digikam - en to ca translation catalogue (9790 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
ca: demà

[ctx: @item: date keyword]
en: today
ca: avui

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
ca: ahir

en: Next year
ca: Any següent

en: Previous year
ca: Any anterior

en: Next month
ca: Mes següent

en: Previous month
ca: Mes anterior

en: Select a week
ca: Seleccioneu una setmana

en: Select a month
ca: Seleccioneu un mes

en: Select a year
ca: Seleccioneu un any

en: Select the current day
ca: Seleccioneu el dia actual

[ctx: @action:button]
en: Close
ca: Tanca

en: Week %1
ca: Setmana %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
ca: &Avui

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
ca: De&mà

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
ca: &Setmana següent

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
ca: &Mes següent

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
ca: A&hir

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
ca: Darrer dillu&ns

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
ca: Darrer di&vendres

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
ca: Darrera &setmana

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
ca: Darrer &mes

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
ca: Sense data

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
ca: Setmana núm. %1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
ca: Inici:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
ca: Final:

en: &Move Here
ca: &Mou aquí

en: &Copy Here
ca: &Copia aquí

en: C&ancel
ca: C&ancel·la

en: Set as Album Thumbnail
ca: Estableix com a miniatura de l'àlbum

en: Download From Camera
ca: Descàrrega des de la càmera

en: Download && Delete From Camera
ca: Descàrrega i supressió des de la càmera

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
ca: Agrupa aquí

en: Exporting
ca: Exportació

en: Upload to Camera
ca: Carrega a la càmera

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
ca: Agrupa aquí

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
ca: Insereix aquí els elements

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
ca: Agrupa aquí i mou a l'àlbum

en: Assign Tag to Dropped Items
ca: Assigna una etiqueta als elements deixats anar

en: Change Face Tags
ca: Canvia les etiquetes de les cares

en: Change Face Tag
ca: Canvia l'etiqueta de la cara

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: Assign Tags to &Selected Items
ca: Assigna les etiquetes als elements &seleccionats

en: Assign Tags to &This Item
ca: Assigna les etiquetes a aques&t element

en: Assign Tags to &All Items
ca: Assigna les etiquetes &a tots els elements

en: Importing
ca: Importació

en: M&erge Here
ca: &Fusiona aquí

en: Set as Tag Thumbnail
ca: Estableix com a miniatura de l'etiqueta

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
ca[0]: Canvia el nom de la cara des de «%2» a «%3»
ca[1]: Canvia els noms de les cares des de «%2» a «%3»

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
ca: Assigna l'/es etiqueta/es «%1» als elements

en: Text Filter
ca: Filtre de text

en: MIME Type Filter
ca: Filtre de tipus MIME

en: Geolocation Filter
ca: Filtre de geolocalització

en: Images Without Tags
ca: Imatges sense etiquetes

en: Show images without a tag.
ca: Mostra les imatges sense etiqueta.

en: Tags Matching Condition
ca: Etiquetes que compleixen la condició

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
ca: Defineix com es combinen les etiquetes seleccionades per a filtrar les imatges. Això també inclou la casella de selecció «%1».

en: OR
ca: O

en: AND
ca: I

en: Tags Filter
ca: Filtre d'etiquetes

en: Images Without Face tags
ca: Imatges sense etiquetes de les cares

en: Show images without a face tag.
ca: Mostra les imatges sense una etiqueta de la cara.

en: Face tags Matching Condition
ca: Etiquetes de cares que compleixen la condició

en: Face Tags Filter
ca: Filtre d'etiquetes de les cares

en: Labels Filter
ca: Filtre de rètols

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
ca: Restaura els filtres d'etiqueta

[ctx: @action: tag filter]
en: On
ca: Actiu

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
ca: Inactiu

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
ca: Mode de filtre d'etiquetes

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
ca: Ignora aquesta etiqueta

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
ca: Ha de tenir aquesta etiqueta

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
ca: No ha de tenir aquesta etiqueta

en: Reference Image
ca: Imatge de referència

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
ca: Si això no és una cara, cliqueu per a suprimir-ho.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
ca[0]: 1 element agrupat.
ca[1]: %1 elements agrupats.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
ca: El grup està obert.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
ca: El grup està tancat.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
ca: Aquest element conté informació de geolocalització.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
ca: Mostra a pantalla completa

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
ca: Gira a l'esquerra

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
ca: Gira a la dreta

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
ca: Desselecciona l'element

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
ca: Selecciona l'element

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
ca: Estableix com a miniatura de l'àlbum

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
ca: Estableix com a miniatura de l'etiqueta

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
ca[0]: Mou a la paperera
ca[1]: Mou %1 fitxers a la paperera

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Scan | Image Quality Scan
ca[0]: Exploració de la qualitat de la imatge
ca[1]: Exploració de la qualitat de les imatges

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
ca: Reinicia la icona de l'àlbum

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
ca: Tots els àlbums

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
ca: Totes les etiquetes

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
ca: Selecciona

[ctx: @action: context menu]
en: Children
ca: Fills

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
ca: Pares

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
ca: Desselecciona

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
ca: Inverteix la selecció

[ctx: @action: group items]
en: Group
ca: Grup

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
ca: Obre tots els grups

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
ca: Tanca tots els grups

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
ca: Mostra les imatges agrupades

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
ca: Oculta les imatges agrupades

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
ca: Desagrupa

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
ca: Elimina del grup

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
ca: Agrupa aquí la selecció

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
ca: Grup seleccionat per hora

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
ca: Grup seleccionat per nom de fitxer

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
ca: Grup seleccionat per filmació a intervals / ràfega

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
ca: Elimina la selecció dels grups

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
ca: Desagrupa la selecció

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
ca: Obre amb

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
ca: Altres...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
ca: Obre amb...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
ca: Etiqueta nova...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
ca: Suprimeix l'etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
ca: Suprimeix les etiquetes

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
ca: Marca com a etiqueta de cara

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
ca: Marca com a etiquetes de cara

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
ca: Propietats...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
ca: Desmarca com a etiqueta de cara

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
ca: Elimina la propietat de cara de l'etiqueta seleccionada i la regió de la cara de les imatges contingudes. Si es desitja, també es poden eliminar les etiquetes de les imatges.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
ca: Desmarca com a etiquetes de cara

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
ca: Elimina la propietat de cara de les etiquetes seleccionades i la regió de la cara de les imatges contingudes. Si es desitja, també es poden eliminar les etiquetes de les imatges.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
ca: A&ssigna una etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
ca: &Elimina l'etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
ca: Elimina totes les etiquetes

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
ca: Assigna rèto&ls

[ctx: @action: context menu]
en: Album
ca: Àlbum

[ctx: @action: context menu]
en: Date
ca: Data

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
ca: Etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
ca: Ves a

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
ca: Obre...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
ca: Obre al gestor de fitxers

[ctx: @action: context menu]
en: Import
ca: Importa

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
ca: No hi ha disponible cap eina d'importació

[ctx: @action: context menu]
en: Export
ca: Exporta

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
ca: No hi ha disponible cap eina d'exportació

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
ca: Gestor de la cua per lots

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
ca: Afegeix a la cua existent

en: 1 Item | %1 Items
ca[0]: 1 element
ca[1]: %1 elements

en: Invalid date
ca: Data no vàlida

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
ca[0]: Data de l'àlbum: %2 %3 %4 - 1 element
ca[1]: Data de l'àlbum: %2 %3 %4 - %1 elements

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
ca[0]: %2 inclosa 1 subetiqueta
ca[1]: %2 incloses %1 subetiquetes

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ca[0]: %2 - 1 element
ca[1]: %2 - %1 elements

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ca[0]: %2 - 1 element
ca[1]: %2 - %1 elements

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
ca[0]: Cerca per paraula clau - 1 element
ca[1]: Cerca per paraula clau - %1 elements

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
ca[0]: Cerca avançada - 1 element
ca[1]: Cerca avançada - %1 elements

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
ca: Selecció de la carpeta de destinació

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
ca: <p>Seleccioneu l'àlbum de destinació des de la biblioteca del digiKam al que es mouran les imatges seleccionades.</p>

en: Album "%1"
ca: Àlbum «%1»

en: File Properties
ca: Propietats del fitxer

[ctx: filename]
en: Name:
ca: Nom:

en: Date:
ca: Data:

en: Size:
ca: Mida:

en: Type:
ca: Tipus:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
ca: Desconegut

en: Aspect Ratio:
ca: Relació d'aspecte:

en: Photograph Properties
ca: Propietats de la fotografia

en: Make/Model:
ca: Fabricant/Model:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
ca: Lent:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
ca: Creada:

en: Aperture/Focal:
ca: Obertura/Focal:

en: Exposure/Sensitivity:
ca: Exposició/Sensibilitat:

en: Mode/Program:
ca: Mode/Programa:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
ca: Flaix:

en: White Balance:
ca: Balanç de blancs:

en: Audio/Video Properties
ca: Propietats de l'àudio/vídeo

en: Duration:
ca: Durada:

en: Frame Rate:
ca: Velocitat dels fotogrames:

en: Video Codec:
ca: Còdec de vídeo:

en: Audio Bit Rate:
ca: Taxa de bits de l'àudio:

en: Audio Channel Type:
ca: Tipus del canal d'àudio:

en: Audio Codec:
ca: Còdec d'àudio:

en: digiKam Properties
ca: Propietats del digiKam

en: Album:
ca: Àlbum:

[ctx: title of the file]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
ca: Llegenda:

en: Tags:
ca: Etiquetes:

en: Labels:
ca: Rètols:

en: Album Properties
ca: Propietats de l'àlbum

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
ca: Nom:

en: Items:
ca: Elements:

en: Collection:
ca: Col·lecció:

en: Category:
ca: Categoria:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
ca: Llegenda:

en: Preview:
ca: Vista prèvia:

en: Filter
ca: Filtre

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
ca: Parcialment

en: Reproducible:
ca: Reproduïble:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
ca: Descripció:

en: Identifier:
ca: Identificador:

en: Technical Parameters
ca: Paràmetres tècnics

en: <i>Binary Data</i>
ca: <i>Dades binàries</i>

en: Initializing...
ca: S'està inicialitzant...

en: Load Plugins...
ca: S'estan carregant els connectors...

en: Checking ICC repository...
ca: S'està comprovant el repositori ICC...

en: Clean up Database...
ca: Neteja la base de dades...

en: Loading albums...
ca: S'estan carregant els àlbums...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
ca: <p>El camí als perfils ICC sembla que no és vàlid.</p><p>Si voleu configurar-lo ara, seleccioneu «Sí», altrament, seleccioneu «No». En aquest cas, la característica de «Gestió del color» quedarà inactivada fins que resoleu aquesta qüestió.</p>

en: ExifTool is not available in your digiKam installation or is not working correctly. Go to the digiKam settings and check the availability of the ExifTool binary file in the metadata section.
    Error message: %1
ca: L'ExifTool no està disponible a la instal·lació del digiKam o no funciona correctament. Aneu a la configuració del digiKam i comproveu la disponibilitat del fitxer executable de l'ExifTool a la secció metadades.
    Missatge d'error: %1

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ca[0]: Cap element seleccionat (%1 element)
ca[1]: Cap element seleccionat (%1 elements)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
ca[0]: Cap element seleccionat (%1 [%2] element)
ca[1]: Cap element seleccionat (%1 [%2] elements)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
ca[0]: Cap element seleccionat (%1 element. Amb elements agrupats: %2)
ca[1]: Cap element seleccionat (%1 elements. Amb elements agrupats: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
ca[0]: 1/%2 element seleccionat (%3/%4)
ca[1]: %1/%2 elements seleccionats (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
ca[0]: 1/%2 [%3] element seleccionat (%4/%5)
ca[1]: %1/%2 [%3] elements seleccionats (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
ca[0]: 1/%2 element seleccionat. Total amb elements agrupats: %3
ca[1]: %1/%2 elements seleccionats. Total amb elements agrupats: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
ca[0]: 1/%2 [%3/%4] element seleccionat (%5/%6)
ca[1]: %1/%2 [%3/%4] elements seleccionats (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
ca[0]: %1/%2 element seleccionat. Amb elements agrupats: %3/%4
ca[1]: %1/%2 elements seleccionats. Amb elements agrupats: %3/%4

en:  (%1 of %2)
ca:  (%1 de %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
ca:  (%1 de %2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
ca:  (%1 de %2. Total amb elements agrupats: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
ca[0]: %1 element ocult
ca[1]: %1 elements ocults

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
ca[0]: Escriu les metadades al fitxer
ca[1]: Escriu les metadades als fitxers seleccionats

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
ca[0]: Rellegeix les metadades des del fitxer
ca[1]: Rellegeix les metadades des dels fitxers seleccionats

en: Auto-Detecting Camera...
ca: S'està detectant automàticament la càmera...

en: Opening Download Dialog...
ca: S'està obrint el diàleg de baixades...

en: Cameras
ca: Càmeres

en: USB Storage Devices
ca: Dispositius d'emmagatzematge USB

en: Card Readers
ca: Lectors de targetes

en: Add Images...
ca: Afegeix imatges...

en: Adds new items to an Album.
ca: Afegeix elements nous a un àlbum.

en: Add Folders...
ca: Afegeix carpetes...

en: Adds new folders to Album library.
ca: Afegeix les carpetes noves a la biblioteca d'àlbums.

en: Images found in %1
ca: S'ha trobat imatges a %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
ca: Heu triat un esquema de color brillant. Es canvia a un tema d'icones fosc. El tema d'icones serà disponible després de reiniciar el digiKam.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
ca: Heu triat un esquema de color fosc. Es canvia a un tema d'icones brillant. El tema d'icones serà disponible després de reiniciar el digiKam.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
ca: Selecció de la carpeta a analitzar

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
ca: Selecció de les carpetes per a importar a l'àlbum

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
ca: <p>Seleccioneu l'àlbum de destinació des de la biblioteca del digiKam al que s'importaran les carpetes.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
ca: La carpeta %1 ja forma part del camí de l'àlbum i no s'ha pogut importar de forma recursiva!

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
ca: S'està inicialitzant la vista principal...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
ca: E&nrere

[ctx: @action: setup]
en: Forward
ca: Endavant

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
ca: Actualitza

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
ca: Actualitza el contingut actual.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
ca: &Nou...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
ca: Crea un àlbum buit nou a la col·lecció.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
ca: &Mou a l'àlbum...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
ca: Mou les imatges seleccionades a un àlbum.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
ca: &Copia a...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
ca: Copia les imatges seleccionades a la carpeta de destinació.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
ca: Suprimeix l'àlbum

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
ca: Reanomena...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
ca: Edita les propietats de l'àlbum i la informació de la col·lecció.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
ca: Escriu les metadades als fitxers

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
ca: Actualitza les metadades dels fitxers de l'àlbum actual amb el contingut de la base de dades del digiKam (les metadades dels fitxers se sobreescriuran amb les dades de la base de dades).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
ca: Rellegeix les metadades dels fitxers

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
ca: Actualitza la base de dades del digiKam amb les metadades dels fitxers de l'àlbum actual (la informació de la base de dades serà sobreescrita amb les metadades dels fitxers).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
ca: Obre al gestor de fitxers

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
ca: Gestor d'etiquetes

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
ca: N&ova...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
ca: Suprimeix

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
ca: Assigna una etiqueta

[ctx: @action: setup]
en: Views
ca: Vistes

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ca: Miniatures

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
ca: Vista prèvia

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
ca: Mapa

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
ca: Taula

[ctx: @action: setup]
en: Open...
ca: Obre...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
ca: Obre l'element seleccionat.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
ca: Obre amb l'aplicació predeterminada

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
ca: Obre l'element seleccionat amb l'aplicació predeterminada assignada.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
ca: Editor d'imatges

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
ca: Obre l'editor d'imatges.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
ca: Taula de llum

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
ca: Col·loca sobre la taula de llum

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
ca: Posa els elements seleccionats sobre la barra de miniatures de la taula de llum.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
ca: Afegeix a la taula de llum

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
ca: Afegeix els elements seleccionats a la barra de miniatures de la taula de llum.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
ca: Gestor de la cua per lots

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
ca: Afegeix a la cua actual

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
ca: Afegeix els elements seleccionats a la cua actual del gestor per lots.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
ca: Afegeix a una cua nova

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
ca: Afegeix els elements seleccionats a una cua nova del gestor per lots.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
ca: Importa

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
ca: Escriu les metadades als fitxers seleccionats

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
ca: Rellegeix les metadades des dels fitxers seleccionats

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
ca: Exploració de cares

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
ca: Reconeix les cares

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
ca: Elimina totes les cares

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
ca: Cerca les similars...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
ca: Cerca les imatges similars emprant l'element seleccionat com a referència.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
ca: Canvia el nom del fitxer de l'element actualment seleccionat.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ca: Mou a la paperera

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
ca: Suprimeix definitivament

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
ca: Suprimeix definitivament sense confirmació

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
ca: Mou a la paperera sense confirmació

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
ca: O&rdena els àlbums

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
ca: Ordena els àlbums en una vista en arbre.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
ca: Per carpeta

[ctx: @action: setup]
en: By Category
ca: Per categoria

[ctx: @action: setup]
en: By Date
ca: Per data

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
ca: Inclou les subbranques de l'àlbum

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar tots els subàlbums continguts en l'àlbum actual.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
ca: Inclou les subbranques de l'etiqueta

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar totes les imatges marcades amb l'etiqueta indicada i totes les seves subetiquetes.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
ca: Mostra tots els elements agrupats com a oberts

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar tots els elements agrupats com a oberts.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
ca: &Ordena els elements

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
ca: El valor amb què les imatges d'un àlbum s'ordenen a la vista de miniatures

[ctx: @action: setup]
en: By Name
ca: Per nom

[ctx: @action: setup]
en: By Path
ca: Per camí

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
ca: Per la data de creació

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
ca: Per la data de modificació

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
ca: Per la mida del fitxer

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
ca: Per la valoració

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
ca: Per la mida de la imatge

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
ca: Per la relació d'aspecte

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
ca: Per tipus de cara

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
ca: Per similitud

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
ca: Per manual i nom

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
ca: Per manual i data

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
ca: &Sentit de l'ordenació dels elements

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
ca: Defineix si les imatges s'ordenen de forma ascendent o descendent.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
ca: Ascendent

[ctx: @action: setup]
en: Descending
ca: Descendent

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
ca: Separa els elements

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
ca: Les categories en què es mostraran les imatges en la vista de miniatures

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
ca: Llista plana

[ctx: @action: setup]
en: By Album
ca: Per àlbum

[ctx: @action: setup]
en: By Format
ca: Per format

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
ca: Per cares

[ctx: @action: setup]
en: By Month
ca: Per mes

[ctx: @action: setup]
en: By Day
ca: Per dia

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
ca: Element de separació dels elements

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
ca: El sentit d'ordenació dels grups d'elements separats

[ctx: @action: setup]
en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

[ctx: @action: setup]
en: Select None
ca: No seleccionis res

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
ca: Inverteix la selecció

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
ca: Mostra la barra de miniatures

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
ca: Zoom al 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
ca: Ajusta a la &finestra

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
ca: Vista gestionada del color

[ctx: @action: setup]
en: Search...
ca: Cerca...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
ca: Cerca avançada...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
ca: Cerca els duplicats...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
ca: Migra la base de dades...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
ca: Manteniment...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
ca: Explora cercant elements nous

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
ca: Afegeix una càmera manualment...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
ca: S'estan carregant les càmeres...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
ca: Sortida del mode de vista prèvia

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
ca: Imatge següent

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
ca: Imatge anterior

[ctx: @action: setup]
en: First Image
ca: Primera imatge

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
ca: Darrera imatge

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
ca: Re&talla

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
ca: Retalla la selecció al porta-retalls

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
ca: Edita els títols

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
ca: Edita els comentaris

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
ca: Mostra les etiquetes assignades

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
ca: Ajusta l'etiqueta Exif d'orientació

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
ca: Invertida horitzontalment

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
ca: Capgirada

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
ca: Invertida verticalment

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
ca: Girada a la dreta / Invertida horitz.

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
ca: Girada a la dreta

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
ca: Girada a la dreta / Invertida vert.

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
ca: Girada a l'esquerra

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
ca: Gira

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
ca: Esquerra

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
ca: Dreta

[ctx: @action: setup]
en: Flip
ca: Inverteix

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
ca: Horitzontalment

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
ca: Verticalment

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
ca: Gir/Inversió automàtics usant la informació Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
ca: S'estan carregant els temes...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
ca: &Temes

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
ca: S'estan carregant les eines...

en: CompactFlash Card Reader
ca: Lector de targetes CompactFlash

en: Memory Stick Reader
ca: Lector de Memory Stick

en: SmartMedia Card Reader
ca: Lector de targetes SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
ca: Lector de targetes SD / MMC

en: xD Card Reader
ca: Lector de targetes xD

en: USB Disk
ca: Disc USB

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
ca: Disc

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
ca: %1 «%2» a %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
ca: %1 «%2»

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
ca: %1 a %2

en: Cannot access the storage device.
ca: No es pot accedir al dispositiu d'emmagatzematge.

en: Images on %1
ca: Imatges a %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
ca: El dispositiu especificat («%1») no és vàlid.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
ca: La càmera especificada («%1») no està admesa.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
ca: Eines principals

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
ca: Postprocessat

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
ca: Exportació

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
ca: Importa

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
ca: Ex&plora

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
ca: À&lbum

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
ca: E&tiqueta

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
ca: &Element

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
ca: E&dita

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
ca: Vi&sualitza

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
ca: &Eines

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
ca: I&mporta

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
ca: E&xporta

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca: A&rranjament

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ca: A&juda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca: Barra d'eines principal

en: Open camera dialog at "path"
ca: Obre el diàleg de la càmera al «camí»

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
ca: Obre el diàleg de càmera per al dispositiu amb UDI del Solid «udi»

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
ca: Detecta i obre automàticament una càmera gphoto2 connectada

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
ca: Inicia el digiKam amb el fitxer de base de dades SQLite trobat al directori «dir»

en: Start digikam with the configuration file "config"
ca: Inicia el digiKam amb el fitxer de configuració «config»

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
ca: El connector de base de dades en temps d'execució SQLite o MySQL de les Qt no està disponible. Si us plau, instal·leu-lo.
    No hi ha cap connector de base de dades instal·lat a l'ordinador.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
ca: El connector de base de dades en temps d'execució SQLite o MySQL de les Qt no està disponible. Si us plau, instal·leu-lo.
    Els connectors de base de dades instal·lats al vostre ordinador es llisten a continuació.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
ca: <p>El camí indicat per al fitxer de configuració no és vàlid. O no existeix el seu directori superior, o és un directori, o no es pot llegir/escriure.</p>

en: %1 Image (%2)
ca: %1 imatge (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
ca: Imatge TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
ca: Imatge JPEG (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
ca: Imatge JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
ca: Fitxer de gràfics progressius (*.pgf)

en: High Efficiency Image Coding (*.heic *.heif)
ca: Codificació d'imatge d'alta eficiència (*.heic *.heif)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
ca: Format de dades «Flexible Image Transport System -FITS-» (*.fts *.fit *.fits)

en: Raw Images (%1)
ca: Imatges RAW (%1)

en: All supported files (%1)
ca: Tots els fitxers admesos (%1)

en: Feedback:
ca: Comentaris:

en: Documentation:
ca: Documentació:

en: Build Date:
ca: Data de construcció:

en: Build Target:
ca: Objectiu de construcció:

en: Build Architecture:
ca: Arquitectura de construcció:

en: Git Revision:
ca: Revisió del Git:

en: Git Branch:
ca: Branca del Git:

[ctx: go to previous image]
en: Back
ca: Enrere

[ctx: go to next image]
en: Forward
ca: Endavant

en: Add a Face Tag
ca: Afegeix una etiqueta de cara

en: Clear all faces on this image
ca: Neteja totes les cares d'aquesta imatge

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
ca: Marca totes les cares no confirmades com a ignorades

en: Show Face Tags
ca: Mostra les etiquetes de les cares

en: Add a focus point
ca: Afegeix un punt d'enfocament

en: Show focus points
ca: Mostra els punts d'enfocament

en: Show Fullscreen
ca: Mostra a pantalla completa

en: Albums
ca: Àlbums

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
ca: Similitud

[ctx: Search images on a map]
en: Map
ca: Mapa

en: Image Quality Scan
ca: Exploració de la qualitat de les imatges

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for image quality parsing
ca: Useu aquest botó per a explorar els àlbums seleccionats per a analitzar la qualitat de les imatges

[ctx: @info]
en: Help
ca: Ajuda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
ca: Rètols

en: Scan collection for faces
ca: Explora la col·lecció cercant cares

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for faces
ca: Useu aquest botó per a explorar els àlbums seleccionats per a cercar cares

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
ca: Us donem la benvinguda a la Gestió de cares del digiKam. Si és la primera vegada que useu aquesta característica, considereu usar el quadre d'ajuda al plafó lateral esquerre inferior.

en: Face recognition is aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
ca: S'ha interromput el reconeixement de les cares, perquè no hi ha identitats per a reconèixer. Si us plau, afegiu-hi identitats noves.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
ca: Persones

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
ca: Cerca

en: Open Tag Manager
ca: Obre el gestor d'etiquetes

en: No Tags
ca: Sense etiquetes

en: Existing Tags
ca: Etiquetes existents

en: Auto-tag Scan
ca: Exploració d'etiquetes automàtiques

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for objects to auto-tag
ca: Useu aquest botó per a explorar els àlbums seleccionats per a cercar objectes a etiquetar automàticament

en: No Tags Album
ca: Sense etiquetes d'àlbum

en: Tags
ca: Etiquetes

en: Time Unit:
ca: Unitat de temps:

en: Day
ca: Dia

en: Week
ca: Setmana

en: Month
ca: Mes

en: Year
ca: Any

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
ca: <p>Seleccioneu la unitat de temps de l'histograma.</p><p>Podeu canviar l'ordre de magnitud del gràfic per a apropar o allunyar en el temps.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
ca: <p>Escolliu aquí l'escala de l'histograma.</p><p>Si els valors màxims de la imatge són baixos, podeu emprar l'escala lineal.</p><p>L'escala logarítmica s'usa quan els valors màxims són alts; si la useu, la gràfica mostrarà tots els valors, els baixos i els alts.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
ca: Lineal

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
ca: Logarítmica

en: Clear current selection
ca: Neteja la selecció actual

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
ca: Si premeu aquest botó, es netejarà la selecció actual de la data a la línia de temps.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
ca: Introduïu el nom de la cerca actual per dates per a desar-la a la vista de «Cerques»

en: Save current selection to a new virtual Album
ca: Desa la selecció actual a un àlbum virtual nou

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
ca: Si premeu aquest botó, les dates seleccionades a la línia de temps es desaran en un àlbum virtual de cerca nou usant el nom establert a l'esquerra.

en: Timeline
ca: Línia de temps

en: no item
ca: Sense element

en: 1 item | %1 items
ca[0]: 1 element
ca[1]: %1 elements

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
ca: Filtres

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
ca: No s'ha pogut obrir l'àlbum principal. No és cap ubicació física.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
ca: La consulta actual de la base de dades no ha retornat cap resultat. Canvieu la configuració de la cerca o seleccioneu un àlbum amb contingut.

en: Fuzzy Sketch Search
ca: Cerca aproximada per croquis

en: Fuzzy Image Search
ca: Cerca aproximada d'imatge

en: Map Search
ca: Cerca per mapa

en: Last Search
ca: Última cerca

en: A face recognition task is already running. Only one task can be running at a time. Please wait until it is finished.
ca: Ja s'està executant una tasca de reconeixement de cares. Només es pot executar una tasca a la vegada. Espereu fins que acabi.

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
ca: Actualment no està disponible la ubicació
    d'emmagatzematge d'aquesta imatge

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
ca: Eines

en: Help
ca: Ajuda

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
ca: Ajuda en línia quant a la paperera

en: Undo
ca: Desfés

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
ca: Restaura només la darrera entrada a la paperera.

en: Restore
ca: Restaura

en: Restore selection of files from the trash-bin.
ca: Restaura la selecció de fitxers des de la paperera.

en: Delete...
ca: Suprimeix...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
ca: Elimina permanentment la selecció d'elements o tots els elements de la paperera.

en: Selected Items Permanently
ca: Definitivament els elements seleccionats

en: All Items Permanently
ca: Definitivament tots els elements

en: Confirm Undo
ca: Confirmació de desfer

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
ca[0]: Esteu segur que voleu restaurar %1 element?
ca[1]: Esteu segur que voleu restaurar %1 elements?

en: Confirm Restore
ca: Confirmació de la restauració

en: Confirm Deletion
ca: Confirmació de la supressió

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
ca[0]: Esteu segur que voleu suprimir %1 element permanentment?
ca[1]: Esteu segur que voleu suprimir %1 elements permanentment?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
ca: Esteu segur que voleu suprimir TOTS els elements permanentment?

[ctx: delete the selected items from trash]
en: Selection
ca: Selecció

[ctx: delete all items from trash]
en: Delete
ca: Suprimeix

en: %1/%2 items selected
ca: %1/%2 elements seleccionats

en: More than 1500 user-reports closed on bugzilla.
ca: Més de 1500 informes d'usuari tancats al Bugzilla.

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
ca: Adaptar el codi a l'entorn de treball de les Qt6 (codi encara compatible amb l'API de les Qt5).

en: Windows Installer is now compiled natively with Microsoft VCPKG tool-chain and use Qt6 and KF6 frameworks.
ca: L'instal·lador de Windows ara està compilat nativament amb la cadena d'eines VCPKG de Microsoft i usa les Qt6 i els Frameworks KF6.

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
ca: Afegir la configuració d'exportació a JPEG-XL, WEBP i AVIF per tot arreu.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
ca: Afegir la conversió a JPEG-XL, WEBP i AVIF sense pèrdua en importar des de la càmera.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
ca: Afegir els convertidors JPEG-XL, WEBP i AVIF al gestor de la cua per lots.

en: Versionning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versionned images in editor.
ca: Versionat: implementar els JPEG-XL, HEIF, WEBP i AVIF com a formats d'imatge sense pèrdua per a emmagatzemar imatges versionades a l'editor.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
ca: Usabilitat: afegir el menú d'hamburguesa a la barra d'eines si el menú principal està ocult.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
ca: Metadades: afegir una opció nova per a escriure les metadades als fitxers amb el dorsal ExifTool.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
ca: Metadades: l'escriptura opcional d'operacions de metadades a fitxers DNG i RAW ara sempre està delegada en el dorsal de l'ExifTool.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
ca: Metadades: optimitzar la disposició del connector d'edició de metadades per a millorar la usabilitat.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
ca: Metadades: afegir opcions noves per a desar i carregar perfils de configuració al plafó de configuració avançada de Metadades.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
ca: Reanomenament avançat: afegir un comptador d'increment de fitxer a la numeració seqüencial amb l'opció [c] o [c,pas].

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
ca: Reanomenament avançat: afegir un text aleatori de numeració seqüencial amb l'opció [r].

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
ca: Reanomenament avançat: afegir un primer caràcter configurable per al modificador únic amb {unique:n,c}.

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
ca: Cerca avançada: afegir una cerca d'elements per nombre de regions de cares.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
ca: Cerca avançada: afegir una cerca d'elements sense regions de cares.

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
ca: Col·leccions: afegir la implementació per als camins de xarxa multiplataforma.

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
ca: Base de dades: afegir la implementació per al mode WAL (Write-Ahead-Logging) del SQLite.

en: Add spell-checking support in caption text widget using KDE framework Sonnet component.
ca: Afegir la implementació de verificació ortogràfica al giny de text de llegenda usant el component Sonnet dels Frameworks de KDE.

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
ca: Afegir un plafó de configuració de la verificació ortogràfica a Configuració/Miscel·lània en el digiKam i el Showfoto.

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
ca: Afegir la implementació per a les traduccions en línia al giny de l'editor de text d'Idioma alternatiu.

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
ca: Afegir un plafó de configuració de localització a Configuració/Miscel·lània en el digiKam i el Showfoto.

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
ca: Afegir opcions de configuració per a llistar els idiomes alternatius/traduïts preferits en el giny d'edició de text.

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Scanning settings everywhere.
ca: Permetre usar les opcions de configuració d'exploració de les imatges segons la qualitat de forma global o personalitzada per tot arreu.

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
ca: Afegir la configuració de la vista d'icones per a personalitzar la visibilitat dels rètols sobre les miniatures.

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
ca: Afegeix la implementació per a les imatges «float16» (mig flotant) al carregador de TIFF.

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
ca: Afegir una eina nova de manteniment per a portar a terme la <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">detecció estètica per a classificar imatges usant un model d'aprenentatge profund</a>.

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
ca: Afegir una eina nova <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">per a portar a terme l'OCR de text escanejat</a>.

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
ca: Gestor de cues: afegir una eina nova per a assignar automàticament rètols de selecció analitzant la qualitat de les imatges.

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
ca: Gestor de cues: afegir una eina nova per a assignar valoracions, i rètols de selecció i color per lots.

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
ca: Gestor de cues: una eina nova per a assignar títols i llegendes per lots.

en: Queue Manager: add new tool to run G'MIC filters in batch.
ca: Gestor de cues: una eina nova per a executar filtres del G'MIC per lots.

en: Documentation: <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
ca: Documentació: <a href=" https://docs.digikam.org/ga/index.html">Reescriptura del manual</a> des de DocBook a l'entorn de treball Sphinx/ReStructuredText.

en: Add new maintenance and Queue manager tools to assign tag automatically to images using deep learning neural network engine.<a href="https://community.kde.org/GSoc/2023/StatusReports/QuocHungTran#Add_Automatic_Tags_Assignment_Tools_and_Improve_Face_Recognition_Engine_for_digiKam">See this GoSC-2023 report for details.</a>
ca: Afegir eines noves de manteniment i gestió de cues per a assignar etiquetes automàticament a les imatges mitjançant el motor de xarxa neuronal d'aprenentatge profund.<a href="https://community.kde.org/GSoc/2023/StatusReports/QuocHungTran#Add_Automatic_Tags_Assignment_Tools_and_Improve_Face_Recognition_Engine_for_digiKam">Vegeu els detalls en aquest informe del GoSC-2023.</a>

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.4.0 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
ca: Actualitzar l'eina G'MIC-Qt a la darrera versió 3.4.0 i finalitzar l'adaptació al MacOS i millorar l'estabilitat del connector.

en: Update Adobe DNG SDK to last 1.7.1 with JPEG-XL compression support.
ca: Actualitzar el SDK de DNG d'Adobe a la darrera versió 1.7.1 que permet la compressió de JPEG-XL.

en: More compact icon-view thumbnails by using a simple horizontal line instead a frame to render Color Labels.
ca: Miniatures més compactes a la vista d'icones utilitzant una única línia horitzontal en lloc d'un marc per a renderitzar rètols de color.

en: Adding YuNet DNN model to process faces detection and replace older SSD model. Adding Sface DNN model to process face recognition and replace older OpenFace model. Both are faster and requires less memory at run-time with better faces-management results.
ca: Afegeix el model YuNet DNN per a processar la detecció de cares i reemplaçar el model SSD antic. Afegeix el model DNN Sface per a processar el reconeixement de cares i substituir el model OpenFace anterior. Tots dos són més ràpids i requereixen menys memòria en temps d'execució amb resultats millors de gestió de cares.

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2024-10-09.
ca: Actualitzar el motor RAW intern a la darrera instantània de la Libraw 2024-10-09.

en: New RAW camera supported: Canon EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R50, EOS R100, EOS Ra.Fujifilm GFX100-II, X-T5, X-S20, X-H2, X-H2S.Hasselblad X2D-100c.Leica Q3, M11 Monochrom.Nikon Z30, Z8.OM Digital OM-5.Panasonic DC-G9 II, DC-ZS200D / ZS220D, DC-TZ200D / TZ202D / TZ220D, DC-S5-II, DC-GH6.Sony A7C-II, A7CR, ILCE-6700, ZV-1M2, ZV-E1, ILCE-7RM5 (A7R-V), ILME-FX30, DSC-HX95, A1.Multiple DJI and Skydio drones.Multiple smartphones with DNG format recorded.
ca: Càmeres RAW noves implementades: Canon EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R50, EOS R100, EOS Ra. Fujifilm GFX100-II, X-T5, X-S20, X-H2, X-H2S. Hasselblad X2D-100c. Leica Q3, M11 Monochrom. Nikon Z30, Z8. OM Digital OM-5. Panasonic DC-G9 II, DC-ZS200D / ZS220D, DC-TZ200D / TZ202D / TZ220D, DC-S5-II, DC-GH6. Sony A7C-II, A7CR, ILCE-6700, ZV-1M2, ZV-E1, ILCE-7RM5 (A7R-V), ILME-FX30, DSC-HX95, A1. Drons diversos de DJI i Skydio. Diversos telèfons intel·ligents amb format d'enregistrament DNG.

en: ...and much more.
ca: ... i molt més.

en: New Features
ca: Característiques noves

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
ca: Algunes de les noves característiques d'aquest llançament del digiKam inclouen (comparades amb el digiKam 7):

en: About
ca: Quant al

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
ca: El digiKam és un programa obert per a la gestió de fonts de fotografies dissenyat per a importar, organitzar, millorar, cercar i exportar les vostres imatges digitals des de i cap al vostre ordinador.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
ca: Actualment, es troba en el mode de vista en àlbum. Els àlbums són els llocs on s'emmagatzemen els vostres fitxers, i són idèntics a les carpetes en el vostre disc dur.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
ca: El digiKam disposa de moltes característiques de gran abast que es descriuen a la <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentació</a>

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
ca: La <a href="https://www.digikam.org">pàgina web del digiKam</a> proporciona informació sobre les noves versions.

en: Welcome to digiKam %1
ca: Us donem la benvinguda al digiKam %1

en: Background Image Credits
ca: Atribució de la imatge de fons

en: Author:
ca: Autor:

en: Location:
ca: Localització:

en: Camera:
ca: Càmera:

en: Lens:
ca: Lent:

en: Hide grouped items
ca: Oculta els elements agrupats

en: Ignore grouping
ca: Ignora l'agrupament

en: Show grouping in tree
ca: Mostra l'agrupament en un arbre

en: Audio/video properties
ca: Propietats de l'àudio/vídeo

en: Audio bitrate
ca: Taxa de bits de l'àudio

en: Audio channel type
ca: Tipus del canal de l'àudio

en: Audio Codec
ca: Còdec d'àudio

en: Duration
ca: Durada

en: Frame rate
ca: Velocitat dels fotogrames

en: Video codec
ca: Còdec de vídeo

en: Configure column "%1"
ca: Configura la columna «%1»

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
ca: Propietats del digiKam

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
ca: Valoració

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
ca: Rètol de selecció

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
ca: Rètol de color

[ctx: @title: tableview]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
ca: Etiquetes

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
ca: Valoració

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
ca: Rètol de selecció

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
ca: Rètol de color

[ctx: @info: tableview]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
ca: Etiquetes

[ctx: @info: tableview]
en: None
ca: Cap

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
ca: Rebutjada

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
ca: Pendent

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
ca: Acceptada

[ctx: @info: tableview]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
ca: Taronja

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
ca: Groc

[ctx: @info: tableview]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
ca: Gris

[ctx: @info: tableview]
en: Black
ca: Negre

[ctx: @info: tableview]
en: White
ca: Blanc

en: File properties
ca: Propietats del fitxer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Path
ca: Camí

en: Size
ca: Mida

en: Last modified
ca: Última modificació

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
ca: Forma intel·ligible

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
ca: Normal

en: Display format
ca: Format de visualització

en: Geo properties
ca: Propietats de la geolocalització

en: Geotagged
ca: Geoetiquetatge

en: Coordinates
ca: Coordenades

en: Altitude
ca: Altitud

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
ca: Sí

en: Metric units
ca: Unitats mètriques

en: Imperial units
ca: Unitats imperials

en: Item properties
ca: Propietats de l'element

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Pixel count
ca: Nombre de píxels

en: Bit depth
ca: Bits de profunditat

en: Color mode
ca: Mode del color

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
ca: Tipus

en: Creation date/time
ca: Data i hora de creació

en: Digitization date/time
ca: Data i hora de digitalització

en: Aspect ratio
ca: Relació d'aspecte

en: Similarity
ca: Similitud

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
ca: Propietats de la fotografia

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
ca: Fabricant de la càmera

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
ca: Model de la càmera

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
ca: Lent

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
ca: Obertura

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
ca: Distància focal

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
ca: Exposició

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
ca: Sensibilitat

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
ca: Mode/programa

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
ca: Flaix

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
ca: Balanç de blancs

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
ca: Fracció

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
ca: Racional

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
ca: Segons

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
ca: Mil·lisegons

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
ca: Microsegons

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
ca: Unitat

en: Thumbnail
ca: Miniatura

en: Remove this column
ca: Elimina aquesta columna

en: Configure this column
ca: Configura aquesta columna

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
ca: Implementació del LibGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
ca: Implementació del Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
ca: Implementació de la Llibreta d'adreces

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
ca: Implementació del reproductor multimèdia

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
ca: Implementació de DBus

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
ca: Implementació del Panorama

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
ca: Implementació de les galeries HTML

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
ca: Implementació de calendari

[ctx: @item: component info]
en: Qt Sql drivers
ca: Controladors SQL de les Qt

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
ca: Dorsal de la base de dades

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
ca: Servidor intern de la base de dades

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
ca: Configuració del FFmpeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
ca: Descodificadors de vídeo

en: no entry
ca: sense entrada

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
ca: Codificadors de vídeo

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
ca: Descodificadors d'àudio

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
ca: Codificadors d'àudio

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
ca: Extensions admeses

en: Auto Levels
ca: Nivells automàtics

en: Normalize
ca: Normalitza

en: Equalize
ca: Equalitza

en: Stretch Contrast
ca: Augmenta el contrast

en: Auto Exposure
ca: Exposició automàtica

en: Filter:
ca: Filtre:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
ca: Correcció automàtica del color

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
ca: Una eina per a corregir automàticament els colors

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar automàticament els colors de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
ca: Correcció BCG

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
ca: Una eina per a esmenar la Brillantor/Contrast/Gamma

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar la Brillantor/Contrast/Gamma de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
ca: Conversió a blanc i negre

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
ca: Una eina per a convertir a blanc i negre

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les imatges a blanc i negre.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
ca: Mesclador de canals

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
ca: Una eina per a mesclar els canals de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot barrejar els canals de color de les imatges.</para>

en: Color Balance
ca: Equilibri de color

en: Adjust color balance.
ca: Ajusta l'equilibri de color.

[ctx: @title]
en: Color Balance
ca: Equilibri de color

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
ca: Una eina per a ajustar l'equilibri de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar l'equilibri de color de les imatges.</para>

en: Convert to 8 bits
ca: Converteix a 8 bits

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
ca: Converteix la profunditat de color des de 16 a 8 bits.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
ca: Converteix a 8 bits

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
ca: Una eina per a convertir la profunditat de color a 8 bits

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir la profunditat de color d'una imatge a 8 bits.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
ca: Converteix a 16 bits

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
ca: Una eina per a convertir la profunditat de color a 16 bits

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir la profunditat de color a 16 bits de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
ca: Ajust de les corbes

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
ca: Fa ajustos de les corbes.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
ca: Canal:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
ca: Lluminositat

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
ca: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
ca: Carrega...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
ca: Carrega tots els paràmetres des d'un fitxer de text amb les opcions de configuració.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
ca: Una eina per a ajustar les corbes de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar les corbes de color de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
ca: Correcció HSL

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
ca: Una eina per a corregir el To/Saturació/Claredat

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar el To/Saturació/Claredat de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
ca: Conversió del perfil de color

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
ca: Una eina per a convertir les imatges a un espai de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les imatges a un espai de color diferent.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
ca: Inverteix els colors

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
ca: Una eina per a invertir els colors d'una imatge

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot invertir els colors de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
ca: Balanç de blancs

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
ca: Una eina per a ajustar el balanç de blancs

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar el balanç de blancs de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
ca: Converteix a AVIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format AVIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format AVIF.</para><para>L'«AV1 Image File Format» és una especificació de format de fitxer d'imatges de gràfics per a emmagatzemar imatges o seqüències d'imatges comprimides amb AV1 en el format contenidor ISOBMFF.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
ca: Converteix RAW a DNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
ca: Una eina per a convertir les imatges RAW al contenidor DNG

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges RAW al format DNG.</para><para>El «Digital Negative» és un format d'imatge RAW sense pèrdua creat per Adobe.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
ca: Converteix a HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format HEIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir dades d'imatges al format HEIF.</para><para>El «High Efficiency Image File Format» (HEIF), també conegut com a «High Efficiency Image Coding» (HEIC), és un format de fitxer per a imatges individuals i seqüències d'imatges. El va desenvolupar el «Moving Picture Experts Group» (MPEG) i reivindica que es pot emmagatzemar el doble d'informació en una imatge HEIF que en una imatge JPEG de la mateixa mida, donant lloc a una millor qualitat d'imatge. El HEIF també permet animacions, i és capaç d'emmagatzemar més informació que un GIF animat en una petita fracció de la mida.</para><para>Per als detalls, vegeu <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
ca: Converteix a JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format JPEG-2000

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format JPEG-2000.</para><para>Aquest és un estàndard de compressió i un sistema de codificació d'imatges. Fou creat pel comitè «Joint Photographic Experts Group» el 2000 amb la intenció de reemplaçar el seu estàndard original JPEG basat en la transformació discreta del cosinus (creat el 1992) amb un mètode dissenyat de nou basat en la compressió per ondetes.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
ca: Converteix a JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format JPEG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format JPEG.</para><para>El format «Joint Photographic Experts Group» és un mètode usat normalment de compressió amb pèrdua per a les imatges digitals, particularment per a aquelles imatges produïdes per la fotografia digital.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
ca: Converteix a JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format JXL

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format JPEG-XL.</para><para>El JPEG-XL és un format de fitxer de gràfics ràster lliure de cànons que permet compressió amb pèrdua i sense. Està dissenyat per a superar els formats ràster existents i així convertir-se en la seva substitució universal.</para><para>Vegeu els detalls sobre aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
ca: Converteix a PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format PGF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format PGF.</para><para>El «Progressive Graphics File» és un format d'imatge de mapa de bits basat en la compressió per ondetes que usa compressió de dades sense pèrdua i amb pèrdua.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>aquesta pàgina</a>.</para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
ca: <b>Si falla la conversió a PNG, es pot deure a la verificació del perfil de color. Simplement inseriu l'eina per a la conversió del perfil de color abans d'aquesta eina i seleccioneu el perfil de color desitjat.</b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
ca: Converteix a PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format PNG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format PNG.</para><para>El «Portable Network Graphics» és un format de fitxer de gràfics rasteritzats que permet compressió de dades sense pèrdua.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
ca: Converteix a TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format TIFF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format TIFF.</para><para>El «Tagged Image File Format» és un format de fitxer d'ordinador per a emmagatzemar imatges de gràfics rasteritzats, popular entre els artistes gràfics, la indústria editorial i fotògrafs.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>aquesta pàgina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
ca: Converteix a WEBP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
ca: Una eina per a convertir les imatges al format WEBP

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</a>.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot convertir les dades d'imatges al format WEBP.</para><para>El WEBP és un format de fitxer d'imatges que Google ha desenvolupat com a substitució dels formats de fitxer JPEG, PNG i GIF. El WEBP ofereix fitxers més petits per la mateixa qualitat, o de major qualitat per la mateixa mida. Permet la compressió amb pèrdua i sense pèrdua, així com animacions i transparències de l'alfa.</para><para>Vegeu els detalls quant a aquest format en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>aquesta pàgina</a>.</para>

en: Output file type:
ca: Tipus de fitxer de sortida:

en: Same as input
ca: El mateix que l'entrada

en: Shell Script:
ca: Script de l'intèrpret d'ordes:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
ca: Introduïu l'script a executar. Useu $INPUT i $OUTPUT pels noms de fitxer d'entrada i sortida (amb els caràcters especials escapats). Aquests se substituiran abans de l'execució de l'intèrpret d'ordres.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
ca: <b>Nota:</b> Hi ha disponibles les variables d'entorn TITLE (títol), COMMENTS (comentaris), COLORLABEL (rètol de color), PICKLABEL (rètol de selecció), RATING (valoració) i TAGSPATH (ubicació de les etiquetes) (separades per ;).

en: User Script: No script.
ca: Script d'usuari: Sense script.

en: User Script: File open error.
ca: Script d'usuari: Error d'obertura de fitxer.

en: User Script: Timeout from script.
ca: Script d'usuari: Temps d'espera exhaurit des de l'script.

en: User Script: No error.
ca: Script d'usuari: Sense cap error.

en: User Script: Failed to start script.
ca: Script d'usuari: Ha fallat en iniciar l'script.

en: User Script: Script process crashed.
ca: Script d'usuari: El procés de l'script ha fallat.

en: User Script: Command not found.
ca: Script d'usuari: No s'ha trobat l'ordre.

en: User Script: Error code returned %1.
ca: Script d'usuari: Codi d'error retornat %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
ca: Script d'usuari de l'intèrpret d'ordes

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
ca: Una eina per a executar un script personalitzat de l'intèrpret d'ordes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot executar scripts d'usuari de l'intèrpret d'ordres com una etapa del flux de treball.</para><para>Variables dels scripts:</para><para>Usa <b>$INPUT</b> i <b>$OUTPUT</b> per als noms de fitxer d'entrada / sortida (amb els caràcters especials escapats). Aquests se substituiran abans de l'execució de l'intèrpret d'ordres.</para><para>Usa <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> i <b>$TAGSPATH</b> per a gestionar les propietats del digiKam.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
ca: Afegeix una vora

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
ca: Una eina per a afegir una vora al voltant de les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot afegir vores decoratives al voltant de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
ca: Afegeix una textura

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
ca: Una eina per a aplicar una textura a les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot aplicar una textura a les imatges.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
ca: Marqueu això si voleu que la marca d'aigua usi la mida indicada del tipus de lletra o la imatge sense cap ajust a la imatge real.

en: Use Absolute Size
ca: Usa una mida absoluta

en: Watermark type:
ca: Tipus de marca d'aigua:

en: Image
ca: Imatge

en: Image settings
ca: Configuració de la imatge

en: Click to select watermark image.
ca: Cliqueu per a seleccionar una imatge de marca d'aigua.

en: Watermark image:
ca: Imatge de marca d'aigua:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
ca: Marqueu això si voleu que la marca d'aigua ignori la seva pròpia relació d'aspecte, i en el seu lloc usi la relació d'aspecte de la imatge.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
ca: Ignora la relació d'aspecte de la marca d'aigua

en: Check this if you want watermark to be transparent.
ca: Marqueu això si voleu que la marca d'aigua sigui transparent.

en: Add transparency to watermark image
ca: Afegeix transparència a la marca d'aigua

en: Opacity of watermark
ca: Opacitat de la marca d'aigua

en: Opacity (%):
ca: Opacitat (%):

en: Text settings
ca: Configuració del text

en: Enter your watermark string here.
ca: Introduïu aquí el vostre text de la marca d'aigua.

en: Watermark text:
ca: Text de la marca d'aigua:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
ca: Trieu el tipus i l'estil del tipus de lletra, la mida es calcularà automàticament.

en: Set the font color to use here.
ca: Establiu aquí el color del tipus de lletra a emprar.

en: Font color:
ca: Color del tipus de lletra:

en: Text opacity:
ca: Opacitat del text:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
ca: Estableix l'opacitat del text de marca d'aigua. 100 és completament opac, 0 és completament transparent.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
ca: Activeu això si voleu un fons emplenant darrere el text.

en: Use background
ca: Usa un fons

en: Choose the color of the watermark background.
ca: Trieu el color del fons de la marca d'aigua.

en: Background color:
ca: Color de fons:

en: Background opacity:
ca: Opacitat del fons:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
ca: Estableix l'opacitat del fons de la marca d'aigua. 100 és completament opac, 0 és completament transparent.

en: Specific Location
ca: Ubicació específica

en: Systematic Repetition
ca: Repetició sistemàtica

en: Random Repetition
ca: Repetició aleatòria

en: Placement Type:
ca: Tipus d'emplaçament:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
ca: Quan trieu tenir la marca d'aigua repetida moltes vegades al quadre combinat d'emplaçament, aquí es pot especificar la repetició.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
ca: Densitat de la repetició de la marca d'aigua (Desactivat en el mode «Ubicació específica»)

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
ca: Quan trieu tenir la marca d'aigua aleatòria al quadre combinat d'emplaçament, aquí es pot especificar la rotació aleatòria de la marca d'aigua (0, 90, 180, 270 graus).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
ca: Orientació aleatòria de la marca d'aigua (Activada només en el mode «Repetició aleatòria»)

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
ca: Useu això per a tenir més control sobre la dispersió de la repetició de la marca d'aigua. Com més alt el valor, més dispersió de la marca d'aigua. Useu valors de coma flotant, normalment entre 1,0 and 3,0. També pot ser inferior a 1,0

en: Sparsity Factor:
ca: Factor de dispersió:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
ca: Superior esquerra

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
ca: Superior dreta

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
ca: Inferior esquerra

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
ca: Inferior dreta

[ctx: @item: placement position]
en: Center
ca: Centre

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
ca: Superior centre

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
ca: Inferior centre

en: Placement Position:
ca: Posició d'emplaçament:

en: 0 degrees
ca: 0 graus

en: 90 degrees CW
ca: 90 graus en sentit antihorari

en: 180 degrees
ca: 180 graus

en: 270 degrees CW
ca: 270 graus en sentit antihorari

en: Rotation:
ca: Gir:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
ca: Mida de la marca d'aigua, com a percentatge de la imatge marcada.

en: Size (%):
ca: Mida (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
ca: Marge des de la vora en la direcció X, com a percentatge de la imatge marcada.

en: X margin (%):
ca: Marge X (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
ca: Marge des de la vora en la direcció Y, com a percentatge de la imatge marcada.

en: Y margin (%):
ca: Marge Y (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
ca: Afegeix una marca d'aigua

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
ca: Una eina per a sobreposar una imatge o un text com una marca d'aigua visible

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot afegir una marca d'aigua de text sobre les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
ca: Antivinyetatge

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
ca: Una eina per a ajustar el vinyetatge a una fotografia

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots elimina o afegeix vinyetatge a les imatges.</para>

en: Smoothness:
ca: Suavitzat:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
ca: Un suavitzat 0 no té cap efecte, 1 i superiors determinen la matriu de radis del difuminat gaussià que generaran el difuminat de la imatge.

[ctx: @title]
en: Blur Image
ca: Difuminat d'imatge

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
ca: Una eina per a difuminar les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot difuminar les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
ca: Píxels cremats

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
ca: Una eina per a corregir els píxels cremats

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot corregir els píxels cremats a les imatges.</para>

en: Lens Auto-Correction
ca: Correcció automàtica de la lent

en: Fix automatically lens distortions
ca: Corregeix automàticament les distorsions de la lent

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
ca: L'opció <b>Usa les metadades</b> analitzarà la informació de les imatges durant la cua d'execució per a trobar les característiques apropiades de la lent.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
ca: No s'ha pogut trobar tota la informació de la lent per a processar les correccions automàtiques de la lent

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
ca: Correcció automàtica de la lent

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
ca: Una eina per a corregir automàticament els defectes de la lent

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot corregir automàticament els defectes de la lent sobre les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
ca: Contrast local

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
ca: Una eina per a emular el mapatge dels tons

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot emular el mapatge dels tons de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
ca: Reducció del soroll

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
ca: Una eina per a eliminar el soroll de les fotografies usant ondetes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot reduir el soroll a les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
ca: Correcció d'ull vermell

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
ca: Una eina per a detectar i corregir automàticament l'efecte de l'ull vermell

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot reduir l'efecte de l'ull vermell a les imatges.</para>

en: Visit CImg library website
ca: Visiteu el lloc web de la biblioteca CImg

en: Reduce Uniform Noise
ca: Reducció uniforme del soroll

en: Reduce JPEG Artifacts
ca: Reducció dels defectes del JPEG

en: Reduce Texturing
ca: Reducció de la textura

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el filtre predefinit a usar per a restaurar la fotografia:</p><p><b>Cap</b>: és el valor més habitual. Posa la configuració predeterminada.</p><p><b>Reducció uniforme del soroll</b>: redueix els petits defectes com el soroll del sensor.</p><p><b>Reducció dels defectes del JPEG</b>: redueix els grans defectes de la imatge com el mosaic de la compressió JPEG.</p><p><b>Reducció de la textura</b>: redueix els defectes de la imatge, com la textura del paper o els patrons de moaré en una imatge escanejada.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
ca: Restauració

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
ca: Una eina per a restaurar imatges usant l'algorisme Greystoration

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot restaurar imatges usant l'algorisme Greystoration.</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
ca: Defineix més la imatge

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
ca: Una eina per a definir més les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot definir més les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
ca: Efectes de color

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
ca: Una eina per a aplicar efectes de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot aplicar efectes de color a les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
ca: Gra de pel·lícula

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
ca: Una eina per a afegir gra de pel·lícula

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot afegir gra de pel·lícula a les imatges.</para>

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
ca: Seleccioneu una imatge o un fitxer JSON admès per l'ExifTool per a aplicar les metadades del fitxer a les imatges.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
ca: Aplica metadades: No s'ha seleccionat cap imatge o fitxer JSON.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
ca: Aplica metadades: L'ExifTool no és disponible.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
ca: Aplica metadades: El nom de fitxer no existeix en el fitxer JSON.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool reported an error.
ca: Aplica metadades: L'ExifTool ha informat d'un error.

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
ca: Aplica metadades

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata from a image or JSON file with ExifTool
ca: Una eina per a aplicar les metadades d'una imatge o fitxer JSON amb l'ExifTool

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata from a image or JSON file with ExifTool.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot aplicar metadades d'una imatge o un fitxer JSON amb l'ExifTool.</para>

en: Titles:
ca: Títols:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
ca: Introduïu aquí el text del títol.

en: Captions:
ca: Llegendes:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
ca: Introduïu aquí el text de la llegenda.

en: Clean up and overwrite metadata
ca: Neteja i sobreescriu les metadades

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
ca: Si activeu aquesta opció, els títols i les llegendes es netejaran i se substituiran amb els valors nous,
    altrament, els valors antics es fusionaran amb els valors nous.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
ca: Assigna les llegendes

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
ca: Una eina per a assignar metadades de llegendes a les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots assignarà valors alternatius de títols i descripcions a les imatges.</para>

en: Pick Label:
ca: Rètol de selecció:

en: Color Label:
ca: Rètol de color:

en: Rating:
ca: Valoració:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
ca: Assignació de rètols

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
ca: Una eina per a assignar metadades de rètols a les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots assignarà valors de metadades de valoració, o color, o rètols de selecció a les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Assign Tags
ca: Assignació d'etiquetes

[ctx: @info]
en: A tool to automatically assign tags to images
ca: Una eina per a assignar automàticament etiquetes a les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will automatically assign keyword hierarchies metadata values to images using AI deep-learning models.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots assignarà automàticament valors de metadades de jerarquies de paraules claus a les imatges utilitzant models d'IA d'aprenentatge profund.</para>

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
ca: Aplica una plantilla de metadades

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
ca: Una eina per a aplicar una plantilla de metadades a les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot aplicar plantilles de metadades a les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Scan
ca: Exploració de la qualitat de les imatges

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
ca: Una eina per a assignar metadades de rètols de selecció segons la qualitat de les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots assigna un valor de metadades de rètols de selecció analitzant la imatge i estimant la seva qualitat.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
ca: Completament

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
ca: Data

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
ca: Comentari i descripció

[ctx: @title]
en: Iptc:
ca: IPTC:

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
ca: Completament

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
ca: Data

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
ca: Previsualitza la imatge

[ctx: @title]
en: Xmp:
ca: XMP:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
ca: Completament

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
ca: Data

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
ca: Completament del digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
ca: Historial de la imatge del digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
ca: Previsualització d'imatges del digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
ca: Vídeo

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
ca: Llegenda, comentari i descripció

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
ca: Elimina les metadades: No és la darrera eina de la llista.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
ca: Elimina les metadades

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
ca: Una eina per a eliminar les metadades Exif, IPTC o XMP de les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot eliminar metadades Exif, IPTC o XMP de les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
ca: Ajust de l'hora

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
ca: Una eina per a ajustar la data i la marca de temps de les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot ajustar l'hora a les imatges.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
ca: Copyright

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
ca: Condicions d'ús

[ctx: @label]
en: Translate to:
ca: Tradueix a:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
ca: Entrades a traduir amb %1:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
ca: Tradueix les metadades

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
ca: Una eina per a traduir cadenes a partir de les metadades de les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot traduir cadenes de l'idioma alternatiu a les metadades XMP de les imatges.</para>

en: Auto-Crop
ca: Escapçament automàtic

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
ca: Calcula automàticament els paràmetres de l'àrea d'escapçat a partir d'una anàlisi del forat negre de les vores d'una imatge.

en: Position:
ca: Posició:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
ca: Establiu aquí la posició de la cantonada superior esquerra per a l'escapçat.

en: Set here the width selection for cropping.
ca: Establiu aquí la selecció d'amplada de l'escapçat.

en: Set here the height selection for cropping.
ca: Establiu aquí la selecció d'alçada de l'escapçat.

[ctx: @title]
en: Crop
ca: Escapça

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
ca: Una eina per a escapçar imatges a una àrea

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot escapçar imatges d'una regió.</para>

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
ca: Horitzontal

[ctx: @label]
en: Flip:
ca: Inversió:

[ctx: @title]
en: Flip
ca: Inverteix

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
ca: Una eina per a invertir les imatges horitzontalment o verticalment

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot executar un script d'usuari de l'intèrpret d'ordres com una etapa del flux de treball.</para>

en: Preset Length:
ca: Longitud predefinida:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
ca[0]: Minúscula (1 píxel)
ca[1]: Minúscula (%1 píxels)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
ca[0]: Petita (1 píxel)
ca[1]: Petita (%1 píxels)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
ca[0]: Mitjana (1 píxel)
ca[1]: Mitjana (%1 píxels)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
ca[0]: Gran (1 píxel)
ca[1]: Gran (%1 píxels)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
ca[0]: Enorme (1 píxel)
ca[1]: Enorme (%1 píxels)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
ca[0]: Gegant (1 píxel)
ca[1]: Gegant (%1 píxels)

en: QXGA (1 pixel) | QXGA (%1 pixels)
ca[0]: QXGA (1 píxel)
ca[1]: QXGA (%1 píxels)

en: QHD (1 pixel) | QHD (%1 pixels)
ca[0]: QHD (1 píxel)
ca[1]: QHD (%1 píxels)

en: UHD (1 pixel) | UHD (%1 pixels)
ca[0]: UHD (1 píxel)
ca[1]: UHD (%1 píxels)

en: Do Not Enlarge Small Images
ca: No facis més gran les imatges petites

en: Use Custom Length
ca: Usa una longitud personalitzada

en: Use Percentage
ca: Usa un percentatge

en:  Pixels
ca:  Píxels

[ctx: @title]
en: Resize
ca: Redimensiona

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
ca: Una eina per a redimensionar les imatges amb una longitud personalitzada

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot redimensionar les imatges.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
ca: Empra l'orientació de l'Exif

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
ca: 90 graus

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
ca: 180 graus

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
ca: 270 graus

[ctx: @item: angle]
en: Custom
ca: Personalitzat

[ctx: @title]
en: Rotate
ca: Gira

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
ca: Una eina per a girar les imatges

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
ca: <para>Aquesta eina del gestor de la cua per lots pot girar les imatges.</para>

en: Lossless HEIF files
ca: Fitxers HEIF sense pèrdua

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
ca: <p>Commuta la compressió sense pèrdua per a les imatges HEIF.</p><p>Si aquesta opció està activada, s'usarà un mètode sense pèrdua per a comprimir les imatges HEIF.</p>

en: HEIF quality:
ca: Qualitat HEIF:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ca: <p>El valor de la qualitat de les imatges HEIF:</p><p><b>1</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida petita de fitxer)<br/><b>50</b>: qualitat mitjana<br/><b>75</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>100</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)</p><p><b>Nota: El HEIF no serà un format de compressió d'imatges sense pèrdua quan empreu aquesta opció.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
ca: Carregador de HEIF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libheif

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
ca: Aquesta biblioteca no està disponible en aquest sistema.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
ca: Aquesta biblioteca està disponible en aquest sistema i accepta una profunditat de color màxima de %1 bits.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
ca: Aquesta biblioteca està disponible en aquest sistema, però no pot codificar la imatge amb una profunditat de color adequada.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libheif.</para><para>El «High Efficiency Image File Format» (HEIF), també conegut com a «High Efficiency Image Coding» (HEIC), és un format de fitxer per a imatges individuals i seqüències d'imatges. El va desenvolupar el «Moving Picture Experts Group» (MPEG) i reivindica que es pot emmagatzemar el doble d'informació en una imatge HEIF que en una imatge JPEG de la mateixa mida, donant lloc a una millor qualitat d'imatge. El HEIF també permet animacions, i és capaç d'emmagatzemar més informació que un GIF animat en una petita fracció de la mida.</para><para>La codificació HEIC és adequada amb el còdec «libde265» opcional. %1</para><para>Per als detalls, vegeu <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a>.</para>

[ctx: @title]
en: High efficiency image coding
ca: Codificació d'imatge d'alta eficiència

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
ca: sí

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
ca: sí

en: JPEG quality:
ca: Qualitat JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
ca: <p>La qualitat de les imatges JPEG:</p><p><b>1</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida petita de fitxer)<br/><b>50</b>: qualitat mitjana<br/><b>75</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>100</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)</p><p><b>Nota: El JPEG sempre usa compressió amb pèrdua.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
ca: <font color='red'><i>Avís: el <a href='https://ca.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> és un format de compressió d'imatge amb pèrdua.</i></font>

en: Chroma subsampling:
ca: Submostratge del croma:

en: 4:4:4 (best quality)
ca: 4:4:4 (millor qualitat)

en: 4:2:2 (good quality)
ca: 4:2:2 (bona qualitat)

en: 4:2:0 (low quality)
ca: 4:2:0 (baixa qualitat)

en: 4:1:1 (low quality)
ca: 4:1:1 (baixa qualitat)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
ca: <p>El submostreig del croma redueix la mida del fitxer gràcies a la sensibilitat reduïda de l'ull a la resolució del color. La diferència serà perceptible en funció de la imatge -les fotografies grans generalment no mostren cap diferència, mentre que els gràfics més definits amb píxels d'escala reduïda poden perdre els detalls fins del color.</p><p><b>4:4:4</b> - Sense submostreig del croma, la qualitat és més alta però la compressió és més baixa.</p><p><b>4:2:2</b> - El croma es redueix a la meitat horitzontalment, compressió mitjana, qualitat mitjana.</p><p><b>4:2:0</b> - Croma dividit per quatre en blocs de 2x2, alta compressió però baixa qualitat.</p><p><b>4:1:1</b> - Croma dividit per quatre en blocs de 4x1, alta compressió però baixa qualitat.</p><p><b>Nota: El JPEG sempre usa compressió amb pèrdua.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
ca: Carregador de JPEG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libjpeg

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libjpeg.</para><para>El format «Joint Photographic Experts Group» (JPEG) és un mètode usat normalment de compressió amb pèrdua per a les imatges digitals, particularment per a aquelles imatges produïdes per la fotografia digital. Es pot ajustar el grau de compressió, que permet seleccionar el balanç entre la mida d'emmagatzematge i la qualitat de les imatges.</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>documentació del Joint Photographic Experts Group</a>.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
ca: Imatge JPEG

en: Lossless JPEG 2000 files
ca: Fitxers JPEG 2000 sense pèrdua

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
ca: <p>Commuta la compressió sense pèrdua per a les imatges JPEG 2000.</p><p>Si aquesta opció està activada, s'usarà un mètode sense pèrdua per a comprimir les imatges JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
ca: Qualitat JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ca: <p>El valor de la qualitat de les imatges JPEG 2000:</p><p><b>1</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida petita de fitxer)<br/><b>50</b>: qualitat mitjana<br/><b>75</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>100</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)</p><p><b>Nota: El JPEG 2000 no serà un format de compressió d'imatges sense pèrdua quan empreu aquesta opció.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
ca: Carregador de JPEG-2000

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libjasper

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libjasper.</para><para>L'estàndard JPEG (Joint Photographic Experts Group), finalitzat el 2001, defineix un esquema de codificació d'imatges usant les tècniques de compressió més punteres basades en la tecnologia d'ondetes. La seva arquitectura és útil per a moltes aplicacions, incloent-hi l'arxivat d'imatges, sistemes de seguretat, fotografia digital i imatges mèdiques.</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>documentació del Joint Photographic Experts Group</a>.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
ca: Imatge JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
ca: Flux de dades JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
ca: Model de verificació JPEG-2000

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
ca: Carregador de l'ImageMagick

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
ca: Un carregador d'imatges basat en els codificadors de l'ImageMagick

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant els codificadors ImageMagick.</para><para>L'ImageMagick és un paquet de programari lliure i de codi font obert per a convertir fitxers d'imatges ràster i imatges vectorials. Pot llegir i escriure uns 200 formats de fitxers d'imatge.</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>documentació de l'ImageMagick</a>.</para>

en: Lossless PGF files
ca: Fitxers PGF sense pèrdua

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
ca: <p>Commuta la compressió sense pèrdua per a les imatges PGF.</p><p>Si aquesta opció està activada, s'usarà un mètode sense pèrdua per a comprimir les imatges PGF.</p>

en: PGF quality:
ca: Qualitat PGF:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ca: <p>El valor de la qualitat de les imatges PGF:</p><p><b>1</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)<br/><b>3</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>6</b>: qualitat mitjana<br/><b>9</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida de fitxer petita)</p><p><b>Nota: El PGF no és un format de compressió d'imatges sense pèrdua quan empreu aquesta opció.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
ca: Carregador de PGF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libpgf

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It is most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libjpgf.</para><para>El «Progressive Graphics File» (PGF) és un format de fitxer d'imatges eficient, que està basant en una transformació discreta d'ondetes amb característiques de codificació progressiva. El PGF es pot usar per a compressió sense pèrdua i amb pèrdua. És més adequat per a les imatges naturals. El PGF es pot usar com un substitut molt eficient i ràpid del JPEG-2000.</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>documentació del Progressive Graphics File</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
ca: Fitxer de gràfics progressius

en: PNG compression:
ca: Compressió PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
ca: <p>El valor de la compressió de les imatges PNG:</p><p><b>1</b>: compressió baixa (mida gran del fitxer, triga poc temps a comprimir -predeterminat-)<br/><b>5</b>: compressió mitjana<br/><b>9</b>: compressió alta (mida petita del fitxer, més temps per a comprimir)</p><p><b>Nota: El PNG sempre és un format de compressió d'imatge sense pèrdua.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
ca: Carregador de PNG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libpng

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libjpng.</para><para>El «Portable Network Graphics» (PNG) és un format de fitxer de gràfics ràster que permet la compressió de dades sense pèrdua. El PNG es va desenvolupar com una millora sense patents per a substituir el «Graphics Interchange Format» (GIF).</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>documentació del Portable Network Graphics</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Portable Network Graphic
ca: Gràfic de xarxa portable

en: Lossless AVIF files
ca: Fitxers AVIF sense pèrdua

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
ca: <p>Commuta la compressió sense pèrdua per a les imatges AVIF.</p><p>Si aquesta opció està activada, s'usarà un mètode sense pèrdua per a comprimir les imatges JPEG XL.</p>

en: AVIF quality:
ca: Qualitat AVIF:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ca: <p>El valor de la qualitat de les imatges AVIF:</p><p><b>1</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida petita de fitxer)<br/><b>50</b>: qualitat mitjana<br/><b>75</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>100</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)</p><p><b>Nota: L'AVIF no serà un format de compressió d'imatges sense pèrdua quan empreu aquesta opció.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
ca: Fitxers JPEG XL sense pèrdua

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
ca: <p>Commuta la compressió sense pèrdua per a les imatges JPEG XL.</p><p>Si aquesta opció està activada, s'usarà un mètode sense pèrdua per a comprimir les imatges JPEG XL.</p>

en: JPEG XL quality:
ca: Qualitat JPEG XL:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ca: <p>El valor de la qualitat de les imatges JPEG XL:</p><p><b>1</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida petita de fitxer)<br/><b>50</b>: qualitat mitjana<br/><b>75</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>99</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)</p><p><b>Nota: El JPEG XL no serà un format de compressió d'imatges sense pèrdua quan empreu aquesta opció.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
ca: Carregador QImage

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
ca: Un carregador d'imatges basat en els connectors QImage

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant els connectors QImage del Qt Framework.</para><para>Vegeu la <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>documentació del Qt Framewor</a> per a la llista nativa principal de formats admesos.</para><para>Vegeu la <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>documentació del KDE Framework</a> per a la llista ampliada dels formats admesos.</para>

en: Lossless WEBP files
ca: Fitxers WEBP sense pèrdua

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
ca: <p>Commuta la compressió sense pèrdua per a les imatges WEBP.</p><p>Si aquesta opció està activada, s'usarà un mètode sense pèrdua per a comprimir les imatges WEBP.</p>

en: WEBP quality:
ca: Qualitat WEBP:

en: <p>The quality value for WEB images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ca: <p>El valor de la qualitat de les imatges WEBP:</p><p><b>1</b>: baixa qualitat (compressió alta i mida petita de fitxer)<br/><b>50</b>: qualitat mitjana<br/><b>75</b>: bona qualitat (predeterminat) <br/><b>99</b>: alta qualitat (sense compressió i mida gran de fitxer)</p><p><b>Nota: El WEBP no serà un format de compressió d'imatges sense pèrdua quan empreu aquesta opció.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
ca: Carregador de RAW

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libraw

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libraw.</para><para>Un fitxer d'imatge RAW de càmera conté les dades mínimament processades a partir del sensor d'imatge d'una càmera digital, un escàner de pel·lícula d'imatges en moviment, o altres escàners d'imatges. Els fitxers RAW encara no s'han processat i, per tant, no estan preparats per a imprimir o editar amb un editor de gràfics de mapa de bits. Els RAW es processen amb un convertidor RAW a un espai de color intern de gamma àmplia a on es poden fer els ajustos precisos abans de convertir a un TIFF o JPEG per a l'emmagatzematge, impressió, o una manipulació posterior. Amb freqüència, aquest codifica la imatge en un espai de color depenent del dispositiu.</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>documentació del «Raw Image File»</a>.</para>

en: Compress TIFF files
ca: Comprimeix els fitxers TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
ca: <p>Commuta la compressió d'imatges TIFF.</p><p>Si aquesta opció està activada, la mida final de la imatge TIFF es reduirà. S'empra un format de compressió sense pèrdua (Deflate) per a desar el fitxer.</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
ca: Carregador de TIFF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
ca: Un carregador d'imatges basat en el còdec Libtiff

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
ca: <para>Aquest connector permet als usuaris carregar i desar imatges usant el còdec Libtiff.</para><para>El «Tagged Image File Format», abreviat TIFF o TIF, és un format de fitxer d'ordinador per a emmagatzemar imatges de gràfics ràster, popular entre els artistes gràfics, la indústria editorial i fotògrafs. El TIFF està acceptat extensament per les aplicacions per a escanejar, enviar per fax, de processament de textos, reconeixement òptic de caràcters, manipulació d'imatges, autoedició i composició.</para><para>Per als detalls, vegeu la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>documentació del Tagged Image File Format</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Tagged Image Format
ca: Format d'imatge amb etiquetes

en: Adjust Curve
ca: Ajusta la corba

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
ca: Ajustament de les corbes

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar les corbes de color d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
ca: Ajust de les corbes...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
ca: Aquest és el dibuix de l'histograma del canal seleccionat de la imatge original.

en: Select the input intensity of the histogram here.
ca: Seleccioneu aquí la intensitat de l'entrada de l'histograma.

en: Input intensity.
ca: Intensitat d'entrada.

en: Select the output intensity of the histogram here.
ca: Seleccioneu aquí la intensitat de la sortida de l'histograma.

en: Output intensity.
ca: Intensitat de sortida.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'intensitat d'entrada mínim de l'histograma.

en: Minimal input intensity.
ca: Intensitat d'entrada mínima.

en: Gamma input value.
ca: Valor d'entrada de la gamma.

en: Select the gamma input value here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'entrada de la gamma.

en: Maximal input intensity.
ca: Intensitat d'entrada màxima.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'intensitat d'entrada màxim de l'histograma.

en: Minimal output intensity.
ca: Intensitat de sortida mínima.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'intensitat de sortida mínim de l'histograma.

en: Maximal output intensity.
ca: Intensitat de sortida màxima.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'intensitat de sortida màxim de l'histograma.

en: All channels shadow tone color picker
ca: Selector de color del to d'ombra de tots els canals

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir el <b>to d'ombra</b> dels nivells de l'entrada dels canals vermell, verd, blau i lluminositat.

en: All channels middle tone color picker
ca: Selector de color del to mitjà de tots els canals

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir el <b>to mitjà</b> dels nivells de l'entrada dels canals vermell, verd, blau i lluminositat.

en: All channels highlight tone color picker
ca: Selector de color del to més lluminós de tots els canals

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir el <b>to més lluminós</b> dels nivells de l'entrada dels canals vermell, verd, blau i lluminositat.

en: Adjust all levels automatically.
ca: Ajust automàtic de tots els nivells.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
ca: Si premeu aquest botó, tots els nivells de canal s'ajustaran automàticament.

en: &Reset
ca: &Inicialitza

en: Reset current channel levels' values.
ca: Reinicia els valors actuals de nivell de canal.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
ca: Si premeu aquest botó, es reiniciaran tots els valors de nivells del canal actualment seleccionat als valors predeterminats.

en: Adjust Levels
ca: Ajusta els nivells

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
ca: Selecció del fitxer de nivells del Gimp a carregar

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer de text de nivells del Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
ca: Fitxer de nivells del Gimp a desar

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer de text de nivells del Gimp.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
ca: Ajustament dels nivells

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
ca: Una eina per a ajustar els nivells de color

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar els nivells de color d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
ca: Ajusta els nivells...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
ca: <b>Nivells automàtics</b>:<p>Aquesta opció maximitza l'abast tonal dels canals vermell, verd i blau. Cerca els valors límits de les ombres i la llum intensa de la imatge, i ajusta els canals vermell, verd i blau a l'abast complet de l'histograma.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
ca: <b>Normalització</b>:<p>Aquesta opció escala els valors de brillantor de la imatge activa de manera que el punt més fosc esdevé negre, i el punt més brillant esdevé tan brillant com sigui possible sense alterar el seu to. Sovint, això és un «retoc màgic» per a les imatges que estan apagades o esvaïdes.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
ca: <b>Equalitzador</b>:<p>Aquesta opció ajusta la brillantor dels colors de la imatge activa de manera que l'histograma del canal arribi a ser tant pla com sigui possible, això és, que cada valor possible de brillantor aparegui en el mateix nombre de píxels que qualsevol altre valor. Algunes vegades l'equalització treballa bé realçant els contrastos d'una imatge. Altres vegades, torna brossa. És una operació molt potent, que pot fer miracles amb una imatge o destruir-la.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
ca: <b>Augmenta el contrast</b>:<p>Aquesta opció realça el contrast i la brillantor dels valors RGB d'una imatge augmentant els valors més baixos i els més alts al seu abast més gran, ajustant tots els valors intermedis.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
ca: <b>Exposició automàtica</b>:<p>Aquesta opció realça el contrast i la brillantor dels valors RGB d'una imatge calculant l'exposició òptima i el nivell de negre usant les propietats de l'histograma de la imatge.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar automàticament els colors d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
ca: Correcció automàtica del color...

en: Brightness / Contrast / Gamma
ca: Brillantor/Contrast/Gamma

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar la Brillantor/Contrast/Gamma d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
ca: Brillantor/Contrast/Gamma...

en: Convert to Black and White
ca: Converteix a blanc i negre

[ctx: @title]
en: Black and White
ca: Blanc i negre

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot convertir una imatge a blanc i negre.

[ctx: @action]
en: Black && White...
ca: Blanc i negre...

en: Channel Mixer
ca: Mesclador de canals

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot mesclar els canals de color d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
ca: Mesclador de canals...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar l'equilibri de color d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
ca: Equilibri de color...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
ca: Converteix a 8 bits

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot convertir la profunditat de color d'una imatge a 8 bits.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
ca: Converteix a 8 bits

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
ca: Aquesta imatge ja està usant una profunditat de 8 bits / color / píxel.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
ca: L'execució d'aquesta operació reduirà la qualitat de color de la imatge. Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot convertir la profunditat de color d'una imatge a 16 bits.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
ca: Converteix a 16 bits

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
ca: Aquesta imatge ja està usant una profunditat de 16 bits / color / píxel.

en: Color Negative Film
ca: Pel·lícula de color negatiu

en: Input range of red color channel.
ca: Interval d'entrada del canal de color vermell.

en: Input range of green color channel.
ca: Interval d'entrada del canal de color verd.

en: Input range of blue color channel.
ca: Interval d'entrada del canal de color blau.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
ca: Marqueu-la per a aplicar l'equilibri de color integrat en el perfil de la pel·lícula. Desmarqueu-la si el voleu aplicar vosaltres mateixos.

en: White point color picker
ca: Selector de color del punt blanc

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
ca: Amb aquest botó, podeu triar el color de la màscara taronja del color escanejat negatiu. Representa el punt blanc del negatiu, o el to negre més fosc de la imatge positiva després de la inversió. També és el punt de referència per a aplicar el perfil de la pel·lícula.

en: Reset white point.
ca: Inicialitza el punt blanc.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
ca: Si premeu aquest botó, es tornarà a iniciar el punt blanc a un blanc pur.

en: Adjust white point automatically.
ca: Ajust automàtic del punt blanc.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
ca: i premeu aquest botó, el punt blanc es calcularà automàticament a partir de les dades de la imatge. Aquesta funció requereix tenir una mica de màscara taronja al voltant de l'àrea exposada del negatiu.

en: Exposure correction.
ca: Correcció de l'exposició.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
ca: Movent el control lliscant cap a valors més alts fins a la brillantor màxima s'aconsegueix sense retallar cap canal de color. Usa la sortida de l'histograma per a avaluar cada canal.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
ca: Les exploracions sense processar lineals de pel·lícules en negatiu requereixen l'aplicació d'una corba amb interval. Els valors predefinits són 1,8 i 2,2.

en: Film
ca: Pel·lícula

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
ca: Pel·lícula de color negatiu

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
ca: Una eina per a emular la pel·lícula de color negatiu

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot emular la pel·lícula negativa d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
ca: Color negatiu...

en: HSL Adjustments
ca: Ajustos HSL

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar el To/Saturació/Claredat d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
ca: To/Saturació/Claredat...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot invertir els colors d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Invert
ca: Inverteix

[ctx: @title]
en: Invert
ca: Inverteix

en: Info...
ca: Informació...

en: Current Color Space:
ca: Espai de color actual:

en: Color Profile Conversion
ca: Conversió del perfil de color

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
ca: Una eina per a convertir una imatge a un espai de color

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot convertir la imatge a un espai de color diferent.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
ca: Espais de color

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
ca: Conversió de l'espai de color...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
ca: No s'està gestionant el color d'aquesta imatge.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
ca: S'ha desactivat la gestió del color...

en: White Balance
ca: Balanç de blancs

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar el balanç de blancs d'una imatge.

[ctx: @action]
en: White Balance...
ca: Balanç de blancs...

en: Add Border
ca: Afegeix una vora

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
ca: Una eina per a afegir una vora al voltant d'una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot afegir una vora decorativa al voltant d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Add Border...
ca: Afegeix una vora...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
ca: Aquesta és la vista prèvia del text inserit a la imatge. Podeu emprar el ratolí per a moure el text a la seva ubicació correcta.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
ca: Introduïu aquí el text que voleu inserir en la imatge.

en: Here you can choose the font to be used.
ca: Aquí podeu seleccionar el tipus de lletra que s'usarà.

en: Align text to the left
ca: Alinea el text a l'esquerra

en: Align text to the right
ca: Alinea el text a la dreta

en: Align text to center
ca: Alinea el text al centre

en: Align text to a block
ca: Alinea el text a un bloc

en: Rotation:
ca: Gir:

[ctx: no rotation]
en: None
ca: Sense

en: 90 Degrees
ca: 90 graus

en: 180 Degrees
ca: 180 graus

en: 270 Degrees
ca: 270 graus

en: Select the text rotation to use here.
ca: Seleccioneu aquí el gir a donar al text.

en: Set here the font color to use.
ca: Establiu aquí el color del tipus de lletra a emprar.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
ca: Opacitat:

en: Select the text opacity to use here.
ca: Seleccioneu aquí l'opacitat a donar al text.

en: Add border
ca: Afegeix una vora

en: Add a solid border around text using current text color
ca: Afegeix una vora sòlida al voltant del text usant el color actual del text

en: Semi-transparent
ca: Semitransparent

en: Use semi-transparent text background under image
ca: Usa un text de fons semitransparent sota la imatge

en: Enter your text here.
ca: Introduïu aquí el text.

en: Insert Text Tool
ca: Eina per a la inserció de text

en: Insert Text
ca: Insereix un text

[ctx: @title]
en: Insert Text
ca: Insereix un text

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
ca: Una eina per a inserir un text a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot inserir un text a una imatge.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
ca: Insereix un text...

en: Texture
ca: Textura

[ctx: @title]
en: Texture
ca: Textura

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
ca: Una eina per a aplicar una textura a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot aplicar una textura a una imatge.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
ca: Aplica una textura...

en: Vignetting Correction
ca: Correcció del vinyetatge

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
ca: Correcció del vinyetatge

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
ca: Una eina per a corregir el vinyetatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot corregir el vinyetatge d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
ca: Correcció del vinyetatge...

en: Gaussian Blur
ca: Difuminat gaussià

[ctx: @title]
en: Blur
ca: Difuminat

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
ca: Una eina per a difuminar una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot difuminar una imatge.

[ctx: @action]
en: Blur...
ca: Difumina...

en: Brush Radius:
ca: Radi del pinzell:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
ca: Un radi 0 no té cap efecte, a partir d'1 indica el radi del pinzell que determina la mida de les parts copiades a la imatge. 
    Drecera :: [ i ]

en: Radial Blur Percent:
ca: Percentatge de difuminat radial:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
ca: Un percentatge de 0 no té cap efecte, els valors superiors a 0 representen un factor per a barrejar el color de destinació amb el color d'origen. Això es fa radialment, és a dir, la part interior del radi del pinzell és totalment de l'origen i la barreja amb la destinació es fa gradualment fins a la part externa del cercle.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
ca: Estableix el punt d'origen.
    Drecera: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
ca: Selecció de polígon amb el llaç.
    Drecera: L
    Per a continuar amb el polígon, premeu «L» o feu doble clic
    Per a cancel·lar, premeu «Esc»

en: Move Image.
    Shortcut: M
ca: Moure la imatge.
    Drecera: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
ca: Desfà l'operació de clonació.
    Drecera: Ctrl+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
ca: Refà l'operació de clonació.
    Drecera: Ctrl+Y

en: <p>How To Use:<br/><br/>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br/>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br/>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br/>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br/>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br/>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br/>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
ca: <p>Com usar-ho:<br/><br/>* Premeu <b>s</b> per a canviar al mode de selecció d'origen i seleccioneu el punt d'origen a la imatge.<br/>* Torneu a prémer <b>s</b> i s'iniciarà el clonatge.<br/>* Premeu <b>[</b> i <b>]</b> per a canviar la mida del pinzell.<br/>* Premeu <b>Ctrl+Roda del ratolí</b> per a apropar/allunyar.<br/>* Premeu <b>m</b> per a fer una panoràmica de la imatge si és més gran que l'àrea de visualització.<br/>* Premeu <b>l</b> per a iniciar el mode llaç. Comenceu a dibuixar el límit del llaç de manera contínua o discretament, després feu doble clic o torneu a prémer <b>l</b> per a tancar el límit.<br/>* Dins del mode llaç, només podeu clonar dins la regió del llaç.</p>

en: healingClone
ca: clonatgeGuariment

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
ca: Eina per al clonatge de guariment

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
ca: Una eina per a corregir els defectes d'una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot corregir els defectes d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
ca: Clonatge de guariment...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
ca: Aquest filtre es pot usar per a clonar una part d'una fotografia a fi d'esborrar una regió no desitjada.

en: Hot Pixels
ca: Píxels cremats

en: Hot Pixels Correction
ca: Correcció dels píxels cremats

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot corregir els píxels cremats d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
ca: Píxels cremats...

en: Show grid
ca: Mostra la quadrícula

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la quadrícula de correcció que s'aplicarà.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot corregir automàticament els defectes de la lent sobre una imatge.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
ca: Correcció automàtica de la lent...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
ca: Aquí podeu veure una miniatura de la vista prèvia de la correcció de la distorsió aplicada a un patró creuat.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
ca: Principal:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
ca: Aquest valor controla la quantitat de distorsió. Els valors negatius corregeixen la distorsió de barril de la lent, mentre que els positius corregeixen la distorsió de coixí de la lent.

en: Edge:
ca: Vora:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
ca: Aquest valor controla el mateix que el control principal, excepte que té més efecte sobre les vores de la imatge que al centre.

en: This value rescales the overall image size.
ca: Aquest valor canvia d'escala la mida de tota la imatge.

en: Brighten:
ca: Brillantor:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
ca: Aquest valor ajusta la brillantor a les cantonades de la imatge.

en: Lens Distortion
ca: Distorsió de la lent

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
ca: Distorsió de la lent

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
ca: Una eina per a ajustar les distorsions de la lent

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar les distorsions de la lent d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Distortion...
ca: Distorsió...

en: Local Contrast
ca: Contrast local

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot emular el mapatge dels tons d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
ca: Contrast local...

en: Noise Reduction
ca: Reducció del soroll

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot reduir el soroll a una imatge.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
ca: Reducció del soroll...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
ca: Aquí podeu veure una selecció de la vista prèvia de la imatge després d'aplicar la reducció d'ulls vermells.

en: Red Eyes Correction
ca: Correcció d'ulls vermells

[ctx: @title]
en: Red Eye
ca: Ulls vermells

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot reduir l'efecte dels ulls vermells d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
ca: Ull vermell...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
ca: Aquest filtre es pot usar per a corregir els ulls vermells de les fotografies. Seleccioneu una àrea que inclogui els ulls per a usar aquesta opció.

en: Preset
ca: Predefinit

en: Filtering type:
ca: Tipus de filtre:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
ca: Personalitza

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el filtre predefinit a usar per a restaurar la fotografia:</p><p><b>Reducció uniforme del soroll</b>: redueix els petits defectes com els sorolls del sensor.</p><p><b>Reducció dels defectes del JPEG</b>: redueix els grans defectes de la imatge com el mosaic en la compressió JPEG.</p><p><b>Reducció de la textura</b>: redueix els defectes de la imatge com la textura del paper o els patrons de moaré en una imatge escanejada.<br/><b>Personalitza</b>: Posa la configuració amb els valors més comuns, totalment personalitzable.</p>

en: Restoration
ca: Restauració

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
ca: Fitxer de configuració de la restauració de fotografia a carregar

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració de la restauració de la fotografia.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
ca: No s'han pogut carregar la configuració des del fitxer de text de la restauració de la fotografia.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
ca: Fitxer de configuració de la restauració de fotografia a desar

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per a la restauració de la fotografia.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
ca: Una eina per a restaurar una imatge usant l'algorisme Greystoration

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot restaurar una imatge usant l'algorisme Greystoration.

[ctx: @action]
en: Restoration...
ca: Restauració...

en: Sharpen
ca: Aguditza

en: Unsharp Mask
ca: Màscara de desenfocament

en: Refocus
ca: Reenfocament

[ctx: @title]
en: Sharpen
ca: Aguditza

[ctx: @info]
en: A tool to sharp an image
ca: Una eina per a definir més una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharp an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot definir més una imatge.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
ca: Aguditza...

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
ca: No hi ha cap impressora disponible

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
ca: No hi ha cap impressora instal·lada en aquest sistema. Instal·leu-ne una com a mínim.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
ca: Impressió de la imatge

en: Use Color Management for Printing
ca: Usa la gestió del color per a imprimir

en: Settings...
ca: Configuració...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
ca: <p>La gestió del color està desactivada.</p> <p>Podeu activar-la ara clicant al botó «Arranjament».</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ca: Configuració de la imatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ca: Posició de la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
ca: Gir automàtic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ca: Canvi de mides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ca: Se&nse canvi de mida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ca: &Ajusta la imatge a la pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ca: Augmenta les imatges petites

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ca: Canvia de &mida a:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ca: Mil·límetres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ca: Centímetres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ca: Polzades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ca: Mantén l'aspecte

[ctx: @title]
en: Print Image
ca: Imprimeix la imatge

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
ca: Una eina per a imprimir una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot imprimir una imatge.

[ctx: @action]
en: Print Image...
ca: Imprimeix la imatge...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
ca: Aquesta és la vista prèvia de l'efecte de difuminat aplicat a la fotografia.

en: Zoom Blur
ca: Difuminat per zoom

en: Radial Blur
ca: Difuminat radial

en: Far Blur
ca: Difuminat llunyà

en: Motion Blur
ca: Difuminat per moviment

en: Softener Blur
ca: Difuminat per atenuació

en: Shake Blur
ca: Difuminat per sacseig

en: Focus Blur
ca: Difuminat de l'enfocament

en: Smart Blur
ca: Difuminat intel·ligent

en: Frost Glass
ca: Vidre glaçat

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí l'efecte de difuminat a aplicar a una imatge.</p><p><b>Difuminat per zoom</b>: difumina la imatge seguint línies radials des d'un punt central indicat. Simula el difuminat del zoom d'una càmera. </p><p><b>Difuminat radial</b>: difumina la imatge girant els píxels al voltant d'un punt central indicat. Simula el difuminat d'una càmera girant.</p><p><b>Difuminat llunyà</b>: difumina la imatge emprant píxels llunyans. Simula el difuminat de la lent d'una càmera sense enfocar.</p><p> <b>Difuminat per moviment</b>: difumina la imatge movent els píxels horitzontalment. Simula el difuminat d'una càmera movent-se linealment. </p><p><b>Difuminat per atenuació</b>: difumina la imatge suaument als tons foscos i més els tons clars. Dona a les imatges un efecte de focus irreal i brillant. És ideal per a crear retrats romàntics, fotografies atractives o per a donar a les imatges una lluïssor càlida i subtil.</p><p><b>Difuminat per sacseig</b>: difumina la imatge sacsejant aleatòriament els píxels. Simula el difuminat d'una càmera moguda aleatòriament.</p><p><b>Difuminat de l'enfocament</b>: difumina les cantonades de la imatge per a reproduir la distorsió astigmàtica d'un objectiu.</p><p><b>Difuminat intel·ligent</b>: troba les vores de color a la imatge i les difumina sense enterbolir la resta de la imatge.</p><p><b>Vidre glaçat</b>: difumina la imatge dispersant aleatòriament la llum provinent a través d'un vidre glaçat.</p><p><b>Mosaic</b>: divideix la fotografia en cel·les rectangulars i després la torna a crear emplenant-la amb el valor mitjà dels píxels.</p>

en: Distance:
ca: Distància:

en: Set here the blur distance in pixels.
ca: Establiu aquí la distància de difuminat en píxels.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
ca: Nivell:

en: This value controls the level to use with the current effect.
ca: Aquest valor controla el nivell a emprar amb l'efecte actual.

en: Blur Effects
ca: Efectes de difuminat

[ctx: @title]
en: Blur Effects
ca: Efectes de difuminat

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
ca: Una eina per a aplicar efectes de difuminat a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot aplicar efectes de difuminat a una imatge.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
ca: Efectes de difuminat...

en: Charcoal
ca: Carbonet

en: Pencil size:
ca: Mida del llapis:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
ca: Establiu aquí la mida del llapis al carbonet usat per a simular el dibuix.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
ca: Suavitzat:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
ca: Aquest valor controla l'efecte de suavitzat del llapis sobre el llenç.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
ca: Dibuix al carbonet

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
ca: Una eina per a emular el dibuix al carbonet

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot emular el dibuix al carbonet a una imatge.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
ca: Dibuix al carbonet...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
ca: Aquesta és la vista prèvia dels efectes de color

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
ca: Solaritza

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
ca: Llampant

[ctx: @title: filter]
en: Neon
ca: Neó

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
ca: Troba les vores

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
ca: Una eina per a aplicar efectes de color a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot aplicar efectes de color a una imatge.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
ca: Efectes de color...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
ca: Aquesta és la vista prèvia de l'efecte de distorsió aplicat a la fotografia.

en: Fish Eyes
ca: Ull de peix

en: Twirl
ca: Molinet

en: Cylindrical Hor.
ca: Cilíndric horitzontal

en: Cylindrical Vert.
ca: Cilíndric vertical

en: Cylindrical H/V.
ca: Cilíndric H/V

en: Caricature
ca: Caricatura

en: Multiple Corners
ca: Múltiples cantonades

en: Waves Hor.
ca: Ones horitzontals

en: Waves Vert.
ca: Ones verticals

en: Block Waves 1
ca: Blocs d'ones 1

en: Block Waves 2
ca: Blocs d'ones 2

en: Circular Waves 1
ca: Ones circulars 1

en: Circular Waves 2
ca: Ones circulars 2

en: Polar Coordinates
ca: Coordenades polars

en: Unpolar Coordinates
ca: Coordenades no polars

en: Tile
ca: Mosaic

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el tipus d'efecte que s'aplicarà a la imatge.</p><p><b>Ull de peix</b>: deforma la fotografia al voltant d'un perfil 3D esfèric per a reproduir l'efecte fotogràfic «ull de peix».</p><p><b>Molinet</b>: gira la fotografia per a presentar un model de molinet.</p><p><b>Cilíndric horitzontal</b>: deforma la fotografia al voltant d'un cilindre horitzontal.</p><p><b>Cilíndric vertical</b>: deforma la fotografia al voltant d'un cilindre vertical.</p><p><b>Cilíndric H/V.</b>: deforma la fotografia al voltant de dos cilindres, vertical i horitzontal.</p><p><b>Caricatura</b>: distorsiona la fotografia amb un efecte «ull de peix» invertit.</p><p><b>Múltiples cantonades</b>: divideix la fotografia amb un model de múltiples cantonades.</p><p><b>Ones horitzontals</b>: distorsiona la fotografia amb ones horitzontals.</p><p><b>Ones verticals</b>: distorsiona la fotografia amb ones verticals.</p><p><b>Blocs d'ones 1</b>: divideix la imatge en cel·les i fa com si es veuen a través de blocs de vidre.</p><p><b>Blocs d'ones 2</b>: com el bloc d'ones 1, però amb una altra versió de la distorsió dels blocs de vidre.</p><p><b>Ones circulars 1</b>: distorsiona la fotografia amb ones circulars.</p><p><b>Ones circulars 2</b>: una altra variació de l'efecte d'ones circulars.</p><p><b>Coordenades polars</b>: converteix la fotografia de coordenades polars a rectangulars.</p><p><b>Coordenades no polars</b>: efecte de les coordenades polars invertit.</p><p><b>Mosaic</b>: divideix la fotografia en blocs quadrats i els mou aleatòriament dins la imatge.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
ca: Nivell:

en: Set here the level of the effect.
ca: Establiu aquí el nivell de l'efecte.

en: Iteration:
ca: Iteració:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
ca: Aquest valor controla les iteracions a fer pels efectes d'ones, mosaic, i neó.

en: Distortion Effects
ca: Efectes de distorsió

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
ca: Efectes de distorsió

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
ca: Una eina per a aplicar efectes de distorsió a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot aplicar efectes de distorsió a una imatge.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
ca: Efectes de distorsió...

en: Depth:
ca: Profunditat:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
ca: Establiu aquí la profunditat de l'efecte d'imatge de relleu.

en: Emboss
ca: Relleu

[ctx: @title]
en: Emboss
ca: Relleu

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
ca: Una eina per a donar relleu a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot donar relleu a una imatge.

[ctx: @action]
en: Emboss...
ca: Relleu...

en: Film Grain
ca: Gra de pel·lícula

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
ca: Una eina per a afegir gra de pel·lícula a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot afegir gra de pel·lícula a una imatge.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
ca: Afegeix gra de pel·lícula...

en: Brush size:
ca: Mida del pinzell:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
ca: Establiu aquí la mida del pinzell a emprar per a simular la pintura a l'oli.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
ca: Suavitzat:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
ca: Aquest valor controla l'efecte de suavitzat del pinzell sobre el llenç.

en: Oil Paint
ca: Pintura a l'oli

[ctx: @title]
en: Oil Paint
ca: Pintura a l'oli

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
ca: Una eina per a emular la pintura a l'oli

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot emular la pintura a l'oli d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
ca: Pintura a l'oli...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
ca: Aquesta és una vista prèvia de l'efecte de gotes de pluja.<p>Nota: Si heu seleccionat prèviament una àrea amb l'editor, aquesta no quedarà afectada pel filtre. Podeu usar aquest mètode per a inactivar l'efecte de gotes de pluja en una cara humana, per exemple.</p>

en: Drop size:
ca: Mida de la gota:

en: Set here the raindrops' size.
ca: Establiu aquí la mida de les gotes de pluja.

en: Number:
ca: Nombre:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
ca: Aquest valor controla el nombre màxim de gotes de pluja.

en: Fish eyes:
ca: Ull de peix:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
ca: Aquest valor és el coeficient de distorsió de l'efecte òptic d'ull de peix.

en: RainDrop
ca: Gota de pluja

[ctx: @title]
en: Raindrops
ca: Gotes de pluja

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
ca: Una eina per a afegir gotes de pluja a una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot afegir gotes de pluja a una imatge.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
ca: Gotes de pluja...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
ca: Escapçament automàtic

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
ca: Una eina per a escapçar automàticament una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot escapçar automàticament una imatge detectant la vora interior negra, generada en una unió del panorama, per exemple.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
ca: Escapça &automàticament

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
ca: Aquesta opció serveix per a escapçar automàticament la imatge.

en: Maintain aspect ratio
ca: Mantén la relació d'aspecte

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
ca: Establiu aquesta opció per a mantenir la relació d'aspecte amb les mides noves de la imatge.

en: Width (px):
ca: Amplada (px):

en: Set here the new image width in pixels.
ca: Establiu aquí la nova amplada de la imatge en píxels.

en: Height (px):
ca: Alçada (px):

en: Set here the new image height in pixels.
ca: Establiu aquí la nova alçada de la imatge en píxels.

en: Width (%):
ca: Amplada (%):

en: New image width, as a percentage (%).
ca: Nova amplada de la imatge en percentatge (%).

en: Height (%):
ca: Alçada (%):

en: New image height, as a percentage (%).
ca: Nova alçada de la imatge en percentatge (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
ca: Especifiqueu aquí el percentatge desitjat de canvi d'escala segons el contingut.

en: Add weight masks
ca: Afegeix màscares de pes

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
ca: Establiu aquesta opció per a afegir màscares de supressió i conservació.

en: Suppression weight mask:
ca: Màscara de pes de supressió:

en: Draw a suppression mask
ca: Dibuixeu una màscara de supressió

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
ca: Cliqueu aquest botó per a dibuixar les zones que marcaran quines àrees de la imatge són menys importants. Aquestes zones se suprimiran quan es redueixi la imatge o es duplicaran quan s'ampliï.

en: Preservation weight mask:
ca: Màscara de pes de conservació:

en: Draw a preservation mask
ca: Dibuixeu una màscara de conservació

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
ca: Cliqueu aquest botó per a dibuixar zones que marquin quines àrees de la imatge voleu conservar.

en: Erase mask:
ca: Esborra la màscara:

en: Erase mask
ca: Esborra la màscara

en: Click on this button to erase mask regions.
ca: Cliqueu en aquest botó per a esborrar les regions de màscara.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
ca: Especifiqueu aquí la mida del pinzell usat per a dibuixar les màscares.

en: Norm of brightness gradient
ca: Norma del degradat de brillantor

en: Sum of absolute values of brightness gradients
ca: Suma dels valors absoluts dels degradats de brillantor

en: Absolute value of brightness gradient
ca: Valor absolut del degradat de brillantor

en: Norm of luma gradient
ca: Norma del degradat de luminància

en: Sum of absolute values of luma gradients
ca: Suma dels valors absoluts dels degradats de luminància

en: Absolute value of luma gradient
ca: Valor absolut del degradat de luminància

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
ca: Aquesta opció permet escollir una funció de degradat. Aquesta funció s'usa per a determinar quins píxels s'haurien de treure o mantenir.

en: Preserve Skin Tones
ca: Conserva els tons de la pell

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
ca: Establiu aquesta opció per a mantenir els píxels que tinguin un color proper als tons de la pell.

en: Overall rigidity of the seams:
ca: Rigidesa general de les línies:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
ca: Useu aquest valor per a donar una ponderació negativa a les línies que no siguin rectes. En algunes situacions pot ser útil per a prevenir distorsions o per a evitar defectes deguts a l'omissió dels píxels (en aquests casos és millor usar valors baixos). Si no s'usa cap màscara de rigidesa, aquesta opció s'aplicarà a tota la capa seleccionada. Nota: La ponderació és proporcional a la diferència en la coordenada transversal entre cada dos punts successius, elevat a 1,5 i sumat per a tota la línia.

en: Maximum number of transversal steps:
ca: Nombre màxim de passos transversals:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
ca: Aquesta opció permet escollir el màxim pas transversal que els píxels de les línies poden prendre. En l'algoritme estàndard, corresponent al valor predeterminat del pas = 1, cada píxel d'una línia es pot canviar com a màxim per a un píxel respecte dels seus veïns. Això implica que les línies poden formar com a màxim un angle de 45 graus respecte a la seva línia base. Si incrementeu el valor del pas, podeu superar aquest límit però pot suposar la introducció de defectes. Per tal d'equilibrar la situació podeu usar el paràmetre de la rigidesa.

en: Side switch frequency:
ca: Freqüència del canvi de costat:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
ca: Durant el procés de tallar, s'escull a cada pas la línia òptima per a ser tallada basant-se en el valor de la rellevància per a cada píxel. Malgrat tot, en el cas en què dues línies són equivalents (el qual pot passar, per exemple quan parts grans de la imatge tenen el mateix color), l'algoritme sempre escull les línies d'un costat. En alguns casos, això pot plantejar problemes, per exemple un objecte centrat a la imatge original pot no quedar centrat a la imatge resultant. Per tal de superar aquest efecte, aquesta opció permet canviar automàticament el costat afavorit durant el canvi d'escala, a costa d'un rendiment lleugerament pitjor.

en: Resize Order:
ca: Ordre de redimensionat:

en: Horizontally first
ca: Primer horitzontalment

en: Vertically first
ca: Primer verticalment

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
ca: Aquí podeu establir si voleu que el redimensionat comenci primer horitzontalment o verticalment.

en: Target size
ca: Mida final

en: Content-aware rescale percentage
ca: Percentatge del canvi d'escala segons el contingut

en: Mask Settings
ca: Configuració de la màscara

en: Energy function
ca: Funció d'energia

en: Advanced Settings
ca: Configuració avançada

en: Liquid Rescale
ca: Canvi d'escala líquid

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
ca: Canvi d'escala líquid

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
ca: Una eina per a redimensionar una imatge amb l'anàlisi del contingut

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot redimensionar una imatge amb l'anàlisi del contingut.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
ca: Canvi d'escala líquid...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
ca: Aquesta és la vista prèvia de l'operació de gir lliure. Si moveu el cursor sobre aquesta vista prèvia, es dibuixarà una línia horitzontal i una vertical de ratlles per a guiar-vos en ajustar la correcció del gir lliure. Deixeu el botó esquerre del ratolí per a fixar la posició de la línia de ratlles.

en: New width:
ca: Amplada nova:

en: New height:
ca: Alçada nova:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
ca: Seleccioneu un punt al giny de vista prèvia i després cliqueu aquest botó per a assignar el punt per a la correcció automàtica.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
ca: Ajusta

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
ca: <p>Corregeix automàticament el gir de les vostres imatges assignant dos punts al giny de vista prèvia i clicant <i>Ajusta</i>.<br/>Podeu ajustar tant les línies horitzontals com les verticals.</p>

en: Automatic Adjustment
ca: Ajust automàtic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ca: Configuració

en: Free Rotation
ca: Gir lliure

en: Click to set
ca: Cliqueu per a establir-lo

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
ca: Correcte

[ctx: @title]
en: Free Rotation
ca: Gir lliure

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
ca: Una eina per a girar una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot girar una imatge amb un angle arbitrari.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
ca: Gir lliure...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
ca: Punt 1 del conjunt de gir lliure

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
ca: Punt 2 del conjunt de gir lliure

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
ca: Ajust automàtic del gir lliure

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
ca: Aquesta és la vista prèvia de l'operació de transformació de la perspectiva. Podeu usar el ratolí per a arrossegar la cantonada fins on s'ajustarà l'àrea de transformació de la perspectiva.

en: Angles (in degrees):
ca: Angles (en graus):

en:   Top left:
ca:   Dalt esquerra:

en:   Top right:
ca:   Dalt dreta:

en:   Bottom left:
ca:   Baix esquerra:

en:   Bottom right:
ca:   Baix dreta:

en: Draw preview while moving
ca: Vista prèvia del dibuix en moure'l

en: Draw grid
ca: Dibuixa una quadrícula

en: Inverse transformation
ca: Transformació inversa

[ctx: @title]
en: Perspective
ca: Perspectiva

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
ca: Una eina per a ajustar la perspectiva

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot ajustar la perspectiva d'una imatge.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
ca: Ajusta la perspectiva...

en: Perspective Adjustment Tool
ca: Eina per a l'ajustament de la perspectiva

en: Perspective Adjustment
ca: Ajustament de la perspectiva

en: Aspect Ratio Crop
ca: Escapça segons una relació d'aspecte

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
ca: <p>Aquí veureu la vista prèvia de la selecció de la relació d'aspecte emprada en l'escapçat.</p><p>Useu el ratolí per a moure i modificar la mida de l'àrea escapçada.</p><p>Premeu i manteniu premuda la tecla <b>Ctrl</b> per a moure també la cantonada oposada.</p><p>Premeu i manteniu premuda la tecla <b>Maj</b> per a moure la cantonada més propera cap al punter del ratolí.</p>

en: Max. Aspect
ca: Aspecte màx.

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
ca: Estableix la mida màxima de l'àrea de selecció d'acord amb la raó actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
ca: Resolució:

en: Crop Information
ca: Informació d'escapçat

en: Aspect ratio:
ca: Relació d'aspecte:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
ca: A mida

en: Golden Ratio
ca: Secció àuria

en: Current Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte actual

[ctx: no aspect ratio]
en: None
ca: Cap

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí la relació d'aspecte obligatòria per a l'escapçat. L'eina Escapça segons una relació d'aspecte empra una relació relativa. Això significa que és el mateix si useu centímetres o polzades, i si no especifiqueu la mida física.</p><p>Tot seguit veureu una llista de les correspondències entre les mides de paper fotogràfic tradicional i l'escapçat amb la relació d'aspecte:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3,75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: monitor de pantalla amb amplada normal (com 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: mides panoràmiques habituals</p><p><b>16:9</b>: pantalla de TV habitual (com HDTV o Full-HD)</p><p>El paper amb <b>Format DIN A</b> usa la relació 1:1.414</p><p>La <b>secció àuria</b> és 1:1,618. Les composicions que segueixen aquesta regla es consideren visualment harmonioses però podrien no ser adequades per a imprimir-les en el paper fotogràfic estàndard.</p><p>La <b>relació d'aspecte actual</b> pren la relació d'aspecte de la imatge actualment oberta.</p>

en: Exact aspect
ca: Aspecte exacte

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
ca: Establiu aquesta opció per a forçar l'escapçat exacte de la relació d'aspecte.

en: Orientation:
ca: Orientació:

en: Landscape
ca: Apaïsat

en: Portrait
ca: Vertical

en: Select constrained aspect ratio orientation.
ca: Seleccioneu aquí l'orientació de la relació d'aspecte requerida.

en: Auto
ca: Automàtica

en: Enable this option to automatically set the orientation.
ca: Establiu aquesta opció per a establir automàticament l'orientació.

en: Custom ratio:
ca: Relació personalitzada:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
ca: Establiu aquí el valor desitjat del numerador de l'aspecte personalitzat.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
ca: Establiu aquí el valor desitjat del denominador de l'aspecte personalitzat.

en: Set width position to center.
ca: Establiu la posició d'amplada per a centrar.

en: Set height position to center.
ca: Establiu la posició d'alçada per a centrar.

en: Crop Settings
ca: Configuració de l'escapçat

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
ca: Format:

en: Rules of Thirds
ca: Regla dels terços

en: Diagonal Method
ca: Mètode de la diagonal

en: Harmonious Triangles
ca: Triangles harmoniosos

en: Golden Mean
ca: Secció àuria

en: Center Lines
ca: Línies del centre

[ctx: no geometric form]
en: None
ca: Cap

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
ca: Amb aquesta opció es mostraran les línies guia per a ajudar a compondre la fotografia.

en: Golden sections
ca: Seccions àuries

en: Enable this option to show golden sections.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les seccions àuries.

en: Golden spiral sections
ca: Seccions de l'espiral àuria

en: Enable this option to show golden spiral sections.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les seccions de l'espiral àuria.

en: Golden spiral
ca: Espiral àuria

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar una guia de l'espiral àuria.

en: Golden triangles
ca: Triangles auris

en: Enable this option to show golden triangles.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar els triangles auris.

en: Flip horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
ca: Establiu aquesta opció per a invertir les línies guia horitzontalment.

en: Flip vertically
ca: Inverteix verticalment

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
ca: Establiu aquesta opció per a invertir les línies guia verticalment.

en: Color and width:
ca: Color i amplada:

en: Set here the color used to draw composition guides.
ca: Establiu aquí el color per a les guies de la composició.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
ca: Establiu aquí l'amplada en píxels per a les guies de la composició.

en: Composition Guides
ca: Guies de la composició

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
ca: A mida

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
ca: Escapça segons una relació d'aspecte

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
ca: Una eina per a escapçar una imatge segons una relació

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot escapçar una imatge segons una relació.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
ca: Escapça segons una relació d'aspecte...

en: New Size
ca: Mida nova

en: Preset Resolutions:
ca: Resolucions predefinides:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
ca: Original (%1 x %2 píxels)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
ca: Minúscula (%1 x %2 píxels)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
ca: Petita (%1 x %2 píxels)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
ca: Mitjana (%1 x %2 píxels)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
ca: Gran (%1 x %2 píxels)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
ca: Enorme (%1 x %2 píxels)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
ca: Gegant (%1 x %2 píxels)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
ca: UHD-4K (%1 x %2 píxels)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
ca: Carta (8,5 x 11 polzades)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
ca: 4 x 6 polzades

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
ca: 5 x 7 polzades

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
ca: 8 x 10 polzades

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
ca: 11 x 14 polzades

en: Units:
ca: Unitats:

en: Pixels (px)
ca: Píxels (px)

en: Inches (in)
ca: Polzades (in)

en: Centimeters (cm)
ca: Centímetres (cm)

en: Millimeters (mm)
ca: Mil·límetres (mm)

en: Width:
ca: Amplada:

en: Height:
ca: Alçada:

en: New image height in pixels (px).
ca: Alçada nova de la imatge en píxels (px).

en: New image width in percent (%).
ca: Amplada nova de la imatge en percentatge (%).

en: New image height in percent (%).
ca: Alçada nova de la imatge en percentatge (%).

en:  Pixel/Inch
ca:  Píxels/polzades

en: New image resolution in pixels/inch.
ca: Resolució nova de la imatge en píxels/polzada.

en: Restore photograph (slow)
ca: Restaura la fotografia (lent)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
ca: Establiu aquesta opció per a augmentar una imatge fins a una mida enorme. <b>Avís</b>: aquest procés pot trigar una estona.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
ca: <b>Nota</b>: useu el mode de restauració per a augmentar una imatge a una mida enorme. Avís: aquest procés pot trigar una estona.

en: Resize
ca: Redimensiona

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
ca: Fitxer de configuració de la redimensió de fotografia a carregar

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració de la redimensió de la fotografia.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
ca: No s'han pogut carregar les opcions de configuració des del fitxer de text de la redimensió de la fotografia.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
ca: Fitxer de configuració de redimensió de la fotografia que s'ha de desar

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per a la redimensió de la fotografia.

[ctx: @title]
en: Resize Image
ca: Redimensiona la imatge

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
ca: Una eina per a redimensionar una imatge

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot redimensionar una imatge.

[ctx: @action]
en: &Resize...
ca: &Redimensiona...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
ca: Aquesta és la vista prèvia de l'operació per a inclinar la imatge. Si moveu el cursor a la vista prèvia, es dibuixarà una línia de guions vertical i horitzontal per a guiar-vos i ajustar la correcció de la inclinació. Deixeu anar el botó esquerre per a fixar la posició de la línia de guions.

en: Main horizontal angle:
ca: Angle horitzontal principal:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
ca: Angle horitzontal principal d'inclinació, en graus.

en: Fine horizontal angle:
ca: Angle horitzontal fi:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
ca: Aquest valor en graus s'afegirà al valor de l'angle horitzontal principal per a establir l'ajust fi.

en: Main vertical angle:
ca: Angle vertical principal:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
ca: Angle vertical principal d'inclinació, en graus.

en: Fine vertical angle:
ca: Angle vertical fi:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
ca: Aquest valor en graus s'afegirà al valor de l'angle vertical principal per a establir l'ajust fi.

en: Anti-Aliasing
ca: Antialiàsing

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
ca: Establiu aquesta opció per a processar el filtre d'antialiàsing a la imatge inclinada. Per a suavitzar la imatge final, però serà una mica borrosa.

en: Shear Tool
ca: Eina per a inclinar

[ctx: @title]
en: Shear Image
ca: Inclina la imatge

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
ca: Una eina per a inclinar una imatge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
ca: Aquesta eina de l'editor d'imatges pot inclinar una imatge.

[ctx: @action]
en: &Shear...
ca: &Inclina...

en: Digital Scanner
ca: Escàner digital

en: A tool to acquire images with a digital scanner
ca: Una eina per a capturar imatges amb un escàner digital

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris capturar imatges noves des d'un escàner digital.</p><p>Molts dispositius d'escàner estan acceptats gràcies a la biblioteca Sane.</p><p>La imatge de destinació es pot processar amb l'escapçament i el gir.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
ca: Importa des de l'escàner...

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
ca: No hi ha disponible cap dispositiu d'escàner.
    Si us plau, comproveu la configuració

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
ca: No s'ha pogut obrir el dispositiu d'escàner «%1».
    Si us plau, comproveu la configuració

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
ca: Escaneig d'imatges

en: Scan Images
ca: Escaneig d'imatges

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
ca: Nom nou del fitxer d'imatge

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
ca: Format no admès

en: The target image file format "%1" is unsupported.
ca: El format de fitxer d'imatge de destinació «%1» no està admès.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
ca: No s'ha pogut desar el fitxer

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
ca: No s'ha pogut desar el fitxer
    «%1» a
    «%2».

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ca: Sobreescric el fitxer?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ca: Ja existeix un fitxer anomenat «%1». Esteu segur que voleu sobreescriure'l?

en: Saving file %1 -
ca: S'està desant el fitxer %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
ca: Fitxer sense desar

en: Cannot save "%1" file
ca: No s'ha pogut desar el fitxer «%1»

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
ca: Editor de geolocalització

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
ca: Mostra les posicions dels punts d'interès en el mapa.

[ctx: @label]
en: Layout:
ca: Disposició:

[ctx: @item]
en: One map
ca: Un mapa

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
ca: Dos mapes - esquerra i dreta

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
ca: Dos mapes - superior i inferior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
ca: D'acord

[ctx: @title]
en: Sorting
ca: Ordenació

[ctx: @action]
en: Show oldest first
ca: Mostra primer la més antiga

[ctx: @action]
en: Show youngest first
ca: Mostra primer la més recent

[ctx: @item: map tool]
en: Details
ca: Detalls

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
ca: Correlacionador del GPS

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
ca: Desfer/refer

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
ca: Geocodificació inversa

[ctx: @item: map tool]
en: Search
ca: Cerca

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
ca: Exporta a KML

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
ca: Càrrega de les metadades -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
ca[0]: Hi ha 1 imatge modificada.
ca[1]: Hi ha %1 imatges modificades.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
ca: Canvis sense desar

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
ca: %1 Voleu desar els canvis que hi heu fet?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
ca: Es desen els canvis -

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
ca: Ha fallat en desar alguna informació:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
ca: Edició de la geolocalització

en: Latitude
ca: Latitud

en: Longitude
ca: Longitud

en: Speed
ca: Velocitat

en: # satellites
ca: Nombre de satèl·lits

en: Fix type
ca: Tipus de correcció

en: Apply
ca: Aplica

en: Details changed
ca: Els detalls han canviat

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
ca: Edició de la geolocalització

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
ca: Una eina per a editar elements de geolocalització

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.
    
    This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.
    
    This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.
    
    Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
ca: Aquesta eina permet als usuaris canviar la informació de geolocalització dels elements.
    
    Aquesta eina pot editar dades del GPS, manualment o sobre un mapa. També està disponible la geocodificació inversa a través de serveis web.
    
    Aquesta eina també té una funció d'exportació a KML per a emmagatzemar les traces en el format de Google.
    
    Finalment, aquesta eina pot llegir una traça GPS des d'un dispositiu per a sincronitzar la geolocalització d'elements si la càmera no té cap dispositiu GPS incrustat.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
ca: Edita la geolocalització...

en: Could not read image '%1'
ca: No s'ha pogut llegir la imatge «%1»

en: Format of image '%1' is unknown
ca: El format de la imatge «%1» és desconegut

en: Error loading image '%1'
ca: Error en carregar la imatge «%1»

en: Could not save image '%1' to '%2'
ca: No s'ha pogut desar la imatge «%1» a «%2»

en: Creation of picture '%1'
ca: Creació de la imatge «%1»

en: Cannot get GPS Information from %1 file.
ca: No s'ha pogut obtenir la informació del GPS a partir del fitxer %1.

en: Creation of placemark '%1'
ca: Creació de la marca de lloc «%1»

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
ca: No s'ha pogut desar la icona per a la imatge «%1» a «%2»

en: Creation of icon '%1'
ca: Creació de la icona «%1»

en: No GPX file chosen.
ca: No s'ha seleccionat cap fitxer GPX.

en: Cannot parse %1 GPX file.
ca: No s'ha pogut interpretar el fitxer GPX «%1».

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
ca: El fitxer GPX %1 no té una data i hora de trajecte per a usar.

en: Tracks
ca: Trajectes

en: No position data for '%1'
ca: No hi ha dades de posició per a «%1»

en: Cannot open file for writing
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer per a escriptura

en: Move %1 to final directory %2
ca: Mou %1 al directori final %2

en: Cannot move data to destination directory
ca: No s'han pogut moure les dades al directori de destinació

en: Report below have been generated while KML file processing:
ca: L'informe de sota s'ha generat mentre es processaven els fitxers KML:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
ca: Pista

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
ca: Punts

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
ca: Punt

en: Target Preferences
ca: Preferències de la destinació

en: Target Type
ca: Tipus de destinació

en: &Local or web target used by GoogleEarth
ca: Destinació &local o web usada per GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
ca: Destinació web usada per GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
ca: Quan s'usa GoogleMaps, totes les imatges han de tenir els URL sencers, les icones són quadrades, i quan es dibuixa un trajecte, només s'exporta el trajecte de la línia.

en: Picture Altitude:
ca: Altitud de la imatge:

en: clamp to ground
ca: aferrada a terra

en: relative to ground
ca: relativa al fons

en: absolute
ca: absolut

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
ca: <p>Especifica com es visualitzen les imatges<dl><dt>Aferrada a terra (predeterminat)</dt><dd>Indica que es farà cas omís d'una especificació d'altitud.</dd><dt>Relativa al fons</dt><dd>Estableix l'altitud de l'element en relació amb l'elevació real del terreny d'un lloc determinat.</dd><dt>Absoluta</dt><dd>Estableix l'altitud de la coordenada relativa al nivell del mar, independentment de l'elevació real del terreny sota l'element.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
ca: Directori de destinació:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
ca: Selecció d'un directori on desar el fitxer KML i les imatges

en: Destination Path:
ca: Camí a la destinació:

en: Filename:
ca: Nom de fitxer:

en: Sizes
ca: Mides

en: Icon Size:
ca: Mida de la icona:

en: Image Size:
ca: Mida de la imatge:

en: GPX Tracks
ca: Trajectes GPX

en: Draw GPX Track
ca: Dibuix de trajecte GPX

en: GPX file:
ca: Fitxer GPX:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
ca: Format d'intercanvi GPS (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
ca: Seleccioneu el fitxer GPX a carregar

en: Time Zone:
ca: Zona horària:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
ca: Estableix la zona horària de la càmera durant la presa de la fotografia, de manera que les marques de temps del GPS es podran convertir perquè coincideixin amb l'hora local

en: Track Width:
ca: Amplada del trajecte:

en: Track Color:
ca: Color del trajecte:

en: Opacity (%):
ca: Opacitat (%):

en: Track Altitude:
ca: Altitud del trajecte:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
ca: <p>Especifica com es visualitzen els punts<dl><dt>Aferrada a terra (predeterminat)</dt><dd>Indica que es farà cas omís d'una especificació d'altitud.</dd><dt>Relativa al fons</dt><dd>Estableix l'altitud de l'element en relació amb l'elevació real del terreny d'un lloc determinat.</dd><dt>Absoluta</dt><dd>Estableix l'altitud de la coordenada relativa al nivell del mar, independentment de l'elevació real del terreny sota l'element.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
ca: Genera el fitxer KML

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
ca[0]: S'ha ajustat 1 imatge a «%2»
ca[1]: S'han ajustat %1 imatges a «%2»

[ctx: Start the search]
en: Search
ca: Cerca

en: Clear the search results.
ca: Neteja els resultats de la cerca.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
ca: Conserva els resultats de les cerques antigues en fer una cerca nova.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
ca: Commuta la visibilitat dels resultats de les cerques en el mapa.

en: Copy coordinates
ca: Copia les coordenades

en: Move selected images to this position
ca: Mou les imatges seleccionades a aquesta posició

en: Remove from results list
ca: Elimina de la llista de resultats

en: Select which service you would like to use.
ca: Seleccioneu el servei que voleu usar.

en: Bookmarks
ca: Punts d'interès

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
ca: La cerca ha fallat

en: Your search failed:
    %1
ca: La cerca ha fallat:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
ca[0]: S'ha mogut 1 imatge a «%2»
ca[1]: S'han mogut %1 imatges a «%2»

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
ca: Editor de metadades

[ctx: @action: button]
en: Next
ca: Següent

[ctx: @action: button]
en: Previous
ca: Anterior

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
ca: Edita l'Exif

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
ca: Edita l'IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
ca: Edita l'XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
ca: %1 (%2/%3) - Edició de metadades

en: Add a new value to the list
ca: Afegeix un valor nou a la llista

en: Remove the current selected value from the list
ca: Elimina el valor actualment seleccionat de la llista

en: Replace the current selected value from the list
ca: Substitueix el valor actualment seleccionat de la llista

en:  This field is limited to:
ca:  Aquest camp està limitat a:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
ca[0]: <p>1 caràcter.</p>
ca[1]: <p>%1 caràcters.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
ca[0]: Queda %1 caràcter
ca[1]: Queden %1 caràcters

en: Attribute:
ca: Atribució:

en: Select here the editorial attribute of content.
ca: Seleccioneu aquí l'atribució editorial del contingut.

[ctx: Content type]
en: Current
ca: Actual

[ctx: Content type]
en: Analysis
ca: Anàlisi

[ctx: Content type]
en: Archive material
ca: Material d'arxiu

[ctx: Content type]
en: Background
ca: Fons

[ctx: Content type]
en: Feature
ca: Característica

[ctx: Content type]
en: Forecast
ca: Previsió

[ctx: Content type]
en: History
ca: Història

[ctx: Content type]
en: Obituary
ca: Necrologia

[ctx: Content type]
en: Opinion
ca: Opinió

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
ca: Enquestes i sondeigs

[ctx: Content type]
en: Profile
ca: Perfil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
ca: Llistats i taules de resultats

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
ca: Informació de la barra lateral i d'assistència

[ctx: Content type]
en: Summary
ca: Resum

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
ca: Transcripció i literal

[ctx: Content type]
en: Interview
ca: Entrevista

[ctx: Content type]
en: From the Scene
ca: Des del lloc

[ctx: Content type]
en: Retrospective
ca: Retrospectiva

[ctx: Content type]
en: Statistics
ca: Estadístiques

[ctx: Content type]
en: Update
ca: Actualització

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
ca: Embolcall

[ctx: Content type]
en: Press Release
ca: Nota de premsa

en: Set here the editorial attribute description of content.
ca: Establiu aquí la descripció de l'atribució editorial del contingut.

en:  This field is limited to
ca:  Aquest camp està limitat a

en: %1 character. | %1 characters.
ca[0]: %1 caràcter.
ca[1]: %1 caràcters.

en: Set here the editorial description
ca: Establiu aquí la descripció de l'editorial.

en: Brightness (APEX):
ca: Brillantor (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
ca: Establiu aquí l'ajust de la brillantor en unitats APEX emprat per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Gain Control:
ca: Control del guany:

[ctx: gain control]
en: None
ca: Cap

[ctx: gain control]
en: Low gain up
ca: Guany baix amunt

[ctx: gain control]
en: High gain up
ca: Guany alt amunt

[ctx: gain control]
en: Low gain down
ca: Guany baix avall

[ctx: gain control]
en: High gain down
ca: Guany alt avall

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
ca: Establiu aquí el grau de l'ajust del guany de tota la imatge emprat per la càmera quan es va prendre la imatge.

[ctx: contrast mode]
en: Soft
ca: Suau

[ctx: contrast mode]
en: Hard
ca: Forçat

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
ca: Establiu aquí la direcció del procés de contrast que la càmera va aplicar en prendre la imatge.

en: Saturation:
ca: Saturació:

[ctx: saturation mode]
en: Low
ca: Baix

[ctx: saturation mode]
en: High
ca: Alt

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
ca: Establiu aquí la direcció del procés de saturació que la càmera va aplicar en prendre la imatge.

en: Sharpness:
ca: Agudesa:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
ca: Suau

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
ca: Forçat

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
ca: Establiu aquí la direcció del procés d'agudització que la càmera va aplicar en prendre la imatge.

en: Custom rendered:
ca: Renderització personalitzada:

en: Normal process
ca: Procés normal

en: Custom process
ca: Procés personalitzat

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
ca: Establiu aquí l'ús del processat especial de les dades de la imatge, com la renderització orientada a la sortida.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
ca: Nom (*):

en: Set here the original document name.
ca: Establiu aquí el nom del document original.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
ca: Introduïu el nom del document des del qual s'ha escanejat la imatge. Aquest camp està limitat als caràcters ASCII.

[ctx: image description]
en: Description (*):
ca: Descripció (*):

en: Set here the image description.
ca: Establiu aquí la descripció de la imatge.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
ca: Introduïu la descripció de la imatge. Aquest camp està limitat als caràcters ASCII.

en: Artist (*):
ca: Artista (*):

en: Set here the author's name.
ca: Establiu aquí el nom de l'autor.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
ca: Introduïu aquí el nom de l'autor de la imatge (separats per punt i coma). Aquest camp està limitat a caràcters ASCII.

en: Set here the copyright owner.
ca: Establiu aquí el propietari del copyright.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
ca: Introduïu el propietari del copyright de la imatge. Aquest camp està limitat als caràcters ASCII.

[ctx: image caption]
en: Caption:
ca: Llegenda:

en: Set here the image's caption.
ca: Establiu aquí la llegenda de la imatge.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
ca: Introduïu la llegenda de la imatge. Aquest camp no està limitat. S'usarà la codificació UTF8 per a desar el text.

en: Sync JFIF Comment section
ca: Sincronitza la secció de comentaris JFIF

en: Sync XMP caption
ca: Sincronitza la llegenda XMP

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
ca: Sincronitza la llegenda IPTC (avís: limitat a 2.000 caràcters)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
ca: <b>Nota:</b> <b>Les etiquetes de text<a href='https://ca.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format'>Exif</a> marcades amb (*) només accepten el joc de caràcters <a href='https://ca.wikipedia.org/wiki/ASCII'>ASCII</a> imprimibles</b>.

en: Creation date and time
ca: Data i hora de creació

en: Creation sub-second
ca: Subsegon de creació

en: Sync XMP creation date
ca: Sincronitza la data de creació XMP

en: Sync IPTC creation date
ca: Sincronitza la data de creació IPTC

en: Set creation date to today
ca: Estableix la data de creació a avui

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
ca: Establiu aquí la data i hora de creació de la imatge. En aquest estàndard, és la data i hora en què es va canviar el fitxer.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
ca: Establiu aquí les fraccions de segon de la data i hora de creació de la imatge.

en: Original date and time
ca: Data i hora original

en: Original sub-second
ca: Subsegon original

en: Set original date to today
ca: Estableix la data original a avui

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ca: Establiu aquí la data i hora originals en què es va generar la imatge. Per a una càmera fotogràfica digital es registra la data i hora en què es va prendre la imatge.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
ca: Establiu aquí la fracció de segon de la data i hora en què es van generar les dades de la imatge.

en: Digitization date and time
ca: Data i hora de digitalització

en: Digitization sub-second
ca: Subsegon de digitalització

en: Set digitization date to today
ca: Estableix la data de digitalització a avui

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
ca: Establiu aquí la data i hora en què la imatge es va emmagatzemar com a dades digitals. Per exemple, si una càmera fotogràfica digital va capturar una imatge i en el mateix moment es va gravar el fitxer, llavors la data original i la data de digitalització tindran el mateix contingut.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
ca: Establiu aquí la fracció de segon per a la data i hora en què la imatge es va emmagatzemar com a dades digitals.

en: Device manufacturer (*):
ca: Fabricant del dispositiu (*):

en: Set here the manufacturer name
ca: Establiu aquí el nom del fabricant

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
ca: Establiu aquí el fabricant de l'equip de captura d'imatge que s'ha usat en prendre la imatge. Aquest camp està limitat a caràcters ASCII.

en: Device model (*):
ca: Model del dispositiu (*):

en: Set here the model name
ca: Establiu aquí el nom del model

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
ca: Establiu aquí el model de l'equip de captura d'imatge que s'ha usat per a prendre la imatge. Aquest camp està limitat a caràcters ASCII.

en: Device type:
ca: Tipus de dispositiu:

en: Film scanner
ca: Escàner de pel·lícula

en: Reflection print scanner
ca: Escàner de positius per reflexió

en: Digital still camera
ca: Càmera fotogràfica digital

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de l'equip de captura d'imatge que s'ha usat per a prendre la imatge.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
ca: <b>Avís:</b> les <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>notes del fabricant</a> en Exif poden esdevenir illegibles si establiu una descripció errònia de fabricant/model del dispositiu.

en: Exposure time (seconds):
ca: Temps d'exposició (segons):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
ca: Establiu aquesta opció per a indicar el temps d'exposició de la imatge, en segons.

en: Exposure program:
ca: Programa d'exposició:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
ca: No s'ha definit

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
ca: Prioritat de l'obertura

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
ca: Prioritat de la velocitat

[ctx: exposure program]
en: Creative program
ca: Programa creatiu

[ctx: exposure program]
en: Action program
ca: Programa d'acció

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
ca: Mode retrat

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
ca: Mode paisatge

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
ca: Seleccioneu aquí el programa emprat per la càmera per a establir l'exposició quan es va prendre la imatge.

en: Exposure mode:
ca: Mode de l'exposició:

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
ca: Bràqueting automàtic

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
ca: Seleccioneu aquí el mode emprat per la càmera per a establir l'exposició quan es va prendre la imatge. En el mode de bràqueting automàtic, la càmera pren una sèrie de fotogrames de la mateixa escena amb paràmetres diferents de l'exposició.

en: Exposure bias (APEX):
ca: Compensació d'exposició (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
ca: Establiu aquí el valor de compensació de l'exposició (en unitats APEX) emprat per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Metering mode:
ca: Mode de mesura:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: metering mode]
en: Average
ca: Mitjana

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
ca: Mitjana ponderant al centre

[ctx: metering mode]
en: Spot
ca: Puntual

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
ca: Multipunt

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
ca: Multisegment

[ctx: metering mode]
en: Partial
ca: Parcial

[ctx: metering mode]
en: Other
ca: Altres

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
ca: Seleccioneu aquí el mode de mesura emprat per la càmera per a establir l'exposició quan es va prendre la imatge.

en: Sensitivity (ISO):
ca: Sensibilitat (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
ca: Seleccioneu aquí la velocitat ISO de la càmera amb la qual es va prendre la imatge.

en: Sensing method:
ca: Mètode del sensor:

en: Not defined
ca: No s'ha definit

en: One-chip color area
ca: Àrea de color d'un xip

en: Two-chip color area
ca: Àrea de color de dos xips

en: Three-chip color area
ca: Àrea de color de tres xips

en: Color sequential area
ca: Àrea seqüencial de color

en: Trilinear sensor
ca: Sensor trilineal

en: Color sequential linear
ca: Color lineal seqüencial

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de sensor d'imatge emprat per la càmera per a prendre la imatge.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
ca: Tipus de captura de l'escena:

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
ca: Estàndard

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
ca: Apaïsada

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
ca: Vertical

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
ca: Escena nocturna

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí el tipus d'escena emprat per la càmera quan es va prendre la imatge.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
ca: Tipus de distància del motiu:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
ca: Vista propera

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
ca: Vista distant

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de distància entre el motiu i l'equip de captura de la imatge.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
ca: Data i hora

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
ca: Lent

[ctx: @item: device properties]
en: Device
ca: Dispositiu

[ctx: @item; light properties]
en: Light
ca: Llum

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
ca: Ajustos

[ctx: @title]
en: Caption Information
ca: Informació de la llegenda

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
ca: Enregistra les descripcions tècniques

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
ca: Informació de la data i hora

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
ca: Enregistra les propietats de la marca horària de la càmera

[ctx: @title]
en: Lens Settings
ca: Configuració de la lent

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
ca: Enregistra els detalls de la lent usada amb la càmera

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
ca: Configuració del dispositiu de captura

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
ca: Enregistra les condicions de disparament usades per la càmera

[ctx: @title]
en: Light Source Information
ca: Informació de la font de llum

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
ca: Enregistra les condicions de l'ambient capturades per la càmera

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
ca: Ajustos de la imatge

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
ca: Enregistra els detalls tècnics usats per la càmera

en: Focal length (mm):
ca: Distància focal (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
ca: Establiu aquí la distància focal de la lent en mil·límetres emprada per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Focal length in 35mm film (mm):
ca: Distància focal en pel·lícula de 35mm (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
ca: Establiu aquí la distància focal equivalent assumint una càmera de pel·lícula de 35mm, en mm. Un valor de 0 vol dir que la distància focal és desconeguda.

en: Digital zoom ratio:
ca: Relació del zoom digital:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
ca: Establiu aquí la relació del zoom digital emprat per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Lens aperture (f-number):
ca: Obertura de la lent (nombre f):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí l'obertura de la lent emprada per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Max. lens aperture (f-number):
ca: Obertura màx. de la lent (nombre f):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí l'obertura de la lent més petita emprada per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: No flash
ca: Sense flaix

en: Fired
ca: Disparat

en: Fired, no strobe return light
ca: Disparat, sense llum de retorn

en: Fired, strobe return light
ca: Disparat, llum de retorn

en: Yes, compulsory
ca: Sí, forçat

en: Yes, compulsory, no return light
ca: Sí, forçat, sense llum de retorn

en: Yes, compulsory, return light
ca: Sí, forçat, llum de retorn

en: No, compulsory
ca: No, forçat

en: No, auto
ca: No, automàtic

en: Yes, auto
ca: Sí, automàtic

en: Yes, auto, no return light
ca: Sí, automàtic, sense llum de retorn

en: Yes, auto, return light
ca: Sí, automàtic, llum de retorn

en: No flash function
ca: Sense funció de flaix

en: Yes, red-eye
ca: Sí, ulls-vermells

en: Yes, red-eye, no return light
ca: Sí, ulls-vermells, sense llum de retorn

en: Yes, red-eye, return light
ca: Sí, ulls-vermells, llum de retorn

en: Yes, compulsory, red-eye
ca: Sí, forçat, ulls-vermells

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
ca: Sí, forçat, ulls-vermells, sense llum de retorn

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
ca: Sí, forçat, ulls-vermells, llum de retorn

en: Yes, auto, red-eye
ca: Sí, automàtic, ulls-vermells

en: Yes, auto, red-eye, no return light
ca: Sí, automàtic, ulls-vermells, sense llum de retorn

en: Yes, auto, red-eye, return light
ca: Sí, automàtic, ulls-vermells, llum de retorn

en: Light source:
ca: Fons de llum:

[ctx: light source]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: light source]
en: Daylight
ca: Llum de dia

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
ca: Tungstè (llum incandescent)

[ctx: light source]
en: Flash
ca: Flaix

[ctx: light source]
en: Fine weather
ca: Bon temps

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
ca: Temps ennuvolat

[ctx: light source]
en: Shade
ca: Ombra

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
ca: Fluorescent amb llum de dia (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
ca: Fluorescent blanc de llum de dia (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
ca: Fluorescent blanc fred (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
ca: Fluorescent blanc (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
ca: Llum estàndard A

[ctx: light source]
en: Standard light B
ca: Llum estàndard B

[ctx: light source]
en: Standard light C
ca: Llum estàndard C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
ca: Tungstè d'estudi ISO

[ctx: light source]
en: Other light source
ca: Altres fonts de llum

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí la classe de font de llum emprada quan es va prendre la imatge.

en: Flash mode:
ca: Mode de flaix:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
ca: Seleccioneu aquí el mode del programa de flaix emprat per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Flash energy (BCPS):
ca: Energia del flaix (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
ca: Establiu aquí l'energia del flaix emprada en prendre la imatge en unitats BCPS (Beam Candle Power Seconds). Aquesta és la unitat de mesura de la intensitat efectiva d'una font de llum quan s'enfoca en un raig des d'un reflector o lent. Aquest valor és la intensitat efectiva durant un període d'un segon.

en: White balance:
ca: Balanç de blancs:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
ca: Automàtic

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
ca: Seleccioneu aquí el mode del balanç de blancs establert per la càmera quan es va prendre la imatge.

en: Identify subject of content (3 chars max):
ca: Identificació del motiu del contingut (màx. 3 caràcters):

en: Set here the category ID
ca: Establiu aquí l'ID de la categoria

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
ca: Establiu aquí la categoria del contingut. Aquest camp està limitat a 3 caràcters.

en: Supplemental categories:
ca: Categories addicionals:

en: Set here the extra category
ca: Establiu aquí la categoria addicional

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
ca: Introduïu aquí una nova categoria addicional del contingut. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: &Add
ca: &Afegeix

en: &Delete
ca: Su&primeix

en: &Replace
ca: &Substitueix

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
ca: <b>Nota: Les etiquetes de text <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> són cadenes de mida limitada. er als detalls, useu l'ajuda contextual. En el seu lloc, considereu usar les <a href='https://ca.wikipedia.org/wiki/XMP'>XMP</a>.</b>

en: Headline:
ca: Titular:

en: Set here the content synopsis
ca: Establiu aquí la sinopsi del contingut

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
ca: Introduïu aquí la sinopsi del contingut. Aquest camp està limitat a 256 caràcters.

[ctx: content description]
en: Caption:
ca: Llegenda:

en: Sync Exif Comment
ca: Sincronitza el comentari Exif

en: Set here the content description
ca: Establiu aquí la descripció del contingut

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
ca: Introduïu la descripció del contingut. Aquest camp està limitat a 2000 caràcters.

en: Caption Writer:
ca: Autor de la llegenda:

en: Enter the name of the caption author.
ca: Introduïu el nom del creador de la llegenda.

en: Set here the copyright notice.
ca: Establiu aquí l'avís del copyright.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
ca: Establiu aquí les notes de copyright necessàries. Aquest camp està limitat a 128 caràcters.

en: Byline:
ca: Autoria:

en: Set here the name of content creator.
ca: Establiu aquí el nom del creador del contingut.

en: Byline Title:
ca: Títol de l'autoria:

en: Set here the title of content creator.
ca: Establiu aquí el títol del creador del contingut.

en: Credit:
ca: Atribució:

en: Set here the content provider.
ca: Establiu aquí el proveïdor del contingut.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí el proveïdor del contingut. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
ca: Origen:

en: Set here the content owner.
ca: Establiu aquí el propietari del contingut.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí el propietari original del contingut. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: Contact:
ca: Contacte:

en: Set here the person or organization to contact.
ca: Establiu aquí la persona o l'organització de contacte.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
ca: Contingut

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
ca: Origen

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
ca: Atribucions

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
ca: Motius

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
ca: Paraules clau

[ctx: @item: iptc]
en: Status
ca: Estat

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
ca: Sobre

[ctx: @title]
en: Content Information
ca: Informació del contingut

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
ca: Descriu el contingut visual de l'element

[ctx: @title]
en: Origin Information
ca: Informació de l'origen

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
ca: Informació descriptiva formal de la imatge

[ctx: @title]
en: Credit Information
ca: Informació de l'atribució

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
ca: Enregistra la informació del copyright de l'element

[ctx: @title]
en: Subject Information
ca: Informació del motiu

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
ca: Enregistra la informació del motiu quant a l'element

[ctx: @title]
en: Keyword Information
ca: Informació de les paraules clau

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
ca: Enregistra les paraules claus rellevants per a l'element

[ctx: @title]
en: Category Information
ca: Informació de les categories

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
ca: Enregistra les categories rellevants per a l'element

[ctx: @title]
en: Status Information
ca: Informació de l'estat

[ctx: @title]
en: Record workflow information
ca: Enregistra la informació del flux de treball

[ctx: @title]
en: Status Properties
ca: Propietats de l'estat

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
ca: Enregistra les propietats del flux de treball

[ctx: @title]
en: Envelope Information
ca: Informació del sobre

[ctx: @title]
en: Record editorial details
ca: Enregistra els detalls de l'editorial

en: No ObjectData
ca: Sense ObjectData

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
ca: Registre de paràmetres IPTC-NAA Digital Newsphoto (versió 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
ca: Registre de paràmetres IPTC-NAA Digital Newsphoto (versió 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
ca: Registre de paràmetres IPTC-NAA Digital Newsphoto (versió 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
ca: Registre de paràmetres IPTC-NAA Digital Newsphoto (versió 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
ca: Format de missatge recomanat IPTC7901

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
ca: Tagged Image File Format (versió 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
ca: Tagged Image File Format (versió 6.0)

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
ca: Format de fitxer orientat a caràcter sense estructura IPTC

en: United Press International ANPA 1312 variant
ca: Variant United Press International ANPA 1312

en: United Press International Down-Load Message
ca: Missatge de transferència United Press International

en: JPEG File Interchange
ca: Fitxer d'intercanvi JPEG File Interchange

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
ca: Fitxer de mapa de bits de Microsoft [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
ca: Fitxer d'àudio digital [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
ca: Àudio amb vídeo en moviment [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
ca: Fitxers executables PC DOS/Windows [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
ca: Fitxer binari comprimit [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
ca: Format de fitxer d'intercanvi d'àudio AIFF

en: Freehand (version 3.1)
ca: Freehand (versió 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
ca: Freehand (versió 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
ca: Freehand (versió 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
ca: Freehand (versió 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
ca: Llenguatge de marques d'hipertext «HTML»

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
ca: Àudio en MPEG 2 de capa 2 (Musicom), ISO/IEC

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
ca: Àudio en MPEG 2 de capa 3, ISO/IEC

en: News Industry Text Format
ca: Format de text de la indústria de notícies

en: Tape Archive [*.TAR]
ca: Arxiu de cinta [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
ca: Tidningarnas Telegrambyra versió NITF (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
ca: Ritzaus Bureau versió NITF (RBNITF DTD)

en: Destination:
ca: Destinació:

en: Set here the envelope destination
ca: Establiu aquí el destí del sobre.

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
ca: Introduïu la destinació del sobre. Aquest camp està limitat a 1024 caràcters.

en: Set here the Unique Name of Object identifier
ca: Establiu aquí l'identificador de Nom Únic d'Objecte

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
ca: Establiu aquí l'identificador de Nom Únic d'Objecte. Aquest camp està limitat a 80 caràcters.

en: Product ID:
ca: ID del producte:

en: Set here the product identifier
ca: Establiu aquí l'identificador del contingut

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí l'identificador del producte. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: Service ID:
ca: ID del servei:

en: Set here the service identifier
ca: Establiu aquí l'identificador del servei

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
ca: Establiu aquí l'identificador del servei. Aquest camp està limitat a 10 caràcters.

en: Envelope ID:
ca: ID del sobre:

en: Set here the envelope identifier
ca: Establiu aquí l'identificador del sobre

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
ca: Establiu aquí l'identificador del sobre. Aquest camp està limitat a 8 caràcters.

en: Priority:
ca: Prioritat:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
ca: 0: cap

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
ca: 1: alta

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
ca: 5: normal

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
ca: 8: baixa

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
ca: 9: definida per l'usuari

en: Select here the envelope priority.
ca: Seleccioneu aquí la prioritat del sobre.

en: Select here envelope file format.
ca: Seleccioneu aquí el format de fitxer del sobre.

en: Sent date:
ca: Data d'enviament:

en: Sent time:
ca: Hora d'enviament:

en: Set envelope sent date to today
ca: Estableix la data d'enviament del sobre a avui

en: Set here the date when the service sent the material.
ca: Establiu aquí la data quan el servei ha enviat el material.

en: Set here the time when the service sent the material.
ca: Establiu aquí l'hora quan el servei ha enviat el material.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
ca: Establiu aquí la zona horària quan el servei ha enviat el material.

en: Use information retrieval words:
ca: Usa les paraules de recuperació d'informació:

en: Set here a keyword
ca: Establiu aquí una paraula clau

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
ca: Introduïu aquí una nova paraula clau. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

en: Digitization date
ca: Data de digitalització

en: Digitization time
ca: Hora de digitalització

en: Set here the creation date of digital representation.
ca: Establiu aquí la data de creació de la representació digital.

en: Set here the creation time of digital representation.
ca: Establiu aquí l'hora de creació de la representació digital.

en: Set here the time zone of digital representation.
ca: Establiu aquí la zona horària de la representació digital.

en: Creation date
ca: Data de creació

en: Creation time
ca: Hora de creació

en: Sync Exif creation date
ca: Sincronitza la data de creació Exif

en: Set here the creation date of intellectual content.
ca: Establiu aquí la data de creació del contingut intel·lectual.

en: Set here the creation time of intellectual content.
ca: Establiu aquí l'hora de creació del contingut intel·lectual.

en: Set here the time zone of intellectual content.
ca: Establiu aquí la zona horària del contingut intel·lectual.

en: Set here the full country name referenced by the content.
ca: Establiu aquí el nom sencer del país referenciat pel contingut.

en: City:
ca: Ciutat:

en: Set here the city of the content
ca: Establiu aquí la ciutat del contingut

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí la ciutat d'origen del contingut. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: Sublocation:
ca: Sublocalització:

en: Set here the content location
ca: Establiu aquí la localització del contingut

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí la localització del contingut dins la ciutat. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: State/Province:
ca: Estat/província:

en: Set here the Province or State of the content
ca: Establiu aquí la província o l'estat del contingut

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí la província o estat d'origen del contingut. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: Country:
ca: País:

en: Select here country name of content origin.
ca: Seleccioneu aquí el país d'origen del contingut.

en: Release date
ca: Data de publicació

en: Release time
ca: Hora de publicació

en: Set release date to today
ca: Estableix la data de publicació a avui

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
ca: Establiu aquí la primera data proposada d'ús del contingut intel·lectual.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
ca: Establiu aquí la primera hora proposada d'ús del contingut intel·lectual.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
ca: Establiu aquí la zona horària de la primera proposta d'ús del contingut intel·lectual.

en: Expiration date
ca: Data de venciment

en: Expiration time
ca: Hora de venciment

en: Set expiration date to today
ca: Estableix la data de venciment a avui

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
ca: Establiu aquí l'última data proposada d'ús del contingut intel·lectual.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
ca: Establiu aquí l'última hora proposada d'ús del contingut intel·lectual.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
ca: Establiu aquí la zona horària de l'última proposta d'ús del contingut intel·lectual.

en: Language:
ca: Idioma:

en: Select here the language of content.
ca: Seleccioneu aquí l'idioma del contingut.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
ca: 0: cap

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
ca: 1: alta

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ca: 5: normal

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ca: 8: baixa

en: Select here the editorial urgency of content.
ca: Seleccioneu aquí la urgència editorial del contingut.

en: Cycle:
ca: Cicle:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
ca: Matí

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
ca: Tarda

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
ca: Vespre

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
ca: Seleccioneu aquí el cicle editorial del contingut.

en: Set here the content type
ca: Establiu aquí el tipus del contingut

en: News
ca: Notícia

en: Data
ca: Dades

en: Advisory
ca: Avís

en: Select here the editorial type of content.
ca: Seleccioneu aquí el tipus editorial del contingut.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
ca: Establiu aquí la descripció del tipus editorial del contingut. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

en: Reference:
ca: Referència:

en: Set here the content reference
ca: Establiu aquí la referència del contingut

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí la referència de la transmissió del contingut original. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

[ctx: image title]
en: Title:
ca: Títol:

en: Set here the content title
ca: Establiu aquí el títol del contingut

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
ca: Establiu aquí la referència curta per al contingut. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

en: Edit Status:
ca: Estat d'edició:

en: Set here the content status
ca: Establiu aquí l'estat del contingut

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
ca: Establiu aquí el títol de l'estat del contingut. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

en: Job Identifier:
ca: Identificació del treball:

en: Set here the job ID
ca: Establiu aquí l'ID del treball

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
ca: Establiu aquí la cadena que identifica el contingut que es repeteix. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: Special Instructions:
ca: Instruccions especials:

en: Set here the content instructions
ca: Establiu aquí les instruccions del contingut

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
ca: Introduïu les instruccions d'ús editorial. Aquest camp està limitat a 256 caràcters.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
ca: Introduïu aquí la Referència Informativa del Proveïdor (IPR). La IPR és un nom registrat a IPTC/NAA, que identifica el proveïdor que proporciona un identificador del contingut. El valor predeterminat per a la IPR és «IPTC» si s'usa un codi de referència estàndard. Aquest camp està limitat a 32 caràcters.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ca: Introduïu aquí el Número de Referència del Motiu. Proporciona un codi numèric per a indicar el nom del motiu i opcionalment una matèria del motiu i noms de detall del motiu en l'idioma del servei. La referència del motiu és un número amb l'interval entre 01000000 i 17999999 i representa una referència internacional a un motiu independent de l'idioma. Un motiu s'identifica pel seu Número de Referència i els noms corresponents indicats a les llistes estàndard donades per la XMP/NAA. Si s'usa un codi de referència estàndard, aquestes llistes són amb la versió de referència de l'idioma anglès. Aquest camp està limitat a un codi de 8 dígits.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
ca: Introduïu aquí el nom del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència IPTC/NAA estàndard. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
ca: Introduïu aquí el nom de matèria del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència IPTC/NAA estàndard. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
ca: Introduïu aquí el nom detallat del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència IPTC/NAA estàndard. Aquest camp està limitat a 64 caràcters.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
ca: Edita les metadades

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
ca: Una eina per a editar els elements de metadades

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.
    
    Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.
    
    For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
ca: Aquesta eina permet als usuaris canviar moltes metadades dels elements.
    
    Les etiquetes Exif, IPTC, i XMP més normals usades en fotografia es llisten per a la seva edició amb valors estandarditzats.
    
    Per a les agències de fotografia, es poden usar motius preconfigurats per a descriure el contingut dels elements basats en els codis IPTC de referència.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
ca: Edita les metadades...

en: Enter here a new supplemental category of content.
ca: Introduïu aquí una categoria nova addicional del contingut.

en: Set here the content synopsis.
ca: Establiu aquí la sinopsi del contingut.

[ctx: content description]
en: Captions:
ca: Llegendes:

en: Set here the content descriptions.
ca: Establiu aquí les descripcions del contingut.

en: Default Language Caption Options
ca: Opcions predeterminades d'idioma de la llegenda

en: Set here the name of the caption author.
ca: Establiu aquí el nom de l'autor de la llegenda.

en: Set here the necessary copyright notice.
ca: Establiu aquí les notes de copyright necessàries.

en: Sync Exif Copyright
ca: Sincronitza els drets d'autor Exif

en: Right Usage Terms:
ca: Termes del dret d'ús:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
ca: Establiu aquí les instruccions sobre com es pot usar legalment el recurs.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
ca: Creador:

en: Sync Exif Artist
ca: Sincronitza l'artista Exif

en: Creator Title:
ca: Títol del creador:

en: Contact
ca: Contacte

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
ca: Correu electrònic:

en: Set here the contact e-mail.
ca: Establiu aquí el correu electrònic de contacte.

en: Set here the contact URL.
ca: Establiu aquí l'URL de contacte.

en: Phone:
ca: Telèfon:

en: Set here the contact 'phone number.
ca: Establiu aquí el número de telèfon del contacte.

[ctx: Street address]
en: Address:
ca: Adreça:

en: Set here the contact address.
ca: Establiu aquí l'adreça de contacte.

en: Postal code:
ca: Codi postal:

en: Set here the contact postal code.
ca: Establiu aquí el codi postal de contacte.

en: Set here the contact city.
ca: Establiu aquí la ciutat de contacte.

en: Set here the contact state/province.
ca: Establiu aquí l'estat/província del contacte.

en: Set here the contact country.
ca: Establiu aquí el país de contacte.

en: Set here the original owner of content.
ca: Establiu aquí el propietari original del contingut.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
ca: Contingut

[ctx: @item]
en: Origin
ca: Origen

[ctx: @item]
en: Credits
ca: Atribucions

[ctx: @item]
en: Subjects
ca: Motius

[ctx: @item]
en: Keywords
ca: Paraules clau

[ctx: @item]
en: Status
ca: Estat

[ctx: @item]
en: Properties
ca: Propietats

en: Set here a new keyword
ca: Establiu aquí una paraula clau nova

en: Video date
ca: Data del vídeo

en: Set video date to today
ca: Estableix la data del vídeo a avui

en: Set here the video date of intellectual content.
ca: Establiu aquí la data del vídeo del contingut intel·lectual.

en: Set here the content's city of origin.
ca: Establiu aquí la ciutat d'origen del contingut.

en: Set here the content's location within the city.
ca: Establiu aquí la localització del contingut dins la ciutat.

en: Set here the content's Province or State of origin.
ca: Establiu aquí la província o estat d'origen del contingut.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
ca: Retrat

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
ca: Mig cos

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
ca: Tot el cos

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
ca: Perfil

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
ca: Vista posterior

[ctx: @item: scene code]
en: Single
ca: Individual

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
ca: Parella

[ctx: @item: scene code]
en: Two
ca: Dos

[ctx: @item: group of people]
en: Group
ca: Grup

[ctx: @item: scene code]
en: General view
ca: Vista general

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
ca: Vista panoràmica

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
ca: Vista aèria

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
ca: Submarina

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
ca: Escena nocturna

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
ca: Satèl·lit

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
ca: Vista exterior

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
ca: Vista interior

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
ca: Primer pla

[ctx: @item: scene code]
en: Action
ca: Acció

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
ca: Representació

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
ca: Posant

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
ca: Simbòlica

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
ca: Excèntrica

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
ca: Escena de pel·lícula

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
ca: Avís

[ctx: @item: type code]
en: Alert
ca: Alerta

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
ca: Catàleg

[ctx: @item: type code]
en: Data
ca: Dades

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
ca: Manteniment

[ctx: @item: type code]
en: News
ca: Notícies

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
ca: Mode de gestió de les notícies

[ctx: @item: type code]
en: Package
ca: Paquet

[ctx: @item: type code]
en: Schema
ca: Esquema

[ctx: @item: type code]
en: Topic
ca: Tema

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
ca: Conjunt de temes

[ctx: @option]
en: Language:
ca: Idioma:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
ca: Seleccioneu aquí l'idioma del contingut.

[ctx: @option]
en: Priority:
ca: Prioritat:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
ca: 0: cap

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
ca: 1: alta

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ca: 5: normal

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ca: 8: baixa

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
ca: 9: definida per l'usuari

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
ca: Seleccioneu aquí la urgència editorial del contingut.

[ctx: @option]
en: Scene:
ca: Escenari:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
ca: Seleccioneu aquí el tipus d'escenari del contingut.

[ctx: @option]
en: Type:
ca: Tipus:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
ca: Seleccioneu aquí el tipus editorial del contingut.

[ctx: @option]
en: Attribute:
ca: Atribució:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
ca: Establiu aquí la descripció de l'atribució editorial

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
ca: Establiu aquí la descripció de l'atribució editorial del contingut.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
ca: Seleccioneu aquí l'atribució editorial del contingut.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
ca: Actual

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
ca: Anàlisi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
ca: Material d'arxiu

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
ca: Fons

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
ca: Característica

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
ca: Previsió

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
ca: Historial

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
ca: Necrologia

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
ca: Opinió

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
ca: Enquestes i sondeigs

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
ca: Perfil

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
ca: Llistats i taules de resultats

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
ca: Informació de la barra lateral i d'assistència

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
ca: Resum

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
ca: Transcripció i literal

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
ca: Entrevista

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
ca: Des del lloc

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
ca: Retrospectiva

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
ca: Estadístiques

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
ca: Actualització

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
ca: Embolcall

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
ca: Nota de premsa

[ctx: @option]
en: Reference:
ca: Referència:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
ca: Establiu aquí la referència del contingut

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
ca: Establiu aquí la referència de transmissió del contingut original.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
ca: Títol:

en: Set here a shorthand reference for the content.
ca: Establiu aquí la referència curta del contingut.

en: Nickname:
ca: Sobrenom:

en: Set here a short informal name
ca: Establiu aquí un nom curt informal

en: A short informal name for the resource.
ca: Un nom curt informal per al recurs.

en: Identifiers:
ca: Identificadors:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
ca: Establiu aquí les cadenes que identifiquen el contingut que es repeteix.

en: Set here the editorial usage instructions
ca: Establiu aquí les instruccions d'ús editorial.

en: Enter the editorial usage instructions.
ca: Seleccioneu aquí les instruccions d'ús editorial.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
ca: Introduïu aquí la Referència Informativa del Proveïdor (IPR). La IPR és un nom registrat a XMP/NAA, que identifica el proveïdor que proporciona un identificador del contingut. El valor predeterminat per a la IPR és «XMP» si s'usa un codi de referència estàndard.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ca: Introduïu aquí el Número de Referència del Motiu. Proporciona un codi numèric per a indicar el nom del motiu i opcionalment una matèria del motiu i noms de detall del motiu en l'idioma del servei. La referència del motiu és un número amb l'interval entre 01000000 i 17999999 i representa una referència internacional a un motiu independent de l'idioma. Un motiu s'identifica pel seu Número de Referència i els noms corresponents indicats a les llistes estàndard donades per la XMP/NAA. Si s'usa un codi de referència estàndard, aquestes llistes són amb la versió de referència de l'idioma anglès. Aquest camp està limitat a un codi de 8 dígits.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ca: Introduïu aquí el nom del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència XMP/NAA estàndard.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ca: Introduïu aquí el nom de matèria del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència XMP/NAA estàndard.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ca: Introduïu aquí el nom detallat del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència XMP/NAA estàndard.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
ca: Ajustament de la data i l'hora

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image and close dialog
ca: Escriu la data i hora corregides de cada imatge i tanca el diàleg

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
ca: Escriu la data i hora corregides de cada imatge

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
ca: Ajusta la data i l'hora

[ctx: @action]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
ca: Cancel·la l'operació actual

[ctx: @action]
en: Close
ca: Tanca

[ctx: @info]
en: Close window
ca: Tanca la finestra

en: Timestamp Used
ca: Marca de temps emprada

en: Timestamp Updated
ca: S'ha actualitzat la marca de temps

en: Status
ca: Estat

en: Failed to update metadata timestamp
ca: Ha fallat en actualitzar la marca de temps de les metadades

en: Failed to update file timestamp
ca: Ha fallat en actualitzar la marca de temps del fitxer

en: ExifTool reported an error
ca: L'ExifTool ha informat d'un error

en: Success
ca: Correcte

en: not valid
ca: no vàlid

en: Please wait ...
ca: Espereu un moment...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
ca: Una eina per a ajustar els elements de data i hora

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.
    
    Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.
    
    Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
ca: Aquesta eina permet als usuaris ajustar la marca de temps dels elements en lots.
    
    Es poden seleccionar moltes fonts de marques de temps originals dels elements originals, o a partir d'un fitxer normal.
    
    Es poden ajustar moltes metadades de marques de temps o deixar-les sense modificar. L'ajust pot ser un desplaçament o una data específica.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
ca: Ajusta la data i l'hora...

en: Create Calendar
ca: Crea un calendari

en: A tool to create calendar from images
ca: Una eina per a crear un calendari a partir d'imatges

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris compondre elements i crear un calendari amb les millors fotografies.</p><p>Hi ha disponibles diferents disposicions de calendari i es pot integrar una llista de dates dels formats ICS per a ressaltar els dies festius.</p><p>Finalment, l'eina proposarà exportar el resultat a la impressora a un fitxer PDF.</p>

en: Former Author
ca: Autor antic

en: Developer and Maintainer
ca: Desenvolupador i mantenidor

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
ca: Crea un calendari...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
ca: Esdeveniments del calendari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
ca: Seleccioneu un fitxer opcional de calendari amb els festius oficials

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
ca: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Podeu baixar un calendari per al vostre país des de <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> o d'altres llocs.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Això és completament opcional. Tots els esdeveniments d'aquest calendari s'imprimiran en vermell.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
ca: Seleccioneu un fitxer opcional de calendari amb els «festius de la família»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
ca: Podeu crear un calendari emprant un programa que accepti el <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">format iCalendar</a>.
    Això és completament opcional. Tots els esdeveniments d'aquest calendari s'imprimiran en verd.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
ca: Impressió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
ca: Pàgina actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
ca: Total de pàgines

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
ca: Crea una plantilla per al calendari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
ca: Vista prèvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
ca: Mida del paper:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
ca: Carta US

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ca: Alta

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ca: Alt

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
ca: Baix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ca: &Dalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
ca: &Esquerra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
ca: &Dreta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
ca: Dibuixa línies en el calendari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
ca: Relació entre imatge i text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ca: Tipus de lletra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
ca: Any:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
ca: Selecció d'imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
ca: Cliqueu amb el botó esquerre en els mesos per a seleccionar una imatge, cliqueu amb el botó dret per a netejar una imatge.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
ca: <p><h1><b>Us donem la benvinguda a l'eina de calendari</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà per a crear i imprimir un calendari amb una selecció d'imatges de la vostra col·lecció.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
ca: <p>Aquesta eina també permet establir dates específiques del vostre calendari usant dades externes de fitxers d'esdeveniments en formats <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, i <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
ca: Creació de calendari

en: Welcome to Calendar Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina de calendari

en: Choose events to show on the Calendar
ca: Seleccioneu els esdeveniments a mostrar en el calendari

en: Print Calendar
ca: Imprimeix el calendari

en: Printing in Progress
ca: La impressió està en curs

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
ca: Fitxer de dades de calendari (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
ca: Selecció de fitxer de dades de calendari

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
ca: No s'ha seleccionat cap imatge vàlida per als mesos.<br/>Cliqueu enrere per a seleccionar les imatges

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
ca: Cal tenir en compte que esteu creant un calendari per a<br/>l'any actual o per a un any anterior.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
ca: Cliqueu següent per a iniciar la impressió.<br/><br/>S'imprimiran els mesos següents de l'any %1:<br/>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
ca: Impressió de calendari

en: Printing Cancelled
ca: S'ha cancel·lat la impressió

en: Create calendar
ca: Crea un calendari

en: Printing calendar page for %1 of %2
ca: S'està imprimint la pàgina %1 de %2 del calendari

en: Printing Complete
ca: Ha finalitzat la impressió

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
ca: Convertidor DNG

[ctx: @action:button]
en: &Convert
ca: &Converteix

en: The list does not contain any Raw files to process.
ca: La llista no conté cap fitxer RAW a processar.

en: DNG Converter
ca: Convertidor DNG

en: &Abort
ca: &Interromp

en: Abort the conversion of Raw files.
ca: Interromp la conversió dels fitxers RAW.

en: Con&vert
ca: Con&verteix

en: Start converting the Raw images using the current settings.
ca: Comença a convertir les imatges RAW emprant la configuració actual.

en: Failed to save image
ca: Ha fallat en desar la imatge

en: Failed to move sidecar
ca: Ha fallat en moure el lateral

en: Failed to save image.
ca: Ha fallat en desar la imatge.

en: Process failed
ca: Ha fallat el processament

en: Process Canceled
ca: S'ha cancel·lat el processament

en: File not supported
ca: El fitxer no està admès

en: Internal error
ca: Error intern

en: Processing %1
ca: S'està processant %1

en: Raw File
ca: Fitxer RAW

en: Target File
ca: Fitxer de destinació

en: Camera
ca: Càmera

[ctx: @title]
en: DNG Converter
ca: Convertidor DNG

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
ca: Una eina per a convertir per lots imatges RAW de la càmera a DNG

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.
    
    The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.
    
    See details on this wikipedia entry about this format: %1
ca: Aquesta eina genèrica pot convertir les dades d'imatges RAW al format DNG.
    
    El «Digital Negative» és un format d'imatge RAW sense pèrdua creat per Adobe.
    
    Vegeu els detalls quant a aquest format a la Wikipedia: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
ca: Convertidor DNG...

en: Cannot identify Raw image
ca: No es pot identificar la imatge RAW

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
ca: Incloure per a «Enfuse»

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
ca: Nom de fitxer

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
ca: Exposició (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
ca: Màscara rígida: activada

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
ca: Màscara rígida: desactivada

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
ca: CIECAM02: activat

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
ca: CIECAM02: desactivat

[ctx: @info]
en: Levels: auto
ca: Nivells: auto

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
ca: Obertura: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
ca: Exposició: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
ca: Saturació: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
ca: Equilibra automàticament les característiques locals/globals de la imatge (nivells)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
ca: Optimitza les característiques de la imatge (contrast, saturació...) perquè siguin tan globals com sigui possible.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
ca: Estableix la selecció automàtica dels nivells (maximitzats) per a una barreja piramidal, és a dir, optimitza les característiques de la imatge (contrast, saturació...) perquè siguin tan globals com sigui possible.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
ca: Equilibri de les característiques de la imatge:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
ca: Equilibra entre les característiques locals (número petit) o globals (número gran).

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
ca: Estableix el nombre de nivells per a una barreja piramidal. És un equilibri de les característiques locals (número baix) o globals (número alt). De manera addicional, un número baix redueix la qualitat dels resultats amb un temps d'execució ràpid i un ús de memòria baix.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
ca: Màscara rígida

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
ca: Només és útil per a la pila de l'enfocament per a millorar l'agudització.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
ca: Força màscares de barreja restringida sense mitjana en escales més fines. Això només és útil per a piles de l'enfocament amb característiques de contrastos alts i fins. Millora l'agudització a canvi d'augmentar el soroll.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
ca: Contribució a una bona exposició:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
ca: Contribució dels píxels ben exposats en el procés de barrejat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
ca: Estableix l'aportació del criteri d'una bona exposició en el procés de barrejat. Els valors més elevats afavoriran els píxels exposats correctament.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
ca: Contribució a una saturació alta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
ca: Contribució dels píxels altament saturats en el procés de barrejat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
ca: L'augment d'aquest valor farà que els píxels amb una saturació més elevada aportin més a la sortida final.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
ca: Contribució a un contrast alt:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
ca: Contribució dels píxels amb un contrast alt en el procés de barrejat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
ca: Estableix el pes relatiu dels píxels amb alt contrast. L'augment d'aquest valor farà que els píxels amb color diferent dels seus píxels veïns aportin més a la sortida final. És particularment útil per a les piles de l'enfocament.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
ca: Usa un model d'aparença de color (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
ca: Converteix al model d'aparença del color CIECAM02 durant el procés de barrejat, en lloc del RGB.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
ca: Usa un modelatge d'aparença de color (CIECAM02) per a representar amb detall els colors. Els fitxers d'entrada cal que tinguin perfils ICC incrustats. Si no hi ha cap perfil ICC, s'assumirà l'espai de color sRGB. La diferència entre usar aquesta opció i l'algorisme de barreja del color predeterminat és poc important, i serà més notable quan calgui barrejar àrees amb colors primaris diferents.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
ca: Inclou durant el desament

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
ca: Sortida

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
ca: Entrades seleccionades

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
ca: Elimina l'element

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
ca: Neteja-ho tot

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
ca: Barreja d'exposició

[ctx: @action:button]
en: &Save
ca: De&sa

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
ca: Processa i desa els elements seleccionats.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
ca: Vista &prèvia

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
ca: Processa una vista prèvia de la pila d'imatges amb bràqueting amb la configuració actual.

[ctx: @action: button]
en: &Default
ca: Pre&determinat

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
ca: Reverteix la configuració actual als valors predeterminats.

[ctx: @action:button]
en: Details...
ca: Detalls...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
ca: Configuració de l'«Enfuse»

[ctx: @title]
en: Save Result
ca: Desa el resultat

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
ca: Plantilla de nom de fitxer:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
ca: Missatges del procés d'«Enfuse»

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
ca: Ha fallat en desar la imatge a %1.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
ca: S'està processant la vista prèvia de les imatges amb bràqueting...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
ca: S'està processant la sortida de les imatges amb bràqueting...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
ca: Ha fallat en carregar la imatge processada.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
ca: Ha fallat el procés de vista prèvia de les imatges amb bràqueting.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
ca: Ha fallat el procés de sortida de les imatges amb bràqueting.

en: Exposure Blending
ca: Barreja de l'exposició

en: A tool to blend bracketed images
ca: Una eina per a barrejar imatges amb bràqueting

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris barrejar conjuntament imatges amb bràqueting per a crear una fotografia pseudo HDR.</p><p>Per a crear una imatge de marge dinàmic elevat, cal usar imatges del mateix motiu preses amb un trípode i exposades amb paràmetres diferents de l'exposició.</p><p>Per a crear una imatge amb uns resultats millors, podeu usar imatges RAW en lloc de JPEG, a on la profunditat de color és més elevada i estan millor adaptades per a fusionar píxel a píxel.</p>

en: Author and Maintainer
ca: Autor i mantenidor

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
ca: Fusiona les imatges apilades...

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
ca: desconegut

en: Cannot run %1:
    
     %2
ca: No s'ha pogut executar %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina d'imatges apilades

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina d'imatges apilades

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
ca: Aquesta eina fusiona imatges amb bràqueting amb exposicions diferents per a crear una imatge en pseudo HDR

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
ca: També es pot usar per a fusionar la pila amb bràqueting amb l'enfocament per a obtenir una sola imatge amb més profunditat de camp.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
ca: Aquest assistent us ajudarà a configurar com importar les imatges abans d'unir-les en una sola.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
ca: Les imatges amb bràqueting s'han de prendre amb la mateixa càmera, en les mateixes condicions i, si és possible, usant un trípode.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
ca: Per a més informació, consulteu

[ctx: @info]
en: this page
ca: aquesta pàgina

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
ca: Executables de barreja de l'exposició

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
ca: Establir les imatges amb bràqueting

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
ca: Establiu aquí la llista de les imatges amb bràqueting a fusionar. Seguiu aquestes condicions:

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
ca: Almenys s'han d'afegir a la pila 2 imatges amb el mateix motiu.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
ca: No s'han de barrejar imatges amb una profunditat de color diferent.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
ca: Totes les imatges han de tenir les mateixes dimensions.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
ca: Exposició (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
ca: S'ha completat el preprocessat

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
ca: S'ha completat el preprocessament de les imatges amb bràqueting

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
ca: Felicitats. Les imatges ja es poden fusionar.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program from will be used.
ca: Per a realitzar aquesta operació, s'usarà el programa «Enblend».

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
ca: Premeu el botó «Finalitza» per a fusionar els elements i crear una imatge en pseudo HDR.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
ca: Preprocessat de les imatges amb bràqueting

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
ca: Alinea les imatges amb bràqueting

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
ca: Ara, preprocessarem les imatges amb bràqueting abans de fusionar-les.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
ca: Si no heu emprat un trípode per a prendre les imatges amb bràqueting s'haurà de fer l'alineació. Les operacions d'alineació poden trigar una mica.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
ca: Les operacions de preprocessament inclouen la reconstrucció de color RAW. Les imatges RAW es convertiran en imatges sRGB de 16 bits amb gamma automàtica.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
ca: Premeu el botó «Següent» per a iniciar el preprocessament.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
ca: El preprocessament està en curs, espereu.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
ca: Això pot trigar una estona...

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
ca: Ha fallat el preprocessament.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
ca: Comproveu la pila de les imatges amb bràqueting...

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
ca: Vegeu els missatges del procés a sota.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
ca: Eina d'imatges apilades

en: Could not copy image to file '%1'
ca: No s'ha pogut copiar la imatge al fitxer «%1»

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
ca: No s'ha pogut desar la miniatura de la imatge «%1» a «%2»

en: unavailable
ca: no disponible

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
ca: No s'ha pogut trobar el tema a «%1»

[ctx: @info]
en: Create directories
ca: Crea directoris

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
ca: No s'ha pogut crear la carpeta «%1»

[ctx: @info]
en: Copying theme
ca: S'està copiant el tema

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
ca: No s'ha pogut copiar el tema

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
ca: Genera imatges i fitxers XML

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
ca: No s'ha pogut crear el «gallery.xml»

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
ca: S'estan generant els fitxers per a «%1»

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
ca: S'estan generant els fitxers HTML

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer XSL «%1»

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer XML «%1»

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
ca: Error en processar el fitxer XML

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
ca: No s'ha pogut obrir «%1» per a escriptura

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
ca: S'estan baixant els fitxers remots per a «%1»

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer temporal

[ctx: @info]
en: Could not download %1
ca: No s'han pogut baixar «%1»

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
ca: Anterior

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
ca: Següent

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
ca: Llista d'àlbums

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
ca: Imatge original

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
ca: Ves amunt

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
ca: Fabricant

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
ca: Orientació de la imatge

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
ca: Resolució X de la imatge

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
ca: Resolució Y de la imatge

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
ca: Unitats de la resolució de la imatge

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
ca: Data i hora de la imatge

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
ca: Posicionament YCBCR

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
ca: Temps d'exposició

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
ca: Nombre f

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
ca: Índex d'exposició

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
ca: Classificació de la velocitat ISO

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
ca: Valor de la velocitat de l'obturador

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
ca: Valor d'obertura

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
ca: Distància focal

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
ca: Altitud del GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
ca: Latitud del GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
ca: Longitud del GPS

en: Html Gallery
ca: Galeria HTML

en: A tool to generate HTML gallery from images
ca: Una eina per a generar una galeria HTML d'imatges

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris processar prèviament elements (com redimensionar-los) abans de crear una galeria HTML que compleixi amb W3C.</p><p>Els elements a processar es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>La plantilla HTML es pot usar amb temes de disposicions diferents per a muntar els fitxers en una galeria.</p>

en: Former Author and Maintainer
ca: Autor i mantenidor antic

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
ca: Crea una galeria HTML...

en: Internal Error
ca: Error intern

en: Starting to generate gallery...
ca: S'està començant a generar la galeria...

en: %1 albums to process:
ca: %1 àlbums a processar:

en: %1 items to process
ca: %1 elements a processar

en: Output directory: %1
ca: Directori de sortida: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
ca: La galeria s'ha completat, però hi ha hagut algun error.

en: Gallery completed.
ca: La galeria s'ha completat.

en: Opening gallery with default desktop browser...
ca: S'està obrint la galeria amb el navegador predeterminat de l'escriptori...

en: Opening gallery with internal browser...
ca: S'està obrint la galeria amb el navegador intern...

en: Full Image Properties:
ca: Propietats de la imatge completa:

en: Save image
ca: Desa la imatge

en: Quality:
ca: Qualitat:

en: Max size:
ca: Mida màx.:

en: Include full-size original images for download
ca: Inclou les imatges originals a mida completa per a baixar

en: Use original image
ca: Usa la imatge original

en: Thumbnail Properties:
ca: Propietats de la miniatura:

en: Square thumbnails
ca: Miniatures quadrades

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda a l'eina de galeries HTML</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà per a exportar ràpidament les imatges</p><p></p><p>com una petita galeria estàtica de fotografies HTML.</p><p>Aquesta eina és compatible amb els <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>estàndards HTML i CSS</a></p><p>i la sortida es pot personalitzar amb un tema agradable.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
ca: Es&colliu el mètode de selecció de la imatge:

en: Images
ca: Imatges

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
ca: Títol de la galeria:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
ca: Carpeta de destinació:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
ca: Carpeta de destinació

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
ca: Obre en un navegador:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
ca: Cap

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
ca: Intern

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
ca: Predeterminat de l'escriptori

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
ca: En aquesta pàgina podeu canviar diversos paràmetres del tema. En funció del tema, hi ha disponibles paràmetres diferents.

en: can be customized
ca: es pot personalitzar

en: no customization available
ca: no es pot personalitzar

en: Author: %1<br/><br/>
ca: Autor: %1<br/><br/>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
ca: Crea una galeria HTML

en: Welcome to HTML Gallery Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina de galeries HTML

en: Items Selection
ca: Selecció d'elements

en: Theme Selection
ca: Selecció del tema

en: Theme Parameters
ca: Paràmetres del tema

en: Output Settings
ca: Configuració de la sortida

en: Generating Gallery
ca: Generació de la galeria

en: Create directories
ca: Crea directoris

en: Could not create folder '%1'
ca: No s'ha pogut crear la carpeta «%1»

en: Create jAlbum project files
ca: Crea els fitxers de projecte «jAlbum»

en: Failed to create project files
ca: Ha fallat en crear els fitxers del projecte

en: Failed to create settings file
ca: Ha fallat en crear el fitxer de configuració

en: Launch jAlbum with new project files
ca: Llança el «jAlbum» amb fitxers de projecte nou

en: jAlbum Export
ca: Exporta al jAlbum

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
ca: Una eina per a exportar imatges al generador de galeries «jAlbum»

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris exportar elements a un generador de galeries HTML «jAlbum».</p><p>Els elements a processar es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>El «jAlbum» es pot decorar amb temes de plantilles i disposicions diferents. Per als detalls, vegeu el lloc web del «jAlbum»: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
ca: Crea una galeria «jAlbum»...

en: jAlbum Gallery Generator.
ca: Generador de galeries «jAlbum».

en: Starting to generate jAlbum...
ca: S'està començant a generar la «jAlbum»...

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
ca: S'ha completat la «jAlbum», però hi ha hagut algun avís.

en: Jalbum completed.
ca: S'ha completat la «jAlbum».

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda a l'eina d'exportació «jAlbum»</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà per a exportar ràpidament</p><p></p><p>les imatges com un projecte del «jAlbum».</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
ca: Executables del «jAlbum»

en: Project Title:
ca: Títol del projecte:

en: Set here the project title
ca: Establiu aquí el títol del projecte

en: Projects folder:
ca: Carpeta dels projectes:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
ca: Carpeta de projectes

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
ca: Crea un àlbum «jAlbum»

en: Welcome to jAlbum Export Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina d'exportació «jAlbum»

en: Paths Selection
ca: Selecció dels camins

en: Generating jAlbum
ca: Generació de la «jAlbum»

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
ca: Compartició de fitxers amb el servidor multimèdia DLNA

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
ca: Inicia el servidor en iniciar

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
ca: Establiu aquesta opció per a activar el servidor DLNA automàticament durant l'inici de l'aplicació

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.
    
    Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
ca: El servidor multimèdia permet compartir elements a través de la xarxa local usant l'estàndard %1 i el protocol %2. Molts tipus de dispositius electrònics poden admetre el DLNA, com les tauletes, cel·lulars, televisors, etc.
    
    Nota: Depenent de les característiques de la xarxa i de la configuració, el retard per a descobrir el servidor al dispositiu client pot trigar una estona.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
ca: Contingut del servidor multimèdia

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
ca: La llista d'elements per a compartir ha canviat. Voleu iniciar ara el servidor multimèdia amb aquest contingut?

[ctx: @label]
en: Server is running
ca: El servidor s'està executant

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
ca[0]: S'ha compartit 1 àlbum
ca[1]: S'han compartit %1 àlbums

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
ca[0]: S'ha compartit 1 element
ca[1]: S'han compartit %1 elements

[ctx: @action: button]
en: Stop
ca: Atura

[ctx: @label]
en: Server is not running
ca: El servidor no s'està executant

[ctx: @action: button]
en: Start
ca: Inicia

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
ca: No hi ha cap col·lecció a compartir a la selecció actual...

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
ca: No hi ha cap element a compartir a la selecció actual...

[ctx: @info]
en: Shared Items
ca: Elements compartits

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
ca: Inici del servidor multimèdia

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
ca: S'ha produït un error en iniciar el servidor multimèdia...

en: DLNA Export
ca: Exporta a DLNA

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
ca: Una eina per a exportar elements a un dispositiu compatible amb DLNA

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris compartir elements per la xarxa local a través d'un servidor DLNA.</p><p>Els elements a compartir es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>Hi ha moltes classes de dispositius electrònics que permeten el DLNA, com les tauletes, mòbils, televisors, etc.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
ca: Comparteix amb DLNA...

en: %1 Media Server
ca: Servidor multimèdia %1

en: Media Server have been started
ca: S'ha iniciat el servidor multimèdia

en: Media Server cannot be started!
ca: No s'ha pogut iniciar el servidor multimèdia

en: MJPEG Server have been started
ca: S'ha iniciat el servidor de MJPEG

en: MJPEG Server cannot be started!
ca: No s'ha pogut iniciar el servidor de MJPEG!

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
ca: Compartició de fitxers amb el servidor de flux MJPEG

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
ca: Contingut del servidor MJPEG

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
ca: La llista d'elements per a compartir ha canviat. Voleu iniciar ara el servidor de MJPEG amb aquest contingut?

[ctx: @label]
en: Server Port:
ca: Port del servidor:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
ca: El port IP del servidor MJPEG.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
ca: Establiu aquesta opció per a activar el servidor MJPEG automàticament durant l'inici de l'aplicació

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access to stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
ca: El servidor %1 permet compartir elements a través de la xarxa local usant un navegador web. El JPEG en moviment és un format de compressió de vídeo en el qual cada fotograma de vídeo es comprimeix per separat com una imatge JPEG. El flux MJPEG és un estàndard que permet que els clients de la xarxa es connectin sense un mòdul addicional. La majoria dels principals navegadors web i dels reproductors són compatibles amb el flux MJPEG. Per a accedir a la transmissió des del navegador, senzillament feu servir http://adreça:port com URL, amb l'adreça IP del servidor de MJPEG i el port del servidor establert en aquest diàleg de configuració.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
ca: Vista prèvia...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
ca: Premeu aquest botó per a obtenir una vista prèvia del flux a l'ordinador amb el navegador.

[ctx: @title]
en: Server
ca: Servidor

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
ca: Qualitat JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality require more network bandwidth
ca: La qualitat JPEG [50:baixa - 100:alta]. Avís: Millor qualitat requereix més amplada de banda de xarxa

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
ca: Mida JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size require more network bandwidth
ca: La mida de la imatge JPEG en píxels, usant resolucions de pantalla estàndard. Avís: Una mida més gran requereix més amplada de banda de xarxa

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
ca: Retard en segons:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
ca: L'interval en segons entre les imatges.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
ca: Fotogrames per segon:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate require more network bandwidth
ca: El nombre de fotogrames per segon a representar en el flux. Avís: Una taxa més gran requereix més amplada de banda de xarxa

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
ca: Flux en bucle

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead once.
ca: El flux MJPEG es reproduirà en bucle una vegada.

[ctx: @title]
en: Stream
ca: Flux

[ctx: @label]
en: Type:
ca: Tipus:

[ctx: @label]
en: A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the stream.
ca: Una transició és un efecte visual aplicat entre dues imatges. Per a alguns efectes, la durada pot dependre de valors aleatoris i pot canviar durant el flux.

[ctx: @title]
en: Transition
ca: Transició

[ctx: @label]
en: An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
ca: Un efecte és una panoràmica o un zoom visual aplicat mentre es visualitza una imatge en un flux MJPEG.

[ctx: @title]
en: Effect
ca: Efecte

en: MJPEG Stream Server
ca: Servidor de flux MJPEG

en: A tool to export items as MJPEG Stream
ca: Una eina per a exportar elements com un flux MJPEG

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access to stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris compartir elements per la xarxa local a través d'un servidor de flux MJPEG.</p><p>Els elements a compartir es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>El JPEG en moviment és un format de compressió de vídeo en el qual cada fotograma de vídeo o camp entrellaçat d'una seqüència de vídeo digital es comprimeix per separat com una imatge JPEG. Els fluxos MJPEG és un estàndard que permet que els clients de la xarxa es connectin sense un mòdul addicional. La majoria dels principals navegadors web i els reproductors són compatibles amb flux MJPEG.</p><p>Per a accedir a la transmissió des del navegador, senzillament feu servir http://adreça:port com URL, amb l'adreça IP del servidor de MJPEG i el port del servidor establert en aquest diàleg de configuració. Es pot connectar més d'un ordinador al mateix temps amb el servidor MJPEG.</p>

en: Developer
ca: Desenvolupador

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
ca: Comparteix com un flux MJPEG...

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
ca: Detecció només de l'orientació i del sistema d'escriptura (OSD).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
ca: Segmentació automàtica de pàgines amb l'OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
ca: Segmentació automàtica de pàgines, sense OSD ni OCR. (no implementat)

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
ca: Segmentació completa automàtica de pàgines, sense OSD. (Predeterminada).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
ca: Assumeix una sola columna de text de mida variable.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
ca: Assumeix un sol bloc uniforme de text alineat verticalment.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
ca: Assumeix un sol bloc uniforme de text.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
ca: Tracta la imatge com una sola línia de text.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
ca: Tracta la imatge com una sola paraula.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
ca: Tracta la imatge com una sola paraula en un cercle.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
ca: Tracta la imatge com un sol caràcter.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
ca: Text dispers. Cerca tant text com sigui possible sense cap ordre en particular.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
ca: Text dispers amb OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
ca: Línia sense processar. Tracta la imatge com una sola línia de text, passant per alt els hacks específics del Tesseract.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
ca: Només el motor antic.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
ca: Només el motor LSTM de xarxes neuronals.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
ca: Motor antic + LSTM.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
ca: Predeterminat, segons què hi hagi disponible.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
ca: El Tesseract és un motor de reconeixement òptic de caràcters per a diversos sistemes operatius.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
ca: Convertidor de text OCR

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
ca: &Engega l'OCR

[ctx: @label]
en: This tool use the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
ca: Aquesta eina utilitza el motor %1 de codi obert per a realitzar el reconeixement òptic de caràcters. Cal instal·lar al vostre sistema el programa Tesseract i els mòduls d'idiomes desitjats.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
ca: Reconeixement de text

[ctx: @info]
en: After to process recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
ca: Després de processar el reconeixement, feu doble clic en un element per a mostrar el text reconegut aquí. Podeu revisar les paraules i corregir-les, si cal. Premeu el botó Desa per a enregistrar els canvis.

[ctx: @action: button]
en: Save
ca: Desa

[ctx: @title]
en: Text Review
ca: Revisió de text

[ctx: @info]
en: Processing %1
ca: S'està processant %1

[ctx: @info]
en: Process failed
ca: Ha fallat el processament

[ctx: @info]
en: Process canceled
ca: S'ha cancel·lat el processament

[ctx: @info]
en: Internal error
ca: Error intern

[ctx: @info]
en: Success
ca: Correcte

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
ca: Convertidor de text

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
ca: La llista no conté cap fitxer digital a processar. Cal seleccionar-los.

[ctx: @title]
en: Text Converter
ca: Convertidor de text

[ctx: @action]
en: &Abort
ca: &Interromp

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
ca: Interromp el processament OCR dels fitxers RAW.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
ca: &Engega l'OCR

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
ca: Engega l'OCR emprant la configuració actual.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
ca: El programa Tesserat o els mòduls d'idioma
    no estan instal·lats en aquest sistema.

[ctx: @action]
en: Process All Items
ca: Processa tots els elements

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
ca: Processa els elements seleccionats

en: Words
ca: Paraules

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
ca: Convertidor de text OCR

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
ca: Una eina per a convertir per lots imatges de documents a text que usa l'OCR

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.
    
    It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.
    
    See details on %1 for more information on Tesseract
ca: Aquesta eina pot convertir les dades d'imatges de documents al format de text utilitzant el Tesseract, un motor de programari de reconeixement òptic de caràcters desenvolupat originalment als laboratoris de HP i ara patrocinat per Google.
    
    Admet diversos idiomes i sistemes d'escriptura (incloent-hi text de dreta a esquerra) i analitza la disposició de la pàgina
    
    Vegeu els detalls a %1 per a més informació sobre el Tesseract

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
ca: Convertidor de text OCR...

[ctx: @label]
en: Languages:
ca: Idiomes:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific languagemodule if available.
ca: Especifiqueu l'idioma utilitzat a l'OCR. En el mode predeterminat de la configuració d'idioma, per al text digital amb diversos idiomes 
    el Tesseract pot reconèixer automàticament els idiomes que utilitzen l'alfabet llatí, com l'anglès o el francès,
    però no és compatible amb idiomes que utilitzen jeroglífics com el xinès o el japonès.
    Podeu emprar el mode de detecció de l'orientació i del sistema d'escriptura, o un mòdul d'idioma específic, si és disponible.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
ca: Mode de segmentació:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
ca: Especifiqueu el mode de segmentació de les pàgines.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
ca: Mode del motor:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
ca: Especifiqueu el mode del motor OCR.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
ca: Resolució PPP:

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
ca: Especifiqueu els PPP de la imatge d'entrada.

[ctx: @label]
en: Store result in :
ca: Emmagatzema el resultat a:

[ctx: @option:check]
en: Text file
ca: Fitxer de text

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
ca: Emmagatzema el resultat de l'OCR en un fitxer de text separat

[ctx: @option:check]
en: Metadata
ca: Metadades

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
ca: Emmagatzema el resultat de l'OCR en metadades XMP

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
ca: Utilitza múltiples nuclis

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
ca: Si aquesta opció està activada, els fitxers es processaran en paral·lel

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
ca: Predeterminat

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
ca: Detecció de l'orientació i del sistema d'escriptura

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
ca: Tradueix amb %1:

en: Create Panorama
ca: Crea un panorama

en: A tool to create panorama
ca: Una eina per a crear un panorama

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shot taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take a care that target image will become huge and require a lots of memory to be processed.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris muntar imatges juntes per a crear un panorama gran.</p><p>Per a crear la imatge de panorama cal usar imatges preses des del mateix punt de vista amb un trípode i exposades amb la mateixa configuració.</p><p>L'eina pot muntar fotografies preses horitzontalment, verticalment, o com una matriu. Cal tenir en compte que la imatge de destinació podrà ser molt gran i requerir molta memòria per a ser processada.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
ca: Crea un panorama...

en: <b>Canceled</b>
ca: <b>Cancel·lat</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
ca: <b>No s'ha pogut executar <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exists.
ca: El fitxer temporal de panorama no existeix.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
ca: Ja existeix un fitxer de panorama anomenat <filename>%1</filename>.

en: Temporary project file does not exist.
ca: El fitxer temporal de projecte no existeix.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
ca: Ja existeix un fitxer de projecte anomenat <filename>%1</filename>.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ca: No s'ha pogut moure el panorama des de <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ca: No s'ha pogut moure el fitxer de projecte des de <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ca: No s'ha pogut copiar el fitxer d'imatge convertit des de <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
ca: El fitxer PTO ja s'ha creat en el directori temporal.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
ca: El fitxer PTO no s'ha pogut crear en el directori temporal.

en: Project file parsing failed.
ca: L'anàlisi del fitxer de projecte ha fallat.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
ca: Fitxer d'entrada desconegut en el fitxer de projecte: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
ca: La imatge d'entrada no s'ha pogut carregar per a la generació de la vista prèvia.

en: Tiff image creation failed.
ca: Ha fallat la creació de la imatge TIFF.

en: Raw file conversion failed.
ca: Ha fallat la conversió del fitxer RAW.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina «Panorama»

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina «Panorama»

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
ca: Aquesta eina uneix diverses imatges per a crear un panorama, fent que no sigui visible la unió entre les imatges.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
ca: Aquest assistent us ajudarà a configurar com importar les imatges abans d'unir-les en un panorama.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
ca: Les imatges han d'estar preses des del mateix punt de vista.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
ca: Per a més informació, consulteu

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
ca: Executables del «panorama»

[ctx: @title: group]
en: File Format
ca: Format de fitxer

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
ca: Sortida JPEG

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
ca: Selecciona una sortida JPEG amb una taxa de compressió del 90% (de compressió amb pèrdua, una mida més petita).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
ca: «Sortida JPEG»: Usant una sortida JPEG, el fitxer de panorama serà més petit amb el cost de pèrdua d'informació durant la compressió. Aquesta és la forma més senzilla de compartir el resultat, o imprimir-lo en línia o en una botiga.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
ca: Sortida TIFF

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
ca: Selecciona una sortida TIFF comprimida usant l'algoritme LZW (compressió sense pèrdua, una mida més gran).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth than your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
ca: «Sortida TIFF»: Usant una sortida TIFF, obtindreu la mateixa profunditat de color que a les fotografies originals usant imatges RAW, amb el cost d'un fitxer de panorama més gran.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
ca: Establiment de les imatges del panorama

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
ca: Establiu aquí la llista de les imatges per a fusionar-les en un panorama. Seguiu aquestes condicions:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
ca: Les imatges estan preses des del mateix punt de vista.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
ca: Les imatges estan preses amb la mateixa càmera (i lent).

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
ca: Cal recordar que, en el cas d'un panorama de 360°, la primera imatge de la llista serà la imatge que estarà al centre del panorama.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
ca: Unió del panorama

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
ca: Desa la configuració

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
ca: Plantilla del nom de fitxer:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
ca: Nom de fitxer del panorama (sense extensió).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
ca: «Plantilla del nom de fitxer»: Establiu aquí el nom base dels fitxers que es desaran. Per exemple, si la plantilla és «panorama» i si heu triat una sortida JPEG, llavors el panorama es desarà amb el nom «panorama.jpg». Si també decidiu desar el fitxer del projecte, el seu nom serà «panorama.pto».

[ctx: @option:check]
en: Save project file
ca: Desa el fitxer del projecte

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
ca: Desa el fitxer del projecte per al seu posterior processament a la interfície gràfica d'usuari Hugin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
ca: «Desa el fitxer del projecte»: Podeu desar el fitxer del projecte generat per a unir el vostre panorama per a ajustar-lo encara més amb %1. Això és útil si voleu una projecció diferent, modificació de l'horitzó o centrat del panorama, o modificar els punts de control per a obtenir millors resultats.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @label]
en: This file already exists
ca: Aquest fitxer ja existeix

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
ca: Un o més fitxers RAW convertits ja existeixen (seran omesos durant el procés de còpia)

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
ca: S'ha finalitzat la unió del panorama

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
ca: Felicitats. Les imatges s'han unit en un panorama.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
ca: El panorama es crearà en el directori:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
ca: una vegada premeu el botó «Finalitza», amb el nom establert a sota.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
ca: Si voleu desar el fitxer del projecte, i si les imatges eren imatges RAW, llavors les imatges convertides emprades durant el procés d'unió també es copiaran (aquestes són els fitxers TIFF que poden ser grans).

[ctx: @title: window]
en: Optimization
ca: Optimització

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
ca: Nivell de l'horitzó

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
ca: Detecta l'horitzó i adapta el projecte perquè sigui horitzontal.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
ca: «Nivell de l'horitzó»: Detecta l'horitzó i adapta la projecció de manera que l'horitzó detectat sigui una línia horitzontal en el panorama final.

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
ca: L'optimització està en curs, espereu.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
ca: El pas d'optimització d'acord amb la vostra configuració està a punt per a realitzar-se.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
ca: Aquest pas pot incloure un anivellament automàtic de l'horitzó, i també una selecció automàtica de la projecció i mida.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
ca: Per a realitzar aquesta operació, s'usarà el programa «%1».

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
ca: Premeu el botó «Següent» per a executar l'optimització.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
ca: Ha fallat l'optimització.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
ca: Preprocessament de les imatges

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
ca: Detecta el moviment del cel

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
ca: Detecta automàticament els núvols per a evitar el joc de punts clau incorrecte entre les imatges a causa de núvols en moviment.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
ca: «Detecta el moviment del cel»: Durant la selecció de punts de control i de coincidència, aquesta opció descarta qualsevol punt que s'associï amb un possible núvol. Això és útil per a evitar que el moviment dels núvols alteri el procés de coincidència amb punts de control.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
ca: Ara, preprocessarem les imatges abans d'unir-les.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also include a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
ca: El preprocessament també inclou un càlcul d'alguns punts de control per a fer coincidir les superposicions entre les imatges. Per a això, s'usarà el programa «%1».

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
ca: <b>Vista prèvia i postprocés</b>

en: Processing Panorama Preview...
ca: S'està processant la vista prèvia del panorama...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
ca: <qt><p><h1>Postprocés del panorama</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
ca: Postprocessament del panorama

en: Preview Processing Cancelled.
ca: S'ha cancel·lat el processament de la vista prèvia.

[ctx: Here a makefile is a script for GNU Make]
en: <p><b>Cannot create makefile: </b></p><p>%1</p>
ca: <p><b>No s'ha pogut crear el «makefile»: </b></p><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
ca: <p><b>No s'ha pogut crear el fitxer de projecte: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for image file number %1 out of %2]
en: <p><b>Processing file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>
ca: <p><b>Es processa el fitxer %1 / %2: </b></p><p>%3</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
ca: <p><b>Compilació del «Panorama»: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
ca: <qt><h1>Vista prèvia del panorama</h1><p>Dibuixeu un rectangle si voleu escapçar la imatge.</p><p>En prémer el botó <i>Següent</i> es llançarà el procés d'unió final.</p></qt>

[ctx: Success for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
ca: Es processa el fitxer %1 / %2

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
ca: Compilació del «Panorama»

[ctx: Compilation started for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
ca: Es processa el fitxer %1 / %2

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
ca: Compilació del «Panorama»

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
ca: Assistent del creador de panorames

en: Unsupported Paper Size
ca: Mida del paper no acceptada

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
ca: Imprimeix a un fitxer d'imatge

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
ca: Imprimeix a PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
ca: Imprimeix amb el Gimp

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
ca: Sense llegenda

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
ca: Noms dels fitxers d'imatge

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
ca: Data-hora Exif

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
ca: Comentaris d'element

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
ca: Format personalitzat

en: Printing canceled
ca: S'ha cancel·lat la impressió

en: Processing page %1
ca: S'està processant la pàgina %1

en: Could not save file %1
ca: No s'ha pogut desar el fitxer %1

en: Page %1 saved as %2
ca: Pàgina %1 desada com a %2

en: Print Creator
ca: Creador d'impressió

en: A tool to create print composition from images
ca: Una eina per a crear una composició d'impressió a partir d'imatges

en: <p>This tool allows users to back-process items (as assemble) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris processar prèviament elements (com muntar-los) abans d'imprimir.</p><p>Els elements a processar es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>Es poden utilitzar mides de paper predefinides i disposicions diferents per a processar els fitxers.</p>

en: Author
ca: Autor

en: Contributor
ca: Col·laborador

[ctx: @action]
en: Print Creator...
ca: Creador d'impressió...

en: The GNU Image Manipulation Program.
ca: El programa de manipulació d'imatges del GNU.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
ca: Tipus de llegenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensibility from camera
    print date and time from camera
ca: imprimeix el nom de fitxer
    imprimeix el temps d'exposició de la càmera
    imprimeix el comentari de l'element
    imprimeix la sensibilitat ISO de la càmera
    imprimeix la data i l'hora de la càmera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
ca: imprimeix la resolució del sensor de la càmera
    imprimeix l'obertura de la càmera
    imprimeix la distància focal de la càmera
    afegeix una línia nova

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
ca: Introduïu aquí el text personalitzat de la llegenda...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
ca: Els camps llistats a sota es poden usar amb la personalització:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
ca: Color del text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
ca: Mida del text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
ca: Família del tipus de lletra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
ca: Moveu el quadre per tal d'escapçar les fotografies i que encaixin dins la mida de fotografia que heu especificat.
    Podeu escapçar cada imatge per separat o clicar el botó «Següent» per a usar la configuració predeterminada 
    per a l'escapçat de cada fotografia.
    Activeu l'opció «No escapcis» per a evitar escapçar totes les fotografies.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
ca: No escapça les fotografies, només canvia l'escala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
ca: No escapcis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
ca: Gira la fotografia cap a l'esquerra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
ca: Gira a l'es&querra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
ca: Gira la fotografia cap a la dreta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
ca: Gira a la d&reta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
ca: Fotografia anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
ca: << Ant&erior

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
ca: Fotografia següent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
ca: Se&güent >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
ca: Fotografia 0 de 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
ca: Disposició personalitzada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
ca: Ajusta al màxim nombre possible:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
ca: Files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
ca: Mida de les fotografies

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
ca: polzades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
ca: Columnes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
ca: Quadrícula de la fotografia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
ca: Disposició automàtica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
ca: Fotografies per pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
ca: Fotografies:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
ca: Fulls:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
ca: Ranures buides:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
ca: Configuració de la pàgina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
ca: Vista prèvia de les pàgines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
ca: Pàgina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
ca: Pàgina següent

[ctx: @title: column]
en: Caption
ca: Llegenda

en: Choose your grid size
ca: Seleccioneu la mida de la quadrícula

en: Number of rows
ca: Nombre de files

en: Insert number of rows
ca: Inseriu el nombre de files

en: Number of columns
ca: Nombre de columnes

en: Insert number of columns
ca: Inseriu el nombre de columnes

en: Choose to have a custom photo size album
ca: Trieu per a tenir un àlbum de fotografies amb mida personalitzada

en: Photo height
ca: Alçada de la fotografia

en: Insert photo height
ca: Inseriu l'alçada de la fotografia

en: Photo width
ca: Amplada de la fotografia

en: Insert photo width
ca: Inseriu l'amplada de la fotografia

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
ca: Gira automàticament la fotografia amb la disposició d'acord amb la informació d'orientació de la càmera

en: No page to print...
ca: Cap pàgina a imprimir...

en: Starting to pre-process files...
ca: S'està començant a preprocessar els fitxers...

en: Printing process aborted...
ca: S'ha interromput el procés d'impressió...

en: Printing process is not completed
ca: El procés d'impressió no s'ha completat

en: Printing process completed.
ca: El procés d'impressió s'ha completat.

en: Open destination directory in file-browser.
ca: Obre el directori de destinació al gestor de fitxers.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
ca: S'ha produït un error en llançar el programa Gimp extern. Assegureu-vos que està instal·lat correctament.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
ca: No s'ha pogut eliminar els fitxers temporals del GIMP.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
ca: No s'ha pogut crear una carpeta temporal. Si us plau, assegureu-vos que teniu els permisos necessaris per a aquesta carpeta i torneu-ho a provar.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
ca: Creador d'impressió

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda al creador de la impressió</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà per a agrupar les imatges que s'imprimiran seguint plantilles específiques com un àlbum, collage o un marc de fotografies.</p><p>També es pot usar una disposició de pàgina adaptativa per a la col·lecció de fotografies, basada en l'algorisme Atkins.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
ca: Executables opcionals del Gimp

en: Image Format:
ca: Format de la imatge:

en: Select your preferred format to export printing as image.
ca: Seleccioneu el format preferit en exportar la impressió com a imatge.

en: Destination folder:
ca: Carpeta de destinació:

en: Output Destination Path
ca: Camí de destinació de la sortida

en: The image output file name will be generated automatically.
ca: El nom del fitxer de sortida d'imatge es generarà automàticament.

en: Open in File Browser
ca: Obre en el navegador de fitxers

[ctx: @info layout page]
en: Custom
ca: Personalitzada

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
ca: Seleccioneu la sortida d'impressió preferida.

en: Add again
ca: Afegeix altra vegada

en: Remove
ca: Elimina

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
ca: Disposició personalitzada

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
ca: La mida personalitzada seleccionada de la fotografia no es pot aplicar a la mida del paper.

en: Custom
    layout
ca: Disposició
    personalitzada

en: Welcome to Print Creator
ca: Us donem la benvinguda al creador d'impressió

en: Albums Selection
ca: Selecció d'àlbums

en: Select Page Layout
ca: Selecció de la disposició de la pàgina

en: Caption Settings
ca: Configuració de la llegenda

en: Crop and Rotate Photos
ca: Escapça i gira les fotografies

en: Images Output Settings
ca: Configuració de la sortida d'imatges

en: Render Printing
ca: Renderització de la impressió

en: Photo %1 of %2
ca: Fotografia %1 de %2

en: Page %1 of %2
ca: Pàgina %1 de %2

en: Error opening input file
ca: Error en obrir el fitxer d'entrada

en: Error opening temporary folder
ca: Error en obrir la carpeta temporal

en: Cannot resize image. Aborting.
ca: No s'ha pogut redimensionar la imatge. S'interromp.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
ca: No s'ha pogut desar la imatge redimensionada (JPEG). S'interromp.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
ca: No s'ha pogut desar la imatge redimensionada (PNG). S'interromp.

en: Cannot create a temporary directory
ca: No s'ha pogut crear un directori temporal

en: Resizing %1
ca: S'està redimensionant %1

en: %1 resized successfully
ca: S'ha redimensionat correctament %1

en: Failed to resize %1: %2
ca: Ha fallat en redimensionar %1: %2

en: There are no files to send
ca: No hi ha cap fitxer a enviar

en: Build images properties file
ca: Construeix el fitxer de propietats de les imatges

en: no caption
ca: sense llegenda

en: no keywords
ca: sense paraules clau

en: file "%1":
    Original images: %2
ca: fitxer «%1»:
    Imatges originals: %2

en: Comments: %1
ca: Comentaris: %1

en: Tags: %1
ca: Etiquetes: %1

en: Rating: %1
ca: Valoració: %1

en: properties.txt
ca: propietats.txt

en: Image properties file cannot be opened
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de propietats de les imatges

en: Image properties file done
ca: S'ha creat el fitxer de propietats de les imatges

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
ca: Fallada del processament

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
ca: Algunes imatges no s'han pogut redimensionar.
    Voleu que siguin afegides com adjunts sense redimensionar?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
ca: El fitxer «%1» és massa gran per a enviar-lo. Si us plau, reduïu la seva mida o canvieu la configuració

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
ca: No s'ha pogut iniciar el programa «%1». Comproveu el sistema.

en: Starting "%1" program...
ca: S'està iniciant el programa «%1»...

en: After having sent your images by email...
ca: Després d'enviar les imatges per correu electrònic...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
ca: Premeu el botó «Finalitza» per a netejar els fitxers temporals

[ctx: Image format: JPEG]
en: Jpeg
ca: JPEG

[ctx: Image format: PNG]
en: Png
ca: PNG

en: Send by Email
ca: Envia per correu electrònic

en: A tool to send images by E-mail
ca: Una eina per a enviar imatges per correu electrònic

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris processar prèviament elements (com redimensionar-los) abans d'enviar per correu electrònic.</p><p>Els elements a processar es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>Es poden utilitzar aplicacions de client de correu diferents per a processar els fitxers a la xarxa.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
ca: Envia per correu...

en: Gnome Mail Client.
ca: Client de correu del Gnome.

en: GTK based Mail Client.
ca: Client de correu basat en les GTK.

en: KDE Mail Client.
ca: Client de correu del KDE.

en: Netscape Mail Client.
ca: Client de correu del Netscape.

en: Outlook Mail Client.
ca: Client de correu Outlook.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
ca: Client de correu de la Fundació Mozilla.

en: Preparing file to export by mail...
ca: S'està preparant el fitxer per a exportar per correu...

en: %1 input items to process
ca: %1 elements d'entrada a processar

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
ca: <p>Aquesta vista llista tots els elements a exportar per correu.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda a l'eina de correu electrònic</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà per a enviar els elements amb una aplicació client de correu.</p><p>Abans d'exportar contingut, caldrà ajustar les propietats dels annexos d'acord amb les capacitats del vostre servei de correu.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
ca: Executables d'aplicacions de client de correu

en: Mail program:
ca: Programa de correu:

en: Select your preferred external mail client program here.
ca: Seleccioneu aquí el vostre programa client de correu extern preferit.

en: Attach a file with items properties
ca: Adjunta un fitxer amb les propietats dels elements

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
ca: Si activeu aquesta opció, totes les propietats de l'element com els comentaris, valoració o etiquetes s'afegiran com un fitxer adjunt.

en: Maximum email size limit:
ca: Límit de la mida màxima del correu electrònic:

en: Adjust image properties
ca: Ajusta les propietats de les imatges

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
ca: Si activeu aquesta opció, totes les imatges a enviar es podran redimensionar i tornar a comprimir.

en: Image Properties
ca: Propietats de la imatge

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
ca: Seleccioneu la grandària de les imatges que s'enviaran. Es manté la relació d'aspecte.

en: Image Length:
ca: Grandària de la imatge:

en: Select your preferred format to convert image.
ca: Seleccioneu el format preferit al qual convertir les imatges.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
ca: <p>El valor nou de compressió de les imatges JPEG que s'enviaran:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
ca: <p><b>1</b>: compressió molt alta<br/><b>25</b>: compressió alta<br/> <b>50</b>: compressió mitjana<br/><b>75</b>: compressió baixa (valor predeterminat) <br/><b>100</b>: sense compressió</p>

en: Image quality:
ca: Qualitat de la imatge:

en: Remove all metadata
ca: Elimina totes les metadades

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
ca: Si activeu aquesta opció, totes les metadades com l'Exif, IPTC, i XMP s'eliminaran.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
ca: Enviament per correu electrònic

en: Welcome to Email Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina de correu electrònic

en: Images List
ca: Llista d'imatges

en: Email Settings
ca: Configuració del correu electrònic

en: Export by Email
ca: Exporta per correu electrònic

en: Video Slideshow
ca: Vídeo de presentació de diapositives

en: A tool to create video slideshow from images
ca: Una eina per a crear un vídeo de presentació de diapositives a partir d'imatges

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris processar prèviament imatges com fotogrames per a crear un vídeo de presentació de diapositives.</p><p>Els elements a processar es poden seleccionar d'un a un o per grups a través d'una selecció d'àlbums.</p><p>Es poden aplicar efectes visuals diferents a les imatges per a fer transicions en renderitzar el vídeo final.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
ca: Crea un vídeo de presentació de diapositives...

en: Starting to generate video slideshow...
ca: S'està començant a generar el vídeo de la presentació de diapositives...

en: %1 input images to process
ca: %1 imatges d'entrada a processar

en: Video Slideshow is not completed
ca: El vídeo de la presentació de diapositives no està complet

en: See the video encoding trace below
ca: Vegeu la traça de codificació de vídeo a sota

en: Video Slideshow completed.
ca: El vídeo de la presentació de diapositives està complet.

en: Opening video stream in player...
ca: S'està obrint el flux de vídeo en el reproductor...

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
ca: <p>Aquesta vista llista tots els elements a incloure en un flux de vídeo.</p><p>El primer és el de la part superior de la llista, el darrer</p><p>a la part inferior. Podeu ajustar l'ordre de cada element.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda a l'eina de presentació de diapositives de vídeo</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà per a exportar</p><p></p><p>les imatges com un flux de vídeo.</p><p>Podeu generar ràpidament una pel·lícula de <a href='https://ca.wikipedia.org/wiki/Filmació_a_intervals'>filmació a intervals (Time-lapse)</a></p><p>capturada amb una càmera muntada sobre un trípode controlat per un <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalòmetre</a>.</p><p></p><p>També podeu crear una presentació de vídeo amb efectes</p><p>de transició i pistes d'àudio per a visualitzar en una pantalla de TV.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
ca: Executable del FFmpeg

en: Media Container Format:
ca: Format del contenidor multimèdia:

en: This control allows to choose the format of the media container to host video stream and soundtrack.
ca: Aquest control permet triar el format del contenidor multimèdia per a allotjar el flux de vídeo i la pista d'àudio.

en: Open in Player:
ca: Obre al reproductor:

en: Output
ca: Sortida

en: Equalize Video Luminosity
ca: Equalitza la lluminositat del vídeo

en: Equalization Strength:
ca: Intensitat de l'equalització:

en: This controls strength of equalization. Setting this option to zero effectively does nothing.
ca: Això controla la intensitat de l'equalització. Posant aquesta opció a zero no fa res.

en: <i>These settings apply temporal midway video equalization effect while encoding frames as video. This adjusts the sequence of frames to have the same histograms, while maintaining their dynamics as much as possible. It’s useful for e.g. matching exposures from a timelapse sequence.</i>
ca: <i>Aquests paràmetres apliquen un efecte temporal d'equalització de vídeo de mig camí mentre es fa la codificació dels fotogrames com a vídeo. Això ajusta la seqüència de fotogrames per a tenir els mateixos histogrames, mentre es manté la seva dinàmica tant com sigui possible. És útil, p. ex., per a fer coincidir les exposicions a partir d'una seqüència de filmació a intervals.</i>

en: Frames Normalization
ca: Normalització de fotogrames

en: Soundtrack File:
ca: Fitxer de la pista de so:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
ca: Selecció de la pista d'àudio

en: Soundtrack Duration:
ca: Durada de la pista de so:

en: Soundtrack Preview:
ca: Vista prèvia de la pista de so:

en: <i>Notes about soundtrack: if the audio length is smaller than video, it will be played in loop. If the audio length is larger than video, it will be trimmed. Leave this setting empty if you do not want a soundtrack to the media.</i>
ca: <i>Notes sobre la pista de so: si la longitud de l'àudio és menor que el vídeo, es reproduirà en bucle. Si la longitud de l'àudio és més gran que el vídeo, es retallarà. Deixeu buit aquest paràmetre si no voleu cap pista d'àudio a l'element multimèdia.</i>

en: Audio Track
ca: Pista d'àudio

en: On Screen Display
ca: Visualització en pantalla

en: The video output file name will be generated automatically.
ca: El nom del fitxer de sortida de vídeo es generarà automàticament.

en: Number of Frames by Image:
ca: Nombre de fotogrames per imatge:

en: This value repeat one image in the sequence.
    While creating timelapse; it is usual to use 1.
    Typically, the number of frames will determine
    the time to show the same frame in the video.
    The result will depend of the number of frames
    per second used to encode the media.
ca: Aquest valor repeteix una imatge en la seqüència.
    En crear la filmació a intervals és habitual utilitzar 1.
    Normalment, el nombre de fotogrames determinarà
    el temps a mostrar el mateix fotograma en el vídeo.
    El resultat dependrà del nombre de fotogrames per
    segon utilitzats per a codificar els elements multimèdia.

en: Video Standard:
ca: Estàndard de vídeo:

en: Video Type:
ca: Tipus de vídeo:

en: Video Bit Rate:
ca: Taxa de bits del vídeo:

en: Effect While Displaying Images
ca: Efecte en mostrar imatges

en: <i>An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed. The effect duration will follow the number of frames used to render the image on video stream. For a timelapse, let this setting to None.</i>
ca: <i>Un efecte és una panoràmica o un zoom visual aplicat mentre es visualitza una imatge. La durada de l'efecte seguirà el nombre de fotogrames emprats per a renderitzar la imatge en el flux de vídeo. Per a una filmació a intervals, deixeu aquest paràmetre a Sense.</i>

en: Transition Between Images
ca: Transició entre imatges

en: <i>A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the slideshow. For a timelapse, let this setting to None.</i>
ca: <i>Una transició és un efecte visual aplicat entre dues imatges. Per a alguns efectes, la durada pot dependre de valors aleatoris i pot canviar durant la presentació de diapositives. Per a una filmació a intervals, deixeu aquest paràmetre a Sense.</i>

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
ca: Durada: %1 segons per element, total %2 segons (sense transicions)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
ca: Creació de vídeo de presentació de diapositives

en: Welcome to Video Slideshow Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina de vídeo de presentació de diapositives

en: Video Settings
ca: Configuració del vídeo

en: Generating Video Slideshow
ca: S'està generant el vídeo de presentació de diapositives

en: Export as wallpaper
ca: Exporta com a fons de pantalla

en: A tool to set image as wallpaper
ca: Una eina per a establir una imatge com a fons de pantalla

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
ca: <p>Aquesta eina canvia el fons de pantalla per a la imatge seleccionada per a tots els escriptoris.</p><p>Si s'han seleccionat moltes imatges, s'usarà la primera.</p><p>Si no s'ha seleccionat cap imatge, s'usarà la primera de l'àlbum actual.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
ca: Estableix com a fons de pantalla

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
ca: Error en establir la imatge com a fons de pantalla

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
ca: No s'ha pogut canviar la imatge de fons de pantalla en l'escriptori actual amb
    %1
    
    Error: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
ca: No s'ha pogut canviar la imatge de fons de pantalla en l'escriptori actual amb
    %1

en: Unknown Error %1
ca: Error desconegut %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
ca: No s'ha pogut canviar la imatge de fons de pantalla en l'escriptori actual amb
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3

en: Cannot create desktop context.
ca: No s'ha pogut crear el context de l'escriptori.

en: Cannot set wall paper image path.
ca: No s'ha pogut establir el camí de la imatge per al fons de pantalla.

en: Cannot set wallpaper properties.
ca: No s'han pogut establir les propietats del fons de pantalla.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
ca: No s'han pogut aplicar els canvis al fons de pantalla de l'escriptori.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
ca: Configuració del fons de pantalla

en: Wallpaper Layout:
ca: Disposició del fons de pantalla:

en: Adjusted
ca: Ajustada

en: Adjusted with Aspect ratio
ca: Ajustada amb la relació d'aspecte

en: Adjusted and cropped
ca: Ajustada i escapçada

en: Centered
ca: Centrada

en: OpenGL Viewer
ca: Visualitzador OpenGL

en: A tool to preview image with OpenGL
ca: Una eina per a previsualitzar una imatge amb l'OpenGL

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change image)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
ca: <p>Aquesta eina mostra una vista prèvia d'una sèrie d'elements mitjançant efectes OpenGL.</p><p><u>Ús:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Accés als elements</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Element anterior:</td><td>Tecla <i>Amunt</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Re Pàg</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Fletxa esquerra</i></td></tr><tr><td></td><td>Roda del ratolí amunt</td></tr><tr><td>Element següent:</td><td>Tecla <i>Fletxa avall</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Av Pàg</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Fletxa dreta</i></td></tr><tr><td></td><td>Roda del ratolí avall</td></tr><tr><td>Surt:</td><td>Tecla <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Mostrar els elements</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Commuta de pantalla completa a normal:</td><td>Tecla <i>f</i></td></tr><tr><td>Commuta l'acció de la roda de desplaçament:</td><td>Tecla <i>c</i> (fer zoom o canviar d'imatge)</td></tr><tr><td>Gir:</td><td>Tecla <i>r</i></td></tr><tr><td>Restableix la vista:</td><td>doble clic</td></tr><tr><td>Mida original:</td><td>Tecla <i>o</i></td></tr><tr><td>Fer zoom:</td><td>Moure el ratolí cap amunt-avall mentre es prem el botó dret del ratolí</td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>c</i> i empreu la roda del ratolí</td></tr><tr><td></td><td>Les tecles <i>+</i> i <i>-</i></td></tr><tr><td></td><td>ctrl + roda del ratolí</td></tr><tr><td>Panoràmica:</td><td>Moveu el ratolí mentre premeu el botó esquerre</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Altres</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Mostra aquesta ajuda:</td><td>Tecla <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
ca: Visualitzador d'imatges OpenGL

en: OpenGL Error
ca: Error de l'OpenGL

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
ca: No s'accepta l'extensió GL_ARB_texture_rectangle de l'OpenGL en aquest sistema

en: No OpenGL context has been found
ca: No s'ha trobat el context de l'OpenGL

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
ca: Vista prèvia de la pista de so

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
ca: Si s'ha establert, la pista de so de l'àlbum actual es desarà i es restaurarà automàticament en l'inici següent.

en: Move the selected track up in the playlist.
ca: Mou cap amunt la peça seleccionada a la llista de reproducció.

en: Move the selected track down in the playlist.
ca: Mou cap avall la peça seleccionada a la llista de reproducció.

en: Add new tracks to the playlist.
ca: Afegeix peces noves a la llista de reproducció.

en: Delete the selected track from the playlist.
ca: Suprimeix la peça seleccionada de la llista de reproducció.

en: Load playlist from a file.
ca: Carrega la llista de reproducció des d'un fitxer.

en: Save playlist to a file.
ca: Desa la llista de reproducció a un fitxer.

en: Clear the playlist.
ca: Neteja la llista de reproducció.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
ca[0]: 1 peça [%2]
ca[1]: %1 peces [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
ca: La durada de la presentació és més gran que la durada de la pista de so. Suggeriment: afegiu més fitxers de so.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
ca: Selecció de fitxers de so

en: You can only move image files up one at a time.
ca: Només podeu moure cap amunt un fitxer d'imatge cada vegada.

en: You can only move files down one at a time.
ca: Només podeu moure cap avall un fitxer d'imatge a la vegada.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
ca: Càrrega de llista de reproducció

en: Playlist (*.m3u)
ca: Llista de reproducció (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
ca: Desament de llista de reproducció

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
ca: No es pot accedir al fitxer «%1». Comproveu que el camí sigui correcte.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
ca: No es pot crear una vista prèvia d'una llista de fitxers buida.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
ca: Selecció de fitxers d'àudio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
ca: Mou cap amunt la imatge actual a la llista de la carpeta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
ca: Afegeix més fitxers d'imatge a la llista de la carpeta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
ca: Elimina alguns fitxers d'imatge de la llista de la carpeta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
ca: Mou cap avall la imatge actual a la llista de la carpeta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
ca: Vista prèvia...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ca: Opcions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
ca: &Repetició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
ca: Reproducció &automàtica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
ca: Recorda la pista de so

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
ca: Comparació de temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
ca: Diapositiva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
ca: Pista de so:

en: No detail available
ca: Cap detall disponible

en: %1 may not be playable.
ca: %1 potser no és reproduïble.

en: This file may not be playable.
ca: El fitxer potser no és reproduïble.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
ca: Reprodueix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
ca: Atura

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
ca: Anterior

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
ca: Següent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ca: Hora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
ca: Transcorregut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
ca: Volums:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
ca: &Interfície

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
ca: Usa &mil·lisegons en lloc de segons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
ca: Activa la roda del ratolí per a moure's entre les diapositives.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
ca: Activa la roda del &ratolí

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
ca: Efectes OpenGL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
ca: Usa la resolució de pantalla completa (més lent)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
ca: Efecte &Ken Burns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
ca: Desactiva l'aparició/desaparició &gradual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
ca: Desactiva l'en&cadenament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
ca: U&sa la mateixa velocitat per als efectes visuals

en: This is a comment sample...
ca: Aquest és un exemple de comentari...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
ca: Seleccioneu el tipus de lletra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
ca: Longitud de la línia (en caràcters):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
ca: Text amb contorn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
ca: Opacitat del fons:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
ca: Color del tipus de lletra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
ca: Color de fons:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
ca[0]: %1 imatge [%2]
ca[1]: %1 imatges [%2]

en: %1 image | %1 images
ca[0]: %1 imatge
ca[1]: %1 imatges

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
ca: No es pot accedir al fitxer %1. Comproveu que el camí sigui correcte.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
ca: Imatge núm. %1

en: Delay between images (ms):
ca: Interval entre imatges (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
ca: Interval entre imatges (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
ca: Vista prèvia de la imatge actualment seleccionada.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
ca: Llista d'imatges

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
ca: Nombre total d'imatges a la carpeta i durada de la seqüència.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
ca: Imatge seleccionada actualment a la llista de la carpeta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
ca: Renderització del contingut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
ca: Imp&rimeix el nom del fitxer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
ca: Impr&imeix les llegendes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
ca: Indicador de progrés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
ca: Reproducció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
ca: &Barreja les imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
ca: Desactiva l'interval aut&omàtic

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
ca: Aquesta opció requereix l'acció de l'usuari per a canviar entre les imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
ca: Efecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
ca: Usa les transicions Open&GL

[ctx: @title:window]
en: Presentation
ca: Presentació

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
ca: Inicia

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
ca: Inicia la presentació

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
ca: Configuració principal

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
ca: Pista de so

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
ca: Avançat

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
ca: Sense

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
ca: Corba

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
ca: Barreja

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
ca: Cub

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
ca: Esvaïment

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
ca: Vibració

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
ca: Cap enfora

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
ca: Gir

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
ca: Lliscament

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
ca: Aleatori

en: Slideshow Completed
ca: Ha finalitzat la presentació de diapositives

en: Click to Exit...
ca: Cliqueu per a sortir...

en: SlideShow Completed
ca: Ha finalitzat la presentació de diapositives

en: There are no images to show.
ca: No hi ha cap imatge a mostrar.

en: OpenGL support is not available on your system.
ca: La implementació de l'OpenGL no està disponible en aquest sistema.

[ctx: @title]
en: Presentation
ca: Presentació

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
ca: Una eina per a renderitzar una presentació

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.
    
    Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.
    
    You can add a sound-track in background while your presentation.
ca: Aquesta eina renderitza una sèrie d'elements com a una presentació de diapositives avançada.
    
    Hi ha disponibles molts efectes de transició basats en l'OpenGL i el famós efecte de Ken Burns.
    
    Podeu afegir una pista de so de fons a la presentació.

[ctx: @action]
en: Presentation...
ca: Presentació...

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
ca: Especificar un retard per a la presentació de diapositives

en: Delay:
ca: Retard:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
ca: Supressió d'imatge

en: Do you want to move this image to the trash?
ca: Voleu moure aquesta imatge a la paperera?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
ca: Tauler d'escacs

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
ca: Fusió cap avall

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
ca: Escombrat

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
ca: Cubisme

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
ca: Fes créixer

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
ca: Línies horitzontals

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
ca: Línies verticals

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
ca: Cercle cap enfora

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
ca: Múltiples cercles cap enfora

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
ca: Espiral d'entrada

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
ca: Bombolles

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
ca: Presentació de diapositives

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
ca: S'està efectuant una presentació de diapositives

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
ca: Configuració de la presentació de diapositives

en: Delay between images:
ca: Interval entre les imatges:

en: The delay, in seconds, between images.
ca: L'interval en segons entre les imatges.

en: Start with current image
ca: Comença amb la imatge actual

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
ca: Si activeu aquesta opció, la presentació de diapositives començarà amb la imatge de la llista que estigui seleccionada.

en: Slideshow runs in a loop
ca: Executa la presentació de diapositives en un bucle

en: Run the slideshow in a loop.
ca: Executa la presentació de diapositives en un bucle.

en: Shuffle images
ca: Barreja les imatges

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
ca: Si aquesta opció està activada, la presentació de diapositives s'executarà en ordre aleatori

en: Show progress indicator
ca: Mostra l'indicador de progrés

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
ca: Mostra un indicador de progrés amb els elements pendents a mostrar i el progrés del temps.

en: Show image file name
ca: Mostra el nom del fitxer d'imatge

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
ca: Mostra el nom del fitxer d'imatge a la part inferior de la pantalla.

en: Show image creation date
ca: Mostra la data de creació de la imatge

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
ca: Mostra la data i hora de creació de la imatge a la part inferior de la pantalla.

en: Show camera aperture and focal length
ca: Mostra l'obertura de la càmera i la distància focal

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
ca: Mostra l'obertura de la càmera i la distància focal a la part inferior de la pantalla.

en: Show camera exposure and sensitivity
ca: Mostra l'exposició de la càmera i la sensibilitat

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
ca: Mostra l'exposició de la càmera i la sensibilitat a la part inferior de la pantalla.

en: Show camera make and model
ca: Mostra el fabricant i model de la càmera

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
ca: Mostra el fabricant i el model de la càmera a la part inferior de la pantalla.

en: Show camera lens model
ca: Mostra el model de lent de la càmera

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
ca: Mostra el model de lent de la càmera a la part inferior de la pantalla.

en: Show image caption
ca: Mostra la llegenda de la imatge

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
ca: Mostra la llegenda de la imatge a la part inferior de la pantalla.

en: Show image title
ca: Mostra el títol de la imatge

en: Show the image title at the bottom of the screen.
ca: Mostra el títol de la imatge a la part inferior de la pantalla.

en: Show image caption if it has not title
ca: Mostra la llegenda de la imatge si no té títol

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
ca: Mostra la llegenda de la imatge a la part inferior de la pantalla si no existeix cap títol.

en: Show image tags
ca: Mostra les etiquetes de la imatge

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
ca: Mostra els noms de les etiquetes del digiKam de la imatge a la part inferior de la pantalla.

en: Show image labels
ca: Mostra els rètols de les imatges

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
ca: Mostra el rètol de color de la imatge del digiKam i el rètol de selecció a la part inferior de la pantalla.

en: Show image rating
ca: Mostra la valoració de la imatge

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
ca: Mostra la valoració de la imatge del digiKam a la part inferior de la pantalla.

en: Caption font:
ca: Tipus de lletra de la llegenda:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de lletra emprada per a mostrar el text a la presentació de diapositives.

en: Screen placement:
ca: Posició de la pantalla:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
ca: En cas d'un ordinador multipantalla, seleccioneu aquí el monitor a mostrar els continguts.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
ca: Pantalla actual

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
ca: Pantalla predeterminada

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ca: Pantalla %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the F2 key.</b>
ca: <b>Nota: Aquest diàleg per a la configuració de la presentació de diapositives es pot activar en qualsevol moment amb la tecla F2.</b>

en: SlideShow
ca: Presentació de diapositives

en: A tool to render slideshow
ca: Una eina per a renderitzar una presentació de diapositives

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Video forward:</td><td><i>Ctrl+Right</i> key</td></tr><tr><td>Video backward:</td><td><i>Ctrl+Left</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>Alt+P</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>Alt+Y</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
ca: <p>Aquesta eina representa una sèrie d'elements com a una senzilla presentació de diapositives.</p><p>Mentre s'executa es poden mostrar superposades moltes propietats dels elements.</p><p>Aquesta eina pot reproduir el contingut de l'àlbum en mode recursiu amb els àlbums per a infants, si n'hi ha.</p><p><u>Ús:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Accés als elements</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Element anterior:</td><td>Tecla <i>Amunt</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Re Pàg</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Fletxa esquerra</i></td></tr><tr><td></td><td>Roda del ratolí amunt</td></tr><tr><td></td><td>Botó esquerre del ratolí</td></tr><tr><td>Element següent:</td><td>Tecla <i>Fletxa avall</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Av Pàg</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Fletxa dreta</i></td></tr><tr><td></td><td>Roda del ratolí avall</td></tr><tr><td></td><td>Botó dret del ratolí</td></tr><tr><td>Pausa/Inici:</td><td>Tecla <i>Espai</i></td></tr><tr><td>Avança el vídeo:</td><td>Tecla <i>Ctrl+Dreta</i></td></tr><tr><td>Vídeo enrere:</td><td>Tecla <i>Ctrl+Esquerra</i></td></tr><tr><td>Configuració de la presentació de diapositives:</td> <td>Tecla <i>Alt+P</i></td></tr><tr><td>Oculta/mostra les disposicions:</td> <td>Tecla <i>Alt+Y</i></td></tr><tr><td>Surt:</td><td>Tecla <i>Esc</i></td> </tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Propietats dels elements</h1> </b></center></nobr></td></tr><tr><td>Canvi de les etiquetes:</td><td>Useu les dreceres de teclat de les etiquetes</td></tr><tr><td>Canvi de la valoració:</td><td>Useu les dreceres de teclat de les valoracions</td></tr> <tr><td>Canvi del rètol de color:</td><td>Useu les dreceres de teclat del rètol de color</td></tr><tr><td>Canvi del rètol de selecció:</td><td>Useu les dreceres de teclat del rètol de selecció</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Altres</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Mostra aquesta ajuda:</td><td>Tecla <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
ca: Presentació de diapositives

en: Slideshow
ca: Presentació de diapositives

en: Play All
ca: Reprodueix-ho tot

en: Play Selection
ca: Reprodueix la selecció

en: Play With Sub-Albums
ca: Reprodueix amb els subàlbums

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
ca: Ha finalitzat la presentació de diapositives.
    Cliqueu per a sortir
    o premeu «Esc»...

en: An error has occurred to show item
    %1
ca: Hi ha hagut un error en mostrar l'element
    %1

en: Switch Screen
ca: Canvia de pantalla

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ca: Pantalla %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Box

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.
    
    See Box web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Box.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del Box: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
ca: Exporta a &Box...

en: Failed to upload photo
ca: Ha fallat en pujar la fotografia

en: Failed to list folders
ca: Ha fallat en llistar les carpetes

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
ca: Exportació a Box

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
ca: Comença la pujada

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
ca: Comença la pujada al Box

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
ca: No s'ha seleccionat cap imatge. Si us plau, seleccioneu les imatges que s'haurien de pujar.

[ctx: @title: window start transfert]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
ca: Ha fallat en l'autenticació. Cliqueu a «Continua» per a autenticar.

[ctx: @action: button start transfert]
en: Continue
ca: Continua

[ctx: @action: button start transfert]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @info]
en: Box export
ca: Exporta a Box

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
ca: Ha fallat la pujada

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al Box.
    %1
    Voleu continuar?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
ca: Ha fallat l'inici de la sessió

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
ca: Ha fallat en l'autenticació. Ho voleu tornar a provar?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
ca: La crida al Box ha fallat:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Dropbox

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.
    
    See Dropbox web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Dropbox.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del Dropbox: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
ca: Exporta a &Dropbox...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
ca: Exportació a Dropbox

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
ca: Comença la pujada al Dropbox

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
ca: No s'ha seleccionat cap imatge. Si us plau, seleccioneu les imatges que s'haurien de pujar.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
ca: Ha fallat en l'autenticació. Ho voleu tornar a provar?

en: Dropbox export
ca: Exportació a Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al Dropbox.
    %1
    Voleu continuar?

en: Dropbox call failed:
    %1
ca: La crida al Dropbox ha fallat:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
ca: Opció de la privadesa de l'àlbum que es crearà (requerit).

en: Only Me
ca: Només jo

en: Only Friends
ca: Només els amics

en: Friends of Friends
ca: Amics dels amics

en: Everyone
ca: Tothom

en: A tool to export to Facebook web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Facebook

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
ca: <p>Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Facebook.</p><p>Per als detalls, vegeu el lloc web del Facebook: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
ca: Exporta a &Facebook...

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
ca: <p>Actualment, com a projecte de codi font obert, no podem complir els requisits de Facebook per a reactivar aquest connector.</p><p>Per a més informació, vegeu aquí: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>Sistema de seguiment d'errors del KDE</a></p>

en: Cannot open file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: The service is not available at this time.
ca: En aquests moments el servei no està disponible.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
ca: L'aplicació ha arribat al nombre màxim de peticions permeses.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
ca: La clau de la sessió no és vàlida o ha caducat. Proveu de tornar a connectar-vos.

en: Invalid album ID.
ca: L'identificador de l'àlbum no és vàlid.

en: Album is full.
ca: L'àlbum és ple.

en: Missing or invalid file.
ca: Falta un fitxer o no és vàlid.

en: Too many unapproved photos pending.
ca: Hi ha massa fotografies pendents d'aprovació.

en: Validate previous session...
ca: Valida la sessió anterior...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
ca: Exportació al servei web Facebook

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
ca: Comença la pujada al servei web Facebook

en: Continue with Facebook
ca: Continua amb Facebook

en: Log Out of Facebook
ca: Desconnecta del Facebook

en: <i>auto create</i>
ca: <i>crea automàticament</i>

en: Facebook Call Failed: %1
ca: La crida al Facebook ha fallat: %1

en: Facebook export
ca: Exportació a Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al Facebook: %1
    Voleu continuar?

en: Facebook Call Failed: %1
ca: La crida al Facebook ha fallat: %1

en: Target location:
ca: Ubicació de la destinació:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
ca: Carpeta de destinació

en: Sets the target address to copy the items to.
ca: Estableix l'adreça de destinació a on copiar els elements.

en: Target file behavior:
ca: Comportament del fitxer de destinació:

en: Copy files
ca: Copia fitxers

en: Create symlinks
ca: Crea enllaços simbòlics

en: Create relative symlinks
ca: Crea enllaços simbòlics relatius

en: Include the sidecar of the items
ca: Inclou el lateral dels elements

en: Write sidecar metadata to the items
ca: Escriu les metadades del lateral als elements

en: Overwrite existing items in the target
ca: Sobreescriu els elements existents a la destinació

en: Use the album path of the items in the target
ca: Usa el camí d'àlbum dels elements a la destinació

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
ca: <p>El valor nou de compressió de les imatges JPEG que s'enviaran:</p><p><b>1</b>: compressió molt alta<br/><b>25</b>: compressió alta<br/> <b>50</b>: compressió mitjana<br/><b>75</b>: compressió baixa (valor predeterminat) <br/><b>100</b>: sense compressió</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
ca: Aquesta és la llista d'elements a copiar a la destinació especificada.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
ca: Exportació a un emmagatzematge local

[ctx: @action:button]
en: Start Export
ca: Inicia l'exportació

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
ca: Inicia l'exportació a la destinació especificada

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
ca: No s'ha completat la còpia

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
ca: Alguns dels elements no s'han copiat i encara són a la llista. Ara podeu reintentar copiar-los.

[ctx: @title]
en: File Copy
ca: Copia el fitxer

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
ca: Una eina per a exportar elements a un emmagatzematge local

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements a un emmagatzematge local.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
ca: Exporta a un emmagatzematge local...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
ca: Estableix l'adreça de la destinació a on pujar les imatges. Pot ser una adreça emprada en el Dolphin o el Konqueror, p. ex. ftp://elmeu.servidor.org/sub/carpeta.

en: Select export location...
ca: Seleccioneu la ubicació d'exportació...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
ca: Aquesta és la llista de les imatges a pujar a la destinació especificada.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
ca: Selecció de la destinació...

en: All Files (*)
ca: Tots els fitxers (*)

en: <i>not selected</i>
ca: <i>no seleccionada</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
ca: Exportació a un emmagatzematge remot

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
ca: No s'ha completat la pujada

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
ca: Algunes de les imatges no s'han transferit i encara són a la llista. Ara podeu tornar a intentar exportar-les.

en: Select import location...
ca: Seleccioneu la ubicació d'importació...

en: This is the list of images to import into the current album.
ca: Aquesta és la llista de les imatges a importar a l'àlbum actual.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
ca: Selecció dels elements a importar...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
ca: Importació des d'un emmagatzematge remot

[ctx: @action:button]
en: Start Import
ca: Inicia la importació

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
ca: Inicia la importació de les imatges especificades en l'àlbum actualment seleccionat.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
ca: No s'ha completat la importació

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
ca: Algunes de les imatges no s'han transferit i encara són a la llista. Ara podeu tornar a intentar importar-les.

[ctx: @title]
en: File Transfer
ca: Transferència de fitxers

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
ca: Una eina per a exportar i importar elements amb una ubicació remota

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.
    
    Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar i importar elements amb una ubicació remota.
    
    Es poden usar molts protocols, com FTP, SFTP, SAMBA, etc.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
ca: Exporta a un emmagatzematge remot...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
ca: Importa des d'un emmagatzematge remot...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
ca: Marqueu-ho si la fotografia ha de ser visible públicament o useu la pestanya Opcions de la pujada per a especificar-ho per a totes les imatges

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
ca: Marqueu-ho si la fotografia ha de ser visible per la família o useu la pestanya Opcions de la pujada per a especificar-ho per a totes les imatges

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
ca: Marqueu-ho si la fotografia ha de ser visible pels amics o useu la pestanya Opcions de la pujada per a especificar-ho per a totes les imatges

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
ca: Indiqueu el nivell de seguretat de la fotografia o useu la pestanya Opcions de la pujada per a especificar-ho per a totes les imatges

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
ca: Indiqueu quina classe d'imatge és aquesta o useu la pestanya Opcions de la pujada per a especificar-ho per a totes les imatges

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
ca: Afegiu etiquetes addicionals per a la imatge o useu la pestanya Opcions de la pujada per a afegir etiquetes per a totes les imatges

en: Enter extra tags, separated by commas.
ca: Introduïu etiquetes addicionals, separades per comes.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Flickr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.
    
    See Flickr web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Flickr.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del Flickr per als detalls: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
ca: Exporta a &Flickr...

en: Getting the maximum allowed file size.
ca: S'està obtenint la mida màxima permesa del fitxer.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
ca: La mida del fitxer excedeix la mida màxima permesa del fitxer.

en: No photo specified
ca: No s'ha especificat cap fotografia

en: General upload failure
ca: Error general durant la pujada

en: Filesize was zero
ca: La mida del fitxer era zero

en: Filetype was not recognized
ca: No s'ha reconegut el tipus de fitxer

en: User exceeded upload limit
ca: L'usuari ha excedit el límit de pujada

en: Invalid signature
ca: Signatura no vàlida

en: Missing signature
ca: Manca la signatura

en: Login Failed / Invalid auth token
ca: Ha fallat l'inici de la sessió / Testimoni d'autorització no vàlid

en: Invalid API Key
ca: Clau de l'API no vàlida

en: Service currently unavailable
ca: Servei no disponible actualment

en: Invalid Frob
ca: «Frob» no vàlid

en: Format "xxx" not found
ca: No s'ha trobat el format «xxx»

en: Method "xxx" not found
ca: No s'ha trobat el mètode «xxx»

en: Invalid SOAP envelope
ca: Embolcall SOAP no vàlid

en: Invalid XML-RPC Method Call
ca: Crida no vàlida al mètode XML-RPC

en: The POST method is now required for all setters
ca: Ara es requereix el mètode POST per a tots els dissenys

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
ca: Hi ha hagut un error: %1
    No es pot continuar.

en: PhotoSet creation failed:
ca: Ha fallat la creació del conjunt de fotografies:

en: Failed to fetch list of photo sets.
ca: Ha fallat en recuperar la llista dels conjunts de fotografies.

en: Failed to query photo information
ca: Ha fallat en consultar la informació de la fotografia

en: Remove Account
ca: Elimina el compte

[ctx: photo permissions]
en: Public
ca: Públic

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
ca: Aquesta és la llista d'imatges a pujar al vostre compte de Flickr.

en: Extra tags
ca: Etiquetes extres

[ctx: photo permissions]
en: Family
ca: Família

[ctx: photo permissions]
en: Friends
ca: Amics

en: Safety level
ca: Nivell de seguretat

en: Content type
ca: Tipus de contingut

[ctx: photo safety level]
en: Safe
ca: Segur

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
ca: Moderat

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
ca: Restringit

[ctx: photo content type]
en: Photo
ca: Fotografia

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
ca: Captura de pantalla

[ctx: photo content type]
en: Other
ca: Altres

en: Tag options
ca: Opcions de les etiquetes

en: Use Host Application Tags
ca: Usa les etiquetes d'aplicació del servidor

en: More tag options
ca: Més opcions de les etiquetes

en: Added Tags:
ca: Etiquetes afegides:

en: Enter new tags here, separated by commas.
ca: Introduïu aquí les etiquetes noves, separades per comes.

en: Add tags per image
ca: Afegeix etiquetes per imatge

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
ca: Si està marcada, podreu establir etiquetes addicionals per a cada imatge a la pestanya de la llista de fitxers

en: Strip Spaces From Tags
ca: Descarta els espais de les etiquetes

en: Publication Options
ca: Opcions de publicació

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
ca: Pública (tothom la pot veure)

en: Visible to Family
ca: Visible per la família

en: Visible to Friends
ca: Visible pels amics

en: More publication options
ca: Més opcions de publicació

en: Safety level:
ca: Nivell de seguretat:

en: Safe
ca: Segur

en: Moderate
ca: Moderat

en: Restricted
ca: Restringit

en: Content type:
ca: Tipus de contingut:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
ca: <b><h2>Exportació a <a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a></h2></b>

en: Fewer publication options
ca: Menys opcions de publicació

en: Fewer tag options
ca: Menys opcions d'etiquetes

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
ca: Exportació al servei web %1

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
ca: Inicia la pujada

en: Photostream Only
ca: Només per al Photostream

en: Flickr Export
ca: Exportació a Flickr

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
ca: Ha fallat en recuperar la informació del conjunt de fotografies des de %1. %2

[ctx: @title: window failed add photo]
en: Warning
ca: Avís

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al %1. %2
    Voleu continuar?

[ctx: @action: button failed add photo]
en: Continue
ca: Continua

[ctx: @action: button failed add photo]
en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Failed to create folder
ca: Ha fallat en crear la carpeta

en: File-size was zero
ca: La mida del fitxer és zero

en: File-type was not recognized
ca: No s'ha reconegut el tipus de fitxer

en: Login failed / Invalid auth token
ca: Ha fallat l'inici de la sessió / Testimoni d'autorització no vàlid

en: The POST method is now required for all setters.
ca: Ara es requereix el mètode POST per a tots els dissenys.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
ca: Hi ha hagut un error: %1
    No es pot continuar.

en: Failed to fetch photo-set list
ca: Ha fallat en recuperar la llista dels conjunts de fotografies

en: Access Level
ca: Nivell d'accés

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
ca: Aquesta és la configuració de seguretat i privadesa per a l'àlbum nou de Google Photos.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
ca: Públic

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
ca: Un àlbum públic es llista a la vostra pàgina pública del Google Photos.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
ca: No llistat / Privat

en: Unlisted album is only accessible via URL.
ca: Un àlbum no llistat només és accessible via URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
ca: Es requereix iniciar la sessió per a visualitzar

en: Unlisted album require Sign-In to View
ca: Un àlbum no llistat requereix iniciar la sessió per a visualitzar

en: Privacy:
ca: Privadesa:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
ca: Una eina per a exportar i importar elements amb el servei web de Google

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.
    
    Google Photo and Google Drive web services are supported.
    
    See Google web sites for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar i importar elements als serveis web de Google.
    
    S'admeten els serveis web Google Photo i Google Drive.
    
    Per als detalls, vegeu els llocs web de Google: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
ca: Exporta a &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
ca: Importa des de &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
ca: Exporta a &Google Drive...

en: Add As New
ca: Afegeix com a nou

en: Item will be added alongside the linked version.
ca: L'element s'afegirà conjuntament amb la versió enllaçada.

en: Add All
ca: Afegeix-ho tot

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
ca: Els elements s'afegiran conjuntament amb la versió enllaçada. No se us tornarà a preguntar.

en: Replace
ca: Substitueix

en: Item will be replacing the linked version.
ca: L'element substituirà la versió enllaçada.

en: Replace All
ca: Substitueix-ho tot

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
ca: Els elements substituiran la versió enllaçada. No se us tornarà a preguntar.

en: A linked item already exists.
ca: Ja existeix un element enllaçat.

en: Destination
ca: Destinació

[ctx: @label: source file]
en: Source
ca: Origen

en: Tag path behavior :
ca: Comportament del camí d'etiquetes:

en: Leaf tags only
ca: Només les etiquetes finals

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
ca: Exporta només les etiquetes finals de les jerarquies d'etiquetes

en: Split tags
ca: Divisió de les etiquetes

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
ca: Exporta les etiquetes finals i tots els antecessors com a etiquetes simples.

en: Combined String
ca: Cadenes combinades

en: Build a combined tag string.
ca: Construeix una cadena d'etiquetes combinades.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
ca: Exportació a Google Drive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
ca: Comença la pujada al Google Drive

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
ca: Exportació al servei web Google Photos

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
ca: Comença la pujada al servei web Google Photos

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
ca: Importació des del servei web de Google Photos

[ctx: @action:button]
en: Start Download
ca: Comença la baixada

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
ca: Comença la baixada des del servei web de Google Photos

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
ca: Ha fallat la crida al Google Photos: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
ca: Ha fallat la crida al Google Drive: %1

[ctx: @info: start transfert]
en: Google Drive export
ca: Exportació a Google Drive

[ctx: @info: start transfert]
en: Google Photo export
ca: Exportació a Google Photo

[ctx: @title: window get photo done]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en desar la fotografia: %1
    Voleu continuar?

[ctx: @action: button get photo done]
en: Continue
ca: Continua

[ctx: @action: button get photo done]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en baixar la fotografia: %1
    Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
ca: Ha fallat en desar la imatge a %1

[ctx: @title: window add photo done]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al %1.
    %2
    Voleu continuar?

[ctx: @action: button add photo done]
en: Continue
ca: Continua

[ctx: @action: button add photo done]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @title: window upload photo done]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
ca: Ha fallat en finalitzar la pujada de la fotografia al %1.
    %2
    No s'ha pujat cap imatge al vostre compte.

[ctx: @action: button upload photo done]
en: OK
ca: D'acord

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
ca: Ha fallat la crida al Google Drive:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
ca: Ha fallat la crida al Google Photos:
    %1

[ctx: @title: window change user]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
ca: Es tancarà la sessió del compte, feu clic a «Continua» per a autenticar-vos amb un altre compte

[ctx: @action: button change user]
en: Continue
ca: Continua

[ctx: @action: button change user]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web ImageShack

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web ImageShack.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web de l'ImageShack: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
ca: Exporta a &ImageShack...

en: Authenticating the user
ca: S'està autenticant l'usuari

en: Getting galleries from server
ca: S'estan obtenint les galeries des del servidor

en: Successfully retrieved galleries
ca: S'han recuperat amb èxit les galeries

[ctx: @option]
en: Make private
ca: Fer privat

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
ca: Etiquetes (opcional):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
ca: Suprimeix la barra d'informació a les miniatures

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
ca: Afegeix a la carpeta arrel

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
ca: Crea una galeria nova

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
ca: Exportació a ImageShack

[ctx: @action:button]
en: Upload
ca: Puja

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
ca: Comença la pujada al servei web ImageShack

en: Image Shack Export
ca: Exporta a ImageShack

en: Authenticating...
ca: S'està autenticant...

en: Login failed: %1
ca: Ha fallat l'inici de la sessió: %1

en: Failed to get galleries list: %1
ca: Ha fallat en obtenir la llista de galeries: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia a l'ImageShack: %1
    Voleu continuar?

en: Submission title
ca: Presenta el títol

en: Submission description
ca: Presenta la descripció

en: Imgur URL
ca: URL d'Imgur

en: Imgur Delete URL
ca: Suprimeix l'URL d'Imgur

en: Copy
ca: Copia

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web ImgUr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.
    
    You can export items as anonymous or with an user account.
    
    See ImgUr web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web ImgUr.
    
    Podeu exportar elements com a anònim o amb un compte d'usuari.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web de l'ImgUr: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
ca: Exporta a &Imgur...

en: Could not authorize
ca: No s'ha pogut autoritzar

en: Could not open file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: Logged in as:
ca: Connectat com a:

en: Forget
ca: Oblida

en: Upload Anonymously
ca: Puja anònimament

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
ca: Exportació a imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
ca: Comença la pujada a Imgur

en: <i>Not logged in</i>
ca: <i>No connectat</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
ca: Ha fallat l'autorització

en: Failed to log into Imgur: %1
ca: Ha fallat en connectar-se a Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
ca: Ha fallat en pujar la fotografia a Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia a Imgur: %1
    Voleu continuar?

en: Home
ca: Inici

en: Go back to Home page
ca: Torna a la pàgina d'inici

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
ca: Una eina per a exportar fotografies com a observacions d'iNaturalist.

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.
    
    See iNaturalist web site for details: %1.
ca: Aquesta eina exporta fotografies com a observacions d'iNaturalist.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web d'iNaturalist: %1.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
ca: Exporta a &iNaturalist...

en: We are pretty sure it is in this %1.
ca: Estem força segurs de què hi ha en aquest %1.

en: Visually Similar
ca: Visualment similar

en: Seen Nearby
ca: Vist a prop

en: invalid name
ca: nom no vàlid

en: Login
ca: Inici de sessió

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
ca: ERROR en crear l'observació

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
ca: ERROR en pujar la fotografia

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
ca: ERROR en suprimir l'observació

en: Timeout after exceeding %1 seconds
ca: Temps d'espera després d'excedir %1 segons

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
ca: regne

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
ca: subregne

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
ca: fílum

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
ca: subfílum

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
ca: superordre

[ctx: taxonomic rank]
en: order
ca: ordre

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
ca: subordre

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
ca: infraordre

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
ca: parvordre

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
ca: secció zoològica

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
ca: subsecció zoològica

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
ca: superfamília

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
ca: epifamília

[ctx: taxonomic rank]
en: family
ca: família

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
ca: subfamília

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
ca: supertribu

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
ca: tribu

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
ca: subtribu

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
ca: gènere

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
ca: gènere híbrid

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
ca: subgènere

[ctx: taxonomic rank]
en: section
ca: secció

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
ca: subsecció

[ctx: taxonomic rank]
en: species
ca: espècies

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
ca: híbrid

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
ca: subespècies

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
ca: varietat

[ctx: taxonomic rank]
en: form
ca: forma

[ctx: taxonomic rank]
en: infrahybrid
ca: infrahíbrid

[ctx: distance]
en: meter
ca: metre

[ctx: distance]
en: meters
ca: metres

[ctx: time]
en: hour
ca: hora

[ctx: time]
en: hours
ca: hores

[ctx: time]
en: minute
ca: minut

[ctx: time]
en: minutes
ca: minuts

[ctx: time]
en: second
ca: segon

[ctx: time]
en: seconds
ca: segons

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
ca: Aquesta és la llista d'imatges per a carregar en una observació d'iNaturalist.

en: Date
ca: Data

en: Location
ca: Localització

en: Observation
ca: Observació

en: <i>no identification</i>
ca: <i>sense identificar</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
ca: De manera opcional, descriviu la vostra observació o expliqueu aquí la vostra identificació.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
ca: Introduïu aquí la vostra identificació, les finestres emergents us guiaran fins a un nom admès.

en: Enter your identification here; it is required.
ca: Introduïu aquí la vostra identificació; es requereix.

en: Place:
ca: Lloc:

en: More options
ca: Més opcions

en: Photos should be taken within
ca: Les fotografies s'haurien de prendre d'aquí a

en: minute(s) of observation.
ca: minut/s d'observació.

en: meter(s) of observation.
ca: metre/s d'observació.

en: Known observations should be within
ca: Les observacions conegudes haurien d'estar dins

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
ca: <b><h2>Exportació a <a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a></h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
ca: Exportació com a observació %1

en: Fewer options
ca: Menys opcions

en: <i>login <b>failed</b></i>
ca: <i><b>ha fallat</b> l'inici de la sessió</i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
ca: <i><b>s'ha cancel·lat</b> l'inici de la sessió</i>

en: <i>no valid identification</i>
ca: <i>identificació no vàlida</i>

en: iNaturalist Export
ca: Exportació a iNaturalist

en: observation
ca: observació

[ctx: location]
en: obscured
ca: obscura

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
ca: Observació en grau de recerca %1 informada %2 més propera a %3.

en: observation time
ca: temps d'observació

en: from observation
ca: des de l'observació

en: not available
ca: no disponible

en: observation location
ca: ubicació de l'observació

en: Ipfs Url
ca: URL d'Ipfs

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web IPFS

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.
    
    See IPFS web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web IPFS.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web de l'IPFS: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
ca: Exporta a &Ipfs...

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
ca: Exportació a IPFS

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
ca: Comença la pujada a IPFS

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
ca: Ha fallat en pujar la fotografia a IPFS: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia a IPFS: %1
    Voleu continuar?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
ca: No es pot consultar la informació d'una imatge si no es proporciona el títol d'aquesta imatge.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web MediaWiki

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.
    
    See MediaWiki web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web MediaWiki.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del MediaWiki per als detalls: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
ca: Exporta a MediaWiki...

en: Error on file '%1'
ca: Error en el fitxer «%1»

en: Error on file '%1': %2
ca: Error en el fitxer «%1»: %2

en: Uploaded via digiKam uploader
ca: Pujat mitjançant el pujador del digiKam

[ctx: @info]
en: Select an image
ca: Selecciona una imatge

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
ca: Aquest és un enllaç que podeu clicar per a obrir la pàgina web de MediaWiki en un navegador web.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
ca: Aquesta és la llista de les imatges a pujar al wiki.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
ca: Aquest és el formulari de connexió al vostre compte al wiki escollit.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
ca: Data:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
ca: Descripció:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
ca: Latitud:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
ca: Longitud:

[ctx: @option]
en: Account
ca: Compte

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
ca: Aquest és el formulari de connexió al vostre compte del MediaWiki.

[ctx: @option: button]
en: New
ca: Nou

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
ca: Afegeix un wiki a la llista

[ctx: @item]
en: Wikipedia
ca: Viquipèdia

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
ca: Aquestes són les opcions per a afegir un wiki.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: @label]
en: API URL:
ca: URL de l'API:

[ctx: @action: button]
en: Add
ca: Afegeix

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
ca: Afegeix un wiki nou

[ctx: @label]
en: Login:
ca: Usuari:

[ctx: @label]
en: Password:
ca: Contrasenya:

[ctx: @action]
en: &Log in
ca: &Inicia la sessió

[ctx: @option]
en: Login Information
ca: Informació per a l'inici de la sessió

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
ca: Connectat a:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
ca: Connectat com a:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
ca: Canvia de compte

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
ca: Desconnecta i canvia el compte emprat per a transferir

[ctx: @option]
en: Information
ca: Informació

[ctx: @label]
en: Author:
ca: Autor:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
ca: Origen:

[ctx: @label]
en: License:
ca: Llicència:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
ca: Treball propi, Creative Commons Reconeixement-Compartir Igual 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
ca: Treball propi, llicència múltiple amb CC-BY-SA-3.0 i GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
ca: Treball propi, llicència múltiple amb CC-BY-SA-3.0 i anterior

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
ca: Treball propi, Creative Commons Reconeixement-Compartir Igual 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
ca: Treball propi, Creative Commons Reconeixement 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
ca: Treball propi, publicat en el domini públic amb la llicència CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
ca: L'autor va morir fa més de 100 anys

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
ca: Fotografia d'un treball en dues dimensions en què l'autor va morir fa més de 100 anys

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
ca: Es va publicar per primer cop als Estats Units abans del 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
ca: Treball d'una agència del govern dels EUA

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
ca: Text senzill, paraules individuals o figures geomètriques

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
ca: Logotips amb text senzill, paraules individuals o figures geomètriques

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
ca: No s'ha especificat cap llicència (no es recomana pels llocs de wiki públics)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
ca: Categories genèriques:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
ca: Aquest és un lloc per a introduir quines categories s'afegiran a tots els fitxers.

[ctx: @label]
en: Generic text:
ca: Text genèric:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
ca: Aquest és un lloc per a introduir el text que s'afegirà a tots els fitxers, per sota de la plantilla d'informació.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
ca: Puja els comentaris:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
ca: Aquest és un lloc per a introduir el text que s'usarà com a comentaris de la pujada. El predeterminat és «Pujat mitjançant el pujador del digiKam» i s'usarà quan resti buit.

[ctx: @option]
en: Options
ca: Opcions

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
ca: Aquestes són les opcions que s'aplicaran a les fotografies abans de pujar-les.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
ca: Redimensiona les fotografies abans de pujar-les

[ctx: @label]
en: Maximum size:
ca: Mida màxima:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
ca: Qualitat JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
ca: Suprimeix les metadades del fitxer

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
ca: Suprimeix les coordenades del fitxer

[ctx: @item]
en: Items Properties
ca: Propietats dels elements

[ctx: @item]
en: Upload Settings
ca: Configuració de la pujada

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
ca: Exportació a MediaWiki

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
ca: Comença la pujada al MediaWiki

en: MediaWiki export
ca: Exportació a MediaWiki

[ctx: @title:window]
en: Login Error
ca: Error en iniciar la sessió

en: Please check your credentials and try again.
ca: Comproveu les credencials i torneu-ho a intentar.

en: Upload finished with no errors.
ca: La pujada ha acabat sense errors.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web OneDrive

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.
    
    See OneDrive web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web OneDrive.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del OneDrive: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Onedrive...
ca: Exporta a &Onedrive...

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
ca: Exportació a Onedrive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
ca: Comença la pujada al Onedrive

[ctx: @info]
en: Onedrive export
ca: Exporta a Onedrive

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al OneDrive.
    %1
    Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: Onedrive call failed:
    %1
ca: La crida al Onedrive ha fallat:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Pinterest

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.
    
    See Pinterest web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Pinterest.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del Pinterest: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
ca: Exporta a &Pinterest...

en: Failed to upload Pin
ca: Ha fallat en pujar el PIN

en: Failed to list boards
ca: Ha fallat en llistar les taules

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
ca: Exportació a Pinterest

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
ca: Comença la pujada al Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
ca: Ha fallat en l'autenticació. Cliqueu a «Continua» per a autenticar.

en: Pinterest export
ca: Exportació a Pinterest

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al Pinterest.
    %1
    Voleu continuar?

en: Pinterest call failed:
    %1
ca: La crida al Pinterest ha fallat:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
ca: Nom de l'usuari:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
ca: Contrasenya:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Piwigo

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Piwigo. Per als detalls, vegeu el lloc web del Piwigo: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
ca: Exporta a &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
ca: Verifica si ja existeix %1

en: Piwigo URL probably incorrect
ca: L'URL del Piwigo probablement és incorrecte

en: Incorrect username or password specified
ca: S'han indicat un nom d'usuari o contrasenya incorrectes

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
ca: La pujada al Piwigo versió inferior a la 2.4 ja no està admesa

en: Invalid response received from remote Piwigo
ca: S'ha rebut una resposta no vàlida del Piwigo remot

en: Failed to list albums
ca: Ha fallat en llistar els àlbums

en: Photo '%1' already exists.
ca: La fotografia «%1» ja existeix.

en: Photo '%1' already exists in this album.
ca: La fotografia «%1» ja existeix en aquest àlbum.

en: Error : Cannot open photo: %1
ca: Error: No s'ha pogut obrir la fotografia: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
ca: Puja el fragment %1/%2 de %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
ca: Avís: No s'ha pogut pujar la mida completa de la fotografia.

en: Upload the metadata of %1
ca: Puja les metadades de %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
ca: S'ha rebut una resposta no vàlida des del Piwigo remot (%1)

en: Visit Piwigo website
ca: Visiteu la pàgina del Piwigo

en: Remote Albums
ca: Àlbums remots

[ctx: reload album list]
en: Reload
ca: Torna a carregar

en: Reload album list
ca: Torna a carregar la llista d'àlbums

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
ca: URL:

en: Change Account
ca: Canvia de compte

en: Resize photos before uploading
ca: Redimensiona les fotografies abans de pujar-les

en: Maximum width:
ca: Amplada màxima:

en: Maximum height:
ca: Alçada màxima:

en: Resized JPEG quality:
ca: Canvia de mida amb la qualitat del JPEG:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
ca: Exportació a Piwigo

en: Edit Piwigo Data
ca: Edita les dades del Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
ca: Ha fallat en connectar al piwigo remot.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
ca: 
    Voleu comprovar la configuració i tornar-ho a intentar?

en: Album
ca: Àlbum

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
ca: Res a pujar: seleccioneu les fotografies a pujar.

en: The file %1 is not a supported image or video format
ca: El fitxer %1 no té cap format d'imatge o vídeo admès

en: Uploading file %1
ca: S'està pujant el fitxer %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
ca: Ha fallat en pujar el suport al Piwigo remot.

en: 
    Do you want to continue?
ca: 
    Voleu continuar?

[ctx: @option]
en: Visibility
ca: Visibilitat

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
ca: Estableix la visibilitat de l'àlbum

[ctx: @label: properties]
en: Public
ca: Públic

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Rajce

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.
    
    See Rajce web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Rajce.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del Rajce: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
ca: Exporta a &Rajce...

en: Not logged in
ca: No s'ha accedit al compte

en: Invalid command
ca: Ordre no vàlida

en: Invalid login name or password
ca: Nom d'accés o contrasenya no vàlids

en: Session expired
ca: La sessió ha expirat

en: Unknown album
ca: Àlbum desconegut

en: Failed to open album
ca: Ha fallat en obrir l'àlbum

en: The album name cannot be empty
ca: El nom de l'àlbum no pot estar buit

en: Failed to create album
ca: Ha fallat en crear l'àlbum

en: Album does not exist
ca: L'àlbum no existeix

en: File upload failed
ca: Ha fallat la pujada

en: Unsupported file extension
ca: Extensió de fitxer no admesa

en: Logging in %v%
ca: S'està iniciant la sessió a %v%

en: Logging out %v%
ca: S'està tancant la sessió a %v%

en: Loading albums %v%
ca: S'estan carregant els àlbums %v%

en: Creating album %v%
ca: S'està creant l'àlbum %v%

en: Opening album %v%
ca: S'està obrint l'àlbum %v%

en: Closing album %v%
ca: S'està tancant l'àlbum %v%

en: Adding photos %v%
ca: S'estan afegint les fotografies %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
ca: Exportació a Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
ca: Comença la pujada al Rajce.net

en: SmugMug New Album
ca: Àlbum nou de SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
ca: Aquesta és la configuració bàsica per a l'àlbum nou de SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
ca: Títol de l'àlbum que es crearà (requerit).

en: Description of the album that will be created (optional).
ca: Descripció de l'àlbum que es crearà (opcional).

en: Album template for the new album (optional).
ca: Plantilla d'àlbum per a l'àlbum nou (opcional).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
ca: Descripció:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
ca: Plantilla:

en: Security && Privacy
ca: Seguretat i privadesa

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
ca: Aquesta és la configuració de seguretat i privadesa per a l'àlbum nou de SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
ca: Públic

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
ca: Un àlbum públic es llista a la vostra pàgina pública de SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
ca: No llistat

en: Require password to access the album (optional).
ca: Requereix una contrasenya per a accedir a l'àlbum (opcional).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
ca: Consell de contrasenya que es presenta als usuaris en sol·licitar la contrasenya (opcional).

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Password Hint:
ca: Consell de la contrasenya:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
ca: Una eina per a exportar i importar elements amb el servei web SmugMug

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.
    
    See SmugMug web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar i importar elements al servei web SmugMug.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del SmugMug: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
ca: Exporta a &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
ca: Importa des de &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
ca: S'està iniciant la sessió al servei de SmugMug...

en: Login failed
ca: Ha fallat l'inici de la sessió

en: Invalid user/nick/password
ca: Usuari/sobrenom/contrasenya no vàlid

en: Invalid API key
ca: Clau de l'API no vàlida

en: Failed to list album template
ca: Ha fallat en llistar les plantilles dels àlbums

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
ca: Aquesta és la llista d'imatges a pujar al vostre compte de SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
ca: Aquest és un enllaç que podeu clicar per a obrir la pàgina inicial de SmugMug en un navegador web.

en: Account
ca: Compte

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
ca: Aquest és el compte de SmugMug que s'emprarà per a autenticar.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
ca: Anònim

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
ca: Entra com a anònim al servei web de SmugMug.

en: SmugMug Account
ca: Compte de SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
ca: Entra al servei web de SmugMug emprant un correu electrònic i contrasenya.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
ca: Correu electrònic:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
ca: Canvia el compte de SmugMug emprat per a autenticar-se

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
ca: Aquest és l'àlbum de SmugMug que s'emprarà en la transferència.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
ca: Sobrenom de l'usuari de SmugMug per a llistar els àlbums.

en: Site Password:
ca: Contrasenya del lloc:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
ca: Contrasenya de tot el lloc per al sobrenom/usuari especificat de SmugMug.

en: Album Password:
ca: Contrasenya de l'àlbum:

en: Password for SmugMug album.
ca: Contrasenya per a l'àlbum de SmugMug.

en: New Album
ca: Àlbum nou

en: Create new SmugMug album
ca: Crea un àlbum nou a SmugMug

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
ca: Aquest és el lloc a on es baixaran les imatges de SmugMug.

en: These are options that will be applied to images before upload.
ca: Aquestes són les opcions que s'aplicaran a les imatges abans de pujar-les.

en: Maximum dimension:
ca: Dimensió màxima:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
ca: Importació des del servei web de SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
ca: Comença la baixada des del servei web de SmugMug

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
ca: Exportació al servei web SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
ca: Comença la pujada al servei web de SmugMug

en: SmugMug call failed: %1
ca: La crida a SmugMug ha fallat: %1

en: &lt;none&gt;
ca: &lt;cap&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
ca: Es tancarà la sessió del compte, feu clic a «Continua» per a autenticar-vos amb un altre compte.

en: SmugMug Import
ca: Importació des de SmugMug

en: SmugMug Export
ca: Exportació a SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia a SmugMug:
    %1
    Voleu continuar?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en desar la fotografia: %1
    Voleu continuar?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en baixar la fotografia: %1
    Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
ca: Una eina per a exportar al servei web Twitter

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Twitter web-service.
    
    See Twitter web site for details: %1
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements al servei web Twitter.
    
    Per als detalls, vegeu el lloc web del Twitter: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
ca: Exporta a &Twitter...

en: File too big to upload
ca: El fitxer és massa gran per a pujar-lo

en: Media format is not supported yet
ca: El format multimèdia encara no està admès

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
ca: Ha fallat en pujar la fotografia
    Codi: %1, nom: %2, missatge: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
ca: Ha fallat en crear el tweet de la fotografia pujada

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
ca: Exportació a Twitter

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
ca: Comença la pujada al Twitter

en: Twitter export
ca: Exportació a Twitter

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia al Twitter.
    %1
    Voleu continuar?

en: Twitter call failed:
    %1
ca: La crida al Twitter ha fallat:
    %1

en: Cannot open image at %1
ca: No s'ha pogut obrir la imatge a %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
ca: La crida al %1 ha fallat

en: Code: %1. %2
ca: Codi: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar la fotografia: %1
    Voleu continuar?

[ctx: @title]
en: Unified
ca: Unificada

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
ca: Una eina per a exportar elements als serveis web

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.
    
    This is a unified tool, grouping many tools in one.
ca: Aquesta eina permet als usuaris exportar elements a molts serveis web.
    
    Aquesta és una eina unificada, que agrupa moltes eines en una.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
ca: Exporta als serveis web...

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Autenticació amb èxit!</b></h1></p><p><h3>S'ha aconseguit la vinculació amb el compte!</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Autenticació amb èxit!</b></h1></p><p><h3>Ha fallat la vinculació amb el compte!</h3></p></qt>

en: Preparing files...
ca: S'estan preparant els fitxers...

en: Start transferring process...
ca: S'està començant el procés de transferència...

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
ca: <h3>Aquesta vista llista tots els elements a exportar.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
ca: <h3>Aquesta vista llista tots els elements de l'usuari.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
ca: %1 - Ha fallat la creació de l'àlbum

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda a l'eina de serveis web</b></h1></p><p>Aquest assistent us guiarà pas a pas per a exportar els elements a serveis d'allotjament de dades populars a Internet.</p><p>Abans d'exportar el contingut, caldrà ajustar les propietats dels elements d'acord amb les capacitats del servei web remot.</p></qt>

en: &Choose operation:
ca: Es&colliu l'operació:

en: Export to web services
ca: Exporta als serveis web

en: Import from web services
ca: Importa des dels serveis web

en: &Choose remote Web Service:
ca: Sele&cciona el servei web remot:

en: &Choose account:
ca: Sele&cciona un compte:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
ca: Exportació als serveis web

en: Welcome to Web Services Tool
ca: Us donem la benvinguda a l'eina de serveis web

en: Authentication dialog
ca: Diàleg d'autenticació

en: Web Service Settings
ca: Configuració del servei web

en: Export by Web Service
ca: Exporta per al servei web

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ca: Error en importar la imatge RAW amb l'ART
    Tanqueu aquest diàleg per a carregar la imatge RAW amb l'eina d'importació nativa

en: ART Raw Conversion
ca: Conversió RAW de l'ART

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ca: Error en importar la imatge RAW amb el DarkTable
    Tanqueu aquest diàleg per a carregar la imatge RAW amb l'eina d'importació nativa

en: DarkTable Raw Conversion
ca: Conversió RAW del DarkTable

en: Raw Import
ca: Importació RAW

en: Post Processing
ca: Postprocés

en: Raw Decoding
ca: Descodificació RAW

en: Import Raw Using Libraw
ca: Importa des de RAW emprant la Libraw

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
ca: Una eina per a importar imatges RAW emprant el motor de la Libraw

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
ca: <p>L'eina Editor d'imatges importa les imatges RAW usant el motor Libraw com a descodificador.</p><p>Aquesta és l'eina <b>nativa</b> d'importació RAW inclosa al nucli de l'aplicació. No requereix cap motor extern per a funcionar.</p><p>Per a més detalls, vegeu el lloc web de la Libraw: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
ca: No es pot descodificar la imatge RAW
    «%1»

en: Abort
ca: Interromp

en: Abort the current Raw image preview.
ca: Cancel·la la vista prèvia de la imatge RAW actual.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
ca: Actualitza

en: Generate a Raw image preview using current settings.
ca: Genera una vista prèvia d'una imatge RAW emprant la configuració actual.

en: Brightness:
ca: Brillantor:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust de la brillantor de la imatge.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust del contrast de la imatge.

en: Set here the gamma adjustment of the image
ca: Establiu aquí l'ajust de la gamma de la imatge

en: Set here the color saturation correction.
ca: Establiu aquí la correcció de la saturació del color.

en: Exposure (E.V):
ca: Exposició (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
ca: Aquest valor en E.V s'usarà per a calcular una compensació de l'exposició de la imatge.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
ca: Aquest és l'ajust de la corba de la lluminositat en la imatge

en: Reset
ca: Inicialitza

en: Reset curve to linear
ca: Reinicia la corba a lineal

en: Exposure
ca: Exposició

en: Luminosity Curve
ca: Corba de lluminositat

en: Info
ca: Informació

en: Reset all settings to default values.
ca: Restableix tota la configuració als valors predeterminats.

en: Import
ca: Importa

en: Import image to editor using current settings.
ca: Importa una imatge a l'editor emprant la configuració actual.

en: Use Default
ca: Usa el predeterminat

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
ca: Usa la configuració general de la descodificació RAW per a carregar aquesta imatge a l'editor.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ca: Error en importar la imatge RAW amb el RawTherapee
    Tanqueu aquest diàleg per a carregar la imatge RAW amb l'eina d'importació nativa

en: RawTherapee Raw Conversion
ca: Conversió RAW del RawTherapee

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
ca: Error en importar la imatge RAW amb l'UFRaw
    Tanqueu aquest diàleg per a carregar la imatge RAW amb l'eina d'importació nativa

en: UFRaw Raw Conversion
ca: Conversió RAW de l'UFRaw

en: Trash
ca: Paperera

en: Current Timeline Search
ca: Cerca actual de la línia de temps

en: Current Fuzzy Image Search
ca: Cerca actual aproximada d'imatge

en: Current Fuzzy Sketch Search
ca: Cerca actual aproximada de croquis

en: Current Map Search
ca: Cerca actual per mapa

en: Current Search
ca: Cerca actual

en: Current Duplicates Search
ca: Cerca actual dels duplicats

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
ca: <p>L'àlbum que desitgeu suprimir conté fitxers (%1) que no es mostren en el digiKam.</p><p>Voleu continuar?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
ca: <p>L'àlbum que desitgeu suprimir no és buit.</p><p>Voleu continuar?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
ca: Reanomena l'àlbum (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
ca: Reanomena l'àlbum arrel (%1)

en: Enter new album name:
ca: Introduïu el nom de l'àlbum nou:

en: Scanning albums
ca: S'estan explorant els àlbums

en: Searches
ca: Cerques

en: The MySQL database directory was not found.
ca: No s'ha trobat el directori de la base de dades MySQL.

en: The MySQL binary tools was not found.
ca: No s'han trobat les eines executables del MySQL.

en: The SQLite core database was not found.
ca: No s'ha trobat la base de dades del nucli de SQLite.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br/>%1</p>
ca: <p>Si voleu començar amb una configuració nova i amb un assistent de primera execució, suprimiu el fitxer:<br/>%1</p>

en: An error occurred during the internal server start.<p>Details:
    %1</p>
ca: Hi ha hagut un error durant l'inici del servidor intern.<p>Detalls:
    %1</p>

en: Failed to open the database.
ca: Ha fallat en obrir la base de dades.

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
ca: <p>El digiKam ara intentarà iniciar-se, però <b>no</b> serà funcional.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
ca: <p>Ha fallat en obrir la base de dades.</p><p>No podeu usar el digiKam sense una base de dades operativa. El digiKam ara intentarà iniciar-se, però <b>no</b> serà funcional. Comproveu la configuració de la base de dades en el <b>menú de configuració</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
ca: <p>Ha fallat en obrir la base de dades. Missatge d'error de la base de dades:</p><p><b>%1</b></p><p>No podeu usar el digiKam sense una base de dades operativa. El digiKam intentarà iniciar-se ara, però <b>no</b> serà funcional. Comproveu la configuració de la base de dades en el <b>menú de configuració</b>.</p>

en: Failed to initialize the database.
ca: Ha fallat en inicialitzar la base de dades.

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
ca: El joc de caràcters de la base de dades ha canviat des del darrer cop que es va obrir aquest àlbum.
    Joc de caràcters anterior: %1, joc de caràcters actual: %2
    Si heu canviat recentment el joc de caràcters de la base de dades, no cal que us preocupeu.
    Cal tenir en compte que si heu canviat a un joc de caràcters de la base de dades que no permet algun dels noms de fitxer de la col·lecció, aquests fitxers podrien no tornar-se a trobar en la col·lecció. Si esteu segur que voleu continuar, cliqueu «Sí». Altrament, cliqueu «No» i corregiu el joc de caràcters de la base de dades abans de reiniciar el digiKam.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br/> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
ca: <p>Actualment la col·lecció</p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> no es troba en el sistema.<br/> Escolliu l'opció més apropiada per a gestionar aquesta situació:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
ca: <p>La col·lecció encara està disponible però ha canviat l'identificador.<br/>Això pot ser causat per la restauració d'una còpia de seguretat, per a canvis a la disposició de la partició o a la configuració del sistema de fitxers.<br/>Ara la col·lecció es troba a aquest lloc:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
ca: La col·lecció es troba a un dispositiu d'emmagatzematge que no sempre està connectat. Marqueu la col·lecció com a col·lecció extraïble.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
ca: De moment no facis res. Voldria solucionar el problema més tard usant el diàleg de configuració

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
ca: No s'ha trobat la col·lecció

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
ca: Carpeta de la base de dades

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
ca: <p>Heu seleccionat la carpeta «%1» com a lloc per a emmagatzemar la base de dades. Hi ha un fitxer de base de dades d'una versió més antiga del digiKam en aquesta carpeta.</p> <p>Voleu actualitzar-lo -confirmant que aquest fitxer de base de dades va ser creat per a les imatges que es troben a la carpeta «%2»- o ignorar el fitxer antic i començar amb una base de dades nova?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
ca: Actualitza la base de dades

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
ca: Crea una base de dades nova

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
ca: Carpeta nova de base de dades

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
ca: <p>Heu seleccionat la carpeta «%1» com el nou lloc per a emmagatzemar la base de dades. Hi ha un fitxer de base de dades d'una versió més antiga del digiKam en aquesta carpeta.</p> <p>Voleu actualitzar la versió del fitxer antic de la base de dades, començar amb una base de dades nova o copiar la base de dades actual en aquest lloc i continuar usant-la?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
ca: Copia la base de dades actual

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
ca: <p>Heu seleccionat la carpeta «%1» com el nou lloc per a emmagatzemar la base de dades. Hi ha un fitxer de base de dades d'una versió més antiga del digiKam en aquesta carpeta.</p> <p>Voleu actualitzar la versió del fitxer antic de la base de dades o començar amb una base de dades nova?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
ca: Ha fallat en copiar el fitxer de la base de dades antiga («%1») a la seva nova ubicació («%2»). S'està intentant actualitzar la base de dades antiga.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
ca: <p>Heu seleccionat la carpeta «%1» com a lloc nou per a emmagatzemar la base de dades.</p><p>Voleu copiar la base de dades actual a aquesta ubicació i continuar usant-la, o començo amb una base de dades nova?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
ca: <p>Heu seleccionat la carpeta «%1» com el nou lloc per a emmagatzemar la base de dades. Ja hi ha un fitxer de base de dades en aquesta ubicació.</p> <p>Voleu usar el fitxer existent com a la base de dades nova, o l'elimino i copio la base de dades actual en aquest lloc?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
ca: Usa el fitxer existent

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
ca: Ha fallat en fer la còpia de seguretat del fitxer de base de dades («%1»). S'ha rebutjat substituir el fitxer sense una còpia de seguretat, i s'usa el fitxer existent.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
ca: Ha fallat en copiar el fitxer de la base de dades antiga («%1») a la seva nova ubicació («%2»). Es comença amb una base de dades buida.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
ca: <p><b>Comproveu la configuració de la base de dades en aquest diàleg.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
ca: Base de dades nova

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
ca: La ubicació indicada de la col·lecció no és vàlida o actualment no està disponible.

en: No album for collection location: Internal error
ca: No hi ha cap àlbum per a la ubicació de la col·lecció: Error intern

en: No parent found for album.
ca: No s'ha trobat cap pare per a l'àlbum.

en: Album name cannot be empty.
ca: El nom de l'àlbum no pot estar buit.

en: Album name cannot contain '/'.
ca: El nom de l'àlbum no pot contenir «/».

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
ca: «createPAlbum» no accepta l'àlbum principal com a pare.

en: An existing album has the same name.
ca: Ja hi ha un àlbum amb el mateix nom.

en: Failed to create directory '%1'
ca: Ha fallat en crear el directori «%1»

en: Failed to add album to database
ca: No s'ha pogut afegir l'àlbum a la base de dades

en: No such album
ca: No existeix l'àlbum

en: Cannot rename root album
ca: No es pot reanomenar l'àlbum principal

en: Cannot rename album root album
ca: No es pot reanomenar l'àlbum principal d'àlbums

en: Album name cannot contain '/'
ca: El nom de l'àlbum no pot contenir «/»

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
ca: Ja hi ha un altre àlbum amb el mateix nom.
    Si us plau, trieu-ne un altre.

en: Failed to rename Album
ca: No s'ha pogut reanomenar l'àlbum

en: Cannot edit root album
ca: No es pot editar l'àlbum principal

en: No parent found for tag
ca: No s'ha trobat cap pare per a l'etiqueta

en: Tag name cannot be empty
ca: El nom de l'etiqueta no pot estar buit

en: Tag name cannot contain '/'
ca: El nom de l'etiqueta no pot contenir «/»

en: Tag name already exists
ca: El nom de l'etiqueta ja existeix

en: Failed to add tag to database
ca: No s'ha pogut afegir l'etiqueta a la base de dades

en: Cannot delete root tag
ca: No es pot suprimir l'etiqueta arrel

en: Cannot delete required face tag
ca: No es pot suprimir l'etiqueta de cara requerida

en: Cannot edit root tag
ca: No es pot editar l'etiqueta arrel

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
ca: Ja hi ha una altra etiqueta amb el mateix nom.
    Si us plau, trieu-ne un altre.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
ca: S'intenta moure el TAlbum a enlloc

en: Cannot move root tag
ca: No es pot moure l'etiqueta arrel

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
ca: Ja hi ha una altra etiqueta amb el mateix nom.
    Voleu fusionar les etiquetes?

en: Cannot merge root tag
ca: No es pot fusionar l'etiqueta arrel

en: Cannot merge required face tag
ca: No es pot fusionar l'etiqueta de cara requerida

en: Only a tag without children can be merged!
ca: Només es pot fusionar una etiqueta sense fills!

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
ca: Voleu fusionar l'etiqueta «%1» dins l'etiqueta «%2»?

en: Do not ask again at this session
ca: No ho tornis a preguntar en aquesta sessió

en: No such tag
ca: No existeix l'etiqueta

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
ca: Aquesta operació pot trigar força temps en segon pla.
    Voleu escriure ara les metadades a %1 fitxers?

en: Context menu
ca: Menú contextual

en: Empty Trash
ca: Buida la paperera

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
ca: Valoració:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
ca: Sense valoració

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
ca: Sense color

[ctx: @info: color label name]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
ca: Taronja

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
ca: Groc

[ctx: @info: color label name]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
ca: Gris

[ctx: @info: color label name]
en: Black
ca: Negre

[ctx: @info: color label name]
en: White
ca: Blanc

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
ca: Seleccions:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
ca: Sense selecció

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
ca: Rebutjada

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
ca: Pendent

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
ca: Acceptada

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
ca: Rètols exportats

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
ca: Retola l'àlbum

en: Expand Selected Nodes
ca: Desplega els nodes seleccionats

en: Expand all Albums
ca: Desplega tots els àlbums

en: Collapse Selected Recursively
ca: Redueix la selecció recursivament

en: Collapse all Albums
ca: Redueix tots els àlbums

en: Find Duplicates...
ca: Cerca els duplicats...

en: Scan for Faces
ca: Exploració de cares

en: Repair hidden Items
ca: Repara els elements ocults

en: Refresh
ca: Actualitza

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
ca: Exploració de cares

en: Should sub-albums be scanned too?
ca: Cal explorar també els subàlbums?

[ctx: @title]
en: Labels
ca: Rètols

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
ca: Valoració

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
ca: Sense valoració

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
ca: Selecció

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
ca: Sense selecció

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
ca: Element rebutjat

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
ca: Element pendent

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
ca: Element acceptat

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
ca: Sense color

[ctx: @item: color tree]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
ca: Taronja

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
ca: Groc

[ctx: @item: color tree]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
ca: Gris

[ctx: @item: color tree]
en: Black
ca: Negre

[ctx: @item: color tree]
en: White
ca: Blanc

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
ca: Àlbum nou

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
ca: Edició d'àlbum

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
ca: «%1»
    Propietats de l'àlbum

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
ca: &Títol:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
ca: Establiu aquí el títol de l'àlbum nou

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
ca: Ca&tegoria:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
ca: F&ill de:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
ca: Lle&genda:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
ca: Introduïu aquí la llegenda de l'àlbum...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
ca: &Data de l'àlbum:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
ca: &Més antiga

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
ca: Useu aquest botó per a seleccionar la data de la imatge més antiga de l'àlbum.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
ca: Mitj&ana

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
ca: Useu aquest botó per a calcular la data mitjana de totes les imatges de l'àlbum.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
ca: Més nova

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
ca: Useu aquest botó per a seleccionar la data de la imatge més nova de l'àlbum.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
ca: Àlbum nou

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
ca: Àlbum seleccionat (predeterminat)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
ca: Arrel de la col·lecció actual

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
ca: Àlbum sense categoria

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
ca: Crea un àlbum nou a
    «%1»

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
ca: No s'ha pogut calcular la mitjana

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
ca: No s'ha pogut calcular la mitjana per a aquest àlbum.

en: No Album Selected
ca: No hi ha cap àlbum seleccionat

en: No Tag Selected
ca: No hi ha cap etiqueta seleccionada

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
ca[0]: S'ha seleccionat 1 etiqueta
ca[1]: S'han seleccionat %1 etiquetes

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
ca[0]: S'ha seleccionat 1 àlbum
ca[1]: S'han seleccionat %1 àlbums

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
ca[0]: S'ha exclòs 1 etiqueta
ca[1]: S'han exclòs %1 etiquetes

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
ca[0]: S'ha exclòs 1 àlbum
ca[1]: S'han exclòs %1 àlbums

[ctx: @title:window]
en: Select Album
ca: Selecció d'àlbum

[ctx: @title]
en: Albums (All)
ca: Àlbums (tots)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
ca: Etiquetes (0)

[ctx: @option]
en: All albums
ca: Tots els àlbums

[ctx: @option]
en: Recursive selection
ca: Selecció recursiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Recursive album selection.
ca: Selecció recursiva d'àlbum.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
ca: Seleccioneu tots els àlbums que s'haurien de processar.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
ca: No hi ha cap àlbum seleccionat

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
ca: Reinicia els àlbums seleccionats

[ctx: @option]
en: All tags
ca: Totes les etiquetes

[ctx: @info:tooltip]
en: Recursive tags selection.
ca: Selecció recursiva d'etiquetes.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
ca: Seleccioneu totes les etiquetes que s'haurien de processar.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
ca: No hi ha cap etiqueta seleccionada

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
ca: Reinicia les etiquetes seleccionades

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
ca: Àlbums (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
ca: Etiquetes (totes)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
ca: Etiquetes (%1)

en: Create New Album
ca: Crea un àlbum nou

en: &New Album
ca: Àlbum &nou

en: Create new album
ca: Crea un àlbum nou

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
ca: Les col·leccions a URL remots no estan admeses en el digiKam.

en: The selected folder does not exist or is not readable
ca: La carpeta seleccionada no existeix o no es pot llegir

en: There is already a collection containing the folder "%1"
ca: Ja hi ha una col·lecció que conté la carpeta «%1»

en: The storage media can be uniquely identified.
ca: El suport d'emmagatzematge es pot identificar inequívocament.

en: The collection is located on your harddisk
ca: La col·lecció està ubicada en el disc dur

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
ca: Aquest és un CD/DVD que s'identificarà amb l'etiqueta que heu indicat en l'aplicació d'enregistrament de CD. Ja hi ha una altra entrada amb la mateixa etiqueta. Els dos es distingiran pels fitxers del directori principal, de manera que no afegiu fitxers al CD, o no es reconeixerà. En el futur, establiu una etiqueta inequívoca en els CD i DVD si teniu la intenció d'usar-los amb el digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
ca: Aquest és un CD/DVD que s'identificarà amb l'etiqueta («%1») que heu establert en l'aplicació d'enregistrament de CD. Si creeu més CD per a usar-los amb el digiKam en el futur, recordeu de donar-los també una etiqueta inequívoca.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
ca: Aquest és un suport d'emmagatzematge extraïble que s'identificarà per la seva etiqueta («%1»)

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
ca: Aquesta entrada només s'identificarà pel camí a on es troba en el sistema («%1»). No hi ha disponible cap altra manera d'identificació més específica (UUID, etiqueta).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
ca: Hi ha un problema en identificar el suport d'emmagatzematge d'aquest camí. S'afegirà usant el camí de fitxer com a únic identificador. Això funcionarà correctament per al vostre disc dur local.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
ca: Cal que munteu localment la compartició Samba. Actualment, el digiKam no reconeix els URL «smb://».

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
ca: L'emmagatzematge de xarxa s'ha de configurar per a ser accessible com a fitxers i carpetes a través del sistema operatiu. El digiKam no reconeix URL remots.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
ca: Ja hi ha una col·lecció per a un recurs compartit amb el mateix camí.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
ca: El recurs compartit s'identificarà amb el camí que heu seleccionat. Si el camí està buit, el recurs compartit es considerarà com a no disponible.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
ca: «Camí relatiu» a la partició del disc dur amb l'«UUID»
    Carpeta «%1» al volum amb l'ID «%2»

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
ca: «Camí relatiu» a la partició del disc dur amb el «rètol»
    Carpeta «%1» al volum amb el rètol «%2»

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
ca: Directori compartit muntat a «%1»

en: Error opening database backend.
    %1
ca: Error en obrir el dorsal de la base de dades.
    %1

en: Error while opening the source database.
ca: Error en obrir la base de dades d'origen.

en: Error while opening the target database.
ca: Error en obrir la base de dades de destinació.

en: Error while preparing the target database.
ca: Error en preparar la base de dades de destinació.

en: Error while scrubbing the target database.
ca: Error en sanejar la base de dades de destinació.

en: Create Schema...
ca: Crea un esquema...

en: Error while creating the database schema.
ca: Error en crear l'esquema de la base de dades.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
ca: Error en convertir la base de dades.
     Detalls: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
ca: No teniu privilegis suficients sobre la base de dades.
    No teniu assignats els privilegis següents:
     %1
    Verifiqueu els vostres privilegis sobre la base de dades i reinicieu el digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ca: La base de dades no és vàlida: el paràmetre «DBVersion» no existeix. No es pot verificar la versió de l'esquema de la base de dades actual. Proveu d'iniciar amb una base de dades buida.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
ca: La base de dades s'ha usat amb una versió més recent del digiKam i s'ha actualitzat a un esquema de base de dades que no es pot usar amb aquesta versió. Això significa que aquesta versió del digiKam és massa antiga, o el format de la base de dades és massa recent. Si us plau, useu la versió més recent del digiKam que hàgiu usat abans.

en: Failed to create tables in database.
ca: Ha fallat en crear les taules en la base de dades.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
ca: Ha fallat en obrir una transacció de base de dades en el fitxer de base de dades «%1». Això no és normal. Si us plau, comproveu que teniu accés al fitxer i que cap altre fitxer tingui bloquejat actualment el fitxer. Si el problema persisteix, podeu obtenir ajuda de la llista de correu dels desenvolupadors del digiKam (vegeu www.digikam.org/support). També, doneu una ullada als missatges del digiKam en la consola.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
ca: El procés d'actualització de l'esquema de la versió 4 a la 6 ha fallat, causat per un error inesperat. Podeu intentar descartar la base de dades antiga i començar amb una de buida. En aquest cas, moveu els fitxers de base de dades «%1» i «%2» del directori «%3». Molt probablement voldreu informar d'aquest error a la llista de correu dels desenvolupadors del digiKam (vegeu www.digikam.org/support). També, doneu una ullada als missatges del digiKam en la consola.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
ca: Ha fallat l'actualització de l'esquema de base de dades des de la versió %1 a la %2.
    La causa podria ser que manca una actualització de la base de dades amb la versió actual del servidor. Inicieu ara de nou el digiKam per a fer una actualització requerida de la base de dades.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
ca: Ha fallat l'actualització de l'esquema de base de dades de la versió %1 a la %2.
    Llegiu els missatges d'error que es mostren en la consola i informeu d'aquest error a bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
ca: No s'ha trobat l'acció d'actualització de la base de dades. Assegureu-vos que el fitxer dbconfig.xml de la versió actual del digiKam estigui instal·lat en el lloc correcte.

en: Updated schema to version %1.
ca: L'esquema s'ha actualitzat a la versió %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
ca: Ha fallat en copiar el fitxer de la base de dades antiga («%1») a la seva nova ubicació («%2»). Missatge d'error: «%3». Assegureu-vos que el fitxer es pugui copiar o suprimir.

en: Copied database file
ca: S'ha copiat el fitxer de la base de dades

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
ca: El fitxer antic de la base de dades («%1») s'ha copiat a una ubicació nova («%2») però no es pot obrir. Suprimiu els dos fitxers i torneu-ho a provar, iniciant amb una base de dades buida.

en: Opened new database file
ca: S'ha obert un fitxer nou de base de dades

en: Prepared table creation
ca: S'ha preparat la creació de la taula

en: Created tables
ca: S'han creat les taules

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
ca: No s'ha trobat cap camí a la biblioteca d'àlbums en el fitxer de configuració. S'ha renunciat al procés d'actualització de l'esquema. Si us plau, intenteu-ho amb una base de dades buida o repareu la configuració.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
ca: S'ha produït un error en associar el camí a la biblioteca d'àlbums («%1») amb un volum d'emmagatzematge del sistema. Aquest problema pot indicar que hi ha un problema amb la instal·lació. Si esteu treballant en Linux, verifiqueu que el HAL estigui instal·lat i executant-se. En qualsevol cas, podeu cercar consell a la llista de correu dels desenvolupadors del digiKam (vegeu www.digikam.org/support). El procés d'actualització de la base de dades ara s'interromprà perquè no es vol crear una base de dades nova basada en premisses falses a partir d'una instal·lació defectuosa.

en: Configured one album root
ca: S'ha configurat un àlbum arrel

en: Imported albums
ca: Els àlbums s'han importat

en: Imported images information
ca: S'ha importat la informació de les imatges

en: Last Search (0.9)
ca: Última cerca (0,9)

en: Initialized and imported file suffix filter
ca: S'ha inicialitzat i importat el fitxer de filtres de sufixos

en: Did the initial full scan
ca: S'ha efectuat l'exploració inicial completa

en: Imported creation dates
ca: S'han importat les dates de creació

en: Imported comments
ca: S'han importat els comentaris

en: Imported ratings
ca: S'han importat les valoracions

en: Dropped v3 tables
ca: S'han suprimit les taules v3

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
ca: El controlador «SQLITE» per a les bases de dades Sqlite3 no està disponible.
    El digiKam depèn dels controladors subministrats pel mòdul Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
ca: El controlador «MYSQL» per a les bases de dades MySQL no està disponible.
    El digiKam depèn dels controladors subministrats pel mòdul Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de configuració <b>%1</b>. Aquest fitxer s'instal·la amb l'aplicació digiKam i és absolutament necessari per a executar el digiKam. Si us plau, comproveu la instal·lació.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de configuració <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
ca: L'XML del fitxer de configuració <b>%1</b> no és vàlid i no s'ha pogut llegir.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
ca: Manca l'element requerit <b>%1</b> a l'XML del fitxer de configuració <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
ca: Manca l'element requerit <b>%1</b> a l'XML del fitxer de configuració <icode>%2</icode>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
ca: S'ha trobat una versió antiga del fitxer de configuració <b>%1</b>. Comproveu que està instal·lada la versió publicada amb la versió en execució del digiKam.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
ca: Error en obrir la base de dades.
    El digiKam intentarà reconnectar-se automàticament amb la base de dades.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
ca: <p><b>Hi ha hagut un error de la base de dades.</b></p>Detalls:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
ca: Imatges d'origen

[ctx: @title]
en: Image History
ca: Historial de la imatge

[ctx: @title]
en: Derived Images
ca: Imatges derivades

[ctx: @title]
en: Related Images
ca: Imatges relacionades

[ctx: @title]
en: Identical Images
ca: Imatges idèntiques

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
ca: Passos intermedis:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
ca: %1
    (Imatge original)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
ca: %1
    (Imatge d'origen)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
ca: Fitxer d'imatge RAW (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
ca[0]: %1 cara
ca[1]: %1 cares

[ctx: @item: filter model]
en: No face
ca: Cap cara

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
ca: Confirmada

en: No image selected
ca: No s'ha seleccionat cap imatge

en: This is the original image
ca: Aquesta és la imatge original

en: Database type is not supported.
ca: El tipus de base de dades està admès.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
ca: No s'ha establert cap camí a l'ordre d'actualització del «mysql» en el fitxer de configuració.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
ca: No s'ha establert cap camí a l'ordre del servidor «mysql» en el fitxer de configuració.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
ca: No s'ha establert cap camí a l'ordre d'administració del «mysql» en el fitxer de configuració.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
ca: No s'ha establert cap camí a l'ordre d'inicialització del «mysql» en el fitxer de configuració.

en: Cannot create directory %1
ca: No s'ha pogut crear el directori %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
ca: No s'ha pogut crear el fitxer de configuració del servidor de MySQL.<p>Això vol dir que el fitxer de configuració predeterminat</p><p>%1</p><p>no es pot llegir o el fitxer de destinació</p><p>%2</p><p>no es pot escriure.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
ca: No s'ha pogut trobar cap configuració predeterminada del servidor de MySQL (mysql-global.conf).

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
ca: La base de dades MySQL interna s'està inicialitzant, espereu...

en: Could not start database initializer.
ca: No s'ha pogut iniciar l'iniciador de la base de dades.

en: Could not start database server.
ca: No s'ha pogut iniciar el servidor de base de dades.

en: Invalid database object during database server startup
ca: L'objecte de base de dades no és vàlid durant l'inici del servidor de base de dades

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
ca: El procés de la base de dades ha acabat inesperadament durant la connexió inicial.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
ca: No s'ha pogut connectar a la base de dades després d'intentar-ho durant 60 segons.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
ca: Ha fallat en crear la base de dades<p>Error de la interrogació: %1</p><p>Error de la base de dades: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
ca: Hi ha una actualització de la base de dades MySQL en curs, espereu...

en: Could not upgrade database.
ca: No s'ha pogut actualitzar la base de dades.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
ca: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Error del procés: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ca: La base de dades no és vàlida: el paràmetre «DBSimilarityVersion» no existeix. No es pot verificar la versió de l'esquema de la base de dades actual. Proveu d'iniciar amb una base de dades buida.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
ca: La base de dades s'ha usat amb una versió més recent del digiKam i s'ha actualitzat a un esquema de base de dades que no es pot usar amb aquesta versió. Això significa que aquesta versió del digiKam és massa antiga, o el format de la base de dades és massa recent. Si us plau, useu la versió més recent del digiKam que hàgiu usat abans.

[ctx: People on your photos]
en: People
ca: Persones

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
ca: Sense confirmació

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
ca: Ignorada

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ca: La base de dades no és vàlida: el paràmetre «DBThumbnailsVersion» no existeix. No es pot verificar la versió de l'esquema de la base de dades actual. Proveu d'iniciar amb una base de dades buida.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
ca: Conflicte de fitxers

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
ca: Ja existeixen fitxers o carpetes amb el mateix nom a la carpeta d'origen.
    
    Quina acció s'aplicarà en cas d'un conflicte de fitxers?
    
    Les opcions disponibles són:
    Canvia el nom automàticament: es canviarà el nom dels fitxers en conflicte.
    Sobreescriu automàticament: se sobreescriuran els fitxers en conflicte.
    Omet automàticament: s'ometran els fitxers en conflicte.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
ca: Reanomena automàticament

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
ca: Sobreescriu automàticament

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
ca: Omet automàticament

en: Copy Album
ca: Copia àlbum

en: Copy Images
ca: Copia imatges

en: Copy Files
ca: Copia fitxers

en: Move Album
ca: Mou àlbum

en: Move Images
ca: Mou imatges

en: Move Files
ca: Mou fitxers

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Restore Trash
ca: Restaura la paperera

[ctx: @info]
en: Initializing database...
ca: S'està inicialitzant la base de dades...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
ca: S'estan explorant les col·leccions, si us plau, espereu...

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
ca: Això mostra el progrés de l'exploració. Durant l'exploració tots els fitxers del disc dur es registraran en una base de dades. Nota: Aquest diàleg pot aparèixer automàticament si no s'ha completat una exploració anterior de les col·leccions.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
ca: S'està explorant la col·lecció

en: Preparing collection scan...
ca: S'està preparant l'exploració de la col·lecció...

en: Scanning for removed albums...
ca: S'estan explorant els àlbums eliminats...

en: Scanning images in individual albums...
ca: S'estan explorant les imatges en els àlbums individuals...

en: Migrate ->
ca: Migra ->

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Progress Information
ca: Informació de l'evolució

en: Step Progress
ca: Evolució del pas

en: Overall Progress
ca: Evolució global

en: Database type or location must be different!
ca: El tipus de la base de dades o la ubicació han de ser diferents!

en: Internal server can only be used once!
ca: El servidor intern només es pot usar una vegada!

en: Internal server is not used and is not active!
ca: El servidor intern no s'usa i no està actiu!

en: Database copied successfully.
ca: La base de dades s'ha copiat amb èxit.

en: Database conversion canceled.
ca: S'ha cancel·lat la conversió de la base de dades.

en: Step Progress (%1)
ca: Evolució del pas (%1)

en: Database Configuration
ca: Configuració de la base de dades

en: Mysql Internal
ca: MySQL intern

en: MySQL Server
ca: Servidor MySQL

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el tipus de dorsal de base de dades.</p><p>El dorsal <b>SQlite</b> és per a un emmagatzematge de base de dades local amb mides petites o mitjanes de col·leccions. És el dorsal predeterminat i recomanat per a col·leccions amb menys de 100.000 elements.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
ca: <p>El dorsal <b>MySQL intern</b> és per a un emmagatzematge de base de dades local amb mides grans de col·leccions. Aquest dorsal està recomanat per a col·leccions locals amb més de 100.000 elements.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
ca: <p>El dorsal <b>servidor MySQL intern</b> és una solució més robusta especialment per a un emmagatzematge de base de dades remot i compartit. També és més eficient per a gestionar col·leccions de mida molt gran amb més de 100.000 elements.</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
ca: <p>Establiu aquí la ubicació del sistema on s'emmagatzemaran els fitxers de la base de dades. Hi ha quatre bases de dades: una per a les propietats de totes les col·leccions, una per a emmagatzemar les miniatures comprimides, una per a emmagatzemar les metadades de reconeixement de cares, i una per a emmagatzemar les empremtes digitals de similitud.<br/>Cal permís d'escriptura per a editar les propietats de les imatges.</p><p>Les bases de dades són motors del nucli del digiKam. Cal tenir cura d'usar un lloc situat en un maquinari ràpid (p. ex. SSD o NVMe) amb espai lliure suficient, especialment per a la base de dades de miniatures.</p><p>Nota: Aquí no podeu usar sistemes de fitxers remots, com el NFS. Per motius de rendiment, també es recomana no usar mitjans d'emmagatzematge de xarxa.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
ca: Activa el mode WAL per a les bases de dades

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
ca: El mode WAL («Write-Ahead Log» o Registre avançat d'escriptura) és significativament més ràpid en la majoria dels escenaris en els sistemes admesos.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
ca: El Registre avançat d'escriptura («Write-Ahead Log») és un mode per a utilitzar un diari que registra les transaccions que s'han comès però que encara no s'han aplicat a les bases de dades. Utilitza un fitxer perioditzat auxiliar per a allotjar estructures per a les transaccions de recuperació durant una fallada. Els canvis s'enregistren primer al registre, abans que els canvis s'escriguin a la base de dades. Això fa que les sol·licituds a la base de dades siguin atòmiques i robustes en casos d'ús extensiu i crític.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
ca: <p>Aquí podeu configurar les ubicacions a on estan les eines executables del MySQL. El digiKam intentarà trobar aquests executables automàticament si ja estan instal·lats a l'ordinador.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
ca: Executables del MySQL

en: Host Name:
ca: Nom de la màquina:

en: Set the host computer name
ca: Establiu el nom de l'ordinador servidor

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
ca: Aquest és el nom de l'ordinador que executa el servidor de MySQL.
    Pot ser «localhost» per a un servidor local o el nom de l'ordinador de xarxa (o l'adreça IP) en cas d'un ordinador remot.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/sql-driver.html#qmysql">Connect options:</a>
ca: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/sql-driver.html#qmysql">Opcions de connexió:</a>

en: Set the database connection options
ca: Establiu les opcions de connexió a la base de dades

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
ca: Estableix les opcions de connexió del servidor de MySQL.
    Només per a usuaris avançats.

en: User:
ca: Usuari:

en: Set the database account name
ca: Establiu el nom del compte de la base de dades

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
ca: Estableix el nom del compte del servidor de MySQL
    usat pel digiKam per a connectar-se amb el servidor.
    Cal que aquest compte estigui disponible en el servidor
    de MySQL remot quan es creï la base de dades.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
ca: Estableix la contrasenya del compte del servidor de MySQL usat pel digiKam per a connectar-se amb el servidor.
    Es pot deixar aquest camp buit per a usar un compte sense contrasenya.

en: Host Port:
ca: Port de la màquina:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
ca: Estableix el port de l'ordinador servidor.
    Normalment, el servidor de MySQL usa el port predeterminat número 3306

en: Check Connection
ca: Comprova la connexió

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
ca: Porta a terme una connexió bàsica a la base de dades per a provar si la configuració actual del servidor MySQL és adequada.

en: Core Db Name:
ca: Nom de la BD del nucli:

en: Set the core database name
ca: Establiu el nom de la base de dades del nucli

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
ca: La base de dades del nucli és el contenidor principal del digiKam usat per a emmagatzemar àlbums, elements, i metadades de cerques.

en: Thumbs Db Name:
ca: Nom de la BD de miniatures:

en: Set the thumbnails database name or folder
ca: Establiu el nom de la base de dades o carpeta de les miniatures

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
ca: El digiKam usa la base de dades de miniatures per a
    desar miniatures d'imatges amb compressió per ondetes.
    Això pot usar ràpidament molt espai, especialment si
    hi ha col·leccions molt grans.
    Trieu una carpeta local per a emprar una base de dades SQLite.

en: Face Db Name:
ca: Nom de la BD de cares:

en: Set the face database name
ca: Establiu el nom de la base de dades de cares

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
ca: El digiKam usa la base de dades de cares per a desar els histogrames d'imatges dedicades al procés de reconeixement de cares.
    Això pot usar ràpidament molt espai, especialment si hi ha moltes imatges amb cares de persones detectades i etiquetades.

en: Similarity Db Name:
ca: Nom de BD de similitud:

en: Set the similarity database name
ca: Establiu el nom de la base de dades de similitud

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
ca: El digiKam usa la base de dades de similitud per a
    allotjar les dades de les matrius Haar de les imatges
    per a la cerca de similitud.

en: Default Settings
ca: Configuració predeterminada

en: Reset database names settings to common default values.
ca: Restableix la configuració dels noms de les bases de dades als valors predeterminats habituals.

en: Remote Server Settings
ca: Configuració del servidor remot

en: Database Server Instructions
ca: Instruccions del servidor de bases de dades

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br/>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
ca: <p>El digiKam espera que la base de dades ja estigui creada amb un compte d'usuari dedicat. Aquest nom usuari <i>digikam</i> requereix accés complet a la base de dades.<br/>Si la base de dades encara no està configurada, podeu usar les ordres SQL següents (després de substituir la <b><i>contrasenya</i></b> per la correcta).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br/>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
ca: <p>Nota: En un servidor Linux, la base de dades es pot inicialitzar amb les ordres següents:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Introduïu el codi SQL a l'indicador del MySQL per tal d'iniciar les bases de dades del digiKam amb atorgament de privilegis (vegeu abans)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTA: Si teniu problemes amb un servidor MySQL en un sistema Ubuntu basat en Linux, feu servir l'ordre addicional en l'indicador del MySQL per a poder crear activadors del MySQL.<br/>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTA: Si teniu una col·lecció enorme, haureu d'iniciar el servidor MySQL amb «mysql --max_allowed_packet=128M» O canvieu la configuració a my.ini o ~/.my.cnf</p>

en: Requirements
ca: Requisits

en: Database Server Technical Details
ca: Detalls tècnics del servidor de bases de dades

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
ca: <p>Useu aquesta vista de configuració per a establir tota la informació per a connectar-se amb un <a href="https://ca.wikipedia.org/wiki/MySQL">servidor remot de base de dades Mysql</a> (o <a href="https://ca.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) mitjançant la xarxa. De la mateixa manera que amb els servidors Sqlite o MySQL intern, s'emmagatzemaran 3 bases de dades en el servidor remot: una per a les propietats de totes les col·leccions, una per a emmagatzemar les miniatures comprimides, i una per a emmagatzemar les metadades de reconeixement de cares.</p><p>A diferència dels servidors Sqlite o MySQL intern, podeu personalitzar els noms de les bases de dades per a simplificar les còpies de seguretat.</p><p>Les bases de dades són motors del nucli del digiKam. Per a evitar problemes de rendiment, cal tenir cura d'usar un enllaç de xarxa ràpid entre el client i el servidor. També es recomana situar els fitxers de bases de dades en un maquinari ràpid (com els <a href="https://ca.wikipedia.org/wiki/SSD">SSD</a>) amb espai lliure suficient, especialment per a la base de dades de miniatures, inclús si les dades estan comprimides usant el format d'imatge d'ondetes <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>L'administrador ha de crear les bases de dades en el servidor remot. Reviseu la pestanya <b>Requirements</b> pels detalls.</p>

en: Documentation
ca: Documentació

en: Thumbs Db Folder:
ca: Nom de la carpeta de BD de miniatures:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
ca: Prova de connexió amb la base de dades

en: Database connection test successful.
ca: La prova de connexió amb la base de dades ha estat correcta.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
ca: La prova de connexió amb la base de dades no ha estat correcta. <p>L'error és: %1</p>

en: The server hostname is empty
ca: El nom de màquina del servidor està buit

en: The server user name is empty
ca: El nom d'usuari del servidor està buit

en: The core database name is empty
ca: El nom de la base de dades del nucli està buit

en: The thumbnails database name is empty
ca: El nom de la base de dades de miniatures està buit

en: The face database name is empty
ca: El nom de la base de dades de cares està buit

en: The similarity database name is empty
ca: El nom de la base de dades de similitud està buit

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
ca: Aquest camí s'ha establert com a opció de la línia d'ordres (--database-directory).

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
ca: Configuració de la base de dades

en: The database names configuration is not valid. Error is <br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
ca: La configuració dels noms de les bases de dades no és vàlida. L'error és <br/><p>%1</p><br/>Si us plau, comproveu la configuració.

en: Testing database connection has failed with error<br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
ca: La prova de la connexió de la base de dades ha fallat amb l'error<br/><p>%1</p><br/>Si us plau, comproveu la configuració.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
ca: Heu de seleccionar una carpeta perquè el digiKam desi informació i metadades en un fitxer de base de dades.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
ca: Creo la carpeta de base de dades?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
ca: <p>La carpeta on allotjar el fitxer de la base de dades no existeix:</p><p><b>%1</b></p>Voleu que la creï el digiKam?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
ca: Ha fallat la creació de la carpeta de la base de dades

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ca: <p>El digiKam no ha pogut crear la carpeta per a allotjar el fitxer de la base de dades.
    Seleccioneu una ubicació diferent.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
ca: No hi ha accés d'escriptura a la base de dades

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ca: <p>No hi ha accés d'escriptura per a la carpeta que hostatja el fitxer de la base de dades.<br/>Seleccioneu una ubicació diferent.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
ca: Estadístiques de la base de dades

en: Count
ca: Compte

en: Videos
ca: Vídeos

en: Audio
ca: Àudio

en: Total Items
ca: Elements totals

en: Database backend
ca: Dorsal de la base de dades

en: Database Path
ca: Camí de la base de dades

en: Database internal server
ca: Servidor intern de la base de dades

[ctx: @info: database server]
en: Yes
ca: Sí

en: Database internal server Path
ca: Camí del servidor intern de base de dades

en: Host Name
ca: Nom de la màquina

en: Host Port
ca: Port de la màquina

en: User account
ca: Compte d'usuari

en: Connect options
ca: Opcions de connexió

en: Core Db name
ca: Nom de la BD del nucli

en: Thumbs Db name
ca: Nom de la BD de miniatures

en: Face Db name
ca: Nom de la BD de cares

en: Database locale
ca: Configuració regional de la base de dades

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
ca: Aquest fitxer executable s'usa per a gestionar una instància dedicada del servidor MariaDB.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
ca: Aquest fitxer executable s'usa per a inicialitzar els fitxers de dades MariaDB de la base de dades.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
ca: Aquest fitxer executable s'usa per a iniciar una instància dedicada del servidor MariaDB.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
ca: Aquest fitxer executable s'usa per a actualitzar la base de dades a la versió actual del servidor.

en: Thumb
ca: Miniatura

en: List of items that are about to be deleted.
ca: Llista d'elements que estan a punt de ser suprimits.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
ca: Aquesta és la llista d'elements que estan a punt de ser suprimits.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
ca: Si està activada, els fitxers s'eliminaran definitivament en lloc de moure'ls a la paperera.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
ca: <p>Si aquesta casella està activada, els elements s'<b>eliminaran definitivament</b> en lloc d'ubicar-los a la paperera.</p><p><em>Useu aquesta opció amb compte</em>: la majoria de sistemes de fitxers no poden recuperar amb fiabilitat els elements suprimits.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
ca: Su&primeix els elements en lloc de moure'ls a la paperera

en: Do not &ask again
ca: No ho tornis &a preguntar

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
ca: Si està activada, no es tornarà a mostrar aquest diàleg i els elements se suprimiran directament i permanentment.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
ca: Si aquesta casella està activada, no es tornarà a mostrar aquest diàleg i els elements se suprimiran directament i permanentment.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
ca: Si està activada, no es tornarà a mostrar aquest diàleg i els elements es mouran directament a la paperera.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
ca: Si aquesta casella està activada, no es tornarà a mostrar aquest diàleg i els elements es mouran directament a la paperera.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ca: Aquests elements <b>se suprimiran permanentment</b> del disc dur.

en: These items will be moved to Trash.
ca: Aquests àlbums es mouran a la paperera.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
ca[0]: S'ha seleccionat <b>1</b> element.
ca[1]: S'han seleccionat <b>%1</b> elements.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ca: Aquests àlbums <b>se suprimiran permanentment</b> del disc dur.

en: These albums will be moved to Trash.
ca: Aquests àlbums es mouran a la paperera.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
ca[0]: S'ha seleccionat <b>1</b> àlbum.
ca[1]: S'han seleccionat <b>%1</b> àlbums.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
ca: <p>Aquests àlbums <b>se suprimiran permanentment</b> del disc dur.</p><p>Cal tenir en compte que <b>tots els subàlbums</b> inclosos en aquesta llista també se suprimiran definitivament.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
ca: <p>Aquests àlbums es mouran a la paperera.</p><p>Cal tenir en compte que <b>tots els subàlbums</b> inclosos en aquesta llista també es mouran a la paperera.</p>

en: &Move to Trash
ca: &Mou a la paperera

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
ca: Esteu a punt de suprimir els elements seleccionats

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
ca: Esteu a punt de suprimir els àlbums seleccionats

en: Do not show this message again
ca: No tornis a mostrar aquest missatge

en: Continue
ca: Continua

en: Do not ask again
ca: No ho tornis a preguntar

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
ca: Configuració per a desar fitxers d'imatge

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
ca: Informació del perfil de color - %1

en: Select an Item
ca: Selecciona un element

en: Select Items
ca: Selecciona els elements

en: <i>Preview:</i>
ca: <i>Vista prèvia:</i>

en: <i>Make:</i>
ca: <i>Marca:</i>

en: <i>Created:</i>
ca: <i>Creat:</i>

en: <i>Aperture:</i>
ca: <i>Obertura:</i>

en: <i>Exposure:</i>
ca: <i>Exposició:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
ca: <i>Sensibilitat:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
ca: <i>Relació d'aspecte:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
ca: <i>Taxa de bits de l'àudio:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
ca: <i>Tipus de canal d'àudio:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
ca: <i>Còdec d'àudio:</i>

en: <i>Duration:</i>
ca: <i>Durada:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
ca: <i>Velocitat dels fotogrames:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
ca: <i>Còdec de vídeo:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
ca: Informació de les biblioteques compartides i components

en: Copy to Clipboard
ca: Copia al porta-retalls

en: <font size="5">%1</font><br/><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
ca: <font size="5">%1</font><br/><b>Versió %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

en: Items List
ca: Llista d'elements

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @title]
en: Features
ca: Característiques

[ctx: @title]
en: Libraries
ca: Biblioteques

[ctx: @info: version]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
ca: Configuració de l'OpenCV

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
ca: Llista de les càmeres RAW admeses

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list
ca[0]: S'està usant la LibRaw versió %2<br/>1 model a la llista
ca[1]: S'està usant la LibRaw versió %2<br/>%1 models a la llista

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list (found: %3)
ca[0]: S'està usant la LibRaw versió %2<br/>1 model a la llista (s'han trobat: %3)
ca[1]: S'està usant la LibRaw versió %2<br/>%1 models a la llista (s'han trobat: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
ca: Llista del maquinari detectat

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
ca: El %1 empra el marc de treball Solid versió %2
    per a detectar i gestionar els dispositius des de l'ordinador.
    Premeu «Actualitza» per a actualitzar la llista si connecteu un dispositiu extraïble.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
ca: Esdeveniments de connexió en calent

[ctx: @title]
en: Devices List
ca: Llista de dispositius

[ctx: @action]
en: Refresh
ca: Actualitza

[ctx: @item: universal device ID]
en: Udi
ca: UDI

[ctx: @item: device property]
en: empty
ca: buit

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
ca: UDI pare

[ctx: @item: device property]
en: none
ca: cap

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
ca: Fabricant

[ctx: @item: device name]
en: Product
ca: Producte

[ctx: @item: device description]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @item: device status]
en: States
ca: Estats

[ctx: @item]
en: Non-portable info
ca: Informació no portable

[ctx: @item]
en: New Device Added
ca: S'ha afegit un dispositiu nou

[ctx: @info: device property]
en: none
ca: cap

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
ca: Fabricant

[ctx: @info: device property]
en: empty
ca: buit

[ctx: @item]
en: Device Removed
ca: Dispositiu extret

[ctx: @item]
en: Udi
ca: UDI

en: Desktop Browser
ca: Navegador de l'escriptori

en: Open Home page with default desktop Web browser
ca: Obre la pàgina d'inici amb el navegador Web predeterminat de l'escriptori

en: Cannot load page %1
ca: No s'ha pogut carregar la pàgina %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
ca: Escala de grisos

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
ca: Monocrom

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
ca: Indexat

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
ca: Sense calibrar (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
ca: Desconegut

en: Auto Equalize
ca: Equalitza automàticament

en: Auto Normalize
ca: Normalització automàtica

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
ca: Brillantor/Contrast/Filtre gamma

en: Set here the gamma adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust de la gamma de la imatge.

en: Black & White / Sepia Filter
ca: Filtre blanc i negre / sèpia

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
ca: Genèric

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
ca: <b>Genèrica</b>:<p>Simula una pel·lícula genèrica en blanc i negre.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
ca: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simula la pel·lícula Agfa 200X blanc i negre a 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
ca: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simula la pel·lícula Agfa Pan blanc i negre a 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
ca: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simula la pel·lícula Agfa Pan blanc i negre a 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simula la pel·lícula Agfa Pan blanc i negre a 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
ca: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford Delta blanc i negre a 100 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford Delta blanc i negre a 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
ca: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford Delta 400 Pro blanc i negre a 3200 ISO.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
ca: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford FP4 Plus blanc i negre a 125 ISO.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford HP5 Plus blanc i negre a 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
ca: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford PanF Plus blanc i negre a 50 ISO.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simula la pel·lícula Ilford XP2 Super blanc i negre a 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
ca: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simula la pel·lícula Kodak Tmax 100 blanc i negre a 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simula la pel·lícula Kodak Tmax 100 blanc i negre a 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simula la pel·lícula Kodak TriX blanc i negre a 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
ca: Ilford SPX 200 (Infraroig)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
ca: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simula la pel·lícula infraroja Ilford SPX a 200 ISO.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
ca: Ilford SPX 400 (Infraroig)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
ca: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simula la pel·lícula infraroja Ilford SPX a 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
ca: Ilford SPX 800 (Infraroig)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
ca: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simula la pel·lícula infraroja Ilford SPX a 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
ca: Kodak HIE (Infraroig)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
ca: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simula la pel·lícula infraroja Kodak HIE.</p>

en: No Lens Filter
ca: Sense filtre de la lent

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
ca: <b>Sense filtre de la lent</b>:<p>No s'aplica cap filtre de la lent en renderitzar la imatge.</p>

en: Green Filter
ca: Filtre verd

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb filtre verd</b>:<p>Simula una exposició de pel·lícula en blanc i negre usant un filtre verd. Proporciona un guany general per a totes les captures de paisatges, especialment indicat per a retrats fotografiats contra el cel.</p>

en: Orange Filter
ca: Filtre taronja

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb filtre taronja</b>:<p>Simula una exposició de pel·lícula en blanc i negre usant un filtre taronja. Millora els paisatges, les escenes marines i la fotografia aèria.</p>

en: Red Filter
ca: Filtre vermell

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb filtre vermell</b>:<p>Simula una exposició de pel·lícula en blanc i negre usant un filtre vermell. Aquest crea efectes teatrals de cel i simula escenes de llum de lluna durant el dia.</p>

en: Yellow Filter
ca: Filtre groc

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb filtre groc</b>:<p>Simula una exposició de pel·lícula en blanc i negre usant un filtre groc. És la correcció tonal més natural i millora el contrast. Ideal pels paisatges.</p>

en: Yellow-Green Filter
ca: Filtre verd-groc

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb filtre verd-groc</b>:<p>simula una exposició de pel·lícula de blanc i negre usant un filtre verd-groc. Un filtre verd-groc és altament efectiu per a retrats de camp perquè el vermell es renderitza fosc mentre que el verd apareix més lluminós. Va bé per a corregir els tons de la pell, per a realçar les expressions facials en primers plans i per a emfatitzar la sensació de vitalitat. Aquest filtre és altament efectiu per a retrats d'interior amb il·luminació de tungstè.</p>

en: Blue Filter
ca: Filtre blau

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb filtre blau</b>:<p>simula una exposició de pel·lícula de blanc i negre usant un filtre blau. Aquest accentua la boirina i la boira. S'usa per a transferir tints i efectes de contrast.</p>

en: Strength:
ca: Intensitat:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
ca: Establiu aquí l'ajust de la intensitat del filtre de la lent.

en: No Tone Filter
ca: Sense filtre de to

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
ca: <b>Sense filtre de to</b>:<p>No s'aplica cap filtre de to a la imatge.</p>

en: Sepia Filter
ca: Filtre sèpia

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb to sèpia</b>:<p>Dona una càlida tonalitat clara i de tons mitjans, afegint frescor a les ombres. És molt similar al procés de blanquejar un positiu i tornar-lo a revelar en un viratge al to sèpia.</p>

en: Brown Filter
ca: Filtre marró

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb to marró</b>:<p>Aquest filtre és més neutre que el filtre de to sèpia.</p>

en: Cold Filter
ca: Filtre fred

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb to fred</b>:<p>Comença subtilment i replica el revelatge en un paper en blanc i negre d'un to fred com el del paper d'ampliació de bromur.</p>

en: Selenium Filter
ca: Filtre de seleni

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb to seleni</b>:<p>Aquest efecte replica el tradicional viratge químic al seleni efectuat a la cambra fosca.</p>

en: Platinum Filter
ca: Filtre de platí

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb to platí</b>:<p>Aquest efecte replica el tradicional viratge químic al platí efectuat a la cambra fosca.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
ca: <b>Blanc i negre amb tint verdós</b>:<p>Aquest efecte també es coneix com verdejar.</p>

en: Lens Filters
ca: Filtres de la lent

en: Tone
ca: To

en: Luminosity
ca: Lluminositat

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
ca: Fitxer que es carregaran amb la configuració del blanc i negre

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració del blanc i negre.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
ca: No s'han pogut carregar la configuració des del fitxer de text del blanc i negre.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
ca: Fitxer que es desaran amb la configuració del blanc i negre

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per al blanc i negre.

en: Infrared Filter
ca: Filtre infraroig

en: Channel Mixer Tool
ca: Eina per al mesclador de canals

[ctx: @label]
en: Output Channel:
ca: Canal de sortida:

[ctx: @item: color]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @item: color]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @item: color]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
ca: Vermell (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
ca: Seleccioneu aquí el guany del color vermell en tant per cent per al canal actual.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
ca: Verd (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
ca: Seleccioneu aquí el guany del color verd en tant per cent per al canal actual.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
ca: Blau (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
ca: Seleccioneu aquí el guany del color blau en tant per cent per al canal actual.

[ctx: @option]
en: &Reset
ca: &Inicialitza

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
ca: Inicialitza la configuració dels guanys dels canals de color del canal actualment seleccionat.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
ca: Conserva la lluminositat

[ctx: @info]
en: Enable this option is you want preserve the image luminosity.
ca: Establiu aquesta opció si voleu conservar la lluminositat de la imatge.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
ca: Monocrom

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
ca: Useu el mode «Monocrom» per a convertir una imatge en color a blanc i negre:
    El «canal vermell» modifica el contrast de la fotografia.
    El «canal verd» amplia o redueix el nivell de detall de la fotografia.
    El «canal blau» afecta el soroll de la fotografia.
    Nota: En aquest mode, l'histograma només mostrarà els valors de la lluminositat.

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
ca: Selecció del fitxer a carregar per als guanys del Gimp

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
ca: No s'ha pogut carregar la configuració des del fitxer de text de la mescla de guanys.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
ca: Fitxer a desar amb la mescla de guanys del Gimp

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per a la mescla de guanys.

en: Tonality Filter
ca: Filtre de tonalitat

en: Color Balance Tool
ca: Eina per a l'equilibri de color

[ctx: @label: color]
en: Cyan
ca: Cian

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust del color cian/vermell de la imatge.

[ctx: @label: color]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust del color magenta/verd de la imatge.

[ctx: @label: color]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @label: color]
en: Yellow
ca: Groc

[ctx: @label: color]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust del color groc/blau de la imatge.

en: Curve free mode
ca: Mode de corba a pols

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
ca: Amb aquest botó, podeu dibuixar la corba a pols amb el ratolí.

en: Curve smooth mode
ca: Mode de corba suau

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
ca: Amb aquest botó, es constreny el tipus de corba a una línia suau amb tensió.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir el <b>to d'ombra</b> del punt de les corbes de suavitzat dels canals vermell, verd, blau i lluminositat.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir el <b>to mitjà</b> del punt de les corbes de suavitzat dels canals vermell, verd, blau i lluminositat.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir el <b>to més lluminós</b> del punt de les corbes de suavitzat dels canals vermell, verd, blau i lluminositat.

en: Resets channel/channels curves' values.
ca: Reinicia els valors de les corbes de canal/canals.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
ca: Si premeu aquest botó apareixerà un menú personalitzat: la primera opció reiniciarà el canal actual. La segona opció reiniciarà tots els canals.

en: Reset &Channel
ca: Reinicia el &canal

en: Reset &All
ca: Inicialitza-ho &tot

en: Adjust Curves
ca: Ajusta les corbes

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
ca: Selecció del fitxer a carregar per a les corbes del Gimp

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer de text de les corbes del Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
ca: Fitxer a desar amb les corbes del Gimp

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer de text de corbes del Gimp.

en: Loading image...
ca: S'està carregant la imatge...

en: Histogram calculation...
ca: Càlcul de l'histograma...

en: Histogram
    calculation
    failed.
ca: No s'ha pogut
    calcular
    l'histograma.

en: Border Tool
ca: Eina per a les vores

[ctx: solid border type]
en: Solid
ca: Sòlid

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
ca: Bisellat

en: Decorative Pine
ca: Pi decoratiu

en: Decorative Wood
ca: Fusta decorativa

en: Decorative Paper
ca: Paper decoratiu

en: Decorative Parquet
ca: Parquet decoratiu

en: Decorative Ice
ca: Gel decoratiu

en: Decorative Leaf
ca: Fulla decorativa

en: Decorative Marble
ca: Marbre decoratiu

en: Decorative Rain
ca: Pluja decorativa

en: Decorative Craters
ca: Cràters decoratius

en: Decorative Dried
ca: Sec decoratiu

en: Decorative Pink
ca: Rosa decoratiu

en: Decorative Stone
ca: Pedra decorativa

en: Decorative Chalk
ca: Guix decoratiu

en: Decorative Granite
ca: Granit decoratiu

en: Decorative Rock
ca: Roca decorativa

en: Decorative Wall
ca: Paret decorativa

en: Select the border type to add around the image here.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de vora a afegir al voltant de la imatge.

en: Preserve Aspect Ratio
ca: Mantén la relació d'aspecte

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
ca: Establiu aquesta opció si voleu mantenir la relació d'aspecte de la imatge. Si l'activeu, l'amplada de la vora serà un percentatge de la mida de la imatge, altrament, l'amplada de la vora serà en píxels.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
ca: Establiu aquí l'amplada de la vora en percentatge de la mida de la imatge.

en: Width (pixels):
ca: Amplada (píxels):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
ca: Establiu aquí l'amplada de la vora en píxels a afegir al voltant de la imatge.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
ca: Primer:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
ca: Segon:

en: Set here the foreground color of the border.
ca: Establiu aquí el color de primer pla de la vora.

en: Set here the Background color of the border.
ca: Establiu aquí el color de fons de la vora.

en: Set here the color of the main border.
ca: Establiu aquí el color de la vora principal.

en: Set here the color of the line.
ca: Establiu aquí el color de la línia.

en: Set here the color of the upper left area.
ca: Establiu aquí el color de l'àrea superior esquerra.

en: Set here the color of the lower right area.
ca: Establiu aquí el color de l'àrea inferior dreta.

en: Set here the color of the first line.
ca: Establiu aquí el color de la primera línia.

en: Set here the color of the second line.
ca: Establiu aquí el color de la segona línia.

en: Texture Filter
ca: Filtre de textures

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
ca: Teixit

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
ca: Arpillera

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
ca: Maons

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
ca: Maons 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
ca: Llenç

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
ca: Marbre

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
ca: Marbre 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
ca: Texà

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
ca: Cel·la de fusta

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
ca: Filferro

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
ca: Mur

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
ca: Molsa

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
ca: Pedra

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
ca: Establiu aquí el tipus de textura a aplicar a la imatge.

[ctx: @label]
en: Relief:
ca: Relleu:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
ca: Establiu aquí el guany de relleu a emprar per a barrejar la textura i la imatge.

en: Rotate Right
ca: Gira a la dreta

en: Rotate 180 degrees
ca: Gira 180 graus

en: Rotate Left
ca: Gira a l'esquerra

en: Flip Horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

en: Flip Vertically
ca: Inverteix verticalment

en: Crop
ca: Escapça

en: Convert to 8 Bit
ca: Converteix a 8 bits

en: Convert to 16 Bit
ca: Converteix a 16 bits

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
ca: Gira

[ctx: Flip image]
en: Flip
ca: Inverteix

[ctx: Crop image]
en: Crop
ca: Escapça

[ctx: Resize image]
en: Resize
ca: Redimensiona

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
ca: Converteix la profunditat

en: Unknown filter
ca: Filtre desconegut

en: Color Negative Inverter
ca: Invertidor de color negatiu

en: Built-in transformation not supported
ca: No es permet la transformació integrada

en: Filter identifier or version is not supported
ca: L'identificador de filtre o versió no està admès

en: Blur Filter
ca: Filtre de difuminat

en: Blur FX Filter
ca: Filtre d'efectes especials de difuminat

en: Charcoal Effect
ca: Efecte de carbonet

en: Color FX Filter
ca: Filtre d'efectes especials de color

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
ca: Solaritza

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
ca: Llampant

[ctx: @item: color effect]
en: Neon
ca: Neó

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
ca: Troba les vores

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
ca: Seleccioneu aquí el tipus d'efecte a aplicar a la imatge.
    «Solaritza»: simula la solarització de la fotografia.
    «Llampant»: simula els colors de la pel·lícula de
    diapositives Velvia(tm).
    «Neó»: acoloreix les vores a la fotografia per a reproduir
    un efecte de llum fluorescent.
    «Troba les vores»: detecta les vores a la fotografia
    i la seva intensitat.
    «Lut3D»: acoloreix les imatges amb els filtres Lut3D

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
ca: Nivell:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
ca: Establiu aquí el nivell de l'efecte.

[ctx: @label]
en: Iteration:
ca: Iteració:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
ca: Aquest valor controla el nombre d'iteracions a usar amb els efectes Neó i Troba les vores.

[ctx: @label]
en: Intensity:
ca: Intensitat:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
ca: Establiu aquí la intensitat del filtre.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
ca: Lleixiu

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
ca: Blau esclafat

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
ca: Contrast B/N

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
ca: Instantani

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
ca: Forat

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
ca: Estiu

[ctx: @info: effect type]
en: Tokyo
ca: Tòquio

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
ca: Rentat

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
ca: Color de rentat

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
ca: Procés X

en: Distortion Effect
ca: Efecte de distorsió

en: Emboss Effect
ca: Efecte de relleu

en: Film Grain Effect
ca: Efecte de gra de pel·lícula

en: Grain Size:
ca: Mida del gra:

en: Set here the graininess size of film.
ca: Establiu aquí la mida del gra de la pel·lícula.

en: Photographic Distribution
ca: Distribució fotogràfica

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
ca: Establiu aquesta opció per a renderitzar el gra usant una distribució estadística dels fotons. Això requereix més temps de còmput i pot trigar una estona.

en: Intensity:
ca: Intensitat:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
ca: Establiu aquí la sensibilitat ISO de la pel·lícula que s'emprarà per a simular el gra d'una pel·lícula.

en: Shadows:
ca: Ombres:

en: Set how much the filter affects highlights.
ca: Establiu quant ha d'afectar el filtre a la llum intensa.

en: Midtones:
ca: Tons mitjans:

en: Set how much the filter affects midtones.
ca: Establiu quant ha d'afectar el filtre als tons mitjans.

en: Highlights:
ca: Llum intensa:

en: Set how much the filter affects shadows.
ca: Establiu quant ha d'afectar el filtre a les ombres.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
ca: Establiu aquí la sensibilitat ISO de la pel·lícula que s'usarà per a simular el soroll blau d'un CCD.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
ca: Establiu aquí la sensibilitat ISO de la pel·lícula que s'usarà per a simular el soroll vermell d'un CCD.

en: Common Settings
ca: Configuració normal

en: Luminance Noise
ca: Soroll de luminància

en: Chrominance Blue Noise
ca: Soroll blau de crominància

en: Chrominance Red Noise
ca: Soroll vermell de crominància

en: Invert Effect
ca: Efecte d'inversió

en: Oil Painter Effect
ca: Efecte de pintura a l'oli

en: Rain Drops Effect
ca: Efecte de gotes de pluja

en: Greycstoration Filter
ca: Filtre «Greycstoration» de reducció de soroll

en: Detail preservation:
ca: Conservació dels detalls:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
ca: Conservació dels detalls per a establir el nivell d'agudització dels detalls petits en la imatge final. Els valors més alts deixen els detalls més definits.

en: Anisotropy:
ca: Anisotropia:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
ca: Modificador anisòtrop (direccional) dels detalls. Manteniu-lo petit per a evitar el soroll gaussià.

en: Smoothing:
ca: Suavitzat:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
ca: Potència total de suavitzat: si el factor de detall indica la suavitat relativa i el factor anisòtrop la direcció, el factor de suavitzat indica l'efecte en conjunt.

en: Regularity:
ca: Regularitat:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
ca: Aquest valor controla la uniformitat del suavitzat de la imatge. No useu aquí un valor alt, si no la imatge final serà completament borrosa.

en: Iterations:
ca: Iteracions:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
ca: Estableix el nombre de vegades que el filtre s'aplica sobre la imatge.

en: Noise:
ca: Soroll:

en: Sets the noise scale.
ca: Estableix l'escala del soroll.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
ca: Configuració avançada

en: Angular step:
ca: Pas angular:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
ca: Establiu aquí el pas d'integració angular (en graus) de manera anàloga a l'anisotropia.

en: Integral step:
ca: Pas integral:

en: Set here the spatial integral step.
ca: Establiu aquí el pas integral espacial.

en: Gaussian:
ca: Gaussià:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
ca: Establiu aquí la precisió de la funció del gaussià.

en: Tile size:
ca: Mida de la peça de mosaic:

en: Sets the tile size.
ca: Estableix la mida de la peça de mosaic.

en: Tile border:
ca: Vora de la peça de mosaic:

en: Sets the size of each tile border.
ca: Estableix la mida de cada vora de peça de mosaic.

en: Interpolation:
ca: Interpolació:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
ca: Veí més proper

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
ca: Lineal

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
ca: Seleccioneu el mètode d'interpolació correcte per a indicar la qualitat desitjada de la imatge.

en: Fast approximation
ca: Aproximació ràpida

en: Enable fast approximation when rendering images.
ca: Activeu l'aproximació ràpida en renderitzar la imatge.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
ca: Píxels cremats

en: Remove Black Frame
ca: Elimina el marc negre

en: Clear List
ca: Neteja la llista

en: Loading Frame
ca: S'està carregant el fotograma

en: Black Frame
ca: Marc negre

en: File Name:
ca: Nom del fitxer:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
ca: Creat:

en: Serial Number:
ca: Número de sèrie:

en: Hot Pixels:
ca: Píxels cremats:

en: Hot Pixels Tool
ca: Eina per als píxels cremats

[ctx: average filter mode]
en: Average
ca: Mitjana

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
ca: Lineal

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
ca: Quadràtic

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
ca: Cúbic

en: Black Frame...
ca: Marc negre...

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
ca: <p>Useu aquest botó per a afegir un fitxer nou de marc negre que s'usarà per al filtre d'eliminació de píxels cremats.</p><p>El mètode de sostracció del Marc negre és l'eliminació més acurada dels «Píxels cremats» i els «Pixels encallats». Primer cal crear un «Marc negre» com a referència. Això és fàcil. Quan acabeu de prendre fotografies d'exposició llarga, poseu la tapa de la lent a la càmera i preneu una imatge «fosca» amb el mateix temps d'exposició que les imatges d'abans. Aquesta imatge serà tota fosca, però si l'examineu de prop veureu que té píxels cremats i encallats (punts acolorits). Aquests estan situats als mateixos llocs que les fotografies anteriors. Aquesta eina analitzarà el marc negre, detectarà els píxels cremats, i crearà una llista de les posicions que cal corregir les imatges per a eliminar els colors incorrectes d'aquests píxels.</p>

en: Select Black Frame Image
ca: Seleccioneu una imatge amb un marc negre

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
ca: Analitzador de marc negre

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
ca: Aquesta imatge de marc negre ja és present a la llista d'elements analitzats.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
ca: Filtre de To/Saturació/Claredat

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
ca: Establiu aquí els ajustos del to i la saturació de la imatge.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
ca: Aquí podeu veure la vista prèvia en color dels ajustos de to i saturació.

en: Hue:
ca: To:

en: Set here the hue adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust del to de la imatge.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust de la saturació de la imatge.

en: Vibrance:
ca: Vivesa:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
ca: Establiu aquí l'ajust de la vivesa de la imatge. La vivesa efectua una saturació selectiva en els colors menys saturats i evitant els tons de la pell.

en: Lightness:
ca: Claredat:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
ca: Establiu aquí l'ajust de la claredat de la imatge.

en: Convert to:
ca: Converteix a:

en: Select the profile of the color space to convert to.
ca: Seleccioneu el perfil de l'espai de color al qual convertir.

en: Input color profile "%1" not available
ca: El perfil de color «%1» d'entrada no està disponible

en: Output color profile "%1" not available
ca: El perfil de color «%1» de sortida no està disponible

en: Local Contrast Filter
ca: Filtre de contrast local

en: Function:
ca: Funció:

[ctx: @item: function type]
en: Power
ca: Potència

[ctx: @item: function type]
en: Linear
ca: Lineal

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
ca: <b>Funció</b>: aquesta funció combina els canals originals RGB amb la imatge borrosa dessaturada. Aquesta funció s'usa a cada etapa del mapatge dels tons. Pot ser lineal o potencial. Bàsicament, aquesta funció incrementa els valors on tant el valor de l'original com el de la imatge borrosa són baixos i fa el contrari pels valors alts.

en: Stretch contrast
ca: Augmenta el contrast

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
ca: <b>Augmenta el contrast</b>: això fa augmentar el contrast de la imatge original. S'aplica abans del procés de mapatge dels tons.

en: Highlights saturation:
ca: Saturació de les zones lluminoses:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
ca: <b>Saturació de les zones lluminoses</b>: normalment la saturació (percebuda) s'incrementa. Amb aquests paràmetres, l'usuari pot escollir baixar la saturació a les zones lluminoses i ombrejades de la imatge original.

en: Shadow saturation:
ca: Saturació de l'ombra:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
ca: <b>Saturació de l'ombra</b>: normalment la saturació (percebuda) s'incrementa. Amb aquests paràmetres, l'usuari pot escollir baixar la saturació a les zones lluminoses i ombrejades de la imatge original.

en: Power:
ca: Potència:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
ca: <b>Potència</b>: amb quina intensitat s'aplica l'efecte.

en: Blur:
ca: Difuminat:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
ca: <b>Difuminat</b>: com serà de fort el difuminat de la imatge abans de combinar-la amb la imatge original i amb la funció de mapatge dels tons.

en: General settings
ca: Configuració general

en: Stage 1
ca: Etapa 1

en: Stage 2
ca: Etapa 2

en: Stage 3
ca: Etapa 3

en: Stage 4
ca: Etapa 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
ca: Fitxer a carregar amb la configuració del contrast local de la fotografia

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració del contrast local de la fotografia.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
ca: No s'ha pogut carregar la configuració des del fitxer de text del contrast local de la fotografia.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
ca: Fitxer a desar amb la configuració del contrast local de la fotografia

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per al contrast local de la fotografia.

en: Anti-Vignetting Tool
ca: Eina per a l'antivinyetatge

en: Add vignetting
ca: Afegeix vinyetatge

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
ca: Aquesta opció afegeix vinyetatge a la imatge en lloc de suprimir-lo. Useu-ho per a efectes creatius.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
ca: Aquí podeu veure una vista prèvia de la miniatura de la màscara d'antivinyetatge aplicada a la imatge.

en: Amount:
ca: Quantitat:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
ca: Aquest valor controla el grau d'intensitat del filtre en el seu punt de màxima densitat.

en: Feather:
ca: Ploma:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
ca: Aquest valor s'empra com l'exponent que controla la disminució de la densitat des del cercle interior del filtre al cercle exterior.

en: Inner Radius:
ca: Radi interior:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
ca: Aquest valor és el radi del cercle interior del filtre. En el cercle interior la imatge es conserva. S'expressa com un múltiple del radi exterior del filtre.

en: Outer Radius:
ca: Radi exterior:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
ca: Aquest valor és el radi del cercle exterior del filtre. Fora del cercle exterior l'efecte del filtre és màxim. S'expressa com un múltiple de la diagonal de la imatge.

en: X offset:
ca: Desplaçament X:

en: X offset
ca: Desplaçament X

en: Y offset:
ca: Desplaçament Y:

en: Y offset
ca: Desplaçament Y

en: Lens Distortion Tool
ca: Eina per a la distorsió de la lent

en: Use Metadata
ca: Usa les metadades

[ctx: camera make]
en: Make:
ca: Fabricant:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
ca: Aquest és el text de la descripció del fabricant de la càmera que s'ha trobat en les metadades de la imatge. S'usa per a consultar i trobar la informació del dispositiu de la càmera pertinent a la base de dades Lensfun.

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
ca: Aquest és el text del model de càmera que s'ha trobat en les metadades de la imatge. S'usa per a consultar i trobar la informació del dispositiu de la càmera pertinent a la base de dades Lensfun.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
ca: Aquest és el text de la descripció de la lent que s'ha trobat a les metadades de la imatge. S'usa per a consultar i trobar la informació pertinent a la lent a la base de dades Lensfun.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
ca: Establiu aquesta opció per a intentar esbrinar la configuració correcta de càmera i lent des de les metadades de la imatge (com l'Exif o XMP).

en: Focal Length (mm):
ca: Distància focal (mm):

en: Aperture:
ca: Obertura:

en: Subject Distance (m):
ca: Distància del motiu (m):

en: (no metadata available)
ca: (no hi ha disponible cap metadada)

en: (no match found)
ca: (cap coincidència)

en: (partial match found)
ca: (coincidència parcial)

en: (exact match found)
ca: (coincidència exacta)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
ca: Eina per a la correcció automàtica de la lent

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
ca: Càmera: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
ca: Lent: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
ca: Distància del motiu: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
ca: Obertura: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
ca: Distància focal: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
ca: Factor de l'escapçat: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
ca: Activat

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
ca: Correcció CCA: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
ca: Desactivat

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
ca: Correcció VIG: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
ca: Correcció DST: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
ca: Correcció GEO: %1

en: Lens Corrections to Apply:
ca: Correccions de la lent a aplicar:

en: Chromatic Aberration
ca: Aberració cromàtica

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
ca: L'aberració cromàtica es reconeix fàcilment atès que el color fa serrells cap a les cantonades de la imatge. L'aberració cromàtica és deguda a la variació de l'enfocament de la lent pels diferents colors.

en: Vignetting
ca: Vinyetatge

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
ca: El vinyetatge es refereix a l'enfosquiment d'una imatge, especialment a les cantonades. El vinyetatge òptic i natural es pot eliminar amb aquesta opció, mentre que el vinyetatge mecànic no es pot solucionar.

en: Distortion
ca: Distorsió

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
ca: La distorsió es refereix a la deformació de les imatges, la qual és més pronunciada cap a les cantonades. Aquestes aberracions de Seidel es coneixen com a distorsions de barril i de coixí.

en: Geometry
ca: Geometria

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
ca: Aquí es gestionen quatre geometries: rectilínia (99 per cent de totes les lents), ull de peix, cilíndrica, cilíndrica equidistant.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
ca: <b>Nota: Les opcions de correcció de la lent depenen dels filtres disponibles a la biblioteca LensFun. Per a més informació, vegeu el <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>lloc web del projecte LensFun</a>.</b>

en: Channel:
ca: Canal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
ca: <p>Escolliu aquí l'escala de l'histograma.</p><p>Si els valors màxims de la imatge són baixos, podeu emprar l'escala <b>lineal</b>.</p><p>L'escala <b>logarítmica</b> s'usa quan els valors màxims són alts; si la useu, la gràfica mostrarà tots els valors, els baixos i els alts.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
ca: Lineal

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
ca: Logarítmica

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
ca: Aquí podeu veure el dibuix de l'histograma del canal seleccionat de la vista prèvia de la imatge final. Es recalcula per a qualsevol canvi en la configuració.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
ca: <p>Seleccioneu el canal de l'histograma a visualitzar:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
ca: Lluminositat

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
ca: <b>Lluminositat</b>: mostra els valors de lluminositat de la imatge.

[ctx: The red channel]
en: Red
ca: Vermell

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
ca: <b>Vermell</b>: mostra els valors del canal vermell de la imatge.

[ctx: The green channel]
en: Green
ca: Verd

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
ca: <b>Verd</b>: mostra els valors del canal verd de la imatge.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
ca: Blau

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
ca: <b>Blau</b>: mostra els valors del canal blau de la imatge.

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
ca: <b>Colors</b>: mostra els valors de tots els canals a la vegada.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
ca: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
ca: <b>Alfa</b>: mostra els valors del canal alfa de la imatge. Aquest canal correspon al valor de transparència i està admès en alguns formats d'imatge, com el PNG o el TIF.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
ca: S'està carregant la imatge...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
ca: Càlcul de l'histograma...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
ca: No s'ha pogut
    calcular
    l'histograma.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
ca: Mitjana:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
ca: Píxels:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
ca: Desv. est.:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
ca: Compte:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
ca: Mediana:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
ca: Percentatge:

en: Levels Adjust Tool
ca: Eina per a l'ajust dels nivells

en: Noise Reduction Filter
ca: Eina de reducció del soroll

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
ca: <b>Llindar</b>: ajusta el llindar per a l'eliminació del soroll de la imatge en un interval de 0,0 (gens) a 10,0. El llindar és el valor per sota del qual tot es considerarà soroll.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
ca: <b>Suavitzat</b>: això ajusta el suavitzat de la cerca del llindar (tova en oposició a cerca dura). Com més alt sigui el suavitzat més soroll quedarà a la imatge.

en: Estimate Noise
ca: Soroll estimat

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
ca: Calcula automàticament tota la configuració de la reducció del soroll a partir d'una anàlisi del soroll que conté una imatge.

en: Threshold:
ca: Llindar:

en: Softness:
ca: Suavitat:

en: Luminance
ca: Luminància

en: Chrominance Blue
ca: Blau de crominància

en: Chrominance Red
ca: Roig de crominància

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
ca: Fitxer a carregar amb la configuració de la reducció del soroll de la fotografia

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració de la reducció del soroll de la fotografia.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
ca: No s'ha pogut carregar la configuració des del fitxer de text de la reducció del soroll de la fotografia.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
ca: Fitxer a desar amb la configuració de la reducció del soroll de la fotografia

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per a la reducció del soroll de la fotografia.

en: Raw Conversion
ca: Conversió RAW

en: RedEye Correction Filter
ca: Eina de correcció dels ulls vermells

en: Red Level:
ca: Nivell de vermell:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
ca: Establiu aquí el nivell de reducció del vermell a la mitjana de blau i verd.

en: Method:
ca: Mètode:

en: Simple sharp
ca: Agudesa senzilla

en: Unsharp mask
ca: Màscara de desenfocament

en: Select the sharpening method to apply to the image.
ca: Establiu el mètode d'agudització que s'aplicarà a la imatge.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
ca: El valor de definició 0 no té cap efecte; a partir d'1 es determina el radi de la matriu d'agudització, el qual indica quant es definirà la imatge.

en: Radius:
ca: Radi:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
ca: El valor del radi és el radi de la matriu de difuminat gaussià usat per a determinar la quantitat de difuminat de la imatge.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
ca: El valor de la diferència entre la imatge original i la difuminada que s'afegirà de nou a l'original.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
ca: El llindar, com una fracció del valor màxim de lluminositat, que cal per a aplicar la quantitat de la diferència.

en: Suppress color noise.
ca: Suprimeix el soroll de color.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
ca: Una opció per a aplicar un filtre al canal de lluminositat usat només per a suprimir l'amplificació del soroll del croma.

en: Circular sharpness:
ca: Agudesa circular:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
ca: Aquest és el radi de la convolució circular. És el paràmetre més important per a emprar amb aquesta eina. Per a la majoria de les imatges, el valor predeterminat d'1,0 hauria de donar bons resultats. Seleccioneu un valor més alt quan la imatge sigui molt borrosa.

en: Correlation:
ca: Correlació:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
ca: Incrementant la correlació pot ajudar a reduir els defectes. La correlació pot abastar de 0 a 1. Els valors útils són 0,5 i valors propers a 1, p. ex. 0,95 o 0,99. L'ús d'un valor alt a la correlació reduirà l'efecte d'agudització de l'eina.

en: Noise filter:
ca: Filtre del soroll:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
ca: Incrementant el paràmetre de filtre del soroll pot ajudar a reduir els defectes. El filtre del soroll pot abastar de 0 a 1, però els valors superiors a 0,1 rarament són útils. Quan el valor del filtre del soroll és massa baix, p. ex. 0,0 la qualitat de la imatge serà molt pobra. 0,01 és un valor útil. L'ús d'un valor alt a la correlació reduirà l'efecte d'agudització de l'eina.

en: Gaussian sharpness:
ca: Agudesa gaussiana:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
ca: Aquesta és l'agudesa per a la convolució gaussiana. Useu aquest paràmetre quan el difuminat sigui de tipus gaussià. En la majoria de casos hauríeu d'establir aquest paràmetre a 0, perquè produeix defectes bruts. Quan useu valors diferents de zero, probablement també haureu d'incrementar els paràmetres de correlació i/o filtre del soroll.

en: Matrix size:
ca: Mida de la matriu:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
ca: Aquest paràmetre determina la mida de la matriu de la transformació. Incrementar la mida de la matriu pot ajudar a donar millors resultats, especialment quan heu triat valors grans per a l'agudesa circular o gaussiana.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
ca: Fitxer a carregar amb la configuració del reenfocament de la fotografia

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració del reenfocament de la fotografia.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
ca: No s'ha pogut carregar la configuració des del fitxer de text del reenfocament de la fotografia.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
ca: Fitxer a desar amb la configuració del reenfocament de la fotografia

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per al reenfocament de la fotografia.

en: Unsharp Mask Tool
ca: Eina per a la màscara de desenfocament

en: Content-Aware Filter
ca: Filtre segons el contingut

en: Main angle:
ca: Angle principal:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
ca: L'angle en graus en què es girarà la imatge. Un angle positiu gira la imatge en el sentit horari; un angle negatiu la gira en sentit antihorari.

en: Fine angle:
ca: Angle fi:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
ca: Aquest valor en graus s'afegirà al valor de l'angle principal per a establir l'angle fi de destinació.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
ca: Establiu aquesta opció per a processar el filtre d'antialiàsing a la imatge girada. Per tal de suavitzar la imatge final, aquesta quedarà una mica borrosa.

en: Auto-crop:
ca: Escapçament automàtic:

[ctx: no autocrop]
en: None
ca: Cap

en: Widest Area
ca: Àrea més ampla

en: Largest Area
ca: Àrea més gran

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
ca: Seleccioneu el mètode per a processar l'escapçament automàtic de la imatge per a eliminar el marc negre al voltant d'una imatge girada.

en: White Balance Tool
ca: Eina per al balanç de blancs

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
ca: Temperatura de color

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
ca: Ajust:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
ca: Establiu aquí la temperatura de color en graus Kelvin per al balanç de blancs.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
ca: Predefinit:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
ca: Espelma

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
ca: Bombeta 40W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
ca: Bombeta 100W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
ca: Bombeta 200W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
ca: Alba

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
ca: Làmpada d'estudi

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
ca: Llum de lluna

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
ca: Neutre

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
ca: Llum de dia D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
ca: Flaix de la fotografia

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
ca: Sol

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
ca: Làmpada de xenó

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
ca: Llum de dia D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
ca: Cap

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
ca: Seleccioneu la temperatura de color predefinida per al balanç de blancs a usar.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
ca: Llum d'espelma

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
ca: Làmpada incandescent de 40 watts

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
ca: Làmpada incandescent de 100 watts

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
ca: Làmpada incandescent de 200 watts

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
ca: Llum de l'alba o posta del sol

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
ca: Làmpada de tungstè usada en estudis fotogràfics o llum a 1 hora de la sortida/posta del sol

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
ca: Llum de lluna

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
ca: Temperatura de color neutre

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
ca: Llum d'un dia assolellat cap al migdia

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
ca: Flaix electrònic de la fotografia

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
ca: Temperatura efectiva del sol

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
ca: Làmpada de xenó o arc de llum

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
ca: Llum de cel ennuvolat

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
ca: Cap valor predefinit

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
ca: Selector de color de la temperatura del to.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
ca: Amb aquest botó podeu seleccionar el color de la imatge original que s'emprarà per a establir la temperatura del balanç del color blanc i el component verd.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
ca: Punt negre:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
ca: Establiu aquí el valor del nivell de negre.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
ca: Ombres:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
ca: Establiu aquí el nivell de supressió del soroll de l'ombra.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
ca: Saturació:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
ca: Establiu aquí el valor de saturació.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
ca: Establiu aquí el valor de correcció de la gamma.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
ca: Verd:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
ca: Establiu aquí el component verd per a controlar el nivell d'eliminació de la dominant de color magenta.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
ca: Compensació de l'exposició

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
ca: Principal:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
ca: Configuració de l'exposició automàtica

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
ca: Amb aquest botó podeu ajustar automàticament els valors d'exposició i del punt negre.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
ca: Establiu aquí el valor de compensació de l'exposició principal en E.V.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
ca: Finor:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
ca: Aquest valor en E.V s'afegirà al valor principal de compensació de l'exposició per a establir l'ajust fi de l'exposició.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
ca: Fitxer a carregar amb la configuració del balanç del color blanc

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
ca: «%1» no és cap fitxer de text amb la configuració del balanç del color blanc.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
ca: No s'ha pogut carregar la configuració des del fitxer de text del balanç del color blanc.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
ca: Fitxer a desar amb la configuració del balanç del color blanc

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
ca: No s'ha pogut desar la configuració al fitxer de text per al balanç del color blanc.

en: Embed Original File
ca: Incrusta el fitxer original

en: Lossless Compression
ca: Compressió sense pèrdua

en: JPEG Preview:
ca: Vista prèvia del JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
ca: Cap

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
ca: Mitjana

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
ca: Mida completa

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
ca: Avís: l'ExifTool no està disponible per a postprocessar les metadades. Sense, els DNG no inclouran totes les propietats de les fonts RAW.

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv11 Nano</b>: small, lightweight neural network offering exceptional speed, but may miss identifying more objects in images. YOLO can detect multiple objects in an image. It is trained to recognize 80 different objects using the COCO dataset.</p>
ca: <p><b>YOLOv11 Nano</b>: xarxa neuronal petita i lleugera que ofereix una velocitat excepcional, però li pot faltar la identificació de més objectes en imatges. YOLO pot detectar objectes diversos en una imatge. Està entrenat per a reconèixer 80 objectes diferents utilitzant el conjunt de dades COCO.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv11 XLarge</b>: large, robust neural network offering good accuracy. It will detect more objects in images than YOLOv11 Nano, but is slower. YOLO can detect multiple objects in an image. It is trained to recognize 80 different objects using the COCO dataset.</p>
ca: <p><b>YOLOv11 XLarge</b>: xarxa neuronal gran i robusta que ofereix una precisió bona. Detectarà més objectes en imatges que YOLOv11 Nano, però és més lent. YOLO pot detectar objectes diversos en una imatge. Està entrenat per a reconèixer 80 objectes diferents utilitzant el conjunt de dades COCO.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>EfficientNet B7</b>: large and powerful convoluted neural network. It will detect a single object in an image with high accuracy. EfficientNet B7 was trained to recognize 1,000 different objects using the ImageNet dataset.</p>
ca: <p><b>EfficientNet B7</b>: xarxa neuronal de convolució gran i potent. Detectarà un objecte individual en una imatge amb gran precisió. EfficientNet B7 es va entrenar per a reconèixer 1.000 objectes diferents utilitzant el conjunt de dades ImageNet.</p>

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
ca: Exporta

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
ca: Importa

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
ca: Eina

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
ca: Metadades

[ctx: @action: dplugin]
en: View
ca: Vista

[ctx: @action: dplugin]
en: File
ca: Fitxer

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
ca: Millora

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
ca: Transforma

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
ca: Decora

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
ca: Efectes

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
ca: No vàlid

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
ca: Imatge %1

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
ca: Extensió

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
ca: Lectura

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
ca: Escriptura

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
ca: Tipus MIME

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
ca: Quant al connector %1

[ctx: @label]
en: Version
ca: Versió

[ctx: @title]
en: Details
ca: Detalls

[ctx: @title]
en: Authors
ca: Autors

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
ca: Valor

[ctx: @item]
en: Interface ID
ca: ID de la interfície

[ctx: @item]
en: Tool ID
ca: ID de l'eina

[ctx: @item]
en: Library
ca: Biblioteca

[ctx: @item]
en: File Size
ca: Mida del fitxer

[ctx: @item]
en: File Date
ca: Data del fitxer

[ctx: @item]
en: File Owner
ca: Propietari del fitxer

[ctx: @item]
en: File Group
ca: Grup del fitxer

[ctx: @title]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
ca: Eines

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
ca: Autors

en: Type-Mimes
ca: Tipus MIME

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
ca: Marca-ho tot

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
ca: Neteja

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
ca[0]: Hi ha instal·lat 1 connector
ca[1]: Hi ha instal·lats %1 connectors

[ctx: @info]
en: No plugin installed
ca: No s'ha instal·lat cap connector

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
ca[0]: (%1 activat)
ca[1]: (%1 activats)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
ca[0]: S'ha trobat 1 connector
ca[1]: S'han trobat %1 connectors

[ctx: @info]
en: No plugin found
ca: No s'ha trobat cap connector

en: Various
ca: Varis

en: Login:
ca: Usuari:

en: &Login
ca: &Entrada

en: &Skip
ca: &Omet

en: Password cannot be empty.
ca: La contrasenya no pot estar buida.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
ca: Àlbum

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
ca: Marca de temps:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
ca: Descripció:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
ca: Ubicació:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
ca: Aquesta és la configuració bàsica per a l'àlbum nou de %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
ca: Títol de l'àlbum que es crearà (requerit).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
ca: Data i hora de l'àlbum que es crearà (opcional).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
ca: Descripció de l'àlbum que es crearà (opcional).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
ca: Ubicació de l'àlbum que es crearà (opcional).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
ca: Selector de comptes

en: Add another account
ca: Afegeix un altre compte

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
ca: Escull el compte %1 per a exportar les imatges:

en: Max Dimension
ca: Dimensió màxima

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
ca: Aquesta és la llista d'imatges a pujar al vostre compte de %1.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
ca: Aquest és un enllaç que podeu clicar per a obrir %1 en un navegador.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
ca: Aquest és el compte de %1 al qual s'està connectat actualment.

[ctx: account settings]
en: Name:
ca: Nom:

en: Change %1 account for transfer
ca: Canvia el compte de %1 per a transferir

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
ca: Aquesta és la carpeta de %1 on es pujaran/baixaran les fotografies seleccionades.

en: Create new %1 folder
ca: Crea una carpeta %1 nova

[ctx: album list]
en: Reload
ca: Torna a carregar

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
ca: Aquesta és la dimensió màxima de les imatges. Les imatges més grans es reduiran.

en: Original Size
ca: Mida original

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
ca: Aquest és el lloc a on es baixaran les imatges de %1.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
ca: Aquestes són les opcions que s'aplicaran a les fotografies abans de pujar-les.

en: Upload original image file
ca: Puja el fitxer d'imatge original

en: Write the photo ID to the source image
ca: Escriu l'ID de la fotografia a la imatge d'origen

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
ca: Escriu l'ID de la fotografia com a metadades a la imatge d'origen després de la pujada.

en: Maximum Dimension:
ca: Dimensió màxima:

en: JPEG Quality:
ca: Qualitat JPEG:

[ctx: @action: button to start processing]
en: &Start
ca: &Inicia

en: Close
ca: Tanca

en: Close window
ca: Tanca la finestra

en: Cancel current operation
ca: Cancel·la l'operació actual

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
ca: Afegeix imatges noves a la llista

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
ca: Elimina les imatges seleccionades de la llista

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
ca: Mou la imatge seleccionada cap amunt en la llista

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
ca: Mou la imatge seleccionada cap avall en la llista

[ctx: @info]
en: Clear the list.
ca: Neteja la llista.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
ca: Carrega una llista desada.

[ctx: @info]
en: Save the list.
ca: Desa la llista.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
ca: Selecció de la llista de fitxers d'imatge a carregar

[ctx: @option]
en: All Files (*)
ca: Tots els fitxers (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
ca: Selecció de la llista de fitxers d'imatge a desar

[ctx: @title]
en: Thumbnail
ca: Miniatura

[ctx: @title]
en: File Name
ca: Nom de fitxer

[ctx: @title]
en: User1
ca: Usuari1

[ctx: @title]
en: User2
ca: Usuari2

[ctx: @title]
en: User3
ca: Usuari3

[ctx: @title]
en: User4
ca: Usuari4

[ctx: @title]
en: User5
ca: Usuari5

[ctx: @title]
en: User6
ca: Usuari6

[ctx: @action: button]
en: Help
ca: Ajuda

en: Online Handbook...
ca: Manual en línia...

en: About...
ca: Quant al...

[ctx: @action]
en: Zoom In
ca: Amplia

[ctx: @info]
en: Zoom In
ca: Amplia

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ca: Redueix

[ctx: @info]
en: Zoom Out
ca: Redueix

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
ca: Zoom fins que ajusti

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
ca: Zoom fins que ajusti

[ctx: @info]
en: Failed to load image
ca: Ha fallat en carregar la imatge

en: Output file format:
ca: Format del fitxer de sortida:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
ca: <p>Establiu aquí el format del fitxer de sortida a emprar:</p><p><b>JPEG</b>: proporciona la imatge processada en format JPEG. Aquest format dona als fitxers una mida més reduïda.</p><p><b>Avís: a causa de l'algorisme de compressió destructiu, el JPEG és un format amb pèrdua de qualitat.</b></p><p><b>TIFF</b>: proporciona el processament d'imatge en format TIFF. Aquest genera fitxers grans, sense pèrdua de qualitat. La imatge està comprimida.</p><p><b>PNG</b>: proporciona el processament d'imatge en format PNG. Aquest genera fitxers grans, sense pèrdua de qualitat. La imatge està comprimida.</p><p><b>PPM</b>: proporciona el processament d'imatge en format PPM. Aquest genera els fitxers més grans, sense pèrdua de qualitat. La imatge no està comprimida.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
ca: Ajuda

en: Relative Path
ca: Camí relatiu

en: Deletion Time
ca: Hora de la supressió

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ca: La base de dades no és vàlida: l'opció de configuració paràmetre «DBFaceVersion» no existeix. No es pot verificar la versió de l'esquema de la base de dades actual. Proveu d'iniciar amb una base de dades buida.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
ca: La base de dades s'ha usat amb una versió més recent del digiKam i s'ha actualitzat a un esquema de base de dades que no es pot usar amb aquesta versió. Això significa que aquesta versió del digiKam és massa antiga, o el format de la base de dades és massa recent. Si us plau, useu la versió més recent del digiKam que hàgiu usat abans.

en: Failed to create tables in database.
    %1
ca: Ha fallat en crear les taules en la base de dades.
    %1

[ctx: @title:tab]
en: Search in
ca: Cerca a

[ctx: @label Face Worflow]
en: Workflow:
ca: Flux de treball:

[ctx: @label:listbox]
en: Scan new images
ca: Explora les imatges noves

[ctx: @label:listbox]
en: Scan all images
ca: Explora totes les imatges

[ctx: @label:listbox]
en: Recognize faces only
ca: Reconeix només les cares

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.
    When you have identified your friends on a number of photos,
    it can also recognize the people shown on your photos.
    <p><b>Scan new images</b> will scan for faces and attempt recognition for new images found in the albums selected in the "Search in" tab.</p><p><b>Scan all images</b> will scan for faces and attempt recognition for all images found in the albums selected in the "Search in" tab.</p><p><b>Recognize faces only</b> will try to match unknown faces with confirmed faces without scanning images new faces.</p>
ca: El digiKam pot cercar cares a les vostres fotos.
    Quan hàgiu identificat els vostres amics en una sèrie de fotos,
    també podrà reconèixer les persones que es mostren a les fotos.
    <p><b>Explora les imatges noves</b> cercarà les cares i intentarà el reconeixement de les imatges noves trobades als àlbums seleccionats a la pestanya «Cerca a».</p><p><b>Explora totes les imatges</b> cercarà les cares i intentarà el reconeixement de totes les imatges trobades als àlbums seleccionats a la pestanya «Cerca a».</p><p><b>Reconeix només les cares</b> intentarà fer coincidir les cares desconegudes amb les cares confirmades sense explorar cares noves de les imatges.</p>

[ctx: @label Face Detection Accuracy]
en: Accuracy:
ca: Precisió:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will
    be detected, but less faces will be detected.
ca: Ajusteu la sensibilitat davant de l'especificitat: com més gran sigui el valor, amb més precisió
    es detectaran les cares, però es reconeixeran menys cares.

[ctx: @label face size for detection]
en: Face size:
ca: Mida de les cares:

[ctx: @label: listbox face size]
en: Extra Small
ca: Molt petita

[ctx: @label: listbox face size]
en: Small
ca: Petita

[ctx: @label: listbox face size]
en: Medium
ca: Mitjana

[ctx: @label: listbox face size]
en: Large
ca: Gran

[ctx: @label: listbox face size]
en: Extra Large
ca: Molt gran

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Selecting <b>Extra Small</b> means the model will detect small background faces in addition to medium and larger faces. Selecting <b>Small Faces</b> increases the sensitivity of the model by tuning the model parameters. It will also increase the probability of false-positives, and it will increase detection time.</p><p>Selecting <b>Large</b> or <b>Extra Large</b> will eliminate small background faces from being detected. It is much faster and will reduce the number of false-positives, but will not detect small faces in the background or faces in large group photos.</p><p>If you want to detect all faces in one pass, select <b>Extra Small</b> faces and set the detection accuracy to 2. Unfortunately, this will create a significant number of false-positives. It is recommended to set a detection accuracy of 6-8 and face size of <b>Medium</b> or <b>Large</b> for normal use.</p><p>This setting applies only to YuNet.</p>
ca: <p>Seleccionant <b>Molt petita</b> significa que el model detectarà cares petites en segon pla, a més de cares mitjanes i més grans. Seleccionant <b>cares petites</b> augmenta la sensibilitat del model afinant els paràmetres del model. També augmentarà la probabilitat de falsos positius, i augmentarà el temps de detecció.</p><p>Seleccionant <b>Grans</b> o <b>Molt grans</b> eliminarà la detecció de cares petites en segon pla. És molt més ràpid i reduirà el nombre de falsos positius, però no detectarà cares petites en segon pla o cares en fotos de grups grans.</p><p>Si voleu detectar totes les cares en una sola passada, seleccioneu cares <b>Molt petites</b> i establiu la precisió de detecció a 2. Malauradament, això crea un nombre significatiu de falsos positius. Es recomana establir una precisió de detecció de 6-8 i una mida de cara <b>Mitjana</b> o <b>Gran</b> per a un ús normal.</p><p>Aquest paràmetre no s'aplica a YuNet.</p>

en: Face Detection Settings
ca: Configuració de la detecció de cares

[ctx: @label Face Recognition Accuracy]
en: Accuracy:
ca: Precisió:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will
    be recognized, but less faces will be recognized.
    Note: only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized.
ca: Ajusteu la sensibilitat davant de l'especificitat: com més gran sigui el valor, s'haurà de reconèixer
    amb més precisió les cares, però es reconeixeran menys cares.
    Nota: només es reconeixeran les cares que siguin molt similars a les cares etiquetades amb anterioritat.

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
ca: Treballa amb tots els nuclis dels processadors

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
ca: La detecció i reconeixement de cares són tasques que consumeixen temps.
    Podeu triar si desitgeu emprar tots els nuclis del processador del sistema
    o treballar en segon pla, amb només un nucli.

en: Face Recognition Settings
ca: Configuració del reconeixement de cares

[ctx: @title:tab]
en: Settings
ca: Configuració

en: Writing metadata to files
ca: S'estan escrivint les metadades als fitxers

en: Revising Exif Orientation tags
ca: S'estan revisant les etiquetes d'orientació Exif

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
ca: S'estan finalitzant les tasques

en: Assigning image tags
ca: S'estan assignant les etiquetes a les imatges

en: Removing image tags
ca: S'estan suprimint les etiquetes de les imatges

en: Assigning image pick label
ca: S'està assignant el rètol de selecció a les imatges

en: Assigning image color label
ca: S'està assignant el rètol de color a les imatges

en: Assigning image ratings
ca: S'estan assignant les valoracions a les imatges

en: Editing group
ca: S'està editant el grup

en: Updating orientation in database
ca: S'està actualitzant l'orientació a la base de dades

en: Applying metadata
ca: S'estan aplicant les metadades

en: Rotating images
ca: S'estan girant les imatges

en: Copying attributes
ca: S'estan copiant els atributs

en: Process Items
ca: Elements processats

en: Failed to revise Exif orientation these files:
ca: Ha fallat en revisar l'orientació Exif d'aquests fitxers:

en: Failed to transform these files:
ca: Ha fallat en transformar aquests fitxers:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
ca: Aplica els canvis pendents a les metadades

en: Apply pending changes to metadata
ca: Aplica els canvis pendents a les metadades

en: No pending metadata synchronization
ca: Sense metadades pendents de sincronitzar

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
ca: Si s'activa una sincronització posterior la configuració de les metadades, la barra d'estat mostrarà el nombre d'elements en espera de la sincronització

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
ca[0]: 1 fitxer en espera de sincronitzar
ca[1]: %1 fitxers en espera de sincronitzar

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
ca: El color de fons indica l'estat del filtre global d'imatges, abastant tota la configuració dels filtres de la barra lateral dreta.
    
    SENSE COLOR: no hi ha cap filtre actiu, tots els elements són visibles.
    VERMELL: el filtratge és actiu, però no hi ha cap element coincident.
    VERD: el filtratge coincideix amb un element com a mínim.
    
    Moveu el cursor del ratolí sobre aquest text per a veure més detalls quant als filtres actius.
    Premeu el botó «Inicialitza» de la dreta per a netejar tota la configuració dels filtres.
    Premeu el botó «Configuració» de la dreta per a obrir el plafó dels filtres.

en: Reset all active filters
ca: Inicialitza tots els filtres actius

en: Open filter settings panel
ca: Obre el plafó amb la configuració dels filtres

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
ca: <br/><nobr><i>Tipus MIME</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
ca: <br/><nobr><i>Geolocalització</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
ca: <br/><nobr><i>Valoració</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
ca: <br/><nobr><i>Rètols de selecció</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
ca: <br/><nobr><i>Rètols de color</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
ca: <br/><nobr><i>Etiquetes</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
ca: <nobr><b>Filtres actius:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
ca: <nobr><b>Filtre actiu:</b></nobr>

en: No active filter
ca: Cap filtre actiu

en: One active filter
ca: Un filtre actiu

en: 1 active filter | %1 active filters
ca[0]: 1 filtre actiu
ca[1]: %1 filtres actius

en: No geo filtering
ca: Sense filtratge de geolocalització

en: Images with coordinates
ca: Imatges amb coordenades

en: Images without coordinates
ca: Imatges sense coordenades

en: Filter by geolocation
ca: Filtra per geolocalització

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
ca: Seleccioneu com la geolocalització afectarà les imatges que es mostren.

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: Image Files
ca: Fitxers d'imatge

en: No RAW Files
ca: Cap fitxer RAW

en: JPEG Files
ca: Fitxers JPEG

en: JPEG-2000 Files
ca: Fitxers JPEG-2000

en: JPEG-XL Files
ca: Fitxers JPEG-XL

en: WEBP Files
ca: Fitxers WEBP

en: PNG Files
ca: Fitxers PNG

en: TIFF Files
ca: Fitxers TIFF

en: PGF Files
ca: Fitxers PGF

en: HEIF Files
ca: Fitxers HEIF

en: AVIF Files
ca: Fitxers AVIF

en: DNG Files
ca: Fitxers DNG

en: RAW Files
ca: Fitxers RAW

en: Video Files
ca: Fitxers de vídeo

en: Audio Files
ca: Fitxers d'àudio

en: Raster Graphics
ca: Gràfics rasteritzats

en: Filter by file type
ca: Filtra per tipus de fitxer

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
ca: Seleccioneu els tipus de fitxer (tipus MIME) que voleu veure. Nota: Els «Gràfics rasteritzats» són formats de fitxer dels editors de gràfics rasteritzats com el Photoshop, The Gimp, Krita, etc.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
ca: Seleccioneu aquí el valor de la valoració usada per a filtrar el contingut dels àlbums. Useu el menú contextual emergent per a establir les condicions del filtratge de la valoració.

en: Rating greater than or equal to %1.
ca: Valoració més gran o igual que %1.

en: Rating equal to %1.
ca: Valoració igual que %1.

en: Rating less than or equal to %1.
ca: Valoració més petita o igual que %1.

en: Items Without Rating
ca: Elements sense valoració

en: Rating Filter Options
ca: Opcions del filtre de valoració

en: Greater Than or Equals Condition
ca: Condició de més gran o igual que

en: Equals Condition
ca: Condició d'igual que

en: Less Than or Equals Condition
ca: Condició de més petit o igual que

en: Exclude Items Without Rating
ca: Exclou els elements sense valoració

en: Text quick filter (search)
ca: Filtre ràpid de text (cerca)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
ca: Introduïu els patrons de cerca per a filtrar ràpidament aquesta vista per noms d'element, llegendes (comentaris) i etiquetes

en: Text Search Fields
ca: Camps de cerca de text

en: Defines which fields to search for the text in.
ca: Defineix en quins camps se cercarà el text.

en: Item Name
ca: Nom de l'element

en: Item Title
ca: Títol d'element

en: Item Comment
ca: Comentari d'element

en: Tag Name
ca: Nom de l'etiqueta

en: Album Name
ca: Nom de l'àlbum

en: Item Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte de l'element

en: Item Pixel Size
ca: Mida del píxel de l'element

en: Clear All
ca: Neteja-ho tot

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

[ctx: @info]
en: These settings determine the quality of an image and convert it into a score stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated two ways: using four basic factors to rate the image (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it requires fine-tuning by the user and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an AI approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require adjusting the settings, and makes this feature easier to use.
ca: Aquestes opcions determinen la qualitat d'una imatge i la converteix en una puntuació emmagatzemada a la base de dades com a propietat de rètol de selecció. Aquesta informació es pot avaluar de dues maneres: utilitzant quatre factors bàsics que alteren les imatges (difuminat, soroll, exposició i compressió), o emprant un motor de xarxa neuronal d'aprenentatge profund. La primera ajuda a determinar si les imatges estan distorsionades pels factors bàsics, però requereix un ajust fi per part de l'usuari i pot no funcionar durant el processament estètic de les imatges. La segona usa un enfocament d'IA basat en el model %1 per a predir la puntuació. Com que l'aprenentatge profund és una solució d'extrem a extrem, no requereix cap parametrització i fa que aquesta característica sigui més fàcil de fer servir.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
ca: qualitat estètica de les imatges

[ctx: @label: image quality scan mode]
en: Scan Mode:
ca: Mode d'exploració:

[ctx: @item: all items to scan with image quality scan]
en: All
ca: Totes

[ctx: @item: image quality scan only non assigned items]
en: Non-Assigned Only
ca: Només les no assignades

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for quality.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned auto-pick labels.</p>
ca: <p><b>Tot</b>: torna a explorar tots els elements cercant qualitat.</p><p><b>Només les no assignades</b>: explora només els elements sense etiquetes de rètol de selecció assignades.</p>

[ctx: @option:check]
en: Assign Low Quality to Rejected Label
ca: Assigna la qualitat baixa a l'etiqueta rebutjada

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by the quality engine
    will be assigned to the rejected pick label (red flag).
ca: Les imatges de qualitat baixa detectades pel motor de qualitat
    se'ls assignarà el rètol de selecció «Rebutjada» (indicador vermell).

[ctx: @option:check]
en: Assign Medium Quality to Pending Label
ca: Assigna la qualitat baixa a l'etiqueta pendent

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by the quality engine
    will be assigned to the pending pick label (yellow flag).
ca: Les imatges de qualitat mitjana detectades pel motor de qualitat
    se'ls assignarà el rètol de selecció «Pendent» (indicador groc).

[ctx: @option:check]
en: Assign High Quality to Accepted Label
ca: Assigna la qualitat alta a l'etiqueta acceptada

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by the quality engine
    will be assigned to the accepted pick label (green flag).
ca: Les imatges de qualitat alta detectades pel motor de qualitat
    se'ls assignarà el rètol de selecció «Acceptada» (indicador verd).

[ctx: @label]
en: Quality Engine:
ca: Motor de qualitat:

[ctx: @option:radio]
en: Detect Aesthetic Contents
ca: Detecta el contingut estètic

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic contents.
    The aesthetic detection engine is based on a deep learning model to classify images.
ca: Detecta si la imatge té contingut estètic.
    El motor de detecció estètica està basat en un model d'aprenentatge profund per a classificar les imatges.

[ctx: @option:radio]
en: Detect by Basic Factors
ca: Detecta segons factors bàsics

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging using four basic factors
    eg. blur, noise, exposure (under / over), and compression levels.
    See the relevant settings from the next <b>Basic Factors</b> tab.
ca: Detecta si la imatge està alterada utilitzant quatre factors bàsics:
    difuminat, soroll, exposició (sub i sobre) i nivells de compressió.
    Vegeu la configuració important a la pestanya següent <b>Factors bàsics</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quality detection is time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
ca: La detecció de la qualitat és una tasca que consumeix temps.
    Podeu triar si desitgeu emprar tots els nuclis del processador del sistema
    o treballar en segon pla, amb només un nucli.

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
ca: Llindar de rebuig:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
ca: Llindar sota el qual totes les imatges se'ls assignarà l'etiqueta «Rebutjada»

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
ca: Llindar de pendent:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
ca: Llindar sota el qual totes les imatges se'ls assignarà l'etiqueta «Pendent»

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
ca: Llindar d'acceptació:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
ca: Llindar sobre el qual totes les imatges se'ls assignarà l'etiqueta «Acceptada»

[ctx: @option:check]
en: Detect Blur
ca: Detecta el difuminat

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
ca: Detecta la quantitat de difuminat a les imatges

[ctx: @label]
en: Weight:
ca: Ponderació:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
ca: Ponderació assignada a l'algorisme de difuminat

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
ca: Detecta el soroll

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
ca: Detecta la quantitat de soroll a les imatges

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
ca: Ponderació assignada a l'algorisme de soroll

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
ca: Detecta la compressió

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
ca: Detecta la quantitat de compressió a les imatges

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
ca: Ponderació assignada a l'algorisme de compressió

[ctx: @option:check]
en: Detect Under and Over Exposure
ca: Detecta la subexposició i la sobreexposició

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
ca: Detecta si les imatges estan subexposades o sobreexposades

[ctx: @title:tab]
en: Basic Factors
ca: Factors bàsics

en: File/Folder %1 does not exist anymore
ca: El fitxer o carpeta %1 ja no existeix

en: Album %1 does not exist anymore
ca: L'àlbum %1 ja no existeix

en: Could not overwrite image %1
ca: No s'ha pogut sobreescriure la imatge %1

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
ca: No s'ha pogut moure la imatge %1 a la paperera de col·leccions.
    Verifiqueu els permisos del fitxer a la carpeta de paperera «%2» a la col·lecció d'imatges.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
ca: Ja existeix un fitxer o una carpeta anomenats %1 a %2

en: Could not move folder %1 to album %2
ca: No s'ha pogut moure la carpeta %1 a l'àlbum %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
ca: No s'ha pogut moure la carpeta %1 a l'àlbum %2. La carpeta %1 també s'ha copiat a l'àlbum %2

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
ca: No s'ha pogut moure el lateral des del fitxer %1 a l'àlbum %2

en: Could not move file %1 to album %2
ca: No s'ha pogut moure el fitxer %1 a l'àlbum %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
ca: No s'ha pogut copiar la carpeta %1 a l'àlbum %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
ca: No s'ha pogut copiar el lateral des del fitxer %1 a la carpeta %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
ca: No s'ha pogut copiar el fitxer %1 a la carpeta %2

en: Could not copy file %1 to album %2
ca: No s'ha pogut copiar el fitxer %1 a l'àlbum %2

en: File/Folder %1 does not exist
ca: El fitxer o carpeta %1 no existeix

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
ca: No s'ha pogut moure la carpeta %1 a la paperera de col·leccions.
    Verifiqueu els permisos del fitxer a la carpeta de paperera «.dtrash» a la col·lecció d'imatges.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
ca: No s'ha pogut moure la imatge %1 a la paperera de col·leccions.
    Verifiqueu els permisos del fitxer a la carpeta de paperera «.dtrash» a la col·lecció d'imatges.

en: Album %1 could not be removed
ca: No s'ha pogut eliminar l'àlbum %1

en: Image %1 could not be removed
ca: No s'ha pogut eliminar la imatge %1

en: Could not move image %1 to collection trash
ca: No s'ha pogut moure la imatge %1 a la paperera de col·leccions

en: Image with the same name %1 already there
ca: Ja hi ha una imatge amb el mateix nom %1

en: Image %1 could not be renamed
ca: No s'ha pogut reanomenar la imatge %1

en: Could not restore file %1 from trash
ca: No s'ha pogut restaurar el fitxer %1 des de la paperera

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
ca: Sense especificar

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
ca: Invertida horitzontalment

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
ca: Girada en 180 graus

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
ca: Invertida verticalment

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
ca: Invertida horitzontalment i girada a l'esquerra

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
ca: Girada a l'esquerra

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
ca: Invertida verticalment i girada a l'esquerra

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
ca: Girada a la dreta

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
ca: Oest

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
ca: Est

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
ca: Nord

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
ca: Sud

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
ca: %1 m

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
ca: Es va disparar el flaix

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
ca: Flaix amb mode de reducció d'ulls vermells

[ctx: @info: country code]
en: Afar
ca: Àfar

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
ca: Abkhaz

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
ca: Amhàric

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
ca: Àrab

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
ca: Assamès

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
ca: Aimara

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
ca: Àzeri

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
ca: Baixkir

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
ca: Belarús

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
ca: Búlgar

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
ca: Bengalí;Bangla

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
ca: Tibetà

[ctx: @info: country code]
en: Breton
ca: Bretó

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
ca: Català

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
ca: Cors

[ctx: @info: country code]
en: Czech
ca: Txec

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
ca: Gal·lès

[ctx: @info: country code]
en: Danish
ca: Danès

[ctx: @info: country code]
en: German
ca: Alemany

[ctx: @info: country code]
en: Greek
ca: Grec

[ctx: @info: country code]
en: English
ca: Anglès

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
ca: Espanyol

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
ca: Estonià

[ctx: @info: country code]
en: Basque
ca: Basc

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
ca: Persa (farsi)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
ca: Finès

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
ca: Fijià

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
ca: Feroès

[ctx: @info: country code]
en: French
ca: Francès

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
ca: Frisó

[ctx: @info: country code]
en: Irish
ca: Irlandès

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
ca: Gaèlic escocès

[ctx: @info: country code]
en: Galician
ca: Gallec

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
ca: Guaraní

[ctx: @info: country code]
en: Hausa
ca: Haussa

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
ca: Hebreu

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
ca: Croat

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
ca: Hongarès

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
ca: Armeni

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
ca: Inupiaq

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
ca: Indonesi

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
ca: Islandès

[ctx: @info: country code]
en: Italian
ca: Italià

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
ca: Japonès

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
ca: Javanès

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
ca: Georgià

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
ca: Grenlandès

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
ca: Cambodjà

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
ca: Kanarès

[ctx: @info: country code]
en: Korean
ca: Coreà

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
ca: Caixmiri

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
ca: Kurd

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
ca: Kirguís

[ctx: @info: country code]
en: Latin
ca: Llatí

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
ca: Laosià

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
ca: Lituà

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
ca: Letó

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
ca: Malgaix

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
ca: Macedoni

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
ca: Malaiàlam

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
ca: Mongol

[ctx: @info: country code]
en: Malay
ca: Malai

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
ca: Maltès

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
ca: Birmà

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
ca: Nepalès

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
ca: Neerlandès

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
ca: Noruec

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
ca: Occità

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
ca: Panjabi

[ctx: @info: country code]
en: Polish
ca: Polonès

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
ca: Paixtu

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
ca: Portuguès

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
ca: Quítxua

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
ca: Retoromàniques

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
ca: Rundi

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
ca: Romanès

[ctx: @info: country code]
en: Russian
ca: Rus

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
ca: Sànscrit

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
ca: Sango

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
ca: Singalès

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
ca: Eslovac

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
ca: Eslovè

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
ca: Samoà

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
ca: Albanès

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
ca: Serbi

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
ca: Swati

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho
ca: Sotho

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
ca: Sundanès

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
ca: Suec

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
ca: Suahili

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
ca: Tàmil

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
ca: Tadjik

[ctx: @info: country code]
en: Thai
ca: Tai

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
ca: Turcman

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
ca: Tagal

[ctx: @info: country code]
en: Setswana
ca: Tswana

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
ca: Turc

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
ca: Tàtar

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
ca: Urdú

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
ca: Vietnamita

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
ca: Volapük

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
ca: Wòlof

[ctx: @info: country code]
en: Xhosa
ca: Xosa

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
ca: Jiddisch

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
ca: Ioruba

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
ca: Xinès

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
ca: Etiquetes

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
ca: Valoració

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
ca: Rètol de selecció

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
ca: Rètol de color

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
ca: Dades binàries %1 bytes

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
ca: No existeix l'ExifTool o li manca el permís d'execució

en: Perl does not exists or exec permission is missing
ca: No existeix el Perl o li manca el permís d'execució

en: Synchronization error between the channels
ca: Error de sincronització entre els canals

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
ca: En el focus

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
ca: Seleccionada

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
ca: Seleccionada en el focus

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
ca: Inactiu

[ctx: @title]
en: Tags
ca: Etiquetes

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
ca[0]:  (%1 nova)
ca[1]:  (%1 noves)

en: &Close
ca: Tan&ca

en: Close message
ca: Tanca el missatge

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
ca: mai

en: No data returned from the remote connection.
ca: No s'han retornat dades des de la connexió remota.

en: Unsupported Architecture: %1
ca: Arquitectura no admesa: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
ca: S'ha retornat un format no vàlid del nom de fitxer des de la connexió remota.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
ca: Data de prellançament no vàlida des de la llista remota.

en: Invalid format returned from the remote connection.
ca: S'ha retornat un format no vàlid des de la connexió remota.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
ca: Rebut:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
ca: Velocitat:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
ca: Comprovador de versions en línia - prellançament

en: Check for new pre-release version available, please wait...
ca: S'està comprovant si hi ha disponible una versió nova preliminar, espereu un moment...

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
ca: Comprovador de versions en línia - versió estable

en: Check for new stable version available, please wait...
ca: S'està comprovant si hi ha disponible una versió estable nova, espereu un moment...

en: Configure...
ca: Configura...

en: Open setup dialog page to configure updates.
ca: Obre la pàgina del diàleg de configuració per a configurar les actualitzacions.

en: Download
ca: Baixa

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br/>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
ca: <p>La data de prellançament actual del <b>%1</b> és <i>%2</i>.</p><p>En aquest <a href='%4'>repositori</a> hi ha disponible una construcció nova <i>%3</i>.</p><p>Premeu <b>Baixa</b> per a obtenir el fitxer...</p><p>Nota: Des del plafó Configuració/Miscel·lània, podreu alternar-ho per a només comprovar la versió estable.<br/>Les versions estables són més segures per a emprar-les en producció.</p><p>Premeu <b>Configura</b> si voleu personalitzar les opcions d'actualització al diàleg de configuració.</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br/>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br/>It is not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br/>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
ca: <p>La versió estable actual del <b>%1</b> és <i>%2</i>.</p><p>En aquest <a href='%4'>repositori</a> hi ha disponible una versió estable nova <i>%3</i>.</p><p>Premeu <b>Baixa</b> per a obtenir el fitxer...</p><p>Nota: Des del plafó Configuració/Miscel·lània, podreu alternar-ho per a només comprovar la versió preliminar de cada setmana.<br/>Les versions preliminars estan dedicades a provar amb rapidesa les<br/>característiques noves.<br/>No es recomana emprar-les en producció,<br/>ja que poden contenir errors, llevat que sabeu el que esteu fent.</p><p>Premeu <b>Configura</b> si voleu personalitzar les opcions d'actualització en el diàleg de configuració.</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
ca: El vostre programari està actualitzat.
    El prellançament %1 construït sobre %2 és la versió més recent disponible.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
ca: El vostre programari està actualitzat.
    El %1 versió estable %2 és la versió més recent disponible.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
ca: S'ha produït un error en intentar comprovar si hi ha una versió nova de %1:
    «%2»

en: built on %1 with debug symbols
ca: construït a %1 amb els símbols de depuració

en: built on %1
ca: construït a %1

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
ca: La baixada de la versió nova del %1
    %2
    està en curs. Si us plau, espereu...

en: version %1 with debug symbols
ca: versió %1 amb els símbols de depuració

en: version %1
ca: versió %1

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
ca: La baixada de la versió nova del %1
    %2
    està en curs. Si us plau, espereu...

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
ca: La comprovació de la suma de verificació per a la versió nova del %1
    %2
    està en curs. Si us plau, espereu...

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
ca: La comprovació de la suma de verificació per a %1
    %2
    està en curs. Si us plau, espereu...

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
ca: Obre...

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
ca: S'ha baixat la construcció preliminar
    nova del %1 %2 a:
    
    %3
    
    Premeu «Obre» per a mostrar el paquet en el gestor de fitxers...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
ca: S'ha baixat la versió estable
    nova del %1 %2 a:
    
    %3
    
    Premeu «Obre» per a mostrar el paquet en el gestor de fitxers...

en: Install...
ca: Instal·la...

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
ca: S'ha baixat la versió preliminar
    nova del %1 construïda sobre %2 a:
    
    %3
    
    Premeu «Instal·la» per a tancar la sessió actual i actualitzar...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
ca: S'ha baixat la versió estable
    nova del %1 %2 a:
    
    %3
    
    Premeu «Instal·la» per a tancar la sessió actual i actualitzar...

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
ca: S'ha produït un error en intentar baixar
    el prellançament %1 construïda sobre %2:
    
    «%3»

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
ca: S'ha produït un error en intentar baixar
    la versió estable %1 %2:
    
    «%3»

en: Cannot start installer:
    %1
ca: No s'ha pogut iniciar l'instal·lador:
    %1

en: Checksum file is empty.
ca: La suma de verificació està buida.

en: Checksum is invalid.
ca: La suma de verificació no és vàlida.

en: Downloaded file is empty.
ca: El fitxer baixat està buit.

en: Checksums error.
ca: Error en la suma de verificació.

en: Cannot open target file.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de destinació.

en: Visit digiKam project website
ca: Visiteu el lloc web del projecte digiKam

en: Aborting...
ca: S'està interrompent...

en: Cancel this operation.
ca: Cancel·la aquesta operació.

en: Open detailed progress dialog
ca: Obre el diàleg de progrés detallat

en: No active process
ca: No hi ha cap procés actiu

en: Hide detailed progress window
ca: Oculta la finestra de progrés detallat

en: Show detailed progress window
ca: Mostra la finestra de progrés detallat

en: Captions:
ca: Llegendes:

en: Enter caption author name here.
ca: Introduïu aquí el nom de l'autor de la llegenda.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
ca[0]: Heu editat la llegenda de la imatge.
ca[1]: Heu editat les llegendes de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
ca[0]: Heu editat el títol de la imatge.
ca[1]: Heu editat els títols de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
ca[0]: Heu editat la data de la imatge.
ca[1]: Heu editat la data de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
ca[0]: Heu editat el rètol de selecció de la imatge.
ca[1]: Heu editat el rètol de selecció de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
ca[0]: Heu editat el rètol de color de la imatge.
ca[1]: Heu editat el rètol de color de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
ca[0]: Heu editat la valoració de la imatge.
ca[1]: Heu editat la valoració de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
ca[0]: Heu editat les etiquetes de la imatge.
ca[1]: Heu editat les etiquetes de %1 imatges.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
ca: Voleu aplicar els canvis?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
ca[0]: <p>Heu editat les metadades de la imatge: </p>
ca[1]: <p>Heu editat les metadades de %1 imatges: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
ca: <li>títol</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
ca: <li>llegenda</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
ca: <li>data</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
ca: <li>rètol de selecció</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
ca: <li>rètol de color</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
ca: <li>valoració</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
ca: <li>etiquetes</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
ca: <p>Voleu aplicar els canvis?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
ca: Aplica sempre els canvis sense confirmació

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
ca: Aplico els canvis?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
ca: Aplico els canvis?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
ca: S'estan llegint les metadades des dels fitxers. Si us plau, espereu...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
ca: S'estan escrivint les metadades als fitxers. Si us plau, espereu...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
ca: Llegeix les metadades des del fitxer a la base de dades

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
ca: Escriu les metadades a cada fitxer

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
ca: Llegeix les metadades de cada fitxer cap a la base de dades

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
ca: Unifica les etiquetes dels elements seleccionats

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: @label]
en: Date:
ca: Data:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
ca: Rètol de selecció:

[ctx: @label]
en: Color Label:
ca: Rètol de color:

[ctx: @label]
en: Rating:
ca: Valoració:

[ctx: @action]
en: Apply
ca: Aplica

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
ca: Aplica tots els canvis a les imatges

[ctx: @info]
en: Revert all changes
ca: Desfés tots els canvis

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
ca: Aplica a totes les versions

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
ca: Aplica tots els canvis a totes les versions d'aquesta imatge

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
ca: Més

[ctx: @title]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @title]
en: Information
ca: Informació

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
ca: Els elements seleccionats aquí tenen text diferent.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
ca: Obre el gestor d'etiquetes

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
ca: Introduïu aquí una etiqueta.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
ca: Introduïu aquí el text que s'usarà per a crear les etiquetes. Es pot usar «/» per a crear una jerarquia d'etiquetes. Es pot usar «,» per a crear més d'una jerarquia a la vegada.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
ca: Etiquetes ja assignades

[ctx: @info]
en: Recent Tags
ca: Etiquetes recents

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
ca: No hi ha cap etiqueta assignada recentment

en: No Geolocation
    Information
    Available
ca: Ni hi ha disponible
    cap informació
    de geolocalització

en: <b>Altitude</b>:
ca: <b>Altitud</b>:

en: <b>Latitude</b>:
ca: <b>Latitud</b>:

en: <b>Longitude</b>:
ca: <b>Longitud</b>:

en: <b>Date</b>:
ca: <b>Data</b>:

en: Copy GPS coordinates to clipboard
ca: Copia les coordenades del GPS en el porta-retalls

en: See more information on the Internet
ca: Vegeu més informació a Internet

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
ca: Sense definir

[ctx: @title]
en: Used Filters
ca: Filtres usats

[ctx: @action: open image]
en: Open
ca: Obre

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
ca: Obre un fitxer

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
ca: Ves als àlbums

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
ca: Ves a l'àlbum d'aquesta imatge

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
ca: Oculta l'element permanentment

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
ca: Mostra l'element permanentment

en: Properties
ca: Propietats

en: Metadata
ca: Metadades

en: Geolocation
ca: Geolocalització

[ctx: @label: item properties]
en: File:
ca: Fitxer:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
ca: Carpeta:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
ca: Data:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
ca: Mida:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
ca: Es pot llegir:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
ca: Es pot escriure:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
ca: Tipus:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
ca: Relació d'aspecte:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
ca: Nom nou:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
ca: Baixat:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
ca: Propietats del fitxer de la càmera

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
ca: Marca:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
ca: Creat:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
ca: Lent:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
ca: Obertura:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
ca: Exposició:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
ca: Sensibilitat:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
ca: Mode/Programa:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
ca: Flaix:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
ca: Balanç de blancs:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
ca: Propietats de la fotografia

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
ca: Taxa de bits de l'àudio:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
ca: Tipus de canal d'àudio:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
ca: Còdec d'àudio:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
ca: Durada:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
ca: Velocitat dels fotogrames:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
ca: Còdec de vídeo:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
ca: Propietats de l'àudio/vídeo

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
ca: desconegut

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
ca: sense canvis

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
ca: no disponible

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @label]
en: RAW Image
ca: Imatge RAW

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ca: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
ca: Interval:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'intensitat mínim de la selecció de l'histograma.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
ca: Seleccioneu aquí el valor d'intensitat màxim de la selecció de l'histograma.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
ca: Estadístiques

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
ca: Aquí podeu veure els resultats de les estadístiques calculades sobre la part seleccionada de l'histograma. Aquests valors estan disponibles per a tots els canals.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
ca: Píxels:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
ca: Compte:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
ca: Mitjana:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
ca: Desviació estàndard:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
ca: Mediana:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
ca: Percentil:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
ca: Profunditat de color:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
ca: Canal alfa:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
ca: Origen:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
ca: Histograma

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
ca: Perfil ICC

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
ca: Imatge completa

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
ca: Regió de la imatge

en: EXIF
ca: Exif

en: Makernote
ca: Notes del fabricant

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
ca: Metadades

[ctx: @title: item properties]
en: Map
ca: Mapa

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
ca: Imatge RAW

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
ca: Sense calibrar

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ca: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
ca: Llegendes

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ca: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
ca: Enllaç simbòlic:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
ca: Propietari:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
ca: Permisos:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
ca: Propietats del fitxer

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
ca: Bits de profunditat:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
ca: Mode de color:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
ca: Lateral:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
ca: Propietats de l'element

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
ca: Propietats de la fotografia

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
ca: Propietats de l'àudio/vídeo

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
ca: Llegenda:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
ca: Rètol de selecció:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
ca: Rètol de color:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
ca: Valoració:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
ca: Versionat:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
ca: Agrupat:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
ca: Propietats del digiKam

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
ca: Paraules clau:

[ctx: @label: item properties]
en: People:
ca: Persones:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
ca: Etiquetes

[ctx: @title: item properties]
en: Location
ca: Ubicació

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
ca: Drets

en: Count:
ca: Compte:

en: Size:
ca: Mida:

en: Total Count:
ca: Nombre total:

en: Total Size:
ca: Mida total:

en: Selection Properties
ca: Propietats de la selecció

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
ca: Profunditat de color de 16 bits

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
ca: <para>Si està activada, tots els fitxers RAW es descodificaran amb una profunditat de color de 16 bits usant una corba amb interval lineal. Per a evitar la renderització d'imatges fosques a l'editor, es recomana usar la gestió del color en aquest mode.</para><para>Si està desactivada, tots els fitxers RAW es descodificaran amb una profunditat de color de 8 bits usant una corba amb interval BT.709 i un 99% de punt blanc. Aquest mode és més ràpid que la descodificació amb 16 bits.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
ca: Interpola el RGB com a quatre colors

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
ca: <title>Interpola el RGB com a quatre colors</title><para>De manera predeterminada, s'assumeix que tots els píxels verds són el mateix. Si els píxels verds de les files parelles són més sensibles a la llum ultraviolada que els de les files senars, aquesta diferència provoca un patró mallat a la sortida; usant aquesta opció això es resol amb una pèrdua de detall mínima.</para> <para>Resumint, aquesta opció difumina una mica la imatge, però elimina el patró mallat 2x2 amb un mètode de qualitat VNG o amb un mètode imbricat de qualitat AHD.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
ca: Visiteu el lloc web del projecte LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
ca: No estiris o giris els píxels

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
ca: <title>No estiris o giris els píxels</title><para>A les càmeres Fuji Super CCD, mostra les imatges inclinades 45 graus. A les càmeres amb píxels no quadrats, no allarga la imatge a la seva relació d'aspecte correcta. En qualsevol cas, aquesta opció garanteix que cada píxel de la sortida es correspon a un píxel RAW.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
ca: Qualitat:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
ca: Bilineal

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
ca: <title>Qualitat (interpolació)</title><para>Seleccioneu aquí el mètode de reconstrucció de color en descodificar les imatges RAW. L'algorisme de reconstrucció de color és un procés digital de la imatge usat per a interpolar una imatge completa des de dades parcials en RAW rebudes des del sensor d'imatge de filtratge pel color, el qual és intern en moltes càmeres digitals en forma d'una matriu de píxels de colors. També es coneix com a interpolació CFA o reconstrucció del color -en anglès normalment s'anomena «demosaicing»-. Hi ha els mètodes següents per a la reconstrucció de les imatges RAW:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilineal</emphasis>: usa una interpolació bilineal d'alta velocitat però baixa qualitat (el predeterminat, per a un ordinador lent). En aquest mètode, el valor vermell d'un píxel no vermell és la mitjana dels píxels vermells adjacents, i el mateix per al blau i el verd.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: usa la interpolació d'un nombre variable de degradats («Variable Number of Gradients»). Aquest mètode calcula els degradats a prop del píxel d'interès i usa els degradats més baixos (que representen els suavitzats i les parts més semblants de la imatge) per a fer una estimació.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: usa la interpolació d'agrupament amb patrons dels píxels («Patterned Pixel Grouping»). L'agrupament dels píxels fa presumpcions sobre els escenaris naturals en fer estimacions. Té menys defectes del color en les imatges naturals que el mètode del nombre variable de degradats.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: usa la interpolació adaptativa dirigida a l'homogeneïtat («Adaptive Homogeneity-Directed»). Aquest mètode selecciona la direcció de la interpolació per a maximitzar una mètrica homogènia, de manera que es minimitzen els defectes dels colors.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: la interpolació DCB del projecte linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: interpolació DHT. Per als detalls, vegeu https://www.libraw.org/node/2306.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: interpolació AHD modificada.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
ca: Passades:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
ca: <title>Passades</title><para>Establiu aquí les passades que s'usaran per a aplicar el filtre de mediana després de la interpolació als canals vermell-verd i blau-verd.</para><para>Aquesta opció de configuració només està disponible per a opcions de qualitat específiques: <emphasis strong='true'>Bilineal</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis> i <emphasis strong='true'>VCD i AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
ca: Refinació de la interpolació

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
ca: <title>Refinació de la interpolació</title><para>Aquesta opció de configuració només està disponible per a algunes opcions de qualitat:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: activa el filtre millorat d'interpolació de colors.</item><item><emphasis strong='true'>VCD i AHD</emphasis>: activa la refinació de la interpolació efectiva millorada del color (EECI) per a millorar l'agudització.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
ca: Reconstrucció de color

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
ca: Mètode:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
ca: D65 predeterminat

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
ca: Càmera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
ca: Automàtic

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
ca: <title>Balanç de blancs</title><para>Configureu el balanç de blancs RAW:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>D65 predeterminat</emphasis>: usa un balanç de blancs D65 amb llum de dia estàndard.</item><item><emphasis strong='true'>Càmera</emphasis>: usa el balanç de blancs especificat per la càmera. Si no està disponible, retorna al balanç de blancs neutre predeterminat</item><item><emphasis strong='true'>Automàtic</emphasis>: calcula un balanç de blancs automàtic de la mitjana de tota la imatge</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: estableix uns valors de temperatura i un nivell de verd personalitzats.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
ca: <title>Temperatura</title><para>Establiu aquí la temperatura de color en graus Kelvin.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
ca: Verd:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
ca: <para>Establiu aquí el component verd per a definir el nivell d'eliminació de la dominant de color magenta.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
ca: Llum intensa:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
ca: Blanc sòlid

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
ca: Sense escurçar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
ca: Barreja

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
ca: Reconstrueix

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
ca: <title>Llum intensa</title><para>Seleccioneu aquí el mètode per a escurçar la llum intensa:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Blanc sòlid</emphasis>: escurça la llum intensa al blanc sòlid</item><item><emphasis strong='true'>Sense escurçar</emphasis>: deixa la llum intensa en diverses tonalitats de rosa</item><item><emphasis strong='true'>Barreja</emphasis>: barreja els valors escurçats i els no escurçats fent un encadenament gradual a blanc</item><item><emphasis strong='true'>Reconstrucció</emphasis>: reconstrueix la llum intensa usant un valor de nivell</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
ca: Nivell:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
ca: <title>Nivell</title><para>Especifica el nivell de reconstrucció de la llum intensa. Els valors baixos afavoreixen els blancs i els valors alts afavoreixen els colors.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
ca: Correcció de l'exposició (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
ca: <para>Activa la correcció de l'exposició abans de la interpolació.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
ca: Desplaçament lineal:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
ca: <title>Desplaçament</title><para>Desplaçament lineal de la correcció de l'exposició abans de la interpolació, en E.V</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
ca: Llum intensa:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
ca: <title>Llum intensa</title><para>Quantitat del manteniment de la llum intensa en la correcció de l'exposició abans de la interpolació, en E.V. Només té efecte si la correcció del desplaçament és > 1,0 E.V</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
ca: Corregeix els colors falsos en la llum intensa

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
ca: <para>Si està activat, les imatges amb canals sobreexposats es processen amb més precisió, sense «núvols roses» (i llum blava intensa en làmpades de tungstè).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
ca: Brillantor automàtica

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
ca: <para>Si està desactivada, s'usarà un nivell de blanc fix i s'ignorarà l'histograma de la imatge per a ajustar la brillantor.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
ca: Brillantor:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
ca: <title>Brillantor</title><para>Especifica el nivell de brillantor de la imatge de sortida. El valor predeterminat és 1,0 (només treballa en el mode de 8 bits).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
ca: Negre:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
ca: <title>Punt negre</title><para>Usa un valor de punt negre específic per a descodificar les imatges RAW. Si heu desactivat aquesta opció, el valor del punt negre es calcularà automàticament.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
ca: <title>Valor del punt negre</title><para>Especifica el valor específic del punt negre de la imatge de sortida.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
ca: Blanc:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
ca: <title>Punt blanc</title><para>Usa un valor de punt blanc específic per a descodificar les imatges RAW. Si heu desactivat aquesta opció, el valor del punt blanc es calcularà automàticament.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
ca: <title>Valor del punt blanc</title><para>Especifica el valor específic del punt blanc de la imatge de sortida.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
ca: Balanç de blancs

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
ca: Reducció del soroll:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
ca: Sense

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
ca: Ondetes

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
ca: <title>Reducció del soroll</title><para>Seleccioneu aquí el mètode de reducció del soroll a aplicar durant la descodificació RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Sense</emphasis>: Sense reducció del soroll.</item><item><emphasis strong='true'>Ondetes</emphasis>: La correcció per ondetes per a suprimir el soroll mantenint el detall real. S'aplica després de la interpolació.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: La reducció del soroll abans de la reconstrucció de color («Fake Before Demosaicing Denoising»). S'aplica abans de la interpolació.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
ca: Correccions

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
ca: Perfil de la càmera:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
ca: Cap

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
ca: Incrustat

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
ca: A mida

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
ca: <title>Perfil de la càmera</title><para>Seleccioneu aquí l'espai de color d'entrada emprat per a descodificar les dades RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Cap</emphasis>: no s'usarà cap perfil de color per a l'entrada durant la descodificació RAW.</item><item><emphasis strong='true'>Incrustat</emphasis>: s'usarà el perfil de color incrustat en el fitxer RAW, si existeix.</item><item><emphasis strong='true'>A mida</emphasis>: s'usarà un perfil d'espai de color d'entrada personalitzat.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
ca: Fitxers ICC (*.icc *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
ca: Espai de treball:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
ca: RAW (sense perfil)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
ca: Gamma àmplia

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
ca: A mida

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
ca: <title>Espai de treball</title><para>Seleccioneu aquí l'espai de color de la sortida usat per a descodificar les dades RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>RAW (lineal)</emphasis>: en aquest mode, no s'usa cap espai de color per a la sortida durant la descodificació RAW.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: aquest és un espai de color RGB, creat en cooperació entre Hewlett-Packard i Microsoft. És la millor elecció per a les imatges destinades al web i al retrat fotogràfic.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: aquest espai de color és un espai de color RGB ampliat, desenvolupat per Adobe. S'usa en aplicacions fotogràfiques com la publicitat i l'art.</item><item><emphasis strong='true'>Gamma àmplia</emphasis>: aquest espai de color és una versió expandida de l'espai de color Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: aquest espai de color és un espai de color RGB, desenvolupat per Kodak, el qual ofereix una gamma gran i es va dissenyar en la seva concepció per a ser usat a les sortides fotogràfiques.</item><item><emphasis strong='true'>A mida</emphasis>: usa un perfil d'espai de color personalitzat per a la sortida.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
ca: Gestió del color

[ctx: @label]
en: Threshold:
ca: Llindar:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
ca: <title>Llindar</title><para>Establiu aquí el valor per al llindar de reducció del soroll a usar.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
ca: Format de fitxer RAW de les càmeres digitals Casio

en: NuCore Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW de NuCore

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Canon versió 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
ca: Format de fitxer d'imatge RAW de càmeres digitals Canon versió 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW del Capture Shop

en: Kodak DC25 Digital Camera File
ca: Fitxer de càmera digital Kodak DC25

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Kodak

en: Adobe Digital Negative
ca: Negatiu digital d'Adobe

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Epson

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Imacon

en: Leaf Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW de Leaf

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Kodak DC25

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Minolta RD175

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Mamiya

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Minolta Dimage

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
ca: Format de fitxer d'imatge RAW de càmeres digitals Nikon

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Olympus

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Pentax

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Logitech

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Fuji

en: Panasonic Digital Camera Image Format
ca: Format d'imatge de càmeres digitals Panasonic

en: Digital Foto Maker Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW del Foto Maker Digital

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Sony

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Sigma

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Hasselblad

en: Phantom Software Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW de Phantom Software

en: Sinar Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW de Sinar

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Kodak DCS200

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Apple Quicktake 100/150

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Panasonic LX3

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
ca: Fitxer d'imatge RAW del Sinar Capture Shop

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Leica

en: Samsung Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de Samsung

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
ca: Format de fitxer d'imatge RAW de càmeres digitals Canon versió 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Phase One

en: Arriflex Camera Raw Image Format
ca: Format d'imatge RAW de càmeres digitals Arriflex

en: Do you want to do this operation on all group items?
ca: Voleu fer aquesta operació per a tots els elements del grup?

en: Remember choice for this operation
ca: Recorda la tria per a aquesta operació

en: Light Table
ca: Taula de llum

en: Batch Queue Manager
ca: Gestor de la cua per lots

en: Renaming
ca: Reanomenament

en: Import/Export tools
ca: Eines d'importació/exportació

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
ca: Eines (editor, panorama, barreja apilada, calendari, programa extern)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
ca: Operacions relacionades amb metadades, rètols, valoracions, etiquetes, geolocalització i gir

en: Adding items to the Light Table
ca: Afegir elements a la taula de llum

en: Adding items to the Batch Queue Manager
ca: Afegir elements al gestor de la cua per lots

en: Opening items in the Slideshow
ca: Obrir elements en la presentació de diapositives

en: Renaming items
ca: Reanomenament d'elements

en: Passing items to import/export tools
ca: Passar elements a les eines d'importació/exportació

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
ca: Eines diverses incloent l'editor, panorama, barreja apilada, calendari, galeria HTML i obertura amb programes externs

[ctx: @item: album categories]
en: Category
ca: Categoria

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
ca: Viatges

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
ca: Vacances

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
ca: Amics

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
ca: Natura

[ctx: @item: album categories]
en: Party
ca: Festa

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
ca: Per fer

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Autotags Assignment
ca: Assignació automàtica d'etiquetes

en: Scan for objects in album: %1
ca: Exploració d'objectes en l'àlbum: %1

en: Scan for objects in %1 albums
ca: Exploració d'objectes en %1 àlbums

en: Error starting object detection.
ca: Error en iniciar la detecció d'objectes.

en: Items scanned for objects: %1
ca: Elements explorats cercant objectes: %1

en: Item scanned for objects: %1
ca: Element explorat cercant objectes: %1

en: Object Scanning: %1
ca: Exploració d'objectes: %1

en: Album: %1
ca: Àlbum: %1

en: Found %1 object. Tag: %2
ca: S'ha trobat %1 objecte. Etiqueta: %2

en: Found %1 objects. Tags: %2
ca: S'han trobat %1 objectes. Etiquetes: %2

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool automatically assigns tags to images by analyzing the image using a deep-learning neural network AI model.</b></p><p>The settings below configure the deep-learning AI model used for analyzing image contents to identify objects. The AI neural network will automatically generate descriptive tags for the image contents and store the results in the database.</p>
ca: <p><b>Aquesta eina assigna automàticament etiquetes a les imatges mitjançant l'anàlisi del contingut mitjançant un model d'IA de xarxa neuronal d'aprenentatge profund.</b></p><p>Els paràmetres de sota configuren el model d'IA d'aprenentatge profund utilitzat per a analitzar el contingut de les imatges per a identificar objectes. La xarxa neuronal d'IA generarà automàticament etiquetes descriptives del contingut de la imatge i emmagatzemarà el resultat a la base de dades.</p>

[ctx: @label: autotags scanning mode]
en: Scan Mode:
ca: Mode d'exploració:

[ctx: @item: all items to scan with autotags]
en: All
ca: Totes

[ctx: @item: autotags scan only non assigned items]
en: Non-Assigned Only
ca: Només les no assignades

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for tags.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned autotags.</p>
ca: <p><b>Tot</b>: torna a explorar tots els elements per a assignar etiquetes.</p><p><b>Només les no assignades</b>: només explora els elements sense etiquetes automàtiques assignades.</p>

en: Auto-Tagging Mode:
ca: Mode d'etiquetatge automàtic:

[ctx: @item: remplace existing autotags entries in database]
en: Replace Existing
ca: Substitueix les existents

[ctx: @item: update the autotags entries in database]
en: Update
ca: Actualitza

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Replace Existing</b>: clear existing auto-tags and replace with the results of the scan.</p><p><b>Update</b>: add any new auto-tags found to the existing auto-tags.</p>
ca: <p><b>Substitueix les existents</b>: neteja les etiquetes automàtiques existents i les substitueix pels resultats de l'exploració.</p><p><b>Actualitza</b>: afegeix qualsevol etiqueta automàtica nova trobada a les etiquetes automàtiques existents.</p>

[ctx: @label: deep learning model used to detect objects to auto-tag]
en: Detection Model:
ca: Model de detecció:

en: No models available
ca: Cap model disponible

en: Detection Accuracy:
ca: Precisió de la detecció:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately objects will
    be recognized, but fewer objects will be recognized.
ca: Ajusteu la sensibilitat davant de l'especificitat: com més gran sigui el valor, amb més precisió
    es detectaran els objectes, però es reconeixeran menys objectes.

[ctx: @info:tooltip]
en: Object detection and auto-tagging are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
ca: La detecció i l'etiquetatge automàtic d'objectes són tasques que consumeixen temps.
    Podeu triar si desitgeu emprar tots els nuclis del processador del sistema
    o treballar en segon pla, amb només un nucli.

[ctx: @label]
en: Translate Tags to:
ca: Tradueix les etiquetes a:

[ctx: @title:tab]
en: Translate
ca: Traducció

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
ca: %1 en %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
ca: Crea «%1» a %2

en: Create "%1"
ca: Crea «%1»

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
ca[0]: L'etiqueta «%2» conté una subetiqueta. La supressió també suprimirà la subetiqueta.
    Voleu continuar?
ca[1]: L'etiqueta «%2» conté %1 subetiquetes. La supressió també suprimirà les subetiquetes.
    Voleu continuar?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
ca[0]: L'etiqueta «%2» està assignada a un element. Voleu continuar?
ca[1]: L'etiqueta «%2» està assignada a %1 elements. Voleu continuar?

en: Delete '%1' tag?
ca: Voleu suprimir l'etiqueta «%1»?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
ca: Supressió d'etiqueta

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
ca: L'etiqueta «%1» conté una o més subetiquetes. La supressió també suprimirà les subetiquetes.
    Voleu continuar?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
ca: Les etiquetes «%1» estan assignades a un o més elements. Voleu continuar?

en: Delete '%1' tag(s)?
ca: Voleu suprimir «%1» etiqueta/es?

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
ca[0]: L'etiqueta de cara «%2» conté com a mínim una etiqueta de cara filla. Eliminar-la també eliminarà la filla.
    Voleu continuar?
ca[1]: Les etiquetes de cara «%2» tenen com a mínim una etiqueta de cara filla. Eliminar-les també eliminarà les filles.
    Voleu continuar?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
ca[0]: L'etiqueta de cara «%2» està assignada a un element com a mínim. Voleu continuar?
ca[1]: Les etiquetes de cara «%2» estan assignades a un element com a mínim. Voleu continuar?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
ca[0]: Elimino l'etiqueta de cara?
ca[1]: Elimino les etiquetes de cara?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
ca[0]: Elimino l'etiqueta de cara corresponent a aquesta etiqueta de cara de les imatges?
ca[1]: Elimino les %1 etiquetes de cara corresponents a aquestes etiquetes de cara de les imatges?

en: Assign Rating "%1 Star"
ca: Assigna una valoració «%1 estrella/es»

en: Assign Rating "%1 Star" (no toggle)
ca: Assigna una valoració «%1 estrella/es» (sense canviar)

en: Assign Pick Label "%1"
ca: Assigna el rètol de selecció «%1»

en: Assign Color Label "%1"
ca: Assigna el rètol de color «%1»

en: Assign Tag "%1"
ca: Assigna l'etiqueta «%1»

[ctx: @info]
en: All Tags
ca: Totes les etiquetes

[ctx: @info]
en: Quick Access List
ca: Llista d'accés ràpid

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
ca: Suprimeix els seleccionats de la llista

en: Add to List
ca: Afegeix a la llista

en: Add selected tags to Quick Access List
ca: Afegeix les etiquetes seleccionades a la llista d'accés ràpid

en: Delete Tags
ca: Suprimeix les etiquetes

en: Edit Tag Title
ca: Edita el títol de l'etiqueta

en: Reset Tag Icon
ca: Reinicia la icona de l'etiqueta

en: Invert Selection
ca: Inverteix la selecció

en: Expand Tag Tree
ca: Desplega l'arbre d'etiquetes

en: Collapse Tag Tree
ca: Redueix l'arbre d'etiquetes

en: Remove Tag from Images
ca: Elimina les etiquetes de les imatges

[ctx: @label]
en: Tag Properties
ca: Propietats de l'etiqueta

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
ca: &Títol:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
ca: Introduïu aquí el nom de l'etiqueta

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
ca: &Icona:

[ctx: @action]
en: Reset
ca: Inicialitza

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
ca: &Drecera:

[ctx: @label]
en: Note
ca: Nota

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
ca: Aquesta drecera es pot usar per a assignar o desassignar etiquetes als elements.

[ctx: @action]
en: Save
ca: Desa

[ctx: @action]
en: Discard
ca: Descarta

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
ca: Les etiquetes anteriors han canviat. Deso els canvis?

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
ca: Gestor d'etiquetes

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
ca[0]: L'etiqueta %2 conté una o més subetiquetes. La seva supressió també suprimirà les subetiquetes. Voleu continuar?
ca[1]: Les etiquetes %2 tenen una o més subetiquetes. La seva supressió també suprimirà les subetiquetes. Voleu continuar?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
ca[0]: L'etiqueta %2 està assignada a un o més elements. La voleu suprimir?
ca[1]: Les etiquetes %2 estan assignades a un o més elements. Les voleu suprimir?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
ca[0]: Suprimeixo l'etiqueta %2?
ca[1]: Suprimeixo les etiquetes %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
ca[0]: Supressió d'etiqueta
ca[1]: Supressió d'etiquetes

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br/> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br/> Do you want to continue?</qt>
ca: <qt>El digiKam neteja les etiquetes de metadades abans d'etiquetar-les des de la base de dades.<br/>Possiblement <b>perdreu les etiquetes</b> si no les llegiu abans (crideu «Llegeix les etiquetes de la imatge»).<br/>Voleu continuar?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
ca: Aquesta operació pot trigar molt de temps segons la mida de la col·lecció.
    Voleu continuar?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
ca: Aquesta operació només esborrarà totes les etiquetes de la base de dades.
    Per a aplicar els canvis als fitxers, després cal seleccionar escriure les metadades al fitxer.
    Voleu continuar?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
ca[0]: Realment voleu eliminar l'etiqueta seleccionada de totes les imatges?
ca[1]: Realment voleu eliminar les etiquetes seleccionades de totes les imatges?

[ctx: @action: button]
en: Organize
ca: Organitza

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
ca: Sincronitza l'&exportació

en: Mark Unassigned Tags
ca: Marca les etiquetes sense assignar

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
ca: Afegeix una etiqueta nova a l'etiqueta actual. L'etiqueta actual és la darrera etiqueta clicada.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
ca: Suprimeix els elements seleccionats. També funciona amb elements múltiples, però no suprimeix l'etiqueta arrel.

en: Edit title from selected tag.
ca: Edita el títol de l'etiqueta seleccionada.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
ca: Reinicia la icona de les etiquetes seleccionades. Funciona amb selecció múltiple.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
ca: Marca totes les etiquetes no assignades a les imatges.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
ca: Inverteix la selecció. Només se seleccionaran els elements visibles

en: Selected items will be expanded
ca: Els elements seleccionats es desplegaran

en: Expand tag tree completely
ca: Desplega l'arbre d'etiquetes completament

en: Collapse tag tree completely
ca: Redueix l'arbre d'etiquetes completament

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
ca: Suprimeix les etiquetes seleccionades de les imatges. Funciona amb selecció múltiple.

en: Write Tags from Database to Image
ca: Escriu les etiquetes de la base de dades a la imatge

en: Read Tags from Image
ca: Llegeix les etiquetes de la imatge

en: Wipe all tags from Database only
ca: Esborra totes les etiquetes només de la base de dades

en: Write Tags Metadata to Image.
ca: Escriu les metadades de les etiquetes a la imatge.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
ca: Llegeix les etiquetes de la imatge cap a la base de dades. Les etiquetes existents no quedaran afectades

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
ca: Suprimeix totes les etiquetes només de la base de dades. No se sincronitzarà amb els fitxers. Procediu amb precaució.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
ca: Ajuda en línia quant a la gestió d'etiquetes

en: Toggle Auto
ca: Commuta automàticament

[ctx: no auto toggle]
en: None
ca: Cap

[ctx: toggle child tags]
en: Children
ca: Fills

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
ca: Pares

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
ca: Ambdós

[ctx: @title:window]
en: New Tag
ca: Etiqueta nova

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
ca: Edició d'etiqueta

en: Enter tag name here...
ca: Introduïu aquí el nom de l'etiqueta...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
ca: <p>Per a crear etiquetes noves, podeu seguir les regles següents:</p><p><ul><li>«/» es pot usar per a crear jerarquies d'etiquetes.<br/>P. ex.: <i>«País/Ciutat/París»</i></li><li>«,» es pot usar per a crear més d'una jerarquia d'etiquetes a la vegada.<br/>P. ex.: <i>«Ciutat/París, Monument/Notre-Dame»</i></li><li>Si una jerarquia d'etiquetes comença per «/», s'usa l'àlbum d'etiqueta arrel com a pare.</li></ul></p>

en: &Icon:
ca: &Icona:

en: &Shortcut:
ca: &Drecera:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
ca: <p><b>Nota</b>: es pot usar aquesta drecera per a assignar o desassignar etiquetes als elements.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
ca: <b>Crea una etiqueta nova</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
ca: <b>Crea una etiqueta nova a<br/>«%1»</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
ca: <b>Propietats de l'etiqueta<br/>«%1»</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
ca: Error en la creació d'etiqueta

en: An error occurred during tag creation:
ca: S'ha detectat un error durant la creació de l'etiqueta:

en: Tag Path
ca: Camí de l'etiqueta

en: Expand all Tags
ca: Desplega totes les etiquetes

en: Collapse all Tags
ca: Redueix totes les etiquetes

en: Expand Selected Recursively
ca: Expandeix la selecció recursivament

en: No Recently Assigned Tags
ca: No hi ha cap etiqueta assignada recentment

en: Recently Assigned Tags
ca: Etiquetes assignades recentment

en: Add New Tag...
ca: Afegeix una etiqueta nova...

en: More Tags...
ca: Més etiquetes...

en: Assign this Tag
ca: Assigna aquesta etiqueta

en: Remove this Tag
ca: Elimina aquesta etiqueta

en: Go to this Tag
ca: Ves a aquesta etiqueta

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
ca: Introduïu aquí la Referència Informativa del Proveïdor (IPR). La IPR és un nom registrat a XMP/NAA, que identifica el proveïdor que proporciona un identificador del contingut. El valor predeterminat per a la IPR és «XMP» si s'usa un codi de referència estàndard.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ca: Introduïu aquí el Número de Referència del Motiu. Proporciona un codi numèric per a indicar el nom del motiu i opcionalment una matèria del motiu i noms de detall del motiu en l'idioma del servei. La referència del motiu és un número de l'interval entre 01000000 i 17999999 i representa una referència internacional a un motiu independent de l'idioma. Un motiu s'identifica pel seu Número de Referència i els noms corresponents indicats a les llistes estàndard donades per la XMP/NAA. Si s'usa un codi de referència estàndard, aquestes llistes són amb la versió de referència de l'idioma anglès. Aquest camp està limitat a un codi de 8 dígits.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ca: Introduïu aquí el nom del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència XMP/NAA estàndard.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ca: Introduïu aquí el nom de la matèria del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència XMP/NAA estàndard.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ca: Introduïu aquí el nom del detall del motiu. S'usa l'idioma anglès si seleccioneu un codi de referència XMP/NAA estàndard.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
ca: Aquí es mostra la llista de plantilles de metadades gestionades pel digiKam.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
ca: Autors

en: Author Names:
ca: Noms de l'autor:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
ca: Introduïu aquí els noms dels creadors de la fotografia. Useu el signe de punt i coma com a separador.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir els noms de les persones que han creat la fotografia. Si no és apropiat afegir el nom del fotògraf (per exemple, si cal protegir la identitat del fotògraf) també es pot posar el nom d'una companyia o organització. Un cop emmagatzemat, ningú hauria de canviar aquest camp.</p><p>Per a introduir més d'un nom, useu el <b>signe de punt i coma com a separador</b>.</p><p>Amb IPTC, aquest camp està limitat a 32 caràcters.</p>

en: Authors' Positions:
ca: Càrrec de l'autor:

en: Enter the job titles of the authors here.
ca: Introduïu aquí els càrrecs professionals dels autors.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir els càrrecs professionals dels autors. Per exemple, es poden indicar els següents càrrecs: Fotògraf de plantilla, Fotògraf independent, o Fotògraf Comercial independent. Com que és un qualificador del camp Autor, aquest també s'ha d'omplir.</p><p>Amb IPTC, aquest camp està limitat a 32 caràcters.</p>

en: Enter the photograph credit here.
ca: Introduïu aquí l'atribució del fotògraf.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ca: <p>(Sinònim del proveïdor): useu el camp Proveïdor per a identificar qui proporciona la fotografia. Aquest no ha de ser necessàriament l'autor. Si un fotògraf treballa per a una agència de notícies com Reuters o l'Associated Press, aquestes organitzacions poden indicar-se aquí atès que elles «proporcionen» la imatge per a l'ús d'altres. Si la imatge és una fotografia d'un banc d'imatges, caldria indicar aquí el grup (agència) responsable del subministrament de la imatge.</p><p>Amb IPTC, aquest camp està limitat a 32 caràcters.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
ca: Introduïu aquí la nota del copyright per a identificar el/s propietari/s actual/s del copyright.

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. 
    In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. 
    In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
ca: <p>La nota del copyright hauria de contenir qualsevol avís de copyright necessari per a reclamar la propietat intel·lectual, i hauria d'identificar el/s propietari/s actual/s del copyright de la fotografia. Normalment aquest serà el fotògraf, però si la imatge la va fer un empleat o com un encàrrec, llavors cal indicar l'agència o l'empresa. Useu la fórmula apropiada per al vostre país. USA: &copy; {data de primera publicació} nom del propietari del copyright, com a «&copy;2005 John Doe». Nota, es pot usar la paraula «copyright» o l'abreviació «copr» en lloc del símbol &copy;. En alguns països només es reconeix el símbol de copyright i l'abreviatura no funciona. A més, el símbol del copyright haurà de ser un cercle complet amb una «c» a dins; no és suficient quelcom com (c) a on els parèntesis formen un cercle parcial. Per a una protecció mundial addicional, es recomana usar la frase «all rights reserved» (tots els drets reservats) després de l'avís de més amunt. 
    A Europa heu d'usar: Copyright {Any} {Propietari del copyright}, «all rights reserved». 
    Al Japó, per a una protecció màxima, han d'aparèixer els tres elements següents en el camp copyright del nucli IPTC: (a) la paraula, Copyright (b) any de la primera publicació i (c) nom de l'autor. També podríeu voler incloure la frase «all rights reserved».</p><p>Amb XMP, podeu incloure més d'una cadena de copyright usant idiomes diferents.</p><p>Amb IPTC, aquest camp està limitat a 128 caràcters.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
ca: Introduïu aquí la llista d'instruccions sobre com pot ser usat legalment el recurs.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
ca: <p>El camp dels termes del dret d'ús s'hauria d'usar per a llistar les instruccions de com es pot usar legalment el recurs.</p><p>Amb XMP, podeu incloure més d'una cadena pels termes del dret d'ús usant diversos idiomes.</p><p>Aquest camp no existeix amb IPTC.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
ca: Origen:

en: Enter the original owner of the photograph here.
ca: Introduïu aquí el propietari original de la fotografia.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
ca: <p>El camp Origen s'hauria d'usar per a identificar el propietari original o el titular del copyright de la fotografia. El valor d'aquest camp mai s'hauria de canviar un cop s'introdueixi la informació després de la creació de la imatge. Mentre no s'apliqui en els diàlegs, heu de considerar aquest camp com «d'escriptura una vegada». L'origen pot ser un individu, una agència o un membre d'una agència. Per a ajudar en les cerques posteriors, se suggereix separar qualsevol barra «/» amb un espai en blanc. Useu la forma «fotògraf / agència» abans que «fotògraf/agència». L'origen també pot ser diferent del creador i dels noms indicats a la nota del copyright.</p><p>Amb IPTC, aquest camp està limitat a 32 caràcters.</p>

en: Instructions:
ca: Instruccions:

en: Enter the editorial notice here.
ca: Introduïu aquí la nota editorial.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
ca: <p>El camp Instruccions hauria de ser usat per a llistar les instruccions editorials relacionades amb l'ús de la fotografia.</p><p>Amb IPTC, aquest camp està limitat a 256 caràcters.</p>

en: Rights
ca: Drets

en: Enter the city of contents here.
ca: Introduïu aquí la ciutat dels continguts.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir el nom de la ciutat on es va prendre la fotografia.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
ca: Introduïu aquí la sublocalització de la ciutat dels continguts.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir la sublocalització de la ciutat on es va prendre la fotografia.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
ca: Introduïu aquí la província o l'estat dels continguts.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir la província o l'estat on es va prendre la fotografia.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el país on es va prendre la fotografia.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
ca: Introduïu aquí la ciutat de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir el nom de la ciutat on viu l'autor principal.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
ca: Introduïu aquí el país de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir el nom del país on viu l'autor principal.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
ca: Adreça:

en: Enter the address of the lead author here.
ca: Introduïu aquí l'adreça de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir l'adreça on viu l'autor principal.</p>

en: Postal Code:
ca: Codi postal:

en: Enter the postal code of the lead author here.
ca: Introduïu aquí el codi postal de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir el codi postal d'on viu l'autor principal.</p>

en: Province:
ca: Província:

en: Enter the province of the lead author here.
ca: Introduïu aquí la província de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir la província on viu l'autor principal.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
ca: Correu-e:

en: Enter the email of the lead author here.
ca: Introduïu aquí el correu-e de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir el correu electrònic de l'autor principal.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
ca: Introduïu aquí el número de telèfon de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir el número de telèfon de l'autor principal.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
ca: Introduïu aquí l'URL de la pàgina web de l'autor principal.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
ca: <p>Aquest camp hauria de contenir l'URL de la pàgina web de l'autor principal.</p>

en: Subjects
ca: Motius

en: Template:
ca: Plantilla:

en: Open metadata template editor
ca: Obre l'editor de plantilles de metadades

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí l'acció a fer amb la plantilla de metadades.</p><p><b>Elimina-la</b>: suprimeix la plantilla ja assignada.</p><p><b>No la canviïs</b>: no toquis la informació de la plantilla.</p><p>Tots els altres valors són els títols de les plantilles gestionades pel digiKam. Seleccionant-ne una també assignareu informació.</p>

en: To remove
ca: Elimina-la

en: Do not change
ca: No la canviïs

en: Names:
ca: Noms:

en: Usages:
ca: Usos:

en: No or invalid size specified
ca: La mida especificada és nul·la o no vàlida

en: Thumbnail is null
ca: La miniatura és nul·la

en: File does not exist or is not a file
ca: El fitxer no existeix o no és cap fitxer

en: Cannot create thumbnail for %1
ca: No s'ha pogut crear la miniatura per a %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
ca: Ha fallat en inicialitzar la base de dades de miniatures

en: Error message: %1
ca: Missatge d'error: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
ca: Determina la diferència horària amb el rellotge d'una fotografia

en: Load different photo
ca: Carrega una fotografia diferent

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
ca: Si teniu una fotografia amb un rellotge o amb una altra font horària externa, podeu carregar-la aquí i establir l'indicador a la (data i) hora visualitzada. La diferència amb el rellotge intern de la càmera es determinarà a partir d'aquesta opció.

en: <font color="red"><b>Could not load<br/>image %1.</b></font>
ca: <font color="red"><b>No s'ha pogut carregar<br/>la imatge %1.</b></font>

en: The clock date and time:
ca: La data i hora del rellotge:

en: Select Image to Extract Clock Photo
ca: Selecció de la imatge per a extreure el rellotge d'una fotografia

en: %1 timestamp
ca: Marca de temps del %1

en: File name timestamp
ca: Marca de temps del nom de fitxer

en: File last modified
ca: Última modificació del fitxer

en: EXIF/IPTC/XMP
ca: Exif/IPTC/XMP

en: EXIF: created
ca: Exif: creació

en: EXIF: original
ca: Exif: original

en: EXIF: digitized
ca: Exif: digitalització

en: IPTC: created
ca: IPTC: creació

en: XMP: created
ca: XMP: creació

en: EXIF: created (fuzzy)
ca: Exif: creació (aproximada)

en: EXIF: original (fuzzy)
ca: Exif: original (aproximada)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
ca: Exif: digitalització (aproximada)

en: Reset to current date
ca: Reinicialitza a la data actual

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
ca: Copia valor

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
ca: Afegeix

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
ca: Resta

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
ca: dies

en: Determine difference from clock photo
ca: Determina la diferència des del rellotge d'una fotografia

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
ca: Cliqueu o arrossegueu i deixeu anar una fotografia en el botó per a triar el rellotge d'una fotografia

en: Update timestamps with ExifTool
ca: Actualitza les marques de temps amb l'ExifTool

en: Use this option primarily with video files
ca: Utilitza aquesta opció principalment amb fitxers de vídeo

en: Update only existing timestamps
ca: Actualitza només les marques de temps existents

en: EXIF: Thumbnail
ca: Exif: Miniatura

en: XMP: Video
ca: XMP: Vídeo

en: Timestamp Adjustments
ca: Ajustos de la marca de temps

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
ca: Sense

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
ca: Ken Burns - Apropament de la càmera

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
ca: Ken Burns - Allunyament de la càmera

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
ca: Ken Burns - Desplaçament d'esquerra a dreta de la càmera

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
ca: Ken Burns - Desplaçament de dreta a esquerra de la càmera

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
ca: Ken Burns - Desplaçament de dalt a baix de la càmera

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
ca: Ken Burns - Desplaçament de baix a dalt de la càmera

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
ca: Aleatori

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
ca: Sense

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
ca: Tauler d'escacs

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
ca: Fusió cap avall

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
ca: Escombrat

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
ca: Cubisme

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
ca: Fes créixer

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
ca: Línies horitzontals

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
ca: Línies verticals

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
ca: Cercle cap enfora

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
ca: Múltiples cercles cap enfora

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
ca: Espiral d'entrada

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
ca: Bombolles

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
ca: Esvaïment

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
ca: Lliscament d'esquerra a dreta

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
ca: Lliscament de dreta a esquerra

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
ca: Lliscament de dalt a baix

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
ca: Lliscament de baix a dalt

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
ca: Empeny d'esquerra a dreta

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
ca: Empeny de dreta a esquerra

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
ca: Empeny de dalt a baix

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
ca: Empeny de baix a dalt

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
ca: Intercanvi d'esquerra a dreta

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
ca: Intercanvi de dreta a esquerra

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
ca: Intercanvi de dalt a baix

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
ca: Intercanvi de baix a dalt

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
ca: Difumina endins

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
ca: Difumina enfora

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
ca: Aleatòria

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
ca: Una solució completa i multiplataforma per a enregistrar, convertir i transmetre àudio i vídeo.

[ctx: Video Standard NTSC]
en: NTSC - 29.97 FPS
ca: NTSC - 29,97 FPS

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
ca: Alta qualitat H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
ca: Sense

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
ca: Intern

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
ca: Predeterminat de l'escriptori

en: Generating frames from %1 Done
ca: S'ha fet la generació dels fotogrames a partir de %1

en: Error while creating temporary directory %1!
ca: Error en crear el directori temporal %1!

en: Encoding frames...
ca: S'estan codificant els fotogrames...

en: Encoding done.
ca: S'ha fet la codificació.

en: Error while encoding frames!
ca: Error en codificar els fotogrames!

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
ca: Mostra el nom del fitxer d'imatge

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
ca: Mostra el nom del fitxer d'imatge a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
ca: Mostra la data de creació de la imatge

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
ca: Mostra la data i hora de creació de la imatge a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
ca: Mostra l'obertura i la distància focal de la càmera

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
ca: Mostra l'obertura i la distància focal de la càmera a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
ca: Mostra l'exposició i la sensibilitat de la càmera

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
ca: Mostra l'exposició i la sensibilitat de la càmera a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
ca: Mostra el fabricant i model de la càmera

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
ca: Mostra el fabricant i el model de la càmera a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
ca: Mostra el model de lent de la càmera

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
ca: Mostra el model de lent de la càmera a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
ca: Mostra la llegenda de la imatge

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
ca: Mostra la llegenda de la imatge a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
ca: Mostra el títol de la imatge

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
ca: Mostra el títol de la imatge a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
ca: Mostra la llegenda de la imatge si no té títol

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
ca: Mostra la llegenda de la imatge a la part inferior de la pantalla si no existeix cap títol.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
ca: Mostra la valoració de la imatge

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
ca: Mostra la valoració de la imatge en el digiKam a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
ca: Mostra les etiquetes de la imatge

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
ca: Mostra els noms de les etiquetes de la imatge en el digiKam a la part inferior de la pantalla.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
ca: Tipus de lletra a la pantalla:

[ctx: @info]
en: Select here the font used to display text on the screen display .
ca: Seleccioneu aquí el tipus de lletra emprada per a mostrar el text a la visualització en pantalla.

en: An error has occurred while playing: the media is not valid
ca: Hi ha hagut un error en reproduir: l'element multimèdia no és vàlid

en: An error has occurred while playing: %1
ca: Hi ha hagut un error en reproduir: %1

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
ca: Pausa/Reproducció

[ctx: capture video frame]
en: Capture
ca: Captura

en: An error has occurred with the media player...
ca: Hi ha hagut un error amb el reproductor multimèdia...

en: Toggle playing in a loop
ca: Commuta la reproducció en bucle

[ctx: video frame backward]
en: Frame Backward
ca: Fotograma enrere

[ctx: video frame forward]
en: Frame Forward
ca: Fotograma endavant

[ctx: @info]
en: Change video playback rate
ca: Canvia la velocitat de reproducció del vídeo

[ctx: video play rate]
en: 0.5x
ca: 0,5x

[ctx: video play rate]
en: 1.0x
ca: 1,0x

[ctx: video play rate]
en: 1.5x
ca: 1,5x

[ctx: video play rate]
en: 2.0x
ca: 2,0x

[ctx: video play rate]
en: 2.5x
ca: 2,5x

[ctx: video play rate]
en: 3.0x
ca: 3,0x

[ctx: video play rate]
en: 4.0x
ca: 4,0x

[ctx: video play rate]
en: 5.0x
ca: 5,0x

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
ca: Restableix als valors predeterminats

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
ca: Navegació a %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
ca: Executable

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
ca: Versió

en: Binary not found.
ca: No s'ha trobat l'executable.

en: Minimal version number required for this binary is %1
ca: El número de versió mínim requerit per a aquest executable és %1

en: Find
ca: Cerca

en:  or <a href="%1">download</a>
ca:  o <a href="%1">descarrega</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
ca: <qt><p><font color="red"><b>Avís:</b> No s'han trobat al sistema alguns executables necessaris. Si els teniu instal·lats, si us plau, feu clic al botó «Cerca» per a ubicar-los en el sistema, en cas contrari, descarregueu i instal·leu per a continuar.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
ca: S'ha detectat una versió de desenvolupament. No hi ha cap garantia sobre el comportament d'aquest executable.

en: Change
ca: Canvia

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
ca: El fitxer executable trobat no sembla que funcioni com s'espera.

en: Browse...
ca: Navega...

en: If Target File Exists:
ca: Si el fitxer de destinació ja existeix:

en: Store as a different name
ca: Desa amb un nom diferent

en: Overwrite automatically
ca: Sobreescriu automàticament

en: Skip automatically
ca: Omet automàticament

en: No options available
ca: Sense opcions disponibles

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
ca: Aquí podeu seleccionar el tipus de lletra que s'usarà.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
ca: Tipus de lletra requerit

[ctx: @title: font properties]
en: Font
ca: Tipus de lletra

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
ca: Marqueu aquesta casella de selecció per a canviar la configuració de la família del tipus de lletra.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
ca: Canvio la família del tipus de lletra?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
ca: Tipus de lletra:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
ca: Estil del tipus de lletra

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
ca: Marqueu aquesta casella de selecció per a canviar la configuració de l'estil del tipus de lletra.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
ca: Canvio l'estil del tipus de lletra?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
ca: Estil del tipus de lletra:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
ca: Mida

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
ca: Marqueu aquesta casella de selecció per a canviar la configuració de la mida del tipus de lletra.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
ca: Canvio la mida del tipus de lletra?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ca: Mida:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
ca: Aquí podeu seleccionar la família del tipus de lletra que s'usarà.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
ca: Aquí podeu seleccionar l'estil del tipus de lletra que s'usarà.

[ctx: @item: font style]
en: Italic
ca: Cursiva

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
ca: Obliqua

[ctx: @item: font style]
en: Bold
ca: Negreta

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
ca: Negreta cursiva

[ctx: @item: font size]
en: Relative
ca: Relativa

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
ca: Mida del tipus de lletra d'amplada «fixa» o «relativa» a l'entorn

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ca: Aquí podeu canviar entre la mida del tipus de lletra d'amplada fixa i la mida del tipus de lletra calculable dinàmicament i ajustable a l'entorn canviant (p. ex. dimensions del giny, mida de paper).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
ca: Aquí podeu seleccionar la mida del tipus de lletra que s'usarà.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ca: Zel de grum: quètxup, whisky, cafè, bon vi; ja!

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ca: Aquest text d'exemple il·lustra la configuració actual. Podeu editar-lo per a provar els caràcters especials.

[ctx: @info: font style]
en: Italic
ca: Cursiva

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
ca: Obliqua

en: System Font
ca: Tipus de lletra del sistema

en: Custom Font
ca: Tipus de lletra personalitzat

en: Choose...
ca: Tria...

en: Select a Font
ca: Seleccioneu un tipus de lletra

en: Loading...
ca: S'està carregant...

en: Embedded JPEG Preview
ca: Vista prèvia JPEG incrustada

en: Half Size Raw Preview
ca: Vista prèvia RAW de la meitat de la mida

en: Reduced Size Preview
ca: Vista prèvia de mida reduïda

en: Failed to load image
ca: Ha fallat en carregar la imatge

en: Pan the image to a region
ca: Desplaça la imatge a una regió

en: Used filters
ca: Filtres usats

en: Remove filter
ca: Elimina el filtre

en: Show available versions in a list
ca: Mostra les versions disponibles en una llista

en: Show available versions as a tree
ca: Mostra les versions disponibles com un arbre

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
ca: Mostra les versions disponibles i els filtres aplicats en una llista combinada

en: Uncalibrated color space
ca: Espai de color sense calibrar

en: No profile available...
ca: Sense perfil disponible...

en: Perceptual
ca: Perceptiu

en: Relative Colorimetric
ca: Colorimetria relativa

en: Absolute Colorimetric
ca: Colorimetria absoluta

en: Saturation
ca: Saturació

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
ca: <ul><li><p>El <b>propòsit perceptiu</b> fa que tota la gamma de la imatge es comprimeixi o s'expandeixi per a emplenar la gamma del dispositiu de destinació, de manera que es conserva el balanç de grisos però no la precisió colorimètrica.</p><p>En altres paraules, si alguns colors de la imatge estan fora de l'abast de colors que el dispositiu de sortida pot renderitzar, el propòsit de dibuixar farà que tots els colors de la imatge s'ajustin de manera que cada color de la imatge caigui dins l'abast renderitzable i la relació entre els colors es conservi tant com sigui possible.</p><p>Aquest propòsit és més adequat per a mostrar fotografies i imatges i és el propòsit predeterminat.</p></li><li><p>El <b>propòsit de la colorimetria absoluta</b> fa que els colors que cauen fora de l'abast que pot renderitzar el dispositiu de sortida, s'ajustin al color renderitzable més proper, mentre que els altres colors romandran sense canvis.</p><p>Aquest propòsit conservarà el punt blanc i és el més adequat per a colors directes (Pantone, TruMatch, colors de logotip...).</p></li><li><p>El <b>propòsit de la colorimetria relativa</b> és que tots els colors que cauen fora de l'abast que pot renderitzar el dispositiu de sortida s'ajustaran al color renderitzable més proper, mentre que els altres colors romandran sense canvis. El propòsit de provatura no conserva el punt blanc.</p></li><li><p>El <b>propòsit de saturació</b> conserva la saturació dels colors a la imatge, possiblement sacrificant el to i la claredat.</p><p>La implementació d'aquest propòsit és una mica problemàtica, i l'ICC encara està treballant en mètodes per a aconseguir els efectes desitjats.</p><p>Aquest propòsit és més adequat pels gràfics de negoci, com els diagrames, a on és més important que els colors siguin vius i que contrastin bé entre ells, que no pas el color específic.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
ca: El nom del producte del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
ca: La descripció del producte del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
ca: Informació

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
ca: La informació addicional del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
ca: Fabricant

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
ca: La informació directa del fabricant del perfil ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
ca: La informació directa del model del perfil ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
ca: La informació directa del copyright del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
ca: ID del perfil

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
ca: El número ID del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
ca: Espai de color

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
ca: Espai de color usat pel perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
ca: Espai de connexió

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
ca: Espai de connexió usat pel perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
ca: Classe de dispositiu

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
ca: Classe de dispositiu del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
ca: Propòsit de la representació

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
ca: Propòsit de la representació del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
ca: Versió del perfil

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
ca: Versió de l'ICC usada per a enregistrar el perfil

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
ca: Senyals CMM

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
ca: Senyals de gestió del color del perfil ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
ca: Aquesta àrea conté un CIE o diagrama de cromaticitat.
    Un diagrama CIE és una representació de tots els colors que pot
    veure una persona amb visió normal. Es representa amb una àrea
    de colors en forma de vela. També podreu veure un triangle
    sobreimprès sobre el diagrama delimitat per línies blanques.
    Aquest triangle representa els límits exteriors de l'espai de color
    del dispositiu caracteritzat pel perfil inspeccionat. Això s'anomena la gamma del dispositiu.
    Addicionalment, en el diagrama hi ha punts negres i línies grogues.
    Cada punt negre representa un dels punts de mesura que s'han
    usat per a crear aquest perfil. La línia groga representa la quantitat
    que cada punt ha estat corregit pel perfil i la direcció d'aquesta
    correcció.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
ca: Informació del perfil de color ICC

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
ca: Dispositiu d'entrada

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
ca: Dispositiu de visualització

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
ca: Dispositiu de sortida

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
ca: Espai de color

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
ca: Dispositiu d'enllaç

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
ca: Resum

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
ca: Color anomenat

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
ca: Perceptiu

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
ca: Colorimetria relativa

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
ca: Saturació

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
ca: Colorimetria absoluta

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
ca: Fitxer a desar amb el perfil de color ICC

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
ca: Fitxers ICC (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
ca[0]: 1 imatge
ca[1]: %1 imatges

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
ca[0]: S'està aplicant l'operació a
    la imatge seleccionada
ca[1]: S'està aplicant l'operació a
    «%1» imatges seleccionades

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ca: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
ca: Desconeguda

en: Drag to reposition
ca: Arrossegueu per a canviar la posició

en: Show Thumbbar
ca: Mostra la barra de miniatures

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b><br/>with the Power of <b>Open Source</b></font></qt>
ca: <qt><font color="white"><b>Gestió</b> <b>professional</b> de les fotografies amb la potència del <b>programari lliure</b></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
ca: Gestió professional de les fotografies amb la potència del programari lliure

en: A KDE Family Project
ca: Un projecte de la família KDE

en: (c) 2001-2025, digiKam developers team
ca: (c) 2001-2025, L'equip de desenvolupadors del digiKam

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
ca: Coordinador, desenvolupador i mentor

en: Developer and Mentoring
ca: Desenvolupador i mentor

en: SFace and YuNet DNN models integration
    in face workflow.
    Face Management and auto-tag AI improvements.
    AI red eyes detection
ca: Integració dels models DNN SFace i YuNet DNN
    en el flux de treball de cares.
    Millores a la IA de gestió de cares i etiquetatge automàtic.
    IA de detecció d'ulls vermells

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth,
    factoring web service tools,
    and port faces recognition engine
    to OpenCV neural network
ca: Mentor, adaptació de les eines de serveis web a QAuth,
    eines del servei web de factorització
    i adaptació del motor de reconeixement de cares
    a la xarxa neuronal OpenCV

en: Advanced Searches Tool Improvements
ca: Millores a l'eina de cerques avançades

en: Releases Manager
ca: Gestor de llançaments

en: Quality Test Engineer
ca: Enginyer de proves de qualitat

en: Port to Qt6
ca: Adaptació a les Qt6

en: Rewrite Image Quality Scanner algorithms
    and Photo Focus Information Extraction.
    Aesthetic Detection to classify images
    using deep learning model.
    Slideshow and Presentation tools improvement
ca: Reescriure els algorismes de l'explorador de la
    qualitat de les imatges, i extracció de la informació
    d'enfocament de fotografies.
    Detecció estètica per a classificar les imatges
    usant un model d'aprenentatge profund.
    Millora de les eines de passi i presentació de diapositives

en: MJPEGStream plugin,
    OCR text Converter plugin,
    auto-tags assignment engine
ca: Connector MJPEGStream,
    connector convertidor de text OCR,
    motor d'assignació automàtica d'etiquetes

en: Face workflow Clustering support,
    improvement for Face Engine,
    Port Slideshow tool to plugins interface
ca: Implementació de la clusterització
    del flux de treball de cares,
    millores del motor de cares,
    adaptació de l'eina de presentació de diapositives
    a la interfície dels connectors

en: Face management workflow improvements
ca: Millores al flux de treball de la gestió de cares

en: UPNP/DLNA export tool
    and Healing clone tool for image editor
ca: Eina d'exportació a UPnP/DLNA
    i l'eina de clonatge de guariment de l'editor d'imatges

en: Tags Manager
ca: Gestor d'etiquetes

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
ca: Eines noves per a l'exportació des del OneDrive, Pinterrest i Box

en: Face-engine improvements
    and manual icon-view sort
ca: Millores al motor de cares
    i ordenació manual a la vista d'icones

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
ca: Adaptació model/vista del llenç de l'editor d'imatges

en: Image Quality Scanner
ca: Explorador de la qualitat de les imatges

en: Face Detection
ca: Detecció de cares

en: Non-destructive image editing
ca: Edició no destructiva de les imatges

en: Reverse Geo-Coding
ca: Geocodificació inversa

en: Face Recognition
ca: Reconeixement de cares

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
ca: Implementació del multinucli en el gestor de la cua per lots i mentor

en: UPnP/DLNA Export tool and Mentoring
ca: Eina d'exportació a UPnP/DLNA i mentor

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
ca: Adaptació model/vista de l'eina d'importació i mentor

en: Video Metadata Support and Mentoring
ca: Implementació de metadades de vídeo i mentor

en: Panorama Tool and Mentoring
ca: Eina de panorama i mentor

en: XML based GUI port of tools
ca: Adaptació IGU basada en XML de les eines

en: Auto Noise Reduction
ca: Reducció automàtica del soroll

en: Windows Port and Release Manager
ca: Adaptació a Windows i gestor de llançaments

en: Developer and Windows port
ca: Desenvolupador i adaptació a Windows

en: LCMS2 library port
ca: Adaptació de la biblioteca LCMS2

en: Color Management
ca: Gestió del color

en: MySQL interface
ca: Interfície del MySQL

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
ca: Disseny, icones, logo, bàner, prototip no funcional, provador

en: Bug reports and patches
ca: Informes d'error i pedaços

en: Webmaster
ca: Administrador de la web

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
ca: Escriptor del manual, provador alfa, administrador web

en: Beta tester
ca: Provador

en: Feedback and patches. Handbook writer
ca: Comentaris i pedaços. Redactor del manual

en: digiKam website banner and application icons
ca: Rètol de la pàgina web del digiKam i icones de l'aplicació

en: Various usability fixes
    and general application polishing
ca: Diverses correccions d'usabilitat
    i poliment general de l'aplicació

en: digiKam website, Feedback
ca: Pàgina web del digiKam, comentaris

en: Bug reports, feedback and icons
ca: Informes d'errors, comentaris i icones

en: Developer (2001-2005)
ca: Desenvolupador (2001-2005)

en: Developer (2004-2005)
ca: Desenvolupador (2004-2005)

en: Developer (2004)
ca: Desenvolupador (2004)

en: Developer and Mentoring (2005-2012)
ca: Desenvolupador i mentor (2005-2012)

en: Configure Notifications
ca: Configura les notificacions

en: Components Information
ca: Informació dels components

en: Supported RAW Cameras
ca: Càmeres RAW admeses

en: List of Detected Hardware
ca: Llista del maquinari detectat

en: Donate...
ca: Donatius...

en: Recipes Book...
ca: Llibre de receptes...

en: Contribute...
ca: Col·labora...

en: Check for New Version...
ca: Comprova si hi ha una versió nova...

en: Database Statistics
ca: Estadístiques de la base de dades

en: Toggle Left Side-bar
ca: Commuta la barra lateral esquerra

en: Toggle Right Side-bar
ca: Commuta la barra lateral dreta

en: Previous Left Side-bar Tab
ca: Pestanya anterior de la barra lateral esquerra

en: Next Left Side-bar Tab
ca: Pestanya següent de la barra lateral esquerra

en: Previous Right Side-bar Tab
ca: Pestanya anterior de la barra lateral dreta

en: Next Right Side-bar Tab
ca: Pestanya següent de la barra lateral dreta

en: Show Statusbar
ca: Mostra la barra d'estat

en: Size: %1
ca: Mida: %1

en: Full-screen Options
ca: Opcions de la pantalla completa

en: H&ide toolbars
ca: &Oculta les barres d'eines

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
ca: Oculta les barres d'eines quan la finestra canviï al mode de pantalla completa.

en: Hide &thumbbar
ca: Oculta la barra de &miniatures

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
ca: Oculta la barra de miniatures quan la finestra canviï al mode de pantalla completa.

en: Hide &sidebars
ca: Oculta les barres &laterals

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
ca: Oculta les barres laterals quan la finestra canviï al mode de pantalla completa.

en: Hide st&atusbar
ca: Oculta la barra d'est&at

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
ca: Oculta la barra d'estat quan la finestra canviï al mode de pantalla completa.

[ctx: default theme name]
en: Default
ca: Predeterminat

en: EXIF viewer
ca: Visualitzador d'Exif

en: Makernotes viewer
ca: Visualitzador de les notes del fabricant

en: IPTC viewer
ca: Visualitzador d'IPTC

en: XMP viewer
ca: Visualitzador d'XMP

en: ExifTool viewer
ca: Visualitzador ExifTool

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
ca: Neteja

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
ca: Predeterminat

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
ca: L'ExifTool és una aplicació de línia d'ordres independent de la plataforma per a llegir, escriure i editar la metainformació en una àmplia varietat de fitxers.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
ca: L'%1 és un programari de codi obert per a llegir, escriure i gestionar fitxers multimèdia. És independent de la plataforma i està disponible com una aplicació de línia d'ordres. L'ExifTool s'incorpora habitualment en diferents tipus de fluxos de treball digitals i admet molts tipus de metadades, incloses Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, Perfil ICC, IRB del Photoshop, així com els formats de metadades específics del fabricant de moltes càmeres digitals.
    
    Aquí podreu configurar la ubicació on es troba l'executable de l'ExifTool. L'aplicació intentarà trobar aquest executable automàticament si ja es troba en el vostre ordinador.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
ca: Formats de fitxer admesos

[ctx: @title: column]
en: Extension
ca: Extensió

[ctx: @title: column]
en: Read
ca: Lectura

[ctx: @title: column]
en: Write
ca: Escriptura

[ctx: @title: column]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @info: status]
en: yes
ca: Sí

[ctx: @info: status]
en: no
ca: No

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
ca: Obre el diàleg de configuració...

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
ca: <b>Títol: </b><p>%1</p><b>Valor: </b><p>%2</p><b>Descripció: </b><p>%3</p>

en: AXS File Concatenation Protocol
ca: Protocol de concatenació de fitxers AXS

en: Audio Interchange File Format
ca: Format de fitxer d'intercanvi d'àudio

en: Monkey's Audio
ca: Àudio Monkey

en: JPEG Meta Information Level 0
ca: JPEG de nivell 0 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 1
ca: JPEG de nivell 1 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 11
ca: JPEG de nivell 11 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 12
ca: JPEG de nivell 12 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 13
ca: JPEG de nivell 13 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 14
ca: JPEG de nivell 14 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 15
ca: JPEG de nivell 15 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 4
ca: JPEG de nivell 4 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 5
ca: JPEG de nivell 5 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 6
ca: JPEG de nivell 6 en la informació de les metadades

en: JPEG Meta Information Level 8
ca: JPEG de nivell 8 en la informació de les metadades

en: Microsoft Advanced Systems Format
ca: Format de sistemes avançats Microsoft

en: Audible Audiobook
ca: Audiollibre audible

en: Canon Camera Information
ca: Informació de la càmera Canon

en: Canon Recipe Data Information
ca: Informació de les dades rebudes de Canon

en: Derived Convenience Tags
ca: Etiquetes d'utilitat derivades

en: Digital Imaging and Communications in Medicine
ca: Imatges digitals i comunicacions en la medicina

en: Digital Negative
ca: Negatiu digital

en: Digital Video
ca: Vídeo digital

en: DjVu image
ca: Imatge DjVu

en: Photoshop Save for Web
ca: Desa per al web de Photoshop

en: DOS/Windows executable
ca: Executable de DOS/Windows

en: Exchangeable Image File Format metadata
ca: Metadades del format de fitxer d'imatge intercanviable

en: Flexible Image Transport System
ca: Sistema flexible de transport d'imatges

en: Free Lossless Audio Codec
ca: Còdec d'àudio lliure sense pèrdues

en: FLIR Thermal Imaging Camera Information
ca: Informació de les càmeres d'imatges tèrmiques FLIR

en: File System Information
ca: Informació del sistema de fitxers

en: Macromedia/Adobe Flash Information
ca: Informació de Flash de Macromedia/Adobe

en: FlashPix Information
ca: Informació de FlashPix

en: Font Name Tags
ca: Etiquetes de nom del tipus de lletra

en: FotoWare FotoStation Information
ca: Informació del FotoStation de FotoWare

en: Compuserve Graphics Interchange Format
ca: Format d'intercanvi de gràfics de Compuserve

en: GNU Image Manipulation Program
ca: Programa de manipulació d'imatges de GNU

en: Geolocated Tagged Image File Format
ca: Format de fitxer d'imatge amb etiqueta de geolocalització

en: GoPro Tags
ca: Etiquetes GoPro

en: H.264 Video Streams Information
ca: Informació dels fluxos de vídeo en H.264

en: HyperText Markup Language
ca: Llenguatge de marques en HiperText

en: International Color Consortium Color Profile
ca: Perfil de color del Consorci internacional del color

en: ID3 And Lyrics3 information
ca: Informació ID3 i Lyrics3

en: International Press Telecommunications Council
ca: Consell internacional de telecomunicacions de premsa

en: ISO 9660 Disk Image
ca: Imatge de disc ISO 9660

en: iTunes Cover Flow Artwork
ca: Treball artístic de caràtules d'iTunes

en: JPEG File Interchange Format
ca: Format d'intercanvi de fitxers JPEG

en: Joint Photographic Experts Group
ca: Grup mixt d'experts en fotografia

en: JavaScript Object Notation
ca: Notació d'objectes en JavaScript

en: Joint Photographic Experts Group 2000
ca: Grup mixt d'experts en fotografia de 2000

en: Microsoft Shell Link
ca: Enllaç de l'intèrpret d'ordres de Microsoft

en: Creo Leaf Capture Information
ca: Informació de captura de la Creo Leaf

en: Lytro Light Field Picture Info
ca: Informació de la imatge camp de llum de la Lytro

en: MPEG-2 Transport Stream
ca: Flux de transport en MPEG-2

en: Meta Information Encapsulation
ca: Encapsulat de la meta-informació

en: Magick Image File Format
ca: Format de fitxers d'imatge de Magick

en: Multiple-image Network Graphics
ca: Gràfics de xarxa de múltiples imatges

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
ca: Informació sobre les càmeres de vídeo JVC de Canon i Panasonic

en: Musepack Audio Information
ca: Informació d'àudio de Musepack

en: Motion Picture Experts Group
ca: Grup d'experts d'imatges en moviment

en: CIPA Multi-Picture Format Specification
ca: Especificació del format de múltiples imatges CIPA

en: Material Exchange Format
ca: Format d'intercanvi de material

en: Maker Notes Information
ca: Informació sobre les notes del fabricant

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
ca: Informació de l'àudio/vídeo/subtítols de Matroska

en: Meta Information
ca: Meta-informació

en: Ogg Bitstream Container
ca: Contenidor del flux de bits Ogg

en: Open Extended Range
ca: Interval estès obert

en: Ogg Opus Audio
ca: Àudio en Ogg Opus

en: Adobe Portable Document Format
ca: Format de document portable d'Adobe

en: Apple Picture Information
ca: Informació de la imatge d'Apple

en: Apple Property List
ca: Llista de propietats d'Apple

en: Portable Network Graphics
ca: Gràfics de xarxa portables

en: Paint Shop Pro Information
ca: Informació del Paint Shop Pro

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
ca: Informació de la base de dades de Palm, llibres electrònics Mobipocket i el Kindle d'Amazon

en: Panasonic RAW 2 Information
ca: Informació RAW 2 de Panasonic

en: Streaming Parrot Drone Video Information
ca: Informació de la transmissió de vídeo dels drons de Parrot

en: Kodak Photo CD Image Pac
ca: Paquet d'imatges en Photo CD de Kodak

en: Photo Mechanic Trailer Information
ca: Informació del tràiler del Photo Mechanic

en: Adobe Photoshop Information
ca: Informació del Photoshop d'Adobe

en: PostScript Information
ca: Informació PostScript

en: PrintIM Information
ca: Informació PrintIM

en: Apple QuickTime Movie Information
ca: Informació de la pel·lícula en QuickTime d'Apple

en: FujiFilm RAW Format Information
ca: Informació del format RAW de FujiFilm

en: Resource Interchange File Format Information
ca: Informació del format de fitxer d'intercanvi de recursos

en: Mac OS Resource
ca: Recurs de Mac OS

en: Rich Text Format
ca: Format de text enriquit

en: RGBE High Dynamic-Range
ca: Marge dinàmic elevat en RGBE

en: Rawzor Image Information
ca: Informació de la imatge de Rawzor

en: Real Media/Video Information
ca: Informació del Real Media/vídeo

en: Redcode RAW Video Information
ca: Informació del vídeo RAW de Redcode

en: Scalable Vector Graphics
ca: Gràfics vectorials escalables

en: Sigma/Foveon RAW Information
ca: Informació RAW de Sigma/Foveon

en: Sony Cameras Information
ca: Informació de les càmeres de Sony

en: Stereo Still Image Information
ca: Informació de la imatge estàtica en estèreo

en: Ogg Theora Video Specification
ca: Especificació de vídeo Ogg Theora

en: BitTorrent Description Information
ca: Informació de la descripció de BitTorrent

en: Trailer Information
ca: Informació del tràiler

en: Virtual Card Information
ca: Informació de la targeta virtual

en: Ogg Vorbis Specification
ca: Especificació Ogg Vorbis

en: Windows Recorded TV Show Information
ca: Informació dels programes de TV gravats per Windows

en: Extensible Markup Language
ca: Llenguatge extensible de marques

en: Extensible Metadata Platform
ca: Plataforma extensible de metadades

en: ZIP Archive Information
ca: Informació de l'arxiu ZIP

en: Unavailable
ca: No disponible

[ctx: info]
en: Loading in progress
ca: La càrrega està en curs

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
ca: Opcions del filtre d'etiquetes

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
ca: Aplica el filtre d'etiquetes a les metadades.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
ca: Cap filtre

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
ca: Fotògraf

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
ca: Personalitzat

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
ca: Configuració

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
ca: Eines

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
ca: Executa l'eina sobre les etiquetes de metadades.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
ca: Desa en un fitxer

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
ca: Imprimeix

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
ca: Copia al porta-retalls

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
ca: No s'han pogut carregar
    les dades des de %1
    amb l'ExifTool.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
ca: Nom de fitxer: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
ca: Desament de la informació de l'ExifTool

en: Standard Exif Tags
ca: Etiquetes Exif estàndard

en: No description available
ca: No hi ha disponible cap descripció

en: EXIF File to Save
ca: Fitxer a desar amb l'Exif

en: EXIF binary Files (*.exif)
ca: Fitxers binaris Exif (*.exif)

en: IPTC Records
ca: Registres IPTC

en: IPTC File to Save
ca: Fitxer a desar amb l'IPTC

en: IPTC binary Files (*.iptc)
ca: Fitxers binaris IPTC (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
ca: Etiquetes Exif de les notes del fabricant

en: Interoperability
ca: Interoperabilitat

en: Image Information
ca: Informació de la imatge

en: Photograph Information
ca: Informació de la fotografia

en: Global Positioning System
ca: Sistema de posicionament global

en: Embedded Thumbnail
ca: Miniatures incrustades

en: IIM Envelope
ca: Embolcall IIM

en: IIM Application 2
ca: Aplicació IIM 2

en: Additional Exif Properties
ca: Propietats addicionals de l'Exif

en: Camera Raw
ca: Càmera RAW

en: digiKam schema
ca: Esquema del digiKam

en: Exif-specific Properties
ca: Propietats específiques de l'Exif

en: IPTC Core
ca: Nucli IPTC

en: IPTC Extension schema
ca: Esquema d'extensió IPTC

en: PLUS License Data Format Schema
ca: Esquema del format de les dades de llicència PLUS

en: TIFF Properties
ca: Propietats del TIFF

en: Basic Schema
ca: Esquema bàsic

en: Basic Job Ticket
ca: Etiqueta bàsica de tasca

en: Dynamic Media
ca: Multimèdia dinàmic

en: Media Management
ca: Gestió multimèdia

en: Rights Management
ca: Gestió dels drets

en: Paged-Text
ca: Text paginat

en: Metadata Working Group Regions
ca: Regions del grup de treball de les metadades

en: Darwin Core
ca: Nucli Darwin

en: Adobe Lightroom Schema
ca: Esquema del Lightroom d'Adobe

en: ACDSee XMP Schema
ca: Esquema XMP de l'ACDSee

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
ca: Esquema 1.2 del Microsoft Photo

en: KDE Image Program Interface schema
ca: Esquema de la interfície del programa d'imatges del KDE

en: XMP Extended Video schema
ca: Esquema de vídeo estès XMP

en: Exif 2.3 metadata for XMP
ca: Metadades Exif 2.3 per a XMP

en: Image Magick Attributes
ca: Atributs de l'ImageMagick

en: Image Magick Properties
ca: Propietats de l'ImageMagick

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
ca: Nom de fitxer: %1 (%2)

en: XMP Schema
ca: Esquema XMP

en: XMP File to Save
ca: Fitxer a desar amb l'XMP

en: XMP text Files (*.xmp)
ca: Fitxers de text amb l'XMP (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
ca: Cap

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
ca: Rètol de color: %1

[ctx: @info: pick label name]
en: None
ca: Cap

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
ca: Rètol de selecció: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
ca: Selecció

en: Rating
ca: Valoració

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
ca: Elimina l'entrada per a aquest idioma

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
ca: Seleccioneu aquí un element d'idioma.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
ca: Canvia a %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
ca: Ha fallat en traduir la cadena amb el servei web %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
ca: Missatge d'error: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
ca: Idioma predeterminat

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
ca: Afrikaans (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
ca: Amhàric (Etiòpia)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
ca: Àrab llevantí del nord (Turquia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
ca: Àrab (UAE)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
ca: Àrab (Bahrain)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
ca: Àrab (Algèria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
ca: Àrab (Egipte)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
ca: Àrab (Iraq)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
ca: Àrab (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
ca: Àrab (Jordània)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
ca: Àrab (Kuwait)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
ca: Àrab (Líban)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
ca: Àrab (Líbia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
ca: Àrab (Marroc)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
ca: Àrab (Mauritània)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
ca: Àrab (Cisjordània i Gaza)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
ca: Àrab (Oman)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
ca: Àrab (Qatar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
ca: Àrab (Aràbia Saudita)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
ca: Àrab (Sudan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
ca: Àrab (Somàlia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
ca: Àrab (Síria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
ca: Àrab (Txad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
ca: Àrab (Tunísia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
ca: Àrab (Iemen)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
ca: Assamès (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
ca: Àzeri (República d'Azerbaidjan)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
ca: Baixkir (Rússia)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
ca: Bengalí (Bangladesh)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
ca: Bengalí (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
ca: Bengalí (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
ca: Belarús (Belarús)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
ca: Búlgar (Bulgària)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
ca: Tibetà (Bhutan)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
ca: Tibetà (República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
ca: Bretó (França)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
ca: Bosnià (Bòsnia i Hercegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
ca: Català (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
ca: Català (Espanya)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
ca: Català (França)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
ca: Cebuano (Filipines)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
ca: Chamorro (Illes Marianes Septentrionals)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
ca: Cors (França)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
ca: Txec (Txèquia)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
ca: Gal·lès (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
ca: Danès (Dinamarca)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
ca: Danès (Groenlàndia)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
ca: Alemany (Àustria)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
ca: Alemany (Suïssa)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
ca: Alemany (Alemanya)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
ca: Alemany (Dinamarca)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
ca: Alemany (Liechtenstein)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
ca: Alemany (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
ca: Grec (Xipre)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
ca: Grec (Grècia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
ca: Anglès (Antigua i Barbuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
ca: Anglès (Anguilla)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
ca: Anglès (Samoa Americana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
ca: Anglès (Austràlia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
ca: Anglès (Barbados)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
ca: Anglès (Bermuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
ca: Anglès (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
ca: Anglès (Bahames)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
ca: Anglès (Botswana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
ca: Anglès (Belize)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
ca: Anglès (Canadà)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
ca: Anglès (Caribeny)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
ca: Anglès (Illes Cook)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
ca: Anglès (Camerun)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
ca: Anglès (Dominica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
ca: Anglès (Eritrea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
ca: Anglès (Etiòpia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
ca: Anglès (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
ca: Anglès (Illes Malvines)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
ca: Anglès (Micronèsia)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
ca: Anglès (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
ca: Anglès (Grenada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
ca: Anglès (Ghana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
ca: Anglès (Gibraltar)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
ca: Anglès (Gàmbia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
ca: Anglès (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
ca: Anglès (Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
ca: Anglès (Irlanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
ca: Anglès (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
ca: Anglès (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
ca: Anglès (Territori Britànic de l'Oceà Índic)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
ca: Anglès (Jamaica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
ca: Anglès (Kenya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
ca: Anglès (Kiribati)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
ca: Anglès (Saint Kitts i Nevis)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
ca: Anglès (Illes Caiman)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
ca: Anglès (Saint Lucia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
ca: Anglès (Libèria)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
ca: Anglès (Lesotho)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
ca: Anglès (Illes Marianes Septentrionals)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
ca: Anglès (Montserrat)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
ca: Anglès (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
ca: Anglès (Maurici)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
ca: Anglès (Malawi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
ca: Anglès (Malàisia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
ca: Anglès (Namíbia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
ca: Anglès (Illa Norfolk)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
ca: Anglès (Nigèria)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
ca: Anglès (Nauru)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
ca: Anglès (Niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
ca: Anglès (Nova Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
ca: Anglès (Papua Nova Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
ca: Anglès (Filipines)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
ca: Anglès (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
ca: Anglès (Pitcairn)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
ca: Anglès (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
ca: Anglès (Palau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
ca: Anglès (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
ca: Anglès (Illes Salomó)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
ca: Anglès (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
ca: Anglès (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
ca: Anglès (Saint Helena)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
ca: Anglès (Sierra Leone)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
ca: Anglès (Somàlia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
ca: Anglès (Swazilàndia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
ca: Anglès (Illes Turks i Caicos)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
ca: Anglès (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
ca: Anglès (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
ca: Anglès (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
ca: Anglès (Uganda)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
ca: Anglès (Estats Units)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
ca: Anglès (Saint Vincent i les Grenadines)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
ca: Anglès (Illes Verges Britàniques)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
ca: Anglès (Illes Verges Americanes)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
ca: Anglès (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
ca: Anglès (Samoa Occidental)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
ca: Anglès (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
ca: Anglès (Zàmbia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
ca: Anglès (Zimbàbue)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
ca: Esperanto (França)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
ca: Espanyol (Argentina)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
ca: Espanyol (Bolívia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
ca: Espanyol (Xile)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
ca: Espanyol (Colòmbia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
ca: Espanyol (Costa Rica)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
ca: Espanyol (Cuba)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
ca: Espanyol (República Dominicana)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
ca: Espanyol (Equador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
ca: Espanyol (Espanya)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
ca: Espanyol (Guinea Equatorial)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
ca: Espanyol (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
ca: Espanyol (Hondures)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
ca: Espanyol (Mèxic)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
ca: Espanyol (Nicaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
ca: Espanyol (Panamà)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
ca: Espanyol (Perú)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
ca: Espanyol (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
ca: Espanyol (Paraguai)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
ca: Espanyol (El Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
ca: Espanyol (Estats Units)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
ca: Espanyol (Uruguai)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
ca: Espanyol (Veneçuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
ca: Estonià (Estònia)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
ca: Basc (País Basc)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
ca: Persa (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
ca: Finès (Finlàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
ca: Filipí (Filipines)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
ca: Fijià (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
ca: Feroès (Illes Fèroe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
ca: Francès (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
ca: Francès (Bèlgica)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
ca: Francès (Burkina Faso)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
ca: Francès (Burundi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
ca: Francès (Benín)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
ca: Francès (Canadà)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
ca: Francès (República Democràtica del Congo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
ca: Francès (República Centreafricana)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
ca: Francès (Congo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
ca: Francès (Suïssa)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
ca: Francès (Costa d'Ivori)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
ca: Francès (Camerun)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
ca: Francès (Djibouti)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
ca: Francès (França)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
ca: Francès (Gabon)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
ca: Francès (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
ca: Francès (Guaiana Francesa)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
ca: Francès (Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
ca: Francès (Guadeloupe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
ca: Francès (Haití)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
ca: Francès (Itàlia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
ca: Francès (Illes Comores)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
ca: Francès (Líban)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
ca: Francès (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
ca: Francès (Mònaco)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
ca: Francès (Madagascar)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
ca: Francès (Mali)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
ca: Francès (Martinica)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
ca: Francès (Nova Caledònia)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
ca: Francès (Polinèsia Francesa)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
ca: Francès (Saint Pierre i Miquelon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
ca: Francès (Reunion)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
ca: Francès (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
ca: Francès (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
ca: Francès (Txad)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
ca: Francès (Togo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
ca: Francès (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
ca: Francès (Wallis i Futuna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
ca: Francès (Mayotte)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
ca: Frisó (Països Baixos)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
ca: Irlandès (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
ca: Irlandès (Irlanda)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
ca: Gaèlic (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
ca: Gallec (Galícia)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
ca: Gujarati (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
ca: Manx (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
ca: Haussa (Txad)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
ca: Hawaià (Estat dels EUA de Hawaii)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
ca: Hebreu modern (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
ca: Hindi (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
ca: Croat (Bòsnia i Hercegovina, llatí)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
ca: Croat (Croàcia)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
ca: Crioll haitià (França)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
ca: Hongarès (Hongria)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
ca: Hongarès (Eslovènia)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
ca: Armeni (Armènia)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
ca: Indonesi (Bahasa Indonèsia)

[ctx: @info: country code]
en: Igbo (Nigeria)
ca: Igbo (Nigèria)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
ca: Sichuan Yi (República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
ca: Islandès (Islàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
ca: Italià (Suïssa)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
ca: Italià (Croàcia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
ca: Italià (Itàlia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
ca: Italià (Eslovènia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
ca: Italià (San Marino)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
ca: Hebreu (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
ca: Japonès (Japó)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
ca: Javanès modern (Indonèsia)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
ca: Javanès (Indonèsia)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
ca: Georgià (Geòrgia)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
ca: Grenlandès (Groenlàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
ca: Khmer (Cambodja)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
ca: Kanarès (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
ca: Coreà (Corea del Sud)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
ca: Coreà (Corea del Nord)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
ca: Kirguís (Kirguizistan)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
ca: Còrnic (Regne Unit)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
ca: Kurd (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
ca: Llatí (Itàlia)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
ca: Luxemburguès (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
ca: Lingala (República Democràtica del Congo)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
ca: Laosià (Laos)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
ca: Lituà (Lituània)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
ca: Letó (Letònia)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
ca: Malgaix (Madagascar)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
ca: Txeremís oriental (Rússia)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
ca: Maori (Nova Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
ca: Macedoni (Macedònia)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
ca: Malaiàlam (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
ca: Mongol (República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
ca: Mongol (Mongòlia)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
ca: Marathi (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
ca: Txeremís occidental (Rússia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
ca: Malai (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
ca: Malai (Malàisia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
ca: Malai (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
ca: Maltès (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
ca: Birmà (Myanmar)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
ca: Noruec bokmål (Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
ca: Nepalès (Nepal)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
ca: Neerlandès (Antilles Neerlandeses)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
ca: Neerlandès (Aruba)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
ca: Neerlandès (Bèlgica)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
ca: Neerlandès (Països Baixos)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
ca: Neerlandès (Surinam)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
ca: Noruec (Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
ca: Noruec nynorsk (Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
ca: Sotho (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
ca: Chewa (Zàmbia)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
ca: Occità (França)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
ca: Oriya (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
ca: Panjabi (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
ca: Papiament (Carib Aruba-neerlandesa)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
ca: Polonès (Polònia)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
ca: Paixtu (Afganistan)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
ca: Portuguès (Angola)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
ca: Portuguès (Brasil)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
ca: Portuguès (Cap Verd)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
ca: Portuguès (Guinea-Bissau)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
ca: Portuguès (Moçambic)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
ca: Portuguès (Portugal)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
ca: Portuguès (São Tomé i Príncipe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
ca: Otomí de Querétaro (Mèxic)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
ca: Romanx (Suïssa)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
ca: Romanès (Romania)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
ca: Rus (Rússia)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
ca: Kinyarwanda (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
ca: Sànscrit (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
ca: Sindhi (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
ca: Sami (Nord, Finlàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
ca: Sami (Nord, Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
ca: Sami (Nord, Suècia)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
ca: Singalès (Sri Lanka)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
ca: Eslovac (Eslovàquia)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
ca: Eslovè (Eslovènia)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
ca: Samoà (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
ca: Shona (Zimbàbue)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
ca: Somali (Somàlia)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
ca: Albanès (Albània)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
ca: Serbi (Bòsnia i Hercegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
ca: Serbi (Sèrbia)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
ca: Serbi (Sèrbia i Montenegro)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
ca: Serbi (Iugoslàvia)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
ca: Swati (Swazilàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
ca: Swati (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
ca: Sundanès (Indonèsia)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
ca: Suec (Finlàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
ca: Suec (Suècia)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
ca: Suahili (Kenya)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
ca: Suahili (Tanzània)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
ca: Tàmil (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
ca: Tàmil (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
ca: Telugu (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
ca: Tadjik (Tadjikistan)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
ca: Tai (Tailàndia)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
ca: Turcman (Turkmenistan)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
ca: Klíngon (Estat dels EUA)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
ca: Tagal (Filipines)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
ca: Tswana (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
ca: Tongalès (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
ca: Turc (Bulgària)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
ca: Turc (Xipre)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
ca: Turc (Turquia)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
ca: Tàtar (Rússia)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
ca: Tahitià (Polinèsia Francesa)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
ca: Udmurt (Rússia)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
ca: Uigur (República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
ca: Ucraïnès (Ucraïna)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
ca: Urdú (Índia)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (Pakistan)
ca: Urdú (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
ca: Vietnamita (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
ca: Wòlof (Senegal)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
ca: Xosa (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
ca: Jiddisch (Alemanya)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
ca: Ioruba (Nigèria)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
ca: Maia yucatec (Mèxic)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
ca: Xinès (República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
ca: Xinès (RAE Hong Kong, República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
ca: Xinès (Macau)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
ca: Xinès (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
ca: Xinès (Taiwan)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
ca: Xinès simplificat (República Popular de la Xina)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
ca: Zulu (Sud-àfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
ca: Afganistan

[ctx: @info: country code]
en: Albania
ca: Albània

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
ca: Algèria

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
ca: Samoa Americana

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
ca: Antàrtida

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
ca: Antigua i Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
ca: Armènia

[ctx: @info: country code]
en: Australia
ca: Austràlia

[ctx: @info: country code]
en: Austria
ca: Àustria

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
ca: Azerbaidjan

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
ca: Bahames

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
ca: Belarús

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
ca: Bèlgica

[ctx: @info: country code]
en: Benin
ca: Benín

[ctx: @info: country code]
en: Bolivia
ca: Bolívia

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
ca: Bòsnia i Hercegovina

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
ca: Illa Bouvet

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
ca: Brasil

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
ca: Territori Britànic de l'Oceà Índic

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
ca: Illes Verges Britàniques

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
ca: Brunei

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
ca: Bulgària

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
ca: Cambodja

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
ca: Camerun

[ctx: @info: country code]
en: Canada
ca: Canadà

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
ca: Cap Verd

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
ca: Illes Caiman

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
ca: República Centreafricana

[ctx: @info: country code]
en: Chad
ca: Txad

[ctx: @info: country code]
en: Chile
ca: Xile

[ctx: @info: country code]
en: China
ca: Xina

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
ca: Illa Christmas

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
ca: Illes Cocos

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
ca: Colòmbia

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
ca: Comores

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
ca: Illes Cook

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
ca: Costa d'Ivori

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
ca: Xipre

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
ca: Txèquia

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
ca: Dinamarca

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
ca: República Dominicana

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
ca: Equador

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
ca: Egipte

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
ca: Guinea Equatorial

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
ca: Estònia

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
ca: Etiòpia

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
ca: Illes Fèroe

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
ca: Illes Malvines

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
ca: Illes Fiji

[ctx: @info: country code]
en: Finland
ca: Finlàndia

[ctx: @info: country code]
en: France
ca: França

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
ca: Guaiana Francesa

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
ca: Polinèsia Francesa

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
ca: Territoris Francesos del Sud

[ctx: @info: country code]
en: Gambia
ca: Gàmbia

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
ca: Geòrgia

[ctx: @info: country code]
en: Germany
ca: Alemanya

[ctx: @info: country code]
en: Greece
ca: Grècia

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
ca: Groenlàndia

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
ca: Guadalupe

[ctx: @info: country code]
en: Guinea-Bissau
ca: Guinea Bissau

[ctx: @info: country code]
en: Haiti
ca: Haití

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
ca: Illa Heard i Illes McDonald

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
ca: Vaticà

[ctx: @info: country code]
en: Honduras
ca: Hondures

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
ca: Croàcia

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
ca: Hongria

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
ca: Islàndia

[ctx: @info: country code]
en: India
ca: Índia

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
ca: Indonèsia

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
ca: Irlanda

[ctx: @info: country code]
en: Italy
ca: Itàlia

[ctx: @info: country code]
en: Japan
ca: Japó

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
ca: Jordània

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
ca: Corea del Nord

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
ca: Corea del Sud

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
ca: Kirguizistan

[ctx: @info: country code]
en: Lao
ca: Laos

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
ca: Letònia

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
ca: Líban

[ctx: @info: country code]
en: Liberia
ca: Libèria

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
ca: Líbia

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
ca: Lituània

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
ca: Luxemburg

[ctx: @info: country code]
en: Macao
ca: Macau

[ctx: @info: country code]
en: Macedonia
ca: Macedònia

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
ca: Malàisia

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
ca: Illes Marshall

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
ca: Martinica

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
ca: Mauritània

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
ca: Maurici

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
ca: Mèxic

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
ca: Micronèsia

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
ca: Moldàvia

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
ca: Mònaco

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
ca: Mongòlia

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
ca: Marroc

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
ca: Moçambic

[ctx: @info: country code]
en: Namibia
ca: Namíbia

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
ca: Antilles Neerlandeses

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
ca: Països Baixos

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
ca: Nova Caledònia

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
ca: Nova Zelanda

[ctx: @info: country code]
en: Niger
ca: Níger

[ctx: @info: country code]
en: Nigeria
ca: Nigèria

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
ca: Illa Norfolk

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
ca: Illes Marianes Septentrionals

[ctx: @info: country code]
en: Norway
ca: Noruega

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
ca: Territori Palestí

[ctx: @info: country code]
en: Panama
ca: Panamà

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
ca: Papua Nova Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Paraguay
ca: Paraguai

[ctx: @info: country code]
en: Peru
ca: Perú

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
ca: Filipines

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
ca: Illa Pitcairn

[ctx: @info: country code]
en: Poland
ca: Polònia

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
ca: Rússia

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
ca: Ruanda

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
ca: Saint Helena

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
ca: Saint Kitts i Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
ca: Saint Lucia

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
ca: Saint Pierre i Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
ca: Saint Vincent i les Granadines

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
ca: Sao Tomé i Príncipe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
ca: Aràbia Saudita

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
ca: Sèrbia

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
ca: Singapur

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
ca: Eslovàquia

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
ca: Eslovènia

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
ca: Illes Salomó

[ctx: @info: country code]
en: Somalia
ca: Somàlia

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
ca: Sud-àfrica

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ca: Illes Geòrgia del Sud i Sandwich del Sud

[ctx: @info: country code]
en: Spain
ca: Espanya

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
ca: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
ca: Illes Svalbard i Jan Mayen

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
ca: Swazilàndia

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
ca: Suècia

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
ca: Suïssa

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
ca: Síria

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
ca: Tadjikistan

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
ca: Tanzània

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
ca: Tailàndia

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
ca: Timor Oriental

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
ca: Illes Tokelau

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
ca: Trinidad i Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
ca: Tunísia

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
ca: Turquia

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
ca: Illes Turks i Caicos

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
ca: Illes Verges Americanes

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
ca: Ucraïna

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
ca: Emirats Àrabs Units

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
ca: Regne Unit

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
ca: Illes Perifèriques Menors dels EUA

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
ca: Estats Units d'Amèrica

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
ca: Uruguai

[ctx: @info: country code]
en: Venezuela
ca: Veneçuela

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
ca: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
ca: Illes Wallis i Futuna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
ca: Sàhara Occidental

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
ca: Iemen

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
ca: Zàmbia

[ctx: @info: country code]
en: Zimbabwe
ca: Zimbàbue

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
ca: Nacions Unides

[ctx: @info: country code]
en: European Union
ca: Unió Europea

[ctx: @info: country code]
en: Space
ca: Espai

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
ca: Al mar

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
ca: Volant

[ctx: @info: country code]
en: England
ca: Anglaterra

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
ca: Escòcia

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
ca: Irlanda del Nord

[ctx: @info: country code]
en: Wales
ca: Gal·les

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
ca: Palestina

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
ca: Jericó

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
ca: Usa una definició estructurada del motiu del tema:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
ca: Usa l'estàndard

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
ca: Codi de referència

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
ca: Usa una definició personalitzada

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
ca: Establiu aquí la Referència Informativa del Proveïdor

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
ca: Establiu aquí el Número de Referència del Motiu

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
ca: Establiu aquí el nom del motiu

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
ca: Establiu aquí el nom de matèria del motiu

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
ca: Establiu aquí el nom del detall del motiu

[ctx: @label: Information Provider Reference: A name, registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that guarantees the uniqueness of the UNO]
en: I.P.R:
ca: IPR:

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
ca: Referència:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
ca: Matèria:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
ca: Detall:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
ca: &Afegeix

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
ca: Su&primeix

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
ca: &Substitueix

en: Selected source language %1 is not supported for %2
ca: L'idioma origen seleccionat %1 no està implementat a %2

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
ca: L'idioma de traducció seleccionat %1 no està implementat a %2

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
ca: L'idioma seleccionat de la IU %1 no està implementat a %2

en: %1 URL cannot be empty.
ca: L'URL de %1 no pot estar buit.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
ca: Error: No s'han pogut trobar les credencials de Bing en la versió web.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
ca: Error: No s'ha pogut extreure la clau de Bing de la versió web.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
ca: Error: No s'ha pogut extreure el testimoni de Bing de la versió web.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
ca: Error: No s'ha pogut extreure la informació addicional de Bing de la versió web.

en: Error: Unable to parse autodetected language
ca: Error: No s'ha pogut analitzar l'idioma detectat automàticament

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
ca: Error: Els sistemes del motor han detectat trànsit sospitós des de la xarxa d'aquest ordinador. Torneu-ho a provar més tard.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
ca: Detecta automàticament

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
ca: Albanès

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
ca: Amhàric

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
ca: Àrab

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
ca: Armeni

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
ca: Àzeri

[ctx: @info: language name]
en: Basque
ca: Basc

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
ca: Baixkir

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
ca: Belarús

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
ca: Bengalí

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
ca: Bosnià

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
ca: Búlgar

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
ca: Català

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
ca: Cantonès

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
ca: Xinès (simplificat)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
ca: Xinès (tradicional)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
ca: Cors

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
ca: Croat

[ctx: @info: language name]
en: Czech
ca: Txec

[ctx: @info: language name]
en: Danish
ca: Danès

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
ca: Neerlandès

[ctx: @info: language name]
en: English
ca: Anglès

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
ca: Estonià

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
ca: Fijià

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
ca: Filipí

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
ca: Finès

[ctx: @info: language name]
en: French
ca: Francès

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
ca: Frisó

[ctx: @info: language name]
en: Galician
ca: Gallec

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
ca: Georgià

[ctx: @info: language name]
en: German
ca: Alemany

[ctx: @info: language name]
en: Greek
ca: Grec

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
ca: Crioll haitià

[ctx: @info: language name]
en: Hausa
ca: Haussa

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
ca: Hawaià

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
ca: Hebreu

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
ca: Mari occidental

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
ca: Hongarès

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
ca: Islandès

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
ca: Indonesi

[ctx: @info: language name]
en: Irish
ca: Irlandès

[ctx: @info: language name]
en: Italian
ca: Italià

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
ca: Japonès

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
ca: Javanès

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
ca: Kanarès

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
ca: Klíngon

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
ca: Klíngon (PlqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
ca: Coreà

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
ca: Kurd

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
ca: Kirguís

[ctx: @info: language name]
en: Lao
ca: Laosià

[ctx: @info: language name]
en: Latin
ca: Llatí

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
ca: Letó

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
ca: Àrab llevantí

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
ca: Lituà

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
ca: Luxemburguès

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
ca: Macedoni

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
ca: Malgaix

[ctx: @info: language name]
en: Malay
ca: Malai

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
ca: Malaiàlam

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
ca: Maltès

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
ca: Mongol

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
ca: Birmà

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
ca: Nepalès

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
ca: Noruec

[ctx: @info: language name]
en: Chichewa
ca: Chewa

[ctx: @info: language name]
en: Papiamento
ca: Papiament

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
ca: Paixtu

[ctx: @info: language name]
en: Persian
ca: Persa

[ctx: @info: language name]
en: Polish
ca: Polonès

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
ca: Portuguès

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
ca: Panjabi

[ctx: @info: language name]
en: Queretaro Otomi
ca: Otomí de Querétaro

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
ca: Romanès

[ctx: @info: language name]
en: Russian
ca: Rus

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
ca: Samoà

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
ca: Gaèlic escocès

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
ca: Serbi (ciríl·lic)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
ca: Serbi (llatí)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
ca: Sotho

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
ca: Singalès

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
ca: Eslovac

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
ca: Eslovè

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
ca: Espanyol

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
ca: Sundanès

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
ca: Suahili

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
ca: Suec

[ctx: @info: language name]
en: Tagalog
ca: Tagal

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
ca: Tahitià

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
ca: Tadjik

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
ca: Tàmil

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
ca: Tàtar

[ctx: @info: language name]
en: Thai
ca: Tai

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
ca: Tongalès

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
ca: Turc

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
ca: Turcman

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
ca: Uigur

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
ca: Urdú

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
ca: Vietnamita

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
ca: Gal·lès

[ctx: @info: language name]
en: Xhosa
ca: Xosa

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
ca: Jiddisch

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
ca: Ioruba

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
ca: Maia yucatec

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
ca: El motor seleccionat %1 no permet la configuració de la veu

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
ca: El motor seleccionat %1 no permet la configuració de les emocions

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
ca: El motor %1 no permet TTS

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
ca: L'idioma seleccionat %1 no està implementat a %2

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
ca: La veu seleccionada %1 no està implementada a %2

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
ca: L'emoció seleccionada %1 no està implementada a %2

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
ca: Error: No s'ha pogut trobar el SID de Yandex en la versió web.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
ca: Error: No s'ha pogut extreure el SID de Yandex de la versió web.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
ca: Codi (Idioma-País)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
ca: Introduïu aquí una cadena a cercar a la llista d'idiomes...

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
ca: Mostra només els elements seleccionats (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
ca: Selecció dels idiomes alternatius per a editar text

[ctx: @label]
en: Online Translator:
ca: Traductor en línia:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
ca: Seleccioneu aquí el motor en línia per a traduir text

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automatized but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
ca: <para>El motor de traducció és un servei web en línia utilitzat per a traduir text d'un idioma a un altre. Aquesta característica està disponible a l'opció de metadades on s'admet un idioma alternatiu, com a títol, llegenda, etc. El procés de traducció està totalment automatitzat, però requereix una connexió a Internet per a funcionar.</para><para>L'usuari pot seleccionar el motor de traducció més apropiat depenent de l'idioma desitjat, ja que no tots els idiomes del món són compatibles amb els serveis web en línia.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
ca: Idiomes disponibles del traductor (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
ca: Obre la configuració de traducció

[ctx: @info]
en: Translate to %1
ca: Tradueix a %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
ca: Seleccioneu l'idioma a traduir amb %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
ca: Elimina aquesta entrada

[ctx: @action]
en: Clear List
ca: Neteja la llista

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
ca: Cerca...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
ca: Activa la verificació ortogràfica en segon pla en introduir text

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
ca: <para>Establiu aquesta opció per a activar la característica de verificació ortogràfica en segon pla en les llegendes, títols i altres ginys d'edició de text. La verificació ortogràfica és capaç de detectar automàticament l'idioma actual utilitzat en el text i proposarà una alternativa a les paraules mal escrites.</para><para>Amb entrades on es pot especificar un idioma alternatiu, s'utilitzarà l'idioma del context per a analitzar el text. La verificació ortogràfica depèn de dorsals de codi obert, inclosos els diccionaris necessaris, per a fer funcionar l'anàlisi de les frases en els idiomes desitjats.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
ca: Idioma predeterminat:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
ca: Seleccioneu aquí l'idioma predeterminat a usar amb el valor «x-default» per a les cadenes de l'idioma alternatiu.

en: Auto-detect
ca: Detecta automàticament

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
ca: Detecta automàticament l'idioma analitzant el contingut de les cadenes

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
ca: Diccionaris disponibles d'idioma

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
ca: Codi

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @title]
en: Available Backends
ca: Dorsals disponibles

[ctx: @title]
en: Ignored Words
ca: Paraules ignorades

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
ca: Establiu aquí una paraula nova a ignorar durant la verificació ortogràfica

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
ca: Aquí podeu afegir o eliminar paraules a ignorar durant les operacions de verificació ortogràfica.

[ctx: @action]
en: &Add...
ca: &Afegeix...

[ctx: @action]
en: &Remove
ca: &Elimina

[ctx: @action]
en: &Replace
ca: &Substitueix

[ctx: @action]
en: Go to Previous
ca: Ves a l'anterior

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
ca: Vas cap al lloc anterior en la jerarquia de la vista de carpetes

[ctx: @action]
en: Go to Next
ca: Ves al següent

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
ca: Vas cap al lloc següent en la jerarquia de la vista de carpetes

[ctx: @action]
en: Go Up
ca: Ves amunt

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
ca: Vas cap amunt en la jerarquia de la vista de carpetes

[ctx: @action]
en: Go Home
ca: Ves a l'inici

[ctx: @info]
en: Go to home directory
ca: Torna al directori d'inici

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
ca: Opcions de la vista

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
ca: Opcions de selecció per a renderitzar la vista de carpetes.

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
ca: Vista curta

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
ca: Canvia el mode de vista de carpetes a la curta

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
ca: Vista detallada

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
ca: Canvia el mode de vista de carpetes a la detallada

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
ca: Mostra els punts d'interès

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
ca: Mostra o oculta els llocs dels punts d'interès

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
ca: Més opcions...

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
ca: Obre el diàleg de configuració amb més opcions de configuració

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
ca: Opcions de la pila

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
ca: Opcions de la pila per a gestionar el contingut de la vista de carpetes.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
ca: Carrega el contingut

[ctx: @action]
en: Load Contents
ca: Carrega el contingut

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
ca: Carrega el contingut a la pila de l'editor

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
ca: Afegeix contingut

[ctx: @action]
en: Append Contents
ca: Afegeix contingut

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
ca: Afegeix contingut a la pila de l'editor

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
ca: Introduïu el camí personalitzat de la vista de carpetes o seleccioneu-lo de l'historial

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
ca: Introduïu aquí el camí local...

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
ca: Imatges JPEG

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
ca: Imatges TIFF

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
ca: Imatges PNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
ca: Imatges PGF

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
ca: Imatges HEIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
ca: Imatges AVIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
ca: Imatges JPEG-XL

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
ca: Imatges WEBP

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
ca: Imatges DNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
ca: Imatges RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
ca: Imatges no RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
ca: Tots els fitxers admesos

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
ca: Mida de la icona: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
ca: Punt d'interès nou

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
ca: Edició de punt d'interès

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
ca: &Títol:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
ca: Introduïu aquí el títol del punt d'interès...

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
ca: El títol del punt d'interès ha de ser únic i no estar buit

[ctx: @label]
en: &Icon:
ca: &Icona:

[ctx: @action:button]
en: Reset
ca: Inicialitza

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
ca: &Camí:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
ca: Introduïu aquí el camí del punt d'interès...

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
ca: Aquí podeu afegir o eliminar els llocs dels punts d'interès.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
ca: Punts d'interès

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
ca: Carrega el contingut

[ctx: @title]
en: Places
ca: Llocs

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ca: Afegeix un punt d'interès

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
ca: Afegeix un punt d'interès nou a la llista

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
ca: Suprimeix el punt d'interès

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
ca: Elimina el punt d'interès seleccionat de la llista

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
ca: Edita el punt d'interès

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
ca: Edita el punt d'interès actual de la llista

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
ca: Afegeix un punt d'interès nou

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
ca: Aquest punt d'interès que fa referència a
    %1
    ja existeix a la llista amb el nom «%2».

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
ca: Confirmació de la supressió del punt d'interès

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
ca: Esteu segur que voleu eliminar el punt d'interès «%1»?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
ca: Els meus punts d'interès

[ctx: @title]
en: Usual Places
ca: Llocs habituals

[ctx: @title]
en: Folder-View
ca: Vista de carpetes

[ctx: @title]
en: Stack
ca: Pila

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
ca: Afegeix un punt d'interès

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
ca: Carpetes

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
ca: Fitxer/s o carpeta/es a obrir

en: Loading themes...
ca: S'estan carregant els temes...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
ca: <p>El camí als perfils ICC sembla que no és vàlid.</p><p>Si voleu establir-lo ara, seleccioneu «Sí», altrament, seleccioneu «No». En aquest cas, la característica de «Gestió del color» quedarà inactivada fins que resolgueu aquesta qüestió</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
ca: %1 (%2 de %3)

en: Delete File
ca: Suprimeix el fitxer

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
ca: Error en desar el fitxer

en: Failed to save file: %1
ca: No s'ha pogut desar el fitxer: %1

en: Remote file handling is not supported
ca: La gestió de fitxers remots no està admesa

en: Image saved successfully
ca: La imatge s'ha desat correctament

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
ca: Esteu a punt de suprimir el fitxer «%1»
    Esteu segur?

en: Cannot delete "%1"
ca: No s'ha pogut suprimir «%1»

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
ca: Obertura d'imatges des de carpeta

en: There is no item to process.
ca: No hi ha cap element per a processar.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
ca: Error en carregar el fitxer

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
ca: Ha fallat en carregar el fitxer: «%1»
    La gestió de fitxers remots no està admesa

en: &Themes
ca: &Temes

en: Open folder
ca: Obre carpeta

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
ca: &Fitxer

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
ca: Re&alça

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
ca: &Transforma

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
ca: &Decora

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
ca: Efec&tes

[ctx: @title:window]
en: Configure
ca: Configuració

en: Editor Window
ca: Finestra de l'editor

en: <qt>Editor Window Settings<br/><i>Customize editor window behavior</i></qt>
ca: <qt>Configuració de la finestra de l'editor<br/><i>Personalitza el comportament de la finestra de l'editor</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
ca: <qt>Gestió de la informació incrustada de la imatge<br/><i>Configura les relacions entre imatges i metadades</i></qt>

en: Tool Tip
ca: Consell d'eina

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br/><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
ca: <qt>Configuració dels consells d'eina a la barra de miniatures i la vista de carpetes<br/><i>Personalitza la informació en els consells d'eina</i></qt>

en: RAW Decoding
ca: Descodificació RAW

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
ca: <qt>Configuració de la descodificació dels fitxers RAW<br/><i>Personalitza la configuració predeterminada de la descodificació RAW</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
ca: <qt>Configuració de la gestió del color<br/><i>Personalitza la configuració de la gestió del color</i></qt>

en: Save Images
ca: Desa les imatges

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
ca: <qt>Configuració per a desar els fitxers d'imatge<br/><i>Estableix la configuració predeterminada emprada per a desar les imatges</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
ca: Geolocalització

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
ca: Configuració de la geolocalització
    Personalitza la vista als elements de geolocalització

en: Plugins
ca: Connectors

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br/><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
ca: <qt>Configuració dels connectors a la interfície principal<br/><i>Estableix els connectors que seran accessibles des de l'aplicació</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
ca: <qt>Configuració miscel·lània<br/><i>Personalitza el comportament de les altres parts del Showfoto</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
ca: Accions de gir

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
ca: Mostra les imatges/miniatures &girades d'acord amb l'etiqueta d'orientació.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
ca: Estableix l'etiqueta d'orientació a normal després de girar o invertir.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
ca: un estàndard emprat per la majoria de les càmeres digitals actuals per a emmagatzemar la informació tècnica sobre una imatge (com l'obertura i la velocitat de l'obturador).

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
ca: un estàndard antic emprat en la fotografia digital per a emmagatzemar la informació del fotògraf en les imatges.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
ca: un estàndard nou emprat en la fotografia digital amb la intenció de substituir l'IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
ca: Comportament

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
ca: Sentit d'ordenació dels elements a la Barra de miniatures, la Vista de carpetes i la Vista de pila

en: Sort images by:
ca: Ordena les imatges per:

[ctx: sort images by date]
en: Date
ca: Data

[ctx: sort images by name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: sort images by size]
en: File Size
ca: Mida de fitxer

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
ca: Seleccioneu aquí si les noves imatges carregades s'ordenaran per la seva data, nom o mida del fitxer.

en: Reverse ordering
ca: Ordenació inversa

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
ca: Si aquesta opció està activada, les noves imatges carregades s'ordenaran en ordre descendent.

en: Thumbbar Items
ca: Elements a la barra de miniatures

en: &Show image Format
ca: Mo&stra el format de la imatge

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el format de la imatge sobre la miniatura de la imatge.

en: &Show Geolocation Indicator
ca: Mo&stra l'indicador de geolocalització

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
ca: Establiu aquesta opció per a indicar si la imatge conté informació de geolocalització.

en: Scroll current item to center of thumbbar
ca: Desplaça l'element actual al centre de la barra de miniatures

en: Store thumbnails on disk for faster reuse
ca: Emmagatzema les miniatures al disc per a una reutilització més ràpida

en: Disable this option if you do not want thumbnails to be cached on disk.
ca: Desactiveu aquesta opció si no voleu que les miniatures estiguin a la memòria cau del disc.

en: Updates
ca: Actualitzacions

en: Check for new version:
ca: Comprova si hi ha una versió nova:

en: Only For Stable Releases
ca: Només per als llançaments estables

en: Weekly Pre-Releases
ca: Prellançaments setmanals

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
ca: Establiu aquesta opció per a configurar quin tipus de versions noves s'han de verificar a la cerca d'actualitzacions.
    Les versions «estables» són versions oficials segures d'emprar en producció.
    Setmanalment es proposen «llançaments preliminars» per a provar amb rapidesa característiques noves i no es recomana el seu ús en producció, ja que poden contenir errors.

en: Use Version With Debug Symbols
ca: Usa la versió amb els símbols de depuració

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
ca: Si s'habilita aquesta opció, en actualitzar s'usarà una versió que inclogui els símbols de depuració.
    Aquesta versió és més pesada, però pot ajudar els desenvolupadors a seguir disfuncions en el depurador.

en: Last check: %1
ca: Última comprovació: %1

en: Check now...
ca: Comprova-ho ara...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
ca: Comportament

en: &Show splash screen at startup
ca: Mostra la pantalla de &presentació en iniciar

en: Use native file dialogs from the system
ca: Usa els diàlegs de fitxer natius del sistema

en: Sidebar tab title:
ca: Títol de pestanya de la barra lateral:

en: Only For Active Tab
ca: Només per a la pestanya activa

en: For All Tabs
ca: Per a totes les pestanyes

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
ca: Establiu aquesta opció per a configurar com s'han de visualitzar els títols de pestanya de les barres laterals.

en: Widget style:
ca: Estil dels ginys:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
ca: Establiu aquesta opció per a triar la decoració predeterminada de les finestres i l'aspecte.

en: Icon theme (changes after restart):
ca: Tema d'icones (canvis després de reiniciar):

en: Set this option to choose the default icon theme.
ca: Establiu aquesta opció per a triar el tema d'icones predeterminat.

[ctx: icon theme]
en: Breeze
ca: Brisa

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
ca: Brisa fosca

[ctx: icon theme]
en: Humanity
ca: Humanitat

en: Use Icon Theme From System
ca: Usa el tema d'icones del sistema

en: Application font:
ca: Tipus de lletra de l'aplicació:

en: Select here the font used to display text in whole application.
ca: Establiu aquí el tipus de lletra usat per a mostrar el text en tota l'aplicació.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
ca: Aparença

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
ca: Verificació ortogràfica

[ctx: @title:tab]
en: Localize
ca: Traducció

[ctx: @title:tab]
en: System
ca: Sistema

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It is not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
ca: L'opció «Comprova si hi ha una versió nova» verificarà si hi ha cap versió preliminar.
    Setmanalment es proposen «prellançaments» per a provar amb rapidesa característiques noves.
    No es recomana emprar la versió preliminar en producció, ja que pot contenir errors, llevat que sabeu el que esteu fent.
    Voleu continuar?

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
ca: Editor d'imatges

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
ca: Carregadors d'imatges

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
ca: Mostra els consells d'eina dels elements amb la barra de miniatures i la vista de car&petes

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la informació de la imatge quan el ratolí passi per sobre d'un element de la barra de miniatures o la vista de carpetes.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
ca: Establiu aquí el tipus de lletra usat per a mostrar el text en els consells d'eina.

en: File/Image Information
ca: Informació del fitxer/imatge

en: Show file name
ca: Mostra el nom del fitxer

en: Set this option to display the image file name.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el nom del fitxer d'imatge.

en: Show file date
ca: Mostra la data del fitxer

en: Set this option to display the image file date.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la data del fitxer d'imatge.

en: Show file size
ca: Mostra la mida del fitxer

en: Set this option to display the image file size.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la mida del fitxer d'imatge.

en: Show image type
ca: Mostra el tipus d'imatge

en: Set this option to display the image type.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el tipus d'imatge.

en: Show image dimensions
ca: Mostra les dimensions de la imatge

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les dimensions de la imatge en píxels.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el fabricant i el model de la càmera amb la qual s'ha pres la imatge.

en: Camera lens model
ca: Model de lent de la càmera

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el model de lent amb què es va prendre la imatge.

en: Show camera date
ca: Mostra la data de la càmera

en: Set this option to display the date when the image was taken.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la data en què es va prendre la imatge.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la configuració de l'obertura i la focal de la càmera emprades en prendre la imatge.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar l'exposició i la sensibilitat de la càmera emprades en prendre la imatge.

en: Show camera mode and program
ca: Mostra el mode de la càmera i el programa

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el mode i el programa de la càmera emprats en prendre la imatge.

en: Show camera flash settings
ca: Mostra la configuració del flaix de la càmera

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la configuració del flaix de la càmera emprada en prendre la imatge.

en: Show camera white balance settings
ca: Mostra la configuració del balanç de blancs de la càmera

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la configuració del balanç de blancs de la càmera emprada en prendre la imatge.

[ctx: @title]
en: My Favorites
ca: Meves preferides

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
ca: Propietats de la carpeta preferida

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
ca: Jerarquia:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
ca: Propietats de l'element preferit

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
ca: Creat:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
ca: Jerarquia:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
ca: Elements:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
ca: Descripció:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
ca: &Nom:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
ca: Introduïu aquí el nom de l'entrada preferida...

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
ca: El nom de l'element preferit ha de ser únic i no estar buit

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
ca: Jerarquia:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
ca: La jerarquia de l'entrada preferida ha de ser única en una vista en arbre

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
ca: Tipus:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
ca: Carpeta preferida

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
ca: Element preferit

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
ca: Un «Element preferit» és una entrada de la jerarquia que té propietats avançades com una data, una icona, una descripció, i una llista d'imatges. Una «Carpeta preferida» és una entrada senzilla en la jerarquia sense propietats addicionals.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
ca: &Descripció:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
ca: Introduïu aquí la descripció de l'element preferit...

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
ca: &Creat:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
ca: Seleccioneu la data de l'element preferit. De manera predeterminada s'assigna el dia de la creació de l'element.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
ca: Useu aquest botó per a seleccionar la data de la imatge més antiga de la llista.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
ca: Useu aquest botó per a calcular la data mitjana de totes les imatges a la llista.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
ca: Useu aquest botó per a seleccionar la data de la imatge més nova de la llista.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
ca: Seleccioneu aquí la icona a emprar per a aquest element preferit a la vista en arbre.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
ca: Assigna la icona de l'element preferit a predeterminada en la vista en arbre.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
ca: &Elements:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @title:column file size]
en: Size
ca: Mida

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
ca: Tipus

[ctx: @title:column file date]
en: Date
ca: Data

[ctx: @title:column file path]
en: Path
ca: Camí

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
ca: Aquesta és la llista de fitxers allotjats per aquest element preferit. El fitxer seleccionat des d'aquesta llista es mostrarà automàticament a l'editor quan el preferit estigui obert. Si no se'n selecciona cap, es mostrarà el primer de la llista.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
ca: Nota: El nom d'element preferit no pot estar buit!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
ca: Nota: La llista de fitxers d'elements preferits no pot estar buida!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
ca: Nota: El nom d'element preferit ja existeix a la jerarquia!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
ca: Nota: El nom de carpeta preferida no pot estar buit!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
ca: Nota: El nom de carpeta preferida ja existeix a la jerarquia!

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
ca[0]: %1 fitxer
ca[1]: %1 fitxers

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
ca: Element preferit nou

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
ca: Edició d'element preferit

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
ca: Carpeta preferida nova

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
ca: Edició de carpeta preferida

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
ca: No s'ha pogut calcular la mitjana

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
ca: No s'ha pogut calcular la mitjana per a aquest element preferit.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
ca: Aquí podeu afegir o eliminar les piles de preferides.

[ctx: @title]
en: Favorites
ca: Preferides

[ctx: @action]
en: Add Favorite
ca: Afegeix una preferida

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
ca: Afegeix una subcarpeta

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
ca: Afegeix una subcarpeta nova a la llista

[ctx: @action]
en: Delete Item
ca: Suprimeix l'element

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
ca: Elimina l'element seleccionat de la llista

[ctx: @action]
en: Edit Item
ca: Edita l'element

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
ca: Edita l'element actual des de la llista

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
ca: Cerca a les preferides...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
ca: Confirmació de la supressió de l'element

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
ca: Segur que voleu eliminar l'element«%1»
    i tots els elements imbricats si n'hi ha algun?

[ctx: @title]
en: Unnamed
ca: Sense nom

[ctx: @title: item file name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: @title: item file size]
en: Size
ca: Mida

[ctx: @title: item file type]
en: Type
ca: Tipus

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
ca: Data

[ctx: @title]
en: Stack-View
ca: Vista de pila

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
ca: Mida de les icones

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
ca: Petita (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
ca: Mitjana (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
ca: Gran (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
ca: Enorme (%1x%2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
ca: Afegeix com a preferida

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
ca: Neteja tots els elements

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
ca: Elimina els elements

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
ca: Pila

[ctx: @action]
en: C&ancel
ca: C&ancel·la

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
ca: creat: %1

en: By Name
ca: Per nom

en: By Date
ca: Per data

en: By File Size
ca: Per la mida del fitxer

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
ca: Ascendent

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
ca: Descendent

en: Current Name
ca: Nom actual

en: New Name
ca: Nom nou

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
ca: Aquesta llista mostra els resultats de patró de reanomenament. Els elements rojos indiquen una col·lisió de noms, ja sigui perquè el nom nou és igual que el nom actual o perquè el nom ja s'ha assignat a un altre element.

en: Rename | Rename (%1 images)
ca[0]: Reanomena
ca[1]: Reanomena (%1 imatges)

en: Sort Images
ca: Ordena les imatges

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
ca: <b>S'estan reanomenant les imatges. Si us plau, espereu...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
ca: &Interromp

en: Processing...
ca: Està processant...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
ca: Reanomenament d'imatges

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
ca[0]: Hi ha hagut un error en reanomenar %1 imatge.
    Voleu reanomenar aquesta imatge una altra vegada o reanomenar aquesta imatge sobreescrivint-la?
ca[1]: Hi ha hagut un error en reanomenar %1 imatges.
    Voleu reanomenar aquestes imatges una altra vegada o reanomenar aquestes imatges sobreescrivint-les?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
ca: Torna a reanomenar

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
ca: Sobreescriu

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
ca: <b>S'estan reanomenant les imatges. Errors: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
ca: <p>Introduïu aquí el patró de reanomenament. Useu els botons d'accés per a afegir ràpidament opcions de reanomenament i modificadors. Per a més explicacions, useu el botó d'informació.</p>

en: Show a list of all available options
ca: Mostra una llista de totes les opcions disponibles

en: Modifiers
ca: Modificadors

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
ca: <p>Afegeix un modificador a una opció de reanomenament. Per a activar aquest botó, situeu el cursor darrere una opció de reanomenament o un modificador que ja estigui assignat.</p>

en: Renaming Options
ca: Opcions de reanomenament

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
ca: <p>Afegeix opcions de reanomenament a la cadena d'anàlisi.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
ca: Per a aplicar un modificador, afegiu-lo a l'opció. Per exemple: [fitxer]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
ca: Els modificadors es poden aplicar a cada opció de reanomenament.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
ca: Es poden assignar diversos modificadors a una opció i seran aplicats en l'ordre en què els assigneu.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
ca: Assegureu-vos que useu els botons d'accés ràpid: poden proporcionar informació addicional per a les opcions de reanomenament i modificació.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
ca: La llista de fitxers es pot ordenar, cliqueu-hi amb el botó dret per a veure el criteri d'ordenació (només la IU de l'àlbum).

[ctx: @title:window]
en: Information
ca: Informació

en: Change Case
ca: Canvia la caixa

en: change the case of a renaming option
ca: canvia la caixa d'una opció de reanomenament

en: Convert to uppercase
ca: Converteix a majúscules

en: Uppercase
ca: Majúscules

en: Convert to lowercase
ca: Converteix a minúscules

en: Lowercase
ca: Minúscules

en: Convert the first letter of each word to uppercase
ca: Converteix la primera lletra de cada mot a majúscula

en: First Letter of Each Word Uppercase
ca: La Primera Lletra de Cada Mot En Majúscula

en: Default Value
ca: Valor predeterminat

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
ca: <p>Estableix un valor predeterminat per a les cadenes buides.<br/>Quan s'aplica a una opció de reanomenament, les cadenes buides se substituiran pel valor que especifiqueu aquí.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
ca: Valor predeterminat...

en: Set a default value for empty strings
ca: Estableix un valor predeterminat per a les cadenes buides

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
ca: Longitud:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
ca: Alineació:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
ca: Caràcter:

en: Range...
ca: Interval...

en: Add only a specific range of a renaming option
ca: Afegeix només un interval específic d'una opció de reanomenament

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
ca: Extreu un interval específic (si s'omet, «||fins||», va al final de la cadena)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ca: Des de:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
ca: fins al final

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ca: Fins a:

en: Remove Doubles
ca: Elimina els duplicats

en: Remove duplicate words
ca: Elimina les paraules duplicades

[ctx: Replace text]
en: Replace...
ca: Substitueix...

en: Replace text in a renaming option
ca: Substitueix el text en una opció de reanomenament

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
ca: Substitueix el text (||opcions||: ||r|| = expressió regular, ||i|| = ignora la caixa)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ca: Substitueix:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ca: Per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
ca: Expressió regular

en: Trimmed
ca: Escapçat

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
ca: Treu els espais blancs inicials, finals i extres

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
ca: Únic

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
ca: Afegeix un número de sufix per a tenir cadenes úniques en valors duplicats

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
ca: Afegeix un número de sufix, ||n|| especifica el nombre de dígits a usar

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
ca: Afegeix un número de sufix, ||n|| especifica el nombre de dígits a usar, ||c|| especifica el caràcter separador abans dels números, ||a|| opcional per a incloure totes les opcions per a la unicitat, ||0|| opcional per a farcir sempre amb ||n|| dígits zero

en: Add the camera name
ca: Afegeix el nom de la càmera

en: Camera name
ca: Nom de la càmera

en: Keyword separator:
ca: Separador de la paraula clau:

en: Database...
ca: Base de dades...

en: Add information from the database
ca: Afegeix informació des de la base de dades

en: Add database information
ca: Afegeix informació de la base de dades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
ca: Tecla

en: Description
ca: Descripció

en: Common File Information
ca: Informació comuna dels fitxers

en: Default comment of the image
ca: Comentari predeterminat de la imatge

en: Default author of the image
ca: Autor predeterminat de la imatge

en: Image dimension
ca: Dimensions de la imatge

en: Image file size
ca: Mida del fitxer d'imatge

en: Format of the media file
ca: Format del fitxer multimèdia

en: Type of the media file
ca: Tipus de fitxer multimèdia

en: Rating of the media file
ca: Valoració del fitxer multimèdia

en: Height of the media file
ca: Alçada del fitxer multimèdia

en: Width of the media file
ca: Amplada del fitxer multimèdia

en: Image orientation
ca: Orientació de la imatge

en: Color depth (bits per channel)
ca: Profunditat de color (bits per canal)

en: Color model of the image
ca: Model de color de la imatge

en: A comma separated list of all authors
ca: Una llista de tots els autors separats per comes

en: Title of the image
ca: Títol de la imatge

en: A comma separated list of all tags
ca: Una llista de totes les etiquetes separades per comes

en: A comma separated list of all tags with path
ca: Una llista de totes les etiquetes separades per comes amb el camí

en: Metadata Information
ca: Informació de les metadades

en: Make of the camera
ca: Fabricant de la càmera

en: Model of the camera
ca: Model de la càmera

en: Lens of the camera
ca: Lent de la càmera

en: Aperture
ca: Obertura

en: Focal length
ca: Distància focal

en: Focal length (35mm equivalent)
ca: Distància focal (equivalent a 35 mm)

en: Exposure time
ca: Temps d'exposició

en: Exposure program
ca: Programa d'exposició

en: Exposure mode
ca: Mode d'exposició

en: Sensitivity
ca: Sensibilitat

en: Flash mode
ca: Mode de flaix

en: White balance
ca: Balanç de blancs

en: White balance (color temperature)
ca: Balanç de blancs (temperatura de color)

en: Metering mode
ca: Mode de mesura

en: Subject distance
ca: Distància del motiu

en: Subject distance (category)
ca: Distància del motiu (categoria)

en: Display Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte de la pantalla

en: Audio Bit Rate
ca: Taxa de bits de l'àudio

en: Audio Channel Type
ca: Tipus de canal d'àudio

en: Audio Codec (Audio Codec)
ca: Còdec d'àudio (còdec d'àudio)

en: Duration of File
ca: Durada del fitxer

en: Frame Rate of Video
ca: Velocitat dels fotogrames del vídeo

en: Video Codec
ca: Còdec de vídeo

en: Position Information (GPS)
ca: Informació de posició (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
ca: Latitud en el format descrit per l'especificació XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
ca: Longitud en el format descrit per l'especificació XMP

en: Latitude as double value
ca: Latitud com a valor doble

en: Longitude as double value
ca: Longitud com a valor doble

en: Latitude in a human readable form
ca: Latitud en forma intel·ligible per les persones

en: Longitude in a human readable form
ca: Longitud en forma intel·ligible per les persones

en: Altitude in meters
ca: Altitud en metres

en: Altitude in a human readable form
ca: Altitud en forma intel·ligible per les persones

en: Orientation
ca: Orientació

en: Roll
ca: Rotlle

en: Tilt
ca: Inclinació

en: Accuracy
ca: Precisió

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
ca: Opcions de configuració del format

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
ca: Estàndard

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
ca: Marques de temps de l'Unix

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
ca: Personalitzat

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
ca: Imatge

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
ca: Data fixada

[ctx: @info]
en: Enter custom format
ca: Introduïu un format personalitzat

[ctx: @info]
en: example:
ca: Exemple:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
ca: Data i hora...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
ca: Afegiu la informació de la data i hora

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
ca: Data i hora (format estàndard)

[ctx: @item]
en: Date and time
ca: Data i hora

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
ca: Origen:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
ca: Directori

en: Add the directory name
ca: Afegeix el nom del directori

en: Directory name
ca: Nom del directori

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
ca: Nom del directori del pare, els caràcters «.» addicionals mouen amunt en la jerarquia de directoris

en: File
ca: Fitxer

en: Add file properties
ca: Afegeix les propietats del fitxer

[ctx: File name]
en: Name
ca: Nom

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
ca: Extensió del fitxer, precedida per un caràcter «.», per a modificar l'extensió del fitxer real

[ctx: File extension]
en: Extension
ca: Extensió

en: Owner of the file
ca: Propietari del fitxer

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
ca: Propietari

en: Group of the file
ca: Grup del fitxer

[ctx: Group of the file]
en: Group
ca: Grup

en: Metadata...
ca: Metadades...

en: Add metadata information
ca: Afegeix informació de les metadades

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
ca: Número...

en: Add a sequence number
ca: Afegeix un número de seqüència

en: Sequence number
ca: Número de seqüència

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
ca: Número de seqüència (||opcions||: ||c|| = segons el comptador de fitxers, ||e|| = segons l'extensió, ||f|| = segons la carpeta, ||r|| = segons text aleatori, ||ce|| = segons el comptador i l'extensió, ||re|| = segons text aleatori i l'extensió)

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
ca: Número de seqüència (inici personalitzat) ||opcions||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
ca: Número de seqüència (pas personalitzat) ||opcions||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
ca: Número de seqüència (inici personalitzat + pas) ||opcions||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
ca: Dígits:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
ca: Interval personalitzat

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
ca: Inici:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ca: Pas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
ca: Numeració segons l'extensió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
ca: Numeració segons la carpeta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
ca: Numeració segons el comptador de fitxers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
ca: Numeració segons text aleatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
ca: Numeració segons el comptador de fitxers i les extensions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
ca: Numeració segons text aleatori i extensions

en: Create Tag From Address Book
ca: Crea una etiqueta a partir de la llibreta d'adreces

en: No address book entries found
ca: No s'ha trobat cap entrada a la llibreta d'adreces

[ctx: @title:window]
en: Facial Recognition Database
ca: Base de dades de reconeixement facial

[ctx: @info]
en: Your face recognition database is outdated and requires retraining. This process might take anywhere from a few seconds to several minutes. Facial recognition will not be reliable until retraining is finished. Retraining will run in the background and you can continue to use digiKam. 
    
    Do you want to retrain your database now?
ca: La base de dades de reconeixement de cares està obsoleta i requereix que es torni a entrenar. Aquest procés pot trigar des de pocs segons a diversos minuts. El reconeixement facial no serà fiable fins que finalitzi el reentrenament. El reentrenament s'executarà en segon pla i podeu continuar utilitzant el digiKam. 
    
    Voleu tornar a entrenar la base de dades ara?

[ctx: @action:button]
en: Begin
ca: Comença

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Confirming face
ca: Confirmació de cara

en: Removing face
ca: Eliminació de cara

en: Editing face tag
ca: Edició d'etiqueta de cara

en: Editing face region
ca: Edició de regió de cara

en: Manually adding face
ca: Addició de cara manualment

[ctx: @action]
en: OK
ca: D'acord

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
ca: Confirma que la persona seleccionada es mostra aquí

[ctx: @action]
en: Confirm
ca: Confirma

[ctx: @action]
en: Remove
ca: Elimina

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
ca: Elimina aquesta regió de la cara

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
ca: Desmarca aquesta cara com a ignorada

[ctx: @label]
en: Who is this?
ca: Qui és aquest/a?

[ctx: @action]
en: Ignore
ca: Ignora

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
ca: Ignora aquesta cara

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
ca: Marca aquesta cara com a ignorada

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
ca: Rebutja aquest suggeriment

en: <b>Configure where you keep your images</b>
ca: <b>Configura a on es desaran les imatges</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
ca: /Imatges

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
ca: <p>Introduïu una ubicació a on voleu mantenir les imatges.</p> <p>Podeu triar qualsevol carpeta local, inclús una que ja tingui imatges.<br/> Més tard hi podreu afegir més carpetes des del menú <i>Arranjament</i>.</p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
ca: <p><i>Nota:</i> S'accepten suports extraïbles (com unitats USB o DVD) i sistemes de fitxers remots (com NFS o Samba muntats amb cifs/smbfs).</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
ca: Heu de seleccionar una carpeta perquè el digiKam l'usi com a àlbum principal. Totes les imatges aniran aquí.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
ca: Voleu crear la carpeta de l'àlbum principal?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
ca: <p>La carpeta a usar com a camí a l'àlbum principal no existeix:</p><p><b>%1</b></p>Voleu que el digiKam la creï?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
ca: Ha fallat la creació de la carpeta de l'àlbum principal

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ca: <p>El digiKam no ha pogut crear la carpeta a usar com a àlbum principal.
    Seleccioneu una ubicació diferent.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
ca: Sembla que no teniu permís d'escriptura per a la carpeta seleccionada com a àlbum principal.
    Atenció: sense permís d'escriptura no podreu editar els elements.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
ca: <b>Configura a on s'emmagatzemaran les bases de dades</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
ca: <b>Configura l'emmagatzematge de metadades als fitxers</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
ca: <qt><p>Establiu aquí si voleu desar la informació que el digiKam assigna als elements en les metadades dels fitxers, per a millorar la interoperabilitat amb altres programes per a la gestió de les fotografies:</p></qt>

en: Do nothing
ca: No facis res

en: Add information to files
ca: Afegeix la informació als fitxers

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
ca: <qt><p><i>Nota:</i> Gravar informació a les metadades dels fitxers pot alentir les operacions de gestió de les fotografies.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
ca: Migració des del digiKam 4

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Migració de la configuració i les metadades des del digiKam 4</b></h1></p><p>Aquí es pot triar si voleu usar la configuració i els àlbums del digiKam 4 al digiKam nou. Cal tenir en compte els avisos següents:</p><p>La migració es fa <b>sota la vostra responsabilitat</b>. Els desenvolupadors del digiKam no ho recomanen i no en donaran suport. Per altra banda, crear una configuració nova pot comportar la pèrdua d'etiquetes i d'altres metadades que no s'hagin incrustat dins les imatges i que només estaven disponibles des de la base de dades del digiKam 4.</p><p>En qualsevol cas, us recomanem fer una còpia de seguretat dels fitxers de configuració i de les bases de dades abans de continuar.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
ca: Migra la configuració des del digiKam 4

en: Create a new configuration
ca: Crea una configuració nova

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
ca: <b>Configura el comportament en obrir els fitxers</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
ca: <qt><p>Especifiqueu com voleu que s'obrin les imatges quan les cliqueu amb el botó esquerre a la vista d'icones:</p></qt>

en: Open a preview
ca: Obre una vista prèvia

en: Open in the editor
ca: Obre a l'editor

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
ca: <qt><p><i>Nota:</i> Usar vistes prèvies sempre és més ràpid que usar l'editor, especialment per a comprovar una sèrie de captures. Però, en el mode de vista prèvia no és possible modificar o arreglar les imatges. De totes maneres, si el que voleu és comparar imatges de manera eficient, la millor opció és usar la taula de llum. Amb aquesta eina podreu mostrar imatges costat a costat i ampliar-les o desplaçar-les de forma sincronitzada.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
ca: <b>Configura el comportament de la vista prèvia</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
ca: <qt><p>Establiu aquí com voleu que es mostrin les imatges en el mode de vista prèvia i a la taula de llum:</p></qt>

en: Load reduced version of image
ca: Carrega una versió reduïda de la imatge

en: Load image
ca: Carrega una imatge

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
ca: <qt><p><i>Nota:</i> És més ràpid carregar una versió reduïda de la imatge però pot diferir de l'original, especialment el format RAW. En aquest cas es carrega una versió JPEG de la imatge RAW preprocessada per la càmera, en comptes de les dades de la imatge real. Aquesta imatge JPEG estarà incrustada a les metadades del fitxer i la càmera l'usa per a mostrar una imatge RAW més ràpidament a la pantalla del televisor.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
ca: <b>Configura la gestió dels fitxers RAW</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
ca: <qt><p>Establiu aquí com voleu obrir les imatges RAW a l'editor:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
ca: Obre-les directament, amb els ajustos automàtics

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
ca: Usa l'eina d'importació RAW per a ajustar manualment les correccions

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
ca: <qt><p><i>Nota:</i> L'eina d'importació RAW està dissenyada per a usuaris avançats que volen tenir el màxim control sobre la imatge. Això requereix més temps en el vostre flux de treball.</p></qt>

en: Scan Your Collection
ca: Explora la col·lecció local

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
ca: <qt><p>Enhorabona. Heu acabat de fer la configuració bàsica.</p><p>Recordeu que podeu personalitzar més opcions de configuració mitjançant el plafó de configuració del digiKam. Per a aprendre més coses quant al món del digiKam, us recomanem que llegiu el <b>Manual del digiKam</b>, el trobareu a l'entrada de menú <b>Ajuda -> Manual</b> (cal que instal·leu per separat el paquet de documentació del digiKam). També podeu llegir el manual en línia des del <a href='https://docs.digikam.org/ca/index.html'>lloc web dedicat</a>.</p><p>Premeu <b>Acaba</b> per a tancar l'assistent. El digiKam explorarà la vostra col·lecció per a registrar tots els elements a la base de dades. Els elements inclosos als àlbums es recolliran durant l'inici en segon pla.</p><p><i>Nota:</i> Depenent de la mida de la col·lecció, aquesta operació pot trigar una estona. Si cancel·leu l'exploració, es durà a terme en la pròxima sessió del digiKam.</p><p>Quan s'hagi fet l'exploració inicial, la pròxima vegada que l'inicieu, el digiKam només comprovarà la col·lecció per a veure si hi ha àlbums nous -la qual cosa serà molt més ràpida-. Podeu forçar al digiKam a explorar elements nous manualment usant l'entrada de menú <b>Eines -> Manteniment -> Explora cercant elements nous</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
ca: <b>Consells d'eina activats</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
ca: <qt><p>Establiu aquí si voleu que es mostrin consells d'eina a les vistes d'icones i de carpetes:</p></qt>

en: Do not show tooltips
ca: No mostris els consells d'eina

en: Use Tooltips
ca: Usa els consells d'eina

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
ca: <qt><p><i>Nota:</i> Els consells d'eina mostren al vol les fotografies i les metadades en el digiKam quan el ratolí passa per sobre dels elements. Això pot ser útil quan se seleccionen elements. Els consells d'eina es mostren a la vista de carpetes i d'icones de l'àlbum, a la vista d'icones de la càmera, la llista de la cua per lots i a la barra de miniatures. Al diàleg de configuració del digiKam podreu personalitzar el contingut d'aquests consells d'eina i el tipus de lletra que empren.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
ca: <qt><p><h1><b>Us donem la benvinguda al digiKam %1</b></h1></p><p>El digiKam és una aplicació avançada per a la gestió de les fotografies digitals publicada com a programari lliure.</p><p>Aquest assistent us ajudarà en la configuració inicial per a poder usar ràpidament el digiKam.</p></qt>

en: <qt><br/><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when re-using old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and at your own risk.</p></qt>
ca: <qt><br/><p>Podeu ignorar el següent si empreu el digiKam per primera vegada:</p><p><b>La transició des del digiKam 4</b></p><p>Els fitxers de configuració del digiKam 4 no seran migrats. La base de dades antiga encara es pot usar, només heu de triar els mateixos llocs per a les col·leccions i les bases de dades en els diàlegs. Es recomana crear una còpia de seguretat de la base de dades abans de continuar.</p><p>La nova ubicació per als fitxers de configuració és %1 (l'antiga %2). Hi ha problemes no resolts que informen quan es reutilitzen els fitxers de configuració antics, i per això de moment no es recomana que ho feu, d'altra manera serà sota el vostre propi risc.</p></qt>

en: Ref. images
ca: Imatges de ref.

en: Ref. dates
ca: Imatges de ref.

en: Ref. albums
ca: Àlbums de ref.

en: Items
ca: Elements

en: Avg. similarity
ca: Similitud mitjana

en: This shows all found duplicate items.
ca: Això mostra tots els elements duplicats trobats.

[ctx: @info]
en: Reference Image Selection Method
ca: Mètode de selecció de la imatge de referència

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
ca: Més antiga o més gran

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected Album as reference
ca: Prefereix l'àlbum seleccionat com a referència

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected Album as reference
ca: Prefereix un altre àlbum en lloc del seleccionat com a referència

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
ca: Prefereix una data de creació més nova

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
ca: Prefereix una data de modificació més nova

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
ca: Selecció del mètode per a la selecció de la imatge de referència

[ctx: @label]
en: Reference Album:
ca: Àlbum de referència:

[ctx: @title:tab]
en: Reference
ca: Referència

[ctx: @label]
en: Restrict Search to:
ca: Restringeix la cerca a:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
ca: Només la pestanya seleccionada

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
ca: Un de

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
ca: Ambdós

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
ca: Àlbums però no etiquetes

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
ca: Etiquetes però no àlbums

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected search-in albums and tags.
    "Only selected tab": only the Search In selected tab is used.
    "One of": the images are either in the selected albums or tags.
    "Both": the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags": images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums": images must be in the selected tags but not albums.
ca: Useu aquesta opció per a decidir sobre la relació entre els àlbums i les etiquetes de la cerca seleccionada.
    «Només la pestanya seleccionada»: només s'usa la pestanya seleccionada a la cerca.
    «Un de»: les imatges estan als àlbums seleccionats o les etiquetes.
    «Ambdós»: les imatges estan tant als àlbums seleccionats com a les etiquetes.
    «Àlbums però no etiquetes»: les imatges estaran als àlbums seleccionats però no a les etiquetes.
    «Etiquetes però no àlbums»: les imatges estaran a les etiquetes seleccionades però no als àlbums.

[ctx: @label]
en: Similarity range:
ca: Interval de similitud:

[ctx: @label]
en: Limit Search to:
ca: Limita la cerca a:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
ca: Cap

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Reference Album only
ca: Només l'àlbum de referència

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference Album
ca: Exclou l'àlbum de referència

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the Album
    of reference image, or to exclude the Album of reference image of the search.
ca: Useu aquesta opció per a restringir la cerca de duplicats amb determinats criteris, com limitar la cerca a l'àlbum
    de la imatge de referència, o per a excloure de la cerca l'àlbum de la imatge de referència.

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
ca: Actualitza les empremtes digitals

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
ca: Useu aquest botó per a actualitzar totes les empremtes digitals de les imatges.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
ca: Cerca els duplicats

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
ca: Useu aquest botó per a explorar els àlbums seleccionats per a cercar els elements duplicats.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
ca: Elimina els duplicats

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
ca: Useu aquest botó per a suprimir totes les imatges duplicades.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
ca: Duplicats

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
ca: Imatge

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
ca: Croquis

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
ca: Encara no s'han generat les empremtes digitals de les imatges per a la col·lecció. Les eines de cerca per similitud no estaran operatives sense haver generat prèviament les empremtes digitals. Primer genereu-les.

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/>when browsing through<br/>your images.</p>
ca: <p>Arrossegueu i deixeu anar una imatge aquí<br/>per a executar una cerca<br/>d'elements similars.</p><p>També podeu usar el menú contextual<br/> en navegar per les<br/>imatges.</p>

en: <b>File</b>:
ca: <b>Fitxer</b>:

en: <b>Folder</b>:
ca: <b>Carpeta</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
ca: Cerca als àlbums:

en: Similarity range:
ca: Interval de similitud:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
ca: Seleccioneu aquí l'interval de similitud aproximat com un percentatge.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
ca: Introduïu el nom de la cerca actual per imatge similar per a desar-la a la vista de «Cerques per similitud».

en: Save current similar image search to a new virtual Album
ca: Desa la cerca actual d'imatge similar a un àlbum virtual nou

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
ca: Si premeu aquest botó, la cerca actual d'imatge similar es desarà a un àlbum virtual de cerca nou usant el nom establert a l'esquerra.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
ca: Establiu aquí el color del pinzell usat per a dibuixar el croquis.

en: Undo last draw on sketch
ca: Desfés el darrer traç del croquis

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
ca: Activeu aquest botó per a desfer la darrera acció de dibuix en el croquis.

en: Redo last draw on sketch
ca: Refés el darrer traç del croquis

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
ca: Activeu aquest botó per a refer la darrera acció de dibuix en el croquis.

en: Pen:
ca: Llapis:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
ca: Establiu aquí la mida del pinzell en píxels usat per a dibuixar el croquis.

en: Set here the number of items to find using sketch.
ca: Establiu aquí el nombre d'elements a trobar emprant croquis.

en: Clear sketch
ca: Neteja el croquis

en: Use this button to clear sketch contents.
ca: Activeu aquest botó per a netejar el contingut del croquis.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
ca: Introduïu el nom de la cerca actual per croquis per a desar-la a la vista de «Cerques per similitud».

en: Save current sketch search to a new virtual Album
ca: Desa la cerca actual per croquis a un àlbum virtual nou

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
ca: Si premeu aquest botó, la cerca actual aproximada per croquis es desarà a un àlbum virtual nou de cerca usant el nom establert a l'esquerra.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
ca: Senzillament dibuixeu aquí un esbós de croquis del que voleu trobar i el digiKam mostrarà les millors coincidències en una vista de miniatures.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
ca: Dibuixeu aquí un croquis
    per a realitzar una
    cerca aproximada

[ctx: the planet]
en: Mercury
ca: Mercuri

[ctx: the planet]
en: Earth
ca: Terra

[ctx: the planet]
en: Mars
ca: Mart

[ctx: the planet]
en: Jupiter
ca: Júpiter

[ctx: the planet]
en: Uranus
ca: Urà

[ctx: the planet]
en: Neptune
ca: Neptú

[ctx: the planet]
en: Pluto
ca: Plutó

[ctx: the earth's star]
en: Sun
ca: Sol

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
ca: Lluna

en: Sky
ca: Cel

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
ca: Planeta desconegut

en: &Lock
ca: B&loqueja

en: &Hide
ca: &Oculta

en: &Configure...
ca: &Configura...

en: Copy Coordinates
ca: Copia les coordenades

en: &Address Details
ca: Detalls de l'&adreça

en: No description available.
ca: No hi ha disponible cap descripció.

en: National Capital
ca: Capital nacional

en: City
ca: Ciutat

en: State Capital
ca: Capital estatal

en: County Capital
ca: Capital comarcal

en: Village
ca: Poble

en: &Info Boxes
ca: Rètols &informatius

en: Address Details
ca: Detalls de l'adreça

en: W
ca: O

en: Valley
ca: Vall

en: Terrain
ca: Terreny

en: Crater
ca: Cràter

en: Sea
ca: Mar

en: Manned Landing Site
ca: Lloc d'allunatge tripulat

en: Robotic Rover
ca: Vehicle robòtic

en: Unmanned Soft Landing Site
ca: Lloc d'allunatge suau no tripulat

en: Unmanned Hard Landing Site
ca: Lloc d'allunatge brusc no tripulat

en: Mountain
ca: Muntanya

en: Nation Capital
ca: Capital nacional

en: Nation
ca: Nació

en: Volcano
ca: Volcà

en: Ocean
ca: Oceà

en: Geographic Pole
ca: Pol geogràfic

en: Magnetic Pole
ca: Pol magnètic

en: Ship Wreck
ca: Naufragi

en: Air Port
ca: Aeroport

en: Observatory
ca: Observatori

en: Military Danger Area
ca: Àrea militar perillosa

en: OSM Site
ca: Lloc OSM

en: Coordinate
ca: Coordenades

en: Satellite
ca: Satèl·lit

en: City Capital
ca: Ciutat capital

en: Suburb
ca: Suburbi

en: Hamlet
ca: Llogaret

en: Locality
ca: Localitat

en: Town
ca: Ciutat

en: Town Capital
ca: Ciutat capital

en: Village Capital
ca: Poble capital

en: Water
ca: Aigua

en: Reef
ca: Escull

en: Wood
ca: Bosquet

en: Beach
ca: Platja

en: Wetland
ca: Zona humida

en: Glacier
ca: Glacera

en: Ice Shelf
ca: Plataforma de gel

en: Scrub
ca: Matollar

en: Cliff
ca: Penya-segat

en: Heath
ca: Landa

en: Traffic Signals
ca: Senyals de trànsit

en: Elevator
ca: Ascensor

en: Steps
ca: Passos

en: Unknown Road
ca: Carretera desconeguda

en: Footway
ca: Camí de vianants

en: Track
ca: Pista

en: Cycleway
ca: Carril bici

en: Service Road
ca: Via de servei

en: Road
ca: Carretera

en: Residential Road
ca: Carretera residencial

en: Living Street
ca: Carrer habitat

en: Unclassified Road
ca: Carretera sense classificar

en: Tertiary Link Road
ca: Carretera d'enllaç terciària

en: Tertiary Road
ca: Carretera terciària

en: Secondary Link Road
ca: Carretera d'enllaç secundària

en: Secondary Road
ca: Carretera secundària

en: Primary Link Road
ca: Carretera d'enllaç principal

en: Primary Road
ca: Carretera principal

en: Raceway
ca: Circuit

en: Trunk Link Road
ca: Carretera d'enllaç nacional

en: Trunk Road
ca: Carretera nacional

en: Motorway Link Road
ca: Autopista d'enllaç

en: Motorway
ca: Autopista

en: Corridor
ca: Corredor

en: Building
ca: Construcció

en: Camping
ca: Càmping

en: Hostel
ca: Alberg

en: Youth Hostel
ca: Alberg de joventut

en: Guest House
ca: Pensió

en: Library
ca: Biblioteca

en: Kindergarten
ca: Llar d'infants

en: College
ca: Facultat/institut

en: School
ca: Escola

en: University
ca: Universitat

en: Biergarten
ca: Cerveseria

en: Cafe
ca: Cafè

en: Fast Food
ca: Menjar ràpid

en: Dentist
ca: Dentista

en: Doctors
ca: Metges

en: Pharmacy
ca: Farmàcia

en: Veterinary
ca: Veterinari

en: ATM
ca: Caixer automàtic

en: Bank
ca: Banc

en: Archaeological Site
ca: Lloc arqueològic

en: Embassy
ca: Ambaixada

en: Emergency Phone
ca: Telèfon d'emergència

en: Mountain Rescue
ca: Rescat de muntanya

en: Water Park
ca: Parc aquàtic

en: Community Centre
ca: Centre comunitari

en: Fountain
ca: Font

en: Night Club
ca: Club nocturn

en: Bench
ca: Banc

en: Court House
ca: Jutjats

en: Fire Station
ca: Parc de bombers

en: Hunting Stand
ca: Mirador de caça

en: Police
ca: Policia

en: Post Box
ca: Bústia de correus

en: Post Office
ca: Oficina de correus

en: Prison
ca: Presó

en: Recycling
ca: Reciclatge

en: Shelter
ca: Refugi

en: Telephone
ca: Telèfon

en: Toilets
ca: Lavabos

en: Town Hall
ca: Ajuntament

en: Waste Basket
ca: Paperera

en: Drinking Water
ca: Aigua potable

en: Graveyard
ca: Cementiri

en: Charging Station
ca: Estació de càrrega

en: Car Wash
ca: Rentat d'automòbils

en: Social Facility
ca: Ajuda social

en: City Wall
ca: Muralla

en: Gate
ca: Porta

en: Lift Gate
ca: Porta elevadora

en: Wall
ca: Mur

en: Peak
ca: Pic

en: Tree
ca: Arbre

en: Cave Entrance
ca: Entrada de cova

en: Beverages
ca: Begudes

en: Hifi
ca: Hi-fi

en: Supermarket
ca: Supermercat

en: Liquor Store
ca: Botiga de begudes alcohòliques

en: Bakery
ca: Fleca

en: Butcher
ca: Carnisseria

en: Confectionery
ca: Confiteria

en: Convenience Shop
ca: Botiga a l'abast

en: Greengrocer
ca: Verduleria

en: Seafood Shop
ca: Peixateria

en: Department Store
ca: Gran magatzem

en: Kiosk
ca: Quiosc

en: Bag Shop
ca: Botiga de bosses

en: Clothes Shop
ca: Botiga de roba

en: Fashion Shop
ca: Botiga de moda

en: Jewelry Shop
ca: Joieria

en: Shoe Shop
ca: Sabateria

en: Variety Store
ca: Botiga de varietats

en: Beauty Services
ca: Serveis de bellesa

en: Chemist
ca: Farmàcia

en: Cosmetics
ca: Cosmètics

en: Hairdresser
ca: Perruqueria

en: Optician
ca: Òptica

en: Perfumery
ca: Perfumeria

en: Hardware Store
ca: Ferreteria

en: Florist
ca: Floristeria

en: Furniture Store
ca: Botiga de mobles

en: Electronics Shop
ca: Botiga d'electrònica

en: Mobile Phone Shop
ca: Botiga de telèfons mòbils

en: Bicycle Shop
ca: Botiga de bicicletes

en: Car Dealer
ca: Concessionari

en: Car Repair Shop
ca: Taller d'automòbils

en: Car Parts
ca: Recanvis d'automòbil

en: Motorcycle Shop
ca: Botiga de motocicletes

en: Outdoor Shop
ca: Botiga d'estris per a l'aire lliure

en: Sports Shop
ca: Botiga d'esports

en: Printing Services
ca: Serveis d'impressió

en: Art Shop
ca: Botiga d'art

en: Musical Instrument Shop
ca: Botiga d'instruments musicals

en: Photo Shop
ca: Botiga de fotografia

en: Bookshop
ca: Llibreria

en: Gift Shop
ca: Botiga de regals

en: Stationery
ca: Papereria

en: Laundry
ca: Bugaderia

en: Pet Shop
ca: Botiga d'animals domèstics

en: Toy Store
ca: Jogueteria

en: Travel Agency
ca: Agència de viatges

en: Deli
ca: Vianda cuinada

en: Tobacco Shop
ca: Estanc

en: Tea Shop
ca: Botiga de te

en: Computer Shop
ca: Botiga d'informàtica

en: Garden Centre
ca: Centre de jardineria

en: Shop
ca: Botiga

en: Bridge
ca: Pont

en: Lighthouse
ca: Far

en: Pier
ca: Moll

en: Water Tower
ca: Torre d'aigua

en: Wind Mill
ca: Molí

en: Communications Tower
ca: Torre de comunicacions

en: Tourist Attraction
ca: Atracció turística

en: Artwork
ca: Il·lustracions

en: Castle
ca: Castell

en: Information
ca: Informació

en: Museum
ca: Museu

en: Ruin
ca: Runes

en: Theatre
ca: Teatre

en: Theme Park
ca: Parc temàtic

en: View Point
ca: Vista panoràmica

en: Alpine Hut
ca: Cabana alpina

en: Wilderness Hut
ca: Cabana solitària

en: Memorial
ca: Monument commemoratiu

en: Aerodrome
ca: Aeròdrom

en: Helipad
ca: Heliport

en: Airport Gate
ca: Aeroport

en: Airport Runway
ca: Pista de l'aeroport

en: Airport Apron
ca: Autobús de pista de l'aeroport

en: Airport Taxiway
ca: Carril de rodatge de l'aeroport

en: Airport Terminal
ca: Terminal aeroportuària

en: Bus Station
ca: Estació d'autobusos

en: Bus Stop
ca: Parada d'autobús

en: Car Sharing
ca: Compartició de cotxes

en: Gas Station
ca: Gasolinera

en: Parking
ca: Pàrquing

en: Parking Space
ca: Espai de pàrquing

en: Platform
ca: Plataforma

en: Bicycle Rental
ca: Lloguer de bicicletes

en: Car Rental
ca: Lloguer de cotxes

en: Ski Rental
ca: Lloguer d'esquís

en: Taxi Rank
ca: Parada de taxis

en: Train Station
ca: Estació de tren

en: Tram Stop
ca: Parada de tramvia

en: Bicycle Parking
ca: Pàrquing de bicicleta

en: Motorcycle Parking
ca: Pàrquing de motocicletes

en: Subway Entrance
ca: Entrada del metro

en: Speed Camera
ca: Càmera de tràfic

en: Place Of Worship
ca: Lloc de pregària

en: Buddhist
ca: Budista

en: Christian
ca: Cristiana

en: Muslim
ca: Islàmica

en: Hindu
ca: Hindú

en: Jewish
ca: Jueva

en: Taoist
ca: Taoista

en: Golf Course
ca: Camp de golf

en: Park
ca: Parc

en: Playground
ca: Zona de joc

en: Pitch
ca: Brea

en: Sports Centre
ca: Centre esportiu

en: Stadium
ca: Estadi

en: Swimming Pool
ca: Piscina

en: Miniature Golf Course
ca: Camp de minigolf

en: Allotments
ca: Conreus

en: Basin
ca: Conca

en: Cemetery
ca: Cementiri

en: Commercial
ca: Comercial

en: Construction
ca: Construcció

en: Farmland
ca: Terra de conreu

en: Farmyard
ca: Pati

en: Garages
ca: Garatges

en: Grass
ca: Gespa

en: Landfill
ca: Abocador

en: Meadow
ca: Prat

en: Military
ca: Militar

en: Quarry
ca: Pedrera

en: Railway
ca: Ferrocarril

en: Reservoir
ca: Dipòsit d'aigua

en: Residential
ca: Residencial

en: Retail
ca: Venda al detall

en: Orchard
ca: Hort

en: Vineyard
ca: Vinya

en: Rail
ca: Ferrocarril

en: Narrow Gauge
ca: Via estreta

en: Tram
ca: Tramvia

en: Light Rail
ca: Ferrocarril lleuger

en: Abandoned Railway
ca: Ferrocarril abandonat

en: Subway
ca: Metro

en: Preserved Railway
ca: Ferrocarril conservat

en: Miniature Railway
ca: Ferrocarril en miniatura

en: Railway Construction
ca: Ferrocarril en construcció

en: Funicular Railway
ca: Funicular

en: Power Tower
ca: Torre elèctrica

en: Aerialway Station
ca: Estació de telefèric

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
ca: Piló

en: Cable Car
ca: Telefèric

en: Gondola
ca: Telecabina

en: Chair Lift
ca: Telecadira

en: Mixed Lift
ca: Remuntador mixt

en: Drag Lift
ca: Remuntador lliscant

en: T-Bar
ca: Teleesquí (T)

en: J-Bar
ca: Teleesquí (J)

en: Platter
ca: Teleesquí (disc)

en: Rope Tow
ca: Telecorda

en: Magic Carpet
ca: Catifa rodant

en: Zip Line
ca: Línia de cremallera

en: Goods
ca: Béns

en: Downhill Piste
ca: Pista de baixada

en: Nordic Piste
ca: Pista nòrdica

en: Skitour
ca: Recorregut d'esquí

en: Sled Piste
ca: Pista de moto de neu

en: Winter Hike
ca: Recorregut d'hivern

en: Sleigh Piste
ca: Pista de bob

en: Ice Skate
ca: Pista de gel

en: Snow Park
ca: Parc de neu

en: Ski Playground
ca: Zona de joc de neu

en: Ski Jump
ca: Trampolí d'esquí

en: Admin Boundary (Level 1)
ca: Límit administratiu (nivell 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
ca: Límit administratiu (nivell 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
ca: Límit administratiu (nivell 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
ca: Límit administratiu (nivell 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
ca: Límit administratiu (nivell 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
ca: Límit administratiu (nivell 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
ca: Límit administratiu (nivell 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
ca: Límit administratiu (nivell 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
ca: Límit administratiu (nivell 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
ca: Límit administratiu (nivell 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
ca: Límit administratiu (nivell 11)

en: Boundary (Maritime)
ca: Frontera (marítima)

en: Land Mass
ca: Massa terrestre

en: Urban Area
ca: Àrea urbana

en: International Date Line
ca: Línia internacional de data

en: Bathymetry
ca: Batimetria

en: Drain
ca: Desguàs

en: Ditch
ca: Rec

en: Stream
ca: Corrent

en: River
ca: Riu

en: Weir
ca: Resclosa

en: Crosswalk
ca: Pas de vianants

en: Railway Crossing
ca: Pas a nivell

en: Door
ca: Porta

en: Room
ca: Cambra

en: Detour
ca: Desviament

en: Ferry Route
ca: Ruta de ferri

en: Train
ca: Tren

en: Bus
ca: Autobús

en: Trolley Bus
ca: Troleibús

en: Bicycle Route
ca: Ruta ciclista

en: Mountainbike Route
ca: Ruta de bicicleta de muntanya

en: Walking Route
ca: Ruta de sender

en: Hiking Route
ca: Ruta excursionista

en: Bridleway
ca: Camí per a cavalcar

en: Inline Skates Route
ca: Ruta de patins en línia

en: Nordic Ski Trail
ca: Pista d'esquí nòrdic

en: Sled Trail
ca: Camí de moto de neu

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
ca: No s'ha pogut convertir a enter el contingut del text fill <maximum>. Era: «%1»

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
ca: No s'ha pogut convertir a enter el contingut del text fill <minimum>. Era: «%1»

en: Parsing failed line %1. Still %2 unclosed tag(s) after document end.
ca: L'anàlisi ha fallat a la línia %1. Queda/en %2 etiqueta/es sense tancar després del final del document.

en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
ca: S'ha produït un error d'interpretació a la línia %1 i a la columna %2.

en: This is an Invalid File
ca: Aquest és un fitxer no vàlid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
ca: Nom

en: Popularity
ca: Popularitat

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
ca: Índex popularitat

en: Playlist
ca: Llista de reproducció

en: No name specified
ca: No s'ha especificat cap nom

en: Please specify a name for this relation.
ca: Especifiqueu un nom per a aquesta relació.

en: No type tag specified
ca: No s'ha especificat cap tipus d'etiqueta

en: Please add a type tag for this relation.
ca: Especifiqueu un tipus d'etiqueta per a aquesta relació.

en: New Relation
ca: Relació nova

en: Edit
ca: Edita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
ca: Relacions actuals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
ca: Rol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
ca: Afegeix una relació

en: value
ca: valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
ca: Etiquetes actuals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
ca: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
ca: Etiquetes relacionades

en: Add custom tag...
ca: Afegeix etiqueta personalitzada...

en: Configure
ca: Configuració

en: Atmosphere
ca: Atmosfera

en: &Atmosphere
ca: &Atmosfera

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
ca: Un connector per a mostrar l'atmosfera al voltant de la terra.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
ca: Configuració del connector de brúixola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
ca: Tema

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
ca: Predeterminada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
ca: Fletxes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
ca: Àtom

en: Compass
ca: Brúixola

en: &Compass
ca: &Brúixola

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
ca: Un connector per a mostrar un element flotant que proporciona una brúixola sobre el mapa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
ca: Configuració del connector de punts de mira

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
ca: Arma 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
ca: Arma 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
ca: Encerclat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
ca: Alemany

en: Crosshairs
ca: Punts de mira

en: Cross&hairs
ca: Punts de &mira

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
ca: Un connector que mostra punts de mira sobre el mapa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
ca: Connector de quadrícula de coordenades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
ca: &Quadrícula:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
ca: Color de la quadrícula de coordenades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
ca: &Tròpics:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
ca: Color dels cercles tropicals.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
ca: &Equador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
ca: Color de l'equador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
ca: Rètols a&nomenats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, primaryCheckBox)
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
ca: Mostra els rètols per al meridià de Greenwich, l'equador i els tròpics.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
ca: Rètols &numèrics

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
ca: Mostra rètols numèrics.

en: Coordinate Grid
ca: Quadrícula de coordenades

en: Coordinate &Grid
ca: &Quadrícula de coordenades

en: A plugin that shows a coordinate grid over the map.
ca: Un connector que mostra una quadrícula de coordenades sobre el mapa.

en: Please choose the color for the coordinate grid.
ca: Escolliu el color de la quadrícula de coordenades.

en: Please choose the color for the tropic circles.
ca: Escolliu el color dels cercles dels tròpics.

en: Please choose the color for the equator.
ca: Escolliu el color de la línia de l'equador.

en: Equator
ca: Equador

en: Prime Meridian
ca: Meridià de Greenwich

en: Antimeridian
ca: Antimeridià

en: Tropic of Cancer
ca: Tròpic de Càncer

en: Tropic of Capricorn
ca: Tròpic de Capricorn

en: Arctic Circle
ca: Cercle polar àrtic

en: Antarctic Circle
ca: Cercle polar antàrtic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MapScaleConfigWidget)
en: Configure Scale Bar Plugin
ca: Configura el connector de la barra d'escala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
ca: Mostra la relació d'escala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
ca: Minimitza

en: Scale Bar
ca: Barra d'escala

en: &Scale Bar
ca: Barra d'e&scala

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
ca: Un connector per a mostrar un element flotant que proporciona una escala del mapa.

en: Original Developer
ca: Desenvolupador original

en: &Ratio Scale
ca: &Relació d'escala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
ca: Configuració de l'eina de mesura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
ca: Tipus de regle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
ca: Polígon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
ca: Cercle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
ca: Rètols de segment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
ca: Distància

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
ca: Orientació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
ca: Canvi d'orientació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
ca: Perímetre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
ca: Àrea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
ca: Radi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
ca: Circumferència

en: Measure Tool
ca: Eina de mesura

en: &Measure Tool
ca: Eina de &mesura

en: Measure distances between two or more points.
ca: Mesura la distància entre dos o més punts.

en: Area:
    %1
ca: Àrea:
    %1

en: Circumference:
    %1
ca: Circumferència:
    %1

en: Perimeter:
    %1
ca: Perímetre:
    %1

en: Polygon Ruler
ca: Regle de polígons

en: Circle Ruler
ca: Regle de cercle

en: Total Distance: %1<br/>
ca: Distància total: %1<br/>

en: Area: %1<br/>
ca: Àrea: %1<br/>

en: Perimeter: %1<br/>
ca: Perímetre: %1<br/>

en: Radius: %1<br/>
ca: Radi: %1<br/>

en: Circumference: %1<br/>
ca: Circumferència: %1<br/>

en: Add &Measure Point
ca: Afegeix un punt de &mesura

en: Remove &Last Measure Point
ca: E&limina l'últim punt de mesura

en: &Remove Measure Points
ca: &Elimina els punts de mesura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
ca: Navegació

en: &Navigation
ca: &Navegació

en: A plugin to add mouse control to zoom and move the map
ca: Un connector per a afegir un control de ratolí per a fer zoom i moure el mapa

en: Current Location Button
ca: Botó de l'emplaçament actual

en: Home Button
ca: Botó «Inici»

en: Overview Map
ca: Mapa general

en: &Overview Map
ca: Mapa &general

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
ca: Un connector per a afegir un element flotant que proporciona un mapa global resumit.

en: Choose Overview Map
ca: Tria el mapa general

en: Please choose the color for the position indicator
ca: Trieu el color de l'indicador de posició

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
ca: Configuració del mapa general

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
ca: &Imatge del mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
ca: &Planeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
ca: &Mida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
ca: I&ndicador de posició:

en: Download Progress Indicator
ca: Indicador de progrés de la baixada

en: &Download Progress
ca: Progrés de la &baixada

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
ca: Un connector per a mostrar un diagrama de sectors indicant el progrés de la baixada sobre el mapa

en: Cache File Parser
ca: Intèrpret de fitxers de memòria cau

en: A plugin to load Geolocation Data from the binary Cache files.
ca: Un connector per a crear dades de geolocalització a partir dels fitxers binaris de la memòria cau.

en: Marble Cache Files
ca: Fitxers de memòria cau del Marble

en: GPSBabel NMEA File Parser
ca: Intèrpret de fitxers NMEA del GPSBabel

en: A plugin to load Geolocation Data from NMEA files through GPSBabel command line tool.
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir de fitxers NMEA a través de l'eina de la línia d'ordres del GPSBabel.

en: GPSBabel files
ca: Fitxers GPSBabel

en: Gpx File Parser
ca: Intèrpret de fitxers GPX

en: A plugin to load Geolocation Data from the Gpx data File format.
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir del format de fitxer de dades Gpx.

en: GPS Data
ca: Dades de GPS

en: GeoJSON File Parser
ca: Intèrpret de fitxers GeoJSON

en: A plugin to load Geolocation Data from the GeoJSON data file format.
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir del format de fitxer de dades GeoJSON.

en: KML File Parser
ca: Intèrpret de fitxers KML

en: A plugin to load Geolocation Data from the KML and KMZ data file format.
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir del format de fitxer de dades KML i KMZ.

en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
ca: Geocodificació inversa Nominatim de l'OpenStreetMap

en: OpenStreetMap Nominatim
ca: Nominatim de l'OpenStreetMap

en: A plugin to process Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim web-service
ca: Un connector per a processar la geocodificació inversa en línia usant el servei web Nominatim de l'OpenStreetMap

en: Osm File Parser
ca: Intèrpret de fitxers OSM

en: A plugin to load Geolocation Data from the OpenStreetMap data file format.
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir del format de fitxer de dades OpenStreetMap.

en: OpenStreetMap Data
ca: Dades de l'OpenStreetMap

en: Pn2 File Parser
ca: Intèrpret de fitxers PN2

en: A plugin to load Geolocation Data from the compressed Pnt data files format
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir del format de fitxer de dades comprimides PNT

en: Compressed Pnt
ca: PNT comprimit

en: Pnt File Parser
ca: Intèrpret de fitxers PNT

en: A plugin to load Geolocation Data from the Micro World Database II Files format
ca: Un connector per a carregar dades de geolocalització a partir de fitxers Micro World Database II

en: Azimuthal Equidistant
ca: Azimutal equidistant

en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
ca: <p><b>Projecció azimutal equidistant</b> («ull de peix»)</p><p>Aplicacions: Visualització de dades sísmiques o de ràdio i per a usar en planetaris digitals.</p>>

en: Flat Map
ca: Mapa pla

en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
ca: <p><b>Projecció cilíndrica equidistant</b> («Plate carrée»)</p> <p>Aplicacions: estàndard «de facto» per a conjunts de dades globals de textura en el programari d'ordinador.</p>

en: Gnomonic
ca: Gnomònica

en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
ca: <p><b>Projecció gnomònica</b> («central»)</p><p>Aplicacions: s'usa per a mostrar fotografies panoràmiques i també en navegació, ràdio i sismologia.</p>

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
ca: Azimutal homologràfica de Lambert

en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
ca: <p><b>Projecció azimutal homologràfica de Lambert</b></p><p>Aplicacions: S'usa en geologia estructural per a dibuixar dades direccionals.</p>

en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
ca: <p><b>Projecció de Mercator</b></p><p>Aplicacions: projecció de mapes popular en la navegació.</p>

en: Globe
ca: Globus

en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
ca: <p><b>Projecció ortogonal</b> («ortogràfica»)</p><p>Aplicacions: una projecció en perspectiva que s'usa per a mostrar l'hemisferi del globus tal com es veu des de l'espai.</p>

en: Stereographic
ca: Estereogràfica

en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
ca: <p><b>Projecció estereogràfica</b> («ortogonal»)</p><p>Aplicacions: s'usa en cartografia planetària, geologia i fotografia panoràmica.</p>

en: Vertical Perspective Projection
ca: Projecció en perspectiva vertical

en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
ca: <p><b>Projecció en perspectiva vertical</b> («ortogonal»)</p><p>Mostra la terra tal com apareix des d'una distància relativament curta sobre la superfície. Aplicacions: S'usa en mapamundis virtuals.</p>

en: Units
ca: Unitats

en: Kilometer, Meter
ca: Quilòmetres, Metres

en: Miles, Feet
ca: Milles, Peus

en: Nautical miles, Knots
ca: Milles nàutiques, Nusos

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
ca: La unitat que s'utilitza per a mesurar l'altitud, longitud i distàncies (p. ex., quilòmetres, milles, peus).

en: Degree (DMS)
ca: Graus (GMS)

en: Degree (Decimal)
ca: Graus (Decimal)

en: Universal Transverse Mercator (UTM)
ca: Universal Transversa de Mercator (UTM)

en: Specifies the notation of angles in coordinates.
    By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used.
    As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).
ca: Especifica la notació dels angles en les coordenades.
    De manera predeterminada, s'utilitza la notació de graus-minuts-segons (p. ex., 54°30'00" ).
    Com a alternativa es poden escollir graus decimals (p. ex., 54,5°).

en: Map Quality
ca: Qualitat del mapa

en: Still Image:
ca: Imatge estàtica:

en: Outline Quality
ca: Qualitat del contorn

en: Low Quality
ca: Baixa qualitat

en: High Quality
ca: Alta qualitat

en: Print Quality
ca: Qualitat d'impressió

en: Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input.
    Usually this allows for high map quality as speed is no concern.
ca: Especifica la qualitat del mapa que es mostra mentre que no hi ha entrada de l'usuari.
    Normalment això permet una qualitat alta del mapa mentre la velocitat no sigui una preocupació.

en: During Animations:
ca: Durant les animacions:

en: Specifies the map quality that gets displayed during map animations
    (e.g. while dragging the globe). Especially on slow machines it is
    advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.
ca: Especifica la qualitat de mapa que es mostrarà durant les animacions del mapa
    (p. ex., mentre s'arrossega el globus). Sobretot en màquines lentes, és aconsellable establir aquesta opció a «Qualitat baixa», ja que això donarà més velocitat.

en: Mouse Behavior
ca: Comportament del ratolí

en: Inertial Globe Rotation
ca: Gir inercial del globus

en: Use kinetic spinning when dragging the map
ca: Usa un gir cinètic en arrossegar el mapa

en: Mouse View Rotation
ca: Gir de la vista amb el ratolí

en: Use right mouse button to rotate the camera around
ca: Useu el botó dret del ratolí per a fer girar la càmera al voltant

en: Cache
ca: Memòria cau

en: There are two caches being used:
    The "physical memory" which is needed to keep map data in the computer's memory.
    Increasing the value will make the application more responsive.
    The "hard disc memory" cache is used by download map data from the Internet.
    Decrease this value if you want to save space on the hard disc
    and if high usage of the Internet is not an issue.
ca: S'usen dues menes de caus de memòria:
    La «memòria física» necessària per a mantenir les dades del mapa a la memòria de l'ordinador.
    Incrementant el valor farà l'aplicació més àgil.
    La «memòria cau del disc dur» s'usa per a descarregar dades de mapes d'Internet
    Disminuïu aquest valor si voleu estalviar espai en disc
    i si no és un problema fer un ús elevat de la connexió a Internet.

en: Physical Memory:
ca: Memòria física:

en: Clear
ca: Neteja

en: Hard Disc:
ca: Disc dur:

en: Map Contents
ca: Contingut del mapa

en: Default Font:
ca: Lletra predeterminada:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
ca: La lletra predeterminada que s'utilitzarà en el mapa.
    Aquesta configuració només té efecte amb l'atles i els mapes de satèl·lit
    no en l'Open Street Map.

en: Show Coordinate Grid
ca: Mostra la quadrícula de coordenades

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ca: Mostra la capa de quadrícula de coordenades del mapamundi.
    Aquesta configuració només té efecte amb els mapes de l'atles,
    satèl·lit i l'Open Street Map.

en: Show Cross-Hair
ca: Mostra un punt de mira

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ca: Mostra un punt de mira en el centre del mapa.
    Aquesta configuració només té efecte amb els mapes de l'atles,
    satèl·lit i l'Open Street Map.

en: Show Atmospheric Glow
ca: Mostra la lluïssor de l'atmosfera

en: Show the world-map atmospheric glow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ca: Mostra la capa de lluïssor atmosfèrica del mapamundi.
    Aquesta configuració només té efecte amb els mapes de l'atles,
    satèl·lit i l'Open Street Map.

en: Show Night Shadow
ca: Mostra l'ombra nocturna

en: Show the world-map night shadow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
ca: Mostra la capa d'ombra nocturna del mapamundi.
    Aquesta configuració només té efecte amb els mapes de l'atles,
    satèl·lit i l'Open Street Map.

en: Show City Place Mark
ca: Mostra les marques de llocs de ciutats

en: Show the world-map city place mark overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
ca: Mostra la capa de marques de lloc de ciutat del mapamundi.
    Aquesta configuració només té efecte amb l'atles i els mapes de satèl·lit
    no en l'Open Street Map.

en: Show Relief
ca: Mostra el relleu

en: Show the world-map relief overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
ca: Mostra la capa de relleu del mapamundi.
    Aquesta configuració només té efecte amb l'atles i els mapes de satèl·lit
    no en l'Open Street Map.

en: Map View
ca: Vista de mapa

en: Map Plugins
ca: Connectors de mapes

en: Render Tools
ca: Eines de renderització

en: Runner Tools
ca: Eines de l'executor

en: Unable to insert data into cache
ca: No s'ha pogut inserir cap dada al cau

en: Visible region
ca: Regió visible

en: Specify region
ca: Especifica una regió

en: Download Route
ca: Descarrega l'itinerari

en: Enabled when a route exists
ca: Activat quan existeix un itinerari

en: Offset from route:
ca: Desplaçament des de l'itinerari:

en: Selection Method
ca: Mètode de selecció

en: Number of tiles to download:
ca: Nombre de tessel·les a descarregar:

en: Download Region
ca: Descarrega una regió

en: Tile type to be downloaded:
ca: Tipus de tessel·la a descarregar:

en: Texture tiles
ca: Tessel·les de textura

en: Vector tiles
ca: Tessel·les vectorials

en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
ca: Permet la selecció entre tipus de capes que són visibles en ser renderitzades.

en: There is a limit of %1 tile(s) to download.
ca: Hi ha un límit d'%1 tessel·la/es a descarregar.

en: Approximate size of the tiles to be downloaded
ca: Mida aproximada de les tessel·les a descarregar

en: Estimated download size: %1 MB
ca: Mida estimada de la baixada: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
ca: Mida estimada de la baixada: %1 kB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
ca: Seleccioneu una regió geogràfica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
ca: Latitud Nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
ca: Longitud Oest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
ca: &O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
ca: Longitud Est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
ca: Latitud Sud

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
ca: S'està creant el mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
ca: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Vista de satèl·lit</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La terra vista des de l'espai. El mapa està basat en les boniques imatges «Blue Marble Next Generation» de la NASA. Crèdits: Observatori de la terra (NASA)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
ca: Al Marble li cal crear aquest mapa. Només cal fer-ho un cop i pot trigar alguns segons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
ca: Interval de nivells de la &tessel·la:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
ca: Nivell mínim de la tessel·la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
ca: a

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
ca: Nivell màxim de la tessel·la

en: Roadmap
ca: Mapa de carreteres

en: Hybrid
ca: Híbrid

en: Show Map Type Control
ca: Mostra el control del tipus de mapa

en: Show Navigation Control
ca: Mostra el control de la navegació

en: Show Scale Control
ca: Mostra el control de l'escala

en: Float items
ca: Elements flotants

en: Marble Virtual Globe
ca: El globus terraqüi virtual del Marble

en: Atlas map
ca: Mapa atles

en: Satellite map
ca: Mapa de satèl·lit

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
ca: Esfèric

en: Equirectangular
ca: Cilíndrica equidistant

en: Show compass
ca: Mostra la brúixola

en: Show scale bar
ca: Mostra la barra d'escala

en: Show navigation
ca: Mostra la navegació

en: Show overview map
ca: Mostra un mapa general

en: Other Marble Themes
ca: Altres temes del Marble

en: Projection
ca: Projecció

en: Export as...
ca: Exporta com a...

en: Bookmark folder
ca: Carpeta de punts

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
ca: El fitxer no està en el format XBEL versió 1.0.

en: Unknown title
ca: Títol desconegut

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
ca: Afegeix un punt d'interès

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
ca: Teclegeu un nom i un comentari per al punt, i trieu a on desar-lo.

en: Bookmark title
ca: Títol del punt

en: Bookmark comment
ca: Comentari del punt

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
ca: Edició dels punts de geolocalització

en: &Remove
ca: &Elimina

en: Add Folder
ca: Afegeix una carpeta

en: New Folder
ca: Carpeta nova

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
ca: Gestió dels punts d'interès

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
ca: Voleu eliminar «%1» de la col·lecció de punts?

en: Remove Bookmark
ca: Elimina punt

en: Insert Bookmark
ca: Insereix un punt

en: Title Change
ca: Canvi del títol

en: Comment Change
ca: Canvi del comentari

en: Address Change
ca: Canvi d'adreça

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
ca: Comentari

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
ca: Càrrega de punt

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
ca: Error en carregar els punts a la línia %1, columna %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
ca: Obertura de fitxer

en: Imported %1
ca: S'han importat %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
ca: Desa el fitxer

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
ca: Exportació de punt d'interès

en: Error saving bookmarks
ca: Error en desar els punts

en: Edit Bookmarks
ca: Edita els punts

en: Add Bookmark...
ca: Afegeix un punt...

en: Warning: Sidecar settings
ca: Avís: Configuració lateral

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
ca: Heu activat l'escriptura de fitxers laterals per a emmagatzemar les metadades en l'aplicació pare, però no per a lectura. Això significa que aquí se sobreescriurà qualsevol metadada emmagatzemada en els fitxers laterals.
    Activeu la lectura dels fitxers laterals en l'aplicació pare o continueu sota la vostra responsabilitat.

en: 1 image moved | %1 images moved
ca[0]: S'ha mogut 1 imatge
ca[1]: S'han mogut %1 imatges

en: Load GPX files...
ca: Carrega fitxers GPX...

en: Show tracks on Map
ca: Mostra els trajectes en el mapa

en: Set this option to show tracks on the Map
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar els trajectes en el mapa

en: Only use selected images
ca: Usa només les imatges seleccionades

en: Set this option to correlate selected images only
ca: Establiu aquesta opció per a correlacionar només les imatges seleccionades

en: Camera time zone:
ca: Zona horària de la càmera:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
ca: <p>Estableix la zona horària de la càmera durant la presa de la fotografia, de manera que les marques de temps de les imatges es poden convertir a GMT per a coincidir amb l'hora de referència del GPS.</p><p>Nota: Els desplaçaments positius compten cap a l'est des de la longitud zero (GMT), són «abans de l'hora».</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
ca: Desplaçament de les imatges (hh:mm:ss):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
ca: Estableix el desplaçament entre l'hora de la imatge i l'hora del trajecte. P. ex. per a corregir un rellotge incorrecte de la càmera o una zona horària diferent.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
ca: Estableix si l'hora de la imatge està per davant o darrere de l'hora del trajecte.

en: Interpolate
ca: Interpola

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
ca: Interval màx. de temps (hh:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
ca: Estableix la diferència màxima de temps per a interpolar els punts del fitxer GPX i l'hora de la imatge. Si la diferència de temps excedeix aquesta opció de configuració, es considera que no coincideixen.

en: Match directly
ca: Coincideix directament

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
ca: Estableix la diferència màxima de temps entre un punt del trajecte del GPS i l'hora de la imatge per a aparellar-los. Si la diferència de temps excedeix aquesta opció de configuració, es considera que no són coincidents.

en: Correlate
ca: Correlaciona

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
ca[0]: El fitxer GPX següent no s'ha pogut carregar:
ca[1]: Els %1 fitxers GPX següents no s'han pogut carregar:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
ca[0]: Error en carregar el fitxer GPX
ca[1]: Error en carregar els fitxers GPX

en: Correlating images -
ca: Les imatges s'estan correlacionant -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
ca: La correlació ha fallat

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
ca: No s'ha pogut correlacionar cap imatge -comproveu que la configuració del desplaçament i l'interval siguin correctes-.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
ca: La correlació ha estat correcta

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
ca: S'han correlacionat totes les imatges. Ara podeu comprovar la seva posició en el mapa.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
ca: La correlació ha acabat

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
ca[0]: S'ha correlacionat una imatge de %2. Comproveu que la configuració del desplaçament i l'interval siguin correctes si penseu que s'haurien de correlacionar més imatges.
ca[1]: S'han correlacionat %1 de %2 imatges. Comproveu que la configuració del desplaçament i l'interval siguin correctes si penseu que s'haurien de correlacionar més imatges.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
ca[0]: S'ha correlacionat 1 imatge
ca[1]: S'han correlacionat %1 imatges

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
ca: Nom del fitxer

[ctx: @title: track list header]
en: #points
ca: #punts

en: Not available
ca: No disponible

en: #Sat: %1
ca: Nre.sat.: %1

en: Modified
ca: Modificat

en: Date and time
ca: Data i hora

en: Failed to open file.
ca: Ha fallat en obrir el fitxer.

en: Failed to add GPS info to image.
ca: Ha fallat en afegir la informació del GPS a la imatge.

en: Failed to remove GPS info from image
ca: Ha fallat en eliminar la informació del GPS de la imatge

en: Failed to save tags to file.
ca: Ha fallat en desar les etiquetes al fitxer.

en: Unable to save changes to file
ca: No s'han pogut desar els canvis al fitxer

en: Paste coordinates
ca: Enganxa les coordenades

en: Paste coordinates swapped
ca: Enganxa les coordenades intercanviades

en: Remove coordinates
ca: Elimina les coordenades

en: Remove altitude
ca: Elimina l'altitud

en: Remove uncertainty
ca: Elimina la incertesa

en: Remove speed
ca: Elimina la velocitat

en: Look up missing altitude values
ca: Cerca els valors d'altitud que manquen

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
ca: S'ha trobat més d'un punt al porta-retalls. Només es pot assignar un punt a la vegada.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
ca: No s'ha pogut trobar cap coordenada en el porta-retalls.

en: Coordinates pasted
ca: Les coordenades s'han enganxat

en: Bookmark selected
ca: S'ha seleccionat el punt d'interès

en: Remove coordinates information
ca: Elimina la informació de les coordenades

en: Remove altitude information
ca: Elimina la informació d'altitud

en: Remove uncertainty information
ca: Elimina la informació incerta

en: Looking up altitudes
ca: S'estan cercant les altituds

en: Altitude lookup failed:
    %1
ca: Ha fallat la cerca de l'altitud:
    %1

en: Altitude looked up
ca: Cerca de l'altitud

en: {Country}
ca: {País}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
ca: {Estat}

en: {State district}
ca: {Districte estatal}

en: {County}
ca: {Comtat}

en: {City}
ca: {Ciutat}

en: {City district}
ca: {Districte de ciutat}

en: {Suburb}
ca: {Barri}

en: {Town}
ca: {Poble}

en: {Village}
ca: {Vila}

en: {Hamlet}
ca: {Llogaret}

en: {Street}
ca: {Carrer}

en: {House number}
ca: {Número de casa}

en: {Place}
ca: {Lloc}

en: Add country tag
ca: Afegeix etiqueta de país

en: Add state tag
ca: Afegeix etiqueta d'estat

en: Add state district tag
ca: Afegeix etiqueta de districte d'estat

en: Add county tag
ca: Afegeix etiqueta de comarca

en: Add city tag
ca: Afegeix etiqueta de ciutat

en: Add city district tag
ca: Afegeix etiqueta de districte de ciutat

en: Add suburb tag
ca: Afegeix etiqueta de barri

en: Add town tag
ca: Afegeix etiqueta de poble

en: Add village tag
ca: Afegeix etiqueta de vila

en: Add hamlet tag
ca: Afegeix etiqueta de llogaret

en: Add street
ca: Afegeix carrer

en: Add house number tag
ca: Afegeix etiqueta de número de casa

en: Add place
ca: Afegeix lloc

en: Add Local Administrative Area 2
ca: Afegeix l'àrea administrativa local 2

en: Add Local Administrative Area 1
ca: Afegeix l'àrea administrativa local 1

en: Add new tag
ca: Afegeix una etiqueta nova

en: Remove selected tag
ca: Elimina l'etiqueta seleccionada

en: Remove all control tags below this tag
ca: Elimina totes les etiquetes de control sota aquesta etiqueta

en: Add all address elements
ca: Afegeix tots els elements de l'adreça

en: Select language:
ca: Selecciona l'idioma:

en: Select service:
ca: Seleccioneu un servei:

en: Geonames.org place name (non-US)
ca: Nom de lloc del Geonames.org (no-US)

en: Geonames.org full address (US only)
ca: Adreça completa del Geonames.org (no-US)

en: Less options
ca: Menys opcions

en: Write locations as tags
ca: Escriu les ubicacions com a etiquetes

en: Write locations metadata
ca: Escriu les metadades de les ubicacions

en: Process reverse geocoding
ca: Processa la geocodificació inversa

en: Image tags are changed.
ca: Les etiquetes de la imatge han canviat.

en: Retrieving RG info -
ca: S'està recuperant la informació RG -

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
ca: Error de geocodificació inversa

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
ca: Afegeix una etiqueta nova

en: Select a name for the new tag:
ca: Selecciona un nom per a la nova l'etiqueta:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
ca: S'han geocodificat inversament %1 de %2 imatges. Voleu mantenir les etiquetes que ja s'han obtingut?

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
ca: S'han geocodificat inversament 1 imatge. Voleu mantenir les etiquetes que ja s'han obtingut?

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
ca: Cancel·lo la geocodificació inversa?

en: Could not open: %1
ca: No s'ha pogut obrir: %1

en: File is empty.
ca: El fitxer està buit.

en: Probably not a GPX file.
ca: Probablement no és cap fitxer GPX.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
ca: El fitxer és un fitxer GPX, però no s'ha trobat cap punt de dades amb les marques de temps vàlides.

en: Map settings
ca: Configuració del mapa

en: Zoom in
ca: Amplia

en: Zoom out
ca: Allunya

en: Switch between markers and thumbnails.
ca: Alterna entre marcadors i miniatures.

en: Preview single items
ca: Vista prèvia dels elements individuals

en: Preview grouped items
ca: Vista prèvia dels elements per grups

en: Show numbers
ca: Mostra els números

en: Increase the thumbnail size on the map
ca: Incrementa la mida de les miniatures al mapa

en: Decrease the thumbnail size on the map
ca: Disminueix la mida de les miniatures al mapa

en: Remove the current region selection
ca: Elimina la selecció de la regió actual

en: Select images by drawing a rectangle
ca: Seleccioneu les imatges dibuixant un rectangle

en: Pan mode
ca: Mode panoràmic

en: Zoom into a group
ca: Apropa a un grup

en: Create a region selection from a thumbnail
ca: Crea una selecció de regió a partir d'una miniatura

en: Filter images
ca: Filtra les imatges

en: Remove the current filter
ca: Elimina el filtre actual

en: Select images
ca: Selecció d'imatges

en: Lock the map position
ca: Bloqueja la posició en el mapa

en: Load tracks from albums
ca: Carrega trajectes a partir d'àlbums

en: Geolocation Interface
ca: Interfície de geolocalització

en: Sorting
ca: Ordenació

en: Show oldest first
ca: Mostra primer la més antiga

en: Show youngest first
ca: Mostra primer la més recent

en: Sort by rating
ca: Ordena per valoració

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
ca: Introduïu aquí el nom de la cerca actual per mapa per a desar-la a la vista de «Cerques per mapa».

en: Save current map search to a new virtual album.
ca: Desa la cerca actual per mapa a un àlbum virtual nou.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
ca: Si es prem aquest botó, la cerca actual per mapa es desarà a un àlbum virtual nou de cerques usant el nom establert a l'esquerra.

en: Search by area:
ca: Cerca per àrea:

en: Show Non-Geolocated Items
ca: Mostra els elements sense geolocalització

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
ca: Ja hi ha una cerca amb el nom.
    Si us plau, introduïu-ne un de nou:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
ca: Aquest nom ja existeix

en: Non Geo-located Items
ca: Elements sense geolocalització

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
ca: Desconeguda

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
ca: L'espai lliure al disc al camí «%1» per al fitxer de memòria cau de desfer és inferior a 2 GiB! Ara es desactiva la memòria cau de desfer!

en: Do not know
ca: No es coneix

en: Take the safest and most appropriate action
ca: Tria l'acció més segura i apropiada

en: Color Profile Mismatch
ca: Perfil de color inconsistent

en: Missing Color Profile
ca: Falta un perfil de color

en: Image with Uncalibrated Color
ca: Imatge amb el color sense calibrar

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
ca: <p>Aquesta imatge conté un <b>perfil de color incrustat</b><br/> que no coincideix amb el perfil de color de l'espai de treball.<br/>Com voleu continuar?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
ca: <p>Aquesta imatge no conté <b>cap informació sobre l'espai de color</b><br/>que es va usar per a crear-la. <br/>Com voleu continuar?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
ca: <p>La informació del color d'aquesta imatge està sense calibrar.<br/>Com voleu continuar?</p>

en: Embedded Color Profile:
ca: Perfil de color incrustat:

en: Input Color Profile:
ca: Perfil de color d'entrada:

en: Working Color Space:
ca: Espai de color de treball:

en: Original Colors:
ca: Colors originals:

en: Uncorrected Colors:
ca: Colors no corregits:

en: Raw Colors:
ca: Colors crus:

en: Resulting Colors:
ca: Colors resultants:

en: Correction Applied:
ca: S'ha aplicat la correcció:

en: Corrected Colors:
ca: Colors corregits:

en: Keep the embedded profile, do not convert
ca: Mantén el perfil incrustat, no el converteixis

en: Convert to working color space
ca: Converteix a l'espai de color de treball

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
ca: Ignora el perfil incrustat, assigna aquest perfil:

en: and then convert to working space
ca: i després converteix-lo a l'espai de treball

en: No Profile Available
ca: Cap perfil disponible

en: Assign profile and convert to working color space
ca: Assigna el perfil i converteix-lo a l'espai de color de treball

en: Assign and keep color profile
ca: Assigna i mantén el perfil de color

en: Leave the file untagged, do not color manage
ca: Deixa el fitxer sense etiquetar, no gestionis el color

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
ca: Quin espai de color s'hauria d'usar per a interpretar els colors d'aquesta imatge?

en: sRGB (Internet standard)
ca: sRGB (estàndard d'Internet)

en: Current working color space
ca: Espai de color de treball actual

en: This profile:
ca: Aquest perfil:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
ca: Seleccioneu el perfil de color d'entrada del dispositiu (càmera) usat per a crear aquesta imatge:

en: No Input Profile Available
ca: Cap perfil d'entrada disponible

en: Assigned Color Profile:
ca: Perfil de color assignat:

en: <b>No Profile</b>
ca: <b>Cap perfil</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
ca: Opcions de la provatura suau

en: Soft Proofing On
ca: Provatura suau activada

en: Enable soft-proofing color managed view
ca: Activa la vista gestionada del color de la provatura suau

en: Soft Proofing Off
ca: Provatura suau desactivada

en: Disable soft-proofing color managed view
ca: Desactiva la vista gestionada del color de la provatura suau

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
ca: <b>Configura la vista de la provatura suau</b>

en: Profile of the output device to simulate:
ca: Perfil del dispositiu de sortida a simular:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
ca: <p>Seleccioneu el perfil del dispositiu de sortida (normalment la impressora). Aquest perfil s'usarà per a fer una provatura suau, d'aquesta manera podreu previsualitzar com es renderitzarà una imatge en un dispositiu de sortida.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
ca: <p>Premeu aquest botó per a aconseguir informació més detallada sobre el perfil de provatura seleccionat.</p>

en: Rendering intent:
ca: Propòsit de la representació:

en: Highlight out-of-gamut colors
ca: Llum intensa als colors fora de la gamma

en: Highlighting color:
ca: Color ressaltat:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
ca: Error de perfil

en: No profile is selected.
ca: No hi ha cap perfil seleccionat.

[ctx: @title:window]
en: Save?
ca: Deso?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
ca: Desa els canvis

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
ca: Desa els canvis actuals. Nota: La imatge original mai se sobreescriurà.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
ca: Desa els canvis com una versió nova

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
ca: Desa els canvis actuals com una versió nova. El fitxer carregat romandrà sense canvis, i es crearà un fitxer nou.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
ca: Descarta els canvis

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
ca: Descarta els canvis aplicats a la imatge durant aquesta sessió d'edició.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
ca: La imatge actual ha estat canviada.
    Voleu desar els canvis?

en: Tools
ca: Eines

en: About this tool...
ca: Quant a aquesta eina...

en: Tool online handbook...
ca: Eina de manual en línia...

en: Guide:
ca: Guia:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
ca: Establiu aquí el color per a les guies de la composició.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
ca: Establiu aquí l'amplada en píxels per a les guies de la composició.

en: Defaults
ca: Predeterminat

en: Reset all settings to their default values.
ca: Restableix tota la configuració als seus valors predeterminats.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
ca: Carrega...

en: Load all parameters from settings text file.
ca: Carrega tots els paràmetres des d'un fitxer de text amb les opcions de configuració.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
ca: Desa com a...

en: Save all parameters to settings text file.
ca: Desa tots els paràmetres en un fitxer de text amb les opcions de configuració.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
ca: Prova

en: Try all settings.
ca: Prova tota la configuració.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
ca: &Primera

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
ca: Ú&ltima

[ctx: @action]
en: Open Original
ca: Obre l'original

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
ca: Desa els canvis

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
ca: Desa les modificacions a la versió actual del fitxer

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
ca: Desa com a una versió nova

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
ca: Desa les modificacions actuals a una versió nova del fitxer

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
ca: Desa la versió nova com a...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
ca: Desa les modificacions actuals a una versió nova del fitxer, indicant el nom de fitxer i el format

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
ca: Desa en el format

[ctx: @action]
en: Export
ca: Exporta

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
ca: Desa el fitxer en una carpeta externa a la vostra col·lecció

[ctx: @action]
en: Discard Changes
ca: Descarta els canvis

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
ca: Descarta tots els canvis actuals en aquest fitxer

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
ca: Obre amb l'aplicació predeterminada

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
ca: Obre l'element amb l'aplicació predeterminada assignada.

[ctx: @action]
en: Undo
ca: Desfés

[ctx: @action]
en: Redo
ca: Refés

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

[ctx: @action]
en: Select None
ca: No seleccionis res

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
ca: Zoom al 100%

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
ca: Ajusta a la &finestra

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
ca: Ajusta a la &selecció

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
ca: Aquesta opció serveix per a ampliar/reduir la imatge a l'àrea de selecció actual.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
ca: Indicador de subexposició

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el negre sobreacolorit a la imatge. Això us ajudarà a evitar la subexposició de la imatge.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
ca: Indicador de sobreexposició

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el blanc sobreacolorit a la imatge. Això us ajudarà a evitar la sobreexposició de la imatge.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
ca: Vista gestionada del color

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
ca: Opcions de la provatura suau...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
ca: Vista de la provatura suau

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
ca: Escapça a la selecció

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
ca: Aquesta opció serveix per a escapçar la imatge. Cal tenir seleccionada una àrea de la imatge per a activar aquesta acció.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
ca: Inverteix verticalment

[ctx: @action]
en: Rotate Left
ca: Gira a l'esquerra

[ctx: @action]
en: Rotate Right
ca: Gira a la dreta

[ctx: @action]
en: Previous Image
ca: Imatge anterior

[ctx: @label]
en: No selection
ca: Sense selecció

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
ca: Informació quant a la selecció d'imatge actual

[ctx: @info]
en: Information about image size
ca: Informació quant a la mida de la imatge

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
ca: Desament de la imatge...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
ca: Espereu mentre es desa la imatge...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
ca: Esteu a punt de sobreescriure el fitxer «%1»
    Esteu segur?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
ca: S'ha modificat la imatge «%1».
    Voleu desar-la?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
ca: S'ha modificat la imatge «%1».
    Es perdran tots els canvis.

[ctx: @info]
en: No selection
ca: Sense selecció

[ctx: @label]
en: Loading:
ca: S'està carregant:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
ca: No s'ha pogut carregar «%1»

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
ca: No es pot obrir el perfil de l'espai de treball especificat («%1»). No s'aplicarà cap transformació de color. Comproveu la configuració de la gestió del color a la configuració del digiKam.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
ca: S'està desant:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
ca: Ha fallat en desar el fitxer
    «%1»
    a
    «%2».

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
ca: No s'ha pogut obrir un fitxer temporal a la carpeta «%1»: %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
ca: No es pot determinar el format en què desar la imatge de destinació.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
ca: No s'ha pogut desar: El camí de fitxer trobat «%1» no és vàlid.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
ca: No s'ha pogut desar el fitxer «%1» amb el nom de versió de fitxer suggerit «%2»

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
ca: No teniu permís d'escriptura per al fitxer anomenat «%1». Esteu segur que voleu sobreescriure'l?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ca: Ja existeix un fitxer anomenat «%1». Esteu segur que voleu sobreescriure'l?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
ca: Ha fallat en sobreescriure el fitxer original

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
ca: La vista gestionada del color està activa.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
ca: La vista gestionada del color no està activa.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
ca: No s'ha configurat la gestió del color, per tant, no està disponible la vista gestionada del color.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
ca: L'indicador de subexposició està actiu

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
ca: L'indicador de subexposició no està actiu

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
ca: L'indicador de sobreexposició està actiu

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
ca: L'indicador de sobreexposició no està actiu

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
ca: Transformació

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
ca: Decoració

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
ca: Efectes

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
ca: Realçat

[ctx: @action]
en: Open With
ca: Obre amb

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
ca: Altres...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
ca: Obre amb...

en: Image Editor - %1
ca: Editor d'imatges - %1

en: Image Editor
ca: Editor d'imatges

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
ca: No hi ha cap imatge en aquest àlbum

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
ca: No hi ha cap imatge en aquest àlbum.
    Es tancarà l'editor.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
ca: Fitxer no disponible

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
ca: <qt>El fitxer original (<b>%1</b>) actualment no està disponible.</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
ca: Tanca l'editor

en: Delete File Permanently
ca: Suprimeix definitivament el fitxer

en: Delete Permanently without Confirmation
ca: Suprimeix definitivament sense confirmació

en: Move to Trash without Confirmation
ca: Mou a la paperera sense confirmació

en: Edit Titles
ca: Edita els títols

en: Edit Comments
ca: Edita els comentaris

en: Show Assigned Tags
ca: Mostra les etiquetes assignades

en: Assign Tag
ca: Assigna una etiqueta

en: Remove Tag
ca: Elimina una etiqueta

en: Assign Labels
ca: Assigna rètols

en: Failed to load image
    "%1"
ca: Ha fallat en carregar la imatge
    «%1»

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
ca: Abans

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
ca: Després

en: Before
ca: Abans

en: After
ca: Després

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
ca: <p>Aquest és el tros de la imatge original que s'emprarà per al càlcul de la vista prèvia.</p><p>Feu clic i arrossegueu el cursor del ratolí sobre la imatge per a canviar el focus del tros.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
ca: Si aquesta opció està activada, es mostrarà la imatge original.

en: Preview original image
ca: Vista prèvia de la imatge original

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
ca: Si aquesta opció està activada, l'àrea de vista prèvia es dividirà verticalment. Es mostrarà una àrea contigua de la imatge, amb la imatge original a una meitat, i la imatge final a l'altra meitat.

en: Preview vertical split with contiguous image
ca: Divisió vertical de la vista prèvia amb la imatge contigua

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
ca: Si aquesta opció està activada, l'àrea de vista prèvia es dividirà horitzontalment. Es mostrarà una àrea contigua de la imatge, amb la imatge original a una meitat, i la imatge final a l'altra meitat.

en: Preview horizontal split with contiguous image
ca: Divisió horitzontal de la vista prèvia amb la imatge contigua

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
ca: Si aquesta opció està activada, l'àrea de vista prèvia es dividirà verticalment. Es mostrarà la mateixa part de la imatge original i de la final, costat per costat.

en: Preview vertical split with same image region
ca: Divisió vertical de la vista prèvia amb la mateixa regió de la imatge

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
ca: Si aquesta opció està activada, l'àrea de vista prèvia es dividirà horitzontalment. Es mostrarà la mateixa part de la imatge original i de la final, costat per costat.

en: Preview horizontal split with same image region
ca: Divisió horitzontal de la vista prèvia amb la mateixa regió de la imatge

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
ca: Si aquesta opció està activada, es mostrarà la imatge final.

en: Preview target image
ca: Vista prèvia de la imatge final

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
ca: Si aquesta opció està activada, es mostrarà la imatge original quan el ratolí passi sobre l'àrea de la imatge; en cas contrari, es mostrarà la imatge final.

en: Preview on mouse-over
ca: Vista prèvia per on passa el ratolí

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
ca: Mode de vista prèvia

en: Connecting to camera...
ca: S'està connectant amb la càmera...

en: Connection established.
ca: S'ha establert la connexió.

en: Connection failed.
ca: La connexió ha fallat.

en: Failed to get free space from camera
ca: Ha fallat en obtenir espai lliure des de la càmera

en: Failed to get preview from camera
ca: Ha fallat en obtenir la vista prèvia des de la càmera

en: Failed to process capture from camera
ca: Ha fallat en processar la captura des de la càmera

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en llistar els fitxers de <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en llistar els fitxers de <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en obtenir la miniatura de <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en obtenir les metadades de <filename>%1</filename>

en: Failed to download <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en descarregar <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
ca: Ha fallat en convertir el fitxer <filename>%1</filename> a JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
ca: Ha fallat en convertir el fitxer <filename>%1</filename> a DNG

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
ca: S'ha saltat per a convertir el fitxer <filename>%1</filename> a DNG

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en obrir l'script de <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
ca: Temps d'espera exhaurit des de l'script de <filename>%1</filename>

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en executar l'script de <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
ca: Ha fallat en baixar el fitxer <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ca: Ha fallat en baixar el fitxer <b>%1</b>. Voleu continuar?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en carregar <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
ca: Ha fallat en pujar el fitxer <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ca: Ha fallat en pujar el fitxer <b>%1</b>. Voleu continuar?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en suprimir <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
ca: Ha fallat en suprimir el fitxer <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ca: Ha fallat en suprimir el fitxer <b>%1</b>. Voleu continuar?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en bloquejar <filename>%1</filename>

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
ca: Ha fallat en commutar el fitxer de bloqueig <b>%1</b>.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ca: Ha fallat en commutar el fitxer de bloqueig <b>%1</b>. Voleu continuar?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
ca: Títol: «%1»
    Model: «%2»
    Port: «%3»
    Camí: «%4»

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete Directories: "%6"
ca: Miniatures: «%1»
    Captura d'imatges: «%2»
    Supressió d'elements: «%3»
    Càrrega d'elements: «%4»
    Creació de directoris: «%5»
    Supressió de directoris: «%6»

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
ca: sí

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.
ca: «Càmera muntada» controlador per a càmeres USB/IEEE1394 d'emmagatzematge massiu i lectors de targetes de disc flaix.

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
ca: Títol: «%1»
    Model: «%2»
    Port: «%3»
    Camí: «%4»
    UUID: «%5»

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete directories: "%6"
ca: Miniatures: «%1»
    Captura d'imatges: «%2»
    Supressió d'elements: «%3»
    Càrrega d'elements: «%4»
    Creació de directoris: «%5»
    Supressió de directoris: «%6»

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
ca: sí

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
ca: Per a més informació quant al controlador «Càmera muntada», llegiu la secció «Càmeres fotogràfiques digitals admeses» al manual del digiKam.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.
    
    It does not use libgphoto2 drivers.
    
    To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact
ca: El controlador «Càmera muntada» és una interfície senzilla per a un disc de càmera muntat localment al vostre sistema.
    
    No usa cap controlador de la libgphoto2.
    
    Per a informar de qualsevol problema amb aquest controlador, contacteu amb l'equip del digiKam a:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
ca: %1 - Seleccioneu la carpeta de la càmera

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
ca: Seleccioneu la carpeta de la càmera a on voleu carregar les imatges.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ca: Informació del dispositiu

[ctx: @title]
en: Device Summary
ca: Resum del dispositiu

[ctx: @title]
en: Device Manual
ca: Manual del dispositiu

[ctx: @title]
en: About Driver
ca: Quant al controlador

[ctx: @title]
en: Thumb
ca: Miniatura

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
ca: Captura des de %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
ca: Captura

en: Unknown Format
ca: Format desconegut

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
ca: Aquest element està bloquejat.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
ca: Aquest element té un estat de baixada desconegut

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
ca: Aquest element mai s'ha baixat

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
ca: Aquest element ja s'ha baixat

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
ca: Establiu com reanomenarà els fitxers el digiKam en baixar-los.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
ca: Opcions de reanomenament de fitxers

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
ca: Crea automàticament els àlbums

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
ca: Operacions al vol (només JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
ca: Opcions de la conversió a DNG

[ctx: @item]
en: Scripting
ca: Crea scripts

[ctx: @title]
en: Settings
ca: Configuració

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
ca: Informació

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
ca: Captura

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
ca: No seleccionis res

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
ca: Inverteix la selecció

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
ca: Selecció d'elements nous

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
ca: Selecció d'elements bloquejats

[ctx: @title:menu]
en: Download
ca: Baixa

[ctx: @action]
en: Download New
ca: Baixa les noves

[ctx: @action]
en: Download Selected
ca: Baixa les seleccionades

[ctx: @action]
en: Download All
ca: Baixa-ho tot

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
ca: Baixa i suprimeix les noves

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
ca: Baixa i suprimeix les seleccionades

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
ca: Baixa i suprimeix-ho tot

[ctx: @action]
en: Upload...
ca: Carrega...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
ca: Commuta el bloqueig

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
ca: Marca com a baixada

[ctx: @title:menu]
en: Delete
ca: Suprimeix

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
ca: Suprimeix les seleccionades

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
ca: Suprimeix-ho tot

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
ca: Suprimeix les noves

[ctx: @title:group]
en: Views
ca: Vistes

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ca: Miniatures

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
ca: Vista prèvia de l'element

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
ca: Mapa

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
ca: &Ordena els elements

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
ca: El valor amb què s'ordenen els elements a la vista de miniatures

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
ca: Per nom

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
ca: Per camí

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
ca: Per data

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
ca: Per mida

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
ca: Per la valoració

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
ca: Per l'estat de la baixada

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
ca: &Sentit de l'ordenació dels elements

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
ca: Defineix si els elements s'ordenen de forma ascendent o descendent.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
ca: Ascendent

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
ca: Descendent

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
ca: A&grupa els elements

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
ca: Les categories en què es mostraran els elements a la vista de miniatures

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
ca: Llista plana

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
ca: Per carpeta

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
ca: Per format

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
ca: Per data

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
ca: Ajusta a la &finestra

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
ca: Zoom al 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
ca: Mostra l'historial

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
ca: Mostra la barra de miniatures

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
ca: Torna-ho a intentar

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
ca: Sortida del mode de vista prèvia

[ctx: @action]
en: Next Image
ca: Imatge següent

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
ca: Primera imatge

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
ca: Darrera imatge

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
ca: S'està cancel·lant l'operació actual, espereu, si us plau...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
ca: Voleu tancar el diàleg i cancel·lar l'operació actual?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
ca: S'està desconnectant de la càmera...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
ca: Preparat

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
ca: No s'ha pogut connectar a la càmera. Si us plau, assegureu-vos que està correctament connectada i encesa.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
ca: Selecció de la imatge a carregar

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
ca: No hi ha prou espai lliure al suport de la càmera per a carregar les imatges.
    
    Espai requerit: %1
    Espai lliure disponible: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
ca: La carpeta de càmera «%1» ja conté l'element «%2».
    Introduïu un nom de fitxer nou (sense extensió):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ca: El fitxer ja existeix

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
ca: El format personalitzat de data de l'àlbum de destinació no és vàlid. Reviseu la configuració...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
ca: La col·lecció que hostatja l'àlbum de destinació predeterminat establert per a processar les baixades des del dispositiu de la càmera no està disponible. Seleccioneu-ne una altra des del diàleg de configuració de la càmera.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
ca: L'àlbum de destinació predeterminat establert per a processar les baixades des del dispositiu de la càmera no està disponible. Seleccioneu-ne un altre des del diàleg de configuració de la càmera.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
ca: Seleccioneu l'àlbum de destinació des de la biblioteca del digiKam al que s'importaran les imatges de la càmera.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
ca: La col·lecció seleccionada com a àlbum de destinació per les baixades des de la càmera no està disponible. Seleccioneu un altre àlbum de destinació.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en moure el fitxer lateral de <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en moure el fitxer de <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
ca: Els elements següents estan bloquejats per la càmera (només-lectura). Aquests elements no se suprimiran. Si realment els voleu suprimir, desbloquegeu-los i torneu-ho a provar.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
ca[0]: Esteu a punt de suprimir aquesta imatge.
    El fitxer suprimit serà irrecuperable.
    Esteu segur?
ca[1]: Esteu a punt de suprimir %1 imatges.
    Els fitxers suprimits seran irrecuperables.
    Esteu segur?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
ca: Espai al disc insuficient

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
ca: No hi ha prou espai lliure al disc de l'àlbum que heu seleccionat per a baixar i processar les imatges seleccionades des de la càmera.
    
    Espai requerit estimat: %1
    Espai lliure disponible: %2
    Ho intento igualment?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ca[0]: Cap element seleccionat (%1 element)
ca[1]: Cap element seleccionat (%1 elements)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
ca: «%1» (%2 de %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
ca[0]: %2/%1 element seleccionat
ca[1]: %2/%1 elements seleccionats

en: Skipped file <filename>%1</filename>
ca: S'ha omès el fitxer <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
ca: Reanomena el fitxer a <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
ca: Ha fallat en desar el fitxer lateral de <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
ca: Ha acabat la baixada de les imatges. Ara podeu desconnectar la càmera mentre es giren automàticament les imatges

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
ca: Ha acabat la baixada de les imatges

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
ca: Ja hi ha un fitxer amb el mateix nom («%1») a la carpeta «%2».

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
ca: No s'ha trobat l'àlbum al camí «%1».

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
ca: &Dispositiu

en: Camera Folders
ca: Carpetes de la càmera

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
ca: detectat automàticament

[ctx: @action]
en: Escape preview
ca: Sortir de la vista prèvia

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
ca: Enrere

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
ca: Endavant

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
ca: Escriu el nom del document a l'Exif

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
ca: Corregeix la data i hora internes

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
ca: Gira/inverteix automàticament la imatge

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
ca: Converteix a un format de fitxer sense pèrdua

[ctx: @label]
en: New image format:
ca: Format nou de la imatge:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
ca: Establiu aquí totes les opcions per a esmenar/transformar automàticament els fitxers JPEG en baixar-los.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
ca: Establiu aquesta opció si voleu que les imatges es girin o inverteixin automàticament d'acord amb la informació Exif proporcionada per la càmera.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
ca: Seleccioneu aquí quina plantilla de metadades voleu aplicar a les imatges.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
ca: Establiu aquesta opció per a escriure el nom del document a les metadades de l'Exif. El nom del document és el nom del fitxer original del fitxer importat.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
ca: Establiu aquesta opció per a establir les etiquetes de metadades de la data i hora als valors correctes si la càmera no assigna correctament aquestes etiquetes quan es prenen les imatges. Els valors es desaran a les etiquetes Exif, XMP i IPTC, amb DateTimeDigitized i DateTimeCreated.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
ca: Establiu aquesta opció per a convertir automàticament tots els fitxers JPEG a un format d'imatge sense pèrdua. Nota: La conversió de la imatge pot trigar una estona en un ordinador lent.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
ca: <title>Format de fitxer d'imatge sense pèrdua preferit</title><para>Seleccioneu el format de fitxer en el qual la imatge JPEG es convertirà en un contenidor sense pèrdua amb compatibilitat amb les metadades</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
ca: <p>Per a personalitzar el format de la data es poden usar aquestes expressions:</p><p><b>d</b>: El dia com a nombre sense zero inicial (1 a 31)</p><p><b>dd</b>: El dia com a nombre amb un zero inicial (01 a 31)</p><p><b>ddd</b>: El nom abreviat de dia traduït (p. ex. «Dl» a «Dg»)</p><p><b>dddd</b>: El nom llarg de dia traduït (p. ex. «Dilluns» a «Diumenge»)</p><p><b>M</b>: El mes com a nombre sense zero inicial (1 a 12)</p><p><b>MM</b>: El mes com a nombre amb zero inicial (01 a 12)</p><p><b>MMM</b>: El nom abreviat de mes traduït (p. ex. «Gen» a «Des»)</p><p><b>MMMM</b>: El nom llarg de mes traduït (p. ex. «Gener» a «Desembre»)</p><p><b>yy</b>: L'any com a nombre de 2 dígits (p. ex. 00 a 99)</p><p><b>yyyy</b>: L'any com a nombre de 4 dígits (p. ex. 2012)</p><p>Tots els altres caràcters d'entrada es tractaran com a text. Qualsevol seqüència de caràcters delimitada per cometes simples es tractaran com a text i no s'usaran com una expressió. Exemples, si la data és 20 de juliol de 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b>: 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b>: Dg Juliol 20 69</p><p><b>'Fotografia presa' dddd</b>: Fotografia presa Diumenge</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
ca: Subàlbums basats en l'extensió

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
ca: Subàlbums basats en la data

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
ca: Format de la data:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
ca: Text complet

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
ca: Configuració local

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
ca: Personalitzada

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
ca: Mostra una llista de totes les opcions disponibles

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
ca: Establiu com haurà de crear automàticament els àlbums el digiKam en baixar-los.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
ca: Establiu aquesta opció si voleu baixar les imatges en subàlbums creats automàticament basats en l'extensió del fitxer dins de l'àlbum de destinació. D'aquesta manera, podreu separar els fitxers JPEG i RAW en baixar-los des de la càmera.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
ca: Establiu aquesta opció si voleu baixar les imatges a subàlbums creats automàticament segons la data dins l'àlbum de destinació.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
ca: Seleccioneu aquí el format de data que preferiu per a crear
    àlbums nous. Les opcions disponibles són:
    «ISO»: el format de data està d'acord amb la ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). P. ex.: 2006-08-24
    «Text complet»: el format de data és una cadena llegible
    per l'usuari. P. ex.: Diu 24 Aug 2006
    «Configuració local»: el format de la data depèn de la configuració
    del Centre de control del KDE.
    «Personalitzat»: usa un format personalitzat per a la data.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
ca: Mostra el resultat de la data convertida 1968-12-26 usant el format personalitzat.

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
ca: El format no és vàlid...

en: Cannot display camera preview
ca: No es pot mostrar la vista prèvia de la càmera

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
ca: Converteix les imatges RAW a un

[ctx: @label]
en: DNG container
ca: Contenidor DNG

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
ca: Establiu aquí totes les opcions per a convertir automàticament les imatges RAW al contenidor DNG en baixar-les.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
ca: Establiu aquesta opció per a convertir automàticament les imatges RAW al contenidor DNG.

[ctx: @title]
en: Camera Media
ca: Fitxers multimèdia de la càmera

[ctx: @title]
en: Album Library
ca: Biblioteca d'àlbums

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
ca: Capacitat:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
ca: Disponible:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
ca: Requerit:

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
ca: Assigna rètols

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
ca: Tots els fitxers

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
ca: Només els fitxers nous

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
ca: Fitxers RAW

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
ca: Fitxers JPG/TIFF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
ca: Fitxers de vídeo

en: Camera filenames
ca: Noms de fitxer de la càmera

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
ca: Establiu aquesta opció per a usar els noms dels fitxers d'imatge donats per la càmera sense modificacions.

en: Change case to:
ca: Canvia les lletres a:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
ca: Deixa'l com està

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
ca: Majúscules

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
ca: Minúscules

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
ca: Establiu el mètode a usar per a canviar les majúscules/minúscules en els noms dels fitxers d'imatge.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
ca: Personalitza

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
ca: <p>Per a personalitzar la línia d'ordres es poden usar aquestes expressions:</p><p><b>%file</b>: camí complet del fitxer importat</p><p><b>%filename</b>: nom de fitxer del fitxer importat</p><p><b>%path</b>: camí del fitxer importat</p><p><b>%orgfilename</b>: nom de fitxer original</p><p><b>%orgpath</b>: camí original</p><p>Si no hi ha cap expressió, s'afegeix el camí complet a l'ordre.</p>

en: Execute script for image:
ca: Executa un script per a les imatges:

en: No script selected
ca: No hi ha cap script seleccionat

en: Set here the script that is executed for every imported image.
ca: Establiu aquí l'script que s'ha d'executar per a cada imatge importada.

en: Drag and drop an image here
ca: Arrossegueu i deixeu anar aquí una imatge

en: Show on left panel
ca: Mostra en el plafó esquerre

en: Show on right panel
ca: Mostra en el plafó dret

en: Remove item
ca: Elimina l'element

en: Clear all
ca: Neteja-ho tot

en: Drag and drop images here
ca: Arrossegueu i deixeu anar aquí les imatges

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
ca[0]: %1 element a la taula de llum
ca[1]: %1 elements a la taula de llum

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
ca: &Primera

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
ca: Ú&ltima

en: On left
ca: A l'esquerre

en: Show item on left panel
ca: Mostra l'element al plafó esquerre

en: On right
ca: Al dret

en: Show item on right panel
ca: Mostra l'element al plafó dret

en: Open With Default Application
ca: Obre amb l'aplicació predeterminada

en: Open the item with default assigned application.
ca: Obre l'element amb l'aplicació predeterminada assignada.

en: Remove item from Light Table
ca: Elimina un element de la taula de llum

en: Remove all items from Light Table
ca: Elimina tots els elements de la taula de llum

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ca: Mou a la paperera

en: Delete immediately
ca: Suprimeix immediatament

en: Synchronize
ca: Sincronitza

en: Synchronize preview from left and right panels
ca: Sincronitza la vista prèvia dels plafons dret i esquerre

en: By Pair
ca: Per parelles

en: Navigate by pairs with all items
ca: Navega per parelles amb tots els elements

en: Clear On Close
ca: Buida en tancar

en: Clear light table when it is closed
ca: Buida la taula de llum quan es tanqui

en: Remove all images from the light table when it is closed
ca: Treu totes les imatges de la taula de llum quan es tanqui

en: Zoom to 100%
ca: Zoom al 100%

en: Fit to &Window
ca: Ajusta a la &finestra

en: Color-Managed View
ca: Vista gestionada del color

en: Previous Image
ca: Imatge anterior

en: Edit Titles on the Right
ca: Edita els títols a la dreta

en: Edit Comments on the Right
ca: Edita els comentaris a la dreta

en: Show Assigned Tags on the Right
ca: Mostra les etiquetes assignades a la dreta

en: Edit Titles on the Left
ca: Edita els títols a l'esquerra

en: Edit Comments on the Left
ca: Edita els comentaris a l'esquerra

en: Show Assigned Tags on the Left
ca: Mostra les etiquetes assignades a l'esquerra

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
ca: Plafó &esquerre

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
ca: Plafó d&ret

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
ca: Manteniment

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
ca: <qt><b>Seleccioneu les operacions de manteniment que s'han de processar</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
ca: Processa els elements de:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
ca: Usa les últimes eines i opcions de configuració desades

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it is possible)
ca: Treballa amb tots els nuclis dels processadors (quan sigui possible)

en: Common Options
ca: Opcions comunes

en: <qt>No option<br/><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
ca: <qt>Cap opció<br/><i>Nota: Aquesta eina només processa col·leccions d'àlbums.</i></qt>

en: Scan for new items
ca: Explora cercant elements nous

en: <qt><i>Note: If activated, the core database is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br/>If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
ca: <qt><i>Nota: Si s'activa, la base de dades del nucli sempre es neteja. Podeu seleccionar bases de dades addicionals per a netejar-les.<br/> Si seleccioneu una de les opcions de sota, el procés pot trigar molta estona i pot congelar el digiKam temporalment per tal d'assegurar que no es produeix cap corrupció a la base de dades.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
ca: També es neteja la base de dades de miniatures.

en: Also clean up the faces database.
ca: També es neteja la base de dades de cares.

en: Also clean up the similarity database.
ca: També es neteja la base de dades de similitud.

en: Extended clean up and shrink all databases.
ca: Neteja estesa i redueix totes les bases de dades.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
ca: Aquesta opció condueix al buidatge (encongiment) de les bases de dades. El buidatge funciona per a SQLite i MySQL.

en: Perform database cleaning
ca: Realitza la neteja de la base de dades

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
ca: Explora els elements modificats o sense catalogar (més ràpid)

en: Rebuild Thumbnails
ca: Reconstrueix les miniatures

en: Rebuild Finger-prints
ca: Reconstrueix les empremtes digitals

en: Similarity range (in percents):
ca: Interval de similitud (en percentatges):

en: Restriction on duplicates:
ca: Restricció en els duplicats:

en: No restriction
ca: Sense restricció

en: Restrict to album of reference image
ca: Restringeix a l'àlbum de la imatge de referència

en: Exclude album of reference image
ca: Exclou l'àlbum de la imatge de referència

en: Find Duplicate Items
ca: Cerca els elements duplicats

en: Faces data management:
ca: Gestió de les dades de cares:

[ctx: @option:check]
en: Rebuild all training data
ca: Reconstrueix totes les dades d'entrenament

[ctx: @info:tooltip]
en: This will re-train the face recognizer with tagged faces in your library.
ca: Això tornarà a entrenar el reconeixedor de cares amb cares etiquetades a la biblioteca.

[ctx: @option:check]
en: Reset and clear all faces and training
ca: Reinicia i neteja totes les cares i l'entrenament

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all detected and tagged faces.
ca: Això netejarà totes les cares detectades i etiquetades.

en: Detect and recognize Faces
ca: Detecta i reconeix les cares

en: Auto-tags Assignment
ca: Assignació automàtica d'etiquetes

en: Sync Direction:
ca: Direcció de la sincronització:

en: From database to image metadata
ca: Des de la base de dades a les metadades de la imatge

en: From image metadata to database
ca: Des de les metadades de la imatge a la base de dades

en: Check metadata setup panel for details:
ca: Per a més detalls reviseu el plafó de configuració de les metadades:

en: Sync Metadata and Database
ca: Sincronitza les metadades i la base de dades

[ctx: @title: window reset face database]
en: Warning
ca: Avís

en: Are you sure you want to delete all confirmed, unconfirmed, and unknown faces? You’ll need to rescan images and start tagging unknown faces again before any faces can be recognized.
ca: Segur que voleu suprimir totes les cares confirmades, no confirmades i desconegudes? Caldrà tornar a explorar les imatges i començar a etiquetar cares desconegudes de nou abans que es pugui reconèixer cap cara.

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
ca: Han finalitzat totes les operacions.
    Durada: %1

en: digiKam Maintenance
ca: Manteniment del digiKam

en: Process is done.
    Duration: %1
ca: El procés ha finalitzat.
    Durada: %1

en: Clean up the databases :
ca: Neteja les bases de dades:

en: analysing databases
ca: S'estan analitzant les bases de dades

en: cleaning core db
ca: S'està netejant la base de dades nucli

en: cleaning thumbnails db
ca: S'està netejant la base de dades de miniatures

en: cleaning recognition db
ca: S'està netejant la base de dades de reconeixement

en: cleaning similarity db
ca: S'està netejant la base de dades de similitud

en: shrinking databases
ca: S'estan encongint les bases de dades

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
ca: <p>Encongiment de la base de dades en curs.</p><p>Actualment, s'està encongint la base de dades.<br/>Això pot trigar una estona, depenent de la mida de la base de dades.<br/><br/>Cal congelar el digiKam per tal d'evitar la corrupció de la base de dades. Aquest rètol informatiu s'esvairà quan finalitzi el procés d'encongiment.</p>Estat actual:

en: Core DB
ca: BD del nucli

en: Thumbnails DB
ca: BD de miniatures

en: Face Recognition DB
ca: BD de reconeixement de cares

en: Similarity DB
ca: BD de similitud

en: Find new items
ca: Cerca els elements nous

en: Scanning: %1
ca: Exploració: %1

en: Album Root: %1
ca: Àlbum arrel: %1

en: Scanned:
    %1
ca: Explorat:
    %1

en: Items scanned for cataloging: %1
ca: Elements explorats per a la catalogació: %1

en: Item scanned for cataloging: %1
ca: Element explorat per a la catalogació: %1

en: Find duplicates items
ca: Cerca els elements duplicats

en: Finding Duplicates: %1
ca: Cerca de duplicats: %1

en: No duplicate item
ca: Cap element duplicat

en: 1 duplicate item | %1 duplicate items
ca[0]: 1 element duplicat
ca[1]: %1 elements duplicats

en: Items scanned for duplicates: %1
ca: Elements explorats cercant duplicats: %1

en: Item scanned for duplicates: %1
ca: Element explorat cercant duplicats: %1

en: Duplicates found: %1
ca: Duplicats trobats: %1

en: Duplicate found: %1
ca: Duplicat trobat: %1

en: Scan for faces in album: %1
ca: Exploració de cares en l'àlbum: %1

en: Scan for faces in %1 albums
ca: Exploració de cares en %1 àlbums

en: Scan for faces in image: %1
ca: Exploració de cares en la imatge: %1

en: Scan for faces in %1 images
ca: Exploració de cares en %1 imatges

en: Updating faces database
ca: S'està actualitzant la base de dades de cares

en: Error starting face detection.
ca: Error en iniciar la detecció de cares.

en: Items scanned for faces: %1
ca: Elements explorats cercant cares: %1

en: Item scanned for faces: %1
ca: Element explorat cercant cares: %1

en: Faces found: %1
ca: Cares trobades: %1

en: Face found: %1
ca: Cara trobada: %1

en: Face Scanning: %1
ca: Exploració de cares: %1

en: Found %1 face.
ca: S'ha trobat %1 cara.

en: Found %1 faces.
ca: S'han trobat %1 cares.

en: Recognized: %1
ca: Reconegudes: %1

en: Finger-prints
ca: Empremtes digitals

en: Rebuild Fingerprint: %1
ca: Reconstrucció d'empremtes digitals: %1

en: Album: %1
ca: Àlbum: %1

en: Items scanned for fingerprint: %1
ca: Elements explorats cercant empremtes digitals: %1

en: Item scanned for fingerprint: %1
ca: Element explorat cercant empremtes digitals: %1

en: Image Quality: %1
ca: Qualitat de les imatges: %1

en: Pick Label: %1
ca: Rètol de selecció: %1

en: Items scanned for quality: %1
ca: Elements explorats cercant qualitat: %1

en: Item scanned for quality: %1
ca: Element explorat cercant qualitat: %1

en: Remove all faces from image
ca: Elimina totes les cares de les imatges

en: Remove all tags from image
ca: Elimina totes les etiquetes de les imatges

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
ca: S'eliminaran totes les cares de les %1 imatges seleccionades.
    Voleu continuar?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
ca: S'eliminaran totes les etiquetes de les %1 imatges seleccionades.
    Voleu continuar?

en: Clear Metadata: %1
ca: Neteja de les metadades: %1

en: Items scanned to remove faces: %1
ca: Elements explorats per a eliminar cares: %1

en: Item scanned to remove faces: %1
ca: Element explorat per a eliminar cares: %1

en: Items scanned to remove tags: %1
ca: Elements explorats per a eliminar etiquetes: %1

en: Item scanned to remove tags: %1
ca: Element explorat per a eliminar etiquetes: %1

en: Synchronizing image metadata with database
ca: S'estan sincronitzant les metadades de les imatges amb la base de dades

en: Updating database from image metadata
ca: S'està actualitzant la base de dades amb les metadades de les imatges

en: Metadata Sync: %1
ca: Sincronització de les metadades: %1

en: Items scanned to synchronize metadata with database: %1
ca: Elements explorats per a sincronitzar les metadades amb la base de dades: %1

en: Item scanned to synchronize metadata with database: %1
ca: Element explorat per a sincronitzar les metadades amb la base de dades: %1

en: Items scanned to update database with metadata: %1
ca: Elements explorats per a actualitzar la base de dades amb les metadades: %1

en: Item scanned to update database with metadata: %1
ca: Element explorat per a actualitzar la base de dades amb les metadades: %1

en: Generate Thumbnails
ca: Genera les miniatures

en: Thumbnail: %1
ca: Miniatura: %1

en: Items scanned for thumbnails: %1
ca: Elements explorats per a miniatures: %1

en: Item scanned for thumbnails: %1
ca: Element explorat per a miniatures: %1

en: Queues
ca: Cues

en: Queue Settings
ca: Configuració de la cua

en: Control Panel
ca: Plafó de control

en: Assigned Tools
ca: Eines assignades

en: Tool Settings
ca: Configuració de les eines

en: Run
ca: Executa

en: Run all
ca: Executa-ho tot

en: New Queue
ca: Cua nova

en: Remove Queue
ca: Elimina la cua

en: Save Workflow
ca: Desa el flux de treball

en: Remove items
ca: Elimina els elements

en: Remove processed items
ca: Elimina els elements processats

en: Clear Queue
ca: Neteja la cua

en: Move up
ca: Mou amunt

en: Move down
ca: Mou avall

en: Remove tool
ca: Elimina l'eina

en: Current Queue:
ca: Cua actual:

en: No items
ca: No hi ha cap element

en: No tasks
ca: No hi ha cap tasca

en: 1 task | %1 tasks
ca[0]: 1 tasca
ca[1]: %1 tasques

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
ca: Preparat

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
ca: El processament està en curs

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
ca: S'està executant el gestor de cues per lots. Voleu cancel·lar el treball actual?

en: There is no queue to be run.
ca: No hi ha cap cua a executar.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
ca: No hi ha cap element per a processar a la cua actual (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
ca: Una regla de reanomenament personalitzada no és vàlida per a la cua actual (%1). Si us plau, corregiu-la.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
ca: La llista d'eines per lots assignada a la cua actual (%1) està buida. Si us plau, assigneu-hi alguna eina.

en: There are no items to process in the queues.
ca: No hi ha cap element per a processar a les cues.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
ca: Configuració dels àlbums dels elements processats

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
ca: No s'ha especificat cap àlbum per a allotjar els elements processats de la cua «%1». Si us plau, seleccioneu-ne un des del plafó de la Configuració de la cua.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
ca: L'àlbum per a allotjar els elements processats de la cua «%1» no està disponible o no s'hi pot escriure. Si us plau, establiu-ne un altre des del plafó de la Configuració de la cua.

en: Failed to process item...
ca: Ha fallat en processar l'element...

en: Process Cancelled...
ca: S'ha cancel·lat el procés...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
ca: Element «%1» de la cua «%2»: %3

en: Batch queue finished
ca: S'ha completat la cua per lots

en: All batch queues finished
ca: S'han completat totes les cues de lots

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
ca: &Cues

en: Failed to find tool...
ca: Ha fallat en trobar una eina...

en: (overwritten)
ca: (sobreescrit)

en: (renamed to %1)
ca: (reanomenat a %1)

en: Item exists and was skipped
ca: L'element existeix i s'ha omès

en: Failed to create sidecar file...
ca: Ha fallat en crear el fitxer lateral...

en: Item processed successfully %1
ca: Element processat amb èxit %1

en: Failed to create file...
ca: Ha fallat en crear el fitxer...

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
ca: Personalitzat

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
ca: Millora

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
ca: Transforma

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
ca: Decora

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
ca: Filtres

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
ca: Converteix

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
ca: Metadades

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
ca: No vàlid

[ctx: @label]
en: No setting available
ca: Cap configuració disponible

en: This is the list of batch tools assigned.
ca: Aquesta és la llista d'eines per lots assignades.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
ca: Aquesta és la llista d'imatges a processar per lots.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
ca: Miniatura

[ctx: @title: target item name]
en: Target
ca: Objectiu

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
ca[0]: Encara queda 1 element sense processar a «%2».
    Voleu tancar aquesta cua?
ca[1]: Encara queden %1 elements sense processar a «%2».
    Voleu tancar aquesta cua?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
ca: Les regles de reanomenament personalitzades de les cues llistades a continuació no són vàlides. Si us plau, corregiu-les.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
ca: La llista d'eines per lots assignades a les cues llistades a continuació estan buides. Si us plau, assigneu-hi alguna eina.

en: Use original Album
ca: Usa l'àlbum original

en: Target
ca: Final

en: Use original filenames
ca: Empra els noms de fitxer originals

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
ca: Establiu aquesta opció per a usar els noms de fitxer originals sense modificacions.

en: Customize filenames:
ca: Personalitza els noms de fitxer:

en: File Renaming
ca: Reanomenament de fitxers

en: Raw Files Loading:
ca: Càrrega de fitxers RAW:

en: Perform RAW demosaicing
ca: Executa la reconstrucció de color RAW

en: Extract embedded preview (faster)
ca: Extreu la vista prèvia incrustada (ràpid)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
ca: Desa els canvis com una branca creada de nou

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
ca: Establiu aquesta opció per a desar les modificacions actuals a una versió nova del fitxer

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
ca: Establiu aquesta opció per a usar tots els nuclis de la CPU de l'ordinador per a processar més d'un element de la cua al mateix temps.

en: Behavior
ca: Comportament

en: Saving Images
ca: Desament de les imatges

en: Reset current tool settings to default values.
ca: Restableix la configuració de l'eina actual als valors predeterminats.

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
ca: Millora

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
ca: Transforma

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
ca: Decora

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
ca: Filtres

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
ca: Converteix

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
ca: Metadades

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
ca: Eines personalitzades

[ctx: @action]
en: Assign tools
ca: Assigna les eines

en: This is the list of digiKam batch tools available.
ca: Aquesta és la llista de les eines per lots disponibles al digiKam.

en: Base Tools
ca: Eines base

en: This is the list of your customized workflow settings.
ca: Aquesta és la llista de la vostra configuració personalitzada del flux de treball.

en: Workflow
ca: Flux de treball

en: You can see below the history of last batch operations processed.
ca: Podeu veure a sota l'historial de les últimes operacions processades del lot.

en: History
ca: Historial

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
ca: Flux de treball nou

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
ca: Edició de flux de treball

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
ca: <qt><b>Crea un nou flux de treball</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
ca: <qt><b>Propietats del flux de treball</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
ca: &Títol:

en: Description:
ca: Descripció:

en: New Workflow
ca: Flux de treball nou

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
ca: Eines

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
ca: Gestor de la cua per lots

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
ca: Alguns fluxos de treball no s'ha pogut carregar des del fitxer de configuració a causa d'una versió incompatible d'una eina.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
ca: Assigna un flux de treball a la cua actual

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
ca: Edita el flux de treball

[ctx: @action]
en: Update Workflow
ca: Actualitza el flux de treball

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
ca: Suprimeix el flux de treball

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
ca: Suprimeixo el flux de treball?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir el flux de treball seleccionat «%1»?

en: Rename...
ca: Reanomena...

en: (No Value Selected)
ca: (Cap valor seleccionat)

en: No Rating assigned
ca: No s'ha assignat cap valoració

en: Reset contents
ca: Reinicia el contingut

[ctx: @item]
en: Any Album
ca: Qualsevol àlbum

[ctx: @label:listbox]
en: In All
ca: A tot

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
ca: A un de

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
ca: A l'arbre

[ctx: @item]
en: Any Tag
ca: Qualsevol etiqueta

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
ca: Qualsevol

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
ca: Qualsevol de: %1

en: any color depth
ca: Qualsevol profunditat de color

en: 8 bits per channel
ca: 8 bits per canal

en: 16 bits per channel
ca: 16 bits per canal

en: Search items located in
ca: Cerca els elements ubicats a

en: The album name contains
ca: El nom de l'àlbum conté

en: The album caption contains
ca: La llegenda de l'àlbum conté

en: The album category is
ca: La categoria de l'àlbum és

en: Return items with tag
ca: Retorna els elements amb l'etiqueta

en: A tag of the item contains
ca: Una etiqueta de l'element conté

en: Return items without tags
ca: Retorna els elements sense etiquetes

en: Not Tagged
ca: Sense etiqueta

en: File Name
ca: Nom de fitxer

en: Return items whose file name contains
ca: Retorna els elements en què el nom de fitxer conté

en: Modification
ca: Modificació

en: Return items modified between
ca: Retorna els elements modificats entre

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
ca: i

en: File Size
ca: Mida del fitxer

en: Size of the file in megabytes
ca: Mida del fitxer en megabytes

en: Size of the file in bytes
ca: Mida del fitxer en bytes

en: Month/Day
ca: Mes/dia

en: Return items from a month or a day of the month
ca: Retorna els elements des d'un mes o un dia del mes

en: Return items with labels
ca: Retorna els elements amb rètols

en: Return items rated at least
ca: Retorna els elements valorats amb un mínim de

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
ca: amb un màxim de

en: Return items created between
ca: Retorna els elements creats entre

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
ca: i

en: Digitization
ca: Digitalització

en: Return items digitized between
ca: Retorna els elements digitalitzats entre

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
ca: i

en: Time
ca: Temps

en: Return items with created time between
ca: Retorna els elements creats en l'interval de temps entre

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
ca: i

en: Exif Orientation
ca: Orientació de l'Exif

en: Find items with orientation flag
ca: Cerca els elements amb senyal d'orientació

en: Find items with a width between
ca: Cerca els elements amb amplades entre

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
ca: i

en: Find items with a height between
ca: Cerca els elements amb alçades entre

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
ca: i

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
ca: Cerca els elements amb

en: File Format
ca: Format de fitxer

en: Return items with the file format
ca: Retorna els elements amb el format de fitxer d'imatge

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
ca: %1 [imatge]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
ca: %1 [vídeo]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
ca: %1 [àudio]

en: Color Depth
ca: Profunditat de color

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
ca: Cerca els elements amb

en: Color Model
ca: Model del color

en: Find items with the color model
ca: Cerca els elements amb el model de color

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
ca: %1 [imatge]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
ca: %1 [vídeo]

en: The make of the camera
ca: El fabricant de la càmera

en: The model of the camera
ca: El model de la càmera

en: Lens
ca: Lent

en: The type of the lens
ca: El tipus de lent

en: Lens aperture as f-number
ca: Obertura de la lent com a nombre f

en: Focal length of the lens
ca: Distància focal de la lent

en: 35mm equivalent focal length
ca: Distància focal equivalent a 35mm

en: Automatic exposure program
ca: Programa automàtic d'exposició

en: Automatic or manual exposure
ca: Exposició automàtica o manual

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
ca: Velocitat ISO de la pel·lícula (escala lineal, ASA)

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
ca: Flaix

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
ca: Mode de flaix

en: Automatic or manual white balance
ca: Balanç de blancs automàtic o manual

en: Color temperature used for white balance
ca: Temperatura de color emprada pel balanç de blancs

en: Metering Mode
ca: Mode de mesura

en: Method to determine the exposure
ca: Mètode per a determinar l'exposició

en: Subject Distance
ca: Distància del motiu

en: Distance of the subject from the lens
ca: Distància al motiu des de la lent

en: Macro, close or distant view
ca: Macro, a prop o vista distant

en: Altitude range
ca: Abast de l'altitud

en: Item has no GPS info
ca: L'element no conté informació del GPS

en: Not Geo-located
ca: Sense geolocalització

en: Country
ca: País

en: Country shown in the item
ca: País mostrat en l'element

en: Province
ca: Província

en: Province shown in the item
ca: Província mostrada en l'element

en: City shown in the item
ca: Ciutat mostrada en l'element

en: Sublocation
ca: Sublocalització

en: Sublocation shown in the item
ca: Sublocalització mostrada en l'element

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
ca: Creador

en: Return items created by
ca: Retorna els elements creats per

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
ca: Llegenda

en: Return items whose comment contains
ca: Retorna els elements en què el comentari conté

en: Return items commented by
ca: Retorna els elements comentats per

en: Headline
ca: Titular

en: Return items with the IPTC headline
ca: Retorna els elements amb el titular IPTC

[ctx: @label: item title]
en: Title
ca: Títol

en: Return items with the IPTC title
ca: Retorna els elements amb el títol IPTC

en: Find items that have associated all these words:
ca: Cerca els elements que tenen associades totes aquestes paraules:

en: Empty Text
ca: Text buit

en: Return items without text in:
ca: Retorna els elements sense text a:

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
ca: Creador

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
ca: Llegenda

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
ca: Autor

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
ca: Titular

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
ca: Títol

en: Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte

en: Return items with the aspect ratio
ca: Retorna els elements amb la relació d'aspecte

en: Pixel Size
ca: Mida del píxel

en: Value of (Width * Height) between
ca: Valor de (amplada * alçada) entre

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
ca: i

en: Return video with the frame aspect ratio
ca: Retorna els vídeos amb la relació d'aspecte dels fotogrames

en: Length of the video
ca: Durada del vídeo

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
ca: i

en: Frame Rate
ca: Velocitat dels fotogrames

en: Return video with the frame rate
ca: Retorna els vídeos amb la velocitat dels fotogrames

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
ca: i

en: Codec
ca: Còdec

en: Return video codec
ca: Retorna els vídeos amb el còdec

en: Return Audio Bits Rate
ca: Retorna la taxa de bits de l'àudio

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
ca: i

en: Return Audio Channel Type
ca: Retorna els tipus de canal d'àudio

[ctx: @label: audio channel type]
en: Stereo
ca: Estèreo

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
ca: So envoltant 5.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
ca: So envoltant 7.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
ca: Seqüència de 16 canals

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
ca: Altres tipus de canal

en: Return Audio Codec
ca: Retorna el còdec d'àudio

en: Faces
ca: Cares

en: Return items by number of face regions
ca: Retorna els elements per nombre de regions de cares

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
ca: i

en: Return items without face regions
ca: Retorna els elements sense regions de cares

en: No Face Regions
ca: Sense regions de cares

en: Day:
ca: Dia:

en: Every Month
ca: Cada mes

en: Every Day
ca: Cada dia

en: Any Orientation
ca: Qualsevol orientació

en: Landscape Orientation
ca: Orientació apaïsada

en: Portrait orientation
ca: Orientació vertical

[ctx: Create new search]
en: New...
ca: Nova...

[ctx: Copy as new search]
en: Copy...
ca: Copia...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
ca: Edita...

en: File, Album, Tags
ca: Fitxer, àlbum, etiquetes

en: Picture Properties
ca: Propietats de la imatge

en: Caption, Comment, Title
ca: Llegenda, comentari, títol

en: Geographic position
ca: Ubicació geogràfica

en: Face regions
ca: Regions de cares

en: Find Items
ca: Cerca els elements

en: Meet All of the following conditions
ca: Aparella amb totes les condicions següents

en: Meet Any of the following conditions
ca: Aparella amb qualsevol de les condicions següents

en: None of these conditions are met
ca: No es compleix cap d'aquestes condicions

en: At least one of these conditions is not met
ca: Com a mínim no es compleix una d'aquestes condicions

note: i18n("Find Pictures meeting all of these conditions")); simpleLabel->setPixmap(QIcon::fromTheme(QLatin1String("edit-find")).pixmap(128));
en: <qt><p>Search your collection<br/>for Items meeting the following conditions</p></qt>
ca: <qt><p>Cerca a la vostra col·lecció<br/>els elements que compleixin les condicions següents</p></qt>

en: Remove Group
ca: Elimina el grup

en: Hide Options
ca: Oculta les opcions

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
ca: Suprimeixo la cerca?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir la cerca seleccionada «%1»?

en: (Advanced Search)
ca: (Cerca avançada)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
ca: Inici automàtic de cerca

en: New Search
ca: Cerca nova

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
ca: Cerca:

en: Enter keywords here...
ca: Introduïu aquí les paraules clau...

en: New Advanced Search...
ca: Cerca avançada nova...

en: Edit Current Search...
ca: Edita la cerca actual...

en: Save Current Search
ca: Desament de la cerca actual

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
ca: Introduïu un nom per a la cerca actual per a desar-la a la vista de «Cerques»

en: Save current search to a new virtual Album
ca: Desa la cerca actual a un àlbum virtual nou

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
ca: Si premeu aquest botó, la cerca actual es desarà a un àlbum virtual nou de cerques usant el nom establert a l'esquerra.

en: Edit Stored Search
ca: Edició de la cerca emmagatzemada

en: Edit...
ca: Edita...

en: Add Search Group
ca: Afegeix un grup de cerca

en: Try
ca: Prova

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
ca: Cerca avançada

en: Show file&name
ca: Mostra el &nom del fitxer

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el nom del fitxer a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show file si&ze
ca: Mostra la &mida del fitxer

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la mida del fitxer a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show camera creation &date
ca: Mostra la da&ta de creació de la càmera

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la data de creació de la càmera a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show file &modification date
ca: Mostra la data de &modificació del fitxer

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la data de modificació del fitxer a sota de la miniatura de la imatge si aquesta és diferent de la data de creació de la càmera. Aquesta opció és útil per a identificar ràpidament quins elements han estat modificats.

en: Show ima&ge dimensions
ca: Mostra les dimensions de la imat&ge

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la mida en píxels de la imatge a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show image aspect ratio
ca: Mostra la relació d'aspecte de la imatge

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la relació d'aspecte de la imatge a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show image format
ca: Mostra el format de la imatge

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el tipus MIME de la imatge sobre la miniatura de la imatge.

en: Show digiKam tit&le
ca: Mostra el títo&l del digiKam

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el títol del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show digiKam &captions
ca: Mostra les &llegendes del digiKam

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les llegendes del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show digiKam &tags
ca: Mostra les e&tiquetes del digiKam

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la llista d'etiquetes del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show digiKam &rating
ca: Mostra la &valoració del digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la valoració del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show digiKam &pick label
ca: Mostra el &rètol de selecció del digiKam

en: Set this option to show the digiKam pick label below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el rètol de selecció del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show digiKam color &label
ca: Mostra el rèto&l de color del digiKam

en: Set this option to show the digiKam color label as a border around the thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el rètol de color del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show rotation overlay buttons
ca: Mostra els botons de gir a sobre

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar els botons superposats a sobre de la miniatura de la imatge, per a poder girar la imatge a la dreta o l'esquerra.

en: Show fullscreen overlay button
ca: Mostra el botó de pantalla completa a sobre

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar un botó a sobre de la miniatura de la imatge per a obrir-la en el mode de pantalla completa.

en: Show Geolocation Indicator
ca: Mostra l'indicador de geolocalització

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar una icona a sobre de la miniatura de la imatge si l'element conté informació de geolocalització.

en: Thumbnail click action:
ca: Acció del clic sobre una miniatura:

en: Show Preview
ca: Mostra la vista prèvia

en: Start Image Editor
ca: Inicia l'editor d'imatges

en: Show on Light Table
ca: Mostra a la taula de llum

en: Open with Default Application
ca: Obre amb l'aplicació predeterminada

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
ca: Seleccioneu l'acció a fer quan cliqueu a sobre d'una miniatura.

en: Icon View font:
ca: Tipus de lletra de la vista d'icones:

en: Select here the font used to display text in icon views.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de lletra emprada per a mostrar el text a les vistes d'icones.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
ca: Utilitza la mida gran de miniatures per a una resolució alta de la pantalla

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
ca: Establiu aquesta opció per a representar la vista d'icona amb una mida gran de les miniatures en cas que s'usi un monitor 4K, per exemple.
    De manera predeterminada, aquesta opció està desactivada i la mida màxima de les miniatures estarà limitada a 256x256 píxels. Quan aquesta opció està activada, la mida de les miniatures es podrà ampliar fins a 512x512 píxels.
    Aquesta opció emmagatzemarà més dades a la base de dades de les miniatures i usarà més memòria del sistema. Cal reiniciar el digiKam perquè tingui efecte, i cal processar l'opció «Reconstrueix les miniatures» del menú Manteniment per a totes les col·leccions.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ca: Icones

en: Tree View icon size:
ca: Mida de les icones de la vista en arbre:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
ca: Establiu aquesta opció per a configurar la mida en píxels de les icones per a la vista en arbre a les barres laterals del digiKam.

en: People Tree View icon size:
ca: Mida de les icones de la vista en arbre de les persones:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
ca: Establiu aquesta opció per a configurar la mida en píxels de les icones per a la vista en arbre a la barra lateral de persones del digiKam.

en: Tree View font:
ca: Tipus de lletra de la vista en arbre:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de lletra emprada per a mostrar el text a les vistes en arbre.

en: Show a count of items in Tree Views
ca: Mostra un comptador d'elements a les vistes en arbre

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el nombre d'elements que conté al nom de l'àlbum dins de la vista d'icones.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
ca: Vistes en arbre

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
ca: La vista prèvia mostra la vista incrustada si està disponible (més ràpid)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
ca: La vista prèvia mostra la imatge completa

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
ca: Imatges RAW:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
ca: Automàtic

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
ca: Vista prèvia incrustada

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
ca: Dades RAW a mida mitjana

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
ca: Dades RAW a mida completa (alta qualitat)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
ca: La vista prèvia d'imatges es converteix a 8 bits per a una visualització més ràpida

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
ca: Desactiveu això si no voleu convertir la vista prèvia d'imatges de 16 bits a 8 bits.

en: Preview image is always scaled to fit to window
ca: La vista prèvia d'imatges sempre es canvia d'escala per a ajustar-la a la finestra

en: Uncheck this if you do not want to scale small images to fit to window.
ca: Desmarqueu això si no voleu canviar l'escala de les imatges petites per a ajustar-les a la finestra.

en: Preview image use Anti-aliasing to scale up
ca: La vista prèvia d'imatges usa l'antialiàsing en augmentar d'escala

en: Uncheck this if you do not want use Anti-aliasing to scale up.
ca: Desmarqueu això si no voleu fer servir antialiàsing en augmentar d'escala.

en: Show icons and text over preview
ca: Mostra les icones i el text damunt de la vista prèvia

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
ca: Desactiveu això si no voleu veure icones i text en la vista prèvia de la imatge.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
ca: Vista prèvia

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
ca: Pantalla completa

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
ca: Tipus MIME

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
ca: Aquesta opció canvia la mida en què es generen les miniatures. Cal reiniciar el digiKam perquè aquesta opció tingui efecte. A més, cal reconstruir totes les miniatures emmagatzemades usant el menú <interface>Eines / Manteniment</interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
ca: Gestiona les categories per a ordenar i tornar a disposar la vista en arbre de l'àlbum.

en: Set here the new category
ca: Establiu aquí la categoria nova

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
ca: Aquí podeu afegir o eliminar els tipus de categories d'àlbums, per a millorar l'ordenació d'aquests en el digiKam.

en: &Add...
ca: &Afegeix...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
ca: <p>Afegeix tipus de fitxer nous per a mostrar-los com a elements de l'àlbum.</p><p>El digiKam intenta acceptar tots els formats d'imatge que presenten les càmeres digitals, i pot gestionar altres formats importants de vídeo i àudio.</p><p>Podeu ampliar la ja considerable llista de formats que gestiona el digiKam afegint les extensions del tipus que voleu ampliar. Cal separar múltiples extensions per un punt i coma o un espai.</p><p><b><u>Nota:</u> Els canvis efectuats en aquesta vista provocaran que es torni a explorar la base de dades en segon pla.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
ca: Extensions de fitxers d'&imatge addicionals (<a href='image'>Tipus admesos actualment</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ca: <p>Aquí podeu afegir extensions addicionals de fitxers d'imatge (inclús fitxers RAW) a visualitzar en la vista d'àlbums. Escriviu «xyz abc» per a mostrar fitxers amb les extensions *.xyz i *.abc a la vista d'àlbums.</p><p>També podeu eliminar formats de fitxers que s'accepten de manera predeterminada afegint un signe menys al davant: p. ex. «-gif» eliminarà tots els fitxers GIF de la vista d'àlbums i qualsevol resta de la base de dades. Això no suprimirà els fitxers, només deixaran de mostrar-se al digiKam.</p><p><b>Atenció:</b> l'eliminació dels fitxers de la base de dades comporta la pèrdua de totes les seves etiquetes i valoracions.</p>

en: Enter additional image file extensions.
ca: Introduïu extensions de fitxer d'imatge addicionals.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
ca: Extensions de fitxers de &vídeos addicionals (<a href='video'>Tipus admesos actualment</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ca: <p>Aquí podeu afegir extensions addicionals de fitxers de vídeo a visualitzar en la vista d'àlbums. Escriviu «xyz abc» per a acceptar fitxers amb les extensions *.xyz i *.abc. En clicar en aquests fitxers es reproduiran amb un reproductor de vídeo incrustat.</p><p>També podeu eliminar els formats de fitxer acceptats de manera predeterminada afegint un signe menys al davant: p. ex. «-avi» eliminarà tots els fitxers AVI de la vista d'àlbums i qualsevol resta d'aquests de la base de dades. Això no suprimirà els fitxers, només deixaran de mostrar-se al digiKam.</p><p><b>Atenció:</b> l'eliminació dels fitxers de la base de dades comporta la pèrdua de totes les seves etiquetes i valoracions.</p>

en: Enter additional video file extensions.
ca: Introduïu extensions de fitxer de vídeo addicionals.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
ca: Extensions de fitxers d'à&udio addicionals (<a href='audio'>Tipus admesos actualment</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ca: <p>Aquí podeu afegir extensions addicionals de fitxers d'àudio a visualitzar en la vista d'àlbums. Escriviu «xyz abc» per a acceptar fitxers amb les extensions *.xyz i *.abc. En clicar en aquests fitxers es reproduiran amb un reproductor d'àudio incrustat.</p><p>També podeu eliminar els formats de fitxer acceptats de manera predeterminada afegint un signe menys al davant: p. ex. «-ogg» eliminarà tots els fitxers OGG de la vista d'àlbums i qualsevol resta d'aquests de la base de dades. Això no suprimirà els fitxers, només deixaran de mostrar-se al digiKam.</p><p><b>Atenció:</b> l'eliminació dels fitxers de la base de dades comporta la pèrdua de totes les seves etiquetes i valoracions.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
ca: Introduïu extensions de fitxer d'àudio addicionals.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
ca: <p>Heu triat eliminar els següents formats d'imatge de la llista de formats acceptats: <b>%1</b>.</p><p>Aquest són formats molt normals. Si teniu imatges amb aquests formats a la col·lecció, s'eliminaran de la base de dades i perdreu tota la seva informació, inclús la valoració i les etiquetes.</p><p>Esteu segur que voleu aplicar els canvis sobre els formats d'imatge acceptats?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
ca: <p>Els fitxers amb aquestes extensions es reconeixeran com a imatges i s'inclouran en la base de dades:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
ca: <p>Els fitxers amb aquestes extensions es reconeixeran com a fitxers de vídeo i s'inclouran a la base de dades:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
ca: <p>Els fitxers amb aquestes extensions es reconeixeran com a fitxers d'àudio i s'inclouran en la base de dades:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
ca: No s'ha pogut detectar automàticament la càmera. Assegureu-vos que està correctament connectada i encesa. Voleu provar-ho un altre cop?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
ca: Configuració de la càmera

note: i18n!
en: Mounted Camera
ca: Càmera muntada

en: Camera List
ca: Llista de càmeres

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el nom de la càmera que voleu usar. S'establiran automàticament tota la configuració predeterminada del plafó de la dreta.</p><p>Aquesta llista s'ha generat amb la biblioteca gphoto2 instal·lada a l'ordinador.</p>

en: Camera Title
ca: Identificador de la càmera

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
ca: <p>Establiu aquí el nom usat a la interfície del digiKam per a identificar aquesta càmera.</p>

en: Camera Port Type
ca: Tipus de port de la càmera

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquesta opció si la càmera està connectada a l'ordinador per mitjà d'un cable USB.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
ca: Sèrie

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquesta opció si la càmera està connectada a l'ordinador per mitjà d'un cable sèrie.</p>

en: Network
ca: Xarxa

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquesta opció si la càmera està connectada a l'ordinador mitjançant xarxa.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el port en sèrie de l'ordinador que s'emprarà. Aquesta opció només es requereix si useu una càmera en sèrie.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
ca: <p>Introduïu l'adreça de xarxa de la càmera.</p>

en: Camera Mount Path
ca: Punt de muntatge de la càmera

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
ca: Nota: Només per a càmeres USB/IEEE d'emmagatzematge massiu.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
ca: <p>Establiu aquí el punt de muntatge que s'emprarà de l'ordinador. Aquesta opció només es requereix si useu una càmera <b>USB d'emmagatzematge massiu</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
ca: <p>Per a establir una càmera <b>USB d'emmagatzematge massiu</b><br/>(que apareix com una unitat extraïble quan està muntada), <br/>useu <a href="umscamera">%1</a> des de la llista de càmeres.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
ca: <p>Per a establir un <b>dispositiu USB genèric PTP</b><br/>(que usa el protocol per a la transferència d'imatges <br/>-Picture Transfer Protocol-), si us plau, <br/>useu <a href="ptpcamera">%1</a> des de la llista de càmeres.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
ca: <p>Per a establir un <b>Dispositiu de xarxa PTP/IP genèric</b><br/>(el qual usa el protocol per a la transferència d'imatges, si us plau, <br/>useu <a href="ptpipcamera">%1</a> des de la llista de càmeres.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br/>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
ca: <p>Hi ha una llista completa d'opcions de càmeres<br/>disponibles en <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>aquest URL</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
ca: Edició dels filtres d'importació

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
ca: Nom:

en: Mime filter:
ca: Filtre MIME:

en: Select Type Mime...
ca: Selecciona el tipus MIME...

en: File name filter:
ca: Filtre de noms de fitxer:

en: Path filter:
ca: Filtre de camí:

en: Show only new files
ca: Mostra només els fitxers nous

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
ca: Seleccioneu els tipus MIME que voleu per a aquest filtre.

en: Select Mime Types
ca: Selecció del tipus MIME

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
ca: Aquí es mostra la llista de càmeres digitals usada pel digiKam via la interfície del Gphoto.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
ca: Títol

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
ca: Camí

en: &Edit...
ca: &Edita...

en: Auto-&Detect
ca: &Detecta automàticament

en: Visit Gphoto project website
ca: Visiteu el lloc web del projecte Gphoto

en: Devices
ca: Dispositius

en: Use file metadata (makes connection slower)
ca: Usa les metadades del fitxer (fa més lenta la connexió)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
ca: Activa la càrrega de miniatures d'alta qualitat (lent en carregar)

en: Use a default target album to download from camera
ca: Usa un àlbum de destinació predeterminat per a baixar des de la càmera

en: If target file exists when downloaded from camera
ca: Si el fitxer de destinació ja existeix en descarregar des de la càmera

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
ca: Aquí podeu veure els filtres que es poden usar per a filtrar els fitxers al diàleg d'importació.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
ca: Utilitzeu un espai com a separador per a especificar múltiples noms de fitxers a ignorar.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
ca: Utilitzeu un espai com a separador per a especificar múltiples extensions de fitxers a ignorar.

en: Always ignore
ca: Ignora sempre

en: Ignored file names:
ca: Noms de fitxer ignorats:

en: Ignored file extensions:
ca: Extensions de fitxer ignorades:

en: Import Filters
ca: Filtres d'importació

en: Icon-View Options
ca: Opcions de la vista d'icones

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
ca: Mostra el format de la imatge

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les etiquetes del digiKam a sota de la miniatura de la imatge.

en: Show item &rating
ca: Mostra la &valoració de l'element

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la valoració de l'element a sota de la miniatura de la imatge.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar els botons superposats a sobre de la miniatura de la imatge per a girar la imatge.

en: Show embedded preview
ca: Mostra la vista prèvia incrustada

en: Start image editor
ca: Inicia l'editor d'imatges

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
ca: Seleccioneu aquí el tipus de lletra emprada per a mostrar el text a les vistes d'icones.

en: Preview Options
ca: Opcions de la vista prèvia

en: Embedded preview loads full-sized images
ca: La vista prèvia incrustada carregarà les imatges a mida completa

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
ca: <p>Establiu aquesta opció per a carregar les imatges a mida completa per a les vistes prèvies en lloc d'una mina reduïda. Com que aquesta opció farà que es trigui més temps a carregar les imatges, useu-la només si teniu un ordinador ràpid.</p><p><b>Nota:</b> Per a imatges RAW, s'usa una versió de la meitat de la mida de les dades RAW en comptes de la vista prèvia JPEG incrustada.</p>

en: Preview each item while downloading it
ca: Vista prèvia de cada element mentre es baixa

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
ca: <p>Establiu aquesta opció per a una vista prèvia de cada element mentre es baixa.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
ca: Finestra d'importació

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
ca: No s'ha seleccionat cap àlbum de destinació predeterminat per a processar les baixades des del dispositiu de càmera. Si us plau, seleccioneu-ne un.

en: Device detection under progress, please wait...
ca: Detecció del dispositiu en procés. Si us plau, espereu...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
ca: No s'ha pogut detectar automàticament cap càmera.
    Comproveu que la càmera està encesa i torneu-ho a intentar, o bé intenteu configurar-la manualment.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
ca: La càmera «%1» (%2) ja és a la llista.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
ca: S'ha trobat la càmera «%1» (%2) i s'ha afegit a la llista.

en: Untitled
ca: Sense títol

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
ca: Per tal d'activar aquesta característica, es desactivarà la vista prèvia a mida completa.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
ca: Si la vista prèvia a mida completa està activa, afectarà la velocitat de la vista prèvia de cada element mentre es baixa.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
ca: <p>A sota hi ha les ubicacions dels àlbums principals on s'emmagatzemen les imatges. Es necessita accés d'escriptura per a editar les imatges d'aquests àlbums.</p><p>Nota: S'accepten suports extraïbles (com unitats USB o DVD) i sistemes de fitxers remots (com NFS o Samba muntats amb cifs/smbfs).</p><p>Important: haureu de muntar el recurs compartit de forma nativa al vostre sistema abans de configurar una col·lecció remota.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
ca: <p>A sota hi ha les ubicacions dels àlbums principals on s'emmagatzemen les imatges. Es necessita accés d'escriptura per a editar les imatges d'aquests àlbums.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
ca: Controla els àlbums davant de canvis externs (requereix reiniciar)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
ca: <b>Nota: El control dels àlbums consumeix recursos del sistema i pot alentir el digiKam. Si useu el MacOS i col·leccions de xarxa, no hauríeu d'activar el control dels àlbums.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
ca: Carpetes de l'àlbum principal

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
ca: <p>Establiu els noms dels directoris que voleu ignorar de les col·leccions de fotografies. Els noms distingeixen entre majúscules i minúscules, i s'han de separar per punt i coma.</p><p>Això és útil, per exemple, quan es vol emmagatzemar les fotografies en un NAS («Network Attached Storage», Emmagatzematge adjunt de xarxa) de Synology. El sistema crea a cada directori un subdirectori @eaDir per a emmagatzemar les miniatures. Per a evitar que el digiKam insereixi la fotografia original i la seva miniatura corresponent dues vegades, el @eaDir s'ignorarà de manera predeterminada.</p><p>Per a tornar a incloure els directoris que s'ignoren de manera predeterminada, poseu-hi un menys al davant, p. ex. -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
ca: Directoris addicionals a ignorar (<a href='image'>directoris actualment ignorats</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
ca: Introduïu els directoris que voleu ignorar per a afegir a les col·leccions.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
ca: Directoris ignorats

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
ca: <p>Els directoris que comencen amb un punt s'ignoren de manera predeterminada.<br/> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
ca: Afegeix un camí a la col·lecció.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
ca: Actualitza el camí de la col·lecció.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
ca: Elimina la col·lecció del digiKam.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
ca: No ha estat possible afegir una col·lecció en els següents camins:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
ca: Selecció de la carpeta que conté la vostra col·lecció

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
ca: Problema en afegir una col·lecció

en: A collection with the path "%1" already exists.
ca: Ja existeix una col·lecció amb el camí «%1».

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
ca: Elimino el camí de la col·lecció?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
ca: Voleu eliminar el camí afegit «%1» de la col·lecció «%2»?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
ca: Elimino la col·lecció?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
ca: Voleu eliminar la col·lecció «%1» de la llista de col·leccions?

en: Local Collections
ca: Col·leccions locals

en: Collections on Removable Media
ca: Col·leccions en suports extraïbles

en: Collections on Network Shares
ca: Col·leccions en recursos compartits

en: Add Collection
ca: Afegeix una col·lecció

en: This collection is currently not available.
ca: Aquesta col·lecció actualment no està disponible.

en: No problems found, enjoy this collection.
ca: No s'ha trobat cap problema, gaudiu d'aquesta col·lecció.

en: This collection is hidden.
ca: Aquesta col·lecció és oculta.

en: Append network path
ca: Afegeix un camí de xarxa

en: Update collection
ca: Actualitza la col·lecció

en: Remove collection
ca: Elimina col·lecció

[ctx: #title: collection name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
ca: Camí

[ctx: #title: collection status]
en: Status
ca: Estat

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
ca: Heu afegit prèviament una col·lecció que conté el camí «%1».

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
ca: Problema en afegir una col·lecció

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
ca: Problema en actualitzar la col·lecció

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
ca: S'està afegint una col·lecció

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
ca: Actualització de la col·lecció

en: Your new collection will be created with this name:
ca: La nova col·lecció es crearà amb aquest nom:

en: Your collection will be updated to this name:
ca: La col·lecció s'actualitzarà amb aquest nom:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
ca: Selecció de la categoria

en: Your collection will use this category:
ca: La col·lecció usarà aquesta categoria:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
ca: Baixada dels fitxers necessaris

en: Use Face Management feature
ca: Usa la característica de gestió de cares

en: Use Aesthetic Detection feature
ca: Usa la característica de detecció estètica

en: Use Auto Tags Assignment feature
ca: Usa la característica d'assignació automàtica d'etiquetes

en: All files were downloaded successfully.
ca: Tots els fitxers s'han descarregat correctament.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
ca: Error de baixada

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
ca: S'ha detectat un error durant la baixada.
    
    Fitxer: %1
    
    %2
    
    Podeu intentar-ho de nou o continuar la descàrrega en el següent inici.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
ca: Torneu-ho a intentar

en: Checksum is incorrect.
ca: La suma de verificació no és correcta.

en: File write error.
ca: Error d'escriptura en el fitxer.

en: File open error.
ca: Error en obrir el fitxer.

en: File on the server is too large.
ca: El fitxer que hi ha en el servidor és massa gran.

en: <p>For the face management, the red-eye removal tool, and the classification of images according to aesthetics or the automatic assignment of tags to images, digiKam requires some large binary files. You can choose which feature you want to use.</p>
ca: <p>Per a la gestió de cares, l'eina d'eliminació dels ulls vermells i la classificació d'imatges segons l'estètica o l'assignació automàtica d'etiquetes a les imatges, el digiKam necessita alguns fitxers binaris grans. Podeu triar quina característica voleu emprar.</p>

[ctx: %1: folder path]
en: <p>Some of these files were not found. Click “Download” to begin downloading the files you need. You can close this dialog, you will be asked again the next time you start digiKam. Without these files the selected features will not work.</p><p>The files will be downloaded to "<i>%1</i>".</p><p><b>After the successful download you have to restart digiKam.</b></p>
ca: <p>No s'han trobat alguns d'aquests fitxers. Feu clic a «Baixa» per a començar a baixar els fitxers necessaris. Podeu tancar aquest diàleg, la pròxima vegada que s'iniciï el digiKam es tornarà a demanar. La detecció de cares no funcionarà sense aquests fitxers.</p><p>Els fitxers es descarregaran a «<i>%1</i>».</p><p><b>Una vegada finalitzada la baixada, caldrà reiniciar el digiKam.</b></p>

[ctx: %1: file counter, %2: disk size with unit]
en: The download requires %1 files with a size of %2.
ca: La baixada necessita %1 fitxers amb una mida de %2.

en: All files of the selected features were found.
ca: S'han trobat tots els fitxers de les característiques seleccionades.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
ca: Finestra de l'editor

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
ca: Versionat

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
ca: Desa la configuració

en: Interface Options
ca: Opcions de la interfície

en: &Use theme background color
ca: &Usa un tema de color de fons

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
ca: Establiu aquesta opció per a usar el color del fons del tema en l'àrea de l'editor d'imatges.

en: &Background color:
ca: Color de &fons:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
ca: Personalitzeu el color de fons a usar en l'àrea de l'editor d'imatges.

en: Exposure Indicators
ca: Indicadors de l'exposició

en: &Under-exposure color:
ca: Color de s&ubexposició:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
ca: Personalitza el color usat a l'editor d'imatges per a identificar els píxels subexposats.

en: Under-exposure percents:
ca: Percentatges de subexposició:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
ca: Ajusta els percentatges de la part inferior de l'histograma de la imatge que s'usaran per a controlar els píxels subexposats.

en: &Over-exposure color:
ca: Color de s&obreexposició:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
ca: Personalitza el color usat a l'editor d'imatges per a identificar els píxels sobreexposats.

en: Over-exposure percents:
ca: Percentatges de sobreexposició:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
ca: Ajusta els percentatges de la part superior de l'histograma de la imatge que s'usaran per a controlar els píxels sobreexposats.

en: Indicate exposure as pure color
ca: Indica l'exposició com a colors purs

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
ca: Si aquesta opció està activada, els indicadors de sobreexposició i subexposició només es mostraran quan coincideixin amb el blanc i el negre purs, donat que tots els components del color coincidiran amb la condició en el mateix moment. En cas contrari, els indicadors s'activaran quan un dels components del color coincideixin amb la condició.

en: Example:
ca: Exemple:

en: Tool Options
ca: Opcions de l'eina

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
ca: &Restaura la configuració de les eines de l'editor d'imatges

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
ca: Establiu aquesta opció per a restaurar la configuració de les eines de l'editor d'imatges de la darrera sessió. Altrament, s'usarà la configuració predeterminada.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
ca: Mostra el diàleg de configuració en desar els fitxers d'imatge

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
ca: <ul><li>Activada: quan es desen fitxers d'imatge, apareix un diàleg on es poden canviar la configuració</li><li>Desactivada: quan es desen fitxers d'imatge s'usa la configuració predeterminada</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
ca: Un fitxer d'imatge RAW conté les dades mínimament processades des del sensor d'imatge d'una càmera digital.
    L'obertura d'un fitxer RAW requereix una gran interpretació i processament de les dades.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
ca: Obre els fitxers RAW a l'editor d'imatges

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
ca: Ràpid i senzill, com a imatge de 8 bits

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
ca: Usa la configuració predeterminada, en 16 bits

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
ca: Obre sempre l'eina d'importació RAW per a personalitzar la configuració

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
ca:  (predeterminat)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
ca: Quant a aquesta eina per a importar RAW...

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
ca: Comportament del RAW

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
ca: Configuració predeterminada de les RAW

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
ca: Activació de l'edició no destructiva i el versionat

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
ca: Activa el funcionament per a l'edició no destructiva i el versionat de les imatges

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
ca: <para><interface>Edició no destructiva i versionat</interface> permet que es creïn diferents versions d'una imatge, mentre sempre es conserva la imatge original.</para> <para> S'enregistren totes els passos de l'historial d'edició i són accessibles més tard.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
ca: Mostra informació quant a l'edició no destructiva i el versionat de fitxers

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
ca: Format de fitxer a l'espai de treball

[ctx: @label]
en: Save files as
ca: Desa els fitxers com a

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versionned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
ca: <title>Format de fitxer predeterminat per al desament d'imatges versionades</title><para>Seleccioneu el format de fitxer en el qual s'editaran i desaran automàticament les imatges. Les opcions específiques del format, com la configuració de la compressió, es poden configurar a la pestanya <interface>Opcions del format</interface>.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
ca: Mostra informació quant als formats disponibles de fitxers d'imatge

[ctx: @label]
en: When closing the editor
ca: En tancar l'editor

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
ca: Pregunta sempre per a desar els canvis

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
ca: Desa els canvis automàticament

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
ca: <para>Primer i més important, la <emphasis>imatge original mai se sobreescriurà.</emphasis> Al contrari, quan s'editi una imatge, es crearà un fitxer nou: la <interface>versió actual</interface>.</para> <para>També podeu crear diverses <interface>versions</interface> derivades de la mateixa <interface>imatge original</interface>.</para> <para>Addicionalment a aquests fitxers que representen una imatge actual, el digiKam pot prendre i mantenir <interface>captures intermèdies</interface> addicionals durant procés d'edició. Això pot ser útil si voleu mantenir els passos intermedis per a accedir-hi més tard, per exemple si alguns passos d'edició no es poden reproduir automàticament.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
ca: Mantén una captura d'una imatge editada

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
ca: Obtén una explicació per a aquestes opcions

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
ca: Després de convertir des d'una imatge RAW

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
ca: Després de cada sessió d'edició

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
ca: Després de cada pas que no sigui completament reproduïble

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
ca: <para>Si s'ha editat una imatge, només es mostrarà la <interface>versió actual</interface> en la vista de miniatures principal. Des de la <interface>barra lateral dreta</interface>, sempre tindreu accés a tots els fitxers ocults.</para> <para>Amb aquestes accions podreu seleccionar la visualització permanent d'alguns fitxers.</para><para>Si activeu l'edició no destructiva i el versionat d'imatge per primera vegada, això només funcionarà amb les imatges desades de nou.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
ca: En la vista principal

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
ca: Mostra sempre les imatges originals

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
ca: Mostra sempre les captures intermèdies

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It is the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
ca: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: És el format de fitxer emprat més freqüentment, però fa servir compressió amb pèrdua, el qual vol dir que amb cada operació de desament es perd irreversiblement part de la informació de la imatge. El JPEG ofereix una bona relació de compressió, que dona com a resultat fitxers més petits.</item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: Un format àmpliament emprat que fa servir compressió sense pèrdua. Tanmateix, els fitxers seran més grans perquè el PNG no aconsegueix relacions de compressió gaire bones.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: Un format emprat normalment sense comprimir o amb una lleugera compressió sense pèrdua. Els fitxers resultants seran grans, però sense pèrdua de qualitat deguda a la compressió.</item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: Aquest és un format de fitxer tècnicament superior que ofereix una bona relació de compressió amb pèrdua o sense pèrdua. Però encara no s'empra ni s'accepta àmpliament, i per tant els vostres amics no podran obrir directament aquests fitxers, i no podreu publicar-los en la web.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It is similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
ca: <item><emphasis strong='true'>JPEG 2000</emphasis>: És similar al PGF. La càrrega o el desament és lent, la relació de compressió és millor, i el format s'accepta més àmpliament, encara que no és comparable als formats tradicionals JPEG, PNG o TIFF.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
ca: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: «High Efficiency Image File Format» és un format contenidor per a emmagatzemar imatges individuals. Una imatge HEIF que utilitza el còdec HEVC (H.265) requereix menys espai d'emmagatzematge que el JPEG de qualitat equivalent. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It is a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
ca: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: És un format de fitxer de gràfics ràster lliure de cànons que permet compressió amb i sense pèrdua Està dissenyat per a superar els formats ràster existents i així convertir-se en la seva substitució universal. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
ca: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: És un format de fitxer d'imatge que Google ha desenvolupat com a reemplaçament per a fitxers de format JPEG, PNG i GIF. Els fitxers són més petits per la mateixa qualitat, o de major qualitat per la mateixa mida. Permet la compressió amb pèrdua i sense pèrdua</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
ca: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: L'«AV1 Image File Format» és una especificació per a emmagatzemar imatges en el contenidor ISOBMFF (com a HEIF) comprimides amb el còdec AOMedia Video 1 (AV1), un format de codificació obert i lliure de cànons. </item>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
ca: Desament del perfil avançat de metadades

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
ca: Càrrega del perfil avançat de metadades

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
ca: Aquesta opció restablirà la configuració predeterminada.
    Es perdran tots els canvis.
      Voleu continuar?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
ca: El menú de configuració avançada permet gestionar els espais de nom de les metadades emprats pel digiKam per a emmagatzemar i obtenir les etiquetes, valoracions i comentaris.<br/><b>Nota:</b> L'ordre en llegir metadades és important

en: Read Options
ca: Opcions de lectura

en: Write Options
ca: Opcions d'escriptura

en: Unify read and write
ca: Unifica la lectura i l'escriptura

en: Read all metadata for tags
ca: Llegeix totes les metadades per a les etiquetes

en: Add
ca: Afegeix

en: Move Up
ca: Mou amunt

en: Move Down
ca: Mou avall

en: Revert Changes
ca: Desfés tots els canvis

en: Save Profile
ca: Desa el perfil

en: Load Profile
ca: Carrega un perfil

en: Reset to Default
ca: Restableix als valors predeterminats

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
ca: Espai de nom XMP nou

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
ca: Edició de l'espai de nom XMP

en: Add metadata namespace
ca: Afegeix un espai de nom a les metadades

en: Metadata Subspace
ca: Subespai de metadades

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
ca: Nom:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br/>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
ca: <p>Per a crear espais de nom nous, haureu d'especificar els paràmetres:</p><p><ul><li>Nom de l'espai de nom amb punts.<br/>Ex.: <i>«Xmp.digiKam.TagsList»</i></li><li>Paràmetre separador, emprat pels camins de l'etiqueta.<br/>Ex.: «Ciutat/París» o «Ciutat|París»</li><li>Especifiqueu si només s'ha d'escriure la paraula clau o tot el camí.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br/>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
ca: <p>Per a crear espais de nom nous de valoració, haureu d'especificar els paràmetres:</p><p><ul><li>Nom de l'espai de nom amb punts.<br/>Ex.: <i>«Xmp.xmp.Rating»</i></li><li>Assigneu una valoració, si l'espai de nom necessita altres valors que 0-5.<br/>Ex.: Microsoft usa 0 1 25 50 75 99</li><li>Seleccioneu l'opció d'espai de nom correcta de la llista.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
ca: <p>Per a crear espais de nom nous de comentari, haureu d'especificar els paràmetres:</p><p><ul><li>Nom de l'espai de nom amb punts.<br/>Ex.: <i>«Xmp.xmp.Comment»</i></li><li>Seleccioneu l'opció d'espai de nom correcta de la llista.</li></ul></p>

en: Special Options
ca: Opcions especials

en: Alternative name
ca: Nom alternatiu

en: Alternative special options
ca: Opcions especials alternatives

en: Separator:
ca: Separador:

en: Set Tags Path:
ca: Establiu el camí de les etiquetes:

en: Rating Mapping:
ca: Assignació de la valoració:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
ca: Aquest és un espai de nom predeterminat. Els espais de nom predeterminats només es poden desactivar

en: The namespace name is required
ca: L'espai de nom és necessari

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
ca: El nom de l'espai de nom Exif haurà de començar amb «Exif».

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
ca: El nom de l'espai de nom Exif alternatiu haurà de començar amb «Exif».

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
ca: El nom de l'espai de nom IPTC haurà de començar amb «Iptc».

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
ca: El nom de l'espai de nom IPTC alternatiu haurà de començar amb «Iptc».

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
ca: El nom de l'espai de nom XMP haurà de començar amb «Xmp».

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
ca: El nom de l'espai de nom XMP alternatiu haurà de començar amb «Xmp».

en: Tag Path separator is required
ca: El separador del camí de les etiquetes és necessari

en: Only one character is now supported as tag path separator
ca: Només es permet un caràcter com a separador del camí de les etiquetes

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
ca: Avançat

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
ca: Només hauríeu d'activar aquesta opció si esteu intercanviant metadades d'imatge amb programes que utilitzen el format lateral NOMBASE.xmp. Si teniu imatges amb el mateix nom base (p. ex. Imatge.CR2 i Imatge.JPG) aleshores el lateral pot ja no estar assignat de manera única i s'utilitzarà per a les dues imatges, la qual cosa pot provocar problemes de metadades.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
ca: En desactivar el gir automàtic de l'Exif probablement es mostraran les imatges en una orientació errònia, per tant, només canvieu aquesta opció si ho requeriu explícitament.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
ca: Esteu segur d'activar l'escriptura de metadades als fitxers RAW? El DigiKam delega aquesta tasca al dorsal de l'ExifTool.
    Amb formats RAW diferents, hi ha problemes coneguts que poden comportar la corrupció dels fitxers RAW.
    Si decidiu fer-ho, feu una còpia de seguretat dels fitxers RAW. Us recomanem fermament no activar aquesta opció.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
ca: Sí, ho entenc

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
ca: Preferiu desactivar l'escriptura de les metadades als fitxers RAW?

[ctx: @info]
en: A RAW file extension has been added to the list of supported sidecars. There is a risk of accidentally deleting RAW images. Are you sure you want to do that?
ca: S'ha afegit una extensió de fitxer RAW a la llista de laterals admesos. Hi ha el risc d'eliminar accidentalment imatges RAW. Esteu segur que voleu fer-ho?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
ca: Cerca a l'escriptori del Baloo

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
ca: Emmagatzema les metadades del digiKam al Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
ca: Establiu aquesta opció per a passar les valoracions, comentaris i etiquetes del digiKam a l'emmagatzematge del Baloo

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
ca: Llegeix les metadades des del Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
ca: Establiu aquesta opció si voleu aplicar els canvis a les valoracions, comentaris i etiquetes fetes al Baloo a l'emmagatzematge de metadades del digiKam. Cal tenir en compte que les metadades de la imatge no s'editaran automàticament.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
ca: aporta la base per a gestionar de forma genèrica tota classe de metadades a l'escriptori KDE. Us permet etiquetar, puntuar i comentar els fitxers a les aplicacions del KDE com ara el Dolphin. Establiu aquí si voleu sincronitzar les metadades emmagatzemades pel digiKam per a tot l'escriptori amb l'escriptori semàntic Baloo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
ca: <para>A més del contingut dels píxels, els fitxers d'imatge normalment contenen una varietat de metadades. Podeu usar diversos paràmetres en el digiKam per a gestionar els fitxers, com la valoració o comentari, els podeu escriure a les metadades dels fitxers.</para> <para>L'emmagatzematge a les metadades permet conservar aquesta informació quan moveu o envieu els fitxers entre diferents sistemes.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
ca: Escriu aquesta informació a les metadades

[ctx: @option:check]
en: Image tags
ca: Etiquetes a la imatge

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar les etiquetes de l'element a les etiquetes XMP i IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
ca: Llegendes i títol

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar la llegenda i el títol de l'element a la secció de comentaris JFIF, l'etiqueta Exif, l'etiqueta XMP i l'etiqueta IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Rating
ca: Valoració

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar la valoració de l'element a les etiquetes Exif i XMP.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
ca: Rètol de selecció

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar el rètol de selecció de l'element a les etiquetes XMP.

[ctx: @option:check]
en: Color label
ca: Rètol de color

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar el rètol de color de l'element a les etiquetes XMP.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
ca: Marques de temps

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar la data i hora de l'element a les etiquetes Exif, XMP i IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
ca: Plantilles de metadades (Copyright, etc.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar la plantilla de les metadades a les etiquetes XMP i IPTC. Podeu indicar valors de plantilla a la pàgina d'arranjament de plantilla.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
ca: Etiquetes de cares (incloses les àrees de la cara)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar les etiquetes de cares amb rectangles de la cara en les etiquetes XMP.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
ca: Informació de geolocalització (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
ca: Establiu aquesta opció per a emmagatzemar la informació de geolocalització a les etiquetes Exif i XMP.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
ca: Lectura i escriptura de les metadades

[ctx: @option:check]
en: Use ExifTool backend to read metadata from files
ca: Useu el dorsal de l'ExifTool per a llegir les metadades dels fitxers

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
ca: Establiu aquesta opció per a llegir les metadades dels fitxers amb el dorsal de l'ExifTool en lloc de l'Exiv2. Això alentirà una mica la sincronització de les metadades dels fitxers amb la base de dades.

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
ca: Delega al dorsal de l'ExifTool totes les operacions per a escriure les metadades als fitxers

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
ca: Establiu aquesta opció per a escriure les metadades als fitxers amb el dorsal de l'ExifTool en lloc de l'Exiv2. Això alentirà una mica la sincronització de les metadades dels fitxers amb la base de dades.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
ca: Escriu les metadades als fitxers DNG

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
ca: Establiu aquesta opció per a escriure les metadades als fitxers DNG.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
ca: Si és possible, escriu les metadades als fitxers RAW

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
ca: Establiu aquesta opció per a escriure les metadades en els fitxers RAW. Aquesta característica està delegada en el dorsal de l'ExifTool i està desactivada de manera predeterminada.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
ca: Usa una sincronització posterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
ca: En comptes de sincronitzar les metadades, simplement programeu la sincronització. La sincronització es pot realitzar més tard mitjançant l'activació d'aplicar els pendents, o a la sortida del digiKam

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
ca: Act&ualitza la marca de temps de modificació quan es modifiquin els fitxers

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
ca: Desactiveu aquesta opció per a no actualitzar les marques de temps dels fitxers quan es canviïn els fitxers i en actualitzar les metadades o les dades de la imatge. Nota: En desactivar aquesta opció es poden presentar algunes disfuncions amb les aplicacions que usen les propietats de les marques de temps dels fitxers per a detectar automàticament les modificacions.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
ca: To&rna a explorar els fitxers que s'hagin modificat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
ca: Activant aquesta opció es forçarà que el digiKam torni a explorar els fitxers que s'han modificat fora del digiKam. Si un fitxer ha canviat la seva mida o si la marca de temps de l'última modificació ha canviat, s'executarà una nova exploració d'aquest fitxer quan s'iniciï el digiKam.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
ca: Nota: Vegeu %1 del dorsal de l'ExifTool.

[ctx: @label]
en: write limitations
ca: limitacions d'escriptura

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
ca: Nota: Aquestes opcions depenen de la disponibilitat del %1. Comproveu-ne els detalls a la pestanya de l'ExifTool.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
ca: Dorsal de l'ExifTool

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
ca: Seleccioneu els camps de metadades a mostrar quan s'emprin els filtres personalitzats

[ctx: @title:tab]
en: Views
ca: Vistes

[ctx: @label]
en: When rotating a file
ca: En realitzar el gir d'un fitxer

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
ca: Gira establint només una etiqueta

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
ca: Gira canviant el contingut si és possible

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
ca: Permet un gir amb pèrdua si és necessari

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
ca: Escriu una etiqueta a les metadades si és possible

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
ca: Gira els fitxers només canviant una etiqueta, sense tocar les dades dels píxels

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
ca: <para>Un fitxer es pot girar de dues maneres:<nl/> Podeu canviar el contingut, tornar a ordenar els píxels de forma individual de les dades de la imatge.<nl/> O bé, podeu establir una etiqueta perquè el fitxer sigui girat abans de mostrar-lo.</para> <para>Seleccioneu aquesta opció si voleu establir sempre només una etiqueta. Això és menys molest, però requereix que estigui acceptat si s'accedeix a la imatge amb un altre programari. Assegureu-vos de permetre establir l'etiqueta a les metadades si voleu compartir els vostres fitxers fora de digiKam.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
ca: Si és possible gira els fitxers canviant les dades dels píxels

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
ca: <para>Un fitxer es pot girar en dues maneres:<nl/> Podeu canviar el contingut, tornar a ordenar els píxels de forma individual de les dades de la imatge.<nl/> O bé, podeu establir una etiqueta perquè el fitxer sigui girat abans de mostrar-lo.</para> <para>Seleccioneu aquesta opció si voleu que el fitxer que voleu girar canviï el contingut. Aquesta és una operació sense pèrdua per a fitxers JPEG. Per a altres formats, és una operació amb pèrdua, per a la qual necessitareu activar-ho de forma explícita. No accepta els formats RAW i de només lectura, serà girat per una sola etiqueta.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
ca: Gira els fitxers canviant les dades dels píxels encara que l'operació incorrerà en la pèrdua de qualitat

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
ca: Per a alguns formats de fitxer s'aplica la compressió amb pèrdua, es perdran dades cada vegada que es giri el contingut. Marqueu aquesta opció per a permetre el gir amb pèrdua. Si no està activada, aquests fitxers seran girats per etiqueta.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
ca: En girar un fitxer mitjançant l'establiment d'una etiqueta, també es canviarà aquesta a les metadades del fitxer

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
ca: Les metadades del fitxer en general conten una etiqueta descrivint que aquest es girarà en mostrar-lo. Establiu aquesta opció per a permetre l'edició d'aquest camp.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
ca: Mostra les imatges/miniatures &girades d'acord amb l'etiqueta d'orientació.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
ca: Estableix l'etiqueta d'orientació a normal després de girar o invertir.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
ca: Nota: Aquesta configuració afecta la vista d'àlbum i no a l'editor d'imatges. L'editor d'imatges sempre canviarà les dades de la imatge durant el gir.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
ca: Gir

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
ca: Lectura i escriptura als laterals

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
ca: Llegeix des de fitxers laterals

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
ca: Establiu aquesta opció per a llegir les metadades des de fitxers laterals XMP en llegir les metadades.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
ca: Escriu a fitxers laterals

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
ca: Establiu aquesta opció per a desar les metadades a fitxers laterals XMP.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
ca: Escriu només a laterals XMP per a elements de només lectura

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
ca: Escriu només a laterals XMP

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
ca: Escriu a elements i a laterals XMP

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
ca: Especifiqueu el mode exacte d'escriptura als laterals XMP

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
ca: Els noms dels fitxers laterals són compatibles amb els programes comercials

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
ca: Establiu aquesta opció per a crear els fitxers laterals XMP en un format de nom de fitxer compatible (BASENAME.xmp) usat per molts programes comercials. No activeu aquesta opció per al Darktable.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
ca: Afegiu els tipus de fitxer a reconèixer com a laterals.
    El digiKam (de manera opcional) escriu les metadades en fitxers *.xmp laterals. Altres programes poden usar tipus diferents, els quals es poden especificar a sota. El digiKam no les mostrarà ni per a llegir-les ni per a escriure-les. Però sempre que un element d'àlbum coincident (p. ex., «imatge.dng» per «imatge.dng.pp3») es reanomeni, mogui, copiï o suprimeixi, es realitzarà la mateixa operació en aquests fitxers laterals.
    Les diverses extensions s'han de separar amb un punt i coma o un espai.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
ca: Aquí es poden afegir extensions addicionals als fitxers laterals
    que es processaran junt amb els elements normals. Aquests
    fitxers no seran visibles, però es consideraran com una
    extensió del fitxer principal. Només cal escriure «xyz abc»
    per a permetre fitxers amb les extensions *.xyz i *.abc.
    Sempre s'inclou el tipus de lateral *.xmp usat internament.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
ca: Introduïu les extensions de fitxer dels laterals.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
ca: Extensions de fitxer lateral&s addicionals

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
ca: Laterals

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
ca: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Arranjaments de l'intermediari de la vostra intranet local. Deixeu-ho en blanc si no hi ha intermediari.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
ca: Configuració del servidor i&ntermediari de xarxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyUrl)
en: &Proxy:
ca: &Servidor intermediari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
ca: Tipus de servidor intermediari:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
ca: Requereix autenticació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
ca: Nom d'&usuari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
ca: &Contrasenya:

en: Get album date source:
ca: Obtén la font de la data de l'àlbum:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
ca: A partir de la data de l'element més nou

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
ca: A partir de la data de l'element més antic

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
ca: A partir de la data mitjana

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
ca: A partir de la data de la carpeta

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
ca: Sense canviar la data

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
ca: La data de l'àlbum s'ajusta en funció de l'opció establerta quan es troben elements nous durant l'exploració.

en: String comparison type:
ca: Tipus de comparació de cadenes:

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
ca: <qt>Estableix la manera en què es comparen les cadenes de text en el digiKam. Això influeix en l'ordenació de les vistes en arbre, per exemple.<br/> <b>Natural</b> intenta comparar les cadenes de text en una forma que considera algunes convencions normals. Per exemple, ordenarà els números naturalment, encara que tinguin un nombre diferent de dígits.<br/> <b>Normal</b> usa una aproximació més tècnica. Useu aquest estil si, per exemple, voleu titular àlbums amb dates ISO (201006 o 20090523) i els àlbums s'ordenaran segons aquestes dates.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
ca: Confirma en moure elements a la &paperera

en: Confirm when permanently deleting items
ca: Confirma en suprimir elements permanentment

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
ca: No confirmis en aplicar canvis des de la barra lateral d&reta

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
ca: &Explora cercant elements nous en iniciar (alenteix la inicialització)

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
ca: Establiu aquesta opció per a forçar al digiKam a explorar totes les col·leccions per a elements nous, per tal de registrar els elements nous a la base de dades. L'exploració es porta a terme en el segon pla, tot i que el gestor de progrés està disponible a la barra d'estat, quan es carrega la interfície principal del digiKam. Si l'ordinador és prou ràpid, això no tindrà cap efecte en la usabilitat del digiKam mentre estigui explorant. Si les col·leccions són enormes o si useu una base de dades remota, això pot presentar una latència baixa, i es recomana desactivar aquesta opció i planificar una exploració manual via l'eina de manteniment en el moment apropiat.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
ca: Exploració ràpida (detecta elements nous, suprimits i reanomenats)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
ca: Establiu aquesta opció per a accelerar significativament l'exploració.
    S'han trobat elements nous, suprimits així com reanomenats. Per a trobar
    els elements que hagin canviat, aquesta opció haurà d'estar desactivada.

en: Detect faces in newly added images
ca: Detecta les cares a les imatges afegides recentment

en: Remove obsolete core database objects (makes startup slower)
ca: Elimina objectes obsolets de la base de dades nucli (alenteix la inicialització)

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
ca: Establiu aquesta opció per a forçar al digiKam a netejar la base de dades nucli de les entrades d'elements obsolets.
    Només se suprimiran les entrades si el fitxer d'imatge/vídeo/àudio ja s'ha eliminat, és a dir,
    l'objecte ocupa espai a la base de dades.
    Aquesta opció no neteja altres bases de dades com la de miniatures o de reconeixement.
    Per a les rutines de neteja d'altres bases de dades, useu el manteniment.

en: Initially select the first item in the album
ca: Seleccioneu inicialment el primer element de l'àlbum

en: Expand current tree item with a single mouse click
ca: Expandeix l'element actual de l'arbre amb un clic únic de ratolí

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
ca: Mostra només les etiquetes de cara per a assignar noms a la barra lateral de persones

en: Lower bound for minimum similarity:
ca: Límit inferior per a la similitud mínima:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
ca: Seleccioneu aquí el límit inferior del llindar de similitud mínima per a les cerques d'aproximació i duplicats. El valor predeterminat és 40. Si se selecciona un valor inferior a 40 pot provocar que la cerca sigui <b>molt</b> lenta.

en: Use native file dialogs from system
ca: Usa els diàlegs de fitxer natius del sistema

en: Draw frames around grouped items
ca: Dibuixa marcs envoltant els elements agrupats

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
ca: Establiu aquesta opció per a configurar com s'han de visualitzar els títols de les pestanyes de la barra lateral. Useu l'opció «Només per a la pestanya activa» si la resolució de la pantalla és petita com en un ordinador portàtil.

en: Perform the following operations on all group members:
ca: Executa les operacions següents per a tots els membres del grup:

en: When images are grouped the following operations<br/>are performed only on the displayed item (No)<br/>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br/>If Ask is selected, there will be a prompt every<br/>time this operation is executed.
ca: Quan les imatges estan agrupades, les operacions següents<br/>es porten a terme només sobre l'element mostrat (No)<br/>o també sobre tots els elements ocults en el grup (Sí).<br/>Si se selecciona Pregunta, es demanarà cada vegada<br/>que s'executi aquesta operació.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
ca: Pregunta

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
ca: Agrupament

en: Use high DPI scaling from the screen factor
ca: Usa l'escalat del PPP alt a partir del factor de pantalla

en: Use pixmaps with high DPI resolution
ca: Usa mapes de píxels amb resolucions de PPP alt

en: Use the software OpenGL for rendering
ca: Usa el programari OpenGL per a la renderització

en: Use the OpenCL hardware acceleration
ca: Usa l'acceleració de maquinari OpenCL

en: This option is still experimental and requires that certain environment variables are set manually.
ca: Aquesta opció encara és experimental i necessita que determinades variables d'entorn es defineixin manualment.

en: Use the video hardware acceleration
ca: Usa l'acceleració de maquinari de vídeo

en: Use the video textures conversion
ca: Usa la conversió de textures de vídeo

en: Decoding backend to render video:
ca: Dorsal de descodificació per a renderitzar vídeo:

en: FFmpeg (Default)
ca: FFmpeg (predeterminat)

en: GStreamer (System)
ca: GStreamer (Sistema)

en: WMF (System)
ca: WMF (Sistema)

en: AVFoundation (System)
ca: AVFoundation (Sistema)

en: Download required binary data:
ca: Baixa les dades binàries requerides:

en: Open Download Dialog...
ca: Obre el diàleg de baixades...

en: Enable internal debug logging
ca: Activa el registre intern de depuració

en: <b>Note: All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have no effect.</b>
ca: <b>Nota: Tots els canvis en aquestes opcions de configuració només tindran efecte després de reiniciar. Algunes depenen del maquinari i podrien no tenir cap efecte.</b>

[ctx: @title: settings section]
en: Database
ca: Base de dades

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
ca: Configuració de la base de dades
    Personalitza la configuració de la base de dades

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
ca: Col·leccions

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
ca: Configuració de les col·leccions
    Estableix les ubicacions dels àlbums principals

[ctx: @title: settings section]
en: Views
ca: Vistes

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
ca: Configuració de les vistes a l'aplicació
    Personalitza l'aspecte de les vistes

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
ca: Consell d'eina

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
ca: Configuració dels consells d'eina
    Personalitza la informació en els consells d'eina dels elements

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
ca: Metadades

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
ca: Gestió de la informació incrustada de les imatges
    Configura les relacions entre imatges i metadades

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
ca: Plantilles

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
ca: Plantilles de metadades
    Gestiona la col·lecció de les plantilles de metadades

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
ca: Editor d'imatges

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
ca: Configuració de l'editor d'imatges
    Personalitza la configuració de l'editor d'imatges

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
ca: Gestió del color

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
ca: Configuració de la gestió del color
    Personalitza la configuració de la gestió del color

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
ca: Taula de llum

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
ca: Configuració de la taula de llum
    Personalitza l'eina emprada en comparar els elements

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
ca: Càmeres

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
ca: Configuració de la càmera
    Gestiona els dispositius de càmera

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
ca: Connectors

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
ca: Configuració dels connectors
    Estableix els connectors que seran accessibles des de l'aplicació

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
ca: Configuració miscel·lània
    Personalitza el comportament de les altres parts del digiKam

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes or hours.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 8.5.0.
    Do you want to begin the update?
ca: El procés d'actualitzar els resums dels fitxers triga alguns minuts o hores.
    Comproveu que estan connectades les col·leccions importants en suports extraïbles.
    Després de l'actualització no podreu usar la base de dades amb una versió del digiKam anterior a la 8.5.0.
    Voleu començar l'actualització?

[ctx: @title:group]
en: Updates
ca: Actualitzacions

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
ca: Actualitza els resums dels fitxers

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 8.5.0.
ca: Els resums de fitxers s'usen per a identificar fitxers idèntics i per a visualitzar les miniatures. Ara s'usa un algorisme nou i millorat per a crear el resum. L'algorisme antic encara funciona força bé, però es recomana que porteu a terme aquesta actualització, tot i que no es requereix.
    Després de l'actualització no podreu fer servir la base de dades amb una versió del digiKam anterior a la 8.5.0.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <b>Update File Hashes</b>
ca: Obtén informació quant a <b>Actualitza els resums dels fitxers</b>

en: API Key:
ca: Clau de l'API:

[ctx: @info]
en: To work friendly, Google Maps requires an API key that end users must buy online to gain credentials. Without this key, Google Maps is still usable but with an overlay frame annotated "For Development Only". For more information, see this <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google page</a> about usages, practices, and prices.
ca: Perquè funcioni de manera fàcil, el Google Maps necessita una clau d'API que els usuaris finals poden comprar en línia per a aconseguir les credencials. Sense aquesta clau, el Google Maps encara és usable però amb un marc superposat que té l'anotació «Només per a desenvolupament». Per a més informació, vegeu aquesta <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>pàgina de Google</a> quant a l'ús, pràctiques i preus.

en: Enable Color Management
ca: Activa la gestió del color

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
ca: <ul><li>Activada: la gestió del color està activada</li><li>Desactivada: la gestió del color està inactivada</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
ca: Visiteu el lloc web del projecte Little CMS

en: Working Color Space
ca: Espai de color de treball

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
ca: <p>Aquest és l'espai de color en què es convertiran totes les imatges quan s'obrin (si escolliu convertir-les) i el perfil que s'incrustarà quan es guardin. <b>Adobe RGB (1998)</b> i <b>sRGB IEC61966-2.1</b> són opcions bones i segures.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
ca: <p>Podeu usar aquest botó per a aconseguir informació més detallada sobre el perfil d'espai de treball seleccionat.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
ca: Quan el perfil d'una imatge no concorda amb l'espai de color de treball

en: Ask when opening the image
ca: Pregunta en obrir la imatge

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
ca: <p>Si una imatge conté un perfil de color incrustat que no concorda amb el perfil de l'espai de treball, el digiKam preguntarà si voleu convertir-lo al de l'espai de treball, mantenir el perfil incrustat o descartar el perfil incrustat i assignar-ne un de diferent.</p>

en: Convert the image to the working color space
ca: Converteix la imatge a l'espai de color de treball

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
ca: <p>Si una imatge conté un perfil de color incrustat que no concorda amb el perfil de l'espai de treball, el digiKam convertirà la informació de color de la imatge a l'espai de color de treball. Això canvia les dades dels píxels, però no l'aparença de la imatge.</p>

en: When an image has no color profile information
ca: Quan una imatge no conté informació del perfil de color

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
ca: <p>Si una imatge no conté cap perfil de color incrustat, el digiKam preguntarà quin espai de color s'hauria d'usar per a interpretar la imatge i a quin espai de color s'hauria de transformar per a editar-la.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
ca: Assumeix que usa l'espai de color sRGB (estàndard d'Internet)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
ca: i converteix-la a l'espai de color de treball

en: Assume it is using the working color space
ca: Assumeix que usa l'espai de color de treball

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
ca: Converteix-la des de l'espai de color d'entrada predeterminat a l'espai de treball

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
ca: Quan es carrega un fitxer RAW amb colors sense calibrar

en: Ask for the input profile
ca: Pregunta pel perfil d'entrada

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
ca: Correcció automàtica del color

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
ca: Converteix-lo des del perfil d'entrada predeterminat

en: Color Managed View
ca: Vista gestionada del color

en: Monitor profile:
ca: Perfil del monitor:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
ca: <p>Seleccioneu aquí el perfil de color per al vostre monitor.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
ca: <p>Podeu usar aquest botó per a aconseguir informació més detallada sobre el perfil del monitor seleccionat.</p>

en: Use color managed view in editor
ca: Usa la vista de color gestionat a l'editor

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
ca: <p>Establiu aquesta opció si voleu usar el <b>Perfil de color del monitor</b> per a visualitzar les imatges a la finestra de l'editor d'imatges amb una correcció de color adaptada al vostre monitor. En qualsevol moment podeu commutar aquesta opció des de la finestra de l'editor. <i>Avís</i>: aquesta opció pot retardar la renderització de les imatges a la pantalla, depenent de la velocitat del vostre ordinador.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
ca: Usa la vista de color gestionat per a les vistes prèvies i les miniatures

en: Camera and Scanner
ca: Càmera i escàner

en: Default input color profile:
ca: Perfil de color d'entrada predeterminat:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
ca: <p>Aquest és el perfil de color predeterminat per al vostre dispositiu d'entrada (és a dir, la càmera o l'escàner). És recomanable un perfil d'entrada d'una càmera per a convertir correctament les imatges RAW a 16 bits. Algunes de les opcions del comportament de càrrega de dalt es refereixen a aquest perfil.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
ca: <p>Podeu usar aquest botó per a aconseguir informació més detallada sobre el perfil d'entrada seleccionat.</p>

en: Printing and Proofing
ca: Impressió i provatures

en: Output device profile:
ca: Perfil del dispositiu de sortida:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
ca: <p>Podeu usar aquest botó per a aconseguir informació més detallada sobre el perfil de provatura seleccionat.</p>

en: Color Profiles Repository
ca: Repositori dels perfils de color

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
ca: El digiKam cerca perfils ICC a diverses <a href='default'>ubicacions predeterminades</a>. Podeu especificar una carpeta addicional:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
ca: <p>El digiKam cerca perfils ICC a les carpetes predeterminades del sistema i en porta uns quants de seleccionats. Emmagatzema tots els vostres perfils de color addicionals al directori establert aquí.</p>

en: Use black point compensation
ca: Usa la compensació del punt negre

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
ca: <p>La <b>compensació del punt negre</b> és la manera de fer ajustos entre els nivells màxims de negre dels fitxers digitals i les capacitats de negre dels diversos dispositius digitals.</p>

en: Rendering Intents:
ca: Propòsits de la representació:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
ca: Comportament

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
ca: Perfils

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
ca: Avançat

en: Monitor Profile From System Settings
ca: Perfil del monitor des de l'Arranjament del sistema

en: No ICC profiles files found.
ca: No s'ha trobat cap fitxer de perfils ICC.

en: No Display Profile Available
ca: Cap perfil de visualització disponible

en: No Output Profile Available
ca: Cap perfil de sortida disponible

[ctx: none of the paths]
en: none
ca: cap

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
ca: Al Windows, els camins de cerca predeterminats inclouen <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>Actualment aquests camins existeixen al vostre sistema i s'han explorat:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
ca: Al macOS, els camins de cerca predeterminats inclouen <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Actualment aquests camins existeixen al vostre sistema i s'han explorat:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
ca: Al Linux, els camins de cerca predeterminats inclouen <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Actualment aquests camins existeixen al vostre sistema i s'han explorat:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
ca: Sincronitza els plafons automàticament

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
ca: Establiu aquesta opció per a sincronitzar automàticament el zoom i la panoràmica entre els plafons esquerre i dret si les imatges tenen la mateixa mida.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
ca: En seleccionar un element de la barra de miniatures es carrega la imatge al plafó dret

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
ca: Establiu aquesta opció per a carregar automàticament una imatge en el plafó dret quan se seleccioni l'element corresponent a la barra de miniatures.

en: Clear the light table on close
ca: Buida la taula de llum en tancar

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
ca: Establiu aquesta opció per a treure totes les imatges de la taula de llum quan la tanqueu, o desactiveu-la per a conservar les imatges que hi hagi.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
ca: Editor d'imatges

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
ca: Gestor de la cua per lots

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
ca: Carregadors d'imatges

en: Template Title:
ca: Títol de la plantilla:

en: Enter the metadata template title here.
ca: Introduïu aquí el títol de la plantilla de metadades.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
ca: <p>Introduïu aquí el títol de la plantilla de metadades. Aquest títol s'usarà per a identificar una plantilla a la vostra col·lecció.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
ca: <b>Nota: Aquesta informació s'usa per a establir el contingut de les etiquetes <b><a href='https://ca.wikipedia.org/wiki/XMP'>XMP</a></b> i <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/International_Press_Telecommunications_Council'>IPTC</a></b>. No hi ha cap limitació amb l'XMP, però tenint en compte que en les etiquetes de text IPTC es limita la mida de les etiquetes. Useu l'ajuda contextual per als detalls.</b>

en: &Replace...
ca: &Substitueix...

en: Cannot register new metadata template without title.
ca: No es pot registrar una plantilla de metadades nova sense títol.

en: A metadata template named '%1' already exists.
ca: Ja existeix una plantilla de metadades anomenada «%1».

en: Tool-Tips Font:
ca: Tipus de lletra dels consells d'eina:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
ca: Establiu aquí el tipus de lletra emprat per a mostrar el text en els consells d'eina.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
ca: Mostra els consells d'eina dels elements a la vista d'icones i la barra de miniatures

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la informació de la imatge quan el ratolí passi per sobre d'un element de la vista d'icones o de la barra de miniatures.

en: File/Item Information
ca: Informació del fitxer/element

en: File name
ca: Nom del fitxer

en: File date
ca: Data del fitxer

en: File size
ca: Mida del fitxer

en: Image type
ca: Tipus d'imatge

en: Image dimensions
ca: Dimensions de la imatge

en: Image aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la imatge

en: Set this option to display the image aspect ratio.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la relació d'aspecte de la imatge.

en: Camera make and model
ca: Fabricant i model de la càmera

en: Camera date
ca: Data de la càmera

en: Camera aperture and focal length
ca: Obertura de la càmera i la distància focal

en: Camera exposure and sensitivity
ca: Exposició de la càmera i la sensibilitat

en: Camera mode and program
ca: Mode de la càmera i el programa

en: Camera flash settings
ca: Configuració del flaix de la càmera

en: Camera white balance settings
ca: Configuració del balanç de blancs de la càmera

en: digiKam Information
ca: Informació del digiKam

en: Album name
ca: Nom de l'àlbum

en: Set this option to display the album name.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el nom de l'àlbum.

en: Image title
ca: Títol de la imatge

en: Set this option to display the image title.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el títol de la imatge.

en: Image caption
ca: Llegenda de la imatge

en: Set this option to display the image captions.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les llegendes de la imatge.

en: Image tags
ca: Etiquetes de la imatge

en: Set this option to display the image tags.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les etiquetes de la imatge.

en: Image labels
ca: Rètols de la imatge

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar els rètols de selecció, color i valoració de la imatge.

en: Audio/Video Information
ca: Informació de l'àudio/vídeo

en: Video Aspect Ratio
ca: Relació d'aspecte del vídeo

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la relació d'aspecte del vídeo.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la taxa de bits d'àudio del vídeo.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el tipus de canal d'àudio del vídeo.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el còdec d'àudio del vídeo.

en: Video Duration
ca: Durada del vídeo

en: Set this option to display the Duration of the Video.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la durada del vídeo.

en: Video Frame Rate
ca: Velocitat dels fotogrames del vídeo

en: Set this option to display the Codec of the Video.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el còdec del vídeo.

en: Show album items' tool-tips
ca: Mostra els consells d'eina dels elements en els àlbums

en: Album Information
ca: Informació de l'àlbum

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la informació de l'àlbum quan el ratolí passi per sobre d'un element de la vista de carpetes.

en: Album date
ca: Data de l'àlbum

en: Set this option to display the album date.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la data de l'àlbum.

en: Album collection
ca: Col·lecció de l'àlbum

en: Set this option to display the album collection.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la col·lecció de l'àlbum.

en: Album category
ca: Categoria de l'àlbum

en: Set this option to display the album category.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la categoria de l'àlbum.

en: Album caption
ca: Llegenda de l'àlbum

en: Set this option to display the album caption.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la llegenda de l'àlbum.

en: Album preview
ca: Vista prèvia de l'àlbum

en: Set this option to display the album preview.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la vista prèvia de l'àlbum.

en: Show import items' tool-tips
ca: Mostra els consells d'eina dels elements a importar

en: Import Information
ca: Informació d'importació

en: Item name
ca: Nom de l'element

en: Set this option to display the item name.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el nom de l'element.

en: Item date
ca: Data de l'element

en: Set this option to display the item date.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la data de l'element.

en: Item size
ca: Mida de l'element

en: Set this option to display the item size.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar la mida de l'element.

en: Item type
ca: Tipus de l'element

en: Set this option to display the item type.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar el tipus de l'element.

en: Item dimensions
ca: Dimensions de l'element

en: Set this option to display the item dimensions.
ca: Establiu aquesta opció per a mostrar les dimensions de l'element.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
ca: Nota: Aquesta configuració requereix l'opció «Usa les metadades del fitxer» des de la pàgina de configuració del comportament de la càmera.

en: Icon Items
ca: Elements d'icona

en: Album Items
ca: Elements d'àlbum

en: Import Items
ca: Importa els elements
