digikam - en to bs translation catalogue (2997 entries)

en: &Move Here
bs: Po&mjeri ovdje

en: &Copy Here
bs: &Kopiraj ovdje

en: C&ancel
bs: Otk&aži

en: Set as Album Thumbnail
bs: Postavi kao umanjeni prikaz albuma

en: Download From Camera
bs: Preuzmi s fotoaparata

en: Download && Delete From Camera
bs: Preuzmi i obriši s fotoaparata

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
bs: Grupiraj ovdje

en: Exporting
bs: Izvozim

en: Upload to Camera
bs: Učitaj u kameru

en: Assign Tag to Dropped Items
bs: Dodijeli oznaku  za bačene stavke

en: &Cancel
bs: &Odustani

en: Assign Tags to &Selected Items
bs: Dodjeli oznake &izabranim stavkama

en: Assign Tags to &This Item
bs: Dodjeli oznake &ovoj stavki

en: Assign Tags to &All Items
bs: Dodjeli oznake &svim stavkama

en: Importing
bs: Uvozim

en: Set as Tag Thumbnail
bs: Postavi za umanjeni prikaz oznake

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
bs: Dodijeli oznaku(e) za '%1' stavku(e)

en: Text Filter
bs: Filter teksta

en: MIME Type Filter
bs: MIME tip filtera

en: Geolocation Filter
bs: Geolokacijski filter

en: Images Without Tags
bs: Slike bez oznaka

en: Show images without a tag.
bs: Prikaži slike bez oznake.

en: Tags Matching Condition
bs: Stanje podudaranja oznaka

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
bs: Definiše na koij način su selektirane oznake kombinirane za pročišćavanje slika. To također uključuje  i  '%1'  potvrdni okvir.

en: OR
bs: ILI

en: AND
bs: I

en: Tags Filter
bs: Filter za oznake

en: Labels Filter
bs: Filter za naljepnice

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
bs[0]: %1 grupisana stavka
bs[1]: %1 grupisane stavke
bs[2]: %1 grupisanih stavki

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
bs: Ovaj objekat sadrži geolokacijske informacije.

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
bs: Rotiraj lijevo

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
bs: Rotiraj desno

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
bs: Poništi odabir stavke

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
bs: Odaberi stavku

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
bs[0]: Premjesti %1 datoteku u smeće
bs[1]: Premjesti %1 datoteke u smeće
bs[2]: Premjesti %1 datoteka u smeće

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
bs: Otvori sve grupe

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
bs: Zatvori sve grupe

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
bs: Prikazi grupirane slike

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
bs: Sakrij grupirane slike

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
bs: Razgrupiši

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
bs: Ukloni iz grupe

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
bs: Grupa odabrana ovdje

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
bs: Grupa odabrana vremenom

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
bs: Ukloni označene iz grupa

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
bs: Razgrupiši odabrano

en: 1 Item | %1 Items
bs[0]: %1 stavka
bs[1]: %1 stavka
bs[2]: %1 stavki

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
bs[0]: Datum kreiranja albuma: %2 %3 %4 - %1 stavka
bs[1]: Datum kreiranja albuma: %2 %3 %4 - %1 stavke
bs[2]: Datum kreiranja albuma: %2 %3 %4 - %1 stavki

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
bs[0]: %2 uključujući %1 sporednu oznaku
bs[1]: %2 uključujući %1 sporedne oznake
bs[2]: %2 uključujući %1 sporednih oznaka

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
bs[0]: %2 - %1 stavka
bs[1]: %2 - %1 stavke
bs[2]: %2 - %1 stavki

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
bs[0]: %2 - %1 stavka
bs[1]: %2 - %1 stavke
bs[2]: %2 - %1 stavki

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
bs[0]: Pretraga po ključnoj riječi - %1 stavka
bs[1]: Pretraga po ključnoj riječi - %1 stavka
bs[2]: Pretraga po ključnoj riječi - %1 stavki

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
bs[0]: Napredna pretraga - %1 stavka
bs[1]: Napredna pretraga - %1 stavke
bs[2]: Napredna pretraga - %1 stavki

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
bs: <p>Molimo Vas označite odredišni album iz digiKam biblioteke  za premještanje odabranih slika u njega.</p>

en: File Properties
bs: Svojstve datoteke

[ctx: filename]
en: Name:
bs: Naziv:

en: Date:
bs: Datum:

en: Size:
bs: Veličina:

en: Type:
bs: Vrsta:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
bs: Nepoznata

en: Dimensions:
bs: Dimenzije:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Aspect Ratio:
bs: Omjer dužine i visine slike:

en: Photograph Properties
bs: Svojstva fotoaparata

en: Make/Model:
bs: Proizvođač/Model:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
bs: Objektiv:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
bs: Napravljeno:

en: Aperture/Focal:
bs: Blenda/Fokus:

en: Exposure/Sensitivity:
bs: Ekspozicija/Osetljivost:

en: Mode/Program:
bs: Režim/Program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
bs: Blic:

en: White Balance:
bs: Balans bijelog:

en: Duration:
bs: Trajanje:

en: Frame Rate:
bs: Broj slika po jedinici vremena:

en: Video Codec:
bs: Video kodek:

en: Audio Bit Rate:
bs: Broj bita po jedinici vremena:

en: Audio Channel Type:
bs: Tip audio kanala:

en: digiKam Properties
bs: svojstva digiKam-a

[ctx: title of the file]
en: Title:
bs: Naslov:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
bs: Natpis:

en: Tags:
bs: Oznake:

en: Labels:
bs: Labele:

en: Album Properties
bs: Osobine albuma

en: Items:
bs: Stavki:

en: Collection:
bs: Zbirka:

en: Category:
bs: Kategorija:

en: Preview:
bs: Pregled:

en: Filter
bs: Filtriraj

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
bs: Da

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
bs: Djelimično

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
bs: Ne

en: Reproducible:
bs: Reproduktibilno:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
bs: Opis:

en: Identifier:
bs: Identifikator:

en: Technical Parameters
bs: Tehnički parametri

en: <i>Binary Data</i>
bs: <i>Binarni podaci</i>

en: Initializing...
bs: Inicijalizacija...

en: Checking ICC repository...
bs: Provjeravanje ICC spremnika...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
bs: <p>Čini se da folder ICC profila nije validan.</p><p>Ukoliko ga želite probati ponovo postaviti, izaberite "Da", u protivnom izaberite "Ne", i mogućnost "Upravljanje bojama" će biti onesposobljena sve dok ne riješite ovaj problem.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
bs[0]: Nijedna stavka nije označena (%1 stavka)
bs[1]: Nijedna stavka nije označena (%1 stavki)
bs[2]: Nijedna stavka nije označena (%1 stavke)

en:  (%1 of %2)
bs:  (%1 od %2)

en: Auto-Detecting Camera...
bs: Automatsko detektovanje kamere...

en: Opening Download Dialog...
bs: Otvaram dijalog Download...

en: Cameras
bs: Fotoaparati

en: USB Storage Devices
bs: USB uređaji za pohranu

en: Card Readers
bs: Čitači kartica

en: Add Images...
bs: Dodaj slike...

en: Adds new items to an Album.
bs: Dodaj nove stavke u album.

en: Add Folders...
bs: Dodaj direktorije...

en: Adds new folders to Album library.
bs: Dodaje nove direktorije u biblioteku albuma.

en: Images found in %1
bs: Slike nađene u %1

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
bs: <p>Molimo Vas,označite odredišni album iz digiKam biblioteke za smještanje direktorija.</p>

en: CompactFlash Card Reader
bs: CompactFlash čitač kartica

en: Memory Stick Reader
bs: Čitač memorijskih stikova

en: SmartMedia Card Reader
bs: SmartMedia čitač kartica

en: SD / MMC Card Reader
bs: SD/MMC čiač kartica

en: xD Card Reader
bs: xD čitač kartica

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
bs: %1 "%2" na  %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
bs: %1 na %2

en: Cannot access the storage device.
bs: Ne može pristupiti uređaju za pohranjivanje.

en: Images on %1
bs: Slike na %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
bs: Traženi uređaj ("%1") nije validan.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
bs: Tražena kamera ("%1") nije podržana.

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
bs: &Pregled

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
bs: &Oznaka

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
bs: U&vezi

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
bs: &Izvezi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bs: &Pomoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
bs: Automatski otkrij i otvori povezanu gphoto2 kameru

[ctx: go to previous image]
en: Back
bs: Nazad

[ctx: go to next image]
en: Forward
bs: Naprijed

en: Add a Face Tag
bs: Dodaj oznaku lica

en: Clear all faces on this image
bs: Obriši sva lica na ovoj slici

en: Show Face Tags
bs: Prikaži oznake lica

en: Albums
bs: Albumi

en: Dates
bs: Datumi

[ctx: Search images on a map]
en: Map
bs: Mapa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
bs: Labele

en: Scan collection for faces
bs: Pregledaj lica u  kolekciji

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
bs: Osobe

en: Open Tag Manager
bs: Otvori Tag Manager

en: No Tags
bs: Bez oznaka

en: Existing Tags
bs: Postojeće oznake

en: No Tags Album
bs: Album bez oznaka

en: Tags
bs: Oznake

en: Time Unit:
bs: Vremenska jedinica:

en: Day
bs: Dan

en: Week
bs: Sedmica

en: Month
bs: Mjesec

en: Year
bs: Godina

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
bs: <p>Odaberite vremensku jedinicu histograma.</p><p>Možete promijeniti dekadu grafa za uvecavanje ili smanjivanje preko vremena.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
bs: <p>Odaberite skalu histograma.</p><p>Ako su maksimalne cifre datuma male, možete koristiti linearnu skalu.</p><p>Logaritamska skala se može koristiti kad su maksimalne cifre velike. Korištenjem logaritamske skale sve vrijednosti (male i velike) će biti vidljive na grafu.</p>

en: Clear current selection
bs: Obriši trenutni izbor

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
bs: Ako pritisnete ovo dugme, trenutni odabir datuma na vremenskoj liniji će biti očišćen.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
bs: Upišite ime trenutnih pretraga datuma za spašavanje u prikaz "Pretrage"

en: Save current selection to a new virtual Album
bs: Spremi trenutnu selekciju u novi virtualni album

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
bs: Ako pritisnete ovo dugme,datumi označeni na vremenskoj liniji će biti spremljeni u novi virtualni album pretrage koristeći ime postavljeno sa lijeve strane.

en: Timeline
bs: Vremenska linija

en: no item
bs: nema stavki

en: 1 item | %1 items
bs[0]: %1 stavka
bs[1]: %1 stavke
bs[2]: %1 stavki

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
bs: Ne može se otvoriti izvorni album. To nije fizička lokacija.

en: Fuzzy Sketch Search
bs: Pretraga po približnoj skici

en: Fuzzy Image Search
bs: Pretraga po približnoj slici

en: Map Search
bs: Pretraga po mapi

en: Last Search
bs: Posljednja pretraga

en: Undo
bs: Poništi

en: Selection
bs: Izbor

en: Delete
bs: Obriši

en: ...and much more.
bs: ...i mnogo više.

en: Welcome to digiKam %1
bs: Dobrodošli na digiKam %1

en: Location:
bs: Lokacija:

en: Hide grouped items
bs: Sakrij grupisane stavke

en: Ignore grouping
bs: Zanemari grupiranje

en: Show grouping in tree
bs: Prikaži grupiranje na stablu

en: Audio/video properties
bs: Audio/video svojstva

en: Audio bitrate
bs: Brzina audio prijenosa

en: Audio channel type
bs: Vrsta audio kanala

en: Duration
bs: Trajanje

en: Frame rate
bs: Broj kadrova

en: Video codec
bs: Video kodek

en: Configure column "%1"
bs: Konfiguracija kolone "%1"

en: File properties
bs: Svojstva datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
bs: Ime datoteke

en: Path
bs: Putanja

en: Size
bs: Veličina

en: Last modified
bs: Posljednja izmjena

en: Display format
bs: Format prikaza

en: Geo properties
bs: Geografska svojstva

en: Geotagged
bs: Geografski označeno

en: Coordinates
bs: Koordinate

en: Altitude
bs: Nadmorska visina

en: Metric units
bs: Metričke jedinice

en: Imperial units
bs: Imperijalne jedinice

en: Item properties
bs: Svojstva stavke

en: Width
bs: Širina

en: Height
bs: Visina

en: Dimensions
bs: Dimenzije

en: Pixel count
bs: Brojač piksela

en: Bit depth
bs: Dubina bita

en: Color mode
bs: Režim boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
bs: Tip

en: Creation date/time
bs: Datum/vrijeme kreiranja

en: Digitization date/time
bs: Datum/vrijeme digitalizacije

en: Aspect ratio
bs: Omjer

en: Thumbnail
bs: Sličica

en: Remove this column
bs: Ukloni ovu kolonu

en: Configure this column
bs: Konfiguriraj ovu kolonu

en: Auto Levels
bs: Automatski nivoi

en: Normalize
bs: Normalizuj

en: Equalize
bs: Ujednači

en: Stretch Contrast
bs: Rastegni kontrast

en: Auto Exposure
bs: Automatska ekspozicija

en: Color Balance
bs: Balans boje

en: Adjust color balance.
bs: Prilagodite balans boje.

en: Convert to 8 bits
bs: Pretvorite u 8 bita

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
bs: Pretvorite dubinu boje od 16 na 8 bita.

en: Image
bs: Slika

en: Text
bs: Tekst

en: Image settings
bs: Postavke slike

en: Click to select watermark image.
bs: Kliknite da označite sliku vodenog žiga.

en: Text settings
bs: Postavke teksta

en: Enter your watermark string here.
bs: Ovdje unesite tekst za vodeni žig.

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
bs: Postavite prozirnost teksta vodenog žiga. 100 je puna prozirnost, 0 je puna transparentnost.

en: Use background
bs: Koristi pozadinu

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
bs: Postavite prozirnost pozadine vodenog žiga. 100 je puna prozirnost, 0 je puna transparentnost.

en: 180 degrees
bs: 180 stepeni

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
bs: Veličina vodenog žiga, kao procentualna vrijednost obilježene slike.

en: Smoothness:
bs: Glatkoća:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
bs: Glatkoća vrijednosti 0 nema efekta, 1 ili više određuje raspon Gausove matrice zamućenja koja određuje koliko zamutiti sliku.

en: Lens Auto-Correction
bs: Autokorekcija objektiva

en: Fix automatically lens distortions
bs: Automatski popravak objektiva izobličenja

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
bs: <b>Korištenje opcije Metapodaci</b> će raščlaniti informacije slike po vremenu izvršavanja za pronalazak odgovarajućih svojstava objektiva.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
bs: Ne mogu se pronaći sve informacije objektiva za obradu objektiva auto-ispravki

en: Visit CImg library website
bs: Posjetite veb sajt CImg biblioteke

en: Reduce Uniform Noise
bs: Smanji jednoobrazni šum

en: Reduce JPEG Artifacts
bs: Smanji JPEG artifakte

en: Reduce Texturing
bs: Smanji teksturu

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
bs: <p>Označi podešavanje filtera za korištenje  za restauraciju fotografija ovdje:</p><p><b>Nijedan</b>: Najčešće vrijednosti.Postavlja postavke na podrazumijevane.<br/><b>Smanjuje uniformisani šum</b>: smanji artifakte male slike kao što je šum senzora.<br/><b>Smanji JPEG aritifakte</b>:smanji artifakte velikih slika,kao što je JPEG kompresioni mozaik.<br/><b>Smanji teksturiranje</b>:smanji artifakte slike,kao što su tekstura papira, ili Moire uzorci na skeniranim slikama</p>

en: Pick Label:
bs: Oznaka Izbora:

en: Color Label:
bs: Oznaka Boje:

en: Rating:
bs: Ocjena:

en: Auto-Crop
bs: Automatsko rezanje

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
bs: Automatski izračunaj postavke područja za rezanje koristeći raščlanjivanje crnih rupa na granicama slike.

en: Position:
bs: Položaj:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
bs: Ovdje postavite gornju lijevu poziciju ugla  odabira  za siječenje.

en: Set here the width selection for cropping.
bs: Ovdje postavite širinu odabira za siječenje.

en: Set here the height selection for cropping.
bs: Postavite ovdje visinu izbor aza obrezivanje.

en: Preset Length:
bs: Zadana dužina:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
bs[0]: Malen (%1 piksel)
bs[1]: Malen (%1 piksela)
bs[2]: Malen (%1 piksela)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
bs[0]: Mali (%1 piksel)
bs[1]: Mali (%1 piksela)
bs[2]: Mali (%1 piksela)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
bs[0]: Srednji (%1 piksel)
bs[1]: Srednji (%1 piksela)
bs[2]: Srednji (%1 piksela)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
bs[0]: Veliki (%1 piksel)
bs[1]: Veliki (%1 piksela)
bs[2]: Veliki (%1 piksela)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
bs[0]: Ogroman (%1 piksel)
bs[1]: Ogroman (%1 piksela)
bs[2]: Ogroman (%1 piksela)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
bs[0]: Gigantski (%1 piksel)
bs[1]: Gigantski (%1 piksela)
bs[2]: Gigantski (%1 piksela)

en: Use Custom Length
bs: Koristite uobičajnu dužinu

en: JPEG quality:
bs: JPEG kvalitet:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
bs: <p>JPEG kvalitet:</p><p><b>1</b>: nizak kvalitet (velika kompresija i mala veličina datoteke)<br/><b>50</b>: srednji kvalitet<br/><b>75</b>: dobar kvalitet (zadano)<br/><b>100</b>: visok kvalitet (bez kompresije i velika veličina datoteke)</p><p><b>Napomena: JPEG uvijek koristi kompresiju sa gubitcima.</b></p>

en: Chroma subsampling:
bs: Poduzorkovanje sjajnosti boje:

en: Lossless JPEG 2000 files
bs: JPEG 2000 datoteke bez gubitaka

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
bs: <p>(De)aktiviranje kompresije bez gubitaka za JPEG 2000 slike.</p><p>Ako je ova opcija omogućena, metoda bez gubitaka bit će korištena za kompresiju JPEG 2000 slika.</p>

en: JPEG 2000 quality:
bs: JPEG 2000 kvalitet:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
bs: <p>Visina kvaliteta za JPEG 2000 slike:</p><p><b>1</b>: nizak kvalitet (visoka kompresija i mala težina datoteke)<br/><b>50</b>: srednji kvalitet<br/><b>75</b>: dobar kvalitet (podrazumijevano)<br/><b>100</b>: visok kvalitet (bez kompresije i velika težina datoteke)</p><p><b>Napomena: JPEG 2000 nije format za kompresiju bez gubitaka kada koristite ovu opciju.</b></p>

en: Lossless PGF files
bs: PGF datoteke bez gubitaka

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
bs: <p>Uključuje ili isključuje kompresiju bez gubitaka za PGF slike.</p><p>Ako je ova opcija uključena, koristit će se režim bez gubitaka za PGF slike.</p>

en: PGF quality:
bs: PGF kvalitet:

en: PNG compression:
bs: PNG kompresija:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
bs: <p>Vrijednosti kompresije za PNG slike:</p><p><b>1</b>:niska kompresija (velike datoteke ali kratko trajanje kompresije - zadano)<br/><b>5</b>: srednja kompresija<br/><b>9</b>: visoka kompresija (male datoteke ali dugo trajanje kompresije)</p><p><b>Napomena: PNG je uvijek format kompresije bez gubitaka na slici.</b></p>

en: Compress TIFF files
bs: Kompresuj TIFF datoteke

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
bs: <p>(De)aktiviranje kompresije za TIFF slike.</p><p>Ako je ova opcija omogućena, konačna veličina TIFF slike bit će smanjena.</p><p>Format bez gubitaka (Ispuhivanje) koristi se za snimanje datoteke.</p>

en: Adjust Curve
bs: Podesi krivu

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
bs: Ovo je crtež histograma odabranog kanala iz originalne slike.

en: Select the input intensity of the histogram here.
bs: Ovdje označite jačinu ulaza histograma .

en: Input intensity.
bs: Jačina ulaza.

en: Select the output intensity of the histogram here.
bs: Ovdje označite jačinu izlaza histograma.

en: Output intensity.
bs: Jačina izlaza.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
bs: Ovdje označite minimalnu vrijednost jačine ulaza histograma.

en: Minimal input intensity.
bs: Minimalna jačina ulaza.

en: Gamma input value.
bs: Ulazna vrijednost game.

en: Select the gamma input value here.
bs: Označite gamma vrijednost ulaza ovdje.

en: Maximal input intensity.
bs: Maksimalna jačina ulaza.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
bs: Ovdje označite maksimalnu vrijednost jačine ulaza histograma.

en: Minimal output intensity.
bs: Minimalna jačina izlaza.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
bs: Ovdje označite minimalnu vrijednost jačine izlaza histograma.

en: Maximal output intensity.
bs: Maksimalna jačina izlaza.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
bs: Ovdje označite maksimalnu vrijednost jačine izlaza histograma.

en: All channels shadow tone color picker
bs: Birač boje nijanse sjenke za sve kanale

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bs: Sa ovim dugmetom,možete odabrati boju iz originalne slike korištenu za postavljanje <b>Nijansa sjenke</b> ulaznih nivoa na crvenu,zelenu,plavu, i kanala za sjaj.

en: All channels middle tone color picker
bs: Birač boje srednje nijanse za sve kanale

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bs: Sa ovim dugmetom, možete izabrati boju iz originalne slike korištenu za postavljanje <b>Nijansa sjenke</b> ulaznih nivoa na crvenu, zelenu, plavu, i kanala za sjaj.

en: All channels highlight tone color picker
bs: Birač boje naglašene nijanse za sve kanale

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bs: Ovim dugmetom možete odabrati boju iz originalne slike, koja je korištena za postavljanje <b>Highlight Tone</b> ulaznih vrijednosti na RGB i Luminosity kanalima.

en: Adjust all levels automatically.
bs: Automatski podesi sve nivoe.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
bs: Ako pritisneš ovo dugme, svi kanali će biti podešeni automatski.

en: &Reset
bs: &Resetuj

en: Reset current channel levels' values.
bs: Resetuje vrijednosti nivoa trenutnog kanala.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
bs: Ako pritisnete ovo tipku, sve vrijednosti sa trenutno selektovanog kanala biti će vraćene na zadane.

en: Adjust Levels
bs: Podesi nivoe

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
bs: Ne mogu učitati iz Gimp-ove tekstualne datoteke nivoa.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
bs: Ne mogu snimiti u tekstualnu datoteku GIMP nivoa.

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
bs: <b>Automatski Nivoi</b>:<p>Ova opcija povećava opseg nijansi u Crvenim, Zelenim i Plavim kanalima. Ona pretražuje vrijednosti osjenčenja slike i ograničenja istaknutih dijelova i prilagođava Crvene, Zelene i Plave kanale punom opsegu histograma.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
bs: <b>Normaliziraj</b>:<p>Ova opcija skalira vrijednosti osvjetljenja kroz aktivnu sliku tako da najtamnija tačka postane crna, a najsvjetlija tačka postane što svjetlija bez promjene njene obojenosti. Ovo je često "čarobni popravak" za slike koje su mutne ili blijede.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
bs: <b>Izjednači</b>:<p>Ova opcija prilagođava svjetlinu boja aktivne slike tako da je histogram za kanal vrijednosti što ravniji, tako da se svaka moguća vrijednost svjetline pojavljuje kroz otprilike isti broj piksela kao i svaka druga vrijednost. Ponekad Izjednači radi prekrasno na povećanju kontrasta slike. U drugim slučajevima daje slabe rezultate. To je veoma moćna operacija, koja može ili činiti čuda na slici ili je uništiti.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
bs: <b>Kontrast Rastezanja</b>:<p>.Ova opcija uvećava kontrast i svjetlinu RGB vrijednosti slike rastezanjem najniže i najviše vrijednosti do njihovih maksimalnih opsega, prilagođavajući sve između.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
bs: <b>Automatsko Izlaganje</b>:<p>Ova opcija povećava kontrast i svjetlinu RGB vrijednosti slike kako bi se izračunali optimalno izlaganje i tamni nivo korištenjem postavki histograma slike.</p>

en: Brightness / Contrast / Gamma
bs: Osvjetljenje / kontrast / gama

en: Convert to Black and White
bs: Pretvori u crno i bijelo

en: Channel Mixer
bs: Mikser kanala

en: Color Negative Film
bs: Negativna boja filma

en: Input range of red color channel.
bs: Ulazni raspon od kanala crvene boje.

en: Input range of green color channel.
bs: Ulazni raspon od kanala zelene boje.

en: Input range of blue color channel.
bs: Ulazni raspon od kanala plave boje.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
bs: Uključite da primijenite ugrađeni balans boja profila filma. Isključite ako želite sami odabrati balans boja.

en: White point color picker
bs: Odabirač boje u obliku bijele tačke

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
bs: Ovim dugmetom možete odabrati boju narandžaste maske skeniranog negativa. Predstavlja bijelu tačku negativa, ili najtamniju crnu tačku pozitivne slike nakon konverzije. Također, predstavlja referentnu tačku prilikom primjenjivanja profila filma.

en: Reset white point.
bs: Resetujte bijelu tačku.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
bs: Ako pritisnete ovu tipku, bijela će se resetovati na čistu bijelu tačku.

en: Adjust white point automatically.
bs: Automatski podesite bijelu tačku.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
bs: Ako pritisnete ovu tipku, bijela tačka se automatski izračunava sa slike. Ova funkcija zahtjeva da ima neke ostatke narandžaste boje oko izloženog dijela negativa.

en: Exposure correction.
bs: Korekcija ekspozicije.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
bs: Pomjerite klizač prema višim vrijednostima dok ne postignete maksimalnu svjetloću bez isjecanja ijednog kanala boje. Koristite izlazni histogram za procjenjivanje svakog od kanala.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
bs: Linearno grubo skeniranje negativa filma zahtjeva aplikaciju gamma krive. Standardne vrijedno su 1.8 ili 2.2.

en: HSL Adjustments
bs: OZS Podešavanja

en: Current Color Space:
bs: Trenutni prostor boja:

en: Color Profile Conversion
bs: Konverzija profila boje

en: White Balance
bs: Balans bijelog

en: Add Border
bs: Dodaj okvir

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
bs: Ovo pregleda tekst ubačen u  sliku. Možete koristiti miša da pomjerite tekst na pravu lokaciju.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
bs: Ovdje, unesite tekst koji želite da unesete na vašu sliku.

en: Here you can choose the font to be used.
bs: Ovdje možete izabrati font koji se koristi.

en: Align text to the left
bs: Poravnavanje teksta lijevo...

en: Align text to the right
bs: Poravnavanje teksta desno...

en: Align text to center
bs: Poravnaj tekst po sredini

en: Align text to a block
bs: Poravnaj tekst prema bloku

en: Rotation:
bs: Rotacija:

[ctx: no rotation]
en: None
bs: Nikakva

en: 90 Degrees
bs: 90 stepeni

en: 180 Degrees
bs: 180 stepeni

en: 270 Degrees
bs: 270 stepeni

en: Select the text rotation to use here.
bs: Označite rotaciju teksta koja će se ovdje koristiti.

[ctx: font color]
en: Color:
bs: Boja:

en: Set here the font color to use.
bs: Postavite ovdje boje fonta koje će se koristiti.

en: Add border
bs: Dodaj okvir

en: Add a solid border around text using current text color
bs: Dodaje pun okvir oko teksta koristeći trenutnu boju teksta

en: Semi-transparent
bs: Polu-providan

en: Use semi-transparent text background under image
bs: Koristi polu-prozirnu pozadinu teksta ispod slike

en: Enter your text here.
bs: Ovdje unesite svoj tekst.

en: Insert Text Tool
bs: Alat za unos teksta

en: Insert Text
bs: Ubaci tekst...

en: Texture
bs: Tekstura

en: Vignetting Correction
bs: Ispravka vinjetizacije

en: Gaussian Blur
bs: Gausovo zamućenje

en: Hot Pixels
bs: Vrući pikseli

en: Hot Pixels Correction
bs: Ispravka Vrućih piksela

en: Show grid
bs: Prikaži mrežu

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
bs: Postavi ovu opciju da predstavite vizuelno  prepravku  rešetke koja će biti primjenjena.

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
bs: Ovdje možete vidjeti prepregled po sličicama  ispravljanja iskrivljenja primjenjenog na uzorak križa.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
bs: Glavno:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
bs: Ova vrijednost kontroliše količinu iskrivljenja. Negativne vrijednosti ispravljaju  ispupčeno iskrivljenje objektiva, dok pozitivne vrijednosti ispravljaju udubljenjo iskrivljenje.

en: Edge:
bs: Ivično:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
bs: Ova vrijednost kontroliše na isti način kao i Main kontrola, ali ima više efekta na ivice slike nego na centar.

en: Zoom:
bs: Uvećanje:

en: This value rescales the overall image size.
bs: Ova vrijednost reskalira ukupnu veličinu slike.

en: Brighten:
bs: Posvijetli:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
bs: Ove vrijednosti podešavaju osvjetljenost u uglovima slike.

en: Lens Distortion
bs: Izobličenje sočiva

en: Local Contrast
bs: Lokalni kontrast

en: Noise Reduction
bs: Smanjenje šuma

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
bs: Ovdje možete vidjeti pregled slike sa primjenjenom redukcijom crvenog oka.

en: Red Eyes Correction
bs: Korekcija crvenih očiju

en: Preset
bs: Pre-podešeno

en: Filtering type:
bs: Vrsta filtriranja:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
bs: Prilagođeno

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
bs: <p>Izaberite predefinirane postavke filtera koji će biti korišteni za obnovu fotografije:</p><p><b>Smanji ujednačene šumove</b>: smanjuje male nedostatke slike, kao što je senzorski šum.<br/><b>Smanji JPEG nedostatke</b>: smanjuje velike nedostatke slike, kao što je JPEG mozaik kompresije.<br/><b>Smanji teksturiranje</b>: smanjuje nedostatke slike, kao što su tekstura papira, ili Moire uzorak na skeniranim slikama.<br/><b>Prilagođeno</b>: Postavlja vrijednosti na najčešće korištene, u potpunosti prilagodljivo.</p>

en: Restoration
bs: Restauracija

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
bs: „%1“ nije datoteka sa podešavanjima restauracije.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
bs: Ne mogu da učitam podešavanja iz datoteke restauracije fotografije.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
bs: Ne mogu da snimim podešavanja u datoteku restauracije fotografije.

en: Sharpen
bs: Izoštri

en: Unsharp Mask
bs: Ublaži masku

en: Refocus
bs: Refokusiraj

en: Use Color Management for Printing
bs: Koristi Upravljanje Bojama za Štampanje

en: Settings...
bs: Podešavanja...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
bs: <p>Upravljanje Bojama je onemogućeno.</p><p> Možete omogućiti sada klikom na tipku "Postavke". </p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
bs: Postavke slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
bs: Položaj slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
bs: Skaliranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
bs: &Bez skaliranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
bs: &Uklopi sliku u stranicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
bs: Uvećaj manje slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
bs: &Skaliraj na:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
bs: Milimetara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
bs: Centimetara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
bs: Inča

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
bs: Zadrži proporciju

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
bs: Ovo je pregled efekta zamrljanja upotrebljenog na slici.

en: Zoom Blur
bs: Uveličavanje zamučenja

en: Radial Blur
bs: Kružno zamagljenje

en: Far Blur
bs: Udaljeno zamagljenje

en: Motion Blur
bs: Zamagljenje pokreta

en: Softener Blur
bs: Omekšano zamućenje

en: Shake Blur
bs: Potreseno zamagljenje

en: Focus Blur
bs: Fokus zamagljenja

en: Smart Blur
bs: Pametno zamagljenje

en: Frost Glass
bs: Zamućeno staklo

en: Mosaic
bs: Mozaik

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
bs: <p>Odaberite efekt zamagljenja koji želite primijeniti na sliku.</p><p><b>Zumirajuće zamagljenje</b>: zamagljuje sliku duž radijalnih linija, počevši od određene središnje tačke. Ovo simulira zamagljenje uzrokovano zumiranjem pomoću fotoaparata.</p><p><b>Radijalno zamagljenje</b>: zamagljuje sliku rotiranjem piksela oko određene središnje tačke. Ovo simulira zamagljenje uzrokovano rotiranjem fotoaparata.</p><p><b>Daleko zamagljenje</b>: zamagljuje sliku korištenjem dalekih piksela. Ovo simulira zamagljenje uzrokovano nefokusiranim objektivom fotoaparata.</p><p><b>Pokretno zamagljenje</b>: zamagljuje sliku horizontalnim pomjeranjem piksela. Ovo simulira zamagljenje uzrokovano linearnim pomjeranjem fotoaparata.</p><p><b>Ublažavajuće zamagljenje</b>: blago zamagljuje sliku u tamnim predjelima, a jako u svijetlim. Ovo slici daje sanjalački i blago sjajni efekt. Idealan je za kreiranje romantičnih portreta, glamuroznih fotografija, ili za dodavanje toplog i suptilnog sjaja fotografijama.</p><p><b>Drhtavo zamagljenje</b>: zamagljuje sliku potresanjem nasumično odabranih piksela. Ovo simulira zamagljenje uzrokovano pomjeranjem kamere u proizvoljnim pravcima.</p><p><b>Fokusno zamagljenje</b>: zamagljuje uglove slike da prikaže astigmatsku iskrivljenost objektiva.</p><p><b>Pametno zamagljenje</b>: pronalazi rubove boja na slici i zamagljuje ih bez zamagljenja ostatka slike.</p><p><b>Matirano staklo</b>: zamagljuje sliku nasumičnim širenjem svjetla koje dolazi od matiranog stakla.</p><p><b>Mozaik</b>: dijeli fotografiju na pravougle ćelije i potom ih obnavlja popunjavanjem srednjom srednjom vrijednosti piksela.</p>

en: Distance:
bs: Udaljenost:

en: Set here the blur distance in pixels.
bs: Unesi ovdje udaljenost zamagljenja u pikselima.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
bs: Nivo:

en: This value controls the level to use with the current effect.
bs: Ova vrijednost kontroliše nivo za korištenje sa trenutnim efektima.

en: Blur Effects
bs: Efekti zamućenja

en: Charcoal
bs: Ugljen

en: Pencil size:
bs: Veličina olovke:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
bs: Unesi ovdje ugljenu olovku korištenu za simuliranje crtanja.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
bs: Glatkoća:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
bs: Ova vrijednost kontroliše efekat glatkoće olovke po platnu.

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
bs: Ovo je predpregled efekta iskrivljenja primjenjenog na fotografiju.

en: Fish Eyes
bs: Riblje oči

en: Twirl
bs: Zavrti

en: Cylindrical Hor.
bs: Cilindrični vodor.

en: Cylindrical Vert.
bs: Cilindrični uspr.

en: Cylindrical H/V.
bs: Cilindrični V/U.

en: Caricature
bs: Karikatura

en: Multiple Corners
bs: Višestruki uglovi

en: Waves Hor.
bs: Talasi vodor.

en: Waves Vert.
bs: Talasi uspr.

en: Block Waves 1
bs: Kockasti talasi 1

en: Block Waves 2
bs: Kockasti talasi 2

en: Circular Waves 1
bs: Kružni talasi 1

en: Circular Waves 2
bs: Kružni talasi 2

en: Polar Coordinates
bs: Polarne koordinate

en: Unpolar Coordinates
bs: Nepolarne koordinate

en: Tile
bs: Popločaj

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
bs: <p>Izaberite vrstu efekta koju želite primijeniti na sliku.</p><p><b>Riblje oko</b>: iskrivljuje fotografiju uvijanjem ili širenjem rubova, formirajući 3D sferni oblik, da bi se simulirao poznati fotografski efekt "riblje oko".</p><p><b>Kovitlanje</b>: okreće fotografiju da bi se izazvao efekt kovitlanja.</p><p><b>Cilindar horizontalno</b>: iskrivljuje fotografiju oko horizontalnog cilindra.</p><p><b>Cilindar vertikalno</b>: iskrivljuje fotografiju oko vertikalnog cilindra.</p><p><b>Cilindar horizontalno/vertikalno</b>: iskrivljuje fotografiju oko 2 cilindra, vertikalnog i horizontalnog.</p><p><b>Karikatura</b>: iskrivljuje fotografiju sa obrnutim efektom "ribljeg oka".</p><p><b>Višestruki uglovi</b>: dijeli fotografiju kreirajući uzork sa više uglova.</p><p><b>Valovi horizontalno</b>: iskrivljuje fotografiju dodajući horizontalne valove.</p><p><b>Valovi vertikalno</b>: skrivljuje fotografiju dodajući vertikalne valove.</p><p><b>Blokovi 1</b>: dijeli sliku na ćelije i pravi efekat kao da je gledana kroz staklene blokove.</p><p><b>Blokovi 2</b>: kao Blokovi 1, ali sa drugačijom verzijom iskrivljenja kroz staklene blokove.</p><p><b>Kružni valovi 1</b>: iskrivljuje fotografiju dodajući kružne valove.</p><p><b>Kružni valovi 2</b>: druga verzija efekta kružnih valova.</p><p><b>Polarne koordinate</b>: pretvara koordinate fotografije iz pravouglih u polarne.</p><p><b>Nepolarne koordinate</b>: obrnuti efekt polarnih koordinata.</p><p><b>Pločica</b>: dijeli fotografiju na kvadratne blokove i pomjera ih nasumično unutar slike.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
bs: Nivo:

en: Set here the level of the effect.
bs: Unesi ovdje nivo efekta.

en: Iteration:
bs: Iteracija:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
bs: Ova vrijednost kontroliše iteracije za korištenje Valovi,Pločica i Neon efekata.

en: Distortion Effects
bs: Efekti izobličenja

en: Depth:
bs: Dubina:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
bs: Postavi ovdje dubinu za efekt reljefa slike.

en: Emboss
bs: Reljef

en: Film Grain
bs: Zrnastost filma

en: Brush size:
bs: Veličina četkice:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
bs: Ovdje postavi veličinu slike koja će se koristit za simulaciju slike u ulju.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
bs: Glatkoća:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
bs: Ova vrijednost kontrolira efekt glatkoće četkice po platnu.

en: Oil Paint
bs: Slika u ulju

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
bs: Ovo je predpregled Kišne kapi efekta.<p>Napomena: ako ste prethodno označili neko područje u uređivaču,ono neće biti pod uticajem filtera. Možete koristit ovu metodu da onemogući efekt Kišne kapi na ljudskom licu,na primjer.</p>

en: Drop size:
bs: Veličina kapi:

en: Set here the raindrops' size.
bs: Ovdje postavite veličinu kišnih kapi.

en: Number:
bs: Broj:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
bs: Ova vrijednost kontroliše maksimalan broj kišnih kapi.

en: Fish eyes:
bs: Riblje oči:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
bs: Ova vrijednost je koeficijent optičkog izobličenja riblje-oko-efekta.

en: RainDrop
bs: Kišne kapi

en: Maintain aspect ratio
bs: Očuvaj razmjeru

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
bs: Uključi ovu opciju za omjer aspekta održavanja sa novom veličinom slike.

en: Width (px):
bs: Širina (tč):

en: Set here the new image width in pixels.
bs: Postavite ovdje novu širinu slike u pikselima.

en: Height (px):
bs: Visina (tč):

en: Set here the new image height in pixels.
bs: Ovdje postavi novu visinu slike u pikselima.

en: Width (%):
bs: Širina (%):

en: New image width, as a percentage (%).
bs: Nova širina slike,kao procenat (%).

en: Height (%):
bs: Visina (%):

en: New image height, as a percentage (%).
bs: Nova visina slike,kao procenat (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
bs: Naznačite ovdje Vašu željenu svjesnost o  sadržaju reskaliranjem procenata.

en: Add weight masks
bs: Dodaj maske težine

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
bs: Uključite ovu opciju da dodate maske za suzbijanje i očuvanje.

en: Suppression weight mask:
bs: Maska za suzbijanje težine:

en: Draw a suppression mask
bs: Nacrtaj masku za suzbijanje

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
bs: Pritisnite ovo dugme da nacrtate oznake zona  područja slike koja su manje važna.Ove zone će biti obrisane kad se slika bude smanjivala,ili uduplane kad se slika bude povećavala.

en: Preservation weight mask:
bs: Maska za očuvanje težine:

en: Draw a preservation mask
bs: Nacrtaj masku za očuvanje

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
bs: Pritisnite na ovo dugme da nacrtate oznake zona područja slike koja želite očuvati.

en: Erase mask:
bs: Obriši masku:

en: Erase mask
bs: Brisanje maske

en: Click on this button to erase mask regions.
bs: Kliknite na ovo dugme da obrišete regione maske.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
bs: Naznačite  ovdje veličinu slike korištene za crtanje maski.

en: Norm of brightness gradient
bs: Norma gradijenta svjetoće

en: Sum of absolute values of brightness gradients
bs: Zbir apsolutnih vrijednosti gradijenata svjetloće

en: Absolute value of brightness gradient
bs: Apsolutna vrijednost gradijenta svjetloće

en: Norm of luma gradient
bs: Norma luma gradijenta

en: Sum of absolute values of luma gradients
bs: Zbir apsolutnih vrijednosti luma gradijenata

en: Absolute value of luma gradient
bs: Apsolutna vrijednost luma gradijeta

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
bs: Ova opcija Vam omogućava da odaberete funkciju gradijenta. Ova funkcija se koristi da odredi koji pikseli bi se trebali ukloniti a koji zadržati.

en: Preserve Skin Tones
bs: Sačuvaj boje kože

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
bs: Uključi ovu opciju da očuvate piksele čija je boja blizu boji kože.

en: Overall rigidity of the seams:
bs: Sveukupna strogoća šavova:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
bs: Koristi ovu vrijednost da date negativnu vrijedenost prednapona šavovima koji se čine da nisu ravni. Moglo bi biti korisno spriječiti iskrivljenja u nekim situacijama,ili izbjeći artifakte iz preskakanja piksela(u ovom slučaju je bolje koristiti niske vrijednosti). Ove postavke se primjenjuju na cijeli označeni lenijar  ako nije korištena maska za čvrstoću. Napomena: predapon je proporcionalan razlici  u  transverzalnoj  koordinati između svake dvije sukcesivne tačke ,podignut na snagu 1.5, i sabran za cijeli šav.

en: Maximum number of transversal steps:
bs: Maksimalan broj transverzalnih koraka:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
bs: Ova opcija Vam omogućava da odaberete maksimalan broj transverzalnih koraka koji pikseli u šavovima mogu uzeti. U standardnom algoritmu ,u skladu sa zadanom vrijednošću koraka =1,svaki piksel u šavu može biti pomjeren za najviše jedan piksel poštujući pri tome njegove susjede. Ovo povlači da šavovi mogu formirati maksimalan ugao od 45 stepeni,poštujući pri tome baznu liniju. Povećanje vrijednosti koraka dozvoljava Vam da savladate ova ograničenja,ali može voditi ka uključenju artifakata. U cilju balansiranja situacije,možete koristit postavke za strogoću.

en: Side switch frequency:
bs: Frekvencija za promjenu strana:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
bs: Tokom procesa oblikovanja,za svaki korak optimalan šav koji treba biti oblikovan je odabran na osnovu vrijednosti važnosti za svaki piksel. Kako god,u slučaju kad su dva šava jednaka (što se može desiti,na primjer,kad veliki dio slike ima istu boju) , algoritam uvijek odabire šavove sa jedne strane.U nekim slučajevima,ovo može uzrokovati probleme, na primjer-objekat koji je bio centriran u originalnoj slici ne mora biti centriran u rezultujućoj slici. U cilju da se prevaziđe ovaj efekat,ova postavka omogućava da se preferirana strana zamijeni automatski tokom reskaliranja,na račun blago lošije izvedbe.

en: Resize Order:
bs: Redoslije promjene veličine:

en: Horizontally first
bs: Prvo horizontalno

en: Vertically first
bs: Prvo vertikalno

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
bs: Ovdje možete postaviti da li želite da se prvo promijeni veličina horizontalno ili vertikalno.

en: Target size
bs: Odredišna veličina

en: Content-aware rescale percentage
bs: Svjesnost o sadržaju raskaliraj procentažu

en: Mask Settings
bs: Postavke maske

en: Energy function
bs: Funkcija energije

en: Advanced Settings
bs: Napredne postavke

en: Liquid Rescale
bs: Tečno reskaliranje

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
bs: Ovo je predpregled operacije slobodne rotacije. Ako pomjerite kursor miša na ovaj prepregled, vertikalna i horizontalna crtica će biti nacrtane da Vas vodi u prilagođavanj prepravku u slobodnooj rotaciji. Pustite lijevo dugme miša sa zaustavite poziciju crtice.

en: New width:
bs: Nova širina:

en:  px
bs:  piks.

en: New height:
bs: Nova visina:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
bs: Označite tačku u dodatku predpregleda,zatim kliknite na dugme da pridružite tačku za autokorekciju.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
bs: Podesi

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
bs: <p>Popravite rotaciju Vaše slike automatski dodjeljujući dvije tačke u dodatku predpregleda i klikanjem na <i>Prilagodi</i>.<br/>Možete prilagoditi ili horizontalne ili vertikalne linije</p>

en: Automatic Adjustment
bs: Automatsko prilagođavanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
bs: Postavke

en: Free Rotation
bs: Slobodna rotacija

en: Click to set
bs: Kliknite da postavite

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
bs: U redu

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
bs: Ovo je pretpregled s perspektive operacije transformacije. Možete koristiti miš za povlačenje ćoškova radi namještanja transformirajućeg prostora.

en: Angles (in degrees):
bs: Ugao (u stepenima):

en:   Top left:
bs:   Gornji lijevi:

en:   Top right:
bs:   Gornji desni:

en:   Bottom left:
bs:   Donji lijevi:

en:   Bottom right:
bs:   Donji desni:

en: Draw preview while moving
bs: Crtaj prikaz pri pomjeranju

en: Draw grid
bs: Crtaj mrežu

en: Inverse transformation
bs: Obrnuta transformacija

en: Perspective Adjustment Tool
bs: Alat za prilagodbu perspektive

en: Perspective Adjustment
bs: Podešavanje perspektive

en: Aspect Ratio Crop
bs: Odsjecanje po razmjeri

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
bs: <p>Ovdje možete vidjeti omjer dužine i visine pretpregleda odabranog prostora za rezanje. Možete koristiti miš za povlačenje ili izmjenjivanje rezajućeg prostora. </p><p>Pritisnite i držite <b>CTRL</b> dugme za pomjeranje i suprotnog ćoška.</p><p>Pritisnite i držite <b>SHIFT</b> dugme za povlačenje najbližeg ćoška ka strjelici miša.</p>

en: Max. Aspect
bs: Maks. proporcija

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
bs: Postavite odabir područja na maksimalnu veličinu prema trenutnoj proporciji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
bs: Rezolucija:

en: Crop Information
bs: Informacije o rezanju

en: Aspect ratio:
bs: Razmjera:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
bs: Prilagođeno

en: Golden Ratio
bs: Zlatni odnos

[ctx: no aspect ratio]
en: None
bs: Nikakav

en: Exact aspect
bs: Tačan aspekt

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
bs: Ovom opcijom nametnite specifičan omjer dužine i visine za rezanje.

en: Orientation:
bs: Usmjerenje:

en: Landscape
bs: Položeno

en: Portrait
bs: Uspravno

en: Select constrained aspect ratio orientation.
bs: Odaberite orijentaciju usiljenog omjera dužine i visine.

en: Auto
bs: Automatski

en: Enable this option to automatically set the orientation.
bs: Uključite ovu opciju za automatsko postavljanje orijentacije.

en: Custom ratio:
bs: Proizvoljan odnos:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
bs: Postavite ovdje željenu vrijednost brojnika proporcije.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
bs: Postavite ovdje željenu vrijednost nazivnika proporcije.

en: Set width position to center.
bs: Postavite širinu položaja do centra.

en: Set height position to center.
bs: Postavi poziciju visine na centar.

en: Crop Settings
bs: Opcije rezanja

en: Rules of Thirds
bs: Pravila trećine

en: Diagonal Method
bs: Dijagonalna metoda

en: Harmonious Triangles
bs: Skladni trouglovi

en: Golden Mean
bs: Zlatna sredina

[ctx: no geometric form]
en: None
bs: Nikakav

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
bs: S ovom opcijom, možete prikazati smjernice kako bi pomogli sastaviti vašu fotografiju.

en: Golden sections
bs: Zlatni dijelovi

en: Enable this option to show golden sections.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz zlatne sekcije.

en: Golden spiral sections
bs: Zlatni spiralni dijelovi

en: Enable this option to show golden spiral sections.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz zlatne spiralne sekcije.

en: Golden spiral
bs: Zlatna spirala

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz zlatne spirale vodiča.

en: Golden triangles
bs: Zlatni trouglovi

en: Enable this option to show golden triangles.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz zlatnih trouglova.

en: Flip horizontally
bs: Prevrni vodoravno

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
bs: Omogućite ovu opciju za okretanje smjernice horizontalno.

en: Flip vertically
bs: Prevrni uspravno

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
bs: Omogućite ovu opciju za okretanje smjernice vertikalno.

en: Color and width:
bs: Boja i širina:

en: Set here the color used to draw composition guides.
bs: Postavite ovdje boju korištenu za crtanje sastava vodiča.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
bs: Postavite ovdje širinu u pikselima korištenu za crtanje sastava vodiča.

en: Composition Guides
bs: Sastav Vodiča

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
bs: Prilagođeno

en: New Size
bs: Nova veličina

en: Width:
bs: Širina:

en: Height:
bs: Visina:

en: New image height in pixels (px).
bs: Nova visina slike u pikselima (px).

en: New image width in percent (%).
bs: Nova širina slike u procentima (%).

en: New image height in percent (%).
bs: Nova visina slike u procentima (%).

en: Restore photograph (slow)
bs: Vratiti fotografiju (sporo)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
bs: Uključite ovu opciju na ljestvici prema gore da povećate sliku do ogromne veličine. <b> Upozorenje </b>: Ovaj proces može potrajati neko vrijeme.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
bs: <b>Napomena:</b> koristite Mod restauracije za proporcionalno uvećanje slike do ogromnih dimenzija. Ovaj proces može potrajati.

en: Resize
bs: Promijeni veličinu

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
bs: "%1" nije tekstualna datoteka postavki Promjene dimenzija Fotografije.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
bs: Ne mogu učitati postavke iz tekstualne datoteke Promjene dimenzija Fotografije.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
bs: Ne mogu spasiti postavke u tekstualnu datoteku Promjene dimenzija Fotografije.

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
bs: Ovo je  predpregled operacije siječenja. Ako pomjerite kursor miša na ovaj prepregled, vertikalne i horizontalne linije će biti nacrtane da Vas vode kroz prilagođavanje u ispravljanju sječenjem. Pustite lijevo dugme miša da zamrznete poziciju crtice.

en: Main horizontal angle:
bs: Glavni vodoravni ugao:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
bs: Glavni horizontalni ugao siječenja,u stepenima.

en: Fine horizontal angle:
bs: Fini vodoravni ugao:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
bs: Ova vrijednost u stepenima će biti dodana na vrijednost glavnog horizontalnog ugla da se postave fine prilagodbe.

en: Main vertical angle:
bs: Glavni uspravni ugao:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
bs: Glavni vertikalni ugao siječenja,u stepenima.

en: Fine vertical angle:
bs: Fini uspravni ugao:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
bs: Ovaj ugao u stepenima će biti dodan na vrijednost glavnog vertikalnog ugla da se postave fine prilagodbe.

en: Anti-Aliasing
bs: Omekšane ivice

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
bs: Odobrite ovu opciju da se primjeni filter za omekšane ivice na isječenu sliku. Da  se malo omekša ciljana slika,ona će biti malo zamagljena.

en: Shear Tool
bs: Alat za iskošavanje

en: The target image file format "%1" is unsupported.
bs: Ciljni format datoteke slike "%1" nije podržan.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
bs: Nisam mogao da sačuvam datoteku
    "%1" u
    "%2".

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
bs: Datoteka sa imenom „%1“ već postoji. Sigurni ste da želite da ga prebrišete?

en: Cannot save "%1" file
bs: Ne mogu da sačuvam "%1" datoteku

en: Latitude
bs: Geografska širina

en: Longitude
bs: Geografska dužina

en: Speed
bs: Brzina

en: # satellites
bs: # sateliti

en: Fix type
bs: Popravi tip

en: Apply
bs: Primijeni

en: Details changed
bs: Detalji promijenjeni

en: GeoNames
bs: GeoNazivi

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
bs[0]: %1 slika namještena na '%2'
bs[1]: %1 slike namještene na '%2'
bs[2]: %1 slika namješteno na '%2'

[ctx: Start the search]
en: Search
bs: Pretraži

en: Clear the search results.
bs: Očisti rezultate pretraživanja.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
bs: Čuvaj rezultate starih pretraživanja dok vršiš nova pretraživanja.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
bs: Prebacite vidljivost rezultata pretraživanja na karti.

en: Copy coordinates
bs: Kopiraj koordinate

en: Move selected images to this position
bs: Pomaknite odabrane slike na novu poziciju

en: Remove from results list
bs: Ukloni iz liste rezultata

en: Select which service you would like to use.
bs: Odaberite koji servis želite koristiti.

en: Bookmarks
bs: Obilježivači

en: Your search failed:
    %1
bs: Vaša pretraga nije uspjela:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
bs[0]: %1 slika pomjerena na '%2'
bs[1]: %1 slike pomjerene na '%2'
bs[2]: %1 slika pomjereno na '%2'

en: Add a new value to the list
bs: Dodaj novu vrijednost na listu

en: Remove the current selected value from the list
bs: Ukloni trenutno odabranu vrijednost sa liste

en: Replace the current selected value from the list
bs: Zamijeni trenutno odabranu vrijednost sa liste

en:  This field is limited to:
bs:  Ovo polje je ograničeno do:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
bs[0]: <p>%1 znak.</p>
bs[1]: <p>%1 znaka.</p>
bs[2]: <p>%1 znakova.</p>

en: Attribute:
bs: Atribut:

en: Select here the editorial attribute of content.
bs: Odaberite ovdje editorijalni atribut sadržaja.

[ctx: Content type]
en: Current
bs: Trenutni

[ctx: Content type]
en: Analysis
bs: Analiza

[ctx: Content type]
en: Archive material
bs: Arhivski materijal

[ctx: Content type]
en: Background
bs: Pozadina

[ctx: Content type]
en: Feature
bs: Odlika

[ctx: Content type]
en: Forecast
bs: Prognoza

[ctx: Content type]
en: History
bs: Historija

[ctx: Content type]
en: Obituary
bs: Nekrološki

[ctx: Content type]
en: Opinion
bs: Mišljenje

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
bs: Ankete & Istraživanja

[ctx: Content type]
en: Profile
bs: Profil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
bs: Ispis Rezultata & Tabela

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
bs: Sporedna tabla & Informacije o podršci

[ctx: Content type]
en: Summary
bs: Rezime

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
bs: Prijepis & Doslovni Izvještaj

[ctx: Content type]
en: Interview
bs: Intervju

[ctx: Content type]
en: From the Scene
bs: Iz Scene

[ctx: Content type]
en: Retrospective
bs: Retrospektivno

[ctx: Content type]
en: Statistics
bs: Statistike

[ctx: Content type]
en: Update
bs: Ažuriranje

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
bs: Zamotaj

[ctx: Content type]
en: Press Release
bs: Objava

en: Brightness (APEX):
bs: Osvetljaj (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje vrijednost svjetline u APEX jedinicama na kameri za slikanje.

en: Gain Control:
bs: Kontrola pojačanja:

[ctx: gain control]
en: None
bs: Nikakvo

[ctx: gain control]
en: Low gain up
bs: Malo povećanje

[ctx: gain control]
en: High gain up
bs: Visoko povećanje

[ctx: gain control]
en: Low gain down
bs: Malo povećanje

[ctx: gain control]
en: High gain down
bs: Veliko povećanje

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje stepen napredovanja cjelokupne slike na kameri za slikanje.

en: Contrast:
bs: Kontrast:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
bs: Normalan

[ctx: contrast mode]
en: Soft
bs: Blag

[ctx: contrast mode]
en: Hard
bs: Jak

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje smjer obrađivanja kontrasta na kameri za slikanje.

en: Saturation:
bs: Zasićenje:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
bs: Normalan

[ctx: saturation mode]
en: Low
bs: Nizak

[ctx: saturation mode]
en: High
bs: Visok

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje smjer obrade saturacije na kameri za slikanje.

en: Sharpness:
bs: Izoštrenje:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
bs: Normalan

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
bs: Blago

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
bs: Jaki

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
bs: Odaberite ovdje smjer obrade oštrine na kameri za slikanje.

en: Custom rendered:
bs: Posebno iscrtavanje:

en: Normal process
bs: Normalni proces

en: Custom process
bs: Prilagođeni proces

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
bs: Navedite ovdje specijalnu oradu slike, kao što je iscrtavanje prema izlazu.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
bs: Ime (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
bs: Unesite ovdje ime dokumenta iz kojeg je ova slika skenirana. Ovo polje je ograničeno sa ASCII znakovima.

[ctx: image description]
en: Description (*):
bs: Opis(*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
bs: Unesite opis slike. Polje je ograničeno na ASCII karaktere.

en: Artist (*):
bs: Umjetnik (*):

en: Copyright (*):
bs: Autorska prava (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
bs: Unesite vlasnika autorskih prava slike. Ovo polje je ograničeno sa ASCII znakovima.

[ctx: image caption]
en: Caption:
bs: Naslov:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
bs: Unesite naslov slike. Ovo polje nije ograničeno. UTF8 enkodiranje će biti korišteno da sačuva tekst.

en: Sync JFIF Comment section
bs: Sinhronizuj odjeljak JFIF komentara

en: Sync XMP caption
bs: Sinhronizuj XMP naslov

en: Creation date and time
bs: Datum i vrijeme stvaranja

en: Creation sub-second
bs: Kreiranje sub-drugog

en: Sync XMP creation date
bs: Sinhronizuj XMP datum kreiranja

en: Sync IPTC creation date
bs: Sinhronizuj IPTC datum stvaranja

en: Set creation date to today
bs: Postavi datum kreiranja na danas

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
bs: Postavite ovdje datum i vrijeme kreiranja slike. U ovom standardu to je datum i vrijeme kada je datoteka izmjenjena.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
bs: Postavite ovdje frakcije u sekundama za datum i vrijeme kreiranja slike.

en: Original date and time
bs: Originalni datum i vrijeme

en: Original sub-second
bs: Originalni sub-drugi

en: Set original date to today
bs: Postavi originalni datum na danas

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
bs: Postavite ovdje datum i vrijeme kad su podaci originalne slike generirani. Kod digitalne kamere datum i vrijeme slikanja su snimljeni.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
bs: Postavite ovdje frakcije sekundi za datum i vrijeme kada su originalni podaci slike generirani.

en: Digitization date and time
bs: Datum i vrijeme digitalizacije

en: Digitization sub-second
bs: Digitalizacija sub-drugi

en: Set digitization date to today
bs: Postavi datum digitalizacije na danas

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
bs: Postavite ovdje datum i vrijeme kada je slika spašena kao digitalni podatak. Ako je na primjer, slika uslikana sa digitalnom kamerom i ako je u isto vrijeme i datoteka snimljena, Originalni i Digitalizacioni datum i vrijeme će imati isti sadržaj.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
bs: Postavite ovdje frakcije sekunde za datum i vrijeme kada je slika spašena kao digitalni podatak.

en: Device manufacturer (*):
bs: Proizvođač uređaja (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
bs: Postavite ovdje proizvođača ulazne opreme korištene za slikanje. Ovo polje je ograničeno sa ASCII znakovima.

en: Device model (*):
bs: Model uređaja (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
bs: Postavite ovdje modelPostavite ovdje proizvođača ulazne opreme korištene za slikanje. Ovo polje je ograničeno sa ASCII znakovima. ulazne opreme korištene za slikanje. Ovo polje je ograničeno sa ASCII znakovima.

en: Device type:
bs: Vrsta uređaja:

en: Film scanner
bs: Skener filma

en: Reflection print scanner
bs: Klasičan skener

en: Digital still camera
bs: Digitalni fotoaparat

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
bs: Postavite ovdje tip ulazne opreme korištene za slikanje.

en: Exposure time (seconds):
bs: Vrijeme ekspozicije (sek.):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
bs: Postavite ovu opciju da postavite vrijeme ekspozicije slike, dato u sekundama.

en: Exposure program:
bs: Program ekspozicije:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
bs: Nije definisano

[ctx: exposure program]
en: Manual
bs: Ručni

[ctx: exposure program]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
bs: Prednost otvora

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
bs: Prednost zatvarača

[ctx: exposure program]
en: Creative program
bs: Kreativni program

[ctx: exposure program]
en: Action program
bs: Akcijski program

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
bs: Portretski način

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
bs: Pejzažni način

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
bs: Odaberite ovdje program korišten na kameri da postavi ekspoziciju kada je slika snimljena.

en: Exposure mode:
bs: Režim ekspozicije:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: exposure mode]
en: Manual
bs: Ručno

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
bs: Automatska potpora

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
bs: Odaberite ovdje način korišten na kameri da postavi ekspozicicju kada je slika snimljena. U auto-potpornom načinu, kamera snima serije okvira iste scene na različite ekspozicije.

en: Exposure bias (APEX):
bs: Ekspozicija (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje vrijednost ekspozicije (u APEX jedinicama) korištene na kameri za snimanje slike.

en: Metering mode:
bs: Način mjerenja:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
bs: Nepoznati

[ctx: metering mode]
en: Average
bs: Prosječni

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
bs: Centar prosječnog opterećenja

[ctx: metering mode]
en: Spot
bs: Mjesto

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
bs: Multi-mjesto

[ctx: metering mode]
en: Partial
bs: Djelimično

[ctx: metering mode]
en: Other
bs: Ostalo

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
bs: Odaberite ovdje način mjerenja korišten na kameri za postavljanje ekspozicije kada je slika snimljena.

en: Sensitivity (ISO):
bs: Osjetljivost (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
bs: Postavite ovdje ISO Brzinu kamere kojom je snimljena slika.

en: Sensing method:
bs: Metod osjetljivosti:

en: Not defined
bs: Neodređeno

en: One-chip color area
bs: Jednočipna oblast boje

en: Two-chip color area
bs: Dvočipna oblast boje

en: Three-chip color area
bs: Tročipna oblast boje

en: Color sequential area
bs: Sekvencijalna oblast boje

en: Trilinear sensor
bs: Trilinearni senzor

en: Color sequential linear
bs: Linearna sekvencijalna boja

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
bs: Odaberite ovdje tip senzora slike korišten na kameri za snimanje slike.

en: Focal length (mm):
bs: Fokusna dužina (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje fokusnu dužinu u milimetrima na kameri za slikanje.

en: Focal length in 35mm film (mm):
bs: Fokusna dužina u 35mm film (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
bs: Postavite ovdje ekvivalentu fokusnu dužinu uz pretpostavku da je 35mm film kamera, u mm. Vrijednost 0 znači da je fokusna dužina nepoznata.

en: Digital zoom ratio:
bs: Odnos digitalnog zuma:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
bs: Postavite ovdje omjer digitalnog zumiranja korišten na kameri za snimanje slike.

en: Lens aperture (f-number):
bs: Otvor objektiva (f-broj):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
bs: Odaberite ovdje otvor objektiva korišten na kameri za snimanje slike.

en: Max. lens aperture (f-number):
bs: Max. otvor objektiva (f-broj):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
bs: Odaberite ovdje najmanji otvor objektiv korišten na kameri prilikom snimanja slike.

en: No flash
bs: Bez blica

en: Fired
bs: U vatri

en: Fired, no strobe return light
bs: U vatri bez pojačanog povratnog svjetla

en: Fired, strobe return light
bs: U vatri s pojačanim povratnim svjetlom

en: Yes, compulsory
bs: Da, obavezno

en: Yes, compulsory, no return light
bs: Da, obavezno, bez povratnog svjetla

en: Yes, compulsory, return light
bs: Da, obavezno, povratno svjetlo

en: No, compulsory
bs: Ne, obavezno

en: No, auto
bs: Ne, automatski

en: Yes, auto
bs: Da, automatski

en: Yes, auto, no return light
bs: Da, automatski, bez povratnog svjetla

en: Yes, auto, return light
bs: Da, automatski, povratno svjetlo

en: No flash function
bs: Nema blic

en: Yes, red-eye
bs: Da, crveno oko

en: Yes, red-eye, no return light
bs: Da, crveno oko, bez povratnog svjetla

en: Yes, red-eye, return light
bs: Da, crveno oko, povratno svjetlo

en: Yes, compulsory, red-eye
bs: Da, obavezno, crveno oko

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
bs: Da, obavezno, crveno oko, bez povratnog svjetla

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
bs: Da, obavezno, crveno oko, povratno svjetlo

en: Yes, auto, red-eye
bs: Da, automatski, crveno oko

en: Yes, auto, red-eye, no return light
bs: Da, automatski, crveno oko, bez povratnog svjetla

en: Yes, auto, red-eye, return light
bs: Da, automatski, crveno oko, povratno svjetlo

en: Light source:
bs: Svjetlosni izvor:

[ctx: light source]
en: Unknown
bs: Nepoznat

[ctx: light source]
en: Daylight
bs: Dnevno svjetlo

[ctx: light source]
en: Fluorescent
bs: Fluorescentno

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
bs: Volfram (svjetlo sa žarnom niti)

[ctx: light source]
en: Flash
bs: Blic

[ctx: light source]
en: Fine weather
bs: Lijepo vrijeme

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
bs: Oblačno vrijeme

[ctx: light source]
en: Shade
bs: Sjenčenje

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
bs: Dnevna svjetlost flourescentno (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
bs: Dnevna bijela flourescentno (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
bs: Hladna bijela flourescentno (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
bs: Bijela flourescentno (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
bs: Standardno svjetlo A

[ctx: light source]
en: Standard light B
bs: Standardno svjetlo B

[ctx: light source]
en: Standard light C
bs: Standardno svjetlo C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
bs: ISO studio volfram

[ctx: light source]
en: Other light source
bs: Drugi izvor svjetla

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
bs: Odaberite ovdje vrstu izvora svjetla koji je korišten pri snimanju slike.

en: Flash mode:
bs: Režim blica:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
bs: Odaberite ovdje fleš program način kamere za slikanje.

en: Flash energy (BCPS):
bs: Snaga blica (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
bs: Postavite ovdje bljesak energije korišten kako bi snimili fotografiju u BCPS jedinicama. Jedinica svijecine snage u sekundi je mjera efektivnog intenziteta izvora svjetlosti kada je usmjerena u snop od strane reflektora ili sočiva. Ova vrijednost je efektivni intenzitet tokom perioda od jedne sekunde.

en: White balance:
bs: Balans bijelog:

en: Identify subject of content (3 chars max):
bs: Identificirajte temu sadržaja (3 znaka maksimalno):

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
bs: Postavite ovdje kategoriju sadržaja. Ovo polje je ograničeno sa 3 znaka.

en: Supplemental categories:
bs: Dopunske kategorije:

en: &Add
bs: &Dodaj

en: &Delete
bs: &Obriši

en: &Replace
bs: &Zamijeni

en: Headline:
bs: Naslov:

[ctx: content description]
en: Caption:
bs: Naslov:

en: Caption Writer:
bs: Pisac Naslova:

en: Enter the name of the caption author.
bs: Unesite ime autora naslova.

en: Copyright:
bs: Autorska prava:

en: Byline:
bs: Potpis autora:

en: Set here the name of content creator.
bs: Postavite ovdje ime kreatora sadržaja:

en: Byline Title:
bs: Zvanje Autora:

en: Set here the title of content creator.
bs: Postavite ovdje zvanje kreatora sadržaja:

en: Credit:
bs: Kredit:

en: Set here the content provider.
bs: Postavi ovdje provajdera sadržaja.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
bs: Izvor:

en: Contact:
bs: Kontakt:

en: No ObjectData
bs: Nema ObjectData

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
bs: IPTC-NAA Digitalna NovaSlika Parametar Snimanja (verzija 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
bs: IPTC-NAA Digitalna NovaSlika Parametar Snimanja (verzija 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
bs: IPTC-NAA Digitalna NovaSlika Parametar Snimanja (verzija 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
bs: IPTC-NAA Digitalna NovaSlika Parametar Snimanja (verzija 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
bs: IPTC7901 Preporučeni Format Poruke

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
bs: Označeni Format Datoteke (verzija 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
bs: Označeni Format Datoteke (verzija 6.0)

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
bs: IPTC Nestruktuirani Karakterno Orijentirani Format Datoteke

en: United Press International ANPA 1312 variant
bs: Ujedinjeni Press International ANPA 1312 variant

en: United Press International Down-Load Message
bs: Ujedinjeni Press International Down-Load Message

en: JPEG File Interchange
bs: JPEG Datoteka Zamjena

en: Photo-CD Image-Pac
bs: Fotografija-CD Slika-Pac

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
bs: Microsoft Bit Mapped Grafička Datoteka [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
bs: Digitalna Audio Datoteka [*.WAV]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
bs: PC DOS/Windows Izvršne Datoteke [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
bs: Komprimirana Binarna Datoteka [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
bs: Audio Razmjena Format Datoteke AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
bs: RIFF Val (Microsoft Corporation)

en: Freehand (version 3.1)
bs: Slobodnom rukom (verzija 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
bs: Slobodnom rukom (verzija 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
bs: Slobodnom rukom (verzija 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
bs: Slobodnom rukom (verzija 5.5)

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
bs: Tidningarnas Telegrambyra NITF verzija (TTNITF DTD)

en: Destination:
bs: Odredište:

en: Product ID:
bs: Identifikacijski broj produkta:

en: Service ID:
bs: Identifikacijski broj servisa:

en: Envelope ID:
bs: Identifikacijski broj konverte:

en: Priority:
bs: Prioritet:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
bs: 0: Nikakav

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
bs: 1: Visoko

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
bs: 5: Normalno

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
bs: 8: Nisko

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
bs: 9: Korisnički definisano

en: Select here the envelope priority.
bs: Odaberite ovdje prioritet koverte.

en: Select here envelope file format.
bs: Odaberite ovdje format datoteke koverte.

en: Sent date:
bs: Datum slanja:

en: Sent time:
bs: Datum slanja:

en: Set envelope sent date to today
bs: Postavi datum slanja koverte na danas

en: Set here the date when the service sent the material.
bs: Postavite ovdje datum kad je servis poslao materijal.

en: Set here the time when the service sent the material.
bs: Postavite ovdje vrijeme kad je servis poslao materijal.

en: Use information retrieval words:
bs: Koristi informativne dohvatne riječi:

en: Digitization date
bs: Datum digitalizacije

en: Digitization time
bs: Vrijeme digitalizacije

en: Set here the creation date of digital representation.
bs: Postavi ovdje datum kreiranja digitalnog prikaza.

en: Set here the creation time of digital representation.
bs: Postavi ovdje vrijeme kreiranja digitalnog prikaza.

en: Creation date
bs: Datum stvaranja

en: Creation time
bs: Vrijeme stvaranja

en: Set here the creation date of intellectual content.
bs: Postavi datum kreiranja intelektualnog sadržaja.

en: Set here the creation time of intellectual content.
bs: Postavi vrijeme kreiranja intelektualnog sadržaja.

en: Set here the full country name referenced by the content.
bs: Postavi ovdje puno ime države na koje upućuje sadržaj.

en: City:
bs: Grad:

en: Sublocation:
bs: Podlokacija:

en: State/Province:
bs: Država/provincija:

en: Country:
bs: Država:

en: Select here country name of content origin.
bs: Postavite ovdje ime države iz koje je sadržaj.

en: Release date
bs: Datum izdavanja

en: Release time
bs: Vrijeme izdavanja

en: Set release date to today
bs: Postavite datum izdavanja na danas

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
bs: Postavite ovdje najranije namjenjen upotrebljiv datum intelektualnog sadržaja.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
bs: Postavite ovdje najranije namjenjeno upotrebljivo vrijeme intelektualnog sadržaja.

en: Expiration date
bs: Datum isteka

en: Expiration time
bs: Vrijeme isteka

en: Set expiration date to today
bs: Postavi datum isteka na danas

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
bs: Postavite ovdje najkasnije namjenjen datum intelektualnog sadržaja.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
bs: Postavite ovdje najkasnije namjenjeno upotrebljivo vrijeme intelektualnog sadržaja.

en: Language:
bs: Jezik:

en: Select here the language of content.
bs: Odaberite ovdje jezik sadržaja.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
bs: 0: Nikakav

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
bs: 1: Visoko

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
bs: 5: Normalno

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
bs: 8: Nisko

en: Select here the editorial urgency of content.
bs: Postavite ovdje editorijalnu hitnost sadržaja.

en: Cycle:
bs: Ciklus:

en: News
bs: Novosti

en: Data
bs: Podaci

en: Advisory
bs: Savjeti

en: Select here the editorial type of content.
bs: Postavite ovdje editorijalni tip sadržaja.

en: Reference:
bs: Referenca:

[ctx: image title]
en: Title:
bs: Naslov:

en: Edit Status:
bs: Uredi status:

en: Job Identifier:
bs: Identifikator posla:

en: Special Instructions:
bs: Posebne instrukcije:

en: Enter here a new supplemental category of content.
bs: Unesite ovdje nove dopunske kategorije za sadržaj.

en: Default Language Caption Options
bs: Početni Jezik Opcije Naslova

en: Right Usage Terms:
bs: Termini ispravne upotrebe:

en: Contact
bs: Kontakt

en: Set here the contact e-mail.
bs: Postavi ovdje kontakt e-mail.

en: Set here the contact URL.
bs: Postavi ovdje kontakt URL.

en: Phone:
bs: Telefon:

en: Set here the contact 'phone number.
bs: Postavi ovdje kontakt broj telefona.

[ctx: Street address]
en: Address:
bs: Adresa:

en: Set here the contact address.
bs: Postavi ovdje kontakt adresu.

en: Postal code:
bs: Poštanski broj:

en: Set here the contact postal code.
bs: Postavi ovdje kontakt poštanski broj.

en: Set here the contact city.
bs: Postavi ovdje kontakt grad.

en: Set here the contact country.
bs: Postavi ovdje kontakt državu.

en: Set here the original owner of content.
bs: Postavi ovdje originalnog vlasnika sadržaja.

en: Set here the content's city of origin.
bs: Postavite ovdje grad odakle je sadržaj.

en: Set here the content's location within the city.
bs: Postavite ovdje lokaciju iz grada odakle je sadržaj.

en: Set here the content's Province or State of origin.
bs: Postavite ovdje Pokrajinu ili Državu odakle je sadržaj.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
bs: Naslov:

en: Set here a shorthand reference for the content.
bs: Postavite ovdje stenografsku referencu za sadržaj.

en: Nickname:
bs: Nadimak:

en: A short informal name for the resource.
bs: Kratko neformalno ime za resurs.

en: Identifiers:
bs: Identifikatori:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
bs: Postavite ovdje niz znakova koji identificira sadržaj koji se ponavlja.

en: Enter the editorial usage instructions.
bs: Unesite editorijalne instrukcije za korištenje.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
bs: Unesite ovdje Informative Provider Reference. I.P.R je ime registrovano sa XMP/NAA, identificirajući provajder koji osigurava indikator sadržaja. Početna vrijednost za I.P.R je "XMP" ako je standarni Referentni Broj korišten.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
bs: Unesite ovdje Referentni Broj Teme. Obezbjeđuje numerisani kod koji indicira Ime Teme plus opcionalno Materiju Teme i Detaljno Ime Teme u jeziku servisa. Referenca Teme je broj u rasponu od 01000000 do 17999999 i predstavlja neovisni internacionalni jezik referenciran na Temu. Tema je identificirana od svog Referentnog Broja i odgovara Imenima uzetim sa standardne liste date sa XMP/NAA. Ako je standardni referentni kod korišten, ove liste su referencirane verzije Engleskog jezika. Ovo polje je ograničeno sa 8 digitalnih kodova.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bs: Unesite ovdje Ime Teme. Engleski jezik je korišten ako odaberete standardni XMP/NAA referentni broj.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bs: Unesite ovdje Ime Glavne Teme. Engleski jezik je korišten ako odaberete standardni XMP/NAA referentni broj.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bs: Unesite ovdje Ime Detalja Teme. Engleski jezik je korišten ako odaberete standardni XMP/NAA referentni broj.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
bs: Događaji kalendara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
bs: Izaberite opcionu datoteku kalendara sa zvaničnim praznicima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
bs: Izaberite opcionu datoteku kalendara sa vašim „porodičnim praznicima“

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
bs: Pregled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
bs: &Vrh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
bs: Iscrtaj linije na kalendaru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
bs: Odaberite Slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
bs: Lijevi klik na mjesec da odaberete sliku, desni klik da obrišete sliku

en: Choose events to show on the Calendar
bs: Izaberite događaj da prikažete na Kalendaru

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
bs: Nisu izabrane važeće slike za mjesece<br/>Kliknite ''Nazad'' da izaberete slike

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
bs: Imajte na umu da pravite kalendar za<br/>tekuću godinu ili za neku prošlu godinu.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
bs: Kliknite ''Dalje'' da započnete štampanje<br/><br/>Sljedeći mjeseci će biti štampani za godinu %1:<br/>

en: Printing calendar page for %1 of %2
bs: Štampanje strane kalendara za %1 od %2

en: Printing Complete
bs: Štampanje je završeno

en: &Abort
bs: &Prekini

en: Camera
bs: Fotoaparat

en: Cannot run %1:
    
     %2
bs: Ne mogu pokrenuti %1:
    
     %2

en: unavailable
bs: nedostupno

en: Images
bs: Slike

en: Developer
bs: Programer

en: PTO file already created in the temporary directory.
bs: PTO datoteka je već kreirana u pomoćnom folderu.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
bs: PTO datoteka ne može biti kreirana u pomoćnom folderu.

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
bs: <qt><p><h1>Panorama završna obrada</h1></p></qt>

en: Author
bs: Autor

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
bs: Ukoliko je postavljeno, soundtrack za tekući album će biti spremljen i obnovljena automatski na sljedećem pokretanju.

en: Load playlist from a file.
bs: Učitaj listu izvođenja iz datoteke.

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
bs: Vrijeme slajda je veće nego vrijeme zvučnog zapisa. Prijedlog: dodati više zvučnih datoteka.

en: You can only move image files up one at a time.
bs: Možete samo premjestiti datoteke slika gore jednu po jednu.

en: You can only move files down one at a time.
bs: Možete samo premjestiti datoteke slika dolje jednu po jednu.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
bs: Ne mogu kreirati pregled na praznom popisu datoteka.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
bs: &Petlja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
bs: Zapamti zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
bs: Zvučni zapis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
bs: Pokreni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
bs: Zaustavi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
bs: Vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
bs: Koristi &milisekunde umjesto sekundi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
bs: Omogući točkić miša za pomicanje između slajdova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
bs: Omogući &točkić miša

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
bs: Onemogući &nestajanje / nastajanje slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
bs: Onemogući &krstasto nestajanje

en: This is a comment sample...
bs: Ovo je primjer komentara...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
bs: Neprozirnost pozadine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
bs: Boja fonta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
bs: Boja pozadine:

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
bs: Ne mogu pristupiti datoteci %1. Provjerite da li je staza ispravna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
bs: Ukupan broj slika u portfelju i trajanje sekvence.

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
bs: Savijanje

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
bs: Stapanje

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
bs: Kocka

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
bs: Nestajanje

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
bs: Viti

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
bs: Unutra - Vani

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
bs: Slučajni

en: OpenGL support is not available on your system.
bs: OpenGL podrška nije raspoloživa na vašem sistemu.

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
bs: Šahovska tabla

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
bs: Počisti

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
bs: Rastući

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
bs: Izlazeći krugovi

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
bs: Višestruki izlazeći krugovi

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
bs: Ulazna spirala

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
bs: Mrlje

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
bs: Pružanje projekcije slajdova

en: The delay, in seconds, between images.
bs: Pauza u sekundama, između slika.

en: Start with current image
bs: Počni sa trenutnom slikom

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
bs: Ako je ova opcija omogućena, prezentacija će se pokrenuti sa trenutnom označenom slikom na listi slika.

en: Slideshow runs in a loop
bs: Prikaz slika radi u petlji

en: Run the slideshow in a loop.
bs: Pokrenite prikaz slika u petlji.

en: Show progress indicator
bs: Prikaz pokazivača napretka

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
bs: Prikaži pokazivač napretka sa stavkama na čekanju za prikaz i vremensko napredovanje.

en: Show image file name
bs: Prikažite naziv datoteke slike

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
bs: Prikažite naziv slike na dnu ekrana datoteke.

en: Show image creation date
bs: Prikažite datum stvaranja slike

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
bs: Pokažite vremena stvaranja slike / datum na dnu ekrana.

en: Show camera aperture and focal length
bs: Pokaži broj blende i fokusnu dužinu

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
bs: Prikažite otvor kamere i dužinu fokusa na dnu ekrana.

en: Show camera exposure and sensitivity
bs: Prikaži ekspoziciju i osjetljivost

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
bs: Prikažite izloženost i osjetljivost kamere na dnu ekrana.

en: Show camera make and model
bs: Prikaži proizvođača i model fotoaparata

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
bs: Prikažite djelo i model kamere na dnu ekrana.

en: Show image caption
bs: Prikaži komentar slike

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
bs: Prikažite naslov slike na dnu ekrana.

en: Show image title
bs: Prikaži sliku naslova

en: Show the image title at the bottom of the screen.
bs: Prikažite naslov slike na dnu ekrana.

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
bs: Prikažite naslov slike na dnu ekrana, ako naslov nije postojao.

en: Show image tags
bs: Prikaži oznake slike

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
bs: Prikaži imena oznake digiKam slike na dnu ekrana.

en: Show image labels
bs: Prikažite naljepnice slike

en: Screen placement:
bs: Položaj ekrana:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
bs: U slučaju višeekranskog kompjutera, odaberite ovdje monitor za projekciju sadržaja.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
bs: Trenutni ekran

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
bs: Podrazumijevani ekran

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
bs: Ekran %1

en: Slideshow
bs: Slajd-šou

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
bs: Projekcija slajdova završena.
    Kliknite za Izlaz
    ili pritisnite ESC...

en: An error has occurred to show item
    %1
bs: Pojavila se greška oko prikaza stavke
    %1

en: Switch Screen
bs: Promijeni ekran

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
bs: Ekran %1

en: Date
bs: Datum

en: Location
bs: Lokacija

en: More options
bs: Više opcija

en: New Album
bs: Novi album

en: Raw Import
bs: Sirovi uvoz

en: Post Processing
bs: Kasnije procesiranje

en: Raw Decoding
bs: Sirovo dekodiranje

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
bs: Ne može dekodirati RAW sliku
    "%1"

en: Abort
bs: Prekini

en: Abort the current Raw image preview.
bs: Prekini trenutni sirovi pregled slika.

en: Generate a Raw image preview using current settings.
bs: Napravi sirovi pregled slika koristeći trenutne postavke.

en: Brightness:
bs: Osvjetljenje:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
bs: Ovdje postavite prilagodbu osvjetljenja  slike.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
bs: Ovdje postavite prilagodbu kontrasta slike.

en: Gamma:
bs: Gama:

en: Set here the gamma adjustment of the image
bs: Ovdje postavite gamma prilagodbe slike

en: Set here the color saturation correction.
bs: Postavite ovdje korekciju zasićenja boje.

en: Exposure (E.V):
bs: Izloženost (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
bs: Ova vrijednost u E.V će se koristiti za obavljanje kompenzacije na slici.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
bs: Ovo je prilagodba krive sjaja slike

en: Reset
bs: Resetuj

en: Reset curve to linear
bs: Resetujte krivu na liniju

en: Exposure
bs: Ekspozicija

en: Luminosity Curve
bs: Kriva osvjetljenja

en: Info
bs: Informacije

en: Reset all settings to default values.
bs: Resetujte sve postavke na zadane vrijednosti.

en: Import
bs: Uvezi

en: Import image to editor using current settings.
bs: Unesi sliku u uređivač koristeći trenutne postavke.

en: Use Default
bs: Koristi podrazumijevani

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
bs: Koristi opće postavke sirovog dekodiranja za učitavanje ove slike preko urednika.

en: Current Timeline Search
bs: Pretraga po trenutnoj vremenskoj liniji

en: Current Fuzzy Image Search
bs: Pretraga po trenutnoj približnoj slici

en: Current Fuzzy Sketch Search
bs: Pretraga po trenutnoj približnoj skici

en: Current Map Search
bs: Pretraga po trenutnoj mapi

en: Current Search
bs: Trenutna pretraga

en: Current Duplicates Search
bs: Trenutna pretraga duplikata

en: Enter new album name:
bs: Unesite novo ime albuma:

en: Searches
bs: Pretrage

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
bs: <p> Kolekcija je još uvijek dostupna, ali se identifikator promijenio. <br/> To može biti uzrokovano obnavljanjem spremnika, promjenom particije izgleda ili promjenom postavki datoteka sistema.<br/>Kolekcija je sad postavljena  na ovu lokaciju :</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
bs: Kolekcija je spremljena na uređaju za skladištenje podataka koji nije uvijek priključen na kompjuter . Označite kolekciju kao uklonjivu kolekciju.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
bs: Ne poduzimajte ništa sad. Zelio/la bih riješiti problem kasnije koristeći dijalošku postavku

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
bs: <p> Odabrali ste folder "%1" za spremanje baze podataka. Datoteka iz baze podataka starije verzije digiKam-a je pronađen u ovome folderu.</p><p> Želite li unaprijediti prijašnju verziju datoteke ove baze podataka-potvrđujući time da je datoteka nove baze podataka kreirana zaista za sliku spremljenu u folderu "%2" - ili ignorisati staru datoteku i zapoceti sa novom bazom podataka?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
bs: <p> Odabrali ste folder "%1" za spremanje nove baze podataka. Datoteka iz baze podataka starije verzije digiKam-a je pronađen u ovome folderu.</p><p> Želite li unaprijediti prijašnju verziju datoteke ove baze podataka, započeti sa  novom bazom podataka ili  kopirati trenutnu bazu podataka na ovu lokaciju i nastaviti  je korisititi ?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
bs: <p> Odabrali ste folder "%1" za spremanje nove baze podataka. Datoteka iz baze podataka starije verzije digiKam-a je pronađen u ovome folderu.</p><p> Želite li unaprijediti prijašnju verziju datoteke ove baze podataka ili  započeti sa korištenjem nove baze podataka?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
bs: Kopiranje datoteke "%1" prijašnje baze podataka  na novu lokaciju ("%2") nije uspjelo. Probajte unaprijediti stariju verziju.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
bs: <p> Odabrali ste  folder "%1" kao novu lokaciju za spremanje baze podataka.</p><p> Želite li kopirati trenutnu bazu podataka na ovu lokaciju i nastaviti sa njenim korištenjem  ili  želite započeti rad sa novom bazom podataka?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
bs: <p> Odabrali ste  folder "%1" kao novu lokaciju za spremanje baze podataka. Na toj lokaciji već postoji datoteka baze podataka.</p><p> Želite li koristit postojeću datoteku kao novu bazu podataka ili je pomjeriti i kopirati trenutnu bazu podataka na njeno mjesto?</p>

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
bs: Spremanje postojeće datoteke ("%1") baze podataka nije uspjelo. Nije moguće zamijeniti datoteku bez spremanja,koristeći postojeću datoteku.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
bs: Kopiranje stare datoteke baze podataka ("%1") na njegovu novu lokaciju ("%2") nije uspjelo. Započinje sa praznom bazom podataka.

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
bs: Lokacija smiještanja kolekcije  ili nije validna ili nije trenutno dostupna.

en: No parent found for album.
bs: Nije nađen roditelj za album.

en: Album name cannot be empty.
bs: Ime albuma ne može biti prazno.

en: Album name cannot contain '/'.
bs: Ime albuma ne može sadržati „/“.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
bs: createPAlbum ne prihvata album korijen kao roditelja.

en: An existing album has the same name.
bs: Postojeći album ima isto ime.

en: Failed to add album to database
bs: Neuspjelo dodavanje albuma u bazu podataka

en: No such album
bs: Ne postoji takav album

en: Cannot rename root album
bs: Ne mogu preimenovati korijeni album

en: Cannot rename album root album
bs: Ne mogu preimenovati album korijenog albuma

en: Album name cannot contain '/'
bs: Ime albuma ne može sadržati „/“

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
bs: Postoji drugi album sa istim imenom.
    Molomo Vas, odaberite drugo ime.

en: Failed to rename Album
bs: Neuspjela promjena imena albuma

en: Cannot edit root album
bs: Ne mogu mijenjati korijeni album

en: No parent found for tag
bs: Nije nađen roditelj za oznaku

en: Tag name cannot be empty
bs: Ime oznake ne može biti prazno

en: Tag name cannot contain '/'
bs: Ime oznake ne može sadržati „/“

en: Tag name already exists
bs: Naziv oznake već postoji

en: Failed to add tag to database
bs: Neuspjelo dodavanje oznake u bazu podataka

en: Cannot edit root tag
bs: Ne mogu mijenjati korijenu oznaku

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
bs: Druga oznaka sa istim imenom već postoji.
    Molimo Vas, odaberite drugo ime.

en: Cannot move root tag
bs: Ne mogu pomjerati korijenu oznaku

en: No such tag
bs: Nema takve oznake

en: Context menu
bs: Meni sadržaja

en: Expand Selected Nodes
bs: Proširi izabrane čvorove

en: Collapse Selected Recursively
bs: Srušite izabrano rekurzivno

en: Find Duplicates...
bs: Nađi duplikate...

en: Refresh
bs: Osvježi

[ctx: @title]
en: Labels
bs: Labele

en: No Album Selected
bs: Nijedan album nije označen

en: No Tag Selected
bs: Nijedna oznaka nije označena

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
bs[0]: %1 oznaka označena
bs[1]: %1 oznake označene
bs[2]: %1 oznaka označeno

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
bs[0]: %1 album označen
bs[1]: %1 albuma označena
bs[2]: %1 albuma označeno

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
bs[0]: %1 oznaka isključena
bs[1]: %1 oznake isključene
bs[2]: %1 oznaka isključeno

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
bs[0]: %1 album isključen
bs[1]: %1 albuma isključeno
bs[2]: %1 albuma isključeno

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
bs: Označi sve albume koji trebaju biti obrađeni.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
bs: Poništi odabrane albume

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
bs: Označi sve oznake koje trebaju biti obrađene.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
bs: Poništi odabrane oznake

en: Create New Album
bs: Napravi novi album

en: &New Album
bs: &Novi album

en: Create new album
bs: Kreiraj novi album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
bs: Zao mi je, digiKam ne podržava daljinske URL-ove kao kolekcije.

en: The selected folder does not exist or is not readable
bs: Selektovani folder ne postoji ili se ne može učitati.

en: There is already a collection containing the folder "%1"
bs: Već postoji kolekcija koja sadrži folder "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
bs: Uređaj za spremanje može biti jedinstveno prepoznat.

en: The collection is located on your harddisk
bs: Zbirka se nalazi na vašem hard disku.

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
bs: Ovo je CD/DVD, što se identifikuje oznakom koju možete postaviti u aplikaciji koju koristite za rezanje na CD. Već postoji jedna stavka s istom oznakom. Ovo dvoje će se razlikovati po datotekama u najgornjem direktoriju, zato Vas molimo da ne dodajete datoteke na CD, jer neće biti prepoznat. Ubuduće, molimo Vas da postavite jedinstvenu oznaku na vaše CD-ove/DVD-ove ako želite da ih koristite u digiKamu.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
bs: Ovo je CD/DVD. Ono će biti okarakterisano oznakom  ("%1") koju ste postavili u Vašoj aplikaciji za snimanje CD-ova. Ako u budućnosti budete kreirali još Cd-ova za upotrebu sa digikam-om,molimo Vas da se sjetite i njima dati jedinstvene oznake također.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
bs: Ovo je uklonjivi medijum za spremanje koji će biti okarakterisa svojom oznakom ("%1")

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
bs: Ovaj ulaz će biti jedino okarakterisan putanjom na kojoj je pronađen u Vašem sistemu ("%1").Nema vise dostupnih specifičnih značenja identifikacije(UUID,oznaka).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
bs: Nije moguće na Vašem sistemu identificirati medijum za spremanje na ovoj putanji. Bit će dodano korištenjem jedino putanje fajla kao jedinog identifikatora. Ovo će raditi dobro na Vašem lokanom tvrdom disku.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
bs: Morate lokalno povezati Vaše Samba  dijeljenje. Žao mi je,digiKam trenutno ne podržava smb:// URLs.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
bs: Već postoji kolekcija za mrežu  sa istom putanjom.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
bs: Dijeljenje na mreži će biti identificirano prema putanji koju ste odabrali. Ako je putanja prazna, dijeljenje će se smatrati kao nedostupno.

en: Error while opening the source database.
bs: Greška prilikom otvaranja izvorne baze podataka.

en: Error while opening the target database.
bs: Greška prilikom otvaranja ciljne baze podataka.

en: Error while scrubbing the target database.
bs: Greška prilikom pročišćavanja ciljane bez podataka.

en: Create Schema...
bs: Kreirajte Shemu...

en: Error while creating the database schema.
bs: Greška prilikom izrade sheme baze podataka.

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
bs: Nemate dovoljno dopuštenja na bazi podataka.
    Slijedeća dopuštenja nisu vam pridružena:
     %1
    Provjerite Vaša dopuštenja na bazi podataka i ponovo pokrenite digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
bs: Baza podataka nije ispravna: "DBVersion" postavka ne postoji. Trenutna šema baze podataka ne može biti ovjerena.Pokušajte početi sa praznom bazom podataka.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
bs: Baza podataka je korištena sa novijom verzijom digiKam-a i dograđena je šemom baze podataka koja ne može biti korištena u ovoj verziji.(To znači da je ova verzija digiKam-a previše stara ili je format beze podataka previše nov) Molimo Vas da koristite noviju verziju digikam-a od one što ste koristili ranije.

en: Failed to create tables in database.
bs: Kreiranje ploča u bazi podataka nije uspjelo

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
bs: Akcija za nadogradnju baze podataka nije pronađena. Molimo Vas da  osigurate da je trenuta verzija digiKam-a instalirana na pravom mjestu.

en: Updated schema to version %1.
bs: Ažurirajte shemu na verziju %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
bs: Kopiranje stare fajlova baze podataka  ("%1") na novu lokaciju  ("%2"). Poruka o grešci:"%3". Molimo da provjerite da fajl može biti kopiran ili ga obrišite.

en: Copied database file
bs: Kopirana datoteka baze podataka

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
bs: Fajl stare baze podataka  ("%1") kopiran je na novu lokaciju   ("%2") ali se ne može otvoriti. Molimo  Vas  da obrišete oba fajla i pokušate poovo,počinjući sa praznom bazom podataka.

en: Opened new database file
bs: Otvorena nova datoteka baze podataka

en: Prepared table creation
bs: Pripremljene kreacije tablica

en: Created tables
bs: Stvorene tablice

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
bs: U konfiguracijskoj datoteci nije pronađena putanja do biblioteke albuma. Odustajem od procesa ažuriranja sheme. Molimo, pokušajte sa praznom bazom podataka, ili popravite Vašu konfiguraciju.

en: Configured one album root
bs: Konfigurisan jedan korijen albuma

en: Imported albums
bs: Uvezeni albumi

en: Imported images information
bs: Ubačene informacije o slikama

en: Last Search (0.9)
bs: Zadnja Pretraga (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
bs: Inicijalizovan i uvezen filter datoteka prema sufiksu

en: Did the initial full scan
bs: Obavljeno inicijalno skeniranje

en: Imported creation dates
bs: Uvezeni datumi kreiranja

en: Imported comments
bs: Ubačeni komentari

en: Imported ratings
bs: Ubačene ocjene

en: Dropped v3 tables
bs: Spuštene v3 tablice

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
bs: Greška prilikom otvaranja baze podataka.
    digiKam će pokušati automatski ponovo  uspostaviti vezu sa bazom podataka.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
bs: <p><b> Greška baze podataka se pojavila.</b></p>Detalji:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
bs: Izvor Slika

[ctx: @title]
en: Image History
bs: Historija slike

[ctx: @title]
en: Derived Images
bs: Izvedene Slike

[ctx: @title]
en: Related Images
bs: Povezane Slike

[ctx: @title]
en: Identical Images
bs: Identične Slike

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
bs: Međukoraci:

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
bs: RAW  fajl slike (%1)

en: No image selected
bs: Nijedna slika nije izabrana

en: This is the original image
bs: Ovo je originalna slika

en: Could not start database server.
bs: Server baze podataka nije moguće pokrenuti.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
bs: Kreiranje baze podataka nije uspjelo <p>Greška upita: %1</p><p>Greška baze podataka:%2</p>

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
bs: Baza podataka je korištena sa novijom verzijom digiKam-a i dograđena je šemom baze podataka koja ne može biti korištena u ovoj verziji.(To znači da je ova verzija digiKam-a previše stara ili je format beze podataka previše nov) Molimo Vas da koristite noviju verziju digikam-a od one što ste koristili ranije.

[ctx: People on your photos]
en: People
bs: Osobe

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
bs: Nepoznata

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
bs: Baza podataka nije ispravna: "DBThumbnailsVersion" postavka ne postoji. Trenutna šema baze podataka ne može biti ovjerena.Pokušajte početi sa praznom bazom podataka.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
bs: Skenirajuća kolekcija

en: Error
bs: Greška

en: Preparing collection scan...
bs: Priprema kolekciju za skeniranje...

en: Scanning for removed albums...
bs: Skeniranje uklonitih albuma...

en: Scanning images in individual albums...
bs: Skeniranje slika u zasebnim albumima...

en: Migrate ->
bs: Migrirati->

en: Cancel
bs: Odustani

en: Progress Information
bs: Informacija o napretku

en: Step Progress
bs: Napredak koraka

en: Overall Progress
bs: Sveukupni napredak

en: Database copied successfully.
bs: Baza podataka uspješno kopirana.

en: Database conversion canceled.
bs: Konverzija baze podataka otkazana.

en: Step Progress (%1)
bs: Napredak koraka (%1)

en: Database connection test successful.
bs: Test veze baze podataka uspješan.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
bs: Test veze baze podataka nije bio uspješan.<p>Greška je bila:%1</p>

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
bs: Morate označiti folder za digiKam da sprema informacije i meta podatke u datoteku baze podataka.

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
bs: <p>Folder za stavljanje Vaše baze podataka izgleda da ne postoji:</p><p><b>%1</b></p>Da li želite da ga digiKam kreira za Vas?

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
bs: <p>digiKam ne može napraviti direktorij u koji želite smjestiti Vašu datoteku baze podataka.
    Izaberite drugu lokaciju.</p><p><b>%1</b></p>

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
bs: <p>Nemate pristup pisanju u direktorij u koji želite smjestiti Vašu datoteku baze podataka.<br/>Izaberite drugu lokaciju.</p><p><b>%1</b></p>

en: Count
bs: Broj

en: Videos
bs: Video snimci

en: Audio
bs: Zvuk

en: Total Items
bs: Ukupno stavki

en: Database backend
bs: Pozadina baze podataka

en: Database internal server
bs: Interni server baze podataka

en: Thumb
bs: Umanjeni prikaz

en: List of items that are about to be deleted.
bs: Lista stavki koje će biti obrisane.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
bs: Ovo je lista stavki koje će upravo biti obrisane.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
bs: Ako su označeni, fajlovi će biti trajno uklonjeni umjesto da budu prebačeni u Smeće.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
bs: <p>Ako je ova kockica ozačena,stavke će biti <b>trajno uklonjene</b> umjesto da budu premještene u Smeće.</p><p><em>Koristite ovu opciju sa oprezom</em>:većina sistema fajlova nisu u mogućnosti da ponovo vrate obrisane stavke</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
bs: &Obriši stavke umjesto premještanja u smeće

en: Do not &ask again
bs: Ne pit&aj ponovo

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
bs: Ako je označeno, ovaj dijalog više neće biti prikazan, a predmeti će se direktno i trajno izbrisati.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
bs: Ako je taj okvir označen, ovaj dijalog više neće biti prikazan, a predmeti će se direktno i trajno izbrisati.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
bs: Ako je označeno, ovaj dijalog više neće biti prikazan, a predmeti direktno će biti premješteni u Smeće.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
bs: Ako je ovaj okvir označen, ovaj dijalog više neće biti prikazan, a predmeti direktno će biti premješteni u Smeće.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
bs: Ovi predmeti će biti <b> trajno obrisani </b> sa vašeg hard diska.

en: These items will be moved to Trash.
bs: Ovi predmeti će biti premješteni u Smeće.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
bs[0]: <b>%1</b> stavka odabrana.
bs[1]: <b>%1</b> stavki odabrano.
bs[2]: <b>%1</b> stavki odabrano.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
bs: Ovi albumi će biti <b> trajno obrisani </b> sa vašeg hard diska.

en: These albums will be moved to Trash.
bs: Ovi albumi će biti premješteni u Smeće.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
bs[0]: <b>%1</b> album odabran.
bs[1]: <b>%1</b> albuma odabrano.
bs[2]: <b>%1</b> albuma odabrano.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
bs: <p>Svi albumi će biti  <b>obrisani trajno</b>sa Vašeg tvrdog diska.</p><p>Napomena <b>svi podalbumi </b> su uključeni u ovu listu i bit će također trajno obrisani.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
bs: <p>Svi albumi će biti  pomjereni u Smeće.</p><p>Napomena <b>svi podalbumi </b> su uključeni u ovu listu i bit će također pomjereni u Smeće.</p>

en: &Move to Trash
bs: &Premjesti u Smeće

en: Do not show this message again
bs: Ne prikazuj više ovu poruku

en: Continue
bs: Nastavi

en: Do not ask again
bs: Ne pitaj više

en: <i>Make:</i>
bs: <i>Napravi:</i>

en: <i>Created:</i>
bs: <i>Kreirano:</i>

en: <i>Aperture:</i>
bs: <i>Blenda:</i>

en: <i>Focal:</i>
bs: <i>Fokusna dužina:</i>

en: <i>Exposure:</i>
bs: <i>Ekspozicija:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
bs: <i>Osjetljivost:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
bs: <i>Razmjera:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
bs: <i>FrekvencijaZvučnihBita:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
bs: <i>TipZvučnogKanala:</i>

en: <i>Duration:</i>
bs: <i> Trajanje: </i>

en: <i>FrameRate:</i>
bs: <i>SlikaPoJediniciVremena:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
bs: <i>VideoKodek:</i>

en: Copy to Clipboard
bs: Kopiraj u Clipboard

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
bs: Sivi tonovi

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
bs: Monohromatski

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
bs: Indeksirano

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
bs: Nekalibrirana (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Auto Equalize
bs: Automatsko Izjednačavanje

en: Auto Normalize
bs: Automatska normalizacija

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
bs: Osvjetljenje/Kontrast/Gamma filter

en: Set here the gamma adjustment of the image.
bs: Ovdje postavite gamma prilagodbu slike.

en: Black & White / Sepia Filter
bs: Crno & Bijelo/ Sepia Filter

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
bs: Generička

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
bs: <b>Opšte</b>:<p>Simulirajte opšti crno-bijeli film.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
bs: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulirajte Agfa 200X crno-bijeli film na 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
bs: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulirajte Agfa Pan crno-bijeli film na 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
bs: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulirajte Agfa Pan crno-bijeli film na 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulirajte Agfa Pan crno-bijeli film na 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
bs: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulirajte Ilford Delta crno-bijeli film na 100 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulirajte Ilford Delta crno-bijeli film na 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
bs: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulirajte  Ilford Delta 400 Pro crno-bijeli film na 3200 ISO.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
bs: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulirajte Ilford FP4 Plus crno-bijeli film na 125 ISO.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulirajte Ilford HP5 Plus crno-bijeli film na 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
bs: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulirajte Ilford PanF Plus crno-bijeli film na 50 ISO.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulirajte Ilford XP2 Super crno-bijeli film na 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
bs: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulirajte Kodak Tmax crno-bijeli film na 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulirajte Kodak Tmax crno-bijeli film na 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulirajte Kodak TriX crno-bijeli film a 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
bs: Ilford SPX 200 (Infra crveno)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
bs: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulirajte Ilford SPX infra crveni film na 200 ISO.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
bs: Ilford SPX 400 (Infra crveno)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
bs: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulirajte Ilford SPX infra crveni  film na 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
bs: Ilford SPX 800 (Infra crveni)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
bs: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulirajte Ilford SPX  infra crveni film na 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
bs: Kodak HIE (Infra crveni)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
bs: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulirajte Kodak HIE infra crvenifilm.</p>

en: No Lens Filter
bs: Bez filtera sočiva

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
bs: <b>Bez filtera sočiva</b>:<p>Nemoj primjeniti filter sočiva kad učitavaš sliku.</p>

en: Green Filter
bs: Zeleni filter

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa zelenim filterom</b>:<p>Simuliraj crno-bijelu ekspoziciju korištenjem zelenog filtera. Ovo je korisno za sve slikovite snimke, naročito portrete napravljene sa fotoaparatom okrenutim prema nebu.</p>

en: Orange Filter
bs: Narandžasti filter

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa narandžastim filterom</b>:<p>Simuliraj crno-bijelu ekspoziciju korištenjem narandžastog filtera. Ovo će produbiti pejzaže, morske prizore i zračne fotografije.</p>

en: Red Filter
bs: Crveni filter

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
bs: <b>Crno & Bijeli sa Crvenim Filterom</b>:<p>Simulirajte crno-bijelo izlaganje filma koristeći crveni filter.Ovo kreira dramatične efekate neba, i simulira scene mjesečine za vrijeme dana.</p>

en: Yellow Filter
bs: Žuti filter

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
bs: <b>Crno & Bijeli sa Žutim Filterom</b>:<p>Simulirajte crno-bijelo izlaganje filma koristeći žuti filter. Ovo ima najprirodniju korekciju tonova, i poboljšava kontrast.Idealan za pejzaže.</p>

en: Yellow-Green Filter
bs: Žuto-Zeleni Filter

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa žuto-zelenim filterom</b>:<p>Simuliraj crno-bijelu ekspoziciju korištenjem žuto-zelenog filtera. Žuto-zeleni filter je jako učinkovit za portrete napravljene na otvorenom, zato što se crvena boja potamnjuje, a zelena posvjetljava. Odličan je za korekcije tena, naglašava izraze lica na snimcima izbliza, te daje osjećaj živosti. Ovaj filter je jako učinkovit i za portrete napravljene u zatvorenom prostoru pod volframovim svjetlom.</p>

en: Blue Filter
bs: Plavi Filter

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
bs: <b>Crno & Bijeli sa Plavim Filterom</b>:<p>Simulirajte crno-bijelo izlaganje filma koristeći plavi filter. Ovo naglašava izmaglicu i maglu. Korišteno za prelaz bolje i efekte kontrasta.</p>

en: Strength:
bs: Jačina:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
bs: Ovdje,postavite prilagodbu jačine za filter sočiva.

en: No Tone Filter
bs: Bez filtera nijanse

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
bs: <b>Bez filtera nijanse</b>:<p>Ne primenjuj filter nijanse na sliku.</p>

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa sepija nijansom</b>:<p>Daje toplije tonove i srednje nijanse osvijetljenim dijelovima, dodajući hladnoću osjenčenim dijelovima - veoma slično procesu izbjeljivanja snimka i ponovnom razvoju sepija tonerom.</p>

en: Brown Filter
bs: Smeđi Filter

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
bs: <b>Crno & Bijelo sa smeđim nijansama</b>:<p>Ovaj filter je više neutralan od  Sepia  filtera boja.</p>

en: Cold Filter
bs: Filter hladnoće

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa hladnom nijansom</b>:<p>Suptilno počinje i replicira ispis na hladnoj nijansi crno-bijelog papira, kao što je papir za uvećavanje, napravljen od bromida.</p>

en: Selenium Filter
bs: Filter selenijuma

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa nijansom selenijuma</b>:<p>Ovaj efekt replicira hemijsku reakciju toniranja selenijumom u mračnoj komori.</p>

en: Platinum Filter
bs: Filter platine

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
bs: <b>Crno i bijelo sa nijansom platine</b>:<p>Ovaj efekt replicira hemijsku reakciju toniranja platinom u mračnoj komori.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
bs: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>Ovaj efekat je još poznat i kao Verdante.</p>

en: Lens Filters
bs: Filteri sočiva

en: Tone
bs: Nijansa

en: Luminosity
bs: Luminoznost

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
bs: „%1“ nije datoteka sa podešavanjima za crno-belo.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
bs: Ne mogu učitati postavke iz tekstualne datoteke Crne & Bijele.

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
bs: Ne mogu spasiti postavke u tekstualnu datoteku Crne & Bijele.

en: Infrared Filter
bs: Filter infra crvenog

en: Channel Mixer Tool
bs: Alat za miješanje kanala

en: Tonality Filter
bs: Filter nijansi

en: Color Balance Tool
bs: Alat za balans boja

en: Curve free mode
bs: Režim slobodne krive

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
bs: Ovim dugmetom,možete crtati Vašu krivu slobodnom rukom koristeći miš.

en: Curve smooth mode
bs: Režim ujednačavanja krive

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
bs: Ovim dugmetom, kriva se pretvara u napetu glatku liniju.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bs: Ovim dugmetom možete birati boju s originala slike, kojom se postavlja tačka <b>Zasjenjeni ton</b> glatkih krivih na kanalima Red, Green, Blue te Luminosity.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bs: Ovim dugmetom možete birati boju s originala slike, kojom se postavlja tačka <b>Srednji ton</b> glatkih krivih na kanalima Red, Green, Blue te Luminosity.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
bs: Ovim dugmetom,možete birati boju iz originalne slike korištenu da se postavi <b>Istaknuta nijansa</b> tačka glatke krive na Crveno,Zeleno,Plavo, i kanal sjaja.

en: Adjust Curves
bs: Prilagodi  krive

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
bs: Ne mogu da učitam Gimp-ovu datoteka krivih.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
bs: Ne mogu da snimim u Gimp-ovu datoteku krivih.

en: Loading image...
bs: Učitavam sliku...

en: Histogram calculation...
bs: Izračunavanje histograma...

en: Histogram
    calculation
    failed.
bs: Proračun
    histograma
    nije uspio...

en: Border Tool
bs: Alat za ivice

[ctx: solid border type]
en: Solid
bs: Čvrsto

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
bs: Iskošeno

en: Decorative Pine
bs: Borovina

en: Decorative Wood
bs: Drvo

en: Decorative Paper
bs: Papir

en: Decorative Parquet
bs: Parket

en: Decorative Ice
bs: Led

en: Decorative Leaf
bs: List

en: Decorative Marble
bs: Mermer

en: Decorative Rain
bs: Kiša

en: Decorative Craters
bs: Krateri

en: Decorative Dried
bs: Isušeno tlo

en: Decorative Pink
bs: Ružičasti mermer

en: Decorative Stone
bs: Kamen

en: Decorative Chalk
bs: Kreda

en: Decorative Granite
bs: Granit

en: Decorative Rock
bs: Kamenčići

en: Decorative Wall
bs: Zid

en: Select the border type to add around the image here.
bs: Označite tip ivice koja će se  dodati oko slike.

en: Preserve Aspect Ratio
bs: Očuvaj razmjeru

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
bs: Omogućite ovu opciju ukoliko želite sačuvati omjer dužine i visine slike. Ako je omogućena, širina okvira će biti postotak veličine slike, u protivnom će biti u pikselima.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
bs: Ovdje postavite širinu ivice kao postotak od veličine slike.

en: Width (pixels):
bs: Širina (u pikselima):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
bs: Ovdje postavite širinu slike u pikselima da se doda oko slike.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
bs: Prvi:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
bs: Drugi:

en: Set here the foreground color of the border.
bs: Ovdje postavite  prednju boju ivice.

en: Set here the Background color of the border.
bs: Ovdje postavite pozadinsku boju ivice.

en: Set here the color of the main border.
bs: Postavite ovdje boju glavne ivice.

en: Set here the color of the line.
bs: Postavite ovdje  boju linije.

en: Set here the color of the upper left area.
bs: Postavite ovdje boju gornjeg lijevog područja.

en: Set here the color of the lower right area.
bs: Postavite ovdje boju donjeg desnog područja.

en: Set here the color of the first line.
bs: Postavite ovdje boju prve linije.

en: Set here the color of the second line.
bs: Postavite ovdje boju druge linije.

en: Texture Filter
bs: Filter Tekstura

en: Rotate Right
bs: Rotiraj desno

en: Rotate Left
bs: Rotiraj lijevo

en: Flip Horizontally
bs: Prevrni vodoravno

en: Flip Vertically
bs: Prevrni uspravno

en: Crop
bs: Iseci

en: Convert to 8 Bit
bs: Pretvoriti u 8 Bita

en: Convert to 16 Bit
bs: Pretvoriti u 16 Bita

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
bs: Rotiraj

[ctx: Flip image]
en: Flip
bs: Okreni

[ctx: Crop image]
en: Crop
bs: Odsjeci

[ctx: Resize image]
en: Resize
bs: Promijeni veličinu

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
bs: Konvertuj dubinu

en: Unknown filter
bs: Nepoznati filter

en: Color Negative Inverter
bs: Invertor negativa boje

en: Built-in transformation not supported
bs: Ugrađena transformacija nije podržana.

en: Filter identifier or version is not supported
bs: Identifikator filtera ili verzija nije podržana

en: Blur Filter
bs: Filter Zamagljenje

en: Blur FX Filter
bs: Filter zamagljenja FX

en: Charcoal Effect
bs: Efekat uglja

en: Color FX Filter
bs: Filter boje FX

en: Distortion Effect
bs: Efekat iskrivljenja

en: Emboss Effect
bs: Efekat klesanja

en: Film Grain Effect
bs: Efekt Zrnatosti filma

en: Grain Size:
bs: Veličina zrna:

en: Set here the graininess size of film.
bs: Unesite ovdje zrnatost veličine filma.

en: Photographic Distribution
bs: Distribucija Fotografije

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
bs: Ovom opcijom riješite zrnatost statičkom distribucijom fotona. Ovo zahtijeva više računanja i može potrajati.

en: Intensity:
bs: Intenzitet:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
bs: Ovdje postavite ISO osjetljivost filma koja će se koristiti za simulaciju zrnoće filma.

en: Shadows:
bs: Sjenke:

en: Set how much the filter affects highlights.
bs: Postavite koliko filter efekte naglašava.

en: Midtones:
bs: Srednji Tonovi:

en: Set how much the filter affects midtones.
bs: Postavi koliko mnogo filter utiče na srednje nijanse.

en: Highlights:
bs: Naglašeno:

en: Set how much the filter affects shadows.
bs: Postavi koliko mnogo filter utiče na sjenke.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
bs: Postavite ovdje osjetljivost filma koja će se koristiti za simulaciju CCD plave buke.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
bs: Postavite ovdje osjetljivost filma koja će se koristiti za simulaciju CCD crvene buke.

en: Common Settings
bs: Zajedničke postavke

en: Luminance Noise
bs: Buka osvjetljenosti

en: Chrominance Blue Noise
bs: Sjajnost boje Plava Buka

en: Chrominance Red Noise
bs: Sjajnost boje Crvena Buka

en: Invert Effect
bs: Izvrni efekat

en: Oil Painter Effect
bs: Efekat Ulja na platnu

en: Rain Drops Effect
bs: Efekat Kišnih Kapi

en: Greycstoration Filter
bs: Filter Greycstoration

en: Detail preservation:
bs: Očuvanje detalja:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
bs: Očuvanje detalja da se postavi nivo oštrine malih značajki u ciljanoj slici. Više vrijednosti ostavljaju detalje oštrim.

en: Anisotropy:
bs: Anizotropski:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
bs: Anziotropski(direktni) modifikator detalja. Držite ga malog za Gausovu buku.

en: Smoothing:
bs: Omekšavanje:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
bs: Apsolutna moć izglađivanja: ako Detail Factor određuje relativno izglađivanje, a Anisotropy Factor pravac, onda Smoothing Factor postavlja ukupni efekt.

en: Regularity:
bs: Ispravnost:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
bs: Ova vrijednost kontrolira podjednako zamagljenja na slici. Nemojte koristiti visoku vrijednost ovdje, ili ciljana slika će biti potpuno zamagljena.

en: Iterations:
bs: Ponavljanja:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
bs: Postavlja broj puta primjene filtera na slici.

en: Noise:
bs: Šum:

en: Sets the noise scale.
bs: Postavlja skalu buke.

en: Angular step:
bs: Ugaoni korak:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
bs: Postavite ovdje korak ugaone  integracije (u stepenima) analogan anizotropiji.

en: Integral step:
bs: Integralni korak:

en: Set here the spatial integral step.
bs: Postaviti ovdje prostorni sastavni korak.

en: Gaussian:
bs: Gaus:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
bs: Postavite ovdje preciznost Gaussove funkcije.

en: Tile size:
bs: Veličina ploče:

en: Sets the tile size.
bs: Postavlja veličinu pločice.

en: Tile border:
bs: Okvir ploče:

en: Sets the size of each tile border.
bs: Postavlja veličinu okvira svake pločice.

en: Interpolation:
bs: Interpolacija:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
bs: Odaberite pravu metodu interpolacije za željeni kvalitet slike.

en: Fast approximation
bs: Brzo procjenjivanje

en: Enable fast approximation when rendering images.
bs: Omogući brzo približavanje pri donošenju slike.

en: Clear List
bs: Očisti listu

en: Hot Pixels Tool
bs: Alat Vrući pikseli

[ctx: average filter mode]
en: Average
bs: Prosječni

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
bs: Linearni

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
bs: Kvadratni

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
bs: Kubni

en: Black Frame...
bs: Crni okvir...

en: Select Black Frame Image
bs: Izaberite sliku crnog okvira

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
bs: Nijansa / Zasićenje /

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
bs: Odaberite nijansu i zasićenost podešavanja slike.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
bs: Ovdje možete vidjeti pregled boje nijanse i zasićenosti podešavanja.

en: Hue:
bs: Obojenost:

en: Set here the hue adjustment of the image.
bs: Postavite ovdje nijanse podešavanje slike.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
bs: Postavite ovdje zasićenje podešavanja slike.

en: Vibrance:
bs: Živost boja:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
bs: Postavite ovdje živost boja podešavanja slike. Živost boja obavlja selekciju zasićenosti na manje zasićene boje i izbjega nijanse kože.

en: Lightness:
bs: Svjetlina:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
bs: Postavite ovdje svjetlinu podešavanja slike.

en: Convert to:
bs: Pretvori u:

en: Select the profile of the color space to convert to.
bs: Odaberite profil prostora boje za pretvaranje.

en: Input color profile "%1" not available
bs: Ulazni profil boje "%1" nije dostupan

en: Output color profile "%1" not available
bs: Izlazni profil boje "%1" nije dostupan

en: Local Contrast Filter
bs: Lokalni Kontrast Filter

en: Function:
bs: Funkcija:

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
bs: <b>Funkcija</b>: Ova funkcija kombinira originalni RGB kanal sa nezasićenom, zamagljenom slikom. Koristi se u svakoj fazi preslikavanja nijansi. Može biti linearna ili startna. U osnovi, ova funkcija povećava one vrijednosti koje su niske i za originalnu i za zamagljenu sliku i radi suprotno sa visokim vrijednostima.

en: Stretch contrast
bs: Rastegni kontrast

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
bs: <b>Rastegni kontrast</b>:Ovo rasteže kontrast originalne slike.Primjenjuje se prije procesa mapiranja nijansi.

en: Highlights saturation:
bs: Označiti zasićenje:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
bs: <b>Označiti zasićenje</b>: Obično (percipirano) zasićenje je povećano. Korisnik može odabrati niže zasićenje na izvornom označivaču i sjene od slike s tim parametrima.

en: Shadow saturation:
bs: Sjena zasićenja:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
bs: <b>Sjena zasićenja</b>:  Obično (percipirano) zasićenje je povećano. Korisnik može odabrati niže zasićenje na izvornom označivaču i sjene od slike s tim parametrima.

en: Power:
bs: Snaga:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
bs: <b>Snaga</b>: Koliko jak efekat je primjenjen.

en: Blur:
bs: Zamućenje:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
bs: <b>Zamagljenje</b>: Koliko je jaka zamagljena slika prije kombiniranja sa originalnom slikom i funkcijom preslikavanja nijansi.

en: General settings
bs: Opšte postavke

en: Stage 1
bs: Faza 1

en: Stage 2
bs: Faza 2

en: Stage 3
bs: Faza 3

en: Stage 4
bs: Faza 4

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
bs: "%1" nije postavke lokalnog kontrasta fotografije tekstualne datoteke.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
bs: Ne mogu učitati postavke od lokalnog kontrasta fotografije tekstualne datoteke.

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
bs: Ne mogu sačuvati postavke fotografije lokalnog kontrasta tekstualne datoteke.

en: Anti-Vignetting Tool
bs: Alat za anti-vinjetiranje

en: Add vignetting
bs: Dodaj vinjetiranje

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
bs: Ova opcija dodaje vinjetiranje slici umjesto da ga uklanja. Koristi je za kreativne efekte.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
bs: Ovdje možete vidjeti.

en: Amount:
bs: Količina:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
bs: Ova vrijednost kontroliše stepen intenziteta filtera  na svom mjestu gustoće.

en: Feather:
bs: Pero:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
bs: Ova vrijednost koristi se kao nositelj, kontrolirajući pad gustoće od unutrašnjeg kruga ka vanjskom.

en: Inner Radius:
bs: Unutrašnji Poluprečnik:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
bs: Ova vrijednost je poluprečnik unutrašnjeg kruga filtera. U unutrašnjem krugu slika je sačuvana. Izražava se kao umnožak vanjskog poluprečnika filtera.

en: Outer Radius:
bs: Vanjski Poluprečnik:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
bs: Ova vrijednost je poluprečnik vanjskog kruga filtera. Izvan vanjskog kruga efekat filtera je na svom maksimumu. Izražava se kao umnožak dijagonale na slici.

en: X offset:
bs: X pomjeraj:

en: X offset
bs: X pomjeraj

en: Y offset:
bs: Y pomjeraj:

en: Y offset
bs: Y pomjeraj

en: Lens Distortion Tool
bs: Alat distorzije objektiva

en: Use Metadata
bs: Koristite Metapodatke

[ctx: camera make]
en: Make:
bs: Napravite:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
bs: Ovo je opisni string proizvođača, pronađen u metapodacima slike. Koristi se za upit i pronalazak relevantnih informacija o fotoaparatu iz Lensfun baze podataka.

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
bs: Ovo je opis modela kamera niza nađenog u slici meta-podataka. Ovaj je korišten za ispitivanje i pronalazak kamere relevantnih informacija Lensfun baze podataka.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
bs: Ovo je opis objektiva niza nađenog u slici meta-podataka. Ovaj je korišten za ispitivanje i pronalazak relevantne informacije iz objektiva Lensfun baze podataka.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
bs: Postavite ovu opciju da pokuša pogoditi pravu kameru / podešavanja objektiva slike metapodataka (kao Exif ili XMP).

en: Focal Length (mm):
bs: Dužina Fokusa (mm):

en: Aperture:
bs: Blenda:

en: Subject Distance (m):
bs: Rastojanje Predmeta (m):

en: (no metadata available)
bs: (metapodaci nisu dostupni)

en: (no match found)
bs: (ništa nije pronađeno)

en: (partial match found)
bs: (djelomično pronađeno)

en: (exact match found)
bs: (tačno pronađeno)

en: Lens Corrections to Apply:
bs: Primjeniti korekcije objektiva:

en: Chromatic Aberration
bs: Kromatsko Odstupanje:

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
bs: Hromatsko odstupanje je lahko prepoznatljivo zbog načina graničenja boja pri uglovima slike. Uzrokovano je različitim fokusima objektiva za različite boje.

en: Vignetting
bs: Vinjetiranje

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
bs: Vinjetiranje se odnosi na potamnjivanje slike, većinom u uglovima. Optičko i neutralno vinjetiranje može biti otkazano ovom opcijom, s obzirom da mehaničko vinjetiranje neće biti sačuvano.

en: Distortion
bs: Distorzija:

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
bs: Iskrivljenost se odnosi na deformacije slike, koje su najizraženije prema uglovima. Ova Seidel odstupanja su poznata kao "jastučići za čiode" i iskrivljenja bureta.

en: Geometry
bs: Geometrija

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
bs: Rukovanje sa četiri geometrije: pravolinijska (99 posto svih objektiva), riblje oko, cilindrična, ekvipravougaona.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
bs: <b>Napomena: opcije korekcije objektiva zavise od filtera dostupnih u LensFun biblioteci. Pogledajte <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>web stranicu LensFun pojekta</a> za više informacija.</b>

en: Channel:
bs: Kanal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
bs: <p>Označite skalu histograma.</p><p>Ako su maksimalne brojke slike male,možete koristit <b>linearnu</b> skalu.</p><p><b>Logaritamska</b> skala može biti korištena kad su maksimalne brojke velike;ako je ona korištena,sve vrijednosti (male i velike) će biti vidljive na grafu.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
bs: Linearno

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
bs: Logaritamska

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
bs: Ovdje možete pogledati crtež histograma željene slike za odabrani kanal slike. Nakon bilo koje promjene postavki, dolazi do ponovnog proračuna.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
bs: <p>Odaberite histogram kanal za prikaz:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
bs: Osvjetljenje

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
bs: <b>Osvjetljenje</b>: prikazati vrijednosti osvjetljenja slike.

[ctx: The red channel]
en: Red
bs: Crveno

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
bs: <b>Crvena</b> prikazati vrijednosti kanala crvene slike.

[ctx: The green channel]
en: Green
bs: Zelena

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
bs: <b>Zelena</b>: prikazati zelenu vrijednost kanala slike.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
bs: Plava

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
bs: <b>Plava</b>: prikazati plavu vrijednost kanala slike.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
bs: Boje

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
bs: <b>Boje</b>: Prikazati sve vrijednosti kanala boja u isto vrijeme.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
bs: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
bs: <b>Alfa</b>: prikazuje vrijednosti za alfa kanal slike. Ovaj kanal odgovara vrijednosti prozirnosti i podržan je od strane nekih formata, tipa PNG ili TIF.

en: Levels Adjust Tool
bs: Alat nivoa prilagođavanja

en: Noise Reduction Filter
bs: Filter redukcije buke

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
bs: <b>Prag</b>: podešava prag za otklanjanje šumova u opsegu od 0.0 (nijedan) do 10.0. Prag je vrijednost ispod koje se sve smatra šumom.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
bs: <b>Blagost</b>: podešava blagost određivanja praga (blago je suprotnost jakom određivanju praga). Što je blaže, više šumova ostaje na slici.

en: Estimate Noise
bs: Procijenjeni šum

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
bs: Automatski procijeni sve opcije smanjenja šumova raščlanjivanjem šumova sadržanih u slici.

en: Threshold:
bs: Prag:

en: Softness:
bs: Mekoća:

en: Luminance
bs: Osvjetljenje

en: Chrominance Blue
bs: Sjajnost plave boje

en: Chrominance Red
bs: Sjajnost crvene boje

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
bs: „%1“ nije tekstualna datoteka sa podešavanjima za smanjenje šuma.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
bs: Ne mogu iz datoteke da učitam podešavanja za smanjenje šuma fotografije.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
bs: Ne mogu da snimim podešavanja u tekstualnu datoteku smanjenja šuma fotografije.

en: Raw Conversion
bs: Gruba konverzija

en: Method:
bs: Način:

en: Simple sharp
bs: Jednostavno

en: Unsharp mask
bs: Ublaži masku

en: Select the sharpening method to apply to the image.
bs: Označite metodu izoštravanja koja će se primjeniti na slici.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
bs: Oštrina 0 nema efekta,1 ili više određuje prečnik matrice izoštrenja koji određuje koliko izoštriti sliku.

en: Radius:
bs: Prečnik:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
bs: Vrijednost prečnika je vrijednost prečnika u Gausovoj matrici zamućenja korišten za određivanje koliko zamutiti sliku.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
bs: Vrijednost razlike između originalne i zamućene slike koja  je dodana nazad u original.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
bs: Prag je, kao razlomak maksimalne vrijednosti osvjetljenja, morao primijeniti iznos razlike.

en: Circular sharpness:
bs: Kružna oštrina:

en: Correlation:
bs: Korelacija:

en: Noise filter:
bs: Filter šuma:

en: Gaussian sharpness:
bs: Gausova oštrina:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
bs: Ovo je izoštrenje za Gaussovu konvoluciju. Koristite ovaj parametar kada je efekat zamagljenja koje primjenjujete Gaussovog tipa. U većini slučajeva, ovaj parametar bi trebao biti podešen na 0, jer tako uzrokuje pojavu artefakti. Pri upotrebi vrijednosti različitih od nule, često je potrebno povećati parametre filtera korelacije i/ili šumova.

en: Matrix size:
bs: Veličina matrice:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
bs: Ovaj parametar određuje veličinu matrice za transformaciju. Povećanje širine matrice može dati bolje rezultate, naročito u slučaju da su odabrane velike vrijednosti za kružnu ili Gaussovu oštrinu.

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
bs: „%1“ nije tekstualna datoteka sa postavkama refokusiranja.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
bs: Ne mogu da učitam postavke iz datoteke refokusiranja fotografije.

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
bs: Ne mogu da snimim postavke u datoteku refokusiranja fotografije.

en: Unsharp Mask Tool
bs: Alat za omekšavanje maske

en: Content-Aware Filter
bs: Filter za upozoravanje na sadržaj

en: Main angle:
bs: Glavni ugao:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
bs: Ugao u stepenima za koji će  se slika rotirati. Pozitivan ugao rotira sliku u  smjeru kazaljke na satu; negativan ugao rotira je u obrnutom smjeru od smjera kazaljke na satu.

en: Fine angle:
bs: Fini ugao:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
bs: Ova vrijednost u stepenima će biti dodana vrijednosti glavnog ugla da se postaviti željeni ugao.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
bs: Omogućite ovu opciju za primjenu filtera za zaglađivanje nazubljenosti na okrenute slike. Slika će biti malo zamagljena, u cilju postizanja glatkoće.

en: Auto-crop:
bs: Auto-odsecanje:

[ctx: no autocrop]
en: None
bs: Nijedan

en: Widest Area
bs: Najšira oblast

en: Largest Area
bs: Najveća oblast

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
bs: Odaberite metodu automatskog rezanja u svrhu otklanjanja crnih područja oko rotirane slike.

en: White Balance Tool
bs: Alat bijeli balans

en: Embed Original File
bs: Ugrađena Originalna Datoteka

en: Lossless Compression
bs: Kompresija Bez Gubitaka

en: JPEG Preview:
bs: JPEG Pregled:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
bs: Nikakav

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
bs: Srednji

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
bs: Puna veličina

en: Writing metadata to files
bs: Upisivanje meta podataka u datoteke

en: Revising Exif Orientation tags
bs: Revizija Exif oznaka za orijentaciju

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
bs: Zavrsni zadaci

en: Assigning image tags
bs: Dodjeljivanje oznaka slikama

en: Removing image tags
bs: Uklanjanje oznaka slike

en: Assigning image pick label
bs: Dodjeljivanje naljepnice za sliku

en: Assigning image color label
bs: Dodjeljivanje obojene naljepnice za sliku

en: Assigning image ratings
bs: Dodjeljivanje ocjena slici

en: Editing group
bs: Uređivanje grupe

en: Updating orientation in database
bs: Osvježavanje orjentacije u bazi podataka

en: Applying metadata
bs: Primjenjivanje meta podataka

en: Rotating images
bs: Rotiranje slika

en: Copying attributes
bs: Kopiranje atributa

en: Process Items
bs: Stavke procesa

en: Failed to revise Exif orientation these files:
bs: Neuspjelo revidiranje Exif orijentacije ovih datoteka:

en: Failed to transform these files:
bs: Neuspjela transformacija ovih datoteka:

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
bs: Boja pozadine pokazuje sveukupni status filtera slike, obuhvaćajući sve postavke filtera  sa desne trake sa strane.
    
    NEMA BOJE: nema aktivnih filtera, sve stavke su vidljive.
    CRVENA: filtriranje je uključeno, ali se stavke ne podudaraju.
    ZELENA: filter/i se podudara/podudaraju sa bar jednom stavkom.
    
    Pomjerite pokazivač miša preko ovog teksta da vidite više detalja o aktivnim filterima.
    Pritisnite Reset dugme sa desne strane da obrišite sve postavke filtera.
    Pritisnite Settings dugme sa desne strane da otvorite ploču filtera.

en: Reset all active filters
bs: Ponovo postavi sve aktivne filtere

en: Open filter settings panel
bs: Otvori ploču postavki filtera

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Tekst</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Mime Tip</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Geolokacija</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Rangiranje</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Biraj labele</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Oboji labele</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
bs: <br/><nobr><i>Oznake</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
bs: <nobr><b>Aktivni filteri:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
bs: <nobr><b>Aktivni filter:</b></nobr>

en: No active filter
bs: Nema aktivnog filtera

en: One active filter
bs: Jedan filter aktivan

en: 1 active filter | %1 active filters
bs[0]: %1 aktivan filter
bs[1]: %1 aktivna filtera
bs[2]: %1 aktivnih filtera

en: No geo filtering
bs: Nema geo filtera

en: Images with coordinates
bs: Slike sa koordinatama

en: Images without coordinates
bs: Slike bez koordinata

en: Filter by geolocation
bs: Filtrirano po geolokaciji

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
bs: Označite kako geolokacija treba uticati na slike koje su prikazane.

en: All Files
bs: Sve datoteke

en: Image Files
bs: Datoteke slika

en: No RAW Files
bs: Nema RAW Fdatoteka

en: JPEG Files
bs: JPEG datoteke

en: PNG Files
bs: PNG Datoteke

en: TIFF Files
bs: TIFF datoteke

en: DNG Files
bs: DNG datoteke

en: RAW Files
bs: RAW datoteke

en: Audio Files
bs: Audio datoteke

en: Filter by file type
bs: Filtriraj po vrsti datoteke

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
bs: Izaberi kriterij korišten za filtriranje sadržaja albuma. Koristi pop-up meni za postavljanje kriterija filtriranja.

en: Rating greater than or equal to %1.
bs: Ocjena veća ili jednaka od %1.

en: Rating equal to %1.
bs: Ocjena jednaka %1.

en: Rating less than or equal to %1.
bs: Ocjena manja ili jednaka %1.

en: Rating Filter Options
bs: Opcije za ocjenivanje filtera

en: Greater Than or Equals Condition
bs: "Veće od" ili "Jednako" stanje

en: Equals Condition
bs: Stanje "Jednako"

en: Less Than or Equals Condition
bs: "Manje od" ili "Jednako"  stanje

en: Exclude Items Without Rating
bs: Isključiti stavke bez procjene

en: Text quick filter (search)
bs: Brzi filter za tekst (traži)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
bs: Unesite obrazac pretrage da bi ste brže filtrirali ove preglede imena objekta, opise (komentare) i oznake.

en: Text Search Fields
bs: Polje za pretragu teksta

en: Defines which fields to search for the text in.
bs: Definira u kojim poljima tražiti tekst.

en: Item Name
bs: Ime objekta

en: Item Title
bs: Naslov objekta

en: Item Comment
bs: Komentar objekta

en: Tag Name
bs: Naziv oznake

en: Album Name
bs: Naziv albuma

en: Item Aspect Ratio
bs: Pokazatelj aspekta objekta

en: Item Pixel Size
bs: Veličina uzorka slike objekta

en: Clear All
bs: Očisti Sve

en: Select All
bs: Izaberi sve

en: Visit digiKam project website
bs: Posjetite veb stranu digiKam projekta

en: Aborting...
bs: Prekidam...

en: Cancel this operation.
bs: Prekini ovu operaciju.

en: Open detailed progress dialog
bs: Otvori detaljni dijalog napretka

en: No active process
bs: Nema aktivnih procesa

en: Hide detailed progress window
bs: Sakrij detaljni prozor napretka

en: Show detailed progress window
bs: Prikaži detaljni prozor napretka

en: Captions:
bs: Naslovi:

en: Enter caption author name here.
bs: Unesite ovdje ime autora naslova.

en: <b>Altitude</b>:
bs: <b>Visina</b>:

en: <b>Latitude</b>:
bs: <b>Geografska širina</b>:

en: <b>Longitude</b>:
bs: <b>Geografska dužina</b>:

en: <b>Date</b>:
bs: <b>Datum</b>:

en: See more information on the Internet
bs: Vidite više informacija na Internetu

en: Used filters
bs: Korišteni filteri

en: Remove filter
bs: Ukloni filter

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
bs: Idite na albume ove slike

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
bs: Trajno sakrijte predmet

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
bs: Trajno prikažite predmet

en: Properties
bs: Svojstva

en: Metadata
bs: Metapodaci

en: Geolocation
bs: Geolokacija

en: Makernote
bs: Napomena

en: Count:
bs: Broj:

en: Size:
bs: Veličina:

en: Light Table
bs: Svjetlosni Pregled

en: Batch Queue Manager
bs: Upravljač redom procesa

en: Create "%1"
bs: Kreiraj "%1"

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
bs[0]: Oznaka '%2' je pridružena na %1 stavku. Da li želite nastaviti?
bs[1]: Oznaka '%2' je pridružena na %1 stavkw. Da li želite nastaviti?
bs[2]: Oznaka '%2' je pridružena na %1 stavki. Da li želite nastaviti?

en: Delete '%1' tag?
bs: Brišem oznaku „%1“ ?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
bs: Oznake '%1' dodijeljene su jednoj ili više stavki. Da li želite nastaviti?

en: Delete '%1' tag(s)?
bs: Izbriši '%1' oznaku(e)?

en: Assign Rating "%1 Star"
bs: Pridruži ocjenu "%1 Zvijezda"

en: Assign Pick Label "%1"
bs: Dodijeli Pick labelu "%1"

en: Assign Color Label "%1"
bs: Dodijeli Color labelu "%1"

en: Assign Tag "%1"
bs: Pridruži oznaku "%1"

en: Add to List
bs: Dodaj na listu

en: Add selected tags to Quick Access List
bs: Dodaj izabrane oznake na Quick Access listu

en: Delete Tags
bs: Izbriši oznake

en: Reset Tag Icon
bs: Resetuj ikonu oznake

en: Invert Selection
bs: Obrni izbor

en: Expand Tag Tree
bs: Proširi stablo oznaka

en: Remove Tag from Images
bs: Ukloni oznaku sa slika

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
bs[0]: Oznaka %2 ima jednu ili više podoznaka. Brisanjem nje obrisat će se i podoznake. Da li želite nastaviti?
bs[1]: Oznake %2 imaju jednu ili više podoznaka. Brisanjem nje obrisat će se i podoznake. Da li želite nastaviti?
bs[2]: Oznake %2 imaju jednu ili više podoznaka. Brisanjem nje obrisat će se i podoznake. Da li želite nastaviti?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
bs[0]: Oznaka %2 je dodijeljena jednoj ili više stavki. Da li je želite obrisati?
bs[1]: Oznake %2 su dodijeljene jednoj ili više stavki. Da li ih želite obrisati?
bs[2]: Oznake %2 su dodijeljene jednoj ili više stavki. Da li ih želite obrisati?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
bs[0]: Brisanje oznake %2?
bs[1]: Brisanje oznaka %2?
bs[2]: Brisanje oznaka %2?

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
bs: Ova operacija može trajati dugo vremena, zavisno od veličine kolekcije.
    Da li želite nastaviti?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
bs: Ova operacija će izbrisati sve oznake jedino iz baze podataka.
    Da bi ste primijenili promjene datoteke, morate izabrati pisanje meta podataka u datoteku kasnije.
    Da li želite nastaviti?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
bs[0]: Da li stvarno želite ukloniti izabranu oznaku sa svih slika?
bs[1]: Da li stvarno želite ukloniti izabrane oznake sa svih slika?
bs[2]: Da li stvarno želite ukloniti izabrane oznake sa svih slika?

en: Create Tag from Address Book
bs: Kreiraj oznaku iz adresara

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
bs: Dodaj novu oznaku na trenutnu oznaku. Trenutna oznaka je posljednja kliknuta oznaka.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
bs: Ponovo namjesti ikonu sa odabranim oznakama. Radi sa više odabira.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
bs: Okreni odabir. Samo vidljive stavke će biti odabrane.

en: Selected items will be expanded
bs: Odabrane stavke će biti proširene

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
bs: Izbriši odabranu(e) oznaku(e) sa slika. Radi sa više odabira.

en: Write Tags from Database to Image
bs: Prepiši oznake iz baze podataka na sliku

en: Read Tags from Image
bs: Pročitaj oznake sa slike

en: Wipe all tags from Database only
bs: Brisanje svih oznaka samo iz baze podataka

en: Write Tags Metadata to Image.
bs: Prepiši oznake metapodataka na sliku.

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
bs: Obrišite sve oznake samo iz baze podataka. Neće se sinhronizovati sa datotekama. Nastavite uz oprez.

en: Toggle Auto
bs: Aktiviraj/deaktiviraj Automatsko

[ctx: no auto toggle]
en: None
bs: Nikakvo

[ctx: toggle child tags]
en: Children
bs: Djeca

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
bs: Roditelji

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
bs: Oboje

en: Enter tag name here...
bs: Ovdje unesi ime oznake ...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
bs: <p>Da kreiras nove oznake,možeš koristiti sljedeća pravila:</p><p><ul><li>'/'može biti korišteno da kreira hijerarhiju oznaka.<br/>Ex.: <i>".:"Država/Grad/Pariz""</i></li><li>',' može biti korišteno da kreira više od jedne hirejarhije oznaka u isto vrijeme.<br/>Ex.: <i>"Grad/Pariz,Građevina/Notre-Dame"</i></li><li>Ako hijerarhija oznaka počinje sa '/', korjeni album je korišten kao roditelj.</li></ul></p>

en: &Icon:
bs: &Ikona:

en: &Shortcut:
bs: &Prečica:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
bs: <p><b>Note</b>: ova skraćenica može biti korištena da pridruži ili poništi oznaku za stavku.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
bs: <b>Kreiraj novu oznaku</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
bs: <b>Kreiraj novu oznaku u<br/>"%1"</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
bs: <b>Svojstva oznake<br/>"%1"</b>

en: An error occurred during tag creation:
bs: Pojavila se greška tokom kreiranja oznake:

en: Tag Path
bs: Putanja oznake

en: Expand Selected Recursively
bs: Proširi izabrano rekurzivno

en: No Recently Assigned Tags
bs: Nema skoro dodijeljenih oznaka

en: Recently Assigned Tags
bs: Nedavno pridružene oznake

en: Add New Tag...
bs: Dodaj novu oznaku...

en: More Tags...
bs: Više oznaka...

en: Assign this Tag
bs: Doddijeli ovu oznaku

en: Remove this Tag
bs: Ukloni ovu oznaku

en: Go to this Tag
bs: Idi na ovu oznaku

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
bs: Unesite informativnu preporuku dobavljača (IPD).  IPD je ime registrirano sa XMP/NAA, koje identificira dobavljača koji obezbjeđuje pokazivanje sadržaja. Podrazumijevana vrijednost za IPD je "XMP" ako se koristi standardni kod preporuke.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
bs: Unesite broj reference predmeta. Obezbjeđuje numerički kod da naznači naziv predmeta i, opcionalno, temu predmeta i detaljni naziv predmeta na jeziku službe. Referenca predmeta je broj u opsegu od 01000000 do 17999999 i predstavlja jezički nezavisnu internacionalnu referencu na predmet. Predmet je identificiran svojim referentnim brojem i odgovarajućim imenima uzetim sa standardnih listi datih od strane XMP/NAA. Ako se koristi standardni referentni kod, ove liste su na verzije referenci na engleskom jeziku. Ovo polje je ograničeno na 8 cifara koda.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bs: Unesite naziv predmeta. Ako ste odabrali standardni XMP/NAA referentni kod, koristi se engleski jezik.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bs: Unesite naziv teme predmeta. Ako ste odabrali standardni XMP/NAA referentni kod, koristi se engleski jezik.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
bs: Unesite detaljni naziv predmeta. Ako ste odabrali standardni XMP/NAA referentni kod, koristi se engleski jezik.

en: Author Names:
bs: Imena autora:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
bs: Unesi imena kreatora fotografija. Koristi tačka-zareze kao razmak.

en: Authors' Positions:
bs: Pozicije autora:

en: Enter the job titles of the authors here.
bs: Ovdje unesite naslove posla od autora.

en: Enter the photograph credit here.
bs: Ovdje ukucajte zasluge za fotografiju.

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
bs: Ovdje unesite izjavu o autorskim pravima da bi identifikovali trenutnog vlasnika/vlasnike autorskih prava.

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
bs: Unesite listu instrukcija kako izvor može biti korišten legalno ovdje.

en: Enter the original owner of the photograph here.
bs: Unesite originalnog vlasnika fotografije ovdje.

en: Instructions:
bs: Instrukcije:

en: Enter the editorial notice here.
bs: Ovdje ukucajte editorijalnu napomenu.

en: Rights
bs: Prava

en: Enter the city of contents here.
bs: Ovdje unesite grad od sadržaja.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži ime grada gdje je ova fotografija uslikana.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
bs: Unesite podlokaciju grada od sadržaja.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
bs: <p>Ovo polje bi trebalo da sadrži podlokaciju grada gdje je snimljena fotografija.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
bs: Unesite pokrajinu ili državu sadržaja.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
bs: <p>Ovo polje bi trebalo da sadrži pokrajinu ili državu gdje je snimljena fotografija.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
bs: <p>Ovdje označite državu gdje je fotografija snimljena.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
bs: Ovdje unesite ime grada vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži ime grada gdje vodeći autor  živi.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
bs: Ovdje unesite ime države vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži ime države gdje vodeći autor živi.</p>

en: Enter the address of the lead author here.
bs: Ovdje unesite adresu vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži adresu gdje vodeći autor živi.</p>

en: Postal Code:
bs: Poštanski broj:

en: Enter the postal code of the lead author here.
bs: Ovdje unesite poštanski broj od vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži poštanski broj  na kojem vodeći autor živi.</p>

en: Province:
bs: Pokrajina:

en: Enter the province of the lead author here.
bs: Ovdje unesite pokrajinu gdje vodeći autor živi.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži pokrajinu gdje vodeći autor živi.</p>

en: Enter the email of the lead author here.
bs: Unesite email vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži email vodećeg autora.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
bs: Unesite broj telefona vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži broj telefona vodećeg autora.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
bs: Unesite URL internet stranice vodećeg autora.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
bs: <p>Ovo polje treba da sadrži  URL internet stranice vodećeg autora.</p>

en: Subjects
bs: Teme

en: Template:
bs: Obrazac:

en: Open metadata template editor
bs: Otvori uređivač obrazaca meta podataka

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
bs: <p>Ovdje označite naredbu koju treba izvesti korištenjem šablona metapodataka.</p><p><b>Za uklanjanje</b>: već dodijeljeni šablon za brisanje.</p><p><b>Ne mijenjati</b>: Ne mijenjati informacije šablona.</p><p>Svim ostalim vrijednostima i nazivima šablona upravlja digiKam. Izbor jednog će također dodijeliti informaciju.</p>

en: To remove
bs: Za uklanjanje

en: Do not change
bs: Ne mijenjaj

en: Names:
bs: Imena:

en: Usages:
bs: Upotrebe:

en: No or invalid size specified
bs: Određena je nepostojeća ili nepravilna veličina

en: Thumbnail is null
bs: Umanjena slika je prazna

en: Cannot create thumbnail for %1
bs: Ne mogu da napravim umanjeni prikaz za %1

en: Error message: %1
bs: Poruka greške: %1

en: If Target File Exists:
bs: Ako odredišna datoteka postoji:

en: Store as a different name
bs: Sačuvaj pod drugim imenom

en: Overwrite automatically
bs: Automatski pisati preko

en: No options available
bs: Nema dostupnih opcija

en: System Font
bs: Sistemski font

en: Custom Font
bs: Prilagođena slova

en: Choose...
bs: Odaberi...

en: Loading...
bs: Učitavam...

en: Embedded JPEG Preview
bs: Ugrađeni JPEG pregled

en: Half Size Raw Preview
bs: Raw pretpregled u prepolovljenoj veličini

en: Reduced Size Preview
bs: Predpregled reducirane veličine

en: Failed to load image
bs: Neuspjelo učitavanje slike

en: Pan the image to a region
bs: Pomjeraj sliku u oblast

en: Show available versions in a list
bs: Prikaži dostupne verzije u listi

en: Show available versions as a tree
bs: Prikaži dostupne verzije kao drvo

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
bs: Prikaži dostupne verzije i primjenjene filtere u kombiniranoj listi

en: Uncalibrated color space
bs: Nekalibrirani prostor za boje

en: No profile available...
bs: Nema dostupnog profila...

en: Perceptual
bs: Opažanjem

en: Relative Colorimetric
bs: Relativna kolorimetrika

en: Absolute Colorimetric
bs: Apsolutna kolorimetrika

en: Saturation
bs: Zasićenje

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
bs: <ul><li><p><b>Percepcijski plan</b> formira cijelu skalu za sliku koja treba biti kompresovana ili proširena tako da popuni skalu odredišnog uređaja, te da bude očuvana ravnoteža sive, dok kolorimetrijska tačnost može biti neočuvana.</p><p>Drugim riječima, ako određena boja sa slike izlazi van spektra boja koje izlazni uređaj može podnijeti, plan slike će prouzrokovati da se sve boje na slici podese tako da svaka boja sa slike stane u spektar boja koji je prihvatljiv izlaznom uređaju, a da veza između boja bude očuvana u najvećoj mogućoj mjeri. </p><p>Ovaj plan je najpogodniji za prikaz fotografija i slika, te je ujedno podrazumijevani plan.</p></li><li><p><b>Apsolutno kolorimetrijski plan</b> uzrokuje da bilo koja boja koja izlazi van spektra boja koje izlazni uređaj može podnijeti bude podešena na najbližu boju koju izlazni uređaj može podnijeti, dok sve ostale boje ostaju nepromijenjene.</p><p>Ovaj plan omogućava očuvanje bijele tačke i najprikladniji je za spot boje (Pantone, TruMatch, logo boje, ....)</p></li><li><p><b>Relativno kolorimetrijski plan</b> definiran je tako da svaka boja koja izlazi van spektra boja koje izlazni uređaj može podnijeti bude podešena na najbližu boju koja može biti prihvaćena, dok sve ostale boje ostaju nepromijenjene. Ovaj plan ne omogućava očuvanje bijele tačke.</p></li><li><p><b>Plan zasićenja</b> omogućava očuvanje zasićenja boja slike na račun nijansi boja i osvjetljenja.</p><p>Izvršenje ovog plana ostaje problematično, a ICC još uvijek radi na metodama za postizanje željenih efekata.</p><p>Ovaj plan je najprikladniji za poslovnu grafiku, kao što su grafici, gdje je najbitnije da su boje jarke i da su u međusobnom kontrastu.</p></li></ul>

en: 1 Image | %1 Images
bs[0]: %1 slika
bs[1]: %1 slike
bs[2]: %1 slika

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
bs: Nepoznat

en: Drag to reposition
bs: Povuci za premještanje

en: Show Thumbbar
bs: Prikaži umanjeni prikaz

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
bs: Koordinator, Razvojni programer, and Mentorstvo

en: Developer and Mentoring
bs: Razvojni programer i mentorstvo

en: Releases Manager
bs: Menadžer distribucija

en: Tags Manager
bs: Upravitelj oznaka

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
bs: Model/Priključak za pregled platna uređivača slike

en: Image Quality Sorter
bs: Razvrstavač slika po kvaliteti

en: Face Detection
bs: Detekcija lica

en: Non-destructive image editing
bs: Nerazorno uređivanje slike

en: Reverse Geo-Coding
bs: Obrnuto geo-kodiranje

en: Face Recognition
bs: Prepoznavanje lica

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
bs: Višejezgrena podrška u menadžeru serije reda  i mentorstvo

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
bs: UPnP / DLNA Izvozni alat i mentorstvo

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
bs: Model/Priključak za pregled alata za unos i mentorstva

en: Video Metadata Support and Mentoring
bs: Podrška video metapodataka i mentorstvo

en: Panorama Tool and Mentoring
bs: Panorama alat i mentorstvo

en: Auto Noise Reduction
bs: Automatska redukcija buke

en: Windows Port and Release Manager
bs: Windows priključak i menadžer distribucije

en: Developer and Windows port
bs: Razvoj i prebacivanje na Windows

en: LCMS2 library port
bs: LCMS2 bibliotečni priključak

en: Color Management
bs: Upravljanje bojama

en: MySQL interface
bs: MySQL sučelje

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
bs: Dizajn, ikone, logotip, banner, mockup, beta tester

en: Bug reports and patches
bs: Izvještaji o greškama i zakrpe

en: Webmaster
bs: Vebmaster

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
bs: Priručnik, alfa testiranje, webmaster

en: Beta tester
bs: Testiranje

en: Feedback and patches. Handbook writer
bs: Povratne informacije i zakrpe. Pisac priručnika

en: digiKam website banner and application icons
bs: baner digiKam veb sajta i ikone programa

en: Various usability fixes and general application polishing
bs: Razna sređivanja i generalno glancanje programa

en: digiKam website, Feedback
bs: digiKam-ov veb sajt, povratne informacije

en: Bug reports, feedback and icons
bs: Prijave grešaka, savjeti i ikone

en: Developer (2004-2005)
bs: Programer (2004-2005)

en: Developer (2004)
bs: Programer (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
bs: Opšte

en: Components Information
bs: Informacije o komponentama

en: Supported RAW Cameras
bs: Podržane RAW kamere

en: Donate...
bs: Doniraj...

en: Contribute...
bs: Doprinesi...

en: Database Statistics
bs: Statistike baze podataka

en: Toggle Left Side-bar
bs: Lijeva preklopna traka

en: Toggle Right Side-bar
bs: Desna preklopna traka

en: Previous Left Side-bar Tab
bs: Kartica prethodne lijeve trake

en: Next Left Side-bar Tab
bs: Kartica sljedeće lijeve trake

en: Previous Right Side-bar Tab
bs: Kartica prethodne desne trake

en: Next Right Side-bar Tab
bs: Kartica sljedeće desne trake

en: Size: %1
bs: Veličina: %1

en: Full-screen Options
bs: Opcije prikaza preko cijelog ekrana

en: H&ide toolbars
bs: S&akrij trake sa alatima

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
bs: Sakrij sve trake sa alatima pri uključivanju režima prikaza preko cijelog ekrana.

en: Hide &thumbbar
bs: Sakrij &traku s umanjenim slikama

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
bs: Sakrij prikaz preko trake sa umanjenim slikama pri uključivanju režima prikaza preko cijelog ekrana.

en: Hide &sidebars
bs: Sakrij &bočne trake

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
bs: Sakrij sve bočne trake pri uključivanju režima prikaza preko cijelog ekrana.

[ctx: default theme name]
en: Default
bs: Podrazumijevano

en: EXIF viewer
bs: EXIF pregledač

en: Makernotes viewer
bs: Pregledač napomena

en: IPTC viewer
bs: IPTC pregledač

en: XMP viewer
bs: XMP pregledač

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
bs: <b>Naslov: </b><p>%1</p><b>Vrijednost:</b><p>%2</p><b>Opis:</b><p>%3</p>

en: Unavailable
bs: Nedostupno

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
bs: Spasi u datoteku

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
bs: Štampaj

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
bs: Kopiraj u Clipboard

en: No description available
bs: Opis nije dostupan

en: EXIF File to Save
bs: EXIF datoteka za snimanje

en: EXIF binary Files (*.exif)
bs: EXIF binarne datoteke (*.exif)

en: IPTC Records
bs: IPTC zapisi

en: IPTC File to Save
bs: IPTC datoteka za snimanje

en: IPTC binary Files (*.iptc)
bs: IPTC binarne datoteke (*.iptc)

en: Interoperability
bs: Interoperabilnost

en: Image Information
bs: Podaci o slici

en: Photograph Information
bs: Podaci o aparatu

en: Global Positioning System
bs: Globalni pozicioni sistem

en: Embedded Thumbnail
bs: Ugrađen umanjeni prikaz

en: IIM Envelope
bs: IIM omot

en: IIM Application 2
bs: IIM program 2

en: Additional Exif Properties
bs: Dodatne Exif osobine

en: Camera Raw
bs: Raw iz kamere

en: Exif-specific Properties
bs: Exif specificirane osobine

en: IPTC Core
bs: IPTC Jezgra

en: IPTC Extension schema
bs: IPTC shema produženja

en: PLUS License Data Format Schema
bs: PLUS shema za dozvolu podataka

en: TIFF Properties
bs: TIFF osobine

en: Basic Schema
bs: Osnovna shema

en: Basic Job Ticket
bs: Karta Osnovni Posao

en: Dynamic Media
bs: Dinamična media

en: Media Management
bs: Upravljanje medijima

en: Rights Management
bs: Menandžment za prava

en: Paged-Text
bs: Tekst sa numerisanim stranicama

en: Metadata Working Group Regions
bs: Regioni radnih grupa metapodataka

en: XMP Schema
bs: XMP shema

en: XMP File to Save
bs: Sačuvajte XMP datoteku

en: XMP text Files (*.xmp)
bs: XMP tekstualne datoteke (*.xmp)

en: Rating
bs: Ocjena

en: Loading themes...
bs: Učitavanje tema...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
bs: <p>Put do ICC profila nije važeći.</p><p>Ako ga želite podesiti, odaberite "Da", a u protivnom "Ne". U ovom slučaju, opcija "Upravljanje bojama" će biti onemogućena dok ovaj problem ne bude riješen</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Delete File
bs: Izbriši datoteku

en: Failed to save file: %1
bs: Neuspjelo spremanje datoteke: %1

en: Image saved successfully
bs: Slika je uspješno sačuvana

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
bs: Obrisaće se „%1“
    Jeste li sigurni?

en: &Themes
bs: &Teme

en: Open folder
bs: Otvori direktorij

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
bs: &Boja

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
bs: Po&boljšaj

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
bs: Tra&nsformiši

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
bs: &Dekoriši

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
bs: Efek&ti

en: Editor Window
bs: Uređivački prozor

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
bs: <qt>Upravljanje informacijama ubačene slike<br/><i>Postavljanje odnosa između slike i metapodataka</i></qt>

en: Tool Tip
bs: Savjet

en: RAW Decoding
bs: RAW dekodiranje

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
bs: <qt>Postavke dekodiranja RAW datoteka<br/><i>Prilagodite podrazumijevane postavke RAW dekodiranja</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
bs: <qt>Postavke za upravljanje bojama<br/><i>Prilagodite opcije za upravljanje bojama</i></qt>

en: Save Images
bs: Snimi slike

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
bs: <qt>Postavke za spremanje slikovnih datoteka<br/><i>Postavi podrazumijevanu konfiguraciju korištenu za spremanje slika</i></qt>

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
bs: <qt>Razne postavke<br/><i>Prilagodite ponašanje drugih dijelova Showfoto-a</i></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
bs: Ponašanje

en: Sort images by:
bs: Soprtiraj slike po:

[ctx: sort images by date]
en: Date
bs: Datum

[ctx: sort images by name]
en: Name
bs: Naziv

[ctx: sort images by size]
en: File Size
bs: Veličina datoteke

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
bs: Ovdje,postavite da li će se novoučitane slike sortirati po njihovom datumu,imenu ili veličini na disku.

en: Reverse ordering
bs: Obrnuti redosljed

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
bs: Ako je ova opcija uključena,novoučitane slike će biti sortirane u opadajućem poretku.

en: &Show image Format
bs: &Prikaži format slike

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz formata slike preko sličice.

en: &Show Geolocation Indicator
bs: &Prikaži indikator geolokacije

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
bs: Postavite ovu opciju da ukaže da li slika ima geolokacijske informacije.

en: &Show splash screen at startup
bs: Prikaži &početni ekran pri pokretanju

en: Sidebar tab title:
bs: Naziv kartice bočne trake :

en: Only For Active Tab
bs: Samo za aktivni tab

en: For All Tabs
bs: Za sve tabove

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
bs: Postavite ovu opciju za konfiguraciju vidljivosti naziva kartice bočnih traka.

en: Widget style:
bs: Stil grafičke kontrole:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
bs: Postavite ovu opciju da izaberete zadanu dekoraciju i izgled prozora.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
bs: Ovdje postavite veličinu koja će se koristiti za prikaz teksta u savjetima.

en: File/Image Information
bs: Podaci o datoteci/slici

en: Show file name
bs: Prikaži ime datoteke

en: Set this option to display the image file name.
bs: Postavite ovu opciju da prikažete datotečno ime slike.

en: Show file date
bs: Prikaži datum datoteke

en: Set this option to display the image file date.
bs: Postavite ovu opciju da prikažete datotečni datum slike.

en: Show file size
bs: Prikaži veličinu datoteke

en: Set this option to display the image file size.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz veličine datoteke slike.

en: Show image type
bs: Prikaži vrstu slike

en: Set this option to display the image type.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz tipa slike.

en: Show image dimensions
bs: Prikaži veličinu slike

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz dimenzije slike u pikselima.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz marke i modela fotoaparata kojim je napravljena fotografija.

en: Show camera date
bs: Prikaži datum fotografisanja

en: Set this option to display the date when the image was taken.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz datuma kada je slika snimljena.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz aperture fotoaparata i postavki fokusa korištenih pri fotografiranju.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
bs: Postavi ovu opciju da prikažete izlaganje i osjetljivost kamere korišene da se napravi ova slika.

en: Show camera mode and program
bs: Prikaži režim i program fotoaparata

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz načina rada kamere i program korišten za snimanje slika.

en: Show camera flash settings
bs: Prikaži podešavanja blica

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz postavki blica kamere korištenog za snimanje slike.

en: Show camera white balance settings
bs: Prikaži podešavanja balansa bijelog

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz postavki ravnoteže bijele boje fotoaparata korištenog za snimanje slike.

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
bs: kreirano: %1

en: By Name
bs: Po imenu

en: By Date
bs: Po datumu

en: By File Size
bs: Po veličini datoteke

en: Current Name
bs: Tekući naziv

en: New Name
bs: Novi naziv

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
bs: Ova lista prikazuje rezultate Vašeg obrasca za preimenovanje. Crvene stavke ukazuju na sukob naziva, ili je novi naziv jednak trenutnom nazivu, ili je naziv već dodijeljen drugoj stavci.

en: Rename | Rename (%1 images)
bs[0]: Preimenuj (%1 sliku)
bs[1]: Preimenuj (%1 slike)
bs[2]: Preimenuj (%1 slika)

en: Sort Images
bs: Sortirajte slike

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
bs: <b>Preimenovanje slika. Molimo sačekajte...</b>

en: Processing...
bs: Obrađujem...

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
bs: <p>Unesite ovdje Vaš obrazac za preimenovanje. Koristite dugmad za pristup da brzo dodate opcije za preimenovanje i modifikatore. Za dalje objašnjenje, koristite dugme za informacije.</p>

en: Show a list of all available options
bs: Prikažite listu svih dostupnih opcija

en: Modifiers
bs: Modifikatori

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
bs: <p>Dodaj modifikator u opciju za preimenovanje. Da biste aktivirali ovo dugme, pozicionirajte kursor iza opcije za preimenovanje ili na već dodijeljeni modifikator.</p>

en: Renaming Options
bs: Opcije preimenovanja

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
bs: <p>Dodaj opcije za preimenovanje u string za raščlanjivanje.</p>

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
bs: Modifikatori mogu se primijeniti na svaku opciju preimenovanja.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
bs: Moguće je pridružiti više modifikatora na opciju,oni su primjenjeni po redu po kojem ih Vi pridružujete.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
bs: Koristite dugmad za brzi pristup: Ona mogu omogućiti dodatne informacije o opcijama za preimenovanje i modifikatore.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
bs: Lista datoteka može biti sortirana, samo kliknite desnim klikom na njega da biste vidjeli kriterij sortiranja (samo UI album).

en: Change Case
bs: Promjena u velika/mala slova

en: change the case of a renaming option
bs: promijenite način preimenovanja opcije

en: Convert to uppercase
bs: Pretvorite u velika slova

en: Uppercase
bs: Velika slova

en: Convert to lowercase
bs: Pretvorite u mala slova

en: Lowercase
bs: Mala slova

en: Convert the first letter of each word to uppercase
bs: Pretvorite prvo slovo svake riječi u veliko slovo

en: First Letter of Each Word Uppercase
bs: Prvo slovo svake riječi veliko slovo

en: Default Value
bs: Podrazumijevana vrijednost

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
bs: <p>Postavite podrazumijevanu vrijednost za prazne stringove.<br/>Kada se primijeni opcija za preimenovanje, prazni string će biti zamijenjen vrijednošću koju ovdje navedete.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
bs: Podrazumijevana vrijednost...

en: Set a default value for empty strings
bs: Postavite podrazumijevane vrijednosti za prazne nizove

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
bs: Dužina:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
bs: Poravnanje:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
bs: Znak:

en: Range...
bs: Opseg...

en: Add only a specific range of a renaming option
bs: Dodaj samo specifičan opseg opcije za preimenovanje

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
bs: Izvuci određeni raspon (ako je '||to||' izostavljeno, idi do kraja stringa)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
bs: Od:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
bs: na kraj

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
bs: Do:

en: Remove Doubles
bs: Uklonite duple

en: Remove duplicate words
bs: Uklonite duple riječi

[ctx: Replace text]
en: Replace...
bs: Zamjenite...

en: Replace text in a renaming option
bs: Zamjenite tekst u opciji preimenovanja

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
bs: Zamijeni tekst (||opcije||: ||r|| = uobičajeni izraz, ||i|| = ignoriraj slučaj)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
bs: Zamijeni:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
bs: Sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
bs: Razlikovanje malih i velikih slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
bs: Regularni Izraz

en: Trimmed
bs: Dotjeran

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
bs: Ukoni vodeću,prateću i dodatnu prazninu

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
bs: Jedinstveni

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
bs: Dodajte broj sufiksa da imate jedinstvene nizove u dvostrukim vrijednostima

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
bs: Dodaj broj sufiksa, ||n|| specificira broj cifri za korištenje

en: Add the camera name
bs: Dodaj ime aparata

en: Camera name
bs: Ime aparata

en: Keyword separator:
bs: Razdvajač kjučne riječi:

en: Database...
bs: Baza podataka...

en: Add information from the database
bs: Dodajte podatke iz baze podataka

en: Add database information
bs: Dodajte baze podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
bs: Tipka

en: Description
bs: Opis

en: Common File Information
bs: Zajednička informacije o datoteci

en: Default comment of the image
bs: Zadani komentar na slici

en: Default author of the image
bs: Zadani autor slike

en: Image dimension
bs: Dimenzije slika

en: Image file size
bs: Veličina datoteke slike

en: Format of the media file
bs: Format od media datoteke

en: Type of the media file
bs: Tip media datoteke

en: Rating of the media file
bs: Ocjenjivanje media datoteke

en: Height of the media file
bs: Visina media datoteke

en: Width of the media file
bs: Širina media datoteke

en: Image orientation
bs: Orijentacija slike

en: Color depth (bits per channel)
bs: Dubina boje (bita po kanalu)

en: Color model of the image
bs: Model boje na slici

en: A comma separated list of all authors
bs: Zarezom odvojen popis svih autora

en: Metadata Information
bs: Informacije meta-podataka

en: Make of the camera
bs: Napraviti kameru

en: Model of the camera
bs: Model kamere

en: Lens of the camera
bs: Objektivi kamere

en: Aperture
bs: Blenda

en: Focal length
bs: Žižna daljina

en: Focal length (35mm equivalent)
bs: Žižna daljina(35mm ekvivalent )

en: Exposure time
bs: Vrijeme eksponiranja

en: Exposure program
bs: Program izlaganja

en: Exposure mode
bs: Način ekspozicije

en: Sensitivity
bs: Osjetljivost

en: Flash mode
bs: Mod blica

en: White balance
bs: Ravnoteža bijele

en: White balance (color temperature)
bs: Ravnoteža bijele (temperatura boje)

en: Metering mode
bs: Mod mjerenja

en: Subject distance
bs: Udaljenost od objekta

en: Subject distance (category)
bs: Udaljenost subjekta (kategorija)

en: Display Aspect Ratio
bs: Odnos razmjere prikaza

en: Audio Bit Rate
bs: Audio Frekvencija

en: Audio Channel Type
bs: Tip Audio Kanala

en: Duration of File
bs: Trajanje datoteke

en: Frame Rate of Video
bs: Brzina Videa

en: Video Codec
bs: Video kodek

en: Position Information (GPS)
bs: Informacija o poziciji (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
bs: Visina u formatu koji je opisan XMP specifikacijom

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
bs: Dužina u formatu koji je opisan XMP specifikacijom

en: Latitude as double value
bs: Geografska širina kao vrijednost u dvostrukoj preciznosti

en: Longitude as double value
bs: Geografska dužina kao vrijednost u dvostrukoj preciznosti

en: Latitude in a human readable form
bs: Geografska širina kao čitljiva vrijednost

en: Longitude in a human readable form
bs: Geografska dužina kao čitljiva vrijednost

en: Altitude in meters
bs: Visina u metrima

en: Altitude in a human readable form
bs: Visina u formi koja je pogodna da je čita čovjek

en: Orientation
bs: Orijentacija

en: Roll
bs: Kotrljaj

en: Tilt
bs: Nagib

en: Accuracy
bs: Preciznost

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
bs: Izvor:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
bs: Direktorij

en: Add the directory name
bs: Dodaj ime direktorija

en: Directory name
bs: Ime direktorija

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
bs: Ime od roditeljskog direktorija, dodatni  '.'  karakter pomjera prema gore u hijerarhiji direktorija

en: File
bs: Datoteka

en: Add file properties
bs: Dodaj osobine datoteke

[ctx: File name]
en: Name
bs: Naziv

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
bs: Datotečni nastavak, upotrijebite '.' znak za izmjenu stvarnog datotečnog nastavka

[ctx: File extension]
en: Extension
bs: Ekstenzija

en: Owner of the file
bs: Vlasnik datoteke

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
bs: Vlasnik

en: Group of the file
bs: Grupa datoteke

[ctx: Group of the file]
en: Group
bs: Grupa

en: Metadata...
bs: Meta podaci...

en: Add metadata information
bs: Dodaj informacije o meta podacima

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
bs: Broj...

en: Add a sequence number
bs: Dodaj broj sekvence

en: Sequence number
bs: Broj sekvence

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
bs: Cifre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
bs: Vlastiti opseg

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
bs: Početak:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
bs: Korak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
bs: Numerisanje na osnovu poznatog datotečnog nastavka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
bs: Numerisanje na osnovu poznatog direktorija

en: Create Tag From Address Book
bs: Kreiraj oznaku iz adresara

en: No address book entries found
bs: Nije nađen unos knjige adresa

en: Applying face changes
bs: Primjenjujem promjene na licu

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
bs: Preskoči već skenirane slike

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
bs: Ponovo skeniraj te spoji rezultate

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
bs: Očistite nepotvrđene rezultate i ponovo skenirajte

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
bs: Otkrij lica

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
bs: Pronađi sva lica u vašim slikama

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
bs: Radi na svim jezgrima procesora

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
bs: /Slike

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
bs: <p>Molimo unesite lokaciju gdje držite svoje slike.</p> <p>Možete izabrati bilo koji lokalni folder, pa čak i onaj koji već sadrži slike.<br/> Više foldera se može dodati kasnije pod <i>Postavke</i> menijem. </p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
bs: <p><i>Napomena:</i> prenosivi mediji (kao što su USB uređaj ili DVD-ovi) i udaljeni datotečni sistemi (kao što su NFS, ili Samba montirane sa cifs/smbfs) su podržani.</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
bs: Morate označiti folder koji će digiKam koristiti kao korijeni album. Sve Vaše slike će ići tamo.

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
bs: <p>Folder za korištenje kao putanju za korijeni album ne postoji:</p><p><b>%1</b></p>Da li želite da ga digiKam kreira za Vas?

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
bs: <p>digiKam nije mogao kreirati datoteku koja bi se koristila kao korijeni album.
    Molimo Vas,odaberite drugu lokaciju.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
bs: Čini se da nemate pravo da pišete  u datoteci označenoj da bude korijeni album.
    Upozorenje: Bez pristupa pisanju, stavke ne mogu biti uređene.

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
bs: <b>Izvrši konfiguraciju pohrane metapodataka u datoteke</b>

en: Do nothing
bs: Ne radi ništa

en: Add information to files
bs: Dodaj informaciju u datoteke

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
bs: <qt><p><i>Napomena:</i> snimanje informacija u metapodatke datoteka može usporiti operacije upravljanja fotografijama.</p></qt>

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
bs: <b>Konfiguriši ponašanje otvorene datoteke</b>

en: Open a preview
bs: Otvori predpregled

en: Open in the editor
bs: Otvori u uređivaču

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
bs: <qt><p><i>Napomena:</i> korištenje pregleda je uvijek brže od korištenja urednika, naročito kada se provjerava niz snimaka. Međutim, ne možete promijeniti ili prepraviti sliku u režimu pregleda. Primijetite da je, ako želite brzo uporediti slike, uvijek bolje koristiti svijetlu tablu: slike mogu biti prikazane na način da se prikazuje jedna po jedna strana i može biti izvedeno sinhronizirano uvećavanje i pomjeranje.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
bs: <b>Konfiguriši ponašanje predpregleda</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
bs: <qt><p>Podesite način prikaza slika u režimu pregleda i na svijetloj tabli:</p></qt>

en: Load reduced version of image
bs: Učitaj reduciranu verziju slike

en: Load image
bs: Učitaj sliku

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
bs: <qt><p><i>Napomena:</i> učitavanje smanjene verzije slike je brže, ali može se razlikovati od originala, naročito sa Raw-om. U ovom slučaju, učitava se JPEG verzija prethodne Raw obrade fotoaparata, umjesto stvarnih podataka slike. Ova JPEG slika je ugrađena u metapodatke datoteke i fotoaparat je koristi za brži prikaz Raw slika na TV ekran.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
bs: <b>Izvrši konfiguraciju rukovanja Raw datotekama</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
bs: <qt><p>Podesite kako želite otvarati Raw slike u uredniku:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
bs: Otvori direktno,sa prilagodbama napravljenim automatski

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
bs: Koristite Raw alatku prenosa za ručno podešavanje korekcija

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
bs: <qt><p><i>Napomena:</i> Raw alatka prenosa je napravljena za napredne korisnike koji žele imati potpunu kontrolu nad slikom. Ovo zahtijeva više vremena za tok tada.</p></qt>

en: Scan Your Collection
bs: Skenirajte svoju kolekciju

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
bs: <b>Omogućeni kratki opisi konteksta</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
bs: <qt><p>Postavite ovdje ako želite prikaz kratkih opisa konteksta u prikazu pomoću ikona i u prikazu pomoću direktorija</p></qt>

en: Do not show tooltips
bs: Ne prikazuj savjete

en: Use Tooltips
bs: Koristi savjete

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
bs: <qt><p><i>Napomena:</i> kratki opisi pokazuju fotografiju i digiKam metapodatke pri prelasku kursora preko stavki. Ovo može biti korisno pri odabiru stavki. Kratki opisi se pojavljuju u prikazima direktorija albuma, ikona albuma, ikona fotoaparata, u prikazu u obliku liste grupa podataka, kao i u režimu prikaza preko umanjenih slika. Iz digiKam konfiguracijskog prozora, možete prilagoditi sadržaj kratkih opisa i korištenih fontova.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
bs: <qt><p><h1><b>Dobro došli u digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam je napredna aplikacija za upravljanje digitalnim fotografijama, izdana kao otvoreni izvor.</p><p>Ovaj pomoćnik će Vam pomoći da izvršite konfiguraciju prvih postavki za pokretanje, kako biste mogli brzo početi sa korištenjem digiKam-a.</p></qt>

en: Ref. images
bs: Ref. slike

en: Items
bs: Stavke

en: This shows all found duplicate items.
bs: Ovo prikazuje sve pronađene duplicirane stavke.

[ctx: @label]
en: Search in:
bs: Traži u:

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
bs: <p>Povucite i ispustite sliku ovdje<br/>da pokrenete potragu<br/>sličnih stavki.</p><p>Možete koristiti i kontekstni meni<br/> prilikom pretrage fotografija.</p>

en: <b>File</b>:
bs: <b>Datoteka</b>:

en: <b>Folder</b>:
bs: <b>Direktorij</b>:

en: Save current similar image search to a new virtual Album
bs: Spremite pretragu trenutne slične slike  u novi virtualni album

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
bs: Ako pritisnete ovu tipku, pretraživanje trenutne slične slike će biti spremljeno na novo pretraživanje virtualnog albuma koristeći ime napisano na lijevoj strani.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
bs: Postavite ovdje kist boje korišten za crtanje skica.

en: Undo last draw on sketch
bs: Poništite zadnju crtu na skici

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
bs: Koristite ovu tipku da biste poništili posljednje crtanje na skici.

en: Redo last draw on sketch
bs: Ponovi posljednju potez na skici

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
bs: Koristite ovu tipku da biste ponovili posljednje crtanje na skici.

en: Pen:
bs: Olovka:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
bs: Postavite ovdje veličinu kista u pikselima koji se koristi za crtanje skica.

en: Set here the number of items to find using sketch.
bs: Postavite ovdje broj predmeta koje bi pronašli pomoću skice.

en: Clear sketch
bs: Očistite skicu

en: Use this button to clear sketch contents.
bs: Koristite ovu tipku za brisanje sadržaja skice.

en: Save current sketch search to a new virtual Album
bs: Spremite potragu trenutne skice u novi virtualni album

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
bs: Ako pritisnete ovu tipku, približna pretraga trenutne slike će biti spremljena na novo pretraživanje virtualnog albuma koristeći ime postavljeno na lijevoj strani.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
bs: Jednostavno ovdje nacrtajte grubi nacrt onoga što želite da pronađete i digiKam će prikazati najbolja podudaranja u prikazu kao sličice.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
bs: Nacrtaj skicu
    za izvođenje
    nejasne pretrage

en: Roadmap
bs: Mapa puta

en: Satellite
bs: Satelit

en: Hybrid
bs: Hibrid

en: Terrain
bs: Teren

en: Show Map Type Control
bs: Prikaži kontrolu tipa mape

en: Show Navigation Control
bs: Prikaži kontrolu navigacije

en: Show Scale Control
bs: Prikaži kontrou skala

en: Google Maps
bs: Google mape

en: Float items
bs: Float stavke

en: Marble Virtual Globe
bs: Marble virtualni globus

en: Atlas map
bs: Atlas Karta

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
bs: Sferična

en: Mercator
bs: Merkatorova

en: Show compass
bs: Pokaži kompas

en: Show scale bar
bs: Pokaži traku promjene veličine

en: Show overview map
bs: Pokaži pregled karte

en: Projection
bs: Projekcija

en: &Remove
bs: &Ukloni

en: Warning: Sidecar settings
bs: Upozorenje: Postavke priključne datoteke

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
bs: Omogućili ste pisanje na pridružene datoteke za skladištenje metapodataka u aplikaciji domaćinu, ali ne i za čitanje. To znači da će svaki metadpodaci čuvani u priključnim fajlovima biti ovdje prepisani.
    Molimo vas da omogućite čitanje priključnih fajlova u aplikaciji domaćina ili nastavite na sopstveni rizik.

en: 1 image moved | %1 images moved
bs[0]: %1 slika pomjerena
bs[1]: %1 slike pomjerene
bs[2]: %1 slika pomjereno

en: Load GPX files...
bs: Učitaj GPX dokumente...

en: Show tracks on Map
bs: Prikaži tragove na mapi

en: Set this option to show tracks on the Map
bs: Postavite ovu opciju za prikaz tragova na mapi

en: Camera time zone:
bs: Vremenska zona kamere:

en: Interpolate
bs: Interpolacija

en: Correlate
bs: Poveži

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
bs[0]: Sljedeći %1 GPX dokument ne može biti učitan:
bs[1]: Sljedeća %1 GPX dokumenta ne mogu biti učitani:
bs[2]: Sljedećih %1 GPX dokumenata ne može biti učitano:

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
bs: Sve slike su uzajamno povezane. Možete provjeriti njihovu poziciju na mapi.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
bs[0]: %1 slika povezana
bs[1]: %1 slike povezane
bs[2]: %1 slika povezano

en: Not available
bs: Nije dostupno

en: Fix: %1d
bs: Popravi: %1d

en: Modified
bs: Promijenjeno

en: Date and time
bs: Datum i vrijeme

en: Failed to open file.
bs: Neuspjelo otvaranje dokumenta.

en: Failed to add GPS info to image.
bs: Neuspjelo dodavanje GPS informacija na sliku.

en: Failed to remove GPS info from image
bs: Neuspjelo uklanjanje GPS informacija sa slike

en: Failed to save tags to file.
bs: Neuspjelo snimanje oznaka na dokumentu.

en: Unable to save changes to file
bs: Nije moguće snimiti promjene na dokumentu

en: Paste coordinates
bs: Umetni koordinate

en: Remove coordinates
bs: Ukloni koordinate

en: Remove altitude
bs: Ukloni nadmorsku visinu

en: Remove uncertainty
bs: Ukloni nesigurnost

en: Remove speed
bs: Ukloni brzinu

en: Look up missing altitude values
bs: Pogledaj nedostajuće vrijednosti visine

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
bs: Pronađeno više od jedne tačke na klipbordu - može se samo dodijeliti jedna tačka na vrijeme.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
bs: Ne mogu naći nijednu koordinatu na klipbordu.

en: Coordinates pasted
bs: Koordinate zalijepljene

en: Bookmark selected
bs: Zabilješke odabrane

en: Remove coordinates information
bs: Ukloni informacije o koordinatama

en: Remove altitude information
bs: Ukloni informacije o uzvišenjima

en: Remove uncertainty information
bs: Ukloni nesigurne informacije

en: Looking up altitudes
bs: Pregledaj uzvišenja

en: Altitude lookup failed:
    %1
bs: Pregled uzvišenja propao:
    %1

en: Altitude looked up
bs: Uzvišenja su pregledana

en: {Country}
bs: {Zemlja}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
bs: {Država}

en: {County}
bs: {Zemlja}

en: {City}
bs: {Grad}

en: {Town}
bs: {Grad}

en: {Village}
bs: {Selo}

en: {Hamlet}
bs: {Zaseok}

en: {Street}
bs: {Ulica}

en: Add country tag
bs: Dodaj oznaku zemlje

en: Add state tag
bs: Dodaj oznaku države

en: Add state district tag
bs: Dodaj oznake regije države

en: Add county tag
bs: Dodaj oznaku zemlje

en: Add city tag
bs: Dodaj oznaku grada

en: Add city district tag
bs: Dodaj oznaku podučja grada

en: Add suburb tag
bs: Dodaj oznaku predgrađa

en: Add town tag
bs: Dodaj oznaku grada

en: Add village tag
bs: Dodaj oznaku sela

en: Add hamlet tag
bs: Dodaj oznaku zaseoka

en: Add street
bs: Dodaj ulicu

en: Add house number tag
bs: Dodaj oznaku broja kuće

en: Add place
bs: Dodaj mjesto

en: Add Local Administrative Area 2
bs: Dodaj oblast lokalne administracije 2

en: Add Local Administrative Area 1
bs: Dodaj oblast lokalne administracije 1

en: Add new tag
bs: Dodaj novu oznaku

en: Remove selected tag
bs: Ukloni odabranu oznaku

en: Remove all control tags below this tag
bs: Ukloni sve kontrolne oznake ispod ove oznake

en: Add all address elements
bs: Dodaj sve elemente adrese

en: Select language:
bs: Odaberi jezik:

en: Select service:
bs: Izaberite servis:

en: Open Street Map
bs: Otvori uličnu mapu

en: Geonames.org place name (non-US)
bs: Geonames.org naziv mjesta (izvan SAD)

en: Geonames.org full address (US only)
bs: Geonames.org cijela adresa (samo SAD)

en: Less options
bs: Manje opcija

en: Image tags are changed.
bs: Oznake slike su promijenjene.

en: Select a name for the new tag:
bs: Odaberi ime za novu oznaku:

en: Could not open: %1
bs: Ne mogu otvoriti: %1

en: File is empty.
bs: Datoteka je prazna.

en: Map settings
bs: Postavke Karte

en: Zoom in
bs: Uveličaj

en: Zoom out
bs: Umanji

en: Switch between markers and thumbnails.
bs: Prebacivanje između markera i sličice.

en: Preview single items
bs: Pregled pojedinačnih stavki

en: Preview grouped items
bs: Pregled grupnih stavki

en: Show numbers
bs: Pokazi brojeve

en: Increase the thumbnail size on the map
bs: Povećaj veličinu sličica na karti

en: Decrease the thumbnail size on the map
bs: Smanjite veličinu sličica na karti

en: Remove the current region selection
bs: Uklonite trenutni odabir regije

en: Select images by drawing a rectangle
bs: Odaberite slike crtanjem pravokutnika

en: Pan mode
bs: Pan mod

en: Zoom into a group
bs: Povećaj u skupini

en: Create a region selection from a thumbnail
bs: Napravite izbor regije iz sličice

en: Filter images
bs: Filter slike

en: Remove the current filter
bs: Izvadite trenutni filter

en: Select images
bs: Odaberi sliku

en: Lock the map position
bs: Zaključajte poziciju na karti

en: Sorting
bs: Sortiranje

en: Show oldest first
bs: Prvo prikaži starije

en: Show youngest first
bs: Prvo prikaži mlađe

en: Sort by rating
bs: Sortiraj prema ocjenama

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
bs: Unesite naziv trenutne pretrage mapa za spašavanje u "Pretrage mapa" pregled.

en: Save current map search to a new virtual album.
bs: Sačuvaj trenutnu mapu pretrage u novi virtuelni album.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
bs: Ako je pritisnuta ova tipka, trenutna pretraga karte će biti spremljena na novu pretraživanje virtualnog albuma koristeći ime postavljeno na lijevoj strani.

en: Search by area:
bs: Tražite po području:

en: Show Non-Geolocated Items
bs: Prikaži ne-geolocirane stavke

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
bs: Ime pretrage već postoji.
    Unesite novo ime:

en: Non Geo-located Items
bs: Ne geolocirane stavke

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Take the safest and most appropriate action
bs: Uzmite najsigurniju i najprikladniju aktivnost

en: Color Profile Mismatch
bs: Tražite po području:

en: Missing Color Profile
bs: Nedostaje profil boje

en: Image with Uncalibrated Color
bs: Slika sa nekalibriranom bojom

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
bs: <p>Ova slika ima <b>ugrađen profil boja</b><br/> koji ne odgovara Vašem radnom prostoru profila boja.<br/>Kako želite postupiti?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
bs: <p> Ova fotografija <b> nema informacija o prostoru boje </b><br/> koja je korištena prilikom izrade slike. <br/> Kako želite nastaviti? </p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
bs: <p>Informacije o rasponu boja nisu određene za ovu sliku.<br/>Kako želite postupiti?</p>

en: Embedded Color Profile:
bs: Ugrađeni profil boje:

en: Input Color Profile:
bs: Ulazni profil boje:

en: Working Color Space:
bs: Radni prostor boje:

en: Original Colors:
bs: Izvorne boje:

en: Uncorrected Colors:
bs: Nekorigovane boje:

en: Raw Colors:
bs: Sirove boje:

en: Resulting Colors:
bs: Nastale boje:

en: Correction Applied:
bs: Primijenjena ispravka:

en: Corrected Colors:
bs: Korektne boje:

en: Keep the embedded profile, do not convert
bs: Držite ugrađeni profil, ne pretvarajte

en: Convert to working color space
bs: Promijeni u radni prostor boja

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
bs: Zanemarite ugrađeni profil, dodijelite ovaj profil:

en: and then convert to working space
bs: a zatim pretvorite u radni prostor

en: No Profile Available
bs: Profil nije dostupan

en: Assign profile and convert to working color space
bs: Dodjelite profil i pretvorite u radni prostor boje

en: Assign and keep color profile
bs: Dodjelite i zadržiti profil boje

en: Leave the file untagged, do not color manage
bs: Ostavi datoteku neoznačenu, ne upravljaj bojom

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
bs: Koji prostor boje će se koristiti za interpretiranje boja ove slike?

en: sRGB (Internet standard)
bs: sRGB (Internet standardno)

en: Current working color space
bs: Trenutni radni prostor boje

en: This profile:
bs: Ovaj profil:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
bs: Molimo odaberite ulazni profil boje na uređaju (kameri) koji se koristi za stvaranje ove slike:

en: No Input Profile Available
bs: Nije dostupan ulazni profil

en: Assigned Color Profile:
bs: Dodijeljeni profil boje:

en: <b>No Profile</b>
bs: <b>Nema profila</b>

en: Soft Proofing On
bs: Nježno iskušavanje je uključeno

en: Enable soft-proofing color managed view
bs: Omogući pregled upravljan probnim otiskom boja

en: Soft Proofing Off
bs: Nježno iskušavanje je isključeno

en: Disable soft-proofing color managed view
bs: Onemogući pregled upravljan kratkotrajnim iskušavanjem boja

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
bs: <b>Izvrši konfiguraciju pregleda upravljanog probnim otiskom boja</b>

en: Profile of the output device to simulate:
bs: Profil izlaznog uređaja za simulaciju:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
bs: <p>Odaberite profil za izlazni uređaj (obično printer). Ovaj profil bit će korišten za izradu probnog otiska, pa ćete biti u mogućnosti vidjeti dobivenu sliku preko izlaznog uređaja.</p>

en: Rendering intent:
bs: Namjene iscrtavanja:

en: Highlight out-of-gamut colors
bs: Istakni boje bez gama efekta

en: Highlighting color:
bs: Naglašavanje boje:

en: No profile is selected.
bs: Profil nije odabran.

[ctx: @title:window]
en: Save?
bs: Spremiti?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
bs: Snimi izmjene

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
bs: Spremite trenutne promjene. Napomena: Izvorna slika nikada neće biti izbrisana.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
bs: Sačuvajte promjene kao novu verziju

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
bs: Spremite trenutne promjene kao novu verziju. Učitana datoteka će ostati nepromijenjena, nova će datoteka biti kreirana.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
bs: Odbaci izmjene

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
bs: Odbacite promjene na slici tokom uređivanja razmjene podataka.

en: Tools
bs: Alati

en: Guide:
bs: Vodič:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
bs: Postavite ovdje boju korištenu za crtanje isprekidanih linija vodiča.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
bs: Postavite ovdje širinu u pikselima korištenu za crtanje isprekidanih linija vodiča.

en: Reset all settings to their default values.
bs: Resetujte sve postavke na njihove zadane vrijednosti.

en: Load all parameters from settings text file.
bs: Učitajte sve parametre iz postavki tekstualne datoteke.

en: Save all parameters to settings text file.
bs: Sačuvajte sve parametre postavki tekstualne datoteke.

en: Try all settings.
bs: Pokušajte sve postavke.

[ctx: @action]
en: Open Original
bs: Otvorite original

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
bs: Snimi izmjene

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
bs: Sačuvajte modifikacije na trenutnoj verziji datoteke

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
bs: Sačuvajte kao novu verziju

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
bs: Spremite trenutne izmjene na novu verziju datoteke

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
bs: Sačuvajte novu verziju kao...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
bs: Sačuvajte trenutne izmjene na novu verziju datoteke, navodeći naziv datoteke i format

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
bs: Sačuvajte u formatu

[ctx: @action]
en: Export
bs: Izvoz

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
bs: Spremite datoteku u mapu izvan vaše kolekcije

[ctx: @action]
en: Discard Changes
bs: Odbaci izmjene

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
bs: Odbacite sve trenutne promjene na ovoj datoteci

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
bs: Izreži oko selekcije

[ctx: @action]
en: Previous Image
bs: Prethodna slika

en: Image Editor - %1
bs: Uređivač slika - %1

en: Image Editor
bs: Uređivač slika

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
bs: Ne postoji slika koja bi se prikazala u trenutnom albumu.
    Uređivač slika će biti zatvoren.

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
bs: Zatvorite uređivač

en: Delete File Permanently
bs: Trajno obriši datoteku

en: Delete Permanently without Confirmation
bs: Trajno obriši datoteku bez potvrđivanja

en: Move to Trash without Confirmation
bs: Prebaci u smeće bez potvrđivanja

en: Edit Titles
bs: Izmjeni naslove

en: Edit Comments
bs: Izmjeni komentare

en: Show Assigned Tags
bs: Prikaži dodijeljene oznake

en: Assign Tag
bs: Dodjeli oznaku

en: Remove Tag
bs: Ukloni oznaku

en: Assign Labels
bs: Dodijeli labele

en: Failed to load image
    "%1"
bs: Neuspjelo učitavanje slike
    "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
bs: Prije

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
bs: Nakon

en: Before
bs: Prije

en: After
bs: Posle

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
bs: <p>Ovdje možete vidjeti izvorni isječak slike koji će biti korišten za proračun pregleda.</p><p>Kliknite i držite kursor miša na slici za promjenu fokusa isječka.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
bs: Ako je ova opcija omogućena, izvorna slika će biti prikazana.

en: Preview original image
bs: Prikaži orginalnu sliku

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
bs: Ako je ova opcija uključena, područje predpregleda će se podijeliti vertikalno. Dodirno područje slike će biti prikazano, sa jednom polovinom iz originalne slike , i drugom polovinom iz ciljane slike.

en: Preview vertical split with contiguous image
bs: Prikaži vertikalnu podjelu sa susjednom slikom

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
bs: Ako je ova opcija uključena, područje predpregleda će se podijeliti horizontalno. Dodirno područje slike će biti prikazano, sa jednom polovinom iz originalne slike , i drugom polovinom iz ciljane slike.

en: Preview horizontal split with contiguous image
bs: Prikaži horizontalnu podjelu sa susjednom slikom

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
bs: Ako je ova opcija uključena, područje predpregleda će se podijeliti vertikalno.Isti dio originalne i ciljane slike će biti prikazani jedan uz drugi.

en: Preview vertical split with same image region
bs: Prikaži vertikalnu podjelu sa slikom istog područja

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
bs: Ako je ova opcija uključena, područje predpregleda će se podijeliti horizontalno.Isti dio originalne i ciljene slike će biti prikazani jedan uz drugi.

en: Preview horizontal split with same image region
bs: Prikaži horizontalnu podjelu sa slikom istog područja

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
bs: Ako je ova opcija omogućena, ciljna slika će biti prikazana.

en: Preview target image
bs: Prikaži željenu sliku

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
bs: Ako je ova opcija uključena, originalna slika će biti prikazana kad miš pređe preko područja slike; u suprotnom,bit će prikazana ciljana slika.

en: Preview on mouse-over
bs: Prikaži prelaskom miša

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
bs: Režim prikaza

en: Connecting to camera...
bs: Povezujem se sa fotoaparatom...

en: Connection established.
bs: Konekcija uspostavljena.

en: Connection failed.
bs: Konekcija neuspjela.

en: Failed to get free space from camera
bs: Nije uspjelo dobavljanje slobodnog prostora sa kamere

en: Failed to get preview from camera
bs: Nije uspjelo dobavljanje prikaza iz kamere

en: Failed to process capture from camera
bs: Nije uspjela obrada snimka iz kamere

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
bs: %1 - Izaberite direktorij fotoaparata

[ctx: @title:window]
en: Device Information
bs: Podaci o uređajima

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
bs: Dohvati sa %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
bs: Dohvati

en: Unknown Format
bs: Nepoznat format

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
bs: Ovaj predmet je zaključan.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
bs: Ova stavka ima nepoznato stanje skidanja

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
bs: Ova stavka nikad nije bila skinuta

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
bs: Ova stavka je već skinuta

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
bs: Otkaži

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
bs: Informacija

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
bs: Dohvati

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
bs: Izaberi Sve

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
bs: Nemoj izabrati ništa

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
bs: Obrni odabir

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
bs: Odaberi nove stavke

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
bs: Odaberi zaključane stavke

[ctx: @title:menu]
en: Download
bs: Preuzmi

[ctx: @action]
en: Download New
bs: Preuzmi novo

[ctx: @action]
en: Download Selected
bs: Preuzmi označeno

[ctx: @action]
en: Download All
bs: Preuzmi sve

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
bs: Preuzmi && Obriši novo

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
bs: Preuzmi && Obriši izabrano

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
bs: Preuzmi && Obriši sve

[ctx: @action]
en: Upload...
bs: Pošalji...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
bs: Menjaj zaključano stanje

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
bs: Označi kao preuzeto

[ctx: @title:menu]
en: Delete
bs: Obriši

[ctx: @title:group]
en: Views
bs: Pregledi

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
bs: Umanjeni prikazi

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
bs: Prikaži stavku

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
bs: Mapa

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
bs: &Sort stavke

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
bs: Vrijednost po kojoj su stavke sortirane u pregledu sličica

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
bs: Definiše da li su stavke sortirane u rastućem ili opadajućem poretku.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
bs: Rastućem

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
bs: Opadajuće

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
bs: &Grupastavke

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
bs: Kategorije u kojim su stavke u pregledu sličica prikazane

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
bs: Ravna lista

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
bs: Po direktoriju

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
bs: Po formatu

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
bs: Uklopi u &prozor

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
bs: Uvećaj na 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
bs: Prikaži historiju

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
bs: Prikaži umanjeni prikaz

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
bs: Ponovi

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
bs: Napusti pretpregled

[ctx: @action]
en: Next Image
bs: Sljedeća slika

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
bs: Prva slika

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
bs: Posljednja slika

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
bs: Otkazivanje trenutne operacije, molimo sačekajte...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
bs: Želite li da zatvorite dijalog i otkažete tekuću operaciju?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
bs: Isključujem se sa kamere. Molim sačekajte...

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
bs: Neuspješno spajanje sa kamerom. Molimo provjerite da li je pravilno spojena i uključena.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
bs: Izaberite sliku za postavljanje

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
bs: Nema dovoljno slobodnog prostora na kameri za postavljanje slika.
    Potrebno prostora: %1
    Dostupno slobodnog prostora: %2

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
bs: Format datuma vašeg podešenog ciljanog albuma nije validan. Molimo provjerite vaše postavke...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
bs: Kolekcija koja je ugostila vaš podrazumijevani ciljani album podešen za obradu preuzimanja sa uređaja kamere je nedostupna. Molimo izaberite drugu iz dijaloga konfiguracije kamere.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
bs: Vaš podrazumijevani ciljani album postavljen za obradu skinutog sa uređaja kamere je nedostupan.Molimo izaberite drugi iz dijaloga konfiguracije kamere.

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
bs: Stavke prikazane ispod je fotoaparat zaključao (samo su za čitanje). Ove stavke neće biti obrisane. Ako zaista želite da obrišete ove stavke, molimo otključajte ih i probajte ponovo.

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
bs: Nedovoljno prostora na disku

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
bs[0]: Nijedna stavka nije označena (%1 stavka)
bs[1]: Nijedna stavka nije označena (%1 stavke)
bs[2]: Nijedna stavka nije označena (%1 stavki)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
bs[0]: %2/%1 stavka označena
bs[1]: %2/%1 stavke označene
bs[2]: %2/%1 stavki označeno

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
bs: Preuzimanje slika završeno

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
bs: &Uređaj

en: Camera Folders
bs: Direktoriji fotoaparata

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
bs: Sredi interni datum i vrijeme

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
bs: Automatska rotacija/preokreni sliku

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
bs: Pretvori u format bez gubitaka

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
bs: Pod-albumi na osnovu nastavka

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
bs: Pod-albumi na osnovu datuma

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
bs: Format datuma:

en: Cannot display camera preview
bs: Nije moguće prikazati pregled fotoaparata

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
bs: Kapacitet:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
bs: Dostupno:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
bs: Potrebno:

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
bs: Otvori pomoću...

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
bs: Sve datoteke

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
bs: Samo nove datoteke

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
bs: Neobrađene datoteke

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
bs: JPG/TIFF datoteke

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
bs: Video datoteke

en: Camera filenames
bs: Imena datoteka fotoaparata

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
bs: Uključite ovu opciju koju kamera omogućuje za korištenje slike naziva datoteka bez izmjena.

en: Change case to:
bs: Izmijeni veličinu slova u:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
bs: Ostavite kakvo jeste

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
bs: Gornja

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
bs: Donja

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
bs: Postavite metodu koja će se koristiti da promjeni slučaj slikovnih datoteka.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
bs: Prilagodi

en: Execute script for image:
bs: Izvršite skriptu za slike:

en: No script selected
bs: Nije odabrana skripta

en: Set here the script that is executed for every imported image.
bs: Postavite ovdje skriptu koja se provodi za sve dolazne slike.

en: Drag and drop an image here
bs: Ovdje privuci i pusti sliku

en: Show on left panel
bs: Prikaži u lijevom panelu

en: Show on right panel
bs: Prikaži u desnom panelu

en: Remove item
bs: Ukloni stavku

en: Clear all
bs: Očisti sve

en: Drag and drop images here
bs: Ovdje privuci i pusti slike

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
bs[0]: %1 stavka na Svijetloj listi
bs[1]: %1 stavke na Svijetloj listi
bs[2]: %1 stavki na Svijetloj list

en: On left
bs: Na lijevo

en: Show item on left panel
bs: Prikaži stavku u lijevom panelu

en: On right
bs: Na desno

en: Show item on right panel
bs: Prikaži stavku u desnom panelu

en: Open With Default Application
bs: Otvori sa podrazumijevanom aplikacijom

en: Open the item with default assigned application.
bs: Otvorite stavku sa podrazumijevano dodijeljenom aplikacijom.

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
bs: Premjesti u smeće

en: Delete immediately
bs: Izbrišite odmah

en: Synchronize
bs: Uskladi

en: Synchronize preview from left and right panels
bs: Sinhronizacija pregleda od lijeve i desne ploče

en: By Pair
bs: Po paru

en: Navigate by pairs with all items
bs: Kretanje po paru sa svim stavkama

en: Clear On Close
bs: Očistite izbliza

en: Clear light table when it is closed
bs: Očistite svijetlu listu kada je zatvorena

en: Remove all images from the light table when it is closed
bs: Uklonite sve slike sa svijetle liste kada je zatvorena

en: Zoom to 100%
bs: Uvećaj na 100%

en: Fit to &Window
bs: Uklopi u pro&zor

en: Color-Managed View
bs: Pregled upravljanja bojama

en: Previous Image
bs: Prethodna slika

en: Edit Titles on the Right
bs: Izmijeni desne naslove

en: Edit Comments on the Right
bs: Izmijeni desne komentare

en: Show Assigned Tags on the Right
bs: Prikaži desne dodijeljene oznake

en: Edit Titles on the Left
bs: Izmijeni lijeve naslove

en: Edit Comments on the Left
bs: Izmijeni lijeve komentare

en: Show Assigned Tags on the Left
bs: Prikaži lijeve dodijeljene oznake

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
bs: &Lijeva ploča

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
bs: &Desna ploča

en: Find duplicates items
bs: Pronađite duple stavke

en: Finger-prints
bs: Otisci prstiju

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
bs: <qt><b>Odaberite operacije održavanja za obradu</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
bs: Obradi stavke od:

en: Common Options
bs: Uobičajene opcije

en: Scan for new items
bs: Skeniranje za nove stavke

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
bs: Skeniranje za promijenjene ili ne katalogizirane predmete (brže)

en: Rebuild Thumbnails
bs: Obnova sličica

en: Rebuild Finger-prints
bs: Ponovo napravi otiske prstiju

en: Faces data management:
bs: Upravljanje podacima o licima:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
bs: Izbriši i obnovi sve eksperimentalne podatke

en: Scan non-assigned only
bs: Skeniraj samo nedodijeljeno

en: Scan Mode:
bs: Režim skeniranja:

en: Clean all and re-scan
bs: Očisti sve i ponovo skeniraj

en: Sync Direction:
bs: Smijer sinhronizacije:

en: From database to image metadata
bs: Iz baze podataka u metapodatke slike

en: From image metadata to database
bs: Iz metapodataka slike u bazu podataka

en: Check metadata setup panel for details:
bs: Provjeri ploču za postavke meta podataka za detalje:

en: Sync Metadata and Database
bs: Sinhroniziraj metapodatke i bazu podataka

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
bs: Sve operacije su urađene.
    Trajanje:%1

en: digiKam Maintenance
bs: digiKam Održavanje

en: Process is done.
    Duration: %1
bs: Proces je gotov.
    Trajanje:%1

en: Synchronizing image metadata with database
bs: Sinhronizacija slike metapodataka s bazom podataka

en: Updating database from image metadata
bs: Ažuriranje baze podataka iz slike metapodataka

en: Find new items
bs: Pronađite nove stavke

en: Thumbs
bs: Ikone

en: Queues
bs: Redovi čekanja

en: Queue Settings
bs: Postavke redova čekanja

en: Control Panel
bs: Kontrolna tabla

en: Assigned Tools
bs: Dodijeljeni alati

en: Tool Settings
bs: Postavke alata

en: Run
bs: Pokreni

en: New Queue
bs: Novi red čekanja

en: Remove Queue
bs: Ukloni red čekanja

en: Save Workflow
bs: Snimi tok rada

en: Remove items
bs: Ukloni stavke

en: Remove processed items
bs: Uklonite obrađene predmete

en: Clear Queue
bs: Obriši zakazano

en: Move up
bs: Pomjeri gore

en: Move down
bs: Pomjeri dolje

en: Remove tool
bs: Ukloni alat

en: Current Queue:
bs: Trenutni red čekanja:

en: No items
bs: Nema predmeta

en: No tasks
bs: Nema zadataka

en: 1 task | %1 tasks
bs[0]: %1 zadatak
bs[1]: %1 zadataka
bs[2]: %1 zadataka

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
bs: Batch Queue Manager je pokrenut. Da li želite prekinuti trenutni posao?

en: There are no items to process in the queues.
bs: Nema stavki za proces u redovima čekanja.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
bs: Album u koji se trebaju snimati obrađene stavke iz reda "%1" nije postavljen. Odaberite jedan sa ploče postavki reda.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
bs: Album u koji se trebaju snimati obrađene stavke iz reda "%1" nije dostupan, ili je omogućeno samo njegovo čitanje. Postavite drugi sa ploče postavki reda.

en: Failed to process item...
bs: Neuspjela obrada stavke...

en: Process Cancelled...
bs: Proces otkazan...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
bs: Stavka "%1" iz reda čekanja"%2": %3

en: Batch queue finished
bs: Red čekanja završen

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
bs: &Redovi čekanja

en: (overwritten)
bs: (prebrisano)

en: (renamed to %1)
bs: (preimenovana u %1)

en: Failed to create sidecar file...
bs: Kreiranje sidecar datoteke nije uspjelo...

en: Item processed successfully %1
bs: Stavka je uspješno obrađena %1

en: Failed to create file...
bs: Neuspjelo kreiranje datoteke...

en: This is the list of batch tools assigned.
bs: Ovo je lista dodijeljenih grupa alata.

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
bs: Korisnička pravila za preimenovanje su nevažeća za redove čekanja izlistane ispod.Molimo Vas da ih prepravite.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
bs: Lista dodijeljenog seta alata je prazna za dolje navedene redove. Molimo dodijelite alate.

en: Use original Album
bs: Koristi originalni album

en: Target
bs: Cilj

en: Use original filenames
bs: Koristi originalna imena datoteka

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
bs: Uključite ovu opciju za korištenje originalnih naziva datoteka bez izmjena.

en: Customize filenames:
bs: Zadana imena datoteke:

en: File Renaming
bs: Preimenovanje datoteke

en: Raw Files Loading:
bs: Učitavanje Raw datoteke:

en: Perform RAW demosaicing
bs: Izvedi RAW demozaiciranje

en: Extract embedded preview (faster)
bs: Izvadi ugrađeni pregled (brže)

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
bs: Uključite ovu opciju za korištenje čitave jezgre CPJ računara za istovremenu obradu više od jedne stavke iz reda.

en: Behavior
bs: Ponašanje

en: Saving Images
bs: Snimanje slika

en: Reset current tool settings to default values.
bs: Resetujte trenutne postavke alata na zadane vrijednosti.

en: This is the list of digiKam batch tools available.
bs: Ovo je lista dostupnih digiKam grupa alata.

en: Base Tools
bs: Osnovni alati

en: This is the list of your customized workflow settings.
bs: Ovo je lista Vaših prilagođenih opcija toka rada.

en: Workflow
bs: Radni tok

en: You can see below the history of last batch operations processed.
bs: Ispod možete vidjeti historiju posljednjih obrađenih grupnih operacija.

en: History
bs: Istorija

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
bs: <qt><b>Kreiraj novi radni tok</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
bs: <qt><b>Svojstva radnog toka</b></qt>

en: Description:
bs: Opis:

en: New Workflow
bs: Novi radni tok

en: Rename...
bs: Preimenuj...

en: (No Value Selected)
bs: (Nema označene vrijednosti)

en: No Rating assigned
bs: Nije dodijeljena ocjena

en: Reset contents
bs: Resetujte sadržaje

en: any color depth
bs: bilo koja dubina boje

en: 8 bits per channel
bs: 8 bita po kanalu

en: 16 bits per channel
bs: 16 bita po kanalu

en: The album name contains
bs: Naziv albuma sadrži

en: The album caption contains
bs: Album sadrži opis

en: The album category is
bs: Kategorija albuma je

en: Not Tagged
bs: Nije označena

en: File Name
bs: Ime datoteke

en: Modification
bs: Izmjena

en: File Size
bs: Veličina datoteke

en: Digitization
bs: Digitalizacija

en: Exif Orientation
bs: Exif Orijentacija

en: File Format
bs: Format datoteke

en: Color Depth
bs: Dubina boje

en: Color Model
bs: Model boje

en: The make of the camera
bs: Marka kamere/fotoaparata

en: The model of the camera
bs: Model kamere

en: Lens
bs: Sočivo

en: Lens aperture as f-number
bs: Otvor sočiva kao f-broj

en: Focal length of the lens
bs: Dužina fokusa objektiva

en: 35mm equivalent focal length
bs: 35mm ekvivalent fokusne dužine

en: Automatic exposure program
bs: Automatsko eksponiranje programa

en: Automatic or manual exposure
bs: Automatsko ili ručno eksponiranje

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
bs: ISO brzina filma (linearna skala, ASA)

en: Automatic or manual white balance
bs: Automatski ili ručni balans bijele boje

en: Color temperature used for white balance
bs: Temperatura boje korištena za balans bijele boje

en: Metering Mode
bs: Režim mjerenja

en: Method to determine the exposure
bs: Metoda za određivanje eksponiranja

en: Subject Distance
bs: Udaljenost subjekta

en: Distance of the subject from the lens
bs: Udaljenost predmeta od leće

en: Macro, close or distant view
bs: Makro, blizu ili dalek pregled

en: Altitude range
bs: Raspon visine

en: Not Geo-located
bs: Nije geolocirana

en: Headline
bs: Naslov

en: Aspect Ratio
bs: Omjer

en: Pixel Size
bs: Veličina piksela

en: Value of (Width * Height) between
bs: Vrijednost između (širina * visina) vrijednosti

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
bs: i

en: Return video with the frame aspect ratio
bs: Vrati videozapis sa omjerom veličine

en: Length of the video
bs: Dužina videozapisa

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
bs: i

en: Frame Rate
bs: Protok kadrova

en: Return video with the frame rate
bs: Vrati videozapis sa omjerom veličine

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
bs: i

[ctx: Frames per Second]
en: fps
bs: kadar/s

en: Codec
bs: Kodek

en: Return video codec
bs: Vrati video kodek

[ctx: Bits per Second]
en: bps
bs: bit/s

en: Any Orientation
bs: Bilo koja orijentacija

en: Landscape Orientation
bs: Orijentacija pejzaža

en: Portrait orientation
bs: Orijentacija portreta

[ctx: Create new search]
en: New...
bs: Novi...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
bs: Izmijeni...

en: File, Album, Tags
bs: Datoteka, Album, Oznake

en: Picture Properties
bs: Karakteristike slike

en: Caption, Comment, Title
bs: Naslov, Komentar, Naziv

en: Geographic position
bs: Geografski položaj

en: Meet All of the following conditions
bs: Zadovolji sva sljedeća stanja

en: Meet Any of the following conditions
bs: Zadovolji bilo koji od sljedećih uslova

en: None of these conditions are met
bs: Nijedan od ovih uslova nije zadovoljen

en: At least one of these conditions is not met
bs: Barem jedan od ovih uslova nije zadovoljen

en: Remove Group
bs: Uklanjanje grupe

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
bs: Da li zaista želite da obrišete odabranu pretragu "%1"?

en: (Advanced Search)
bs: (Napredna pretraga)

en: New Search
bs: Nova pretraga

en: Enter keywords here...
bs: Ovdje unesite ključne riječi...

en: Save Current Search
bs: Sačuvaj trenutnu pretragu

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
bs: Unesite ime trenutne pretrage da je sačuvate u "Pretrage"  pregledu

en: Save current search to a new virtual Album
bs: Sačuvajte trenutnu pretragu u novom virtuelnom albumu

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
bs: Ako pritisnete ovo dugme, trenutna pretraga će biti sačuvana u novom virtualnom albumu pretraga koristeći ime postavljeno na lijevoj strani.

en: Edit Stored Search
bs: Uredi pohranjenu pretragu

en: Edit...
bs: Uredi...

en: Add Search Group
bs: Dodaj grupu za pretragu

en: Try
bs: Pokušaj

en: Show file&name
bs: Prikažite &ime datoteke

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz imena datoteke ispod sličice.

en: Show file si&ze
bs: Prikaži &veličinu datoteke

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju da prikaže veličinu datoteke ispod sličice.

en: Show camera creation &date
bs: Prikažite &datum kreiranja

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz datuma kreiranja kamerom ispod sličice.

en: Show ima&ge dimensions
bs: Prikažite dimenzije sli&ke

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz veličine slike u pikselima ispod sličice.

en: Show image aspect ratio
bs: Prikaži omjer slike

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz razmjere slike ispod ikone slike.

en: Show digiKam tit&le
bs: Prikažite digiKam na&slov

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz naslova digiKam-a ispod sličice.

en: Show digiKam &captions
bs: Prikaži digiKam-ove &komentare

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz opisa digiKam-a ispod sličice.

en: Show digiKam &tags
bs: Prikaži digiKam-ove &oznake

en: Show digiKam &rating
bs: Prikaži digiKam-ove o&cjene

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz digiKam ocjene ispod ikone slike.

en: Show rotation overlay buttons
bs: Prikaži dugmad za preklapanje pri rotaciji

en: Show Geolocation Indicator
bs: Prikaži geolokacijski pokazivač

en: Thumbnail click action:
bs: Radnja pri kliku na umanjeni prikaz:

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
bs: Odaberite ono što bi se trebalo dogoditi kada kliknete na ikonu.

en: Icon View font:
bs: Font pregleda ikone:

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
bs: Koristi veliku veličinu sličice za visoku rezoluciju ekrana

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
bs: Postavite ovu opciju za iscrtavanje izgleda ikone sa velikom veličinom sličice, na primjer u slučaju korištenja 4K monitora.
    Podrazumijevano ova opcija je ugašena i maksimalna veličina sličice je ograničena na 256x256 piksela. Kada je ova opcija omogućena, veličina sličice može biti proširena do 512x512 piksela.
    Ova opcija će pohraniti više podataka u bazu podataka sličice i koristiti više sistemske memorije. digiKam se mora restartovati da bi imao efekta, i ponovo pokrenuti opcije sličica iz alata održavanjacda bi bila obrađena cijela kolekcija.

en: Tree View font:
bs: Font pregleda stabla:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
bs: Postavite ovdje font koji će biti korišten za prikaz teksta u Pregledima stabla.

en: Show a count of items in Tree Views
bs: Prikaži broj stavki u prikazu preko drveta

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
bs: Sirove slike:

en: Show icons and text over preview
bs: Prikažite ikone i tekst preko pregleda

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
bs: Odznačite ovo ako ne želite da vidite ikone i tekst u prikazu slike.

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
bs: Ova opcija mijenja veličinu kojom se sličice generišu. Morate restartovati digiKam da bi ova opcija imala efekta.
    Štoviše, potrebno je ponovo izgraditi sve sličice stavki albuma, koristeći "Alati-Održavanje" meni.

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
bs: Možete ovdje dodati ili ukloniti tip kategorije albuma da poboljšate kako su vaši albumi razvrstani u digiKam.

en: &Add...
bs: Dod&aj...

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
bs: Dopunske ekstenzije &slikovne datoteke (<a href='image'>Trenutno podržani tipovi</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
bs: <p>Ovdje možete podati ekstenzije slikovnih datoteka (uključujući RAW datoteke) za prikaz u modelu albumskog pregleda. Samo unesite "xyz abc" za prikaz datoteka sa xyz i abc ekstenzijama u modelu albumskog pregleda.</p><p>Također, možete ukloniti formate datoteka koji su podrazumijevano prikazani, stavljanjem znaka minusa prije ekstenzije: npr. "-gif" će ukloniti sve GIF datoteke iz Vašeg albumskog preglednika, kao i svaki njihov trag u Vašoj bazi podataka. One neće biti izbrisane, samo se neće prikazivati u digiKam-u.</p><p><b>Upozorenje:</b> Uklanjanje datoteka iz baze podataka znači gubitak svih njihovih oznaka i ocjena.</p>

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
bs: Dopunske ekstenzije &audio datoteka (<a href='video'>Trenutno podržani tipovi</a>):

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
bs: <p>Izabrali ste uklanjanje sljedećih slikovnih formata sa liste podržanih formata: <b>%1</b>.</p><p>Ovo su veoma česti formati. Ako imate slike u sa ovim formatima u svojoj kolekciji, oni će biti uklonjeni iz baze podataka i izgubit ćete informacije o njima, uključujući ocjene i oznake.</p><p>Da li ste sigurni da želite primijeniti izmjene i izgubiti podršku ovih formata?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
bs: <p>Datoteke sa ovim ekstenzijama će biti prepoznate kao slike i bit će uključene u datoteku podataka:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
bs: <p>Datoteke sa ovim ekstenzijama će biti prepoznate kao audio datoteke i bit će uključene u datoteku podataka:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
bs: Neuspjelo automatsko detektovanje fotoaparata; provjerite da li je ispravno povezan i uključen. Želite li da pokušate ponovo?

note: i18n!
en: Mounted Camera
bs: Montiran fotoaparat

en: Camera List
bs: Lista fotoaparata

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
bs: <p> Označite ime kamere koje  želite da koristite ovdje. Sve zadane postavke na desnoj ploči će biti postavljene automatski.</p><p>Ova lista je napravljena koristeći gphoto2 biblioteku instaliranu na Vašem kompjuteru.</p>

en: Camera Title
bs: Naslov fotoaparata

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
bs: <p>Postavite ovdje naziv korišten u digiKam sučelju za identifikaciju fotoaparata.</p>

en: Camera Port Type
bs: Vrsta porta fotoaparata

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
bs: <p>Označite ovu opciju ako je Vaša kamera povezana na Vaš kompjuter koristeći USB kabal.</p>

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
bs: <p>Odaberite ovu opciju ako je Vaš fotoaparat povezan sa Vašim računarom preko serijskog kabla.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
bs: <p>Odaberite da koristite serijski ulaz na Vašem kompjuteru. Ova opcija je zahtjevana samo ako koristite serijsku kameru.</p>

en: Camera Mount Path
bs: Putanja montiranja fotoaparata

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
bs: Napomena: samo za kamere/fotoaparate sa USB/IEEE pohranom podataka.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
bs: <p>Postavite put montiranja koji želite koristiti na svom računaru. Ova opcija je potrebna ako koristite kameru/fotoaparat sa <b>USB uređajem za masovnu pohranu podataka</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
bs: <p>Za postavke <b>USB uređaja za masovnu pohranu podataka</b> kamere/fotoaparata<br/>(koji izgleda kao uklonjivi pogon kada je montiran<br/>na Vašu radnu površinu), koristite<br/><a href="umscamera">%1</a> sa liste kamera/fotoaparata.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
bs: <p>Za postavljanje <b>Generičkog PTP USB uređaja</b><br/>(koji koristi protokol  prenosa slike), <br/>koristite <a href="ptpcamera">%1</a> sa liste kamera/fotoaparata.</p>

en: File name filter:
bs: Ime datoteke filtera:

en: Path filter:
bs: Filter putanje:

en: Show only new files
bs: Prikaži samo nove datoteke

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
bs: Označite MIME tipove koje želite koristiti za ovaj filter.

en: Select Mime Types
bs: Izaberite MIME tipove

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
bs: Ovdje možete vidjeti popis digitalnih fotoaparata koristištenih od digiKam-a putem gphoto sučelja.

en: &Edit...
bs: Ur&edi...

en: Auto-&Detect
bs: Sam &prepoznaj

en: Visit Gphoto project website
bs: Posjetite veb stranu Gphoto projekta

en: Devices
bs: Uređaji

en: Use file metadata (makes connection slower)
bs: Koristi metapodatke datoteke (usporava konekciju)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
bs: Uključite učitavanje visoke kvalitete sličica (sporije učitavanje)

en: Use a default target album to download from camera
bs: Koristite zadani ciljni album za preuzimanje od kamere

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
bs: Ovdje možete vidjeti filtre koji se mogu koristiti za filtriranje datoteke u uvoznom dijalogu.

en: Always ignore
bs: Ignorisati uvijek

en: Ignored file names:
bs: Ignorisani nazivi datoteka:

en: Ignored file extensions:
bs: Ignorisani nastavci datoteka:

en: Import Filters
bs: Importuj filtere

en: Icon-View Options
bs: Opcije pregleda ikone

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
bs: Prikažite format slike

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
bs: Omogućite ovu opciju za prikaz digiKam oznaka ispod ikone slike.

en: Show item &rating
bs: Prikažite stavku&procjenu

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
bs: Postavi ovu opciju za prikaz ocjene stavke ispod sličice.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
bs: Omogućite ovu opciju da bi se prikazivala dugmad za preklapanje na ikoni slike za rotaciju slike.

en: Show embedded preview
bs: Prikaži ugrađeni pregled

en: Start image editor
bs: Pokreni uređivač slika

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
bs: Odaberite ovdje font koji će biti korišten za prikaz teksta u Pregledima ikone.

en: Preview Options
bs: Opcije pregleda

en: Embedded preview loads full-sized images
bs: Ugrađeni pregled učitava slike u punoj veličini

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
bs: <p>Omogućite ovu opciju za učitavanje slika u njihovoj punoj veličini prikaza, umjesto u smanjenoj veličini. S obzirom da će ova opcija zahtijevati više vremena za učitavanje slika, koristite je samo ako imate brz računar. </p><p><b>Note:</b> za sirove slike se koristi verzija prikaza sirovih podataka u njihovoj polovičnoj veličini, umjesto ugrađenog JPEG pregleda.</p>

en: Preview each item while downloading it
bs: Pregledaj svaku stavku dok je skidaš

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
bs: <p>Pregledaj svaku stavku dok je skidaš.</p>

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
bs: Nijedan podrazumijevani album nije bio označen da bi se nastavilo snimanje sa uređaja kamere. Molimo Vas,označite neki.

en: Device detection under progress, please wait...
bs: Otkivanje uređaja u toku,molimo Vas da sačekate...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
bs: Neuspjelo automatsko detektovanje fotoaparata.
    Provjerite da li je Vaš fotoaparat uključen i pokušajte opet ili probajte da ga podesite ručno.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
bs: Fotoaparat „%1“ („%2“) je već u listi.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
bs: Nađen fotoaparat „%1“ („%2“) i dodat u listu.

en: Untitled
bs: Bez naslova

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
bs: Kako bi omogućili ovu osobinu, pretpregled u punoj veličini biti će onemogućen.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
bs: Ako je pretpregled u punoj veličini omogućen to će utjecati na brzinu pretpregleda svake stavke tokom preuzimanja.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
bs: <p>Ispod se nalaze lokacije Vaših korjenskih albuma, korištenih za pohranjivanje slika. Pristup izmjenama je neophodan za uređivanje slika u ovim albumima.</p><p></p>

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
bs: Nije moguće dodati kolekciju za sljedeće staze:

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
bs: Želite li ukloniti kolekciju "%1" sa vašeg popisa kolekcija?

en: Local Collections
bs: Lokalna kolekcija

en: Collections on Removable Media
bs: Kolekcije na prijenosnim medijima

en: Collections on Network Shares
bs: Kolekcije na dijeljenjima u mreži

en: Add Collection
bs: Dodajte kolekciju

en: Col. %1
bs: Kol. %1

en: This collection is currently not available.
bs: Ova kolekcija trenutno nije dostupna.

en: No problems found, enjoy this collection.
bs: Problemi nisu pronađeni, uživajte ​​u ovoj kolekciji.

en: This collection is hidden.
bs: Ova kolekcija je skrivena.

en: Remove collection
bs: Uklonite kolekciju

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
bs: Prethodno ste dodali kolekciju koja sadrži put "%1".

en: Your new collection will be created with this name:
bs: Vaša nova kolekcija biti će kreirana sa ovim imenom:

en: Interface Options
bs: Opcije interfejsa

en: &Use theme background color
bs: &Koristi boju pozadine teme

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
bs: Omogućite ovu opciju za korištenje boje pozadine u prostoru za uređivanje slike.

en: &Background color:
bs: &Boja pozadine:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
bs: Prilagodite pozadinsku boju da bi je koristili u području uređivača slike.

en: Exposure Indicators
bs: Indikatori ekspozicije

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
bs: Prilagodi boju korištenu u uredniku slike za identifikaciju piksela koji su premalo eksponirani.

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
bs: Prilagodi procente na dnu histograma slike koji će biti korišteni za provjeru piksela koji su premalo eksponirani.

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
bs: Prilagodi boju korištenu u uredniku slike za identifikaciju piksela koji su previše eksponirani.

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
bs: Prilagodi procente na dnu histograma slike koji će biti korišteni za provjeru piksela koji su previše eksponirani.

en: Indicate exposure as pure color
bs: Prikaži ekspoziciju kao čistu boju

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
bs: Ako je ova opcija omogućena, indikatori pre- i pod- ekspozicije bit će prikazani samo ako su čista bijela i čista crna boja odgovarajuće, dok istovremeno sve druge komponente boje odgovaraju stanju. U suprotnom, indikatori su uključeni kad jedna od komponenata boje odgovara stanju.

en: Example:
bs: Primjer:

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
bs: Prilikom sačuvanja datoteke slike pokaži dialog postavki

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
bs: <ul><li>Provjereno: Dijaloški okvir gdje opcije mogu biti primijenjene pri snimanju slika kao datoteka</li><li>Neprovjereno: Podrazumijevana opcija korištena pri snimanju slika kao datoteka</li></ul>

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
bs: Otvorite obične datoteke u editoru slike

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
bs: Brzo i jednostavno, kao 8 bitna slika

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
bs: Koristite zadane opcije, u 16 bita

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
bs: Uvijek otvaraj Alatku za sirovi uvoz za prilagodbu postavki

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
bs: Omogući podršku  nedestruktivnog uređivanja i izrade verzija

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
bs: Preuzmi informacije o nedestruktivnom uređivanju i izradi verzija

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
bs: Format datoteke radnog prostora

[ctx: @label]
en: Save files as
bs: Spremite datoteke kao

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
bs: Dobiti informaciju o dostupnim formatima slikovne datoteke

[ctx: @label]
en: When closing the editor
bs: Prilikom zatvaranja editor-a

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
bs: Uvijek pitati za spremanje promjena

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
bs: Automatsko spremanje promjena

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
bs: Držite snimku promjenjene slike

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
bs: Dobiti objašnjenje za ove opcije

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
bs: Nakon pretvaranja iz RAW slike

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
bs: Poslije svake sesije uređivanja

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
bs: Poslije svakog koraka koji nije u potpunosti izvodljiv

[ctx: @label]
en: In main view
bs: U glavnom prikazu

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
bs: Uvijek prikažite originalne slike

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
bs: Uvijek prikažite srednji trenutni snimak

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
bs: <para>Pored sadržaja piksela, datoteke slike obično sadrže raznovrsne metapodatke. Mnogi parametri koje možete koristiti u digiKam-u za upravljanje datotekama, kao što su ocjenjivanje ili komentiranje, mogu biti zapisani u metapodatke datoteke.</para> <para>Pohrana u metapodatke omogućava očuvanje ovih informacija pri pomjeranju ili slanju datoteka na druge sisteme.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
bs: Napišite ovu informaciju na Meta-podatku

[ctx: @option:check]
en: Image tags
bs: Oznake slike

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
bs: Naslovi i natpisi

[ctx: @option:check]
en: Rating
bs: Ocjena

[ctx: @option:check]
en: Pick label
bs: Izaberi etiketu

[ctx: @option:check]
en: Color label
bs: Oboji etiketu

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
bs: Vremenske oznake

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
bs: Predlošci meta-podataka (Copyright itd)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
bs: Uključite ovu opciju za pohranu šablona metapodataka u XMP i IPTC oznake. Možete postaviti vrijednosti šablona na stranicu Postavke šablona.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
bs: Oznake lica (uključujući oblasti lica)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
bs: Uključite ovu opciju za pohranu oznaka lika sa pravougaonicima oko lica u XMP oznake.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
bs: Čitanje i pisanje meta-podataka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
bs: Isključite ovu opciju za neažuriranje vremenskih oznaka datoteke kada su datoteke mijenjane kao i kada ažurirate metapodatke ili podatke slike. Napomena: isključivanje ove opcije može unijeti neke poremećaje sa aplikacijama koje koriste svojstva vremenskih oznaka datoteke za otkrivanje izmjena datoteke automatski.

[ctx: @label]
en: When rotating a file
bs: Kada rotirate datoteku

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
bs: Rotiraj za samo postavljane zastave

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
bs: Rotirajte promjenom sadržaja ako je moguće

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
bs: Čak dopustite gubljenje rotacije ako je potrebno

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
bs: Napišite zastavu metapodataka ako je moguće

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
bs: Rotirajte datoteke samo promjenom zastave, bez dodirivanja piksela

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
bs: Ako je moguće rotirajte datoteke promjenom piksela

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
bs: Rotirajte datoteke promjenom piksela, čak i ako će zbog operacije nastati gubitak kvalitete

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
bs: Za neke datotečne formate koji primjenjuju kompresiju sa gubicima, podaci će biti izgubljeni svaki put kada je sadržaj rotiran. Označite ovu opciju za omogućavanje rotacije sa gubicima. Ako nije omogućena, ove datoteke će biti rotirane zastavicom.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
bs: Kada rotirate datoteku postavljanjem zastava, također promijenite ovu zastavu u metapodacima datoteke

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
bs: Metapodaci datoteke obično sadrže zastavicu koja označava da datoteka treba biti prikazana rotirana. Omogućite ovu opciju da dozvolite uređivanje ovog polja.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
bs: Rotacija

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
bs: Čitaj sa datoteka "prikolica"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
bs: Uključite ovu opciju za čitanje metapodataka sa XMP datoteka "prikolica" prilikom čitanja metapodataka.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
bs: Piši na datoteke "prikolice"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
bs: Uključite ovu opciju za snimanje, kao što je utvrđeno, metapodataka u XMP prikolične datoteke.

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
bs: Navedite tačan način XMP bočne prikolice za pisanje

en: String comparison type:
bs: Način poređenja stringova:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
bs: Prirodan

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
bs: Normalan

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
bs: <qt>Postavlja način na koji se stringovi porede u digiKam-u. Ovo npr. utječe na sortiranje modela pregleda preko stabla.<br/><b>Prirodno</b> pokušava uporediti stringove na način koji se obazire na neke uobičajene konvencije i rezultirat će npr. prirodnim sortiranjem brojeva ako imaju različit broj cifara..<br/><b>Normalno</b> koristi više tehničkog pristupa. Koristite ovaj stil ako želite npr. dati naslov albumu koristeći ISO datume (201006 ili 20090523) i ako albumi trebaju biti sortirani na osnovu ovih datuma.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
bs: Potvrda kada se pomjeraju stvari u &smeće

en: Confirm when permanently deleting items
bs: Potvrda kada su trajno obrisane stvari

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
bs: Prilikom primjene izmjena, ne potvrđujte ih u &desnoj bočnoj traci

[ctx: @title:group]
en: Updates
bs: Nadogradnje

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
bs: Ažuriraj kontrolne sume datoteka

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
bs: Primi informacije o opciji <interface>Ažuriraj ključeve datoteka</interface>

en: Enable Color Management
bs: Uključi upravljanje bojama

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
bs: <ul><li>Označeno: Upravljanje bojama je uključeno</li><li>Neoznačeno: Upravljanje bojama je isključeno</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
bs: Posjetite web-stranicu Little CMS projekta

en: Working Color Space
bs: Obojeni prostor za rad

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
bs: <p>Možete koristiti ovo dugme da biste dobili detaljnije informacije u vezi odabranog profila radnog prostora.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
bs: Kada profil slike ne odgovara obojenom prostoru za rad

en: Ask when opening the image
bs: Pitajte kada otvarate sliku

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
bs: <p>Ako slika ima ugrađen profil boje koji ne odgovara radnom prostoru profila, digiKam će pitati da li želite izvršiti konverziju u radni prostor, zadržati ugrađeni profil ili odbaciti ugrađeni profil i dodijeliti drugi.</p>

en: Convert the image to the working color space
bs: Pretvori sliku u obojeni prostor za rad

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
bs: <p>Ako slika ima ugrađen profil boje koji ne odgovara radnom prostoru profila, digiKam će izvršiti konverziju informacije o boji slike u radni prostor boje. Ove mijenja podatke piksela, ali ne i izgled slike.</p>

en: When an image has no color profile information
bs: Kada slika nema informacije o profilu boje

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
bs: <p>Ako slika ima ugrađen profil boja, digiKam će pitati koji prostor boje treba biti upotrijebljen za predstavljanje slike i u koji prostor boje treba biti izmijenjena za uređivanje..</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
bs: Pretpostavimo da je korištenje prostora boja sRGB (Internet standard)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
bs: i pretvori to u obojeni prostor za rad

en: Assume it is using the working color space
bs: Pretpostavimo da je korišten obojeni prostor za rad

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
bs: Pretvorite od zadanog ulaznog obojenog prostora u radni prostor

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
bs: Kada učitava RAW datoteku sa nekalibriranim bojama

en: Ask for the input profile
bs: Pitajte za ulazni profil

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
bs: Automatska korekcija boje

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
bs: Pretvorite od zadanog ulaznog profila

en: Color Managed View
bs: Pogled Upravljan bojom

en: Monitor profile:
bs: Profil monitora:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
bs: <p>Izaberite boju profila za vaš monitor ovdje.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
bs: <p>Možete koristiti ovo dugme da biste dobili detaljnije informacije u vezi odabranog profila monitora.</p>

en: Use color managed view in editor
bs: Koristite pregled upravljanja bojom u editoru

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
bs: <p>Uključite ovu opciju ako želite koristiti Vaš <b>Monitor profil boje</b> za prikaz slika u prozoru urednika slika sa korekcijom boje prilagođenom Vašem monitoru. Možete prebaciti ovu opciju u prozor urednika kad god žeite. <i>Upozorenje</i>: Ovo može usporiti automatsko dovršavanje slike, zavisno o brzini računara.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
bs: Koristi model pregleda upravljan bojama za preglede i sličice

en: Camera and Scanner
bs: Kamera i Skener

en: Default input color profile:
bs: Zadani ulaz boje profila:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
bs: <p>Ovo je podrazumijevani profil boje za Vaš ulazni uređaj (kameru/fotoaparat - ili skener). Ulazni profil uređaja je preporučen za pravilnu konverziju 16-bitnih RAW slika. Neke od gore navedenih opcija o ponašanju učitavanja, odnose se na ovaj profil.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
bs: <p>Možete koristiti ovo dugme da biste dobili detaljnije informacije u vezi odabranog ulaznog profila.</p>

en: Printing and Proofing
bs: Printanje i provjeravanje

en: Output device profile:
bs: Profil izlaznog uređaja:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
bs: <p>Možete koristiti ovu tipku da dobijete detaljnije informacije o selektovanom provjeravanju profila.</p>

en: Color Profiles Repository
bs: Skladište profila boje

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
bs: digiKam traži ICC profile u nekoliko <a href='default'>podrazumijevanih lokacija</a>. Možete navesti dodatni direktorij:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
bs: <p>digiKam traži ICC profile u podrazumijevanim direktorijima sistema i dostavlja nekoliko odabranih profila. Pohranite sve svoje dodatne profile boje u direktorij koji je postavljen ovdje.</p>

en: Use black point compensation
bs: Koristi kompenzaciju crne tačke

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
bs: <p><b>Kompenzacija Crne Tačke</b> je način za podešavanje razlika između maksimalnih granica za crno digitalnih datoteka i mogućnosti različitih digitalnih aparata da prikažu crno.</p>

en: Rendering Intents:
bs: Ciljevi Iscrtavanja:

en: Monitor Profile From System Settings
bs: Profil monitora iz postavki sistema

en: No ICC profiles files found.
bs: Nisu pronađeni ICC profili datoteke.

en: No Display Profile Available
bs: Nema prikaza dostupnosti profila

en: No Output Profile Available
bs: Nije dostupan izlazni profil

[ctx: none of the paths]
en: none
bs: nijedan

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
bs: Na Linux-u, podrazumijevani put pretrage podrazumijeva <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Putevi koji trenutno postoje i koji su skenirani na Vašem sistemu su:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
bs: Uskladi panele automatski

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
bs: Omogućite ovu opciju za automatsku sinhronizaciju zumiranja i pomjeranja između lijevog i desnog zaslona ako su slike iste veličine.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
bs: Odabirom stavke sa prikaza preko trake sa umanjenim slikama, slika se učitava na desni dio zaslona

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
bs: Omogućite ovu opciju za automatsko učitavanje slike na desni dio zaslona, kada je odgovarajuća stavka odabrana na prikazu preko trake sa umanjenim slikama.

en: Clear the light table on close
bs: Uklonite svijetlu tabelu za izlazu

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
bs: Omogućite ovu opciju za uklanjanje svih slika sa lijeve table nakon zatvaranja, ili je onemogućite da biste sačuvali slike koje su trenutno na osvijetljenoj tabli.

en: Template Title:
bs: Naslov predloška:

en: Enter the metadata template title here.
bs: Unesite naslov predloške metapodataka ovdje.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
bs: <p>Unesite naziv predloške metapodataka ovdje. Ovaj naslov će se koristiti za identifikaciju predloške u vašoj kolekciji. </p>

en: &Replace...
bs: &Zamijeni...

en: Cannot register new metadata template without title.
bs: Ne mogu registrirati novi predložak metapodataka bez naslova.

en: A metadata template named '%1' already exists.
bs: Predložak metapodataka pod nazivom '%1' već postoji.

en: Tool-Tips Font:
bs: Kratki opisi slova:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
bs: Odaberite ovdje font koristišten za prikaz teksta u kratkim opisima.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
bs: Koristi model prikaza preko ikona i prikaži opise alata onih stavki koje su prikazane na traci s umanjenim prikazom slika

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz informacija o slici, kada se kursorom miša pređe preko stavke prikazane u modelu prikaza preko ikona, ili u modelu prikaza preko trake s umanjenim slikama.

en: File/Item Information
bs: Datoteka/artikl podatka

en: Set this option to display the image aspect ratio.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz slike u razmjeru proporcija.

en: digiKam Information
bs: digiKam podaci

en: Set this option to display the album name.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz naziva albuma.

en: Set this option to display the image title.
bs: Podesite ovu opciju za prikaz naslova slike.

en: Set this option to display the image captions.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz naslova slike.

en: Set this option to display the image tags.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz oznaka slike.

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz izabrane slike, boje, ocjene naljepnice.

en: Show album items' tool-tips
bs: Prikaži opise alata stavki iz albuma

en: Album Information
bs: Informacije albuma

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz informacija albuma, kada se kursorom miša pređe preko stavke u modelu prikaza preko foldera.

en: Set this option to display the album date.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz datuma albuma.

en: Set this option to display the album collection.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz kolekcije albuma.

en: Set this option to display the album category.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz kategorije albuma.

en: Set this option to display the album caption.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz naslova albuma.

en: Set this option to display the album preview.
bs: Podesite ovu opciju za prikaz pregleda albuma.

en: Show import items' tool-tips
bs: Prikaži opise alata stavki za uvoz

en: Import Information
bs: Uvozne informacije

en: Set this option to display the item name.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz imena predmeta.

en: Set this option to display the item date.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz datuma predmeta.

en: Set this option to display the item size.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz veličine predmeta.

en: Set this option to display the item type.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz tipa predmeta.

en: Set this option to display the item dimensions.
bs: Postavite ovu opciju za prikaz dimenzija predmeta.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
bs: Napomena: ove postavke zahtijevaju opciju "Koristi metapodatke datoteka" sa stranice postavki ponašanja kamere/fotoaparata.

en: Icon Items
bs: Simbol predmeta

en: Album Items
bs: Predmeti albuma

en: Import Items
bs: Uvozni predmeti
