @option]
en: Attribute:
bg: Атрибут:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
bg: Задайте тук описанието на редакционния атрибут

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
bg: Задайте тук описанието на редакционния атрибут на съдържанието.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
bg: Изберете тук редакционния атрибут на съдържанието.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
bg: Текущ

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
bg: Анализ

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
bg: Архивен материал

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
bg: Фон

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
bg: Функционалност

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
bg: Прогноза

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
bg: История

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
bg: Некролог

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
bg: Мнение

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
bg: Анкети и проучвания

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
bg: Профил

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
bg: Списъци с резултати и таблица

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
bg: Странична лента и помощна информация

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
bg: Обобщение

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
bg: Протокол и стенограма

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
bg: Интервю

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
bg: От сцената

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
bg: Ретроспекция

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
bg: Статистики

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
bg: Актуализиране

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
bg: Приключване

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
bg: Обявление за пресата

[ctx: @option]
en: Reference:
bg: Препратка:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
bg: Задайте тук референцията на съдържанието

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
bg: Задайте тук референцията за предаване на оригиналното съдържание.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
bg: Заглавие:

en: Set here a shorthand reference for the content.
bg: Задайте тук съкратена референция за съдържанието.

en: Nickname:
bg: Псевдоним:

en: Set here a short informal name
bg: Задайте тук кратко неофициално име

en: A short informal name for the resource.
bg: Кратко неофициално име на ресурса.

en: Identifiers:
bg: Идентификатори:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
bg: Задайте тук низовете, които идентифицират съдържанието, което се повтаря.

en: Set here the editorial usage instructions
bg: Задайте тук редакционните инструкции за използване

en: Enter the editorial usage instructions.
bg: Въведете инструкциите за редакционна употреба.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
bg: Въведете тук информационната референция на доставчика -  Informative Provider Reference. I.P.R е име, регистрирано в XMP/NAA, което идентифицира доставчика, който предоставя индикатор за съдържанието. Стойността по подразбиране за I.P.R е "XMP", ако се използва стандартен референтен код.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
bg: Въведете тук референтния номер на предмета. Осигурява цифров код за посочване на името на обекта плюс незадължителни имена на предмета и подробности за предмета на езика на услугата. Референтният номер на предмета е номер от диапазона от 01000000 до 17999999 и представлява независима от езика международна референция към предмета. Предметът се идентифицира чрез референтния си номер и съответните имена, взети от стандартни списъци, предоставени от XMP/NAA. Ако се използва стандартен референтен код, тези списъци са референтните версии на английски език. Това поле е ограничено до 8-цифрен код.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bg: Въведете тук името на обекта. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bg: Въведете тук наименованието на материята на обекта. Английският език се използва, ако сте избрали стандартен референтен код XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bg: Въведете тук наименованието на детайла  на обекта. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код XMP/NAA.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
bg: Настройване на дата и час

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image and close dialog
bg: Въведете коригираните дата и час за всяко изображение и затворете диалога

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
bg: Въведете коригираните дата и час за всяко изображение

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
bg: Настройване на дата и час

[ctx: @action]
en: Cancel
bg: Прекъсване

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
bg: Отмяна на текущата операция

[ctx: @action]
en: Close
bg: Затваряне

[ctx: @info]
en: Close window
bg: Затваряне на прозореца

en: Timestamp Used
bg: Използванo клеймо за време

en: Timestamp Updated
bg: Актуализирано клеймо за време

en: Status
bg: Състояние

en: Failed to update metadata timestamp
bg: Неуспешно актуализиране на времевия печат на метаданните

en: Failed to update file timestamp
bg: Неуспешно актуализиране на времевата марка на файла

en: Success
bg: Успех

en: not valid
bg: невалидно

en: Please wait ...
bg: Моля, изчакайте ...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
bg: Инструмент за коригиране на датата и часа на елементите

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.
    
    Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.
    
    Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да коригират датата и часа на елементите в партидата.
    
    Много източници на оригинален времеви печат могат да бъдат избрани от оригиналните елементи или от общ файл.
    
    Много времеви печати на метаданни могат да бъдат коригирани или оставени без промяна. Корекцията може да бъде изместване на часа или конкретна дата.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
bg: Настройване на дата и час...

en: Create Calendar
bg: Създаване на календар

en: A tool to create calendar from images
bg: Инструмент за създаване на календар от изображения

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
bg: <p> Този инструмент позволява на потребителите да създават елементи и календари с най-добрите снимки.</p><p>Различни оформления на календара са достъпни и можете да интегрирате списък с дати от формат на ICS, за да подчертаете времето за празници.</p><p>И накрая, инструментът ще предложи да отпечатате резултата на вашия принтер или в PDF файл. </p>

en: Former Author
bg: Предишен автор

en: Developer and Maintainer
bg: Разработка и поддръжка

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
bg: Създаване на календар...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
bg: Събития в календара

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
bg: Може да изберете файл за календар с официалните празници

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
bg: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Можете да изтеглите календар за вашата страна от  <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> или други сайтове.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Това е незадължително. Всички събития в този календар ще бъдат отпечатани в червено</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
bg: Изберете допълнителен файл с календар за вашите семейни празници

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
bg: Можете да създадете такъв календар, използвайки програма, която поддържа  <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar"> формата iCalendar</a>.
    Това е напълно незадължително. Всички събития от този календар ще бъдат отпечатани в зелено.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
bg: Печатане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
bg: Текуща страница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
bg: Общо страници

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
bg: Създаване на шаблон за календар

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
bg: Прегледа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
bg: Размер на хартията:

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
bg: Високо

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
bg: Високо

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
bg: Ниско

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
bg: &Горе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
bg: &Ляво

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
bg: &Дясно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
bg: Изчертаване на линии в календара

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
bg: Съотношение на изображението към текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
bg: Шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
bg: Година:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
bg: Избор на изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
bg: Щракнете с ляв бутон върху месеца, за да изберете изображение, щракнете с десен бутон, за да изтриете изображение.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
bg: <p><h1><b>Добре дошли в инструмента за календар</b></h1></p><p>Този помощник ще ви насочва при създаването и отпечатването на календар с избрани изображения от вашата колекция.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
bg: <p>Този инструмент също ще позволи да зададете конкретни дати в календара ви, използвайки файлове с събития на външни данни като <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a> и <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> формати.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
bg: Създаване на календар

en: Welcome to Calendar Tool
bg: Добре дошли в инструмента за календари

en: Choose events to show on the Calendar
bg: Избор на събития за показване в календара

en: Print Calendar
bg: Отпечатване на календар

en: Printing in Progress
bg: Печат в процес на изпълнение

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
bg: Файл с календарни данни (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
bg: Избор на файл с данни за календара

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
bg: Не са избрани изображения за месеците<br/>Върнете се за избиране на изображения

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
bg: Имайте предвид, че правите календар за<br/>текущата или предишна година.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
bg: Натиснете "Напред" за отпечатване<br/><br/>Следните месеци ще бъдат отпечатани за година %1:<br/>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
bg: Отпечатване на календар

en: Printing Cancelled
bg: Отпечатването е отменено

en: Create calendar
bg: Създаване на календар

en: Printing calendar page for %1 of %2
bg: Отпечатване на страница на календара за %1 от %2

en: Printing Complete
bg: Отпечатването е завършено

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
bg: DNG конвертор

[ctx: @action:button]
en: &Convert
bg: &Преобразуване

en: The list does not contain any Raw files to process.
bg: Списъкът не съдържа никакви цифрови файлове Raw за обработка.

en: DNG Converter
bg: DNG конвертор

en: &Abort
bg: &Прекъсване

en: Abort the conversion of Raw files.
bg: Прекъсване на преобразуването на Raw файлове.

en: Con&vert
bg: &Преобразуване

en: Start converting the Raw images using the current settings.
bg: Започнете да конвертирате Raw изображения, като използвате текущите настройки.

en: Failed to save image
bg: Неуспех при запазване на изображението

en: Failed to move sidecar
bg: Неуспешно преместване на съпътстващ файл

en: Failed to save image.
bg: Неуспех при запазване на изображението.

en: Process failed
bg: Процесът е неуспешен

en: Process Canceled
bg: Процесът е отменен

en: File not supported
bg: Файлът не се поддържа

en: Internal error
bg: Вътрешна грешка

en: Processing %1
bg: Обработване на %1

en: Raw File
bg: Raw файл

en: Target File
bg: Целеви файл

en: Camera
bg: Фотоапарат

[ctx: @title]
en: DNG Converter
bg: DNG конвертор

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
bg: Инструмент за пакетно конвертиране на RAW изображения от фотоапарат в DNG

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.
    
    The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.
    
    See details on this wikipedia entry about this format: %1
bg: Този общ инструмент може да преобразува данни за Raw изображения във формат DNG.
    
    Цифровият отрицателен е формат на Raw изображение без загуба, създаден от Adobe.
    
    Вижте подробности в този запис в Уикипедия за този формат: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
bg: DNG конвертор...

en: Cannot identify Raw image
bg: Не може да идентифицира Raw изображение

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
bg: Включване за Enfuse

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
bg: Име на файл

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
bg: Експозиция (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
bg: Твърда маска: активирана

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
bg: Твърда маска: деактивирана

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
bg: CIECAM02: активирано

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
bg: CIECAM02: деактивирано

[ctx: @info]
en: Levels: auto
bg: Нива: автоматично

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
bg: Нива: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
bg: Експозиция: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
bg: Насищане: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
bg: Контраст: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
bg: Автоматичен локален/глобален баланс на характеристиките на изображението (нива)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
bg: Оптимизирайте характеристиките на изображението (контраст, наситеност, . . .), за да бъдат възможно най-глобални.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
bg: Задайте автоматичен избор на ниво (максимално) за пирамидално смесване, т.е. оптимизирайте характеристиките на изображението (контраст, наситеност, . . .), за да бъдат възможно най-глобални.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
bg: Баланс на функциите на изображението:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
bg: Балансира между локални характеристики (малък брой) или глобални характеристики (голям брой).

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
bg: Задайте броя на нивата за пирамидално смесване. Балансира между локални характеристики (малък брой) или глобални характеристики (голям брой). Освен това при малък брой се прави компромис с качеството на резултатите за сметка на по-бързото време за изпълнение и по-малкото използване на паметта.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
bg: Твърда маска

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
bg: Полезен само за подобряване на остротата.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
bg: Принудително твърдо смесване на маски без осредняване в най-фина скала. Това е полезно само за стекове с фокус с тънки и висококонтрастни характеристики. То подобрява рязкостта за сметка на увеличаване на шума.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
bg: Принос за добра експонация:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
bg: Принос на добре експонирани пиксели към процеса на смесване.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
bg: Задайте приноса на критерия за добре експонирана стойност за процеса на смесване. По-високите стойности ще благоприятстват добре експонираните пиксели.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
bg: Принос за висока наситеност:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
bg: Принос на силно наситени пиксели към процеса на смесване

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
bg: Увеличаването на тази стойност прави така, че пикселите с висока наситеност да допринасят повече за крайния резултат.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
bg: Принос за висок контраст:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
bg: Приносът на силно контрастните пиксели към процеса на смесване.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
bg: Задава относителната тежест на пикселите с висок контраст. Увеличаването на тази тежест прави така, че пикселите със съседни различно оцветени пиксели да допринасят повече за крайния резултат. Особено полезно за стекове с фокус.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
bg: Използване на модела за външния вид на цветовете (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
bg: Конвертиране към модела за външен вид на цветовете CIECAM02 по време на процеса на смесване вместо към RGB.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
bg: Използвайте Color Appearance Modeling (CIECAM02), за да визуализирате детайлни цветове. Входните ви файлове трябва да имат вградени ICC профили. Ако не е наличен ICC профил, ще се приеме цветовото пространство sRGB. Разликата между използването на тази опция и алгоритъма за смесване на цветовете по подразбиране е много малка и ще бъде най-забележима, когато трябва да смесвате области с различни основни цветове.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
bg: Включване по време на записване

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
bg: Изход

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
bg: Избрани входове

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
bg: Премахване на елемент

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
bg: Изчистване на всичко

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
bg: Смесване на експозиция

[ctx: @action:button]
en: &Save
bg: &Запазване

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
bg: Обработване и запазване на избраните елементи.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
bg: &Предварителен преглед

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
bg: Обработване на предварителен преглед на стек от клин изображения с текущите настройки

[ctx: @action: button]
en: &Default
bg: &По подразбиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
bg: Връщане на текущите настройки към стойностите по подразбиране.

[ctx: @action:button]
en: Details...
bg: Подробности...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
bg: Настройки на Enfuse

[ctx: @title]
en: Save Result
bg: Запазване на резултата

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
bg: Шаблон за име на файл:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
bg: Съобщения на Enfuse

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
bg: Не успя да се запише изображение в %1.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
bg: Обработка на предварителен преглед на клин изображения...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
bg: обработка на крайния резултат на клин изображения...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
bg: Неуспешно зареждане на обработено изображение.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
bg: Неуспешна обработка на предварителен преглед на клин изображения.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
bg: Неуспешна обработка на крайния резултат на клин изображенията.

en: Exposure Blending
bg: Смесване на експозиция

en: A tool to blend bracketed images
bg: Инструмент за смесване на клин изображения

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да смесват клин изображения, за да създадат псевдо HDR снимка.</p><p> За да създадете HDR изображение, трябва да използвате изображения на същия предмет, направени със статив и с различна експозиция.</p><p> За по-добри резултати, можете да използвате RAW изображения вместо JPEG, където дълбочината на цветовете е по-висока и са добре адаптирани за сливане на пиксел с пиксел.</p>

en: Author and Maintainer
bg: Автор и поддръжка

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
bg: Смесване на изображения за сливане...

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
bg: неизвестно

en: Cannot run %1:
    
     %2
bg: Не може да се стартира %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
bg: Добре дошли в инструмента за сливане на изображения

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
bg: Добре дошли в инструмента за сливане на изображения

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
bg: Този инструмент обединява изображения с различни експозиции, за да направи псевдо HDR изображение

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
bg: Може да се използва и за сливане на фокусни скоби, за да се получи едно изображение с по-голяма дълбочина на рязкост.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
bg: Този асистент ще ви помогне да конфигурирате начина на импортиране на изображения, преди да ги обедините в едно.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
bg: Бракетните изображения трябва да бъдат направени с един и същ фотоапарат, при едни и същи условия и по възможност с помощта на статив.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
bg: За повече информация, моля, разгледайте

[ctx: @info]
en: this page
bg: тази страница

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
bg: Бинарни файлове за смесване на експозицията

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
bg: Задаване на клин изображения

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
bg: Задайте тук списъка на вашите клин изображения за сливане. Моля, спазвайте тези условия

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
bg: В стека трябва да бъдат добавени поне 2 изображения от един и същи обект.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
bg: Да не се смесват изображения с различна дълбочина на цвета.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
bg: Всички изображения трябва да имат еднакви размери.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
bg: Експозиция (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
bg: Предварителната обработка е завършена

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
bg: Предварителната обработка на клин изображенията е завършена

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
bg: Поздравления. Вашите изображения са готови за сливане.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program from will be used.
bg: За да извършите тази операция, ще се използва програмата Enblend

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
bg: Натиснете бутона "Finish", за да слеете елементите си и да направите псевдо HDR изображение.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
bg: Предварителна обработка на клин изображения

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
bg: Подравняване на клин изображенията

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
bg: Сега ще направим предварителна обработка на изображенията с брекети, преди да ги слеем.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
bg: Изравняването трябва да се извърши, ако не сте използвали статив за заснемане на бракетни изображения. Операциите по изравняване могат да отнемат известно време.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
bg: Операциите за предварителна обработка включват Raw демозаициране. Raw изображенията ще бъдат преобразувани в 16-битови sRGB изображения с автоматична гама.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
bg: Натиснете бутона "Следващ", за да започнете предварителната обработка.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
bg: Предварителната обработка е в ход, моля, изчакайте.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
bg: Това може да отнеме известно време...

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
bg: Предварителната обработка е неуспешна.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
bg: Моля, проверете стека с клин изображения...

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
bg: Вижте съобщенията за обработка по-долу.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
bg: Инструмент за сливане на изображения

en: Error loading RAW image '%1'
bg: Грешка при зареждане на RAW изображение "%1"

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
bg: Не може да се запази миниатюра за изображение "%1" в "%2"

en: unavailable
bg: неналично

en: Could not open file '%1' for writing
bg: Не можа да се отвори файлzt '%1' за запис

en: Could not save image to file '%1'
bg: Не можа да запише изображение във файл '%1'

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
bg: Не можа да намери тема в '%1'

[ctx: @info]
en: Create directories
bg: Създаване на директории

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
bg: Не можа да се създаде папка '%1'

[ctx: @info]
en: Copying theme
bg: Тема за копиране

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
bg: Не можа да се копира тема

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
bg: Генериране на изображения и XML файлове

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
bg: Не можа да се създаде gallery.xml

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
bg: Генериране на файлове за "%1"

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
bg: Генериране на HTML файлове

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
bg: Не може да се зареди XSL файл "%1"

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
bg: Не може да се зареди XML файл '%1'

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
bg: Грешка при обработката на XML файл

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
bg: Не можа да се отвори '%1' за запис

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
bg: Изтегляне на отдалечени файлове за "%1"

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
bg: Не може да се отвори временен файл

[ctx: @info]
en: Could not download %1
bg: Не може да се изтегли %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
bg: Предишно

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
bg: Следващо

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
bg: Списък с албуми

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
bg: Оригинално изображение

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
bg: Нагоре

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
bg: Производител

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
bg: Модел

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
bg: Изображение - ориентация

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
bg: Резолюция на изображението X

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
bg: Резолюция на изображението Y

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
bg: Единица резолюция на изображението

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
bg: Изображение - дата и час

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
bg: Позициониране на YCBCR

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
bg: Експонация

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
bg: F номер

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
bg: Индекс на експозиция

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
bg: Оценки на ISO скоростта

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
bg: Стойност на скоростта на затвора

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
bg: Стойност на блендата

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
bg: Фокусно разстояние

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
bg: GPS надморска височина

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
bg: GPS ширина

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
bg: GPS дължина

en: Html Gallery
bg: Html галерия

en: A tool to generate HTML gallery from images
bg: Инструмент за генериране на HTML галерия от изображения

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да обработват елементи (като преоразмеряване) преди да създадат W3C съвместима HTML галерия.</p><p>Елементите за обработка могат да бъдат избрани един по един или по група от избрани албуми. </p><p>Тематичен HTML шаблон с различно оформление може да се използва за сглобяване на файловете в галерия.</p>

en: Former Author and Maintainer
bg: Бивш автор и поддържащ

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
bg: Създаване на Html галерия...

en: Internal Error
bg: Вътрешна грешка

en: Starting to generate gallery...
bg: Начало на генериране на галерия...

en: %1 albums to process:
bg: %1 албуми за обработка:

en: %1 items to process
bg: %1 елемента за обработване

en: Output directory: %1
bg: Изходна папка: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
bg: Галерията е завършена, но се появиха някои предупреждения.

en: Gallery completed.
bg: Галерията е завършена.

en: Opening gallery with default desktop browser...
bg: Отваряне на галерията с браузъра по подразбиране на работния плот...

en: Opening gallery with internal browser...
bg: Отваряне на галерията с вътрешен браузър...

en: Full Image Properties:
bg: Пълни свойства на изображението:

en: Save image
bg: Запазване на изображението

en: Quality:
bg: Качество:

en: Max size:
bg: Максимален размер:

en: Include full-size original images for download
bg: Включете оригинални изображения в пълен размер за изтегляне

en: Use original image
bg: Използване на оригиналното изображение

en: Thumbnail Properties:
bg: Свойства на миниатюрата:

en: Square thumbnails
bg: Квадратни миниатюри

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b> Добре дошли в инструмента за HTML галерия</b></h1></p><p>Този помощник ще ви насочва бързо да експортирате</p><p></p><p>вашите изображения като малка статична HTML фотогалерия.</p><p>Този инструмент е напълно съвместим с <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>стандартите HTML и CSS</a></p><p>и крайният резултат може да бъде персонализиран с хубава тема</p></qt>

en: &Choose image selection method:
bg: &Избиране на метод за избор на изображения:

en: Images
bg: Изображения

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
bg: Заглавие на галерията:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
bg: Целева папка:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
bg: Местоназначение

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
bg: Отваряне в браузър:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
bg: Без

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
bg: Вътрешен

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
bg: По подразбиране от десктопа

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
bg: В тази страница можете да промените някои параметри на темата. В зависимост от избраната тема са налични различни параметри.

en: can be customized
bg: може да бъде персонализиран

en: no customization available
bg: няма налично персонализиране

en: Author: %1<br/><br/>
bg: Автор: %1<br/><br/>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
bg: Създаване на HTML галерия

en: Welcome to HTML Gallery Tool
bg: Добре дошли в инструмент за създаване на HTML галерия

en: Items Selection
bg: Избор на елементи

en: Theme Selection
bg: Избор на тема

en: Theme Parameters
bg: Параметри на темата

en: Output Settings
bg: Изходни настройки

en: Generating Gallery
bg: Генериране на галерия

en: Create directories
bg: Създаване на директории

en: Could not create folder '%1'
bg: Не можа да се създаде папка '%1'

en: Create jAlbum project files
bg: Създаване на файлове на jAlbum проект

en: Failed to create project files
bg: Неуспешно създаване на файлове на проекта

en: Failed to create settings file
bg: Неуспешно създаване на файловете за настройка

en: Launch jAlbum with new project files
bg: Стартиране на jAlbum с нови файлове на проекта

en: jAlbum Export
bg: Експорт на jAlbum

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
bg: Инструмент за експортиране на изображения в генератор на галерии jAlbum

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в jAlbum за генериране на html галерия.</p><p>Елементите за обработка могат да бъдат избрани един по един или по група чрез селекция от албуми.</p><p>jAlbum може да се използва с различни шаблони и оформление. Вижте уебсайта на jAlbum за подробности: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
bg: Създаване на jAlbum галерия...

en: Starting to generate jAlbum...
bg: Начало на генериране на jAlbum...

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
bg: Jalbum е завършен, но се появиха някои предупреждения.

en: Jalbum completed.
bg: Jalbum е завършен.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Добре дошли в инструмента за  експортиране на jAlbum</b></h1></p><p>Този помощник ще ви помогне да експортирате бързо</p><p></p><p>изображенията си като проект на jAlbum.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
bg: Двоични файлове на jAlbum

en: Project Title:
bg: Заглавие на проект:

en: Set here the project title
bg: Задайте тук заглавието на проекта

en: Projects folder:
bg: Папка с проекти:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
bg: Папка с проекти

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
bg: Създаване на jAlbum албум

en: Welcome to jAlbum Export Tool
bg: Добре дошли в инструмента за експортиране на jAlbum

en: Paths Selection
bg: Избор на пътища

en: Generating jAlbum
bg: Генериране на jAlbum

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
bg: Споделяне на файлове с DLNA Media Server

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
bg: Стартиране на сървъра при стартиране

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
bg: Задайте тази опция, за да включите DLNA сървъра при стартиране на приложението автоматично

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.
    
    Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
bg: Медийният сървър позволява да се споделят елементи чрез локалната мрежа, като се използва стандарт %1 и протокол %2. Много видове електронни устройства могат да поддържат DLNA, като таблети, мобилни телефони, телевизори и т.н.
    
    Забележка: в зависимост от характеристиките на мрежата и конфигурацията, забавянето за откриване на сървъра на клиентските устройства може да отнеме известно време.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
bg: Съдържание на медийния сървър

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
bg: Списъкът с елементи за споделяне е променен. Искате ли сега да стартирате медийния сървър с това съдържание?

[ctx: @label]
en: Server is running
bg: Сървърът работи

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
bg[0]: 1 албум е споделен
bg[1]: %1 албума са споделени

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
bg[0]: 1 споделен елемент
bg[1]: %1 споделени елемента

[ctx: @action: button]
en: Stop
bg: Спиране

[ctx: @label]
en: Server is not running
bg: Сървърът не работи

[ctx: @action: button]
en: Start
bg: Начало

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
bg: Няма колекция, която да се споделя с настоящата селекция...

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
bg: Няма елемент, който да се споделя с настоящата селекция...

[ctx: @info]
en: Shared Items
bg: Споделени елементи

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
bg: Стартиране на медиен сървър

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
bg: Появи се грешка при стартиране на медийния сървър...

en: DLNA Export
bg: Експортиране в DLNA

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
bg: Инструмент за експортиране на елементи към DLNA съвместимо устройство

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да споделят елементи в локалната мрежа чрез DLNA сървър.</p><p>Елементите за споделяне могат да се избират един по един или по групи чрез избор на албуми.</p><p>Много видове електронни устройства могат да поддържат DLNA, като таблети, мобилни телефони, телевизори и др.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
bg: Споделяне с DLNA...

en: %1 Media Server
bg: %1 медиен сървър

en: Media Server have been started
bg: Медийният сървър е стартиран

en: Media Server cannot be started!
bg: Медийният сървър не може да бъде стартиран!

en: MJPEG Server have been started
bg: MJPEG сървър е стартиран

en: MJPEG Server cannot be started!
bg: MJPEG сървър не може да бъде стартиран!

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
bg: Споделяне на файлове с MJPEG Stream Server

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
bg: Съдържание на MJPEG сървъра

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
bg: Списъкът с елементи за споделяне е променен. Искате ли да стартирате сега MJPEG сървъра с това съдържание?

[ctx: @label]
en: Server Port:
bg: Порт на сървъра:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
bg: IP портът на MJPEG сървъра.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
bg: Задайте тази опция за автоматично включване на MJPEG сървъра при стартиране на приложението

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access to stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
bg: Сървърът %1 позволява да се споделят елементи чрез локалната мрежа, като се използва уеб браузър. Motion JPEG е формат за компресиране на видео, при който всеки видеокадър се компресира отделно като JPEG изображение. Потоците MJPEG са стандарт, който позволява мрежовите клиенти да бъдат свързани без допълнителен модул. Повечето основни уеб браузъри и плейъри поддържат MJPEG поток. За да получите достъп до потока от вашия браузър, просто използвайте http://address:port като url, с адрес IP на MJPEG сървъра и порт на сървъра, зададен в този диалогов прозорец за конфигуриране.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
bg: Предварителен преглед...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
bg: Натиснете този бутон, за да прегледате потока на компютъра си с помощта на браузъра.

[ctx: @title]
en: Server
bg: Сървър

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
bg: Качество на JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality require more network bandwidth
bg: Качеството на JPEG [50:по-ниско - 100:по-високо]. Предупреждение: по-доброто качество изисква по-голяма пропускателна способност на мрежата

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
bg: Размер на JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size require more network bandwidth
bg: Размерът на JPEG изображението в пиксели, като се използват стандартни резолюции на екрана. Предупреждение: по-големият размер изисква по-голяма честотна лента на мрежата

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
bg: Изчакване в секунди:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
bg: Забавянето в секунди между изображенията.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
bg: Кадри в секунда:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate require more network bandwidth
bg: Броят на кадрите в секунда за визуализиране на потока. Предупреждение: по-големият брой изисква по-голяма пропускателна способност на мрежата

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
bg: Поток в цикъл

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead once.
bg: Потокът MJPEG ще се възпроизвежда в цикъл вместо веднъж.

[ctx: @title]
en: Stream
bg: Поток

[ctx: @label]
en: Type:
bg: Вид:

[ctx: @label]
en: A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the stream.
bg: Преходът е визуален ефект, който се прилага между две изображения. За някои ефекти продължителността може да зависи от случайни стойности и може да се променя по време на потока.

[ctx: @title]
en: Transition
bg: Преход

[ctx: @label]
en: An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
bg: Ефектът е визуално панорамиране или мащабиране, прилагано, докато изображението се показва в MJPEG поток.

[ctx: @title]
en: Effect
bg: Ефект

en: A tool to export items as MJPEG Stream
bg: Инструмент за експортиране на елементи като MJPEG поток

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access to stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да споделят елементи в локалната мрежа чрез сървър за MJPEG стрийминг. </p><p>Елементите за споделяне могат да се избират един по един или по групи чрез селекция на албуми.</p><p>Motion JPEG е формат за компресиране на видео , при който всеки видеокадър или преплетено поле на цифрово видео се компресира отделно като JPEG изображение. Потоците MJPEG са стандарт, който позволява мрежовите клиенти да бъдат свързани без допълнителни модул. Повечето основни уеб браузъри и плейъри поддържат MJPEG поток.</p><p>За достъп до стрийминга от вашия браузър, използвайте http://address:port като url, с адреса на MJPEG и порта на MJPEG порта, зададен в диалоговия прозорец за конфигуриране. Повече от един компютър може да бъде свързан към сървъра на MJPEG по едно и също време.</p>

en: Developer
bg: Разработчик

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
bg: Споделяне като поток MJPEG...

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
bg: Само откриване на ориентация и текст (OSD).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
bg: Автоматично сегментиране на страници с OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
bg: Автоматично сегментиране на страници, но без OSD или OCR. (не е изпълнено)

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
bg: Напълно автоматично сегментиране на страници, но няма екранно меню. (По подразбиране).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
bg: Предполага се една колона с текст с променливи размери.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
bg: Приемете единичен еднороден блок от вертикално подравнен текст.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
bg: Предполага се единичен еднороден блок от текст.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
bg: Третиране на изображението като единичен текстов ред.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
bg: Третиране на изображението като една дума.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
bg: Третиране на изображението като единична дума в кръг.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
bg: Третиране на изображението като единичен символ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
bg: Оскъден текст. Намерете възможно най-много текст без определен ред.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
bg: Разреден текст с OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
bg: Необработен ред. Третиране на изображението като един текстов ред,заобикаляйки хакове, които са специфични за Tesseract.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
bg: Само невронни мрежи LSTM.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
bg: Стандартно, основано на това, което се вижда

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
bg: Tesseract е двигател за оптично разпознаване на символи за различни операционни системи.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
bg: Преобразуване на текст с оптично разпознаване OCR)

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
bg: &Стартиране на оптично разпознаване на текст

[ctx: @label]
en: This tool use the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
bg: Този инструмент използва програмата с отворен код %1 за извършване на оптично разпознаване на символи. Програмата Tesseract и желаните езикови модули трябва да са инсталирани на вашата система.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
bg: Разпознаване на текст

[ctx: @info]
en: After to process recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
bg: За да обработите разпознаването, щракнете два пъти върху един елемент, за да се покаже разпознатия текст тук. Можете да прегледате думите и да ги поправите, ако е необходимо. Натиснете бутона Запазване, за да запишете промените.

[ctx: @action: button]
en: Save
bg: Запазване

[ctx: @title]
en: Text Review
bg: Преглед на текст

[ctx: @info]
en: Processing %1
bg: Обработване на %1

[ctx: @info]
en: Process failed
bg: Процесът е неуспешен

[ctx: @info]
en: Process canceled
bg: Процесът е отменен

[ctx: @info]
en: Internal error
bg: Вътрешна грешка

[ctx: @info]
en: Success
bg: Успех

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
bg: Преобразуване на текст

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
bg: Списъкът не съдържа цифрови файлове за обработка. Трябва да ги изберете.

[ctx: @title]
en: Text Converter
bg: Преобразуване на текст

[ctx: @action]
en: &Abort
bg: &Прекъсване

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
bg: Прекъсване на оптичното разпознаване на Raw файлове.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
bg: &Стартиране на оптично разпознаване на текст

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
bg: Стартиране на оптично разпознаване с текущите настройки.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
bg: Програма или езикови модули на Tesseract
    не са инсталирани на вашата система.

[ctx: @action]
en: Process All Items
bg: Обработка на всички елементи

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
bg: Обработка на избрани елементи

en: Words
bg: Думи

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
bg: Преобразуване на текст с оптично разпознаване OCR)

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
bg: Инструмент за пакетно преобразуване на документирани изображения в текст с помощта на OCR

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.
    
    It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.
    
    See details on %1 for more information on Tesseract
bg: Този инструмент може да конвертира документирани изображения данни в текстов формат с помощта на Tesseract, енджин с отворен код за оптично разпознаване на символи, първоначално разработен в лабораториите на HP, а сега спонсориран от Google.
    
    Поддържа множество езици и скриптове (включително текстове отдясно наляво). и анализ на оформлението на страниците.
    
    Вижте подробности на %1 за повече информация за Tesseract

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
bg: OCR преобразуване на текст...

[ctx: @label]
en: Languages:
bg: Езици:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific languagemodule if available.
bg: Посочете езика, използван за OCR. В режим по подразбиране на Езикови настройки за цифров текст с няколко езика, 
    Tesseract може автоматично да разпознава езици, използващи латински азбуки, като английски или френски, 
    но не е съвместим с езици, използващи йероглифи, като китайски, японски.
    Вместо това можете да използвате режима за откриване на ориентация и скрипт или конкретен езиков модул, ако има такъв.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
bg: Режим на сегментиране:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
bg: Задаване на режим на сегментиране на страницата.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
bg: Режим на енджина:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
bg: Посочете режима на програмата за OCR.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
bg: Резолюция Dpi:

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
bg: Задаване на DPI за входното изображение.

[ctx: @label]
en: Store result in :
bg: Съхраняване на резултата в:

[ctx: @option:check]
en: Text file
bg: Текстов файл

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
bg: Съхраняване на резултата от оптичното разпознаване в отделен текстов файл

[ctx: @option:check]
en: Metadata
bg: Метаданни

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
bg: Съхраняване на резултата от оптичното разпознаване в метаданни XMP

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
bg: Използване на многоядрен процесор

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
bg: Ако тази опция е разрешена, файловете ще се обработват паралелно

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
bg: По подразбиране

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
bg: Ориентация и откриване на скрипт

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
bg: Превеждане с %1:

en: Create Panorama
bg: Създаване на панорама

en: A tool to create panorama
bg: Инструмент за създаване на панорама

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shot taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take a care that target image will become huge and require a lots of memory to be processed.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да сглобяват изображения, за да създават голяма панорама.</p><p>За да създадете панорамно изображение, трябва да използвате изображения, взети от от една и съща гледна точка със статив и експонирани с еднакви настройки.</p><p> Инструментът може да сглобява снимки, направени хоризонтално, вертикално или като матрица. Обърнете внимание, че крайното изображение ще стане огромно и ще изисква много памет за да бъде обработено.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
bg: Създаване на панорама...

en: <b>Canceled</b>
bg: <b>Отменено</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
bg: <b>Не може да се стартира <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exists.
bg: Временният панорамен файл не съществува.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
bg: Файл на панорама с име  <filename>%1</filename> вече съществува.

en: Temporary project file does not exist.
bg: Временният файл на проекта не съществува.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
bg: Файл на проект с име  <filename>%1</filename> вече съществува.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
bg: Не може да се премести панорама от <filename>%1</filename> в <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
bg: Не може да премести проектния файл от <filename>%1</filename> в <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
bg: Не може да се копира конвертиран файл с изображение от <filename>%1</filename> в <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
bg: PTO файлът вече е създаден във временната директория.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
bg: PTO файл не може да бъде създаден във временната директория.

en: Project file parsing failed.
bg: Анализът на файла на проекта не е успешно.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
bg: Неизвестен входен файл във файла на проекта: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
bg: Входното изображение не може да бъде заредено за генериране на предварителен преглед.

en: Tiff image creation failed.
bg: Създаването на Tiff изображение е неуспешно.

en: Raw file conversion failed.
bg: Неуспешно конвертиране на Raw файл.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
bg: Добре дошли в инструмента за панорама

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
bg: Добре дошли в инструмента за панорама

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
bg: Този инструмент съшива няколко изображения заедно, за да създаде панорама, като прави шева между изображенията невидим.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
bg: Този помощник ще ви помогне да конфигурирате как да импортирате изображенията, преди да ги съшиете в панорама.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
bg: Изображенията трябва да са направени от една и съща гледна точка.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
bg: За повече информация, моля, разгледайте

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
bg: Бинарни файлове на панорама

[ctx: @title: group]
en: File Format
bg: Файлов формат

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
bg: Изход в JPEG

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
bg: Избира изход JPEG с 90% степен на компресия (компресия със загуби, по-малък размер).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
bg: "JPEG изход": При използване на JPEG изход панорамният файл ще бъде по-малък на цената на загуба на информация по време на компресията. Това е най-лесният начин за споделяне резултата или да го качите онлайн или в магазин.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
bg: Изход в TIFF

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
bg: Избира изход в TIFF, компресиран с помощта на алгоритъма LZW (компресия без загуби, по-голям размер).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth than your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
bg: "Изход в TIFF": При използване на TIFF изход получавате същата дълбочина на цветовете като при оригиналните снимки, използващи RAW изображения, за сметка на по-голям панорамен файл.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
bg: Задаване на панорамни изображения

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
bg: Задайте тук списъка с вашите изображения за сливане в панорама. Моля, следвайте тези условия:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
bg: Изображенията трябва да са направени от една и съща гледна точка.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
bg: Изображенията са заснети със същия фотоапарат (и обектив).

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
bg: Обърнете внимание, че в случай на 360° панорама първото изображение в списъка ще бъде изображението, което ще бъде в центъра на панорамата.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
bg: Панорамни изображения, свързани

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
bg: Запазване на настройките

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
bg: Шаблон за име на файл:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
bg: Име на панорамния файл (без разширението му).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
bg: "Шаблон за име на файл": Задайте тук основното име на файловете, които ще бъдат записани. Например, ако вашият шаблон е "panorama" и ако сте избрали JPEG изход, тогава вашата панорама ще бъде записана с името "panorama.jpg". Ако изберете да запазите и файла на проекта, той ще носи името "panorama.pto".

[ctx: @option:check]
en: Save project file
bg: Запазване на файла на проекта

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
bg: Запазване на файла на проекта за по-нататъшна обработка в графичния потребителски интерфейс на Hugin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
bg: "Запазване на файла на проекта": Можете да запазите файла на проекта, генериран за свързване на панорамата, за по-нататъшни настройки в рамките на %1, като поставите тази отметка. Това е полезно, ако искате различна проекция, да промените хоризонта или центъра на панорамата, или да промените контролните точки, за да получите по-добри резултати.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @label]
en: This file already exists
bg: Този файл вече съществува

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
bg: Един или повече конвертирани raw файлове вече съществуват (те ще бъдат пропуснати по време на процеса на копиране)

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
bg: Свързването на панорамата е готово

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
bg: Поздравления. Вашите изображения са съшити в панорама.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
bg: Вашата панорама ще бъде създадена в директорията:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
bg: след като натиснете бутона "Finish", с името, зададено по-долу.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
bg: Ако изберете да запазите файла на проекта и ако изображенията ви са били raw изображения, тогава конвертираните изображения, използвани по време на процеса на свързване, ще бъдат копирани едновременно (това са TIFF файлове, които могат да бъдат големи).

[ctx: @label]
en: Error
bg: Грешка

[ctx: @title: window]
en: Optimization
bg: Оптимизация

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
bg: Ниво на хоризонта

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
bg: Откриване на хоризонта и адаптиране на проекта, за да се хоризонтира.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
bg: "Ниво на хоризонта": Открийте хоризонта и адаптирайте проекцията така, че откритият хоризонт да е хоризонтална линия в крайната панорама.

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
bg: Оптимизацията е в ход, моля, изчакайте.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
bg: Стъпката за оптимизация според вашите настройки е готова да бъде извършена.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
bg: Тази стъпка може да включва автоматично изравняване на хоризонта, а също и автоматичен избор на проекция и размер.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
bg: За да извършите тази операция, ще се използва програмата "%1".

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
bg: Натиснете бутона "Следващ", за да стартирате оптимизацията.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
bg: Оптимизацията се е провалила.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
bg: Предварителна обработка на изображенията

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
bg: Откриване на подвижно небе

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
bg: Автоматично разпознаване на облаци, за да се предотврати погрешно съчетаване на ключовите точки между изображенията поради движещи се облаци.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
bg: "Откриване на подвижно небе": По време на избора и съпоставянето на контролни точки тази опция отхвърля всички точки, които са свързани с евентуален облак. Това е полезно, за да се предотврати възможността движещи се облаци да променят процеса на съпоставяне на контролните точки.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
bg: Now, we will preprocess images before stitching them (Сега ще обработим предварително изображенията, преди да ги съединим).

[ctx: @info]
en: Pre-processing also include a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
bg: Предварителната обработка включва и изчисляване на някои контролни точки, за да се съчетаят припокриванията между изображенията. За тази цел ще се използва програмата "%1".

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
bg: <b>Визуализация и след обработка</b>

en: Processing Panorama Preview...
bg: Обработка на предварителен преглед на панорама...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
bg: <pt> <p> <h1> Последващо обработване на панорама </h1> </p> </qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
bg: Постпроцесинг на панорамата

en: Preview Processing Cancelled.
bg: Обработката на визуализацията е отменена.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
bg: <h1><b>Грешка</b></h1><p>%1</p>

[ctx: Here a makefile is a script for GNU Make]
en: <p><b>Cannot create makefile: </b></p><p>%1</p>
bg: <p><b> <b> Не може да се създаде makefile: </b></p><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
bg: <p><b>Не може да се създаде проектов файл: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for image file number %1 out of %2]
en: <p><b>Processing file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>
bg: <p><b>Обработване на файл %1/ %2: </b></p><p>%3</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
bg: <p><b>Съставяне на панорама: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
bg: <qt><h1>Преглед на панорама</h1><p>Начертайте правоъгълник, ако искате да изрежете изображението.</p><p>Натискането на бутона <i>Напред</i> ще стартира последния процес на свързване.</p></qt>

[ctx: Success for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
bg: Обработка на файл %1 / %2

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
bg: Съставяне на панорама

[ctx: Compilation started for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
bg: Обработка на файл %1 / %2

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
bg: Съставяне на панорама

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
bg: Съветник за създаване на панорама

en: Unsupported Paper Size
bg: Неподдържан размер на хартията

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
bg: Отпечатване във файл с изображение

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
bg: Отпечатване в PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
bg: Отпечатване с Gimp

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
bg: Без надпис

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
bg: Имена на файлове с изображения

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
bg: Exif  дата-час

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
bg: Коментари на елемента

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
bg: Потребителски формат

en: Printing canceled
bg: Отмяна на отпечатването

en: Processing page %1
bg: Обработване на страницата %1

en: Could not save file %1
bg: Не може да се запази файл %1

en: Page %1 saved as %2
bg: Страница %1 е запазена като %2

en: Print Creator
bg: Отпечатване на снимки

en: A tool to create print composition from images
bg: Инструмент за създаване на композиция от изображения за отпечатване

en: <p>This tool allows users to back-process items (as assemble) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да обработват обратно елементите (като сглобяват), преди да ги отпечатат.</p><p>Елементите за обработка могат да се избират един по един или групово чрез селекция от албуми.</p><p>За обработката на файловете могат да се използватразлични предварително зададени размери и оформления на хартията.</p>

en: Author
bg: Автор

en: Contributor
bg: Сътрудник

[ctx: @action]
en: Print Creator...
bg: Отпечатване на снимки...

en: The GNU Image Manipulation Program.
bg: Програмата за манипулиране на изображения на GNU.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
bg: Вид надпис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensibility from camera
    print date and time from camera
bg: отпечатване на име на файла
    отпечатване на времето за експозиция на фотоапарата
    отпечатване на коментар на елемента
    отпечатване на ISO чувствителност от фотоапарата
    отпечатване на дата и час от фотоапарата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
bg: отпечатване на резолюцията на сензора на камерата
    отпечатване на бленда на камерата
    отпечатване на фокусното разстояние от фотоапарата
    добавяне на нов ред

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
bg: Въведете тук персонализирания текст на надписа...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
bg: Цвят на текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
bg: Размер на текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
bg: Фамилия на шрифта:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
bg: Преместете полето, за да изрежете снимките, така че да се поберат в зададените размери.  
    Можете да изрязвате всяко изображение по различен начин или просто щракнете върху бутона "Напред", 
    за да използвате настройките на изрязването по подразбиране за всяка снимка.
    Активирайте опцията "Да не се изрязва", за да избегнете изрязването на всички снимки.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
bg: Изображенията да не се изрязват, а само да се мащабират.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
bg: Да не се изрязва

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
bg: Завъртване на снимката наляво

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
bg: Завъртане на&ляво

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
bg: Завъртване на снимката надясно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
bg: Завъртане на&дясно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
bg: Предишна снимка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
bg: << &Предишно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
bg: Следваща снимка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
bg: Следващ >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
bg: Снимка  0 от 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
bg: Потребителско оформление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
bg: Напасване на колкото е възможно повече:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
bg: Редове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
bg: Размер на снимка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: cm
bg: см

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
bg: инчове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
bg: Колони

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
bg: Мрежа на снимка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
bg: Автоматично оформление:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
bg: Снимки на страница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
bg: Снимки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
bg: Листове:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
bg: Празеб слот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
bg: Настройки на страницата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
bg: Преглед на страници

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
bg: Страница

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
bg: Следваща страница

[ctx: @title: column]
en: Caption
bg: Заглавие

en: Choose your grid size
bg: Изберете размера на мрежата

en: Number of rows
bg: Брой редове

en: Insert number of rows
bg: Вмъкване на номера на редове

en: Number of columns
bg: Брой колони

en: Insert number of columns
bg: Вмъкване на броя на колоните

en: Choose to have a custom photo size album
bg: Изберете да имате албум с персонализиран размер на снимката

en: Photo height
bg: Височина на снимка

en: Insert photo height
bg: Височина на вмъкната снимка

en: Photo width
bg: Широчина на снимка

en: Insert photo width
bg: Широчина на вмъкната снимка

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
bg: Автоматично завъртане на снимката върху оформлението съответно с информацията за ориентацията на камерата

en: No page to print...
bg: Няма страница за отпечатване...

en: Starting to pre-process files...
bg: Започва предварителна обработка на файловете...

en: Printing process aborted...
bg: Процесът на отпечатване е прекъснат...

en: Printing process is not completed
bg: Процесът на отпечатване не е завършен

en: Printing process completed.
bg: Процесът на отпечатване е завършен.

en: Open destination directory in file-browser.
bg: Отваряне на директорията на местоназначението във файловия браузър.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
bg: Появи се грешка при стартирането на външната програма Gimp. Моля, уверете се, че тя е правилно инсталирана.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
bg: Не можа да се премахнат временните файлове на GIMP.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
bg: Не е възможно да се създаде временна папка. Моля, уверете се, че имате подходящи права за тази папка и опитайте отново.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
bg: Отпечатване на снимки

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Добре дошли в Отпечатване на снимки</b></h1></p><p>Този помощник ще да ви напътства да сглобите изображенията, които да бъдат отпечатани, следвайки определени шаблони, както Фотоалбум, Фотоколаж или Рамкирана снимка.</p><p> Може да се създаде и страница с подбрани колекции, базирани на алгоритъма на Аткинс.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
bg: Допълнителни двоични файлове на Gimp

en: Image Format:
bg: Формат на изображението:

en: Select your preferred format to export printing as image.
bg: Изберете предпочитания от вас формат за експортиране на печата като изображение.

en: Destination folder:
bg: Целева папка:

en: Output Destination Path
bg: Път за изходно местоназначение

en: The image output file name will be generated automatically.
bg: Името на изходния файл на изображението ще се генерира автоматично.

en: Open in File Browser
bg: Отваряне във файлов браузър

[ctx: @info layout page]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
bg: Изберете предпочитания изход за печат

en: Add again
bg: Добавяне отново

en: Remove
bg: Изтриване

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
bg: Потребителско оформление

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
bg: Избраният потребителски размер на снимката не може да бъде приложен към размера на хартията.

en: Custom
    layout
bg: Потребителско
    оформление

en: Welcome to Print Creator
bg: Добре дошли в Отпечатване на снимки

en: Albums Selection
bg: Избор на албуми

en: Select Page Layout
bg: Избиране на оформление на страницата

en: Caption Settings
bg: Настройки за надписи

en: Crop and Rotate Photos
bg: Изрязване и завъртане на снимки

en: Images Output Settings
bg: Настройки за извеждане на изображения

en: Render Printing
bg: Рендериране на отпечатването

en: Photo %1 of %2
bg: Снимка  %1 от %2

en: Page %1 of %2
bg: Страница %1 от %2

en: Error opening input file
bg: Грешка при отваряне на входния файл

en: Error opening temporary folder
bg: Грешка при отварянето на временната папка

en: Cannot resize image. Aborting.
bg: Не може да се преоразмери изображението. Прекъсване.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
bg: Не може да се запише изображение с променен размер (JPEG). Прекъсване.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
bg: Не може да се запише изображение с променен размер (PNG). Прекъсване.

en: Cannot create a temporary directory
bg: Не може да се създаде временна директория

en: Resizing %1
bg: Преоразмеряване %1

en: %1 resized successfully
bg: %1 е успешно преоразмерен

en: Failed to resize %1: %2
bg: Неуспешно преоразмеряване на %1: %2

en: There are no files to send
bg: Няма файлове за изпращане

en: Build images properties file
bg: Изграждане на файл със свойства на изображенията

en: no caption
bg: няма надпис

en: no keywords
bg: без ключови думи

en: file "%1":
    Original images: %2
bg: файл "%1":
    Оригинални изображения: %2

en: Comments: %1
bg: Коментари: %1

en: Tags: %1
bg: Тагове: %1

en: Rating: %1
bg: Рейтинг: %1

en: Image properties file cannot be opened
bg: Файлът със свойствата на изображението не може да бъде отворен

en: Image properties file done
bg: Файлът със свойствата на изображението е готов

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
bg: Обработката е неуспешна

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
bg: Някои изображения не могат да бъдат преоразмерени.
    Искате ли те да бъдат добавени като прикачени файлове без промяна на размера?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
bg: Файлът "%1" е твърде голям, за да бъде изпратен, моля, намалете размера му или променете настройките си

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
bg: Неуспешно стартиране на програмата "%1". Проверете системата си.

en: Starting "%1" program...
bg: Стартиране на програмата "%1"...

en: After having sent your images by email...
bg: След като сте изпратили изображенията си по имейл...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
bg: Натиснете бутона "Завършване", за да почистите временните файлове

en: Send by Email
bg: Изпращане по поща

en: A tool to send images by E-mail
bg: Инструмент за изпращане на изображения по електронна поща

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да обработват обратно елементите (като променят размера им), преди да гиизпратят по имейл.</p><p>Елементите за обработка могат да се избират един по един или групово чрезселекция от албуми.</p><p>За обработката на файлове в мрежата могат да се използватразлични приложения за пощенски клиенти.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
bg: Изпращане по е-поща...

en: Gnome Mail Client.
bg: Пощенски клиент на Gnome.

en: GTK based Mail Client.
bg: Пощенски клиент, базиран на GTK.

en: KDE Mail Client.
bg: Пощенски клиент на KDE.

en: Netscape Mail Client.
bg: Пощенски клиент Netscape.

en: Outlook Mail Client.
bg: Пощенски клиент Outlook.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
bg: Пощенски клиент на Mozilla Foundation.

en: Preparing file to export by mail...
bg: Подготовка на файла за експортиране по електронна поща...

en: %1 input items to process
bg: %1 входни елементи за обработка

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
bg: <p>В този изглед се представят всички елементи за експортиране по пощата.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Добре дошли в инструмента за електронна поща</b></h1></p><p>Този помощник ще ви помогне да изпратите елементите си с приложение за пощенски клиент.</p><p>Преди да експортирате съдържанието, ще можете да коригирате свойствата на прикачените файлове всъответствие с възможностите на вашата пощенска услуга.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
bg: Двоичен код на програма за пощенски клиент

en: Mail program:
bg: Програма за е-поща:

en: Select your preferred external mail client program here.
bg: Изберете тук предпочитаната от вас програма за клиент за външна поща.

en: Attach a file with items properties
bg: Прикачване на файл със свойства на елементите

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
bg: Ако разрешите тази опция, всички свойства на елемента като Коментари, Рейтинг или Етикети, ще бъдат добавени като прикачен файл.

en: Maximum email size limit:
bg: Ограничение на максималния размер на електронната поща:

en: Adjust image properties
bg: Настройване на свойствата на изображението

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
bg: Ако разрешите тази опция, всички изображения, които ще бъдат изпратени, могат да бъдат преоразмерени и компресирани.

en: Image Properties
bg: Информация за изображението

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
bg: Изберете дължината на изображенията, които ще бъдат изпратени. Съотношението на страните се запазва.

en: Image Length:
bg: Дължина на изображението:

en: Select your preferred format to convert image.
bg: Изберете предпочитания от вас формат за конвертиране на изображението.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
bg: <p>Новата стойност на компресия на JPEG изображенията, които ще бъдат изпратени:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
bg: <p><b>1</b>:много висока компресия<br/><b>25</b>: висока компресия<br/><b>50</b>: средна компресия<br/><b>75</b>: ниска компресия (стандартна стойност)<br/><b>100</b>: без компресия</p>

en: Image quality:
bg: Качество на изображението:

en: Remove all metadata
bg: Премахване на всички метаданни

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
bg: Ако разрешите тази опция, всички метаданни като Exif, Iptc и Xmp ще бъдат премахнати.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
bg: Изпращане по поща

en: Welcome to Email Tool
bg: Добре дошли в инструмента за електронна поща

en: Images List
bg: Списък с изображения

en: Email Settings
bg: Настройки на е-поща

en: Export by Email
bg: Експортиране по е-поща

en: Video Slideshow
bg: Видео слайдшоу

en: A tool to create video slideshow from images
bg: Инструмент за създаване на видео слайдшоу от изображения

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да обработват обратнотоизображение като рамка, за да създадат видео слайдшоу.</p><p>Елементите заобработка могат да се избират един по един или по групи чрез избор на албуми.</p><p>Към изображенията могат да се прилагат различни визуални ефекти, за да се правятпреходи, докато се визуализира целевото видео.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
bg: Създаване на видео прожекция...

en: Starting to generate video slideshow...
bg: Начало на създаване на видео слайдшоу...

en: %1 input images to process
bg: %1 входни изображения за обработка

en: Video Slideshow is not completed
bg: Видео слайдшоуто не е завършено

en: See the video encoding trace below
bg:  Вижте проследяването на кодирането на видео по-долу

en: Video Slideshow completed.
bg: Видео слайдшоуто е завършено.

en: Opening video stream in player...
bg: Отваряне на видеопоток в плейъра...

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
bg: <p>В този изглед се изброяват всички елементи, които да се включат във видеопотока.</p><p>Първият е на върха на списъка, а последният</p><p>на дъното. Можете да регулирате реда на всеки елемент.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Добре дошли в инструмента за видео слайдшоу</b></h1></p><p>Този асистент ще ви помогне да</p><p>експортирате изображенията си като видеопоток.</p><p>Можете бързо да генерирате филм с <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>времеви интервал</a> от изображения</p><p>заснети с камера, монтирана на статив, контролирана с  <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>интервалометър</a>.</p><p></p><p>Можете също така да създадете видеопрезентация с</p><p>преходни ефекти и аудио записи, която да покажете на телевизионен екран.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
bg: Двоичен файл на FFmpeg

en: Media Container Format:
bg: Формат на медийния контейнер:

en: This control allows to choose the format of the media container to host video stream and soundtrack.
bg: Този контрол позволява да се избере форматът на мултимедийния контейнер за хостване на видеопотока и саундтрака.

en: Open in Player:
bg: Отваряне в плейър:

en: Output
bg: Изход

en: Equalize Video Luminosity
bg: Изравняване на осветеността на видеото

en: Equalization Strength:
bg: Сила на изравняването:

en: This controls strength of equalization. Setting this option to zero effectively does nothing.
bg: Чрез него се контролира силата на изравняване. При задаване на нулева стойност на тази опция на практика не се прави нищо.

en: <i>These settings apply temporal midway video equalization effect while encoding frames as video. This adjusts the sequence of frames to have the same histograms, while maintaining their dynamics as much as possible. It’s useful for e.g. matching exposures from a timelapse sequence.</i>
bg: <i>Тези настройки прилагат времевия ефект на изравняване на видеото по средата, докато кодира кадри като видео. Това настройва серията от кадри да има същите хистограми, като същевременно поддържа динамиката колкото е възможно повече. Полезно е например за съвпадение на експозиции от серийни кадри за таймлапс.</i>

en: Frames Normalization
bg: Нормализация на кадрите

en: Soundtrack File:
bg: Файл за саундтрак:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
bg: Избор на аудио запис

en: Soundtrack Duration:
bg: Продължителност на саундтрак:

en: Soundtrack Preview:
bg: Предварителен преглед на саундтрака:

en: <i>Notes about soundtrack: if the audio length is smaller than video, it will be played in loop. If the audio length is largest than video, it will be trimmed. Leave this setting empty if you don't want a soundtrack to the media.</i>
bg: <i>Забележки за саундтрака: ако дължината на аудиото е по-малка от тази на видеото, то ще се възпроизвежда в цикъл. Ако дължината на аудиото е по-голяма от тази на видеото, то ще бъде изрязано.</i>

en: Audio Track
bg: Аудио запис

en: On Screen Display
bg: Екранния надпис:

en: The video output file name will be generated automatically.
bg: Името на изходния видеофайл ще се генерира автоматично.

en: Number of Frames by Image:
bg: Брой кадри от изображението:

en: This value repeat one image in the sequence.
    While creating timelapse; it's usual to use 1.
    Typically, the number of frames will determine
    the time to show the same frame in the video.
    The result will depend of the number of frames
    per second used to encode the media.
bg: Тази стойност повтаря едно изображение в поредицата.
    При създаване на таймлапс; обикновено се използва 1.
    Обикновено броят на кадрите определя
    времето за показване на един и същ кадър във видеото.
    Резултатът ще зависи от броя на кадрите
    в секунда, използвани за кодиране на медията.

en: Video Standard:
bg: Видео стандарт:

en: Video Type:
bg: Вид на видеото:

en: Video Bit Rate:
bg: Скорост на предаване на видеото:

en: Effect While Displaying Images
bg: Ефект при показване на изображения

en: <i>An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed. The effect duration will follow the number of frames used to render the image on video stream. For a timelapse, let this setting to None.</i>
bg: <i>Ефектът е визуално преместване или увеличаване, прилагано по време на показване на изображението.Продължителността на ефекта ще следва броя на кадрите, използвани за визуализиране на изображението върхувидеопотока. </i>

en: Transition Between Images
bg: Преход между изображенията

en: <i>A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the slideshow. For a timelapse, let this setting to None.</i>
bg: <i>Преходът е визуален ефект, приложен между две изображения. За някои ефекти продължителността може да зависи от случайни стойности и може да се променя по време на слайдшоуто.</i>

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
bg: Продължителност : %1 секунди за всеки елемент, общо %2 секунди (без преходи)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
bg: Създаване на видео слайдшоу

en: Welcome to Video Slideshow Tool
bg: Добре дошли в инструмента за видео слайдшоу

en: Video Settings
bg: Видео настройки

en: Generating Video Slideshow
bg: Генериране на видео слайдшоу

en: Export as wallpaper
bg: Експортиране като тапет

en: A tool to set image as wallpaper
bg: Инструмент за задаване на изображение като тапет

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
bg: <p>Този инструмент променя фоновия тапет на избрано изображение завсички работни плотове. Ако са избрани много изображения, ще сеизползва първото.</p><p>Ако не е избрано изображение, ще се използва първото оттекущия албум.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
bg: Задаване като тапет

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
bg: Грешка при задаване на изображение като тапет

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
bg: Не може да се промени изображението на тапета от текущия работен плот с
    %1
    
    Error: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
bg: Не може да се промени изображението на тапета от текущия работен плот с
    %1

en: Unknown Error %1
bg: Неизвестна грешка %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
bg: Не може да се промени изображението на тапета от текущия работен плот с
    %1
    
    Контекст: %2
    
    Грешка: %3

en: Cannot create desktop context.
bg: Не може да се създаде контекст на работния плот.

en: Cannot set wall paper image path.
bg: Не може да се зададе път на изображението като тапет.

en: Cannot set wallpaper properties.
bg: Не може да се зададат свойства на тапет.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
bg: Не може да се приложат промени в тапета на работния плот.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
bg: Настройки на WallPpaper

en: Wallpaper Layout:
bg: Оформление на тапет:

en: Adjusted
bg: Коригирано

en: Adjusted with Aspect ratio
bg: Настроено със съотношение на страните

en: Adjusted and cropped
bg: Коригирано и подрязано

en: Centered
bg: Центрирано

en: OpenGL Viewer
bg: OpenGL визуализатор

en: A tool to preview image with OpenGL
bg: Инструмент за визуализиране на изображение с OpenGL

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change image)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
bg: <p>Този инструмент визуализира поредица от елементи с помощта на ефекти OpenGL..</p><p><u>Използване:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Достъп до елемент</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Предишен елемент:</td><td>клавиш <i>Up</i> </td></tr><tr><td></td><td>клавиш<i>PgUp</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш <i>Left</i></td></tr><tr><td></td><td>Колелцето на мишката нагоре</td></tr><tr><td>Следващ елемент:</td><td>клавиш <i>Down</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш <i>PgDown</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш<i>Right</i></td></tr><tr><td></td><td>Колелцето на мишката нагоре</td></tr><tr><td>Изход:</td><td>клавиш <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Показване на елемент</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Превключване на пълен екран в нормално положение:</td><td>клавиш <i>f</i></td></tr><tr><td>Превключване на действието на колелцето за превъртане:</td><td>клавиш <i>c</i>(увеличение или промяна на изображението)</td></tr><tr><td>Завъртване:</td><td>клавиш <i>r</i></td></tr><tr><td>Възстановяване на изгледа:</td><td>двойно кликване</td></tr><tr><td>Оригинален размер:</td><td>клавиш <i>o</i></td></tr><tr><td>Мащабиране:</td><td>Преместете мишката в посока нагоре-надолу, като задържате натиснат десния бутон на мишката</td></tr><tr><td></td><td>клавиш <i>c</i> и използвайте колелцето за превъртане</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> и <i>-</i> клавиши </td></tr><tr><td></td><td>ctrl + колелце за превъртане</td></tr><tr><td>Преместване:</td><td>Преместете мишката, докато натискате левия бутон</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Други</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Показване на тази помощ:</td><td>клавиш <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
bg: OpenGL визуализатор на изображения

en: OpenGL Error
bg: OpenGL грешка

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
bg: Разширения GL_ARB_texture_rectangle OpenGL не се поддържат

en: No OpenGL context has been found
bg: Не е намерен OpenGL контекст

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
bg: Предварителен преглед на саундтрака

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
bg: Ако е зададено, саундтракът за текущия албум ще бъде запазен и възстановен автоматично при следващото стартиране.

en: Move the selected track up in the playlist.
bg: Преместване на избраната песен нагоре в списъка за възпроизвеждане.

en: Move the selected track down in the playlist.
bg: Преместване на избраната песен надолу в списъка за възпроизвеждане.

en: Add new tracks to the playlist.
bg: Добавяне на нови песни в списъка за възпроизвеждане.

en: Delete the selected track from the playlist.
bg: Изтриване на избраната песен от списъка за възпроизвеждане.

en: Load playlist from a file.
bg: Зареждане на списък за изпълнение от файл.

en: Save playlist to a file.
bg: Записване на списък за възпроизвеждане във файл.

en: Clear the playlist.
bg: Изчистване на плейлиста.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
bg[0]: 1 запис [%2]
bg[1]: %1 записи [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
bg: Времето на слайда е по-голямо от времето на саундтрака. Предложение: добавете повече звукови файлове.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
bg: Избор на аудио файлове

en: You can only move image files up one at a time.
bg: Можете да премествате само едно изображение нагоре.

en: You can only move files down one at a time.
bg: Можете да премествате само едно изображения надолу.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
bg: Зареждане на списък за изпълнение

en: Playlist (*.m3u)
bg: Списък за изпълнение (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
bg: Запазване на списъка

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
bg: Не може да се осъществи достъп до файл "%1". Моля, проверете дали пътят е правилен.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
bg: Не може да се създаде предварителен преглед на празен списък с файлове.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
bg: Избор на аудио файлове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
bg: Преместване на текущото изображение нагоре в портфолиото.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
bg: Добавяне на файлове с изображения в портфолиото.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
bg: Премахване на файлове с изображения от портфолиото.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
bg: Преместване на текущото изображение надолу в списъка на портфолиото.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
bg: Предварителен преглед...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
bg: Опции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
bg: По&вторение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
bg: &Автоматично възпроизвеждане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
bg: Запомняне на саундтрака

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
bg: Сравняване на времето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
bg: Кадър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
bg: Саундтрак:

en: No detail available
bg: Няма налични подробности

en: %1 may not be playable.
bg: %1 е възможно да не може да се изпълни.

en: This file may not be playable.
bg: Може да няма възможност за възпроизвеждане на този файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
bg: Старт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
bg: Спиране

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
bg: Предишно

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
bg: Следващо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
bg: Време:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
bg: Изминато:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
bg: Общо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
bg: Томове:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
bg: &Интерфейс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
bg: Използване на &милисекунди вместо секунди

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
bg: &Контроли

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
bg: Активиране на придвижване между слайдовете с колелцето на мишката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
bg: Активиране на &колелцето на мишката

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
bg: Ефекти на OpenGL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
bg: Използвайте резолюция на целия екран (по-бавно)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
bg: Ефект на &Ken Burns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
bg: Деактивиране на &избледняване навън / навътре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
bg: Деактивиране на &кръстосано избледняване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
bg: Използване на &същата скорост за визуални ефекти

en: This is a comment sample...
bg: Това е пример за коментар...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
bg: Избор на шрифт...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
bg: Дължина на реда (в символи):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
bg: Цветове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
bg: Текст в рамка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
bg: Непрозрачност на фона:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
bg: Цвят на шрифта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
bg: Фонов цвят:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
bg[0]: %1 изображение [%2]
bg[1]: %1 изображения [%2]

en: %1 image | %1 images
bg[0]: %1 изображение
bg[1]: %1 изображения

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
bg: Не може да се осъществи достъп до файл %1. Моля, проверете дали пътят е правилен.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
bg: Изображение #%1

en: Delay between images (ms):
bg: Забавяне между изображенията (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
bg: Забавяне между изображенията (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
bg: Преглед на текущо избраното изображение.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
bg: Списък с изображения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
bg: Общ брой изображения в портфолиото и продължителност на последователността.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
bg: Текущо избрано изображение в портфолиото.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
bg: Изобразяване на съдържание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
bg: &Отпечатване на името на файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
bg: Отпечатване на надписите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
bg: Индикатор за напредък

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
bg: Изпълнение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
bg: &Разбъркване на изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
bg: &Изключване на автоматично забавяне

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
bg: тази опция изисква действие от страна на потребителя за превключване между изображенията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
bg: Ефект :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
bg: Използвайте Open&GL преходи

[ctx: @title:window]
en: Presentation
bg: Екранни презентации

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
bg: Начало

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
bg: Начало на презентация

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
bg: Основни настройки

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
bg: Саундтрак

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
bg: Разширени

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
bg: Без

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
bg: Бенд

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
bg: Смесване

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
bg: Избледняване

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
bg: Трептене

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
bg: Завъртане

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
bg: Приплъзване

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
bg: Случайно

en: Slideshow Completed
bg: Слайдшоуто е завършено

en: Click to Exit...
bg: Щракнете, за да излезете...

en: SlideShow Completed
bg: Слайдшоуто е завършено

en: There are no images to show.
bg: Няма изображения за показване.

en: OpenGL support is not available on your system.
bg: Поддръжката на OpenGL не е налична във вашата система.

[ctx: @title]
en: Presentation
bg: Екранни презентации

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
bg: Инструмент за визуализиране на презентация

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.
    
    Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.
    
    You can add a sound-track in background while your presentation.
bg: Този инструмент визуализира поредица от елементи като усъвършенствано слайдшоу.
    
    Налични са множество ефекти за преход, базирани на OpenGL и известния ефект на Кен Бърнс.
    
    Можете да добавите звукова следа във фонов режим, докато представяте презентацията си.

[ctx: @action]
en: Presentation...
bg: Презентация...

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
bg: Задайте забавянето на слайдовете

en: Delay:
bg: Изчакване:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
bg: Изтриване на изображение

en: Do you want to move this image to the trash?
bg: Искате ли да преместите това изображение в кошчето?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
bg: Шахматна дъска

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
bg: Стапяне

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
bg: Мозайка

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
bg: Кубизъм

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
bg: Хоризонтални линии

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
bg: Вертикални линии

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
bg: Множество кръга навън

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
bg: Прожекция

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
bg: Представяне на слайдшоу

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
bg: Настройки за слайдшоу

en: Delay between images:
bg: Забавяне между изображенията:

en: The delay, in seconds, between images.
bg: Забавянето в секунди между изображенията.

en: Start with current image
bg: Започване с текущата снимка

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
bg: Ако тази опция е активирана, слайдшоуто ще се стартира с текущото изображение, избрано в списъка с изображения.

en: Slideshow runs in a loop
bg: Слайдшоуто се изпълнява в цикъл

en: Run the slideshow in a loop.
bg: Изпълняване на слайдшоуто в цикъл.

en: Shuffle images
bg: Разбъркване на изображенията

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
bg: Ако тази опция е разрешена, слайдшоуто ще се изпълнява в произволен ред

en: Show progress indicator
bg: Индикатор за прогрес

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
bg: Показване на индикатор за напредъка с чакащите елементи за показване и прогреса на времето.

en: Show image file name
bg: Показване на името на файла

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
bg: Показване на името на файла с изображението в долната част на екрана.

en: Show image creation date
bg: Показване на датата на създаване на изображението

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
bg: Показване на часа/дата на създаване на изображението в долната част на екрана.

en: Show camera aperture and focal length
bg: Показване на блендата и фокусното разстояние на камерата

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
bg: Показване на блендата на камерата и фокусното разстояние в долната част на екрана.

en: Show camera exposure and sensitivity
bg: Показване на експозицията и чувствителността

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
bg: Показване на експозицията и чувствителността на камерата в долната част на екрана.

en: Show camera make and model
bg: Показване марката и модела на апарата

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
bg: Показване на марката и модела на фотоапарата в долната част на екрана.

en: Show camera lens model
bg: Показване на модела на обектива на фотоапарата

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
bg: Показване на модела на обектива на фотоапарата в долната част на екрана.

en: Show image caption
bg: Показване на надписа на изображението

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
bg: Показване на надписа на изображението в долната част на екрана.

en: Show image title
bg: Показване на заглавието на изображението

en: Show the image title at the bottom of the screen.
bg: Показване на заглавието на изображението в долната част на екрана

en: Show image caption if it has not title
bg: Показване на надписа на изображението, ако то няма заглавие

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
bg: Показване на заглавието на изображението в долната част на екрана, ако няма заглавия.

en: Show image tags
bg: Показване на тагове за изображения

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
bg: Показване на имената на етикетите на изображенията digiKam в долната част на екрана.

en: Show image labels
bg: Показване на етикети на изображения

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
bg: Показване на етикета за цвят и етикета за избор на изображенията на digiKam в долната част на екрана.

en: Show image rating
bg: Показване на оценката на изображението

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
bg: Показване на рейтинга на изображението digiKam в долната част на екрана.

en: Caption font:
bg: Шрифт на надпис:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в слайдшоуто.

en: Screen placement:
bg: Позиция на екрана:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
bg: В случай на компютър с няколко екрана, изберете тук монитора, на който да се плъзга съдържанието.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
bg: Текущ екран

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
bg: Стандартен екран

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
bg: Екран %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the F2 key.</b>
bg: <b>Забележка: Този диалогов прозорец за настройките на слайдшоуто може да сеактивира по всяко време с клавиша F2.</b>

en: SlideShow
bg: Прожекция

en: A tool to render slideshow
bg: Инструмент за създаване на слайдшоу

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>F2</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>F4</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
bg: <p>Този инструмент визуализира поредица от елементи като обикновено слайдшоу. </p><p>Множество свойства на елементите могат да се показват като наслагване по време на работа.</p><p>Този инструмент може да възпроизвежда съдържанието на албума в рекурсивен режим с дъщерни албуми, ако има такива.</p><p><u>Използване:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Достъп до елемент</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Предишен елемент:</td><td>клавиш <i>Up</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш <i>PgUp</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш <i>Стрелка наляво</i></td></tr><tr><td></td><td>Колелцето на мишката нагоре </td></tr><tr><td></td><td>Ляв бутон на мишката</td></tr><tr><td>Следващ елемент:</td><td>клавиш <i>Down</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш <i>PgDown</i></td></tr><tr><td></td><td>клавиш<i>Стрелка надясно</i></td></tr><tr><td></td><td>Колелцето на мишката надолу</td></tr><tr><td></td><td>Десен бутон на мишката</td></tr><tr><td>Пауза/Старт:</td><td>клавиш <i>Интервал</i></td></tr><tr><td>Настройки на слайдшоу:</td><td>клавиш <i>F2</i> </td></tr><tr><td>Скриване/показване на свойствата:</td><td>клавиш <i>F4</i></td></tr><tr><td>Изход:</td><td>клавиш <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Свойства на елемент</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Промяна на тагове:</td><td>Използване на клавишни комбинации за тагове</td></tr><tr><td>Промяна на оценка:</td><td>Използване на клавишни комбинации за оценка</td></tr><tr><td>Промяна на цвета на етикета:</td><td>Използване на клавишни комбинации за етикет на цвят</td></tr><tr><td>Промяна на избран етикет:</td><td>Използване на клавишни комбинации за етикет за избор</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Други</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Показване на тази помощ:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
bg: Прожекция

en: Slideshow
bg: Прожекция

en: Play All
bg: Изпълнение на всички

en: Play Selection
bg: Изпълнение на избора

en: Play With Sub-Albums
bg: Изпълнение с под-албумите

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
bg: Прожекцията е завършена.
    Щракнете, за да излезете
    или натиснете  ESC...

en: An error has occurred to show item
    %1
bg: Възникна грешка при показването на елемента
    %1

en: Switch Screen
bg: Превключване на екрана

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
bg: Екран %1

[ctx: @title]
en: Box
bg: Кутия

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата на Box.

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.
    
    See Box web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на Box.
    
    Вижте страницата на Box за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
bg: Експортиране в &Box...

en: Failed to upload photo
bg: Неуспешно качване на снимка

en: Failed to list folders
bg: Неуспешно представяне на папки

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
bg: Експортиране в Box

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
bg: Стартиране на качване

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
bg: Стартиране на качването в Box

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
bg: Не е избрано изображение. Моля, изберете кои изображения да бъдат качени.

[ctx: @title:window]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
bg: Удостоверяването на автентичността е неуспешно. Щракнете върху "Continue", за да удостоверите автентичността си.

[ctx: @action:button]
en: Continue
bg: Продължаване

[ctx: @action:button]
en: Cancel
bg: Отказ

[ctx: @info]
en: Box export
bg: Експортиране в Box

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
bg: Качването не бе успешно

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в Box.
    %1
    Искате ли да продължите?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
bg: Неуспешно влизане

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
bg: Удостоверяването е неуспешно. Искате ли да опитате отново?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
bg: Повикването на Box е неуспешно:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата на Dropbox

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.
    
    See Dropbox web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на Dropbox.
    
    Вижте страницата на Dropbox за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
bg: Експортиране в &Dropbox...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
bg: Експортиране в Dropbox

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
bg: Стартиране на качването в Dropbox

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
bg: Не е избрано изображение. Моля, изберете кои изображения да бъдат качени.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
bg: Удостоверяването е неуспешно. Искате ли да опитате отново?

en: Dropbox export
bg: Експортиране в Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в Dropbox.
    %1
    Искате ли да продължите?

en: Dropbox call failed:
    %1
bg: Неуспешно повикване на Dropbox:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
bg: Настройки за поверителност на албума, който ще бъде създаден (задължително).

en: Only Me
bg: Само аз

en: Only Friends
bg: Само приятели

en: Friends of Friends
bg: Приятели на приятели

en: Everyone
bg: Всеки

en: A tool to export to Facebook web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата на Facebook

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
bg: <p>Този инструмент позволява на потребителите да експортирателементи в уеб услуга на Facebook.</p><p>Вижте уебсайта наFacebook за подробности: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
bg: Експортиране в &Facebook...

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
bg: <p>Понастоящем, като проект с отворен код, не сме в състояние да отговорим на изискванията на Facebook заповторно активиране на тази приставка..</p><p>За повече информация вижте тук: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>Система за проследяване нагрешки в KDE</a></p>

en: Cannot open file
bg: Файлът не може да бъде изваден

en: The service is not available at this time.
bg: Услугата не е налична в този момент.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
bg: Приложението е достигнало максималния брой разрешени заявки.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
bg: Невалиден ключ на сесията или сесията е изтекла. Опитайте да влезете отново.

en: Invalid album ID.
bg: Невалиден идентификатор на албума.

en: Album is full.
bg: Албумът е пълен.

en: Missing or invalid file.
bg: Липсващ или невалиден файл.

en: Too many unapproved photos pending.
bg: Твърде много неодобрени снимки за обработка.

en: Validate previous session...
bg: Валидиране на предишна сесия...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
bg: Експортиране в Facebook Web Service

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
bg: Стартиране на качване в уеб услугата на Facebook

en: Continue with Facebook
bg: Продължаване с Facebook

en: Log Out of Facebook
bg: Излизане от Facebook

en: <i>auto create</i>
bg: <i>автоматично създаване</i>

en: Facebook Call Failed: %1
bg: Неуспешно повикване на Facebook: %1

en: Facebook export
bg: Експорт във Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка във Facebook: %1
    Искате ли да продължите?

en: Facebook Call Failed: %1
bg: Неуспешно повикване на Facebook: %1

en: Target location:
bg: Целево местоположение:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
bg: Местоначначение

en: Sets the target address to copy the items to.
bg: Задава целевия адрес, на който да се копират елементите.

en: Target file behavior:
bg: Поведение на целевия файл:

en: Copy files
bg: Копиране на файлове

en: Create symlinks
bg: Създаване на символни връзки

en: Create relative symlinks
bg: Създаване на относителни символни връзки

en: Include the sidecar of the items
bg: Включване на съпътстващите файлове на елементите

en: Write sidecar metadata to the items
bg: Запис на метаданните на съпътстващите файлове в елементите

en: Overwrite existing items in the target
bg: Презаписва съществуващите елементи в целевия адрес

en: Use the album path of the items in the target
bg: Използване на пътя на албума на елементите в целта

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
bg: <p>Новата стойност на компресия на JPEG изображенията, които ще бъдат изпратени:</p><p><b>1</b>: много висока компресия<br/><b>25</b>: висока компресия<br/><b>50</b>: средна компресия <br/><b>75</b>: ниска компресия (стойност по подразбиране)<br/><b>100</b>: без компресия</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
bg: Това е списъкът с елементи, които да се копират в посочената цел.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
bg: Експортиране в локално хранилище

[ctx: @action:button]
en: Start Export
bg: Стартиране на експортрането

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
bg: Начало на експортирането към посочената цел

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
bg: Копието не е завършено

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
bg: Някои от елементите не са били копирани и все още се намират в списъка. Можете да опитате отново да копирате тези елементи сега.

[ctx: @title]
en: File Copy
bg: Копиране на файл

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
bg: Инструмент за експортиране на елементи в локално хранилище

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в локално хранилище.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
bg: Експортиране в локално хранилище...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
bg: Задава целевия адрес, на който да се качват изображенията. Това може да бъде всеки адрес, използван в Dolphin или Konqueror, например ftp://my.server.org/sub/folder.

en: Select export location...
bg: Избиране на местоположението за експортиране...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
bg: Това е списъкът с изображения, които да се качат в посочената цел.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
bg: Избиране на цел...

en: All Files (*)
bg: Всички файлове (*)

en: <i>not selected</i>
bg: <i>не маркираните</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
bg: Експортиране в отдалечено хранилище

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
bg: Качването не е завършено

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
bg: Някои от изображенията не са били прехвърлени и все още са в списъка. Можете да опитате отново да експортирате тези изображения сега.

en: Select import location...
bg: Избиране на местоположението за импортиране...

en: This is the list of images to import into the current album.
bg: Това е списъкът на изображенията, които ще бъдат импортирани в текущия албум.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
bg: Избиране на елементи за импортиране...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
bg: Импортиране от отдалечено хранилище

[ctx: @action:button]
en: Start Import
bg: Стартиране на импортирането

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
bg: Започнете да импортирате посочените изображения в текущо избрания албум.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
bg: Импортирането не е завършено

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
bg: Някои от изображенията не са били прехвърлени и все още са в списъка. Можете да опитате отново да импортирате тези изображения сега.

[ctx: @title]
en: File Transfer
bg: Прехвърляне на файл

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
bg: Инструмент за експортиране и импортиране на елементи с отдалечено местоположение

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.
    
    Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират и импортират елементи с отдалечено местоположение.
    
    Могат да се използват много протоколи, като FTP, SFTP, SAMBA и др.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
bg: Експортиране в отдалечено хранилище...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
bg: Импортиране от отдалечено хранилище...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
bg: Проверете дали снимката трябва да бъде публично видима или използвайте раздела Upload Options (Опции за качване), за да зададете това за всички изображения

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
bg: Проверете дали снимката трябва да е видима за семейството или използвайте раздела Upload Options (Опции за качване), за да посочите това за всички изображения

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
bg: Проверете дали снимката трябва да е видима за приятели или използвайте раздела Upload Options (Опции за качване), за да посочите това за всички изображения

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
bg: Посочете нивото на безопасност за снимката или използвайте раздела Опции за качване, за да го зададете за всички изображения

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
bg: Посочете какъв вид е това изображение или използвайте раздела Upload Options (Опции за качване), за да посочите това за всички изображения

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
bg: Добавяне на допълнителни тагове на изображение или използвайте раздела Опции за качване, за да добавите маркери за всички изображения

en: Enter extra tags, separated by commas.
bg: Въведете допълнителни тагове, разделени със запетаи.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата на Flickr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.
    
    See Flickr web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на Flickr.
    
    Вижте страницата на Flickr за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
bg: Експортиране в &Flickr...

[ctx: @title:window]
en: Enter Flickr Login URL
bg: Въведете адрес за влизане в Flickr

en: Copy the full URL from the external browser that contains the "oauth_token" entry:
bg: Копиране на пълния URL адрес от външния браузър, който съдържа записа "oauth_token":

en: Getting the maximum allowed file size.
bg: Получаване на максималния разрешен размер на файла.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
bg: Размерът на файла надвишава максимално допустимия размер на файла.

en: No photo specified
bg: Няма посочена снимка

en: General upload failure
bg: Цялостен неуспех при качване

en: Filesize was zero
bg: Размерът на файла беше нула

en: Filetype was not recognized
bg: Типът на файла не е разпознат

en: User exceeded upload limit
bg: Потребителят е превишил лимита за качване

en: Invalid signature
bg: Невалиден подпис

en: Missing signature
bg: Липсващ подпис

en: Login Failed / Invalid auth token
bg: Влизането в системата е неуспешно / Невалиден токен за автентичност

en: Invalid API Key
bg: Невалиден API ключ

en: Service currently unavailable
bg: Услугата в момента е недостъпна

en: Invalid Frob
bg: Невалиден Frob

en: Format "xxx" not found
bg: Форматът "xxx" не е намерен

en: Method "xxx" not found
bg: Метод "xxx" не е намерен

en: Invalid SOAP envelope
bg: Невалиден SOAP плик

en: Invalid XML-RPC Method Call
bg: Невалидно извикване на XML-RPC метод

en: The POST method is now required for all setters
bg: Методът POST вече се изисква за всички задаващи устройства

en: Unknown error
bg: Неизвестна грешка

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
bg: Възникна грешка: %1
    Не може да се продължи по-нататък.

en: PhotoSet creation failed:
bg: Неуспешно създадени колекции от снимки:

en: Failed to fetch list of photo sets.
bg: Неуспешно извличане на списък с набори от снимки.

en: Failed to query photo information
bg: Неуспешна заявка за информация за снимка

en: Remove Account
bg: Премахване на акаунт

[ctx: photo permissions]
en: Public
bg: Публичен

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
bg: Това е списъкът с изображения, които да качите в акаунта си във Flickr.

en: Extra tags
bg: Допълнителни тагове

[ctx: photo permissions]
en: Family
bg: Семейство

[ctx: photo permissions]
en: Friends
bg: Приятели

en: Safety level
bg: Ниво на сигурност

en: Content type
bg: Вид съдържание

[ctx: photo safety level]
en: Safe
bg: Безопасно

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
bg: Средна

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
bg: Ограничен

[ctx: photo content type]
en: Photo
bg: Снимка

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
bg: Снимка на екрана

[ctx: photo content type]
en: Other
bg: Други

en: Tag options
bg: Опции на таг

en: Use Host Application Tags
bg: Използване на таговете на хост приложението

en: More tag options
bg: Още опции за таг

en: Added Tags:
bg: Добавени тагове:

en: Enter new tags here, separated by commas.
bg: Въведете нови тагове тук, разделени със запетаи.

en: Add tags per image
bg: Добавяне по тагове на изображение

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
bg: Ако е поставена отметка, можете да задавате допълнителни тагове за всяко изображение в раздела Списък с файлове

en: Strip Spaces From Tags
bg: Премахване на интервалите от таговете

en: Publication Options
bg: Опции за публикуване

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
bg: Публични (всеки може да ги види)

en: Visible to Family
bg: Видимо за семейството

en: Visible to Friends
bg: Видимо за приятели

en: More publication options
bg: Още опции за публикуване

en: Safety level:
bg: Ниво на безопасност:

en: Safe
bg: Безопасно

en: Moderate
bg: Средна

en: Restricted
bg: Ограничен

en: Content type:
bg: Вид съдържание:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
bg: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Експортиране</h2></b>

en: Fewer publication options
bg: По-малко опции за публикуване

en: Fewer tag options
bg: По-малко опции за тагове

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
bg: Експортиране към уеб-услуга %1

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
bg: Стартиране на качването

en: Photostream Only
bg: Само фотопоток

en: Flickr Export
bg: Експортиране във Flickr

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
bg: Неуспешно извличане на информация за комплект снимки от %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в %1. %2
    Искате ли да продължите?

en: Failed to create folder
bg: Грешка при създаване на папка

en: File-size was zero
bg: Размерът на файла беше нула

en: File-type was not recognized
bg: Типът на файла не е разпознат

en: Login failed / Invalid auth token
bg: Влизането в системата е неуспешно / Невалиден токен за автентичност

en: The POST method is now required for all setters.
bg: Методът POST вече се изисква за всички задаващи.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
bg: Възникна грешка: %1
    Невъзможно е продължаването по-нататък.

en: Failed to fetch photo-set list
bg: Не успя да изтегли списък с фотокомплекти

en: Access Level
bg: Ниво на достъп

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
bg: Това са настройките за сигурност и поверителност за новия албум на Google Photos.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
bg: Публичен

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
bg: Публичният албум е включен в списъка на публичната ви страница в Google Photos.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
bg: Нерегистриран / частен

en: Unlisted album is only accessible via URL.
bg: Непоказаните албуми са достъпни само чрез URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
bg: Изисква се влизане, за да се види

en: Unlisted album require Sign-In to View
bg: Непоказаните албуми изискват регистрация за да се видят

en: Privacy:
bg: Поверителност:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
bg: Инструмент за експортиране и импортиране на елементи с уеб услуга на Google

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.
    
    Google Photo and Google Drive web services are supported.
    
    See Google web sites for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират и импортират елементи в уеб услугите на Google.
    
    Поддържат се услугите Google Photo и Google Drive.
    
    Вижте страницата на Google за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
bg: Експортиране в &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
bg: Импортиране от &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
bg: Експортиране в &Google Drive...

en: Add As New
bg: Добавяне като нов

en: Item will be added alongside the linked version.
bg: Елементът ще бъде добавен заедно със свързаната версия.

en: Add All
bg: Добавяне на всички

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
bg: Елементите ще бъдат добавени заедно със свързаната версия. Няма да бъдете подканени отново.

en: Replace
bg: Сменете

en: Item will be replacing the linked version.
bg: Елементът ще замести свързаната версия.

en: Replace All
bg: Замяна на всички

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
bg: Елементите ще бъдат заменени от свързаната версия. Няма да бъдете подканени отново.

en: A linked item already exists.
bg: Вече съществува свързан елемент.

en: Destination
bg: Назначение

[ctx: @label: source file]
en: Source
bg: Източник

en: Tag path behavior :
bg: Поведение за пътя на таг :

en: Leaf tags only
bg: Само Leaf тагове

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
bg: Експортиране само  на leaf тагове от йерархиите от тагове

en: Split tags
bg: Разделяне на тагове

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
bg: Експортиране на leaf тага и всички предшественици като единични тагове.

en: Combined String
bg: Комбиниран низ

en: Build a combined tag string.
bg: Изграждане на комбиниран низ от тагове.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
bg: Експортиране в Google Drive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
bg: Стартиране на качването в Google Drive

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
bg: Експортиране в Google Photos Service

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
bg: Стартиране на качването  в услугата Google Photos

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
bg: Импортиране от услугата Google Photos

[ctx: @action:button]
en: Start Download
bg: Стартиране на изтеглянето

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
bg: Стартиране на изтегляне от услугата Google Photos

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
bg: Неуспешно повикване на Google Photos: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
bg: Неуспешно повикване на Google Drive: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive export
bg: Експортиране в Google Drive

[ctx: @info]
en: Google Photo export
bg: Експортиране в Google Photo

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно запазване на снимка: %1
    Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно изтегляне на снимка: %1
    Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
bg: Неуспешно запазване на изображение в %1

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в %1.
    %2
    Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
bg: Неуспешно завършване на качването на снимка в %1.
    %2
    Няма качена снимка в профила ви.

[ctx: @action:button]
en: OK
bg: Добре

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
bg: Неуспешно повикване на Google Drive:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
bg: Неуспешно повикване на Google Photos:
    %1

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
bg: Ще излезете от профила си, кликнете върху "Продължи", за да се удостоверите за друг профил

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата ImageShack

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на ImageShack.
    
    Вижте страницата на ImageShack за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
bg: Експортиране в &Imageshack...

en: Authenticating the user
bg: Удостоверяване на автентичността на потребителя

en: Getting galleries from server
bg: Получаване на галерии от сървъра

en: Successfully retrieved galleries
bg: Успешно извличане на галерии

[ctx: @option]
en: Make private
bg: Задаване като частен

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
bg: Тагове (по избор):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
bg: Премахване на информационната лента от миниатюрите

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
bg: Добавяне към кореновата папка

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
bg: Създаване на нова галерия

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
bg: Експортиране в ImageShack

[ctx: @action:button]
en: Upload
bg: Качване

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
bg: Стартиране на качване в уеб услугата ImageShack

en: Image Shack Export
bg: Експортиране в Image Shack

en: Authenticating...
bg: Удостоверяване...

en: Login failed: %1
bg: Неуспешно влизане: %1

en: Failed to get galleries list: %1
bg: Неуспешно получаване на списъка с галерии: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в ImageShack: %1
    Искате ли да продължите?

en: Submission title
bg: Заглавие на представянето

en: Submission description
bg: Описание на подаването

en: Imgur Delete URL
bg: Imgur изтриване на URL адрес

en: Copy
bg: Копие

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата на ImgUr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.
    
    You can export items as anonymous or with an user account.
    
    See ImgUr web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на  ImgUr.
    
    Можете да експортирате елементи като анонимни или с потребителски акаунт.
    
    Вижте страницата на  ImgUr за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
bg: Експортиране в &Imgur...

en: Could not authorize
bg: Не може да се разреши

en: Could not open file
bg: Файлът не можа да се отвори

en: Logged in as:
bg: Регистриран като:

en: Forget
bg: Забравяне

en: Upload Anonymously
bg: Анонимно качване

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
bg: Експортиране в imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
bg: Стартиране на качването в Imgur

en: <i>Not logged in</i>
bg: <i>Не сте влезли в профила си</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
bg: Грешка при удостоверяване

en: Failed to log into Imgur: %1
bg: Неуспешно влизане в профил на Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
bg: Неуспешно качване на снимка в Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в Imgur: %1
    Искате ли да продължите?

en: Home
bg: Начална страница

en: Go back to Home page
bg: Обратно към Началната страница

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
bg: Инструмент за експортиране на снимки като наблюдения в iNaturalist.

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.
    
    See iNaturalist web site for details: %1.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират снимки като наблюдение на iNaturalist.
    
    Вижте страницата на iNaturalist за подробности: %1.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
bg: Експортиране в &iNaturalist...

en: We're pretty sure it's in this %1.
bg: Напълно сме сигурни, че е в този %1.

en: Visually Similar
bg: Визуално еднакви

en: Seen Nearby
bg: Видяно наблизо

en: invalid name
bg: неправилно име

en: Login
bg: Вход в системата

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
bg: ГРЕШКА при създаване на наблюдение

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
bg: Грешка при качване на снимка

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
bg: ГРЕШКА при изтриване на наблюдение

en: Timeout after exceeding %1 seconds
bg: Изтичане на времето след превишаване на %1 секунди

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
bg: царство

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
bg: подцарство

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
bg: тип

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
bg: подтип

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
bg: надразред

[ctx: taxonomic rank]
en: order
bg: разред

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
bg: подразред

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
bg: подразред

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
bg: парворазред

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
bg: зоосекция

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
bg: зоосубсекция

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
bg: суперсемейство

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
bg: еписемейство

[ctx: taxonomic rank]
en: family
bg: семейство

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
bg: подсемейство

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
bg: суперплеме

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
bg: племе

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
bg: подплеме

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
bg: род

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
bg: подрод

[ctx: taxonomic rank]
en: section
bg: секция

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
bg: подсекция

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
bg: комплексно

[ctx: taxonomic rank]
en: species
bg: вид

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
bg: смесен изглед

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
bg: подвид

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
bg: разновидност

[ctx: taxonomic rank]
en: form
bg: формуляр

[ctx: distance]
en: meter
bg: метър

[ctx: distance]
en: meters
bg: метри

[ctx: time]
en: hour
bg: час

[ctx: time]
en: hours
bg: часове

[ctx: time]
en: minute
bg: минута

[ctx: time]
en: minutes
bg: минути

[ctx: time]
en: second
bg: втори

[ctx: time]
en: seconds
bg: секунди

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
bg: Това е списъкът с изображения за качване в наблюдение на iNaturalist.

en: Date
bg: Дата

en: Location
bg: Местоположение

en: Observation
bg: Наблюдение

en: <i>no identification</i>
bg: <i>без идентификация</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
bg: По желание опишете наблюдението си или обяснете идентификацията си тук.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
bg: Въведете идентификацията си тук, изскачащите прозорци ще ви насочат към поддържаното име.

en: Enter your identification here; it is required.
bg: Въведете идентификацията си тук; тя е задължителна.

en: Place:
bg: Място:

en: More options
bg: Повече опции

en: Photos should be taken within
bg: Снимките трябва да бъдат направени в рамките на

en: minute(s) of observation.
bg: минути на наблюдение.

en: meter(s) of observation.
bg: метри на наблюдение.

en: Known observations should be within
bg: Известните наблюдения трябва да са в рамките на

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
bg: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Експортиране</h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
bg: Експортиране като %1 Наблюдение

en: Fewer options
bg: По-малко опции

en: <i>login <b>failed</b></i>
bg: <i>влизането <b>е неуспешно</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
bg: <i>влизането е <b>отменено</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
bg: <i>без валидна идентификация</i>

en: iNaturalist Export
bg: Експортиране в iNaturalist

en: observation
bg: наблюдение

[ctx: location]
en: obscured
bg: скрито

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
bg: Най-близкият %1изследователски клас %2, отчетен в %3.

en: observation time
bg: време на наблюдение

en: from observation
bg: от наблюдението

en: not available
bg: не е налично

en: observation location
bg: място на наблюдение

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата IPFS

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.
    
    See IPFS web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на IPFS.
    
    Вижте страницата на IPFS за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
bg: Експортиране в &Ipfs...

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
bg: Експортиране в IPFS

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
bg: Стартиране на качване в IPFS

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
bg: Неуспешно качване на снимка в IPFS: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в IPFS: %1
    Искате ли да продължите?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
bg: Не можете да направите запитване за информацията за дадено изображение, ако не предоставите заглавието на това изображение.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата MediaWiki

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.
    
    See MediaWiki web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на MediaWiki.
    
    Вижте страницата на MediaWiki за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
bg: Експортиране в MediaWiki...

en: Error on file '%1'
bg: Грешка във файл '%1'

en: Error on file '%1': %2
bg: Грешка при файл "%1": %2

en: Uploaded via digiKam uploader
bg: Качен чрез програмата за качване на digiKam

[ctx: @info]
en: Select an image
bg: Избиране на изображение

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
bg: Това е връзка, върху която може да се кликне, за да се отвори началната страница на МедияУики в уеб браузър.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
bg: Това е списъкът със снимки, които трябва да се качат във wiki.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
bg: Това е формулярът за вход във вашия акаунт в избраното уики.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
bg: Дата:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
bg: Описание:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
bg: Категории:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
bg: Широчина:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
bg: Дължина:

[ctx: @option]
en: Account
bg: Акаунт

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
bg: Това е екранът за влизане във вашия профил в MediaWiki

[ctx: @option: button]
en: New
bg: Нова аларма

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
bg: Добавяне на wiki към този списък

[ctx: @item]
en: Wikipedia
bg: Уикипедия

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
bg: Това са опции за добавяне на Уики.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: @action: button]
en: Add
bg: Добавяне

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
bg: Добавяне на нов wiki

[ctx: @label]
en: Login:
bg: Вход:

[ctx: @label]
en: Password:
bg: Парола:

[ctx: @action]
en: &Log in
bg: &Вход

[ctx: @option]
en: Login Information
bg: Данни на влизане в профила

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
bg: Регистриран:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
bg: Регистриран като:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
bg: Промяна на акаунт

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
bg: Излезте и променете акаунта, използван за прехвърляне

[ctx: @option]
en: Information
bg: Информация

[ctx: @label]
en: Author:
bg: Автор:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
bg: Източник:

[ctx: @label]
en: License:
bg: Лиценз:

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
bg: Собствена работа, мултилиценз с CC-BY-SA-3.0 и GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
bg: Собствена работа, мултилиценз с CC-BY-SA-3.0 и по-стари версии

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
bg: Собствена работа, освобождаване в публичното пространство с лиценз CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
bg: Авторът е починал преди повече от 100 години

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
bg: Снимка на двуизмерно произведение, чийто автор е починал преди повече от 100 години

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
bg: Публикуван за първи път в Съединените щати преди 1923 г.

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
bg: Дело на правителствена агенция на САЩ

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
bg: Прости шрифтове, отделни думи или геометрични фигури

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
bg: Лога само с прости шрифтове, отделни думи или геометрични фигури

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
bg: Не е посочен лиценз (не се препоръчва за публични уики сайтове)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
bg: Общи категории:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
bg: Това е място за въвеждане на категории, които ще се добавят към всички файлове.

[ctx: @label]
en: Generic text:
bg: Общ текст:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
bg: Това е място за въвеждане на текст, който ще бъде добавен към всички файлове, под шаблона Информация.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
bg: Качване на коментари:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
bg: Това е място за въвеждане на текст, който ще се използва като коментар при качване. Ако е празно, по подразбиране ще се използва "Uploaded via digiKam uploader".

[ctx: @option]
en: Options
bg: Опции

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
bg: Това са опциите, които ще се прилагат към снимките преди качване.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
bg: Променете размера на снимките, преди да ги качите

[ctx: @label]
en: Maximum size:
bg: Максимален размер:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
bg: Качество на JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
bg: Премахване на метаданните от файла

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
bg: Премахване на координати от файла

[ctx: @item]
en: Items Properties
bg: Свойства на елементите

[ctx: @item]
en: Upload Settings
bg: Настройки за качване

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
bg: Експортиране в MediaWiki

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
bg: Стартиране на качване в MediaWiki

en: MediaWiki export
bg: Експортиране в MediaWiki

[ctx: @title:window]
en: Login Error
bg: Грешка при влизане

en: Please check your credentials and try again.
bg: Моля, проверете данните си и опитайте отново.

en: Upload finished with no errors.
bg: Качването завърши без грешки.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата OneDrive

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.
    
    See OneDrive web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на OneDrive.
    
    Вижте страницата на OneDrive за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Onedrive...
bg: Експортиране в &Onedrive...

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
bg: Експортиране в Onedrive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
bg: Стартиране на качването в Onedrive

[ctx: @info]
en: Onedrive export
bg: Експортиране в Onedrive

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в OneDrive.
    %1
    Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: Onedrive call failed:
    %1
bg: Неуспешно повикване на Onedrive:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата Pinterest

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.
    
    See Pinterest web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на Pinterest.
    
    Вижте страницата на Pinterest за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
bg: Експортиране в &Pinterest...

en: Failed to upload Pin
bg: Неуспешно качване на ПИН

en: Failed to list boards
bg: Неуспешно представяне на таблата

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
bg: Експортиране в Pinterest

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
bg: Стартиране на качване в Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
bg: Удостоверяването на автентичността е неуспешно. Щракнете върху "Continue", за да удостоверите автентичността си.

en: Pinterest export
bg: Експортиране в Pinterest

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в Pinterest.
    %1
    Искате ли да продължите?

en: Pinterest call failed:
    %1
bg: Неуспешно повикване на Pinterest:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: URL:
bg: Адрес:

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
bg: Име потребител:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
bg: Парола:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата Piwigo

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи към уеб услугата Piwigo. За подробности вижте уеб сайта на Piwigo: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
bg: Експортиране в &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
bg: Проверете дали %1 вече съществува

en: Piwigo URL probably incorrect
bg: URL адресът на Piwigo вероятно е неправилен

en: Incorrect username or password specified
bg: Посочено е неправилно потребителско име или парола

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
bg: Качването в Piwigo на версия, по-нова от 2.4, вече не се поддържа

en: Invalid response received from remote Piwigo
bg: Невалиден отговор, получен от отдалечения Piwigo

en: Failed to list albums
bg: Неуспешно представяне на албуми

en: Photo '%1' already exists.
bg: Снимка '%1' вече съществува.

en: Photo '%1' already exists in this album.
bg: Снимка '%1' вече съществува в този албум.

en: Error : Cannot open photo: %1
bg: Грешка : Не може да се отвори снимка: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
bg: Качване част %1/%2 от %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
bg: Предупреждение : Снимката в пълен размер не може да бъде качена.

en: Upload the metadata of %1
bg: Качете метаданните на %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
bg: Невалиден отговор, получен от отдалечения Piwigo (%1)

en: Visit Piwigo website
bg: Посетете уебсайта на Piwigo

en: Remote Albums
bg: Отдалечен на албум

[ctx: reload album list]
en: Reload
bg: Презареждане

en: Reload album list
bg: Презареждане на списъка с албуми

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
bg: Адрес:

en: Change Account
bg: Промяна на акаунт

en: Resize photos before uploading
bg: Променете размера на снимките, преди да ги качите

en: Maximum width:
bg: Максимална широчина:

en: Maximum height:
bg: Максимална височина:

en: Resized JPEG quality:
bg: Преоразмерено качество на JPEG:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
bg: Експортиране в Piwigo

en: Edit Piwigo Data
bg: Редактиране на данни Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
bg: Неуспешно влизане в отдалеченото piwigo.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
bg: 
    Искате ли да проверите настройките си и да опитате отново?

en: Album
bg: Албум

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
bg: Нищо за качване - моля, изберете снимки за качване.

en: The file %1 is not a supported image or video format
bg: Файлът %1 не е поддържан формат на изображение или видео

en: Uploading file %1
bg: Качване на файл %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
bg: Неуспешно качване на медия в отдалечен Piwigo.

en: 
    Do you want to continue?
bg: 
    Искате ли да продължите?

[ctx: @option]
en: Visibility
bg: Видимост

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
bg: Задаване на видимостта на албума

[ctx: @label: properties]
en: Public
bg: Публичен

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услуга на Rajce

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.
    
    See Rajce web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на Rajce.
    
    Вижте страницата на Rajce за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
bg: Експортиране в &Rajce...

en: Not logged in
bg: Не сте влезли в профила си

en: Invalid command
bg: Невалидна команда

en: Invalid login name or password
bg: Невалидно име за вход или парола

en: Session expired
bg: Сесията е изтекла

en: Unknown album
bg: Неизвестен албум

en: Failed to open album
bg: Неуспешно отваряне на албум

en: The album name cannot be empty
bg: Името на албума не може да бъде празно

en: Failed to create album
bg: Неуспешно създаване на албум

en: Album does not exist
bg: Албумът не съществува

en: File upload failed
bg: Качването на файла не е успешно

en: Unsupported file extension
bg: Неподдържано разширение на файла

en: Logging in %v%
bg: Регистриране в  %v%

en: Logging out %v%
bg: Излизане от акаунт %v%

en: Loading albums %v%
bg: Зареждане на албуми %v%

en: Creating album %v%
bg: Създаване на албум  %v%

en: Opening album %v%
bg: Отваряне на албум %v%

en: Closing album %v%
bg: Затваряне на албум %v%

en: Adding photos %v%
bg: Добавяне снимки %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
bg: Експортиране в Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
bg: Стартиране на качване в Rajce.net

en: SmugMug New Album
bg: Нов албум в SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
bg: Това са основните настройки за новия албум на SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
bg: Заглавие на албума, който ще бъде създаден (задължително).

en: Description of the album that will be created (optional).
bg: Описание на албума, който ще бъде създаден (по избор).

en: Album template for the new album (optional).
bg: Шаблон на албума за новия албум (по избор).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
bg: Описание:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
bg: Шаблон:

en: Security && Privacy
bg: Сигурност и лични данни

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
bg: Това са настройките за сигурност и поверителност за новия албум на SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
bg: Публичен

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
bg: Публичният албум е включен в списъка на публичната ви страница в SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
bg: Непоказани

en: Require password to access the album (optional).
bg: Изискване на парола за достъп до албума (по избор).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
bg: Подсказка за парола, която да се представя на потребителите в подкана за парола (по избор).

en: Password:
bg: Парола:

en: Password Hint:
bg: Подсказка за парола:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
bg: Инструмент за импортиране и експортиране на изображения с уеб-услуга SmugMug

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.
    
    See SmugMug web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират и импортират елементи в уеб услугата на SmugMug.
    
    Вижте страницата на SmugMug за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
bg: Експортиране в &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
bg: Импортиране от &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
bg: Регистриране в услуга на SmugMug...

en: Login failed
bg: Неуспешно влизане

en: Invalid user/nick/password
bg: Невалиден потребител/псевдоним/парола

en: Invalid API key
bg: Невалиден API ключ

en: Failed to list album template
bg: Неуспешно представяне на шаблона на албума

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
bg: Това е списъкът с изображения, които да качите в акаунта си в SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
bg: Това е връзка, върху която може да се кликне, за да се отвори началната страница на SmugMug в уеб браузър.

en: Account
bg: Акаунт

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
bg: Това е акаунтът в SmugMug, който ще бъде използван за удостоверяване.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
bg: Анонимно

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
bg: Влизане като анонимен в уеб услугата на SmugMug.

en: SmugMug Account
bg: Акаунт в SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
bg: Влезте в уеб услугата на SmugMug, като използвате имейл и парола.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
bg: Електронна поща:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
bg: Смяна на акаунта на SmugMug, използван за удостоверяване

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
bg: Това е албумът на SmugMug, който ще се използва за прехвърляне.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
bg: Псевдоним на потребителя на SmugMug за представяне на албуми.

en: Site Password:
bg: Парола на страницата:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
bg: Парола за целия сайт за посочения ник/потребител на SmugMug.

en: Album Password:
bg: Парола за албум:

en: Password for SmugMug album.
bg: Парола за албум на SmugMug.

en: New Album
bg: Нов албум

en: Create new SmugMug album
bg: Създаване на нов албум в SmugMug

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
bg: Това е местоположението, от което ще се изтеглят изображенията от SmugMug.

en: These are options that will be applied to images before upload.
bg: Това са опциите, които ще бъдат приложени към изображенията преди качване.

en: Maximum dimension:
bg: Максимален размер:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
bg: Импортиране от уеб услуга SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
bg: Стартиране на изтеглянето от уеб услугата на SmugMug

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
bg: Експортиране в уеб услуга SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
bg: Стартиране на качване в уеб услугата на SmugMug

en: SmugMug call failed: %1
bg: Неуспешно повикване на SmugMug: %1

en: &lt;none&gt;
bg: &lt;без&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
bg: Ще бъдете изписани от профила си, кликнете върху "Продължи", за да се удостоверите за друг профил.

en: SmugMug Import
bg: Импортиране от SmugMug

en: SmugMug Export
bg: Експориране в SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в SmugMug.
    %1
    Искате ли да продължите?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно запазване на снимка: %1
    Искате ли да продължите?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно изтегляне на снимка: %1
    Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
bg: Инструмент за експортиране към уеб услугата на Twitter

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Twitter web-service.
    
    See Twitter web site for details: %1
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи в уеб услугата на Twitter.
    
    Вижте страницата на Twitter за подробности: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
bg: Експортиране в &Twitter...

en: File too big to upload
bg: Файлът е твърде голям, за да бъде качен

en: Media format is not supported yet
bg: Медийният формат все още не се поддържа

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
bg: Неуспешно качване на снимка
    Код: %1, име: %2, съобщение: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
bg: Неуспешно създаване на туит за качената снимка

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
bg: Експортиране в Twitter

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
bg: Стартиране на качване в Twitter

en: Twitter export
bg: Експортиране в Twitter

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка в Twitter.
    %1
    Искате ли да продължите?

en: Twitter call failed:
    %1
bg: Неуспешно повикване на Twitter: 
    %1

en: Cannot open image at %1
bg: Не може да се отвори изображение в %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
bg: Неуспешно повикване на %1

en: Code: %1. %2
bg: Код: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на снимка: %1
    Искате ли да продължите?

[ctx: @title]
en: Unified
bg: Унифициран

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
bg: Инструмент за експортиране на елементи към уеб услуги

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.
    
    This is a unified tool, grouping many tools in one.
bg: Този инструмент позволява на потребителите да експортират елементи към много уеб услуги.
    
    Това е обединен инструмент, който обединява много инструменти в един.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
bg: Експортиране в Webservices...

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Удостоверяването е извършено!</b></h1></p><p><h3>Свързването на акаунта е успешно!</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Удостоверяването е извършено!</b></h1></p><p><h3>Свързването на акаунта е неуспешно!</h3></p></qt>

en: Preparing files...
bg: Подготовка на файловете...

en: Start transferring process...
bg: Стартиране на процеса на прехвърляне...

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
bg: <h3>В този изглед са изброени всички елементи за експортиране.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
bg: <h3>В този изглед са изброени всички елементи за експортиране.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
bg: %1 - Неуспешно създаване на албум

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Добре дошли в инструмента за уеб услуги</b></h1></p><p>Този помощник ще ви помогне стъпка по стъпка да експортирате елементите си в популярна услуга за хостинг на данни в интернет. </p><p> Преди да експортирате съдържанието, ще можете да коригирате свойствата на елементите в съответствие  с възможностите на отдалечената уеб услуга.</p></qt>

en: &Choose operation:
bg: &Избиране на операция:

en: Export to web services
bg: Експортиране в web services

en: Import from web services
bg: Импортиране от уеб услуги

en: &Choose remote Web Service:
bg: &Изберете отдалечена уеб услуга:

en: &Choose account:
bg: &Избор на акаунт:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
bg: Експортиране в уеб услуга

en: Welcome to Web Services Tool
bg: Добре дошли в инструмента за уеб услуги

en: Authentication dialog
bg: Диалог за удостоверяване

en: Web Service Settings
bg: Настройки на уеб услугата

en: Export by Web Service
bg: Експортиране с уеб-услуга

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
bg: Грешка при импортиране на RAW изображение с ART
    Затворете този диалогов прозорец, за да заредите RAW изображение с оригиналния инструмент за импортиране

en: ART Raw Conversion
bg: ART Raw конвертиране

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
bg: Грешка при импортиране на RAW изображение с DarkTable
    Затворете този диалогов прозорец, за да заредите RAW изображение с оригиналния инструмент за импортиране

en: DarkTable Raw Conversion
bg: DarkTable Raw конвертиране

en: Raw Import
bg: Импортиране на Raw

en: Post Processing
bg: Последваща обработка

en: Raw Decoding
bg: Raw декодиране

en: Import Raw Using Libraw
bg: Импортиране на Raw с Libraw

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
bg: Инструмент за импортиране на Raw изображения с помощта на двигателя Libraw

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
bg: <p>Този инструмент за редактиране на изображения импортира Raw изображения, като използва енджина Libraw като декодер.</p><p>Това е <b>нативният</b> инструмент за импортиране на Raw изображения, включен в основното приложение. Той не изисква никакъв външен енджин, за да работи.</p><p>Вижте уебсайта на Libraw за подробности:  <a href='https://www.libraw.org/'> https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
bg: Не може да се декодира RAW изображение
    "%1"

en: Abort
bg: Прекъсване

en: Abort the current Raw image preview.
bg: Прекъсване на текущия преглед на Raw изображение.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
bg: Актуализиране

en: Generate a Raw image preview using current settings.
bg: Генериране на предварителен преглед на Raw изображение, като се използват текущите настройки.

en: Brightness:
bg: Яркост:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на яркостта на изображението.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на контраста на изображението.

en: Gamma:
bg: Гама:

en: Set here the gamma adjustment of the image
bg: Задайте тук настройките на гама на изображението

en: Set here the color saturation correction.
bg: Задайте тук корекцията на наситеността на цветовете.

en: Exposure (E.V):
bg: Експозиция (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
bg: Тази стойност в E.V ще се използва за извършване на компенсация на експозицията на изображението.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
bg: Това е настройката на кривата на яркостта на изображението

en: Reset
bg: Възстановяване

en: Reset curve to linear
bg: Възстановяване на кривата на линейна

en: Exposure
bg: Експозиция

en: Luminosity Curve
bg: Крива на осветеност

en: Info
bg: Информация

en: Reset all settings to default values.
bg: Връщане на всички настройки към стойностите по подразбиране.

en: Import
bg: Импортиране

en: Import image to editor using current settings.
bg: Импортиране на изображение в редактора чрез използване на текущите настройки.

en: Use Default
bg: Използване на подразбиране

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
bg: Използвайте общи настройки за декодиране на Raw, за да заредите това изображение в редактора.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
bg: Грешка при импортиране на RAW изображение с RawTherapee
    Затворете този диалогов прозорец, за да заредите RAW изображение с оригиналния инструмент за импортиране

en: RawTherapee Raw Conversion
bg: RawTherapee Raw конвертиране

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
bg: Грешка при импортиране на RAW изображение с UFRaw
    Затворете този диалогов прозорец, за да заредите RAW изображение с оригиналния инструмент за импортиране

en: UFRaw Raw Conversion
bg: Конвертиране UFRaw Raw

en: Trash
bg: Кошче

en: Current Timeline Search
bg: Текущо търсене по период от време

en: Current Fuzzy Image Search
bg: Текущо ориентировъчно търсене по изображение

en: Current Fuzzy Sketch Search
bg: Текущо ориентировъчно търсене по скица

en: Current Map Search
bg: Текущо търсене по карта

en: Current Search
bg: Текущо търсене

en: Current Duplicates Search
bg: Текущо търсене на дубликати

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
bg: <p>Албумът, който искате да изтриете, съдържа файлове (%1), които не се показват в digiKam.</p><p>Искате ли да продължите?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
bg: <p>Албумът, който искате да изтриете, не е празен.</p><p>Искате ли да продължите?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
bg: Преименуване на албум (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
bg: Преименуване на албум Основен (%1)

en: Enter new album name:
bg: Ново име на албум:

en: Scanning albums
bg: Сканиране на албуми

en: Searches
bg: Търсения

en: The MySQL database directory was not found.
bg: Директорията на базата данни MySQL не беше намерена.

en: The MySQL binary tools was not found.
bg: Двоичният инструмент на базата данни MySQL не беше намерена

en: The SQLite core database was not found.
bg: Базата данни SQLite не беше намерена.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br>%1</p>
bg: <p>Ако искате да започнете с нова конфигурация и с първо стартиране на съветника, изтрийте файла:<br>%1</p>

en: An error occurred during the internal server start.<p>Details:
    %1</p>
bg: По време на стартирането на вътрешния сървър възникна грешка.<p>Подробности:
    %1</p>

en: Failed to open the database.
bg: Неуспешно отваряне на базата от данни

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
bg: <p>digiKam ще се опита да стартира сега, но <b>няма</b> да функционира.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
bg: <p>Не успя да се отвори базата данни.</p><p>Не можете да използвате digiKam без работеща база данни. digiKam ще се опита да стартира сега, но  <b>няма</b> да бъде функционален. Моля, проверете настройките на базата данни в <b>менюто на настройките</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
bg: <p>Неуспешно отваряне на базата данни. Съобщение за грешка от базата данни:</p><p><b>%1</b></p><p>Не можете да използвате digiKam без работеща база данни. digiKam ще се опита да стартира сега, но  <b>няма</b> да бъде функционален. Моля, проверете настройките на базата данни в <b>менюто на настройките</b>.</p>

en: Failed to initialize the database.
bg: Не успя да се инициализира базата данни.

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
bg: Наборът от символи във вашата база данни се е променил след последното отваряне на този албум.
    Стар набор от символи: %1, нов набор от символи: %2
    Ако наскоро сте променили набора от символи на вашата база данни, не е необходимо да се притеснявате.
    Моля, имайте предвид, че ако сте преминали към набор от символи на базата данни, който не поддържа някои от имената на файловете във вашата колекция, тези файлове може вече да не се намират в колекцията. Ако сте сигурни, че искате да продължите, щракнете върху "Да". В противен случай щракнете върху "Не" и коригирайте настройката за набор от символи на базата данни, преди да рестартирате digiKam.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br/> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
bg: <p>Колекцията </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p>в момента не е открит във вашата система.<br/>Моля, изберете най-подходящата опция, за да се справите с това ситуация:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
bg: <p>Колекцията е все още налична, но идентификатора е променен.<br/>Това може да е поради възстановяване на резервно копие, промяна в дисковите дялове или в настройките на файловата система.<br/>Колекцията в момента се намира в:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
bg: Колекцията се намира на местоположение което не винаги е достъпно. Маркирайте я като преносима колекция.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
bg: Не предприемайте никакви действия в момента. По-късно ще бъде направен опит да бъде разрешен проблемът в прозореца с настройките

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
bg: Ко&лекцията не е открита

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
bg: Директория на базата от данни

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
bg: <p>"%1" беше избрано като местоположение за съхраняване на базата от данни. В тази директория вече има съществуваща база от данни от по-стара версия на digiKam.</p> <p> Искате ли стара база от данни да бъде надградена - потвърждавайки, че тя е действително създадена за снимките намиращи се в директорията "%2"  - или да бъде игнорирана и да бъде създадена нова база от данни?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
bg: Надграждане на базата от данни

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
bg: Създаване на нова база от данни

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
bg: Нова директория за базата от данни

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
bg: <p>"%1" беше избрано като ново местоположение за съхраняване на базата от данни. В тази директория вече има съществуваща база от данни от по-стара версия на digiKam.</p> <p> Искате стара база от данни да бъде надградена, да създадете нова база от данни или да бъде копирана текущата база от данни на това място и да продължи използването ѝ?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
bg: Копиране на текущата база от данни

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
bg: <p>"%1" беше избрано като ново местоположение за съхраняване на базата от данни. В тази директория вече има съществуваща база от данни от по-стара версия на digiKam.</p> <p> Искате стара база от данни да бъде надградена или да създадете нова база от данни?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
bg: Неуспешно копиране на старата база от данни ("%1") на новото местоположение ("%2"). Опитване за надграждане на старите бази от данни.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
bg: <p>"%1" беше избрано като ново местоположение за съхраняване на базата от данни. </p> <p> Искате да бъде копирана текущата база от данни на това място и да продължи използването ѝ или да бъде създадена нова база от данни?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
bg: <p>"%1" беше избрано като ново местоположение за съхраняване на базата от данни. В тази директория вече има съществуваща база от данни.</p> <p> Искате намиращата се там база от данни да бъде използвана като нова такава или да бъде премахната и да бъде копирана текущата база от данни на това място?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
bg: Използване на текущия файл

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
bg: Неуспешно създаване на резервно копие на съществуващата база от данни ("%1"). Отхвърлена е замяната на файла без резервно копие, вместо това ще се използва съществуващият файл.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
bg: Неуспешно копиране на старата база от данни ("%1") на новото местоположение ("%2"). Стартиране с празна база от данни.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
bg: <p><b>Моля, проверете настройките на базата данни в този диалогов прозорец.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
bg: Нова БД

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
bg: Зададеното местоположение е невалидно или в момента е недостъпно.

en: No album for collection location: Internal error
bg: Няма албум за местоположението на колекцията: Вътрешна грешка

en: No parent found for album.
bg: Не е открит родителски албум.

en: Album name cannot be empty.
bg: Името на албума не може да бъде празно.

en: Album name cannot contain '/'.
bg: Името на албума не може да съдържа "/".

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
bg: createPAlbum не може да приеме основния албум като родителски.

en: An existing album has the same name.
bg: Съществува друг албум със същото име.

en: Failed to create directory '%1'
bg: Неуспешно създаване на директория: '%1'

en: Failed to add album to database
bg: Грешка при добавяне на албума към базата от данни

en: No such album
bg: Няма такъв албум

en: Cannot rename root album
bg: Основният албум не може да бъде преименуван

en: Cannot rename album root album
bg: Основният албум не може да бъде преименуван

en: Album name cannot contain '/'
bg: Името на албума не може да съдържа "/"

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
bg: Съществува друг албум със същото име
    Изберете друго име.

en: Failed to rename Album
bg: Грешка при преименуване на албум

en: Cannot edit root album
bg: Грешка при редактиране на основния албум

en: No parent found for tag
bg: Не е открит родителски елемент за етикета

en: Tag name cannot be empty
bg: Името на етикета не може да е празно

en: Tag name cannot contain '/'
bg: Името на етикета не може да съдържа "/"

en: Tag name already exists
bg: Името на тага вече съществува

en: Failed to add tag to database
bg: Неуспешно добавяне на етикета към базата от данни

en: Cannot delete root tag
bg: Не може да се изтрие основният таг

en: Cannot delete required face tag
bg: Не може да се изтрие необходимият таг на лице

en: Cannot edit root tag
bg: Основният таг не може да бъде редактиран

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
bg: Вече съществува друг таг със същото име.
    Моля, изберете друго име.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
bg: Опит за преместване на TAlbum без посочване на местоположението

en: Cannot move root tag
bg: Основният таг не може да бъде преместен

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
bg: Вече съществува друг таг със същото име.
    Искате ли да обедините таговете?

en: Cannot merge root tag
bg: Не може да се смеси основем таг

en: Cannot merge required face tag
bg: Не може да се обедини необходимия таг за лице

en: Only a tag without children can be merged!
bg: Само таг без дъщерни елементи може да бъде обединен!

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
bg: Искате ли да обедините таг '%1' в таг '%2'?

en: Don't ask again at this session
bg: Да не се пита отново в тази сесия

en: No such tag
bg: Няма такъв таг

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
bg: Тази операция може да отнеме много време във фонов режим.
    Искате ли да запишете метаданните във файловете %1 сега?

en: Context menu
bg: Контекстно меню

en: Empty Trash
bg: Изчистване на кошчето

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
bg: Оценка:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
bg: Без оценка

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
bg: Цветове:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
bg: Без цвят

[ctx: @info: color label name]
en: Red
bg: Червено

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
bg: Оранжево

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
bg: Жълто

[ctx: @info: color label name]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: @info: color label name]
en: Magenta
bg: Маджента

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
bg: Сиво

[ctx: @info: color label name]
en: Black
bg: Черно

[ctx: @info: color label name]
en: White
bg: Бяло

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
bg: Избор:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
bg: Без избор

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
bg: Отхвърлено

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
bg: Изискващо обработка

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
bg: Прието

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
bg: Експортирани етикети

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
bg: Етикети за албум

en: Expand Selected Nodes
bg: Разширяване на избрани възли

en: Expand all Albums
bg: Разгъване на всички албуми

en: Collapse Selected Recursively
bg: Свиване на избраното рекурсивно

en: Collapse all Albums
bg: Свиване на всички албуми

en: Find Duplicates...
bg: Търсене на дубликати...

en: Scan for Faces
bg: Претърсване за лица

en: Repair hidden Items
bg: Възстановяване на скрити елементи

en: Refresh
bg: Обновяване

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
bg: Претърсване за лица

en: Should sub-albums be scanned too?
bg: Трябва ли да се сканират и подалбумите?

[ctx: @title]
en: Labels
bg: Етикети

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
bg: Без оценка

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
bg: Избор

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
bg: Без избор

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
bg: Отхвърлен елемент

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
bg: Елемент, изискващ обработка

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
bg: Приет елемент

[ctx: @item: color tree]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
bg: Без цвят

[ctx: @item: color tree]
en: Red
bg: Червено

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
bg: Оранжево

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
bg: Жълто

[ctx: @item: color tree]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: @item: color tree]
en: Magenta
bg: Маджента

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
bg: Сиво

[ctx: @item: color tree]
en: Black
bg: Черно

[ctx: @item: color tree]
en: White
bg: Бяло

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
bg: Нов албум

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
bg: Редактиране на албум

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
bg: "%1"
    Свойства на албума

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
bg: &Заглавие:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
bg: Задайте тук новото заглавие на албума

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
bg: &Категория:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
bg: Дъщерен на:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
bg: &Надпис:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
bg: Въведете тук заглавието на албума...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
bg: Дата на &албум:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
bg: &Най-старите

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
bg: Използвайте този бутон, за да изберете датата на най-старото изображение от албума.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
bg: &Средно

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
bg: Използвайте този бутон, за да изчислите средната дата на изображенията от албума.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
bg: Най-нови

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
bg: Използвайте този бутон, за да изберете датата на най-новото изображение от албума.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
bg: Нов албум

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
bg: Избран албум (по подразбиране)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
bg: Основна папка на текущата колекция

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
bg: Албум без категории

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
bg: Създаване на нов албум в
    "%1"

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
bg: Не може да се изчисли средната стойност

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
bg: Не може да се изчисли средната стойност на датата за този албум.

en: No Album Selected
bg: Не е избран албум

en: No Tag Selected
bg: Не е избран таг

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
bg[0]: Избран е един таг
bg[1]: Избрани са %1 етикета

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
bg[0]: Избран е един албум
bg[1]: Избрани са %1 албума

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
bg[0]: Изключен е един таг
bg[1]: Изключени са %1 етикета

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
bg[0]: Изключен е един албум
bg[1]: Изключени са %1 албума

[ctx: @title:window]
en: Select Album
bg: Избор на албум

[ctx: @title]
en: Albums (All)
bg: Албуми (Всички)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
bg: Тагове (0)

[ctx: @option]
en: All albums
bg: Всички албуми

[ctx: @option]
en: Recursive
bg: Рекурсивно

[ctx: @info:tooltip]
en: Recursive selection.
bg: Рекурсивна селекция.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
bg: Изберете всички албуми, които трябва да бъдат обработени.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
bg: Не е избран албум

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
bg: Нулиране на избрани албуми

[ctx: @option]
en: All tags
bg: Всички етикети

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
bg: Изберете всички тагове, които трябва да бъдат обработени.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
bg: Не е избран таг

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
bg: Възстановяване на избраните тагове

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
bg: Албуми (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
bg: Тагове(всички)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
bg: Тагове (%1)

en: Create New Album
bg: Създаване на нов албум

en: &New Album
bg: &Нов албум

en: Create new album
bg: Създаване на нов албум

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
bg: Съжаляваме, digiKam не поддържа отдалечени URL адреси като колекции.

en: The selected folder does not exist or is not readable
bg: Избраната папка не съществува или не може да бъде прочетена

en: There is already a collection containing the folder "%1"
bg: Вече има колекция, съдържаща папката "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
bg: Медията за съхранение може да бъде еднозначно идентифицирана.

en: The collection is located on your harddisk
bg: Колекцията се намира на вашия твърд диск

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
bg: Това е CD/DVD диск, който се идентифицира чрез етикета, който можете да зададете в приложението си за запис на компактдискове. Вече има друг запис със същия етикет. Двете ще бъдат разграничени по файловете в горната директория, така че, моля, не добавяйте файлове към компактдиска, защото в противен случай той няма да бъде разпознат. В бъдеще, моля, задавайте уникален етикет на вашите CD и DVD дискове, ако възнамерявате да ги използвате с digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
bg: Това е CD/DVD. Дискът ще бъде идентифициран с етикета ("%1"), който сте задали във вашето приложение за запис на компактдискове. Ако в бъдеще създадете други компактдискове за използване с digikam, моля, не забравяйте да им дадете и уникален етикет.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
bg: Това е сменяем носител на информация, който ще бъде идентифициран чрез етикета си ("%1")

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
bg: Този запис ще бъде идентифициран само по пътя, по който е намерен във вашата система ("%1"). Не са налични по-специфични средства за идентификация (UUID, етикет).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
bg: Във вашата система не е възможно да се идентифицира устройството за съхранение на този път. Той ще бъде добавен, като се използва файловият път като единствен идентификатор. Това ще работи добре за вашия локален твърд диск.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
bg: Трябва локално да монтирате вашия дял в Samba. Съжаляваме, но в момента digiKam не поддържа smb:// URL адреси.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
bg: Вашето мрежово хранилище трябва да бъде настроено така, че да бъде достъпно като файлове и папки чрез операционната система. digiKam не поддържа отдалечени URL адреси.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
bg: Вече има колекция за мрежов дял със същия път.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
bg: Споделянето в мрежата ще бъде идентифицирано по пътя, който сте избрали. Ако пътят е празен, споделянето ще се счита за недостъпно.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
bg: "относителен път" на дял от твърдия диск с "UUID"
    Папка "%1" на дял с идентификатор "%2"

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
bg: "относителен път" на дял от твърдия диск с "етикет"
    Папка "%1" на том с етикет "%2"

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
bg: Споделена директория, монтирана на "%1"

en: Error opening database backend.
    %1
bg: Грешка при отваряне на бекенда на базата данни.
    %1

en: Error while opening the source database.
bg: Грешка при отваряне на изходната база данни.

en: Error while opening the target database.
bg: Грешка при отваряне на целевата база данни.

en: Error while preparing the target database.
bg: Грешка при подготовката на целевата база данни.

en: Error while scrubbing the target database.
bg: Грешка при почистването на целевата база данни.

en: Create Schema...
bg: Създаване на схема...

en: Error while creating the database schema.
bg: Грешка при създаването на схемата на базата данни.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
bg: Грешка при конвертиране на базата данни.
      Подробности: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
bg: Нямате достатъчно привилегии в базата данни.
    Следните привилегии не са ви присвоени:
     %1
    Проверете привилегиите си в базата данни и рестартирайте digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
bg: Базата данни не е валидна: настройката "DBVersion" не съществува. Текущата версия на схемата на базата данни не може да бъде проверена. Опитайте се да стартирате с празна база данни.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
bg: Базата данни е била използвана с по-нова версия на digiKam и е била актуализирана до схема на базата данни, която не може да се използва с тази версия. (Това означава, че тази версия на digiKam е твърде стара или че форматът на базата данни е твърде нов.) Моля, използвайте по-новата версия на digiKam, която сте използвали преди.

en: Failed to create tables in database.
bg: Неуспешно създаване на таблици в базата данни.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
bg: Не успя да се отвори транзакция на базата данни във файл на база данни "%1". Това е необичайно. Моля, проверете дали имате достъп до файла и дали друг процес в момента не е блокирал файла. Ако проблемът продължава, можете да получите помощ от пощенския списък на разработчиците на digikam (вж. www.digikam.org/support). Както и, моля, погледнете какво изписва digiKam в конзолата.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
bg: Процесът на актуализиране на схемата от версия 4 към 6 не успя, причинен от грешка, която не очаквахме. Можете да се опитате да изхвърлите старата си база данни и да започнете с празна такава. (В този случай, моля, преместете файловете на базата данни "%1" и "%2" от директорията "%3"). По-вероятно е да съобщите за тази грешка в пощенския списък на разработчиците на digikam (вж. www.digikam.org/support). Също така, моля, погледнете какво отпечатва digiKam на конзолата.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
bg: Неуспешно актуализиране на схемата на базата данни от версия %1 до версия %2.
    Причината може да е липсващо обновяване на базата данни до актуалната версия на сървъра. Сега стартирайте digiKam отново, за да извършите необходимото обновяване на базата данни.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
bg: Неуспешно актуализиране на схемата на базата данни от версия %1 до версия %2.
    Моля, прочетете съобщенията за грешка, отпечатани на конзолата, и докладвайте тази грешка като грешка на bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
bg: Действието за актуализиране на базата данни не може да бъде намерено. Моля, уверете се, че файлът dbconfig.xml на текущата версия на Digikam е инсталиран на правилното място.

en: Updated schema to version %1.
bg: Актуализирана схема до версия %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
bg: Не успя да се копира старият файл на базата данни ("%1") на новото му място ("%2"). Съобщение за грешка: "%3". Моля, уверете се, че файлът може да бъде копиран, или го изтрийте.

en: Copied database file
bg: Копиран файл на база данни

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
bg: Старият файл с база данни ("%1") е копиран на новото място ("%2"), но не може да бъде отворен. Моля, изтрийте двата файла и опитайте отново, като започнете с празна база данни.

en: Opened new database file
bg: Отворен нов файл с база данни

en: Prepared table creation
bg: Подготвено създаване на таблица

en: Created tables
bg: Създадени таблици

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
bg: В конфигурационния файл не е намерен път до библиотеката с албуми. Отказва се процесът на актуализиране на схемата. Моля, опитайте с празна база данни или поправете конфигурацията си.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
bg: Беше допусната грешка при асоциирането на вашия albumLibraryPath ("%1") с обем за съхранение на вашата система. Този проблем може да показва, че има проблем с вашата инсталация. Ако работите под Linux, проверете дали HAL е инсталиран и работи. Във всеки случай можете да потърсите съвет от пощенския списък на разработчиците на digikam (вж. www.digikam.org/support). Сега процесът на актуализиране на базата данни ще бъде прекъснат, защото не искаме да създаваме нова база данни въз основа на погрешни предположения от повредена инсталация.

en: Configured one album root
bg: Конфигуриран е един основен албум

en: Imported albums
bg: Импортирани албуми

en: Imported images information
bg: Информация за импортираните изображения

en: Last Search (0.9)
bg: Последно търсене (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
bg: Иницииран и импортиран филтър на файлово разширение

en: Did the initial full scan
bg: Извършено първоначално пълно сканиране

en: Imported creation dates
bg: Импортирани дати на създаване

en: Imported comments
bg: Импортирани коментари

en: Imported ratings
bg: Импортирани оценки

en: Dropped v3 tables
bg: Завлечени V3 таблици

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
bg: Драйверът "Sqlite" за базите данни SQLITE3 не е наличен.
    digiKam зависи от драйверите, предоставени от модула Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
bg: Драйверът "mysql" за базите данни MySQL не е наличен.
    digiKam зависи от драйверите, предоставени от модула Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
bg: Не може да отвори конфигурационния файл <b>%1</b>. Този файл е инсталиран с приложението digikam и е абсолютно необходим за стартиране на digikam. Моля, проверете вашата инсталация.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
bg: Не можа да се отвори конфигурационен файл <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
bg: XML в конфигурационния файл <b>%1 </b> е невалиден и не може да бъде прочетен.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
bg: XML в конфигурационния файл <b>%1 </b> липсва необходимия елемент <ICode>%2 </ iCode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
bg: XML в конфигурационния файл <b>%1 </b> липсва необходимия елемент <b>%2 </b>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
bg: Намерена е стара версия на конфигурационния файл <b>%1</b>. Моля, уверете се, че е инсталирана версията, издадена заедно с текущата версия на digiKam.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
bg: Неуспешно отваряне на базата от данни.
    digiKam ще се опита автоматично да се свърже отново с нея.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
bg: <p><b>Грешка в базата от данни.</b></p>Информация:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
bg: Източници на изображения

[ctx: @title]
en: Image History
bg: История на изображенията

[ctx: @title]
en: Derived Images
bg: Извлечени изображения

[ctx: @title]
en: Related Images
bg: Свързани изображения

[ctx: @title]
en: Identical Images
bg: Идентични изображения

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
bg: Междинни стъпки:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
bg: %1
    (Оригинално изображение)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
bg: %1
    (Изображение източник)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
bg: Файл с RAW изображение (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
bg[0]: %1 лице
bg[1]: %1 лица

[ctx: @item: filter model]
en: No face
bg: Без лице

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
bg: Потвърдено

en: No image selected
bg: Не е избрано изображение

en: This is the original image
bg: Това е оригиналното изображение

en: Database type is not supported.
bg: Типът на базата данни не се поддържа.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
bg: Няма път до командата за актуализиране  на mysql, зададен в конфигурационния файл.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
bg: Няма път до командата за сървър на mysql, зададена в конфигурационния файл.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
bg: В конфигурационния файл не е зададен път до командата за администриране на mysql.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
bg: Няма път до командата за инициализация на mysql, зададена в конфигурационния файл.

en: Cannot create directory %1
bg: Не може да се създаде директория %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
bg: Не може да се създаде конфигурационен файл на MySQL Server. <p>Това означава, че или конфигурационният файл по подразбиране</p><p>%1</p><p> не може да бъде прочетен, или целевият файл</p><p> %2</p><p> не може да бъде записан.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
bg: Не може да намери конфигурацията по подразбиране на MySQL сървъра (mysql-global.conf).

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
bg: Инициализира се  вътрешната база данни на MySQL. Моля, изчакайте...

en: Could not start database initializer.
bg: Не можа да се стартира инициализаторът на базата данни.

en: Could not start database server.
bg: Не може да бъде стартирана базата от данни.

en: Invalid database object during database server startup
bg: Невалиден обект на базата данни по време на стартирането на сървъра за бази данни

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
bg: Процесът на базата данни е излязъл неочаквано по време на първоначалното свързване.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
bg: Не можа да се свърже с базата данни, след като опита в продължение на 60 секунди.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
bg: Неуспешно създаване на базата от данни<p>Грешка на заявката: %1</p><p>Грешка на базата от данни: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
bg: Актуализация на базата данни на MySQL е в ход, моля, изчакайте.

en: Could not upgrade database.
bg: Не можа да се актуализира базата данни.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
bg: %1<p>Команда: %2</p><p>Аргументи: %3</p><p>Обработване на грешка : %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
bg: Базата данни не е валидна: настройката "DBSimilarityVersion" не съществува. Текущата версия на схемата на базата данни не може да бъде проверена. Опитайте се да стартирате с празна база данни.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
bg: Базата данни е била използвана с по-нова версия на digiKam и е била актуализирана до схема на базата данни, която не може да се използва с тази версия. (Това означава, че тази версия на digiKam е твърде стара или че форматът на базата данни е твърде нов) Моля, използвайте по-новата версия на digikam, която сте използвали преди.

[ctx: People on your photos]
en: People
bg: Хора

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
bg: Непотвърдено

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
bg: Игнориран

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
bg: Базата данни не е валидна: настройката "DBThumbnailsVersion" не съществува. Текущата версия на схемата на базата данни не може да бъде проверена. Опитайте да стартирате с празна база данни.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
bg: Файлов конфликт

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
bg: Файлове или папки със същото име вече съществуват в целевата папка.
    
    Какво действие се прилага в случай на конфликт на файлове?
    
    Наличните опции са:
    Автоматично преименуване: конфликтните файлове ще бъдат преименувани.
    Автоматично презаписване: конфликтните файлове ще бъдат презаписани.
    Автоматично пропускане: конфликтните файлове ще бъдат пропуснати.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
bg: Автоматично преименуване

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
bg: Автоматично презаписване

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
bg: Автоматично пропускане

en: Copy Album
bg: Копиране на албум

en: Copy Images
bg: Копиране на  изображения

en: Copy Files
bg: Копиране на файлове

en: Move Album
bg: Преместване на албум

en: Move Images
bg: Преместване на изображения

en: Move Files
bg: Преместване на  файлове

en: Restore Trash
bg: Възстановяване на кошчето

[ctx: @info]
en: Initializing database...
bg: Иницииране на базата данни...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
bg: Сканиране на колекции, моля изчакайте...

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
bg: Това показва напредъка на сканирането. По време на сканирането всички файлове на диска се регистрират в базата данни. Забележка: този диалогов прозорец може да се появи автоматично, ако предишно сканиране на колекциите не е било напълно завършено.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
bg: Сканиране на колекция

en: Error
bg: Грешка

en: Preparing collection scan...
bg: Подготвя се сканиране на колекции...

en: Scanning for removed albums...
bg: Сканиране за премахнати албуми...

en: Scanning images in individual albums...
bg: Сканиране на изображения в отделни албуми...

en: Migrate ->
bg: Мигриране ->

en: Cancel
bg: Отказ

en: Progress Information
bg: Информация за напредъка

en: Step Progress
bg: Стъпка на напредъка

en: Overall Progress
bg: Цялостен прогрес

en: Database type or location must be different!
bg: Типът или местоположението на базата данни трябва да са различни!

en: Internal server can only be used once!
bg: Вътрешният сървър може да се използва само веднъж!

en: Internal server is not used and is not active!
bg: Вътрешният сървър не се използва и не е активен!

en: Database copied successfully.
bg: Базата данни е копирана успешно.

en: Database conversion canceled.
bg: Конвертирането на базата данни е отменено.

en: Step Progress (%1)
bg: Стъпки на напредъка (%1)

en: Database Configuration
bg: Конфигурация на базата данни

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
bg: <p>Изберете тук тип бекенд  на базата данни.</p><p><b>SQlite</b> е подходящ за локално съхранение на бази данни с малки или средни размери на колекциите. Това е бекенд по подразбиране и препоръчителен за колекции с по-малко от 100 хил. елемента.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
bg: <p><b>MySQL Internal</b>  е подходящ за локално съхранение на бази данни с големи размери на колекциите. Този бекенд се препоръчва за локални колекции с повече от 100 хил. елемента.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
bg: <p><b>MySQL Server</b> е по-стабилно решение, особено за отдалечено и споделено съхранение на бази данни. Тя е и по-ефективна за управление на огромни размери на колекции с повече от 100 хил. елемента.</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
bg: <p>Задайте тук местоположението, където ще се съхраняват файловете на базата данни във вашата система. Съществуват четири бази данни: една за всички свойства на колекциите, една за съхраняване на компресирани миниатюри, една за съхраняване на метаданни за разпознаване на лица и една за съхраняване на отпечатъци за сходство.<br/>Необходим е достъп за запис, за да може да се редактират свойствата на изображенията.</p><p>Базите данни са основните ядра на digiKam. Погрижете се да използвате място, разположено на бърз хардуер (като SSD), с достатъчно свободно пространство, особено за базата данни с миниатюри.</p><p>Забележка: тук не може да се използва отдалечена файлова система, например NFS. По причини, свързани с производителността, също така се препоръчва да не се използват сменяеми носители.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
bg: Активиране на режима WAL за база данни

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
bg: Режимът на WAL (Write-Ahead Log) е значително по-бърз в повечето сценарии на поддържаните системи.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
bg: Write-Ahead Log (Дневник за запис напред) е режим за използване на дневник за запис напред, в който се записват транзакции, които са били извършени, но все още не са приложени към базите данни. При него се използва спомагателен журнален файл, в който се разполагат структури за транзакциите за възстановяване по време на срив. Промените първо се записват в дневника, преди да се запишат в базата данни. Това прави заявките към базите данни атомарни и надеждни в обширни и критични случаи на използване.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
bg: <p>Тук можете да конфигурирате местата, където се намират двоичните инструменти на MySQL. digiKam ще се опита да намери тези двоични файлове автоматично, ако те вече са инсталирани на вашия компютър.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
bg: Двоичен код MySQL

en: Host Name:
bg: Име на хост:

en: Set the host computer name
bg: Задаване на името на хост компютъра

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
bg: Това е името на компютъра, на който работи MySQL сървърът.
    То може да бъде "localhost" за локален сървър, името (или IP адрес) 
     на мрежовия компютър в случай на отдалечен компютър.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Connect options:</a>
bg: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Опции за свързване:</a>

en: Set the database connection options
bg: Задаване на опциите за връзка с базата данни

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
bg: Задаване на опциите за връзка със сървъра MySQL.
    Само за напреднали потребители.

en: User:
bg: Потребител:

en: Set the database account name
bg: Задаване на името на акаунта за база данни

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
bg: Задайте името на акаунта на MySQL сървъра,
    използван от digiKam за свързане към сървъра.
    Този акаунт трябва да е достъпен на отдалечения 
    MySQL сървър, когато е създадена базата данни.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
bg: Задайте паролата на акаунта в MySQL сървър, 
    използван от digiKam за свързване към сървъра.
    Можете да оставите това поле празно, за да използвате акаунт без парола.

en: Host Port:
bg: Порт на хоста:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
bg: Задайте порта на хост компютъра.
    Обикновено MySQL сървърът използва порт номер 3306 по подразбиране

en: Check Connection
bg: Проверка на връзката

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
bg: Извършете основна връзка с база данни, за да видите дали текущите настройки на MySQL сървъра са подходящи.

en: Core Db Name:
bg: Име на основната база данни:

en: Set the core database name
bg: Задаване на името на основната база данни

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
bg: Основната база данни е водещ контейнер на digiKam, използван за съхраняване
    на албуми, елементи и метаданни за търсения.

en: Thumbs Db Name:
bg: Име на базата данни за миниатюрите:

en: Set the thumbnails database name or folder
bg: Задаване на името или папката на базата данни с миниатюри

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
bg: Базата данни с миниатюри се използва от digiKam за хостване
    на миниатюри на изображения с изображения с wavelets компресия.
    Този метод може бързо за изразходва много място на диска,
    особено ако имате огромни колекции.
    Изберете локална папка, за да използвате база данни SQLite.

en: Face Db Name:
bg: Име на базта данни за лица:

en: Set the face database name
bg: Задаване на името на базата данни за лица

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
bg: Този може да използва бързо много пространство, особено
    ако имате много изображения с открити и маркирани лица на хора.

en: Similarity Db Name:
bg: Име на базата данни за сходни файлове:

en: Set the similarity database name
bg: Задайте името на базата данни на сходните файлове

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
bg: Базата данни за сходство се използва от digiKam за хост
    данни за Haar матрицата на изображението за търсене на сходство.

en: Default Settings
bg: Настройки по подразбиране

en: Reset database names settings to common default values.
bg: Възстановете настройките на имената на базата данни до общите стойности по подразбиране.

en: Remote Server Settings
bg: Настройки на отдалечен сървър

en: Database Server Instructions
bg: Инструкции за сървъра на базата данни

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br/>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
bg: <p>digiKam очаква, че базата данни вече е създадена със специален потребителски акаунт. Този акаунт е с потребителско име <i>digikam</i> и изисква пълен достъп до базата данни.<br/>Ако базата данни все още не е настроена, можете да използвате следните SQL команди (след като замените <i><b>паролата</i></b> с правилната).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
bg: <p>Забележка: при Linux сървър базата данни може да бъде инициализирана, като се изпълняват командите по-долу:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Въведете SQL код в промпта на Mysql, за да инициализирате базите данни на digiKam с привилегии за предоставяне (виж отзад)</p><p>...</p><p>quit</p><p>ЗАБЕЛЕЖКА: Ако имате проблеми с MySQL сървъра в Ubuntu, въведете:<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;<br>в промпта  на mysql.  Да можете да създавате тригери на MySQL.</p><p>ЗАБЕЛЕЖКА: Ако имате много голяма колекция, трябва да стартирате MySQL сървъра с mysql --max_allowed_packet=128M ИЛИ в my.ini или ~/.my.cnf променете настройките</p>

en: Requirements
bg: Изисквания

en: Database Server Technical Details
bg: Технически подробности за сървъра за бази данни

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
bg: <p>Използвайте този конфигурационен изглед, за да зададете цялата информация за свързване към отдалечен <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">сървър за бази данни Mysql</a> (или <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) чрез мрежата. Както при Sqlite или internal MySQL сървър, на отдалечения сървър ще се съхраняват 3 бази данни: една за всички свойства на колекциите, една за съхраняване на компресирани миниатюри и една за съхраняване на метаданни за разпознаване на лица. </p><p>За разлика от Sqlite или сървър на MySQL internal можете да персонализирате имената на базите данни, за да опростите архивирането.</p><p>Базите данни са основните ядра на digiKam. За да предотвратите проблеми с производителността, погрижете се да използвате  бърза мрежова връзка между клиентските и сървърните компютри. Препоръчва се също така файловете на базите данни да се хостват на бърз хардуер (като <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) с достатъчно свободно пространство, особено за базата данни с миниатюри, дори ако данните са компресирани с помощта на wavelets формат на изображението <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>Базите данни трябва да бъдат създадени предварително на отдалечения сървър от администратора. Погледнете в раздела <b>Изисквания</b> за подробности.</p>

en: Documentation
bg: Документация

en: Thumbs Db Folder:
bg: Папка на базата данни за миниатюрите:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
bg: Тест за свързване на база данни

en: Database connection test successful.
bg: Тестът за връзка с базата данни е успешен.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
bg: Тестът за връзка с база данни не беше успешен. <p> Грешката беше: %1</p>

en: The server hostname is empty
bg: Името на хоста на сървъра е празно

en: The server user name is empty
bg: Потребителското име на сървъра е празно

en: The core database name is empty
bg: Името на основната база данни е празно

en: The thumbnails database name is empty
bg: Името на базата данни с миниатюри е празно

en: The face database name is empty
bg: Името на базата данни за лица е празно

en: The similarity database name is empty
bg: Името на базата данни на сходните файлове е празно

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
bg: Този път е зададен като опция от командния ред (--database-directory).

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
bg: Конфигурация на базата данни

en: The database names configuration is not valid. Error is <br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
bg: Конфигурацията на имената на базата данни не е валидна. Грешката е <br/> <p>%1 </p> <br/> Моля, проверете вашата конфигурация.

en: Testing database connection has failed with error<br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
bg: Връзката за тестване на базата данни се провали с грешка <br/><p>%1</p><br/> Моля, проверете вашата конфигурация.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
bg: Трябва да изберете папка, в която digiKam да съхранява информация и метаданни във файл с база данни.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
bg: Да се създаде ли папка на базата от данни?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
bg: <p>Папката, в която да поставите базата данни, изглежда не съществува::</p><p><b>%1</b></p>Искате ли digiKam да я създаде за вас?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
bg: Създаването на папка с база данни е неуспешно

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
bg: <p>digiKam не можа да създаде папката, в която да разположите файла с вашата база данни.
    Моля, изберете друго местоположение.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
bg: Няма достъп за запис в базата данни

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
bg: <p>Изглежда, че нямате достъп за запис в папката за хостване на файла на базата данни..<br/>Моля, изберете друго местоположение.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
bg: Статистика на базата от данни

en: Format
bg: Формат

en: Count
bg: Брой

en: Videos
bg: Видеозаписи

en: Audio
bg: Звук

en: Total Items
bg: Общ брой

en: Database backend
bg: Тип на базата от данни

en: Database Path
bg: Път на базата данни

en: Database internal server
bg: Вграден сървър за база от данни

[ctx: @info: database server]
en: Yes
bg: Да

en: Database internal server Path
bg: Вътрешен път на сървъра на базата данни

en: Host Name
bg: Име на хост

en: Host Port
bg: Порт на хоста

en: User account
bg: Потребителски акаунт

en: Connect options
bg: Опции за свързване

en: Core Db name
bg: Име на основната база данни

en: Thumbs Db name
bg: Име на базата данни за миниатюри

en: Face Db name
bg: Име на базта данни за лица

en: Database locale
bg: Локал на базата данни

[ctx: @info: total number of items]
en: total
bg: общо

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
bg: Този двоичен файл се използва за управление на специална инстанция на сървъра MariaDB.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
bg: Този двоичен файл се използва за инициализиране на файловете с данни на MariaDB за базата данни.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
bg: Този двоичен файл се използва за стартиране на специална инстанция на MariaDB сървър.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
bg: Този двоичен файл се използва за обновяване на базата данни до текущата версия на сървъра.

en: List of items that are about to be deleted.
bg: Списък на елементите, които предстои да бъдат изтрити.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
bg: Това е списък на файловете, които ще бъдат изтрити.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
bg: Ако е поставена отметка, файловете ще бъдат трайно премахнати, вместо да бъдат поставени в кошчето.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
bg: <p>Ако това поле е маркирано, елементите ще бъдат <b>премахнати за постоянно</b>, вместо да бъдат поставени в кошчето.</p><p><em>Използвайте тази опция с повишено внимание</em>: повечето файлови системи не са в състояние да възстановят надеждно изтритите елементи.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
bg: &Изтриване на елементите вместо преместване в кошчето

en: Do not &ask again
bg: Да не се &пита отново

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
bg: Ако е поставена отметка, този диалогов прозорец вече няма да се показва, а елементите ще бъдат директно и постоянно изтривани.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
bg: Ако това поле е поставено, този диалог вече няма да се показва и елементите ще бъдат директно и постоянно изтривани.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
bg: Ако е поставена отметка, този диалогов прозорец вече няма да се показва, а елементите ще бъдат директно премествани в кошчето.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
bg: Ако това квадратче е поставено, този диалогов прозорец вече няма да се показва и елементите ще бъдат директно преместени в кошчето.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
bg: Избраните елементи ще бъдат <b>безвъзвратно изтрити</b> от твърдия диск.

en: These items will be moved to Trash.
bg: Тези елементи ще бъдат преместени в кошчето.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
bg[0]: Маркиран е <b>1</b> елемент.
bg[1]: Маркирани са <b>%1</b> елемента.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
bg: Тези албуми ще бъдат <b>за постоянно изтрити</b> от вашия твърд диск.

en: These albums will be moved to Trash.
bg: Тези албуми ще бъдат преместени в кошчето.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
bg[0]: <b>1</b> албум е избран.
bg[1]: <b>%1</b> албума са избрани.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
bg: <p>Тези албуми ще бъдат <b>изтрити завинаги</b> от твърдия ви диск.</p><p>Имайте предвид, че<b>всички подалбуми</b> са включени в този списък и също ще бъдат изтрити за постоянно.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
bg: <p>Тези албуми ще бъдат преместени в кошчето.</p><p>Имайте предвид, че<b>всички подалбуми</b> са включени в този списък и също ще бъдат преместени в кошчето.</p>

en: &Move to Trash
bg: Преместване в &кошчето

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
bg: Предстои изтриване на избрани елементи

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
bg: Избраните албуми ще бъдат изтрити

en: Do not show this message again
bg: Изключване на съобщението

en: Continue
bg: Продължаване

en: Do not ask again
bg: Изключване на въпроса

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
bg: Настройки за запазване на файл с изображение

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
bg: Данни за цветовия профил - %1

en: Select an Item
bg: Избиране на елемент

en: Select Items
bg: Избор на обекти

en: <i>Preview:</i>
bg: <i>Преглед:</i>

en: <i>Make:</i>
bg: <i>Производител:</i>

en: <i>Model:</i>
bg: <i>Модел:</i>

en: <i>Created:</i>
bg: <i>Създаден:</i>

en: <i>Aperture:</i>
bg: <i>Бленда:</i>

en: <i>Focal:</i>
bg: <i>Фокусно разстояние:</i>

en: <i>Exposure:</i>
bg: <i>Експозиция:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
bg: <i>Чувствителност:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
bg: <i>Съотношение:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
bg: <i>Аудио битрейт:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
bg: <i>Тип аудиоканал:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
bg: <i>Аудио кодек:</i>

en: <i>Duration:</i>
bg: <i>Продължителност:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
bg: <i>Скорост на кадрите:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
bg: <i>Видео кодек:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
bg: Информация за споделени библиотеки и компоненти

en: Copy to Clipboard
bg: Копиране в клипборда

en: <font size="5">%1</font><br/><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
bg: <font size="5">%1</font><br/><b>Версия %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

en: Items List
bg: Списък с елементи

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
bg: Не

[ctx: @title]
en: Features
bg: Свойства

[ctx: @title]
en: Libraries
bg: Библиотеки

[ctx: @info: version]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
bg: Манифести

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
bg: Конфигурация на OpenCV

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @info: tri state]
en: No
bg: Не

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
bg: Списък на поддържаните RAW фотоапарати

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list
bg[0]: Използване на версия на LibRaw %2<br/> 1 модел в списъка
bg[1]: Използване на версия на Libraw %2 <br/> %1 в списъка

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list (found: %3)
bg[0]: Използване на версия на LibRaw %2 <br/> 1 модел в списъка (намерени: %3)
bg[1]: Използване на версия на Libraw %2 <br/> %1 в списъка (Намерено: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
bg: Списък на открития хардуер

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
bg: %1 използва Solid framework версия %2
    за откриване и управление на устройства от вашия компютър.
    Натиснете "Опресняване", за да актуализирате списъка, ако включите сменяемо устройство.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
bg: Събития на директно включване на устройства

[ctx: @title]
en: Devices List
bg: Списък с устройства

[ctx: @action]
en: Refresh
bg: Презареждане

[ctx: @item: universal device ID]
en: Udi
bg: Уди

[ctx: @item: device property]
en: empty
bg: празно

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
bg: UDI на родителско устройство

[ctx: @item: device property]
en: none
bg: липсва

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
bg: Доставчик

[ctx: @item: device name]
en: Product
bg: Продукт

[ctx: @item: device description]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @item: device status]
en: States
bg: Провинции

[ctx: @item]
en: Non-portable info
bg: Непреносими данни

[ctx: @item]
en: New Device Added
bg: Добавено е ново устройство

[ctx: @info: device property]
en: none
bg: липсва

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
bg: Доставчик

[ctx: @info: device property]
en: empty
bg: празно

[ctx: @item]
en: Device Removed
bg: Устройството е отстранено

[ctx: @item]
en: Udi
bg: Уди

en: Desktop Browser
bg: Браузър на работната среда

en: Open Home page with default desktop Web browser
bg: Отваряне на началната страница с уеб браузъра по подразбиране

en: Cannot load page %1
bg: Не може да се зареди страница %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
bg: Сиво

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
bg: Едноцветно

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
bg: Индексирано

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
bg: Некалибрирано (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Auto Equalize
bg: Автоматично изравняване

en: Auto Normalize
bg: Автоматично нормализиране

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
bg: Яркост / Контраст / Гама филтър

en: Set here the gamma adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката за гама корекция на изображението.

en: Black & White / Sepia Filter
bg: Черно-бял / сепия филтър

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
bg: Основни

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
bg: <b>Стандартен</b>:<p>Симулира стандартен черно-бял филм.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
bg: <b>Agfa 200X</b>:<p>Симулира черно-бял филм Agfa 200X при 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
bg: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Симулира черно-бял филм Agfa Pan при 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
bg: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Симулира черно-бял филм Agfa Pan при 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Симулира черно-бял филм Agfa Pan при 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
bg: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford Delta 100 с ISO 100.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford Delta с ISO 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
bg: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford Delta 400 Pro 3200 с ISO 3200.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
bg: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford FP4 Plus с ISO 125.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford HP5 Plus с ISO 400.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
bg: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford PanF Plus с ISO 50.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Симулира черно белия филм Ilford XP2 Super с ISO 400.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Симулира черно-бял филм Kodak Tmax при 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Kodak TriX</b>:<p>Симулира черно-бял филм Kodak TriX при 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
bg: Ilford SPX 200 (инфрачервен)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
bg: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Симулира инфрачервен филм Ilford SPX с ISO 200.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
bg: Ilford SPX 400 (инфрачервен)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
bg: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Симулира инфрачервен филм Ilford SPX с ISO 400.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
bg: Ilford SPX 800 (инфрачервен)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
bg: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Симулира инфрачервен филм Ilford SPX с ISO 800.</p>

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
bg: <b>Kodak HIE</b>:<p>Симулира инфрачервен филм Kodak HIE.</p>

en: No Lens Filter
bg: Без филтър за обектив

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
bg: <b>Без филтър за обектив</b>:<p>Без прилагане на филтър за обектив при изграждане на изображение.</p>

en: Green Filter
bg: Зелен филтър

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
bg: <b>Черно-бял филм със зелен филтър</b>:<p>Симулира експозиция на черно-бял филм със  зелен филтър. Това е полезно за всички живописни снимки, особено за портрети, заснети на фона на небето.</p>

en: Orange Filter
bg: Оранжев филтър

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
bg: <b>Черно-бял филм с оранжев филтър</b>:<p>Симулира експозиция на черно-бял филм с оранжев филтър. Това ще подобри пейзажите, морските сцени и аерофотографията.</p>

en: Red Filter
bg: Червен филтър

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
bg: <b>Черно-бял филм с червен филтър</b>:<p>Симулира експозиция на черно-бял филм с червен филтър. Това създава драматични ефекти на небето и симулира сцени с лунна светлина през деня.</p>

en: Yellow Filter
bg: Жълт филтър

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
bg: <b>Черно-бял филм с жълт филтър</b>:<p>Симулира експозиция на черно-бял филм с жълт филтър. Това има най-естествена корекция на тоновете и подобрява контраста. Идеален за пейзажи.</p>

en: Yellow-Green Filter
bg: Жълто-зелен филтър

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
bg: <b>Черно-бял филм с жълто-зелен филтър</b>:<p>Симулира експозиция на черно-бял филм с жълто-зелен филтър. Жълто-зеленият филтър е много ефективен за портрети на открито, тъй като червеното се визуализира тъмно, докато зеленото изглежда по-светло. Чудесен е за коригиране на тоновете на кожата, за подчертаване на изражението на лицето в близък план и за подчертаване на усещането за живост. Този филтър е много ефективен за портрети на закрито при волфрамово осветление.</p>

en: Blue Filter
bg: Син филтър

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
bg: <b>Черно-бял филм със син филтър</b>:<p>Симулира експозиция на черно-бял филм със син филтър. По този начин се подчертават изпарения, дим  и мъгла. Използва се за цветово прехвърляне (хидротипия) и контрастни ефекти.</p>

en: Strength:
bg: Сила:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
bg: Тук задайте настройката на силата на филтъра на обектива.

en: No Tone Filter
bg: Без филтър за тониране

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
bg: <b>Без тонален филтър</b>:<p>Без прилагане на тонален филтър към изображението.</p>

en: Sepia Filter
bg: Филтър "сепия"

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
bg: <b>Черно-бяло със сепиен тон</b>:<p>Придава топли светли и средни тонове, като същевременно добавя малко студенина към сенките - много подобно на процеса на избелване на отпечатък и повторно обработване в сепиен тонер.</p>

en: Brown Filter
bg: Кафяв филтър

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
bg: <b>Черно-бяло с кафяв тон</b>:<p>Този филтър е по-неутрален от филтъра за сепиен тон.</p>

en: Cold Filter
bg: Студен филтър

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
bg: <b>Черно и бяло със студен тон</b>:<p>Започва фино и възпроизвежда черно-бяла хартия със студен тон, например бромидна хартия за уголемяване.</p>

en: Selenium Filter
bg: Селенов филтър

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
bg: <b>Черно и бяло със селенов тон</b>:<p>Този ефект възпроизвежда традиционното химическо тониране със селен, което се прави в тъмната стаичка.</p>

en: Platinum Filter
bg: Платинов филтър

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
bg: <b>Черно и бяло с платина тон</b>:<p>Този ефект възпроизвежда традиционното химическо тониране с платина, което се прави в тъмната стаичка.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
bg: <b>Черно и бяло със зеленикав оттенък</b>:<p>Този ефект е известен и като Verdante.</p>

en: Lens Filters
bg: Филтри за обектив

en: Tone
bg: Тониране

en: Luminosity
bg: Осветеност

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
bg: Файл с настройки за черно-бяло за зареждане

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки за черно-бяло.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
bg: Грешка при зареждане настройките за черно-бяло от текстовия файл.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
bg: Файл с настройки за черно-бяло за запазване

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
bg: Грешка при запазване настройките за черно-бяло в текстовия файл.

en: Infrared Filter
bg: Инфрачервен филтър

en: Channel Mixer Tool
bg: Инструмент за смесител на канали

[ctx: @label]
en: Output Channel:
bg: Изходен канал:

[ctx: @item: color]
en: Red
bg: Червено

[ctx: @item: color]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: @item: color]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
bg: Червено (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
bg: Изберете усилването на червения цвят като процент за текущия канал.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
bg: Зелено (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
bg: Изберете усилването на зеления цвят като процент за текущия канал.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
bg: Синьо (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
bg: Изберете усилването на синия цвят, като процент, за текущия канал.

[ctx: @option]
en: &Reset
bg: &Възстановяване

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
bg: Възстановете настройките за печалби на цветовите канали от текущо избрания канал.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
bg: Запазване на осветеността

[ctx: @info]
en: Enable this option is you want preserve the image luminosity.
bg: Разрешете тази опция, ако искате да запазите яркостта на изображението.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
bg: Едноцветно

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
bg: Използвайте "Монохромен" режим, за да конвертирате цветна картина в черно и бяла:
    "Червеният канал" променя контраста на снимката.
    "Зеленият канал" подобрява или намалява нивото на детайлност на снимката.
    "Синият канал" влияе на шума на снимката. 
    Забележка: в този режим хистограмата ще показва само стойностите на яркостта.

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
bg: Общо: %1 (%)

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
bg: Избиране на файл на Gimp Gains Mixer за зареждане

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
bg: Не може да зареди настройките от текстовия файл Gains Mixer.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
bg: Файл на Gimp Gains Mixer за запазване

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
bg: Не може да запише настройки в текстовия файл Gains Mixer

en: Tonality Filter
bg: Тонален филтър

en: Color Balance Tool
bg: Инструмент за баланс на цветовете

[ctx: @label: color]
en: Cyan
bg: Циан

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на циан/червения цвят на изображението.

[ctx: @label: color]
en: Red
bg: Червено

[ctx: @label: color]
en: Magenta
bg: Маджента

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на пурпурния/зеления цвят на изображението.

[ctx: @label: color]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: @label: color]
en: Yellow
bg: Жълто

[ctx: @label: color]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на жълтия/синия цвят на изображението.

en: Curve free mode
bg: Режим без криви

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
bg: С този бутон можете да начертаете кривата си със свободна ръка с помощта на мишката.

en: Curve smooth mode
bg: Режим на изглаждане на криви

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
bg: С този бутон типът на кривата се ограничава да бъде гладка линия с напрежение.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използвано за задаване на  точките на гладките криви за каналите на червено, зелено, синьо и осветеност на <b>Тон на сенките</b>.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използвано за задаване на точките на гладките криви на канали за червено, зелено, синьо и осветеност на  <b>Средните тонове</b> .

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използвано за задаване на точките на гладките криви на каналите за червено, зелено, синьо и осветеност на <b> Светлите тонове</b>.

en: Resets channel/channels curves' values.
bg: Връщане на стойностите на кривите на канала/каналите.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
bg: Ако натиснете този бутон, ще се появи потребителско меню: Първата опция ще нулира текущия канал. Втората опция ще нулира всички канали.

en: Reset &Channel
bg: Нулиране на &канала

en: Reset &All
bg: Нулиране на &всички

en: Adjust Curves
bg: Регулиране на кривите

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
bg: Избиране на файл Gimp Curves за зареждане

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
bg: Не може да се зареди от текстовия файл Gimp curves.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
bg: Файл с криви на Gimp за запазване

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
bg: Не може да се запише в текстовия файл Gimp curves.

en: Loading image...
bg: Зареждане на снимка...

en: Histogram calculation...
bg: Изчисляване на хистограма...

en: Histogram
    calculation
    failed.
bg: Грешка при
    пресмятането
    на хистограмата.

en: Border Tool
bg: Инструмент за рамки

[ctx: solid border type]
en: Solid
bg: Плътно

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
bg: Скосено

en: Decorative Pine
bg: Декоративен бор

en: Decorative Wood
bg: Декоративно дърво

en: Decorative Paper
bg: Декоративна хартия

en: Decorative Parquet
bg: Декоративен паркет

en: Decorative Ice
bg: Декоративен лед

en: Decorative Leaf
bg: Декоративно листо

en: Decorative Marble
bg: Декоративен мрамор

en: Decorative Rain
bg: Декоративен дъжд

en: Decorative Craters
bg: Декоративни кратери

en: Decorative Dried
bg: Декоративно изсушено

en: Decorative Pink
bg: Декоративно розово

en: Decorative Stone
bg: Декоративен камък

en: Decorative Chalk
bg: Декоративна тебешир

en: Decorative Granite
bg: Декоративен гранит

en: Decorative Rock
bg: Декоративна скала

en: Decorative Wall
bg: Декоративна стена

en: Select the border type to add around the image here.
bg: Изберете типа рамка, която да добавите около изображението тук.

en: Preserve Aspect Ratio
bg: Запазване на пропорциите

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
bg: Активирайте тази опция, ако искате да запазите съотношението на страните на изображението. Ако е разрешена, ширината на границата ще бъде процент от размера на изображението, в противен случай ширината на границата ще бъде в пиксели.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
bg: Задайте тук ширината на границата като процент от размера на изображението.

en: Width (pixels):
bg: Широчина (пиксели):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
bg: Задайте тук ширината на границата в пиксели, която да се добави около изображението.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
bg: Първо:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
bg: Второ:

en: Set here the foreground color of the border.
bg: Задайте тук цвета на предния план на рамката.

en: Set here the Background color of the border.
bg: Задайте тук фоновия цвят на рамката.

en: Set here the color of the main border.
bg: Задайте тук цвета на основната рамка.

en: Set here the color of the line.
bg: Задайте тук цвета на линията.

en: Set here the color of the upper left area.
bg: Задайте тук цвета на горната лява област.

en: Set here the color of the lower right area.
bg: Задайте тук цвета на долната дясна област.

en: Set here the color of the first line.
bg: Задайте тук цвета на първата линия.

en: Set here the color of the second line.
bg: Задайте тук цвета на втората линия.

en: Texture Filter
bg: Филтър с текстура

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
bg: Хартия

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
bg: Хартия 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
bg: Тъкан

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
bg: Тухли

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
bg: Тухли 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
bg: Платно

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
bg: Мрамор 2

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
bg: Метална жица

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
bg: Модерен

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
bg: Стена

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
bg: Мъх

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
bg: Камък

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
bg: Задайте тук типа на текстурата, която да се приложи към изображението.

[ctx: @label]
en: Relief:
bg: Облекчение:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
bg: Задайте тук усилването на релефа, използвано за сливане на текстурата и изображението.

en: Rotate Right
bg: Завъртане надясно

en: Rotate 180 degrees
bg: Завъртане на 180 градуса

en: Rotate Left
bg: Завъртане наляво

en: Flip Horizontally
bg: Хоризонтално обръщане

en: Flip Vertically
bg: Вертикално обръщане

en: Crop
bg: Изрязване

en: Convert to 8 Bit
bg: Конвертиране в 8 бита

en: Convert to 16 Bit
bg: Конвертиране в 16 бита

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
bg: Завъртане

[ctx: Flip image]
en: Flip
bg: Обръщане

[ctx: Crop image]
en: Crop
bg: Изрязване

[ctx: Resize image]
en: Resize
bg: Преоразмеряване

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
bg: Конвертиране на дълбочината

en: Unknown filter
bg: Неизвестен филтър

en: Color Negative Inverter
bg: Цветен негативен инвертор

en: Built-in transformation not supported
bg: Вградената трансформация не се поддържа

en: Filter identifier or version is not supported
bg: Идентификаторът или версията на филтъра не се поддържат

en: Blur Filter
bg: Филтър за замъгляване

en: Blur FX Filter
bg: FX филтър за замъгляване

en: Charcoal Effect
bg: Ефект на въглени

en: Color FX Filter
bg: Цветен FX филтър

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
bg: Откриване на краища

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
bg: Изберете типа на ефекта, който да приложите към изображението тук.
    "Соларизация": симулира соларизация на снимка.
    "Яркост": симулира цветовете на филма Velvia(tm) за диапозитиви.
    "Неон": оцветява ръбовете на снимката, за да
    възпроизведе ефект на флуоресцентна светлина.
    "Откриване  на контури": открива контурите на снимката
    и тяхната сила.
    "Lut3D": оцветяване на изображения с филтри Lut3D

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
bg: Ниво:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
bg: Задайте тук нивото на ефекта.

[ctx: @label]
en: Iteration:
bg: Повторение:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
bg: Тази стойност контролира броя на итерациите, които да се използват с ефектите Neon и Find Edges (Намиране на ръбове).

[ctx: @label]
en: Intensity:
bg: Интензивност:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
bg: Задайте тук интензивността на филтъра.

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
bg: Черно-бял контраст

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
bg: Моментално

[ctx: @info: effect type]
en: Original
bg: Оригинал

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
bg: Лято

[ctx: @info: effect type]
en: Tokyo
bg: Токио

[ctx: @info: effect type]
en: Vintage
bg: Винтидж

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
bg: Промит цвят

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
bg: Промити цветове

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
bg: Процес X

en: Distortion Effect
bg: Ефект на изкривяване

en: Emboss Effect
bg: Ефект на гравюра

en: Film Grain Effect
bg: Ефект на филмова зърнистост

en: Grain Size:
bg: Степен на зърнистост:

en: Set here the graininess size of film.
bg: Задайте тук размера на зърнистостта на филма.

en: Photographic Distribution
bg: Фотографично разпределение

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
bg: Задайте тази опция, за да визуализирате зърно, използвайки разпределение на фотонната статистика. Това изисква повече изчисления и може да отнеме известно време.

en: Intensity:
bg: Интензивност:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
bg: Задаване на височината на избирането за изрязване.

en: Shadows:
bg: Сенки:

en: Set how much the filter affects highlights.
bg: Задаване не силата на филтъра върху светлите участъци.

en: Midtones:
bg: Средни тонове:

en: Set how much the filter affects midtones.
bg: Задаване не силата на филтъра върху средните тонове.

en: Highlights:
bg: Светли участъци:

en: Set how much the filter affects shadows.
bg: Задаване не силата на филтъра върху сенките.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
bg: Задайте тук чувствителността на филма, която да се използва за симулиране на синия шум на CCD.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
bg: Задайте тук чувствителността на филма, която да се използва за симулиране на червения шум на CCD.

en: Common Settings
bg: Общи настройки

en: Luminance Noise
bg: Шум на осветеност

en: Chrominance Blue Noise
bg: Хроминация на син шум

en: Chrominance Red Noise
bg: Шум в червената хроматичност

en: Invert Effect
bg: Ефект инверсия

en: Oil Painter Effect
bg: Ефект маслена картина

en: Rain Drops Effect
bg: Ефект Дъждовни капки

en: Greycstoration Filter
bg: Филтър Greycstoration

[ctx: @title: general settings]
en: General
bg: Общ

en: Detail preservation:
bg: Запазване на подробности:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
bg: Запазване на детайлите, за да зададете нивото на изостряне на малките характеристики в целевото изображение. По-високите стойности оставят детайлите резки.

en: Anisotropy:
bg: Анизотропност:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
bg: Анизотропен (насочен) модификатор на детайлите. Поддържайте го малък за Гаусов шум.

en: Smoothing:
bg: Изглаждане:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
bg: Обща сила на изглаждане: ако коефициентът на детайлност задава относителното изглаждане, а коефициентът на анизотропия - посоката, коефициентът на изглаждане задава общия ефект.

en: Regularity:
bg: Закономерност:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
bg: Тази стойност контролира равномерността на изглаждане на изображението. Не използвайте висока стойност тук, защото в противен случай целевото изображение ще бъде напълно размазано.

en: Iterations:
bg: Повторения:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
bg: Настройва броя на пътищата, в които филтърът се прилага към изображението.

en: Noise:
bg: Шум:

en: Sets the noise scale.
bg: Задава скалата на шума.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
bg: Разширени настройки

en: Angular step:
bg: Ъглова стъпка:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
bg: Задайте тук стъпката на ъглово интегриране (в градуси), аналогична на анизотропията.

en: Integral step:
bg: Интегрални стъпки:

en: Set here the spatial integral step.
bg: Задайте тук пространствената интегрална стъпка.

en: Gaussian:
bg: Гаусов ефект:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
bg: Задайте тук точността на Гаусовата функция.

en: Tile size:
bg: Показване големината на файла:

en: Sets the tile size.
bg: Задава големината на заглавието.

en: Tile border:
bg: Рамка на плочката:

en: Sets the size of each tile border.
bg: Задаване на размера на рамката на всяка плочка.

en: Interpolation:
bg: Интерполация:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
bg: Най-сходен съседен обект

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
bg: Линейно

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
bg: Изберете правилния метод на интерполация за желаното качество на изображението.

en: Fast approximation
bg: Бързо приближение

en: Enable fast approximation when rendering images.
bg: Включете тази настройка за показване водещите линии на "златните триъгълници".

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
bg: Горещи пиксели

en: Remove Black Frame
bg: Премахване на черната рамка

en: Clear List
bg: Изчистване на списъка

en: Loading Frame
bg: Зареждане на кадър

en: Black Frame
bg: Черна рамка

en: File Name:
bg: Име на файл:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
bg: Създаден:

en: Serial Number:
bg: Сериен номер:

en: Hot Pixels:
bg: Горещи пиксели:

en: Hot Pixels Tool
bg: Инструмент за горещи пиксели

[ctx: average filter mode]
en: Average
bg: Усреднен

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
bg: Линейно

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
bg: Квадратен

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
bg: Кубичен

en: Black Frame...
bg: Черна рамка...

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
bg: <p>Използвайте този бутон, за да добавите нов файл с черна рамка, който ще се използва от премахване на горещи пиксели.</p><p>Методът за изваждане на черни кадри е най-точното отстраняване на "горещи пиксели" и "залепнали пиксели". Първо трябва да да създадете "Черна рамка" като референция. Това е лесно да се направи. Когато приключите да правите снимки с дълга експозиция, сложете капачката на обектива на фотоапарата и направете една "тъмна" снимка със същото време на експозиция като предишните изображения. Това изображение ще бъде изцяло тъмно, но при внимателно разглеждане ще видите, че то има горещи и заклещени пиксели (цветни точки). Те са разположени на същите места като на предишните снимки. Този инструмент ще анализира черния кадър, ще открие горещите пиксели, и ще създаде списък с позиции, в които изображението трябва да се коригира, за да се премахнат неправилните цветове в тези пиксели.</p> <p>

en: Select Black Frame Image
bg: Избор на черно изображение

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
bg: Анализатор на черна рамка

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
bg: Това изображение на черна рамка вече присъства в списъка с анализирани елементи.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
bg: Филтър за оттенък / наситеност / яркост

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
bg: Изберете настройките за оттенък и наситеност на изображението.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
bg: Тук можете да видите цветен предварителен преглед на корекциите за оттенък и наситеност.

en: Hue:
bg: Оттенък:

en: Set here the hue adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на нюанса на изображението.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката за наситеност на изображението.

en: Vibrance:
bg: Жизненост:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
bg: Задайте тук настройката на вибрацията на изображението. вибрацията извършва селективно насищане на по-малко наситените цветове и избягване на тоновете на кожата.

en: Lightness:
bg: Осветеност:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
bg: Задайте тук настройката на яркостта на изображението.

en: Convert to:
bg: Преобразуване в:

en: Select the profile of the color space to convert to.
bg: Изберете профила на цветовото пространство, към който да се конвертира.

en: Input color profile "%1" not available
bg: Входният цветови профил "%1" не е наличен

en: Output color profile "%1" not available
bg: Изходен цветови профил "%1" не е наличен

en: Local Contrast Filter
bg: Локален филтър за контраст

en: Function:
bg: Функции:

[ctx: @item: function type]
en: Power
bg: Захранване

[ctx: @item: function type]
en: Linear
bg: Линейно

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
bg: <b>Функция</b>: Тази функция комбинира оригиналните RGB канали с десатурираното замъглено изображение. Тази функция се използва във всеки от етапите на тониране. Тя може да бъде линейна или силова. По принцип тази функция увеличава стойностите, при които стойността и на оригиналното, и на размазаното изображение е ниска, и прави обратното при високите стойности.

en: Stretch contrast
bg: Разтегляне на контраста

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
bg: <b>Разтягане на контраста</b>: Тази функция разтяга контраста на оригиналното изображение. Прилага се преди процеса на тониране.

en: Highlights saturation:
bg: Насищане на светлите участъци:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
bg: <b>Насищане на светлите участъци</b>: Обикновено се увеличава (възприеманата) наситеност. Потребителят може да избере да намали наситеността на оригиналните светлини и сенки от изображението с тези параметри.

en: Shadow saturation:
bg: Насищане на сенките:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
bg: <b>Насищане на сенките</b>: Обикновено (възприеманата) наситеност се увеличава. Потребителят може да избере да намали наситеността на оригиналния светъл участък и сенките от изображението с тези параметри.

en: Power:
bg: Сила:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
bg: <b>Сила</b>: Колко силен е ефектът, който се прилага

en: Blur:
bg: Замъгляване:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
bg: <b>Размазване</b>: Колко силно е размазано изображението, преди да се комбинира с оригиналното изображение и с функцията за тониране.

en: General settings
bg: Общи настройки

en: Stage 1
bg: Ниво 1

en: Stage 2
bg: Етап 2

en: Stage 3
bg: Етап 3

en: Stage 4
bg: Етап 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
bg: Файл с локални настройки на контраста на снимка за зареждане

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки на локалния контраст на фотографията.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
bg: Не може да зареди настройките от текстовия файл Photograph Local Contrast (Локален контраст на фотографията).

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
bg: Файл с локални настройки на контраста на снимка за зареждане

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
bg: Не може да запише настройки в текстовия файл Photograph Local Contrast (Локален контраст на фотографията).

en: Anti-Vignetting Tool
bg: Инструмент за премахване на винетен ефект

en: Add vignetting
bg: Добавяне на винетен ефект

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
bg: Тази опция добавя винетиране към изображението, вместо да го премахва. Използвайте я за творчески ефекти.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
bg: Тук можете да видите миниатюра на маската против винетиране, приложена към изображението.

en: Amount:
bg: Количество:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
bg: Тази стойност контролира степента на интензивност на филтъра в точката му на максимална плътност.

en: Feather:
bg: Смекчаване:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
bg: Тази стойност се използва като експонента, контролираща спадането на плътността от вътрешния кръг на филтъра към външния кръг.

en: Inner Radius:
bg: Вътрешен радиус:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
bg: Тази стойност е радиусът на вътрешния кръг на филтъра. Във вътрешния кръг изображението се запазва. Тя се изразява като кратна на външния радиус на филтъра.

en: Outer Radius:
bg: Външен радиус:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
bg: Тази стойност е радиусът на външния кръг на филтъра. Извън външния кръг ефектът на филтъра е максимален. Изразява се като кратно на диагонала на изображението.

en: X offset:
bg: Отместване по X:

en: X offset
bg: Отместване по X

en: Y offset:
bg: Отместване по Y:

en: Y offset
bg: Отместване по Y

en: Lens Distortion Tool
bg: Инструмент за изкривяване на обектива

en: Use Metadata
bg: Използване на метаданни

[ctx: camera make]
en: Make:
bg: Производител:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
bg: Това е низът за описание на производителя на фотоапарата, който се намира в метаданните на изображението. Той се използва за запитване и намиране на съответната информация за устройството на фотоапарата от базата данни на Lensfun.

[ctx: camera model]
en: Model:
bg: Модел:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
bg: Това е низът за описание на модела на фотоапарата, който се намира в метаданните на изображението. Той се използва за търсене и намиране на подходяща информация за устройството на фотоапарата от базата данни на Lensfun.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
bg: Това е низът за описание на обектива, който се намира в метаданните на изображението. Той се използва за запитване и намиране на съответната информация за обектива от базата данни Lensfun.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
bg: Задайте тази опция, за да се опитате да отгатнете правилните настройки на камерата/обектива от метаданните на изображението (като Exif или XMP).

en: Focal Length (mm):
bg: Фокусно разстояние (mm):

en: Aperture:
bg: Апертура:

en: Subject Distance (m):
bg: Разстояние до обекта (м):

en: (no metadata available)
bg: (няма налични метаданни)

en: (no match found)
bg: (няма намерени съвпадения)

en: (partial match found)
bg: (намерено е частично съвпадение)

en: (exact match found)
bg: (намерено е точно съвпадение)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
bg: Инструмент за автоматична корекция на обектива

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
bg: Камера: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
bg: Обектив: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
bg: Разстояние до обекта: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
bg: Бленда: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
bg: Фокусно разстояние: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
bg: Фактор на изрязване: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
bg: включен

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
bg: CCA корекция: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
bg: изключено

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
bg: Корекция на винетирането: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
bg: DST корекция: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
bg: Корекция на геометрията: %1

en: Lens Corrections to Apply:
bg: Корекции на обектива за прилагане:

en: Chromatic Aberration
bg: Хроматичната аберация

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
bg: Хроматичната аберация е лесно разпознаваема като цветни ресни към ъглите на изображението. CA се дължи на различния фокус на обектива за различните цветове.

en: Vignetting
bg: Винетиране

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
bg: Винетирането се отнася до потъмняване на изображението, най-вече в ъглите. Оптичното и естественото винетиране могат да бъдат анулирани с тази опция, докато механичното винетиране няма да бъде коригирано.

en: Distortion
bg: Изкривяване

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
bg: Изкривяването (дисторция) се отнася до деформация на изображението, която е най-силно изразена към ъглите. Тези аберации на Зайдел са известни като сферични изкривявания с хлътване и издуване на образа.

en: Geometry
bg: Разположение

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
bg: Тук се обработват четири геометрии: Праволинейна (99 % от всички обективи), Рибешко око, Цилиндрична, Равноъгълна.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
bg: <b>Забележка: опциите за корекция на обектива зависят от наличните филтри в библиотеката LensFun. Вижте <a href='http://lensfun.sourceforge.net'> интернет страницата на проекта LensFun</a> за повече информация.</b>

en: Channel:
bg: Канал:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
bg: <p>Изберете скалата на хистограмата.</p><p>Ако максималните стойности на изображението са малки, можете да използвате линейната скала.</p><p><b>Логаритмичната</b> скала може да се използва, когато максималните бройки са големи. Ако тя се използва, всички стойности (малки и големи) ще се виждат на графиката.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
bg: Линейна

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
bg: Логаритмична

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
bg: Тук можете да видите рисунката на хистограмата на целевото изображение за предварителен преглед на избрания канал на изображението. Тази се изчислява отново при всяка промяна на настройките.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
bg: <p>Изберете канала на хистограмата за представяне:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
bg: Осветеност

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
bg: <b>Осветеност</b>: показва стойностите на осветеността на изображението.

[ctx: The red channel]
en: Red
bg: Червено

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
bg: <b>Червен</b>: показва стойностите на червения канал на изображението.

[ctx: The green channel]
en: Green
bg: Зелено

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
bg: <b>Зелен</b>: показва стойностите на зеления канал на изображението..

[ctx: The blue channel]
en: Blue
bg: Синьо

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
bg: <b>Син</b>: показва стойностите на синия канал на изображението.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
bg: Цветове

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
bg: <b>Цветове</b>: Показване на всички стойности на цветовите канали едновременно.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
bg: Прозрачност

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
bg: <b>Алфа</b>: показва стойностите на алфа-канала на изображението. Този канал съответства на стойността на прозрачността и се поддържа от някои формати на изображения, като PNG или TIF..

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
bg: Зареждане на снимка...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
bg: Изчисляване на хистограма...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
bg: Грешка при
    пресмятането
    на хистограмата.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
bg: Средно:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
bg: Пиксели:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
bg: Стд. откл.:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
bg: Брой:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
bg: Медиана:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
bg: Процент:

en: Levels Adjust Tool
bg: Инструмент за регулиране на нивата

en: Noise Reduction Filter
bg: Филтър за намаляване на шума

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
bg: <b>Праг</b>: Настройва прага за обезшумяване на изображението в диапазона от 0,0 (няма) до 10,0. Прагът е стойността, под която всичко се счита за шум.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
bg: <b>Мекота</b>: Регулира мекотата на праговата обработка (мека за разлика от твърдата прагова обработка). Колкото по-висока е мекотата, толкова повече шум остава в изображението.

en: Estimate Noise
bg: Изчисляване на шума

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
bg: Автоматично изчисляване на всички настройки за намаляване на шума чрез разбор на шума, съдържащ се в изображението.

en: Threshold:
bg: Праг:

en: Softness:
bg: Мекота:

en: Luminance
bg: Осветеност

en: Chrominance Blue
bg: Хроминално синьо

en: Chrominance Red
bg: Хроминация червено

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
bg: Файл с настройки за намаляване на шума на снимка за запазване

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки за намаляване на фотографския шум.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
bg: Не може да зареди настройките от текстовия файл Photograph Noise Reduction (Намаляване на шума на снимката).

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
bg: Файл с настройки за намаляване на шума на снимка за запазване

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
bg: Не може да запише настройки в текстовия файл Photograph Noise Reduction (Намаляване на шума на снимката).

en: Raw Conversion
bg: Raw конверсия

en: RedEye Correction Filter
bg: Филтър за корекция на червени очи

en: Red Level:
bg: Ниво на червеното:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
bg: Задайте тук нивото на намаляване на червения цвят до средното ниво на синия и зеления цвят.

en: Method:
bg: Метод:

en: Simple sharp
bg: Просто изостряне

en: Unsharp mask
bg: Маска за размазване

en: Select the sharpening method to apply to the image.
bg: Изберете метода за изостряне, който да приложите към изображението.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
bg: Острота 0 няма ефект, 1 и повече определят радиуса на матрицата за изостряне, който определя колко да се изостри изображението.

en: Radius:
bg: Радуис:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
bg: Стойността на радиуса е стойността на радиуса на Гаусовата матрица за размазване, която се използва, за да се определи колко да бъде размазано изображението.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
bg: Стойността на разликата между оригинала и размазаното изображение, която е се добавя обратно в оригинала.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
bg: Прагът, като част от максималната стойност на яркостта, необходим за прилагане на сумата на разликата.

en: Suppress color noise.
bg: Потискане на цветния шум.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
bg: Опция за прилагане на филтър само върху канала за яркост, използван за потискане на усилването на хроматичния шум.

en: Circular sharpness:
bg: Кръгова острота:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
bg: Това е радиусът на кръговата конволюция. Това е най-важният параметър за използването на този инструмент. За повечето изображения стойността по подразбиране от 1,0 трябва да даде добри резултати. Изберете по-висока стойност, когато изображението ви е много размазано.

en: Correlation:
bg: Корелация:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
bg: Увеличаването на корелацията може да помогне за намаляване на артефактите. Корелацията може да варира от 0 до 1. Полезни стойности са 0,5 и стойности, близки до 1, например 0,95 и 0,99. Използването на висока стойност за корелацията ще намали ефекта на изостряне на инструмента.

en: Noise filter:
bg: Филтър на шум:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
bg: Увеличаването на параметъра на филтъра за шум може да помогне за намаляване на артефактите. Филтърът за шум може да варира от 0 до 1, но стойности, по-високи от 0,1, рядко са полезни. Когато стойността на филтъра за шум е твърде ниска, напр. 0,0, качеството на изображението ще бъде много лошо. Полезна стойност е 0,01. Използването на висока стойност за филтъра за шум ще намали ефекта на изостряне на инструмента.

en: Gaussian sharpness:
bg: Гаусово изостряне:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
bg: Това е рязкостта за Гаусовата конволюция. Използвайте този параметър, когато размазването ви е от Гаусов тип. В повечето случаи трябва да зададете този параметър на 0, защото той предизвиква неприятни артефакти. Когато използвате стойности, различни от нула, вероятно ще трябва да увеличите и параметрите на корелационния и/или шумовия филтър.

en: Matrix size:
bg: Размер на матрицата:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
bg: Този параметър определя размера на трансформационната матрица. Увеличаването на ширината на матрицата може да даде по-добри резултати, особено когато сте избрали големи стойности за кръгово или гаусово изостряне.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
bg: Файл с настройки за префокусиране на снимка за зареждане

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки за фотографско префокусиране.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
bg: Не може да заредите настройки от текстовия файл Photograph Refocus (Пренасочване на фокуса на снимката).

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
bg: Файл с настройки за префокусиране на снимка за запазване

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
bg: Не може да запишете настройки в текстовия файл Photograph Refocus (Пренасочване на фокуса на снимка).

en: Unsharp Mask Tool
bg: Инструмент Маска за размазване

en: Content-Aware Filter
bg: Филтър ориентиран по съдържанието

en: Main angle:
bg: Основен ъгъл:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
bg: Ъгъл в градуси, с който да се завърти изображението. Положителен ъгъл завърта изображението по посока на часовниковата стрелка; отрицателен ъгъл го завърта обратно на часовниковата стрелка.

en: Fine angle:
bg: Фин ъгъл:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
bg: Тази стойност в градуси ще бъде добавена към основната стойност на ъгъла, за да се зададе фин целеви ъгъл.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
bg: Активирайте тази опция, за да приложите филтъра против изглаждане към завъртеното изображение. За да се изглади целевото изображение, то ще бъде леко размазано.

en: Auto-crop:
bg: Автом. изрязване:

[ctx: no autocrop]
en: None
bg: Без

en: Widest Area
bg: Най-широка площ

en: Largest Area
bg: Най-голямата площ

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
bg: Изберете метода за обработка на автоматичното изрязване на изображението, за да премахнете черните рамки около завъртяното изображение тук.

en: White Balance Tool
bg: Инструмент Баланс на бялото

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
bg: Цветна температура

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
bg: Корекция:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
bg: Задайте тук цветовата температура на белия баланс в келвини.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
bg: Предварителни настройки:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
bg: Свещ

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
bg: Лампа 40W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
bg: Лампа 100W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
bg: Лампа 200W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
bg: Сънрайз

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
bg: Студийна лампа

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
bg: Лунна светлина

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
bg: Неутрално

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
bg: Дневна светлина D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
bg: Фотографска светкавица

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
bg: Слънце

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
bg: Ксенонова лампа

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
bg: Дневна светлина D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
bg: Без

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
bg: Изберете предварителната настройка на цветовата температура на баланса на бялото, която да използвате.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
bg: светлина на свещи

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
bg: 40 Watt крушка с нажежаема жичка

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
bg: 100 Watt крушка с нажежаема жичка

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
bg: 200 Watt крушка с нажежаема жичка

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
bg: светлина при изгрев или залез

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
bg: волфрамова лампа, използвана във фотографско студио или светлина на 1 час от залез/разсъмване

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
bg: лунна светлина

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
bg: неутрална цветова температура

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
bg: слънчева дневна светлина около обяд

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
bg: електронна фотосветкавица

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
bg: ефективна слънчева температура

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
bg: ксенонова  светкавица или електрическа дъга

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
bg: дневна светлина при облачно небе

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
bg: без предварително зададена стойност

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
bg: Избиране на температурата на цветови тон

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
bg: С този бутон можете да изберете цвета от оригиналното изображение, използван за задаване на температурата на баланса на белия цвят и зеления компонент.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
bg: Черна точка:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
bg: Задайте тук стойността на нивото на черното.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
bg: Сенки:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
bg: Задайте тук нивото на потискане на шума на сенките.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
bg: Насищане:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
bg: Задайте тук стойността на наситеността.

[ctx: @label: WB settings]
en: Gamma:
bg: Гама:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
bg: Задайте тук стойността на гама корекцията.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
bg: Зелено:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
bg: Задайте тук зеления компонент, за да контролирате нивото на премахване на магента цвета.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
bg: Компенсация на експозицията

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
bg: Главна:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
bg: Автоматични настройки на експозицията

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
bg: С този бутон можете автоматично да регулирате стойностите на експозицията и черната точка.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
bg: Задайте тук стойността на основната компенсация на експозицията в Е.В.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
bg: Фин:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
bg: Тази стойност в E.V ще бъде добавена към основната стойност на компенсацията на експозицията, за да се зададе фино регулиране на експозицията.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
bg: Файл за зареждане на настройките на баланса на белия цвят

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
bg: "%1" не е текстов файл с настройки на баланса на белия цвят.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
bg: Не може да се заредят настройки от текстовия файл White Color Balance (Баланс на белия цвят).

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
bg: Файл с настройки на баланса на белия цвят за запазване

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
bg: Не може да запишете настройки в текстовия файл White Color Balance (Баланс на белия цвят).

en: Embed Original File
bg: Вграден оригинален файл

en: Lossless Compression
bg: Компресия без загуби

en: JPEG Preview:
bg: Преглед на JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
bg: Без

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
bg: Средни

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
bg: Пълен размер

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
bg: Предупреждение: ExifTool не е наличен за последваща обработка на метаданни. Без ExifTool DNG няма да включва всички свойства на RAW източника.

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
bg: Експортиране

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
bg: Импортиране

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
bg: Инструмент

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
bg: Метаданни

[ctx: @action: dplugin]
en: View
bg: Изглед

[ctx: @action: dplugin]
en: File
bg: Файл

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
bg: Подобрение

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
bg: Преобразуване

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
bg: Декориране

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
bg: Ефекти

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
bg: Невалидно

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
bg: %1 изображение

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
bg: Разширение

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
bg: Прочетено

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
bg: Запис

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
bg: Вид Mimes

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
bg: Относно приставка %1

[ctx: @label]
en: Version
bg: Версия

[ctx: @title]
en: Details
bg: Детайли

[ctx: @title]
en: Authors
bg: Автори

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
bg: Стойност

[ctx: @item]
en: Interface ID
bg: ID на интерфейса

[ctx: @item]
en: Tool ID
bg: ID на инструмента

[ctx: @item]
en: Library
bg: Библиотека

[ctx: @item]
en: File Size
bg: Големина на файл

[ctx: @item]
en: File Date
bg: Дата на файла

[ctx: @item]
en: File Owner
bg: Собственик на файл

[ctx: @item]
en: File Group
bg: Файлова група

[ctx: @title]
en: Properties
bg: Подробности

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
bg: Категории

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
bg: Автори

en: Type-Mimes
bg: Вид Mimes

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
bg: Маркиране на всички

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
bg: Изчистване

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
bg[0]: 1 инсталиран плъгин
bg[1]: %1 инсталирани плъгина

[ctx: @info]
en: No plugin installed
bg: Няма инсталиран плъгин

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
bg[0]: (%1 активирано)
bg[1]: (%1 активирани)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
bg[0]: 1 намерен плъгин
bg[1]: %1 намерени плъгина

[ctx: @info]
en: No plugin found
bg: Не е намерен плъгин

en: Various
bg: Различни

en: Login:
bg: Вход:

en: &Login
bg: &Вход

en: &Skip
bg: Пр&опускане

en: Password cannot be empty.
bg: Паролата не може да бъде празна.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
bg: Албум

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
bg: Клеймо за време:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
bg: Описание:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
bg: Място:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
bg: Това са основните настройки за новия албум %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
bg: Заглавие на албума, който ще бъде създаден (задължително).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
bg: Дата и час на албума, който ще бъде създаден (по избор).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
bg: Описание на албума, който ще бъде създаден (по избор).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
bg: Местоположение на албума, който ще бъде създаден (по избор).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
bg: Избор на акаунт

en: Add another account
bg: Добавяне на друг акаунт

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
bg: Изберете акаунта %1, който да използвате за експортиране на изображения:

en: Max Dimension
bg: Макс. размер

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
bg: Това е списъкът с изображения, които да качите в акаунта %1.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
bg: Това е връзка, върху която може да се кликне, за да се отвори %1 в браузъра.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
bg: Това е акаунт в %1, в който сте влезли в момента.

[ctx: account settings]
en: Name:
bg: Име:

en: Change %1 account for transfer
bg: Променете акаунт %1 за прехвърляне

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
bg: Това е папката %1, в която/от която избраните снимки ще бъдат качени/изтеглени.

en: Create new %1 folder
bg: Създаване на нова %1 папка

[ctx: album list]
en: Reload
bg: Презареждане

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
bg: Това е максималният размер на изображенията. Изображенията с по-голям размер от този ще бъдат намалени.

en: Original Size
bg: Оригинален размер

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
bg: Това е мястото, откъдето ще бъдат изтеглени %1 изображения.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
bg: Това са опциите, които ще се прилагат към снимките преди качване.

en: Upload original image file
bg: Качване на оригинален файл с изображение

en: Write the photo ID to the source image
bg: Записване на идентификатора на снимката в изходното изображение

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
bg: Запишете идентификатора на снимката като метаданни в изходното изображение след качване.

en: Maximum Dimension:
bg: Максимален размер:

en: JPEG Quality:
bg: Качество на JPEG:

[ctx: @action:button]
en: &Start
bg: С&тарт

en: Close
bg: Затваряне

en: Close window
bg: Затваряне на прозореца

en: Cancel current operation
bg: Отмяна на текущата операция

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
bg: Добавяне на нови изображения в списъка

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
bg: Премахване на избрани изображения от списъка

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
bg: Преместване на текущото избрано изображение нагоре в списъка

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
bg: Преместване на текущото избрано изображение надолу в списъка

[ctx: @info]
en: Clear the list.
bg: Изчистване на списъка.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
bg: Зареждане на запазен списък.

[ctx: @info]
en: Save the list.
bg: Запазване на списъка.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
bg: Избор на списък с файлове с изображения за зареждане

[ctx: @option]
en: All Files (*)
bg: Всички файлове (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
bg: Избиране на списъка с файлове с изображения за записване

[ctx: @title]
en: Thumbnail
bg: Миниатюра

[ctx: @title]
en: File Name
bg: Име на файл

[ctx: @title]
en: User1
bg: Потребител1

[ctx: @title]
en: User2
bg: Потребител2

[ctx: @title]
en: User3
bg: Потребител3

[ctx: @title]
en: User4
bg: Потребител4

[ctx: @title]
en: User5
bg: Потребител5

[ctx: @title]
en: User6
bg: Потребител6

[ctx: @action: button]
en: Help
bg: Помощ

en: Online Handbook...
bg: Онлайн ръководство...

en: About...
bg: Относно...

[ctx: @action]
en: Zoom In
bg: Увеличаване на мащаба

[ctx: @info]
en: Zoom In
bg: Увеличаване на мащаба

[ctx: @action]
en: Zoom Out
bg: Намаляване на мащаба

[ctx: @info]
en: Zoom Out
bg: Намаляване на мащаба

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
bg: Оптимално мащабиране

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
bg: Оптимално мащабиране

[ctx: @info]
en: Failed to load image
bg: Грешка при зареждане на изображение

en: Output file format:
bg: Изходен файлов формат:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
bg: <p>Тук задайте формата на изходния файл, който да се използва:</p><p><b>JPEG</b>: генерира изображението във формат JPEG. Този формат ще даде файлове с по-малък размер..</p><p><b>Предупреждение: Поради деструктивния алгоритъм за компресиране JPEG е формат със загуба на качество.</b></p><p><b>TIFF</b>: генерира изображението във формат  TIFF. Този формат създава големи файлове, без да се губи качество. Изображението се компресира. </p><p><b>PNG</b>: генерира изображението във формат PNG. При него се създават големи файлове, без да се губи качеството. Изображението е компресирано.</p><p><b>PPM</b>: генерира изображението във формат  PPM. Това генерира най-големите файлове, без да се губи качеството. Изображението не се компресира..</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
bg: Помощ

en: Relative Path
bg: Релативен път

en: Deletion Time
bg: Време на изтриване

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
bg: Базата данни не е валидна: настройката "DBFaceVersion" не съществува. Текущата версия на схемата на базата данни не може да бъде проверена. Опитайте да започнете с празна база данни.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
bg: Базата данни е била използвана с по-нова версия на digiKam и е била актуализирана до схема на базата данни, която не може да се използва с тази версия. (Това означава, че тази версия на digiKam е твърде стара или че форматът на базата данни е твърде нов.) Моля, използвайте по-новата версия на digiKam, която сте използвали преди.

en: Failed to create tables in database.
    %1
bg: Неуспешно създаване на таблици в базата данни.
    %1

en: Writing metadata to files
bg: Записване на метаданни към файлове

en: Revising Exif Orientation tags
bg: Редактиране на таговете за ориентация на Exif

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
bg: Завършителни задачи

en: Assigning image tags
bg: Присвояване на тагове за изображения

en: Removing image tags
bg: Премахване на таговете на изображение

en: Assigning image pick label
bg: Присвояване на етикет за избор на изображение

en: Assigning image color label
bg: Присвояване на етикет за цвят на изображението

en: Assigning image ratings
bg: Присвояване на оценки на изображенията

en: Editing group
bg: Група за редактиране

en: Updating orientation in database
bg: Актуализиране на ориентацията в базата данни

en: Applying metadata
bg: Прилагане на метаданните

en: Rotating images
bg: Завъртване на изображенията

en: Copying attributes
bg: Копиране на атрибутите

en: Process Items
bg: Обработване на елементи

en: Failed to revise Exif orientation these files:
bg: Не беше възможно да се коригират Exif данните за ориентацията на следните снимки:

en: Failed to transform these files:
bg: Неуспешно преобразуване на тези файлове:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
bg: Прилагане на чакащите промени в метаданните

en: Apply pending changes to metadata
bg: Прилагане на чакащите промени в метаданните

en: No pending metadata synchronization
bg: Няма чакащо синхронизиране на метаданни

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
bg: Ако в настройките на метаданните е разрешено мързеливо синхронизиране, в лентата на състоянието ще се показва броят на елементите, които чакат синхронизиране

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
bg[0]: 1 файл очаква синхронизиране
bg[1]: %1 файла очакват синхронизиране

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
bg: Цветът на фона показва състоянието на глобалния филтър за изображения, който обхваща всички настройки на филтъра от дясната странична лента.
    
    БЕЗ ЦВЯТ: няма активен филтър, всички елементи са видими.
    ЧЕРВЕН: филтрирането е включено, но няма съвпадащи елементи.
    ЗЕЛЕН: филтърът(ите) съвпада(т) с поне един елемент.
    
    Преместете курсора на мишката върху този текст, за да видите повече подробности за активните филтри.
    Натиснете бутона Нулиране от дясната страна, за да изтриете всички настройки на филтъра.
    Натиснете бутона Настройки от дясната страна, за да отворите панела с филтри.

en: Reset all active filters
bg: Изчистване на всички активни филтри

en: Open filter settings panel
bg: Отваряне на панела с настройки на филтъра

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>Текст</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>MIME тип</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>Геолокация</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>Оценка</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>Наименования на селекции</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>Цветови наименования</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
bg: <br/><nobr><i>Тагове</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
bg: <nobr><b>Активни филтри:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
bg: <nobr><b>Активен филтър:</b></nobr>

en: No active filter
bg: Няма активен филтър

en: One active filter
bg: Един активен филтър

en: 1 active filter | %1 active filters
bg[0]: 1 активен филтър
bg[1]: %1 активни филтри

en: No geo filtering
bg: Без филтър за геолокация

en: Images with coordinates
bg: Изображения с координати

en: Images without coordinates
bg: Изображения без координати

en: Filter by geolocation
bg: Филтриране по геолокация

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
bg: Изберете как геолокацията да влияе на показаните изображения.

en: All Files
bg: Всички файлове

en: Image Files
bg: Снимки

en: No RAW Files
bg: Няма RAW файлове

en: JPEG Files
bg: JPEG файлове

en: JPEG-2000 Files
bg: Файлове JPEG-2000

en: JPEG-XL Files
bg: Файлове JPEG XL

en: WEBP Files
bg: Файлове WebP

en: PNG Files
bg: PNG файлове

en: TIFF Files
bg: TIFF файлове

en: PGF Files
bg: Файлове PGF

en: HEIF Files
bg: Файлове HEIF

en: AVIF Files
bg: Файлове AVIF

en: DNG Files
bg: DNG файлове

en: RAW Files
bg: RAW файлове

en: Video Files
bg: Видео файлове

en: Audio Files
bg: Звукови файлове

en: Raster Graphics
bg: Растерна графика

en: Filter by file type
bg: Филтриране по тип на файла

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
bg: Изберете типовете файлове (MIME типове), които искате да бъдат показани. Забележка: "Растерна графика" са файлови формати от редактори за растерна графика, като Photoshop,  Gimp, Krita и др.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
bg: Изберете стойността на рейтинга, която се използва за филтриране на съдържанието на албумите. Използвайте контекстното изскачащо меню, за да зададете условията за филтриране на рейтинг.

en: Rating greater than or equal to %1.
bg: Оценка по-голяма или равна на %1.

en: Rating equal to %1.
bg: Оценка равна на %1.

en: Rating less than or equal to %1.
bg: Оценка по-малка или равна на %1.

en: Items Without Rating
bg: Елементи без оценки

en: Rating Filter Options
bg: Настройки на филтъра по оценка

en: Greater Than or Equals Condition
bg: По-голямо или равно на зададеното условие

en: Equals Condition
bg: Равно на зададеното условие

en: Less Than or Equals Condition
bg: По-малко или равно на зададеното условие

en: Exclude Items Without Rating
bg: Изключване на елементи без оценка

en: Text quick filter (search)
bg: Бърз текстов филтър (търсене)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
bg: Въведете шаблони за търсене, за да филтрирате бързо този изглед по имена на елементи, надписи (коментари) и етикети

en: Text Search Fields
bg: Полета за текстово търсене

en: Defines which fields to search for the text in.
bg: Определя в кои полета да се търси текстът.

en: Item Name
bg: Име на елемент

en: Item Title
bg: Заглавие на елемент

en: Item Comment
bg: Коментар на елемент

en: Tag Name
bg: Име на таг

en: Album Name
bg: Име на албум

en: Item Aspect Ratio
bg: Съотношение на елемент

en: Item Pixel Size
bg: Размер на пикселите на елемент

en: Clear All
bg: Изчистване на всичко

en: Select All
bg: Избиране на всички

[ctx: @option:radio]
en: Use default settings
bg: Използване на настройките по подразбиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the default quality sorting parameters configured in Setup dialog.
bg: Използвайте параметрите за сортиране на качеството по подразбиране, конфигурирани в диалоговия прозорец Настройка.

[ctx: @option:radio]
en: Use custom settings
bg: Използване на потребителски настройки

[ctx: @info:tooltip]
en: Use custom parameters to perform quality sorting instead default one.
bg: Използвайте потребителски параметри, за да извършвате качествено сортиране вместо това по подразбиране.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Rejected' Label to Low Quality Pictures
bg: Присвояване на етикет "Отхвърлено" на снимки с ниско качество

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Rejected label.
bg: Изображенията с ниско качество, открити чрез анализ на размазване, шум и компресия, ще бъдат присвоени на етикета "Отхвърлено".

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Pending' Label to Medium Quality Pictures
bg: Присвояване на етикет "Изискващо обработка" на снимки със средно качество

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Pending label.
bg: Изображенията със средно качество, открити чрез анализ на размазване, шум и компресия, ще бъдат присвоени на етикета Pending (Очакващи).

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Accepted' Label to High Quality Pictures
bg: Присвояване на етикет "Прието" на снимки с високо качество

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Accepted label.
bg: Изображенията с високо качество, открити чрез размазване, шум и анализ на компресията, ще бъдат назначени на етикет "Приети".

[ctx: @option:radio]
en: Detect Aesthetic Image using Deep Learning
bg: Откриване на естетическо изображение с помощта на Deep Learning

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic value.
    The aesthetic detection engine use deep learning model to classify images
bg: Определяне дали изображението има естетическа стойност.
    Естетичният двигател за откриване използва модел на дълбоко обучение, за да класифицира изображенията

[ctx: @option:radio]
en: Detect Quality Using Basic Factors
bg: Откриване на качеството с помощта на основни фактори

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging by four basic factors (blur, noise, exposure, and compression).
bg: Открива дали изображението е саботирано чрез четири основни фактора (размазване, шум, експозиция и компресия).

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
bg: Праг за Отказани:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
bg: Праг, под който на всички снимки се присвоява етикет за отхвърлени

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
bg: Праг за Изчакващи:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
bg: Праг на качеството, под което всички снимки ще бъдат означени с етикет "Изискващо обработка"

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
bg: Допустим  праг:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
bg: Праг, над който на всички снимки се присвоява етикет Accepted Label

[ctx: @option:check]
en: Detect Blur
bg: Откриване на замъгляване

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
bg: Открийте количеството размазване в изображенията, които са му предадени

[ctx: @label]
en: Weight:
bg: Ширина:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
bg: Тежест, която да се присвои на алгоритъма за размазване

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
bg: Откриване на шум

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
bg: Откриване на количеството шум в предадените му изображения

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
bg: Тежест, която да се присвои на алгоритъма за шум

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
bg: Откриване на компресия

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
bg: Открийте размера на компресията в предадените към него изображения

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
bg: Тежест за определяне на алгоритъма за компресиране

[ctx: @option:check]
en: Detect Under and Over Exposure
bg: Откриване на недостатъчна и прекомерна експозиция

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
bg: Откриване дали изображенията са недоекспонирани или преекспонирани

en: File/Folder %1 does not exist anymore
bg: Файл/папка %1 вече не съществува

en: Album %1 does not exist anymore
bg: Албумът %1 вече не съществува

en: Could not overwrite image %1
bg: Не може да се презапише изображение %1

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
bg: Не можа да се премести изображение %1 в кошчето.
    Проверете файловите разрешения на папката на кошчето "%2" в колекцията от изображения.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
bg: Файл или папка с име %1 вече съществува в %2

en: Could not move folder %1 to album %2
bg: Не може да се премести папка %1 в албум %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
bg: Не може да се премести папка %1 в албум %2. Папката %1 е копирана и в албум %2

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
bg: Не може да се премести съпътстващ файл %1 в албум %2

en: Could not move file %1 to album %2
bg: Не може да се премести файл %1 в албум %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
bg: Не може да се копира папка %1 в албум %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
bg: Не може да се копира съпътстващ файл %1 в папка %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
bg: Не можа да се копира файл %1 в папка %2

en: Could not copy file %1 to album %2
bg: Не можа да се копира файл %1 в албум %2

en: File/Folder %1 does not exist
bg: Файл/папка %1 не съществува

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
bg: Не може да се премести папка %1 в колекцията кошче.
    Проверете разрешението на файла в папката за кошче ".dtrash" в колекцията от изображения.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
bg: Не можа да се премести изображение %1 в кошчето.
    Проверете файловите разрешения на папката на кошчето ".dtrash" в колекцията от изображения.

en: Album %1 could not be removed
bg: Албумът %1 не може да бъде премахнат

en: Image %1 could not be removed
bg: Изображение %1 не можа да бъде премахнато

en: Could not move image %1 to collection trash
bg: Не можа да се премести изображение %1 в колекция кошче

en: Image with the same name %1 already there
bg: Изображение със същото име %1 вече е там

en: Image %1 could not be renamed
bg: Изображение %1 не може да бъде преименувано

en: Could not restore file %1 from trash
bg: Не можа да се възстанови файл %1 от кошчето

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
bg: Неопределено

[ctx: @info: rotation of an unrotated image]
en: Normal
bg: Нормален

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
bg: Обърнато хоризонтално

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
bg: Завъртане на 180 градуса

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
bg: Обърнато вертикално

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
bg: Обърнато хоризонтално и завъртано наляво

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
bg: Завъртяно наляво

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
bg: Обърнато вертикално и завъртяно наляво

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
bg: Завъртяно надясно

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
bg: Запад

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
bg: Изток

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
bg: Север

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
bg: Юг

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
bg: Светкавицата е била активирана

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
bg: Светкавица с режим за намаляване на ефекта "червени очи"

[ctx: @info: country code]
en: Afar
bg: Афар

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
bg: Абхазки

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans
bg: Африкаанс

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
bg: Амхарски

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
bg: Арабски

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
bg: Асами

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
bg: Аймара

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
bg: Азербайджански

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
bg: Башкирски

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
bg: Белоруски

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
bg: Български

[ctx: @info: country code]
en: Bihari
bg: Бихари

[ctx: @info: country code]
en: Bislama
bg: Бислама

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
bg: Бенгали (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
bg: Тибетски

[ctx: @info: country code]
en: Breton
bg: Бретонски

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
bg: Каталонски

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
bg: Корсикански

[ctx: @info: country code]
en: Czech
bg: Чешки

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
bg: Уелски

[ctx: @info: country code]
en: Danish
bg: Датски

[ctx: @info: country code]
en: German
bg: Немски

[ctx: @info: country code]
en: Dzongkha
bg: Джонкгха

[ctx: @info: country code]
en: Greek
bg: Гръцки

[ctx: @info: country code]
en: English
bg: Английски

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto
bg: Есперанто

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
bg: Испански

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
bg: Естонски

[ctx: @info: country code]
en: Basque
bg: Баскийски

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
bg: Персийски (фарси)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
bg: Финландски

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
bg: Фарьорски

[ctx: @info: country code]
en: French
bg: Френски

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
bg: Фризийски

[ctx: @info: country code]
en: Irish
bg: Ирландски

[ctx: @info: country code]
en: Galician
bg: Галисийски

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
bg: Гуарани

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
bg: Гуджарати

[ctx: @info: country code]
en: Hausa
bg: Хауса

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
bg: Иврит

[ctx: @info: country code]
en: Hindi
bg: Хинди

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
bg: Хърватски

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
bg: Унгарски

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
bg: Арменски

[ctx: @info: country code]
en: Interlingua
bg: Интерлингва

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
bg: Оксидентал

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
bg: Индонезийски

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
bg: Исландски

[ctx: @info: country code]
en: Italian
bg: Италиански

[ctx: @info: country code]
en: Inuktitut
bg: Инуктитут

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
bg: Японски

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
bg: Явайски

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
bg: Грузински

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
bg: Казахски

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
bg: Гренландия

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
bg: Камбоджански

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
bg: Каннада

[ctx: @info: country code]
en: Korean
bg: Корейско

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
bg: Кашмири

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
bg: Кюрдски

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
bg: Киргизки

[ctx: @info: country code]
en: Latin
bg: Латино

[ctx: @info: country code]
en: Lingala
bg: Лингала

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
bg: Литовски

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
bg: Литовски (Литва)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
bg: Малагашки

[ctx: @info: country code]
en: Maori
bg: Маори

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
bg: Македонски

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
bg: Малаялам

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
bg: Монголски

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
bg: Маратхи

[ctx: @info: country code]
en: Malay
bg: Малайски

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
bg: Малтийски

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
bg: Бирмански

[ctx: @info: country code]
en: Nauru
bg: Науру

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
bg: Непали

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
bg: Холандски

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
bg: Норвежки

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
bg: Окситански

[ctx: @info: country code]
en: Oromo
bg: Афан Оромо

[ctx: @info: country code]
en: Oriya
bg: Ория

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
bg: Панджаби

[ctx: @info: country code]
en: Polish
bg: Полски

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
bg: Португалски

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
bg: Кечуа

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
bg: Бурунди

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
bg: Румънски

[ctx: @info: country code]
en: Russian
bg: Руски

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
bg: Кинияруанда

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
bg: Санскрит

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
bg: Синдхи

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
bg: Словашки

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
bg: Словенски

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
bg: Самоански

[ctx: @info: country code]
en: Shona
bg: Шона

[ctx: @info: country code]
en: Somali
bg: Сомали

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
bg: Албански

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
bg: Сръбски

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
bg: Свази

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho
bg: Лесото

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
bg: Сундански

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
bg: Шведски

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
bg: Суахили

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
bg: Тамилски

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
bg: Телугу

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
bg: Таджикски

[ctx: @info: country code]
en: Thai
bg: Тайландски

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
bg: Тигриня

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
bg: Туркменски

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
bg: Тагалог

[ctx: @info: country code]
en: Setswana
bg: Сетсвана

[ctx: @info: country code]
en: Tonga
bg: Тонга

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
bg: Турски

[ctx: @info: country code]
en: Tsonga
bg: Тсонга

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
bg: Татарски

[ctx: @info: country code]
en: Twi
bg: Тви

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
bg: Уйгурски

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
bg: Украински

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
bg: Урду

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
bg: Узбекски

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
bg: Виетнамски

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
bg: Волапюк

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
bg: Уолоф

[ctx: @info: country code]
en: Xhosa
bg: Ксоса

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
bg: Идиш

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
bg: Йоруба

[ctx: @info: country code]
en: Zhuang
bg: Жуанг

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
bg: Китайско

[ctx: @info: country code]
en: Zulu
bg: Зулу

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
bg: Тагове

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
bg: Изберете етикет

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
bg: Цвят на етикет

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
bg: Бинарни данни %1 байта

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
bg: ExifTool не съществува или липсва разрешение за изпълнение

en: Perl does not exists or exec permission is missing
bg: Perl не съществува или липсва разрешение за изпълнение

en: Synchronization error between the channels
bg: Грешка в синхронизацията между каналите

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
bg: Във фокус

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
bg: Маркирано

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
bg: Избрано във фокус

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
bg: Неактивен

[ctx: @title]
en: Tags
bg: Тагове

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
bg[0]:  (%1 нов)
bg[1]:  (%1 нови)

en: &Close
bg: &Затваряне

en: Close message
bg: Затваряне на съобщението

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
bg: никога

en: No data returned from the remote connection.
bg: Няма върнати данни от отдалечената връзка.

en: Unsupported Architecture: %1
bg: Неподдържана архитектура: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
bg: Невалиден формат на името на файла, върнат от отдалечената връзка.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
bg: Невалидна дата на предварителното пускане от отдалечения списък.

en: Invalid format returned from the remote connection.
bg: Невалиден формат, върнат от отдалечената връзка.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
bg: Получено:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
bg: Общо:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
bg: Скорост:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
bg: Проверка за нова версия онлайн - предварително издание

en: Check for new pre-release version available, please wait...
bg: Проверка за нова версия на предварително издание, моля изчакайте...

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
bg: Проверка на онлайн версията - стабилна версия

en: Check for new stable version available, please wait...
bg: Проверка за нова стабилна версия, моля изчакайте...

en: Configure...
bg: Настройка...

en: Open setup dialog page to configure updates.
bg: Отворете диалогова страница за настройка, за да конфигурирате актуализациите.

en: Download
bg: Изтегляне

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br/>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
bg: <p>Настояща <b>%1</b> дата на предварителното издание е <i>%2</i>.</p><p>Ново предварителното издание изградено на <i>%3</i> е налично на това <a href='%4'>хранилище</a>.</p><p>Натиснете <b>Изтегляне</b>, за да свалите файла...</p><p>Забележка: от панела Настройки/Други  можете да превключите на проверка само за стабилно издание.<br/>Стабилните версии са безопасни за използване в производството. </p><p>Натиснете <b>Конфигуриране</b> ако искате да персонализирате опциите за актуализация от диалоговия прозорец за настройка</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br/>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br/>It's not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br/>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
bg: <p>Настоящото <b>%1</b> стабилно издание е <i>%2</i>.</p><p>Ново стабилно издание <i>%3</i> е налично на това <a href='%4'>хранилище</a>.</p><p>Натиснете <b>Изтегляне</b>, за да свалите файла...</p><p>Забележка: от панела Настройки/Други  можете да превключите на проверка за седмично предварително издание..<br/> Предварителните версии са предназначени за бързо тестване на нови функции.<br/>Не се препоръчва използването на предварителни версии в производството, тъй като могат да останат грешки,<br/>освен ако не знаете какво правите.</p><p>Натиснете <b>Конфигуриране</b> ако искате да персонализирате опциите за актуализация от диалоговия прозорец за настройка</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
bg: Вашият софтуер е актуален.
    Предварителната версия на %1, създадена с %2, е най-новата налична версия.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
bg: Вашият софтуер е актуален.
    %1 стабилната версия %2 е най-новата налична версия.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
bg: Грешка при опит за проверка за нова версия %1:
    "%2"

en: built on %1 with debug symbols
bg: изграден на %1 със символи за отстраняване на грешки

en: built on %1
bg: изграден върху %1

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
bg: Изтегляне на нови %1
    %2
    е в процес, моля изчакайте...

en: version %1 with debug symbols
bg: версия %1 със символи за отстраняване на грешки

en: version %1
bg: версия %1

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
bg: Изтегляне на нова %1
    версия %2
    е в процес, моля изчакайте...

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
bg: Проверка на контролната сума за ново %1
    %2
    е в процес, моля изчакайте...

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
bg: Проверка на контролната сума за %1
    версия %2
    е в процес, моля изчакайте...

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
bg: Отваряне...

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
bg: Новият %1
    предварителна версия, създадена на %2
    са били изтеглени на адрес:
    
    %3
    
    Натиснете "Отваряне", за да покажете пакета във файловия мениджър...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
bg: Новият %1
    стабилна версия %2
    са били изтеглени на адрес:
    
    %3
    
    Натиснете "Отваряне", за да покажете пакета във файловия мениджър...

en: Install...
bg: Инсталиране...

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
bg: Новата предварителна версия %1
    изградена на %2
    са били изтеглени на адрес:
    
    %3
    
    Натиснете "Инсталиране", за да затворите текущата сесия и да обновите...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
bg: Новият %1
    стабилна версия %2
    са били изтеглени на адрес:
    
    %3
    
    Натиснете "Инсталиране", за да затворите текущата сесия и да обновите...

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
bg: Грешка при опит за изтегляне на %1
    предварителна версия, създадена на %2:
    
    "%3"

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
bg: Грешка при опит за изтегляне на %1
    стабилна версия %2:
    
    "%3"

en: Cannot start installer:
    %1
bg: Не може да се стартира инсталатора:
    %1

en: Checksum file is empty.
bg: Файлът с контролната сума е празен.

en: Checksum is invalid.
bg: Контролната сума е невалидна.

en: Downloaded file is empty.
bg: Изтегленият файл е празен.

en: Checksums error.
bg: Грешка в контролните суми.

en: Cannot open target file.
bg: Не може да се отвори целеви файл.

en: Visit digiKam project website
bg: Посещаване сайта на проекта digiKam

en: Aborting...
bg: Прекъсване...

en: Cancel this operation.
bg: Прекъсване на операцията.

en: Open detailed progress dialog
bg: Отваряне на подробен диалог за прогреса

en: No active process
bg: Няма активен процес

en: Hide detailed progress window
bg: Скриване на подробностите за прогреса

en: Show detailed progress window
bg: Показване на подробностите за прогреса

en: Captions:
bg: Надписи:

en: Enter caption author name here.
bg: Въведете името на автора на надписа тук.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте надписите на изображението.
bg[1]: Вие сте редактирали надписите на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте заглавието на изображението.
bg[1]: Редактирали сте заглавията на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте датата на изображението.
bg[1]: Редактирали сте датата на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте етикета за избор на изображението.
bg[1]: Редактирали сте етикета за избор на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте цветния етикет на изображението.
bg[1]: Редактирали сте цветния етикет на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте оценката на изображението.
bg[1]: Редактирали сте оценката на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
bg[0]: Редактирали сте таговете на изображението.
bg[1]: Редактирали сте таговете на %1 изображения.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
bg: Искате ли промените да бъдат записани?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
bg[0]: <p>Редактирали сте метаданните на едно изображение:</p>
bg[1]: <p>Редактирали сте метаданните на %1 изображения:</p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
bg: <li>заглавие</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
bg: <li>надпис</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
bg: <li>дата</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
bg: <li>изберете етикет</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
bg: <li>цвят на етикет</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
bg: <li>оценка</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
bg: <li>тагове</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
bg: <p>Наистина ли искате да се приложат промените?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
bg: Винаги прилагане на промените без потвърждение

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
bg: Да се приложат ли промените?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
bg: Да се приложат ли промените?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
bg: Зареждане на метаданните от файловете. Моля изчакайте...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
bg: Записване метаданните във файловете. Моля изчакайте...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
bg: Зареждане метаданните от файлове в базата от данни

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
bg: Запис на метаданните във всеки файл

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
bg: Зареждане метаданните от всеки файл в базата

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
bg: Уеднаквяване на таговете на избраните елементи

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: @label]
en: Date:
bg: Дата:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
bg: Избор на етикет:

[ctx: @label]
en: Color Label:
bg: Цветен етикет:

[ctx: @label]
en: Rating:
bg: Оценка:

[ctx: @action]
en: Apply
bg: Прилагане

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
bg: Прилагане на всички промени към снимките

[ctx: @info]
en: Revert all changes
bg: Отмяна на всички промени

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
bg: Прилагане за всички версии

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
bg: Прилагане на всички промени към всички версии на това изображение

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
bg: Още

[ctx: @title]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @title]
en: Information
bg: Информация

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
bg: Избраните елементи имат различен текст тук.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
bg: Отваряне на мениджъра на тагове

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
bg: Въведете таг тук.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
bg: Въведете тук текста, използван за създаване на тагове. '/' може да се използва за създаване на йерархия от тагове. '," може да се използва за създаване на повече от една йерархия едновременно.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
bg: Вече поставени тагове

[ctx: @info]
en: Recent Tags
bg: Скорошни тагове

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
bg: Няма наскоро поставени тагове

en: No Geolocation
    Information
    Available
bg: Няма налична
    информация
    за геолокация

en: <b>Altitude</b>:
bg: <b>Височина</b>:

en: <b>Latitude</b>:
bg: <b>Географска ширина</b>:

en: <b>Longitude</b>:
bg: <b>Географска дължина</b>:

en: <b>Date</b>:
bg: <b>Дата</b>:

en: See more information on the Internet
bg: Вижте повече информация в интернет

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
bg: Неопределен

en: Used filters
bg: Използвани филтри

en: Remove filter
bg: Премахване на филтър

[ctx: @title]
en: Versions
bg: Версии

[ctx: @title]
en: Used Filters
bg: Използвани филтри

[ctx: @action: open image]
en: Open
bg: Отворяне

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
bg: Отваряне на файл

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
bg: Отиване в албуми

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
bg: Отиване в албума на това изображение

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
bg: Скриване на елемента за постоянно

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
bg: Показване на елемента за постоянно

en: Properties
bg: Настройки

en: Metadata
bg: Метаданни

en: Geolocation
bg: Местоположение

[ctx: @label: item properties]
en: File:
bg: Файл:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
bg: Папка:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
bg: Дата:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
bg: Големина:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
bg: С права за четене:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
bg: С права за запис:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
bg: Вид:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
bg: Размери:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
bg: Съотношение:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
bg: Ново име:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
bg: Изтеглени:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
bg: Свойства на файла на фотоапарата

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
bg: Производител:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
bg: Модел:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
bg: Създаден:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
bg: Обектив:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
bg: Бленда:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
bg: Фокус:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
bg: Експозиция:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
bg: Чувствителност:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
bg: Режим/програма:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
bg: Светкавица:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
bg: Баланс на бялото:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
bg: Данни за снимката

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
bg: Битова скорост на аудио:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
bg: Вид на аудио канал:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
bg: Аудио кодек:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
bg: Продължителност:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
bg: Честота на кадрите:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
bg: Видео кодек:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
bg: Свойства на аудио/видео

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
bg: неизвестно

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
bg: непроменен

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
bg: неналично

[ctx: @info: item properties]
en: No
bg: Не

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @label]
en: RAW Image
bg: Изображение RAW

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
bg: Поредица:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
bg: Изберете минималната стойност на интензивността на избора на хистограма тук.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
bg: Изберете тук максималната стойност на интензивността на избора на хистограма.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
bg: Статистики

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
bg: Тук можете да видите статистическите резултати, изчислени от избраната част на хистограмата. Тези стойности са налични за всички канали.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
bg: Пиксели:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
bg: Брой:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
bg: Средно:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
bg: Стандартно отклонение:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
bg: Медиана:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
bg: Персентил:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
bg: Дълбочина на цвета:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
bg: Алфа канал:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
bg: Източник:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
bg: Хистограма

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
bg: ICC профил

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
bg: 16 бита

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
bg: 8 бита

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @label: color properties]
en: No
bg: Не

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
bg: Пълно изображение

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
bg: Район на изображението

en: Makernote
bg: Бележка на производителя

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
bg: Подробности

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
bg: Метаданни

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
bg: Цветове

[ctx: @title: item properties]
en: Map
bg: Карта

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
bg: Изображение RAW

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
bg: Некалибриран

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
bg: Надписи

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
bg: Версии

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
bg: Символна връзка:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
bg: Собственик:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
bg: Права:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
bg: Информация за файла

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
bg: Дълбочина в битове:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
bg: Цветови режим:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
bg: Съпътстващ файл:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
bg: Свойства на елемент

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
bg: Данни за снимката

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
bg: Свойства на аудио/видео

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
bg: Заглавие:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
bg: Надпис:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
bg: Избор на етикет:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
bg: Цветен етикет:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
bg: Оценка:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
bg: С версия:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
bg: Групирани:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
bg: Настройки на digiKam

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
bg: Ключови думи:

[ctx: @label: item properties]
en: Peoples:
bg: Хора:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
bg: Тагове

[ctx: @title: item properties]
en: Location
bg: Местоположение

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
bg: Права

en: Count:
bg: Брой:

en: Size:
bg: Големина:

en: Total Count:
bg: Общ брой:

en: Total Size:
bg: Общ размер:

en: Selection Properties
bg: Свойства на селекция

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
bg: 16 битова дълбочина на цвета

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
bg: <para>Ако е активирано, всички RAW файлове ще бъдат декодирани в 16-битова дълбочина на цвета, като се използва линейна гама крива. За да се предотврати визуализирането на тъмна картина в редактора, се препоръчва да се използва Управление на цветовете в този режим..</para><para>Ако е деактивирано, всички RAW файлове ще бъдат декодирани в 8-битова дълбочина на цвета с гама крива BT.709 и бяла точка от 99-ти персентил. Този режим е по-бърз от 16-битовото декодиране</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
bg: Интерполиране на RGB като четири цвята

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
bg: <title>Интерполиране на RGB като четири цвята</title><para>По подразбиране се приема, че всички зелени пиксели са еднакви. Ако четните зелени пиксели са по-чувствителни към ултравиолетова светлина от нечетните, тази разлика води до мрежест модел в изхода; използването на  тази опция решава този проблем с минимална загуба на детайли.</para><para>Като обобщение, тази опция малко замъглява изображението, но премахва фалшивите текстури от 2х2 мрежи с метода за качество VNG или лабиринти с метода за качество AHD</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
bg: Посетете уебсайта на проекта LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
bg: Без разтегляне и завъртване на пиксели

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
bg: <title>Без разтегляне и завъртване на пиксели</title><para>За фотоапарати Fuji Super CCD изображението се показва наклонено на 45 градуса. За камери с неквадратни пиксели, изображението не се разтяга до правилното съотношение на страните. Във всеки случай тази опция гарантира, че всеки изходен пиксел съответства на един RAW пиксел.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
bg: Качество:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
bg: Двулинейно

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
bg: <title>Качествено (интерполация)</title><para>Изберете тук метода на демозайсинг, който да се използва при декодиране на RAW изображения. Алгоритъмът за демозайсинг е цифров процес на обработка  на изображението, използван за интерполиране на цялостно изображение от частичните необработени данни, получени от цветнофилтрирания сензор за изображения, вграден в много цифрови фотоапарати, под формата на матрица от цветни пиксели. Известен също като CFA интерполация или реконструкция на цветовете, друго често срещано изписване е демозайсинг.Налични са следните методи за демозайсинг на RAW изображения:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Двулинейно</emphasis>: използва високоскоростна, но нискокачествена билинейна интерполация (по подразбиране - за бавни компютри). При този метод червената стойност на нечервен пиксел се изчислява като средна стойност на съседните червени пиксели и по същия начин за синьото и зеленото.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: използва интерполация на Variable Number of Gradients (променлив брой градиенти).Този метод изчислява градиентите в близост до интересуващия ви пиксел и използва по-ниските градиенти (представляващи по-гладки и сходни части на изображението), за да направи оценка.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: използва интерполация чрез групиране на пиксели (Patterned-Pixel-Grouping). Методът използва предположения за естествените пейзажи при изготвянето на оценките. При него има по-малко цветни артефакти при естествени изображения, отколкото при метода на променливия брой градиенти (VNG).</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: използва интерполация, насочена към адаптивна хомогенност (Adaptive Homogeneity-Directed) . Този метод избира посоката на интерполация, така че да максимизира метриката за хомогенност, като по този начин обикновено минимизира цветните артефакти.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB интерполация от проекта  linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT интерполация. Вижте https://www.libraw.org/node/2306 за подробности.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: модифицирана  AHD интерполация.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
bg: Прилагания:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
bg: <title>Прилагания</title><para>Задайте тук броя на прилагания намедианния филтър след интерполация на червено-зелените  и синьо-зелените канали.</para><para>тази настройка е налична само за определени  опции за качество: <emphasis strong='true'>Двулинейна</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, и <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
bg: Прецизиране на интерполацията

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
bg: <title>Прецизиране на интерполацията</title><para>Тази настройка е налична само за няколко опции за качество:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: включване на филтъра за подобряване на интерполираните цветове.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: включване на подобрената ефективна интерполация на цветовете (EECI - enhanced effective color interpolation) за подобряване на рязкостта.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
bg: Демозаициране

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
bg: Метод:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
bg: По подразбиране D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
bg: Фотоапарат

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
bg: Автоматичен

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
bg: Ръчно

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
bg: <title>Баланс на бялото</title><para>Конфигуриране на белия баланс на raw:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>По подразбиране D65</emphasis>: Използване на стандартния D65 баланс на бялото за дневна светлина.</item><item><emphasis strong='true'>Камера:</emphasis>: Използвайте баланса на бялото, зададен от камерата. Ако не е наличен, се връща към неутралния баланс на бялото по подразбиране.</item><item><emphasis strong='true'>Автоматично</emphasis>: Изчислява автоматичен баланс на бялото, осредняващ цялото изображение.</item><item><emphasis strong='true'>Ръчно</emphasis>: Задаване на потребителска температура и ниво на зеления цвят стойности.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
bg: <title>Температура</title><para>Задайте тук цветовата температура в Келвини.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
bg: Зелено:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
bg: <para>Задайте тук зеления компонент, за да зададете нивото на премахване на магента излъчване.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
bg: Светли участъци:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
bg: Плътно бяло

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
bg: Размиване

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
bg: Смесване

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
bg: Повторно изграждане

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
bg: <title>Светли участъци</title><para>Изберете тук метода за премахване на светли участъци:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Плътно бяло</emphasis>: заместване на всички светли участъци с плътно бяло</item><item><emphasis strong='true'>Размиване</emphasis>: размива светлите участъци в различни оттенъци на розово</item><item><emphasis strong='true'>Смесване</emphasis>:смесва стойностите на  размитите и заместените с плътно бяло светли участъци  за постепенно преминаване в бяло</item><item><emphasis strong='true'>Повторно изграждане</emphasis>: реконструира белите участъци със стойности на нивата</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
bg: Ниво:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
bg: <title>Ниво</title><para>Задайте нивото на реконструиране на светлите участъци. Ниските стойности благоприятстват белите, а високите - цветовете.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
bg: Корекция на експозицията (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
bg: <para>Включване на корекцията на експозицията преди интерполация.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
bg: Линейно отместване:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
bg: <title>Изместване</title><para>Линейно изместване на корекцията на експозицията преди интерполация в E.V</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
bg: Осветяване:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
bg: <title>Осветяване</title><para>Размер на запазване на светлите участъци за корекция на експозицията преди интерполация в E.V. Влиза в сила само ако корекция с изместване е > 1,0 E.V</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
bg: Коригиране на фалшиви цветове в светлите участъци

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
bg: <para>Ако е активирано, изображенията с преливащи канали се обработват много по-точно, без "розови облаци" (и сини светлини при волфрамови лампи).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
bg: Автоматична яркост

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
bg: <para>Ако е деактивирано, използва фиксирано ниво на бялото и игнорира хистограмата на изображението, за да регулира яркостта.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
bg: Яркост:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
bg: <title>Яркост</title><para>Определете нивото на яркост на изходното изображение. Стойността по подразбиране е 1,0 (работи само в 8-битов режим).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
bg: Черно:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
bg: <title>Черна точка</title><para>Използвайте определена стойност на черната точка за декодиране на RAW изображения. Ако зададете тази опция като изключена, стойността на черната точка ще бъде изчислена автоматично.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
bg: <title>Стойност на черната точка </title><para>Задайте конкретна стойност на черната точка на изходното изображение.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
bg: Бялo:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
bg: <title>Бяла точка</title><para>Използвайте специфична стойност на бялата точка за декодиране на RAW изображения. Ако зададете тази опция като изключена, стойността на бялата точка ще бъде изчислена автоматично.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
bg: <title>Стойност на бялата точка</title><para>Задайте конкретна стойност на бялата точка на изходното изображение.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
bg: Баланс на бялото

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
bg: Намаляване на шума:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
bg: Без

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
bg: <title>Намаляване на шума</title><para>Изберете тук метода за намаляване на шума, който да се прилага по време на декодирането на RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Без</emphasis>: не се извършва намаляване на шума.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets колекция за изтриване на шума, като се запазват реалните детайли. Прилага се след интерполация.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising намаляване на шума. Прилага се преди интерполация.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
bg: Корекции

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
bg: Профил на камерата:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
bg: Без

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
bg: Вграден

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
bg: <title>Профил на камерата</title><para>Изберете тук входното цветово пространство, използвано за декодиране на RAW данни.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Без</emphasis>: не се използва входен цветови профил по време на декодирането на RAW.</item><item><emphasis strong='true'>Вграден</emphasis>: използва вграден цветови профил от RAW файла, ако съществува.</item><item><emphasis strong='true'>Потребителски</emphasis>: използва потребителски профил на входното цветово пространство.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
bg: Файлове ICC  (*.icc *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
bg: Работна среда:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
bg: Raw (без профил)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
bg: <title>Работно пространство</title><para>Изберете тук изходното цветово пространство, използвано за декодиране на RAW данни.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (линейно)</emphasis>:в този режим не се използва изходно цветово пространство по време на декодирането на RAW.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: това е RGB цветово пространство, създадено съвместно от Hewlett-Packard и Microsoft. То е най-добрият избор за изображения, предназначени за уеб и портретна фотография.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: това цветово пространство е разширено RGB цветово пространство, разработено от Adobe. Използва се за фотографски приложения като реклама и изобразително изкуство.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: това цветово пространство е разширена версия на цветовото пространство Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: това цветово пространство е RGB цветово пространство, разработено от Kodak, което предлага особено голяма гама, предназначена за използване с фотографски изходни формати.</item><item><emphasis strong='true'>Потребителски</emphasis>: използвайте персонализиран профил на изходното цветово пространство.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
bg: Управление на цветовете

[ctx: @label]
en: Threshold:
bg: Праг:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
bg: <title>Праг</title><para>Задайте тук праговата стойност за намаляване на шума, която да се използва.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Casio

en: NuCore Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на NuCore

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Canon версия 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Canon версия 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на Capture Shop

en: Kodak DC25 Digital Camera File
bg: Файл на цифров фотоапарат Kodak DC25

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Kodak

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Epson

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Imacon

en: Leaf Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на Leaf

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Kodak DC25

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Minolta RD175

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Mamiya

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Minolta Dimage

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Nikon

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Olympus

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Pentax

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Logitech

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Fuji

en: Panasonic Digital Camera Image Format
bg: Формат на изображението на цифров фотоапарат Panasonic

en: Digital Foto Maker Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на Digital Foto Maker

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Sony

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Sigma

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Hasselblad

en: Phantom Software Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на Phantom Software

en: Sinar Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на Sinar

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Kodak DCS200

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Apple Quicktake 100/150

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Panasonic LX3

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
bg: Raw файл с изображение на Sinar Capture Shop

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Leica

en: Samsung Raw Image Format
bg: Формат за Raw изображения на Samsung

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
bg: Raw формат на изображения на дигитални камери Canon версия 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
bg: Raw формат на изображение на цифров фотоапарат Phase One

en: Arriflex Camera Raw Image Format
bg: Raw  формат на изображенията за фотоапарати Arriflex

en: Do you want to do this operation on all group items?
bg: Искате ли да извършите тази операция за всички елементи на групата?

en: Remember choice for this operation
bg: Запомняне на избора за тази операция

en: Light Table
bg: Светлинна маса

en: Batch Queue Manager
bg: Пакетно обработване

en: Renaming
bg: Преименуване

en: Import/Export tools
bg: Инструмент за импортиране/експортиране

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
bg: Инструменти (редактор, панорама, смесване на стекове, календар, външна програма)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
bg: Операции, свързани с метаданни, етикети, оценки, тагове, геолокация и ротация

en: Adding items to the Light Table
bg: Добавяне на елементи към светлинната маса

en: Adding items to the Batch Queue Manager
bg: Добавяне на елементи към мениджъра на пакетна обработка

en: Opening items in the Slideshow
bg: Отваряне на елементи в слайдшоуто

en: Renaming items
bg: Преименуване на елементи

en: Passing items to import/export tools
bg: Предаване на елементи към инструменти за импортиране/експортиране

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
bg: Няколко инструмента, включително редактор, панорама, смесване на стекове, календар, html галерия и отваряне с външни програми

[ctx: @item: album categories]
en: Category
bg: Категория

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
bg: Пътуване

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
bg: Почивни дни

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
bg: Приятели

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
bg: Природа

[ctx: @item: album categories]
en: Party
bg: Празненство

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
bg: Задачи

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
bg: Разни

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
bg: %1 в %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
bg: Създаване на "%1" в %2

en: Create "%1"
bg: Създаване "%1"

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
bg[0]: Таг '%2' има един подтаг. Изтриването на този таг ще изтрие и подтага.
    Искате ли да продължите?
bg[1]: Tag '%2' има %1 subtags. Изтриването на този ще изтрие и подтаговете.
    Искате ли да продължите?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
bg[0]: Таг '%2' е присвоен на един елемент. Искате ли да продължите?
bg[1]: Таг '%2' е присвоен на %1 елемента. Искате ли да продължите?

en: Delete '%1' tag?
bg: Да се изтрие ли таг "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
bg: Изтриване на таг

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
bg: Таговете '%1' имат един или повече подтагове. Изтриването им ще изтрие и подтаговете.
    Искате ли да продължите?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
bg: Таговете '%1' са присвоени към един или повече елементи. Искате ли да продължите?

en: Delete '%1' tag(s)?
bg: Да се изтрие ли таг/ове"%1"?

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
bg[0]: Таг за лице '%2' има поне един дъщерен таг за лице. Премахването му ще премахне и тях.
    Искате ли да продължите?
bg[1]: Тагове за лице '%2' имат поне един дъщерен таг за лице. Премахването им ще премахне и тях.
    Искате ли да продължите?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
bg[0]: Таг за лице '%2' е присвоен на поне един елемент. Искате ли да продължите?
bg[1]: Тагове за лице '%2' са присвоени на поне един елемент. Искате ли да продължите?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
bg[0]: Да се премахне ли тагът за лице?
bg[1]: Да се премахнат ли таговете за лице?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
bg[0]: Премахване на тага, съответстващ на този таг за лице, от изображенията?
bg[1]: Премахване на таговете %1, съответстващи на този таг за лице, от изображенията?

en: Assign Rating "%1 Star"
bg: Задаване на оценка "%1 звезда"

en: Assign Pick Label "%1"
bg: Задаване на етикет за избор "%1"

en: Assign Color Label "%1"
bg: Задаване на цветен етикет "%1"

en: Assign Tag "%1"
bg: Поставяне на таг "%1"

[ctx: @info]
en: All Tags
bg: Всички тагове

[ctx: @info]
en: Quick Access List
bg: Списък за бърз достъп

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
bg: Изтриване на избраните от списъка

en: Add to List
bg: Добавяне към списък

en: Add selected tags to Quick Access List
bg: Добавяне на избрани тагове към списъка за бърз достъп

en: Delete Tags
bg: Изтриване на тагове

en: Edit Tag Title
bg: Редактиране на заглавие на таг

en: Reset Tag Icon
bg: Възстановяване иконата на тага

en: Invert Selection
bg: Обръщане на избирането

en: Expand Tag Tree
bg: Разгъване на структурата на таговете

en: Collapse Tag Tree
bg: Свиване на структурата на таговете

en: Remove Tag from Images
bg: Премахване на таг от изображенията

[ctx: @label]
en: Tag Properties
bg: Свойства на таг

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
bg: &Заглавие:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
bg: Въведете име на таг тук

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
bg: &Икона:

[ctx: @action]
en: Reset
bg: Възстановяване на мащаба

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
bg: &Бърз клавиш:

[ctx: @label]
en: Note
bg: Забележка

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
bg: Този пряк път може да се използва за присвояване или отменяне на етикет към елементи.

[ctx: @action]
en: Save
bg: Запазване

[ctx: @action]
en: Discard
bg: Отхвърляне

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
bg: Предишните тагове бяха променени. Да се запазят ли промените?

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
bg: Управление на тагове

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
bg[0]: Таг %2 има един или повече подтагове. Изтриването му ще изтрие и подтаговете. Искате ли да продължите?
bg[1]: Таговете %2 имат един или повече подтагове. Изтриването им също ще изтрие подтаговете. Искате ли да продължите?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
bg[0]: Таг %2 е присвоен на един или повече елементи. Искате ли да го изтриете?
bg[1]: Тагове %2 са присвоени на един или повече елементи. Искате ли да ги изтриете?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
bg[0]: Да се изтрие ли таг %2?
bg[1]: Да се изтрият ли тагове %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
bg[0]: Изтриване на таг
bg[1]: Изтриване на тагове

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br/> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br/> Do you want to continue?</qt>
bg: <qt>digiKam ще изчисти метаданните на таговете, преди да ги зададе от базата данни.<br/>Възможно е<b>да загубите тагове</b>, ако не сте ги заредили преди това (чрез извикване на Зареждане на тагове от изображение).<br/>Искате ли да продължите?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
bg: Тази операция може да отнеме много време в зависимост от размера на колекцията.
    Искате ли да продължите?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
bg: Тази операция ще изтрие всички етикети само от базата данни.
    За да приложите промените към файловете, по-късно трябва да изберете запис на метаданни във файл.
    Искате ли да продължите?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
bg[0]: Наистина ли искате да премахнете избрания таг от всички изображения?
bg[1]: Наистина ли искате да премахнете избраните тагове от всички изображения?

[ctx: @action: button]
en: Organize
bg: Организиране

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
bg: Синхронизирано &експортиране

en: Create Tag from Address Book
bg: Създаване на таг от адресника

en: Mark Unassigned Tags
bg: Маркиране на неприсвоени тагове

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
bg: Добавяне на нов таг към текущия таг. Текущият таг е последно избрания таг.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
bg: Изтриване на избрани елементи. Работи и с няколко елемента, но няма да изтрие основния таг.

en: Edit title from selected tag.
bg: Редактиране на заглавието от избрания таг.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
bg: Нулиране на иконата на избраните тагове. Работи при многократно избиране.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
bg: Маркирайте всички тагове, които не са присвоени на изображения.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
bg: Инвертиране на избора. Ще бъдат избрани само видимите елементи

en: Selected items will be expanded
bg: Избраните елементи ще бъдат разширени

en: Expand tag tree completely
bg: Напълно разгъване на структурата на таговете

en: Collapse tag tree completely
bg: Напълно свиване на структурата на таговете

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
bg: Изтриване на избран(и) таг(и) от изображенията. Работи с множество селекции.

en: Write Tags from Database to Image
bg: Записване на тагове от базата данни към изображението

en: Read Tags from Image
bg: Зареждане на тагове от изображение

en: Wipe all tags from Database only
bg: Изтриване на всички тагове само от базата данни

en: Write Tags Metadata to Image.
bg: Записване на метаданни на таговете в изображението.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
bg: Четене на тагове от изображения в база данни. Съществуващите тагове няма да бъдат засегнати

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
bg: Изтрийте всички тагове само от базата данни. Няма да се синхронизира с файловете. Действайте с повишено внимание.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
bg: Помощ в мрежата за управление на таговете

en: Toggle Auto
bg: Автоматично вкл./изкл.

[ctx: no auto toggle]
en: None
bg: Без

[ctx: toggle child tags]
en: Children
bg: Дъщерни

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
bg: Родителски

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
bg: И двете

[ctx: @title:window]
en: New Tag
bg: Нов таг

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
bg: Редактиране на таг

en: Enter tag name here...
bg: Въведете име на таг тук...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
bg: <p>За да създадете нови тагове, можете да използвате следните правила: </p><p><ul><li> '/'Може да се използва за създаване на йерархия на тагове. <br/> Например.: <i> "Държава/Град/Париж" </i></li><li> ',' може да се използва за създаване на повече от една йерархия на таговете едновременно.<br/>Например: <i>"Град/Париж, Паметник/Нотр-Дам" </i></li><li> Ако йерархията на таговете започва с '/', ще се използва основния таг на албума. </li></ul></p>

en: &Icon:
bg: &Икона:

en: &Shortcut:
bg: &Бърз клавиш:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
bg: <p><b>Забележка</b>: този пряк път може да се използва за присвояване или премахване на тагове към елементи.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
bg: <b>Създаване на нов таг</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
bg: <b>Създаване на нов таг в <br/>"%1"</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
bg: <b>Свойства на  таг<br/>"%1"</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
bg: Грешка при създаването на таг

en: An error occurred during tag creation:
bg: По време на създаването на тага е възникнала грешка:

en: Tag Path
bg: Таг за път

en: Expand all Tags
bg: Разширяване на всички тагове

en: Collapse all Tags
bg: Свиване на всички тагове

en: Expand Selected Recursively
bg: Разширяване на избраното рекурсивно

en: No Recently Assigned Tags
bg: Няма наскоро поставени тагове

en: Recently Assigned Tags
bg: Наскоро поставени тагове

en: Add New Tag...
bg: Добавяне на нов таг...

en: More Tags...
bg: Още тагове...

en: Assign this Tag
bg: Задаване на този таг

en: Remove this Tag
bg: Премахване на този таг

en: Go to this Tag
bg: Към този таг

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
bg: Въведете тук информационното позоваване на доставчика - Informative Provider Reference. I.P.R е име, регистрирано в XMP/NAA, което идентифицира доставчика, който предоставя индикатор за съдържанието. Стойността по подразбиране за I.P.R е "XMP", ако се използва стандартен референтен код.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
bg: Въведете референтния номер на обекта тук. Осигурява цифров код за посочване на името на обекта плюс незадължителни имена на предмета и подробности за предмета на езика на услугата. Subject Reference (Референтен номер на субекта) е номер от диапазона от 01000000 до 17999999 и представлява независима от езика международна референция към даден субект. Предметът се идентифицира чрез референтния си номер и съответните имена, взети от стандартни списъци, предоставени от XMP/NAA. Ако се използва стандартен референтен код, тези списъци са референтните версии на английски език. Това поле е ограничено до 8-цифрен код.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bg: Въведете тук името на обекта. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код XMP/NAA.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bg: Въведете наименованието на материята на обекта тук. Английският език се използва, ако сте избрали стандартен референтен код XMP/NAA.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bg: Въведете наименованието на детайла на предмета тук. Използва се английски език, ако сте избрали стандартен референтен код XMP/NAA.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
bg: Тук можете да видите списъка с шаблони за метаданни, управлявани от digiKam.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
bg: Автори

en: Author Names:
bg: Имена на автора:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
bg: Въведете имената на създателите на снимката. Тук използвайте за разделител точка и запетая.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа имената на лицата, които са създали снимката. Ако не е подходящо да се добави името на фотографа (например, ако трябва да се защити самоличността на фотографа), може да се използва и името на фирма или организация. Веднъж записано, това поле не трябва да се променя от никого.</p><p>За да въведете повече от едно име, <b>използвайте точка и запетая като разделители</b>.</p><p>При IPTC това поле е ограничено до 32 символа.</p>

en: Authors' Positions:
bg: Позиции на авторите:

en: Enter the job titles of the authors here.
bg: Въведете тук длъжностите на авторите.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа длъжностните наименования на авторите. Примерите могат да включват заглавия като: Фотограф на щат, Фотограф на свободна практика или Независим търговски фотограф. Тъй като това е квалификатор за полето "Автор", полето "Автор" също трябва да бъде попълнено</p><p>При IPTC това поле е ограничено до 32 символа.</p>

en: Enter the photograph credit here.
bg: Въведете информация за снимката тук.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
bg: <p>(синоним на Доставчик): Използвайте полето Доставчик, за да определите кой предоставя снимката. Не е задължително това да е авторът. Ако фотографът работи за новинарска агенция, като например Ройтерс или Асошиейтед прес, тези организации могат да бъдат посочени тук, тъй като те "предоставят" изображението за използване от други лица. Ако изображението е снимка от фондовата борса, тук трябва да се посочи групата (агенцията), която участва в предоставянето на изображението.</p><p>При IPTC това поле е ограничено до 32 символа.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
bg: Въведете известието за авторски права, за да идентифицирате настоящия(те) собственик(ци) на авторските права тук.

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. 
    In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. 
    In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
bg: <p>Известието за авторски права трябва да съдържа всички необходими известия за авторски права за предявяване на претенции за интелектуална собственост и трябва да идентифицира настоящия собственик (собственици) на авторските права за снимката. Обикновено това е фотографът, но ако изображението е направено от служител или като работа под наем, тогава трябва да се посочи агенцията или компанията. Използвайте формуляра, подходящ за вашата страна. САЩ: © {дата на първата публикация} име на собственика на авторските права, както в \"©2005 John Doe.\" Забележка: вместо символа © може да се използва думата \"copyright\" или съкращението \"copr\". В някои чужди държави се разпознава само символът за авторско право и съкращението не работи. Освен това символът за авторско право трябва да бъде пълен кръг с \"c\" вътре; използването на нещо като (c), където скобите образуват частичен кръг, не е достатъчно. За допълнителна защита в световен мащаб се препоръчва използването на фразата "всички права запазени" след горното известие. 
    В Европа бихте използвали: Всички права са запазени. 
    В Япония, за да се осигури максимална защита, в полето за авторски права на IPTC ядрото трябва да се появят следните три елемента: (а) думата "Copyright" (авторски права); (б) годината на първата публикация; и (в) името на автора. Може също така да пожелаете да включите фразата \"всички права запазени\"</p><p>С помощта на XMP можете да включите повече от един низ за авторски права, като използвате различни езици.</p><p>При IPTC това поле е ограничено до 128 символа.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
bg: Въведете тук списък с инструкции за това как ресурсът може да се използва законно.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
bg: <p>Полето "Условия за право на ползване" трябва да се използва за изброяване на инструкции за това как даден ресурс може да се използва законно.</p><p>С помощта на XMP можете да включите повече от един низ от условия за правилно използване, като използвате различни езици.</p><p>Това поле не съществува при IPTC.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
bg: Източник:

en: Enter the original owner of the photograph here.
bg: Въведете оригиналния собственик на снимката тук.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
bg: <p>Полето "Източник" трябва да се използва за идентифициране на първоначалния собственик или притежателя на авторските права на снимката. Стойността на това поле не трябва никога да се променя след въвеждането на информацията след създаването на изображението. Въпреки че все още не се прилага от потребителските панели, трябва да считате, че това е поле "запис само веднъж". Източникът може да бъде физическо лице, агенция или член на агенция. За да се улеснят по-късните търсения, се препоръчва да се отделят всички наклонени чертички "/" с интервал. Използвайте формата "фотограф / агенция", а не "фотограф/агенция." Източникът може да се различава от Създателя и от имената, изброени в Известието за авторски права.</p><p>При IPTC това поле е ограничено до 32 символа.</p>

en: Instructions:
bg: Инструкции:

en: Enter the editorial notice here.
bg: Въведете редакционната бележка тук.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
bg: <p>Полето "Инструкции" трябва да се използва за изброяване на редакционни инструкции относно използването на снимката.</p><p>При IPTC това поле е ограничено до 256 знака.</p>

en: Rights
bg: Права

en: Enter the city of contents here.
bg: Въведете града на съдържанието тук.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа името на града, в който е направена снимката.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
bg: Въведете града на подлокация на съдържанието тук.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа подлокацията на града, в който е направена снимката.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
bg: Въведете провинцията или щата на съдържанието тук.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа провинцията или щата, където е направена снимката.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
bg: <p>Изберете тук държавата, в която е направена снимката.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
bg: Въведете името на града на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа името на града, в който живее водещият автор.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
bg: Въведете името на държавата на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа името на държавата, в която живее водещият автор.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
bg: Адрес:

en: Enter the address of the lead author here.
bg: Въведете адреса на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа адреса, на който живее водещият автор.</p>

en: Postal Code:
bg: Пощенски код:

en: Enter the postal code of the lead author here.
bg: Въведете пощенския код на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа пощенския код, където живее водещият автор.</p>

en: Province:
bg: Област:

en: Enter the province of the lead author here.
bg: Въведете провинцията на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа провинцията, в която живее водещият автор.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
bg: Електронна поща:

en: Enter the email of the lead author here.
bg: Въведете електронната поща на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа електронната поща на водещия автор.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
bg: Въведете телефонния номер на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа телефонния номер на водещия автор.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
bg: Въведете URL адреса на уебсайта на водещия автор тук.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
bg: <p>Това поле трябва да съдържа URL адреса на уебсайта на водещия автор.</p>

en: Subjects
bg: Субекти

en: Template:
bg: Шаблон:

en: Open metadata template editor
bg: Отворете редактора на шаблона за метаданни

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
bg: <p>Изберете тук действието, за да изпълните с помощта на шаблона на метаданни.</p><p><b>За премахване</b>: изтриване на вече обозначен шаблон.</p><p><b>Да не се променя</b>: да не се променя информация за шаблони.</p><p>Всички останали  стойности са заглавия на шаблони, управлявани от digiKam. Избирането на един ще зададе и информация.</p>

en: To remove
bg: За премахване

en: Do not change
bg: Без промяна

en: Names:
bg: Имена:

en: Usages:
bg: Употреба:

en: No or invalid size specified
bg: Големината не е зададена или е зададена неправилно

en: Thumbnail is null
bg: Миниатюрата е празна

en: File does not exist or is not a file
bg: Файлът не съществува или не е файл

en: Cannot create thumbnail for %1
bg: Грешка при създаване на умалено копие на %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
bg: Не успя да се инициализира базата данни с миниатюри

en: Error message: %1
bg: Съобщение за грешка: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
bg: Определяне на часовата разлика със снимка на часовник

en: Load different photo
bg: Зареждане на друга снимка

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
bg: Ако имате снимка във вашия комплект с часовник или друг външен източник на време на нея, можете да я заредите тук и да настроите индикатора на показаните (дата и) час. Разликата на вътрешния часовник на фотоапарата ще бъде определена от тази настройка.

en: <font color="red"><b>Could not load<br/>image %1.</b></font>
bg: <font color="red"><b>Не можа да се зареди<br/>изображение %1.</b></font>

en: The clock date and time:
bg: Дата и час на часовника:

en: Select Image to Extract Clock Photo
bg: Изберете изображение за извличане на снимка на часовник

en: %1 timestamp
bg: %1 клеймо за време

en: File name timestamp
bg: Име на файла клеймо на време

en: File last modified
bg: Файл, последно модифициран

en: EXIF: created
bg: EXIF: създаден

en: EXIF: original
bg: EXIF: оригинал

en: EXIF: digitized
bg: EXIF: дигитализиран

en: IPTC: created
bg: IPTC: създаден

en: XMP: created
bg: XMP: създаден

en: EXIF: created (fuzzy)
bg: EXIF: създадено (ориентировъчно)

en: EXIF: original (fuzzy)
bg: EXIF: оригинал (ориентировъчен)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
bg: EXIF: дигитализиран (ориентировъчно)

en: Reset to current date
bg: Нулиране на текущата дата

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
bg: Копиране на стойността

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
bg: Добавяне

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
bg: Изваждане

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
bg: Интервал

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
bg: дни

en: Determine difference from clock photo
bg: Определяне на разликата от снимка на часовник

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
bg: Щракнете или плъзнете снимка върху бутона, за да изберете снимка на часовника

en: Update only existing timestamps
bg: Актуализиране само на съществуващите времеви печати

en: EXIF: Thumbnail
bg: EXIF: миниатюри

en: XMP: Video
bg: XMP: Видео

en: Timestamp Adjustments
bg: Корекции на клеймото за време

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
bg: Без

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
bg: Кен Бърнс - Увеличаване на камерата

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
bg: Кен Бърнс - Увеличаване на камерата

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
bg: Кен Бърнс - Преместване на камерата отляво надясно

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
bg: Кен Бърнс - Преместване на камерата отдясно наляво

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
bg: Кен Бърнс - Преместване на камерата отгоре надолу

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
bg: Кен Бърнс - Преместване на камерата отдолу нагоре

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
bg: Случайно

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
bg: Без

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
bg: Шахматна дъска

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
bg: Стапяне

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
bg: Мозайка

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
bg: Кубизъм

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
bg: Хоризонтални линии

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
bg: Вертикални линии

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
bg: Множество кръга навън

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
bg: Избледняване

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
bg: Плъзгане от ляво надясно

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
bg: Плъзгане от дясно наляво

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
bg: Плъзгане от горе надолу

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
bg: Плъзгане от долу нагоре

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
bg: Преместване от ляво надясно

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
bg: Преместване от дясно наляво

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
bg: Преместване от горе надолу

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
bg: Преместване от долу нагоре

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
bg: Размяна отляво надясно

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
bg: Размяна отдясно наляво

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
bg: Размяна отгоре надолу

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
bg: Размяна отдолу нагоре

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
bg: Замъгляване

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
bg: Размазване

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
bg: Случайно

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
bg: Пълно, междуплатформено решение за запис, конвертиране и поточно предаване на аудио и видео.

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
bg: Високо качество  H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
bg: Без

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
bg: Вътрешен

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
bg: По подразбиране от десктопа

en: Generating frames from %1 Done
bg: Генерирането на файлове за "%1" е готово

en: Error while creating temporary directory %1!
bg: Грешка при създаване на временна директория %1!

en: Encoding frames...
bg: Кодиране на кадрите...

en: Encoding done.
bg: Кодирането е завършено.

en: Error while encoding frames!
bg: Грешка при декодиране на кадрите!

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
bg: Показване на името на файла

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
bg: Показване на името на файла с изображението в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
bg: Показване на датата на създаване на изображението

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
bg: Показване на часа/дата на създаване на изображението в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
bg: Показване на блендата и фокусното разстояние на камерата

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
bg: Показване на блендата на камерата и фокусното разстояние в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
bg: Показване на експозицията и чувствителността

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
bg: Показване на експозицията и чувствителността на камерата в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
bg: Показване марката и модела на апарата

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
bg: Показване на марката и модела на фотоапарата в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
bg: Показване на модела на обектива на фотоапарата

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
bg: Показване на модела на обектива на фотоапарата в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
bg: Показване на надпис на изображението

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
bg: Показване на надписа на изображението в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
bg: Показване на заглавието на изображението

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
bg: Показване на заглавието на изображението в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
bg: Показване на  заглавието на изображението, ако то няма заглавие

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
bg: Показване на заглавието на изображението в долната част на екрана, ако няма заглавия.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
bg: Показване на рейтинг на изображението

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
bg: Показване на рейтинга на изображението digiKam в долната част на екрана.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
bg: Показване на тагове на изображенията

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
bg: Покажете имената на етикетите на изображенията digiKam в долната част на екрана.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
bg: Шрифт на екранния дисплей:

[ctx: @info]
en: Select here the font used to display text on the screen display .
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста на екрана.

en: An error has occurred while playing: the media is not valid
bg: По време на възпроизвеждането възникна грешка: невалидна медиа

en: An error has occurred while playing: %1
bg: Възникна грешка по време на възпроизвеждането: %1

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
bg: Пауза/старт

[ctx: capture video frame]
en: Capture
bg: Прихващане

en: An error has occurred with the media player...
bg: Възникна грешка с медийния плейър...

en: Toggle playing in a loop
bg: Превключване на възпроизвеждането в цикъл

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
bg: Връщане на стандартните настройки

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
bg: Навигиране до %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
bg: Двоично

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
bg: Версия

en: Binary not found.
bg: Не е намерен двоичен код.

en: Minimal version number required for this binary is %1
bg: Минималният номер на версията, необходим за тази двоична програма, е %1

en: Find
bg: Търсене

en:  or <a href="%1">download</a>
bg:  или <a href="%1">изтегляне</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
bg: <qt><p><font color="red"><b>Предупреждение:</b> Някои необходими двоични файлове не са намерени във вашата система. Ако имате инсталирани тези двоични файлове, моля, щракнете върху бутона Търсене, за да ги намерите във вашата система, в противен случай, моля, изтеглете ги и ги инсталирайте, за да продължите.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
bg: Открита е версия за разработка. Няма гаранция за поведението на тази бинарна версия.

en: Change
bg: Променяне

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
bg: Намереният двоичен файл изглежда не работи по предназначение.

en: Browse...
bg: Преглед ...

en: If Target File Exists:
bg: Ако целевият файл съществува:

en: Store as a different name
bg: Съхраняване под различно име

en: Overwrite automatically
bg: Автоматично презаписване

en: Skip automatically
bg: Автоматично пропускане

en: No options available
bg: Няма налични настройки

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
bg: Тук можете да изберете шрифта, който да се използва.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
bg: Изискван шрифт

[ctx: @title: font properties]
en: Font
bg: Шрифт

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
bg: Активирайте това квадратче, за да промените настройките на семейството на шрифта.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
bg: Да се смени ли семейството на шрифта?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
bg: Шрифт:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
bg: Стил на шрифт

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
bg: Разрешете това квадратче за отметка, за да промените настройките на стила на шрифта.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
bg: Да се смени ли стилът на шрифта?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
bg: Стил на шрифта:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
bg: Размер

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
bg: Разрешете това квадратче за отметка, за да промените настройките за размера на шрифта.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
bg: Да се смени ли размерът на шрифта?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
bg: Размер:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
bg: Тук можете да изберете фамилията шрифтове, която да бъде използвана.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
bg: Тук можете да изберете стила на шрифта, който да бъде използван.

[ctx: @item: font style]
en: Normal
bg: Нормален

[ctx: @item: font style]
en: Italic
bg: Курсив

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
bg: Наклонен

[ctx: @item: font style]
en: Bold
bg: Получер

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
bg: Получер курсив

[ctx: @item: font size]
en: Relative
bg: Относителен

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
bg: Размер на шрифта "фиксиран" или "относителен" към средата

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
bg: Тук можете да превключвате между фиксиран размер на шрифта и размер на шрифта, който трябва да се изчисли динамично и адаптиран към променящата се среда (напр. размери на уиджет, размер на хартията).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
bg: Тук можете да изберете размера на шрифта, който да се използва.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
bg: АБВГДЕЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЪЬЮЯабвгдежзийклмнопрстуфхцчшщъьюя

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
bg: Този примерен текст илюстрира текущите настройки. Можете да го редактирате, за да тествате специалните символи.

[ctx: @info: font style]
en: Normal
bg: Нормален

[ctx: @info: font style]
en: Italic
bg: Курсив

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
bg: Наклонен

en: System Font
bg: Системен шрифт

en: Custom Font
bg: Потребителски шрифт

en: Choose...
bg: Избор...

en: Loading...
bg: Зареждане...

en: Embedded JPEG Preview
bg: Вграден преглед на JPEG

en: Half Size Raw Preview
bg: Предварителен преглед на Raw с половин размер

en: Reduced Size Preview
bg: Предварителен преглед с намален размер

en: Failed to load image
bg: Грешка при зареждане на изображение

en: Pan the image to a region
bg: Преместване на изображението в дадена област

en: Show available versions in a list
bg: Показване на наличните версии в списък

en: Show available versions as a tree
bg: Показване на наличните версии като дървовидна структура

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
bg: Показване на наличните версии и приложените филтри в комбиниран списък

en: Uncalibrated color space
bg: Некалибрирано цветово пространство

en: No profile available...
bg: Няма наличен профил...

en: Perceptual
bg: За възприемане

en: Relative Colorimetric
bg: Относително цветоизмерване

en: Absolute Colorimetric
bg: Абсолютно цветоизмерване

en: Saturation
bg: Наситеност

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
bg: <ul><li><p><b>Перцептивно  възпроизвеждане</b> компресира или разширява  пълната гама на изображението, така че да се запълни гамата на целевото устройството . По този начин се запазва балансът на сивото, но може да не се запази колориметричната точност..</p><p>С други думи, ако определени цветове на изображение попадат извън обхвата на цветовете, които изходното устройство може да изобразява, перцептивното възпроизвеждане ще доведе до регулиране на всички цветове в изображението, така че всеки цвят в изображението да попадне в обхвата, който може да бъде представен, и така връзката между цветовете да бъде запазена колкото е възможно повече..</p><p>Това възпроизвеждане е най -подходящо за показване на снимки и изображения и е метод по подразбиране.</p></li><li><p><b>Абсолютното колориметрично възпроизвеждане</b> коригира всички цветове извън диапазона, който изходното устройство може да възпроизведе,  до най-близкия цвят, който може да бъде възпроизведен. Всички останали цветове се оставят непроменени.</p><p>Този метод запазва бялата точка и е най -подходящ за точкови цветове (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Относителното колориметрично възпроизвеждане</b> е дефинирано така, че всички цветове, които попадат извън обхвата, който изходното устройство може да се изобразява, да се регулират до най -близкия цвят, който може да бъде представен, докато всички останали цветове са оставени непроменени. Цветната проба  не запазва бялата точка.</p></li><li><p><b>Възпроизвеждане на сатурацията</b>  запазва насищането на цветовете в изображението  за  сметка на оттенъка и осветеността.</p><p>Прилагането на този метод остава донякъде проблематично и ICC все още работи върху методите за постигане на желаните ефекти.</p><p>Той е най -подходящ за бизнес графики като диаграми, където е по -важно цветовете да бъдат живи и да контрастират добре помежду си, а не непременно асоциирани с конкретен цвят.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
bg: Име

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
bg: Име на продукта на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
bg: Описание на ICC профил на продукта

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
bg: Информация

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
bg: Допълнителни данни за ICC профил

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
bg: Производител

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
bg: Необработена информация за производителя на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
bg: Модел

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
bg: Raw данни за модела на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
bg: Авторски права

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
bg: Raw данни за авторските права на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
bg: ID на профила

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
bg: Идентификационен номер на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
bg: Цветово пространство

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
bg: Цветовото пространство, използвано от ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
bg: Пространство за връзка

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
bg: Пространството за връзка, използвано от профила ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
bg: Клас на устройството

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
bg: Клас на устройството на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
bg: Цел на рендерирането

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
bg: Намерение за визуализация на ICC профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
bg: Версия на профила

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
bg: Версията на ICC, използвана за записване на профила

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
bg: CMM флагове

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
bg: Флагове за управление на цветовете на ICC профила

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
bg: Тази област съдържа диаграма на CIE или диаграма на хроматичността.
    Диаграмата на CIE представлява представяне на всички цветове
    които човек с нормално зрение може да види. Това е представено
    от цветната зона с форма на платно. Освен това ще видите и
    триъгълник, който се наслагва върху диаграмата, очертан в бяло.
    Този триъгълник представлява външните граници на цветовото пространство
    на устройството, което се характеризира с инспектирания профил.
    Това се нарича цветна палитра (gamut) на устройството.
    Освен това на диаграмата има черни точки и жълти линии.
    Всяка черна точка представлява една от точките на измерване, които са били
    използвана за създаването на този профил. Жълтата линия представляваразмерът на корекцията на всяка точка от профила ипосоката на тази корекция.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
bg: Информация за цветовия профил ICC

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Lab
bg: Лаборатория

[ctx: @info: icc profile color space]
en: GRAY
bg: Сиво

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
bg: Устройство за въвеждане

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
bg: Екранно устройство

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
bg: Изходно устройство

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
bg: Цветово пространство

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
bg: Свързване на устройство

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
bg: Резюме

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
bg: Цвят с име

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
bg: Перцептуално

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
bg: Относително колориметрично

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
bg: Насищане

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
bg: Абсолютно цветоизмерване

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
bg: Файл за записване на ICC профил на цветовете

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
bg: Файлове ICC (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
bg[0]: 1 изображение
bg[1]: %1 изображения

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
bg[0]: Прилагане на операция към
    избраната снимка
bg[1]: Прилагане на операция към 
    "%1" избрани снимки

[ctx: date of last image modification]
en: Mod.: %1
bg: Мод.: %1

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
bg: %1 на %2 (%3 Мп)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Drag to reposition
bg: Завличане за препозициониране

en: Show Thumbbar
bg: Показване на слотовете

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b> with the Power of <b>Open Source</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>
bg: <qt><font color="white"><b>Професионална</b> обработка на <b>снимки</b> със силата на <b>Отворения код</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
bg: Професионално обработване на снимки със силата на Отворения код

en: A KDE Family Project
bg: Проект на семейството на KDE

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
bg: Координатор, разработка и напътствия

en: Developer and Mentoring
bg: Разработка и напътствия

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth, factoring web service tools, and port faces recognition engine to OpenCV neural network
bg: Напътствия, порт на инструменти за уеб обслужване към OAuth, факторинг на инструменти за уеб услуги ипорт за лицево разпознаване към невронната мрежа OpenCV

en: Advanced Searches Tool Improvements
bg: Подобрения на инструмента за разширени търсения

en: Releases Manager
bg: Мениджър на версиите

en: Port to Qt6,
bg: Порт към Qt6,

en: Rewrite Image Quality Sorter algorithms and Photo Focus Information Extraction, Aesthetic Detection to classify images using deep learning model,Slideshow and Presentation tools improvement
bg: Пренаписване на алгоритмите за сортиране на качеството на изображенията и извличане на информация за фокуса на снимката, естетическо откриване за класифициране на изображенията с помощта на модел за дълбоко обучение, подобряване на инструментите за слайдшоу и презентация

en: MJPEGStream plugin, OCR text Converter plugin, auto-tags assignment engine
bg: Плъгин за MJPEGStream, плъгин за конвертиране на текст OCR, енджин за поставяне на автоматични тагове

en: Clustering support and improvement for Face Engine, Port Slideshow tool to plugins interface
bg: Поддръжка и подобрение на клъстерирането за Face Engine, Пренасяне на инструмента за слайдшоу в интерфейса на приставките

en: Face management workflow improvements
bg: Подобрения на работния процес за управление на лица

en: UPNP/DLNA export tool, and Healing clone tool for image editor
bg: Инструмент за експортиране на UPNP/DLNA и инструмент за подобряване на копие за редактори на изображения

en: Tags Manager
bg: Управление на тагове

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
bg: Нови инструменти за експортиране в OneDrive, Pinterrest и Box

en: Face-engine improvements and manual icon-view sort
bg: Подобрения на механизма за разпознаване на лица и ръчно сортиране на икони

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
bg: Порт на модела/изгледа на платното на редактора на изображения

en: Image Quality Sorter
bg: Сортиране на качеството на изображението

en: Face Detection
bg: Откриване на лица

en: Non-destructive image editing
bg: Недеструктивно редактиране на изображения

en: Reverse Geo-Coding
bg: Обратно геокодиране

en: Face Recognition
bg: Разпознаване на лица

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
bg: Мултипроцесорна поддръжка от мениджъра за пакетна обработка и напътствия

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
bg: Инструмент за експортиранe на UPnP / DLNA и напътствия

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
bg: Порт на Модел/Изглед на инструмент за импортиране и напътствия

en: Video Metadata Support and Mentoring
bg: Поддръка на видео метаданни и напътствия

en: Panorama Tool and Mentoring
bg: Инструмент за панорами и напътствия

en: XML based GUI port of tools
bg: Пренасяне на инструменти с графичен интерфейс, базиран на XML

en: Auto Noise Reduction
bg: Автоматично намаляване на шума

en: Windows Port and Release Manager
bg: Мениджър на портове и издания за Windows

en: Developer and Windows port
bg: Порт за разработчици и Windows

en: Color Management
bg: Управление на цветовете

en: MySQL interface
bg: Интерфейс на MySQL

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
bg: Дизайн, икони, лого, банер, макет, бета тестер

en: Bug reports and patches
bg: Съобщаване за грешки и поправки

en: Webmaster
bg: Поддръжка на сайта

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
bg: Автор на ръководство, алфа тестер, уебмастър

en: Beta tester
bg: Бета-тестове

en: Feedback and patches. Handbook writer
bg: Обратна връзка и поправки, автор на наръчника

en: digiKam website banner and application icons
bg: Банер за интернет-сайта на digiKam и икони за програмата

en: Various usability fixes and general application polishing
bg: Различни поправки за използваемост на интерфейса и общо подобряване на програмата

en: digiKam website, Feedback
bg: Интернет-сайт на digiKam, обратна връзка

en: Bug reports, feedback and icons
bg: Съобщаване за грешки и обратна връзка

en: Developer (2001-2005)
bg: Разработчик (2001-2005)

en: Developer (2004-2005)
bg: Разработчик (2004-2005)

en: Developer (2004)
bg: Разработчик (2004)

en: Configure Notifications
bg: Конфигуриране на известия

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
bg: Общ

en: Components Information
bg: Информация за компонентите

en: Supported RAW Cameras
bg: Поддържани RAW фотоапарати

en: List of Detected Hardware
bg: Списък на открития хардуер

en: Donate...
bg: Дарение...

en: Recipes Book...
bg: Книга с рецепти...

en: Contribute...
bg: Принос...

en: Check for New Version...
bg: Проверка за нова версия...

en: Database Statistics
bg: Статистика на базата от данни

en: Toggle Left Side-bar
bg: Превключване на лявата странична лента

en: Toggle Right Side-bar
bg: Превключване на дясната странична лента

en: Previous Left Side-bar Tab
bg: Предишен раздел в лявата странична лента

en: Next Left Side-bar Tab
bg: Следващ раздел в лявата странична лента

en: Previous Right Side-bar Tab
bg: Предишен раздел в дясната странична лента

en: Next Right Side-bar Tab
bg: Следващ таб в дясната странична лента

en: Show Statusbar
bg: Показване на лентата на състоянието

en: Size: %1
bg: Големина: %1

en: Full-screen Options
bg: Опции за цял екран

en: H&ide toolbars
bg: Скриване на &ленти с инструменти

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
bg: Скрийте всички ленти с инструменти, когато прозорецът се превключва в режим на цял екран.

en: Hide &thumbbar
bg: Скриване на слотовете

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
bg: Скрийте изгледа на лентата с миниатюри, когато прозорецът се превключва в режим на цял екран.

en: Hide &sidebars
bg: Скриване на страничните ленти

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
bg: Скрийте всички странични ленти при превключване на прозореца в режим на цял екран.

en: Hide st&atusbar
bg: Скриване на л&ентата на състоянието

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
bg: Скриване на лентата на състоянието при превключване на прозореца в режим на цял екран.

[ctx: default theme name]
en: Default
bg: По подразбиране

en: EXIF viewer
bg: Визуализатор на EXIF

en: Makernotes viewer
bg: Преглед на Makernotes

en: IPTC viewer
bg: IPTC визуализатор

en: XMP viewer
bg: Визуализатор на XMP

en: ExifTool viewer
bg: ExifTool визуализатор

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
bg: Избиране Всички

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
bg: Изчистване

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
bg: По подразбиране

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
bg: ExifTool е независимо от платформата приложение за команден ред за четене, записване и редактиране на метаинформация в голямо разнообразие от файлове.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
bg: %1 е софтуерна програма с отворен код за четене, писане и манипулиране на мултимедийни файлове. Тя е платформено независима и се предлага като приложение за команден ред. ExifTool обикновено се включва в различни видове цифрови работни потоци и поддържа много видове метаданни, включително Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC профил, Photoshop IRB, както и специфичните за производителя формати за метаданни на много цифрови фотоапарати.
    
    Тук можете да конфигурирате мястото, където се намира двоичната програма ExifTool. Приложенията ще се опитат да намерят тази двоична програма автоматично, ако вече са инсталирани на вашия компютър.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
bg: Поддържани файлови формати

[ctx: @title: column]
en: Extension
bg: Разширение

[ctx: @title: column]
en: Read
bg: Прочетено

[ctx: @title: column]
en: Write
bg: Запис

[ctx: @title: column]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @info: status]
en: yes
bg: да

[ctx: @info: status]
en: no
bg: не

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
bg: Отваряне на диалоговия прозорец за настройки...

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
bg: <b>Заглавие: </b><p>%1</p><b>Стойност: </b><p>%2</p><b>Описание: </b><p>%3</p>

en: Audio Interchange File Format
bg: Файлов формат Audio Interchange

en: JPEG Meta Information Level 0
bg: Мета данни на JPEG ниво 0

en: JPEG Meta Information Level 1
bg: Мета данни на JPEG ниво 1

en: JPEG Meta Information Level 11
bg: Мета данни на JPEG ниво 11

en: JPEG Meta Information Level 12
bg: Мета данни на JPEG ниво 12

en: JPEG Meta Information Level 13
bg: Мета данни на JPEG ниво 13

en: JPEG Meta Information Level 14
bg: Мета данни на JPEG ниво 14

en: JPEG Meta Information Level 15
bg: Мета данни на JPEG ниво 15

en: JPEG Meta Information Level 4
bg: Мета данни на JPEG ниво 4

en: JPEG Meta Information Level 5
bg: Мета данни на JPEG ниво 5

en: JPEG Meta Information Level 6
bg: Мета данни на JPEG ниво 6

en: JPEG Meta Information Level 8
bg: Мета данни на JPEG ниво 8

en: Audible Audiobook
bg: Аудиокнига на Audible

en: Canon Camera Information
bg: Информация за камера Canon

en: Canon Recipe Data Information
bg: Информация за Canon Recipe Data

en: Derived Convenience Tags
bg: Производни тагове за удобство

en: Digital Video
bg: Цифрово видео

en: DjVu image
bg: Изображение DJVU

en: DOS/Windows executable
bg: Изпълним файл на DOS/Windows

en: Exchangeable Image File Format metadata
bg: Метаданни Exchangeable Image File Format

en: FLIR Thermal Imaging Camera Information
bg: Информация за термовизионна камера FLIR

en: File System Information
bg: Информация за файловата система

en: Macromedia/Adobe Flash Information
bg: Информация за Macromedia/Adobe Flash

en: FlashPix Information
bg: Информация на FlashPix

en: Font Name Tags
bg: Тагове за име на шрифт

en: FotoWare FotoStation Information
bg: Информация за FotoWare FotoStation

en: GNU Image Manipulation Program
bg: Програма на GNU за манипулиране на изображения

en: GoPro Tags
bg: Тагове на GoPro

en: H.264 Video Streams Information
bg: Информация за H.264 видеопотоци

en: ID3 And Lyrics3 information
bg: Информация за ID3 и Lyrics3

en: JPEG File Interchange Format
bg: Формат за обмен на файлове JPEG

en: Creo Leaf Capture Information
bg: Информация за Creo Leaf Capture

en: MPEG-2 Transport Stream
bg: MPEG-2 транспортен поток

en: Meta Information Encapsulation
bg: Капсулиране на мета информация

en: Magick Image File Format
bg: Формат на файлове с изображение Magick

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
bg: Информация за видеокамери JVC Canon и Panasonic

en: Musepack Audio Information
bg: Информация за Musepack Audio

en: Material Exchange Format
bg: Формат на Material Exchange

en: Maker Notes Information
bg: Информация за бележките на създателя

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
bg: Информация за аудио/видео/субтитри Matroska

en: Meta Information
bg: Мета данни

en: Apple Picture Information
bg: Информация за картини на Apple

en: Apple Property List
bg: Списък на собствеността на Apple

en: Paint Shop Pro Information
bg: Информация за Paint Shop Pro

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
bg: Информация за базата данни Palm, електронните книги Mobipocket и Amazon Kindle

en: Panasonic RAW 2 Information
bg: Информация за Panasonic RAW 2

en: Streaming Parrot Drone Video Information
bg: Информация за стрийминг на видео от Parrot Drone

en: Photo Mechanic Trailer Information
bg: Информация за механиката на снимка

en: Adobe Photoshop Information
bg: Информация на Adobe Photoshop

en: PostScript Information
bg: Информация за PostScript

en: PrintIM Information
bg: Информация за PrintIM

en: Apple QuickTime Movie Information
bg: Информация за Apple QuickTime Movie

en: FujiFilm RAW Format Information
bg: Информация за формата RAW на FujiFilm

en: Resource Interchange File Format Information
bg: Информация за файловия формат за обмен на ресурси

en: Mac OS Resource
bg: Ресурс на Mac OS

en: Rawzor Image Information
bg: Информация за изображенията Rawzor

en: Real Media/Video Information
bg: Информация за Real Media/Video

en: Redcode RAW Video Information
bg: Информация за Redcode RAW Video

en: Scalable Vector Graphics
bg: Мащабируемо векторно изображение

en: Sigma/Foveon RAW Information
bg: Информация за Sigma/Foveon RAW

en: Sony Cameras Information
bg: Информация за фотоапарати Sony

en: Stereo Still Image Information
bg: Информация за стерео снимки

en: BitTorrent Description Information
bg: Информация за описание на BitTorrent

en: Trailer Information
bg: Информация за трейлър

en: Virtual Card Information
bg: Информация за виртуални карти

en: Ogg Vorbis Specification
bg: Спецификация на Ogg Vorbis

en: Windows Recorded TV Show Information
bg: Информация за записано телевизионно предаване в Windows

en: ZIP Archive Information
bg: Информация за ZIP архив

en: Unavailable
bg: Не е налично

[ctx: info]
en: Loading in progress
bg: Извършва се зареждане

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
bg: Опции за филтриране на тагове

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
bg: Прилагане на филтър за тагове върху метаданни.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
bg: Без филтър

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
bg: Фотограф

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
bg: Настройки

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
bg: Изпълнение на инструмент върху тагове на метаданни.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
bg: Запазване във файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
bg: Отпечатване

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
bg: Копиране в клипборда

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
bg: Не може да се заредят данни
    от "%1"
    с ExifTool.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
bg: Име на файл: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
bg: Запазване на информация за ExifTool

en: Standard Exif Tags
bg: Стандартни EXIF-тагове

en: No description available
bg: Липсва описание

en: EXIF File to Save
bg: EXIF-файл за записване

en: EXIF binary Files (*.exif)
bg: EXIF двоични файлове (*.exif)

en: IPTC Records
bg: IPTC-записи

en: IPTC File to Save
bg: IPTC-файл за записване

en: IPTC binary Files (*.iptc)
bg: IPTC двоични файлове (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
bg: MakerNote Exif тагове

en: Interoperability
bg: Взаимодействие

en: Image Information
bg: Данни на изображението

en: Photograph Information
bg: Данни на снимката

en: Global Positioning System
bg: Глобална система за позициониране (GPS)

en: Embedded Thumbnail
bg: Вградено умалено копие

en: IIM Envelope
bg: IIM плик

en: Additional Exif Properties
bg: Допълнителни Exif свойства

en: Camera Raw
bg: Камера Raw

en: Dublin Core
bg: Ядро Dublin

en: digiKam schema
bg: Схема на digiKam

en: Exif-specific Properties
bg: Специфични за Exif свойства

en: TIFF Properties
bg: Свойства на TIFF

en: Basic Schema
bg: Основна схема

en: Dynamic Media
bg: Динамична медия

en: Media Management
bg: Управление на мултимедия

en: Rights Management
bg: Управление на правата

en: Paged-Text
bg: Страница-текст

en: Metadata Working Group Regions
bg: Региони на работната група за метаданни

en: KDE Image Program Interface schema
bg: Схема на програмния интерфейс за изображения KDE

en: XMP Extended Video schema
bg: Разширена схема за видео XMP

en: Exif 2.3 metadata for XMP
bg: Exif 2.3 метаданни за XMP

en: Image Magick Attributes
bg: Атрибути на Image Magick

en: Image Magick Properties
bg: Свойства на Image Magick

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
bg: Име на файл: %1 (%2)

en: XMP Schema
bg: XMP схема

en: XMP File to Save
bg: Файл XMP за запазване

en: XMP text Files (*.xmp)
bg: Файлове с XMP текст (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
bg: Без

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
bg: Цветен етикет: %1

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: @info: pick label name]
en: None
bg: Без

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
bg: Избран етикет: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
bg: Избор

en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
bg: Премахване на записа за този език

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
bg: Изберете езика на елемента тук.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
bg: Превключване към %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
bg: Не успя да преведе низ с уеб услугата %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
bg: Съобщение за грешка: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
bg: Език по подразбиране

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
bg: Африканс (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
bg: Амхарски (Етиопия)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
bg: Севернолевантски арабски (Турция)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
bg: Арабски (ОАЕ)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
bg: Арабски (Бахрейн)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
bg: Арабски (Алжир)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
bg: Арабски (Египет)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
bg: Арабски (Ирак)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
bg: Арабски (Египет)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
bg: Арабски (Йордания)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
bg: Арабски (Кувейт)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
bg: Арабски (Ливан)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
bg: Арабски (Либия)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
bg: Арабски (Мароко)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
bg: Арабски (Мавритания)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
bg: Арабски (Палестина и Газа)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
bg: Арабски (Оман)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
bg: Арабски (Катар)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
bg: Арабски (Саудитска Арабия)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
bg: Арабски (Йордания)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
bg: Арабски (Сирия)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
bg: Арабски (Сирия)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
bg: Арабски (Чад)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
bg: Арабски (Тунис)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
bg: Арабски (Йемен)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
bg: Асамски (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
bg: Азербайджански (Република Азербайджан)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
bg: Башкир (Русия)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
bg: Бенгалски (Бангладеш)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
bg: Бенгали (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
bg: Бенгалски (Сингапур)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
bg: Беларуски (Беларус)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
bg: Български (България)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
bg: Тибетски (Бутан)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
bg: Тибетски (Китайска Народна Република)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
bg: Бретонски (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
bg: Босненски (Босна и Херцеговина)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
bg: Каталунски (Андора)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
bg: Каталунски (Испания)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
bg: Каталунски (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
bg: Себуански (Филипини)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Guam)
bg: Чаморо (Гуам)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
bg: Чаморро (Северни Мариански острови)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
bg: Корсикански (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
bg: Чешки (Чехия)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
bg: Уелски (Обединено кралство)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
bg: Датски (Дания)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
bg: Датски (Гренландия)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
bg: Немски (Австрия)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
bg: Немски (Швейцария)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
bg: Немски (Германия)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
bg: Немски (Дания)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
bg: Немски (Лихтенщайн)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
bg: Немски (Люксембург)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
bg: Гръцки (Кипър)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
bg: Гръцки (Гърция)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
bg: Английски (Антигуа и Барбуда)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
bg: Английски (Anguilla)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
bg: Английски (Американска Самоа)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
bg: Английски (Австралия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
bg: Английски (Барбадос)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
bg: Английски (Бермуда)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
bg: Английски (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
bg: Английски (Бахами)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
bg: Английски (Ботсвана)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
bg: Английски (Белиз)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
bg: Английски (Канада)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
bg: Английски (Кариби)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
bg: Английски език (Острови Кук)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
bg: Английски (Камерун)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
bg: Английски (Доминика)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
bg: Английски (Еритрея)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
bg: Английски (Етиопия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
bg: Английски (Фиджи)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
bg: Английски (Фолклендски острови)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
bg: Английски (Микронезия)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
bg: Английски (Обединено кралство)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
bg: Английски (Гренада)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
bg: Английски (Гана)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
bg: Английски (Гибралтар)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
bg: Английски (Гамбия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
bg: Английски (Гуам)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
bg: Английски (Гвиана)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
bg: Английски (Ирландия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
bg: Английски (Израел)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
bg: Английски (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
bg: Английски (Британска територия в Индийския океан)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
bg: Английски (Ямайка)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
bg: Английски (Кения)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
bg: Английски (Кирибати)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
bg: Английски (Сейнт Китс и Невис)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
bg: Английски (Кайманови острови)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
bg: Английски (Св. Лусия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
bg: Английски (Либерия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
bg: Английски (Лесото)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
bg: Английски (Северни Мариански острови)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
bg: Английски (Монсерат)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
bg: Английски (Малта)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
bg: Английски (Мавриций)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
bg: Английски (Малави)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
bg: Английски (Малайзия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
bg: Английски (Намибия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
bg: Английски (остров Норфолк)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
bg: Английски (Нигерия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
bg: Английски (Науру)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
bg: Английски (niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
bg: Английски (Нова Зеландия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
bg: Английски (Папуа Нова Гвинея)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
bg: Английски (Филипини)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
bg: Английски (Пакистан)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
bg: Английски (Pitcairn)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
bg: Английски (Пуерто Рико)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
bg: Английски (Палау)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
bg: Английски (Руанда)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
bg: Английски (Соломонови острови)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
bg: Английски (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
bg: Английски (Сингапур)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
bg: Английски (Света Елена)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
bg: Английски език (Сиера Леоне)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
bg: Английски (Сомалия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
bg: Английски (Swaziland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
bg: Английски (острови Търкс и Кайкос)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
bg: Английски (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
bg: Английски (Тонга)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
bg: Английски (Тринидад)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
bg: Английски (Уганда)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
bg: Английски (САЩ)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
bg: Английски (Сейнт Винсент и Гренади)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
bg: Английски (Британски Вирджински острови)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
bg: Английски (Американски Вирджински острови)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
bg: Английски (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
bg: Английски (Западна Самоа)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
bg: Английски (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
bg: Английски (Замбия)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
bg: Английски (Зимбабве)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
bg: Есперанто (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
bg: Испански (Аржентина)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
bg: Испански (Боливия)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
bg: Испански (Чили)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
bg: Испански (Колумбия)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
bg: Испански (Коста Рика)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
bg: Испански (Куба)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
bg: Испански (Доминиканска република)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
bg: Испански (Еквадор)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
bg: Испански (Испания)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
bg: Испански (Екваториална Гвинея)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
bg: Испански (Гватемала)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
bg: Испански (Хондурас)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
bg: Испански (Мексико)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
bg: Испански (Никарагуа)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
bg: Испански (Панама)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
bg: Испански (Перу)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
bg: Испански (Пуерто Рико)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
bg: Испански (Парагвай)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
bg: Испански (Салвадор)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
bg: Испански (Съединени щати)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
bg: Испански (Уругвай)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
bg: Испански (Венецуела)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
bg: Естонски (Естония)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
bg: Баски (територия на баските)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
bg: Персийски (Иран)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
bg: Финландски (Финландия)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
bg: Филипински (Филипини)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
bg: Фиджиян (Фиджи)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
bg: Фарьорски (Фарьорски острови)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
bg: Френски (Андора)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
bg: Френски (Белгия)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
bg: Френски (Буркина Фасо)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
bg: Френски (Бурунди)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
bg: Френски (Бенин)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
bg: Френски (Канада)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
bg: Френски (Демократична Република Конго)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
bg: Френски (Централноафриканска република)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
bg: Френски (Конго)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
bg: Френски (Швейцария)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
bg: Френски (Кот д'Ивоар)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
bg: Френски (Камерун)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
bg: Френски (Джибути)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
bg: Френски (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
bg: Френски (Габон)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
bg: Френски (Обединено кралство)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
bg: Френски (Френска Гвиана)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
bg: Френски (Гвинея)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
bg: Френски (Гваделупа)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
bg: Френски (Хаити)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
bg: Френски (Италия)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
bg: Френски (Коморски острови)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
bg: Френски (Ливан)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
bg: Френски (Люксембург)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
bg: Френски (Монако)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
bg: Френски (Мадагаскар)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
bg: Френски (Мали)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
bg: Френски (Мартиника)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
bg: Френски (Нова Каледония)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
bg: Френски (Френска Полинезия)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
bg: Френски (Сен Пиер и Микелон)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
bg: Френски (Реюнион)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
bg: Френски (Руанда)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
bg: Френски (Сейшели)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
bg: Френски (Чад)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
bg: Френски (Того)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
bg: Френски (Вануату)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
bg: Френски (Уолис и Футуна)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
bg: Френски (Майот)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
bg: Фризийски (Нидерландия)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
bg: Ирландски (Обединено кралство)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
bg: Ирландски (Ирландия)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
bg: Гаелски (Обединено кралство)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
bg: Галисийски (Галисия)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
bg: Гуджарати (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
bg: Манкс (Великобритания)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
bg: Хауса (Чад)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
bg: Хавайски (Американски щат Хавай)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
bg: Съвременен иврит (Израел)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
bg: Хинди (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
bg: Хърватски (Босна и Херцеговина, латински)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
bg: Хърватски (Хърватия)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
bg: Хаитянски креолски (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
bg: Унгарски (Унгария)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
bg: Унгарски (Словения)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
bg: Арменски (Армения)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
bg: Индонезийски (Bahasa Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Igbo (Nigeria)
bg: Игбо (Нигерия)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
bg: Съчуански (Китайска народна република)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
bg: Исландски (Исландия)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
bg: Италиански (Швейцария)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
bg: Италиански (Хърватия)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
bg: Италиански (Италия)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
bg: Италиански (Словения)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
bg: Италиански (Сан Марино)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
bg: Иврит (Израел)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
bg: Японски (Япония)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
bg: Съвременен явански (Индонезия)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
bg: Индонезийски

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
bg: Грузински (Грузия)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
bg: Казашки (Казахстан)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
bg: Гренландски (Гренландия)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
bg: Кхмерски (Камбоджа)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
bg: Каннада (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
bg: Корейски (Южна Корея)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
bg: Корейски (Южна Корея)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
bg: Киргизки (Киргизстан)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
bg: Корниш (Обединено кралство)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
bg: Ирландски (Ирландия)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
bg: Латинска (Италия)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
bg: Люксембургски (Люксембург)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
bg: Лингала (Демократична Република Конго)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Congo)
bg: Лингала (Конго)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
bg: Лао (Лаос)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
bg: Литовски (Литва)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
bg: Латвийски (Латвия)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
bg: Малайски (Малайзия)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
bg: Долно Марийски (Русия)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
bg: Маори (Нова Зеландия)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
bg: Македонски (Македония)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
bg: Малаям (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
bg: Монголски (Китайска Народна Република)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
bg: Монголски (Монголия)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
bg: Марати (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
bg: Горно Марийски (Русия)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
bg: Малайски (Бруней Даруссалам)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
bg: Малайски (Малайзия)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
bg: Малайски (Сингапур)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
bg: Малтийски (Малта)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
bg: Бирмански (Мианмар)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
bg: Норвежки бокмол (Норвегия)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
bg: Непалски (Непал)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
bg: Нидерландски (Нидерландски Антили)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
bg: Холандски (Аруба)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
bg: Холандски (Белгия)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
bg: Холандски (Холандия)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
bg: Холандски (Суринам)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
bg: Норвежки (Норвегия)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
bg: Норвежки нинорск (Норвегия)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
bg: Сесото са Лебоа (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
bg: Чева (Замбия)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
bg: Окситански (Франция)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
bg: Ория (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
bg: Пенджаби (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
bg: Папиаменто (Аруба - Холандски Карибски острови)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
bg: Полски (Полша)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
bg: Пащу (Афганистан)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
bg: Португалски (Ангола)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
bg: Португалски (Бразилия)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
bg: Португалски (Кабо Верде)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
bg: Португалски (Гвинея-Бисау)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
bg: Португалски (Мозамбик)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
bg: Португалски (Португалия)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
bg: Португалски (São Tomé e Principe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
bg: Отоми Керетаро (Мексико)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
bg: Романски (Швейцария)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
bg: Румънски (Румъния)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
bg: Руски (Русия)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
bg: Киняруанда (Руанда)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
bg: Санскрит (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
bg: Синди (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (Pakistan)
bg: Синди (Пакистан)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
bg: Саами (Север, Финландия)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
bg: Саами (Северна, Норвегия)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
bg: Саами (Северна, Швеция)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
bg: Синхала (Шри Ланка)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
bg: Словашки (Словакия)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
bg: Словенски (Словения)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
bg: Самоански (Самоа)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
bg: Шона (Зимбабве)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
bg: Сомалийски (Сомалия)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
bg: Албански (Албания)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
bg: Сръбски (Босна и Херцеговина)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
bg: Сръбски (Сърбия)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
bg: Сръбски (Сърбия и Черна гора)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
bg: Сръбски (Югославия)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
bg: Свати (Свазиленд)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
bg: Свати (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: Sotho (Lesotho)
bg: Сото (Лесото)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
bg: Сандански (Индонезия)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
bg: Шведски (Финландия)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
bg: Шведски (Швеция)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
bg: Суахили (Кения)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
bg: Суахили (Танзания)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
bg: Тамилски (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
bg: Тамил (Сингапур)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
bg: Телугу (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
bg: Таджикски (Таджикистан)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
bg: Тай (Тайланд)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
bg: Туркменски (Туркменистан)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
bg: Клингон (US щат)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
bg: Тагалог (Филипини)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (Botswana)
bg: Сетсвана Цвана (Ботсвана)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
bg: Сетсвана Цвана (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
bg: Тонган (Тонга)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
bg: Турски (България)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
bg: Турски (Кипър)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
bg: Турски (Турция)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
bg: Татарски (Русия)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
bg: Таитянски (Френска Полинезия)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
bg: Удмурт (Русия)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
bg: Уйгурски (Китайска Народна Република)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
bg: Украински (Украйна)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
bg: Урду (Индия)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (Pakistan)
bg: Урду (Пакистан)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
bg: Узбекски (Узбекистан)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
bg: Виетнамски (Виетнам)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
bg: Уолоф (Сенегал)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
bg: исиКхоса Кхоса (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
bg: Идиш (Германия)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
bg: Йоруба (Нигерия)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
bg: Юкатек майски (Мексико)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
bg: Китайски (Китайска Народна Република)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
bg: Китайски (САР Хонконг, Китайска народна република)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
bg: Китайски (Макао Сар)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
bg: Китайски (Сингапур)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
bg: Китайски (Тайван)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
bg: Опростен китайски (Китайска народна република)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
bg: исиЗулу Зулу (Южна Африка)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: @info: country code]
en: Albania
bg: Албания

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
bg: Алжир

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
bg: Американска Самоа

[ctx: @info: country code]
en: Andorra
bg: Андора

[ctx: @info: country code]
en: Angola
bg: Ангола

[ctx: @info: country code]
en: Anguilla
bg: Ангуила

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
bg: Антарктика

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

[ctx: @info: country code]
en: Argentina
bg: Аржентина

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: @info: country code]
en: Aruba
bg: Аруба

[ctx: @info: country code]
en: Australia
bg: Австралия

[ctx: @info: country code]
en: Austria
bg: Австрия

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
bg: Бахами

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
bg: Бахрейн

[ctx: @info: country code]
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

[ctx: @info: country code]
en: Barbados
bg: Барбадос

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
bg: Беларус

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
bg: Белгия

[ctx: @info: country code]
en: Belize
bg: Белиз

[ctx: @info: country code]
en: Benin
bg: Бенин

[ctx: @info: country code]
en: Bermuda
bg: Бермуда

[ctx: @info: country code]
en: Bhutan
bg: Бутан

[ctx: @info: country code]
en: Bolivia
bg: Боливия

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

[ctx: @info: country code]
en: Botswana
bg: Ботцвана

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
bg: Бразилия

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
bg: Британска територия в индийски океан

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
bg: Британски Вирджински острови

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
bg: Бруней Дарессалам

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
bg: България

[ctx: @info: country code]
en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

[ctx: @info: country code]
en: Burundi
bg: Бурунди

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
bg: Камбоджа

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
bg: Камерун

[ctx: @info: country code]
en: Canada
bg: Канада

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
bg: Капо Верде

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
bg: Кайманови острови

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
bg: Централна африканска република

[ctx: @info: country code]
en: Chad
bg: Чад

[ctx: @info: country code]
en: Chile
bg: Чили

[ctx: @info: country code]
en: China
bg: Китай

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
bg: Коледни острови

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
bg: Острови Кокос

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
bg: Комори

[ctx: @info: country code]
en: Zaire
bg: Зайре

[ctx: @info: country code]
en: Congo
bg: Конго

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
bg: Островите Кук

[ctx: @info: country code]
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
bg: Бряг на слоновата кост

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
bg: Кипър

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
bg: Чехия

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
bg: Дания

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
bg: Джибути

[ctx: @info: country code]
en: Dominica
bg: Доминика

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
bg: Доминиканска Република

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
bg: Еквадор

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
bg: Египет

[ctx: @info: country code]
en: El Salvador
bg: Ел Салвадор

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

[ctx: @info: country code]
en: Eritrea
bg: Еритрея

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
bg: Естония

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
bg: Етиопия

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
bg: Фарьорски острови

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
bg: Фолкландски о-ви

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
bg: Островите Фиджи

[ctx: @info: country code]
en: Finland
bg: Финландия

[ctx: @info: country code]
en: France
bg: Франция

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
bg: Френски южни територии

[ctx: @info: country code]
en: Gabon
bg: Габон

[ctx: @info: country code]
en: Gambia
bg: Гамбия

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
bg: Грузия

[ctx: @info: country code]
en: Germany
bg: Германия

[ctx: @info: country code]
en: Ghana
bg: Гана

[ctx: @info: country code]
en: Gibraltar
bg: Гибралтар

[ctx: @info: country code]
en: Greece
bg: Гърция

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
bg: Гренландия

[ctx: @info: country code]
en: Grenada
bg: Гранада

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
bg: Гуадалупа

[ctx: @info: country code]
en: Guam
bg: Гуам

[ctx: @info: country code]
en: Guatemala
bg: Гватемала

[ctx: @info: country code]
en: Guinea
bg: Гвинея

[ctx: @info: country code]
en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

[ctx: @info: country code]
en: Guyana
bg: Гуана

[ctx: @info: country code]
en: Haiti
bg: Хаити

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
bg: Острови Хърд и Макдоналд

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
bg: Ватикана

[ctx: @info: country code]
en: Honduras
bg: Хондурас

[ctx: @info: country code]
en: Hong Kong
bg: Хонг Конг

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
bg: Хърватска

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
bg: Унгария

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
bg: Исландия

[ctx: @info: country code]
en: India
bg: Индия

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
bg: Индонезия

[ctx: @info: country code]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
bg: Ирак

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
bg: Ирландия

[ctx: @info: country code]
en: Israel
bg: Израел

[ctx: @info: country code]
en: Italy
bg: Италия

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
bg: Ямайка

[ctx: @info: country code]
en: Japan
bg: Япония

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
bg: Йордания

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
bg: Казакстан

[ctx: @info: country code]
en: Kenya
bg: Кения

[ctx: @info: country code]
en: Kiribati
bg: Кирибати

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
bg: Северна Корея

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
bg: Южна Корея

[ctx: @info: country code]
en: Kuwait
bg: Кувейт

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
bg: Киргизска република

[ctx: @info: country code]
en: Lao
bg: Лаоски

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
bg: Латвия

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: @info: country code]
en: Lesotho
bg: Лесото

[ctx: @info: country code]
en: Liberia
bg: Либерия

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
bg: Либийска Арабска Джамахирия

[ctx: @info: country code]
en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
bg: Литва

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: @info: country code]
en: Macao
bg: Макао

[ctx: @info: country code]
en: Macedonia
bg: Македония

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

[ctx: @info: country code]
en: Malawi
bg: Малави

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
bg: Малайзия

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
bg: Малдиви

[ctx: @info: country code]
en: Mali
bg: Мали

[ctx: @info: country code]
en: Malta
bg: Малта

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
bg: Маршалски Острови

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
bg: Мартиника

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
bg: Мавритания

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
bg: Мавриций

[ctx: @info: country code]
en: Mayotte
bg: Майота

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
bg: Мексико

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
bg: Микронезия

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
bg: Молдова

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
bg: Монако

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
bg: Монголия

[ctx: @info: country code]
en: Montserrat
bg: Монтсерат

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
bg: Мароко

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
bg: Мозамбик

[ctx: @info: country code]
en: Myanmar
bg: Мианмар

[ctx: @info: country code]
en: Namibia
bg: Намибия

[ctx: @info: country code]
en: Nepal
bg: Непал

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
bg: Холандски Антили

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
bg: Холандия

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

[ctx: @info: country code]
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

[ctx: @info: country code]
en: Niger
bg: Нигер

[ctx: @info: country code]
en: Nigeria
bg: Нигерия

[ctx: @info: country code]
en: Niue
bg: Ниуе

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
bg: Остров Норфолк

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
bg: Северно Мариански острови

[ctx: @info: country code]
en: Norway
bg: Норвегия

[ctx: @info: country code]
en: Oman
bg: Оман

[ctx: @info: country code]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: @info: country code]
en: Palau
bg: Палау

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
bg: Палестина

[ctx: @info: country code]
en: Panama
bg: Панама

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

[ctx: @info: country code]
en: Paraguay
bg: Парагвай

[ctx: @info: country code]
en: Peru
bg: Перу

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
bg: Филипини

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
bg: Остров Питкерн

[ctx: @info: country code]
en: Poland
bg: Полша

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
bg: Португалия

[ctx: @info: country code]
en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

[ctx: @info: country code]
en: Qatar
bg: Катар

[ctx: @info: country code]
en: Reunion
bg: Съединение

[ctx: @info: country code]
en: Romania
bg: Румъния

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
bg: Руска федерация

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
bg: Руанда

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
bg: Света Елена

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
bg: Св. Китс и Невис

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
bg: Св. Лучия

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
bg: Св Пиер и Микелон

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
bg: Св. Винсет и Гренадините

[ctx: @info: country code]
en: Samoa
bg: Самоа

[ctx: @info: country code]
en: San Marino
bg: Сан Марино

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
bg: Сао Томе и Принсипи

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

[ctx: @info: country code]
en: Senegal
bg: Сенегал

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
bg: Сърбия

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
bg: Сейшели

[ctx: @info: country code]
en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
bg: Сингапур

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
bg: Словакия

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
bg: Словения

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
bg: Соломонови острови

[ctx: @info: country code]
en: Somalia
bg: Сомалия

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
bg: Южна Африка

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bg: Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови

[ctx: @info: country code]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: @info: country code]
en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

[ctx: @info: country code]
en: Sudan
bg: Судан

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
bg: Суринам

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
bg: Острови Шпицберген и Ян Майен

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
bg: Свазиленд

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
bg: Швеция

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
bg: Швейцария

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
bg: Сирийска Арабска Република

[ctx: @info: country code]
en: Taiwan
bg: Тайван

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
bg: Танзания

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
bg: Тайланд

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
bg: Тимор-Лесте

[ctx: @info: country code]
en: Togo
bg: Того

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
bg: Острови Токелау

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
bg: Тунис

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: @info: country code]
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
bg: Острови Търкс и Кайкос

[ctx: @info: country code]
en: Tuvalu
bg: Тувалу

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
bg: Американски Вирджински острови

[ctx: @info: country code]
en: Uganda
bg: Уганда

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
bg: Украйна

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
bg: Великобритания

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
bg: Малки острови, прилежащи към САЩ

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
bg: САЩ

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
bg: Уругвай, Източна република

[ctx: @info: country code]
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

[ctx: @info: country code]
en: Vanuatu
bg: Вануату

[ctx: @info: country code]
en: Venezuela
bg: Венецуела

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
bg: Виетнам

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
bg: Острови Уолис и Футуна

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
bg: Йемен

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
bg: Замбия

[ctx: @info: country code]
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
bg: Обединени нации

[ctx: @info: country code]
en: European Union
bg: Европейски съюз

[ctx: @info: country code]
en: Space
bg: Интервал

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
bg: На морското ниво

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
bg: В полет

[ctx: @info: country code]
en: England
bg: Англия

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
bg: Шотландия

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
bg: Северна Ирландия

[ctx: @info: country code]
en: Wales
bg: Уелс

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
bg: Палестина

[ctx: @info: country code]
en: Gaza
bg: Газа

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
bg: Ерихон

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
bg: Използвайте структурирано определение на предмета:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
bg: Използване на стандарт

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
bg: референтен код

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
bg: Използване на потребителско определение

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
bg: Задайте тук информационната референция на доставчика

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
bg: Задайте тук референтния номер на обекта

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
bg: Задайте тук името на темата

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
bg: Задайте тук наименованието на материята на обекта

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
bg: Задайте тук наименованието на детайла  на обекта

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
bg: Препратка:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
bg: Вещество:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
bg: Детайл:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
bg: &Добавяне

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
bg: Из&триване

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
bg: Заместване

en: Selected source language %1 is not supported for %2
bg: Избраният изходен език %1 не се поддържа за %2

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
bg: Избраният език за превод %1 не се поддържа за %2

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
bg: Избраният език на интерфейса %1 не се поддържа за %2

en: %1 URL can't be empty.
bg: %1 полето за URL адреса не може да бъде празно.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
bg: Грешка: Невъзможно е да се намерят пълномощни на Bing в уеб версията.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
bg: Грешка: Не е възможно да се извлече ключът на Bing от уеб версията.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
bg: Грешка: Не е възможно да се извлече Bing токен от уеб версията.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
bg: Грешка: Не е възможно да се извлече допълнителна информация за Bing от уеб версията.

en: Error: Unable to parse autodetected language
bg: Грешка: Невъзможно е да се анализира автоматично определеният език

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
bg: Error: Системите на двигателя са открили подозрителен трафик от вашата компютърна мрежа. Моля, опитайте заявката си отново по-късно.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
bg: Автоматично откриване

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
bg: Африкаанс

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
bg: Албански

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
bg: Амхарски

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
bg: Арабски

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
bg: Арменски

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
bg: Азербайджански

[ctx: @info: language name]
en: Basque
bg: Баскийски

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
bg: Башкирски

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
bg: Белоруски

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
bg: Бенгалски

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
bg: Босненски

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
bg: Български

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
bg: Каталонски

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
bg: Кантонийски

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
bg: Китайски (опростен)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
bg: Китайски (традиционен)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
bg: Корсикански

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
bg: Хърватски

[ctx: @info: language name]
en: Czech
bg: Чешки

[ctx: @info: language name]
en: Danish
bg: Датски

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
bg: Холандски

[ctx: @info: language name]
en: English
bg: Английски

[ctx: @info: language name]
en: Esperanto
bg: Есперанто

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
bg: Естонски

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
bg: Фиджи

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
bg: Филипински

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
bg: Финландски

[ctx: @info: language name]
en: French
bg: Френски

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
bg: Фризийски

[ctx: @info: language name]
en: Galician
bg: Галисийски

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
bg: Грузински

[ctx: @info: language name]
en: German
bg: Немски

[ctx: @info: language name]
en: Greek
bg: Гръцки

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
bg: Гуджарати

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
bg: Хаитянски креолски

[ctx: @info: language name]
en: Hausa
bg: Хауса

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
bg: Хавайски

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
bg: Иврит

[ctx: @info: language name]
en: Hindi
bg: Хинди

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
bg: Унгарски

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
bg: Исландски

[ctx: @info: language name]
en: Igbo
bg: Игбо

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
bg: Индонезийски

[ctx: @info: language name]
en: Irish
bg: Ирландски

[ctx: @info: language name]
en: Italian
bg: Италиански

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
bg: Японски

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
bg: Явайски

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
bg: Каннада

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
bg: Казахски

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
bg: Кхмерски

[ctx: @info: language name]
en: Kinyarwanda
bg: Кинияруанда

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
bg: Клингон

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
bg: Клингон (PlqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
bg: Корейско

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
bg: Кюрдски

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
bg: Киргизски

[ctx: @info: language name]
en: Lao
bg: Лаоски

[ctx: @info: language name]
en: Latin
bg: Латино

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
bg: Латвийски

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
bg: Левантийски арабски

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
bg: Литовски

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
bg: Люксембургски

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
bg: Македонски

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
bg: Малагашки

[ctx: @info: language name]
en: Malay
bg: Малайски

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
bg: Малаялам

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
bg: Малтийски

[ctx: @info: language name]
en: Maori
bg: Маори

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
bg: Маратхи

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
bg: Монголски

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
bg: Мианмар

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
bg: Непали

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
bg: Норвежки

[ctx: @info: language name]
en: Oriya
bg: Ория

[ctx: @info: language name]
en: Chichewa
bg: Чеуа

[ctx: @info: language name]
en: Papiamento
bg: Папиаменто

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
bg: Пащо

[ctx: @info: language name]
en: Persian
bg: Персийски

[ctx: @info: language name]
en: Polish
bg: Полски

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
bg: Португалски

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
bg: Панджаби

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
bg: Румънски

[ctx: @info: language name]
en: Russian
bg: Руски

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
bg: Самоански

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
bg: Сръбски (кирилица)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
bg: Сръбски (латиница)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
bg: Лесото

[ctx: @info: language name]
en: Shona
bg: Шона

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
bg: Синдхи

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
bg: Сингалски

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
bg: Словашки

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
bg: Словенски

[ctx: @info: language name]
en: Somali
bg: Сомали

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
bg: Испански

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
bg: Сундански

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
bg: Суахили

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
bg: Шведски

[ctx: @info: language name]
en: Tagalog
bg: Тагалог

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
bg: Таитски

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
bg: Таджикски

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
bg: Тамилски

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
bg: Татарски

[ctx: @info: language name]
en: Telugu
bg: Телугу

[ctx: @info: language name]
en: Thai
bg: Тайландски

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
bg: Тонган

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
bg: Турски

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
bg: Туркменски

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
bg: Уйгур

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
bg: Украински

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
bg: Урду

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
bg: Узбекски

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
bg: Виетнамски

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
bg: Уелски

[ctx: @info: language name]
en: Xhosa
bg: Ксоса

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
bg: Идиш

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
bg: Йоруба

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
bg: Юкатек майски

[ctx: @info: language name]
en: Zulu
bg: Зулу

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
bg: Избраният двигател %1 не поддържа гласови настройки

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
bg: Избраният енджин %1 не поддържа настройки за емоции

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
bg: %1 енджинът не поддържа TTS

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
bg: Избраният език %1 не се поддържа за %2

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
bg: Избраният глас %1 не се поддържа за %2

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
bg: Избраната емоция %1 не се поддържа за %2

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
bg: Грешка: Не може да се намери Yandex SID в уеб версия.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
bg: Грешка: Невъзможност за извличане на Yandex SID от уеб версията.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
bg: Код (език-държава)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
bg: Име

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
bg: Въведете тук низ за търсене в списъка с езици...

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
bg: Покажи само избрани елементи (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
bg: Избиране на алтернативни езици за редактиране на текста

[ctx: @label]
en: Online Translator:
bg: Онлайн преводач:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
bg: В това поле изберете онлайн преводач за превеждане на текстове

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automatized but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
bg: <para>Онлайн преводачите са  уеб услуги, използвани за превод на текст от един език на друг. Тази функция е достъпна за метаданни където се поддържа алтернативен език, като Заглавие, Надпис и т.н. Процесът на превод е напълно автоматизиран, но изисква интернет връзка, за да работи.</para><para>Потребителят може да избере по-подходящ преводач в зависимост от желания краен език, тъй като не всички езици се поддържат от различните уеб услуги.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
bg: Налични езици на преводача (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
bg: Отваряне на настройките за локализация

[ctx: @info]
en: Translate to %1
bg: Превеждане в %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
bg: Изберете език за превод с %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
bg: Премахване на записа

[ctx: @action]
en: Clear List
bg: Изчистване на списъка

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
bg: Търсене...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
bg: Чувствителен регистър

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
bg: Активиране на проверката на правописа във фонов режим при въвеждане на текст

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
bg: <para> Включете тази опция, за да активирате функцията за проверка на правописа в надписи, заглавия и други текстови полета. Проверката на правописа е в състояние автоматично да открие текущия език, използван в текста, и ще предложи алтернатива с пропуснати думи.</para><para>При записи, в които може да се посочи алтернативен език, за анализ на текста ще се използва контекстният език. Проверката на правописа зависи от програми с отворен код, включително необходимите речници, за да се извърши анализ на изреченията на желаните езици.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
bg: Език по подразбиране:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
bg: Изберете езика по подразбиране, който да използвате със стойността "x-default" за алтернативни езикови низове.

en: Auto-detect
bg: Автоматично откриване

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
bg: Автоматично определяне на езика чрез анализиране на съдържанието на низ

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
bg: Налични езикови речници

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
bg: Код

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title]
en: Available Backends
bg: Наличен бекенд

[ctx: @title]
en: Ignored Words
bg: Игнорирани думи

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
bg: Задайте тук нова дума, която да се игнорира по време на проверката на правописа

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
bg: Можете да добавяте или премахвате думи, които да се игнорират при операции за проверка на правописа.

[ctx: @action]
en: &Add...
bg: Д&обавяне...

[ctx: @action]
en: &Remove
bg: &Премахване

[ctx: @action]
en: &Replace
bg: Заместване

[ctx: @action]
en: Go to Previous
bg: Предишен

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
bg: Отиване на предишното място в йерархията на изгледа на папки

[ctx: @action]
en: Go to Next
bg: Следващ

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
bg: Отиване на следващото място в йерархията на изгледа на папки

[ctx: @action]
en: Go Up
bg: Нагоре

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
bg: Преминаване нагоре в йерархията на изгледа на папки

[ctx: @action]
en: Go Home
bg: Начална страница

[ctx: @info]
en: Go to home directory
bg: Начална страница

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
bg: Настройки на изгледа

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
bg: Опции за избор за изобразяване на изглед на папки.

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
bg: Кратък преглед

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
bg: Превключване на изгледа на папки в кратък режим

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
bg: Подробен преглед

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
bg: Превключване на изгледа на папки в подробен режим

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
bg: Показване на отметките

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
bg: Показване или скриване на местата с отметки

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
bg: Още настройки...

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
bg: Отваряне на диалогов прозорец за конфигуриране с повече опции за настройки

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
bg: Опции на подреждане

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
bg: Опции за подреждане за обработка на съдържанието на изгледа на папката.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
bg: Зареждане на съдържанието

[ctx: @action]
en: Load Contents
bg: Зареждане на съдържанието

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
bg: Зареждане на съдържанието в стека на редактора

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
bg: Добавяне на съдържание

[ctx: @action]
en: Append Contents
bg: Добавяне на съдържание

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
bg: Добавяне на съдържание в стека на редактора

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
bg: Въведете персонализирания път за преглед на папки или изберете от историята

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
bg: Въведете локалния път тук...

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
bg: Изображения JPEG

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
bg: Изображения TIFF

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
bg: Изображения PNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
bg: Изображения PGF

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
bg: Изображения HEIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
bg: Изображения AVIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
bg: JPEG-XL изображения

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
bg: Изображения WebP

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
bg: Изображения DNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
bg: Изображения RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
bg: Няма RAW изображения

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
bg: Всички поддържани файлове

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
bg: Размер на икона: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
bg: Нова отметка

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
bg: Редактиране на отметки

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
bg: &Заглавие:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
bg: Въведете заглавието на отметките тук...

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
bg: Заглавието на отметката, което трябва да е уникално и да не е празно

[ctx: @label]
en: &Icon:
bg: &Икона:

[ctx: @action:button]
en: Reset
bg: Възстановяване на мащаба

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
bg: &Път:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
bg: Въведете пътя на отметките тук...

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
bg: Тук можете да добавяте или премахвате места с отметки.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
bg: Отметки

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
bg: Зареждане на съдържанието

[ctx: @title]
en: Places
bg: Места

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
bg: Добавяне на отметка

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
bg: Добавяне на нов маркер в списъка

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
bg: Изтриване на отметка

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
bg: Премахване на избрана отметка от списъка

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
bg: Редактиране на отметки

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
bg: Редактиране на текущата отметка от списъка

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
bg: Добавяне на нова отметка

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
bg: Тази отметка препращаща към
    %1
    вече съществува в списъка с име "%2".

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
bg: Потвърждаване на изтриването на отметките

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
bg: Сигурни ли сте, че искате да премахнете отметката "%1"?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
bg: Моите отметки

[ctx: @title]
en: Usual Places
bg: Обичайни места

[ctx: @title]
en: Folder-View
bg: Изглед папка

[ctx: @title]
en: Stack
bg: Стек

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
bg: Добавяне на отметка

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
bg: Папки

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
bg: Файл(ове) или папка(и) за отваряне

[ctx: #info]
en: <p>You are running Showfoto as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of Showfoto to get a better experience with Showfoto.</p>
bg: <p>Изпълнявате 32-битова версия  на Showfoto на 64-битов прозорци.</p><p>Моля, инсталирайте 64-битовата версия на Showfoto, за да получите по-добро изживяване.</p>

en: Loading themes...
bg: Зареждане на изгледи...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
bg: <p>Пътят на профила на ICC изглежда не е невалиден.</p><p>Ако искате да го зададете сега, изберете "Да", в противен случай изберете "Не". В този случай функцията "Управление на цветовете" ще бъде деактивирана, докато не разрешите този проблем</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
bg: %1 (%2 от %3)

en: Delete File
bg: Изтриване на файл

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
bg: Грешка при записване на файла

en: Failed to save file: %1
bg: Неуспешно запазване на файла: %1

en: Remote file handling is not supported
bg: Не се поддържа отдалечена работа с файлове

en: Image saved successfully
bg: Изображението е записано успешно

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
bg: Файлът "%1" ще бъде изтрит
    Сигурни ли сте?

en: Cannot delete "%1"
bg: Не може да се изтрие "%1"

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
bg: Отваряне на снимки от директория

en: There is no item to process.
bg: Няма елемент за обработка.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
bg: Грешка при зареждане на файл

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
bg: Неуспешно зареждане на файл: "%1"
    Не се поддържа отдалечена обработка на файлове

en: &Themes
bg: &Изгледи

en: Open folder
bg: Отваряне на директория

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
bg: &Цвят

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
bg: Подобрение

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
bg: Транс&формиране

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
bg: &Декориране

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
bg: Е&фекти

[ctx: @title:window]
en: Configure
bg: Настройки

en: Editor Window
bg: Прозорец на редактора

en: <qt>Editor Window Settings<br/><i>Customize editor window behavior</i></qt>
bg: <qt>Настройки на прозорците на редактора<br/><i>Персонализирайте поведението на прозореца на редактора</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
bg: <qt>Вградено управление на информацията за изображението<br/><i>Настройване на връзки между изображения и метаданни</i></qt>

en: Tool Tip
bg: Подсказка

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br/><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
bg: <qt>Настройки на подсказки на елементи в изгледа на миниатюри и папки<br/><i>Персонализиране на информацията в подсказките за инструменти</i></qt>

en: RAW Decoding
bg: RAW декодиране

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
bg: <qt>Настройки за декодиране на RAW файлове<br/><i>Персонализиране на настройките по подразбиране за декодиране на RAW файлове</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
bg: <qt>Настройки за управление на цветовете<br/><i>Персонализиране на настройките за управление на цветовете</i></qt>

en: Save Images
bg: Запазване на снимките

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
bg: <qt>Настройки за запазване на файлове с изображения<br/><i>Задайте конфигурация по подразбиране, използвана за запазване на изображения</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
bg: Геолокация

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
bg: Настройки за геолокация
    Персонализиране на изгледа за геолокализиране на елементи

en: Plugins
bg: Приставки

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br/><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
bg: <qt>Настройки за пристваки на основния интерфейс<br/><i>Задайте кои  приставки да  бъдат достъпни от приложението</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
bg: Разни

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
bg: <qt>Различни настройки<br/><i>Персонализирайте поведението на други функции на Showfoto</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
bg: Действия за завъртане

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
bg: Показване на изображения/тумбнайли &ротирани според етикета за ориентация.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
bg: Задайте нормална ориентация на тага след завъртане/обръщане.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
bg: стандарт, използван днес от повечето цифрови фотоапарати за съхраняване на техническа информация (като бленда и скорост на затвора) за изображението.

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
bg: по-стар стандарт, използван в цифровата фотография за съхраняване на фотографска информация в изображенията.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
bg: нов стандарт, използван в цифровата фотография, предназначен да замени IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
bg: Поведение

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
bg: Ред на подреждане на елементите в изглед миниатюри, папки и стекове

en: Sort images by:
bg: Сортиране на изображенията по:

[ctx: sort images by date]
en: Date
bg: Data

[ctx: sort images by name]
en: Name
bg: Име

[ctx: sort images by size]
en: File Size
bg: Големина на файл

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
bg: Тук изберете дали новозаредените изображения да се сортират по дата, име или размер на диска.

en: Reverse ordering
bg: Обратно подреждане

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
bg: Ако тази опция е разрешена, новозаредените изображения ще бъдат подредени в низходящ ред.

en: Thumbbar Items
bg: Елементи на слотовете

en: &Show image Format
bg: &Показване на формата на изображението

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате формата на изображението над миниатюрата на изображението.

en: &Show Geolocation Indicator
bg: &Показване на индикатор на геолокация

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
bg: Задайте тази опция, за да посочите дали изображението има информация за геолокацията.

en: Scroll current item to center of thumbbar
bg: Превъртете текущия елемент до центъра на лентата със слотове

en: Updates
bg: Актуализации

en: Check for new version:
bg: Проверка за нова версия:

en: Only For Stable Releases
bg: Само за стабилни версии

en: Weekly Pre-Releases
bg: Седмични предварителни издания

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
bg: Задайте тази опция, за да конфигурирате какъв вид нови версии трябва да бъдат проверявани за актуализации.
    "Стабилни" версии са официални версии, безопасни за използване в производството.
    "Предварителни версии" се предлагат всяка седмица, за да се тестват бързо нови функции
     и не се препоръчва да се използват в производството, тъй като могат да останат грешки.

en: Use Version With Debug Symbols
bg: Използване на версия със символи за отстраняване на грешки

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
bg: Ако тази опция е разрешена, за актуализациите ще се използва версия, включваща символи за отстраняване на грешки.
    Тази версия е по-тежка, но може да помогне на разработчиците да проследят неизправностите в дебъгъра.

en: Last check: %1
bg: Последна проверка: %1

en: Check now...
bg: Проверяване сега...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
bg: Поведение

en: &Show splash screen at startup
bg: Показване на екран за &начално зареждане

en: Use native file dialogs from the system
bg: Използване на системните диалогови прозорци за файлови операции

en: Sidebar tab title:
bg: Заглавие на раздела в страничната лента:

en: Only For Active Tab
bg: Само за активен раздел

en: For All Tabs
bg: За всички раздели

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
bg: Задайте тази опция, за да конфигурирате как да се виждат заглавията на страничните ленти на разделите.

en: Widget style:
bg: Стил на уиджета:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
bg: Задайте тази опция, за да изберете декорацията и външния вид на прозореца по подразбиране.

en: Icon theme (changes after restart):
bg: Темата на икони (променя се след рестартиране)

en: Set this option to choose the default icon theme.
bg: Задайте тази опция, за да изберете стандартната тема на иконата.

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
bg: Breeze Тъмен

[ctx: icon theme]
en: Ambiance
bg: Атмосфера

[ctx: icon theme]
en: Humanity
bg: Човечество

en: Use Icon Theme From System
bg: Използване на системната тема за икони

en: Application font:
bg: Шрифт на приложението:

en: Select here the font used to display text in whole application.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в цялото приложение.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
bg: Външен вид

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
bg: Проверка на правописа

[ctx: @title:tab]
en: Localize
bg: Локализация

[ctx: @title:tab]
en: System
bg: Система

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It's not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
bg: Опцията "Проверка за нова версия" ще провери предварителните версии.
    "Предварителните версии" се предлагат всяка седмица, за да се тестват бързо новите функции.
    Не се препоръчва да се използват предварителни версии в производството, тъй като може да има останали грешки,
    освен ако знаете какво правите.
    Искате ли да продължите?

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
bg: Основни

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
bg: Редактор на изображения

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
bg: Зареждане на изображения

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
bg: Показване на подсказки на елементи в изглед миниатюри и папки

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
bg: Задайте тази опция, за да показвате информацията за изображението, когато мишката се придвижва над елемент от лентата с палци или изгледа на папки.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в подсказките за инструменти.

en: File/Image Information
bg: Данни на файла и изображението

en: Show file name
bg: Показване името на файла

en: Set this option to display the image file name.
bg: Задайте тази опция, за показване на името на файла с изображението.

en: Show file date
bg: Показване датата на файла

en: Set this option to display the image file date.
bg: Задайте тази опция, за показване на датата на файла с изображението.

en: Show file size
bg: Показване големината на файла

en: Set this option to display the image file size.
bg: Включете тази настройка за показване големината на файла с изображението.

en: Show image type
bg: Показване типа файлове

en: Set this option to display the image type.
bg: Задайте тази опция за показване на типа на изображението.

en: Show image dimensions
bg: Показване размерите на снимката

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
bg: Включете тази настройка за показване големината на изображението в точки.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
bg: Задайте тази опция, за да покажете марката и модела на фотоапарата, с който е направено изображението.

en: Camera lens model
bg: Модел на обектива на камерата

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже моделът на обектива, с който е направено изображението.

en: Show camera date
bg: Показване датата от фотоапарата

en: Set this option to display the date when the image was taken.
bg: Задайте тази опция, за да покажете датата, на която е направено изображението.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
bg: Задайте тази опция, за да покажете настройките на блендата и фокуса на камерата, използвани за заснемане на изображението.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
bg: Задайте тази опция, за да покажете експозицията и чувствителността на камерата, използвани за заснемане на изображението.

en: Show camera mode and program
bg: Показване режима и програмата на апарата

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
bg: Задайте тази опция, за да покажете режима и програмата на фотоапарата, използвани за заснемане на изображението.

en: Show camera flash settings
bg: Показване настройките на светкавицата

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
bg: Задайте тази опция, за да покажете настройките на светкавицата на фотоапарата, използвани за заснемане на изображението.

en: Show camera white balance settings
bg: Показване настройката на белия баланс на апарата

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
bg: Задайте тази опция, за да покажете настройките на баланса на бялото на фотоапарата, използвани за заснемане на изображението.

[ctx: @title]
en: My Favorites
bg: Предпочитани

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
bg: Свойства на папка Предпочитани

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
bg: Йерархия:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
bg: Свойства на Предпочитан елемент

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
bg: Име:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
bg: Създаден:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
bg: Йерархия:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
bg: Елементи:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
bg: Описание:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
bg: Им&е:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
bg: Въведете името на любимата папка тук...

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
bg: Името на любимото име, което трябва да е уникално и да не е празно

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
bg: Йерархия:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
bg: Любимата йерархия на влизане, която трябва да бъде уникална в оглед на дърветата

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
bg: Вид:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
bg: Папка Предпочитани

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
bg: Предпочитан елемент

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
bg: "Предпочитан елемент" е йерархичен запис, в който се съдържат разширени свойства като дата, икона, описание и списък с изображения. А "Предпочитана папка" е обикновен запис в йерархията без допълнителни свойства.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
bg: &Описание:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
bg: Въведете описание на любимия елемент тук...

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
bg: &Създаден:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
bg: Изберете дата на любимия елемент. По подразбиране се задава денят на създаване на елемента.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
bg: Използвайте този бутон, за да изберете датата на най-старото изображение от списъка.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
bg: Използвайте този бутон, за да изчислите средната дата на изображенията от списъка.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
bg: Използвайте този бутон, за да изберете датата на най-новото изображение от списъка.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
bg: Изберете тук иконата, която да се използва за този любим елемент в дървовидния изглед.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
bg: Присвояване на икона на любим елемент по подразбиране в дървовидния изглед.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
bg: &Елементи:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title:column file size]
en: Size
bg: Размер

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
bg: Вид

[ctx: @title:column file date]
en: Date
bg: Data

[ctx: @title:column file path]
en: Path
bg: Път

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
bg: Това е списък на файловете, съдържащи се в този предпочитан елемент. Текущо избраният файл от този списък ще бъде автоматично показан в редактора, когато предпочитаната папка е отворена. Ако не е избран нито един, ще се покаже първият от списъка.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
bg: Забележка: името на предпочитания елемент не може да бъде празно!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
bg: Забележка: списъкът с предпочитания на любимия елемент не може да бъде празен!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
bg: Забележка: името на любимия елемент вече съществува в йерархията!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
bg: Забележка: името на любимата папка не може да бъде празно!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
bg: Забележка: името на любимата папка вече съществува в йерархията!

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
bg[0]: %1 файл
bg[1]: %1 файлa

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
bg: Нов предпочитан елемент

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
bg: Редактиране на Предпочитани елементи

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
bg: Нова папка Предпочитани

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
bg: Редактиране на папка Предпочитани

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
bg: Не може да се изчисли средната стойност

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
bg: Не може да се изчисли средната стойност на датата за този любим елемент.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
bg: Тук можете да добавяте или премахвате любими стекове.

[ctx: @title]
en: Favorites
bg: Предпочитани

[ctx: @action]
en: Add Favorite
bg: Добавяне на фаворит

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
bg: Добавяне на подпапка

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
bg: Добавяне на нова подпапка в списъка

[ctx: @action]
en: Delete Item
bg: Изтриване на елемент

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
bg: Премахване на избран елемент от списъка

[ctx: @action]
en: Edit Item
bg: Редактиране на елемент

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
bg: Редактиране на текущия елемент от списъка

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
bg: Търсене в Предпочитани...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
bg: Потвърждение на изтриването на елемента

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
bg: Сигурни ли сте, че искате да премахнете елемента "%1"
    и всички вложени елементи, ако има такива?

[ctx: @title]
en: Unnamed
bg: Неозаглавен

[ctx: @title: item file name]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title: item file size]
en: Size
bg: Размер

[ctx: @title: item file type]
en: Type
bg: Вид

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
bg: Data

[ctx: @title]
en: Stack-View
bg: Изглед стек

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
bg: Размер на икона

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
bg: Малки (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
bg: Средни (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
bg: Големи (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
bg: Много голяма (%1x%2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
bg: Добавяне като Предпочитани

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
bg: Изчистване на всички елементи

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
bg: Премахване на елементи

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
bg: Стек

[ctx: @action]
en: C&ancel
bg: О&тказ

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
bg: създаден: %1

en: By Name
bg: По име

en: By Date
bg: По дата

en: By File Size
bg: По големина

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
bg: Възходящо

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
bg: Низходящо

en: Current Name
bg: Текущо име

en: New Name
bg: Ново име

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
bg: Този списък показва резултатите за вашия шаблон за преименуване. Червените елементи показват колизия на имена, защото новото име е еднакво с текущото име или защото името вече е присвоено на друг елемент.

en: Rename | Rename (%1 images)
bg[0]: Преименуване
bg[1]: Преименуване (%1 изображения)

en: Sort Images
bg: Сортиране на изображения

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
bg: <b>Преименуване на изображения. Моля, изчакайте...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
bg: &Прекъсване

en: Processing...
bg: Обработване…

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
bg: Преименуване на изображения

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
bg[0]: Възникна грешка при преименуването на %1 изображение.
    Искате ли да преименувате това изображение отново или да преименувате това изображение чрез презаписване?
bg[1]: Възникна грешка при преименуването на %1 изображения.
    Искате ли да преименувате тези изображения отново или да преименувате тези изображения чрез презаписване?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
bg: Преименувайте отново

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
bg: Презапис

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
bg: <b>Преименуване на изображения. Грешки: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
bg: <p>Въведете модела за преименуване тук. Използвайте бутоните за достъп, за да добавите бързо опции за преименуване и модификатори. За допълнителни обяснения използвайте бутона за информация.</p>

en: Show a list of all available options
bg: Показване на списък с всички налични опции

en: Modifiers
bg: Модификатори

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
bg: <p>Добавяне на модификатор към опция за преименуване. За да активирате този бутон, поставете курсора зад опция за преименуване или вече зададен модификатор.</p>

en: Renaming Options
bg: Опции за преименуване

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
bg: <p>Добавяне на опции за преименуване към низа за обработване.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
bg: За да приложите модификатор, добавете го към опцията, например:  [file]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
bg: Модификатори могат да се прилагат към всяка опция за преименуване.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
bg: Възможно е да зададете няколко модификатора на дадена опция, като те се прилагат в реда, в който сте ги задали.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
bg: Не забравяйте да използвате бутоните за бърз достъп: Те могат да предоставят допълнителна информация за опциите за преименуване и модификатори.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
bg: Списъкът с файлове може да бъде сортиран, просто щракнете с десния бутон на мишката върху него, за да видите критериите за сортиране (само за потребителския интерфейс на албума).

[ctx: @title:window]
en: Information
bg: Информация

en: Change Case
bg: Промяна на регистъра

en: change the case of a renaming option
bg: промяна на регистъра на символите в настройка за преименуване

en: Convert to uppercase
bg: Преобразуване в главни букви

en: Uppercase
bg: Главни букви

en: Convert to lowercase
bg: Преобразуване в малки букви

en: Lowercase
bg: Малки букви

en: Convert the first letter of each word to uppercase
bg: Конвертиране на първата буква на всяка дума в главни букви

en: First Letter of Each Word Uppercase
bg: Първата буква на всяка дума е главна

en: Default Value
bg: Стойност по подразбиране

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
bg: <p>Задаване на стойност по подразбиране за празни низове. <br/>Когато се прилага към опция за преименуване, празният низ ще бъде заменен със стойността, която сте посочили тук.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
bg: Стойност по подразбиране...

en: Set a default value for empty strings
bg: Задаване на стойност по подразбиране за празни низове

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
bg: Дължина:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
bg: Подравняване:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
bg: Знак:

en: Range...
bg: Обхват...

en: Add only a specific range of a renaming option
bg: Добавяне само на определен обхват в настройка за преименуване

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
bg: Извличане на определен диапазон (ако е пропуснато '||до||', отидете до края на низа)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
bg: От:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
bg: до края

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
bg: До:

en: Remove Doubles
bg: Премахване на двойни изображения

en: Remove duplicate words
bg: Премахване на дублиращи се думи

[ctx: Replace text]
en: Replace...
bg: Заместване...

en: Replace text in a renaming option
bg: Замяна на текст в настройка за преименуване

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
bg: Замяна на текст (||опции||: ||r|| = регулярен израз, ||i|| = игнориране на регистрите)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
bg: Замяна:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
bg: С:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
bg: Чувствителен регистър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
bg: Регулярен израз

en: Trimmed
bg: Подрязан

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
bg: Премахване на началните, крайните и допълнителните празни пространства

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
bg: Уникален

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
bg: Добавяне на номер на суфикс, за да имате уникални низове в дублиращи се стойности

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
bg: Добавяне на номер на наставка, ||n|| Посочва броя на цифрите, които да се използват

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
bg: Добавяне на суфикс, ||n|| Посочва броя на цифрите, които трябва да се използват, ||c|| Посочва разделителния символ преди числата, ||a|| по избор включваневсички опции за уникалност||0||по избор добавяне на ||n|| 0 пред числото за подравняване

en: Add the camera name
bg: Добавяне на името на камерата

en: Camera name
bg: Име на камера

en: Keyword separator:
bg: Разделител на ключови думи:

en: Database...
bg: База от данни...

en: Add information from the database
bg: Добавяне на информация от базата данни

en: Add database information
bg: Добавяне на информация за база данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
bg: Ключ

en: Description
bg: Описание

en: Common File Information
bg: Обща информация за файла

en: Default comment of the image
bg: Стандартен коментар на изображението

en: Default author of the image
bg: Автор по подразбиране на изображението

en: Image dimension
bg: Размер на изображението

en: Image file size
bg: Размер на файла на изображението

en: Format of the media file
bg: Формат на медийния файл

en: Type of the media file
bg: Тип на медийния файл

en: Rating of the media file
bg: Оценка на медийния файл

en: Height of the media file
bg: Височина на медийния файл

en: Width of the media file
bg: Ширина на медийния файл

en: Image orientation
bg: Ориентация на изображение

en: Color depth (bits per channel)
bg: Дълбочина на цвета (битове на канал)

en: Color model of the image
bg: Цветен модел на изображението

en: A comma separated list of all authors
bg: Списък на всички автори, разделен със запетая

en: Title of the image
bg: Заглавие на изображението

en: A comma separated list of all tags
bg: Списък на всички тагове, разделен със запетая

en: A comma separated list of all tags with path
bg: Списък със запетая на всички тагове с път

en: Metadata Information
bg: Метаданни

en: Make of the camera
bg: Марка на фотоапарата

en: Model of the camera
bg: Модел на фотоапарата

en: Lens of the camera
bg: Обектив на фотоапарата

en: Aperture
bg: Бленда

en: Focal length
bg: Фокусно разстояние

en: Focal length (35mm equivalent)
bg: Фокусно разстояние (еквивалент на 35мм)

en: Exposure time
bg: Експозиция

en: Exposure program
bg: Програма на експозиция

en: Exposure mode
bg: Режим на експозиция

en: Sensitivity
bg: Чувствителност

en: Flash mode
bg: Режим със светкавица

en: White balance
bg: Баланс на бялото

en: White balance (color temperature)
bg: Баланс на бялото (цветова температура)

en: Metering mode
bg: Режим на измерване

en: Subject distance
bg: Разстояние до обекта

en: Subject distance (category)
bg: Разстояние на обекта (категория)

en: Display Aspect Ratio
bg: Показване на съотношението на аспектите

en: Audio Bit Rate
bg: Скорост на аудио бит

en: Audio Channel Type
bg: Тип аудио канал

en: Audio Codec (Audio Codec)
bg: Аудио кодек

en: Duration of File
bg: Продължителност на файла

en: Frame Rate of Video
bg: Скорост на кадрите на видео

en: Video Codec
bg: Видео кодек

en: Position Information (GPS)
bg: Информация за местоположението (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
bg: Географска ширина във формат, описан в спецификацията XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
bg: Географска дължина във формат, описан в спецификацията XMP

en: Latitude as double value
bg: Географска ширина като двойна стойност

en: Longitude as double value
bg: Дължина като double стойност

en: Latitude in a human readable form
bg: Географска ширина в разбираема за човека форма

en: Longitude in a human readable form
bg: Географска дължина в разбираема за човека форма

en: Altitude in meters
bg: Надморска височина в метри

en: Altitude in a human readable form
bg: Надморска височина в разбираема за човека форма

en: Orientation
bg: Ориентация

en: Tilt
bg: Наклон

en: Accuracy
bg: Точност

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
bg: настройки на формата

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
bg: Стандартно

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
bg: Текст

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
bg: Клеймо на време в Unix формат

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
bg: Изображение

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
bg: Фиксирана дата

[ctx: @info]
en: Enter custom format
bg: Въведете персонализиран формат

[ctx: @info]
en: example:
bg: пример:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
bg: Дата и час...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
bg: Добавяне на информация за дата и час

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
bg: Дата и час (стандартен формат)

[ctx: @item]
en: Date and time
bg: Дата и час

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
bg: Източник:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
bg: Формат:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
bg: Директория

en: Add the directory name
bg: Добавяне на името на директорията

en: Directory name
bg: Име на директория

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
bg: Името на родителската директория, допълнителните символи '.' водят нагоре в йерархията на директориите

en: File
bg: Файл

en: Add file properties
bg: Добавяне на свойства на файла

[ctx: File name]
en: Name
bg: Име

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
bg: Файлово разширение, предхождано от  ".", за да се промени истинското файлово разширение

[ctx: File extension]
en: Extension
bg: Разширение

en: Owner of the file
bg: Собственик на файла

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
bg: Собственик

en: Group of the file
bg: Група на файла

[ctx: Group of the file]
en: Group
bg: Група

en: Metadata...
bg: Метаданни...

en: Add metadata information
bg: Добавяне на информация за метаданни

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
bg: Номериране...

en: Add a sequence number
bg: Добавяне на пореден номер

en: Sequence number
bg: Пореден номер

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
bg: Пореден номер (||опции||: ||c|| = познаване на брояча на файловете, ||e|| = познаване на разширението, ||f|| = познаване на папката, ||r|| = познаване на случайността, ||ce|| = брояч и разширение||re|| = случайност и с разширение))

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
bg: Пореден номер (потребителско начало) ||опции||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
bg: Номер на последователността (потребителска стъпка) ||опции||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
bg: Номерирана поредица  (потребителско начало + стъпка)  ||опции||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
bg: Числа:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
bg: Персонализиран обхват

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
bg: Начало:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
bg: Стъпка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
bg: Номериране с отчитане на разширението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
bg: Познаване на номерацията на папката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
bg: Номериране с отчитане на броя на файловете

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
bg: Номериране на случаен текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
bg: Номериране с отчитане на броя на файловете и разширението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
bg: Номериране на случаен текст и разширение

en: Create Tag From Address Book
bg: Създаване на таг от адресника

en: No address book entries found
bg: Не са открити записи в адресника

en: Applying face changes
bg: Прилагане на промени в лицето

[ctx: @action]
en: OK
bg: Добре

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
bg: Потвърдете, че избраното лице е показано тук

[ctx: @action]
en: Confirm
bg: Потвърдете

[ctx: @action]
en: Remove
bg: Изтриване

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
bg: Премахване на тази лицева област

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
bg: Премахване на етикета Игнорирано за това лице

[ctx: @label]
en: Who is this?
bg: Кой е  това?

[ctx: @action]
en: Ignore
bg: Игнориране

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
bg: Игнориране на това лице

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
bg: Маркиране на това лице като игнорирано

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
bg: Отхвърляне на това предложение

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.
    When you have identified your friends on a number of photos,
    it can also recognize the people shown on your photos.
bg: digiKam може да търси лица във вашите снимки.
    Когато сте идентифицирали приятелите си на няколко снимки,
    той може също така да разпознава лицата, показани на вашите снимки.

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
bg: Пропускане на вече сканирани изображения

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
bg: Повторно сканиране и обединяване на резултатите

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
bg: Изчистване на непотвърдените резултати и повторно сканиране

[ctx: @label:listbox]
en: Clear all previous results and rescan
bg: Изчистване на всички предишни резултати и повторно сканиране

[ctx: @info]
en: Help
bg: Помощ

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
bg: Откриване на лица

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
bg: Намиране на всички лица във вашите снимки

[ctx: @option:radio]
en: Detect and recognize faces
bg: Откриване и разпознаване на лица

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos and
    try to recognize which person is depicted
bg: Намиране на всички лица в снимките ви и
    опит да се разпознае, кое лице е изобразено

[ctx: @option:radio]
en: Recognize faces
bg: Разпознаване на лица

[ctx: @info]
en: Try again to recognize the people depicted
    on marked but yet unconfirmed faces.
bg: Опит отново да се разпознаят хората на снимката
    с отбелязани, но все още непотвърдени лица.

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
bg: Работен процес

[ctx: @title:tab]
en: Search in
bg: Търсене в

[ctx: @label]
en: Face Accuracy
bg: Точност на лицето

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
bg: Чувствителност

[ctx: @label right extremities of a scale]
en: Specificity
bg: Специфичност

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will
    be recognized, but less faces will be recognized
    (only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized).
bg: Настройте чувствителността спрямо специфичността: колкото по-висока е стойността, 
    толкова по-точно ще бъдат разпознати лицата, но ще бъдат разпознати по-малко лица
     (разпознават се само лица, които са много сходни с предварително маркирани лица).

[ctx: @option:check]
en: Use YOLO v3 detection model
bg: Използване на модел за разпознаване YOLO v3

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection with YOLO v3 data model. Better results but slower.
bg: Разпознаване на лица с модела на данните на YOLO v3. По-добри резултати, но по-бавно.

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
bg: Работи на всички процесорни ядра

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
bg: Откриването и разпознаването на лица са задачи, отнемащи много време.
    Можете да изберете дали желаете да използвате всички процесорни ядра
    на вашата система или да се изпълнява във фонов режим само на едно ядро.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
bg: Настройки

en: <b>Configure where you keep your images</b>
bg: <b>Конфигуриране на мястото, където съхранявате изображенията си</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
bg: /Снимки

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
bg: <p>Моля, въведете мястото, където съхранявате изображенията си.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> Можете да изберете всяка локална папка, дори такава, която вече съдържа изображения.Повече папки могат да бъдат добавени по-късно в менюто "Настройки". </p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
bg: <p><i>Забележка:</i>  Поддържат се сменяеми носители (например USB устройства или DVD дискове) и отдалечени файлови системи (например NFS или Samba, монтирани с cifs/smbfs).</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
bg: Трябва да изберете папка за digiKam, която да се използва като основен албум. Всичките ви изображения ще отидат там.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
bg: Да се създаде ли нова основна папка на албум?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
bg: <p>Папката, която трябва да се използва като основен път на албума, не съществува:</p><p><b>%1</b></p>Искате ли digiKam да я създаде за вас?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
bg: Неуспех при създаване на папка на основна папка на албум

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
bg: <p>digiKam не можа да създаде папката, която да използвате като основен албум.
    Моля, изберете друго местоположение.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
bg: Изглежда, че нямате достъп за запис за папката, избрана за основен албум.
    Предупреждение: Без достъп за запис елементите не могат да бъдат редактирани.

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
bg: <b>Конфигуриране на мястото, където съхранявате базата данни</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
bg: <qt><p>Задайте тук, ако искате да съхранявате информацията, присвоена на елементите в digiKam, в метаданните на файловете, за да подобрите оперативната съвместимост с други програми за управление на снимки:</p></qt>

en: Do nothing
bg: Без действие

en: Add information to files
bg: Добавяне на информация към файловете

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
bg: <qt><p><i>Забележка:</i> записването на информация в метаданните на файловете може да забави операциите по управление на снимки..</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
bg: Миграция от digiKam 4

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Мигриране на конфигурацията и метаданните от digiKam 4</b></h1></p><p>Тук можете да изберете дали искате да използвате конфигурацията и албумите от digiKam 4 в новия digiKam. Моля, обърнете внимание на следните предупреждения:</p><p>Миграцията се извършва <b>на ваша отговорност и риск</b>. Разработчиците на digiKam не го препоръчват и не го поддържат. От друга страна, създаването на нова конфигурация може да доведе до загуба на тагове и други метаданни, които не са били вградени в снимките и са били налични само в базата данни на digiKam 4.</p><p>И в двата случая ви препоръчваме да направите резервно копие на конфигурационните файлове и базите данни, преди да продължите.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
bg: Мигриране на конфигурацията от digiKam 4

en: Create a new configuration
bg: Създаване на нова конфигурация

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
bg: <b>Конфигуриране на поведението при отваряне на файлове </b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
bg: <qt><p>Посочете как да се отварят изображенията, когато върху тях се щракне с ляв бутон на мишката в изгледа икона:</p></qt>

en: Open a preview
bg: Отваряне на предварителен преглед

en: Open in the editor
bg: Отваряне в редактора

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
bg: <qt><p><i>Забележка:</i> използването на предварителен преглед винаги е по-бързо, отколкото използването на редактора, особено когато проверявате поредица от снимки. Въпреки това не можете да променяте или да коригирате изображението в режим на предварителен преглед. Имайте предвид, че ако искате да сравните изображения бързо, често е по-добре да използвате светлинната маса: изображенията могат да се показват едно до друго и може да се извършва синхронизирано променяне на мащаба и преместване.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
bg: <b>Конфигуриране на поведението на предварителния преглед</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
bg: <qt><p>Тук задайте как изображенията да се показват в режим на предварителен преглед и на светлинната маса</p></qt>

en: Load reduced version of image
bg: Зареждане на намалена версия на изображението

en: Load image
bg: Зареждане на снимка

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
bg: <qt><p><i>Забележка:</i>  зареждането на намалена версия на изображението е по-бързо, но може да се различава от оригинала, особено при Raw изображение. В този случай се зарежда JPEG версия на Raw, предварително обработена от фотоапарата, вместо реалните данни за изображението. Това JPEG изображение е вградено в метаданните на файла и се използва от фотоапарата за по-бързо показване на Raw изображението на монитора.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
bg: <b>Конфигуриране на обработката на Raw файлове</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
bg: <qt><p>Тук задайте как искате да отваряте Raw изображенията в редактора:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
bg: Отваряйте директно, като корекциите се извършват автоматично

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
bg: Използвайте инструмента за импортиране на Raw изображения, за да коригирате корекциите ръчно

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
bg: <qt><p><i>Забележка:</i> инструментът за импортиране на Raw е предназначен за напреднали потребители, които искат да имат най-добър контрол върху изображението. Това отнема повече време в работния процес.</p></qt>

en: Scan Your Collection
bg: Претърсване на колекцията

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
bg: <Qt> <p> Поздравления. Вашата минимална настройка е направена. </p> <p> Не забравяйте, че можете да персонализирате повече настройки с помощта на конфигурационния панел на digiKam. За да научите повече за света на digiKam препоръчваме да прочетете <b> Ръководството на digiKam </b>и да използвате  менюто <b> Помощ/Ръководство </b>(трябва да отделно да инсталирате пакета за документация на digiKam.) Можете също да прочетете ръководството онлайн от <a href='https://www.digikam.org/docs'> уебсайта digikam.org </a>. </p> <p> Натиснете<b> Край </b>, за да затворите този асистент. digiKam ще сканира вашата колекция, за да  регистрира всички албуми в базата данни. Елементите, включени в албумите се събират във фонов режим и след завършване на етапа на зареждане. </p> <p> <i> Забележка: </i> в зависимост от размера на колекцията, тази операция може да отнеме известно време. Ако анулирате сканирането, то ще започне отново в следващата сесия на digiKam. </p> <p> Когато сканирането е приключило, при следващото стартиране digiKam ще извърши проверка само за нови албуми, което е много по -бързо. Можете да накарате digiKam да сканира за нови елементи ръчно като изберете <b> Инструменти->Поддръжка->Сканиране за нови елементи </b> от менюто. </p> </qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
bg: <b>Активирани контекстни подсказки за инструменти</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
bg: <qt><p>Задайте тук, ако искате да показвате контекстни подсказки за инструменти в изгледа на икони и изгледа на папки:</p></qt>

en: Do not show tooltips
bg: Да не се показват подсказки

en: Use Tooltips
bg: Използване на подсказки

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
bg: <qt><p><i>Забележка:</i> подсказките за инструменти показват метаданни за снимки и digiKam в движение, когато мишката се движи над елементите. Това може да е полезно при избиране на елементи. Подсказките с инструменти се показват в изглед папки и изглед икони на албума, както и в изглед икони на фотоапарата, списъка партидна обработка и лентата с миниатюри. От диалоговия прозорец за конфигуриране на digiKam можете да персонализирате съдържанието на тези подсказки и използваните шрифтове.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
bg: <qt><p><h1><b>Добре дошли в digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam е усъвършенствано приложение за управление на цифрови снимки, публикувано като софтуер с отворен код.</p><p>Този помощник ще ви помогне да конфигурирате настройките за първо стартиране, за да можете бързо да използвате digiKam</p></qt>

en: <qt><br/><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when re-using old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and at your own risk.</p></qt>
bg: <qt><br/><p>Можете да пренебрегнете следното, ако използвате digiKam за първи път:</p><p><b>Преминаване от digiKam 4</b></p><p>Файловете с конфигурация от digiKam 4 не се пренасят. Старата база данни все още може да се използва, просто трябва да изберете същите места за колекциите и базата данни в следващите диалози. Препоръчително е да създадете резервно копие на вашата база данни, преди да продължите.</p><p>Новото местоположение за конфигурационните файлове е %1 (старото %2). Съобщава се за нерешени проблеми при повторното използване на стари конфигурационни файлове, така че засега не се препоръчва да го правите и то на свой риск.</p></qt>

en: Ref. images
bg: Реф. изображения

en: Ref. dates
bg: Реф. дати

en: Ref. albums
bg: Реф. албуми

en: Items
bg: Елементи

en: Avg. similarity
bg: Средно сходство

en: This shows all found duplicate items.
bg: Това показва всички открити дублиращи се елементи.

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
bg: Актуализиране на отпечатъците

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
bg: Използвайте този бутон, за да актуализирате всички отпечатъци на изображенията.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
bg: Търсене на дубликати

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
bg: Използвайте този бутон, за да сканирате избраните албуми за дублиращи се елементи.

[ctx: @label]
en: Search in:
bg: Търсене в:

[ctx: @label]
en: Similarity range:
bg: Диапазон на сходство:

[ctx: @label]
en: Restriction:
bg: Ограничение:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
bg: Без

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Restrict to reference album
bg: Ограничаване до референтния албум

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference album
bg: Изключване на референтния албум

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the album of reference image, or to exclude the album of reference image of the search.
bg: Използвайте тази опция, за да ограничите търсенето на дубликати с някои критерии, като например да ограничите търсенето до албума на референтното изображение или да изключите албума на референтното изображение от търсенето.

[ctx: @label]
en: Restrict to:
bg: Ограничаване до:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
bg: Само избрания раздел

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
bg: Един от

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
bg: И двете

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
bg: Албуми но без тагове

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
bg: Тагове, но без албуми

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
bg: По-стар или по-голям

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected folder as reference
bg: Предпочитане на избраната папка като препратка

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected folder as reference
bg: Предпочитане на другата папка пред избраната като препратка

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
bg: Предпочитане на по-нова дата на създаване

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
bg: Предпочитане на по-нова дата на промяна

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
bg: Избиране на метод за препратка на избрани изображения

[ctx: @label]
en: Reference
bg: Препратка

[ctx: @group]
en: Reference Image Selection Method
bg: Метод за избор на изображения за препратка

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected albums and tags.
    "One of" means that the images are either in the selected albums or tags.
    "Both" means that the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags" means that images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums" means that images must be in the selected tags but not albums.
    "Only selected tab" means that only the selected tab is used.
bg: Използвайте тази опция, за да вземете решение за връзката на избраните албуми и тагове.
    "Едно от" означава, че изображенията са или в избраните албуми, или в тагове.
    "И двете" означава, че изображенията са както в избраните албуми, така и в таговете.
    "Албуми, но не и тагове" означава, че изображенията трябва да са в избраните албуми, но не и в таговете.
    "Тагове, но не и албуми" означава, че изображенията трябва да са в избраните тагове, но не и в албумите.
    "Само избран таб" означава, че се използва само избраният таб.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
bg: Премахване на дубликатите

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
bg: Използвайте този бутон, за да изтриете всички дублиращи се изображения.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
bg: Дубликати

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
bg: Изображение

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
bg: Скица

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
bg: Отпечатъците на изображенията все още не са генерирани за вашата колекция. Инструментите за търсене по сходство няма да работят без предварително генерирани отпечатъци. Моля, първо генерирайте пръстовите отпечатъци.

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
bg: <p>Завлечете изображение тук, <br/>за да извършите  <br/> търсене на сходни елементи. </p><p>Можете да използвате и контекстното <br/>меню,  когато разглеждате<br/>вашите изображения.</p>

en: <b>File</b>:
bg: <b>Файл</b>:

en: <b>Folder</b>:
bg: <b>Папка</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
bg: Търсене в албуми:

en: Similarity range:
bg: Диапазон на сходство:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
bg: Изберете приблизителния интервал на сходството като процент.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
bg: Въведете името на текущото търсене на сходни изображения, за да го запазите в изгледа "Търсения на сходства".

en: Save current similar image search to a new virtual Album
bg: Запазване на текущото търсене на подобни изображения в нов виртуален албум

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
bg: Ако натиснете този бутон, текущото търсене на подобни изображения ще бъде записано в нов виртуален албум за търсене, като се използва името, зададено в лявата част.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
bg: Задайте тук цвета на четката за рисуване на скицата.

en: Undo last draw on sketch
bg: Отмяна на последното рисуване върху скицата

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
bg: Използвайте този бутон, за да отмените последното действие по рисуване на скицата.

en: Redo last draw on sketch
bg: Повтаряне на последното рисуване върху скицата

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
bg: Използвайте този бутон, за да повторите последното действие по рисуване на скицата.

en: Pen:
bg: Писалка:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
bg: Задайте тук размера на четката в пиксели, използван за рисуване на скица.

en: Set here the number of items to find using sketch.
bg: Задайте тук броя на елементите, които трябва да се намерят с помощта на скица.

en: Clear sketch
bg: Изчистване на скицата

en: Use this button to clear sketch contents.
bg: Използвайте този бутон, за да изчистите съдържанието на скицата.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
bg: Въведете името на текущото търсене на скица, за да го запазите в изгледа "Търсене на подобие".

en: Save current sketch search to a new virtual Album
bg: Запазване на текущото търсене по скица в нов виртуален албум

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
bg: Ако натиснете този бутон, текущото търсене на размита скица ще бъде запазено в нов виртуален албум за търсене, като се използва името, зададено от лявата страна.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
bg: Просто нарисувайте тук груба скица на това, което искате да намерите, и digiKam ще покаже най-добрите съвпадения в изглед на миниатюри.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
bg: Нарисувайте скица в това поле,
    за да се извърши
    ориентировъчно търсене

en: Roadmap
bg: Пътна карта

en: Satellite
bg: Спътников изглед

en: Hybrid
bg: Смесен изглед

en: Terrain
bg: Теренен изглед

en: Show Map Type Control
bg: Управление на вида карта

en: Show Navigation Control
bg: Управление на навигацията

en: Show Scale Control
bg: Управление на мащаба

en: Google Maps
bg: Карти в Google

en: Float items
bg: Плаващи елементи

en: Marble Virtual Globe
bg: Настолен глобус Marble

en: Atlas map
bg: Атлас

en: Satellite map
bg: Сателитна карта

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
bg: Сферично

en: Mercator
bg: Меркаторово

en: Equirectangular
bg: Географска проекция

en: Show compass
bg: Показване на компас

en: Show scale bar
bg: Показване на лента за мащаб

en: Show navigation
bg: Показване на навигация

en: Show overview map
bg: Показване на обзорна карта

en: Other Marble Themes
bg: Други теми с мрамор

en: Projection
bg: Проекция

en: Export as...
bg: Експортиране като...

en: Bookmark folder
bg: Папка с отметки

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
bg: Файлът не е файл от версия 1.0 на XBEL.

en: Unknown title
bg: Неизвестно заглавие

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
bg: Добавяне на отметка

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
bg: Въведете име и коментар за отметките и изберете къде да се съхраняват.

en: Bookmark title
bg: Заглавие на отметката

en: Bookmark comment
bg: Коментар на отметка

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
bg: Редактиране отметките за геолокацията

en: &Remove
bg: &Премахване

en: Add Folder
bg: Добавяне на папка

en: New Folder
bg: Нова папка

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
bg: Управление на отметките

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
bg: Искате ли да премахнете "%1" от вашата колекция от отметки?

en: Remove Bookmark
bg: Премахване на отметка

en: Insert Bookmark
bg: Вмъкване на отметки

en: Title Change
bg: Промяна на заглавието

en: Comment Change
bg: Промяна на коментара

en: Address Change
bg: Промяна на адрес

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
bg: Коментирайте

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
bg: Зареждане на отметки

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
bg: Грешка при зареждане на отметки на ред %1, колона %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
bg: Отворете файла

en: Imported %1
bg: Импортирано %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
bg: Запазване на файл

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
bg: Експортиране на отметки

en: Error saving bookmarks
bg: грешка при запазване на отметки

en: Edit Bookmarks
bg: Редактиране на отметки

en: Add Bookmark...
bg: Добавяне на отметка...

en: <p>Copyright %1</p>
bg: <p>Авторски права %1</p>

en: Warning: Sidecar settings
bg: Предупреждение: Настройки на съпътстващ файл

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
bg: Разрешили сте запис в странични файлове за съхранение на метаданни в приемащото приложение, но не и за четене. Това означава, че всички метаданни, съхранявани в sidecar файловете, ще бъдат презаписани тук.
    Моля, разрешете четенето на странични файлове в приемащото приложение или продължете на свой риск.

en: 1 image moved | %1 images moved
bg[0]: 1 изображение е преместено
bg[1]: %1 изображения са преместени

en: Load GPX files...
bg: Зареждане на GPX файлове...

en: Show tracks on Map
bg: Показване на маршрутите на картата

en: Set this option to show tracks on the Map
bg: Задайте тази опция за показване на маршрутите на картата

en: Only use selected images
bg: Използване само на избрани изображения

en: Set this option to correlate selected images only
bg: Задайте тази опция, за да съпоставяте само избрани изображения

en: Camera time zone:
bg: Времева зона на камерата:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
bg: <p>Задава часовата зона, на която е бил настроен фотоапаратът по време на заснемането на снимките, така че времевите щампи на изображенията да могат да се преобразуват в GMT, за да съвпаднат с GPS референтното време.</p><p>Забележка: положителните отмествания се броят на изток от нулевата географска дължина (GMT), те са "напред във времето"..</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
bg: Отместване на снимките (hh:mm:ss):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
bg: Задава отместването между времената на снимките и времената на следите. Например за коригиране на грешен часовник на фотоапарата или различна часова зона.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
bg: Задайте дали времето на картината да е преди или след времето на записа.

en: Interpolate
bg: Интерполация

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
bg: Макс. времево разстояние (hh:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
bg: Задава максималната разлика във времето за интерполация на точките от GPX файла към данните за времето на изображението. Ако разликата във времето надхвърли тази настройка, няма да бъде направен опит за съвпадение.

en: Match directly
bg: Директно съвпадение

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
bg: Задава максималната разлика във времето от точката на GPS трасето до времето на изображението, което трябва да се съпостави. Ако разликата във времето надвиши тази настройка, няма да бъде направен опит за съвпадение.

en: Correlate
bg: Корелат

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
bg[0]: Следният GPX файл не може да бъде зареден:
bg[1]: Следните %1 GPX файлове не могат да бъдат заредени:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
bg[0]: Грешка при зареждане на GPX файл
bg[1]: Грешка при зареждане на GPX файлове

en: Correlating images -
bg: Съвпадащи изображения -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
bg: Съвпадението не успя

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
bg: Не можа да съпостави нито едно изображение - моля, уверете се, че настройките за отместване и разминаване са правилни.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
bg: Корелацията е успешна

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
bg: Всички изображения са съпоставени. Сега можете да проверите позицията им върху картата.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
bg: Съвпадението приключи

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
bg[0]: Едно изображение от %2 изображения е било съотнесено. Моля, проверете настройките на отместването и разстоянието, ако смятате, че е трябвало да бъдат съпоставени повече изображения.
bg[1]: Корелирани са %1 от %2 изображения. Моля, проверете настройките на отместването и разстоянието, ако смятате, че е трябвало да бъдат съпоставени повече изображения.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
bg[0]: 1 изображение съвпада
bg[1]: %1 изображения съвпадат

[ctx: @title: track list header]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
bg: Име на файл

[ctx: @title: track list header]
en: #points
bg: #точки

en: Not available
bg: Не е налично

en: Fix: %1d
bg: Поправка: %1D

en: %1d
bg: %1 д

en: Modified
bg: Последна промяна

en: Date and time
bg: Дата и час

en: Failed to open file.
bg: Неуспешно отваряне на файла.

en: Failed to add GPS info to image.
bg: Не успя да се добави GPS информация към изображението.

en: Failed to remove GPS info from image
bg: Неуспешно премахване на GPS информация от изображението

en: Failed to save tags to file.
bg: Грешка при запазване на таговете във файла.

en: Unable to save changes to file
bg: Невъзможно е да се запазят промените във файла

en: Paste coordinates
bg: Поставяне на координати

en: Paste coordinates swapped
bg: Вмъкване на разменени координати

en: Remove coordinates
bg: Премахване на координати

en: Remove altitude
bg: Премахване на надморска височина

en: Remove uncertainty
bg: Премахване на несигурните

en: Remove speed
bg: Премахване на скоростта

en: Look up missing altitude values
bg: Търсене на липсващи стойности за надморска височина

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
bg: Намерена е повече от една точка в клипборда - може да се присвои само една точка в даден момент.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
bg: Не можа да се намери координати в клипборда.

en: Coordinates pasted
bg: Координатите са поставени

en: Bookmark selected
bg: Отметката е избрана

en: Remove coordinates information
bg: Премахване на информация за координати

en: Remove altitude information
bg: Премахване на информация за надморската височина

en: Remove uncertainty information
bg: Премахване на информация за неопределеност

en: Looking up altitudes
bg: Търсене на надморска височина

en: Altitude lookup failed:
    %1
bg: Неуспешно определяне на надморската височина:
    %1

en: Altitude looked up
bg: Надморската височина е потърсена

en: {Country}
bg: {Държава}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
bg: {Щат}

en: {State district}
bg: {Област}

en: {County}
bg: {Държава}

en: {City}
bg: {Град}

en: {City district}
bg: {Квартал}

en: {Suburb}
bg: {Квартал}

en: {Town}
bg: {Град}

en: {Village}
bg: {Селище}

en: {Street}
bg: {Улица}

en: {House number}
bg: {Номер на къща}

en: {Place}
bg: {Място}

en: Add country tag
bg: Добавяне на таг държава

en: Add state tag
bg: Добавяне на таг за щат

en: Add state district tag
bg: Добавяне на етикет за държавен окръг

en: Add county tag
bg: Добавяне на таг за държава

en: Add city tag
bg: Добавяне на таг за град

en: Add city district tag
bg: Добавяне на етикет за градски район

en: Add suburb tag
bg: Добавяне на таг за предградие

en: Add town tag
bg: Добавяне на таг на града

en: Add village tag
bg: Добавяне на таг за селище

en: Add hamlet tag
bg: Добавяне на таг hamlet

en: Add street
bg: Добавяне на улица

en: Add house number tag
bg: Добавяне на таг за номер на къща

en: Add place
bg: Добавяне на място

en: Add Local Administrative Area 2
bg: Добавяне на местна административна зона 2

en: Add Local Administrative Area 1
bg: Добавяне на местна административна зона 1

en: Add new tag
bg: Добавяне на нов таг

en: Remove selected tag
bg: Премахване на маркирания таг

en: Remove all control tags below this tag
bg: Премахване на всички контролни тагове под този таг

en: Add all address elements
bg: Добавяне на всички елементи на адреса

en: Select language:
bg: Избиране на език:

en: Select service:
bg: Избор на услуга:

en: Geonames.org place name (non-US)
bg: Име на място в Geonames.org (извън САЩ)

en: Geonames.org full address (US only)
bg: Пълен адрес на Geonames.org (само за САЩ)

en: Less options
bg: По-малко опции

en: Write locations as tags
bg: Записване на местоположението като таг

en: Write locations metadata
bg: Записване на метаданни за местоположението

en: Process reverse geocoding
bg: Обработване на обратното геокодиране

en: Image tags are changed.
bg: Таговете на изображението са променени.

en: Retrieving RG info -
bg: Извличане на информация за RG -

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
bg: Грешка при обратно геокодиране

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
bg: Добавяне на нов таг

en: Select a name for the new tag:
bg: Изберете име за новия таг:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
bg: %1 от %2 изображения са били обратно геокодирани. Искате ли да запазите вече получените тагове?

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
bg: 1 изображение е било обратно геокодирано. Искате ли да запазите вече получените тагове?

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
bg: Да се прекъсне ли обратното геокодиране?

en: Could not open: %1
bg: Грешка при отваряне: %1

en: File is empty.
bg: Файлът е празен.

en: Probably not a GPX file.
bg: Вероятно не е GPX файл.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
bg: Файлът е GPX файл, но не бяха открити точки от трасето с валидни времеви маркери.

en: Map settings
bg: Настройки на картата

en: Zoom in
bg: Увеличаване

en: Zoom out
bg: Намаляване

en: Switch between markers and thumbnails.
bg: Превключване между маркери и миниатюри.

en: Preview single items
bg: Преглед на отделни обекти

en: Preview grouped items
bg: Преглед на групирани обекти

en: Show numbers
bg: Показване на номера

en: Increase the thumbnail size on the map
bg: Увеличаване на миниатюрите на картата

en: Decrease the thumbnail size on the map
bg: Намаляване на миниатюрите на картата

en: Remove the current region selection
bg: Премахване на текущото избиране на област

en: Select images by drawing a rectangle
bg: Избор на изображения с правоъгълно маркиране

en: Pan mode
bg: Режим на преместване

en: Zoom into a group
bg: Увеличение върху група

en: Create a region selection from a thumbnail
bg: Избиране на област по миниатюра

en: Filter images
bg: Филтриране на изображения

en: Remove the current filter
bg: Премахване на текущия филтър

en: Select images
bg: Избор на изображения

en: Lock the map position
bg: Заключване позицията на картата

en: Load tracks from albums
bg: Зареждане на песни от албуми

en: Geolocation Interface
bg: Интерфейс за геолокация

en: Sorting
bg: Подреждане

en: Show oldest first
bg: Първо най-старите

en: Show youngest first
bg: Първо най-младите

en: Sort by rating
bg: Сортиране по рейтинг

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
bg: Въведете името на текущото търсене на картата, което ще бъде запазено в изгледа "Търсения на картата".

en: Save current map search to a new virtual album.
bg: Запазване на текущото търсене по карта в нов виртуален албум.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
bg: Ако този бутон бъде натиснат, текущото търсене на картата ще бъде записано в нов виртуален албум за търсене, като се използва името, зададено от лявата страна.

en: Search by area:
bg: Търсене по област:

en: Show Non-Geolocated Items
bg: Показване на негеолокирани елементи

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
bg: Търсеното име вече съществува.
    Моля, въведете ново име:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
bg: Вече има такова име

en: Non Geo-located Items
bg: Елементи, които не са географски локализирани

[ctx: the planet]
en: Mercury
bg: Меркурий

[ctx: the planet]
en: Venus
bg: Венера

[ctx: the planet]
en: Earth
bg: Земя

[ctx: the planet]
en: Mars
bg: Марс

[ctx: the planet]
en: Jupiter
bg: Юпитер

[ctx: the planet]
en: Saturn
bg: Сатурн

[ctx: the planet]
en: Uranus
bg: Уран

[ctx: the planet]
en: Neptune
bg: Нептун

[ctx: the planet]
en: Pluto
bg: Плутон

[ctx: the earth's star]
en: Sun
bg: Слънце

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
bg: Луна

en: Sky
bg: Небе

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
bg: Неизвестна планета

en: &Lock
bg: &Заключване

en: &Hide
bg: &Скриване

en: &Configure...
bg: &Настройки...

[ctx: means meter]
en: m
bg: м

[ctx: means kilometers]
en: km
bg: км

[ctx: means centimeters]
en: cm
bg: см

[ctx: means miles]
en: mi
bg: мили

en: Copy Coordinates
bg: Копиране на координати

en: Copy geo: URL
bg: Копиране на геолокация: URL

en: &Address Details
bg: &Подробности за адреса

en: No description available.
bg: Няма налично описание.

en: National Capital
bg: Столица

en: City
bg: Град

en: State Capital
bg: Главен областен град

en: County Capital
bg: Столица на държава

en: Capital
bg: Столица

en: Village
bg: Село

en: &Info Boxes
bg: &Информация

en: Address Details
bg: Подробности за адреса

en: W
bg: З

en: E
bg: И

en: N
bg: С

en: S
bg: Ю

en: Valley
bg: Долина

en: Crater
bg: Чаша

en: Sea
bg: Море

en: Manned Landing Site
bg: Място за пилотирано кацане

en: Robotic Rover
bg: Роботизиран роувър

en: Unmanned Soft Landing Site
bg: Място за безпилотно меко кацане

en: Unmanned Hard Landing Site
bg: Място за безпилотно твърдо кацане

en: Mountain
bg: Планина

en: Nation Capital
bg: Столица на държавата

en: Nation
bg: Държава

en: Volcano
bg: Вулкан

en: Continent
bg: Континент

en: Ocean
bg: Океан

en: Geographic Pole
bg: Географски полюс

en: Magnetic Pole
bg: Магнитен полюс

en: Ship Wreck
bg: Корабни останки

en: Air Port
bg: Въздушно пристанище

en: Observatory
bg: Обсерватория

en: Military Danger Area
bg: Опасна военна зона

en: OSM Site
bg: OSM сайт

en: Coordinate
bg: Координата

en: City Capital
bg: Главен град

en: Suburb
bg: Предградие

en: Locality
bg: Местност

en: Town
bg: Град

en: Town Capital
bg: Окръжен град

en: Village Capital
bg: Село

en: Water
bg: Вода

en: Reef
bg: Риф

en: Wood
bg: Дърво

en: Beach
bg: Бийч

en: Wetland
bg: Влажна зона

en: Glacier
bg: Ледник

en: Ice Shelf
bg: Леден шелф

en: Scrub
bg: Храсталак

en: Cliff
bg: Скала

en: Heath
bg: Вълчище

en: Traffic Signals
bg: Пътна сигнализация

en: Elevator
bg: Асансьор

en: Steps
bg: Стъпки

en: Unknown Road
bg: Неизвестен път

en: Footway
bg: Пешеходна пътека

en: Track
bg: Запис

en: Cycleway
bg: Велоалея

en: Service Road
bg: Сервизен път

en: Road
bg: Път

en: Residential Road
bg: Път в жилищна зона

en: Living Street
bg: Оживени улици

en: Unclassified Road
bg: Некласифициран път

en: Tertiary Link Road
bg: Третокласна пътна връзка

en: Tertiary Road
bg: Третокласен път

en: Secondary Link Road
bg: Второкласна пътна връзка

en: Secondary Road
bg: Второкласен път

en: Primary Link Road
bg: Главна пътна връзка

en: Primary Road
bg: Главен път

en: Raceway
bg: Скоростен път

en: Trunk Link Road
bg: Основна пътна връзка

en: Trunk Road
bg: Основен път

en: Motorway Link Road
bg: Магистрална пътна връзка

en: Motorway
bg: Автомагистрала

en: Corridor
bg: Коридор

en: Building
bg: Сграда

en: Camping
bg: Къмпинг

en: Hostel
bg: Хостел

en: Hotel
bg: Хотел

en: Motel
bg: Мотел

en: Youth Hostel
bg: Младежки хостел

en: Guest House
bg: Къща за гости

en: Library
bg: Библиотека

en: Kindergarten
bg: Детска градина

en: College
bg: Колеж

en: School
bg: Училище

en: University
bg: Университет

en: Bar
bg: Лента

en: Biergarten
bg: Ресторант градина

en: Cafe
bg: Кафене

en: Fast Food
bg: Бързо хранене

en: Pub
bg: Заведение

en: Restaurant
bg: Ресторант

en: Dentist
bg: Зъболекар

en: Doctors
bg: Лекар

en: Hospital
bg: Болница

en: Pharmacy
bg: Аптека

en: Veterinary
bg: Ветеринарна клиника

en: ATM
bg: Банкомат

en: Bank
bg: Банка

en: Archaeological Site
bg: Археологически обект

en: Embassy
bg: Посолство

en: Emergency Phone
bg: Телефон за спешни случаи

en: Mountain Rescue
bg: Планински спасител

en: Water Park
bg: Воден парк

en: Community Centre
bg: Обществен център

en: Fountain
bg: Фонтан

en: Night Club
bg: Нощен клуб

en: Bench
bg: Пейка

en: Court House
bg: Съд

en: Fire Station
bg: Пожарна станция

en: Hunting Stand
bg: Ловна стойка

en: Police
bg: Полиция

en: Post Box
bg: Пощенска кутия

en: Post Office
bg: Пощенска служба

en: Prison
bg: Затвор

en: Recycling
bg: Рециклиране

en: Shelter
bg: Приют

en: Telephone
bg: Телефон

en: Toilets
bg: Тоалетни

en: Town Hall
bg: Кметство

en: Waste Basket
bg: Кошче за отпадъци

en: Drinking Water
bg: Питейна вода

en: Graveyard
bg: Гробище

en: Charging Station
bg: Зарядна станция

en: Car Wash
bg: Автомивка

en: Social Facility
bg: Социално съоръжение

en: City Wall
bg: Градска стена

en: Gate
bg: Порта

en: Lift Gate
bg: Подемна порта

en: Wall
bg: Стена

en: Peak
bg: Връх

en: Tree
bg: Дърво

en: Cave Entrance
bg: Вход на пещера

en: Beverages
bg: Напитки

en: Supermarket
bg: Супермаркет

en: Liquor Store
bg: Магазин за алкохол

en: Bakery
bg: Пекарна

en: Butcher
bg: Месарница

en: Confectionery
bg: Сладкарница

en: Convenience Shop
bg: Магазин за хранителни стоки

en: Greengrocer
bg: Зеленчукопроизводител

en: Seafood Shop
bg: Магазин за морски продукти

en: Department Store
bg: Универсален магазин

en: Kiosk
bg: Киоск

en: Bag Shop
bg: Магазин за чанти

en: Clothes Shop
bg: Магазин за дрехи

en: Fashion Shop
bg: Бутик

en: Jewelry Shop
bg: Бижутер

en: Shoe Shop
bg: Магазин за обувки

en: Variety Store
bg: Смесен магазин

en: Beauty Services
bg: Услуги за красота

en: Chemist
bg: Химик

en: Cosmetics
bg: Козметика

en: Hairdresser
bg: Фризьор

en: Optician
bg: Оптик

en: Perfumery
bg: Парфюмерия

en: Hardware Store
bg: Железария

en: Florist
bg: Цветар

en: Furniture Store
bg: Мебелен магазин

en: Electronics Shop
bg: Магазин за електроника

en: Mobile Phone Shop
bg: Магазин за мобилни телефони

en: Bicycle Shop
bg: Магазин за велосипеди

en: Car Dealer
bg: Търговец на коли

en: Car Repair Shop
bg: Магазин за авточасти

en: Car Parts
bg: Авточасти

en: Motorcycle Shop
bg: Магазин за мотоциклети

en: Outdoor Shop
bg: Магазин за туристическа екипировка

en: Sports Shop
bg: Спортен магазин

en: Printing Services
bg: Печатни услуги

en: Art Shop
bg: Магазин за предмети на изкуството

en: Musical Instrument Shop
bg: Магазин за музикални инструменти

en: Photo Shop
bg: Магазин за фототехника

en: Bookshop
bg: Книжарница

en: Gift Shop
bg: Магазин за подаръци

en: Stationery
bg: Книжарница

en: Laundry
bg: Пералня

en: Pet Shop
bg: Зоомагазин

en: Toy Store
bg: Магазин за играчки

en: Travel Agency
bg: Туристическа агенция

en: Deli
bg: Деликатеси

en: Tobacco Shop
bg: Магазин за тютюн

en: Tea Shop
bg: Магазин за чай

en: Computer Shop
bg: Магазин за компютри

en: Garden Centre
bg: Градински център

en: Shop
bg: Магазин

en: Bridge
bg: Мост

en: Lighthouse
bg: Фар

en: Pier
bg: Пристан

en: Water Tower
bg: Водна кула

en: Wind Mill
bg: Вятърна мелница

en: Communications Tower
bg: Комуникационна кула

en: Tourist Attraction
bg: Туристическа атракция

en: Artwork
bg: Украса

en: Castle
bg: Замък

en: Cinema
bg: Кино

en: Information
bg: Данни

en: Monument
bg: Паметник

en: Museum
bg: Музей

en: Ruin
bg: Руини

en: Theatre
bg: Театър

en: Theme Park
bg: Тематичен парк

en: View Point
bg: Гледна точка

en: Zoo
bg: Зоологическа градина

en: Alpine Hut
bg: Алпийска хижа

en: Wilderness Hut
bg: Горска хижа

en: Memorial
bg: Мемориал

en: Aerodrome
bg: Летище

en: Helipad
bg: Хеликоптерна площадка

en: Airport Gate
bg: Гейт

en: Airport Runway
bg: Самолетна писта

en: Airport Apron
bg: Летищна платформа

en: Airport Taxiway
bg: Летищна писта за рулиране

en: Airport Terminal
bg: Летищен терминал

en: Bus Station
bg: Автогара

en: Bus Stop
bg: Автобусна спирка

en: Car Sharing
bg: Споделяне на автомобил

en: Gas Station
bg: Бензиностанция

en: Parking
bg: Паркинг

en: Parking Space
bg: Място за паркиране

en: Platform
bg: Платформа

en: Bicycle Rental
bg: Велосипеди под наем

en: Car Rental
bg: Коли под наем

en: Ski Rental
bg: Ски под наем

en: Taxi Rank
bg: Стоянка за таксита

en: Train Station
bg: Железопътна гара

en: Tram Stop
bg: Трамвайна спирка

en: Bicycle Parking
bg: Стоянка за велосипеди

en: Motorcycle Parking
bg: Паркинг за мотоциклети

en: Subway Entrance
bg: Вход на метро

en: Speed Camera
bg: Камера за скорост

en: Place Of Worship
bg: Място на поклонение

en: Bahai
bg: Бахай

en: Buddhist
bg: Будист

en: Christian
bg: Кристиян

en: Muslim
bg: Мюсюлманин

en: Hindu
bg: Хинду

en: Jain
bg: Джаин

en: Jewish
bg: Еврейски

en: Shinto
bg: Шинто

en: Sikh
bg: Сикх

en: Taoist
bg: Даоист

en: Golf Course
bg: Голф игрище

en: Marina
bg: Марина

en: Park
bg: Парк

en: Playground
bg: Детска площадка

en: Pitch
bg: Игрище

en: Sports Centre
bg: Спортен център

en: Stadium
bg: Стадион

en: Swimming Pool
bg: Басейн

en: Miniature Golf Course
bg: Игрище за миниголф

en: Allotments
bg: Овощни градини

en: Basin
bg: Резервоар

en: Cemetery
bg: Гробище

en: Commercial
bg: Търговски център

en: Construction
bg: Строителство

en: Farmland
bg: Земеделска земя

en: Farmyard
bg: Селскостопански двор

en: Garages
bg: Гаражи

en: Grass
bg: Тревна площ

en: Industrial
bg: Индъстриал

en: Landfill
bg: Депо за отпадъци

en: Meadow
bg: Пасище

en: Military
bg: Военни

en: Quarry
bg: Кариера

en: Railway
bg: Железница

en: Reservoir
bg: Резервоар

en: Residential
bg: Жилищна зона

en: Retail
bg: Търговия на дребно

en: Orchard
bg: Овощна градина

en: Vineyard
bg: Винарна

en: Rail
bg: Железопътна линия

en: Narrow Gauge
bg: Теснолинейка

en: Tram
bg: Трамвай

en: Light Rail
bg: Лека железопътна линия

en: Abandoned Railway
bg: Изоставена железопътна линия

en: Subway
bg: Метро

en: Preserved Railway
bg: Запазена железопътна линия

en: Miniature Railway
bg: Миниатюрна железница

en: Railway Construction
bg: Строителство на железопътни линии

en: Monorail
bg: Монорелсов път

en: Funicular Railway
bg: Фуникулер

en: Power Tower
bg: Електрическа кула

en: Aerialway Station
bg: Станция на кабинков лифт

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
bg: Пилон

en: Cable Car
bg: Въжена линия

en: Gondola
bg: Гондола

en: Chair Lift
bg: Столчест лифт

en: Mixed Lift
bg: Хибриден лифт

en: Drag Lift
bg: Влек

en: T-Bar
bg: Влек котва

en: J-Bar
bg: Влек паничка

en: Platter
bg: Тарелка

en: Rope Tow
bg: Въжен влек

en: Magic Carpet
bg: Влек лента

en: Zip Line
bg: Алпийски тролей

en: Goods
bg: Стоки

en: Downhill Piste
bg: Писта за дoунхил

en: Nordic Piste
bg: Писта за спортно ходене

en: Skitour
bg: Скитур

en: Sled Piste
bg: Писта за шейни

en: Winter Hike
bg: Зимен поход

en: Sleigh Piste
bg: Писта за шейни

en: Ice Skate
bg: Леден скейт

en: Snow Park
bg: Снежен парк

en: Ski Playground
bg: Ски площадка

en: Ski Jump
bg: Шанца за ски скокове

en: Admin Boundary (Level 1)
bg: Административна граница (ниво 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
bg: Административна граница (ниво 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
bg: Административна граница (ниво 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
bg: Административна граница (ниво 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
bg: Административна граница (ниво 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
bg: Административна граница (ниво 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
bg: Административна граница (ниво 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
bg: Административна граница (ниво 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
bg: Административна граница (ниво 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
bg: Административна граница (ниво 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
bg: Административна граница (ниво 11)

en: Boundary (Maritime)
bg: Граница (морска)

en: Land Mass
bg: Земна маса

en: Urban Area
bg: Градска зона

en: International Date Line
bg: Международна линия на датите

en: Bathymetry
bg: Батиметрия

en: Canal
bg: Канал

en: Drain
bg: канализация

en: Ditch
bg: Канавка

en: Stream
bg: Поток

en: River
bg: Река

en: Weir
bg: Бент

en: Crosswalk
bg: Кръстовище

en: Railway Crossing
bg: Железопътен прелез

en: Door
bg: Врата

en: Room
bg: Стая

en: Detour
bg: Пренасочване

en: Ferry Route
bg: Маршрут с фериботна връзка

en: Train
bg: Влак

en: Bus
bg: Автобус

en: Trolley Bus
bg: Тролейбус

en: Bicycle Route
bg: Велосипеден маршрут

en: Mountainbike Route
bg: Маршрут за планински велосипеди

en: Walking Route
bg: Пешеходен маршрут

en: Hiking Route
bg: Туристически маршрут

en: Bridleway
bg: Маршрут за конна езда

en: Inline Skates Route
bg: Маршрут за ролкови кънки

en: Nordic Ski Trail
bg: Пътека за ски бягане

en: Sled Trail
bg: Маршрут за шейни

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
bg: Не може да се конвертира <maximum>  текстът на дъщерното съдържание в цяло число. То беше: "%1"

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
bg: Не може да се конвертира <minimum>  текстът на дъщерното съдържание в цяло число. То беше: "%1"

en: Parsing failed line %1. Still %2 unclosed tag(s) after document end.
bg: Неуспешен анализ на ред %1. Все още има %2 незатворени тага след края на документа.

en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
bg: Грешка при обработката на файла на ред: %1 и колона %2 .

en: This is an Invalid File
bg: Това е невалиден файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
bg: Име

en: Popularity
bg: Популярност

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
bg: Индекс на популярност

en: Playlist
bg: Списък с песни

en: No name specified
bg: Не е посочено име

en: Please specify a name for this relation.
bg: Моля, посочете име за тази връзка.

en: No type tag specified
bg: Не е зададен етикет за тип

en: Please add a type tag for this relation.
bg: Моля, добавете тип таг за тази връзка.

en: New Relation
bg: Нова връзка

en: Edit
bg: Редактиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
bg: Текущи връзки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
bg: Позиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
bg: Добавяне на връзка

en: value
bg: стойност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
bg: Текущи етикети

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
bg: Стойност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
bg: Свързани етикети

en: Add custom tag...
bg: Добавяне на потребителски таг...

en: Configure
bg: Настройки

en: &Atmosphere
bg: Атмос&фера

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
bg: Приставка показваща атмосферата около Земята.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
bg: Настройване на приставката компас

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
bg: Тема

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
bg: Стандартен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
bg: Стрелки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
bg: Атом

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
bg: Магнит

en: Compass
bg: Компас

en: &Compass
bg: &Компас

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
bg: Приставка, показваща подвижен компас на картата.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
bg: Настройване на приставката за централен маркер

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
bg: Мерник 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
bg: Мерник 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
bg: Кръг

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
bg: Немски

en: Crosshairs
bg: Кръст

en: Cross&hairs
bg: &Маркиране на центъра

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
bg: Приставка, показваща центъра на картата с кръстче.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
bg: Приставка на координатната мрежа

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
bg: &Цветове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
bg: Координатна &мрежа:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
bg: Цвят на координатната мрежа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
bg: &Тропици:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
bg: Цвят на тропиците.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
bg: &Eкватор:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
bg: Цвят на екватора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
bg: &Озаглавени етикети

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, primaryCheckBox)
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
bg: Показване на етикетите за главния меридиан, екватора, тропиците.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
bg: &Числови етикети

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
bg: Показване на числените етикети.

en: Coordinate Grid
bg: Координатна мрежа

en: Coordinate &Grid
bg: Координатна &мрежа

en: A plugin that shows a coordinate grid over the map.
bg: Приставка, показваща координатна мрежа на д картата.

en: Please choose the color for the coordinate grid.
bg: Моля, изберете цвета за координатната мрежа.

en: Please choose the color for the tropic circles.
bg: Моля, изберете цвета за тропическите кръгове.

en: Please choose the color for the equator.
bg: Моля, изберете цвета за екватора.

en: Equator
bg: Екватор

en: Prime Meridian
bg: Главен меридиан

en: Antimeridian
bg: Антимеридиан

en: Tropic of Cancer
bg: Тропик на Рака

en: Tropic of Capricorn
bg: Тропик на Козирога

en: Arctic Circle
bg: Северен полярен кръг

en: Antarctic Circle
bg: Южен полярен кръг

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MapScaleConfigWidget)
en: Configure Scale Bar Plugin
bg: Конфигуриране на плъгина Лента за мащабиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
bg: Показване на мащаба на съотношението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
bg: Минимизиране

en: Scale Bar
bg: Лента за мащабиране

en: &Scale Bar
bg: &Лента за мащабиране

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
bg: Това е плаващ елемент, който предоставя мащаба на картата.

en: Original Developer
bg: Оригинален разработчик

en: km
bg: км

en: m
bg: м

en: mi
bg: мили

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
bg: Настройка измерителен инструмент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
bg: Тип на линеала

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
bg: Многоъгълник

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
bg: Кръг

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
bg: Етикети на сегменти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
bg: Разстояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
bg: Лагер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
bg: Промяна на лагера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
bg: Периметър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
bg: Област

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
bg: Радиус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
bg: Обиколка

en: Measure Tool
bg: Инструмент за измерване

en: &Measure Tool
bg: &Измерителен инструмент

en: Measure distances between two or more points.
bg: Измерване на разстоянията между две или повече точки.

en: Area:
    %1
bg: Площ:
    %1

en: Circumference:
    %1
bg: Обиколка:
    %1

en: Perimeter:
    %1
bg: Периметър:
    %1

en: Polygon Ruler
bg: Полигонен линеал

en: Circle Ruler
bg: Кръгъл линеал

en: Total Distance: %1<br/>
bg: Общо разстояние: %1<br/>

en: Area: %1<br/>
bg: Площ: %1<br>

en: Perimeter: %1<br/>
bg: Периметър: %1<br/>

en: Radius: %1<br/>
bg: Радиус: %1<br/>

en: Circumference: %1<br/>
bg: Обиколка: %1<br>

en: Add &Measure Point
bg: Добавяне на &измервателна точка

en: Remove &Last Measure Point
bg: Премахване на пос&ледната измервателна точка

en: &Remove Measure Points
bg: &Премахване на измервателни точки

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
bg: Навигация

en: &Navigation
bg: &Навигация

en: A plugin to add mouse control to zoom and move the map
bg: Приставка за контрол на мишката за увеличаване и преместване на картата

en: Current Location Button
bg: Бутон за текущо местоположение

en: Home Button
bg: Начало

en: Overview Map
bg: Преглед на картата

en: &Overview Map
bg: &Обзорна карта

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
bg: Приставка за плаващ елемент, който предоставя обзорна карта.

en: Choose Overview Map
bg: Изберете обзорна карта

en: Please choose the color for the position indicator
bg: Моля, изберете цвета на индикатора за позиция

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
bg: Конфигуриране на обзорната карта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
bg: &Изображение на картата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
bg: &Планета:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
bg: &Размер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
bg: Индикатор за &позицията:

en: Download Progress Indicator
bg: Индикатор за прогреса на изтеглянето

en: &Download Progress
bg: &Прогрес на изтегляне

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
bg: Плъгин за показване на индикатор за напредък в изтеглянето като кръгова диаграма върху картата

en: Cache File Parser
bg: Парсер на кеш файлове

en: A plugin to load Geolocation Data from the binary Cache files.
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от двоичните кеш файлове.

en: Marble Cache Files
bg: Кеш файлове на Marble

en: GPSBabel NMEA File Parser
bg: Парсер на файлове GPSBabel NMEA

en: A plugin to load Geolocation Data from NMEA files through GPSBabel command line tool.
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат за данни NMEA чрез инструмент на командния ред на GPSBabel.

en: GPSBabel files
bg: Файлове GPSBabel

en: Gpx File Parser
bg: Парсер на Gpx файлове

en: A plugin to load Geolocation Data from the Gpx data File format.
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат за данни Gpx.

en: GPS Data
bg: GPS данни

en: GeoJSON File Parser
bg: Парсер на файлове GeoJSON

en: A plugin to load Geolocation Data from the GeoJSON data file format.
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат за данни GeoJSON.

en: KML File Parser
bg: Парсер на KML файлове

en: A plugin to load Geolocation Data from the KML and KMZ data file format.
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат KML и KMZ.

en: A plugin to process Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim web-service
bg: Приставка за обработка на онлайн обратно геокодиране с помощта на услугата OpenStreetMap Nominatim

en: Osm File Parser
bg: Парсер на Osm файлове

en: A plugin to load Geolocation Data from the OpenStreetMap data file format.
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат за данни на OpenStreetMap

en: OpenStreetMap Data
bg: Данни от OpenStreetMap

en: Pn2 File Parser
bg: Парсер на файлове PN2

en: A plugin to load Geolocation Data from the compressed Pnt data files format
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат за компресирани данни Pnt

en: Compressed Pnt
bg: Компресиран pnt файл

en: Pnt File Parser
bg: Парсер на файлове PNT

en: A plugin to load Geolocation Data from the Micro World Database II Files format
bg: Приставка за зареждане на данни за геолокация от файловия формат за данни Micro World Database II

en: Azimuthal Equidistant
bg: Азимутален равнопоставен

en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
bg: <p><b>Азимутална равнопоставена проекция </b> ("рибешко око") </p><p> Приложения: Показване на сеизмични и радио данни и за използване в цифрови планетариуми.</p>

en: Flat Map
bg: Плоска карта

en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
bg: <p><b> Еквидистантна проекция</b> ("плоска карта") </p><p> Приложения: Фактически стандарт за глобални набори от данни за текстури за компютърен софтуер. </p>

en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
bg: <p><b> Гномонична проекция </b> ("праволинейна") </p><p> Приложения: Използва се за показване на фотографии на панорами. Използва се също за навигация, радио и сеизмични задачи. </p>

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
bg: Ламбърт Азимутална плоска зона

en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
bg: <p><b>Равноплощна азимутална проекция на Ламберт</b></p><p> Приложения: Използва се в структурната геология за начертаване на данни за посоките. </p>

en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
bg: <p><b> Проекция на Меркатор </b></p><p> Приложения: Популярна стандартна проекция на картите за навигация. </p>

en: Globe
bg: Глобус

en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
bg: <p><b> Ортографска проекция </b> ("ортогонална") </p><p> Приложения: перспективна проекция, която се използва за показване на полукълбото на глобус, както се вижда от космоса. < /p>

en: Stereographic
bg: Стереографическа

en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
bg: <p><b>Стереографска проекция </b> ("ортогонална") </p><p> Приложения: Използва се за планетарна картография, геология и фотографии на панорами. </p>

en: Vertical Perspective Projection
bg: Вертикална перспективна проекция

en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
bg: <p><b>Вертикална перспективна проекция </b> ("ортогонална") </p><p> показва земята, както се появява от сравнително кратко разстояние над повърхността. Приложения: използва се за виртуални глобуси. </p>

en: Units
bg: Мерни единици

en: Kilometer, Meter
bg: Километър, метър

en: Miles, Feet
bg: Мили, футове

en: Nautical miles, Knots
bg: Морски мили, възли

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
bg: Единицата, която се използва за измерване на надморска височина, дължини и разстояния (напр. km, mi, ft).

en: Angle:
bg: Ъгъл:

en: Degree (DMS)
bg: Градуси (DMS система)

en: Degree (Decimal)
bg: Градуси (Десетична система)

en: Universal Transverse Mercator (UTM)
bg: Универсална напречна проекция на Меркатор (UTM)

en: Specifies the notation of angles in coordinates.
    By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used.
    As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).
bg: Определя записа на ъглите в координатите.
    По подразбиране се използва записът "градус - минута - секунда" (напр. 54°30'00" ).
    Като алтернатива можете да изберете десетични градуси (напр. 54,5°).

en: Map Quality
bg: Качество на картата

en: Still Image:
bg: Неподвижно изображение:

en: Outline Quality
bg: Качество на контура

en: Low Quality
bg: Ниско качество

en: Normal
bg: Нормално

en: High Quality
bg: Високо качество

en: Print Quality
bg: Качество на печат

en: Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input.
    Usually this allows for high map quality as speed is no concern.
bg: Определя качеството на картата, което се показва, докато няма въвеждане от потребителя.Обикновено това позволява високо качество на картата, тъй като скоростта не е проблем.

en: During Animations:
bg: По време на анимация:

en: Specifies the map quality that gets displayed during map animations
    (e.g. while dragging the globe). Especially on slow machines it is
    advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.
bg: Определя качеството на картата, което се показва по време на анимация на картата
    ( например при плъзгане на глобуса). Особено на бавни машини това е
    препоръчително да се зададе тази опция на "ниско качество", тъй като това ще осигури по-добра скорост.

en: Mouse Behavior
bg: Поведение на мишката

en: Inertial Globe Rotation
bg: Инерциално въртене на земното кълбо

en: Use kinetic spinning when dragging the map
bg: Използване на кинетично въртене при плъзгане на картата

en: Mouse View Rotation
bg: Въртене на изгледа на мишката

en: Use right mouse button to rotate the camera around
bg: Използване на десния бутон на мишката за въртене на камерата

en: Cache
bg: Кеш

en: There are two caches being used:
    The "physical memory" which is needed to keep map data in the computer's memory.
    Increasing the value will make the application more responsive.
    The "hard disc memory" cache is used by download map data from the Internet.
    Decrease this value if you want to save space on the hard disc
    and if high usage of the Internet is not an issue.
bg: Има два кеша, които са използвани:
    Физическата памет, която е необходима, за да се съхраняват данните от картата в паметта на компютъра.
    Увеличаването на стойността ще направи приложението по-бързо.
     Кеш паметта на твърдия диск се използва за изтегляне на съдържанието от Интернет
    Намалете тази стойност, ако искате да спестите място на твърдия диск
     и ако използването на много данни от Интернет не е проблем.

en: Physical Memory:
bg: Физическа памет:

en: Clear
bg: Изчистване

en: Hard Disc:
bg: Твърд диск:

en: Map Contents
bg: Съдържание на картата

en: Default Font:
bg: Шрифт по подразбиране:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
bg: Шрифтът по подразбиране, който се използва на картата.
    Тази настройка влиза в сила само при Atlas и сателитни карти,
    но не и за Open-Street Map.

en: Show Coordinate Grid
bg: Показване на координата мрежа

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
bg: Показване на наслагването на координатната мрежа на световната карта.
    Тази настройка влиза в сила само с Атлас,
    сателитните и Open-Street карти.

en: Show Cross-Hair
bg: Показване на централен маркер

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
bg: Показване на мерник в центъра на картата.
    Тази настройка влиза в сила само с Атлас,
    сателитните и Open-Street карти.

en: Show Atmospheric Glow
bg: Показване на атмосферния отблясък

en: Show the world-map atmospheric glow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
bg: Показване на наслагването на атмосферното сияние около глобуса.
    Тази настройка влиза в сила само с карти на Atlas,
    сателитните и Open-Street карти.

en: Show Night Shadow
bg: Показване нощната сянка

en: Show the world-map night shadow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
bg: Показване на нощната сянка на световната карта.
    Тази настройка влиза в сила само с Атлас,
    сателитните и Open-Street карти.

en: Show City Place Mark
bg: Показване на маркер на положение на градовете

en: Show the world-map city place mark overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
bg: Показване на наслагването на маркировката за място на градовете на световната карта.
    Тази настройка влиза в сила само при Atlas и сателитни карти
    не и за Open-Street Map.

en: Show Relief
bg: Показване на релефа

en: Show the world-map relief overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
bg: Показване на релефа на световната карта.
    Тази настройка влиза в сила само при атлас и сателитни карти
    не и за Open-Street Map.

en: Map View
bg: Преглед на картата

en: Map Plugins
bg: Приставки на картата

en: Render Tools
bg: Инструмент за рендиране

en: Runner Tools
bg: Инструменти за изпълняване на програми

en: Unable to insert data into cache
bg: Невъзможно е да се вмъкнат данни в кеша

en: Visible region
bg: Видима област

en: Specify region
bg: Указване на област

en: Download Route
bg: Изтегляне на маршрут

en: Enabled when a route exists
bg: Активирано, когато съществува маршрут

en: Offset from route:
bg: Отместване от маршрута:

en: Selection Method
bg: Метод за селекция

en: Number of tiles to download:
bg: Брой на секторите за изтегляне:

en: Download Region
bg: Област за изтегляне

en: Tile type to be downloaded:
bg: Вид на секторите за изтегляне

en: Texture tiles
bg: Текстурни сектори

en: Vector tiles
bg: Векторни сектори

en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
bg: Позволяване на селекция между видовете слоеве, които се визуализират.

en: There is a limit of %1 tile(s) to download.
bg: Има лимит от %1 сектор(а) за изтегляне.

en: Approximate size of the tiles to be downloaded
bg: Приблизителен размер на секторите, които трябва да бъдат изтеглени

en: Estimated download size: %1 MB
bg: Прогнозен размер на изтеглянето: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
bg: Прогнозиран размер на изтеглянето: %1 kb

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
bg: Изберете географски регион

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
bg: Северна географска ширина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
bg: &С

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
bg: Западна географска дължина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
bg: &З

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
bg: Източна географска дължина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eastLabel)
en: &E
bg: &И

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
bg: Южна географска ширина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, southLabel)
en: &S
bg: &Ю

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
bg: Създаване на карта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
bg: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Сателитен изглед</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Земята кактосе вижда от Космоса. Картата е базирана на красиви снимки от  "Blue Marble Next Generation" на НАСА </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
bg: Marble трябва да създаде тази карта. Това трябва да се направи само веднъж и може да отнеме няколко секунди.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
bg: Мащабиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
bg: &Диапазон на нивата на секторите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
bg: Минимално ниво на секторите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
bg: до

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
bg: Максимално ниво на секторите

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
bg: Свободното дисково пространство в пътя "%1" за отменения кеш файл е по-малко от 2 GiB! Кешът за отмяна сега е деактивиран!

en: Do not know
bg: Не знам

en: Take the safest and most appropriate action
bg: Предприемане на най-безопасното и подходящо действие

en: Color Profile Mismatch
bg: Несъответствие на цветовия профил

en: Missing Color Profile
bg: Липсващ цветен профил

en: Image with Uncalibrated Color
bg: Изображение с некалибриран цвят

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
bg: <p>Това изображение има<b>вграден цветови профил</b><br/>който не съответства на цветовия профил на вашето работно пространство.<br/>Как искате да процедирате?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
bg: <p>Това изображение <b> няма информация за цветовото пространство, </b><br/>което е било използвано при създаването на изображението. <br/>Как искате да продължите?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
bg: <p>Информацията за цветовете на това изображение не е калибрирана.<br/>Как искате да продължите?</p>

en: Embedded Color Profile:
bg: Вграден цветен профил:

en: Input Color Profile:
bg: Въвеждане на цветови профил:

en: Working Color Space:
bg: Работно цветово пространство:

en: Original Colors:
bg: Оригинални цветове:

en: Uncorrected Colors:
bg: Некоригирани цветове:

en: Raw Colors:
bg: Raw цветове:

en: Resulting Colors:
bg: Резултатни цветове:

en: Correction Applied:
bg: Приложена корекция:

en: Corrected Colors:
bg: Коригирани цветове:

en: Keep the embedded profile, do not convert
bg: Запазване на вградения профил, без конвертиране

en: Convert to working color space
bg: Конвертиране в работно цветово пространство

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
bg: Игнориране на вградения профил, задаване на този профил:

en: and then convert to working space
bg: и след това конвертиране в работно пространство

en: No Profile Available
bg: Няма наличен профил

en: Assign profile and convert to working color space
bg: Задаване на профил и конвертиране в работното цветово пространство

en: Assign and keep color profile
bg: Присвояване и запазване на цветовия профил

en: Leave the file untagged, do not color manage
bg: Оставяне на файла без таг, без управляване на цветовете

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
bg: Кое цветово пространство трябва да се използва за интерпретиране на цветовете на това изображение?

en: sRGB (Internet standard)
bg: sRGB (интернет стандарт)

en: Current working color space
bg: Текущо работно цветово пространство

en: This profile:
bg: Този профил:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
bg: Моля, изберете входния цветови профил на устройството (фотоапарата), използвано за създаване на това изображение:

en: No Input Profile Available
bg: Няма наличен входящ профил

en: Assigned Color Profile:
bg: Присвоен цветен профил:

en: <b>No Profile</b>
bg: <b>Без профил</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
bg: Опции за проверка на цветово предаване

en: Soft Proofing On
bg: Проверка на цветово предаване е включена

en: Enable soft-proofing color managed view
bg: Активиране на изгледа с проверка на цветово предаване

en: Soft Proofing Off
bg: Проверка на цветово предаване е изключена

en: Disable soft-proofing color managed view
bg: Деактивиране на изгледа с проверка на цветово предаване

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
bg: <b>Конфигуриране на прегледа на  цветовата проверка</b>

en: Profile of the output device to simulate:
bg: Профил на изходното устройство за симулиране:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
bg: <p>Изберете профила за вашето изходно устройство (обикновено това е принтерът ви). Този профил ще се използва за извършване на цветова проба, така че ще можете да прегледате как ще бъде визуализирано изображението с изходното устройство.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
bg: <p>Натиснете този бутон, за да получите подробна информация за избрания профил за цветна проверка.</p>

en: Rendering intent:
bg: Отстояние за представяне:

en: Highlight out-of-gamut colors
bg: Подчертаване на цветовете извън гамата

en: Highlighting color:
bg: Цвят на открояване:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
bg: Редактор на профили

en: No profile is selected.
bg: Не е избран профил.

[ctx: @title:window]
en: Save?
bg: Запазване?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
bg: Запазване на промените

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
bg: Запазване на текущите промени. Забележка: Оригиналното изображение никога няма да бъде презаписано.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
bg: Запазване на промените като нова версия

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
bg: Запазване на текущите промени като нова версия. Зареденият файл ще остане непроменен, ще бъде създаден нов файл.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
bg: Отхвърляне на промените

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
bg: Отхвърлете промените, приложени към изображението по време на тази сесия за редактиране.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
bg: Текущото изображение е променено.
    Желаете ли да запазите промените?

en: Tools
bg: Инструменти

en: About this tool...
bg: Относно този инструмент...

en: Tool online handbook...
bg: Онлайн ръководство...

en: Guide:
bg: Водач:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
bg: Задайте тук цвета, използван за изчертаване на прекъснатите водещи линии.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
bg: Задайте тук широчината в пиксели, използвана за изчертаване на пунктирни водещи линии.

en: Defaults
bg: По подразбиране

en: Reset all settings to their default values.
bg: Възстановяване на всички настройки до стойностите им по подразбиране.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
bg: Зареждане...

en: Load all parameters from settings text file.
bg: Зареждане на всички параметри от текстов файл с настройки.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
bg: Запазване като...

en: Save all parameters to settings text file.
bg: Запиване на всички параметри в текстов файл с настройки.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
bg: Опитване

en: Try all settings.
bg: Опитване с всички настройки.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
bg: &Първо

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
bg: &Последно

[ctx: @action]
en: Open Original
bg: Отваряне на оригинал

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
bg: Запазване на промените

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
bg: Запазване на модификациите в текущата версия на файла

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
bg: Запазване като нова версия

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
bg: Запазване на текущите промени в нова версия на файла

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
bg: Запазване на новата версия като...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
bg: Запазване на текущите модификации в нова версия на файла, като посочите името и формата на файла

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
bg: Запазване във формат

[ctx: @action]
en: Export
bg: Експортиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
bg: Запазете файла в папка извън вашата колекция

[ctx: @action]
en: Discard Changes
bg: Отхвърляне на промените

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
bg: Отхвърляне на всички текущи промени в този файл

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
bg: Отваряне със стандартното приложение

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
bg: Отваряне на елемента със стандартно зададеното приложение.

[ctx: @action]
en: Undo
bg: Отмяна

[ctx: @action]
en: Redo
bg: Повтаряне

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
bg: Избиране Всички

[ctx: @action]
en: Select None
bg: Изчистване на избора

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
bg: МащабиранеУвеличаване до 100%

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
bg: Напасване &в прозореца

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
bg: Напасване към &селекцията

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
bg: Тази опция може да се използва за увеличаване на изображението до текущата област на избор.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
bg: Индикатор за недостатъчна експозиция

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже черно покритие върху изображението. Това ще ви помогне да избегнете недостатъчно експониране на изображението.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
bg: Индикатор за свръхекспозиция

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
bg: Задайте тази опция, за да показвате бяло покритие върху изображението. Това ще ви помогне да избегнете преекспониране на изображението.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
bg: Изглед с управление на цветовете

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
bg: Опции за проверка на цветово предаване...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
bg: Преглед на  цветовата проверка

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
bg: Изрязване към селекцията

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
bg: Тази опция може да се използва за автоматично изрязване на изображението. Изберете област от изображението, за да активирате това действие.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
bg: Хоризонтално обръщане

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
bg: Вертикално обръщане

[ctx: @action]
en: Rotate Left
bg: Завъртане наляво

[ctx: @action]
en: Rotate Right
bg: Завъртане надясно

[ctx: @action]
en: Previous Image
bg: Предишна снимка

[ctx: @label]
en: No selection
bg: Няма избрано

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
bg: Информация за текущия избор на изображения

[ctx: @info]
en: Information about image size
bg: Информация за размера на изображението

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
bg: Запазване на изображение...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
bg: Моля, изчакайте изображението да бъде записано...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
bg: Предстои презаписване на файл "%1"
    Сигурни ли сте?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
bg: Изображението "%1" е променено.
    Искате ли да го запазите?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
bg: Изображението "%1" е променено.
    Всички промени ще бъдат загубени.

[ctx: @info]
en: No selection
bg: Няма избрано

[ctx: @label]
en: Loading:
bg: Зареждане:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
bg: Не може да се зареди "%1"

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
bg: Не може да се отвори посоченият профил на работното пространство ("%1"). Няма да бъде приложена трансформация на цветовете. Моля, проверете конфигурацията за управление на цветовете в настройките на digiKam.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
bg: Спестяване:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
bg: Неуспешно запазване на файл
    "%1"
    в
    "%2".

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
bg: Не може да се отвори временният файл в папка "%1": %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
bg: Невъзможно е да се определи форматът, с който да се запише целевото изображение.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
bg: Не мога да се запише: Намереният път на файла "%1" е невалиден.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
bg: Не може да се запише файл "%1" в предложената версия на името на файла "%2"

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
bg: Нямате права за запис за файла с име "%1". Сигурни ли сте, че искате да го презапишете?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
bg: Файл с името "%1" вече съществува.Сигурни ли сте,че желаете да го презапишете ?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
bg: Не успя да се презапише оригиналния файл

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
bg: Изглед с управление на цветовете е активиран.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
bg: Изглед с управление на цветовете е деактивиран.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
bg: Управлението на цветовете не е конфигурирано, така че изгледът за управление на цветовете не е достъпен.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
bg: Индикаторът за недостатъчна експозиция е активиран

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
bg: Индикаторът за недостатъчна експозиция е деактивиран

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
bg: Индикаторът за свръхекспозиция е активиран

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
bg: Индикаторът за свръхекспозиция е деактивиран

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
bg: Преобразуване

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
bg: Декориране

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
bg: Ефекти

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
bg: Цветове

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
bg: Подобрение

[ctx: @action]
en: Open With
bg: Отваряне с

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
bg: Друго...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
bg: Отваряне с...

en: Image Editor - %1
bg: Редактор на снимки - %1

en: Image Editor
bg: Редактор на снимки

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: %1x%2 (%3Mpx)
bg: %1 на %2 (%3 Мп)

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
bg: Няма снимки в текущия албум

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
bg: Няма снимки за показване в текущия албум.
    Редакторът на снимки ще бъде затворен.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
bg: Файлът не е наличен

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
bg: <qt>Оригиналният файл (<b>%1</b>) в момента не е наличен</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
bg: Затваряне на редактора

en: Delete File Permanently
bg: Пълно изтриване на файл

en: Delete Permanently without Confirmation
bg: Пълно изтриване без потвърждения

en: Move to Trash without Confirmation
bg: Преместване в кошчето без потвърждения

en: Edit Titles
bg: Редактиране на заглавията

en: Edit Comments
bg: Редактиране на коментарите

en: Show Assigned Tags
bg: Показване на зададените тагове

en: Assign Tag
bg: Поставяне на таг

en: Remove Tag
bg: Премахване на таг

en: Assign Labels
bg: Задаване на етикети

en: Failed to load image
    "%1"
bg: Неуспешно зареждане на изображение
    "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
bg: Преди

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
bg: След

en: Before
bg: Преди

en: After
bg: След

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
bg: <p>Тук можете да видите оригиналното клипче, което ще бъде използвано за изчисление на предварителния преглед.</p><p>Кликнете и плъзнете курсора на мишката в изображението, за да да промените фокуса на клипа.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
bg: Ако тази опция е разрешена, ще се показва оригиналното изображение.

en: Preview original image
bg: Преглед на оригиналното изображение

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
bg: Ако тази опция е активирана, зоната за предварителен преглед ще се раздели вертикално. Ще бъде показана съседна област от изображението, като едната половина ще бъде от оригиналното изображение, а другата половина - от целевото изображение.

en: Preview vertical split with contiguous image
bg: Преглед с вертикално разделяне с прилежащо изображение

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
bg: Ако тази опция е активирана, областта за предварителен преглед ще се раздели хоризонтално. Ще бъде показана съседна област от изображението, като едната половина ще бъде от оригиналното изображение, а другата половина - от целевото изображение.

en: Preview horizontal split with contiguous image
bg: Преглед с хоризонтално разделяне с прилежащо изображение

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
bg: Ако тази опция е активирана, областта за преглед ще се раздели вертикално. Една и съща част от оригиналното и целевото изображение ще бъдат показани едно до друго.

en: Preview vertical split with same image region
bg: Преглед с вертикалното разделяне със същата област на изображението

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
bg: Ако тази опция е активирана, областта за предварителен преглед ще се раздели хоризонтално. Една и съща част от оригинала и целевото изображение ще бъдат показани едно до друго.

en: Preview horizontal split with same image region
bg: Преглед с хоризонталното разделяне със същата област на изображението

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
bg: Ако тази опция е разрешена, ще бъде показано целевото изображение.

en: Preview target image
bg: Преглед на целевото изображение

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
bg: Ако тази опция е разрешена, оригиналното изображение ще бъде показано, когато мишката е върху областта на изображението; в противен случай ще бъде показано целевото изображение.

en: Preview on mouse-over
bg: Предварителен преглед при преминаване с мишката

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
bg: Режим на преглед

en: Connecting to camera...
bg: Свързване с фотоапарата...

en: Connection established.
bg: Установена е връзка.

en: Connection failed.
bg: Свързването е неуспешно.

en: Failed to get free space from camera
bg: Не успя да се получи свободното място от фотоапарата

en: Failed to get preview from camera
bg: Неуспешно получаване на предварителен преглед от камерата

en: Failed to process capture from camera
bg: Не успя да се обработи заснетото от фотоапарата

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно представяне на папка <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно представяне на файлове в <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
bg: Не успя да се получи миниатюра за <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
bg: Не успяха да се получат метаданни за <filename>%1</filename>

en: Failed to download <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно изтегляне на <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
bg: Неуспешно конвертиране на файл <filename>%1</filename> в JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
bg: Неуспешно конвертиране на файл <filename>%1</filename> в DNG

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
bg: Пропуснато конвертиране на файл <filename>%1</filename> в DNG

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно стартиране на скрипт за <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
bg: Времето за изчакване от скрипт за <filename>%1</filename>

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно стартиране на скрипт за <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
bg: Неуспешно изтегляне на файл <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
bg: Неуспешно изтегляне на файл <b>%1</b>. Искате ли да продължите?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно качване <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
bg: Неуспешно качване на файл <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
bg: Неуспешно качване на файл <b>%1</b>. Искате ли да продължите?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно изтриване <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
bg: Неуспешно изтриване на файл <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
bg: Неуспешно изтриване на файл <b>%1</b>. Искате ли да продължите?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно заключване <filename>%1</filename>

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
bg: Неуспешно превключване на файл за заключване <b>%1</b>.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
bg: Неуспешно превключване на файл за заключване <b>%1</b>. Искате ли да продължите?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
bg: Заглавие: "%1"
    Модел: "%2"
    Порт: "%3"
    Път: "%4"

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete Directories: "%6"
bg: Миниатюри: "%1"
    Заснемане на изображения: "%2"
    Изтриване на елементи: "%3 "
    Качване на елементи: "%4"
    Създаване на директории: "%5 "
    Изтриване на директории: "%6 "

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
bg: да

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
bg: не

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.
bg: Драйвер "Монтирана камера" за USB/IEEE1394 камери с устройство за масово съхранение и четец на Flash карти.

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
bg: Заглавие: "%1"
    Модел: "%2"
    Порт: "%3"
    Път: "%4"
    UUID: "%5"

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete directories: "%6"
bg: Миниатюри: "%1"
    Заснемане на изображения: "%2"
    Изтриване на елементи: "%3 "
    Качване на елементи: "%4"
    Създаване на директории: "%5 "
    Изтриване на директории: "%6 "

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
bg: да

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
bg: не

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
bg: За повече информация относно драйвера "Монтирана камера", моля, прочетете раздела "Поддържани цифрови фотоапарати" в ръководството на digiKam.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.
    
    It does not use libgphoto2 drivers.
    
    To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact
bg: Драйверът "Монтирана камера" е прост интерфейс към диск на камера, монтиран локално на вашата система.
    
    Не използва драйвери libgphoto2.
    
    За да съобщите за всякакви проблеми с този драйвер, моля, свържете се с екипа на Digikam на:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
bg: %1 - Изберете папка на камерата

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
bg: Моля, изберете папката на камерата, в която искате да качите изображенията.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
bg: Данни за устройството

[ctx: @title]
en: Device Summary
bg: Резюме на устройството

[ctx: @title]
en: Device Manual
bg: Ръководство за устройството

[ctx: @title]
en: About Driver
bg: Информация за драйвера

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
bg: Заснемане от %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
bg: Прихващане

en: Unknown Format
bg: Неизвестен формат

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
bg: Този елемент е заключен.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
bg: Този елемент е с неизвестен статус на изтегляне

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
bg: Този елемент никога не е бил изтеглян

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
bg: Този елемент вече е бил изтеглен

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
bg: Задайте как digiKam ще преименува файловете при изтеглянето им.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
bg: Опции за преименуване на файлове

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
bg: Автоматично създаване на албуми

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
bg: Операции в движение (само JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
bg: Опции за конвертиране на DNG

[ctx: @item]
en: Scripting
bg: Скриптове

[ctx: @title]
en: Settings
bg: Настройки

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
bg: Прекъсване

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
bg: Информация

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
bg: Прихващане

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
bg: Избиране Всички

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
bg: Изчистване на избора

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
bg: Обръщане на селекцията

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
bg: Изберете нови елементи

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
bg: Изберете заключени елементи

[ctx: @title:menu]
en: Download
bg: Изтегляне

[ctx: @action]
en: Download New
bg: Изтегляне на нови

[ctx: @action]
en: Download Selected
bg: Изтегляне на избрани

[ctx: @action]
en: Download All
bg: Изтегляне всички

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
bg: Изтегляне и изтриване на нов

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
bg: Изтегляне и изтриване на избраното

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
bg: Изтегляне и изтриване на всички

[ctx: @action]
en: Upload...
bg: Качване...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
bg: Вкл./изкл. на заключване

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
bg: Маркиране като изтеглен

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
bg: Изтриване на избраните

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
bg: Изтриване на всички

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
bg: Изтриване на новите

[ctx: @title:group]
en: Views
bg: Изгледи

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
bg: Миниатюри

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
bg: Преглед на елемент

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
bg: Карта

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
bg: &Сортиране на елементи

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
bg: Стойността, по която се сортират елементите в изгледа с миниатюри

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
bg: По име

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
bg: По път

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
bg: По дата

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
bg: По размер

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
bg: По оценка

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
bg: По състояние на изтегляне

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
bg: &Подреждане на елементите

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
bg: Определя дали елементите да се сортират във възходящ или низходящ ред.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
bg: Възходящо

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
bg: Низходящо

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
bg: &Групиране на елементите

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
bg: Категориите, в които се показват елементите от миниатюрния изглед

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
bg: Плосък списък

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
bg: По директория

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
bg: По формат

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
bg: По дата

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
bg: Напасване &в прозореца

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
bg: МащабиранеУвеличаване до 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
bg: Показване на историята

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
bg: Показване на слотовете

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
bg: Повторен опит

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
bg: Излизане от режим на преглед

[ctx: @action]
en: Next Image
bg: Следващо изображение

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
bg: Първо изображение

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
bg: Последно изображения

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
bg: Отменяне на текущата операция, моля изчакайте...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
bg: Искате ли да затворите диалоговия прозорец и да отмените текущата операция?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
bg: Прекъсване на връзката с камерата, моля изчакайте...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
bg: Готово

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
bg: Не успя да се свърже с камерата. Моля, уверете се, че тя е свързана правилно и е включена.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
bg: Избиране на изображение за качване

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
bg: Няма достатъчно свободно място на носителя на камерата, за да се качат снимки.
    
    Изисква се пространство: %1
    Налично свободно пространство: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
bg: Папка на камерата "%1" вече съдържа елемента "%2".
    Моля, въведете ново име на файла (без разширение):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
bg: Вече има такъв файл

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
bg: Вашият потребителски формат за дата на целевия албум не е валиден. Моля, проверете настройките си...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
bg: Колекция, на която е разположен вашият целеви албум по подразбиране, настроен да обработва изтегляне от устройство с фотоапарат, не е налична. Моля, изберете друга от диалоговия прозорец за конфигуриране на фотоапарата.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
bg: Вашият целеви албум по подразбиране, настроен да обработва изтегляне от устройство с фотоапарат, не е наличен. Моля, изберете друг от диалоговия прозорец за конфигуриране на фотоапарата.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
bg: Моля, изберете целевия албум от библиотеката digiKam, в който да импортирате снимките от фотоапарата.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
bg: Колекция, избрана като целеви албум за сваляне от камерата, не е налична. Моля, изберете друг целеви албум.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно преместване на съпътстващ файл за <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно преместване на файл за <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
bg: Изброените по-долу елементи са заключени от камерата (само за четене). Тези елементи няма да бъдат изтрити. Ако наистина искате да изтриете тези елементи, моля, отключете ги и опитайте отново.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
bg[0]: Предстои изтриване на това изображение.
    Изтритият файл е невъзстановим.
    Сигурен ли си?
bg[1]: Предстои изтриване на %1 изображения.
    Изтритите файлове са невъзстановими.
    Сигурен ли си?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
bg: Недостатъчно дисково пространство

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
bg: Няма достатъчно свободно място на диска на избрания албум, за да изтеглите и обработите избраните снимки от фотоапарата.
    
    Очаквано необходимо пространство: %1
    Налично свободно пространство: %2
    
    Опитайте така или иначе?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
bg[0]: Няма избран елемент (%1 елемент)
bg[1]: Не е избран елемент (%1 елементи)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
bg: "%1" (%2 от %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
bg[0]: Маркиран е %2/%1 елемент
bg[1]: Маркирани са %2/%1 елемента

en: Skipped file <filename>%1</filename>
bg: Пропуснат файл <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
bg: Преименуване на файл на <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно запазване на съпътстващ файл за <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
bg: Изтеглянето на изображенията е завършено, сега можете да отделите фотоапарата, докато изображенията се завъртат автоматично

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
bg: Изтеглянето на изображенията е завършено

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
bg: Файл със същото име ("%1") вече съществува в папка "%2".

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
bg: Не успя да се намери албум за пътя "%1".

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
bg: &Устройство

en: Camera Folders
bg: Директории на фотоапарата

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
bg: автоматично открити

[ctx: @action]
en: Escape preview
bg: Излизане от предварителния преглед

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
bg: Задна страна

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
bg: Напред

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
bg: Записване на името на документа в EXIF

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
bg: Коригиране на вътрешната дата и час

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
bg: Автоматично завъртане/обръщане на изображението

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
bg: Конвертиране във файлов формат без загуби

[ctx: @label]
en: New image format:
bg: Нов формат на изображението:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
bg: Задайте тук всички опции за автоматично коригиране/трансформиране на JPEG файловете при изтеглянето им.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
bg: Разрешете тази опция, ако искате изображенията да се завъртат или обръщат автоматично, като се използва Exif информацията, предоставена от фотоапарата.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
bg: Изберете тук кой шаблон за метаданни искате да приложите към изображенията.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
bg: Активирайте тази опция, за да запишете името на документа в Exif метаданните. Името на документа е оригиналното име на импортирания файл.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
bg: Активирайте тази опция, за да зададете правилните стойности на таговете за метаданни за дата и час, ако фотоапаратът ви не задава правилно тези тагове при заснемане на снимки. Стойностите ще бъдат записани в таговете DateTimeDigitized и DateTimeCreated EXIF, XMP и IPTC.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
bg: Разрешете тази опция, за да конвертирате автоматично всички JPEG файлове във формат на изображения без загуби. Забележка: Конвертирането на изображенията може да отнеме известно време на бавен компютър.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
bg: <title>Предпочитан файлов формат за изображения без загуби</title><para>Изберете файловия формат, в който JPEG изображението ще бъде преобразувано в контейнер без загуби с поддръжка на метаданни.</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
bg: <p>Тези изрази могат да се използват за персонализиране на формата на датата:</p><p><b>d</b>: Денят като число без водеща нула (от 1 до 31)</p><p><b>dd</b>: Денят като число с водеща нула (от 01 до 31)</p><p><b>ddd</b>: Съкратеното локализирано име на деня (напр. от "пон" до "нед")</p><p><b>dddd</b>: Дългото локализирано име на деня (например от "понеделник" до "неделя").</p><p><b>M</b>: Месецът като число без водеща нула (от 1 до 12)</p><p><b>MM</b>: Месецът като число с водеща нула (от 01 до 12)</p><p><b>MMM</b>: Съкратеното локализирано име на месеца (напр. от "ян" до "дек")</p><p><b>MMMM</b>: Дългото локализирано име на месеца (например от "януари" до "декември")</p><p><b>yy</b>: годината като двуцифрено число (напр. 00 до 99)</p><p><b>yyyy</b>: годината като четирицифрено число (напр. 2012)</p><p>Всички други входни символи ще бъдат третирани като текст. Всяка последователност от символи, които са затворени в единични кавички, ще се третира като текст и няма да се използва като израз. Например, ако датата е 20 юли 1969 г.:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b>: 20.07.1969 г.</p><p><b>ddd MMMM d yy</b>: Нед юли 20 69</p><p><b>Снимка, заснета на dddd</b> : Снимка, заснета в неделя</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
bg: Базирани на разширения подалбуми

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
bg: Подалбуми, базирани на дата

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
bg: Формат на датата:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
bg: Пълен текст

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
bg: Локални настройки

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
bg: Показване на списък с всички налични опции

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
bg: Настройте начина, по който digiKam създава автоматично албуми при изтегляне.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
bg: Активирайте тази опция, ако искате да изтеглите снимките си в автоматично създадени подалбуми на албума на местоназначението, базирани на файлови разширения. По този начин можете да разделите JPEG и RAW файловете, докато те се изтеглят от фотоапарата.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
bg: Разрешете тази опция, ако искате да изтеглите снимките си в автоматично създадени подалбуми на албума на местоназначението, базирани на датата на файла.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
bg: Изберете предпочитания формат на датата, използван за
    създаване на нови албуми. Наличните опции са:
    "ISO": форматът на датата е в съответствие с ISO 8601
    (ГГГГ-ММ-ДД). Например: 2006-08-24
    "Пълен текст": форматът на датата е в низ, който може да се чете от потребителя.
    Напр: Четв Авг 24 2006
    "Регионални настройки": форматът на датата зависи от контролния панел на KDE .
    "Потребителски": използва се потребителски формат за датата.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
bg: Показване на резултата от преобразуваната дата 1968-12-26, като използвате персонализирания от вас формат.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
bg: Пример: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
bg: Форматът не е валиден...

en: Cannot display camera preview
bg: Не може да се покаже предварителен преглед на камерата

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
bg: Конвертиране на RAW изображения в

[ctx: @label]
en: DNG container
bg: DNG контейнер

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
bg: Задайте тук всички опции за автоматично конвертиране на RAW изображенията в DNG контейнер при изтеглянето им.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
bg: Разрешете тази опция, за да конвертирате автоматично RAW изображенията в DNG контейнер.

[ctx: @title]
en: Camera Media
bg: Медиа на камера

[ctx: @title]
en: Album Library
bg: Библиотека с албуми

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
bg: Размер:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
bg: Свободни:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
bg: Изисква:

[ctx: @title:menu open with desktop application]
en: Open With
bg: Отваряне с

[ctx: @item:inmenu open with other application]
en: Other...
bg: Друго...

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
bg: Отваряне с...

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
bg: Задаване на етикети

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
bg: Всички файлове

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
bg: Само нови файлове

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
bg: RAW файлове

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
bg: Файлове JPG/TIFF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
bg: Видео файлове

en: Camera filenames
bg: Имена на файловете от фотоапарата

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
bg: Включете тази опция, за да използвате имената на файловете, предоставени от фотоапарата, без модификации.

en: Change case to:
bg: Смяна на регистъра с:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
bg: Без промяна

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
bg: Горен

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
bg: Долен

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
bg: Задайте метода, който да се използва за промяна на регистъра на имената на файловете с изображения.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
bg: Настройки

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
bg: <p>Тези изрази могат да се използват за персонализиране на командния ред:</p><p><b>%file</b>: пълен път на импортирания файл</p><p><b>%filename</b>: име на импортирания файл</p><p><b>%path</b>: път на импортирания файл </p><p><b>%orgfilename</b>: оригинално име на файл</p><p><b>%orgpath</b>: оригинален път</p><p>Ако няма изрази към командата се добавя пълен път. </p>

en: Execute script for image:
bg: Изпълнение на скрипт за изображение:

en: No script selected
bg: Няма избран скрипт

en: Set here the script that is executed for every imported image.
bg: Задайте тук скрипта, който се изпълнява за всяко импортирано изображение.

en: Drag and drop an image here
bg: Завлечете изображение тук

en: Show on left panel
bg: Показване в левия панел

en: Show on right panel
bg: Показване в десния панел

en: Remove item
bg: Премахване на елемент

en: Clear all
bg: Изчистване на всичко

en: Drag and drop images here
bg: Завлечете изображения тук

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
bg[0]: %1 елемент върху светлинната маса
bg[1]: %1 елементи върху светлинната маса

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
bg: &Първо

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
bg: &Последно

en: On left
bg: На ляво

en: Show item on left panel
bg: Показване на елемента в левия панел

en: On right
bg: На дясно

en: Show item on right panel
bg: Показване на елемента в десния панел

en: Open With Default Application
bg: Отваряне със стандартното приложение

en: Open the item with default assigned application.
bg: Отваряне на елемента със стандартно зададеното приложение.

en: Remove item from Light Table
bg: Премахване на елемент от светлинната маса

en: Remove all items from Light Table
bg: Премахване на всички елементи от светлинната маса

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
bg: Преместване в кошчето

en: Delete immediately
bg: Незабавно изтриване

en: Synchronize
bg: Синхронизиране

en: Synchronize preview from left and right panels
bg: Синхронизиране на визуализацията от левия и десния панел

en: By Pair
bg: По двойки

en: Navigate by pairs with all items
bg: Навигация по двойки с всички елементи

en: Clear On Close
bg: Изчистване при затваряне

en: Clear light table when it is closed
bg: Изчистване на светлинната маса, когато е затворена

en: Remove all images from the light table when it is closed
bg: Премахване на всички изображения от светлинната маса, когато тя е затворена

en: Zoom to 100%
bg: МащабиранеУвеличаване до 100%

en: Fit to &Window
bg: Напасване &в прозореца

en: Color-Managed View
bg: Изглед с управление на цветовете

en: Previous Image
bg: Предишна снимка

en: Edit Titles on the Right
bg: Редактиране на заглавията в дясната част

en: Edit Comments on the Right
bg: Редактиране на коментарите отдясно

en: Show Assigned Tags on the Right
bg: Показване на присвоените тагове вдясно

en: Edit Titles on the Left
bg: Редактиране на заглавия отляво

en: Edit Comments on the Left
bg: Редактиране на коментарите вляво

en: Show Assigned Tags on the Left
bg: Показване на присвоените тагове вляво

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
bg: &Ляв панел

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
bg: &Десен панел

en: Autotags Assignment
bg: Задаване на автоматични етикети

en: Clean up the databases :
bg: Почистване на базите данни :

en: analysing databases
bg: анализиране на бази данни

en: cleaning core db
bg: почистване на основната база данни

en: cleaning thumbnails db
bg: почистване на базата данни за миниатюри

en: cleaning recognition db
bg: почистване на db за разпознаване

en: cleaning similarity db
bg: почистване на базата данни за сходства

en: shrinking databases
bg: свиване на бази данни

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
bg: <p>Извършва се свиване на базата данни.</p><p>В момента вашите бази данни се свиват. Това ще отнеме известно време - в зависимост от размера на вашите бази данни.</p><p>Трябва да замразим digiKam, за да предотвратим повреда на базата данни. Това информационно поле ще изчезне, когато процесът на свиване приключи.</p>Текущо състояние:

en: Thumbnails DB
bg: База данни на миниатюри

en: Face Recognition DB
bg: База данни за разпознаване на лица

en: Similarity DB
bg: База данни за дубликати

en: Find duplicates items
bg: Намиране на дублиращи се елементи

en: Scan for faces in album: %1
bg: Сканиране на лица в албума: %1

en: Scan for faces in %1 albums
bg: Сканиране за лица в албуми %1

en: Scan for faces in image: %1
bg: Сканиране за лица в изображение: %1

en: Scan for faces in %1 images
bg: Сканиране за лица в %1 изображения

en: Updating faces database
bg: Актуализиране на базата данни за лица

en: Finger-prints
bg: Пръстови отпечатъци

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
bg: Поддръжка

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
bg: <qt><b>Изберете операции по поддръжка за обработка</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
bg: Обработване на елементи от:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
bg: Използване на последните запазени активни инструменти и настройки

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it's possible)
bg: Работа на всички процесорни ядра (когато е възможно)

en: Common Options
bg: Общи настройки

en: <qt>No option<br/><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
bg: <qt>Няма опция<br/><i>Забележка: само колекцията от албуми се обработва от този инструмент.</i></qt>

en: Scan for new items
bg: Сканиране за нови елементи

en: <qt><i>Note: If activated, the Core DB is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br/> If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily<br/> in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
bg: <qt><i>Забележка: Ако е активирано, основната база данни винаги се почиства. Можете да изберете допълнителни бази данни за почистване.<br/> Ако изберете една от опциите по-долу, процесът може да отнеме много време и може временно да замрази digiKam, за да не настъпи повреда на базата данни.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
bg: Почистване и на базата данни с миниатюри.

en: Also clean up the faces database.
bg: Също така почистете базата данни с лица.

en: Also clean up the similarity database.
bg: Също така почистете базата данни за сходства.

en: Extended clean up and shrink all databases.
bg: Разширено почистване и свиване на всички бази данни.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
bg: Тази опция води до вакуумиране (свиване) на базите данни. Вакуумирането се поддържа както за SQLite, така и за MySQL.

en: Perform database cleaning
bg: Извършване на почистване на бази данни

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
bg: Сканиране за променени или некаталогизирани елементи (по-бързо)

en: Rebuild Thumbnails
bg: Възстановяване на миниатюри

en: Rebuild Finger-prints
bg: Възстановяване на пръстови отпечатъци

en: Similarity range (in percents):
bg: Диапазон на сходство (в проценти):

en: Restriction on duplicates:
bg: Ограничение при дубликати:

en: No restriction
bg: Без ограничение

en: Restrict to album of reference image
bg: Ограничаване до албума на референтното изображение

en: Exclude album of reference image
bg: Изключване на албума на референтното изображение

en: Find Duplicate Items
bg: Намиране на дублиращи се елементи

en: Faces data management:
bg: Управление на данните за лица:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
bg: Изчистване и възстановяване на всички данни за обучение

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all training data for recognition and rebuild it from all available faces.
bg: Това ще изчисти всички данни за обучение за разпознаване и ще ги възстанови от всички налични лица.

en: Detect and recognize Faces
bg: Откриване и разпознаване на лица

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool allows to assign automatically tags to images by contents analysis using deep-learning neural network.</b></p><p>The settings below determines the deep-learning model to use while parsing image contents to determine the subjects of the photography. The neural network used in background will generate automatically a serie of tags describing the contents and store the results in the database.</p>
bg: <p><b>Този инструмент позволява да се присвояват автоматично тагове на изображения чрез анализ на съдържание  с помощта на невронна мрежа за дълбоко обучение. </b> </p><p> Настройките по-долу  определят модела на дълбоко обучение, който да се използва при анализа на съдържанието на изображението, за да се определят  субектите на фотографията. Невронната мрежа, използвана на заден план, ще  генерираавтоматично серия от тагове, описващи съдържанието, и ще съхранява резултатите  в базата данни.</p>

en: Auto-tagging mode:
bg: Режим на автоматично поставяне на етикети:

en: Clean all and re-assign
bg: Изчистване на всички и повторно задаване

en: Scan non-assigned only
bg: Сканиране само на неприсвоени

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Clean all and re-assign</b>: clean all tags already assigned and re-scan all items from scratch.</p><p><b>Scan non-assigned only</b>: scan only the items with no assigned tag.</p>
bg: <p><b>Изчистване на всички и преназначаване </b>: Изчистете всички вече назначени тагове и  повторно сканирайте всички елементи от начало. </p> <p> <b> Сканиране само на неозначенитео </b>: Сканирайте  само елементитебез присвоен таг.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: this model is a neural network which offers exceptional speed and efficiency. It enables you to swiftly evaluate the integration of smaller-scale object detection scenarios. It's designed for objects detections, capable of recognizing and extracting the location of objects within an image. The limitation on the number of recognizable objects is set to 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: as the previous one, this model is a neural network dedicated for more complex object detection requirements and showcases remarkable capabilities. Despite the additional complexity introducing more time-latency and computer resources, it's must be used for larger-scale object detection scenarios as it provides more accurate predictions at the expense of speed.</p><p><b>ResNet50</b>: this model is a specific type of convolutional neural network formed by stacking residual blocks commonly used to power computer vision applications as object detections. This king of design allows the training of very deep networks without encountering the vanishing gradient problem. Unlike YOLO, ResNet50 is primarily focused on image classification and does not provide object localization. It can recognize objects from a vast set of more than 1,000 classes, covering a wide range of objects, animals, and scenes.</p>
bg: <p><b>Yolov5 Nano </b>: Този модел е невронна мрежа, която предлага  изключителна скорост и ефективност. Тя ви позволява бързо да оценявате  интеграцията на по-малки по мащаб сценарии за откриване на обекти  Той е предназначен за системи за откриване на обекти,  способни да разпознават и извличат местоположението на обекти в  изображение.Ограничението на броя на разпознаваемите обекти е зададено на 80. </p> <p> <b> Yolov5 Xlarge </b>: Като предишният модел и този модел е невронна мрежа  насочена повече към сложни изисквания за откриване на обекти и показва забележителни възможности.  Въпреки допълнителната сложност, изискваща повече времеви и компютърни  ресурси. Той следва да се използва за сценарии с откриване на по-мащабни обекти, тъй  като той осигурява по -точни разпознавания за сметка на скоростта. </p> <p> <b> Resnet50 </b>: Този модел е специфичен тип конволюционна невронна мрежа, образувана от  подреждане на остатъчни блокове, обикновено използвани за приложения за компютърно зрение  като откриване на обекти. Този крал на дизайна позволява обучението на много дълбоки мрежи  без да се сблъсквате с проблема на изчезващия градиент. За разлика от Yolo, Resnet50  е преди всичко фокусиран върху класификацията на изображенията и не осигурява локализация на обекти. То  може да разпознава обекти от огромен набор от повече от 1000 класа, покриващи   широка гама от предмети, животни и сцени.</p>

en: Auto-tags Assignment
bg: Автоматично задаване на етикети

en: Scan Mode:
bg: Режим на сканиране:

en: Clean all and re-scan
bg: Почистване на всички и повторно сканиране

en: Sync Direction:
bg: Направление за синхронизиране:

en: From database to image metadata
bg: От база данни към метаданни на изображение

en: From image metadata to database
bg: От метаданни на изображение към база данни

en: Check metadata setup panel for details:
bg: Проверка на панела за настройка на метаданните за подробности:

en: Sync Metadata and Database
bg: Синхронизиране на метаданни и база данни

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
bg: Всички операции са извършени.
    Продължителност: %1

en: digiKam Maintenance
bg: Поддръжка на digiKam

en: Process is done.
    Duration: %1
bg: Процесът е завършен.
    Продължителност: %1

en: Remove all faces from image
bg: Премахване на всички лица от изображението

en: Remove all tags from image
bg: Премахване на всички  тагове от изображенията

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
bg: Всичките лица са премахнати от %1 избрани изображения.
    Искате ли да продължите?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
bg: Всичките тагове са премахнати от %1 избрани изображения.
    Искате ли да продължите?

en: Synchronizing image metadata with database
bg: Синхронизиране на метаданните на изображението с базата данни

en: Updating database from image metadata
bg: Актуализиране на базата данни от метаданни на изображения

en: Find new items
bg: Намиране на нови елементи

en: Thumbs
bg: Палци

en: Queues
bg: Опашки

en: Queue Settings
bg: Настройки на опашката

en: Control Panel
bg: Контролен панел

en: Assigned Tools
bg: Присвоени инструменти

en: Tool Settings
bg: Настройки на инструмента

en: Run
bg: Изпълняване

en: Run all
bg: Изпълняване на всички

en: New Queue
bg: Нова опашка

en: Remove Queue
bg: Премахване на опашката

en: Save Workflow
bg: Запазване на работния процес

en: Remove items
bg: Премахване на елементи

en: Remove processed items
bg: Премахване на обработени елементи

en: Clear Queue
bg: Изчистване на опашката

en: Move up
bg: Преместване нагоре

en: Move down
bg: Преместване надолу

en: Remove tool
bg: Премахване на инструмента

en: Current Queue:
bg: Текуща опашка:

en: No items
bg: Без елементи

en: No tasks
bg: Няма задачи

en: 1 task | %1 tasks
bg[0]: 1 задача
bg[1]: %1 задачи

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
bg: Общо:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
bg: Готово

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
bg: Обработване в процес

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
bg: Мениджърът на пакетнa обработка работи. Искате ли да отмените текущото задание?

en: There is no queue to be run.
bg: Няма опашка, която да бъде изпълнена.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
bg: Няма елемент за обработка в текущата опашка (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
bg: Правилото за потребителско преименуване е невалидно за текущата опашка (%1). Моля, поправете го.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
bg: Списъкът с инструменти за назначени партиди е празен за текущата опашка (%1). Моля, назначете инструменти.

en: There are no items to process in the queues.
bg: Няма елементи за обработка в опашките.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
bg: Настройки на албума за обработените елементи

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
bg: Албумът за приемане на обработени елементи от опашката "%1" не е зададен. Моля, изберете такъв от панела "Настройки на опашката".

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
bg: Албумът, в който да се съхраняват обработените елементи от опашката "%1", не е наличен или не може да се записва. Моля, задайте друг от панела Настройки на опашката.

en: Failed to process item...
bg: Неуспешна обработка на елемент...

en: Process Cancelled...
bg: Процесът е отменен...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
bg: Елемент "%1" от опашка "%2": %3

en: Batch queue finished
bg: Пакетно обработване завърши

en: All batch queues finished
bg: Всички задачи на пакетното обработване завършиха

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
bg: &Опашки

[ctx: @title: tool group]
en: Base
bg: База

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
bg: Потребителска

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
bg: Цветове

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
bg: Подобрение

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
bg: Преобразуване

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
bg: Декориране

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
bg: Филтри

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
bg: Преобразуване

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
bg: Метаданни

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
bg: Невалидно

[ctx: @label]
en: No setting available
bg: Няма налични настройки

en: Failed to find tool...
bg: Неуспешно намиране на инструмент...

en: (overwritten)
bg: (презаписано)

en: (renamed to %1)
bg: (преименувано в %1)

en: Item exists and was skipped
bg: Елементът съществува и е пропуснат

en: Failed to create sidecar file...
bg: Неуспех при създаване на съпътстващ файл...

en: Item processed successfully %1
bg: Елементът е обработен успешно %1

en: Failed to create file...
bg: Неуспех при създаване на файл...

en: This is the list of batch tools assigned.
bg: Това е списък на зададените инструменти за пакетна обработка.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
bg: Това е списъкът с изображения за пакетна обработка.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
bg: Миниатюра

[ctx: @title: original item name]
en: Original
bg: Оригинал

[ctx: @title: target item name]
en: Target
bg: Превод

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
bg[0]: Все още има 1 необработен елемент в "%2".
    Искате ли да затворите тази опашка?
bg[1]: Все още има %1 необработени елемента в "%2".
    Искате ли да затворите тази опашка?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
bg: Правилата за потребителско преименуване са невалидни за опашките, изброени по-долу. Моля, поправете ги.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
bg: Списъкът с инструменти за присвоени партиди е празен за изброените по-долу опашки. Моля, назначете инструменти.

en: Use original Album
bg: Използване на оригиналния албум

en: Target
bg: Крайна снимка

en: Use original filenames
bg: Използване на оригиналните имена на файловете

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
bg: Включете тази опция, за да използвате оригиналните имена на файловете без модификации.

en: Customize filenames:
bg: Персонализиране на имена на файлове:

en: File Renaming
bg: Преименуване на файлове

en: Raw Files Loading:
bg: Зареждане на Raw файлове:

en: Perform RAW demosaicing
bg: Извършване на демозаициране на RAW

en: Extract embedded preview (faster)
bg: Извличане на вграден предварителен преглед (по-бързо)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
bg: Запазване на изображението като новосъздаден клон

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
bg: Включете тази опция, за да запазвате текущите модификации в нова версия на файла

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
bg: Включете тази опция, за да използвате цялото процесорно ядро на компютъра си за обработка на повече от един елемент от опашката едновременно.

en: Behavior
bg: Поведение

en: Saving Images
bg: Запазване на изображения

en: Reset current tool settings to default values.
bg: Връщане на текущите настройки на инструмента към стойностите по подразбиране

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
bg: Подобрение

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
bg: Преобразуване

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
bg: Декориране

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
bg: Филтри

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
bg: Преобразуване

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
bg: Метаданни

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
bg: Персонализирани инструменти

[ctx: @action]
en: Assign tools
bg: Присвояване на инструменти

en: This is the list of digiKam batch tools available.
bg: Това е списъкът на наличните пакетни инструменти на digiKam.

en: Base Tools
bg: Основни инструменти

en: This is the list of your customized workflow settings.
bg: Това е списъкът с вашите персонализирани настройки на работния процес.

en: Workflow
bg: Работен процес

en: You can see below the history of last batch operations processed.
bg: Можете да видите по-долу историята на последните обработени пакетни операции.

en: History
bg: История

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
bg: Нов работен процес

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
bg: Редактиране на работния процес

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
bg: <qt><b>Създаване на нов работен процес</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
bg: <qt><b>Свойства на работен процес</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
bg: &Заглавие:

en: Description:
bg: Описание:

en: New Workflow
bg: Нов работен процес

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
bg: Пакетно обработване

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
bg: Някои работни потоци не могат да бъдат заредени от вашия конфигурационен файл поради несъвместима версия на инструмента.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
bg: Присвояване на работния процес към текущата опашка

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
bg: Редактиране на работния процес

[ctx: @action]
en: Update Workflow
bg: Актуализиране на работния процес

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
bg: Изтриване на работния процес

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
bg: Да се изтрие ли работният процес?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избрания работен процес "%1"?

en: Rename...
bg: Преименуване...

en: (No Value Selected)
bg: (Няма избрана стойност)

en: No Rating assigned
bg: Няма поставена оценка

en: Reset contents
bg: Нулиране на съдържанието

[ctx: @item]
en: Any Album
bg: Всеки албум

[ctx: @label:listbox]
en: In All
bg: Във всички

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
bg: В един от

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
bg: Дървовидно

[ctx: @item]
en: Any Tag
bg: Всеки таг

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
bg: Всякакви

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
bg: Всеки от: %1

en: any color depth
bg: всяка дълбочина на цвета

en: 8 bits per channel
bg: 8 бита на канал

en: 16 bits per channel
bg: 16 бита на канал

en: Search items located in
bg: Търсене на елементи, разположени в

en: The album name contains
bg: Името на албума съдържа

en: The album caption contains
bg: Заглавието на албума съдържа

en: The album category is
bg: Категорията на албума е

en: Return items with tag
bg: Връщане на елементи с таг

en: A tag of the item contains
bg: Тагът на елемента съдържа

en: Return items without tags
bg: Връщане на елементи без тагове

en: Not Tagged
bg: Без тагове

en: File Name
bg: Име на файл

en: Return items whose file name contains
bg: Връщане на елементи, чието име на файл съдържа

en: Modification
bg: Модификация

en: Return items modified between
bg: Връщане на елементи, променени между

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
bg: и

en: File Size
bg: Големина на файла

en: Size of the file in megabytes
bg: Големина на файла в мегабайти

en: Size of the file in bytes
bg: Големина на файла в байтове

en: Month/Day
bg: Месец/Ден

en: Return items from a month or a day of the month
bg: Връщане на елементи от даден месец или ден от месеца

en: Return items with labels
bg: Връщане на елементи с етикети

en: Return items rated at least
bg: Връщане на елементи, оценени най-малко

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
bg: най-много

en: Return items created between
bg: Връщане на елементи, създадени между

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
bg: и

en: Digitization
bg: Дигитализация

en: Return items digitized between
bg: Връщане на дигитализирани елементи между

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
bg: и

en: Time
bg: Час

en: Return items with created time between
bg: Връщане на елементи с време на създаване между

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
bg: и

en: Exif Orientation
bg: Exif ориентация

en: Find items with orientation flag
bg: Намиране на елементи с флаг за ориентация

en: Find items with a width between
bg: Намиране на елементи с ширина между

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
bg: и

en: Find items with a height between
bg: Намиране на елементи с височина между

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
bg: и

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
bg: Намиране на елементи с

en: File Format
bg: Файлов формат

en: Return items with the file format
bg: Връщане на елементи с формата на файла

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
bg: %1 [Изображение]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
bg: %1 [Видео]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
bg: %1 [Аудио]

en: Color Depth
bg: Дълбочина на цвета

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
bg: Намиране на елементи с

en: Color Model
bg: Цветови модел

en: Find items with the color model
bg: Намиране на елементи с цветовия модел

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
bg: %1 [Изображение]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
bg: %1 [Видео]

en: The make of the camera
bg: Производител на фотоапарата

en: The model of the camera
bg: Модел на фотоапарата

en: Lens
bg: Обектив

en: The type of the lens
bg: Видът на обектива

en: Lens aperture as f-number
bg: Бленда на обектива като f-число

en: Focal length of the lens
bg: Фокусно разстояние на обектива

en: 35mm equivalent focal length
bg: 35mm еквивалентно фокусно разстояние

en: Automatic exposure program
bg: Програма за автоматична експозиция

en: Automatic or manual exposure
bg: Автоматична или ръчна експозиция

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
bg: ISO скорост на филма (линейна скала, ASA)

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
bg: Светкавица

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
bg: Режим със светкавица

en: Automatic or manual white balance
bg: Автоматичен или ръчен бял баланс

en: Color temperature used for white balance
bg: Цветна температура, използвана за баланс на бялото

en: Metering Mode
bg: Режим на измерване

en: Method to determine the exposure
bg: Начин на определяне на експозицията

en: Subject Distance
bg: Разстояние до обекта

en: Distance of the subject from the lens
bg: Разстояние между обекта и обектива

en: Macro, close or distant view
bg: Макро, близък или далечен изглед

en: Altitude range
bg: Обхват на надморската височина

en: Item has no GPS info
bg: Продуктът няма GPS информация

en: Not Geo-located
bg: Не е геолокализиран

en: Country
bg: Държава

en: Country shown in the item
bg: Държавата на местоположението на елемента

en: Province
bg: Област

en: Province shown in the item
bg: Областта на местоположението на елемента

en: City shown in the item
bg: Градът на местоположението на елемента

en: Sublocation
bg: Подлокация

en: Sublocation shown in the item
bg: Подлокация на местоположението на елемента

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
bg: Създател

en: Return items created by
bg: Връщане на елементи, създадени от

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
bg: Заглавие

en: Return items whose comment contains
bg: Връщане на елементи, чийто коментар съдържа

en: Return items commented by
bg: Връщане на елементи, коментирани от

en: Headline
bg: Заглавие

en: Return items with the IPTC headline
bg: Връщане на елементи с IPTC заглавие

[ctx: @label: item title]
en: Title
bg: Заглавие

en: Return items with the IPTC title
bg: Връщане на елементи с IPTC заглавие

en: Find items that have associated all these words:
bg: Намиране на елементи, които са свързани с всички тези думи:

en: Empty Text
bg: Празен текст

en: Return items without text in:
bg: Връщане на елементи без текст в:

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
bg: Създател

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
bg: Заглавие

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
bg: Автор

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
bg: Заглавие

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
bg: Заглавие

en: Aspect Ratio
bg: Съотношение

en: Return items with the aspect ratio
bg: Връщане на елементи със съотношението на страните

en: Pixel Size
bg: Размер на пикселите

en: Value of (Width * Height) between
bg: Стойност на (Широчина*Височина) между

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
bg: и

en: Return video with the frame aspect ratio
bg: Връщане на видеоклипове със съотношението на страните на кадъра

en: Length of the video
bg: Дължина на видеото

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
bg: и

[ctx: Seconds]
en: s
bg: сек

en: Frame Rate
bg: Честота на кадрите

en: Return video with the frame rate
bg: Връщане на видеоклип с честотата на кадрите

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
bg: и

en: Codec
bg: Кодек

en: Return video codec
bg: Връщане на видео кодек

en: Return Audio Bits Rate
bg: Връщане на аудио битрейта

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
bg: и

en: Return Audio Channel Type
bg: Връщане на тип аудио канал

[ctx: @label: audio channel type]
en: Mono
bg: Моно

[ctx: @label: audio channel type]
en: Stereo
bg: Стерео

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
bg: 5.1 съраунд

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
bg: 7.1 съраунд

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
bg: 16 канална последователност

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
bg: Друг тип канал

en: Return Audio Codec
bg: Връщане на аудио кодек

en: Faces
bg: Лица

en: Return items by number of face regions
bg: Връщане на елементи по брой области на лицето

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
bg: и

en: Return items without face regions
bg: Връщане на елементи без области на лицето

en: No Face Regions
bg: Няма области с лица

en: Day:
bg: Ден:

en: Every Month
bg: Всеки месец

en: Every Day
bg: Всеки ден

en: Any Orientation
bg: Всяка ориентация

en: Landscape Orientation
bg: Пейзажна ориентация

en: Portrait orientation
bg: Портретна ориентация

[ctx: Create new search]
en: New...
bg: Ново...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
bg: Редактиране...

en: File, Album, Tags
bg: Файл, албум, тагове

en: Picture Properties
bg: Свойства на снимката

en: Caption, Comment, Title
bg: Надпис, коментар, заглавие

en: Geographic position
bg: Географско положение

en: Face regions
bg: Области с лица

en: Find Items
bg: Намиране на елементи

en: Meet All of the following conditions
bg: Отговаря на всички от следните условия

en: Meet Any of the following conditions
bg: Отговаря на някое от следните условия

en: None of these conditions are met
bg: Не е изпълнено нито едно от тези условия

en: At least one of these conditions is not met
bg: Поне едно от тези условия не е изпълнено

note: i18n("Find Pictures meeting all of these conditions")); simpleLabel->setPixmap(QIcon::fromTheme(QLatin1String("edit-find")).pixmap(128));
en: <qt><p>Search your collection<br/>for Items meeting the following conditions</p></qt>
bg: <qt><p>Претърсване на вашата колекция<br/>за елементи, отговарящи на следните условия</p></qt>

en: Remove Group
bg: Премахване на група

en: Hide Options
bg: Скриване на опциите

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
bg: Да се изтрие ли търсенето?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избраното търсене "%1"?

en: (Advanced Search)
bg: (Разширено търсене)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
bg: Търсене при автоматично стартиране

en: New Search
bg: Ново търсене

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
bg: Търсене:

en: Enter keywords here...
bg: Въведете ключови думи тук...

en: New Advanced Search...
bg: Ново разширено търсене...

en: Edit Current Search...
bg: Редактиране на текущото търсене...

en: Save Current Search
bg: Запазване на текущото търсене

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
bg: Въведете име за текущото търсене, за да го запазите в изгледа "Търсения"

en: Save current search to a new virtual Album
bg: Запазване на текущото търсене в нов виртуален албум

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
bg: Ако натиснете този бутон, текущото търсене ще бъде записано в нов виртуален албум за търсене, като се използва името, зададено от лявата страна.

en: Edit Stored Search
bg: Редактиране на съхранено търсене

en: Edit...
bg: Редактиране...

en: Add Search Group
bg: Добавяне на група за търсене

en: Try
bg: Опитване

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
bg: Разширено търсене

en: Show file&name
bg: Показване име на файла

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате името на файла под миниатюрата на изображението.

en: Show file si&ze
bg: Показване &големината на файла

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
bg: Включете тази настройка за показване големината на файла под умаленото копие.

en: Show camera creation &date
bg: Показване на датата на създаването от камерата

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате датата на създаване на камерата под миниатюрата на изображението.

en: Show file &modification date
bg: Показване на датата на промяна на файла

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
bg: Задайте тази опция, за да показвате датата на модификация на файла под миниатюрата на изображението, ако тя е различна от датата на създаване на камерата. Тази опция е полезна за бързо определяне на това кои елементи са били модифицирани.

en: Show ima&ge dimensions
bg: Показване размерите на изображението

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате размера на изображението в пиксели под миниатюрата на изображението.

en: Show image aspect ratio
bg: Показване на съотношението на страните на изображението

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате съотношението на страните на изображението под миниатюрата на изображението.

en: Show image format
bg: Показване на формата на изображението

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате mime типа на изображението върху миниатюрата на изображението.

en: Show digiKam tit&le
bg: Показване на з&аглавието на digiKam

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате заглавието на digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show digiKam &captions
bg: Показване на &надписи на digiKam

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате надписите на digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show digiKam &tags
bg: Показване &таговете от digiKam

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате списъка с тагове digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show digiKam &rating
bg: Показване &оценките от digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате рейтинга на digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show digiKam &pick label
bg: Показване на &избрани етикети на digiKam

en: Set this option to show the digiKam pick label below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате избрани етикети на digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show digiKam color &label
bg: Показване на &цветни етикети на digiKam

en: Set this option to show the digiKam color label as a border around the thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да се показват цветните етикети на digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show rotation overlay buttons
bg: Показване на бутоните за наслагване на ротация

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
bg: Задайте тази опция, за да показвате бутони за наслагване върху миниатюрата на изображението, за да можете да обработвате ляво или дясно завъртане на изображението.

en: Show fullscreen overlay button
bg: Показване на бутон за смяна на режим на цял екран

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
bg: Задайте тази опция, за да показвате бутон за наслагване над миниатюрата на изображението, за да го отворите в режим на цял екран.

en: Show Geolocation Indicator
bg: Показване на индикатора за геолокация

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
bg: Задайте тази опция, за да показвате икона над миниатюрата на изображението, ако елементът има информация за геолокацията.

en: Thumbnail click action:
bg: Действие при натискане на миниатюра:

en: Show Preview
bg: Преглед

en: Start Image Editor
bg: Интелигентен редактор на снимки

en: Show on Light Table
bg: Показване върху светлинната маса

en: Open with Default Application
bg: Отваряне със стандартното приложение

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
bg: Изберете какво трябва да се случи, когато щракнете върху миниатюра.

en: Icon View font:
bg: Шрифт на Изглед икони:

en: Select here the font used to display text in icon views.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в изгледите на иконите.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
bg: Използване на голям размер на миниатюрата при висока резолюция на екрана

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
bg: Задайте тази опция, за да визуализирате икона с голям размер на миниатюрата, например в случай че се използва 4K монитор.
    По подразбиране тази опция е изключена и максималният размер на миниатюрата е ограничен до 256x256 пиксела. Когато тази опция е включена, размерът на миниатюрата може да да бъде увеличен до 512x512 пиксела.
    Тази опция ще съхранява повече данни в базата данни за миниатюри и ще използва повече системна памет. digiKam трябва да бъде рестартиран, за да се активира ефектът, а Възстановяване на миниатюри  от инструмента за поддръжка трябва да се приложи  върху всички колекции.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
bg: Икони

en: Tree View icon size:
bg: Размер на иконите в йерархичен вид:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
bg: Задайте тази опция, за да конфигурирате размера в пиксели на иконите Tree View в страничните ленти на digiKam.

en: People Tree View icon size:
bg: Размер на иконите за хората в йерархичния изглед:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
bg: Задайте тази опция, за да конфигурирате размера в пиксели на иконите за дървовиден изглед в страничната лента на хората на digiKam.

en: Tree View font:
bg: Шрифт на йерархичния изглед:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в дървовидния изглед.

en: Show a count of items in Tree Views
bg: Показване на броя на елементите в йерархичния изглед

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
bg: Задайте тази опция, за да показвате заедно с името на албума броя на елементите за преглед на икони в него.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
bg: Йерархичен изглед

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
bg: Прегледът показва вградения изглед, ако е наличен (по-бързо)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
bg: Предварителният преглед показва пълното изображение

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
bg: Raw изображения:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
bg: Автоматичен

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
bg: Вградена визуализация

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
bg: Raw данни в половин размер

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
bg: Raw данни в пълен размер (високо качество)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
bg: Изображението за предварителен преглед се преобразува в 8 бита за по-бързо гледане

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
bg: Махнете отметката от тази опция, ако не искате да конвертирате 16-битово изображение за предварителен преглед в 8-битово.

en: Preview image is always scaled to fit to window
bg: Изображението за предварителен преглед винаги се мащабира за да пасне в прозореца

en: Uncheck this if you do not want to scale small images to fit to window.
bg: Махнете отметката от тази опция, ако не искате да мащабирате малки изображения да пасват в прозореца.

en: Show icons and text over preview
bg: Показване на икони и текст в предварителния преглед

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
bg: Махнете отметката от това, ако не искате да виждате икони и текст в предварителния преглед на изображението.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
bg: Визуализация

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
bg: Цял екран

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
bg: Типове MIME

[ctx: @title:tab]
en: Categories
bg: Категории

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
bg: Тази опция променя размера, в който се генерират миниатюри. Трябва да рестартирате digiKam, за да влезе в сила тази опция. Освен това трябва да регенерирате всички вече съхранявани миниатюри чрез менюто <interface> Инструменти / Поддръжка </interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
bg: Управление на категориите, за да сортирате и пренареждате дървовидния изглед на албума.

en: Set here the new category
bg: Задайте тук новата категория

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
bg: Тук можете да добавяте или премахвате типове категории на албуми, за да подобрите начина, по който албумите ви се сортират в digiKam.

en: &Add...
bg: До&бавяне...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
bg: <p>Добавяне на нови типове файлове, които да се показват като елементи на албума.</p><p>digiKam се опитва да поддържа всички формати на изображения, които произвеждат цифровите фотоапарати, като същевременно може да обработва други важни видео и аудио формати.</p> <p>Можете да разширите вече значителния списък от формати, които digiKam обработва, като добавите желаното разширение на вида на файла. Няколко разширения трябва да бъдат разделени с точка и запетая или интервал.</p><p><b><u>Забележка:</u> промените, направени в този изглед, ще извършат повторно сканиране на базата данни във фонов режим.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
bg: Допълнителни &разширения на файлове с изображения (<a href='image'>Актуално поддържани типове</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
bg: <p>Тук можете да добавите разширенията на файлове с изображения (включително RAW файлове), които да се показват в изгледа Албум. Просто поставете 'xyz abc', за да показвате файлове с разширения xyz и abc в изгледа на вашия албум.</p><p>Можете също да премахнете файловите формати, които се показват по подразбиране, като поставите знак минус пред разширението: напр. '-gif' ще премахне всички GIF файлове от вашия изглед на албум и всяка следа от тях във вашата база данни. Те няма да бъдат изтрити, просто няма да бъдат показани в digiKam.</p><p><b>Предупреждение:</b> Премахването на файлове от базата данни означава загуба на всички техни тагове и оценки.</p>

en: Enter additional image file extensions.
bg: Въведете допълнителни разширения на файловете с изображения.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
bg: Допълнителни &разширения на видео файлове (<a href='video'>Актуално поддържани типове </a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
bg: <p> Тук можете да добавите допълнителни разширения на видео файлове, които да се показват в изгледа на вашия албум. Просто напишете 'xyz abc', за да поддържате файлове с разширения *.xyz и *.abc. Щракването върху тези файлове ще ги възпроизведе във вграден видеоплейър.</p><p>Можете също така да премахнете файловите формати, които се поддържат по подразбиране, като поставите знак минус пред разширението: напр. '-avi' ще премахне всички AVI файлове от изгледа на вашия албум и всяка следа от тях във вашата база данни. Те няма да бъдат изтрити, просто няма да бъдат показани в digiKam.</p><p><b>Предупреждение:</b> Премахването на файлове от базата данни означава загуба на всички техни тагове и оценки.</p>

en: Enter additional video file extensions.
bg: Въведете допълнителни разширения на видеофайлове.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
bg: Допълнителни разширения на &аудио файлове (<a href='audio'>Актуално поддържани типове</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
bg: <p>Тук можете да добавите допълнителни разширения на аудио файлове, които да се показват в изгледа на вашия албум. Просто напишете 'xyz abc', за да поддържате файлове с разширения *.xyz и *.abc. Щракването върху тези файлове ще ги възпроизведе във вграден аудио плейър.</p><p>Можете също така да премахнете файловите формати, които се поддържат по подразбиране, като поставите знак минус пред разширението: напр. '-ogg' ще премахне всички OGG файлове от изгледа на вашия албум и всяка следа от тях във вашата база данни. Те няма да бъдат изтрити, просто няма да бъдат показани в digiKam.</p><p><b>Предупреждение:</b> Премахването на файлове от базата данни означава загуба на всички техни тагове и оценки.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
bg: Въведете допълнителни разширения на аудиофайлове.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
bg: <p>Избрахте да премахнете следните формати на изображения от списъка с поддържани формати: <b>%1</b>.</p><p>Това са много често срещани формати. Ако имате изображения във вашата колекция с тези формати, те ще бъдат премахнати от базата данни и ще загубите цялата информация за тях, включително оценка и тагове.</p><p> Сигурни ли сте, че искате да приложите промените и да загубите поддръжката за тези формати?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
bg: <p>Файловете с тези разширения ще бъдат разпознати като изображения и включени в базата данни:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
bg: <p>Файловете с тези разширения ще бъдат разпознати като видео файлове и включени в базата данни:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
bg: <p>Файловете с тези разширения ще бъдат разпознати като аудио файлове и включени в базата данни:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
bg: Неуспешно автоматично откриване на фотоапарата. Проверете дали е свързан правилно и дали е включен. Да се опита ли повторно откриване?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
bg: Настройване на фотоапарата

note: i18n!
en: Mounted Camera
bg: Свързан фотоапарат

en: Camera List
bg: Списък с фотоапарати

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
bg: <p>Изберете името на камерата, което искате да използвате тук. Всички настройки по подразбиране в десния панел ще бъдат зададени автоматично.</p><p>Този списък е генериран с помощта на библиотеката gphoto2, инсталирана на вашия компютър.</p>

en: Camera Title
bg: Име на фотоапарата

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
bg: <p>Задайте тук името, използвано в интерфейса на digiKam за идентифициране на тази камера.</p>

en: Camera Port Type
bg: Тип на порта на фотоапарата

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
bg: <p>Изберете тази опция, ако вашият фотоапарат е свързан към вашия компютър чрез USB кабел.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
bg: Сериен

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
bg: <p>Изберете тази настройка, ако апаратът ви е свързан към компютъра през сериен кабел.</p>

en: Network
bg: Мрежа

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
bg: <p>Изберете тази опция, ако фотоапаратът е свързан към компютърната мрежа.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
bg: <p>Тук изберете серийния порт, който да използвате на вашия компютър. Тази опция е необходима само ако използвате серийна камера.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
bg: <p>Въведете тук мрежовия адрес на вашата камера.</p>

en: Camera Mount Path
bg: Път за монтиране на фотоапарата

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
bg: Забележка: само за  фотоапарати с USB/IEEE  устройство за съхранение.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
bg: <p>Задайте тук пътя за монтиране, който да използвате на вашия компютър. Тази опция е необходима само ако използвате камера с <b>USB устройство за  съхранение</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
bg: <p>За да зададете камера с  <b>USB устройство за  съхранение</b><br/>(която изглежда като преносимо устройство, когато е монтирана)<br/>, моля използвайте <br/><a href="umscamera">%1</a> от списъка с камери.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
bg: <p>За да зададете <b>общо PTP USB устройство, </b><br/>(което използва Picture Transfer Protocol), моля<br/>използвайте <a href="ptpcamera">%1</a> от списъка с камери.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
bg: <p>За да зададете <b>общо PTP/IP мрежово устройство</b><br/>(което използва Picture Transfer Protocol), моля<br/>използвайте <a href="ptpipcamera">%1</a>от списъка с камери.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br/>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
bg: <p>Пълен списък с настройки на камерата, които да използвате<br/>е наличен на  <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>този URL адрес</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
bg: Редактиране на филтри за импортиране

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
bg: Име:

en: Mime filter:
bg: Mime филтър:

en: Select Type Mime...
bg: Избиране на тип Mime...

en: File name filter:
bg: Филтър за име на файл:

en: Path filter:
bg: Филтър на пътя:

en: Show only new files
bg: Само нови файлове

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
bg: Изберете типовете MimeTypes, които искате за този филтър.

en: Select Mime Types
bg: Избор на видове по MIME

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
bg: Тук можете да видите списъка на цифровите фотоапарати, използвани от digiKam чрез интерфейса Gphoto.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title: camera model]
en: Model
bg: Модел

[ctx: @title: camera port]
en: Port
bg: Порт

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
bg: Път

en: &Edit...
bg: &Редактиране...

en: Auto-&Detect
bg: &Автоматично откриване

en: Visit Gphoto project website
bg: Посещаване сайта на проекта Gphoto

en: Devices
bg: Устройства

en: Use file metadata (makes connection slower)
bg: Използвайте метаданни за файловете (прави връзката по-бавна)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
bg: Включете зареждането на миниатюри с високо качество (по-бавно зареждане)

en: Use a default target album to download from camera
bg: Използвайте целеви албум по подразбиране за изтегляне от камерата

en: If target file exists when downloaded from camera
bg: Ако целевият файл съществува, когато се изтегля от фотоапарата

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
bg: Тук можете да видите филтри, които могат да се използват за филтриране на файлове в диалоговия прозорец за импортиране.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
bg: Използвайте интервал като разделител, за да посочите няколко имена на файлове, които да игнорирате.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
bg: Използвайте интервал като разделител, за да посочите няколко файлови разширения, които да игнорирате.

en: Always ignore
bg: Пренебрегване винаги

en: Ignored file names:
bg: Игнорирани имена на файлове:

en: Ignored file extensions:
bg: Игнорирани файлови разширения:

en: Import Filters
bg: Импортиране на филтри

en: Icon-View Options
bg: Опции на Изглед икони

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
bg: Показване на формат на изображението

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате таговете на digiKam под миниатюрата на изображението.

en: Show item &rating
bg: Показване на &оценка на елемента

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
bg: Задайте тази опция, за да показвате рейтинга на елемента под миниатюрата на изображението.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
bg: Задайте тази опция, за да показвате бутони за наслагване върху миниатюрата на изображението за завъртане на изображението.

en: Show embedded preview
bg: Показване на вградения преглед

en: Start image editor
bg: Зареждане редактора на снимки

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в изгледите на икони.

en: Preview Options
bg: Опции nа предварителен преглед

en: Embedded preview loads full-sized images
bg: Вграденият преглед зарежда изображения в пълен размер

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
bg: <p>Задайте тази опция, за да зареждате изображения в пълния им размер за преглед, а не в намален размер. Тъй като тази опция ще отнеме повече време за зареждане на изображения, използвайте я само ако имате бърз компютър.</p><p><b>Забележка:</b> за Raw изображения се използва версия с половин размер на Raw данните вместо вградения JPEG преглед.</p>

en: Preview each item while downloading it
bg: Преглед на всеки елемент, докато се изтегля

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
bg: <p>Задайте тази опция, за да визуализирате всеки елемент по време на изтегляне.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
bg: Прозорец за импортиране

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
bg: Не са избрани целеви албуми по подразбиране, за да се обработва изтегляне от устройство с камера. Моля, изберете такъв.

en: Device detection under progress, please wait...
bg: Откриването на устройството е в процес на изпълнение, моля изчакайте...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
bg: Неуспех при автоматичното откриване на фотоапарата.
    Проверете дали фотоапаратът е включен и опитайте отново или го укажете му ръчно.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
bg: Фотоапаратът "%1" (%2) е вече в списъка.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
bg: Открит е фотоапарат "%1" (%2) и е добавен към списъка.

en: Untitled
bg: Неозаглавено

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
bg: За да активирате тази функция, визуализацията в пълен размер ще бъде деактивирана.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
bg: Ако е активирана функцията за предварителен преглед в пълен размер, това ще повлияе на скоростта на преглед на всеки елемент по време на изтеглянето.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
bg: <p>По-долу са описани местоположенията на основните ви албуми, използвани за съхранение на изображенията ви. Необходим е достъп за запис, за да можете да редактирате изображенията в тези албуми.</p><p>Забележка: Поддържат се сменяеми носители (като USB устройства или DVD дискове) и отдалечени файлови (например NFS или Samba, монтирани с cifs/smbfs) .</p><p>Важно: Необходимо е да монтирате споделянето в системата си, преди да да настроите отдалечено колекции.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
bg: <p>По-долу са местоположенията на вашите основни албуми, използвани за съхраняване на вашите изображения. Необходим е достъп за запис, за да можете да редактирате изображения в тези албуми.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
bg: Наблюдавайте албумите за външни промени (изисква рестартиране)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
bg: <b>Забележка: Мониторингът на албуми изразходва системни ресурси и може да забави digiKam. Ако използвате MacOS и мрежови колекции, не трябва да активирате мониторинг на албума.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
bg: Коренни папки на албума

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
bg: <p>Задайте имената на директориите, които искате да игнорирате от вашите фото колекции. Имената са чувствителни към малки и големи букви и трябва да бъдат разделени с точка и запетая.</p><p>Това е полезно например, когато съхранявате вашите снимки на Synology NAS (мрежово съхранение). Във всяка директория системата създава поддиректория @eaDir за съхраняване на миниатюри. За да избегне digiKam да вмъква два пъти оригиналната снимка и съответната миниатюра, @eaDir се игнорира по подразбиране.</p><p>За да включите отново директории, които са игнорирани по подразбиране, представете минус, напр. -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
bg: Допълнителни директории за игнориране (<a href='image'>Помнастоящем игнорирани директории</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
bg: Въведете директориите, които искате да игнорирате от добавяне към колекциите си.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
bg: Игнорирани директории

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
bg: <p>Директории, започващи с точка, се игнорират по подразбиране.<br/> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
bg: Добавяне на път към колекцията.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
bg: Актуализира пътя на колекцията.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
bg: Премахва колекцията от digiKam.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
bg: Не беше възможно да се добави колекция за следните пътища:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
bg: Изберете папката, съдържаща вашата колекция

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
bg: Проблем с прибавянето на колекция

en: A collection with the path "%1" already exists.
bg: Колекция с път "%1" вече съществува.

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
bg: Да се премахне ли пътя от колекцията?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
bg: Искате ли да премахнете добавения път "%1" от колекцията "%2"?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
bg: Да се премахване ли колекцията?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
bg: Искате ли да премахнете колекцията "%1" от списъка си с колекции?

en: Local Collections
bg: Локални колекции

en: Collections on Removable Media
bg: Колекции на преносим носител

en: Collections on Network Shares
bg: Колекции на мрежови споделени устройства

en: Add Collection
bg: Добавяне на колекция

en: Col. %1
bg: Кол. %1

en: This collection is currently not available.
bg: Тази колекция в момента не е налична.

en: No problems found, enjoy this collection.
bg: Не са открити проблеми, наслаждавайте се на тази колекция.

en: This collection is hidden.
bg: Тази колекция е скрита.

en: Append network path
bg: Прикачване на мрежовия път

en: Update collection
bg: Обновяване на колекцията

en: Remove collection
bg: Премахване на колекция

[ctx: #title: collection name]
en: Name
bg: Име

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
bg: Път

[ctx: #title: collection status]
en: Status
bg: Състояние

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
bg: Преди това сте добавили колекция, която съдържа пътя "%1".

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
bg: Проблем с добавянето на колекция

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
bg: Проблем при актуализиране на колекцията

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
bg: Добавяне на колекция

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
bg: Обновяване на колекцията

en: Your new collection will be created with this name:
bg: Вашата нова колекция ще бъде създадена с това име:

en: Your collection will be updated to this name:
bg: Вашата колекция ще бъде актуализирана с това име:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
bg: Избиране на категория

en: Your collection will use this category:
bg: Вашата колекция ще използва тази категория:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
bg: Изтегляне на необходимите файлове

en: Use Face Detection feature
bg: Използване на функцията за откриване на лица

en: Use Aesthetic Detection feature
bg: Използване на функция за естетическо откриване

en: Use Auto Tags Assignment feature
bg: Използвайте функцията за автоматично задаване на етикети

en: All files were downloaded successfully.
bg: Всички файлове бяха изтеглени успешно.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
bg: Грешка при изтегляне

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
bg: По време на изтеглянето възникна грешка.
    
    Файл: %1
    
    %2
    
    Можете да опитате отново или да продължите изтеглянето при следващото стартиране.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
bg: Повторно опитване

en: Checksum is incorrect.
bg: Контролната сума е неправилна.

en: File write error.
bg: Грешка при запис на файл.

en: File open error.
bg: Грешка при отваряне на файл.

en: File on the server is too large.
bg: Файлът на сървъра е твърде голям.

[ctx: %1: folder path]
en: <p>For face detection, the red-eye removal tool, the classification of images according to aesthetics or the automatic assignment of tags to images, digiKam requires some large binary files. You can choose which feature you want to use.</p><p>Some of these files were not found. Click “Download” to begin downloading the files you need. You can close this dialog, you will be asked again the next time you start digiKam. Without these files the selected features will not work.</p><p>The files will be downloaded to %1.</p><p><b>After the successful download you have to restart digiKam.</b></p>
bg: <p>За откриване на лица, за инструмента за отстраняване на червени очи, за класификация на изображения според естетиката или автоматично задаване на етикети към изображенията, digiKam се нуждае от някои големи двоични файлове. Можете да изберете, кои функции искате да използвате.</p><p>Някои от тези файлове не бяха намерени. Щракнете върху "Изтегляне", за да започнете изтеглянето на необходимите файлове. Можете да затворите този диалогов прозорец, като при следващото стартиране на digiKam ще бъдете попитани отново. Без тези файлове избраните функции няма да работят.</p><p>Файловете ще бъдат изтеглени в %1.</p><p><b>След успешното изтегляне трябва да рестартирате digiKam.</b></p>

[ctx: %1: file counter, %2: disk size with unit]
en: The download requires %1 files with a size of %2.
bg: Изтеглянето изисква %1 файлове с размер %2.

en: All files of the selected features were found.
bg: Всички файлове на избраните функции бяха намерени.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
bg: Прозорец на редактора

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
bg: Създаване на версии

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
bg: Запазване на настройките

en: Interface Options
bg: Настройки на интерфейса

en: &Use theme background color
bg: &Подразбиращ се фонов цвят на изгледа

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
bg: Разрешете тази опция, за да използвате цвета на темата за фон в областта на редактора на изображения.

en: &Background color:
bg: &Фонов цвят:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
bg: Персонализиране на цвета на фона, който да се използва в областта на редактора на изображения.

en: Exposure Indicators
bg: Предупреждения за експозицията

en: &Under-exposure color:
bg: Цвят за &недоекспонирането:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
bg: Персонализирайте цвета, използван в редактора на изображения, за да идентифицирате недостатъчно експонираните пиксели.

en: Under-exposure percents:
bg: Процент на недостатъчна експозиция:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
bg: Настройте процентите в долната част на хистограмата на изображението, които ще се използват за проверка на недостатъчно експонирани пиксели.

en: &Over-exposure color:
bg: &Цвят за преекспонирането:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
bg: Персонализирайте цвета, използван в редактора на изображения, за да идентифицирате преекспонираните пиксели.

en: Over-exposure percents:
bg: Проценти на преекспониране:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
bg: Настройте процентите от горната част на хистограмата на изображението, които ще се използват за проверка на преекспонираните пиксели.

en: Indicate exposure as pure color
bg: Посочване на експозицията като чист цвят

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
bg: Ако тази опция е разрешена, индикаторите за свръх- и недостатъчна експозиция ще се показват само при съвпадение на чисто бял и чисто черен цвят, тъй като всички цветови компоненти отговарят на условието едновременно. В противен случай индикаторите се включват, когато един от цветовите компоненти съвпада с условието.

en: Example:
bg: Пример:

en: Tool Options
bg: Настройки на инструмент

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
bg: &Възстановяване на настройките на инструментите на редактора на изображения

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
bg: Активирайте тази опция, за да възстановите настройките на инструментите за редактиране на изображения от последната сесия. В противен случай ще бъдат използвани настройките по подразбиране.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
bg: Показване на диалоговия прозорец с настройките при запазване на файлове с изображения

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
bg: <ul><li>Отметнато: диалогов прозорец, в който настройките могат да се променят при запазване на файлове с изображения</li><li>Неотметнато: Настройките по подразбиране се използват при записване на файлове с изображения</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
bg: Файлът с необработено изображение raw  съдържа минимално обработени данни от сензора за изображения на цифров фотоапарат.
    Отварянето на raw файл изисква задълбочена интерпретация и обработка на данните.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
bg: Отваряне на raw файлове в редактора на изображения

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
bg: Бързо и просто, като 8 битово изображение

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
bg: Използване на настройките по подразбиране, в 16-битов формат

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
bg: Винаги да се използва инструмента за импортиране на Raw изображения за персонализиране на настройките

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
bg:  (по подразбиране)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
bg: Относно този инструмент за импортиране на Raw формат...

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
bg: Поведение на RAW

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
bg: Стандартни настройки на RAW

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
bg: Разрешаване на недеструктивно редактиране и създаване на версии

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
bg: Активирайте поддръжката на недеструктивно редактиране и създаване на версии на изображенията

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
bg: <para><interface>Недеструктивното редактиране и създаване на версии</interface>позволява да се създават различни версии на изображение, като същевременно винаги се запазва оригиналният образ.</para> <para> Всички стъпки от хронологията на редактиране се записват и могат да бъдат достъпни по-късно.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
bg: Получаване на информация за недеструктивно редактиране и създаване на версии на файловете

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
bg: Файлов формат на работното пространство

[ctx: @label]
en: Save files as
bg: Запазване на файлове като

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versionned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
bg: <title>Файлов формат по подразбиране за записване на версии на изображения</title><para>Изберете файловия формат, в който редактираните изображения се записват автоматично. Специфични за формат опции, като настройки за компресиране, могат да бъдат конфигурирани в раздела<interface>Опции за формат</interface>.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
bg: Получаване на информация за наличните файлови формати на изображения

[ctx: @label]
en: When closing the editor
bg: При затваряне на редактора

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
bg: Винаги да се запитва за запазване на промените

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
bg: Запазване на промените автоматично

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
bg: <para>Първо и най-важно,  <emphasis>оригиналното изображение никога няма да бъде презаписано.</emphasis> Вместо това, когато се редактира изображение, се създава нов файл:  <interface>Текуща версия</interface>.</para> <para>Можете също да създадете множество <interface>версии</interface> произлизащи от едно и също  <interface>оригинално изображение</interface>.</para> <para>В допълнение към тези файлове, представляващи текуща версия, digiKam може да прави и съхранява допълнителни, <interface>моментни снимки</interface> по време на процеса на редактиране. Това може да бъде полезно, ако искате да запазите междинните стъпки за по-късен достъп, например ако някои стъпки за редактиране не могат да бъдат автоматично възпроизведени.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
bg: Запазване на моментна снимка на редактирано изображение

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
bg: Получаване на обяснение за тези опции

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
bg: След конвертиране от RAW изображение

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
bg: След всяка сесия на редактиране

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
bg: След всяка стъпка, която не е напълно възпроизводима

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
bg: <para>Ако дадено изображение е било редактирано, само  <interface>текущите версии </interface> ще бъдат показани в основния изглед с миниатюри. От  <interface>дясната странична лента </interface> винаги имате достъп до всички скрити файлове.</para> <para>С опциите тук можете да изберете определени файлове да се показват постоянно.</para> <para>Ако активирате недеструктивно редактиране и създаване на версии на изображения за първи път, това ще работи само за новозапаметени изображения.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
bg: В основния изглед

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
bg: Винаги да се показват оригиналните изображения

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
bg: Винаги да се показват междинни снимки

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It's the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
bg: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: Това е най-често използваният файлов формат, но той използва компресия със загуби, което означава, че при всяка операция за запис част от информацията за изображението ще бъде необратимо загубена. JPEG предлага добра степен на компресия, което води до по-малки файлове. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: Широко използван формат, използващ компресия без загуби. Файловете обаче ще бъдат по-големи, защото PNG не постига много добри степени на компресия.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: Често използван формат, обикновено некомпресиран или със скромна компресия без загуби. Резултатните файлове ще бъдат големи, но без загуба на качество поради компресия. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: Това е технически по-съвършен файлов формат, предлагащ добри степени на компресия със загуба или без загуба. Но все още не се използва широко и не се поддържа, така че вашите приятели може да не могат директно да отварят тези файлове и вие може да не можете директно да ги публикувате в мрежата.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It's similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
bg: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: Подобно е на PGF. Зареждането или запазването е по-бавно, степента на компресия е по-добра, а форматът по-широко поддържан, макар че все още не може да се сравни с традиционните формати JPEG, PNG или TIFF. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
bg: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format е контейнерен формат за съхраняване на отделни изображения. HEIF изображение, използващо кодек HEVC (H.265), изисква по-малко място за съхранение от JPEG с еквивалентно качество. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It's a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
bg: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: Това е файлов формат за растерна графика, който поддържа компресия без загуби и е с royalty-free лиценз. Той е предназначен да превъзхожда съществуващите растерни формати и по този начин да се превърне в техен универсален заместител </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It's an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
bg: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: Това е файлов формат за изображения, който Google разработи като заместител на файловите формати JPEG, PNG и GIF. Файловете са по-малки за същото качество или с по-високо качество за същия размер. Поддържа компресия както със загуба, така и без загуба</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
bg: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format е спецификация за съхранение на изображения в контейнера ISOBMFF (като HEIF) компресирани с кодека AOMedia Video 1 (AV1), отворен и безплатен формат за кодиране. </item>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
bg: Запазване на разширен профил от метаданни

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
bg: Зареждане на разширен профил от метаданни

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
bg: Тази опция ще възстанови конфигурацията по подразбиране
    Всички ваши промени ще бъдат загубени.
     Искате ли да продължите?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
bg: Меню за разширени настройки ви позволява да управлявате пространства от имена на метаданни, използвани от digiKam за съхраняване и извличане на тагове, оценка и коментари. <br/> <b> Забележка: </b> Редът на представяне е важна при четене на метаданни

en: Read Options
bg: Опции за четене

en: Write Options
bg: Опции за запис

en: Unify read and write
bg: Обединяване на четенето и писането

en: Read all metadata for tags
bg: Прочитане на всички метаданни за тагове

en: Add
bg: Добавяне

en: Move Up
bg: Придвижване нагоре

en: Move Down
bg: Придвижване надолу

en: Revert Changes
bg: Връщане на промените

en: Save Profile
bg: Запазване на профил

en: Load Profile
bg: Зареждане на профил

en: Reset to Default
bg: Връщане към подразбиране

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
bg: Ново пространство за имена Xmp

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
bg: Редактиране на XMP пространство на имена

en: Add metadata namespace
bg: Добавяне на пространство от имена за метаданни

en: Metadata Subspace
bg: Подпространство за метаданни

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
bg: Име:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br/>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
bg: <p>За да създадете нови пространства от имена, трябва да посочите параметри:</p><p><ul><li>Име на пространство от имена с точки.<br/>Напр.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Разделителен параметър, използван от пътеките на таговете  <br/>Напр.: "City/Paris" или "City|Paris"</li><li>Посочете дали трябва да бъде написана само ключова дума или целия път.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br/>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
bg: <p>За да създадете нови пространства от имена на оценки, трябва да посочите параметри:</p><p><ul><li>Име на пространство от имена с точки.<br/>Напр.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Съпоставяне на оценки, ако пространството от имена се нуждае от други стойности освен 0-5 <br/>Напр.: Microsoft използва 0 1 25 50 75 99</li><li>Изберете правилната опция за пространство от имена от списъка.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
bg: <p>За да създадете нови пространства от имена за коментари, трябва да посочите параметри:</p><p><ul><li>Име на пространство от имена с точки.<br/>Напр.: <i>"Xmp.xmp.Comment""</i></li><li>Изберете правилната опция за пространство от имена от списъка..</li></ul></p>

en: Special Options
bg: Специални опции

en: Alternative name
bg: Алтернативно име

en: Alternative special options
bg: Алтернативни специални опции

en: Separator:
bg: Разделител:

en: Set Tags Path:
bg: Задаване на таг за път:

en: Rating Mapping:
bg: Съпоставяне на оценки:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
bg: Това е пространство от имена по подразбиране. Пространствата от имена по подразбиране могат да бъдат само деактивирани

en: The namespace name is required
bg: Името на пространството от имена е задължително

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
bg: Име от пространството с имена EXIF трябва да започва с "Exif".

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
bg: Името на алтернативното пространство от имена EXIF трябва да започва с "Exif".

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
bg: Име от пространството с имена XMP трябва да започва с "Xmp".

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
bg: Името на алтернативното пространство от имена XMP трябва да започва с "Xmp".

en: Tag Path separator is required
bg: Изисква се разделител на пътя на тага

en: Only one character is now supported as tag path separator
bg: Вече се поддържа само един символ като разделител на пътя към тага

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
bg: Разширени

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
bg: Трябва да активирате тази опция само ако обменяте метаданни за изображения с програми, които използват страничния формат BASENAME.xmp. Ако имате изображения с едно и също базово име (напр. Image.CR2 и Image.JPG), тогава sidecar (съпътстващ файл с данни) вече не може да бъде уникално присвоен и ще се използва и за двете изображения, което може да доведе до проблеми с метаданните.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
bg: Изключването на автоматичното завъртане на exif най-вероятно ще покаже изображенията ви в неправилна ориентация, така че променете тази опция само ако изрично изисквате това.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
bg: Наистина ли искате да разрешите записването на метаданни за RAW файлове? digiKam делегира тази задача на бекенда ExifTool.
    При различните RAW формати са известни проблеми, които могат да доведат до повреждане на RAW файловете.
    Ако решите да го направите, направете резервно копие на вашите RAW файлове. Силно препоръчваме да не включвате тази опция.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
bg: Да, разбирам

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
bg: Предпочитате да забраните записването на метаданни в RAW файлове?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
bg: Търсене на работната среда Baloo

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
bg: Съхраняване на метаданни от digiKam в Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
bg: Включете тази опция, за да изтласкате рейтинг, коментари и тагове от digiKam в хранилището Baloo

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
bg: Зареждане метаданните от Baloofile

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
bg: Включете тази опция, ако искате да прилагате промените в оценката, коментарите и таговете, направени в Baloo, към съхранението на метаданни в digiKam. Моля, имайте предвид, че метаданните на изображенията няма да бъдат редактирани автоматично.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
bg: осигурява основата за обработка на всички видове метаданни на работния плот на KDE по общ начин. Тя ви позволява да маркирате, оценявате и коментирате файловете си в KDE приложения като Dolphin. Моля, задайте тук, ако искате да синхронизирате метаданните, съхранявани от digiKam с тези на търсенето на Baloo за десктопа.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
bg: <para>В допълнение към пикселното съдържание, файловете с изображения обикновено съдържат различни метаданни. Много от параметрите, които можете да използвате в digiKam за управление на файлове, като оценка или коментар, могат да бъдат записани в метаданните на файловете.</para> <para>Съхраняването в метаданни позволява да се запази тази информация при преместване или изпращане на файлове към различни системи.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
bg: Записване на тази информация в метаданните

[ctx: @option:check]
en: Image tags
bg: Тагове за изображения

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате етикетите на елементите в етикетите XMP и IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
bg: Надписи и заглавие

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
bg: Включете тази опция, за да запазите надписа и заглавието на елемента в раздела JFIF Comment (Коментар), Exif тага, XMP тага и IPTC тага.

[ctx: @option:check]
en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате рейтинга на елемента в таговете Exif и XMP.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
bg: Изберете етикет

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
bg: Включете тази опция, за да запазите етикета за избор на елемент в XMP таговете.

[ctx: @option:check]
en: Color label
bg: Цвят на етикет

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате етикета за цвета на елемента в XMP таговете.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
bg: Клеймо на време

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате датата и часа на елемента в таговете EXIF, XMP и IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
bg: Шаблони за метаданни (авторски права и др.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате шаблона за метаданни в таговете XMP и IPTC. Можете да зададете стойностите на шаблона на страницата за настройка на шаблона.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
bg: Етикети за лица (включително области за лица)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате етикети за лица с правоъгълници за лица в XMP етикетите.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
bg: Информация за геолокация (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
bg: Включете тази опция, за да съхранявате информация за геолокацията в Exif таговете и XMP таговете.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
bg: Четене и запис на метаданни

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
bg: Делегирайте на бекенда на ExifTool всички операции за записване на метаданни във файлове

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
bg: Включете тази опция, за да записвате метаданни към файловете с ExifTool бекенд вместо с Exiv2. Това ще забави малко синхронизирането на метаданните на файловете с базата данни.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
bg: Записване на метаданни в DNG файлове

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
bg: Включете тази опция, за да записвате метаданни в DNG файловете.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
bg: Ако е възможно, записване на метаданни към RAW файлове

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
bg: Включете тази опция, за да записвате метаданни в RAW файловете. Тази функция е делегирана на бекенда на ExifTool и е изключена по подразбиране.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
bg: Използване на мързеливо синхронизиране

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
bg: Вместо да синхронизирате метаданните, просто планирайте синхронизирането им. Синхронизирането може да се извърши по-късно чрез задействане на прилагане на изчакващи  или при излизане от digikam

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
bg: &Актуализирайте времевия печат на модификацията на файла, когато файловете са модифицирани

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
bg: Изключете тази опция, за да не актуализирате времевите маркери на файловете при промяна на файловете, както когато актуализирате метаданните или данните за изображенията. Забележка: деактивирането на тази опция може да доведе до някои смущения с приложения, които използват свойствата на файловите времеви маркери за автоматично откриване на модификации на файлове.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
bg: &Повторно сканиране на файла, когато файловете са модифицирани

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
bg: Включването на тази опция ще принуди digiKam да сканира отново файлове, които са били модифицирани извън digiKam. Ако даден файл е променил размера си или ако е променен времевият печат на последната промяна, при стартиране на digiKam ще се извърши повторно сканиране на този файл.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
bg: Забележка: вижте %1 на ExifTool бекенд.

[ctx: @label]
en: write limitations
bg: ограничения на запис

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
bg: Забележка: тези опции зависят от наличността на %1. Проверете в раздела ExifTool за подробности.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
bg: ExifTool бекенд

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
bg: Изберете полета за метаданни, които да се показват при използване на потребителски филтри

[ctx: @title:tab]
en: Views
bg: Изгледи

[ctx: @label]
en: When rotating a file
bg: При завъртане на файл

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
bg: Завъртване само чрез задаване на флаг

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
bg: Завъртане чрез промяна на съдържанието, ако е възможно

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
bg: Позволява дори завъртане със загуба на данни, ако е необходимо

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
bg: Записване на флага в метаданните, ако е възможно

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
bg: Завъртете файловете само чрез промяна на флага, без да докосвате пикселните данни

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
bg: <para>Файлът може да бъде завъртян по два начина:<nl/> Можете да промените съдържанието му, като пренареждате отделните пиксели от данните за изображението.<nl/> Или можете да зададете флаг, че файлът трябва да бъде завъртян, преди да бъде показан.</para> <para>Изберете тази опция, ако искате винаги да задавате само флаг. Това е по-малко натоварващо, но изисква поддръжка, ако достъпът до файла се осъществява с друг софтуер. Уверете се, че разрешите задаването на флага в метаданните, ако искате да споделяте файловете си извън digiKam.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
bg: Ако е възможно, завъртете файловете чрез промяна на пикселните данни

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
bg: <para>Файл може да се завърти по два начина:<nl/> можете да промените съдържанието, като пренаредите отделните пиксели на данните за изображението.<nl/> Или можете да зададете флаг, че файлът трябва да се завърти, преди да бъде показан.</para> <para>Изберете тази опция, ако искате файлът да се завърта чрез промяна на съдържанието. Това е операция без загуби за JPEG файлове. За други формати това е операция със загуба, която трябва да активирате изрично. Не поддържа RAW и други формати само за четене, които ще се сменят само по флаг.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
bg: Завъртете файловете чрез промяна на пикселните данни, дори ако операцията ще доведе до загуба на качество

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
bg: За някои файлови формати, които прилагат компресия със загуба на данни, данните ще се губят при всяко завъртане на съдържанието. Поставете отметка на тази опция, за да разрешите въртенето със загуба на компресия. Ако не е разрешена, тези файлове ще бъдат завъртени с флаг.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
bg: Когато се завърта даден файл чрез задаване на флаг, да се променя флагът и в метаданните на файла

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
bg: Метаданните на файла обикновено съдържат флаг, описващ, че файлът трябва да бъде показан завъртян. Активирайте тази опция, за да разрешите редактирането на това поле.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
bg: Показване на изображения/тумбнайли &ротирани според етикета за ориентация.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
bg: Задаване на тага за ориентация на нормална след завъртане/обръщане.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
bg: Забележка: Тези настройки засягат изгледа на албума, а не редактора на изображения. Редакторът на изображения винаги променя данните на изображението по време на завъртането.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
bg: Завъртване

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
bg: Четене и запис в съпътстващи файлове

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
bg: Четене от странични файлове

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
bg: Включете тази опция, за да четете метаданни от страничните файлове XMP при четене на метаданни.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
bg: Записване в  съпътстващите файлове

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
bg: Включете тази опция, за да запазвате, както е посочено, метаданни в странични файлове XMP.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
bg: Записване в XMP съпътстващ файл само за елементи с права за четене

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
bg: Записване само в XMP съпътстващ файл

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
bg: Записване в елемент и в XMP съпътстващ файл

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
bg: Определяне на точния режим на запис на XMP съпътстващ файл

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
bg: Имената на файловете Sidecar са съвместими с комерсиални програми

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
bg: Включете тази опция, за да създадете съпътстващите файлове XMP със съвместимо име на файла (BASENAME.xmp), използвано от много търговски програми. За Darktable не включвайте тази опция.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
bg: Добавяне на типове файлове, които да се разпознават като странични, съпътстващи.
    digiKam (по избор) записва метаданни в *.xmp странични съпътстващи файлове
    Други програми може да използват различни видове, които могат да бъдат 
    зададено по-долу. digiKam няма да показва тези файлове
    нито ще чете от тях или ще записва в тях. Но винаги, когато съвпадащ елемент на 
    албум (напр. "image.dng" за "image.dng.pp3") се преименува, 
    премества, копира или изтрива, същата операция ще бъде извършена
    върху тези съпътстващи файлове.
    Няколко разширения трябва да бъдат разделени с точка и запетая или с интервал.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
bg: Тук можете да добавите допълнителни разширения
    на съпътстващите файлове, които ще се обработват заедно
    обикновените елементи. Тези файлове няма да се виждат, 
    но ще се разглеждат като разширение на основния файл.
    Просто напишете "xyz abc", за да поддържате файлове с
    с разширения *.xyz и *.abc. Вътрешно 
    използваните съпътстващите файлове от типа *.xmp са винаги включени.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
bg: Въведете допълнителни разширения на съпътстващите файлове.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
bg: Допълнителни файлови разширения на съпътстващите файлове

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
bg: Съпътстващи файлове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
bg: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Настройки за прокси за вашиялокален интранет. Моля, оставете празно, ако няма прокси.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
bg: &Настройки на прокси сървър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyUrl)
en: &Proxy:
bg: &Прокси:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
bg: П&орт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
bg: Вид прокси:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
bg: Изисква удостоверяване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
bg: Потребителско и&ме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
bg: &Парола:

en: Get album date source:
bg: Получаване на източник на датата на албума:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
bg: От датата на най-новия елемет

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
bg: От датата на най-стария елемент

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
bg: От средната дата

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
bg: От датата на папката

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
bg: Без промяна на датата

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
bg: Датата на албума се коригира в зависимост от набора от опции, когато се намират нови елементи по време на сканиране.

en: String comparison type:
bg: Тип на сравнение на низове:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
bg: Естествено

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
bg: Нормален

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
bg: <qt>Задава начина, по който низовете се сравняват в digiKam. Това напр. влияе върху сортирането на дървовидните изгледи.<br/><b>Натурално</b> се опитва да сравни низове по начин, който спазва някои нормални конвенции и ще  води напр. до естествено сортиране на числа, дори ако имат различен брой цифри.<br/><b>Нормално</b> използва по-технически подход. Използвайте този стил, ако напр. искате да озаглавите албуми с ISO дати (201006 или 20090523) и албумите трябва да бъдат сортирани според тези дати.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
bg: Потвърждаване при преместване на елементите в кошчето

en: Confirm when permanently deleting items
bg: Потвърждаване при окончателно изтриване на елементи

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
bg: Без потвърждаване при прилагане на промени в &дясната странична лента

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
bg: &Претърсване за нови елементи при зареждане (забавя началното зареждане)

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
bg: Задайте тази опция, за да накарате digiKam да сканира всички колекции за нови елементи, които
    да се регистрират в базата данни. Сканирането се извършва във фонов режим с
    управление на напредъка в лентата на състоянието, когато се зарежда
     главният интерфейс на digiKam.
     Ако компютърът ви е достатъчно бърз, това няма да се отрази на използваемостта
    на digiKam по време на сканирането. Ако колекциите ви са много големи или ако използвате отдалечена база данни, 
    това може да доведе до ниска латентност. Втези случаи се препоръчва да деактивирате тази опция и да планирате
    ръчно сканиране чрез инструмента за поддръжка в по-подходящ момент.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
bg: Бързо сканиране (открива нови, изтрити и преименувани елементи)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
bg: Задайте тази опция, за да ускорите значително сканирането. Откриват се нови елементи, изтрити и също така преименувани елементи. За да откриете променени елементи, изберете тази опция.опцията трябва да бъде деактивирана.

en: Detect faces in newly added images
bg: Откриване на лица в новодобавени изображения

en: Remove obsolete core database objects (makes startup slower)
bg: Премахване на остарели основни обекти от базата данни (прави стартирането по-бавно)

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
bg: Задайте тази опция, за да накарате digiKam да почисти основната база данни от остарели записи на елементи.
    Записите се изтриват само ако свързаното изображение/видео/аудиофайл вече е било премахнато, т.е.
    обектът в базата данни заема излишно място.
    Тази опция не почиства други бази данни като миниатюрите или базата данни за разпознаване.
    За процедури за почистване на други бази данни, моля, използвайте поддръжката.

en: Expand current tree item with a single mouse click
bg: Разширяване на текущия елемент от списъка с едно щракване на мишката

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
bg: Показване само на етикети за лица за присвояване на имена в страничната лента за хора

en: Lower bound for minimum similarity:
bg: Долна граница за минимално сходство:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
bg: Изберете тук долната граница на минималния праг на сходство за размити и дублиращи търсения. Стойността по подразбиране е 40. Изборът на по -ниска стойност от 40 може да направи търсенето <b> наистина </b> бавно.

en: Use native file dialogs from system
bg: Използване на нативните за системата диалогови прозорци за файлови операции

en: Draw frames around grouped items
bg: Очертаване на рамки около групирани елементи

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
bg: Задайте тази опция, за да конфигурирате как да се виждат заглавията на разделите на страничната лента. Използвайте опцията "Само за активни разделич", ако използвате малка резолюция на екрана, както при преносим компютър.

en: Perform the following operations on all group members:
bg: Извършете следните операции за всички членове на групата:

en: When images are grouped the following operations<br/>are performed only on the displayed item (No)<br/>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br/>If Ask is selected, there will be a prompt every<br/>time this operation is executed.
bg: Когато изображенията са групирани, следните операции <br/> се извършват само на показания елемент (не) <br/> или на всички скрити елементи и в групата (да). <br/> Ако попитате е избрано, Ще има подкана за всеки <br/> Време, че тази операция се изпълнява.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
bg: Не

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
bg: Питане

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
bg: Групиране

en: Use high DPI scaling from the screen factor
bg: Използване на мащабиране с висок DPI от екранния фактор

en: Use pixmaps with high DPI resolution
bg: Използване на растерни изображения с висока разделителна способност DPI

en: Force use of software OpenGL rendering
bg: Принудително използване на софтуер за изобразяване OpenGL

en: Disable hardware acceleration OpenCL
bg: Деактивиране на хардуерното ускорение с OpenCL

en: Enable internal debug logging
bg: Активиране на вътрешно регистриране на грешки

en: Download required binary data...
bg: Изтегляне на необходимите двоични данни...

en: <b>Note: All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have no effect.</b>
bg: <b>Забележка: Всички промени в тези настройки влизат в сила само след рестартиране. Някои настройки зависят от хардуера и може да нямат ефект.</b>

[ctx: @title: settings section]
en: Database
bg: База от данни

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
bg: Настройки на база от данни
    Персонализиране на настройките на базата данни

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
bg: Колекции

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
bg: Настройки на колекциите
    Задаване на местоположението на албумите

[ctx: @title: settings section]
en: Views
bg: Изгледи

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
bg: Настройки на изгледите на приложението
    Персонализиране на външния вид на изгледите

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
bg: Подсказка

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
bg: Настройки на подсказките на елементите
    Персонализиране на информацията в подсказките на елементите

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
bg: Метаданни

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
bg: Управление на вградената информация за изображенията
    Настройване на връзките между изображенията и метаданните

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
bg: Шаблони

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
bg: Шаблони за метаданни
    Управление на колекцията ви от шаблони за метаданни

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
bg: Редактор на изображения

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
bg: Настройки на редактор на изображения
    Персонализиране на настройките на редактора на изображения

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
bg: Управление на цветовете

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
bg: Настройки за управление на цветовете
    Персонализиране на настройките за управление на цветовете

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
bg: Светлинна маса

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
bg: Настройки на светлинната маса
    Персонализиране на инструмента за сравняване на изображения

[ctx: @title: settings section]
en: Image Quality Sorter
bg: Сортиране на качеството на изображението

[ctx: @title]
en: Image Quality Sorter Settings
    Customize default settings to perform image triaging by quality
bg: Настройки на сортера за качество на изображениетоПерсонализиране на настройките по подразбиране за извършване на сортиране на изображенията по качество

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
bg: Фотоапарати

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
bg: Настройки на камера
    Управление на вашите камери

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
bg: Приставки

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
bg: Настройки на плъгин
    Задава, кои плъгини ще бъдат достъпни в приложението

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
bg: Разни

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
bg: Различни настройки
    Персонализиране на поведението на други функции на digiKam

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
    Do you want to begin the update?
bg: Процесът на актуализиране на хешовете на файловете отнема няколко минути.
    Моля, уверете се, че всички важни колекции на сменяеми носители са свързани.
    След обновяването не можете да използвате базата данни с версия на digiKam преди 2.0.
    Искате ли да започнете обновяването?

[ctx: @title:group]
en: Updates
bg: Актуализации

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
bg: Обновяване на файловите хешове

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
bg: Файловите хешове се използват за идентифициране на идентични файлове и за показване на миниатюри. Сега се използва нов, подобрен алгоритъм за създаване на хеш. Старият алгоритъм обаче все още работи доста добре, така че е препоръчително да се извърши това обновяване, но не е задължително.
    След обновяването не можете да използвате базата данни с версия на digiKam преди 2.0.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
bg: Получаване на информация за <interface> Актуализиране на файлови хешове </interface>

en: API Key:
bg: API ключ:

[ctx: @info]
en: To work friendly, Google Maps requires an API key that end users must buy online to gain credentials. Without this key, Google Maps is still usable but with an overlay frame annotated "For Development Only". For more information, see this <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google page</a> about usages, practices, and prices.
bg: За да работи комфортно, Google Maps изисква ключ за API, който крайните потребители трябва да купуват онлайн, за да получат идентификационни данни. Без този ключ, Google Maps все още е използваем, но с анотирана рамка на наслагване "само за разработка". За повече информация вижте този  <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'> Google страница </a> относно използването, практиките и цените.

en: Enable Color Management
bg: Включване на управлението на цветовете

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
bg: <ul><li>Включено: Управлението на цветовете е включено</li><li>Изключено: Управлението на цветовете е изключено</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
bg: Посещаване сайта на Little CMS

en: Working Color Space
bg: Работно цветно пространство

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
bg: <p>Това е цветовото пространство, в което всички изображения ще бъдат преобразувани при отваряне (ако изберете да преобразувате) и профилът, който ще бъде вграден при запазване. Добър и безопасен избор са <b>Adobe RGB (1998)</b> и <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
bg: <p>Можете да използвате този бутон за по-подробни данни за избрания профил на работното място.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
bg: Когато профилът на дадено изображение не съответства на работното цветово пространство

en: Ask when opening the image
bg: Запитване при отваряне на изображението

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
bg: <p>Ако дадено изображение има вграден цветен профил, който не съответства на профила на работното пространство, digiKam ще ви попита дали искате да конвертирате в работното пространство, да запазите вградения профил или отхвърлете вградения профил и задайте друг.</p>

en: Convert the image to the working color space
bg: Конвертиране на изображението в работното цветово пространство

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
bg: <p>Ако дадено изображение има вграден цветен профил, който не съответства на профила на работното пространство, digiKam ще преобразува цветовата информация на изображението в работното цветово пространство. Това променя данните за пикселите, но не и външния вид на изображението.</p>

en: When an image has no color profile information
bg: Когато изображението няма информация за цветовия профил

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
bg: <p>Ако дадено изображение няма вграден цветен профил, digiKam ще попита кое цветово пространство трябва да се използва за интерпретиране на изображението и към кое цветово пространство трябва да се трансформира за редактиране.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
bg: Предполага се, че се използва цветовото пространство sRGB (интернет стандарт)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
bg: и да се конвертира в работното цветово пространство

en: Assume it is using the working color space
bg: Да се приеме, че използва работното цветово пространство

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
bg: Конвертиране от входно цветово пространство по подразбиране към работно пространство

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
bg: При зареждане на RAW файл с некалибрирани цветове

en: Ask for the input profile
bg: Запитване за профили на въвеждане

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
bg: Автоматична корекция на цветовете

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
bg: Конвертиране от входния профил по подразбиране

en: Color Managed View
bg: Изглед за управление на цветове

en: Monitor profile:
bg: Профил на монитор:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
bg: <p> Тук изберете цветовия профил за  монитора.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
bg: <p>Можете да използвате този бутон за по-подробни данни за избрания профил на монитор.</p>

en: Use color managed view in editor
bg: Използване на изглед с управлявани цветове в редактора

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
bg: <p>Включете тази опция, ако искате да използвате  <b>цветовия профил на монитора</b> за да се показват снимките в прозореца на редактора на изображения с корекция на цвета, адаптирана към профила на монитора. Можете по всяко време да превключите тази опция от прозореца на редактора. <i>Предупреждение</i>: Това може да забави изобразяването на изображението в зависимост от скоростта на вашия компютър.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
bg: Използвайте изглед, управляван от цветовете, за визуализациите и миниатюрите

en: Camera and Scanner
bg: Камера и скенер

en: Default input color profile:
bg: Цветен профил на входа по подразбиране:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
bg: <p>Това е цветният профил по подразбиране за вашето входно устройство (това е вашият фотоапарат или скенер). Препоръчва се входен профил на камера за правилно преобразуване на RAW изображения в 16 бита. Някои от опциите за поведение при зареждане по-горе се отнасят за този профил.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
bg: <p>Можете да използвате този бутон за по-подробни данни за избрания входен профил.</p>

en: Printing and Proofing
bg: Отпечатване и проверка

en: Output device profile:
bg: Профил на изходното устройство:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
bg: <p>Можете да използвате този бутон, за да получите по-подробна информация за избрания профил за проверка.</p>

en: Color Profiles Repository
bg: Хранилище за цветови профили

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
bg: digiKam търси ICC профили в редица  <a href='default'>местоположения по подразбиране</a>. Можете да посочите допълнителна папка:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
bg: <p>digiKam търси ICC профили в системните папки по подразбиране и се изпраща няколко избрани профила. Съхранявайте всичките си допълнителни цветови профили в директорията, зададена тук.</p>

en: Use black point compensation
bg: Използване на компенсиране на черна точка (BPC)

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
bg: <p><b>Компенсирането на черна точка (BPC)</b> е начин за настройка на максималните нива на черното във файловете и на възможностите за представяне на черно на различните цифрови устройства.</p>

en: Rendering Intents:
bg: Цели на обработката:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
bg: Поведение

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
bg: Профили

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
bg: Разширени

en: Monitor Profile From System Settings
bg: Профил на монитора от системните настройки

en: No ICC profiles files found.
bg: Не са намерени файлове с ICC профили.

en: No Display Profile Available
bg: Няма наличен профил на дисплея

en: No Output Profile Available
bg: Няма наличен изходен профил

[ctx: none of the paths]
en: none
bg: липсва

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
bg: Във Windows стандартния път за търсене включва <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>В момента във вашата система тези пътища съществуват и са сканирани:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
bg: В Mac OS X стандартния път за търсене включва <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>В момента във вашата система тези пътища съществуват и са сканирани:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
bg: В Linux стандартния път за търсене включва <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>В момента във вашата система тези пътища съществуват и са сканирани:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @label]
en: These settings determines the quality of an image and convert it into a score, stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated by two ways: using four basic factors sabotaging the images (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it demands some drawbacks as fine-tuning from the user’s side and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an IA approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require hyper-parameter settings, and make this feature easier to use.
bg: Тези настройки определят качеството на изображението и го преобразуват в оценка, която се съхранява в базата данни като свойство Pick Label. Тази информация може да бъде оценена по два начина: като се използват четирите основни фактора, саботиращи изображенията (размазване, шум, експозиция и компресия), или като се използва двигател на невронна мрежа за дълбоко обучение. Първият метод помага да се определи дали изображенията са изкривени от основните фактори, но изисква някои недостатъци като фина настройка от страна на потребителя и не може да работи заедно с естетическата обработка на изображенията. Вторият използва подход на ИА, основан на модела %1, за да предскаже резултата. Тъй като дълбокото обучение е решение от край до край, то не изисква хиперпараметрични настройки и прави тази функция по-лесна за използване.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
bg: естетическо качество на изображението

en: Synchronize panels automatically
bg: Синхронизиране на панелите автоматично

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
bg: Задайте тази опция, за да синхронизирате автоматично мащабирането и панорамата между левия и десния панел, ако изображенията са с еднакъв размер.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
bg: Избирането на елемент с палче зарежда изображението в десния панел

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
bg: Задайте тази опция, за да зареждате автоматично изображение в десния панел, когато съответният елемент е избран на лентата с палци.

en: Clear the light table on close
bg: Изчистване на светлинната маса при затваряне

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
bg: Задайте тази опция, за да премахнете всички изображения от светлинната таблица, когато я затворите, или я отменете, за да запазите изображенията, които в момента са на светлинната маса.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
bg: Основни

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
bg: Редактор на изображения

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
bg: Пакетно обработване

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
bg: Зареждане на изображения

en: Template Title:
bg: Заглавие на шаблон:

en: Enter the metadata template title here.
bg: Въведете заглавието на шаблона за метаданни тук.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
bg: <p>Въведете тук заглавието на шаблона за метаданни. Това заглавие ще се използва за идентифициране на шаблона във вашата колекция.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
bg: <b>Забележка: Тази информация се използва за задаване на съдържанието на <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> и <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> таговете. При XMP няма ограничения, но имайте предвид, че размерите на текстовите тагове на IPTC са ограничени. Използвайте контекстната помощ за подробности.</b>

en: &Replace...
bg: &Замяна...

en: Cannot register new metadata template without title.
bg: Не може да се регистрира нов шаблон за метаданни без заглавие.

en: A metadata template named '%1' already exists.
bg: Вече съществува шаблон за метаданни с име "%1".

en: Tool-Tips Font:
bg: Шрифт на подсказки:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
bg: Изберете тук шрифта, използван за показване на текста в подсказките за инструменти.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
bg: Показване на подсказките на елементите в изглед  икони и в лентата с миниатюри

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
bg: Настройте тази опция, за да се показва информация за изображението, когато мишката мине върху елемент от иконния изглед или лентата с миниатюри.

en: File/Item Information
bg: Информация за файл/елемент

en: File name
bg: Име на файл

en: File date
bg: Дата на файла

en: File size
bg: Размер на файл

en: Image type
bg: Вид на изображение

en: Image dimensions
bg: Размер на изображение

en: Image aspect ratio
bg: Съотношение на изображение

en: Set this option to display the image aspect ratio.
bg: Задайте тази опция, за да покажете съотношението на страните на изображението.

en: Camera make and model
bg: Марка и модел на фотоапарата

en: Camera date
bg: Дата на камерата

en: Camera aperture and focal length
bg: Диафрагма и фокусно разстояние на фотоапарата

en: Camera exposure and sensitivity
bg: Експозиция и чувствителност на фотоапарата

en: Camera mode and program
bg: Режим и програма на камерата

en: Camera flash settings
bg: Настройки на светкавицата на фотоапарата

en: Camera white balance settings
bg: Настройки на баланса на бялото на фотоапарата

en: digiKam Information
bg: Данни на digiKam

en: Album name
bg: Име на албум

en: Set this option to display the album name.
bg: Задайте тази опция, за да се показва името на албума.

en: Image title
bg: Заглавие на изображение

en: Set this option to display the image title.
bg: Задайте тази опция, за да се показва заглавието на изображението.

en: Image caption
bg: Надпис на изображение

en: Set this option to display the image captions.
bg: Задайте тази опция за показване на надписите на изображенията.

en: Image tags
bg: Тагове за изображения

en: Set this option to display the image tags.
bg: Задайте тази опция за показване на таговете на изображението.

en: Image labels
bg: Етикети на изображение

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
bg: Задайте тази опция, за да покажете етикетите за избор на изображение, цвят и рейтинг.

en: Audio/Video Information
bg: Аудио/видео информация

en: Video Aspect Ratio
bg: Съотношение на видеото

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
bg: Задайте тази опция, за да показвате съотношението на страните на видеото.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
bg: Задайте тази опция, за да показвате битрейта на звука на видеото.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
bg: Задайте тази опция, за да покажете типа на аудиоканала на видеото.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
bg: Задайте тази опция, за да покажете аудио кодека на видеото.

en: Video Duration
bg: Продължителност на видеото

en: Set this option to display the Duration of the Video.
bg: Задайте тази опция, за да покажете продължителността на видеото.

en: Video Frame Rate
bg: Честота на кадрите на видеото

en: Set this option to display the Codec of the Video.
bg: Задайте тази опция, за да покажете кодека на видеото.

en: Show album items' tool-tips
bg: Показване на подсказките на елементите на албумите

en: Album Information
bg: Данни на албум

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
bg: Задайте тази опция, за да показвате информация за албума, когато мишката мине върху елемент от изгледа на папки.

en: Album date
bg: Дата на албум

en: Set this option to display the album date.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже датата на албума.

en: Album collection
bg: Колекции от албуми

en: Set this option to display the album collection.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже колекцията от албуми.

en: Album category
bg: Категория на албум

en: Set this option to display the album category.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже категорията на албума.

en: Album caption
bg: Надпис на албума

en: Set this option to display the album caption.
bg: Задайте тази опция за показване на заглавието на албума.

en: Album preview
bg: Предварителен изглед на албум

en: Set this option to display the album preview.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже превюто на албума.

en: Show import items' tool-tips
bg: Показване на подсказките за инструменти на елементите за внос

en: Import Information
bg: Информация за импортиране

en: Item name
bg: Име на елемент

en: Set this option to display the item name.
bg: Задайте тази опция, за да се покаже името на елемента.

en: Item date
bg: Дата на елемента

en: Set this option to display the item date.
bg: Задайте тази опция за показване на датата на елемента.

en: Item size
bg: Размер на елемент

en: Set this option to display the item size.
bg: Задайте тази опция за показване на размера на елемента.

en: Item type
bg: Вид на елемента

en: Set this option to display the item type.
bg: Задайте тази опция за показване на типа на елемента.

en: Item dimensions
bg: Размери на елемент

en: Set this option to display the item dimensions.
bg: Задайте тази опция за показване на размерите на елемента.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
bg: Забележка: тези настройки изискват опцията "Use File Metadata" (Използване на метаданни за файловете) от страницата Camera Setup Behavior (Поведение на камерата).

en: Icon Items
bg: Елементи на икона

en: Album Items
bg: Елементи на албуми

en: Import Items
bg: Импортиране на елементи
