digikam - en to el translation catalogue (3326 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
el: αύριο

[ctx: @item: date keyword]
en: today
el: σήμερα

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
el: χθες

en: Next year
el: Επόμενο έτος

en: Previous year
el: Προηγούμενο έτος

en: Next month
el: Επόμενος μήνας

en: Previous month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Select a week
el: Επιλέξτε εβδομάδα

en: Select a month
el: Επιλέξτε μήνα

en: Select a year
el: Επιλέξτε έτος

en: Select the current day
el: Επιλέξτε την τρέχουσα ημέρα

[ctx: @action:button]
en: Close
el: Κλείσιμο

en: Week %1
el: Εβδομάδα %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
el: &Σήμερα

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
el: Αύ&ριο

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
el: Επόμενη εβ&δομάδα

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
el: Επόμενος &μήνας

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
el: Χθ&ες

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
el: Προηγούμενη &Δευτέρα

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
el: Προηγούμενη &Παρασκευή

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
el: Περασμένη εβ&δομάδα

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
el: Προηγούμενος &μήνας

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
el: Χωρίς ημερομηνία

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
el: Εβδομάδα #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
el: Έναρξη:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
el: Λήξη:

en: &Move Here
el: &Μετακίνηση εδώ

en: &Copy Here
el: &Αντιγραφή εδώ

en: C&ancel
el: &Ακύρωση

en: Set as Album Thumbnail
el: Ορισμός ως εικόνα επισκόπησης του λευκώματος

en: Download From Camera
el: Λήψη από τη φωτογραφική

en: Download && Delete From Camera
el: Λήψη && διαγραφή από τη φωτογραφική

en: Exporting
el: Γίνεται εξαγωγή

en: Upload to Camera
el: Αποστολή στη φωτογραφική

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
el: Ομαδοποίηση εδώ

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
el: Εισαγωγή αντικειμένων εδώ

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
el: Ομαδοποίηση εδώ και μετακίνηση στο λεύκωμα

en: Assign Tag to Dropped Items
el: Ορισμός ετικέτας για τα απορριφθέντα αντικείμενα

en: Change Face Tags
el: Αλλαγή ετικετών προσώπων

en: Change Face Tag
el: Αλλαγή ετικετών προσώπου

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Assign Tags to &Selected Items
el: Ορισμός ετικετών στα ε&πιλεγμένα αντικείμενα

en: Assign Tags to &This Item
el: Ορισμός ετικετών σε αυ&τό το αντικείμενο

en: Assign Tags to &All Items
el: Ορισμός ετικετών σε όλ&α τα αντικείμενα

en: Importing
el: Γίνεται εισαγωγή

en: M&erge Here
el: Σ&υγχώνευση Εδώ

en: Set as Tag Thumbnail
el: Ορισμός ως εικόνα επισκόπησης της ετικέτας

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
el[0]: Αλλαγή ονόματος προσώπου από '%2' σε '%3'
el[1]: Αλλαγή ονομάτων προσώπου από '%2' σε '%3'

en: Text Filter
el: Φίλτρο κειμένου

en: MIME Type Filter
el: Φίλτρο τύπου MIME

en: Geolocation Filter
el: Φίλτρο γεωτοποθέτησης

en: Images Without Tags
el: Εικόνες χωρίς ετικέτες

en: Show images without a tag.
el: Εμφάνιση εικόνων χωρίς ετικέτα.

en: Tags Matching Condition
el: Συνθήκη για ταίριασμα ετικετών

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
el: Καθορίζει τον τρόπο με τον οποίο οι επιλεγμένες ετικέτες συνδυάζονται για το φιλτράρισμα των εικόνων. Αυτό περιλαμβάνει και το '%1' κουτί ελέγχου.

en: OR
el: Ή

en: AND
el: ΚΑΙ

en: Tags Filter
el: Φίλτρο ετικετών

en: Images Without Face tags
el: Εικόνες Χωρίς ετικέτες προσώπου

en: Show images without a face tag.
el: Προβολή εικόνων χωρίς ετικέτα προσώπου.

en: Face tags Matching Condition
el: Συνθήκη ταιριάσματος ετικετών προσώπου

en: Face Tags Filter
el: Φίλτρο ετικετών προσώπου

en: Labels Filter
el: Φίλτρο ετικετών

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
el: Επαναφορά φίλτρων ετικετών

[ctx: @action: tag filter]
en: On
el: Ενεργό

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
el: Λειτουργία φίλτρου ετικέτας

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
el: Αγνόηση αυτής της ετικέτας

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
el: Πρέπει να έχετε αυτήν την ετικέτα

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
el: Δεν πρέπει να έχετε αυτήν την ετικέτα

en: Reference Image
el: Σχετική εικόνα

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
el: Αν δεν πρόκειται για πρόσωπο, κλικ για διαγραφή του.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
el[0]: %1 ομαδοποιημένο αντικείμενο.
el[1]: %1 ομαδοποιημένα αντικείμενα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
el: Η ομάδα είναι ανοιχτή

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
el: Η ομάδα είναι κλειστή

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
el: Το αντικείμενο αυτό περιέχει πληροφορίες γεωγραφικής θέσης.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
el: Έμφάνιση πλήρους οθόνης

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
el: Περιστροφή αριστερά

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
el: Περιστροφή δεξιά

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
el: Αποεπιλογή αντικειμένου

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
el: Επιλογή αντικειμένου

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
el: Ορισμός ως εικόνα προ επισκόπησης του λευκώματος

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
el: Ορισμός ως ετικέτα εικόνας επισκόπησης

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
el[0]: Μετακίνηση στα απορρίμματα
el[1]: Μετακίνηση %1 αρχείων στα απορρίμματα

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
el: Επαναφορά εικονιδίου λευκώματος

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
el: Όλα τα λευκώματα

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
el: Όλες οι ετικέτες

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: @action: context menu]
en: Children
el: Παιδιά

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
el: Γονείς

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
el: Αποεπιλογή

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

[ctx: @action: group items]
en: Group
el: Ομάδα

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
el: Άνοιγμα όλων των ομάδων

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
el: Κλείσιμο όλων των ομάδων

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
el: Εμφάνιση ομάδων εικόνων

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
el: Απόκρυψη ομάδων εικόνων

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
el: Διαχωρισμός

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
el: Αφαίρεση από ομάδα

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
el: Ομαδοποίηση επιλεγμένων εδώ

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
el: Χρονολογική ομαδοποίηση επιλεγμένων

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
el: Ομαδοποίηση επιλεγμένων με βάση το όνομα αρχείου

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
el: Αφαίρεση επιλεγμένων από ομάδες

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
el: Διαχωρισμός επιλεγμένων

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
el: Άνοιγμα με

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
el: Άλλο...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
el: Νέα ετικέτα...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
el: Διαγραφή ετικέτας

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
el: Διαγραφή ετικετών

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
el: Να σημειωθεί ως ετικέτα προσώπου

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
el: Να σημειωθούν ως ετικέτες προσώπων

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
el: Ιδιότητες...

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
el: Αντι&στοίχιση ετικέτας

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
el: Αφαίρ&εση ετικέτας

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
el: Αφαίρεση όλων των ετικετών

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
el: Αντιστοίχιση ετικε&τών

[ctx: @action: context menu]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @action: context menu]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
el: Ετικέτα

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
el: Μετάβαση στο

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
el: Άνοιγμα...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
el: Άνοιγμα στο διαχειριστή αρχείων

[ctx: @action: context menu]
en: Import
el: Εισαγωγή

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
el: Μη διαθέσιμο εργαλείο εισαγωγής

[ctx: @action: context menu]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
el: Μη διαθέσιμο εργαλείο εξαγωγής

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
el: Διαχειριστής ουράς παρτίδας

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
el: Προσθήκη σε υπάρχουσα ουρά

en: 1 Item | %1 Items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
el[0]: Ημερομηνία λευκώματος: %2 %3 %4 - 1 αντικείμενο
el[1]: Ημερομηνία λευκώματος: %2 %3 %4 - %1 αντικείμενα

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
el[0]: %2 με 1 υποετικέτα
el[1]: %2 με %1 υποετικέτες

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
el[0]: %2 - 1 αντικείμενο
el[1]: %2 - %1 αντικείμενα

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
el[0]: %2 - 1 αντικείμενο
el[1]: %2 - %1 αντικείμενα

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
el[0]: Αναζήτηση για λέξη κλειδί - 1 αντικείμενο
el[1]: Αναζήτηση για λέξη κλειδί - %1 αντικείμενα

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
el[0]: Προχωρημένη αναζήτηση 1 αντικείμενο
el[1]: Προχωρημένη αναζήτηση %1 αντικείμενα

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
el: Επιλογή Φακέλου Προορισμού

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
el: <p>Παρακαλώ, επιλέξτε το λεύκωμα προορισμού από τη βιβλιοθήκη digiKam για τη μετακίνηση των επιλεγμένων εικόνων σε αυτό.</p>

en: Album "%1"
el: Λεύκωμα "%1"

en: File Properties
el: Ιδιότητες αρχείου

[ctx: filename]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Type:
el: Τύπος:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Dimensions:
el: Διαστάσεις:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
el: Άγνωστη

en: Aspect Ratio:
el: Αναλογία διαστάσεων:

en: Photograph Properties
el: Ιδιότητες φωτογραφίας

en: Make/Model:
el: Κατασκευή/Μοντέλο:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
el: Φακοί:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Aperture/Focal:
el: Διάφραγμα/Εστιακή:

en: Exposure/Sensitivity:
el: Έκθεση/Ευαισθησία:

en: Mode/Program:
el: Λειτουργία/Πρόγραμμα:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
el: Φλας:

en: White Balance:
el: Ισορροπία λευκού:

en: Audio/Video Properties
el: Ιδιότητες ήχου/βίντεο

en: Duration:
el: Διάρκεια:

en: Frame Rate:
el: Ρυθμός καρέ:

en: Video Codec:
el: Τύπος συμπίεσης βίντεο:

en: Audio Bit Rate:
el: Ρυθμός μετάδοσης ήχου:

en: Audio Channel Type:
el: Τύπος καναλιού ήχου:

en: Audio Codec:
el: Κωδικοποιητής ήχου:

en: digiKam Properties
el: Ιδιότητες digiKam

en: Album:
el: Λεύκωμα:

[ctx: title of the file]
en: Title:
el: Τίτλος:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
el: Τίτλος:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Labels:
el: Τίτλοι:

en: Album Properties
el: Ιδιότητες λευκώματος

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Items:
el: Αντικείμενα:

en: Collection:
el: Συλλογή:

en: Category:
el: Κατηγορία:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
el: Τίτλος:

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Filter
el: Φίλτρο

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
el: Μερικώς

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
el: Όχι

en: Reproducible:
el: Αναπαραγώγιμη:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Identifier:
el: Αναγνωριστικό:

en: Technical Parameters
el: Τεχνικές παράμετροι

en: <i>Binary Data</i>
el: <i>Δυαδικά δεδομένα</i>

en: Initializing...
el: Αρχικοποίηση...

en: Load Plugins...
el: Φόρτωση πρόσθετων...

en: Checking ICC repository...
el: Έλεγχος αποθετηρίου ICC...

en: Clean up Database...
el: Καθαρισμός βάσης δεδομένων...

en: Loading albums...
el: Φόρτωση άλμπουμ...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
el: <p>Ο φάκελος των προφίλ ICC δε φαίνεται να είναι έγκυρος.</p><p>Αν επιθυμείτε να τον ορίσετε ξανά, επιλέξτε "Ναι". Διαφορετικά, επιλέξετε "Όχι" και το χαρακτηριστικό "Διαχείριση χρωμάτων" θα απενεργοποιηθεί μέχρι να διορθώσετε το πρόβλημα.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
el[0]: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο (%1 αντικείμενο)
el[1]: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο (%1 αντικείμενα)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
el[0]: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο (%1 [%2] αντικείμενο)
el[1]: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο (%1 [%2] αντικείμενα)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
el[0]: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο (%1 αντικείμενο. Με ομαδοποιημένα αντικείμενα: ¨%2)
el[1]: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο (%1 αντικείμενα. Με ομαδοποιημένα αντικείμενα: ¨%2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
el[0]: %1/%2 επιλεγμένο αντικείμενο (%3/%4)
el[1]: %1/%2 επιλεγμένα αντικείμενα (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
el[0]: %1%2 [%3] επιλεγμένο αντικείμενο (%4/%5)
el[1]: %1%2 [%3] επιλεγμένα αντικείμενα (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
el[0]: %1/%2 επιλεγμένο αντικείμενο. Σύνολο με ομαδοποιημένα αντικείμενα: %3
el[1]: %1/%2 επιλεγμένα αντικείμενα. Σύνολο με ομαδοποιημένα αντικείμενα: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
el[0]: 1/%2 [%3/%4] Επιλεγμένο αντικείμενο (%5/%6)
el[1]: %1/%2 [%3/%4] επιλεγμένα αντικείμενα (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
el[0]: %1/%2 επιλεγμένο αντικείμενο. Με ομαδοποιημένα αντικείμενα: %3/%4
el[1]: %1/%2 επιλεγμένα αντικείμενα. Με ομαδοποιημένα αντικείμενα: %3/%4

en:  (%1 of %2)
el:  (%1 από %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
el:  (%1 από %2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
el:  %1 από %2. Σύνολο με ομαδοποιημένα αντικείμενα: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
el[0]: %1 κρυφό αντικείμενο
el[1]: %1 κρυφά αντικείμενα

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
el[0]: Εγγραφή μεταδεδομένων στο αρχείο
el[1]: Εγγραφή μεταδεδομένων σε επιλεγμένα Αρχεία

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
el[0]: Επανάληψη ανάγνωσης μεταδεδομένων από αρχείο
el[1]: Επανάληψη ανάγνωσης μεταδεδομένων από επιλεγμένα Αρχεία

en: Auto-Detecting Camera...
el: Αυτόματη ανίχνευση φωτογραφικής...

en: Opening Download Dialog...
el: Άνοιγμα του διαλόγου λήψης αρχείων...

en: Cameras
el: Φωτογραφικές μηχανές

en: USB Storage Devices
el: Συσκευές αποθήκευσης USB

en: Card Readers
el: Αναγνώστες καρτών

en: Add Images...
el: Προσθήκη εικόνων...

en: Adds new items to an Album.
el: Προσθήκη νέων αντικειμένων σε ένα λεύκωμα.

en: Add Folders...
el: Προσθήκη φακέλων...

en: Adds new folders to Album library.
el: Προσθήκη νέων φακέλων στη βιβλιοθήκη των λευκωμάτων.

en: Images found in %1
el: Βρέθηκαν εικόνες στο %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
el: Έχετε επιλέξει αν θέμα φωτεινού Χρώματος.  Αλλάξαμε σε σκοτεινό θέμα. Το θέμα εικονιδίων είναι διαθέσιμο μετά την επανεκκίνηση του digiKam.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
el: Επιλέξατε ένα σκοτεινό χρωματικό θέμα.  Αλλάξαμε σε ένα φωτεινό θέμα εικονιδίων. Το θέμα εικονιδίων είναι διαθέσιμο μετά την επανεκκίνηση του digiKam.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
el: Επιλέξτε φάκελο προς ανάλυση

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
el: Επιλογή Φακέλων για εισαγωγή σε Άλμπουμ

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
el: <p>Παρακαλώ, επιλέξτε το λεύκωμα προορισμού από τη βιβλιοθήκη digiKam για την εισαγωγή των φακέλων σε αυτό.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
el: Ο φάκελος %1 είναι μέρος της διαδρομής του άλμπουμ και δεν μπορεί να εισαχθεί επαναληπτικά!

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
el: Αρχικοποίηση της Κύριας προβολής...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
el: &Πίσω

[ctx: @action: setup]
en: Forward
el: Μπροστά

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
el: Ανανέωση

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
el: Ανανέωση του τρέχοντος περιεχομένου.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
el: &Νέο...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
el: Δημιουργεί ένα νέο, κενό, άλμπουμ μέσα στη συλλογή.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
el: &Μετακίνηση στο άλμπουμ...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
el: Μετακίνηση επιλεγμένων εικόνων σ' ένα άλμπουμ.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
el: &Αντιγραφή σε...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
el: Αντιγραφή επιλεγμένων εικόνων σε ένα συγκεκριμένο φάκελο.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
el: Διαγραφή άλμπουμ

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
el: Μετονομασία...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων άλμπουμ και πληροφοριών συλλογής.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
el: Εγγραφή μεταδεδομένων σε αρχεία

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
el: Ενημερώνει τα μεταδεδομένα  αρχείων στο τρέχον άλμπουμ με τα περιεχόμενα της βάσης του digiKam (τα μεταδεδομένα του αρχείου θα αντικατασταθούν με αυτά από τη βάση δεδομένων).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
el: Επανανάγνωση μεταδεδομένων από Αρχεία

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
el: Ενημερώνει τη βάση δεδομένων του digikam από τα μεταδεδομένα των αρχείων στο τρέχον άλμπουμ (οι πληροφορίες της βάσης θα αντικατασταθούν με τα μεταδεδομένα των αρχείων).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
el: Άνοιγμα στο διαχειριστή αρχείων

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
el: Διαχειριστής ετικετών

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
el: Νέ&ο...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
el: Ορισμός ετικέτας

[ctx: @action: setup]
en: Views
el: Προβολές

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
el: Χάρτης

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
el: Πίνακας

[ctx: @action: setup]
en: Open...
el: Άνοιγμα...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
el: Άνοιγμα με την προκαθορισμένη εφαρμογή

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου με την προκαθορισμένη εφαρμογή.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
el: Επεξεργαστής εικόνας

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
el: Άνοιγμα του επεξεργαστή εικόνας.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
el: Πίνακας φωτός

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
el: Τοποθετήστε σε Πίνακας φωτός

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
el: Προσθήκη στον Πίνακα Φωτός

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
el: Διαχειριστής ουράς Παρτίδας

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
el: Προσθήκη στην τρέχουσα ουρά

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
el: Προσθήκη των επιλεγμένων αντικειμένων στην τρέχουσα ουρά από τον διαχειριστή παρτίδας.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
el: Προσθήκη σε νέα ουρά

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
el: Προσθήκη των επιλεγμένων αντικειμένων σε μια νέα ουρά από τον διαχειριστή παρτίδας.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
el: Εισαγωγή

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
el: Εγγραφή μεταδεδομένων στα επιλεγμένα Αρχεία

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
el: Επανανάγνωση μεταδεδομένων από τα Επιλεγμένα Αρχεία

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
el: Σάρωση για Πρόσωπα

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
el: Αναγνώριση Προσώπων

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
el: Αφαίρεση όλων των προσώπων

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
el: Εύρεση παρόμοιων...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
el: Εύρεση παρόμοιων εικόνων με την χρήση του επιλεγμένου αντικειμένου ως αναφορά.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
el: Αλλαγή του ονόματος αρχείου του τρέχοντος επιλεγμένου αντικειμένου.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
el: Οριστική διαγραφή

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
el: Οριστική διαγραφή χωρίς επιβεβαίωση

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα χωρίς επιβεβαίωση

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
el: &Ταξινόμηση άλμπουμ

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
el: Ταξινόμηση άλμπουμ σε προβολή δένδρου.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
el: Κατά φάκελο

[ctx: @action: setup]
en: By Category
el: Κατά Κατηγορία

[ctx: @action: setup]
en: By Date
el: Κατά Ημερομηνία

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
el: Συμπερίληψη υποδέντρου του άλμπουμ

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση όλων των υπό-άλμπουμ του τρέχοντος άλμπουμ.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
el: Συμπερίληψη υποδέντρου ετικέτας

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση όλων των εικόνων που είναι σημειωμένες με τη δοσμένη ετικέτα και όλες τις υπό-ετικέτες της.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
el: Εμφάνιση Όλων των Ομαδοποιημένων Αντικειμένων ως Ανοιχτά

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση όλων των ομαδοποιημένων αντικειμένων ως ανοιχτά.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
el: Ταξινόμη&ση αντικειμένων

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
el: Η τιμή με την οποία οι εικόνες σε ένα άλμπουμ ταξινομούνται στην προβολή μικρογραφίας

[ctx: @action: setup]
en: By Name
el: Κατά όνομα

[ctx: @action: setup]
en: By Path
el: Κατά Διαδρομή

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
el: Κατά Ημερομηνία δημιουργίας

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
el: Κατά Ημερομηνία Τροποποίηση

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
el: Κατά Μέγεθος αρχείου

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
el: Κατά Αξιολόγηση

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
el: Κατά Μέγεθος εικόνας

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
el: Κατά Αναλογία διαστάσεων

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
el: Κατά Τύπο Προσώπου

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
el: Κατά Ομοιότητα

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
el: Κατά Χειροκίνητα και Όνομα

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
el: Κατά Χειροκίνητα και Ημερομηνία

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
el: Σειρά ταξινόμησης

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
el: Καθορίζει αν οι εικόνες ταξινομούνται με αύξοντα ή φθίνοντα τρόπο.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
el: Αύξουσα

[ctx: @action: setup]
en: Descending
el: Φθίνουσα

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
el: Διαχωρισμός αντικειμένων

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
el: Οι κατηγορίες στις οποίες εμφανίζονται οι εικόνες στην προβολή μικρογραφιών

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
el: Επίπεδη λίστα

[ctx: @action: setup]
en: By Album
el: Κατά Άλμπουμ

[ctx: @action: setup]
en: By Format
el: Κατά Μορφή

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
el: Κατά Πρόσωπα

[ctx: @action: setup]
en: By Month
el: Κατά Μήνα

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
el: Σειρά διαχωρισμού αντικειμένου

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
el: Η σειρά ταξινόμησης των ομάδων διαχωρισμένων στοιχείων

[ctx: @action: setup]
en: Select All
el: Επιλογή όλων

[ctx: @action: setup]
en: Select None
el: Χωρίς επιλογή

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
el: Εμφάνιση γραμμής επισκόπησης

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
el: Μεγέθυνση στο 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
el: Προσαρμογή στο &παράθυρο

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
el: Προβολή διαχείρισης χρωμάτων

[ctx: @action: setup]
en: Search...
el: Αναζήτηση...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
el: Προχωρημένη αναζήτηση...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
el: Εύρεση Διπλότυπων...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
el: Μεταφορά βάσης δεδομένων...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
el: Συντήρηση...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
el: Σάρωση για νέα αντικείμενα

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
el: Χειροκίνητη προσθήκη φωτογραφικής μηχανής...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
el: Φόρτωση φωτογραφικών μηχανών...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
el: Έξοδος από λειτουργία προεπισκόπησης

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
el: Επόμενη εικόνα

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
el: Προηγούμενη εικόνα

[ctx: @action: setup]
en: First Image
el: Πρώτη εικόνα

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
el: Τελευταία εικόνα

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
el: Αποκο&πή

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
el: Αποκοπή επιλογής στο πρόχειρο

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
el: Επεξεργασία τίτλων

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
el: Επεξεργασία σχολίων

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
el: Εμφάνιση αντιστοιχισμένων ετικετών

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
el: Προσαρμογή ετικέτας προσανατολισμού Exif

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
el: Περιστραμμένο ανάποδα

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
el: Ανεστραμμένο Κάθετα

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
el: Περιεστρεμμένο δεξιά / οριζ. αναστροφή

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
el: Περιεστρεμμένο δεξιά

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
el: Περιεστρεμμένο δεξιά / κατακ. αναστροφή

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
el: Περιεστρεμμένο αριστερά

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
el: Περιστροφή

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: @action: setup]
en: Flip
el: Αναστροφή

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
el: Οριζόντια

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
el: Κατακόρυφα

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
el: Αυτόματη περιστροφή/αναστροφή με χρήση πληροφοριών Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
el: Φόρτωση θεμάτων...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
el: &Θέματα

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
el: Φόρτωση εργαλείων...

en: CompactFlash Card Reader
el: Αναγνώστης καρτών CompactFlash

en: Memory Stick Reader
el: Αναγνώστης Memory Stick

en: SmartMedia Card Reader
el: Αναγνώστης καρτών SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
el: Αναγνώστης καρτών SD / MMC

en: xD Card Reader
el: Αναγνώστες καρτών xD

en: USB Disk
el: Δίσκος USB

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
el: Δίσκος

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
el: %1 "%2" στο %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
el: %1 στο %2

en: Cannot access the storage device.
el: Αδυναμία πρόσβασης στη συσκευή αποθήκευσης.

en: Images on %1
el: Εικόνες στο %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
el: Η καθορισμένη συσκευή ("%1") δεν είναι έγκυρη.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
el: Η καθορισμένη φωτογραφική μηχανή ("%1") δεν υποστηρίζεται.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
el: Κύρια εργαλεία

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
el: Μετα-επεξεργασία

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
el: Εισαγωγή

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
el: &Περιήγηση

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
el: &Λεύκωμα

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
el: Ε&τικέτα

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
el: Αντ&ικείμενο

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
el: Εισα&γωγή

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
el: &Εξαγωγή

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Open camera dialog at "path"
el: Άνοιγμα διαλόγου κάμερας στη "διαδρομή"

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
el: Άνοιγμα διαλόγου φωτογραφικής για τη συσκευή με Solid UDI "udi"

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
el: Αυτόματη ανίχνευση και άνοιγμα μιας φωτογραφικής μηχανής gphoto2

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
el: Εκκίνηση του digikam με το αρχείο βάσης δεδομένων SQLite που βρίσκεται στον κατάλογο "dir"

en: Start digikam with the configuration file "config"
el: Εκκίνηση του digikam με το αρχείο ρυθμίσεων "config"

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
el: Το πρόσθετο Qt της βάσης δεδομένων SQLite ή της MySQL δεν είναι διαθέσιμο. Παρακαλώ εγκαταστήστε το.
    Δεν υπάρχει πρόσθετο βάσης δεδομένων εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
el: Το πρόσθετο Qt της βάσης δεδομένων SQLite ή της MySQL δεν είναι διαθέσιμο. Παρακαλώ εγκαταστήστε το.
    Η λίστα με τα εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας πρόσθετα βάσεων δεδομένων είναι παρακάτω.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
el: <p>Η δοσμένη διαδρομή για το αρχείο διαμόρφωσης δεν είναι έγκυρη. Ή ο γονικός κατάλογος δεν υπάρχει, ή είναι η ίδια κατάλογος ή υπάρχει αδυναμία ανάγνωσης/εγγραφής σε αυτήν.</p>

en: %1 Image (%2)
el: %1 εικόνα (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
el: TIFF εικόνα (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
el: JPEG εικόνα (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
el: JPEG2000 εικόνα (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
el: Αρχείο προοδευτικών γραφικών (*.pgf)

en: High Efficiency Image Coding (*.heic *.heif)
el: Κωδικοποίηση εικόνας υψηλής απόδοσης (*.heic *.heif)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
el: Ευέλικτο σύστημα μεταφοράς εικόνας (*.fts *.fit *.fits)

en: Raw Images (%1)
el: Ακατέργαστες εικόνες (%1)

en: All supported files (%1)
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία (%1)

[ctx: go to previous image]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: go to next image]
en: Forward
el: Μπροστά

en: Add a Face Tag
el: Προσθήκη ετικέτας προσώπου...

en: Clear all faces on this image
el: Καθαρισμός όλων των προσώπων σε αυτήν την εικόνα

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
el: Σημειώστε όλα τα ανεπιβεβαίωτα πρόσωπα ως αγνοημένα

en: Show Face Tags
el: Εμφάνιση ετικετών προσώπων

en: Add a focus point
el: Προσθήκη σημείου εστίασης

en: Show focus points
el: Εμφάνιση σημείων εστίασης

en: Show Fullscreen
el: Έμφάνιση πλήρους οθόνης

en: Albums
el: Λευκώματα

en: Dates
el: Ημερομηνίες

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
el: Ομοιότητα

[ctx: Search images on a map]
en: Map
el: Χάρτης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
el: Τίτλοι

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
el: Καλώς ήρθατε στη διαχείριση προσώπου στο digiKam. Αν χρησιμοποιείτε για πρώτη φορά αυτή τη λειτουργία, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το πλαίσιο βοήθειας στον κάτω αριστερό πλευρικό πίνακα.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
el: Πρόσωπα

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Open Tag Manager
el: Άνοιγμα διαχειριστή ετικετών

en: No Tags
el: Χωρίς ετικέτες

en: Existing Tags
el: Υφιστάμενες ετικέτες

en: No Tags Album
el: Λεύκωμα χωρίς ετικέτες

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Time Unit:
el: Μονάδα χρόνου:

en: Day
el: Ημέρα

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
el: <p>Επιλέξτε τη μονάδα χρόνου του ιστογράμματος</p><p>Μπορείτε να τροποποιήσετε το γράφημα εστιάζοντας ή σμικρύνοντας την κλίμακα του χρόνου.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ την κλίμακα του ιστογράμματος.</p><p>Αν το πλήθος των μεγίστων της εικόνας είναι μικρό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη γραμμική κλίμακα.</p><p>Η λογαριθμική κλίμακα μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν το πλήθος των μεγίστων είναι μεγάλο: αν χρησιμοποιηθεί, όλες οι τιμές (μικρές και μεγάλες) θα είναι ορατές στο γράφημα.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
el: Γραμμική

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
el: Λογαριθμική

en: Clear current selection
el: Καθάρισμα τρέχουσας επιλογής

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, η επιλογή τρέχουσας ημερομηνίας από τη γραμμή χρόνου θα καθαριστεί.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
el: Εισαγάγετε το όνομα αναζήτησης των τρεχουσών ημερομηνιών για την αποθήκευσή της στην προβολή «Αναζητήσεις«

en: Save current selection to a new virtual Album
el: Αποθήκευση της τρέχουσας επιλογής σε νέο εικονικό λεύκωμα

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, η επιλογή ημερομηνίας από τη γραμμή χρόνου θα αποθηκευτεί σε ένα νέο εικονικό λεύκωμα αναζήτησης χρησιμοποιώντας το όνομα στην αριστερή πλευρά.

en: Timeline
el: Χρονοδιάγραμμα

en: no item
el: κανένα αντικείμενο

en: 1 item | %1 items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
el: Φίλτρα

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
el: Αδυναμία ανοίγματος του λευκώματος ρίζας. Δεν είναι φυσική θέση.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
el: Το τρέχον ερώτημα από τη βάση δεδομένων δεν επέστρεψε αποτελέσματα. Αλλάξτε τις ρυθμίσεις αναζήτησης ή επιλέξτε ένα άλμπουμ με περιεχόμενο.

en: Fuzzy Sketch Search
el: Ασαφής αναζήτηση σκίτσου

en: Fuzzy Image Search
el: Ασαφής αναζήτηση εικόνας

en: Map Search
el: Αναζήτηση χάρτη

en: Last Search
el: Τελευταία αναζήτηση

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
el: Η θέση αποθήκευσης αυτής της εικόνας
    δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμη

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
el: Εργαλεία

en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
el: Διαδικτυακή βοήθεια περί κάδου απορριμμάτων

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
el: Επαναφορά μόνο της τελευταίας καταχώρησης στον κάδο απορριμμάτων.

en: Restore
el: Αποκατάσταση

en: Restore selection of files from the trash-bin.
el: Επαναφορά επιλεγμένων αρχείων από τον κάδο απορριμμάτων.

en: Delete...
el: Διαγραφή...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
el: Αφαιρέστε μόνιμα την επιλογή αντικειμένων ή όλα τα αντικείμενα από τον κάδο απορριμμάτων.

en: Selected Items Permanently
el: Τα επιλεγμένα αντικείμενα Μόνιμα

en: All Items Permanently
el: Όλα τα αντικείμενα Μόνιμα

en: Confirm Undo
el: Επιβεβαίωση Αναίρεση

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε το %1 αντικείμενο;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε τα %1 αντικείμενα;

en: Confirm Restore
el: Επιβεβαίωση επαναφοράς

en: Confirm Deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
el[0]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα %1 αντικείμενο
el[1]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα %1 αντικείμενα

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετα να διαγραφούν μόνιμα ΟΛΑ τα αντικείμενα;

en: %1/%2 items selected
el: %1/%2 αντικείμενα επιλεγμένα

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
el: Προσαρμογή κώδικα στο Qt6 Framework (ο κώδικας είναι, ακόμα συμβατός με Qt5 API).

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
el: Προσθέστε παντού ρυθμίσεις εξαγωγής JPEG-XL, WEBP και AVIF.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
el: Προσθέστε μετατροπή σε lossless, κατά την εισαγωγή από τη φωτογραφική μηχανή JPEG-XL, WEBP και AVIF.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
el: Προσθήκη μετατροπέων PEG-XL; WEBP, και AVIF στον διαχειριστή ουράς παρτίδας.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
el: Ευχρηστία: προσθήκη μενού hamburger στη γραμμή εργαλείων εάν το κύριο μενού είναι κρυμμένο.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
el: Μεταδεδομένα: προσθήκη νέας επιλογής για εγγραφή μεταδεδομένων σε αρχεία με το ExifTool backend.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
el: Μεταδεδομένα: οι προαιρετικές λειτουργίες εγγραφής μεταδεδομένων σε αρχεία DNG και RAW τώρα ανατίθενται στο ExifTool Backend.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
el: Μεταδεδομένα: βελτιστοποίηση της διάταξης του πρόσθετου, επεξεργαστής Metadata, για καλύτερη χρηστικότητα.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
el: Μεταδεδομένα: προσθήκη νέων επιλογών για αποθήκευση και φόρτωση προφίλ διαμόρφωσης στον Πίνακα Προηγμένων ρυθμίσεων μεταδεδομένων.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
el: Σύνθετη μετονομασία: προσθέστε μετρητή αύξησης αρχείων στην αρίθμηση ακολουθίας από με επιλογή [c] ή [c,step].

en: ...and much more.
el: ...και πολλά άλλα.

en: New Features
el: Νέα χαρακτηριστικά

en: About
el: Περίγραμμα

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
el: Το digikam είναι ένα ανοιχτού κώδικα πρόγραμμα διαχείρισης φωτογραφιών σχεδιασμένο να εισάγει, οργανώνει, βελτιώνει, αναζητά και εξάγει τις ψηφιακές σας εικόνες από και προς τον υπολογιστή σας.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
el: Προς το παρόν, βρίσκεστε στη λειτουργία προβολής λευκώματος του digikam. Τα λευκώματα είναι οι θέσεις αποθήκευσης των αρχείων σας και είναι ταυτόσημα με τους φακέλους στο σκληρό δίσκο.

en: Welcome to digiKam %1
el: Καλώς ήλθατε στο digiKam %1

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Hide grouped items
el: Απόκρυψη ομάδων αντικειμένων

en: Ignore grouping
el: Αγνόηση ομαδοποίησης

en: Show grouping in tree
el: Δενδρική εμφάνιση ομαδοποίησης

en: Audio/video properties
el: Ιδιότητες ήχου/βίντεο

en: Audio bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης ηχητικού σήματος

en: Audio channel type
el: Τύπος καναλιού ήχου

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Frame rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Video codec
el: Τύπος συμπίεσης βίντεο

en: Configure column "%1"
el: Διαμόρφωση στήλης «%1»

en: File properties
el: Ιδιότητες αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Path
el: Διαδρομή

en: Size
el: Μέγεθος

en: Last modified
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Display format
el: Εμφάνιση τύπου αποθήκευσης

en: Geo properties
el: Γεωγραφικές ιδιότητες

en: Geotagged
el: Γεωσήμανση

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Altitude
el: Υψόμετρο

en: Metric units
el: Μετρικές μονάδες

en: Imperial units
el: Αυτοκρατορικές μονάδες

en: Item properties
el: Ιδιότητες αντικειμένου

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: Pixel count
el: Μέτρηση εικονοστοιχείων

en: Bit depth
el: Βάθος bit

en: Color mode
el: Λειτουργία χρώματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
el: Τύπος

en: Creation date/time
el: Ημερομηνία/ώρα δημιουργίας

en: Digitization date/time
el: Ψηφιοποίηση ημερομηνίας/ώρας

en: Aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων

en: Similarity
el: Ομοιότητα

en: Thumbnail
el: Εικόνα επισκόπησης

en: Remove this column
el: Αφαίρεση αυτής της στήλης

en: Configure this column
el: Διαμόρφωση αυτής της στήλης

en: Auto Levels
el: Αυτόματα επίπεδα

en: Normalize
el: Κανονικοποίηση

en: Equalize
el: Εξίσωση

en: Stretch Contrast
el: Τέντωμα αντίθεσης

en: Auto Exposure
el: Αυτόματη έκθεση

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Color Balance
el: Ισορροπία χρώματος

en: Adjust color balance.
el: Προσαρμογή χρωματικής ισορροπίας.

en: Convert to 8 bits
el: Μετατροπή σε 8 bit

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
el: Μετατροπή χρωματικού βάθους από 16 σε 8 bit.

en: Image
el: Εικόνα

en: Text
el: Κείμενο

en: Image settings
el: Ρυθμίσεις εικόνας

en: Click to select watermark image.
el: Με κλικ επιλέγετε υδατογράφημα.

en: Text settings
el: Ρυθμίσεις κειμένου

en: Enter your watermark string here.
el: Εισαγάγετε εδώ τη συμβολοσειρά του υδατογραφήματος.

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
el: Καθορισμός της αδιαφάνειας του κειμένου υδατογραφήματος. 100 είναι πλήρως αδιαφανές, 0 είναι πλήρως διαφανές.

en: Use background
el: Χρήση φόντου

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
el: Καθορισμός της αδιαφάνειας φόντου του υδατογραφήματος. 100 είναι πλήρως αδιαφανές, 0 είναι πλήρως διαφανές.

en: 180 degrees
el: 180 μοίρες

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
el: Μέγεθος υδατογραφήματος, ως ποσοστό της υδατογραφημένης εικόνας.

en: Smoothness:
el: Εξομάλυνση:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
el: Ομαλότητα ίση με 0 δεν έχει αποτέλεσμα, ενώ 1 και πάνω ορίζει την ακτίνα της μήτρας του Gaussian θαμπώματος που καθορίζει το βαθμό θαμπώματος της εικόνας.

en: Lens Auto-Correction
el: Αυτόματη διόρθωση φακού

en: Fix automatically lens distortions
el: Αυτόματη διόρθωση παραμορφώσεων φακού

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
el: Η επιλογή <b>Χρήση μεταδεδομένων</b> θα αναλύσει την πληροφορία από τις εικόνες κατά την εκτέλεση για να βρει συναφή χαρακτηριστικά φακού.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
el: Αδυναμία εύρεσης πληροφοριών για την επεξεργασία αυτο-ρύθμισης φακών

en: Visit CImg library website
el: Επισκεφθείτε τον ιστοχώρο της βιβλιοθήκης CImg

en: Reduce Uniform Noise
el: Μείωση ομοιόμορφου θορύβου

en: Reduce JPEG Artifacts
el: Μείωση τεχνουργημάτων JPEG

en: Reduce Texturing
el: Μείωση υφής

en: Pick Label:
el: Επιγραφή επιλογής:

en: Color Label:
el: Επιγραφή χρώματος:

en: Rating:
el: Αξιολόγηση:

en: Auto-Crop
el: Αυτόματη αποκοπή

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
el: Αυτόματος υπολογισμός ρυθμίσεων περιοχής αποκοπής με ανάλυση οριογραμμών μαύρης τρύπας.

en: Position:
el: Θέση:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
el: Καθορίστε εδώ τη θέση της πάνω αριστερής άκρης της επιλογής για την περικοπή.

en: Set here the width selection for cropping.
el: Καθορίστε εδώ το πλάτος της επιλογής για την περικοπή.

en: Set here the height selection for cropping.
el: Καθορίστε εδώ το ύψος της επιλογής για την περικοπή.

en: Preset Length:
el: Προκαθορισμένο μήκος:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
el[0]: Μικροσκοπικό (1 εικονοστοιχείο)
el[1]: Μικροσκοπικό (%1 εικονοστοιχεία)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
el[0]: Μικρό (1 εικονοστοιχείο)
el[1]: Μικρό (%1 εικονοστοιχεία)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
el[0]: Μεσαίο (1 εικονοστοιχείο)
el[1]: Μεσαίο (%1 εικονοστοιχεία)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
el[0]: Μεγάλο (1 εικονοστοιχείο)
el[1]: Μεγάλο (%1 εικονοστοιχεία)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
el[0]: Πολύ μεγάλο (1 εικονοστοιχείο)
el[1]: Πολύ μεγάλο (%1 εικονοστοιχεία)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
el[0]: Τεράστιο (1 εικονοστοιχείο)
el[1]: Τεράστιο (%1 εικονοστοιχεία)

en: Use Custom Length
el: Χρήση προσαρμοσμένου μήκους

en: JPEG quality:
el: Ποιότητα JPEG:

en: Chroma subsampling:
el: Υποδειγματοληψία χρώματος:

en: 4:4:4 (best quality)
el: 4:4:4 (βέλτιστη ποιότητα)

en: 4:2:2 (good quality)
el: 4:2:2 (καλή ποιότητα)

en: 4:2:0 (low quality)
el: 4:2:0 (χαμηλή ποιότητα)

en: 4:1:1 (low quality)
el: 4:1:1 (χαμηλή ποιότητα)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
el: <p>Η υποδειγματοληψία χρώματος ελαττώνει το μέγεθος του αρχείου εκμεταλλευόμενη τη μειωμένη ευαισθησία του ματιού στη χρωματική ανάλυση. Πόσο αντιληπτή είναι η διαφορά εξαρτάται από την εικόνα - μεγάλες φωτογραφίες γενικά δεν εμφανίζουν διαφορές, σε γραφικά με υποβαθμισμένα εικονοστοιχεία ίσως υπάρχει απώλεια λεπτομερειών στο χρώμα.</p><p><b>4:4:4</b> - Χωρίς υποδειγματοληψία χρώματος, η υψηλότερη δυνατή ποιότητα με τη χαμηλότερη δυνατή συμπίεση.</p><p><b>4:2:2</b> - ελάττωση οριζόντιας χρωματικής ανάλυσης στο μισό, συμπίεση και ποιότητα στο μέσο όρο.</p><p><b>4:2:0</b> - ελάττωση χρωματικής ανάλυσης στο τέταρτο σε 2x2 μπλοκ,υψηλή συμπίεση, χαμηλή ποιότητα.</p><p><b>4:1:1</b> - ελάττωση χρωματικής στο τέταρτο σε 4x1 μπλοκ, υψηλή συμπίεση , χαμηλή ποιότητα.</p><p><b>Σημείωση: το JPEG χρσηιμοποιεί πάντα συμπίεση με απώλειες.</b></p>

en: Lossless JPEG 2000 files
el: Αρχεία χωρίς απώλειες JPEG 2000

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
el: <p>Εναλλαγή συμπίεσης χωρίς απώλειες για εικόνες JPEG 2000.</p><p>Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, θα χρησιμοποιήσετε μία χωρίς απώλειες μέθοδο για συμπίεση φωτογραφιών JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
el: Ποιότητα JPEG 2000:

en: Lossless PGF files
el: Αρχεία PGF χωρίς απώλειες

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
el: <p>Εναλλαγή συμπίεσης χωρίς απώλειες για εικόνες PGF.</p><p>Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, θα χρησιμοποιηθεί μία χωρίς απώλειες μέθοδος συμπίεσης φωτογραφιών PGF.</p>

en: PGF quality:
el: Ποιότητα PGF:

en: PNG compression:
el: Συμπίεση PNG:

en: Compress TIFF files
el: Συμπίεση αρχείων TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
el: <p>Εναλλαγή συμπίεσης για εικόνες TIFF.</p><p>Αν ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή, μπορείτε να μειώσετε το τελικό μέγεθος του αρχείου της εικόνας TIFF.</p><p>Ένας τύπος συμπίεσης χωρίς απώλειες (Deflate) χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου.</p>

en: Adjust Curve
el: Προσαρμογή καμπύλης

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
el: Αυτό είναι το ιστόγραμμα του επιλεγμένου καναλιού της αρχικής εικόνας.

en: Select the input intensity of the histogram here.
el: Επιλέξτε εδώ την ένταση εισόδου του ιστογράμματος.

en: Input intensity.
el: Ένταση εισόδου.

en: Select the output intensity of the histogram here.
el: Επιλέξτε εδώ την ένταση εξόδου του ιστογράμματος.

en: Output intensity.
el: Ένταση εξόδου.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
el: Επιλέξτε εδώ την ελάχιστη ένταση τιμής έντασης εισόδου του ιστογράμματος.

en: Minimal input intensity.
el: Ελάχιστη ένταση εισόδου.

en: Gamma input value.
el: Τιμή εισόδου γάμμα.

en: Select the gamma input value here.
el: Επιλέξτε εδώ την τιμή εισόδου γάμμα.

en: Maximal input intensity.
el: Μέγιστη ένταση εισόδου.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
el: Επιλέξτε εδώ τη μέγιστη τιμή έντασης εισόδου του ιστογράμματος.

en: Minimal output intensity.
el: Ελάχιστη ένταση εξόδου.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
el: Επιλέξτε εδώ την ελάχιστη τιμή έντασης εξόδου του ιστογράμματος.

en: Maximal output intensity.
el: Μέγιστη ένταση εξόδου.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
el: Επιλέξτε εδώ τη μέγιστη τιμή έντασης εισόδου του ιστογράμματος.

en: All channels shadow tone color picker
el: Επιλογή τόνου σκιάς για όλα τα κανάλια

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα από την αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό των επιπέδων <b>τόνου σκιάς</b> στην είσοδο των καναλιών κόκκινου, πράσινου, μπλε και ακτινοβολίας.

en: All channels middle tone color picker
el: Επιλογή μέσου τόνου για όλα τα κανάλια

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα από την αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό των επιπέδων <b>μέσου τόνου</b> στην είσοδο των καναλιών κόκκινου, πράσινου, μπλε και ακτινοβολίας.

en: All channels highlight tone color picker
el: Επιλογή υψηλού τόνου για όλα τα κανάλια

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα από την αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό των επιπέδων <b>υψηλού τόνου</b> στην είσοδο των καναλιών κόκκινου, πράσινου, μπλε και ακτινοβολίας.

en: Adjust all levels automatically.
el: Αυτόματη προσαρμογή όλων των επιπέδων.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
el: Αν πατήσετε αυτό το κουμπί, όλα τα επίπεδα του καναλιού θα προσαρμοστούν αυτόματα.

en: &Reset
el: &Επαναφορά

en: Reset current channel levels' values.
el: Επαναφορά των τιμών των επιπέδων του τρέχοντος καναλιού.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
el: Αν πατήσετε αυτό το κουμπί, θα επαναφέρετε όλες τις τιμές επιπέδων του τρέχοντος επιλεγμένου καναλιού στις προκαθορισμένες τους τιμές.

en: Adjust Levels
el: Προσαρμογή επιπέδων

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης από αρχείο επιπέδων του Gimp.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου επιπέδων του Gimp.

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
el: <b>Αυτόματα επίπεδα</b>:<p>Αυτή η επιλογή μεγιστοποιεί το χρωματικό εύρος στα κανάλια του κόκκινου, πράσινου και μπλε. Ανιχνεύει τις οριακές τιμές σκιάς και τονισμού και προσαρμόζει τα κανάλια του κόκκινου, πράσινου και μπλε σε πλήρες εύρος ιστογράμματος.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
el: <b>Κανονικοποίηση</b>:<p>Αυτή η επιλογή κλιμακώνει τις τιμές λαμπρότητας της ενεργού εικόνας έτσι ώστε το σκοτεινότερο σημείο της γίνεται μαύρο και το φωτεινότερο όσο πιο φωτεινό γίνεται χωρίς να τροποποιήσει την απόχρωσή του. Αυτό είναι ένα "μαγικό εργαλείο" για εικόνες που είναι θαμπές ή ξεθωριασμένες.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
el: <b>Εξίσωση</b>:<p>Αυτή η επιλογή προσαρμόζει τη λαμπρότητα των χρωμάτων της ενεργού εικόνας έτσι ώστε το ιστόγραμμα να γίνει όσο πιο δυνατό επίπεδο, δηλαδή κάθε πιθανή τιμή λαμπρότητας να εμφανίζεται στον ίδιο περίπου αριθμό εικονοστοιχείων με κάθε άλλη τιμή. Μερικές φορές η εξίσωση λειτουργεί θαυμάσια για τη βελτίωση της αντίθεσης μιας εικόνας. Άλλες φορές δημιουργεί θόρυβο. Είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο που είτε δημιουργεί θαύματα στην εικόνα ή την καταστρέφει.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
el: <b>Τέντωμα αντίθεσης</b>:<p>Αυτή η επιλογή βελτιώνει την αντίθεση και τη λαμπρότητα των τιμών RGB μίας εικόνας, τεντώνοντας τη χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή στο μέγιστο εύρος τους, προσαρμόζοντας τις ενδιάμεσες τιμές.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
el: <b>Αυτόματη έκθεση</b>:<p>Αυτή η επιλογή βελτιώνει την αντίθεση και τη λαμπρότητα των τιμών RGB μίας εικόνας, υπολογίζοντας τη βέλτιστη έκθεση και επίπεδο μαύρου χρώματος χρησιμοποιώντας το ιστόγραμμα της εικόνας.</p>

en: Brightness / Contrast / Gamma
el: Λαμπρότητα / αντίθεση / γάμμα

en: Convert to Black and White
el: Μετατροπή σε Μαύρο και Λευκό

en: Channel Mixer
el: Μείκτης καναλιού

en: Color Negative Film
el: Φιλμ αρνητικού χρώματος

en: Input range of red color channel.
el: Εύρος δεδομένων για το κανάλι κόκκινου χρώματος.

en: Input range of green color channel.
el: Εύρος δεδομένων για το κανάλι πράσινου χρώματος.

en: Input range of blue color channel.
el: Εύρος δεδομένων για το κανάλι μπλε χρώματος.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
el: Επιλέξτε το για εφαρμογή της ενσωματωμένης ισορροπίας χρώματος για το προφίλ του φιλμ. Αναιρέστε την επιλογή αν θέλετε η ισορροπία χρώματος να εφαρμοστεί από εσάς.

en: White point color picker
el: Επιλογέας χρώματος λευκού σημείου

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
el: Με το κουμπί αυτό, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα της πορτοκαλί μάσκας του αρνητικού του χρώματος που σαρώθηκε. Αντιπροσωπεύει το λευκό σημείο του αρνητικού ή το σκοτεινότερο μαύρο τόνο του θετικού της εικόνας μετά από την αντιστροφή. Είναι επίσης το σημείο αναφοράς για να εφαρμοστεί το προφίλ του φιλμ.

en: Reset white point.
el: Μηδενισμός λευκού σημείου.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
el: Αν πατήσετε αυτό το κουμπί, το λευκό σημείο επανέρχεται στο αμιγές λευκό.

en: Adjust white point automatically.
el: Αυτόματη προσαρμογή λευκού σημείου.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, το λευκό σημείο υπολογίζεται αυτόματα από τα δεδομένα της εικόνας. Η λειτουργία αυτή απαιτεί κάποιο υπόλοιπο πορτοκαλί μάσκας γύρω από την εκτεθειμένη περιοχή του αρνητικού.

en: Exposure correction.
el: Διόρθωση έκθεσης.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
el: Μετακινήστε την κύλιση σε υψηλότερες τιμές μέχρι να επιτευχθεί η μέγιστη λαμπρότητα χωρίς να αφαιρεθεί χρωματικό κανάλι. Χρησιμοποιήστε το ιστόγραμμα εξόδου για να αξιολογήσετε κάθε κανάλι.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
el: Οι γραμμικές ακατέργαστες σαρώσεις αρνητικών φιλμ απαιτούν εφαρμογή καμπύλης γάμμα. Τυπικές τιμές είναι 1.8 ή 2.2.

en: Film
el: Φιλμ

en: HSL Adjustments
el: Προσαρμογές HSL

en: Info...
el: Πληροφορίες...

en: Current Color Space:
el: Τρέχων Χρωματικός χώρος:

en: Color Profile Conversion
el: Μετατροπή προφίλ χρωμάτων

en: White Balance
el: Ισορροπία λευκού

en: Add Border
el: Προσθήκη περιγράμματος

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
el: Αυτή είναι η προεπισκόπηση του εισηγμένου κειμένου στην εικόνα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ποντίκι για τη μετακίνηση του κειμένου στη σωστή θέση.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
el: Δώστε εδώ το κείμενο που θα εισαχθεί στην εικόνα σας.

en: Here you can choose the font to be used.
el: Καθορίστε εδώ τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Align text to the left
el: Στοίχιση κειμένου στα αριστερά

en: Align text to the right
el: Στοίχιση κειμένου στα δεξιά

en: Align text to center
el: Στοίχιση κειμένου στο κέντρο

en: Align text to a block
el: Στοίχιση κειμένου με ένα τμήμα

en: Rotation:
el: Περιστροφή:

[ctx: no rotation]
en: None
el: Καθόλου

en: 90 Degrees
el: 90 μοίρες

en: 180 Degrees
el: 180 μοίρες

en: 270 Degrees
el: 270 μοίρες

en: Select the text rotation to use here.
el: Επιλέξτε εδώ την περιστροφή κειμένου που θα χρησιμοποιηθεί.

[ctx: font color]
en: Color:
el: Χρώμα:

en: Set here the font color to use.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα της γραμματοσειράς που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Add border
el: Προσθήκη περιγράμματος

en: Add a solid border around text using current text color
el: Προσθέτει ένα συμπαγές περίγραμμα γύρω από το κείμενο χρησιμοποιώντας το τρέχον χρώμα κειμένου

en: Semi-transparent
el: Ημιδιαφανές

en: Use semi-transparent text background under image
el: Χρήση ημιδιαφανούς κειμένου φόντου κάτω από την εικόνα

en: Enter your text here.
el: Εισάγετε το κείμενό σας εδώ.

en: Insert Text Tool
el: Εργαλείο εισαγωγής κειμένου

en: Insert Text
el: Εισαγωγή κειμένου

en: Texture
el: Υφή

en: Vignetting Correction
el: Διόρθωση βινιέτας

en: Gaussian Blur
el: Gaussian Θάμπωμα

en: Hot Pixels
el: Ενεργά εικονοστοιχεία

en: Hot Pixels Correction
el: Διόρθωση ενεργών εικονοστοιχείων

en: Show grid
el: Εμφάνιση καννάβου

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
el: Καθορίστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση ενός καννάβου της εφαρμοζόμενης διόρθωσης.

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε μία εικόνα προεπισκόπησης της διόρθωσης που εφαρμόζεται σε ένα μοτίβο σταυρού.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
el: Κύριο:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει το ποσοστό της παραμόρφωσης. Αρνητικές τιμές διορθώνουν την παραμόρφωση βαρελιού, ενώ θετικές τιμές διορθώνουν την παραμόρφωση εξισορρόπησης φακού.

en: Edge:
el: Άκρη:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
el: Αυτή η τιμή ρυθμίζει με τον ίδιο τρόπο όπως το Κύριο χειριστήριο, αλλά έχει περισσότερη επίπτωση στις άκρες της εικόνας από ό,τι στο κέντρο.

en: Zoom:
el: Εστίαση:

en: This value rescales the overall image size.
el: Αυτή η τιμή αλλάζει ολόκληρο το μέγεθος της εικόνας.

en: Brighten:
el: Λαμπρό:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
el: Αυτή η τιμή ρυθμίζει τη λαμπρότητα στις γωνίες της εικόνας.

en: Lens Distortion
el: Παραμόρφωση φακού

en: Local Contrast
el: Τοπική αντίθεση

en: Noise Reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε την προεπισκόπηση της επιλογής εικόνας με εφαρμοσμένη διόρθωση κόκκινου ματιού.

en: Red Eyes Correction
el: Διόρθωση κόκκινων ματιών

en: Preset
el: Προκαθορισμός

en: Filtering type:
el: Τύπος φίλτρου:

en: Restoration
el: Αποκατάσταση

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
el: Το "%1" δεν είναι ένα αρχείο ρυθμίσεων αποκατάστασης φωτογραφίας.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης ρυθμίσεων από το αρχείο αποκατάστασης φωτογραφίας.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης ρυθμίσεων στο αρχείο αποκατάστασης φωτογραφίας.

en: Sharpen
el: Όξυνση

en: Unsharp Mask
el: Μάσκα αναίρεσης όξυνσης

en: Refocus
el: Επανεστίαση

en: Use Color Management for Printing
el: Χρήση διαχείρισης χρωμάτων στην εκτύπωση

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
el: <p>Η διαχείριση χρωμάτων είναι απενεργοποιημένη.</p> <p>Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε κάνοντας κλικ στο κουμπί "Ρυθμίσεις".</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
el: Ρυθμίσεις εικόνας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
el: Θέση εικόνας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
el: Κλιμάκωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
el: &Χωρίς κλιμάκωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
el: &Προσαρμογή εικόνας στη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
el: Μεγέθυνση μικρότερων εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
el: &Κλιμάκωση σε:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
el: Χιλιοστά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
el: Εκατοστά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
el: Ίντσες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
el: Διατήρηση αναλογιών

en: Zoom Blur
el: Θάμπωμα μεγέθυνσης

en: Radial Blur
el: Ακτινικό θάμπωμα

en: Far Blur
el: Μακρινό θάμπωμα

en: Motion Blur
el: Θάμπωμα κίνησης

en: Softener Blur
el: Θάμπωμα εξομάλυνσης

en: Shake Blur
el: Θάμπωμα ταρακουνήματος

en: Focus Blur
el: Θάμπωμα εστίασης

en: Smart Blur
el: Έξυπνο θάμπωμα

en: Frost Glass
el: Παγωμένο γυαλί

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ το εφέ θαμπώματος για εφαρμογή στην εικόνα.</p><p><b>Θάμπωμα μεγέθυνσης</b>:  θαμπώνει την εικόνα κατά μήκος των ακτίνων που ξεκινούν από ένα κεντρικό σημείο. Αυτό προσομοιώνει το θάμπωμα μιας κάμερας που κάνει μεγέθυνση.</p><p><b>Ακτινικό θάμπωμα</b>: θαμπώνει την εικόνα περιστρέφοντας εικονοστοιχεία γύρω από ένα κεντρικό σημείο. Αυτό προσομοιώνει το θάμπωμα μιας κάμερας που περιστρέφεται.</p><p><b>Μακρινό θάμπωμα</b>: θαμπώνει την εικόνα χρησιμοποιώντας τα μακρινά εικονοστοιχεία. Αυτό προσομοιώνει το θάμπωμα από φακούς κάμερας χωρίς εστίαση.</p><p><b>Θάμπωμα κίνησης</b>: θαμπώνει την εικόνα μετακινώντας τα εικονοστοιχεία οριζόντια. Αυτό προσομοιώνει το θάμπωμα μιας κάμερας με γραμμική κίνηση.</p><p><b>μαλακτικό Θάμπωμα </b>: θαμπώνει την εικόνα ομαλά στα σκοτεινά σημεία και έντονα στους φωτεινούς τόνους. Αυτό αποδίδει στην εικόνα ένα ονειρικό και γυαλιστερό εφέ εστίασης. Είναι ιδανικό για δημιουργία ρομαντικών πορτρέτων, λαμπερών φωτογραφιών, ή για την απόδοση στις φωτογραφίες μιας ζεστής, ανεπαίσθητης λάμψης.</p><p><b>Θάμπωμα ταρακουνήματος</b>: θαμπώνει την εικόνα ταρακουνώντας τυχαία τα εικονοστοιχεία. Αυτό προσομοιώνει το θάμπωμα από μια τυχαία κινούμενη κάμερα.</p><p><b>Θάμπωμα εστίασης</b>: θαμπώνει την εικόνα στα άκρα για να αναπαράγει την αστιγματιστική παραμόρφωση των φακών.</p><p><b>Έξυπνο θάμπωμα</b>: βρίσκει τα χρωματικά άκρα στην εικόνα σας και τα θαμπώνει χωρίς να ανακατεύεται με το υπόλοιπο της εικόνας.</p><p><b>Παγωμένο γυαλί</b>: θαμπώνει την εικόνα τυχαία διασκορπίζοντας τυχαία το φως που έρχεται μέσα από ένα παγωμένο γυαλί.</p><p><b>Μωσαϊκό</b>: διαιρεί τη φωτογραφία σε ορθογώνια κελιά και έπειτα αναδημιουργεί τη φωτογραφία γεμίζοντας αυτά τα κελιά με τις μέσες τιμές των εικονοστοιχείων.</p>

en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Set here the blur distance in pixels.
el: Καθορίστε εδώ την απόσταση θαμπώματος σε εικονοστοιχεία.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
el: Επίπεδο:

en: This value controls the level to use with the current effect.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει το επίπεδο εφαρμογής του τρέχοντος εφέ.

en: Blur Effects
el: Εφέ θαμπώματος

en: Charcoal
el: Κάρβουνο

en: Pencil size:
el: Μέγεθος μολυβιού:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος μολυβιού του κάρβουνου για την προσομοίωση του σκίτσου.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
el: Εξομάλυνση:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει την τιμή εξομάλυνσης του μολυβιού κάτω από τον καμβά.

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
el: Αυτή είναι η προεπισκόπηση του εφέ παραμόρφωσης που εφαρμόστηκε στη φωτογραφία.

en: Fish Eyes
el: Όραση ψαριού

en: Twirl
el: Στροβίλισμα

en: Cylindrical Hor.
el: Κυλινδρικό οριζόντια

en: Cylindrical Vert.
el: Κυλινδρικό κατακόρυφα

en: Cylindrical H/V.
el: Κυλινδρικό ο/κ.

en: Caricature
el: Καρικατούρα

en: Multiple Corners
el: Πολλαπλές γωνίες

en: Waves Hor.
el: Κύματα οριζόντια

en: Waves Vert.
el: Κύματα κατακόρυφα

en: Block Waves 1
el: Τμήμα κυμάτων 1

en: Block Waves 2
el: Τμήμα κυμάτων 2

en: Circular Waves 1
el: Κυκλικά κύματα 1

en: Circular Waves 2
el: Κυκλικά κύματα 2

en: Polar Coordinates
el: Πολικές συντεταγμένες

en: Unpolar Coordinates
el: Μη πολικές συντεταγμένες

en: Tile
el: Παράθεση

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ τον τύπο εφέ για εφαρμογή στην εικόνα.</p><p><b>Όραση ψαριού</b>: αναδιπλώνει τη φωτογραφία γύρω από ένα 3D σφαιρικό σχήμα για αναπαραγωγή το σύνηθες εφέ της 'όρασης ψαριού' στη φωτογραφία.</p><p><b>Στροβίλισμα</b>: περιστρέφει τη φωτογραφία για την παραγωγή ενός στροβιλισμένου μοτίβου.</p><p><b>Κυλινδρικό οριζόντια</b>: αναδιπλώνει τη φωτογραφία γύρω από έναν οριζόντιο κύλινδρο.</p><p><b>Κυλινδρικό κατακόρυφα</b>: αναδιπλώνει τη φωτογραφία γύρω από έναν κατακόρυφο κύλινδρο.</p><p><b>Κυλινδρικό οριζ./κάθ.</b>: αναδιπλώνει τη φωτογραφία γύρω από 2 κυλίνδρους, κατακόρυφο και οριζόντιο.</p><p><b>Καρικατούρα</b>: παραμορφώνει τη φωτογραφία με το εφέ 'όρασης ψαριού' ανεστραμμένο.</p><p><b>Πολλαπλές γωνίες</b>: χωρίζει τη φωτογραφία σαν ένα μοτίβο πολλαπλών γωνιών.</p><p><b>Κύματα οριζόντια</b>: παραμορφώνει τη φωτογραφία με οριζόντια κύματα.</p><p><b>Κύματα κατακόρυφα</b>: παραμορφώνει τη φωτογραφία με κατακόρυφα κύματα.</p><p><b>Τμήμα κυμάτων 1</b>: διαιρεί την εικόνα σε κελιά και την τροποποιεί έτσι ώστε να μοιάζει ότι προβάλλεται μέσα από γυάλινα τούβλα.</p><p><b>Τμήμα κυμάτων 2</b>: μια διαφορετική έκδοση του τμήματος κυμάτων 1.</p><p><b>Κυκλικά κύματα 1</b>: παραμορφώνει τη φωτογραφία με κυκλικά κύματα.</p><p><b>Κυκλικά κύματα 2</b>: μια άλλη παραλλαγή του εφέ κυκλικών κυμάτων.</p><p><b>Πολικές συντεταγμένες</b>: μετατρέπει τη φωτογραφία από ορθογώνιες σε πολικές συντεταγμένες.</p><p><b>Μη πολικές συντεταγμένες</b>: Αντεστραμμένο εφέ πολικών συντεταγμένων.</p><p><b>Παράθεση</b>: διαιρεί τη φωτογραφία σε τετράγωνα τμήματα και τα μετακινεί τυχαία μέσα στην εικόνα.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Set here the level of the effect.
el: Καθορίστε εδώ το επίπεδο του εφέ.

en: Iteration:
el: Επανάληψη:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει τις επαναλήψεις που θα χρησιμοποιηθούν στα εφέ κυμάτων, παράθεσης και νέον.

en: Distortion Effects
el: Εφέ παραμόρφωσης

en: Depth:
el: Βάθος:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
el: Καθορίστε εδώ το βάθος του εφέ εμβάθυνσης της εικόνας.

en: Emboss
el: Εμβάθυνση

en: Film Grain
el: Κόκκος στο φιλμ

en: Brush size:
el: Μέγεθος πινέλου:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος πινέλου για χρήση στην εξομοίωση της ελαιογραφίας.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
el: Εξομάλυνση:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει το εφέ εξομάλυνσης του πινέλου πάνω στον καμβά.

en: Oil Paint
el: Ελαιογραφία

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
el: Αυτή είναι η προεπισκόπηση του εφέ σταγόνων βροχής.<p>Σημείωση: αν προηγουμένως επιλέξατε μια περιοχή στον επεξεργαστή, θα χρησιμοποιηθεί ως περιοχή μη εφαρμογής του φίλτρου. Μπορείτε με αυτόν τον τρόπο να απενεργοποιήσετε το εφέ σε ένα πρόσωπο, για παράδειγμα.</p>

en: Drop size:
el: Μέγεθος σταγόνας:

en: Set here the raindrops' size.
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος των σταγόνων.

en: Number:
el: Αριθμός:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει το μέγιστο αριθμό των σταγόνων.

en: Fish eyes:
el: Όραση ψαριού:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
el: Αυτή είναι η τιμή του συντελεστή παραμόρφωσης του εφέ όρασης ψαριού.

en: RainDrop
el: Σταγόνα βροχής

en: Maintain aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να διατηρήσετε την αναλογία διαστάσεων της εικόνας στο νέο της μέγεθος.

en: Width (px):
el: Πλάτος (εικ):

en: Set here the new image width in pixels.
el: Καθορίστε εδώ το νέο πλάτος της εικόνας σε εικονοστοιχεία.

en: Height (px):
el: Ύψος (εικ):

en: Set here the new image height in pixels.
el: Καθορίστε εδώ το νέο ύψος της εικόνας σε εικονοστοιχεία.

en: Width (%):
el: Πλάτος (%):

en: New image width, as a percentage (%).
el: Νέο πλάτος εικόνας σε ποσοστιαία κλίμακα (%).

en: Height (%):
el: Ύψος (%):

en: New image height, as a percentage (%).
el: Νέο ύψος εικόνας σε ποσοστιαία κλίμακα (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
el: Καθορίστε εδώ το επιθυμητό ποσοστό κλιμάκωσης με υπολογισμό περιεχομένου.

en: Add weight masks
el: Προσθήκη μασκών βάρους

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την προσθήκη μασκών καταστολής και διατήρησης.

en: Suppression weight mask:
el: Μάσκα βάρους καταστολής:

en: Draw a suppression mask
el: Σχεδίαση μιας μάσκας καταστολής

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
el: Κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί για να σχεδιάσετε ζώνες που σημειώνουν τις λιγότερο σημαντικές περιοχές της εικόνας. Αυτές οι ζώνες θα αφαιρεθούν κατά τη σμίκρυνση ή θα αντιγραφούν κατά τη μεγέθυνση της φωτογραφίας.

en: Preservation weight mask:
el: Μάσκα βάρους διατήρησης:

en: Draw a preservation mask
el: Σχεδίαση μιας μάσκας διατήρησης

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
el: Κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί για να σχεδιάσετε ζώνες που σημειώνουν τις περιοχές στην εικόνα οι οποίες θέλετε να διατηρηθούν.

en: Erase mask:
el: Καθαρισμός μάσκας:

en: Erase mask
el: Καθαρισμός μάσκας

en: Click on this button to erase mask regions.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για τον καθαρισμό περιοχών μάσκας.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος του πινέλου βαφής μασκών.

en: Norm of brightness gradient
el: Κανονική τιμή διαβάθμισης λαμπρότητας

en: Sum of absolute values of brightness gradients
el: Άθροισμα απόλυτων τιμών διαβαθμίσεων λαμπρότητας

en: Absolute value of brightness gradient
el: Απόλυτη τιμή διαβάθμισης λαμπρότητας

en: Norm of luma gradient
el: Κανονική τιμή διαβάθμισης luma

en: Sum of absolute values of luma gradients
el: Άθροισμα απόλυτων τιμών διαβαθμίσεων luma

en: Absolute value of luma gradient
el: Απόλυτη τιμή διαβάθμισης luma

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει τη ρύθμιση της συνάρτησης διαβάθμισης. Αυτή η συνάρτηση χρησιμοποιείται για την επιλογή των εικονοστοιχείων που θα αφαιρεθούν ή θα διατηρηθούν.

en: Preserve Skin Tones
el: Διατήρηση τόνων δέρματος

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για τη διατήρηση εικονοστοιχείων που περιέχουν χρώματα κοντά στον τόνο του δέρματος.

en: Overall rigidity of the seams:
el: Συνολική ακαμψία συνάψεων:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν τη τιμή για να αποδώσετε μια αρνητική έλξη στις μη ευθείες συνάψεις. Μπορεί να φανεί χρήσιμο στην αποτροπή παραμόρφωσης σε μερικές περιπτώσεις, ή να αποφύγετε τεχνουργήματα από την παράλειψη εικονοστοιχείων (είναι προτιμότερες οι χαμηλές τιμές σε αυτήν την περίπτωση). Αυτή η ρύθμιση εφαρμόζεται σε ολόκληρο το επιλεγμένο στρώμα αν δεν χρησιμοποιείται μάσκα ακαμψίας. Σημείωση: η έλξη είναι ανάλογη με τη διαφορά της εγκάρσιας συντεταγμένης ανάμεσα σε δύο συνεχόμενα σημεία, υψωμένη στη δύναμη 1.5, και αθροισμένη για ολόκληρη τη σύναψη.

en: Maximum number of transversal steps:
el: Μέγιστο πλήθος εγκάρσιων βημάτων:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
el: Αυτή η επιλογή ρυθμίζει το μέγιστο εγκάρσιο βήμα των εικονοστοιχείων στις συνάψεις. Στον τυπικό αλγόριθμο, που αντιστοιχεί στο προκαθορισμένο βήμα = 1, κάθε εικονοστοιχείο στη σύναψη μπορεί να μετακινηθεί κατά ένα το πολύ εικονοστοιχεία σε σχέση με τα γειτονικά του. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι συνάψεις να δημιουργούν μια γωνία το πολύ 45 μοίρες σε σχέση με τη γραμμή βάσης τους. Η αύξηση του βήματος επιτρέπει την υπέρβαση αυτού του ορίου, αλλά μπορεί να οδηγήσει στην εμφάνιση τεχνουργημάτων. Για να ισορροπήσετε την κατάσταση αυτή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη ρύθμιση της ακαμψίας.

en: Side switch frequency:
el: Συχνότητα πλευρικού διακόπτη:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
el: Κατά τη διάρκεια της ανάκτησης, σε κάθε βήμα η βέλτιστη σύναψη για ανάκτηση επιλέγεται με βάση τη συνάφεια της τιμής του κάθε εικονοστοιχείου. Ωστόσο, στην περίπτωση στην οποία δύο συνάψεις είναι ισότιμες (το οποίο μπορεί να συμβεί για παράδειγμα, όταν μεγάλα τμήματα της εικόνας έχουν το ίδιο χρώμα), ο αλγόριθμος επιλέγει πάντα τις συνάψεις της μίας πλευράς. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό μπορεί να προκαλεί προβλήματα, π.χ. ένα αντικείμενο στο κέντρο της αρχικής εικόνας ίσως να μην είναι στο κέντρο της εικόνας στο αποτέλεσμα. Για να αποφύγετε αυτή την επίδραση, η ρύθμιση αυτή επιτρέπει την αυτόματη εναλλαγή στην προτιμώμενη πλευρά κατά την κλιμάκωση με κόστος την ελαφρώς χειρότερη απόδοση.

en: Resize Order:
el: Σειρά αλλαγής μεγέθους:

en: Horizontally first
el: Πρώτα οριζόντια

en: Vertically first
el: Πρώτα κατακόρυφα

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε αν η αλλαγή μεγέθους θα γίνει πρώτα οριζόντια ή πρώτα κατακόρυφα.

en: Target size
el: Μέγεθος προορισμού

en: Content-aware rescale percentage
el: Ποσοστιαία κλιμάκωση με υπολογισμό περιεχομένου

en: Mask Settings
el: Ρυθμίσεις μάσκας

en: Energy function
el: Συνάρτηση ενέργειας

en: Advanced Settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: Liquid Rescale
el: Υγρή κλιμάκωση

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
el: Αυτή είναι η προεπισκόπηση ελεύθερης περιστροφής. Αν μετακινήσετε το δρομέα του ποντικιού σας πάνω σε αυτή την προεπισκόπηση, θα εμφανιστούν μία οριζόντια και μία κατακόρυφη γραμμή με παύλες που θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε τη γωνία περιστροφής. Ελευθερώστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για να παγώσετε τη θέση των γραμμών.

en: New width:
el: Νέο πλάτος:

en:  px
el:  εικ

en: New height:
el: Νέο ύψος:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
el: Επιλέξτε ένα σημείο στο συστατικό προεπισκόπησης, έπειτα κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για τον ορισμό του σημείου στην αυτόματη διόρθωση.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
el: Προσαρμογή

en: Automatic Adjustment
el: Αυτόματη προσαρμογή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Free Rotation
el: Ελεύθερη περιστροφή

en: Click to set
el: Κλικ για ορισμό

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
el: Εντάξει

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
el: Αυτή είναι η προεπισκόπηση της λειτουργίας μετασχηματισμού της προοπτικής. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ποντίκι για να σύρετε τη γωνία για την προσαρμογή της περιοχής μετασχηματισμού της προοπτικής.

en: Angles (in degrees):
el: Γωνίες (σε μοίρες):

en:   Top left:
el:   Πάνω αριστερά:

en:   Top right:
el:   Πάνω δεξιά:

en:   Bottom left:
el:   Κάτω αριστερά:

en:   Bottom right:
el:   Κάτω δεξιά:

en: Draw preview while moving
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης κατά την κίνηση

en: Draw grid
el: Εμφάνιση καννάβου

en: Inverse transformation
el: Αντίστροφος μετασχηματισμός

en: Perspective Adjustment Tool
el: Εργαλείο προσαρμογής προοπτικής

en: Perspective Adjustment
el: Προσαρμογή προοπτικής

en: Aspect Ratio Crop
el: Περικοπή με αναλογία διαστάσεων

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να δείτε την προεπισκόπηση της επιλογής αναλογίας διαστάσεων που χρησιμοποιείται στην περικοπή. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ποντίκι για κίνηση και αλλαγή μεγέθους της περιοχής περικοπής.</p><p> Κρατήστε πατημένο το <b>CTRL</b> για την ταυτόχρονη κίνηση και της απέναντι πλευράς.</p><p>Κρατήστε πατημένο το <b>SHIFT</b> για τη μετακίνηση της εγγύτερης γωνίας στο σημείο του ποντικιού.</p>

en: Max. Aspect
el: Μέγ. αναλογία

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
el: Ορισμός της επιλεγμένης περιοχής στο μέγιστο μέγεθος σύμφωνα με την τρέχουσα αναλογία διαστάσεων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
el: Ανάλυση:

en: Crop Information
el: Αποκοπή πληροφοριών

en: Aspect ratio:
el: Αναλογία διαστάσεων:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Golden Ratio
el: Χρυσή αναλογία

[ctx: no aspect ratio]
en: None
el: Καμία

en: Exact aspect
el: Ακριβής αναλογία

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για τον εξαναγκασμό ακριβούς περικοπής αναλογίας διαστάσεων.

en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

en: Landscape
el: Τοπίο

en: Portrait
el: Πορτραίτο

en: Select constrained aspect ratio orientation.
el: Επιλέξτε εδώ τον προσανατολισμό του ορίου αναλογίας διαστάσεων.

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Enable this option to automatically set the orientation.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για τον αυτόματο ορισμό του προσανατολισμού.

en: Custom ratio:
el: Προσαρμοσμένη αναλογία:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
el: Καθορίστε εδώ την επιθυμητή τιμή αριθμητή της προσαρμοσμένης αναλογίας διαστάσεων.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
el: Καθορίστε εδώ την επιθυμητή τιμή παρονομαστή της προσαρμοσμένης αναλογίας διαστάσεων.

en: Set width position to center.
el: Ορισμός θέσης πλάτους στο κέντρο.

en: Set height position to center.
el: Ορισμός θέσης ύψους στο κέντρο.

en: Crop Settings
el: Ρυθμίσεις περικοπής

en: Rules of Thirds
el: Κανόνες των τρίτων

en: Diagonal Method
el: Μέθοδος διαγωνίου

en: Harmonious Triangles
el: Αρμονικά τρίγωνα

en: Golden Mean
el: Χρυσός μέσος

[ctx: no geometric form]
en: None
el: Καμία

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
el: Με αυτήν την επιλογή, μπορείτε να εμφανίσετε οδηγίες που θα σας βοηθήσουν στη σύνθεση της φωτογραφίας σας.

en: Golden sections
el: Χρυσές τομές

en: Enable this option to show golden sections.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση χρυσών τομών.

en: Golden spiral sections
el: Χρυσά σπειροειδή τμήματα

en: Enable this option to show golden spiral sections.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση χρυσών σπειροειδών τμημάτων.

en: Golden spiral
el: Χρυσή σπείρα

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση χρυσού σπειροειδούς οδηγού.

en: Golden triangles
el: Χρυσά τρίγωνα

en: Enable this option to show golden triangles.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση χρυσών τριγώνων.

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την οριζόντια αναστροφή των οδηγιών.

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την κατακόρυφη αναστροφή των οδηγιών.

en: Color and width:
el: Χρώμα και πλάτος:

en: Set here the color used to draw composition guides.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση των οδηγών σύνθεσης.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
el: Καθορίστε εδώ το πλάτος σε εικονοστοιχεία που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση των οδηγών σύνθεσης.

en: Composition Guides
el: Οδηγοί σύνθεσης

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: New Size
el: Νέο μέγεθος

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: New image height in pixels (px).
el: Νέο ύψος εικόνας σε εικονοστοιχεία (εικ).

en: New image width in percent (%).
el: Νέο πλάτος εικόνας σε ποσοστό επί τις εκατό (%).

en: New image height in percent (%).
el: Νέο ύψος εικόνας σε ποσοστό επί τις εκατό (%).

en: Restore photograph (slow)
el: Επαναφορά φωτογραφίας (αργό)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την κλιμάκωση μιας εικόνας σε πολύ μεγάλο μέγεθος. <b>Προειδοποίηση</b>: η διεργασία αυτή μπορεί να διαρκέσει αρκετά.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
el: <b>Σημείωση:</b> χρησιμοποιήστε τη λειτουργία επαναφοράς για την κλιμάκωση μιας εικόνας σε πολύ μεγάλο μέγεθος. Η διεργασία αυτή μπορεί να διαρκέσει αρκετά.

[ctx: Pixels]
en: px
el: εικ

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
el: Το "%1" δεν είναι ένα αρχείο κειμένου ρυθμίσεων αλλαγής μεγέθους φωτογραφίας.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης των ρυθμίσεων από το αρχείο κειμένου αλλαγής μεγέθους φωτογραφίας.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης των ρυθμίσεων στο αρχείο κειμένου αλλαγής μεγέθους φωτογραφίας.

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
el: Αυτή είναι η προεπισκόπηση της στρέβλωσης της εικόνας. Αν μετακινήσετε το ποντίκι πάνω σε αυτή την προεπισκόπηση, θα σχεδιαστεί μια διακεκομμένη κατακόρυφη και οριζόντια γραμμή για να σας καθοδηγήσει στην προσαρμογή της διόρθωσης στρέβλωσης. Ελευθερώστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για το πάγωμα της διακεκομμένης γραμμής.

en: Main horizontal angle:
el: Κύρια οριζόντια γωνία:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
el: Η κύρια οριζόντια γωνία στρέβλωσης, σε μοίρες.

en: Fine horizontal angle:
el: Ακριβής ρύθμιση οριζόντιας γωνίας:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
el: Αυτή η τιμή (σε μοίρες) θα προστεθεί στην τιμή της κύριας οριζόντιας γωνίας ως λεπτομερής ρύθμισή της.

en: Main vertical angle:
el: Κύρια κατακόρυφη γωνία:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
el: Η κύρια κατακόρυφη γωνία στρέβλωσης, σε μοίρες.

en: Fine vertical angle:
el: Ακριβής ρύθμιση κατακόρυφης γωνίας:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
el: Αυτή η τιμή (σε μοίρες) θα προστεθεί στην τιμή της κύριας κατακόρυφης γωνίας ως λεπτομερής ρύθμισή της.

en: Anti-Aliasing
el: Εξομάλυνση

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εξομάλυνση της στρεβλωμένης εικόνας. Για την εξομάλυνση της εικόνας προορισμού, είναι αναπόφευκτο ένα ελάχιστο θάμπωμά της.

en: Shear Tool
el: Εργαλείο στρέβλωσης

en: The target image file format "%1" is unsupported.
el: Ο τύπος αρχείου προορισμού "%1" δεν υποστηρίζεται.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
el: Αποτυχία αποθήκευσης του αρχείου
    "%1" στο
    "%2".

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
el: Ένα αρχείο με όνομα "%1" υπάρχει ήδη. Σίγουρα θέλετε να αντικατασταθεί;

en: Cannot save "%1" file
el: Αδυναμία αποθήκευσης του "%1" αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
el: Εντάξει

en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Longitude
el: Γεωγραφικό μήκος

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: # satellites
el: # δορυφόρων

en: Fix type
el: Τύπος fix

en: 2-d
el: δισδιάστατο

en: 3-d
el: τρισδιάστατο

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Details changed
el: Οι λεπτομέρειες άλλαξαν

en: GeoNames
el: Τοπωνύμια

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
el[0]: 1 εικόνα βγήκε στο '%2'
el[1]: %1 εικόνες βγήκαν στο '%2'

[ctx: Start the search]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Clear the search results.
el: ΚΑθαρισμός αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
el: Διατήρηση αποτελεσμάτων παλαιών αναζητήσεων όταν ίνεται νέα αναζήτηση.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
el: Εναλλαγή της ορατότητας των αποτελεσμάτων αναζήτησης στο χάρτη.

en: Copy coordinates
el: Αντιγραφή συντεταγμένων

en: Move selected images to this position
el: Μετακίνηση επιλεγμένων εικόνων σε αυτήν τη θέση

en: Remove from results list
el: Αφαίρεση από τη λίστα αποτελεσμάτων

en: Select which service you would like to use.
el: Επιλογή υπηρεσίας προς χρήση.

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Your search failed:
    %1
el: Αποτυχία αναζήτησης:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
el[0]: 1 εικόνα μετακινήθηκε στο '%2'
el[1]: %1 εικόνες μετακινήθηκαν στο '%2'

en: Add a new value to the list
el: Προσθήκη μιας νέας τιμής στη λίστα

en: Remove the current selected value from the list
el: Αφαίρεση της τρέχουσας επιλεγμένης τιμής από τη λίστα

en: Replace the current selected value from the list
el: Αντικατάσταση της τρέχουσας επιλεγμένης τιμής από τη λίστα

en:  This field is limited to:
el:  Το πεδίο έχει περιορισμό:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
el[0]: <p>1 χαρακτήρας.</p>
el[1]: <p>%1 χαρακτήρες.</p>

en: Attribute:
el: Ιδιότητα:

en: Select here the editorial attribute of content.
el: Επιλέξτε εδώ την ιδιότητα σύνταξης του περιεχομένου.

[ctx: Content type]
en: Current
el: Τρέχον

[ctx: Content type]
en: Analysis
el: Ανάλυση

[ctx: Content type]
en: Archive material
el: Υλικό αρχειοθήκης

[ctx: Content type]
en: Background
el: Φόντο

[ctx: Content type]
en: Feature
el: Χαρακτηριστικό

[ctx: Content type]
en: Forecast
el: Πρόβλεψη

[ctx: Content type]
en: History
el: Ιστορικό

[ctx: Content type]
en: Obituary
el: Αναγγελία θανάτου

[ctx: Content type]
en: Opinion
el: Άποψη

[ctx: Content type]
en: Profile
el: Προφίλ

[ctx: Content type]
en: Summary
el: Περίληψη

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
el: Απομαγνητοφώνηση & πρακτικά

[ctx: Content type]
en: Interview
el: Συνέντευξη

[ctx: Content type]
en: From the Scene
el: Από τη σκηνή

[ctx: Content type]
en: Retrospective
el: Ανασκόπηση

[ctx: Content type]
en: Statistics
el: Στατιστική

[ctx: Content type]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
el: Ολοκλήρωση

[ctx: Content type]
en: Press Release
el: Συνέντευξη τύπου

en: Brightness (APEX):
el: Λαμπρότητα (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
el: Προσαρμόστε εδώ τη λαμπρότητα της μονάδας APEX που χρησιμοποιείται από τη φωτογραφική μηχανή για τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Gain Control:
el: Έλεγχος ανακλαστικότητας:

[ctx: gain control]
en: None
el: Καθόλου

[ctx: gain control]
en: Low gain up
el: Αύξηση χαμηλής ανακλαστικότητας

[ctx: gain control]
en: High gain up
el: Αύξηση υψηλής ανακλαστικότητας

[ctx: gain control]
en: Low gain down
el: Μείωση χαμηλής ανακλαστικότητας

[ctx: gain control]
en: High gain down
el: Μείωση υψηλής ανακλαστικότητας

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
el: Καθορίστε εδώ το βαθμό προσαρμογής της γενικής ανακλαστικότητας της φωτογραφίας που χρησιμοποιείται από τη φωτογραφική μηχανή για τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Contrast:
el: Αντίθεση:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: contrast mode]
en: Soft
el: Ομαλή

[ctx: contrast mode]
en: Hard
el: Έντονη

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
el: Καθορίστε εδώ την κατεύθυνση στην επεξεργασία αντίθεσης που εφαρμόστηκε από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Saturation:
el: Κορεσμός:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
el: Κανονικός

[ctx: saturation mode]
en: Low
el: Χαμηλός

[ctx: saturation mode]
en: High
el: Υψηλός

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
el: Καθορίστε εδώ την κατεύθυνση κορεσμού που εφαρμόστηκε στη φωτογραφία από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη.

en: Sharpness:
el: Οξύτητα:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
el: Ομαλή

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
el: Έντονη

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
el: Καθορίστε εδώ την κατεύθυνση της οξύτητας που εφαρμόστηκε στη φωτογραφία από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη.

en: Custom rendered:
el: Προσαρμοσμένη αποτύπωση:

en: Normal process
el: Κανονική επεξεργασία

en: Custom process
el: Προσαρμοσμένη επεξεργασία

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
el: Καθορίστε εδώ την ειδική επεξεργασία στα δεδομένα της φωτογραφίας, όπως είναι η αποτύπωση με προορισμό την έξοδο.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
el: Όνομα (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
el: Καθορίστε εδώ το όνομα του εγγράφου από το οποίο σαρώθηκε η φωτογραφία. Το πεδίο αποτελείται μόνο από χαρακτήρες ASCII.

[ctx: image description]
en: Description (*):
el: Περιγραφή (*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
el: Εισαγάγετε εδώ την περιγραφή της φωτογραφίας. Το πεδίο αυτό αποτελείται μόνο από χαρακτήρες ASCII.

en: Artist (*):
el: Καλλιτέχνης (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
el: Καθορίστε εδώ τον ιδιοκτήτη των πνευματικών δικαιωμάτων της εικόνας. Το πεδίο αυτό αποτελείται μόνο από χαρακτήρες ASCII.

[ctx: image caption]
en: Caption:
el: Τίτλος:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
el: Εισαγάγετε τον τίτλο της εικόνας. Το πεδίο αυτό δεν περιορίζεται. Θα χρησιμοποιηθεί κωδικοποίηση UTF8 για την αποθήκευση του κειμένου.

en: Sync JFIF Comment section
el: Συγχρονισμός τμήματος σχολίων JFIF

en: Sync XMP caption
el: Συγχρονισμός τίτλου XMP

en: Creation date and time
el: Ημερομηνία και ώρα δημιουργίας

en: Creation sub-second
el: Υπο-δευτερόλεπτο δημιουργίας

en: Sync XMP creation date
el: Συγχρονισμός ημερομηνίας δημιουργίας XMP

en: Sync IPTC creation date
el: Συγχρονισμός της ημερομηνία δημιουργίας IPTC

en: Set creation date to today
el: Ορισμός ημερομηνίας δημιουργίας στο σήμερα

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
el: Ορίστε εδώ την ημερομηνία και ώρα δημιουργίας της εικόνας. Σε αυτό το πρότυπο αναφέρεται στην ημερομηνία και ώρα τροποποίησης του αρχείου.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
el: Ορίστε εδώ τα κλάσματα του δευτερολέπτου της στιγμής δημιουργίας της εικόνας.

en: Original date and time
el: Αρχική ημερομηνία και ώρα

en: Original sub-second
el: Αρχικό υπο-δευτερόλεπτο

en: Set original date to today
el: Ορισμός αρχικής ημερομηνίας στο σήμερα

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
el: Ορίστε εδώ την ημερομηνία και ώρα που δημιουργήθηκε η αρχική φωτογραφία. Για μια φωτογραφική μηχανή καταγράφεται η ημερομηνία και ώρα σύλληψης της φωτογραφίας.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
el: Καθορίστε εδώ τα κλάσματα του δευτερολέπτου για την ημερομηνία και ώρα δημιουργίας των αρχικών δεδομένων της εικόνας.

en: Digitization date and time
el: Ημερομηνία και ώρα ψηφιοποίησης

en: Digitization sub-second
el: Υπο-δευτερόλεπτο ψηφιοποίησης

en: Set digitization date to today
el: Ορισμός ημερομηνίας ψηφιοποίησης στο σήμερα

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
el: Ορίστε εδώ την ημερομηνία και ώρα αποθήκευσης της εικόνας με τη μορφή ψηφιακών δεδομένων. Αν έχει γίνει σύλληψη μιας φωτογραφίας με ψηφιακή μηχανή και την ίδια στιγμή καταγράφηκε το αρχείου της φωτογραφίας, οι ημερομηνίες και ώρες σύλληψης και ψηφιοποίησης θα συμπίπτουν.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
el: Ορίστε εδώ τα κλάσματα του δευτερολέπτου της στιγμής αποθήκευσης της εικόνας με τη μορφή ψηφιακών δεδομένων.

en: Device manufacturer (*):
el: Κατασκευαστής της συσκευής (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
el: Ορίστε εδώ τον κατασκευαστή του εξοπλισμού που χρησιμοποιήθηκε για τη λήψη της φωτογραφίας. Το πεδίο αποτελείται μόνο από χαρακτήρες ASCII.

en: Device model (*):
el: Μοντέλο της συσκευής (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
el: Ορίστε εδώ το μοντέλο του εξοπλισμού που χρησιμοποιήθηκε για τη λήψη της φωτογραφίας. Το πεδίο αποτελείται μόνο από χαρακτήρες ASCII.

en: Device type:
el: Τύπος της συσκευής:

en: Film scanner
el: Σαρωτής φιλμ

en: Reflection print scanner
el: Σαρωτής αντανάκλασης

en: Digital still camera
el: Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
el: Ορίστε εδώ τον τύπο αισθητήρα εικόνας που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Exposure time (seconds):
el: Χρόνος έκθεσης (δευτερόλεπτα):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
el: Ορίστε σε αυτή την επιλογή το χρόνο έκθεσης της φωτογραφίας, δοσμένο σε δευτερόλεπτα.

en: Exposure program:
el: Πρόγραμμα έκθεσης:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
el: Μη καθορισμένο

[ctx: exposure program]
en: Manual
el: Χειροκίνητο

[ctx: exposure program]
en: Auto
el: Αυτόματο

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
el: Προτεραιότητα διαφράγματος

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
el: Προτεραιότητα φωτοφράκτη

[ctx: exposure program]
en: Creative program
el: Δημιουργικό πρόγραμμα

[ctx: exposure program]
en: Action program
el: Πρόγραμμα δράσης

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
el: Λειτουργία πορτραίτου

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
el: Λειτουργία τοπίου

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
el: επιλέξτε εδώ το πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή για τον ορισμό της έκθεσης κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Exposure mode:
el: Λειτουργία έκθεσης:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
el: Αυτόματη

[ctx: exposure mode]
en: Manual
el: Χειροκίνητη

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
el: Αυτόματος εγκιβωτισμός

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
el: Επιλέξτε εδώ τη λειτουργία που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή για να ορίσει την έκθεση κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας. Στη λειτουργία αυτόματου εγκιβωτισμού, η φωτογραφική μηχανή συλλαμβάνει μια σειρά καρέ της ίδιας σκηνής με διαφορετικές ρυθμίσεις έκθεσης.

en: Exposure bias (APEX):
el: Πόλωση έκθεσης (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
el: Καθορίστε εδώ την τιμή της πόλωσης της έκθεσης (σε μονάδες APEX) που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Metering mode:
el: Λειτουργία μέτρησης:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: metering mode]
en: Average
el: Μέσος όρος

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
el: Κεντρικός σταθμικός μέσος

[ctx: metering mode]
en: Spot
el: Σημείο

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
el: Πολλαπλών σημείων

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
el: Πολλαπλών τμημάτων

[ctx: metering mode]
en: Partial
el: Μερική

[ctx: metering mode]
en: Other
el: Άλλη

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
el: Καθορίστε εδώ τη λειτουργία μέτρησης που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή για τον ορισμό της έκθεσης κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Sensitivity (ISO):
el: Ευαισθησία (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
el: Καθορίστε εδώ την ταχύτητα ISO της φωτογραφικής μηχανής που συνέλαβε τη φωτογραφία.

en: Sensing method:
el: Μέθοδος αισθητήρα:

en: Not defined
el: Μη καθορισμένη

en: One-chip color area
el: Χρωματική περιοχή ενός μικροεπεξεργαστή

en: Two-chip color area
el: Χρωματική περιοχή δύο μικροεπεξεργαστών

en: Three-chip color area
el: Χρωματική περιοχή τριών μικροεπεξεργαστών

en: Color sequential area
el: Περιοχή συνεχούς χρώματος

en: Trilinear sensor
el: Αισθητήρας τριγραμμικός

en: Color sequential linear
el: Γραμμικό συνεχές χρώμα

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
el: Ορίστε εδώ τον τύπο αισθητήρα εικόνας που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Focal length (mm):
el: Εστιακή απόσταση (χιλιοστά):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
el: Ορίστε εδώ σε χιλιοστά την εστιακή απόσταση που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή για τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Focal length in 35mm film (mm):
el: Εστιακή απόσταση σε mm φιλμ (χιλιοστά):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
el: Ορίστε εδώ την ισοδύναμη εστιακή απόσταση θεωρώντας φιλμ 35 χιλιοστών στη φωτογραφική μηχανή. Η τιμή 0 σημαίνει ότι η εστιακή απόσταση είναι άγνωστη.

en: Digital zoom ratio:
el: Βαθμός ψηφιακής εστίασης:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
el: Ορίστε εδώ το βαθμό της ψηφιακής εστίασης που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Lens aperture (f-number):
el: Διάφραγμα φακών (αριθμός f):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
el: Επιλέξτε εδώ το διάφραγμα φακών που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή κατά τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Max. lens aperture (f-number):
el: Μέγ. διάφραγμα φακών (αριθμός f):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
el: Ορίστε εδώ το μικρότερο διάφραγμα φακών που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή για τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: No flash
el: Χωρίς φλας

en: Fired
el: Με φλας

en: Fired, no strobe return light
el: Με φλας, χωρίς επιστροφή στροβοσκοπικού φωτός

en: Fired, strobe return light
el: Με φλας, με επιστροφή στροβοσκοπικού φωτός

en: Yes, compulsory
el: Ναι, υποχρεωτικό

en: Yes, compulsory, no return light
el: Ναι, υποχρεωτικό, χωρίς φως επιστροφής

en: Yes, compulsory, return light
el: Ναι, υποχρεωτικό, φως επιστροφής

en: No, compulsory
el: Όχι, υποχρεωτικό

en: No, auto
el: Όχι, αυτόματο

en: Yes, auto
el: Ναι, αυτόματο

en: Yes, auto, no return light
el: Ναι, αυτόματο, χωρίς φως επιστροφής

en: Yes, auto, return light
el: Ναι, αυτόματο, φως επιστροφής

en: No flash function
el: Χωρίς λειτουργία φλας

en: Yes, red-eye
el: Ναι, κόκκινων ματιών

en: Yes, red-eye, no return light
el: Ναι, κόκκινων ματιών, χωρίς φως επιστροφής

en: Yes, red-eye, return light
el: Ναι, κόκκινων ματιών, φως επιστροφής

en: Yes, compulsory, red-eye
el: Ναι, υποχρεωτικό, κόκκινων ματιών

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
el: Ναι, υποχρεωτικό, κόκκινων ματιών, χωρίς φως επιστροφής

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
el: Ναι, υποχρεωτικό, κόκκινων ματιών, φως επιστροφής

en: Yes, auto, red-eye
el: Ναι, αυτόματο, κόκκινων ματιών

en: Yes, auto, red-eye, no return light
el: Ναι, αυτόματο, κόκκινων ματιών, χωρίς φως επιστροφής

en: Yes, auto, red-eye, return light
el: Ναι, αυτόματο, κόκκινων ματιών, φως επιστροφής

en: Light source:
el: Πηγή φωτός:

[ctx: light source]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: light source]
en: Daylight
el: Φως ημέρας

[ctx: light source]
en: Fluorescent
el: Φθορίζον

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
el: Βολφραμίου (φως πυρακτώσεως)

[ctx: light source]
en: Flash
el: Φλας

[ctx: light source]
en: Fine weather
el: Καλοκαιρία

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
el: Συννεφιά

[ctx: light source]
en: Shade
el: Σκιά

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
el: Φθορίζον φως ημέρας (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
el: Φθορίζον λευκό ημέρας (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
el: Φθορίζον λευκό ψυχρό (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
el: Λευκό φθορίζον (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
el: Τυπικό φως A

[ctx: light source]
en: Standard light B
el: Τυπικό φως B

[ctx: light source]
en: Standard light C
el: Τυπικό φως Γ

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
el: Βολφραμίου ISO θαλάμου

[ctx: light source]
en: Other light source
el: Άλλη πηγή φωτός

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
el: Επιλέξτε εδώ τον τύπο της πηγής φωτός που χρησιμοποιήθηκε για τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Flash mode:
el: Λειτουργία φλας:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
el: Επιλέξτε εδώ το πρόγραμμα φλας που χρησιμοποιήθηκε από τη φωτογραφική μηχανή για τη σύλληψη της φωτογραφίας.

en: Flash energy (BCPS):
el: Ενέργεια φλας (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
el: Καθορίστε εδώ την ενέργεια φλας που χρησιμοποιήθηκε για τη σύλληψή της φωτογραφίας σε μονάδες BCPS. Το Beam Candle Power Seconds είναι μονάδα της δρώσας έντασης μιας πηγής φωτός όταν αυτό εστιαστεί σε μια ακτίνα μέσω ενός ανακλαστήρα ή άλλων φακών. Η τιμή αυτή είναι η δρώσα ένταση ανά δευτερόλεπτο.

en: White balance:
el: Ισορροπία λευκού:

en: Identify subject of content (3 chars max):
el: Θέμα του περιεχομένου (μεγ. 3 χαρακτήρες):

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
el: Ορίστε εδώ την κατηγορία του περιεχομένου. Αυτό το πεδίο περιορίζεται σε 3 χαρακτήρες.

en: Supplemental categories:
el: Πρόσθετες κατηγορίες:

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

en: Headline:
el: Υπέρτιτλος:

[ctx: content description]
en: Caption:
el: Τίτλος:

en: Caption Writer:
el: Συγγραφέας τίτλου:

en: Enter the name of the caption author.
el: Εισαγάγετε το όνομα του συγγραφέα του τίτλου.

en: Byline:
el: Συντάκτης:

en: Set here the name of content creator.
el: Ορίστε εδώ το όνομα δημιουργού του περιεχομένου.

en: Byline Title:
el: Τίτλος συντάκτη:

en: Set here the title of content creator.
el: Ορίστε εδώ τον τίτλο του δημιουργού του περιεχομένου.

en: Credit:
el: Προσωπική αναγνώριση:

en: Set here the content provider.
el: Ορίστε εδώ τον πάροχο του περιεχομένου.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
el: Πηγή:

en: Contact:
el: Επαφή:

en: No ObjectData
el: Χωρίς δεδομένα αντικειμένου

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
el: IPTC-NAA εγγραφή παραμέτρου ψηφιακής ειδησεογραφικής φωτογραφίας (έκδοση 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
el: IPTC-NAA εγγραφή παραμέτρου ψηφιακής ειδησεογραφικής φωτογραφίας (έκδοση 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
el: IPTC-NAA εγγραφή παραμέτρου ψηφιακής ειδησεογραφικής φωτογραφίας (έκδοση 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
el: IPTC-NAA εγγραφή παραμέτρου ψηφιακής ειδησεογραφικής φωτογραφίας (έκδοση 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
el: IPTC7901 προτεινόμενη μορφή μηνύματος

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
el: Μορφή TIFF (έκδοση 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
el: Μορφή TIFF (έκδοση 6.0)

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
el: IPTC μη δομημένη χαρακτηροστρεφής μορφή αρχείου

en: United Press International ANPA 1312 variant
el: Παραλλαγή ANPA 1312 διεθνούς ενωμένου τύπου

en: United Press International Down-Load Message
el: Μήνυμα Down-Load ενωμένου διεθνούς τύπου

en: JPEG File Interchange
el: Μορφή αρχείου JPEG

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
el: Αρχείο γραφικών Bit Microsoft [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
el: Ψηφιακό αρχείο ήχου [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
el: Ήχος και κινούμενο βίντεο [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
el: PC DOS/Windows εκτελέσιμα αρχεία [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
el: Συμπιεσμένο δυαδικό αρχείο [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
el: Μορφή αρχείου ήχου AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
el: RIFF Wave (εταιρείας Microsoft)

en: Freehand (version 3.1)
el: Freehand (έκδοση 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
el: Freehand (έκδοση 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
el: Freehand (έκδοση 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
el: Freehand (έκδοση 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
el: Γλώσσα σημείωσης υπερκειμένου "HTML"

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
el: Φορητό αρχείο εγγράφου [*.PDF] Adobe

en: News Industry Text Format
el: Μορφή κειμένου ειδησεογραφικής βιομηχανίας

en: Tape Archive [*.TAR]
el: Αρχείο ταινίας [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
el: Tidningarnas Telegrambyra έκδοση NITF (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
el: Ritzaus Bureau έκδοση NITF (RBNITF DTD)

en: Destination:
el: Προορισμός:

en: Product ID:
el: ID προϊόντος:

en: Service ID:
el: ID υπηρεσίας:

en: Envelope ID:
el: ID φακέλου:

en: Priority:
el: Προτεραιότητα:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
el: 0: Καμία

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
el: 1: Υψηλή

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
el: 5: Κανονική

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
el: 8: Χαμηλή

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
el: 9: Ορισμένη από το χρήστη

en: Select here the envelope priority.
el: Επιλέξτε εδώ την προτεραιότητα του φακέλου.

en: Format:
el: Μορφή:

en: Select here envelope file format.
el: Επιλέξτε εδώ τη μορφή αρχείου του φακέλου.

en: Sent date:
el: Ημερομηνία αποστολής:

en: Sent time:
el: Ώρα αποστολής:

en: Set envelope sent date to today
el: Ορισμός ημερομηνίας αποστολής φακέλου στο σήμερα

en: Set here the date when the service sent the material.
el: Ορίστε εδώ την ημερομηνία αποστολής του υλικού από την υπηρεσία.

en: Set here the time when the service sent the material.
el: Ορίστε εδώ την ώρα αποστολής του υλικού από την υπηρεσία.

en: Use information retrieval words:
el: Χρήση λέξεων ανάκτησης πληροφορίας:

en: Digitization date
el: Ημερομηνία ψηφιοποίησης

en: Digitization time
el: Ώρα ψηφιοποίησης

en: Set here the creation date of digital representation.
el: Ορίστε εδώ την ημερομηνία δημιουργίας της ψηφιακής αναπαράστασης.

en: Set here the creation time of digital representation.
el: Ορίστε εδώ την ώρα δημιουργίας της ψηφιακής αναπαράστασης.

en: Creation date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Creation time
el: Ώρα δημιουργίας

en: Set here the creation date of intellectual content.
el: Ορίστε εδώ την ημερομηνία δημιουργίας του πνευματικού περιεχόμενου.

en: Set here the creation time of intellectual content.
el: Ορίστε εδώ την ώρα δημιουργίας του πνευματικού περιεχόμενου.

en: Set here the full country name referenced by the content.
el: Ορίστε εδώ το πλήρες όνομα της χώρας του περιεχομένου.

en: City:
el: Πόλη:

en: Sublocation:
el: Δημοτικό διαμέρισμα:

en: State/Province:
el: Πολιτεία/επαρχία:

en: Country:
el: Χώρα:

en: Select here country name of content origin.
el: Επιλέξτε εδώ το όνομα της χώρας του περιεχομένου.

en: Release date
el: Ημερομηνία έκδοσης

en: Release time
el: Ώρα έκδοσης

en: Set release date to today
el: Ορισμός ημερομηνίας έκδοσης στο σήμερα

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
el: Ορίστε εδώ τη ενωρίτερη χρήσιμη ημερομηνία του πνευματικού περιεχόμενου.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
el: Ορίστε εδώ τη ενωρίτερη χρήσιμη ώρα του πνευματικού περιεχόμενου.

en: Expiration date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Expiration time
el: Ώρα λήξης

en: Set expiration date to today
el: Ορισμός ημερομηνίας λήξης στο σήμερα

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
el: Ορίστε εδώ την αργότερη χρήσιμη ημερομηνία του πνευματικού περιεχομένου.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
el: Ορίστε εδώ την αργότερη χρήσιμη ώρα του πνευματικού περιεχομένου.

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Select here the language of content.
el: Επιλέξτε εδώ τη γλώσσα του περιεχομένου.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
el: 0: Καμία

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
el: 1: Υψηλή

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
el: 5: Κανονική

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
el: 8: Χαμηλή

en: Select here the editorial urgency of content.
el: Επιλέξτε εδώ την επείγουσα ή μη προτεραιότητα σύνταξης του περιεχομένου.

en: Cycle:
el: Κύκλος:

en: News
el: Ειδήσεις

en: Data
el: Δεδομένα

en: Advisory
el: Συμβουλή

en: Select here the editorial type of content.
el: Επιλέξτε εδώ τον τύπο σύνταξης του περιεχομένου.

en: Reference:
el: Αναφορά:

[ctx: image title]
en: Title:
el: Τίτλος:

en: Edit Status:
el: Επεξεργασία κατάστασης:

en: Job Identifier:
el: Αναγνωριστικό εργασίας:

en: Special Instructions:
el: Ειδικές οδηγίες:

en: Enter here a new supplemental category of content.
el: Εισάγετε εδώ μια πρόσθετη κατηγορία περιεχομένου.

en: Default Language Caption Options
el: Επιλογές προκαθορισμένες γλώσσας τίτλου

en: Right Usage Terms:
el: Όροι ορθής χρήσης:

en: Contact
el: Επικοινωνία:

en: Set here the contact e-mail.
el: Ορίστε εδώ το e-mail της επαφής.

en: Set here the contact URL.
el: Ορίστε εδώ το URL της επαφής.

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

[ctx: Street address]
en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Set here the contact address.
el: Ορίστε εδώ τη διεύθυνση της επαφής.

en: Postal code:
el: Ταχυδρομικός κώδικας:

en: Set here the contact postal code.
el: Ορίστε εδώ τον ταχυδρομικό κώδικα της επαφής.

en: Set here the contact city.
el: Ορίστε εδώ την πόλη της επαφής.

en: Set here the contact country.
el: Ορίστε εδώ τη χώρα της επαφής.

en: Set here the original owner of content.
el: Ορίστε εδώ τον αρχικό ιδιοκτήτη του περιεχομένου.

en: Set here the content's city of origin.
el: Ορίστε εδώ την πόλη προέλευσης του περιεχομένου.

en: Set here the content's location within the city.
el: Ορίστε εδώ τη θέση του περιεχομένου μέσα στην πόλη.

en: Set here the content's Province or State of origin.
el: Επιλέξτε εδώ την επαρχία ή πολιτεία της προέλευσης του περιεχομένου.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
el: Τίτλος:

en: Set here a shorthand reference for the content.
el: Ορίστε εδώ την στενογραφική αναφορά του περιεχομένου.

en: Nickname:
el: Ψευδώνυμο:

en: A short informal name for the resource.
el: Ένα σύντομο ανεπίσημο όνομα για τον πόρο.

en: Identifiers:
el: Αναγνωριστικά:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
el: Ορίστε εδώ τις συμβολοσειρές που υποδεικνύουν την επανεμφάνιση του περιεχομένου.

en: Enter the editorial usage instructions.
el: Εισάγετε τις οδηγίες χρήσης από τη σύνταξη.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
el: Εισάγετε εδώ την πληροφοριακή αναφορά του παρόχου. Το I.P.R είναι ένα καταχωρημένο όνομα με την XMP/NAA, που αναγνωρίζει τον πάροχο υπόδειξης του περιεχομένου. Η προκαθορισμένη τιμή για το I.P.R είναι "XMP" αν χρησιμοποιείται ένας τυπικός κωδικός αναφοράς.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
el: Εισάγετε εδώ τον αριθμό αναφοράς θέματος. Προσδίδει έναν αριθμητικό κωδικό που υποδηλώνει το όνομα θέματος καθώς και προαιρετική ουσία του θέματος και ονόματα λεπτομερειών θέματος στη γλώσσα της υπηρεσίας. Η αναφορά θέματος είναι ένας αριθμός με εύρος από 01000000 έως 17999999 και αναπαριστά μια ανεξάρτητη γλώσσας αναφορά σε ένα θέμα. Το θέμα αναγνωρίζεται από τον αριθμό αναφοράς και τα αντίστοιχα ονόματα λαμβάνονται από τις τυπικές λίστες που δίνονται από την XMP/NAA. Αν χρησιμοποιηθεί τυπικός κωδικός αναφοράς, αυτές οι λίστες θα είναι οι αγγλικές εκδόσεις. Το πεδίο περιορίζεται σε 8 ψηφία.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
el: Εισάγετε εδώ το όνομα θέματος. Χρησιμοποιείται η αγγλική γλώσσα αν έχετε επιλέξει έναν τυπικό κωδικό αναφοράς XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
el: Εισάγετε εδώ την ουσία του θέματος. Χρησιμοποιείται η αγγλική γλώσσα αν έχετε επιλέξει έναν τυπικό κωδικό αναφοράς XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
el: Εισάγετε εδώ τις λεπτομέρειες του θέματος. Χρησιμοποιείται η αγγλική γλώσσα αν έχετε επιλέξει έναν τυπικό κωδικό αναφοράς XMP/NAA.

en: Status
el: Κατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
el: Επιλέξτε ένα προαιρετικό αρχείο ημερολογίου με τις επίσημες γιορτές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
el: Επιλέξτε ένα προαιρετικό αρχείο ημερολογίου για τις "οικογενειακές γιορτές" σας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
el: &Πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
el: Σχεδίαση γραμμών στο ημερολόγιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
el: Επιλογή εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
el: Με αριστερό κλικ σε μήνα επιλέξτε μια εικόνα. Με δεξί κλικ μπορείτε να τη μηδενίσετε.

en: Choose events to show on the Calendar
el: Επιλέξτε τα γεγονότα που θα εμφανίζονται στο ημερολόγιο

en: Printing calendar page for %1 of %2
el: Εκτύπωση της σελίδας ημερολογίου %1 από %2

en: &Abort
el: Ε&γκατάλειψη

en: Camera
el: Κάμερα

en: Cannot run %1:
    
     %2
el: Αδυναμία εκτέλεσης του %1:
    
     %2

en: unavailable
el: μη διαθέσιμο

en: Images
el: Εικόνες

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: PTO file already created in the temporary directory.
el: Το PTO αρχείο ήδη δημιουργήθηκε στον προσωρινό κατάλογο.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
el: Το PTO αρχείο δεν γίνεται να δημιουργηθεί στον προσωρινό κατάλογο.

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
el: <qt><p><h1>Μετεπεξεργασία πανοράματος</h1></p></qt>

en: Author
el: Συγγραφέας

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
el: Αν οριστεί, το κομμάτι ήχου για το τρέχον λεύκωμα θα αποθηκευτεί και θα αποκατασταθεί αυτόματα στην επόμενη εκκίνηση.

en: Load playlist from a file.
el: Φόρτωση λίστας αναπαραγωγής από αρχείο.

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
el: Ο χρόνος της διαφάνειας είναι μεγαλύτερος από το χρόνο κομματιού ήχου. Πρόταση: προσθέστε περισσότερα αρχεία ήχου.

en: You can only move image files up one at a time.
el: Μπορείτε να μετακινήσετε πάνω, ένα αρχείο εικόνας κάθε φορά.

en: You can only move files down one at a time.
el: Μπορείτε να μετακινήσετε κάτω, ένα αρχείο κάθε φορά.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
el: Αδυναμία δημιουργίας προεπισκόπησης μιας κενής λίστας αρχείων.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
el: &Επανάληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
el: Υπενθύμιση κομματιού ήχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
el: Κομμάτι ήχου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
el: Αναπαραγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
el: Διακοπή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
el: Χρόνος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
el: Χρήση &χιλιοστών δευτερολέπτων στη θέση δευτερολέπτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
el: Ενεργό ροδάκι ποντικιού για τη μετακίνηση μεταξύ των εικόνων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
el: &Ροδάκι ποντικιού ενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
el: Απενεργοποίηση &ομαλής εμφάνισης / απόκρυψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
el: Απενεργοποίηση ο&μαλής μετάβασης

en: This is a comment sample...
el: Αυτό είναι δείγμα σχολίου...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
el: Αδιαφάνεια φόντου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
el: Χρώμα γραμματοσειράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
el: Αδυναμία πρόσβασης του αρχείου %1. Παρακαλώ ελέγξτε την ορθότητα της διαδρομής.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
el: Συνολικός αριθμός των εικόνων στο φάκελο και διάρκεια της ακολουθίας.

en: OpenGL support is not available on your system.
el: Το OpenGL δεν υποστηρίζεται στο σύστημά σας.

en: The delay, in seconds, between images.
el: Η καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα μεταξύ των εικόνων.

en: Start with current image
el: Εκκίνηση με την τρέχουσα εικόνα

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, η παρουσίαση διαφανειών θα εκκινήσει με την τρέχουσα επιλεγμένη εικόνα στη λίστα.

en: Slideshow runs in a loop
el: Η παρουσίαση διαφανειών εκτελείται επαναληπτικά

en: Run the slideshow in a loop.
el: Επαναληπτική εκτέλεση της παρουσίασης διαφανειών.

en: Show image file name
el: Εμφάνιση ονόματος αρχείου εικόνας

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση ονόματος αρχείου της εικόνας στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show image creation date
el: Εμφάνιση ημερομηνίας δημιουργίας εικόνας

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση ημερομηνίας/ώρας της δημιουργίας της εικόνας στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show camera aperture and focal length
el: Εμφάνιση διαφράγματος και εστιακής απόστασης

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση διαφράγματος και εστιακής απόστασης της φωτογραφικής στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show camera exposure and sensitivity
el: Εμφάνιση έκθεσης και ευαισθησίας φωτογραφικής

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση έκθεσης και ευαισθησίας φωτογραφικής στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show camera make and model
el: Εμφάνιση μοντέλου και κατασκευαστή φωτογραφικής

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση μοντέλου και κατασκευαστή της φωτογραφικής στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show image caption
el: Εμφάνιση τίτλου εικόνας

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση του τίτλου της εικόνας στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show image title
el: Εμφάνιση τίτλου εικόνας

en: Show the image title at the bottom of the screen.
el: Εμφάνιση του τίτλου εικόνας στο κάτω μέρος της οθόνης.

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
el: Εμφάνισης υπότιτλου εικόνας στο κάτω μέρος της οθόνης αν δεν υπάρχουν τίτλοι.

en: Show image tags
el: Εμφάνιση ετικετών εικόνας

en: Show image labels
el: Εμφάνιση τίτλων εικόνας

en: Slideshow
el: Παρουσίαση διαφανειών

en: Home
el: Αρχική

en: Go back to Home page
el: Πίσω στην αρχική σελίδα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Location
el: Θέση

en: More options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Album
el: Λεύκωμα

en: Password:
el: Κωδικός:

en: New Album
el: Νέο λεύκωμα

en: Raw Import
el: Εισαγωγή Raw

en: Post Processing
el: Μετα-επεξεργασία

en: Raw Decoding
el: Αποκωδικοποίηση Raw

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
el: Αδυναμία αποκωδικοποίησης εικόνας Raw
    "%1"

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Abort the current Raw image preview.
el: Εγκατάλειψη προεπισκόπησης της τρέχουσας εικόνας Raw.

en: Generate a Raw image preview using current settings.
el: Δημιουργία μιας προεπισκόπησης εικόνας Raw με τις τρέχουσες ρυθμίσεις.

en: Brightness:
el: Λαμπρότητα:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
el: Ρυθμίστε εδώ την προσαρμογή λαμπρότητας της εικόνας.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
el: Ρυθμίστε εδώ την προσαρμογή αντίθεσης της εικόνας.

en: Gamma:
el: Γάμμα:

en: Set here the gamma adjustment of the image
el: Καθορίστε εδώ τη ρύθμιση γάμμα της εικόνας

en: Set here the color saturation correction.
el: Καθορίστε εδώ την τιμή διόρθωσης κορεσμού.

en: Exposure (E.V):
el: Έκθεση (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
el: Αυτή η τιμή σε E.V θα χρησιμοποιηθεί για την εκτέλεση ρύθμισης της έκθεσης της εικόνας.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
el: Αυτή είναι η προσαρμογή καμπύλης της φωτεινότητας της εικόνας

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset curve to linear
el: Επαναφορά καμπύλης σε γραμμική

en: Exposure
el: Έκθεση

en: Luminosity Curve
el: Καμπύλη φωτεινότητας

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Reset all settings to default values.
el: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στις προκαθορισμένες τιμές τους.

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import image to editor using current settings.
el: Εισαγωγή εικόνας στην επεξεργασία με τις τρέχουσες ρυθμίσεις.

en: Use Default
el: Χρήση προκαθορισμένων

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
el: Χρήση γενικών ρυθμίσεων αποκωδικοποίησης Raw για τη φόρτωση της εικόνας στην επεξεργασία.

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Current Timeline Search
el: Τρέχουσα αναζήτηση χρονοδιαγράμματος

en: Current Fuzzy Image Search
el: Τρέχουσα ασαφής αναζήτηση εικόνας

en: Current Fuzzy Sketch Search
el: Τρέχουσα ασαφής αναζήτηση σκίτσου

en: Current Map Search
el: Τρέχουσα αναζήτηση χάρτη

en: Current Search
el: Τρέχουσα αναζήτηση

en: Current Duplicates Search
el: Τρέχουσα αναζήτηση αντιγράφων

en: Enter new album name:
el: Εισαγωγή νέου ονόματος για λεύκωμα:

en: Searches
el: Αναζητήσεις

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
el: Η συλλογή βρίσκεται σε μια συσκευή αποθήκευσης η οποία δεν είναι πάντα προσαρτημένη. Να σημειωθεί η συλλογή ως αφαιρούμενη.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
el: Να μη γίνει τίποτα τώρα. Θα ήθελα να λύσω το πρόβλημα αργότερα με χρήση του διαλόγου ρυθμίσεων

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
el: <p>Επιλέξατε το φάκελο "%1" ως τη νέα τοποθεσία αποθήκευσης της βάσης δεδομένων. Ένα αρχείο βάσης δεδομένων βρέθηκε στο φάκελο αυτό από παλαιότερη έκδοση του digiKam.</p> <p>Επιθυμείτε την αναβάθμιση του παλιού αρχείου βάσης δεδομένων - επιβεβαιώνοντας ότι αυτό το αρχείο της βάσης δεδομένων πράγματι δημιουργήθηκε για τις φωτογραφίες του φακέλου "%2" - ή θα αγνοήσετε το παλιό αρχείο και θα ξεκινήσετε με μια νέα βάση δεδομένων;</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
el: <p>Επιλέξατε το φάκελο "%1" ως τη νέα τοποθεσία αποθήκευσης της βάσης δεδομένων. Ένα αρχείο βάσης δεδομένων βρέθηκε στο φάκελο αυτό από παλαιότερη έκδοση του digiKam.</p> <p>Επιθυμείτε την αναβάθμιση του παλιού αρχείου βάσης δεδομένων, τη χρήση μιας νέας βάσης δεδομένων, ή την αντιγραφή της τρέχουσας βάσης δεδομένων στη θέση της παλαιάς;</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
el: <p>Επιλέξατε το φάκελο "%1" ως τη νέα τοποθεσία αποθήκευσης της βάσης δεδομένων. Ένα αρχείο βάσης δεδομένων βρέθηκε στο φάκελο αυτό από παλαιότερη έκδοση του digiKam.</p> <p>Επιθυμείτε την αναβάθμιση του παλιού αρχείου βάσης δεδομένων ή τη χρήση μιας νέας βάσης δεδομένων;</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
el: Αποτυχία αντιγραφής του παλιού αρχείου της βάσης δεδομένων ("%1") στη νέα τοποθεσία του ("%2"). Προσπάθεια αναβάθμισης της παλιάς βάσης δεδομένων.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
el: <p>Επιλέξατε το φάκελο "%1" ως τη νέα τοποθεσία αποθήκευσης της βάσης δεδομένων. </p><p>Επιθυμείτε την αντιγραφή της τρέχουσας βάσης δεδομένων σε αυτήν την τοποθεσία και τη συνέχιση της χρήσης της, ή την έναρξη μιας νέας βάσης δεδομένων;</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
el: <p>Επιλέξατε το φάκελο "%1" ως τη νέα τοποθεσία αποθήκευσης της βάσης δεδομένων. Υπάρχει ήδη ένα αρχείο βάσης δεδομένων στο φάκελο αυτό.</p> <p>Επιθυμείτε τη χρήση του υπάρχοντος αρχείου για τη νέα βάση, ή την αφαίρεσή του και αντιγραφή της τρέχουσας βάσης δεδομένων στη θέση του;</p>

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
el: Αποτυχία δημιουργίας εφεδρικού αντιγράφου του υπάρχοντος αρχείου βάσης δεδομένων ("%1"). Άρνηση αντικατάστασης αρχείου χωρίς εφεδρικό αντίγραφο, θα χρησιμοποιηθεί το υπάρχον αρχείο.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
el: Αποτυχία αντιγραφής του παλιού αρχείου της βάσης δεδομένων ("%1") στη νέα τοποθεσία του ("%2"). Εκκίνηση με μια κενή βάση δεδομένων.

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
el: Η τοποθεσία συλλογής που δόθηκε δεν είναι έγκυρη ή δεν είναι διαθέσιμη αυτήν τη στιγμή.

en: No album for collection location: Internal error
el: Χωρίς λεύκωμα η θέση συλλογής: Εσωτερικό σφάλμα

en: No parent found for album.
el: Δεν βρέθηκε γονέας για το λεύκωμα.

en: Album name cannot be empty.
el: Το όνομα του λευκώματος δεν μπορεί να είναι κενό.

en: Album name cannot contain '/'.
el: Το όνομα του λευκώματος δεν μπορεί να περιέχει το '/'.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
el: Η createPAlbum δε δέχεται το βασικό λεύκωμα ως γονέα.

en: An existing album has the same name.
el: Υπάρχει άλλο λεύκωμα με το ίδιο όνομα.

en: Failed to create directory '%1'
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου '%1'

en: Failed to add album to database
el: Αποτυχία προσθήκης λευκώματος στη βάση δεδομένων

en: No such album
el: Δεν υπάρχει τέτοιο λεύκωμα

en: Cannot rename root album
el: Αδυναμία μετονομασίας του βασικού λευκώματος

en: Cannot rename album root album
el: Αδυναμία μετονομασίας του βασικού λευκώματος

en: Album name cannot contain '/'
el: Το όνομα του λευκώματος δεν μπορεί να περιέχει το '/'

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
el: Υπάρχει άλλο λεύκωμα με το ίδιο όνομα.
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο όνομα.

en: Failed to rename Album
el: Αποτυχία μετονομασίας του λευκώματος

en: Cannot edit root album
el: Αδυναμία επεξεργασίας του βασικού λευκώματος

en: No parent found for tag
el: Δεν βρέθηκε γονέας για την ετικέτα

en: Tag name cannot be empty
el: Το όνομα ετικέτας δεν μπορεί να είναι κενό

en: Tag name cannot contain '/'
el: Το όνομα ετικέτας δεν μπορεί να περιέχει το '/'

en: Tag name already exists
el: Η ετικέτα υπάρχει ήδη

en: Failed to add tag to database
el: Αποτυχία προσθήκης ετικέτας στη βάση δεδομένων

en: Cannot edit root tag
el: Αδυναμία επεξεργασίας της βασικής ετικέτας

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
el: Υπάρχει άλλη ετικέτα με το ίδιο όνομα.
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο όνομα.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
el: Προσπάθεια μετακίνησης του TAlbum στο πουθενά

en: Cannot move root tag
el: Αδυναμία μετακίνησης βασικής ετικέτας

en: No such tag
el: Δεν υπάρχει τέτοια ετικέτα

en: Context menu
el: Μενού πλαισίου

en: Expand Selected Nodes
el: Επέκταση επιλεγμένων κόμβων

en: Collapse Selected Recursively
el: Αναδρομική σύμπτυξη επιλεγμένων

en: Find Duplicates...
el: Αναζήτηση διπλών εμφανίσεων...

en: Refresh
el: Ανανέωση

[ctx: @title]
en: Labels
el: Τίτλοι

en: No Album Selected
el: Κανένα επιλεγμένο λεύκωμα

en: No Tag Selected
el: Καμία επιλεγμένη ετικέτα

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
el[0]: 1 ετικέτα επιλεγμένη
el[1]: %1 ετικέτες επιλεγμένες

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
el[0]: 1 λεύκωμα επιλεγμένο
el[1]: %1 λεύκωμα επιλεγμένα

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
el[0]: 1 ετικέτα αποκλείστηκε
el[1]: %1 ετικέτες αποκλείστηκαν

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
el[0]: 1 λεύκωμα αποκλείστηκε
el[1]: %1 λευκώματα αποκλείστηκαν

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
el: Επιλογή όλων των λευκωμάτων που θα γίνουν αντικείμενο επεξεργασίας.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
el: Επαναφορά επιλεγμένων λευκωμάτων

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
el: Επιλογή όλων των ετικετών που θα γίνουν αντικείμενο επεξεργασίας.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
el: Επαναφορά επιλεγμένων ετικετών

en: Create New Album
el: Δημιουργία νέου λευκώματος

en: &New Album
el: &Νέο λεύκωμα

en: Create new album
el: Δημιουργία νέου λευκώματος

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
el: Συγγνώμη, η digiKam δεν υποστηρίζει απομακρυσμένα URL ως συλλογές.

en: The selected folder does not exist or is not readable
el: Ο επιλεγμένος φάκελος δεν υπάρχει ή δεν είναι αναγνώσιμος.

en: There is already a collection containing the folder "%1"
el: Υπάρχει ήδη μια συλλογή που περιέχει το φάκελο "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
el: Το μέσο αποθήκευσης μπορεί να αναγνωριστεί μοναδικά.

en: The collection is located on your harddisk
el: Η συλλογή βρίσκεται στο σκληρό σας δίσκο

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
el: Αυτό είναι ένα CD/DVD, το οποίο αναγνωρίζεται από την ονομασία που ορίζετε με την εφαρμογή εγγραφής CD. Υπάρχει ήδη μια καταχώρηση με την ίδια ονομασία.Οι δύο καταχωρήσεις θα διακρίνονται από τα αρχεία τους στον ανώτερο κατάλογό τους, οπότε παρακαλώ μην προσθέσετε αρχεία στο CD, γιατί δε θα αναγνωρίζεται. Στο μέλλον, παρακαλώ ορίστε μια μοναδική ονομασία στα CD και τα DVD αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε το digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
el: Αυτό είναι ένα CD/DVD. Θα αναγνωρίζεται από την ονομασία ("%1") που ορίσατε στην εφαρμογή εγγραφής CD. Αν δημιουργήσετε και άλλα CD για μελλοντική χρήση με το digikam, παρακαλώ να εισάγετε μια μοναδική ονομασία σε καθένα από αυτά.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
el: Αυτό είναι ένα μεταφερόμενο μέσο αποθήκευσης που θα αναγνωρίζεται από την ονομασία ("%1")

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
el: Αυτή η καταχώρηση θα αναγνωρίζεται μόνο από τη διαδρομή που βρέθηκε στο σύστημά σας ("%1"). Δεν υπάρχει κάποιο πιο συγκεκριμένο μέσο αναγνώρισης (UUID, ονομασία).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
el: Δεν είναι δυνατή η αναγνώριση του μέσου αποθήκευσης στη διαδρομή αυτή. Θα γίνει προσθήκη με τη διαδρομή του αρχείου ως το μόνο αναγνωριστικό. Αυτό λειτουργεί σωστά με τον τοπικό σκληρό σας δίσκο.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
el: Απαιτείται τοπική προσάρτηση του κοινού πόρου Samba. Συγγνώμη, το digiKam προς το παρόν δεν υποστηρίζει smb:// URL.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
el: Υπάρχει ήδη μια συλλογή για έναν κοινόχρηστο δικτυακό πόρο με την ίδια διαδρομή.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
el: Ο κοινόχρηστος δικτυακός πόρος θα αναγνωριστεί με τη διαδρομή που επιλέξατε. Αν είναι κενή, ο πόρος θα θεωρηθεί μη διαθέσιμος.

en: Error opening database backend.
    %1
el: Σφάλμα ανοίγματος του συστήματος υποστήριξης της βάσης δεδομένων.
    %1

en: Error while opening the source database.
el: Σφάλμα ανοίγματος της βάσης δεδομένων πηγής.

en: Error while opening the target database.
el: Σφάλμα ανοίγματος της βάσης δεδομένων προορισμού.

en: Error while preparing the target database.
el: Σφάλμα στην προετοιμασία της βάσης δεδομένων προορισμού.

en: Error while scrubbing the target database.
el: Σφάλμα κατά την απολύμανση της βάσης δεδομένων προορισμού.

en: Create Schema...
el: Κατασκευή σχήματος...

en: Error while creating the database schema.
el: Σφάλμα κατά την κατασκευή του σχήματος της βάσης δεδομένων.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
el: Σφάλμα κατά τη μετατροπή της βάσης δεδομένων.
     Λεπτομέρειες: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
el: Έχετε ανεπαρκή δικαιώματα στη βάση δεδομένων.
    Τα ακόλουθα δικαιώματα δεν σας έχουν παραχωρηθεί:
     %1
    Ελέγξτε τα δικαιώματά σας στη βάση δεδομένων και επανεκκινήστε το digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
el: Η βάση δεδομένων δεν είναι έγκυρη. Η ρύθμιση "DBVersion"δεν υπάρχει. Το σχήμα της τρέχουσας βάσης δεδομένων δεν μπορεί να αναλυθεί. Δοκιμάστε να ξεκινήσετε με μια κενή βάση δεδομένων.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
el: Η βάση δεδομένων έχει χρησιμοποιηθεί με μια πιο πρόσφατη έκδοση του digiKam και έχει ενημερωθεί σε ένα σχήμα βάσης δεδομένων που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την παρούσα έκδοση. (Αυτό σημαίνει ότι η παρούσα έκδοση digiKam είναι πολύ παλιά, ή η έκδοση της βάσης δεδομένων είναι πολύ πρόσφατη.) Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μια πιο πρόσφατη έκδοση του digikam.

en: Failed to create tables in database.
el: Αποτυχία δημιουργίας πινάκων της βάσης δεδομένων.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
el: Η ενέργεια ενημέρωσης της βάσης δεδομένων δεν βρέθηκε. Βεβαιωθείτε ότι το αρχείο dbconfig.xml της τρέχουσας έκδοσης του digiKam έχει εγκατασταθεί στη σωστή θέση.

en: Updated schema to version %1.
el: Το σχήμα ενημερώθηκε στην έκδοση %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
el: Αποτυχία αντιγραφής του παλιού αρχείου της βάσης δεδομένων ("%1") στη νέα τοποθεσία του ("%2"). Μήνυμα σφάλματος: "%3". Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι το αρχείο μπορεί να αντιγραφεί.

en: Copied database file
el: Το αρχείο της βάσης δεδομένων αντιγράφτηκε

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
el: Το παλιό αρχείο της βάσης δεδομένων ("%1") αντιγράφτηκε στη νέα τοποθεσία ("%2") αλλά δεν μπορεί να ανοιχτεί. Παρακαλώ αφαιρέστε και τα δύο αρχεία και δοκιμάστε ξανά, ξεκινώντας με μια κενή βάση δεδομένων.

en: Opened new database file
el: Ανοίχτηκε νέο αρχείο της βάσης δεδομένων

en: Prepared table creation
el: Έγινε προετοιμασία της δημιουργίας πινάκων

en: Created tables
el: Οι πίνακες δημιουργήθηκαν

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
el: Δεν βρέθηκε η διαδρομή βιβλιοθήκης λευκωμάτων στο αρχείο διαμόρφωσης. Εγκατάλειψη της διαδικασίας ενημέρωσης του σχήματος. Παρακαλώ δοκιμάστε με μια κενή βάση δεδομένων, ή διορθώστε τη διαμόρφωση.

en: Configured one album root
el: Διαμορφώθηκε ένας κόμβος-ρίζα (root) για το λεύκωμα

en: Imported albums
el: Εισηγμένα λευκώματα

en: Imported images information
el: Οι πληροφορίες εικόνων εισήχθησαν

en: Last Search (0.9)
el: Τελευταία αναζήτηση (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
el: Αρχικοποίηση και εισαγωγή αρχείου φίλτρου επιθέματος αρχείου

en: Did the initial full scan
el: Έγινε η αρχική πλήρης σάρωση

en: Imported creation dates
el: Εισηγμένες ημερομηνίες δημιουργίας

en: Imported comments
el: Εισηγμένα σχόλια

en: Imported ratings
el: Εισηγμένες αξιολογήσεις

en: Dropped v3 tables
el: Απόρριψη πινάκων v3

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
el: Ο οδηγός "SQLITE" για βάσεις δεδομένων SQLite3 δεν είναι διαθέσιμος.
    Το digiKam εξαρτάται από τους οδηγούς που προσφέρονται από το άρθρωμα Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
el: Ο οδηγός "MYSQL" για βάσεις δεδομένων MySQL δεν είναι διαθέσιμος.
    Το digiKam εξαρτάται από τους οδηγούς που προσφέρονται από το άρθρωμα Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου διαμόρφωσης <b>%1</b>. Το αρχείο αυτό εγκαταστάθηκε με την εφαρμογή digikam και είναι απολύτως απαραίτητο για την εκτέλεση του digikam. Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου διαμόρφωσης <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
el: Το XML στο αρχείο διαμόρφωσης <b>%1</b> δεν είναι έγκυρο και δεν είναι δυνατό να αναγνωσθεί.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
el: Από το XML στο αρχείο διαμόρφωσης <b>%1</b> λείπει το απαιτούμενο αντικείμενο <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
el: Από το XML στο αρχείο διαμόρφωσης <b>%1</b> λείπει το απαιτούμενο αντικείμενο <icode>%2</icode>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
el: Βρέθηκε μια παλιά έκδοση του αρχείου διαμόρφωσης <b>%1</b>. Βεβαιωθείτε ότι η έκδοση που κυκλοφόρησε με την εκτελούμενη έκδοση του digiKam, έχει εγκατασταθεί.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της βάσης δεδομένων.
    Η digiKam θα προσπαθήσει αυτόματη επανασύνδεση με τη βάση.

[ctx: @title]
en: Source Images
el: Πηγαίες εικόνες

[ctx: @title]
en: Image History
el: Ιστορικό εικόνων

[ctx: @title]
en: Derived Images
el: Παράγωγες εικόνες

[ctx: @title]
en: Related Images
el: Συναφείς εικόνες

[ctx: @title]
en: Identical Images
el: Ταυτόσημες εικόνες

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
el: Ενδιάμεσα βήματα:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
el: %1
    (Αρχική εικόνα)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
el: %1
    (Πηγαία εικόνα)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
el: Ακατέργαστο RAW αρχείο εικόνας (%1)

en: No image selected
el: Καμία επιλεγμένη εικόνα

en: This is the original image
el: Αυτή είναι η αρχική εικόνα

en: Database type is not supported.
el: Ο τύπος της βάσης δεδομένων δεν υποστηρίζεται.

en: Cannot create directory %1
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου διαμόρφωσης για τον εξυπηρετητή MySQL.<p>Αυτό σημαίνει ότι ή το προκαθορισμένο αρχείο διαμόρφωσης </p><p>%1</p><p>δεν ήταν αναγνώσιμο ή ότι το αρχείο προορισμού </p><p>%2</p><p>δεν επιδεχόταν εγγραφή.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
el: Αδυναμία εύρεσης προκαθορισμένης διαμόρφωσης για τον εξυπηρετητή MySQL (mysql-global.conf).

en: Could not start database initializer.
el: Αδυναμία εκκίνησης της αρχικοποίησης της βάσης δεδομένων.

en: Could not start database server.
el: Αδυναμία εκκίνησης του εξυπηρετητή βάσης δεδομένων.

en: Invalid database object during database server startup
el: Μη έγκυρο αντικείμενο βάσης δεδομένων κατά την εκκίνηση του εξυπηρετητή της βάσης

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
el: Η διεργασία της βάσης δεδομένων τερμάτισε απροσδόκητα κατά την αρχική σύνδεση.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
el: Αδυναμία σύνδεσης στη βάση δεδομένων μετά από προσπάθεια 60 δευτερολέπτων.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
el: Αποτυχία δημιουργίας βάσης δεδομένων<p>Σφάλμα ερώτησης: %1</p><p>Σφάλμα βάσης δεδομένων: %2</p>

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
el: %1<p>Εκτελέσιμο: %2</p><p>Ορίσματα: %3</p><p>Σφάλμα διεργασίας: %4</p>

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
el: Η βάση δεδομένων έχει χρησιμοποιηθεί με μια πιο πρόσφατη έκδοση του digiKam και έχει ενημερωθεί σε ένα σχήμα βάσης δεδομένων που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την παρούσα έκδοση. (Αυτό σημαίνει ότι η παρούσα έκδοση digiKam είναι πολύ παλιά, ή ότι η έκδοση της βάσης δεδομένων είναι πολύ πρόσφατη). Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μια πιο πρόσφατη έκδοση του digikam.

[ctx: People on your photos]
en: People
el: Άνθρωποι

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
el: Άγνωστα

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
el: Χωρίς επιβεβαίωση

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
el: Η βάση δεδομένων δεν είναι έγκυρη: η ρύθμιση "DBThumbnailsVersion"δεν υπάρχει. Η τρέχουσα έκδοση του σχήματος της βάσης δεδομένων δεν μπορεί να αναλυθεί. Δοκιμάστε να ξεκινήσετε με μια κενή βάση δεδομένων.

en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
el: Σάρωση συλλογής

en: Error
el: Σφάλμα

en: Preparing collection scan...
el: Προετοιμασία σάρωσης συλλογής...

en: Scanning for removed albums...
el: Σάρωση για αφαιρεμένα λευκώματα...

en: Scanning images in individual albums...
el: Σάρωση εικόνων για μεμονωμένα λευκώματα...

en: Migrate ->
el: Μετάβαση ->

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Progress Information
el: Πληροφορίες προόδου

en: Step Progress
el: Βήμα προόδου

en: Overall Progress
el: Συνολική πρόοδος

en: Database copied successfully.
el: Επιτυχής αντιγραφή της βάσης δεδομένων.

en: Database conversion canceled.
el: Η μετατροπή της βάσης δεδομένων ακυρώθηκε.

en: Step Progress (%1)
el: Βήμα προόδου (%1)

en: Database Configuration
el: Διαμόρφωση βάσης δεδομένων

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να διαμορφώσετε θέσεις για τα δυαδικά εργαλεία MySQL. Το digiKam θα προσπαθήσει να τα βρει αυτόματα αν είναι ήδη εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
el: MySQL δυαδικά αρχεία

en: Host Name:
el: Όνομα υπολογιστή:

en: Set the host computer name
el: Ρύθμιση του ονόματος του υπολογιστή

en: Set the database connection options
el: Ρύθμιση επιλογών σύνδεσης με τη βάση δεδομένων

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
el: Ρύθμιση των επιλογών σύνδεσης με τον εξυπηρετητή MySQL.
    Για προχωρημένους χρήστες μόνο.

en: User:
el: Χρήστης:

en: Set the database account name
el: Ρύθμιση του ονόματος του λογαριασμού της βάσης δεδομένων

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
el: Ρύθμιση του κωδικού πρόσβασης στο λογαριασμό του εξυπηρετητή MySQL
    που χρησιμοποιεί το digiKam για να συνδεθεί στον εξυπηρετητή.
    Αυτό το πεδίο μπορεί να μείνει κενό για χρήση του λογαριασμού χωρίς κωδικό πρόσβασης.

en: Host Port:
el: Θύρα υπολογιστή:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
el: Ρυθμιση της θύρας του υπολογιστή.
    Συνήθως, ο εξυπηρετητής MySQL χρησιμοποιεί τον προκαθορισμένο αριθμό θύρας 3306

en: Check Connection
el: Έλεγχος σύνδεσης

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
el: Εκτελέστε μια βασική σύνδεση στη βάση δεδομένων για να δείτε αν οι τρέχουσες ρυθμίσεις του εξυπηρετητή MySQL είναι κατάλληλες.

en: Core Db Name:
el: Όνομα πυρήνα βάσης:

en: Set the core database name
el: Καθορίστε εδώ το όνομα του πυρήνα της βάσης δεδομένων

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
el: Ο πυρήνας της βάσης δεδομένων είναι ο κύριος υποδοχέας του digiKan
    για την αποθήκευση λευκωμάτων, αντικειμένων και μεταδεδπμένων αναζητήσεων.

en: Thumbs Db Name:
el: Όνομα Db εικόνων επισκόπησης:

en: Face Db Name:
el: Όνομα Db προσώπων:

en: Set the face database name
el: Ρύθμιση του ονόματος της βάσης δεδομένων προσώπων.

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
el: Τη βάση δεδομένων προσώπων χρησιμοποιεί το digiKam για να
    φιλοξενεί ιστογράμματα της διαδικασίας αναγνώρισης προσώπων.
    Μπορεί γρήγορα να καταναλώσει πολύ χώρο, ιδιαίτερα αν έχετε
    πολλές εικόνες με πρόσωπα που έχουν εντοπιστεί και επισημανθεί.

en: Default Settings
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις

en: Reset database names settings to common default values.
el: Επαναφορά των ρυθμίσεων ονομάτων βάσεων δεδομένων στις προκαθορισμένες τιμές τους.

en: Remote Server Settings
el: Ρυθμίσεις απομακρυσμένου εξυπηρετητή

en: Database Server Instructions
el: Οδηγίες εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

en: Requirements
el: Απαιτήσεις

en: Database Server Technical Details
el: Τεχνικές λεπτομέρειες εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Database connection test successful.
el: Επιτυχής δοκιμή σύνδεσης με βάση δεδομένων.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
el: Η δοκιμή σύνδεσης με τη βάσης δεδομένων δεν ήταν επιτυχής. <p>Το σφάλμα ήταν: %1</p>

en: The server hostname is empty
el: Το όνομα υπολογιστή στον εξυπηρετητή είναι κενό

en: The server user name is empty
el: Το όνομα χρήστη στον εξυπηρετητή είναι κενό

en: The core database name is empty
el: Το όνομα της βάσης δεδομένων πυρήνα είναι κενό

en: The thumbnails database name is empty
el: Το όνοαμ της βάσης δεδομένων εικόνων επισκόπησης είναι κενό

en: The face database name is empty
el: Το όνομα της βάσης δεδομένων προσώπων είναι κενό

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
el: Αυτή η διαδρομή ρυθμίστηκε ως επιλογή σε γραμμή εντολών (--database-directory).

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα φάκελο που θα χρησιμοποιηθεί από το digiKam για την αποθήκευση πληροφοριών και μεταδεδομένων σε ένα αρχείο βάσης δεδομένων.

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
el: <p>Ο φάκελος της βάσης δεδομένων σας δεν φαίνεται να υπάρχει:</p><p><b>%1</b></p>Επιθυμείτε τη δημιουργία του από το digiKam;

en: Format
el: Τύπος αρχειοθέτησης

en: Count
el: Πλήθος

en: Videos
el: Βίντεο

en: Audio
el: Ήχος

en: Total Items
el: Σύνολο αντικειμένων

en: Database backend
el: Σύστημα υποστήριξης βάσης δεδομένων

en: Database Path
el: Διαδρομή βάσης δεδομένων

en: Database internal server
el: Εσωτερικός εξυπηρετητής βάσης δεδομένων

en: Database internal server Path
el: Διαδρομή εσωτερικού εξυπηρετητή βάσης δεδομένων

en: Host Name
el: Όνομα υπολογιστή

en: Host Port
el: Θύρα υπολογιστή

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: Connect options
el: Επιλογές σύνδεσης

en: Core Db name
el: Όνομα πυρήνα Db

en: Thumbs Db name
el: Όνομα Db επισκοπήσεων

en: Face Db name
el: Όνομα Db προσώπων

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
el: Αυτό το δυαδικό αρχείο χρησιμεύει στην προετοιμασία των αρχείων δεδομένων MariaDB για τη βάση δεδομένων.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
el: Αυτό το δυαδικό αρχείο χρησιμεύει για την εκκίνηση μιας διεργασίας εξυπηρετητή MariaDB.

en: Thumb
el: Επισκόπηση

en: List of items that are about to be deleted.
el: Λίστα αντικειμένων που πρόκειται να διαγραφούν.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
el: Αυτή είναι η λίστα αντικειμένων που πρόκειται να διαγραφούν.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα αρχεία θα αφαιρεθούν οριστικά αντί να μεταφερθούν στα απορρίμματα.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
el: <p>Αν ενεργοποιήσετε αυτό το πλαίσιο, τα αντικείμενα θα <b>διαγράφονται οριστικά</b> αντί να μεταφέρονται στον κάδο απορριμμάτων.</p><p><em>Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή με προσοχή</em>: Τα περισσότερα συστήματα αρχείων δεν είναι ικανά να αναιρέσουν με αξιοπιστία τη διαγραφή αντικειμένων.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
el: Να &διαγραφούν τα αντικείμενα αντί να μετακινηθούν στα απορρίμματα

en: Do not &ask again
el: Να μη γίνει ε&ρώτηση ξανά

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο διάλογος αυτός δεν θα εμφανίζεται πλέον και τα αντικείμενα θα διαγράφονται άμεσα και μόνιμα.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
el: Αν αυτό το πλαίσιο ενεργοποιηθεί, ο διάλογος αυτός δεν θα εμφανίζεται πλέον και τα αντικείμενα θα διαγράφονται άμεσα και μόνιμα.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο διάλογος αυτός δεν θα εμφανίζεται πλέον και τα αντικείμενα θα μεταφέρονται απευθείας στα απορρίμματα.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
el: Αν αυτό το πλαίσιο ενεργοποιηθεί, ο διάλογος αυτός δεν θα εμφανίζεται πλέον και τα αντικείμενα θα μεταφέρονται απευθείας στα απορρίμματα.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
el: Τα αντικείμενα αυτά θα <b>διαγραφούν οριστικά</b> από το σκληρό σας δίσκο.

en: These items will be moved to Trash.
el: Τα αντικείμενα αυτά θα μεταφερθούν στον κάδο απορριμμάτων.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
el[0]: <b>1</b> αντικείμενο επιλέχθηκε.
el[1]: <b>%1</b> αντικείμενα επιλέχθηκαν.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
el: Τα λευκώματα αυτά θα <b>διαγραφούν οριστικά</b> από το σκληρό σας δίσκο.

en: These albums will be moved to Trash.
el: Τα λευκώματα αυτά θα μεταφερθούν στον κάδο απορριμμάτων.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
el[0]: Επιλέχθηκε <b>1</b> λεύκωμα.
el[1]: Επιλέχθηκαν <b>%1</b> λευκώματα.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
el: <p>Τα λευκώματα αυτά θα <b>διαγραφούν οριστικά</b> από το σκληρό σας δίσκο.</p> <p>Σημειώστε ότι <b>όλα τα υπολευκώματα</b> που περιέχονται στη λίστα θα διαγραφούν οριστικά και αυτά.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
el: <p>Τα λευκώματα αυτά θα μεταφερθούν στον κάδο απορριμμάτων. </p><p>Σημειώστε ότι <b>όλα τα υπολευκώματα</b> που περιέχονται στη λίστα θα μεταφερθούν στον κάδο απορριμμάτων και αυτά.</p>

en: &Move to Trash
el: &Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Do not show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Do not ask again
el: Να μη γίνει ερώτηση ξανά

en: Select an Item
el: Επιλογή αντικειμένου

en: Select Items
el: Επιλογή αντικειμένων

en: <i>Make:</i>
el: <i>Κατασκευή:</i>

en: <i>Model:</i>
el: <i>Μοντέλο:</i>

en: <i>Created:</i>
el: <i>Δημιουργήθηκε:</i>

en: <i>Aperture:</i>
el: <i>Διάφραγμα:</i>

en: <i>Focal:</i>
el: <i>Εστιακή:</i>

en: <i>Exposure:</i>
el: <i>Έκθεση:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
el: <i>Ευαισθησία:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
el: <i>Αναλογία διαστάσεων:</i>

en: <i>Duration:</i>
el: <i>Διάρκεια:</i>

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Desktop Browser
el: Περιηγητής επιφάνειας εργασίας

en: Open Home page with default desktop Web browser
el: Άνοιγμα της αρχικής σελίδας με τον προκαθορισμένο στην επιφάνεια εργασίας περιηγητή ιστού

en: Cannot load page %1
el: Αδυναμία φόρτωσης της σελίδας %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
el: Κλίμακα του γκρι

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
el: Μονοχρωματικό

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
el: Δεικτοδοτημένο

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
el: Αβαθμονόμητο (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Auto Equalize
el: Αυτόματη ισοστάθμιση

en: Auto Normalize
el: Αυτόματη κανονικοποίηση

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
el: Λαμπρότητα / αντίθεση / γάμμα φίλτρο

en: Set here the gamma adjustment of the image.
el: Ρυθμίστε εδώ την προσαρμογή γάμμα της εικόνας.

en: Black & White / Sepia Filter
el: Μαύρο & άσπρο / Φίλτρο sepia

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
el: Γενικευμένο

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
el: <b>Γενικευμένο</b>:<p>Προσομοίωση ενός γενικού ασπρόμαυρου φιλμ.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
el: <b>Agfa 200X</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Agfa 200X με 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
el: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Agfa Pan με 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
el: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Agfa Pan με 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
el: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Agfa Pan με 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
el: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford Delta με 100 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
el: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford Delta με 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
el: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford Delta 400 Pro με 3200 ISO.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
el: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford FP4 Plus με 125 ISO.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
el: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford HP5 Plus με 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
el: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford PanF Plus με 50 ISO.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
el: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford XP2 Super με 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
el: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Kodak Tmax με 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
el: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Kodak Tmax με 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
el: <b>Kodak TriX</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Kodak TriX με 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
el: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford SPX με 200 ISO.</p>

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
el: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford SPX με 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
el: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Ilford SPX με 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
el: Ilford SPX 200 (Infrared)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
el: <b>Kodak HIE</b>:<p>Προσομοίωση του ασπρόμαυρου φιλμ Kodak HIE</p>

en: No Lens Filter
el: Χωρίς φίλτρο φακών

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
el: <b>Χωρίς φίλτρο φακών</b>:<p>Να μην εφαρμοστεί φίλτρο φακών στην αποτύπωση της εικόνας.</p>

en: Green Filter
el: Πράσινο φίλτρο

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με πράσινο φίλτρο</b>:<p>Προσομοίωση ασπρόμαυρου φιλμ με έκθεση σε πράσινο φίλτρο. Αυτό είναι κατάλληλο για όλες τις σκηνές, ιδιαίτερα βολικό για πορτραίτα με φόντο τον ουρανό.</p>

en: Orange Filter
el: Πορτοκαλί φίλτρο

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με πορτοκαλί φίλτρο</b>:<p>Προσομοίωση ασπρόμαυρου φιλμ με έκθεση σε πορτοκαλί φίλτρο. Αυτό βελτιώνει τα τοπία, τις φωτογραφίες θάλασσας και τις αεροφωτογραφίες.</p>

en: Red Filter
el: Κόκκινο φίλτρο

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με κόκκινο φίλτρο</b>:<p>Προσομοίωση ασπρόμαυρου φιλμ με έκθεση σε κόκκινο φίλτρο. Χρησιμοποιώντας αυτό το φίλτρο δημιουργείτε δραματικές εικόνες του ουρανού ενώ μπορείτε να προσομοιώσετε σκηνές στο φεγγαρόφωτο την ημέρα.</p>

en: Yellow Filter
el: Κίτρινο φίλτρο

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με κίτρινο φίλτρο</b>:<p>Προσομοίωση ασπρόμαυρου φιλμ με έκθεση σε κίτρινο φίλτρο. Η πιο φυσική χρωματική διόρθωση και βελτίωση αντίθεσης. Ιδανικό για τοπία.</p>

en: Yellow-Green Filter
el: Κίτρινο-πράσινο φίλτρο

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
el: <b>Μαύρο & άσπρο με κιτρινο-πράσινο φίλτρο</b>:<p>Προσομοιώνει την έκθεση ασπρόμαυρου φιλμ με χρήση κιτρινο-πράσινου φίλτρου. Το φίλτρο αυτό είναι πολύ αποτελεσματικό για πορτραίτα σε εξωτερικούς χώρους επειδή το κόκκινο αποτυπώνεται σκούρο ενώ το πράσινο εμφανίζεται πιο ανοιχτό. Εξαιρετικό για διόρθωση τονισμού του δέρματος, αναδείχνει την εκφραστικότητα του προσώπου σε κοντινά πλάνα και δίνει έμφαση σε μια αίσθηση ζωντάνιας. Αυτό το φίλτρο είναι πολύ αποτελεσματικό για πορτραίτα σε εσωτερικούς χώρους με θερμό φωτισμό.</p>

en: Blue Filter
el: Μπλε φίλτρο

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με μπλε φίλτρο</b>:<p>Προσομοίωση ασπρόμαυρου φιλμ με έκθεση σε μπλε φίλτρο. Τονίζει το περιβάλλον καταχνιάς και ομίχλης. Χρησιμοποιείται για τα εφέ dye transfer και αντίθεσης.</p>

en: Strength:
el: Δύναμη:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
el: Προσαρμόστε εδώ τη δύναμη του φίλτρου φακών.

en: No Tone Filter
el: Χωρίς φίλτρο τόνου

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
el: <b>Χωρίς φίλτρο τόνου</b>:<p>Να μην εφαρμοστεί φίλτρο τόνου στην εικόνα.</p>

en: Sepia Filter
el: Καστανόχρωμο φίλτρο

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με καστανόχρωμο τόνο</b>:<p>Προσδίδει ένα θερμό υψηλό και μέσο τόνο ενώ προσθέτει μια πινελιά ψυχρότητας στις σκιές - μοιάζει πολύ με το κάψιμο μίας εκτύπωσης και επανεμφάνισής της με ένα καστανόχρωμο τόνερ.</p>

en: Brown Filter
el: Καφετί φίλτρο

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με καφετί τόνο</b>:<p>Αυτό το φίλτρο είναι περισσότερο ουδέτερο από το φίλτρο με τον καστανόχρωμο τόνο.</p>

en: Cold Filter
el: Ψυχρό φίλτρο

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με ψυχρό τόνο</b>:<p>Εμφάνιση φωτογραφίας με χρήση ενός ψυχρού ασπρόμαυρου χαρτιού όπως το χαρτί μεγέθυνσης από βρώμιο.</p>

en: Selenium Filter
el: Σελήνιο φίλτρο

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με τόνο σελήνιου</b>:<p>Αυτό αναπαράγει το εφέ της παραδοσιακής εμφάνισης σε σκοτεινό δωμάτιο με χημικό το σελήνιο.</p>

en: Platinum Filter
el: Φίλτρο πλατίνας

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με πλατινένιο τόνο</b>:<p>Αυτό αναπαράγει το εφέ της παραδοσιακής εμφάνισης σε σκοτεινό δωμάτιο με χημικό την πλατίνα.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
el: <b>Μαύρο & λευκό με πράσινη απόχρωση</b>:<p>Αυτό το φίλτρο είναι γνωστό και ως Verdante.</p>

en: Lens Filters
el: Φίλτρα φακών

en: Tone
el: Τόνος

en: Luminosity
el: Φωτεινότητα

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
el: Το "%1" δεν είναι αρχείο ρυθμίσεων ασπρόμαυρης μετατροπής.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης των ρυθμίσεων από το αρχείο ασπρόμαυρης μετατροπής.

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης των ρυθμίσεων στο αρχείο ασπρόμαυρης μετατροπής.

en: Infrared Filter
el: Υπέρυθρο φίλτρο

en: Channel Mixer Tool
el: Εργαλείο μείκτη καναλιού

en: Tonality Filter
el: Φίλτρο τονικότητας

en: Color Balance Tool
el: Εργαλείο ισορροπίας χρώματος

en: Curve free mode
el: Λειτουργία ελεύθερης καμπύλης

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να σχεδιάσετε την καμπύλη σας με ελεύθερο χέρι με το ποντίκι.

en: Curve smooth mode
el: Λειτουργία ομαλής καμπύλης

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
el: Με αυτό το κουμπί, περιορίζετε τον τύπο καμπύλης σε μια ομαλή γραμμή με ένταση.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα από την αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό του σημείου καμπύλης <b>τόνου σκιάς</b> στα κανάλια κόκκινου, πράσινου, μπλε και φωτεινότητας.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα από την αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό του σημείου καμπύλης <b>μέσου τόνου</b> στα κανάλια κόκκινου, πράσινου, μπλε και φωτεινότητας.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
el: Με αυτό το κουμπί, μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα από την αρχική εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό του σημείου καμπύλης <b>υψηλού τόνου</b> στα κανάλια κόκκινου, πράσινου, μπλε και φωτεινότητας.

en: Adjust Curves
el: Προσαρμογή καμπυλών

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου καμπυλών του Gimp.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στο αρχείο καμπυλών Gimp.

en: Loading image...
el: Φόρτωση εικόνας...

en: Histogram calculation...
el: Υπολογισμός ιστογράμματος...

en: Histogram
    calculation
    failed.
el: Ο υπολογισμός
    ιστογράμματος
    απέτυχε.

en: Border Tool
el: Εργαλείο περιθωρίου

[ctx: solid border type]
en: Solid
el: Συμπαγές

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
el: Λοξότμητο

en: Decorative Pine
el: Διακοσμητικό πεύκο

en: Decorative Wood
el: Διακοσμητικό ξύλο

en: Decorative Paper
el: Διακοσμητικό χαρτί

en: Decorative Parquet
el: Διακοσμητικό παρκέ

en: Decorative Ice
el: Διακοσμητικός πάγος

en: Decorative Leaf
el: Διακοσμητικό φύλλο

en: Decorative Marble
el: Διακοσμητικό μάρμαρο

en: Decorative Rain
el: Διακοσμητική βροχή

en: Decorative Craters
el: Διακοσμητικοί κρατήρες

en: Decorative Dried
el: Διακοσμητικό ξηρό

en: Decorative Pink
el: Διακοσμητικό ροζ

en: Decorative Stone
el: Διακοσμητική πέτρα

en: Decorative Chalk
el: Διακοσμητική κιμωλία

en: Decorative Granite
el: Διακοσμητικός γρανίτης

en: Decorative Rock
el: Διακοσμητικός βράχος

en: Decorative Wall
el: Διακοσμητικός τοίχος

en: Select the border type to add around the image here.
el: Επιλέξτε εδώ τον τύπο περιγράμματος για προσθήκη γύρω από την εικόνα.

en: Preserve Aspect Ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να διατηρηθεί η αναλογία διαστάσεων της εικόνας. Αν ενεργοποιηθεί, το πλάτος του περιγράμματος θα είναι σε εκατοστιαίο ποσοστό της εικόνας· διαφορετικά θα είναι σε εικονοστοιχεία.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
el: Καθορίστε εδώ το πλάτος του περιγράμματος σε εκατοστιαίο ποσοστό του μεγέθους της εικόνας.

en: Width (pixels):
el: Πλάτος (εικονοστοιχεία):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
el: Επιλέξτε εδώ το πλάτος του περιγράμματος για προσθήκη γύρω από την εικόνα.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
el: Πρώτο:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
el: Δεύτερο:

en: Set here the foreground color of the border.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα προσκηνίου του περιγράμματος.

en: Set here the Background color of the border.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα φόντου του περιγράμματος.

en: Set here the color of the main border.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα του κύριου περιγράμματος.

en: Set here the color of the line.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα της γραμμής.

en: Set here the color of the upper left area.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα της πάνω αριστερής περιοχής.

en: Set here the color of the lower right area.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα της κάτω δεξιάς περιοχής.

en: Set here the color of the first line.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα της πρώτης γραμμής.

en: Set here the color of the second line.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα της δεύτερης γραμμής.

en: Texture Filter
el: Φίλτρο υφής

en: Rotate Right
el: Περιστροφή δεξιά

en: Rotate Left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Flip Horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip Vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Crop
el: Περικοπή

en: Convert to 8 Bit
el: Μετατροπή σε 8 Bit

en: Convert to 16 Bit
el: Μετατροπή σε 16 Bit

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
el: Περιστροφή

[ctx: Flip image]
en: Flip
el: Αναστροφή

[ctx: Crop image]
en: Crop
el: Περικοπή

[ctx: Resize image]
en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
el: Μετατροπή βάθους

en: Unknown filter
el: Άγνωστο φίλτρο

en: Color Negative Inverter
el: Μετασχηματιστής αρνητικού χρώματος

en: Built-in transformation not supported
el: Ενσωματωμένος μετασχηματισμός δεν υποστηρίζεται

en: Filter identifier or version is not supported
el: Αναγνωριστικό ή έκδοση φίλτρου δεν υποστηρίζονται.

en: Blur Filter
el: Φίλτρο θαμπώματος

en: Blur FX Filter
el: Φίλτρο θαμπώματος FX

en: Charcoal Effect
el: Εφέ κάρβουνου

en: Color FX Filter
el: Φίλτρο χρώματος FX

en: Distortion Effect
el: Εφέ παραμόρφωσης

en: Emboss Effect
el: Εφέ εμβάθυνσης

en: Film Grain Effect
el: Εφέ κόκκων στο φιλμ

en: Grain Size:
el: Μέγεθος κόκκων:

en: Set here the graininess size of film.
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος κοκκίωσης του φιλμ.

en: Photographic Distribution
el: Φωτογραφική κατανομή

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
el: Καθορίστε εδώ αυτήν την επιλογή για την αποτύπωση κόκκων με χρήση στατιστικής κατανομής των φωτονίων. Αυτή η επιλογή παρουσιάζει αυξημένες απαιτήσεις υπολογισμού και ίσως είναι χρονοβόρα.

en: Intensity:
el: Ένταση:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
el: Καθορίστε εδώ την ευαισθησία ISO του φιλμ για την προσομοίωση της κοκκίωσης του φιλμ.

en: Shadows:
el: Σκιές:

en: Set how much the filter affects highlights.
el: Καθορίστε την επίδραση του φίλτρου στους υψηλούς τόνους.

en: Midtones:
el: Μέσοι τόνοι:

en: Set how much the filter affects midtones.
el: Καθορίστε την επίδραση του φίλτρου στους μέσους τόνους.

en: Highlights:
el: Υψηλοί τόνοι:

en: Set how much the filter affects shadows.
el: Καθορίστε την επίδραση του φίλτρου στις σκιές.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
el: Καθορίστε εδώ την ευαισθησία του φιλμ για την προσομοίωση του μπλε θορύβου σε αισθητήρες CCD.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
el: Καθορίστε εδώ την ευαισθησία του φιλμ για την προσομοίωση του κόκκινου θορύβου σε αισθητήρες CCD.

en: Common Settings
el: Κοινές ρυθμίσεις

en: Luminance Noise
el: Θόρυβος ακτινοβολίας

en: Chrominance Blue Noise
el: Μπλε θόρυβος χρωματικής σύνθεσης

en: Chrominance Red Noise
el: Κόκκινος θόρυβος χρωματικής σύνθεσης

en: Invert Effect
el: Εφέ αντιστροφής

en: Oil Painter Effect
el: Εφέ ελαιογραφίας

en: Rain Drops Effect
el: Εφέ σταγόνων βροχής

en: Greycstoration Filter
el: Φίλτρο επαναφοράς του γκρι

en: Detail preservation:
el: Διατήρηση λεπτομερειών:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
el: Η διατήρηση λεπτομερειών ορίζει το επίπεδο όξυνσης των μικρών χαρακτηριστικών στην εικόνα προορισμού. Υψηλότερες τιμές αφήνουν οξείες λεπτομέρειες.

en: Anisotropy:
el: Ανισοτροπία:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
el: Ανισοτροπική (προσανατολισμένη) μεταβολή των λεπτομερειών. Διατηρήστε το μικρό για το Gaussian θόρυβο.

en: Smoothing:
el: Εξομάλυνση:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
el: Συνολική ισχύς εξομάλυνσης: Αν ο συντελεστής λεπτομέρειας ορίζει τη σχετική εξομάλυνση και ο συντελεστής ανισοτροπίας την κατεύθυνση, ο συντελεστής εξομάλυνσης ορίζει το συνολικό εφέ.

en: Regularity:
el: Κανονικότητα:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
el: Η τιμή αυτή ελέγχει την ομοιομορφία εξομάλυνσης της εικόνας. Αν γίνει χρήση μιας μεγάλης τιμής εδώ, η εικόνα προορισμού θα θαμπωθεί ολοκληρωτικά.

en: Iterations:
el: Επαναλήψεις:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
el: Ορίζει τον αριθμό εφαρμογών του φίλτρου στην εικόνα.

en: Noise:
el: Θόρυβος:

en: Sets the noise scale.
el: Ορίζει την κλίμακα του θορύβου.

en: Angular step:
el: Γωνιακό βήμα:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
el: Καθορίστε εδώ το γωνιακό βήμα ολοκλήρωσης (σε μοίρες) σε αναλογία με την ανισοτροπία.

en: Integral step:
el: Βήμα ολοκλήρωσης:

en: Set here the spatial integral step.
el: Καθορίστε εδώ το χωρικό βήμα ολοκλήρωσης.

en: Set here the precision of the Gaussian function.
el: Καθορίστε εδώ την ακρίβεια της Gaussian συνάρτησης.

en: Tile size:
el: Μέγεθος παράθεσης:

en: Sets the tile size.
el: Ορίζει το μέγεθος παράθεσης.

en: Tile border:
el: Περίγραμμα παράθεσης:

en: Sets the size of each tile border.
el: Ορισμός του μεγέθους των περιγραμμάτων παράθεσης.

en: Interpolation:
el: Παρεμβολή:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
el: Επιλέξτε τη σωστή μέθοδο παρεμβολής για την επιθυμητή ποιότητα της εικόνας.

en: Fast approximation
el: Ταχεία προσέγγιση

en: Enable fast approximation when rendering images.
el: Ενεργοποίηση της ταχείας προσέγγισης για την αποτύπωση των εικόνων.

en: Clear List
el: Καθαρισμός λίστας

en: Hot Pixels Tool
el: Εργαλείο ενεργών εικονοστοιχείων

[ctx: average filter mode]
en: Average
el: Μέσος όρος

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
el: Γραμμική

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
el: Τετράγωνη

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
el: Κυβική

en: Black Frame...
el: Μαύρο πλαίσιο...

en: Select Black Frame Image
el: Επιλογή εικόνας μαύρου πλαισίου

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
el: Φίλτρο απόχρωσης / κορεσμού / χρωματικής έκτασης

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
el: Καθορίστε εδώ τις προσαρμογές απόχρωσης και κορεσμού της εικόνας.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε την προεπισκόπηση των προσαρμογών απόχρωσης και κορεσμού.

en: Hue:
el: Απόχρωση:

en: Set here the hue adjustment of the image.
el: Καθορίστε εδώ την προσαρμογή απόχρωσης της εικόνας.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
el: Καθορίστε εδώ την προσαρμογή κορεσμού της εικόνας.

en: Vibrance:
el: Ζωτικότητα:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
el: Καθορίστε εδώ την προσαρμογή ζωτικότητας της εικόνας. Η ζωτικότητα πραγματοποιεί επιλεκτικό κορεσμό στα λιγότερο κορεσμένα χρώματα αποφεύγοντας τους δερματικούς τόνους.

en: Lightness:
el: Χρωματική έκταση:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
el: Καθορίστε εδώ την προσαρμογή χρωματικής έκτασης της εικόνας.

en: Convert to:
el: Μετατροπή σε:

en: Select the profile of the color space to convert to.
el: Καθορίστε εδώ το προφίλ του χρωματικού χώρου στον οποίο θα γίνει η μετατροπή.

en: Input color profile "%1" not available
el: Το προφίλ "%1" του χρώματος εισόδου δεν είναι διαθέσιμο

en: Output color profile "%1" not available
el: Το προφίλ "%1" του χρώματος εξόδου δεν είναι διαθέσιμο

en: Local Contrast Filter
el: Φίλτρο τοπικής αντίθεσης

en: Function:
el: Συνάρτηση:

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
el: <b>Συνάρτηση</b>: Η συνάρτηση αυτή συνδυάζει τα αρχικά RGB κανάλια με τη μη-κορεσμένη θαμπωμένη εικόνα. Χρησιμοποιείται σε κάθε στάδιο τονικής αντιστοίχησης. Μπορεί να είναι γραμμική ή εκθετική. Βασικά, αυτή η συνάρτηση αυξάνει τις τιμές εκεί όπου και της αρχικής και της θαμπωμένης εικόνας οι τιμές είναι χαμηλές και κάνει το αντίθετο στις υψηλές τιμές.

en: Stretch contrast
el: Επιμήκυνση αντίθεσης

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
el: <b>επιμήκυνση αντίθεσης</b>: Επιμηκύνει την αντίθεση της αρχικής εικόνας. Εφαρμόζεται πριν από τη διαδικασία τονικής αντιστοίχησης.

en: Highlights saturation:
el: Κορεσμός υψηλών τόνων:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
el: <b>Κορεσμός υψηλών τόνων</b>: Συνήθως ο (αντιληπτός) κορεσμός αυξάνεται. Ο χρήστης με αυτές τις παραμέτρους μπορεί να επιλέξει να μειώσει τον κορεσμό στον αρχικό υψηλό τόνο και στις σκιές από την εικόνα.

en: Shadow saturation:
el: Κορεσμός σκιών:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
el: <b>Κορεσμός σκιών</b>: Συνήθως ο (αντιληπτός) κορεσμός αυξάνεται. Ο χρήστης με αυτές τις παραμέτρους μπορεί να επιλέξει να χαμηλώσει τον κορεσμό στον αρχικό υψηλό τόνο και στις σκιές από την εικόνα.

en: Power:
el: Ισχύς:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
el: <b>Ισχύς</b>: Με πόση δύναμη εφαρμόζεται το εφέ.

en: Blur:
el: Θάμπωμα:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
el: <b>Θάμπωμα</b>: Πόσο δυνατά θαμπώνεται η εικόνα πριν συνδυαστεί με την αρχική εικόνα και με τη συνάρτηση τονικής αντιστοίχησης.

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Stage 1
el: Στάδιο 1

en: Stage 2
el: Στάδιο 2

en: Stage 3
el: Στάδιο 3

en: Stage 4
el: Στάδιο 4

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
el: Το "%1" δεν είναι αρχείο ρυθμίσεων τοπικής αντίθεσης φωτογραφιών.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης ρυθμίσεων από το αρχείο τοπικής αντίθεσης φωτογραφιών.

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης ρυθμίσεων στο αρχείο τοπικής αντίθεσης  φωτογραφιών.

en: Anti-Vignetting Tool
el: Εργαλείο αντι-βινιεταρίσματος

en: Add vignetting
el: Προσθήκη βινιέτας

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
el: Αυτή η επιλογή προσθέτει βινιετάρισμα στην εικόνα αντί να το αφαιρεί. Χρησιμοποιήστε το για εφέ καλλιτεχνικής δημιουργίας.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε μια προεπισκόπηση της μάσκας αναίρεσης βινιέτας εφαρμοσμένη στην εικόνα.

en: Amount:
el: Ποσότητα:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
el: Αυτή η τιμή ελέγχει το βαθμό έντασης του φίλτρου στο σημείο μέγιστης πυκνότητάς.

en: Feather:
el: Φτερό:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
el: Αυτή η τιμή χρησιμοποιείται ως ο εκθέτης που ελέγχει την πτώση στην πυκνότητα από το κέντρο του φίλτρου στην περιφέρεια.

en: Inner Radius:
el: Εσωτερική ακτίνα:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
el: Αυτή η τιμή είναι η ακτίνα του εσωτερικού κύκλου του φίλτρου. Στον εσωτερικό κύκλο η εικόνα διατηρείται. Εκφράζεται ως πολλαπλάσιο της εξωτερικής ακτίνας του φίλτρου.

en: Outer Radius:
el: Εξωτερική ακτίνα:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
el: Αυτή η τιμή είναι η ακτίνα του εξωτερικού κύκλου του φίλτρου. Εκτός του εξωτερικού κύκλου το εφέ του φίλτρου έχει τη μέγιστη τιμή. Εκφράζεται ως πολλαπλάσιο της διαγωνίου της εικόνας.

en: X offset:
el: X μετατόπιση:

en: X offset
el: X μετατόπιση

en: Y offset:
el: Y μετατόπιση:

en: Y offset
el: Y μετατόπιση

en: Lens Distortion Tool
el: Εργαλείο παραμόρφωσης φακού

en: Use Metadata
el: Χρήση μεταδεδομένων

[ctx: camera make]
en: Make:
el: Κατασκευή:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
el: Αυτή είναι η συμβολοσειρά που περιγράφει τον κατασκευαστή της κάμερας από τα μεταδεδομένα της εικόνας. Χρησιμοποιείται για αναζήτηση και εύρεση πληροφοριών σχετικά με τη φωτογραφική μηχανή από τη βάση δεδομένων Lensfun.

[ctx: camera model]
en: Model:
el: Μοντέλο:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
el: Αυτή είναι η συμβολοσειρά που περιγράφει το μοντέλο της κάμερας από τα μεταδεδομένα της εικόνας. Χρησιμοποιείται για αναζήτηση και εύρεση πληροφοριών σχετικά με τη φωτογραφική μηχανή από τη βάση δεδομένων Lensfun.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
el: Αυτή είναι η συμβολοσειρά που περιγράφει το φακό από τα μεταδεδομένα της εικόνας. Χρησιμοποιείται για αναζήτηση και εύρεση πληροφοριών σχετικά με τη φωτογραφική μηχανή από τη βάση δεδομένων Lensfun.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εύρεση των σωστών ρυθμίσεων φωτογραφικής/φακών από τα μεταδεδομένα της εικόνας (ως Exif ή XMP).

en: Focal Length (mm):
el: Εστιακό μήκος (mm):

en: Aperture:
el: Διάφραγμα:

en: Subject Distance (m):
el: Απόσταση θέματος (m):

en: (no metadata available)
el: (δεν υπάρχουν διαθέσιμα μεταδεδομένα)

en: (no match found)
el: (δεν βρέθηκε αντιστοιχία)

en: (partial match found)
el: (βρέθηκε μερική αντιστοιχία)

en: (exact match found)
el: (βρέθηκε ακριβής αντιστοιχία)

en: Lens Corrections to Apply:
el: Διορθώσεις φακού θα εφαρμοστούν:

en: Chromatic Aberration
el: Χρωματική παρέκκλιση

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
el: Η χρωματική παρέκκλιση είναι χρωματικές ανωμαλίες στις γωνίες της εικόνας. Οφείλεται στη διαφοροποίηση εστίασης του φακού σε διαφορετικά χρώματα.

en: Vignetting
el: Βινιετάρισμα

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
el: Βινιετάρισμα ονομάζεται η σκοτεινή απόδοση της εικόνας πιο πολύ στις γωνίες. Το οπτικό και φυσικό βινιετάρισμα μπορεί να ακυρωθεί με αυτήν την επιλογή, ενώ το μηχανικό βινιετάρισμα δε θα διορθωθεί.

en: Distortion
el: Παραμόρφωση

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
el: Η παραμόρφωση εικόνας είναι έκδηλη κυρίως προς τις γωνίες. Αυτές οι παρεκκλίσεις Seidel είναι γνωστές ως παραμορφώσεις μαξιλαράκι και βαρέλι.

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
el: Εδώ γίνεται χειρισμός 4 γεωμετριών: ορθογραμμικό (99 επί τις εκατό των φακών), όψη ψαριού, κυλινδρικό, ισορθογώνιο.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
el: <b>Σημείωση: οι επιλογές διόρθωσης φακού εξαρτώνται από φίλτρα διαθέσιμα στη βιβλιοθήκη LensFun. Δείτε τον <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>ιστότοπο του προγράμματος LensFun</a> για περισσότερες πληροφορίες.</b>

en: Channel:
el: Κανάλι:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ την κλίμακα του ιστογράμματος.</p><p>Αν το πλήθος των μεγίστων της εικόνας είναι μικρό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη <b>γραμμική</b> κλίμακα.</p><p>Η <b>λογαριθμική</b> κλίμακα μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν το πλήθος των μεγίστων είναι μεγάλο, αν χρησιμοποιηθεί, όλες οι τιμές (μικρές και μεγάλες) θα είναι ορατές στο γράφημα.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
el: Γραμμική

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
el: Λογαριθμική

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε το ιστόγραμμα της εικόνας προεπισκόπησης του επιλεγμένου καναλιού της εικόνας. Αυτό επανυπολογίζεται σε κάθε αλλαγή ρύθμισης.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
el: <p>Επιλέξτε το κανάλι ιστογράμματος για εμφάνιση:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
el: Φωτεινότητα

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
el: <b>Φωτεινότητα</b>: εμφάνιση των τιμών φωτεινότητας της εικόνας.

[ctx: The red channel]
en: Red
el: Κόκκινο

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
el: <b>Κόκκινο</b>: εμφάνιση τιμών του κόκκινου καναλιού της εικόνας.

[ctx: The green channel]
en: Green
el: Πράσινο

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
el: <b>Πράσινο</b>: εμφάνιση τιμών του πράσινου καναλιού της εικόνας.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
el: Μπλε

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
el: <b>Μπλε</b>: εμφάνιση τιμών του μπλε καναλιού της εικόνας.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
el: Χρώματα

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
el: <b>Χρώματα</b>: εμφάνιση τιμών όλων των καναλιών χρώματος ταυτόχρονα.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
el: Άλφα

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
el: <b>Άλφα</b>: εμφάνιση τιμών του καναλιού άλφα της εικόνας. Το κανάλι αυτό αντιστοιχεί στην τιμή διαφάνειας και υποστηρίζεται από μερικούς τύπους αρχειοθέτησης εικόνας όπως η PNG ή TIF.

en: Levels Adjust Tool
el: Εργαλείο προσαρμογής επιπέδων

en: Noise Reduction Filter
el: Φίλτρο μείωσης θορύβου

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
el: <b>Κατώφλι</b>: Προσαρμόζει το κατώφλι αφαίρεσης θορύβου της εικόνας σε ένα εύρος από 0.0 (κανένα) έως 10.0. Το κατώφλι είναι η τιμή κάτω από την οποία όλα θεωρούνται θόρυβος.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
el: <b>Απαλότητα</b>: Προσαρμόζει την απαλότητα εφαρμογής του κατωφλίου (απαλή σε αντίθεση με τη σκληρή εφαρμογή). Όσο υψηλότερη είναι η απαλότητα τόσο περισσότερος θόρυβος παραμένει στην εικόνα.

en: Estimate Noise
el: Εκτίμηση θορύβου

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
el: Αυτόματος υπολογισμός των ρυθμίσεων μείωσης θορύβου με ανάλυση του θορύβου που περιέχεται στην εικόνα.

en: Threshold:
el: Κατώφλι:

en: Softness:
el: Απαλότητα:

en: Luminance
el: Ακτινοβολία

en: Chrominance Blue
el: Χρωματική σύνθεση μπλε

en: Chrominance Red
el: Χρωματική σύνθεση κόκκινου

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
el: Το "%1" δεν είναι αρχείο ρυθμίσεων μείωσης θορύβου φωτογραφίας.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης ρυθμίσεων από το αρχείο μείωσης θορύβου φωτογραφίας.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης ρυθμίσεων από το αρχείο μείωσης θορύβου φωτογραφίας.

en: Raw Conversion
el: Raw μετατροπή

en: RedEye Correction Filter
el: Φίλτρο διόρθωσης κόκκινου ματιού

en: Red Level:
el: Επίπεδο κόκκινου:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
el: Καθορίστε εδώ το επίπεδο ελάττωσης του κόκκινου σε σχέση με τη μέση τιμή του μπλε και του πράσινου.

en: Method:
el: Μέθοδος:

en: Simple sharp
el: Απλή όξυνση

en: Unsharp mask
el: Μάσκα αναίρεσης όξυνσης

en: Select the sharpening method to apply to the image.
el: Επιλέξτε εδώ τη μέθοδο όξυνσης που θα εφαρμοστεί στην εικόνα.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
el: Οξύτητα ίση με 0 δεν έχει αποτέλεσμα, ενώ 1 και πάνω ορίζει την ακτίνα της μήτρας όξυνσης που καθορίζει το βαθμό όξυνσης της εικόνας.

en: Radius:
el: Ακτίνα:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
el: Η τιμή ακτίνας είναι η τιμή της ακτίνας της μήτρας του Gaussian θαμπώματος που χρησιμοποιείται για τον καθορισμό του βαθμού θαμπώματος της εικόνας.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
el: Η τιμή διαφοράς μεταξύ αρχικής και θαμπωμένης εικόνας που προστίθεται πάνω στην αρχική.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
el: Το κατώφλι ως κλάσμα της μέγιστης τιμής φωτεινότητας, που θα εφαρμοστεί στη ποσότητα διαφοράς.

en: Suppress color noise.
el: Καταστολή χρωματικού θορύβου.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
el: Μια επιλογή εφαρμογής φίλτρου στο κανάλι φωτεινότητας με μοναδικό σκοπό την καταστολή της ενίσχυσης του θορύβου στο χρώμα.

en: Circular sharpness:
el: Κυκλική οξύτητα:

en: Correlation:
el: Συσχέτιση:

en: Noise filter:
el: Φίλτρο θορύβου:

en: Gaussian sharpness:
el: Gaussian οξύτητα:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
el: Αυτή είναι η οξύτητα της Gaussian συνέλιξης. Χρησιμοποιήστε αυτήν την παράμετρο όταν το θάμπωμά σας είναι Gaussian. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα πρέπει να ορίσετε την τιμή αυτή στο 0, επειδή δημιουργεί άσχημα τεχνουργήματα. Όταν χρησιμοποιείτε μη μηδενικές τιμές πιθανότατα θα πρέπει να αυξήσετε τις παραμέτρους συσχέτισης ή/και φίλτρου θορύβου.

en: Matrix size:
el: Μέγεθος μήτρας:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
el: Αυτή η παράμετρος ορίζει το μέγεθος της μήτρας μετασχηματισμού. Αυξάνοντας το πλάτος της μήτρας μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά αν έχετε επιλέξει μεγάλες τιμές για κυκλική ή Gaussian όξυνση.

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
el: Το "%1" δεν είναι αρχείο ρυθμίσεων επανεστίασης.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
el: Αδυναμία φόρτωσης ρυθμίσεων από το αρχείο επανεστίασης φωτογραφίας.

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης ρυθμίσεων στο αρχείο επανεστίασης φωτογραφίας.

en: Unsharp Mask Tool
el: Εργαλείο μάσκας αναίρεσης όξυνσης

en: Content-Aware Filter
el: Ποσοστό με υπολογισμό περιεχομένου

en: Main angle:
el: Κύρια γωνία:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
el: Η γωνία σε μοίρες κατά την οποία θα περιστραφεί η εικόνα. Μία θετική γωνία περιστρέφει την εικόνα δεξιόστροφα, ενώ μία αριστερή γωνία την περιστρέφει αριστερόστροφα.

en: Fine angle:
el: Ακριβής ρύθμιση γωνίας:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
el: Αυτή η τιμή θα προστεθεί στην κύρια γωνία για να ορισθεί η τελική γωνία.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εφαρμόσετε ένα φίλτρο εξομάλυνσης στην περιστραμμένη εικόνα. Η εξομάλυνση της εικόνας προορισμού, θα θαμπώσει ελάχιστα την εικόνα.

en: Auto-crop:
el: Αυτόματη περικοπή:

[ctx: no autocrop]
en: None
el: Καμία

en: Widest Area
el: Πλατύτερη περιοχή

en: Largest Area
el: Μεγαλύτερη περιοχή

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
el: Επιλέξτε εδώ τη μέθοδο επεξεργασίας αυτόματης περικοπής για την αφαίρεση των μαύρων πλαισίων γύρω από την περιστραμμένη εικόνα.

en: White Balance Tool
el: Εργαλείο ισορροπίας λευκού

en: Embed Original File
el: Ενσωμάτωση αρχικού αρχείου

en: Lossless Compression
el: Μη απωλεστική συμπίεση

en: JPEG Preview:
el: Προεπισκόπηση JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
el: Καμία

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
el: Μεσαίο μέγεθος

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
el: Πλήρες μέγεθος

en: Relative Path
el: Σχετική διαδρομή

en: Deletion Time
el: Ώρα διαγραφής

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
el: Η βάση δεδομένων δεν είναι έγκυρη. Η ρύθμιση «DBFaceVersion» δεν υπάρχει. Η τρέχουσα έκδοση του σχήματος της βάσης δεδομένων δεν μπορεί να αναλυθεί. Δοκιμάστε να ξεκινήσετε με μια κενή βάση δεδομένων.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
el: Η βάση δεδομένων έχει χρησιμοποιηθεί με μια πιο πρόσφατη έκδοση του digiKam και έχει ενημερωθεί με ένα σχήμα βάσης δεδομένων που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την παρούσα έκδοση. (Αυτό σημαίνει ότι η παρούσα έκδοση digiKam είναι πολύ παλιά, ή ότι η έκδοση της βάσης δεδομένων είναι πολύ πρόσφατη.) Χρησιμοποιήστε την πιο πρόσφατη έκδοση του digikam που χρησιμοποιούσατε πριν.

en: Failed to create tables in database.
    %1
el: Αποτυχία δημιουργίας πινάκων στη βάση δεδομένων.
    %1

en: Writing metadata to files
el: Εγγραφή μεταδεδομένων σε αρχεία

en: Revising Exif Orientation tags
el: Αναθεώρηση ετικετών προσανατολισμού Exif

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
el: Τελείωμα εργασιών

en: Assigning image tags
el: Ορισμός ετικετών στις εικόνες

en: Removing image tags
el: Αφαίρεση ετικετών εικόνων

en: Assigning image pick label
el: Ορισμός τίτλου επιλογής εικόνας

en: Assigning image color label
el: Ορισμός τίτλου χρώματος εικόνας

en: Assigning image ratings
el: Ορισμός αξιολόγησης σε εικόνες

en: Editing group
el: Επεξεργασία ομάδας

en: Updating orientation in database
el: Ενημέρωση προσανατολισμού στη βάση δεδομένων

en: Applying metadata
el: Μεταδεδομένα σε εφαρμογή

en: Rotating images
el: Περιστροφή εικόνων

en: Copying attributes
el: Αντιγραφή ιδιοτήτων

en: Process Items
el: Επεξεργασία αντικειμένων

en: Failed to revise Exif orientation these files:
el: Αποτυχία διόρθωσης του προσανατολισμού Exif στα αρχεία:

en: Failed to transform these files:
el: Αποτυχία στο μετασχηματισμό αυτών των αρχείων:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
el: Εφαρμογή εκκρεμών αλλαγών σε μεταδεδομένα

en: Apply pending changes to metadata
el: Εφαρμογή εκκρεμών αλλαγών σε μεταδεδομένα

en: No pending metadata synchronization
el: Χωρίς συγχρονισμό εκκρεμοτήτων σε μεταδεδομένα

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
el: Αν έχει ενεργοποιηθεί ο καθυστερημένος συγχρονισμός στις ρυθμίσεις των μεταδεδομένων, η γραμμή κατάστασης θα εμφανίζει το πλήθος των αντικειμένων σε αναμονή συγχρονισμού

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
el[0]: 1 αρχείο αναμένει συγχρονισμό
el[1]: %1 αρχεία αναμένουν συγχρονισμό

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
el: Το χρώμα του φόντου υποδηλώνει την καθολική κατάσταση φίλτρου της εικόνας, συμπεριλαμβάνοντας όλες τις ρυθμίσεις φίλτρου από τη δεξιά πλευρική γραμμή.
    
    ΧΩΡΙΣ ΧΡΩΜΑ: κανένα ενεργό φίλτρο, όλα τα αντικείμενα είναι ορατά.
    ΚΟΚΚΙΝΟ: φιλτράρισμα ενεργό, αλλά κανένα ταίριασμα.
    ΠΡΑΣΙΝΟ: το φίλτρο(α) ταιριάζει σε τουλάχιστον ένα αντικείμενο.
    
    Κινήστε το δρομέα του ποντικιού πάνω από αυτό το κείμενο για να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες για τα ενεργά φίλτρα.
    Πατήστε το κουμπί επαναφοράς στη δεξιά πλευρά για να διαγράψετε όλες τις ρυθμίσεις φίλτρου.
    Πατήστε το κουμπί Ρυθμίσεις στη δεξιά πλευρά για άνοιγμα του πίνακα φίλτρων.

en: Reset all active filters
el: Επαναφορά όλων των ενεργών φίλτρων

en: Open filter settings panel
el: Άνοιγμα πίνακα ρυθμίσεων φίλτρου

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
el: <nobr><b>Ενεργά φίλτρα:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
el: <nobr><b>Ενεργό φίλτρο:</b></nobr>

en: No active filter
el: Κανένα ενεργό φίλτρο

en: One active filter
el: Ένα ενεργό φίλτρο

en: 1 active filter | %1 active filters
el[0]: 1 ενεργό φίλτρο
el[1]: %1 ενεργά φίλτρα

en: No geo filtering
el: Χωρίς γεωγραφικό φιλτράρισμα

en: Images with coordinates
el: Εικόνες με συντεταγμένες

en: Images without coordinates
el: Εικόνες χωρίς συντεταγμένες

en: Filter by geolocation
el: Φίλτρο με βάση γεωτοποθέτηση

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
el: Επιλέξτε πώς η γεωτοποθέτηση θα επηρεάσει την εμφάνιση των εικόνων.

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Image Files
el: Αρχεία εικόνας

en: RAW Files
el: Ακατέργαστα αρχεία RAW

en: DNG Files
el: Αρχεία DNG

en: No RAW Files
el: Όχι ακατέργαστα αρχεία RAW

en: JPEG Files
el: Αρχεία JPEG

en: PNG Files
el: Αρχεία PNG

en: TIFF Files
el: Αρχεία TIFF

en: Audio Files
el: Αρχεία ήχου

en: Filter by file type
el: Φίλτρο ανά τύπο αρχείου

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
el: Επιλέξτε την τιμή αξιολόγησης για το φιλτράρισμα του περιεχομένου των λευκωμάτων. Χρησιμοποιήστε το σχετικό αναδυόμενο μενού για τον ορισμό των συνθηκών της αξιολόγησης.

en: Rating greater than or equal to %1.
el: Αξιολόγηση μεγαλύτερη ή ίση με %1.

en: Rating equal to %1.
el: Αξιολόγηση ίση με %1.

en: Rating less than or equal to %1.
el: Αξιολόγηση μικρότερη ή ίση με %1.

en: Rating Filter Options
el: Επιλογές φίλτρου αξιολόγησης

en: Greater Than or Equals Condition
el: Συνθήκη μεγαλύτερου ή ίσου

en: Equals Condition
el: Συνθήκη ίσου

en: Less Than or Equals Condition
el: Συνθήκη μικρότερου ή ίσου

en: Exclude Items Without Rating
el: Αποκλεισμός αντικειμένων χωρίς αξιολόγηση

en: Text quick filter (search)
el: Φίλτρο γρήγορης αναζήτησης κειμένου

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
el: Δώοτε μοτίβα αναζήτησης για το γρήγορο φιλτράρισμα της προβολής με ονόματα αντικειμένων, επιγραφών (σχολίων) και ετικετών

en: Text Search Fields
el: Πεδία αναζήτησης κειμένου

en: Defines which fields to search for the text in.
el: Καθορίζει σε ποια πεδία το κείμενο θα είναι κριτήριο αναζήτησης.

en: Item Name
el: Όνομα αντικειμένου

en: Item Title
el: Τίτλος αντικειμένου

en: Item Comment
el: Σχόλιο για αντικείμενο

en: Tag Name
el: Όνομα ετικέτας

en: Album Name
el: Νέο όνομα λευκώματος

en: Item Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων αντικειμένου

en: Item Pixel Size
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου αντικειμένου

en: Clear All
el: Καθάρισμα όλων

en: Select All
el: Επιλογή όλων

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
el: αισθητική ποιότητα εικόνας

en: File/Folder %1 does not exist anymore
el: Ο φάκελος %1 του αρχείου δεν υπάρχει πλέον

en: Album %1 does not exist anymore
el: Το λεύκωμα %1 δεν υπάρχει πλέον

en: A file or folder named %1 already exists in %2
el: Ένα αρχείο ή φάκελος με όνομα %1 υπάρχει ήδη στο %2

en: Could not move folder %1 to album %2
el: Αδυναμία μετακίνησης του φακέλου %1 στο λεύκωμα %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
el: Αδυναμία μετακίνησης του φακέλου %1 στο λεύκωμα %2. Ο φάκελος %1 αντιγράφτηκε στο λεύκωμα %2

en: Could not move file %1 to album %2
el: Αδυναμία μετακίνησης του αρχείου %1 στο λεύκωμα %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
el: Αδυναμία αντιγραφής του φακέλου %1 στο λεύκωμα %2

en: Could not copy file %1 to album %2
el: Αδυναμία αντιγραφής του αρχείου %1 στο λεύκωμα %2

en: File/Folder %1 does not exist
el: Το αρχείο/φάκελος %1 δεν υπάρχει

en: Album %1 could not be removed
el: Αδυναμία διαγραφής του λευκώματος %1

en: Image %1 could not be removed
el: Αδυναμία διαγραφής της εικόνας %1

en: Image with the same name %1 already there
el: Υπάρχει άλλη εικόνα με το ίδιο όνομα %1

en: Image %1 could not be renamed
el: Αδυναμία μετονομασίας της εικόνας %1

en: Flip Horizontal
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip Vertical
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Close message
el: Κλείσιμο μηνύματος

en: Visit digiKam project website
el: Επισκεφτείτε τον ιστοχώρο του digiKam

en: Aborting...
el: Εγκαταλείπει...

en: Cancel this operation.
el: Ακύρωση αυτής της λειτουργίας.

en: Open detailed progress dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου λεπτομερειών προόδου

en: No active process
el: Καμία ενεργή διεργασία

en: Hide detailed progress window
el: Απόκρυψη παραθύρου λεπτομερειών προόδου

en: Show detailed progress window
el: Εμφάνιση παραθύρου λεπτομερειών προόδου

en: Captions:
el: Επιγραφές:

en: Enter caption author name here.
el: Δώστε εδώ τον τίτλο με το όνομα του φωτογράφου.

en: <b>Altitude</b>:
el: <b>Υψόμετρο</b>:

en: <b>Latitude</b>:
el: <b>Γεωγρ.Πλάτος</b>:

en: <b>Longitude</b>:
el: <b>Γεωγρ.Μήκος</b>:

en: <b>Date</b>:
el: <b>Ημερομηνία</b>:

en: See more information on the Internet
el: Δείτε περισσότερες πληροφορίες στο Διαδίκτυο

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
el: Μετάβαση στο λεύκωμα αυτής της εικόνας

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
el: Μόνιμη απόκρυψη αντικειμένου

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
el: Μόνιμη εμφάνιση αντικειμένου

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Geolocation
el: Γεωτοποθέτηση

en: Count:
el: Αριθμός:

en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
el: 16 bits βάθος χρώματος

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
el: <para>Αν ενεργοποιηθεί, όλα τα RAW αρχεία θα αποκωδικοποιούνται με βάθος χρώματος 16-bit και χρήση γραμμικής γάμμα καμπύλης. Για να αποφύγετε την αποτύπωση σκοτεινής εικόνας στον επεξεργαστή, συνιστάται να χρησιμοποιείτε Διαχείριση χρώματος σε αυτήν τη λειτουργία.</para><para>Αν απενεργοποιηθεί, όλα τα RAW αρχεία θα αποκωδικοποιούνται με βάθος χρώματος 8-bit και καμπύλη γάμμα BT.709 και ένα λευκό σημείο 99ου εκατοστημορίου. Αυτή η λειτουργία είναι ταχύτερη από την αποκωδικοποίηση 16-bit.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
el: Παρεμβολή RGB ως τετράδα χρωμάτων

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
el: <title>Παρεμβολή RGB ως τετράδα χρωμάτων</title><para>Η προκαθορισμένη υπόθεση είναι ότι όλα τα πράσινα εικονοστοιχεία είναι ίδια. Αν τα άρτιων γραμμών πράσινα εικονοστοιχεία είναι περισσότερο ευαίσθητα στην υπεριώδη ακτινοβολία από εκείνα των περιττών γραμμών η διαφορά αυτή προκαλεί ένα μοτίβο πλέγματος στην έξοδο: με αυτήν την επιλογή λύνεται αυτό το πρόβλημα με ελάχιστη απώλεια λεπτομέρειας.</para><para>Συνοπτικά, αυτή η επιλογή θαμπώνει λίγο την εικόνα, αλλά εξαλείφει ψευδή 2x2 μοτίβα πλέγματος με τη μέθοδο ποιότητας VNG ή τα συγχέει με τη μέθοδο ποιότητας AHD.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
el: Επισκεφθείτε τον ιστοχώρο του έργου LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
el: Να μη γίνεται επιμήκυνση ή περιστροφή εικονοστοιχείων

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
el: <title>Να μη γίνεται επιμήκυνση ή περιστροφή εικονοστοιχείων</title><para>Για τις φωτογραφικές μηχανές Fuji Super CCD, να εμφανίζεται η εικόνα με κλίση 45 μοιρών. Για κάμερες με μη-τετράωνα εικονοστοιχεία, να μην επιμηκύνεται η εικόνα στη σωστή αναλογία διαστάσεων. Σε κάθε περίπτωση, αυτή η επιλογή εγγυάται ότι κάθε εικονοστοιχείο στην έξοδο αντιστοιχεί σε ένα RAW εικονοστοιχείο.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
el: Ποιότητα:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
el: Διγραμμική

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
el: Περατότητα:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
el: <title>Περατότητα</title><para>Ρυθμίστε εδώ τις περατότητες που χρησιμοποιεί μέσο φίλτρο και που εφαρμόζονται μετά την παρεμβολή στα κανάλια Κόκκινο-Πράσινο και Μπλε-Πράσινο.</para><para>Αυτή η ρύθμιση είναι διαθέσιμη μόνο για ειδικές επιλογές ποιότητας: <emphasis strong='true'>Διγραμμικό</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, και <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
el: Βελτίωση παρεμβολής

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
el: <title>Βελτίωση παρεμβολής</title><para>Αυτή η ρύθμιση είναι διαθέσιμη μόνο για λίγες επιλογές ποιότητας:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: ενεργοποιήστε το φίλτρο επαύξησης των χρωμάτων παρεμβολής.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: ενεργοποιήστε τη βελτίωση της επαυξημένης παρεμβολής του πραγματικού χρώματος για να βελτιωθεί η οξύτητα.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
el: Χρωματική ανασύνθεση

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
el: Μέθοδος:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
el: Προκαθορισμένο D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
el: Φωτογραφική μηχανή

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
el: Αυτόματα

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
el: Χειροκίνητα

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
el: <title>Ισορροπία λευκού</title><para>Διαμόρφωση της ακατέργαστης ισορροπίας λευκού:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Προκαθορισμένο D65</emphasis>: Χρήση μιας τυπικού φωτός ημέρας D65 ισορροπίας λευκού.</item><item><emphasis strong='true'>Φωτογραφική μηχανή</emphasis>: Χρήση της ισορροπίας λευκού ορισμένης από τη φωτογραφική μηχανή. Αν δεν είναι διαθέσιμη, γίνεται επαναφορά στην προκαθορισμένη ουδέτερη ισορροπία λευκού.</item><item><emphasis strong='true'>Αυτόματα</emphasis>: Υπολογίζει αυτόματα μια μέση τιμή ισορροπίας λευκού για όλην την εικόνα.</item><item><emphasis strong='true'>Χειροκίνητα</emphasis>: Ρυθμίζει προσαρμοσμένες τιμές επιπέδων θερμοκρασίας και πράσινου.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
el: <title>Θερμοκρασία</title><para>Ρυθμίστε εδώ τη θερμοκρασία χρώματος σε Kelvin.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
el: Πράσινο:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
el: <para>Ρυθμίστε εδώ το πράσινο συστατικό για τον έλεγχο του επιπέδου αφαίρεσης του χρώματος ματζέντα.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
el: Υψηλοί τόνοι:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
el: Συμπαγές λευκό

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
el: Απόσπαση

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
el: Ανάμιξη

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
el: Ανακατασκευή

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Do you want to do this operation on all group items?
el: Θέλετε να γίνει αυτή η λειτουργία για όλα τα αντικείμενα της ομάδας;

en: Remember choice for this operation
el: Απομνημόνευση επιλογής για αυτήν τη λειτουργία

en: Light Table
el: Φωτεινός πίνακας

en: Batch Queue Manager
el: Διαχειριστής ουράς για δέσμες εργασιών

en: Renaming
el: Μετονομασία

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
el: Εργαλεία (επεξεργαστής, πανόραμα, stack blending, ημερολόγιο, εξωτερικό πρόγραμμα)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
el: Λειτουργίες σχρτικές με μεταδεδομένα, τίτλους, αξιολογήσεις, ετικέτες, γεωγραφική θέση και διαδοχική εναλλαγή

en: Adding items to the Light Table
el: Προσθήκη αντικειμένων στο φωτεινό πίνακα

en: Adding items to the Batch Queue Manager
el: Προσθήκη αντικειμένων στο διαχειριστή ουράς για δέσμες εργασιών·

en: Opening items in the Slideshow
el: Άνοιγμα αντικειμένων στην προβολή διαφανειών

en: Renaming items
el: Μετονομασία αντικειμένων

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
el: Πολλά εργαλεία όπως επεξεργαστής, πανόραμα, stack blending, ημερολόγιο, συλλογή html και άνοιγμα με εξωτερικά προγράμματα

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
el: %1 στο %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
el: Δημιουργία "%1" στο %2

en: Create "%1"
el: Δημιουργία "%1"

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
el[0]: Η ετικέτα '%2' έχει μία υποετικέτα. Διαγράφοντάς την θα διαγραφεί και η υποετικέτα.
    Επιθυμείτε να συνεχίσετε;
el[1]: Η ετικέτα '%2' έχει %1 υποετικέτες. Διαγράφοντάς την θα διαγραφούν και οι υποετικέτες.
    Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
el[0]: Η ετικέτα '%2' έχει οριστεί σε ένα αντικείμενο. Θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Η ετικέτα '%2' έχει οριστεί σε %1 αντικείμενα. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Delete '%1' tag?
el: Διαγραφή της ετικέτας '%1';

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
el: Οι ετικέτες '%1' έχουν μία ή περισσότερες υποετικέτες. Διαγράφοντάς τις θα διαγραφούν και οι υποετικέτες.
    Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
el: Οι ετικέτες '%1' έχουν οριστεί σε ένα ή περισσότερα αντικείμενα. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Delete '%1' tag(s)?
el: Διαγραφή '%1' ετικετών;

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
el[0]: Η ετικέτα προσώπου '%2' έχει οριστεί σε ένα τουλάχιστον αντικείμενο. Θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Οι ετικέτες προσώπου '%2' έχουν οριστεί σε ένα τουλάχιστον αντικείμενο. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Remove face tag? | Remove face tags?
el[0]: Να αφαιρεθεί η ετικέτα προσώπου;
el[1]: Να αφαιρεθούν οι ετικέτες προσώπου;

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
el[0]: Να αφαιρεθεί από τις εικόνες η ετικέτα που αντιστοιχεί σε αυτήν την ετικέτα προσώπου;
el[1]: Να αφαιρεθούν από τις εικόνες οι %1 ετικέτες που αντιστοιχούν σε αυτές τις ετικέτες προσώπου;

en: Assign Rating "%1 Star"
el: Ορισμός αξιολόγησης "%1 αστέρι"

en: Assign Pick Label "%1"
el: Ορισμός τίτλου επιλογής "%1"

en: Assign Color Label "%1"
el: Ορισμός τίτλου χρώματος "%1"

en: Assign Tag "%1"
el: Ορισμός ετικέτας "%1"

en: Add to List
el: Προσθήκη στη λίστα

en: Add selected tags to Quick Access List
el: Προσθήκη επιλεγμένων ετικετών στη λίστα γρήγορης πρόσβασης

en: Delete Tags
el: Διαγραφή ετικετών

en: Edit Tag Title
el: Επεξεργασία τίτλου ετικέτας

en: Reset Tag Icon
el: Επαναφορά εικονιδίου ετικέτας

en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Expand Tag Tree
el: Επέκταση δέντρου ετικετών

en: Remove Tag from Images
el: Διαγραφή ετικέτας από τις εικόνες

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
el[0]: Η ετικέτα %2 έχει μία ή περισσότερες υποετικέτες. Με τη διαγραφή της θα διαγραφούν και οι υποετικέτες. Επιθυμείτε να συνεχίσετε;
el[1]: Οι ετικέτες %2 έχουν μία ή περισσότερες υποετικέτες. Με τη διαγραφή των ετικετών θα διαγραφούν και οι υποετικέτες. Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
el[0]: Η ετικέτα %2 έχει οριστεί σε ένα ή περισσότερα αντικείμενα. Θέλετε να τη διαγράψετε;
el[1]: Οι ετικέτες %2 έχουν οριστεί σε ένα ή περισσότερα αντικείμενα. Θέλετε να τις διαγράψετε;

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
el[0]: Να διαγραφεί η ετικέτα %2;
el[1]: Να διαγραφούν οι ετικέτες %2;

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
el: Αυτή η λειτουργία θα απαιτήσει πολύ χρόνο ανάλογα με το μέγεθος της συλλογής.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
el: Αυτή η λειτουργία θα καθαρίσει όλες τις ετικέτες από τη βάση μόνο.
    Για να εφαρμόσετε τις αλλαγές σε αρχεία, πρέπει να επιλέξετε να γίνει ετεροχρονισμένα η εγγραφή μεταδεδομένων στο αρχείο.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
el[0]: Επιθυμείτε την αφαίρεση της επιλεγμένης ετικέτας από όλες τις εικόνες;
el[1]: Επιθυμείτε την αφαίρεση των επιλεγμένων ετικετών από όλες τις εικόνες;

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
el: Προσθήκη νέας ετικέτας στην τρέχουσα. Η τρέχουσα είναι εκείνη στην οποία έγινε κλικ πιο πρόσφατα.

en: Edit title from selected tag.
el: Επεξεργασία τίτλου από επιλεγμένη ετικέτα.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
el: Επαναφορά εικονιδίου στις επιλεγμένες ετικέτες. Λειτουργεί με πολλαπλή επιλογή.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
el: Αντιστροφή επιλογής. Μόνο ορατά αντικείμενα θα επιλεγούν

en: Selected items will be expanded
el: Τα επιλεγμένα αντικείμενα θα επεκταθούν

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
el: Διαγραφή επιλεγμένων ετικετών από εικόνες. Λειτουργεί με πολλαπλή επιλογή.

en: Write Tags from Database to Image
el: Εγγραφή ετικετών από τη βάση δεδομένων σε εικόνα

en: Read Tags from Image
el: Ανάγνωση ετικετών από εικόνα

en: Wipe all tags from Database only
el: Καθαρισμός όλων των ετικετών από τη βάση δεδομένων μόνο

en: Write Tags Metadata to Image.
el: Εγγραφή μεταδεδομένων ετικετών σε εικόνα.

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
el: Διαγραφή όλων των ετικετών από τη βάση δεδομένων μόνο. Δεν θα γίνει συγχρονισμός με αρχεία. Προχωρήστε με προσοχή.

en: Toggle Auto
el: Εναλλαγή αυτόματου

[ctx: no auto toggle]
en: None
el: Καθόλου

[ctx: toggle child tags]
en: Children
el: Απόγονοι

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
el: Γονείς

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
el: Και τα δύο

en: Enter tag name here...
el: Εισάγετε εδώ όνομα ετικέτας...

en: &Icon:
el: Ε&ικονίδιο:

en: &Shortcut:
el: &Συντόμευση:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
el: <p><b>Σημείωση</b>: αυτή η συντόμευση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καταχωρήσει ετικέτες σε αντικείμενα.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
el: <b>Δημιουργία νέας ετικέτας</b>

en: An error occurred during tag creation:
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη δημιουργία ετικέτας:

en: Tag Path
el: Διαδρομή ετικέτας

en: Expand Selected Recursively
el: Αναδρομική επέκταση επιλεγμένων

en: No Recently Assigned Tags
el: Χωρίς πρόσφατα ορισμένες ετικέτες

en: Recently Assigned Tags
el: Πρόσφατα καταχωρισμένες ετικέτες

en: Add New Tag...
el: Προσθήκη νέας ετικέτας...

en: More Tags...
el: Περισσότερες ετικέτες...

en: Assign this Tag
el: Ορισμός αυτής της ετικέτας

en: Remove this Tag
el: Αφαίρεση αυτής της ετικέτας

en: Go to this Tag
el: Μετάβαση σε αυτήν την ετικέτα

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
el: Δώστε εδώ το Informative Provider Reference. Το I.P.R είναι ένα επίσημο όνομα του XMP/NAA, που ταυτοποιεί τον πάροχο ενδείξεων περιεχομένου. Η προκαθορισμένη τιμή για το I.P.R είναι "XMP" αν χρησιμοποιείται ένας τυπικός κώδικας αναφοράς.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
el: Δώστε εδώ το Subject Reference Number. Προσφέρει έναν αριθμητικό κώδικα που δηλώνει το όνομα του θέματος συν προαιρετικά στοιχεία του θέματος και λεπτομερή ονόματα στη γλώσσα της υπηρεσίας. Ο Subject Reference Number είναι ένας αριθμός από 01000000 έως 17999999 και αντιπροσωπεύει μια γλωσσικά ανεξάρτητη διεθνή αναφορά σε ένα θέμα. Ένα θέμα ορίζεται από το Reference Number and αντίστοιχα ονόματα από μια τυπική λίστα που δίνει το XMP/NAA. Αν χρησιμοποιείται ένας τυπικός κώδικας αναφοράς, αυτές οι λίστες είναι οι εκδόσεις της Αγγλικής γλώσσας. Το πεδίο αυτό περιορίζεται σε κώδικα 8 ψηφίων.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
el: Δώστε εδώ το Subject Name. Θα χρησιμοποιηθεί η Αγγλική γλώσσα αν επιλέξετε έναν τυπικό κώδικα αναφοράς XMP/NAA.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
el: Δώστε εδώ το Subject Matter Name. Θα χρησιμοποιηθεί η Αγγλική γλώσσα αν επιλέξετε έναν τυπικό κώδικα αναφοράς XMP/NAA.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
el: Δώστε εδώ το Subject Detail Name. Θα χρησιμοποιηθεί η Αγγλική γλώσσα αν επιλέξετε έναν τυπικό κώδικα αναφοράς XMP/NAA.

en: Author Names:
el: Ονόματα συγγραφέων:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
el: Δώστε τα ονόματα των δημιουργών της φωτογραφίας. Χρησιμοποιήστε το ερωτηματικό για διαχωριστικό.

en: Authors' Positions:
el: Θέσεις συγγραφέων:

en: Enter the job titles of the authors here.
el: Δώστε εδώ τους επαγγελματικούς τίτλους των φωτογράφων.

en: Enter the photograph credit here.
el: Επιλέξτε εδώ την προσωπική αναγνώριση για τη φωτογραφία.

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
el: Δώστε εδώ τη σημείωση για το copyright για να προσδιοριστούν οι τρέχοντες κάτοχοι του copyright.

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
el: Δώστε εδώ τη λίστα οδηγιών για τη νομικά ορθή χρήση ενός πόρου.

en: Enter the original owner of the photograph here.
el: Επιλέξτε εδώ τον αρχικό κάτοχο της φωτογραφίας.

en: Instructions:
el: Οδηγίες:

en: Enter the editorial notice here.
el: Επιλέξτε εδώ τη σημείωση σύνταξης.

en: Rights
el: Δικαιώματα

en: Enter the city of contents here.
el: Δώστε εδώ την πόλη των περιεχομένων.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει το όνομα της πόλης όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
el: Δώστε εδώ το δημοτικό διαμέρισμα της πόλης των περιεχομένων.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει το δημοτικό διαμέρισμα της πόλης όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
el: Δώστε εδώ την περιφέρεια ή την πολιτεία των περιεχομένων.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει την περιφέρεια ή την πολιτεία όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ τη χώρα όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
el: Δώστε εδώ το όνομα της πόλης του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει το όνομα της πόλης διαμονής του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
el: Δώστε εδώ το όνομα της χώρας του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει το όνομα της χώρας διαμονής του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Enter the address of the lead author here.
el: Δώστε εδώ τη διεύθυνση του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει τη διεύθυνση διαμονής του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Postal Code:
el: Ταχυδρομικός Κώδικας:

en: Enter the postal code of the lead author here.
el: Δώστε εδώ τον ταχυδρομικό κώδικα του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει τον ταχυδρομικό κώδικα διαμονής του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Province:
el: Περιφέρεια:

en: Enter the province of the lead author here.
el: Δώστε εδώ την περιφέρεια του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει την περιφέρεια διαμονής του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Enter the email of the lead author here.
el: Δώστε εδώ τη διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει τη διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
el: Δώστε εδώ το τηλέφωνο του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει τον αριθμό τηλεφώνου του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
el: Δώστε εδώ το URL του ιστοτόπου του επικεφαλής δημιουργού.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
el: <p>Το πεδίο αυτό πρέπει να περιέχει το URL του ιστοχώρου του επικεφαλής δημιουργού.</p>

en: Subjects
el: Θέματα

en: Template:
el: Πρότυπο:

en: Open metadata template editor
el: Άνοιγμα επεξεργαστή προτύπων μεταδεδομένων

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ την ενέργεια που θα πραγματοποιηθεί με το πρότυπο μεταδεδομένων.</p><p><b>Για αφαίρεση</b>: διαγράψτε το ήδη καθορισμένο πρότυπο.</p><p><b>Χωρίς αλλαγή</b>: Μην πειράξετε τις πληροφορίες του προτύπου.</p><p>Όλες οι άλλες τιμές είναι τίτλοι προτύπων που διαχειρίζεται το digiKam. Η επιλογή ενός θα σημαίνει και καταχώριση πληροφοριών.</p>

en: To remove
el: Για αφαίρεση

en: Do not change
el: Χωρίς αλλαγή

en: Names:
el: Ονόματα:

en: Usages:
el: Χρήσεις:

en: No or invalid size specified
el: Δεν ορίσθηκε μέγεθος ή ορίσθηκε μη έγκυρο μέγεθος

en: Thumbnail is null
el: Η εικόνα επισκόπησης είναι κενή

en: File does not exist or is not a file
el: Το αρχείο δεν υπάρχει ή δεν είναι αρχείο

en: Cannot create thumbnail for %1
el: Αδυναμία δημιουργίας εικόνας επισκόπησης για το %1

en: Error message: %1
el: Μήνυμα σφάλματος: %1

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
el: Ken Burns - Μείωση εστιακής απόστασης

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
el: Ken Burns - Αύξηση εστιακής απόστασης

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
el: Ken Burns - Πανοραμική κίνηση προς τα δεξιά

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
el: Ken Burns - Πανοραμική κίνηση προς τα αριστερά

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
el: Ken Burns - Πανοραμική κίνηση προς τη βάση

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
el: Ken Burns - Πανοραμική κίνηση προς την κορυφή

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
el: Τυχαίο

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
el: Καμία

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
el: Σκακιέρα

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
el: Τήξη

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
el: Σάρωση

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
el: Ψηφιδωτό

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
el: Κυβισμός

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
el: Αύξηση μεγέθους

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
el: Οριζόντιες γραμμές

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
el: Κατακόρυφες γραμμές

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
el: Κλείσιμο κύκλου

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
el: Κλείσιμο πολλαπλών κύκλων

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
el: Σπειροειδές άνοιγμα

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
el: Κηλίδες

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
el: Ομαλό κλείσιμο

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
el: Ολίσθηση προς τα δεξιά

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
el: Ολίσθηση προς τα αριστερά

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
el: Ολίσθηση προς τη βάση

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
el: Ολίσθηση προς την κορυφή

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
el: Ώθηση προς τα δεξιά

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
el: Ώθηση προς τα αριστερά

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
el: Ώθηση προς τη βάση

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
el: Ώθηση προς την κορυφή

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
el: Εναλλαγή από αριστερά προς τα δεξιά

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
el: Εναλλαγή από δεξιά προς τα αριστερά

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
el: Εναλλαγή από κορυφή προς τη βάση

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
el: Εναλλαγή από τη βάση προς την κορυφή

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
el: Άνοιγμα με θάμπωμα

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
el: Κελίσιμο με θάμπωμα

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
el: Τυχαίο

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
el: Επαναφορά στην προκαθορισμένη τιμή

en: Binary not found.
el: Το εκτελέσιμο δεν βρέθηκε.

en: Minimal version number required for this binary is %1
el: Ο ελάχιστος αριθμός έκδοσης που απαιτείται για αυτό το εκτελέσιμο είναι ο %1

en: Find
el: Εύρεση

en:  or <a href="%1">download</a>
el:  ή <a href="%1">λήψη</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
el: <qt><p><font color="red"><b>Προειδοποίηση:</b> Κάποια απαραίτητα εκτελέσιμα δεν βρέθηκαν στο σύστημά σας. Αν τα έχετε εγκατεστημένα, κάνετε κλικ στο κουμπί 'Εύρεση' για να τα αναζητήσετε τοπικά, διαφορετικά εγκαταστήστε τα με λήψη για να προχωρήσετε.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
el: Ανιχνεύθηκε έκδοση ανάπτυξης. Δεν υπάρχει εγγύηση για τη συμπεριφορά αυτού του εκτελέσιμου.

en: Change
el: Αλλαγή

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: If Target File Exists:
el: Αν το αρχείο προορισμού υπάρχει:

en: Store as a different name
el: Αποθήκευση με διαφορετικό όνομα

en: Overwrite automatically
el: Αυτόματη αντικατάσταση

en: No options available
el: Καμία διαθέσιμη επιλογή

en: System Font
el: Γραμματοσειρά συστήματος

en: Custom Font
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Loading...
el: Φορτώνει...

en: Embedded JPEG Preview
el: Προεπισκόπηση ενσωματωμένης JPEG

en: Half Size Raw Preview
el: Προεπισκόπηση Raw σε μισό μέγεθος

en: Reduced Size Preview
el: Προεπισκόπηση μειωμένου μεγέθους

en: Failed to load image
el: Αποτυχία φόρτωσης της εικόνας

en: Pan the image to a region
el: Πανοραμική κίνηση εικόνας σε μια περιοχή

en: Used filters
el: Χρησιμοποιημένα φίλτρα

en: Remove filter
el: Αφαίρεση φίλτρου

en: Show available versions in a list
el: Εμφάνιση διαθέσιμων εκδόσεων σε λίστα

en: Show available versions as a tree
el: Εμφάνιση διαθέσιμων εκδόσεων σε δένδρο

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
el: Εμφάνιση διαθέσιμων εκδόσεων και των εφαρμοζόμενων φίλτρων σε μια συνδυασμένη λίστα

en: Uncalibrated color space
el: Αβαθμονόμητος χρωματικός χώρος

en: No profile available...
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο προφίλ...

en: Perceptual
el: Αντιληπτικό

en: Relative Colorimetric
el: Σχετικό χρωματομετρικό

en: Absolute Colorimetric
el: Απόλυτο χρωματομετρικό

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
el: <ul><li><p>Η <b>αντιληπτική ένταση</b> έχει σαν αποτέλεσμα τη συμπίεση ή την επέκταση της πλήρους γκάμας χρωμάτων της εικόνας έτσι ώστε να συμπληρωθεί η γκάμα χρωμάτων της συσκευής προορισμού. Η ισορροπία του γκρι διατηρείται άλλα όχι και η χρωματομετρική ακρίβεια.</p><p>Με άλλα λόγια, αν κάποια χρώματα της εικόνας βρίσκονται εκτός του εύρους χρωμάτων που μπορεί να αποτυπώσει η συσκευή εξόδου, η ένταση χρώματος θα έχει σαν αποτέλεσμα την τοποθέτηση όλων των χρωμάτων της εικόνας μέσα στο εύρος που μπορεί να αποτυπωθεί ενώ ταυτόχρονα διατηρείται όσο αυτό είναι δυνατό η σχέση μεταξύ των χρωμάτων.</p><p>Αυτή η ένταση είναι κατάλληλη κυρίως για εμφάνιση φωτογραφιών και εικόνων, και είναι η προκαθορισμένη ένταση.</p></li><li> <p>Η <b>απόλυτη χρωματομετρική ένταση</b> έχει σαν αποτέλεσμα την προσαρμογή των χρωμάτων εκτός του εύρους αποτύπωσης της συσκευής εξόδου στο κοντινότερο χρώμα που μπορεί να αποτυπωθεί, ενώ τα υπόλοιπα χρώματα δεν τροποποιούνται.
    Αυτή η ένταση διατηρεί το λευκό σημείο και είναι κατάλληλη για χρώματα κουκκίδας (Pantone, TruMatch, χρώματα logo, ...).</p></li><li> <p>Η <b>σχετική χρωματομετρική ένταση</b> έχει σαν αποτέλεσμα όλα τα χρώματα που βρίσκονται εκτός του εύρους αποτύπωσης της συσκευής εξόδου να αντικατασταθούν από το κοντινότερο χρώμα, ενώ όλα τα υπόλοιπα χρώματα δεν τροποποιούνται. Η διόρθωση έντασης εκτύπωσης δε διατηρεί το λευκό σημείο.</p></li><li> <p>Η <b>ένταση κορεσμού</b> διατηρεί τον κορεσμό των χρωμάτων της εικόνας με πιθανό κόστος στην απόχρωση και στο χρωματικό εύρος.</p><p>Η υλοποίηση αυτής της έντασης παραμένει κατά κάποιο τρόπο προβληματική, και το εργάζεται ακόμη σε μεθόδους για την επίτευξη των επιθυμητών αποτελεσμάτων.</p><p>Αυτή η ένταση είναι κατάλληλη κυρίως για γραφικά επιχειρήσεων όπως τα διαγράμματα, όπου είναι περισσότερο σημαντικό τα χρώματα να είναι ζωντανά και με αντίθεση μεταξύ τους και όχι η διατήρηση κάποιου συγκεκριμένου χρώματος.</p></li></ul>

en: 1 Image | %1 Images
el[0]: 1 εικόνα
el[1]: %1 εικόνες

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Drag to reposition
el: Προσέλκυση για επανατοποθέτηση

en: Show Thumbbar
el: Εμφάνιση γραμμής επισκόπησης

en: Tags Manager
el: Διαχειριστής ετικετών

en: Face Detection
el: Ανίχνευση χαρακτηριστικών προσώπου

en: Developer and Windows port
el: Προγραμματιστής και μεταφορά στα Windows

en: Color Management
el: Διαχείριση χρωμάτων

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
el: Σχεδιασμός, εικονίδια, λογότυπο, λεζάντα, προτάσεις περιβάλλοντος, δοκιμαστής beta

en: Bug reports and patches
el: Αναφορά σφαλμάτων και διορθώσεις

en: Webmaster
el: Διαχειριστής ιστού

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
el: Συγγραφέας εγχειριδίου, δοκιμαστής άλφα, διαχειριστής ιστού

en: Beta tester
el: Δοκιμαστής beta

en: Feedback and patches. Handbook writer
el: Σχόλια και διορθώσεις. Συγγραφέας εγχειριδίου

en: digiKam website banner and application icons
el: Λογότυπο ιστοσελίδας του digiKam και εικονίδια εφαρμογής

en: digiKam website, Feedback
el: Ιστότοπος digiKam, σχόλια

en: Bug reports, feedback and icons
el: Αναφορά σφαλμάτων, αποστολή εμπειρίας χρήσης και εικονίδια

en: Developer (2004-2005)
el: Προγραμματιστής (2004-2005)

en: Developer (2004)
el: Προγραμματιστής (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
el: Γενικά

en: Components Information
el: Πληροφορίες συστατικών

en: Supported RAW Cameras
el: Υποστηριζόμενες φωτογραφικές RAW

en: Donate...
el: Δωρεά...

en: Contribute...
el: Συνεισφορά...

en: Database Statistics
el: Στατιστικά βάσης δεδομένων

en: Size: %1
el: Μέγεθος: %1

[ctx: default theme name]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: EXIF viewer
el: Προβολή EXIF

en: Makernotes viewer
el: Προβολή Makernotes

en: IPTC viewer
el: Προβολή IPTC

en: XMP viewer
el: Προβολή XMP

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
el: <b>Τίτλος: </b><p>%1</p><b>Τιμή: </b><p>%2</p><b>Περιγραφή: </b><p>%3</p>

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: No description available
el: Μη διαθέσιμη περιγραφή

en: EXIF File to Save
el: Αρχείο EXIF για αποθήκευση

en: EXIF binary Files (*.exif)
el: Δυαδικά αρχεία EXIF (*.exif)

en: IPTC Records
el: Εγγραφές IPTC

en: IPTC File to Save
el: Αρχείο IPTC για αποθήκευση

en: IPTC binary Files (*.iptc)
el: Δυαδικά αρχεία IPTC (*.iptc)

en: Interoperability
el: Διαλειτουργικότητα

en: Image Information
el: Πληροφορίες εικόνας

en: Photograph Information
el: Πληροφορίες φωτογραφίας

en: Global Positioning System
el: Παγκόσμιο σύστημα εντοπισμού

en: Embedded Thumbnail
el: Ενσωματωμένη εικόνα επισκόπησης

en: IIM Envelope
el: Φάκελος IIM

en: IIM Application 2
el: IIM Εφαρμογή 2

en: Additional Exif Properties
el: Πρόσθετες ιδιότητες Exif

en: Camera Raw
el: Ακατέργαστο Raw κάμερας

en: digiKam schema
el: digiKam σχήμα

en: Exif-specific Properties
el: Ειδικές ιδιότητες Exif

en: IPTC Extension schema
el: Σχήμα επέκτασης IPTC

en: PLUS License Data Format Schema
el: Σχήμα PLUS License Data Format

en: TIFF Properties
el: Ιδιότητες TIFF

en: Basic Schema
el: Βασικό σχήμα

en: Basic Job Ticket
el: Εισιτήριο βασικής εργασίας

en: Dynamic Media
el: Δυναμικά μέσα

en: Media Management
el: Διαχείριση μέσων

en: Rights Management
el: Διαχείριση δικαιωμάτων

en: Paged-Text
el: Κείμενο σελίδα

en: XMP Schema
el: Σχήμα XMP

en: XMP File to Save
el: Αρχείο XMP για αποθήκευση

en: XMP text Files (*.xmp)
el: Αρχεία κειμένου XMP (*.xmp)

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Loading themes...
el: Φόρτωση θεμάτων...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
el: <p>Η διαδρομή των προφίλ ICC δεν είναι έγκυρη.</p><p>Αν θέλετε να τη διορθώσετε τώρα, επιλέξτε "Ναι", διαφορετικά, αν επιλέξετε "Όχι", το χαρακτηριστικό "Διαχείριση χρωμάτων" θα απενεργοποιηθεί μέχρι να διορθώσετε το πρόβλημα</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
el: %1 (%2 από %3)

en: Delete File
el: Διαγραφή αρχείου

en: Failed to save file: %1
el: Αποτυχία αποθήκευσης αρχείου: %1

en: Image saved successfully
el: Επιτυχής αποθήκευση εικόνας

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε το αρχείο "%1"
    Είστε σίγουροι;

en: &Themes
el: &Θέματα

en: Open folder
el: Άνοιγμα φακέλου

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
el: &Χρώμα

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
el: &Βελτίωση

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
el: &Μετασχηματισμός

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
el: &Διακόσμηση

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
el: Ε&φέ

en: Editor Window
el: Παράθυρο επεξεργαστή

en: Tool Tip
el: Υπόδειξη

en: RAW Decoding
el: Αποκωδικοποίηση RAW

en: Save Images
el: Αποθήκευση εικόνων

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Sort images by:
el: Ταξινόμηση εικόνων κατά:

[ctx: sort images by date]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: sort images by name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: sort images by size]
en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
el: Εδώ επιλέγετε τη μέθοδο ταξινόμησης των νέων φορτωμένων εικόνων κατά ημερομηνία, όνομα, ή μέγεθος στο δίσκο.

en: Reverse ordering
el: Αντίστροφη σειρά

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, οι νέες φορτωμένες εικόνες θα ταξινομηθούν κατά φθίνουσα σειρά.

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται ο τύπος αρχειοθέτησης πάνω από την εικόνα επισκόπησης.

en: &Show splash screen at startup
el: Εμ&φάνιση αρχικής οθόνης κατά την εκκίνηση

en: Sidebar tab title:
el: Τίτλος πλευρικής καρτέλας:

en: Only For Active Tab
el: Μόνο για ενεργή καρτέλα

en: For All Tabs
el: Για όλες τις καρτέλες

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για τη ρύθμιση εμφάνισης τίτλων στις πλευρικές καρτέλες.

en: Widget style:
el: Στιλ γραφικού συστατικού:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την προκαθορισμένη διακόσμηση και όψη παραθύρου.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση του κειμένου στις υποδείξεις.

en: File/Image Information
el: Πληροφορίες αρχείου/εικόνας

en: Show file name
el: Εμφάνιση ονόματος αρχείου

en: Set this option to display the image file name.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του ονόματος αρχείου της εικόνας.

en: Show file date
el: Εμφάνιση ημερομηνίας αρχείου

en: Set this option to display the image file date.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση της ημερομηνίας του αρχείου εικόνας.

en: Show file size
el: Εμφάνιση μεγέθους αρχείου

en: Set this option to display the image file size.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του μεγέθους αρχείου της εικόνας.

en: Show image type
el: Εμφάνιση τύπου αρχείου

en: Set this option to display the image type.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του τύπου αρχείου της εικόνας.

en: Show image dimensions
el: Εμφάνιση διαστάσεων εικόνας

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση των διαστάσεων της εικόνας σε εικονοστοιχεία.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του μοντέλου και του κατασκευαστή της φωτογραφικής που χρησιμοποιήθηκε για τη σύλληψη της εικόνας.

en: Show camera date
el: Εμφάνιση ημερομηνίας φωτογραφικής

en: Set this option to display the date when the image was taken.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση της ημερομηνίας σύλληψης της εικόνας.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση της τιμής διαφράγματος και εστιακής απόστασης της φωτογραφικής μηχανής κατά τη σύλληψη της εικόνας.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση των ρυθμίσεων έκθεσης και ευαισθησίας της φωτογραφικής μηχανής κατά τη σύλληψη της εικόνας.

en: Show camera mode and program
el: Εμφάνιση προγράμματος και λειτουργίας φωτογραφικής

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση της λειτουργίας και του προγράμματος της φωτογραφικής κατά τη σύλληψη της εικόνας.

en: Show camera flash settings
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων φλας

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση των ρυθμίσεων φλας της φωτογραφικής μηχανής κατά τη σύλληψη της εικόνας.

en: Show camera white balance settings
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων ισορροπίας λευκού

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση των ρυθμίσεων ισορροπίας λευκού χρώματος της φωτογραφικής κατά τη σύλληψη της εικόνας.

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
el: Ομαδοποίηση εδώ

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
el: δημιουργήθηκε : %1

en: By Name
el: Με όνομα

en: By Date
el: Κατά ημερομηνία

en: By File Size
el: Με μέγεθος αρχείου

en: Current Name
el: Τρέχον όνομα

en: New Name
el: Νέο όνομα

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
el: Η λίστα αυτή εμφανίζει τα αποτελέσματα του σχεδίου μετονομασίας. Τα κόκκινα αντικείμενα δηλώνουν μια σύγκρουση ονοματοδοσίας, ή επειδή το νέο όνομα είναι ίδιο με το τρέχον ή επειδή το όνομα έχει ήδη καταχωρηθεί σε ένα άλλο αντικείμενο.

en: Rename | Rename (%1 images)
el[0]: Μετονομασία
el[1]: Μετονομασία (%1 εικόνες)

en: Sort Images
el: Ταξινόμηση εικόνων

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
el: <b>Μετονομασία εικόνων. Παρακαλώ περιμένετε...</b>

en: Processing...
el: Επεξεργασία...

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
el: <p>Δώστε εδώ το σχέδιο μετονομασίας. Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά πρόσβασης για να προσθέσετε γρήγορα επιλογές μετονομασίας και τροποποιητές. Για περισσότερες εξηγήσεις, χρησιμοποιήστε το κουμπί πληροφοριών.</p>

en: Show a list of all available options
el: Εμφάνιση λίστας με όλες τις διαθέσιμες επιλογές

en: Modifiers
el: Τροποποιητές

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
el: <p>Προσθήκη τροποποιητή σε μια επιλογή μετονομασίας. Για να ενεργοποιήσετε αυτό το κουμπί, τοποθετήστε το δρομέα πίσω από μια επιλογή μετονομασίας ή από έναν ήδη καταχωρημένο τροποποιητή.</p>

en: Renaming Options
el: Επιλογές μετονομασίας

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
el: <p>Προσθήκη επιλογών μετονομασίας στη συμβολοσειρά ανάλυσης</p>

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
el: Οι τροποποιητές εφαρμόζονται σε κάθε επιλογή μετονομασίας.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
el: Είναι δυνατό να οριστούν πολλαπλοί τροποποιητές σε μια επιλογή, εφαρμόζονται με τη σειρά αντιστοίχησης.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
el: Βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε τα κουμπιά ταχείας πρόσβασης: ίσως παρέχουν πρόσθετη πληροφόρηση για επιλογές μετονομασίας και τροποποίησης.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
el: Η λίστα αρχείων μπορεί να ταξινομηθεί, απλά κάνετε δεξί κλικ πάνω της για να δείτε τα κριτήρια ταξινόμησης (περιβάλλον χρήσης λευκώματος μόνο).

en: Change Case
el: Αλλαγή κεφαλαίων-πεζών

en: change the case of a renaming option
el: αλλαγή κεφαλαίων-πεζών σε μια επιλογή μετονομασίας

en: Convert to uppercase
el: Μετατροπή σε κεφαλαία

en: Uppercase
el: Κεφαλαία

en: Convert to lowercase
el: Μετατροπή σε πεζά

en: Lowercase
el: Πεζά

en: Convert the first letter of each word to uppercase
el: Μετατροπή του πρώτου χαρακτήρα κάθε λέξης σε κεφαλαίο

en: First Letter of Each Word Uppercase
el: Πρώτος Χαρακτήρας Κάθε Λέξης Κεφαλαίος

en: Default Value
el: Προκαθορισμένη τιμή

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
el: Προκαθορισμένη τιμή...

en: Set a default value for empty strings
el: Δώστε μια προκαθορισμένη τιμή για κενές συμβολοσειρές

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
el: Μήκος:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
el: Ευθυγράμμιση:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
el: Χαρακτήρας:

en: Range...
el: Περιοχή...

en: Add only a specific range of a renaming option
el: Προσθήκη μόνο μιας ορισμένης περιοχής μιας επιλογής μετονομασίας

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
el: Εξαγωγή μιας ορισμένης περιοχής (αν '||στο||' παραλείπεται, πηγαίνετε μέχρι το τέλος της συμβολοσειράς)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
el: Από:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
el: έως το τέλος

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
el: Στο:

en: Remove Doubles
el: Αφαίρεση διπλών

en: Remove duplicate words
el: Αφαίρεση διπλών λέξεων

[ctx: Replace text]
en: Replace...
el: Αντικατάσταση...

en: Replace text in a renaming option
el: Αντικατάσταση κειμένου σε μια επιλογή μετονομασίας

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
el: Αντικατάσταση κειμένου (||επιλογές||: ||r|| = κανονική έκφραση, ||i|| = αγνόηση διάκρισης κεφαλαίων-πεζών)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
el: Αντικατάσταση:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
el: Με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
el: Με διάκριση κεφαλαίων-πεζών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
el: Κανονική έκφραση

en: Trimmed
el: Θρυμματισμένο

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
el: Αφαίρεση αρχής, τέλους και επιπλέον κενών

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
el: Μοναδικό

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
el: Επιθεματική προσθήκη αριθμού για να έχει μοναδικές συμβολοσειρές σε διπλές τιμές

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
el: Επιθεματική προσθήκη αριθμού, ||n|| προσδιορίζει τον αριθμό των ψηφίων

en: Add the camera name
el: Προσθήκη του ονόματος της κάμερας

en: Camera name
el: Όνομα κάμερας

en: Keyword separator:
el: Διαχωριστής λέξεων-κλειδιών

en: Database...
el: Βάση δεδομένων...

en: Add information from the database
el: Προσθήκη πληροφοριών από τη βάση δεδομένων

en: Add database information
el: Προσθήκη πληροφοριών βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
el: Κλειδί

en: Description
el: Περιγραφή

en: Common File Information
el: Πληροφορίες κοινών αρχείων

en: Default comment of the image
el: Προκαθορισμένο σχόλιο εικόνας

en: Default author of the image
el: Προκαθορισμένος δημιουργός της εικόνας

en: Image dimension
el: Διάσταση εικόνας

en: Image file size
el: Μέγεθος αρχείου εικόνας

en: Format of the media file
el: τύπος αρχειοθέτησης του αρχείου πολυμέσων

en: Type of the media file
el: Τύπος του αρχείου πολυμέσων

en: Rating of the media file
el: Αξιολόγηση του αρχείου πολυμέσων

en: Height of the media file
el: Ύψος του αρχείου πολυμέσων

en: Width of the media file
el: Πλάτος του αρχείου πολυμέσων

en: Image orientation
el: Προσανατολισμός εικόνας

en: Color depth (bits per channel)
el: Βάθος χρώματος (bits ανά κανάλι)

en: Color model of the image
el: Το χρωματικό μοντέλο της εικόνας

en: A comma separated list of all authors
el: Μια λίστα όλων των δημιουργών διαχωρισμένων με κόμμα

en: Metadata Information
el: Πληροφορίες μεταδεδομένων

en: Make of the camera
el: Ο κατασκευαστής της κάμερας

en: Model of the camera
el: Το μοντέλο της κάμερας

en: Lens of the camera
el: Ο φακός της κάμερας

en: Aperture
el: Διάφραγμα

en: Focal length
el: Εστιακή απόσταση

en: Focal length (35mm equivalent)
el: Εστιακή απόσταση (ισοδύναμη με 35mm)

en: Exposure time
el: Χρόνος έκθεσης

en: Exposure program
el: Πρόγραμμα έκθεσης

en: Exposure mode
el: Λειτουργία έκθεσης

en: Sensitivity
el: Ευαισθησία

en: Flash mode
el: Λειτουργία φλας

en: White balance
el: Ισορροπία λευκού

en: White balance (color temperature)
el: Ισορροπία λευκού (θερμοκρασία χρώματος)

en: Metering mode
el: Λειτουργία μέτρησης

en: Subject distance
el: Απόσταση θέματος

en: Subject distance (category)
el: Απόσταση θέματος (κατηγορία)

en: Display Aspect Ratio
el: Εμφάνιση αναλογίας διαστάσεων

en: Audio Bit Rate
el: Ρυθμός bit ήχου

en: Audio Channel Type
el: Τύπος καναλιού ήχου

en: Duration of File
el: Διάρκεια αρχείου

en: Frame Rate of Video
el: Ρυθμός καρέ του βίντεο

en: Video Codec
el: Τύπος συμπίεσης βίντεο

en: Position Information (GPS)
el: Πληροφορίες θέσης (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
el: Γεωγραφικό πλάτος σε μορφή όπως περιγράφεται στην προδιαγραφή XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
el: Γεωγραφικό μήκος σε μορφή όπως περιγράφεται στην προδιαγραφή XMP

en: Latitude as double value
el: Γεωγραφικό πλάτος ως τιμή διπλής ακρίβειας

en: Longitude as double value
el: Γεωγραφικό μήκος ως τιμή διπλής ακρίβειας

en: Latitude in a human readable form
el: Γεωγραφικό πλάτος σε ευανάγνωστη μορφή

en: Longitude in a human readable form
el: Γεωγραφικό μήκος σε ευανάγνωστη μορφή

en: Altitude in meters
el: Υψόμετρο σε μέτρα

en: Altitude in a human readable form
el: Υψόμετρο σε ευανάγνωστη μορφή

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Roll
el: Κύλιση

en: Tilt
el: Κλίση

en: Accuracy
el: Ακρίβεια

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
el: Πηγή:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
el: Μορφή:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
el: Κατάλογος

en: Add the directory name
el: Προσθήκη ονόματος καταλόγου

en: Directory name
el: Όνομα καταλόγου

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
el: Όνομα ανώτερου ιεραρχικά καταλόγου, οι πρόσθετοι χαρακτήρες '.' κινούνται ανοδικά στην ιεραρχία καταλόγων

en: File
el: Αρχείο

en: Add file properties
el: Προσθήκη ιδιοτήτων αρχείου

[ctx: File name]
en: Name
el: Όνομα

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
el: Η επέκταση αρχείου μετά από τον χαρακτήρα '.', τροποποιεί την πραγματική επέκταση του αρχείου

[ctx: File extension]
en: Extension
el: Επέκταση

en: Owner of the file
el: Κάτοχος του αρχείου

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
el: Κάτοχος

en: Group of the file
el: Ομάδα του αρχείου

[ctx: Group of the file]
en: Group
el: Ομάδα

en: Metadata...
el: Μεταδεδομένα...

en: Add metadata information
el: Προσθήκη πληροφοριών μεταδεδομένων

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
el: Αριθμός...

en: Add a sequence number
el: Προσθήκη αριθμού ακολουθίας

en: Sequence number
el: Αριθμός ακολουθίας

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
el: Ψηφία:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
el: Προσαρμοσμένο διάστημα

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
el: Αρχικό:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
el: Βήμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
el: Αρίθμηση με γνώση επέκτασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
el: Αρίθμηση με γνώση φακέλου

en: Create Tag From Address Book
el: Δημιουργία ετικέτας από βιβλίο διευθύνσεων

en: No address book entries found
el: Δε βρέθηκαν καταχωρήσεις βιβλίου διευθύνσεων

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
el: /Φωτογραφίες

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν φάκελο που θα χρησιμοποιηθεί από το Digikam ως ριζικό λεύκωμα. Όλες οι εικόνες σας θα τοποθετούνται εκεί.

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
el: <p>Ο φάκελος για χρήση ως διαδρομή του λευκώματος ρίζα δεν υπάρχει:</p><p><b>%1</b></p> 
    Επιθυμείτε τη δημιουργία του από το digiKam;

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
el: Δεν έχετε πρόσβαση εγγραφής στο φάκελο που επιλέξατε ως ριζικό λεύκωμα.
    Προειδοποίηση: χωρίς πρόσβαση εγγραφής, είναι αδύνατη η επεξεργασία αντικειμένων.

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
el: <b>Διαμόρφωση αποθήκης μεταδεδομένων σε αρχεία</b>

en: Do nothing
el: Να μη γίνει τίποτα

en: Add information to files
el: Προσθήκη πληροφοριών σε αρχεία

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
el: <qt><p><i>Σημείωση:</i> η εγγραφή πληροφοριών στα μεταδεδομένα των αρχείων μπορεί να επιβραδύνει τις λειτουργίες διαχείρισης φωτογραφιών.</p></qt>

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
el: <b>Διαμόρφωση συμπεριφοράς ανοίγματος αρχείου</b>

en: Open a preview
el: Άνοιγμα προεπισκόπησης

en: Open in the editor
el: Άνοιγμα στον επεξεργαστή

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
el: <qt><p><i>Σημείωση:</i> η χρήση προεπισκόπησης είναι πάντα ταχύτερη από τον επεξεργαστή, ειδικά όταν εξετάζεται σειρά φωτογραφιών. Ωστόσο, δεν μπορείτε να αλλάξετε ή να διορθώσετε την εικόνα σε λειτουργία προεπισκόπησης. Σημειώστε ότι αν θέλετε να συγκρίνετε εικόνες άμεσα, συχνά είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε το φωτεινό πίνακα: οι εικόνες εμφανίζονται απέναντι η μία με την άλλη και μπορεί να γίνει συγχρονισμένη εστίαση και στρέψη.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
el: <b>Διαμόρφωση συμπεριφοράς προεπισκόπησης</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
el: <qt><p>Καθορίστε εδώ τον τρόπο εμφάνισης εικόνων σε προεπισκόπηση και στο φωτεινό πίνακα:</p></qt>

en: Load reduced version of image
el: Φόρτωση μειωμένης έκδοσης της εικόνας

en: Load image
el: Φόρτωση εικόνας

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
el: <qt><p><i>Σημείωση:</i> η φόρτωση μειωμένης έκδοσης εικόνας είναι ταχύτερη αλλά ίσως διαφέρει από την αρχική, ειδικά για Raw. Σε αυτήν την περίπτωση, φορτώνεται μια JPEG έκδοση Raw εικόνας προεπεξεργασμένης από την κάμερα, αντί για τα πραγματικά δεδομένα. Αυτή η εικόνα JPEG είναι ενσωματωμένη στα μεταδεδομένα του αρχείου και τη χρησιμοποιεί η κάμερα για να εμφανίσει μια εικόνα Raw ταχύτερα σε μια τηλεοπτική οθόνη.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
el: <b>Διαμόρφωση χειρισμού αρχείων Raw</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
el: <qt><p>Καθορίστε εδώ τον τρόπο ανοίγματος εικόνων Raw στον επεξεργαστή:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
el: Άμεσο άνοιγμα, με αυτόματες προσαρμογές

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
el: Χρήση του εργαλείου εισαγωγής Raw για χειροκίνητη προσαρμογή διορθώσεων

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
el: <qt><p><i>Σημείωση:</i> το εργαλείο εισαγωγής Raw έχει σχεδιαστεί για προχωρημένους χρήστες που θέλουν να έχουν καλύτερο έλεγχο της εικόνας. Αυτό απαιτεί περισσότερο χρόνο στη ροή εργασιών σας.</p></qt>

en: Scan Your Collection
el: Σάρωση της συλλογής σας

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
el: <b>Ενεργοποίηση υποδείξεων για συμφραζόμενα</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
el: <qt><p>Καθορίστε εδώ αν θέλετε να εμφανίζονται υποδείξεις για συμφραζόμενα σε icon-view και folder-view:</p></qt>

en: Do not show tooltips
el: Να μην εμφανίζονται υποδείξεις

en: Use Tooltips
el: Χρήση υποδείξεων

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
el: <qt><p><i>Σημείωση:</i> οι υποδείξεις εμφανίζουν μεταδεδομένα φωτογραφιών και του digiKam άμεσα, καθώς το ποντίκι κινείται πάνω από τα αντικείμενα. Αυτό είναι χρήσιμο κατά την επιλογή αντικειμένων. Οι υποδείξεις εμφανίζονται στην προβολή φακέλου λευκώματος, στην προβολή εικονιδίου λευκώματος, στην προβολή εικονιδίου κάμερας, στη λίστα ουράς εργασιών και στη γραμμή επισκόπησης. Από το παράθυρο διαλόγου για τη διαμόρφωση του digiKam, μπορείτε να προσαρμόσετε τα περιεχόμενα των υποδείξεων αυτών καθώς επίσης και τις χρησιμοποιούμενες γραμματοσειρές.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
el: <qt><p><h1><b>Καλώς ήλθατε στο digiKam %1</b></h1></p><p>To digiKam είναι μια προηγμένη εφαρμογή διαχείρισης ψηφιακών φωτογραφιών που διατίθεται ως ανοιχτός κώδικας.</p><p>Αυτός ο βοηθός θα σας βοηθήσει να διαμορφώσετε τις ρυθμίσεις της πρώτης εκτέλεσης για να μπορέσετε πολύ σύντομα να χρησιμοποιήσετε το digiKam.</p></qt>

en: Ref. images
el: Αναφ. εικόνων

en: Items
el: Αντικείμενα

en: This shows all found duplicate items.
el: Εδώ εμφανίζονται όλα τα διπλά αντικείμενα.

en: <b>File</b>:
el: <b>Αρχείο</b>:

en: <b>Folder</b>:
el: <b>Φάκελος</b>:

en: Save current similar image search to a new virtual Album
el: Αποθήκευση της τρέχουσας αναζήτησης παρόμοιας εικόνας σε νέο εικονικό λεύκωμα

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, η τρέχουσα αναζήτηση παρόμοιων εικόνων θα αποθηκευτεί σε ένα νέο εικονικό λεύκωμα αναζήτησης χρησιμοποιώντας το όνομα στην αριστερή πλευρά.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα πινέλου που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση του σκίτσου.

en: Undo last draw on sketch
el: Αναίρεση τελευταίας σχεδίασης

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για την αναίρεση της τελευταίας σχεδίασης στο σκίτσο.

en: Redo last draw on sketch
el: Επανάληψη τελευταίας σχεδίασης

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για την επανάληψη της τελευταίας σχεδίασης στο σκίτσο.

en: Pen:
el: Γραφίδα:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος γραφίδας σε εικονοστοιχεία που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση του σκίτσου.

en: Set here the number of items to find using sketch.
el: Καθορίστε εδώ το αριθμό αντικειμένων που θα αναζητηθούν με τη χρήση του σκίτσου.

en: Clear sketch
el: Καθαρισμός σκίτσου

en: Use this button to clear sketch contents.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για τον καθαρισμό των περιεχομένων του σκίτσου.

en: Save current sketch search to a new virtual Album
el: Αποθήκευση τρέχουσας αναζήτησης σκίτσου σε νέο εικονικό λεύκωμα

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, η τρέχουσα ασαφής αναζήτηση σκίτσου θα αποθηκευτεί σε ένα νέο εικονικό λεύκωμα αναζήτησης χρησιμοποιώντας το όνομα στην αριστερή πλευρά.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
el: Εδώ απλά σχεδιάζετε ένα πρόχειρο σκίτσο της εικόνας που αναζητάτε και το digiKam θα εμφανίσει τα καλύτερα ταιριάσματα στην προβολή επισκοπήσεων.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
el: Σχεδιάστε ένα σκίτσο εδώ
    για την εκτέλεση μιας
    ασαφούς αναζήτησης

en: Terrain
el: Έδαφος

en: Satellite
el: Δορυφορική

en: Edit
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
el: Εστίαση

en: Roadmap
el: Οδικός χάρτης

en: Hybrid
el: Υβριδική

en: Show Map Type Control
el: Εμφάνιση ελέγχου τύπου χάρτη

en: Show Navigation Control
el: Εμφάνιση ελέγχου πλοήγησης

en: Show Scale Control
el: Εμφάνιση ελέγχου κλίμακας

en: Float items
el: Κινητά αντικείμενα

en: Marble Virtual Globe
el: Marble εικονική υδρόγειος

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
el: Σφαιρική

en: Equirectangular
el: Ισορθογώνια

en: Show compass
el: Εμφάνιση πυξίδας

en: Show scale bar
el: Εμφάνιση γραμμής κλίμακας

en: Show overview map
el: Εμφάνιση χάρτη επισκόπησης

en: Projection
el: Προβολή

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: 1 image moved | %1 images moved
el[0]: 1 εικόνα μετακινήθηκε
el[1]: %1 εικόνες μετακινήθηκαν

en: Load GPX files...
el: Φόρτωση αρχείων GPX...

en: Camera time zone:
el: Ζώνη ώρας φωτογραφικής μηχανής:

en: Interpolate
el: Παρεμβολή

en: Correlate
el: Συσχέτιση

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
el[0]: Αδυνσμία φότωσης του ακόλουθου GPX αρχείου:
el[1]: Αδυνσμία φότωσης των ακόλουθων %1 GPX αρχείων:

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
el: Όλες οι εικόνες έχουν συσχτιστεί. Μπορείτε τώρα να ελέγξετε τη θέση τους στο χάρτη.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
el[0]: 1 εικόνα συσχετίστηκε
el[1]: %1 εικόνες συσχετίστηκαν

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: #Sat: %1
el: #Δορ: %1

en: Modified
el: Τροποποιημένο

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Failed to open file.
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου

en: Failed to add GPS info to image.
el: Αποτυχία προσθήκης πληροφοριών GPS στην εικόνα.

en: Failed to remove GPS info from image
el: Αποτυχία αφαίρεσης πληροφοριών GPS από την εικόνα.

en: Failed to save tags to file.
el: Αποτυχία αποθήκευσης ετικετών στο αρχείο.

en: Unable to save changes to file
el: Αποτυχία αποθήκευσης αλλαγών στο αρχείο

en: Paste coordinates
el: Επικόλληση συντεταγμένων

en: Remove coordinates
el: Αφαίρεση συντεταγμένων

en: Remove altitude
el: Αφαίρεση υψομέτρου

en: Remove uncertainty
el: Αφαίρεση αβεβαιότητας

en: Remove speed
el: Αφαίρεση ταχύτητας

en: Look up missing altitude values
el: Αναζήτηση υπολειπόμενων τιμών υψομέτρου

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
el: Περισσότερα από ένα σημεία βρέθηκαν στο πρόχειρο - μπορεί να γίνει καταχώρηση ενός σημείου κάθε φορά.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
el: Αδυναμία εύρεσης συντεταγμένων στο πρόχειρο.

en: Coordinates pasted
el: Οι συντεταγμένες επικολλήθηκαν

en: Bookmark selected
el: Επελέγη σελιδοδείκτης

en: Remove coordinates information
el: Αφαίρεση πληροφοριών συντεταγμένων...

en: Remove altitude information
el: Αφαίρεση πληροφοριών υψομέτρου

en: Remove uncertainty information
el: Αφαίρεση πληροφοριών αβαβαιότητας

en: Looking up altitudes
el: Αναζήτηση τιμών υψομέτρου

en: Altitude lookup failed:
    %1
el: Η αναζήτηση για υψόμετρο απέτυχε:
    %1

en: Altitude looked up
el: Έγινε αναζήτηση για υψόμετρο

en: {Country}
el: {Χώρα}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
el: {Πολιτεία}

en: {County}
el: {Επαρχία}

en: {City}
el: {Δήμος}

en: {Town}
el: {Κωμόπολη}

en: {Village}
el: {Χωριό}

en: {Hamlet}
el: {Οικισμός}

en: {Street}
el: {Οδός}

en: Add country tag
el: Προσθήκη ετικέτας χώρας

en: Add state tag
el: Προσθήκη ετικέτας πολιτείας

en: Add state district tag
el: Προσθήκη ετικέτας περιφέρειας

en: Add county tag
el: Προσθήκη ετικέτας επαρχίας

en: Add city tag
el: Προσθήκη ετικέτας δήμου

en: Add city district tag
el: Προσθήκη ετικέτας δημοτικού διαμερίσματος

en: Add suburb tag
el: Προσθήκη ετικέτας προαστίου

en: Add town tag
el: Προσθήκη ετικέτας κωμόπολης

en: Add village tag
el: Προσθήκη ετικέτας χωριού

en: Add hamlet tag
el: Προσθήκη ετικέτας οικισμού

en: Add street
el: Προσθήκη οδού

en: Add house number tag
el: Προσθήκη ετικέτας αριθμού κατοικίας

en: Add place
el: Προσθήκη χώρου

en: Add Local Administrative Area 2
el: Προσθήκη περιοχής τοπικής αυτοδιοικητικής περιοχής 2

en: Add Local Administrative Area 1
el: Προσθήκη περιοχής τοπικής αυτοδιοικητικής περιοχής 1

en: Add new tag
el: Προσθήκη νέας ετικέτας

en: Remove selected tag
el: Αφαίρεση επιλεγμένης ετικέτας

en: Remove all control tags below this tag
el: Αφαίρεση όλων των ετικετών ελέγχου κάτω από αυτήν την ετικέτα

en: Add all address elements
el: Προσθήκη όλων των στοιχείων διεύθυνσης

en: Select language:
el: Επιλογή γλώσσας:

en: Select service:
el: Επιλογή υπηρεσίας:

en: Open Street Map
el: Άνοιγμα οδικού χάρτη

en: Geonames.org place name (non-US)
el: Geonames.org τοπωνύμια (εκτός ΗΠΑ)

en: Geonames.org full address (US only)
el: Geonames.org τοπωνύμια (μόνο ΗΠΑ)

en: Less options
el: Λιγότερες επιλογές

en: Image tags are changed.
el: Οι ετικέτες εικόνων άλλαξαν.

en: Select a name for the new tag:
el: Επιλέξτε όνομα για την νέα ετικέτα:

en: Could not open: %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%1'

en: File is empty.
el: Το αρχείο είναι κενό.

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Switch between markers and thumbnails.
el: Αλλαγή ανάμεσα σε

en: Preview single items
el: Προεπισκόπηση μεμονωμένων αντικειμένων

en: Preview grouped items
el: Προεπισκόπηση ομάδων αντικειμένων

en: Increase the thumbnail size on the map
el: Αύξηση μεγέθους των εικόνων προεπισκόπησης πάνω στο χάρτη

en: Decrease the thumbnail size on the map
el: Μείωση μεγέθους των εικόνων προεπισκόπησης πάνω στο χάρτη

en: Remove the current region selection
el: Αφαίρεση της τρέχουσας επιλεγμένης περιοχής

en: Select images by drawing a rectangle
el: Επιλογή εικόνων με σχεδιασμό ορθογώνιου παραλληλογράμμου

en: Zoom into a group
el: Ζουμ σε ομάδα

en: Create a region selection from a thumbnail
el: Δημιουργία επιλεγμένης περιοχής από εικόνα προεπισκόπησης

en: Remove the current filter
el: Αφαίρεση του τρέχοντος φίλτρου

en: Select images
el: Επιλογή εικόνων

en: Lock the map position
el: Κλείδωμα της θέσης στο χάρτη

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Show oldest first
el: Εμφάνιση παλαιότερου πρώτα

en: Show youngest first
el: Εμφάνιση νεότερου πρώτα

en: Sort by rating
el: Ταξινόμηση με αξιολόγηση

en: Save current map search to a new virtual album.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας αναζήτησης χάρτη σε νέο εικονικό λεύκωμα.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, η τρέχουσα αναζήτηση χάρτη θα αποθηκευτεί σε ένα νέο εικονικό λεύκωμα χρησιμοποιώντας το όνομα στην αριστερή πλευρά.

en: Search by area:
el: Αναζήτηση με περιοχή:

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
el: Υπάρχει μια άλλη αναζήτηση με το ίδιο όνομα.
    Παρακαλώ εισαγάγετε νέο όνομα:

en: Take the safest and most appropriate action
el: Επιλέξτε την ασφαλέστερη και καταλληλότερη ενέργεια

en: Color Profile Mismatch
el: Αναντιστοιχία χρωματικού προφίλ

en: Missing Color Profile
el: Έλλειψη χρωματικού προφίλ

en: Image with Uncalibrated Color
el: Εικόνα με αβαθμονόμητο χρώμα

en: Embedded Color Profile:
el: Ενσωματωμένο χρωματικό προφίλ:

en: Input Color Profile:
el: Προφίλ χρώματος εισόδου:

en: Working Color Space:
el: Ενεργός χρωματικός χώρος:

en: Original Colors:
el: Αρχικά χρώματα:

en: Uncorrected Colors:
el: Χρώματα χωρίς διόρθωση:

en: Raw Colors:
el: Ακατέργαστα Raw Χρώματα:

en: Resulting Colors:
el: Χρωματικό αποτέλεσμα:

en: Correction Applied:
el: Εφαρμόστηκε διόρθωση:

en: Corrected Colors:
el: Διορθωμένα χρώματα:

en: Keep the embedded profile, do not convert
el: Διατήρηση ενσωματωμένου προφίλ χωρίς μετατροπή

en: Convert to working color space
el: Μετατροπή στον ενεργό χρωματικό χώρο

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
el: Αγνόηση ενσωματωμένου προφίλ, ορισμός αυτού του προφίλ:

en: and then convert to working space
el: και έπειτα μετατροπή στον ενεργό χώρο

en: No Profile Available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο προφίλ

en: Assign profile and convert to working color space
el: Ορισμός προφίλ και μετατροπή στον ενεργό χρωματικό χώρο

en: Assign and keep color profile
el: Ορισμός και διατήρηση χρωματικού προφίλ

en: Leave the file untagged, do not color manage
el: Να μείνει το αρχείο χωρίς ετικέτες χωρίς διαχείριση χρώματος

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
el: Ποιος χρωματικός χώρος να χρησιμοποιηθεί για την ερμηνεία των χρωμάτων αυτής της εικόνας;

en: sRGB (Internet standard)
el: sRGB (Διαδικτυακό πρότυπο)

en: Current working color space
el: Τρέχων ενεργός χρωματικός χώρος

en: This profile:
el: Αυτό το προφίλ:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
el: Επιλέξτε το χρωματικό προφίλ εισόδου της συσκευής (κάμερας) που χρησιμοποιήθηκε για τη δημιουργία αυτής της εικόνας:

en: No Input Profile Available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο προφίλ

en: Assigned Color Profile:
el: Καθορισμένο χρωματικού προφίλ:

en: <b>No Profile</b>
el: <b>Χωρίς προφίλ</b>

en: Soft Proofing On
el: Ομαλή διόρθωση εκτύπωσης ενεργή

en: Enable soft-proofing color managed view
el: Ενεργοποίηση προβολής ομαλής διόρθωσης εκτύπωσης

en: Soft Proofing Off
el: Ομαλή διόρθωση εκτύπωσης ανενεργή

en: Disable soft-proofing color managed view
el: Απενεργοποίηση προβολής ομαλής διόρθωσης εκτύπωσης

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
el: <b>Διαμόρφωση προβολής ομαλής διόρθωσης εκτύπωσης</b>

en: Profile of the output device to simulate:
el: Προφίλ της συσκευής εξόδου για προσομοίωση:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
el: <p>Επιλέξτε το προφίλ για τη συσκευή εξόδου (συνήθως, τον εκτυπωτή σας). Αυτό το προφίλ θα χρησιμοποιηθεί για την εκτέλεση μιας ελαφριάς διόρθωσης εκτύπωσης, έτσι ώστε να είναι δυνατή η προεπισκόπηση της αποτύπωσης μιας εικόνας σε μια συσκευή εξόδου.</p>

en: Rendering intent:
el: Ένταση αποτύπωσης:

en: Highlight out-of-gamut colors
el: Υπογράμμιση χρωμάτων εκτός γκάμας

en: Highlighting color:
el: Υπογράμμιση χρώματος:

en: No profile is selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα προφίλ.

[ctx: @title:window]
en: Save?
el: Αποθήκευση;

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
el: Αποθήκευση τρεχουσών αλλαγών. Σημείωση: Η αρχική εικόνα δεν θα αντικατασταθεί ποτέ.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
el: Αποθήκευση αλλαγών ως νέα έκδοση

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
el: Αποθήκευση των τρεχουσών αλλαγών ως νέα έκδοση. Το αρχείο που φορτώθηκε θα παραμείνει απαράλλαχτο, ένα νέο αρχείο θα δημιουργηθεί.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
el: Απόρριψη αλλαγών

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
el: Απόρριψη των αλλαγών που εφαρμόστηκαν στην εικόνα κατά την επεξεργασία.

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Guide:
el: Οδηγός:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
el: Καθορίστε εδώ το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση των οδηγών διακεκομμένης γραμμής.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
el: Καθορίστε εδώ το πλάτος σε εικονοστοιχεία που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση των οδηγών διακεκομμένης γραμμής.

en: Reset all settings to their default values.
el: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στις προκαθορισμένες τιμές τους.

en: Load all parameters from settings text file.
el: Φόρτωση όλων των παραμέτρων από αρχείο ρυθμίσεων.

en: Save all parameters to settings text file.
el: Αποθήκευση όλων των παραμέτρων σε αρχείο ρυθμίσεων.

en: Try all settings.
el: Δοκιμή όλων των ρυθμίσεων.

[ctx: @action]
en: Open Original
el: Άνοιγμα αρχικής

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
el: Αποθήκευση των τροποποιήσεων στην τρέχουσα έκδοση του αρχείου

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
el: Αποθήκευση ως νέα έκδοση

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
el: Αποθήκευση των τρεχουσών τροποποιήσεων σε νέα έκδοση του αρχείου

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
el: Αποθήκευση νέας έκδοσης ως...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
el: Αποθήκευση των τρεχουσών τροποποιήσεων σε νέα έκδοση του αρχείου, με προσδιορισμό ονόματος αρχείου και τύπου αρχειοθέτησης

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
el: Αποθήκευση σε τύπο αρχειοθέτησης

[ctx: @action]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
el: Αποθηκεύστε το αρχείο σε φάκελο εκτός της συλλογής σας

[ctx: @action]
en: Discard Changes
el: Απόρριψη αλλαγών

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
el: Απόρριψη όλων των τρεχουσών αλλαγών στο αρχείο αυτό

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
el: Αποκοπή επιλογής

en: Image Editor - %1
el: Επεξεργαστής εικόνας - %1

en: Image Editor
el: Επεξεργαστής εικόνας

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
el: Δεν υπάρχει καμία εικόνα για εμφάνιση στο τρέχον λεύκωμα.
    Ο επεξεργαστής εικόνας θα κλείσει.

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
el: Κλείσιμο επεξεργαστή

en: Delete File Permanently
el: Οριστική διαγραφή αρχείου

en: Delete Permanently without Confirmation
el: Οριστική διαγραφή χωρίς επιβεβαίωση

en: Move to Trash without Confirmation
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα χωρίς επιβεβαίωση

en: Edit Titles
el: Επεξεργασία τίτλων

en: Edit Comments
el: Επεξεργασία σχολίων

en: Show Assigned Tags
el: Εμφάνιση αντιστοιχισμένων ετικετών

en: Assign Tag
el: Ορισμός ετικέτας

en: Remove Tag
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Assign Labels
el: Ορισμός τίτλων

en: Failed to load image
    "%1"
el: Αποτυχία φόρτωσης της εικόνας
     "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
el: Πριν

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
el: Μετά

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
el: <p>Μπορείτε να δείτε εδώ το αρχικό τμήμα της εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό προεπισκόπησης.</p><p>Κάνετε κλικ και σύρετε το ποντίκι στην εικόνα για αλλαγή του εστιασμένου τμήματος.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, θα γίνει εμφάνιση της αρχικής εικόνας.

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, η περιοχή προεπισκόπησης θα διαχωριστεί κατακόρυφα. Θα εμφανιστεί μια συνεχής περιοχή της εικόνας με το μισό της από την αρχική και το άλλο μισό από την εικόνα προορισμού.

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, η περιοχή προεπισκόπησης θα διαχωριστεί οριζόντια. Θα εμφανιστεί μια συνεχής περιοχή της εικόνας με το μισό της από την αρχική και το άλλο μισό από την εικόνα προορισμού.

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, η περιοχή προεπισκόπησης θα διαχωριστεί κατακόρυφα. Το ίδιο τμήμα της αρχικής εικόνας και της εικόνας προορισμού θα εμφανιστούν δίπλα δίπλα.

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, η περιοχή προεπισκόπησης θα διαχωριστεί οριζόντια. Το ίδιο τμήμα της αρχικής εικόνας και της εικόνας προορισμού θα εμφανιστούν δίπλα δίπλα.

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, η εικόνα προορισμού θα εμφανιστεί.

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, θα εμφανίζεται η αρχική εικόνα όταν το ποντίκι είναι πάνω της· διαφορετικά θα εμφανίζεται η τελική εικόνα.

en: Connecting to camera...
el: Σύνδεση με τη φωτογραφική...

en: Connection established.
el: Επίτευξη σύνδεσης.

en: Connection failed.
el: Η σύνδεση απέτυχε.

en: Unknown Format
el: Άγνωστος τύπος αποθήκευσης

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
el: Αυτό το αντικείμενο είναι κλειδωμένο.

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
el: Εικόνες επισκόπησης

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
el: Χάρτης

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
el: &Συσκευή

en: Camera Folders
el: Φάκελοι φωτογραφικής

en: Cannot display camera preview
el: Αδυναμία εμφάνισης προεπισκόπησης φωτογραφικής

en: Camera filenames
el: Ονόματα αρχείων φωτογραφικής μηχανής

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
el: Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα ονόματα αρχείων των εικόνων όπως αυτά παρέχονται από τη φωτογραφική μηχανή.

en: Change case to:
el: Αλλαγή κεφαλαίων-πεζών σε:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
el: Άφησε όπως είναι

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
el: Κεφαλαία

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
el: Πεζά

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
el: Καθορίστε εδώ τη μέθοδο που θα χρησιμοποιηθεί για την αλλαγή πεζών/κεφαλαίων στα ονόματα αρχείων.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Execute script for image:
el: Εκτέλεση σεναρίου για εικόνα:

en: No script selected
el: Δεν επιλέχθηκε σενάριο

en: Set here the script that is executed for every imported image.
el: Καθορίστε εδώ το σενάριο που θα εκτελεστεί για κάθε εισηγμένη εικόνα.

en: Drag and drop an image here
el: Σύρετε και αφήστε μια εικόνα εδώ

en: Show on left panel
el: Εμφάνιση στον αριστερό πίνακα

en: Show on right panel
el: Εμφάνιση στον δεξί πίνακα

en: Remove item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: Clear all
el: Καθάρισμα όλων

en: Drag and drop images here
el: Σύρετε και αφήστε εικόνες εδώ

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
el[0]: %1 αντικείμενο στον φωτεινό πίνακα
el[1]: %1 αντικείμενα στον φωτεινό πίνακα

en: On left
el: Στα αριστερά

en: Show item on left panel
el: Εμφάνιση του αντικειμένου στον αριστερό πίνακα

en: On right
el: Στα δεξιά

en: Show item on right panel
el: Εμφάνιση του αντικειμένου στον δεξί πίνακα

en: Open With Default Application
el: Άνοιγμα με την προκαθορισμένη εφαρμογή

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Delete immediately
el: Άμεση διαγραφή

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Synchronize preview from left and right panels
el: Συγχρονισμός προεπισκόπησης αριστερού και δεξιού πίνακα

en: By Pair
el: Κατά ζεύγος

en: Navigate by pairs with all items
el: Πλοήγηση ανά ζεύγη με όλα τα αντικείμενα

en: Clear On Close
el: Καθαρισμός στο κλείσιμο

en: Clear light table when it is closed
el: Καθαρισμός φωτεινού πίνακα όταν είναι κλειστός

en: Remove all images from the light table when it is closed
el: Αφαίρεση όλων των αντικειμένων από τον φωτεινό πίνακα όταν είναι κλειστός

en: Zoom to 100%
el: Εστίαση στο 100%

en: Fit to &Window
el: Προσαρμογή στο &παράθυρο

en: Color-Managed View
el: Προβολή με διαχείριση χρωμάτων

en: Previous Image
el: Προηγούμενη εικόνα

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
el: Α&ριστερός πίνακας

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
el: &Δεξιός πίνακας

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
el: <qt><b>Επιλέξτε λειτουργίες συντήρησης για επεξεργασία</b></qt>

en: Scan for new items
el: Σάρωση για νέα αντικείμενα

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
el: Σάρωση για αλλαγμένα ή μη-καταγεγραμμένα αντικείμενα (ταχύτερο)

en: Rebuild Thumbnails
el: Ανακατασκευή εικονιδίων επισκόπησης

en: Rebuild Finger-prints
el: Ανακατασκευή αποτυπωμάτων

en: Check metadata setup panel for details:
el: Επιλέξτε πίνακα ρύθμισης μεταδεδομένων για λεπτομέρειες:

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
el: Όλες οι λειτουργίες ολοκληρώθηκαν.
    Διάρκεια: %1

en: digiKam Maintenance
el: Συντήρηση digiKam

en: Process is done.
    Duration: %1
el: Η επεξεργασία ολοκληρώθηκε.
    Διάρκεια: %1

en: Find new items
el: Εύρεση νέων αντικειμένων

en: Find duplicates items
el: Αναζήτηση διπλών αντικειμένων

en: Finger-prints
el: Αποτυπώματα

en: Synchronizing image metadata with database
el: Συγχρονισμός μεταδεδομένων εικόνων με τη βάση δεδομένων

en: Updating database from image metadata
el: Ενημέρωση βάσης δεδομένων από μεταδεδομένα εικόνας σε εξέλιξη

en: Queues
el: Σειρές αναμονής

en: Queue Settings
el: Ρυθμίσεις ουράς αναμονής

en: Control Panel
el: Πίνακας ελέγχου

en: Assigned Tools
el: Καθορισμένα εργαλεία

en: Tool Settings
el: Ρυθμίσεις εργαλείου

en: Run
el: Εκτέλεση

en: New Queue
el: Νέα ουρά αναμονής

en: Remove Queue
el: Αφαίρεση ουράς αναμονής

en: Save Workflow
el: Αποθήκευση ροής εργασιών

en: Remove items
el: Αφαίρεση αντικειμένων

en: Remove processed items
el: Αφαίρεση επεξεργασμένων αντικειμένων

en: Clear Queue
el: Καθαρισμός αναμονής

en: Move up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Remove tool
el: Αφαίρεση εργαλείου

en: Current Queue:
el: Τρέχουσα ουρά αναμονής:

en: No items
el: Κανένα αντικείμενο

en: No tasks
el: Καμία εργασία

en: 1 task | %1 tasks
el[0]: 1 εργασία
el[1]: %1 εργασίες

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
el: Ο διαχειριστής ουράς για δέσμες εργασιών εκτελείται. Θέλετε να ακυρώσετε την τρέχουσα επεξεργασία;

en: There are no items to process in the queues.
el: Δεν υπάρχουν αντικείμενα προς επεξεργασία στις ουρές.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
el: Το λεύκωμα που θα περιέχει τα επεξεργασμένα αντικείμενα από την ουρά αναμονής "%1" δεν έχει οριστεί. Παρακαλώ επιλέξτε ένα από τον πίνακα ρυθμίσεων ουράς αναμονής.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
el: Το λεύκωμα που θα περιέχει τα επεξεργασμένα αντικείμενα από την ουρά αναμονής "%1" δεν είναι διαθέσιμο ή δεν είναι εγγράψιμο. Παρακαλώ καθορίστε κάποιο άλλο από τον πίνακα ρυθμίσεων ουράς αναμονής.

en: Failed to process item...
el: Αποτυχία επεξεργασίας αντικειμένου...

en: Process Cancelled...
el: Η επεξεργασία ακυρώθηκε...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
el: Αντικείμενο "%1" από ουρά αναμονής "%2": %3

en: Batch queue finished
el: Η δέσμη εργασιών ολοκληρώθηκε

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
el: &Ουρές αναμονής

en: (overwritten)
el: (αντικαταστάθηκε)

en: (renamed to %1)
el: (μετονομάστηκε σε %1)

en: Failed to create sidecar file...
el: Αποτυχία δημιουργίας αρχείου πλευρικής γραμμής...

en: Item processed successfully %1
el: Επιτυχής επεξεργασία αντικειμένου %1

en: Failed to create file...
el: Αποτυχία δημιουργίας αρχείου...

en: This is the list of batch tools assigned.
el: Αυτή είναι η λίστα εργαλείων δέσμης που έχουν οριστεί.

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
el: Μη έγκυροι κανόνες μετονομασίας για τις παρακάτω ουρές αναμονής. Παρακαλώ διορθώστε τους.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
el: Κενή λίστα καθορισμένων εργαλείων δέσμης για τις παρακάτω ουρές αναμονής. Παρακαλώ καθορίστε εργαλεία.

en: Use original Album
el: Χρήση αρχικού λευκώματος

en: Target
el: Προορισμός

en: Use original filenames
el: Χρήση αρχικών ονομάτων αρχείων

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
el: Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα αρχικά ονόματα αρχείων των εικόνων χωρίς τροποποιήσεις.

en: Customize filenames:
el: Προσαρμογή ονομάτων:

en: File Renaming
el: Μετονομασία αρχείων

en: Raw Files Loading:
el: Φόρτωση ακατέργαστων raw αρχείων:

en: Perform RAW demosaicing
el: Εφαρμογή RAW χρωματικής ανασύνθεσης

en: Extract embedded preview (faster)
el: Εξαγωγή ενσωματωμένης προεπισκόπησης (ταχύτερη)

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Saving Images
el: Αποθήκευση εικόνων

en: Reset current tool settings to default values.
el: Επαναφορά ρυθμίσεων του τρέχοντος εργαλείου στις προκαθορισμένες τιμές.

en: This is the list of digiKam batch tools available.
el: Αυτή είναι η λίστα των διαθέσιμων εργαλείων δέσμης του digiKam.

en: Base Tools
el: Βασικά εργαλεία

en: This is the list of your customized workflow settings.
el: Αυτή είναι η λίστα των προσαρμοσμένων ρυθμίσεων για τη ροή των εργασιών σας.

en: Workflow
el: Ροή εργασιών

en: You can see below the history of last batch operations processed.
el: Μπορείτε να δείτε παρακάτω το ιστορικό των τελευταίων λειτουργιών δέσμης.

en: History
el: Ιστορικό

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
el: <qt><b>Δημιουργία νέας ροής εργασιών</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
el: <qt><b>Ιδιότητες ροής εργασιών</b></qt>

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: New Workflow
el: Νέα ροή εργασιών

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: (No Value Selected)
el: (Καμία τιμή επιλεγμένη)

en: No Rating assigned
el: Χωρίς ορισμό αξιολόγησης

en: Reset contents
el: Μηδενισμός περιεχομένου

en: any color depth
el: κάθε βάθος χρώματος

en: 8 bits per channel
el: 8 bit ανά κανάλι

en: 16 bits per channel
el: 16 bit ανά κανάλι

en: The album name contains
el: Το όνομα λευκώματος περιέχει

en: The album caption contains
el: Ο τίτλος λευκώματος περιέχει

en: Not Tagged
el: Χωρίς ετικέτα

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Modification
el: Τροποποίηση

en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Digitization
el: Ψηφιοποίηση

en: Exif Orientation
el: Προσανατολισμός Exif

en: File Format
el: Τύπος αρχειοθέτησης

en: Color Depth
el: Βάθος χρώματος

en: Color Model
el: Χρωματικό μοντέλο

en: The make of the camera
el: Ο κατασκευαστής της φωτογραφικής

en: The model of the camera
el: Το μοντέλο της φωτογραφικής

en: Lens
el: Φακοί

en: Lens aperture as f-number
el: Το διάφραγμα των φακών ως f-number

en: Focal length of the lens
el: Εστιακή απόσταση των φακών

en: 35mm equivalent focal length
el: Εστιακή απόσταση ισοδύναμη με 35mm

en: Automatic exposure program
el: Αυτόματο πρόγραμμα έκθεσης

en: Automatic or manual exposure
el: Αυτόματη ή χειροκίνητη έκθεση

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
el: Ταχύτητα ISO του φιλμ (γραμμική κλίμακα, ASA)

en: Automatic or manual white balance
el: Αυτόματη ή χειροκίνητη ισορροπία λευκού

en: Color temperature used for white balance
el: Θερμοκρασία χρώματος για την ισορροπία λευκού

en: Metering Mode
el: Λειτουργία μέτρησης

en: Method to determine the exposure
el: Μέθοδος καθορισμού της έκθεσης

en: Subject Distance
el: Απόσταση θέματος

en: Distance of the subject from the lens
el: Απόσταση του θέματος από τους φακούς

en: Macro, close or distant view
el: Μακροσκοπική, κοντινή ή απομακρυσμένη όψη

en: Headline
el: Επικεφαλίδα

en: Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων

en: Pixel Size
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου

en: Value of (Width * Height) between
el: Τιμή του (πλάτος * ύψος) μεταξύ

en: Any Orientation
el: Κάθε προσανατολισμός

en: Landscape Orientation
el: Προσανατολισμός τοπίου

en: Portrait orientation
el: Προσανατολισμός πορτραίτου

[ctx: Create new search]
en: New...
el: Νέα...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: File, Album, Tags
el: Αρχείο, λεύκωμα, ετικέτες

en: Caption, Comment, Title
el: Υπότιτλος, σχόλιο, τίτλος

en: Meet All of the following conditions
el: Τήρηση όλων των ακόλουθων συνθηκών

en: Meet Any of the following conditions
el: Τήρηση οποιασδήποτε ακόλουθης συνθήκης

en: None of these conditions are met
el: Καμία από τις συνθήκες δεν τηρήθηκε

en: At least one of these conditions is not met
el: Τουλάχιστον μία από τις συνθήκες δεν τηρείται

en: Remove Group
el: Αφαίρεση ομάδας

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
el: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή της επιλεγμένης αναζήτησης "%1";

en: (Advanced Search)
el: (Προχωρημένη αναζήτηση)

en: New Search
el: Νέα αναζήτηση

en: Enter keywords here...
el: Εισαγάγετε εδώ λέξεις κλειδιά...

en: Save Current Search
el: Αποθήκευση τρέχουσας αναζήτησης

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
el: Εισαγάγετε εδώ το όνομα που θα χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση της τρέχουσας αναζήτησης στην προβολή "Αναζητήσεις"

en: Save current search to a new virtual Album
el: Αποθήκευση της τρέχουσας αναζήτησης σε νέο εικονικό λεύκωμα

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, η τρέχουσα αναζήτηση θα αποθηκευτεί σε ένα νέο εικονικό λεύκωμα χρησιμοποιώντας το όνομα στην αριστερή πλευρά.

en: Edit Stored Search
el: Επεξεργασία αποθηκευμένης αναζήτησης

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Add Search Group
el: Προσθήκη ομάδας αναζήτησης

en: Try
el: Δοκιμή

en: Show file&name
el: Εμφάνιση ο&νόματος αρχείου

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται το όνομα του αρχείου κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show file si&ze
el: Εμφάνιση με&γέθους αρχείου

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται το μέγεθος του αρχείου κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show camera creation &date
el: Εμφάνιση &ημερομηνίας δημιουργίας φωτογραφικής

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται η ημερομηνία δημιουργίας της φωτογραφικής κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show ima&ge dimensions
el: Εμφάνιση διαστάσεων ει&κόνας

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται το μέγεθος εικόνας σε εικονοστοιχεία κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show image aspect ratio
el: Εμφάνιση αναλογίας διαστάσεων εικόνας

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανίζεται η αναλογία διαστάσεων κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show digiKam tit&le
el: Εμφάνιση τίτ&λου του digiKam

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται ο τίτλος του digiKam κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show digiKam &captions
el: Εμφάνιση επι&γραφών του digiKam

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται οι επιγραφές digiKam κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show digiKam &tags
el: Εμφάνιση ετικετών &digiKam

en: Show digiKam &rating
el: Εμφάνιση &αξιολόγησης του digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται η αξιολόγηση του digiKam κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show rotation overlay buttons
el: Εμφάνιση κουμπιών επικάλυψης περιστροφής

en: Thumbnail click action:
el: Ενέργεια του κλικ στην εικόνα επισκόπησης:

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
el: Επιλέξτε την ενέργεια που θα εκτελείται όταν κάνετε κλικ πάνω στην εικόνα επισκόπησης.

en: Icon View font:
el: Γραμματοσειρά προβολής εικονιδίων:

en: Tree View font:
el: Γραμματοσειρά προβολής δέντρου:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
el: Επιλέξτε εδώ την γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση του κειμένου στην προβολή δέντρου.

en: Show a count of items in Tree Views
el: Εμφάνιση αριθμού αντικειμένων στη προβολή δένδρου

en: Show icons and text over preview
el: Εμφάνιση εικονιδίων και κειμένου πάνω από την προεπισκόπηση

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
el: Μπορείτε εδώ να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε τύπους κατηγορίας λευκώματος για τη βελτίωση της ταξινόμησης των λευκωμάτων στο digiKam.

en: &Add...
el: &Προσθήκη...

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
el: Πρόσθετες επεκτάσεις αρχείων &εικόνας (<a href='image'>Υποστηριζόμενοι τύποι</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να προσθέσετε τις επεκτάσεις αρχείων εικόνας (και των ακατέργαστων αρχείων RAW) για την εμφάνισή τους στα λευκώματα. Εισαγάγετε απλά "xyz abc" για την εμφάνιση αρχείων με επεκτάσεις *.xyz και *.abc. </p><p>Μπορείτε επίσης να αφαιρέσετε τύπους αρχειοθέτησης που εμφανίζονται προκαθορισμένα προσθέτοντας ένα μείον μπροστά από την επέκταση: π.χ. το "-gif" θα αφαιρέσει όλα τα αρχεία GIF από την προβολή λευκώματος καθώς και κάθε ίχνος τους στη βάση δεδομένων. Δεν θα διαγραφούν, απλά δεν θα εμφανίζονται στο digiKam</p><p><b>Προσοχή:</b> Η αφαίρεση αρχείων από τη βάση δεδομένων σημαίνει απώλεια των ετικετών και της αξιολόγησής τους.</p>

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
el: Πρόσθετες επεκτάσεις αρχείων ή&χου (<a href='audio'>Υποστηριζόμενοι τύποι</a>):

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
el: <p>Επιλέξατε την αφαίρεση των παρακάτω τύπων εικόνας από τη λίστα υποστηριζόμενων τύπων: <b>%1</b>.</p><p>Αυτοί είναι πολύ κοινοί τύποι. Αν έχετε μέσα στη συλλογή σας εικόνες αυτών των τύπων, θα αφαιρεθούν από τη βάση δεδομένων και θα χάσετε όλες τις πληροφορίες σχετικά με αυτούς, συμπεριλαμβανομένων της αξιολόγησης και των ετικετών. </p><p>Επιθυμείτε σίγουρα την εφαρμογή των τροποποιήσεων και την απώλεια υποστήριξης για αυτούς τους τύπους;</p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
el: Η αυτόματη ανίχνευση της φωτογραφικής μηχανής απέτυχε. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι είναι συνδεδεμένη σωστά και ότι είναι αναμμένη. Θέλετε να δοκιμάσετε ξανά;

note: i18n!
en: Mounted Camera
el: Προσαρτημένη φωτογραφική μηχανή

en: Camera List
el: Λίστα φωτογραφικών μηχανών

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ το όνομα της φωτογραφικής μηχανής που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε. Όλες οι προκαθορισμένες ρυθμίσεις στα δεξιά θα καθοριστούν αυτόματα.</p><p>Αυτή η λίστα δημιουργήθηκε μέσω της βιβλιοθήκης gphoto2 η οποία είναι εγκατεστημένη στον υπολογιστή σας.</p>

en: Camera Title
el: Τίτλος φωτογραφικής μηχανής

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
el: <p>Καθορίστε εδώ το όνομα στο περιβάλλον του digiKam με το οποίο θα αναγνωρίζεται αυτή η φωτογραφική μηχανή.</p>

en: Camera Port Type
el: Τύπος θύρας φωτογραφικής μηχανής

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
el: <p>Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν η φωτογραφική μηχανή σας είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή σας με ένα καλώδιο USB.</p>

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
el: <p>Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή να η φωτογραφική σας μηχανή είναι συνδεδεμένη με τον υπολογιστή σας μέσω ενός σειριακού καλωδίου.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ τη σειριακή θύρα που χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας. Αυτή η επιλογή απαιτείται μόνο στην περίπτωση που χρησιμοποιείτε μια σειριακή φωτογραφική μηχανή.</p>

en: Camera Mount Path
el: Διαδρομή προσάρτησης φωτογραφικής μηχανής

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
el: Σημείωση: μόνο για USB/IEEE μαζικής αποθήκευσης φωτογραφικές μηχανές.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
el: <p>Καθορίστε εδώ τη διαδρομή προσάρτησης που θα χρησιμοποιηθεί στον υπολογιστή σας. Αυτή η επιλογή απαιτείται μόνο στη περίπτωση που χρησιμοποιείτε μία φωτογραφική μηχανή <b>USB μαζικής αποθήκευσης</b>.</p>

en: Mime filter:
el: Φίλτρο mime:

en: File name filter:
el: Φίλτρο ονόματος αρχείου:

en: Path filter:
el: Φίλτρο διαδρομής:

en: Show only new files
el: Εμφάνιση νέων αρχείων μόνο

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
el: Επιλέξτε τους τύπους Mime που θέλετε για αυτό το φίλτρο.

en: Select Mime Types
el: Επιλογή τύπων mime

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
el: Μπορείτε να δείτε εδώ τη λίστα ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών που χρησιμοποιούνται από το digiKam μέσω του περιβάλλοντος Gphoto.

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: Auto-&Detect
el: Αυτόματη α&νίχνευση

en: Visit Gphoto project website
el: Επισκεφτείτε τον ιστότοπο του Gphoto

en: Devices
el: Συσκευές

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
el: Ενεργοποιήστε τη φόρτωση εικόνων προεπισκόπησης υψηλής ποιότητας (πιο αργή φόρτωση)

en: Use a default target album to download from camera
el: Χρήση προκαθορισμένου λευκώματος για λήψη από φωτογραφική μηχανή

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε φίλτρα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για φιλτράρισμα αρχείων σε διάλογο εισαγωγής.

en: Always ignore
el: Πάντα να αγνοείται

en: Ignored file names:
el: Αγνοηθέντα ονόματα αρχείων:

en: Ignored file extensions:
el: Αγνοηθείσες επεκτάσεις αρχείων:

en: Import Filters
el: Φίλτρα εισαγωγής

en: Icon-View Options
el: Επιλογές προβολής εικονιδίων

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
el: Εμφάνιση τύπου αρχειοθέτησης εικόνας

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται οι ετικέτες του digiKam κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Show item &rating
el: Εμφάνιση &αξιολόγησης αντικειμένων

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανίζεται η αξιολόγηση αντικειμένων κάτω από την εικόνα επισκόπησης.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται τα κουμπιά επικάλυψης στην εικόνα επισκόπησης για την περιστροφή εικόνας.

en: Show embedded preview
el: Εμφάνιση ενσωματωμένης επισκόπησης

en: Start image editor
el: Εκκίνηση επεξεργαστή εικόνας

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
el: Επιλέξτε εδώ τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση του κειμένου στην προβολή εικονιδίων.

en: Preview Options
el: Επιλογές προεπισκόπησης

en: Embedded preview loads full-sized images
el: Η ενσωματωμένη προεπισκόπηση φορτώνει το πλήρες μέγεθος των εικόνων

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
el: <p>Καθορίστε αυτήν την επιλογή για τη φόρτωση εικόνων σε πλήρες μέγεθος για προεπισκόπηση αντί σε μειωμένο μέγεθος. Καθώς η επιλογή αυτή απαιτεί περισσότερο χρόνο για τη φόρτωση των εικόνων, χρησιμοποιήστε την μόνο αν διαθέτετε έναν γρήγορο υπολογιστή.</p><p><b>Σημείωση:</b> για εικόνες Raw, μια έκδοση σε μισό μέγεθος των δεδομένων Raw data χρησιμοποιείται αντί της ενσωματωμένης JPEG προεπισκόπησης.</p>

en: Preview each item while downloading it
el: Προεπισκόπηση κάθε αντικειμένου κατά τη λήψη

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
el: <p>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την προεπισκόπηση κάθε αντικειμένου κατά τη λήψη.</p>

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
el: Δεν έχει επιλεγεί προκαθορισμένο λεύκωμα για την επεξεργασία λήψης από φωτογραφική μηχανή. Επιλέξτε ένα.

en: Device detection under progress, please wait...
el: Ανίχνευση συσκευής σε εξέλιξη, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
el: Αποτυχία αυτόματης ανίχνευσης της φωτογραφικής μηχανής.
    Παρακαλώ ελέγξτε αν η φωτογραφική μηχανή σας είναι ανοικτή και ξαναπροσπαθήστε ή προσπαθήστε να την εγκαταστήσετε χειροκίνητα.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
el: Η φωτογραφική μηχανή '%1' (%2) βρίσκεται ήδη στη λίστα.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
el: Βρέθηκε η φωτογραφική μηχανή '%1' (%2) και προστέθηκε στη λίστα.

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
el: Για να ενεργοποιήσετε αυτήν τη λειτουργία, η προεπισκόπηση πλήρους μεγέθους θα απενεργοποιηθεί.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
el: Αν η προεπισκόπηση πλήρους μεγέθους είναι ενεργή, αυτό θα επηρεάσει την ταχύτητα προεπισκόπησης κάθε αντικειμένου κατά τη λήψη.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
el: <p>Παρακάτω βρίσκονται οι τοποθεσίες των ριζικών λευκωμάτων με τις εικόνες σας. Η πρόσβαση εγγραφής είναι απαραίτητη για να μπορείτε να επεξεργαστείτε τις εικόνες σε αυτά τα λευκώματα.</p><p></p>

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
el: Αδυναμία προσθήκης μιας συλλογής για τις παρακάτω διαδρομές.

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
el: Επιθυμείτε την αφαίρεση της συλλογής "%1" από τη λίστα των συλλογών σας;

en: Local Collections
el: Τοπικές συλλογές

en: Collections on Removable Media
el: Συλλογές σε αφαιρούμενα μέσα

en: Collections on Network Shares
el: Συλλογές σε κοινόχρηστους δικτυακούς πόρους

en: Add Collection
el: Προσθήκη συλλογής

en: Col. %1
el: Στήλη %1

en: This collection is currently not available.
el: Η συλλογή δεν είναι αυτήν τη στιγμή διαθέσιμη.

en: No problems found, enjoy this collection.
el: Δεν βρέθηκαν προβλήματα και η συλλογή είναι έτοιμη.

en: This collection is hidden.
el: Η συλλογή είναι κρυφή.

en: Remove collection
el: Αφαίρεση συλλογής

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
el: Έχετε προηγουμένως προσθέσει μια συλλογή που περιέχει ήδη τη διαδρομή "%1".

en: Your new collection will be created with this name:
el: Η νέα συλλογή σας θα δημιουργηθεί με αυτό το όνομα:

en: Interface Options
el: Επιλογές περιβάλλοντος

en: &Use theme background color
el: Χρήση του χρώματος &φόντου του θέματος

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να χρησιμοποιηθεί το χρώμα φόντου του θέματος για την περιοχή του επεξεργαστή εικόνας.

en: &Background color:
el: Χρώμα &φόντου:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα φόντου που θα χρησιμοποιηθεί για την περιοχή του επεξεργαστή εικόνας.

en: Exposure Indicators
el: Ενδείξεις έκθεσης

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για την αναγνώριση των εικονοστοιχείων με υποέκθεση.

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
el: Προσαρμογή ποσοστών της βάσης ιστογράμματος της εικόνας το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για έλεγχο εικονοστοιχείων σε υπο-έκθεση.

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για την αναγνώριση των εικονοστοιχείων με υπερέκθεση.

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
el: Προσαρμογή ποσοστών της κορυφής του ιστογράμματος της εικόνας το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για έλεγχο εικονοστοιχείων σε υπερ-έκθεση.

en: Indicate exposure as pure color
el: Ένδειξη έκθεσης ως καθαρό χρώμα

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργή, οι δείκτες υπερ- και υπο-έκθεσης θα εμφανίζονται μόνο όταν ταιριάζουν το καθαρό λευκό με το καθαρό μαύρο, καθώς όλα τα χρωματικά συστατικά αντιστοιχούν στη συνθήκη ταυτόχρονα. Διαφορετικά, οι δείκτες ενεργοποιούνται όταν ένα από τα χρωματικά συστατικά αντιστοιχεί στη συνθήκη.

en: Example:
el: Παράδειγμα:

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
el: Εμφάνιση διαλόγου ρυθμίσεων όταν αποθηκεύονται αρχεία εικόνας

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
el: <ul><li>Ενεργοποιημένο: Παράθυρο διαλόγου όπου οι ρυθμίσεις μπορούν να αλλάξουν κατά την αποθήκευση αρχείων εικόνας</li><li>Απενεργοποιημένο: Να γίνεται χρήση των προκαθορισμένων ρυθμίσεων κατά την αποθήκευση αρχείων εικόνας</li></ul>

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
el: Άνοιγμα raw αρχείων στον επεξεργαστή εικόνας

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
el: Γρήγορο και απλό, όπως μια εικόνα στα 8 bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
el: Χρήση προκαθορισμένων ρυθμίσεων, στα 16 bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
el: Άνοιγμα πάντα του εργαλείου εισαγωγής Raw για την προσαρμογή ρυθμίσεων

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης για αβλαβή επεξεργασία και αριθμοδότηση έκδοσης εικόνας

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
el: Ανάκτηση πληροφοριών για αβλαβή επεξεργασία και αριθμοδότηση έκδοσης αρχείου

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
el: Τύπος αρχειοθέτησης χώρου εργασίας

[ctx: @label]
en: Save files as
el: Αποθήκευση αρχείων ως

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
el: Ανάκτηση πληροφοριών για διαθέσιμους τύπους αρχειοθέτησης εικόνας

[ctx: @label]
en: When closing the editor
el: Στο κλείσιμο του επεξεργαστή

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
el: Πάντα ερώτηση για αποθήκευση αλλαγών

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
el: Αυτόματη αποθήκευση αλλαγών

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
el: Διατήρηση στιγμιότυπου μιας εικόνας σε επεξεργασία

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
el: Επεξηγηματική παράθεση για αυτές τις επιλογές

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
el: Μετά από τη μετατροπή από μια RAW εικόνα

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
el: Μετά από κάθε συνεδρία επεξεργασίας

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
el: Μετά από κάθε βήμα το οποίο δεν είναι πλήρως αναπαραγόμενο

[ctx: @label]
en: In main view
el: Στην κύρια προβολή

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
el: Πάντα να εμφανίζονται οι αρχικές εικόνες

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
el: Πάντα να εμφανίζονται ενδιάμεσα στιγμιότυπα

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
el: <para>Επιπλέον του περιεχομένου εικονοστοιχείων, τα αρχεία εικόνων συνήθως περιέχουν μια ποικιλία μεταδεδομένων. Πολλές από τις παραμέτρους που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο digikam για τη διαχείριση αρχείων, όπως αξιολόγηση ή σχολιασμό, μπορούν να εγγραφούν στα μεταδεδομένα του αρχείου.</para> <para>Η αποθήκευση στα μεταδεδομένα επιτρέπει τη διατήρηση των πληροφοριών αυτών όταν μεταφέρονται ή αποστέλλονται τα αρχεία σε διαφορετικά συστήματα.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
el: Να εγγραφούν τα στοιχεία αυτά στα μεταδεδομένα

[ctx: @option:check]
en: Image tags
el: Ετικέτες εικόνας

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
el: Λεζάντες και τίτλος

[ctx: @option:check]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @option:check]
en: Pick label
el: Επιγραφή επιλογής

[ctx: @option:check]
en: Color label
el: Επιγραφή χρώματος

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
el: Χρονικές σφραγίδες

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
el: Πρότυπα μεταδεδομένων (δικαιώματα κτλ.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να αποθηκεύσετε το πρότυπο μεταδεδομένων σε ετικέτες XMP και IPTC. Μπορείτε να ορίσετε τιμές για το πρότυπο στη σελίδα ρύθμισης προτύπου.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
el: Ανάγνωση και εγγραφή μεταδεδομένων

[ctx: @label]
en: When rotating a file
el: Όταν περιστρέφεται ένα αρχείο

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
el: Περιστροφή μόνο με ρύθμιση ένδειξης

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
el: Περιστροφή με αλλαγή περιεχομένου αν είναι εφικτό

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
el: Να επιτρέπεται ακόμη και η περιστροφή με απώλειες αν είναι απαραίτητο

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
el: Εγγραφή ένδειξης στα μεταδεδομένα αν γίνεται

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
el: Περιστροφή αρχείων μόνο με αλλαγή ένδειξης, χωρίς αλλαγή σε δεδομένα εικονοστοιχείων

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
el: Αν γίνεται, να περιστραφούν αρχεία με αλλαγή στα δεδομένα εικονοστοιχείων

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
el: Περιστροφή αρχείων με αλλαγή των δεδομένων εικονοστοιχείων ακόμη και αν αυτό συνεπάγεται απώλεια ποιότητας

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
el: Για ορισμένους τύπους αποθήκευσης στους οποίους εφαρμόζεται συμπίεση με απώλειες, τα δεδομένα θα χάνονται κάθε φορά που το περιεχόμενο περιστρέφεται. Προτιμήστε την επιλογή αυτή για να επιτραπεί περιστροφή με απώλειες. Αν δεν ενεργοποιηθεί, τα αρχεία αυτά θα περιστρέφονται με ένδειξη.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
el: Κατά την περιστροφή αρχείου με ρύθμιση ένδειξης, να αλλάζει η ένδειξη αυτή και στα μεταδεδομένα του αρχείου

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
el: Τα μεταδεδομένα αρχείου τυπικά περιέχουν μια ένδειξη που περιγράφει ότι ένα αρχείο θα εμφανιστεί περιστραμμένο. Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή για να επιτρέψετε την επεξεργασία αυτού του πεδίου.

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
el: Ανάγνωση από βοηθητικά αρχεία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την προτίμηση μεταδεδομένων από XMP βοηθητικά αρχεία κατά την ανάγνωση μεταδεδομένων.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
el: Εγγραφή σε βοηθητικό μόνο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να αποθηκεύσετε, όπως ορίζεται, μεταδεδομένα σε XMP βοηθητικά αρχεία.

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
el: Προσδιορίστε την ακριβή λειτουργία εγγραφής του βοηθητικού XMP

en: Confirm when moving items to the &trash
el: Επιβεβαίωση μετακίνησης αντικειμένων στα απορρίμματα

en: Confirm when permanently deleting items
el: Επιβεβαίωση μόνιμης διαγραφής αντικειμένων

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
el: Χωρίς επιβεβαίωση εφαρμογής τροποποιήσεων στη &δεξιά πλευρική γραμμή

en: String comparison type:
el: Τύπος σύγκρισης συμβολοσειρών:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
el: Φυσική

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: @title: settings section]
en: Database
el: Βάση δεδομένων

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
el: Ρυθμίσεις Βάσης Δεδομένων
    Προσαρμογή ρυθμίσεων βάσης δεδομένων

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
el: Συλλογές

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
el: Ρυθμίσεις Συλλογών
    Ορισμός τοποθεσιών ριζικών άλμπουμ

[ctx: @title: settings section]
en: Views
el: Προβολές

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
el: Ρυθμίσεις Προβολών Εφαρμογής
    Διαμορφώστε την εμφάνιση των προβολών

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
el: Υπόδειξη

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
el: Πρότυπα

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
el: Πρότυπα μεταδεδομένων
    Διαχειριστείτε τη συλλογή των προτύπων μεταδεδομένων

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
el: Πίνακας φωτός

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
el: Φωτογραφικές μηχανές

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
el: Ρυθμίσεις φωτογραφικής
    Διαχείριση των φωτογραφικών σας μηχανών

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
el: Πρόσθετα

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
el: Ρυθμίσεις πρόσθετων
    Ρυθμίστε ποιο πρόσθετο θα είναι προσβάσιμο από την εφαρμογή

[ctx: @title:group]
en: Updates
el: Ενημερώσεις

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
el: Ενημέρωση τιμών κατακερματισμού αρχείου

en: Enable Color Management
el: Ενεργοποίηση της διαχείρισης χρωμάτων

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
el: <ul><li>Ενεργοποιημένο: Η διαχείριση χρωμάτων είναι ενεργή</li><li>Απενεργοποιημένο: Η διαχείριση χρωμάτων είναι ανενεργή</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
el: Επισκεφτείτε τον ιστότοπο του Little CMS

en: Working Color Space
el: Ενεργός χρωματικός χώρος

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
el: <p>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το επιλεγμένο προφίλ χώρου εργασίας.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
el: Όταν το προφίλ μιας εικόνας δεν ταιριάζει με τον ενεργό χρωματικό χώρο

en: Ask when opening the image
el: Ερώτηση κατά το άνοιγμα της εικόνας

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
el: <p>Αν μια εικόνα έχει ενσωματωμένο χρωματικό προφίλ που δεν ταιριάζει με τον ενεργό χρωματικό χώρο, το digiKam θα ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε μετατροπή στον ενεργό χώρο, διατηρήστε το ενσωματωμένο προφίλ ή απορρίψτε το και καθορίστε ένα άλλο.</p>

en: Convert the image to the working color space
el: Μετατροπή της εικόνας στον ενεργό χρωματικό χώρο

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
el: <p>Αν μια εικόνα έχει ενσωματωμένο χρωματικό προφίλ που δεν ταιριάζει με τον ενεργό χρωματικό χώρο, το digiKam θα μετατρέψει τη χρωματική πληροφορία της εικόνας στον ενεργό χρωματικό χώρο. Αυτό αλλάζει τα δεδομένα των εικονοστοιχείων, αλλά όχι την εμφάνιση της εικόνας.</p>

en: When an image has no color profile information
el: Όταν η εικόνα δεν έχει πληροφορίες χρωματικού προφίλ

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
el: <p>Αν μια εικόνα δεν έχει ενσωματωμένο χρωματικό προφίλ, το digiKam θα ρωτήσει ποιος χρωματικός χώρος θα χρησιμοποιηθεί για την ερμηνεία της εικόνας και σε ποιον χρωματικό χώρο θα μετασχηματιστεί η εικόνα για την επεξεργασία.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
el: Με την υπόθεση ότι χρησιμοποιείται ο χρωματικός χώρος sRGB (Διαδικτυακό πρότυπο)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
el: και να μετατραπεί στον ενεργό χρωματικό χώρο

en: Assume it is using the working color space
el: Με την υπόθεση ότι χρησιμοποιείται ο ενεργός χρωματικός χώρος

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
el: Να μετατραπεί από τον προκαθορισμένο χρωματικό χώρο εισόδου στον ενεργό χώρο

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
el: Όταν φορτώνεται ένα RAW αρχείο με αβαθμονόμητα χρώματα

en: Ask for the input profile
el: Ερώτηση για το προφίλ εισόδου

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
el: Αυτόματη διόρθωση χρώματος

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
el: Να μετατραπεί από το προκαθορισμένο προφίλ εισόδου

en: Color Managed View
el: Προβολή με διαχείριση χρωμάτων

en: Monitor profile:
el: Προφίλ οθόνης:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
el: <p>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το επιλεγμένο προφίλ οθόνης.</p>

en: Use color managed view in editor
el: Χρήση προβολής με διαχείριση χρωμάτων στον επεξεργαστή

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
el: <p>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε το <b>χρωματικό προφίλ οθόνης</b> για την εμφάνιση των φωτογραφιών στο παράθυρο του επεξεργαστή εικόνας με διόρθωση χρώματος προσαρμοσμένη στην οθόνη σας. Μπορείτε όποτε θέλετε να αλλάξετε αυτήν την επιλογή από το παράθυρο του επεξεργαστή. <i>Προειδοποίηση</i>: Αυτό μπορεί να επιβραδύνει την αποτύπωση της εικόνας, ιδίως αν ο υπολογιστής είναι αργός.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
el: Χρήση προβολής με διαχείριση χρωμάτων για εικόνες προεπισκόπησης και επισκόπησης

en: Camera and Scanner
el: Κάμερα και σαρωτής

en: Default input color profile:
el: Προκαθορισμένο χρωματικό προφίλ εισόδου:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
el: <p>Αυτό είναι το προκαθορισμένο χρωματικό προφίλ για τη συσκευή εισόδου (δηλαδή για τη φωτογραφική σας μηχανή - ή το σαρωτή). Το προφίλ εισόδου φωτογραφικής μηχανής συνιστάται για την ορθή μετατροπή εικόνων RAW σε 16bit. Κάποιες από τις παραπάνω επιλογές σχετικά με τη συμπεριφορά φόρτωσης αφορούν αυτό το προφίλ.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
el: <p>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το επιλεγμένο προφίλ εισόδου.</p>

en: Printing and Proofing
el: Εκτύπωση και εμφάνιση

en: Output device profile:
el: Προφίλ συσκευής εξόδου:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
el: <p>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για να λάβετε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το επιλεγμένο προφίλ εμφάνισης.</p>

en: Color Profiles Repository
el: Αποθετήριο χρωματικών προφίλ

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
el: Το digiKam αναζητάει ICC προφίλ σε έναν αριθμό <a href='default'>προκαθορισμένων θέσεων</a>. Μπορείτε να ορίσετε ένα πρόσθετο φάκελο:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
el: <p>Το digiKam αναζητάει ICC προφίλ σε προκαθορισμένους φακέλους του και μεταφέρει το ίδιο λίγα επιλεγμένα προφίλ. Αποθηκεύστε όλα τα επιπλέον χρωματικά προφίλ στον κατάλογο που ορίζεται εδώ.</p>

en: Use black point compensation
el: Χρήση επανόρθωσης μαύρου σημείου

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
el: <p>Η <b>επανόρθωση μαύρου σημείου</b> είναι μια μέθοδος ρύθμισης του επιπέδου του μαύρου ανάμεσα στα ψηφιακά αρχεία και τις δυνατότητες αποτύπωσης του μαύρου από διάφορες ψηφιακές συσκευές.</p>

en: Rendering Intents:
el: Εντάσεις αποτύπωσης:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
el: Προφίλ

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Monitor Profile From System Settings
el: Παρακολούθηση προφίλ από τις ρυθμίσεις συστήματος

en: No ICC profiles files found.
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία προφίλ ICC.

en: No Display Profile Available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο προφίλ εμφάνισης

en: No Output Profile Available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο προφίλ εξόδου

[ctx: none of the paths]
en: none
el: Καμία

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
el: Στο Linux, οι προκαθορισμένες διαδρομές αναζήτησης περιλαμβάνουν <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Στο σύστημά σας, τώρα υπάρχουν αυτές οι διαδρομές και σαρώνονται:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
el: Αυτόματος συγχρονισμός πινάκων

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
el: Καθορίστε αυτήν την επιλογή για τον αυτόματο συγχρονισμό εστίασης και πανοραμικής κίνησης ανάμεσα στον αριστερό και δεξί πίνακα αν οι εικόνες έχουν το ίδιο μέγεθος.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
el: Η επιλογή ενός αντικειμένου της γραμμής επισκόπησης φορτώνει την εικόνα στον δεξιό πίνακα

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή ώστε όταν φορτώνεται μια εικόνα στον δεξί πίνακα, να επιλέγεται και η εικόνα επισκόπησης του.

en: Clear the light table on close
el: Καθαρισμός φωτεινού πίνακα στο κλείσιμο

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την αφαίρεση όλων των εικόνων από τον φωτεινό πίνακα κατά το κλείσιμο ή απενεργοποιήστε την για να διατηρήσετε τις εικόνες στον φωτεινό πίνακα.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
el: Γενική

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
el: Επεξεργαστής εικόνας

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
el: Διαχειριστής ουράς παρτίδας

en: Template Title:
el: Τίτλος προτύπου:

en: Enter the metadata template title here.
el: Δώστε εδώ τον τίτλο προτύπου των μεταδεδομένων.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
el: <p>Δώστε εδώ τον τίτλο προτύπου των μεταδεδομένων. Ο τίτλος αυτός θα χρησιμοποιηθεί για την αναγνώριση ενός προτύπου στη συλλογή σας.</p>

en: &Replace...
el: &Αντικατάσταση...

en: Cannot register new metadata template without title.
el: Αδυναμία εγγραφής νέου προτύπου μεταδεδομένων χωρίς τίτλο.

en: A metadata template named '%1' already exists.
el: Ένα πρότυπο μεταδεδομένων με όνομα '%1' υπάρχει ήδη.

en: Tool-Tips Font:
el: Γραμματοσειρά υποδείξεων:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
el: Επιλέξτε εδώ τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση του κειμένου στις υποδείξεις.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
el: Εμφάνιση υποδείξεων γραμμής επισκόπησης και προβολής εικονιδίων

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται πληροφορίες σχετικά με την εικόνα όταν το ποντίκι βρεθεί πάνω σε μια προβολή εικονιδίων ή σε ένα αντικείμενο της γραμμής επισκόπησης.

en: File/Item Information
el: Πληροφορίες αρχείου/αντικειμένου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File date
el: Ημερομηνία αρχείου

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Image type
el: Τύπος εικόνας

en: Image dimensions
el: Διαστάσεις εικόνας

en: Image aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας

en: Set this option to display the image aspect ratio.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανίζεται η αναλογία διαστάσεων.

en: Camera make and model
el: Κατασκευαστής και μοντέλο φωτογραφικής

en: Camera date
el: Ημερομηνία φωτογραφικής

en: Camera aperture and focal length
el: διάφραγμα και εστιακή απόσταση φωτογραφικής

en: Camera exposure and sensitivity
el: Έκθεσης και ευαισθησίας φωτογραφικής

en: Camera mode and program
el: Κατάσταση λειτουργίας και πρόγραμμα φωτογραφικής

en: Camera flash settings
el: Ρυθμίσεις φλας φωτογραφικής

en: Camera white balance settings
el: Ρυθμίσεις ισορροπίας λευκού φωτογραφικής

en: digiKam Information
el: Πληροφορίες του digiKam

en: Album name
el: Όνομα Άλμπουμ

en: Set this option to display the album name.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανιστεί το όνομα λευκώματος.

en: Image title
el: Τίτλου εικόνας

en: Set this option to display the image title.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του τίτλου της εικόνας.

en: Image caption
el: Λεζάντα εικόνας

en: Set this option to display the image captions.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση επιγραφών των εικόνων.

en: Image tags
el: Ετικέτες εικόνας

en: Set this option to display the image tags.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση ετικετών των εικόνων.

en: Image labels
el: Ετικέτες εικόνας

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση επιλογής, χρώματος, τίτλων αξιολόγησης της εικόνας.

en: Audio/Video Information
el: Πληροφορίες Ήχου/Βίντεο

en: Video Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων Βίντεο

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί η αναλογία διαστάσεων του βίντεο.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί ο ρυθμός bit ήχου του βίντεο

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί ο τύπος καναλιού ήχου του βίντεο

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί το Codec ήχου του βίντεο.

en: Video Duration
el: Διάρκεια βίντεο

en: Set this option to display the Duration of the Video.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί η διάρκεια του βίντεο

en: Video Frame Rate
el: Ρυθμός καρέ βίντεο

en: Set this option to display the Codec of the Video.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί το Codec του βίντεο.

en: Show album items' tool-tips
el: Εμφάνιση υποδείξεων αντικειμένων λευκωμάτων

en: Album Information
el: Πληροφορίες λευκώματος

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση πληροφοριών λευκώματος όταν το ποντίκι βρεθεί πάνω σε ένα αντικείμενο της προβολής φακέλου.

en: Album date
el: Ημερομηνία άλμπουμ

en: Set this option to display the album date.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση της ημερομηνίας λευκώματος.

en: Album collection
el: Συλλογή άλμπουμ

en: Set this option to display the album collection.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση της συλλογής λευκωμάτων.

en: Album category
el: Κατηγορία άλμπουμ

en: Set this option to display the album category.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση της κατηγορίας λευκώματος.

en: Album caption
el: Λεζάντα άλμπουμ

en: Set this option to display the album caption.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την εμφάνιση του τίτλου του λευκώματος.

en: Album preview
el: Προ επισκόπηση άλμπουμ

en: Set this option to display the album preview.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανίσετε την προεπισκόπηση του άλμπουμ.

en: Show import items' tool-tips
el: Εμφάνιση υποδείξεων εισηγμένων αντικειμένων

en: Import Information
el: Πληροφορίες εισαγωγής

en: Item name
el: Όνομα αντικειμένου

en: Set this option to display the item name.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί το όνομα του αντικειμένου.

en: Item date
el: Ημερομηνία αντικειμένου

en: Set this option to display the item date.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανιστεί η ημερομηνία του αντικειμένου.

en: Item size
el: Μέγεθος αντικειμένου

en: Set this option to display the item size.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί το μεγέθους του αντικειμένου.

en: Item type
el: Τύπος αντικειμένου

en: Set this option to display the item type.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστεί ο τύπος του αντικειμένου.

en: Item dimensions
el: Διαστάσεις αντικειμένου

en: Set this option to display the item dimensions.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανιστούν οι διαστάσεις του αντικειμένου.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
el: Σημείωση: αυτές οι ρυθμίσεις απαιτούν την επιλογή "Χρήση μεταδεδομένων Αρχείου" από την σελίδα Ρύθμισης συμπεριφοράς φωτογραφικής μηχανής.

en: Icon Items
el: Αντικείμενα εικονιδίων

en: Album Items
el: Αντικείμενα λευκώματος

en: Import Items
el: Εισαγωγή αντικειμένων
