digikam - en to cs translation catalogue (7813 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
cs: zítra

[ctx: @item: date keyword]
en: today
cs: dnes

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
cs: včera

en: Next year
cs: Příští rok

en: Previous year
cs: Předchozí rok

en: Next month
cs: Příští měsíc

en: Previous month
cs: Předchozí měsíc

en: Select a week
cs: Vyberte týden

en: Select a month
cs: Vyberte měsíc

en: Select a year
cs: Vyberte rok

en: Select the current day
cs: Vyberte dnešek

[ctx: @action:button]
en: Close
cs: Zavřít

en: Week %1
cs: Týden %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
cs: &Dnes

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
cs: Zí&tra

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
cs: &Příští týden

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
cs: Příští mě&síc

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
cs: Vč&era

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
cs: Minulé po&ndělí

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
cs: Minulý páte&k

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
cs: Minulý &týden

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
cs: Min&ulý měsíc

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
cs: Bez data

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
cs: Týden #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
cs: Zahájení:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
cs: Konec:

en: &Move Here
cs: &Přesunout sem

en: &Copy Here
cs: &Kopírovat sem

en: C&ancel
cs: Z&rušit

en: Set as Album Thumbnail
cs: Nastavit jako náhled alba

en: Download From Camera
cs: Stáhnout z fotoaparátu

en: Download && Delete From Camera
cs: Stáhnout a vymazat z fotoaparátu

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
cs: Zde seskupit

en: Exporting
cs: Probíhá export

en: Upload to Camera
cs: Odeslat do fotoaparátu

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
cs: Zde seskupit

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
cs: Zde vložte položky

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
cs: Zde seskupit a přesunout do alba

en: Assign Tag to Dropped Items
cs: Přiřadit značku zahozeným položkám

en: Change Face Tags
cs: Změnit značky obličeje

en: Change Face Tag
cs: Změnit značku obličeje

en: &Cancel
cs: Z&rušit

en: Assign Tags to &Selected Items
cs: Na&stavit značky označeným položkám

en: Assign Tags to &This Item
cs: Přiřadit značky &této položce

en: Assign Tags to &All Items
cs: N&astavit značky všem položkám

en: Importing
cs: Probíhá import

en: M&erge Here
cs: Sloučit s&em

en: Set as Tag Thumbnail
cs: Nastavit jako náhled značky

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
cs[0]: Změnit jméno tváře z '%2' na '%3'
cs[1]: Změnit jména tváří z '%2' na '%3'
cs[2]: Změnit jména tváří z '%2' na '%3'

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
cs: Přiřadit značku(y) '%1' položkám

en: Text Filter
cs: Textový filtr

en: MIME Type Filter
cs: Filtr typů MIME

en: Geolocation Filter
cs: Filtr geolokace

en: Images Without Tags
cs: Obrázky bez značky

en: Show images without a tag.
cs: Zobrazit obrázky bez značky.

en: Tags Matching Condition
cs: Značky odpovídající podmínce

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
cs: Určuje, jakým způsobem jsou vybrané značky kombinovány pro filtrování obrázků. To rovněž zahrnuje zaškrtávací pole '%1'.

en: OR
cs: NEBO

en: AND
cs: A

en: Tags Filter
cs: Filtry značek

en: Images Without Face tags
cs: Obrázky bez značky obličeje

en: Show images without a face tag.
cs: Zobrazit obrázky bez značky obličeje.

en: Face tags Matching Condition
cs: Značky obličeje odpovídající podmínce

en: Face Tags Filter
cs: Filtr značek obličeje

en: Labels Filter
cs: Filtry popisek

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
cs: Obnovit filtry značek

[ctx: @action: tag filter]
en: On
cs: Zapnuto

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
cs: Vypnuto

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
cs: Režim filtru značek

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
cs: Ignorovat tuto značku

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
cs: Musí mít tuto značku

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
cs: Nesmí mít tuto značku

en: Reference Image
cs: Referenční obrázek

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
cs: Pokud to není obličej, klikněte pro jeho smazání.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
cs[0]: 1 seskupená položka.
cs[1]: %1 seskupené položky.
cs[2]: %1 seskupených položek.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
cs: Skupina je otevřena.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
cs: Skupina je uzavřena.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
cs: Tato položka obsahuje informaci o geolokaci.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
cs: Zobrazit na celou obrazovku

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
cs: Rotovat vlevo

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
cs: Rotovat vpravo

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
cs: Zrušit výběr položky

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
cs: Vybrat položku

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
cs: Nastavit jako náhled alba

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
cs: Nastavit jako náhled značky

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
cs[0]: Přesunout do koše
cs[1]: Přesunout %1 soubory do koše
cs[2]: Přesunout %1 souborů do koše

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
cs[0]: Řazení podle kvality obrázků
cs[1]: Řazení podle kvality obrázků
cs[2]: Řazení podle kvality obrázků

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
cs: Obnovit ikonu alba

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
cs: Všechna alba

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
cs: Všechny značky

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
cs: Vybrat

[ctx: @action: context menu]
en: Children
cs: Potomci

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
cs: Rodiče

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
cs: Zrušit výběr

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

[ctx: @action: group items]
en: Group
cs: Skupina

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
cs: Otevřít všechny skupiny

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
cs: Zavřít všechny skupiny

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
cs: Zobrazit seskupené obrázky

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
cs: Skrýt seskupené obrázky

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
cs: Zrušit seskupení

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
cs: Odstranit ze skupiny

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
cs: Zde seskupit vybrané

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
cs: Seskupit vybrané podle času

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
cs: Seskupit vybrané podle názvu souboru

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
cs: Odstranit vybrané ze seznamu

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
cs: Zrušit seskupení vybraných

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
cs: Otevřít pomocí

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
cs: Jiný...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
cs: Otevřít pomocí...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
cs: Nová značka...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
cs: Odstranit značku

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
cs: Odstranit značky

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
cs: Označit jako značku obličeje

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
cs: Označit jako značky obličeje

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
cs: Vlastnosti...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
cs: Zrušit označení značky jako obličej

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
cs: Zrušit označení značek jako obličej

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
cs: Přiřadi&t značku

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
cs: Odstranit zn&ačku

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
cs: Odstranit všechny značky

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
cs: Přiřadit zn&ačky

[ctx: @action: context menu]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
cs: Značka

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
cs: Přejít na

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
cs: Otevřít...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
cs: Otevřít ve správci souborů

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
cs: Není dostupný žádný importní nástroj

[ctx: @action: context menu]
en: Export
cs: Exportovat

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
cs: Není dostupný žádný exportní nástroj

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
cs: Správce dávkového zpracování

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
cs: Přidat do existující fronty

en: 1 Item | %1 Items
cs[0]: 1 položka
cs[1]: %1 položky
cs[2]: %1 položek

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
cs[0]: Datum alba: %2 %3 %4 - 1 položka
cs[1]: Datum alba: %2 %3 %4 - %1 položky
cs[2]: Datum alba: %2 %3 %4 - %1 položek

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
cs[0]: %2 obsahuje 1 podřazenou značku
cs[1]: %2 obsahuje %1 podřazené značky
cs[2]: %2 obsahuje %1 podřazených značek

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
cs[0]: %2 - 1 položka
cs[1]: %2 - %1 položky
cs[2]: %2 - %1 položek

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
cs[0]: %2 - 1 položka
cs[1]: %2 - %1 položky
cs[2]: %2 - %1 položek

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
cs[0]: Hledání klíčových slov - 1 položka
cs[1]: Hledání klíčových slov - %1 položky
cs[2]: Hledání klíčových slov - %1 položek

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
cs[0]: Pokročilé hledání - 1 položka
cs[1]: Pokročilé hledání - %1 položky
cs[2]: Pokročilé hledání - %1 položek

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
cs: Vyberte cílovou složku

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
cs: <p>Vyberte prosím cílové album z knihovny digiKamu, do něhož se mají přesunout vybrané obrázky.</p>

en: File Properties
cs: Vlastnosti souboru

[ctx: filename]
en: Name:
cs: Název:

en: Date:
cs: Datum:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Type:
cs: Typ:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Dimensions:
cs: Rozměry:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Aspect Ratio:
cs: Poměr stran:

en: Photograph Properties
cs: Vlastnosti fotografie

en: Make/Model:
cs: Výrobek/model:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
cs: Objektiv:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
cs: Vytvořeno:

en: Aperture/Focal:
cs: Clona/ohnisko:

en: Exposure/Sensitivity:
cs: Expozice/citlivost:

en: Mode/Program:
cs: Režim/program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
cs: Blesk:

en: White Balance:
cs: Vyvážení bílé:

en: Audio/Video Properties
cs: Vlastnosti audia/videa

en: Duration:
cs: Doba trvání:

en: Frame Rate:
cs: Vzorkovací frekvence:

en: Video Codec:
cs: Video kodek:

en: Audio Bit Rate:
cs: Datový tok zvuku:

en: Audio Channel Type:
cs: Typ zvukového kanálu:

en: Audio Codec:
cs: Audio kodek:

en: digiKam Properties
cs: Vlastnosti digiKamu

[ctx: title of the file]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
cs: Titulek:

en: Tags:
cs: Značky:

en: Labels:
cs: Popisky:

en: Album Properties
cs: Vlastnosti alba

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
cs: Název:

en: Items:
cs: Položky:

en: Collection:
cs: Sbírka:

en: Category:
cs: Kategorie:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
cs: Titulek:

en: Preview:
cs: Náhled:

en: Filter
cs: Filtr

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
cs: Částečně

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
cs: Ne

en: Reproducible:
cs: Reprodukovatelný:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
cs: Popis:

en: Identifier:
cs: Identifikátor:

en: Technical Parameters
cs: Technické parametry

en: <i>Binary Data</i>
cs: <i>Binární Data</i>

en: Initializing...
cs: Probíhá inicializace...

en: Load Plugins...
cs: Načíst přídavné moduly...

en: Checking ICC repository...
cs: Kontroluje se repozitář ICC...

en: Clean up Database...
cs: Vyčistit databázi...

en: Loading albums...
cs: Načítají se alba...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
cs: <p>Složka profilů ICC se zdá být neplatná.</p><p>Pokud si jej přejete zkusit určit znovu, zvolte zde "Ano", jinak zvolte "Ne" a funkce "Správa barev" bude vypnuta, dokud se tento problém nevyřeší.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
cs[0]: Není vybrána žádná položka (%1 položka)
cs[1]: Není vybrána žádná položka (%1 položky)
cs[2]: Není vybrána žádná položka (%1 položek)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
cs[0]: Není vybrána žádná položka (%1 [%2] položka)
cs[1]: Není vybrána žádná položka (%1 [%2] položky)
cs[2]: Není vybrána žádná položka (%1 [%2] položek)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
cs[0]: Není vybrána žádná položka (%1 položka. Se seskupenými položkami: %2)
cs[1]: Není vybrána žádná položka (%1 položky. Se seskupenými položkami: %2)
cs[2]: Není vybrána žádná položka (%1 položek. Se seskupenými položkami: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
cs[0]: Vybrána 1/%2 položek (%3/%4)
cs[1]: Vybrány %1/%2 položek (%3/%4)
cs[2]: Vybráno %1/%2 položek (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
cs[0]: Vybrána 1/%2 [%3] položek (%4/%5)
cs[1]: Vybrány %1/%2 [%3] položek (%4/%5)
cs[2]: Vybráno %1/%2 [%3] položek (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
cs[0]: 1/%2 položka vybrána. Celkem se seskupenými položkami: %3
cs[1]: %1/%2 položky vybrány. Celkem se seskupenými položkami: %3
cs[2]: %1/%2 položek vybráno. Celkem se seskupenými položkami: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
cs[0]: Vybrána 1/%2 [%3/%4] položka (%5/%6)
cs[1]: Vybrány %1/%2 [%3/%4] položky (%5/%6)
cs[2]: Vybráno %1/%2 [%3/%4] položek (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
cs[0]: 1/%2 položka vybrána. Se seskupenými položkami: %3/%4
cs[1]: %1/%2 položky vybrány. Se seskupenými položkami: %3/%4
cs[2]: %1/%2 položek vybráno. Se seskupenými položkami: %3/%4

en:  (%1 of %2)
cs:  (%1 z %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
cs:  (%1 z %2 [%3] )

en: %1 item hidden | %1 items hidden
cs[0]: %1 skrytá položka
cs[1]: %1 skryté položky
cs[2]: %1 skrytých položek

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
cs[0]: Zapsat metadata do souboru
cs[1]: Zapsat metadata do vybraných souborů
cs[2]: Zapsat metadata do vybraných souborů

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
cs[0]: Znovu načíst metadata ze souboru
cs[1]: Znovu načíst metadata z vybraných souborů
cs[2]: Znovu načíst metadata z vybraných souborů

en: Auto-Detecting Camera...
cs: Automatická detekce kamery...

en: Opening Download Dialog...
cs: Otevírá se dialog stahování...

en: Cameras
cs: Fotoaparáty

en: USB Storage Devices
cs: Úložná zařízení USB

en: Card Readers
cs: Čtečky karet

en: Add Images...
cs: Přidat obrázky...

en: Adds new items to an Album.
cs: Přidat do alba nové položky.

en: Add Folders...
cs: Přidat složky...

en: Adds new folders to Album library.
cs: Přidat nové složky  do knihovny alb.

en: Images found in %1
cs: Nalezeny obrázky v %1

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
cs: Zvolte složku pro prohledání

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
cs: Vyberte složky pro import do alba

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
cs: <p>Vyberte prosím cílové album z knihovny digiKamu, do nějž se mají importovat složky.</p>

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
cs: Inicializace hlavního pohledu...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
cs: &Zpět

[ctx: @action: setup]
en: Forward
cs: Vpřed

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
cs: Obnovit

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
cs: Obnovit současný obsah.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
cs: &Nové...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
cs: Vytvoří ve sbírce nové prázdné album.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
cs: &Přesunout do alba...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
cs: Přesunout vybrané obrázky do alba.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
cs: &Kopírovat do...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
cs: Kopírovat vybrané obrázky do cílové složky.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
cs: Smazat album

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
cs: Přejmenovat...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
cs: Upravit vlastnosti alba a informaci o sbírce.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
cs: Zapsat metadata do souborů

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
cs: Aktualizuje metadata databáze současného alba obsahem databáze digiKamu (metadata souborů budou přepsána daty z databáze).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
cs: Znovu načíst metadata ze souborů

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
cs: Aktualizuje databázi digiKamu metadaty souborů současného alba (informace v databázi budou přepsány údaji z metadat souborů).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
cs: Otevřít ve správci souborů

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
cs: Správce značek

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
cs: &Nová...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
cs: Přiřadit značku

[ctx: @action: setup]
en: Views
cs: Pohledy

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
cs: Miniatury

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
cs: Mapa

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
cs: Tabulka

[ctx: @action: setup]
en: Open...
cs: Otevřít...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
cs: Otevřít vybranou položku.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
cs: Otevřít s výchozí aplikací

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
cs: Otevřít vybranou položku v s výchozí přiřazenou aplikací.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
cs: Editor obrázků

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
cs: Otevřít editor obrázků.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
cs: Prohlížecí stolek

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
cs: Umístit na prohlížecí stolek

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
cs: Umístit vybrané položky na panel náhledů prohlížecího stolku.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
cs: Přidat na prohlížecí stolek

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
cs: Přidat vybrané položky na panel náhledů prohlížecího stolku.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
cs: Správce dávkového zpracování

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
cs: Přidat do aktuální fronty

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
cs: Přidat vybrané položky do aktuální fronty ze správce dávkového zpracování.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
cs: Přidat do nové fronty

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
cs: Přidat vybrané položky do nové fronty ze správce dávkového zpracování.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
cs: Importovat

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
cs: Zapsat metadata do vybraných souborů

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
cs: Znovu načíst metadata z vybraných souborů

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
cs: Vyhledat obličeje

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
cs: Rozpoznávat obličeje

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
cs: Odstranit všechny tváře

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
cs: Najít podobné...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
cs: Najít podobné obrázky pomocí vybraného jako vzoru.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
cs: Změnit název nyní vybraného souboru.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
cs: Navždy smazat

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
cs: Navždy smazat bez potvrzení

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
cs: Přesunout do koše bez potvrzení

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
cs: &Seřadit alba

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
cs: Seřadit alba ve stromovém pohledu.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
cs: Podle složky

[ctx: @action: setup]
en: By Category
cs: Podle kategorie

[ctx: @action: setup]
en: By Date
cs: Podle data

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
cs: Zahrnout stromovou strukturu alba

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
cs: Zaškrtněte tento přepínač, přejete-li si zobrazit všechna podalba náležící pod současné album.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
cs: Zahrnout stromovou strukturu značek

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
cs: Zaškrtněte tento přepínač, přejete-li si zobrazit všechny obrázky označené danou značkou a všemi jejími podřazenými značkami.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
cs: Zobrazit všechny seskupené obrázky jako otevřené

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
cs: Zaškrtněte tento přepínač pro zobrazení všech seskupených položek jako otevřených.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
cs: &Seřadit položky

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
cs: Hodnota, podle které jsou obrázky z alba v pohledu s náhledy seřazeny

[ctx: @action: setup]
en: By Name
cs: Podle názvu

[ctx: @action: setup]
en: By Path
cs: Podle umístění

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
cs: Podle data vytvoření

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
cs: Podle data úprav

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
cs: Podle velikosti souboru

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
cs: Podle hodnocení

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
cs: Podle velikosti obrázku

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
cs: Podle poměru stran

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
cs: Podle typu tváře

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
cs: Podle podobnosti

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
cs: Podle manuálu a názvu

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
cs: Podle manuálu a data

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
cs: Způsob třídění p&oložek

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
cs: Zvolte, zda mají být obrázky seřazeny vzestupně nebo sestupně.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: @action: setup]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
cs: Oddělit položky

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
cs: Kategorie ve kterých jsou zobrazeny obrázky v zobrazení náhledů

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
cs: Nesetříděný seznam

[ctx: @action: setup]
en: By Album
cs: Podle alba

[ctx: @action: setup]
en: By Format
cs: Podle formátu

[ctx: @action: setup]
en: By Month
cs: Podle měsíce

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
cs: Podle obličejů

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
cs: Pořadí třídění položek

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
cs: Způsob řazení skupin oddělených položek

[ctx: @action: setup]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action: setup]
en: Select None
cs: Zrušit výběr

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
cs: Zobrazit panel náhledů

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
cs: Zvětšení na 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
cs: Přizpůsobit &oknu

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
cs: Zobrazení se správou barev

[ctx: @action: setup]
en: Search...
cs: Hledat...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
cs: Pokročilé hledání...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
cs: Najít duplicity...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
cs: Převod databáze...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
cs: Správa

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
cs: Vyhledat nové položky

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
cs: Přidat fotoaparát ručně...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
cs: Načítání fotoaparátů...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
cs: Ukončit náhledový režim

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
cs: Následující obrázek

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
cs: Předchozí obrázek

[ctx: @action: setup]
en: First Image
cs: První obrázek

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
cs: Poslední obrázek

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
cs: Vyjmou&t

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
cs: Vyjmout výběr do schránky

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
cs: Upravit titulky

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
cs: Upravit komentáře

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
cs: Zobrazit přiřazené značky

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
cs: Nastavit Exif značku natočení obrázku

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
cs: Převráceno vodorovně

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
cs: Otočeno vzhůru nohama

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
cs: Převráceno svisle

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
cs: Otočeno doprava / překlopeno vodorovně

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
cs: Otočeno doprava

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
cs: Otočeno doprava / překlopeno svisle

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
cs: Otočeno doleva

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
cs: Otočit

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
cs: Vlevo

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
cs: Vpravo

[ctx: @action: setup]
en: Flip
cs: Převrátit

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
cs: Vodorovně

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
cs: Svisle

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
cs: Automaticky otočit/převrátit podle EXIF informací

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
cs: Načítají se motivy...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
cs: Mo&tivy vzhledu

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
cs: Načítají se nástroje...

en: CompactFlash Card Reader
cs: Čtečka karet CompactFlash

en: Memory Stick Reader
cs: Čtečka karet Memory Stick

en: SmartMedia Card Reader
cs: Čtečka karet SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
cs: Čtečka karet SD / MMC

en: xD Card Reader
cs: Čtečka karet xD

en: USB Disk
cs: Disk USB

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
cs: %1 "%2" z %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
cs: %1 z %2

en: Cannot access the storage device.
cs: Nelze přistupovat k úložnému zařízení.

en: Images on %1
cs: Obrázky v %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
cs: Zvolené zařízení ("%1") je neplatné.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
cs: Zvolený fotoaparát ("%1") není podporován.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
cs: Hlavní nástroje

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
cs: Následné zpracování

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
cs: Exportovat

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
cs: &Procházet

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
cs: Zn&ačka

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
cs: &Položka

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
cs: &Upravit

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
cs: Nás&troje

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
cs: I&mportovat

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
cs: &Exportovat

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
cs: Nápo&věda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Open camera dialog at "path"
cs: Otevřít dialog fotoaparátu v "path"

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
cs: Otevřít dialog fotoaparátu pro přístroj se Solid UDI "udi"

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
cs: Automaticky detekovat a otevřít připojený fotoaparát gphoto2

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
cs: Spustit digiKam se souborem databáze SQLite nalezeným v adresáři "dir"

en: Start digikam with the configuration file "config"
cs: Spustit digiKam s konfiguračním souborem "config"

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
cs: Knihovna Qt SQLite nebo modul databáze MySQL nejsou dostupné. Prosím, nainstalujte je.
    Moduly databází nainstalované na vašem počítači jsou vypsány níže.

en: %1 Image (%2)
cs: %1 Obrázek (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
cs: Obrázek TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
cs: Obrázek JPEG (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
cs: Obrázek JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Raw Images (%1)
cs: Obrázky Raw (%1)

en: All supported files (%1)
cs: Všechny podporované soubory (%1)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
cs: IRC: %1 - #digikam
    Zpětná vazba: %2
    Dokumentace: %3
    
    Datum sestavení: %4 (cíl: %5)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
    Revision: %6
    Branch: %7
cs: IRC: %1 - #digikam
    Zpětná vazba: %2
    Dokumentace: %3
    
    Datum sestavení: %4 (cíl: %5)
    Revize: %6
    Větev: %7

[ctx: go to previous image]
en: Back
cs: Zpět

[ctx: go to next image]
en: Forward
cs: Vpřed

en: Add a Face Tag
cs: Přidat značku obličeje

en: Clear all faces on this image
cs: Smazat všechny obličeje na tomto obrázku

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
cs: Označit nepotvrzené obličeje jako ignorované

en: Show Face Tags
cs: Zobrazit značky obličejů

en: Show Fullscreen
cs: Zobrazit na celou obrazovku

en: Albums
cs: Alba

en: Dates
cs: Data

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
cs: Podobnost

[ctx: Search images on a map]
en: Map
cs: Mapa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
cs: Popisky

en: Scan collection for faces
cs: Vyhledat obličeje ve sbírce

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
cs: Lidé

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
cs: Hledat

en: Open Tag Manager
cs: Otevřít správce značek

en: No Tags
cs: Žádné značky

en: Existing Tags
cs: Existující značky

en: No Tags Album
cs: Album bez značek

en: Tags
cs: Značky

en: Time Unit:
cs: Jednotka času:

en: Day
cs: Den

en: Week
cs: Týden

en: Month
cs: Měsíc

en: Year
cs: Rok

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
cs: <p>Vyberte jednotku času histogramu.</p> <p>Můžete změnit stupnici grafu pro přiblížení nebo oddálení v čase.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
cs: <p>Zvolte měřítko histogramu.</p><p>Pokud jsou nejvyšší počty pro dané datum malé, můžete použít lineární měřítko.</p><p>Logaritmické měřítko se používá, pokud jsou nejvyšší počty veliké. Když je použito, jsou na grafu patrné malé i velké hodnoty.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
cs: Lineární

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
cs: Logaritmický

en: Clear current selection
cs: Zrušit současný výběr

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
cs: Stiskem tohoto tlačítka se zruší současný výběr dat na časové ose.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
cs: Zadejte název vyhledávání aktuálního data pro uložení v pohledu "Vyhledávání"

en: Save current selection to a new virtual Album
cs: Uložit současný výběr jako nové virtuální album

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
cs: Stiskem tohoto tlačítka se současný výběr dat na časové ose uloží jako nové virtuální album s použitím názvu nastaveného vlevo.

en: Timeline
cs: Časová osa

en: no item
cs: žádná položka

en: 1 item | %1 items
cs[0]: 1 položka
cs[1]: %1 položky
cs[2]: %1 položek

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
cs: Filtry

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
cs: Nelze otevřít kořenové album. Nejedná se o fyzické umístění.

en: Fuzzy Sketch Search
cs: Vyhledávání podle náčrtu

en: Fuzzy Image Search
cs: Pružné vyhledávání obrázků

en: Map Search
cs: Hledání na mapě

en: Last Search
cs: Poslední hledání

en: FacesDetector
cs: Detekce obličeje

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
cs: Úložiště, kde se nachází obrázek
    je momentálně nedostupné

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
cs: Nástroje

en: Help
cs: Nápověda

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
cs: Nápověda online o odpadkovém koši

en: Undo
cs: Zpět

en: Restore
cs: Obnovit

en: Delete...
cs: Smazat...

en: Selected Items Permanently
cs: Vybrané položky trvale

en: All Items Permanently
cs: Všechny položky trvale

en: Confirm Undo
cs: Potvrdit krok zpět

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
cs[0]: Opravdu si přejete obnovit 1 položku?
cs[1]: Opravdu si přejete obnovit %1 položky?
cs[2]: Opravdu si přejete obnovit %1 položek?

en: Confirm Restore
cs: Potvrdit obnovení

en: Confirm Deletion
cs: Potvrdit smazání

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
cs[0]: Opravdu si přejete navždy smazat %1 položku?
cs[1]: Opravdu si přejete navždy smazat %1 položky?
cs[2]: Opravdu si přejete navždy smazat %1 položek?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
cs: Opravdu si přejete VŠECHNY položky navždy smazat?

en: Selection
cs: Výběr

en: Delete
cs: Smazat

en: %1/%2 items selected
cs: Vybráno %1/%2 položek

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
cs: Port kódu do frameworku Qt6 framework (kód je stále kompatibilní s API Qt5).

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
cs: Sbírky: přidána podpora pro meziplatformní síťové cesty

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
cs: Databáze: přidána podpora pro režim SQLite WAL (Write-Ahead-Logging).

en: ...and much more.
cs: ... a mnohem více.

en: New Features
cs: Nové vlastnosti

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
cs: Některé nové vlastnosti tohoto vydání digiKamu (v porovnání s digiKam 7):

en: About
cs: O aplikaci

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
cs: digiKam je open source správce fotografií navržený pro import, uspořádání, úpravu, vyhledávání a export digitálních obrázků na vašem počítači.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
cs: Nyní vidíte digiKam v režimu prohlížení alb. Alba jsou místa pro uložení vašich souborů a odpovídají složkám na vašem pevném disku.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
cs: digiKam obsahuje spoustu mocných vlastností, které jsou popsány v <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentaci</a>

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
cs: <a href="https://www.digikam.org">Domovská stránka digiKamu</a> poskytuje informace o nových verzích.

en: Welcome to digiKam %1
cs: Vítá vás digiKam %1

en: Author:
cs: Autor:

en: Location:
cs: Umístění:

en: Camera:
cs: Fotoaparát:

en: Lens:
cs: Objektiv:

en: Hide grouped items
cs: Skrýt seskupené položky

en: Ignore grouping
cs: Ignorovat seskupení

en: Show grouping in tree
cs: Nejdříve seskupení ve stromu

en: Audio/video properties
cs: Vlastnosti audia/videa

en: Audio bitrate
cs: Datový tok zvuku

en: Audio channel type
cs: Typ zvukového kanálu

en: Audio Codec
cs: Kodek zvuku

en: Duration
cs: Trvání

en: Frame rate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Video codec
cs: Video kodek

en: Configure column "%1"
cs: Nastavit sloupec "%1"

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
cs: Vlastnosti digiKamu

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
cs: Popisek výběru

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
cs: Barevný popisek

[ctx: @title: tableview]
en: Title
cs: Název

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
cs: Popisek výběru

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
cs: Barevný popisek

[ctx: @info: tableview]
en: Title
cs: Název

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @info: tableview]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
cs: Odmítnuto

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
cs: Čeká se

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
cs: Přijato

[ctx: @info: tableview]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
cs: Oranžová

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
cs: Žlutá

[ctx: @info: tableview]
en: Green
cs: Zelená

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
cs: Modrá

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
cs: Fialová

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
cs: Šedá

[ctx: @info: tableview]
en: Black
cs: Černá

[ctx: @info: tableview]
en: White
cs: Bílá

en: File properties
cs: Vlastnosti souboru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
cs: Název souboru

en: Path
cs: Cesta

en: Size
cs: Velikost

en: Last modified
cs: Poslední změna

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
cs: Lidmi čitelné

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
cs: Prostý

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: Geo properties
cs: Vlastnosti Geo

en: Geotagged
cs: S geografickou značkou

en: Coordinates
cs: Souřadnice

en: Altitude
cs: Výška

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @info: tableview]
en: No
cs: Ne

en: Metric units
cs: Metrické jednotky

en: Imperial units
cs: Imperiální jednotky

en: Item properties
cs: Vlastnosti položky

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Pixel count
cs: Počet pixelů

en: Bit depth
cs: Bitová hloubka

en: Color mode
cs: Barevný režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
cs: Typ

en: Creation date/time
cs: Datum a čas pořízení

en: Digitization date/time
cs: Datum/čas digitalizace

en: Aspect ratio
cs: Poměr stran

en: Similarity
cs: Podobnost

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
cs: Vlastnosti fotografie

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
cs: Výrobce fotoaparátu

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
cs: Model fotoaparátu

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
cs: Čočka

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
cs: Clona

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
cs: Ohnisková vzdálenost

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
cs: Expozice

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
cs: Citlivost

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
cs: Režim/program

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
cs: Blesk

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
cs: Vyvážení bílé

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
cs: Zlomek

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
cs: Racionální

[ctx: @info: tableview]
en: Format
cs: Formát

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
cs: Sekundy

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
cs: Milisekundy

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
cs: Mikrosekundy

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
cs: Jednotka

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Remove this column
cs: Odstranit tento sloupec

en: Configure this column
cs: Nastavit tento sloupec

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
cs: Podpora libGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: No
cs: Ne

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
cs: Podpora pro Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
cs: Podpora pro přehrávání médií

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
cs: Podpora DBusu

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
cs: Podpora pro panorama

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
cs: Podpora HTML galerie

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
cs: Podpora pro kalendář

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
cs: Podpůrná vrstva databáze

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
cs: Interní server databáze

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
cs: Nastavení FFmoeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
cs: Dekodéry videa

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
cs: Kodéry videa

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
cs: Dekodéry zvuku

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
cs: Kodéry zvuku

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
cs: Podporovaná rozšíření

en: Auto Levels
cs: Automatické úrovně

en: Normalize
cs: Normalizovat

en: Equalize
cs: Vyrovnat

en: Stretch Contrast
cs: Roztáhnout kontrast

en: Auto Exposure
cs: Automatická korekce závěrky

en: Filter:
cs: Filtr:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
cs: Automatická oprava barev

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
cs: Nástroj pro automatickou opravu barev

[ctx: @title]
en: BCG Correction
cs: Oprava JKG

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
cs: Nástroj pro opravu Jasu / kontrastu / gamma

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
cs: Konverze na černobílou

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
cs: Směšovač kanálů

en: Color Balance
cs: Vyvážení barev

en: Adjust color balance.
cs: Přizpůsobit vyvážení barev.

[ctx: @title]
en: Color Balance
cs: Vyvážení barev

en: Convert to 8 bits
cs: Převést na 8 bitů

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
cs: Převede barevnou hloubku z 16 na 8 bitů.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
cs: Převést na 8 bitů

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
cs: Převést na 16 bitů

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
cs: Úprava křivek

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
cs: Provede úpravu křivek.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
cs: Kanál:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
cs: Jas

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
cs: Zelená

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
cs: Modrá

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
cs: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
cs: Načíst...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
cs: Načíst nastavení všech parametrů z textového souboru.

[ctx: @title]
en: HSL Correction
cs: Oprava OSJ

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
cs: Převod profilu barev

[ctx: @title]
en: Invert Colors
cs: Invertovat barvy

[ctx: @title]
en: White Balance
cs: Vyvážení bílé

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
cs: Převést RAW do DNG

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
cs: Převést do HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu HEIF

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
cs: Převést do JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu JPEG-2000

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
cs: Převést do JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu JPEG

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
cs: Převést do JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu JXL

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
cs: Převést do PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu PGF

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
cs: Převést do PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu PNG

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
cs: Převést do TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu TIFF

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
cs: Převést do WEBP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
cs: Nástroj pro převod obrázků do formátu WEBP

en: Output file type:
cs: Výstupní typ souboru:

en: Same as input
cs: Stejný jako vstup

en: Shell Script:
cs: Shellový skript:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
cs: Zadejte skript pro spuštění. Pro názvy vstupních, resp. výstupních souborů použijte $INPUT, resp. $OUTPUT (speciální znaky nechť jsou escapovány). Tyto proměnné budou před spuštěním shellem nahrazeny.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
cs: <b>Poznámka:</b> Dostupné jsou proměnné prostředí TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING a TAGSPATH (oddělené ;).

en: User Script: No script.
cs: Uživatelský skript: Žádný skript.

en: User Script: Timeout from script.
cs: Uživatelský skript: Čas vypršel.

en: User Script: Failed to start script.
cs: Uživatelský skript: Spuštění skriptu selhalo.

en: User Script: Script process crashed.
cs: Uživatelský skript: Proces skriptu spadl.

en: User Script: Command not found.
cs: Uživatelský skript: Příkaz nenalezen.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
cs: Uživatelský shellový skript

[ctx: @title]
en: Add Border
cs: Přidat okraj

[ctx: @title]
en: Add Texture
cs: Přidat texturu

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
cs: Zvolte, pokud chcete, aby vodoznak použil zadanou velikost písma a obrázku bez přizpůsobení se současnému obrázku.

en: Use Absolute Size
cs: Použít absolutní velikost

en: Watermark type:
cs: Typ vodoznaku:

en: Image
cs: Obrázek

en: Image settings
cs: Nastavení obrázku

en: Click to select watermark image.
cs: Klikněte pro výběr obrázku vodoznaku.

en: Watermark image:
cs: Obrázek vodoznaku:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
cs: Zvolte, pokud chcete, aby se poměr stran vodoznaku přizpůsobil poměru stran obrázku.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
cs: Ignorovat poměr stran vodoznaku

en: Opacity (%):
cs: Krytí (%):

en: Text settings
cs: Nastavení textu

en: Enter your watermark string here.
cs: Sem zapište svůj text vodoznaku.

en: Watermark text:
cs: Text vodoznaku:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
cs: Zvolte typ písma a styl. Velikost je spočítána automaticky.

en: Set the font color to use here.
cs: Zde vyberte barvu písma.

en: Font color:
cs: Barva písma:

en: Text opacity:
cs: Krytí textu:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
cs: Nastavení krytí textu vodoznaku. 100 znamená plně syté a 0 průhledné barvy.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
cs: Zvolte, pokud si přejete vyplnit pozadí za textem.

en: Use background
cs: Použít pozadí

en: Choose the color of the watermark background.
cs: Zvolte barvu pozadí vodoznaku.

en: Background color:
cs: Barva pozadí:

en: Background opacity:
cs: Krytí pozadí:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
cs: Nastavení krytí pozadí vodoznaku  100 znamená plně syté a 0 průhledné barvy.

en: Specific Location
cs: Specifické umístění

en: Systematic Repetition
cs: Systematické opakování

en: Random Repetition
cs: Náhodné opakování

en: Placement Type:
cs: Typ umístění:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
cs: Pokud si v nastavení umístění zvolíte opakování vodoznaku, zde si můžete upravit opakování.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
cs: Hustota opakování vodoznaku (Nedostupné pro režim "Specifické umístění")

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
cs: Pokud si v nastavení umístění zvolíte náhodné opakování vodoznaku ve výběru při umístění, můžete zadat náhodné natočení vodoznaku (0, 90, 180, 270 stupňů).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
cs: Náhodná orientace vodoznaku (Dostupné pouze v režimu "Náhodné opakování")

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
cs: Vlevo nahoře

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
cs: Vpravo nahoře

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
cs: Vlevo dole

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
cs: Vpravo dole

[ctx: @item: placement position]
en: Center
cs: Ve středu

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
cs: Nahoře uprostřed

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
cs: Dole uprostřed

en: Placement Position:
cs: Umístění:

en: 0 degrees
cs: 0 stupňů

en: 90 degrees CW
cs: 90 stupňů po směru hodinových ručiček

en: 180 degrees
cs: 180 stupňů

en: 270 degrees CW
cs: 270 stupňů po směru hodinových ručiček

en: Rotation:
cs: Rotace:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
cs: Velikost vodoznaku v procentech označeného obrázku.

en: Size (%):
cs: Velikost (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
cs: Okraj od hrany v ose X v procentech velikosti označeného obrázku.

en: X margin (%):
cs: Okraj X (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
cs: Okraj od hrany v ose Y v procentech velikosti označeného obrázku.

en: Y margin (%):
cs: Okraj Y (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
cs: Přidat vodoznak

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
cs: Anti-Vinětace

en: Smoothness:
cs: Hladkost:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
cs: Hladkost 0 nemá žádný účinek, hodnoty 1 a vyšší určují poloměr Gaussovské matice rozostření, na němž závisí míra rozostření obrázku.

[ctx: @title]
en: Blur Image
cs: Rozmazat obrázek

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
cs: Nástroj pro rozmazání obrázků

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
cs: Vypálené Pixely

en: Lens Auto-Correction
cs: Automatická korekce objektivu

en: Fix automatically lens distortions
cs: Automaticky opravit vady objektivu

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
cs: Volba<b> Použít metadata</b> povolí zpracování informací o obrázku během čekání ve frontě kvůli zjištění důležitých informací o objektivu.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
cs: Nelze nalézt všechny informace o objektivu k provedení automatické opravy

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
cs: Automatická korekce objektivu

[ctx: @title]
en: Local Contrast
cs: Lokální kontrast

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
cs: Potlačení šumu

en: Visit CImg library website
cs: Navštivte web knihovny CImg

en: Reduce Uniform Noise
cs: Redukovat rovnoměrný šum

en: Reduce JPEG Artifacts
cs: Redukovat artefakty JPEG

en: Reduce Texturing
cs: Redukovat texturování

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
cs: <p>Vyberte přednastavený filtr, který se použije k restaurování fotografie:</p><p><b>Žádný</b>: Nejobecnější hodnoty. Vrátí nastavení na výchozí.<br/><b>Snížení rovnoměrného šumu</b>: potlačí drobné artefakty obrázku, jako je šum detektoru.<br/><b>Potlačení artefaktů JPEG</b>: potlačí artefakty s většími rozměry, jako jsou například čtverečky vznikající ztrátovou kompresí.<br/><b>Omezení textury</b>: potlačí takové artefakty obrázku,jako je textura papíru nebo moiré skenovaného obrázku.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
cs: Restaurování

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
cs: Doostřit obrázek

[ctx: @title]
en: Color Effects
cs: Barevné efekty

[ctx: @title]
en: Film Grain
cs: Filmové zrno

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
cs: Nástroj pro přidání filmového zrna

en: Titles:
cs: Tituly:

en: Captions:
cs: Popisky:

en: Pick Label:
cs: Popisek výběru:

en: Color Label:
cs: Barevný popisek:

en: Rating:
cs: Hodnocení:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
cs: Přiřadit značky

[ctx: @title]
en: Assign Tags
cs: Přiřadit značky

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
cs: Použít šablonu metadat

[ctx: @title]
en: Image Quality Sort
cs: Řazení podle kvality obrázků

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
cs: Kompletně

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
cs: Kompletně

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @title]
en: Xmp:
cs: XMP:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
cs: Kompletně

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
cs: Odstranit metadata

[ctx: @title]
en: Time Adjust
cs: Upravit čas

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
cs: Název

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
cs: Podmínky použití

[ctx: @label]
en: Translate to:
cs: Přeložit do:

en: Auto-Crop
cs: Automatický ořez

en: Position:
cs: Pozice:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
cs: Nastavte zde polohu levého horního rohu pro ořez.

en: Set here the width selection for cropping.
cs: Nastavte zde šířku výběru pro ořez.

en: Set here the height selection for cropping.
cs: Nastavte zde výšku výběru pro ořez.

[ctx: @title]
en: Crop
cs: Oříznout

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
cs: Vodorovně

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
cs: Svisle

[ctx: @label]
en: Flip:
cs: Převrátit:

[ctx: @title]
en: Flip
cs: Převrátit

en: Preset Length:
cs: Přednastavená délka:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
cs[0]: Drobný (1 pixel)
cs[1]: Drobný (%1 pixely)
cs[2]: Drobný (%1 pixelů)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
cs[0]: Malý (1 pixel)
cs[1]: Malý (%1 pixely)
cs[2]: Malý (%1 pixelů)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
cs[0]: Střední (1pixel)
cs[1]: Střední (%1 pixely)
cs[2]: Střední (%1 pixelů)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
cs[0]: Velký (1 pixel)
cs[1]: Velký (%1 pixely)
cs[2]: Velký (%1 pixelů)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
cs[0]: Velmi velký (1 pixel)
cs[1]: Velmi velký (%1 pixely)
cs[2]: Velmi velký (%1 pixelů)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
cs[0]: Obrovský (1 pixel)
cs[1]: Obrovský (%1 pixely)
cs[2]: Obrovský (%1 pixelů)

en: Not enlarge small images
cs: Nezvětšovat malé obrázky

en: Use Custom Length
cs: Použít vlastní délku

en: Use Percentage
cs: Použít procentní podíl

en:  Pixels
cs:  Pixely

[ctx: @title]
en: Resize
cs: Změnit velikost

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
cs: Použít orientaci Exif

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
cs: 90 stupňů

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
cs: 180 stupňů

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
cs: 270 stupňů

[ctx: @item: angle]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @label]
en: Angle:
cs: Úhel:

[ctx: @title]
en: Rotate
cs: Otočit

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
cs: <p>Hodnota kvality obrázků HEIF:</p><p><b>1</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)<br/><b>50</b>: střední kvalita<br/><b>75</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>100</b>: vysoká kvalita (žádná komprese a velký soubor)</p><p><b>Poznámka: HEIF při tomto nastavení nepoužije bezeztrátový kompresní algoritmus.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
cs: Podpora HEIF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
cs: Podpora obrázků založená na kodeku Libheif

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
cs: ano

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
cs: ano

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
cs: ne

en: JPEG quality:
cs: Kvalita JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
cs: <p>Kvalita obrázků JPEG:</p><p><b>1</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)<br/><b>50</b>: střední kvalita<br/><b>75</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>100</b>: vysoká kvalita (nepatrná komprese a velký soubor)</p><p><b>Poznámka: JPEG používá ztrátový algoritmus.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
cs: <font color='red'><i>Pozor: <a href='https://cs.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> je obrazový formát se ztrátovou kompresí.</i></font>

en: Chroma subsampling:
cs: Podvzorkování barev:

en: 4:4:4 (best quality)
cs: 4:4:4 (nejlepší kvalita)

en: 4:2:2 (good quality)
cs: 4:2:2 (dobrá kvalita)

en: 4:2:0 (low quality)
cs: 4:2:0 (nízká kvalita)

en: 4:1:1 (low quality)
cs: 4:1:1 (nízká kvalita)

[ctx: @title]
en: JPEG loader
cs: Podpora JPEG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
cs: Podpora obrázků založená na kodeku Libjpeg

[ctx: @title]
en: JPEG image
cs: Obrázek JPEG

en: Lossless JPEG 2000 files
cs: Bezeztrátová komprese pro soubory JPEG 2000

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
cs: <p>Zapne bezeztrátovou kompresi pro obrázky JPEG 2000.</p><p>Pokud tuto volbu povolíte,  bude pro obrázky typu JPEG 2000 použita bezeztrátová komprese. </p>

en: JPEG 2000 quality:
cs: Kvalita JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
cs: <p>Hodnota kvality obrázků JPEG 2000:</p><p><b>1</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)<br/><b>50</b>: střední kvalita<br/><b>75</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>100</b>: vysoká kvalita (žádná komprese a velký soubor)</p><p><b>Poznámka: JPEG 2000 při tomto nastavení nepoužije bezeztrátový kompresní algoritmus.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
cs: Podpora JPEG-2000

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
cs: Podpora obrázků založená na kodeku Libjasper

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
cs: Obrázek JPEG-2000

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
cs: Podpora ImageMagick

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
cs: Podpora obrázků založená na kodérech ImageMagick

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
cs: ne

en: Lossless PGF files
cs: Bezeztrátové soubory PGF

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
cs: <p>Zapne bezeztrátovou kompresi pro obrázky PGF.</p><p>Pokud tuto volbu povolíte,  bude pro obrázky typu PGF použita bezeztrátová komprese. </p>

en: PGF quality:
cs: Kvalita PGF:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
cs: <p>Hodnota kvality obrázků PGF:</p><p><b>1</b>: vysoká kvalita (žádná komprese a velký soubor)<br/><b>3</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>6</b>: střední kvalita<br/><b>9</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)</p><p><b>Poznámka: PGF při tomto nastavení není bezeztrátový kompresní formát.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
cs: Podpora PGF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
cs: Podpora obrázků založená na kodeku Libpgf

en: PNG compression:
cs: Komprese PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
cs: <p>Hodnota komprese PNG obrázků:</p><p><b>1</b>: nízká komprese (velká velikost souboru, ale krátká doba komprese - výchozí)<br/><b>5</b>: střední komprese<br/><b>9</b>: vysoká komprese (malá velikost, ale dlouhá komprese)</p><p><b>Poznámka: PNG používá bezeztrátovou kompresi.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
cs: Podpora PNG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
cs: Podpora obrázků založená na kodeku Libpng

en: Lossless AVIF files
cs: Bezeztrátové soubory AVIF

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
cs: <p>Zapne bezeztrátovou kompresi pro obrázky AVIF.</p><p>Pokud tuto volbu povolíte,  bude pro obrázky typu JPEG XL použita bezeztrátová komprese. </p>

en: AVIF quality:
cs: Kvalita AVIF:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
cs: <p>Hodnota kvality obrázků AVIF:</p><p><b>1</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)<br/><b>50</b>: střední kvalita<br/><b>75</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>100</b>: vysoká kvalita (žádná komprese a velký soubor)</p><p><b>Poznámka: AVIF při tomto nastavení nepoužije bezeztrátový kompresní algoritmus.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
cs: Bezeztrátová komprese pro soubory JPEG XL

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
cs: <p>Zapne bezeztrátovou kompresi pro obrázky JPEG XL.</p><p>Pokud tuto volbu povolíte,  bude pro obrázky typu JPEG XL použita bezeztrátová komprese. </p>

en: JPEG XL quality:
cs: Kvalita JPEG XL:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
cs: <p>Hodnota kvality obrázků JPEG XL:</p><p><b>1</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)<br/><b>50</b>: střední kvalita<br/><b>75</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>100</b>: vysoká kvalita (žádná komprese a velký soubor)</p><p><b>Poznámka: JPEG XL při tomto nastavení nepoužije bezeztrátový kompresní algoritmus.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
cs: Podpora QImage

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
cs: Podpora obrázků založená na modulech QImage

en: Lossless WEBP files
cs: Bezeztrátové soubory WEBP

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
cs: <p>Zapne bezeztrátovou kompresi pro obrázky WEBP.</p><p>Pokud tuto volbu povolíte,  bude pro obrázky typu WEBP použita bezeztrátová komprese. </p>

en: WEBP quality:
cs: Kvalita WEBP:

en: <p>The quality value for WEB images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
cs: <p>Hodnota kvality obrázků WEB:</p><p><b>1</b>: nízká kvalita (vysoká komprese a malá velikost souboru)<br/><b>50</b>: střední kvalita<br/><b>75</b>: dobrá kvalita (výchozí)<br/><b>100</b>: vysoká kvalita (žádná komprese a velký soubor)</p><p><b>Poznámka: WEB při tomto nastavení nepoužije bezeztrátový kompresní algoritmus.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
cs: Podpora RAW

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
cs: Podpora obrázků založená na kodeku Libraw

[ctx: @info: can write file format]
en: no
cs: ne

en: Compress TIFF files
cs: Komprimovat soubory TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
cs: <p>Zapnout kompresi pro obrázky TIFF.</p><p>Pokud tuto volbu povolíte, můžete zmenšit výslednou velikost obrázku TIFF.</p><p>Pro uložení souboru je použit bezeztrátový kompresní formát (Deflate).</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
cs: Podpora TIFF

en: Adjust Curve
cs: Upravit křivku

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
cs: Úprava křivek

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
cs: Úprava křivek...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
cs: Toto je histogram vybraného kanálu původního obrázku.

en: Select the input intensity of the histogram here.
cs: Zde nastavte vstupní intenzitu na histogramu.

en: Input intensity.
cs: Vstupní intenzita.

en: Select the output intensity of the histogram here.
cs: Zde nastavte výstupní intenzitu na histogramu.

en: Output intensity.
cs: Intenzita výstupu.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
cs: Zde nastavte nejnižší hodnotu vstupní intenzity na histogramu.

en: Minimal input intensity.
cs: Nejnižší intenzita vstupu.

en: Gamma input value.
cs: Vstupní hodnota gamma.

en: Select the gamma input value here.
cs: Nastavte zde vstupní gamma hodnotu.

en: Maximal input intensity.
cs: Nejvyšší intenzita vstupu.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
cs: Zde nastavte nejvyšší hodnotu vstupní intenzity na histogramu.

en: Minimal output intensity.
cs: Nejnižší výstupní intenzita.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
cs: Nastavte zde nejnižší hodnotu výstupní intenzity na histogramu.

en: Maximal output intensity.
cs: Nejvyšší výstupní intenzita.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
cs: Nastavte zde nejvyšší hodnotu výstupní intenzity na histogramu.

en: All channels shadow tone color picker
cs: Kapátko tmavých barev

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
cs: Tímto tlačítkem můžete z původního obrázku vybrat barvu, která se použije k nastavení úrovně <b>tmavých barev</b> na kanálech jasu, červené, zelené a modré barvy.

en: All channels middle tone color picker
cs: Kapátko středně světlých barev

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
cs: Tímto tlačítkem můžete z původního obrázku vybrat barvu, která se použije k nastavení úrovně <b>středních barev</b> na kanálech jasu, červené, zelené a modré barvy.

en: All channels highlight tone color picker
cs: Kapátko světlých barev

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
cs: Tímto tlačítkem můžete z původního obrázku vybrat barvu, která se použije k nastavení úrovně <b>světlých barev</b> na kanálech jasu, červené, zelené a modré barvy.

en: Adjust all levels automatically.
cs: Nastavit všechny úrovně automaticky.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
cs: Po stisknutí tohoto tlačítka se automaticky určí všechny úrovně.

en: &Reset
cs: &Vrátit

en: Reset current channel levels' values.
cs: Obnovit úrovně vybraného kanálu.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
cs: Po stisknutí tohoto tlačítka se všechny hodnoty úrovní u vybraného kanálu nastaví na výchozí hodnoty.

en: Adjust Levels
cs: Úprava úrovní

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
cs: Vyberte soubor s nastavením úrovní programu Gimp, který se má otevřít

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
cs: Nelze načíst soubor s nastavením úrovní programu Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
cs: Soubor s nastavením úrovní programu Gimp, který se má uložit

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
cs: Nelze uložit soubor s nastavením úrovní programu Gimp.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
cs: Úprava úrovní

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
cs: <b>Automatické úrovně</b>:<p>Tato volba maximalizuje barevný rozsah pro červený, zelený a modrý kanál. Vyhledá světlá a tmavá místa na  obrázku a nastaví hodnoty červené, zelené a modré tak, aby pokryly celý rozsah na histogramu.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
cs: <b>Normalizovat</b>:<p>Tato volba roztáhne hodnoty jasu na obrázku tak, aby se nejtmavší bod stal černým a nejsvětlejší bod co nejsvětlejším při zachování svého odstínu. To je často takřka kouzelnou opravou pro ztmavené nebo zamlžené fotografie.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
cs: <b>Vyrovnat</b>:<p>Tato funkce nastaví světlost barev na aktivním obrázku tak, že histogram hodnot barev je co možná nejplošší. To znamená, že pixelů pro každou možnou světlost je přibližně stejné množství. Někdy vyrovnání výborně pomůže zlepšit kontrast fotografie, jindy ji znehodnotí.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
cs: <b>Roztáhnout kontrast</b>:<p>Tato funkce zvýší kontrast a světlost RGB hodnot obrázku roztažením nejvyšších a nejnižších hodnot tak, aby pokryly celý rozsah a přizpůsobením všech hodnot mezi nimi.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
cs: <b>Automatická korekce závěrky</b>:<p>Tato funkce zvýší kontrast a světlost RGB hodnot obrázku k vypočtení optimálních hodnot závěrky a úrovně černé s použitím histogramu.</p>

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
cs: Automatická oprava barev

en: Brightness / Contrast / Gamma
cs: Jas / kontrast / gamma

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
cs: Jas / kontrast / gamma...

en: Convert to Black and White
cs: Převod na černobílou

[ctx: @title]
en: Black and White
cs: Černobílá

[ctx: @action]
en: Black && White...
cs: Černobílé...

en: Channel Mixer
cs: Směšovač kanálů

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
cs: Směšovač kanálů...

[ctx: @action]
en: Color Balance...
cs: Vyvážení barev...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
cs: Převést na 8 bitů

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
cs: Převést na 8 bitů

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
cs: Tento obrázek už používá hloubku 8 bitů na barvu a pixel.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
cs: Uplatnění této operace sníží barevné rozlišení obrázku. Přejete si pokračovat?

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
cs: Převést na 16 bitů

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
cs: Tento obrázek už používá hloubku 16 bitů na barvu a pixel.

en: Color Negative Film
cs: Film s negativními barvami

en: Input range of red color channel.
cs: Vstupní rozsah kanálu červené barvy.

en: Input range of green color channel.
cs: Vstupní rozsah kanálu zelené barvy.

en: Input range of blue color channel.
cs: Vstupní rozsah kanálu modré barvy.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
cs: Při označení použijete vestavěné vyvážení barev filmového profilu. Pokud chcete aplikovat vlastní vyvážení barev, označení zrušte.

en: White point color picker
cs: Kapátko bílého bodu

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
cs: Tímto tlačítkem můžete vybrat barvu oranžové masky naskenovaného barevného negativu. To reprezentuje bílý bod negativu, nebo nejtmavší tón černé barvy pozitivního obrázku po konverzi. Je to také referenční bod pro použití na profil filmu.

en: Reset white point.
cs: Obnovit bílý bod.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
cs: Stiskem tohoto tlačítka bude bílý bod obnoven na čistě bílou barvu.

en: Adjust white point automatically.
cs: Nastavit bílý bod automaticky.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
cs: Stiskem tohoto tlačítka bude bílý bod vypočítán automaticky z dat obrázku. Tato funkce vyžaduje, abyste měli určité zbytkové množství oranžové masky kolem exponované oblasti na negativu.

en: Exposure correction.
cs: Korekce expozice.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
cs: Přesuňte posuvník na vyšší hodnoty, až po dosažení maximálního jasu aniž by byl omezen žádný barevný kanál. Pro vyhodnocení každého kanálu použijte výstupní histogram.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
cs: Lineární skenování negativu filmu do RAW vyžaduje aplikaci křivky gamma. Standardní hodnota je 1.8 nebo 2.2.

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
cs: Film s negativními barvami

[ctx: @action]
en: Color Negative...
cs: Barevný negativ...

en: HSL Adjustments
cs: Úpravy HSL

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
cs: Odstín / sytost / jas...

[ctx: @action]
en: Invert
cs: Invertovat

[ctx: @title]
en: Invert
cs: Invertovat

en: Current Color Space:
cs: Aktuální barevné prostředí:

en: Color Profile Conversion
cs: Převod profilu barev

[ctx: @action]
en: Color Spaces
cs: Rozsahy barev

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
cs: Tento obrázek není se správou barev.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
cs: Správa barev je zakázána...

en: White Balance
cs: Vyvážení bílé

[ctx: @action]
en: White Balance...
cs: Vyvážení bílé...

en: Add Border
cs: Přidat okraj

[ctx: @action]
en: Add Border...
cs: Přidat rámeček...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
cs: Toto je náhled textu, který se vloží do obrázku. Pomocí myši můžete přesunout text na správné místo.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
cs: Sem napište text, který si přejete vložit do obrázku.

en: Here you can choose the font to be used.
cs: Zde si můžete vybrat písmo, které bude použito.

en: Align text to the left
cs: Zarovnat text doleva

en: Align text to the right
cs: Zarovnat text doprava

en: Align text to center
cs: Zarovnat text na střed

en: Align text to a block
cs: Zarovnat text do bloku

en: Rotation:
cs: Otočení:

[ctx: no rotation]
en: None
cs: Žádné

en: 90 Degrees
cs: 90 stupňů

en: 180 Degrees
cs: 180 stupňů

en: 270 Degrees
cs: 270 stupňů

en: Select the text rotation to use here.
cs: Vyberte natočení textu, které se má použít.

[ctx: font color]
en: Color:
cs: Barva:

en: Set here the font color to use.
cs: Vyberte zde barvu textu.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
cs: Krytí:

en: Add border
cs: Přidat okraj

en: Add a solid border around text using current text color
cs: Přidat okraj v barvě obrázku kolem textu

en: Semi-transparent
cs: Poloprůhledný

en: Use semi-transparent text background under image
cs: Použít poloprůhledné pozadí textu pod obrázkem

en: Enter your text here.
cs: Sem napište svůj text.

en: Insert Text Tool
cs: Vložit textový nástroj

en: Insert Text
cs: Vložit text

[ctx: @title]
en: Insert Text
cs: Vložit text

[ctx: @action]
en: Insert Text...
cs: Vložit text...

en: Texture
cs: Textura

[ctx: @title]
en: Texture
cs: Textura

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
cs: Aplikovat texturu...

en: Vignetting Correction
cs: Oprava vinětace

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
cs: Oprava vinětace

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
cs: Oprava vinětace...

en: Gaussian Blur
cs: Gaussovo rozostření

[ctx: @title]
en: Blur
cs: Rozostření

[ctx: @action]
en: Blur...
cs: Rozostření...

en: Brush Radius:
cs: Poloměr štětce:

en: Hot Pixels
cs: Vypálené Pixely

en: Hot Pixels Correction
cs: Korekce vypálených pixelů

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
cs: Vypálené Pixely...

en: Show grid
cs: Zobrazit mřížku

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, přejete-li si zobrazit opravnou mřížku, která bude použita.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
cs: Automatická korekce objektivu...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
cs: Zde vidíte náhled opravy zkreslení použité na křížový vzor.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
cs: Základ:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
cs: Tato hodnota určuje míru zkreslení. Záporné hodnoty opravují soudkovité zkreslení objektivu, kladné hodnoty opravují polštářové zkreslení.

en: Edge:
cs: Okraj:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
cs: Tato hodnota má podobný účinek jako Základ, ale projeví se větší měrou u okrajů obrázku než v jeho středu.

en: Zoom:
cs: Zvětšení:

en: This value rescales the overall image size.
cs: Tato hodnota určuje celkové zvětšení obrázku.

en: Brighten:
cs: Zesvětlit:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
cs: Tato hodnota určuje zesvětlení na okrajích obrázku.

en: Lens Distortion
cs: Deformace objektivu

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
cs: Deformace objektivu

[ctx: @action]
en: Distortion...
cs: Zkreslení...

en: Local Contrast
cs: Lokální kontrast

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
cs: Lokální kontrast...

en: Noise Reduction
cs: Potlačení šumu

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
cs: Potlačení šumu...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
cs: Zde vidíte náhled na výběr z obrázku po použití korekce červených očí.

en: Red Eyes Correction
cs: Korekce červených očí

[ctx: @title]
en: Red Eye
cs: Červené oči

[ctx: @action]
en: Red Eye...
cs: Červené oči...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
cs: Tento filtr lze použít pro korekci červených očí v obrázku. Pro jeho použití zvolte oblast, kde se červené oči nacházejí.

en: Preset
cs: Přednastavení

en: Filtering type:
cs: Typ filtru:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
cs: Vlastní

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
cs: <p>Vyberte přednastavený filtr, který se použije k restaurování fotografie:</p><p><b>Snížení rovnoměrného šumu</b>: potlačí drobné artefakty obrázku, jako je šum detektoru.<br/><b>Potlačení artefaktů JPEG</b>: potlačí artefakty s většími rozměry, jako jsou například čtverečky vznikající ztrátovou kompresí.<br/><b>Omezení textury</b>: potlačí takové artefakty obrázku,jako je textura papíru nebo moiré skenovaného obrázku.<br/><b>Vlastní</b>: Nastaví parametry na nejčastější hodnoty. Lze plně upravovat.</p>

en: Restoration
cs: Restaurování

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
cs: Soubor s nastavením restaurování fotografií

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
cs: "%1" neobsahuje nastavení restaurování fotografií.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
cs: Nelze otevřít soubor s nastavením restaurování fotografií.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
cs: Soubor s nastavením restaurování fotografií, který se má uložit

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
cs: Nelze uložit soubor s nastavením restaurování fotografií.

[ctx: @action]
en: Restoration...
cs: Obnovení...

en: Sharpen
cs: Zaostření

en: Unsharp Mask
cs: Maskování neostrosti

en: Refocus
cs: Doostření

[ctx: @title]
en: Sharpen
cs: Zaostření

[ctx: @action]
en: Sharpen...
cs: Doostření...

[ctx: @title:window]
en: Print Image
cs: Vytisknout obrázek

en: Use Color Management for Printing
cs: Použít správu barev pro tisk

en: Settings...
cs: Nastavení...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
cs: <p>Správa barev je zakázána.</p> <p>Můžete ji povolit kliknutím na tlačítko "Nastavení".</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
cs: Nastavení obrázku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
cs: Pozice obrázku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
cs: Automaticky otočit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
cs: Škálování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
cs: &Neměnit velikost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
cs: &Přizpůsobit na stránku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
cs: Zvětšit menší obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
cs: &Upravit velikost na:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
cs: Milimetry

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
cs: Centimetry

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
cs: Palce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
cs: Zachovat poměr

[ctx: @title]
en: Print Image
cs: Vytisknout obrázek

[ctx: @action]
en: Print Image...
cs: Vytisknout obrázek...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
cs: Toto je náhled na efekt rozmazání, který se uplatní na fotografii.

en: Zoom Blur
cs: Rozmazání přiblížením

en: Radial Blur
cs: Rozmazání otáčením

en: Far Blur
cs: Rozmazání vzdáleností

en: Motion Blur
cs: Rozmazání pohybem

en: Softener Blur
cs: Změkčení

en: Shake Blur
cs: Roztřesení

en: Focus Blur
cs: Rozmazání mimo střed

en: Smart Blur
cs: Inteligentní rozmazání

en: Frost Glass
cs: Sklo s námrazou

en: Mosaic
cs: Mozaika

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
cs: <p>Zvolte efekt rozmazání, který se použije na obrázek.</p><p><b>Rozmazání přiblížením</b>: rozmaže obrázek podél čar vedoucích ze společného určeného středu. Tím se napodobí rozmazání přibližujícím se fotoaparátem.</p><p><b>Rozmazání otáčením</b>: rozmaže obrázek otáčením pixelů okolo určeného středu. To napodobuje rozmazání otáčejícím se fotoaparátem.</p><p><b>Rozmazání vzdáleností</b>: rozmaže obrázek s použitím vzdálených pixelů. To napodobuje rozmazání nezaostřeného fotoaparátu.</p><p><b>Rozmazání pohybem</b>: rozmaže obrázek po úsečce.To napodobuje rozmazání pohybujícím se fotoaparátem.</p><p><b>Změkčení</b>: rozmaže obrázek mírně ve stínech a silně ve světlých oblastech. To dává obrázkům neskutečný, lesklý dojem. Je  vhodné pro romantické portréty, umělecké fotografie nebo pro dodání jemné záře fotografii.</p><p><b>Roztřesení</b>: rozmaže obrázek náhodným roztřesením pixelů. To napodobuje fotografie pořízené chvějícím se fotoaparátem.</p><p><b>Rozmazání mimo střed</b>: rozmaže rohy obrázku, čímž se napodobí astigmatická vada čočky.</p><p><b>Inteligentní rozmazání</b>: rozmaže obrázek s ohledem na rozhraní barev.</p><p><b>Sklo s námrazou</b>: rozmaže obrázek náhodným rozptýlením světla, jako kdyby procházelo sklem s drobnými krystaly.</p><p><b>Mozaika</b>: rozdělí fotografii na obdélníkové buňky a vyplní je průměrnou barvou pixelu.</p>

en: Distance:
cs: Vzdálenost:

en: Set here the blur distance in pixels.
cs: Nastavte zde dosah rozmazání v pixelech.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
cs: Úroveň:

en: This value controls the level to use with the current effect.
cs: Tato hodnota určuje míru, s kterou se efekt uplatní.

en: Blur Effects
cs: Efekty rozmazání

[ctx: @title]
en: Blur Effects
cs: Efekty rozmazání

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
cs: Efekty rozmazání...

en: Charcoal
cs: Uhel

en: Pencil size:
cs: Velikost uhlu:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
cs: Zde nastavte velikost uhlu použitého pro simulaci kresby.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
cs: Vyhlazení:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
cs: Tato hodnota ovlivňuje efekt vyhlazení tahů uhlem.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
cs: Kreslení uhlem

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
cs: Kreslení uhlem...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
cs: Toto je náhled barevných efektů

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
cs: Solarizace

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
cs: Najít okraje

[ctx: @action]
en: Color Effects...
cs: Barevné efekty...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
cs: Toto je náhled na efekt deformace, který se uplatní na fotografii.

en: Fish Eyes
cs: Rybí oko

en: Twirl
cs: Vír

en: Cylindrical Hor.
cs: Vodorovný válec

en: Cylindrical Vert.
cs: Svislý válec

en: Cylindrical H/V.
cs: Svislý i vodorovný válec

en: Caricature
cs: Scvrknutí

en: Multiple Corners
cs: Vícenásobné rohy

en: Waves Hor.
cs: Vodorovné vlny

en: Waves Vert.
cs: Svislé vlny

en: Block Waves 1
cs: Mřížkové vlny 1

en: Block Waves 2
cs: Mřížkové vlny 2

en: Circular Waves 1
cs: Kruhové vlny 1

en: Circular Waves 2
cs: Kruhové vlny 2

en: Polar Coordinates
cs: Polární souřadnice

en: Unpolar Coordinates
cs: Inverze polárních souřadnic

en: Tile
cs: Dlaždice

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
cs: <p>Vyberte zde efekt, který se použije na obrázek.</p><p><b>Rybí oko</b>: prohne obrázek na kulovou plochu, čímž se vytvoří efekt rybího oka klasických fotografií.</p><p><b>Vír</b>: zkroutí střed obrázku, jako kdyby byl nasáván vírem.</p><p><b>Vodorovný válec</b>: prohne obrázek na vodorovný válec. </p><p><b>Svislý válec</b>: prohne obrázek na svislý válec</p><p><b>Svislý i vodorovný válec</b>: prohne obrázek na vodorovný a pak i na svislý válec.</p><p><b>Scvrknutí</b>: deformuje obrázek obráceně než efekt 'Rybí oko'.</p><p><b>Vícenásobné rohy</b>: složí obrázek do hvězdicového vzoru s několika rohy.</p><p><b>Vodorovné vlny</b>: deformuje obrázek vodorovným zvlněním.</p><p><b>Svislé vlny</b>: deformuje obrázek svislým zvlněním.</p><p><b>Mřížkové vlny 1</b>: rozdělí obrázek na bloky a deformuje je, jako kdybychom se na obrázek dívali skrz sklo s boulemi.</p><p><b>Mřížkové vlny 2</b>: jako Mřížkové vlny 1, ale použije jiný tvar.</p><p><b>Kruhové vlny 1</b>: deformuje obrázek kruhovým zvlněním.</p><p><b>Kruhové vlny 2</b>: jiná varianta efektu kruhových vln.</p><p><b>Polární souřadnice</b>: převede obrázek z pravoúhlých do polárních souřadnic.</p><p><b>Inverze polárních souřadnic</b>: převede obrázek z polárních do pravoúhlých souřadnic.</p><p><b>Dlaždice</b>: rozdělí obrázek na obdélníkové části a náhodně je zpřehází.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
cs: Úroveň:

en: Set here the level of the effect.
cs: Zde nastavte účinek efektu.

en: Iteration:
cs: Opakování:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
cs: Tato hodnota určuje počet iterací použitých pro efekty vln, dlaždic a neonové záře.

en: Distortion Effects
cs: Efekty deformace

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
cs: Efekty deformace

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
cs: Efekty deformace...

en: Depth:
cs: Hloubka:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
cs: Nastavte zde hloubku reliéfu.

en: Emboss
cs: Reliéf

[ctx: @title]
en: Emboss
cs: Reliéf

[ctx: @action]
en: Emboss...
cs: Reliéf...

en: Film Grain
cs: Filmové zrno

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
cs: Přidat filmové zrno...

en: Brush size:
cs: Velikost štětce:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
cs: Zde nastavte velikost štětce použitého pro napodobení olejomalby.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
cs: Hladkost:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
cs: Tato hodnota ovlivňuje efekt vyhlazení tahů štětcem.

en: Oil Paint
cs: Olejomalba

[ctx: @title]
en: Oil Paint
cs: Olejomalba

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
cs: Olejomalba...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
cs: Toto je náhled efektu Dešťové kapky.<p>Poznámka: pokud jste v editoru vybrali určitou oblast, zůstane filtrem nedotčena. To můžete využít například k tomu, aby filtr nevytvořil dešťové kapky na lidském obličeji.</p>

en: Drop size:
cs: Velikost kapek:

en: Set here the raindrops' size.
cs: Nastavte zde velikost kapek.

en: Number:
cs: Počet:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
cs: Určuje maximální počet dešťových kapek.

en: Fish eyes:
cs: Rybí oči:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
cs: Tato hodnota určuje koeficient optického zkreslení na kapkách.

en: RainDrop
cs: Dešťová kapka

[ctx: @title]
en: Raindrops
cs: Dešťové kapky

[ctx: @action]
en: Raindrops...
cs: Dešťové kapky...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
cs: Automatický ořez

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
cs: &Automatický ořez

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
cs: Tuto volbu lze použít k automatickému ořezu obrázku.

en: Maintain aspect ratio
cs: Zachovat poměr stran

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zachoval poměr stran u nové velikosti obrázku.

en: Width (px):
cs: Šířka (px):

en: Set here the new image width in pixels.
cs: Nastavte zde novou šířku obrázku v pixelech.

en: Height (px):
cs: Výška (px):

en: Set here the new image height in pixels.
cs: Nastavte zde novou výšku obrázku v pixelech.

en: Width (%):
cs: Šířka (%):

en: New image width, as a percentage (%).
cs: Nová šířka obrázku v procentech (%).

en: Height (%):
cs: Výška (%):

en: New image height, as a percentage (%).
cs: Nová výška obrázku v procentech (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
cs: Zde zadejte požadovanou změnu velikosti content-aware v procentech.

en: Add weight masks
cs: Přidat masky intenzity

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro přidání masek potlačení a zachování.

en: Suppression weight mask:
cs: Maska intenzity potlačení:

en: Draw a suppression mask
cs: Nakreslit masku potlačení

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
cs: Tímto tlačítkem označíte oblasti obrázku vyznačujících méně zajímavé plochy obrázku. Tyto oblasti budou při zmenšení obrázku odstraněny, nebo při jeho zvětšení zdvojeny.

en: Preservation weight mask:
cs: Maska intenzity zachování:

en: Draw a preservation mask
cs: Nakreslit masku zachování

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
cs: Stiskněte toto tlačítko k označení oblastí obrázku vyznačujících plochy, které si přejete uchovat.

en: Erase mask:
cs: Smazat masku:

en: Erase mask
cs: Smazat masku

en: Click on this button to erase mask regions.
cs: Tímto tlačítkem budou smazány oblasti masky.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
cs: Zde zadejte velikost štětce pro kreslení masky.

en: Norm of brightness gradient
cs: Úroveň zvyšování jasu

en: Sum of absolute values of brightness gradients
cs: Součet absolutních hodnot zvýšení jasu

en: Absolute value of brightness gradient
cs: Absolutní hodnota zvýšení jasu

en: Norm of luma gradient
cs: Úroveň zvyšování svítivosti

en: Sum of absolute values of luma gradients
cs: Součet absolutních hodnot zvýšení svítivosti

en: Absolute value of luma gradient
cs: Absolutní hodnota zvýšení svítivosti

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
cs: Tato volba vám umožňuje zvolit funkci změny velikosti. Funkce slouží k určení, které pixely mohou být odstraněny a které zachovány.

en: Preserve Skin Tones
cs: Zachovat tóny kůže

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro zachování pixelů, jejichž barva se podobá barvě kůže.

en: Overall rigidity of the seams:
cs: Celková tuhost švů:

en: Maximum number of transversal steps:
cs: Maximální velikost příčného kroku:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
cs: Tato volba vám umožní nastavit maximální velikost příčného kroku, který mohou pixely ve švu dosáhnout. Ve standardním algoritmu odpovídající výchozí hodnotě kroku = 1, může být každý pixel ve švu posunutý nanejvýš o jeden pixel vůči svým sousedním. To způsobí, že tvar švu může být nakloněn maximálně pod úhlem 45° vůči základní čáře. Zvyšování hodnoty kroku vám umožní tento limit překonat, ale může vést k výskytu artefaktů. K vyvážení této situace můžete použít nastavení tuhosti švů.

en: Resize Order:
cs: Pořadí změny velikosti:

en: Horizontally first
cs: nejdříve vodorovně

en: Vertically first
cs: nejdříve svisle

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
cs: Zde můžete nastavit, zda bude provedena změna velikosti nejdříve vodorovně nebo svisle.

en: Target size
cs: Velikost cíle

en: Content-aware rescale percentage
cs: Změna velikosti content-aware v procentech

en: Mask Settings
cs: Nastavení masky

en: Energy function
cs: Energetická funkce

en: Advanced Settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Liquid Rescale
cs: Plovoucí změna velikosti

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
cs: Plovoucí změna velikosti

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
cs: Změna velikosti ve švu...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
cs: Toto je náhled na libovolné otočení obrázku. Když budete po tomto náhledu posouvat kurzor myši, zobrazí se svislá a vodorovná čárkovaná čára, aby vám usnadnily opravu otočení. K uzamčení polohy čárkované čáry pusťte levé tlačítko myši.

en: New width:
cs: Nová šířka:

en: New height:
cs: Nová výška:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
cs: Vyberte bod náhledu komponenty a pak kliknutím na toto tlačítko přiřaďte bod pro automatickou korekci.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
cs: Přizpůsobit

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
cs: <p>Automatická úprava natočení vašeho obrázku nastavením dvou bodů v náhledu a stiskem tlačítka <i>Přizpůsobit</i>.<br/>Můžete upravit buď vodorovnou nebo svislou čáru.</p>

en: Automatic Adjustment
cs: Automatické přizpůsobení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
cs: Nastavení

en: Free Rotation
cs: Libovolné otočení

en: Click to set
cs: Kliknutím nastavit

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
cs: Dobré

[ctx: @title]
en: Free Rotation
cs: Libovolné otočení

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
cs: Libovolné otočení...

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
cs: Toto je náhled na úpravy perspektivy. Oblast pro transformaci perspektivy můžete upravit tažením některého z rohů myší.

en: Angles (in degrees):
cs: Úhly (ve stupních):

en:   Top left:
cs:   Vlevo nahoře:

en:   Top right:
cs:   Vpravo nahoře:

en:   Bottom left:
cs:   Vlevo dole:

en:   Bottom right:
cs:   Vpravo dole:

en: Draw preview while moving
cs: Vykreslovat náhled během přesunu

en: Draw grid
cs: Nakreslit mřížku

en: Inverse transformation
cs: Inverzní transformace

[ctx: @title]
en: Perspective
cs: Perspektiva

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
cs: Přizpůsobení perspektivy...

en: Perspective Adjustment Tool
cs: Nástroj na přizpůsobení perspektivy

en: Perspective Adjustment
cs: Přizpůsobení perspektivy

en: Aspect Ratio Crop
cs: Oříznutí s poměrem stran

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
cs: <p>Zde vidíte náhled na výběr s daným poměrem stran, který se použije pro oříznutí.</p><p>Stiskněte a držte klávesu <b>CTRL</b>, pokud si přejete posouvat i protější roh.</p><p>Stiskněte a držte klávesu <b>SHIFT</b> pro přesun nejbližšího rohu ke kurzoru myši.</p>

en: Max. Aspect
cs: Max. poměr

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
cs: Nastavit plochu výběru na maximální velikost s použitím tohoto poměru stran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
cs: Rozlišení:

en: Crop Information
cs: Omezit informace

en: Aspect ratio:
cs: Poměr stran:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
cs: Vlastní

en: Format DIN A
cs: Formát DIN A

en: Golden Ratio
cs: Zlatý řez

en: Current Aspect Ratio
cs: Aktuální poměr stran

[ctx: no aspect ratio]
en: None
cs: Žádný

en: Exact aspect
cs: Přesný poměr

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k vynucení ořezu přesného poměru stran.

en: Orientation:
cs: Orientace:

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Select constrained aspect ratio orientation.
cs: Zvolte orientaci poměru stran.

en: Auto
cs: Automaticky

en: Enable this option to automatically set the orientation.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k automatickému nastavení orientace.

en: Custom ratio:
cs: Vlastní poměr:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
cs: Nastavte zde hodnotu požadovaného čitatele v poměru stran.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
cs: Nastavte zde hodnotu požadovaného jmenovatele v poměru stran.

en: Set width position to center.
cs: Nastavte zde polohu vůči středu na šířku.

en: Set height position to center.
cs: Nastavte zde polohu vůči středu na výšku.

en: Crop Settings
cs: Nastavení ořezu

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
cs: Formulář:

en: Rules of Thirds
cs: Pravidlo třetin

en: Diagonal Method
cs: Úhlopříčková metoda

en: Harmonious Triangles
cs: Harmonické trojúhelníky

en: Golden Mean
cs: Zlatý průměr

[ctx: no geometric form]
en: None
cs: Žádné

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
cs: S touto volbou se zobrazí vodítka, které vám pomůžou s kompozicí fotografie.

en: Golden sections
cs: Zlaté řezy

en: Enable this option to show golden sections.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro zobrazení zlatých řezů.

en: Golden spiral sections
cs: Spirální zlaté řezy

en: Enable this option to show golden spiral sections.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro zobrazení spirálních řezů.

en: Golden spiral
cs: Zlatá spirála

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k zobrazení spirály se strmostí zlatého řezu.

en: Golden triangles
cs: Zlaté trojúhelníky

en: Enable this option to show golden triangles.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k zobrazení trojúhelníků s geometrií podle zlatého řezu.

en: Flip horizontally
cs: Převrátit vodorovně

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k vodorovnému převrácení vodítek.

en: Flip vertically
cs: Převrátit svisle

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k svislému převrácení vodítek.

en: Color and width:
cs: Barva a šířka:

en: Set here the color used to draw composition guides.
cs: Zde zvolte barvu použitou pro kreslení vodítek.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
cs: Zde zvolte tloušťku v pixelech použitou pro kreslení vodítek.

en: Composition Guides
cs: Kompoziční vodítka

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
cs: Oříznutí s poměrem stran

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
cs: Oříznutí s poměrem stran...

en: New Size
cs: Nová velikost

en: Units:
cs: Jednotky:

en: Pixels (px)
cs: Pixelů (px)

en: Inches (in)
cs: Palce (in)

en: Centimeters (cm)
cs: Centimetry (cm)

en: Millimeters (mm)
cs: Milimetry (mm)

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: New image height in pixels (px).
cs: Nová výška obrázku v pixelech (px).

en: New image width in percent (%).
cs: Nová šířka obrázku v procentech (%).

en: New image height in percent (%).
cs: Nová výška obrázku v procentech (%).

en:  Pixel/Inch
cs:  Pixely/Palec

en: Restore photograph (slow)
cs: Obnovit fotografii (pomalé)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se obrázek zvětšil na obří velikost. <b>Pozor</b>: Nějakou dobu to trvá.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
cs: <b>Pozn.:</b> použít režim Obnovení k zvětšení obrázku na obří velikost. Nějakou dobu to trvá.

en: Resize
cs: Změnit velikost

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
cs: Soubor s nastavením změny velikosti k načtení

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
cs: "%1" není soubor s nastavením změny velikosti.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
cs: Nelze otevřít soubor s nastavením změny velikosti.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
cs: Soubor s nastavením změny velikosti k uložení

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
cs: Nelze uložit soubor s nastavením změny velikosti.

[ctx: @title]
en: Resize Image
cs: Změnit velikost

[ctx: @action]
en: &Resize...
cs: &Změnit velikost...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
cs: Zde vidíte náhled na úpravy zkosení obrázku. Když budete po tomto náhledu posouvat kurzor myši, zobrazí se svislá a vodorovná čárkovaná čára, aby vám usnadnily opravu zkosení. K uzamčení polohy čárkované čáry pusťte levé tlačítko myši.

en: Main horizontal angle:
cs: Hlavní vodorovný úhel:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
cs: Hlavní úhel vodorovného zkosení ve stupních.

en: Fine horizontal angle:
cs: Jemný vodorovný úhel:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
cs: Tato hodnota ve stupních se přičte k hlavnímu úhlu zkosení, aby se umožnily jemné úpravy.

en: Main vertical angle:
cs: Hlavní svislý úhel:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
cs: Hlavní úhel svislého zkosení ve stupních.

en: Fine vertical angle:
cs: Jemný svislý úhel:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
cs: Tato hodnota ve stupních se přičte k hlavnímu úhlu svislého zkosení, aby se umožnily jemné úpravy.

en: Anti-Aliasing
cs: Vyhlazování

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, abyste uplatnili filtr vyhlazení na zkosený obrázek. Jeho vyhlazení znamená i mírné rozmazání.

en: Shear Tool
cs: Nástroj Zkosení

[ctx: @title]
en: Shear Image
cs: Zkosit obrázek

[ctx: @action]
en: &Shear...
cs: Z&kosit...

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
cs: Importovat ze skeneru

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
cs: Naskenovat obrázek

en: Scan Images
cs: Naskenovat obrázky

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
cs: Nový název souboru obrázku

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
cs: Nepodporovaný formát

en: The target image file format "%1" is unsupported.
cs: Cílový formát obrázku "%1" není podporován.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
cs: Nelze uložit soubor

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
cs: Selhalo uložení souboru
    "%1" do
    "%2".

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
cs: Přepsat soubor?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
cs: Soubor s názvem "%1" již existuje. Opravdu si jej přejete přepsat?

en: Saving file %1 -
cs: Ukládám soubor %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
cs: Soubor neuložen

en: Cannot save "%1" file
cs: Nelze uložit soubor "%1"

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
cs: Editor geolokace

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
cs: Zobrazit na mapě uložené pozice.

[ctx: @label]
en: Layout:
cs: Rozvržení:

[ctx: @item]
en: One map
cs: Jedna mapa

[ctx: @title]
en: Sorting
cs: Řazení

[ctx: @action]
en: Show oldest first
cs: Nejdříve zobrazit nejstarší

[ctx: @action]
en: Show youngest first
cs: Nejdříve zobrazit nejnovější

[ctx: @item: map tool]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
cs: Korelátor GPS

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
cs: Zpět/Vpřed

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
cs: Reverzní geolokace

[ctx: @item: map tool]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
cs: Export KML

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
cs: Načítání metadat -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
cs[0]: Byl změněn 1 obrázek.
cs[1]: Byly změněny %1 obrázky.
cs[2]: Bylo změněno %1 obrázků.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
cs: Neuložené změny

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
cs: %1 Přejete si uložit provedené změny?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
cs: Ukládání změn -

[ctx: @title:window]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
cs: Selhalo ukládání některých informací:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
cs: Upravit geolokaci

en: Latitude
cs: Zem. šířka

en: Longitude
cs: Zem. délka

en: Speed
cs: Rychlost

en: # satellites
cs: # družic

en: Fix type
cs: Typ fixace

en: Apply
cs: Použít

en: Details changed
cs: Změněny podrobnosti

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
cs: Editor geolokace

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
cs: Upravit geolokaci...

en: Could not read image '%1'
cs: Nelze načíst obrázek '%1'

en: Format of image '%1' is unknown
cs: Neznámý formát obrázku '%1'

en: Error loading image '%1'
cs: Chyba při načítání obrázku '%1'

en: Could not save image '%1' to '%2'
cs: Nelze uložit obrázek '%1' do '%2'

en: Creation of picture '%1'
cs: Vytváření obrázku '%1'

en: Creation of placemark '%1'
cs: Vytváření značky místa '%1'

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
cs: Nelze vytvořit ikona obrázku '%1' do '%2'

en: Creation of icon '%1'
cs: Vytváření ikony '%1'

en: No GPX file chosen.
cs: Nebyl vybrán soubor GPX.

en: Cannot parse %1 GPX file.
cs: Nelze analyzovat GPX soubor %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
cs: GPX soubor %1 neobsahuje použitelnou stopu s datem a časem.

en: Tracks
cs: Stopy

en: No position data for '%1'
cs: Chybí údaje o pozici pro '%1'

en: Cannot open file for writing
cs: Není možné otevřít soubor pro zápis

en: Move %1 to final directory %2
cs: Přesunout %1 do finální složky %2

en: Cannot move data to destination directory
cs: Data nelze přesunout do cílového adresáře

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
cs: Stopa

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
cs: Body

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
cs: Bod

en: Target Preferences
cs: Předvolby cíle

en: Target Type
cs: Typ cíle

en: &Local or web target used by GoogleEarth
cs: Místní, nebo webový cí&l použitý pomocí GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
cs: Webový cíl použitý GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
cs: Při použití GoogleMaps, musí mít všechny obrázky úplné URL, ikony být čtvercové a při kreslení cesty bude exportována cesta pouze jako čára.

en: Picture Altitude:
cs: Nadmořská výška obrázku:

en: clamp to ground
cs: vztaženo k zemi

en: relative to ground
cs: relativně k zemi

en: absolute
cs: absolutní

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
cs: <p>Určuje, jak budou obrázky zobrazeny<dl><dt>vztaženo k zemi (výchozí)</dt><dd>Vyjadřuje ignorování zadání nadmořské výšky</dd><dt>relativně k zemi</dt><dd>Nastavuje nadmořskou výšku prvku relativně k aktuální elevaci země příslušného místa.</dd><dt>absolutně</dt><dd>Nastavuje nadmořskou výšku souřadnic relativně k hladině moře bez ohledu na aktuální elevaci terénu pod prvkem.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
cs: Cílový adresář:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
cs: Vyberte adresář pro uložení souboru KML a obrázků

en: Destination Path:
cs: Cílová cesta:

en: Filename:
cs: Název souboru:

en: Sizes
cs: Velikosti

en: Icon Size:
cs: Velikost ikony:

en: Image Size:
cs: Velikost obrázku:

en: GPX Tracks
cs: Stopy GPX

en: Draw GPX Track
cs: Nakreslit stopu GPX

en: GPX file:
cs: Soubor GPX:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
cs: Výměnný formát GPS (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
cs: Zvolit soubor GPX pro načtení

en: Time Zone:
cs: Časové pásmo:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
cs: Nastaví časovou zónu fotoaparátu při fotografování, takže časové značky GPS mohou být převedeny, aby se shodovaly s místním časem

en: Track Width:
cs: Šířka stopy:

en: Track Color:
cs: Barva stopy:

en: Opacity (%):
cs: Krytí (%):

en: Track Altitude:
cs: Nadmořská výška stopy:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
cs: <p>Určuje, jak budou body zobrazeny<dl><dt>vztaženo k zemi (výchozí)</dt><dd>Vyjadřuje ignorování zadání nadmořské výšky</dd><dt>relativně k zemi</dt><dd>Nastavuje nadmořskou výšku prvku relativně k aktuální elevaci země příslušného místa.</dd><dt>absolutně</dt><dd>Nastavuje nadmořskou výšku souřadnic relativně k hladině moře bez ohledu na aktuální elevaci terénu pod prvkem.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
cs: Vytvořit soubor KML

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
cs[0]: 1 obrázek přichycen k '%2'
cs[1]: %1 obrázky přichyceny k '%2'
cs[2]: %1 obrázků přichyceno k '%2'

[ctx: Start the search]
en: Search
cs: Hledat

en: Clear the search results.
cs: Vyprázdnit výsledky hledání.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
cs: Výsledky hledání ponechat pro nová vyhledávání.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
cs: Přepnout viditelnost výsledků vyhledávání na mapě.

en: Copy coordinates
cs: Kopírovat souřadnice

en: Move selected images to this position
cs: Přesouvám vybrané obrázky na tuto pozici

en: Remove from results list
cs: Odstranit ze seznamu výsledků

en: Select which service you would like to use.
cs: Vyberte službu, kterou chcete použít.

en: Bookmarks
cs: Záložky

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
cs: Vyhledávání selhalo

en: Your search failed:
    %1
cs: Vaše vyhledávání selhalo:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
cs[0]: 1 obrázek přesunut na  '%2'
cs[1]: %1 obrázky přesunuty na  '%2'
cs[2]: %1 obrázků přesunuto na  '%2'

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
cs: Editor metadat

[ctx: @action: button]
en: Next
cs: Následující

[ctx: @action: button]
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
cs: Upravit EXIF

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
cs: Upravit IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
cs: Upravit XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
cs: %1 (%2/%3) - Upravit metadata

en: Add a new value to the list
cs: Přidat do seznamu novou hodnotu

en: Remove the current selected value from the list
cs: Odstranit ze seznamu vybranou hodnotu

en: Replace the current selected value from the list
cs: Nahradit vybranou hodnotu ze seznamu

en:  This field is limited to:
cs: Pole je omezeno na:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
cs[0]: <p>1 znak.</p>
cs[1]: <p>%1 znaky.</p>
cs[2]: <p>%1 znaků.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
cs[0]: 1 znak zbývá
cs[1]: %1 znaky zbývají
cs[2]: %1 znaků zbývá

en: Attribute:
cs: Atributy:

en: Select here the editorial attribute of content.
cs: Zvolte redakční atributy obsahu.

[ctx: Content type]
en: Current
cs: Aktuální

[ctx: Content type]
en: Analysis
cs: Analýza

[ctx: Content type]
en: Archive material
cs: Archivní materiál

[ctx: Content type]
en: Background
cs: Pozadí

[ctx: Content type]
en: Feature
cs: Zvláštní vlastnost

[ctx: Content type]
en: Forecast
cs: Prognóza

[ctx: Content type]
en: History
cs: Historie

[ctx: Content type]
en: Obituary
cs: Nekrolog

[ctx: Content type]
en: Opinion
cs: Stanovisko

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
cs: Hlasování & průzkum

[ctx: Content type]
en: Profile
cs: Profil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
cs: Výpis výsledků & tabulka

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
cs: Postranní panel & informace o podpoře

[ctx: Content type]
en: Summary
cs: Souhrn

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
cs: Přepis & doslovně

[ctx: Content type]
en: From the Scene
cs: Ze scény

[ctx: Content type]
en: Retrospective
cs: Rekapitulace

[ctx: Content type]
en: Statistics
cs: Statistiky

[ctx: Content type]
en: Update
cs: Aktualizace

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
cs: Souhrn

[ctx: Content type]
en: Press Release
cs: Tisková zpráva

en: Set here the editorial attribute description of content.
cs: Zadejte popis redakčních atributů obsahu.

en:  This field is limited to
cs:  Pole je omezeno na

en: %1 character. | %1 characters.
cs[0]: %1 znak.
cs[1]: %1 znaky.
cs[2]: %1 znaků.

en: Brightness (APEX):
cs: Jas (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
cs: Zadejte hodnotu přizpůsobení jasu v jednotkách APEX použitou fotoaparátem při pořízení snímku.

en: Gain Control:
cs: Ovládání zisku:

[ctx: gain control]
en: None
cs: Žádný

[ctx: gain control]
en: Low gain up
cs: Zvýšit nízký zisk

[ctx: gain control]
en: High gain up
cs: Zvýšit vysoký zisk

[ctx: gain control]
en: Low gain down
cs: Snížit nízký zisk

[ctx: gain control]
en: High gain down
cs: Snížit vysoký zisk

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
cs: Zadejte stupeň celkového přizpůsobení zisku obrázku použitý fotoaparátem při pořízení snímku.

en: Contrast:
cs: Kontrast:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
cs: Normálně

[ctx: contrast mode]
en: Soft
cs: Jemně

[ctx: contrast mode]
en: Hard
cs: Hrubě

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
cs: Zadejte směr zpracování kontrastu použitý fotoaparátem při pořízení snímku.

en: Saturation:
cs: Sytost:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: saturation mode]
en: Low
cs: Nízká

[ctx: saturation mode]
en: High
cs: Vysoká

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
cs: Zadejte směr zpracování sytosti použitý fotoaparátem při pořízení snímku.

en: Sharpness:
cs: Zaostření:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
cs: Jemně

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
cs: Hrubě

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
cs: Zadejte směr zpracování ostrosti použitý fotoaparátem při pořízení snímku.

en: Custom rendered:
cs: Zpracování obrazu:

en: Normal process
cs: Normální zpracování

en: Custom process
cs: Uživatelské zpracování

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
cs: Nastavte použití zvláštního zpracování dat obrázku, jako např. vykreslování přizpůsobené výstupu.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
cs: Název (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
cs: Zadejte název dokumentu ze kterého byl tento obrázek naskenován. Toto pole je omezeno na používání ASCII znaků.

[ctx: image description]
en: Description (*):
cs: Popis (*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
cs: Zadejte popis obrázku. Toto pole je omezeno na ASCII znaky.

en: Artist (*):
cs: Umělec (*):

en: Copyright (*):
cs: Autorská práva (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
cs: Zadejte autorská práva vlastníka obrázku. Toto pole je omezeno na používání ASCII znaků.

[ctx: image caption]
en: Caption:
cs: Popisek:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
cs: Zadejte popisek obrázku. Toto pole nemá omezení. K uložení textu bude použito kódování UTF-8.

en: Sync JFIF Comment section
cs: Synchronizovat sekci komentáře JFIF

en: Sync XMP caption
cs: Synchronizovat popisek XMP

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
cs: Synchronizovat popisek IPTC (varování: omezeno na 2000 znaků)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
cs: <b>Pozn.:</b> Text značek <b><a href='https://cs.wikipedia.org/wiki/Exif'>EXIF</a></b> označený (*) podporuje pouze tisknutelné <b><a href='https://cs.wikipedia.org/wiki/ASCII'>ASCII</a></b> znaky.

en: Creation date and time
cs: Datum a čas pořízení

en: Sync XMP creation date
cs: Synchronizovat datum pořízení XMP

en: Sync IPTC creation date
cs: Synchronizovat datum pořízení IPTC

en: Set creation date to today
cs: Nastavit datum pořízení na dnešek

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
cs: Zadejte datum a čas vytvoření obrázku. V tomto standardu se jedná o datum a čas změny souboru.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
cs: Zadejte sekundy pro datum a čas, kdy byl obrázek vytvořen.

en: Original date and time
cs: Původní datum a čas

en: Set original date to today
cs: Nastavit původní datum na dnešek

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
cs: Nastavte datum a čas, kdy byla vytvořena data původního obrázku. Při použití digitálního fotoaparátu byl datum a čas pořízení snímku zaznamenán.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
cs: Zadejte sekundy pro datum a čas, kdy byla vytvořena data původního obrázku.

en: Digitization date and time
cs: Datum a čas digitalizace

en: Set digitization date to today
cs: Nastavit datum digitalizace na dnešek

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
cs: Zadejte datum a čas, kdy byl obrázek uložen jako digitální data. Například obrázek byl pořízen digitálním fotoaparátem a ve stejnou chvíli byl uložen jako soubor, takže datum a čas původního obrázku a digitalizace budou shodné.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
cs: Zadejte sekundy pro datum a čas, kdy byl obrázek uložen jako digitální data.

en: Device manufacturer (*):
cs: Výrobce přístroje (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
cs: Zvolte výrobce vstupního zařízení obrázku použitého při pořízení snímku. Toto pole je omezeno na používání ASCII znaků.

en: Device model (*):
cs: Model zařízení (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
cs: Zvolte model vstupního zařízení obrázku použitého při pořízení snímku. Toto pole je omezeno na používání ASCII znaků.

en: Device type:
cs: Typ zařízení:

en: Film scanner
cs: Filmový skener

en: Reflection print scanner
cs: Odrazový tiskový skener

en: Digital still camera
cs: Digitální fotoaparát

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
cs: Zvolte vstupní zařízení použité při pořízení snímku.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
cs: <b>Varování:</b> EXIF <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b>nemusí být čitelné pokud nastavíte chybný popis výrobce/modelu přístroje.

en: Exposure time (seconds):
cs: Čas expozice (sekund):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
cs: Povolte tuto volbu, aby bylo možné nastavit čas expozice snímku v sekundách.

en: Exposure program:
cs: Program expozice:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
cs: Nedefinovaný

[ctx: exposure program]
en: Manual
cs: Ručně

[ctx: exposure program]
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
cs: Priorita clony

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
cs: Priorita závěrky

[ctx: exposure program]
en: Creative program
cs: Kreativní program

[ctx: exposure program]
en: Action program
cs: Akční program

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
cs: Režim portrét

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
cs: Režim krajina

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
cs: Zvolte, jaký program byl použit fotoaparátem k nastavení expozice při pořízení snímku.

en: Exposure mode:
cs: Režim expozice:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: exposure mode]
en: Manual
cs: Ručně

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
cs: Automatický bracketing

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
cs: Zvolte režim nastavení expozice použitý fotoaparátem při pořízení snímku. V režimu automatický bracketing vyfotí fotoaparát sérii snímků stejné scény s různým nastavením expozice.

en: Exposure bias (APEX):
cs: Hodnota expozice (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
cs: Zadejte hodnotu expozice (v jednotkách APEX) použitou fotoaparátem při pořízení snímku.

en: Metering mode:
cs: Režim měření:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: metering mode]
en: Average
cs: Průměr

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
cs: Průměrně vyvážený střed

[ctx: metering mode]
en: Spot
cs: Bodový

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
cs: Vícebodový

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
cs: Vícesegmentový

[ctx: metering mode]
en: Partial
cs: Dílčí

[ctx: metering mode]
en: Other
cs: Jiný

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
cs: Zvolte, jaký režim měření byl použit fotoaparátem k nastavení expozice při pořízení snímku.

en: Sensitivity (ISO):
cs: Citlivost (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
cs: Zvolte citlivost fotoaparátu ISO nastavenou při pořizování snímku.

en: Sensing method:
cs: Způsob snímání:

en: Not defined
cs: Nedefinovaný

en: One-chip color area
cs: Jednočipový barevný senzor

en: Two-chip color area
cs: Dvoučipový barevný senzor

en: Three-chip color area
cs: Trojčipový barevný senzor

en: Color sequential area
cs: Barevný sekvenční plošný senzor

en: Trilinear sensor
cs: Trilineární senzor

en: Color sequential linear
cs: Barevný sekvenčně-lineární senzor

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
cs: Zvolte typ senzoru obrazu použitý fotoaparátem při pořizování snímku.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
cs: Typ záznamu scény:

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
cs: Standardní

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
cs: Na šířku

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
cs: Na výšku

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
cs: Noční scéna

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
cs: Zvolte typ scény použitý fotoaparátem při pořizování snímku.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
cs: Typ vzdálenosti subjektu:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
cs: Makro

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
cs: Pohled zblízka

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
cs: Vzdálený pohled

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
cs: Zvolte typ vzdálenosti mezi subjektem a přístrojem pro pořízení obrázku.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
cs: Datum a čas

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
cs: Čočka

[ctx: @item: device properties]
en: Device
cs: Zařízení

[ctx: @item; light properties]
en: Light
cs: Světlo

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
cs: Přizpůsobení

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
cs: Informace o datu a čase

en: Focal length (mm):
cs: Ohnisková vzdálenost (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
cs: Zadejte ohniskovou vzdálenost čočky použitou fotoaparátem při pořízení obrázku.

en: Focal length in 35mm film (mm):
cs: Ohnisková vzdálenost 35 mm filmu (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
cs: Nastavte ekvivalent ohniskové vzdálenosti v mm odpovídající fotoaparátu na 35mm film. Hodnota 0 znamená, že ohnisková vzdálenost je neznámá.

en: Digital zoom ratio:
cs: Digitální zvětšení:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
cs: Zadejte hodnotu digitálního zvětšení fotoaparátu při pořízení snímku.

en: Lens aperture (f-number):
cs: Clona čočky (f-číslo):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
cs: Zde zvolte hodnotu clony čočky použitou fotoaparátem při pořizování snímku.

en: Max. lens aperture (f-number):
cs: Maximální clona čočky (f-číslo):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
cs: Zde zvolte nejmenší clonu čočky použitou fotoaparátem při pořizování snímku.

en: No flash
cs: Bez blesku

en: Fired
cs: Ano

en: Fired, no strobe return light
cs: Ano, bez protizáblesku

en: Fired, strobe return light
cs: Ano, protizáblesk

en: Yes, compulsory
cs: Ano, vynucený

en: Yes, compulsory, no return light
cs: Ano, vynucený, bez protisvětla

en: Yes, compulsory, return light
cs: Ano, vynucený, protisvětlo

en: No, compulsory
cs: Ne, vynucený

en: No, auto
cs: Ne, automaticky

en: Yes, auto
cs: Ano, automaticky

en: Yes, auto, no return light
cs: Ano, automaticky, bez protisvětla

en: Yes, auto, return light
cs: Ano, automaticky, protisvětlo

en: No flash function
cs: Bez funkce blesku

en: Yes, red-eye
cs: Ano, červené oči

en: Yes, red-eye, no return light
cs: Ano, červené oči, bez protisvětla

en: Yes, red-eye, return light
cs: Ano, červené oči, protisvětlo

en: Yes, compulsory, red-eye
cs: Ano, vynucený, červené oči

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
cs: Ano, vynucený, červené oči, bez protisvětla

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
cs: Ano, vynucený, červené oči, protisvětlo

en: Yes, auto, red-eye
cs: Ano, automaticky, červené oči

en: Yes, auto, red-eye, no return light
cs: Ano, automaticky, červené oči, bez protisvětla

en: Yes, auto, red-eye, return light
cs: Ano, automaticky, červené oči, protisvětlo

en: Light source:
cs: Zdroj světla:

[ctx: light source]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: light source]
en: Daylight
cs: Denní světlo

[ctx: light source]
en: Fluorescent
cs: Zářivka

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
cs: Wolframová lampa (žárovka)

[ctx: light source]
en: Flash
cs: Blesk

[ctx: light source]
en: Fine weather
cs: Pěkné počasí

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
cs: Zamračeno

[ctx: light source]
en: Shade
cs: Stín

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
cs: Zářivka s denním světlem (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
cs: Zářivka s bílým denním světlem (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
cs: Zářivka se studeným bílým světlem (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
cs: Zářivka s bílým světlem (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
cs: Standardní světlo A

[ctx: light source]
en: Standard light B
cs: Standardní světlo B

[ctx: light source]
en: Standard light C
cs: Standardní světlo C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
cs: Světlo ve studiu dle ISO

[ctx: light source]
en: Other light source
cs: Jiný zdroj světla

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
cs: Zde zvolte druh zdroje světla použitého fotoaparátem při pořizování snímku.

en: Flash mode:
cs: Režim blesku:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
cs: Zde zvolte program režimu blesku použitý fotoaparátem při pořizování snímku.

en: Flash energy (BCPS):
cs: Síla blesku (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
cs: Zde nastavte sílu blesku v jednotkách BCPS použitou při pořízení snímku. Beam Candle Power Seconds je měření efektivní intenzity zdroje světla, pokud je zaostřen do paprsku reflektorem nebo čočkou. Tato hodnota znamená efektivní intenzitu za dobu jedné sekundy.

en: White balance:
cs: Vyvážení bílé:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
cs: Ručně

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
cs: Zvolte, na jaký režim vyvážení bílé byl při pořízení snímku fotoaparát nastaven.

en: Identify subject of content (3 chars max):
cs: Určení tématu obsahu (max. 3 ASCII znaky):

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
cs: Zadejte kategorii obsahu. Toto pole je omezeno na 3 znaky.

en: Supplemental categories:
cs: Doplňkové kategorie:

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte novou doplňkovou kategorii obsahu. Toto pole je omezeno na 32 znaků.

en: &Add
cs: Přid&at

en: &Delete
cs: S&mazat

en: &Replace
cs: Nah&radit

en: Headline:
cs: Nadpis:

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
cs: Zadejte stručný obsah. Toto pole je omezeno na 256 znaků.

[ctx: content description]
en: Caption:
cs: Popisek:

en: Sync Exif Comment
cs: Synchronizovat komentář EXIF

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
cs: Zadejte popis obsahu. Toto pole je omezeno na 2000 znaků.

en: Caption Writer:
cs: Autor popisku:

en: Enter the name of the caption author.
cs: Zadejte jméno autora popisku.

en: Copyright:
cs: Autorská práva:

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
cs: Zadejte potřebný odkaz na autorské právo. Toto pole je omezeno na 128 znaků.

en: Byline:
cs: Jméno fotografa:

en: Set here the name of content creator.
cs: Zadejte jméno tvůrce obsahu.

en: Byline Title:
cs: Titul fotografa:

en: Set here the title of content creator.
cs: Zadejte titul tvůrce obsahu.

en: Credit:
cs: Zásluhy:

en: Set here the content provider.
cs: Zadejte správce obsahu.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte správce obsahu. Toto pole je omezeno na 32 znaků.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
cs: Zdroj:

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte původního vlastníka obsahu obrázku. Toto pole je omezeno na 32 znaků.

en: Contact:
cs: Kontakt:

[ctx: @item: iptc]
en: Content
cs: Obsah

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
cs: Původ

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
cs: Zásluhy

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
cs: Témata

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
cs: Klíčová slova

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
cs: Kategorie

[ctx: @item: iptc]
en: Status
cs: Stav

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
cs: Obálka

[ctx: @title]
en: Subject Information
cs: Informace o subjektu

[ctx: @title]
en: Status Information
cs: Informace o stavu

en: No ObjectData
cs: Žádná data objektu

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
cs: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (verze 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
cs: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (verze 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
cs: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (verze 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
cs: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (verze 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
cs: Doporučený formát zprávy IPTC7901

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
cs: Tagged Image File Format (TIFF verze 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
cs: Tagged Image File Format (TIFF verze 6.0)

en: Illustrator
cs: Ilustrátor

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
cs: IPTC Nestrukturovaný znakově orientovaný souborový formát

en: JPEG File Interchange
cs: Záměna souboru JPEG

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
cs: Spustitelné soubory PC DOS/Windows [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
cs: Komprimované binární soubory [*.ZIP]

en: Freehand (version 3.1)
cs: Freehand (verze 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
cs: Freehand (verze 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
cs: Freehand (verze 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
cs: Freehand (verze 5.5)

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
cs: Tidningarnas Telegrambyra NITF verze (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
cs: Ritzaus Bureau NITF verze (RBNITF DTD)

en: Destination:
cs: Cíl:

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
cs: Zadejte cíl obálky. Toto pole je omezeno na 1024 znaky.

en: Set here the Unique Name of Object identifier
cs: Zadejte jedinečný název identifikátoru objektu

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
cs: Zadejte jedinečný název identifikátoru objektu. Toto pole je omezeno na 80 znaků.

en: Product ID:
cs: ID produktu:

en: Set here the product identifier
cs: Zadejte identifikátor produktu

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte identifikátor produktu. Toto pole je omezeno na 32 znaky.

en: Service ID:
cs: ID služby:

en: Set here the service identifier
cs: Zadejte identifikátor služby

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
cs: Zadejte identifikátor služby. Toto pole je omezeno na 10 znaků.

en: Envelope ID:
cs: ID obálky:

en: Set here the envelope identifier
cs: Zadejte identifikátor obálky

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
cs: Zadejte identifikátor obálky. Toto pole je omezeno na 8 znaků.

en: Priority:
cs: Priorita:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
cs: 0: Žádná

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
cs: 1: Vysoká

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
cs: 5: Normální

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
cs: 8: Nízká

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
cs: 9: Definováno uživatelem

en: Select here the envelope priority.
cs: Vyberte prioritu obálky.

en: Format:
cs: Formát:

en: Select here envelope file format.
cs: Vyberte formát souboru obálky.

en: Sent date:
cs: Datum odeslání:

en: Sent time:
cs: Čas odeslání:

en: Set envelope sent date to today
cs: Nastavit datum odeslání obálky na dnešek

en: Set here the date when the service sent the material.
cs: Nastavit datum odeslání materiálu službou.

en: Set here the time when the service sent the material.
cs: Nastavit čas odeslání materiálu službou.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
cs: Nastavit časové pásmo odeslání materiálu službou.

en: Use information retrieval words:
cs: Pro vyhledání informací použít slova:

en: Set here a keyword
cs: Sde zadejte klíčové slovo

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte nové klíčové slovo. Toto pole je omezeno na 64 znaky.

en: Digitization date
cs: Datum digitalizace

en: Digitization time
cs: Čas digitalizace

en: Set here the creation date of digital representation.
cs: Zadejte datum pořízení digitální verze.

en: Set here the creation time of digital representation.
cs: Zadejte čas pořízení digitální verze.

en: Set here the time zone of digital representation.
cs: Zadejte časové pásmo digitální verze.

en: Creation date
cs: Datum vytvoření

en: Creation time
cs: Čas vytvoření

en: Sync Exif creation date
cs: Synchronizovat datum pořízení EXIF

en: Set here the creation date of intellectual content.
cs: Zadejte datum vytvoření intelektuálního obsahu.

en: Set here the creation time of intellectual content.
cs: Zadejte čas vytvoření intelektuálního obsahu.

en: Set here the time zone of intellectual content.
cs: Zadejte časové pásmo intelektuálního obsahu.

en: Set here the full country name referenced by the content.
cs: Zadejte celý název země, který představuje obsah.

en: City:
cs: Město:

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte město původu obsahu obrázku. Toto pole je omezeno 32 znaky.

en: Sublocation:
cs: Čtvrť:

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte bližší umístění obsahu ve městě. Toto pole je omezeno na 32 znaků.

en: State/Province:
cs: Země/Oblast:

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte oblast nebo stát původu obsahu obrázku. Toto pole je omezeno 32 znaky.

en: Country:
cs: Země:

en: Select here country name of content origin.
cs: Zadejte město pořízení obsahu obrázku.

en: Release date
cs: Datum vydání

en: Release time
cs: Čas vydání

en: Set release date to today
cs: Nastavit datum vydání na dnešek

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
cs: Zadejte nejnižší zamýšlené datum k použití intelektuálního obsahu.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
cs: Zadejte nejnižší zamýšlený čas k použití intelektuálního obsahu.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
cs: Zadejte nejranější zamýšlené časové pásmo k použití intelektuálního obsahu.

en: Expiration date
cs: Datum konce platnosti

en: Expiration time
cs: Čas konce platnosti

en: Set expiration date to today
cs: Nastavit datum konce platnosti na dnešek

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
cs: Zadejte nejvyšší zamýšlené datum k použití intelektuálního obsahu.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
cs: Zadejte nejvyšší zamýšlený čas k použití intelektuálního obsahu.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
cs: Zadejte nejzazší zamýšlené časové pásmo k použití intelektuálního obsahu.

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Select here the language of content.
cs: Zvolte jazyk obsahu.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
cs: 0: Žádná

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
cs: 1: Vysoká

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
cs: 5: Normální

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
cs: 8: Nízká

en: Select here the editorial urgency of content.
cs: Zvolte redakční důležitost obsahu.

en: Cycle:
cs: Cyklus:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
cs: Ráno

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
cs: Odpoledne

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
cs: Večer

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
cs: Zvolte redakční cyklus obsahu.

en: News
cs: Novinky

en: Advisory
cs: Informace

en: Select here the editorial type of content.
cs: Zvolte redakční typ obsahu.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte popis redakčního typu obsahu. Toto pole je omezeno na 64 znaky.

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte reference přenosu původního obsahu obrázku. Toto pole je omezeno na 32 znaky.

[ctx: image title]
en: Title:
cs: Titulek:

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte zkrácenou referenci obsahu. Toto pole je omezeno 64 znaky.

en: Edit Status:
cs: Upravit stav:

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte popis stavu obsahu. Toto pole je omezeno 64 znaky.

en: Job Identifier:
cs: Identifikátor úkolu:

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte řetězec, který identifikuje opakující se obsah. Toto pole je omezeno 32 znaky.

en: Special Instructions:
cs: Zvláštní pokyny:

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
cs: Zadejte pokyny k redakčnímu použití. Toto pole je omezeno na 256 znaků.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
cs: Zadejte informativní reference poskytovatele. I.P.R je název registrovaný IPTC//NAA, identifikující poskytovatele, který poskytuje ukazatel obsahu. Při použití standardního referenčního kódu je pro I.P.R výchozí hodnota "IPTC"". Pole je omezeno na 32 znaky.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
cs: Zadejte referenční číslo subjektu. To poskytuje číselný kód pro určení názvu subjektu plus nepovinný námět subjektu a podrobné názvy subjektu v jazyce služby. Reference subjektu je číslo v rozsahu od 01000000 do 17999999 a představuje  mezinárodní na jazyce nezávislou referenci subjektu. Subjekt je identifikován jeho referenčním číslem a odpovídá názvům získaným ze standardních seznamů poskytovaných XMP/NAA. Při použití standardního referenčního kódu jsou tyto seznamy referenční verze anglického jazyka. Toto pole je omezeno na 8-mi místný číselný kód.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte název subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu IPTC//NAA, bude použit anglický jazyk. Pole je omezeno na 64 znaky.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte název námětu subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu IPTC//NAA, bude použit anglický jazyk. Pole je omezeno na 64 znaky.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
cs: Zadejte název podrobnosti subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu IPTC//NAA, bude použit anglický jazyk. Pole je omezeno na 64 znaků.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
cs: Upravit metadata...

en: Enter here a new supplemental category of content.
cs: Zadejte novou doplňkovou kategorii obsahu.

[ctx: content description]
en: Captions:
cs: Popisky:

en: Default Language Caption Options
cs: Možnosti popisku výchozího jazyka

en: Set here the necessary copyright notice.
cs: Zadejte potřebný odkaz na autorské právo.

en: Sync Exif Copyright
cs: Synchronizovat Autorská práva EXIF

en: Right Usage Terms:
cs: Podmínky použití:

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
cs: Vytvořil:

en: Contact
cs: Kontakt

en: Set here the contact e-mail.
cs: Zadejte e-mail pro kontakt.

en: Set here the contact URL.
cs: Zadejte URL pro kontakt.

en: Phone:
cs: Telefon:

en: Set here the contact 'phone number.
cs: Zadejte kontaktní telefonní číslo.

[ctx: Street address]
en: Address:
cs: Adresa:

en: Set here the contact address.
cs: Zadejte kontaktní adresu.

en: Postal code:
cs: PSČ:

en: Set here the contact postal code.
cs: Zadejte PSČ pro kontakt.

en: Set here the contact city.
cs: Zadejte město pro kontakt.

en: Set here the contact country.
cs: Zadejte zemi pro kontakt.

en: Set here the original owner of content.
cs: Zadejte původního vlastníka obsahu obrázku.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
cs: Obsah

[ctx: @item]
en: Origin
cs: Původ

[ctx: @item]
en: Credits
cs: Zásluhy

[ctx: @item]
en: Subjects
cs: Témata

[ctx: @item]
en: Keywords
cs: Klíčová slova

[ctx: @item]
en: Categories
cs: Kategorie

[ctx: @item]
en: Status
cs: Stav

[ctx: @item]
en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Set here a new keyword
cs: Zde zadejte nové klíčové slovo

en: Set here the content's city of origin.
cs: Zadejte město pořízení obrázku.

en: Set here the content's location within the city.
cs: Zadejte město, ve kterém byl snímek pořízen.

en: Set here the content's Province or State of origin.
cs: Zadejte provincii nebo stát pořízení obrázku.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
cs: Obličej

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
cs: Poloviční vzdálenost

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
cs: Celá vzdálenost

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
cs: Profil

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
cs: Zadní pohled

[ctx: @item: scene code]
en: Single
cs: Jeden

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
cs: Pár

[ctx: @item: scene code]
en: Two
cs: Dva

[ctx: @item: group of people]
en: Group
cs: Skupina

[ctx: @item: scene code]
en: General view
cs: Obecný pohled

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
cs: Panoramatický pohled

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
cs: Letecký pohled

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
cs: Pod vodou

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
cs: Noční scéna

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
cs: Satelitní

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
cs: Zobrazení exteriéru

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
cs: Zobrazení interiéru

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
cs: Detail

[ctx: @item: scene code]
en: Action
cs: Činnost

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
cs: Výkon

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
cs: Pózování

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
cs: Symbolicky

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
cs: Neobvyklý

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
cs: Scéna filmu

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
cs: Informace

[ctx: @item: type code]
en: Alert
cs: Varování

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
cs: Katalog

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
cs: Dokument

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
cs: Správa

[ctx: @item: type code]
en: News
cs: Novinky

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
cs: Režim správy novinek

[ctx: @item: type code]
en: Package
cs: Balíček

[ctx: @item: type code]
en: Schema
cs: Schéma

[ctx: @item: type code]
en: Topic
cs: Téma

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
cs: Soubor témat

[ctx: @option]
en: Language:
cs: Jazyk:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
cs: Zvolte jazyk obsahu.

[ctx: @option]
en: Priority:
cs: Priorita:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
cs: 0: Žádná

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
cs: 1: Vysoká

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
cs: 5: Normální

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
cs: 8: Nízká

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
cs: 9: Definováno uživatelem

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
cs: @info: Zvolte redakční důležitost obsahu.

[ctx: @option]
en: Scene:
cs: Scéna:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
cs: Zvolte typ scény obsahu.

[ctx: @option]
en: Type:
cs: Typ:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
cs: Zvolte redakční typ obsahu.

[ctx: @option]
en: Attribute:
cs: Atributy:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
cs: Zadejte popis redakčních atributů

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
cs: Zadejte popis redakčních atributů obsahu.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
cs: Zvolte redakční atributy obsahu.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
cs: Aktuální

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
cs: Analýza

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
cs: Archivní materiál

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
cs: Pozadí

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
cs: Zvláštní vlastnost

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
cs: Prognóza

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
cs: Historie

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
cs: Nekrolog

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
cs: Stanovisko

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
cs: Hlasování & průzkum

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
cs: Profil

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
cs: Výpis výsledků & tabulka

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
cs: Postranní panel & informace o podpoře

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
cs: Shrnutí

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
cs: Přepis & doslovně

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
cs: Ze scény

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
cs: Rekapitulace

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
cs: Statistika

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
cs: Aktualizovat

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
cs: Souhrn

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
cs: Tisková zpráva

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
cs: Zadejte reference přenosu původního obsahu.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
cs: Popis:

en: Set here a shorthand reference for the content.
cs: Zadejte zkrácený popis obsahu.

en: Nickname:
cs: Stručný název:

en: Set here a short informal name
cs: Zde zadejte krátký neformální název

en: A short informal name for the resource.
cs: Krátký neoficiální název zdroje.

en: Identifiers:
cs: Identifikátory:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
cs: Zadejte řetězec, který identifikuje opakující se obsah.

en: Enter the editorial usage instructions.
cs: Zadejte pokyny k redakčnímu použití.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
cs: Zadejte informativní reference poskytovatele. I.P.R je název registrovaný XMP/NAA, identifikující poskytovatele, který poskytuje ukazatel obsahu. Při použití standardního referenčního kódu je pro I.P.R výchozí hodnota "XMP".

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
cs: Zadejte referenční číslo subjektu. To poskytuje číselný kód pro určení názvu subjektu plus nepovinný námět subjektu a podrobné názvy subjektu v jazyce služby. Reference subjektu je číslo v rozsahu od 01000000 do 17999999 a představuje  mezinárodní na jazyce nezávislou referenci subjektu. Subjekt je identifikován jeho referenčním číslem a odpovídá názvům získaným ze standardních seznamů poskytovaných XMP/NAA. Při použití standardního referenčního kódu jsou tyto seznamy referenční verze anglického jazyka. Toto pole je omezeno na 8-mi místný číselný kód.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
cs: Zadejte název subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu XMP/NAA, bude použit anglický jazyk.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
cs: Zadejte název námětu subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu XMP/NAA, bude použit anglický jazyk.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
cs: Zadejte název podrobnosti subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu XMP/NAA, bude použit anglický jazyk.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
cs: Upravit datum a čas

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
cs: Upravit datum a čas

[ctx: @action]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
cs: Zrušit aktuální operaci

[ctx: @action]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @info]
en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Timestamp Used
cs: Použité časové razítko

en: Timestamp Updated
cs: Časové razítko bylo aktualizováno

en: Status
cs: Stav

en: Failed to update metadata timestamp
cs: Nepovedlo se aktualizovat časovou značku metadat

en: Failed to update file timestamp
cs: Nepovedlo se aktualizovat časovou značku souboru

en: Success
cs: Úspěch

en: not valid
cs: neplatné

en: Please wait ...
cs: Čekejte prosím ...

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
cs: Upravit datum a čas...

en: Create Calendar
cs: Vytvořit kalendář

en: Former Author
cs: Bývalý autor

en: Developer and Maintainer
cs: Vývojář a správce

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
cs: Vytvořit kalendář...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
cs: Události kalendáře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
cs: Můžete vybrat veřejně dostupné soubor kalendáře s dovolenou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
cs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kalendář pro vaši zemi můžete stáhnout z <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> nebo dalších stránek.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Volba je nepovinná. Všechny události z tohoto kalendáře budou vytištěny červeně.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
cs: Můžete vybrat soubor kalendáře s "rodinnou dovolenou"

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
cs: Tisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
cs: Aktuální stránka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
cs: Strany celkem

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
cs: Vytvořit šablonu kalendáře

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
cs: Náhled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
cs: Velikost papíru:

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
cs: Vysoká

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
cs: Vysoká

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
cs: Nízká

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
cs: Na&hoře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
cs: V&levo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
cs: Vp&ravo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
cs: Kreslit linky v kalendáři

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
cs: Poměr obrázku k textu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
cs: Písmo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
cs: Rok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
cs: Vybrat obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
cs: Stiskem levého tlačítka na měsíc vyberete obrázek. Pravým tlačítkem obrázek smažete.

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
cs: Vytvořit kalendář

en: Welcome to Calendar Tool
cs: Vítejte v nástroji kalendáře

en: Choose events to show on the Calendar
cs: Vyberte události které budou zobrazeny v kalendáři

en: Print Calendar
cs: Vytisknout kalendář

en: Printing in Progress
cs: Probíhá tisk

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
cs: Soubor kalendáře (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
cs: Vyberte soubor kalendáře

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
cs: Neplatné obrázky vybrané pro měsíce<br/>Stiskněte Zpět a vyberte obrázky

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
cs: Všimněte si prosím, zda vytváříte kalendář pro<br/>aktuální rok, nebo pro loňský rok.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
cs: Stiskem na Následující spustíte tisk<br/><br/>Následující měsíce budou vytištěny pro rok %1:<br/>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
cs: Vytisknout kalendář

en: Printing Cancelled
cs: Tisk zrušen

en: Create calendar
cs: Vytvořit kalendář

en: Printing calendar page for %1 of %2
cs: Tisk stránky kalendáře %1 z %2

en: Printing Complete
cs: Tisk dokončen

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
cs: DNG převaděč

[ctx: @action:button]
en: &Convert
cs: &Převést

en: The list does not contain any Raw files to process.
cs: Seznam neobsahuje žádné soubory ke zpracování.

en: DNG Converter
cs: DNG převaděč

en: &Abort
cs: &Přerušit

en: Abort the conversion of Raw files.
cs: Ukončí převod souborů RAW.

en: Con&vert
cs: Pře&vést

en: Start converting the Raw images using the current settings.
cs: Spustí převod souborů RAW podle aktuálního nastavení.

en: Failed to save image
cs: Ukládání obrázku selhalo

en: Failed to save image.
cs: Ukládání obrázku selhalo.

en: Process failed
cs: Proces selhal

en: Process Canceled
cs: Proces zrušen

en: File not supported
cs: Soubor není podporován

en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

en: Processing %1
cs: Zpracování %1

en: Raw File
cs: Soubor Raw

en: Target File
cs: Cílový soubor

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Cannot identify Raw image
cs: Obrázek Raw nelze identifikovat

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
cs: Název souboru

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
cs: Expozice (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
cs: Pevná maska: povoleno

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
cs: Pevná maska: zakázáno

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
cs: CIECAM02: povoleno

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
cs: CIECAM02: zakázáno

[ctx: @info]
en: Levels: auto
cs: Úrovně: automaticky

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
cs: Úrovně: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
cs: Expozice: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
cs: Sytost: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
cs: Kontrast: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
cs: Pevná maska

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
cs: Při zvyšování této hodnoty bude ve výsledku obsaženo více pixelů s vyšší sytostí.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
cs: Nastaví relativní váhu pixelům s vysokým kontrastem. Zvyšování váhy způsobí, že tyto pixely a sousední pixely s rozdílnou barvou nejvíce přispějí na výsledný výstup. To je zvlášť užitečné při zaostřování hran.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
cs: Použít model vzhledu barev (CIECAM02)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
cs: K renderování detailních barev bude použito modelování vzhledu barev  (CIECAM02). vaše vstupní soubory by měly obsahovat ICC profily. Pokud nejsou ICC profily v obrázcích zakomponovány, bude místo toho vyvozeno barevné prostředí sRGB. Rozdíl mezi použitím této volby a výchozím algoritmem pro mísení barev je velmi malý a nejvíce patrný bude, pokud potřebujete spolu smísit oblasti s rozdílnými hlavními barvami.

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
cs: Výstup

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
cs: Vybrané vstupy

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
cs: Odstranit položku

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
cs: Vyprázdnit vše

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
cs: Mísení expozice

[ctx: @action:button]
en: &Save
cs: &Uložit

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
cs: Zpracování a uložení vybraných položek.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
cs: Ná&hled

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
cs: Zpracování náhledů sekvence obrázků s aktuálním nastavením.

[ctx: @action: button]
en: &Default
cs: Vý&chozí

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
cs: Obnovit výchozí hodnoty nastavení.

[ctx: @action:button]
en: Details...
cs: Podrobnosti...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
cs: Nastavení Enfuse

[ctx: @title]
en: Save Result
cs: Uložit výsledek

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
cs: Název souboru šablony:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
cs: Hlášení o zpracování enfuse

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
cs: Chyba při ukládání obrázku do %1.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
cs: Zpracování náhledu sekvence obrázků...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
cs: Zpracování výstupu sekvence obrázků...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
cs: Načítání obrázků ke zpracování se nezdařilo.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
cs: Zpracování náhledu sekvence obrázků se nezdařilo.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
cs: Zpracování výstupní sekvence obrázků se nezdařilo

en: Exposure Blending
cs: Mísení expozice

en: A tool to blend bracketed images
cs: Nástroj pro mísení sekvence obrázků

en: Author and Maintainer
cs: Autor a správce

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
cs: neznámý

en: Cannot run %1:
    
     %2
cs: Nelze spustit %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
cs: Vítejte v nástroji pro tvorbu vrstvených obrázků

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
cs: Vítejte v nástroji pro tvorbu vrstvených obrázků

[ctx: @info]
en: this page
cs: tuto stránku

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
cs: Binární soubory pro mísení expozice

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
cs: Nastavení sekvence obrázků

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
cs: Expozice (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
cs: Předběžné zpracování dokončeno

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
cs: Předběžné zpracování sekvence obrázků

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
cs: Vyrovnat sekvenci obrázků

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
cs: Probíhá předběžné zpracování, čekejte prosím.

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
cs: Předzpracování selhalo.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
cs: Nástroje pro vrstvené obrázky

en: Error loading RAW image '%1'
cs: Nelze načíst obrázek RAW '%1'

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
cs: Nelze uložit náhled obrázku '%1' do '%2'

en: unavailable
cs: nedostupný

en: Could not open file '%1' for writing
cs: Nelze otevřít soubor '%1' pro zápis

en: Could not save image to file '%1'
cs: Nelze uložit obrázek do souboru '%1'

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
cs: Nelze najít motiv v '%1'

[ctx: @info]
en: Create directories
cs: Vytvořit adresáře

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
cs: Nelze vytvořit složku '%1'

[ctx: @info]
en: Copying theme
cs: Kopírování motivu

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
cs: Motiv nelze kopírovat

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
cs: Vytvářet obrázky a soubory XML

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
cs: Nelze vytvořit gallery.xml

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
cs: Vytváří se soubory pro "%1"

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
cs: Vytváří se HTML soubory

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
cs: Nelze načíst XSL soubor '%1'

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
cs: Nelze načíst XML soubor '%1'

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
cs: Chyba při zpracování XML souboru

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
cs: Nelze otevřít '%1' pro zápis

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
cs: Stahování vzdálených souborů pro "%1"

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
cs: Nelze otevřít dočasný soubor

[ctx: @info]
en: Could not download %1
cs: Nelze stáhnout %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
cs: Následující

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
cs: Seznam alb

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
cs: Původní obrázek

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
cs: Přejít nahoru

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
cs: Natočení obrázku

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
cs: Rozlišení obrázku X

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
cs: Rozlišení obrázku Y

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
cs: Jednotka rozlišení obrázku

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
cs: Datum/čas obrázku

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
cs: YCBCR umístění

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
cs: Doba expozice

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
cs: F číslo

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
cs: Index expozice

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
cs: ISO citlivost

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
cs: Rychlost závěrky

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
cs: Hodnota clony

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
cs: Ohnisková vzdálenost

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
cs: Výška GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
cs: Zem. šířka GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
cs: Zem. délka GPS

en: Html Gallery
cs: HTML galerie

en: Former Author and Maintainer
cs: Bývalý autor a správce

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
cs: Vytvořit galerii HTML...

en: Internal Error
cs: Vnitřní chyba

en: Starting to generate gallery...
cs: Začíná vytváření galerie...

en: %1 albums to process:
cs: %1 alb ke zpracování:

en: %1 items to process
cs: %1 položek ke zpracování

en: Output directory: %1
cs: Výstupní adresář: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
cs: Galerie byla dokončena, ale vyskytlo se několik varování.

en: Gallery completed.
cs: Galerie byla dokončena.

en: Opening gallery with default desktop browser...
cs: Otevírám galerii ve výchozím prohlížeči...

en: Opening gallery with internal browser...
cs: Otevírám galerii v interním prohlížeči...

en: Full Image Properties:
cs: Plné vlastnosti obrázku:

en: Save image
cs: Uložit obrázek

en: Quality:
cs: Kvalita:

en: Max size:
cs: Max velikost:

en: Include full-size original images for download
cs: Včetně plné velikosti původních obrázků pro stahování

en: Use original image
cs: Použít původní obrázek

en: Thumbnail Properties:
cs: Vlastnosti náhledů:

en: Square thumbnails
cs: Čtvercové náhledy

en: &Choose image selection method:
cs: Vyberte metodu výběru o&brázku:

en: Images
cs: Obrázky

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
cs: Název galerie:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
cs: Cílová složka:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
cs: Cílová složka

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
cs: Otevřít v prohlížeči

[ctx: @item: open in browser]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
cs: Vnitřní

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
cs: Na této stránce můžete změnit některá nastavení motivu. Dostupné jsou různé parametry v závislosti na motivu.

en: can be customized
cs: lze upravit

en: no customization available
cs: nejsou k dispozici žádné úpravy

en: Author: %1<br/><br/>
cs: Autor: %1<br/><br/>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
cs: Vytvořit galerii HTML

en: Welcome to HTML Gallery Tool
cs: Vítejte v nástroji pro galerie HTML

en: Items Selection
cs: Výběr položek

en: Theme Selection
cs: Výběr motivu

en: Theme Parameters
cs: Parametry motivu

en: Output Settings
cs: Nastavení výstupu

en: Generating Gallery
cs: Vytváří se galerie

en: Create directories
cs: Vytvořit adresáře

en: Could not create folder '%1'
cs: Nelze vytvořit složku '%1'

en: jAlbum Export
cs: Export do jAlbum

en: Project Title:
cs: Název projektu:

en: Welcome to jAlbum Export Tool
cs: Vítejte v nástroji pro export jAlbum

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
cs: Sdílet soubory pomocí serveru médií DLNA

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
cs: Obsah serveru médií

[ctx: @label]
en: Server is running
cs: Server je spuštěn

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
cs[0]: Sdíleno 1 album
cs[1]: Sdílena %1 alba
cs[2]: Sdíleno %1 alb

[ctx: @action: button]
en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: @label]
en: Server is not running
cs: Server není spuštěn

[ctx: @action: button]
en: Start
cs: Spustit

[ctx: @info]
en: Shared Items
cs: Sdílené položky

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
cs: Při spuštění serveru médií nastala chyba...

en: DLNA Export
cs: Export DLNA

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
cs: Sdílení pomocí DLNA...

en: Media Server have been started
cs: Server médií byl spuštěn

en: Media Server cannot be started!
cs: Server médií nelze spustit!

en: MJPEG Server have been started
cs: Server MJPEG byl spuštěn

en: MJPEG Server cannot be started!
cs: Server MJPEG nelze spustit.

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
cs: Sdílet soubory pomocí serveru proudů MJPEG

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
cs: Obsah serveru MJPEG

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
cs: Seznam věcí ke sdílení byl změněn. Přejete si restartovat server MJPEg s novým obsahem?

[ctx: @label]
en: Server Port:
cs: Port serveru:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
cs: Port IP serveru MJPEG.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro automatické spuštění serveru MJPEG při startu aplikace.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
cs: Náhled...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
cs: Stisknutím tohoto tlačítka dojde k zobrazení náhledu proudu v prohlížeči vašeho počítače.

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
cs: Kvalita JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality require more network bandwidth
cs: Kvalita JPEG [50:nižší - 100:vyšší]. Varování: vyšší kvalita vyžaduje větší propustnost sítě

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
cs: Velikost JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size require more network bandwidth
cs: Velikost obrázku JPEG v pixelech při použití standardních rozlišení obrazovky. Varování: vyšší velikost vyžaduje větší propustnost sítě

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
cs: Prodleva v sekundách:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
cs: Prodleva mezi obrázky v sekundách.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
cs: Snímků za sekundu:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate require more network bandwidth
cs: Počet snímků za sekundu pro vykreslení proudu. Varování: vyšší frekvence vyžaduje větší propustnost sítě

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
cs: Proud ve smyčce

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead once.
cs: Proud MJPEG bude přehráván ve smyčce namísto pouze jednou.

[ctx: @title]
en: Stream
cs: Proud

[ctx: @label]
en: Type:
cs: Typ:

[ctx: @title]
en: Transition
cs: Přechod

[ctx: @title]
en: Effect
cs: Efekt

en: MJPEG Stream Server
cs: Server proudů MJPEG

en: A tool to export items as MJPEG Stream
cs: Nástroj pro export položek jako soubor MJPEG

en: Developer
cs: Vývojář

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
cs: Sdílet jako proud MJPEG...

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
cs: &Spustit OCR

[ctx: @title]
en: Text Recognition
cs: Rozpoznávání textu

[ctx: @action: button]
en: Save
cs: Uložit

[ctx: @info]
en: Processing %1
cs: Zpracování %1

[ctx: @info]
en: Process failed
cs: Proces selhal

[ctx: @info]
en: Process canceled
cs: Proces zrušen

[ctx: @info]
en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

[ctx: @info]
en: Success
cs: Úspěch

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
cs: Převod textu

[ctx: @title]
en: Text Converter
cs: Převod textu

[ctx: @action]
en: &Abort
cs: &Přerušit

[ctx: @action]
en: &Start OCR
cs: &Spustit OCR

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
cs: Zpracovat vybrané položky

en: Words
cs: Slov

[ctx: @label]
en: Languages:
cs: Jazyky:

[ctx: @label]
en: Engine mode:
cs: Režim nástroje:

[ctx: @option:check]
en: Text file
cs: Textový soubor

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
cs: Výchozí

en: Create Panorama
cs: Vytvořit panorama

[ctx: @action]
en: Create panorama...
cs: Vytvořit panorama...

en: <b>Canceled</b>
cs: <b>Zrušeno</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
cs: <b>Nelze spustit <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exists.
cs: Dočasný soubor panoramatu neexistuje.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
cs: Soubor panoramatu s názvem <filename>%1</filename>již existuje.

en: Temporary project file does not exist.
cs: Dočasný soubor projektu neexistuje.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
cs: Soubor projektu s názvem <filename>%1</filename> již existuje.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
cs: Nelze přesunout panorama z <filename>%1</filename> do <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
cs: Nelze přesunout soubor projektu z <filename>%1</filename> do <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
cs: Nelze zkopírovat převedený soubor obrázku z <filename>%1</filename> do <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
cs: Soubor PTO již byl v dočasném adresáři vytvořen.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
cs: Soubor PTO nemůže být v dočasném adresáři vytvořen.

en: Project file parsing failed.
cs: Zpracování souboru selhalo.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
cs: Neznámý vstupní soubor v souboru projektu: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
cs: Vstupní obrázek nelze pro vytvoření náhledu načíst.

en: Tiff image creation failed.
cs: Vytváření obrázku Tiff se nezdařilo.

en: Raw file conversion failed.
cs: Převod souboru Raw selhal.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
cs: Vítejte v nástroji pro tvorbu panoramat

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
cs: Vítejte v nástroji pro tvorbu panoramat

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
cs: Binární soubory panoramatu

[ctx: @title: group]
en: File Format
cs: Formát souboru

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
cs: Výstup JPEG

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
cs: Bude zvolen výstup JPEG s kompresním poměrem 90% (ztrátová komprese, menší velikost).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
cs: "Výstup JPEG": Při použití výstupu JPEG bude soubor panoramatu menší za cenu ztráty části informací během komprese. Toto je nejjednodušší cesta ke sdílení výsledků, zveřejnění online, nebo v obchodě.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
cs: Výstup TIFF

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
cs: Bude zvolen výstup TIFF komprimovaný pomocí algoritmu LZW (bezeztrátová komprese, větší velikost).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth than your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
cs: "Výstup TIFF": Při použití výstupu TIFF získáte stejnou barevnou hloubku jako mají vaše původní fotografie ve formátu RAW za cenu většího souboru panoramatu.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
cs: Zvolit obrázky pro panorama

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
cs: Spojené panorama

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
cs: Uložit nastavení

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
cs: Šablona názvu souborů:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
cs: Název souboru panoramatu (bez přípony).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
cs: "Šablona názvu souboru": Zde zvolte základ názvu souborů, pod kterým budou ukládány"". Pokud vaše šablona je "panorama" a vy zvolíte výstup JPEG, pak vaše panorama bude uloženo pod názvem "panorama.jpg". Pokud také zvolíte uložení souboru projektu, bude se nazývat "panorama.pto".

[ctx: @option:check]
en: Save project file
cs: Uložit soubor projektu

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
cs: Uložení souboru projektu pro další zpracování pomocí Hugin GUI.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
cs: "Uložit soubor projektu": povolením volby můžete uchovat soubor projektu, vytvořený pro spojení vašeho panoramatu pro další  vylepšování pomocí %1. To může být užitečné v případě, že si přejete zvolit rozdílný pohled, upravit obzor nebo střed snímku, nebo změnit kontrolní body, abyste dosáhli lepších výsledků.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
cs: Varování

[ctx: @label]
en: This file already exists
cs: Varování: Tento soubor již existuje

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
cs: Varování: Jeden nebo více převedených souborů raw již existuje (při kopírování budou přeskočeny)

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
cs: Pokud zvolíte uložení souboru projektu a vaše obrázky byly ve formátu RAW, potom budou současně zkopírovány převedené obrázky použité při spojování (jsou to soubory TIFF, proto mohou být veliké).

[ctx: @label]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: @title: window]
en: Optimization
cs: Optimalizace

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
cs: Přizpůsobit obzor

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
cs: Rozezná obzor a upraví projekt tak, aby byl ve výsledku vodorovný.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
cs: "Přizpůsobit obzor: Rozezná obzor a upraví projekt tak, aby se rozeznaný obzor jevil ve výsledném panoramatu jako vodorovná čára

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
cs: Probíhá optimalizace, čekejte prosím.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
cs: Optimalizace selhala.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
cs: Předběžné zpracovávání obrázků

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
cs: Rozeznat pohyb oblohy

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
cs: Automaticky rozeznat mraky, kvůli zamezení porovnání chybných klíčových bodů mezi obrázky z důvodu posunu mraků.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
cs: "Rozeznat pohyb oblohy": Tato volba během výběru a porovnávání kontrolních bodů vyřadí všechny body, které jsou pravděpodobně přidruženy k mrakům. To je užitečné, pokud si přejete zabránit změně kontrolních bodů srovnávacího procesu kvůli pohybu mraků.

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
cs: <b>Náhled a následné zpracování</b>

en: Processing Panorama Preview...
cs: Zpracování náhledu panoramatu...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
cs: <qt><p><h1>Následné zpracování panoramatu</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
cs: Následné zpracování panoramatu

en: Preview Processing Cancelled.
cs: Zpracování náhledu bylo zrušeno.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
cs: <h1><b>Chyba</b></h1><p>%1</p>

[ctx: Here a makefile is a script for GNU Make]
en: <p><b>Cannot create makefile: </b></p><p>%1</p>
cs: <p><b>Nelze vytvořit makefile: </b></p><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
cs: <p><b>Nelze vytvořit soubor projektu: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for image file number %1 out of %2]
en: <p><b>Processing file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>
cs: <p><b>Zpracovává se soubor %1 / %2: </b></p><p>%3</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
cs: <p><b>Sestavování panoramatu: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
cs: <qt><h1>Náhled panoramatu</h1><p>Nakreslete obdélník, pokud chcete obrázek ořezat.</p><p>Stiskem tlačítka <i>Následující</i> bude spuštěna závěrečná úloha spojení.</p></qt>

[ctx: Success for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
cs: Zpracovává se soubor %1 / %2

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
cs: Sestavování panoramatu

[ctx: Compilation started for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
cs: Zpracovává se soubor %1 / %2

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
cs: Sestavování panoramatu

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
cs: Průvodce tvorbou panoramat

en: Unsupported Paper Size
cs: Nepodporovaná velikost papíru

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
cs: Tisk do souboru obrázku

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
cs: Tisk do PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
cs: Tisknout pomocí GIMPu

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
cs: Bez popisku

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
cs: Názvy souborů

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
cs: Datum a čas Exif

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
cs: Komentáře položky

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
cs: Vlastní formát

en: Printing canceled
cs: Tisk zrušen

en: Processing page %1
cs: Zpracování stránky %1

en: Could not save file %1
cs: Není možné uložit soubor %1

en: Page %1 saved as %2
cs: Stránka %1 uložena jako %2

en: Print Creator
cs: Tvůrce výtisku

en: Author
cs: Autor

en: Contributor
cs: Spolupracovník

[ctx: @action]
en: Print Creator...
cs: Tvůrce výtisku...

en: The GNU Image Manipulation Program.
cs: Program GNU pro práci s obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
cs: Typ titulku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
cs: Barva textu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
cs: Velikost písma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
cs: Rodina písma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
cs: Přesuňte obdélník na oříznutí fotografie tak, aby byla velikost přizpůsobena velikosti fotografie. 
    Můžete oříznout každý obrázek zvlášť, nebo stisknout tlačítko 'Následující' a tak bude použito oříznutí jako 
    výchozí pro všechny fotografie.
    Výběrem volby "Neořezávat" zabráníte oříznutí všech fotografií.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
cs: Neořezávat fotografii, přizpůsobit měřítko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
cs: Neořezávat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
cs: Otočit fotografii doleva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
cs: Otočit do&leva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
cs: Otočit fotografii doprava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
cs: Otočit dop&rava

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
cs: Předchozí fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
cs: << Př&edchozí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
cs: Následující fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
cs: Da&lší >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
cs: Fotografie 0 z 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
cs: Vlastní rozvržení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
cs: Najít tolik kolik jen půjde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
cs: Řádky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
cs: Velikost fotografie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
cs: palce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
cs: Sloupce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
cs: Fotomřížka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
cs: Automatické rozložení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
cs: Fotografií na stránku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
cs: Fotografie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
cs: Listy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
cs: Prázdná místa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
cs: Nastavení stránky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
cs: Strana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
cs: Následující stránka

[ctx: @title: column]
en: Caption
cs: Titulek

en: Choose your grid size
cs: Vyberte velikost mřížky

en: Number of rows
cs: Počet řádků

en: Insert number of rows
cs: Vložit počet řádků

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Insert number of columns
cs: Vložit počet sloupců

en: Choose to have a custom photo size album
cs: Zvolte zda si přejete mít album s vlastní velikostí fotek

en: Photo height
cs: Výška fotografie

en: Insert photo height
cs: Zadejte výšku fotografie

en: Photo width
cs: Šířka fotografie

en: Insert photo width
cs: Zadejte šířku fotografie

en: Printing process aborted...
cs: Proces tisku byl přerušen...

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
cs: Nelze odstranit dočasné soubory GIMP.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
cs: Dočasnou složku nelze vytvořit. Ujistěte se, že máte řádné oprávnění v této složce a vyzkoušejte znovu.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
cs: Tvůrce výtisku

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
cs: Volitelné spustitelné soubory GIMPu

en: Image Format:
cs: Obrazový formát:

en: Destination folder:
cs: Cílová složka:

en: Output Destination Path
cs: Cesta k cílovému výstupu

en: Open in File Browser
cs: Otevřít v prohlížeči souborů

[ctx: @info layout page]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
cs: Vyberte preferovaný tiskový výstup.

en: Add again
cs: Znovu přidat

en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
cs: Vlastní rozvržení

en: Custom
    layout
cs: Vlastní
    rozvržení

en: Welcome to Print Creator
cs: Vítejte ve Tvůrci výtisku

en: Albums Selection
cs: Výběr alb

en: Select Page Layout
cs: Vyberte rozložení stránky

en: Crop and Rotate Photos
cs: Ořezat a otočit fotografie

en: Images Output Settings
cs: Nastavení výstupu obrázků

en: Photo %1 of %2
cs: Fotografie %1 z %2

en: Page %1 of %2
cs: Strana %1 z %2

en: Error opening input file
cs: Chyba při otevírání vstupního souboru

en: Error opening temporary folder
cs: Nelze otevřít dočasnou složku

en: Cannot resize image. Aborting.
cs: Nelze změnit velikost obrázku. Přerušeno.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
cs: Obrázek (JPEG) se změněnou velikostí nelze uložit. Přerušeno.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
cs: Obrázek (PNG) se změněnou velikostí nelze uložit. Přerušeno.

en: Cannot create a temporary directory
cs: Nelze vytvořit dočasný adresář

en: Resizing %1
cs: Probíhá změna velikosti %1

en: %1 resized successfully
cs: Změna velikosti %1 proběhla úspěšně

en: Failed to resize %1: %2
cs: Chyba při změně velikosti %1: %2

en: There are no files to send
cs: Nejsou žádné soubory, které se mají poslat

en: Build images properties file
cs: Sestavit soubor s vlastnostmi obrázku

en: no caption
cs: bez popisku

en: no keywords
cs: bez klíčových slov

en: file "%1":
    Original images: %2
cs: soubor "%1":
    Původní obrázky: %2

en: Comments: %1
cs: Komentáře: %1

en: Tags: %1
cs: Tagy: %1

en: Rating: %1
cs: Hodnocení: %1

en: properties.txt
cs: vlastnosti.txt

en: Image properties file cannot be opened
cs: Soubor s vlastnostmi obrázku nelze otevřít

en: Image properties file done
cs: Soubor s vlastnostmi obrázku byl vytvořen

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
cs: Zpracování selhalo

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
cs: U některých obrázků nelze změnit velikost.
    Přejete si je připojit jako přílohy (bez změny velikosti)?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
cs: Soubor "%1" má příliš velkou velikost než aby mohl být odeslán. Prosím, zmenšete jej nebo měňte nastavení.

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
cs: Nelze spustit program "%1". Překontrolujte instalaci vašeho systému.

en: Starting "%1" program...
cs: Spouštění programu "%1"...

en: After having sent your images by email...
cs: Po odeslání vašich obrázků e-mailem...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
cs: Po stisknutí tlačítka 'Dokončit' budou odstraněny dočasné soubory

en: Send by Email
cs: Poslat e-mailem

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
cs: Poslat e-mailem...

en: Gnome Mail Client.
cs: Poštovní klient pro Gnome.

en: GTK based Mail Client.
cs: Klient pro čtení elektronické pošty založený na GTK.

en: KDE Mail Client.
cs: Klient KDE pro čtení elektronické pošty.

en: Netscape Mail Client.
cs: Klient Netscape pro poštu

en: Mozilla Foundation Mail Client.
cs: Klient Mozilla Foundation pro poštu.

en: %1 input items to process
cs: %1 vstupních položek ke zpracování

en: Mail program:
cs: Poštovní program:

en: Maximum email size limit:
cs: Maximální velikost e-mailu:

en: Adjust image properties
cs: Upravit vlastnosti obrázku

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
cs: Pokud tuto volbu povolíte, může u všech odesílaných obrázků dojít ke změně velikosti a rekompresi.

en: Image Properties
cs: Vlastnosti obrázku

en: Image Length:
cs: Délka obrázku:

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
cs: <p>Nová hodnota komprese odesílaného obrázku JPEG:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
cs: <p><b>1</b>: velmi vysoká komprese<br/><b>25</b>: vysoká komprese<br/><b>50</b>: střední komprese<br/><b>75</b>: malá komprese (výchozí)<br/><b>100</b>: bez komprese</p>

en: Image quality:
cs: Kvalita obrázku:

en: Remove all metadata
cs: Odstranit všechna metadata

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
cs: Poslat e-mailem

en: Images List
cs: Seznam obrázků

en: Email Settings
cs: Nastavení e-mailu

en: Export by Email
cs: Exportovat e-mailem

en: Video Slideshow
cs: Video promítání

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
cs: Vytvořit video promítání...

en: Media Container Format:
cs: Formát kontejneru médií:

en: Open in Player:
cs: Otevřít v přehrávači:

en: Output
cs: Výstup

en: Number of Frames by Image:
cs: Počet snímků na obrázek:

en: Video Standard:
cs: Standard videa:

en: Video Type:
cs: Typ videa:

en: Video Bit Rate:
cs: Datový tok videa:

en: Transition Between Images
cs: Přechod mezi obrázky

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
cs: Vytvořit video promítání

en: Welcome to Video Slideshow Tool
cs: Vítejte v nástroji pro video promítání

en: Video Settings
cs: Nastavení videa

en: Generating Video Slideshow
cs: Vytváří se video promítání

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
cs: Nastavit jako tapetu

en: Unknown Error %1
cs: Neznámá chyba %1

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
cs: Nastavení tapet

en: Centered
cs: Na střed

en: OpenGL Viewer
cs: Prohlížeč OpenGL

en: A tool to preview image with OpenGL
cs: Nástroj pro náhledy obrázků pomocí OpenGL

en: OpenGL Error
cs: Chyba OpenGL

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
cs: Rozšíření OpenGL GL_ARB_texture_rectangle není na vašem systému podporováno

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
cs: Vyzkoušet hudbu

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
cs: Pokud je nastaveno, zvuková stopa pro aktuální album se uloží a znova se automaticky obnoví při následujícím spuštění.

en: Move the selected track up in the playlist.
cs: Přesunout vybranou stopu v seznamu nahoru.

en: Move the selected track down in the playlist.
cs: Přesunout vybranou stopu v seznamu dolů.

en: Add new tracks to the playlist.
cs: Přidat nové stopy do seznamu skladeb.

en: Delete the selected track from the playlist.
cs: Vymaže zvolenou skladbu ze seznamu.

en: Load playlist from a file.
cs: Načíst seznam skladeb ze souboru.

en: Save playlist to a file.
cs: Uložit seznam skladeb do souboru.

en: Clear the playlist.
cs: Smazat seznam skladeb.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
cs[0]: %1 obrázek [%2]
cs[1]: %1 obrázky [%2]
cs[2]: %1 obrázků [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
cs: Doba promítání je delší než délka hudby. Návrh: přidejte další zvukové soubory.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
cs: Výběr zvukových souborů

en: You can only move image files up one at a time.
cs: Nahoru lze přesunovat vždy pouze jeden obrázek.

en: You can only move files down one at a time.
cs: Dolů lze posunovat vždy pouze jeden obrázek.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
cs: Načíst seznam skladeb

en: Playlist (*.m3u)
cs: Seznam skladeb (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
cs: Uložit seznam skladeb

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
cs: Nelze přistupovat k souboru "%1". Zkontrolujte prosím, zda je zadána správná cesta.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
cs: Nelze vytvořit náhled prázdného seznamu souborů.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
cs: Výběr hudebních souborů

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
cs: Přesunout aktuální obrázek v seznamu portfolia nahoru.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
cs: Přidat soubory s obrázky do seznamu portfolia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
cs: Odstranit soubory s obrázky ze seznamu portfolia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
cs: Přesunout aktuální obrázek v seznamu portfolia dolů.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
cs: Náhled...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
cs: Možnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
cs: &Smyčka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
cs: &Automaticky přehrát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
cs: Zapamatovat si zvukovou stopu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
cs: Porovnání času

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
cs: Promítání:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
cs: Hudební doprovod:

en: No detail available
cs: Není dostupný žádný detail

en: %1 may not be playable.
cs: %1 nemusí jít přehrát.

en: This file may not be playable.
cs: Tento soubor nemusí jít přehrát.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
cs: Přehrát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
cs: Následující

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
cs: Čas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
cs: Uplynulo:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
cs: Celkem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
cs: Rozhraní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
cs: Použít &milisekundy namísto sekund

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
cs: &Ovládání

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
cs: Umožnit přepínání mezi obrázky kolečkem myši.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
cs: Povolit &kolečko myši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
cs: Efekty OpenGL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
cs: Použít rozlišení na celou obrazovku (pomalejší)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
cs: Efekty &Ken Burns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
cs: &Vypnout stmívání / zesvětlování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
cs: Vypnout &cross-fade (zeslabení)

en: This is a comment sample...
cs: 1Toto je příklad komentáře...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
cs: Vybrat písmo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
cs: Délka řádku (znaky):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
cs: Barvy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
cs: Obtažený text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
cs: Krytí pozadí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
cs: Barva písma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
cs[0]: %1 obrázek [%2]
cs[1]: %1 obrázky [%2]
cs[2]: %1 obrázků [%2]

en: %1 image | %1 images
cs[0]: %1 obrázek
cs[1]: %1 obrázky
cs[2]: %1 obrázků

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
cs: 1Nelze přistupovat k souboru %1. Zkontrolujte prosím, zda je zadána správná cesta.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
cs: Obrázek #%1

en: Delay between images (ms):
cs: Zpoždění mezi obrázky (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
cs: Zpoždění mezi obrázky (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
cs: Náhled aktuálně vybraného obrázku.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
cs: Seznam obrázků

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
cs: Celkový počet obrázků v portfoliu a doba promítání.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
cs: Aktuálně vybraný obrázek v seznamu portfolia.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
cs: Vykreslování obsahu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
cs: &Název souboru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
cs: Zobraz&it popisky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
cs: Ukazatel průběhu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
cs: Přehrávání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
cs: Ná&hodné obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
cs: Efekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
cs: Použít přechody Open&GL

[ctx: @title:window]
en: Presentation
cs: Prezentace

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
cs: Spustit

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
cs: Spustit prezentaci

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
cs: Hlavní nastavení

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
cs: Hudební doprovod

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
cs: Pokročilé

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
cs: Žádný

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
cs: Prohnutí

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
cs: Prolínání

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
cs: Kostka

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
cs: Blednutí

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
cs: Chvění

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
cs: Otočit

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
cs: Snímek

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
cs: Náhodné

en: Slideshow Completed
cs: Promítání dokončeno

en: Click to Exit...
cs: Stiskem 'Esc' ukončete...

en: SlideShow Completed
cs: Promítání dokončeno

en: There are no images to show.
cs: Žádné obrázky k promítání.

en: OpenGL support is not available on your system.
cs: Na vašem systému není dostupná podpora OpenGL.

[ctx: @title]
en: Presentation
cs: Prezentace

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
cs: Nástroj pro vykreslení prezentace

[ctx: @action]
en: Presentation...
cs: Prezentace...

en: Delay:
cs: Prodleva:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
cs: Smazat obrázek

en: Do you want to move this image to the trash?
cs: Opravdu si přejete tento obrázek vyhodit do koše?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
cs: 1Šachovnice

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
cs: Tání

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
cs: Přesun

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
cs: Mozaika

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
cs: Kubismus

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
cs: Rozpínání

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
cs: Vodorovné linky

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
cs: Svislé linky

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
cs: Kruhová výseč

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
cs: Více kruh. výsečí

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
cs: Spirála ke středu

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
cs: Skvrny

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
cs: Promítání

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
cs: Spuštěna prezentace

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
cs: Nastavení promítání

en: Delay between images:
cs: Prodleva mezi obrázky:

en: The delay, in seconds, between images.
cs: Prodleva mezi obrázky v sekundách.

en: Start with current image
cs: Zahájit aktuálním obrázkem

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
cs: Pokud je tato volba zaškrtnuta, promítání obrázků začne současným obrázkem vybraným na jejich seznamu.

en: Slideshow runs in a loop
cs: Promítání ve smyčce

en: Run the slideshow in a loop.
cs: Promítat obrázky donekonečna ve smyčce.

en: Shuffle images
cs: Promíchat obrázky

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
cs: Pokud je tato volba zapnuta, promítání bude  v náhodném pořadí

en: Show progress indicator
cs: Zobrazit ukazatel průběhu

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
cs: Zobrazit ukazatel průběhu s položkami ke zpracování a časovým průběhem.

en: Show image file name
cs: Zobrazit název souboru s obrázkem

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit název souboru s obrázkem ve spodní části obrazovky.

en: Show image creation date
cs: Zobrazit datum vytvoření obrázku

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit datum a čas vytvoření obrázku ve spodní části obrazovky.

en: Show camera aperture and focal length
cs: Zobrazit clonu a ohniskovou vzdálenost fotoaparátu

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit clonu a ohniskovou vzdálenost fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

en: Show camera exposure and sensitivity
cs: Zobrazit dobu expozice a citlivost

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit expozici a citlivost fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

en: Show camera make and model
cs: Zobrazit model fotoaparátu

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit výrobce a model fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

en: Show image caption
cs: Zobrazit titulek obrázku

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit popisek obrázku ve spodní části obrazovky.

en: Show image title
cs: Zobrazit název obrázku

en: Show the image title at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit název fotografie ve spodní části obrazovky.

en: Show image caption if it has not title
cs: Zobrazit popisek obrázku, pokud nemá název

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
cs: Zobrazit popisek obrázku ve spodní části obrazovky, pokud neexistují názvy.

en: Show image tags
cs: Zobrazit značky obrázku

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit názvy značek obrázku digiKam ve spodní části obrazovky.

en: Show image labels
cs: Zobrazit popisky obrázku

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit barevný popisek a popisek výběru digiKamu ve spodní části obrazovky.

en: Show image rating
cs: Zobrazit hodnocení obrázku

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit hodnocení obrázku v digiKamu ve spodní části obrazovky.

en: Caption font:
cs: Písmo pro titulek:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
cs: Zde zvolte písmo použité pro vypisování textu v prezentaci.

en: Screen placement:
cs: Umístění obrazovky:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
cs: Pokud máte více monitorů, zvolte si zde obrazovku pro promítání.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
cs: Současná obrazovka

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
cs: Výchozí obrazovka

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
cs: Obrazovka %1

en: SlideShow
cs: Promítání

en: A tool to render slideshow
cs: Nástroj pro vykreslení promítání

[ctx: @action]
en: Slideshow
cs: Promítání

en: Slideshow
cs: Promítání

en: Play All
cs: Přehrát vše

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
cs: Promítání dokončeno.
    Klikněte pro ukončení
    nebo stiskněte ESC...

en: An error has occurred to show item
    %1
cs: Vyskytla se chyba při zobrazování položky
    %1

en: Switch Screen
cs: Přepnout obrazovku

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
cs: Obrazovka %1

[ctx: @title]
en: Box
cs: Hranol

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Box

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
cs: Exportovat do &Boxu...

en: Failed to upload photo
cs: Chyba při odesílání fotografie

en: Failed to list folders
cs: Chyba při získávání seznamu složek

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
cs: Exportovat do Boxu

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
cs: Spustit odesílání

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
cs: Spustit odesílání do Boxu

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
cs: Nebyl vybrán žádný obrázek. Prosím vyberte obrázky pro odeslání.

[ctx: @title:window]
en: Warning
cs: Varování

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
cs: Ověření totožnosti selhalo. Klikněte na "Pokračovat" pro ověření.

[ctx: @action:button]
en: Continue
cs: Pokračovat

[ctx: @action:button]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info]
en: Box export
cs: Export do Boxu

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
cs: Odeslání selhalo

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
cs: Odeslání fotografie do Boxu selhalo.
    %1
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
cs: Přihlášení selhalo

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
cs: Ověření totožnosti selhalo. Chcete jej zkusit znovu?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
cs: Volání Boxu selhalo:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Dropbox

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
cs: Exportovat do &Dropboxu...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
cs: Exportovat do Dropboxu

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
cs: Spustit odesílání do Dropboxu

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
cs: Nebyl vybrán žádný obrázek. Prosím vyberte obrázky pro odeslání.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
cs: Ověření totožnosti selhalo. Chcete jej zkusit znovu?

en: Dropbox export
cs: Export do Dropboxu

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
cs: Odeslání fotografie do Dropboxu selhalo.
    %1
    Přejete si pokračovat?

en: Dropbox call failed:
    %1
cs: Volání Dropboxu selhalo:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
cs: Nastavení soukromí nově vytvářeného alba (povinné).

en: Only Me
cs: Pouze mně

en: Only Friends
cs: Pouze přátelé

en: Friends of Friends
cs: Přátelé přátel

en: Everyone
cs: Všichni

en: A tool to export to Facebook web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Facebook

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
cs: Export do &Facebooku...

en: Cannot open file
cs: Nelze otevřít soubor

en: The service is not available at this time.
cs: Služba není momentálně dostupná.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
cs: Aplikace dosáhla maximálního povoleného počtu požadavků.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
cs: Neplatný klíč sezení, nebo čas sezení vypršel. Zkuste se přihlásit znovu.

en: Invalid album ID.
cs: Neplatné ID alba.

en: Album is full.
cs: Album je plné.

en: Missing or invalid file.
cs: Chybějící, nebo neplatný soubor.

en: Too many unapproved photos pending.
cs: Příliš mnoho fotografií čeká na vyřízení.

en: Validate previous session...
cs: Potvrzení předchozího zadání...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
cs: Export do Facebook Web Service

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
cs: Spustit odesílání do Facebook web Service

en: Continue with Facebook
cs: Pokračovat s Facebookem

en: Log Out of Facebook
cs: Odhlásit se z Facebooku

en: <i>auto create</i>
cs: <i>automaticky vytvořit</i>

en: Facebook Call Failed: %1
cs: Volání Facebook selhalo: %1

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
cs: Odesílání fotografie do Facebook selhalo: %1
    Přejete si pokračovat?

en: Facebook Call Failed: %1
cs: Volání Facebook selhalo: %1

en: Target location:
cs: Umístění cíle:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
cs: Cílová složka

en: Target file behavior:
cs: Chování cílového souboru:

en: Copy files
cs: Kopírovat soubory

en: Create symlinks
cs: Vytvořit symbolické odkazy

en: Create relative symlinks
cs: Vytvořit relativní symbolické odkazy

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
cs: Exportovat do místního úložiště

[ctx: @action:button]
en: Start Export
cs: Spustit export

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
cs: Spustit export do zadaného cíle

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
cs: Nástroj pro export do místního úložiště

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
cs: Tento nástroj umožní uživatelům exportovat položky do lokálního úložiště.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
cs: Exportovat do místního úložiště...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
cs: Nastavení cílové adresy pro odeslání obrázků. Může to být adresa jako se používá v Dolphinu nebo Konqueroru, např. ftp://my.server.org/sub/folder.

en: This is the list of images to upload to the specified target.
cs: Seznam obrázků pro odeslání do zadaného cíle.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
cs: Vyberte cíl...

en: All Files (*)
cs: Všechny soubory (*)

en: <i>not selected</i>
cs: <i>nevybráno</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
cs: Exportovat do vzdáleného úložiště

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
cs: Odesílání nebylo dokončeno

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
cs: Některé obrázky nebyly přeneseny a jsou stále v seznamu. Přejete si nyní tyto obrázky exportovat?

en: This is the list of images to import into the current album.
cs: Seznam obrázků pro import do aktuálního alba.

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
cs: Importovat ze vzdáleného úložiště

[ctx: @action:button]
en: Start Import
cs: Spustit import

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
cs: Spustit import zadaných obrázků do aktuálně vybraného alba.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
cs: Import nebyl dokončen

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
cs: Některé obrázky nebyly přeneseny a jsou stále v seznamu. Přejete si nyní tyto obrázky importovat?

[ctx: @title]
en: File Transfer
cs: Přenos souboru

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
cs: Nástroj pro export a import položek ve vzdáleném úložišti

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
cs: Exportovat do vzdáleného úložiště...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
cs: Importovat ze vzdáleného úložiště...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
cs: Zaškrtněte, pokud má být fotografie veřejná, nebo nastavte tuto možnost pro všechny na kartě Možnosti odeslání

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
cs: Zaškrtněte, pokud má být fotografie viditelná pro rodinu, nebo nastavte tuto možnost pro všechny na kartě Možnosti odeslání

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
cs: Zaškrtněte, pokud má být fotografie viditelná pro přátele, nebo nastavte tuto možnost pro všechny na kartě Možnosti odeslání

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
cs: Označte úroveň zabezpečení fotografie, nebo nastavte tuto možnost pro všechny na kartě Možnosti odeslání

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
cs: Označte druh fotografie, nebo nastavte tuto možnost pro všechny na kartě Možnosti odeslání

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
cs: Přidat obrázku dodatečné značky, nebo pro přidání značek ke všem obrázkům použít kartu Možnosti odeslání

en: Enter extra tags, separated by commas.
cs: Zadejte dodatečné značky oddělené mezerou.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Flickr

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
cs: Exportovat do &Flickru...

[ctx: @title:window]
en: Enter Flickr Login URL
cs: Zadejte URL přihlášení do Flickru

en: Getting the maximum allowed file size.
cs: Zjišťuji maximální povolenou velikost.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
cs: Velikost souboru překračuje maximální povolenou velikost.

en: No photo specified
cs: Nebyla určena žádná fotografie

en: General upload failure
cs: Obecná chyba odeslání

en: Filesize was zero
cs: Velikost souboru byla nulová

en: Filetype was not recognized
cs: Typ souboru nebyl rozpoznán

en: User exceeded upload limit
cs: Uživatel překročil limit odesílání

en: Invalid signature
cs: Neplatný podpis

en: Missing signature
cs: Chybějící podpis

en: Login Failed / Invalid auth token
cs: Přihlášení selhalo / Neplatný ověřovací token

en: Invalid API Key
cs: Neplatný klíč API

en: Service currently unavailable
cs: Služba je nyní nedostupná

en: Invalid Frob
cs: Neplatný frob

en: Format "xxx" not found
cs: Formát "xxx" nenalezen

en: Method "xxx" not found
cs: Metoda "xxx" nenalezena

en: Invalid SOAP envelope
cs: Neplatná SOAP obálka

en: Invalid XML-RPC Method Call
cs: Neplatné volání metody XML-RPC

en: The POST method is now required for all setters
cs: Je vyžadována metoda POST

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
cs: Nastala chyba: %1
    Dále nelze pokračovat.

en: PhotoSet creation failed:
cs: Vytvoření sady fotografií selhalo:

en: Failed to fetch list of photo sets.
cs: Selhalo získávání seznamu sad fotografií.

en: Failed to query photo information
cs: Selhalo získávání informací o fotografii

en: Remove Account
cs: Odstranit účet

[ctx: photo permissions]
en: Public
cs: Veřejné

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
cs: Toto je seznam obrázků k odeslání na váš účet Flickr.

en: Extra tags
cs: Dodatečné značky

[ctx: photo permissions]
en: Family
cs: Rodina

[ctx: photo permissions]
en: Friends
cs: Přátelé

en: Safety level
cs: Úroveň bezpečnosti

en: Content type
cs: Typ obsahu

[ctx: photo safety level]
en: Safe
cs: Bezpečno

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
cs: Střední

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
cs: Omezený

[ctx: photo content type]
en: Photo
cs: Fotografie

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
cs: Snímek obrazovky

[ctx: photo content type]
en: Other
cs: Jiný

en: Tag options
cs: Možnosti značek

en: Use Host Application Tags
cs: Použít značky hostitelské aplikace

en: More tag options
cs: Další možnosti značek

en: Added Tags:
cs: Přidané značky:

en: Enter new tags here, separated by commas.
cs: Zadejte nové značky oddělené čárkami.

en: Add tags per image
cs: Přidat obrázku značky

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
cs: Pokud je volba povolena, můžete nastavit na každém obrázku dodatečné značky na kartě Seznam souborů

en: Strip Spaces From Tags
cs: Odstranit mezery ze značek

en: Publication Options
cs: Možnosti zveřejnění

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
cs: Veřejné (kdokoliv je může vidět)

en: Visible to Family
cs: Viditelné pro rodinu

en: Visible to Friends
cs: Viditelné pro přátele

en: More publication options
cs: Další možnosti zveřejnění

en: Safety level:
cs: Úroveň zabezpečení:

en: Safe
cs: Bezpečno

en: Moderate
cs: Střední

en: Restricted
cs: Omezená

en: Content type:
cs: Typ obsahu:

en: Fewer publication options
cs: Méně možností zveřejnění

en: Fewer tag options
cs: Méně možností značek

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
cs: Exportovat do webové služby %1

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
cs: Spustit odesílání

en: Photostream Only
cs: Pouze Photostream

en: Flickr Export
cs: Export Flickr

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
cs: Selhalo získávání informací o sadách fotografií z %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
cs: Odeslání fotografie do %1 selhalo. %2
    Přejete si pokračovat?

en: Failed to create folder
cs: Nelze vytvořit složku

en: File-size was zero
cs: Nulová velikost souboru

en: File-type was not recognized
cs: Typ souboru nebyl rozpoznán

en: Login failed / Invalid auth token
cs: Přihlášení selhalo / neplatné oprávnění tokenu

en: The POST method is now required for all setters.
cs: Metoda POST je nyní požadována pro všechny tvůrce.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
cs: Došlo k chybě: %1
    Nelze pokračovat.

en: Failed to fetch photo-set list
cs: Načtení seznamu fotografií selhalo

en: Access Level
cs: Úroveň přístupu

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
cs: Veřejný

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
cs: Neregistrovaný / soukromý

en: Unlisted album is only accessible via URL.
cs: Album neuvedené v seznamu je dostupné pouze přes URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
cs: Pro zobrazení je požadováno přihlášení

en: Unlisted album require Sign-In to View
cs: Album neuvedené v seznamu je dostupné pouze po přihlášení

en: Privacy:
cs: Soukromí:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
cs: Nástroj pro export a import položek do webové služby Google

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
cs: Exportovat do &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
cs: Importovat z &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
cs: Exportovat do &Google Drive...

en: Add As New
cs: Přidat jako nové

en: Item will be added alongside the linked version.
cs: Položka bude přidána vedle verze s odkazem.

en: Add All
cs: Přidat vše

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
cs: Položka bude přidána vedle verze s odkazem. Příště již nebudete dotazováni.

en: Replace
cs: Nahradit

en: Item will be replacing the linked version.
cs: Položka bude nahrazena verzí s odkazem.

en: Replace All
cs: Nahradit vše

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
cs: Položka bude nahrazena verzí s odkazem. Příště již nebudete dotazováni.

en: A linked item already exists.
cs: Položka s odkazem již existuje.

en: Destination
cs: Cíl

[ctx: @label: source file]
en: Source
cs: Zdroj

en: Tag path behavior :
cs: Způsob převodu značek:

en: Leaf tags only
cs: Pouze seznam značek

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
cs: Exportuje pouze seznam značek z hierarchie značek

en: Split tags
cs: Rozdělit značky

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
cs: Exportuje seznam značek a všech jejich předků jako jednotlivé značky.

en: Combined String
cs: Sloučený řetězec

en: Build a combined tag string.
cs: Sestaví řetězec sloučených značek

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
cs: Exportovat do Google Drive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
cs: Spustit odesílání do Google Drive

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
cs: Exportovat do služby Google Photos

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
cs: Spustit odesílání do služby Google Photos

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
cs: Importovat ze služby Google Photos

[ctx: @action:button]
en: Start Download
cs: Spustit stahování

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
cs: Volání Google Photos selhalo: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
cs: Volání Google Drive selhalo: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive export
cs: Export do Google Drive

[ctx: @info]
en: Google Photo export
cs: Export do Google Photo

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo uložení fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo stahování fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
cs: Chyba při ukládání obrázku do %1

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
cs: Selhalo odesílání fotografie na %1.
    %2
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
cs: Selhalo odesílání fotografie na %1.
    %2
    Na váš účet nebyla odeslána žádná fotografie.

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
cs: Volání Google Drive selhalo: 
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
cs: Volání Google Photos selhalo:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby ImageShack

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
cs: Export do &Imageshacku...

en: Authenticating the user
cs: Ověření uživatele

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
cs: Značky (volitelné):

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
cs: Vytvořit novou galerii

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
cs: Exportovat do ImageShacku

[ctx: @action:button]
en: Upload
cs: Odeslat

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
cs: Spustit odeslání do webové služby ImageShack

en: Image Shack Export
cs: Export do Image Shack

en: Authenticating...
cs: Probíhá ověření...

en: Login failed: %1
cs: Přihlášení selhalo: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
cs: Odeslání fotografie do ImageShack selhalo: %1
    Přejete si pokračovat?

en: Imgur Delete URL
cs: Smazat URL Imgur

en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Imgur

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
cs: Exportovat do &Imgur...

en: Could not authorize
cs: Nelze ověřit

en: Could not open file
cs: Nelze otevřít soubor

en: Logged in as:
cs: Přihlášen jako:

en: Forget
cs: Zapomenout

en: Upload Anonymously
cs: Odeslat anonymně

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
cs: Exportovat do Imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
cs: Spustit odesílání do Imgur

en: <i>Not logged in</i>
cs: <i>Nepřihlášen</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
cs: Ověření selhalo

en: Failed to log into Imgur: %1
cs: Selhalo přihlášeni Imguru: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
cs: Odeslání fotografie do Imguru selhalo: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
cs: Odeslání fotografie do Imguru selhalo. %1
    Přejete si pokračovat?

en: Home
cs: Domů

en: Go back to Home page
cs: Přejít na domovskou stránku

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
cs: Nástroj pro export obrázků jako pozorování iNaturalist.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
cs: Exportovat do &iNaturalist...

en: We're pretty sure it's in this %1.
cs: Jsme si dost jisti, že je v tomto %1.

en: Visually Similar
cs: Vizuálně podobné

en: Seen Nearby
cs: Viděno poblíž

en: invalid name
cs: neplatný název

en: Login
cs: Přihlášení

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
cs: Chyba při vytváření pozorování

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
cs: Chyba při odesílání fotografie

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
cs: Chyba při mazání pozorování

en: Timeout after exceeding %1 seconds
cs: Ukončit operaci po překročení limitu %1 sekund

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
cs: říše

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
cs: podříše

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
cs: kmen

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
cs: podkmen

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
cs: nadřád

[ctx: taxonomic rank]
en: order
cs: řád

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
cs: podřád

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
cs: infrařád

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
cs: oblast zoologie

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
cs: podoblast zoologie

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
cs: nadčeleď

[ctx: taxonomic rank]
en: family
cs: čeleď

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
cs: podčeleď

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
cs: nadtribus

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
cs: tribus

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
cs: podtribus

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
cs: rod

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
cs: hybrid rodů

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
cs: podrod

[ctx: taxonomic rank]
en: section
cs: sekce

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
cs: podsekce

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
cs: komplex druhů

[ctx: taxonomic rank]
en: species
cs: druh

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
cs: poddruh

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
cs: odrůda

[ctx: taxonomic rank]
en: form
cs: forma

[ctx: distance]
en: meter
cs: metr

[ctx: distance]
en: meters
cs: metry

[ctx: time]
en: hour
cs: hodina

[ctx: time]
en: hours
cs: hodiny

[ctx: time]
en: minute
cs: minuta

[ctx: time]
en: minutes
cs: minuty

[ctx: time]
en: second
cs: sekunda

[ctx: time]
en: seconds
cs: sekundy

en: Date
cs: Datum

en: Location
cs: Umístění

en: Observation
cs: Pozorování

en: Place:
cs: Místo:

en: More options
cs: Více možností

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
cs: <b><h2><a href="%1"></a>Exportovat do <font color="#74ac00">iNaturalist</font></h2></b>

en: Fewer options
cs: Méně možností

en: <i>login <b>failed</b></i>
cs: <i>Přihlášení <b>selhalo</b></i>

en: iNaturalist Export
cs: Exportovat do iNaturalist

en: observation
cs: pozorování

en: not available
cs: nedostupný

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby IPFS

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
cs: Exportovat do &IPFS...

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
cs: Exportovat do IPFS

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Mediawiki

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
cs: Exportovat do MediaWiki...

en: Error on file '%1'
cs: Chyba v souboru '%1'

en: Error on file '%1': %2
cs: Chyba v souboru '%1': %2

en: Uploaded via digiKam uploader
cs: Odesláno pomocí nástroje digiKamu

[ctx: @info]
en: Select an image
cs: Vyberte obrázek

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
cs: Toto je odkaz k otevření domovské stránky MediaWiki ve webovém prohlížeči.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
cs: Toto je seznam obrázků, které budou odeslány do wiki.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
cs: Toto je přihlašovací formulář na váš účet ve zvolené wiki.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
cs: Datum:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
cs: Kategorie:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
cs: Šířka:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
cs: Zeměpisná délka:

[ctx: @option]
en: Account
cs: Účet

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
cs: Toto je přihlašovací formulář na váš účet MediaWiki.

[ctx: @option: button]
en: New
cs: Nový

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
cs: Přidat wiki do tohoto seznamu

[ctx: @item]
en: Wikipedia
cs: Wikipedie

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
cs: Toto jsou možnosti pro přidání Wiki.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @label]
en: API URL:
cs: URL API:

[ctx: @action: button]
en: Add
cs: Přidat

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
cs: Přidat novou wiki

[ctx: @label]
en: Login:
cs: Přihlášení:

[ctx: @label]
en: Password:
cs: Heslo:

[ctx: @action]
en: &Log in
cs: Přih&lásit

[ctx: @option]
en: Login Information
cs: Přihlašovací informace

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
cs: Přihlášen na:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
cs: Přihlášen jako:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
cs: Změnit účet

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
cs: Odhlásit se a změnit účet pro přenos

[ctx: @option]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @label]
en: Author:
cs: Autor:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
cs: Zdroj:

[ctx: @label]
en: License:
cs: Licence:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
cs: Vlastní práce, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
cs: Vlastní dílo, multilicence CC-BY-SA-3.0 a GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
cs: Vlastní dílo, multilicence CC-BY-SA-3.0 a starší

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
cs: Vlastní práce, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
cs: Vlastní dílo, Creative Commons Attribution 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
cs: Vlastní dílo, vydáno na veřejné doméně pod licencí CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
cs: Autor zemřel před více než 100 lety

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
cs: Fotografie dvojrozměrného díla, jehož autor zemřel před více než 100 lety

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
cs: První zveřejnění ve Spojených státech před r. 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
cs: Práce vládní agentury U.S.

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
cs: Jednoduché druhy písma, vlastní slova, nebo geometrické tvary

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
cs: Přihlášení pouze jednoduchým druhem písma, vlastními slovy, nebo geometrickými tvary

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
cs: Nebyla určena žádná licence (nedoporučuje se pro veřejné stránky wiki)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
cs: Obecné kategorie:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
cs: Toto je místo pro zadání kategorií, jež budou přidány do všech souborů.

[ctx: @label]
en: Generic text:
cs: Obecný text:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
cs: Toto je místo pro zadání textu, jenž bude přidán do všech souborů pod šablonu informací.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
cs: Komentáře k odesílaným položkám:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
cs: Toto je místo pro zadání textu, které budou použity jako komentáře k odesílaným položkám. Pokud nic nevyplníte, bude použit výchozí 'Odesláno pomocí nástroje digiKamu'.

[ctx: @option]
en: Options
cs: Možnosti

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
cs: Volby, které budou použity pro fotografie před odesláním.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
cs: Před odesláním změnit velikost fotografií

[ctx: @label]
en: Maximum size:
cs: Maximální velikost:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
cs: Kvalita JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
cs: Odstranit ze souboru metadata

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
cs: Odstranit ze souboru souřadnice

[ctx: @item]
en: Items Properties
cs: Vlastnosti položky

[ctx: @item]
en: Upload Settings
cs: Nastavení odeslání

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
cs: Exportovat do MediaWiki

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
cs: Spustit odesílání do MediaWiki

en: MediaWiki export
cs: Export MediaWiki

[ctx: @title:window]
en: Login Error
cs: Chyba při přihlašování

en: Please check your credentials and try again.
cs: Prosím, zkontrolujte vaše přihlašovací údaje a zkuste přihlášení opakovat.

en: Upload finished with no errors.
cs: Odesílání dokončeno bez chyb.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby OneDrive

[ctx: @action]
en: Export to &Onedrive...
cs: Exportovat do &Onedrive...

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
cs: Exportovat do Onedrive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
cs: Spustit odesílání do Onedrive

[ctx: @info]
en: Onedrive export
cs: Export do Onedrive

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
cs: Odeslání fotografie do OneDrive selhalo
    %1
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @info]
en: Onedrive call failed:
    %1
cs: Volání Onedrive selhalo:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Pinterest

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
cs: Exportovat do &Pinterestu...

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
cs: Exportovat do Pinterestu

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
cs: Spustit odesílání na Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
cs: Ověření totožnosti selhalo. Klikněte na "Pokračovat" pro ověření.

en: Pinterest export
cs: Export do Pinterestu

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
cs: Heslo:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Piwigo

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
cs: Exportovat do &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
cs: Ověřit, zda %1 již existuje

en: Piwigo URL probably incorrect
cs: URL Piwigo je pravděpodobně chybné

en: Incorrect username or password specified
cs: Chybné uživatelské jméno nebo heslo

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
cs: Odeslat do Piwigo verze nižší než 2.4  již není podporováno

en: Invalid response received from remote Piwigo
cs: Přijata neplatná odpověď vzdáleného Piwigo

en: Failed to list albums
cs: Chyba při získávání seznamu alb

en: Photo '%1' already exists.
cs: Fotografie '%1' již existuje.

en: Photo '%1' already exists in this album.
cs: Fotografie '%1' již v tomto albu existuje.

en: Error : Cannot open photo: %1
cs: Chyba: Fotografii nelze otevřít: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
cs: Odeslat část %1/%2 z %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
cs: Varování: plná velikost obrázku nelze odeslat.

en: Upload the metadata of %1
cs: Odeslat metadata %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
cs: Přijata neplatná odpověď vzdáleného Piwigo (%1)

en: Visit Piwigo website
cs: Navštívit webovou stránku Piwigo

en: Remote Albums
cs: Vzdálená alba

[ctx: reload album list]
en: Reload
cs: Obnovit

en: Reload album list
cs: Obnovit seznam alba

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
cs: Název:

en: Change Account
cs: Změnit účet

en: Resize photos before uploading
cs: Před odesláním změnit velikost fotografií

en: Maximum width:
cs: Maximální šířka:

en: Maximum height:
cs: Maximální výška:

en: Resized JPEG quality:
cs: Kvalita obrázku JPEG se změněnou velikostí:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
cs: Export Piwigo

en: Edit Piwigo Data
cs: Upravit data Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
cs: Neúspěšné přihlášení ke vzdálenému serveru piwigo.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
cs: 
    Přejete si znovu zkontrolovat svá nastavení a zkusit úlohu znovu?

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
cs: Není co odesílat - prosím vyberte fotografie pro odeslání.

en: The file %1 is not a supported image or video format
cs: Soubor %1 není v podporovaném formátu pro obrázky a video

en: Uploading file %1
cs: Odesílání souboru %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
cs: Selhání při odesílání médií do vzdáleného Piwigo.

en: 
    Do you want to continue?
cs: 
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @option]
en: Visibility
cs: Viditelnost

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
cs: Nastavit viditelnost alba

[ctx: @label: properties]
en: Public
cs: Veřejný

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Rajce

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
cs: Exportovat do &Rajce...

en: Not logged in
cs: Nepřihlášen

en: Invalid command
cs: Neplatný příkaz

en: Invalid login name or password
cs: Neplatné přihlašovací jméno nebo heslo

en: Session expired
cs: Vypršení doby sezení

en: Unknown album
cs: Neznámé album

en: Failed to open album
cs: Chyba při otevírání alba

en: The album name cannot be empty
cs: Název alba nemůže být prázdný

en: Failed to create album
cs: Chyba při vytváření alba

en: Album does not exist
cs: Album neexistuje

en: File upload failed
cs: Odeslání souboru selhalo

en: Unsupported file extension
cs: Nepodporovaná přípona souboru

en: Logging in %v%
cs: Přihlašování %v%

en: Logging out %v%
cs: Odhlašování %v%

en: Loading albums %v%
cs: Načítám alba %v%

en: Creating album %v%
cs: Vytvářím album %v%

en: Opening album %v%
cs: Otevírám album %v%

en: Closing album %v%
cs: Uzavírám album %v%

en: Adding photos %v%
cs: Přidávám fotografie %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
cs: Exportovat do &Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
cs: Spustit odesílání na Rajce.net

en: SmugMug New Album
cs: Nové album SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
cs: Toto je základní nastavení nového alba SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
cs: Název nově vytvořeného alba (povinné).

en: Description of the album that will be created (optional).
cs: Popis nově vytvořeného alba (nepovinné).

en: Album template for the new album (optional).
cs: Šablona pro nové album (nepovinné).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
cs: Šablona:

en: Security && Privacy
cs: Zabezpečení a soukromí

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
cs: Toto je nastavení zabezpečení a soukromí nového alba SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
cs: Veřejné

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
cs: Veřejné album je uvedeno v seznamu na vaší veřejné stránce SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
cs: Neuvedené v seznamu

en: Require password to access the album (optional).
cs: Požadovat heslo pro přístup k albu (nepovinné).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
cs: Zobrazení nápovědy u výzvy k zadání hesla (nepovinné).

en: Password:
cs: Heslo:

en: Password Hint:
cs: Nápověda pro heslo:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
cs: Nástroj pro export a import položek do webové služby SmugMug

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
cs: Exportovat do &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
cs: Importovat z &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
cs: Přihlášení ke službě SmugMug...

en: Login failed
cs: Přihlášení selhalo

en: Invalid user/nick/password
cs: Neplatný uživatel/přezdívka/heslo

en: Invalid API key
cs: Neplatný klíč API

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
cs: Toto je seznam obrázků k odeslání na váš účet SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
cs: Toto je odkaz k otevření domovské stránky SmugMug ve webovém prohlížeči.

en: Account
cs: Účet

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
cs: Toto je účet SmugMug který bude použitý k ověření totožnosti.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
cs: Přihlásit anonymně k webové službě SmugMug.

en: SmugMug Account
cs: Účet SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
cs: Přihlásit k webové službě SmugMug pomocí e-mailu a hesla.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
cs: Jméno:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
cs: E-mail:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
cs: Upravit účet SmugMug použitý k ověření

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
cs: SmugMug album, které bude použité pro přenos.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
cs: Přezdívka uživatele SmugMug pro prohlížení alb.

en: Site Password:
cs: Heslo sítě:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
cs: Síťové heslo pro zvolenou přezdívku/uživatele SmugMug.

en: Album Password:
cs: Heslo k albu:

en: Password for SmugMug album.
cs: Heslo k albu SmugMug.

en: New Album
cs: Nové album

en: Create new SmugMug album
cs: Vytvořit nové album SmugMug

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
cs: Umístění pro stažení obrázků SmugMug.

en: These are options that will be applied to images before upload.
cs: Volby, které budou použity pro obrázky před odesláním.

en: Maximum dimension:
cs: Maximální velikost:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
cs: Import z webové služby SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
cs: Spustit stahování z webové služby SmugMug

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
cs: Export do webové služby SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
cs: Spustit odesílání do webové služby SmugMug

en: SmugMug call failed: %1
cs: Volání SmugMug selhalo: %1

en: &lt;none&gt;
cs: &lt;žádné&gt;

en: SmugMug Import
cs: Import SmugMug

en: SmugMug Export
cs: Export SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo odeslání fotografie do SmugMug: %1
    %1
    Přejete si pokračovat?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo uložení fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo stahování fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
cs: Nástroj pro export do webové služby Twitter

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
cs: Exportovat do &Twitteru...

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
cs: Exportovat do Twitteru

en: Twitter export
cs: Export do Twitteru

en: Code: %1. %2
cs: Kód: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo odesílání fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?

[ctx: @title]
en: Unified
cs: Unifikovaný

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
cs: Nástroj pro export do webových služeb

en: Preparing files...
cs: Připravuji soubory...

en: &Choose account:
cs: Zvolte úč&et:

en: Authentication dialog
cs: Ověřovací dialog

en: DarkTable Raw Conversion
cs: Převod RAW DarkTable

en: Raw Import
cs: Importovat RAW

en: Post Processing
cs: Zpracování po načtení

en: Raw Decoding
cs: Dekódování RAW

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
cs: Nástroj pro import obrázků Raw pomocí nástroje Libraw

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
cs: Nelze dekódovat RAW obrázek
    "%1"

en: Abort
cs: Přerušit

en: Abort the current Raw image preview.
cs: Přerušit tvorbu náhledu RAW obrázku.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
cs: Aktualizovat

en: Generate a Raw image preview using current settings.
cs: Vytvořit náhled RAW obrázku s použitím současného nastavení.

en: Brightness:
cs: Jas:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
cs: Zde můžete nastavit jas obrázku.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
cs: Zde můžete nastavit kontrast obrázku.

en: Set here the gamma adjustment of the image
cs: Zde můžete nastavit gammu obrázku

en: Set here the color saturation correction.
cs: Zde nastavte opravu sytosti barev.

en: Exposure (E.V):
cs: Expozice (E. V.):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
cs: Tato hodnota v E.V bude použita ke kompenzaci expozice obrázku.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
cs: Toto je nastavení křivek pro jas obrázku

en: Reset
cs: Obnovit

en: Reset curve to linear
cs: Změnit křivku zpět na přímku

en: Exposure
cs: Expozice

en: Luminosity Curve
cs: Křivka jasu

en: Reset all settings to default values.
cs: Obnovit výchozí hodnoty veškerého nastavení.

en: Import image to editor using current settings.
cs: Importovat do editoru obrázek s použitím současného nastavení.

en: Use Default
cs: Použít výchozí

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
cs: Použít obecné nastavení pro dekódování RAW k načtení tohoto obrázku do editoru.

en: RawTherapee Raw Conversion
cs: Převod RAW RawTherapee

en: UFRaw Raw Conversion
cs: Převod RAW UFRaw

en: Trash
cs: Koš

en: Current Timeline Search
cs: Současné hledání v časové ose

en: Current Fuzzy Image Search
cs: Současné přibližné hledání na základě náčrtu

en: Current Fuzzy Sketch Search
cs: Současné přibližné hledání na základě náčrtu

en: Current Map Search
cs: Současné hledání na mapě

en: Current Search
cs: Současné hledání

en: Current Duplicates Search
cs: Současné hledání duplicit

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
cs: Přejmenovat album (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
cs: Přejmenovat kořen alba (%1)

en: Enter new album name:
cs: Vložte nový název alba:

en: Scanning albums
cs: Prohledávají se alba

en: Searches
cs: Hledání

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
cs: <p>Nelze otevřít databázi. </p><p>Bez funkční databáze nelze digiKam používat. DigiKam se nyní spustí, ale <b>nebude</b> funkční. Zkontrolujte prosím nastavení databáze v <b>nabídce nastavení</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
cs: <p>Nelze otevřít databázi. Chybová zpráva databáze: </p><p><b>%1</b></p><p>Bez funkční databáze nelze digiKam používat. DigiKam se nyní spustí, ale "<b>nebude</b> funkční. Zkontrolujte prosím nastavení databáze v <b>nabídce nastavení</b>.</p>

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br/> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
cs: <p>Sbírka</p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> nebyla nyní na vašem systému nalezena.<br/> Pro vyřešení této situace vyberte prosím vhodnější volby:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
cs: <p>Sbírka je stále dostupná, ale identifikátor byl změněn.<br/>To může být způsobeno obnovením ze zálohy, změnou rozdělení disku, nebo změnou nastavení souborového systému.<br/>Sbírka je nyní umístěna zde:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
cs: Sbírka je umístěna na úložném zařízení, které není vždy připojeno. Označte sbírku jako odpojitelnou.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
cs: Nyní neprovádět žádnou činnost. Problém chci vyřešit později pomocí dialogu pro nastavení

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
cs: Sbírka nenalezena

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
cs: Složka databáze

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
cs: <p>Zvolili jste složku "%1" jako umístění pro uložení databáze. V této složce byl nalezen soubor databáze ze starší verze digiKamu</p> <p>Přejete si starší soubor databáze aktualizovat - potvrdit, že soubor byl skutečně vytvořen pro obrázky umístěné ve složce "%2" - nebo starší soubor ignorovat a začít s novou databází?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
cs: Aktualizovat databázi

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
cs: Vytvořit novou databázi

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
cs: Nová složka databáze

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
cs: <p>Jako nové umístění pro databázi jste zvolili složku "%1". V táto složce byl nalezen soubor databáze starší verze digiKamu.</p> <p>Přejete si tento soubor aktualizovat, začít s novou databází, nebo aktuální databázi to tohoto umístění zkopírovat a pokračovat v jejím používání?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
cs: Zkopírovat současnou databázi

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
cs: <p>Jako nové umístění pro databázi jste zvolili složku "%1". V této složce byl nalezen soubor databáze starší verze digiKamu.</p> <p>Přejete si tento soubor aktualizovat, nebo začít s novou databází?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
cs: Nelze zkopírovat původní soubor databáze ("%1") na jeho nové umístění ("%2"). Pokouším se aktualizovat starou databázi.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
cs: <p>Zvolili jste složku "%1" jako nové umístění pro databázi.</p><p>Přejete si zkopírovat současnou databázi na toto umístění a pokračovat v jejím používání, nebo vytvořit databázi novou?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
cs: <p>Jako nové umístění pro databázi jste zvolili složku "%1".Na tomto umístění už je soubor databáze.</p> <p>Přejete si tento soubor použít jako novou databázi, nebo jej smazat a namísto něj zkopírovat současnou databázi?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
cs: Použít existující soubor

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
cs: Nelze zazálohovat existující soubor databáze ("%1"). Odmítám přepisovat soubory bez zálohování, použiji existující soubor.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
cs: Nelze zkopírovat původní soubor databáze ("%1") na jeho nové umístění ("%2"). Bude vytvořena prázdná databáze.

[ctx: @action:button]
en: New database
cs: Nová databáze

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
cs: Dodané umístění sbírky je neplatné, nebo dočasně nedostupné.

en: No album for collection location: Internal error
cs: Nebylo nalezeno album pro umístění sbírky: Vnitřní chyba

en: No parent found for album.
cs: Nebylo nalezeno žádné rodičovské album tohoto alba.

en: Album name cannot be empty.
cs: Název alba nemůže být prázdný.

en: Album name cannot contain '/'.
cs: Název alba nemůže obsahovat '/'.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
cs: createPAlbum nemůže mít kořenové album jako svého rodiče.

en: An existing album has the same name.
cs: Existující album má stejný název.

en: Failed to create directory '%1'
cs: Nelze vytvořit adresář '%1'

en: Failed to add album to database
cs: Přidání alba do databáze selhalo

en: No such album
cs: Album neexistuje

en: Cannot rename root album
cs: Nelze přejmenovat kořenové album

en: Cannot rename album root album
cs: Nelze přejmenovat kořenové album

en: Album name cannot contain '/'
cs: Název alba nesmí obsahovat '/'

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
cs: Album s tímto názvem již existuje.
    Prosím, vyberte jiný název.

en: Failed to rename Album
cs: Chyba při přejmenování alba

en: Cannot edit root album
cs: Nelze editovat kořenové album

en: No parent found for tag
cs: Pro značku nebyl nalezen žádný rodič

en: Tag name cannot be empty
cs: Název značky nesmí být prázdný

en: Tag name cannot contain '/'
cs: Název značky nesmí obsahovat '/'

en: Tag name already exists
cs: Název značky již existuje

en: Failed to add tag to database
cs: Přidání značky do databáze selhalo

en: Cannot delete root tag
cs: Nelze smazat kořenovou značku

en: Cannot edit root tag
cs: Nelze upravit kořenovou značku

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
cs: Značka s tímto názvem již existuje.
    Prosím, vyberte jiný název.

en: Cannot move root tag
cs: Nelze přesunout kořenovou značku

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
cs: Další značka se stejným jménem již existuje.
    Přejete si sloučit značky?

en: Cannot merge root tag
cs: Nelze sloučit kořenovou značku

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
cs: Přejete si sloučit značku '%1' do značky '%2'?

en: No such tag
cs: Taková značka neexistuje

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
cs: Tato operace může na pozadí trvat poměrně dlouho.
    Přejete si zapsat metadata do %1 souborů?

en: Context menu
cs: Místní nabídka

en: Empty Trash
cs: Vyprázdnit koš

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
cs: Hodnocení:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
cs: Žádné hodnocení

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
cs: Barvy:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
cs: Žádná barva

[ctx: @info: color label name]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
cs: Oranžová

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
cs: Žlutá

[ctx: @info: color label name]
en: Green
cs: Zelená

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
cs: Modrá

[ctx: @info: color label name]
en: Magenta
cs: Fialová

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
cs: Šedá

[ctx: @info: color label name]
en: Black
cs: Černá

[ctx: @info: color label name]
en: White
cs: Bílá

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
cs: Výběry:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
cs: Žádný výběr

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
cs: Odmítnuto

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
cs: Čeká se

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
cs: Přijato

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
cs: Exportované popisky

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
cs: Popisky alba

en: Expand Selected Nodes
cs: Rozvinout vybrané uzly

en: Expand all Albums
cs: Rozvinout všechna alba

en: Collapse Selected Recursively
cs: Sbalit vybrané zpětně

en: Collapse all Albums
cs: Svinout všechna alba

en: Find Duplicates...
cs: Najít duplicity...

en: Scan for Faces
cs: Vyhledat obličeje

en: Refresh
cs: Obnovit

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
cs: Vyhledat obličeje

[ctx: @title]
en: Labels
cs: Popisky

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
cs: Žádné hodnocení

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
cs: Výběr

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
cs: Žádný výběr

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
cs: Odmítnutá položka

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
cs: Čekající položka

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
cs: Přijatá položka

[ctx: @item: color tree]
en: Color
cs: Barva

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
cs: Žádná barva

[ctx: @item: color tree]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
cs: Oranžová

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
cs: Žlutá

[ctx: @item: color tree]
en: Green
cs: Zelená

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
cs: Modrá

[ctx: @item: color tree]
en: Magenta
cs: Fialová

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
cs: Šedá

[ctx: @item: color tree]
en: Black
cs: Černá

[ctx: @item: color tree]
en: White
cs: Bílá

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
cs: Nové album

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
cs: Upravit album

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
cs: "%1"
    Vlastnosti alba

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
cs: &Název:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
cs: Ka&tegorie:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
cs: Poto&mek:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
cs: Titu&lek:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
cs: Sem vložte popisek alba...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
cs: &Datum alba:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
cs: N&ejstarší

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
cs: &Průměrné

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
cs: Nejnovější

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
cs: Nové album

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
cs: Vybrané album (Výchozí)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
cs: Kořen současné sbírky

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
cs: Nezařazené album

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
cs: Vytvořit nové album v
    "%1"

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
cs: Nelze spočítat průměr

en: No Album Selected
cs: Žádné album nebylo vybráno

en: No Tag Selected
cs: Žádná značka nebyla vybrána

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
cs[0]: Vybrána 1 značka
cs[1]: Vybrány %1 značky
cs[2]: Vybráno %1 značek

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
cs[0]: Vybráno 1 album
cs[1]: Vybrány %1 alba
cs[2]: Vybráno %1 alb

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
cs[0]: Vyřazena 1 značka
cs[1]: Vyřazeny %1 značky
cs[2]: Vyřazeno %1 značek

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
cs[0]: Vyřazeno 1 album
cs[1]: Vyřazena %1 alba
cs[2]: Vyřazeno %1 alb

[ctx: @title:window]
en: Select Album
cs: Vybrat album

[ctx: @title]
en: Tags (0)
cs: Značky (0)

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
cs: Vyberte všechna alba, která by měla být zpracována.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
cs: Žádné album nebylo vybráno

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
cs: Obnovit vybraná alba

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
cs: Vyberte všechny značky, které by měly být zpracovány.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
cs: Žádná značka nebyla vybrána

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
cs: Obnovit vybrané značky

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
cs: Alba (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
cs: Značky (Všechny)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
cs: Značky (%1)

en: Create New Album
cs: Vytvořit nové album

en: &New Album
cs: &Nové album

en: Create new album
cs: Vytvořit nové album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
cs: Bohužel, digiKam nepodporuje vzdálené URL jako sbírky.

en: The selected folder does not exist or is not readable
cs: Zvolená složka neexistuje nebo je nečitelná

en: There is already a collection containing the folder "%1"
cs: Sbírka obsahující složku "%1" již existuje

en: The storage media can be uniquely identified.
cs: Úložné zařízení lze jednoznačně označit.

en: The collection is located on your harddisk
cs: Sbírka je umístěna na pevném disku

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
cs: Toto je CD/DVD, které se identifikuje na základě popisku, který můžete určit ve svém programu k vypalování CD. Už existuje záznam se stejným popiskem.Tyto dva záznamy se identifikují na základě souborů v hlavním adresáři, proto prosím nepřidávejte další soubory na CD, jinak jej nepůjde identifikovat. Příště prosím pro svá CD či DVD použijte jednoznačné popisky, pokud je přejete používat v digiKamu.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
cs: Toto je CD/DVD. Bude identifikováno pomocí popisku ("%1"), který jste určili ve svém programu k vypalování CD. Až budete vypalovat další CD pro použití s digiKamem, nezapomeňte jim dát jednoznačný popisek.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
cs: Toto je vyjmutelné úložné zařízení, které bude rozpoznáno podle svého popisku ("%1")

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
cs: Tento záznam bude rozpoznán jen na základě cesty, na které se nachází ve vašem počítači ("%1"). Není dostupná žádná bližší informace k rozpoznání(jako UUID nebo popisek).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
cs: Na vašem počítači nelze identifikovat úložné zařízení s danou cestou. Přidá se s tím, že bude identifikováno pouze na základě své cesty. Tento postup bude fungovat dobře pro váš místní pevný disk.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
cs: Musíte připojit místní sdílení Samba. Bohužel, digiKam momentálně nepodporuje smb:// URL.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
cs: Vaše síťové úložiště musí být nastaveno tak, aby byly soubory a složky dostupné pomocí operačního systému. digiKam nepodporuje vzdálené URL.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
cs: Na síťovém disku se stejnou cestou již sbírka existuje.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
cs: Sdílený disk se bude identifikovat na základě cesty, kterou jste vybrali.Pokud je cesta prázdná, sdílený disk bude považován za nedostupný.

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
cs: Sdílený adresář připojen v "%1"

en: Error opening database backend.
    %1
cs: Chyba při otevírání podpůrné vrstvy databáze.
    %1

en: Error while opening the source database.
cs: Chyba při otevírání zdrojové databáze.

en: Error while opening the target database.
cs: Chyba při otevírání cílové databáze.

en: Error while preparing the target database.
cs: Chyba při přípravě cílové databáze.

en: Error while scrubbing the target database.
cs: Chyba při údržbě cílové databáze.

en: Create Schema...
cs: Vytvořit schéma...

en: Error while creating the database schema.
cs: Chyba při vytvoření schéma databáze.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
cs: Chyba při převodu databáze.
     Podrobnosti: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
cs: Máte nedostatečná přístupová práva k databázi.
    Následující práva vám nejsou přidělena:
     %1
    Překontrolujte si vaše přístupová práva k databázi a restartujte digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
cs: Databáze je neplatná: nastavení "DBVersion" neexistuje. Současné schéma databáze nešlo ověřit. Zkuste začít s prázdnou databází.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
cs: Databáze byla používána s novější verzí digiKamu a byla změněna na novější schéma, které tato verze neumí používat. (To znamená, že tato verze digiKamu je příliš stará nebo verze formátu databáze je příliš nová.) Použijte prosím novější verzi digiKamu, kterou jste použili předtím.

en: Failed to create tables in database.
cs: Vytvoření tabulek v databázi selhalo.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
cs: Nelze otevřít spojení s databází ve vašem databázovém souboru "%1".To je neobvyklé. Ověřte prosím, že máte přístup k souboru a že jej neuzamknul žádný jiný proces. Pokud potíže přetrvají, obraťte se na podporu na mailing listu vývojářů digikamu (viz www.digikam.org/support). Také se prosím podívejte, co digiKam vypíše do terminálu.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
cs: Proces aktualizace schématu z verze 4 na 6 selhal z důvodu neočekávané chyby. Můžete zkusit zrušit vaší starou databázi a proces spustit znovu s prázdnou databází. (V tomto případě přesuňte soubory databáze "%1" a "%2" ze složky "%3" jinam. Pravděpodobněji budete chtít tuto chybu nahlásit na mailing listu vývojářů digikamu (viz www.digikam.org/support). Podívejte se také do konzole na výpisy digiKamu.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
cs: Aktualizace schéma databáze z verze %1 na verzi %2 selhala.
    Důvodem by mohla být chybějící aktualizace databáze na současné verzi serveru. Spusťte digiKam znovu pro provedení vyžadované aktualizace databáze.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
cs: Aktualizace schéma databáze z verze %1 na verzi %2 selhala.
    Prosím, přečtěte si chybová hlášení vypsaná do konzole a nahlaste tuto chybu na bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
cs: Úkony pro aktualizaci databáze nelze nalézt. Ujistěte se, že soubor dbconfig.xml k aktuální verzi digiKamu je nainstalován na správném místě.

en: Updated schema to version %1.
cs: Schéma aktualizováno na verzi %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
cs: Nelze přesunout původní soubor databáze ("%1") do jeho nového umístění ("%2"). Chybová zpráva: "%3". Ujistěte se prosím, že lze soubor zkopírovat, nebo jej smažte.

en: Copied database file
cs: Soubor databáze zkopírován

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
cs: Původní soubor databáze ("%1") byl zkopírován na nové místo ("%2"), ale nejde jej otevřít. Smažte prosím oba soubory a zkuste začít znovu s prázdnou databází.

en: Opened new database file
cs: Otevřen nový soubor databáze

en: Prepared table creation
cs: Připraveno sestavení tabulky

en: Created tables
cs: Vytvořeny tabulky

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
cs: V konfiguračním souboru nebyla nalezena cesta ke knihovně alb. Převod schéma přerušen. Zkuste prosím začít s prázdnou databází nebo opravte nastavení.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
cs: Vyskytla se chyba při propojení albumLibraryPath ("%1") s úložným zařízením vašeho počítače. Tato potíž může poukazovat na chybu v instalaci. Pokud pracujete na Linuxu, ujistěte se, že běží HAL. V každém případě můžete vyhledat pomoc na mailing listu vývojářů digikamu (viz www.digikam.org/support). Převod databáze na novější verzi se nyní přeruší, protože nemá smysl vytvářet novou databázi s chybami plynoucími ze špatné instalace.

en: Configured one album root
cs: Nastaven jeden kořen alba

en: Imported albums
cs: Importovaná alba

en: Imported images information
cs: Importované informace o obrázcích

en: Last Search (0.9)
cs: Poslední hledání (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
cs: Inicializován a importován filtr přípon souborů

en: Did the initial full scan
cs: Provedena počáteční kompletní kontrola

en: Imported creation dates
cs: Importována data vytvoření

en: Imported comments
cs: Importovány komentáře

en: Imported ratings
cs: Importována hodnocení

en: Dropped v3 tables
cs: Zrušeny v3 tabulky

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
cs: Ovladač "SQLITE" pro databázi Sqlite3 není dostupný.
    digiKam závisí na ovladačích poskytovaných modulem Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
cs: Ovladač "MYSQL" pro databázi MySQL není dostupný.
    digiKam závisí na ovladačích poskytovaných modulem Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
cs: Nelze otevřít konfigurační soubor <b>%1</b>. Tento soubor je instalován digiKamem a je zcela nezbytný pro jeho spuštění. Prosím zkontrolujte instalaci aplikace.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
cs: Nelze otevřít konfigurační soubor <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
cs: XML v konfiguračním souboru <b>%1</b> je špatné a nemůže být přečteno.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
cs: V XML v konfiguračním souboru <b>%1</b> chybí požadovaný element <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
cs: V XML v konfiguračním souboru <b>%1</b> chybí požadovaný element <b>%2</b>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
cs: Nalezena stará verze konfiguračního souboru <b>%1</b>. Prosím zajistěte, aby byla nainstalována verze odpovídající běžící verzi digiKamu.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
cs: Chyba při otevírání databáze.
    DigiKam se pokusí automaticky znovu připojit k databázi.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
cs: <p><b>Vyskytla se chyba databáze.</b></p> Podrobnosti:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
cs: Zdrojové obrázky

[ctx: @title]
en: Image History
cs: Historie obrázků

[ctx: @title]
en: Derived Images
cs: Odvozené obrázky

[ctx: @title]
en: Related Images
cs: Příbuzné obrázky

[ctx: @title]
en: Identical Images
cs: Identické obrázky

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
cs: Dílčí kroky:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
cs: %1
    (Původní obrázek)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
cs: %1
    (Zdrojový obrázek)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
cs: Soubor obrázku RAW (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
cs[0]: %1 Obličej
cs[1]: %1 Obličeje
cs[2]: %1 Obličejů

[ctx: @item: filter model]
en: No face
cs: Není obličej

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
cs: Potvrzeno

en: No image selected
cs: Nebyl vybrán žádný obrázek

en: This is the original image
cs: Toto je původní obrázek

en: Database type is not supported.
cs: Typ databáze není podporován.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
cs: V konfiguračním souboru není uvedena cesta k příkazu pro upgrade mysql.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
cs: V konfiguračním souboru není uvedena cesta k příkazu pro mysql server.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
cs: V konfiguračním souboru není uvedena cesta k příkazu pro inicializaci mysql.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
cs: V konfiguračním souboru není uvedena cesta k příkazu pro inicializaci mysql.

en: Cannot create directory %1
cs: Nelze vytvořit adresář %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
cs: Nelze vytvořit konfigurační soubor pro MySQL server.<p>To znamená, že buď výchozí konfigurační soubor</p><p>%1</p><p>není čitelný, nebo cílový soubor</p><p>%2</p><p>nemůže být zapsán.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
cs: Výchozí konfigurace serveru MySQL (mysql-global.conf) nebyla nalezena.

en: Could not start database initializer.
cs: Nelze spustit inicializaci databáze.

en: Could not start database server.
cs: Nelze spustit server databáze.

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
cs: Proces databáze během připojování neočekávaně skončil.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
cs: Nelze se připojit k databázi ani po 60 vteřinách.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
cs: Vytvoření databáze selhalo<p>Chyba dotazu: %1</p><p>Chyba databáze: %2</p>

en: Could not upgrade database.
cs: Databázi nelze aktualizovat.

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
cs: Databáze je neplatná: nastavení "DBSimilarityVersion" neexistuje. Současné schéma databáze nešlo ověřit. Zkuste začít s prázdnou databází.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
cs: Databáze byla používána s novější verzí digiKamu a byla změněna na novější schéma, které tato verze neumí používat. (To znamená, že tato verze digiKamu je příliš stará nebo verze formátu databáze je příliš nová.) Použijte prosím novější verzi digiKamu, kterou jste použili předtím.

[ctx: People on your photos]
en: People
cs: Lidé

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
cs: Nepotvrzeno

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
cs: Ignorováno

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
cs: Databáze je neplatná: nastavení "DBThumbnailsVersion" neexistuje. Současné schéma databáze nešlo ověřit. Zkuste začít s prázdnou databází.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
cs: Konflikt souborů

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
cs: Přejmenovat automaticky

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
cs: Automaticky přepsat

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
cs: Automaticky přeskočit

en: Copy Album
cs: Kopírovat album

en: Copy Images
cs: Kopírovat obrázky

en: Copy Files
cs: Kopírovat soubory

en: Move Album
cs: Přesunout album

en: Move Images
cs: Přesunout obrázky

en: Move Files
cs: Přesunout soubory

en: Restore Trash
cs: Obnovit koš

[ctx: @info]
en: Initializing database...
cs: Inicializace databáze...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
cs: Vyhledávám nové položky, prosím čekejte...

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
cs: Procházení sbírky

en: Error
cs: Chyba

en: Preparing collection scan...
cs: Příprava procházení sbírky...

en: Scanning for removed albums...
cs: Vyhledávání odstraněných alb...

en: Scanning images in individual albums...
cs: Vyhledávání obrázků v jednotlivých albech...

en: Migrate ->
cs: Převést ->

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Progress Information
cs: Informace o průběhu

en: Step Progress
cs: Průběh kroku

en: Overall Progress
cs: Celkový průběh

en: Internal server can only be used once!
cs: Interní server lze použít pouze jednou.

en: Internal server is not used and is not active!
cs: Interní server není použi a není aktivní.

en: Database copied successfully.
cs: Databáze úspěšně zkopírována.

en: Database conversion canceled.
cs: Převod databáze byl zrušen.

en: Step Progress (%1)
cs: Průběh kroku (%1)

en: Database Configuration
cs: Nastavení databáze

en: Mysql Internal
cs: Interní MySQL

en: MySQL Server
cs: Server MySQL

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
cs: <p>Zvolte si umístění, kde budou uloženy soubory databáze. Budou celkem čtyři databáze: jedna pro uložení všech vlastností sbírek, jedna pro uložení komprimovaných náhledů a jedna pro uložení metadat rozpoznávání obličejů a jedna pro uložení otisků podobnosti.<br/>Aby bylo možné upravovat vlastnosti obrázků, je vyžadováno právo zápisu.</p><p>Databáze jsou nejdůležitější soubory digiKamu. Zvolte umístění na rychlém disku (např. SSD nebo NVME) s dostatkem místa - obzvláště pro databázi náhledů.</p><p>Poznámka: Nelze použít vzdálený systém souborů (například NFS). Zároveň z výkonových důvodů není vhodné používat síťová úložiště.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
cs: Povolit pro databáze režim WAL

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
cs: Režim WAL (Write-Ahead Log) je na podporovaných systémech ve většině situací výrazně rychlejší.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
cs: Write-Ahead Log je režim pro použití žurnálu, který zaznamenává transakce které byly potvrzeny ale ještě nebyly na databáze použity. Používá pomocné žurnálované soubory pro struktury, jenž jsou použity pro obnovení transakcí během pádu. Změny jsou nejdříve zaznamenány a až pak jsou zapsány do databáze. Tím se dotazy na databázi staly atomické a robustní i v kritických situacích.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
cs: <p>Zde můžete nastavit umístění obslužných programů MySQL. Pokud jsou již nainstalovány na vašem počítači, digiKam se pokusí je najít automaticky.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
cs: Binární soubory MySQL

en: Host Name:
cs: Název počítače:

en: Set the host computer name
cs: Zadejte host name serveru

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
cs: Toto je název počítače s běžícím MySQL serverem.
    Může zde být "localhost" pro místní server, nebo jméno (či IP adresa)
    vzdáleného počítače v síti.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Connect options:</a>
cs: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Možnosti připojení:</a>

en: Set the database connection options
cs: Zadejte možnosti připojení k databázi

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
cs: Zadejte možnosti připojení k serveru MySQL.
    Jen pro pokročilé uživatele.

en: User:
cs: Uživatel:

en: Set the database account name
cs: Zadejte název databázového účtu

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
cs: Zadejte název účtu MySQL serveru,
    které bude digiKam používat pro připojení k serveru.
    Tento účet již musí být v okamžiku vytváření databáze založen.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
cs: Zadejte heslo k účtu MySQL serveru,
    které bude digiKam používat pro připojení k serveru.
    Pro účet bez hesla můžete ponechat toto pole prázdné.

en: Host Port:
cs: Port serveru:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
cs: Zadejte port na cílovém počítači.
    Výchozí port pro MySQL zpravidla bývá 3306.

en: Check Connection
cs: Zkontrolovat spojení

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
cs: Zkusí se připojit k databázi a ověří tak správnost nastavení MySQL serveru.

en: Core Db Name:
cs: Název základní databáze:

en: Set the core database name
cs: Zadejte název základní databáze

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
cs: digiKam používá základní databázi pro ukládání
    alb, položek a metadat vyhledávání.

en: Thumbs Db Name:
cs: Název databáze náhledů:

en: Set the thumbnails database name or folder
cs: Zadejte název databáze náhledů nebo složky

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
cs: digiKam ukládá do databáze náhledy komprimované
    vlnkovou transformaci. Tato databáze tak může 
    rychle narůst - zvláště pokud máte velkou sbírku obrázků.
    Pro použití databáze SQLite vyberte místní složku.

en: Face Db Name:
cs: Název databáze obličejů:

en: Set the face database name
cs: Zadejte název databáze obličejů

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
cs: digiKam ukládá do databáze histogramy určené pro proces 
    rozpoznávání obličejů.
    Tato databáze tak může rychle narůst - zvláště pokud máte
    spousty obrázků s detekovanými a označenými obličeji.

en: Similarity Db Name:
cs: Název databáze podobnosti:

en: Set the similarity database name
cs: Zadejte název databáze podobnosti

en: Default Settings
cs: Výchozí nastavení

en: Reset database names settings to common default values.
cs: Obnovit nastavení jmen databázi na výchozí hodnoty.

en: Remote Server Settings
cs: Nastavení vzdáleného serveru

en: Database Server Instructions
cs: Pokyny pro databázový server

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br/>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
cs: <p>digiKam předpokládá, že databáze je již založena s odpovídajícím uživatelem. Uživatel se jménem <i>digikam</i> vyžaduje plný přístup k databázi.<br/>Pokud ještě nemáte databázi založenou, můžete použít následující SQL příkazy (vyměňte <b><i>password</i></b> za vaše heslo).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
cs: <p>Poznámka: Na Linuxu můžete databázi vytvořit následujícími příkazy:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Do příkazové řádky MySQL vložte výše uvedený SQL kód pro vytvoření databáze digiKamu se správnými právy</p><p>...</p><p>quit</p><p>Poznámka: Pokud máte na Ubuntu problém se serverem MySQL, zadejte, použijte další příkaz v příkazové řádce mysql, abyste vytvořili spouštěče MySQL.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;<br><p>Poznámka: Pokud máte obrovskou sbírku obrázků, můžete spustit MySQL server příkazem mysql --max_allowed_packet=128M nebo v souboru my.ini či ~/.my.cnf změnit nastavení</p>

en: Requirements
cs: Požadavky

en: Database Server Technical Details
cs: Technické podrobnosti databázového serveru

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
cs: <p>Tuto sadu položek použijte pro nastavení připojení ke vzdálenému serveru <a href="https://cs.wikipedia.org/wiki/MySQL">MySQL databáze</a> (nebo <a href="https://cs.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) prostřednictvím sítě. Tak jako v případě použití SQLite nebo interního serveru MySQL, budou na serveru vytvořeny tři databáze: jedna pro všechny vlastnosti sbírek, jedna pro uložení komprimovaných náhledů a jedna pro uložení metadat pro rozpoznávání obličejů.</p> <p>Na rozdíl od interního serveru MySQL si můžete pro zjednodušení zálohování nastavit vlastní názvy těchto databází.</p> <p>Databáze jsou nejdůležitější soubory digiKamu. Abyste se vyhnuli výkonnostním problémům, zvolte mezi serverem a svým počítačem rychlé síťové propojení. Zároveň je doporučeno ukládat soubory databáze na rychlém hardware (například <a href="https://cs.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) s dostatkem místa. A to především pro databázi náhledů, i při použití formátu <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>, kde jsou data komprimována vlnkovou transformací.</p> <p>Databáze na vzdáleném serveru je třeba připravit předem. Pro další podrobnosti se podívejte na kartu <b>Požadavky</b>.</p>

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Thumbs Db Folder:
cs: Složka databáze náhledů:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
cs: Test připojení databáze

en: Database connection test successful.
cs: Test připojení databáze proběhl úspěšně.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
cs: Test připojení databáze byl neúspěšný. <p>Došlo k chybě: %1</p>

en: The server hostname is empty
cs: Nebyl zadán název serveru

en: The server user name is empty
cs: Nebyl zadán název uživatelského účtu serveru

en: The core database name is empty
cs: Nebyl zadán název základní databáze

en: The thumbnails database name is empty
cs: Nebyl zadán název databáze náhledů

en: The face database name is empty
cs: Nebyl zadán název databáze obličejů

en: The similarity database name is empty
cs: Nebyl zadán název databáze podobnosti

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
cs: Nastavení databáze

en: The database names configuration is not valid. Error is <br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
cs: Nastavení databáze není správné. Chyba je <br/><p>%1</p><br/>Prosím, zkontrolujte nastavení.

en: Testing database connection has failed with error<br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
cs: Zkušební připojení k databázi selhalo s chybou<br/><p>%1</p><br/>Prosím, zkontrolujte nastavení.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
cs: Musíte vybrat složku, v níž bude uložena databáze digiKamu s informacemi a metadaty.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
cs: Vytvořit složku pro databázi?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
cs: <p>Zdá se, že složka pro uložení databáze neexistuje</p>:<p><b>%1</b></p>Přejete si, aby ji digiKam vytvořil?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
cs: Nelze vytvořit složku pro databázi

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
cs: <p>digiKam nemůže vytvořit složku pro uložení databáze.
    Zvolte prosím jiné umístění.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
cs: Chybí oprávnění k zápisu do databáze

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
cs: <p>Zdá se, že nemáte oprávnění k zápisu do složky pro databázi.<br/>Zvolte prosím jiné umístění.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
cs: Statistika databáze

en: Format
cs: Formát

en: Count
cs: Počet

en: Videos
cs: Videa

en: Total Items
cs: Celkem položek

en: Database backend
cs: Podpůrná vrstva databáze

en: Database Path
cs: Cesta k databázi

en: Database internal server
cs: Interní server databáze

[ctx: @info: database server]
en: Yes
cs: Ano

en: Database internal server Path
cs: Cesta k interní databázi

en: Host Name
cs: Název počítače

en: Host Port
cs: Port počítače

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Connect options
cs: Možnosti připojení

en: Core Db name
cs: Název základní databáze

en: Thumbs Db name
cs: Název databáze náhledů

en: Face Db name
cs: Název databáze obličejů

[ctx: @info: total number of items]
en: total
cs: celkem

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
cs: Tento binární soubor se používá pro správu samostatné instance databáze MariaDB.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
cs: Tento binární soubor se používá při inicializaci datových souborů databáze MariaDB.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
cs: Tento binární soubor se používá pro spuštění samostatné instance databáze MariaDB.

en: Thumb
cs: Náhled

en: List of items that are about to be deleted.
cs: Seznam položek, které budou smazány.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
cs: Toto je seznam položek, které budou smazány.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
cs: Pokud je povoleno, budou soubory navždy odstraněny namísto přesunu do koše.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
cs: <p>Pokud je označeno, položky budou <b>natrvalo odstraněny</b> namísto toho, aby byly přesunuty do koše.</p><p><em>Tuto volbu používejte opatrně</em>: na většině souborových systémů nelze smazané položky bezpečně obnovit.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
cs: &Mazat položky místo přesunu do koše

en: Do not &ask again
cs: Znovu se nedot&azovat

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
cs: Při výběru volby se již tento dialog nebude zobrazovat a položky budou přímo a trvale odstraněny.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
cs: Pokud je toto políčko zaškrtnuto, tento dialog se již nebude zobrazovat a položky budou přímo a trvale odstraněny.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
cs: Při výběru volby se již tento dialog nebude zobrazovat a položky se budou automaticky přesouvat do koše.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
cs: Pokud je toto políčko zaškrtnuto, tento dialog se již nebude zobrazovat a položky se budou automaticky přesouvat do koše.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
cs: Tyto položky budou <b>navždy smazány</b> z vašeho disku.

en: These items will be moved to Trash.
cs: Tyto položky budou přesunuty do koše.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
cs[0]: Vybrána <b>1</b> položka.
cs[1]: Vybrány <b>%1</b> položky.
cs[2]: Vybráno <b>%1</b> položek.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
cs: Tato alba budou <b>navždy smazána</b> z vašeho disku.

en: These albums will be moved to Trash.
cs: Tato alba budou přesunuta do koše.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
cs[0]: Vybráno <b>1</b> album.
cs[1]: Vybrána <b>%1</b> alba.
cs[2]: Vybráno <b>%1</b> alb.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
cs: <p>Tato alba budou <b>natrvalo smazána</b> z vašeho pevného disku.</p><p>Nepřehlédněte, že do tohoto seznamu jsou zahrnuta i  <b>všechna podalba</b>a budou smazána také.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
cs: <p>Tato alba budou přesunuta do koše.</p> <p>Nepřehlédněte, že do tohoto seznamu jsou zahrnuta i  <b>všechna podalba</b> a budou vyhozena také.</p>

en: &Move to Trash
cs: &Přesunout do koše

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
cs: Smazat vybrané položky

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
cs: Mazání vybraného alba

en: Do not show this message again
cs: Tuto zprávu již nezobrazovat

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Do not ask again
cs: Znovu se nedotazovat

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
cs: Nastavení uložení souboru s obrázkem

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
cs: Info o barevném profilu - %1

en: Select an Item
cs: Vyberte položku

en: Select Items
cs: Označit položky

en: <i>Preview:</i>
cs: <i>Náhled:</i>

en: <i>Make:</i>
cs: <i>Výrobce:</i>

en: <i>Created:</i>
cs: <i>Vytvořeno:</i>

en: <i>Aperture:</i>
cs: <i>Clona:</i>

en: <i>Focal:</i>
cs: <i>Ohnisková vzdálenost:</i>

en: <i>Exposure:</i>
cs: <i>Expozice:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
cs: <i>Citlivost:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
cs: <i>Poměr stran:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
cs: <i>Datový tok zvuku:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
cs: <i>Typ zvukového kanálu:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
cs: <i>Audio kodek:</i>

en: <i>Duration:</i>
cs: <i>Délka:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
cs: <i>Vzorkovací frekvence:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
cs: <i>Video kodek:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
cs: Sdílené knihovny a informace o komponentách

en: Copy to Clipboard
cs: Zkopírovat do schránky

en: <font size="5">%1</font><br/><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
cs: <font size="5">%1</font><br/><b>Verze %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
cs: Ne

[ctx: @title]
en: Features
cs: Vlastnosti

[ctx: @title]
en: Libraries
cs: Knihovny

[ctx: @info: version]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
cs: Nastavení openCV

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @info: tri state]
en: No
cs: Ne

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
cs: Seznam podporovaných fotoaparátů RAW

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
cs: Seznam detekovaného hardwaru

[ctx: @title]
en: Devices List
cs: Seznam zařízení

[ctx: @action]
en: Refresh
cs: Obnovit

[ctx: @item: universal device ID]
en: Udi
cs: UDI:

[ctx: @item: device property]
en: empty
cs: prázdné

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
cs: Nadřazené UDI

[ctx: @item: device property]
en: none
cs: žádné

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
cs: Dodavatel

[ctx: @item: device name]
en: Product
cs: Produkt

[ctx: @item: device description]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @item: device status]
en: States
cs: Státy

[ctx: @info: device property]
en: none
cs: žádné

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
cs: Dodavatel

[ctx: @info: device property]
en: empty
cs: prázdné

[ctx: @item]
en: Udi
cs: UDI

en: Desktop Browser
cs: Prohlížeč pracovní plochy

en: Open Home page with default desktop Web browser
cs: Otevřít domovskou stránku pomocí výchozího prohlížeče

en: Cannot load page %1
cs: Nelze načíst stránku %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
cs: Odstíny šedé

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
cs: Monochromatické

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
cs: Indexované

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
cs: Nekalibrovaný (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Auto Equalize
cs: Automaticky vyrovnat

en: Auto Normalize
cs: Automaticky normalizovat

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
cs: Filtr pro jas / kontrast / gamma

en: Set here the gamma adjustment of the image.
cs: Zde můžete nastavit gammu obrázku.

en: Black & White / Sepia Filter
cs: Černobílý / sépiový filtr

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
cs: Obecný

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
cs: <b>Obecný</b>:<p>Napodobí obecný černobílý film.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
cs: <b>Agfa 200X</b>:<p>Napodobí černobílý film Agfa 200X s citlivostí ISO 200.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
cs: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Napodobí černobílý film Agfa Pan s citlivostí ISO 25.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
cs: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Napodobí černobílý film Agfa Pan s citlivostí ISO 100.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Napodobí černobílý film Agfa Pan s citlivostí ISO 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
cs: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford Delta 100 s citlivostí ISO 100.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford Delta s citlivostí ISO 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
cs: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford Delta 400 s citlivostí ISO 3200.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
cs: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford FP4 Plus s citlivostí ISO 125.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford HP5 Plus s citlivostí ISO 400.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
cs: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford PanF Plus s citlivostí ISO 50.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Napodobí černobílý film Ilford XP2 Super s citlivostí ISO 400.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
cs: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Napodobí černobílý film Kodak Tmax s citlivostí ISO 100.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Napodobí černobílý film Kodak Tmax s citlivostí ISO 400.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Kodak TriX</b>:<p>Napodobí černobílý film Kodak TriX s citlivostí ISO 400.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
cs: Ilford SPX 200 (Infračervený)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
cs: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Napodobit infračervený film Ilford  SPX s citlivostí ISO 200.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
cs: Ilford SPX 400 (Infračervený)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
cs: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Napodobit infračervený film Ilford  SPX s citlivostí ISO 400.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
cs: Ilford SPX 800 (Infračervený)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
cs: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Napodobit infračervený film Ilford  SPX s citlivostí ISO 800.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
cs: Kodak HIE (Infračervený)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
cs: <b>Kodak HIE</b>:<p>Napodobit infračervený film Kodak HIE.</p>

en: No Lens Filter
cs: Nepoužít filtr objektivu

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
cs: <b>Žádný tónovací filtr</b>:<p>Při renderování obrázku nebude použit tónovací filtr.</p>

en: Green Filter
cs: Zelený filtr

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
cs: <b>Černobílý se zeleným filtrem<b/>:<p>Simuluje černobílý film exponovaný pomocí zeleného filtru. Vhodné pro všechny scénické záběry, obzvlášť portréty fotografované proti obloze.</p>

en: Orange Filter
cs: Oranžový filtr

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
cs: <b>Černobílý s oranžovým filtrem<b/>:<p>Simuluje černobílý film exponovaný pomocí oranžového filtru. Vylepšuje záběry krajiny, scény s loděmi a letecké fotografie.</p>

en: Red Filter
cs: Červený filtr

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
cs: <b>Černobílý s červeným filtrem<b/>:<p>Simuluje černobílý film exponovaný pomocí červeného filtru. Volba vytváří dynamické efekty a simuluje scény s měsíčním svitem za denního světla.</p>

en: Yellow Filter
cs: Žlutý filtr

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
cs: <b>Černobílý se zeleným filtrem<b/>:<p>Simuluje černobílý film exponovaný pomocí zeleného filtru. Vhodné pro všechny scénické záběry, obzvlášť portréty fotografované proti obloze.</p>

en: Yellow-Green Filter
cs: Žlutozelený filtr

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
cs: <b>Černobílý s žluto-zeleným filtrem<b/>:<p>Simuluje černobílý film exponovaný pomocí žluto-zeleného filtru. Žluto-zelený filtr je velice efektní pro venkovní portréty, protože červená barva se jeví tmavě, zatímco zelená vypadá světlejší. Skvělé pro korekci barvy kůže, vyzdvihuje výrazy tváře v detailních záběrech a zdůrazňuje pocit veselosti.  Filtr je velice efektní pro venkovní portréty pod osvětlením wolframovou žárovkou.</p>

en: Blue Filter
cs: Modrý filtr

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
cs: <b>Černobílý s modrým filtrem<b/>:<p>Simuluje černobílý film exponovaný pomocí modrého filtru. Zvýrazňuje kouř a mlhu. Vhodné pro převod barev a efekty s kontrastem.</p>

en: Strength:
cs: Síla:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
cs: Zde nastavte intenzitu filtru objektivu.

en: No Tone Filter
cs: Žádný tónovací filtr

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
cs: <b>Žádný tónovací filtr</b>:<p>tónovací filtr se nepoužije.</p>

en: Sepia Filter
cs: Sépiový filtr

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
cs: <b>Černobílá se sépiovým tónováním</b>:<p>Světlým a středním barvám dá teplejší nádech, zatímco stíny nechá studené - velmi podobné k postupu vybělení tisku a opětovnému vyvolání v sépiové barvě.</p>

en: Brown Filter
cs: Hnědý filtr

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
cs: <b>Černobílá s hnědým tónováním</b>:<p>Tento filtr je neutrálnější než sépiový.</p>

en: Cold Filter
cs: Studený filtr

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
cs: <b>Černobílá s chladným tónováním</b>:<p>Napodobí černobílý tisk na papír s chladným tónem, jako je bromidový zvětšovací papír.</p>

en: Selenium Filter
cs: Selenový filtr

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
cs: <b>Černobílá se selenovým tónováním</b>:<p>Napodobí tradiční selenové chemické tónování prováděné v temné komoře.</p>

en: Platinum Filter
cs: Platinový filtr

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
cs: <b>Černobílá s platinový tónováním</b>:<p>Napodobí tradiční platinové chemické tónování prováděné v temné komoře.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
cs: <b>Černobílá se zeleným tónováním</b>:<p>Tento efekt se také někdy označuje jako Verdante.</p>

en: Lens Filters
cs: Filtry objektivu

en: Tone
cs: Tón

en: Luminosity
cs: Jas

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
cs: Soubor s nastavením převodu na černobílou k načtení

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
cs: "%1" není soubor s nastavením převodu na černobílou.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
cs: Nelze otevřít soubor s nastavením převodu na černobílou.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
cs: Soubor s nastavením převodu na černobílou k uložení

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
cs: Nelze uložit soubor s nastavením převodu na černobílou.

en: Infrared Filter
cs: Infračervený filtr

en: Channel Mixer Tool
cs: Nástroj pro mísení kanálů

[ctx: @label]
en: Output Channel:
cs: Výstupní kanál:

[ctx: @item: color]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @item: color]
en: Green
cs: Zelená

[ctx: @item: color]
en: Blue
cs: Modrá

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
cs: Červená (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
cs: Zde zvolte zesílení červené barvy v procentech pro současný kanál.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
cs: Zelená (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
cs: Zde zvolte zesílení zelené barvy v procentech pro současný kanál.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
cs: Modrá (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
cs: Zde zvolte zesílení modré barvy v procentech pro současný kanál.

[ctx: @option]
en: &Reset
cs: &Vrátit

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
cs: Vrátit nastavení zesílení barevných kanálů pro vybraný kanál.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
cs: Zachovat jas

[ctx: @info]
en: Enable this option is you want preserve the image luminosity.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete zachovat jas obrázku.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
cs: Monochromatické

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
cs: Použít "Monochromatický" režim pro převod barevného obrázku na černobílý:
    "Červený kanál" upraví kontrast fotografie
    "Zelený kanál" zlepšuje, nebo snižuje úroveň detailů fotografie.
    "Modrý kanál" ovlivňuje šum fotografie.
    Pozn: v tomto režimu budou v histogramu zobrazeny pouze hodnoty jasové složky.

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
cs: Celkem: %1 (%)

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
cs: Vyberte soubor zesvětlovacího směšovače GIMPu, který se má otevřít

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
cs: Nelze načíst nastavení zesvětlovacího směšovače GIMPu ze souboru.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
cs: Soubor zesvětlovacího směšovače GIMPu k uložení

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
cs: Nelze uložit nastavení zesvětlovacího směšovače GIMPu do souboru.

en: Tonality Filter
cs: Tonální filtr

en: Color Balance Tool
cs: Nástroj vyvážení barev

[ctx: @label: color]
en: Cyan
cs: Azurová

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
cs: Nastavte zde vyvážení mezi azurovou a červenou.

[ctx: @label: color]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @label: color]
en: Magenta
cs: Fialová

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
cs: Nastavte zde vyvážení mezi fialovou a zelenou.

[ctx: @label: color]
en: Green
cs: Zelená

[ctx: @label: color]
en: Yellow
cs: Žlutá

[ctx: @label: color]
en: Blue
cs: Modrá

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
cs: Nastavte zde vyvážení mezi žlutou a modrou.

en: Curve free mode
cs: Volné kreslení

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
cs: S touto volbou můžete nakreslit křivku volně od ruky.

en: Curve smooth mode
cs: Hladká křivka

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
cs: Tímto tlačítkem bude vynucen tvar křivky tak, aby byla hladká.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
cs: Tímto tlačítkem můžete z původního obrázku vybrat barvu, která se použije jako bod na křivce odpovídající <b>tmavým barvám</b> na kanálech jasu, červené, zelené a modré barvy.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
cs: Tímto tlačítkem můžete z původního obrázku vybrat barvu, která se použije jako bod na křivce odpovídající <b>středním barvám</b> na kanálech jasu, červené, zelené a modré barvy.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
cs: Tímto tlačítkem můžete z původního obrázku vybrat barvu, která se použije jako bod na křivce odpovídající <b>světlým barvám</b> na kanálech jasu, červené, zelené a modré barvy.

en: Reset &All
cs: Resetov&at vše

en: Adjust Curves
cs: Úprava křivek

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
cs: Vyberte soubor křivek programu GIMP k načtení

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
cs: Nelze načíst z textového souboru křivek programu GIMP.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
cs: Soubor křivek programu GIMP k uložení

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
cs: Nelze uložit do textového souboru křivek programu GIMP.

en: Loading image...
cs: Načítání obrázku...

en: Histogram calculation...
cs: Výpočet histogramu...

en: Histogram
    calculation
    failed.
cs: Výpočet
    histogramu
    selhal.

en: Border Tool
cs: Nástroj pro rámečky

[ctx: solid border type]
en: Solid
cs: Plný

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
cs: Zkosené

en: Decorative Pine
cs: Dekorativní borovice

en: Decorative Wood
cs: Dekorativní dřevo

en: Decorative Paper
cs: Dekorativní papír

en: Decorative Parquet
cs: Dekorativní parkety

en: Decorative Ice
cs: Dekorativní led

en: Decorative Leaf
cs: Dekorativní list

en: Decorative Marble
cs: Dekorativní mramor

en: Decorative Rain
cs: Dekorativní déšť

en: Decorative Craters
cs: Dekorativní krátery

en: Decorative Dried
cs: Dekorativní hlína

en: Decorative Pink
cs: Dekorativní růžový mramor

en: Decorative Stone
cs: Dekorativní kámen

en: Decorative Chalk
cs: Dekorativní křída

en: Decorative Granite
cs: Dekorativní žula

en: Decorative Rock
cs: Dekorativní skála

en: Decorative Wall
cs: Dekorativní zeď

en: Select the border type to add around the image here.
cs: Vyberte druh rámečku, který se přidá okolo obrázku.

en: Preserve Aspect Ratio
cs: Zachovat poměr stran

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete zachovat poměr stran obrázku. Pokud je zaškrtnuta, bude šířka rámečku udávána v procentech rozměrů obrázku, v opačném případě bude udávána v pixelech.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
cs: Nastavte zde šířku okraje v procentech velikosti obrázku.

en: Width (pixels):
cs: Šířka (pixelů):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
cs: Nastavte zde šířku okraje v pixelech.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
cs: První:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
cs: Druhá:

en: Set here the foreground color of the border.
cs: Nastavte zde barvu popředí rámečku.

en: Set here the Background color of the border.
cs: Nastavte zde barvu pozadí rámečku.

en: Set here the color of the main border.
cs: Nastavte zde barvu hlavního rámečku.

en: Set here the color of the line.
cs: Nastavte zde barvu čáry.

en: Set here the color of the upper left area.
cs: Nastavte zde barvu levé horní plochy.

en: Set here the color of the lower right area.
cs: Nastavte zde barvu levé dolní plochy.

en: Set here the color of the first line.
cs: Nastavte zde barvu první čáry.

en: Set here the color of the second line.
cs: Nastavte zde barvu druhé čáry.

en: Texture Filter
cs: Filtr textur

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
cs: Papír

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
cs: Papír 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
cs: Tkanina

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
cs: Juta

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
cs: Cihly

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
cs: Cihly 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
cs: Plátno

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
cs: Mramor

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
cs: Mramor 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
cs: Džínovina

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
cs: Dřevo

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
cs: Kovový drát

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
cs: Moderní

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
cs: Stěna

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
cs: Mech

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
cs: Kámen

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
cs: Zde můžete určit texturu, která se aplikuje na obrázek.

[ctx: @label]
en: Relief:
cs: Reliéf:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
cs: Zde můžete nastavit míru, s jakou se sloučí textura a obrázek.

en: Rotate Right
cs: Rotovat vpravo

en: Rotate 180 degrees
cs: Otočit o 180°

en: Rotate Left
cs: Rotovat vlevo

en: Flip Horizontally
cs: Převrátit vodorovně

en: Flip Vertically
cs: Převrátit svisle

en: Crop
cs: Ořez

en: Convert to 8 Bit
cs: Převést do 8 bitů

en: Convert to 16 Bit
cs: Převést do 16 bitů

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
cs: Otočit

[ctx: Flip image]
en: Flip
cs: Převrátit

[ctx: Crop image]
en: Crop
cs: Oříznout

[ctx: Resize image]
en: Resize
cs: Změnit velikost

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
cs: Hloubka převodu

en: Unknown filter
cs: Neznámý filtr

en: Color Negative Inverter
cs: Převodník negativních barev

en: Built-in transformation not supported
cs: Vestavěná transformace není podporována

en: Filter identifier or version is not supported
cs: Identifikátor nebo verze filtru není podporována

en: Blur Filter
cs: Filtr rozostření

en: Blur FX Filter
cs: Filtr rozostření FX

en: Charcoal Effect
cs: Efekt kresby uhlem

en: Color FX Filter
cs: Barevný filtr FX

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
cs: Solarizace

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
cs: Najít okraje

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
cs: Zvolte efekt, který bude aplikován na obrázek.
    "Solarizace": simuluje solarizaci fotografie.
    "Vivid": simuluje barvy filmu Velvia™. "Neon": obarvuje hrany ve fotografii za účelem 
    dosažení efektu fluorescenčního světla.
    "Najít okraje": ve fotografii detekuje okraje a jejich sílu.
    "Lut3D": obarvuje obrázek filtry Lut3D.

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
cs: Úroveň:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
cs: Zde nastavte účinek efektu.

[ctx: @label]
en: Iteration:
cs: Opakování:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
cs: Tato hodnota určuje počet iterací, které se použijí u filtrů Neon a Najít okraje.

[ctx: @label]
en: Intensity:
cs: Intenzita:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
cs: Zvolte intenzitu filtru.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
cs: Odbarvit

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
cs: Modrý závoj

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
cs: ČB Kontrast

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
cs: Okamžik

[ctx: @info: effect type]
en: Original
cs: Originál

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
cs: Punč

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
cs: Léto

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
cs: Vybledlé

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
cs: Vybledlé barvy

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
cs: Proces X

en: Distortion Effect
cs: Efekt deformace

en: Emboss Effect
cs: Efekt reliéf

en: Film Grain Effect
cs: Efekt filmového zrna

en: Grain Size:
cs: Velikost zrna:

en: Set here the graininess size of film.
cs: Zde nastavte velikost zrnitosti filmu.

en: Photographic Distribution
cs: Fotografická distribuce

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
cs: Při zapnutí této volby bude zrno vytvářeno pomocí statistické distribuce fotonů. K tomu je třeba mnoho výpočtů, proto může zpracování chvíli trvat.

en: Intensity:
cs: Intenzita:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
cs: Zde nastavte citlivost filmu v ISO pro simulaci zrnitosti filmu.

en: Shadows:
cs: Stíny:

en: Set how much the filter affects highlights.
cs: Nastavte účinnost filtru pro světlá místa.

en: Midtones:
cs: Střední tóny:

en: Set how much the filter affects midtones.
cs: Nastavte účinnost filtru pro střední tóny.

en: Highlights:
cs: Zvýraznění:

en: Set how much the filter affects shadows.
cs: Nastavte účinnost filtru pro tmavá místa.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
cs: Zde nastavte citlivost filmu použitou pro simulaci modrého šumu CCD snímače.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
cs: Zde nastavte citlivost filmu použitou pro simulaci červeného šumu CCD snímače.

en: Common Settings
cs: Obecné nastavení

en: Luminance Noise
cs: Luminanční šum

en: Chrominance Blue Noise
cs: Modrý šum

en: Chrominance Red Noise
cs: Červený šum

en: Invert Effect
cs: Invertovat efekt

en: Oil Painter Effect
cs: Efekt olejomalba

en: Rain Drops Effect
cs: Efekt dešťové kapky

en: Greycstoration Filter
cs: Filtr Greycstoration

[ctx: @title: general settings]
en: General
cs: Obecné

en: Detail preservation:
cs: Zachování detailů:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
cs: Nastavení doostření detailů na cílovém obrázku. Vyšší hodnoty zachovají ostřejší detaily.

en: Anisotropy:
cs: Anizotropie:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
cs: Anizotropie (směrovost) detailů. Pro Gaussovský šum zachovejte malou hodnotu.

en: Smoothing:
cs: Vyhlazování:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
cs: Míra výsledného vyhlazování: zatímco zachování detailů určuje relativní vyhlazení a Anizotropie jeho směrovost, míra vyhlazování určuje celkový účinek, s jakým se vyhlazení uplatní.

en: Regularity:
cs: Pravidelnost:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
cs: Tato hodnota určuje rovnoměrnost vyhlazení obrázku. Nepoužívejte zde příliš vysokou hodnotu, aby nebyl obrázek rozmazaný celý.

en: Iterations:
cs: Opakování:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
cs: Zde můžete nastavit, kolikrát se filtr na obrázek uplatní.

en: Noise:
cs: Šum:

en: Sets the noise scale.
cs: Nastaví úroveň šumu.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Angular step:
cs: Úhlový krok:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
cs: Zde nastavte krok integrace přes úhel (ve stupních) analogický k anizotropii.

en: Integral step:
cs: Integrální krok:

en: Set here the spatial integral step.
cs: Nastavte zde krok prostorového integrálu.

en: Gaussian:
cs: Gaussův:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
cs: Nastavte zde přesnost Gaussovy funkce.

en: Tile size:
cs: Velikost dlaždic:

en: Sets the tile size.
cs: Nastaví velikost dlaždic.

en: Tile border:
cs: Okraj dlaždice:

en: Sets the size of each tile border.
cs: Nastaví velikost hranice každé dlaždice.

en: Interpolation:
cs: Interpolace:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
cs: Nejbližší soused

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
cs: Lineární

[ctx: @item: interpolation]
en: Runge-Kutta
cs: Runge-Kuttova

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
cs: Vyberte správnou metodu interpolace pro požadovanou kvalitu obrazu.

en: Fast approximation
cs: Rychlá aproximace

en: Enable fast approximation when rendering images.
cs: Povolit rychlou aproximaci při zobrazování obrázků.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
cs: Vypálené Pixely

en: Clear List
cs: Vymazat seznam

en: Black Frame
cs: Černý snímek...

en: File Name:
cs: Název souboru:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
cs: Vytvořeno:

en: Serial Number:
cs: Sériové číslo:

en: Hot Pixels:
cs: Vypálené Pixely

en: Hot Pixels Tool
cs: Nástroj pro vypálené pixely

[ctx: average filter mode]
en: Average
cs: Průměr

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
cs: Lineární

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
cs: Kvadratický

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
cs: Kubický

en: Black Frame...
cs: Černý snímek...

en: Select Black Frame Image
cs: Vyberte obraz černého snímku

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
cs: Filtr pro odstín / sytost / jas

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
cs: Zvolte odstín a sytost obrázku.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
cs: Zde vidíte náhled změn odstínu a sytosti obrázku.

en: Hue:
cs: Odstín:

en: Set here the hue adjustment of the image.
cs: Nastavte zde odstín obrázku.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
cs: Nastavte zde sytost obrázku.

en: Vibrance:
cs: Živost (vibrance):

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
cs: Zde nastavte přizpůsobení živosti barev obrázku. Živost (vibrance) provádí selektivní nastavení sytosti na méně sytých barvách a vyhne se barvám kůže.

en: Lightness:
cs: Jas:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
cs: Nastavte zde jas obrázku.

en: Convert to:
cs: Převést do:

en: Select the profile of the color space to convert to.
cs: Výběr profilu barevného prostředí pro převod.

en: Input color profile "%1" not available
cs: Vstupní profil barev "%1" není dostupný

en: Output color profile "%1" not available
cs: Výstupní profil barev "%1" není dostupný

en: Local Contrast Filter
cs: Místní filtr kontrastu

en: Function:
cs: Funkce:

[ctx: @item: function type]
en: Power
cs: Mocnina

[ctx: @item: function type]
en: Linear
cs: Lineární

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
cs: <b>Funkce</b>: Tato funkce slučuje původní kanály RGB s neúplně nasyceným rozmazaným obrázkem. Tato funkce je používána v každé fázi mapování tónů. Průběh může být lineární, nebo s mocninou. V podstatě tato funkce zvyšuje hodnoty, původního a rozmazaného obrázku, kde jsou obě nízké a naproti tomu jsou hodnoty vysoké.

en: Stretch contrast
cs: Roztáhnout kontrast

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
cs: <b>Roztáhnout kontrast</b>: roztáhne kontrast původního obrázku. Aplikován bude před procesem mapování tónů.

en: Highlights saturation:
cs: Sytost osvětlení:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
cs: <b>Sytost osvětlení</b>: Obvykle je (vnímaná) sytost vyšší. Uživatel může těmito parametry zvolit snížení sytosti původního osvětlení a stínů obrázku.

en: Shadow saturation:
cs: Sytost stínů:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
cs: <b>Sytost stínů</b>: Obvykle je (vnímaná) sytost vyšší. Uživatel může těmito parametry zvolit snížení sytosti původního osvětlení a stínů obrázku.

en: Power:
cs: Intenzita:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
cs: <b>Intenzita</b>: Jak silně je efekt aplikován.

en: Blur:
cs: Rozostření:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
cs: <b>Rozostření</b>: Jak silně je obrázek rozostřen před před sloučením s původním obrázkem a s funkcí mapování odstínů.

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: Stage 1
cs: Etapa 1

en: Stage 2
cs: Etapa 2

en: Stage 3
cs: Etapa 3

en: Stage 4
cs: Etapa 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
cs: Soubor pro nastavení lokálního kontrastu k načtení

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
cs: "%1" není textový soubor s nastavením lokálního kontrastu.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
cs: Nelze načíst nastavení z textového souboru pro lokální kontrast.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
cs: Soubor pro nastavení lokálního kontrastu k uložení

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
cs: Nelze uložit nastavení lokálního kontrastu do textového souboru.

en: Anti-Vignetting Tool
cs: Anti-vinětační nástroj

en: Add vignetting
cs: Přidat vinětaci

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
cs: Tato volba přidá do obrázku vinětaci, namísto jejího odstranění. Používá se pro tvorbu neobvyklých efektů.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
cs: Zde vidíte náhled masky pro opravu vinětace, která se použije na obrázek.

en: Amount:
cs: Množství:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
cs: Tato hodnota určuje míru snížení intenzity filtru v bodě maximální hustoty.

en: Feather:
cs: Plynulost přechodu:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
cs: Tato hodnota je použita jako exponent určující rychlost poklesu hustoty od středového kruhu filtru k vnější kružnici.

en: Inner Radius:
cs: Vnitřní poloměr:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
cs: Tato hodnota je poloměr vnitřní kružnice filtru. Ve vnitřní kružnici zůstane obrázek nezměněný. Je vyjádřena jako násobek poloměru vnější kružnice filtru.

en: Outer Radius:
cs: Vnější poloměr:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
cs: Tato hodnota je poloměr vnější kružnice filtru. Na okraji vnější kružnici je intenzita efektu filtru největší. Je vyjádřena jako násobek uhlopříčky obrázku.

en: X offset:
cs: Posun X:

en: X offset
cs: Posun X

en: Y offset:
cs: Posun Y:

en: Y offset
cs: Posun Y

en: Lens Distortion Tool
cs: Nástroj pro deformace objektivu

en: Use Metadata
cs: Použít metadata

[ctx: camera make]
en: Make:
cs: Výrobce:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
cs: Zde je popis výrobce fotoaparátu, nalezený v metadatech obrázku. Ten se používá k dotazu a vyhledání relevantních informací o fotoaparátu v databázi Lensfun.

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
cs: Zde je popis modelu fotoaparátu, nalezený v metadatech obrázku. Ten se používá k dotazu a vyhledání relevantních informací o fotoaparátu v databázi Lensfun.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
cs: Zde je popis objektivu fotoaparátu, nalezený v metadatech obrázku. Ten se používá k dotazu a vyhledání relevantních informací o objektivu v databázi Lensfun.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se digiKam pokusil uhodnout správné nastavení fotoaparátu/objektivu z metadat obrázku (jako jsou Exif nebo XMP).

en: Focal Length (mm):
cs: Ohnisková vzdálenost (mm):

en: Aperture:
cs: Clona:

en: Subject Distance (m):
cs: Vzdálenost subjektu (m):

en: (no metadata available)
cs: (žádná dostupná metadata)

en: (no match found)
cs: (shoda nenalezena)

en: (partial match found)
cs: (nalezena částečná shoda)

en: (exact match found)
cs: (nalezena přesná shoda)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
cs: Nástroj pro automatickou korekci objektivu

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
cs: Fotoaparát: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
cs: Objektiv: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
cs: Vzdálenost subjektu: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
cs: Clona: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
cs: Ohnisková vzdálenost: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
cs: Koeficient ořezu: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
cs: povoleno

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
cs: Korekce CCA: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
cs: zakázáno

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
cs: Korekce VIG: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
cs: Korekce DST: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
cs: Korekce GEO: %1

en: Lens Corrections to Apply:
cs: Použití korekce objektivu:

en: Chromatic Aberration
cs: Barevná vada

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
cs: Barevná vada se snadno pozná jako barevné přechody u okrajů obrázku. Je způsobena různou ohniskovou vzdáleností objektivu pro různé barvy.

en: Vignetting
cs: Vinětace

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
cs: Vinětace obrázku se projeví hlavně v koutech. Optická a přirozená vinětace se dá touto volbou vyrušit, ale mechanické zaclonění už  opravit nelze.

en: Distortion
cs: Zkreslení

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
cs: Zkreslení se projeví jako deformace obrázku u okrajů. Tyto Seidelovy aberace se označují jako soudkové a polštářové zkreslení.

en: Geometry
cs: Geometrie

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
cs: Lze zvolit čtyři geometrie čočky: rektilineární (99 procent všech objektivů), rybí oko, válcová, ekvirektangulární.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
cs: <b>Pozn.: možnosti korekce objektivu závisí na filtrech dostupných v knihovně LensFun. Další informace získáte na <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>webové stránce projektu LensFun</a>.</b>

en: Channel:
cs: Kanál:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
cs: <p>Zvolte měřítko histogramu.</p><p>Pokud jsou maximální četnosti barev malé, můžete použít <b>lineární</b> měřítko.</p><p><b>Logaritmické</b> měřítko je vhodné, pokud jsou četnosti některých barev velké; při jeho použití jsou na grafu patrné velké i malé hodnoty.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
cs: Lineární

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
cs: Logaritmický

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
cs: Zde je vidět histogram náhledu výsledného obrázku pro zvolený kanál. Náhled se překreslí a přepočítá při každé změně nastavení.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
cs: <p>Vyberte kanál pro zobrazení na histogramu</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
cs: Jas

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
cs: <b>Jas</b>: zobrazit hodnoty jasu obrázku.

[ctx: The red channel]
en: Red
cs: Červená

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
cs: <b>Červená</b>: zobrazit hodnoty červeného kanálu.

[ctx: The green channel]
en: Green
cs: Zelená

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
cs: <b>Zelená</b>: zobrazit hodnoty zeleného kanálu.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
cs: Modrá

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
cs: <b>Modrá</b>: zobrazit hodnoty modrého kanálu.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
cs: Barvy

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
cs: <b>Barvy</b>: zobrazit hodnoty všech barevných kanálů současně.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
cs: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
cs: <b>Alfa</b>: zobrazit hodnoty alfa kanálu. Tento kanál odpovídá průhlednosti. Podporují jej některé formáty obrázků, jako PNG nebo TIF.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
cs: Načítání obrázku...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
cs: Výpočet histogramu...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
cs: Výpočet
    histogramu
    selhal.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
cs: Průměr:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
cs: Pixely:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
cs: Směr. odchyl.:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
cs: Počet:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
cs: Medián:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
cs: Procenta:

en: Levels Adjust Tool
cs: Nástroj pro přizpůsobení úrovní

en: Noise Reduction Filter
cs: Filtr odstranění šumu

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
cs: <b>Práh</b>:Přizpůsobí práh pro odstranění šumu z obrázku v rozmezí od 0.0 (žádný) do 10.0. Práh je hodnota, která určuje co všechno je považováno za šum.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
cs: <b>Jemnost</b>: Upravuje jemnost prahu (jemně je protiklad k prahu hrubě). Větší jemnost znamená, že v obrázku zůstane více šumu.

en: Estimate Noise
cs: Odhadnout šum

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
cs: Provede rozbor šumu v obrázku a automaticky vypočítá nastavení pro odstranění šumu.

en: Threshold:
cs: Práh:

en: Softness:
cs: Jemnost:

en: Luminance
cs: Svítivost

en: Chrominance Blue
cs: Modrá chrominance

en: Chrominance Red
cs: Červená chrominance

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
cs: Soubor obsahující nastavení redukce šumu fotografie

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
cs: "%1" neobsahuje nastavení redukce šumu fotografie.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
cs: Nelze načíst nastavení redukce šumu fotografie z textového souboru.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
cs: Soubor nastavení redukce šumu fotografie k uložení

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
cs: Nelze uložit nastavení snížení šumu do textového souboru.

en: Raw Conversion
cs: Převod RAW

en: RedEye Correction Filter
cs: Filtr korekce červených očí

en: Red Level:
cs: Úroveň červené:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
cs: Zde nastavte úroveň červené barvy k průměrné modré a zelené.

en: Method:
cs: Metoda:

en: Simple sharp
cs: Jednoduché zaostření

en: Unsharp mask
cs: Maskování neostrosti

en: Select the sharpening method to apply to the image.
cs: Vyberte metodu doostření, která se použije na obrázek.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
cs: Doostření 0 nemá žádný účinek, hodnoty vyšší určují poloměr doostřovací matice, na němž je založena míra doostření.

en: Radius:
cs: Poloměr:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
cs: Hodnota poloměru je parametrem Gaussova rozostření určující míru rozostření obrazu.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
cs: Hodnota rozdílu mezi originálem a rozostřeným obrazem, která se přičte zpět k originálu.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
cs: Práh, daný jako zlomek maximální hodnoty jasu, potřebný pro to, aby se přičetla hodnota rozdílu.

en: Suppress color noise.
cs: Potlačit barevný šum.

en: Circular sharpness:
cs: Kruhová ostrost:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
cs: Toto je poloměr kruhové konvoluce. Je nejdůležitějším parametrem při použití nástroje. Pro většinu obrázků by měla dávat dobré výsledky výchozí hodnota 1.0. Pokud je obrázek velmi silně rozmazaný, použijte vyšší hodnoty.

en: Correlation:
cs: Korelace:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
cs: Zvýšení korelace může pomoci potlačit artefakty. Hodnota korelace může být mezi 0 a 1. Smysluplné hodnoty jsou 0,5 a hodnoty blízké 1, např. 0,95 nebo 0,99. Použitím vyšší hodnoty pro korelaci se omezí účinek doostření.

en: Noise filter:
cs: Filtr šumu:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
cs: Zvýšení parametru filtrování šumu může pomocí potlačit artefakty. Filtr šumu může být použit v rozsahu od 0 do 1, ale hodnoty vyšší než 0,1 mají málokdy smysl. Pokud je hodnota filtru příliš nízká, například 0, bude kvalita obrázku špatná; užitečná hodnota je 0,01. Použití vysoké hodnoty pro filtr šumu omezí účinek doostření.

en: Gaussian sharpness:
cs: Gaussovské doostření:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
cs: Toto určuje ostrost Gaussovské konvoluce. Použijte tento parametr, pokud je rozmazání obrázku ve tvaru Gaussovské kloboukové funkce. Ve většině případů je vhodné tento parametr nastavit na 0, protože může způsobovat nehezké artefakty. Když použijete nenulovou hodnotu, budete pravděpodobně muset zvýšit i parametry korelace a/nebo filtru šumu.

en: Matrix size:
cs: Velikost matice:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
cs: Tento parametr určuje velikost transformační matice. Rozšíření matice může umožnit lepší výsledky, zvlášť pokud jste vybrali velké hodnoty pro kruhové nebo Gaussovské doostření.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
cs: Soubor k načtení nastavení doostření

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
cs: "%1" není soubor s nastavením doostření.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
cs: Nelze otevřít soubor s nastavením doostření.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
cs: Soubor, do nějž se má uložit nastavení doostření fotografie

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
cs: Nelze uložit nastavení doostření fotografie do souboru.

en: Unsharp Mask Tool
cs: Nástroj pro maskování neostrosti

en: Content-Aware Filter
cs: Filtr Content-Aware

en: Main angle:
cs: Hlavní úhel:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
cs: Úhel ve stupních, podle kterého se otočí obrázek. Kladný úhel otočí obrázek po směru hodinových ručiček; záporný úhel proti jejich směru.

en: Fine angle:
cs: Jemný úhel:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
cs: Tato hodnota ve stupních se přičte k hlavnímu úhlu, aby šlo jeho hodnotu jemně nastavit.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, abyste uplatnili filtr anti-aliasingu filtr na otáčený obrázek. Jeho vyhlazení znamená i mírné rozmazání.

en: Auto-crop:
cs: Automatický ořez:

[ctx: no autocrop]
en: None
cs: Žádný

en: Widest Area
cs: Nejširší oblast

en: Largest Area
cs: Největší oblast

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
cs: Vyberte postup pro automatický ořez obrázku, aby se odstranily černé rámečky vzniklé otočením.

en: White Balance Tool
cs: Nástroj vyvážení bílé

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
cs: Teplota barvy

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
cs: Přizpůsobení:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
cs: Zde nastavte teplotu barev v Kelvinech pro vyvážení bílé.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
cs: Přednastavení:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
cs: Svíčka

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
cs: 40W lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
cs: 100W lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
cs: 200W lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
cs: Východ Slunce

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
cs: Studiová lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
cs: Měsíční svit

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
cs: Neutrální

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
cs: Denní světlo D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
cs: Blesk fotoaparátu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
cs: Slunce

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
cs: Xenonová lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
cs: Denní světlo D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
cs: Vyberte předvolenou teplotu barev pro vyvážení bílé.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
cs: světlo svíčky

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
cs: 40 wattová žárovka

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
cs: 100 wattová žárovka

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
cs: 200 wattová žárovka

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
cs: světlo při svítání nebo soumraku

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
cs: wolframová lampa používaná ve foto studiu nebo světlo 1 hodinu od soumraku / svítání

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
cs: měsíční svit

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
cs: neutrální teplota barev

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
cs: slunečné denní světlo kolem poledne

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
cs: elektronický blesk

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
cs: efektivní teplota slunce

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
cs: xenonová lampa nebo obloukové světlo

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
cs: světlo při zatažené obloze

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
cs: žádná přenastavená hodnota

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
cs: Kapátko teploty barvy.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
cs: Tímto tlačítkem můžete zvolit barvu na původním obrázku, která se použije k vyvážení teploty barvy a zelené složky pro bílou barvu.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
cs: Černý bod:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
cs: Zde nastavte úroveň černé barvy.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
cs: Stíny:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
cs: Zde nastavte míru potlačení šumu ve stínech.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
cs: Sytost:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
cs: Zde nastavte úroveň sytosti.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
cs: Zde nastavte úroveň gamma korekce.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
cs: Zelená:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
cs: Zde nastavte zelenou složku, abyste určili, s jakou měrou se potlačí purpurový závoj.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
cs: Korekce expozice

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
cs: Základ:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
cs: Automatické úpravy expozice

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
cs: Tímto tlačítkem můžete provést automatické úpravy expozice a černého bodu.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
cs: Zde nastavte základní úroveň kompenzace závěrky v EV.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
cs: Jemně:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
cs: Tato hodnota v EV bude přičtena k základní hodnotě kompenzace závěrky, aby ji bylo možno jemně nastavit.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
cs: Soubor pro načtení nastavení vyvážení bílé

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
cs: "%1" není textový soubor s nastavením vyvážení bílé.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
cs: Nelze načíst nastavení z textového souboru vyvážení bílé.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
cs: Soubor nastavení vyvážení bílé k uložení

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
cs: Nelze uložit nastavení do textového souboru vyvážení bílé.

en: Embed Original File
cs: Zapouzdřit původní soubor

en: Lossless Compression
cs: Bezeztrátová komprese

en: JPEG Preview:
cs: Náhled JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
cs: Žádný

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
cs: Plná velikost

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
cs: Exportovat

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
cs: Importovat

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
cs: Nástroj

[ctx: @action: dplugin]
en: View
cs: Pohled

[ctx: @action: dplugin]
en: File
cs: Soubor

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
cs: Barva

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
cs: Vylepšit

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
cs: Transformovat

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
cs: Ozdobit

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
cs: Efekty

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
cs: Neplatný

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
cs: %1 Obrázek

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
cs: Přípona

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
cs: Čtení

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
cs: Zápis

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
cs: Typy MIME

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
cs: O modulu %1

[ctx: @label]
en: Version
cs: Verze

[ctx: @title]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: @title]
en: Authors
cs: Autoři

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
cs: Hodnota

[ctx: @item]
en: Interface ID
cs: ID rozhraní

[ctx: @item]
en: Library
cs: Knihovna

[ctx: @item]
en: File Size
cs: Velikost souboru

[ctx: @item]
en: File Date
cs: Datum souboru

[ctx: @item]
en: File Owner
cs: Vlastník souboru

[ctx: @item]
en: File Group
cs: Skupina souboru

[ctx: @title]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
cs: Kategorie

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
cs: Nástroje

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
cs: Autoři

en: Type-Mimes
cs: Typy MIME

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
cs: Vymazat

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
cs[0]: 1 modul  byl nainstalován
cs[1]: %1 moduly byly nainstalovány
cs[2]: %1 modulů bylo nainstalováno

[ctx: @info]
en: No plugin installed
cs: Není nainstalován žádný modul

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
cs[0]: (%1 zapnut)
cs[1]: (%1 zapnuty)
cs[2]: (%1 zapnuto)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
cs[0]: Nalezen 1 modul
cs[1]: Nalezeny %1 moduly
cs[2]: Nalezeno %1 modulů

[ctx: @info]
en: No plugin found
cs: Nenalezen žádný modul

en: Various
cs: Různé

en: Login:
cs: Přihlášení:

en: &Login
cs: &Přihlášení

en: &Skip
cs: Pře&skočit

en: Password cannot be empty.
cs: Heslo nesmí být prázdné.

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
cs: Časové razítko:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
cs: Umístění:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
cs: Toto jsou základní nastavení nového alba %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
cs: Název nově vytvořeného alba (povinné).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
cs: Datum a čas nově vytvářeného alba (nepovinné).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
cs: Popis nově vytvořeného alba (nepovinné).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
cs: Umístění nově vytvářeného alba (nepovinné).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
cs: Výběr účtu

en: Add another account
cs: Přidat další účet

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
cs: Vybrat účet %1 pro použití exportu obrázků:

[ctx: Web Service: SMUGMUG]
en: Smugmug
cs: SmugMug

en: Max Dimension
cs: Max. rozměr

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
cs: Toto je seznam obrázků k odeslání na váš účet %1.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
cs: Toto je odkaz k otevření stránky %1 ve webovém prohlížeči.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
cs: Toto je momentálně přihlášený %1 účet.

[ctx: account settings]
en: Name:
cs: Název:

en: Change %1 account for transfer
cs: Změnit %1 účet pro přenos

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
cs: Toto je složka %1, ze které budou odesílány, resp. do které budou stahovány vybrané fotografie.

en: Create new %1 folder
cs: Vytvořit novou složku %1

[ctx: album list]
en: Reload
cs: Znovu načíst

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
cs: Toto je maximální rozměr obrázků. U větších obrázků bude velikost zmenšena.

en: Original Size
cs: Původní velikost

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
cs: Umístění pro stažení obrázků %1.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
cs: Volby, které budou použity pro fotografie před odesláním.

en: Upload original image file
cs: Odeslat původní soubor obrázku

en: Maximum Dimension:
cs: Max. velikost:

en: JPEG Quality:
cs: Kvalita JPEG:

[ctx: @action:button]
en: &Start
cs: &Spustit

en: Close
cs: Zavřít

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Cancel current operation
cs: Zrušit aktuální operaci

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
cs: Přidat do seznamu nové obrázky

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
cs: Odstranit vybrané obrázky ze seznamu

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
cs: Přesunout aktuální obrázek v seznamu nahoru

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
cs: Přesunout aktuální obrázek v seznamu dolů

[ctx: @info]
en: Clear the list.
cs: Smazat seznam.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
cs: Načíst uložený seznam.

[ctx: @info]
en: Save the list.
cs: Uložit seznam.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
cs: Vyberte seznam souborů s obrázky pro načtení

[ctx: @option]
en: All Files (*)
cs: Všechny soubory (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
cs: Vyberte seznam souborů s obrázky pro uložení

[ctx: @title]
en: Thumbnail
cs: Náhled

[ctx: @title]
en: File Name
cs: Název souboru

[ctx: @title]
en: User1
cs: Uživatel1

[ctx: @title]
en: User2
cs: Uživatel2

[ctx: @title]
en: User3
cs: Uživatel3

[ctx: @title]
en: User4
cs: Uživatel4

[ctx: @title]
en: User5
cs: Uživatel5

[ctx: @title]
en: User6
cs: Uživatel6

[ctx: @action: button]
en: Help
cs: Nápověda

en: Online Handbook...
cs: Online Příručka...

en: About...
cs: O aplikaci...

[ctx: @action]
en: Zoom In
cs: Přiblížit

[ctx: @info]
en: Zoom In
cs: Přiblížit

[ctx: @action]
en: Zoom Out
cs: Oddálit

[ctx: @info]
en: Zoom Out
cs: Oddálit

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
cs: Přizpůsobit velikost

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
cs: Přizpůsobit velikost

[ctx: @info]
en: Failed to load image
cs: Chyba při načítání obrázku

en: Output file format:
cs: Výstupní formát souboru:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
cs: <p>Nastavení formátu výstupního souboru:</p><p><b>JPEG</b>: výstup zpracovaného obrázku do formátu JPEG. Tento formát poskytuje menší soubory.</p><p><b>Varování: kvůli destruktivnímu komprimačnímu algoritmu ztrácí JPEG část kvality.</b></p><p><b>TIFF</b>:  výstup zpracovaného obrázku do formátu TIFF. Vytváří se velké soubory bez ztráty kvality. Obrázek je komprimován.</p><p><b>PNG</b>: výstup zpracovaného obrázku do formátu PNG .Budou vytvořeny velké soubory bez ztráty kvality. Obrázek je komprimován.</p><p><b>PPM</b>: výstup zpracovaného obrázku do formátu PPM .Budou vytvořeny největší soubory bez ztráty kvality. Obrázek není komprimován.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
cs: Nápověda

en: Relative Path
cs: Relativní cesta

en: Deletion Time
cs: Čas vymazání

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
cs: Databáze je neplatná: nastavení "DBFaceVersion" neexistuje. Současné schéma databáze nešlo ověřit. Zkuste začít s prázdnou databází.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
cs: Databáze byla používána s novější verzí digiKamu a byla změněna na novější schéma, které tato verze neumí používat. (To znamená, že tato verze digiKamu je příliš stará nebo verze formátu databáze je příliš nová.) Použijte prosím novější verzi digiKamu, kterou jste použili předtím.

en: Failed to create tables in database.
    %1
cs: Vytvoření tabulek v databázi selhalo.
    %1

en: Writing metadata to files
cs: Zapsat metadata do souborů

en: Revising Exif Orientation tags
cs: Kontroluji Exif značky natočení obrázku

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
cs: Dokončení úloh

en: Assigning image tags
cs: Přiřazování značek obrázkům

en: Removing image tags
cs: Odstraňování značek obrázků

en: Assigning image pick label
cs: Přiřazování popisku výběru k obrázku

en: Assigning image color label
cs: Přiřazování barevného popisku k obrázku

en: Assigning image ratings
cs: Přiřazování hodnocení obrázků

en: Editing group
cs: Upravování skupiny

en: Updating orientation in database
cs: Aktualizace orientace v databázi

en: Applying metadata
cs: Aplikují se metadata

en: Rotating images
cs: Otočit obrázky

en: Copying attributes
cs: Kopíruji atributy

en: Process Items
cs: Zpracovat položky

en: Failed to revise Exif orientation these files:
cs: Nelze načíst Exif značku natočení obrázku následujících souborů:

en: Failed to transform these files:
cs: Nelze transformovat tyto soubory:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
cs: Provést čekající změny metadat

en: Apply pending changes to metadata
cs: Provést čekající změny metadat

en: No pending metadata synchronization
cs: Žádná čekající synchronizace metadat

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
cs: Pokud je povolena odložená synchronizace, ve stavovém panelu se zobrazí počet položek čekajících na synchronizaci

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
cs[0]: 1 soubor čeká na synchronizaci
cs[1]: %1 soubory čekají na synchronizaci
cs[2]: %1 souborů čeká na synchronizaci

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
cs: Barva pozadí určuje celkový stav obrazového filtru , obsahující nastavení všech filtrů z pravého postranního panelu.
    
    BEZ BARVY: filtr není aktivní, všechny položky jsou viditelné.
    ČERVENÁ: filtrování je zapnuto, ovšem položky se neshodují.
    ZELENÁ: filtr odpovídají alespoň jedné položce.
    
    Při přesunutí ukazatele myši na tento text budou zobrazeny podrobnosti o aktivních filtrech.
    Po stisku tlačítka Obnovit na pravé straně panelu bude zrušeno veškeré nastavení filtrů.
    Po stisku tlačítka Nastavení na pravé straně panelu bude otevřen panel filtrů.

en: Reset all active filters
cs: Resetovat všechny aktivní filtry

en: Open filter settings panel
cs: Otevřít panel nastavení filtru

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
cs: <br/><nobr><i>Typ MIME</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
cs: <br/><nobr><i>Geolokace</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
cs: <br/><nobr><i>Hodnocení</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
cs: <br/><nobr><i>Vybrat popisky</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
cs: <br/><nobr><i>Obarvit popisky</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
cs: <br/><nobr><i>Značky</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
cs: <nobr><b>Aktivní filtry:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
cs: <nobr><b>Aktivní filtr:</b></nobr>

en: No active filter
cs: Žádný aktivní filtr

en: One active filter
cs: Jeden aktivní filtr

en: 1 active filter | %1 active filters
cs[0]: 1 aktivní filtr
cs[1]: %1 aktivní filtry
cs[2]: %1 aktivních filtrů

en: No geo filtering
cs: Bez filtrování geolokace

en: Images with coordinates
cs: Obrázky se souřadnicemi

en: Images without coordinates
cs: Obrázky bez souřadnic

en: Filter by geolocation
cs: Filtrovat podle geolokace

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
cs: Zvolte, jak by měla geolokace ovlivnit zobrazené snímky.

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Image Files
cs: Soubory obrázků

en: No RAW Files
cs: Žádné RAW soubory

en: JPEG Files
cs: Soubory JPEG

en: JPEG-2000 Files
cs: Soubory JPEG-2000

en: JPEG-XL Files
cs: Soubory JPEG-XL

en: WEBP Files
cs: Soubory WEBP

en: PNG Files
cs: Soubory PNG

en: TIFF Files
cs: Soubory TIFF

en: PGF Files
cs: Soubory PGF

en: HEIF Files
cs: Soubory HEIF

en: AVIF Files
cs: Soubory AVIF

en: DNG Files
cs: Soubory DNG

en: RAW Files
cs: Soubory RAW

en: Video Files
cs: Video Soubory

en: Audio Files
cs: Audio soubory

en: Raster Graphics
cs: Rastrová grafika

en: Filter by file type
cs: Filtrování podle typu

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
cs: Vyberte typy souborů (typy MIME), které si přejete zobrazit. Pozn.: "Rastrová grafika" jsou formáty souborů pro rastrové grafické editory, jako např. Photoshop, Gimp, Krita atd.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
cs: Zvolte úroveň hodnocení použitou k filtrování obsahu alb. Použijte kontextovou rozbalovací nabídku, abyste určili kritéria pro filtrování hodnocení.

en: Rating greater than or equal to %1.
cs: Hodnocení větší nebo rovno %1.

en: Rating equal to %1.
cs: Hodnocení rovno %1.

en: Rating less than or equal to %1.
cs: Hodnocení menší nebo rovno %1.

en: Rating Filter Options
cs: Hodnocení předvoleb filtru

en: Greater Than or Equals Condition
cs: Podmínka větší nebo rovno

en: Equals Condition
cs: Podmínka rovno

en: Less Than or Equals Condition
cs: Podmínka menší nebo rovno

en: Exclude Items Without Rating
cs: Vyjmout položky bez hodnocení

en: Text quick filter (search)
cs: Rychlý textový filtr (vyhledávání)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
cs: Vložte vyhledávací vzory k rychlému filtrování tohoto pohledu podle názvů položek, titulků (komentářů) a značek

en: Text Search Fields
cs: Pole vyhledávání textu

en: Defines which fields to search for the text in.
cs: Určuje, ve kterých polích bude text vyhledáván.

en: Item Name
cs: Název položky

en: Item Title
cs: Titulek položky

en: Item Comment
cs: Komentář položky

en: Tag Name
cs: Název značky

en: Album Name
cs: Název alba

en: Item Aspect Ratio
cs: Poměr stran položky

en: Item Pixel Size
cs: Velikost položky v pixelech

en: Clear All
cs: Vyprázdnit vše

en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @option:radio]
en: Use default settings
cs: Použít výchozí nastavení

[ctx: @option:radio]
en: Use custom settings
cs: Použít vlastní nastavení

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Rejected' Label to Low Quality Pictures
cs: Přiřadit nekvalitním obrázkům popisek  'Odmítnuto'

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Rejected label.
cs: Obrázky vyhodnocené na základě analýzy rozmazání, šumu a komprese jako nekvalitní budou označené popiskem 'Odmítnuto'.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Pending' Label to Medium Quality Pictures
cs: Přiřadit středně kvalitním obrázkům popisek 'Čeká se'

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Pending label.
cs: Obrázky vyhodnocené na základě analýzy rozmazání, šumu a komprese jako středně kvalitní budou označené popiskem 'Čeká se'.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Accepted' Label to High Quality Pictures
cs: Přiřadit kvalitním obrázkům popisek 'Přijato'

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Accepted label.
cs: Obrázky vyhodnocené na základě analýzy rozmazání, šumu a komprese jako kvalitní budou označené popiskem 'Přijato'.

[ctx: @option:radio]
en: Detect Aesthetic Image using Deep Learning
cs: Určit estetickou hodnotu obrázku pomocí hlubokého učení

[ctx: @option:radio]
en: Detect Quality Using Basic Factors
cs: Určit kvalitu pomocí základních faktorů

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
cs: Odmítnutý práh:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
cs: Prahová hodnota, pod níž budou obrázky označeny jako odmítnuté

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
cs: Práh čekání:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
cs: Prahová hodnota, pod níž budou obrázky označeny jako 'Čeká se'

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
cs: Přijatý práh:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
cs: Prahová hodnota, nad níž budou obrázky označeny jako 'Přijato'

[ctx: @option:check]
en: Detect Blur
cs: Detekovat rozmazání

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
cs: Detekovat množství rozmazání v předaných obrázcích

[ctx: @label]
en: Weight:
cs: Váha:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
cs: Váha přiřazena kritériu rozmazání

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
cs: Detekovat šum

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
cs: Detekovat množství šumu v předaných obrázcích

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
cs: Váha přiřazena kritériu šum

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
cs: Detekovat kompresi

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
cs: Detekovat množství komprese v předaných obrázcích

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
cs: Váha přiřazena kritériu komprese

en: File/Folder %1 does not exist anymore
cs: Soubor nebo složka %1 již neexistuje

en: Album %1 does not exist anymore
cs: Album %1 již neexistuje

en: A file or folder named %1 already exists in %2
cs: Složka nebo soubor pojmenovaný %1 již existuje v %2

en: Could not move folder %1 to album %2
cs: Nelze přesunout složku %1 do alba %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
cs: Nelze přesunout složku %1 do alba %2. Složka %1 byla také zkopírována do alba %2

en: Could not move file %1 to album %2
cs: Nelze přesunout soubor %1 do alba %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
cs: Nelze zkopírovat složku %1 do alba %2

en: Could not copy file %1 to album %2
cs: Nelze zkopírovat soubor %1 do alba %2

en: File/Folder %1 does not exist
cs: Soubor nebo složka %1 neexistuje

en: Album %1 could not be removed
cs: Album %1 nelze odstranit

en: Image %1 could not be removed
cs: Obrázek %1 nelze odstranit

en: Could not move image %1 to collection trash
cs: Nelze přesunout obrázek %1 do koše sbírky

en: Image with the same name %1 already there
cs: Obrázek se stejným názvem %1 zde již existuje

en: Image %1 could not be renamed
cs: Obrázek %1 nelze přejmenovat

en: Could not restore file %1 from trash
cs: Soubor %1 nelze obnovit z koše

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
cs: Neurčeno

[ctx: @info: rotation of an unrotated image]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
cs: Převráceno vodorovně

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
cs: Otočeno o 180 stupňů

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
cs: Převráceno svisle

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
cs: Obráceno vodorovně a otočeno doleva

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
cs: Otočeno doleva

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
cs: Obráceno svisle a otočeno doleva

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
cs: Otočeno doprava

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
cs: Západ

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
cs: Východ

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
cs: Sever

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
cs: Jih

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
cs: Byl použit blesk

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
cs: Blesk v režimu pro redukci červených očí

[ctx: @info: country code]
en: Afar
cs: Afarština

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
cs: Abcházština

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans
cs: Afrikánština

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
cs: Amharština

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
cs: Arabština

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
cs: Ásámština

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
cs: Aymarština

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
cs: Baškirština

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
cs: Běloruština

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
cs: Bulharština

[ctx: @info: country code]
en: Bihari
cs: Bihárština

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
cs: Bengálština

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
cs: Tibetština

[ctx: @info: country code]
en: Breton
cs: Bretonština

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
cs: Katalánština

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
cs: Korsičtina

[ctx: @info: country code]
en: Czech
cs: Čeština

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
cs: Welština

[ctx: @info: country code]
en: Danish
cs: Dánština

[ctx: @info: country code]
en: German
cs: Němčina

[ctx: @info: country code]
en: Greek
cs: Řečtina

[ctx: @info: country code]
en: English
cs: Angličtina

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
cs: Španělština

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
cs: Estonština

[ctx: @info: country code]
en: Basque
cs: Baskičtina

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
cs: Perština

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
cs: Finština

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
cs: Faerština

[ctx: @info: country code]
en: French
cs: Francouzština

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
cs: Fríština

[ctx: @info: country code]
en: Irish
cs: Irština

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
cs: Skotská gaelština

[ctx: @info: country code]
en: Galician
cs: Galicijština

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
cs: Gudžarátština

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
cs: Hebrejština

[ctx: @info: country code]
en: Hindi
cs: Hindština

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
cs: Chorvatština

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
cs: Maďarština

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
cs: Arménština

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
cs: Indonéština

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
cs: Islandština

[ctx: @info: country code]
en: Italian
cs: Italština

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
cs: Japonština

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
cs: Jávština

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
cs: Gruzínština

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
cs: Kazachština

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
cs: Grónština

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
cs: Kambodžština

[ctx: @info: country code]
en: Korean
cs: Korejština

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
cs: Kašmírština

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
cs: Kurdština

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
cs: Kirgizština

[ctx: @info: country code]
en: Latin
cs: Latina

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
cs: Laoština

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
cs: Litevština

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
cs: Lotyština

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
cs: Malgaština

[ctx: @info: country code]
en: Maori
cs: Maurština

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
cs: Makedonština

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
cs: Mongolština

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
cs: Maráthí

[ctx: @info: country code]
en: Malay
cs: Malajština

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
cs: Maltština

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
cs: Barmština

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
cs: Nepálština

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
cs: Holandština

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
cs: Norština

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
cs: Okcitánština

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
cs: Pandžábština

[ctx: @info: country code]
en: Polish
cs: Polština

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
cs: Paštunština

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
cs: Portugalština

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
cs: Kečuánština

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
cs: Rétorománština

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
cs: Rumunština

[ctx: @info: country code]
en: Russian
cs: Ruština

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
cs: Sanskrt

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
cs: Sindhština

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
cs: Sango

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
cs: Singháština

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
cs: Slovenština

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
cs: Slovinština

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
cs: Samojština

[ctx: @info: country code]
en: Shona
cs: Šonština

[ctx: @info: country code]
en: Somali
cs: Somálština

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
cs: Albánština

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
cs: Srbština

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
cs: Sundanština

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
cs: Švédština

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
cs: Svahilština

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
cs: Tamilština

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
cs: Telugština

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
cs: Tádžičtina

[ctx: @info: country code]
en: Thai
cs: Thajština

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
cs: Tigriňa

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
cs: Turkmenština

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
cs: Turečtina

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
cs: Tatarština

[ctx: @info: country code]
en: Twi
cs: Twiština

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
cs: Ujgurština

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
cs: Urdština

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
cs: Uzbečtina

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
cs: Vietnamština

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
cs: Volapük

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
cs: Jidiš

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
cs: Jarubština

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
cs: Čínština

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
cs: Název

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
cs: Popisek výběru

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
cs: Barevný popisek

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
cs: Vybráno

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
cs: Neaktivní

[ctx: @title]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
cs[0]:  (%1 nový)
cs[1]:  (%1 nové)
cs[2]:  (%1 nových)

en: &Close
cs: &Zavřít

en: Close message
cs: Zavřít zprávu

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
cs: nikdy

[ctx: @info: download status]
en: Received:
cs: Přijato:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
cs: Celkem:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
cs: Tok:

en: Configure...
cs: Nastavit...

en: Download
cs: Stáhnout

en: version %1
cs: Verze %1

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
cs: Otevřít...

en: Install...
cs: Instalovat...

en: Visit digiKam project website
cs: Navštívit stránky projektu digiKam

en: Aborting...
cs: Přerušuji...

en: Cancel this operation.
cs: Zrušit tuto operaci.

en: Open detailed progress dialog
cs: Otevřít okno s podrobnostmi o průběhu

en: No active process
cs: Žádný aktivní proces

en: Hide detailed progress window
cs: Skrýt okno s podrobnostmi o průběhu

en: Show detailed progress window
cs: Zobrazit okno s podrobnostmi o průběhu

en: Captions:
cs: Popisky:

en: Enter caption author name here.
cs: Sem zadejte popisek jméno autora.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
cs[0]: Byl změněn popisek obrázku.
cs[1]: Byl změněn popisek %1 obrázků.
cs[2]: Byl změněn popisek %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
cs[0]: Byl změněn název obrázku.
cs[1]: Byl změněn název %1 obrázků.
cs[2]: Byl změněn název %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
cs[0]: Bylo změněno datum obrázku.
cs[1]: Bylo změněno datum %1 obrázků.
cs[2]: Bylo změněno datum %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
cs[0]: Byl změněn popisek výběru obrázku.
cs[1]: Byl změněn popisek výběru %1 obrázku.
cs[2]: Byly změněny popisky výběru %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
cs[0]: Byl změněn barevný popisek obrázku.
cs[1]: Byly změněny barevné popisky %1 obrázků.
cs[2]: Byly změněny barevné popisky %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
cs[0]: Bylo změněno hodnocení obrázku.
cs[1]: Bylo změněno hodnocení %1 obrázků.
cs[2]: Bylo změněno hodnocení %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
cs[0]: Byly změněny značky obrázku.
cs[1]: Byly změněny značky %1 obrázků.
cs[2]: Byly změněny značky %1 obrázků.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
cs: Přejete si uplatnit změny?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
cs[0]: <p>Byla změněna metadata obrázku: </p>
cs[1]: <p>Byla změněna metadata %1 obrázků: </p>
cs[2]: <p>Byla změněna metadata %1 obrázků: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
cs: <li>Název</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
cs: <li>titulek</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
cs: <li>Datum</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
cs: <li>popisek výběru</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
cs: <li>barevný popisek</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
cs: <li>hodnocení</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
cs: <li>značky</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
cs: <p>Přejete si provést změny?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
cs: Vždy provádět změny bez potvrzení

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
cs: Provést změny?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
cs: Provést změny?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
cs: Načítání metadat ze souborů. Prosím, čekejte...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
cs: Zapisuji do souborů metadata. Prosím, čekejte...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
cs: Načíst metadata ze souboru do databáze

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
cs: Zapsat metadata do každého souboru

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
cs: Načíst metadata z každého souboru do databáze

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: @label]
en: Date:
cs: Datum:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
cs: Popisek výběru:

[ctx: @label]
en: Color Label:
cs: Barevný popisek:

[ctx: @label]
en: Rating:
cs: Hodnocení:

[ctx: @action]
en: Apply
cs: Použít

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
cs: Provést všechny změny obrázků

[ctx: @info]
en: Revert all changes
cs: Vrátit všechny změny

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
cs: Uplatnit na všechny verze

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
cs: Uplatnit všechny změny na všechny verze tohoto obrázku

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
cs: Více

[ctx: @title]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @title]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
cs: Otevřít správce značek

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
cs: Zadejte novou značku.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
cs: Zde zadejte text pro vytvoření značek. '/' lze použít pro vytvoření hierarchie značek. ',' lze použít pro vytvoření více značek najednou.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
cs: Značky již přiřazené

[ctx: @info]
en: Recent Tags
cs: Nedávné značky

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
cs: Žádné nedávno přidělené značky

en: <b>Altitude</b>:
cs: <b>Výška</b>:

en: <b>Latitude</b>:
cs: <b>Šířka</b>:

en: <b>Longitude</b>:
cs: <b>Délka</b>:

en: <b>Date</b>:
cs: <b>Datum</b>:

en: See more information on the Internet
cs: Bližší informace naleznete na internetu

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
cs: Nedefinovaný

en: Used filters
cs: Použité filtry

en: Remove filter
cs: Odstranit filtr

[ctx: @title]
en: Versions
cs: Verze

[ctx: @title]
en: Used Filters
cs: Použité filtry

[ctx: @action: open image]
en: Open
cs: Otevřít

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
cs: Otevřít soubor

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
cs: Přejít do alba

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
cs: Přejít do alba tohoto obrázku

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
cs: Skrýt položku trvale

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
cs: Zobrazit položku trvale

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Geolocation
cs: Geolokace

[ctx: @label: item properties]
en: File:
cs: Soubor:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
cs: Složka:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
cs: Datum:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
cs: Velikost:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
cs: Čitelné:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
cs: Zapisovatelné:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
cs: Typ:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
cs: Rozměry:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
cs: Poměr stran:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
cs: Nový název:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
cs: Staženo:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
cs: Vlastnosti souboru fotoaparátu

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
cs: Výrobce:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
cs: Vytvořeno:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
cs: Objektiv:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
cs: Clona:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
cs: Ohnisková vzdálenost:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
cs: Expozice:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
cs: Citlivost:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
cs: Režim/program:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
cs: Blesk:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
cs: Vyvážení bílé:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
cs: Vlastnosti fotografie

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
cs: Datový tok zvuku:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
cs: Typ audio kanálu:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
cs: Audio kodek:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
cs: Délka trvání:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
cs: Vzorkovací frekvence:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
cs: Video kodek:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
cs: Vlastnosti audia/videa

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
cs: neznámý

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
cs: nezměněno

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
cs: nedostupný

[ctx: @info: item properties]
en: No
cs: Ne

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @label]
en: RAW Image
cs: Obrázek RAW

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
cs: Rozsah:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
cs: Zde vyberte minimální hodnotu intenzity výběru histogramu.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
cs: Zde vyberte maximální hodnotu intenzity výběru histogramu.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
cs: Statistika

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
cs: Zde můžete vidět výslednou statistiku vypočítanou z vybraných částí histogramu.Tyto hodnoty jsou dostupné pro všechny kanály.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
cs: Pixely:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
cs: Počet:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
cs: Průměr:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
cs: Směrodatná odchylka:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
cs: Medián:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
cs: Percentil:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
cs: Barevná hloubka:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
cs: Alfa kanál:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
cs: Zdroj:

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
cs: ICC profil

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
cs: 16 bitů

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
cs: 8 bitů

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @label: color properties]
en: No
cs: Ne

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
cs: Celý obrázek

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
cs: Oblast obrázku

en: Makernote
cs: MakerNote

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
cs: Barvy

[ctx: @title: item properties]
en: Map
cs: Mapa

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
cs: Obrázek RAW

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
cs: Nekalibrované

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
cs: Popisky

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
cs: Verze

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
cs: Symbol. odkaz:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
cs: Vlastník:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
cs: Oprávnění:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
cs: Vlastnosti souboru

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
cs: Bitová hloubka:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
cs: Barevný režim:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
cs: Pomocné soubory (Sidecar):

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
cs: Vlastnosti položky

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
cs: Vlastnosti fotografie

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
cs: Vlastnosti audia/videa

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
cs: Titulek:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
cs: Popisek výběru:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
cs: Barevný popisek:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
cs: Hodnocení:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
cs: Verzováno:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
cs: Seskupeno:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
cs: Vlastnosti digiKamu

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
cs: Klíčová slova:

[ctx: @label: item properties]
en: Peoples:
cs: Lidé:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @title: item properties]
en: Location
cs: Umístění

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
cs: Práva

en: Count:
cs: Počet:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Total Count:
cs: Celkový počet:

en: Total Size:
cs: Celková velikost:

en: Selection Properties
cs: Vlastnosti výběru

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
cs: 16 bitová barevná hloubka

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
cs: Interpolovat RGB jako 4 barvy

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
cs: Přejít na stránku projektu LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
cs: Neroztahovat či rotovat pixely

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
cs: Kvalita:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
cs: Bilineární

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
cs: <title>Kvalita (interpolace)</title><para>Zde vyberte metodu demosaicingu při dekódování obrázků RAW. Algoritmem demosaicingu je digitální obrázek zpracován interpolací kompletního obrázku z částečných surových (raw) dat obdržených z barevně filtrovaného obrázkového senzoru v mnoha digitálních fotoaparátech ve formě matice barevných pixelů. Je také znám jako CFA interpolace barevné rekonstrukce, běžně používaný termín je demosaicing. Pro demosaicing obrázků RAW jsou dostupné následující metody: </para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilineární</emphasis>: používá velmi rychlou, ale málo kvalitní bilineární interpolaci (výchozí - pro pomalé počítače). V této metodě je červená hodnota nečervených pixelů vypočtena jako průměr přilehlých červených pixelů, a obdobně pro modrou a zelenou.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: používá interpolaci proměnným číslem gradientů. Tato metoda počítá gradienty poblíž zájmového pixelu a používá nejnižší gradienty (reprezentující hladší a podobnější část obrázku) ke tvorbě odhadu.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: používá shlukování pixelů na základě rysů. Shlukování pixelů během tvorby odhadů používá předpoklady o přirozené scenérii. Má nižší barevné artefakty na přírodních obrázcích než metoda VNG.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: používá interpolaci adaptivní přímé homogenity. Tato metoda vybírá směr interpolace maximalizací metrické homogenity, takže typicky minimalizuje barevné artefakty.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: interpolace DCB z projektu linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: Interpolace DHT. Podrobnosti najdete na https://www.libraw.org/node/2306.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: upravená interpolace AHD.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
cs: Průchod:

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
cs: Upravit interpolaci

[ctx: @label]
en: Demosaicing
cs: Rekonstrukce barev (demosaicing)

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
cs: Metoda:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
cs: Výchozí D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
cs: Fotoaparát

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
cs: Automaticky

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
cs: Ručně

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
cs: <title>Vyvážení bílé</title><para>Nastavuje raw vyvážení bílé:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Výchozí D65</emphasis>: Použít standardní vyvážení bílého denního světla  D65</item><item><emphasis strong='true'>Fotoaparát</emphasis>: Použije vyvážení bílé určené fotoaparátem. Pokud není žádné určení dostupné, použije se výchozí vyvážení bílé.</item><item><emphasis strong='true'>Automaticky</emphasis>: Vypočítává automatickou hodnotu vyvážení bílé zprůměrováním celého obrázku.</item><item><emphasis strong='true'>Ručně</emphasis>: Nastaví vlastní teplotu a hodnotu zelené.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
cs: <title>Teplota</title><para>Nastavte teplotu barvy v Kelvinech.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
cs: Zelená:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
cs: <para>Zde nastavte zelenou složku pro nastavení stupně odstranění purpurového závoje.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
cs: Zvýraznění:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
cs: Plná bílá

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
cs: Odepnout

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
cs: Prolínání

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
cs: Úroveň:

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
cs: Korekce expozice (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
cs: <para>Před interpolací zapnout korekci expozice.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
cs: Lineární posun:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
cs: <title>Posun</title><para>Lineární posun korekce expozice před interpolací v E.V</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
cs: Zvýraznění:

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
cs: Automatický jas

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
cs: Jas:

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
cs: Černá:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
cs: <title>Černý bod</title><para>Použije konkrétní hodnotu černého bodu k dekódování RAW obrázků. Pokud tuto volbu vypnete, černý bod bude vypočítán automaticky.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
cs: <title>Hodnota bílého bodu</title><para>Určete konkrétní hodnotu černého bodu výstupního obrázku.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
cs: Bílá:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
cs: <title>Bílý bod</title><para>Použije zvláštní hodnotu bílého bodu k dekódování RAW obrázků. Pokud tuto volbu vypnete, bílý bod bude vypočítán automaticky.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
cs: <title>Hodnota bílého bodu</title><para>Určuje zvláštní hodnotu bílého bodu výstupního obrázku.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
cs: Vyvážení bílé

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
cs: Potlačení šumu:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
cs: Vlnky

[ctx: @label]
en: Corrections
cs: Korekce

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
cs: Profil fotoaparátu:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
cs: Vložený

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
cs: <title>Profil fotoaparátu</title><para>Vyberte zde vstupní barevný prostor používaný k dekódování RAW dat.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Žádný</emphasis>: žádný vstupní barevný profil není používán během dekódování RAW.</item><item><emphasis strong='true'>Vestavěný</emphasis>: použije vestavěný barevný profil z RAW souboru (pokud existuje)..</item><item><emphasis strong='true'>Vlastní</emphasis>: použije vlastní vstupní profil barevného prostoru.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
cs: Soubory ICC (*.icc; *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
cs: Pracovní plocha:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
cs: Surový (bez profilu)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
cs: Široký gamut

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Pro-Photo
cs: Profesionální fotografie

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
cs: <title>Pracovní plocha</title><para>Vyberte zde výstupní barevný prostor použitý na dekódování RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (lineární)</emphasis>: v tomto režimu není v průběhu dekódování RAW použit žádný výstupní barevný prostor.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: toto je barevný prostor vytvořený ve spolupráci Hewlett-Packardu a Microsoftu. Je to nejlepší volba pro obrázky určené pro web a pro portrétní fotografii.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: tento barevný prostor je rozšířený RGB barevný prostor vyvinutý Adobe. Je používaný pro fotografie určené pro reklamu, umění apod.</item><item><emphasis strong='true'>Široká stupnice (Wide Gamut)</emphasis>: tento barevný prostor je rozšířenou verzí barevného protokolu Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: tento barevný prostor je RGB barevný prostor vyvinutý Kodakem, který nabízí zvláště velké množství stupnic vytvořených pro fotografické výstupy.</item><item><emphasis strong='true'>Vlastní</emphasis>: použijte vlastní výstupní profil barevného prostoru.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
cs: Správa barev

[ctx: @label]
en: Threshold:
cs: Práh:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
cs: <title>Práh</title><para>Zde nastavte prahovou hodnotu potlačení šumu.</para>

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
cs: Formát obrázku Canon Digital Camera RAW verze 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
cs: Formát obrázku Canon Digital Camera RAW verze 1.0

en: Samsung Raw Image Format
cs: Obrazový formát Samsung Raw

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
cs: Formát obrázku Canon Digital Camera RAW verze 3.0

en: Do you want to do this operation on all group items?
cs: Chcete provést tuto operaci na všech položkách skupiny?

en: Remember choice for this operation
cs: Zapamatovat si volbu pro tuto operaci

en: Light Table
cs: Prohlížecí stolek

en: Batch Queue Manager
cs: Správce dávkového zpracování

en: Renaming
cs: Přejmenovávám

en: Import/Export tools
cs: Nástroje pro import/export

en: Adding items to the Light Table
cs: Přidávám položky na prohlížecí stolek

en: Adding items to the Batch Queue Manager
cs: Přidávám položky do Správce dávkového zpracování

en: Opening items in the Slideshow
cs: Otevírám položky v Promítání

en: Renaming items
cs: Přejmenovávám položky

en: Passing items to import/export tools
cs: Předávám položky do nástrojů pro import a export

[ctx: @item: album categories]
en: Category
cs: Kategorie

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
cs: Cestování

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
cs: Svátky

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
cs: Přátelé

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
cs: Příroda

[ctx: @item: album categories]
en: Party
cs: Oslavy

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
cs: Úlohy

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
cs: Různé

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
cs: %1 v %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
cs: Vytvořit "%1" v %2

en: Create "%1"
cs: Vytvořit "%1"

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
cs[0]: Značka '%2 má jednu podřazenou značku, která se s ní smaže Přejete si pokračovat?
cs[1]: Značka '%2 má %1 podřazené značky, které se s ní smažou. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Značka '%2 má %1 podřazených značky, které se s ní smažou. Přejete si pokračovat?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
cs[0]: Značka '%2' je přiřazena jedné položce. Přejete si pokračovat?
cs[1]: Značka '%2' je přiřazena %1 položkám. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Značka '%2' je přiřazena %1 položkám. Přejete si pokračovat?

en: Delete '%1' tag?
cs: Smazat značku '%1'?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
cs: Odstranit značku

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
cs: Značky '%1' mají jednu nebo vícero podřazených značek, které se s nimi smažou.
    Přejete si pokračovat?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
cs: Značky '%1' jsou přiřazeny jedné nebo více položkám. Přejete si pokračovat?

en: Delete '%1' tag(s)?
cs: Smazat značku(y) '%1'?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
cs[0]: Značka obličeje '%2' je přiřazena nejméně jedné položce. Přejete si pokračovat?
cs[1]: Značky obličeje '%2' jsou přiřazeny nejméně jedné položce. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Značky obličeje '%2' jsou přiřazeny nejméně jedné položce. Přejete si pokračovat?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
cs[0]: Odstranit značku obličeje?
cs[1]: Odstranit značky obličeje?
cs[2]: Odstranit značky obličeje?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
cs[0]: Odstranit z obrázků značku odpovídající této značce obličeje?
cs[1]: Odstranit z obrázků %1 značky odpovídající těmto značkám obličeje?
cs[2]: Odstranit z obrázků %1 značek odpovídající těmto značkám obličeje?

en: Assign Rating "%1 Star"
cs: Přiřadit hodnocení "%1 hvězdička"

en: Assign Pick Label "%1"
cs: Přiřadit popisek výběru "%1"

en: Assign Color Label "%1"
cs: Přiřadit barevný popisek "%1"

en: Assign Tag "%1"
cs: Přiřadit značku "%1"

[ctx: @info]
en: All Tags
cs: Všechny značky

[ctx: @info]
en: Quick Access List
cs: Seznam rychlého přístupu

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
cs: Smazat vybrané ze seznamu

en: Add to List
cs: Přidat do seznamu

en: Add selected tags to Quick Access List
cs: Přidat vybrané značky do Seznamu rychlého přístupu

en: Delete Tags
cs: Odstranit značky

en: Edit Tag Title
cs: Upravit titulek značky

en: Reset Tag Icon
cs: Obnovit ikonu značky

en: Invert Selection
cs: Invertovat výběr

en: Expand Tag Tree
cs: Rozvinout strom značek

en: Collapse Tag Tree
cs: Svinout strom značek

en: Remove Tag from Images
cs: Odstranit značku z obrázků

[ctx: @label]
en: Tag Properties
cs: Vlastnosti značky

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
cs: &Název:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
cs: Zde vložte název značky

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
cs: &Ikona:

[ctx: @action]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
cs: &Zkratka:

[ctx: @label]
en: Note
cs: Poznámka

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
cs: Tato zkratka může být použita k přiřazení značky k položkám, nebo k jejímu zrušení.

[ctx: @action]
en: Save
cs: Uložit

[ctx: @action]
en: Discard
cs: Zahodit

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
cs: Předchozí značky byly změněny. Uložit změny?

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
cs: Správce značek

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
cs[0]: Značka %2 má jednu nebo vícero podřazených značek, které se s ní smažou. Přejete si pokračovat?
cs[1]: Značky %2 mají jednu nebo vícero podřazených značek, které se s nimi smažou. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Značky %2 mají jednu nebo vícero podřazených značek, které se s nimi smažou. Přejete si pokračovat?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
cs[0]: Značka %2 je přiřazena jedné nebo více položkám. Přejete si pokračovat?
cs[1]: Značky %2 jsou přiřazeny jedné nebo více položkám. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Značky %2 jsou přiřazeny jedné nebo více položkám. Přejete si pokračovat?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
cs[0]: Smazat značku %2?
cs[1]: Smazat značky %2?
cs[2]: Smazat značky %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
cs[0]: Smazat značku
cs[1]: Smazat značky
cs[2]: Smazat značky

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br/> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br/> Do you want to continue?</qt>
cs: <qt>digiKam před nastavením značek z databáze vyčistí metadata značek.<br/>Pokud jste předtím nenačetli značky (použitím funkce Načíst značky z obrázku), může dojít <b>ke ztrátě značek</b>.<br/>Chcete pokračovat?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
cs: Provedení této operace může trvat dlouho v závislosti na velikosti sbírky.
    Přejete si pokračovat?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
cs: Tato operace vyčistí všechny značky pouze z databáze.
    Pokud chcete změny promítnout do souborů, použijte poté funkci Zapsat metadata do obrázku.
    Přejete si pokračovat?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
cs[0]: Opravdu si přejete odstranit vybranou značku ze všech jejích obrázků?
cs[1]: Opravdu si přejete odstranit vybrané značky ze všech jejich obrázků?
cs[2]: Opravdu si přejete odstranit vybrané značky ze všech jejich obrázků?

[ctx: @action: button]
en: Organize
cs: Organizovat

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
cs: Synchonizovat &export

en: Create Tag from Address Book
cs: Vytvořit značku z knihy adres

en: Mark Unassigned Tags
cs: Označit mazat nepřidělené značky

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
cs: Smazat označené položky. Pracuje s více položkami, ale nesmaže kořenovou značku.

en: Edit title from selected tag.
cs: Upravit titulek vybrané značky.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
cs: Obnovit ikonu vybraným značkám. Funguje s vícenásobným výběrem.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
cs: Obrátit výběr. Označí však pouze viditelné položky.

en: Selected items will be expanded
cs: Rozvine označené položky

en: Expand tag tree completely
cs: Úplně rozvinout strom značek

en: Collapse tag tree completely
cs: Úplně svinout celý strom

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
cs: Vymaže z obrázků označenou značku nebo značky. Funguje s vícenásobným výběrem.

en: Write Tags from Database to Image
cs: Zapsat značky z databáze do obrázku

en: Read Tags from Image
cs: Přečíst značky z obrázku

en: Wipe all tags from Database only
cs: Smazat všechny značky pouze z databáze

en: Write Tags Metadata to Image.
cs: Zapsat metadata značek do obrázku.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
cs: Načíst značky z obrázků do databáze. Existující značky nebudou ovlivněny

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
cs: Smazat všechny značky pouze z databáze. Nebude synchronizovat soubory. Používat opatrně.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
cs: Nápověda online o správě značek

en: Toggle Auto
cs: Přepnout automaticky

[ctx: no auto toggle]
en: None
cs: Nic

[ctx: toggle child tags]
en: Children
cs: Potomci

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
cs: Rodiče

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
cs: Obojí

[ctx: @title:window]
en: New Tag
cs: Nová značka

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
cs: Upravit značku

en: Enter tag name here...
cs: Zde vložte název značky...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
cs: <p>K vytvoření nových značek můžete použít následující pravidla:</p><p><ul><li>'/' lze použít k vytvoření stromu značek.<br/>Např.: <i>"Země/Město/Paříž"</i></li><li>',' slouží k vytvoření více než jednoho stromu značek současně.<br/>Např.: <i>"Město/Paříž, Památka/Notre-Dame"</i></li><li>Pokud strom značek začíná s '/', je jako rodič použito kořenové album.</li></ul></p>

en: &Icon:
cs: &Ikona:

en: &Shortcut:
cs: &Zkratka:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
cs: <p><b>Pozn.</b>: tato zkratka může být použita k přiřazení značky k položkám, nebo k jejímu zrušení.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
cs: <b>Vytvořit novou značku</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
cs: <b>Vytvořit novou značku v<br/>"%1"</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
cs: <b>Vlastnosti značky<br/>"%1"</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
cs: Chyba při vytváření značky

en: An error occurred during tag creation:
cs: Během vytváření značky nastala chyba:

en: Tag Path
cs: Cesta ke značce

en: Expand all Tags
cs: Rozvinout všechny značky

en: Collapse all Tags
cs: Svinout všechny značky

en: Expand Selected Recursively
cs: Rozvinout vybrané zpětně

en: No Recently Assigned Tags
cs: Žádné nedávno přidělené značky

en: Recently Assigned Tags
cs: Nedávno přidělené značky

en: Add New Tag...
cs: Přidat novou značku...

en: More Tags...
cs: Více značek...

en: Assign this Tag
cs: Přiřadit tuto značku

en: Remove this Tag
cs: Odstranit tuto značku

en: Go to this Tag
cs: Přejít tuto značku

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
cs: Zde zadejte informativní reference poskytovatele. I.P.R je název registrovaný XMP/NAA, identifikující poskytovatele, který poskytuje ukazatel obsahu. Při použití standardní reference je pro I.P.R výchozí hodnota "XMP".

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
cs: Zde zadejte referenční číslo subjektu. To poskytuje číselný kód pro určení názvu subjektu plus nepovinný námět subjektu a detailní názvy subjektu v jazyce služby. Reference subjektu je číslo v rozsahu od 01000000 do 17999999 a představuje  mezinárodní na jazyce nezávislou referenci subjektu. Subjekt je identifikován jeho referenčním číslem a odpovídá názvům získaným ze standardních seznamů poskytovaných XMP/NAA. Při použití standardního referenčního kódu jsou tyto seznamy referenční verze anglického jazyka. Toto pole je omezeno na 8-mi místný číselný kód.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
cs: Sem zadejte název subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu XMP/NAA, bude použit anglický jazyk.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
cs: Sem zadejte název námětu subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu XMP/NAA, bude použit anglický jazyk.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
cs: Sem zadejte detailní název subjektu. Pokud vyberete referenční kód standardu XMP/NAA, bude použit anglický jazyk.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
cs: Zde vidíte seznam šablon metadat spravovaný digiKamem.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
cs: Název

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
cs: Autoři

en: Author Names:
cs: Jména autorů:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
cs: Zadejte jména autorů fotografií. Jako oddělovač použijte středník.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
cs: <p>Toto políčko by mělo obsahovat jména autorů fotografie. Pokud není vhodné zaznamenat jméno skutečného fotografa (např. když si přeje zůstat v anonymitě), lze také použít jméno organizace nebo firmy. Poté, co se nastaví, už by se hodnota neměla měnit.</p><p>Při zadání více jmen použijte <b>středníky jako oddělovače</b>.</p><p>Při použití IPTC je délka textu v tomto poli omezena na 32 znaků.</p>

en: Authors' Positions:
cs: Zaměstnání autora:

en: Enter the job titles of the authors here.
cs: Zde zadejte názvy zaměstnání autorů.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
cs: <p>Toto políčko by mělo obsahovat názvy zaměstnání autorů. Příklady můžou vypadat jako: Fotograf z povolání, Fotograf na volné noze nebo Nezávislý fotograf pro obchod. Protože je jeho obsah vázaný na obsah pole Autor, musí být obsah pole Autor vyplněn také.</p><p> Při použití IPTC je délka textu v tomto poli omezena na 32 znaků.</p>

en: Enter the photograph credit here.
cs: Zde uveďte příspěvek autora.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
cs: <p>(Totéž jako poskytovatel): Použijte políčko Poskytovatel k určení, kdo fotografii poskytuje. To nemusí nutně znamenat, že je autorem. Pokud fotograf pracuje pro tiskovou kancelář, jako je Reuters nebo Associated Press, můžou zde být tyto organizace uvedeny jako "poskytovatel" fotografie ostatním. Pokud obrázek pochází z knihovny obrázků, měla by zde být uvedena agentura, která ji dodává.  Při použití IPTC je délka textu v tomto poli omezena na 32 znaků.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
cs: Zadejte informace o autorském právu k určení současného vlastníka autorských práv.

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. 
    In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. 
    In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
cs: <p>Poznámka o copyrightu by měla zahrnovat všechna nezbytná upozornění na práva na duševní vlastnictví. Měla by také určit, kdo je současným vlastníkem autorských práv fotografie. To bývá obvykle fotograf, ale pokud byla fotografie pořízena v zaměstnaneckém poměru nebo na smlouvu o dílo, měl by se uvést název firmy. Použijte formu, která je obvyklá ve vaší zemi, např. &copy; {datum prvního zveřejnění} jméno vlastníka copyrightu, všechna práva vyhrazena. Např. "&copy;2005 John Doe." Slovo "copyright" nebo např. zkratka "copr" může být použita místo symbolu &copy; V některých cizích zemích je rozeznán pouze symbol copyright, a tak zkratka být použita nemůže. Kromě toho musí být symbol písmene "c" uvnitř kruhu, kde nedostačuje použití symbolu (c), kde uvozovky částečně nahrazují kruh. Jako další ochrana se po celém světě používá  doplňující fráze "all rights reserved" 
    V Evropě se používá: Copyright {Rok} {vlastník práv}, all rights reserved. 
    V Japonsku by měly být pro maximální ochranu používány v poli IPTC Core tři následující položky Core: (a) slovo Copyright; (b) rok prvního zveřejnění a (c) jméno autora. Může být obsažena i fráze "all rights reserved".</p> <p>XMP může obsahovat více než jeden řetězec o ochraně autorských práv pro použití různých jazyků.</p> <p> Při použití IPTC je délka textu omezena na 128 znaků.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
cs: Zde zadejte seznam pokynů o tom jak může být prostředek legálně použit.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
cs: <p>Pole Podmínky použití by mělo být použito k seznamu pokynů, jak mohou být zdroje legálně použity.</p><p>XMP umožňuje použít více řetězců pro Podmínky použití ve více jazycích.</p><p>V IPTC toto pole neexistuje.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
cs: Zdroj:

en: Enter the original owner of the photograph here.
cs: Zde uveďte původního vlastníka fotografie.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
cs: <p>Políčko zdroje by mělo sloužit k určení původního vlastníka fotografie nebo autorských práv k ní. Hodnota tohoto políčka by se neměla měnit poté, co je vyplněno. Jelikož to nyní ještě není vynuceno panely, měli byste brát v úvahu, že do políčka se zapisuje pouze "jedenkrát". Zdrojem může být tisková agentura, její člen nebo jiná fyzická osoba. Pro usnadnění budoucího vyhledávání se doporučuje každé lomítko z obou stran oddělit mezerou. Použijte formu "fotograf / agentura" namísto "fotograf/agentura". Zdroj se také může lišit od tvůrce a od jmen uvedených v položce copyright. </p><p>Při použití IPTC je délka textu v tomto poli omezena na 32 znaků.</p>

en: Instructions:
cs: Pokyny:

en: Enter the editorial notice here.
cs: Zde zadejte úvodní oznámení.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
cs: <p>Pole s pokyny by mělo být použito k vypsání instrukcí týkajících se použití fotografie.</p><p>U IPTC je pole omezeno na 255 znaků.</p>

en: Rights
cs: Práva

en: Enter the city of contents here.
cs: Název města, které fotografie obsahuje.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat název města, kde byl snímek pořízen.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
cs: Zadejte čtvrť města hlavního autora.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat čtvrť města, kde byl snímek pořízen.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
cs: Sem zadejte provincii nebo stát jenž obsahuje fotografie.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat provincii nebo stát, kde byl snímek pořízen.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
cs: <p>Vyberte zemi, kde byl snímek pořízen.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
cs: Zadejte název města hlavního autora.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat název města, kde žije hlavní autor.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
cs: Zadejte název země hlavního autora.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat název země, kde žije hlavní autor.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
cs: Adresa:

en: Enter the address of the lead author here.
cs: Zadejte adresu hlavního autora.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat adresu, kde žije hlavní autor.</p>

en: Postal Code:
cs: PSČ:

en: Enter the postal code of the lead author here.
cs: Zadejte PSČ hlavního autora.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat PSČ, kde žije hlavní autor.</p>

en: Province:
cs: Provincie:

en: Enter the province of the lead author here.
cs: Zadejte provincii hlavního autora.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat provincii, kde žije hlavní autor.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
cs: E-mail:

en: Enter the email of the lead author here.
cs: Zadejte e-mail hlavního autora.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat e-mail hlavního autora.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
cs: Zadejte telefonní číslo hlavního autora.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat telefonní číslo hlavního autora.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
cs: Zadejte adresu webové stránky hlavního autora.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
cs: <p>Toto pole by mělo obsahovat adresu webové stránky hlavního autora.</p>

en: Subjects
cs: Témata

en: Template:
cs: Šablona:

en: Open metadata template editor
cs: Otevřít editor šablony metadat

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
cs: <p>Zde zvolte činnost, která bude provedena pomocí šablony metadat.</p><p><b>Odstranit</b>: odstraní již přiřazenou šablonu.</p><p><b>Neměnit </b>: neovlivní informace šablony.</p><p>Všechny ostatní hodnoty jsou položky šablony spravované digiKamem. Informaci lze přiřadit také výběrem.</p>

en: To remove
cs: K odstranění

en: Do not change
cs: Neměnit

en: Names:
cs: Jména:

en: Usages:
cs: Použití:

en: No or invalid size specified
cs: Velikost nebyla zadána nebo byla zadána chybně

en: Thumbnail is null
cs: Náhled je prázdný

en: File does not exist or is not a file
cs: Soubor neexistuje nebo se nejedná o soubor

en: Cannot create thumbnail for %1
cs: Nelze vytvořit náhled %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
cs: Selhala inicializace databáze náhledů

en: Error message: %1
cs: Chybové hlášení: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
cs: Určit rozdíl z času pořízení obrázku

en: Load different photo
cs: Načíst různé fotografie

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
cs: Pokud máte ve své sbírce fotografii s časem pořízení, nebo čas z jiného externího zdroje, můžete jej zde načíst a nastavit ukazatel na zobrazené (datum a ) čas. Rozdíl interních hodin vašeho fotoaparátu bude stanoven z tohoto nastavení.

en: <font color="red"><b>Could not load<br/>image %1.</b></font>
cs: <font color="red"><b>Nelze načíst<br/>obrázek %1.</b></font>

en: The clock date and time:
cs: Datum a čas hodin:

en: Select Image to Extract Clock Photo
cs: Vybrat obrázek k získání času pořízení

en: %1 timestamp
cs: %1 časová značka

en: File last modified
cs: Poslední změna souboru

en: EXIF: created
cs: EXIF: vytvořen

en: EXIF: original
cs: EXIF: původní

en: EXIF: digitized
cs: EXIF: digitalizován

en: IPTC: created
cs: IPTC: vytvořen

en: XMP: created
cs: XMP: vytvořen

en: Reset to current date
cs: Nastavit aktuální datum

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
cs: Kopírovat hodnotu

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
cs: Přičíst

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
cs: Odečíst

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
cs: dny

en: Determine difference from clock photo
cs: Určit rozdíl z času pořízení obrázku.

en: EXIF: Thumbnail
cs: EXIF: Náhled

en: Timestamp Adjustments
cs: Přizpůsobení časového razítka

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
cs: Ken Burns - Přiblížení fotoaparátu

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
cs: Ken Burns - Oddálení fotoaparátu

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
cs: Ken Burns - Posun fotoaparátu zleva doprava

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
cs: Ken Burns - Posun fotoaparátu zprava doleva

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
cs: Ken Burns - Posun fotoaparátu shora dolů

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
cs: Ken Burns - Posun fotoaparátu zdola nahoru

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
cs: Náhodné

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
cs: Šachovnice

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
cs: Tání

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
cs: Přesun

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
cs: Mozaika

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
cs: Kubismus

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
cs: Rozpínání

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
cs: Vodorovné linky

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
cs: Svislé linky

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
cs: Kruhová výseč

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
cs: Více kruh. výsečí

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
cs: Spirála ke středu

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
cs: Skvrny

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
cs: Blednutí

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
cs: Posunout zleva doprava

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
cs: Posunout zprava doleva

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
cs: Posunout shora dolů

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
cs: Posunout zespodu nahoru

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
cs: Postrčit zleva doprava

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
cs: Postrčit zprava doleva

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
cs: Postrčit shora dolů

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
cs: Postrčit zespodu nahoru

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
cs: Prohodit zleva doprava

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
cs: Prohodit zprava doleva

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
cs: Prohodit shora dolů

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
cs: Prohodit zespodu nahoru

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
cs: Náhodné

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
cs: Vysoká kvalita H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Codec MPEG2]
en: MPEG-2 Video
cs: Video MPEG-2

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
cs: Vnitřní

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
cs: Výchozí z pracovního prostředí

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
cs: Zobrazit název souboru s obrázkem

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit název souboru s obrázkem ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
cs: Zobrazit datum vytvoření obrázku

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit datum a čas vytvoření obrázku ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
cs: Zobrazit clonu a ohniskovou vzdálenost fotoaparátu

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit clonu a ohniskovou vzdálenost fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
cs: Zobrazit dobu expozice a citlivost

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit expozici a citlivost fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
cs: Zobrazit model fotoaparátu

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit výrobce a model fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
cs: Zobrazit model čočky fotoaparátu

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit model čočky fotoaparátu ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
cs: Zobrazit titulek obrázku

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit popisek obrázku ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
cs: Zobrazit název obrázku

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit název fotografie ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
cs: Zobrazit popisek obrázku, pokud nemá název

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
cs: Zobrazit popisek obrázku ve spodní části obrazovky, pokud neexistují názvy.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
cs: Zobrazit hodnocení obrázku

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit hodnocení obrázku v digiKamu ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
cs: Zobrazit značky obrázku

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
cs: Zobrazit názvy značek obrázku digiKam ve spodní části obrazovky.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
cs: Písmo pro On Screen Display:

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
cs: Pozastavit/Přehrát

[ctx: capture video frame]
en: Capture
cs: Zachytávat

en: An error has occurred with the media player...
cs: Vyskytla se chyba s přehrávačem médií...

en: Toggle playing in a loop
cs: Přehrávání ve smyčce

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
cs: Obnovit výchozí hodnotu

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
cs: Přejít na %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
cs: Binární

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
cs: Verze

en: Binary not found.
cs: Nenalezen spustitelný soubor.

en: Minimal version number required for this binary is %1
cs: Minimální požadované číslo verze pro tento binární soubor je %1

en: Find
cs: Najít

en:  or <a href="%1">download</a>
cs:  nebo <a href="%1">stáhnout</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
cs: <qt><p><font color="red"><b>Varování:</b> Ve vašem systému nebyly nalezeny některé nezbytné binární soubory. Pokud je máte nainstalované,  stiskněte tlačítko 'Najít' a soubory vyhledejte, v opačném případě je prosím stáhněte a nainstalujte, aby bylo možno pokračovat.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
cs: Byla zjištěna vývojová verze. Není zaručena správná funkce tohoto binárního souboru.

en: Change
cs: Změnit

en: Browse...
cs: Procházet...

en: If Target File Exists:
cs: Pokud cílový soubor existuje:

en: Store as a different name
cs: Uložit pod jiným názvem

en: Overwrite automatically
cs: Automaticky přepsat

en: Skip automatically
cs: Automaticky přeskočit

en: No options available
cs: Žádné dostupné volby

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
cs: Zde si můžete vybrat písmo, které bude použito.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
cs: Požadované písmo

[ctx: @title: font properties]
en: Font
cs: Písmo

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
cs: Zaškrtněte toto políčko ke změně nastavení rodiny písma.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
cs: Změnit rodinu písma?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
cs: Písmo:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
cs: Styl písma

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
cs: Zaškrtněte toto políčko ke změně nastavení stylu písma.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
cs: Změnit styl písma?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
cs: Styl písma:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
cs: Zaškrtněte toto políčko ke změně nastavení velikosti písma.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
cs: Změnit velikost písma?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
cs: Velikost:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
cs: Zde si můžete zvolit rodinu písma.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
cs: Zde si můžete zvolit styl písma.

[ctx: @item: font style]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: @item: font style]
en: Italic
cs: Kurzíva

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
cs: Svislé

[ctx: @item: font style]
en: Bold
cs: Tučné

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
cs: Tučná kurzíva

[ctx: @item: font size]
en: Relative
cs: Relativní

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
cs: Velikost písma "pevná" nebo "relativní" vzhledem k prostředí

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
cs: Zde je možné přepnout zda bude použita pevná velikost písma nebo zdali-li se má velikost písma dynamicky počítat a upravit podle velikosti prostředí (např. velikost prvku rozhraní, velikost papíru).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
cs: Zde si můžete zvolit velikost písma.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
cs: Šíleně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
cs: Toto je příklad textu ilustrující aktuální nastavení. Je možné jej upravit, aby bylo možné vyzkoušet speciální znaky.

[ctx: @info: font style]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: @info: font style]
en: Italic
cs: Kurzíva

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
cs: Svislé

en: System Font
cs: Systémové písmo

en: Custom Font
cs: Vlastní písmo

en: Choose...
cs: Vybrat...

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Embedded JPEG Preview
cs: Vložený náhled JPEG

en: Half Size Raw Preview
cs: Náhled poloviční velikosti

en: Reduced Size Preview
cs: Náhled zmenšené velikosti

en: Failed to load image
cs: Chyba při načítání obrázku

en: Pan the image to a region
cs: Posunout obrázek do oblasti

en: Show available versions in a list
cs: Zobrazit dostupné verze jako seznam

en: Show available versions as a tree
cs: Zobrazit dostupné verze jako strom

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
cs: Zobrazit dostupné verze a použité filtry jako sloučený seznam

en: Uncalibrated color space
cs: Nekalibrovaný barevný prostor

en: No profile available...
cs: Profil není dostupný...

en: Perceptual
cs: Dle vnímání

en: Relative Colorimetric
cs: Relativní kolorimetrický

en: Absolute Colorimetric
cs: Absolutní kolorimetrický

en: Saturation
cs: Sytost

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
cs: <ul><li><p><b>Perceptuální záměr</b> způsobí, že se celý gamut obrázku přesně přizpůsobí na gamut výstupního zařízení, čímž se zachová vyvážení šedé, ale už se nemusí zachovat přesné barvy.</p><p> Jinými slovy, pokud některé barvy na obrázku spadají mimo rozsah barev, které dokáže zobrazit výstupní zařízení, podle zobrazovacího záměru obrázku se všechny barvy přizpůsobí tak, aby spadaly do renderovatelného rozsahu a jejich vztahy byly co nejlépe zachovány.</p><p> Tento záměr je nejvhodnější pro zobrazování fotografií a podobných obrázků, a je záměrem výchozím.</p></li><li><p><b>Absolutní kolorimetrický záměr</b> způsobí, že mnoho barev bude mimo zobrazitelný rozsah a budou zobrazeny jako jim nejbližší zobrazitelná barva, zatímco všechny ostatní zůstanou beze změny.</p><p>Tento záměr zachová bílou a je nejvhodnější pro bodové barvy (Pantone, TruMatch, barvy loga...).</p></li><li><p><b>Relativní kolorimetrický záměr</b> je definován tak, že všechny barvy spadající mimo zobrazitelný rozsah jsou zobrazeny jako nejbližší zobrazitelná barva, přičemž ostatní barvy jsou nezměněny. Tiskový záměr nezachová bod bílé.</p></li><li><p><b>Sytostní záměr</b> zachová sytost barev na obrázku i za cenu změny odstínu a světlosti.</p><p>Realizace tohoto záměru zůstává poněkud problematická, a ICC stále pracuje na dosažení požadovaných vlastností.</p><p>Tento záměr je nejvhodnější pro prezentační grafiku, jako jsou např. grafy, kde více záleží na výrazných barvách a kontrastu než na konkrétní barvě.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
cs: Název

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
cs: Název ICC profilu produktu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
cs: Popis ICC profilu produktu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
cs: Dodatečné informace ICC profilu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
cs: Výrobce

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
cs: Neformátované informace o výrobci ICC profilu

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
cs: Neformátované informace o modelu ICC profilu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
cs: Autorská práva

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
cs: Neformátované informace o autorských právech profilu ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
cs: ID profilu

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
cs: Identifikační číslo ICC profilu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
cs: Barevné prostředí

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
cs: Barevné prostředí používané ICC profilem

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
cs: Prostor propojení

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
cs: Prostor propojení používaný ICC profilem

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
cs: Třída zařízení

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
cs: Třída zařízení ICC profilu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
cs: Zobrazovací záměr

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
cs: Záměr zobrazení pro ICC profil

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
cs: Verze profilu

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
cs: Verze ICC použitá k uložení profilu

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
cs: CMM příznaky

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
cs: Přepínače správy barev ICC profilem

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
cs: Tato oblast obsahuje diagram CIE nebo barevnosti.
    CIE diagram zobrazuje všechny barvy, které může 
    člověk s běžným zrakem vnímat. Ty reprezentuje barevná
    plocha ve tvaru plachty. Přes ni je navíc umístěn bíle orámovaný
    trojúhelník, který reprezentuje hranice barevného prostoru
    pro zařízení popisované barevným prostorem. Označuje
    se jako gamut zařízení.
    Na diagramu se také nacházejí černé body a žluté čáry.
    Každý černý bod odpovídá jednomu z měření, na základě
    nichž byl vytvořen použitý profil. Žlutá čára odpovídá míře
    a směru, s nimiž byl každý bod korigován pomocí profilu.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
cs: Informace o ICC profilu

[ctx: @info: icc profile color space]
en: GRAY
cs: Šedá

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
cs: Vstupní zařízení

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
cs: Zobrazovací zařízení

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
cs: Výstupní zařízení

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
cs: Barevné prostředí

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
cs: Spojovací zařízení

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
cs: Abstrakt

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
cs: Pojmenovaná barva

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
cs: Dle vnímání

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
cs: Relativní kolorimetrický

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
cs: Sytost

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
cs: Absolutní kolorimetrický

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
cs: Soubor pro uložení barevného profilu ICC

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
cs: Soubory ICC (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
cs[0]: 1 obrázek
cs[1]: %1 obrázky
cs[2]: %1 obrázků

[ctx: date of last image modification]
en: Mod.: %1
cs: Změn.: %1

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Drag to reposition
cs: Přemístit přetažením

en: Show Thumbbar
cs: Zobrazit panel náhledů

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b> with the Power of <b>Open Source</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>
cs: <qt><font color="white"><b>Profesionální</b> <b>správa</b> fotografií pomocí <b>Otevřeného software</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
cs: Profesionální správa fotografií pomocí svobodného software

en: A KDE Family Project
cs: Projekt z rodiny KDE

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
cs: Koordinátor, vývojář a mentorování

en: Developer and Mentoring
cs: Vývojář a mentorování

en: Advanced Searches Tool Improvements
cs: Vylepšení nástroje Pokročilé hledání

en: Releases Manager
cs: Správce vydání

en: Port to Qt6,
cs: Portování na Qt6

en: Tags Manager
cs: Správce značek

en: Image Quality Sorter
cs: Seřazovač kvality obrázků

en: Face Detection
cs: Detekce obličeje

en: Non-destructive image editing
cs: Nedestruktivní úpravy obrázku

en: Reverse Geo-Coding
cs: Reverzní geolokace

en: Face Recognition
cs: Detekce obličeje

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
cs: Podpora více jader u Správce dávkového zpracování a mentorování

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
cs: Nástroj UPnP / DLNA Export a mentorování

en: Video Metadata Support and Mentoring
cs: Podpora video metadat a mentorování

en: Panorama Tool and Mentoring
cs: Nástroj Panorama a mentorování

en: XML based GUI port of tools
cs: Port nástrojů GUI založený na XML

en: Auto Noise Reduction
cs: Automatické potlačení šumu

en: Windows Port and Release Manager
cs: Port na Windows a Release Manager

en: Developer and Windows port
cs: Vývojář a správce portu na Windows

en: LCMS2 library port
cs: Port knihovny LCMS2

en: Color Management
cs: Správa barev

en: MySQL interface
cs: Rozhraní MySQL

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
cs: Návrh, ikony, logo, banner, nápady, beta testování

en: Bug reports and patches
cs: Hlášení chyb a opravy

en: Webmaster
cs: Správce webu

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
cs: Autor příručky, testování alfa-verze, správce webu

en: Feedback and patches. Handbook writer
cs: Zpětná vazba a opravy. Autor příručky

en: digiKam website banner and application icons
cs: banner digiKam a ikony aplikace

en: Various usability fixes and general application polishing
cs: Různé opravy a vylepšení

en: digiKam website, Feedback
cs: Stránky digiKam, zpětná vazba

en: Bug reports, feedback and icons
cs: Hlášení chyb, opravy a ikony

en: Developer (2001-2005)
cs: Vývojář (2001-2005)

en: Developer (2004-2005)
cs: Vývojář (2004-2005)

en: Developer (2004)
cs: Vývojář (2004)

en: Configure Notifications
cs: Nastavit upozornění

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
cs: Obecné

en: Components Information
cs: Informace o komponentách

en: Supported RAW Cameras
cs: Podporované RAW fotoaparáty

en: List of Detected Hardware
cs: Seznam detekovaného hardwaru

en: Donate...
cs: Přispějte...

en: Recipes Book...
cs: Kuchařka na digiKam...

en: Contribute...
cs: Přispívejte...

en: Check for New Version...
cs: Zkontrolovat novou verzi...

en: Database Statistics
cs: Statistika databáze

en: Toggle Left Side-bar
cs: Přepnout levý postranní panel

en: Toggle Right Side-bar
cs: Přepnout pravý postranní panel

en: Previous Left Side-bar Tab
cs: Předchozí karta levého postranního panelu

en: Next Left Side-bar Tab
cs: Následující karta levého postranního panelu

en: Previous Right Side-bar Tab
cs: Předchozí karta pravého postranního panelu

en: Next Right Side-bar Tab
cs: Následující karta pravého postranního panelu

en: Show Statusbar
cs: Zobrazit stavový panel

en: Size: %1
cs: Velikost: %1

en: Full-screen Options
cs: Volby celé obrazovky

en: H&ide toolbars
cs: Skrýt panely nástr&ojů

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
cs: Skrýt všechny panely nástrojů v celoobrazovkovém režimu.

en: Hide &thumbbar
cs: Skrýt pane&l náhledů

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
cs: Skrýt panel náhledů v celoobrazovkovém režimu.

en: Hide &sidebars
cs: Skrýt postranní panely

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
cs: Skrýt postranní panely v celoobrazovkovém režimu.

en: Hide st&atusbar
cs: Skrýt st&avový panel

[ctx: default theme name]
en: Default
cs: Výchozí

en: EXIF viewer
cs: Prohlížeč EXIF

en: Makernotes viewer
cs: Prohlížeč MakerNotes

en: IPTC viewer
cs: Prohlížeč IPTC

en: XMP viewer
cs: Prohlížeč XMP

en: ExifTool viewer
cs: Prohlížeč ExifTool

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
cs: Vymazat

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
cs: Podporované formáty souboru

[ctx: @title: column]
en: Extension
cs: Přípona

[ctx: @title: column]
en: Read
cs: Čtení

[ctx: @title: column]
en: Write
cs: Zápis

[ctx: @title: column]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @info: status]
en: yes
cs: ano

[ctx: @info: status]
en: no
cs: ne

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
cs: <b>Název: </b><p>%1</p><b>Hodnota: </b><p>%2</p><b>Popis: </b><p>%3</p>

en: JPEG Meta Information Level 0
cs: Meta-informace JPEG úroveň 0

en: JPEG Meta Information Level 1
cs: Meta-informace JPEG úroveň 1

en: JPEG Meta Information Level 11
cs: Meta-informace JPEG úroveň 11

en: JPEG Meta Information Level 12
cs: Meta-informace JPEG úroveň 12

en: JPEG Meta Information Level 13
cs: Meta-informace JPEG úroveň 13

en: JPEG Meta Information Level 14
cs: Meta-informace JPEG úroveň 14

en: JPEG Meta Information Level 15
cs: Meta-informace JPEG úroveň 15

en: JPEG Meta Information Level 4
cs: Meta-informace JPEG úroveň 4

en: JPEG Meta Information Level 5
cs: Meta-informace JPEG úroveň 5

en: JPEG Meta Information Level 6
cs: Meta-informace JPEG úroveň 6

en: JPEG Meta Information Level 8
cs: Meta-informace JPEG úroveň 8

en: Digital Negative
cs: Digitální negativ

en: Digital Video
cs: Digitální Video

en: DjVu image
cs: Obrázek DjVu

en: HyperText Markup Language
cs: Hypertext Markup Language

en: ISO 9660 Disk Image
cs: Obraz disku ISO 9660

en: Meta Information
cs: Meta-informace

en: Ogg Opus Audio
cs: Zvuk Ogg Opus

en: Rich Text Format
cs: Rich Text Formát

en: Scalable Vector Graphics
cs: Škálovatelná vektorová grafika

en: Extensible Markup Language
cs: Rozšiřitelný značkovací jazyk

en: ZIP Archive Information
cs: Informace o archivu ZIP

en: Unavailable
cs: Nedostupný

[ctx: info]
en: Loading in progress
cs: Probíhá načítání

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
cs: Možnosti filtru značek

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
cs: Použít filtr značek na metadata.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
cs: Žádný filtr

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
cs: Fotografie

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
cs: Nástroje

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
cs: Spustit nástroj nad metadaty značek.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
cs: Uložit do souboru

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
cs: Vytisknout

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
cs: Zkopírovat do schránky

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
cs: Název souboru: %1 (%2)

en: Standard Exif Tags
cs: Standardní EXIF značky

en: No description available
cs: Popis není dostupný

en: EXIF File to Save
cs: EXIF soubor k uložení

en: EXIF binary Files (*.exif)
cs: Binární soubory EXIF (*.exif)

en: IPTC Records
cs: IPTC záznamy

en: IPTC File to Save
cs: IPTC soubor k uložení

en: IPTC binary Files (*.iptc)
cs: Binární soubory IPTC (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
cs: EXIF značky MakerNote

en: Interoperability
cs: Přenositelnost

en: Image Information
cs: Informace o obrázku

en: Photograph Information
cs: Informace o fotografii

en: Global Positioning System
cs: Systém globální navigace (GPS)

en: Embedded Thumbnail
cs: Vložený náhled

en: IIM Envelope
cs: IIM obálka

en: IIM Application 2
cs: IIM aplikace 2

en: Additional Exif Properties
cs: Další vlastnosti EXIF

en: Camera Raw
cs: RAW fotoaparát

en: digiKam schema
cs: schéma digiKam

en: Exif-specific Properties
cs: Vlastnosti Exif

en: IPTC Extension schema
cs: Schéma rozšíření IPTC

en: PLUS License Data Format Schema
cs: Schéma formátu dat licence PLUS

en: TIFF Properties
cs: Vlastnosti TIFF

en: Basic Schema
cs: Základní schéma

en: Dynamic Media
cs: Dynamická média

en: Media Management
cs: Správa médií

en: Rights Management
cs: Správa práv

en: Paged-Text
cs: Stránkovaný text

en: Image Magick Attributes
cs: Atributy Image Magicku

en: Image Magick Properties
cs: Vlastnosti Image Magicku

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
cs: Název souboru: %1 (%2)

en: XMP Schema
cs: XMP Schéma

en: XMP File to Save
cs: XMP soubor pro uložení

en: XMP text Files (*.xmp)
cs: Textové soubory XMP (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
cs: Barevný popisek: %1

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
cs: Barva

[ctx: @info: pick label name]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
cs: Popisek výběru: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
cs: Výběr

en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @info]
en: Switch to %1
cs: Přepnout na %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
cs: Chybové hlášení: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
cs: Výchozí jazyk

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
cs: Afrikánsky (JAR)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
cs: Amharsky (Etiopie)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
cs: Arabsky (SAE)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
cs: Arabsky (Bahrajn)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
cs: Arabsky (Alžírsko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
cs: Arabsky (Egypt)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
cs: Arabsky (Irák)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
cs: Arabština (Izrael)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
cs: Arabsky (Jordánsko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
cs: Arabsky (Kuvajt)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
cs: Arabsky (Libanon)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
cs: Arabsky (Libye)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
cs: Arabsky (Maroko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
cs: Arabština (Mauretánie)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
cs: Arabsky (Omán)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
cs: Arabsky (Katar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
cs: Arabsky (Saúdská Arábie)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
cs: Arabština (Súdán)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
cs: Arabština (Somálsko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
cs: Arabsky (Sýrie)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
cs: Arabština (Čad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
cs: Arabsky (Tunisko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
cs: Arabsky (Jemen)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
cs: Ásámsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
cs: Baškirský (Rusko)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
cs: Bengálština (Bangladéš)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
cs: Bengálsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
cs: Bengálština (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
cs: Běloruský (Bělorusko)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
cs: Bulharsky (Bulharsko)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
cs: Tibetsky (Bhútán)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
cs: Bretonsky (Francie)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
cs: Katalánsky (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
cs: Katalánsky (Španělsko)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
cs: Katalánsky (Francie)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
cs: Cebujština (Filipíny)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Guam)
cs: Čamorština (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
cs: Čamorština (Společenství Severních Marian)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
cs: Korsicky (Francie)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
cs: Česky (ČR)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
cs: Velšsky (Spojené království)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
cs: Dánský (Dánsko)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
cs: Německy (Rakousko)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
cs: Německy (Švýcarsko)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
cs: Německy (Německo)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
cs: Německy (Lichtenštejnsko)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
cs: Německy (Lucembursko)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
cs: Řecky (Řecko)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
cs: Anglicky (Austrálie)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
cs: Anglicky (Belize)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
cs: Anglicky (Anglie)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
cs: Anglicky (Karibik)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
cs: Anglicky (Velká Británie)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
cs: Anglicky (Irsko)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
cs: Anglicky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
cs: Anglicky (Jamajka)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
cs: Anglicky (Malajsie)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
cs: Anglicky (Nový Zéland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
cs: Anglicky (Filipíny)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
cs: Anglicky (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
cs: Anglicky (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
cs: Anglicky (Spojené Státy)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
cs: Anglicky (Jižní Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
cs: Anglicky (Zimbabwe)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
cs: Španělsky (Argentina)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
cs: Španělsky (Bolívie)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
cs: Španělsky (Chile)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
cs: Španělsky (Kolumbie)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
cs: Španělsky (Kostarika)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
cs: Španělsky (Dominikánská republika)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
cs: Španělsky (Ekvádor)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
cs: Španělsky (Španělsko)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
cs: Španělsky (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
cs: Španělsky (Honduras)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
cs: Španělsky (Mexiko)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
cs: Španělsky (Nikaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
cs: Španělsky (Panama)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
cs: Španělsky (Peru)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
cs: Španělsky (Portoriko)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
cs: Španělsky (Paraguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
cs: Španělsky (Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
cs: Španělsky (Spojené státy)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
cs: Španělsky (Uruguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
cs: Španělsky (Venezuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
cs: Estonsky (Estonsko)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
cs: Baskicky (Baskicko)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
cs: Persky (Írán)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
cs: Finsky (Finsko)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
cs: Faersky (Faerské ostrovy)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
cs: Francouzsky (Belgie)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
cs: Francouzsky (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
cs: Francouzsky (Švýcarsko)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
cs: Francouzsky (Francie)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
cs: Francouzsky (Lucembursko)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
cs: Francouzsky (Monako)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
cs: Frísky (Nizozemí)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
cs: Irsky (Irsko)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
cs: Galicijsky (Galicie)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
cs: Gudžarátsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
cs: Hindsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
cs: Chorvatsky (Bosna a Hercegovina, Latinka)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
cs: Chorvatsky (Chorvatsko)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
cs: Maďarsky (Maďarsko)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
cs: Arménsky (Arménie)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
cs: Islandsky (Island)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
cs: Iralsky (Švýcarsko)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
cs: Italsky (Itálie)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
cs: Hebrejsky (Izrael)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
cs: Japonsky (Japonsko)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
cs: Gruzínsky (Gruzie)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
cs: Kazašsky (Kazachstán)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
cs: Grónsky (Grónsko)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
cs: Khmersky (Kambodža)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
cs: Kannadsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
cs: Korejsky (Jižní Korea)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
cs: Kyrgyzsky (Kyrgyzstán)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
cs: Lucembursky (Lucemburk)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
cs: Laosky (Laos)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
cs: Litevsky (Litva)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
cs: Lotyšsky (Lotyšsko)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
cs: Maorsky (Nový Zéland)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
cs: Makedonsky (Makedonie)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
cs: Malajálamsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
cs: Mongolsky (Mongolsko)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
cs: Maráthí (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
cs: Malajsky (Sultanát Brunej)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
cs: Malajsky (Malajsie)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
cs: Maltsky (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
cs: Norsky Bokmål (Norsko)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
cs: Nepálsky (Nepál)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
cs: Nizozemsky (Belgie)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
cs: Nizozemsky (Holandsko)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
cs: Norsky Nynorsk (Norsko)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
cs: Sotsky (JAR)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
cs: Okcitánsky (Francie)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
cs: Orijsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
cs: Paňdžábsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
cs: Polsky (Polsko)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
cs: Paštsky (Afghánistán)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
cs: Portugalsko (Brazílie)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
cs: Portugalsky (Portugalsko)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
cs: Románština (Švýcarsko)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
cs: Rumunsky (Rumunsko)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
cs: Rusky (Rusko)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
cs: Sanskrt (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
cs: Sami (Severní Finsko)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
cs: Sami (Severní Norsko)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
cs: Sami (Severní Švédsko)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
cs: Sinhala (Srí Lanka)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
cs: Slovenský (Slovensko)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
cs: Slovinsky (Slovinsko)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
cs: Albánsky (Albánie)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
cs: Švédsky (Finsko)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
cs: Švédsky (Švédsko)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
cs: Svahilsky (Keňa)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
cs: Tamilsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
cs: Telugsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
cs: Thajsky (Thajsko)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
cs: Turkmensky (Turkmenistán)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
cs: Tagalog (Filipíny)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
cs: Čvansky (JAR)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
cs: Turečtina (Kypr)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
cs: Turecky (Turecko)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
cs: Tatarsky (Rusko)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
cs: Ukrajinsky (Ukrajina)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
cs: Urdsky (Indie)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (Pakistan)
cs: Urdsky (Pákistán)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
cs: Vietnamsky (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
cs: Volofsky (Senegal)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
cs: Yiddish (Německo)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
cs: Yoruba (Nigérie)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
cs: Čínsky (Macao SAR)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
cs: Čínsky (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
cs: Čínsky (Tchaj-wan)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
cs: Zulsky (JAR)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: @info: country code]
en: Albania
cs: Albánie

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
cs: Americká Samoa

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
cs: Antarktida

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: @info: country code]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: @info: country code]
en: Austria
cs: Rakousko

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
cs: Bahamy

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
cs: Bahrajn

[ctx: @info: country code]
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
cs: Bělorusko

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
cs: Belgie

[ctx: @info: country code]
en: Bermuda
cs: Bermudy

[ctx: @info: country code]
en: Bhutan
cs: Bhútán

[ctx: @info: country code]
en: Bolivia
cs: Bolívie

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Herzegovina

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
cs: Brazílie

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
cs: Britské panenské ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
cs: Brunej

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
cs: Kambodža

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
cs: Kamerun

[ctx: @info: country code]
en: Canada
cs: Kanada

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
cs: Kapverdy

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

[ctx: @info: country code]
en: Chad
cs: Čad

[ctx: @info: country code]
en: China
cs: Čína

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
cs: Kokosové ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
cs: Komory

[ctx: @info: country code]
en: Zaire
cs: Zair

[ctx: @info: country code]
en: Congo
cs: Kongo

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Costa Rica
cs: Kostarika

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
cs: Pobřeží slonoviny

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
cs: Kypr

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
cs: Česká Republika

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
cs: Dánsko

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
cs: Džibuti

[ctx: @info: country code]
en: Dominica
cs: Dominika

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
cs: Ekvádor

[ctx: @info: country code]
en: El Salvador
cs: Salvador

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
cs: Estonsko

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
cs: Etiopie

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
cs: Faerské ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
cs: Falklandy

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
cs: Ostrovy Fiji

[ctx: @info: country code]
en: Finland
cs: Finsko

[ctx: @info: country code]
en: France
cs: Francie

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní a antarktická území

[ctx: @info: country code]
en: Gambia
cs: Gambie

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
cs: Gruzie

[ctx: @info: country code]
en: Germany
cs: Německo

[ctx: @info: country code]
en: Greece
cs: Řecko

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
cs: Grónsko

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
cs: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
cs: Vatikán

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
cs: Chorvatsko

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
cs: Maďarsko

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
cs: Island

[ctx: @info: country code]
en: India
cs: Indie

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
cs: Indonésie

[ctx: @info: country code]
en: Iran
cs: Írán

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
cs: Irák

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
cs: Irsko

[ctx: @info: country code]
en: Israel
cs: Izrael

[ctx: @info: country code]
en: Italy
cs: Itálie

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: @info: country code]
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
cs: Jordánsko

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

[ctx: @info: country code]
en: Kenya
cs: Keňa

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
cs: Severní Korea

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
cs: Jižní Korea

[ctx: @info: country code]
en: Kuwait
cs: Kuvajt

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
cs: Kyrgyzstán

[ctx: @info: country code]
en: Lao
cs: Laos

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
cs: Lotyšsko

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
cs: Libanon

[ctx: @info: country code]
en: Liberia
cs: Libérie

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
cs: Libyjská arabská Jamahiriya

[ctx: @info: country code]
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
cs: Litva

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: @info: country code]
en: Macedonia
cs: Makedonie

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
cs: Madagaskar

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
cs: Malajsie

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
cs: Maledivy

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
cs: Martinik

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
cs: Mauretánie

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
cs: Mauricius

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
cs: Mexiko

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
cs: Mikronésie

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
cs: Moldávie

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
cs: Monako

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
cs: Mongolsko

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
cs: Maroko

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
cs: Mosambik

[ctx: @info: country code]
en: Namibia
cs: Namibie

[ctx: @info: country code]
en: Nepal
cs: Nepál

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
cs: Nizozemí

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

[ctx: @info: country code]
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

[ctx: @info: country code]
en: Nigeria
cs: Nigérie

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
cs: Společenství Severních Marian

[ctx: @info: country code]
en: Norway
cs: Norsko

[ctx: @info: country code]
en: Oman
cs: Omán

[ctx: @info: country code]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
cs: Palestinské území

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
cs: Papua - Nová Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
cs: Filipíny

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
cs: Pitcairnův ostrov

[ctx: @info: country code]
en: Poland
cs: Polsko

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
cs: Portugalsko

[ctx: @info: country code]
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

[ctx: @info: country code]
en: Qatar
cs: Katar

[ctx: @info: country code]
en: Romania
cs: Rumunsko

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
cs: Ruská federace

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
cs: Sv. Helena

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
cs: Sv. Kitts a Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
cs: Svatá Lucie

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
cs: Saint-Pierre a Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
cs: St. Vincent a Grenadiny

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
cs: Ostrov Svatého Tomáše a Princův ostrov

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
cs: Saúdská Arábie

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
cs: Srbsko

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
cs: Seychelské ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
cs: Singapur

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
cs: Slovensko

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
cs: Slovinsko

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Somalia
cs: Somálsko

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
cs: Jižní Afrika

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: @info: country code]
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

[ctx: @info: country code]
en: Sudan
cs: Súdán

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
cs: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
cs: Špicberky a ostrov Jan Mayen

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
cs: Svazijsko

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
cs: Švédsko

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
cs: Syrská arabská republika

[ctx: @info: country code]
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
cs: Tanzánie

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
cs: Thajsko

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
cs: Ostrovy Tokelau

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
cs: Tunisko

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: @info: country code]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
cs: Ostrovy Turks a Caicos

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
cs: Americké Panenské ostrovy

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
cs: Ukrajina

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
cs: Spojené království

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy USA

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
cs: Spojené státy americké

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
cs: Východní Republika Uruguay

[ctx: @info: country code]
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
cs: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
cs: Ostrovy Wallis a Futuna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
cs: Jemen

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
cs: Zambie

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
cs: Spojené národy

[ctx: @info: country code]
en: European Union
cs: Evropská unie

[ctx: @info: country code]
en: Space
cs: Mezera

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
cs: U moře

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
cs: Za letu

[ctx: @info: country code]
en: England
cs: Anglie

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
cs: Skotsko

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
cs: Severní Irsko

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
cs: Palestina

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
cs: Použít strukturovanou definici námětu obsahu:

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
cs: referenční kód

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
cs: Použít vlastní definici

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
cs: Věc:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
cs: Podrobnosti:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
cs: Přid&at

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
cs: S&mazat

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
cs: Nah&radit

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
cs: Chyba: Nelze najít přihlašovací údaje Bing ve webové verzi.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
cs: Chyba: Nelze získat klíč Bing z webové verze.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
cs: Chyba: Nelze získat token Bing z webové verze.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
cs: Chyba: Nelze získat dodatečné informace Bing z webové verze.

en: Error: Unable to parse autodetected language
cs: Chyba: Nelze zpracovat automaticky detekovaný jazyk

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
cs: Automaticky zjistit

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
cs: Afrikánština

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
cs: Albánština

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
cs: Amharština

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
cs: Arabština

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
cs: Arménština

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

[ctx: @info: language name]
en: Basque
cs: Baskičtina

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
cs: Baškirština

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
cs: Běloruština

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
cs: Bengálština

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
cs: Bosenština

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
cs: Bulharština

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
cs: Katalánština

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
cs: Kantonská čínština

[ctx: @info: language name]
en: Cebuano
cs: Cebuánština

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
cs: Zjednodušená čínština

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
cs: Tradiční čínština

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
cs: Korsičtina

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
cs: Chorvatština

[ctx: @info: language name]
en: Czech
cs: Čeština

[ctx: @info: language name]
en: Danish
cs: Dánština

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
cs: Holandština

[ctx: @info: language name]
en: English
cs: Angličtina

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
cs: Estonština

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
cs: Fidžijština

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
cs: Filipínština

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
cs: Finština

[ctx: @info: language name]
en: French
cs: Francouzština

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
cs: Fríština

[ctx: @info: language name]
en: Galician
cs: Galicijština

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
cs: Gruzínština

[ctx: @info: language name]
en: German
cs: Němčina

[ctx: @info: language name]
en: Greek
cs: Řečtina

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
cs: Gudžarátština

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
cs: Haitská Kreolština

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
cs: Havajština

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
cs: Hebrejština

[ctx: @info: language name]
en: Hindi
cs: Hindština

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
cs: Maďarština

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
cs: Islandština

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
cs: Indonéština

[ctx: @info: language name]
en: Irish
cs: Irština

[ctx: @info: language name]
en: Italian
cs: Italština

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
cs: Japonština

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
cs: Jávština

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
cs: Kazachština

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
cs: Khmérské

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
cs: Klingonština

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
cs: Klingonština (PlqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
cs: Korejština

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
cs: Kurdština

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
cs: Kyrgyzština

[ctx: @info: language name]
en: Lao
cs: Laoština

[ctx: @info: language name]
en: Latin
cs: Latina

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
cs: Lotyština

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
cs: Litevština

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
cs: Lucemburština

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
cs: Makedonština

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
cs: Malgaština

[ctx: @info: language name]
en: Malay
cs: Malajština

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
cs: Maltština

[ctx: @info: language name]
en: Maori
cs: Maurština

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
cs: Maráthí

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
cs: Mongolština

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
cs: Myanmarština

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
cs: Nepálština

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
cs: Norština

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
cs: Paštunština

[ctx: @info: language name]
en: Persian
cs: Perština

[ctx: @info: language name]
en: Polish
cs: Polština

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
cs: Portugalština

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
cs: Pandžábština

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
cs: Rumunština

[ctx: @info: language name]
en: Russian
cs: Ruština

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
cs: Samojština

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
cs: Skotská gaelština

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
cs: Srbština (azbuka)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
cs: Srbština (latinka)

[ctx: @info: language name]
en: Shona
cs: Šonština

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
cs: Sindhština

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
cs: Slovenština

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
cs: Slovinština

[ctx: @info: language name]
en: Somali
cs: Somálština

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
cs: Španělština

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
cs: Sundánština

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
cs: Svahilština

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
cs: Švédština

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
cs: Tahitština

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
cs: Tádžičtina

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
cs: Tamilština

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
cs: Tatarština

[ctx: @info: language name]
en: Thai
cs: Thajština

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
cs: Tonžština

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
cs: Turečtina

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
cs: Turkmenština

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
cs: Ujgurština

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
cs: Urdština

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
cs: Uzbečtina

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
cs: Vietnamština

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
cs: Velština

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
cs: Jidiš

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
cs: Jarubština

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
cs: Chyba: Nelze najít Yandex SID ve webové verzi.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
cs: Chyba: Nelze získat Yandex SID z webové verze.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
cs: Kód (Jazyk-země)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
cs: Název

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
cs: Zobrazit pouze vybrané položky (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Translate to %1
cs: Přeložit do %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
cs: Odstranit tuto položku

[ctx: @action]
en: Clear List
cs: Smazat seznam

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
cs: Hledat...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
cs: Rozlišovat velká/malá

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
cs: Zapnout kontrolu pravopisu na pozadí při zadávání textu

[ctx: @label]
en: Default Language:
cs: Výchozí jazyk:

en: Auto-detect
cs: Autodetekce

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
cs: Dostupné slovníky jazyků

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
cs: Kód

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title]
en: Available Backends
cs: Dostupné podpůrné vrstvy

[ctx: @title]
en: Ignored Words
cs: Ignorovaná slova

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
cs: Zde zadejte slovo, které má kontrola pravopisu ignorovat

[ctx: @action]
en: &Add...
cs: Přid&at...

[ctx: @action]
en: &Remove
cs: Odeb&rat

[ctx: @action]
en: &Replace
cs: Nah&radit

[ctx: @action]
en: Go to Previous
cs: Přejít na předchozí

[ctx: @action]
en: Go to Next
cs: Přejít na následující

[ctx: @action]
en: Go Up
cs: Přejít nahoru

[ctx: @action]
en: Go Home
cs: Přejít domů

[ctx: @info]
en: Go to home directory
cs: Přejít do domovského adresáře

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
cs: Možnosti pohledu

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
cs: Stručné zobrazení

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
cs: Podrobný pohled

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
cs: Zobrazit záložky

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
cs: Více nastavení...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
cs: Načíst obsah

[ctx: @action]
en: Load Contents
cs: Načíst obsah

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
cs: Připojit obsah

[ctx: @action]
en: Append Contents
cs: Připojit obsah

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
cs: Obrázky JPEG

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
cs: Obrázky TIFF

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
cs: Obrázky PNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
cs: Obrázky PGF

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
cs: Obrázky HEIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
cs: Obrázky AVIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
cs: Obrázky JPEG-XL

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
cs: Obrázky WEBP

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
cs: Obrázky DNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
cs: Obrázky RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
cs: Žádné obrázky RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
cs: Všechny podporované soubory

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
cs: Velikost ikony: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
cs: Nová záložka

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
cs: Upravit záložku

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
cs: &Název:

[ctx: @label]
en: &Icon:
cs: &Ikona:

[ctx: @action:button]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
cs: &Cesta:

[ctx: @title]
en: Bookmarks
cs: Záložky

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
cs: Načíst obsah

[ctx: @title]
en: Places
cs: Místa

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
cs: Přidat záložku

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
cs: Smazat záložku

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
cs: Odstranit vybranou záložku ze seznamu

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
cs: Upravit záložku

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
cs: Upravit současnou záložku v seznamu

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
cs: Přidat záložku

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
cs: Moje záložky

[ctx: @title]
en: Folder-View
cs: Pohled na složku

[ctx: @title]
en: Stack
cs: Zásobník

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
cs: Přidat záložku

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
cs: Složky

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
cs: Soubor(y) nebo složka(y) k otevření

en: Loading themes...
cs: Načítají se motivy...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
cs: <p>Cesta k ICC profilu se zdá být neplatná.</p><p>Pokud si ji přejete určit znovu, zvolte zde "Ano", jinak zvolte "Ne" a funkce "Správa barev" bude vypnuta, dokud se tento problém nevyřeší.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
cs: Neznámé

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
cs: %1 (%2 z %3)

en: Delete File
cs: Smazat soubor

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
cs: Chyba při ukládání souboru

en: Failed to save file: %1
cs: Selhalo uložení souboru: %1

en: Remote file handling is not supported
cs: Práce se vzdálenými soubory není podporována

en: Image saved successfully
cs: Obrázek byl úspěšně uložen

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
cs: Soubor "%1" bude smazán
    Jste si jistí?

en: Cannot delete "%1"
cs: Nelze smazat "%1"

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
cs: Otevřít obrázky ze složky

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
cs: Chyba při načítání souboru

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
cs: Selhalo načtení souboru: "%1"
    Práce se vzdálenými soubory není podporována

en: &Themes
cs: Mo&tivy vzhledu

en: Open folder
cs: Otevřít složku

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
cs: &Barva

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
cs: V&ylepšit

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
cs: Tra&nsformovat

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
cs: &Ozdobit

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
cs: Efek&ty

[ctx: @title:window]
en: Configure
cs: Nastavit

en: Editor Window
cs: Okno editoru

en: <qt>Editor Window Settings<br/><i>Customize editor window behavior</i></qt>
cs: <qt>Nastavení okna editoru<br/><i>Upraví chování okna editoru</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
cs: <qt>Správa informací ukládaných do obrázku<br/><i>Nastavení vztahů mezi obrázky a metadaty</i></qt>

en: Tool Tip
cs: Tipy nástrojů

en: RAW Decoding
cs: Dekódování RAW

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
cs: <qt>Nastavení dekódování RAW souborů<br/><i>Zvolte výchozí nastavení pro dekódování RAW</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
cs: <qt>Nastavení správy barev<br/><i>Zvolte nastavení správy barev</i></qt>

en: Save Images
cs: Ukládání obrázků

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
cs: <qt>Nastavení ukládání obrázků<br/><i>Volba výchozího nastavení použitého při ukládání obrázků</i></qt>

en: Plugins
cs: Moduly

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
cs: Různé

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
cs: <qt>Různá nastavení<br/> <i>Upravte chování ostatních součástí Showfoto</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
cs: Otočit činnosti

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
cs: Zobrazit ob&rázky a náhledy otočené podle značky orientace.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
cs: Po otočení/převrácení nastavit značku otočení na normální.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
cs: standard používaný většinou dnešních digitálních fotoaparátů k uložení technických informací o obrázku (jako je clona nebo čas závěrky).

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
cs: starší standard používaný u digitálních fotografií k uložení informací o fotografii v obrázku.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
cs: nový standard používaný pro digitální fotografie určený k nahrazení IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
cs: Chování

en: Sort images by:
cs: Seřadit obrázky podle:

[ctx: sort images by date]
en: Date
cs: Data

[ctx: sort images by name]
en: Name
cs: Názvu

[ctx: sort images by size]
en: File Size
cs: Velikosti souboru

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
cs: Zde vyberte, zda jsou nově otvírané obrázky tříděny podle jejich data, názvu nebo velikosti na disku.

en: Reverse ordering
cs: Obrácené pořadí

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
cs: Pokud je zaškrtnuta tato volba, budou nově otevírané obrázky tříděny v  sestupném pořadí.

en: &Show image Format
cs: Zobrazit formát ob&rázku

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byl zobrazen formát obrázku nad jeho náhledem.

en: &Show Geolocation Indicator
cs: Zobrazit ukazatel &geolokace

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazil ukazatel geolokace.

en: Updates
cs: Aktualizace

en: Check for new version:
cs: Zkontrolovat novou verzi:

en: Only For Stable Releases
cs: Pouze pro stabilní vydání

en: Use Version With Debug Symbols
cs: Použít verzi s ladicími symboly

en: Last check: %1
cs: Poslední kontrola: %1

en: Check now...
cs: Zkontrolovat nyní...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
cs: Chování

en: &Show splash screen at startup
cs: &Při spuštění zobrazit úvodní obrazovku

en: Use native file dialogs from the system
cs: Použít systémové souborové dialogy

en: Sidebar tab title:
cs: Titulek postranního panelu:

en: Only For Active Tab
cs: Jen pro aktivní kartu

en: For All Tabs
cs: Pro všechny karty

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
cs: Zaškrtněte tuto volbu k nastavení toho, jaké se zobrazí titulky postranních panelů.

en: Widget style:
cs: Styl ovládacích prvků:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
cs: Tato volba umožní nastavit výchozí dekoraci oken a vzhled.

en: Icon theme (changes after restart):
cs: Motiv ikon (změny se projeví po restartu):

en: Set this option to choose the default icon theme.
cs: Tato volba umožní nastavit výchozí motiv ikon.

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
cs: Breeze Tmavé

en: Use Icon Theme From System
cs: Použít systémové téma ikon

en: Application font:
cs: Písmo aplikace:

en: Select here the font used to display text in whole application.
cs: Zde můžete zvolit písmo použité v celé aplikaci.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
cs: Vzhled

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
cs: Kontrola pravopisu

[ctx: @title:tab]
en: Localize
cs: Překládání

[ctx: @title:tab]
en: System
cs: Systém

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
cs: Obecný

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
cs: Editor obrázků

en: Select here the font used to display text in tooltips.
cs: Zde zvolte písmo použité pro zobrazení textu v nástrojových tipech.

en: File/Image Information
cs: Informace o obrázku/souboru

en: Show file name
cs: Zobrazit název souboru

en: Set this option to display the image file name.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení názvu obrázku.

en: Show file date
cs: Zobrazit datum souboru

en: Set this option to display the image file date.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení data obrázku.

en: Show file size
cs: Zobrazit velikost souboru

en: Set this option to display the image file size.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení velikosti souboru obrázku.

en: Show image type
cs: Zobrazit typ obrázku

en: Set this option to display the image type.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení typu obrázku.

en: Show image dimensions
cs: Zobrazit velikost obrázku

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení rozměrů obrázku v pixelech.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení výrobce a modelu fotoaparátu, s nímž byla fotografie pořízena.

en: Camera lens model
cs: Model čočky fotoaparátu

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení modelu čočky, kterou byla fotografie pořízena.

en: Show camera date
cs: Zobrazit datum z fotoaparátu

en: Set this option to display the date when the image was taken.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení data pořízení fotografie.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení clony a ohniskové vzdálenosti fotoaparátu použitých pro pořízení obrázku.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení doby expozice a citlivosti použitých pro pořízení obrázku.

en: Show camera mode and program
cs: Zobrazit režim a program fotoaparátu

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení režimu a programu fotoaparátu použitých pro pořízení obrázku.

en: Show camera flash settings
cs: Zobrazit nastavení blesku fotoaparátu

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení režimu blesku použitého pro pořízení obrázku.

en: Show camera white balance settings
cs: Zobrazit nastavení vyvážení bílé fotoaparátu

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
cs: Zde můžete nastavit, zda se zobrazí  vyvážení bílé použité pro pořízení obrázku.

[ctx: @title]
en: My Favorites
cs: Moje oblíbené

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
cs: Hierarchie:

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
cs: Vytvořeno:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
cs: Hierarchie:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
cs: Položky:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
cs: &Název:

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
cs: Hierarchie:

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
cs: Typ:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
cs: Oblíbená složka

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
cs: Oblíbená položka

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
cs: &Popis:

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
cs: &Vytvořeno:

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
cs: Po&ložky:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title:column file size]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
cs: Typ

[ctx: @title:column file date]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @title:column file path]
en: Path
cs: Cesta

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
cs[0]: 1 soubor
cs[1]: %1 soubory
cs[2]: %1 souborů

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
cs: Nelze spočítat průměr

[ctx: @title]
en: Favorites
cs: Oblíbené

[ctx: @action]
en: Add Favorite
cs: Přidat oblíbené

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
cs: Přidat podsložku

[ctx: @action]
en: Delete Item
cs: Smazat položku

[ctx: @action]
en: Edit Item
cs: Upravit položku

[ctx: @title]
en: Unnamed
cs: Nepojmenované

[ctx: @title: item file name]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title: item file size]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: @title: item file type]
en: Type
cs: Typ

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
cs: Velikost ikon

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
cs: Malá (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
cs: Střední (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
cs: Velká (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
cs: Obrovská (%1x%2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
cs: Přidat jako oblíbené

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
cs: Odstranit položky

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
cs: Zásobník

[ctx: @action]
en: C&ancel
cs: Z&rušit

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
cs: vytvořeno: %1

en: By Name
cs: Podle názvu

en: By Date
cs: Podle data

en: By File Size
cs: Podle velikosti souboru

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
cs: Sestupně

en: Current Name
cs: Aktuální název

en: New Name
cs: Nový název

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
cs: Tento seznam zobrazuje výsledky vaší šablony pro přejmenování. Červené položky ukazují kolidující název, protože buď nový název je shodný jako původní, nebo byl již název přiřazen jiné položce.

en: Rename | Rename (%1 images)
cs[0]: Přejmenovat
cs[1]: Přejmenovat (%1 obrázky)
cs[2]: Přejmenovat (%1 obrázků)

en: Sort Images
cs: Seřadit obrázky

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
cs: <b>Přejmenovávají se obrázky. Prosím, čekejte...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
cs: &Přerušit

en: Processing...
cs: Zpracovávám...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
cs: Přejmenování obrázků

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
cs: Přejmenovat znovu

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
cs: Přepsat

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
cs: <p>Zde zadejte šablonu pro přejmenování. Pro rychlé přidání voleb přejmenování a modifikátorů použijte tlačítko tabelátoru.Pro podrobnější vysvětlení použijte informační tlačítka u nástrojů.</p>

en: Show a list of all available options
cs: Zobrazit seznam všech dostupných možností

en: Modifiers
cs: Modifikátory

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
cs: <p>Přidat modifikátor k volbě pro přejmenování. Aktivací tímto tlačítkem bude kurzor umístěn za volbu pro přejmenování nebo již přiřazený modifikátor.</p>

en: Renaming Options
cs: Volby přejmenování

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
cs: <p>Přidat volby pro přejmenování do řetězce.</p>

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
cs: Modifikátor je možno použít pro každou volbu pro přejmenování.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
cs: K volbě je možné přiřadit více modifikátorů, pak budou aplikovány v pořadí v jakém je přiřadíte.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
cs: Určitě používejte tlačítka pro rychlý přístup: Mohou vám poskytnout podrobnější informace o možnostech přejmenování a modifikátorů.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
cs: Seznam souborů je možné seřadit, stiskem pravého tlačítka myši na seznamu uvidíte kritéria řazení (pouze album UI).

[ctx: @title:window]
en: Information
cs: Informace

en: Change Case
cs: Změnit velikost písmen

en: change the case of a renaming option
cs: Změnit velikost písmen ve volbě pro přejmenování

en: Convert to uppercase
cs: Převést na velká písmena

en: Uppercase
cs: Velká písmena

en: Convert to lowercase
cs: Převést na malá písmena

en: Lowercase
cs: Malá písmena

en: Convert the first letter of each word to uppercase
cs: Převede první písmeno každého slova na velké

en: First Letter of Each Word Uppercase
cs: První písmeno každého slova velké

en: Default Value
cs: Výchozí hodnota

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
cs: <p>Nastavit výchozí hodnotu pro prázdný řetězec.<br/>Pokud je použita ve volbě pro přejmenování, bude prázdný řetězec nahrazen zde zadanou hodnotou.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
cs: Výchozí hodnota...

en: Set a default value for empty strings
cs: Nastavit výchozí hodnotu prázdných řetězců

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
cs: Délka:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
cs: Zarovnání:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
cs: Znak:

en: Range...
cs: Rozsah...

en: Add only a specific range of a renaming option
cs: Přidat pouze zadaný rozsah volby pro přejmenování

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
cs: Vyjmout zadaný rozsah (pokud není zadána položka '||Do||', končí rozsah na konci řetězce)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
cs: Od:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
cs: do konce

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
cs: Do:

en: Remove Doubles
cs: Odstranit duplicity

en: Remove duplicate words
cs: Odstranit duplicitní slova

[ctx: Replace text]
en: Replace...
cs: Nahradit...

en: Replace text in a renaming option
cs: Nahradit text ve volbě pro přejmenování

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
cs: Nahradit text (||volby||: ||r|| = regulární výraz, ||i|| = ignorovat velikost písmen)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
cs: Nahradit:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
cs: Čím:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
cs: Rozlišovat velikost písmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
cs: Regulární výraz

en: Trimmed
cs: Zkráceno

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
cs: Odstranit první, poslední a mezery navíc

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
cs: Unikátní

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
cs: Přidat koncové číslo k zajištění unikátního názvu v případě duplikátů

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
cs: Přidat koncové číslo ||n|| určující použitý počet číslic

en: Add the camera name
cs: Přidat název fotoaparátu

en: Camera name
cs: Název fotoaparátu

en: Keyword separator:
cs: Oddělovač klíčových slov:

en: Database...
cs: Databáze...

en: Add information from the database
cs: Přidat informace z databáze

en: Add database information
cs: Přidat informace o databázi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
cs: Klíč

en: Description
cs: Popis

en: Common File Information
cs: Obecné informace o souboru

en: Default comment of the image
cs: Výchozí komentář obrázku

en: Default author of the image
cs: Výchozí autor obrázku:

en: Image dimension
cs: Rozměry obrázku

en: Image file size
cs: Velikost souboru obrázku

en: Format of the media file
cs: Formát mediálního souboru

en: Type of the media file
cs: Typ mediálního souboru

en: Rating of the media file
cs: Hodnocení mediálního souboru

en: Height of the media file
cs: Výška mediálního souboru

en: Width of the media file
cs: Šířka mediálního souboru

en: Image orientation
cs: Orientace obrázku

en: Color depth (bits per channel)
cs: Barevná hloubka (bitů na kanál)

en: Color model of the image
cs: Barevný model obrázku

en: A comma separated list of all authors
cs: Čárkou oddělený seznam autorů

en: Metadata Information
cs: Informace metadat

en: Make of the camera
cs: Výrobce fotoaparátu

en: Model of the camera
cs: Model fotoaparátu

en: Lens of the camera
cs: Objektiv fotoaparátu

en: Aperture
cs: Clona

en: Focal length
cs: Ohnisková vzdálenost

en: Focal length (35mm equivalent)
cs: Ohnisková vzdálenost (ekvivalent 35mm)

en: Exposure time
cs: Doba expozice

en: Exposure program
cs: Expoziční program

en: Exposure mode
cs: Režim expozice

en: Sensitivity
cs: Citlivost

en: Flash mode
cs: Režim blesku

en: White balance
cs: Vyvážení bílé

en: White balance (color temperature)
cs: Vyvážení bílé (teplota barev)

en: Metering mode
cs: Režim měření

en: Subject distance
cs: Vzdálenost subjektu

en: Subject distance (category)
cs: Vzdálenost subjektu (kategorie)

en: Display Aspect Ratio
cs: Poměr stran obrazovky

en: Audio Bit Rate
cs: Datový tok zvuku

en: Audio Channel Type
cs: Typ audio kanálu

en: Audio Codec (Audio Codec)
cs: Kodek audio (kodek audio)

en: Duration of File
cs: Doba trvání souboru

en: Frame Rate of Video
cs: Vzorkovací frekvence videa

en: Video Codec
cs: Video kodek

en: Position Information (GPS)
cs: Informace o pozici (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
cs: Zeměpisná šířka ve formátu popsaném specifikací XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
cs: Zeměpisná délka ve formátu popsaném specifikací XMP

en: Latitude as double value
cs: Zeměpisná šířka jako hodnota s dvojnásobnou přesností

en: Longitude as double value
cs: Zeměpisná délka jako hodnota s dvojnásobnou přesností

en: Latitude in a human readable form
cs: Zeměpisná šířka ve formátu vhodném pro čtení lidmi

en: Longitude in a human readable form
cs: Zeměpisná délka ve formátu vhodném pro čtení lidmi

en: Altitude in meters
cs: Nadmořská výška v metrech

en: Altitude in a human readable form
cs: Nadmořská výška ve formátu vhodném pro čtení lidmi

en: Orientation
cs: Orientace

en: Roll
cs: Natočení

en: Tilt
cs: Náklon

en: Accuracy
cs: Přesnost

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
cs: nastavení formátu

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
cs: Standardní

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
cs: Unixové časové razítko

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
cs: Obrázek

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
cs: Opravené datum

[ctx: @info]
en: Enter custom format
cs: Vložit vlastní formát

[ctx: @info]
en: example:
cs: příklad:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
cs: Datum a čas...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
cs: Přidat informace o datu a čase

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
cs: Datum a čas (standardní formát)

[ctx: @item]
en: Date and time
cs: Datum a čas

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
cs: Zdroj:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
cs: Formát:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
cs: Adresář

en: Add the directory name
cs: Přidat název adresáře

en: Directory name
cs: Název adresáře

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
cs: Název nadřazeného adresáře, dodatkový znak '.' posouvá nahoru v adresářové struktuře.

en: File
cs: Soubor

en: Add file properties
cs: Přidat vlastnosti souboru

[ctx: File name]
en: Name
cs: Název

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
cs: Přípona souboru. Pokud jí předchází znak '.', mění se přípona reálného souboru.

[ctx: File extension]
en: Extension
cs: Přípona

en: Owner of the file
cs: Vlastník souboru

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
cs: Vlastník

en: Group of the file
cs: Skupina souboru

[ctx: Group of the file]
en: Group
cs: Skupina

en: Add metadata information
cs: Přidat informace metadat

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
cs: Číslování...

en: Add a sequence number
cs: Vložit pořadové číslo

en: Sequence number
cs: Pořadové číslo

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
cs: Pořadové číslo (vlastní začátek) ||možnosti||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
cs: Pořadové číslo (vlastní krok) ||možnosti||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
cs: Pořadové číslo (vlastní začátek + krok) ||možnosti||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
cs: Počet číslic:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
cs: Vlastní rozsah

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
cs: Zahájení:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
cs: Krok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
cs: Číslování závislé na příponě

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
cs: Číslování závislé na složce

en: Create Tag From Address Book
cs: Vytvořit značku z knihy adres

en: No address book entries found
cs: Nebyly nalezeny žádné záznamy knihy adres

en: Applying face changes
cs: Použít změny obličejů

[ctx: @action]
en: Confirm
cs: Potvrdit

[ctx: @action]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @label]
en: Who is this?
cs: Kdo je to?

[ctx: @action]
en: Ignore
cs: Ignorovat

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.
    When you have identified your friends on a number of photos,
    it can also recognize the people shown on your photos.
cs: DigiKam může vyhledat ve vašich fotografiích obličeje.
    Pokud jste identifikovali vaše přátele na více fotografiích,
    mohou být tyto osoby rozeznány na vašich ostatních snímcích.

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
cs: Vynechat již prohledané obrázky

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
cs: Znovu prohledat a výsledky sloučit

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
cs: Vymazat nepotvrzené výsledky a znovu prohledat

[ctx: @label:listbox]
en: Clear all previous results and rescan
cs: Vymazat všechny předchozí výsledky a znovu prohledat

[ctx: @info]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
cs: Rozpoznat obličeje

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
cs: Vyhledat všechny obličeje ve vašich fotografiích

[ctx: @option:radio]
en: Detect and recognize faces
cs: Detekovat a rozeznat obličeje

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos and
    try to recognize which person is depicted
cs: Vyhledat všechny obličeje ve vašich fotografiích
    a pokusit se rozeznat zobrazené osoby

[ctx: @option:radio]
en: Recognize faces
cs: Rozpoznat obličeje

[ctx: @info]
en: Try again to recognize the people depicted
    on marked but yet unconfirmed faces.
cs: Znovu zkusit rozeznat osoby zachycené na označených
    , avšak nepotvrzených obličejích.

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
cs: Proces

[ctx: @title:tab]
en: Search in
cs: Hledat v

[ctx: @label]
en: Face Accuracy
cs: Přesnost obličeje

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
cs: Citlivost

[ctx: @label right extremities of a scale]
en: Specificity
cs: Specifická

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
cs: Pracovat na všech jádrech procesoru

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
cs: Detekce obličeje je časově náročná úloha. Můžete si vybrat,
    zda si přejete použít všechna jádra procesoru vašeho systému,
    nebo pracovat pouze s jedním jádrem na pozadí.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
cs: Nastavení

en: <b>Configure where you keep your images</b>
cs: <b>Nastavení umístění obrázků</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
cs: /Obrázky

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
cs: <p>Prosím, zadejte umístění, v němž přechováváte své obrázky.</p> <p> Můžete zvolit libovolnou složku na místním disku, i když už obsahuje obrázky.<br/> Další složky lze přidat později v nabídce <i>Nastavení</i>.</p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
cs: <p><i>Pozn.:</i> Jsou podporována i vyjmutelná média (jako jsou USB disky nebo DVD) a vzdálené souborové systémy (jako NFS nebo Samba připojená přes cifs/smbfs).</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
cs: Je potřeba zvolit složku, kterou bude digiKam používat jako kořenové album.Do ní se budou ukládat všechny obrázky.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
cs: Vytvořit složku pro kořenové album?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
cs: <p>Složka zvolená pro kořenové album neexistuje:</p><p><b>%1</b></p>Přejete si, aby jej digiKam vytvořil?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
cs: Nelze vytvořit složku pro kořenové album

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
cs: <p>DigiKam nemohl vytvořit složku pro kořenové album.
    Zvolte prosím jiné umístění.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
cs: Zdá se, že nemáte oprávnění k zápisu do složky, kterou jste zvolili pro uložení kořenového alba.
    Pozor: Bez práva k zápisu nelze položky upravovat.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
cs: <b>Nastavení umístění databází</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
cs: <b>Nastavení ukládání metadat do souborů</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
cs: <qt><p>Zde si zvolte, zda chcete informace přiřazené k obrázkům digiKamem ukládat přímo do metadat souborů. To může zlepšit spolupráci  s dalšími aplikacemi pro správu fotografií:</p></qt>

en: Do nothing
cs: Nedělat nic

en: Add information to files
cs: Přidat informace do souborů

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
cs: <qt><p><i>Pozn.:</i> zapisování informací do souborů s metadaty může zpomalit operace správy fotografií.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
cs: Migrace z digiKamu 4

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
cs: <qt><p><h1><b>Převod nastavení a metadat z digiKamu 4</b></h1></p> <p>Zde si můžete zvolit, zda chcete v digiKamu 5 používat nastavení a alba z digiKamu 4. Prosím, věnujte pozornost následujícímu varování:</p> <p>Migraci provádíte <b>na vlastní riziko</b>. Vývojáři digiKamu  migraci nedoporučují a nepodporují ji. Na druhou stranu nové nastavení alb může vést ke ztrátě značek a dalších metadat, která nebyla uložena do metadat obrázků, ale jen do databáze digiKamu 4.</p> <p>V obou případech doporučujeme před pokračováním zálohovat konfigurační soubory a databáze.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
cs: Převést nastavení z digiKamu 4

en: Create a new configuration
cs: Vytvořit nové nastavení

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
cs: <b>Nastavit chování při otevírání souborů</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
cs: <qt><p>Upřesněte, co se stane s obrázkem, na který kliknete v pohledu s ikonami:</p></qt>

en: Open a preview
cs: Otevřít náhled

en: Open in the editor
cs: Otevřít v editoru

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
cs: <qt><p><i>Pozn.:</i> použití náhledu je vždy rychlejší než použití editoru, zvláště při výběru série snímků. Nicméně, v režimu náhledů nemůžete obrázek opravovat ani měnit. Pokud si přejete obrázky porovnávat rychle, je většinou lepší používat prohlížecí stolek: obrázky mohou být zobrazeny vedle sebe a lze provézt synchronizaci zvětšení i sledování objektu.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
cs: <b>Nastavit chování náhledu</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
cs: <qt><p>Zde nastavte, jak jsou obrázky v režimu náhledu a na prohlížecím stolku zobrazeny:</p></qt>

en: Load reduced version of image
cs: Načíst zmenšenou verzi obrázku

en: Load image
cs: Načíst obrázek

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
cs: <qt><p><i>Pozn.:</i> načtení zmenšeného obrázku je rychlejší, ale může se od originálu lišit, obzvláště v Raw. V tomto případě je načtena verze JPEG zpracovaná fotoaparátem namísto skutečných dat obrázku. Tento JPEG obrázek je vložený do metadat a použitý fotoaparátem k rychlejšímu zobrazení Raw obrázku na obrazovce.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
cs: <b>Nastavení manipulace se soubory RAW</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
cs: <qt><p>Zde nastavte, jak si přejete otevřít obrázky RAW v editoru:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
cs: Otevřít přímo s automatickým přizpůsobením

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
cs: K ručnímu přizpůsobení korekcí použít nástroj na import RAW

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
cs: <qt><p><i>Pozn.:</i> nástroj pro import Raw je navržen pro pokročilé uživatele, kteří chtějí mít tu nejlepší kontrolu nad obrázkem. To však vyžaduje více vašeho pracovního času.</p></qt>

en: Scan Your Collection
cs: Procházet vaši sbírku

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
cs: <qt><p>Gratulujeme! Vaše prvotní nastavení je u konce.</p><p>Nezapomeňte, že další nastavení můžete měnit v ovládacím  panelu digiKamu. Chcete-li se dozvědět více o možnostech digiKamu, doporučujeme k přečtení <b>příručku digiKamu</b> dostupnou z nabídky <b>Nápověda / Příručka aplikace digiKam</b> (za předpokladu, že jste si nainstalovali samostatný balíček s dokumentací digiKamu). Můžete si také přečíst dokumentaci dostupnou online na <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>webu digikam.org</a>.</p><p>Pro ukončení tohoto průvodce klikněte na tlačítko <b>Dokončit</b>. digiKam začne procházet vaše sbírky a přidávat alba do databáze. Položky v albech budou po startu přidávána na pozadí.</p><p><i>Poznámka:</i> Tato operace může trvat déle, v závislosti na velikosti vaší sbírky. Pokud operaci procházení sbírky přerušíte, při příštím spuštění digiKamu začne znovu.</p><p>Jakmile bude úvodní procházení sbírky provedeno, při následujícím spuštění bude digiKam kontrolovat pouze nová alba ve sbírkách - což je mnohem rychlejší. Vyhledání nových položek můžete také spustit ručně z nabídky <b>Nástroje->Správa->Vyhledat nové položky</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
cs: <b>Povolit nástrojové tipy</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
cs: <qt><p>Zde nastavte, jestli si přejete zobrazit nástrojové tipy v ikonovém pohledu a pohledu na složky:</p></qt>

en: Do not show tooltips
cs: Nezobrazovat nástrojové tipy

en: Use Tooltips
cs: Použít nástrojové tipy

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
cs: <qt><p><i>Pozn.:</i> nástrojové tipy zobrazují metadata fotografie a digiKamu za letu, jakmile přesunete ukazatel myši nad obrázek. To může být užitečné při výběru položek. Nástrojové tipy jsou zobrazeny v pohledu na složky, ikonovém pohledu, ikonovém pohledu fotoaparátu, seznamu dávkového zpracování a panelu náhledů. V dialogu nastavení digiKamu můžete upravit obsah nástrojových tipů a použité písmo.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
cs: <qt><p><h1><b>Vítejte v digiKamu %1</b></h1></p><p>digiKam je vyspělá aplikace pro správu digitálních fotografií vydávaná jako open-source.</p><p>Tento průvodce vám pomůže s nastavením při prvním spuštění, abyste mohli digiKam rychle používat.</p></qt>

en: <qt><br/><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when re-using old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and at your own risk.</p></qt>
cs: <qt><br/><p>Pokud používáte digiKam úplně poprvé, můžete následující ignorovat:</p><p><b> Přechod z digiKamu 4</b></p><p>Soubory nastavení digiKamu 4 nebyly převedeny. Stále však můžete použít původní databázi, když v následujících krocích uvedete stejné umístění pro sbírky fotek a databáze. Doporučujeme vám předem databázi zazálohovat.</p><p>Nové umístění pro soubory nastavení je %1 (dříve %2). Jsou hlášené nevyřešené problémy při použití původních souborů nastavení. Proto vám takovou možnost nedoporučujeme, pouze na vlastní riziko.</p></qt>

en: Ref. images
cs: Ref. obrázky

en: Ref. dates
cs: Ref. data

en: Ref. albums
cs: Ref. alba

en: Items
cs: Položky

en: Avg. similarity
cs: Průměrná podobnost

en: This shows all found duplicate items.
cs: Zde se zobrazí všechny nalezené duplicity.

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
cs: Znovu vytvořit otisky

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
cs: Tímto tlačítkem se aktualizují otisky všech obrázků.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
cs: Najít duplicity

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
cs: Použijte toto tlačítko k prohledání vybraného alba a nalezení položek, které se vyskytují vícekrát.

[ctx: @label]
en: Search in:
cs: Hledat v:

[ctx: @label]
en: Similarity range:
cs: Rozsah podobnosti:

[ctx: @label]
en: Restriction:
cs: Omezení:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Restrict to reference album
cs: Omezit na referenční album

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference album
cs: Vyjmout referenční album

[ctx: @label]
en: Restrict to:
cs: Omezit na:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
cs: Pouze vybraná karta

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
cs: Jeden z

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
cs: Obojí

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
cs: Alba ale ne značky

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
cs: Značky ale ne alba

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
cs: Starší nebo větší

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected folder as reference
cs: Preferovat vybranou složku jako referenční

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected folder as reference
cs: Preferovat starší než vybranou složku jako referenční

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
cs: Preferovat novější datum vytvoření

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
cs: Preferovat novější datum úprav

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
cs: Vyberte metodu pro výběr referenčního obrázku

[ctx: @group]
en: Reference Image Selection Method
cs: Metoda výběru referenčního obrázku

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
cs: Odstranit duplikáty

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
cs: Duplicity

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
cs: Obrázek

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
cs: Náčrt

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
cs: Otisky obrázků pro vaši sbírku ještě nebyly vytvořeny. Podobné hledání nepůjde používat, dokud se otisky nevytvoří. Prosím, nejdříve vytvořte otisky.

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
cs: <p>Sem přetáhněte obrázek<br/>podle kterého se budou<br/>vyhledávat podobné položky.</p><p>Při procházení vašich fotografií<br/> můžete použít kontextovou nabídku.</p>

en: <b>File</b>:
cs: <b>Soubor</b>:

en: <b>Folder</b>:
cs: <b>Složka</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
cs: Hledat v albech:

en: Similarity range:
cs: Rozsah podobnosti:

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
cs: Zadejte název tohoto hledání podobných obrázků, pod kterým se má uložit do seznamu "Podobná hledání".

en: Save current similar image search to a new virtual Album
cs: Uložit toto hledání podobných obrázků jako nové virtuální album

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
cs: Stiskem tohoto tlačítka se uloží současné hledání podobných obrázků do nového virtuálního alba s použitím názvu nastaveného vlevo.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
cs: Zvolte barvu, kterou se kreslí náčrt.

en: Undo last draw on sketch
cs: O tah na náčrtu zpět

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
cs: Tímto tlačítkem se kresba vrátí před poslední provedenou úpravu.

en: Redo last draw on sketch
cs: O tah náčrtu dopředu

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
cs: Tímto tlačítkem se kresba vrátí za poslední odvolanou úpravu.

en: Pen:
cs: Pero:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
cs: Nastavte zde velikost štětce v pixelech, která se použije ke kreslení náčrtu.

en: Set here the number of items to find using sketch.
cs: Nastavte zde počet položek, které budou s použitím náčrtu vyhledány.

en: Clear sketch
cs: Vymazat náčrt

en: Use this button to clear sketch contents.
cs: Tímto tlačítkem se vymaže veškerý obsah náčrtu.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
cs: Vložte název pro toto hledání podle náčrtu, pod kterým se uloží do seznamu "Podobných hledání".

en: Save current sketch search to a new virtual Album
cs: Uložit toto hledání dle náčrtku jako nové virtuální album

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
cs: Stiskem tohoto tlačítka se uloží současné přibližné hledání obrázků do nového virtuálního alba s použitím názvu nastaveného vlevo.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
cs: Nakreslete sem hrubý náčrt toho, co se na obrázku má nacházet a digiKam zobrazí nejpodobnější obrázky ve formě náhledů.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
cs: Nakreslete zde náčrt, 
    podle něhož se budou 
    přibližně vyhledávat obrázky

en: Roadmap
cs: Silniční

en: Satellite
cs: Satelitní

en: Hybrid
cs: Hybridní

en: Terrain
cs: Terénní

en: Show Map Type Control
cs: Zobrazit ovládání typu mapy

en: Show Navigation Control
cs: Zobrazit ovládáni navigace

en: Show Scale Control
cs: Zobrazit ovládání škálování

en: Google Maps
cs: Mapy Google

en: Float items
cs: Plovoucí prvky

en: Marble Virtual Globe
cs: Virtuální globus Marble

en: Atlas map
cs: Atlasová mapa

en: Satellite map
cs: Satelitní mapa

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
cs: Kulové zobrazení

en: Mercator
cs: Mercatorovo zobrazení

en: Equirectangular
cs: Pravoúhlé zobrazení

en: Show compass
cs: Zobrazovat kompas

en: Show scale bar
cs: Zobrazovat měřítko

en: Show navigation
cs: Zobrazovat navigaci

en: Show overview map
cs: Zobrazit přehledovou mapu

en: Other Marble Themes
cs: Další motivy Marble

en: Projection
cs: Projekce

en: Bookmark folder
cs: Složka záložek

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
cs: Soubor není souborem XBEL verze 1.0.

en: Unknown title
cs: Neznámý název

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
cs: Přidat záložku

en: Bookmark title
cs: Přidat název do záložek

en: Bookmark comment
cs: Přidat komentář do záložek

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
cs: Upravit záložky pro geolokaci

en: &Remove
cs: Odst&ranit

en: Add Folder
cs: Přidat složku

en: New Folder
cs: Nová složka

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
cs: Přejete si odstranit "%1" ze sbírky záložek?

en: Remove Bookmark
cs: Smazat záložku

en: Insert Bookmark
cs: Vložit záložku

en: Title Change
cs: Změna titulku

en: Comment Change
cs: Změna komentáře

en: Address Change
cs: Změna adresy

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
cs: Název

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
cs: Komentář

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
cs: Načítání záložky

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
cs: Chyba při čtení záložek na řádku %1, sloupec %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Imported %1
cs: Importováno: %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
cs: Uložit soubor

en: %1 Bookmarks.xbel
cs: %1 Záložky.xbel

en: Error saving bookmarks
cs: chyba při ukládání záložek

en: Edit Bookmarks
cs: Upravit záložky

en: Add Bookmark...
cs: Přidat záložku...

en: Warning: Sidecar settings
cs: Varování - Nastavení pomocných souborů

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
cs: Povolili jste zápis do pomocných souborů (sidecar) pro ukládání metadat v hostitelské aplikaci ale ne pro čtení. To znamená, že jakákoliv metadata ukládaná v těchto souborech zde budou přepsána.
    Prosím, povolte čtení pomocných souborů v hostitelské aplikaci nebo pokračujte na vlastní riziko.

en: 1 image moved | %1 images moved
cs[0]: Přesunut 1 obrázek
cs[1]: Přesunuty %1 obrázky
cs[2]: Přesunuto %1 obrázků

en: Load GPX files...
cs: Načíst soubory GPX...

en: Show tracks on Map
cs: Zobrazit trasy na mapě

en: Set this option to show tracks on the Map
cs: Použijte tuto volbu pro zobrazení tras na mapě

en: Camera time zone:
cs: Časové pásmo fotoaparátu:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
cs: <p>Nastaví časovou zónu na kterou byl při fotografování nastaven fotoaparát, takže časové značky obrázků mohou být převedeny na GMT, aby se shodovaly s časovým posunem GPS.</p><p>Pozn.: kladný posun znamená východně od nulové zeměpisné délky (GMT), kde jsou 's časem vpředu'.</p>

en: Interpolate
cs: Interpolovat

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
cs: Max. časová prodleva (hh:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
cs: Nastaví maximální rozdíl pro interpolaci mezi body souboru GPX a časovými údaji obrázku. Pokud rozdíl přesáhne tuto hodnotu, nebude shoda uznána.

en: Match directly
cs: Přímo porovnat

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
cs: Nastaví maximální časový rozdíl mezi sledovaným bodem GPS a odpovídajícím časem obrázku. Pokud rozdíl přesáhne tuto hodnotu, nebude shoda uznána.

en: Correlate
cs: Korelovat

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
cs[0]: Následující soubor GPX nemůže být načten:
cs[1]: Následující %1 soubory GPX nemohou být načteny:
cs[2]: Následujících %1 souborů GPX nemůže být načteno:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
cs[0]: Chyba při načítání souboru GPX
cs[1]: Chyba při načítání souborů GPX
cs[2]: Chyba při načítání souborů GPX

en: Correlating images -
cs: Korelace obrázků -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
cs: Korelace selhala

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
cs: Korelace byla úspěšná

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
cs: Všechny obrázky byly korelovány. Můžete nyní zkontrolovat jejich umístění na mapě.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
cs: Korelace byla dokončena

en: 1 image correlated | %1 images correlated
cs[0]: byl korelován 1 obrázek
cs[1]: byly korelovány %1 obrázky
cs[2]: bylo korelováno %1 obrázků

[ctx: @title: track list header]
en: Color
cs: Barva

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
cs: Název souboru

[ctx: @title: track list header]
en: #points
cs: #body

en: Not available
cs: Není k dispozici

en: Modified
cs: Změněno

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Failed to open file.
cs: Nelze otevřít soubor.

en: Failed to add GPS info to image.
cs: Ukládání informací GPS do obrázku selhalo.

en: Failed to remove GPS info from image
cs: Odstranění informací GPS z obrázku selhalo

en: Failed to save tags to file.
cs: Ukládání značek do souboru selhalo.

en: Unable to save changes to file
cs: Nelze uložit změny do souboru

en: Paste coordinates
cs: Vložit souřadnice

en: Remove coordinates
cs: Odstranit souřadnice

en: Remove altitude
cs: Odstranit výšku

en: Remove uncertainty
cs: Odstranit nepřesnost

en: Remove speed
cs: Odstranit rychlost

en: Look up missing altitude values
cs: Vyhledat chybějící hodnoty nadmořské výšky

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
cs: Ve schránce byl nalezen více než jeden bod - najednou lze přiřadit pouze jeden bod.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
cs: Ve schránce nelze nalézt žádné souřadnice.

en: Coordinates pasted
cs: Vloženy souřadnice

en: Bookmark selected
cs: Vybrána záložka

en: Remove coordinates information
cs: Odstranit informaci o souřadnicích

en: Remove altitude information
cs: Odstranit informaci o nadmořské výšce

en: Remove uncertainty information
cs: Odstranit informaci o nepřesnosti polohy

en: Looking up altitudes
cs: Vyhledávám nadmořské výšky

en: Altitude lookup failed:
    %1
cs: Vyhledávání nadmořské výšky selhalo:
    %1

en: Altitude looked up
cs: Nadmořské výšky vyhledány

en: {Country}
cs: {Země}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
cs: {Stát v zemi}

en: {County}
cs: {Okres}

en: {City}
cs: {Město}

en: {Suburb}
cs: {Předměstí}

en: {Town}
cs: {Město}

en: {Village}
cs: {Vesnice}

en: {Hamlet}
cs: {Usedlost}

en: {Street}
cs: {Ulice}

en: {House number}
cs: {Číslo domu}

en: {Place}
cs: {Místo}

en: Add country tag
cs: Přidat značku země

en: Add state tag
cs: Přidat značku státu

en: Add state district tag
cs: Přidat značku okresu

en: Add county tag
cs: Přidat značku okresu

en: Add city tag
cs: Přidat značku města

en: Add suburb tag
cs: Přidat značku předměstí

en: Add village tag
cs: Přidat značku vesnice

en: Add hamlet tag
cs: Přidat značku usedlosti

en: Add street
cs: Přidat ulici

en: Add house number tag
cs: Přidat značku domovního čísla

en: Add place
cs: Přidat místo

en: Add new tag
cs: Přidat novou značku

en: Remove selected tag
cs: Odstranit vybranou značku

en: Select language:
cs: Zvolit jazyk:

en: Select service:
cs: Vybrat službu:

en: Geonames.org place name (non-US)
cs: Název místa geonames.org (mimo USA)

en: Geonames.org full address (US only)
cs: Plná adresa geonames.org (pouze USA)

en: Less options
cs: Méně možností

en: Process reverse geocoding
cs: Zpracovat reverzní geolokaci

en: Image tags are changed.
cs: Značky obrázku jsou změněny.

en: Retrieving RG info -
cs: Získávání informací RG -

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
cs: Přidat novou značku

en: Select a name for the new tag:
cs: Vyberte název nové značky:

en: Could not open: %1
cs: Nelze otevřít %1

en: File is empty.
cs: Soubor je prázdný.

en: Map settings
cs: Nastavení mapy

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: Switch between markers and thumbnails.
cs: Přepnout mezi značkami a miniaturami.

en: Preview single items
cs: Nahlédnout na jednotlivé položky

en: Preview grouped items
cs: Nahlédnout na seskupené položky

en: Show numbers
cs: Zobrazovat čísla

en: Increase the thumbnail size on the map
cs: Zvětšit velikost miniatur na mapě

en: Decrease the thumbnail size on the map
cs: Zmenšit velikost miniatur na mapě

en: Remove the current region selection
cs: Odstranit současný výběr regionu

en: Select images by drawing a rectangle
cs: Vyberte obrázky nakreslením obdélníku

en: Pan mode
cs: Režim ořezávání

en: Zoom into a group
cs: Zvětšit na skupinu

en: Create a region selection from a thumbnail
cs: Vytvořit výběrovou oblast z miniatury

en: Filter images
cs: Filtrovat obrázky

en: Remove the current filter
cs: Odstranit současný filtr

en: Select images
cs: Vybrat obrázky

en: Lock the map position
cs: Uzamknout polohu mapy

en: Geolocation Interface
cs: Rozhraní pro geolokaci

en: Sorting
cs: Řazení

en: Show oldest first
cs: Nejdříve zobrazit nejstarší

en: Show youngest first
cs: Nejdříve zobrazit nejnovější

en: Sort by rating
cs: Seřadit podle hodnocení

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
cs: Zadejte název současné mapy, pod kterým se uloží do zobrazení "Hledání na mapě".

en: Save current map search to a new virtual album.
cs: Uložit současné hledání na mapě do nového virtuálního alba.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
cs: Po stisknutí tohoto tlačítka se uloží současné hledání na mapě do nového virtuálního alba hledání s názvem nastaveným vlevo.

en: Search by area:
cs: Hledat podle oblasti:

en: Show Non-Geolocated Items
cs: Ukázat položky bez geolokace

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
cs: Název hledání už existuje.
    Vložte prosím nový název:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
cs: Název existuje

en: Non Geo-located Items
cs: Položky bez geolokace

[ctx: the planet]
en: Mercury
cs: Merkur

[ctx: the planet]
en: Venus
cs: Venuše

[ctx: the planet]
en: Earth
cs: Země

[ctx: the planet]
en: Uranus
cs: Uran

[ctx: the planet]
en: Neptune
cs: Neptun

[ctx: the earth's star]
en: Sun
cs: Slunce

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
cs: Měsíc

en: Sky
cs: Obloha

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
cs: Neznámá planeta

en: &Lock
cs: &Uzamknout

en: &Hide
cs: &Skrýt

en: &Configure...
cs: &Nastavit...

[ctx: means feet]
en: ft
cs: stop

en: Copy Coordinates
cs: Kopírovat souřadnice

en: &Address Details
cs: Podrobnosti &adresy

en: No description available.
cs: Popis není dostupný.

en: National Capital
cs: Národní hlavní město

en: City
cs: Město

en: Capital
cs: Hlavní město

en: Village
cs: Vesnice

en: &Info Boxes
cs: &Informační okénka

en: Address Details
cs: Podrobnosti adresy

en: W
cs: Z

en: E
cs: V

en: Crater
cs: Kráter

en: Mountain
cs: Hora

en: Nation
cs: Národ

en: Volcano
cs: Sopka

en: Continent
cs: Kontinent

en: Ocean
cs: Oceán

en: Geographic Pole
cs: Zeměpisný pól

en: Magnetic Pole
cs: Magnetický pól

en: Observatory
cs: Observatoř

en: Coordinate
cs: Souřadnice

en: Locality
cs: Město

en: Town
cs: Město

en: Water
cs: Voda

en: Wood
cs: Les

en: Elevator
cs: Výtah

en: Steps
cs: Kroky

en: Footway
cs: Stezka pro chodce

en: Track
cs: Stopa

en: Cycleway
cs: Cyklistická stezka

en: Motorway
cs: Dálnice

en: Library
cs: Knihovna

en: Kindergarten
cs: Školka

en: College
cs: Univerzita

en: School
cs: Škola

en: University
cs: Univerzita

en: Bar
cs: Sloupec

en: Cafe
cs: Kavárna

en: Fast Food
cs: Rychlé občerstvení

en: Pub
cs: Hospoda

en: Restaurant
cs: restaurace

en: Dentist
cs: Zubař

en: Doctors
cs: Doktoři

en: Hospital
cs: Nemocnice

en: Pharmacy
cs: Lékárna

en: Veterinary
cs: Veterinář

en: Bank
cs: Banka

en: Embassy
cs: Ambasáda

en: Prison
cs: Vězení

en: Telephone
cs: Telefon

en: Toilets
cs: Toalety

en: Gate
cs: Brána

en: Wall
cs: Stěna

en: Peak
cs: Špička

en: Tree
cs: Strom

en: Bakery
cs: Pekárna

en: Shop
cs: Obchod

en: Bridge
cs: Most

en: Tourist Attraction
cs: Turistická zajímavost

en: Artwork
cs: Grafika

en: Castle
cs: Hrad

en: Cinema
cs: Kino

en: Information
cs: Informace

en: Theatre
cs: Divadlo

en: Parking
cs: Parkování

en: Platform
cs: Platforma

en: Playground
cs: Hřiště

en: Pitch
cs: Výška tónu

en: Allotments
cs: Pozemky

en: Cemetery
cs: Hřbitov

en: Commercial
cs: Komerční

en: Military
cs: Vojenství

en: Railway
cs: Železniční trať

en: Retail
cs: Prodej

en: Subway
cs: Podzemní dráha

en: Stream
cs: Proud

en: River
cs: Řeka

en: Train
cs: Vlak

en: Bus
cs: Sběrnice

en: Bridleway
cs: Koňská stezka

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
cs: Obsah dětského textu <maximum> nelze převést na celé číslo. Bylo: '%1'

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
cs: Obsah dětského textu <minimum> nelze převést na celé číslo. Bylo: '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
cs: Název

en: Popularity
cs: Popularita

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: No name specified
cs: Nezadán název

en: No type tag specified
cs: Nezadána žádná značka typu

en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
cs: Současné vztahy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
cs: Přidat vztah

en: value
cs: hodnota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
cs: Současné značky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
cs: Hodnota

en: Configure
cs: Nastavit

en: Atmosphere
cs: Atmosféra

en: &Atmosphere
cs: &Atmosféra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
cs: Nastavit modul Kompas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
cs: Motiv

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
cs: Výchozí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
cs: Šipky

en: Compass
cs: Kompas

en: &Compass
cs: &Kompas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
cs: Nastavit modul nitkového kříže

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
cs: Zbraň 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
cs: Zbraň 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
cs: Němčina

en: Crosshairs
cs: Nitkový kříž

en: Cross&hairs
cs: Nitkový &kříž

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
cs: Modul Sítě souřadnic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
cs: Ba&rvy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
cs: &Mřížka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
cs: Barva souřadnicové sítě.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
cs: Barva obratníků.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
cs: &Rovník:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
cs: Barva rovníku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
cs: Pojme&nované štítky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
cs: Čísel&né štítky

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
cs: Zobrazit číselné štítky.

en: Coordinate Grid
cs: Síť souřadnic

en: Coordinate &Grid
cs: Síť souřadn&ic

en: Equator
cs: Rovník

en: Prime Meridian
cs: Nultý poledník

en: Tropic of Cancer
cs: Obratník raka

en: Tropic of Capricorn
cs: Obratník kozoroha

en: Arctic Circle
cs: Severní polární kruh

en: Antarctic Circle
cs: Jižní polární kruh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Scale Bar
cs: Pruh s měřítkem

en: &Scale Bar
cs: &Pruh s měřítkem

en: Original Developer
cs: Původní vývojář

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
cs: Mnohoúhelník

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
cs: Kolečko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
cs: Vzdálenost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
cs: Obvod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
cs: Oblast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
cs: Poloměr

en: Measure Tool
cs: Nástroj pro měření

en: Area:
    %1
cs: Oblast:
    %1

en: Perimeter:
    %1
cs: Obvod:
    %1

en: Total Distance: %1<br/>
cs: Celková vzdálenost: %1<br/>

en: Area: %1<br/>
cs: Oblast: %1<br/>

en: Perimeter: %1<br/>
cs: Obvod: %1<br/>

en: Radius: %1<br/>
cs: Poloměr: %1<br/>

en: Add &Measure Point
cs: Přidat měřící &bod

en: &Remove Measure Points
cs: Odst&ranit měřící body

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
cs: Navigace

en: &Navigation
cs: &Navigace

en: Home Button
cs: Zobrazit tlačítko domovského adresáře

en: Overview Map
cs: Přehledová mapa

en: &Overview Map
cs: &Přehledová mapa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
cs: Obrázek &mapy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
cs: &Planeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
cs: Veliko&st:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
cs: U&kazatel polohy:

en: Download Progress Indicator
cs: Ukazatel průběhu stahování

en: &Download Progress
cs: &Průběh stahování

en: GPS Data
cs: Data GPS

en: Azimuthal Equidistant
cs: Azimutální ekvidistanční

en: Flat Map
cs: Plochá mapa

en: Gnomonic
cs: Gnómonické

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
cs: Lambertovo azimutální

en: Globe
cs: Zeměkoule

en: Stereographic
cs: Stereografické

en: Units
cs: Jednotky

en: Kilometer, Meter
cs: Kilometr, metr

en: Miles, Feet
cs: Míle, stopy

en: Angle:
cs: Úhel:

en: Degree (DMS)
cs: Stupeň (stupeň-minuta-sekunda)

en: Degree (Decimal)
cs: Stupeň (desetinný způsob zápisu)

en: Outline Quality
cs: Kvalita obrysu

en: Low Quality
cs: Nízká kvalita

en: Normal
cs: Normální

en: High Quality
cs: Vysoká kvalita

en: Print Quality
cs: Kvalita tisku

en: Cache
cs: Mezipaměť

en: Clear
cs: Vyprázdnit

en: Map View
cs: Prohlížení mapy

en: Unable to insert data into cache
cs: Nelze vložit data do mezipaměti

en: Visible region
cs: Viditelná oblast

en: Specify region
cs: Určete oblast

en: Download Route
cs: Stáhnout cestu

en: Offset from route:
cs: Posun od cesty:

en: Selection Method
cs: Metoda výběru

en: Number of tiles to download:
cs: Počet částí, které se mají stáhnout:

en: Download Region
cs: Stáhnout oblast

en: Estimated download size: %1 MB
cs: Odhadované velikost stažení: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
cs: Odhadované velikost stažení: %1 kB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
cs: Zvolte zeměpisné umístění

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
cs: Severní šířka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
cs: &S

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
cs: Západní délka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
cs: &Z

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
cs: Východní délka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eastLabel)
en: &E
cs: &V

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
cs: Jižní šířka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, southLabel)
en: &S
cs: &J

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
cs: Vytváří se mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
cs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Družicový pohled</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Země jak vypadá při pohledu z vesmíru. Mapa je postavena na krásných obrázcích "Blue Marble Next Generation". Zásluhy: NASA's Earth Observatory </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
cs: Marble potřebuje vytvořit tuto mapu. Je třeba provést to pouze jednou a může to zabrat pár sekund.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
cs: Zvětšení

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
cs: Minimální stupeň dlaždic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
cs: do

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
cs: Maximální stupeň dlaždic

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Do not know
cs: Nevím

en: Take the safest and most appropriate action
cs: Provést nejbezpečnější a nejvhodnější činnost

en: Color Profile Mismatch
cs: Neshoda v profilu barev

en: Missing Color Profile
cs: Chybí profil barev

en: Image with Uncalibrated Color
cs: Obrázek s nekalibrovanou barvou

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
cs: <p>Tento obrázek byl přiřazen k <b>barevnému profilu</b><br/>, který neodpovídá vašemu současnému barevnému profilu pracovního prostředí.<br/>Jak si přejete postupovat?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
cs: <p>Tento obrázek nemá <b>informace o barevném prostředí</b><br/>které bylo použito při vytváření obrázku. <br/>Jak si přejete postupovat?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
cs: <p>Informace o barvách tohoto obrázku nejsou kalibrované<br/>Jak si přejete postupovat?</p>

en: Embedded Color Profile:
cs: Vložený profil barev:

en: Input Color Profile:
cs: Vstupní profil barev:

en: Working Color Space:
cs: Barevné schéma pracovního prostředí:

en: Original Colors:
cs: Původní barvy:

en: Uncorrected Colors:
cs: Neopravené barvy:

en: Raw Colors:
cs: Neupravené barvy:

en: Resulting Colors:
cs: Výsledné barvy:

en: Correction Applied:
cs: Použitá korekce:

en: Corrected Colors:
cs: Upravené barvy:

en: Keep the embedded profile, do not convert
cs: Zachovat vložený profil, nepřevádět

en: Convert to working color space
cs: Převést na barevné schéma pracovního prostředí

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
cs: Ignorovat vestavěný profil a přiřadit tento:

en: and then convert to working space
cs: a převést do pracovního prostředí

en: No Profile Available
cs: Žádný dostupný profil

en: Assign profile and convert to working color space
cs: Přiřadit profil a převést do schéma barev pracovního prostředí

en: Assign and keep color profile
cs: Přiřadit a ponechat profil barev

en: Leave the file untagged, do not color manage
cs: Ponechat soubor bez značek, neupravovat barvy

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
cs: Jaké barevné schéma bude použito k vyjádření barev tohoto obrázku?

en: sRGB (Internet standard)
cs: sRGB (standard internetu)

en: Current working color space
cs: Současné barevné schéma pracovního prostředí

en: This profile:
cs: Tento profil:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
cs: Prosím, zvolte vstupní profil barev zařízení (fotoaparátu) použitý pro vytvoření tohoto obrázku:

en: No Input Profile Available
cs: Profil vstupu není dostupný

en: Assigned Color Profile:
cs: Přidružený profil barev:

en: <b>No Profile</b>
cs: <b>Žádný profil</b>:

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
cs: Volby softwarového náhledu tisku

en: Soft Proofing On
cs: Softwarový náhled zapnout

en: Enable soft-proofing color managed view
cs: Zapnout softwarový náhled se správou barev

en: Soft Proofing Off
cs: Softwarový náhled vypnout

en: Disable soft-proofing color managed view
cs: Vypnout softwarový náhled se správou barev

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
cs: <b>Nastavit softwarový náhled</b>

en: Profile of the output device to simulate:
cs: Profil výstupního zařízení pro simulaci:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
cs: <p>Musíte vybrat profil pro své výstupní zařízení (obvykle tiskárnu). Tento profil se použije k vytvoření softwarového náhledu, abyste si mohli prohlédnout vzhled obrázku po vytištění.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
cs: <p>Toto tlačítko můžete použít k získání podrobnějších informací o vybraném zkušebním profilu.</p>

en: Rendering intent:
cs: Zobrazovací záměr:

en: Highlight out-of-gamut colors
cs: Zvýraznění barev mimo gamut

en: Highlighting color:
cs: Barva zvýraznění:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
cs: Chyba v profilu

en: No profile is selected.
cs: Není vybrán žádný profil.

[ctx: @title:window]
en: Save?
cs: Uložit?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
cs: Uložit změny

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
cs: Uložit aktuální změny. Pozn.: Původní obrázek nebude v žádném případě přepsán.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
cs: Uložit změny jako novou verzi

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
cs: Uložit aktuální úpravy do nové verze souboru. Načtený soubor bude zachován beze změn a bude vytvořen soubor nový.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
cs: Zahodit změny

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
cs: Zahodí změny snímku, provedené během posledního otevření pro úpravy.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
cs: Aktuální obrázek byl změněn.
    Přejete si tyto změny uložit?

en: Tools
cs: Nástroje

en: About this tool...
cs: O tomto nástroji

en: Guide:
cs: Vodítko:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
cs: Nastavte zde barvu přerušovaných čar vodítek.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
cs: Nastavte zde v pixelech šířku přerušovaných čar vodítek.

en: Defaults
cs: Výchozí

en: Reset all settings to their default values.
cs: Obnovit výchozí hodnoty veškerého nastavení.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
cs: Načíst...

en: Load all parameters from settings text file.
cs: Načíst nastavení všech parametrů z textového souboru.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
cs: Uložit jako...

en: Save all parameters to settings text file.
cs: Uložit nastavení všech parametrů filtru do textového souboru.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
cs: Vyzkoušet

en: Try all settings.
cs: Vyzkoušet všechna nastavení.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
cs: P&rvní

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
cs: Pos&lední

[ctx: @action]
en: Open Original
cs: Otevřít originál

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
cs: Uložit změny

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
cs: Uložit úpravy do aktuální verze souboru

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
cs: Uložit jako novou verzi

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
cs: Uložit úpravy do nové verze souboru

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
cs: Uložit novou verzi jako...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
cs: Uložit úpravy do nové verze souboru se zadáním názvu a formátu souboru.

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
cs: Uložit ve formátu

[ctx: @action]
en: Export
cs: Exportovat

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
cs: Uložit soubor do složky umístěné mimo vaši sbírku

[ctx: @action]
en: Discard Changes
cs: Zahodit změny

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
cs: Zahodit všechny provedené změny tohoto souboru

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
cs: Otevřít s výchozí aplikací

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
cs: Otevřít položku s výchozí přiřazenou aplikací.

[ctx: @action]
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: @action]
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action]
en: Select None
cs: Zrušit výběr

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
cs: Zvětšení na 100%

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
cs: Přizpůsobit &oknu

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
cs: Do&plnit do výběru

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
cs: Tato volba slouží k nastavení takového přiblížení, aby se zobrazila celá plocha výběru v co největším měřítku.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
cs: Ukazatel podsvětlení

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
cs: Tato volba zobrazí černou vrstvu na náhledu. To vám pomůže vyhnout se podsvětlení obrázku.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
cs: Ukazatel přesvětlení

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
cs: Tato volba zobrazí bílou vrstvu na náhledu. To vám pomůže vyhnout se podsvětlení obrázku.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
cs: Zobrazení se správou barev

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
cs: Volby softwarového náhledu...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
cs: Softwarový náhled tisku

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
cs: Oříznout podle výběru

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
cs: Tuto volbu můžete použít k ořezu obrázku. Před provedením činnosti je nutné zvolit oblast ořezu.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
cs: Převrátit vodorovně

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
cs: Převrátit svisle

[ctx: @action]
en: Rotate Left
cs: Rotovat vlevo

[ctx: @action]
en: Rotate Right
cs: Rotovat vpravo

[ctx: @action]
en: Previous Image
cs: Předchozí obrázek

[ctx: @label]
en: No selection
cs: Žádný výběr

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
cs: Informace o aktuálním výběru obrázků

[ctx: @info]
en: Information about image size
cs: Informace o velikosti obrázku

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
cs: Ukládání obrázku...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
cs: Prosím, vyčkejte, než bude obrázek uložen...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
cs: Opravdu si přejete přepsat soubor 
     "%1"?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
cs: Varování

[ctx: @info]
en: No selection
cs: Žádný výběr

[ctx: @label]
en: Loading:
cs: Načítá se:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
cs: Nelze přečíst "%1"

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
cs: Nelze otevřít zvolený profil pracovního prostředí  ("%1"). Nebude použita žádná transformace barev. Prosím zkontrolujte nastavení správy barev v nastavení digiKamu.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
cs: Ukládá se:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
cs: Selhalo uložení souboru
    "%1" 
     do 
    "%2".

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
cs: Nelze otevřít dočasný soubor ve složce "%1": %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
cs: Nelze určit formát k uložení s cílovým obrázkem.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
cs: Nelze uložit: Nalezená cesta k souboru "%1" není platná.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
cs: Nelze uložit soubor "%1" do navrženého názvu souboru verze "%2"

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
cs: Nemáte oprávnění k zápisu do souboru "%1". Opravdu si jej přejete přepsat?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
cs: Soubor s názvem "%1" již existuje. Opravdu si jej přejete přepsat?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
cs: Chyba při přepisování původního obrázku

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
cs: Zobrazení se správou barev povoleno.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
cs: Zobrazení se správou barev zakázáno.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
cs: Správa barev není nastavena, takže není dostupné zobrazení se správou barev.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
cs: Ukazatel podsvětlení je zapnut

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
cs: Ukazatel podsvětlení je vypnut

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
cs: Ukazatel přesvětlení je zapnut

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
cs: Ukazatel přesvětlení je vypnut

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
cs: Transformovat

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
cs: Ozdobit

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
cs: Efekty

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
cs: Barvy

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
cs: Vylepšit

[ctx: @action]
en: Open With
cs: Otevřít pomocí

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
cs: Jiný...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
cs: Otevřít pomocí...

en: Image Editor - %1
cs: Editor obrázku - %1

en: Image Editor
cs: Editor obrázků

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
cs: V aktuálním albu nejsou obrázky

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
cs: V aktuálním albu nejsou žádné obrázky.
    Editor obrázků bude ukončen.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
cs: Soubor není dostupný

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
cs: <qt>Původní soubor (<b>%1</b>) momentálně není dostupný</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
cs: Zavřít editor

en: Delete File Permanently
cs: Trvale smazat soubor

en: Delete Permanently without Confirmation
cs: Trvale smazat bez potvrzení

en: Move to Trash without Confirmation
cs: Přesunout do koše bez potvrzení

en: Edit Titles
cs: Upravit titulky

en: Edit Comments
cs: Upravit komentáře

en: Show Assigned Tags
cs: Zobrazit přiřazené značky

en: Assign Tag
cs: Přiřadit značku

en: Remove Tag
cs: Odstranit značku

en: Assign Labels
cs: Přiřadit značky

en: Failed to load image
    "%1"
cs: Chyba při načítání obrázku
    "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
cs: Před

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
cs: Po

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
cs: <p>Zde vidíte výřez původního obrázku, který se použije k výpočtu náhledu.</p><p>Kliknutím a tažením myší po obrázku přesunete výřez.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
cs: Pokud je zaškrtnuta tato volba, bude zobrazen původní obrázek.

en: Preview original image
cs: Náhled původního obrázku

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
cs: Pokud zaškrtnete tento přepínač, svisle rozdělíte plochu náhledu tak, aby se na ní zobrazily navazující části obrázku. Jedna polovina bude použita z původního, druhá z výsledného obrázku.

en: Preview vertical split with contiguous image
cs: Náhled svislého rozdělení s pokračováním obrázku

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
cs: Pokud zaškrtnete tento přepínač, vodorovně rozdělíte plochu náhledu tak, aby se na ní zobrazily navazující části obrázku. Jedna polovina bude použita z původního, druhá z výsledného obrázku.

en: Preview horizontal split with contiguous image
cs: Náhled vodorovného rozdělení s pokračováním obrázku

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
cs: Pokud zaškrtnete tento přepínač, svisle rozdělíte plochu náhledu tak, aby se vedle sebe zobrazily shodné části původního a výsledného obrázku.

en: Preview vertical split with same image region
cs: Náhled svislého rozdělení se stejnou oblastí obrázku

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
cs: Pokud zaškrtnete tento přepínač, vodorovně rozdělíte plochu náhledu tak, aby se nad sebou zobrazily shodné části původního a výsledného obrázku.

en: Preview horizontal split with same image region
cs: Náhled vodorovného rozdělení se stejnou oblastí obrázku

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
cs: Pokud je zaškrtnuta tato volba, bude zobrazen výsledný obrázek.

en: Preview target image
cs: Náhled cílového obrázku

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
cs: Pokud zaškrtnete tento přepínač, zobrazí se původní obrázek jen tehdy, když nad ním bude kurzor myši, jinak se zobrazí výsledný obrázek.

en: Preview on mouse-over
cs: Náhled při přejetí myší

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
cs: Náhledový režim

en: Connecting to camera...
cs: Připojuji se k fotoaparátu...

en: Connection established.
cs: Spojení navázáno.

en: Connection failed.
cs: Připojení selhalo.

en: Failed to get free space from camera
cs: Zjišťování dostupného místa ve fotoaparátu selhalo

en: Failed to get preview from camera
cs: Chyba při získávání náhledu z fotoaparátu

en: Failed to process capture from camera
cs: Chyba při zpracování záznamu z fotoaparátu

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
cs: Nelze vypsat složku <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
cs: Chyba při vypisování souborů v <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
cs: Chyba při získávání náhledu pro <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
cs: Nelze získat metadata pro <filename>%1</filename>.

en: Failed to download <filename>%1</filename>
cs: Nelze stáhnout soubor <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
cs: Nelze převést soubor <filename>%1</filename> do JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
cs: Nelze převést soubor <filename>%1</filename> do DNG

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
cs: Nelze otevřít skript pro <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
cs: Čas uživatelskému skriptu <filename>%1</filename> vypršel

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
cs: Nelze spustit skript pro <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
cs: Nelze stáhnout soubor <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
cs: Nelze stáhnout soubor <b>%1</b>. Přejete si pokračovat?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
cs: Chyba při odesílání <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
cs: Nelze odeslat soubor <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
cs: Nelze odeslat soubor <b>%1</b>. Přejete si pokračovat?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
cs: Nelze smazat soubor <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
cs: Nelze smazat soubor <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
cs: Nelze smazat soubor <b>%1</b>. Přejete si pokračovat?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
cs: Nelze uzamknout <filename>%1</filename>

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
cs: Titulek: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Cesta: "%4"

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete Directories: "%6"
cs: Náhledy: "%1"
    Pořídit snímek: "%2"
    Smazat položky: "%3"
    Odeslat položky: "%4!
    Vytvořit adresáře: "%5"
    Vymazat adresáře: "%6"

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
cs: ano

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
cs: ne

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.
cs: Ovladač pro "fotoaparát" připojený přes USB/IEEE1394 nebo čtečku karet.

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
cs: Titulek: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Cesta: "%4"
    UUID: "%5"

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete directories: "%6"
cs: Náhledy: "%1"
    Pořídit snímek: "%2"
    Smazat položky: "%3"
    Odeslat položky: "%4!
    Vytvořit adresáře: "%5"
    Vymazat adresáře: "%6"

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
cs: ano

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
cs: ne

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
cs: Pro více informací o ovladači "připojeného fotoaparátu" si prosím přečtěte oddíl "podporované digitální fotoaparáty" v dokumentaci digiKamu.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.
    
    It does not use libgphoto2 drivers.
    
    To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact
cs: Ovladač "připojeného fotoaparátu" je jednoduché rozhraní k disku fotoaparátu 
    připojenému k vašemu počítači.
    
    Nepoužívá ovladače libgphoto2.
    
    K nahlášení jakýchkoli potíží s tímto ovladačem prosím kontaktujte tým digiKam na:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
cs: %1 - Vybrat složku fotoaparátu

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
cs: Prosím vyberte složku fotoaparátu, kam si přejete odeslat obrázky.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
cs: Informace o zařízení

[ctx: @title]
en: Device Summary
cs: Shrnutí informací o přístroji

[ctx: @title]
en: Device Manual
cs: Návod k přístroji

[ctx: @title]
en: About Driver
cs: O ovladači

[ctx: @title]
en: Thumb
cs: Náhled

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
cs: Zachytit z %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
cs: Zachytávat

en: Unknown Format
cs: Neznámý formát

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
cs: Tato položka je uzamčená.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
cs: Stav stahování této položky je neznámý

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
cs: Tato položka nebyla nikdy stažena

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
cs: Tato položka již byla stažena

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
cs: Zde nastavte, jak bude digiKam přejmenovávat stahované soubory.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
cs: Volby přejmenování souborů

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
cs: Automatické vytváření alb

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
cs: Operace za běhu (pouze JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
cs: Volby převodu do DNG

[ctx: @item]
en: Scripting
cs: Skriptování

[ctx: @title]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
cs: Zachytávat

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
cs: Zrušit výběr

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
cs: Vybrat nové položky

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
cs: Vybrat zamknuté položky

[ctx: @title:menu]
en: Download
cs: Stáhnout

[ctx: @action]
en: Download New
cs: Stáhnout nové

[ctx: @action]
en: Download Selected
cs: Stáhnout vybrané

[ctx: @action]
en: Download All
cs: Stáhnout vše

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
cs: Stáhnout/smazat nové

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
cs: Stáhnout/smazat vybrané

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
cs: Stáhnout/smazat vše

[ctx: @action]
en: Upload...
cs: Odeslat...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
cs: Přepnout zámek

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
cs: Označit jako staženo

[ctx: @title:menu]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
cs: Smazat vybrané

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
cs: Smazat vše

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
cs: Smazat nové

[ctx: @title:group]
en: Views
cs: Pohledy

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
cs: Náhledy

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
cs: Náhled položky

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
cs: Mapa

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
cs: &Seřadit položky

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
cs: Hodnota, podle které jsou položky v pohledu s náhledy seřazeny

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
cs: Podle názvu

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
cs: Podle umístění

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
cs: Podle data

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
cs: Podle velikosti

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
cs: Podle hodnocení

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
cs: Podle stavu stahování

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
cs: Způsob řazení p&oložek

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
cs: Určuje, zda mají být položky seřazeny vzestupně nebo sestupně.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
cs: &Seskupit položky

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
cs: Kategorie ve kterých jsou zobrazeny položky v zobrazení náhledů

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
cs: Nesetříděný seznam

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
cs: Podle složky

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
cs: Podle formátu

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
cs: Podle data

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
cs: Přizpůsobit &oknu

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
cs: Zvětšení na 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
cs: Zobrazit historii

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
cs: Zobrazit panel náhledů

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
cs: Zkusit znovu

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
cs: Ukončit náhledový režim

[ctx: @action]
en: Next Image
cs: Následující obrázek

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
cs: První obrázek

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
cs: Poslední obrázek

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
cs: Ruším aktuální operaci, prosím čekejte...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
cs: Přejete si zavřít dialogové okno a zrušit probíhající operaci?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
cs: Odpojuji fotoaparát, prosím čekejte...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
cs: Připraven

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
cs: Nešlo se připojit k fotoaparátu. Ujistěte se prosím, že je správně připojený a zapnutý.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
cs: Vybrat obrázek k odeslání

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
cs: Na úložišti fotoaparátu není dost místa pro odeslání obrázků.
    
    Požadované místo: %1 
    Dostupné místo: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
cs: Složka ve fotoaparátu "%1" už obsahuje položku "%2".
    Zadejte prosím nový název souboru (bez přípony):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
cs: Soubor již existuje

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
cs: Uživatelský formát data vašeho cílového alba je neplatný. Zkontrolujte prosím nastavení...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
cs: Sbírka, obsahující vaše výchozí cílové album, nastavené pro stahování z fotoaparátu není dostupná. Prosím, zvolte jinou sbírku v dialogu nastavení fotoaparátu.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
cs: Vaše výchozí cílové album, nastavené pro stahování z fotoaparátu není dostupné. Prosím, zvolte jiné album v dialogu nastavení fotoaparátu.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
cs: Vyberte prosím cílové album z knihovny digiKamu, do nějž se mají importovat obrázky z fotoaparátu.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
cs: Nezdařilo se posunutí souboru Sidecar pro <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
cs: Nezdařilo se přesunutí souboru pro <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
cs: Níže uvedené položky jsou uzamčené fotoaparátem (pouze ke čtení). Tyto položky nebudou smazány. Pokud si je přesto přejete vymazat, odemkněte je prosím a zkuste to znovu.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
cs[0]: Chystáte se smazat tento obrázek.
    Smazaný soubor nelze obnovit.
    Jste si jisti?
cs[1]: Chystáte se smazat tyto %1 obrázky.
    Smazané soubory nelze obnovit.
    Jste si jisti?
cs[2]: Chystáte se smazat těchto %1 obrázků.
    Smazané soubory nelze obnovit.
    Jste si jisti?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
cs: Varování

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
cs: Nedostatek místa na disku

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
cs: Na disku s alby není dostatek místa pro stažení a zpracování označených obrázků z fotoaparátu.
    
    Odhad potřebného místa: %1
    Volné místo: %2
    
    Přesto zkusit?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
cs[0]: Není vybrána žádná položka (%1 položka)
cs[1]: Není vybrána žádná položka (%1 položky)
cs[2]: Není vybrána žádná položka (%1 položek)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
cs: "%1" (%2 z %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
cs[0]: %1/%2 položka vybrána
cs[1]: %1/%2 položky vybrány
cs[2]: %1/%2 položek vybráno

en: Skipped file <filename>%1</filename>
cs: Přeskočen soubor <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
cs: Přejmenovat soubor na <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
cs: Nezdařilo se uložení souboru Sidecar pro <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
cs: Stahování obrázků dokončeno, můžete odpojit váš fotoaparát, zatímco obrázky jsou automaticky otáčeny

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
cs: Stahování obrázků bylo dokončeno

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
cs: Soubor se stejným názvem ("%1) již ve složce "%2" existuje.

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
cs: &Zařízení

en: Camera Folders
cs: Složky fotoaparátu

[ctx: @action]
en: Escape preview
cs: Ukončit náhled

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
cs: Zpět

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
cs: Vpřed

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
cs: Opravit interní datum a čas

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
cs: Automaticky otočit/překlopit obrázek

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
cs: Převést na bezeztrátový formát souboru

[ctx: @label]
en: New image format:
cs: Nový formát obrázku:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
cs: Nastavte zde všechny volby, aby se JPEG obrázky automaticky opravily a transformovaly během stahování.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete, aby se obrázky automaticky otáčely nebo převracely na základě informace Exif z fotoaparátu.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
cs: Zde můžete určit šablonu metadat, která se aplikuje na obrázek.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se značky data a času nastavily na správnou hodnotu, pokud váš fotoaparát tyto značky nenastavuje správně během fotografování. Hodnoty se uloží jako DateTimeDigitized a DateTimeCreated mezi značky EXIF, XMP a IPTC.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se všechny JPEG soubory převáděly automaticky na formát s bezeztrátovou kompresí. Pozn.: Konverze obrázků může na starších počítačích trvat dlouho.

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
cs: <p>Tyto výrazy mohou být použity pro vlastní formát data:</p><p><b>d</b>: Den, jako číslo bez počáteční nuly (1 až 31)</p><p><b>dd</b>: Den, jako číslo s počáteční nulou (01 až 31)</p><p><b>ddd</b>: Lokalizovaná zkratka názvu dne (např. 'Po.' až 'Ne.')</p><p><b>dddd</b>: Celý lokalizovaný název dne (např. 'Pondělí' až 'Neděle').</p><p><b>M</b>: Měsíc jako číslo bez počáteční nuly (1 až 12)</p><p><b>MM</b>: Měsíc, jako číslo s počáteční nulou (01 až 12)</p><p><b>MMM</b>: Lokalizovaná zkratka názvu měsíce (např. 'Led' až 'Pro')</p><p><b>MMMM</b>: Celý lokalizovaný název měsíce (např. 'Leden' až 'Prosinec')</p><p><b>yy</b>: Rok, jako dvojciferné číslo (např. 00 až 99)</p><p><b>yyyy</b>: Rok, jako čtyřciferné číslo (např. 2012)</p><p>Všechny ostatní vstupní znaky budou zpracovány jako text. Jakákoliv posloupnost znaků, uzavřených mezi apostrofy, bude zpracována jako text, nikoliv použita jako výraz. Příklad, pokud datum je 20 leden 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Ne. Leden 20 69</p><p><b>'Fotografie byla pořízena v ' dddd</b> : Fotografie byla pořízena v neděli</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
cs: Podalba založená na příponě

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
cs: Podalba založená na datu

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
cs: Formát data:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
cs: Celý text

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
cs: Místní nastavení

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
cs: Zobrazit seznam všech dostupných možností

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
cs: Zde nastavte, jak bude digiKam automaticky vytvářet alba pro stažené soubory.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete stahovat své soubory do automaticky vytvořených podalb cílového alba, která budou  založena na příponě. Takto můžete oddělit JPEG a RAW soubory už během stahování z fotoaparátu.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se soubory stahovaly do automaticky vytvořených podalb cílového alba, založených na datu.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
cs: Zvolte upřednostňovaný formát data, použitého při
     vytvoření nových alb. Dostupné možnosti jsou:
    "ISO": formát data je v souladu s ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). Např.: 2006-08-24
    "Celý text": formát data je řetězec, dobře čitelný uživatelem.
    Např.: Čt. Dub 24 2006
    "Místní nastavení": formát data závisí na nastavení ovládacího panelu KDE.
    "Vlastní": pro datum bude použitý vlastní formát.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
cs: Zobrazit výsledek převodu data 1968-12-26 při použití vámi upraveného formátu.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
cs: Příklad.: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
cs: Neplatný formát...

en: Cannot display camera preview
cs: Nelze zobrazit náhled fotoaparátu

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
cs: Převést obrázky RAW do

[ctx: @label]
en: DNG container
cs: Kontejner DNG

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
cs: Nastavte zde všechny volby, aby byly obrázky RAW automaticky převedeny do kontejneru DNG během stahování.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro automatický převod do kontejneru DNG.

[ctx: @title]
en: Camera Media
cs: Médium fotoaparátu

[ctx: @title]
en: Album Library
cs: Knihovna alb

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
cs: Kapacita:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
cs: Dostupné:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
cs: Vyžaduje:

[ctx: @title:menu open with desktop application]
en: Open With
cs: Otevřít pomocí

[ctx: @item:inmenu open with other application]
en: Other...
cs: Jiný...

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
cs: Otevřít pomocí...

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
cs: Přiřadit značky

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
cs: Všechny soubory

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
cs: Pouze nové soubory

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
cs: Soubory RAW

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
cs: Soubory JPG/TIFF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
cs: Video Soubory

en: Camera filenames
cs: Názvy souborů ve fotoaparátu

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se beze změny používaly názvy souborů navržené fotoaparátem.

en: Change case to:
cs: Změnit velikost písmen na:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
cs: Ponechat jak je

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
cs: velká

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
cs: malá

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
cs: Zvolte, jak se změní velikost písmen v názvech souborů.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
cs: Přizpůsobit

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
cs: <p>Tyto výrazy mohou být použity k úpravám v příkazovém řádku:</p><p><b>%file</b>: plná cesta importovaného souboru</p><p><b>%filename</b>: název importovaného souboru</p><p><b>%path</b>: cesta importovaného souboru</p><p><b>%orgfilename</b>: původní název souboru</p><p><b>%orgpath</b>: původní cesta</p><p>Pokud nebude použit žádný výraz, bude do příkazu zadána plná cesta.</p>

en: Execute script for image:
cs: Na obrázek provést skript:

en: No script selected
cs: Nebyl vybrán žádný skript

en: Set here the script that is executed for every imported image.
cs: Zde můžete nastavit skript, jež bude spuštěn pro každý importovaný obrázek.

en: Drag and drop an image here
cs: Sem přetáhněte obrázek

en: Show on left panel
cs: Zobrazit na levém panelu

en: Show on right panel
cs: Zobrazit na pravém panelu

en: Remove item
cs: Odstranit položku

en: Clear all
cs: Vyprázdnit vše

en: Drag and drop images here
cs: Sem přetáhněte obrázky

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
cs[0]: 1 položka na prohlížecím stolku
cs[1]: %1 položky na prohlížecím stolku
cs[2]: %1 položek na prohlížecím stolku

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
cs: &První

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
cs: Pos&lední

en: On left
cs: Vlevo

en: Show item on left panel
cs: Zobrazit položku na levém panelu

en: On right
cs: Vpravo

en: Show item on right panel
cs: Zobrazit položku na pravém panelu

en: Open With Default Application
cs: Otevřít s výchozí aplikací

en: Open the item with default assigned application.
cs: Otevřít položku s výchozí přiřazenou aplikací.

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

en: Delete immediately
cs: Okamžitě smazat

en: Synchronize
cs: Synchronizovat

en: Synchronize preview from left and right panels
cs: Synchronizovat pohled z levého a pravého stolku

en: By Pair
cs: Po párech

en: Navigate by pairs with all items
cs: Procházet po párech všechny položky

en: Clear On Close
cs: Při ukončení vymazat

en: Clear light table when it is closed
cs: Při uzavření vyčistit prohlížecí stolek

en: Remove all images from the light table when it is closed
cs: Při ukončení odstranit všechny položky z prohlížecího stolku

en: Zoom to 100%
cs: Zvětšení na 100%

en: Fit to &Window
cs: Přizpůsobit &oknu

en: Color-Managed View
cs: Zobrazení se správou barev

en: Previous Image
cs: Předchozí obrázek

en: Edit Titles on the Right
cs: Upravit názvy vpravo

en: Edit Comments on the Right
cs: Výchozí komentáře vpravo

en: Show Assigned Tags on the Right
cs: Zobrazit přiřazené značky vpravo

en: Edit Titles on the Left
cs: Upravit názvy vlevo

en: Edit Comments on the Left
cs: Výchozí komentáře vlevo

en: Show Assigned Tags on the Left
cs: Zobrazit přiřazené značky vlevo

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
cs: &Levý panel

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
cs: &Pravý panel

en: Clean up the databases :
cs: Vyčistit databáze:

en: analysing databases
cs: analyzuji databáze

en: cleaning core db
cs: pročišťuji základní databázi

en: cleaning thumbnails db
cs: pročišťuji databázi náhledů

en: cleaning recognition db
cs: pročišťuji databázi obličejů

en: shrinking databases
cs: zmenšuji databáze

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
cs: <p>Probíhá zmenšování databází.</p><p>V současné době jsou databáze zmenšovány. V závislosti na velikosti databází může tato operace trvat delší dobu.</p><p>Abychom předešli poškození databáze, aplikace digiKam nyní nebude reagovat. Po ukončení procesu zmenšování toto informační okno zmizí.</p>>Aktuální stav:

en: Core DB
cs: Základní databáze

en: Thumbnails DB
cs: Databáze náhlednů

en: Face Recognition DB
cs: Databáze rozpoznávání obličejů

en: Similarity DB
cs: Databáze podobnosti

en: Find duplicates items
cs: Hledám duplicitní položky

en: Scan for faces in album: %1
cs: Rozpoznat obličeje v albu: %1

en: Scan for faces in %1 albums
cs: Rozpoznávám obličeje v  %1 alb

en: Scan for faces in image: %1
cs: Rozpoznat obličeje v obrázku: %1

en: Scan for faces in %1 images
cs: Rozpoznat obličeje v %1 obrázcích

en: Finger-prints
cs: Otisky

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
cs: Správa

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
cs: <qt><b>Vyberte úlohy správy, které mají být provedeny</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
cs: Zpracovat položky z:

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it's possible)
cs: Pracovat na všech jádrech procesoru (pokud možno)

en: Common Options
cs: Obvyklé možnosti

en: Scan for new items
cs: Vyhledat nové položky

en: <qt><i>Note: If activated, the Core DB is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br/> If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily<br/> in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
cs: <qt><i>Poznámka: Při aktivaci této volby je základní databáze vždy pročištěna. Můžete zvolit pročištění i zbývajících databázi.<br/> Pokud zvolíte jednu z voleb níže, celá úloha bude trvat výrazně déle a digiKam může chvílemi přestat odpovídat,<br/> aby se předešlo možnému poškození databáze.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
cs: Taky vyčistit databázi náhledů.

en: Also clean up the faces database.
cs: Taky vyčistit databázi obličejů.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
cs: Tato volba spustí zmenšení ("vakuování") jednotlivých databází. Podporovaná databáze je jak SQLite, tak MySQL.

en: Perform database cleaning
cs: Provést pročištění databáze

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
cs: Vyhledat změny, nebo položky neobsažené v katalogu (rychlejší)

en: Rebuild Thumbnails
cs: Znovu vytvořit náhledy

en: Rebuild Finger-prints
cs: Znovu vytvořit otisky

en: Similarity range (in percents):
cs: Rozsah podobnosti (v procentech):

en: Restriction on duplicates:
cs: Omezení duplicit:

en: No restriction
cs: Bez omezení

en: Restrict to album of reference image
cs: Omezit na album referenčního obrázku

en: Exclude album of reference image
cs: Vyjmout album referenčního obrázku

en: Find Duplicate Items
cs: Hledám duplicitní položky

en: Faces data management:
cs: Správa obličejových dat

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
cs: Smazat a znovu sestavit všechny cvičné údaje

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all training data for recognition and rebuild it from all available faces.
cs: Toto vymaže všechna cvičná data pro rozeznávání obličejů a vytvoří ji znovu z dostupných obličejů.

en: Detect and recognize Faces
cs: Detekovat a rozeznat obličeje

en: Scan Mode:
cs: Režim procházení:

en: Clean all and re-scan
cs: Vymazat vše a znovu projít

en: Sync Direction:
cs: Směr synchronizace:

en: From database to image metadata
cs: Z databáze do metadat obrázků

en: From image metadata to database
cs: Z metadat obrázků do databáze

en: Check metadata setup panel for details:
cs: Kontrola podrobností v panelu pro nastavení metadat:

en: Sync Metadata and Database
cs: Synchronizovat metadata s databází

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
cs: Všechny operace jsou dokončeny.
    Trvání: %1

en: digiKam Maintenance
cs: Správa digiKamu

en: Process is done.
    Duration: %1
cs: Úloha je dokončena.
    Trvání: %1

en: Remove all faces from image
cs: Odstranit z obrázku všechny tváře

en: Remove all tags from image
cs: Odstranit z obrázku všechny značky

en: Synchronizing image metadata with database
cs: Synchronizace metadat obrázků s databází

en: Updating database from image metadata
cs: Aktualizace databáze z metadat obrázků

en: Find new items
cs: Najít nové položky

en: Thumbs
cs: Náhledy

en: Queues
cs: Fronty

en: Queue Settings
cs: Nastavení fronty

en: Control Panel
cs: Ovládací panel

en: Assigned Tools
cs: Přidělené nástroje

en: Tool Settings
cs: Nastavení nástrojů

en: Run
cs: Spustit

en: Run all
cs: Provést vše

en: New Queue
cs: Nová fronta

en: Remove Queue
cs: Odstranit frontu

en: Save Workflow
cs: Uložit proces

en: Remove items
cs: Odstranit položky

en: Remove processed items
cs: Odstranit zpracované položky

en: Clear Queue
cs: Vymazat frontu

en: Move up
cs: Přesunout nahoru

en: Move down
cs: Přesunout dolů

en: Remove tool
cs: Odstranit nástroj

en: Current Queue:
cs: Aktuální fronta:

en: No items
cs: Žádná položka

en: No tasks
cs: Žádné úlohy

en: 1 task | %1 tasks
cs[0]: 1 úloha
cs[1]: %1 úlohy
cs[2]: %1 úloh

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
cs: Celkem:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
cs: Připraven

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
cs: Probíhá zpracování

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
cs: Správce dávkového zpracování je spuštěn. Přejete si zrušit aktuální úlohu?

en: There is no queue to be run.
cs: Není žádná fronta ke spuštění.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
cs: V aktuální frontě (%1) není žádná položka ke zpracování.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
cs: Pro aktuální frontu (%1) je přiřazen prázdný seznam nástrojů. Prosím přiřaďte nějaké dávkové nástroje.

en: There are no items to process in the queues.
cs: Ve frontě pro zpracování nejsou žádné položky.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
cs: Nastavení zpracování položek alba

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
cs: Není nastaveno cílové album pro zpracované položky fronty "%1". Vyberte prosím nějaké v panelu pro nastavení fronty.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
cs: Cílové album pro zpracované položky fronty "%1" není dostupné, nebo do něj nelze zapisovat. Nastavte prosím jiné v panelu pro nastavení fronty.

en: Failed to process item...
cs: Zpracování položky selhalo...

en: Process Cancelled...
cs: Úloha přerušena...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
cs: Položka "%1" z fronty "%2": %3

en: Batch queue finished
cs: Zpracování dávky dokončeno

en: All batch queues finished
cs: Zpracování všech dávek dokončeno

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
cs: &Fronty

[ctx: @title: tool group]
en: Base
cs: Základna

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
cs: Barvy

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
cs: Vylepšit

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
cs: Transformovat

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
cs: Ozdobit

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
cs: Filtry

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
cs: Převést

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
cs: Neplatný

[ctx: @label]
en: No setting available
cs: Žádné dostupné volby

en: Failed to find tool...
cs: Nástroj nebyl nalezen...

en: (overwritten)
cs: (přepsáno)

en: (renamed to %1)
cs: (přejmenováno na %1)

en: Failed to create sidecar file...
cs: Vytvoření souboru Sidecar se nezdařilo...

en: Item processed successfully %1
cs: Položka úspěšně zpracována %1

en: Failed to create file...
cs: Nelze vytvořit soubor...

en: This is the list of batch tools assigned.
cs: Seznam přidružených nástrojů pro dávkové zpracování.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
cs: Seznam obrázků pro dávkové zpracování.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
cs: Náhled

[ctx: @title: original item name]
en: Original
cs: Originál

[ctx: @title: target item name]
en: Target
cs: Cíl

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
cs[0]: Ve frontě "%2" zůstala 1 nezpracovaná položka.
    Opravdu si přejete zavřít tuto frontu?
cs[1]: Ve frontě "%2" zůstaly %1 nezpracované položky.
    Opravdu si přejete zavřít tuto frontu?
cs[2]: Ve frontě "%2" zůstalo %1 nezpracovaných položek.
    Opravdu si přejete zavřít tuto frontu?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
cs: Uživatelská pravidla pro přejmenování front uvedených níže jsou neplatná. Opravte je prosím.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
cs: Seznam nástrojů přidělených pro dávkové zpracování front uvedených níže je prázdný. Přidělte nástroje prosím.

en: Use original Album
cs: Použít původní album

en: Target
cs: Cíl

en: Use original filenames
cs: Použít původní názvy souborů

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se beze změny používaly původní názvy souborů.

en: Customize filenames:
cs: Vlastní názvy souborů:

en: File Renaming
cs: Přejmenování souboru

en: Raw Files Loading:
cs: Načítání souborů RAW

en: Perform RAW demosaicing
cs: Provést rekonstrukci barev RAW (demosaicing)

en: Extract embedded preview (faster)
cs: Získat vložený náhled (rychlejší)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
cs: Uložit obrázek jako nově vytvořenou větev

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
cs: Zapněte tuto volbu pro uložení úprav do nové verze souboru

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
cs: Zapněte tuto volbu pro použití všech jader procesoru vašeho počítače. V jednu chvíli tak lze zpracovávat více položek fronty.

en: Behavior
cs: Chování

en: Saving Images
cs: Ukládání obrázků

en: Reset current tool settings to default values.
cs: Obnovit výchozí hodnoty nastavení aktuálního nástroje.

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
cs: Barva

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
cs: Vylepšit

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
cs: Transformovat

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
cs: Ozdobit

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
cs: Filtry

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
cs: Převést

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
cs: Vlastní nástroje

[ctx: @action]
en: Assign tools
cs: Přidělit nástroje

en: This is the list of digiKam batch tools available.
cs: Seznam dostupných nástrojů digiKamu pro dávkové zpracování.

en: Base Tools
cs: Základní nástroje

en: This is the list of your customized workflow settings.
cs: Seznam vašich nastavení parametrů procesu.

en: Workflow
cs: Proces

en: You can see below the history of last batch operations processed.
cs: Dole můžete vidět historii posledních provedených dávkových operací.

en: History
cs: Historie

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
cs: Nový proces

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
cs: Upravit proces

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
cs: <qt><b>Vytvořit nový proces</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
cs: <qt><b>Vlastnosti procesu</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
cs: &Název:

en: Description:
cs: Popis:

en: New Workflow
cs: Nový proces

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
cs: Název

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
cs: Nástroje

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
cs: Správce dávkového zpracování

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
cs: Přidat proces do aktuální fronty

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
cs: Upravit proces

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
cs: Smazat proces

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
cs: Odstranit proces?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
cs: Opravdu si přejete odstranit vybraný proces "%1"?

en: Rename...
cs: Přejmenovat...

en: (No Value Selected)
cs: (Žádná hodnota)

en: No Rating assigned
cs: Žádné hodnocení nepřiřazeno

en: Reset contents
cs: Vymazat obsah

[ctx: @item]
en: Any Album
cs: Jakékoli album

[ctx: @label:listbox]
en: In All
cs: Ve všech

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
cs: V jednom z

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
cs: Ve stromu

[ctx: @item]
en: Any Tag
cs: Jakákoli značka

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
cs: Cokoliv

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
cs: Jakýkoli z: %1

en: any color depth
cs: libovolná barevná hloubka

en: 8 bits per channel
cs: 8 bitů na kanál

en: 16 bits per channel
cs: 16 bitů na kanál

en: The album name contains
cs: Název alba obsahuje

en: The album caption contains
cs: Popisek alba obsahuje

en: The album category is
cs: Kategorie alba je

en: Return items with tag
cs: Navrátit položky se značkou

en: A tag of the item contains
cs: Značka položky obsahuje

en: Not Tagged
cs: Neoznačeno

en: File Name
cs: Název souboru

en: Return items whose file name contains
cs: Navrátit položky, jejichž název obsahuje

en: Modification
cs: Změna

en: Return items modified between
cs: Navrátit položky, jež byly změněny mezi

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
cs: a

en: File Size
cs: Velikost souboru

en: Size of the file in bytes
cs: Velikost souboru v bajtech

en: Month/Day
cs: Měsíc/Den

en: Return items with labels
cs: Navrátit položky s popisky

en: Return items rated at least
cs: Navrátit položky, jejichž hodnocení je alespoň

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
cs: nejvíce

en: Return items created between
cs: Navrátit položky vytvořené mezi

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
cs: a

en: Digitization
cs: Digitalizace

en: Return items digitized between
cs: Navrátit položky digitalizované mezi

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
cs: a

en: Time
cs: Čas

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
cs: a

en: Exif Orientation
cs: Orientace Exif

en: Find items with orientation flag
cs: Najít položky s příznakem orientace

en: Find items with a width between
cs: Najít položky s šířkou mezi

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
cs: a

en: Find items with a height between
cs: Najít položky s výškou mezi

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
cs: a

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
cs: Najít položky s

en: File Format
cs: Formát souboru

en: Return items with the file format
cs: Navrátit položky s formátem souboru

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
cs: %1 [Obrázek]

en: Color Depth
cs: Barevná hloubka

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
cs: Najít položky s

en: Color Model
cs: Model barev

en: Find items with the color model
cs: Najít položky s modelem barev

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
cs: %1 [Obrázek]

en: The make of the camera
cs: Výrobce fotoaparátu

en: The model of the camera
cs: Model fotoaparátu

en: Lens
cs: Čočka

en: The type of the lens
cs: Typ čočky

en: Lens aperture as f-number
cs: Clona objektivu jako f-číslo

en: Focal length of the lens
cs: Ohnisková vzdálenost objektivu

en: 35mm equivalent focal length
cs: ekvivalent 35 mm

en: Automatic exposure program
cs: Režim automatické závěrky

en: Automatic or manual exposure
cs: Automatická nebo ruční závěrka

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
cs: ISO citlivost filmu (lineární měřítko, ASA)

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
cs: Blesk

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
cs: Režim blesku

en: Automatic or manual white balance
cs: Automatické nebo ruční vyvážení bílé

en: Color temperature used for white balance
cs: Teplota barvy použitá pro vyvážení bílé

en: Metering Mode
cs: Způsob měření

en: Method to determine the exposure
cs: Metoda, s níž byl určen čas závěrky

en: Subject Distance
cs: Vzdálenost předmětu

en: Distance of the subject from the lens
cs: Vzdálenost předmětu od čočky

en: Macro, close or distant view
cs: Makro, blízký nebo vzdálený pohled

en: Altitude range
cs: Rozsah výšky

en: Item has no GPS info
cs: Položka neobsahuje informace o GPS

en: Not Geo-located
cs: Bez geolokace

en: Country
cs: Země

en: Province
cs: Provincie

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
cs: Vytvořil

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
cs: Titulek

en: Return items whose comment contains
cs: Navrátit položky, jejichž komentář obsahuje

en: Return items commented by
cs: Navrátit položky, jež okomentoval(a)

en: Headline
cs: Nadpis

en: Return items with the IPTC headline
cs: Navrátit položky s IPTC záhlavím

[ctx: @label: item title]
en: Title
cs: Název

en: Return items with the IPTC title
cs: Navrátit položky s IPTC titulkem

en: Find items that have associated all these words:
cs: Najít položky, které mají spojitost se všemi těmito slovy:

en: Empty Text
cs: Prázdný text

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
cs: Vytvořil

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
cs: Titulek

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
cs: Autor

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
cs: Nadpis

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
cs: Název

en: Aspect Ratio
cs: Poměr stran

en: Return items with the aspect ratio
cs: Navrátit položky s poměrem stran

en: Pixel Size
cs: Velikost v pixelech

en: Value of (Width * Height) between
cs: Hodnota (šířka * výška) mezi

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
cs: a

en: Return video with the frame aspect ratio
cs: Navrátit video se stejným poměrem stran

en: Length of the video
cs: Délka videa

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
cs: a

en: Frame Rate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Return video with the frame rate
cs: Navrátit video s vzorkovací frekvencí

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
cs: a

en: Codec
cs: Kodek

en: Return video codec
cs: Navrátit video kodek

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
cs: a

en: Return Audio Channel Type
cs: Navrátit nastavení kanálů zvuku

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
cs: Prostorový zvuk 5.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
cs: Prostorový zvuk 7.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
cs: Jiný typ kanálu

en: Return Audio Codec
cs: Navrátit audio kodek

en: Faces
cs: Obličeje

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
cs: a

en: Day:
cs: Den:

en: Every Month
cs: Každý měsíc

en: Every Day
cs: Každý den

en: Any Orientation
cs: Libovolná orientace

en: Landscape Orientation
cs: Na šířku

en: Portrait orientation
cs: Na výšku

[ctx: Create new search]
en: New...
cs: Nové...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
cs: Upravit...

en: File, Album, Tags
cs: Soubor, album, značky

en: Picture Properties
cs: Vlastnosti obrázku

en: Caption, Comment, Title
cs: Popisek, komentář, titulek

en: Geographic position
cs: Zeměpisná pozice

en: Find Items
cs: Najít položky

en: Meet All of the following conditions
cs: Odpovídá všem následujícím podmínkám

en: Meet Any of the following conditions
cs: Odpovídá jakékoliv následující podmínce

en: None of these conditions are met
cs: Žádná z následujících podmínek není splněna

en: At least one of these conditions is not met
cs: Alespoň jedna z těchto podmínek není splněna

en: Remove Group
cs: Odstranit skupinu

en: Hide Options
cs: Skrýt možnosti

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
cs: Smazat hledání?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
cs: Opravdu si přejete vymazat současné hledání "%1"?

en: (Advanced Search)
cs: (Pokročilé hledání)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
cs: Automatické hledání

en: New Search
cs: Nové hledání

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
cs: Hledat:

en: Enter keywords here...
cs: Vložte sem klíčová slova...

en: Edit Current Search...
cs: Upravit aktuální hledání...

en: Save Current Search
cs: Uložit současné hledání

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
cs: Vložte název současného hledání, aby bylo uloženo do seznamu "Hledání"

en: Save current search to a new virtual Album
cs: Uložit současné hledání do nového virtuálního alba

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
cs: Stiskem tohoto tlačítka se současné hledání uloží do nového virtuálního alba vyhledávání, s použitím názvu určeného vlevo.

en: Edit Stored Search
cs: Upravit uložené hledání

en: Edit...
cs: Upravit...

en: Add Search Group
cs: Přidat skupinu hledání

en: Try
cs: Vyzkoušet

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: Show file&name
cs: Zobrazit &název souboru

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byl zobrazen název souboru pod náhledem obrázku.

en: Show file si&ze
cs: Zobrazit &velikost souboru

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla zobrazena velikost souboru pod náhledem na obrázek.

en: Show camera creation &date
cs: Zobrazit &datum pořízení z fotoaparátu

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby bylo zobrazeno datum pořízení fotografie pod náhledem na obrázek.

en: Show file &modification date
cs: Zobrazit čas poslední &změny

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazilo datum poslední úpravy souboru, pokud se liší od data pořízení z fotoaparátu. Tato možnost je užitečná pro rychlé nalezení upravených obrázků.

en: Show ima&ge dimensions
cs: Zobrazit &rozměry obrázku

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazily rozměry obrázku.

en: Show image aspect ratio
cs: Zobrazit poměr stran obrázku

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazil poměr stran obrázku.

en: Show image format
cs: Zobrazit formát ob&rázku

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazil MIME typ obrázku.

en: Show digiKam tit&le
cs: Zobrazit &názvy digiKamu

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazil název digiKam.

en: Show digiKam &captions
cs: Zobrazit p&opisky digiKam

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazily popisky digiKam.

en: Show digiKam &tags
cs: Zobrazi&t značky digiKam

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazil seznam značek digiKamu.

en: Show digiKam &rating
cs: Zob&razit hodnocení digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazilo hodnocení digiKam.

en: Show digiKam &pick label
cs: Zobrazit &popisek výběru digiKam

en: Show digiKam color &label
cs: Zobrazit &popisek barvy digiKam

en: Show rotation overlay buttons
cs: Zobrazit tlačítka pro otáčení

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se na náhledu obrázku zobrazila tlačítka pro otáčení obrázku.

en: Show fullscreen overlay button
cs: Zobrazit tlačítko pro přepnutí do celoobrazovkového režimu

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se na náhledu obrázku zobrazilo tlačítko pro otevření obrázku v režimu celé obrazovky.

en: Show Geolocation Indicator
cs: Zobrazit ukazatel geolokace

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se na náhledu obrázku zobrazila ikonka, pokud položka obsahuje geolokační informace.

en: Thumbnail click action:
cs: Činnosti po kliknutí na náhled:

en: Show Preview
cs: Zobrazit náhled

en: Start Image Editor
cs: Spustit editor obrázků

en: Show on Light Table
cs: Zobrazit na prohlížecím stolku

en: Open with Default Application
cs: Otevřít s výchozí aplikací

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
cs: Zvolení události při kliknutí na náhled.

en: Icon View font:
cs: Písmo v ikonovém pohledu:

en: Select here the font used to display text in icon views.
cs: Zde zvolte písmo použité pro vypisování textu v ikonovém pohledu.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
cs: Pro obrazovky s vysokým rozlišením použít velké náhledy

[ctx: @title:tab]
en: Icons
cs: Ikony

en: Tree View icon size:
cs: Velikost ikony ve stromovém pohledu:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
cs: Zvolte velikost ikon stromového pohledu v bočních panelech digiKamu.

en: Tree View font:
cs: Písmo stromového pohledu:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
cs: Zde zvolte písmo použité pro vypisování textu ve stromovém pohledu.

en: Show a count of items in Tree Views
cs: Zobrazit počet položek ve stromovém pohledu

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se vedle názvu alba zobrazil počet jeho položek.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
cs: Stromové pohledy

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
cs: Pokud možno, zobrazit vestavěný pohled (rychlejší)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
cs: Náhled zobrazí obrázek plné velikosti

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
cs: Obrázky RAW:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
cs: Automaticky

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
cs: Vložený náhled

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
cs: Data RAW o poloviční velikosti

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
cs: Pro rychlejší zobrazení se náhledy převedou do 8bitové barevné hloubky

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
cs: Zrušte zaškrtnutí pokud si přejete převést 16bitový náhled obrázku na 8bitů.

en: Preview image is always scaled to fit to window
cs: Obrázek náhledu je vždy přizpůsoben velikosti okna

en: Show icons and text over preview
cs: Zobrazit ikony a text nad náhledem

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
cs: Pokud si nepřejete vidět ikony a text v náhledu obrázku, zrušte zaškrtnutí této volby.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
cs: Celá obrazovka

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
cs: Typy MIME

[ctx: @title:tab]
en: Categories
cs: Kategorie

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
cs: Tato volba změní velikost generovaných náhledů. Pro její změnu je vyžadován restart digiKamu. Navíc bude potřeba přegenerovat již uložené náhledu volbou z nabídky <interface>Nástroje / Správa</interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
cs: Správa kategorií pro uspořádání a třídění alb ve stromovém pohledu.

en: Set here the new category
cs: Zde zadejte novou kategorii

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
cs: Zde můžete ovlivnit třídění alb v digiKamu vložením nebo odstraněním typů sbírek.

en: &Add...
cs: Přid&at...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
cs: <p>Přidat nové typy souborů pro zobrazení jako položky alba.</p><p>DigiKam se snaží podporovat všechny formáty, které používají digitální fotoaparáty, a zároveň podporovat i několik dalších obvyklých formátů pro video a zvuk.</p> <p>Do seznamu už podporovaných formátů můžete přidat další pomocí rozšíření. Jednotlivá rozšíření je nutno oddělit středníkem nebo mezerou.</p><p><b><u> Poznámka:</u> všechny změny provedené v tomto pohledu spustí opakovanou kontrolu databáze na pozadí.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
cs: Další přípony souborů s obrázky (<a href='image'>v současnost&i podporované přípony</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
cs: <p>Zde můžete přidat přípony souborů s obrázky (včetně RAW souborů), které se zobrazí v prohlížeči alba. K tomu, aby se zobrazily soubory s příponami xyz a abc, sem prostě napište "xyz abc".</p><p>Můžete také zakázat zobrazení některých standardně zobrazovaných přípon tím, že před ně dáte pomlčku: např. "-gif" způsobí, že se z prohlížeče alb i databáze vymažou záznamy o souborech GIF. Soubory samotné se ale nesmažou, pouze nebudou zobrazeny v digiKamu. </p><p><b>Pozor:</b> Pokud odstraníte soubory z databáze, ztratí se všechny jejich značky a hodnocení.</p>

en: Enter additional image file extensions.
cs: Zadejte další přípony souboru obrázku.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
cs: Další přípony souborů &videa (<a href='video'>v současnosti podporované přípony</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
cs: <p>Zde můžete přidat přípony souborů s videem, které se zobrazí v prohlížeči alba. K tomu, aby se zobrazily soubory s příponami *.xyz a *.abc, sem prostě napište "xyz abc". Po kliknutí na ně budou přehrány v zapouzdřeném přehrávači videa.</p><p>Můžete také zakázat zobrazení některých standardně zobrazovaných přípon tím, že před ně dáte pomlčku: např. "-avi" způsobí, že se z prohlížeče alb i databáze vymažou záznamy o souborech AVI. Soubory samotné se ale nesmažou, pouze nebudou zobrazeny v digiKamu.</p><p><b>Pozor:</b> Pokud odstraníte soubory z databáze, ztratí se všechny jejich značky a hodnocení.</p>

en: Enter additional video file extensions.
cs: Zadejte další přípony souborů videa.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
cs: Další přípony souborů &zvuku  (<a href='audio'>v současnosti podporované přípony</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
cs: <p>Zde můžete přidat přípony souborů s audiem, které se zobrazí v prohlížeči alba. K tomu, aby se zobrazily soubory s příponami *.xyz a *.abc, sem prostě napište "xyz abc". Po kliknutí na ně budou přehrány v zapouzdřeném přehrávači audio.</p><p>Můžete také zakázat zobrazení některých standardně zobrazovaných přípon tím, že před ně dáte pomlčku: např. "-ogg" způsobí, že se z prohlížeče alb i databáze vymažou záznamy o souborech OGG. Soubory samotné se ale nesmažou, pouze nebudou zobrazeny v digiKamu.</p><p><b>Pozor:</b> Pokud odstraníte soubory z databáze, ztratí se všechny jejich značky a hodnocení.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
cs: Zadejte další přípony souborů audia.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
cs: <p>Rozhodli jste se smazat tyto formáty obrázků ze seznamu podporovaných formátů:<b>%1</b>.</p><p>Tyto formáty patří mezi nejčastější. Pokud máte ve své sbírce soubory v těchto formátech, budou odstraněny z databáze a vy o nich ztratíte všechny informace jako je hodnocení a značky. </p><p>Opravdu si přejete uplatnit změny a odstranit podporu těchto formátů?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
cs: <p>Soubory s těmito příponami budou rozeznány jako obrázky a zařazeny do databáze:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
cs: <p>Soubory s těmito příponami budou rozeznány jako video a zařazeny do databáze:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
cs: <p>Soubory s těmito příponami budou rozeznány jako soubory se zvukem a zařazeny do databáze:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
cs: Autodetekce fotoaparátu se nezdařila; prosím ujistěte se, že je připojen správně a že je zapnutý. Přejete si autodetekci zkusit znovu?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
cs: Nastavení fotoaparátu

note: i18n!
en: Mounted Camera
cs: Připojený fotoaparát

en: Camera List
cs: Seznam fotoaparátů

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
cs: <p>Zvolte název fotoaparátu, který si přejete použít. Všechna výchozí nastavení na pravém panelu budou použita automaticky.</p><p>Tento seznam byl vytvořen s použitím knihovny gphoto2 instalované na vašem počítači.</p>

en: Camera Title
cs: Název fotoaparátu

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
cs: <p>Nastavte zde název použitý v rozhraní digiKamu k rozpoznání tohoto fotoaparátu.</p>

en: Camera Port Type
cs: Typ portu

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
cs: <p>Vyberte tuto možnost, pokud je váš fotoaparát připojen k počítači USB kabelem.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
cs: Sériový

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
cs: <p>Vyberte tuto možnost, pokud je váš fotoaparát připojen k počítači sériovým kabelem.</p>

en: Network
cs: Síť

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
cs: <p>Vyberte tuto možnost, pokud je váš fotoaparát připojen k počítačové síti</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
cs: <p>Vyberte zde sériový port, který bude použit. Tato volba je vyžadována, jen pokud používáte digitální fotoaparát.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
cs: <p>Zde zadejte síťovou adresu fotoaparátu.</p>

en: Camera Mount Path
cs: Přípojný bod fotoaparátu

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
cs: Pozn: pouze pro fotoaparáty USB/IEEE mass storage.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
cs: <p>Nastavte zde cestu, do níž je připojen fotoaparát na vašem počítači. Tato volba je vyžadována, jen pokud používáte fotoaparát s USB.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
cs: <p>K nastavení fotoaparátu používajícího <b>USB Mass Storage,</b> <br/>(který se na ploše po připojení tváří jako<br/>vyjmutelné médium ), prosím použijte<br/><a href="umscamera">%1</a> ze seznamu fotoaparátů.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
cs: <p>K nastavení fotoaparátu používajícího <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(který používá Picture Transfer Protocol), prosím <br/>použijte <a href="ptpcamera">%1</a> z seznamu fotoaparátů.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
cs: <p>K nastavení <b>obecného síťového zařízení PTP/IP</b><br/>(který používá Picture Transfer Protocol), prosím <br/>použijte <a href="ptpcamera">%1</a> z seznamu fotoaparátů.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br/>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
cs: <p>Kompletní seznam nastavení fotoaparátu<br/>je dostupný na <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>této adrese</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
cs: Upravit importní filtry

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
cs: Název:

en: Mime filter:
cs: Filtr MIME:

en: Select Type Mime...
cs: Vyberte typ MIME...

en: File name filter:
cs: Název souboru filtru:

en: Path filter:
cs: Cesta filtru:

en: Show only new files
cs: Zobrazit pouze nové soubory

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
cs: Vyberte typy MIME, které si přejete pro tento filtr.

en: Select Mime Types
cs: Vybrat typy MIME

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
cs: Zde vidíte seznam digitální fotoaparátů používaných digiKamem přes rozhraní Gphoto.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
cs: Název

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
cs: Cesta

en: &Edit...
cs: &Upravit...

en: Auto-&Detect
cs: Auto&detekce

en: Visit Gphoto project website
cs: Přejít na stránku projektu Gphoto

en: Devices
cs: Zařízení

en: Use file metadata (makes connection slower)
cs: Použít metadata souboru (připojení bude pomalejší)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
cs: Zapnout načítání náhledů ve vysoké kvalitě (pomalejší)

en: Use a default target album to download from camera
cs: Použít výchozí cílové album pro stažení z fotoaparátu

en: If target file exists when downloaded from camera
cs: Pokud cílový soubor při stahování z fotoaparátu už existuje

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
cs: Zda vidíte filtry, jež mohou být použity pro filtrování souborů v importním dialogu.

en: Always ignore
cs: Vždy ignorovat

en: Ignored file names:
cs: Ignorované názvy souborů:

en: Ignored file extensions:
cs: Ignorované přípony souborů:

en: Import Filters
cs: Importní filtry

en: Icon-View Options
cs: Možnosti ikonového pohledu

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
cs: Zobrazit formát obrázku

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na obrázek zobrazily značky digiKam.

en: Show item &rating
cs: Zob&razit hodnocení položky

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se pod náhledem na položku zobrazilo hodnocení digiKam.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se na náhledu obrázku zobrazilo tlačítko pro otáčení.

en: Show embedded preview
cs: Zobrazit vložený náhled

en: Start image editor
cs: Spustit editor obrázků

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
cs: Zde zvolte písmo použité pro vypisování textu v ikonovém pohledu.

en: Preview Options
cs: Možnosti náhledů

en: Embedded preview loads full-sized images
cs: Vestavěný náhled načte obrázek v plné velikosti

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
cs: <p>Zaškrtněte tuto volbu, aby byl do panelu s náhledem načten obrázek v plné velikosti, namísto zmenšené. Protože s touto volbou trvá načtení obrázku déle, použijte ji jen na rychlém počítači.</p><p><b>Pozn.:</b> pro obrázky Raw je použita verze dat Raw s poloviční velikostí místo vestavěného náhledu JPEG.</p>

en: Preview each item while downloading it
cs: Náhled každé položky při stahování

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
cs: <p>Zaškrtněte tuto volbu pro náhled každé položky již během stahování.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
cs: Okno importu

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
cs: Pro stahování z fotoaparátu nebylo vybráno výchozí cílové album. Prosím, zvolte album.

en: Device detection under progress, please wait...
cs: Probíhá detekce zařízení, prosím čekejte...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
cs: Autodetekce fotoaparátu selhala.
    Překontrolujte, zda je zapnutý a zkuste to znovu, nebo proveďte nastavení ručně.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
cs: Fotoaparát '%1' (%2) je již v seznamu.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
cs: Nalezený fotoaparát '%1' (%2) byl přidán do seznamu.

en: Untitled
cs: Nepojmenovaný

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
cs: Aby byla povolena tato vlastnost, náhled v plné velikosti bude vypnut.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
cs: Pokud je povolen náhled v plné velikosti, ovlivní to rychlost zobrazení náhledu každé položky během stahování.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
cs: <p>Níže jsou uvedeny cesty k vašim albům, kde jsou uloženy obrázky. Pro úpravu obrázků v těchto albech je potřeba oprávnění k zápisu.</p><p>Poznámka: Odpojitelná zařízení (jako disky USB nebo DVD) a vzdálené souborové systémy (jako NFS nebo Samba připojená pomocí cifs/smbfs) jsou podporovány.</p><p>Důležité: Je potřeba je připojit do adresáře před tím, než jsou použity jako vzdálená sbírka.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
cs: <p>Níže jsou uvedena umístění vašich kořenových alb použitých k uložení obrázků. K úpravám obrázků je potřeba mít práva k zápisu.</p><p></p>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
cs: Složky kořenových alb

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
cs: <p>Zadejte názvy adresářů, které mají být ignorovány při vytváření sbírek fotek. Je rozlišována velikost písma a měly by být odděleny středníkem.</p> <p> Toto je užitečné například když ukládáte své fotky na Synology NAS (Network Attached Storage). Ten v každém adresáři vytvoří podadresář @eaDir pro ukládání náhledů. digiKam ve výchozím stavu adresář @eaDir ignoruje, aby zamezil duplicitnímu ukládání fotek a jejich náhledů.</p> <p>Chcete-li zahrnout adresáře, které jsou ve výchozím stavu ignorovány, zadejte zde před jejich název znak mínus, např. -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
cs: Ignorovat další adresáře (<a href='image'>Již ignorované adresáře</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
cs: Zadejte adresáře, které mají být ignorovány při přidávání vašich seznamů sbírek.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
cs: Ignorované adresáře

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
cs: <p>Adresáře se jmény začínajícími tečkou jsou automaticky ignorovány.<br/> <code>%1</code></p>

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
cs: Nebylo možno přidat sbírku z následujících cest:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
cs: Vyberte složku obsahující sbírku

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
cs: Odstranit sbírku?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
cs: Přejete si odstranit sbírku "%1" ze seznamu sbírek?

en: Local Collections
cs: Místní sbírky

en: Collections on Removable Media
cs: Sbírky na vyjmutelných zařízeních

en: Collections on Network Shares
cs: Sbírky na síťových discích

en: Add Collection
cs: Přidat sbírku

en: Col. %1
cs: Sloupec %1

en: This collection is currently not available.
cs: Tato sbírka není momentálně dostupná.

en: No problems found, enjoy this collection.
cs: Žádné problémy se nevyskytly, užije si sbírku.

en: This collection is hidden.
cs: Tato sbírka je skrytá.

en: Update collection
cs: Aktualizovat sbírku

en: Remove collection
cs: Odstranit sbírku

[ctx: #title: collection name]
en: Name
cs: Název

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
cs: Cesta

[ctx: #title: collection status]
en: Status
cs: Stav

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
cs: Už jste přidali sbírku obsahující cestu "%1" dříve.

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
cs: Potíže při přidávání sbírky

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
cs: Přidání sbírky

en: Your new collection will be created with this name:
cs: Nová sbírka bude vytvořena s následujícím názvem:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
cs: Vyberte kategorii

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
cs: Stáhnout požadované soubory

en: All files were downloaded successfully.
cs: Všechny soubory byly úspěšně staženy.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
cs: Chyba stahování

[ctx: @action:button]
en: Try Again
cs: Zkusit znovu

en: File write error.
cs: Chyba při zápisu do souboru.

en: File open error.
cs: Chyba otevírání souboru.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
cs: Okno editoru

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
cs: Verzování

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
cs: Uložit nastavení

en: Interface Options
cs: Volby rozhraní

en: &Use theme background color
cs: Po&užívat barvu pozadí motivu

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla použita barva pozadí z motivu vzhledu na plochu editoru obrázků.

en: &Background color:
cs: &Barva pozadí:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
cs: Vlastní barva pozadí pro použití v oblasti editoru obrázků.

en: Exposure Indicators
cs: Ukazatele expozice

en: &Under-exposure color:
cs: &Barva podsvětlení:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
cs: Nastavit barvu použitou k rozlišení podexponovaných pixelů v editoru.

en: Under-exposure percents:
cs: Procenta podsvětlení:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
cs: Přizpůsobí v procentech spodní část histogramu obrázku, který bude použit pro kontrolu podexponovaných pixelů.

en: &Over-exposure color:
cs: B&arva přesvětlení:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
cs: Nastavit barvu použitou k rozlišení přeexponovaných pixelů v editoru.

en: Over-exposure percents:
cs: Procenta přesvětlení:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
cs: Přizpůsobí v procentech horní část histogramu obrázku, který bude použit pro kontrolu přeexponovaných pixelů.

en: Indicate exposure as pure color
cs: Označení expozice jako čistá barva

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
cs: Pokud je tato volba povolena, ukazatele podsvícení a přesvícení budou zobrazeny, pouze pokud barvy odpovídají čistě bílé nebo černé a když všechny prvky barvy odpovídají podmínce současně. Jinak jsou ukazatele zapnuty, pokud podmínce vyhovuje jeden z barevných prvků.

en: Example:
cs: Příklad:

en: Tool Options
cs: Možnosti nástrojů

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
cs: Obnovit nastavení nást&rojů editoru obrázků

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
cs: Při ukládání souborů s obrázky zobrazit dialog nastavení

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
cs: <ul><li>Zatrženo: dialog, kde může být upraveno nastavení ukládání souborů s obrázky</li><li>Nezatrženo: výchozí nastavení ukládání souborů s obrázky</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
cs: Obrázkový soubor RAW obsahuje minimálně zpracovaná data z obrazového 
    senzoru digitálního fotoaparátu.
    Otevření souboru RAW vyžaduje obsáhlý převod a zpracování dat.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
cs: Otevřít soubory RAW v editoru obrázků

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
cs: Rychle a jednoduše, jako 8 bitový obrázek

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
cs: Použít výchozí nastavení 16 bitů

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
cs: Vždy otevírat nástroj pro import RAW s uživatelským nastavením

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
cs:  (výchozí)

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
cs: Chování RAW

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
cs: Výchozí nastavení RAW

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
cs: Povolit nedestruktivní úpravy a verzování

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
cs: Povolit podporu pro nedestruktivní úpravy a verzování souboru

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
cs: <para><interface>Nedestruktivní úpravy a verzování</interface> umožní vytvořit rozdílné verze obrázku, zatímco původní obrázek bude vždy zachován.</para> <para> Všechny kroky historie úprav jsou nahrány a později mohou být zpřístupněny.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
cs: Získat informace o nedestruktivní úpravě a verzování souboru

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
cs: Formát souboru pracovní plochy

[ctx: @label]
en: Save files as
cs: Uložit soubory jako

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
cs: Získat informace o dostupných formátech obrázků

[ctx: @label]
en: When closing the editor
cs: Při zavírání editoru

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
cs: Vždy se dotázat na uložení změn

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
cs: Automaticky ukládat změny

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
cs: <para>Především, <emphasis>původní obrázek nebude nikdy přepsán.</emphasis> Místo toho bude po úpravě obrázku vytvořen nový soubor: <interface>aktuální verze</interface>.</para> <para>Můžete také vytvořit více<interface>verzí</interface> lišících se od stejného <interface>původního obrázku</interface>.</para> <para>Jako další k těmto souborům, představujícím aktuální verzi, může digiKam vytvořit a zachovat dodatečné, <interface>průběžné snímky</interface> během průběhu úprav. To může být užitečné, pokud si přejete uchovat dílčí kroky pro pozdější přístup, např. pokud stejný krok úpravy nelze automaticky zopakovat.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
cs: Uchovat zálohu upravovaného obrázku

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
cs: Získat vysvětlení k těmto volbám

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
cs: Po převodu z RAW obrázku

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
cs: Po každém ukončení úprav

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
cs: Po každém kroku, který není plně reprodukovatelný

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
cs: <para>Pokud byl obrázek upraven, budou v náhledu na obrázky zobrazeny pouze <interface>aktuální verze</interface>. Z <interface>pravého postranního panelu</interface>, můžete také přistupovat ke všem skrytým souborů.</para> <para>S touto volbou můžete zvolit zobrazení určitých obrázků trvale.</para> <para>Pokud povolíte nedestruktivní úpravy a verzování obrázků poprvé, bude fungovat pouze pro nově uložené obrázky.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
cs: V hlavním pohledu

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
cs: Vždy ukazovat původní obrázky

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
cs: Vždy zobrazovat průběžné snímky

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
cs: Uložit profil pokročilých metadat

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
cs: Načíst profil pokročilých metadat

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
cs: Varování

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
cs: Tato volba obnoví nastavení na výchozí hodnoty.
    Všechny změny budou ztraceny.
    Přejete si pokračovat?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
cs: Na kartě pokročilého nastavení můžete spravovat jmenné prostory, které digiKam používá pro načítání a ukládání značek, hodnocení a komentářů. <br/><b>Poznámka: </b>Při načítání metadat je důležité pořadí.

en: Read Options
cs: Možnosti načítání

en: Write Options
cs: Možnosti zápisu

en: Unify read and write
cs: Sjednotit načítání a zápis

en: Add
cs: Přidat

en: Move Up
cs: Posunout nahoru

en: Move Down
cs: Posunout dolů

en: Revert Changes
cs: Vrátit změny

en: Save Profile
cs: Uložit profil

en: Load Profile
cs: Načíst profil

en: Reset to Default
cs: Obnovit výchozí

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
cs: Nový jmenný prostor XMP

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
cs: Upravit jmenný prostor XMP

en: Add metadata namespace
cs: Přidat jmenný prostor metadat

en: Metadata Subspace
cs: Podprostor metadat

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
cs: Název:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br/>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
cs: <p>Zadejte parametry vytvářeného jmenného prostoru:</p><p><ul><li>Jmenný prostor s tečkami.<br/>Např.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Oddělovač používaný hierarchickými značkami.<br/>Např.: "City/Paris" nebo "City|Paris"</li><li>Zda musí být zapsána celá cesta, nebo jen klíčové slovo.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br/>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
cs: <p>Zadejte parametry vytvářeného jmenného prostoru hodnocení:</p> <p><ul><li>Jmenný prostor s tečkami.<br/>Např.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Mapování hodnocení v případě, že jsou potřeba jiné hodnoty, než 0-5 <br/>Např.: Microsoft používá 0 1 25 50 75 99</li> <li>Ze seznamu vyberte správný jmenný prostor.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
cs: <p>Zadejte parametry vytvářeného jmenného prostoru komentářů:</p><p><ul><li>Jmenný prostor s tečkami.<br/>Např.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Ze seznamu vyberte správný jmenný prostor.</li></ul></p>

en: Special Options
cs: Dodatečné volby

en: Alternative name
cs: Alternativní název

en: Alternative special options
cs: Alternativní dodatečné volby

en: Separator:
cs: Oddělovač:

en: Set Tags Path:
cs: Nastavit cestu značek:

en: Rating Mapping:
cs: Mapování hodnocení:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
cs: Toto je výchozí jmenný prostor a může být pouze zakázán.

en: The namespace name is required
cs: Tento jmenný prostor je povinný

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
cs: Jmenný prostor EXIF musí začínat "Exif".

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
cs: Alternativní jmenný prostor EXIF musí začínat "Exif".

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
cs: Jmenný prostor IPTC musí začínat "Iptc".

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
cs: Alternativní jmenný prostor IPTC musí začínat "Iptc".

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
cs: Jmenný prostor XMP musí začínat "Xmp".

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
cs: Alternativní jmenný prostor XMP musí začínat "Xmp".

en: Tag Path separator is required
cs: Zadejte oddělovač cesty značek

en: Only one character is now supported as tag path separator
cs: Oddělovač může být jen jeden znak

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
cs: Pokročilé

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
cs: Ano, rozumím

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
cs: Chtěli byste raději vypnout zapisování metadat do souborů RAW?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
cs: Vyhledávací služba Baloo

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
cs: Uložit metadata z digiKamu v Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se hodnocení, komentáře a značky z digiKamu uložily do Baloo

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
cs: Načíst metadata z Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete uložit změny hodnocení, komentářů a značek vytvořených v Baloo do úložiště metadat digiKamu. Ujistěte se, že metadata obrázku nejsou upraveny automaticky.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
cs: Baloo poskytuje základ pro manipulaci se všemi druhy metadat v prostředí KDE. To vám umožňuje přidat k vašim souborům značky, hodnocení a komentáře v aplikacích pro KDE, jako je např. Dolphin. Zde nastavte, zda si přejete synchronizovat metadata uložená digiKamem s vyhledávací službou Baloo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
cs: <para>Kromě obsahu pixelů obvykle soubory s obrázky obsahují různá metadata. Mnoho z těchto parametrů můžete v digiKamu využít pro správu souborů, jako např. hodnocení nebo komentář můžete zapsat do metadat souboru.</para> <para>Uložení v metadatech umožní zachovat tyto informace při přesunu souboru, nebo při jeho odeslání na různé jiné systémy.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
cs: Zapsat tuto informaci do Metadat

[ctx: @option:check]
en: Image tags
cs: Značky obrázku

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro ukládání značek položky v XMP a IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
cs: Popisky a název

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se popisek a název položky ukládal v oddělení JFIF komentářů, ve značkách EXIF, XMP a v IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se v EXIF a XMP značkách uložilo hodnocení položky.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
cs: Popisek výběru

[ctx: @option:check]
en: Color label
cs: Barevný popisek

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byly popisky barvy položky ukládány do značek XMP.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
cs: Časové značky

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se ukládalo datum a čas položky ve značkách EXIF, XMP a IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
cs: Šablony metadat (Autorské právo atd...)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se šablona metadat ukládala ve značkách XMP a IPTC. Její hodnotu můžete změnit na stránce Nastavení šablony.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
cs: Značky obličeje (včetně oblasti obličejů)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byly značky s obdélníky kolem obličejů ukládány do značek XMP.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
cs: Informace o pozici (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se v EXIF a XMP značkách uložila geologická poloha položky.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
cs: Načítání a zápis metadat

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
cs: Zapsat metadata do souboru DNG

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla matadata zapsána do souborů DNG.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
cs: Použít odloženou synchronizaci

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
cs: Metadata místo okamžité synchronizace jen připraví k pozdější synchronizaci. Tu můžete spustit ručně, nebo se provede při ukončení digiKamu.

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
cs: Akt&ualizovat datum změny souboru pokud je upravován

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
cs: Odznačte tuto možnost, a digiKam při úpravě obrázku nebo jeho metadat nebude aktualizovat datum úpravy souboru. Poznámka: Zakázání této volby může způsobit nefunkčnost aplikací, které pro zjištění změněných souborů používají datum jeho úpravy.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
cs: &Aktualizovat soubor pokud jsou soubory změněny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
cs: Povolením této možnosti přinutíte digiKam znovu načíst soubory, které byly změněny mimo digiKam. Pokud se u souboru změnila velikost nebo datum úprav, digiKam jej při startu znovu načte.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
cs: Podpůrná vrstva ExifTool

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
cs: Vyberte pole metadat, která budou zobrazena při použití vlastních filtrů

[ctx: @title:tab]
en: Views
cs: Pohledy

[ctx: @label]
en: When rotating a file
cs: Při natočení souboru

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
cs: Natočit pouze nastavením příznaku

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
cs: Pokud možno, natočit změnou obsahu

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
cs: Pokud je to nutné, povolit také natočení se ztrátou kvality

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
cs: Pokud možno, zapsat příznak do metadat

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
cs: Natočit soubory pouze změnou příznaku bez ovlivnění dat pixelů

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
cs: <para>Soubor může být natočen dvěma způsoby:<nl/> Můžete změnit obsah přeuspořádáním jednotlivých pixelů dat obrázku.<nl/> Můžete nastavit příznak, aby byl obrázek natočen před jeho zobrazením.</para> <para>Tuto možnost vyberte, pokud si přejete natrvalo nastavit pouze příznak. Je to sice méně obtěžující, avšak pokud k souboru přistupujete i jinou aplikací, je nutná podpora pro příznak. Zajistěte možnost nastavení příznaku v metadatech, pokud si přejete sdílet vaše soubory mimo digiKam.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
cs: Pokud možno, natočit soubory pouze změnou dat pixelů

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
cs: <para>Soubor může být natočen dvěma způsoby:<nl/> Můžete změnit obsah přeuspořádáním jednotlivých pixelů dat obrázku.<nl/> Můžete nastavit příznak, aby byl obrázek natočen před jeho zobrazením.</para> <para>Tuto možnost vyberte, pokud si přejete, aby byl obrázek natočen změnou obsahu. Pro JPEG soubory je to bezztrátová operace. Pro ostatní formáty je to ztrátová operace, kterou musíte výslovně povolit. RAW a ostatní formáty pouze ke čtení nejsou podporovány a mohou být natočeny pouze pomocí příznaku.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
cs: Natáčet soubory změnou dat pixelů, i když tato operace způsobí ztrátu kvality

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
cs: U některých formátů souborů, které používají ztrátovou komprimaci dochází ke ztrátě dat při každém natočení obsahu. Tuto volbu zaškrtněte, aby bylo umožněno natáčení se ztrátou. Pokud nebude volba povolena, budou soubory natočeny podle příznaku.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
cs: Při natočení souboru nastavením příznaku také změnit tento příznak v metadatech souboru

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
cs: Metadata souboru typicky obsahují příznak popisující, že soubor bude při zobrazení natočen. Zaškrtněte tuto volbu, aby bylo možno toto pole upravovat.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
cs: Zobrazit ob&rázky a náhledy otočené podle značky orientace.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
cs: Po otočení/převrácení nastavit značku otočení na normální.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
cs: Natočení

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
cs: Načítání a zápis do pomocných souborů

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
cs: Číst ze souborů Sidecar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla načítána matadata z pomocného souboru XMP (Sidecar).

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
cs: Zapsat do pomocných souborů (Sidecar)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla matadata ukládána do pomocných souborů XMP.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
cs: Zapsat do pomocného souboru XMP, jen u souborů pouze ke čtení

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
cs: Zapsat pouze do pomocného souboru XMP

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
cs: Zapsat do položky a pomocného souboru XMP

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
cs: Určit přesný způsob zápisu pomocného souboru XMP

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
cs: Zadejte další přípony pomocných souborů.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
cs: Dodatečné přípony pomocných souborů

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
cs: Pomocné soubory (Sidecar)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
cs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nastavení proxy vašeho místního intranetu. Pokud není žádné proxy, ponechte, prosím, prázdné.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
cs: Typ proxy:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
cs: Vyžaduje ověření totožnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
cs: Jmé&no uživatele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
cs: &Heslo:

en: Get album date source:
cs: Zdroj pro zjištění data alba:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
cs: Podle nejnovější položky

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
cs: Podle data nejstarší položky

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
cs: Podle data průměrného data

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
cs: Podle data složky

en: String comparison type:
cs: Způsob porovnání řetězce:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
cs: Přirozený

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
cs: Normální

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
cs: <qt>Nastaví způsob, jakým budou porovnávány řetězce uvnitř digiKamu. To například ovlivní řazení ve stromovém pohledu.<br/><b>Přirozený</b> se pokusí porovnávat řetězce způsobem, který odpovídá běžným konvencím a např. výsledek řazení čísel bude přirozený, přestože počet číslic bude rozdílný.<br/><b>Normální</b> používá více technické pojetí. Tento styl používejte, pokud např. si přejete alba pojmenovat daty dle ISO (201006 nebo 20090523) a alba mají být řazena podle těchto dat.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
cs: Potvrdit přesun položek do &koše

en: Confirm when permanently deleting items
cs: Potvrdit &trvalé odstranění položek

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
cs: Nepotv&rzovat uplatnění změn v pravém bočním panelu

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
cs: Vyhledávat nové položky při &spuštění (zpomaluje spuštění)

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
cs: Zvolte tuto možnost pro vyhledání nových položek ve sbírkách a jejich vložení
    do databáze. Vyhledávání probíhající po spuštění digiKamu na pozadí můžete sledovat
    ve stavovém panelu. Pokud máte dostatečně rychlý počítač, nebude mít vyhledávání vliv
    na použitelnost digiKamu. Pokud však máte ohromnou sbírku obrázků nebo při použití
    vzdálené databáze můžete zaznamenat pomalou odezvu. V takovém případě doporučujeme
    zakázat tuto možnost a naplánovat si ruční prohledání sbírek prostřednictvím nástroje správy.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
cs: Rychlá kontrola (zjišťuje nové, smazané a přejmenované položky)

en: Detect faces in newly added images
cs: Rozpoznat obličeje v nově přidaných obrázcích

en: Remove obsolete core database objects (makes startup slower)
cs: Odstranit zastaralé objekty základní databáze (zpomaluje spuštění)

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
cs: Zvolte tuto možnost pro odstranění zastaralých objektů ze základní databáze digiKamu.
    Položka je vymazána pouze tehdy, pokud odpovídající soubor obrázku/videa/audia je odstraněn.
    Tato volba nezpůsobuje pročištění dalších databází digiKamu, jako je databáze náhledů
    nebo obličejů. Pročištění těchto databázi naleznete v nabídce Správa.

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
cs: Na panelu Lidé zobrazovat pouze značky obličejů pro přiřazení jmen

en: Lower bound for minimum similarity:
cs: Spodní hranice minimální podobnosti:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
cs: Zde zadejte spodní hranici minimální podobnosti prahu pro hledání duplicit. Výchozí hodnota je 40 a zadání hodnoty nižší, než 40, může hledání <b>výrazně</b> zpomalit.

en: Use native file dialogs from system
cs: Použít systémové souborové dialogy

en: Draw frames around grouped items
cs: Kreslit rámečky okolo seskupených položek

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
cs: Tuto volbu použijte pro natavení zobrazení karet postranního panelu. Pokud máte monitor s nižším rozlišením, jako například notebook, zvolte možnost "Jen pro aktivní kartu".

en: Perform the following operations on all group members:
cs: Provést následující operace na všech členech skupiny:

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
cs: Ne

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
cs: Dotázat se

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
cs: Seskupování

en: Disable hardware acceleration OpenCL
cs: Vypnout hardware akceleraci OpenCL

en: Enable internal debug logging
cs: Povolit interní ladicí záznamy

[ctx: @title: settings section]
en: Database
cs: Databáze

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
cs: Nastavení databáze
    Přizpůsobení nastavení databáze

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
cs: Sbírky

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
cs: Nastavení sbírek
    Nastavte umístění kořenových alb

[ctx: @title: settings section]
en: Views
cs: Pohledy

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
cs: Nastavení pohledů aplikace
    Přizpůsobení vzhledu pohledů

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
cs: Nástrojové tipy

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
cs: Nastavení nápovědy položek
    Přizpůsobení informací v nástrojových tipech

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
cs: Správa informací ukládaných do obrázku
    Nastavení vztahů mezi obrázky a metadaty

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
cs: Šablony

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
cs: Editor obrázků

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
cs: Nastavení editoru obrázků
    Přizpůsobení nastavení editoru obrázků

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
cs: Správa barev

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
cs: Nastavení správy barev
    Přizpůsobení nastavení správy barev

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
cs: Prohlížecí stolek

[ctx: @title: settings section]
en: Image Quality Sorter
cs: Seřazovač kvality obrázků

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
cs: Fotoaparáty

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
cs: Nastavení fotoaparátu
    Spravujte své fotoaparáty

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
cs: Moduly

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
cs: Různé

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
cs: Různá nastavení
    Upravit chování ostatních součástí digiKamu

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
    Do you want to begin the update?
cs: Aktualizace otisků souborů může trvat několik minut.
    Ujistěte se, že všechny sbírky umístěné na vyměnitelných médiích jsou připojené.
    Po aktualizaci nebude vaše databáze fungovat v digiKamu starším, než verze 2.0.
    Přejete si spustit aktualizaci?

[ctx: @title:group]
en: Updates
cs: Aktualizace

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
cs: Aktualizovat otisky souborů

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
cs: Otisky souborů se používají pro detekci identických souborů a pro zobrazení odpovídajících náhledů. Nyní se pro tvorbu otisků používá nový, vylepšení postup. Starý algoritmus nicméně stále funguje, čili aktualizace je doporučená, nikoliv vyžadovaná.Po aktualizaci nebude vaše databáze fungovat v digiKamu starším, než verze 2.0

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
cs: Získat informace o <interface>aktualizaci otisků souborů</interface>

en: API Key:
cs: Klíč API:

en: Enable Color Management
cs: Povolit správu barev

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
cs: <ul><li>Zatrženo: správa barev je používána</li><li>Nezatrženo: správa barev není používána</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
cs: Navštívit stránky projektu Little CMS

en: Working Color Space
cs: Barevné schéma pracovního prostředí

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
cs: <p>Do tohoto je barevného prostoru budou při otevření převedeny všechny obrázky (pokud zvolíte převod) a tento profil bude vložen při ukládání. Dobré a bezpečné volby jsou <b>Adobe RGB (1998)</b> a <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
cs: <p>Toto tlačítko můžete použít k získání podrobnějších informací o vybraném profilu pracovního prostředí.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
cs: Pokud se profil obrázku neshoduje s barevným schéma pracovního prostředí

en: Ask when opening the image
cs: Potvrdit otevření obrázku

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
cs: <p>Pokud má obrázek vložený profil barev, který neodpovídá profilu pracovního prostoru, digiKam se dotáže, zda si jej přejete převést, zachovat vložený profil, nebo odstranit vložený profil a přiřadit jiný.</p>

en: Convert the image to the working color space
cs: Převést obrázek do barevného schéma pracovního prostředí

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
cs: <p>Pokud má obrázek vložený profil barev, který neodpovídá profilu pracovního prostoru, digiKam převede informace obrázku o barvách do barevného profilu pracovního prostředí. Změní se data pixelů, nikoliv však vzhled obrázku.</p>

en: When an image has no color profile information
cs: Pokud nemá obrázek informace o profilu barev

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
cs: <p>Pokud nemá obrázek vložený profil barev, digiKam se dotáže, jaké barevné prostředí má být použito k zobrazení obrázku a do jakého barevného prostředí má být převeden pro úpravy.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
cs: Převzít jej použitím barevného prostředí RGB (standard internetu)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
cs: a převést do barevného profilu pracovního prostředí

en: Assume it is using the working color space
cs: Převzít jej použitím barevného schéma pracovního prostředí

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
cs: Převést z výchozího vstupního profilu barevného prostředí do profilu pracovního prostředí.

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
cs: Při načítání souboru RAW s nekalibrovanými barvami

en: Ask for the input profile
cs: Potvrdit vstupní profil

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
cs: Automatické přizpůsobení barev

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
cs: Převést z výchozího vstupního profilu

en: Color Managed View
cs: Zobrazení se správou barev

en: Monitor profile:
cs: Profil monitoru:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
cs: <p>Zde zvolte profil barev pro váš monitor.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
cs: <p>Toto tlačítko můžete použít k získání podrobnějších informací o vybraném profilu monitoru.</p>

en: Use color managed view in editor
cs: V editoru použít zobrazení se správou barev

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
cs: <p>Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete používat korekci na <b>barevný profil monitoru</b> k zobrazování fotografií v editoru obrázků. Tuto volbu můžete kdykoliv změnit v okně editoru. <i>Pozor</i>: tato funkce může, zvláště na starších počítačích, vyžadovat delší dobu k zobrazení obrázku.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
cs: Pro náhledy a miniatury použít zobrazení se správou barev

en: Camera and Scanner
cs: Fotoaparát a skener

en: Default input color profile:
cs: Výchozí vstupní profil barev:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
cs: <p>Toto je výchozí profil barev vašeho vstupního zařízení (váš fotoaparát nebo váš skener). Pro přesný převod RAW obrázků na 16 bitů se doporučuje použít profil fotoaparátu. Některé volby se během načítání na tento profil odvolávají.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
cs: <p>Toto tlačítko můžete použít k získání podrobnějších informací o vybraném profilu vstupního zařízení.</p>

en: Printing and Proofing
cs: Tisk a náhled

en: Output device profile:
cs: Profil výstupního zařízení:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
cs: <p>Toto tlačítko můžete použít k získání podrobnějších informací o vybraném profilu pro softwarový tisk.</p>

en: Color Profiles Repository
cs: Repozitář profilů barev

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
cs: digiKam hledá ICC profily v některých  <a href='default'>výchozích umístění</a>. Zde můžete zvolit další složku:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
cs: <p>digiKam hledá ICC profily ve výchozích systémových složkách a sám dodá několik vybraných profilů. Všechny vaše další profily barev uložte do zde zvoleného adresáře.</p>

en: Use black point compensation
cs: Použít kompenzaci černého bodu

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
cs: <p><b>Kompenzace černého bodu</b> je postup k odladění vztahu mezi maximální úrovní černé barvy digitálních obrázků a schopností různých digitálních přístrojů zpracovat černou barvu.</p>

en: Rendering Intents:
cs: Zobrazovací záměr:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
cs: Chování

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
cs: Profily

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Monitor Profile From System Settings
cs: Profil monitoru z nastavení systému

en: No ICC profiles files found.
cs: Nenalezen žádný soubor s profily ICC.

en: No Display Profile Available
cs: Profil zobrazení není dostupný

en: No Output Profile Available
cs: Profil výstupu není dostupný

[ctx: none of the paths]
en: none
cs: žádné

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
cs: Výchozí cesty pro hledání ve Windows obsahují <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>Na vašem systému existují a jsou prohledávány tyto cesty:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
cs: Na Mac OS X výchozí cesty pro vyhledávání zahrnuje <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Na vašem systému existují a budou zahrnuty následující cesty:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
cs: Výchozí cesta pro hledání v Linuxu obsahuje <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Na vašem systému existují a jsou prohledávány tyto cesty:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
cs: Automaticky synchronizovat panely

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se měnilo přiblížení a posun obrázku na levém i pravém panelu současně, pokud mají obrázky stejnou velikost.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
cs: Výběrem položky z panelu náhledů načíst obrázek do pravého panelu

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
cs: Zaškrtněte tuto volbu pro automatické načtení obrázku do pravého panelu, když je odpovídající položka vybrána na panelu náhledů.

en: Clear the light table on close
cs: Při uzavření vyčistit prohlížecí stolek

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
cs: Zvolením této možnosti budou při uzavření všechny obrázky z prohlížecího stolku odstraněny, při zrušení volby budou aktuální obrázky zachovány.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
cs: Obecný

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
cs: Editor obrázků

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
cs: Správce dávkového zpracování

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
cs: Podpora formátů

en: Template Title:
cs: Název šablony:

en: Enter the metadata template title here.
cs: Zadejte název šablony metadat.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
cs: <p>Zde zadejte název šablony matadat. Tento název bude sloužit pro identifikaci šablony ve vaší sbírce.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
cs: <b>Pozn.: Tyto informace jsou použity pro nastavení značek <b><a href='https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> a <b><a href='https://cs.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b>. Pro XMP nejsou omezení, ale u IPTC dbejte na to, aby značky nebyly delší, než je možné. Pro podrobnosti použijte kontextovou nabídku.</b>

en: &Replace...
cs: Nah&radit...

en: Cannot register new metadata template without title.
cs: Bez názvu nelze nová šablona metadat zaregistrovat.

en: A metadata template named '%1' already exists.
cs: Šablona metadat s názvem '%1' již existuje.

en: Tool-Tips Font:
cs: Písmo pro nástrojové tipy:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
cs: Zde můžete zvolit písmo použité v nástrojových tipech.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
cs: Zobrazovat nástrojové tipy u položek panelu s náhledy a ikonového pohledu

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byly zobrazeny informace o obrázku, když se myš přesune nad náhled nebo ikonu.

en: File/Item Information
cs: Informace o souboru/položce

en: File name
cs: Název souboru

en: File date
cs: Datum souboru

en: File size
cs: Velikost souboru

en: Image type
cs: Typ obrázku

en: Image dimensions
cs: Rozměry obrázku

en: Image aspect ratio
cs: Poměr stran obrázku

en: Set this option to display the image aspect ratio.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazil poměr stran obrázku.

en: Camera make and model
cs: Model fotoaparátu

en: Camera date
cs: Datum z fotoaparátu

en: Camera aperture and focal length
cs: Clona a ohnisková vzdálenost fotoaparátu

en: Camera exposure and sensitivity
cs: Doba expozice a citlivost

en: Camera mode and program
cs: Režim a program fotoaparátu

en: Camera flash settings
cs: Nastavení blesku fotoaparátu

en: Camera white balance settings
cs: Nastavení vyvážení bílé fotoaparátu

en: digiKam Information
cs: Informace o digiKamu

en: Album name
cs: Název alba

en: Set this option to display the album name.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazil název alba.

en: Image title
cs: Název obrázku

en: Set this option to display the image title.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazil název obrázku.

en: Image caption
cs: Titulek obrázku

en: Set this option to display the image captions.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazily popisky obrázku.

en: Image tags
cs: Značky obrázku

en: Set this option to display the image tags.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazily značky obrázku.

en: Image labels
cs: Popisky obrázku

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byly zobrazeny popisek výběru, barevný popisek a hodnocení obrázku.

en: Audio/Video Information
cs: Informace o zvuku/videu

en: Video Aspect Ratio
cs: Poměr stran videa

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení poměru stran videa.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení datového toku zvuku ve videu..

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení typ kanálu zvuku ve videu.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení kodeku zvuku.

en: Video Duration
cs: Délka videa

en: Set this option to display the Duration of the Video.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení délky videa.

en: Video Frame Rate
cs: Vzorkovací frekvence videa

en: Set this option to display the Codec of the Video.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení kodeku videa.

en: Show album items' tool-tips
cs: Zobrazovat nástrojové tipy k položkám alba

en: Album Information
cs: Informace o albu

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byly zobrazeny informace o albu, když se myš přesune nad položku pohledu na složky.

en: Album date
cs: Datum alba

en: Set this option to display the album date.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby bylo zobrazeno datum alba.

en: Album collection
cs: Sbírka alb

en: Set this option to display the album collection.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla zobrazena sbírka alb.

en: Album category
cs: Kategorie alba

en: Set this option to display the album category.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byla zobrazena kategorie alba.

en: Album caption
cs: Popisek alba

en: Set this option to display the album caption.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby byl zobrazen popisek alba.

en: Album preview
cs: Náhled alba

en: Set this option to display the album preview.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazil náhled alba.

en: Show import items' tool-tips
cs: Zobrazovat nástrojové tipy pro import položek

en: Import Information
cs: Informace o importu

en: Item name
cs: Název položky

en: Set this option to display the item name.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby se zobrazil název položky.

en: Item date
cs: Datum položky

en: Set this option to display the item date.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, aby bylo zobrazeno datum položky.

en: Item size
cs: Velikost položky

en: Set this option to display the item size.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení velikosti položky.

en: Item type
cs: Typ položky

en: Set this option to display the item type.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení typu položky.

en: Item dimensions
cs: Rozměry položky

en: Set this option to display the item dimensions.
cs: Zde můžete nastavit zobrazení rozměrů položky.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
cs: Poznámka: Tyto volby vyžadují povolení možnosti "Použít metadata souboru" z karty "Chování" nastavení fotoaparátu.

en: Icon Items
cs: Ikony

en: Album Items
cs: Alba

en: Import Items
cs: Importovat položky
