digikam - en to da translation catalogue (3511 entries)

en: Next year
da: Næste år

en: Previous year
da: Forrige år

en: Next month
da: Næste måned

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Select a week
da: Vælg en uge

en: Select a month
da: Vælg en måned

en: Select a year
da: Vælg et år

en: Select the current day
da: Vælg den aktuelle dag.

[ctx: @action:button]
en: Close
da: Luk

en: Week %1
da: Uge %1

en: &Move Here
da: &Flyt hertil

en: &Copy Here
da: &Kopiér hertil

en: C&ancel
da: &Annullér

en: Set as Album Thumbnail
da: Sæt som album-miniature

en: Download From Camera
da: Download fra kamera

en: Download && Delete From Camera
da: Download og slet fra kamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
da: Gruppér hertil

en: Exporting
da: Eksport

en: Upload to Camera
da: Upload til kamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
da: Gruppér hertil

en: Assign Tag to Dropped Items
da: Tildel mærke til slupne elementer

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Assign Tags to &Selected Items
da: Tildel mærker til &valgte elementer

en: Assign Tags to &This Item
da: Tildel mærker til &dette element

en: Assign Tags to &All Items
da: Tildel mærker til &alle elementer

en: Importing
da: Import

en: Set as Tag Thumbnail
da: Sæt som mærke-miniature

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
da: Tildel mærkerne "%1" til elementer

en: Text Filter
da: Tekstfilter

en: MIME Type Filter
da: MIME-typefilter

en: Geolocation Filter
da: Geo-lokaliseringsfilter

en: Images Without Tags
da: Billeder uden mærker

en: Show images without a tag.
da: Vis billeder uden et mærke.

en: Tags Matching Condition
da: Match-betingelse for mærker

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
da: Definerer på hvilken måde de valgte mærker kombineres for at filtrere billederne. Dette inkluderer også afkrydsningsfeltet "%1".

en: OR
da: ELLER

en: AND
da: OG

en: Tags Filter
da: Mærkefilter

en: Labels Filter
da: Etiketfilter

en: Reference Image
da: Referencebillede

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
da: Dette element har geo-lokaliseringsinformation.

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
da: Rotér mod venstre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
da: Rotér mod højre

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
da: Afmarkér element

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
da: Markér element

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
da[0]: Flyt til papirkurv
da[1]: Flyt %1 filer til papirkurv

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
da: Åbn alle grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
da: Luk alle grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
da: Vis grupperede billeder

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
da: Skjul grupperede billeder

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
da: Afgruppér

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
da: Fjern fra gruppe

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
da: Gruppen der er markeret her

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
da: Gruppe valgt efter tid

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
da: Gruppe valgte efter filnavn

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
da: Fjern markerede fra grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
da: Afgruppér markerede

en: 1 Item | %1 Items
da[0]: 1 element
da[1]: %1 elementer

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
da[0]: Albumdato: %2 %3 %4 - 1 element
da[1]: Albumdato: %2 %3 %4 - %1 elementer

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
da[0]: %2 inklusiv 1 undermærke
da[1]: %2 inklusiv %1 undermærker

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
da[0]: %2 - 1 element
da[1]: %2 - %1 elementer

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
da[0]: %2 - 1 element
da[1]: %2 - %1 elementer

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
da[0]: Nøgleordssøgning - 1 element
da[1]: Nøgleordssøgning - %1 elementer

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
da[0]: Avanceret søgning - 1 element
da[1]: Avanceret søgning - %1 elementer

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
da: <p>Vælg et album i Digikam-biblioteket hvortil de markerede billeder skal flyttes.</p>

en: File Properties
da: Filegenskaber

[ctx: filename]
en: Name:
da: Navn:

en: Date:
da: Dato:

en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Aspect Ratio:
da: Aspektforhold:

en: Photograph Properties
da: Foto-egenskaber

en: Make/Model:
da: Fabrikat/Model:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
da: Objektiv:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
da: Oprettet:

en: Aperture/Focal:
da: Blænde/Fokal:

en: Exposure/Sensitivity:
da: Eksponering/Følsomhed:

en: Mode/Program:
da: Tilstand/Program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
da: Blitz:

en: White Balance:
da: Hvidbalance:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Frame Rate:
da: Billedrate:

en: Video Codec:
da: Videocodec

en: Audio Bit Rate:
da: Lydbitrate:

en: Audio Channel Type:
da: Lydkanaltype:

en: Audio Codec:
da: Lydcodec:

en: digiKam Properties
da: Egenskaber for digiKam

[ctx: title of the file]
en: Title:
da: Titel:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
da: Billedtekst:

en: Tags:
da: Mærker:

en: Labels:
da: Etiketter:

en: Album Properties
da: Egenskaber for album

en: Items:
da: Elementer:

en: Collection:
da: Samling:

en: Category:
da: Kategori:

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
da: Delvist

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
da: Nej

en: Reproducible:
da: Kan reproduceres:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Identifier:
da: Identifikator:

en: Technical Parameters
da: Tekniske parametre

en: <i>Binary Data</i>
da: <i>Binære data</i>

en: Initializing...
da: Initialiserer...

en: Load Plugins...
da: Indlæs plugins...

en: Checking ICC repository...
da: Tjekker ICC-kilde...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
da: <p>Mappen med ICC-profiler lader til at være ugyldig.</p><p>Vælg "Ja", hvis du vil prøve at indstille den igen. Ellers vælges "Nej". Funktionen "farvehåndtering" deaktiveres indtil du løser dette problem.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
da[0]: Intet element valgt (%1 element)
da[1]: Ingen elementer valgt (%1 elementer)

en:  (%1 of %2)
da:  (%1 af %2)

en: Auto-Detecting Camera...
da: Autodetektér kamera...

en: Opening Download Dialog...
da: Åbner download-dialog...

en: Cameras
da: Kameraer

en: USB Storage Devices
da: USB-lagringsenheder

en: Card Readers
da: Kortlæsere

en: Add Images...
da: Tilføj billeder...

en: Adds new items to an Album.
da: Føj nye elementer til et album.

en: Add Folders...
da: Tilføj mapper...

en: Adds new folders to Album library.
da: Føj nye mapper til album-bibliotek.

en: Images found in %1
da: Billeder fundet i %1

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
da: <p>Vælg et album i digiKam-biblioteket at importere mapper til.</p>

en: CompactFlash Card Reader
da: CompactFlash-kortlæser

en: Memory Stick Reader
da: Hukommelseskort-læser

en: SmartMedia Card Reader
da: SmartMedia-kortlæser

en: SD / MMC Card Reader
da: SD / MMC-kortlæser

en: xD Card Reader
da: xD-kortlæser

en: USB Disk
da: USB-disk

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
da: %1 "%2" i %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
da: %1 i %2

en: Cannot access the storage device.
da: Kan ikke tilgå lagringsenheden.

en: Images on %1
da: Billeder på %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
da: Den angivne enhed ("%1") er ugyldigt.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
da: Det angivne kamera "%1" er ikke understøttet.

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
da: Importér

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
da: &Gennemse

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
da: &Mærke

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
da: &Element

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
da: &Importér

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
da: &Eksportér

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
da: Detektér og åbn et tilsluttet gphoto2 kamera automatisk

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
da: Runtime Qt SQLite- eller MySQL-database-plugin er ikke tilgængeligt. Du skal installere det.
    Der er intet database-plugin installeret på din computer.

en: %1 Image (%2)
da: %1 billede (%2)

en: All supported files (%1)
da: Alle understøttede filer (%1)

[ctx: go to previous image]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: go to next image]
en: Forward
da: Fremad

en: Add a Face Tag
da: Tilføj et ansigtsmærke

en: Clear all faces on this image
da: Ryd alle ansigter i dette billede

en: Show Face Tags
da: Vis ansigtsmærker

en: Albums
da: Albummer

en: Dates
da: Datoer

[ctx: Search images on a map]
en: Map
da: Kort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
da: Etiketter

en: Scan collection for faces
da: Scan samling efter ansigter

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
da: Personer

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
da: Søg

en: Open Tag Manager
da: Åbn mærkehåndtering

en: No Tags
da: Ingen mærker

en: Existing Tags
da: Eksisterende mærker

en: No Tags Album
da: Intet mærkealbum

en: Tags
da: Mærker

en: Time Unit:
da: Tidsenhed:

en: Day
da: Dag

en: Week
da: Uge

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
da: <p>Vælg histogrammets tidsenhed.</p><p>Du kan ændre grafens dekade til at zoome ind eller ud over tiden.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
da: <p>Vælg histogramskalaen.</p><p>Hvis datoens maksimale tælling er lille, kan du benytte den lineære skala.</p><p>Logaritmisk skala kan bruges når den maksimale tælling er stor. Alle værdier (både store og små) bliver synlige på grafen.</p>

en: Clear current selection
da: Ryd nuværende markering

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
da: Hvis du trykker på denne knap, vil den aktuelle datomarkering på tidslinjen blive ryddet.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
da: Angiv navnet på den nuværende datosøgning for at gemme den i visningen "Søgninger".

en: Save current selection to a new virtual Album
da: Gem nuværende markering i et nyt virtuelt album

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
da: Hvis du trykker på denne knap, vil de datoer der er markeret på tidslinjen blive gemt til et nyt virtuelt album, med det navn der er sat i venstre side.

en: Timeline
da: Tidslinje

en: no item
da: intet element

en: 1 item | %1 items
da[0]: 1 element
da[1]: %1 elementer

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
da: Kan ikke åbne rodalbummet. Det er ikke en fysisk placering.

en: Fuzzy Sketch Search
da: Uklar skitsesøgning

en: Fuzzy Image Search
da: Uklar billedsøgning

en: Map Search
da: Kortsøgning

en: Last Search
da: Sidste søgning

en: Undo
da: Fortryd

en: Restore
da: Genskab

en: Confirm Deletion
da: Bekræft sletning

en: Selection
da: Markering

en: Delete
da: Slet

en: ...and much more.
da: ... og meget mere.

en: About
da: Om

en: Welcome to digiKam %1
da: Velkommen til digiKam %1

en: Location:
da: Sted:

en: Hide grouped items
da: Skjul grupperede elementer

en: Ignore grouping
da: Ignorér gruppering

en: Show grouping in tree
da: Vis gruppering i træ

en: Audio/video properties
da: Lyd-/videoegenskaber

en: Audio bitrate
da: Lydbitrate

en: Audio channel type
da: Lydkanaltype

en: Duration
da: Varighed

en: Frame rate
da: Billedrate

en: Video codec
da: Videocodec

en: Configure column "%1"
da: Instil kolonnen "%1"

en: File properties
da: Filegenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
da: Filnavn

en: Path
da: Sti

en: Size
da: Størrelse

en: Last modified
da: Senest ændret

en: Display format
da: Visningsformat

en: Geo properties
da: Geo-egenskaber

en: Geotagged
da: Geomærket

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Altitude
da: Højde

en: Metric units
da: Metriske enheder

en: Imperial units
da: Britisk/amerikanske enheder

en: Item properties
da: Elementegenskaber

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Pixel count
da: Antal pixel

en: Bit depth
da: Bit-dybde

en: Color mode
da: Farvetilstand

en: Creation date/time
da: Oprettelsesdato/-klokkeslæt

en: Digitization date/time
da: Digitaliseringsdato/-klokkeslæt

en: Aspect ratio
da: Aspektforhold

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Remove this column
da: Fjern denne kolonne

en: Configure this column
da: Indstil denne kolonne

en: Auto Levels
da: Autoniveauer

en: Normalize
da: Normalisér

en: Equalize
da: Udjævn

en: Stretch Contrast
da: Stræk kontrast

en: Auto Exposure
da: Autoeksponering

en: Color Balance
da: Farvebalance

en: Adjust color balance.
da: Justér farvebalance.

en: Convert to 8 bits
da: Konvertér til 8-bit

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
da: Konvertér farvedybde fra 16- til 8-bit.

en: Image
da: Billede

en: Text
da: Tekst

en: Image settings
da: Billedindstillinger

en: Click to select watermark image.
da: Klik for at vælge vandmærkebillede.

en: Text settings
da: Tekstindstillinger

en: Enter your watermark string here.
da: Angiv din vandmærkestreng her.

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
da: Angiv vandmærketekstens ugennemsigtighed. 100 er helt ugennemsigtigt, 0 er helt gennemsigtigt.

en: Use background
da: Brug baggrund

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
da: Angiv vandmærkebaggrundens ugennemsigtighed  er helt ugennemsigtigt, 0 er helt gennemsigtigt.

en: 180 degrees
da: 180 grader

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
da: Vandmærkets størrelse i procent af det markerede billede.

en: Smoothness:
da: Glathed:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
da: En glathed på 0 har ingen effekt. 1 og derover bestemmer den radius på den Gaussiske sløringsmatrix der afgør hvor meget billedet skal sløres.

en: Lens Auto-Correction
da: Autokorrektion af objektiv

en: Fix automatically lens distortions
da: Korrigér objektivforvrængninger automatisk

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
da: Indstillingen <b>Brug metadata</b> vil læse billeders information ved kø-runtime for at finde relevante objektivfunktioner.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
da: Kan ikke finde al objektivinformation til behandling af autokorrigering af objektiv

en: Visit CImg library website
da: Besøg CImg-bibliotekets webside

en: Reduce Uniform Noise
da: Reducér ensformet støj

en: Reduce JPEG Artifacts
da: Reducér JPEG-artefakter

en: Reduce Texturing
da: Reducér tekstur

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
da: <p>Vælg her det filter der er forudindstillet til brug til restaurering af fotografier:</p><p><b>Ingen</b>: De almindeligste værdier. Ændrer indstillinger til standard. <br/><b>Reducér ensformet støj</b>: Reducér små artefakter i billedet, som f.eks.sensorstøj.<br/><b>Reducér JPEG-artefakter</b>: Reducér store artefakter som f.eks. JPEG-komprimeringsmosaik.<br/><b>Reducér tekstur</b>: Reducér artefakter i billedet som f.eks. papirtekstur eller et scannet billedes moiré-mønster.</p>

en: Pick Label:
da: Udvalgsetiket:

en: Color Label:
da: Farveetiket:

en: Rating:
da: Karakter:

en: Auto-Crop
da: Auto-beskæring

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
da: Beregn beskæringsområdet automatisk ved en fortolkning af billedkanter med sorte huller.

en: Position:
da: Stilling:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
da: Sæt placeringen af udsnittets øverste venstre hjørne for beskæring her.

en: Set here the width selection for cropping.
da: Sæt bredden af udsnittet for beskæring her.

en: Set here the height selection for cropping.
da: Sæt højden af udsnittet for beskæring her.

en: Preset Length:
da: Forudindstillet længde:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
da[0]: Meget lille (1 pixel)
da[1]: Meget lille (%1 pixels)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
da[0]: Lille (1 pixel)
da[1]: Lille (%1 pixel)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
da[0]: Mellem (1 pixel)
da[1]: Mellem (%1 pixels)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
da[0]: Stor (1 pixel)
da[1]: Stor (%1 pixels)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
da[0]: Meget stor (1 pixel)
da[1]: Meget stor (%1 pixels)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
da[0]: Enorm (1 pixel)
da[1]: Enorm (%1 pixels)

en: Use Custom Length
da: Anvend brugerdefineret længde

en: JPEG quality:
da: JPEG-kvalitet:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
da: <p>JPEG-kvalitet:</p><p><b>1</b>: Lav kvalitet (høj komprimering og lille filstørrelse)<br/><b>50</b>: Medium kvalitet <br/><b>75</b>: God kvalitet (standard)<br/><b>100</b>: Høj kvalitet (ingen komprimering og stor filstørrelse)</p><p><b>Bemærk: JPEG bruger altid tabsgivende komprimering.</b></p>

en: Lossless JPEG 2000 files
da: Tabsfrie JPEG 2000-filer

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
da: <p>Slå tabsfri komprimering for JPEG 2000-billeder til/fra.</p><p>Hvis denne indstilling aktiveres, vil der blive anvendt en tabsfri metode til komprimering af JPEG 2000-billeder.</p>

en: JPEG 2000 quality:
da: JPEG 2000-kvalitet:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
da: <p>Kvalitetsværdi for JPEG 2000-billeder:</p><p><b>1</b>: Lav kvalitet (høj komprimering og lille filstørrelse)<br/><b>50</b>: Medium kvalitet <br/><b>75</b>: God kvalitet (standard)<br/><b>100</b>: Høj kvalitet (ingen komprimering og stor filstørrelse)</p><p><b>Bemærk: JPEG 2000 er ikke et tabsfrit komprimeringsformat, når du bruger denne indstilling.</b></p>

en: Lossless PGF files
da: Tabsfri PGF-filer

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
da: <p>Slå tabsfri komprimering for PGF-billeder til/fra.</p><p>Hvis denne indstilling aktiveres, vil en tabsfri metode til komprimering af PGF-billeder blive brugt.</p>

en: PGF quality:
da: PGF-kvalitet:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
da: <p>Kvalitetsværdi for PGF-billeder:</p><p><b>1</b>: Høj kvalitet (ingen komprimering og stor filstørrelse)<br/><b>3</b>: God kvalitet <br/><b>6</b>: Mellem kvalitet<br/><b>9</b>: Lav kvalitet (høj komprimering og lille filstørrelse)</p><p><b>Bemærk: PGF er ikke et tabsfrit komprimeringsformat, når du bruger denne indstilling.</b></p>

en: PNG compression:
da: PNG-komprimering:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
da: <p>Komprimeringsværdi for PNG-billeder:</p><p><b>1</b>: Lav komprimering (stor filstørrelse, men kort komprimeringstid - standard)<br/><b>5</b>: Medium komprimering<br/><b>9</b>: Høj komprimering (lille filstørrelse, men lang komprimeringstid)</p><p><b>Bemærk: PNG er altid et tabsfrit komprimeringsformat.</b></p>

en: Compress TIFF files
da: Komprimér TIFF-filer

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
da: <p>Slå komprimering af TIFF-billeder til/fra.</p><p>Hvis denne indstilling aktiveres kan du reducere den endelige filstørrelse af TIFF-billedet.</p><p>Et tabsfrit komprimeringsformat (Deflate) bruges til at gemme filen</p>

en: Adjust Curve
da: Justér kurve

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
da: Kurvejustering...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
da: Dette er histogrammet for den valgte kanal fra originalbilledet.

en: Select the input intensity of the histogram here.
da: Vælg histogrammets input-intensitet her.

en: Input intensity.
da: Input-intensitet.

en: Select the output intensity of the histogram here.
da: Vælg histogrammets output-intensitet her.

en: Output intensity.
da: Output-intensitet.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
da: Vælg histogrammets minimale værdi for input-intensitet her.

en: Minimal input intensity.
da: Minimal input-intensitet.

en: Gamma input value.
da: Værdi for gamma-input

en: Select the gamma input value here.
da: Vælg her værdien for gamma-input.

en: Maximal input intensity.
da: Maksimal input-intensitet.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
da: Vælg histogrammets maksimale værdi for input-intensitet her.

en: Minimal output intensity.
da: Minimal output-intensitet.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
da: Vælg histogrammets minimale værdi for output-intensitet her.

en: Maximal output intensity.
da: Maksimal output-intensitet.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
da: Vælg histogrammets maksimale værdi for output-intensitet her.

en: All channels shadow tone color picker
da: Farvevælger for alle kanalers skyggetoner

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
da: Med denne knap kan du vælge den farve fra originalbilledet som bruges til  at sætte input-niveau af <b>skyggetone</b> for kanalerne rød, grøn, blå og lysstyrke.

en: All channels middle tone color picker
da: Farvevælger for alle kanalers mellemtone

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
da: Med denne knap kan du vælge den farve fra originalbilledet som bruges til  at sætte input-niveau af <b>middeltone</b> for kanalerne rød, grøn, blå og lysstyrke.

en: All channels highlight tone color picker
da: Farvevælger for alle kanalers lyse toner

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
da: Med denne knap kan du vælge den farve fra originalbilledet som bruges til  at sætte input-niveau af <b>fremhævet tone</b> for kanalerne rød, grøn, blå og lysstyrke.

en: Adjust all levels automatically.
da: Justér alle niveauer automatisk.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
da: Hvis du trykker på denne knap, justeres alle kanalens niveauer automatisk.

en: &Reset
da: &Nulstil

en: Reset current channel levels' values.
da: Nulstil niveauværdier for nuværende kanal.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
da: Hvis du trykker på denne knap, nulstilles alle niveauers værdier fra den aktuelt markerede kanal til standardværdier.

en: Adjust Levels
da: Justér niveauer

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
da: Kan ikke indlæse fra Gimp niveau-tekstfil.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
da: Kan ikke gemme til Gimp niveau-tekstfil.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
da: Justering af niveauer...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
da: <b>Autoniveauer</b>:<p>Denne indstilling maksimerer toneområdet i de røde, grønne og blå kanaler. Den gennemsøger billedskyggen, fremhæver grænseværdierne og justerer de røde, grønne og blå kanaler til et fuldt histrogramområde..</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
da: <b>Normalisér</b>:<p>Denne valgmulighed skalerer lysstyrkeværdier over det aktive billed, så det mørkeste punkt bliver sort, og det lyseste punkt så lyst som muligt uden at ændre dets farvetone. Dette er ofte en "mirakelkur" for billeder som er matte eller udvaskede.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
da: <b>Udjævn</b>: <p>Dette tilvalg justerer farvernes lysstyrke henover det aktive billede så histogrammet for værdikanalen er så udjævnet som muligt, dvs. så hver mulig lysstyrkeværdi findes på cirka samme antal billedpunkter som alle andre værdier. Sommetider fungerer Udjævn glimrende til at forbedre kontrasten i et billede, mens det er dårligt andre gange. Det er en meget kraftfuld handling, som enten kan udføre mirakler med et billede eller ødelægge det.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
da: <b>Stræk kontrast</b>:<p>Dette tilvalg forbedrer kontrasten og lysstyrken for et billedes RGB-værdier ved at udstrække de laveste og højeste værdier til deres fuldstændige område, og justere alting derimellem.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
da: <b>Autoeksponering</b>: <p>Dette tilvalg forbedrer kontrasten og lysstyrken for et billedes RGB-værdier for at beregne optimal eksponering og sort-niveau ved at bruge billedets histogramegenskaber.</p>

en: Brightness / Contrast / Gamma
da: Lys / kontrast / gamma

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
da: Lys / Kontrast / Gamma...

en: Convert to Black and White
da: Konvertér til sort-hvid

[ctx: @action]
en: Black && White...
da: Sort-hvid...

en: Channel Mixer
da: Kanalmikser

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
da: Kanalblander...

[ctx: @action]
en: Color Balance...
da: Farvebalance...

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
da: Konvertér til 8-bit

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
da: Konvertér til 16-bit

en: Color Negative Film
da: Farvenegativ film

en: Input range of red color channel.
da: Input-område for rødfarve-kanalen

en: Input range of green color channel.
da: Input-område for grønfarve-kanalen

en: Input range of blue color channel.
da: Input-område for blåfarve-kanalen

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
da: Markér for at anvende den indbyggede farvebalance fra filmprofilen. Afmarkér hvis du vil anvende en farvebalance manuelt.

en: White point color picker
da: Hvidpunkt-farvevælger

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
da: Med denne knap kan du vælge farven på den orange maske for det scannede farvenegativ. Den repræsenterer negativets hvidpunkt eller den mørkeste sorte tone i det positive billede efter invertering. Det er også et referencepunkt til anvendelse af filmprofilen.

en: Reset white point.
da: Nulstil hvidpunkt.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
da: Hvis du trykker på denne knap, nulstilles hvidpunktet til ren hvid.

en: Adjust white point automatically.
da: Justér hvidpunkt automatisk.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
da: Hvis du trykke på denne knap, beregnes hvidpunktet automatisk ud fra billeddata. Denne funktion kræver at have nogen residual orange maske omring det eksponerede område af negativet.

en: Exposure correction.
da: Eksponeringskorrektion.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
da: Flyt skydeknappen til højere værdier indtil maksimal lysstyrke nås, uden at afklippe nogen farvekanal. Brug output-histogrammet til at evaluere hver kanal.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
da: Lineære rå scanninger af filmnegativer kræver anvendelse af en gamma-kurve. Standardværdierne er 1.8 eller 2.2.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
da: Farvenegativ...

en: HSL Adjustments
da: TML-justeringer

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
da: Farvetone / Mætning / Lys...

[ctx: @action]
en: Invert
da: Invertér

en: Current Color Space:
da: Aktuelt farverum:

en: Color Profile Conversion
da: Konvertering af farveprofil

en: White Balance
da: Hvidbalance

[ctx: @action]
en: White Balance...
da: Hvidbalance...

en: Add Border
da: Tilføj kant

[ctx: @action]
en: Add Border...
da: Tilføj kant...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
da: Dette er forhåndsvisningen af teksten indsat i billedet. Du kan flytte teksten til det rigtige sted med musen.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
da: Angiv den tekst, du vil sætte ind i dit billede her.

en: Here you can choose the font to be used.
da: Her kan du vælge den skrifttype der skal bruges

en: Align text to the left
da: Justér tekst til venstre

en: Align text to the right
da: Justér tekst til højre

en: Align text to center
da: Centrér tekst

en: Align text to a block
da: Justér tekst til en rude

[ctx: no rotation]
en: None
da: Ingen

en: 90 Degrees
da: 90 grader

en: 180 Degrees
da: 180 grader

en: 270 Degrees
da: 270 grader

en: Select the text rotation to use here.
da: Vælg her den tekstrotation der skal bruges.

[ctx: font color]
en: Color:
da: Farve:

en: Set here the font color to use.
da: Sæt skrifttypefarven der skal bruges her.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
da: Ugennemsigtighed:

en: Add border
da: Tilføj kant

en: Add a solid border around text using current text color
da: Tilføj en heltegnet kant omkring teksten med nuværende tekstfarve

en: Semi-transparent
da: Halvgennemsigtig

en: Use semi-transparent text background under image
da: Brug halvgennemsigtig tekstbaggrund under billedet

en: Enter your text here.
da: Angiv din tekst her.

en: Insert Text Tool
da: Indsæt tekst-værktøj

en: Insert Text
da: Indsæt tekst

[ctx: @action]
en: Insert Text...
da: Indsæt tekst...

en: Texture
da: Tekstur:

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
da: Anvend tekstur...

en: Vignetting Correction
da: Korrektion af vignettering

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
da: Korrektion af vignettering...

en: Gaussian Blur
da: Gaussisk sløring

[ctx: @action]
en: Blur...
da: Slør...

en: Hot Pixels Correction
da: Korrektion af hot pixels

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
da: Hot pixels...

en: Show grid
da: Vis gitter

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
da: Aktivér denne indstilling for at visualisere det korrektionsgitter, der skal anvendes.

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
da: Her kan du se en miniature-forhåndsvisning af forvrængninskorrektionen anvendt på et krydsmønster.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
da: Generel:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
da: Denne værdi kontrollerer mængden af forvrængning. Negative værdier korrigerer tøndeforvrængning, mens positive værdier korrigerer nålepudeforvrængning.

en: Edge:
da: Kant:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
da: Denne værdi kontrollerer på samme måde som den generelle kontrol, men har mere effekt i kanterne af billedet end i centrum.

en: This value rescales the overall image size.
da: Denne værdi reskalerer den samlede billedstørrelse.

en: Brighten:
da: Gør lysere:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
da: Denne værdi justerer lysstyrken i billedets hjørner.

en: Lens Distortion
da: Objektivforvrængning

[ctx: @action]
en: Distortion...
da: Forvrængning...

en: Local Contrast
da: Lokal kontrast

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
da: Lokal kontrast...

en: Noise Reduction
da: Støjreducering

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
da: Støjreducering...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
da: Her kan du se en forhåndsvisning af billedudsnittet med anvendt reducering af røde øjne.

en: Red Eyes Correction
da: Korrektion af røde øjne

[ctx: @action]
en: Red Eye...
da: Røde øjne...

en: Preset
da: Forudindstil

en: Filtering type:
da: Filtreringstype:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
da: Brugerdefineret

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
da: <p>Vælg her det filter der er forudindstillet til brug til restaurering af fotografier:</p><p><b>Reducér ensformet støj</b>: Reducér små artefakter i billedet, som f.eks.sensorstøj.<br/><b>Reducér JPEG-artefakter</b>: Reducér store artefakter som f.eks. JPEG-komprimeringsmosaik.<br/><b>Reducér tekstur</b>: Reducér artefakter i billedet som f.eks. papirtekstur eller et scannet billedes moiré-mønster.<br/><b>Brugerdefineret</b>: Sætter indstillinger til de mest almindelige værdier, fuldt brugerdefinerbart.</p>

en: Restoration
da: Restaurering

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
da: "%1" er ikke en tekstfil med indstillinger til restaurering af fotos.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
da: Kan ikke indlæse indstillinger fra tekstfilen for restaurering af fotografi.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
da: Kan ikke gemme indstillinger i tekstfilen for restaurering af fotografi.

[ctx: @action]
en: Restoration...
da: Restaurering...

en: Sharpen
da: Skærp

en: Unsharp Mask
da: Uskarphedsmaske

en: Refocus
da: Omfokusér

[ctx: @action]
en: Sharpen...
da: Skærp...

en: Use Color Management for Printing
da: Anvend farvehåndtering til udskrivning

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
da: <p>Farvehåndtering er deaktiveret.</p> <p>Du kan aktivere den nu ved at klikke på knappen "Indstillinger".</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
da: Billedindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
da: Billedposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
da: Auto-rotér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
da: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
da: &Ingen skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
da: &Tilpas billedet til siden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
da: Forstør mindre billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
da: &Skalér til:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
da: Milimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
da: Centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
da: Tommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
da: Bevar forhold

[ctx: @action]
en: Print Image...
da: Udskriv billede...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
da: Dette er forhåndsvisningen af sløringseffekten anvendt på fotografiet.

en: Zoom Blur
da: Zoom-sløring

en: Radial Blur
da: Radiær sløring

en: Far Blur
da: Vid sløring

en: Motion Blur
da: Bevægelsessløring

en: Softener Blur
da: Dæmpesløring

en: Shake Blur
da: Rystesløring

en: Focus Blur
da: Fokussløring

en: Smart Blur
da: Smart sløring

en: Frost Glass
da: Matteret glas

en: Mosaic
da: Mosaik

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
da: <p>Vælg den sløringseffekt der skal anvendes på billedet.</p><p><b>Zoom- sløring</b>: Slører billedet langs radiale linjer der starter i et angivet centrum. Dette simulerer sløringen for et zoomende kamera.</p><p> <b>Radial sløring</b>: Slører billedet ved at rotere billedepunkterne omkring det angivne centrum. Dette simulerer sløringen fra et roterende kamera.</p><p><b>Afstandssløring</b>: Slører billedet ved at bruge vide billedpunkter. Dette simulerer sløringen for et ikke fokaliseret kameraobjektiv. </p><p><b>Bevægelsessløring</b>: Slører billedet ved at flytte billedpunkterne vandret. Dette simulerer sløringen fra kamera der bevæges lineært.</p><p> <b>Dæmpende sløring</b>: Slører billedet blødt i mørke toner og hårdere i lyse toner. Dette giver billeder en drømmelignende og glinsende blød fokuseringseffekt. Dette er ideelt til at lave romantiske portrætter, glamourøse fotografier eller for at give fotografier en varm og finstemt glød.</p><p><b>Rystesløring</b>: Slører billedet ved at ryste pixels tilfældigt. Dette simulerer sløringen af et kamera der bevæges tilfældigt.</p><p><b>Fokussløring</b>: Slører billedets hjørner for at reproducere et objektivs astigmatiske forvrængning. </p><p><b>Smart sløring</b>: Finder farvekanterne i billedet og slører dem uden at smudse resten af billedet til.</p><p><b>Matteret glas</b>: Slører billedet ved tilfældigt at fordele lys som om det kom gennem matteret glas.</p><p><b>Mosaik: </b>: Opdeler fotografiet i firkanter og gendanner det ved at fylde disse celler med pixelenes middelværdi.</p>

en: Distance:
da: Afstand:

en: Set here the blur distance in pixels.
da: Sæt sløringsafstanden i pixels her.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
da: Niveau:

en: This value controls the level to use with the current effect.
da: Denne værdi styrer niveauet der skal bruges med den nuværende effekt.

en: Blur Effects
da: Sløringseffekter

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
da: Sløringseffekter...

en: Charcoal
da: Kultegning

en: Pencil size:
da: Blyantstørrelse:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
da: Sæt størrelsen på den kulblyant der bruges til at simulere tegningen her .

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
da: Glat:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
da: Denne værdi styrer blyantens udglatningseffekt under kanvassen.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
da: Kultegning...

[ctx: @action]
en: Color Effects...
da: Farveeffekter...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
da: Dette er forhåndsvisningen af forvrængningseffekten anvendt på fotografiet.

en: Fish Eyes
da: Fiskeøje

en: Twirl
da: Hvirvel

en: Cylindrical Hor.
da: Cylindrisk vandret

en: Cylindrical Vert.
da: Cylindrisk lodret

en: Cylindrical H/V.
da: Cylindrisk v/l.

en: Caricature
da: Karikatur

en: Multiple Corners
da: Flere hjørner

en: Waves Hor.
da: Vandrette bølger

en: Waves Vert.
da: Lodrette bølger

en: Block Waves 1
da: Blokbølger 1

en: Block Waves 2
da: Blokbølger 2

en: Circular Waves 1
da: Cirkulære bølger 1

en: Circular Waves 2
da: Cirkulære bølger 2

en: Polar Coordinates
da: Polære koordinater

en: Unpolar Coordinates
da: Omvendte polære koordinater

en: Tile
da: Flise

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
da: <p>Vælg her hvilken type effekt der skal anvendes på et billede.</p><p><b> Fiskeøjne</b>: Vrider fotografiet omkring en 3D-sfærisk form for at gengive den kendte fiskeøje-effekt.</p><p><b>Hvirvel</b>: Snurrer fotografiet rundt for at lave et hvirvelmønster.</p><p><b>Cylindrisk vandret</b>: Vrider fotografiet omkring en vandret cylinder.</p><p><b>Cylindrisk lodret</b>: Vrider fotografiet omkring en lodret cylinder.</p><p><b>Cylindrisk v/l.</b>:Vrider fotografiet omkring 2 cylindre - lodret og vandret.</p><p><b>Karikatur</b>: Forvrænger fotografiet med omvendt fiskeøje-effekt.</p><p><b>Flere hjørner</b>: Opdeler fotografiet som mønster med flere hjørner.</p><p><b>Vandrette bølger</b>: Forvrænger fotografiet med vandrette bølger.</p><p><b>Lodrette bølger</b>: Forvrænger fotografiet med lodrette bølger.</p><p><b>Blokbølger 1</b>: Opdeler billedet i celler og får det til at se ud som om det betragtes gennem glasblokke.</p><p><b>Blokbølger 2</b>: Som "Blokbølger 1" men med en anden version af glasblok-forvrængning.</p><p><b> Cirkulære bølger 1</b>: Forvrænger fotografiet med cirkulære bølger.</p><p><b> Cirkulære bølger 2</b>: En anden variation effekten "Cirkulære bølger".</p><p> <b>Polære koordinater</b>: Konverterer fotografiet fra rektangulære til polære  koordinater.</p><p><b>Ikke-polære koordinater</b>: Effekten "Polære koordinater" omvendt.</p><p><b>Flise</b>: Opdeler fotografiet i kvadratiske blokke og flytter disse tilfældigt indeni billedet.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
da: Niveau:

en: Set here the level of the effect.
da: Angiv effektens niveau her.

en: Iteration:
da: Gentagelse:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
da: Denne værdi styrer gentagelserne for bølger-, fliser- og neoneffekter.

en: Distortion Effects
da: Forvrængningseffekter

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
da: Forvrængningseffekter...

en: Depth:
da: Dybde:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
da: Sæt dybden af reliefeffekten her.

en: Emboss
da: Relief

[ctx: @action]
en: Emboss...
da: Relief...

en: Film Grain
da: Filmkorn

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
da: Tilføj filmkorn...

en: Brush size:
da: Penselstørrelse:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
da: Her indstilles penselstørrelsen til brug for simulering af oliemaleriet.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
da: Glat:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
da: Denne værdi styrer penslens glathedseffekt under kanvassen.

en: Oil Paint
da: Oliemaling

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
da: Oliemaling...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
da: Dette er forhåndsvisningen af regndråbe-effekten.<p>Bemærk: Hvis du i forvejen har markeret et område i editoren, påvirkes dette ikke af filteret. Du kan bruge denne metode til at undgå regndråbe-effekten f.eks. på et ansigt.</p>

en: Drop size:
da: Dråbestørrelse:

en: Set here the raindrops' size.
da: Sæt regndråbernes størrelse her.

en: Number:
da: Antal:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
da: Denne værdi styrer det maksimale antal regndråber.

en: Fish eyes:
da: Fiskeøje:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
da: Denne værdi er fiskeøje-effektens optiske forvrængnings-koefficient.

en: RainDrop
da: Regndråbe

[ctx: @action]
en: Raindrops...
da: Regndråber...

en: Maintain aspect ratio
da: Bevar aspektforhold

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
da: Aktivér denne indstilling for at bevare aspektforholdet ved nye billedstørrelser.

en: Width (px):
da: Bredde (px.):

en: Set here the new image width in pixels.
da: Angiv billedets nye bredde (i pixels) her.

en: Height (px):
da: Højde (px.):

en: Set here the new image height in pixels.
da: Angiv billedets nye højde (i pixels) her.

en: Width (%):
da: Bredde (%):

en: New image width, as a percentage (%).
da: Ny billedbredde i procent (%).

en: Height (%):
da: Højde (%):

en: New image height, as a percentage (%).
da: Ny billedhøjde i procent (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
da: Angiv din ønskede indholdsbevidste genskaleringsprocent her.

en: Add weight masks
da: Tilføj vægtningsmasker

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
da: Aktivér denne indstilling for at tilføje undertrykkelses- og bevaringsmasker.

en: Suppression weight mask:
da: Vægtningsmaske for undertrykkelse:

en: Draw a suppression mask
da: Tegn en undertrykkelsesmaske

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
da: Tryk på denne knap for at tegne zoner der markerer hvilke områder af billeder der er mindre vigtige. Disse zoner vil blive slettet når billedet  reduceres, eller duplikerede når billedet forstørres.

en: Preservation weight mask:
da: Vægtningsmaske for bevarelse:

en: Draw a preservation mask
da: Tegn en bevarelsesmaske

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
da: Tryk på denne knap for at tegne zoner der markerer hvilke områder af billedet du vil bevare.

en: Erase mask:
da: Slet maske:

en: Erase mask
da: Slet maske

en: Click on this button to erase mask regions.
da: Tryk på denne knap for at slette maskeområder.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
da: Her kan du angive størrelsen på penslen der bruges til at tegne masker.

en: Norm of brightness gradient
da: Norm for lysstyrkegradient

en: Sum of absolute values of brightness gradients
da: Summen af absolutte værdier for lysstyrkegradienter

en: Absolute value of brightness gradient
da: Absolut værdi for lysstyrkegradient

en: Norm of luma gradient
da: Norm for luma-gradient

en: Sum of absolute values of luma gradients
da: Summen af absolutte værdier for luma-gradienter

en: Absolute value of luma gradient
da: Absolut værdi for luma-gradient

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
da: Denne indstilling lader dig vælge en gradientfunktion. Denne funktion bruges til at bestemme hvilke pixels der skal fjernes eller beholdes.

en: Preserve Skin Tones
da: Bevar hudnuancer

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
da: Aktivér denne indstilling for at bevare pixels hvis farve er tæt på en hudnuance.

en: Overall rigidity of the seams:
da: Overordnet rigiditet af sammenføjningerne:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
da: Brug denne værdi til at angive en negativ bias til sammenføjninger som ikke er lige. Dette kan være nyttigt til at undgå forvrængninger i visse situationer eller for at undgå at artefakter fra udeladelse af pixels (det er bedst at bruge lave værdier i så fald). Denne indstilling gælder for hele det markerede lag hvis der ikke bruges en rigiditetsmaske. Bemærk: Biasen er proportional med differencen i det transversale koordinat mellem to på hinanden følgende punkter, løftet til en potens på 1,5 og opsummeret for hele sammenføjningen.

en: Maximum number of transversal steps:
da: Maksimalt antal transversale trin:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
da: Indstillingen lader dig vælge det maksimale transversale trin som pixels i sammenføjningerne må tage. I standardalgoritmen, svarende til standardværdien trin = 1, kan hver pixel i en sammenføjning højest flyttes med én pixel ift. dens naboer. Dette betyder at sammenføjningenerne kan danne en vinkel på højest 45 grader ift. deres basislinje. Forhøjelse af trinværdien lader dig omgå denne grænse, men kan føre til fremkomst af artefakter. Du kan bruge rigiditetsindstillingen til at balancere situationen.

en: Side switch frequency:
da: Frekvens af sideskift:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
da: Under udskæringsprocessen, vælges den optimale sammenføjning der skal udskæres ved hvert trin, baseret på relevansværdien for hver pixel. I tilfælde hvor to sammenføjninger er tilsvarende (hvilket f.eks. kan ske når store dele af billedet har samme farve), vælger algoritmen dog altid sammenføjningerne fra én side. I nogle tilfælde kan dette volde problemer, f.eks. vil et objekt som er centreret i originalbilledet måske ikke være centreret i resultatbilledet. For at omgå denne virkning, lader denne indstilling den foretrukne side blive skiftet automatisk under genskalering, på bekostning af lidt dårligere ydelse.

en: Resize Order:
da: Rækkefølge af størrelsesændring:

en: Horizontally first
da: Vandret først

en: Vertically first
da: Lodret først

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
da: Her kan du vælge om størrelse skal ændres vandret eller lodret først.

en: Target size
da: Målstørrelse

en: Content-aware rescale percentage
da: Indholdsbevidst genskaleringsprocent

en: Mask Settings
da: Maskeindstillinger

en: Energy function
da: Energifunktion

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Liquid Rescale
da: Flydende genskalering

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
da: Flydende genskalering...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
da: Dette er forhåndsvisningen af fri billedrotation. Hvis du flytter musemarkøren på denne forhåndsvisning, vises en vandret og en lodret stiplet linje for at lette justeringen af den frie rotationskorrektion. Slip venstre museknap for at fastfryse de stiplede linjers position.

en: New width:
da: Ny bredde:

en: New height:
da: Ny højde:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
da: Vælg et punkt i kontrollen til forhåndsvisning, klik derefter på denne knap for at tildele punktet til autokorrektion.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
da: Justér

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
da: <p>Korrigér automatisk rotationen af dine billeder ved at tildele to punkter i kontrollen til forhåndsvisning og klikke på <i>Justér</i>.<br/>Du kan enten justere langs vandrette eller lodrette linjer.</p>

en: Automatic Adjustment
da: Automatisk justering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
da: Indstillinger

en: Free Rotation
da: Fri rotation

en: Click to set
da: Klik for at vælge

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
da: OK

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
da: Fri rotation...

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
da: Dette er forhåndsvisningen for ændring af perspektiv. Du kan bruge musen til at trække i et hjørne for at justere området for omdannelse af perspektivet.

en: Angles (in degrees):
da: Vinkler (i grader):

en:   Top left:
da: Øverst til venstre:

en:   Top right:
da: Øverst til højre:

en:   Bottom left:
da: Nederste til venstre:

en:   Bottom right:
da: Nederste til højre:

en: Draw preview while moving
da: Tegn forhåndsvisning mens der flyttes

en: Draw grid
da: Tegn gitter

en: Inverse transformation
da: Omvendt transformation

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
da: Perspektivjustering...

en: Perspective Adjustment Tool
da: Perspektivjusteringsværktøj

en: Perspective Adjustment
da: Perspektivjustering

en: Aspect Ratio Crop
da: Beskæring med størrelsesforhold

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
da: <p>Her kan du forhåndsvisningen af aspektforholdet der er valgt til beskæring. Du kan bruge musen til at flytte og ændre størrelse på beskæringsområdet.</p><p>Tryk og hold <b>Ctrl</b> nede for også at flytte det modsatte hjørne.</p><p>Tryk og hold <b>Skift</b> nede for flytte det nærmeste hjørne til musemarkøren.</p>

en: Max. Aspect
da: Maks. aspekt

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
da: Sæt udsnittet til den maksimale størrelse i henhold til det aktuelle forhold.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Crop Information
da: Information om beskæring

en: Aspect ratio:
da: Aspektforhold:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Golden Ratio
da: Gyldent forhold

[ctx: no aspect ratio]
en: None
da: Ingen

en: Exact aspect
da: Eksakt aspekt

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
da: Aktivér denne indstilling for at gennemtvinge det nøjagtige aspektforhold til beskæring.

en: Orientation:
da: Orientering:

en: Landscape
da: Liggende

en: Portrait
da: Stående

en: Select constrained aspect ratio orientation.
da: Vælg retning på begrænset aspektforhold.

en: Enable this option to automatically set the orientation.
da: Aktivér denne indstilling for automatisk at sætte retningen.

en: Custom ratio:
da: Brugerdefineret forhold:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
da: Sæt tæller-værdien for det ønskede aspekt her.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
da: Sæt nævner-værdien for det ønskede aspekt her.

en: Set width position to center.
da: Sæt breddepositionen til at centrere.

en: Set height position to center.
da: Sæt højdepositionen til at centrere.

en: Crop Settings
da: Beskæringsindstillinger

en: Rules of Thirds
da: Tredjedelsreglen

en: Diagonal Method
da: Diagonalmetode

en: Harmonious Triangles
da: Harmoniske trekanter

en: Golden Mean
da: Gylden mellemvej

[ctx: no geometric form]
en: None
da: Ingen

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
da: Med denne indstilling kan du vise hjælpelinjer, der hjælper dig med at komponere dit foto.

en: Golden sections
da: Gyldne sektioner

en: Enable this option to show golden sections.
da: Aktivér denne indstilling for at vise gyldne sektioner.

en: Golden spiral sections
da: Gyldne spiralsektioner

en: Enable this option to show golden spiral sections.
da: Aktivér denne indstilling for at vise gyldne spiralsektioner.

en: Golden spiral
da: Gylden spiral

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
da: Aktivér denne indstilling for at vise hjælpelinjer for den gyldne spiral.

en: Golden triangles
da: Gyldne trekanter

en: Enable this option to show golden triangles.
da: Aktivér denne indstilling for at vise gyldne trekanter.

en: Flip horizontally
da: Vend vandret

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
da: Aktivér denne indstilling for at vende hjælpelinjer vandret.

en: Flip vertically
da: Vend lodret

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
da: Aktivér denne indstilling for at vende hjælpelinjer lodret.

en: Color and width:
da: Farve og bredde:

en: Set here the color used to draw composition guides.
da: Sæt den farve der bruges til at tegne kompositionshjælpelinjer her.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
da: Sæt bredden (i pixels) som bruges til at tegne kompositionshjælpelinjer her.

en: Composition Guides
da: Kompositionshjælpelinjer

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
da: Beskæring i aspektforhold...

en: New Size
da: Ny størrelse

en: Units:
da: Enheder:

en: Inches (in)
da: Tommer (in)

en: Centimeters (cm)
da: Centimeter (cm)

en: Millimeters (mm)
da: Millimeter (mm)

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: New image height in pixels (px).
da: Ny billedhøjde i pixels (px).

en: New image width in percent (%).
da: Ny billedbredde i procent (%).

en: New image height in percent (%).
da: Ny billedhøjde i procent (%).

en: Restore photograph (slow)
da: Genskab foto (langsom)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
da: Aktivér denne indstilling for at opskalere et billede til en enorm størrelse. <b>Advarsel</b>: Denne proces kan tage noget tid.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
da: <b>Bemærk:</b> Brug tilstanden "Restauration" for at opskalere et billede til en enorm størrelse. Denne proces kan tage noget tid.

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
da: "%1" er ikke en tekstfil med indstillinger til størrelsesændring af fotos.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
da: Kan ikke indlæse indstillinger fra tekstfilen for størrelsesændring af fotografier.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
da: Kan ikke gemme indstillinger i tekstfilen for størrelsesændring af fotografier.

[ctx: @action]
en: &Resize...
da: Ænd&r størrelse...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
da: Dette er en forhåndsvisning af forskydningen. Flytter du musemarkøren henover denne, tegnes en lodret og en vandret stiplet linje, der kan hjælpe dig med at justere forskydningen. Slip venstre museknap for at fastlåse placeringen af de stiplede linjer.

en: Main horizontal angle:
da: Vandret hovedvinkel:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
da: Forskydningens vandrette hovedvinkel (i grader).

en: Fine horizontal angle:
da: Vandret finjusteringsvinkel:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
da: Denne værdi (i grader) føjes til den vandrette hovedvinkel for at udføre finjusteringer.

en: Main vertical angle:
da: Lodret hovedvinkel:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
da: Forskydningens lodrette hovedvinkel (i grader).

en: Fine vertical angle:
da: Lodret finjusteringsvinkel:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
da: Denne værdi (i grader) føjes til den lodrette hovedvinkel for at udføre finjusteringer.

en: Anti-Aliasing
da: Udjævning

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
da: Aktivér denne indstilling for at anvende antialias-filteret på det forskudte billede. For at udjævne målbilledet sløres det lidt.

en: Shear Tool
da: Forskydnings-værktøj

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
da: Importér fra scanner...

en: Scan Images
da: Scan billeder

en: The target image file format "%1" is unsupported.
da: Det ønskede billedformat "%1" er ikke understøttet.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
da: Kunne ikke gemme filen
    "%1" til
    "%2".

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: En fil ved navn "%1" findes allerede. Vil du virkelig overskrive den?

en: Saving file %1 -
da: Gemmer filen %1 -

en: Cannot save "%1" file
da: Kan ikke gemme "%1"-filen

[ctx: @title:window]
en: Error
da: Fejl

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Speed
da: Hastighed

en: # satellites
da: # satellitter

en: Fix type
da: Fix-type

en: Apply
da: Anvend

en: Details changed
da: Detaljer ændret

en: Could not read image '%1'
da: Kunne ikke læse billedet "%1"

en: Format of image '%1' is unknown
da: Formatet for billedet "%1" er ukendt

en: Error loading image '%1'
da: Fejl ved indlæsning af billedet "%1"

en: Could not save image '%1' to '%2'
da: Kunne ikke gemme billedet "%1" som "%2"

en: Creation of placemark '%1'
da: Opretter stedmærke "%1"

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
da: Kunne ikke gemme ikon for billedet "%1" i "%2"

en: No GPX file chosen.
da: Ingen GPX-fil valgt.

en: Cannot parse %1 GPX file.
da: Kan ikke fortolke GPX-filen %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
da: GPX-filen %1 har ikke et dato- og tidsspor at bruge.

en: Tracks
da: Spor

en: No position data for '%1'
da: Ingen positionsdata for "%1"

en: Cannot move data to destination directory
da: Kan ikke flytte data til destinationsmappen

en: Target Preferences
da: Målindstillinger

en: Target Type
da: Måltype

en: &Local or web target used by GoogleEarth
da: &Lokal- eller webmål brugt af GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
da: Webmål brugt af GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
da: Når GoogleMaps bruges, skal alle billeder have en fuldstændig URL, ikoner gøres kvadratiske og når et spor tegnes, eksporteres kun sporets linje.

en: Picture Altitude:
da: Billedets højde:

en: clamp to ground
da: lås til jorden

en: relative to ground
da: i forhold til jorden

en: absolute
da: absolut

en: Destination Directory:
da: Målmappe:

en: Destination Path:
da: Destinationssti:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Sizes
da: Størrelser

en: Icon Size:
da: Ikonstørrelse:

en: Image Size:
da: Billedstørrelse:

en: GPX Tracks
da: GPX-spor

en: Draw GPX Track
da: Tegn GPX-spor

en: GPX file:
da: GPX-fil:

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
da: Vælg GPX-fil at indlæse

en: Time Zone:
da: Tidszone:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
da: Indstiller kameraets tidszone da billederne blev taget, så GPS-tiden kan konverteres til at passe sammen med den lokale tid.

en: Track Width:
da: Sporbredde:

en: Track Color:
da: Sporfarve:

en: Opacity (%):
da: Ugennemsigtighed (%):

en: Track Altitude:
da: Sporhøjde:

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
da[0]: 1 billed hægtet til "%2"
da[1]: %1 billeder hægtet til "%2"

[ctx: Start the search]
en: Search
da: Søg

en: Clear the search results.
da: Ryd søgeresultater.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
da: Behold resultaterne af gamle søgninger, når en ny søgning foretages.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
da: Slå synlighed af søgeresultater på kortet til/fra.

en: Copy coordinates
da: Kopiér koordinater

en: Move selected images to this position
da: Flyt det valgte billede til denne position

en: Remove from results list
da: Fjern fra resultatlisten

en: Select which service you would like to use.
da: Vælg hvilken tjeneste du gerne vil bruge.

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Your search failed:
    %1
da: Din søgning mislykkedes:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
da[0]: 1 billed flyttet til "%2"
da[1]: %1 billeder flyttet til "%2"

en: Add a new value to the list
da: Tilføj ny værdi til listen

en: Remove the current selected value from the list
da: Fjern den markerede værdi fra listen

en: Replace the current selected value from the list
da: Erstat den markerede værdi i listen

en:  This field is limited to:
da: Dette felt er begrænset til:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
da[0]: <p>1 tegn.</p>
da[1]: <p>%1 tegn.</p>

en: Attribute:
da: Attribut:

en: Select here the editorial attribute of content.
da: Vælg indholdets redaktionelle egenskab her.

[ctx: Content type]
en: Current
da: Nuværende

[ctx: Content type]
en: Analysis
da: Analyse

[ctx: Content type]
en: Archive material
da: Arkivmateriale

[ctx: Content type]
en: Background
da: Baggrund

[ctx: Content type]
en: Feature
da: Hovednyhed

[ctx: Content type]
en: Forecast
da: Udsigt

[ctx: Content type]
en: History
da: Historie

[ctx: Content type]
en: Obituary
da: Nekrolog

[ctx: Content type]
en: Opinion
da: Mening

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
da: Opinionsundersøgelser

[ctx: Content type]
en: Profile
da: Profil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
da: Resultatliste og -tabel

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
da: Sidepanel og understøttende informationer

[ctx: Content type]
en: Summary
da: Oversigt

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
da: Transkription og ordret nedskrivning

[ctx: Content type]
en: From the Scene
da: Fra scenen

[ctx: Content type]
en: Retrospective
da: Tilbageblik

[ctx: Content type]
en: Statistics
da: Statistik

[ctx: Content type]
en: Update
da: Opdatering

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
da: Afslutning

[ctx: Content type]
en: Press Release
da: Pressemeddelelse

en: Brightness (APEX):
da: Lysstyrke (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
da: Angiv her lyshedsjusteringen i APEX-enheder som brugt af kameraet ved optagelsen af billedet.

en: Gain Control:
da: Forstærkningskontrol:

[ctx: gain control]
en: None
da: Ingen

[ctx: gain control]
en: Low gain up
da: Lav forstærkning op

[ctx: gain control]
en: High gain up
da: Høj forstærkning op

[ctx: gain control]
en: Low gain down
da: Lav forstærkning ned

[ctx: gain control]
en: High gain down
da: Høj forstærkning ned

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
da: Angiv graden af billedforstærkning brugt af kameraet til at tage billedet.

en: Contrast:
da: Kontrast:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
da: Blød

[ctx: contrast mode]
en: Hard
da: Hård

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
da: Angiv retningen af kontrastbehandling brugt af kameraet til at tage billedet her.

en: Saturation:
da: Mætning:

[ctx: saturation mode]
en: Low
da: Lav

[ctx: saturation mode]
en: High
da: Høj

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
da: Angiv retningen af mætningsbehandlingen brugt af kameraet til at tage billedet her.

en: Sharpness:
da: Skarphed:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
da: Blød

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
da: Hård

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
da: Angiv her retningen af skarphedsbehandlingen af kameraet til at tage billedet.

en: Custom rendered:
da: Egen gengivelse:

en: Normal process
da: Normal proces

en: Custom process
da: Egen proces

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
da: Angiv brug af specialbehandling af billeddata her, såsom gengivelse indstillet til udskrift her.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
da: Navn (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
da: Angiv navnet på dokumentet som billedet blev læst ind fra her. Dette felt er begrænset til ASCII-tegn.

[ctx: image description]
en: Description (*):
da: Beskrivelse (*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
da: Angiv billedbeskrivelse her. Dette felt er begrænset til ASCII-tegn.

en: Artist (*):
da: Kunstner (*):

en: Copyright (*):
da: Ophavsret (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
da: Angiv indehaveren af billedets ophavsret her. Dette felt er begrænset til ASCII-tegn.

[ctx: image caption]
en: Caption:
da: Billedtekst:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
da: Angiv billedtekst. Dette felt er ikke begrænset. UTF-8 tegnsættet bruges til at gemme teksten.

en: Sync JFIF Comment section
da: Synkronisér JFIF-kommentarafsnit

en: Sync XMP caption
da: Synkronisér XMP billedtekst

en: Creation date and time
da: Oprettelsesdato og -tid

en: Creation sub-second
da: Oprettelsessekunddel

en: Sync XMP creation date
da: Synkronisér XMP oprettetelsesdato

en: Sync IPTC creation date
da: Synkronisér IPTC oprettet dato

en: Set creation date to today
da: Sæt oprettelsesdato til idag

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
da: Angiv dato og klokkeslæt da billedet blev oprettet her. I denne standard er det dato og klokkeslæt da filen blev ændret.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
da: Angiv dele af sekunder for dato og klokkeslæt da billedet blev oprettet her.

en: Original date and time
da: Originalens dato og klokkeslæt

en: Original sub-second
da: Originalsekunddel

en: Set original date to today
da: Sæt original dato og klokkeslæt

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
da: Angiv dato og klokkeslæt da originalbilledets data oprettedes her. For et digitalt stillbilledkamera er det dato og klokkeslæt da billedet blev taget som opbevares.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
da: Angiv dele af sekunder for dato og klokkeslæt da originalbilledets data blev oprettet her.

en: Digitization date and time
da: Digitaliseringsdato og -tid

en: Digitization sub-second
da: Digitaliseringssekunddel

en: Set digitization date to today
da: Sæt digitaliseringsdato til idag

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
da: Angiv dato og klokkeslæt da billedet blev gemt som digital data. Hvis et billede for eksempel blev taget af et digital stillbilleskamera og filen blev gemt samtidigt, kommer dato og klokkeslæt for original og digitalisering til at have samme indhold.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
da: Angiv dele af sekunder for dato og klokkeslæt da billedet blev gemt som digital data her.

en: Device manufacturer (*):
da: Enhedens fremstiller (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
da: Angiv fremstilleren af billedindlæsningsudstyret brugt til at tage billedet her. Dette felt er begrænset til ASCII-tegn.

en: Device model (*):
da: Enhedens model (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
da: Angiv billedindlæsningsudstyrets model der er brugt til at tage billedet her. Dette felt er begrænset til ASCII-tegn.

en: Device type:
da: Enhedens type:

en: Film scanner
da: Filmscanner

en: Reflection print scanner
da: Scanner til tryksager

en: Digital still camera
da: Digital stillbilledkamera

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
da: Vælg udstyrstypen for billed-input brugt af kameraet til at tage billedet her.

en: Exposure time (seconds):
da: Eksponeringstid (sekunder):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
da: Aktivér dette for at angive eksponeringstid for et billede, angivet i sekunder.

en: Exposure program:
da: Eksponeringsprogram

[ctx: exposure program]
en: Not defined
da: Ikke defineret

[ctx: exposure program]
en: Manual
da: Manuelt

[ctx: exposure program]
en: Auto
da: Automatisk

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
da: Blænderprioritet

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
da: Lukkerprioritet

[ctx: exposure program]
en: Creative program
da: Kreativt program

[ctx: exposure program]
en: Action program
da: Bevægelsesprogram

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
da: Portrættilstand

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
da: Landskabstilstand

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
da: Angiv programmet som bruges af kameraet til at indstille eksponeringen da billedet blev taget her.

en: Exposure mode:
da: Eksponeringstilstand:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
da: Automatisk

[ctx: exposure mode]
en: Manual
da: Manuelt

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
da: Automatisk bracket

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
da: Angiv tilstanden som kameraet brugte til at indstille eksponeringen da billedet blev taget. I automatisk bracket-tilstand tager kameraet en følge af billeder af samme motiv med forskellige eksponeringsindstillinger.

en: Exposure bias (APEX):
da: Eksponeringsbias (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
da: Angiv eksponeringsbias værdi (i APEX-enheder) brugt af kameraet til at tage billedet her.

en: Metering mode:
da: Måletilstand

[ctx: metering mode]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: metering mode]
en: Average
da: Middelværdi

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
da: Centreret vægtet middelværdi

[ctx: metering mode]
en: Spot
da: Punkt

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
da: Flere punkter

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
da: Flere segmenter

[ctx: metering mode]
en: Partial
da: Delvis

[ctx: metering mode]
en: Other
da: Andet

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
da: Angiv målertilstanden brugt af kameraet til at indstille eksponeringen da billedet blev taget her.

en: Sensitivity (ISO):
da: Følsomhed (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
da: Angiv ISO-hastigheden for kameraet som billedet blev taget med her.

en: Sensing method:
da: Målemetode:

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: One-chip color area
da: Farveområde med en kreds

en: Two-chip color area
da: Farveområde med to kredse

en: Three-chip color area
da: Farveområde med tre kredse

en: Color sequential area
da: Farveområde i sekvens

en: Trilinear sensor
da: Trilineær sensor

en: Color sequential linear
da: Farvelineær i sekvens

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
da: Angiv billedsensortypen brugt af kameraet til at tage billedet her.

en: Focal length (mm):
da: Brændvidde (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
da: Angiv linsens brændvidde i millimeter brugt af kameraet til at tage billedet.

en: Focal length in 35mm film (mm):
da: Brændvidde i 35 mm film (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
da: Angiv tilsvarende brændvidde med et tænkt 35 mm filmkamera, i mm. Værdien 0 betyder at brændvidden er ukendt.

en: Digital zoom ratio:
da: Digitalt zoomforhold:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
da: Angiv den digitale forstørrelsesratio brugt af kameraet til at tage billedet her.

en: Lens aperture (f-number):
da: Linseåbning (f-nummer):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
da: Angiv linsens blænde brugt af kameraet til at tage billedet.

en: Max. lens aperture (f-number):
da: Maks linseåbning (f-nummer):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
da: Vælg den mindste blænde for linsen som bruges af kameraet til at tage billedet.

en: No flash
da: Ingen blitz

en: Fired
da: Udløst

en: Fired, no strobe return light
da: Udløst, intet tilbagesendt lys

en: Fired, strobe return light
da: Udløst, tilbagesendt lys

en: Yes, compulsory
da: Ja, obligatorisk

en: Yes, compulsory, no return light
da: Ja, obligatorisk, intet tilbagesendt lys

en: Yes, compulsory, return light
da: Ja, obligatorisk, tilbagesendt lys

en: No, compulsory
da: Nej, obligatorisk

en: No, auto
da: Nej, automatisk

en: Yes, auto
da: Ja, automatisk

en: Yes, auto, no return light
da: Ja, automatisk, intet tilbagesendt lys

en: Yes, auto, return light
da: Ja, automatisk, tilbagesendt lys

en: No flash function
da: Ingen blitzfunktion

en: Yes, red-eye
da: Ja, røde øjne

en: Yes, red-eye, no return light
da: Ja, røde øjne, intet tilbagesendt lys

en: Yes, red-eye, return light
da: Ja, røde øjne, tilbagesendt lys

en: Yes, compulsory, red-eye
da: Ja, obligatorisk, røde øjne

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
da: Ja, obligatorisk, røde øjne, intet tilbagesendt lys

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
da: Ja, obligatorisk, røde øjne, tilbagesendt lys

en: Yes, auto, red-eye
da: Ja, automatisk, røde øjne

en: Yes, auto, red-eye, no return light
da: Ja, automatisk, røde øjne, intet tilbagesendt lys

en: Yes, auto, red-eye, return light
da: Ja, automatisk, røde øjne, tilbagesendt lys

en: Light source:
da: Lyskilde:

[ctx: light source]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: light source]
en: Daylight
da: Dagslys

[ctx: light source]
en: Fluorescent
da: Fluorescerende

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
da: Wolfram (glødelampelys)

[ctx: light source]
en: Flash
da: Blitz

[ctx: light source]
en: Fine weather
da: Godt vejr

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
da: Overskyet vejr

[ctx: light source]
en: Shade
da: Skygge

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
da: Dagslys fluorescerende (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
da: Dagslys hvidt fluorescerende (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
da: Koldt hvidt fluorescerende (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
da: Hvidt fluorescerende (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
da: Standardlys A

[ctx: light source]
en: Standard light B
da: Standardlys B

[ctx: light source]
en: Standard light C
da: Standardlys C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
da: ISO studio wolfram

[ctx: light source]
en: Other light source
da: Anden lyskilde

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
da: Angiv type af lyskilde brugt til at tage billedet.

en: Flash mode:
da: Blitztilstand:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
da: Angiv blitzprogramtilstanden brugt af kameraet til at tage billedet.

en: Flash energy (BCPS):
da: Blitzenergi (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
da: Angiv blitzenergien som bruges til at tage billedet i BCPS-enheder her. BCPS (Beam Candle Power Seconds) er målet på reel styrke af en lyskilde når den fokuseres i en stråle af en reflektor eller linse. Denne værdi er den reelle styrke i en tidsperiode på et sekund.

en: White balance:
da: Hvidbalance:

en: Identify subject of content (3 chars max):
da: Identificér indholdets motiv (maksimalt tre tegn):

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
da: Angiv kategorien for indholdet. Dette felt er begrænset til 3 tegn.

en: Supplemental categories:
da: Supplerende kategorier:

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Delete
da: &Slet

en: &Replace
da: &Erstat

en: Headline:
da: Overskrift:

[ctx: content description]
en: Caption:
da: Billedtekst:

en: Caption Writer:
da: Billedtekstforfatter:

en: Enter the name of the caption author.
da: Angiv navnet på billedtekstens forfatter.

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Set here the name of content creator.
da: Angiv navnet på indholdets ophavsmand.

en: Byline Title:
da: Byline titel:

en: Set here the title of content creator.
da: Angiv ophavsmandens titel.

en: Credit:
da: Anerkendelse:

en: Set here the content provider.
da: Angiv her indholdsleverandøren.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
da: Kilde:

en: Contact:
da: Kontakt:

en: No ObjectData
da: Ingen objekt-data

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
da: Komprimeret binær File [*.ZIP]

en: Destination:
da: Mål:

en: Product ID:
da: Produkt-ID:

en: Service ID:
da: Service-ID:

en: Envelope ID:
da: Envelope-ID:

en: Priority:
da: Prioritet:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
da: 0: Ingen

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
da: 1: Høj

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
da: 8: Lav

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
da: 9: Brugerdefineret

en: Select here the envelope priority.
da: Angiv envelope-prioriteten her.

en: Select here envelope file format.
da: Vælg filformat for envelope her.

en: Sent date:
da: Afsendelsesdato:

en: Sent time:
da: Afsendt tid:

en: Set envelope sent date to today
da: Sæt envelope afsendelsesdato til idag

en: Set here the date when the service sent the material.
da: Angiv her datoen hvor tjenesten afsendte materialet.

en: Set here the time when the service sent the material.
da: Angiv her tidspunktet hvor tjenesten afsendte materialet.

en: Use information retrieval words:
da: Brug informationssøgningsord:

en: Digitization date
da: Digitaliseringsdato

en: Digitization time
da: Digitaliseringstid

en: Set here the creation date of digital representation.
da: Angiv dato den digitale repræsentation oprettedes her.

en: Set here the creation time of digital representation.
da: Angiv tid den digitale repræsentation oprettedes her.

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Creation time
da: Oprettelsestidspunkt

en: Set here the creation date of intellectual content.
da: Angiv oprettelsesdato for det ophavsretslige indhold her.

en: Set here the creation time of intellectual content.
da: Angiv tid det ophavsretslige indholdet oprettedes her.

en: Set here the full country name referenced by the content.
da: Angiv her det fuldstændige landenavn som indholdet refererer til.

en: City:
da: By:

en: Sublocation:
da: Underlokalitet:

en: State/Province:
da: Delstat/Landsdel:

en: Country:
da: Land:

en: Select here country name of content origin.
da: Angiv landenavnet for indholdets oprindelse her.

en: Release date
da: Udgivelsesdato

en: Release time
da: Udgivelsestidspunkt

en: Set release date to today
da: Sæt udgivelsesdato til idag

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
da: Angiv tidligste beregnede dato for brug af det ophavsretslige indhold.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
da: Angiv tidligste beregnede tid til brug for det ophavsretslige indhold her.

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Expiration time
da: Udløbstid

en: Set expiration date to today
da: Sæt udløbsdato til idag

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
da: Angiv senest beregnede dato for brug af det ophavsretslige indhold her.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
da: Angiv senest beregnede tid for brug af det ophavsretslige indhold her.

en: Language:
da: Sprog:

en: Select here the language of content.
da: Vælg her indoldets sprog.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
da: 0: Ingen

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
da: 1: Høj

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
da: 8: Lav

en: Select here the editorial urgency of content.
da: Vælg hvor meget indholdet haster redaktionelt.

en: Cycle:
da: Cyklus:

en: News
da: Nyheder

en: Advisory
da: Rådgivende

en: Select here the editorial type of content.
da: Angiv den redaktionelle type for indholdet.

[ctx: image title]
en: Title:
da: Titel:

en: Edit Status:
da: Redigeringsstatus:

en: Job Identifier:
da: Jobidentifikation:

en: Special Instructions:
da: Særlige instruktioner:

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
da: Redigér metadata...

en: Enter here a new supplemental category of content.
da: Angiv en ny kompletterende kategori for indholdet.

en: Default Language Caption Options
da: Billedtekst-indstillinger for standardsprog

en: Right Usage Terms:
da: Betingelser for brugsret:

en: Contact
da: Kontakt

en: Set here the contact e-mail.
da: Angiv her kontaktpersonens e-mailadresse.

en: Set here the contact URL.
da: Angiv her kontaktpersonens URL.

en: Phone:
da: Telefon:

en: Set here the contact 'phone number.
da: Angiv kontaktpersonens telefonnummer her.

[ctx: Street address]
en: Address:
da: Adresse:

en: Set here the contact address.
da: Angiv her kontaktpersonens adresse.

en: Postal code:
da: Postnummer:

en: Set here the contact postal code.
da: Angiv her kontaktpersonens postnummer.

en: Set here the contact city.
da: Angiv her kontaktpersonens by.

en: Set here the contact country.
da: Angiv her kontaktpersonens land.

en: Set here the original owner of content.
da: Angiv her den originale ejer af indholdet.

en: Set here the content's city of origin.
da: Angiv indholdets oprindelsesby her.

en: Set here the content's location within the city.
da: Angiv indholdets adresse i byen her.

en: Set here the content's Province or State of origin.
da: Angiv indholdets oprindelsesprovins eller -stat her.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
da: Titel:

en: Set here a shorthand reference for the content.
da: Angiv en shorthand-reference for indholdet her.

en: Nickname:
da: Kaldenavn:

en: A short informal name for the resource.
da: Et kort uformelt navn på ressourcen.

en: Identifiers:
da: Identifikatorer:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
da: Angiv de strenge som identificerer gentaget indhold her.

en: Enter the editorial usage instructions.
da: Angiv redaktionel brugsinstruktion.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
da: Angiv her Informative Provider Reference. I.P.R. er et navn registreret med XML/NAA som identificerer leverandøren der leverer en indikator for indholdet. Standardværdien for I.P.R. er "XMP" hvis en standard reference-kode er anvendt.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
da: Angiv her Subject Reference Number. Det er en numerisk kode der indikerer emnet og ??? og ??? på tjenestens sprog. Subject reference er et nummer mellem 01000000 og 17999999 og repræsenterer en sproguafhængig international reference til emnet. Et emne identificeres ved sit referencenummer og tilsvarende navne fra standardlister udgivet af XMP/NAA. Hvis en standard referencekode er anvendt, er disse lister de engelsksprogede referenceversioner. Dette felt er begrænset til en 8-cifret kode.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
da: Angiv her emnet. Engelsk bruges hvis du valgte en standard XMP/NAA referencekode.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
da: Angiv her subject matter name. Engelsk bruges hvis du valgte en standard XMP/NAA referencekode.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
da: Angiv her subject detail name. Engelsk bruges hvis du valgte en standard XMP/NAA referencekode.

en: Developer and Maintainer
da: Udvikler og vedligeholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
da: Vælg eventuelt en kalenderfil med de officielle helligdage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
da: Vælg eventuelt en kalenderfil med dine "familieferier"

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
da: Udskriv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
da: Papirstørrelse:

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
da: Høj

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
da: Høj

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
da: Lav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
da: &Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
da: &Højre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
da: Tegn linjer i kalender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
da: Skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
da: År:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
da: Vælg billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
da: Venstreklik på en måned for at vælge et billede, højreklik for at rydde et billede.

en: Choose events to show on the Calendar
da: Vælg begivenheder der vises i kalenderen

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
da: Ingen gyldige billeder valgt til måneder<br/>Tryk tilbage for at vælge billeder

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
da: Bemærk at du laver en kalender for<br/>indeværende år eller et tidligere år.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
da: Tryk på Næste for at starte udskrift<br/><br/>Følgende måneder udskrives for året %1:<br/>

en: Printing calendar page for %1 of %2
da: Udskriver kalenderside for %1 ud af %2

en: &Abort
da: &Afbryd

en: Camera
da: Kamera

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
da: Filnavn

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
da: Fjern element

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
da: Ryd alt

[ctx: @action:button]
en: Details...
da: Detaljer...

en: Author and Maintainer
da: Forfatter og vedligeholder

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
da: ukendt

en: Cannot run %1:
    
     %2
da: Kan ikke køre %1:
    
     %2

en: unavailable
da: ikke tilgængelig

en: Internal Error
da: Intern fejl

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: &Choose image selection method:
da: &Vælg metode til billedvalg:

en: Images
da: Billeder

en: Theme Selection
da: Valg af tema

en: Could not create folder '%1'
da: Kunne ikke oprette mappen "%1"

en: Developer
da: Udvikler

en: <b>Canceled</b>
da: <b>Annullerede</b>

en: PTO file already created in the temporary directory.
da: PTO-filen er allerede oprettet i den midlertidige mappe.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
da: PTO-filen kan ikke oprettes i den midlertidige mappe.

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
da: <qt><p><h1>Efterbehandling af panorama</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
da: Efterbehandling af panorama

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
da: <h1><b>Fejl</b></h1><p>%1</p>

en: Unsupported Paper Size
da: Ikke understøttet papirstørrelse

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
da: Udskriv til PDF

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
da: Billedfilnavne

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
da: Exif dato/tid

en: Author
da: Fotograf

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
da: Beskær ikke fotos, skalér dem blot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
da: Ingen beskæring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
da: Rotér foto mod venstre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
da: Rotér foto mod højre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
da: Forrige foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
da: << Forrig&e

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
da: Næste foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
da: N&æste >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
da: Foto 0 af 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
da: Tilpasset layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
da: Rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
da: Fotostørrelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
da: tommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
da: Kolonner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
da: Fotos pr. side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
da: Fotos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
da: Ark:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
da: Tomme pladser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
da: Sideindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
da: Side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
da: Næste side

en: Choose your grid size
da: Vælg gitterstørrelse

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Insert number of rows
da: Indsæt antal rækker

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Insert number of columns
da: Indsæt antal kolonner

en: Choose to have a custom photo size album
da: Vælg at have et album med tilpasset fotostørrelse

en: Photo height
da: Fotohøjde

en: Insert photo height
da: Indsæt fotohøjde

en: Photo width
da: Fotobredde

en: Insert photo width
da: Indsæt fotobredde

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
da: Kunne ikke slette GIMP's midlertidige filer.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe. Kontrollér at du har de fornødne rettigheder til denne mappe og prøv igen.

en: Add again
da: Tilføj igen

en: Remove
da: Fjern

en: Photo %1 of %2
da: Foto %1 of %2

en: Error opening input file
da: Fejl under åbning af input-fil

en: Error opening temporary folder
da: Fejl under åbning af midlertidig mappe

en: Cannot resize image. Aborting.
da: Kan ikke ændre størrelsen på billedet. Afbryder.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
da: Kan ikke gemme billedet (JPEG) med ny størrelse. Afbryder.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
da: Kan ikke gemme billedet (PNG) med ny størrelse. Afbryder.

en: Resizing %1
da: Ændrer størrelsen på %1

en: %1 resized successfully
da: Størrelsen på %1 ændret

en: Failed to resize %1: %2
da: Kunne ikke ændre størrelsen på %1: %2

en: There are no files to send
da: Der er ingen filer at sende

en: Build images properties file
da: Opret fil med billedegenskaber

en: no caption
da: ingen billedtekst

en: no keywords
da: ingen nøgleord

en: file "%1":
    Original images: %2
da: filen "%1":
    Originale billeder: %2

en: Comments: %1
da: Kommentarer: %1

en: Tags: %1
da: Mærker: %1

en: Rating: %1
da: Katakter: %1

en: properties.txt
da: egenskaber.txt

en: Image properties file done
da: Fil med billedeegenskaber færdig

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
da: Der kan ikke ændres størrelse på nogle af billederne.
    Vil du tilføje billederne som vedhæftninger uden størrelsesændring?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
da: Filen "%1" er for stor til at blive sendt, reducér dens størrelse eller ændr dine indstillinger

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
da: Kan ikke starte programmet '%1'.
    Kontrollér dit system.

en: Starting "%1" program...
da: Starter programmet "%1"...

en: After having sent your images by email...
da: Efter afsendelse af dine billeder via e-mail...

en: Send by Email
da: Send via e-mail

en: Mail program:
da: E-mail-program:

en: Maximum email size limit:
da: Maksimal e-mail-størrelse:

en: Adjust image properties
da: Juster billedegenskaber

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling kan størrelse og komprimeringsniveau på billederne der skal sendes blive ændret.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
da: <p>Komprimeringsværdi for JPEG billeder der skal sendes:</p>

en: Image quality:
da: Billedkvalitet:

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
da: Hvis valgt, vil lydsporet for det aktuelle album blive gemt og gendannet automatisk ved næste opstart.

en: Load playlist from a file.
da: Indlæs spilleliste fra fil.

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
da: Diasshowets varighed er længere end lydsporets. Forslag: Tilføj flere lydfiler.

en: You can only move image files up one at a time.
da: Du kan kun flytte en billedfil opad ad gangen.

en: You can only move files down one at a time.
da: Du kan kun flytte én fil nedad ad gangen.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
da: Kan ikke generere en forhåndsvisning af en tom filliste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
da: Forhåndsvisning...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
da: &Løkke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
da: Husk lydspor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
da: Lydspor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
da: Afspil

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
da: Næste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
da: Tid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
da: &Brugerflade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
da: Brug &millisekunder i stedet for sekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
da: Brug musehjulet til at navigere mellem billeder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
da: Aktiver muse&hjul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
da: Deaktivér &ton ud/ind

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
da: Deaktivér o&vertoning

en: This is a comment sample...
da: Dette er en forsmag på en kommentar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
da: Vælg skrifttype...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
da: Ugennemsigtighed af baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
da: Skriftfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
da: Kan ikke tilgå filen %1. Kontrollér om stien er korrekt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
da: Antal billeder i porteføljen i alt og varighed af forløbet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
da: Afspilning

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
da: Start præsentation

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
da: Ingen

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
da: Bøj

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
da: Blanding

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
da: Terning

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
da: Udton

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
da: Blafre

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
da: Ind ud

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
da: Rotér

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
da: Dias

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
da: Tilfældig

en: OpenGL support is not available on your system.
da: OpenGL-understøttelse er ikke til rådighed på dette system.

[ctx: @action]
en: Presentation...
da: Præsentation...

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
da: Skakbræt

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
da: Fej

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
da: Mosaik

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
da: Kubisme

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
da: Voksende

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
da: Vandrette linjer

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
da: Lodrette linjer

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
da: Cirkel udad

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
da: Multicirkel udad

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
da: Spiral ind

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
da: Giver et diasshow

en: The delay, in seconds, between images.
da: Forsinkelsen mellem billeder (i sekunder).

en: Start with current image
da: Start med nuværende billede

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, startes diasshowet med det billede der nu er valgt i billedlisten.

en: Slideshow runs in a loop
da: Diasshowet kører i en løkke.

en: Run the slideshow in a loop.
da: Kør diasshowet i en løkke.

en: Show image file name
da: Vis billedfilens navn

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
da: Vis billedfilens navn nederst på skærmen.

en: Show image creation date
da: Vis billedes oprettelsesdato

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
da: Vis billedets oprettelsesdato og -tid nederst på skærmen.

en: Show camera aperture and focal length
da: Vis kamerablænde og -fokallængde

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
da: Vis kameraets blænde og fokallængde nederst på skærmen.

en: Show camera exposure and sensitivity
da: Vis kameraets eksponeringstid og følsomhed

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
da: Udskriv kameraets eksponeringstid og følsomhed nederst på skærmen

en: Show camera make and model
da: Vis kamerafabrikat og model.

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
da: Vis kamera-fabrikat og -model nederst på skærmen.

en: Show image caption
da: Vis billedtekst

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
da: Vis billedtekst nederst på skærmen.

en: Show image title
da: Vis billedtitel

en: Show the image title at the bottom of the screen.
da: Vis billedets titel nederst på skærmen.

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
da: Vis billedtekst nederst på skærmen hvis ingen titler findes.

en: Show image tags
da: Vis billedmærker

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
da: Vis digiKam billedmærkenavnene nederst på skærmen.

en: Show image labels
da: Vis billedetiketter

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
da: Nuværende skærm

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
da: Standardskærm

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
da: Skærm %1

en: Slideshow
da: Diasshow

en: Switch Screen
da: Skift skærm

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
da: Skærm %1

en: Failed to upload photo
da: Kunne ikke uploade foto

en: Failed to list folders
da: Kunne ikke opliste mapper

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
da: Eksportér til &Dropbox...

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
da: Intet billede valgt. Vælg hvilke billeder der skal uploades.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
da: Godkendelse mislykkedes. Vil du prøve igen?

en: Dropbox export
da: Eksport til Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
da: Kunne ikke uploade billede til Dropbox: 
    %1
    Vil du fortsætte?

en: Dropbox call failed:
    %1
da: Kald til Dropbox mislykkedes:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
da: Privatlivsindstilling for albummet der vil blive oprettet (påkrævet).

en: Only Me
da: Kun mig

en: Only Friends
da: Kun venner

en: Friends of Friends
da: Venners venner

en: Everyone
da: Alle

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
da: Eksportér til &Facebook...

en: The service is not available at this time.
da: Tjenesten er ikke tilgængelig i øjeblikket.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
da: Programmet har nået det maksimale antal tilladte forespørgsler.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
da: Ugyldig session-nøgle eller session er udløbet. Forsøg at logge ind igen.

en: Invalid album ID.
da: Ugyldigt album-Id.

en: Album is full.
da: Albummet er fyldt op.

en: Missing or invalid file.
da: Manglende eller ugyldig fil.

en: Too many unapproved photos pending.
da: For mange ikke godkendte fotos venter.

en: Validate previous session...
da: Validér foregående session...

en: Facebook Call Failed: %1
da: Facebook-kald mislykkedes: %1

en: Facebook export
da: Eksport til Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
da: Kunne ikke uploade foto til Facebook: %1
    Vil du fortsætte?

en: Facebook Call Failed: %1
da: Facebook-kald mislykkedes: %1

en: Target location:
da: Målplacering:

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
da: Sætter måladressen som billederne skal uploades til. Dette kan være enhver adresse som brugt i Dolphin eller Konqueror, f.eks. ftp://min.server.org/under/mapper.

en: This is the list of images to upload to the specified target.
da: Dette er listen over billeder der skal uploades til det angivne mål.

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
da: Nogle af billederne er ikke blevet overført og er stadig på listen. Du kan prøve at eksportere disse billeder igen nu.

en: This is the list of images to import into the current album.
da: Dette er listen over billeder der skal importeres til det aktuelle album.

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
da: Nogle af billederne er ikke blevet overført og er stadig på listen. Du kan prøve at importere disse billeder igen nu.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
da: Eksportér til ekstern lagring...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
da: Importér fra ekstern lagring...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
da: Markér om fotoet skal være synligt for offentligheden eller brug fanebladet Upload-indstillinger for at angive dette for alle billeder

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
da: Markér om fotoet skal være synligt for familie eller brug fanebladet Upload-indstillinger for at angive dette for alle billeder

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
da: Markér om fotoet skal være synligt for venner eller brug fanebladet Upload-indstillinger for at angive dette for alle billeder

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
da: Angiv sikkerhedsniveau for fotoet eller brug fanebladet Upload-indstillinger for at angive dette for alle billeder

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
da: Angiv hvilken type billede dette er eller brug fanebladet Upload-indstillinger for at angive dette for alle billeder

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
da: Tilføj ekstra mærker pr. billede eller brug fanebladet upload-indstillinger for at føje mærker til alle billeder

en: Enter extra tags, separated by commas.
da: Angiv ekstra mærker, adskilt af kommaer.

en: Getting the maximum allowed file size.
da: Henter den maksimalt tilladte filstørrelse.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
da: Filstørrelsen overskrider den maksimalt tilladte filstørrelse.

en: General upload failure
da: Upload mislykkedes

en: Filesize was zero
da: Filstørrelsen var nul

en: Filetype was not recognized
da: Filtypen blev ikke genkendt

en: User exceeded upload limit
da: Brugeren overskred sin upload-kvote

en: Invalid signature
da: Ugyldig signatur

en: Missing signature
da: Manglende signatur

en: Login Failed / Invalid auth token
da: Login mislykkedes / ugyldigt godkendelses-tegn

en: Invalid API Key
da: Ugyldig API-nøgle

en: Format "xxx" not found
da: Formatet "xxx" ikke fundet

en: Invalid XML-RPC Method Call
da: Ugyldigt XML-RPC-funktionskald

en: The POST method is now required for all setters
da: POST metoden kræves nu for alle sættere

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
da: En fejl opstod: %1
    Vi kan ikke fortsætte.

en: PhotoSet creation failed:
da: Oprettelse af fotosæt mislykkedes:

en: Failed to fetch list of photo sets.
da: Kunne ikke hente fotosæt-listen.

en: Failed to query photo information
da: Kunne ikke forespørge i foto-information

en: Remove Account
da: Fjern konto

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
da: Dette er listen over billeder der skal uploades til din Flickr-konto.

en: Extra tags
da: Ekstra mærker

[ctx: photo permissions]
en: Family
da: Familie

[ctx: photo permissions]
en: Friends
da: Venner

en: Safety level
da: Sikkerhedsniveau

en: Content type
da: Indholdstype

[ctx: photo safety level]
en: Safe
da: Sikkert

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
da: Moderat

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
da: Indskrænket

[ctx: photo content type]
en: Photo
da: Foto

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Tag options
da: Mærkeindstillinger

en: Use Host Application Tags
da: Brug værtsprogrammets mærker

en: More tag options
da: Flere mærkeindstillinger

en: Added Tags:
da: Tilføjede mærker:

en: Enter new tags here, separated by commas.
da: Angiv nye mærker her, adskilt af kommaer.

en: Add tags per image
da: Tilføj mærker pr. billede

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
da: Hvis markeret, kan du angive ekstra mærker hvor hvert enkelt billede i filliste-fanebladet

en: Strip Spaces From Tags
da: Fjern mellemrum fra mærker

en: Publication Options
da: Offentliggørelsesindstillinger

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
da: Offentlig (alle kan se dem)

en: Visible to Family
da: Tilgængelige for familie

en: Visible to Friends
da: Tilgængelige for venner

en: More publication options
da: Flere offentliggørelsesindstillinger

en: Safety level:
da: Sikkerhedsniveau:

en: Safe
da: Sikkert

en: Moderate
da: Moderat

en: Restricted
da: Indskrænket

en: Content type:
da: Indholdstype:

en: Fewer publication options
da: Færre offentliggørelsesindstillinger

en: Fewer tag options
da: Færre mærkeindstillinger

en: Flickr Export
da: Flickr-eksport

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
da: Kunne ikke hente fotosæt-information fra %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
da: Upload til %1 mislykkedes. %2
    Vil du fortsætte?

en: Failed to create folder
da: Kunne ikke oprette mappe

en: File-size was zero
da: Filstørrelsen var nul

en: File-type was not recognized
da: Filtypen blev ikke genkendt

en: Login failed / Invalid auth token
da: Login mislykkedes / ugyldig godkendelses-tegn

en: The POST method is now required for all setters.
da: POST-metoden kræves nu for alle sættere.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
da: En fejl opstod: %1
    Vi kan ikke fortsætte.

en: Failed to fetch photo-set list
da: Kunne ikke hente foto-sætlisten

en: Access Level
da: Adgangsniveau

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
da: Ikke oplistet / privat

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
da: Login kræves for at se

en: Unlisted album require Sign-In to View
da: Ikke vist album kræver login for at kunne ses

en: Privacy:
da: Privatliv:

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
da: Eksport til &Google Drev...

en: Add As New
da: Tilføj som nyt

en: Item will be added alongside the linked version.
da: Elementet tilføjes sammen med den linkede version.

en: Add All
da: Tilføj alle

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
da: Elementer tilføjes sammen med den linkede version. Du vil ikke blive spurgt igen.

en: Replace
da: Erstat

en: Item will be replacing the linked version.
da: Elementet vil erstatte den linkede version.

en: Replace All
da: Erstat alle

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
da: Elementer vil erstatte den linkede version. Du vil ikke blive spurgt igen.

en: A linked item already exists.
da: Et linket element findes allerede.

en: Tag path behavior :
da: Opførsel af mærke-sti:

en: Leaf tags only
da: Kun yderste niveau af mærker

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
da: Eksportér kun mærker fra det yderste niveau af mærkehierarkier

en: Split tags
da: Opdel mærker

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
da: Eksportér mærket fra yderste niveau og alle forfædre som enkelte mærker.

en: Combined String
da: Kombineret streng

en: Build a combined tag string.
da: Byg en kombineret mærkestreng.

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
da: Eksportér til &Imageshack...

en: Authenticating the user
da: Autentificerer brugeren...

en: Getting galleries from server
da: Henter gallerier fra serveren

en: Successfully retrieved galleries
da: Gallerierne blev hentet

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
da: Føj til rodmappe

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
da: Opret nyt galleri

en: Image Shack Export
da: Eksport til Imageshack

en: Authenticating...
da: Autentificerer...

en: Login failed: %1
da: Login mislykkedes: %1

en: Failed to get galleries list: %1
da: Kunne ikke hente liste over gallerier: %1

en: Submission title
da: Indsendelsestitel

en: Submission description
da: Indsendelsesbeskrivelse

en: Imgur URL
da: Imgur-URL

en: Imgur Delete URL
da: Imgur slet-URL

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
da: Eksportér til &Imgur...

en: Forget
da: Glem

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
da: Kunne ikke uploade billede til Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
da: Kunne ikke uploade billede til Imgur: %1
    Vil du fortsætte?

en: Date
da: Dato

en: Location
da: Lokalitet

en: More options
da: Flere indstillinger

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
da: Eksportér til MediaWiki...

en: Error on file '%1'
da: Fejl ved filen "%1"

en: Error on file '%1': %2
da: Fejl ved filen "%1": %2

en: MediaWiki export
da: Eksport til MediaWiki

en: Please check your credentials and try again.
da: Tjek dine akkreditiver og prøv igen.

en: Upload finished with no errors.
da: Upload gennemført uden fejl.

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
da: Godkendelse mislykkedes. Klik "Fortsæt" for at autentificere.

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
da: Brugernavn:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
da: Adgangskode:

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
da: Eksportér til &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
da: Tjek om %1 allerede findes

en: Piwigo URL probably incorrect
da: URL til Piwigo er sandsynligvis forkert

en: Incorrect username or password specified
da: Forkert brugernavn eller adgangskode angivet

en: Invalid response received from remote Piwigo
da: Ugyldigt svar fra ekstern Piwigo

en: Failed to list albums
da: Kunne ikke opliste albummer

en: Photo '%1' already exists.
da: Fotoet "%1" findes allerede.

en: Photo '%1' already exists in this album.
da: Fotoet "%1" findes allerede i dette album.

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
da: Upload stykket %1/%2 ud af %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
da: Advarsel: Billedet kan ikke uploades i fuld størrelse.

en: Upload the metadata of %1
da: Upload metadata for %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
da: Ugyldigt svar fra ekstern Piwigo (%1)

en: Visit Piwigo website
da: Besøg Piwigo-websiden

[ctx: reload album list]
en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload album list
da: Genindlæs albumliste

en: Change Account
da: Skift konto

en: Maximum width:
da: Maksimal bredde:

en: Maximum height:
da: Maksimal højde:

en: Resized JPEG quality:
da: JPEG-kvalitet med ændret størrelse:

en: Edit Piwigo Data
da: Redigér Piwigo-data

en: Failed to login into remote piwigo.
da: Kunne ikke logge ind på ekstern Piwigo.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
da: 
    Vil du kontrollere dine indstillinger og prøve igen?

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
da: Intet at uploade - vælg fotos der skal uploades.

en: The file %1 is not a supported image or video format
da: Filen %1 er ikke et understøttet billed- eller videoformat

en: Uploading file %1
da: Uploader filen %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
da: Kunne ikke uploade mediet til ekstern Piwigo.

en: 
    Do you want to continue?
da: 
    Vil du fortsætte?

en: Not logged in
da: Ikke logget på

en: Invalid command
da: Ugyldig kommando

en: Invalid login name or password
da: Ugyldigt login-navn eller adgangskode

en: Session expired
da: Session udløbet

en: Unknown album
da: Ukendt album

en: Failed to open album
da: Kunne ikke åbne album

en: The album name cannot be empty
da: Albummets navnet må ikke være tomt

en: Failed to create album
da: Kunne ikke oprette album

en: Album does not exist
da: Albummet findes ikke

en: File upload failed
da: Fil-upload mislykkedes

en: Unsupported file extension
da: Ikke understøttet filendelse

en: Logging in %v%
da: Logger ind %v%

en: Logging out %v%
da: Logger ud %v%

en: Loading albums %v%
da: Indlæser albummer %v%

en: Creating album %v%
da: Opretter album %v%

en: Opening album %v%
da: Åbner album %v%

en: Closing album %v%
da: Lukker album %v%

en: Adding photos %v%
da: Tilføjer fotos %v%

en: SmugMug New Album
da: SmugMug nyt album

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
da: Dette er de grundlæggende indstillinger for et nyt SmugMug-album.

en: Title of the album that will be created (required).
da: Titel på albummet der oprettes (påkrævet).

en: Album template for the new album (optional).
da: Album-skabelon for nyt album (valgfrit).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
da: Titel:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
da: Beskrivelse:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
da: Skabelon:

en: Security && Privacy
da: Sikkerhed og Privatliv

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
da: Dette er sikkerheds- og privatlivs-indstillingerne for det ny SmugMug-album.

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
da: Et offentligt album vises på din offentlige SmugMug-side.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
da: Ikke-listede

en: Require password to access the album (optional).
da: Kræv adgangskode for at tilgå albummet (valgfrit).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
da: Adgangskode-vink at vise brugere i adgangskode-dialogen (valgfrit).

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Password Hint:
da: Adgangskode-vink:

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
da: Eksportér til &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
da: Importer fra &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
da: Logger på SmugMug-tjenesten...

en: Login failed
da: Login mislykkedes

en: Invalid user/nick/password
da: Ugyldig bruger/kaldenavn/adgangskode

en: Invalid API key
da: Ugyldig API-nøgle

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
da: Dette er listen over billeder til upload til din SmugMug-konto.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
da: Dette er et klikbart link til at åbne SmugMug-hjemmesiden i en webbrowser.

en: Account
da: Konto

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
da: Dette er den SmugMug-konto der vil blive brugt til godkendelse.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
da: Anonym

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
da: Log ind på SmugMug-tjenesten som anonym.

en: SmugMug Account
da: SmugMug konto

en: Login to SmugMug web service using email and password.
da: Log ind på SmugMug-tjenesten med e-mail og adgangskode.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
da: E-mail:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
da: Vælg en anden SmugMug-konto til brug ved godkendelse

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
da: Dette er den SmugMug-konto der vil blive brugt ved overførsel.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
da: Kaldenavn for SmugMug-bruger til at opliste albummer.

en: Site Password:
da: Adgangskode for netstedet:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
da: Global adgangskode for angiven SmugMug kaldenavn/bruger.

en: Album Password:
da: Adgangskode til album:

en: Password for SmugMug album.
da: Adgangskode til SmugMug album.

en: New Album
da: Nyt album

en: Create new SmugMug album
da: Opret nyt SmugMug album

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
da: Dette er den placering SmugMug-billeder vil blive downloadet til.

en: These are options that will be applied to images before upload.
da: Disse indstillinger vil blive anvendt til billeder før upload.

en: Maximum dimension:
da: Maksimal dimension:

en: &lt;none&gt;
da: &lt;ingen&gt;

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
da: Upload af foto til SmugMug mislykkedes.
    %1
    Vil du fortsætte?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
da: Download af foto fra SmugMug mislykkedes: %1
    Vil du fortsætte?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
da: Download af foto fra SmugMug mislykkedes: %1
    Vil du fortsætte?

en: Raw Import
da: RAW-import

en: Post Processing
da: Efterbehandling

en: Raw Decoding
da: RAW-dekodning

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
da: Kan ikke dekode RAW-billedet
    "%1"

en: Abort
da: Afbryd

en: Abort the current Raw image preview.
da: Afbryd den aktuelle forhåndsvisning af RAW-billedet.

en: Generate a Raw image preview using current settings.
da: Generér en forhåndsvisning af et RAW-billede med nuværende indstillinger.

en: Brightness:
da: Lysstyrke:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
da: Sæt justeringen af billedets lysstyrke her.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
da: Sæt justeringen af billedets kontrast her.

en: Set here the gamma adjustment of the image
da: Sæt billedets gammajustering her

en: Set here the color saturation correction.
da: Sæt korrektion af farvemætning her.

en: Exposure (E.V):
da: Eksponering (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
da: Denne værdi (i E.V.) bliver brugt til at udføre en kompensation af billedets eksponering.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
da: Dette er kurvejusteringen af billedets luminans

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset curve to linear
da: Nulstil kurve til lineær

en: Exposure
da: Eksponering

en: Luminosity Curve
da: Lysstyrke-kurve

en: Reset all settings to default values.
da: Nulstil alle indstillinger til standardværdier.

en: Import
da: Importér

en: Import image to editor using current settings.
da: Importér billede til editor med nuværende indstillinger.

en: Use Default
da: Brug standard

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
da: Brug generelle indstillinger for RAW-dekodning til at indlæse dette billede i editor.

en: Trash
da: Papirkurv

en: Current Timeline Search
da: Aktuel tidslinjesøgning

en: Current Fuzzy Image Search
da: Nuværende uklare billedsøgning

en: Current Fuzzy Sketch Search
da: Nuværende uklare skitsesøgning

en: Current Map Search
da: Nuværende kort-søgning

en: Current Search
da: Nuværende søgning

en: Current Duplicates Search
da: Aktuel duplikatsøgning

en: Enter new album name:
da: Angiv nyt albumnavn:

en: Searches
da: Søgninger

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
da: <p>Samlingen er stadig tilgængelig, men identifikatoren er ændret.<br/>Dette kan skyldes genoprettelse af en backup, ændring af partitionslayout eller filsystem-indstillinger.<br/>Samlingen er nu placeret her:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
da: Samlingen er placeret på en lagringenhed som ikke altid er tilsluttet. Markér samlingen som en flytbar samling.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
da: Foretag ikke noget nu. Jeg vil gerne løse problemet senere via opsætningsdialogen

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
da: <p>Du har valgt mappen "%1" til placering af databasen. Der findes en databasefil fra en ældre version af digiKam i denne mappe.</p><p>Vil du opgradere den gamle databasefil - og derved bekræfte at denne databasefil faktisk blev oprettet til billederne i mappen "%2" eller ignorere den gamle og fil og starte en ny database?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
da: <p>Du har valgt mappen "%1" som ny placering af databasen. Der findes en databasefil fra en ældre version af digiKam i denne mappe.</p><p>Vil du opgradere den gamle databasefil, starte med en ny database eller kopiere den nuværende database til denne placering og fortsætte med at bruge den?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
da: <p>Du har valgt mappen "%1" som ny placering af databasen. Der findes en databasefil fra en ældre version af digiKam i denne mappe.</p><p>Vil du opgradere den gamle databasefil eller starte med en ny database?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
da: Det mislykkedes at kopiere den gamle databasefil ("%1") til dens nye placering ("%2"). Prøver at opgradere gamle databaser.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
da: <p>Du har valgt mappen "%1" som den nye placering af databasen.</p><p>Vil kopiere den nuværende database hertil og fortsætte med at bruge den, eller starte med en ny database?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
da: <p>Du har valgt mappen "%1" som ny placering af databasen. Der er allerede en database-fil på denne placering.</p><p>Vil du bruge den eksisterende fil som ny database, eller slette den og kopiere den nuværende database til denne placering?</p>

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
da: Kunne ikke lave backup af den eksisterende databasefil ("%1"). Nægter at erstatte filen uden backup, bruger den eksisterende fil.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
da: Det mislykkedes at kopiere den gamle databasefil ("%1") til dens nye placering ("%2"). Starter med en tom database.

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
da: Den oplyste placering af samlingen er ugyldig eller ikke tilgængelig for tiden.

en: No parent found for album.
da: Ingen forælder til albummet.

en: Album name cannot be empty.
da: Albummets navnet må ikke være tomt.

en: Album name cannot contain '/'.
da: Albummets navn må ikke indeholde "/".

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
da: createPAlbum accepterer ikke hovedalbummet som forælder.

en: An existing album has the same name.
da: Et eksisterende album har det samme navn.

en: Failed to add album to database
da: Mislykkedes at tilføje album til database

en: No such album
da: Intet sådant album

en: Cannot rename root album
da: Kan ikke omdøbe rod-album

en: Cannot rename album root album
da: Kan ikke omdøbe albummets hovedalbum

en: Album name cannot contain '/'
da: Albummets navn må ikke indeholde "/"

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
da: Et album med samme navn findes allerede.
    Vælg et andet navn.

en: Failed to rename Album
da: Mislykkedes at omdøbe album

en: Cannot edit root album
da: Kan ikke redigere rod-album

en: No parent found for tag
da: Ingen forælder til dette mærke

en: Tag name cannot be empty
da: Mærke-navnet må ikke være tomt

en: Tag name cannot contain '/'
da: Mærke-navnet må ikke indeholde "/"

en: Tag name already exists
da: Mærke-navnet findes allerede

en: Failed to add tag to database
da: Mislykkedes at tilføje mærke til databasen.

en: Cannot edit root tag
da: Kan ikke redigere rod-mærke

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
da: Et mærke med samme navn findes allerede.
    Vælg et andet navn.

en: Cannot move root tag
da: Kan ikke flytte rod-mærke

en: No such tag
da: Intet sådant mærke

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Expand Selected Nodes
da: Fold de valgte knuder ud

en: Collapse Selected Recursively
da: Fold markerede sammen rekursivt

en: Find Duplicates...
da: Find duplikater...

en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: @title]
en: Labels
da: Etiketter

en: No Album Selected
da: Intet album valgt

en: No Tag Selected
da: Intet mærke valgt

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
da[0]: 1 mærke valgt
da[1]: %1 mærker valgt

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
da[0]: 1 album valgt
da[1]: %1 albummer valgt

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
da[0]: 1 mærke udeladt
da[1]: %1 mærker udeladt

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
da[0]: 1 album udeladt
da[1]: %1 albummer udeladt

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
da: Markér alle albummer der skal behandles.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
da: Nulstil valgte albummer

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
da: Markér alle mærker der skal behandles.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
da: Nulstil valgte mærker

en: Create New Album
da: Opret nyt album

en: &New Album
da: &Nyt album

en: Create new album
da: Opret nyt album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
da: Beklager, digiKam understøtter ikke eksterne URL'er som samlinger.

en: The selected folder does not exist or is not readable
da: Den valgte mappe eksisterer ikke eller kan ikke læses

en: There is already a collection containing the folder "%1"
da: Der er allerede en samling der indeholder mappen "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
da: Lagringsmediet kan identificeres unikt.

en: The collection is located on your harddisk
da: Samlingen er placeret på din harddisk

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
da: Dette er en cd/dvd der identificeres af den etiket, du kan indstille i dit cd-brænderprogram. Der er allerede en anden indgang med den samme etiket. De to kendes på filerne i rodmappen. Hæft derfor ingen filer på cd'en, da den så ikke kan genkendes. Brug for fremtiden en unik etiket på dine cd'er og dvd'er, hvis du vil bruge dem med digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
da: Dette er en cd/dvd. Den identificeres af etiketten ("%1"), du har indstillet i dit cd-brænderprogram. Husk også fremover at bruge en unik etikette, når du opretter yderligere cd'er til brug med digiKam.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
da: Dette er et flytbart lagringsmedie identificeret ved etiketten ("%1")

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
da: Dette element bliver kun identificeret via stien hvor den blev fundet på dit system ("%1"). Der er ikke flere specifikke identifikationsmidler (UUID, etiket) tilgængelige.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
da: På dit system er det ikke muligt at identificere lagringsmediet på denne sti. Det tilføjes med filstien som den eneste identifikation. Dette vil fungere fint for din lokale harddisk.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
da: Du skal montere din delte Samba-ressource lokalt. Beklager, digiKam understøtter i øjeblikket ikke smb://-URL'er.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
da: Der findes allerede en samling på en delt netværksressource med den samme sti.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
da: Den delte netværksressource identificeres via den sti du valgte. Hvis stien er tom betragtes den delte ressource som utilgængelig.

en: Error while opening the source database.
da: Fejl under åbning af kildedatabasen.

en: Error while opening the target database.
da: Fejl under åbning af måldatabasen.

en: Error while scrubbing the target database.
da: Fejl under skrubning af måldatabasen.

en: Create Schema...
da: Opret skema...

en: Error while creating the database schema.
da: Fejl under oprettelse af databaseskemaet.

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
da: Du har ikke tilstrækkelige privilegier til databasen.
    Følgende privilegier er ikke tildelt dig:
     %1
    Tjek dine privilegier til databasen og genstart digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
da: Databasen er ikke gyldig: Indstillingen "DBVersion" findes ikke. Denne version af databaseskema kan ikke verificeres. Prøv at starte med en tom database.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
da: Databasen er blevet brugt med en nyere version af digiKam og er blevet opdateret til et databaseskema, der ikke kan bruges med denne version. (Dette betyder at denne version af digiKam er for gammel, eller databasens format er for nyt). Brug den nyere version af digiKam du brugte før.

en: Failed to create tables in database.
da: Mislykkedes at oprette tabeller i databasen.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
da: Databaseopdateringshandlingen kan ikke findes. Sørg for at dbconfig.xml-filen for den aktuelle version af digiKam er installeret på det korrekte sted.

en: Updated schema to version %1.
da: Opdaterede skemaet til version %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
da: Kopiering af den gamle databasefil ("%1") til dens nye placering ("%2") mislykkedes. Fejlmeddelelse: "%3". Kontrollér at filen kan kopieres - ellers slet den.

en: Copied database file
da: Kopierede databasefil

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
da: Den gamle databasefil ("%1") blev kopieret til den nye placering ("%2"), men den kan ikke åbnes. Slet begge filer og prøv igen ved at starte med en tom database.

en: Opened new database file
da: Åbnede ny databasefil

en: Prepared table creation
da: Forberedte oprettelse af tabel

en: Created tables
da: Oprettede tabeller

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
da: Ingen sti til albumsbibliotek blev fundet i konfigurationsfilen. Opgiver opdateringen af skemaet. Prøv med en tom database eller reparér din konfiguration.

en: Configured one album root
da: Konfigurerede en album-rod

en: Imported albums
da: Importerede albummer

en: Imported images information
da: Information om importerede billeder

en: Last Search (0.9)
da: Sidste søgning (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
da: Initialiserede og importerede filendelse-filter

en: Did the initial full scan
da: Indledende fuld scanning udført

en: Imported creation dates
da: Importerede oprettelsesdatoer

en: Imported comments
da: Importerede kommentarer

en: Imported ratings
da: Importerede karakterer

en: Dropped v3 tables
da: Droppede v3-tabeller

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
da: Fejl under åbning af databasen.
    digiKam vil automatisk prøve at genforbinde til databasen.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
da: <p><b>En databasefejl opstod.</b></p>Detaljer:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
da: Kildebilleder

[ctx: @title]
en: Image History
da: Billedhistorik

[ctx: @title]
en: Derived Images
da: Afledte billeder

[ctx: @title]
en: Related Images
da: Relaterede billeder

[ctx: @title]
en: Identical Images
da: Identiske billeder

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
da: Mellemtrin:

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
da: RAW-billedfil (%1)

en: No image selected
da: Intet billede valgt

en: This is the original image
da: Dette er originalbilledet

en: Could not start database server.
da: Kunne ikke starte database-serveren.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
da: Kunne ikke oprette database<p>Forespørgselsfejl: %1</p><p>Databasefejl: %2</p>

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
da: Databasen er blevet brugt med en nyere version af digiKam og er blevet opdateret til et databaseskema, der ikke kan bruges med denne version. (Dette betyder at denne version af digiKam er for gammel, eller databasens format er for nyt). Brug den nyere version af digiKam du brugte før.

[ctx: People on your photos]
en: People
da: Personer

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
da: Ukendt

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
da: Databasen er ikke gyldig: Indstillingen "DBThumbnailsVersion" findes ikke. Denne version af databaseskema kan ikke verificeres. Prøv at starte med en tom database.

en: Copy Files
da: Kopiér filer

en: Move Files
da: Flyt filer

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
da: Scanner samling

en: Error
da: Fejl

en: Preparing collection scan...
da: Forbereder scanning af samling...

en: Scanning for removed albums...
da: Scanner efter fjernede albummer...

en: Scanning images in individual albums...
da: Scanner billeder i enkelte albummer...

en: Migrate ->
da: Migrér ->

en: Cancel
da: Annullér

en: Progress Information
da: Fremgangsinformation

en: Step Progress
da: Fremgang for trin

en: Overall Progress
da: Fremgang i alt

en: Database copied successfully.
da: Kopiering af database gennemført.

en: Database conversion canceled.
da: Databasekonvertering annulleret.

en: Step Progress (%1)
da: Fremgang for trin (%1)

en: User:
da: Bruger:

en: Check Connection
da: Tjek forbindelsen

en: Default Settings
da: Standardindstillinger

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Database connection test successful.
da: Test af databaseforbindelse gennemført.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
da: Test af databaseforbindelse blev ikke gennemført. <p>Fejlen var: %1</p>

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
da: Du skal vælge en mappe, hvor digiKam kan lagre information og metadata i en databasefil.

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
da: <p>Mappen, hvor din database skal lagres, findes tilsyneladende ikke:</p><p><b>%1</b></p>Skal digiKam oprette den for dig?

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
da: <p>digiKam kunne ikke oprette mappen til at lagre din databasefil.
    Vælg en anden placering.</p><p><b>%1</b></p>

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
da: <p>Du har tilsyneladende ikke skriverettigheder til mappen, hvor databasefilen lagres.<br/>Vælg en anden placering.</p><p><b>%1</b></p>

en: Count
da: Antal

en: Videos
da: Videoer

en: Audio
da: Lyd

en: Total Items
da: Elementer i alt

en: Database backend
da: Database-motor

en: Database internal server
da: Intern server for database

en: User account
da: Tilføj konto

en: Thumb
da: Miniature

en: List of items that are about to be deleted.
da: Liste over elementer der er ved at blive slettet.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
da: Dette er listen over elementer der slettes.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
da: Hvis markeret fjernes filer permanent i stedet for at placeres i papirkurven.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
da: <p>Hvis dette felt markeres bliver elementerne <b>fjernet permanent</b> i stedet for at flyttes til papirkurven.</p><p><em>Brug denne indstilling med varsomhed</em>. De færreste filsystemer kan genskabe slettede elementer pålideligt.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
da: S&let elementer i stedet for at flytte dem til papirkurven

en: Do not &ask again
da: &Spørg ikke igen

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
da: Hvis markeret vises denne dialog ikke igen, og elementer slettes direkte og permanent.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
da: Hvis dette felt markeres vises denne dialog ikke igen og elementer slettes direkte og permanent.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
da: Hvis markeret vises denne dialog ikke igen, og elementer flyttes direkte til papirkurven.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
da: Hvis dette felt markeres vises denne dialog ikke igen og elementer flyttes direkte til papirkurven.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
da: Disse elementer bliver <b>slettet permanent</b> fra din harddisk.

en: These items will be moved to Trash.
da: Disse elementer bliver flyttet til papirkurven.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
da[0]: <b>1</b> element markeret.
da[1]: <b>%1</b> elementer markeret.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
da: Disse albummer bliver <b>slettet permanent</b> fra din harddisk.

en: These albums will be moved to Trash.
da: Disse albummer bliver flyttet til papirkurven.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
da[0]: <b>1</b> album markeret.
da[1]: <b>%1</b> albummer markeret.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
da: <p>Disse albummer bliver <b>slettet permanent</b> fra din harddisk.</p><p>Bemærk at <b>alle underalbummer</b> inkluderes i denne liste og slettes ligeledes permanent.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
da: <p>Disse albummer bliver flyttet til papirkurven. </p><p>Bemærk at <b> alle underalbummer</b> inkluderes i denne liste og flyttes ligeledes til papirkurven.</p>

en: &Move to Trash
da: &Flyt til papirkurv

en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: Continue
da: Fortsæt

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

en: Select Items
da: Markér elementer

en: <i>Make:</i>
da: <i>Mærke:</i>

en: <i>Created:</i>
da: <i>Oprettet:</i>

en: <i>Aperture:</i>
da: <i>Blænde:</i>

en: <i>Focal:</i>
da: <i>Fokallængde:</i>

en: <i>Exposure:</i>
da: <i>Eksponeringstid:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
da: <i>Følsomhed:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
da: <i>Aspektforhold:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
da: <i>Lydbitrate:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
da: <i>Lydkanaltype:</i>

en: <i>Duration:</i>
da: <i>Varighed:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
da: <i>Billedrate:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
da: <i>Videocodec:</i>

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
da: Gråskala

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
da: Monokrom

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
da: Indekseret

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
da: Ikke-kalibreret (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Auto Equalize
da: Autoudjævn

en: Auto Normalize
da: Autonormalisér

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
da: Lys / kontrast / gamma-filter

en: Set here the gamma adjustment of the image.
da: Sæt justeringen af billedets gamma her.

en: Black & White / Sepia Filter
da: Sort-hvid / sepia-filter

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
da: Almindelig

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
da: <b>Almindelig</b>:<p>Simulerer en generisk sort-hvid film.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
da: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulerer Agfa 200X sort-hvid film ved 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
da: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulerer Agfa Pan sort-hvid film ved 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
da: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulerer Agfa Pan sort-hvid film ved 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
da: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulerer Agfa Pan sort-hvid film ved 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
da: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulerer Ilford Delta sort-hvid film ved 100 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
da: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulerer Ilford Delta sort-hvid film ved 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
da: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulerer Ilford Delta 400 Pro sort-hvid film ved 3200 ISO.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
da: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulerer Ilford FP4 Plus sort-hvid film ved 125 ISO.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
da: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulerer Ilford HP5 Plus sort-hvid film ved 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
da: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulerer Ilford PanF Plus sort-hvid film ved 50 ISO.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
da: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulerer Ilford XP2 Super sort-hvid film ved 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
da: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulerer Kodak Tmax sort-hvid film ved 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
da: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulerer Kodak Tmax sort-hvid film ved 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
da: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulerer Kodak TriX sort-hvid film ved 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
da: Ilford SPX 200 (infrarød)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
da: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulerer Ilford SPX infrarødfilm ved 200 ISO.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
da: Ilford SPX 400 (infrarød)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
da: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulerer Ilford SPX infrarød film ved 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
da: Ilford SPX 800 (infrarød)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
da: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulerer Ilford SPX infrarødfilm ved 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
da: Kodak HIE (infrarød)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
da: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulér Kodak HIE infrarød film.</p>

en: No Lens Filter
da: Intet objektivfilter

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
da: <b>Intet objektivfilter</b>:<p>Anvend ikke et objektivfilter når billedet gengives.</p>

en: Green Filter
da: Grønt filter

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
da: <b>Sort-hvid med grønt filter</b>:<p>Simulér sort-hvid filmeksponering med et grønt filter. Dette er nyttigt til alle landskabelige billeder og særligt egnet til portrætter fotograferet mod himmelen.</p>

en: Orange Filter
da: Orange filter

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
da: <b>Sort-hvid med orange filter</b>:<p>Simulér sort-hvid filmeksponering med orange filter. Dette vil forbedre fotografering af landskaber, havscenarier og luftfotos.</p>

en: Red Filter
da: Rødt filter

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
da: <b>Sort-hvid med rødt filter</b>:<p>Simulér sort-hvid filmeksponering med rødt filter. Dette skaber dramatiske himmeleffekter og simulerer måneskinsscenarier i dagslys.</p>

en: Yellow Filter
da: Gult filter

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
da: <b>Sort-hvid med gult filter</b>:<p>Simulér sort-hvid filmeksponering med gult filter. Dette har den mest naturlige tone-rettelse og forbedrer kontrast. Ideel til landskaber.</p>

en: Yellow-Green Filter
da: Gult-grønt filter

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
da: <b>Sort-hvid med gult-grønt filter</b>:<p>Simulerer sort-hvid filmeksponering med et gult-grønt filter. Et gult-grønt filter er meget effektivt til udendørs portrætter da rød renderes mørkt mens grøn fremstår lysere. Glimrende til at korrigere hudnuancer, fremhæve ansigtsudtryk i nærbilleder og understrege en følelse af livlighed. Dette filter er yderst effektivt til indendørs portrætter under wolframbelysning.</p>

en: Blue Filter
da: Blåt filer

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
da: <b>Sort-hvid med blåt filter</b>:<p>Simulerer sort-hvid filmeksponering med et blåt filter. Dette betoner dis og tåge. Bruges til farveoverførsel og kontrasteffekter.</p>

en: Strength:
da: Styrke:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
da: Sæt objektivfilterets styrkejustering her.

en: No Tone Filter
da: Intet tonefilter

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
da: <b>Intet toningsfilter</b>:<p>Anvend intet toningsfilter på billedet.</p>

en: Sepia Filter
da: Sepia-filter

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
da: <b>Sort-hvid med sepia-tone</b>: <p>Giver en varm fremhævning og middel-tone mens der tilføjes lidt kølighed til skyggerne - meget lig processen af at blege et tryk og gen-fremkalde det i en sepia-toner.</p>

en: Brown Filter
da: Brunt filter

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
da: <b>Sort-hvid med brun tone</b>: <p>Dette filter er mere neutralt end sepia-tonefilteret.</p>

en: Cold Filter
da: Koldt filter

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
da: <b>Sort-hvid med kold tone</b>: <p>Start diskret og kopiér udskrivning på et koldtonet sort-hvid-papir såsom et bromidforstørrende papir.</p>

en: Selenium Filter
da: Selen-filter

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
da: <b>Sort-hvid med selen-tone</b>: <p>Denne effekt kopierer traditionel kemisk selen-toning udført i mørkekammer.</p>

en: Platinum Filter
da: Platin-filter

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
da: <b>Sort-hvid med platin-tone</b>:<p>Denne effekt kopierer traditionel kemisk platin-toning udført i mørkekammer.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
da: <b>Sort-hvid med grønlig toning</b>: <p>Dette filter er også kendt som Verdante.</p>

en: Lens Filters
da: Objektivfiltre

en: Luminosity
da: Lysstyrke

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
da: "%1" er ikke en tekstfil med indstillinger for sort-hvid.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
da: Kan ikke indlæse indstillinger fra sort-hvid tekstfil.

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
da: Kan ikke gemme indstillinger til sort-hvid tekstfil.

en: Infrared Filter
da: Infrarødfilter

en: Channel Mixer Tool
da: Kanalmikser-værktøj

en: Tonality Filter
da: tonalitetsfilter

en: Color Balance Tool
da: Farvebalance-værktøj

en: Curve free mode
da: Fri kurvetilstand

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
da: Med denne knap kan du tegne kurven med frihånd ved at bruge musen.

en: Curve smooth mode
da: Jævn kurvetilstand

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
da: Med denne knap begrænses kurvetypen til en jævn linje med spænding.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
da: Med denne knap kan du vælge den farve fra originalbilledet der sætter jævne kurvers <b>skyggetone</b> på kanalerne rød, grøn, blå og lysstyrke.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
da: Med denne knap kan du vælge den farve fra originalbilledet der sætter jævne kurvers <b>mellemtone</b> på kanalerne rød, grøn, blå og lysstyrke.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
da: Med denne knap kan du vælge den farve fra originalbilledet der sætter jævne kurvers <b>fremhævningstone</b> på kanalerne rød, grøn, blå og lysstyrke.

en: Adjust Curves
da: Justér kurver

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
da: Kan ikke indlæse fra Gimp kurve-tekstfil.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
da: Kan ikke gemme i Gimp kurve-tekstfilen.

en: Loading image...
da: Indlæser billede...

en: Histogram calculation...
da: Histogramberegning...

en: Histogram
    calculation
    failed.
da: Histogram-
    beregning
    fejlede.

en: Border Tool
da: Kantværktøj

[ctx: solid border type]
en: Solid
da: Fast

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
da: Affaset

en: Decorative Pine
da: Dekorativ fyrtræ

en: Decorative Wood
da: Dekorativt træ

en: Decorative Paper
da: Dekorativt papir

en: Decorative Parquet
da: Dekorativt parket

en: Decorative Ice
da: Dekorativ is

en: Decorative Leaf
da: Dekorativt løv

en: Decorative Marble
da: Dekorativ marmor

en: Decorative Rain
da: Dekorativ regn

en: Decorative Craters
da: Dekorative kratere

en: Decorative Dried
da: Dekorativt tørret

en: Decorative Pink
da: Dekorativ pink

en: Decorative Stone
da: Dekorativ sten

en: Decorative Chalk
da: Dekorativ kridt

en: Decorative Granite
da: Dekorativ granit

en: Decorative Rock
da: Dekorativ klippe

en: Decorative Wall
da: Dekorativ væg

en: Select the border type to add around the image here.
da: Vælg her den type ramme der skal tilføjes omkring billedet.

en: Preserve Aspect Ratio
da: Bevar aspektforhold

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
da: Aktivér denne indstilling hvis du vil bevare billedets aspektforhold. I så fald vil kantbredden blive en procentdel af billedstørrelsen. Ellers bliver kantbredden i pixels.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
da: Sæt kantbredden som en procentdel billedstørrelsen her.

en: Width (pixels):
da: Bredde (pixels):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
da: Sæt kantbredden der tilføjes omkring billedet i pixels her.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
da: Første:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
da: Anden:

en: Set here the foreground color of the border.
da: Sæt kantens forgrundsfarve her.

en: Set here the Background color of the border.
da: Sæt kantens baggrundsfarve her.

en: Set here the color of the main border.
da: Sæt hovedrammens farve her.

en: Set here the color of the line.
da: Sæt linjens farve her.

en: Set here the color of the upper left area.
da: Sæt farven på det øvre venstre område her.

en: Set here the color of the lower right area.
da: Sæt farven på det nedre højre område her.

en: Set here the color of the first line.
da: Sæt den første linjes farve her.

en: Set here the color of the second line.
da: Sæt den anden linjes farve her.

en: Texture Filter
da: Teksturfilter

en: Rotate Right
da: Rotér mod højre

en: Rotate Left
da: Rotér mod venstre

en: Flip Horizontally
da: Vend vandret

en: Flip Vertically
da: Vend lodret

en: Crop
da: Beskær

en: Convert to 8 Bit
da: Konvertér til 8-bit

en: Convert to 16 Bit
da: Konvertér til 16-bit

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
da: Rotér

[ctx: Flip image]
en: Flip
da: Vend

[ctx: Crop image]
en: Crop
da: Beskær

[ctx: Resize image]
en: Resize
da: Ændr størrelse

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
da: Konvertér dybde

en: Unknown filter
da: Ukendt filter

en: Color Negative Inverter
da: Invertering af farvenegativ

en: Built-in transformation not supported
da: Indbygget transformation er ikke understøttet

en: Filter identifier or version is not supported
da: Filteridentifikator eller -version er ikke understøttet

en: Blur Filter
da: Sløringsfilter

en: Blur FX Filter
da: Slør-FX-filter

en: Charcoal Effect
da: Kultegningseffekt

en: Color FX Filter
da: Farve-FX-filter

en: Distortion Effect
da: Forvrængningseffekt

en: Emboss Effect
da: Reliefeffekt

en: Film Grain Effect
da: Filmkorneffekt

en: Grain Size:
da: Kornstørrelse:

en: Set here the graininess size of film.
da: Sæt størrelsen for filmens kornethed her.

en: Photographic Distribution
da: Fotografisk fordeling

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
da: Aktivér denne indstilling for at rendere kornethed med en photon-statisk fordeling. Dette kræver mere beregning og kan tage noget tid.

en: Intensity:
da: Intensitet:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
da: Sæt filmens ISO-følsomhed for at simulere kornetheden her.

en: Shadows:
da: Skygger:

en: Set how much the filter affects highlights.
da: Sæt hvor meget filteret påvirker overbelyste områder.

en: Midtones:
da: Mellemtoner:

en: Set how much the filter affects midtones.
da: Sæt hvor meget filteret påvirker mellemtoner.

en: Highlights:
da: Overbelyste områder:

en: Set how much the filter affects shadows.
da: Sæt hvor meget filteret påvirker skygger.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
da: Sæt filmens følsomhed her for at simulere blå CCD-støj.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
da: Sæt filmens følsomhed her for at simulere rød CCD-støj.

en: Common Settings
da: Almindelige indstillinger

en: Luminance Noise
da: Luminansstøj

en: Chrominance Blue Noise
da: Blåkrominansstøj

en: Chrominance Red Noise
da: Rødkrominansstøj

en: Invert Effect
da: Inverteringseffekt

en: Oil Painter Effect
da: Oliemalingseffekt

en: Rain Drops Effect
da: Regndråbeeffekt

en: Greycstoration Filter
da: Greycstoration-filter

en: Detail preservation:
da: Detaljebevarelse:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
da: Bevarelse af detaljer for at justere skarpheden af små træk i målbilledet. Højere værdier gør detaljer skarpe.

en: Anisotropy:
da: Anisotropi:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
da: Anisotropisk (retnings-) ændring af detaljer. Hold den lille for Gaussisk støj.

en: Smoothing:
da: Udjævning:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
da: Total udjævningsstyrke: Mens detaljefaktoren sætter den relative udjævning og anisotropifaktoren retningen, sætter udjævningsfaktoren den samlede effekt.

en: Regularity:
da: Regularitet:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
da: Denne værdi styrer ensartetheden for udjævningen af billedet. Brug ikke en høj værdi her, da målbilledet ellers bliver helt sløret.

en: Iterations:
da: Iterationer:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
da: Sætter det antal gange filteret anvendes på billedet.

en: Noise:
da: Støj:

en: Sets the noise scale.
da: Sætter støjskalaen.

en: Angular step:
da: Vinkelskridt:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
da: Sæt vinklen på integrationstrinet (i grader) svarende til anisotropi.

en: Integral step:
da: Integreringsskridt:

en: Set here the spatial integral step.
da: Sæt trinet for rumlig integration her.

en: Gaussian:
da: Gaussisk:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
da: Sæt præcisionen af den Gaussiske funktion her.

en: Tile size:
da: Flisestørrelse:

en: Sets the tile size.
da: Sætter flisernes størrelse.

en: Tile border:
da: Flisekant:

en: Sets the size of each tile border.
da: Sætter størrelsen på hver flisekant.

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
da: Vælg den rette interpolationsmetode for den ønskede billedkvalitet.

en: Fast approximation
da: Hurtig estimering

en: Enable fast approximation when rendering images.
da: Aktivér hurtig estimering når billeder renderes.

en: Clear List
da: Ryd listen

en: Hot Pixels Tool
da: Hot Pixels-værktøj

[ctx: average filter mode]
en: Average
da: Gennemsnit

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
da: Lineær

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
da: Kvadratisk

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
da: Kubisk

en: Black Frame...
da: Sort ramme...

en: Select Black Frame Image
da: Vælg billede med sort ramme

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
da: Farvetone / mætning / lys-filter

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
da: Vælg billedets farvetone- og mætningsjustering.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
da: Her kan du se farveforhåndsvisning af farvetone- og mætningsjusteringerne.

en: Hue:
da: Farvetone:

en: Set here the hue adjustment of the image.
da: Sæt billedets farvetonejustering her.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
da: Sæt billedets mætningsjustering her.

en: Vibrance:
da: Livagtighed:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
da: Angiv justering af billedets livagtigthed her. Livagtighed udfører selektiv mætning på mindre mættede farver og undgår hudfarver.

en: Lightness:
da: Lys:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
da: Sæt billedets lysjustering her.

en: Convert to:
da: Konvertér til:

en: Select the profile of the color space to convert to.
da: Sæt profilen for farverummet der skal konverteres til her.

en: Input color profile "%1" not available
da: Input-farveprofilen "%1" er ikke tilgængelig

en: Output color profile "%1" not available
da: Output-farveprofilen "%1" er ikke tilgængelig

en: Local Contrast Filter
da: Lokalt kontrastfilter

en: Function:
da: Funktion:

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
da: <b>Funktion</b>: Denne funktion kombinerer de oprindelige RGB-kanaler med det afmættede slørede billede. Denne funktion bruges i hver fase af tonetilknytningen. Den kan være lineær eller i potens. Basalt set forøger denne funktion værdierne hvor værdierne, der hvor både originalbilledet og det slørrede billedes værdier er lave og gør det modsatte ved høje værdier.

en: Stretch contrast
da: Stræk kontrast

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
da: <b>Stræk kontrast</b>: Dette udstrækker kontrasten fra originalbilledet. Det anvendes før tonetilknytning-processen.

en: Highlights saturation:
da: Mætning af fremhævninger:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
da: <b>Mætning af fremhævninger</b>: Normalt forøges den (oplevede) mætning. Brugeren kan vælge at mindske mætningen af originale fremhævninger og skygger fra billedet med disse parametre.

en: Shadow saturation:
da: Mætning af skygger:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
da: <b>Mætning af skygger</b>: Normalt forøges den (oplevede) mætning. Brugeren kan vælge at mindske mætningen af originale fremhævninger og skygger fra billedet med disse parametre.

en: Power:
da: Potens:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
da: <b>Potens</b>: I hvor høj grad effekten anvendes.

en: Blur:
da: Sløring:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
da: <b>Sløring</b>: I hvor høj grad billedet sløres før det kombineres med originalbilledet og med tonetilknytning-funktionen.

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Stage 1
da: Fase 1

en: Stage 2
da: Fase 2

en: Stage 3
da: Fase 3

en: Stage 4
da: Fase 4

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
da: "%1" er ikke en tekstfil med indstillinger til lokal kontrast af fotos.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
da: Kan ikke indlæse indstillinger fra tekstfilen til refokusering af fotos.

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
da: Kan ikke gemme indstillinger i tekstfilen til refokusering af fotos.

en: Anti-Vignetting Tool
da: Anti-vignetteringsværktøj

en: Add vignetting
da: Tilføj vignettering

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
da: Denne indstilling tilføjer vignettering til billedet i stedet for at fjerne det. Kan bruges til kreative effekter.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
da: Her kan du se en miniature-forhåndsvisning af antivignetteringsmasken anvendt på billedet.

en: Amount:
da: Mængde:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
da: Denne værdi kontrollerer filterets intensitetsgrad ved det punkt hvor tætheden er størst.

en: Feather:
da: Fjer:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
da: Denne værdi bruges som den eksponent der kontrollerer faldet i tætheden fra filterets indre cirkel til den ydre cirkel.

en: Inner Radius:
da: Indre radius:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
da: Denne værdi er radius for filterets indre cirkel. I den indre cirkel bevares billedet. Den udtrykkes som et multiplum af filterets ydre radius.

en: Outer Radius:
da: Ydre radius:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
da: Denne værdi er radius af filterets ydre cirkel. Udenfor den ydre cirkel er filterets effekt på sit maksimum. Den udtrykkes som et multiplum af billedets diagonal.

en: X offset:
da: X-forskydning:

en: X offset
da: X-forskydning

en: Y offset:
da: Y-forskydning:

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Lens Distortion Tool
da: Objektivforvrængningsværktøj

en: Use Metadata
da: Brug metadata

[ctx: camera make]
en: Make:
da: Fabrikat:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
da: Dette er kameraproducentens beskrivelsesstreng fundet i billed-metadata. Denne bruges til at forespørge og finde relevant enhedsinformation for kameraet fra LensFun-databasen.

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
da: Dette er kameramodellens beskrivelsesstreng fundet i billed-metadata. Denne bruges til at forespørge og finde relevant enhedsinformation for kameraet fra LensFun-databasen.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
da: Dette er objektivets beskrivelsesstreng fundet i billed-metadata. Denne bruges til at forespørge og finde objektivinformation fra LensFun-databasen.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
da: Aktivér denne indstilling for at forsøge at gætte de rigtige kamera- og objektivindstillinger udfra billedets metadata (som Exif eller XMP).

en: Focal Length (mm):
da: Fokallængde (mm):

en: Aperture:
da: Blænde:

en: Subject Distance (m):
da: Motivafstand (m):

en: (no metadata available)
da: (ingen metadata tilgængelige)

en: (no match found)
da: (ingen fund)

en: (partial match found)
da: (delvis match fundet)

en: (exact match found)
da: (nøjagtig match fundet)

en: Lens Corrections to Apply:
da: Objektivkorrigering der skal anvendes:

en: Chromatic Aberration
da: Kromatisk afvigelse

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
da: Kromatisk afvigelse genkendes let som farvefrynser mod billedets hjørner. Dette skyldes varierende objektivfokus for forskellige farver.

en: Vignetting
da: Vignettering

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
da: Vignettering henviser til formørkning af billedet - som regel i hjørnerne. Optisk og naturlig vignettering kan ophæves med denne indstilling, hvor mekanisk vignettering dog ikke kan afhjælpes.

en: Distortion
da: Forvrængning

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
da: Forvrængning henviser til en deformation af billedet, der viser sig mest mod hjørnerne. Disse Seidel-afvigelser kendes som pude- og tøndeforvrængninger.

en: Geometry
da: Geometri

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
da: Fire geometrier behandles her: retlineær (99% af alle objektiver), fiskeøje, cylindrisk og equirektangulær.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
da: <b>Bemærk: Indstillinger for objektivkorrigering afhænger af tilgængelige filtre i biblioteket LensFun. Se <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun-projektets webside</a> for mere information.</b>

en: Channel:
da: Kanal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
da: <p>Vælg histogramskalaen.</p><p>Hvis billedets maksimale antal er lavt, kan du benytte den <b>lineære</b> skala.</p><p><b>Logaritmisk</b> skala kan bruges når billedets maksimale antal er højt. Alle værdier (store og små) vil være synlige på grafen.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
da: Lineær

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
da: Logaritmisk

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
da: Her kan du se en forhåndsvisning af målbilledets histogram for den valgte farvekanal. Denne genberegnes ved enhver ændring af indstillinger.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
da: <p>Vælg den histogramkanal der skal vises:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
da: Lysstyrke

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
da: <b>Lysstyrke</b>: Viser billedets lysstyrkeværdier

[ctx: The red channel]
en: Red
da: Rød

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
da: <b>Rød</b>: Viser de røde farvekanal-værdier.

[ctx: The green channel]
en: Green
da: Grøn

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
da: <b>Grøn</b>: Viser de grønne farvekanal-værdier.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
da: Blå

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
da: <b>Blå</b>: Viser de blå farvekanal-værdier.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
da: Farver

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
da: <b>Farver</b>: Viser alle farvekanal-værdier samtidigt.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
da: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
da: <b>Alfa</b>: Viser værdierne for alfa farvekanalerne. Denne kanal svarer til værdien for gennemsigtighed og understøttes af nogle billedformater som f.eks. PNG eller TIF.

en: Levels Adjust Tool
da: Værktøj til justering af niveauer

en: Noise Reduction Filter
da: Støjreduceringsfilter

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
da: <b>Tærskel</b>: Justerer tærsklen for støjfjernelse af billedet i et interval fra 0.0 (ingen) til 10.0. Tærsklen er den værdi hvorunder alt anses for støj.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
da: <b>Blødhed</b>: Dette justerer blødheden af tærsklingen (blød i modsætning til hård tærskling). Jo højere blødhed, des mere støj forbliver der i billedet.

en: Estimate Noise
da: Estimér støj

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
da: Beregn automatisk alle støjreduceringsindstillinger ved beregning af støjen i et billede.

en: Threshold:
da: Tærskel:

en: Softness:
da: Blødhed:

en: Luminance
da: Luminans

en: Chrominance Blue
da: Blåkrominans

en: Chrominance Red
da: Rødkrominans

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
da: "%1" er ikke en tekstfil med indstillinger til støjreducering af fotos.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
da: Kan ikke indlæse indstillinger fra tekstfilen for støjreducering af foto.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
da: Kan ikke gemme indstillinger i tekstfilen for støjreducering af foto.

en: Raw Conversion
da: Konvertering af RAW

en: Method:
da: Metode:

en: Simple sharp
da: Simpel skærpning

en: Unsharp mask
da: Uskarphedsmaske

en: Select the sharpening method to apply to the image.
da: Vælg den skærpningsmetode der skal anvendes på billedet.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
da: En skarphed på 0 har ingen effekt. 1 og derover bestemmer radius påskærpningsmatrix der afgør hvor meget billedet skal skærpes.

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
da: Radiusværdi er værdien for den Gaussiske slørings-matrix' radius som bruges til at bestemme hvor meget billedet skal sløres.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
da: Værdien af forskellen mellem originalen og det slørede billede, der tilbageføres i originalen.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
da: Tærsklen, som en del af værdien for maksimale lysstyrke, skal bruges for at anvende mængden af forskelle.

en: Circular sharpness:
da: Cirkulær skarphed:

en: Correlation:
da: Korrelation:

en: Noise filter:
da: Støjfilter:

en: Gaussian sharpness:
da: Gaussisk skarphed:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
da: Dette er skarpheden for den Gaussiske foldning. Brug denne parameter når din sløring er af en Gaussisk type. I de fleste tilfælde bør du sætte denne parameter til 0, da den forårsager grimme artefakter. Hvis du bruger andre værdier end nul, skal du sikkert også øge parametrene for korrelation og/eller støjfilter.

en: Matrix size:
da: Matrixstørrelse:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
da: Denne parameter bestemmer størrelsen på transformationsmatrixen. At øge matrixbredden kan give bedre resultater, især hvis du har valgt store værdier for cirkulær eller Gaussisk skarphed.

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
da: "%1" er ikke en tekstfil med indstillinger til refokusering af fotos.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
da: Kan ikke indlæse indstillinger fra tekstfilen til refokusering af fotos.

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
da: Kan ikke gemme indstillinger fra tekstfilen til refokusering af fotos.

en: Unsharp Mask Tool
da: Uskarphedsmaske-værktøj

en: Content-Aware Filter
da: Indholdsbevidst filter

en: Main angle:
da: Hovedvinkel:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
da: En vinkel (i grader) hvormed billedet roteres. En positiv vinkel roterer billedet med uret og en negativ vinkel roterer mod uret.

en: Fine angle:
da: Finjusteringsvinkel:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
da: Denne værdi (i grader) lægges til hovedvinklen for at finindstille den endelige vinkel.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
da: Aktivér denne indstilling for at anvende udjævningsfilteret på det roterede billede. For at udjævne målbilledet, gøres det lidt sløret.

en: Auto-crop:
da: Auto-beskæring:

[ctx: no autocrop]
en: None
da: Ingen

en: Widest Area
da: Bredeste område

en: Largest Area
da: Største område

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
da: Vælg her metoden til udførsel af automatisk beskæring for at fjerne sorte rammer omkring et roteret billede.

en: White Balance Tool
da: Hvidbalanceværktøj

en: Embed Original File
da: Indlejr oprindelig fil

en: Lossless Compression
da: Tabsløs komprimering

en: JPEG Preview:
da: JPEG-forhåndsvisning:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
da: Ingen

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
da: Fuld størrelse

en: Various
da: Diverse

en: Add another account
da: Tilføj endnu en konto

[ctx: Web Service: GDRIVE]
en: Google Drive
da: Google Drev

en: Max Dimension
da: Maks. dimension

[ctx: account settings]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: album list]
en: Reload
da: Genindlæs

en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: JPEG Quality:
da: JPEG-kvalitet:

en: Close
da: Luk

en: Close window
da: Luk vindue

en: Output file format:
da: Format på resultatbillede:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
da: <p>Sæt format på resultatbilledet der skal bruges her:</p><p><b>JPEG</b>: Lav det behandlede billede i JPEG-format. Dette format vil give mindre filer.</p><p><b>Advarsel: På grund af den destruktive komprimeringsalgoritme, er JPEG et tabsgivende format.</b></p><p><b>TIFF</b>: Lav det behandlede billede i TIFF-format. Dette genererer store filer uden kvalitetstab. Billedet komprimeres.</p><p><b>PNG</b>: Lav det behandlede billede i PNG-format. Dette genererer store filer uden kvalitetstab. Billedet komprimeres.</p><p><b>PPM</b>: Lav det behandlede billede i PPM-format. Dette genererer de største filer, uden kvalitetstab. Billedet komprimeres ikke.</p>

en: Deletion Time
da: Sletningstidspunkt

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
da: Databasen er blevet brugt med en nyere version af digiKam og er blevet opdateret til et databaseskema, der ikke kan bruges med denne version. (Dette betyder at denne version af digiKam er for gammel, eller databasens format er for nyt). Brug den nyere version af digiKam du brugte før.

en: Failed to create tables in database.
    %1
da: Mislykkedes at oprette tabeller i databasen.
    %1

en: Writing metadata to files
da: Skriver metadata til filer

en: Revising Exif Orientation tags
da: Reviderer Exif-orienteringsmærker

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
da: Afslutter opgaver

en: Assigning image tags
da: Tildeler billedmærker

en: Removing image tags
da: Fjerner billedmærker

en: Assigning image pick label
da: Tildeler billedudvalgsetiket

en: Assigning image color label
da: Tildeler billedfarveetiket

en: Assigning image ratings
da: Giver billeder karakterer

en: Editing group
da: Redigerer gruppe

en: Updating orientation in database
da: Opdaterer orientering i databasen

en: Applying metadata
da: Anvender metadata

en: Rotating images
da: Roterer billeder

en: Copying attributes
da: Kopierer attributter

en: Process Items
da: Behandl elementer

en: Failed to revise Exif orientation these files:
da: Mislykkedes at revidere EXIF-orientering for disse filer:

en: Failed to transform these files:
da: Kunne ikke transformere disse filer:

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
da: Baggrundsfarven indikerer status på det globale billedfilter, indbefattet alle filterindstillinger fra det højre sidepanel.
    
    INGEN FARVE: Intet filter aktiveret - alle elementer er synlige.
    RØD: Filtrering er aktiveret, men ingen elementer matcher.
    GRØN: Filtre matcher mindst ét element.
    
    Bevæg musemarkøren over denne tekst for at se flere detaljer om aktive filtre.
    Tryk på knappen Nulstil fra højre side for at rydde alle filterindstillinger
    Tryk på knappen Indstillinger fra højre side for at åbne filterpanelet.

en: Reset all active filters
da: Nulstil alle aktive filtre

en: Open filter settings panel
da: Åbn panel med filterindstillinger

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Tekst</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Mime-type</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Geo-lokalisering</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Karakter</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Vælg etiketter</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Farveetiketter</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
da: <br/><nobr><i>Mærker</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
da: <nobr><b>Aktive filtre:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
da: <nobr><b>Aktivt filter:</b></nobr>

en: No active filter
da: Intet aktivt filter

en: One active filter
da: Et aktivt filter

en: 1 active filter | %1 active filters
da[0]: 1 aktivt filter
da[1]: %1 aktive filtre

en: No geo filtering
da: Ingen geo-filtrering

en: Images with coordinates
da: Billeder med koordinater

en: Images without coordinates
da: Billeder uden koordinater

en: Filter by geolocation
da: Filtrér efter geo-lokalisering

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
da: Vælg hvordan geo-lokalisering skal påvirke de billeder der vises:

en: All Files
da: Alle filer

en: Image Files
da: Billedfiler

en: No RAW Files
da: Ingen RAW-filer

en: JPEG Files
da: JPEG-filer

en: PNG Files
da: PNG-filer

en: TIFF Files
da: TIFF-filer

en: DNG Files
da: DNG-filer

en: RAW Files
da: RAW-filer

en: Video Files
da: Videofiler

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Filter by file type
da: Filtrér filer efter type

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
da: Sæt den karakterværdi der bruges til at filtrere albummers indhold. Benyt kontekstens pop-op-menu til at sætte karakter-filterets betingelser.

en: Rating greater than or equal to %1.
da: Karakter større end eller lig med %1.

en: Rating equal to %1.
da: Karakter lig med %1.

en: Rating less than or equal to %1.
da: Karakter mindre end eller lig med %1.

en: Rating Filter Options
da: Indstillinger for karakter-filter

en: Greater Than or Equals Condition
da: Større end- eller lig med-betingelse

en: Equals Condition
da: Lig med-betingelse

en: Less Than or Equals Condition
da: Mindre end- eller lig med-betingelse

en: Exclude Items Without Rating
da: Udelad elementer uden karakterer

en: Text quick filter (search)
da: Tekst kvikfilter (søgning)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
da: Angiv søgemønstre for hurtigt at filtrere denne visning på elementnavne, billedtekster (kommentarer) og mærker

en: Text Search Fields
da: Tekstsøgefelter

en: Defines which fields to search for the text in.
da: Bestemmer i hvilke felter der skal søges efter teksten.

en: Item Name
da: Elementnavn

en: Item Title
da: Elementtitel

en: Item Comment
da: Elementkommentar

en: Tag Name
da: Mærkenavn

en: Album Name
da: Albumnavn

en: Item Aspect Ratio
da: Elementets aspektforhold

en: Item Pixel Size
da: Elementets pixelstørrelse

en: Clear All
da: Ryd alt

en: Select All
da: Vælg alle

en: &Close
da: &Luk

en: Close message
da: Luk meddelelse

en: Visit digiKam project website
da: Besøg digiKam-projektets hjemmeside

en: Aborting...
da: Afbryder...

en: Cancel this operation.
da: Annullér denne operation.

en: Open detailed progress dialog
da: Åbn detaljeret fremgangsdialog

en: No active process
da: Ingen aktiv proces

en: Hide detailed progress window
da: Skjul detaljeret fremgangsvindue

en: Show detailed progress window
da: Vis detaljeret fremgangsvindue

en: Captions:
da: Billedtekster:

en: Enter caption author name here.
da: Angiv navnet på forfatteren til billedteksten her.

en: <b>Altitude</b>:
da: <b>Højde</b>:

en: <b>Latitude</b>:
da: <b>Breddegrad</b>:

en: <b>Longitude</b>:
da: <b>Længdegrad</b>:

en: <b>Date</b>:
da: <b>Dato</b>:

en: See more information on the Internet
da: Se mere information på internettet

en: Used filters
da: Anvendte filtre

en: Remove filter
da: Fjern filter

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
da: Gå til dette billedes album

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
da: Skjul element permanent

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
da: Vis element permanent

en: Properties
da: Egenskaber

en: Geolocation
da: Geo-lokalisering

en: Makernote
da: MakerNote

en: Count:
da: Antal:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Total Size:
da: Størrelse i alt:

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
da: Kvalitet:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
da: Bilineær

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
da: Metode:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
da: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
da: Manuelt

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
da: Grøn:

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
da: Overbelyste områder:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
da: Afklip

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
da: Blanding

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
da: Niveau:

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
da: Overbelyste områder:

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
da: Lysstyrke:

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
da: Sort:

[ctx: @option:check White point]
en: White:
da: Hvid:

[ctx: @label]
en: White Balance
da: Hvidbalance

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
da: Støjreducering:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
da: Ingen

[ctx: @label]
en: Corrections
da: Korrektioner

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
da: Indlejret

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
da: Arbejdsområde:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: @label]
en: Color Management
da: Farvehåndtering

[ctx: @label]
en: Threshold:
da: Tærskel:

en: Light Table
da: Lysbord

en: Batch Queue Manager
da: Håndtering af batch-kø

en: Create "%1"
da: Opret "%1"

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
da[0]: Mærket "%2" er anvendt til et element. Vil du fortsætte?
da[1]: Mærket "%2" er anvendt til %1 elementer. Vil du fortsætte?

en: Delete '%1' tag?
da: Vil du slette mærket "%1"?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
da: Mærkerne "%1" er tildelt til et eller flere elementer. Vil du fortsætte?

en: Delete '%1' tag(s)?
da: Vil du slette mærkerne "%1"?

en: Assign Rating "%1 Star"
da: Giv karakter "%1 stjerne"

en: Assign Pick Label "%1"
da: Tildel udvalgsetiket "%1"

en: Assign Color Label "%1"
da: Tildel farveetiket "%1"

en: Assign Tag "%1"
da: Tildel mærke "%1"

en: Add to List
da: Føj til listen

en: Add selected tags to Quick Access List
da: Føj de valgte mærker til kvikadgangslisten

en: Delete Tags
da: Slet mærker

en: Reset Tag Icon
da: Nulstil mærke-ikon

en: Invert Selection
da: Invertér markering

en: Expand Tag Tree
da: Fold mærketræ ud

en: Remove Tag from Images
da: Fjern mærker fra billeder

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
da[0]: Mærket %2 har et eller flere undermærker. At slette dette vil også slette undermærker. Vil du fortsætte?
da[1]: Mærkerne %2 har et eller flere undermærker. At slette dem vil også slette undermærker. Vil du fortsætte?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
da[0]: Mærket %2 er tildelt til et eller flere elementer. Vil du slette det?
da[1]: Mærkerne %2 er tildelt til et eller flere elementer. Vil du slette dem?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
da[0]: Slet mærket %2?
da[1]: Slet mærkerne %2?

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
da: Denne handling kan tage lang tid afhængigt af samlingens størrelse.
    Vil du fortsætte?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
da: Denne handling vil kun slette alle mærker fra databasen.
    For at anvende ændringerne på filer skal du vælge skriv metadata til fil senere.
    Vil du fortsætte?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
da[0]: Vil du virkelig fjerne det valgte mærke fra alle billeder?
da[1]: Vil du virkelig fjerne de valgte mærker fra alle billeder?

en: Create Tag from Address Book
da: Opret mærke ud fra adressebog

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
da: Føj nyt mærke til det aktuelle mærke. Det aktuelle mærke er det du senest har klikket på.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
da: Nulstil ikonet til valgte mærker. Virker med flere markeringer.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
da: Invertér markering. Kun synlige elementer vil blive markeret

en: Selected items will be expanded
da: Valgte elementer vil blive foldet ud

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
da: Slet valgt mærker fra billeder. Virker med flere markeringer.

en: Write Tags from Database to Image
da: Skriv mærker fra database til billede

en: Read Tags from Image
da: Læs mærker fra billede

en: Wipe all tags from Database only
da: Slet alle mærker kun fra databasen

en: Write Tags Metadata to Image.
da: Skriv mærke-metadata til billede.

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
da: Slet alle mærker kun fra databasen. Vil ikke synkronisere med filer. Vær forsigtig.

en: Toggle Auto
da: Slå auto til/fra

[ctx: no auto toggle]
en: None
da: Ingen

[ctx: toggle child tags]
en: Children
da: Underordnede

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
da: Overordnede

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
da: Begge

en: Enter tag name here...
da: Angiv navn på mærke her...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
da: <p>Til at oprette nye mærker kan du benytte følgende regler:</p><p><ul> <li>"/" kan benyttes til at oprette et mærke-hierarki.<br/>Eksempel.: <i> "Land/By/ Roskilde"</i></li><li>"," kan benyttes til at oprette mere end ét mærke-hierarki samtidigt.<br/>Eksempel: <i>"By/Roskilde, Monument/Domkirken"</i></li><li>Hvis et mærke-hierarki starter med "/" bruges mærkets rod-album som forælder.</li></ul></p>

en: &Icon:
da: &Ikon:

en: &Shortcut:
da: &Genvej:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
da: <p><b>Bemærk</b>: Denne genvej kan bruges til at tildele eller aftildele mærker til elementer.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
da: <b>Opret nyt mærke</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
da: <b>Opret nyt mærke i<br/>"%1"</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
da: <b>Mærkets egenskaber<br/>"%1"</b>

en: An error occurred during tag creation:
da: En fejl opstod under oprettelse af mærke:

en: Tag Path
da: Sti til mærke

en: Expand Selected Recursively
da: Fold markerede sammen rekursivt

en: No Recently Assigned Tags
da: Ingen nyligt tildelte mærker

en: Recently Assigned Tags
da: Nyligt tildelte mærker

en: Add New Tag...
da: Tilføj nyt mærke...

en: More Tags...
da: Flere mærker...

en: Assign this Tag
da: Tildel dette mærke

en: Remove this Tag
da: Fjern dette mærke

en: Go to this Tag
da: Gå til dette mærke

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
da: Angiv informativ udbyderreference (I.P.R) her. I.P.R. er et navn registreret hos XMP/NAA, som identificerer udbydere der udbyder en indikator af indholdet. Standardværdien for I.P.R. er "XMP", hvis en standard referencekode bruges.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
da: Angiv emnereference-nummer her (SRN). Giver en numerisk kode der indikerer emnenavnet samt valgfrit emnetema- og emnedetalje-navne på tjenestens sprog. Emnereference er et nummer i intervallet 01000000 til 17999999 og repræsenterer en sproguafhængig international reference til et emne. Et emne identificeres ved dets referencenummer og tilhørende navne taget fra en standardliste udgivet af XMP/NAA. Hvis en standard referencekode bruges, disse lister er de engelsksprogede referenceversioner. Dette felt er begrænset til 8-cifret kode.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
da: Angiv emnenavnet her. Der bruges engelsk sprog hvis du valgte en standard referencekode fra XMP/NAA.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
da: Angiv emnetema-navnet her. Der bruges engelsk sprog hvis du valgte en standard referencekode fra XMP/NAA.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
da: Angiv emnedetalje-navnet her. Der bruges engelsk sprog hvis du valgte en standard referencekode fra XMP/NAA.

en: Author Names:
da: Navne på ophavsmænd:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
da: Angiv navnet på fotoets skabere. Brug semikolon som skilletegn her.

en: Authors' Positions:
da: Ophavsmandens stillinger:

en: Enter the job titles of the authors here.
da: Angiv ophavsmændenes jobtitler her.

en: Enter the photograph credit here.
da: Kreditér fotografen her.

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
da: Angiv ophavsretsnotits til identifikation af de aktuelle indehavere af ophavsretten her.

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
da: Angiv instruktioner i hvordan en ressource kan bruges retmæssigt, her.

en: Enter the original owner of the photograph here.
da: Angiv den oprindelig ejer af fotoet her.

en: Instructions:
da: Instruktioner:

en: Enter the editorial notice here.
da: Angiv redaktionel notits her.

en: Rights
da: Rettigheder

en: Enter the city of contents here.
da: Angiv by for indholdet her.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde navnet på byen hvor fotoet blev taget.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
da: Angiv underlokaliteten i byen for indholdet her.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde underlokaliteten i byen hvor fotoet blev taget.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
da: Angiv provins eller delstat for indholdet her.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde provinsen eller delstaten hvor fotoet blev taget.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
da: <p>Vælg det land hvor fotoet blev taget her.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
da: Angiv bynavn for hovedophavsmanden her.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde navnet på byen hvor hovedophavsmanden bor.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
da: Angiv landenavn for hovedophavsmanden her.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde landet hvor hovedophavsmanden bor.</p>

en: Enter the address of the lead author here.
da: Angiv hovedophavsmandens adresse her.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde adressen hvor hovedophavsmanden bor.</p>

en: Postal Code:
da: Postnummer:

en: Enter the postal code of the lead author here.
da: Angiv hovedophavsmandens postnummer her.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde postnummeret som hovedophavsmanden bor i.</p>

en: Province:
da: Provins:

en: Enter the province of the lead author here.
da: Angiv hovedophavsmandens provins her.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde provinsen som hovedophavsmanden bor i.</p>

en: Enter the email of the lead author here.
da: Angiv hovedophavsmandens e-mailadresse her.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde hovedophavsmandens e-mailadresse.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
da: Angiv hovedophavsmandens telefonnummer her.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde hovedophavsmandens telefonnummer.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
da: Angiv URL til hovedophavsmandens hjemmeside her.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
da: <p>Dette felt bør indeholde URL til hovedophavsmandens hjemmeside.</p>

en: Subjects
da: Motiver

en: Template:
da: Skabelon:

en: Open metadata template editor
da: Åbn redigering af metadata-skabelon

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
da: <p>Vælg den handling der skal udføres med metadata-skabelonen her.</p> <p><b>Fjern</b>: Slet allerede tildelt skabelon.</p><p><b>Ændr ikke</b>: Rør ikke skabeloninformation.</p><p>Alle andre værdier er skabelontitler håndteret af digiKam. Valg af en vil også tildele information .</p>

en: To remove
da: Fjern

en: Do not change
da: Ændr ikke

en: Names:
da: Navne:

en: Usages:
da: Brug:

en: No or invalid size specified
da: Ingen eller ugyldig størrelse angivet

en: Thumbnail is null
da: Miniature er null

en: Cannot create thumbnail for %1
da: Kan ikke oprette miniature for %1

en: Error message: %1
da: Fejlmeddelelse: %1

en: Showfoto
da: showFoto

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
da: Læg til

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
da: Træk fra

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
da: dage

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
da: Ingen

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
da: Tilfældig

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
da: Ingen

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
da: Skakbræt

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
da: Fej

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
da: Mosaik

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
da: Kubisme

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
da: Voksende

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
da: Vandrette linjer

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
da: Lodrette linjer

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
da: Cirkel udad

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
da: Multicirkel udad

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
da: Spiral ind

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
da: Tilfældig

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
da: Ingen

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
da: Intern

en: Binary not found.
da: Kørbar fil ikke fundet.

en: Change
da: Skift

en: Browse...
da: Gennemse...

en: If Target File Exists:
da: Hvis målfilen findes:

en: Store as a different name
da: Gem med et andet navn

en: Overwrite automatically
da: Overskriv automatisk

en: No options available
da: Ingen indstillinger tilgængelige

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
da: Størrelse:

en: System Font
da: System-skrifttype

en: Custom Font
da: Brugerdefineret skrifttype

en: Choose...
da: Vælg...

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Embedded JPEG Preview
da: Indlejret JPEG-forhåndsvisning

en: Half Size Raw Preview
da: Raw-forhåndsvisning i halv størrelse

en: Reduced Size Preview
da: Forhåndsvisning med reduceret str.

en: Failed to load image
da: Kunne ikke indlæse billede

en: Pan the image to a region
da: Panorér billedet til en region

en: Show available versions in a list
da: Vis tilgængelige versioner på en liste

en: Show available versions as a tree
da: Vis tilgængelige versioner som et træ

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
da: Vis tilgængelige versioner og de anvendte filtre på en kombineret liste

en: Uncalibrated color space
da: Ikke-kalibreret farverum

en: No profile available...
da: Ingen profil tilgængelig...

en: Perceptual
da: Perceptuel

en: Relative Colorimetric
da: Relativt kolorimetrisk

en: Absolute Colorimetric
da: Absolut kolorimetrisk

en: Saturation
da: Mætning

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
da: <ul> <li> <p><b>Perceptuelt formål</b> gør at billedets fulde toneomfang komprimeres eller ekspanderes til at fylde toneomfanget for målenheden, så gråskalaens balance bevares, men kolorimetriens nøjagtighed bevares måske ikke.</p><p>Med andre ord, hvis visse farver i et billede falder udenfor det farveområde, som output-enheden kan rendere, vil billedformålet forårsage at alle farver i billedet justeres så hver farve i billedet havner indenfor det område, der kan renderes, og så forholdet mellem farverne bevares i videst muligt omfang.</p><p> Dette er mest passende til at vise fotografier og billeder og er standardformålet. </p></li> <li><p><b>Absolut kolorimetrisk formål</b> forårsager at alle farver, der falder udenfor det område som output-enheden kan rendere,  justeres til den nærmeste farve der kan renderes, mens alle andre farver lades uforandrede.</p> <p>Dette formål bevarer hvidpunktet og er mest passende for punktfarver (Pantone, TruMatch, logotypefarver, ...).</p></li><li><p><b>Relativ kolorimetrisk formål</b> defineres sådan at alle farver, der falder udenfor det område som output-enheden kan rendere, justeres til nærmeste farve som kan renderes, mens alle andre farver ikke ændres. Dette formål for prøvebillede bevarer ikke hvidpunktet.</p></li> <li><p><b>Mætningsformål</b> bevarer billedets farvemætning på mulig bekostning af farvetone og lys.</p><p>Implementeringen af dette formål er endnu noget problematisk, og ICC arbejder stadig på metoder til at opnå de ønskede effekter.</p><p>Dette formål passer bedst til erhvervsgrafik som diagrammer, hvor det er vigtigere at farverne er klare og kontrasterer mod hinanden end at de har en specifik farve.</p></li></ul>

en: 1 Image | %1 Images
da[0]: 1 billede
da[1]: %1 billeder

[ctx: date of last image modification]
en: Mod.: %1
da: Ændr.: %1

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Drag to reposition
da: Træk for at skifte position

en: Show Thumbbar
da: Vis miniaturelinje

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
da: Koordinator, udvikler og mentor

en: Developer and Mentoring
da: Udvikler og mentor

en: Releases Manager
da: Udgivelsesmanager

en: Tags Manager
da: Mærkehåndtering

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
da: Model/view portering af billedredigeringslærred

en: Image Quality Sorter
da: Sortering efter billedkvalitet

en: Face Detection
da: Ansigtsgenkendelse

en: Non-destructive image editing
da: Ikke-destruktiv billedredigering

en: Reverse Geo-Coding
da: Omvendt geokodning

en: Face Recognition
da: Ansigtsgenkendelse

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
da: Understøttelse af flerkernet CPU i håndtering af batch-kø og mentor

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
da: Eksportværktøj til UPnP / DLNA og mentor

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
da: Model/view portering af importværktøj og mentor

en: Video Metadata Support and Mentoring
da: Understøttelse af video-metadata og mentor

en: Panorama Tool and Mentoring
da: Panoramaværktøj og mentor

en: Auto Noise Reduction
da: Automatisk støjreduktion

en: Windows Port and Release Manager
da: Portering til Windows og udgivelsesmanager

en: Developer and Windows port
da: Udvikler og Windows-portering

en: LCMS2 library port
da: Portering af LCMS2-biblioteket

en: Color Management
da: Farvehåndtering

en: MySQL interface
da: MySQL-grænseflade

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
da: Design, ikoner, logo, banner, mockup og betatester

en: Bug reports and patches
da: Fejlrapporteringer og programrettelser

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
da: Håndbogsskribent, alfatester og webmaster

en: Beta tester
da: Betatester

en: Feedback and patches. Handbook writer
da: Tilbagemeldinger og fejlrettelser. Forfatter af håndbogen

en: digiKam website banner and application icons
da: digiKam websted-banner og programikoner

en: Various usability fixes and general application polishing
da: Forskellige forbedringer af brugergrænsefladen og generelle finpudsninger

en: digiKam website, Feedback
da: digiKam webside og feedback

en: Bug reports, feedback and icons
da: Fejlrapporter, feedback og ikoner

en: Developer (2004-2005)
da: Udvikler (2004-2005)

en: Developer (2004)
da: Udvikler (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
da: Generelle

en: Components Information
da: Information om komponenter

en: Supported RAW Cameras
da: Understøttede RAW-kameraer

en: Donate...
da: Donér...

en: Contribute...
da: Bidrag...

en: Database Statistics
da: Databasestatistik

en: Toggle Left Side-bar
da: Slå venstre sidepanel til/fra

en: Toggle Right Side-bar
da: Slå højre sidepanel til/fra

en: Previous Left Side-bar Tab
da: Forrige venstre sidepanel-faneblad

en: Next Left Side-bar Tab
da: Næste venstre sidepanel-faneblad

en: Previous Right Side-bar Tab
da: Forrige højre sidepanel-faneblad

en: Next Right Side-bar Tab
da: Næste højre sidepanel-faneblad

en: Show Statusbar
da: Vis statuslinje

en: Size: %1
da: Størrelse: %1

en: Full-screen Options
da: Indstilling af fuldskærm

en: H&ide toolbars
da: Sk&jul værktøjslinjer

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
da: Skjul alle værktøjslinjer ved vinduesskift i fuldskærmstilstand.

en: Hide &thumbbar
da: Skjul minia&turelinje

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
da: Skjul miniaturelinje ved vinduesskift i fuldskærmstilstand.

en: Hide &sidebars
da: Skjul &sidepaneler

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
da: Skjul alle sidepaneler ved vinduesskift i fuldskærmstilstand.

[ctx: default theme name]
en: Default
da: Standard

en: EXIF viewer
da: EXIF-fremviser

en: Makernotes viewer
da: Makernotes-fremviser

en: IPTC viewer
da: IPTC-fremviser

en: XMP viewer
da: XMP-fremviser

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
da: <b>Titel: </b><p>%1</p><b>Værdi: </b><p>%2</p><b>Beskrivelse: </b><p>%3</p>

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
da: Gem i fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: No description available
da: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: EXIF File to Save
da: EXIF-fil at gemme

en: EXIF binary Files (*.exif)
da: EXIF binære filer (*.exif)

en: IPTC Records
da: IPTC-indgange

en: IPTC File to Save
da: IPTC-fil at gemme

en: IPTC binary Files (*.iptc)
da: IPTC binære filer (*.iptc)

en: Interoperability
da: Interoperabilitet

en: Image Information
da: Billedinformation

en: Photograph Information
da: Foto-information

en: Global Positioning System
da: Globalt positioneringssystem

en: Embedded Thumbnail
da: Indlejret miniature

en: IIM Envelope
da: IIM-omslag

en: IIM Application 2
da: IIM-anvendelse 2

en: Additional Exif Properties
da: Yderligere Exif-egenskaber

en: Camera Raw
da: Kamera ubehandlet

en: digiKam schema
da: digiKam-skema

en: Exif-specific Properties
da: Exif-specifikke egenskaber

en: IPTC Extension schema
da: IPTC-udvidelsesskema

en: PLUS License Data Format Schema
da: PLUS Licensdata-format-skema

en: TIFF Properties
da: TFF-egenskaber

en: Basic Schema
da: Basalt skema

en: Basic Job Ticket
da: Basal jobetiket

en: Dynamic Media
da: Dynamisk medie

en: Media Management
da: Mediehåndtering

en: Rights Management
da: Håndtering af rettigheder

en: Paged-Text
da: Pagineret tekst

en: Metadata Working Group Regions
da: Arbejdsgrupperegioner for metadata

en: XMP Schema
da: XMP-skema

en: XMP File to Save
da: XMP-fil at gemme

en: XMP text Files (*.xmp)
da: XMP-tekstfiler (*.xmp)

en: Rating
da: Karakterer

en: Loading themes...
da: Indlæser temaer...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
da: <p>Stien til ICC-profiler er tilsyneladende ugyldig.</p><p>Hvis du vil indstille den nu, vælg "Ja", vælg ellers "Nej". I dette tilfælde bliver funktionen, "Farvehåndtering" deaktiveret indtil problemet er løst.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
da: %1 (%2 af %3)

en: Delete File
da: Slet fil

en: Failed to save file: %1
da: Kunne ikke gemme filen: %1

en: Image saved successfully
da: Billedet blev gemt

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
da: Du er ved at slette filen "%1"
    Er du sikker på du vil slette?

en: &Themes
da: &Temaer

en: Open folder
da: Åbn mappe

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
da: &Farve

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
da: Forb&edr

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
da: &Transformér

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
da: &Dekorér

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
da: Effek&ter

en: Editor Window
da: Editorvinduet

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
da: <qt>Håndtering af indlejret information i billeder<br/><i>Indstil relationer mellem billeder og metadata</i></qt>

en: Tool Tip
da: Værktøjsvink

en: RAW Decoding
da: RAW-dekodning

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
da: <qt>Indstillinger for RAW-dekodning<br/><i>Tilpas standardindstillinger for RAW-dekodning</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
da: <qt>Indstillinger for farvehåndtering<br/><i>Tilpas indstillinger for farvehåndtering</i></qt>

en: Save Images
da: Gem billeder

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
da: <qt>Indstillinger for gemning af billedfiler<br/><i>Vælg standardindstillinger til brug når billeder gemmes</i></qt>

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
da: <qt>Diverse indstillinger<br/><i>Tilpas opførslen af andre dele af Showfoto</i></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
da: Opførsel

en: Sort images by:
da: Sortér billeder efter:

[ctx: sort images by date]
en: Date
da: Dato

[ctx: sort images by name]
en: Name
da: Navn

[ctx: sort images by size]
en: File Size
da: Filstørrelse

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
da: Her kan du vælge om nyindlæste billeder sorteres efter deres dato, navn eller størrelsen på disken.

en: Reverse ordering
da: Omvendt rækkefølge

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
da: Hvis denne indstilling aktiveres bliver nyindlæste billeder sorteret i faldende rækkefølge.

en: &Show image Format
da: &Vis billedformat

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedformatet over miniaturebilledet.

en: &Show Geolocation Indicator
da: &Vis geo-lokaliseringsindikator

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
da: Aktivér denne indstilling for at vise om billedet har geo-lokaliseringsinformation.

en: &Show splash screen at startup
da: &Vis opstartskærm ved opstart

en: Sidebar tab title:
da: Titel på faneblad i sidepanel:

en: Only For Active Tab
da: Kun for aktivt faneblad

en: For All Tabs
da: For alle faneblade

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
da: Brug denne indstilling til at vælge hvordan titler på faneblade i sidepaneler vises.

en: Widget style:
da: Kontrolstil:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
da: Aktivér denne indstilling for at vælge standard vinduesdekoration og udseende.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
da: Udseende

en: Select here the font used to display text in tooltips.
da: Vælg her skrifttype for værktøjsvink.

en: File/Image Information
da: Fil/Billed-information

en: Show file name
da: Vis filnavn

en: Set this option to display the image file name.
da: Aktivér denne indstilling for at vise navnet på billedfilen.

en: Show file date
da: Vis fildato

en: Set this option to display the image file date.
da: Aktivér denne indstilling for at vise datoen på billedfilen.

en: Show file size
da: Vis filstørrelse

en: Set this option to display the image file size.
da: Aktivér denne indstilling for at vise størrelsen på billedfilen.

en: Show image type
da: Vis billedtype

en: Set this option to display the image type.
da: Aktivér denne indstilling for at vise typen af billedfilen.

en: Show image dimensions
da: Vis billeddimensioner

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedets dimensioner i pixels.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
da: Aktivér denne indstilling for at vise fabrikat og model for det kamera der tog billedet.

en: Show camera date
da: Vis kameradato

en: Set this option to display the date when the image was taken.
da: Aktivér denne indstilling for at vise datoen, da billedet blev taget.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
da: Aktivér denne indstilling for at vise kameraets blænde og fokallængde, da billedet blev taget.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
da: Aktivér denne indstilling for at vise kameraets eksponeringstid og følsomhed, da billedet blev taget.

en: Show camera mode and program
da: Vis kameraindstilling og program

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
da: Aktivér denne indstilling for at vise kameraets tilstand og program, da billedet blev taget.

en: Show camera flash settings
da: Vis blitz-indstillinger

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
da: Aktivér denne indstilling for at vise kameraets blitz-indstillinger, da billedet blev taget.

en: Show camera white balance settings
da: Vis kameraets hvidbalanceindstillinger

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
da: Aktivér denne indstilling for at vise kameraets hvidbalance-indstillinger, da billedet blev taget.

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
da: oprettet: %1

en: By Name
da: Efter navn

en: By Date
da: Efter dato

en: By File Size
da: Efter filstørrelse

en: Current Name
da: Nuværende navn

en: New Name
da: Nyt navn

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
da: Denne liste viser resultaterne af dit omdøbningsmønster. Røde elementer indikerer en navnekollision, enten fordi det nye navn er lig med det nuværende navn, eller fordi navnet allerede er blevet tildelt et andet  element.

en: Rename | Rename (%1 images)
da[0]: Omdøb
da[1]: Omdøb (%1 billeder)

en: Sort Images
da: Sortér billeder

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
da: <b>Omdøber billeder. Vent venligst...</b>

en: Processing...
da: Behandler...

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
da: <p>Angiv dit omdøbningsmønster her. Brug adgangsknapperne til hurtigt at tilføje omdøbningsmuligheder og -modifikatorer. Brug informationsknappen for yderligere forklaring.</p>

en: Show a list of all available options
da: Vis en liste over alle tilgængelige muligheder

en: Modifiers
da: Modifikatorer

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
da: <p>Tilføj en modifikator til en omdøbningsmulighed. Placér markøren bag en omdøbningsmulighed eller en allerede tildelt modifikator for at aktivere denne knap.</p>

en: Renaming Options
da: Omdøbningsmuligheder

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
da: <p>Tilføj omdøbningsmuligheder til fortolkningsstrengen.</p>

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
da: Modifikatorer kan anvendes på hver omdøbningsmulighed.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
da: Det er muligt at tildele flere modifikatorer til en mulighed, de anvendes i den rækkefølge du tildeler dem.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
da: Sørg for at bruge kvikadgangsknapperne. De giver måske yderligere information om muligheder for omdøbning og modifikatorer.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
da: Fillisten kan sorteres, højreklik blot på den for at se sorteringskriterierne (kun i album-UI).

en: Change Case
da: Skift versaltype

en: change the case of a renaming option
da: skift versaltype for en omdøbningsmulighed

en: Convert to uppercase
da: Konvertér til store bogstaver

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Convert to lowercase
da: Konvertér til små bogstaver

en: Lowercase
da: Små bogstaver

en: Convert the first letter of each word to uppercase
da: Konvertér det første bogstav i hvert ord til stort bogstav

en: First Letter of Each Word Uppercase
da: Stort forbogstav i hvert ord

en: Default Value
da: Standardværdi

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
da: <p>Sæt en standardværdi for tomme strenge.<br/>Når den anvendes på en omdøbningsmulighed, vil en tom streng blive erstattet med den værdi du angiver her.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
da: Standardværdi...

en: Set a default value for empty strings
da: Sæt en standardværdi for tomme strenge

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
da: Længde:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
da: Justering:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
da: Tegn:

en: Range...
da: Område...

en: Add only a specific range of a renaming option
da: Tilføj kun et specifikt område af en omdøbningsmulighed

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
da: Udtræk et specifikt område (hvis '||to||' udelades, gå til slutningen af strengen)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
da: Fra:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
da: til slutningen

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
da: Til:

en: Remove Doubles
da: Fjern dubletter

en: Remove duplicate words
da: Fjern duplikerede ord

[ctx: Replace text]
en: Replace...
da: Erstat...

en: Replace text in a renaming option
da: Erstat tekst i en omdøbningsmulighed

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
da: Erstat tekst (||options||: ||r|| = regulært udtryk, ||i|| = ignorér versaltype)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
da: Erstat:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
da: Med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Trimmed
da: Trimmet

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
da: Fjern indledende, efterfølgende og ekstra mellemrum

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
da: Unik

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
da: Tilføj et tal som suffiks for at få unikke strenge ved duplikerede værdier

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
da: Tilføj et tal som suffiks, ||n|| angiver antallet af cifre der skal bruges

en: Add the camera name
da: Tilføj kameranavn

en: Camera name
da: Kameranavn

en: Keyword separator:
da: Adskillelse af nøgleord:

en: Add information from the database
da: Tilføj information fra databasen

en: Add database information
da: Tilføj databaseinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
da: Nøgle

en: Description
da: Beskrivelse

en: Common File Information
da: Almindelig filinformation

en: Default comment of the image
da: Billedets standardkommentar

en: Default author of the image
da: Standardophavsmand til billedet

en: Image dimension
da: Billeddimension

en: Image file size
da: Billedets filstørrelse

en: Format of the media file
da: Format på mediefilen

en: Type of the media file
da: Type af mediefil

en: Rating of the media file
da: Mediefilens karakter

en: Height of the media file
da: Mediefilens højde

en: Width of the media file
da: Mediefilens bredde

en: Image orientation
da: Billedorientering

en: Color depth (bits per channel)
da: Farvedybde (bit pr. kanal)

en: Color model of the image
da: Billedets farvemodel

en: A comma separated list of all authors
da: En kommaadskilt liste over alle ophavsmænd

en: Metadata Information
da: Metadata-information

en: Make of the camera
da: Kameraets fabrikat

en: Model of the camera
da: Kameraets model

en: Lens of the camera
da: Kameraets objektiv

en: Aperture
da: Blænde

en: Focal length
da: Fokallængde

en: Focal length (35mm equivalent)
da: Fokallængde (svarende til 35mm)

en: Exposure time
da: Eksponeringstid

en: Exposure program
da: Eksponeringsprogram

en: Exposure mode
da: Eksponeringstilstand

en: Sensitivity
da: Følsomhed

en: Flash mode
da: Blitz-tilstand

en: White balance
da: Hvidbalance

en: White balance (color temperature)
da: Hvidbalance (farvetemperatur)

en: Metering mode
da: Måletilstand

en: Subject distance
da: Afstand til motiv

en: Subject distance (category)
da: Afstand til motiv (kategori)

en: Display Aspect Ratio
da: Vis aspektforhold

en: Audio Bit Rate
da: Lydbitrate

en: Audio Channel Type
da: Lydkanaltype

en: Duration of File
da: Fils varighed

en: Frame Rate of Video
da: Videos billedrate

en: Video Codec
da: Videocodec

en: Position Information (GPS)
da: Information om position (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
da: Breddegrad i det format der er beskrevet i XMP-specifikationen

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
da: Længdegrad i det format der er beskrevet i XMP-specifikationen

en: Latitude as double value
da: Breddegrad som dobbeltværdi

en: Longitude as double value
da: Længdegrad som dobbeltværdi

en: Latitude in a human readable form
da: Breddegrad i læsevenligt format

en: Longitude in a human readable form
da: Længdegrad i læsevenligt format

en: Altitude in meters
da: Højde i meter

en: Altitude in a human readable form
da: Højde i læsevenligt format

en: Orientation
da: Orientering

en: Roll
da: Rul

en: Tilt
da: Hæld

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
da: Tekst

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
da: Kilde:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
da: Mappe

en: Add the directory name
da: Tilføj mappenavnet

en: Directory name
da: Mappenavn

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
da: Mappenavnet på overmappen, yderligere "."-tegn flytter op i mappehierarkiet

en: File
da: Fil

en: Add file properties
da: Tilføj filegenskaber

[ctx: File name]
en: Name
da: Navn

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
da: Filendelse, sæt "." foran for at ændre den reelle filendelse

[ctx: File extension]
en: Extension
da: Filendelse

en: Owner of the file
da: Filens ejer

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
da: Ejer

en: Group of the file
da: Filens gruppe

[ctx: Group of the file]
en: Group
da: Gruppe

en: Add metadata information
da: Tilføj metadata-information

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
da: Nummer...

en: Add a sequence number
da: Tilføj sekvensnummer

en: Sequence number
da: Tilføj sekvensnummer

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
da: Cifre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
da: Brugerdefineret område

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
da: Trin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
da: Nummerering som er opmærksom på filendelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
da: Nummerering som er opmærksom på mapper

en: Create Tag From Address Book
da: Opret mærke ud fra adressebog

en: No address book entries found
da: Ingen adressebogsindgange fundet

en: Applying face changes
da: Anvendelse af ansigtsændringer

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
da: Skip billeder der allerede er scannet

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
da: Scan igen og sammenflet resultater

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
da: Ryd ubekræftede resultater og scan igen

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
da: Detektér ansigter

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
da: Find alle ansigter i dine fotos

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
da: Arbejdsgang

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
da: Følsomhed

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
da: Arbejd på alle processorkerner

[ctx: @title:tab]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
da: /Billeder

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
da: <p>Angiv hvor du vil opbevare dine billeder.</p> <p>Du kan vælge enhver lokal mappe - selv en der allerede indeholder billeder.<br/> Flere mapper kan tilføjes senere i menuen <i>Indstillinger</i>.</p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
da: <p><i>Bemærk:</i>Flytbare medier (USB-drev, dvd'er osv.) og eksterne filsystemer (NFS, Samba o.lign monteret med cifs/smbfs) understøttes.</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
da: Du skal vælge en mappe som digiKam skal bruge som hovedalbum. Alle dine billeder gemmes her.

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
da: <p>Mappen, der skal bruges som hovedalbum findes ikke:</p><p><b>%1</b></p>Skal digiKam oprette den for dig?

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
da: <p>digiKam kunne ikke oprette den mappe der skal bruges som hovedalbum.
    Vælg en anden placering.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
da: Du har tilsyneladende ikke skriverettigheder til mappen, der er valgt som hovedalbum.
    Advarsel: Uden skriverettigheder kan elementer ikke redigeres.

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
da: <b>Indstil lagring af metadata i filer</b>

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Add information to files
da: Føj information til filer

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
da: <qt><p><i>Bemærk:</i> Registrering af information i filernes metadata kan gøre operationer i fotohåndteringen langsommere.</p></qt>

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
da: <b>Indstil opførsel af Åbn fil</b>

en: Open a preview
da: Åbn forhåndsvisning

en: Open in the editor
da: Åbn i editor

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
da: <qt><p><i>Bemærk:</i> Det er altid hurtigere at bruge forhåndsvisning end at bruge editoren, især ved tjek af en serie af billeder. Du kan dog ikke ændre eller reparere billedet i forhåndsvisningstilstand. Bemærk at hvis du vil sammenligne billeder hurtigt, er det ofte bedst at bruge lysbordet: Billeder kan vises side om side, og synkroniseret zoom og panorering er muligt.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
da: <b>Indstil opførsel af forhåndsvisning</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
da: <qt><p>Sæt hvordan billeder vises i forhåndsvisningstilstand og på lysbordet :</p></qt>

en: Load reduced version of image
da: Indlæs reduceret version af billedet

en: Load image
da: Indlæs billede

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
da: <qt><p><i>Bemærk:</i> Indlæsning af en reduceret version af et billede er hurtigere, men kan se anderledes ud end originalen, især med RAW. I så fald indlæses en JPEG-version af RAW som er forbehandlet af kameraet, i stedet for de rigtige billeddata. Dette JPEG-billede er indlejret i filens metadata og bruges af kameraet til at vise et RAW-billede hurtigere på en tv-skærm.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
da: <b>Indstil håndtering af RAW-filer</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
da: <qt><p>Sæt hvordan du vil åbne RAW-billeder i editoren her:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
da: Åbn direkte, med automatisk udførte justeringer

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
da: Brug RAW-importværktøjet til at justere korrektioner manuelt

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
da: <qt><p><i>Bemærk:</i> RAW-importværktøjet er designet til avancerede brugere som vil have den bedste kontrol over billedet. Dette tager mere tid i din arbejdsgang.</p></qt>

en: Scan Your Collection
da: Scan din samling

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
da: <b>Aktiverede kontekstuelle værktøjstips</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
da: <qt><p>Vælg om du vil vise kontekstuelle værktøjstips i ikonvisningen og mappevisningen her:</p></qt>

en: Do not show tooltips
da: Vis ikke værktøjstips

en: Use Tooltips
da: Brug værktøjstips

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
da: <qt><p><i>Bemærk:</i> Værktøjstips viser metadata fra fotoet og digiKam løbende, når musen bevæges over elementer. Dette kan være nyttigt når elementer udvælges. Værktøjstips vises i mappevisning af albums, ikonvisning af albums, ikonvisning af kamera, batch-kø-listen og miniaturelinjen. Fra digiKams konfigurationsdialog kan du tilpasse indholdet af disse værktøjstips og de skrifttyper der bruges.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
da: <qt><p><h1><b>Velkommen til digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam er et avanceret program til fotohåndtering udgivet som open source.</p><p>Denne assistent vil hjælpe dig med at sætte indstillinger ved første kørsel for hurtigt at kunne bruge digiKam.</p></qt>

en: Ref. images
da: Ref.-billeder

en: Items
da: Elementer

en: This shows all found duplicate items.
da: Dette viser alle fundne duplikerede elementer.

[ctx: @label]
en: Search in:
da: Søg i:

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
da: <p>Træk og slip et billede her<br/>for at udføre en lignende<br/>søgning efter elementer.</p><p>Du kan også benytte kontekst-menuen<br/> når du kigger dine billeder igennem.</p>

en: <b>File</b>:
da: <b>Fil</b>:

en: <b>Folder</b>:
da: <b>Mappe</b>:

en: Save current similar image search to a new virtual Album
da: Gem nuværende søgning efter lignende billeder i et nyt virtuelt album

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
da: Hvis du trykker på denne knap gemmes nuværende søgning efter lignende billeder i et nyt virtuelt album med det navn der er sat på venstre side.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
da: Sæt den penselfarve der bruges til at tegne skitser her.

en: Undo last draw on sketch
da: Fortryd det sidst tegnede på skitse

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
da: Brug denne knap til at fortryde sidste tegningshandling på skitse.

en: Redo last draw on sketch
da: Gendan det sidst tegnede på skitse

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
da: Brug denne knap til at gendanne det sidst tegnede på skitse.

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
da: Sæt størrelsen på penslen (i pixels) der bruges til at tegne skitser her.

en: Set here the number of items to find using sketch.
da: Sæt det antal elementer der skal findes med skitse her.

en: Clear sketch
da: Ryd skitse

en: Use this button to clear sketch contents.
da: Brug denne knap til at rydde skitsens indhold.

en: Save current sketch search to a new virtual Album
da: Gem nuværende skitsesøgning i et nyt virtuelt album

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
da: Hvis du trykker på denne knap gemmes den nuværende skitsesøgning i et nyt virtuelt album med det navn der er sat på venstre side.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
da: Du tegner ganske enkelt en grov skitse af det du vil finde og digiKam vil vise de bedste matcher i miniaturevisning.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
da: Tegn en skitse her
    for at udføre en
    uklar søgning

en: Roadmap
da: Vejkort

en: Satellite
da: Satellit

en: Terrain
da: Terræn

en: Show Map Type Control
da: Vis korttypekontrol

en: Show Navigation Control
da: Vis navigationskontrol

en: Show Scale Control
da: Vis skalakontrol

en: Float items
da: Flydende elementer

en: Marble Virtual Globe
da: Marble virtuel globus

en: Atlas map
da: Atlaskort

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
da: Sfærisk

en: Equirectangular
da: Equirektangulær

en: Show compass
da: Vis kompas

en: Show scale bar
da: Vis skalalinje

en: Show overview map
da: Vis oversigtskort

en: Projection
da: Projektion

en: Unknown title
da: Ukendt titel

en: &Remove
da: &Fjern

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Remove Bookmark
da: Fjern bogmærke

en: Insert Bookmark
da: Indsæt bogmærke

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: Add Bookmark...
da: Tilføj bogmærke...

en: Warning: Sidecar settings
da: Advarsel: Sidevognsindstillinger

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
da: Du har aktiveret skrivning til sidevognsfiler til metadata-lagring i værtsprogrammet, men ikke for læsning. Det betyder at alle metadata som lagres i sidevognsfiler vil blive overskrevet her.
    Aktivér læsning af sidevognsfiler i værtsprogrammet eller fortsæt på eget ansvar.

en: 1 image moved | %1 images moved
da[0]: 1 billed flyttet
da[1]: %1 billeder flyttet

en: Load GPX files...
da: Indlæs GPX-filer...

en: Show tracks on Map
da: Vis spor på kort

en: Set this option to show tracks on the Map
da: Aktivér denne indstilling for at vise spor på kortet

en: Camera time zone:
da: Kameraets tidszone:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
da: <p>Indstiller kameraers tidszone da billederne blev taget, så billedernes tidsstempel kan konverteres til GMT for at passe sammen med GPS-tiden.</p><p>Bemærk: positive afsæt tæller mod øst fra længdegrad 0 (GMT), og er "forud for tiden".</p>

en: Interpolate
da: Interpolér

en: Correlate
da: Korrelér

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
da[0]: Følgende GPX-fil kunne ikke indlæses:
da[1]: Følgende %1 GPX-filer kunne ikke indlæses:

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
da: Alle billeder er blevet korreleret. Du kan nu tjekke deres position på kortet.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
da[0]: 1 billed korreleret
da[1]: %1 billeder korreleret

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Modified
da: Ændret

en: Date and time
da: Dato og klokkeslæt

en: Failed to open file.
da: Kunne ikke åbne filen.

en: Failed to add GPS info to image.
da: Kunne ikke føje GPS-info til billedet.

en: Failed to remove GPS info from image
da: Kunne ikke fjerne GPS-info fra billedet

en: Failed to save tags to file.
da: Kunne ikke gemme mærker til fil.

en: Unable to save changes to file
da: Kan ikke gemme ændringer til fil

en: Paste coordinates
da: Indsæt koordinater

en: Remove coordinates
da: Fjern koordinater

en: Remove altitude
da: Fjern højde

en: Remove uncertainty
da: Fjern usikkerhed

en: Remove speed
da: Fjern hastighed

en: Look up missing altitude values
da: Slå manglende højdeværdier op

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
da: Fandt mere end ét punkt i udklipsholderen - kan kun tildele ét punkt ad gangen.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
da: Kunne ikke finde nogen koordinater i udklipsholderen.

en: Coordinates pasted
da: Koordinater indsat

en: Bookmark selected
da: Bogmærke valgt

en: Remove coordinates information
da: Fjern koordinatinformation

en: Remove altitude information
da: Fjern højdeinformation

en: Remove uncertainty information
da: Fjern usikkerhedsinformation

en: Looking up altitudes
da: Slår højder op

en: Altitude lookup failed:
    %1
da: Opslag af højde mislykkedes:
    %1

en: Altitude looked up
da: Opslag af højde gennemført

en: {Country}
da: {Land}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
da: {Delstat}

en: {County}
da: {Amt}

en: {City}
da: {Storby}

en: {Town}
da: {By}

en: {Village}
da: {Landsby}

en: {Hamlet}
da: {Lille landsby}

en: {Street}
da: {Gade}

en: Add country tag
da: Tilføj landemærke

en: Add state tag
da: Tilføj delstatsmærke

en: Add state district tag
da: Tilføj delstatsdistriktmærke

en: Add county tag
da: Tilføj amtsmærke

en: Add city tag
da: Tilføj storbymærke

en: Add city district tag
da: Tilføj bydelsmærke

en: Add suburb tag
da: Tilføj forstadsmærke

en: Add town tag
da: Tilføj bymærke

en: Add village tag
da: Tilføj landsbymærke

en: Add hamlet tag
da: Tilføj mærke for lille landsby

en: Add street
da: Tilføj gade

en: Add house number tag
da: Tilføj husnummermærke

en: Add place
da: Tilføj sted

en: Add Local Administrative Area 2
da: Tilføj lokalt administrativt område 2

en: Add Local Administrative Area 1
da: Tilføj lokalt administrativt område 1

en: Add new tag
da: Tilføj nyt mærke

en: Remove selected tag
da: Fjern markeret mærke

en: Remove all control tags below this tag
da: Fjern alle kontrolmærker under dette mærke

en: Add all address elements
da: Tilføj alle adresseelementer

en: Select language:
da: Vælg sprog:

en: Select service:
da: Vælg tjeneste:

en: Geonames.org place name (non-US)
da: Geonames.org stednavn (ikke USA)

en: Geonames.org full address (US only)
da: Geonames.org fuld adresse (kun USA)

en: Less options
da: Færre indstillinger

en: Image tags are changed.
da: Billedmærker er blevet ændret.

en: Select a name for the new tag:
da: Vælg et navn til det nye mærke:

en: Could not open: %1
da: Kunne ikke åbne: %1

en: File is empty.
da: Filen er tom.

en: Map settings
da: Kortindstillinger

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Switch between markers and thumbnails.
da: Skift mellem markører og miniaturer.

en: Preview single items
da: Forhåndsvis enkeltelementer

en: Preview grouped items
da: Forhåndsvis grupperede elementer

en: Show numbers
da: Vis numre

en: Increase the thumbnail size on the map
da: Forøg miniaturestørrelsen på kortet

en: Decrease the thumbnail size on the map
da: Formindsk miniaturestørrelsen på kortet

en: Remove the current region selection
da: Fjern den aktuelle områdemarkering

en: Select images by drawing a rectangle
da: Markér billeder ved at tegne en firkant

en: Pan mode
da: Panoreringstilstand

en: Zoom into a group
da: Zoom ind på en gruppe

en: Create a region selection from a thumbnail
da: Opret en områdemarkering ud fra en miniature

en: Filter images
da: Filtrér billeder

en: Remove the current filter
da: Fjern det nuværende filter

en: Select images
da: Markér billeder

en: Lock the map position
da: Lås kortets position

en: Sorting
da: Sortering

en: Show oldest first
da: Vis ældste først

en: Show youngest first
da: Vis nyeste først

en: Sort by rating
da: Sortér efter karakter

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
da: Angiv navnet på den nuværende kort-søgning der skal gemmes i visningen "Kort-søgninger".

en: Save current map search to a new virtual album.
da: Gem nuværende kort-søgning til et nyt virtuelt album.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
da: Hvis der trykkes på denne knap, gemmes nuværende kort-søgning til et nyt virtuelt søgealbum med det navn der er sat på venstre side.

en: Search by area:
da: Søg via område:

en: Show Non-Geolocated Items
da: Vis elementer uden geolokalisering

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
da: En anden søgning med samme navn findes allerede.
    Vælg et andet navn:

en: Non Geo-located Items
da: Elementer uden geolokalisering

en: Edit
da: Redigér

en: Take the safest and most appropriate action
da: Vælg den sikreste og bedst egnede handling

en: Color Profile Mismatch
da: Farveprofiler stemmer ikke overens

en: Missing Color Profile
da: Manglende farveprofil

en: Image with Uncalibrated Color
da: Billede med ikke-kalibreret farve

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
da: <p>Dette billede har en <b>indlejret farveprofil</b><br/> som ikke matcher din fungerende farveprofil.<br/>Hvordan vil du fortsætte?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
da: <p>Dette billede har <b>ingen information om farverummet</b><br/>der blev brugt da billedet blev skabt. <br/>Hvordan vil du fortsætte?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
da: <p>Farveinformationen for dette billede er ikke-kalibreret.<br/>Hvordan vil du fortsætte?</p>

en: Embedded Color Profile:
da: Indlejret farveprofil:

en: Input Color Profile:
da: Input-farveprofil:

en: Working Color Space:
da: Fungerende farverum:

en: Original Colors:
da: Originalfarver:

en: Uncorrected Colors:
da: Ukorrigerede farver:

en: Raw Colors:
da: RAW-farver:

en: Resulting Colors:
da: Resultatfarver:

en: Correction Applied:
da: Korrektion udført:

en: Corrected Colors:
da: Korrigerede farver:

en: Keep the embedded profile, do not convert
da: Behold den indlejrede profil. Konvertér ikke

en: Convert to working color space
da: Konvertér til fungerende farverum

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
da: Ignorér indlejret profil, tildel denne profil:

en: and then convert to working space
da: and konvertér så til det fungerende rum

en: No Profile Available
da: Ingen profil tilgængelig

en: Assign profile and convert to working color space
da: Tildel profil og konvertér til fungerende farverum

en: Assign and keep color profile
da: Tildel og behold farveprofil

en: Leave the file untagged, do not color manage
da: Lad filen forblive umærket, ingen farvehåndtering

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
da: Hvilket farverum skal bruges til at fortolke farverne i dette billede?

en: sRGB (Internet standard)
da: sRGB (Internetstandard)

en: Current working color space
da: Aktuelt fungerende farverum

en: This profile:
da: Denne profil:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
da: Vælg input-farveprofil for enheden (kameraet) der blev brugt til at skabe dette billede:

en: No Input Profile Available
da: Ingen input-profil tilgængelig

en: Assigned Color Profile:
da: Tildel farveprofil:

en: <b>No Profile</b>
da: <b>Ingen profil</b>

en: Soft Proofing On
da: Soft-proofing til

en: Enable soft-proofing color managed view
da: Aktivér soft-proofing med farvehåndteret visning

en: Soft Proofing Off
da: Soft-proofing fra

en: Disable soft-proofing color managed view
da: Deaktivér soft-proofing med farvehåndteret visning

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
da: <b>Indstil soft-proofing-visningen</b>

en: Profile of the output device to simulate:
da: Profil for output-enhed der skal simuleres:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
da: <p>Vælg profil for din output-enhed (normalt din printer). Denne profil bruges til at lave et prøvebillede på skærmen, så du på forhånd kan se hvordan et billede renderes via en output-enhed.</p>

en: Rendering intent:
da: Renderingsformål:

en: Highlight out-of-gamut colors
da: Fremhæv farver som er uden for toneomfanget

en: Highlighting color:
da: Fremhævningsfarve:

en: No profile is selected.
da: Ingen profil valgt.

[ctx: @title:window]
en: Save?
da: Gem?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
da: Gem ændringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
da: Gem de aktuelle ændringer. Bemærk: Originalbilledet overskrives aldrig.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
da: Gem ændringer som en ny version

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
da: Gem de aktuelle ændringer som en ny version. Den indlæste fil vil forblive uændret og en ny fil vil blive oprettet.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
da: Kassér ændringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
da: Kassér de ændringer der er blevet udført på billedet under denne redigeringssession.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
da: Sæt farven på de stiplede hjælpelinjer her.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
da: Sæt bredden (i pixels) anvendt på de stiplede hjælpelinjer her.

en: Defaults
da: Standardindstillinger

en: Reset all settings to their default values.
da: Nulstil alle indstillinger til deres standardværdier.

en: Load all parameters from settings text file.
da: Indlæs alle parametre fra tekstfil med indstillinger.

en: Save all parameters to settings text file.
da: Gem alle parametre i tekstfil med indstillinger.

en: Try all settings.
da: Prøv alle indstillinger

[ctx: @action]
en: Open Original
da: Åbn original

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
da: Gem ændringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
da: Gem ændringerne af den nuværende version af filen

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
da: Gem som ny version

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
da: Gem de aktuelle ændringer til en ny version af filen

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
da: Gem ny version som...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
da: Gem de aktuelle ændringer til en ny version af filen, med angivelse af filnavn og -format

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
da: Gem i format

[ctx: @action]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
da: Gem filen i en mappe udenfor din samling

[ctx: @action]
en: Discard Changes
da: Kassér ændringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
da: Kassér alle aktuelle ændringer af denne fil

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
da: Beskær til markering

[ctx: @action]
en: Previous Image
da: Forrige billede

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
da: Transformér

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
da: Dekorér

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
da: Effekter

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
da: Farver

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
da: Forbedr

en: Image Editor - %1
da: Billededitor - %1

en: Image Editor
da: Billededitor

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
da: Der er ingen billeder at vise i det nuværende album.
    Billededitoren lukkes.

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
da: Luk editor

en: Delete File Permanently
da: Slet fil permanent

en: Delete Permanently without Confirmation
da: Slet permanent uden bekræftelse

en: Move to Trash without Confirmation
da: Flyt til papirkurv uden bekræftelse

en: Edit Titles
da: Redigér titler

en: Edit Comments
da: Redigér kommentarer

en: Show Assigned Tags
da: Vis tildelte mærker

en: Assign Tag
da: Tildel mærke

en: Remove Tag
da: Fjern mærke

en: Assign Labels
da: Tildel etiketter

en: Failed to load image
    "%1"
da: Kunne ikke indlæse billedet
    "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
da: Før

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
da: Efter

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
da: <p>Her kan du se et udsnit af det originale billede, der bruges beregning af forhåndsvisningen.</p><p>Klik og træk med musen i billedet for at ændre udsnittets fokus.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, vil originalbilledet blive vist.

en: Preview original image
da: Forhåndsvis originalbillede

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, opdeles forhåndsvisningsområdet lodret. Et tilstødende område i billedet vises, med det halvdelen af det originale billede og den anden halvdel fra målbilledet.

en: Preview vertical split with contiguous image
da: Forhåndsvis lodret opdeling med tilstødende billede

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, opdeles forhåndsvisningsområdet vandret. Et tilstødende område i billedet vises, med halvdelen af det originale billede og den anden halvdel fra målbilledet.

en: Preview horizontal split with contiguous image
da: Forhåndsvis vandret opdeling med tilstødende billede

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, deles forhåndsvisningsområdet lodret. Den samme del af original- og målbilledet vises side om side.

en: Preview vertical split with same image region
da: Forhåndsvis lodret opdeling med samme billedområde

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, deles forhåndsvisningsområdet vandret. Den samme del af original- og målbilledet vises side om side.

en: Preview horizontal split with same image region
da: Forhåndsvis vandret opdeling med samme billedområde

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, bliver målbilledet vist.

en: Preview target image
da: Forhåndsvis målbillede

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, vil originalbilledet blive vist når musen er over billedområdet, ellers vil målbilledet blive vist.

en: Preview on mouse-over
da: Forhåndsvisning når under musen

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
da: Forhåndsvisningstilstand

en: Connecting to camera...
da: Forbinder til kamera...

en: Connection established.
da: Forbindelse oprettet.

en: Connection failed.
da: Forbindelse mislykkedes.

en: Failed to download <filename>%1</filename>
da: Download af <filename>%1</filename> mislykkedes

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
da: %1 - Vælg kameramappe

[ctx: @title:window]
en: Device Information
da: Enhedsinformation

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
da: Optag fra %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
da: Optag

en: Unknown Format
da: Ukendt format

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
da: Dette element er låst.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
da: Dette element har ukendt downloadstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
da: Dette element er aldrig blevet downloadet

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
da: Dette element er allerede blevet downloadet

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
da: Optag

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
da: Markér alle

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
da: Markér ingen

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
da: Invertér markering

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
da: Markér nye elementer

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
da: Markér låste elementer

[ctx: @action]
en: Download New
da: Download ny

[ctx: @action]
en: Download Selected
da: Download markerede

[ctx: @action]
en: Download All
da: Download alle

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
da: Download og slet nye

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
da: Download og slet markerede

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
da: Download og slet alle

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
da: Slå låsning til/fra

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
da: Markér som downloadet

[ctx: @title:menu]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @title:group]
en: Views
da: Visninger

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
da: Miniaturer

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
da: Forhåndsvis element

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
da: Kort

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
da: &Sortér elementer

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
da: Værdien som elementerne sorteres efter i miniaturevisningen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
da: Angiver hvorvidt elementer sorteres stigende eller faldende.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
da: Stigende

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
da: &Gruppér elementer

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
da: Kategorierne som elementerne i miniaturevisningen vises i

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
da: Flad liste

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
da: Efter mappenavn

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
da: Efter format

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
da: Efter dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
da: Tilpas til &vindue

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
da: Vis historik

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
da: Vis miniaturelinje

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
da: Prøv igen

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
da: Afslut forhåndsvisningstilstand

[ctx: @action]
en: Next Image
da: Næste billede

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
da: Første billede

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
da: Sidste billede

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
da: Annullerer nuværende handling. Vent venligst...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
da: Vil du lukke dialogen og annullere nuværende handling?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
da: Afbryder forbindelse til kameraet. Vent venligst...

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
da: Mislykkedes at forbinde til kameraet. Sørg for at kameraet er tændt og korrekt forbundet.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
da: Markér billede til upload

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
da: Der er ikke tilstrækkelig plads på kamera-mediet til at uploade billeder.
    
    Krævet plads: %1
    Ledig plads: %2

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
da: Datoformatet for dit brugerdefinerede målalbum er ikke gyldigt. Tjek dine indstillinger...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
da: Samlingen, som er vært for dit standard målalbum til behandling af download fra kameraenheden, er ikke tilgængelig. Vælg en anden fra konfigurationsdialogen for kamera.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
da: Dit standard målalbum til behandling af download fra kameraenheden, er ikke tilgængeligt. Vælg et andet fra konfigurationsdialogen for kamera.

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
da: Elementerne i listen nedenunder er låst af kameraet (skrivebeskyttet). Disse billeder bliver ikke slettet. Lås dem op og forsøg igen, hvis du virkelig vil slette disse elementer.

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
da: Utilstrækkelig diskplads

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
da[0]: Intet element valgt (%1 element)
da[1]: Ingen elementer valgt (%1 elementer)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
da[0]: %2/%1 element valgt
da[1]: %2/%1 elementer valgt

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
da: Download af billeder gennemført

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
da: &Enhed

en: Camera Folders
da: Kameramapper

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
da: Ret intern dato og klokkeslæt

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
da: Auto-rotér/vend billede

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
da: Konvertér til tabsfrit filformat

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
da: Filendelse-baserede underalbummer

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
da: Datobaserede underalbummer

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
da: Datoformat:

en: Cannot display camera preview
da: Kan ikke vise kamera-forhåndsvisning

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
da: Kapacitet:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
da: Tilgængelig:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
da: Kræver:

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
da: Åbn med...

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
da: Alle filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
da: Kun nye filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
da: RAW-filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
da: JPG-/TIFF-filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
da: Videofiler

en: Camera filenames
da: Kamerafilnavne

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
da: Aktivér denne indstilling for at bruge filnavnene fra kameraet uden ændringer.

en: Change case to:
da: Ændr versaltype til:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
da: Lad det være som det er

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
da: Øvre

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
da: Nedre

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
da: Indstil metoden til brug for at ændre filnavnenes versaltilstand.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
da: Tilpas

en: Execute script for image:
da: Kør script for billede

en: No script selected
da: Intet script valgt

en: Set here the script that is executed for every imported image.
da: Angiv det script der skal køres for hvert importeret billede her.

en: Drag and drop an image here
da: Træk og slip et billede her

en: Show on left panel
da: Vis på venstre panel

en: Show on right panel
da: Vis på højre panel

en: Remove item
da: Fjern element

en: Clear all
da: Ryd alt

en: Drag and drop images here
da: Træk og slip billeder her

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
da[0]: %1 element på lysbordet
da[1]: %1 elementer på lysbordet

en: On left
da: På venstre

en: Show item on left panel
da: Vis element på venstre panel

en: On right
da: På højre

en: Show item on right panel
da: Vis element på højre panel

en: Open With Default Application
da: Åbn med standardprogrammet

en: Open the item with default assigned application.
da: Åbn elementet med det standardtildelte program.

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Delete immediately
da: Slet straks

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Synchronize preview from left and right panels
da: Synkronisér forhåndsvisning fra venstre og højre paneler

en: By Pair
da: Parvis

en: Navigate by pairs with all items
da: Navigér parvist med alle elementer

en: Clear On Close
da: Ryd ved lukning

en: Clear light table when it is closed
da: Ryd lysbordet når det lukkes

en: Remove all images from the light table when it is closed
da: Fjern alle billeder fra lysbordet når det lukkes

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

en: Fit to &Window
da: Tilpas til &vindue

en: Color-Managed View
da: Farvehåndteret visning

en: Previous Image
da: Forrige billede

en: Edit Titles on the Right
da: Redigér titler til højre

en: Edit Comments on the Right
da: Redigér kommentarer til højre

en: Show Assigned Tags on the Right
da: Vis tildelte mærker til højre

en: Edit Titles on the Left
da: Redigér titler til venstre

en: Edit Comments on the Left
da: Redigér kommentarer til venstre

en: Show Assigned Tags on the Left
da: Vis tildelte mærker til venstre

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
da: &Venstre panel

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
da: &Højre panel

en: Find duplicates items
da: Find duplikater

en: Finger-prints
da: Fingeraftryk

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
da: <qt><b>Vælg vedligeholdelsesoperationer som skal behandles</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
da: Behandl elementer fra:

en: Common Options
da: Almindelige indstillinger

en: Scan for new items
da: Scan efter nye elementer

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
da: Scan efter ændrede eller ikke ikke-katalogiserede elementer (hurtigere)

en: Rebuild Thumbnails
da: Gendan miniaturer

en: Rebuild Finger-prints
da: Gendan fingeraftryk

en: Faces data management:
da: Håndtering af ansigtsdata:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
da: Ryd og genopbyg alle træningsdata

en: Scan non-assigned only
da: Scan kun ikke-tildelte

en: Scan Mode:
da: Scanningstilstand:

en: Clean all and re-scan
da: Ryd alle scan igen

en: Sync Direction:
da: Synkroniseringsretning:

en: From database to image metadata
da: Fra databasen til billedmetadata

en: From image metadata to database
da: Fra billedmetadata til databasen

en: Check metadata setup panel for details:
da: Tjek panel med metadataopsætning for detaljer:

en: Sync Metadata and Database
da: Synkronisér metadata og databasen

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
da: Alle operationer gennemført.
    Varighed: %1

en: digiKam Maintenance
da: Vedligeholdelse af digiKam

en: Process is done.
    Duration: %1
da: Behandling gennemført.
    Varighed: %1

en: Synchronizing image metadata with database
da: Synkroniserer billed-metadata med databasen

en: Updating database from image metadata
da: Opdaterer databasen fra billed-metadata

en: Find new items
da: Find nye elementer

en: Thumbs
da: Miniaturer

en: Queues
da: Køer

en: Queue Settings
da: Kø-indstillinger

en: Control Panel
da: Kontrolpanel

en: Assigned Tools
da: Tildelte værktøjer

en: Tool Settings
da: Værktøjsindstillinger

en: Run
da: Kør

en: New Queue
da: Ny kø

en: Remove Queue
da: Fjern kø

en: Save Workflow
da: Gem arbejdsgang

en: Remove items
da: Fjern elementer

en: Remove processed items
da: Fjern behandlede elementer

en: Clear Queue
da: Ryd kø

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Remove tool
da: Fjern værktøj

en: Current Queue:
da: Aktuel kø:

en: No items
da: Ingen elementer

en: No tasks
da: Ingen opgaver

en: 1 task | %1 tasks
da[0]: 1 opgave
da[1]: %1 opgaver

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
da: Klar

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
da: Håndtering af batch-kø kører. Vil du annullere det aktuelle job?

en: There are no items to process in the queues.
da: Der er ingen elementer at behandle i køerne.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
da: Det album der skal indeholde behandlede elementer fra køen "%1" er ikke valgt. Vælg venligst et fra panelet med kø-indstillinger.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
da: Det album der skal indeholde behandlede elementer fra køen "%1" er ikke tilgængeligt eller skrivebeskyttet. Vælg venligst et andet fra panelet med kø-indstillinger.

en: Failed to process item...
da: Kunne ikke behandle element...

en: Process Cancelled...
da: Proces annulleret...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
da: Elementet "%1" fra køen "%2": %3

en: Batch queue finished
da: Batch-kø gennemført

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
da: &Køer

en: (overwritten)
da: (overskrevet)

en: (renamed to %1)
da: (omdøbt til %1)

en: Failed to create sidecar file...
da: Kunne ikke oprette sidevognsfil...

en: Item processed successfully %1
da: Behandling af element gennemført %1

en: Failed to create file...
da: Kunne ikke oprette fil...

en: This is the list of batch tools assigned.
da: Dette er listen over tildelte batch-værktøjer.

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
da: Brugertilpassede omdøbningsregler er ugyldige for de køer der er oplistet nedenfor. Ret dem venligst.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
da: Listen over tildelte batch-værktøjer er tom for de køer der oplistet nedenfor. Tildel venligst værkøjer.

en: Use original Album
da: Brug originalt album

en: Target
da: Mål

en: Use original filenames
da: Brug originale filnavne

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
da: Aktivér denne indstilling for at bruge originale  filnavne uden ændringer.

en: Customize filenames:
da: Tilpas filnavne:

en: File Renaming
da: Filomdøbning

en: Raw Files Loading:
da: Indlæsning af RAW-filer:

en: Perform RAW demosaicing
da: Udfør RAW-demosaicing

en: Extract embedded preview (faster)
da: Udtræk indlejret forhåndsvisning (hurtigere)

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
da: Aktivér denne indstilling for at bruge alle CPU-kerner fra din computer til at behandle mere end ét element fra en kø på samme tid.

en: Behavior
da: Opførsel

en: Saving Images
da: Gemning af billeder

en: Reset current tool settings to default values.
da: Nulstil aktuelle værktøjsindstillinger til standardværdier.

en: This is the list of digiKam batch tools available.
da: Dette er listen over tilgængelige batch-værktøjer i digiKam.

en: Base Tools
da: Basisværktøjer

en: This is the list of your customized workflow settings.
da: Dette er listen over dine tilpassede arbejdsgangsindstillinger.

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: You can see below the history of last batch operations processed.
da: Du kan se historikken over de senest behandlede batch-operationer nedenfor.

en: History
da: Historik

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
da: <qt><b>Opret ny arbejdsgang</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
da: <qt><b>Egenskaber for arbejdsgang</b></qt>

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: New Workflow
da: Ny arbejdsgang

en: Rename...
da: Omdøb...

en: (No Value Selected)
da: (Ingen værdi valgt)

en: No Rating assigned
da: Ingen karakter tildelt

en: Reset contents
da: Nulstil indhold

en: any color depth
da: enhver farvedybde

en: 8 bits per channel
da: 8 bits pr kanal

en: 16 bits per channel
da: 16 bits pr kanal

en: The album name contains
da: Albummets navn indeholder

en: The album caption contains
da: Album-teksten indeholder

en: Not Tagged
da: Ikke mærket

en: File Name
da: Filnavn

en: Modification
da: Ændring

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
da: og

en: File Size
da: Filstørrelse

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
da: og højest

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
da: og

en: Digitization
da: Digitalisering

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
da: og

en: Time
da: Tid

en: Exif Orientation
da: Exif-orientering

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
da: og

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
da: og

en: File Format
da: Filformat

en: Color Depth
da: Farvedybde

en: Color Model
da: Farvemodel

en: The make of the camera
da: Kameraets fabrikat

en: The model of the camera
da: Kameraets model

en: Lens
da: Objektiv

en: Lens aperture as f-number
da: Objektivblænde som f-nummer

en: Focal length of the lens
da: Objektivets fokallængde

en: 35mm equivalent focal length
da: 35mm-ækvivalent fokallængde

en: Automatic exposure program
da: Automatisk eksponeringsprogram

en: Automatic or manual exposure
da: Automatisk eller manuel eksponering

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
da: ISO-filmhastighed (lineær skala, ASA)

en: Automatic or manual white balance
da: Automatisk eller manuel hvidbalance

en: Color temperature used for white balance
da: Farvetemperatur brugt til hvidbalance

en: Metering Mode
da: Lysmålingstilstand

en: Method to determine the exposure
da: Metode til at bestemme eksponeringen

en: Subject Distance
da: Afstand til motiv

en: Distance of the subject from the lens
da: Motivets afstand fra objektivet

en: Macro, close or distant view
da: Makro-, nær eller fjern visning

en: Altitude range
da: Højdeinterval

en: Not Geo-located
da: Ikke geolokaliseret

en: Headline
da: Overskrift

en: Aspect Ratio
da: Aspektforhold

en: Pixel Size
da: Pixelstørrelse

en: Value of (Width * Height) between
da: Værdi af (bredde x højde) mellem

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
da: og

en: Return video with the frame aspect ratio
da: Returnér video med aspektforholdet for billedet

en: Length of the video
da: Videoens længde

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
da: og

en: Frame Rate
da: Billedrate

en: Return video with the frame rate
da: Returnér video med billedrate

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
da: og

en: Return video codec
da: Returnér videocodec

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
da: og

en: Any Orientation
da: Alle orienteringer

en: Landscape Orientation
da: Liggende orientering

en: Portrait orientation
da: Stående orientering

[ctx: Create new search]
en: New...
da: Nyt...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
da: Redigér...

en: File, Album, Tags
da: Fil, album, mærker

en: Picture Properties
da: Billed-egenskaber

en: Caption, Comment, Title
da: Billedtekst, kommentar, titel

en: Geographic position
da: Geografisk position

en: Meet All of the following conditions
da: Opfyld alle de følgende betingelser

en: Meet Any of the following conditions
da: Opfyld en af de følgende betingelser

en: None of these conditions are met
da: Ingen af betingelserne er opfyldt

en: At least one of these conditions is not met
da: Mindst en betingelse er ikke opfyldt

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
da: Vil du virkelig slette den markerede søgning "%1"?

en: (Advanced Search)
da: (Avanceret søgning)

en: New Search
da: Ny søgning

en: Enter keywords here...
da: Angiv nøgleord her...

en: Save Current Search
da: Gem nuværende søgning

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
da: Angiv et navn på den nuværende søgning for at gemme den i visningen "Søgninger"

en: Save current search to a new virtual Album
da: Gem nuværende søgning i et nyt virtuelt album

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
da: Hvis du trykker på denne knap, bliver den nuværende søgning gemt i et nyt virtuelt søgealbum med det navn, der står på den venstre side.

en: Edit Stored Search
da: Redigér gemt søgning

en: Edit...
da: Redigér...

en: Add Search Group
da: Tilføj søgegruppe

en: Try
da: Prøv

en: Show file&name
da: Vis fil&navn

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise filnavnet under miniaturebilledet.

en: Show file si&ze
da: Vis fils&tørrelse

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise filstørrelsen under miniaturebilledet.

en: Show camera creation &date
da: Vis kameraets oprettelses&dato

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise kameraets oprettelsesdato under miniaturebilledet.

en: Show ima&ge dimensions
da: Vis billed&dimensioner

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedstørrelsen i pixels under miniaturebilledet.

en: Show image aspect ratio
da: Vis billedets aspektforhold

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedets aspektforhold under miniaturebilledet.

en: Show digiKam tit&le
da: Vis digiKam-tite&l

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise digiKam-titlen under miniaturebilledet.

en: Show digiKam &captions
da: Vis digiKam-&billedtekster

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise digiKam-billedtekster under miniaturebilledet.

en: Show digiKam &tags
da: Vis digiKam-&mærker

en: Show digiKam &rating
da: Vis digiKam-&karakter

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise digiKam-karakteren under miniaturebilledet.

en: Show rotation overlay buttons
da: Vis overhængende rotationsknapper

en: Show Geolocation Indicator
da: Vis geo-lokaliseringsindikator

en: Thumbnail click action:
da: Handling ved miniature-klik:

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
da: Vælg hvad der skal ske når du klikker på en miniature her.

en: Icon View font:
da: Skrifttype til ikonvisning:

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
da: Brug stor miniaturestørrelse til skærme med høj opløsning

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
da: Aktivér denne indstilling for at rendere ikonvisning med stor miniaturestørrelse, f.eks. hvis der bruges en 4K-skærm.
    Som standard er denne indstilling slået fra og den maksimale miniaturestørrelse er begrænset til 256x256 pixel. Når denne indstilling er aktiveret, kan miniaturestørrelsen udvides til 512x512 pixel.
    Denne indstilling vil lagre flere data i miniaturedatabasen og vil bruge mere systemhukommelse. digiKam skal genstartes før det får virkning og funktionen Gendan miniaturer fra vedligeholdelsesværktøjet skal køres over hele samlinger.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
da: Ikoner

en: Tree View font:
da: Skrifttype til trævisning:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
da: Vælg skrifttype til tekst i trævisninger her.

en: Show a count of items in Tree Views
da: Vis antal elementer i alle trævisninger

en: Show icons and text over preview
da: Vis ikoner og tekst over forhåndsvisning

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
da: Afmarkér dette hvis du ikke vil se ikoner og tekst i forhåndsvisningen af billedet.

[ctx: @title:tab]
en: Categories
da: Kategorier

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
da: Her kan du tilføje eller fjerne albumkategorier for at forbedre måden dinealbummer sorteres i digiKam.

en: &Add...
da: &Tilføj...

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
da: Yderligere b&illedfil-endelser (<a href='image'>Nuværende understøttede typer</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
da: <p>Her kan du tilføje filendelser på billedfilerne (inklusive RAW-filer) der skal vises i album-visningen. Bare skriv "xyz abc" for at vise filer med endelserne "xyz" og "abc" i din albumvisning.</p><p>Du kan også fjerne filformater, der vises som standard, ved at sætte et minus foran deres filendelser. For eksempel ville "-gif" fjerne alle GIF-filer fra din albumvisning samt ethvert spor af dem i din database. De slettes ikke men vises blot ikke i digiKam.</p><p><b>Advarsel:</b> At fjerne filer fra databasen betyder tab af alle deres mærker og karakterer.</p>

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
da: Yderligere &lydfil-endelser (<a href='audio'>Nuværende understøttede typer</a>):

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
da: <p>Du har valgt at fjerne de følgende billedformater fra listen over understøttede formater: <b>%1</b>.</p><p>Disse er meget almindelige formater. Hvis du har billeder med disse formater i din samling bliver de fjernet fra databasen og du mister al information om dem (inklusive mærker og karakterer).</p><p>Vil du virkelig anvende dine ændringer og miste understøttelsen af disse formater?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
da: <p>Filer med disse endelser bliver genkendt som billeder og inkluderet i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
da: <p>Filer med disse endelser bliver genkendt som lydfiler og inkluderet i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
da: Mislykkedes at auto-detektere kameraet. Sørg for det er forbundet korrekt og at det er tændt. Vil du forsøge at finde det igen?

note: i18n!
en: Mounted Camera
da: Monteret kamera

en: Camera List
da: Kameraliste

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
da: <p>Vælg det kameranavn du vil bruge her. Alle standardindstillinger i højre felt sættes automatisk.</p><p>Listen er genereret ud fra gphote2-biblioteket installeret på computeren.</p>

en: Camera Title
da: Kameraets titel

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
da: <p>Angiv det navn som bruges i digiKam-grænsefladen til at identificere dette kamera.</p>

en: Camera Port Type
da: Type af kamera-port

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
da: <p>Vælg denne indstilling hvis kameraet er forbundet til computeren med et USB-kabel.</p>

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
da: <p>Vælg denne indstilling hvis kameraet er forbundet til computeren med et serielt kabel.</p>

en: Network
da: Netværk

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
da: <p>Vælg den serielle port til brug på din computer her. Dette kræves kun hvis du bruger et serielt kamera.</p>

en: Camera Mount Path
da: Kameraets monteringssti

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
da: Bemærk: Kun til kameraer som er USB- eller IEEE-lagringsenheder.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
da: <p>Sæt monteringsstien der skal bruges på din computer her. Dette kræves kun hvis du bruger et <b>USB-masselagringskamera</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
da: <p> Brug<br/><a href="umscamera">%1</a> fra listen<br/>over kameraer for at angive et kamera med <b>USB-lagringsenhed</b> (hvilket vil se<br/>ud som et flytbart drev når det monteres på dit skrivebord).</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
da: <p>Brug <a href="ptpcamera">%1</a> fra listen<br/>over kameraer for at angive en <b>generisk PTP USB-enhed</b>(der bruger<br/>PTP-protokollen til overførsel).</p>

en: Mime filter:
da: MIME-filter:

en: File name filter:
da: Filnavnsfilter:

en: Path filter:
da: Sti-filter:

en: Show only new files
da: Vis kun nye filer

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
da: Vælg de MIME-typer du ønsker i dette filter.

en: Select Mime Types
da: Vælg MIME-typer

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
da: Her kan du se listen over digitalkameraer der bruges af digiKam med gPhoto-grænsefladen.

en: &Edit...
da: &Redigér...

en: Auto-&Detect
da: Auto&detektér

en: Visit Gphoto project website
da: Besøg Gphoto-projektets hjemmeside

en: Devices
da: Enheder

en: Use file metadata (makes connection slower)
da: Brug filmetadata (gør forbindelsen langsommere)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
da: Aktivér indlæsning af miniaturer i høj kvalitet (langsommere indlæsning)

en: Use a default target album to download from camera
da: Brug et standard målalbum til at downloade fra kameraet

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
da: Her kan du se filtre som kan bruges til at filtrere filer i importdialogen.

en: Always ignore
da: Ignorér altid

en: Ignored file names:
da: Ignorerede filnavne:

en: Ignored file extensions:
da: Ignorerede filendelser:

en: Import Filters
da: Importfiltre

en: Icon-View Options
da: Indstillinger for ikonvisning

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
da: Vis billedformat

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise digiKam-mærker under miniaturebilledet.

en: Show item &rating
da: Vis elementets &karakter

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
da: Aktivér denne indstilling for at vise elementets karakter under miniaturebilledet.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
da: Aktivér denne indstilling for at vise overhængende knapper på miniaturebilledet  til billedrotation.

en: Show embedded preview
da: Vis indlejret forhåndsvisning

en: Start image editor
da: Start billededitor

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
da: Vælg skrifttype til visning af tekst i ikonvisninger her.

en: Preview Options
da: Indstillinger for forhåndsvisning

en: Embedded preview loads full-sized images
da: Indlejret forhåndsvisning indlæser fuld billedstørrelse

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
da: <p>Aktivér denne indstilling for at indlæse billedet i fuld størrelse i forhåndsvisningen i stedet for en reduceret størrelse. Denne indstilling bør kun bruges på en hurtig computer, da det vil tage længere tider at indlæse billeder.</p><p><b>Bemærk:</b> For Raw-billeder bruges en version af Raw-data i halv størrelse i stedet for indlejret JPEG-forhåndsvisning.</p>

en: Preview each item while downloading it
da: Forhåndsvis hvert element under download

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
da: <p>Aktivér denne indstilling for at forhåndsvise hvert element under download.</p>

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
da: Intet standard målalbum er blevet valgt til at behandle download fra kameraenhed. Vælg venligst et.

en: Device detection under progress, please wait...
da: Enhedsdetektion i gang. Vent venligst...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
da: Mislykkedes at autodetektere kamera.
    Se efter om dit kamera er tændt, forsøg igen eller indstil det manuelt.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
da: Kameraet "%1" (%2) er allerede på listen.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
da: Fandt kameraet "%1" (%2) og tilføjede det til listen.

en: Untitled
da: Unavngivet

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
da: For at aktivere denne funktion, vil forhåndsvisning af fuld størrelse blive deaktiveret.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
da: Hvis forhåndsvisning i fuld størrelse er aktiveret, vil det påvirke hastigheden af forhåndsvisningen af hvert element under download.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
da: <p>Nedenunder er placeringerne af dine hovedalbummer hvor du lagrer dine billeder. Skriveadgang kræves for at kunne redigere billeder i disse albummer.</p><p></p>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
da: Mapper i hovedalbum

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
da: Det var ikke muligt at tilføje en samling til de følgende stier:

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
da: Vil du fjerne samlingen "%1" fra din liste over samlinger?

en: Local Collections
da: Lokale samlinger

en: Collections on Removable Media
da: Samlinger på flytbart medie

en: Collections on Network Shares
da: Samlinger på netværksdelinger

en: Add Collection
da: Tilføj samling

en: Col. %1
da: Saml. %1

en: This collection is currently not available.
da: Denne samling er i øjeblikket ikke tilgængelig.

en: No problems found, enjoy this collection.
da: Ingen problemer fundet. Nyd denne samling.

en: This collection is hidden.
da: Denne samling er skjult.

en: Remove collection
da: Fjern samling

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
da: Du har tidligere tilføjet en samling der indeholder stien "%1".

en: Your new collection will be created with this name:
da: Din nye samling vil blive oprettet med dette navn:

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
da: Editorvinduet

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
da: Versionering

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Interface Options
da: Grænsefladeindstillinger

en: &Use theme background color
da: &Brug baggrundsfarve fra tema

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
da: Aktivér denne indstilling for at bruge farven fra temabaggrund i billededitorområdet.

en: &Background color:
da: &Baggrundsfarve:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
da: Tilpas baggrundsfarve til brug i billedredigeringsområdet.

en: Exposure Indicators
da: Eksponeringsindikatorer

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
da: Tilpas farven anvendt i billededitor til at identificere undereksponerede pixels.

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
da: Tilpas hvor stor procentdel af histogrammets bund, der skal bruges til at kontrollere for undereksponerede pixels.

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
da: Tilpas farven anvendt i billededitor til at identificere overeksponerede pixels.

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
da: Tilpas hvor stor procentdel af histogrammets bund, der skal bruges til at kontrollere for overeksponerede pixels.

en: Indicate exposure as pure color
da: Angiv eksponering som ren farve

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil over- og undereksponeringsindikatorer kun blive vist når ren hvid og ren sort farve matcher, da alle farvekomponenter matcher betingelsen på samme tid. Ellers slås indikatorerne til når én af farvekomponenterne matcher betingelsen.

en: Example:
da: Eksempel:

en: Tool Options
da: Værktøjsindstillinger

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
da: Vis indstillingsdialog ved gemning af billedfiler

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
da: <ul><li>Markeret: En dialog hvor indstillinger kan ændres ved gemning af billedfiler</li><li>Afmarkeret: Der bruges standardindstillinger ved gemning af billedfiler</li></ul>

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
da: Åbn RAW-filer i billededitoren

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
da: Hurtig og simpel som et 8-bit billede

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
da: Med standardindstillinger i 16-bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
da: Åbn altid RAW-importværktøjet til at tilpasse indstillinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
da: Aktivér understøttelse af ikke-destruktiv redigering og billedversionering

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
da: <para><interface>Ikke-destruktiv redigering og versionering</interface> lader forskellige versioner af et billede blive oprettet, altimens originalbilledet altid bevares.</para> <para> Alle trin i redigeringshistorikken registreres og kan tilgås senere.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
da: Få information om ikke-destruktiv redigering og filversionering

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
da: Filformat for arbejdsområde

[ctx: @label]
en: Save files as
da: Gem filer som

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
da: Få information om tilgængelige filformater

[ctx: @label]
en: When closing the editor
da: Ved lukning af editoren

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
da: Spørg altid om at gemme ændringer

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
da: Gem ændringer automatisk

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
da: Behold et øjebliksbillede af et redigeret billede

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
da: Få en forklaring af disse indstillinger

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
da: Efter konvertering fra et RAW-billede

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
da: Efter hver redigeringssession

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
da: Efter hvert trin som ikke er fuldstændigt reproducerbart

[ctx: @label]
en: In main view
da: I hovedvisningen

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
da: Vis altid originalbilleder

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
da: Vis altid øjebliksbilleder af mellemfaser

en: Add
da: Tilføj

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Revert Changes
da: Omgør ændringer

en: Reset to Default
da: Nulstil til standardværdier

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
da: <para>Udover pixel-indholdet, indeholder billeder normalt en mængde metadata. Mange af de parametre du kan bruge til at håndtere filer i digiKam, såsom karakterer eller kommentarer, kan skrives i filernes metadata.</para> <para>Lagring i metadata gør det muligt at bevare denne information ved flytning eller afsendelse af filerne til andre systemer.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
da: Skriv denne information til metadata

[ctx: @option:check]
en: Image tags
da: Billedmærker

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
da: Billedtekst og titel

[ctx: @option:check]
en: Rating
da: Karakterer

[ctx: @option:check]
en: Pick label
da: Udvalgsetiket

[ctx: @option:check]
en: Color label
da: Farveetiket

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
da: Tidsstempler

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
da: Metadata-skabeloner (ophavsret osv.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
da: Aktivér denne indstilling for at opbevare metadata-skabelonen i XMP- og IPTC-mærkerne. Du kan sætte skabelonværdierne på opsætningssiden Skabelon.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
da: Ansigtsmærker (inklusiv ansigtsområder)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
da: Aktivér denne indstilling for at lagre ansigtsmærker med ansigtsfirkanter i XMP-mærkerne.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
da: Læsning og skrivning af metadata

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
da: Slå denne indstilling fra, hvis du ikke vil opdatere filers tidsstempler, når filer ændres, som når du opdaterer metadata eller billeddate. Bemærk: Deaktivering af denne indstilling kan medføre nogle dysfunktioner med programmer, som bruger filers tidsstempel som egenskab til at detektere filændringer automatisk.

[ctx: @title:tab]
en: Views
da: Visninger

[ctx: @label]
en: When rotating a file
da: Ved rotering af en fil

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
da: Rotér ved kun at sætte et flag

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
da: Rotér ved at ændre indholdet hvis muligt

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
da: Tillad endda rotering med datatab om nødvendigt

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
da: Skriv flag til metadata hvis muligt

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
da: Rotér filer ved kun at ændre et flag, uden at røre pixel-data

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
da: Rotér filer ved at ændre pixel-data hvis muligt

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
da: Rotér filer ved at ændre pixel-data, selv his operationen vil medføre kvalitetstab

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
da: For visse filformater som anvender tabsgivende komprimering, vil der gå data tabt hver gang indholdet roteres. Markér denne indstilling for at tillade rotering med tab. Hvis dette ikke er aktiveret vil disse filer blive roteret via flag.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
da: Ændr også dette flag i filens metadata, når en fil roteres ved at sætte et flag

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
da: Filmetadata indeholder typisk et flag som beskriver at en fil skal vises roteret. Aktivér denne indstilling for at tillade redigering af dette felt.

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
da: Læs fra sidevognsfiler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
da: Aktivér denne indstilling for at læse metadata fra XMP-sidevognsfiler ved læsning af metadata.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
da: Skriv sidevognsfiler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
da: Aktivér denne indstilling for at gemme metadata til XMP-sidevognsfiler som angivet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
da: Angiv den nøjagtige tilstand for skrivning af XMP-sidevogn

en: String comparison type:
da: Type af strengsammenligning:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
da: Naturlig

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
da: <qt>Sætter måden hvorpå strenge sammenlignes i digiKam. Dette påvirker f.eks. sortering i trævisninger.<br/><b>Naturlig</b> prøver at sammenligne strenge på en måde som tager nogle normale konventioner i betragtning og vil f.eks. medføre at tal sorteres naturligt selv hvis de et forskelligt antal cifre.<br/> <b>Normal</b> bruger en mere teknisk tilgang. Brug denne stil hvis du f.eks. vil navngive albummer med ISO-datoer (201006 eller 20090523) og albummerne skal sorteres i henhold til disse datoer.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
da: Bekræft når elementer flyttes til &papirkurven

en: Confirm when permanently deleting items
da: Bekræft når elementer slettes permanent

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
da: Bekræft ikke når ændringer anvendes i høj&re sidepanel

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
da: &Scan efter nye elementer ved opstart (gør opstart langsommere)

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
da: Gruppering

[ctx: @title:group]
en: Updates
da: Opdateringer

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
da: Opdatér fil-hashes

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
da: Få information om <interface>Opdatering af fil-hashes</interface>

en: Enable Color Management
da: Aktivér farvehåndtering

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
da: <ul><li>Markeret: Farvehåndtering er aktiveret</li><li>Ikke markeret: Farvehåndtering er deaktiveret</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
da: Besøg Little CMS-projektets hjemmeside

en: Working Color Space
da: Fungerende farverum

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
da: <p>Du kan bruge denne knap til at få mere detaljeret information om den valgte profils arbejdsområde.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
da: Når et billedes profil ikke matcher det fungerende farverum

en: Ask when opening the image
da: Spørg åbning af billedet

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
da: <p>Hvis et billede har en indlejret farveprofil som ikke matcher det fungerende rum, vil digiKam spørge om du vil konvertere til det fungerende rum, beholde den indlejrede profil eller kassere din indlejrede profil og tildele en anden.</p>

en: Convert the image to the working color space
da: Konvertér billedet til det fungerende farverum

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
da: <p>Hvis et billede har en indlejret farveprofil som ikke matcher det fungerende rum, vil digiKam konvertere billedets farveinformation til det fungerende farverum. Dette ændrer pixel-data, men ikke billedets udseende.</p>

en: When an image has no color profile information
da: Når et billede ikke har nogen information om farveprofil

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
da: <p>Hvis et billede ikke har nogen indlejret farveprofil, vil digiKam spørge hvilket farverum der skal bruges til at fortolke billedet, og hvilket farverum det skal transformeres til ved redigering.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
da: Antag at det bruger farverummet sRGB (internetstandard)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
da: og konvertér det til det fungerende farverum

en: Assume it is using the working color space
da: Antag at det bruger det fungerende farverum

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
da: Konvertér det fra standard input-farverum til det fungerende rum

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
da: Ved indlæsning af a RAW-fil med ikke-kalibrerede farver

en: Ask for the input profile
da: Spørg om input-profil

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
da: Automatisk korrektion af farve

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
da: Konvertér det fra standard input-profil

en: Color Managed View
da: Visning med farvehåndtering

en: Monitor profile:
da: Skærmprofil:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
da: <p>Vælg farveprofil for din skærm her.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
da: <p>Du kan bruge denne knap til at få mere detaljeret information om den valgte overvågningsprofil.</p>

en: Use color managed view in editor
da: Brug farvehåndteret visning i editoren

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
da: <p>Slå dette til hvis du vil bruge <b>skærmens farveprofil</b> til at vise dine billeder i billededitorens vindue med en farvekorrektion tilpasset din skærm. Du kan når som helst slå denne indstilling til/fra fra editorvinduet. <i>Advarsel</i>: Denne indstilling kan gøre rendering af billedet langsommere afhængigt af din computers hastighed.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
da: Brug farvehåndteret visning til forhåndsvisninger og miniaturer

en: Camera and Scanner
da: Kamera og scanner

en: Default input color profile:
da: Standard input-farveprofil:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
da: <p>Dette er standardfarveprofilen til din input-enhed (dvs. dit kamera eller din scanner). En kamera-input-profil anbefales for korrekt konvertering af RAW-billeder i 16-bit. Nogle af indstillinger om indlæsningsopførsel ovenfor henviser til denne profil.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
da: <p>Du kan bruge denne knap til at få mere detaljeret information om den valgte input-profil.</p>

en: Printing and Proofing
da: Udskrift og proofing

en: Output device profile:
da: Profil på output-enhed:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
da: <p>Du kan bruge denne knap til at få mere detaljeret information om den valgte proofing-profil.</p>

en: Color Profiles Repository
da: Depot med farveprofiler

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
da: digiKam leder efter ICC-profiler på et antal <a href='default'>standardplaceringer</a>. Du kan angive en mappe yderligere:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
da: <p>digiKam leder efter ICC-profiler i standard systemmapper og indeholder  selv nogle få udvalgte profiler. Gem alle dine yderligere farveprofiler i den mappe der er valgt her.</p>

en: Use black point compensation
da: Brug sortpunktskompensering

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
da: <p><b>Sortpunktskompensering</b> er en måde at udføre justeringer mellem de maksimale sorte niveauer i digitale filer og de sorte kapabiliteter for forskellige digitale enheder.</p>

en: Rendering Intents:
da: Renderingsformål:

en: Monitor Profile From System Settings
da: Skærmprofil fra Systemindstillinger

en: No ICC profiles files found.
da: Ingen ICC-profil-filer fundet.

en: No Display Profile Available
da: Ingen skærmprofil tilgængelig

en: No Output Profile Available
da: Ingen output-profil tilgængelig

[ctx: none of the paths]
en: none
da: ingen

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
da: På Linux, omfatter standard søgestier <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>På dit system findes og scannes i øjeblikket disse stier:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
da: Synkronisér paneler automatisk

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
da: Sæt denne indstilling til automatisk at synkronisere zoomning og panorering mellem venstre og højre paneler, hvis billederne har samme størrelse.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
da: Markering af et element på miniaturelinjen indlæser billedet i det højre panel

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
da: Sæt denne indstilling til automatisk at indlæse et billede i panelet til højre, når det tilsvarende element markeres på miniaturelinjen.

en: Clear the light table on close
da: Ryd lysbordet ved lukning

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
da: Aktivér denne indstilling for at fjerne alle billeder fra lysbordet når du lukker det, eller deaktivér den for at bevare de billeder der aktuelt er på lysbordet.

en: Template Title:
da: Skabelontitel:

en: Enter the metadata template title here.
da: Angiv titlen på metadata-skabelonen her.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
da: <p>Angiv titel på metadata-skabelonen her. Denne titel vil blive brugt til at identificere en skabelon i din samling.</p>

en: &Replace...
da: &Erstat...

en: Cannot register new metadata template without title.
da: Kan ikke registrere ny metadata-skabelon uden titel.

en: A metadata template named '%1' already exists.
da: En metadata-skabelon med navnet "%1" findes allerede.

en: Tool-Tips Font:
da: Skrifttype til Værktøjstip:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
da: Vælg skrifttype til tekst i værktøjstips her.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
da: Vis værktøjstips for elementer i ikonvisning og miniaturelinje

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedinformationen når musen flyttes henover et element på ikonvisningen eller miniaturelinjen.

en: File/Item Information
da: Information om fil/element

en: File name
da: Filnavn

en: Set this option to display the image aspect ratio.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedets aspektforhold.

en: digiKam Information
da: digiKam-information

en: Set this option to display the album name.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albumnavnet.

en: Set this option to display the image title.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedtitlen.

en: Set this option to display the image captions.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedteksterne.

en: Image tags
da: Billedmærker

en: Set this option to display the image tags.
da: Aktivér denne indstilling for at vise billedmærkerne.

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
da: Aktivér denne indstilling for at vise etiketter for billedudvalg, -farve og -karakter.

en: Show album items' tool-tips
da: Vis værktøjstips for albumelementer

en: Album Information
da: Albuminformation

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albuminformation når musen flyttes hen over et mappevisnings-element.

en: Set this option to display the album date.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albummets dato.

en: Set this option to display the album collection.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albummets samling.

en: Set this option to display the album category.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albummets kategori.

en: Set this option to display the album caption.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albummets tekst.

en: Set this option to display the album preview.
da: Aktivér denne indstilling for at vise albumforhåndsvisning.

en: Show import items' tool-tips
da: Vis værktøjstips for importelementer

en: Import Information
da: Importinformation

en: Set this option to display the item name.
da: Aktivér denne indstilling for at vise elementnavnet.

en: Set this option to display the item date.
da: Aktivér denne indstilling for at vise elementets dato.

en: Set this option to display the item size.
da: Aktivér denne indstilling for at vise elementets størrelse.

en: Set this option to display the item type.
da: Aktivér denne indstilling for at vise elementtypen.

en: Set this option to display the item dimensions.
da: Aktivér denne indstilling for at vise elementets dimensioner.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
da: Bemærk: Disse indstillinger kræver "Brug filmetadata"-tilvalget fra opførselssiden for kameraopsætning.

en: Icon Items
da: Ikon-elementer

en: Album Items
da: Album-elementer

en: Import Items
da: Importér elementer
