digikam - en to es translation catalogue (9699 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
es: mañana

[ctx: @item: date keyword]
en: today
es: hoy

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
es: ayer

en: Next year
es: El próximo año

en: Previous year
es: El año pasado

en: Next month
es: El próximo mes

en: Previous month
es: El mes pasado

en: Select a week
es: Seleccione una semana

en: Select a month
es: Seleccione un mes

en: Select a year
es: Seleccione un año

en: Select the current day
es: Seleccionar el día actual

[ctx: @action:button]
en: Close
es: Cerrar

en: Week %1
es: Semana %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
es: &Hoy

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
es: &Mañana

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
es: La próxima &semana

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
es: El próximo &mes

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
es: &Ayer

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
es: El pasado &lunes

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
es: El pasado &viernes

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
es: La semana &pasada

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
es: El mes pasad&o

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
es: Sin fecha

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
es: Semana #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
es: Inicio:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
es: Fin:

en: &Move Here
es: &Mover aquí

en: &Copy Here
es: &Copiar aquí

en: C&ancel
es: C&ancelar

en: Set as Album Thumbnail
es: Establecer como miniatura del álbum

en: Download From Camera
es: Descargar desde la cámara

en: Download && Delete From Camera
es: Descargar y borrar en la cámara

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
es: Agrupar aquí

en: Exporting
es: Exportando

en: Upload to Camera
es: Enviar a la cámara

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
es: Agrupar aquí

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
es: Insertar elementos aquí

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
es: Agrupar aquí y mover al álbum

en: Assign Tag to Dropped Items
es: Asignar etiquetas a los elementos descartados

en: Change Face Tags
es: Cambiar etiquetas de caras

en: Change Face Tag
es: Cambiar etiqueta de cara

en: &Cancel
es: &Cancelar

en: Assign Tags to &Selected Items
es: Asignar etiquetas a los elementos &seleccionados

en: Assign Tags to &This Item
es: Asignar etiquetas a es&te elemento

en: Assign Tags to &All Items
es: &Asignar etiquetas a todos los elementos

en: Importing
es: Importando

en: M&erge Here
es: &Fusionar aquí

en: Set as Tag Thumbnail
es: Establecer como miniatura de la etiqueta

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
es[0]: Cambiar nombre de la cara de «%2» a «%3»
es[1]: Cambiar nombres de las caras de «%2» a «%3»

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
es: Asignar la(s) etiqueta(s) «%1» a los elementos

en: Text Filter
es: Filtro de texto

en: MIME Type Filter
es: Filtro de tipo MIME

en: Geolocation Filter
es: Filtro de geolocalización

en: Images Without Tags
es: Imágenes sin etiquetas

en: Show images without a tag.
es: Mostrar imágenes sin etiquetas.

en: Tags Matching Condition
es: Condición de correspondencia de etiqueta

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
es: Define la forma en la cual las etiquetas seleccionadas serán combinadas para filtrar las imágenes. Esto también incluye la opción «%1».

en: OR
es: O

en: AND
es: Y

en: Tags Filter
es: Filtro de etiquetas

en: Images Without Face tags
es: Imágenes sin etiquetas de caras

en: Show images without a face tag.
es: Mostrar imágenes sin etiquetas de caras.

en: Face tags Matching Condition
es: Condición de correspondencia de etiquetas de caras

en: Face Tags Filter
es: Filtro de etiquetas de caras

en: Labels Filter
es: Filtro de emblemas

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
es: Restaurar filtros de etiquetas

[ctx: @action: tag filter]
en: On
es: Activado

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
es: Desactivado

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
es: Modo de filtrado de etiquetas

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
es: Ignorar esta etiqueta

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
es: Debe tener esta etiqueta

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
es: No debe tener esta etiqueta

en: Reference Image
es: Imagen de referencia

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
es: Si no es una cara, pulse para borrarla.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
es[0]: 1 elemento agrupado.
es[1]: %1 elementos agrupados.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
es: El grupo es abierto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
es: El grupo es cerrado.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
es: Este elemento tiene información de geolocalización.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
es: Mostrar a pantalla completa

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
es: Rotar a la izquierda

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
es: Rotar a la derecha

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
es: Deseleccionar elemento

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
es: Seleccionar elemento

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
es: Establecer como miniatura del álbum

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
es: Establecer como miniatura de la etiqueta

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
es[0]: Mover a la papelera
es[1]: Mover %1 archivos a la papelera

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
es[0]: Ordenar por calidad de imagen
es[1]: Ordenar por calidad de imagen

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
es: Restablecer el icono del álbum

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
es: Todos los álbumes

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
es: Todas las etiquetas

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
es: Seleccionar

[ctx: @action: context menu]
en: Children
es: Hijas

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
es: Padres

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
es: Deseleccionar

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
es: Invertir la selección

[ctx: @action: group items]
en: Group
es: Agrupar

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
es: Abrir todos los grupos

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
es: Cerrar todos los grupos

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
es: Mostrar imágenes agrupadas

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
es: Ocultar imágenes agrupadas

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
es: Desagrupar

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
es: Eliminar del grupo

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
es: Agrupar la selección aquí

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
es: Agrupar la selección por hora

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
es: Agrupar la selección por nombre de archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
es: Agrupar la selección por secuencia o ráfaga

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
es: Eliminar la selección de los grupos

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
es: Desagrupar la selección

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
es: Abrir con

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
es: Otra...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
es: Abrir con...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
es: Nueva etiqueta...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
es: Borrar etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
es: Borrar etiquetas

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
es: Marcar como etiqueta de cara

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
es: Marcar como etiquetas de caras

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
es: Propiedades...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
es: Desmarcar etiqueta como cara

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
es: Elimina la propiedad de cara de la etiqueta seleccionada y la región de la cara de las imágenes contenidas. También puede quitar las etiquetas de las imágenes, si se desea.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
es: Desmarcar etiquetas como caras

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
es: Elimina la propiedad de cara de las etiquetas seleccionadas y la región de la cara de las imágenes contenidas. También puede quitar las etiquetas de las imágenes, si se desea.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
es: A&signar etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
es: &Eliminar etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
es: Eliminar todas las etiquetas

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
es: Asignar em&blemas

[ctx: @action: context menu]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @action: context menu]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
es: Etiqueta

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
es: Ir a

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
es: Abrir...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
es: Abrir en el gestor de archivos

[ctx: @action: context menu]
en: Import
es: Importar

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
es: No hay ninguna herramienta disponible para importar

[ctx: @action: context menu]
en: Export
es: Exportar

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
es: No hay ninguna herramienta disponible para exportar

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
es: Gestor de la cola de procesos por lotes

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
es: Añadir a cola existente

en: 1 Item | %1 Items
es[0]: 1 elemento
es[1]: %1 elementos

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
es[0]: Fecha del álbum: %2 %3 %4 - 1 elemento
es[1]: Fecha del álbum: %2 %3 %4 - %1 elementos

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
es[0]: %2 que incluyen 1 subetiqueta
es[1]: %2 que incluyen %1 subetiquetas

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
es[0]: %2 - 1 elemento
es[1]: %2 - %1 elementos

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
es[0]: %2 - 1 elemento
es[1]: %2 - %1 elementos

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
es[0]: Búsqueda por palabras clave - 1 elemento
es[1]: Búsqueda por palabras clave - %1 elementos

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
es[0]: Búsqueda avanzada - 1 elemento
es[1]: Búsqueda avanzada - %1 elementos

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
es: Seleccionar carpeta de destino

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
es: <p>Seleccione el álbum de destino de la biblioteca de digiKam a donde mover las imágenes seleccionadas.</p>

en: Album "%1"
es: Álbum «%1»

en: File Properties
es: Propiedades del archivo

[ctx: filename]
en: Name:
es: Nombre:

en: Date:
es: Fecha:

en: Size:
es: Tamaño:

en: Type:
es: Tipo:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
es: Desconocidas

en: Dimensions:
es: Dimensiones:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
es: Desconocido

en: Aspect Ratio:
es: Proporciones:

en: Photograph Properties
es: Propiedades de la fotografía

en: Make/Model:
es: Fabricante/Modelo:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
es: Objetivo:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
es: Creada el:

en: Aperture/Focal:
es: Apertura/Focal:

en: Exposure/Sensitivity:
es: Exposición/Sensibilidad:

en: Mode/Program:
es: Modo/Programa:

en: White Balance:
es: Balance de blancos:

en: Audio/Video Properties
es: Propiedades de audio/vídeo

en: Duration:
es: Duración:

en: Frame Rate:
es: Imágenes por segundo:

en: Video Codec:
es: Códec del vídeo:

en: Audio Bit Rate:
es: Bits de audio por segundo:

en: Audio Channel Type:
es: Tipo de canal de audio:

en: Audio Codec:
es: Códec de sonido:

en: digiKam Properties
es: Propiedades de digiKam

en: Album:
es: Álbum:

[ctx: title of the file]
en: Title:
es: Título:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
es: Pie de foto:

en: Tags:
es: Etiquetas:

en: Labels:
es: Emblemas:

en: Album Properties
es: Propiedades del álbum

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
es: Nombre:

en: Items:
es: Elementos:

en: Collection:
es: Colección:

en: Category:
es: Categoría:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
es: Pie de foto:

en: Preview:
es: Vista previa:

en: Filter
es: Filtro

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
es: Sí

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
es: Parcialmente

[ctx: Image filter description]
en: Description:
es: Descripción:

en: Identifier:
es: Modificador:

en: Technical Parameters
es: Parámetros técnicos

en: <i>Binary Data</i>
es: <i>Datos binarios</i>

en: Initializing...
es: Inicializando...

en: Load Plugins...
es: Cargar complementos...

en: Checking ICC repository...
es: Verificando el repositorio ICC...

en: Clean up Database...
es: Limpiar la base de datos...

en: Loading albums...
es: Cargando álbumes...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
es: <p>Parece que la carpeta de los perfiles ICC no es válida.</p><p>Si desea configurarla ahora, seleccione «Sí», si no, seleccione «No». En este caso, la función de «gestión de color» no se activará hasta que resuelva este problema.</p>

en: ExifTool is not available in your digiKam installation or is not working correctly. Go to the digiKam settings and check the availability of the ExifTool binary file in the metadata section.
es: ExifTool no está disponible en su instalación de digiKam o no funciona correctamente. Vaya a las preferencias de digiKam y compruebe la disponibilidad del archivo binario de ExifTool en la sección de metadatos.

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
es[0]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 elemento)
es[1]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 elementos)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
es[0]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 [%2] elemento)
es[1]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 [%2] elementos)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
es[0]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 elemento. Con elementos agrupados: %2)
es[1]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 elementos. Con elementos agrupados: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
es[0]: 1/%2 elemento seleccionado (%3/%4)
es[1]: %1/%2 elementos seleccionados (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
es[0]: 1/%2 [%3] elemento seleccionado (%4/%5)
es[1]: %1/%2 [%3] elementos seleccionados (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
es[0]: 1/%2 elemento seleccionado. Total con elementos agrupados: %3
es[1]: %1/%2 elementos seleccionados. Total con elementos agrupados: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
es[0]: 1/%2 [%3/%4] elemento seleccionado (%5/%6)
es[1]: %1/%2 [%3/%4] elementos seleccionados (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
es[0]: 1/%2 elemento seleccionado. Con elementos agrupados: %3/%4
es[1]: %1/%2 elementos seleccionados. Con elementos agrupados: %3/%4

en:  (%1 of %2)
es:  (%1 de %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
es:  (%1 de %2 [%3] )

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
es:  (%1 de %2. Total con elementos agrupados: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
es[0]: %1 elemento oculto
es[1]: %1 elementos ocultos

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
es[0]: Escribir metadatos en el archivo
es[1]: Escribir metadatos en los archivos seleccionados

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
es[0]: Releer metadatos del archivo
es[1]: Releer metadatos de los archivos seleccionados

en: Auto-Detecting Camera...
es: Autodetectando la cámara...

en: Opening Download Dialog...
es: Abriendo diálogo de descarga...

en: Cameras
es: Cámaras

en: USB Storage Devices
es: Dispositivos de almacenamiento USB

en: Card Readers
es: Lectores de tarjetas

en: Add Images...
es: Añadir imágenes...

en: Adds new items to an Album.
es: Añade nuevos elementos a un álbum.

en: Add Folders...
es: Añadir carpetas...

en: Adds new folders to Album library.
es: Añade nuevas carpetas a la biblioteca de álbumes.

en: Images found in %1
es: Imágenes encontradas en %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
es: Ha escogido un esquema de colores claros. Cambiaremos a un tema de iconos oscuros. Este cambio será efectivo tras reiniciar digiKam.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
es: Ha escogido un esquema de colores oscuros. Cambiaremos a un tema de iconos claros. Este cambio será efectivo tras reiniciar digiKam.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
es: Seleccionar carpeta para analizar

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
es: Seleccione las carpetas a importar en el álbum

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
es: <p>Seleccione el álbum de destino de la biblioteca de digiKam al que importar las carpetas.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
es: La carpeta %1 es parte de la ruta del álbum y no se puede importar de forma recursiva.

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
es: Inicializando la vista principal...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
es: &Atrás

[ctx: @action: setup]
en: Forward
es: Adelante

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
es: Actualizar

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
es: Actualizar el contenido actual.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
es: &Nuevo...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
es: Crea un nuevo álbum vacío en la colección.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
es: &Mover al álbum...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
es: Mover las imágenes seleccionadas a un álbum.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
es: &Copiar en...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
es: Copiar las imágenes seleccionadas en una carpeta de destino.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
es: Borrar álbum

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
es: Cambiar nombre...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
es: Propiedades

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
es: Editar las propiedades del álbum y la información de la colección.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
es: Escribir metadatos en los archivos

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
es: Actualiza los metadatos de los archivos del álbum actual con el contenido de la base de datos de digiKam (dichos metadatos se sobrescribirán con los datos de la base de datos).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
es: Volver a leer metadatos de los archivos

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
es: Actualiza la base de datos de digiKam usando los metadatos de todas las imágenes del álbum actual (el contenido de la base de datos se sobrescribirá con los metadatos de las imágenes).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
es: Abrir en el gestor de archivos

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
es: Gestor de etiquetas

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
es: Nu&eva...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
es: Asignar etiqueta

[ctx: @action: setup]
en: Views
es: Vistas

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
es: Miniaturas

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
es: Vista previa

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
es: Mapa

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
es: Tabla

[ctx: @action: setup]
en: Open...
es: Abrir...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
es: Abrir el elemento seleccionado.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
es: Abrir con la aplicación predeterminada

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
es: Abrir el elemento seleccionado con la aplicación asignada por omisión.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
es: Editor de imágenes

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
es: Abrir el editor de imágenes.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
es: Mesa de luz

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
es: Colocar en la mesa de luz

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
es: Colocar los elementos seleccionados en la barra de miniaturas de la mesa de luz.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
es: Añadir a la mesa de luz

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
es: Añadir los elementos seleccionados a la barra de miniaturas de la mesa de luz.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
es: Gestor de la cola de procesos por lotes

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
es: Añadir a la cola actual

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
es: Añadir los elementos seleccionados a la cola actual desde el gestor de procesos por lotes.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
es: Añadir a una cola nueva

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
es: Añadir los elementos seleccionados a una cola nueva desde el gestor de lotes.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
es: Importar

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
es: Escribir metadatos en los archivos seleccionados

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
es: Volver a leer los metadatos de los archivos seleccionados

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
es: Explorar caras

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
es: Reconocer caras

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
es: Eliminar todas las caras

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
es: Buscar similares...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
es: Buscar imágenes similares usando como referencias los elementos seleccionados.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
es: Cambiar el nombre de archivo del elemento seleccionado.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
es: Mover a la papelera

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
es: Borrar permanentemente

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
es: Borrar permanentemente sin confirmación

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
es: Mover a la papelera sin confirmación

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
es: &Ordenar los álbumes

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
es: Ordenar álbumes en la vista de árbol.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
es: Por carpeta

[ctx: @action: setup]
en: By Category
es: Por categoría

[ctx: @action: setup]
en: By Date
es: Por fechas

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
es: Incluir subárbol del álbum

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
es: Active esta opción para mostrar todos los subálbumes dentro del álbum actual.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
es: Incluir subárbol de la etiqueta

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
es: Active esta opción para mostrar todas las imágenes marcadas con esta etiqueta y sus subetiquetas.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
es: Mostrar todos los elementos agrupados como abiertos

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
es: Active esta opción para mostrar todos los elementos agrupados como abiertos.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
es: &Ordenar elementos

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
es: El valor por el que se ordenan las imágenes de un álbum en la vista de miniaturas

[ctx: @action: setup]
en: By Name
es: Por nombre

[ctx: @action: setup]
en: By Path
es: Por ruta

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
es: Por fecha de creación

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
es: Por fecha de modificación

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
es: Por tamaño de archivo

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
es: Por puntuación

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
es: Por tamaño de la imagen

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
es: Por proporción

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
es: Por tipo de cara

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
es: Por similitud

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
es: De forma manual y por nombre

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
es: De forma manual y por fecha

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
es: &Orden de los elementos

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
es: Indica si las imágenes se ordenan de manera ascendente o descendente.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
es: Ascendente

[ctx: @action: setup]
en: Descending
es: Descendente

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
es: Separar elementos

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
es: Las categorías en las que se muestran las imágenes en la vista de miniaturas

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
es: Lista plana

[ctx: @action: setup]
en: By Album
es: Por álbum

[ctx: @action: setup]
en: By Format
es: Por formato

[ctx: @action: setup]
en: By Month
es: Por mes

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
es: Por caras

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
es: Orden de separación de los elementos

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
es: El orden de los grupos de elementos separados

[ctx: @action: setup]
en: Select All
es: Seleccionar todo

[ctx: @action: setup]
en: Select None
es: No seleccionar nada

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
es: Invertir la selección

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
es: Mostrar la barra de miniaturas

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
es: Ampliar al 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
es: Ajustar a la &ventana

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
es: Vista gestionada por color

[ctx: @action: setup]
en: Search...
es: Buscar...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
es: Búsqueda avanzada...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
es: Buscar duplicados...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
es: Migración de la base de datos...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
es: Mantenimiento...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
es: Buscar elementos nuevos

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
es: Añadir cámara a mano...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
es: Cargando cámaras...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
es: Salir del modo de vista previa

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
es: Imagen siguiente

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
es: Imagen anterior

[ctx: @action: setup]
en: First Image
es: Primera imagen

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
es: Última imagen

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
es: Cor&tar

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
es: Cortar la selección y copiarla en el portapapeles

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
es: Editar títulos

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
es: Editar comentarios

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
es: Mostrar las etiquetas asignadas

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
es: Ajustar la etiqueta de orientación Exif

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
es: Invertida horizontalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
es: Girada boca abajo

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
es: Invertida verticalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
es: Rotada a la derecha / Invertida horizontalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
es: Rotada a la derecha

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
es: Rotada a la derecha / Invertida verticalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
es: Rotada a la izquierda

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
es: Rotar

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
es: Izquierda

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
es: Derecha

[ctx: @action: setup]
en: Flip
es: Invertir

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
es: Horizontalmente

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
es: Verticalmente

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
es: Rotar automáticamente/Invertir usando información Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
es: Cargando temas...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
es: &Temas

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
es: Cargando herramientas...

en: CompactFlash Card Reader
es: Lector de tarjetas CompactFlash

en: Memory Stick Reader
es: Lector de lápices de memoria

en: SmartMedia Card Reader
es: Lector de tarjetas SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
es: Lector de tarjetas SD / MMC

en: xD Card Reader
es: Lector de tarjetas xD

en: USB Disk
es: Lápiz USB

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
es: Disco

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
es: %1 «%2» en %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
es: %1 «%2»

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
es: %1 en %2

en: Cannot access the storage device.
es: No se puede acceder al dispositivo de almacenamiento.

en: Images on %1
es: Imágenes en %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
es: El dispositivo especificado «%1» no es válido.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
es: La cámara especificada («%1») no está implementada.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
es: Herramientas principales

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
es: Posprocesamiento

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
es: Exportar

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
es: Importar

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
es: &Navegar

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
es: Á&lbum

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
es: Etiquet&a

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
es: &Elemento

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
es: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
es: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
es: &Herramientas

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
es: I&mportar

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
es: &Exportar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
es: &Preferencias

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
es: &Ayuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

en: Open camera dialog at "path"
es: Abrir diálogo de cámara en «ruta»

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
es: Abrir el diálogo de la cámara para el dispositivo con el UDI de Solid «udi»

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
es: Detectar y abrir automáticamente cuando se conecte una cámara gphoto2

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
es: Iniciar digiKam con el archivo de base de datos de SQLite en la carpeta «dir»

en: Start digikam with the configuration file "config"
es: Iniciar digiKam con el archivo de configuración «config»

en: <p>You are running digiKam as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of digiKam to get a better experience with digiKam.</p>
es: <p>Está ejecutando una versión de digiKam de 32 bits en Windows de 64 bits.</p><p>Por favor, instale la versión de 64 bits de digiKam para disfrutar de una mejor experiencia con digiKam.</p>

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
es: El complemento de Qt en tiempo de ejecución para bases de datos SQLite o MySQL no está disponible. Instálelo.
    No ha instalado ningún complemento de base de datos en su equipo.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
es: El complemento de Qt en tiempo de ejecución para bases de datos SQLite o MySQL no está disponible. Instálelo.
    Los complementos de bases de datos instalados en su equipo se muestran a continuación.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
es: <p>La ruta indicada para el archivo de configuración no es válida. No existe el directorio padre, la ruta es un directorio, o no se puede leer el archivo o escribir en él.</p>

en: %1 Image (%2)
es: Imagen %1 (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
es: Imagen TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
es: Imagen JPEG (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
es: Imagen JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
es: Archivo de gráficos progresivo (*.pfg)

en: High Efficiency Image Coding (*.heic *.heif)
es: Codificación de imagen de alta eficiencia (*.heic *.heif)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
es: Sistema de transporte de imágenes flexible (*.fts *.fi *.fits)

en: Raw Images (%1)
es: Imágenes RAW (%1)

en: All supported files (%1)
es: Todos los archivos permitidos (%1)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
es: IRC: %1 - #digikam
    Comentarios y sugerencias: %2
    Documentación: %3
    
    Fecha de compilación: %4 (objetivo: %5)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
    Revision: %6
    Branch: %7
es: IRC: %1 - #digikam
    Comentarios y sugerencias: %2
    Documentación: %3
    
    Fecha de compilación: %4 (objetivo: %5)
    Revisión: %6
    Rama: %7

[ctx: go to previous image]
en: Back
es: Atrás

[ctx: go to next image]
en: Forward
es: Adelante

en: Add a Face Tag
es: Añadir una etiqueta de cara

en: Clear all faces on this image
es: Borrar todas las caras de esta imagen

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
es: Marcar todas las caras sin confirmar como ignoradas

en: Show Face Tags
es: Mostrar etiquetas de caras

en: Add a focus point
es: Añadir un punto de enfoque

en: Show focus points
es: Mostrar puntos de enfoque

en: Show Fullscreen
es: Mostrar a pantalla completa

en: Albums
es: Álbumes

en: Dates
es: Fechas

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
es: Similitud

[ctx: Search images on a map]
en: Map
es: Mapa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
es: Emblemas

en: Scan collection for faces
es: Escanear la colección buscando caras

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
es: Bienvenido a la gestión de caras de digiKam. Si esta es la primera vez que usa esta función, considere el uso del cuadro de ayuda en la parte inferior izquierda del panel lateral.

en: Face recognition is aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
es: Se ha interrumpido el reconocimiento de caras porque no hay identidades a reconocer (excepto «Sin confirmar» y «Desconocido»). Añada nuevas identidades.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
es: Personas

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
es: Buscar

en: Open Tag Manager
es: Abrir el gestor de etiquetas

en: No Tags
es: Sin etiquetas

en: Existing Tags
es: Etiquetas existentes

en: No Tags Album
es: Álbum sin etiquetas

en: Tags
es: Etiquetas

en: Time Unit:
es: Unidad de tiempo:

en: Day
es: Día

en: Week
es: Semana

en: Month
es: Mes

en: Year
es: Año

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
es: <p>Seleccione aquí la unidad de tiempo del histograma.</p><p>Podrá cambiar el gráfico para ampliar o reducir a lo largo del tiempo.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
es: <p>Seleccione aquí la escala del histograma.</p><p>Si los valores máximos de la imagen son pequeños, puede usar la escala lineal.</p><p>La escala logarítmica se puede usar cuando los valores totales máximos son altos. Si se usa, todos los valores (pequeños y grandes) serán visibles en la gráfica.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
es: Lineal

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
es: Logarítmica

en: Clear current selection
es: Descartar la selección

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
es: Si pulsa este botón, se descartará la selección en fecha en la línea de tiempo.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
es: Introduzca el nombre para guardar la búsqueda de fechas actual en la vista «Búsquedas»

en: Save current selection to a new virtual Album
es: Guardar la selección actual en un álbum virtual nuevo

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
es: Si presiona este botón, las fechas seleccionadas en la línea temporal se guardarán en un álbum virtual de búsqueda usando el nombre dado a la izquierda.

en: Timeline
es: Línea de tiempo

en: no item
es: ningún elemento

en: 1 item | %1 items
es[0]: 1 elemento
es[1]: %1 elementos

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
es: Filtros

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
es: No se puede abrir el álbum raíz. No es una ubicación física.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
es: La consulta actual de la base de datos no ha devuelto resultados. Cambie los ajustes de la búsqueda o seleccione un álbum con contenido.

en: Fuzzy Sketch Search
es: Búsqueda imprecisa de esbozos

en: Fuzzy Image Search
es: Búsqueda imprecisa de imágenes

en: Map Search
es: Búsqueda en el mapa

en: Last Search
es: Última búsqueda

en: FacesDetector
es: Detector de caras

en: A face recognition task is already running. Only one task can be running at a time. Please wait until it is finished.
es: Ya se está ejecutando una tarea de reconocimiento de caras. Solo se puede ejecutar una de estas tareas a la vez. Espere hasta que termine.

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
es: La ubicación de almacenamiento de esta
    imagen no está disponible actualmente

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
es: Herramientas

en: Help
es: Ayuda

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
es: Ayuda en línea sobre la papelera

en: Undo
es: Deshacer

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
es: Restaurar solo la última entrada de la papelera.

en: Restore
es: Restaurar

en: Restore selection of files from the trash-bin.
es: Restaurar los archivos seleccionados de la papelera.

en: Delete...
es: Borrar...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
es: Eliminar permanentemente los elementos seleccionados o todos los elementos de la papelera.

en: Selected Items Permanently
es: Elementos seleccionados de forma permanente

en: All Items Permanently
es: Todos los elementos de forma permanente

en: Confirm Undo
es: Confirmar deshacer

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
es[0]: ¿Seguro que desea restaurar %1 elemento?
es[1]: ¿Seguro que desea restaurar %1 elementos?

en: Confirm Restore
es: Confirmar restauración

en: Confirm Deletion
es: Confirmar el borrado

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
es[0]: ¿Seguro que desea borrar %1 elemento permanentemente?
es[1]: ¿Seguro que desea borrar %1 elementos permanentemente?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
es: ¿Seguro que desea borrar todos los elementos permanentemente?

en: Selection
es: Selección

en: Delete
es: Borrar

en: %1/%2 items selected
es: %1/%2 elementos seleccionados

en: More than 650 user-reports closed on bugzilla.
es: Se han cerrado más de 650 informes de usuario en bugzilla.

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
es: Adaptación del código a la infraestructura Qt6 (el código sigue siendo compatible con la API de Qt5).

en: Windows Installer is now compiled natively with Microsoft VCPKG tool-chain and use Qt6 and KF6 frameworks.
es: El instalador para Windows está compilado ahora de forma nativa con la cadena de herramientas Microsoft VCPKG y usa las infraestructuras de Qt6 y KF6.

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
es: Se han añadido preferencias de exportación JPEG-XL, WEBP y AVIF por todas partes.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
es: Se ha añadido la conversión a JPEG-XL, WEBP y AVIF sin pérdidas al importar de la cámara.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
es: Se han añadido conversores JPEG-XL, WEBP y AVIF en el gestor de la cola por lotes.

en: Versionning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versionned images in editor.
es: Sistema de versiones: permitir el uso de JPEG-XL, HEIF, WEBP y AVIF como formatos de imagen sin pérdidas para guardar versiones de imágenes en el editor.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
es: Usabilidad: se ha añadido el menú hamburguesa a la barra de herramientas cuando se oculta el menú principal.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
es: Metadatos: se ha añadido una nueva opción para escribir metadatos en los archivos con el motor ExifTool.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
es: Metadatos: las operaciones opcionales de escritura de metadatos en archivos DNG y RAW se delegan ahora siempre en el motor ExifTool.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
es: Metadatos: se ha optimizado el diseño del complemento de edición de metadatos para que tenga una mejor usabilidad.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
es: Metadatos: se han añadido nuevas opciones para guardar y cargar perfiles de configuración en el panel de preferencias avanzadas de metadatos.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
es: Cambio de nombre avanzado: se ha añadido un contador de archivos incremental a la numeración secuencial con la opción [c] o [c,step].

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
es: Cambio de nombre avanzado: se ha añadido numeración secuencial de texto aleatorio con la opción [r].

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
es: Cambio de nombre avanzado: se ha añadido configuración del primer carácter para el modificador único con {unique:n,c}.

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
es: Búsqueda avanzada: se ha añadido búsqueda de elementos por número de regiones de cara.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
es: Búsqueda avanzada: se ha añadido búsqueda de elementos sin regiones de cara.

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
es: Colecciones: se ha añadido compatibilidad con rutas de red multiplataforma.

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
es: Base de datos: se ha añadido compatibilidad con el modo WAL (registro de escritura anticipada) de SQLite.

en: Add spell-checking support in caption text widget using KF5::Sonnet component.
es: Se ha añadido compatibilidad con la comprobación ortográfica en el widget de texto del pie de foto mediante el componente KF5::Sonnet.

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
es: Se ha añadido un panel de configuración de la comprobación ortográfica en Preferencias/Varios para digiKam y Showfoto.

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
es: Se han añadido traducciones en línea al widget de edición de texto del idioma alternativo.

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
es: Se ha añadido un panel de configuración de la localización en Preferencias/Varios para digiKam y Showfoto.

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
es: Se han añadido preferencias para listar los idiomas alternativos/traducidos preferidos en el widget de edición de texto.

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Sorting settings everywhere.
es: Permitir el uso de preferencias de orden de calidad de imagen globales o personalizadas en todas partes.

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
es: Se han añadido preferencias a la vista de iconos para personalizar la visibilidad de etiquetas sobre las miniaturas.

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
es: Se ha añadido compatibilidad para imágenes float16 (coma flotante de media precisión) en el cargador de TIFF.

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
es: Se ha añadido una nueva herramienta de mantenimiento para realizar <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">detección estética para clasificar las imágenes usando un modelo de aprendizaje profundo</a>.

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
es: Se ha añadido una nueva herramienta <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">para realizar OCR sobre un texto escaneado</a>.

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
es: Gestor de colas: se ha añadido una nueva herramienta para asignar un emblema de recogida automáticamente analizando la calidad de la imagen.

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
es: Gestor de colas: se ha añadido una nueva herramienta para asignar puntuaciones y emblemas de recogida y de color en el modo por lotes.

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
es: Gestor de colas: se ha añadido una nueva herramienta para asignar títulos y pies de foto por lotes.

en: Documentation: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
es: Documentación: se ha <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">reescrito el manual</a> para migrarlo de DocBook a la infraestructura Sphinx/ReStructuredText.

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.2.2 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
es: Se ha actualizado la herramienta G'MIC-Qt a la última versión 3.2.2, se ha finalizado la adaptación a macOS y se ha mejorado la estabilidad del complemento.

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2023-11-21.
es: Se ha actualizado el motor RAW interno a la última copia disponible de Libraw 2023-11-21.

en: New RAW features: Phase One/Leaf IIQ-S v2 support Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3
es: Nuevas funcionalidades RAW: compatibilidad con archivos IIQ-S v2 de Phase One/Leaf, Canon CR3 filmrolls/RawBurst, archivos de secuencias/ráfagas CR3 de Canon, archivos CRM (película) de Canon; se permiten archivos DNG (no estándares) de mosaico de bits empaquetados (y de 16 bits sin empaquetar), archivos DNG de enteros comprimidos con deflate; Canon EOS R3, R7 y R10, Fujifilm X-H2S, X-T30 II, OM System OM-1, Leica M11, Sony A7-IV (ILCE-7M4), DJI Mavic 3.

en: ...and much more.
es: ...y mucho más.

en: New Features
es: Nuevas funciones

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
es: Entre las nuevas funcionalidades de esta versión de digiKam se incluyen (comparado con digiKam 7):

en: About
es: Acerca de

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
es: digiKam es un programa de código abierto para la gestión de fotos que permite importar, organizar, mejorar, buscar y exportar imágenes digitales hacia y desde su equipo.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
es: En la actualidad, está en el modo de vista de álbumes. Los álbumes son los lugares donde se guardan sus archivos y coinciden con las carpetas de su disco duro.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
es: digiKam posee muchas funciones muy potentes que se describen en su <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentación</a>

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
es: La <a href="https://www.digikam.org">página web de digiKam</a> proporciona información sobre las nuevas versiones de digiKam.

en: Welcome to digiKam %1
es: Bienvenido a digiKam %1

en: Background Image Credits
es: Créditos de la imagen de fondo

en: Author:
es: Autor:

en: Location:
es: Ubicación:

en: Camera:
es: Cámara:

en: Lens:
es: Objetivo:

en: Hide grouped items
es: Ocultar elementos agrupados

en: Ignore grouping
es: Ignorar agrupado

en: Show grouping in tree
es: Mostrar grupos en árbol

en: Audio/video properties
es: Propiedades de audio/vídeo

en: Audio bitrate
es: Tasa de bits de audio

en: Audio channel type
es: Tipo de canal de audio

en: Audio Codec
es: Códec de sonido

en: Duration
es: Duración

en: Frame rate
es: Imágenes por segundo

en: Video codec
es: Códec de vídeo

en: Configure column "%1"
es: Configurar columna «%1»

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
es: Propiedades de digiKam

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
es: Emblema de elección

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
es: Emblema de color

[ctx: @title: tableview]
en: Title
es: Título

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
es: Emblema de elección

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
es: Emblema de color

[ctx: @info: tableview]
en: Title
es: Título

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: @info: tableview]
en: None
es: Ninguna

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
es: Rechazada

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
es: Pendiente

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
es: Aceptada

[ctx: @info: tableview]
en: Red
es: Rojo

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
es: Naranja

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
es: Amarillo

[ctx: @info: tableview]
en: Green
es: Verde

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
es: Azul

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
es: Gris

[ctx: @info: tableview]
en: Black
es: Negro

[ctx: @info: tableview]
en: White
es: Blanco

en: File properties
es: Propiedades del archivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
es: Nombre de archivo

en: Path
es: Ruta

en: Size
es: Tamaño

en: Last modified
es: Última modificación

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
es: Formato inteligible

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
es: Plano

en: Display format
es: Formato de visualización

en: Geo properties
es: Propiedades geográficas

en: Geotagged
es: Geoetiquetado

en: Coordinates
es: Coordenadas

en: Altitude
es: Altura

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
es: Sí

en: Metric units
es: Unidades métricas

en: Imperial units
es: Unidades imperiales

en: Item properties
es: Propiedades del elemento

en: Width
es: Anchura

en: Height
es: Altura

en: Dimensions
es: Dimensiones

en: Pixel count
es: Cantidad de píxeles

en: Bit depth
es: Profundidad de bits

en: Color mode
es: Modo de color

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
es: Tipo

en: Creation date/time
es: Fecha/Hora de creación

en: Digitization date/time
es: Fecha/hora de la digitalización

en: Aspect ratio
es: Proporciones

en: Similarity
es: Similitud

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
es: Propiedades de la foto

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
es: Fabricante de la cámara

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
es: Modelo de la cámara

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
es: Objetivo

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
es: Apertura

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
es: Distancia focal

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
es: Exposición

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
es: Sensibilidad

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
es: Modo/programa

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
es: Balance de blancos

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
es: Fracción

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
es: Racional

[ctx: @info: tableview]
en: Format
es: Formato

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
es: Segundos

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
es: Milisegundos

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
es: Microsegundos

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
es: Unidad

en: Thumbnail
es: Miniatura

en: Remove this column
es: Eliminar esta columna

en: Configure this column
es: Configurar esta columna

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
es: Uso de LibGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
es: Uso de Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
es: Sí

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
es: Uso de AddressBook

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
es: Uso del reproductor multimedia

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
es: Uso de DBus

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
es: Uso de Panorama

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
es: Uso de galería en HTML

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
es: Uso de calendarios

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
es: Motor de bases de datos

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
es: Servidor interno de bases de datos

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
es: Configuración de FFmpeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
es: Descodificadores de vídeo

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
es: Codificadores de vídeo

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
es: Descodificadores de sonido

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
es: Codificadores de sonido

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
es: Extensiones permitidas

en: Auto Levels
es: Niveles automáticos

en: Normalize
es: Normalizar

en: Equalize
es: Ecualizar

en: Stretch Contrast
es: Estirar el contraste

en: Auto Exposure
es: Exposición automática

en: Filter:
es: Filtro:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
es: Corrección de color automática

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
es: Herramienta para corregir colores automáticamente

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar los colores de forma automática en las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
es: Corrección BCG

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
es: Herramienta para corregir brillo, contraste y gamma

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar brillo, contraste y gamma en las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
es: Convertir a blanco y negro

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
es: Herramienta para convertir a blanco y negro

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir imágenes a blanco y negro.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
es: Mezclador de canales

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
es: Herramienta para mezclar canales de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede mezclar canales de color de las imágenes.</para>

en: Color Balance
es: Balance de colores

en: Adjust color balance.
es: Ajusta el balance de colores.

[ctx: @title]
en: Color Balance
es: Balance de colores

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
es: Herramienta para ajustar el balance de colores

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar el balance de colores de las imágenes.</para>

en: Convert to 8 bits
es: Convertir a 8 bits

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
es: Convierte la profundidad de color de 16 a 8 bits.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
es: Convertir a 8 bits

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
es: Herramienta para convertir la profundidad de color a 8 bits

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir la profundidad de color de las imágenes a 8 bits.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
es: Convertir a 16 bits

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
es: Herramienta para convertir la profundidad de color a 16 bits

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir la profundidad de color de las imágenes a 16 bits.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
es: Ajuste de curvas

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
es: Realizar ajustes de curvas.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
es: Canal:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
es: Luminosidad

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
es: Rojo

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
es: Verde

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
es: Azul

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
es: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
es: Cargar...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
es: Cargar todos los parámetros desde un archivo de texto de configuración.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
es: Herramienta para ajustar las curvas de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar las curvas de color de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
es: Corrección HSL

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
es: Herramienta para corregir el tono, la saturación y la luminosidad

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar el tono, la saturación y el brillo de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
es: Conversión de perfiles de color

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
es: Herramienta para convertir imágenes a un espacio de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir imágenes a un espacio de color distinto.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
es: Invertir colores

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
es: Herramienta para invertir los colores de las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede invertir los colores de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
es: Balance de blancos

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
es: Herramienta para ajustar el balance de blancos

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar el balance de blancos de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
es: Convertir a AVIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato AVIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato AVIF.</para><para>El formato de archivo de imagen AV1 es una especificación de formato de archivo para guardar imágenes o secuencias de imágenes comprimidas con AV1 en el formato de contenedor ISOBMFF.</para><para>Consulte los detalles sobre este formato en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
es: Convertir RAW a DNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
es: Herramienta para convertir imágenes RAW al contenedor DNG

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta genérica puede convertir datos de imágenes RAW al formato DNG.</para><para>El negativo digital es un formato de imagen RAW sin pérdidas creado por Adobe.</para><para>Consulte los detalles sobre este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/DNG'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
es: Convertir a HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato HEIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de colas por lotes puede convertir datos de imágenes al formato HEIF.</para><para>El formato de archivo de imágenes de alta eficiencia (HEIF), también conocido como codificación de imágenes de alta eficiencia (HEIC), es un formato de archivo para imágenes individuales y para secuencias de imágenes. Ha sido desarrollado por el Moving Picture Experts Group (MPEG) y asegura que una imagen HEIF puede almacenar el doble de información que una imagen JPEG del mismo tamaño, lo que tiene como resultado una mejor calidad de la imagen. HEIF también permite animación y es capaz de almacenar más información que un GIF animado en una pequeña fracción de su tamaño.</para><para>Consulte <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/HEIF'>HEIF</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
es: Convertir a JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato JPEG-2000

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato JPEG-2000.</para><para>Se trata de un sistema estándar de compresión y de codificación de imágenes. Fue creado por el comité Joint Photographic Experts Group en el año 2000 con la intención de que sustituyera a su estándar original JPEG basado en la transformada de coseno discreta (creado en 1992) con un nuevo método basado en transformada de ondícula.</para><para>Consulte los detalles de este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
es: Convertir a JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato JPEG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato JPEG.</para><para>El formato del Joint Photographic Experts Group es un método muy usado de compresión con pérdida en las imágenes digitales, especialmente en las producidas por la fotografía digital.</para><para>Consulte los detalles de este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/Joint_Photographic_Experts_Group'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
es: Convertir a JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato JXL

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato JPEG-XL.</para><para>El formato JPEG-XL es un formato de archivo de gráficos rasterizados libre de tasas de uso que permite compresión de datos con y sin pérdida. Está diseñado para superar a los formatos ráster existentes y convertirse en su reemplazo universal.</para><para>Consulte los detalles de este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
es: Convertir a PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato PGF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato PGF.</para><para>El «archivo de gráficos progresivo» es un formato de imagen de mapa de bits basado en transformada de ondículas que emplea compresión de datos con y sin pérdida.</para><para>Consulte los detalles sobre este formato en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>esta página</a>.</para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
es: <b>Si la conversión a PNG falla, se puede deber a la comprobación del perfil de colores. Use la herramienta para convertir el perfil de color antes de esta herramienta y selecciones el perfil de color que desee.</b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
es: Convertir a PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato PNG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato PNG.</para><para>El formato de «gráficos de red portables» es un formato de archivo de gráficos rasterizados que permite compresión de datos sin pérdida.</para><para>Consulte los detalles de este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
es: Convertir a TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato TIFF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede convertir datos de imágenes al formato TIFF.</para><para>El «formato de archivo de imagen con etiquetas» es un formato de archivo para guardar imágenes de gráficos rasterizados, muy popular entre artistas gráficos, la industria editorial y los fotógrafos.</para><para>Consulte los detalles sobre este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/TIFF'>esta página</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
es: Convertir a WEBP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
es: Herramienta para convertir imágenes al formato WEBP

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</a>.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de colas por lotes puede convertir datos de imágenes al formato WEBP.</para><para>WEBP es un formato de archivo de imagen que ha desarrollado Google como reemplazo para los formatos de archivo JPEG, PNG y GIF. WEBP produce archivos que son de menor tamaño para la misma calidad, o de mayor calidad para el mismo tamaño. Permite compresión con y sin pérdida, así como animación y transparencia alfa.</para><para>Puede consultar los detalles de este formato en <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/WebP'>esta página</a>.</para>

en: Output file type:
es: Tipo de archivo de salida:

en: Same as input
es: Igual que el de entrada

en: Shell Script:
es: Guion de consola:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
es: Introduzca el guion a ejecutar. Use $INPUT y $OUTPUT para archivos de entrada y salida (con caracteres especiales codificados en secuencias de escape). Estas variables se sustituirán con sus valores antes de ejecutar el guion.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
es: <b>Nota:</b> están disponibles las variables de entorno TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING y TAGSPATH (separadas por ;).

en: User Script: No script.
es: Guion del usuario: ningún guion.

en: User Script: File open error.
es: Guion del usuario: error de apertura de archivo.

en: User Script: Timeout from script.
es: Guion del usuario: se ha agotado el tiempo del guion.

en: User Script: No error.
es: Guion del usuario: ningún error.

en: User Script: Failed to start script.
es: Guion del usuario: el inicio del guion ha fallado.

en: User Script: Script process crashed.
es: Guion del usuario: el proceso del guion se ha bloqueado.

en: User Script: Command not found.
es: Guion del usuario: orden no encontrada.

en: User Script: Error code returned %1.
es: Guion del usuario: devuelto código de error %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
es: Usar guion de la consola

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
es: Herramienta para ejecutar un guion de la consola personalizado

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de colas por lotes puede ejecutar guiones de la consola del usuario como etapa del flujo de trabajo.</para><para>Variables de los guiones:</para><para>Se usan <b>$INPUT</b> y <b>$OUTPUT</b> para los nombres de archivos de entrada/salida (con caracteres especiales como secuencias de escape). Ambas se sustituirán antes de la ejecución del guion.</para><para>Se usan <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> y <b>$TAGSPATH</b> para manejar propiedades de digiKam.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
es: Añadir borde

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
es: Herramienta para añadir un borde alrededor de las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede añadir un borde decorativo alrededor de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
es: Añadir textura

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
es: Herramienta para aplicar una textura a las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede aplicar una textura a las imágenes.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
es: Marque esto si desea que la marca de agua use el tamaño indicado del tipo de letra o de la imagen sin ningún ajuste a la imagen real.

en: Use Absolute Size
es: Usar tamaño absoluto

en: Watermark type:
es: Tipo de marca de agua:

en: Image
es: Imagen

en: Text
es: Texto

en: Image settings
es: Preferencias de la imagen

en: Click to select watermark image.
es: Pulse para seleccionar la imagen de marca de agua.

en: Watermark image:
es: Imagen de marca de agua:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
es: Marque esto si desea que la marca de agua ignore su propias proporciones y use en su lugar las de la imagen.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
es: Ignorar las proporciones de la marca de agua

en: Check this if you want watermark to be transparent.
es: Marque esto si desea que la marca de agua sea transparente.

en: Add transparency to watermark image
es: Adaptar la transparencia a la imagen de la marca de agua

en: Opacity of watermark
es: Opacidad de la marca de agua

en: Opacity (%):
es: Opacidad (%):

en: Text settings
es: Configuración del texto

en: Enter your watermark string here.
es: Introduzca el texto de la marca de agua.

en: Watermark text:
es: Texto de la marca de agua:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
es: Escoja el tipo de letra y el estilo. El tamaño se calcula automáticamente.

en: Set the font color to use here.
es: Indique el color del texto a usar.

en: Font color:
es: Color de letra:

en: Text opacity:
es: Opacidad del texto:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
es: Define la opacidad del texto de la marca de agua. 100 corresponde a un opaco completo, mientras que 0 indica completamente transparente.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
es: Marque si desea un relleno de fondo detrás del texto.

en: Use background
es: Usar un fondo

en: Choose the color of the watermark background.
es: Indique aquí el color del fondo de la marca de agua.

en: Background color:
es: Color del fondo:

en: Background opacity:
es: Opacidad del fondo:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
es: Define la opacidad de la marca de agua. 100 corresponde a un opaco completo, mientras que 0 indica transparencia completa.

en: Specific Location
es: Posición específica

en: Systematic Repetition
es: Repetición sistemática

en: Random Repetition
es: Repetición aleatoria

en: Placement Type:
es: Tipo de emplazamiento:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
es: Cuando elija tener la marca de agua repetida muchas veces en la lista desplegable de emplazamiento, aquí puede indicar la repetición.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
es: Densidad de repetición de la marca de agua (desactivada en el modo «Posición específica»)

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
es: Cuando elija tener la marca de agua repetida aleatoriamente en la lista desplegable de emplazamiento, aquí puede indicar si se rota la marca de agua aleatoriamente (0, 90, 180, 270 grados).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
es: Orientación aleatoria de la marca de agua (activado solo en el modo de «Repetición aleatoria»)

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
es: Use esto para tener más control sobre la escasez de la repetición de la marca de agua. Cuanto mayor sea el valor, más escasa se vuelve la marca de agua. Use valores en coma flotante, normalmente entre 1,0 y 3,0. También puede ser inferior a 1,0.

en: Sparsity Factor:
es: Factor de escasez:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
es: Arriba a la izquierda

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
es: Arriba a la derecha

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
es: Abajo a la izquierda

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
es: Abajo a la derecha

[ctx: @item: placement position]
en: Center
es: Centro

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
es: Arriba en el centro

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
es: Abajo en el centro

en: Placement Position:
es: Posición del emplazamiento:

en: 0 degrees
es: 0 grados

en: 90 degrees CW
es: 90 grados en sentido horario

en: 180 degrees
es: 180 grados

en: 270 degrees CW
es: 270 grados en sentido horario

en: Rotation:
es: Rotación:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
es: Tamaño de la marca de agua como un porcentaje de la imagen marcada.

en: Size (%):
es: Tamaño (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
es: Margen en relación al extremo en la dirección X, como un porcentaje de la imagen marcada.

en: X margin (%):
es: Margen en X (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
es: Margen en relación al extremo en la dirección Y, como un porcentaje de la imagen marcada.

en: Y margin (%):
es: Margen en Y (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
es: Añadir marca de agua

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
es: Herramienta para sobreponer una imagen o texto como marca de agua visible

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede añadir un texto con marca de agua a las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
es: Antiviñeteado

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
es: Herramienta para ajustar el viñeteado en las fotografías

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede eliminar o añadir viñeteado a las imágenes.</para>

en: Smoothness:
es: Suavidad:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
es: Una suavidad igual a 0 no tiene efecto, mientras que valores iguales o mayores a 1 determinan el radio de la matriz de desenfoque gausiano que determina cuánto se desenfoca la imagen.

[ctx: @title]
en: Blur Image
es: Desenfocar imagen

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
es: Herramienta para desenfocar imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede desenfocar imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
es: Píxeles brillantes

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
es: Herramienta para corregir píxeles brillantes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede corregir los píxeles brillantes de las imágenes.</para>

en: Lens Auto-Correction
es: Autocorrección de lentes

en: Fix automatically lens distortions
es: Corrige automáticamente distorsiones en las lentes

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
es: La opción <b>Usar los metadatos</b> procesará la información de las imágenes seleccionadas para descubrir las funcionalidades relevantes de las lentes.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
es: No se ha podido encontrar toda la información sobre lentes para procesar las correcciones automáticas

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
es: Corrección automática de la lente

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
es: Herramienta para corregir automáticamente defectos de la lente

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede corregir automáticamente defectos producidos por las lentes en las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
es: Contraste local

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
es: Herramienta para emular el mapeo de tonos

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede emular el mapeado de tonos en las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
es: Reducción de ruido

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
es: Herramienta par eliminar el ruido de las fotografías usando ondículas

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede reducir el ruido de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
es: Corrección de ojos rojos

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
es: Herramienta para detectar y corregir automáticamente el efecto de ojos rojos

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede reducir el efecto de ojos rojos en las imágenes.</para>

en: Visit CImg library website
es: Visitar el sitio web de la biblioteca CImg

en: Reduce Uniform Noise
es: Reducir el ruido uniforme

en: Reduce JPEG Artifacts
es: Reducir los artefactos de JPEG

en: Reduce Texturing
es: Reducir la texturización

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
es: <p>Seleccione aquí el preajuste de filtro a usar en la restauración fotográfica:</p><p><b>Ninguno</b>: valores más usuales. Inicializa la configuración a los valores por omisión.<br/><b>Reducir ruido uniforme</b>: reduce pequeños artefactos de la imagen, como el ruido del sensor.<br/><b>Reducir artefactos JPEG</b>: reduce artefactos grandes de la imagen, como el mosaico de compresión JPEG.<br/><b>Reducir texturización</b>: reduce artefactos grandes de la imagen, como la textura del papel o los patrones Moire de una imagen escaneada.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
es: Restauración

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
es: Herramienta para restaurar imágenes usando el algoritmo Greystoration

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede restaurar imágenes usando el algoritmo Greystoration.</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
es: Enfocar imagen

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
es: Herramienta para enfocar imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede enfocar imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
es: Efectos de color

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
es: Herramienta para aplicar efectos de color

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede aplicar efectos de color a las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
es: Grano de película

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
es: Herramienta para añadir grano de película

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede añadir grano de película a las imágenes.</para>

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
es: Seleccione una imagen o un archivo JSON compatible con ExifTool para aplicar los metadatos del archivo a las imágenes.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
es: Aplicar metadatos: no se ha seleccionado ninguna imagen ni archivo JSON.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
es: Aplicar metadatos: ExifTool no está disponible.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
es: Aplicar metadatos: Nombre de archivo no existente en archivo JSON.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool reported an error.
es: Aplicar metadatos: ExifTool ha informado de un error.

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
es: Aplicar metadatos

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata from a image or JSON file with ExifTool
es: Herramienta para aplicar los metadatos de una imagen o de un archivo JSON con ExifTool

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata from a image or JSON file with ExifTool.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede aplicar los metadatos de una imagen o de un archivo JSON con ExifTool.</para>

en: Titles:
es: Títulos:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
es: Introduzca aquí el texto del título.

en: Captions:
es: Pies de foto:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
es: Introduzca aquí el texto del pie de foto.

en: Clean up and overwrite metadata
es: Limpieza y sobrescritura de metadatos

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
es: Si activa estas opciones, los títulos y los pies de foto se borrarán y se sustituirán con los nuevos valores,
    o los valores anteriores se fusionarán con los nuevos.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
es: Asignar pies de foto

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
es: Herramienta para asignar metadatos de pies de foto a las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes asignará valores alternativos de metadatos de título y descripción a las imágenes.</para>

en: Pick Label:
es: Emblema de elección:

en: Color Label:
es: Emblema de color:

en: Rating:
es: Puntuación:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
es: Asignar emblemas

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
es: Herramienta para asignar metadatos de emblemas a las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes asignará valores de metadatos de puntuación, color o emblemas de elección a las imágenes.</para>

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool allows to assign automatically tags to images by contents analysis using deep-learning neural network.</b></p><p>The settings below determine the deep-learning model to use while parsing image contents to determine the subjects of the photography. The neural network used in background will generate automatically a serie of tags describing the contents and store the results in the database.</p>
es: <p><b>Esta herramienta permite asignar etiquetas automáticamente a las imágenes mediante el análisis de su contenido usando una red neuronal de aprendizaje profundo.</b></p><p>Los ajustes siguientes determinan el modelo de aprendizaje profundo que se utilizará al analizar el contenido de una imagen para determinar los motivos fotográficos. La red neuronal utilizada en segundo plano generará automáticamente una serie de etiquetas que describen el contenido y guardará los resultados en la base de datos.</p>

en: Selection model:
es: Modelo de selección:

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: this model is a neural network which offers exceptional speed and efficiency. It enables you to swiftly evaluate the integration of smaller-scale object detection scenarios. It's designed for objects detections, capable of recognizing and extracting the location of objects within an image. The limitation on the number of recognizable objects is set to 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: as the previous one, this model is a neural network dedicated for more complex object detection requirements and showcases remarkable capabilities. Despite the additional complexity introducing more time-latency and computer resources, it's must be used for larger-scale object detection scenarios as it provides more accurate predictions at the expense of speed.</p><p><b>ResNet50</b>: this model is a specific type of convolutional neural network formed by stacking residual blocks commonly used to power computer vision applications as object detections. This kind of design allows the training of very deep networks without encountering the vanishing gradient problem. Unlike YOLO, ResNet50 is primarily focused on image classification and does not provide object localization. It can recognize objects from a vast set of more than 1,000 classes, covering a wide range of objects, animals, and scenes.</p>
es: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: Este modelo es una red neuronal que ofrece una velocidad y eficiencia excepcionales. Permite evaluar rápidamente la integración de escenarios de detección de objetos a pequeña escala. Está diseñado para detectar objetos y es capaz de reconocer y extraer la ubicación de los objetos de una imagen. El número de objetos reconocibles está limitado a 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: Como el anterior, este modelo de red neuronal está enfocado a necesidades de detección de objetos más complejos y hace gala de unas capacidades notables. A pesar de la complejidad adicional que introduce más latencia de tiempo y recursos informáticos, se debe usar para escenarios de detección de objetos a mayor escala, ya que proporciona predicciones más precisas a expensas de la velocidad.</p><p><b>ResNet50</b>: Este modelo es un tipo específico de red neuronal convolucional que se forma apilando bloques residuales que se suelen usar como detectores de objetos en aplicaciones de visión por computadora. Este tipo de diseño permite el entrenamiento de redes muy profundas sin encontrar el problema del gradiente que desaparece. A diferencia de YOLO, ResNet50 se centra principalmente en la clasificación de imágenes y no proporciona ubicación de objetos. Puede reconocer objetos de un amplio conjunto de más de 1000 clases, que abarcan una amplia gama de objetos, animales y escenas.</p>

[ctx: @title]
en: Assign Tags
es: Asignar etiquetas

[ctx: @info]
en: A tool to assign tags automatically to images
es: Herramienta para asignar etiquetas automáticamente a las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign keyword hierarchies metadata values to images automatically using deep-learning engine.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes asignará valores de metadatos de jerarquías de palabras clave a las imágenes automáticamente usando el motor de aprendizaje profundo.</para>

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
es: Aplicar plantilla de metadatos

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
es: Herramienta para aplicar una plantilla de metadatos a las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede aplicar una plantilla de metadatos a las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Sort
es: Ordenar por calidad de imagen

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
es: Herramienta para asignar metadatos de emblemas de elección por calidad de la imagen

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes asignará un valor de metadatos de emblema de elección analizando la imagen y estimando su calidad.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
es: Completamente

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
es: Comentario y descripción

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
es: Completamente

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
es: Vista previa de la imagen

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
es: Completamente

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
es: Completamente de digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
es: Historial de la imagen de digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
es: Vista previa de imagen de digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
es: Vídeo

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
es: Pie de foto, comentario y descripción

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
es: Eliminar metadatos: no la última herramienta de la lista

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
es: Eliminar metadatos

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
es: Herramienta para eliminar los metadatos Exif, Iptc o Xmp de las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede eliminar metadatos Exif, Iptc o Xmp de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
es: Ajuste del tiempo

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
es: Herramienta para ajustar las marcas de fecha y hora de las imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ajustar la hora de las imágenes.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
es: Título

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
es: Derechos de autores

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
es: Condiciones de uso

[ctx: @label]
en: Translate to:
es: Traducir al:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
es: Entradas para traducir con %1:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
es: Traducir metadatos

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
es: Herramienta para traducir textos de los metadatos de la imagen

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede traducir cadenas de idiomas alternativos en los metadatos Xmp de las imágenes.</para>

en: Auto-Crop
es: Recorte automático

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
es: Calcula automáticamente los ajustes del área de recorte al analizar los bordes de una imagen de un agujero negro.

en: Position:
es: Posición:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
es: Establezca aquí la posición de la esquina superior izquierda para el recorte.

en: Set here the width selection for cropping.
es: Establezca aquí la selección de anchura para el recorte.

en: Set here the height selection for cropping.
es: Establezca aquí la selección de altura para el recorte.

[ctx: @title]
en: Crop
es: Recortar

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
es: Herramienta para recortar imágenes a una región

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede recortar imágenes a una región.</para>

[ctx: @label]
en: Flip:
es: Invertir:

[ctx: @title]
en: Flip
es: Voltear

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
es: Herramienta para voltear imágenes horizontal o verticalmente

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede ejecutar guiones del intérprete de órdenes como una etapa del proceso de trabajo.</para>

en: Preset Length:
es: Tamaño del preajuste:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
es[0]: Minúsculo (1 píxel)
es[1]: Minúsculo (%1 píxeles)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
es[0]: Pequeño (1 píxel)
es[1]: Pequeño (%1 píxeles)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
es[0]: Medio (1 píxel)
es[1]: Medio (%1 píxeles)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
es[0]: Grande (1 píxel)
es[1]: Grande (%1 píxeles)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
es[0]: Muy grande (1 píxel)
es[1]: Muy grande (%1 píxeles)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
es[0]: Enorme (1 píxel)
es[1]: Enorme (%1 píxeles)

en: Not enlarge small images
es: No agrandar las imágenes pequeñas

en: Use Custom Length
es: Usar un tamaño personalizado

en: Use Percentage
es: Usar porcentaje

en:  Pixels
es:  píxeles

[ctx: @title]
en: Resize
es: Cambiar tamaño

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
es: Herramienta para cambiar el tamaño de las imágenes con una longitud personalizada

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede cambiar el tamaño de las imágenes.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
es: Usar la orientación de Exif

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
es: 90 grados

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
es: 180 grados

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
es: 270 grados

[ctx: @item: angle]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @label]
en: Angle:
es: Ángulo:

[ctx: @title]
en: Rotate
es: Rotar

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
es: Herramienta para rotar imágenes

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
es: <para>Esta herramienta de gestión de cola por lotes puede rotar imágenes.</para>

en: Lossless HEIF files
es: Archivos HEIF sin pérdida

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
es: <p>Conmutar la compresión sin pérdida de las imágenes HEIF.</p><p>Si activa esta opción, usará un método de compresión sin pérdida de las imágenes HEIF.</p>

en: HEIF quality:
es: Calidad de HEIF:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes HEIF:</p><p><b>1</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)<br/><b>50</b>: calidad media<br/><b>75</b>: buena calidad (predeterminada)<br/><b>100</b>: alta calidad (sin compresión y tamaño de archivo grande)</p> <p><b>Nota: HEIF no es un formato de compresión de imágenes sin pérdida cuando use esta configuración.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
es: Cargador HEIF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libheif

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
es: Esta biblioteca no está presente en su sistema.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
es: Esta biblioteca está disponible en su sistema con una profundidad máxima de color de %1 bits.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
es: Esta biblioteca está disponible en su sistema, aunque no puede codificar imágenes con una profundidad de color adecuada.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libheif.</para><para>El formato de archivo de imágenes de alta eficiencia (HEIF), también conocido como codificación de imágenes de alta eficiencia (HEIC), es un formato de archivo para imágenes individuales y para secuencias de imágenes. Ha sido desarrollado por el Moving Picture Experts Group (MPEG) y asegura que una imagen HEIF puede almacenar el doble de información que una imagen JPEG del mismo tamaño, lo que tiene como resultado una mejor calidad de la imagen. HEIF también permite animación y es capaz de almacenar más información que un GIF animado en una pequeña fracción de su tamaño.</para><para>La codificación HEIC es importante para el códec opcional libde265. %1</para><para>Consulte <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/HEIF'>HEIF</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: High efficiency image coding
es: Codificación de imágenes de alta eficiencia

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
es: sí

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
es: sí

en: JPEG quality:
es: Calidad del JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes JPEG:</p><p><b>1</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)<br/><b>50</b>: calidad media<br/><b>75</b>: buena calidad (predeterminada)<br/><b>100</b>: alta calidad (sin compresión y tamaño de archivo grande) </p><p><b>Nota: JPEG usa un algoritmo de compresión con pérdidas.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
es: <font color="red"><i> Advertencia: <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/JPEG'> JPEG</a> es un formato de compresión con pérdidas.</i></font>

en: Chroma subsampling:
es: Submuestreo cromático:

en: 4:4:4 (best quality)
es: 4:4:4 (mejor calidad)

en: 4:2:2 (good quality)
es: 4:2:2 (buena calidad)

en: 4:2:0 (low quality)
es: 4:2:0 (baja calidad)

en: 4:1:1 (low quality)
es: 4:1:1 (baja calidad)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
es: <p>El submuestreo cromático reduce el tamaño del archivo teniendo en cuenta la menor sensibilidad del ojo a la resolución de color. La perceptibilidad de esta diferencia depende de la imagen: no se apreciará prácticamente ninguna diferencia en las fotos grandes, mientras que las imágenes nítidas y con poca resolución de píxeles pueden perder detalles de color.</p><p><b>4:4:4</b> - sin submuestreo cromático (más calidad y menos compresión).</p><p><b>4:2:2</b> - croma reducido a la mitad horizontalmente (compresión y calidad medias).</p><p><b>4:2:0</b> - croma reducido a la cuarta parte en bloques de 2x2 (alta compresión y baja calidad).</p><p><b>4:1:1</b> - croma reducido a la cuarta parte en bloques de 4x1 (alta compresión y muy baja calidad).</p><p><b>Nota: JPEG siempre usa compresión con pérdidas.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
es: Cargador JPEG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libjpeg

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libjpeg.</para><para>El Joint Photographic Experts Group (JPEG) es un método muy usado de compresión con pérdida en las imágenes digitales, especialmente en las producidas por la fotografía digital. El grado de compresión se puede ajustar, permitiendo seleccionar una solución intermedia entre tamaño de almacenamiento y calidad de imagen.</para><para>Consulte la <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/Joint_Photographic_Experts_Group'>documentación del Joint Photographic Experts Group</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
es: Imagen JPEG

en: Lossless JPEG 2000 files
es: Archivos JPEG 2000 sin pérdida

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
es: <p>Conmutar la compresión de las imágenes JPEG 2000.</p><p>Si activa esta opción, usará una método sin pérdidas para comprimir fotografías JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
es: Calidad del JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes JPEG 2000:</p><p><b>1</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)<br/><b>50</b>: calidad media<br/><b>75</b>: buena calidad (predeterminada)<br/><b>100</b>: alta calidad (sin compresión y tamaño de archivo grande)</p> <p><b>Nota: JPEG 2000 no es un formato de compresión de imágenes sin pérdida cuando use esta configuración.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
es: Cargador JPEG-2000

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libjasper

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libjasper.</para><para>El estándar JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000, finalizado en 2001, define un esquema de codificación de imágenes que usa técnicas de compresión de vanguardia basadas en tecnología de ondículas. Su arquitectura resulta de utilidad para diversos tipos de aplicaciones, como las de archivado de imágenes, sistemas de seguridad, fotografía digital e imágenes médicas.</para><para>Consulte la <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>documentación del Joint Photographic Experts Group</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
es: Imagen JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
es: Transmisión JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
es: Modelo de verificación JPEG-2000

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
es: Cargador de ImageMagick

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
es: Cargador de imágenes basado en los códecs de ImageMagick

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando los codificadores de ImageMagick.</para><para>ImageMagick es una suite de software libre y código abierto para convertir imágenes de mapa de bits y vectoriales. Puede leer y escribir alrededor de 200 formatos de archivo de imágenes.</para><para>Consulte la <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>documentación de ImageMagick</a> para más detalles.</para>

en: Lossless PGF files
es: Archivos PGF sin pérdida

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
es: <p>Conmutar la compresión sin pérdida de las imágenes PGF.</p><p>Si activa esta opción, usará un método de compresión sin pérdida de las imágenes PGF.</p>

en: PGF quality:
es: Calidad del PGF:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes PGF:</p><p><b>1</b>: calidad alta (sin compresión y tamaño de archivo grande)<br/><b>3</b>: calidad buena (predeterminada)<br/><b>6</b>: calidad media<br/><b>9</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)</p> <p><b>Nota: PGF no será un formato de compresión sin pérdida cuando use esta configuración.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
es: Cargador PGF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libpgf

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It's most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libpgf.</para><para>El archivo de gráficos progresivos (PGF) es un formato de imágenes eficiente, basado en la transformación discreta de ondículas con funciones de codificación progresiva. PGF se puede usar para compresión con y sin pérdidas. Es más adecuada para imágenes naturales. PGF se puede usar como un sustituto muy eficiente y rápido de JPEG-2000.</para><para>Consulte la <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>documentación de Progressive Graphics File</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
es: Archivo de gráficos progresivo

en: PNG compression:
es: Compresión PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
es: <p>Los valores de compresión de las imágenes PNG:</p><p><b>1</b>: compresión baja (tamaño de archivo grande pero compresión rápida - valor predeterminado)<br/><b>5</b>: compresión media<br/><b>9</b>: compresión alta (tamaño de archivo pequeño pero compresión lenta)</p><p><b>Nota: PNG es siempre un formato de compresión sin pérdida.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
es: Cargador PNG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libpng

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libpng.</para><para>Los «gráficos de red portables» (PNG) es un formato de archivo de gráficos rasterizados que permite compresión de datos sin pérdidas. PNG se desarrolló como un sustituto mejorado y libre de patentes para el formato de intercambio de gráficos (GIF).</para><para>Consulte la <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>documentación de Portable Network Graphics</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: Portable Network Graphic
es: Gráfico de red portable

en: Lossless AVIF files
es: Archivos AVIF sin pérdida

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
es: <p>Conmutar la compresión sin pérdida de las imágenes AVIF.</p><p>Si activa esta opción, usará un método de compresión sin pérdida de las imágenes JPEG XL.</p>

en: AVIF quality:
es: Calidad de AVIF:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes AVIF:</p><p><b>1</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)<br/><b>50</b>: calidad media<br/><b>75</b>: buena calidad (predeterminada)<br/><b>99</b>: alta calidad (sin compresión y tamaño de archivo grande)</p> <p><b>Nota: AVIF no es un formato de compresión de imágenes sin pérdida cuando use esta configuración.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
es: Archivos JPEG XL sin pérdida

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
es: <p>Conmutar la compresión de las imágenes JPEG XL.</p><p>Si activa esta opción, usará una método sin pérdidas para comprimir fotografías JPEG XL.</p>

en: JPEG XL quality:
es: Calidad de JPEG XL:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes JPEG XL:</p><p><b>1</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)<br/><b>50</b>: calidad media<br/><b>75</b>: buena calidad (predeterminada)<br/><b>99</b>: alta calidad (sin compresión y tamaño de archivo grande)</p> <p><b>Nota: JPEG XL no es un formato de compresión de imágenes sin pérdida cuando use esta configuración.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
es: Cargador QImage

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
es: Cargador de imágenes basado en los complementos de QImage

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando los complementos de QImage de Qt Framework.</para><para>Consulte la <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>documentación de Qt Framework</a> para ver una lista de los formatos nativos permitidos.</para><para>Consulte la <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>documentación de KDE Framework</a> para ver una lista extendida de los formatos permitidos.</para>

en: Lossless WEBP files
es: Archivos WEBP sin pérdida

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
es: <p>Conmutar la compresión sin pérdida de las imágenes WEBP.</p><p>Si activa esta opción, usará un método de compresión sin pérdida de las imágenes WEBP.</p>

en: WEBP quality:
es: Calidad de WEBP:

en: <p>The quality value for WEB images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
es: <p>La calidad de las imágenes WEBP:</p><p><b>1</b>: calidad baja (compresión alta y tamaño de archivo pequeño)<br/><b>50</b>: calidad media<br/><b>75</b>: buena calidad (predeterminada)<br/><b>99</b>: alta calidad (sin compresión y tamaño de archivo grande)</p> <p><b>Nota: WEBP no es un formato de compresión de imágenes sin pérdida cuando use esta configuración.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
es: Cargador RAW

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libraw

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libraw.</para><para>Un archivo RAW de cámara contiene datos mínimamente procesados que provienen del sensor de imágenes de una cámara digital o de cualquier tipo de escáner. Los archivos RAW no están procesados, por lo que no están preparados para imprimir ni para su edición mediante un editor de gráficos. Se procesan usando un conversor RAW en un espacio de color interno de gama amplia donde se pueden realizar ajustes precisos antes de convertirlos a TIFF o JPEG para su almacenamiento, impresión o posterior manipulación. Se suele codificar la imagen en un espacio de color dependiente del dispositivo.</para><para>Consulte la <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/Raw_(formato)'>documentación del archivo de imagen RAW</a> para más detalles.</para>

en: Compress TIFF files
es: Comprimir los archivos TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
es: <p>Conmutar la compresión de las imágenes TIFF.</p><p>Si activa esta opción, podrá reducir el tamaño final de archivo de la imagen TIFF.</p><p>Se usa un formato de compresión sin pérdida (Deflate) para guardar el archivo.</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
es: Cargador TIFF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
es: Cargador de imágenes basado en el códec Libtiff

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
es: <para>Este complemento permite al usuario cargar y guardar imágenes usando el códec Libtiff.</para><para>El «Tagged Image File Format», abreviado como TIFF o TIF, es un formato de archivo informático para almacenar imágenes gráficas rasterizadas, popular entre diseñadores gráficos, la industria de la publicación y los fotógrafos. TIFF se usa mucho en escáneres, faxes, procesamiento de textos, reconocimiento óptico de caracteres, manipulación de imágenes, autoedición y aplicaciones de diseño de páginas.</para><para>Consulte la <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/TIFF'>documentación de Tagged Image File Format</a> para más detalles.</para>

[ctx: @title]
en: Tagged Image Format
es: Formato de imagen con etiquetas

en: Adjust Curve
es: Ajustar la curva

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
es: Ajustar curvas

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar las curvas de color de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
es: Ajuste de curvas...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
es: Este es el dibujo del histograma del canal seleccionado de la imagen original.

en: Select the input intensity of the histogram here.
es: Seleccione el valor de intensidad de entrada del histograma.

en: Input intensity.
es: Intensidad de entrada.

en: Select the output intensity of the histogram here.
es: Seleccione el valor de intensidad de salida del histograma.

en: Output intensity.
es: Intensidad de salida.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
es: Seleccione el valor mínimo de intensidad de entrada del histograma.

en: Minimal input intensity.
es: Intensidad mínima de entrada.

en: Gamma input value.
es: Valor de entrada de gamma.

en: Select the gamma input value here.
es: Seleccione el valor de entrada de gamma.

en: Maximal input intensity.
es: Intensidad máxima de entrada.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
es: Seleccione el valor máximo de intensidad de entrada del histograma.

en: Minimal output intensity.
es: Intensidad mínima de salida.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
es: Seleccione el valor mínimo de intensidad de salida del histograma.

en: Maximal output intensity.
es: Intensidad máxima de salida.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
es: Seleccione el valor máximo de intensidad de salida del histograma.

en: All channels shadow tone color picker
es: Selector de color de tonos oscuros para todos los canales

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
es: Con este botón, puede escoger el color desde la imagen original que se usará como valor de los niveles de <b>tonos sombreados</b> para los canales rojo, verde, azul y de luminosidad.

en: All channels middle tone color picker
es: Selector de color de tonos medios para todos los canales

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
es: Con este botón, puede escoger el color desde la imagen original que se usará como valor de los niveles de <b>tonos medios</b> para los canales rojo, verde, azul y de luminosidad.

en: All channels highlight tone color picker
es: Selector de color de tonos resaltados para todos los canales

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
es: Con este botón, puede escoger el color desde la imagen original que se usará como valor de los niveles de <b>tonos resaltados</b> para los canales rojo, verde, azul y de luminosidad.

en: Adjust all levels automatically.
es: Ajustar todos los niveles automáticamente.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
es: Si pulsa este botón, se ajustarán todos los niveles de los canales automáticamente.

en: &Reset
es: &Restablecer

en: Reset current channel levels' values.
es: Restablecer los valores actuales de los niveles.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
es: Si pulsa este botón, se restablecerán los valores predeterminados para los niveles del canal seleccionado actualmente.

en: Adjust Levels
es: Ajustar niveles

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
es: Seleccione el archivo de niveles del Gimp a cargar

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
es: No se puede cargar el archivo de texto de niveles del Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
es: Archivo de niveles del Gimp a guardar

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
es: No se puede guardar el archivo de texto de niveles del Gimp.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
es: Ajustar niveles

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
es: Herramienta para ajustar los niveles de color

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar los niveles de color de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
es: Ajuste de niveles...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
es: <b>Niveles automáticos</b>:<p>Esta opción maximiza el intervalo tonal en los canales rojo, verde y azul. Busca la sombra de la imagen y realza los valores límite y ajusta los canales rojo, verde y azul de modo que ocupen un histograma completo.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
es: <b>Normalizar</b>:<p>Esta opción dimensiona los valores de brillo en la imagen activa de tal forma que el punto más oscuro se vuelva negro y el punto más claro se haga tan brillante como sea posible sin alterar su tono (o matiz). Esto es a menudo una «corrección mágica» para imágenes que estén oscuras o descoloridas.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
es: <b>Ecualizar</b>:<p>Esta opción ajusta el brillo de los colores en toda la imagen activa de forma que el histograma del canal de valor sea lo más plano posible, esto es, de modo que cada valor de brillo aparezca a aproximadamente igual número de píxeles que cualquier otro valor. A veces ecualizar consigue maravillas para mejorar el contraste de una imagen, pero otras veces, produce basura. Es una operación muy poderosa que puede hacer milagros en una imagen o destrozarla.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
es: <b>Estirar el contraste</b>:<p>Esta opción mejora el contraste y el brillo de los valores RGB de una imagen, estirando los valores mínimos y máximos en su intervalo completo, ajustando todos los valores intermedios.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
es: <b>Exposición automática</b>:<p>Esta opción mejora el contraste y el brillo de los valores RGB de una imagen a fin de calcular la exposición óptima y el nivel de negro usando las propiedades del histograma de la imagen.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar automáticamente los colores de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
es: Corrección de color automática...

en: Brightness / Contrast / Gamma
es: Brillo / Contraste / Gamma

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar el brillo, el contraste y el gamma de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
es: Brillo/Contraste/Gamma...

en: Convert to Black and White
es: Convertir a blanco y negro

[ctx: @title]
en: Black and White
es: Blanco y negro

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede convertir imágenes a blanco y negro.

[ctx: @action]
en: Black && White...
es: Blanco y negro...

en: Channel Mixer
es: Mezclador de canales

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede mezclar los canales de color de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
es: Mezclador de canales...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar el balance de color de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
es: Balance de colores...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
es: Convertir a 8 bits

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede convertir la profundidad de color de las imágenes a 8 bits.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
es: Convertir a 8 bits

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
es: Esta imagen ya está usando una profundidad de 8 bits / color / píxel.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
es: Al realizar esta operación va a reducir la calidad de color de la imagen. ¿Seguro que desea continuar?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede convertir la profundidad de color de las imágenes a 16 bits.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
es: Convertir a 16 bits

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
es: Esta imagen ya está usando una profundidad de 16 bits / color / píxel.

en: Color Negative Film
es: Negativo de película en color

en: Input range of red color channel.
es: Intervalo de entrada del canal rojo del color.

en: Input range of green color channel.
es: Intervalo de entrada del canal verde del color.

en: Input range of blue color channel.
es: Intervalo de entrada del canal azul del color.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
es: Marque para aplicar el balance de colores incorporado del perfil de la película. Desmarque si desea aplicar usted mismo el balance de colores.

en: White point color picker
es: Selector de color de punto blanco

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
es: Con este botón, puede recoger el color de la máscara naranja del negativo digitalizado. Representa el punto blanco del negativo o el tono negro más oscuro de la imagen positiva después de la inversión. Es también el punto de referencia para aplicar el perfil de la película.

en: Reset white point.
es: Restablecer punto blanco.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
es: Si pulsa este botón, el punto blanco se establecerá a blanco puro.

en: Adjust white point automatically.
es: Ajustar los puntos blancos automáticamente.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
es: Si pulsa este botón, se calculará el punto blanco automáticamente a partir de los datos de la imagen. Esta función exige tener alguna máscara naranja residual alrededor del área expuesta del negativo.

en: Exposure correction.
es: Corrección de exposición.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
es: Mover la barra hacia valores más altos hasta que se consiga el brillo máximo sin saturar ningún canal de color. Usar el histograma de salida para evaluar cada canal.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
es: El análisis lineal de negativos de película necesita la aplicación de una curva gamma. Los valores estándares son 1,8 o 2,2.

en: Film
es: Película

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
es: Negativo de película en color

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
es: Herramienta para emular la película de negativo en color

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede emular una película de negativo en color en las imágenes.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
es: Negativo de color...

en: HSL Adjustments
es: Ajustes HSL

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar el tono, la saturación y la luminosidad de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
es: Tono/Saturación/Luminosidad...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede invertir los colores de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Invert
es: Invertir

[ctx: @title]
en: Invert
es: Invertir

en: Info...
es: Informaciones...

en: Current Color Space:
es: Espacio de colores actual:

en: Color Profile Conversion
es: Conversión de perfiles de color

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
es: Herramienta para convertir imágenes a un espacio de color

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede convertir una imagen a un espacio de color diferente.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
es: Espacios de color

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
es: Conversor de espacios de color...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
es: El color de está imagen no está gestionado.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
es: La gestión de colores está desactivada...

en: White Balance
es: Balance de blancos

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar el balance de blancos de una imagen.

[ctx: @action]
en: White Balance...
es: Balance de blancos...

en: Add Border
es: Añadir un borde

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
es: Herramienta para añadir un borde alrededor de la imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede añadir un borde decorativo alrededor de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Add Border...
es: Añadir borde...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
es: Esta es la vista previa del texto insertado en la imagen. Puede mover el texto a la ubicación correcta con el ratón.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
es: Introduzca aquí el texto a insertar en la imagen.

en: Here you can choose the font to be used.
es: Aquí puede elegir el tipo de letra a usar.

en: Align text to the left
es: Alinear el texto a la izquierda

en: Align text to the right
es: Alinear el texto a la derecha

en: Align text to center
es: Alinear el texto al centro

en: Align text to a block
es: Alinear el texto a un bloque

en: Rotation:
es: Rotación:

[ctx: no rotation]
en: None
es: Ninguna

en: 90 Degrees
es: 90 grados

en: 180 Degrees
es: 180 grados

en: 270 Degrees
es: 270 grados

en: Select the text rotation to use here.
es: Seleccione la rotación de texto a usar.

en: Set here the font color to use.
es: Indique el color de la letra a usar.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
es: Opacidad:

en: Select the text opacity to use here.
es: Seleccione la opacidad de texto a usar.

en: Add border
es: Añadir borde

en: Add a solid border around text using current text color
es: Añade un borde sólido alrededor del texto con el color de texto actual

en: Semi-transparent
es: Semitransparente

en: Use semi-transparent text background under image
es: Usar un fondo semitransparente del texto bajo la imagen

en: Enter your text here.
es: Introduzca aquí su texto.

en: Insert Text Tool
es: Herramienta de insertar texto

en: Insert Text
es: Insertar un texto

[ctx: @title]
en: Insert Text
es: Insertar texto

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
es: Herramienta para insertar texto en una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede insertar texto sobre una imagen.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
es: Insertar texto...

en: Texture
es: Textura

[ctx: @title]
en: Texture
es: Textura

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
es: Herramienta para aplicar una textura a una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede aplicar una textura sobre una imagen.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
es: Aplicar textura...

en: Vignetting Correction
es: Corrección del viñeteado

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
es: Corrección del viñeteado

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
es: Herramienta para corregir el viñeteado

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede corregir el viñeteado de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
es: Corrección del viñeteado...

en: Gaussian Blur
es: Desenfoque gausiano

[ctx: @title]
en: Blur
es: Desenfocar

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
es: Herramienta para desenfocar imágenes

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede desenfocar una imagen.

[ctx: @action]
en: Blur...
es: Desenfocar...

en: Brush Radius:
es: Radio del pincel:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
es: Un radio 0 no tiene efecto; 1 o superior indican el radio del pincel que determina el tamaño de las partes copiadas en la imagen. 
    Acceso rápido: [ y ]

en: Radial Blur Percent:
es: Porcentaje de desenfoque radial:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
es: Un porcentaje 0 no tiene efecto; los valores por encima de 0 representan un factor para mezclar el color de destino con el de origen. Esto se realiza radialmente; es decir, la parte interior del radio del pincel es totalmente del color de origen, mientras que la mezcla con el color de destino se lleva a cabo gradualmente hacia la parte exterior del círculo.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
es: Seleccionar punto de origen.
    Acceso rápido: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
es: Selección de polígono con lazo.
    Acceso rápido: L
    Para continuar con el polígono, pulse L o haga doble clic
    Para Cancelar, pulse Esc

en: Move Image.
    Shortcut: M
es: Mover imagen.
    Acceso rápido: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
es: Deshacer operación de clonación.
    Acceso rápido: Ctrl+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
es: Rehacer operación de clonación.
    Acceso rápido: Ctrl+Y

en: <p>How To Use:<br/><br/>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br/>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br/>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br/>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br/>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br/>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br/>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
es: <p>Cómo se usa:<br/><br/>* Pulse <b>s</b> para cambiar al modo de selección del origen y seleccione el punto de origen en la imagen.<br/>* Pulse <b>s</b> de nuevo y empiece a clonar.<br/>* Pulse <b>[</b> y <b>]</b> para cambiar el tamaño del pincel.<br/>* Pulse <b>Ctrl+Rueda del ratón</b> para ampliar o reducir.<br/>* Pulse <b>m</b> para ajustar la imagen si es mayor que el lienzo.<br/>* Pulse <b>l</b> para iniciar el modo de lazo. Empiece a dibujar el contorno del lazo de forma continua o discreta; a continuación haga doble clic o vuelva a pulsar <b>l</b> para cerrar el contorno.<br/>* En el modo de lazo solo podrá clonar dentro le la región enlazada.</p>

en: healingClone
es: Clonación correctora

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
es: Herramienta de clonación correctora

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
es: Herramienta para corregir defectos de las imágenes

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede corregir defectos de las imágenes clonando un área.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
es: Clonación correctora...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
es: Este filtro se puede usar para clonar una parte de una foto para borrar una región no deseada.

en: Hot Pixels
es: Píxeles brillantes

en: Hot Pixels Correction
es: Corrección de píxeles brillantes

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede corregir los píxeles brillantes de una imagen.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
es: Píxeles brillantes...

en: Show grid
es: Mostrar cuadrícula

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
es: Marque esta opción para ver la cuadrícula de corrección a aplicar.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede corregir automáticamente los defectos producidos por la lente en una imagen.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
es: Corrección automática de la lente...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
es: Aquí puede ver una vista previa en miniatura de la corrección de la distorsión, aplicada a un patrón cruzado.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
es: Principal:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
es: Este valor controla la cantidad de distorsión. Los valores negativos corrigen la distorsión de barril de la lente y los valores positivos la distorsión de estrechamiento.

en: Edge:
es: Borde:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
es: Este valor funciona de la misma manera que el control principal, pero tiene más efecto en los bordes de la imagen que en el centro.

en: Zoom:
es: Ampliación:

en: This value rescales the overall image size.
es: Este valor redimensiona el tamaño total de la imagen.

en: Brighten:
es: Iluminar:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
es: Este valor ajusta el brillo en las esquinas de la imagen.

en: Lens Distortion
es: Distorsión lenticular

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
es: Distorsión lenticular

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
es: Herramienta para ajustar distorsiones de las lentes

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar distorsiones de las lentes producidas sobre una imagen.

[ctx: @action]
en: Distortion...
es: Distorsión...

en: Local Contrast
es: Contraste local

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede emular el mapeado de tonos en una imagen.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
es: Contraste local...

en: Noise Reduction
es: Reducción de ruido

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede recudir el ruido de una imagen.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
es: Reducción de ruido...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
es: Aquí puede observar la vista previa de la imagen tras aplicarle la reducción de ojos rojos.

en: Red Eyes Correction
es: Corrección de ojos rojos

[ctx: @title]
en: Red Eye
es: Ojos rojos

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede reducir el efecto de ojos rojos en una imagen.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
es: Ojos rojos...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
es: Se puede usar este filtro para corregir los ojos rojos en una foto. Seleccione una región de la imagen que incluya los ojos antes de activar esta opción.

en: Preset
es: Preajustar

en: Filtering type:
es: Tipo de filtro:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
es: Personalizado

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
es: <p>Seleccione aquí el preajuste de filtro a usar en la restauración fotográfica:</p><p><b>Reducir ruido uniforme</b>: reduce pequeños artefactos de la imagen, como el ruido del sensor.<br/><b>Reducir artefactos JPEG</b>: reduce artefactos grandes de la imagen, como el mosaico de compresión JPEG.<br/><b>Reducir texturización</b>: reduce artefactos de la imagen, como la textura del papel o los patrones Moire de una imagen escaneada.<br/><b>Personalizado</b>: establece las preferencias a los valores más comunes, totalmente personalizable.</p>

en: Restoration
es: Restauración

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
es: Archivo de preferencias de restauración de fotografías a cargar

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto de preferencias de restauración de fotografías.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
es: No se pueden cargar preferencias del archivo de texto de restauración de fotografías.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
es: Archivo de preferencias de restauración de fotografías a guardar

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
es: No se pueden guardar las preferencias en el archivo de texto de restauración de fotografías.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
es: Herramienta para restaurar una imagen usando el algoritmo Greystoration

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede restaurar una imagen usando el algoritmo Greystoration.

[ctx: @action]
en: Restoration...
es: Restauración...

en: Sharpen
es: Enfocar

en: Unsharp Mask
es: Máscara de desenfoque

en: Refocus
es: Reenfocar

[ctx: @title]
en: Sharpen
es: Acentuar

[ctx: @info]
en: A tool to sharp an image
es: Herramienta para acentuar una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharp an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede acentuar una imagen.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
es: Acentuar...

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
es: Ninguna impresora disponible

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
es: No hay ninguna impresora instalada en el sistema. Instale al menos una.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
es: Imprimir imagen

en: Use Color Management for Printing
es: Usar gestión de color para la impresión

en: Settings...
es: Preferencias...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
es: <p>La gestión del color está desactivada.</p> <p>Puede activarla haciendo clic en el botón «Preferencias».</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
es: Preferencias de la imagen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
es: Posición de la imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
es: Rotar automáticamente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
es: Escalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
es: &No escalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
es: A&justar a la página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
es: Agrandar las imágenes más pequeñas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
es: E&scalar a:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
es: Milímetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
es: Centímetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
es: Pulgadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
es: Mantener proporción

[ctx: @title]
en: Print Image
es: Imprimir imagen

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
es: Herramienta para imprimir una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede imprimir una imagen.

[ctx: @action]
en: Print Image...
es: Imprimir la imagen...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
es: Esta es la vista previa del efecto de desenfoque aplicado a la fotografía.

en: Zoom Blur
es: Desenfoque por ampliación

en: Radial Blur
es: Desenfoque radial

en: Far Blur
es: Desenfoque distante

en: Motion Blur
es: Desenfoque por movimiento

en: Softener Blur
es: Desenfoque suavizante

en: Shake Blur
es: Desenfoque por agitación

en: Focus Blur
es: Desenfoque del foco

en: Smart Blur
es: Desenfoque inteligente

en: Frost Glass
es: Vidrio helado

en: Mosaic
es: Mosaico

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
es: <p>Seleccione aquí el efecto de desenfoque a aplicar sobre la imagen.</p><p><b>Desenfoque por ampliación</b>: desenfoca la imagen a lo largo de líneas radiales partiendo de un punto central indicado. Esto simula el desenfoque de una cámara de ampliación.</p><p><b>Desenfoque radial</b>: desenfoca la imagen rotando los píxeles alrededor del punto central indicado. Esto simula el desenfoque de una cámara en rotación.</p><p><b>Desenfoque distante</b>: desenfoca la imagen usando píxeles distantes. Esto simula el desenfoque de la lente de una cámara desenfocada</p><p> <b>Desenfoque de movimiento</b>: desenfoca la imagen moviendo los píxeles horizontalmente. Esto simula el desenfoque de una cámara moviéndose linealmente.</p><p><b>Desenfoque suavizante</b>: desenfoca la imagen suavemente en los tonos oscuros y tan apenas en los tonos claros. Esto da a las imágenes un efecto de suave enfoque onírico y lustroso. Es ideal para crear retratos románticos, fotografías con glamour o dar a las imágenes un resplandor cálido y sutil.</p><p><b>Desenfoque por agitación</b>: desenfoca la imagen agitando aleatoriamente los píxeles. Esto simula el desenfoque de una cámara moviéndose aleatoriamente.</p><p> <b>Desenfoque del foco</b>: desenfoca las esquinas de la imagen para reproducir la distorsión por astigmatismo de una lente.</p><p><b>Desenfoque inteligente</b>: busca los bordes de color de la imagen y los desenfoca sin embarrar el resto de la imagen.</p><p><b>Vidrio helado</b>: desenfoca la imagen dispersando aleatoriamente la luz que llega a través de un cristal helado.</p><p> <b>Mosaico</b>: divide la fotografía en celdas rectangulares y después las recrea rellenando esas celdas con el valor medio del píxel.</p>

en: Distance:
es: Distancia:

en: Set here the blur distance in pixels.
es: Indique la distancia de desenfoque en píxeles.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
es: Nivel:

en: This value controls the level to use with the current effect.
es: Este valor controla el nivel del efecto actual.

en: Blur Effects
es: Efectos de desenfoque

[ctx: @title]
en: Blur Effects
es: Efectos de desenfoque

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
es: Herramienta para aplicar efectos de desenfoque a una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede aplicar efectos de desenfoque a una imagen.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
es: Efectos de desenfoque...

en: Charcoal
es: Carboncillo

en: Pencil size:
es: Tamaño del lápiz:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
es: Establezca aquí el tamaño del carboncillo que se usará para simular el dibujo.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
es: Suavizado:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
es: Este valor controla el efecto de suavizado del lápiz sobre el lienzo.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
es: Dibujo al carboncillo

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
es: Herramienta para simular dibujo al carboncillo

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede simular dibujo a carboncillo en una imagen.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
es: Dibujo al carboncillo...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
es: Esta es la vista previa de los efectos de color

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
es: Solarizar

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
es: Vívido

[ctx: @title: filter]
en: Neon
es: Neón

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
es: Detectar bordes

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
es: Herramienta para aplicar efectos de color a una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede aplicar efectos de color a una imagen.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
es: Efectos de color...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
es: Esta es la vista previa del efecto de distorsión aplicado a la fotografía.

en: Fish Eyes
es: Ojos de pez

en: Twirl
es: Remolino

en: Cylindrical Hor.
es: Cilíndrico hor.

en: Cylindrical Vert.
es: Cilíndrico vert.

en: Cylindrical H/V.
es: Cilíndrico H/V.

en: Caricature
es: Caricatura

en: Multiple Corners
es: Varias esquinas

en: Waves Hor.
es: Ondas hor.

en: Waves Vert.
es: Ondas vert.

en: Block Waves 1
es: Ondas en bloque 1

en: Block Waves 2
es: Ondas en bloque 2

en: Circular Waves 1
es: Ondas circulares 1

en: Circular Waves 2
es: Ondas circulares 2

en: Polar Coordinates
es: Coordenadas polares

en: Unpolar Coordinates
es: Coordenadas no polares

en: Tile
es: Mosaico

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
es: <p>Seleccione aquí el tipo de efecto a aplicar sobre la imagen.</p><p><b>Ojo de pez</b>: Envuelve la foto sobre una forma esférica tridimensional para reproducir el efecto común en fotografía de «ojo de pez».</p><p><b>Remolino</b>: Gira la fotografía para producir un patrón en remolino.</p><p><b>Cilíndrico hor.</b>: Envuelve la fotografía alrededor de un cilindro horizontal.</p><p><b>Cilíndrico vert.</b>: Envuelve la fotografía alrededor de un cilindro vertical.</p><p><b>Cilíndrico H/V.</b>: envuelve la fotografía alrededor de dos cilindros, uno vertical y uno horizontal.</p><p><b>Caricatura</b>: Distorsiona la fotografía con un efecto de «ojo de pez» invertido.</p><p><b>Varias esquinas</b>: divide la fotografía como un patrón con varias esquinas.</p><p><b>Ondas horizontales</b>: distorsiona la fotografía con ondas horizontales.</p><p><b>Ondas verticales</b>: distorsiona la fotografía con ondas verticales.</p><p><b>Ondas en bloque 1</b>: divide la imagen en celdas y las modifica para que parezcan vistas a través de bloques de vidrio.</p><p><b>Ondas en bloque 2</b>: como ondas en bloque 1 pero con otra versión de la distorsión de bloques de vidrio.</p><p><b>Ondas circulares 1</b>: distorsiona la fotografía con ondas circulares.</p><p><b>Ondas circulares 2</b>: otra variante del efecto de ondas circulares.</p><p><b>Coordenadas polares</b>: convierte la fotografía de coordenadas rectangulares a polares.</p><p><b>Coordenadas no polares</b>:el efecto de coordenadas polares invertido.</p><p><b>Mosaico</b>: divide la fotografía en bloques cuadrados y los mueve aleatoriamente dentro de la imagen.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
es: Nivel:

en: Set here the level of the effect.
es: Configure aquí el nivel del efecto.

en: Iteration:
es: Iteración:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
es: Este valor controla las iteraciones de los efectos de ondas, mosaico y neón.

en: Distortion Effects
es: Efectos de distorsión

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
es: Efectos de distorsión

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
es: Herramienta para aplicar efectos de distorsión a una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede aplicar efectos de distorsión a una imagen.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
es: Efectos de distorsión...

en: Depth:
es: Profundidad:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
es: Establezca aquí la profundidad del efecto de repujado de la imagen.

en: Emboss
es: Repujar

[ctx: @title]
en: Emboss
es: Repujar

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
es: Herramienta para repujar una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede repujar una imagen.

[ctx: @action]
en: Emboss...
es: Repujar...

en: Film Grain
es: Grano de película

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
es: Herramienta para añadir grano de película a una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede añadir grano de película a una imagen.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
es: Añadir grano de película...

en: Brush size:
es: Tamaño del pincel:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
es: Escoja aquí el tamaño del pincel usado para simular la pintura al óleo.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
es: Suavizado:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
es: Este valor controla el efecto de suavizado del pincel bajo el lienzo.

en: Oil Paint
es: Pintura al óleo

[ctx: @title]
en: Oil Paint
es: Pintura al óleo

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
es: Herramienta para simular pintura al óleo

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede imitar la pintura al óleo sobre una imagen.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
es: Pintura al óleo...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
es: Esta es la vista previa del efecto de gotas de lluvia.<p>Nota: si ha seleccionado previamente una parte de la imagen en el editor, el filtro no afectará a dicha parte. Puede usar este método, por ejemplo, para desactivar el efecto de gotas de lluvia sobre la cara de una persona.</p>

en: Drop size:
es: Tamaño de las gotas:

en: Set here the raindrops' size.
es: Defina aquí el tamaño de las gotas de lluvia.

en: Number:
es: Número:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
es: Este valor controla el número máximo de gotas de lluvia.

en: Fish eyes:
es: Ojo de pez:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
es: Este valor es el coeficiente de distorsión óptica del efecto de ojo de pez.

en: RainDrop
es: Gotas de lluvia

[ctx: @title]
en: Raindrops
es: Gotas de lluvia

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
es: Herramienta para añadir gotas de lluvia a una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede añadir gotas de lluvia sobre una imagen.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
es: Gotas de lluvia...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
es: Recorte automático

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
es: Herramienta para recortar automáticamente una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede recortar automáticamente una imagen detectando un borde negro interior generado, por ejemplo, al crear un panorama.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
es: Recorte &automático

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
es: Esta opción se puede usar para recortar la imagen automáticamente.

en: Maintain aspect ratio
es: Mantener las proporciones

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
es: Active esta opción para que los nuevos tamaños de imagen mantengan las proporciones.

en: Width (px):
es: Anchura (px):

en: Set here the new image width in pixels.
es: Indique la nueva anchura de la imagen en píxeles.

en: Height (px):
es: Altura (px):

en: Set here the new image height in pixels.
es: Indique la nueva anchura de la imagen en píxeles.

en: Width (%):
es: Anchura (%):

en: New image width, as a percentage (%).
es: Nueva anchura de la imagen como porcentaje (%).

en: Height (%):
es: Altura (%):

en: New image height, as a percentage (%).
es: Nueva altura de la imagen como porcentaje (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
es: Indique aquí el porcentaje de re-escalar en relación con el contenido.

en: Add weight masks
es: Adicionar máscaras de peso

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
es: Active esta opción para añadir máscaras de supresión y de preservación.

en: Suppression weight mask:
es: Máscara de supresión del peso:

en: Draw a suppression mask
es: Diseñar una máscara de supresión

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
es: Pulse en este botón para dibujar las zonas de la imagen que son menos importantes. Estas se borrarán al reducir la imagen y se duplicarán al aumentarla.

en: Preservation weight mask:
es: Máscara del peso de preservación:

en: Draw a preservation mask
es: Dibujar una máscara de preservación

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
es: Pulse en este botón para dibujar las zonas de la imagen que desea preservar.

en: Erase mask:
es: Borrar máscara:

en: Erase mask
es: Borrar máscara

en: Click on this button to erase mask regions.
es: Pules este botón para borrar regiones de la máscara.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
es: Indique aquí la anchura del pincel usado para dibujar las máscaras.

en: Norm of brightness gradient
es: Norma del gradiente de brillo

en: Sum of absolute values of brightness gradients
es: Suma de los valores absolutos de los gradientes de brillo

en: Absolute value of brightness gradient
es: Valor absoluto del gradiente de brillo

en: Norm of luma gradient
es: Norma del gradiente de luminosidad

en: Sum of absolute values of luma gradients
es: Suma de los valores absolutos de los gradientes de luminosidad

en: Absolute value of luma gradient
es: Valor absoluto del gradiente de luminosidad

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
es: Esta opción permite seleccionar una función de gradiente. Se usa para determinar qué píxeles se eliminan o se conservan.

en: Preserve Skin Tones
es: Mantener tonos de piel

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
es: Active esta opción para mantener los píxeles cuyo color se acerca al del color de la piel.

en: Overall rigidity of the seams:
es: Rigidez total de las líneas:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
es: Use este valor para dar un peso negativo a las líneas que no son rectas. Puede ser útil para prevenir distorsiones en algunas situaciones o para evitar artefactos resultado de evitar píxeles (es mejor usar valores pequeños en este caso). Este valor se aplica a toda la capa seleccionada si no se usa la máscara de rigidez. Nota: el peso es proporcional a la diferencia en la coordenada transversal entre dos puntos sucesivos, elevado a la potencia 1.5, y sumado para toda la línea.

en: Maximum number of transversal steps:
es: Número máximo de pasos transversales:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
es: Esta opción le permite escoger el paso transversal máximo que los puntos podrán tener en las líneas. En el algoritmo normal, que corresponde al valor predeterminado del paso = 1, cada píxel en una línea podrá ser desviado, como máximo, un píxel en relación a sus vecinos. Esto implica que las líneas podrán formar un ángulo máximo de 45 grados con relación a su línea de base. Si aumenta el valor del paso, podrá sobrepasar este límite, más podría llevar a la introducción de desniveles y otros artefactos. Para balancear esa situación, podrá usar la opción de la rigidez.

en: Side switch frequency:
es: Frecuencia de cambio de lado:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
es: Durante este proceso, en cada paso la recta óptima a ser ajustada se escoge en base al valor de relevancia de cada píxel. Sin embargo, si existieran dos rectas equivalentes (lo que podrá acontecer cuando, por ejemplo, partes amplias de la imagen tienen el mismo color), el algoritmo escoge siempre las rectas de un lado, lo cual puede ser un problema (p. ej., un objeto centrado en la imagen original podría no estar centrado en la imagen resultante). Para superar ese efecto, existe esta opción para cambiar automáticamente el lado favorito durante la escala, en detrimento del rendimiento, ligeramente peor.

en: Resize Order:
es: Orden de redimensionamiento:

en: Horizontally first
es: Primero horizontalmente

en: Vertically first
es: Primero verticalmente

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
es: Podrá indicar aquí si desea cambiar el tamaño primero horizontal o verticalmente.

en: Target size
es: Tamaño objetivo

en: Content-aware rescale percentage
es: Porcentaje de escala en función del contenido

en: Mask Settings
es: Configuración de la máscara

en: Energy function
es: Función de energía

en: Advanced Settings
es: Configuración avanzada

en: Liquid Rescale
es: Reescalado líquido

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
es: Reescalado líquido

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
es: Herramienta para cambiar el tamaño de una imagen con análisis de su contenido

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede cambiar el tamaño de una imagen analizando su contenido.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
es: Reescalado líquido...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
es: Esta es la vista previa de la operación de rotación libre. Si mueve el cursor del ratón en esta vista previa, se dibujarán unas líneas discontinuas verticales y horizontales para ayudarle a ajustar la corrección de rotación. Libere el botón izquierdo del ratón para congelar la posición de las líneas discontinuas.

en: New width:
es: Nueva anchura:

en:  px
es:  píxeles

en: New height:
es: Nueva altura:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
es: Seleccione un punto en el control de vista previa; pulse después en este botón para asignar el punto para corrección automática.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
es: Ajuste

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
es: <p>Corrija la rotación de sus imágenes automáticamente, asignando dos puntos en la vista previa y presionando en <i>Ajustar</i>.<br/>Podrá ajustar tanto las líneas horizontales como las verticales.</p>

en: Automatic Adjustment
es: Ajuste automático

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
es: Preferencias

en: Free Rotation
es: Rotación libre

en: Click to set
es: Pulse para definir

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
es: Aceptar

[ctx: @title]
en: Free Rotation
es: Rotación libre

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
es: Herramienta para rotar una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede rotar una imagen con un ángulo determinado.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
es: Rotación libre...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
es: Punto 1 de rotación libre

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
es: Punto 2 de rotación libre

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
es: Ajuste automático de rotación libre

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
es: Esta es la vista previa de la transformación por la perspectiva. Puede usar el ratón para arrastrar la esquina para ajustar el área de transformación de la perspectiva.

en: Angles (in degrees):
es: Ángulo (en grados):

en:   Top left:
es:   Superior izquierdo:

en:   Top right:
es:   Superior derecho:

en:   Bottom left:
es:   Inferior Izquierdo:

en:   Bottom right:
es:   Inferior derecho:

en: Draw preview while moving
es: Dibujar vista previa mientras se mueve

en: Draw grid
es: Mostrar cuadrícula

en: Inverse transformation
es: Invertir una transformación

[ctx: @title]
en: Perspective
es: Perspectiva

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
es: Herramienta para ajustar la perspectiva

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede ajustar la perspectiva de una imagen.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
es: Ajuste de perspectiva...

en: Perspective Adjustment Tool
es: Herramienta de ajuste de perspectiva

en: Perspective Adjustment
es: Ajuste de perspectiva

en: Aspect Ratio Crop
es: Recortar con proporciones

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
es: <p>Aquí puede ver la vista previa del corte por proporción de dimensiones. Puede usar el ratón para mover y redimensionar el área de corte.</p><p>Mantenga pulsado <b>CTRL</b> para también mover la esquina opuesta.</p><p>Mantenga pulsado <b>MAYÚSCULAS</b> para mover la esquina más cercana al puntero del ratón.</p>

en: Max. Aspect
es: Aspecto máximo

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
es: Establecer el área de selección al tamaño máximo de acuerdo con las proporciones actuales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
es: Resolución:

en: Crop Information
es: Información de recorte

en: Aspect ratio:
es: Proporciones:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
es: Personalizado

en: Format DIN A
es: Formato DIN A

en: Golden Ratio
es: Número dorado

en: Current Aspect Ratio
es: Proporciones actuales

[ctx: no aspect ratio]
en: None
es: Ninguna

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
es: <p>Seleccione aquí su proporción de dimensiones restringidas para el recorte. La herramienta de recorte proporcional usa una proporción relativa. Eso significa que es lo mismo si usa centímetros o pulgadas y que no se indica el tamaño físico.</p><p>Podrá ver abajo una lista de correspondencias de papeles fotográficos tradicionales y de recortes proporcionales:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: pantalla ancha común (1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: tamaños panorámicos comunes</p><p><b>16:9</b>: pantalla de tv común (HDTV o Full-HD)</p><p>El papel en <b>formato DIN A</b> usa la proporción 1:1,414.</p><p>La <b>proporción áurea</b> es de 1:1,618. Una composición que siga esta regla se considera visualmente armoniosa, pero puede que no sea adecuada para la impresión en papel fotográfico normal.</p><p>La <b>proporción actual</b> se determina de las proporciones a partir de la imagen abierta en este momento.</p>

en: Exact aspect
es: Aspecto exacto

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
es: Active esta opción para forzar el recorte proporcional exacto.

en: Orientation:
es: Orientación:

en: Landscape
es: Paisaje

en: Portrait
es: Retrato

en: Select constrained aspect ratio orientation.
es: Seleccione aquí la orientación de las proporciones de tamaño restringidas.

en: Enable this option to automatically set the orientation.
es: Active esta opción para establecer la orientación automáticamente.

en: Custom ratio:
es: Proporción personalizada:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
es: Indique el valor del numerador de la proporción de aspecto personalizada.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
es: Indique el valor del denominador de la proporción de aspecto personalizada.

en: Set width position to center.
es: Posicionar el largo al centro.

en: Set height position to center.
es: Posicionar la altura al centro.

en: Crop Settings
es: Configuración del recorte

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
es: Formato:

en: Rules of Thirds
es: Reglas de tres

en: Diagonal Method
es: Método diagonal

en: Harmonious Triangles
es: Triángulos armoniosos

en: Golden Mean
es: Media dorada

en: Center Lines
es: Centrar líneas

[ctx: no geometric form]
en: None
es: Ninguna

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
es: Con esta opción, puede mostrar las líneas de guía para que le ayuden a componer su fotografía.

en: Golden sections
es: Secciones doradas

en: Enable this option to show golden sections.
es: Active esta opción para mostrar las secciones dorada.

en: Golden spiral sections
es: Secciones espirales dorada

en: Enable this option to show golden spiral sections.
es: Active esta opción para mostrar las secciones espirales doradas.

en: Golden spiral
es: Espiral dorada

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
es: Active esta opción para mostrar la guía de la espiral dorada.

en: Golden triangles
es: Triángulos dorados

en: Enable this option to show golden triangles.
es: Active esta opción para mostrar triángulos dorados.

en: Flip horizontally
es: Invertir horizontalmente

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
es: Active esta opción para invertir horizontalmente las líneas de guía.

en: Flip vertically
es: Invertir verticalmente

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
es: Active esta opción para invertir verticalmente las líneas de guía.

en: Color and width:
es: Colores y anchura:

en: Set here the color used to draw composition guides.
es: Indique el color usado para dibujar las guías de composición.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
es: Indique la anchura en píxeles para dibujar las guías de composición.

en: Composition Guides
es: Guías de composición

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
es: Personalizada

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
es: Recortar con proporciones

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
es: Herramienta para recortar una imagen con proporciones

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede recortar una imagen con una proporción.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
es: Recorte proporcional...

en: New Size
es: Nuevo tamaño

en: Preset Resolutions:
es: Resoluciones preajustadas:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
es: Original (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
es: Minúsculo (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
es: Pequeño (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
es: Medio (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
es: Grande (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
es: Muy grande (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
es: Enorme (%1 x %2 píxeles)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
es: UHD-4K (%1 x %2 píxeles)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
es: Carta (8.5 x 11 in)

en: Units:
es: Unidades:

en: Pixels (px)
es: Píxeles (px)

en: Inches (in)
es: Pulgadas (in)

en: Centimeters (cm)
es: Centímetros (cm)

en: Millimeters (mm)
es: Milímetros (mm)

en: Width:
es: Anchura:

en: Height:
es: Altura:

en: New image height in pixels (px).
es: Nueva altura de la imagen en píxeles (px).

en: New image width in percent (%).
es: Nueva anchura de la imagen en píxeles (px).

en: New image height in percent (%).
es: Nueva altura de la imagen en porcentaje (%).

en:  Pixel/Inch
es:  Píxel/Pulgada

en: New image resolution in pixels/inch.
es: Nueva resolución de la imagen en píxeles/pulgadas.

en: Restore photograph (slow)
es: Restaurar la fotografía (lento)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
es: Active esta opción para restaurar el contenido de una fotografía. <b>Aviso </b>: este proceso puede tomar tiempo.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
es: <b>Nota:</b>use el modo de restauración para escalar el contenido una fotografía a un gran tamaño. Atención: este proceso puede tomar tiempo.

en: Resize
es: Redimensionar

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
es: Archivo a cargar con la configuración de redimensionar fotografías

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto de configuración de redimensionar fotografías.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
es: No se puede cargar el archivo con la configuración de la gestión de redimensionar fotografías.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
es: Archivo donde guardar la configuración de redimensionar fotografías

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
es: No se pueden guardar las preferencias del archivo de texto de redimensionado fotográfico.

[ctx: @title]
en: Resize Image
es: Cambiar tamaño de la imagen

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
es: Herramienta para cambiar el tamaño de una imagen

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede cambiar el tamaño de una imagen.

[ctx: @action]
en: &Resize...
es: &Redimensionar...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
es: Esta es la vista preliminar de la operación de inclinación de la imagen. Si mueve el ratón sobre esta vista previa, se dibujará una línea discontinua horizontal y vertical para guiarle en el ajuste de la inclinación. Suelte el botón izquierdo del ratón para congelar la posición de la línea discontinua.

en: Main horizontal angle:
es: Ángulo horizontal principal:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
es: El ángulo horizontal principal de inclinación, en grados.

en: Fine horizontal angle:
es: Ángulo fino horizontal:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
es: Este valor, en grados, se añadirá al valor del ángulo horizontal principal para hacer ajustes finos.

en: Main vertical angle:
es: Ángulo vertical principal:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
es: El ángulo vertical principal de inclinación, en grados.

en: Fine vertical angle:
es: Ángulo vertical fino:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
es: Este valor, en grados, se añadirá al valor del ángulo vertical principal para hacer ajustes finos.

en: Anti-Aliasing
es: Suavizado de bordes

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
es: Active esta opción para procesar el filtro de suavizado para la imagen inclinada. A fin de suavizar la imagen de destino, se mostrará un poco desenfocada.

en: Shear Tool
es: Herramienta de inclinación

[ctx: @title]
en: Shear Image
es: Inclinar imagen

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
es: Herramienta para inclinar una imagen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
es: Esta herramienta de edición de imágenes puede inclinar una imagen.

[ctx: @action]
en: &Shear...
es: &Inclinar...

en: Digital Scanner
es: Escáner digital

en: A tool to acquire images with a digital scanner
es: Herramienta para digitalizar imágenes con un escáner

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario obtener nuevas imágenes de un escáner digital.</p><p>Se pueden usar gran cantidad de escáneres mediante la biblioteca Sane.</p><p>La imagen final se puede procesar posteriormente, por ejemplo, recortándola o rotándola.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
es: Importar del escáner...

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
es: No hay ningún dispositivo de escáner disponible.
    Compruebe su configuración.

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
es: No se puede abrir el dispositivo de escáner «%1».
    Compruebe su configuración.

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
es: Escanear imagen

en: Scan Images
es: Escanear imágenes

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
es: Nombre del nuevo archivo de imagen

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
es: Formato no permitido

en: The target image file format "%1" is unsupported.
es: El formato «%1» del archivo de la imagen de destino no está permitido.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
es: No se ha podido guardar el archivo

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
es: Fallo al guardar el archivo
    «%1» a
    «%2».

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
es: ¿Sobrescribir el archivo?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
es: Ya existe un archivo llamado «%1». ¿Seguro que desea sobrescribirlo?

en: Saving file %1 -
es: Guardando archivo %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
es: Archivo no guardado

en: Cannot save "%1" file
es: No es posible guardar el archivo «%1»

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
es: Editor de geolocalización

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
es: Mostrar las posiciones marcadas en el mapa.

[ctx: @label]
en: Layout:
es: Disposición:

[ctx: @item]
en: One map
es: Un mapa

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
es: Dos mapas (izquierda y derecha)

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
es: Dos mapas (arriba y abajo)

[ctx: @title]
en: Sorting
es: Orden

[ctx: @action]
en: Show oldest first
es: Mostrar primero las más antiguas

[ctx: @action]
en: Show youngest first
es: Mostrar primero las más nuevas

[ctx: @item: map tool]
en: Details
es: Detalles

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
es: Correlacionador GPS

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
es: Deshacer/rehacer

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
es: Invertir geocodificación

[ctx: @item: map tool]
en: Search
es: Buscar

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
es: Exportar a KML

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
es: Cargando metadatos -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
es[0]: Tiene 1 imagen modificada
es[1]: Tiene %1 imágenes modificadas

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
es: Cambios sin guardar

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
es: %1 ¿Le gustaría guardar los cambios que ha realizado?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
es: Guardando cambios -

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
es: No se ha podido guardar parte de la información:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
es: Editar geolocalización

en: Latitude
es: Latitud

en: Longitude
es: Longitud

en: Speed
es: Velocidad

en: # satellites
es: # de satélites

en: Fix type
es: Tipo de corrección

en: Apply
es: Aplicar

en: Details changed
es: Cambiaron los detalles

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
es: Edición de geolocalización

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
es: Herramienta para editar la geolocalización de elementos

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.
    
    This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.
    
    This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.
    
    Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
es: Esta herramienta permite al usuario cambiar la información de geolocalización de elementos.
    
    Puede editar datos de GPS de forma manual o sobre un mapa. También dispone de geocodificación inversa mediante servicios web.
    
    Esta herramienta también dispone de una función de exportación a KML para guardar rutas de mapas en el formato de Google.
    
    Por último, esta herramienta es capaz de leer rutas GPS de un dispositivo para sincronizar los datos de geolocalización de los elementos si su cámara no dispone de un dispositivo GPS integrado.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
es: Editar geolocalización...

en: Could not read image '%1'
es: No se ha podido leer la imagen «%1»

en: Format of image '%1' is unknown
es: El formato de la imagen «%1» es desconocido

en: Error loading image '%1'
es: Ha ocurrido un error al cargar la imagen «%1»

en: Could not save image '%1' to '%2'
es: No se ha podido guardar la imagen «%1» en «%2»

en: Creation of picture '%1'
es: Creación de la imagen «%1»

en: Cannot get GPS Information from %1 file.
es: No se ha podido obtener la información GPS del archivo %1.

en: Creation of placemark '%1'
es: Creación del marcador «%1»

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
es: No se ha podido guardar el icono de la imagen «%1» en «%2»

en: Creation of icon '%1'
es: Creación del icono «%1»

en: No GPX file chosen.
es: No se ha escogido ningún archivo GPX.

en: Cannot parse %1 GPX file.
es: No se ha podido analizar el archivo GPX «%1».

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
es: El archivo GPX %1 no tiene un registro de fecha y hora para usar.

en: Tracks
es: Trayectos

en: No position data for '%1'
es: Sin datos de posición para «%1»

en: Cannot open file for writing
es: No se puede abrir el archivo para escritura

en: Move %1 to final directory %2
es: Mover %1 al directorio final %2

en: Cannot move data to destination directory
es: No ha sido posible mover los datos al directorio de destino

en: Report below have been generated while KML file processing:
es: El informe inferior se ha generado al procesar el archivo KML:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
es: Trayecto

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
es: Puntos

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
es: Punto

en: Target Preferences
es: Preferencias del destino

en: Target Type
es: Tipo de destino

en: &Local or web target used by GoogleEarth
es: Destino &local o web usado por GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
es: Destino web usado por GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
es: Al usar GoogleMaps, todas las imágenes deben tener URL completas, iconos cuadrados y, al dibujar un trayecto, solo se exporta el trayecto de la línea.

en: Picture Altitude:
es: Altura de la imagen:

en: clamp to ground
es: a ras del suelo

en: relative to ground
es: relativa al suelo

en: absolute
es: absoluta

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
es: <p>Indica cómo se muestran las imágenes<dl><dt>a ras del suelo (por omisión)</dt><dd>Indica que se ignoren los datos de altura.</dd><dt>relativa al suelo</dt><dd>Fija la altura del elemento relativa a la altura real de una posición particular.</dd><dt>absoluta</dt><dd>Fija la altura de las coordenadas en relación con el nivel del mar, sin tener en cuenta la elevación real del terreno que hay bajo el elemento.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
es: Directorio de destino:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
es: Seleccione un directorio donde guardar el archivo KML y las imágenes

en: Destination Path:
es: Ruta de destino:

en: Filename:
es: Nombre de archivo:

en: Sizes
es: Tamaños

en: Icon Size:
es: Tamaño del icono:

en: Image Size:
es: Tamaño de la imagen:

en: GPX Tracks
es: Trayectos GPX

en: Draw GPX Track
es: Dibujar trayecto GPX

en: GPX file:
es: Archivo GPX:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
es: Formato de intercambio de GPS (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
es: Seleccione el archivo GPX a cargar

en: Time Zone:
es: Zona horaria:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
es: Define la zona horaria de la cámara durante la captura de fotografías para que las marcas de tiempo del GPS se puedan convertir para que coincidan con la hora local

en: Track Width:
es: Anchura del trayecto:

en: Track Color:
es: Color del trayecto:

en: Opacity (%):
es: Opacidad (%):

en: Track Altitude:
es: Altura del trayecto:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
es: <p>Indica cómo se muestran los puntos<dl><dt>a ras del suelo (por omisión)</dt><dd>Indica que se ignoren los datos de altura.</dd><dt>relativa al suelo</dt><dd>Fija la altura del elemento relativa a la altura real de una posición particular.</dd><dt>absoluta</dt><dd>Fija la altura de las coordenadas en relación con el nivel del mar, sin tener en cuenta la elevación real del terreno que hay bajo el elemento.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
es: Generar archivo KML

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
es[0]: 1 imagen ajustada a «%2»
es[1]: %1 imágenes ajustadas a «%2»

[ctx: Start the search]
en: Search
es: Buscar

en: Clear the search results.
es: Borrar los resultados de búsquedas.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
es: Mantener los resultados de las búsquedas anteriores al hacer una nueva búsqueda.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
es: Commutar la visibilidad de los resultados de búsqueda en el mapa.

en: Copy coordinates
es: Copiar coordenadas

en: Move selected images to this position
es: Mover las imágenes seleccionadas a esta posición

en: Remove from results list
es: Eliminar de la lista de resultados

en: Select which service you would like to use.
es: Seleccionar que servicio desea usar.

en: Bookmarks
es: Marcadores

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
es: La búsqueda ha fallado

en: Your search failed:
    %1
es: La búsqueda ha fallado:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
es[0]: 1 image reubicada a «%2»
es[1]: %1 imágenes reubicadas a «%2»

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
es: Editor de metadatos

[ctx: @action: button]
en: Next
es: Siguiente

[ctx: @action: button]
en: Previous
es: Anterior

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
es: Editar EXIF

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
es: Editar IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
es: Editar XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
es: %1 (%2/%3) - Editar metadatos

en: Add a new value to the list
es: Añadir un valor nuevo a la lista

en: Remove the current selected value from the list
es: Eliminar el valor seleccionado de la lista

en: Replace the current selected value from the list
es: Sustituir el valor seleccionado en la lista

en:  This field is limited to:
es:  Este campo está limitado a:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
es[0]: <p>1 carácter.</p>
es[1]: <p>%1 caracteres.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
es[0]: Queda %1 carácter
es[1]: Quedan %1 caracteres

en: Attribute:
es: Atributo:

en: Select here the editorial attribute of content.
es: Seleccione aquí el atributo de la editorial del contenido.

[ctx: Content type]
en: Current
es: Actual

[ctx: Content type]
en: Analysis
es: Análisis

[ctx: Content type]
en: Archive material
es: Material de archivo

[ctx: Content type]
en: Background
es: Fondo

[ctx: Content type]
en: Feature
es: Característica

[ctx: Content type]
en: Forecast
es: Pronóstico

[ctx: Content type]
en: History
es: Historial

[ctx: Content type]
en: Obituary
es: Necrológica

[ctx: Content type]
en: Opinion
es: Opinión

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
es: Encuestas e investigación

[ctx: Content type]
en: Profile
es: Perfil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
es: Resultados de los listados y la tabla

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
es: Barra lateral e información de soporte

[ctx: Content type]
en: Summary
es: Resumen

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
es: Transcripción textual

[ctx: Content type]
en: Interview
es: Entrevista

[ctx: Content type]
en: From the Scene
es: De la escena

[ctx: Content type]
en: Retrospective
es: Retrospectiva

[ctx: Content type]
en: Statistics
es: Estadísticas

[ctx: Content type]
en: Update
es: Actualización

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
es: Conclusión

[ctx: Content type]
en: Press Release
es: Versión de prensa

en: Set here the editorial attribute description of content.
es: Seleccione aquí la descripción del atributo de la editorial del contenido.

en:  This field is limited to
es:  Este campo está limitado a

en: %1 character. | %1 characters.
es[0]: %1 carácter.
es[1]: %1 caracteres.

en: Set here the editorial description
es: Defina aquí la descripción de la editorial

en: Brightness (APEX):
es: Brillo (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
es: Indique aquí el valor del ajuste del brillo en unidades APEX usado por la cámara para tomar la imagen.

en: Gain Control:
es: Control de ganancia:

[ctx: gain control]
en: None
es: Ninguna

[ctx: gain control]
en: Low gain up
es: Ganancia baja para valores altos

[ctx: gain control]
en: High gain up
es: Ganancia alta para valores altos

[ctx: gain control]
en: Low gain down
es: Ganancia baja para valores bajos

[ctx: gain control]
en: High gain down
es: Ganancia alta para valores bajos

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
es: Indique aquí el grado de ajuste de ganancia global de la imagen usado por la cámara para tomar la imagen.

en: Contrast:
es: Contraste:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
es: Suave

[ctx: contrast mode]
en: Hard
es: Fuerte

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
es: Indique aquí la dirección del procesamiento de contraste aplicado por la cámara al tomar la imagen.

en: Saturation:
es: Saturación:

[ctx: saturation mode]
en: Low
es: Baja

[ctx: saturation mode]
en: High
es: Alta

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
es: Indique aquí la dirección del procesamiento de saturación aplicado por la cámara al tomar la imagen.

en: Sharpness:
es: Nitidez:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
es: Suave

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
es: Fuerte

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
es: Indique aquí la dirección del procesamiento de nitidez aplicado por la cámara al tomar la imagen.

en: Custom rendered:
es: Presentación personalizada:

en: Normal process
es: Proceso normal

en: Custom process
es: Proceso personalizado

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
es: Indique aquí el uso del procesamiento especial en datos de imagen, como la presentación adaptada de la salida.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
es: Nombre (*):

en: Set here the original document name.
es: Defina aquí el nombre original del documento.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
es: Introduzca aquí el nombre del documento desde el que la imagen fue obtenida. Este campo está limitado a caracteres ASCII.

[ctx: image description]
en: Description (*):
es: Descripción (*):

en: Set here the image description.
es: Defina aquí la descripción de la imagen.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
es: Introduzca la descripción de la imagen: Este campo está limitado a caracteres ASCII.

en: Artist (*):
es: Artista (*):

en: Set here the author's name.
es: Defina aquí el nombre del autor.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
es: Introduzca el nombre de los autores de la imagen separados por punto y coma. Este campo está limitado a caracteres ASCII.

en: Copyright (*):
es: Derechos de autor (*):

en: Set here the copyright owner.
es: Defina aquí el propietario de los derechos de autor.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
es: Introduzca los derechos de autor del propietario de la imagen. Este campo está limitado a caracteres ASCII.

[ctx: image caption]
en: Caption:
es: Pie de foto:

en: Set here the image's caption.
es: Defina aquí el pie de foto de la imagen.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
es: Introduzca el pie de foto de la imagen. Este campo no está limitado. Se usará la codificación UTF8 para guardar el texto usado.

en: Sync JFIF Comment section
es: Sincronizar sección de comentario JFIF

en: Sync XMP caption
es: Sincronizar comentario XMP

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
es: Sincronizar comentario IPTC (advertencia: limitado a 2.000 caracteres)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
es: <b>Nota:</b> las etiquetas de texto <b><a href='https://es.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> marcadas con (*) solo permiten usar el conjunto de caracteres <b><a href='https://es.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> imprimibles.

en: Creation date and time
es: Fecha y hora de creación

en: Creation sub-second
es: Subsegundos de creación

en: Sync XMP creation date
es: Sincronizar la fecha de creación XMP

en: Sync IPTC creation date
es: Sincronizar la fecha de creación IPTC

en: Set creation date to today
es: Establecer hoy como fecha de creación

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
es: Indique aquí la fecha y hora de la creación de la imagen. En este estándar es la fecha y la hora en que se modificó el archivo.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
es: Indique aquí las fracciones de segundo para la fecha y la hora de la creación de la imagen.

en: Original date and time
es: Fecha y hora original

en: Original sub-second
es: Subsegundo original

en: Set original date to today
es: Establecer hoy como fecha del original

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
es: Indique aquí la fecha y la hora en la que se creó la imagen original. En las cámaras digitales se guardan la fecha y la hora en que se tomó la imagen.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
es: Indique aquí las fracciones de segundo para la fecha y la hora para el momento en que se creó la imagen original.

en: Digitization date and time
es: Fecha y hora de digitalización

en: Digitization sub-second
es: Subsegundo de digitalización

en: Set digitization date to today
es: Establecer hoy como fecha de digitalización

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
es: Indique aquí la fecha y la hora cuando la imagen se haya guardado como datos digitales. Si, por ejemplo, una imagen se capturó con una cámara digital y a la vez se grabó el archivo, la fecha y hora originales y de digitalización deberían ser las mismas.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
es: Indique aquí la fracción de segundos para la fecha y la hora cuando la imagen se guarde como datos digitales.

en: Device manufacturer (*):
es: Fabricante del dispositivo (*):

en: Set here the manufacturer name
es: Defina aquí el nombre del fabricante

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
es: Indique aquí el fabricante del equipo usado para tomar la imagen. Este campo está limitado a caracteres ASCII.

en: Device model (*):
es: Modelo de dispositivo (*):

en: Set here the model name
es: Defina aquí el nombre del modelo

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
es: Indique aquí el modelo del equipo con el que se tomó la imagen. Este campo está limitado a caracteres ASCII.

en: Device type:
es: Tipo de dispositivo:

en: Film scanner
es: Escáner de película

en: Reflection print scanner
es: Escáner de impresión de reflexión

en: Digital still camera
es: Cámara digital

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
es: Indique aquí el tipo de equipo usado para tomar la imagen.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
es: <b>Advertencia:</b> Las <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_Information'>notas Exif de los fabricantes</a></b> pueden no ser legibles si establece una descripción incorrecta del fabricante/modelo del dispositivo.

en: Exposure time (seconds):
es: Tiempo de exposición (segundos):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
es: Indique en esta opción el tiempo de exposición de la imagen, dado en segundos.

en: Exposure program:
es: Programa de exposición:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
es: Sin definir

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
es: Prioridad de apertura

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
es: Prioridad del obturador

[ctx: exposure program]
en: Creative program
es: Programa creativo

[ctx: exposure program]
en: Action program
es: Programa de acción

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
es: Modo retrato

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
es: Modo paisaje

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
es: Indique aquí el programa usado por la cámara para definir la exposición al tomar la imagen.

en: Exposure mode:
es: Modo de exposición:

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
es: Horquillado automático

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
es: Seleccione aquí el modo usado por la cámara para fijar la exposición cuando se capturó la imagen. En el modo de horquillado automático, la cámara dispara una serie de fotogramas de la misma escena con diferentes configuraciones de exposición.

en: Exposure bias (APEX):
es: Desviación de la exposición (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
es: Indique aquí el valor de la desviación de la exposición usado por la cámara al tomar la foto en unidades APEX.

en: Metering mode:
es: Modo de medida:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: metering mode]
en: Average
es: Media

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
es: Media ponderada centrada

[ctx: metering mode]
en: Spot
es: Punto

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
es: Multipunto

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
es: Multisegmento

[ctx: metering mode]
en: Partial
es: Parcial

[ctx: metering mode]
en: Other
es: Otro

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
es: Indique aquí el modo de medida usado por la cámara al tomar la imagen para decidir la exposición.

en: Sensitivity (ISO):
es: Sensibilidad (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
es: Indique aquí la velocidad ISO de la cámara que ha tomado la imagen.

en: Sensing method:
es: Método de sensor:

en: Not defined
es: Sin definir

en: One-chip color area
es: Área de color de un chip

en: Two-chip color area
es: Área de color de dos chips

en: Three-chip color area
es: Área de color de tres chips

en: Color sequential area
es: Área de color secuencial

en: Trilinear sensor
es: Sensor trilineal

en: Color sequential linear
es: Lineal secuencial de colores

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
es: Indique aquí el tipo de sensor de imagen usado por la cámara al tomar la imagen.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
es: Tipo de captura de escena:

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
es: Estándar

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
es: Paisaje

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
es: Retrato

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
es: Escena nocturna

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
es: Seleccione aquí el tipo de escena usado por la cámara para tomar la imagen.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
es: Tipo de distancia al motivo:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
es: Vista cercana

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
es: Vista lejana

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
es: Seleccione aquí el tipo de distancia entre el motivo y el equipo con el que se tomó la imagen.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
es: Fecha y hora

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
es: Objetivo

[ctx: @item: device properties]
en: Device
es: Dispositivo

[ctx: @item; light properties]
en: Light
es: Luz

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
es: Ajustes

[ctx: @title]
en: Caption Information
es: Información del pie de foto

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
es: Descripción técnica de la grabación

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
es: Información de fecha y hora

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
es: Guardar las propiedades la marca temporal de la cámara

[ctx: @title]
en: Lens Settings
es: Ajustes de la lente

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
es: Guardar los detalles de la lente que ha usado la cámara

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
es: Ajustes del dispositivo de captura

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
es: Guardar las condiciones de disparo que ha usado la cámara

[ctx: @title]
en: Light Source Information
es: Información de la fuente de luz

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
es: Guardar las condiciones ambientales capturadas por la cámara

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
es: Ajustes de la imagen

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
es: Guardar los detalles técnicos usados por la cámara

en: Focal length (mm):
es: Distancia focal (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
es: Indique aquí la distancia focal del objetivo en milímetros usado por la cámara que tomó la fotografía.

en: Focal length in 35mm film (mm):
es: Distancia focal para película de 35mm (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
es: Indique aquí el equivalente a la distancia focal de la lente para una cámara de 35mm, en milímetros. Un valor de 0 significa que la distancia focal es desconocida.

en: Digital zoom ratio:
es: Nivel de ampliación digital:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
es: Indique aquí el nivel de ampliación digital usado por la cámara para tomar la imagen.

en: Lens aperture (f-number):
es: Apertura del objetivo (número-f):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
es: Indique aquí la apertura del objetivo usado por la cámara que tomó la imagen.

en: Max. lens aperture (f-number):
es: Apertura máxima del objetivo (número-f):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
es: Indique aquí la apertura más pequeña del objetivo usado por la cámara que tomó la imagen.

en: No flash
es: Sin flash

en: Fired
es: Disparado

en: Fired, no strobe return light
es: Disparado, sin luz de retorno

en: Fired, strobe return light
es: Disparado, con luz de retorno

en: Yes, compulsory
es: Sí, compulsivo

en: Yes, compulsory, no return light
es: Sí, compulsivo, sin luz de retorno

en: Yes, compulsory, return light
es: Sí, compulsivo, con luz de retorno

en: No, compulsory
es: No, compulsivo

en: Yes, auto
es: Sí, auto

en: Yes, auto, no return light
es: Si, auto, sin luz de retorno

en: Yes, auto, return light
es: Si, auto, con luz de retorno

en: No flash function
es: Sin función de flash

en: Yes, red-eye
es: Sí, ojo rojo

en: Yes, red-eye, no return light
es: Sí, ojo rojo, sin luz de retorno

en: Yes, red-eye, return light
es: Sí, ojo rojo, con luz de retorno

en: Yes, compulsory, red-eye
es: Sí, compulsivo, ojo-rojo

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
es: Sí, compulsivo, ojo-rojo, sin luz de retorno

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
es: Sí, compulsivo, ojo-rojo, con luz de retorno

en: Yes, auto, red-eye
es: Sí, auto, ojo rojo

en: Yes, auto, red-eye, no return light
es: Sí, auto, ojo rojo, sin luz de retorno

en: Yes, auto, red-eye, return light
es: Sí, auto, ojo rojo, con luz de retorno

en: Light source:
es: Fuente de luz:

[ctx: light source]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: light source]
en: Daylight
es: Luz diurna

[ctx: light source]
en: Fluorescent
es: Fluorescente

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
es: Tungsteno (luz incandescente)

[ctx: light source]
en: Fine weather
es: Buen tiempo

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
es: Nublado

[ctx: light source]
en: Shade
es: Sombra

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
es: Luz diurna fluorescente (D 5700 - 7100 K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
es: Luz blanca fluorescente (N 4600 - 5400 K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
es: Blanco frio fluorescente (W 3900 - 4500 K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
es: Blanco fluorescente (WW 3200 - 3700 K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
es: Luz normal A

[ctx: light source]
en: Standard light B
es: Luz normal B

[ctx: light source]
en: Standard light C
es: Luz normal C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
es: Tungsteno de estudio ISO

[ctx: light source]
en: Other light source
es: Otra fuente de luz

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
es: Seleccione aquí el tipo de fuente de luz usado para tomar la imagen.

en: Flash mode:
es: Modo de flash:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
es: Seleccione aquí el modo del programa de flash usado por la cámara para tomar la imagen.

en: Flash energy (BCPS):
es: Energía de flash (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
es: Indique aquí la potencia del flash usada para tomar la fotografía en unidades BCPS (Beam Candle Power Seconds, o segundos de potencia en candelas de luz). Esta es una medida de la intensidad efectiva de una fuente de luz cuando se enfoca en un rayo por un reflector o una lente. Este valor es la intensidad efectiva para un periodo de un segundo.

en: White balance:
es: Balance de blancos:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
es: Automático

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
es: Seleccione aquí el modo de balance de blancos usado por la cámara al capturar la imagen.

en: Identify subject of content (3 chars max):
es: Identificación del tema del contenido (máx 3 carac.):

en: Set here the category ID
es: Defina aquí la ID de la categoría

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
es: Indique aquí la categoría del contenido. Este campo está limitado a 3 caracteres.

en: Supplemental categories:
es: Categorías suplementarias:

en: Set here the extra category
es: Defina aquí la categoría adicional

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
es: Introduzca una categoría suplementaria nueva del contenido. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: &Add
es: &Añadir

en: &Delete
es: &Borrar

en: &Replace
es: &Sustituir

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
es: <b>Nota: Las etiquetas de texto <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a> tienen un tamaño limitado. Use la ayuda de contexto para obtener más detalles. Considere el uso de <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/XMP'>XMP</a> en su lugar.</b>

en: Headline:
es: Cabecera:

en: Set here the content synopsis
es: Defina aquí el resumen del contenido

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
es: Indique aquí un resumen del contenido. Este campo está limitado a 256 caracteres.

[ctx: content description]
en: Caption:
es: Descripción:

en: Sync Exif Comment
es: Sincronizar comentario Exif

en: Set here the content description
es: Defina aquí la descripción del contenido

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
es: Introduzca la descripción del contenido. Este campo está limitado a 2000 caracteres.

en: Caption Writer:
es: Autor del comentario:

en: Enter the name of the caption author.
es: Introduzca aquí el nombre del autor del comentario.

en: Set here the copyright notice.
es: Defina aquí el aviso de derechos de autor.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
es: Indique aquí la información de los derechos de autor. Esta campo está limitado a 128 caracteres.

en: Byline:
es: Nombre del autor:

en: Set here the name of content creator.
es: Indique aquí el nombre del creador del contenido.

en: Byline Title:
es: Título del autor:

en: Set here the title of content creator.
es: Indique aquí el título del creador del contenido.

en: Credit:
es: Créditos:

en: Set here the content provider.
es: Indique aquí el proveedor del contenido.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí el contenido del proveedor. Esta campo está limitado a 32 caracteres.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
es: Origen:

en: Set here the content owner.
es: Defina aquí el propietario del contenido.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí el propietario original del contenido. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: Contact:
es: Contacto:

en: Set here the person or organization to contact.
es: Indique aquí la persona u organización de contacto.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
es: Contenido

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
es: Origen

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
es: Créditos

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
es: Asuntos

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
es: Palabras clave

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
es: Categorías

[ctx: @item: iptc]
en: Status
es: Estado

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
es: Propiedades

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
es: Envoltura

[ctx: @title]
en: Content Information
es: Información sobre el contenido

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
es: Describa el contenido visual del elemento

[ctx: @title]
en: Origin Information
es: Información sobre la fuente

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
es: Información descriptiva formal del elemento

[ctx: @title]
en: Credit Information
es: Información sobre créditos

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
es: Guardar información sobre los derechos de autor del elemento

[ctx: @title]
en: Subject Information
es: Información sobre el asunto

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
es: Guardar información sobre el tema del elemento

[ctx: @title]
en: Keyword Information
es: Información sobre palabras clave

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
es: Guardar las palabras clave relevantes para el elemento

[ctx: @title]
en: Category Information
es: Información sobre categorías

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
es: Guardar las categorías relevantes para el elemento

[ctx: @title]
en: Status Information
es: Información sobre el estado

[ctx: @title]
en: Record workflow information
es: Guardar información sobre el flujo de trabajo

[ctx: @title]
en: Status Properties
es: Propiedades del estado

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
es: Guardar las propiedades del flujo de trabajo

[ctx: @title]
en: Envelope Information
es: Información del sobre

[ctx: @title]
en: Record editorial details
es: Guardar detalles de la editorial

en: No ObjectData
es: Sin datos de objeto

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
es: Registro de parámetros de agencias de fotografía digital IPTC-NAA (version 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
es: Registro de parámetros de agencias de fotografía digital IPTC-NAA (version 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
es: Registro de parámetros de agencias de fotografía digital IPTC-NAA (version 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
es: Registro de parámetros de agencias de fotografía digital IPTC-NAA (version 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
es: Formato de mensaje recomendado IPTC7901

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
es: Etiquetado del formato de archivo de imagen (versión 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
es: Etiquetado del formato de archivo de imagen (versión 6.0)

en: Illustrator
es: Ilustrador

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
es: Formato de archivo orientado a carácter sin estructurar IPTC

en: United Press International ANPA 1312 variant
es: Unión de prensa internacional ANPA variante 1312

en: United Press International Down-Load Message
es: Mensaje de descarga de la Unión de prensa internacional

en: JPEG File Interchange
es: Intercambio de archivo JPEG

en: Photo-CD Image-Pac
es: Photo-CD Imagen-Pac

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
es: Archivo gráfico de mapa de bit de Microsoft [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
es: Archivo de audio digital [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
es: Vídeo de movimiento con audio plus [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
es: Archivos ejecutables PC DOS/Windows [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
es: Archivo binario comprimido [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
es: Formato de archivo de intercambio de audio AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
es: Onda RIFF (Corporación Microsoft)

en: Freehand (version 3.1)
es: Manos libres (version 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
es: Manos libres (version 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
es: Manos libres (version 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
es: Manos libres (version 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
es: Lenguaje de marcas de hipertexto «HTML»

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
es: Archivo de documento portable [*.PDF] de Adobe

en: News Industry Text Format
es: Formato de texto para la industria de las noticias

en: Tape Archive [*.TAR]
es: Archivo de cinta [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
es: Tidningarnas Telegrambyra versión NITF (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
es: Ritzaus Bureau versión NITF (RBNITF DTD)

en: Destination:
es: Destino:

en: Set here the envelope destination
es: Defina aquí el destino del sobre

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
es: Introduzca el destino del sobre. Este campo está limitado a 1024 caracteres.

en: U.N.O ID:
es: ID N.U.O. :

en: Set here the Unique Name of Object identifier
es: Defina aquí el identificador nombre único del objeto

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
es: Indique aquí el identificador nombre único del objeto. Este campo está limitado a 80 caracteres.

en: Product ID:
es: ID del producto:

en: Set here the product identifier
es: Defina aquí el identificador del producto

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí el identificador del producto. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: Service ID:
es: ID del servicio:

en: Set here the service identifier
es: Defina aquí el identificador del servicio

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
es: Indique aquí el identificador del servicio. Este campo está limitado a 10 caracteres.

en: Envelope ID:
es: ID del sobre:

en: Set here the envelope identifier
es: Defina aquí el identificador del sobre

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
es: Indique aquí el identificador del sobre. Este campo está limitado a 8 caracteres.

en: Priority:
es: Prioridad:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
es: 0: Ninguna

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
es: 1: Alta

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
es: 8: Baja

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
es: 9: Definida por el usuario

en: Select here the envelope priority.
es: Seleccione aquí la prioridad del sobre

en: Format:
es: Formato:

en: Select here envelope file format.
es: Seleccione aquí el formato del archivo del sobre.

en: Sent date:
es: Fecha de envío:

en: Sent time:
es: Hora de envío:

en: Set envelope sent date to today
es: Definir hoy como la fecha de envío del sobre

en: Set here the date when the service sent the material.
es: Indique aquí la fecha en la que el servicio envió el material.

en: Set here the time when the service sent the material.
es: Indique aquí la hora en la que el servicio envió el material.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
es: Indique aquí la zona horaria en la que el servicio envió el material.

en: Use information retrieval words:
es: Usar palabras para recuperar información:

en: Set here a keyword
es: Defina aquí una palabra clave

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
es: Introduzca aquí una nueva palabra clave. Este campo está limitado a 64 caracteres.

en: Digitization date
es: Fecha de digitalización

en: Digitization time
es: Hora de digitalización

en: Set here the creation date of digital representation.
es: Indique aquí la fecha de creación de la representación digital.

en: Set here the creation time of digital representation.
es: Indique aquí la hora de creación de la representación digital.

en: Set here the time zone of digital representation.
es: Indique aquí la zona horaria de la representación digital.

en: Creation date
es: Fecha de creación

en: Creation time
es: Hora de creación

en: Sync Exif creation date
es: Sincronizar fecha de creación Exif

en: Set here the creation date of intellectual content.
es: Indique aquí la fecha de creación del contenido intelectual.

en: Set here the creation time of intellectual content.
es: Indique aquí la hora de creación del contenido intelectual.

en: Set here the time zone of intellectual content.
es: Indique aquí la zona horaria del contenido intelectual.

en: Set here the full country name referenced by the content.
es: Indique aquí el nombre completo del país al que hace referencia el contenido.

en: City:
es: Ciudad:

en: Set here the city of the content
es: Defina aquí la ciudad del contenido

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí la ciudad del origen del contenido. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: Sublocation:
es: Sub-ubicación:

en: Set here the content location
es: Defina aquí la ubicación del contenido

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí la dirección del contenido dentro de la ciudad. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: State/Province:
es: Estado/provincia:

en: Set here the Province or State of the content
es: Defina aquí la provincia o el estado del contenido

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí la provincia o estado del origen del contenido. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: Country:
es: País:

en: Select here country name of content origin.
es: Seleccione aquí el nombre del país del origen del contenido.

en: Release date
es: Fecha de la versión

en: Release time
es: Hora de la versión

en: Set release date to today
es: Establecer hoy como la fecha de la versión

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
es: Indique aquí la fecha más cercana prevista del contenido intelectual.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
es: Indique aquí la hora más cercana prevista del contenido intelectual.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
es: Indique aquí la zona horaria más cercana prevista del contenido intelectual.

en: Expiration date
es: Fecha de expiración

en: Expiration time
es: Hora de expiración

en: Set expiration date to today
es: Establecer hoy como fecha de expiración

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
es: Indique aquí la última fecha prevista para el contenido intelectual.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
es: Indique aquí la última hora prevista para el contenido intelectual.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
es: Indique aquí la última zona horaria prevista para el contenido intelectual.

en: Language:
es: Idioma:

en: Select here the language of content.
es: Seleccione aquí el idioma del contenido.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
es: 0: Ninguna

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
es: 1: Alta

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
es: 8: Baja

en: Select here the editorial urgency of content.
es: Seleccione aquí la urgencia editorial del contenido.

en: Cycle:
es: Ciclo:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
es: Mañana

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
es: Tarde

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
es: Noche

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
es: Seleccione aquí el ciclo editorial del contenido.

en: Set here the content type
es: Defina aquí el tipo de contenido

en: News
es: Noticias

en: Data
es: Datos

en: Advisory
es: Asesor

en: Select here the editorial type of content.
es: Seleccione aquí el tipo de editorial del contenido.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
es: Indique aquí el tipo de editorial de la descripción del contenido. Este campo está limitado a 64 caracteres.

en: Reference:
es: Referencia:

en: Set here the content reference
es: Defina aquí la referencia del contenido

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí la ubicación de la transmisión del contenido original. Este campo está limitado a 32 caracteres.

[ctx: image title]
en: Title:
es: Titulo:

en: Set here the content title
es: Defina aquí el título del contenido

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
es: Indique aquí una referencia abreviada del contenido. Este campo está limitado a 64 caracteres.

en: Edit Status:
es: Estado de edición:

en: Set here the content status
es: Defina aquí el estado del contenido

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
es: Indique aquí el título del estado del contenido. Este campo está limitado a 64 caracteres.

en: Job Identifier:
es: Identificador del trabajo:

en: Set here the job ID
es: Defina aquí la ID del trabajo

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
es: Indique aquí la cadena que identifica el contenido del recurso. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: Special Instructions:
es: Instrucciones especiales:

en: Set here the content instructions
es: Defina aquí las instrucciones del contenido

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
es: Introduzca las instrucciones para uso de la editorial. Este campo está limitado a 256 caracteres.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
es: Introduzca aquí la referencia informativa del proveedor (I.P.R.). I.P.R es un nombre registrado en la IPTC/NAA, que identifica al proveedor y que suministra un indicador del contenido. El valor predeterminado para el I.P.R. es «IPTC» se se usa un Código de Referencia. Este campo está limitado a 32 caracteres.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
es:  Introduzca aquí el número de referencia del tema. Proporciona un código numérico del tema además de la materia del tema y nombres detallados del tema en el idioma del servicio. La referencia del tema es un número en el intervalo de 01000000 a 17999999 y representa la referencia de un tema a nivel internacional con independencia del idioma. Un tema se identifica por su número de referencia y los correspondientes nombres se toman de una lista estándar proporcionada por IPTC/NAA. Si se usa un código de referencia estándar, esta lista contiene las versiones de referencia en inglés. Este campo está limitado a un código de 8 dígitos.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
es: Introduzca aquí el nombre del tema. Se usa el inglés si ha seleccionado un código de referencia IPTC/NAA estándar. Este campo está limitado a 64 caracteres.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
es: Introduzca aquí un nombre de tema nuevo. Se usa el inglés si ha seleccionado un código de referencia IPTC/NAA estándar. Este campo está limitado a 64 caracteres.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
es: Introduzca aquí un nombre de detalle del tema nuevo. Se usa el inglés si ha seleccionado un código de referencia IPTC/NAA estándar. Este campo está limitado a 64 caracteres.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
es: Edición de metadatos

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
es: Herramienta para editar metadatos de elementos

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.
    
    Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.
    
    For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
es: Esta herramienta permite al usuario modificar gran cantidad de metadatos de los elementos.
    
    La mayoría de las etiquetas Exif, Iptc y Xmp que se usan en fotografía se listan para su edición con valores estandarizados.
    
    Las agencias fotográficas pueden usar temas preconfigurados para describir el contenido de elementos basados en códigos de referencias Iptc.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
es: Editar metadatos...

en: Enter here a new supplemental category of content.
es: Introduzca una categoría suplementaria nueva del contenido.

en: Set here the content synopsis.
es: Defina aquí el resumen del contenido.

[ctx: content description]
en: Captions:
es: Pies de foto:

en: Set here the content descriptions.
es: Defina aquí las descripciones del contenido.

en: Default Language Caption Options
es: Opciones de etiqueta del idioma predeterminado

en: Set here the name of the caption author.
es: Defina aquí el nombre del autor del comentario.

en: Set here the necessary copyright notice.
es: Defina aquí el aviso de derechos de autor necesario.

en: Sync Exif Copyright
es: Sincronizar el copyright Exif

en: Right Usage Terms:
es: Términos de uso:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
es: Defina aquí las instrucciones según las que se puede usar legalmente un recurso.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
es: Creador:

en: Sync Exif Artist
es: Sincronizar el artista Exif

en: Creator Title:
es: Título del creador:

en: Contact
es: Contacto

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
es: Correo electrónico:

en: Set here the contact e-mail.
es: Indique aquí el contacto de correo electrónico.

en: Set here the contact URL.
es: Indique aquí el URL de contacto.

en: Phone:
es: Teléfono:

en: Set here the contact 'phone number.
es: Indique aquí el número de teléfono de contacto.

[ctx: Street address]
en: Address:
es: Dirección:

en: Set here the contact address.
es: Indique aquí la dirección de contacto.

en: Postal code:
es: Código postal:

en: Set here the contact postal code.
es: Indique aquí el código postal de contacto.

en: Set here the contact city.
es: Indique aquí la ciudad de contacto.

en: Set here the contact state/province.
es: Indique aquí el estado/provincia del contacto.

en: Set here the contact country.
es: Indique aquí el país de contacto.

en: Set here the original owner of content.
es: Indique aquí el propietario original del contenido.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
es: Contenido

[ctx: @item]
en: Origin
es: Fuente

[ctx: @item]
en: Credits
es: Créditos

[ctx: @item]
en: Subjects
es: Asuntos

[ctx: @item]
en: Keywords
es: Palabras clave

[ctx: @item]
en: Categories
es: Categorías

[ctx: @item]
en: Status
es: Estado

[ctx: @item]
en: Properties
es: Propiedades

en: Set here a new keyword
es: Defina aquí una nueva palabra clave

en: Video date
es: Fecha del vídeo

en: Set video date to today
es: Definir la fecha del vídeo a hoy

en: Set here the video date of intellectual content.
es: Indique aquí la fecha del vídeo del contenido intelectual.

en: Set here the content's city of origin.
es: Indique aquí la ciudad de origen del contenido.

en: Set here the content's location within the city.
es: Indique aquí la ubicación dentro de la ciudad.

en: Set here the content's Province or State of origin.
es: Seleccione aquí la provincia o estado del origen del contenido.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
es: Primer plano

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
es: Medio cuerpo

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
es: Cuerpo entero

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
es: Perfil

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
es: Vista trasera

[ctx: @item: scene code]
en: Single
es: Individual

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
es: Pareja

[ctx: @item: scene code]
en: Two
es: Dos

[ctx: @item: group of people]
en: Group
es: Grupo

[ctx: @item: scene code]
en: General view
es: Vista general

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
es: Vista panorámica

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
es: Vista aérea

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
es: Bajo el agua

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
es: Escena nocturna

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
es: Satélite

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
es: Vista exterior

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
es: Vista interior

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
es: Primer plano

[ctx: @item: scene code]
en: Action
es: Acción

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
es: Representación

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
es: Posado

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
es: Simbólico

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
es: No convencional

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
es: Escena de película

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
es: Advertencia

[ctx: @item: type code]
en: Alert
es: Alerta

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
es: Catálogo

[ctx: @item: type code]
en: Data
es: Datos

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
es: Documento

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
es: Mantenimiento

[ctx: @item: type code]
en: News
es: Noticias

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
es: Modo de gestión de noticias

[ctx: @item: type code]
en: Package
es: Paquete

[ctx: @item: type code]
en: Schema
es: Esquema

[ctx: @item: type code]
en: Topic
es: Tema

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
es: Conjunto de temas

[ctx: @option]
en: Language:
es: Idioma:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
es: Seleccione aquí el idioma del contenido.

[ctx: @option]
en: Priority:
es: Prioridad:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
es: 0: Ninguna

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
es: 1: Alta

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
es: 8: Baja

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
es: 9: Definida por el usuario

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
es: Seleccione aquí la urgencia editorial del contenido.

[ctx: @option]
en: Scene:
es: Escena:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
es: Seleccione aquí el tipo de escena del contenido.

[ctx: @option]
en: Type:
es: Tipo:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
es: Seleccione aquí el tipo de editorial del contenido.

[ctx: @option]
en: Attribute:
es: Atributo:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
es: Seleccione aquí la descripción del atributo de la editorial

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
es: Defina aquí la descripción del atributo editorial del contenido.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
es: Seleccione aquí el atributo editorial del contenido.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
es: Actual

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
es: Análisis

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
es: Material de archivo

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
es: Antecedentes

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
es: Distintivo

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
es: Pronóstico

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
es: Historia

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
es: Necrológica

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
es: Opinión

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
es: Encuestas y sondeos

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
es: Perfil

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
es: Listados y tablas de resultados

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
es: Información complementaria y de apoyo

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
es: Resumen

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
es: Transcripción textual

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
es: Entrevista

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
es: De la escena

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
es: Retrospectiva

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
es: Estadísticas

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
es: Actualización

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
es: Conclusión

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
es: Publicación de prensa

[ctx: @option]
en: Reference:
es: Referencia:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
es: Defina aquí la referencia del contenido

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
es: Defina aquí la referencia de la transmisión de contenido original.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
es: Titulo:

en: Set here a shorthand reference for the content.
es: Seleccione aquí la referencia abreviada del contenido.

en: Nickname:
es: Apodo:

en: Set here a short informal name
es: Defina aquí un nombre breve informal

en: A short informal name for the resource.
es: Un nombre corto informal para el recurso.

en: Identifiers:
es: Identificadores:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
es: Indique aquí la cadena que identifica el contenido del recurso.

en: Set here the editorial usage instructions
es: Defina aquí las instrucciones de uso para la editorial

en: Enter the editorial usage instructions.
es: Introduzca aquí las instrucciones de uso para la editorial.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
es: Introduzca la referencia informativa del proveedor (I.P.R.). I.P.R. es un nombre registrado en la XMP/NAA, que identifica al proveedor y suministra un indicador del contenido. El valor predeterminado para el I.P.R. es «XMP» si se usa un código de referencia estándar.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
es:  Introduzca aquí el número de referencia del tema. Proporciona un código numérico del tema además de la materia del tema y nombres detallados del tema en el idioma del servicio. La referencia del tema es un número en el intervalo de 01000000 a 17999999 y representa la referencia de un tema a nivel internacional con independencia del idioma. Un tema se identifica por su número de referencia y los correspondientes nombres se toman de una lista estándar proporcionada por XMP/NAA. Si se usa un código de referencia estándar, esta lista contiene las versiones de referencia en inglés. Este campo está limitado a un código de 8 dígitos.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
es: Introduzca aquí el nombre del tema. Se usa el inglés si ha seleccionado un código de referencia XMP/NAA estándar.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
es: Introduzca aquí el contenido del tema. Se usará el inglés si ha seleccionado un código de referencia XMP/NAA estándar.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
es: Introduzca aquí el nombre detallado del tema. Se usará el inglés si ha seleccionado un código de referencia XMP/NAA estándar.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
es: Ajustar fecha y hora

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image and close dialog
es: Escribir la fecha y hora corregidas para cada imagen y cerrar el diálogo

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
es: Escribir la fecha y hora corregidas para cada imagen

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
es: Ajustar fecha y hora

[ctx: @action]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
es: Cancelar la operación actual

[ctx: @action]
en: Close
es: Cerrar

[ctx: @info]
en: Close window
es: Cerrar la ventana

en: Timestamp Used
es: Marca de tiempo usada

en: Timestamp Updated
es: Marca de tiempo actualizada

en: Status
es: Estado

en: Failed to update metadata timestamp
es: No se ha podido actualizar la marca de tiempo de los metadatos

en: Failed to update file timestamp
es: No se ha podido actualizar la marca de tiempo del archivo

en: Success
es: Éxito

en: not valid
es: no válido

en: Please wait ...
es: Espere, por favor...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
es: Herramienta para ajustar la fecha y la hora de elementos

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.
    
    Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.
    
    Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
es: Esta herramienta permite al usuario ajustar marcas de fecha y hora de elementos por lotes.
    
    Puede seleccionar muchas fuentes de marcas de fecha originales de los elementos originales o de un archivo común.
    
    Puede ajustar muchas marcas de fecha de metadatos o dejarlas sin modificar. El ajuste puede ser un desplazamiento de tiempo o una fecha concreta.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
es: Ajustar fecha y hora...

en: Create Calendar
es: Crear calendario

en: A tool to create calendar from images
es: Herramienta para crear un calendario de imágenes

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario componer elementos y crear un calendario con sus mejores fotos.</p><p>Dispone de varios diseños de calendarios y puede integrar una lista de fechas en formato ICS para resaltar las fechas festivas.</p><p>Finalmente, esta herramienta le ofrece la posibilidad de exportar el resultado a un archivo PDF o imprimirlo directamente en la impresora.</p>

en: Former Author
es: Autor anterior

en: Developer and Maintainer
es: Desarrollador y encargado

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
es: Crear calendario...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
es: Eventos del calendario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
es: Seleccione un archivo de calendario opcional que contenga las fiestas oficiales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
es: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Podrá obtener un calendario para su país a partir de <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> o desde otros enlaces.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Esto es completamente opcional. Todos los eventos de este calendario se imprimirán en rojo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
es: Seleccione un archivo de calendario opcional que contenga sus «fiestas familiares»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
es: Puede crear estos calendarios usando un programa que permita usar el <a href="https://es.wikipedia.org/wiki/ICalendar">formato iCalendar</a>.
    Esto es opcional. Todos los eventos de este calendario se imprimirán en color verde.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
es: Impresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
es: Página actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
es: Páginas totales

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
es: Crear plantilla para el calendario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
es: Vista previa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
es: Tamaño del papel:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
es: Carta USA

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
es: Alta

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
es: Alta

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
es: Baja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
es: A&rriba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
es: &Izquierda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
es: &Derecha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
es: Dibujar líneas en el calendario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
es: Proporción entre imagen y texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
es: Fuente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
es: Año:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
es: Seleccionar imágenes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
es: Pulse con el botón izquierdo sobre un mes para seleccionar una imagen. Pulse con el botón derecho para borrarla.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
es: <p><h1><b>Bienvenido a la herramienta de calendario</b></h1></p><p>Este asistente le guiará a crear e imprimir un calendario con una selección de imágenes seleccionadas de su colección.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
es: <p>Esta herramienta también permitirá definir fechas específicas en el calendario usando archivos de eventos externos con los formatos <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a> e <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/ICalendar'>iCalendar</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
es: Crear calendario

en: Welcome to Calendar Tool
es: Bienvenido a la herramienta de calendario

en: Choose events to show on the Calendar
es: Escoja los eventos a mostrar en el calendario

en: Print Calendar
es: Imprimir calendario

en: Printing in Progress
es: Impresión en proceso

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
es: Archivo de datos de calendario (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
es: Seleccione archivo de datos de calendario

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
es: No se han seleccionado imágenes válidas para los meses<br/>Pulse «Atrás» para seleccionar imágenes

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
es: Tenga en cuenta que está haciendo un calendario<br/>para el año en curso o para un año anterior.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
es: Pulse «Siguiente» para comenzar a imprimir<br/><br/>Se imprimirán los siguientes meses para el año %1:<br/>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
es: Imprimir calendario

en: Printing Cancelled
es: Impresión cancelada

en: Create calendar
es: Crear calendario

en: Printing calendar page for %1 of %2
es: Imprimiendo la página del calendario %1 de %2

en: Printing Complete
es: Impresión terminada

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
es: Conversor DNG

[ctx: @action:button]
en: &Convert
es: &Convertir

en: The list does not contain any Raw files to process.
es: La lista no contiene ningún archivo RAW para procesar.

en: DNG Converter
es: Conversor DNG

en: &Abort
es: &Interrumpir

en: Abort the conversion of Raw files.
es: Interrumpir la conversión de archivos Raw.

en: Con&vert
es: Con&vertir

en: Start converting the Raw images using the current settings.
es: Empezar a convertir las imágenes RAW usando las preferencias actuales.

en: Failed to save image
es: No se ha podido guardar la imagen

en: Failed to move sidecar
es: No se ha podido mover el archivo anexo

en: Failed to save image.
es: No se ha podido guardar la imagen.

en: Process failed
es: El proceso ha fallado

en: Process Canceled
es: Proceso cancelado

en: File not supported
es: Archivo no permitido

en: Internal error
es: Error interno

en: Processing %1
es: Procesando %1

en: Raw File
es: Archivo RAW

en: Target File
es: Archivo de destino

en: Camera
es: Cámara

[ctx: @title]
en: DNG Converter
es: Conversor DNG

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
es: Herramienta para convertir lotes de imágenes RAW de la cámara a DNG

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.
    
    The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.
    
    See details on this wikipedia entry about this format: %1
es: Esta herramienta genérica puede convertir datos de imágenes RAW al formato DNG.
    
    El negativo digital es un formato de imagen RAW sin pérdidas creado por Adobe.
    
    Consulte los detalles sobre este formato en esta página de la Wikipedia: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
es: Conversor DNG...

en: Cannot identify Raw image
es: No se puede identificar la imagen RAW

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
es: Incluir para Enfuse

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
es: Nombre de archivo

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
es: Exposición (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
es: Máscara fuerte: activada

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
es: Máscara fuerte: desactivada

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
es: CIECAM02: activado

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
es: CIECAM02: desactivado

[ctx: @info]
en: Levels: auto
es: Niveles: automáticos

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
es: Niveles: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
es: Exposición: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
es: Saturación: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
es: Contraste: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
es: Balance automático de las características de la imagen locales/globales (niveles)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
es: Optimizar las características de la imagen (contraste, saturación, etc.) para que sean tan globales como sea posible.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
es: Definir la selección de nivel automático (maximizado) para mezcla en pirámide; es decir, optimizar las características de la imagen (contraste, saturación, etc.) para que sean tan globales como sea posible.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
es: Balance de características de la imagen:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
es: Balance entre funcionalidades locales (número pequeño) o funcionalidades globales (número alto).

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
es: Define el número de niveles para la mezcla en pirámide. Oscila entre características locales (número bajo) y características globales (número alto). Además, un número bajo sacrifica la calidad del resultado por un tiempo de ejecución rápido y un menor uso de memoria.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
es: Máscara fuerte

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
es: Solo es útil para enfocar una pila para mejorar la agudeza.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
es: Forzar el uso de máscaras de mezcla fuertes sin promediar sobre una escala más fina. Esto solo resulta útil para pilas de enfoque que presentan contrastes débiles y altos. Mejora la nitidez a expensas de incrementar el ruido.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
es: Importancia de las exposiciones correctas:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
es: Importancia de los píxeles correctamente expuestos en el proceso de mezcla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
es: Definir el criterio de la importancia de las exposiciones correctas para el proceso de mezcla. Los valores más altos favorecerán a los píxeles correctamente expuestos.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
es: Importancia de la saturación alta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
es: Importancia de los píxeles muy saturados en el proceso de mezcla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
es: Al aumentar este valor se consigue que los píxeles muy saturados tengan más importancia en la salida final.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
es: Importancia del contraste alto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
es: Importancia de los píxeles con mucho contraste en el proceso de mezcla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
es: Define el peso relativo de los píxeles con mucho contraste. Al aumentar este peso se consigue que los píxeles rodeados por píxeles de diferentes colores tengan más importancia en la salida final. Resulta particularmente útil en las pilas de enfoque.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
es: Use el modelo de apariencia de colores (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
es: Convertir al modelo de apariencia de colores CIECAM02 durante el proceso de mezcla en lugar de a RGB.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
es: Usar el modelo de apariencia de colores (CIECAM02) para representar los colores detallados. Sus archivos de entrada deberán incorporar perfiles ICC. Si no hubiera ningún perfil de ICC, se usará el espacio de cores sRGB como alternativa. La diferencia entre el uso de esta opción y el algoritmo de fusión de colores predefinido es mínima, siendo mas notoria cuando se precise mezclar áreas con diferentes cores primarios.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
es: Incluir al guardar

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
es: Salida

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
es: Entradas seleccionadas

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
es: Eliminar elemento

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
es: Borrar todo

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
es: Mezcla de exposiciones

[ctx: @action:button]
en: &Save
es: &Guardar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
es: Procesar y guardar los elementos seleccionados.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
es: Vista &previa

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
es: Procesar la vista previa de una pila de imágenes para horquillado con los parámetros actuales.

[ctx: @action: button]
en: &Default
es: &Por omisión

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
es: Revertir las preferencias actuales a sus valores por omisión.

[ctx: @action:button]
en: Details...
es: Detalles...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
es: Preferencias de Enfuse

[ctx: @title]
en: Save Result
es: Guardar el resultado

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
es: Plantilla del nombre de archivo:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
es: Mensajes de procesamiento de Enfuse

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
es: No se ha podido guardar la imagen en %1.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
es: Procesando la vista previa de las imágenes para horquillado...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
es: Procesando la salida de las imágenes para horquillado...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
es: La carga de la imagen procesada ha fallado.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
es: Ha fallado el proceso de vista previa de imágenes para horquillado.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
es: Ha fallado el proceso de salida de imágenes para horquillado.

en: Exposure Blending
es: Mezcla de exposiciones

en: A tool to blend bracketed images
es: Herramienta para combinar imágenes para horquillado

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario combinar imágenes para horquillado para crear una foto en pseudo HDR.</p><p>Para crear una imagen de alto rango dinámico necesita usar imágenes con el mismo motivo obtenidas con un trípode y con diferentes ajustes de exposición.</p><p>Para crear una imagen con mejores resultados, puede usar imágenes RAW en lugar de JPEG, donde la profundidad de colores es mayor y están mejor preparadas para combinar unos píxeles con otros.</p>

en: Author and Maintainer
es: Autor y encargado

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
es: Mezclar imágenes apiladas...

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
es: desconocida

en: Cannot run %1:
    
     %2
es: No se puede ejecutar %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
es: Bienvenido a la herramienta de imágenes apiladas

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
es: Bienvenido a la herramienta de imágenes apiladas

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
es: Esta herramienta fusiona imágenes para horquillado con distintas exposiciones para crear una imagen pseudo HDR

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
es: También se puede usar para combinar la pila de horquillado de enfoque para obtener una única imagen con profundidad de campo aumentada.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
es: Este asistente le ayudará a configurar cómo se deben importar las imágenes antes de mezclarlas en una sola.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
es: Las imágenes para horquillado se deben capturar con la misma cámara, en las mismas condiciones y, si es posible, usando un trípode.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
es: Para más información, consulte

[ctx: @info]
en: this page
es: esta página

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
es: Binarios de mezcla de exposiciones

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
es: Definir las imágenes para horquillado

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
es: Defina aquí la lista de imágenes horquilladas a fusionar. Por favor, siga las siguientes directrices:

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
es: Debe añadir al menos 2 imágenes del mismo motivo a la pila.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
es: No se pueden mezclar imágenes con distintas profundidades de color.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
es: Todas las imágenes deben tener las mismas dimensiones.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
es: Exposición (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
es: El preprocesamiento se ha completado

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
es: El preprocesamiento de las imágenes horquilladas se ha completado

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
es: Enhorabuena. Las imágenes están preparadas para su fusión.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program from will be used.
es: Para realizar esta operación se usará el programa de Enblend.

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
es: Pulse el botón «Terminar» para fusionar las imágenes y crear una falsa imagen HDR.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
es: Preprocesando las imágenes para horquillado

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
es: Alinear las imágenes para horquillado

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
es: Ahora se van a preprocesar las imágenes horquilladas antes de fusionarlas.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
es: Debe realizar una alineación si no ha usado un trípode para capturar las imágenes para horquillado. Las operaciones de alineación pueden tardar cierto tiempo.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
es: Las operaciones de preprocesamiento incluyen la interpolación cromática de RAW. Las imágenes RAW se convertirán en imágenes sRGB de 16 bits con gamma automática.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
es: Pulse el botón «Siguiente» para comenzar el preprocesamiento.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
es: Preprocesando. Espere un momento...

[ctx: @info]
en: This can take a while...
es: Puede tardar un rato...

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
es: El preprocesamiento ha fallado.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
es: Compruebe la pila de imágenes para horquillado...

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
es: Consulte los mensajes del proceso que se muestran a continuación.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
es: Herramienta de imágenes apiladas

en: Error loading RAW image '%1'
es: Ha ocurrido un error al cargar la imagen RAW «%1»

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
es: No se ha podido guardar la miniatura de la imagen «%1» en «%2»

en: unavailable
es: no disponible

en: Could not open file '%1' for writing
es: No se ha podido abrir el archivo «%1» para escritura

en: Could not save image to file '%1'
es: No se ha podido guardar la imagen en el archivo «%1»

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
es: No se ha podido encontrar el tema en «%1»

[ctx: @info]
en: Create directories
es: Crear directorios

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
es: No se ha podido crear la carpeta «%1»

[ctx: @info]
en: Copying theme
es: Copiando el tema

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
es: No se ha podido copiar el tema

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
es: Generar imágenes y archivos XML

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
es: No se ha podido crear el archivo «gallery.xml».

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
es: Generando archivos para «%1»

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
es: Generando archivos HTML

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
es: No se ha podido cargar el archivo XSL «%1»

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
es: No se ha podido cargar el archivo XML «%1»

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
es: Ha ocurrido un error al procesar el archivo XML

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
es: No se ha podido abrir «%1» para escritura

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
es: Descargando archivos remotos para «%1»

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
es: No se ha podido abrir un archivo temporal

[ctx: @info]
en: Could not download %1
es: No se ha podido descargar %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
es: Anterior

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
es: Siguiente

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
es: Lista de álbumes

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
es: Imagen original

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
es: Subir

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
es: Fabricante

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
es: Modelo

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
es: Orientación de la imagen

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
es: Región de la imagen en X

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
es: Región de la imagen en Y

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
es: Unidad de resolución de la imagen

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
es: Fecha y hora de la imagen

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
es: Posicionamiento YCBCR

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
es: Tiempo de exposición

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
es: Número F

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
es: Índice de exposición

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
es: Valores de velocidad ISO

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
es: Valor de velocidad del obturador

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
es: Valor de la apertura

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
es: Distancia focal

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
es: Altura del GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
es: Latitud del GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
es: Longitud del GPS

en: Html Gallery
es: Galería HTML

en: A tool to generate HTML gallery from images
es: Herramienta para crear una galería HTML a partir de imágenes

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario procesar previamente elementos (como cambiar su tamaño) antes de crear una galería en HTML conforme a W3C.</p><p>Puede seleccionar los elementos a procesar uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>Puede usar temas de plantillas en HTML con diferentes diseños para reunir archivos en una galería.</p>

en: Former Author and Maintainer
es: Autor anterior y encargado

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
es: Crear galería en HTML...

en: Internal Error
es: Error interno

en: Starting to generate gallery...
es: Empezando a generar la galería...

en: %1 albums to process:
es: %1 álbumes a procesar:

en: %1 items to process
es: %1 elementos a procesar

en: Output directory: %1
es: Directorio de salida: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
es: La galería se ha completado, aunque se han producido algunas advertencias.

en: Gallery completed.
es: Galería completada.

en: Opening gallery with default desktop browser...
es: Abriendo la galería con el navegador predeterminado del escritorio...

en: Opening gallery with internal browser...
es: Abriendo la galería con el navegador interno...

en: Full Image Properties:
es: Todas las propiedades de la imagen:

en: Save image
es: Guardar imagen

en: Quality:
es: Calidad:

en: Max size:
es: Tamaño máximo:

en: Include full-size original images for download
es: Incluir las imágenes originales a tamaño completo para descargar

en: Use original image
es: Usar la imagen original

en: Thumbnail Properties:
es: Propiedades de las miniaturas:

en: Square thumbnails
es: Miniaturas cuadradas

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido a la herramienta de galería en HTML</b></h1></p><p>Este asistente le guiará a exportar rápidamente</p><p></p><p>sus imágenes como una pequeña galería fotográfica estática en HTML.</p><p>Esta herramienta es totalmente compatible con los <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/HTML'>estándares HTML y CSS</a></p><p>y su salida se puede personalizar con un bonito tema.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
es: Es&coja el método de selección de imágenes:

en: Images
es: Imágenes

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
es: Título de la galería:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
es: Carpeta de destino:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
es: Carpeta de destino

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
es: Abrir en el navegador:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
es: Interno

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
es: Predeterminado del escritorio

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
es: En esta página puede cambiar algunos parámetros del tema. Según el tema, dispone de diferentes parámetros.

en: can be customized
es: se puede personalizar

en: no customization available
es: no se puede personalizar

en: Author: %1<br/><br/>
es: Autor: %1<br/><br/>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
es: Crear galería en HTML

en: Welcome to HTML Gallery Tool
es: Bienvenido a la herramienta de galería en HTML

en: Items Selection
es: Selección de elementos

en: Theme Selection
es: Selección del tema

en: Theme Parameters
es: Parámetros del tema

en: Output Settings
es: Preferencias de salida

en: Generating Gallery
es: Generando la galería

en: Create directories
es: Crear directorios

en: Could not create folder '%1'
es: No se ha podido crear la carpeta «%1»

en: Create jAlbum project files
es: Crear archivos de proyecto jAlbum

en: Failed to create project files
es: No ha sido posible crear archivos de proyecto

en: Failed to create settings file
es: No se ha podido crear el archivo de preferencias

en: Launch jAlbum with new project files
es: Lanzar jAlbum con nuevos archivos de proyecto

en: jAlbum Export
es: Exportar a jAlbum

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
es: Herramienta para exportar imágenes al generador de galerías jAlbum

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al generador de galerías en HTML jAlbum.</p><p>Puede seleccionar los elementos a procesar uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>jAlbum puede usar temas con diferentes plantillas y diseños. Consulte el sitio web de jAlbum para más detalles: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
es: Crear galería en jAlbum...

en: jAlbum Gallery Generator.
es: Generador de galería de jAlbum.

en: Starting to generate jAlbum...
es: Empezando a generar jAlbum...

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
es: jAlbum completado, aunque se han producido algunas advertencias.

en: Jalbum completed.
es: jAlbum completado.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido a la herramienta de exportación de jAlbum</b></h1></p><p>Este asistente le guiará para exportar rápidamente</p><p></p><p>imágenes como proyecto de jAlbum.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
es: Binarios de jAlbum

en: Project Title:
es: Título del proyecto:

en: Set here the project title
es: Defina aquí el título del proyecto

en: Projects folder:
es: Carpeta de proyectos:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
es: Carpeta de proyectos

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
es: Crear álbum de jAlbum

en: Welcome to jAlbum Export Tool
es: Bienvenido a la herramienta de exportación de jAlbum

en: Paths Selection
es: Selección de rutas

en: Generating jAlbum
es: Generando jAlbum

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
es: Compartir archivos con el servidor multimedia DLNA

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
es: Iniciar el servidor durante el arranque

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
es: Marque esta opción para activar el servidor DLNA de forma automática cuando arranque la aplicación

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.
    
    Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
es: El servidor multimedia permite compartir elementos a través de la red local usando el estándar %1 y el protocolo %2. Muchos tipos de dispositivos electrónicos permiten el uso de DLNA, como tablets, teléfonos móviles, televisores, etc.
    
    Nota: dependiendo de las características de la red y de la configuración, el tiempo necesario para detectar el servidor en los dispositivos clientes puede ser alto.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
es: Contenido del servidor multimedia

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
es: La lista de elementos a compartir ha cambiado. ¿Desea iniciar ahora el servidor multimedia con este contenido?

[ctx: @label]
en: Server is running
es: Se está ejecutando el servidor

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
es[0]: 1 álbum compartido
es[1]: %1 álbumes compartidos

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
es[0]: 1 elemento compartido
es[1]: %1 elementos compartidos

[ctx: @action: button]
en: Stop
es: Detener

[ctx: @label]
en: Server is not running
es: No se está ejecutando el servidor

[ctx: @action: button]
en: Start
es: Iniciar

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
es: No hay ninguna colección a compartir con la selección actual...

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
es: No hay ningún elemento a compartir con la selección actual...

[ctx: @info]
en: Shared Items
es: Elementos compartidos

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
es: Iniciando el servidor multimedia

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
es: Ha ocurrido un error al iniciar el servidor multimedia...

en: DLNA Export
es: Exportar mediante DLNA

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
es: Herramienta para exportar elementos a un dispositivo compatible con DLNA

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario compartir elementos en la red local mediante un servidor DLNA.</p><p>Puede seleccionar los elementos a compartir uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>Muchos tipos de dispositivos electrónicos pueden usar DLNA, como tabletas, móviles, TV, etc.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
es: Compartir con DLNA...

en: %1 Media Server
es: Servidor multimedia %1

en: Media Server have been started
es: Se ha iniciado el servidor multimedia

en: Media Server cannot be started!
es: No se ha podido iniciar el servidor multimedia

en: MJPEG Server have been started
es: Se ha iniciado el servidor MJPEG

en: MJPEG Server cannot be started!
es: No se ha podido iniciar el servidor MJPEG

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
es: Compartir archivos con el servidor de emisiones MJPEG

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
es: Contenido del servidor MJPEG

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
es: La lista de elementos a compartir ha cambiado. ¿Desea iniciar ahora el servidor MJPEG con este contenido?

[ctx: @label]
en: Server Port:
es: Puerto del servidor:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
es: El puerto IP del servidor MJPEG.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
es: Marque esta opción para activar el servidor MJPEG de forma automática cuando arranque la aplicación

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access to stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
es: El servidor %1 permite compartir elementos a través de la red local usando un navegador web. Motion JPEG es un formato de compresión de vídeo en el que cada fotograma de vídeo se comprime por separado como una imagen JPEG. La emisión MJPEG es un estándar que permite que los clientes de la red se conecten sin un módulo adicional. La mayoría de los principales navegadores web y reproductores admiten emisiones MJPEG. Para acceder a una emisión desde el navegador, use http://dirección:puerto como URL, con la dirección IP del servidor MJPEG y el puerto del servidor definido en este diálogo de configuración.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
es: Vista previa...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
es: Pulse este botón para obtener una vista previa de la emisión en su equipo con su navegador.

[ctx: @title]
en: Server
es: Servidor

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
es: Calidad JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality require more network bandwidth
es: La calidad JPEG (50: más baja - 100: más alta). Advertencia: una mejor calidad necesita más ancho de banda de red.

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
es: Tamaño JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size require more network bandwidth
es: El tamaño de la imagen JPEG en píxeles, usando resoluciones de pantalla estándares. Advertencia: un mayor tamaño necesita más ancho de banda de red.

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
es: Demora en segundos:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
es: Intervalo en segundos entre imágenes.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
es: Fotogramas por segundo:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate require more network bandwidth
es: El número de fotogramas por segundo para renderizar la emisión. Advertencia: una mayor frecuencia necesita más ancho de banda de red.

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
es: Emisión en bucle

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead once.
es: La emisión MJPEG se reproducirá en bucle en lugar de una sola vez.

[ctx: @title]
en: Stream
es: Emisión

[ctx: @label]
en: Type:
es: Tipo:

[ctx: @label]
en: A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the stream.
es: Una transición es un efecto visual aplicado entre dos imágenes. Para algunos efectos, la duración puede depender de valores aleatorios y se puede modificar durante la emisión.

[ctx: @title]
en: Transition
es: Transición

[ctx: @label]
en: An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
es: Un efecto es un barrido o ampliación visual aplicado cuando se muestra una imagen en una emisión MJPEG.

[ctx: @title]
en: Effect
es: Efecto

en: MJPEG Stream Server
es: Servidor de emisiones MJPEG

en: A tool to export items as MJPEG Stream
es: Herramienta para exportar elementos como emisión MJPEG

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access to stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario compartir elementos en la red local mediante un servidor de emisiones MJPEG.</p><p>Puede seleccionar los elementos a compartir uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>Motion JPEG es un formato de compresión de vídeo en el que cada fotograma de vídeo o campo entrelazado de una secuencia de vídeo digital se comprime por separado como una imagen JPEG. La emisión MJPEG es un estándar que permite que los clientes de la red se conecten sin un módulo adicional. La mayoría de los principales navegadores web y reproductores admiten emisiones MJPEG.</p><p>Para acceder a las emisiones en el navegador, use http://dirección:puerto como URL, utilizando la dirección de MJPEG y el puerto MJPEG indicado en el diálogo de configuración. Se pueden conectar más de una computadora al servidor MJPEG simultáneamente.</p>

en: Developer
es: Desarrollador

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
es: Compartir como emisión MJPEG...

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
es: Solo detección de orientación y de escritura (OSD).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
es: Segmentación de página automática con OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
es: Segmentación de página automática, pero sin OSD ni OCR (no implementado).

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
es: Segmentación de página completamente automática, pero sin OSD (opción predeterminada).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
es: Suponer que es una sola columna de texto de tamaño variable.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
es: Suponer que es un solo bloque uniforme de texto alineado verticalmente.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
es: Suponer que es un solo bloque uniforme de texto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
es: Tratar la imagen como una sola línea de texto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
es: Tratar la imagen como una sola palabra.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
es: Tratar la imagen como una sola palabra en un círculo.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
es: Tratar la imagen como un solo carácter.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
es: Texto escaso. Encontrar la mayor cantidad de texto posible sin ningún orden en particular.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
es: Texto escaso con OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
es: Línea en bruto. Tratar la imagen como una única línea de texto, evitando los trucos específicos de Tesseract.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
es: Solo el motor heredado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
es: Solo el motor LSTM de redes neuronales.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
es: Motores heredados + LSTM.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
es: Predeterminado, según lo que esté disponible.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
es: Tesseract es un motor de reconocimiento óptico de caracteres para diversos sistemas operativos.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
es: Conversor de texto OCR

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
es: &Iniciar OCR

[ctx: @label]
en: This tool use the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
es: Esta herramienta usa el motor de código abierto %1 para realizar el reconocimiento óptico de caracteres. El programa Tesseract y los módulos de los idiomas que necesite deben estar instalados en el sistema.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
es: Reconocimiento de texto

[ctx: @info]
en: After to process recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
es: Tras el proceso de reconocimiento, haga doble clic sobre un elemento para mostrar el texto reconocido en él. Puede revisar palabras y corregirlas si es necesario. Pulse el botón «Guardar» para registrar los cambios.

[ctx: @action: button]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @title]
en: Text Review
es: Revisión del texto

[ctx: @info]
en: Processing %1
es: Procesando %1

[ctx: @info]
en: Process failed
es: El proceso ha fallado

[ctx: @info]
en: Process canceled
es: Proceso cancelado

[ctx: @info]
en: Internal error
es: Error interno

[ctx: @info]
en: Success
es: Éxito

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
es: Conversor de texto

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
es: La lista no contiene ningún archivo digital para procesar. Debe seleccionar alguno.

[ctx: @title]
en: Text Converter
es: Conversor de texto

[ctx: @action]
en: &Abort
es: &Interrumpir

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
es: Interrumpir el procesamiento OCR de archivos Raw.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
es: &Iniciar OCR

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
es: Iniciar el OCR usando las preferencias actuales.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
es: El programa Tesseract no está instalado en el sistema
    o faltan los módulos de idiomas.

[ctx: @action]
en: Process All Items
es: Procesar todos los elementos

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
es: Procesar los elementos seleccionados

en: Words
es: Palabras

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
es: Conversor de texto OCR

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
es: Herramienta para convertir por lotes imágenes documentadas en texto usando OCR

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.
    
    It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.
    
    See details on %1 for more information on Tesseract
es: Esta herramienta convierte datos de imágenes documentadas en formato de texto mediante el uso de Tesseract, un motor de reconocimiento óptico de caracteres de código abierto, desarrollado originalmente en los laboratorios de HP y que en la actualidad está patrocinado por Google.
    
    Permite el uso de múltiples idiomas y guiones (incluido el texto de derecha a izquierda), así como análisis de estructuras de página.
    
    Consulte los detalles en %1 para más información sobre Tesseract.

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
es: Conversor de texto OCR...

[ctx: @label]
en: Languages:
es: Idiomas:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific languagemodule if available.
es: Indique el idioma que debe usar el OCR. En el modo predeterminado de las preferencias de idioma para texto digital con múltiples idiomas, 
    Tesseract puede reconocer automáticamente los idiomas que usan alfabetos latinos, como el inglés o el francés, 
    pero no es compatible con los idiomas que usan jeroglíficos, como el chino o el japonés.
    De forma alternativa, puede usar el modo de detección de orientación y de escritura o un módulo de idioma específico, si está disponible.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
es: Modo de segmentación:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
es: Indicar el modo de segmentación de la página.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
es: Modo del motor:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
es: Indicar el modo del motor OCR.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
es: Resolución (PPP):

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
es: Indicar los PPP de la imagen de entrada.

[ctx: @label]
en: Store result in :
es: Guardar el resultado en:

[ctx: @option:check]
en: Text file
es: Archivo de texto

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
es: Guardar el resultado del OCR  en un archivo de texto separado

[ctx: @option:check]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
es: Guardar el resultado del OCR en metadatos XMP

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
es: Usar múltiples núcleos

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
es: Si se activa esta opción, los archivos se procesarán en paralelo.

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
es: Predeterminado

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
es: Detección de orientación y de escritura

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
es: Traducir con %1:

en: Create Panorama
es: Crear panorama

en: A tool to create panorama
es: Herramienta para crear un panorama

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shot taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take a care that target image will become huge and require a lots of memory to be processed.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario unir imágenes para crear un panorama mayor.</p><p>Para crear una imagen de panorama debe usar imágenes obtenidas desde el mismo punto de vista con un trípode y con los mismos ajustes de exposición.</p><p>Esta herramienta es capaz de unir las tomas obtenidas horizontalmente, verticalmente o como una matriz. Tenga en cuenta que la imagen final puede ser enorme y necesitar gran cantidad de memoria para ser procesada.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
es: Crear panorama...

en: <b>Canceled</b>
es: <b>Cancelado</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
es: <b>No se ha podido ejecutar <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exists.
es: El archivo temporal de panorama no existe.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
es: Ya existe un archivo de panorama con el nombre <filename>%1</filename>.

en: Temporary project file does not exist.
es: El archivo temporal del proyecto no existe.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
es: Ya existe un archivo de proyecto con el nombre <filename>%1</filename>.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
es: No se puede mover el panorama de <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
es: No se puede mover el archivo de proyecto de <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
es: No se puede copiar el archivo de imagen convertido de<filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
es: El archivo PTO ya está creado en el directorio temporal.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
es: El archivo PTO no se puede crear en el directorio temporal.

en: Project file parsing failed.
es: Ha fallado el análisis del archivo de proyecto.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
es: Archivo de entrada desconocido en el archivo de proyecto: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
es: La imagen de entrada no se puede cargar para generar la vista previa.

en: Tiff image creation failed.
es: Ha fallado la creación de la imagen Tiff.

en: Raw file conversion failed.
es: Ha fallado la conversión del archivo Raw.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
es: Bienvenido a la herramienta de panoramas

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
es: Bienvenido a la herramienta de panoramas

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
es: Esta herramienta une varias imágenes para crear un panorama, haciendo que la unión entre ellas no sea visible.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
es: Este asistente le ayudará a configurar cómo se deben importar las imágenes antes de unirlas en un panorama.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
es: Las imágenes se deben capturar desde el mismo punto de vista.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
es: Para más información, consulte

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
es: Binarios de panorama

[ctx: @title: group]
en: File Format
es: Formato de archivo

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
es: Salida en JPEG

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
es: Selecciona una salida en JPEG con una compresión del 90% (compresión con pérdidas, menor tamaño).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
es: «Salida en JPEG»: Al usar la salida en JPEG, el archivo de panorama será menor a costa de perder información durante la compresión. Esta es la forma más fácil de compartir el resultado o de imprimirlo en línea o en una tienda.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
es: Salida en TIFF

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
es: Selecciona una salida en TIFF comprimido usando el algoritmo LZW (compresión sin pérdidas, mayor tamaño).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth than your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
es: «Salida en TIFF»: Al usar la salida en TIFF, obtendrá la misma profundidad de color que las fotos originales en formato RAW a costa de obtener un archivo de panorama más grande.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
es: Definir las imágenes del panorama

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
es: Defina aquí la lista de las imágenes a fusionar en un panorama. Por favor, siga las siguientes directrices:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
es: Las imágenes se han capturado desde el mismo punto de vista.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
es: Las imágenes se han capturado con la misma cámara (y objetivo).

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
es: Tenga en cuenta que en el caso de un panorama de 360°, la primera imagen de la lista será la imagen que estará en el centro del panorama.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
es: Panorama acoplado

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
es: Guardar las preferencias

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
es: Plantilla del nombre de archivo:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
es: Nombre del archivo de panorama (sin la extensión).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
es: «Plantilla del nombre de archivo»: Defina aquí el nombre base de los archivos a guardar. Por ejemplo, si la plantilla es «panorama» y elige la salida en JPEG, la panorámica se guardará con el nombre «panorama.jpg». Si también ha elegido guardar el archivo de proyecto, se llamará «panorama.pto».

[ctx: @option:check]
en: Save project file
es: Guardar el archivo del proyecto

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
es: Guardar el archivo del proyecto para procesarlo posteriormente con la interfaz gráfica Hugin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
es: «Guardar el archivo del proyecto»: Si marca esta opción, podrá conservar el archivo del proyecto generado al acoplar la panorámica para realizar ajustes posteriores con %1. Esto resulta útil si desea una proyección diferente, modificar el horizonte o el centro de la panorámica, o modificar los puntos de control para obtener mejores resultados.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @label]
en: This file already exists
es: Este archivo ya existe

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
es: Uno o más archivos RAW convertidos ya existen (se omitirán durante el proceso de copia).

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
es: Acoplamiento del panorama terminado

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
es: Enhorabuena. Las imágenes se han unido para formar un panorama.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
es: El panorama se creará en el directorio:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
es: tras pulsar el botón «Finalizar», con el nombre indicado más abajo.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
es: Si opta por guardar el archivo del proyecto, y en el caso de que sus imágenes estuvieran en formato RAW, las imágenes convertidas que se hayan usado durante el proceso de acoplamiento se copiarán al mismo tiempo (son archivos TIFF que pueden ser grandes).

[ctx: @title: window]
en: Optimization
es: Optimización

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
es: Nivelar el horizonte

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
es: Detectar el horizonte y adaptar el proyecto para hacerlo horizontal.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
es: «Nivelar el horizonte»: detecta el horizonte y adapta la proyección para que el horizonte detectado sea una línea horizontal en el panorama final.

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
es: Optimizando. Espere un momento...

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
es: El paso de optimización indicado en las preferencias está a punto de comenzar.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
es: Este paso puede incluir una nivelación automática del horizonte, así como una selección de proyección y tamaño automáticos.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
es: Para realizar esta operación se usará el programa «%1».

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
es: Pulse el botón «Siguiente» para realizar la optimización.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
es: La optimización ha fallado.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
es: Preprocesando imágenes

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
es: Detectar cielos en movimiento

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
es: Detección automática de nubes para evitar la coincidencia de puntos clave incorrectos entre las imágenes debidos al movimiento de las nubes.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
es: «Detectar los cielos en movimiento»: Durante la selección y emparejamiento de los puntos de control, esta opción descarta los puntos que estén asociados a una posible nube. Esto es útil para evitar que las nubes en movimiento alteren el proceso de emparejamiento de los puntos de control.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
es: Ahora se van a preprocesar las imágenes antes de unirlas.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also include a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
es: El preprocesamiento también incluye el cálculo de varios puntos de control para hacer coincidir las superposiciones entre imágenes. Para ello se usará el programa «%1».

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
es: <b>Vista previa y posprocesamiento</b>

en: Processing Panorama Preview...
es: Procesando vista previa del panorama...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
es: <qt><p><h1>Posprocesamiento del panorama</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
es: Posprocesamiento del panorama

en: Preview Processing Cancelled.
es: Proceso de vista previa cancelado.

[ctx: Here a makefile is a script for GNU Make]
en: <p><b>Cannot create makefile: </b></p><p>%1</p>
es: <p><b>No se ha podido crear el makefile: </b></p><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
es: <p><b>No se ha podido crear el archivo del proyecto: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for image file number %1 out of %2]
en: <p><b>Processing file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>
es: <p><b>Procesando el archivo %1 / %2: </b></p><p>%3</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
es: <p><b>Compilación de panorama: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
es: <qt><h1>Vista previa del panorama</h1><p>Dibuje un rectángulo si quiere recortar la imagen.</p><p>Si pulsa el botón <i>Siguiente</i>, se lanzará el proceso de acoplamiento final.</p></qt>

[ctx: Success for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
es: Procesando el archivo %1 / %2

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
es: Compilación de panorama

[ctx: Compilation started for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
es: Procesando el archivo %1 / %2

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
es: Compilación de panorama

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
es: Asistente de creación de panorama

en: Unsupported Paper Size
es: Tamaño de papel no permitido

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
es: Imprimir en archivo de imagen

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
es: Imprimir en PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
es: Imprimir con Gimp

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
es: Sin pie de foto

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
es: Nombres de archivos de imágenes

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
es: Fecha y hora Exif

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
es: Comentarios del elemento

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
es: Formato personalizado

en: Printing canceled
es: Impresión cancelada

en: Processing page %1
es: Procesando la página %1

en: Could not save file %1
es: No se ha podido guardar el archivo %1

en: Page %1 saved as %2
es: Página %1 guardada como %2

en: Print Creator
es: Creador de impresiones

en: A tool to create print composition from images
es: Herramienta para crear una composición impresa de imágenes

en: <p>This tool allows users to back-process items (as assemble) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario procesar previamente elementos (como reunirlos) antes de imprimir.</p><p>Puede seleccionar los elementos a procesar uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>Puede usar diferentes tamaños de papel y diseños predefinidos para procesar los archivos.</p>

en: Author
es: Autor

en: Contributor
es: Colaborador

[ctx: @action]
en: Print Creator...
es: Creador de impresiones...

en: The GNU Image Manipulation Program.
es: El programa de manipulación de imágenes de GNU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
es: Tipo de pies de foto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensibility from camera
    print date and time from camera
es: imprimir nombre del archivo
    imprimir tiempo de exposición de la cámara
    imprimir comentario del elemento
    imprimir sensibilidad ISO de la cámara
    imprimir fecha y hora de la cámara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: "%r" :
    "%a" :
    "%l" :
    "\n" :
es: «%r» :
    «%a» :
    «%l» :
    «\n» :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "%f" :
    "%t" :
    "%c" :
    "%i" :
    "%d" :
es: «%f» :
    «%t» :
    «%c» :
    «%i» :
    «%d» :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
es: imprimir resolución del sensor de la cámara
    imprimir apertura de la cámara
    imprimir distancia focal de la cámara
    añadir una nueva línea

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
es: Introduzca aquí la cadena personalizada para el pie de foto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
es: Puede usar los siguientes campos para personalizar la cadena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
es: Color del texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
es: Tamaño del texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
es: Familia del tipo de letra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
es: Mueva el rectángulo para recortar fotos de modo que quepan dentro de los tamaños que ha indicado.
    Puede recortar cada imagen de forma distinta, o bien pulsar el botón «Siguiente» para usar el recorte por
    omisión para cada foto.
    Active «No recortar» para evitar que se recorten todas las fotos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
es: No recortar las fotos, escalarlas solamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
es: No recortar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
es: Rotar la foto hacia la izquierda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
es: Rotar a la i&zquierda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
es: Rotar la foto hacia la derecha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
es: &Rotar a la derecha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
es: Foto anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
es: << Ant&erior

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
es: Foto siguiente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
es: Siguien&te >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
es: Foto 0 de 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
es: Diseño personalizado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
es: Ajustar tantas como sea posible:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
es: Filas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
es: Tamaño de la foto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
es: pulgadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
es: Columnas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
es: Cuadrícula de fotos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
es: Diseño automático:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
es: Fotos por página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
es: Fotos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
es: Hojas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
es: Ranuras vacías:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
es: Preferencias de la página

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
es: Vista previa de las páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
es: Página

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
es: Página siguiente

[ctx: @title: column]
en: Caption
es: Pie de foto

en: Choose your grid size
es: Elija el tamaño de la cuadrícula

en: Number of rows
es: Número de filas

en: Insert number of rows
es: Insertar número de filas

en: Number of columns
es: Número de columnas

en: Insert number of columns
es: Insertar número de columnas

en: Choose to have a custom photo size album
es: Opción para tener un álbum con tamaños de fotos personalizados

en: Photo height
es: Altura de la foto

en: Insert photo height
es: Inserte la altura de la foto

en: Photo width
es: Anchura de la foto

en: Insert photo width
es: Inserte la anchura de la foto

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
es: Rotar la foto automáticamente en el diseño según la información de orientación de la cámara

en: No page to print...
es: Ninguna página a imprimir...

en: Starting to pre-process files...
es: Empezando a preprocesar los archivos...

en: Printing process aborted...
es: Proceso de impresión interrumpido...

en: Printing process is not completed
es: El proceso de impresión no se ha completado

en: Printing process completed.
es: Proceso de impresión completado.

en: Open destination directory in file-browser.
es: Abrir el directorio de destino en el navegador de archivos.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
es: Ha ocurrido un error al lanzar el programa externo Gimp. Asegúrese de que está bien instalado.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
es: No ha sido posible eliminar los archivos temporales de GIMP.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
es: No ha sido posible crear una carpeta temporal. Asegúrese de que dispone de los permisos necesarios en esta carpeta y vuelva a probar.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
es: Creador de impresiones

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido al creador de impresiones</b></h1></p><p>Este asistente le guiará para ensamblar las imágenes a imprimir siguiendo la plantilla indicada (álbum de fotos, collage de fotos o foto con marco).</p><p>También puede usar un diseño de página flexible para la colección de fotos basado en el algoritmo de Atkins.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
es: Binarios de Gimp opcionales

en: Image Format:
es: Formato de la imagen:

en: Select your preferred format to export printing as image.
es: Seleccione su formato preferido para exportar la impresión como imagen.

en: Destination folder:
es: Carpeta de destino:

en: Output Destination Path
es: Ruta de destino de la salida

en: The image output file name will be generated automatically.
es: El nombre del archivo de salida de imagen se generará automáticamente.

en: Open in File Browser
es: Abrir en el navegador de archivos

[ctx: @info layout page]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
es: Seleccione la salida preferida para la impresión.

en: Add again
es: Volver a añadir

en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
es: Diseño personalizado

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
es: El tamaño personalizado de la foto seleccionada no se puede aplicar al tamaño del papel.

en: Custom
    layout
es: Diseño
    personalizado

en: Welcome to Print Creator
es: Bienvenido al creador de impresiones

en: Albums Selection
es: Selección de álbumes

en: Select Page Layout
es: Seleccione el diseño de la página

en: Caption Settings
es: Preferencias del pie de foto

en: Crop and Rotate Photos
es: Recortar y rotar las fotos

en: Images Output Settings
es: Preferencias de salida de las imágenes

en: Render Printing
es: Generar la impresión

en: Photo %1 of %2
es: Foto %1 de %2

en: Page %1 of %2
es: Página %1 de %2

en: Error opening input file
es: Ha ocurrido un error al abrir el archivo de entrada

en: Error opening temporary folder
es: Ha ocurrido un error al abrir una carpeta temporal

en: Cannot resize image. Aborting.
es: No se puede cambiar el tamaño de la imagen. Se interrumpe.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
es: No se puede guardar la imagen (JPEG) cuyo tamaño se ha cambiado. Se interrumpe.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
es: No se puede guardar la imagen (PNG) cuyo tamaño se ha cambiado. Se interrumpe.

en: Cannot create a temporary directory
es: No se puede crear un directorio temporal

en: Resizing %1
es: Cambiando el tamaño de %1

en: %1 resized successfully
es: Se ha cambiado el tamaño de %1 con éxito

en: Failed to resize %1: %2
es: El cambio de tamaño de %1 ha fallado: %2

en: There are no files to send
es: No hay archivos para enviar

en: Build images properties file
es: Generar archivo de propiedades de la imagen

en: no caption
es: sin pie de foto

en: no keywords
es: sin palabras clave

en: file "%1":
    Original images: %2
es: archivo «%1»:
    Imágenes originales: %2

en: Comments: %1
es: Comentarios: %1

en: Tags: %1
es: Etiquetas: %1

en: Rating: %1
es: Puntuación: %1

en: properties.txt
es: propiedades.txt

en: Image properties file cannot be opened
es: No se puede abrir el archivo de propiedades de la imagen

en: Image properties file done
es: Archivo de propiedades de la imagen terminado

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
es: El proceso ha fallado

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
es: No se puede cambiar el tamaño de algunas imágenes.
    ¿Desea añadirlas como adjuntos sin cambiar su tamaño?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
es: El archivo «%1» es demasiado grande para enviarlo. Reduzca su tamaño o modifique las preferencias.

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
es: No se ha podido iniciar el programa «%1». Compruebe su sistema.

en: Starting "%1" program...
es: Iniciando el programa «%1»...

en: After having sent your images by email...
es: Tras enviar las imágenes por correo electrónico...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
es: Pulse el botón «Terminar» para borrar los archivos temporales

en: Send by Email
es: Enviar por correo electrónico

en: A tool to send images by E-mail
es: Herramienta para enviar imágenes por correo electrónico

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario procesar previamente elementos (como cambiar su tamaño) antes de enviarlos por correo electrónico.</p><p>Puede seleccionar los elementos a procesar uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>Puede usar diferentes aplicaciones clientes de correo electrónico para procesar los archivos en la red.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
es: Enviar por correo electrónico...

en: Gnome Mail Client.
es: Cliente de correo electrónico de Gnome.

en: GTK based Mail Client.
es: Cliente de correo electrónico basado en GTK.

en: KDE Mail Client.
es: Cliente de correo electrónico de KDE.

en: Netscape Mail Client.
es: Cliente de correo electrónico de Netscape.

en: Outlook Mail Client.
es: Cliente de correo electrónico Outlook.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
es: Cliente de correo electrónico de la Fundación Mozilla.

en: Preparing file to export by mail...
es: Preparando el archivo para exportarlo por correo electrónico...

en: %1 input items to process
es: %1 elementos de entrada a procesar

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
es: <p>Esta lista contiene todos los elementos a exportar por correo electrónico.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido a la herramienta de correo electrónico</b></h1></p><p>Este asistente le guiará para enviar elementos con una aplicación cliente de correo electrónico.</p><p>Antes de exportar contenido, podrá ajustar las propiedades de los adjuntos según las posibilidades de su servicio de correo electrónico.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
es: Binarios de la aplicación cliente de correo electrónico

en: Mail program:
es: Programa de correo electrónico:

en: Select your preferred external mail client program here.
es: Seleccione aquí su programa externo de correo electrónico favorito.

en: Attach a file with items properties
es: Añadir un archivo con las propiedades del elemento

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
es: Si activa esta opción se añadirán todas las propiedades del elemento (comentarios, puntuación y etiquetas) como un archivo adjunto.

en: Maximum email size limit:
es: Límite de tamaño máximo del correo electrónico:

en: Adjust image properties
es: Ajustar las propiedades de la imagen

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
es: Si activa esta opción podrá modificar el tamaño y la compresión de todas las imágenes a enviar.

en: Image Properties
es: Propiedades de la imagen

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
es: Seleccione el tamaño de las imágenes que se van a enviar. Se conserva la relación de aspecto.

en: Image Length:
es: Tamaño de la imagen:

en: Select your preferred format to convert image.
es: Seleccione su formato preferido para convertir la imagen.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
es: <p>El nuevo valor de compresión de las imágenes JPEG a enviar:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
es: <p><b>1</b>: compresión muy alta<br/><b>25</b>: compresión alta<br/><b>50</b>: compresión media<br/><b>75</b>: compresión baja (valor por omisión)<br/><b>100</b>: sin compresión</p>

en: Image quality:
es: Calidad de imagen:

en: Remove all metadata
es: Eliminar todos los metadatos

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
es: Si activa esta opción se eliminarán todos los metadatos (Exif, Iptc y Xmp).

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
es: Enviar por correo electrónico

en: Welcome to Email Tool
es: Bienvenido a la herramienta de correo electrónico

en: Images List
es: Lista de imágenes

en: Email Settings
es: Preferencias de correo electrónico

en: Export by Email
es: Exportar por correo electrónico

en: Video Slideshow
es: Presentación en vídeo

en: A tool to create video slideshow from images
es: Herramienta para crear una presentación en vídeo a partir de imágenes

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario procesar previamente elementos (como enmarcarlos) antes de crear una presentación en vídeo.</p><p>Puede seleccionar los elementos a procesar uno a uno o en grupo mediante una selección de álbumes.</p><p>Puede aplicar diferentes efectos visuales a las imágenes para crear transiciones al generar el vídeo.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
es: Crear presentación en vídeo...

en: Starting to generate video slideshow...
es: Empezando a generar la presentación en vídeo...

en: %1 input images to process
es: %1 imágenes de entrada a procesar

en: Video Slideshow is not completed
es: La presentación en vídeo no se ha completado

en: See the video encoding trace below
es: Vea el seguimiento de la codificación del video a continuación

en: Video Slideshow completed.
es: La presentación en vídeo se ha completado.

en: Opening video stream in player...
es: Abriendo transmisión de vídeo en el reproductor...

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
es: <p>Esta vista lista todos los elementos a incluir en la emisión de vídeo.</p><p>El primero está en la parte superior de la lista, mientras que el último</p><p>está al final. Puede ajustar el orden de cada elemento.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido a la herramienta de presentación en vídeo</b></h1></p><p>Este asistente le guiará a exportar</p><p>sus imágenes en forma de vídeo.</p><p>Puede generar rápidamente una película a <a href='https://es.wikipedia.org/wiki/C%C3%A1mara_r%C3%A1pida'>cámara rápida</a> partiendo de imágenes</p><p>capturadas con una cámara montada en un trípode y controlada con un <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalómetro</a>.</p><p></p><p>También puede crear una presentación en vídeo con efectos</p><p>de transición y pistas de sonido para reproducir en una pantalla de televisión.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
es: Binario de FFmpeg

en: Media Container Format:
es: Formato del contenedor multimedia:

en: This control allows to choose the format of the media container to host video stream and soundtrack.
es: Este control permite elegir el formato del contenedor multimedia para contener la emisión de vídeo y la banda sonora.

en: Open in Player:
es: Abrir en el reproductor:

en: Output
es: Salida

en: Equalize Video Luminosity
es: Ecualizar la luminosidad del vídeo

en: Equalization Strength:
es: Fuerza de la ecualización:

en: This controls strength of equalization. Setting this option to zero effectively does nothing.
es: Esto controla la fuerza de la ecualización. Si asigna el valor cero a esta opción, no se hace nada.

en: <i>These settings apply temporal midway video equalization effect while encoding frames as video. This adjusts the sequence of frames to have the same histograms, while maintaining their dynamics as much as possible. It’s useful for e.g. matching exposures from a timelapse sequence.</i>
es: <i>Estos ajustes aplican un efecto de ecualización de vídeo temporal a mitad de camino mientras codifican fotogramas como vídeo. Esto ajusta la secuencia de fotogramas para que tengan los mismos histogramas, manteniendo su dinámica tanto como sea posible. Es útil, por ejemplo, para exposiciones coincidentes de una secuencia de cámara rápida.</i>

en: Frames Normalization
es: Normalización de fotogramas

en: Soundtrack File:
es: Archivo de banda sonora:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
es: Seleccionar pista de sonido

en: Soundtrack Duration:
es: Duración de la banda sonora:

en: Soundtrack Preview:
es: Prueba de la banda sonora:

en: <i>Notes about soundtrack: if the audio length is smaller than video, it will be played in loop. If the audio length is largest than video, it will be trimmed. Leave this setting empty if you don't want a soundtrack to the media.</i>
es: <i>Notas sobre la banda sonora: Si la duración del sonido es menor que la del vídeo, se reproducirá en bucle. Si la duración del sonido es mayor que la del vídeo, se truncará. Deje este ajuste en blanco si no desea añadir una banda sonora al medio.</i>

en: Audio Track
es: Pista de sonido

en: On Screen Display
es: Visualización en pantalla

en: The video output file name will be generated automatically.
es: El nombre del archivo de salida de vídeo se generará automáticamente.

en: Number of Frames by Image:
es: Número de fotogramas por imagen:

en: This value repeat one image in the sequence.
    While creating timelapse; it's usual to use 1.
    Typically, the number of frames will determine
    the time to show the same frame in the video.
    The result will depend of the number of frames
    per second used to encode the media.
es: Este valor repite una imagen en la secuencia.
    Cuando cree una secuencia de cámara rápida,
    se suele usar 1. Por lo general, el número de
    fotogramas determinará el tiempo para mostrar
    el mismo fotograma en el vídeo. El resultado
    depende del número de fotogramas por segundo
    que se use para codificar el medio.

en: Video Standard:
es: Estándar de vídeo:

en: Video Type:
es: Tipo de vídeo:

en: Video Bit Rate:
es: Tasa de bits del vídeo:

en: Effect While Displaying Images
es: Efecto para mostrar imágenes

en: <i>An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed. The effect duration will follow the number of frames used to render the image on video stream. For a timelapse, let this setting to None.</i>
es: <i>Un efecto es un barrido o ampliación visual aplicado cuando se muestra una imagen. La duración del efecto seguirá al número de fotogramas usando para reproducir la imagen en la emisión de vídeo. Para una secuencia de cámara rápida, deje este ajuste a «Ninguno».</i>

en: Transition Between Images
es: Transición entre imágenes

en: <i>A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the slideshow. For a timelapse, let this setting to None.</i>
es: <i>Una transición es un efecto visual aplicado entre dos imágenes. Para algunos efectos, la duración puede depender de valores aleatorios y se puede modificar durante la presentación. Para una secuencia de cámara rápida, deje este ajuste a «Ninguna».</i>

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
es: Duración: %1 segundos por elemento, %2 segundos en total (sin transiciones)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
es: Crear presentación en vídeo

en: Welcome to Video Slideshow Tool
es: Bienvenido a la herramienta de presentación en vídeo

en: Video Settings
es: Preferencias de vídeo

en: Generating Video Slideshow
es: Generando presentación en vídeo

en: Export as wallpaper
es: Exportar como fondo de escritorio

en: A tool to set image as wallpaper
es: Herramienta para definir una imagen como fondo del escritorio

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
es: <p>Esta herramienta cambia la imagen de fondo de todos los escritorios.</p><p>Si selecciona varias imágenes, se usará la primera de ellas.</p><p>Si no selecciona ninguna imagen, se usará la primera del álbum actual.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
es: Definir como fondo de escritorio

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
es: Ha ocurrido un error al definir la imagen como fondo de escritorio

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
es: No se puede cambiar la imagen de fondo del escritorio actual con
    %1
    
    Error: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
es: No se puede cambiar la imagen de fondo del escritorio actual con
    %1

en: Unknown Error %1
es: Error desconocido %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
es: No se puede cambiar la imagen de fondo del escritorio actual con
    %1
    
    Contexto: %2
    
    Error: %3

en: Cannot create desktop context.
es: No se puede crear el contexto del escritorio.

en: Cannot set wall paper image path.
es: No se puede definir la ruta de la imagen del fondo de pantalla.

en: Cannot set wallpaper properties.
es: No se pueden definir las propiedades del fondo de pantalla.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
es: No se pueden aplicar los cambios al fondo de pantalla.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
es: Preferencias del fondo de escritorio

en: Wallpaper Layout:
es: Disposición del fondo de escritorio:

en: Adjusted
es: Ajustado

en: Adjusted with Aspect ratio
es: Ajustado con las proporciones

en: Adjusted and cropped
es: Ajustado y recortado

en: Centered
es: Centrado

en: OpenGL Viewer
es: Visor OpenGL

en: A tool to preview image with OpenGL
es: Herramienta para vista previa de imagen con OpenGL

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change image)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
es: <p>Esta herramienta muestra una vista previa de una serie de elementos usando efectos OpenGL.</p><p><u>Uso:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Acceso a elementos</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Elemento anterior:</td><td>Tecla <i>Arriba</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>RePág</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Izquierda</i></td></tr><tr><td></td><td>Rueda del ratón hacia arriba</td></tr><tr><td>Siguiente elemento:</td><td>Tecla <i>Abajo</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>AvPág</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Derecha</i></td></tr><tr><td></td><td>Rueda del ratón hacia abajo</td></tr><tr><td>Salir:</td><td>Tecla <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Visualización de elementos</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Cambiar entre pantalla completa y normal:</td><td>Tecla <i>f</i></td></tr><tr><td>Cambiar la acción de la rueda del ratón:</td><td>Tecla <i>c</i> (ampliar o cambiar la imagen)</td></tr><tr><td>Rotación:</td><td>Tecla <i>r</i></td></tr><tr><td>Reiniciar la vista:</td><td>doble clic</td></tr><tr><td>Tamaño original:</td><td>Tecla <i>o</i></td></tr><tr><td>Ampliación:</td><td>Mover el ratón de arriba a abajo mientras se pulsa el botón derecho del ratón</td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>c</i> y usar la rueda de desplazamiento</td></tr><tr><td></td><td>Teclas <i>+</i> y <i>-</i></td></tr><tr><td></td><td>ctrl + rueda de desplazamiento</td></tr><tr><td>Desplazamiento:</td><td>Mover el ratón mientras se pulsa el botón izquierdo del ratón</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Otros</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Mostrar esta ayuda:</td><td>Tecla <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
es: Visor de imágenes OpenGL

en: OpenGL Error
es: Error de OpenGL

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
es: La extensión GL_ARB_texture_rectangle no está permitida en su sistema

en: No OpenGL context has been found
es: No se ha encontrado ningún contexto de OpenGL

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
es: Vista previa de la banda sonora

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
es: Si se activa, la banda sonora del álbum actual se guardará y se restaurará automáticamente en el próximo arranque.

en: Move the selected track up in the playlist.
es: Subir la pista seleccionada en la lista de reproducción.

en: Move the selected track down in the playlist.
es: Bajar la pista seleccionada en la lista de reproducción.

en: Add new tracks to the playlist.
es: Añadir nuevas pistas a la lista de reproducción.

en: Delete the selected track from the playlist.
es: Borrar la pista seleccionada de la lista de reproducción.

en: Load playlist from a file.
es: Cargar lista de reproducción desde un archivo.

en: Save playlist to a file.
es: Guardar la lista de reproducción en un archivo.

en: Clear the playlist.
es: Borrar la lista de reproducción.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
es[0]: 1 pista [%2]
es[1]: %1 pistas [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
es: La duración de la presentación es mayor que la de la banda sonora. Sugerencia: añadir más archivos sonoros.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
es: Seleccionar archivos de sonido

en: You can only move image files up one at a time.
es: Solo puede subir un archivo de imagen cada vez.

en: You can only move files down one at a time.
es: Solo puede bajar un archivo de imagen cada vez.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
es: Cargar lista de reproducción

en: Playlist (*.m3u)
es: Lista de reproducción (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
es: Guardar lista de reproducción

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
es: No se puede acceder al archivo «%1». Compruebe que la ruta sea correcta.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
es: No se puede crear una vista previa de una lista vacía de archivos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
es: Seleccionar archivos de sonido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
es: Subir la imagen actual en la lista de la cartera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
es: Añadir archivos de imagen a la lista de la cartera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
es: Eliminar imágenes de la lista de la cartera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
es: Bajar la imagen actual en la lista de la cartera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
es: Vista previa...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
es: Opciones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
es: Buc&le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
es: Reproducir &automáticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
es: Recordar la banda sonora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
es: Comparación del tiempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
es: Dispositiva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
es: Banda sonora:

en: No detail available
es: Detalles no disponibles

en: %1 may not be playable.
es: Es posible que %1 no se pueda reproducir.

en: This file may not be playable.
es: Es posible que este archivo no se pueda reproducir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
es: Reproducir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
es: Detener

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
es: Anterior

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
es: Siguiente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
es: Hora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
es: Transcurrido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
es: Volúmenes:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
es: &Interfaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
es: Usar &milisegundos en lugar de segundos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
es: &Controles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
es: Activar rueda del ratón para cambiar de imágenes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
es: Activar &rueda del ratón

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
es: Efectos OpenGL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
es: Usar la resolución de la pantalla completa (más lento)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
es: Efecto &Ken Burns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
es: Desactivar &fundido de entrada / salida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
es: Desactivar fundido &cruzado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
es: U&sar la misma velocidad para los efectos visuales

en: This is a comment sample...
es: Muestra de comentario...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
es: Seleccionar tipo de letra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
es: Longitud de la línea (en caracteres):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
es: Colores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
es: Texto con contorno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
es: Opacidad de fondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
es: Color de letra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
es: Color de fondo:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
es[0]: %1 imagen [%2]
es[1]: %1 imágenes [%2]

en: %1 image | %1 images
es[0]: 1 imagen
es[1]: %1 imágenes

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
es: No se puede acceder al archivo %1. Compruebe que la ruta sea correcta.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
es: Imagen #%1

en: Delay between images (ms):
es: Demora entre imágenes (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
es: Demora entre imágenes (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
es: Vista previa de la imagen seleccionada.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
es: Lista de imágenes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
es: Número total de imágenes de la cartera y duración de la secuencia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
es: Imagen seleccionada en la lista de la cartera.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
es: Visualización del contenido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
es: Imp&rimir nombre de archivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
es: &Imprimir pies de foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
es: Indicador de progreso

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
es: Reproducir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
es: Me&zclar las imágenes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
es: Desactivar dem&ora automática

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
es: Esta opción necesita una acción del usuario para cambiar de imagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
es: Efecto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
es: Usar transiciones Open&GL

[ctx: @title:window]
en: Presentation
es: Presentación

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
es: Iniciar

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
es: Iniciar la presentación

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
es: Preferencias principales

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
es: Banda sonora

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
es: Avanzado

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
es: Ninguno

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
es: Inclinar

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
es: Mezclar

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
es: Cubo

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
es: Atenuar

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
es: Agitar

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
es: Dentro y fuera

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
es: Rotar

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
es: Deslizar

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
es: Aleatorio

en: Slideshow Completed
es: Presentación terminada

en: Click to Exit...
es: Clic para salir...

en: SlideShow Completed
es: Presentación terminada

en: There are no images to show.
es: No hay imágenes para mostrar.

en: OpenGL support is not available on your system.
es: Su sistema no permite usar OpenGL.

[ctx: @title]
en: Presentation
es: Presentación

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
es: Herramienta para mostrar una presentación

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.
    
    Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.
    
    You can add a sound-track in background while your presentation.
es: Esta herramienta muestra una serie de elementos como una presentación avanzada.
    
    Dispone de numerosos efectos de transición basados en OpenGL y del famoso efecto Ken Burns.
    
    Puede añadir una pista de sonido de fondo a la presentación.

[ctx: @action]
en: Presentation...
es: Presentación...

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
es: Especificar una demora para la presentación

en: Delay:
es: Demora:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
es: Borrar la imagen

en: Do you want to move this image to the trash?
es: ¿Desea mover esta imagen a la papelera?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
es: Tablero de ajedrez

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
es: Derretir

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
es: Barrido

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
es: Mosaico

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
es: Cubismo

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
es: Creciente

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
es: Líneas horizontales

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
es: Líneas verticales

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
es: Dar vueltas hacia fuera

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
es: Varias vueltas hacia fuera

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
es: Espiral hacia dentro

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
es: Gotas

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
es: Presentación

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
es: Mostrando una presentación

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
es: Preferencias de la presentación

en: Delay between images:
es: Demora entre imágenes:

en: The delay, in seconds, between images.
es: Intervalo entre imágenes (en segundos).

en: Start with current image
es: Comenzar con la imagen actual

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
es: Si se activa esta opción, la presentación comenzará con la imagen actual seleccionada de la lista de imágenes.

en: Slideshow runs in a loop
es: Ejecutar la presentación en bucle

en: Run the slideshow in a loop.
es: Ejecutar la presentación en bucle.

en: Shuffle images
es: Mezclar las imágenes

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
es: Si se activa esta opción, la presentación se realizará en orden aleatorio.

en: Show progress indicator
es: Mostrar indicador de avance

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
es: Mostrar un indicador de progreso con los elementos pendientes de mostrar y un avance del tiempo.

en: Show image file name
es: Mostrar el nombre del archivo de la imagen

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
es: Mostrar el nombre de archivo de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

en: Show image creation date
es: Mostrar la fecha de creación de la imagen

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
es: Mostrar la fecha/hora de creación de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

en: Show camera aperture and focal length
es: Mostrar la apertura y la distancia focal de la cámara

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
es: Mostrar la apertura y la distancia focal de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

en: Show camera exposure and sensitivity
es: Mostrar la exposición y sensibilidad de la cámara

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
es: Mostrar la exposición y sensibilidad de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

en: Show camera make and model
es: Mostrar el fabricante y el modelo de la cámara

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
es: Mostrar la marca y modelo de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

en: Show camera lens model
es: Mostrar el modelo de la lente de la cámara

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
es: Mostrar el modelo de la lente de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

en: Show image caption
es: Mostrar el pie de foto de la imagen

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
es: Mostrar el pie de foto en la parte inferior de la pantalla.

en: Show image title
es: Mostrar el título de la imagen

en: Show the image title at the bottom of the screen.
es: Mostrar el título de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

en: Show image caption if it has not title
es: Mostrar el pie de foto de la imagen si no tiene título

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
es: Mostrar el pie de foto en la parte inferior de la pantalla si no existe el título.

en: Show image tags
es: Mostrar etiquetas de imagen

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
es: Mostrar los nombres de etiquetas de las imágenes de digiKam en la parte inferior de la pantalla.

en: Show image labels
es: Mostrar emblemas de las imágenes

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
es: Mostrar los emblemas de color y de elección de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

en: Show image rating
es: Mostrar la puntuación de la imagen

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
es: Mostrar la puntuación de las imágenes de digiKam en la parte inferior de la pantalla.

en: Caption font:
es: Tipo de letra del pie de foto:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
es: Seleccione la letra a usar para mostrar texto en la presentación.

en: Screen placement:
es: Emplazamiento de la pantalla:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
es: En caso de equipos multipantalla, seleccione aquí el monitor para mostrar diapositivas.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
es: Pantalla actual

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
es: Pantalla por omisión

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
es: Pantalla %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the F2 key.</b>
es: <b>Nota: Puede activar este diálogo para las preferencias de la presentación en cualquier momento con la tecla F2.</b>

en: SlideShow
es: Presentación

en: A tool to render slideshow
es: Herramienta para visualizar una presentación

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>F2</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>F4</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
es: <p>Esta herramienta muestra una serie de elementos como presentación sencilla.</p><p>Durante su transcurso se puede mostrar una gran variedad de propiedades de los elementos.</p><p>Esta herramienta puede reproducir el contenido de un álbum de modo recursivo, incluyendo los posibles álbumes anidados que pudiera contener.</p><p><u>Uso:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Acceso a elementos</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Elemento anterior:</td><td>Tecla <i>Arriba</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>RePág</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Izquierda</i></td></tr><tr><td></td><td>Rueda del ratón hacia arriba</td></tr><tr><td></td><td>Botón izquierdo del ratón</td></tr><tr><td>Elemento siguiente:</td><td>Tecla <i>Abajo</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>AvPág</i></td></tr><tr><td></td><td>Tecla <i>Derecha</i></td></tr><tr><td></td><td>Rueda del ratón hacia abajo</td></tr><tr><td></td><td>Botón derecho del ratón</td></tr><tr><td>Pausa/inicio:</td><td>Tecla <i>Espacio</i></td></tr><tr><td>Preferencias de la presentación:</td><td>Tecla <i>F2</i></td></tr><tr><td>Ocultar/mostrar superposiciones:</td><td>Tecla <i>F4</i></td></tr><tr><td>Salir:</td><td>Tecla <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Propiedades del elemento</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Modificar etiquetas:</td><td>Use los accesos rápidos de teclado para etiquetas</td></tr><tr><td>Modificar puntuación:</td><td>Use los accesos rápidos de teclado para puntuación</td></tr><tr><td>Cambiar emblemas de colores:</td><td>Use los accesos rápidos de teclado para los emblemas de colores</td></tr><tr><td>Cambiar emblema de elección:</td><td>Use los accesos rápidos de teclado para los emblemas de elección</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Otros</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Mostrar esta ayuda:</td><td>Tecla <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
es: Presentación

en: Slideshow
es: Presentación

en: Play All
es: Reproducir todo

en: Play Selection
es: Reproducir la selección

en: Play With Sub-Albums
es: Reproducir con subálbumes

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
es: Presentación terminada.
    Haga clic para salir
    o pulse la tecla Escape...

en: An error has occurred to show item
    %1
es: Ha ocurrido un error al mostrar el elemento
    %1

en: Switch Screen
es: Cambiar pantalla

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
es: Pantalla %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web Box

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.
    
    See Box web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Box.
    
    Consulte el sitio web de Box para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
es: Exportar a &Box...

en: Failed to upload photo
es: El envío de la foto ha fallado

en: Failed to list folders
es: No ha sido posible listar las carpetas

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
es: Exportar a Box

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
es: Empezar el envío

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
es: Empezar a enviar a Box

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
es: No se ha seleccionado ninguna imagen. Seleccione las imágenes a enviar.

[ctx: @title:window]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
es: La autenticación ha fallado. Pulse «Continuar» para autenticarse.

[ctx: @action:button]
en: Continue
es: Continuar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @info]
en: Box export
es: Exportación a Box

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
es: El envío ha fallado

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a Box.
    %1
    ¿Desea continuar?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
es: El inicio de sesión ha fallado

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
es: La autenticación ha fallado. ¿Desea volver a intentarlo?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
es: La llamada a Box ha fallado:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web Dropbox

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.
    
    See Dropbox web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Dropbox.
    
    Consulte el sitio web de Dropbox para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
es: Exportar a &Dropbox...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
es: Exportar a Dropbox

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
es: Empezar a enviar a Dropbox

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
es: No se ha seleccionado ninguna imagen. Seleccione lasa imágenes a enviar.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
es: La autenticación ha fallado. ¿Desea volver a intentarlo?

en: Dropbox export
es: Exportación a Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a Dropbox.
    %1
    ¿Desea continuar?

en: Dropbox call failed:
    %1
es: La llamada a Dropbox ha fallado:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
es: Ajustes de privacidad del álbum que se creará (obligatorio).

en: Only Me
es: Solo yo

en: Only Friends
es: Solo amigos

en: Friends of Friends
es: Amigos de amigos

en: Everyone
es: Todo el mundo

en: A tool to export to Facebook web-service
es: Herramienta para exportar al servicio Web Facebook

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
es: <p>Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Facebook</p><p>Consulte el sitio web de Facebook para más detalles: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
es: Exportar a &Facebook...

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
es: <p>En la actualidad, como proyecto de código abierto, no podemos cumplir los requisitos de Facebook para reactivar este complemento.</p><p>Para obtener más información, consulte: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>el sistema de seguimiento de fallos de KDE</a>.</p>

en: Cannot open file
es: No se ha podido abrir el archivo

en: The service is not available at this time.
es: El servicio no está disponible en este momento.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
es: Esta aplicación ha alcanzado el número máximo de peticiones permitido.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
es: Clave de sesión no válida o sesión caducada. Pruebe a iniciar sesión de nuevo.

en: Invalid album ID.
es: ID de álbum no válido.

en: Album is full.
es: El álbum está completo.

en: Missing or invalid file.
es: Falta el archivo o no es válido.

en: Too many unapproved photos pending.
es: Hay demasiadas fotos pendientes sin aprobar.

en: Validate previous session...
es: Validar sesión anterior...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
es: Exportar al servicio Web de Facebook

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
es: Empezar el envío al servicio web Facebook

en: Continue with Facebook
es: Continuar con Facebook

en: Log Out of Facebook
es: Cerrar la sesión de Facebook

en: <i>auto create</i>
es: <i>crear automáticamente</i>

en: Facebook Call Failed: %1
es: La llamada a Facebook ha fallado: %1

en: Facebook export
es: Exportar a Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
es: Ha fallado el envío de una foto a Facebook: %1
    ¿Desea continuar?

en: Facebook Call Failed: %1
es: La llamada a Facebook ha fallado: %1

en: Target location:
es: Ubicación de destino:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
es: Carpeta de destino

en: Sets the target address to copy the items to.
es: Define la dirección de destino a la que copiar los elementos.

en: Target file behavior:
es: Comportamiento del archivo de destino:

en: Copy files
es: Copiar archivos

en: Create symlinks
es: Crear enlaces simbólicos

en: Create relative symlinks
es: Crear enlaces simbólicos relativos

en: Include the sidecar of the items
es: Incluir los archivos anexos de los elementos

en: Write sidecar metadata to the items
es: Escribir metadatos de los archivos anexos de los elementos

en: Overwrite existing items in the target
es: Sobrescribir elementos existentes en el destino

en: Use the album path of the items in the target
es: Usar la ruta del álbum de los elementos de destino

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
es: <p>El nuevo valor de compresión para las imágenes JPEG a enviar:</p><p><b>1</b>: compresión muy alta<br/><b>25</b>: compresión alta<br/><b>50</b>: compresión media<br/><b>75</b>: compresión baja (valor por omisión)<br/><b>100</b>: sin compresión</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
es: Esta es la lista de elementos a copiar al destino indicado.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
es: Exportar a almacenamiento local

[ctx: @action:button]
en: Start Export
es: Empezar exportación

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
es: Iniciar la exportación al destino indicado

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
es: Copia no completada

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
es: Algunos elementos no se han copiado y todavía están en la lista. Puede volver a intentar copiar estos elementos ahora.

[ctx: @title]
en: File Copy
es: Copia de archivos

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
es: Herramienta para exportar elementos a un almacenamiento local

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos a un almacenamiento local.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
es: Exportar a almacenamiento local...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
es: Define la dirección de destino a la que enviar imágenes. Puede ser cualquier dirección como las que usan Dolphin o Konqueror (por ejemplo, ftp://mi.servidor.org/sub/carpeta).

en: Select export location...
es: Seleccionar la ubicación de exportación...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
es: Esta es la lista de imágenes a enviar al destino indicado.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
es: Seleccionar destino...

en: All Files (*)
es: Todos los archivos (*)

en: <i>not selected</i>
es: <i>no seleccionado</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
es: Exportar a almacenamiento remoto

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
es: Envío no completado

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
es: Algunas de las imágenes no se han transferido y todavía están en la lista. Puede volver a intentar la exportación de estas imágenes ahora.

en: Select import location...
es: Seleccionar la ubicación de importación...

en: This is the list of images to import into the current album.
es: Esta es la lista de imágenes a importar en el álbum actual.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
es: Seleccione los elementos a importar...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
es: Importar de almacenamiento remoto

[ctx: @action:button]
en: Start Import
es: Empezar importación

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
es: Iniciar la importación de las imágenes indicadas en el álbum seleccionado.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
es: Importación no completada

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
es: Algunas de las imágenes no se han transferido y todavía están en la lista. Puede volver a intentar la importación de estas imágenes ahora.

[ctx: @title]
en: File Transfer
es: Transferencia de archivos

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
es: Herramienta para exportar e importar elementos con una ubicación remota

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.
    
    Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
es: Esta herramienta permite al usuario exportar e importar elementos con una ubicación remota.
    
    Puede usar diversos protocolos, como FTP, SFTP, SAMBA, etc.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
es: Exportar a almacenamiento remoto...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
es: Importar de almacenamiento remoto...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
es: Marque esto si la foto debe ser públicamente visible o use la pestaña de las «Opciones de envío» para indicar esto para todas las imágenes.

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
es: Marque esto si la foto debe ser visible para su familia o use la pestaña de las «Opciones de envío» para indicar esto para todas las imágenes.

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
es: Marque esto si la foto debe ser visible para sus amigos o use la pestaña de las «Opciones de envío» para indicar esto para todas las imágenes.

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
es: Indique el nivel de seguridad para la foto o use la pestaña «Opciones de envío» para indicar esto para todas las imágenes.

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
es: Indique de qué tipo de imagen se trata o use la pestaña «Opciones de envío» para indicar esto para todas las imágenes.

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
es: Añada etiquetas adicionales por imagen o use la pestaña «Opciones de envío» para añadir etiquetas para todas las imágenes.

en: Enter extra tags, separated by commas.
es: Introduzca etiquetas adicionales, separadas por comas.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
es: Herramienta para exportar al servicio Web Flickr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.
    
    See Flickr web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Flickr.
    
    Consulte el sitio web de Flickr para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
es: Exportar a &Flickr...

[ctx: @title:window]
en: Enter Flickr Login URL
es: Introduzca la URL de inicio de sesión en Flickr

en: Copy the full URL from the external browser that contains the "oauth_token" entry:
es: Copie la URL completa desde el navegador externo que contenga la entrada «oauth_token»:

en: Getting the maximum allowed file size.
es: Obteniendo el máximo tamaño de archivo permitido.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
es: El tamaño del archivo excede el tamaño máximo permitido.

en: No photo specified
es: No se ha especificado ninguna foto

en: General upload failure
es: Fallo general de envío

en: Filesize was zero
es: El tamaño del archivo era cero

en: Filetype was not recognized
es: El tipo de archivo no se ha reconocido

en: User exceeded upload limit
es: El usuario ha excedido el límite de envío

en: Invalid signature
es: Firma no válida

en: Missing signature
es: Falta la firma

en: Login Failed / Invalid auth token
es: Inicio de sesión fallido / identificador de autenticación no válido

en: Invalid API Key
es: Clave de API no válida

en: Service currently unavailable
es: El servicio no está disponible en este momento

en: Invalid Frob
es: Frob no válido

en: Format "xxx" not found
es: Formato «xxx» no encontrado

en: Method "xxx" not found
es: Método «xxx» no encontrado

en: Invalid SOAP envelope
es: Envoltorio SOAP no válido

en: Invalid XML-RPC Method Call
es: Llamada a método XML-RPC no válida

en: The POST method is now required for all setters
es: El método POST es necesario ahora para todos los «setters»

en: Unknown error
es: Error desconocido

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
es: Ha ocurrido un error: %1
    No se puede continuar.

en: PhotoSet creation failed:
es: La creación del conjunto de fotos ha fallado:

en: Failed to fetch list of photo sets.
es: Ha ocurrido un error al obtener la lista de los conjuntos de fotos.

en: Failed to query photo information
es: No se ha podido consultar la información de la foto

en: Remove Account
es: Eliminar cuenta

[ctx: photo permissions]
en: Public
es: Público

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
es: Esta es la lista de imágenes a enviar a su cuenta de Flickr.

en: Extra tags
es: Etiquetas adicionales

[ctx: photo permissions]
en: Family
es: Familia

[ctx: photo permissions]
en: Friends
es: Amigos

en: Safety level
es: Nivel de seguridad

en: Content type
es: Tipo de contenido

[ctx: photo safety level]
en: Safe
es: Seguro

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
es: Moderado

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
es: Restringido

[ctx: photo content type]
en: Photo
es: Foto

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
es: Captura de pantalla

[ctx: photo content type]
en: Other
es: Otro

en: Tag options
es: Opciones de las etiquetas

en: Use Host Application Tags
es: Usar etiquetas de la aplicación del servidor

en: More tag options
es: Más opciones de etiquetas

en: Added Tags:
es: Etiquetas añadidas:

en: Enter new tags here, separated by commas.
es: Introduzca aquí nuevas etiquetas separadas por comas.

en: Add tags per image
es: Añadir etiquetas por imagen

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
es: Si está marcado, puede definir etiquetas adicionales para cada imagen de la pestaña «Lista de archivos»

en: Strip Spaces From Tags
es: Eliminar espacios de las etiquetas

en: Publication Options
es: Opciones de la publicación

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
es: Pública (todo el mundo puede verla)

en: Visible to Family
es: Visible para la familia

en: Visible to Friends
es: Visible para los amigos

en: More publication options
es: Mas opciones de la publicación

en: Safety level:
es: Nivel de seguridad:

en: Safe
es: Seguro

en: Moderate
es: Moderado

en: Restricted
es: Restringido

en: Content type:
es: Tipo de contenido:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
es: <b><h2>Exportar a <a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a></h2></b>

en: Fewer publication options
es: Menos opciones de la publicación

en: Fewer tag options
es: Menos opciones de etiquetas

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
es: Exportar al servicio Web %1

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
es: Empezar el envío

en: Photostream Only
es: Solo Photostream

en: Flickr Export
es: Exportar a Flickr

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
es: Ha ocurrido un error al obtener información del conjunto de fotos de %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
es: El envío de la foto a %1 ha fallado. %2
    ¿Desea continuar?

en: Failed to create folder
es: No se ha podido crear la carpeta

en: File-size was zero
es: El tamaño del archivo era cero

en: File-type was not recognized
es: No se ha reconocido el tipo de archivo

en: Login failed / Invalid auth token
es: El inicio de sesión ha fallado / identificador de autenticación no válido

en: The POST method is now required for all setters.
es: El método POST es necesario ahora para todos los «setters».

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
es: Ha ocurrido un error: %1
    No se puede continuar.

en: Failed to fetch photo-set list
es: No se ha podido obtener la lista de los conjuntos de fotos

en: Access Level
es: Nivel de acceso

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
es: Estas son las preferencias de seguridad y privacidad para el nuevo álbum de Google Photos.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
es: Público

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
es: El álbum público se lista en su página pública de Google Photos.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
es: Sin listar / Privado

en: Unlisted album is only accessible via URL.
es: Solo puede acceder a un álbum sin listar usando su URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
es: Es necesario registrarse para ver

en: Unlisted album require Sign-In to View
es: Necesita registrarse para ver el álbum no listado

en: Privacy:
es: Privacidad:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
es: Herramienta para exportar e importar elementos con el servicio web Google

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.
    
    Google Photo and Google Drive web services are supported.
    
    See Google web sites for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar e importar elementos de los servicios web de Google.
    
    Puede usar los servicios web de Google Photo y Google Drive.
    
    Consulte los sitios web de Google para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
es: Exportar a &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
es: Importar de &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
es: Exportar a &Google Drive...

en: Add As New
es: Añadir como nuevo

en: Item will be added alongside the linked version.
es: El elemento se añadirá junto a la versión enlazada.

en: Add All
es: Añadir todo

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
es: Los elementos se añadirán junto a la versión enlazada. No se le volverá a preguntar.

en: Replace
es: Sustituir

en: Item will be replacing the linked version.
es: El elemento sustituirá a la versión enlazada.

en: Replace All
es: Sustituir todo

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
es: Los elementos sustituirán a la versión enlazada. No se le volverá a preguntar.

en: A linked item already exists.
es: Un elemento enlazado ya existe.

en: Destination
es: Destino

[ctx: @label: source file]
en: Source
es: Fuente

en: Tag path behavior :
es: Comportamiento de la ruta de etiquetas:

en: Leaf tags only
es: Solo etiquetas hijas

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
es: Exportar solo las etiquetas hijas de las jerarquías de etiquetas

en: Split tags
es: Dividir etiquetas

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
es: Exportar las etiquetas hijas y todas las superiores como etiquetas sencillas.

en: Combined String
es: Cadena combinada

en: Build a combined tag string.
es: Construir una cadena de etiquetas combinadas.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
es: Exportar a Google Drive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
es: Empezar el envío a Google Drive

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
es: Exportar al servicio Google Photos

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
es: Empezar el envío al servicio Google Photos

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
es: Importar del servicio Google Photos

[ctx: @action:button]
en: Start Download
es: Empezar la descarga

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
es: Empezar la descarga desde el servicio Google Photos

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
es: La llamada a Google Photos ha fallado: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
es: La llamada a Google Drive ha fallado: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive export
es: Exportación a Google Drive

[ctx: @info]
en: Google Photo export
es: Exportación a Google Photo

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido guardar la foto: %1
    ¿Desea continuar?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido descargar la foto: %1
    ¿Desea continuar?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
es: No se ha podido guardar la imagen en %1

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto %1.
    %2
    ¿Desea continuar?

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
es: No se ha terminado de enviar la foto a %1.
    %2
    No se ha enviado ninguna imagen a su cuenta.

[ctx: @action:button]
en: OK
es: Aceptar

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
es: La llamada a Google Drive ha fallado:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
es: La llamada a Google Photo ha fallado:
    %1

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
es: Se cerrará la sesión de su cuenta. Pulse «Continuar» para autenticarse con otra cuenta.

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web ImageShack

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web ImageShack.
    
    Consulte el sitio web de ImageShack para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
es: Exportar a &Imageshack...

en: Authenticating the user
es: Autenticando al usuario

en: Getting galleries from server
es: Obteniendo galerías del servidor

en: Successfully retrieved galleries
es: Se han obtenido las galerías con éxito

[ctx: @option]
en: Make private
es: Hacer privado

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
es: Etiquetas (opcional):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
es: Eliminar la barra informativa de las miniaturas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
es: Añadir a la carpeta raíz

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
es: Crear nueva galería

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
es: Exportar a ImageShack

[ctx: @action:button]
en: Upload
es: Enviar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
es: Empezar el envío al servicio web ImageShack

en: Image Shack Export
es: Exportación a Image Shack

en: Authenticating...
es: Autenticando...

en: Login failed: %1
es: El inicio de sesión ha fallado: %1

en: Failed to get galleries list: %1
es: No se ha podido obtener la lista de galerías: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
es: Ha fallado el envío de una foto a ImageShack: %1
    ¿Desea continuar?

en: Submission title
es: Título del envío

en: Submission description
es: Descripción del envío

en: Imgur URL
es: URL de Imgur

en: Imgur Delete URL
es: Borrar URL de Imgur

en: Copy
es: Copiar

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web ImgUr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.
    
    You can export items as anonymous or with an user account.
    
    See ImgUr web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web ImgUr.
    
    Puede exportar elementos de forma anónima o mediante una cuenta de usuario.
    
    Consulte el sitio web de ImgUr para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
es: Exportar a &Imgur...

en: Could not authorize
es: No se ha podido autorizar

en: Could not open file
es: No se ha podido abrir el archivo

en: Logged in as:
es: Sesión iniciada como:

en: Forget
es: Olvidar

en: Upload Anonymously
es: Enviar anónimamente

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
es: Exportar a imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
es: Empezar a enviar a Imgur

en: <i>Not logged in</i>
es: <i>Sesión no iniciada</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
es: La autorización ha fallado

en: Failed to log into Imgur: %1
es: No se ha podido iniciar sesión en Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
es: No se ha podido enviar la foto a Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a Imgur: %1
    ¿Desea continuar?

en: Home
es: Inicio

en: Go back to Home page
es: Volver a la página de inicio

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
es: Herramienta para exportar fotos como observaciones de iNaturalist.

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.
    
    See iNaturalist web site for details: %1.
es: Esta herramienta exporta fotos como observaciones de iNaturalist.
    
    Consulte el sitio web de iNaturalist para más detalles: %1.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
es: Exportar a &iNaturalist...

en: We're pretty sure it's in this %1.
es: Es muy probable que esté en esta %1.

en: Visually Similar
es: Visualmente similar

en: Seen Nearby
es: Visto en las proximidades

en: invalid name
es: nombre no válido

en: Login
es: Inicio de sesión

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
es: Ha ocurrido un error al crear la observación

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
es: Ha ocurrido un error al enviar la foto

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
es: Ha ocurrido un error al borrar la observación

en: Timeout after exceeding %1 seconds
es: Se ha agotado el tiempo de espera después de %1 segundos

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
es: reino

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
es: subreino

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
es: filo

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
es: subfilo

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
es: superorden

[ctx: taxonomic rank]
en: order
es: orden

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
es: suborden

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
es: infraorden

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
es: parvorden

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
es: zoosección

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
es: zoosubsección

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
es: superfamilia

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
es: epifamilia

[ctx: taxonomic rank]
en: family
es: familia

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
es: subfamilia

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
es: supertribu

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
es: tribu

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
es: subtribu

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
es: género

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
es: génerohíbrido

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
es: subgénero

[ctx: taxonomic rank]
en: section
es: sección

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
es: subsección

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
es: complejo

[ctx: taxonomic rank]
en: species
es: especie

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
es: híbrido

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
es: subespecie

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
es: variedad

[ctx: taxonomic rank]
en: form
es: forma

[ctx: taxonomic rank]
en: infrahybrid
es: infrahíbrido

[ctx: distance]
en: meter
es: metro

[ctx: distance]
en: meters
es: metros

[ctx: time]
en: hour
es: hora

[ctx: time]
en: hours
es: horas

[ctx: time]
en: minute
es: minuto

[ctx: time]
en: minutes
es: minutos

[ctx: time]
en: second
es: segundo

[ctx: time]
en: seconds
es: segundos

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
es: Esta es la lista de imágenes a enviar a una observación de iNaturalist.

en: Date
es: Fecha

en: Location
es: Ubicación

en: Observation
es: Observación

en: <i>no identification</i>
es: <i>sin identificación</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
es: Describa opcionalmente su observación o explique su identificación aquí.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
es: Introduzca su identificación aquí. Las ventanas emergentes le guiarán hasta un nombre permitido.

en: Enter your identification here; it is required.
es: Introduzca su identificación aquí. Es necesaria.

en: Place:
es: Lugar:

en: More options
es: Mas opciones

en: Photos should be taken within
es: Las fotos se deben tomar dentro de

en: minute(s) of observation.
es: minuto(s) de observación.

en: meter(s) of observation.
es: metro(s) de observación.

en: Known observations should be within
es: Las observaciones conocidas deben estar dentro

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
es: <b><h2>Exportar a <a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a></h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
es: Exportar como observación de %1

en: Fewer options
es: Menos opciones

en: <i>login <b>failed</b></i>
es: <i>el inicio de sesión <b>ha fallado</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
es: <i>inicio de sesión <b>cancelado</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
es: <i>sin identificación válida</i>

en: iNaturalist Export
es: Exportación a iNaturalist

en: observation
es: observación

[ctx: location]
en: obscured
es: oculta

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
es: %2 %1de grado de investigación más cercana notificada en %3.

en: observation time
es: hora de observación

en: from observation
es: de la observación

en: not available
es: no disponible

en: observation location
es: ubicación de la observación

en: Ipfs Url
es: URL de Ipfs

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web IPFS

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.
    
    See IPFS web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web IPFS.
    
    Consulte el sitio web de IPFS para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
es: Exportar a &Ipfs...

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
es: Exportar a IPFS

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
es: Empezar a enviar a IPFS

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
es: No se ha podido enviar la foto a IPFS: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a IPFS: %1
    ¿Desea continuar?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
es: No puede solicitar información de una imagen si no proporciona el título de dicha imagen.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web MediaWiki

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.
    
    See MediaWiki web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web MediaWiki.
    
    Consulte el sitio web de MediaWiki para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
es: Exportar a MediaWiki...

en: Error on file '%1'
es: Error en el archivo «%1»

en: Error on file '%1': %2
es: Error en el archivo «%1»: %2

en: Uploaded via digiKam uploader
es: Enviado usando digiKam

[ctx: @info]
en: Select an image
es: Seleccione una imagen

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
es: Esto es un enlace que puede pulsar para abrir la página web de MediaWiki en un navegador.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
es: Esta es la lista de imágenes a enviar a la wiki.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
es: Este es el formulario de inicio de sesión de su cuenta en la wiki elegida.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
es: Fecha:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
es: Descripción:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
es: Categorías:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
es: Latitud:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
es: Longitud:

[ctx: @option]
en: Account
es: Cuenta

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
es: Este es el formulario de inicio de sesión de su cuenta de MediaWiki.

[ctx: @option: button]
en: New
es: Nueva

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
es: Añadir una wiki a esta lista

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
es: Estas son opciones para añadir una wiki.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @label]
en: API URL:
es: URL de la API:

[ctx: @action: button]
en: Add
es: Añadir

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
es: Añadir una nueva wiki

[ctx: @label]
en: Login:
es: Inicio de sesión:

[ctx: @label]
en: Password:
es: Contraseña:

[ctx: @action]
en: &Log in
es: &Inicio de sesión

[ctx: @option]
en: Login Information
es: Información de inicio de sesión

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
es: Sesión iniciada:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
es: Sesión iniciada como:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
es: Cambiar cuenta

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
es: Cerrar sesión y cambiar la cuenta usada para transferir

[ctx: @option]
en: Information
es: Información

[ctx: @label]
en: Author:
es: Autor:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
es: Fuente:

[ctx: @label]
en: License:
es: Licencia:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
es: Trabajo propio, Creative Commons Reconocimiento-Compartir Igual 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
es: Trabajo propio, licencia múltiple con CC-BY-SA-3.0 y GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
es: Trabajo propio, licencia múltiple con CC-BY-SA-3.0 y anterior

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
es: Trabajo propio, Creative Commons Reconocimiento-Compartir Igual 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
es: Trabajo propio, Creative Commons Reconocimiento 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
es: Trabajo propio, liberado para dominio público bajo la licencia CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
es: El autor murió hace más de 100 años

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
es: Foto de un trabajo bidimensional cuyo autor falleció hace más de 100 años

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
es: Publicado por primera vez en los Estados Unidos antes de 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
es: Trabajo de una agencia del gobierno de EE. UU.

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
es: Tipo de letra sencillo, palabras individuales o formas geométricas

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
es: Logotipos solo con tipos de letra sencillos, palabras individuales o formas geométricas

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
es: No se ha indicado ninguna licencia (no recomendado para sitios wiki públicos)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
es: Categorías genéricas:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
es: Aquí puede introducir las categorías que se añadirán a todos los archivos.

[ctx: @label]
en: Generic text:
es: Texto genérico:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
es: Aquí puede introducir el texto que se añadirá a todos los archivos debajo de la plantilla de información.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
es: Comentario del envío:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
es: Aquí puede introducir el texto que se usará como comentario de envío. Si se deja en blanco se usará por omisión «Enviado mediante el envío de digiKam».

[ctx: @option]
en: Options
es: Opciones

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
es: Estas son las opciones que se aplicarán antes de enviar las fotos.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
es: Cambiar el tamaño de las fotos antes de enviarlas

[ctx: @label]
en: Maximum size:
es: Tamaño máximo:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
es: Calidad JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
es: Eliminar metadatos del archivo

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
es: Eliminar coordenadas del archivo

[ctx: @item]
en: Items Properties
es: Propiedades de los elementos

[ctx: @item]
en: Upload Settings
es: Opciones de envío

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
es: Exportar a MediaWiki

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
es: Empezar a enviar a MediaWiki

en: MediaWiki export
es: Exportación a MediaWiki

[ctx: @title:window]
en: Login Error
es: Error de inicio de sesión

en: Please check your credentials and try again.
es: Compruebe sus credenciales y vuelva a intentarlo.

en: Upload finished with no errors.
es: El envío ha terminado sin errores.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web OneDrive

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.
    
    See OneDrive web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web OneDrive.
    
    Consulte el sitio web de OneDrive para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Onedrive...
es: Exportar a &Onedrive...

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
es: Exportar a Onedrive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
es: Empezar el envío a Onedrive

[ctx: @info]
en: Onedrive export
es: Exportación a Onedrive

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a OneDrive.
    %1
    ¿Desea continuar?

[ctx: @info]
en: Onedrive call failed:
    %1
es: La llamada a Onedrive ha fallado:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web Pinterest

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.
    
    See Pinterest web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Pinterest.
    
    Consulte el sitio web de Pinterest para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
es: Exportar a &Pinterest...

en: Failed to upload Pin
es: El envío del Pin ha fallado

en: Failed to list boards
es: No ha sido posible listar los tableros

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
es: Exportar a Pinterest

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
es: Empezar a enviar a Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
es: La autenticación ha fallado. Pulse «Continuar» para autenticarse.

en: Pinterest export
es: Exportación a Pinterest

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a Pinterest.
    %1
    ¿Desea continuar?

en: Pinterest call failed:
    %1
es: La llamada a Pinterest ha fallado:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
es: Nombre de usuario:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
es: Contraseña:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web Piwigo

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Piwigo.
    
    Consulte el sitio web de Piwigo para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
es: Exportar a &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
es: Comprobar si %1 ya existe

en: Piwigo URL probably incorrect
es: Es probable que la URL de Piwigo no sea correcta

en: Incorrect username or password specified
es: Se ha indicado un nombre de usuario o una contraseña incorrectos

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
es: Ya no se permiten envíos a Piwigo versión inferior a 2.4

en: Invalid response received from remote Piwigo
es: Se ha recibido una respuesta no válida del Piwigo remoto.

en: Failed to list albums
es: No ha sido posible listar los álbumes

en: Photo '%1' already exists.
es: La foto «%1» ya existe.

en: Photo '%1' already exists in this album.
es: La foto «%1» ya existe en este álbum.

en: Error : Cannot open photo: %1
es: Error: no se puede abrir la foto %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
es: Enviar el trozo %1/%2 de %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
es: Advertencia: no se puede enviar la foto a tamaño completo.

en: Upload the metadata of %1
es: Enviar los metadatos de %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
es: Se ha recibido una respuesta no válida del Piwigo remoto (%1)

en: Visit Piwigo website
es: Visitar el sitio web de Piwigo

en: Remote Albums
es: Álbumes remotos

[ctx: reload album list]
en: Reload
es: Volver a cargar

en: Reload album list
es: Volver a cargar la lista de álbumes

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
es: URL:

en: Change Account
es: Cambiar cuenta

en: Resize photos before uploading
es: Cambiar el tamaño de las fotos antes de enviarlas

en: Maximum width:
es: Anchura máxima:

en: Maximum height:
es: Altura máxima:

en: Resized JPEG quality:
es: Calidad del JPEG cambiado de tamaño:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
es: Exportación a Piwigo

en: Edit Piwigo Data
es: Editar datos de Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
es: El inicio de sesión en el piwigo remoto ha fallado.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
es: 
    ¿Desea comprobar sus preferencias y volver a intentarlo?

en: Album
es: Álbum

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
es: No hay nada para enviar. Seleccione las fotos a enviar.

en: The file %1 is not a supported image or video format
es: El archivo %1 no es un formato de imagen o de vídeo permitido

en: Uploading file %1
es: Enviando archivo %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
es: No se ha podido enviar multimedia al Piwigo remoto.

en: 
    Do you want to continue?
es: 
    ¿Desea continuar?

[ctx: @option]
en: Visibility
es: Visibilidad

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
es: Definir la visibilidad del álbum

[ctx: @label: properties]
en: Public
es: Público

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web Rajce

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.
    
    See Rajce web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Rajce.
    
    Consulte el sitio web de Rajce para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
es: Exportar a &Rajce...

en: Not logged in
es: No ha iniciado sesión

en: Invalid command
es: Orden no válida

en: Invalid login name or password
es: Nombre o contraseña de inicio de sesión no válidos

en: Session expired
es: La sesión ha expirado

en: Unknown album
es: Álbum desconocido

en: Failed to open album
es: No se ha podido abrir el álbum

en: The album name cannot be empty
es: El nombre del álbum no puede estar vacío

en: Failed to create album
es: La creación del álbum ha fallado

en: Album does not exist
es: El álbum no existe

en: File upload failed
es: El envío del archivo ha fallado

en: Unsupported file extension
es: Extensión de archivo no permitida

en: Logging in %v%
es: Iniciando sesión en %v%

en: Logging out %v%
es: Cerrando sesión en %v%

en: Loading albums %v%
es: Enviando álbumes %v%

en: Creating album %v%
es: Creando álbum %v%

en: Opening album %v%
es: Abriendo álbum %v%

en: Closing album %v%
es: Cerrando álbum %v%

en: Adding photos %v%
es: Añadiendo fotos %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
es: Exportar a Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
es: Empezar a enviar a Rajce.net

en: SmugMug New Album
es: Nuevo álbum de SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
es: Estos son los ajustes básicos para el nuevo álbum de SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
es: Título del álbum que se creará (necesario).

en: Description of the album that will be created (optional).
es: Descripción del álbum que se creará (opcional).

en: Album template for the new album (optional).
es: Plantilla de álbum para en nuevo álbum (opcional).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
es: Título:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
es: Descripción:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
es: Plantilla:

en: Security && Privacy
es: Seguridad y privacidad

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
es: Estas son las preferencias de seguridad y privacidad para el nuevo álbum de SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
es: Público

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
es: El álbum público se lista en su página pública de SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
es: Sin listar

en: Require password to access the album (optional).
es: Solicitar contraseña para acceder al álbum (opcional).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
es: Pista a mostrar al usuario cuando se le solicite la contraseña (opcional).

en: Password:
es: Contraseña:

en: Password Hint:
es: Pista de contraseña:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
es: Herramienta para exportar e importar elementos con el servicio web SmugMug

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.
    
    See SmugMug web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar e importar elementos con el servicio web SmugMug.
    
    Consulte el sitio web de SmugMug para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
es: Exportar a &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
es: Importar de &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
es: Iniciando sesión en el servicio SmugMug...

en: Login failed
es: El inicio de sesión ha fallado

en: Invalid user/nick/password
es: Usuario, alias o contraseña no válidos

en: Invalid API key
es: Clave de API no válida

en: Failed to list album template
es: No ha sido posible listar la plantilla del álbum

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
es: Esta es la lista de imágenes a enviar a su cuenta de SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
es: Esto es un enlace que puede pulsar para abrir la página web de SmugMug en un navegador.

en: Account
es: Cuenta

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
es: Esta es la cuenta de SmugMug que se usará para autenticarse.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
es: Anónimo

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
es: Iniciar sesión anónima en el servicio web SmugMug.

en: SmugMug Account
es: Cuenta de SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
es: Iniciar sesión en el servicio web SmugMug usando correo electrónico y contraseña.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
es: Correo electrónico:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
es: Cambiar la cuenta de SmugMug usada para autenticarse

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
es: Este es el álbum de SmugMug que se usará en la transferencia.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
es: Alias de usuario de SmugMug para listar álbumes.

en: Site Password:
es: Contraseña del sitio:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
es: Contraseña del sitio para el alias o usuario de SmugMug indicado.

en: Album Password:
es: Contraseña del álbum:

en: Password for SmugMug album.
es: Contraseña para el álbum de SmugMug.

en: New Album
es: Nuevo álbum

en: Create new SmugMug album
es: Crear nuevo álbum de SmugMug

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
es: Esta es la ubicación en la que se descargarán las imágenes de SmugMug.

en: These are options that will be applied to images before upload.
es: Estas son las opciones que se aplicarán antes de enviar las imágenes.

en: Maximum dimension:
es: Dimensión máxima:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
es: Importar del servicio web SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
es: Empezar la descarga desde el servicio web SmugMug

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
es: Exportar al servicio web SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
es: Empezar el envío al servicio web SmugMug

en: SmugMug call failed: %1
es: Llamada fallida a SmugMug: %1

en: &lt;none&gt;
es: &lt;ninguno&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
es: Se cerrará la sesión de su cuenta. Pulse «Continuar» para autenticarse con otra cuenta.

en: SmugMug Import
es: Importar de SmugMug

en: SmugMug Export
es: Exportar a SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a SmugMug.
    %1
     ¿Desea continuar?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido guardar la foto: %1
    ¿Desea continuar?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido descargar la foto: %1
    ¿Desea continuar?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
es: Herramienta para exportar al servicio web Twitter

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Twitter web-service.
    
    See Twitter web site for details: %1
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos al servicio web Twitter.
    
    Consulte el sitio web de Twitter para más detalles: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
es: Exportar a &Twitter...

en: File too big to upload
es: Archivo demasiado grande para enviar

en: Media format is not supported yet
es: Formato multimedia aún no permitido

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
es: No se ha podido enviar la foto
    Código: %1, nombre: %2, mensaje: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
es: No se ha podido crear el tuit de la foto enviada

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
es: Exportar a Twitter

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
es: Empezar a enviar a Twitter

en: Twitter export
es: Exportación a Twitter

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto a Twitter.
    %1
    ¿Desea continuar?

en: Twitter call failed:
    %1
es: La llamada a Twitter ha fallado:
    %1

en: Cannot open image at %1
es: No se ha podido abrir la imagen en %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
es: La llamada a %1 ha fallado

en: Code: %1. %2
es: Código: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar la foto: %1
    ¿Desea continuar?

[ctx: @title]
en: Unified
es: Unificado

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
es: Herramienta para exportar elementos a servicios web

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.
    
    This is a unified tool, grouping many tools in one.
es: Esta herramienta permite al usuario exportar elementos a diversos servicios web.
    
    Se trata de una herramienta unificada que agrupa varias herramientas en una.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
es: Exportar a servicios Web...

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Autenticación terminada</b></h1></p><p><h3>Cuenta enlazada con éxito</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Autenticación terminada</b></h1></p><p><h3>El enlace de la cuenta ha fallado</h3></p></qt>

en: Preparing files...
es: Preparando archivos...

en: Start transferring process...
es: Iniciar el proceso de transferencia...

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
es: <h3>Esta lista contiene todos los elementos a exportar.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
es: <h3>Esta lista contiene los álbumes del usuario.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
es: %1 - La creación del álbum ha fallado

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido a la herramienta de servicios web</b></h1></p><p>Este asistente le guiará paso a paso para exportar elementos a servicios de alojamiento de datos populares de internet.</p><p>Antes de exportar contenido, podrá ajustar las propiedades de los elementos según las posibilidades del servicio web remoto.</p></qt>

en: &Choose operation:
es: Es&coja operación:

en: Export to web services
es: Exportar a servicios Web

en: Import from web services
es: Importar de servicios web

en: &Choose remote Web Service:
es: Es&coja el servicio web remoto:

en: &Choose account:
es: Es&coja cuenta:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
es: Exportar a servicios Web

en: Welcome to Web Services Tool
es: Bienvenido a la herramienta de servicios Web

en: Authentication dialog
es: Diálogo de autenticación

en: Web Service Settings
es: Preferencias de servicios Web

en: Export by Web Service
es: Exportar mediante servicio Web

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
es: Ha ocurrido un error al importar la imagen RAW con ART.
    Cierre este diálogo para cargar la imagen RAW con la herramienta de importación nativa.

en: ART Raw Conversion
es: Conversión RAW de ART

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
es: Ha ocurrido un error al importar la imagen RAW con DarkTable.
    Cierre este diálogo para cargar la imagen RAW con la herramienta de importación nativa.

en: DarkTable Raw Conversion
es: Conversión RAW de DarkTable

en: Raw Import
es: Importación RAW

en: Post Processing
es: Posprocesamiento

en: Raw Decoding
es: Descodificación RAW

en: Import Raw Using Libraw
es: Importar RAW usando Libraw

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
es: Herramienta para importar imágenes usando el motor Libraw

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
es: <p>Esta herramienta del editor de imágenes importa imágenes RAW usando el motor Libraw como descodificador.</p><p>Es la herramienta de importación RAW <b>nativa</b> incluida en la aplicación principal. No necesita ningún motor externo para funcionar.</p><p>Consulte el sitio web de Libraw para más detalles: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
es: No se puede descodificar la imagen RAW
    «%1»

en: Abort
es: Interrumpir

en: Abort the current Raw image preview.
es: Interrumpir la vista previa de la imagen RAW actual.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
es: Actualizar

en: Generate a Raw image preview using current settings.
es: Generar una vista previa de una imagen RAW usando las preferencias actuales.

en: Brightness:
es: Brillo:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
es: Establezca aquí el ajuste de brillo de la imagen.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
es: Establezca aquí el ajuste de contraste de la imagen.

en: Set here the gamma adjustment of the image
es: Establezca aquí el ajuste de gamma de la imagen

en: Set here the color saturation correction.
es: Establezca aquí el valor de corrección de la saturación de color.

en: Exposure (E.V):
es: Exposición (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
es: Este valor en EV será añadido al valor de compensación de la exposición principal para el ajuste fino de exposición.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
es: Este es el ajuste de la curva de luminosidad de la imagen

en: Reset
es: Reiniciar

en: Reset curve to linear
es: Reajustar la curva a lineal

en: Exposure
es: Exposición

en: Luminosity Curve
es: Curva de luminosidad

en: Info
es: Información

en: Reset all settings to default values.
es: Reiniciar todas las preferencias a sus valores predeterminados.

en: Import
es: Importar

en: Import image to editor using current settings.
es: Importar una imagen al editor usando las preferencias actuales.

en: Use Default
es: Usar predefinido

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
es: Usar las preferencias generales de descodificación RAW para cargar esta imagen en el editor.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
es: Ha ocurrido un error al importar la imagen RAW con RawTherapee.
    Cierre este diálogo para cargar la imagen RAW con la herramienta de importación nativa.

en: RawTherapee Raw Conversion
es: Conversión RAW de RawTherapee

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
es: Ha ocurrido un error al importar la imagen RAW con UFRaw.
    Cierre este diálogo para cargar la imagen RAW con la herramienta de importación nativa.

en: UFRaw Raw Conversion
es: Conversión RAW de UFRaw

en: Trash
es: Papelera

en: Current Timeline Search
es: Búsqueda temporal actual

en: Current Fuzzy Image Search
es: Búsqueda imprecisa de imágenes actual

en: Current Fuzzy Sketch Search
es: Búsqueda imprecisa de esbozos actual

en: Current Map Search
es: Búsqueda de mapas actual

en: Current Search
es: Búsqueda actual

en: Current Duplicates Search
es: Búsqueda de duplicados actual

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
es: <p>El álbum que desea borrar contiene archivos (%1) que no se muestran en digiKam.</p><p>¿Desea continuar?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
es: <p>El álbum que desea borrar no está vacío.</p><p>¿Desea continuar?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
es: Cambiar nombre del álbum (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
es: Cambiar nombre de la raíz del álbum (%1)

en: Enter new album name:
es: Introduzca el nuevo nombre del álbum:

en: Scanning albums
es: Escaneando álbumes

en: Searches
es: Búsquedas

en: The MySQL database directory was not found.
es: No se ha encontrado el directorio de la base de datos de MySQL.

en: The MySQL binary tools was not found.
es: No se han encontrado las herramientas binarias de MySQL.

en: The SQLite core database was not found.
es: No se ha encontrado la base de datos principal de SQLite.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br>%1</p>
es: <p>Si quiere empezar con una configuración nueva y con el asistente de la primera ejecución, borre el archivo:<br>%1</p>

en: An error occurred during the internal server start.<p>Details:
    %1</p>
es: Ha ocurrido un error durante el arranque del servidor interno.<p>Detalles:
    %1</p>

en: Failed to open the database.
es: No se ha podido abrir la base de datos.

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
es: <p>digiKam intentará arrancar ahora, pero <b>no</b> será funcional.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
es: <p>No se ha podido abrir la base de datos.</p><p>No puede usar digiKam sin una base de datos en funcionamiento. digiKam intentará arrancar ahora, pero <b>no</b> será funcional. Compruebe las preferencias de la base de datos en el <b>menú de configuración</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
es: <p>No se ha podido abrir la base de datos. Mensaje de error recibido:</p><p><b>%1</b></p><p>No puede usar digiKam sin una base de datos en funcionamiento. digiKam intentará arrancar, pero <b>no</b> será funcional. Compruebe las preferencias de la base de datos en el <b>menú de configuración</b>.</p>

en: Failed to initialize the database.
es: No se ha podido inicializar la base de datos.

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
es: El conjunto de caracteres de su base de datos ha cambiado desde la última vez que abrió este álbum.
    Conjunto de caracteres antiguo: %1, nuevo conjunto de caracteres: %2
    Si ha cambiado el conjunto de caracteres de su base de datos recientemente, no necesita preocuparse.
    Tenga en cuenta que si ha cambiado a un conjunto de caracteres de la base de datos que no admite alguno de los nombres de archivo de su colección, es posible que no se puedan encontrar dichos archivos en la colección. Si está seguro de que desea continuar, pulse «Sí» para seguir con este álbum. En caso contrario, pulse «No» y corrija el conjunto de caracteres de su base de datos antes de reiniciar digiKam.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br/> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
es: <p>No se ha encontrado la colección </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> en su sistema.<br/> Seleccione la opción más adecuada para manejar la situación:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
es: <p>La colección aún está disponible, pero su identificador ha cambiado.<br/>Esto puede deberse a la restauración de una copia de respaldo, o un cambio en el esquema de particiones o en las preferencias del sistema.<br/>Ahora, la colección está ubicada en:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
es: La colección está ubicada en un dispositivo de almacenamiento que no está siempre conectado. Marque la colección como extraíble.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
es: No hacer nada, resolveré el problema después mediante el diálogo de configuración

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
es: Colección no encontrada

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
es: Carpeta de la base de datos

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
es: <p>Ha escogido la carpeta «%1» como nueva ruta para guardar la base de datos. Ya existe un archivo de base de datos de una versión anterior de digiKam en esta carpeta.</p> <p>¿Desea actualizar el archivo de base de datos antiguo (confirmando que este archivo de base de datos se creó para las imágenes existentes en la carpeta «%2») o ignorar el archivo antiguo y comenzar con una base de datos nueva?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
es: Actualizar base de datos

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
es: Crear nueva base de datos

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
es: Nueva carpeta de base de datos

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
es: <p>Ha escogido la carpeta «%1» como nueva ruta para guardar la base de datos. Ya existe un archivo de base de datos de una versión anterior de digiKam en esta carpeta.</p> <p>¿Desea actualizar el archivo de base de datos antiguo, comenzar con una base de datos nueva o copiar la base de datos actual a esta ubicación para continuar usándola?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
es: Copiar base de datos actual

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
es: <p>Ha escogido la carpeta «%1» como nueva ruta para guardar la base de datos. Ya existe un archivo de base de datos de una versión anterior de digiKam en esta carpeta.</p> <p>¿Desea actualizar el archivo de base de datos antiguo o comenzar con una base de datos nueva?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
es: No se ha podido copiar el archivo de base de datos antiguo («%1») a su nueva ubicación («%2»). Intentando actualizar las bases de datos antiguas.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
es: <p>Ha escogido la carpeta «%1» como nueva ruta para guardar la base de datos.</p><p>¿Desea copiar la base de datos actual a esta ubicación y continuar usándola, o desea empezar con una base de datos nueva?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
es: <p>Ha escogido la carpeta «%1» como el nuevo lugar para guardar la base de datos. Ya existe un archivo de base de datos en esta ubicación.</p> <p>¿Desea usar este archivo existente como la nueva base de datos, o desea eliminarlo y copiar la base de datos actual a esta ubicación?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
es: Usar archivo existente

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
es: No se ha podido crear una copia del archivo de base de datos existente («%1»). Rechazando su reemplazo sin una copia de seguridad, usando el archivo ya existente.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
es: No se ha podido copiar el archivo de base de datos antiguo («%1») a su nueva ubicación («%2»). Arrancando con una base de datos vacía.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
es: <p><b>Compruebe los ajustes de la base de datos en este diálogo.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
es: Nueva base de datos

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
es: La ubicación de la colección no es válida o no está disponible.

en: No album for collection location: Internal error
es: Ningún álbum en la ubicación de la colección: error interno

en: No parent found for album.
es: No se ha encontrado el álbum padre.

en: Album name cannot be empty.
es: El nombre del álbum no puede estar vacío.

en: Album name cannot contain '/'.
es: El nombre del álbum no puede contener «/».

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
es: createPAlbum no acepta el álbum raíz como padre.

en: An existing album has the same name.
es: Ya existe un álbum con ese mismo nombre.

en: Failed to create directory '%1'
es: La creación del directorio «%1» ha fallado

en: Failed to add album to database
es: No ha sido posible añadir el álbum a la base de datos

en: No such album
es: Álbum no existente

en: Cannot rename root album
es: No se puede cambiar el nombre del álbum raíz

en: Cannot rename album root album
es: No se puede cambiar el nombre del álbum raíz del álbum

en: Album name cannot contain '/'
es: El nombre del álbum no puede contener «/»

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
es: Ya existe otro álbum con ese mismo nombre
    Elija otro nombre.

en: Failed to rename Album
es: El cambio de nombre del álbum ha fallado

en: Cannot edit root album
es: No se puede modificar el álbum raíz

en: No parent found for tag
es: No se ha encontrado el padre de la etiqueta

en: Tag name cannot be empty
es: El nombre de la etiqueta no puede estar vacío

en: Tag name cannot contain '/'
es: El nombre de la etiqueta no puede contener «/»

en: Tag name already exists
es: El nombre de etiqueta ya existe

en: Failed to add tag to database
es: No ha sido posible añadir etiqueta a la base de datos

en: Cannot delete root tag
es: No se puede borrar la etiqueta raíz

en: Cannot delete required face tag
es: No se puede borrar la etiqueta de cara indicada

en: Cannot edit root tag
es: No se puede editar la etiqueta raíz

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
es: Ya existe otro álbum con ese mismo nombre.
    Elija otro nombre.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
es: Intento de mover TAlbum a ninguna parte

en: Cannot move root tag
es: No se puede mover la etiqueta raíz

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
es: Ya existe otro álbum con ese mismo nombre.
    ¿Desea fusionar las etiquetas?

en: Cannot merge root tag
es: No se puede fusionar la etiqueta raíz

en: Cannot merge required face tag
es: No se puede fusionar la etiqueta de cara indicada

en: Only a tag without children can be merged!
es: Solo se pueden fusionar etiquetas sin hijas

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
es: ¿Desea fusionar la etiqueta «%1» en la etiqueta «%2»?

en: Don't ask again at this session
es: No volver a preguntar en esta sesión

en: No such tag
es: Etiqueta no existente

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
es: Esta operación puede tardar bastante tiempo en segundo plano.
    ¿Desea escribir los metadatos de %1 archivos ahora?

en: Context menu
es: Menú de contexto

en: Empty Trash
es: Vaciar la papelera

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
es: Puntuación:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
es: Sin puntuación

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
es: Colores:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
es: Sin color

[ctx: @info: color label name]
en: Red
es: Rojo

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
es: Naranja

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
es: Amarillo

[ctx: @info: color label name]
en: Green
es: Verde

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
es: Azul

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
es: Gris

[ctx: @info: color label name]
en: Black
es: Negro

[ctx: @info: color label name]
en: White
es: Blanco

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
es: Escogidas:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
es: No escoger

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
es: Rechazada

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
es: Pendiente

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
es: Aceptada

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
es: Emblemas exportados

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
es: Emblemas del álbum

en: Expand Selected Nodes
es: Expandir nodos seleccionados

en: Expand all Albums
es: Expandir todos los álbumes

en: Collapse Selected Recursively
es: Contraer seleccionados recursivamente

en: Collapse all Albums
es: Contraer todos los álbumes

en: Find Duplicates...
es: Buscar duplicados...

en: Scan for Faces
es: Escanear caras

en: Repair hidden Items
es: Reparar elementos ocultos

en: Refresh
es: Refrescar

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
es: Escanear caras

en: Should sub-albums be scanned too?
es: ¿Se deben explorar también los subálbumes?

[ctx: @title]
en: Labels
es: Emblemas

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
es: Sin puntuación

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
es: Escoger

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
es: No escoger

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
es: Elemento rechazado

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
es: Elemento pendiente

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
es: Elemento aceptado

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
es: Sin color

[ctx: @item: color tree]
en: Red
es: Rojo

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
es: Naranja

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
es: Amarillo

[ctx: @item: color tree]
en: Green
es: Verde

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
es: Azul

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
es: Gris

[ctx: @item: color tree]
en: Black
es: Negro

[ctx: @item: color tree]
en: White
es: Blanco

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
es: Nuevo álbum

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
es: Editar álbum

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
es: «%1»
    Propiedades del álbum

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
es: &Título:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
es: Defina aquí el título del nuevo álbum

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
es: Ca&tegoría:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
es: H&ijo de:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
es: Le&yenda:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
es: Introduzca aquí el pie de foto del álbum...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
es: &Fecha del álbum:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
es: &Más antigua

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
es: Use este botón para seleccionar la fecha de la imagen más antigua del álbum.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
es: &Promedio

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
es: Use este botón para calcular la fecha media de las imágenes del álbum.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
es: Más reciente

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
es: Use este botón para seleccionar la fecha de la imagen más reciente del álbum.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
es: Nuevo álbum

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
es: Álbum seleccionado (predeterminado)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
es: Raíz de la colección actual

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
es: Álbum sin clasificar

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
es: Crear un nuevo álbum en
    «%1»

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
es: No ha sido posible calcular la media

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
es: No ha sido posible calcular la fecha media de este álbum.

en: No Album Selected
es: Ningún álbum seleccionado

en: No Tag Selected
es: Ninguna etiqueta seleccionada

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
es[0]: 1 etiqueta seleccionada
es[1]: %1 etiquetas seleccionadas

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
es[0]: 1 álbum seleccionado
es[1]: %1 álbumes seleccionados

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
es[0]: 1 etiqueta excluida
es[1]: %1 etiquetas seleccionadas

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
es[0]: 1 álbum excluido
es[1]: %1 álbumes seleccionados

[ctx: @title:window]
en: Select Album
es: Seleccionar álbum

[ctx: @title]
en: Albums (All)
es: Álbumes (todos)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
es: Etiquetas (0)

[ctx: @option]
en: All albums
es: Todos los álbumes

[ctx: @option]
en: Recursive
es: Recursiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Recursive selection.
es: Selección recursiva.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
es: Seleccione todos los álbumes que se deben procesar.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
es: Ningún álbum seleccionado

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
es: Reiniciar los álbumes seleccionados

[ctx: @option]
en: All tags
es: Todas las etiquetas

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
es: Seleccione todas las etiquetas que se deben procesar.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
es: Ninguna etiqueta seleccionada

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
es: Restablecer etiquetas seleccionadas

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
es: Álbumes (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
es: Etiquetas (todas)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
es: Etiquetas (%1)

en: Create New Album
es: Crear un nuevo álbum

en: &New Album
es: &Nuevo álbum

en: Create new album
es: Crear un nuevo álbum

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
es: Lo sentimos, digiKam no admite las URL remotas como colecciones.

en: The selected folder does not exist or is not readable
es: La carpeta seleccionada no existe o no es legible

en: There is already a collection containing the folder "%1"
es: Ya existe una colección que contiene la carpeta «%1»

en: The storage media can be uniquely identified.
es: El medio de almacenamiento puede identificarse de forma única.

en: The collection is located on your harddisk
es: La colección se encuentra en su disco duro

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
es: Este CD/DVD se identifica mediante la etiqueta que usted le ha asignado desde la aplicación de grabación de CD, pero ya hay otra entrada con la misma etiqueta, por lo que se distinguirán mediante los archivos de su directorio raíz, así que no añada archivos al CD o no se reconocerá. En el futuro, intente asignar una etiqueta única a sus CD y DVD si pretende usarlos con digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
es: Este CD/DVD se identificará mediante la etiqueta («%1») que usted le haya asignado desde la aplicación de grabación. Si en el futuro crea más CD para su uso con digiKam, recuerde asignarles otra etiqueta única.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
es: Este medio de almacenamiento extraíble se identificará mediante su etiqueta («%1»)

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
es: Esta entrada solo será identificada por la ruta en su sistema («%1»). No existen otros medios de identificación disponibles (UUID, etiqueta).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
es: No es posible identificar el medio de almacenamiento de esta ruta en su sistema. Se añadirá usando la ruta del archivo como único identificador. Esto funcionará bien para su disco duro local.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
es: Debe montar localmente su partición de Samba. Lo sentimos, digiKam no admite de momento las URL smb://.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
es: Su almacenamiento de red debe estar configurado para estar accesible como archivos y carpetas en el sistema operativo. digiKam no admite URL remotas.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
es: Ya existe una colección para un disco en red con la misma ruta.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
es: El disco de red se identificará por la ruta que seleccionó. Si esta está en blanco, el disco se considerará no disponible.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
es: Carpeta «%1» del volumen con el ID «%2»

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
es: Carpeta «%1» del volumen con la etiqueta «%2»

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
es: Directorio compartido montado en «%1»

en: Error opening database backend.
    %1
es: Ha ocurrido un error a abrir el motor de la base de datos.
    %1

en: Error while opening the source database.
es: Ha ocurrido un error al acceder a la base de datos de origen.

en: Error while opening the target database.
es: Ha ocurrido un error al acceder a la base de datos de destino.

en: Error while preparing the target database.
es: Ha ocurrido un error al preparar la base de datos de destino.

en: Error while scrubbing the target database.
es: Ha ocurrido un error al corregir la base de datos de destino.

en: Create Schema...
es: Crear esquema...

en: Error while creating the database schema.
es: Ha ocurrido un error al crear el esquema de la base de datos.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
es: Ha ocurrido un error al convertir la base de datos.
     Detalles: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
es: No tiene suficientes privilegios en la base de datos.
    No tiene asignados los privilegios siguientes:
    %1
    Compruebe sus privilegios en la base de datos y reinicie digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
es: La base de datos no es válida: la preferencia «DBVersion» no existe. No se puede verificar la versión del esquema de base de datos actual. Intente iniciar con una base de datos vacía.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
es: Se ha usado la base de datos con una versión más reciente de digiKam y su esquema se ha actualizado a una versión incompatible con esta. (Esto significa que esta versión de digiKam es demasiado antigua o que el formato de la base de datos es demasiado nuevo). Use la versión más reciente de digiKam.

en: Failed to create tables in database.
es: No ha sido posible crear las tablas en la base de datos.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
es: No se ha podido abrir una transacción en el archivo de base de datos «%1». Esto no es normal. Compruebe que tiene acceso al archivo y que ningún otro proceso lo ha bloqueado. Si el problema persiste, puede obtener ayuda en la lista de correo de los desarrolladores de digikam (consulte www.digikam.org/support). También puede echar un vistazo a la salida por consola de digiKam.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
es: El proceso de actualización del esquema de la versión 4 a la 6 ha fallado, debido a un error inesperado. Puede intentar descartar su base de datos antigua y comenzar con una nueva. (En este caso, mueva los archivos de la base de datos «%1» y «%2» del directorio «%3»). Probablemente querrá comunicar este error a la lista de correo de los desarrolladores de digikam (consulte www.digikam.org/support). Del mismo modo, compruebe lo que muestra digiKam en la consola.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
es: No se ha podido actualizar el esquema de base de datos desde la versión %1 a la versión %2.
    Podría deberse a que falte actualizar la base de datos a la versión actual del servidor. Vuelva a iniciar digiKam para realizar una actualización necesaria de la base de datos.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
es: No se ha podido actualizar el esquema de base de datos desde la versión %1 a la versión %2.
    Lea los mensajes de error escritos en la consola e informe del error en bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
es: No se encontró la acción de actualizar la base de datos. Asegúrese de que se ha instalado la versión correcta del archivo dbconfig.xml en la ubicación correcta.

en: Updated schema to version %1.
es: Actualizado el esquema a la versión %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
es: No se ha podido copiar el archivo de la antigua base de datos («%1») a su nueva ubicación («%2»). Mensaje de error: «%3». Asegúrese de que puede copiar el archivo o bórrelo.

en: Copied database file
es: Archivo de la base de datos copiado

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
es: Se ha copiado el archivo de la antigua base de datos («%1») a su nueva ubicación («%2») pero no se puede abrir. Borre ambos archivos y vuelva a intentarlo, arrancando con una base de datos vacía.

en: Opened new database file
es: Nuevo archivo de base de datos abierto

en: Prepared table creation
es: Creación de tablas preparada

en: Created tables
es: Tablas creadas

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
es: No se encontró ninguna ruta de la biblioteca de álbumes en el archivo de configuración. Se desiste con el proceso de actualización del esquema. Experimente con una base de datos vacía o repare su configuración.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
es: Ha ocurrido un error al asociar su «albumLibraryPath» («%1») con un volumen de almacenamiento de su sistema. Este problema puede indicar que hay un error con su instalación. Si está trabajando en Linux, verifique que HAL está instalado y ejecutándose. En cualquier caso, podrá obtener consejos en la lista de correo de los desarrolladores de digikam (consulte www.digikam.org/support). El proceso de actualización de la base de datos será interrumpido para no crear una base de datos nueva basada en datos falsos de una instalación errónea.

en: Configured one album root
es: Un álbum raíz configurado

en: Imported albums
es: Álbumes importados

en: Imported images information
es: Información de las imágenes importada

en: Last Search (0.9)
es: Última búsqueda (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
es: Inicializado e importado un filtro de sufijos de archivos

en: Did the initial full scan
es: Escaneo inicial completado

en: Imported creation dates
es: Fechas de creación importadas

en: Imported comments
es: Comentarios importados

en: Imported ratings
es: Puntuaciones importadas

en: Dropped v3 tables
es: Se retiraron las tablas de la v3

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
es: El controlador «SQLITE» para las bases de datos Sqlite3 no está disponible.
    digiKam depende de los controladores proporcionados por el módulo Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
es: El controlador «MYSQL» para las bases de datos MySQL no está disponible.
    digiKam depende de los controladores proporcionados por el módulo Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
es: No se ha podido abrir el archivo de configuración <b>%1</b>. Este archivo se instala con digikam y es absolutamente necesario para ejecutar digiKam. Por favor, compruebe su instalación.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
es: No se puede abrir el archivo de configuración <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
es: El código XML del archivo de configuración <b>%1</b> no es válido y no se puede leer.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
es: El código XML del archivo de configuración <b>%1</b> no contiene el elemento <icode>%2</icode>, que es necesario.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
es: El código XML del archivo de configuración <b>%1</b> no contiene el elemento <b>%2</b>, que es necesario.

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
es: Se ha encontrado una versión antigua del archivo de configuración <b>%1</b>. Asegúrese de que esté instalada la versión correspondiente a la versión actual de digiKam.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
es: Ha ocurrido un error al abrir la base de datos.
    digiKam intentará reconectarse automáticamente a la base de datos.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
es: <p><b>Ha ocurrido un error en la base de datos.</b></p>Detalles:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
es: Imágenes fuente

[ctx: @title]
en: Image History
es: Historia de la imagen

[ctx: @title]
en: Derived Images
es: Imágenes derivadas

[ctx: @title]
en: Related Images
es: Imágenes relacionadas

[ctx: @title]
en: Identical Images
es: Imágenes idénticas

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
es: Pasos intermedios

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
es: %1
    (Imagen original)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
es: %1
    (Imagen inicial)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
es: Archivo de imagen RAW (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
es[0]: %1 cara
es[1]: %1 caras

[ctx: @item: filter model]
en: No face
es: Ninguna cara

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
es: Confirmada

en: No image selected
es: Ninguna imagen seleccionada

en: This is the original image
es: Esta es la imagen original

en: Database type is not supported.
es: Tipo de base de datos no permitido.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
es: No se ha indicado ninguna ruta a la orden de actualización de mysql en el archivo de configuración.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
es: No se ha indicado ninguna ruta a la orden del servidor mysql en el archivo de configuración.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
es: No se ha indicado ninguna ruta a la orden para administrar mysql en el archivo de configuración.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
es: No se ha indicado ninguna ruta a la orden para inicializar mysql en el archivo de configuración.

en: Cannot create directory %1
es: No se puede crear el directorio %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
es: No se ha podido crear el archivo de configuración del servidor MySQL.<p>Esto significa que el archivo de configuración por omisión</p><p>%1</p><p>no se puede leer o que el archivo destino</p><p>%2</p><p>no permite escribir en él.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
es: No se ha podido encontrar la configuración por omisión del servidor MySQL (mysql-global.conf).

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
es: La base de datos MySQL interna se está inicializando. Espere un momento...

en: Could not start database initializer.
es: No se ha podido lanzar el inicializador de la base de datos.

en: Could not start database server.
es: No se ha podido iniciar el servidor de base de datos.

en: Invalid database object during database server startup
es: Objeto de base de datos no válido durante el inicio del servidor de bases de datos

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
es: El proceso de la base de datos ha terminado de forma no esperada durante la conexión inicial.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
es: No se ha podido conectar a la base de datos tras intentarlo durante 60 segundos.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
es: Ha fallado la creación de la base de datos<p>Error de la consulta: %1</p><p>Error de la base de datos: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
es: Se está realizando una actualización de la base de datos MySQL. Espere un momento...

en: Could not upgrade database.
es: No se ha podido actualizar la base de datos.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
es: %1<p>Ejecutable: %2</p><p>Argumentos: %3</p><p>Error del proceso: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
es: La base de datos no es válida: la preferencia «DBSimilarityVersion» no existe. No se puede verificar la versión del esquema de base de datos actual. Intente iniciar con una base de datos vacía.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
es: Se ha usado la base de datos con una versión más reciente de digiKam y su esquema se ha actualizado a una versión incompatible con esta (lo que significa que la de digiKam es demasiado antigua o que el formato de la base de datos es demasiado nuevo). Use la versión más reciente de digiKam.

[ctx: People on your photos]
en: People
es: Personas

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
es: Sin confirmar

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
es: Ignorada

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
es: La base de datos no es válida: la preferencia «DBThumbnailsVersion» no existe. No se puede verificar la versión del esquema de base de datos actual. Intente arrancar con una base de datos vacía.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
es: Conflicto de archivo

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
es: Ya existen archivos o carpetas con el mismo nombre en la carpeta de destino.
    
    ¿Qué acción se debe aplicar en caso de un conflicto de archivo?
    
    Las opciones disponibles son:
     * Cambiar nombre automáticamente: se cambia el nombre de los archivos con conflictos.
     * Sobrescribir automáticamente: se sobrescriben los archivos con conflictos.
     * Omitir automáticamente: se omiten los archivos con conflictos.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
es: Cambiar de nombre automáticamente

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
es: Sobrescribir automáticamente

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
es: Omitir automáticamente

en: Copy Album
es: Copiar álbum

en: Copy Images
es: Copiar imágenes

en: Copy Files
es: Copiar archivos

en: Move Album
es: Mover álbum

en: Move Images
es: Mover imágenes

en: Move Files
es: Mover archivos

en: Restore Trash
es: Restaurar la papelera

[ctx: @info]
en: Initializing database...
es: Inicializando la base de datos...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
es: Explorando las colecciones. Espere un momento...

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
es: Muestra el avance del escaneo. Durante el escaneo, todos los archivos del disco se registran en una base de datos. Nota: este diálogo puede aparecer automáticamente si no se ha completado una exploración de las colecciones con anterioridad.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
es: Escaneando la colección

en: Preparing collection scan...
es: Preparando escaneo de las colecciones...

en: Scanning for removed albums...
es: Escaneo de álbumes borrados...

en: Scanning images in individual albums...
es: Escaneo de imágenes por álbumes individuales...

en: Migrate ->
es: Migrar ->

en: Cancel
es: Cancelar

en: Progress Information
es: Información del progreso

en: Step Progress
es: Progreso del paso

en: Overall Progress
es: Progreso global

en: Database type or location must be different!
es: El tipo o la ubicación de la base de datos deben ser diferentes.

en: Internal server can only be used once!
es: El servidor interno solo se puede usar una vez.

en: Internal server is not used and is not active!
es: No se usa el servidor interno, ni está activo.

en: Database copied successfully.
es: Base de datos copiada con éxito.

en: Database conversion canceled.
es: Conversión de la base de datos cancelada.

en: Step Progress (%1)
es: Progreso del paso (%1)

en: Database Configuration
es: Configuración de la base de datos

en: Mysql Internal
es: Mysql interno

en: MySQL Server
es: Servidor MySQL

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
es: <p>Seleccione aquí el tipo de motor de base de datos.</p><p>El motor <b>SQlite</b> es para almacenar bases de datos locales con un tamaño de colección pequeño o mediano. Es motor predeterminado y recomendado para colecciones con menos de 100.000 elementos.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
es: <p>El motor <b>MySQL interno</b> es para almacenar bases de datos locales con un tamaño grande de la colección. Este motor está recomendado para colecciones locales con más de 100.000 elementos.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
es: <p>El motor <b>Servidor MySQL</b> es una solución más robusta, especialmente para almacenar bases de datos remotas y compartidas. También es más eficiente para manejar colecciones de tamaño enorme, con más de 100.000 elementos.</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
es: <p>Defina aquí la ubicación del sistema donde se guardarán los archivos de las bases de datos. Existen cuatro bases de datos: una para las propiedades de todas las colecciones, otra para guardar miniaturas comprimidas, otra para guardar los metadatos de reconocimiento facial y otra para guardar huellas digitales de similitud.<br/>Se necesita permiso de escritura para poder editar las propiedades de las imágenes.</p><p>Las bases de datos son los motores principales de digiKam. Debería usar un lugar situado en un dispositivo rápido (como un disco SSD o NVMe) con suficiente espacio libre, especialmente para la base de datos de miniaturas.</p><p>Nota: aquí no puede usar un sistema de archivos remoto, como NFS. Por motivos de rendimiento, tampoco se recomienda que use un medio de almacenamiento en red.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
es: Activar el modo WAL para las bases de datos

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
es: El modo WAL (registro de escritura anticipada) es significativamente más rápido en la mayoría de escenarios de los sistemas compatibles.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
es: El registro de escritura anticipada es un modo de utilizar un diario anticipado que registra las transacciones que se han confirmado pero que aún no se han aplicado a las bases de datos. Usa un archivo auxiliar con diario que contiene estructuras para la recuperación de transacciones durante un bloqueo. Los cambios se escriben primero en el registro, antes de que se escriban en la base de datos. Esto hace que las peticiones a bases de datos sean atómicas y robustas en casos de uso extensos y críticos.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
es: <p>Aquí puede configurar dónde se pueden encontrar las herramientas binarias de MySQL. digiKam tratará de encontrarlas automáticamente si están instaladas en su equipo.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
es: Binarios de MySQL

en: Host Name:
es: Nombre del equipo:

en: Set the host computer name
es: Definir el nombre del servidor

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
es: Este es el nombre del equipo donde se ejecuta el servidor MySQL.
    Puede ser «localhost» para un servidor local o el nombre de un equipo
    de la red (o su dirección IP) en el caso de un equipo remoto.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Connect options:</a>
es: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Opciones de conexión:</a>

en: Set the database connection options
es: Definir las opciones de conexión a la base de datos

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
es: Definir las opciones de conexión al servidor MySQL.
    Solo para usuarios avanzados.

en: User:
es: Usuario:

en: Set the database account name
es: Definir el nombre de la cuenta en la base de datos

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
es: Definir el nombre de la cuenta del servidor MySQL
    que usa digiKam para conectar con el servidor.
    Esta cuenta debe estar disponible en el servidor MySQL
    remoto cuando se haya creado la base de datos.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
es: Definir la contraseña de la cuenta del servidor MySQL
    que usa digiKam para conectar con el servidor.
    Puede dejar este campo en blanco para usar una cuenta definida sin contraseña.

en: Host Port:
es: Puerto del servidor:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
es: Definir el puerto de la máquina servidor.
    Normalmente, los servidores MySQL usan el número de puerto 3306 por omisión.

en: Check Connection
es: Comprobar la conexión

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
es: Ejecutar una conexión básica de base de datos para comprobar si las preferencias actuales del servidor MySQL son apropiadas.

en: Core Db Name:
es: Nombre de la base de datos principal:

en: Set the core database name
es: Defina el nombre de la base de datos principal

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
es: La base de datos principal es el contenedor más importante que usa
    digiKam para guardar álbumes, elementos y metadatos de búsqueda.

en: Thumbs Db Name:
es: Nombre de la base de datos de miniaturas:

en: Set the thumbnails database name or folder
es: Definir el nombre o la carpeta de la base de datos de miniaturas

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
es: digiKam usa la base de datos de miniaturas para albergar
    miniaturas de imágenes con imágenes de compresión de ondículas.
    Esto puede puede consumir gran cantidad de espacio rápidamente,
    sobre todo si tiene grandes colecciones de imágenes.
    Escoja una carpeta local para usar una base de datos SQLite.

en: Face Db Name:
es: Nombre de la base de datos de caras:

en: Set the face database name
es: Definir el nombre de la base de datos de caras

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
es: digiKam usa la base de datos de caras para albergar histogramas
    de imágenes destinadas al proceso de reconocimiento de caras.
    Esto puede puede consumir gran cantidad de espacio rápidamente,
    sobre todo si tiene muchas imágenes con caras de personas detectadas y etiquetadas.

en: Similarity Db Name:
es: Nombre de la base de datos de similitud:

en: Set the similarity database name
es: Defina el nombre de la base de datos de similitud

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
es: La base de datos de similitud se usa en digiKam para albergar
    datos de la matriz de Haar de las imágenes para buscar por similitud.

en: Default Settings
es: Preferencias por omisión

en: Reset database names settings to common default values.
es: Reiniciar las preferencias de nombres de bases de datos a los valores normales por omisión.

en: Remote Server Settings
es: Preferencias del servidor remoto

en: Database Server Instructions
es: Instrucciones del servidor de base de datos

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br/>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
es: <p>digiKam espera que se ya se hubiera creado la base de datos con una cuenta de usuario dedicada. Dicho usuario, llamado <i>digikam</i>, debe tener acceso completo a la base de datos.<br/>Si todavía no ha configurado la base de datos, puede usar las siguientes órdenes de SQL (tras sustituir la <b><i>contraseña</i></b> con la correcta).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
es: <p>Nota: con un servidor Linux, puede inicializar una base de datos con las siguientes órdenes:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Introduzca código SQL en la petición MySQL para iniciar las bases de datos de digiKam con los privilegios adecuados (ver más atrás)</p><p>...</p><p>quit</p><p>Nota: Si tiene problemas con un servidor MySQL en un sistema Linux con Ubuntu, use la orden de adición en el punto de entrada de mysql para poder crear disparadores de MySQL.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>Nota: Si posee una colección de fotos muy grande, debería iniciar el servidor MySQL con mysql --max_allowed_packet=128M, o bien cambiando las preferencias en uno de los archivos my.ini o ~/.my.cnf.</p>

en: Requirements
es: Requisitos

en: Database Server Technical Details
es: Detalles técnicos del servidor de base de datos

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
es: <p>Use esta vista de configuración para definir toda la información para conectarse a un <a href="https://es.wikipedia.org/wiki/MySQL">servidor de bases de datos Mysql</a> (o <a href="https://es.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) remoto mediante una red. Como con el servidor interno Sqlite o MySQL, se guardarán tres bases de datos en el servidor remoto: una para las propiedades de todas las colecciones, otra para guardar las miniaturas comprimidas y otra para guardar los metadatos del reconocimiento de caras.</p><p>Al contrario del servidor interno Sqlite o MySQL, puede personalizar los nombres de las bases de datos para simplificar sus copias de seguridad.</p><p>Las bases de datos son los motores centrales de digiKam. Para prevenir problemas de rendimiento, procure usar un enlace de red rápido entre los equipos cliente y servidor. También se recomienda que los archivos de las bases de datos residan en hardware rápido (como unidades <a href="https://es.wikipedia.org/wiki/Unidad_de_estado_s%C3%B3lido">SSD</a>) con suficiente espacio libre, especialmente para la base de datos de miniaturas, incluso si los datos están comprimidos usando el formato de imagen de ondículas <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>El administrador debe crear previamente las bases de datos en el servidor remoto. Consulte la pestaña <b>Requisitos</b> para más detalles.</p>

en: Documentation
es: Documentación

en: Thumbs Db Folder:
es: Carpeta de la base de datos de miniaturas:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
es: Prueba de conexión a la base de datos

en: Database connection test successful.
es: Prueba de conexión a la base de datos con éxito.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
es: Prueba de conexión a la base de datos no ha tenido éxito. <p>El error es: %1</p>

en: The server hostname is empty
es: El nombre del servidor está vacío

en: The server user name is empty
es: El nombre del usuario del servidor está vacío

en: The core database name is empty
es: El nombre de la base de datos principal está vacío

en: The thumbnails database name is empty
es: El nombre de la base de datos de miniaturas está vacío

en: The face database name is empty
es: El nombre de la base de datos de caras está vacío

en: The similarity database name is empty
es: El nombre de la base de datos de similitud está vacío

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
es: Esta ruta se ha indicado como opción en la línea de órdenes (--database-directory).

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
es: Configuración de la base de datos

en: The database names configuration is not valid. Error is <br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
es: La configuración de los nombres de las bases de datos no es válida. El error es <br/><p>%1</p><br/>Compruebe la configuración.

en: Testing database connection has failed with error<br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
es: La prueba de conexión con la base de datos ha fallado con el error<br/><p>%1</p><br/>Compruebe la configuración.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
es: Debe seleccionar una carpeta, que digiKam usará para guardar información y metadatos en un archivo de base de datos.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
es: ¿Crear la carpeta de la base de datos?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
es: <p>La carpeta para poner su base de datos no existe: </p><p><b>%1</b></p>¿Desea que la cree digiKam?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
es: La creación de la carpeta de la base de datos ha fallado

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
es: <p>digiKam no ha podido crear la carpeta para guardar su base de datos.
    Seleccione una ubicación diferente.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
es: Sin acceso de escritura a la base de datos

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
es: <p>digiKam no tiene acceso de escritura a la carpeta donde poner la base de datos.<br/>Seleccione una ubicación diferente.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
es: Estadísticas de la base de datos

en: Format
es: Formato

en: Count
es: Cantidad

en: Videos
es: Vídeos

en: Total Items
es: Total de elementos

en: Database backend
es: Motor de la base de datos

en: Database Path
es: Ruta de la base de datos

en: Database internal server
es: Servidor interno de la base de datos

[ctx: @info: database server]
en: Yes
es: Sí

en: Database internal server Path
es: Ruta del servidor interno de la base de datos

en: Host Name
es: Nombre del equipo

en: Host Port
es: Puerto del servidor

en: User account
es: Cuenta del usuario

en: Connect options
es: Opciones de la conexión

en: Core Db name
es: Nombre de la base de datos principal

en: Thumbs Db name
es: Nombre de la base de datos de miniaturas

en: Face Db name
es: Nombre de la base de datos de caras

en: Database locale
es: Configuración regional de la base de datos

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
es: Este archivo binario se usa para gestionar una instancia dedicada del servidor MariaDB.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
es: Este archivo binario se usa para inicializar los archivos de datos MariaDB de la base de datos.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
es: Este archivo binario se usa para iniciar una instancia dedicada del servidor MariaDB.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
es: Este archivo binario se usa para actualizar la base de datos a la versión actual del servidor.

en: Thumb
es: Miniatura

en: List of items that are about to be deleted.
es: Lista de elementos que se van a borrar.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
es: Esta es la lista de elementos que se van a borrar.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
es: Si marcado, los archivos se eliminarán permanentemente en vez de moverlos a la papelera.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
es: <p>Si se marca la casilla, los elementos <b>se eliminarán permanentemente</b> en vez de moverlos a la papelera.</p><p><em>Use esta opción con precaución</em>: la mayoría de los sistemas de archivos no son capaces de revertir el borrado.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
es: &Borrar los elementos en vez de moverlos a la papelera

en: Do not &ask again
es: No volver &a preguntar

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
es: Si está marcado, no se mostrará más este diálogo y los elementos serán borrados directamente.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
es: Si está marcado, no se mostrará más este diálogo y los elementos serán borrados directamente.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
es: Si está marcado, no se mostrará más este diálogo y los archivos se moverán directamente a la papelera.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
es: Si está marcado, no se mostrará más este diálogo y los archivos se moverán directamente a la papelera.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
es: Estos elementos serán <b>borrados permanentemente</b> de su disco duro.

en: These items will be moved to Trash.
es: Estos elementos se moverán a la papelera.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
es[0]: <b>1</b> elemento seleccionado.
es[1]: <b>%1</b> elementos seleccionados.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
es: Estos álbumes serán <b>borrados permanentemente</b> de su disco duro.

en: These albums will be moved to Trash.
es: Estos álbumes se moverán a la papelera.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
es[0]: <b>1</b> álbum seleccionado.
es[1]: <b>%1</b> álbumes seleccionados.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
es: <p>Estos álbumes serán <b>borrados permanentemente</b> de su disco duro.</p><p>Note que <b>todos los sub-álbumes</b> están incluidos en esta lista y también serán borrados de forma permanente.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
es: <p>Estos álbumes se moverán a la papelera.</p><p>Note que <b>todos los sub-álbumes</b> están incluidos en esta lista y también serán movidos a la papelera.</p>

en: &Move to Trash
es: &Mover a la papelera

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
es: A punto de borrar los elementos seleccionados

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
es: A punto de borrar los álbumes seleccionados

en: Do not show this message again
es: No mostrar este mensaje de nuevo

en: Continue
es: Continuar

en: Do not ask again
es: No volver a preguntar

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
es: Configuración para guardar el archivo de la imagen

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
es: Información del perfil de color - %1

en: Select an Item
es: Seleccionar un elemento

en: Select Items
es: Seleccionar elementos

en: <i>Preview:</i>
es: <i>Vista previa:</i>

en: <i>Make:</i>
es: <i>Marca:</i>

en: <i>Model:</i>
es: <i>Modelo:</i>

en: <i>Created:</i>
es: <i>Creado:</i>

en: <i>Aperture:</i>
es: <i>Apertura:</i>

en: <i>Exposure:</i>
es: <i>Exposición:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
es: <i>Sensibilidad:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
es: <i>Proporciones:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
es: <i>TasaBitAudio:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
es: <i>TipoCanalAudio:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
es: <i>CódecAudio:</i>

en: <i>Duration:</i>
es: <i>Duración:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
es: <i>Imágenes por segundo:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
es: <i>CódecVídeo:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
es: Información de bibliotecas y componentes

en: Copy to Clipboard
es: Copiar al portapapeles

en: <font size="5">%1</font><br/><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
es: <font size="5">%1</font><br/><b>Versión %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

en: Items List
es: Lista de elementos

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
es: Sí

[ctx: @title]
en: Features
es: Funcionalidades

[ctx: @title]
en: Libraries
es: Bibliotecas

[ctx: @info: version]
en: Unknown
es: Desconocida

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
es: Desconocida

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
es: Manifiestos

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
es: Configuración de OpenCV

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
es: Sí

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
es: Lista de cámaras RAW permitidas

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list
es[0]: Usando la versión %2 de la LibRaw<br/>%1 modelo en la lista
es[1]: Usando la versión %2 de la LibRaw<br/>%1 modelos en la lista

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list (found: %3)
es[0]: Usando la versión %2 de LibRaw<br/>1 modelo en la lista (encontrados: %3)
es[1]: Usando la versión %2 de LibRaw<br/>%1 modelos en la lista (encontrados: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
es: Lista del hardware detectado

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
es: %1 usa la infraestructura Solid versión %2
    para detectar y gestionar los dispositivos de su equipo.
    Pulse «Refrescar» para actualizar la lista si conecta un dispositivo extraíble.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
es: Eventos de dispositivos conectados en caliente

[ctx: @title]
en: Devices List
es: Lista de dispositivos

[ctx: @action]
en: Refresh
es: Refrescar

[ctx: @item: device property]
en: empty
es: vacío

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
es: Udi padre

[ctx: @item: device property]
en: none
es: ninguno

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
es: Fabricante

[ctx: @item: device name]
en: Product
es: Producto

[ctx: @item: device description]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @item: device status]
en: States
es: Estados

[ctx: @item]
en: Non-portable info
es: Información no portable

[ctx: @item]
en: New Device Added
es: Nuevo dispositivo añadido

[ctx: @info: device property]
en: none
es: ninguno

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
es: Fabricante

[ctx: @info: device property]
en: empty
es: vacío

[ctx: @item]
en: Device Removed
es: Dispositivo extraído

en: Desktop Browser
es: Navegador del escritorio

en: Open Home page with default desktop Web browser
es: Abrir la página de inicio con el navegador web predeterminado del escritorio

en: Cannot load page %1
es: No se puede cargar la página %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
es: Escala de grises

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
es: Monocromático

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
es: Indexado

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
es: Sin calibrar (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
es: Desconocido

en: Auto Equalize
es: Auto Ecualizar

en: Auto Normalize
es: Auto normalizar

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
es: Filtro de Brillo / Contraste / Gamma

en: Set here the gamma adjustment of the image.
es: Establezca aquí el ajuste de gamma de la imagen.

en: Black & White / Sepia Filter
es: Filtro de blanco y negro / sepia

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
es: Genérica

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
es: <b>Genérica</b>:<p>Simula una película en blanco y negro genérica.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
es: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simula una película Agfa 200X en ISO 200 en blanco y negro.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
es: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simula una película Agfa Pan en ISO 25 en blanco y negro.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
es: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simula una película Agfa Pan en ISO 100 en blanco y negro.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
es: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simula una película Agfa Pan en ISO 400 en blanco y negro.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
es: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simula la película Ilford Delta en ISO 100 en blanco y negro.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
es: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simula la película Ilford Delta en ISO 400 en blanco y negro.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
es: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simula la película Ilford Delta en ISO 400 en blanco y negro y forzada a ISO 3200.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
es: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simula la película Ilford Plus en ISO 125 en blanco y negro.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
es: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simula la película Ilford HP5 Plus en ISO 400 en blanco y negro.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
es: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simula la película Ilford PanF Plus en ISO 50 en blanco y negro.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
es: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simula la película Ilford XP2 Super en ISO 400 en blanco y negro.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
es: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simula la película Kodak Tmax ISO 100 en blanco y negro.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
es: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simula la película Kodak Tmax ISO 400 en blanco y negro.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
es: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simula la película Kodak TriX en ISO 400 en blanco y negro.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
es: Ilford SPX 200 (infrarrojo)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
es: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simula la película infrarroja Ilford SPX en ISO 200.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
es: Ilford SPX 400 (infrarrojo)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
es: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simula la película infrarroja Ilford SPX en ISO 400.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
es: Ilford SPX 800 (infrarrojo)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
es: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simula la película infrarroja Ilford SPX en ISO 800.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
es: Kodak HIE (infrarrojo)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
es: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simula la película infrarroja Kodak HIE.</p>

en: No Lens Filter
es: Sin filtros de objetivo

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
es: <b>Sin filtros de objetivo</b>:<p>No aplicar ningún filtro de objetivo para representar la imagen.</p>

en: Green Filter
es: Filtro verde

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
es: <b>Blanco y negro con filtro verde</b>:<p>Simula una exposición de la película en blanco y negro con un filtro verde. Este ofrece un realce universal para todas las escenas, lo cual es especialmente adecuado para los retratos fotografiados contra el cielo.</p>

en: Orange Filter
es: Filtro naranja

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
es: <b>Blanco y negro con filtro naranja</b>:<p>Simula una exposición de una película en blanco y negro usando un filtro naranja. Realza los paisajes, las escenas marinas y las fotografías aéreas.</p>

en: Red Filter
es: Filtro rojo

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
es: <b>Blanco y negro con filtro rojo</b>:<p>Simula una exposición de una película en blanco y negro usando un filtro rojo. Este efecto crea efectos dramáticos del cielo y simula escenas de luz de luna durante el día.</p>

en: Yellow Filter
es: Filtro amarillo

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
es: <b>Blanco y negro con filtro amarillo</b>:<p>Simula una exposición de una película en blanco y negro usando un filtro amarillo. Es la corrección de tonalidad más natural y mejora el contraste. Ideal para paisajes.</p>

en: Yellow-Green Filter
es: Filtro amarillo-verde

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
es: <b>Blanco y negro con filtro amarillo-verde</b>:<p>Simula una exposición en blanco y negro con un filtro amarillo-verde. Este filtro es altamente efectivo para retratos en el exterior, dado que el rojo está más oscurecido y el verde aparece mas claro. Es óptimo para corregir tonos de piel, realzar las expresiones faciales en fotos próximas y para realzar un efecto de vida. Este filtro es altamente efectivo para retratos interiores con luces de tungsteno.</p>

en: Blue Filter
es: Filtro azul

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
es: <b>Blanco y negro con filtro azul</b>:<p>Simula una exposición de una película en blanco y negro usando un filtro azul. Este efecto acentúa la bruma y la niebla. Se usa en procedimientos aditivos y efectos de contraste.</p>

en: Strength:
es: Potencia:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
es: Establezca aquí el ajuste de la potencia del filtro del objetivo.

en: No Tone Filter
es: Sin filtro de tonalidad

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
es: <b>Sin filtro de tonalidad</b>:<p>No aplicar el filtro de tonalidad a la imagen.</p>

en: Sepia Filter
es: Filtro sepia

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
es: <b>Blanco y negro con tono sepia</b>:<p>Da una tonalidad clara, cálida y unos tonos medios, añadiendo alguna frialdad a las sombras (es muy similar al proceso de decolorar una impresión y volver a revelarla en un tóner sepia.</p>

en: Brown Filter
es: Filtro marrón

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
es: <b>Blanco y negro con tono marrón</b>:<p>Este filtro es más neutro que el de tono sepia.</p>

en: Cold Filter
es: Filtro frío

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
es: <b>Blanco y negro con tonos fríos</b>:<p>Comienza de forma sutil y replica una impresión en un papel de blanco y negro de tonos fríos, como un papel de ampliación de bromuro.</p>

en: Selenium Filter
es: Filtro de selenio

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
es: <b>Blanco y negro con tonos de selenio</b>:<p>Este efecto replica la tonalidad del selenio tradicional hecha en los cuartos oscuros.</p>

en: Platinum Filter
es: Filtro de platino

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
es: <b>Blanco y negro con tonos de platino</b>:<p>Este efecto replica la tradicional tonalidad química del platino hecha en los cuartos oscuros.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
es: <b>Blanco y negro con tonos verdes</b>:<p>Este efecto también se conoce como Verdante.</p>

en: Lens Filters
es: Filtros de objetivo

en: Tone
es: Tono

en: Luminosity
es: Luminosidad

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
es: Archivo de configuración del blanco y negro a cargar

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto de configuración del blanco y negro.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
es: No se puede cargar el archivo con la configuración del blanco y negro.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
es: Archivo de configuración de blanco y negro a guardar

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
es: No se puede guardar la configuración en el archivo de texto de blanco y negro.

en: Infrared Filter
es: Filtro de infrarrojos

en: Channel Mixer Tool
es: Herramienta mezclador de canales

[ctx: @label]
en: Output Channel:
es: Canal de salida:

[ctx: @item: color]
en: Red
es: Rojo

[ctx: @item: color]
en: Green
es: Verde

[ctx: @item: color]
en: Blue
es: Azul

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
es: Rojo (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
es: Seleccione aquí la ganancia de color rojo (como porcentaje) para el canal actual.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
es: Verde (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
es: Seleccione aquí la ganancia de color verde (como porcentaje) para el canal actual.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
es: Azul (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
es: Seleccione aquí la ganancia de color azul (como porcentaje) para el canal actual.

[ctx: @option]
en: &Reset
es: &Reiniciar

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
es: Reiniciar las preferencias de ganancia de los canales de color desde el canal actualmente seleccionado.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
es: Preservar la luminosidad

[ctx: @info]
en: Enable this option is you want preserve the image luminosity.
es: Active esta opción si desea preservar la luminosidad de la imagen.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
es: Monocromo

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
es: Usar el modo «Monocromo» para convertir una imagen en color a blanco y negro:
    El «canal rojo» modifica el contraste de la fotografía.
    El «canal verde» mejora o reduce el nivel de detalle de la fotografía.
    El «canal azul» afecta al ruido de la fotografía.
    Nota: en este modo, el histograma solo mostrará valores de luminosidad.

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
es: Seleccione el archivo mezclador de ganancias de Gimp a cargar

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
es: No se pueden cargar las preferencias desde el archivo de texto mezclador de ganancias.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
es: Archivo de mezclador de ganancias de Gimp a guardar

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
es: No se pueden guardar preferencias en el archivo de texto mezclador de ganancias.

en: Tonality Filter
es: Filtro de tonalidad

en: Color Balance Tool
es: Herramienta de balance de colores

[ctx: @label: color]
en: Cyan
es: Cian

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
es: Establezca aquí el ajuste de color cian/rojo de la imagen.

[ctx: @label: color]
en: Red
es: Rojo

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
es: Establezca aquí el ajuste de color magenta/verde de la imagen.

[ctx: @label: color]
en: Green
es: Verde

[ctx: @label: color]
en: Yellow
es: Amarillo

[ctx: @label: color]
en: Blue
es: Azul

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
es: Establezca aquí el ajuste de color amarillo/azul de la imagen.

en: Curve free mode
es: Modo de mano alzada

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
es: Con este botón, puede dibujar la curva a mano alzada con el ratón.

en: Curve smooth mode
es: Modo de curva suave

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
es: Con este botón, se va a constreñir la curva a seguir a una línea suave con una cierta tensión.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
es: Con este botón, puede seleccionar el color de la imagen original usado para establecer el <b>tono de sombra</b> de las curvas de suavizado en los canales rojo, verde, azul y de luminosidad.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
es: Con este botón, puede seleccionar el color de la imagen original usado para establecer el <b>tono medio</b> de las curvas de suavizado en los canales rojo, verde, azul y de luminosidad.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
es: Con este botón, puede seleccionar el color de la imagen original usado para establecer el <b>tono de resaltado</b> de las curvas de suavizado en los canales rojo, verde, azul y de luminosidad.

en: Resets channel/channels curves' values.
es: Restablece los valores para las curvas de canal/canales.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
es: Si pulsa este botón se mostrará un menú personalizado: la primera opción reiniciará el canal actual; la segunda opción reiniciará todos los canales.

en: Reset &Channel
es: Reiniciar &canal

en: Reset &All
es: Reiniciar &todo

en: Adjust Curves
es: Ajustar curvas

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
es: Seleccione el archivo de curvas del Gimp a cargar

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
es: No se puede cargar el archivo de texto de curvas del Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
es: Archivo de curvas del Gimp a guardar

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
es: No se puede guardar el archivo de texto de curvas del Gimp.

en: Loading image...
es: Abriendo la imagen...

en: Histogram calculation...
es: Cálculo del histograma...

en: Histogram
    calculation
    failed.
es: El cálculo del
    histograma
    ha fallado.

en: Border Tool
es: Herramienta de borde

[ctx: solid border type]
en: Solid
es: Sólido

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
es: Biselado

en: Decorative Pine
es: Pino decorativo

en: Decorative Wood
es: Madera decorativa

en: Decorative Paper
es: Papel decorativo

en: Decorative Parquet
es: Parqué decorativo

en: Decorative Ice
es: Hielo decorativo

en: Decorative Leaf
es: Hoja decorativa

en: Decorative Marble
es: Mármol decorativo

en: Decorative Rain
es: Lluvia decorativa

en: Decorative Craters
es: Cráteres decorativos

en: Decorative Dried
es: Seco decorativo

en: Decorative Pink
es: Rosa decorativo

en: Decorative Stone
es: Piedra decorativa

en: Decorative Chalk
es: Tiza decorativa

en: Decorative Granite
es: Granito decorativo

en: Decorative Rock
es: Roca decorativa

en: Decorative Wall
es: Pared decorativa

en: Select the border type to add around the image here.
es: Seleccione aquí el tipo de borde a añadir alrededor de la imagen.

en: Preserve Aspect Ratio
es: Preservar proporciones

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
es: Active esta opción si desea preservar las proporciones de la imagen. Si se activa, la anchura del borde se mostrará como el porcentaje del tamaño de la imagen, en caso contrario se mostrará como la anchura en píxeles.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
es: Indique aquí la anchura del borde como porcentaje del tamaño de la imagen.

en: Width (pixels):
es: Anchura (píxeles):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
es: Indique la anchura en píxeles del borde a añadir alrededor de la imagen.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
es: Primero:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
es: Segundo:

en: Set here the foreground color of the border.
es: Indique aquí el color de primer plano del borde.

en: Set here the Background color of the border.
es: Indique aquí el color de fondo del borde.

en: Set here the color of the main border.
es: Indique aquí el color del borde principal.

en: Set here the color of the line.
es: Indique aquí el color de la línea.

en: Set here the color of the upper left area.
es: Indique aquí el color del área superior izquierda.

en: Set here the color of the lower right area.
es: Indique aquí el color del área inferior derecha.

en: Set here the color of the first line.
es: Indique aquí el color de la primera línea.

en: Set here the color of the second line.
es: Indique aquí el color de la segunda línea.

en: Texture Filter
es: Filtro de textura

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
es: Papel

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
es: Papel 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
es: Tela

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
es: Arpillera

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
es: Ladrillos

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
es: Ladrillos 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
es: Lienzo

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
es: Mármol

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
es: Mármol 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
es: Azul vaquero

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
es: Célula de madera

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
es: Alambre metálico

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
es: Moderno

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
es: Pared

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
es: Musgo

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
es: Piedra

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
es: Indique el tipo de textura a aplicar a la imagen.

[ctx: @label]
en: Relief:
es: Relieve:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
es: Indique la ganancia de relieve para fusionar la textura y la imagen.

en: Rotate Right
es: Rotar a la derecha

en: Rotate 180 degrees
es: Rotar 180 grados

en: Rotate Left
es: Rotar a la izquierda

en: Flip Horizontally
es: Voltear horizontalmente

en: Flip Vertically
es: Voltear verticalmente

en: Crop
es: Recortar

en: Convert to 8 Bit
es: Convertir a 8 bits

en: Convert to 16 Bit
es: Convertir a 16 bits

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
es: Rotar

[ctx: Flip image]
en: Flip
es: Voltear

[ctx: Crop image]
en: Crop
es: Recortar

[ctx: Resize image]
en: Resize
es: Redimensionar

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
es: Convertir profundidad

en: Unknown filter
es: Filtro desconocido

en: Color Negative Inverter
es: Invertir negativo de color

en: Built-in transformation not supported
es: Transformación integrada no permitida

en: Filter identifier or version is not supported
es: El identificador del filtro o la versión no está implementado

en: Blur Filter
es: Filtro de desenfoque

en: Blur FX Filter
es: Filtro de efectos especiales de desenfoque

en: Charcoal Effect
es: Efecto de carbón

en: Color FX Filter
es: Filtro de color FX

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
es: Solarizar

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
es: Vívido

[ctx: @item: color effect]
en: Neon
es: Neón

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
es: Detectar bordes

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
es: Seleccione aquí el tipo de efecto a aplicar sobre la imagen.
    «Solarizar»: simula la solarización de la fotografía.
    «Vívido»: simula los colores de los negativos Velvia(tm).
    «Neón»: colorea los bordes de una fotografía para reproducir
    un efecto de luz fluorescente.
    «Detectar bordes»: detecta los bordes de una fotografía
    y su firmeza.
    «Lut3D»: colorea imágenes con los filtros Lut3D.

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
es: Nivel:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
es: Configure aquí el nivel del efecto.

[ctx: @label]
en: Iteration:
es: Iteración:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
es: Este valor controla el número de iteraciones a usar con los efectos neón y buscar los bordes.

[ctx: @label]
en: Intensity:
es: Intensidad:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
es: Defina aquí la intensidad del filtro.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
es: Decolorar

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
es: Aplastar azules

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
es: Contraste blanco y negro

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
es: Instantáneo

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
es: Perforar

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
es: Verano

[ctx: @info: effect type]
en: Tokyo
es: Tokio

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
es: Desgastado

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
es: Color desgastado

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
es: Proceso cruzado

en: Distortion Effect
es: Efecto de distorsión

en: Emboss Effect
es: Efecto de repujado

en: Film Grain Effect
es: Efecto de grano de película

en: Grain Size:
es: Tamaño de grano:

en: Set here the graininess size of film.
es: Defina aquí el tamaño de grano de la película.

en: Photographic Distribution
es: Distribución fotográfica

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
es: Marque esta opción para representar el grano con una distribución estadística de fotones. Esto requiere más cálculos y podrá llevar algún tiempo.

en: Intensity:
es: Intensidad:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
es: Establezca aquí la sensibilidad ISO de la película que usará para simular granularidad de película.

en: Shadows:
es: Sombras:

en: Set how much the filter affects highlights.
es: Define cuánto afecta el filtro a los tonos claros.

en: Midtones:
es: Tonos medios:

en: Set how much the filter affects midtones.
es: Define cuánto afecta el filtro a los tonos medios.

en: Highlights:
es: Tonos claros:

en: Set how much the filter affects shadows.
es: Define cuánto afecta el filtro a las sombras.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
es: Establezca aquí la sensibilidad ISO de la película que se usará para simular el grado de ruido azul del CCD.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
es: Establezca aquí la sensibilidad ISO de la película que se usará para simular el grado de ruido rojo del CCD.

en: Common Settings
es: Configuración común

en: Luminance Noise
es: Ruido de luminosidad

en: Chrominance Blue Noise
es: Ruido azul de crominancia

en: Chrominance Red Noise
es: Ruido rojo de crominancia

en: Invert Effect
es: Efecto invertir

en: Oil Painter Effect
es: Efecto de pintura al óleo

en: Rain Drops Effect
es: Efecto de gotas de lluvia

en: Greycstoration Filter
es: Filtro greycstoration

en: Detail preservation:
es: Preservación de los detalles:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
es: Preservación de los detalles para establecer el grado de enfoque de los detalles pequeños de la imagen de destino. Los valores más altos dejan los detalles bien enfocados.

en: Anisotropy:
es: Anisotropía:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
es: Modificador anisótropo (direccional) de los detalles. Manténgalo bajo para obtener ruido gausiano.

en: Smoothing:
es: Suavizado:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
es: Potencial total de suavizado: si el factor de detalle define el suavizado relativo y el factor de anisotropía la dirección, el factor de suavizado define el efecto global.

en: Regularity:
es: Regularidad:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
es: Este valor controla la regularidad del suavizado de la imagen. No use aquí valores elevados, o la imagen de destino quedará totalmente desenfocada.

en: Iterations:
es: Iteraciones:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
es: Establece el número de veces que se aplica el filtro sobre la imagen.

en: Noise:
es: Ruido:

en: Sets the noise scale.
es: Establece la escala de ruido.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
es: Configuración avanzada

en: Angular step:
es: Paso angular:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
es: Establezca aquí el paso de integración angular en grados, en analogía con la anisotropía.

en: Integral step:
es: Paso integral:

en: Set here the spatial integral step.
es: Establezca aquí el paso integral espacial.

en: Gaussian:
es: Gausiano:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
es: Establezca aquí la precisión de la función gausiana.

en: Tile size:
es: Tamaño del mosaico:

en: Sets the tile size.
es: Establece el tamaño del mosaico.

en: Tile border:
es: Borde del mosaico:

en: Sets the size of each tile border.
es: Establece el tamaño de los bordes de los mosaicos.

en: Interpolation:
es: interpolación:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
es: Vecino más próximo

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
es: Lineal

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
es: Seleccione el método de interpolación correcto para establecer la calidad de la imagen.

en: Fast approximation
es: Aproximación rápida

en: Enable fast approximation when rendering images.
es: Permitir una aproximación rápida para representar la imagen.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
es: Píxeles brillantes

en: Remove Black Frame
es: Eliminar fotograma oscuro

en: Clear List
es: Vaciar la lista

en: Loading Frame
es: Cargando fotograma

en: Black Frame
es: Fotograma oscuro

en: File Name:
es: Nombre de archivo:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
es: Creado el:

en: Serial Number:
es: Número de serie:

en: Hot Pixels:
es: Píxeles brillantes:

en: Hot Pixels Tool
es: Herramienta de píxeles brillantes

[ctx: average filter mode]
en: Average
es: Promedio

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
es: Lineal

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
es: Cuadrático

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
es: Cúbico

en: Black Frame...
es: Fotograma oscuro...

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
es: <p>Use este botón para añadir un nuevo archivo de fotograma oscuro para usar con el filtro de eliminación de píxeles brillantes.</p><p>El método de sustracción de fotograma oscuro es el más preciso para la eliminación de «píxeles brillantes» y «píxeles apagados». En primer lugar debe crear un «fotograma oscuro» como referencia. Esto es fácil de hacer. Cuando haya terminado de hacer capturas de larga exposición, coloque la tapa del objetivo de la cámara y obtenga una imagen «oscura» con el mismo tiempo de exposición que las imágenes anteriores. Esta imagen será completamente oscura, aunque si la examina con detalle podrá ver que contiene píxeles brillantes y apagados (puntos de color). Estos puntos están situados en los mismos lugares que en las capturas que haya realizado anteriormente. Esta herramienta analizará el fotograma oscuro, detectará los píxeles defectuosos y creará una lista con las posiciones en las que se debe corregir la imagen para eliminar los colores erróneos de dichos píxeles.</p>

en: Select Black Frame Image
es: Seleccionar imagen de fotograma oscuro

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
es: Analizador de fotograma oscuro

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
es: Esta imagen de fotograma oscuro ya está presente en la lista de elementos analizados.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
es: Filtro de Tono / Saturación / Brillo

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
es: Indique aquí el ajuste de tono y saturación de la imagen.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
es: Aquí puede ver una vista previa a color de los ajustes de tono y de saturación.

en: Hue:
es: Tono:

en: Set here the hue adjustment of the image.
es: Establezca el ajuste de tono de la imagen.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
es: Establezca el ajuste de saturación de la imagen.

en: Vibrance:
es: Vibración:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
es: Defina aquí el ajuste de vibración de la imagen. La vibración aplica una saturación selectiva en los colores menos saturados, evitando los tonos de la piel.

en: Lightness:
es: Luminosidad:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
es: Establezca el ajuste de luminosidad de la imagen.

en: Convert to:
es: Convertir a:

en: Select the profile of the color space to convert to.
es: Seleccione el perfil del espacio del color al que realizar la conversión.

en: Input color profile "%1" not available
es: Perfil de color «%1» no disponible

en: Output color profile "%1" not available
es: Resultado de perfil de color «%1» no disponible

en: Local Contrast Filter
es: Filtro de contraste local

en: Function:
es: Función:

[ctx: @item: function type]
en: Power
es: Potencia

[ctx: @item: function type]
en: Linear
es: Lineal

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
es: <b>Función</b>: Esta es una función que combina los canales RGB originales con la imagen desaturada y desenfocada. Esta función se usa en cada una de las etapas del mapeo de tonos. Podrá ser lineal o exponencial. Básicamente, esta función provoca un aumento de los valores de la imagen original como de la desenfocada donde son bajos, haciendo el efecto inverso en los valores elevados.

en: Stretch contrast
es: Estirar el contraste

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
es: <b>Estirar el contraste</b>: esto alarga/encoge la gama de contraste da imagen original. Se aplica antes del proceso de mapeo de tonos.

en: Highlights saturation:
es: Saturación de tonos claros:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
es: <b>Saturación de tonos claros</b>: Normalmente la saturación (percivida) es aumentada. El usuario puede optar por reducir la saturación de los tonos claros y de las sombras de la imagen con estos parámetros.

en: Shadow saturation:
es: Saturación de las sombras:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
es: <b>Saturación de las sombras</b>: Normalmente la saturación (percivida) es aumentada. El usuario puede optar por reducir la saturación de los tonos claros y de las sombras de la imagen con estos parámetros.

en: Power:
es: Potencia:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
es: <b>Fuerza</b>: Con cuánta fuerza se aplica el efecto.

en: Blur:
es: Desenfoque:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
es: <b>Desenfoque</b>: como de intenso es el desenfoque de la imagen antes de combinar la imagen original con la función de mapeo de tonos.

en: General settings
es: Preferencias generales

en: Stage 1
es: Etapa 1

en: Stage 2
es: Etapa 2

en: Stage 3
es: Etapa 3

en: Stage 4
es: Etapa 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
es: Archivo a cargar con las preferencias del contraste local de las fotografías

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto con las preferencias del contraste local de las fotografías.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
es: No se puede cargar con las preferencias del contraste local de las fotografías.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
es: Archivo a guardar con las preferencias del contraste local de las fotografías

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
es: No se pueden guardar las preferencias del contraste local de las fotografías.

en: Anti-Vignetting Tool
es: Herramienta antiviñeteado

en: Add vignetting
es: Añadir viñeteado

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
es: Esta opción añade viñeteado a la imagen en lugar de eliminarlo. Úsela para efectos creativos.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
es: Aquí se muestra una vista previa en miniatura de la máscara antiviñeteado aplicada a la imagen.

en: Amount:
es: Cantidad:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
es: Este valor controla el grado de intensidad del filtro en su punto de máxima densidad.

en: Feather:
es: Pluma:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
es: Este valor se usa como el exponente para controlar la caída de densidad desde el centro del filtro al círculo exterior.

en: Inner Radius:
es: Radio interior:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
es: Este valor es el radio del círculo interior del filtro. En el círculo interior, la imagen se preserva. Se expresa como un múltiplo del radio exterior del filtro.

en: Outer Radius:
es: Radio exterior:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
es: Este valor es el radio del círculo exterior del filtro. Fuera del círculo exterior, el efecto del filtro está en su máximo. Se expresa como un múltiplo de la diagonal de la imagen.

en: X offset:
es: Desplazamiento en X:

en: X offset
es: Desplazamiento en X

en: Y offset:
es: Desplazamiento en Y:

en: Y offset
es: Desplazamiento en Y

en: Lens Distortion Tool
es: Herramienta de distorsión lenticular

en: Use Metadata
es: Usar metadatos

[ctx: camera make]
en: Make:
es: Fabricante:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
es: Esta es la descripción del fabricante de la cámara que se encuentra en los metadatos de la imagen. Se usará para encontrar informaciones pertinentes sobre la cámara desde la base de datos de Lensfun.

[ctx: camera model]
en: Model:
es: Modelo:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
es: Esta es la descripción del modelo de la cámara que se encuentra en los metadatos de la imagen. Se usará para encontrar informaciones pertinentes sobre la cámara desde la base de datos de Lensfun.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
es: Esta es la descripción del objetivo de la cámara que se encuentra en los metadatos de la imagen. Se usará para encontrar informaciones pertinentes sobre el objetivo desde la base de datos de Lensfun.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
es: Marque esta opción para tratar de adivinar la configuración correcta de la cámara o del objetivo desde los metadatos de la imagen (como EXIF o XMP).

en: Focal Length (mm):
es: Distancia focal (mm):

en: Aperture:
es: Apertura:

en: Subject Distance (m):
es: Distancia al sujeto (m):

en: (no metadata available)
es: (metadatos no disponibles)

en: (no match found)
es: (no se encontró)

en: (partial match found)
es: (hay coincidencia parcial)

en: (exact match found)
es: (hay coincidencia)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
es: Herramienta de autocorrección de lentes

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
es: Cámara: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
es: Objetivo: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
es: Distancia al motivo: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
es: Apertura: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
es: Distancia focal: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
es: Factor de recorte: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
es: activada

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
es: Corrección CCA: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
es: desactivada

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
es: Corrección VIG: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
es: Corrección DST: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
es: Corrección GEO: %1

en: Lens Corrections to Apply:
es: Corrección de lente a aplicar:

en: Chromatic Aberration
es: Aberración cromática

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
es: Una aberración cromática se reconoce fácilmente, dado que el color huye un poco en dirección a las esquinas. La AC se debe al foco diferente de las lentes para colores diferentes.

en: Vignetting
es: Viñeteado

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
es: El viñeteado es el oscurecimiento de una imagen, principalmente en las esquinas. Con esta opción puede anular el viñeteado óptico y el natural, aunque no podrá evitar el mecánico.

en: Distortion
es: Distorsión

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
es: La distorsión hace referencia a la deformación de la imagen, más pronunciada hacia las esquinas. Estas aberraciones de Seidel se conocen como distorsiones de cojín y de barril.

en: Geometry
es: Geometría

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
es: Aquí se manejan cuatro geometrías: rectilínea (el 99% de las lentes), ojo de pez, cilíndrica y equirrectangular.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
es: <b>Nota: las preferencias de corrección de lente dependen de los filtros disponibles en la biblioteca LensFun. Consulte la <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>página Web del proyecto LensFun</a> para más información.</b>

en: Channel:
es: Canal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
es: <p>Seleccione aquí la escala del histograma.</p><p>Si los valores máximos de la imagen son pequeños, puede usar la escala <b>lineal</b>.</p><p>La escala <b>logarítmica</b> se puede usar cuando los valores totales máximos son altos. Si se usa, todos los valores (pequeños y grandes) serán visibles en la gráfica.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
es: Lineal

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
es: Logarítmica

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
es: Aquí puede ver el perfil del histograma de la vista previa de la imagen resultante para el canal de imagen seleccionado. Este se actualiza siempre que se alteren los datos de configuración.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
es: <p>Seleccionar el canal del histograma a mostrar:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
es: Luminosidad

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
es: <b>Luminosidad</b>: mostrar los valores de luminosidad de la imagen.

[ctx: The red channel]
en: Red
es: Rojo

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
es: <b>Rojo</b>: muestra los valores del canal rojo de la imagen.

[ctx: The green channel]
en: Green
es: Verde

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
es: <b>Verde</b>: muestra los valores del canal verde de la imagen.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
es: Azul

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
es: <b>Azul</b>: muestra los valores del canal azul de la imagen.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
es: Colores

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
es: <b>Colores</b>: muestra todos los valores de los canales de colores a la vez.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
es: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
es: <b>Alpha</b>: Muestra los valores del canal alpha de la imagen, que se corresponde con la transparencia y está permitido por ciertos formatos de imagen como PNG o TIF.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
es: Cargando imagen...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
es: Cálculo del histograma...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
es: El cálculo del
    histograma
    ha fallado.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
es: Media:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
es: Píxeles:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
es: Desv. est.:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
es: Cantidad:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
es: Mediana:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
es: Porcentaje:

en: Levels Adjust Tool
es: Herramienta de ajuste de niveles

en: Noise Reduction Filter
es: Filtro de reducción de ruido

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
es: <b>Umbral</b>: Ajusta el límite para retirar el ruido de la imagen, en un intervalo de 0,0 (ninguno) a 10,0. El umbral es el valor por debajo del cual todo se considera como ruido.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
es: <b>Suavidad</b>: ajusta la suavidad al aplicar el umbral (suave en oposición con un umbral restringido). A mayor suavidad, más ruido permanecerá en la imagen.

en: Estimate Noise
es: Estimar ruido

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
es: Calcula automáticamente toda la reducción del ruido al analizar el ruido existente en la imagen.

en: Threshold:
es: Umbral:

en: Softness:
es: Suavidad:

en: Luminance
es: Luminancia

en: Chrominance Blue
es: Crominancia de azul

en: Chrominance Red
es: Crominancia de rojo

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
es: Archivo a cargar con la configuración de la reducción de ruido

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto de configuración de reducción de ruido de las fotografías.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
es: No se puede cargar el archivo con la configuración de la reducción de ruido de las fotografías.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
es: Archivo donde guardar la configuración de la reducción de ruido de las fotografías

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
es: No es posible guardar la configuración en el archivo de reducción de ruido de las fotografías.

en: Raw Conversion
es: Conversión RAW

en: RedEye Correction Filter
es: Filtro de corrección de ojos rojos

en: Red Level:
es: Nivel de rojo:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
es: Defina aquí el nivel de rojo a reducir a la media de azul y verde.

en: Method:
es: Método:

en: Simple sharp
es: Enfoque simple

en: Unsharp mask
es: Máscara de desenfoque

en: Select the sharpening method to apply to the image.
es: Seleccione el método de enfoque a aplicar a la imagen.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
es: Una nitidez cero no tiene efecto, mientras que valores de uno o más indican el radio de la matriz de enfoque que determina cuánto se debe enfocar la imagen.

en: Radius:
es: Radio:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
es: El valor del radio es el radio de la matriz de desenfoque gausiano que determina cuánto se deberá desenfocar la imagen.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
es: El valor de la diferencia entre el original y la imagen desenfocada que se añade de nuevo a la imagen original.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
es: El umbral, como fracción del valor de luminosidad máxima, necesario para aplicar la diferencia.

en: Suppress color noise.
es: Suprimir ruido de color.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
es: Una opción para aplicar un filtro solo al canal de luminosidad; se usa para suprimir la amplificación del ruido de crominancia.

en: Circular sharpness:
es: Nitidez circular:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
es: Este es el radio de la convolución circular. Es el parámetro más importante para usar esta herramienta. Para la mayoría de las imágenes, el valor por omisión 1.0 debería dar buen resultado. Seleccione un valor superior cuando su imagen esté muy desenfocada.

en: Correlation:
es: Correlación:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
es: Al aumentar la correlación puede ayudar en reducir algunos artificios. La correlación puede valer de 0 a 1. Valores útiles son 0,5 y valores próximos a 1, como 0,95 y 0,99. Cuando se use un valor alto de correlación, se reducirá el efecto de nitidez de la herramienta.

en: Noise filter:
es: Filtro de ruido:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
es: Al aumentar el filtro de ruido puede ayudar en reducir algunos artificios. El filtro de ruido puede valer de 0 a 1, pero valores superiores a 0.1 no suelen ser útiles. Cuando el valor del ruido de filtro es muy bajo, por ejemplo, 0.0, la calidad de la imagen será horrible. Un valor útil es 0,01. Cuando se use un valor alto de filtro de ruido, se reducirá el efecto de nitidez de la herramienta.

en: Gaussian sharpness:
es: Nitidez gausiana:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
es: Esta es la nitidez para una convolución gausiana. Use este parámetro cuando el desenfoque sea de tipo gausiano. En la mayoría de los casos debe poner este parámetro a 0, pues causa artificios desagradables. Cuando use valores no nulos, probablemente también tenga que aumentar la correlación y/o el filtro de ruido.

en: Matrix size:
es: Tamaño de la matriz:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
es: Este parámetro determina el tamaño de la matriz de transformación. El aumento de la anchura de la matriz puede dar buenos resultados, en especial cuando use valores altos para la nitidez circular o gausiana.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
es: Archivo a cargar con las preferencias de reenfoque de fotografías

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto de preferencias de reenfoque de fotografías.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
es: No se puede cargar el archivo con las preferencias de reenfoque de fotografías.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
es: Archivo de preferencias de reenfoque de fotografías a guardar

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
es: No se pueden guardar las preferencias en el archivo de texto de reenfoque de fotografías.

en: Unsharp Mask Tool
es: Herramienta de máscara de desenfoque

en: Content-Aware Filter
es: Filtro en función del contenido

en: Main angle:
es: Ángulo principal:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
es: Ángulo en grados que se girará la imagen. Un ángulo positivo rota la imagen en sentido horario; un ángulo negativo la gira en sentido antihorario.

en: Fine angle:
es: Ángulo fino:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
es: Este valor en grados se añadirá al ángulo principal para configurar el ángulo fino de destino.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
es: Active esta opción para procesar la imagen rotada con el filtro de suavizado de bordes. Para suavizar la imagen destino, se desenfocará un poco.

en: Auto-crop:
es: Recorte automático:

[ctx: no autocrop]
en: None
es: Ninguna

en: Widest Area
es: Área más ancha

en: Largest Area
es: Área más grande

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
es: Seleccione aquí el método para procesar el recorte automático de una imagen para eliminar los marcos negros alrededor de la imagen rotada.

en: White Balance Tool
es: Herramienta de balance de blancos

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
es: Temperatura de color

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
es: Ajuste:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
es: Defina aquí la temperatura en grados Kelvin para el balance de blancos.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
es: Preajuste:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
es: Vela

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
es: Bombilla de 40 W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
es: Bombilla de 100 W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
es: Bombilla de 200 W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
es: Amanecer

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
es: Lámpara de estudio

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
es: Luz de la luna

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
es: Neutro

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
es: Luz diurna D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
es: Flash fotográfico

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
es: Sol

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
es: Lámpara de Xenón

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
es: Luz diurna D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
es: Ninguna

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
es: Seleccione el preajuste de la temperatura de color del balance de blancos a usar.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
es: luz de vela

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
es: Bombilla incandescente de 40 vatios

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
es: Bombilla incandescente de 100 vatios

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
es: Bombilla incandescente de 200 vatios

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
es: luz de sol al amanecer o al atardecer

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
es: lámpara de tungsteno de estudio fotográfico o luz a 1 hora del alba/crepúsculo

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
es: luz de la luna

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
es: temperatura de color neutra

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
es: luz de día soleado a mediodía

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
es: flash fotográfico electrónico

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
es: temperatura solar efectiva

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
es: lámpara de xenón o arco voltaico

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
es: luz de cielo nublado

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
es: sin valor de preajuste

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
es: Selector de color de tonos de temperatura.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
es: Con este botón se puede elegir el color de la imagen original usado para establecer la temperatura del balance del color blanco y el componente verde.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
es: Punto negro:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
es: Defina aquí el valor del nivel de negros.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
es: Sombras:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
es: Defina aquí el nivel de supresión del ruido de sombra.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
es: Saturación:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
es: Defina aquí el valor de la saturación.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
es: Defina aquí el valor de la corrección de gamma.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
es: Verde:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
es: Defina aquí el componente de verde para determinar el nivel de magenta a eliminar.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
es: Compensación de exposición

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
es: Principal:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
es: Ajustes de exposición automática

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
es: Con este botón, puede ajustar automáticamente los valores de exposición y del punto negro.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
es: Defina aquí el valor de compensación de la exposición en E.V.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
es: Fino:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
es: Este valor en E.V. se añadirá al valor de compensación de la exposición principal para el ajuste fino de exposición.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
es: Archivo de preferencias del balance de blancos a cargar

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
es: «%1» no es un archivo de texto de preferencias del balance de blancos.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
es: No se pueden cargar las preferencias de balance de blancos desde el archivo de texto.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
es: Archivo de preferencias del balance de blancos a guardar

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
es: No se pueden guardar las preferencias en el archivo de texto del balance de blancos.

en: Embed Original File
es: Incorporar el archivo original

en: Lossless Compression
es: Compresión sin pérdidas

en: JPEG Preview:
es: Vista previa JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
es: Ninguna

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
es: Media

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
es: Tamaño con pleto

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
es: Advertencia: ExifTool no está disponible para posprocesar metadatos. Sin ExifTool, DNG no incluye todas las propiedades fuente de RAW.

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
es: Exportar

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
es: Importar

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
es: Herramienta

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @action: dplugin]
en: View
es: Ver

[ctx: @action: dplugin]
en: File
es: Archivo

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
es: Mejorar

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
es: Transformar

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
es: Decorar

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
es: Efectos

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
es: No válido

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
es: Imagen %1

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
es: Extensión

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
es: Lectura

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
es: Escritura

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
es: Tipos MIME

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
es: Acerca del complemento %1

[ctx: @label]
en: Version
es: Versión

[ctx: @title]
en: Details
es: Detalles

[ctx: @title]
en: Authors
es: Autores

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
es: Valor

[ctx: @item]
en: Interface ID
es: ID de la interfaz

[ctx: @item]
en: Tool ID
es: ID de la herramienta

[ctx: @item]
en: Library
es: Biblioteca

[ctx: @item]
en: File Size
es: Tamaño de archivo

[ctx: @item]
en: File Date
es: Fecha del archivo

[ctx: @item]
en: File Owner
es: Propietario del archivo

[ctx: @item]
en: File Group
es: Grupo del archivo

[ctx: @title]
en: Properties
es: Propiedades

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
es: Categorías

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
es: Herramientas

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
es: Autores

en: Type-Mimes
es: Tipos MIME

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
es: Marcar todo

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
es: Borrar

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
es[0]: 1 complemento instalado
es[1]: %1 complementos instalados

[ctx: @info]
en: No plugin installed
es: No se ha instalado ningún complemento

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
es[0]: (%1 activado)
es[1]: (%1 activados)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
es[0]: 1 complemento encontrado
es[1]: %1 complementos encontrados

[ctx: @info]
en: No plugin found
es: No se ha encontrado ningún complemento

en: Various
es: Varios

en: Login:
es: Inicio de sesión:

en: &Login
es: &Inicio de sesión

en: &Skip
es: &Omitir

en: Password cannot be empty.
es: La contraseña no puede estar vacía.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
es: Etiquetas de tiempo:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
es: Descripción:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
es: Ubicación:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
es: Estos son los ajustes básicos para el nuevo álbum %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
es: Título del álbum que se creará (necesario).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
es: Fecha y hora del álbum que se creará (opcional).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
es: Descripción del álbum que se creará (opcional).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
es: Ubicación del álbum que se creará (opcional).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
es: Selector de cuenta

en: Add another account
es: Añadir otra cuenta

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
es: Escoger la cuenta %1 para usar al exportar imágenes:

en: Max Dimension
es: Dimensión máxima

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
es: Esta es la lista de imágenes a enviar a su cuenta de %1.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
es: Esto es un enlace que puede pulsar para abrir %1 en un navegador.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
es: Esta es la cuenta de %1 en la que ha iniciado sesión.

[ctx: account settings]
en: Name:
es: Nombre:

en: Change %1 account for transfer
es: Cambiar la cuenta de %1 para transferir

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
es: Esta es la carpeta de %1 donde se enviarán o de la que se descargarán las fotos seleccionadas.

en: Create new %1 folder
es: Crear nueva carpeta de %1

[ctx: album list]
en: Reload
es: Volver a cargar

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
es: Estas son las dimensiones máximas de las imágenes. Las imágenes mayores se reducirán.

en: Original Size
es: Tamaño original

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
es: Esta es la ubicación en la que se descargarán las imágenes de %1.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
es: Estas son las opciones que se aplicarán antes de enviar las fotos.

en: Upload original image file
es: Enviar el archivo de imagen original

en: Write the photo ID to the source image
es: Escribir el ID de la foto en la imagen de origen

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
es: Escribir el ID de la foto como metadato en la imagen de origen tras el envío.

en: Maximum Dimension:
es: Dimensión máxima:

en: JPEG Quality:
es: Calidad JPEG:

[ctx: @action:button]
en: &Start
es: &Iniciar

en: Close
es: Cerrar

en: Close window
es: Cerrar la ventana

en: Cancel current operation
es: Cancelar la operación actual

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
es: Añadir nuevas imágenes a la lista

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
es: Eliminar las imágenes seleccionadas de la lista

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
es: Subir las imágenes seleccionadas en la lista

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
es: Bajar las imágenes seleccionadas en la lista

[ctx: @info]
en: Clear the list.
es: Borrar la lista.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
es: Cargar una lista guardada.

[ctx: @info]
en: Save the list.
es: Guardar la lista.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
es: Seleccione la lista de archivos de imágenes a cargar

[ctx: @option]
en: All Files (*)
es: Todos los archivos (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
es: Seleccione la lista de archivos de imágenes a guardar

[ctx: @title]
en: Thumbnail
es: Miniatura

[ctx: @title]
en: File Name
es: Nombre de archivo

[ctx: @title]
en: User1
es: Usuario1

[ctx: @title]
en: User2
es: Usuario2

[ctx: @title]
en: User3
es: Usuario3

[ctx: @title]
en: User4
es: Usuario4

[ctx: @title]
en: User5
es: Usuario5

[ctx: @title]
en: User6
es: Usuario6

[ctx: @action: button]
en: Help
es: Ayuda

en: Online Handbook...
es: Manual en línea...

en: About...
es: Acerca de...

[ctx: @action]
en: Zoom In
es: Acercar

[ctx: @info]
en: Zoom In
es: Acercar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
es: Alejar

[ctx: @info]
en: Zoom Out
es: Alejar

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
es: Ampliar para ajustar

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
es: Ampliar para ajustar

[ctx: @info]
en: Failed to load image
es: No se ha podido cargar la imagen

en: Output file format:
es: Formato del archivo de salida:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
es: <p>Defina aquí el formato de archivo de salida a usar:</p><p><b>JPEG</b>: la salida de la imagen procesada está en formato JPEG. Este formato generará archivos de tamaño más reducido.</p><p><b>Advertencia: A causa del algoritmo de compresión destructivo que usa, JPEG es un formato con pérdida de calidad.</b></p><p><b>TIFF</b>: la salida de la imagen procesada está en formato TIFF. Genera archivos grandes sin pérdida de calidad. La imagen estará comprimida.</p><p><b>PNG</b>: la salida de la imagen procesada estará en formato PNG. Genera archivos grandes sin pérdida de calidad. La imagen estará comprimida.</p><p><b>PPM</b>: la salida de la imagen procesada estará en formato PPM. Esto genera los archivos más grandes sin pérdida de calidad. La imagen no estará comprimida.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
es: Ayuda

en: Relative Path
es: Ruta relativa

en: Deletion Time
es: Hora de borrado

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
es: La base de datos no es válida: la preferencia «DBFaceVersion» no existe. No se puede verificar la versión del esquema de base de datos actual. Intente iniciar con una base de datos vacía.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
es: La base de datos se ha usado con una versión más reciente de digiKam y se ha actualizado a un esquema de base de datos que no se puede usar con esta versión. Esto significa que esta versión de digiKam es muy antigua o que el formato de la base de datos es muy reciente. Use la versión más reciente de digiKam que haya usado anteriormente.

en: Failed to create tables in database.
    %1
es: Ha fallado la creación de tablas en la base de datos.
    %1

en: Writing metadata to files
es: Escribiendo metadatos en los archivos

en: Revising Exif Orientation tags
es: Revisando las etiquetas Exif de orientación

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
es: Tareas a terminar

en: Assigning image tags
es: Asignando etiquetas a las imágenes

en: Removing image tags
es: Borrando etiquetas de las imágenes

en: Assigning image pick label
es: Asignando emblema de imagen escogida

en: Assigning image color label
es: Asignando emblema de color de la imagen

en: Assigning image ratings
es: Asignando puntuaciones a las imágenes

en: Editing group
es: Editando grupo

en: Updating orientation in database
es: Actualizando la orientación en la base de datos

en: Applying metadata
es: Aplicando metadatos

en: Rotating images
es: Rotando imágenes

en: Copying attributes
es: Copiando atributos

en: Process Items
es: Elementos procesados

en: Failed to revise Exif orientation these files:
es: No se ha podido revisar la orientación Exif de estos archivos:

en: Failed to transform these files:
es: Fallo al transformar estos archivos:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
es: Aplicar cambios pendientes a los metadatos

en: Apply pending changes to metadata
es: Aplicar cambios pendientes a los metadatos

en: No pending metadata synchronization
es: Ninguna sincronización de metadatos pendiente

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
es: Si se activa la sincronización relajada en las preferencias de los metadatos, la barra de estado mostrará el número de elementos pendientes de sincronización.

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
es[0]: 1 archivo espera sincronización
es[1]: %1 archivos esperan sincronización

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
es: El color de fondo indica el estado global del filtro de imágenes, contemplando todos los filtros de la barra de estado y todos los filtros de etiquetas del panel lateral derecho.
    
    SIN COLOR: ningún filtro está activo y todos los elementos están visibles.
    ROJO: el filtrado está activado pero ningún elemento coincide.
    VERDE: los filtros coinciden al menos con un elemento.
    Mueva el cursor sobre este texto para ver más detalles sobre los filtros activos.
    Pulse el botón de Reiniciar de la derecha para borrar todas las preferencias de los filtros.
    Pulse el botón de Preferencias de la derecha para abrir el panel de filtros.

en: Reset all active filters
es: Limpiar todos los filtros activos

en: Open filter settings panel
es: Abrir panel de configuración de filtros

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Texto</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Tipo mime</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Geolocalización</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Puntuación</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Emblemas de elección</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Emblemas de color</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
es: <br/><nobr><i>Etiquetas</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
es: <nobr><b>Filtros activos:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
es: <nobr><b>Filtro activo:</b></nobr>

en: No active filter
es: Ningún filtro activo

en: One active filter
es: Un filtro activo

en: 1 active filter | %1 active filters
es[0]: 1 filtro activo
es[1]: %1 filtros activos

en: No geo filtering
es: Sin filtro geográfico

en: Images with coordinates
es: Imágenes con coordenadas

en: Images without coordinates
es: Imágenes sin coordenadas

en: Filter by geolocation
es: Filtrar por geolocalización

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
es: Seleccionar como la geolocalización debería afectar las imágenes que se muestran.

en: All Files
es: Todos los archivos

en: Image Files
es: Archivos de imagen

en: No RAW Files
es: Sin archivos RAW

en: JPEG Files
es: Archivos JPEG

en: JPEG-2000 Files
es: Archivos JPEG-2000

en: JPEG-XL Files
es: Archivos JPEG-XL

en: WEBP Files
es: Archivos WEBP

en: PNG Files
es: Archivos PNG

en: TIFF Files
es: Archivos TIFF

en: PGF Files
es: Archivos PGF

en: HEIF Files
es: Archivos HEIF

en: AVIF Files
es: Archivos AVIF

en: DNG Files
es: Archivos DNG

en: RAW Files
es: Archivos RAW

en: Video Files
es: Archivos de vídeo

en: Audio Files
es: Archivos de audio

en: Raster Graphics
es: Gráficos de mapa de bits

en: Filter by file type
es: Filtrar por tipo de archivo

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
es: Seleccione los tipos de archivos (tipos MIME) que desea mostrar. Nota: los «Gráficos de mapa de bits» son formatos de archivos de otros editores de imágenes de mapas de bits, como Photoshop, Gimp, Krita, etc.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
es: Seleccione la puntuación con la que filtrar los contenidos de los álbumes. Use el menú de contexto para definir las condiciones de filtrado de la puntuación.

en: Rating greater than or equal to %1.
es: Puntuación mayor o igual que %1.

en: Rating equal to %1.
es: Puntuación igual que %1.

en: Rating less than or equal to %1.
es: Puntuación menor o igual que %1.

en: Items Without Rating
es: Elementos sin puntuación

en: Rating Filter Options
es: Opciones del filtro por puntuación

en: Greater Than or Equals Condition
es: Mayor o igual

en: Equals Condition
es: Igual

en: Less Than or Equals Condition
es: Menor o igual

en: Exclude Items Without Rating
es: Excluir elementos sin puntuación

en: Text quick filter (search)
es: Filtro rápido de texto (búsqueda)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
es: Introduzca un patrón de búsqueda para filtrar esta vista rápidamente por nombre de elemento, pie de foto (comentario) y etiquetas

en: Text Search Fields
es: Campos de búsqueda de texto

en: Defines which fields to search for the text in.
es: Define que campos usar en la búsqueda de texto.

en: Item Name
es: Nombre del elemento

en: Item Title
es: Título del elemento

en: Item Comment
es: Comentario del elemento

en: Tag Name
es: Nombre de etiqueta

en: Album Name
es: Nombre del álbum

en: Item Aspect Ratio
es: Proporciones del elemento

en: Item Pixel Size
es: Tamaño del píxel del elemento

en: Clear All
es: Borrar todo

en: Select All
es: Seleccionar todo

[ctx: @option:radio]
en: Use default settings
es: Usar las preferencias predeterminadas

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the default quality sorting parameters configured in Setup dialog.
es: Usar los parámetros predeterminados para ordenar por calidad que se han configurado en el diálogo de configuración.

[ctx: @option:radio]
en: Use custom settings
es: Usar preferencias personalizadas

[ctx: @info:tooltip]
en: Use custom parameters to perform quality sorting instead default one.
es: Usar parámetros personalizados para ordenar por calidad en lugar de los predeterminados.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Rejected' Label to Low Quality Pictures
es: Asignar el emblema «Rechazada» a las imágenes de baja calidad

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Rejected label.
es: A las imágenes de baja calidad detectadas por los análisis de desenfoque, ruido y compresión se les asigna el emblema «Rechazada».

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Pending' Label to Medium Quality Pictures
es: Asignar el emblema «Pendiente» a las imágenes de mediana calidad

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Pending label.
es: A las imágenes de mediana calidad detectadas por los análisis de desenfoque, ruido y compresión se les asigna el emblema «Pendiente».

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Accepted' Label to High Quality Pictures
es: Asignar el emblema «Aceptada» a las imágenes de alta calidad

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Accepted label.
es: A las imágenes de alta calidad detectadas por los análisis de desenfoque, ruido y compresión se les asigna el emblema «Aceptada».

[ctx: @option:radio]
en: Detect Aesthetic Image using Deep Learning
es: Detectar imagen estética usando aprendizaje profundo

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic value.
    The aesthetic detection engine use deep learning model to classify images
es: Detecta si la imagen tiene un valor estético.
    El motor de detección estético usa el modelo de aprendizaje profundo para clasificar imágenes.

[ctx: @option:radio]
en: Detect Quality Using Basic Factors
es: Detectar la calidad usando factores básicos

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging by four basic factors (blur, noise, exposure, and compression).
es: Detectar si la imagen se ve saboteada por los cuatro factores básicos (borrosidad, ruido, exposición y compresión).

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
es: Umbral para «Rechazada»:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
es: Umbral por debajo del que se asignará a la imágenes el emblema «Rechazada»

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
es: Umbral para «Pendiente»:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
es: Umbral por debajo del que se asignará a la imágenes el emblema «Pendiente»

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
es: Umbral para «Aceptada»:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
es: Umbral por encima del que se asignará a la imágenes el emblema «Aceptada»

[ctx: @option:check]
en: Detect Blur
es: Detectar desenfoque

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
es: Detectar la cantidad de desenfoque en las imágenes que se le pasan

[ctx: @label]
en: Weight:
es: Peso:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
es: Peso a asignar al algoritmo de desenfoque

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
es: Detectar ruido

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
es: Detectar la cantidad de ruido en las imágenes pasadas

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
es: Peso a asignar al algoritmo de ruido

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
es: Detectar compresión

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
es: Detectar la cantidad de compresión en las imágenes pasadas

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
es: Peso a asignar al algoritmo de compresión

[ctx: @option:check]
en: Detect Under and Over Exposure
es: Detectar subexposición y sobreexposición

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
es: Detectar si las imágenes están subexpuestas o sobreexpuestas

en: File/Folder %1 does not exist anymore
es: El archivo o carpeta %1 ya no existe

en: Album %1 does not exist anymore
es: El álbum %1 ya no existe

en: Could not overwrite image %1
es: No se ha podido sobrescribir la imagen %1

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
es: No se ha podido mover la imagen %1 a la papelera de la colección.
    Compruebe los permisos de archivos en la carpeta de papelera «%2» en la colección de imágenes.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
es: Ya existe un archivo o carpeta con el nombre %1 en %2

en: Could not move folder %1 to album %2
es: No se ha podido mover la carpeta %1 al álbum %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
es: No se ha podido mover la carpeta %1 al álbum %2. Se ha copiado la carpeta %1 en el álbum %2.

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
es: No se ha podido mover el archivo anexo del archivo %1 al álbum %2

en: Could not move file %1 to album %2
es: No se ha podido mover el archivo %1 al álbum %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
es: No se ha podido copiar la carpeta %1 en el álbum %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
es: No se ha podido copiar el archivo anexo del archivo %1 en la carpeta %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
es: No se ha podido copiar el archivo %1 en la carpeta %2

en: Could not copy file %1 to album %2
es: No se ha podido copiar el archivo %1 en el álbum %2

en: File/Folder %1 does not exist
es: El archivo o carpeta %1 no existe

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
es: No se ha podido mover la carpeta %1 a la papelera de la colección.
    Compruebe los permisos de archivos en la carpeta de papelera «.dtrash» en la colección de imágenes.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
es: No se ha podido mover la imagen %1 a la papelera de la colección.
    Compruebe los permisos de archivos en la carpeta de papelera «.dtrash» en la colección de imágenes.

en: Album %1 could not be removed
es: No se ha podido eliminar el álbum %1

en: Image %1 could not be removed
es: No se ha podido eliminar la imagen %1

en: Could not move image %1 to collection trash
es: No se ha podido mover la imagen %1 a la papelera de la colección

en: Image with the same name %1 already there
es: Ya existe allí una imagen con el mismo nombre %1

en: Image %1 could not be renamed
es: No se ha podido cambiar el nombre de la imagen %1

en: Could not restore file %1 from trash
es: No se ha podido restaurar el archivo «%1» de la papelera

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
es: Sin especificar

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
es: Invertida horizontalmente

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
es: Rotada 180 grados

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
es: Invertida verticalmente

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
es: Invertida horizontalmente y rotada a la izquierda

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
es: Rotada a la izquierda

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
es: Invertida verticalmente y rotada a la izquierda

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
es: Rotada a la derecha

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
es: Desconocida

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
es: Oeste

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
es: Este

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
es: Norte

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
es: Sur

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
es: %1 m

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
es: Se ha usado flash

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
es: Flash con modo de reducción de ojos rojos

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
es: Abjasio

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans
es: Afrikáans

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
es: Amhárico

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
es: Árabe

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
es: Asamés

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
es: Aimara

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
es: Azerí

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
es: Baskir

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
es: Bielorruso

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
es: Búlgaro

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
es: Bengalí;Bangla

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
es: Tibetano

[ctx: @info: country code]
en: Breton
es: Bretón

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
es: Catalán

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
es: Corso

[ctx: @info: country code]
en: Czech
es: Checo

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
es: Galés

[ctx: @info: country code]
en: Danish
es: Danés

[ctx: @info: country code]
en: German
es: Alemán

[ctx: @info: country code]
en: Greek
es: Griego

[ctx: @info: country code]
en: English
es: Inglés

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
es: Español

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
es: Estonio

[ctx: @info: country code]
en: Basque
es: Euskera

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
es: Persa (farsi)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
es: Finlandés

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
es: Fiyiano

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
es: Feroés

[ctx: @info: country code]
en: French
es: Francés

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
es: Frisón

[ctx: @info: country code]
en: Irish
es: Irlandés

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
es: Gaélico escocés

[ctx: @info: country code]
en: Galician
es: Gallego

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
es: Guaraní

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
es: Guyaratí

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
es: Hebreo

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
es: Croata

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
es: Húngaro

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
es: Armenio

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
es: Interlingue;Occidental

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
es: Iñupiaq

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
es: Indonesio

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
es: Islandés

[ctx: @info: country code]
en: Italian
es: Italiano

[ctx: @info: country code]
en: Inuktitut
es: Inuit

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
es: Japonés

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
es: Javanés

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
es: Georgiano

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
es: Kazajo

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
es: Groenlandés

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
es: Camboyano

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
es: Canarés;Kannada

[ctx: @info: country code]
en: Korean
es: Coreano

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
es: Cachemir;Cachemiro

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
es: Kurdo

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
es: Kirguís

[ctx: @info: country code]
en: Latin
es: Latín

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
es: Laosiano;Lao

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
es: Lituano

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
es: Letón

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
es: Malgache

[ctx: @info: country code]
en: Maori
es: Maorí

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
es: Macedonio

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
es: Malabar

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
es: Mongol

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
es: Marathí

[ctx: @info: country code]
en: Malay
es: Malayo

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
es: Maltés

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
es: Birmano

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
es: Nepalí;Nepalés

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
es: Holandés

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
es: Noruego

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
es: Occitano

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
es: Panyabí

[ctx: @info: country code]
en: Polish
es: Polaco

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
es: Pastún;Pashtún

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
es: Portugués

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
es: Retorromance

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
es: Rumano

[ctx: @info: country code]
en: Russian
es: Ruso

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
es: Kiñaruanda

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
es: Sánscrito

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
es: Sindi

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
es: Sango

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
es: Cingalés

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
es: Eslovaco

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
es: Esloveno

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
es: Samoano

[ctx: @info: country code]
en: Somali
es: Somalí

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
es: Albanés

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
es: Serbio

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
es: Suazi

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
es: Sondanés

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
es: Sueco

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
es: Suajili

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
es: Télugu;Telugu

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
es: Tayiko

[ctx: @info: country code]
en: Thai
es: Tailandés

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
es: Tigriña

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
es: Turcomano

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
es: Tagalo;Tagálog

[ctx: @info: country code]
en: Setswana
es: Setsuana

[ctx: @info: country code]
en: Tonga
es: Tongano

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
es: Turco

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
es: Tártaro

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
es: Ucraniano

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
es: Urdú

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
es: Uzbeko

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
es: Vietnamita

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
es: Volapük

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
es: Wólof

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
es: Yidis

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
es: Chino

[ctx: @info: country code]
en: Zulu
es: Zulú

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
es: Título

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
es: Emblema de elección

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
es: Emblema de color

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
es: Datos binarios %1 bytes

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
es: ExifTool no existe o carece de permiso de ejecución

en: Perl does not exists or exec permission is missing
es: Perl no existe o carece de permiso de ejecución

en: Synchronization error between the channels
es: Error de sincronización entre los canales

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
es: Enfocado

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
es: Seleccionado

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
es: Seleccionado enfocado

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
es: Inactivo

[ctx: @title]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
es[0]:  (%1 nueva)
es[1]:  (%1 nuevas)

en: &Close
es: &Cerrar

en: Close message
es: Mensaje de cierre

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
es: nunca

en: No data returned from the remote connection.
es: La conexión remota no ha devuelto datos.

en: Unsupported Architecture: %1
es: Arquitectura no permitida: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
es: La conexión remota ha devuelto un formato de nombre de archivo no válido.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
es: Fecha de versión preliminar no válida de la lista remota.

en: Invalid format returned from the remote connection.
es: La conexión remota ha devuelto un formato no válido.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
es: Recibido:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
es: Velocidad:

[ctx: @info: download status]
en: ETA:
es: Estimado:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
es: Comprobador de versión en línea - Versión preliminar

en: Check for new pre-release version available, please wait...
es: Comprobando si existe una nueva versión preliminar. Espere un momento...

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
es: Comprobador de versión en línea - Versión estable

en: Check for new stable version available, please wait...
es: Comprobando si existe una nueva versión estable. Espere un momento...

en: Configure...
es: Configurar...

en: Open setup dialog page to configure updates.
es: Abrir la página del diálogo de configuración para ajustar las actualizaciones.

en: Download
es: Descargar

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br/>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
es: <p>La fecha de la versión preliminar actual de <b>%1</b> es <i>%2</i>.</p><p>Está disponible una nueva versión preliminar compilada el <i>%3</i> en este <a href='%4'>repositorio</a>.</p><p>Pulse <b>Descargar</b> para obtener el archivo.</p><p>Nota: puede hacer que se compruebe solo la existencia de versiones estables en el panel de «Configuración/Varios».<br/>Las versiones estables se pueden usar con seguridad en sistemas de producción.</p><p>Pulse <b>Configurar</b> si desea personalizar las opciones de actualización del diálogo de configuración.</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br/>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br/>It's not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br/>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
es: <p>La versión estable actual de <b>%1</b> es <i>%2</i></p><p>Está disponible la nueva versión estable <i>%3</i> en este <a href='%4'>repositorio</a>.</p><p>Pulse <b>Descargar</b> para obtener el archivo.</p><p>Nota: puede hacer que se compruebe la existencia de versiones preliminares semanales en el panel de «Configuración/Varios».<br/>Las versiones preliminares tienen como objeto probar rápidamente las nuevas funcionalidades.<br/>No se recomienda el uso de versiones preliminares en sistemas de producción,<br/>ya que pueden contener errores, a menos que sepa lo que está haciendo.</p><p>Pulse <b>Configurar</b> si desea personalizar las opciones de actualización del diálogo de configuración.</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
es: Su software está actualizado.
    La versión preliminar de %1 compilada el %2 es la versión más reciente que hay disponible.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
es: Su software está actualizado.
    La versión estable %2 de %1 es la versión más reciente que hay disponible.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
es: Ha ocurrido un error al comprobar si existe una nueva versión de %1:
    «%2»

en: built on %1 with debug symbols
es: compilada el %1 con símbolos de depuración

en: built on %1
es: compilada el %1

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
es: Descargando la nueva %1
    %2.
    Espere un momento...

en: version %1 with debug symbols
es: versión %1 con símbolos de depuración

en: version %1
es: versión %1

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
es: Descargando la nueva
    versión %1 %2.
    Espere un momento...

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
es: Comprobando la suma de verificación de la nueva %1
    %2.
    Espere un momento...

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
es: Comprobación de la suma de seguridad de %1
    versión %2
    en progreso. Espere un momento...

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
es: Abrir...

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
es: La nueva versión preliminar de %1
    compilada el %2
    se ha descargado en:
    
    %3
    
    Pulse «Abrir» para mostrar el paquete en el gestor de archivos.

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
es: La nueva versión estable %2
    de %1
    se ha descargado en:
    
    %3
    
    Pulse «Abrir» para mostrar el paquete en el gestor de archivos.

en: Install...
es: Instalar...

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
es: La nueva versión preliminar de %1
    compilada el %2
    se ha descargado en:
    
    %3
    
    Pulse «Instalar» para cerrar la sesión actual y actualizarla.

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
es: La nueva versión estable %2
    de %1
    se ha descargado en:
    
    %3
    
    Pulse «Instalar» para cerrar la sesión actual y actualizarla.

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
es: Ha ocurrido un error al descargar la versión
    preliminar de %1 compilada el %2:
    
    «%3»

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
es: Ha ocurrido un error al descargar la
    versión estable %2 de %1:
    
    «%3»

en: Cannot start installer:
    %1
es: No se ha podido iniciar el instalador:
    %1

en: Checksum file is empty.
es: El archivo de suma de verificación está vacío.

en: Checksum is invalid.
es: La suma de verificación no es válida.

en: Downloaded file is empty.
es: El archivo descargado está vacío.

en: Checksums error.
es: Error de suma de verificación.

en: Cannot open target file.
es: No se ha podido abrir el archivo de destino.

en: Visit digiKam project website
es: Visitar el sitio web del proyecto digiKam

en: Aborting...
es: Interrumpiendo...

en: Cancel this operation.
es: Cancelar esta operación

en: Open detailed progress dialog
es: Abrir diálogo de progreso detallado

en: No active process
es: Ningún proceso activo

en: Hide detailed progress window
es: Ocultar ventana de progreso detallado

en: Show detailed progress window
es: Mostrar ventana de progreso detallado

en: Captions:
es: Pies de foto:

en: Enter caption author name here.
es: Introduzca aquí el nombre del autor del pie de foto.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
es[0]: Ha editado el pie de foto de la imagen.
es[1]: Ha editado el pie de foto de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
es[0]: Ha editado el título de la imagen.
es[1]: Ha editado el título de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
es[0]: Ha editado la fecha de la imagen.
es[1]: Ha editado la fecha de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
es[0]: Ha editado el emblema de elección de la imagen.
es[1]: Ha editado el emblema de elección de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
es[0]: Ha editado el emblema de color de la imagen.
es[1]: Ha editado el emblema de color de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
es[0]: Ha editado la puntuación de la imagen.
es[1]: Ha editado la puntuación de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
es[0]: Ha editado las etiquetas de la imagen.
es[1]: Ha editado las etiquetas de %1 imágenes.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
es: ¿Desea aplicar los cambios?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
es[0]: <p>Ha editado los metadatos de la imagen: </p>
es[1]: <p>Ha editado los metadatos de %1 imágenes: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
es: <li>título</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
es: <li>pie de foto</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
es: <li>fecha</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
es: <li>emblema de elección</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
es: <li>emblema de color</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
es: <li>puntuación</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
es: <li>etiquetas</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
es: <p>¿Desea aplicar los cambios?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
es: Aplicar siempre los cambios sin confirmación

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
es: ¿Aplicar cambios?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
es: ¿Aplicar cambios?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
es: Leyendo metadatos de archivos. Espere un momento...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
es: Escribiendo metadatos en los archivos. Espere un momento...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
es: Leer metadatos desde archivo a base de datos

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
es: Escribir metadatos en cada archivo

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
es: Leer metadatos desde cada archivo a la base de datos

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
es: Unificar etiquetas de los elementos seleccionados

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @label]
en: Date:
es: Fecha:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
es: Emblema de elección:

[ctx: @label]
en: Color Label:
es: Emblema de color:

[ctx: @label]
en: Rating:
es: Puntuación:

[ctx: @action]
en: Apply
es: Aplicar

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
es: Aplicar todos los cambios a las imágenes

[ctx: @info]
en: Revert all changes
es: Revertir todos los cambios

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
es: Aplicar a todas las versiones

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
es: Aplicar todos los cambios a todas las versiones de esta imagen

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
es: Más

[ctx: @title]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @title]
en: Information
es: Información

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
es: Los elementos seleccionados tienen textos distintos aquí.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
es: Abrir el gestor de etiquetas

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
es: Introduzca la etiqueta aquí.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
es: Introduzca aquí el texto usado para crear etiquetas. Puede usar «/» para crear una jerarquía de etiquetas. Puede usar «,» para crear más de una jerarquía al mismo tiempo.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
es: Etiquetas ya asignadas

[ctx: @info]
en: Recent Tags
es: Etiquetas recientes

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
es: No hay etiquetas asignadas recientemente

en: No Geolocation
    Information
    Available
es: Información de
    geolocalización
    no disponible

en: <b>Altitude</b>:
es: <b>Altura</b>:

en: <b>Latitude</b>:
es: <b>Latitud</b>:

en: <b>Longitude</b>:
es: <b>Longitud</b>:

en: <b>Date</b>:
es: <b>Fecha</b>:

en: See more information on the Internet
es: Ver más información en Internet

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
es: Sin definir

en: Used filters
es: Filtros usados

en: Remove filter
es: Eliminar filtro

[ctx: @title]
en: Versions
es: Versiones

[ctx: @title]
en: Used Filters
es: Filtros usados

[ctx: @action: open image]
en: Open
es: Abrir

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
es: Abrir archivo

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
es: Ir a álbumes

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
es: Ir al álbum de esta imagen

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
es: Ocultar elemento permanentemente

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
es: Mostrar elemento permanentemente

en: Properties
es: Propiedades

en: Metadata
es: Metadatos

en: Geolocation
es: Geolocalización

[ctx: @label: item properties]
en: File:
es: Archivo:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
es: Carpeta:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
es: Fecha:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
es: Tamaño:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
es: Se puede leer:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
es: Se puede escribir:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
es: Tipo:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
es: Dimensiones:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
es: Proporciones:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
es: Nuevo nombre:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
es: Descargado:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
es: Propiedades del archivo de cámara

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
es: Marca:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
es: Modelo:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
es: Creado:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
es: Objetivo:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
es: Apertura:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
es: Exposición:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
es: Sensibilidad:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
es: Modo/Programa:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
es: Balance de blancos:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
es: Propiedades de la fotografía

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
es: Tasa de bits del sonido:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
es: Tipo de canal de sonido:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
es: Códec de sonido:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
es: Duración:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
es: Fotogramas por segundo:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
es: Códec de vídeo:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
es: Propiedades de audio/vídeo

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
es: desconocida

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
es: sin cambios

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
es: no disponible

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
es: Sí

[ctx: @label]
en: RAW Image
es: Imagen RAW

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
es: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
es: Intervalo:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
es: Seleccione aquí el valor de intensidad mínimo de la selección del histograma.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
es: Seleccione aquí el valor de intensidad máximo de la selección del histograma.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
es: Estadísticas

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
es: Aquí puede ver los resultados estadísticos calculados con la parte seleccionada del histograma. Estos valores están disponibles para todos los canales.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
es: Píxeles:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
es: Cantidad:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
es: Media:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
es: Desviación estándar:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
es: Mediana:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
es: Percentil:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
es: Profundidad de color:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
es: Canal alfa:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
es: Fuente:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
es: Histograma

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
es: Perfil ICC

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
es: Sí

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
es: Imagen completa

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
es: Región de la imagen

en: Makernote
es: Nota del fabricante

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
es: Propiedades

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
es: Colores

[ctx: @title: item properties]
en: Map
es: Mapa

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
es: Imagen RAW

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
es: Sin calibrar

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
es: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
es: Pies de foto

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
es: Versiones

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
es: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
es: Enlace simbólico:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
es: Propietario:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
es: Permisos:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
es: Propiedades del archivo

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
es: Profundidad de color:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
es: Modo de color:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
es: Archivo anexo:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
es: Propiedades del elemento

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
es: Propiedades de la fotografía

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
es: Propiedades de audio/vídeo

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
es: Pie de foto:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
es: Emblema de elección:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
es: Emblema de color:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
es: Puntuación:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
es: Versionado:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
es: Agrupado:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
es: Propiedades de digiKam

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
es: Palabras clave:

[ctx: @label: item properties]
en: Peoples:
es: Personas:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: @title: item properties]
en: Location
es: Ubicación

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
es: Derechos

en: Count:
es: Cantidad:

en: Size:
es: Tamaño:

en: Total Count:
es: Cantidad total:

en: Total Size:
es: Tamaño total:

en: Selection Properties
es: Propiedades de la selección

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
es: Profundidad de color de 16 bits

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
es: <para>Si se activa, todos los archivos RAW se descodificarán con una profundidad de color de 16 bits usando una curva gamma lineal. Para evitar que el editor muestre una imagen oscura, en este modo se recomienda el uso del gestor de color.</para><para>Si se desactiva, todos los archivos RAW se descodificarán con una profundidad de color de 8 bits con una curva gamma BT.709 y un punto blanco superior al 99%. Este modo es más rápido que la descodificación de 16 bit.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
es: Interpolar RGB como cuatro colores

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
es: <title>Interpolar RGB como cuatro colores</title><para>El valor por defecto es asumir que todos los píxeles verdes son iguales. Si los píxeles verdes de las filas pares son más sensible a la luz ultravioleta que los de las filas impares, esta diferencia causa un patrón de malla en el resultado. Usando esta opción se resuelve el problema con una pérdida de detalle mínima.</para><para>Para reanudar, esta opción hace la imagen un poco borrosa, pero elimina patrones falsos de malla de 2x2 con el método de calidad VNG o los mezcla con el método de la calidad AHD.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
es: Visitar el sitio web del proyecto LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
es: No estirar ni rotar píxeles

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
es: <title>No estirar ni rotar píxeles</title><para>Para las cámaras Fuji Super CCD, mostrar la imagen inclinada 45 grados. Para las cámaras con píxeles no cuadrados, no estirar la imagen hasta sus proporciones correctas. En cualquier caso, esta opción garantiza que cada píxel de salida se corresponde con un píxel RAW.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
es: Calidad:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
es: Bilineal

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
es: <title>Calidad (interpolación)</title><para>Seleccione aquí el método de interpolación cromática usado para descodificar imágenes RAW. Un algoritmo de interpolación cromática es un proceso de imagen digital que se usa para interpolar una imagen completa a partir de datos en bruto parciales captados por el sensor de imagen con colores filtrados (interno en muchas cámaras digitales) en forma de matriz de píxeles de color. También se conoce como interpolación CFA o reconstrucción de color. Otro nombre común es eliminación de mosaico. Dispone de los siguientes métodos para la eliminación de mosaico de imágenes RAW:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilineal</emphasis>: usar interpolación bilineal de alta velocidad y baja calidad (por omisión para equipos lentos). En este método, el valor de rojo de un píxel no rojo se calcula como la media de los píxeles que lo rodean, y lo mismo se hace para los colores azul y verde.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: usar interpolación de número variable de gradientes. Este método calcula gradientes cerca del píxel de interes y usa los gradientes más bajos (que representan las partes de la imagen más suaves y similares) para realizar una estimación.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: usar interpolación por agrupación de píxeles en patrones. La agrupación de píxeles usa suposiciones sobre el escenario natural para realizar las estimaciones. Produce menos distorsiones de color en imágenes naturales que el método de número variable de gradientes.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: usar la interpolación adaptativa dirigida a la homogeneidad. Este método selecciona la dirección de la interpolación para maximizar la medida de la homogeneidad, lo que suele minimizar la distorsión del color.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: interpolación DCB del proyecto linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: interpolación DHT. Consulte https://www.libraw.org/node/2306 para obtener más detalles.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: interpolación AHD modificada.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
es: Paso:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
es: <title>Paso</title><para>Defina aquí los pasos a usar en el filtro mediano que se aplica tras la interpolación de los canales rojo-verde y azul-verde.</para><para>Este ajuste solo está disponible para opciones de calidad específicas: <emphasis strong='true'>Bilineal</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis> y <emphasis strong='true'>VCD y AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
es: Refinar la interpolación

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
es: <title>Refinar la interpolación</title><para>Esta preferencia solo está disponible para algunas opciones de calidad:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: activa el filtro de mejora de colores interpolados.</item><item><emphasis strong='true'>VCD y AHD</emphasis>: activa el refinamiento de interpolación avanzada de colores efectivos (EECI) para mejorar la agudeza.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
es: Interpolación cromática

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
es: Método:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
es: D65 predeterminado

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
es: Cámara

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
es: Automático

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
es: <title>Balance de blancos</title><para>Configure el balance de blanco puro:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>D65 predeterminado</emphasis>: Use un balance blanco estándar de luz de día D65.</item><item><emphasis strong='true'>Cámara</emphasis>: Use el balance de blanco especificado por la cámara. Si no está disponible, vuelva al balance de blanco natural predeterminado.</item><item><emphasis strong='true'>Automático</emphasis>: Calcula un balance de blanco automático con el promedio de la imagen completa.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Ajuste la temperatura y los valores de nivel de verde a medida.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
es: <title>Temperatura</title><para>Fijar la temperatura del color en grados Kelvin.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
es: Verde:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
es: <para>Defina aquí el componente de verde para determinar el nivel de magenta a eliminar.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
es: Tonos claros:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
es: Blanco sólido

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
es: Quitar recorte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
es: Mezclar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
es: Reconstruir

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
es: <title>Luces</title><para>Seleccione aquí el método de recorte de luces: </para><para><list><item><emphasis strong='true'>Blanco sólido</emphasis>: cortar todas las luces a blanco sólido</item><item><emphasis strong='true'>Desencajar</emphasis>: deje las luces desencajadas en varias sombras de rosa</item><item><emphasis strong='true'>Mezclar</emphasis>: Mezclar los valores cortados y desencajados para un desvanecimiento a blanco gradual</item><item><emphasis strong='true'>Reconstruir</emphasis>: reconstruya las luces usando un valor de nivel</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
es: Nivel:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
es: <title>Nivel</title><para>Especifique el nivel de luces reconstruido. Los valores bajos favorecen a los blancos y los valores altos a los colores.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
es: Corrección de exposición (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
es: <para>Activar la corrección de exposición antes de realizar la interpolación.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
es: Desplazamiento lineal:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
es: <title>Desplazamiento</title><para>Desplazamiento lineal de la corrección de la exposición antes de la interpolación de E.V</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
es: Luz:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
es: <title>Luz</title><para>Cantidad de preservación de luz para la corrección de la exposición antes de la interpolación en E.V. Solo tiene efecto si la corrección de desplazamiento es > 1,0 E.V</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
es: Corregir falsos colores en tonos claros

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
es: <para>Si se activa, las imágenes con canales exagerados se procesarán con mayor exactitud, sin «nubes rosas» (ni luces azules bajo lámparas de tungsteno).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
es: Brillo automático

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
es: <para>Si está desactivado, usar un nivel fijo de blanco e ignorar el histograma de la imagen para ajustar el brillo.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
es: Brillo:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
es: <title>Brillo</title><para>Indica el nivel de brillo de la imagen de salida. El valor por omisión es 1,0 (solo funciona en el modo de 8 bits).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
es: Negro:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
es: <title>Punto negro</title><para>Usa el valor de punto negro indicado para descodificar imágenes RAW. Si desactiva esta opción, el valor del punto negro se calculará automáticamente.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
es: <title>Valor de punto negro</title><para>Indica el valor del punto negro de la imagen de salida.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
es: Blanco:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
es: <title>Punto blanco</title><para>Usa el valor de punto blanco indicado para descodificar imágenes RAW. Si desactiva esta opción, el valor del punto blanco se calculará automáticamente.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
es: <title>Valor de punto blanco</title><para>Indica el valor del punto blanco de la imagen de salida.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
es: Balance de blancos

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
es: Reducción de ruido:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
es: Ninguna

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
es: Ondículas

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
es: <title>Reducción de ruido</title><para>Seleccione aquí el método de reducción de ruido a aplicar durante la descodificación RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ninguna</emphasis>: sin reducción de ruido.</item><item><emphasis strong='true'>Ondículas</emphasis>: corrección de ondículas para borrar el ruido conservando el detalle real. Se aplica tras la interpolación.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: reducción de ruido que realiza una simulación antes de la interpolación de mosaico. Se aplica antes de la interpolación.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
es: Correcciones

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
es: Perfil de la cámara:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
es: Integrado

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
es: <title>Perfil de la cámara</title><para>Seleccione aquí el espacio de color de entrada que se usará para descodificar datos RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ninguno</emphasis>: no se usará ningún perfil de color durante la descodificación RAW.</item><item><emphasis strong='true'>Integrado</emphasis>: usar el perfil de color integrado en el archivo RAW, si existe.</item><item><emphasis strong='true'>Personalizado</emphasis>: usar un perfil de espacio de color personalizado.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
es: Archivos ICC (*.icc *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
es: Espacio de trabajo:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
es: RAW (sin perfil)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
es: Gama de color amplia

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
es: <title>Espacio de trabajo</title><para>Seleccione aquí el espacio de color de salida usado para descodificar datos RAW.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>RAW (lineal)</emphasis>: en este modo, no se usa ningún espacio de color de salida durante la descodificación RAW.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: se trata de un espacio de color RGB creado cooperativamente por Hewlett-Packard y Microsoft. Es la mejor opción para imágenes destinadas a la Web y para la fotografía de retratos.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: este espacio de color es una extensión del espacio de color RGB, desarrollado por Adobe. Se usa en aplicaciones de fotografía, como las de anuncios y las de artes plásticas.</item><item><emphasis strong='true'>Gama amplia</emphasis>: este espacio de color es una versión expandida del espacio de color Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: es un espacio de color RGB desarrollado por Kodak que ofrece una gama especialmente amplia y está diseñado para usar cuando se necesita una salida fotográfica.</item><item><emphasis strong='true'>Personalizado</emphasis>: usar un perfil de espacio de color de salida personalizado.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
es: Gestión de color

[ctx: @label]
en: Threshold:
es: Umbral:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
es: <title>Umbral</title><para>Defina aquí el valor del umbral de reducción de ruido que se debe usar.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
es: Formato de archivo RAW de cámara digital Casio

en: NuCore Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de NuCore

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Canon versión 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Canon versión 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de Capture Shop

en: Kodak DC25 Digital Camera File
es: Archivo de cámara digital Kodak DC25

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Kodak

en: Adobe Digital Negative
es: Negativo digital de Adobe

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Epson

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Imacon

en: Leaf Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de Leaf

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Kodak DC25

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Minolta RD175

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Mamiya

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Minolta Dimage

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Nikon

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Olympus

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Pentax

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Logitech

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Fuji

en: Panasonic Digital Camera Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Panasonic

en: Digital Foto Maker Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de Digital Foto Maker

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Sony

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Sigma

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Hasselblad

en: Phantom Software Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de Phantom Software

en: Sinar Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de Sinar

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Kodak DCS200

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Apple Quicktake 100/150

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Panasonic LX3

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
es: Archivo de imagen RAW de Sinar Capture Shop

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Leica

en: Samsung Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de Samsung

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Canon versión 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara digital Phase One

en: Arriflex Camera Raw Image Format
es: Formato de imagen RAW de cámara Arriflex

en: Do you want to do this operation on all group items?
es: ¿Desea realizar esta operación en todos los elementos del grupo?

en: Remember choice for this operation
es: Recordar la elección para esta operación

en: Light Table
es: Mesa de Luz

en: Batch Queue Manager
es: Gestor de la cola de procesos por lotes

en: Renaming
es: Cambio de nombre

en: Import/Export tools
es: Herramientas de importación/exportación

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
es: Herramientas (editor, panorama, mezcla de pila, calendario, programa externo)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
es: Operaciones relacionadas con metadatos, emblemas, puntuaciones, etiquetas, geolocalización y rotación

en: Adding items to the Light Table
es: Añadir elementos a la mesa de luz

en: Adding items to the Batch Queue Manager
es: Añadir elementos al gestor de la cola de procesos por lotes

en: Opening items in the Slideshow
es: Abrir elementos en la presentación

en: Renaming items
es: Cambiar el nombre de elementos

en: Passing items to import/export tools
es: Paso de elementos a las herramientas de importación/exportación

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
es: Herramientas diversas, como el editor, panorama, mezcla de pila, calendario, galería en HTML y apertura con programas externos

[ctx: @item: album categories]
en: Category
es: Categoría

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
es: Viajes

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
es: Vacaciones

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
es: Amigos

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
es: Naturaleza

[ctx: @item: album categories]
en: Party
es: Fiesta

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
es: Por hacer

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
es: Otros

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
es: %1 en %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
es: Crear «%1» en %2

en: Create "%1"
es: Crear «%1»

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
es[0]: La etiqueta «%2» tiene una subetiqueta. Si la borra, también borrará la subetiqueta.
    ¿Seguro que desea continuar?
es[1]: La etiqueta «%2» tiene %1 subetiquetas. Si la borra, también borrará las subetiquetas.
    ¿Seguro que desea continuar?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
es[0]: La etiqueta «%2» tiene un elemento asignado. ¿Seguro que desea continuar?
es[1]: La etiqueta «%2» tiene %1 elementos asignados. ¿Seguro que desea continuar?

en: Delete '%1' tag?
es: ¿Borrar la etiqueta «%1»?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
es: Borrar etiqueta

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
es: Las etiquetas «%1» tienen una o más subetiquetas. Si las borra, también borrará las subetiquetas.
    ¿Seguro que desea continuar?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
es: Las etiquetas «%1» están asignadas a uno o más elementos. ¿Seguro que desea continuar?

en: Delete '%1' tag(s)?
es: ¿Borrar la(s) etiqueta(s) «%1»?

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
es[0]: La etiqueta de cara «%2» tiene al menos una etiqueta de cara anidada. Si la elimina, también eliminará las etiquetas anidadas.
    ¿Desea continuar?
es[1]: Las etiquetas de caras «%2» tienen al menos una etiqueta de cara anidada. Si las elimina, también eliminará las etiquetas anidadas.
    ¿Desea continuar?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
es[0]: La etiqueta de cara «%2» está asignada al menos a un elemento. ¿Desea continuar?
es[1]: Las etiquetas de caras «%2» están asignadas al menos a un elemento. ¿Desea continuar?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
es[0]: ¿Eliminar etiqueta de cara?
es[1]: ¿Eliminar etiquetas de caras?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
es[0]: ¿Eliminar la etiqueta que corresponde a esta etiqueta de cara de las imágenes?
es[1]: ¿Eliminar las %1 etiquetas que corresponden a estas etiquetas de caras de las imágenes?

en: Assign Rating "%1 Star"
es: Asignar puntuación «%1 estrellas»

en: Assign Pick Label "%1"
es: Asignar el emblema de elección «%1»

en: Assign Color Label "%1"
es: Asignar el emblema de color «%1»

en: Assign Tag "%1"
es: Asignar etiqueta «%1»

[ctx: @info]
en: All Tags
es: Todas las etiquetas

[ctx: @info]
en: Quick Access List
es: Lista de acceso rápido

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
es: Borrar la selección de la lista

en: Add to List
es: Añadir a la lista

en: Add selected tags to Quick Access List
es: Añadir las etiquetas seleccionadas a la lista de acceso rápido

en: Delete Tags
es: Borrar etiquetas

en: Edit Tag Title
es: Editar título de la etiqueta

en: Reset Tag Icon
es: Restablecer icono de etiquetas

en: Invert Selection
es: Invertir la selección

en: Expand Tag Tree
es: Expandir árbol de etiquetas

en: Collapse Tag Tree
es: Contraer el árbol de etiquetas

en: Remove Tag from Images
es: Eliminar etiqueta de las imágenes

[ctx: @label]
en: Tag Properties
es: Propiedades de la etiqueta

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
es: &Título:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
es: Introduzca aquí el nombre de la etiqueta

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
es: &Icono:

[ctx: @action]
en: Reset
es: Reiniciar

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
es: Acce&so rápido:

[ctx: @label]
en: Note
es: Nota

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
es: Este acceso rápido se puede usar para asignar o quitar una etiqueta de los elementos.

[ctx: @action]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @action]
en: Discard
es: Descartar

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
es: Las etiquetas anteriores se han modificado. ¿Desea guardar los cambios?

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
es: Gestor de etiquetas

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
es[0]: La etiqueta %2 tiene una o más subetiquetas. Si la borra, borrará también las subetiquetas. ¿Seguro que desea continuar?
es[1]: Las etiquetas %2 tienen una o más subetiquetas. Si las borra, borrará también las subetiquetas. ¿Seguro que desea continuar?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
es[0]: La etiqueta %2 está asignada a uno o más elementos. ¿Seguro que desea borrarla?
es[1]: Las etiquetas %2 están asignadas a uno o más elementos. ¿Seguro que desea borrarlas?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
es[0]: ¿Borrar la etiqueta %2?
es[1]: ¿Borrar las etiquetas %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
es[0]: Borrar etiqueta
es[1]: Borrar etiquetas

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br/> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br/> Do you want to continue?</qt>
es: <qt>digiKam limpiará todos los metadatos de etiquetas antes de asignar etiquetas desde la base de datos.<br/>Puede <b>perder etiquetas</b> si no las ha leído antes (usando «Leer etiquetas de la imagen»).<br/>¿Desea continuar?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
es: Esta operación puede tardar bastante tiempo dependiendo del tamaño de la colección.
    ¿Seguro que quiere continuar?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
es: Esta operación solo eliminará las etiquetas de la base de datos.
    Para aplicar los cambios a los archivos debe elegir que se escriban los metadatos en los archivos más tarde.
    ¿Seguro que quiere continuar?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
es[0]: ¿Realmente desea eliminar la etiqueta seleccionada de todas las imágenes?
es[1]: ¿Realmente desea eliminar las etiquetas seleccionadas de todas las imágenes?

[ctx: @action: button]
en: Organize
es: Organizar

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
es: Sincronizar &exportación

en: Create Tag from Address Book
es: Crear etiqueta desde la libreta de direcciones

en: Mark Unassigned Tags
es: Marcar etiquetas sin asignar

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
es: Añadir nueva etiqueta a la etiqueta actual. La etiqueta actual es la última sobre la que ha pulsado.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
es: Borrar los elementos seleccionados. También funciona con múltiples elementos, pero no borrará la etiqueta raíz.

en: Edit title from selected tag.
es: Editar el título de la etiqueta seleccionada.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
es: Reiniciar el icono de las etiquetas seleccionadas. Funciona con selección múltiple.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
es: Marcar todas las etiquetas que no estén asignadas a imágenes.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
es: Invertir selección. Solo se seleccionarán los elementos visibles.

en: Selected items will be expanded
es: Los elementos seleccionados se expandirán

en: Expand tag tree completely
es: Expandir el árbol de etiquetas completamente

en: Collapse tag tree completely
es: Contraer el árbol de etiquetas completamente

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
es: Borrar las etiquetas seleccionadas de las imágenes. Funciona con selección múltiple.

en: Write Tags from Database to Image
es: Escribir etiquetas de la base de datos en la imagen

en: Read Tags from Image
es: Leer etiquetas de la imagen

en: Wipe all tags from Database only
es: Borrar todas las etiquetas solo en la base de datos

en: Write Tags Metadata to Image.
es: Escribir metadatos de etiquetas en la imagen

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
es: Leer etiquetas de las imágenes en la base de datos. Las etiquetas existentes no se verán afectadas.

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
es: Borrar todas las etiquetas solo en la base de datos. No se sincronizará con los archivos. Continúe con precaución.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
es: Ayuda en línea sobre la gestión de etiquetas

en: Toggle Auto
es: Conmutar auto

[ctx: no auto toggle]
en: None
es: Ninguna

[ctx: toggle child tags]
en: Children
es: Hijas

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
es: Padres

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
es: Ambos

[ctx: @title:window]
en: New Tag
es: Nueva etiqueta

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
es: Editar etiqueta

en: Enter tag name here...
es: Introduzca el nombre de la etiqueta...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
es: <p>Para crear etiquetas nuevas, podrá usar las siguientes reglas:</p><p><ul><li>el «/» puede ser usado para crear una jerarquía de etiquetas.<br/>Ej.: <i>«País/Ciudad/París»</i></li><li>«,» puede usarse para crear más de una jerarquía de etiquetas al mismo tiempo.<br/>Ej.: <i>«Ciudad/París, Monumento/Notre-Dame»</i></li><li>Si una jerarquía de etiquetas comienza por «/», se usará el álbum de etiquetas raíz como padre.</li></ul></p>

en: &Icon:
es: &Icono:

en: &Shortcut:
es: A&tajo:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
es: <p><b>Nota</b>: este acceso rápido se podrá usar para atribuir o retirar una etiqueta de los elementos.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
es: <b>Crear nueva etiqueta</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
es: <b>Crear nueva etiqueta en<br/>«%1»</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
es: <b>Propiedades de la etiqueta<br/>«%1»</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
es: Ha ocurrido un error al crear etiqueta

en: An error occurred during tag creation:
es: Ha ocurrido un error al crear la etiqueta:

en: Tag Path
es: Ruta de la etiqueta

en: Expand all Tags
es: Expandir todas las etiquetas

en: Collapse all Tags
es: Contraer todas las etiquetas

en: Expand Selected Recursively
es: Expandir seleccionados recursivamente

en: No Recently Assigned Tags
es: No hay etiquetas asignadas recientemente

en: Recently Assigned Tags
es: Etiquetas asignadas recientemente

en: Add New Tag...
es: Añadir nueva etiqueta...

en: More Tags...
es: Más etiquetas...

en: Assign this Tag
es: Asignar esta etiqueta

en: Remove this Tag
es: Eliminar esta etiqueta

en: Go to this Tag
es: Ir a esta etiqueta

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
es: Indique aquí la Referencia Informativa del Suministrador. Un R.I.S. es un nombre registrado en XMP/NAA, que identifica el suministrador que ofrece un indicador para su contenido. El valor por omisión para una R.I.S. es «XMP» si se encontró un código estándar de referencia.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
es: Indique aquí el Número de Referencia del Asunto. Contiene un código numérico que indica el nombre del Asunto más el tema del Asunto y el Detalle en la lengua del servicio. La Referencia del Asunto es un número perteneciente al intervalo de 01000000 a 17999999 y representa una referencia internacional independiente de la lengua para un determinado asunto. Un Asunto se identifica por su Número de Referencia y los Nombres correspondientes retirados de una lista estándar definida por XMP/NAA. Se se usa un código de referencia, estas listas son las versiones de referencia para lengua inglesa. Este campo está limitado a un código de 8 dígitos en ASCII.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
es: Indique aquí el nombre del Asunto. Se usa la lengua inglesa si seleccionó un código estándar de referencia del XMP/NAA.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
es: Indique aquí el nombre de la materia del asunto. Se usa la lengua Inglesa si seleccionó un código estándar de referencia del XMP/NAA.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
es: Indique aquí el nombre del detalle del asunto. Se usa la lengua inglesa si seleccionó un código estándar de referencia del XMP/NAA.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
es: Aquí puede ver la lista de plantillas de metadatos gestionadas por digiKam.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
es: Título

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
es: Autores

en: Author Names:
es: Nombres de los autores:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
es: Introduzca los nombres de los creadores de la foto, usando el punto y coma como separador.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
es: <p>Este campo debe contener los nombres de los creadores de la fotografía. Si no es recomendable incluir el nombre del fotógrafo (por ejemplo, si necesita protegerse su identidad), se puede usar el nombre de su empresa u organización. Una vez guardado, este campo no debería ser modificado por nadie.</p><p>Para introducir varios nombres, use el <b>punto y coma como separador</b>.</p><p>Con IPTC, este campo está limitado a 32 caracteres.</p>

en: Authors' Positions:
es: Puestos de los autores:

en: Enter the job titles of the authors here.
es: Indique el trabajo de cada uno de los autores.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
es: <p>Este campo deberá contener el título de la profesión de los autores. Algunos ejemplos de dichos títulos son: «Fotógrafo de equipo», «Fotógrafo autónomo» o «Fotógrafo comercial independiente». Dado que esta es una cualificación para el campo «Autor», también deberá rellenar este campo.</p><p>En IPTC, este campo está limitado a 32 caracteres.</p>

en: Enter the photograph credit here.
es: Introduzca aquí los créditos de la fotografía.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
es: <p>(sinónimo de Suministrador): Use el campo Suministrador para identificar quien suministra la fotografía. No tiene que ser necesariamente el autor. Si un fotógrafo trabaja para una agencia de noticias, como Reuters o Associated Press, estas organizaciones podrían indicarse aquí como «suministradoras» de la imagen para ser usada por otros. Si la imagen es una fotografía en «stock», entonces se deberá indicar aquí el grupo (agencia) suministrador de la imagen.</p><p>En IPTC, este campo está limitado a 32 caracteres.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
es: Introduzca aquí la nota de derechos de autor para identificar a los propietarios de dichos derechos.

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. 
    In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. 
    In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
es: <p>El aviso de Copyright deberá contener todos los avisos de derechos de copia necesarios para reclamar la propiedad intelectual, debiendo identificar los dueños actuales dos derechos de copia da fotografía. Normalmente, sería el fotógrafo, pero si la imagen la hizo un empleado o se hizo por encargo, entonces se deberá indicar la agencia o compañía. Use el formato adecuado para su país. España: &copy; {fecha de la primera publicación} nombre del detentor de los derechos, como por ejemplo «&copy;2005 José Fulano.» Nota: la palabra «copyright» o la abreviatura «copr» podrían ser usadas en sustitución del símbolo &copy;. En algunos países extranjeros, solamente se reconoce el símbolo de «copyright» y la abreviatura no funciona. Además el símbolo de «copyright» deberá ser una circunferencia completa con un «c» dentro; usar algo del tipo «(c)», donde los paréntesis forman parcialmente esa circunferencia, no es suficiente. Para protección adicional en todo el mundo se debe usar «todos los derechos reservados».
    En Europa habría que usar: Copyright {Año} {Detentor de los derechos}, todos los derechos reservados.
    En Japón, para la protección máxima, deberían aparecer los tres siguientes elementos en el campo de «copyright» de los datos de IPTC: (a) la palabra, Copyright; (b) el año de la primera publicación; y (c) el nombre del autor. Podrá también incluir la frase «todos los derechos reservados.»</p><p>En IPTC, este campo está limitado a 128 caracteres.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
es: Introduzca las instrucciones según las que se puede usar legalmente un recurso.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
es: <p>El campo de Condiciones de Uso Legal debe listar las instrucciones para usar un recurso legalmente.</p><p>Con XMP puede incluir más de una cadena de condiciones de uso, cada una para un idioma.</p><p>Este campo no existe en IPTC.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
es: Fuente:

en: Enter the original owner of the photograph here.
es: Introduzca aquí el propietario original de la fotografía.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
es: <p>El campo «Fuente» se debe usar para identificar al dueño original o a quien posee los derechos de la fotografía. El valor de este campo nunca se debe alterar tras introducir la información siguiendo la creación de la imagen. Aunque no se fuerce en los paneles personalizados, debería considerar este campo como de «una única escritura». La fuente puede ser un individuo, una agencia o un miembro de una agencia. Para ayudar en las búsquedas posteriores, se sugiere que se separen las barras «/» con un espacio en blanco. Use el formato «fotógrafo / agencia» en lugar de «fotógrafo/agencia». La fuente también puede ser diferente del «Creador» y de los nombres indicados en las «Notas de Copyright».</p><p>En IPTC, este campo está limitado a 32 caracteres.</p>

en: Instructions:
es: Instrucciones:

en: Enter the editorial notice here.
es: Indique aquí el aviso editorial.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
es: <p>El campo «Instrucciones» se debe usar para listar las instrucciones de la editorial sobre el uso de la fotografía.</p><p>Con IPTC está limitado a 256 caracteres.</p>

en: Rights
es: Derechos

en: Enter the city of contents here.
es: Introduzca aquí la ciudad de los contenidos.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
es: <p>Este campo debería contener el nombre de la ciudad donde se tomó la fotografía.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
es: Introduzca una ubicación dentro de la ciudad de los contenidos.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
es: <p>Este campo debe contener la ubicación de la ciudad donde se tomó la fotografía.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
es: Introduzca aquí la provincia o el estado de los contenidos.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
es: <p>Este campo debería contener la provincia o el estado donde se tomó la fotografía.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
es: <p>Este campo debería contener el país donde se tomó la fotografía.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
es: Introduzca aquí la ciudad del autor principal.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
es: <p>Este campo debe contener el nombre de la ciudad donde vive el autor principal.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
es: Introduzca aquí el país del autor principal.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
es: <p>Este campo debe contener el nombre del país donde vive el autor principal.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
es: Dirección:

en: Enter the address of the lead author here.
es: Introduzca aquí la dirección del autor principal.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
es: <p>Este campo debe contener la dirección donde vive el autor principal.</p>

en: Postal Code:
es: Código postal:

en: Enter the postal code of the lead author here.
es: Introduzca aquí el código postal del autor principal.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
es: <p>Este campo debe contener el código postal donde vive el autor principal.</p>

en: Province:
es: Provincia:

en: Enter the province of the lead author here.
es: Introduzca aquí la provincia del autor principal.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
es: <p>Este campo debe contener la provincia donde vive el autor principal.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
es: Correo electrónico:

en: Enter the email of the lead author here.
es: Introduzca la dirección de correo electrónico del autor principal.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
es: <p>Este campo debe contener la dirección de correo electrónico del autor principal.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
es: Introduzca aquí el número de teléfono del autor principal.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
es: <p>Este campo debe contener el número de teléfono del autor principal.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
es: Introduzca aquí el URL del sitio web del autor principal.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
es: <p>Este campo debe contener el URL del sitio web del autor principal.</p>

en: Subjects
es: Asuntos

en: Template:
es: Plantilla:

en: Open metadata template editor
es: Abrir el editor de plantillas de metadatos

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
es: <p>Seleccione aquí la acción a realizar con la plantilla de metadatos.</p><p><b>Eliminar</b>: elimina la plantilla ya asignada.</p><p><b>No cambiar</b>: No tocar la información de la plantilla.</p><p>El resto de valores son títulos de plantillas gestionadas por digiKam. Si se selecciona uno se asignará también la información.</p>

en: To remove
es: Eliminar

en: Do not change
es: No hacer nada

en: Names:
es: Nombres:

en: Usages:
es: Usos:

en: No or invalid size specified
es: Tamaño no válido o no indicado

en: Thumbnail is null
es: La miniatura es nula

en: File does not exist or is not a file
es: El archivo no existe o no se trata de un archivo

en: Cannot create thumbnail for %1
es: No se ha podido crear la miniatura de «%1»

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
es: Ha fallado la inicialización de la base de datos de miniaturas

en: Error message: %1
es: Mensaje de error: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
es: Determinar la diferencia de tiempo con el reloj de la foto

en: Load different photo
es: Cargar una foto diferente

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
es: Si tiene una foto con un reloj u otra fuente horaria externa en ella, puede cargarla aquí y establecer el indicador a la (fecha y) hora mostrada. La diferencia con el reloj interno de su cámara se determinará a partir de esta preferencia.

en: <font color="red"><b>Could not load<br/>image %1.</b></font>
es: <font color="red"><b>No se ha podido cargar<br/>la imagen %1.</b></font>

en: The clock date and time:
es: La fecha y hora del reloj:

en: Select Image to Extract Clock Photo
es: Seleccione la imagen para extraer el reloj de la foto

en: %1 timestamp
es: Marca de tiempo de %1

en: File name timestamp
es: Marca de tiempo del nombre de archivo

en: File last modified
es: Última modificación del archivo

en: EXIF: created
es: EXIF: creado

en: EXIF: digitized
es: EXIF: digitalizado

en: IPTC: created
es: IPTC: creado

en: XMP: created
es: XMP: creado

en: EXIF: created (fuzzy)
es: EXIF: creado (borroso)

en: EXIF: original (fuzzy)
es: EXIF: original (borroso)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
es: EXIF: digitalizado (borroso)

en: Reset to current date
es: Reiniciar a la fecha actual

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
es: Copiar valor

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
es: Añadir

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
es: Restar

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
es: Intervalo

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
es: días

en: Determine difference from clock photo
es: Determinar la diferencia desde el reloj de la foto

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
es: Pulse o arrastre y suelte una foto en el botón para elegir la foto del reloj

en: Update only existing timestamps
es: Actualizar solo las marcas de tiempo existentes

en: EXIF: Thumbnail
es: EXIF: miniatura

en: Timestamp Adjustments
es: Ajustes de marcas de tiempo

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
es: Ninguno

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
es: Ken Burns - Acercamiento de cámara

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
es: Ken Burns - Alejamiento de cámara

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
es: Ken Burns - Barrido de cámara de izquierda a derecha

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
es: Ken Burns - Barrido de cámara de derecha a izquierda

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
es: Ken Burns - Barrido de cámara de arriba a abajo

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
es: Ken Burns - Barrido de cámara de abajo a arriba

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
es: Aleatorio

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
es: Ninguna

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
es: Tablero de ajedrez

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
es: Derretir

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
es: Barrido

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
es: Mosaico

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
es: Cubismo

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
es: Creciente

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
es: Líneas horizontales

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
es: Líneas verticales

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
es: Dar vueltas hacia fuera

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
es: Varias vueltas hacia fuera

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
es: Espiral hacia dentro

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
es: Gotas

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
es: Atenuar

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
es: Deslizar de izquierda a derecha

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
es: Deslizar de derecha a izquierda

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
es: Deslizar de arriba a abajo

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
es: Deslizar de abajo a arriba

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
es: Apretar de izquierda a derecha

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
es: Apretar de derecha a izquierda

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
es: Apretar de arriba a abajo

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
es: Apretar de abajo a arriba

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
es: Permutar de izquierda a derecha

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
es: Permutar de derecha a izquierda

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
es: Permutar de arriba a abajo

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
es: Permutar de abajo a arriba

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
es: Desenfoque interno

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
es: Desenfoque externo

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
es: Aleatoria

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
es: Una completa solución multiplataforma para grabar, convertir y transmitir sonido y vídeo.

[ctx: Video Type: UHD6K]
en: UHD6K - 6016x3384 - 16:9
es: UHD8K - 7680x4320 - 25 FPS

[ctx: Video Standard NTSC]
en: NTSC - 29.97 FPS
es: NTSC - 29,97 FPS

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
es: Alta calidad H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Codec MPEG2]
en: MPEG-2 Video
es: Vídeo MPEG-2

[ctx: Video Standard AVI]
en: AVI - Audio Video Interleave
es: AVI - Audio y vídeo intercalado

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
es: Ninguno

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
es: Interno

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
es: Por omisión del escritorio

en: Generating frames from %1 Done
es: Terminada la generación de fotogramas de %1

en: Error while creating temporary directory %1!
es: Ha ocurrido un error al crear el directorio temporal %1

en: Encoding frames...
es: Codificando fotogramas...

en: Encoding done.
es: Codificación terminada.

en: Error while encoding frames!
es: Ha ocurrido un error al codificar fotogramas.

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
es: Mostrar el nombre del archivo de imagen

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
es: Mostrar el nombre del archivo de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
es: Mostrar la fecha de creación de la imagen

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
es: Mostrar la fecha/hora de creación de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
es: Mostrar la apertura y la distancia focal de la cámara

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
es: Mostrar la apertura y la distancia focal de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
es: Mostrar la exposición y sensibilidad de la cámara

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
es: Mostrar la exposición y sensibilidad de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
es: Mostrar el fabricante y el modelo de la cámara

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
es: Mostrar la marca y modelo de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
es: Mostrar el modelo de la lente de la cámara

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
es: Mostrar el modelo de la lente de la cámara en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
es: Mostrar el pie de foto de la imagen

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
es: Mostrar el pie de foto en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
es: Mostrar el título de la imagen

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
es: Mostrar el título de la imagen en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
es: Mostrar el pie de foto de la imagen si no tiene título

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
es: Mostrar el pie de foto en la parte inferior de la pantalla si no existe el título.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
es: Mostrar la puntuación de la imagen

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
es: Mostrar la puntuación de las imágenes de digiKam en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
es: Mostrar etiquetas de la imagen

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
es: Mostrar los nombres de etiquetas de las imágenes de digiKam en la parte inferior de la pantalla.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
es: Tipo de letra para visualización en pantalla:

[ctx: @info]
en: Select here the font used to display text on the screen display .
es: Seleccione la letra con la que se mostrará el texto en el visor de la pantalla.

en: An error has occurred while playing: the media is not valid
es: Ha ocurrido un error durante la reproducción: el medio no es válido

en: An error has occurred while playing: %1
es: Ha ocurrido un error durante la reproducción: %1

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
es: Pausa/Reproducir

[ctx: capture video frame]
en: Capture
es: Capturar

en: An error has occurred with the media player...
es: Ha ocurrido un error en el reproductor multimedia...

en: Toggle playing in a loop
es: Conmutar la reproducción en bucle

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
es: Reiniciar a valores predeterminados

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
es: Navegar hasta %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
es: Binario

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
es: Versión

en: Binary not found.
es: Binario no encontrado.

en: Minimal version number required for this binary is %1
es: El número de versión mínima necesario para este binario es %1

en: Find
es: Encontrar

en:  or <a href="%1">download</a>
es:  o <a href="%1">descargar</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
es: <qt><p><font color="red"><b>Advertencia:</b> Algunos archivos binarios necesarios no se han encontrado en su sistema. Si los ha instalado, pulse el botón «Encontrar» para localizarlos. En caso contrario, descárguelos e instálelos para poder continuar.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
es: Se ha detectado una versión de desarrollo. No existe garantía sobre el comportamiento de este programa binario.

en: Change
es: Cambiar

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
es: Parece que el archivo binario encontrado no funciona como se esperaba.

en: Browse...
es: Explorar...

en: If Target File Exists:
es: Si el archivo de destino existe:

en: Store as a different name
es: Guardar con diferente nombre

en: Overwrite automatically
es: Sobrescribir automáticamente

en: Skip automatically
es: Omitir automáticamente

en: No options available
es: Ninguna opción disponible

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
es: Aquí puede elegir el tipo de letra a usar.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
es: Tipo de letra solicitado

[ctx: @title: font properties]
en: Font
es: Tipo de letra

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
es: Active esta casilla para cambiar las preferencias de la familia del tipo de letra.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
es: ¿Cambiar la familia del tipo de letra?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
es: Tipo de letra:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
es: Estilo del tipo de letra

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
es: Active esta casilla cambiar las preferencias del estilo del tipo de letra.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
es: ¿Cambiar el estilo del tipo de letra?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
es: Estilo del tipo de letra:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
es: Tamaño

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
es: Active esta casilla para cambiar las preferencias del tamaño del tipo de letra.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
es: ¿Cambiar tamaño del tipo de letra?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
es: Tamaño:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
es: Aquí puede elegir la familia del tipo de letra a usar.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
es: Aquí puede elegir el estilo del tipo de letra a usar.

[ctx: @item: font style]
en: Italic
es: Cursiva

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
es: Oblicua

[ctx: @item: font style]
en: Bold
es: Negrita

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
es: Negrita cursiva

[ctx: @item: font size]
en: Relative
es: Relativo

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
es: Tamaño del tipo de letra «fijo» o «relativo» al entorno

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
es: Aquí puede cambiar entre tamaño de tipo de letra fijo y relativo para que se calcule dinámicamente y se ajuste a un entorno cambiante (por ejemplo, las dimensiones del elemento gráfico o el tamaño del papel).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
es: Aquí puede elegir el tamaño del tipo de letra a usar.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
es: Jovencillo emponzoñado de whisky: ¡qué figurota exhibe!

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
es: Este texto de ejemplo ilustra las preferencias actuales. Puede editarlo para probar caracteres especiales.

[ctx: @info: font style]
en: Italic
es: Cursiva

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
es: Oblicua

en: System Font
es: Tipo de letra del sistema

en: Custom Font
es: Tipo de letra personalizado

en: Choose...
es: Elegir...

en: Loading...
es: Cargando...

en: Embedded JPEG Preview
es: Vista previa JPEG empotrada

en: Half Size Raw Preview
es: Vista previa de medio tamaño para RAW

en: Reduced Size Preview
es: Vista previa de tamaño reducido

en: Failed to load image
es: No se ha podido cargar la imagen

en: Pan the image to a region
es: Desplazar la imagen hacia una región

en: Show available versions in a list
es: Mostrar versiones disponibles en una lista

en: Show available versions as a tree
es: Mostrar versiones disponibles como un árbol

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
es: Mostrar versiones disponibles y los filtros aplicados en una lista combinada

en: Uncalibrated color space
es: Espacio de colores sin calibrar

en: No profile available...
es: No hay un perfil disponible...

en: Perceptual
es: Percepción

en: Relative Colorimetric
es: Colorimetría relativa

en: Absolute Colorimetric
es: Colorimetría absoluta

en: Saturation
es: Saturación

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
es: <ul><li><p>La tentativa de <b>percepción</b> hará que todo el espectro de la imagen sea comprimido o expandido para rellenar el espectro de colores del dispositivo de destino, de modo que el balance de tonos grises se preserve pero la precisión colorimétrica puede no preservarse.</p><p>En otras palabras, si ciertos colores de una imagen caen fuera del intervalo de colores que el dispositivo consigue representar, la tentativa de imagen hará que todos los colores de la imagen se ajusten para que cada color de la imagen caiga en el intervalo que sí podrá ser representado y, de este modo, la relación entre los colores se preserve al máximo.</p><p>Esta tentativa es más adecuada para mostrar las fotografías e imágenes y es la tentativa por omisión.</p></li><li><p> La tentativa <b>colorimétrica absoluta</b> hace que todas los colores, que se salgan del intervalo que el dispositivo de salida consigue representar sean ajustadas con el color más próximo que sí podrá ser representado, mientras que todos los otros colores se dejan inalterados.</p><p>Esta tentativa preserva el punto blanco y es más adecuada para colores puntuales (Pantone, TruMatch, colores de logos, ...).</p></li><li><p>La tentativa <b>colorimétrica relativa</b> hace que todos los colores, que se salgan del intervalo que el dispositivo de salida consigue representar, sean ajustadas con un color más próximo que podrá ser representado, mientras que el resto se dejan inalterados.</p><p>Esta tentativa no preserva el punto blanco.</p></li><li><p>La tentativa de <b>saturación</b> preserva la saturación de los colores en la imagen, sacrificando posiblemente el tono y la luminosidad.</p><p>La implementación de esta tentativa continúa todavía un poco problemática y la ICC continúa todavía a funcionar en los métodos para obtener los efectos deseados.</p><p>Esta tentativa es más adecuada para los gráficos empresariales, como los gráficos, donde es más importante que los colores sean vivos y tengan buen contraste entre si a que tengan determinados colores específicos.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
es: El nombre del producto del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
es: Descripción del producto del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
es: Información

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
es: Información adicional del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
es: Fabricante

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
es: Información RAW del perfil de ICC del fabricante

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
es: Modelo

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
es: Información RAW sobre el modelo del perfil ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
es: Información RAW sobre el copyright del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
es: ID del perfil

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
es: El número de ID del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
es: Espacio de color

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
es: El espacio de color usado por el perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
es: Espacio de conexión

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
es: El espacio de conexión usado por el perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
es: Clase de dispositivo

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
es: Clase de dispositivo del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
es: Tentativas de representación

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
es: Tentativa de representación del perfil ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
es: Versión del perfil

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
es: La versión de ICC usada para grabar el perfil

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
es: Indicadores CMM

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
es: Los indicadores de gestión de color del perfil ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
es: Esta área contiene un CIE o diagrama de cromaticidad.
    Un diagrama CIE es una representación de todos los colores
    que una persona con visión normal consigue ver. Esto se representa
    por el área coloreada en forma de vela. Además, podrá ver un
    triángulo superpuesto en el diagrama, delineado en blanco.
    Este triángulo representa los límites exteriores del espacio de color
    del dispositivo caracterizado por el perfil que se está inspeccionando.
    Esto se llama el espectro del dispositivo.
    Además, existen puntos negros y líneas amarillas en el diagrama.
    Cada punto negro representa uno de los puntos de medida que se
    usó para crear este perfil. La línea amarilla representa la cantidad
    corregida por el perfil para cada punto, así como la dirección
    de la corrección.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
es: Información del perfil de color ICC

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
es: Dispositivo de entrada

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
es: Dispositivo de visualización

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
es: Dispositivo de salida

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
es: Espacio de color

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
es: Enlazar dispositivo

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
es: Resumen

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
es: Color con nombre

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
es: Perceptivo

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
es: Colorimetría relativa

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
es: Saturación

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
es: Colorimetría absoluta

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
es: Archivo donde guardar el perfil de color ICC

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
es: Archivos ICC (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
es[0]: 1 imagen
es[1]: %1 imágenes

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
es[0]: Aplicando operación a la
    imagen seleccionada
es[1]: Aplicando operación a las
    «%1» imágenes seleccionadas

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
es: Desconocido

en: Drag to reposition
es: Arrastrar para reposicionar

en: Show Thumbbar
es: Mostrar la barra de miniaturas

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b> with the Power of <b>Open Source</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>
es: <qt><font color="white"><b>Gestión</b> de fotos <b>profesional</b> con la potencia del <b>software de código abierto</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
es: Gestión de fotos profesional con la potencia del software de código abierto

en: A KDE Family Project
es: Un proyecto de la familia KDE

en: (c) 2001-2024, digiKam developers team
es: © 2001-2024, el equipo de desarrollo de digiKam

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
es: Coordinador, desarrollador y tutelaje

en: Developer and Mentoring
es: Desarrollador y tutelaje

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth, factoring web service tools, and port faces recognition engine to OpenCV neural network
es: Mentor, adaptación de las herramientas de servicios web a OAuth, refactorización de las herramientas de servicios web y adaptación del motor de reconocimiento de caras a la red neuronal OpenCV

en: Julien Narboux
es: Julien Nardoux

en: Advanced Searches Tool Improvements
es: Mejoras en la herramienta de búsqueda avanzada

en: Releases Manager
es: Gestión de lanzamientos

en: Port to Qt6,
es: Adaptación a Qt6,

en: Rewrite Image Quality Sorter algorithms and Photo Focus Information Extraction, Aesthetic Detection to classify images using deep learning model,Slideshow and Presentation tools improvement
es: Reescritura de algoritmos para ordenar la calidad de las imágenes e información de enfoque de las fotos, detección estética para clasificar las imágenes usando el modelo de aprendizaje profundo, mejoras en las herramientas de extracción y presentación.

en: MJPEGStream plugin, OCR text Converter plugin, auto-tags assignment engine
es: Complemento MJPEGStream, complemento conversor de texto OCR, motor de asignación automática de etiquetas

en: Clustering support and improvement for Face Engine, Port Slideshow tool to plugins interface
es: Uso de clústeres y mejora del motor de caras, adaptación de la herramienta de presentación a la interfaz de complementos

en: Face management workflow improvements
es: Mejoras en el flujo de trabajo de la gestión de caras

en: UPNP/DLNA export tool, and Healing clone tool for image editor
es: Herramienta de exportación UPnP/DLNA y herramienta de clonación correctora para el editor de imágenes

en: Tags Manager
es: Gestor de etiquetas

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
es: Nuevas herramientas de exportación a OneDrive, Pinterest y Box

en: Face-engine improvements and manual icon-view sort
es: Mejoras en el motor facial y ordenación manual de la vista de iconos

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
es: Adaptación a modelo/vista del tapiz de edición de imágenes

en: Image Quality Sorter
es: Ordenar por calidad de imagen

en: Face Detection
es: Reconocimiento de caras

en: Non-destructive image editing
es: Edición de imágenes no destructiva

en: Reverse Geo-Coding
es: Geocodificación inversa

en: Face Recognition
es: Reconocimiento de caras

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
es: Implementación multinúcleo en el gestor de proceso por lotes y tutelaje

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
es: Herramienta de exportación UPnP/DLNA y tutelaje

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
es: Adaptación a modelo/vista de la herramienta de importación y tutelaje

en: Video Metadata Support and Mentoring
es: Implementación de metadatos de vídeo y tutelaje

en: Panorama Tool and Mentoring
es: Herramienta de panoramas y tutelaje

en: XML based GUI port of tools
es: Adaptación de la interfaz gráfica basada en XML para las herramientas

en: Auto Noise Reduction
es: Reducción de ruido automática

en: Windows Port and Release Manager
es: Adaptación a Windows y gestión de lanzamientos

en: Developer and Windows port
es: Desarrollador y versión Windows

en: LCMS2 library port
es: Adaptación a la biblioteca LCMS2

en: Color Management
es: Gestión de colores

en: MySQL interface
es: Interfaz MySQL

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
es: Diseño, iconos, logotipo, anuncios, pruebas beta

en: Bug reports and patches
es: Informes de fallos y parches

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
es: Autor del manual, testeador alpha, webmaster

en: Beta tester
es: Evaluador de versiones beta

en: Feedback and patches. Handbook writer
es: Comentarios, sugerencias y parches. Autor del manual.

en: digiKam website banner and application icons
es: Banner del sitio web de digiKam e iconos de la aplicación

en: Various usability fixes and general application polishing
es: Varios arreglos de ergonomía y pulido general de la aplicación

en: digiKam website, Feedback
es: Sitio web de digiKam, comentarios y sugerencias.

en: Bug reports, feedback and icons
es: Informes de fallos, comentarios, sugerencias e iconos.

en: Developer (2001-2005)
es: Desarrollador (2001-2005)

en: Developer (2004-2005)
es: Desarrollador (2004-2005)

en: Developer (2004)
es: Desarrollador (2004)

en: Configure Notifications
es: Configurar notificaciones

en: Components Information
es: Información de componentes

en: Supported RAW Cameras
es: Cámaras RAW permitidas

en: List of Detected Hardware
es: Lista del hardware detectado

en: Donate...
es: Hacer un donativo...

en: Recipes Book...
es: Libro de recetas...

en: Contribute...
es: Contribuir...

en: Check for New Version...
es: Comprobar nueva versión...

en: Database Statistics
es: Estadísticas de la base de datos

en: Toggle Left Side-bar
es: Conmutar la barra lateral izquierda

en: Toggle Right Side-bar
es: Conmutar la barra lateral derecha

en: Previous Left Side-bar Tab
es: Anterior pestaña lateral izquierda

en: Next Left Side-bar Tab
es: Siguiente pestaña lateral izquierda

en: Previous Right Side-bar Tab
es: Anterior pestaña lateral derecha

en: Next Right Side-bar Tab
es: Siguiente pestaña lateral derecha

en: Show Statusbar
es: Mostrar la barra de estado

en: Size: %1
es: Tamaño: %1

en: Full-screen Options
es: Opciones de pantalla completa

en: H&ide toolbars
es: &Ocultar las barras de herramientas

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
es: Ocultar todas las barras de herramientas cuando la ventana cambia al modo de pantalla completa.

en: Hide &thumbbar
es: Ocultar la &barra de miniaturas

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
es: Ocultar la barra de miniaturas cuando la ventana camba al modo de pantalla completa.

en: Hide &sidebars
es: Ocultar las &barras laterales

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
es: Ocultar todas las barras laterales cuando la ventana cambia al modo de pantalla completa.

en: Hide st&atusbar
es: Ocultar la b&arra de estado

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
es: Ocultar la barra de estado cuando la ventana cambia al modo de pantalla completa.

[ctx: default theme name]
en: Default
es: Por omisión

en: EXIF viewer
es: Visor EXIF

en: Makernotes viewer
es: Visor de notas del fabricante

en: IPTC viewer
es: Visor IPCT

en: XMP viewer
es: Visor XMP

en: ExifTool viewer
es: Visor ExifTool

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
es: Seleccionar todo

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
es: Borrar todo

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
es: Por omisión

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
es: ExifTool es una aplicación de la línea de órdenes independiente de la plataforma para leer, escribir y modificar metainformación de una amplia variedad de archivos.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
es: %1 es un programa de software de código abierto para leer, escribir y manipular archivos multimedia. Está disponible como aplicación de consola independiente de la plataforma. ExifTool se suele incorporar en distintos tipos de flujos de trabajo digital y permite numerosos tipos de metadatos, entre los que se incluyen Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, perfiles ICC, IRB de Photoshop, así como formatos de metadatos específicos de los fabricantes de muchas cámaras digitales.
    
    Aquí puede configurar la ubicación donde reside el binario de ExifTool. La aplicación intentará encontrar dicho binario de forma automática si ya estaba instalado en su equipo.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
es: Formatos de archivo permitidos

[ctx: @title: column]
en: Extension
es: Extensión

[ctx: @title: column]
en: Read
es: Lectura

[ctx: @title: column]
en: Write
es: Escritura

[ctx: @title: column]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @info: status]
en: yes
es: sí

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
es: Abrir el diálogo de configuración...

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
es: <b>Título: </b><p>%1</p><b>Valor: </b><p>%2</p><b>Descripción: </b><p>%3</p>

en: AXS File Concatenation Protocol
es: Protocolo de concatenación de archivos AXS

en: Audio Interchange File Format
es: Formato de archivo de intercambio de audio

en: JPEG Meta Information Level 0
es: Metainformación JPEG de nivel 0

en: JPEG Meta Information Level 1
es: Metainformación JPEG de nivel 1

en: JPEG Meta Information Level 11
es: Metainformación JPEG de nivel 11

en: JPEG Meta Information Level 12
es: Metainformación JPEG de nivel 12

en: JPEG Meta Information Level 13
es: Metainformación JPEG de nivel 13

en: JPEG Meta Information Level 14
es: Metainformación JPEG de nivel 14

en: JPEG Meta Information Level 15
es: Metainformación JPEG de nivel 15

en: JPEG Meta Information Level 4
es: Metainformación JPEG de nivel 4

en: JPEG Meta Information Level 5
es: Metainformación JPEG de nivel 5

en: JPEG Meta Information Level 6
es: Metainformación JPEG de nivel 6

en: JPEG Meta Information Level 8
es: Metainformación JPEG de nivel 8

en: Microsoft Advanced Systems Format
es: Formato de sistemas avanzados de Microsoft

en: Audible Audiobook
es: Libro de audio

en: Canon Camera Information
es: Información de cámaras Canon

en: Canon Recipe Data Information
es: Información de datos de receta de Canon

en: Derived Convenience Tags
es: Etiquetas de conveniencia derivadas

en: Digital Imaging and Communications in Medicine
es: Imágenes digitales y comunicaciones en medicina

en: Digital Negative
es: Negativo digital

en: Digital Video
es: Vídeo digital

en: DjVu image
es: Imagen DjVu

en: Photoshop Save for Web
es: Guardar para la web de Photoshop

en: DOS/Windows executable
es: Ejecutable de DOS/Windows

en: Exchangeable Image File Format metadata
es: Metadatos de formato de archivo de imagen intercambiable

en: Flexible Image Transport System
es: Sistema de transporte de imágenes flexible

en: Free Lossless Audio Codec
es: Códec de audio libre sin pérdidas

en: FLIR Thermal Imaging Camera Information
es: Información de cámara de imágenes térmicas FLIR

en: File System Information
es: Información de sistema de archivos

en: Macromedia/Adobe Flash Information
es: Información de Flash de Macromedia/Adobe

en: FlashPix Information
es: Información de FlashPix

en: Font Name Tags
es: Etiquetas de nombre de tipo de letra

en: FotoWare FotoStation Information
es: Información FotoStation de FotoWare

en: Compuserve Graphics Interchange Format
es: Formato de intercambio de gráficos de Compuserve

en: GNU Image Manipulation Program
es: Programa de manipulación de imágenes de GNU

en: Geolocated Tagged Image File Format
es: Formato de archivo de imagen con etiquetas de geolocalización

en: GoPro Tags
es: Etiquetas de GoPro

en: H.264 Video Streams Information
es: Información de transmisiones de vídeo H.264

en: HyperText Markup Language
es: Lenguaje de marcas de hipertexto

en: International Color Consortium Color Profile
es: Perfil de color del Consorcio Internacional del Color

en: ID3 And Lyrics3 information
es: Información ID3 y Lyrics3

en: International Press Telecommunications Council
es: Consejo Internacional de Telecomunicaciones de Prensa

en: ISO 9660 Disk Image
es: Imagen de disco ISO 9660

en: iTunes Cover Flow Artwork
es: Material gráfico de carátulas de iTunes

en: JPEG File Interchange Format
es: Formato de intercambio de archivos JPEG

en: Joint Photographic Experts Group
es: Grupo mixto de expertos en fotografía

en: JavaScript Object Notation
es: Notación de objetos de JavaScript

en: Joint Photographic Experts Group 2000
es: Grupo mixto de expertos en fotografía del 2000

en: Microsoft Shell Link
es: Enlace del intérprete de órdenes de Microsoft

en: Creo Leaf Capture Information
es: Información de captura de Creo Leaf

en: Lytro Light Field Picture Info
es: Información de imagen de campo de luz de Lytro

en: MPEG-2 Transport Stream
es: Transmisión de transporte MPEG-2

en: Meta Information Encapsulation
es: Encapsulación de metainformación

en: Magick Image File Format
es: Formato de archivo de Magick Image

en: Multiple-image Network Graphics
es: Gráficos de red multiimagen

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
es: Información de cámaras de vídeo JVC, Canon y Panasonic

en: Musepack Audio Information
es: Información de sonido Musepack

en: Motion Picture Experts Group
es: Grupo de expertos de imágenes en movimiento

en: CIPA Multi-Picture Format Specification
es: Especificación de formato multiimagen de la CIPA

en: Material Exchange Format
es: Formato de intercambio de material

en: Maker Notes Information
es: Información de notas del fabricante

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
es: Información de sonido/vídeo/subtítulos de Matroska

en: Meta Information
es: Metainformación

en: Ogg Bitstream Container
es: Contenedor Ogg Bitstream

en: Open Extended Range
es: Rango extendido abierto

en: Ogg Opus Audio
es: Sonido Ogg Opus

en: Adobe Portable Document Format
es: Formato de documento portable de Adobe

en: Apple Picture Information
es: Información de imagen de Apple

en: Apple Property List
es: Lista de propiedades de Apple

en: Portable Network Graphics
es: Gráficos de red portables

en: Paint Shop Pro Information
es: Información de Paint Shop Pro

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
es: Información de la base de datos de Palm, de libros electrónicos Mobipocket y de Amazon Kindle

en: Panasonic RAW 2 Information
es: Información RAW 2 de Panasonic

en: Streaming Parrot Drone Video Information
es: Información de transmisión de vídeo de drones Parrot

en: Kodak Photo CD Image Pac
es: Paquete de imagen de Photo CD de Kodak

en: Photo Mechanic Trailer Information
es: Información de tráiler de Photo Mechanic

en: Adobe Photoshop Information
es: Información de Adobe Photoshop

en: PostScript Information
es: Información de PostScript

en: PrintIM Information
es: Información de PrintIM

en: Apple QuickTime Movie Information
es: Información de película de Apple QuickTime

en: FujiFilm RAW Format Information
es: Información del formato RAW de FujiFilm

en: Resource Interchange File Format Information
es: Información del formato de archivo de intercambio de recursos

en: Mac OS Resource
es: Recurso de Mac OS

en: Rich Text Format
es: Formato de texto enriquecido

en: RGBE High Dynamic-Range
es: Alto rango dinámico RGBE

en: Rawzor Image Information
es: Información de imagen de Rawzor

en: Real Media/Video Information
es: Información de RealMedia/RealVideo

en: Redcode RAW Video Information
es: Información de vídeo RAW de Redcode

en: Scalable Vector Graphics
es: Gráficos vectoriales escalables

en: Sigma/Foveon RAW Information
es: Información RAW de Sigma/Foveon

en: Sony Cameras Information
es: Información de cámaras Sony

en: Stereo Still Image Information
es: Información de imagen fija estereoscópica

en: Ogg Theora Video Specification
es: Especificación de vídeo Ogg Theora

en: BitTorrent Description Information
es: Información de descripción de BitTorrent

en: Trailer Information
es: Información de tráiler

en: Virtual Card Information
es: Información de tarjeta virtual

en: Ogg Vorbis Specification
es: Especificación de Ogg Vorbis

en: Windows Recorded TV Show Information
es: Información de programa de TV grabado de Windows

en: Extensible Markup Language
es: Lenguaje de marcas extensible

en: Extensible Metadata Platform
es: Plataforma de metadatos extensible

en: ZIP Archive Information
es: Información del archivo ZIP

en: Unavailable
es: No disponible

[ctx: info]
en: Loading in progress
es: Carga en proceso

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
es: Opciones del filtro de etiquetas

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
es: Aplicar filtro de etiquetas a los metadatos.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
es: Sin filtro

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
es: Fotografía

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
es: Personalizada

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
es: Herramientas

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
es: Ejecutar herramienta en las etiquetas de metadatos.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
es: Guardar en archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
es: Imprimir

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
es: Copiar al portapapeles

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
es: No se pueden cargar datos
    de %1
    con ExifTool.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
es: Nombre de archivo: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
es: Guardar la información de ExifTool

en: Standard Exif Tags
es: Etiquetas Exif estándares

en: No description available
es: No hay una descripción disponible

en: EXIF File to Save
es: Archivo EXIF a guardar

en: EXIF binary Files (*.exif)
es: Archivos binarios EXIF (*.exif)

en: IPTC Records
es: Registros IPTC

en: IPTC File to Save
es: Archivo IPTC a guardar

en: IPTC binary Files (*.iptc)
es: Archivos binarios IPTC (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
es: Etiquetas Exif de las notas del fabricante

en: Interoperability
es: Interoperabilidad

en: Image Information
es: Información de la imagen

en: Photograph Information
es: Información de la fotografía

en: Global Positioning System
es: Sistema de posicionamiento global

en: Embedded Thumbnail
es: Miniaturas incorporadas

en: IIM Envelope
es: Envoltura IIM

en: IIM Application 2
es: Aplicación IIM 2

en: Additional Exif Properties
es: Propiedades EXIF adicionales

en: Camera Raw
es: Cámara RAW

en: digiKam schema
es: Esquema de digiKam

en: Exif-specific Properties
es: Propiedades específicas EXIF

en: IPTC Core
es: Núcleo IPCT

en: IPTC Extension schema
es: Esquema de extensión IPTC

en: PLUS License Data Format Schema
es: Esquema del Formato de Datos de la Licencia PLUS

en: TIFF Properties
es: Propiedades TIFF

en: Basic Schema
es: Esquema básico

en: Basic Job Ticket
es: Item básico de tarea

en: Dynamic Media
es: Medio dinámico

en: Media Management
es: Gestión de medios

en: Rights Management
es: Gestión de derechos

en: Paged-Text
es: Texto-Paginado

en: Metadata Working Group Regions
es: Regiones del grupo de trabajo de los metadatos

en: Adobe Lightroom Schema
es: Esquema de Adobe Lightroom

en: ACDSee XMP Schema
es: Esquema XMP de ACDSee

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
es: Esquema de Microsoft Photo 1.2

en: KDE Image Program Interface schema
es: Esquema de interfaz de programa de imagen de KDE

en: XMP Extended Video schema
es: Esquema de vídeo extendido XMP

en: Exif 2.3 metadata for XMP
es: Metadatos Exif 2.3 para XMP

en: Image Magick Attributes
es: Atributos de Image Magick

en: Image Magick Properties
es: Propiedades de Image Magick

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
es: Nombre de archivo: %1 (%2)

en: XMP Schema
es: Esquema XMP

en: XMP File to Save
es: Archivo EXIF a guardar

en: XMP text Files (*.xmp)
es: Archivos de texto XMP (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
es: Emblema de color: %1

[ctx: @info: pick label name]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
es: Emblema de elección: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
es: Escoger

en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
es: Eliminar la entrada de este idioma

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
es: Seleccione aquí el idioma del elemento.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
es: Cambiar a %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
es: No se ha podido traducir el texto con el servicio web %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
es: Mensaje de error: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
es: Idioma por omisión

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
es: Afrikáans (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
es: Amhárico (Etiopía)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
es: Árabe levantino del norte (Turquía)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
es: Árabe (EAU)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
es: Árabe (Bahréin)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
es: Árabe (Argelia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
es: Árabe (Egipto)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
es: Árabe (Iraq)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
es: Árabe (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
es: Árabe (Jordania)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
es: Árabe (Kuwait)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
es: Árabe (Líbano)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
es: Árabe (Libia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
es: Árabe (Marruecos)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
es: Árabe (Mauritania)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
es: Árabe (Territorios Palestinos)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
es: Árabe (Omán)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
es: Árabe (Qatar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
es: Árabe (Arabia Saudí)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
es: Árabe (Sudán)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
es: Árabe (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
es: Árabe (Siria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
es: Árabe (Chad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
es: Árabe (Túnez)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
es: Árabe (Yemen)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
es: Asamés (India)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
es: Azerí (República de Azerbaiyán)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
es: Baskir (Rusia)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
es: Bengalí (Bangladés)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
es: Bengalí (India)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
es: Bengalí (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
es: Bielorruso (Bielorrusia)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
es: Búlgaro (Bulgaria)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
es: Tibetano (Bután)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
es: Tibetano (República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
es: Bretón (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
es: Bosnio (Bosnia y Herzegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
es: Catalán (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
es: Catalán (España)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
es: Catalán (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
es: Cebuano (Filipinas)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
es: Chamorro (Islas Marianas del Norte)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
es: Corso (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
es: Checo (Chequia)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
es: Galés (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
es: Danés (Dinamarca)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
es: Danés (Groenlandia)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
es: Alemán (Austria)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
es: Alemán (Suiza)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
es: Alemán (Alemania)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
es: Alemán (Dinamarca)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
es: Alemán (Liechtenstein)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
es: Alemán (Luxemburgo)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
es: Griego (Chipre)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
es: Griego (Grecia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
es: Inglés (Antigua y Barbuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
es: Inglés (Anguila)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
es: Inglés (Samoa Americana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
es: Inglés (Australia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
es: Inglés (Barbados)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
es: Inglés (Bermudas)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
es: Inglés (Brunéi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
es: Inglés (Bahamas)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
es: Inglés (Botsuana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
es: Inglés (Belice)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
es: Inglés (Canadá)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
es: Inglés (Caribeño)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
es: Inglés (Islas Cook)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
es: Inglés (Camerún)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
es: Inglés (Dominica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
es: Inglés (Eritrea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
es: Inglés (Etiopía)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
es: Inglés (Fiyi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
es: Inglés (Islas Malvinas)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
es: Inglés (Micronesia)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
es: Inglés (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
es: Inglés (Granada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
es: Inglés (Ghana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
es: Inglés (Gibraltar)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
es: Inglés (Gambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
es: Inglés (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
es: Inglés (Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
es: Inglés (Irlanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
es: Inglés (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
es: Inglés (India)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
es: Inglés (Territorio Británico del Océano Índico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
es: Inglés (Jamaica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
es: Inglés (Kenia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
es: Inglés (Kiribati)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
es: Inglés (San Cristóbal y Nieves)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
es: Inglés (Islas Caimán)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
es: Inglés (Santa Lucía)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
es: Inglés (Liberia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
es: Inglés (Lesoto)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
es: Inglés (Islas Marianas del Norte)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
es: Inglés (Montserrat)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
es: Inglés (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
es: Inglés (Mauricio)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
es: Inglés (Malaui)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
es: Inglés (Malasia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
es: Inglés (Namibia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
es: Inglés (Isla Norfolk)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
es: Inglés (Nigeria)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
es: Inglés (Nauru)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
es: Inglés (Niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
es: Inglés (Nueva Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
es: Inglés (Papúa Nueva Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
es: Inglés (Filipinas)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
es: Inglés (Pakistán)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
es: Inglés (Islas Pitcairn)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
es: Inglés (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
es: Inglés (Palaos)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
es: Inglés (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
es: Inglés (Islas Salomón)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
es: Inglés (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
es: Inglés (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
es: Inglés (Santa Elena)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
es: Inglés (Sierra Leona)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
es: Inglés (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
es: Inglés (Suazilandia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
es: Inglés (Islas Turcas y Caicos)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
es: Inglés (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
es: Inglés (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
es: Inglés (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
es: Inglés (Uganda)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
es: Inglés (Estados Unidos)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
es: Inglés (San Vicente y las Granadinas)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
es: Inglés (Islas Vírgenes Británicas)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
es: Inglés (Islas Vírgenes de los Estados Unidos)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
es: Inglés (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
es: Inglés (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
es: Inglés (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
es: Inglés (Zambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
es: Inglés (Zimbabue)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
es: Esperanto (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
es: Español (Argentina)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
es: Español (Bolivia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
es: Español (Chile)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
es: Español (Colombia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
es: Español (Costa Rica)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
es: Español (Cuba)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
es: Español (República Dominicana)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
es: Español (Ecuador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
es: Español (España)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
es: Español (Guinea Ecuatorial)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
es: Español (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
es: Español (Honduras)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
es: Español (México)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
es: Español (Nicaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
es: Español (Panamá)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
es: Español (Perú)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
es: Español (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
es: Español (Paraguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
es: Español (El Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
es: Español (Estados Unidos)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
es: Español (Uruguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
es: Español (Venezuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
es: Estonio (Estonia)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
es: Euskera (País Vasco)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
es: Persa (Irán)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
es: Finlandés (Finlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
es: Filipino (Filipinas)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
es: Fiyiano (Fiyi)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
es: Feroés (Islas Feroe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
es: Francés (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
es: Francés (Bélgica)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
es: Francés (Burkina Faso)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
es: Francés (Burundi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
es: Francés (Benín)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
es: Francés (Canadá)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
es: Francés (República Democrática del Congo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
es: Francés (República Centroafricana)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
es: Francés (Congo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
es: Francés (Suiza)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
es: Francés (Costa de Marfil)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
es: Francés (Camerún)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
es: Francés (Yibuti)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
es: Francés (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
es: Francés (Gabón)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
es: Francés (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
es: Francés (Guayana Francesa)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
es: Francés (Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
es: Francés (Guadalupe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
es: Francés (Haití)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
es: Francés (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
es: Francés (Comoras)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
es: Francés (Líbano)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
es: Francés (Luxemburgo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
es: Francés (Mónaco)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
es: Francés (Madagascar)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
es: Francés (Malí)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
es: Francés (Martinica)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
es: Francés (Nueva Caledonia)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
es: Francés (Polinesia Francesa)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
es: Francés (San Pedro y Miquelón)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
es: Francés (Reunión)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
es: Francés (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
es: Francés (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
es: Francés (Chad)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
es: Francés (Togo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
es: Francés (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
es: Francés (Wallis y Futuna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
es: Francés (Mayotte)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
es: Frisón (Países Bajos)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
es: Irlandés (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
es: Irlandés (Irlanda)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
es: Gaélico escocés (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
es: Gallego (Galicia)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
es: Guyaratí (India)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
es: Manés (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
es: Hawaiano (Estado de Hawái de EE. UU.)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
es: Hebreo moderno (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
es: Croata (Bosnia-Herzegovina, Latino)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
es: Croata (Croacia)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
es: Criollo haitiano (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
es: Húngaro (Hungría)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
es: Húngaro (Eslovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
es: Armenio (Armenia)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
es: Indonesio (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
es: Nuosu (República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
es: Islandés (Islandia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
es: Italiano (Suiza)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
es: Italiano (Croacia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
es: Italiano (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
es: Italiano (Eslovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
es: Italiano (San Marino)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
es: Hebreo (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
es: Japonés (Japón)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
es: Javanés moderno (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
es: Javanés (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
es: Georgiano (Georgia)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
es: Kazajo (Kazajstán)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
es: Groenlandés (Groenlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
es: Jemer (Camboya)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
es: Canarés (India)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
es: Coreano (Corea del Sur)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
es: Coreano (Corea del Norte)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
es: Kirguís (Kirguistán)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
es: Córnico (Reino Unido)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
es: Kurdo (Irán)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
es: Latín (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
es: Luxemburgués (Luxemburgo)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
es: Lingala (República Democrática del Congo)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
es: Laosiano (Laos)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
es: Lituano (Lituania)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
es: Letón (Letonia)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
es: Malgache (Madagascar)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
es: Mari de las praderas (Rusia)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
es: Maorí (Nueva Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
es: Macedonio (Macedonia)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
es: Malabar (India)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
es: Mongol (República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
es: Mongol (Mongolia)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
es: Marathí (India)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
es: Mari de las colinas (Rusia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
es: Malayo (Brunéi Darussalam)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
es: Malayo (Malasia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
es: Malayo (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
es: Maltés (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
es: Birmano (Birmania)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
es: Noruego bokmål (Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
es: Nepalés (Nepal)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
es: Neerlandés (Antillas Holandesas)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
es: Neerlandés (Aruba)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
es: Neerlandés (Bélgica)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
es: Neerlandés (Países Bajos)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
es: Neerlandés (Surinam)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
es: Noruego (Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
es: Noruego nynorsk (Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
es: Sesoto sa leboa (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
es: Chichewa (Zambia)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
es: Occitano (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
es: Panyabí (India)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
es: Papiamento (Aruba-Caribe neerlandés)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
es: Polaco (Polonia)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
es: Pastún (Afganistán)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
es: Portugués (Angola)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
es: Portugués (Brasil)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
es: Portugués (Cabo Verde)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
es: Portugués (Guinea-Bisáu)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
es: Portugués (Mozambique)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
es: Portugués (Portugal)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
es: Portugués (Santo Tomé y Príncipe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
es: Otomí de Querétaro (México)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
es: Romanche (Suiza)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
es: Rumano (Rumania)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
es: Ruso (Rusia)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
es: Kiñaruanda (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
es: Sánscrito (India)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
es: Sindi (India)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (Pakistan)
es: Sindi (Pakistán)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
es: Sami (Norte, Finlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
es: Sami (Norte, Noruega)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
es: Sami (Norte, Suecia)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
es: Cingalés (Sri Lanka)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
es: Eslovaco (Eslovaquia)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
es: Esloveno (Eslovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
es: Samoano (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
es: Shona (Zimbabue)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
es: Somalí (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
es: Albanés (Albania)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
es: Serbio (Bosnia y Herzegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
es: Serbio (Serbia)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
es: Serbio (Serbia y Montenegro)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
es: Serbio (Yugoslavia)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
es: Suazi (Suazilandia)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
es: Suazi (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Sotho (Lesotho)
es: Sotho (Lesoto)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
es: Sondanés (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
es: Sueco (Finlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
es: Sueco (Suecia)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
es: Suajili (Kenya)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
es: Suajili (Tanzania)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
es: Tamil (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
es: Télugu (India)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
es: Tayiko (Tayikistán)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
es: Tailandés (Tailandia)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
es: Turcomano (Turkmenistán)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
es: Klingon (Estado de EE. UU.)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
es: Tagalo (Filipinas)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (Botswana)
es: Setsuana tswana (Botsuana)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
es: Setsuana tswana (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
es: Tongano (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
es: Turco (Bulgaria)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
es: Turco (Chipre)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
es: Turco (Turquía)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
es: Tártaro (Rusia)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
es: Tahitiano (Polinesia Francesa)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
es: Udmurto (Rusia)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
es: Uigur (República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
es: Ucraniano (Ucrania)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (Pakistan)
es: Urdu (Pakistán)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
es: Uzbeko (Uzbekistán)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
es: Vietnamita (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
es: Wólof (Senegal)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
es: Xhosa (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
es: Yidis (Alemania)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
es: Maya yucateco (México)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
es: Chino (República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
es: Chino (Hong Kong, República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
es: Chino (Macao)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
es: Chino (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
es: Chino (Taiwán)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
es: Chino simplificado (República Popular China)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
es: Zulú (Sudáfrica)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
es: Afganistán

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
es: Argelia

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
es: Samoa Americana

[ctx: @info: country code]
en: Anguilla
es: Anguila

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
es: Antártida

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
es: Baréin

[ctx: @info: country code]
en: Bangladesh
es: Bangladés

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
es: Bielorrusia

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
es: Bélgica

[ctx: @info: country code]
en: Belize
es: Belice

[ctx: @info: country code]
en: Benin
es: Benín

[ctx: @info: country code]
en: Bermuda
es: Bermudas

[ctx: @info: country code]
en: Bhutan
es: Bután

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

[ctx: @info: country code]
en: Botswana
es: Botsuana

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
es: Brasil

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
es: Territorio Británico del Océano Índico

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
es: Islas Vírgenes Británicas

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
es: Brunéi Darussalam

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
es: Camboya

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
es: Camerún

[ctx: @info: country code]
en: Canada
es: Canadá

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
es: Cabo Verde

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
es: República Centroafricana

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
es: Isla de Navidad

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
es: Islas Cocos

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
es: Comoras

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
es: Islas Cook

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
es: Costa de Marfil

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
es: Chipre

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
es: República Checa

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
es: Dinamarca

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
es: Yibuti

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
es: República Dominicana

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
es: Egipto

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
es: Etiopía

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
es: Islas Feroe

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
es: Islas Malvinas

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
es: Fiyi

[ctx: @info: country code]
en: Finland
es: Finlandia

[ctx: @info: country code]
en: France
es: Francia

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
es: Guayana Francesa

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
es: Polinesia Francesa

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
es: Tierras Australes y Antárticas Francesas

[ctx: @info: country code]
en: Gabon
es: Gabón

[ctx: @info: country code]
en: Germany
es: Alemania

[ctx: @info: country code]
en: Greece
es: Grecia

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
es: Groenlandia

[ctx: @info: country code]
en: Grenada
es: Granada

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
es: Guadalupe

[ctx: @info: country code]
en: Guinea-Bissau
es: Guinea-Bisáu

[ctx: @info: country code]
en: Haiti
es: Haití

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
es: Islas Heard y McDonald

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
es: Ciudad del Vaticano

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
es: Croacia

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
es: Hungría

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
es: Islandia

[ctx: @info: country code]
en: Iran
es: Irán

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
es: Irlanda

[ctx: @info: country code]
en: Italy
es: Italia

[ctx: @info: country code]
en: Japan
es: Japón

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
es: Jordania

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
es: Kazajistán

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
es: Corea del Norte

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
es: Corea del Sur

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
es: Kirguistán

[ctx: @info: country code]
en: Lao
es: Laos

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
es: Letonia

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
es: Líbano

[ctx: @info: country code]
en: Lesotho
es: Lesoto

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
es: Libia

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
es: Lituania

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
es: Luxemburgo

[ctx: @info: country code]
en: Malawi
es: Malaui

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
es: Malasia

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
es: Maldivas

[ctx: @info: country code]
en: Mali
es: Malí

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
es: Martinica

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
es: Mauricio

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
es: México

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
es: Moldavia

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
es: Mónaco

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
es: Marruecos

[ctx: @info: country code]
en: Myanmar
es: Birmania

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
es: Antillas Holandesas

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
es: Países Bajos

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

[ctx: @info: country code]
en: Niger
es: Níger

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
es: Isla Norfolk

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

[ctx: @info: country code]
en: Norway
es: Noruega

[ctx: @info: country code]
en: Oman
es: Omán

[ctx: @info: country code]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: @info: country code]
en: Palau
es: Palaos

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
es: Territorios Palestinos

[ctx: @info: country code]
en: Panama
es: Panamá

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Peru
es: Perú

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
es: Filipinas

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
es: Islas Pitcairn

[ctx: @info: country code]
en: Poland
es: Polonia

[ctx: @info: country code]
en: Qatar
es: Catar

[ctx: @info: country code]
en: Reunion
es: La Reunión

[ctx: @info: country code]
en: Romania
es: Rumania

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
es: Federación Rusa

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
es: Ruanda

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
es: Santa Helena

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
es: San Cristóbal y Nieves

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
es: Santa Lucía

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
es: San Pedro y Miquelón

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
es: Santo Tomé y Príncipe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

[ctx: @info: country code]
en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
es: Singapur

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
es: Eslovaquia

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
es: Eslovenia

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
es: Sudáfrica

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
es: Islas Georgias del Sur y Sandwich del Sur

[ctx: @info: country code]
en: Spain
es: España

[ctx: @info: country code]
en: Sudan
es: Sudán

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
es: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
es: Svalbard y Jan Mayen

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
es: Suazilandia

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
es: Suecia

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
es: Suiza

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
es: República Árabe Siria

[ctx: @info: country code]
en: Taiwan
es: Taiwán

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
es: Tayikistán

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
es: Tailandia

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
es: Timor Oriental

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
es: Tokelau

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
es: Túnez

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: @info: country code]
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
es: Islas Vírgenes de los Estados Unidos

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
es: Ucrania

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
es: Reino Unido

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
es: Islas Ultramarinas Menores de los Estados Unidos

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
es: Estados Unidos de América

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
es: Uruguay

[ctx: @info: country code]
en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
es: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
es: Wallis y Futuna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
es: Sahara Occidental

[ctx: @info: country code]
en: Zimbabwe
es: Zimbabue

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
es: Naciones Unidas

[ctx: @info: country code]
en: European Union
es: Unión Europea

[ctx: @info: country code]
en: Space
es: Espacio

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
es: En el mar

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
es: En vuelo

[ctx: @info: country code]
en: England
es: Inglaterra

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
es: Escocia

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
es: Irlanda del Norte

[ctx: @info: country code]
en: Wales
es: Gales

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
es: Palestina

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
es: Jericó

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
es: Usar la definición estructurada del asunto:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
es: Usar estándar

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
es: código de referencia

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
es: Usar definición personalizada

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
es: Defina aquí la referencia informativa del proveedor

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
es: Defina aquí el número de referencia del asunto

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
es: Defina aquí el nombre del asunto

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
es: Defina aquí el nombre de la materia del asunto

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
es: Defina aquí el nombre del detalle del asunto

[ctx: @label: Information Provider Reference: A name, registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that guarantees the uniqueness of the UNO]
en: I.P.R:
es: I.P.R.:

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
es: Referencia:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
es: Asunto:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
es: Detalle:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
es: &Añadir

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
es: &Borrar

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
es: &Sustituir

en: Selected source language %1 is not supported for %2
es: El idioma de origen seleccionado %1 no se puede usar para %2

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
es: El idioma de la traducción seleccionado %1 no se puede usar para %2

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
es: El idioma de la interfaz de usuario seleccionado %1 no se puede usar para %2

en: %1 URL can't be empty.
es: La URL %1 no puede estar vacía.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
es: Error: No se ha sido posible encontrar las credenciales de Bing en la versión web.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
es: Error: No ha sido posible extraer la clave de Bing de la versión web.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
es: Error: No ha sido posible extraer el tóken de Bing de la versión web.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
es: Error: No ha sido posible extraer información adicional de Bing de la versión web.

en: Error: Unable to parse autodetected language
es: Error: No ha sido posible analizar el idioma detectado automáticamente.

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
es: Error: Los sistemas de motores han detectado un tráfico sospechoso desde su red de equipos. Vuelva a realizar su petición más tarde.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
es: Detectar automáticamente

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
es: Afrikáans

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
es: Albanés

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
es: Amhárico

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
es: Árabe

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
es: Armenio

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
es: Azerí

[ctx: @info: language name]
en: Basque
es: Euskera

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
es: Baskir

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
es: Bielorruso

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
es: Bengalí

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
es: Bosnio

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
es: Búlgaro

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
es: Catalán

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
es: Cantonés

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
es: Chino (simplificado)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
es: Chino (tradicional)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
es: Corso

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
es: Croata

[ctx: @info: language name]
en: Czech
es: Checo

[ctx: @info: language name]
en: Danish
es: Danés

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
es: Neerlandés

[ctx: @info: language name]
en: English
es: Inglés

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
es: Estonio

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
es: Fiyiano

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
es: Finés

[ctx: @info: language name]
en: French
es: Francés

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
es: Frisón

[ctx: @info: language name]
en: Galician
es: Gallego

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
es: Georgiano

[ctx: @info: language name]
en: German
es: Alemán

[ctx: @info: language name]
en: Greek
es: Griego

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
es: Guyaratí

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
es: Criollo haitiano

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
es: Hawaiano

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
es: Hebreo

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
es: Mari de las colinas

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
es: Húngaro

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
es: Islandés

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
es: Indonesio

[ctx: @info: language name]
en: Irish
es: Irlandés

[ctx: @info: language name]
en: Italian
es: Italiano

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
es: Japonés

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
es: Javanés

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
es: Canarés

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
es: Kazajo

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
es: Jémer

[ctx: @info: language name]
en: Kinyarwanda
es: Kiñaruanda

[ctx: @info: language name]
en: Korean
es: Coreano

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
es: Kurdo

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
es: Kirguís

[ctx: @info: language name]
en: Lao
es: Laosiano

[ctx: @info: language name]
en: Latin
es: Latín

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
es: Letón

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
es: Árabe levantino

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
es: Lituano

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
es: Luxemburgués

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
es: Macedonio

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
es: Malgache

[ctx: @info: language name]
en: Malay
es: Malayo

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
es: Malabar

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
es: Maltés

[ctx: @info: language name]
en: Maori
es: Maorí

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
es: Marathí

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
es: Mongol

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
es: Birmano

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
es: Nepalí

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
es: Noruego

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
es: Pastún

[ctx: @info: language name]
en: Persian
es: Persa

[ctx: @info: language name]
en: Polish
es: Polaco

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
es: Portugués

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
es: Panyabí

[ctx: @info: language name]
en: Queretaro Otomi
es: Otomí de Querétaro

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
es: Rumano

[ctx: @info: language name]
en: Russian
es: Ruso

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
es: Samoano

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
es: Gaélico escocés

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
es: Serbio (cirílico)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
es: Serbio (latino)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
es: Sesoto

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
es: Sindi

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
es: Cingalés

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
es: Eslovaco

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
es: Esloveno

[ctx: @info: language name]
en: Somali
es: Somalí

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
es: Español

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
es: Sondanés

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
es: Suajili

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
es: Sueco

[ctx: @info: language name]
en: Tagalog
es: Tagalo

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
es: Tahitiano

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
es: Tayiko

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
es: Tártaro

[ctx: @info: language name]
en: Telugu
es: Télugu

[ctx: @info: language name]
en: Thai
es: Tailandés

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
es: Tongano

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
es: Turco

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
es: Turcomano

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
es: Udmurto

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
es: Uigur

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
es: Ucraniano

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
es: Uzbeko

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
es: Vietnamita

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
es: Galés

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
es: Yidis

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
es: Maya yucateco

[ctx: @info: language name]
en: Zulu
es: Zulú

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
es: El motor seleccionado %1 no permite ajustes de voz

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
es: El motor seleccionado %1 no permite ajustes de emoción

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
es: El motor %1 no permite TTS

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
es: El idioma seleccionado %1 no se puede usar para %2

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
es: La voz seleccionada %1 no se puede usar para %2

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
es: La emoción seleccionada %1 no se puede usar para %2

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
es: Error: No ha sido posible encontrar el SID de Yandex en la versión web.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
es: Error: No ha sido posible extraer el SID de Yandex de la versión web.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
es: Código (Idioma-País)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
es: Introduzca aquí el texto a buscar en las lista de idiomas...

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
es: Mostrar solo los elementos seleccionados (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
es: Seleccione idiomas alternativos para editar texto

[ctx: @label]
en: Online Translator:
es: Traductor en línea:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
es: Seleccione aquí el motor en línea para traducir texto

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automatized but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
es: <para>El motor de traducción es un servicio web en línea que se utiliza para traducir texto de un idioma a otro. Esta función está disponible en la opción de metadatos donde se admite un idioma alternativo, como «Título», «Subtítulo», etc. El proceso de traducción está completamente automatizado, aunque necesita una conexión a Internet para funcionar.</para><para>El usuario puede seleccionar el motor de traducción más apropiado según el idioma de destino deseado, ya que los servicios web en línea no permiten el uso de todos los idiomas del mundo.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
es: Idiomas del traductor disponibles (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
es: Abrir la configuración de localización

[ctx: @info]
en: Translate to %1
es: Traducir al %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
es: Seleccione el idioma para traducir con %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
es: Eliminar esta entrada

[ctx: @action]
en: Clear List
es: Borrar la lista

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
es: Buscar...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
es: Distinguir mayúsculas

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
es: Activar la comprobación ortográfica en segundo plano al introducir texto

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
es: <para>Marque esta opción para activar la función de comprobación ortográfica en segundo plano en los pies de foto, títulos y otros campos de edición de texto. La comprobación ortográfica puede detectar automáticamente el idioma actual que se usa en el texto y propondrá alternativas para las palabras mal escritas.</para><para>En las entradas en las que se puede especificar un idioma alternativo, se usará el idioma del contexto para analizar el texto. El corrector ortográfico depende de motores de código abierto, que incluyen los diccionarios necesarios, para realizar el análisis de oraciones en los idiomas deseados.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
es: Idioma predeterminado:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
es: Seleccione aquí el idioma predeterminado para usar con el valor «x-default» para los textos del idioma alternativo.

en: Auto-detect
es: Detectar automáticamente

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
es: Detectar automáticamente el idioma analizando el contenido del texto

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
es: Diccionarios de idiomas disponibles

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
es: Código

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title]
en: Available Backends
es: Motores disponibles

[ctx: @title]
en: Ignored Words
es: Palabras ignoradas

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
es: Indique aquí una nueva palabra a ignorar durante la comprobación ortográfica

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
es: Puede añadir y eliminar palabras a ignorar durante las operaciones de comprobación ortográfica.

[ctx: @action]
en: &Add...
es: &Añadir...

[ctx: @action]
en: &Remove
es: &Eliminar

[ctx: @action]
en: &Replace
es: &Sustituir

[ctx: @action]
en: Go to Previous
es: Ir a la anterior

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
es: Ir al lugar anterior en la jerarquía de la vista de carpetas

[ctx: @action]
en: Go to Next
es: Ir a la siguiente

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
es: Ir al lugar siguiente en la jerarquía de la vista de carpetas

[ctx: @action]
en: Go Up
es: Subir

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
es: Subir en la jerarquía de la vista de carpetas

[ctx: @action]
en: Go Home
es: Ir al inicio

[ctx: @info]
en: Go to home directory
es: Volver al directorio de inicio

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
es: Ver opciones

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
es: Opciones de selección para mostrar la vista de carpetas.

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
es: Vista breve

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
es: Cambiar la vista de carpetas al modo breve

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
es: Vista detallada

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
es: Cambiar la vista de carpetas al modo detallado

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
es: Mostrar los marcadores

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
es: Mostrar u ocultar los lugares marcados

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
es: Más preferencias...

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
es: Abrir el diálogo de configuración con más opciones de preferencias

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
es: Opciones de pilas

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
es: Opciones de pilas para manejar el contenido de la vista de carpetas.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
es: Cargar el contenido

[ctx: @action]
en: Load Contents
es: Cargar el contenido

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
es: Cargar contenido en la pila del editor

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
es: Añadir contenido

[ctx: @action]
en: Append Contents
es: Añadir contenido

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
es: Añadir contenido a la pila del editor

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
es: Introduzca la ruta personalizada de la vista de carpetas o seleccione una del historial

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
es: Introduzca aquí la ruta local...

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
es: Imágenes JPEG

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
es: Imágenes TIFF

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
es: Imágenes PNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
es: Imágenes PGF

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
es: Imágenes HEIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
es: Imágenes AVIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
es: Imágenes JPEG-XL

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
es: Imágenes WEBP

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
es: Imágenes DNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
es: Imágenes RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
es: Sin imágenes RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
es: Todos los archivos permitidos

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
es: Tamaño de los iconos: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
es: Nuevo marcador

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
es: Editar marcador

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
es: &Título:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
es: Introduzca el título del marcador...

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
es: El título del marcador, que debe ser único y no estar vacío

[ctx: @label]
en: &Icon:
es: &Icono:

[ctx: @action:button]
en: Reset
es: Reiniciar

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
es: &Ruta:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
es: Introduzca la ruta del marcador...

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
es: Aquí puede añadir o eliminar lugares marcados.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
es: Marcadores

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
es: Cargar el contenido

[ctx: @title]
en: Places
es: Lugares

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
es: Añadir marcador

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
es: Añadir nuevo marcador a la lista

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
es: Borrar marcador

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
es: Eliminar el marcador seleccionado de la lista

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
es: Editar marcador

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
es: Eliminar el marcador actual de la lista

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
es: Añadir nuevo marcador

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
es: Este marcador que hace referencia a
    %1
    ya existe en la lista con el nombre «%2».

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
es: Confirmar borrado de marcador

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
es: ¿Seguro que desea eliminar el marcador «%1»?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
es: Mis marcadores

[ctx: @title]
en: Usual Places
es: Lugares habituales

[ctx: @title]
en: Folder-View
es: Vista de carpetas

[ctx: @title]
en: Stack
es: Pila

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
es: Añadir marcador

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
es: Carpetas

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
es: Archivos o carpetas a abrir

[ctx: #info]
en: <p>You are running Showfoto as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of Showfoto to get a better experience with Showfoto.</p>
es: <p>Está ejecutando una versión de Showfoto de 32 bits en Windows de 64 bits.</p><p>Por favor, instale la versión de 64 bits de Showfoto para disfrutar de una mejor experiencia con Showfoto.</p>

en: Loading themes...
es: Cargando temas...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
es: <p>Parece que la ruta de los perfiles ICC no es válida.</p><p>Si desea configurarla ahora, seleccione «Sí», si no, seleccione «No». En este caso, la función de «gestión de color» no se activará hasta que resuelva este problema.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
es: Desconocidas

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
es: %1 (%2 de %3)

en: Delete File
es: Borrar el archivo

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
es: Error al guardar archivo

en: Failed to save file: %1
es: No se ha podido guardar el archivo: %1

en: Remote file handling is not supported
es: No se permite el manejo de archivos remotos

en: Image saved successfully
es: Imagen guardada con éxito

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
es: Va a eliminar el archivo «%1»
    ¿Está seguro?

en: Cannot delete "%1"
es: No se puede borrar «%1»

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
es: Abrir imágenes de la carpeta

en: There is no item to process.
es: No hay ningún elemento a procesar.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
es: Error al cargar archivo

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
es: Ha fallado la carga del archivo: «%1»
    No se permite el manejo de archivos remotos

en: &Themes
es: &Temas

en: Open folder
es: Abrir carpeta

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
es: &Archivo

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
es: Mejor&ar

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
es: Tra&nsformar

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
es: &Decorar

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
es: Efec&tos

[ctx: @title:window]
en: Configure
es: Configurar

en: Editor Window
es: Ventana de edición

en: <qt>Editor Window Settings<br/><i>Customize editor window behavior</i></qt>
es: <qt>Preferencias de la ventana del editor<br/><i>Personalizar el comportamiento de la ventana del editor</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
es: <qt>Gestión de la información incorporada en la imagen<br/><i>Configura las relaciones entre las imágenes y los metadatos</i></qt>

en: Tool Tip
es: Descripción emergente

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br/><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
es: <qt>Preferencias de las descripciones emergentes de los elementos de la barra de miniaturas y de la vista de carpetas<br/><i>Configurar la información de las descripciones emergentes</i></qt>

en: RAW Decoding
es: Descodificación RAW

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
es: <qt>Preferencias de descodificación de archivos RAW<br/><i>Configurar la descodificación RAW predeterminada</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
es: <qt>Preferencias de gestión del color<br/><i>Configurar las preferencias de la gestión del color</i></qt>

en: Save Images
es: Guardar las imágenes

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
es: <qt>Preferencias de guardado de archivos de imágenes<br/><i>Establecer la configuración por defecto para guardar imágenes</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
es: Geolocalización

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
es: Preferencias de geolocalización
    Personalizar la vista para geolocalizar elementos

en: Plugins
es: Complementos

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br/><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
es: <qt>Preferencias de los complementos de la interfaz principal<br/><i>Indicar los complementos a los que podrá acceder la aplicación</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
es: Otros

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
es: <qt>Otras preferencias<br/><i>Personalizar el comportamiento de otras partes de Showfoto</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
es: Acciones de rotación

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
es: Mostrar las imágenes/miniaturas &rotadas según la etiqueta de orientación.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
es: Poner la etiqueta de orientación como normal después de rotar/voltear.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
es: un estándar usado por la mayoría de las cámaras digitales de hoy en día para guardar información técnica sobre la imagen (como la apertura y la velocidad del obturador).

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
es: un estándar más antiguo usado en la fotografía digital para almacenar información del fotógrafo en las imágenes.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
es: un nuevo estándar usado en la fotografía digital, diseñado para sustituir a IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
es: Comportamiento

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
es: Orden de los elementos de la barra de miniaturas, la vista de carpetas y la vista apilada

en: Sort images by:
es: Ordenar las imágenes por:

[ctx: sort images by date]
en: Date
es: Fecha

[ctx: sort images by name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: sort images by size]
en: File Size
es: Tamaño de archivo

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
es: Seleccione si las nuevas imágenes cargadas se ordenarán por fecha, nombre, o tamaño en disco.

en: Reverse ordering
es: Orden inverso

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
es: Si se activa esta opción, las imágenes que se acaban de cargar se ordenarán en sentido descendiente.

en: Thumbbar Items
es: Elementos de la barra de miniaturas

en: &Show image Format
es: Mo&strar formato de la imagen

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el formato de la imagen sobre la miniatura.

en: &Show Geolocation Indicator
es: Mo&strar el indicador de geolocalización

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
es: Marque esta opción para indicar que la imagen contiene información de geolocalización.

en: Scroll current item to center of thumbbar
es: Desplazar el elemento actual al centro de la barra de miniaturas

en: Updates
es: Actualizaciones

en: Check for new version:
es: Comprobar nueva versión:

en: Only For Stable Releases
es: Solo de lanzamientos estables

en: Weekly Pre-Releases
es: Versiones preliminares semanales

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
es: Ajuste esta opción para configurar el tipo de nuevas versiones que se deben comprobar como actualizaciones.
    Los lanzamientos «estables» son las versiones oficiales que se pueden usar con seguridad en producción.
    Las «versiones preliminares» se proponen cada semana para probar las nuevas funcionalidades, aunque pueden contener errores, por lo que su uso no se recomienda en producción.

en: Use Version With Debug Symbols
es: Usar la versión con símbolos de depuración

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
es: Si está marcada esta opción, se usará una versión que incluye símbolos de depuración en las actualizaciones.
    Esta versión es más pesada, pero puede ayudar a los desarrolladores a detectar funcionamientos incorrectos en un depurador.

en: Last check: %1
es: Última comprobación: %1

en: Check now...
es: Comprobar ahora...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
es: Comportamiento

en: &Show splash screen at startup
es: Mo&strar la pantalla de bienvenida durante el inicio

en: Use native file dialogs from the system
es: Usar los diálogos de archivos nativos del sistema

en: Sidebar tab title:
es: Título de pestañas en la barra lateral:

en: Only For Active Tab
es: Solo para la pestaña activa

en: For All Tabs
es: Para todas las pestañas

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
es: Marque esta opción para configurar la visibilidad de los títulos de las páginas del panel lateral.

en: Widget style:
es: Estilo de los elementos gráficos:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
es: Marque esta opción para elegir la decoración por defecto de la ventana y su apariencia.

en: Icon theme (changes after restart):
es: Tema de iconos (se modifica tras reiniciar):

en: Set this option to choose the default icon theme.
es: Marque esta opción para elegir el tema de iconos por omisión.

[ctx: icon theme]
en: Breeze
es: Brisa

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
es: Brisa oscuro

[ctx: icon theme]
en: Oxygen
es: Oxígeno

en: Use Icon Theme From System
es: Usar el tema de iconos del sistema

en: Application font:
es: Tipo de letra de la aplicación:

en: Select here the font used to display text in whole application.
es: Seleccione el tipo de letra usado para mostrar el texto en la aplicación.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
es: Aspecto visual

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
es: Comprobación ortográfica

[ctx: @title:tab]
en: Localize
es: Localizar

[ctx: @title:tab]
en: System
es: Sistema

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It's not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
es: La opción de comprobación de nuevas versiones verificará las versiones preliminares.
    Las «versiones preliminares» se proponen cada semana para poder probar rápidamente las nuevas funcionalidades.
    No se recomienda el uso de versiones preliminares en producción, ya que pueden contener errores, a menos que sepa lo que está haciendo.
    ¿Desea continuar?

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
es: Genéricos

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
es: Editor de imágenes

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
es: Cargadores de imágenes

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
es: Mostrar descri&pciones emergentes de los elementos en la barra de miniaturas y en la vista de carpetas

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
es: Marque esta opción para mostrar la información de la imagen al pasar el ratón sobre los elementos de la barra de miniaturas o de la vista de carpetas.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
es: Seleccione el tipo de letra a usar para mostrar las descripciones emergentes.

en: File/Image Information
es: Información de la imagen/archivo

en: Show file name
es: Mostrar el nombre del archivo

en: Set this option to display the image file name.
es: Marque esta opción para mostrar el nombre del archivo de la imagen.

en: Show file date
es: Mostrar la fecha del archivo

en: Set this option to display the image file date.
es: Marque esta opción para mostrar la fecha del archivo de la imagen.

en: Show file size
es: Mostrar el tamaño del archivo

en: Set this option to display the image file size.
es: Marque esta opción para mostrar el tamaño del archivo de la imagen.

en: Show image type
es: Mostrar el tipo de la imagen

en: Set this option to display the image type.
es: Marque esta opción para mostrar el tipo de la imagen.

en: Show image dimensions
es: Mostrar las dimensiones de la imagen

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
es: Marque esta opción para mostrar el tamaño de la imagen en píxeles.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
es: Marque esta opción para mostrar el fabricante y el modelo de la cámara con la que se ha tomado la fotografía.

en: Camera lens model
es: Modelo de la lente de la cámara

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
es: Marque esta opción para mostrar el modelo de la lenta con la que se tomó la fotografía.

en: Show camera date
es: Mostrar la fecha de la cámara

en: Set this option to display the date when the image was taken.
es: Marque esta opción para mostrar la fecha en que se tomó la fotografía.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
es: Marque esta opción para mostrar la apertura y la focal usadas para tomar la fotografía.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
es: Marque esta opción para mostrar la exposición y la sensibilidad de la cámara usados para tomar la fotografía.

en: Show camera mode and program
es: Mostrar el modo y el programa de la cámara

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
es: Marque esta opción para mostrar el modo y el programa de la cámara usados para tomar la fotografía.

en: Show camera flash settings
es: Mostrar la configuración del flash de la cámara

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
es: Marque esta opción para mostrar la configuración del flash de la cámara usada para tomar la fotografía.

en: Show camera white balance settings
es: Mostrar la configuración del balance de blancos de la cámara

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
es: Marque esta opción para mostrar la configuración del balance de blancos usado para tomar la fotografía.

[ctx: @title]
en: My Favorites
es: Mis favoritos

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
es: Propiedades de la carpeta de favoritos

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
es: Jerarquía:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
es: Propiedades del elemento favorito

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
es: Creado el:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
es: Jerarquía:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
es: Elementos:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
es: Descripción:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
es: &Nombre:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
es: Introduzca el nombre de la entrada de favoritos...

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
es: El nombre del elemento favorito, que debe ser único y no estar vacío

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
es: Jerarquía:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
es: La jerarquía de la entrada de favoritos, que debe ser única en la vista de árbol

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
es: Tipo:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
es: Carpeta de favoritos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
es: Elemento favorito

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
es: Un «elemento favorito» es una entrada de la jerarquía que contiene propiedades avanzadas, como la fecha, el icono, la descripción y la lista de imágenes. Una «carpeta de favoritos» es una simple entrada de la jerarquía sin propiedades adicionales.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
es: &Descripción:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
es: Introduzca la descripción del elemento favorito...

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
es: &Creado el:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
es: Seleccione la fecha del elemento favorito. Por omisión se asigna la del día de creación del elemento.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
es: Use este botón para seleccionar la fecha de la imagen más antigua de la lista.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
es: Use este botón para calcular la fecha media de las imágenes de la lista.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
es: Use este botón para seleccionar la fecha de la imagen más reciente de la lista.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
es: Seleccione el icono a usar para este elemento favorito en la vista de árbol.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
es: Asignar el icono del elemento favorito a su valor predeterminado en la vista de árbol.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
es: &Elementos:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title:column file size]
en: Size
es: Tamaño

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
es: Tipo

[ctx: @title:column file date]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @title:column file path]
en: Path
es: Ruta

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
es: Esta es la lista de archivos alojados por este elemento favorito. El archivo seleccionado en esta lista se mostrará automáticamente en el editor cuando se abra el favorito. Si no se selecciona ninguno, se mostrará el primero de la lista.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
es: Nota: El nombre del elemento favorito no puede estar vacío.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
es: Nota: La lista de archivos del elemento favorito no puede estar vacía.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
es: Nota: El nombre del elemento favorito ya existe en la jerarquía.

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
es: Nota: El nombre de la carpeta de favoritos no puede estar vacío.

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
es: Nota: El nombre de la carpeta de favoritos ya existe en la jerarquía.

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
es[0]: %1 archivo
es[1]: %1 archivos

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
es: Nuevo elemento favorito

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
es: Editar elemento favorito

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
es: Nuevo carpeta de favoritos

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
es: Editar carpeta de favoritos

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
es: No ha sido posible calcular la media

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
es: No se ha podido calcular la fecha media de este elemento favorito.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
es: Aquí puede añadir o eliminar pilas de favoritos.

[ctx: @title]
en: Favorites
es: Favoritos

[ctx: @action]
en: Add Favorite
es: Añadir favorito

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
es: Añadir subcarpeta

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
es: Añadir nueva subcarpeta a la lista

[ctx: @action]
en: Delete Item
es: Borrar elemento

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
es: Eliminar el elemento seleccionado de la lista

[ctx: @action]
en: Edit Item
es: Editar elemento

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
es: Editar el elemento actual de la lista

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
es: Buscar en favoritos...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
es: Confirmar el borrado del elemento

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
es: ¿Seguro que quiere eliminar el elemento «%1»
    y todos los elementos anidados, si existen?

[ctx: @title]
en: Unnamed
es: Sin nombre

[ctx: @title: item file name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title: item file size]
en: Size
es: Tamaño

[ctx: @title: item file type]
en: Type
es: Tipo

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @title]
en: Stack-View
es: Opciones de la vista apilada

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
es: Tamaño de los iconos

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
es: Pequeño (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
es: Medio (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
es: Grande (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
es: Enorme (%1x%2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
es: Añadir como favorito

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
es: Borrar todos los elementos

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
es: Eliminar elementos

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
es: Pila

[ctx: @action]
en: C&ancel
es: C&ancelar

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
es: creado: %1

en: By Name
es: Por nombre

en: By Date
es: Por fechas

en: By File Size
es: Por tamaño del archivo

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
es: Ascendente

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
es: Descendente

en: Current Name
es: Nombre actual

en: New Name
es: Nuevo nombre:

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
es: Esta lista muestra el resultado para su plantilla de cambio de nombre. Los elementos en rojo muestran una colisión de nombres, bien porque el nuevo nombre es igual al nombre actual, o bien porque el nombre ya se ha asignado a otro elemento.

en: Rename | Rename (%1 images)
es[0]: Cambiar nombre
es[1]: Cambiar nombre (%1 imágenes)

en: Sort Images
es: Ordenar imágenes

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
es: <b>Cambiando los nombres de las imágenes. Espere un momento...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
es: &Interrumpir

en: Processing...
es: Procesando...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
es: Cambiar nombre de imágenes

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
es[0]: Ha ocurrido un error al cambiar el nombre de %1 imagen.
    ¿Desea volver a cambiar el nombre de esta imagen o cambiar su nombre por sobrescritura?
es[1]: Ha ocurrido un error al cambiar el nombre de %1 imágenes.
    ¿Desea volver a cambiar el nombre de estas imágenes o cambiar sus nombres por sobrescritura?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
es: Volver a cambiar nombre

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
es: Sobrescribir

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
es: <b>Cambiando nombre de las imágenes. Errores: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
es: <p>Indique aquí su patrón de cambio de nombres. Use los botones de acceso para añadir rápidamente las preferencias y modificadores de cambio de nombres. Para una explicación más detallada, use el botón de información.</p>

en: Show a list of all available options
es: Mostrar todas las preferencias disponibles

en: Modifiers
es: Modificadores

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
es: <p>Añadir un modificador a una opción de cambio de nombre. Para activar este botón, sitúe el cursor detrás de una opción de cambio de nombre o sobre un modificador ya asignado.</p>

en: Renaming Options
es: Opciones de cambio de nombre

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
es: <p>Añadir opciones de cambio de nombre al texto a procesar.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
es: Para aplicar un modificador, añádalo a la opción. Por ejemplo: [archivo]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
es: Los modificadores se pueden aplicar a todas las preferencias de cambio de nombre.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
es: Es posible asignar múltiples modificadores a una opción, estos se aplican en el orden en que se han asignado.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
es: Asegúrese de usar los botones de acceso rápido: pueden ofrecer información adicional sobre el cambio de nombre y otras opciones.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
es: La lista de archivos se puede ordenar, basta pulsar con el botón de la derecha para ver el criterio de ordenación (solo en la interfaz de álbum).

[ctx: @title:window]
en: Information
es: Información

en: Change Case
es: Cambiar capitalización

en: change the case of a renaming option
es: cambiar la el uso de mayúsculas de una opción de cambio de nombre

en: Convert to uppercase
es: Convertir a mayúsculas

en: Uppercase
es: Mayúsculas

en: Convert to lowercase
es: Convertir a minúsculas

en: Lowercase
es: Minúsculas

en: Convert the first letter of each word to uppercase
es: Convertir la primera letra de cada palabra en mayúscula

en: First Letter of Each Word Uppercase
es: Capitalizar La Primera Letra De Cada Palabra

en: Default Value
es: Valor por defecto

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
es: <p>Define un valor por omisión para las cadenas vacías.<br/>Cuando se aplique a una opción de cambio de nombre, una cadena vacía será sustituida por el valor que se indique aquí.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
es: Valor por defecto...

en: Set a default value for empty strings
es: Poner un valor por defecto para las cadenas vacías

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
es: Longitud:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
es: Alineamiento:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
es: Carácter:

en: Range...
es: Intervalo...

en: Add only a specific range of a renaming option
es: Añadir solo un intervalo específico de una opción de cambio de nombre

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
es: Extraer un intervalo específico (si se omite, «|a|», ir a fin de la cadena)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
es: Desde:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
es: hasta el final

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
es: Hasta:

en: Remove Doubles
es: Eliminar duplicados

en: Remove duplicate words
es: Eliminar palabras duplicadas

[ctx: Replace text]
en: Replace...
es: Sustituir...

en: Replace text in a renaming option
es: Sustituir texto en una opción de cambio de nombre

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
es: Sustituir texto (||options||: ||r|| = expresión regular, ||i|| = ignorar capitalización)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
es: Sustituir:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
es: Por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
es: Distinguir capitalización

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
es: Expresión regular

en: Trimmed
es: Reducido

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
es: Eliminar espacios iniciales, finales y sobrantes

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
es: Único

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
es: Añadir un número como sufijo para tener cadenas únicas en los valores duplicados

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
es: Añadir un sufijo numérico, ||n|| indica el número de dígitos que se debe usar

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
es: Añadir un sufijo numérico, ||n|| indica el número de dígitos que se debe usar, ||c|| indica el carácter de separación antes de los números, ||a|| es opcional para incluir todas las opciones de forma única, ||0|| es opcional para rellenar siempre con ||n|| dígitos cero

en: Add the camera name
es: Añadir nombre de la cámara

en: Camera name
es: Nombre de la cámara

en: Keyword separator:
es: Separador de palabras clave:

en: Database...
es: Base de datos...

en: Add information from the database
es: Añadir información desde la base de datos

en: Add database information
es: Añadir información de la base de datos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
es: Clave

en: Description
es: Descripción

en: Common File Information
es: Información común de los archivos

en: Default comment of the image
es: Comentario predefinido de la imagen

en: Default author of the image
es: Autor predefinido de la imagen

en: Image dimension
es: Dimensión de la imagen

en: Image file size
es: Tamaño del archivo de imagen

en: Format of the media file
es: Formato del contenido multimedia

en: Type of the media file
es: Tipo del archivo multimedia

en: Rating of the media file
es: Puntuación del archivo multimedia

en: Height of the media file
es: Altura del archivo multimedia

en: Width of the media file
es: Anchura del archivo multimedia

en: Image orientation
es: Orientación de la imagen

en: Color depth (bits per channel)
es: Profundidad del color (bits por canal)

en: Color model of the image
es: Modelo de color de la imagen

en: A comma separated list of all authors
es: Una lista con todos los autores separados por comas

en: Title of the image
es: Título de la imagen

en: A comma separated list of all tags
es: Una lista con todas las etiquetas separadas por comas

en: A comma separated list of all tags with path
es: Una lista con todas las etiquetas con ruta separadas por comas

en: Metadata Information
es: Información de metadatos

en: Make of the camera
es: Fabricante de la cámara

en: Model of the camera
es: Modelo de la cámara

en: Lens of the camera
es: Objetivo de la cámara

en: Aperture
es: Apertura

en: Focal length
es: Distancia focal

en: Focal length (35mm equivalent)
es: Distancia focal (equivalente a 35 mm)

en: Exposure time
es: Tiempo de exposición

en: Exposure program
es: Programa de exposición

en: Exposure mode
es: Modo de exposición

en: Sensitivity
es: Sensibilidad

en: Flash mode
es: Modo del flash

en: White balance
es: Balance de blancos

en: White balance (color temperature)
es: Balance de blancos (temperatura de color)

en: Metering mode
es: Modo de medida

en: Subject distance
es: Distancia al sujeto

en: Subject distance (category)
es: Distancia al sujeto (categoría)

en: Display Aspect Ratio
es: Mostrar proporción

en: Audio Bit Rate
es: Tasa de bits de audio

en: Audio Channel Type
es: Tipo de canal de audio

en: Audio Codec (Audio Codec)
es: Códec de sonido (Códec de sonido)

en: Duration of File
es: Duración del archivo

en: Frame Rate of Video
es: Imágenes por segundo del vídeo

en: Video Codec
es: Códec de vídeo

en: Position Information (GPS)
es: Información de posición (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
es: Latitud en el formato descrito por la especificación del XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
es: Longitud en el formato descrito por la especificación del XMP

en: Latitude as double value
es: Latitud como un valor más preciso

en: Longitude as double value
es: Longitud como un valor más preciso

en: Latitude in a human readable form
es: Latitud en formato legible

en: Longitude in a human readable form
es: Longitud en formato legible

en: Altitude in meters
es: Altura en metros

en: Altitude in a human readable form
es: Altura en formato legible

en: Orientation
es: Orientación

en: Roll
es: Enrollar

en: Tilt
es: Desvío

en: Accuracy
es: Precisión

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
es: preferencias de formato

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
es: Estándar

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
es: Texto

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
es: Etiquetas de tiempo Unix

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
es: Imagen

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
es: Fecha fija

[ctx: @info]
en: Enter custom format
es: Introduzca un formato personalizado

[ctx: @info]
en: example:
es: ejemplo:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
es: Fecha y hora...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
es: Añadir información de fecha y hora

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
es: Fecha y hora (formato estándar)

[ctx: @item]
en: Date and time
es: Fecha y hora

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
es: Origen:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
es: Formato:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
es: Carpeta

en: Add the directory name
es: Añadir el nombre de la carpeta

en: Directory name
es: Nombre de carpeta

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
es: Nombre de la carpeta padre, los caracteres «.» adicionales mueven hacia arriba en la jerarquía de directorios

en: File
es: Archivo

en: Add file properties
es: Añadir propiedades del archivo

[ctx: File name]
en: Name
es: Nombre

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
es: Extensión del archivo, anteponer con el carácter «.», para modificar la extensión real del archivo

[ctx: File extension]
en: Extension
es: Extensión

en: Owner of the file
es: Propietario del archivo

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
es: Propietario

en: Group of the file
es: Grupo del archivo

[ctx: Group of the file]
en: Group
es: Groupo

en: Metadata...
es: Metadatos...

en: Add metadata information
es: Añadir información de metadatos

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
es: Número...

en: Add a sequence number
es: Añadir un número de secuencia

en: Sequence number
es: Número de secuencia

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
es: Número de secuencia (||opciones||:||c|| = detectar número de archivos, ||e|| = detección de la extensión, ||f|| = detectar carpeta, ||r|| = aleatorio, ||ce||= detectar contador y extensión, ||re|| = aleatorio y detectar extensión)

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
es: Número de secuencia (inicio personalizado) ||opciones||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
es: Número de secuencia (paso personalizado) ||opciones||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
es: Número de secuencia (inicio personalizado + paso) ||opciones||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
es: Dígitos:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
es: Intervalo personalizado

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
es: Inicio:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
es: Paso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
es: Numeración según la extensión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
es: Numeración según la carpeta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
es: Numeración según el número de archivos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
es: Numeración según un texto aleatorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
es: Numeración según el número de archivos y extensiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
es: Numeración según un texto aleatorio y extensiones

en: Create Tag From Address Book
es: Crear etiqueta desde la libreta de direcciones

en: No address book entries found
es: No se han encontrado entradas en la libreta de direcciones

en: Applying face changes
es: Aplicando cambios en caras

[ctx: @action]
en: OK
es: Aceptar

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
es: Confirmar que la persona seleccionada aparece aquí

[ctx: @action]
en: Confirm
es: Confirmar

[ctx: @action]
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
es: Eliminar esta región de cara

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
es: Quitar la marca de cara ignorada

[ctx: @label]
en: Who is this?
es: ¿Quien es?

[ctx: @action]
en: Ignore
es: Ignorar

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
es: Ignorar esta cara

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
es: Marcar esta cara como ignorada

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
es: Rechazar esta sugerencia

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.
    When you have identified your friends on a number of photos,
    it can also recognize the people shown on your photos.
es: digiKam puede buscar caras en sus fotos.
    Cuando haya identificado a sus amigos en cierto número de fotos,
    también puede reconocer a las personas que aparecen en ellas.

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
es: Saltar imágenes ya escaneadas

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
es: Escanear de nuevo y actualizar resultados

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
es: Borrar resultados sin confirmar y escanear de nuevo

[ctx: @label:listbox]
en: Clear all previous results and rescan
es: Borrar los resultados anteriores y escanear de nuevo

[ctx: @info]
en: Help
es: Ayuda

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
es: Detectar caras

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
es: Encontrar todas las caras de sus fotos

[ctx: @option:radio]
en: Detect and recognize faces
es: Detectar y reconocer caras

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos and
    try to recognize which person is depicted
es: Encontrar todas las caras en las fotos y
    tratar de reconocer a las personas que aparecen

[ctx: @option:radio]
en: Recognize faces
es: Reconocer caras

[ctx: @info]
en: Try again to recognize the people depicted
    on marked but yet unconfirmed faces.
es: Tratar de reconocer de nuevo a las personas
    mostradas en las caras marcadas pero aún sin confirmar.

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
es: Flujo de trabajo

[ctx: @title:tab]
en: Search in
es: Buscar en

[ctx: @label]
en: Face Accuracy
es: Precisión de las caras

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
es: Sensibilidad

[ctx: @label right extremities of a scale]
en: Specificity
es: Especificidad

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will
    be recognized, but less faces will be recognized
    (only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized).
es: Ajustar sensibilidad frente a especificidad: cuanto mayor sea el valor, con más precisión se
    reconocerán las caras, aunque se reconocerán menos caras (solo se reconocerán las
    caras que sean muy similares a las que ya hayan sido etiquetadas).

[ctx: @option:check]
en: Use YOLO v3 detection model
es: Usar el modelo de detección YOLO v3

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection with YOLO v3 data model. Better results but slower.
es: Detección de caras con el modelo de datos YOLO v3. Mejor resultado, aunque más lento.

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
es: Usar todos los núcleos del procesador

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
es: La detección de caras y su reconocimiento son tareas que consumen tiempo.
    Puede elegir si desea utilizar todos los núcleos del procesador de su
    sistema, o trabajar únicamente con un solo núcleo.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
es: Preferencias

en: <b>Configure where you keep your images</b>
es: <b>Configurar dónde mantiene sus imágenes</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
es: /Imágenes

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
es: <p>Introduzca la ubicación donde desea mantener las imágenes.</p> <p>Puede seleccionar cualquiera carpeta local, incluso una que ya contenga imágenes.<br/> Puede añadir más carpetas posteriormente a través del menú <i>Preferencias</i>. </p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
es: <p><i>Nota:</i> se permite el uso de dispositivos extraíbles (como unidades USB y DVD) y de sistemas de archivos remotos (como NFS o Samba, montados con cifs/smbfs).</p><p></p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
es: Debe seleccionar una carpeta, que digiKam usará como álbum raíz. Todas sus imágenes irán ahí.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
es: ¿Crear la carpeta del álbum raíz?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
es: <p>No existe la ubicación de la carpeta a usar como álbum raíz: </p><p><b>%1</b></p>¿Desea que la cree digiKam?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
es: La creación de la carpeta del álbum raíz ha fallado

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
es: <p>digiKam no ha podido crear la carpeta a usar como álbum raíz.
    Seleccione una ubicación diferente.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
es: No tiene permisos de escritura en la ruta del álbum raíz.
    Advertencia: sin acceso de escritura, los elementos no pueden editarse.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
es: <b>Configurar dónde almacena sus bases de datos</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
es: <b>Configurar el almacenamiento de metadatos en archivos</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
es: <qt><p>Indique aquí si desea guardar la información asignada a los elementos de digiKam en los metadatos de los archivos para mejorar la interoperabilidad con otros programas de gestión fotográfica:</p></qt>

en: Do nothing
es: No hacer nada

en: Add information to files
es: Añadir información a los archivos

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
es: <qt><p><i>Nota:</i> la grabación de datos en los metadatos de los archivos podrá alterar las operaciones de gestión de las fotografías haciéndolas más lentas.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
es: Migración desde digiKam 4

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Migrar la configuración y los metadatos desde digiKam 4</b></h1></p><p>Aquí puede decidir si quiere usar la configuración y los álbumes de digiKam 4 en la nueva versión de digiKam. Tenga en cuenta las siguientes advertencias:</p><p>La migración se realiza <b>bajo su propia responsabilidad</b>. Los desarrolladores de digiKam no lo recomiendan ni lo apoyan. Por otra parte, la creación de una nueva configuración puede ocasionar pérdidas de etiquetas y de otros metadatos no empotrados en el interior de las imágenes que solo estaban disponibles en la base de datos de digiKam 4.</p><p>En cualquier caso, se le recomienda que haga una copia de seguridad de los archivos de configuración y de las bases de datos antes de continuar.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
es: Migrar la configuración de digiKam 4

en: Create a new configuration
es: Crear una nueva configuración

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
es: <b>Configurar el comportamiento de apertura de archivos</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
es: <qt><p>Indique cómo se deben abrir las imágenes al hacer clic izquierdo en la vista de iconos:</p></qt>

en: Open a preview
es: Abrir una vista previa

en: Open in the editor
es: Abrir en el editor

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
es: <qt><p><i>Nota:</i> el uso de la vista previa es siempre más rápido que el uso del editor, especialmente cuando quiera verificar una serie de fotografías. Sin embargo, no podrá alterar o corregir la imagen en el modo de vista previa. De cualquier forma, se quisiera comparar rápidamente fotografías, lo mejor es usar la mesa de luz. Con esta herramienta podrá mostrar las imágenes lado a lado y efectuar un desplazamiento y ampliación sincronizados.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
es: <b>Configurar el comportamiento de la vista previa</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
es: <qt><p>Indique aquí como desea mostrar las imágenes en el modo de vista previa y en la mesa de luz:</p></qt>

en: Load reduced version of image
es: Cargar versión reducida de la imagen

en: Load image
es: Cargar imagen

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
es: <qt><p><i>Nota:</i> el cargar una versión reducida de la imagen es más rápido, pero esta podrá ser diferente de la original, principalmente en el caso RAW. En este caso, se carga una versión JPEG del RAW preprocesado por la cámara, en vez de los datos reales de la imagen. Esta imagen JPEG es incorporada a los metadatos del archivo y se usará por la cámara fotográfica para mostrar rápidamente la imagen RAW en una pantalla de TV.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
es: <b>Configurar el manejo de archivos RAW</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
es: <qt><p>Indique cómo abrir las imágenes RAW en el editor:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
es: Abrir directamente y hacer ajustes automáticamente

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
es: Usar la herramienta de importación RAW para ajustar las correcciones a mano

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
es: <qt><p><i>Nota:</i>La herramienta de importación RAW está dedicada a los usuarios avanzados que desean tener el máximo de control sobre las imágenes. Esto requiere más tiempo en su flujo de trabajo.</p></qt>

en: Scan Your Collection
es: Escanear la colección

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
es: <qt><p>¡Enhorabuena! Ha completado la configuración mínima.</p><p>Recuerde que puede personalizar las preferencias usando el panel de configuración de digiKam. Para aprender más sobre el mundo de digiKam, le recomendamos que lea el <b>manual de digiKam</b> usando la entrada del menú <b>Ayuda/Manual</b> (debe instalar el paquete independiente de documentación de digiKam). También puede leer el manual en línea en la <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>sitio web dedicado</a>.</p><p>Pulse <b>Terminar</b> para cerrar este asistente. digiKam explorará su colección para registrar todos los álbumes en la base de datos. Los elementos incluidos en los álbumes se recopilan en segundo plano tras la fase de inicio del programa.</p><p><i>Nota:</i> dependiendo del tamaño de su colección, esta operación podrá llevar algún tiempo. Si cancela la operación de exploración, se volverá a iniciar en la siguiente sesión de digiKam.</p><p>Tras completar la exploración, durante el siguiente arranque de digiKam solo se comprobará su colección para identificar nuevos álbumes (lo que será más rápido). Puede forzar de forma manual que digiKam compruebe la existencia de nuevos elementos usando la entrada del menú <b>Herramientas->Mantenimiento->Buscar elementos nuevos</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
es: <b>Activar descripciones emergentes de contexto</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
es: <qt><p>Indique si desea ver descripciones emergentes de contexto en la vista de iconos y de carpetas:</p></qt>

en: Do not show tooltips
es: No mostrar descripciones emergentes

en: Use Tooltips
es: Usar descripciones emergentes

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
es: <qt><p><i>Nota:</i> las descripciones emergentes muestran la fotografía y los metadatos de digiKam inmediatamente, de acuerdo con el paso del ratón sobre los elementos. Esto podrá ser útil para realizar una selección de los elementos. Las descripciones emergentes se mostrarán sobre la vista de carpetas de los álbumes, la vista de los iconos del álbum, la vista de la cámara, en la lista de operaciones en lote y en la barra de miniaturas. En la vista de configuración de digiKam, se podrá personalizar el contenido de las descripciones emergentes y los tipos de letra usados.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
es: <qt><p><h1><b>Bienvenido a digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam es una avanzada aplicación de gestión de fotos digitales, publicada como código abierto.</p><p>Este asistente le ayudará a configurar las preferencias en el primer arranque, para que pueda usar digiKam rápidamente.</p></qt>

en: <qt><br/><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when re-using old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and at your own risk.</p></qt>
es: <qt><br/><p>Puede ignorar lo siguiente si es la primera vez que usa digiKam:</p><p><b>Transición desde digiKam 4</b></p><p>Los archivos de configuración de digiKam 4 no se han migrado. Todavía puede usar la base de datos antigua, para lo que solo necesita escoger las mismas ubicaciones para las colecciones y para la base de datos en los siguientes diálogos. Se recomienda que haga una copia de seguridad de su base de datos antes de continuar.</p><p>La nueva ubicación para los archivos de configuración es %1 (la antigua era %2). Se han notificado algunos problemas sin resolver al usar los archivos de configuración antiguos, por lo que no se le recomienda que lo haga en la actualidad; si lo hace, es bajo su propia responsabilidad.</p></qt>

en: Ref. images
es: Imágenes de ref.

en: Ref. dates
es: Fechas de ref.

en: Ref. albums
es: Álbumes de ref.

en: Items
es: Elementos

en: Avg. similarity
es: Similitud media

en: This shows all found duplicate items.
es: Muestra todos los elementos duplicados.

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
es: Actualizar huellas digitales

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
es: Use este botón para actualizar las huellas digitales de las imágenes.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
es: Buscar duplicados

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
es: Use este botón para buscar elementos duplicados en los álbumes seleccionados.

[ctx: @label]
en: Search in:
es: Buscar en:

[ctx: @label]
en: Similarity range:
es: Intervalo de similitud:

[ctx: @label]
en: Restriction:
es: Restricción:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
es: Ninguna

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Restrict to reference album
es: Restringir al álbum de referencia

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference album
es: Excluir el álbum de referencia

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the album of reference image, or to exclude the album of reference image of the search.
es: Use esta opción para restringir la búsqueda de duplicados con algunos criterios, como limitar la búsqueda al álbum de la imagen de referencia, o excluir el álbum de la imagen de referencia de la búsqueda.

[ctx: @label]
en: Restrict to:
es: Restringir a:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
es: Solo la pestaña seleccionada

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
es: Uno de

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
es: Ambos

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
es: Álbumes, pero no etiquetas

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
es: Etiquetas, pero no álbumes

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
es: Más antigua o más grande

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected folder as reference
es: Preferir la carpeta seleccionada como referencia

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected folder as reference
es: Preferir otra carpeta a la seleccionada como referencia

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
es: Preferir fecha de creación más reciente

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
es: Preferir fecha de modificación más reciente

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
es: Método para seleccionar la imagen de referencia

[ctx: @label]
en: Reference
es: Referencia

[ctx: @group]
en: Reference Image Selection Method
es: Método de selección de la imagen de referencia

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected albums and tags.
    "One of" means that the images are either in the selected albums or tags.
    "Both" means that the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags" means that images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums" means that images must be in the selected tags but not albums.
    "Only selected tab" means that only the selected tab is used.
es: Use esta opción para decidir sobre la relación de los álbumes y las etiquetas seleccionados.
    «Uno de» significa que las imágenes están en los álbumes o en las etiquetas seleccionadas.
    «Ambos» significa que las imágenes están tanto en los álbumes como en las etiquetas seleccionados.
    «Álbumes, pero no etiquetas» significa que las imágenes deben estar en los álbumes seleccionados, pero no en las etiquetas.
    «Etiquetas, pero no álbumes» significa que las imágenes deben estar en las etiquetas seleccionadas, pero no en los álbumes.
    «Solo la pestaña seleccionada» significa que solo se usa la pestaña seleccionada.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
es: Eliminar duplicados

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
es: Use este botón para borrar todas las imágenes duplicadas.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
es: Duplicados

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
es: Imagen

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
es: Esbozo

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
es: No se han generado huellas digitales de las imágenes de su colección. Las herramientas de búsqueda de similares no se van a comportar adecuadamente sin generar estas huellas digitales. Genere las huellas digitales primero.

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
es: <p>Arrastre y suelte aquí una imagen<br/>para efectuar una búsqueda<br/>de elementos semejantes.</p><p>También podrá usar el menú de contexto<br/> al navegar por sus imágenes.</p>

en: <b>File</b>:
es: <b>Archivo</b>:

en: <b>Folder</b>:
es: <b>Carpeta</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
es: Buscar en álbumes:

en: Similarity range:
es: Intervalo de similitud:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
es: Seleccione aquí el intervalo de similitud aproximado como porcentaje.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
es: Introduzca el nombre para guardar la búsqueda actual de imágenes similares en la vista «Búsqueda de similares».

en: Save current similar image search to a new virtual Album
es: Guardar la búsqueda de imágenes similares actual a un nuevo álbum virtual

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
es: Si presiona este botón, la búsqueda de imágenes similares actual se guardará en un nuevo álbum virtual de búsqueda usando el nombre dado a la izquierda.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
es: Indique el color del pincel usado para dibujar el esbozo.

en: Undo last draw on sketch
es: Deshacer el último trazo del esbozo

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
es: Use este botón para deshacer la última acción de dibujo en el esbozo.

en: Redo last draw on sketch
es: Rehacer el último trazo del esbozo

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
es: Use este botón para rehacer la última acción de dibujo en el esbozo.

en: Pen:
es: Bolígrafo:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
es: Indique el tamaño de pincel usado para dibujar el esbozo, en píxeles.

en: Set here the number of items to find using sketch.
es: Indique el número de elementos a buscar con un esbozo.

en: Clear sketch
es: Limpiar esbozo

en: Use this button to clear sketch contents.
es: Use este botón para limpiar el contenido del esbozo.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
es: Introduzca el nombre para guardar la búsqueda de esbozos actual en la vista «Búsqueda de similares».

en: Save current sketch search to a new virtual Album
es: Guardar la búsqueda por esbozo actual en un nuevo álbum virtual

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
es: Si pulsa este botón, la búsqueda imprecisa de esbozos actual se guardará en un nuevo álbum virtual de búsqueda usando el nombre indicado a la izquierda.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
es: Simplemente, haga un esbozo de lo que quiere buscar y digiKam le mostrará las mejores coincidencias en la vista de miniaturas.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
es: Dibuje un esbozo
    para realizar una
    búsqueda imprecisa

en: Roadmap
es: Mapa de carreteras

en: Satellite
es: Satélite

en: Hybrid
es: Híbrido

en: Terrain
es: Terreno

en: Show Map Type Control
es: Mostrar control de tipo de mapa

en: Show Navigation Control
es: Mostrar control de navegación

en: Show Scale Control
es: Mostrar control de escala

en: Float items
es: Elementos flotantes

en: Marble Virtual Globe
es: Globo virtual Marble

en: Atlas map
es: Mapa de atlas

en: Satellite map
es: Mapa de satélite

en: OpenStreetMap (Vector)
es: OpenStreetMap (Vectorial)

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
es: Esférica

en: Equirectangular
es: Cilíndrica equidistante

en: Show compass
es: Mostrar brújula

en: Show scale bar
es: Mostrar la barra de escala

en: Show navigation
es: Mostrar navegación

en: Show overview map
es: Mostrar vista general del mapa

en: Other Marble Themes
es: Otros temas de Marble

en: Projection
es: Proyección

en: Export as...
es: Exportar como...

en: Bookmark folder
es: Marcar carpeta

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
es: Este archivo no es de la versión 1.0 de XBEL.

en: Unknown title
es: Título desconocido

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
es: Añadir marcador

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
es: Escriba un nombre y un comentario para el marcador y escoja dónde guardarlo.

en: Bookmark title
es: Título del marcador

en: Bookmark comment
es: Comentario del marcador

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
es: Editar marcadores de geolocalización

en: &Remove
es: &Eliminar

en: Add Folder
es: Añadir carpeta

en: New Folder
es: Nueva carpeta

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
es: Gestión de marcadores

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
es: ¿Desea eliminar «%1» de su colección de marcadores?

en: Remove Bookmark
es: Eliminar marcador

en: Insert Bookmark
es: Insertar marcador

en: Title Change
es: Cambio de título

en: Comment Change
es: Cambio de comentario

en: Address Change
es: Cambio de dirección

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
es: Título

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
es: Comentario

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
es: Cargando marcador

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
es: Ha ocurrido un error al leer marcadores en la línea %1, columna %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
es: Abrir archivo

en: Imported %1
es: %1 importado

[ctx: @title:window]
en: Save File
es: Guardar archivo

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
es: Exportar marcador

en: Error saving bookmarks
es: Ha ocurrido un error al guardar los marcadores

en: Edit Bookmarks
es: Editar marcadores

en: Add Bookmark...
es: Añadir marcador...

en: Warning: Sidecar settings
es: Advertencia: preferencias de anexos

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
es: Ha activado la escritura en archivos anexos para el almacenamiento de metadatos en la aplicación receptora, pero no para la lectura. Esto significa que aquí se sobrescribirá cualquier metadato almacenado en archivos anexos.
    Active la lectura de archivos anexos en la aplicación receptora o continúe bajo su responsabilidad.

en: 1 image moved | %1 images moved
es[0]: Se movió 1 imagen
es[1]: Se movieros %1 imágenes

en: Load GPX files...
es: Cargar archivos GPX...

en: Show tracks on Map
es: Mostrar trazas en el mapa

en: Set this option to show tracks on the Map
es: Marque esta opción para mostrar trazas en el mapa

en: Only use selected images
es: Usar solo las imágenes seleccionadas

en: Set this option to correlate selected images only
es: Marque esta opción para correlacionar solo las imágenes seleccionadas

en: Camera time zone:
es: Uso horario de la cámara:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
es: <p>Define la zona horaria de la cámara durante la captura de fotografías para que las marcas de tiempo de las imágenes se puedan convertir a GMT para que coincidan con la referencia horaria del GPS.</p><p>Nota: los desplazamientos positivos se refieren al este de la longitud cero (GMT), por lo que están «por delante de la hora».</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
es: Desplazamiento de las imágenes (hh:mm:ss):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
es: Define el desplazamiento entre las horas de las imágenes y los tiempos registrados. Por ejemplo, para corregir el reloj incorrecto de la cámara o una zona horaria distinta.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
es: Definir si la hora de la imagen está por delante o por detrás de la hora registrada.

en: Interpolate
es: Interpolar

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
es: Intervalo de tiempo máx. (hh:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
es: Define la máxima diferencia de tiempo para interpolar puntos de un archivo GPS con los datos horarios de la imagen. Si la diferencia de tiempo excede este valor, no se busca ninguna coincidencia.

en: Match directly
es: Coincidir directamente

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
es: Define la máxima diferencia de tiempo entre un punto de una traza de GPS y el tiempo de la imagen a coincidir. Si la diferencia de tiempo excede este valor, no se busca ninguna coincidencia.

en: Correlate
es: Correlacionar

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
es[0]: No ha sido posible cargar el archivo GPX siguiente:
es[1]: No ha sido posible cargar los %1 archivos GPX siguientes:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
es[0]: Ha ocurrido un error al cargar el archivo GPX
es[1]: Ha ocurrido un error al cargar los archivos GPX

en: Correlating images -
es: Correlacionando imágenes -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
es: La correlación ha fallado

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
es: No se ha podido correlacionar ninguna imagen: asegúrese de que las preferencias de desplazamiento y de intervalo sean correctas.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
es: La correlación ha tenido éxito

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
es: Se han correlacionado todas las imágenes. Ahora puede examinar su posición en el mapa.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
es: La correlación ha terminado

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
es[0]: Se ha correlacionado 1 de %2 imágenes. Compruebe las preferencias de desplazamiento y de intervalo si piensa que se tendrían que haber correlacionado más imágenes.
es[1]: Se han correlacionado %1 de %2 imágenes. Compruebe las preferencias de desplazamiento y de intervalo si piensa que se tendrían que haber correlacionado más imágenes.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
es[0]: 1 imagen correlacionada
es[1]: %1 imágenes correlacionadas

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
es: Nombre de archivo

[ctx: @title: track list header]
en: #points
es: #puntos

en: Not available
es: No disponible

en: Fix: %1d
es: Correción: %1d

en: Modified
es: Modificado

en: Date and time
es: Fecha y hora

en: Failed to open file.
es: Fallo al abrir archivo

en: Failed to add GPS info to image.
es: Fallo al añadir información GPS a la imagen.

en: Failed to remove GPS info from image
es: Fallo al eliminar información GPS de la imagen.

en: Failed to save tags to file.
es: Fallo al guardar las etiquetas al archivo.

en: Unable to save changes to file
es: No ha sido posible guardar los cambios en el archivo

en: Paste coordinates
es: Pegar coordenadas

en: Paste coordinates swapped
es: Pegar coordenadas intercambiadas

en: Remove coordinates
es: Eliminar coordenadas

en: Remove altitude
es: Eliminar la altura

en: Remove uncertainty
es: Eliminar la incertidumbre

en: Remove speed
es: Eliminar velocidad

en: Look up missing altitude values
es: Buscar los valores de altura que faltan

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
es: Se encontró mas de un punto en el portapapeles. Solo es posible asignar un punto cada vez.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
es: No se encontraron coordenadas en el portapapeles.

en: Coordinates pasted
es: Coordenadas pegadas

en: Bookmark selected
es: Marcador seleccionado

en: Remove coordinates information
es: Eliminar información de coordenadas

en: Remove altitude information
es: Eliminar información sobre altura

en: Remove uncertainty information
es: Eliminar información de incertidumbre

en: Looking up altitudes
es: Buscando alturas

en: Altitude lookup failed:
    %1
es: La búsqueda de la altura ha fallado:
    %1

en: Altitude looked up
es: Altura buscada

en: {Country}
es: {País}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
es: {Región}

en: {State district}
es: {Distrito del estado}

en: {County}
es: {Provincia}

en: {City}
es: {Ciudad}

en: {City district}
es: {Distrito de la ciudad}

en: {Suburb}
es: {Suburbio}

en: {Town}
es: {Villa}

en: {Village}
es: {Población}

en: {Hamlet}
es: {Aldea}

en: {Street}
es: {Calle}

en: {House number}
es: {Número de la casa}

en: {Place}
es: {Lugar}

en: Add country tag
es: Añadir etiqueta de país

en: Add state tag
es: Añadir etiqueta de

en: Add state district tag
es: Añadir etiqueta de distrito

en: Add county tag
es: Añadir etiqueta de país

en: Add city tag
es: Añadir etiqueta de ciudad

en: Add city district tag
es: Añadir etiqueta de distrito

en: Add suburb tag
es: Añadir etiqueta de suburbio

en: Add town tag
es: Añadir etiqueta de villa

en: Add village tag
es: Añadir etiqueta de población

en: Add hamlet tag
es: Añadir etiqueta de aldea

en: Add street
es: Añadir calle

en: Add house number tag
es: Añadir etiqueta de número de casa

en: Add place
es: Añadir lugar

en: Add Local Administrative Area 2
es: Añadir area administrativa local 2

en: Add Local Administrative Area 1
es: Añadir area administrativa local 2

en: Add new tag
es: Añadir nueva etiqueta

en: Remove selected tag
es: Eliminar etiqueta seleccionada

en: Remove all control tags below this tag
es: Eliminar todas las etiquetas de control por debajo de esta etiqueta

en: Add all address elements
es: Añadir todos los elementos de dirección

en: Select language:
es: Seleccionar idioma:

en: Select service:
es: Seleccionar servicio:

en: Geonames.org place name (non-US)
es: Geonames.org nombre de lugar (no USA)

en: Geonames.org full address (US only)
es: Geonames.org dirección completa (solo EE. UU.)

en: Less options
es: Menos opciones

en: Write locations as tags
es: Escribir ubicaciones como etiquetas

en: Write locations metadata
es: Escribir ubicaciones como metadatos

en: Process reverse geocoding
es: Procesar geocodificación inversa

en: Image tags are changed.
es: Cambiar etiquetas de imagen

en: Retrieving RG info -
es: Obteniendo información RG -

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
es: Error de geocodificación inversa

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
es: Añadir nueva etiqueta

en: Select a name for the new tag:
es: Seleccione un nombre para la nueva etiqueta:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
es: %1 de %2 imágenes se han geocodificado inversamente. ¿Desea mantener las etiquetas que ya se habían obtenido?

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
es: 1 imagen se ha geocodificado inversamente. ¿Desea mantener las etiquetas que ya se habían obtenido?

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
es: ¿Interrumpir geocodificación inversa?

en: Could not open: %1
es: No se ha podido abrir: %1

en: File is empty.
es: Archivo vacío.

en: Probably not a GPX file.
es: Probablemente no sea un archivo GPX.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
es: Es un archivo GPX, pero no se han encontrado puntos de trayecto con marcas temporales válidos.

en: Map settings
es: Preferencias del mapa

en: Zoom in
es: Acercar

en: Zoom out
es: Alejar

en: Switch between markers and thumbnails.
es: Cambiar entre marcadores y miniaturas.

en: Preview single items
es: Vista previa de elementos aislados

en: Preview grouped items
es: Vista previa de elementos agrupados

en: Show numbers
es: Mostrar números

en: Increase the thumbnail size on the map
es: Aumentar el tamaño de las miniaturas sobre el mapa

en: Decrease the thumbnail size on the map
es: Disminuir el tamaño de las miniaturas sobre el mapa

en: Remove the current region selection
es: Eliminaf la selección de región actual

en: Select images by drawing a rectangle
es: Seleccionar imágenes dibujando un rectángulo

en: Pan mode
es: Modo panorámico

en: Zoom into a group
es: Acercar en un grupo

en: Create a region selection from a thumbnail
es: Crear una selección de región desde una miniatura

en: Filter images
es: Filtrar imágenes

en: Remove the current filter
es: Eliminar el filtro actual

en: Select images
es: Seleccionar imágenes

en: Lock the map position
es: Bloquear la posición del mapa

en: Load tracks from albums
es: Cargar pistas de los álbumes

en: Geolocation Interface
es: Interfaz de geolocalización

en: Sorting
es: Ordenando

en: Show oldest first
es: Mostrar primero las más antiguas

en: Show youngest first
es: Mostrar primero las más nuevas

en: Sort by rating
es: Ordenar por puntuación

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
es: Introduzca el nombre de la búsqueda de mapas actual para guardarla en la vista «Búsquedas de mapas».

en: Save current map search to a new virtual album.
es: Guardar la búsqueda de mapas en un nuevo álbum virtual.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
es: Si presiona este botón, la búsqueda de mapas se guardará en un nuevo álbum virtual de búsqueda usando el nombre dado a la izquierda.

en: Search by area:
es: Buscar por área:

en: Show Non-Geolocated Items
es: Mostrar elementos no geolocalizados

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
es: Ya existe ese nombre de búsqueda.
    Escoja otro nombre:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
es: El nombre ya existe

en: Non Geo-located Items
es: Elementos no geolocalizados

[ctx: the planet]
en: Mercury
es: Mercurio

[ctx: the planet]
en: Earth
es: Tierra

[ctx: the planet]
en: Mars
es: Marte

[ctx: the planet]
en: Jupiter
es: Júpiter

[ctx: the planet]
en: Saturn
es: Saturno

[ctx: the planet]
en: Uranus
es: Urano

[ctx: the planet]
en: Neptune
es: Neptuno

[ctx: the planet]
en: Pluto
es: Plutón

[ctx: the earth's star]
en: Sun
es: Sol

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
es: Luna

en: Sky
es: Cielo

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
es: Planeta desconocido

en: &Lock
es: &Fijar

en: &Hide
es: &Ocultar

en: &Configure...
es: &Configurar...

en: Copy Coordinates
es: Copiar coordenadas

en: Copy geo: URL
es: Copiar geo.: URL

en: &Address Details
es: &Detalles de la dirección

en: No description available.
es: Descripción no disponible.

en: National Capital
es: Capital de nación

en: City
es: Ciudad

en: State Capital
es: Capital del estado

en: County Capital
es: Capital del condado

en: Village
es: Pueblo

en: &Info Boxes
es: Cuadros de &información

en: Address Details
es: Detalles de la dirección

en: W
es: O

en: Valley
es: Valle

en: Sea
es: Mar

en: Manned Landing Site
es: Sitio de aterrizaje tripulado

en: Robotic Rover
es: Rover robótico

en: Unmanned Soft Landing Site
es: Sitio de aterrizaje suave no tripulado

en: Unmanned Hard Landing Site
es: Sitio de aterrizaje forzoso no tripulado

en: Mountain
es: Montaña

en: Nation Capital
es: Capital de la nación

en: Nation
es: Nación

en: Volcano
es: Volcán

en: Continent
es: Continente

en: Ocean
es: Océano

en: Geographic Pole
es: Polo geográfico

en: Magnetic Pole
es: Polo magnético

en: Ship Wreck
es: Naufragio

en: Air Port
es: Aeropuerto

en: Observatory
es: Observatorio

en: Military Danger Area
es: Zona de peligro militar

en: OSM Site
es: Sitio de OSM

en: Coordinate
es: Coordenada

en: City Capital
es: Capital de ciudad

en: Suburb
es: Suburbio

en: Hamlet
es: Aldea

en: Locality
es: Localidad

en: Town
es: Villa

en: Town Capital
es: Capital de villa

en: Village Capital
es: Capital de población

en: Water
es: Agua

en: Reef
es: Arrecife

en: Wood
es: Bosque

en: Beach
es: Playa

en: Wetland
es: Humedal

en: Glacier
es: Glaciar

en: Ice Shelf
es: Capa de hielo

en: Scrub
es: Maleza

en: Cliff
es: Acantilado

en: Heath
es: Páramo

en: Traffic Signals
es: Semáforos

en: Elevator
es: Ascensor

en: Steps
es: Pasos

en: Unknown Road
es: Carretera desconocida

en: Footway
es: Acera

en: Track
es: Pista

en: Cycleway
es: Ruta ciclista

en: Service Road
es: Vía de servicio

en: Road
es: Carretera

en: Residential Road
es: Carretera residencial

en: Living Street
es: Calle residencial

en: Unclassified Road
es: Carretera no clasificada

en: Tertiary Link Road
es: Carretera de enlace terciaria

en: Tertiary Road
es: Carretera terciaria

en: Secondary Link Road
es: Carretera de enlace secundaria

en: Secondary Road
es: Carretera secundaria

en: Primary Link Road
es: Carretera de enlace primaria

en: Primary Road
es: Carretera principal

en: Raceway
es: Pista de carreras

en: Trunk Link Road
es: Carretera de enlace troncal

en: Trunk Road
es: Carretera troncal

en: Motorway Link Road
es: Carretera de enlace de autopista

en: Motorway
es: Autopista

en: Corridor
es: Corredor

en: Building
es: Edificio

en: Hostel
es: Hostal

en: Youth Hostel
es: Albergue juvenil

en: Guest House
es: Pensión

en: Library
es: Biblioteca

en: Kindergarten
es: Jardín de infancia

en: College
es: Facultad

en: School
es: Colegio

en: University
es: Universidad

en: Biergarten
es: Patio cervecero

en: Cafe
es: Cafetería

en: Fast Food
es: Comida rápida

en: Restaurant
es: Restaurante

en: Dentist
es: Dentista

en: Doctors
es: Atención médica

en: Pharmacy
es: Farmacia

en: Veterinary
es: Veterinario

en: ATM
es: Cajero automático

en: Bank
es: Banco

en: Archaeological Site
es: Sitio arqueológico

en: Embassy
es: Embajada

en: Emergency Phone
es: Teléfono de emergencia

en: Mountain Rescue
es: Rescate de montaña

en: Water Park
es: Parque acuático

en: Community Centre
es: Centro comunitario

en: Fountain
es: Fuente

en: Night Club
es: Club nocturno

en: Bench
es: Banco

en: Court House
es: Juzgado

en: Fire Station
es: Parque de bomberos

en: Hunting Stand
es: Puesto de caza

en: Police
es: Policía

en: Post Box
es: Buzón

en: Post Office
es: Oficina de correos

en: Prison
es: Prisión

en: Recycling
es: Reciclaje

en: Shelter
es: Refugio

en: Telephone
es: Teléfono

en: Toilets
es: Aseos

en: Town Hall
es: Ayuntamiento

en: Waste Basket
es: Papelera

en: Drinking Water
es: Agua potable

en: Graveyard
es: Cementerio

en: Charging Station
es: Estación de carga

en: Car Wash
es: Lavado de automóviles

en: Social Facility
es: Instalación social

en: City Wall
es: Muralla

en: Gate
es: Puerta

en: Lift Gate
es: Plataforma elevadora

en: Wall
es: Muro

en: Peak
es: Cima

en: Tree
es: Árbol

en: Cave Entrance
es: Entrada de cueva

en: Beverages
es: Bebidas

en: Hifi
es: Alta fidelidad

en: Supermarket
es: Supermercado

en: Liquor Store
es: Tienda de licores

en: Bakery
es: Panadería

en: Butcher
es: Carnicería

en: Confectionery
es: Pastelería

en: Convenience Shop
es: Colmado

en: Greengrocer
es: Verdulería

en: Seafood Shop
es: Tienda de mariscos

en: Department Store
es: Grandes almacenes

en: Kiosk
es: Kiosco

en: Bag Shop
es: Tienda de bolsos

en: Clothes Shop
es: Tienda de ropa

en: Fashion Shop
es: Tienda de moda

en: Jewelry Shop
es: Joyería

en: Shoe Shop
es: Zapatería

en: Variety Store
es: Tienda de bajo precio

en: Beauty Services
es: Salón de belleza

en: Chemist
es: Droguería

en: Cosmetics
es: Cosméticos

en: Hairdresser
es: Peluquería

en: Optician
es: Óptica

en: Perfumery
es: Perfumería

en: Hardware Store
es: Ferretería

en: Florist
es: Floristería

en: Furniture Store
es: Tienda de muebles

en: Electronics Shop
es: Tienda de electrónica

en: Mobile Phone Shop
es: Tienda de telefonía móvil

en: Bicycle Shop
es: Tienda de bicicletas

en: Car Dealer
es: Concesionario de automóviles

en: Car Repair Shop
es: Taller mecánico

en: Car Parts
es: Accesorios automóviles

en: Motorcycle Shop
es: Accesorios motocicletas

en: Outdoor Shop
es: Accesorios aire libre

en: Sports Shop
es: Tienda de deportes

en: Printing Services
es: Servicios de impresión

en: Art Shop
es: Tienda de arte

en: Musical Instrument Shop
es: Tienda de instrumentos musicales

en: Photo Shop
es: Tienda de fotografía

en: Bookshop
es: Librería

en: Gift Shop
es: Tienda de regalos

en: Stationery
es: Papelería

en: Laundry
es: Lavandería

en: Pet Shop
es: Tienda de mascotas

en: Toy Store
es: Juguetería

en: Travel Agency
es: Agencia de viajes

en: Deli
es: Delicatessen

en: Tobacco Shop
es: Estanco

en: Tea Shop
es: Tienda de té

en: Computer Shop
es: Tienda de informática

en: Garden Centre
es: Vivero

en: Shop
es: Tienda

en: Bridge
es: Puente

en: Lighthouse
es: Faro

en: Pier
es: Muelle

en: Water Tower
es: Torre de agua

en: Wind Mill
es: Molino de viento

en: Communications Tower
es: Torre de comunicaciones

en: Tourist Attraction
es: Atracción turística

en: Artwork
es: Obra de arte

en: Castle
es: Castillo

en: Cinema
es: Cine

en: Information
es: Información

en: Monument
es: Monumento

en: Museum
es: Museo

en: Ruin
es: Ruinas

en: Theatre
es: Teatro

en: Theme Park
es: Parque temático

en: View Point
es: Mirador

en: Zoo
es: Zoológico

en: Alpine Hut
es: Cabaña alpina

en: Wilderness Hut
es: Cabaña

en: Memorial
es: Monumento

en: Aerodrome
es: Aeródromo

en: Helipad
es: Helipuerto

en: Airport Gate
es: Puerta de embarque

en: Airport Runway
es: Pista de aterrizaje

en: Airport Apron
es: Plataforma

en: Airport Taxiway
es: Pista de rodaje

en: Airport Terminal
es: Terminal de aeropuerto

en: Bus Station
es: Estación de autobuses

en: Bus Stop
es: Parada de autobús

en: Car Sharing
es: Vehículos compartidos

en: Gas Station
es: Gasolinera

en: Parking
es: Aparcamiento

en: Parking Space
es: Plaza de aparcamiento

en: Platform
es: Andén

en: Bicycle Rental
es: Alquiler de bicicletas

en: Car Rental
es: Alquiler de automóviles

en: Ski Rental
es: Alquiler de esquí

en: Taxi Rank
es: Parada de taxis

en: Train Station
es: Estación de tren

en: Tram Stop
es: Parada de tranvía

en: Bicycle Parking
es: Aparcamiento de bicicletas

en: Motorcycle Parking
es: Aparcamiento de motocicletas

en: Subway Entrance
es: Entrada de metro

en: Speed Camera
es: Cámara de tráfico

en: Place Of Worship
es: Lugar de culto

en: Bahai
es: Bahaí

en: Buddhist
es: Budista

en: Christian
es: Cristiano

en: Muslim
es: Musulmán

en: Hindu
es: Hindú

en: Jain
es: Jainista

en: Jewish
es: Judío

en: Shinto
es: Sintoísta

en: Sikh
es: Sij

en: Taoist
es: Taoista

en: Golf Course
es: Campo de golf

en: Marina
es: Zona de amarre

en: Park
es: Parque

en: Playground
es: Parque infantil

en: Pitch
es: Pista de juego

en: Sports Centre
es: Centro deportivo

en: Stadium
es: Estadio

en: Swimming Pool
es: Piscina

en: Miniature Golf Course
es: Minigolf

en: Allotments
es: Parcelas

en: Basin
es: Cuenca

en: Cemetery
es: Cementerio

en: Commercial
es: Comercial

en: Construction
es: Construcción

en: Farmland
es: Tierra de cultivo

en: Farmyard
es: Campo de cultivo

en: Garages
es: Garajes

en: Grass
es: Césped

en: Landfill
es: Vertedero

en: Meadow
es: Campo

en: Military
es: Militar

en: Quarry
es: Cantera

en: Railway
es: Ferrocarril

en: Reservoir
es: Embalse

en: Residential
es: Residencial

en: Retail
es: Tiendas

en: Orchard
es: Huerto

en: Vineyard
es: Viñedo

en: Rail
es: Tren

en: Narrow Gauge
es: Vía estrecha

en: Tram
es: Tranvía

en: Light Rail
es: Tren ligero

en: Abandoned Railway
es: Ferrocarril abandonado

en: Subway
es: Subterráneo

en: Preserved Railway
es: Ferrocarril protegido

en: Miniature Railway
es: Ferrocarril en miniatura

en: Railway Construction
es: Construcción ferroviaria

en: Monorail
es: Monorraíl

en: Funicular Railway
es: Funicular

en: Power Tower
es: Torre eléctrica

en: Aerialway Station
es: Estación

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
es: Torre

en: Cable Car
es: Teleférico

en: Gondola
es: Telecabina

en: Chair Lift
es: Telesilla

en: Mixed Lift
es: Ascensor híbrido

en: Drag Lift
es: Ascensor de arrastre

en: T-Bar
es: Ascensor de barra en T

en: J-Bar
es: Ascensor de barra en J

en: Platter
es: Ascensor de plato

en: Rope Tow
es: Remolque de cuerda

en: Magic Carpet
es: Alfombra mágica

en: Zip Line
es: Tirolina

en: Goods
es: Montacargas

en: Downhill Piste
es: Pista de descenso

en: Nordic Piste
es: Pista nórdica

en: Skitour
es: Esquí de paseo

en: Sled Piste
es: Pista de hielo

en: Winter Hike
es: Senderismo de invierno

en: Sleigh Piste
es: Pista para trineos

en: Ice Skate
es: Patinaje sobre hielo

en: Snow Park
es: Snowpark

en: Ski Playground
es: Zona de esquí

en: Ski Jump
es: Salto de esquí

en: Admin Boundary (Level 1)
es: Límite administrativo (nivel 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
es: Límite administrativo (nivel 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
es: Límite administrativo (nivel 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
es: Límite administrativo (nivel 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
es: Límite administrativo (nivel 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
es: Límite administrativo (nivel 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
es: Límite administrativo (nivel 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
es: Límite administrativo (nivel 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
es: Límite administrativo (nivel 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
es: Límite administrativo (nivel 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
es: Límite administrativo (nivel 11)

en: Boundary (Maritime)
es: Frontera (marítima)

en: Land Mass
es: Masa continental

en: Urban Area
es: Área urbana

en: International Date Line
es: Línea internacional de cambio de fecha

en: Bathymetry
es: Batimetría

en: Drain
es: Canal artificial

en: Ditch
es: Zanja

en: Stream
es: Arroyo

en: River
es: Río

en: Weir
es: Presa

en: Crosswalk
es: Paso de cebra

en: Railway Crossing
es: Paso a nivel

en: Door
es: Puerta

en: Room
es: Habitación

en: Detour
es: Desvío

en: Ferry Route
es: Ruta de ferry

en: Train
es: Tren

en: Bus
es: Autobús

en: Trolley Bus
es: Trolebús

en: Bicycle Route
es: Ruta de bicicletas

en: Mountainbike Route
es: Ruta de ciclismo de montaña

en: Walking Route
es: Ruta de paseo

en: Hiking Route
es: Ruta de senderismo

en: Bridleway
es: Vía ecuestre

en: Inline Skates Route
es: Ruta de patines en línea

en: Nordic Ski Trail
es: Pista de esquí nórdico

en: Sled Trail
es: Pista de trineos

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
es: No se ha podido convertir el contenido del texto hijo <maximum> en un número entero. Era: «%1»

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
es: No se ha podido convertir el contenido del texto hijo <minimum> en un número entero. Era: «%1»

en: Parsing failed line %1. Still %2 unclosed tag(s) after document end.
es: El análisis ha fallado en la línea %1. Hay %2 etiquetas sin cerrar al final del documento.

en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
es: Ha ocurrido un error al analizar el archivo: línea %1, columna %2.

en: This is an Invalid File
es: Este archivo no es válido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
es: Nombre

en: Popularity
es: Popularidad

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
es: Índice de popularidad

en: Playlist
es: Lista de reproducción

en: No name specified
es: No se ha indicado ningún nombre

en: Please specify a name for this relation.
es: Indique un nombre para esta relación.

en: No type tag specified
es: No se ha especificado ninguna etiqueta de tipo

en: Please add a type tag for this relation.
es: Añada una etiqueta de tipo para esta relación.

en: New Relation
es: Nueva relación

en: Edit
es: Editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
es: Relaciones actuales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
es: Papel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
es: Añadir relación

en: value
es: valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
es: Etiquetas actuales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
es: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
es: Etiquetas relacionadas

en: Add custom tag...
es: Añadir etiqueta personalizada...

en: Configure
es: Configurar

en: Atmosphere
es: Atmósfera

en: &Atmosphere
es: &Atmósfera

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
es: Complemento para mostrar la atmósfera alrededor de la Tierra.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
es: Configurar el complemento de la brújula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
es: Tema

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
es: Predeterminado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
es: Flechas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
es: Atómico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
es: Imán

en: Compass
es: Brújula

en: &Compass
es: &Brújula

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
es: Complemento para mostrar un elemento flotante que proporciona una brújula sobre el mapa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
es: Complemento para configurar el punto de mira

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
es: Rifle 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
es: Rifle 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
es: Circular

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
es: Alemán

en: Crosshairs
es: Punto de mira

en: Cross&hairs
es: &Punto de mira

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
es: Complemento que muestra un punto de mira sobre el mapa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
es: Complemento de cuadrícula de coordenadas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
es: C&olores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
es: &Cuadrícula:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
es: Color de la cuadrícula de coordenadas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
es: &Trópicos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
es: Color de los círculos tropicales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
es: &Ecuador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
es: Color del ecuador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
es: Etiquetas con &nombres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, primaryCheckBox)
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
es: Mostrar etiquetas para el Meridiano de Greenwich, el Ecuador y los trópicos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
es: Etiquetas &numéricas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
es: Mostrar etiquetas numéricas.

en: Coordinate Grid
es: Cuadrícula de coordenadas

en: Coordinate &Grid
es: C&uadrícula de coordenadas

en: A plugin that shows a coordinate grid over the map.
es: Complemento que muestra una cuadrícula de coordenadas sobre el mapa.

en: Please choose the color for the coordinate grid.
es: Escoja el color para la cuadrícula de coordenadas.

en: Please choose the color for the tropic circles.
es: Escoja el color para los círculos de los trópicos.

en: Please choose the color for the equator.
es: Escoja el color para el Ecuador.

en: Equator
es: Ecuador

en: Prime Meridian
es: Meridiano de Greenwich

en: Antimeridian
es: Antimeridiano

en: Tropic of Cancer
es: Trópico de Cáncer

en: Tropic of Capricorn
es: Trópico de Capricornio

en: Arctic Circle
es: Círculo polar ártico

en: Antarctic Circle
es: Círculo polar antártico

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MapScaleConfigWidget)
en: Configure Scale Bar Plugin
es: Configurar el complemento de barra de escala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
es: Mostrar escala proporcional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
es: Minimizar

en: Scale Bar
es: Barra de escala

en: &Scale Bar
es: Barra de e&scala

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
es: Complemento para mostrar un elemento flotante que proporciona una escala para el mapa.

en: Original Developer
es: Desarrollador original

en: &Ratio Scale
es: Escala p&roporcional

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
es: Configuración de la herramienta de medida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
es: Tipo de regla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
es: Polígono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
es: Círculo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
es: Etiquetas de segmentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
es: Distancia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
es: Rumbo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
es: Cambio de rumbo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
es: Perímetro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
es: Área

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
es: Radio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
es: Circunferencia

en: Measure Tool
es: Herramienta de medida

en: &Measure Tool
es: Herramienta de &medida

en: Measure distances between two or more points.
es: Medir distancias entre dos o más puntos.

en: Area:
    %1
es: Área:
    %1

en: Circumference:
    %1
es: Circunferencia:
    %1

en: Perimeter:
    %1
es: Perímetro:
    %1

en: Polygon Ruler
es: Regla poligonal

en: Circle Ruler
es: Regla circular

en: Total Distance: %1<br/>
es: Distancia total: %1<br/>

en: Area: %1<br/>
es: Área: %1<br/>

en: Perimeter: %1<br/>
es: Perímetro: %1<br/>

en: Radius: %1<br/>
es: Radio: %1<br/>

en: Circumference: %1<br/>
es: Circunferencia: %1<br/>

en: Add &Measure Point
es: Añadir punto de &medida

en: Remove &Last Measure Point
es: E&liminar último punto de medida

en: &Remove Measure Points
es: Eli&minar puntos de medida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
es: Navegación

en: &Navigation
es: &Navegación

en: A plugin to add mouse control to zoom and move the map
es: Complemento que proporciona control del ratón para ampliar y mover el mapa.

en: Current Location Button
es: Botón de posición actual

en: Home Button
es: Botón de posición inicial

en: Overview Map
es: Mapa de vista general

en: &Overview Map
es: &Mapa de vista general

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
es: Complemento que proporciona un elemento flotante que contiene un mapa de vista general.

en: Choose Overview Map
es: Escoger mapa de vista general

en: Please choose the color for the position indicator
es: Escoja el color para el indicador de posición

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
es: Configurar el mapa de vista general

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
es: &Imagen del mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
es: &Planeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
es: &Tamaño:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
es: I&ndicador de posición:

en: Download Progress Indicator
es: Indicador de avance de descargas

en: &Download Progress
es: A&vance de descargas

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
es: Complemento para mostrar un indicador de descarga en forma de tarta sobre el mapa.

en: Cache File Parser
es: Analizador de archivos de la caché

en: A plugin to load Geolocation Data from the binary Cache files.
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir de archivos binarios de la caché.

en: Marble Cache Files
es: Archivos de caché de Marble

en: GPSBabel NMEA File Parser
es: Analizador de archivos de NMEA con GPSBabel

en: A plugin to load Geolocation Data from NMEA files through GPSBabel command line tool.
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir de archivos NMEA mediante la herramienta de la línea de órdenes GPSBabel.

en: GPSBabel files
es: Archivos de GPSBabel

en: Gpx File Parser
es: Analizador de archivos Gpx

en: A plugin to load Geolocation Data from the Gpx data File format.
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir del formato de archivo de datos Gpx.

en: GPS Data
es: Datos GPS

en: GeoJSON File Parser
es: Analizador de archivos GeoJSON

en: A plugin to load Geolocation Data from the GeoJSON data file format.
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir del formato de archivo de datos GeoJSON.

en: KML File Parser
es: Analizador de archivos KML

en: A plugin to load Geolocation Data from the KML and KMZ data file format.
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir de los formatos de archivos KML y KMZ.

en: Google Earth KML
es: KML de Google Earth

en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
es: Geocodificación inversa de OpenStreetMap Nominatim

en: A plugin to process Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim web-service
es: Complemento para procesar geocodificación inversa en línea usando el servicio web OpenStreetMap Nominatim.

en: Osm File Parser
es: Analizador de archivos Osm

en: A plugin to load Geolocation Data from the OpenStreetMap data file format.
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir del formato de archivo de datos de OpenStreetMap.

en: OpenStreetMap Data
es: Datos de OpenStreetMap

en: Pn2 File Parser
es: Analizador de archivos Pn2

en: A plugin to load Geolocation Data from the compressed Pnt data files format
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir del formato de archivo de datos Pnt.

en: Compressed Pnt
es: Pnt comprimido

en: Pnt File Parser
es: Analizador de archivos Pnt

en: A plugin to load Geolocation Data from the Micro World Database II Files format
es: Complemento para cargar datos de geolocalización a partir del formato de archivo Micro World Database II.

en: Azimuthal Equidistant
es: Acimutal equidistante

en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
es: <p><b>Proyección azimutal equidistante</b> («ojo de pez»)</p><p>Aplicaciones: Visualización de datos sísmicos y de radio y para uso en planetarios digitales.</p>

en: Flat Map
es: Mapa plano

en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
es: <p><b>Proyección equirrectangular</b> («Plate carrée»)</p><p>Aplicaciones: Estándar de facto para conjuntos de datos de textura global en software de computadora.</p>

en: Gnomonic
es: Gnomónica

en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
es: <p><b>Proyección gnomónica</b> («rectilínea»)</p><p>Aplicaciones: Se usa para mostrar fotografías panorámicas. También se usa en la navegación, radio y en trabajos sísmicos.</p>

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
es: Proyección acimutal equivalente de Lambert

en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
es: <p><b>Proyección acimutal equivalente de Lambert</b></p><p>Aplicaciones: Se usa en geología estructural para trazar datos direccionales.</p>

en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
es: <p><b>Proyección de Mercator</b></p><p>Aplicaciones: Popular proyección de mapas estándar para la navegación.</p>

en: Globe
es: Globo

en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
es: <p><b>Proyección ortográfica</b> («ortogonal»)</p><p>Aplicaciones: Proyección de perspectiva que se usa para mostrar el hemisferio de un globo como se vería desde el espacio exterior.</p>

en: Stereographic
es: Estereográfica

en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
es: <p><b>Proyección estereográfica</b> («ortogonal»)</p><p>Aplicaciones: Se usa en cartografía planetaria, geología y en fotografía panorámica.</p>

en: Vertical Perspective Projection
es: Proyección de perspectiva vertical

en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
es: <p><b>Proyección de perspectiva vertical</b> («ortogonal»)</p><p> Muestra la Tierra como se vería desde una distancia relativamente corta sobre la superficie. Aplicaciones: Se usa en mapas virtuales.</p>

en: Units
es: Unidades

en: Kilometer, Meter
es: Kilómetro, metro

en: Miles, Feet
es: Millas, pie

en: Nautical miles, Knots
es: Millas náuticas, nudos

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
es: La unidad que se utiliza para medir altitud, longitudes y distancias (por ejemplo, km, mi, ft).

en: Angle:
es: Ángulo:

en: Degree (DMS)
es: Grado (GMS)

en: Degree (Decimal)
es: Grado (decimal)

en: Universal Transverse Mercator (UTM)
es: Universal transversal de Mercator (UTM)

en: Specifies the notation of angles in coordinates.
    By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used.
    As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).
es: Especifica la notación de ángulos en coordenadas.
    De forma predeterminada, se usa la notación Grado-Minuto-Segundo (por ejemplo, 54°30'00").
    Como alternativa, se pueden usar grados decimales (por ejemplo, 54,5°).

en: Map Quality
es: Calidad del mapa

en: Still Image:
es: Imagen fija:

en: Outline Quality
es: Calidad del contorno

en: Low Quality
es: Baja calidad

en: High Quality
es: Alta calidad

en: Print Quality
es: Calidad de impresión

en: Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input.
    Usually this allows for high map quality as speed is no concern.
es: Especifica la calidad del mapa que se muestra mientras no hay entrada del usuario.
    Por lo general, esto permite una alta calidad del mapa cuando la velocidad no es preocupante.

en: During Animations:
es: Durante las animaciones:

en: Specifies the map quality that gets displayed during map animations
    (e.g. while dragging the globe). Especially on slow machines it is
    advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.
es: Indica la calidad del mapa que se muestra durante las animaciones
    (por ejemplo, al arrastrar el globo). Especialmente en máquinas lentas,
    se recomienda usar la opción «baja calidad» para obtener una mejor velocidad.

en: Mouse Behavior
es: Comportamiento del ratón

en: Inertial Globe Rotation
es: Rotación inercial del globo

en: Use kinetic spinning when dragging the map
es: Usar un giro cinético al arrastrar el mapa.

en: Mouse View Rotation
es: Rotación de la vista con el ratón

en: Use right mouse button to rotate the camera around
es: Usar el botón derecho del ratón para girar la cámara

en: Cache
es: Caché

en: There are two caches being used:
    The "physical memory" which is needed to keep map data in the computer's memory.
    Increasing the value will make the application more responsive.
    The "hard disc memory" cache is used by download map data from the Internet.
    Decrease this value if you want to save space on the hard disc
    and if high usage of the Internet is not an issue.
es: Se usan dos cachés:
    La «memoria física», que se necesita para mantener los datos del mapa en la memoria del equipo.
    Si se aumenta este valor, la aplicación será más ágil.
    La caché de la «memoria del disco duro» se usa para descargar datos del mapa de internet.
    Disminuya este valor si quiere ahorrar espacio en el disco duro
    y si el uso elevado de la conexión a internet no es un problema.

en: Physical Memory:
es: Memoria física:

en: Clear
es: Borrar

en: Hard Disc:
es: Disco duro:

en: Map Contents
es: Contenido del mapa

en: Default Font:
es: Tipo de letra predeterminado:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
es: El tipo de letra predeterminado que se usa en el mapa.
    Este ajuste solo tiene efecto en los mapas de atlas y de satélite,
    no en OpenStreetMap.

en: Show Coordinate Grid
es: Mostrar cuadrícula de coordenadas

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
es: Mostrar la capa de la cuadrícula de coordenadas en
    el mapa. Este ajuste tiene efecto solo en los mapas de
    atlas, de satélite y de OpenStreetMap.

en: Show Cross-Hair
es: Mostrar punto de mira

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
es: Mostrar el punto de mira en el centro del mapa.
    Este ajuste tiene efecto solo en los mapas de
    atlas, de satélite y de OpenStreetMap.

en: Show Atmospheric Glow
es: Mostrar el resplandor atmosférico

en: Show the world-map atmospheric glow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
es: Mostrar la capa del resplandor atmosférico en el mapa.
    Este ajuste tiene efecto solo en los mapas de atlas, de
    satélite y de OpenStreetMap.

en: Show Night Shadow
es: Mostrar la sombra nocturna

en: Show the world-map night shadow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
es: Mostrar la capa de sombra nocturna en el mapa.
    Este ajuste solo tiene efecto en los mapas de
    atlas, de satélite y de OpenStreetMap.

en: Show City Place Mark
es: Mostrar marca de lugar de ciudad

en: Show the world-map city place mark overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
es: Mostrar la capa de marca de lugar de ciudad en el mapa.
    Este ajuste solo tiene efecto en los mapas de atlas y de satélite,
    no en OpenStreetMap.

en: Show Relief
es: Mostrar el relieve

en: Show the world-map relief overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
es: Mostrar la capa de relieve en el mapa.
    Este ajuste solo tiene efecto en los mapas de atlas y de satélite,
    no en OpenStreetMap.

en: Map View
es: Vista del mapa

en: Map Plugins
es: Complementos del mapa

en: Render Tools
es: Herramientas de generación

en: Runner Tools
es: Herramientas del lanzador

en: Unable to insert data into cache
es: No se han podido insertar datos en la caché

en: Visible region
es: Región visible

en: Specify region
es: Especificar región

en: Download Route
es: Descargar ruta

en: Enabled when a route exists
es: Activado cuando existe una ruta

en: Offset from route:
es: Desplazamiento de la ruta:

en: Selection Method
es: Método de selección

en: Number of tiles to download:
es: Número de cuadrículas que se descargarán:

en: Download Region
es: Descargar región

en: Tile type to be downloaded:
es: Tipo de cuadrícula que se descargará:

en: Texture tiles
es: Cuadrículas de textura

en: Vector tiles
es: Cuadrículas vectoriales

en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
es: Permite la selección entre tipos de capas que se están generando visiblemente.

en: There is a limit of %1 tile(s) to download.
es: Existe un límite de %1 cuadrículas para descargar.

en: Approximate size of the tiles to be downloaded
es: Tamaño aproximado de las cuadrículas que se van a descargar

en: Estimated download size: %1 MB
es: Tamaño estimado de la descarga: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
es: Tamaño estimado de la descarga: %1 kB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
es: Seleccione una región geográfica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
es: Latitud Norte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
es: Longitud Oeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
es: &O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
es: Longitud Este

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
es: Latitud Sur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
es: Creando mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Vista de satélite</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La Tierra vista desde el espacio. Este mapa está basado en las bellas imágenes «Blue Marble Next Generation» de la NASA. Créditos: Observatorio terrestre de la NASA.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
es: Marble necesita crear este mapa. Solo se hace una vez y puede tardar unos segundos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
es: Ampliación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
es: In&tervalo de nivel de cuadrícula:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
es: Tamaño de cuadrícula mínimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
es: hasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
es: Tamaño de cuadrícula máximo

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
es: Desconocida

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
es: El espacio libre en disco en la ruta «%1» para el archivo de caché de deshacer es inferior a 2 GiB. Se ha desactivado la caché de deshacer.

en: Do not know
es: No lo sé

en: Take the safest and most appropriate action
es: Realizar la acción más segura y apropiada

en: Color Profile Mismatch
es: Discordancia de los perfiles de colores

en: Missing Color Profile
es: Perfil de color en falta

en: Image with Uncalibrated Color
es: Imagen con color sin calibrar

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
es: <p>Esta imagen tiene un <b>perfil de colores incorporado</b><br/> que no se corresponde con el perfil de color de su espacio de trabajo.<br/>¿Como desea proseguir?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
es: <p>Esta imagen <b>no tiene información sobre el espacio de colores</b><br/>usado al crear la imagen. <br/>¿Como desea proceder?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
es: <p>La información de color de esta imagen no está calibrada.<br/>¿Qué desea hacer?</p>

en: Embedded Color Profile:
es: Perfil de color empotrado:

en: Input Color Profile:
es: Perfil de color de entrada:

en: Working Color Space:
es: Espacio de color de trabajo:

en: Original Colors:
es: Colores originales:

en: Uncorrected Colors:
es: Colores sin corregir:

en: Raw Colors:
es: Colores RAW:

en: Resulting Colors:
es: Colores resultantes:

en: Correction Applied:
es: Corrección aplicada:

en: Corrected Colors:
es: Colores corregidos:

en: Keep the embedded profile, do not convert
es: Mantener el perfil empotrado, no convertir

en: Convert to working color space
es: Convertir al espacio de color de trabajo

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
es: Ignorar el perfil empotrado, asignar este perfil:

en: and then convert to working space
es: y convertir al espacio de trabajo

en: No Profile Available
es: Ningún perfil disponible

en: Assign profile and convert to working color space
es: Asignar el perfil y convertir al espacio de color de trabajo

en: Assign and keep color profile
es: Asignar y mantener el perfil de color

en: Leave the file untagged, do not color manage
es: Dejar el archivo sin etiquetar, no gestionar el color

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
es: ¿Qué espacio de color desea usar para interpretar los colores de la imagen?

en: sRGB (Internet standard)
es: sRGB (estándar de Internet)

en: Current working color space
es: Perfil de color de trabajo actual

en: This profile:
es: Este perfil:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
es: Seleccione el perfil de color de entrada para la cámara que se usó para crear esta imagen:

en: No Input Profile Available
es: Ningún perfil de entrada disponible

en: Assigned Color Profile:
es: Perfil de color asignado:

en: <b>No Profile</b>
es: <b>Ningún perfil</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
es: Opciones de prueba en pantalla

en: Soft Proofing On
es: Prueba en pantalla activada

en: Enable soft-proofing color managed view
es: Activa el área de gestión de colores con prueba suave

en: Soft Proofing Off
es: Prueba en pantalla desactivada

en: Disable soft-proofing color managed view
es: Desactiva el área de gestión de colores con prueba suave

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
es: <b>Configurar la vista de prueba en pantalla</b>

en: Profile of the output device to simulate:
es: Perfil del dispositivo de salida a simular:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
es: <p>Deberá seleccionar el perfil de su dispositivo de salida (normalmente su impresora). Este perfil se usará para hacer una prueba en pantalla para ver cómo quedará una imagen en el dispositivo de salida.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
es: <p>Puede usar este botón para obtener información más detallada sobre el perfil de pruebas seleccionado.</p>

en: Rendering intent:
es: Tentativas de representación:

en: Highlight out-of-gamut colors
es: Realzar los colores fuera de la gama

en: Highlighting color:
es: Color de resaltado:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
es: Error en el perfil

en: No profile is selected.
es: No ha seleccionado ningún perfil.

[ctx: @title:window]
en: Save?
es: ¿Guardar?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
es: Guardar cambios

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
es: Guardar las modificaciones. Nota: la imagen original nunca se sobrescribirá.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
es: Guardar modificaciones como una nueva versión

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
es: Guardar las modificaciones como una nueva versión. El archivo abierto permanecerá sin cambios, se creará un nuevo archivo.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
es: Descartar cambios

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
es: Descartar cambios realizados en la imagen durante la sesión actual.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
es: La imagen actual ha sido modificada.
    ¿Desea guardar los cambios?

en: Tools
es: Herramientas

en: About this tool...
es: Acerca de esta herramienta...

en: Tool online handbook...
es: Manual de herramientas en línea...

en: Guide:
es: Guía:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
es: Escoja aquí el color usado para dibujar las guías de composición.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
es: Ponga aquí la anchura en píxeles para dibujar las guías de composición.

en: Defaults
es: Por omisión

en: Reset all settings to their default values.
es: Reiniciar todas las preferencias a los valores predeterminados.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
es: Cargar...

en: Load all parameters from settings text file.
es: Cargar todos los parámetros desde un archivo de texto de configuración.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
es: Guardar como...

en: Save all parameters to settings text file.
es: Guardar todos los parámetros a un archivo de texto de configuración.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
es: Probar

en: Try all settings.
es: Probar todas las preferencias.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
es: &Primera

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
es: Ú&ltima

[ctx: @action]
en: Open Original
es: Abrir original

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
es: Guardar cambios

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
es: Guardar las modificaciones a la versión actual del archivo

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
es: Guardar como una nueva versión

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
es: Guardar las modificaciones a una nueva versión del archivo

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
es: Guardar nueva versión como ...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
es: Guardar las modificaciones a una nueva versión del archivo, especificando el nombre del archivo y el formato

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
es: Guardar en formato

[ctx: @action]
en: Export
es: Exportar

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
es: Guardar el archivo en una carpeta fuera de su colección

[ctx: @action]
en: Discard Changes
es: Descartar cambios

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
es: Descartar todos los cambios a este archivo

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
es: Abrir con la aplicación predeterminada

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
es: Abrir el elemento con la aplicación asignada por omisión.

[ctx: @action]
en: Undo
es: Deshacer

[ctx: @action]
en: Redo
es: Rehacer

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
es: Seleccionar todo

[ctx: @action]
en: Select None
es: No seleccionar nada

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
es: Ampliar al 100%

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
es: Ajustar a la &ventana

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
es: Ajustar a la &selección

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
es: Esta opción se puede usar para ampliar la imagen al área de selección actual.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
es: Indicador de subexposición

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
es: Active esta opción para que la vista previa muestre el negro superpuesto en la imagen. Esto le ayudará a evitar la subexposición de la imagen.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
es: Indicador de sobreexposición

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
es: Active esta opción para que la vista previa muestre el blanco superpuesto en la imagen. Esto le ayudará a evitar la sobrexposición de la imagen.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
es: Vista gestionada por color

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
es: Opciones de prueba en pantalla...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
es: Vista de prueba en pantalla

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
es: Ajustar a la selección

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
es: Esta opción se puede usar para recortar la imagen. Seleccione una zona de la imagen para activar esta acción.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
es: Voltear horizontalmente

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
es: Voltear verticalmente

[ctx: @action]
en: Rotate Left
es: Rotar a la izquierda

[ctx: @action]
en: Rotate Right
es: Rotar a la derecha

[ctx: @action]
en: Previous Image
es: Imagen anterior

[ctx: @label]
en: No selection
es: Sin selección

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
es: Información sobre la selección actual de la imagen

[ctx: @info]
en: Information about image size
es: Información sobre el tamaño de la imagen

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
es: Guardando imagen...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
es: Espere a que se guarde la imagen...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
es: Va a sobrescribir el archivo «%1»
    ¿Está seguro?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
es: La imagen «%1» ha sido modificada.
    ¿Desea guardarla?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
es: La imagen «%1» ha sido modificada.
    Se perderán todos los cambios.

[ctx: @info]
en: No selection
es: Sin selección

[ctx: @label]
en: Loading:
es: Cargando:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
es: No se puede cargar «%1»

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
es: No es posible abrir el perfil del espacio de trabajo indicado («%1»). No se hará ninguna transformación de color. Verifique las preferencias de gestión de colores en la configuración de digiKam.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
es: Guardando:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
es: No se ha podido guardar el archivo
    «%1»
    en
    «%2».

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
es: No se ha podido abrir un archivo temporal en la carpeta «%1»: %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
es: No se ha podido determinar el formato con el que guardar la imagen de destino.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
es: No se puede guardar: se ha encontrado que la ruta del archivo «%1» no es válida.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
es: No se puede guardar el archivo «%1» con la versión de archivo sugerida «%2»

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
es: No tiene permisos de escritura para el archivo llamado «%1». ¿Seguro que desea sobrescribirlo?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
es: Ya existe un archivo llamado «%1». ¿Seguro que quiere sobrescribirlo?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
es: No se ha podido sobrescribir el archivo original

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
es: Vista gestionada por color está activada.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
es: Vista gestionada por color está desactivada.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
es: La gestión de color no está configurada, por lo que la vista gestionada por color no está disponible.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
es: El indicador de subexposición está activado

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
es: El indicador de subexposición está desactivado

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
es: El indicador de sobrexposición está activado

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
es: El indicador de sobrexposición está desactivado

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
es: Transformar

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
es: Decorar

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
es: Efectos

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
es: Colores

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
es: Mejorar

[ctx: @action]
en: Open With
es: Abrir con

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
es: Otra...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
es: Abrir con...

en: Image Editor - %1
es: Editor de imágenes - %1

en: Image Editor
es: Editor de imágenes

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
es: Desconocida

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
es: No hay ninguna imagen en el álbum actual

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
es: No hay ninguna imagen que mostrar en el álbum de fotos actual.
    Se cerrará el editor de imágenes.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
es: Archivo no disponible

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
es: <qt>El archivo original (<filename>%1</filename>) ya no está disponible</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
es: Cerrar editor

en: Delete File Permanently
es: Borrar el archivo permanentemente

en: Delete Permanently without Confirmation
es: Borrar permanentemente sin confirmación

en: Move to Trash without Confirmation
es: Mover a la papelera sin confirmación

en: Edit Titles
es: Editar títulos

en: Edit Comments
es: Editar comentarios

en: Show Assigned Tags
es: Mostrar las etiquetas asignadas

en: Assign Tag
es: Asignar una etiqueta

en: Remove Tag
es: Eliminar una etiqueta

en: Assign Labels
es: Asignar emblemas

en: Failed to load image
    "%1"
es: No se ha podido cargar la imagen
    «%1»

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
es: Antes

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
es: Después

en: Before
es: Antes

en: After
es: Después

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
es: <p>Aquí puede ver el recorte de la imagen original que se usará para calcular la vista previa.</p><p>Pulse y arrastre el cursor del ratón en la imagen para cambiar el foco del recorte.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
es: Si se activa esta opción, se mostrará la imagen original.

en: Preview original image
es: Vista previa de la imagen original

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
es: Si activa esta opción, el área de vista previa se dividirá verticalmente. Aparecerá una imagen en una área contigua, con una mitad de la imagen original y la otra mitad con la de destino.

en: Preview vertical split with contiguous image
es: División vertical de la vista previa con la imagen contigua

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
es: Si activa esta opción, el área de vista previa se dividirá horizontalmente. Se mostrará un área contigua de la imagen, con una mitad de la imagen original y la otra con la de destino.

en: Preview horizontal split with contiguous image
es: División horizontal de la vista previa con la imagen contigua

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
es: Si activa esta opción, el área de vista previa se dividirá verticalmente. Una parte igual de las imágenes original y destino se mostrarán una al lado de la otra.

en: Preview vertical split with same image region
es: División vertical de la vista previa con la región de la misma imagen

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
es: Si activa esta opción, el área de vista previa se dividirá horizontalmente. Una parte igual de las imágenes original y destino se muestran contiguas.

en: Preview horizontal split with same image region
es: División horizontal de la vista previa con la región de la misma imagen

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
es: Si se activa esta opción, se mostrará la imagen destino.

en: Preview target image
es: Vista previa de la imagen de destino

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
es: Si activa esta opción, verá la imagen original cuando el sitúe el ratón sobre el área de la imagen; en caso contrario, verá la imagen de destino.

en: Preview on mouse-over
es: Vista previa al situar el ratón encima

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
es: Modo de vista previa

en: Connecting to camera...
es: Conectándose a la cámara...

en: Connection established.
es: Conexión establecida.

en: Connection failed.
es: Conexión fallida.

en: Failed to get free space from camera
es: No se ha podido obtener el espacio libre de la cámara

en: Failed to get preview from camera
es: No se ha podido obtener la vista previa de la cámara

en: Failed to process capture from camera
es: No se ha podido procesar la captura de la cámara

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
es: No se ha podido listar la carpeta <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
es: Ha fallado el listado de archivos de <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
es: No se ha podido obtener la miniatura para <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
es: Ha fallado la obtención de metadatos de <filename>%1</filename>

en: Failed to download <filename>%1</filename>
es: No se ha podido descargar <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
es: No se ha podido convertir el archivo <filename>%1</filename> a JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
es: No se ha podido convertir el archivo <filename>%1</filename> a DNG

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
es: Se ha omitido la conversión del archivo <filename>%1</filename> a DNG

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
es: No se ha podido abrir el guion <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
es: Se ha agotado el tiempo del guion para <filename>%1</filename>

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
es: No se ha podido ejecutar el guion <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
es: No se ha podido descargar el archivo <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
es: No se ha podido descargar el archivo <b>%1</b>. ¿Desea continuar?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
es: No se ha podido enviar <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
es: No se ha podido enviar el archivo <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
es: No se ha podido enviar el archivo <b>%1</b>. ¿Desea continuar?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
es: No se ha podido borrar <filename>%1</filename>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
es: No se ha podido borrar el archivo <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
es: No se ha podido borrar el archivo <b>%1</b>. ¿Desea continuar?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
es: No se ha podido bloquear <filename>%1</filename>

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
es: No se ha podido cambiar el estado de bloqueo del archivo <b>%1</b>.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
es: No se ha podido cambiar el estado de bloqueo del archivo <b>%1</b>. ¿Desea continuar?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
es: Título: «%1»
    Modelo: «%2»
    Puerto: «%3»
    Ruta: «%4»

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete Directories: "%6"
es: Miniaturas: «%1»
    Capturar imagen: «%2»
    Borrar elementos: «%3»
    Enviar elementos: «%4»
    Crear directorios: «%5»
    Borrar directorios: «%6»

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
es: sí

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.
es: Controlador de la «cámara montada» para cámaras de almacenamiento masivo USB/IEEE1394 y lectores de tarjetas Flash.

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
es: Título: «%1»
    Modelo: «%2»
    Puerto: «%3»
    Ruta: «%4»
    UUID: «%5»

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete directories: "%6"
es: Miniaturas: «%1»
    Capturar imagen: «%2»
    Borrar elementos: «%3»
    Enviar elementos: «%4»
    Crear directorios: «%5»
    Borrar directorios: «%6»

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
es: sí

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
es: Para más información sobre el controlador de la «cámara fotográfica montada», consulte la sección «cámaras fotográficas digitales permitidas» del manual de digiKam.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.
    
    It does not use libgphoto2 drivers.
    
    To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact
es: El controlador de la «cámara montada» es una interfaz sencilla para el disco de una cámara montada localmente en el sistema.
    
    No usa controladores de «libgphoto2».
    
    Para comunicar cualquier problema con este controlador, contacte con el equipo de digiKam en:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
es: %1 - Seleccione carpeta de la cámara

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
es: Seleccione la carpeta de la cámara donde quiere enviar las imágenes.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
es: Información del dispositivo

[ctx: @title]
en: Device Summary
es: Resumen del dispositivo

[ctx: @title]
en: Device Manual
es: Manual del dispositivo

[ctx: @title]
en: About Driver
es: Acerca del controlador

[ctx: @title]
en: Thumb
es: Miniatura

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
es: Capturar desde %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
es: Capturar

en: Unknown Format
es: Formato desconocido

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
es: Este elemento está bloqueado.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
es: Este elemento tiene un estado de descarga desconocido

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
es: Este elemento no se ha descargado nunca

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
es: Este elemento ya ha sido descargado

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
es: Definir cómo cambiará digiKam los nombres de los archivos al descargarlos.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
es: Opciones de cambio de nombre de archivos

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
es: Creación automática de álbumes

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
es: Operaciones al vuelo (solo JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
es: Opciones de conversión a DNG

[ctx: @item]
en: Scripting
es: Guiones

[ctx: @title]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
es: Información

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
es: Capturar

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
es: Seleccionar todo

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
es: No seleccionar nada

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
es: Invertir selección

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
es: Seleccionar elementos nuevos

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
es: Seleccionar elementos bloqueados

[ctx: @title:menu]
en: Download
es: Descargar

[ctx: @action]
en: Download New
es: Descargar nuevo

[ctx: @action]
en: Download Selected
es: Descargar la selección

[ctx: @action]
en: Download All
es: Descargar todo

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
es: Descargar y borrar nuevos

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
es: Descargar y borrar la selección

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
es: Descargar y borrar todo

[ctx: @action]
en: Upload...
es: Subir...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
es: Conmutar bloqueo

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
es: Marcar como descargado

[ctx: @title:menu]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
es: Borrar la selección

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
es: Borrar todo

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
es: Borrar nuevo

[ctx: @title:group]
en: Views
es: Vistas

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
es: Miniatura

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
es: Vista previa del elemento

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
es: Mapa

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
es: &Ordenar elementos

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
es: El valor por el que se ordenan los elementos en la vista de miniaturas

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
es: Por nombre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
es: Por ruta

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
es: Por fecha

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
es: Por tamaño

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
es: Por puntuación

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
es: Por estado de descarga

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
es: &Orden de los elementos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
es: Indica si los elementos se ordenarán de manera ascendente o descendente.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
es: Ascendente

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
es: Descendente

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
es: A&grupar elementos

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
es: Las categorías en las que se muestran los elementos en la vista de miniaturas

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
es: Lista plana

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
es: Por carpeta

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
es: Por formato

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
es: Por fecha

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
es: Ajustar a la &ventana

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
es: Ampliar al 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
es: Mostrar el historial

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
es: Mostrar la barra de miniaturas

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
es: Reintentar

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
es: Salir de la vista previa

[ctx: @action]
en: Next Image
es: Imagen siguiente

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
es: Primera imagen

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
es: Última imagen

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
es: Cancelando la operación actual. Espere un momento...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
es: ¿Desea cerrar el diálogo y cancelar la operación actual?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
es: Desconectándose de la cámara. Espere un momento...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
es: Preparado

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
es: No ha sido posible conectarse a la cámara. Compruebe que esté bien conectada y encendida.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
es: Seleccione la imagen a enviar

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
es: No hay suficiente espacio libre en la cámara para enviarle imágenes.
    
    Espacio necesario: %1
    Espacio libre disponible: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
es: La carpeta de la cámara «%1» ya contiene el elemento «%2».
    Introduzca un nuevo nombre (sin extensión):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
es: El archivo ya existe

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
es: El formato de fecha personalizado del álbum de destino no es válido. Por favor, compruebe la configuración...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
es: La colección que aloja su álbum de destino por omisión para procesar la descarga de su cámara no está disponible. Seleccione otra en el diálogo de configuración de la cámara.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
es: El álbum de destino por omisión para procesar la descarga de la cámara no está disponible. Seleccione otro en el diálogo de configuración de la cámara.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
es: Seleccione el álbum de destino de la biblioteca de digiKam donde importar las imágenes de la cámara.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
es: La colección seleccionada como álbum de destino para descargar de la cámara no está disponible. Seleccione otro álbum de destino.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
es: No se ha podido mover el archivo anexo de <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
es: No se ha podido mover el archivo de <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
es: Los elementos listados abajo están bloqueados por la cámara (solo lectura). Estos elementos no se borrarán. Si realmente desea borrarlos, desbloquéelos primero y vuelva a intentarlo.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
es[0]: Está a punto de borrar esta imagen.
    Los archivos borrados no se pueden recuperar.
    ¿Seguro que quiere continuar?
es[1]: Está a punto de borrar estas %1 imágenes.
    Los archivos borrados no se pueden recuperar.
    ¿Seguro que quiere continuar?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
es: Espacio insuficiente en disco

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
es: No existe espacio libre suficiente en el disco del álbum que ha seleccionado para descargar y procesar las imágenes seleccionadas de la cámara.
    
    Espacio necesario estimado: %1
    Espacio libre disponible: %2
    
    ¿Desea continuar?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
es[0]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 elemento)
es[1]: No se ha seleccionado ningún elemento (%1 elementos)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
es: «%1» (%2 de %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
es[0]: %2/%1 elemento seleccionado
es[1]: %2/%1 elementos seleccionados

en: Skipped file <filename>%1</filename>
es: Se ha omitido el archivo <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
es: Cambiar el nombre de archivo a <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
es: No se ha podido guardar el archivo anexo de <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
es: La descarga de imágenes ha finalizado. Ya puede desconectar la cámara mientras las imágenes se rotan automáticamente.

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
es: Descarga de imágenes finalizada

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
es: Ya existe un archivo con el mismo nombre («%1») en la carpeta «%2».

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
es: No se ha encontrado el álbum en la ruta «%1».

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
es: &Dispositivo

en: Camera Folders
es: Carpetas de la cámara

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
es: detectado automáticamente

[ctx: @action]
en: Escape preview
es: Vista previa de salida

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
es: Atrás

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
es: Adelante

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
es: Escribir el nombre de documento en EXIF

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
es: Corregir la fecha y la hora internas

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
es: Rotar/invertir imagen automáticamente

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
es: Convertir a un formato de archivo sin pérdidas

[ctx: @label]
en: New image format:
es: Nuevo formato de imagen:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
es: Configure aquí todas las opciones para corregir/transformar archivos JPEG automáticamente mientras se descargan.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
es: Active esta opción si desea que las imágenes se roten o se inviertan automáticamente usando la información Exif que proporciona la cámara.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
es: Seleccione la plantilla de metadatos que quiere aplicar a las imágenes.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
es: Active esta opción para escribir el nombre del documento en los metadatos Exif. El nombre del documento es el nombre del archivo original que se ha importado.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
es: Active esta opción para configurar las etiquetas de fecha y hora con los valores correctos si su cámara no ha configurado convenientemente estas etiquetas cuando se hicieron las fotos. Los valores se guardarán en los campos DateTimeDigitized y DateTimeCreated de EXIF, XMP e IPTC.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
es: Active esta opción para convertir todos los archivos JPEG a formatos de imagen sin pérdidas. Nota: la conversión de imágenes puede tardar bastante en un equipo lento.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
es: <title>Formato de archivo de imagen sin pérdidas preferido</title><para>Seleccione el formato de archivo al que se convertirá la imagen JPEG en un contenedor sin pérdidas que permite usar metadatos.</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
es: <p>Puede usar estas expresiones para personalizar el formato de las fechas:</p><p><b>d</b>: el día como un número, sin cero inicial (de 1 a 31).</p><p><b>dd</b>: el día como un número, con cero inicial (de 01 a 31).</p><p><b>ddd</b>: el nombre abreviado del día según sus preferencias locales (de «lun» a «dom»).</p><p><b>dddd</b>: el nombre completo del día según sus preferencias locales (de «lunes» a «domingo»).</p><p><b>M</b>: el mes como un número, sin cero inicial (de 1 a 12).</p><p><b>MM</b>: el mes como un número, con cero inicial (de 01 a 12).</p><p><b>MMM</b>: el nombre abreviado del mes, según sus preferencias locales (de «ene» a «dic»).</p><p><b>MMMM</b>: el nombre completo del mes, según sus preferencias locales (de «enero» a «diciembre»).</p><p><b>yy</b>: el año como un número de dos dígitos (de 00 a 99).</p><p><b>yyyy</b>: el año como un número de cuatro dígitos (por ejemplo, 2012).</p><p>El resto de caracteres de entrada se tratarán como texto. Cualquier secuencia de caracteres entre comillas sencillas se tratará como texto y no se usará como una expresión. Por ejemplo, si la fecha es el 20 de julio de 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b>: 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b>: dom julio 20 69</p><p><b>'Foto hecha el ' dddd</b>: Foto hecha el domingo</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
es: Subálbumes basados en extensiones

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
es: Subálbumes basados en fechas

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
es: Formato de la fecha:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
es: Texto completo

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
es: Preferencias locales

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
es: Mostrar una lista con todas las opciones disponibles

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
es: Indique aquí cómo crea digiKam álbumes automáticamente durante la descarga.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
es: Active esta opción si desea descargar las fotos en subálbumes del álbum de destino basados automáticamente en las extensiones de los archivos creados. De esta manera puede separar archivos JPEG y RAW a medida que se descargan de la cámara.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
es: Active esta opción si desea descargar las fotos en subálbumes del álbum de destino basados automáticamente en las fechas de los archivos creados.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
es: Seleccione aquí su formato de fechas preferido a usar
    para crear los álbumes nuevos. Las opciones disponibles son:
    «ISO»: el formato de la fecha está de acuerdo con el ISO 8601
    (AAAA-MM-DD). Por ejemplo: 2006-08-24
    «Texto completo»: el formato de la fecha está en un mensaje legible.
    Por ejemplo: Jue 24 ago 2006
    «Configuración local»: el formato de la fecha depende de la configuración del panel de control de KDE.
    «Personalizado»: usar un formato personalizado para la fecha.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
es: Mostrar el resultado de convertir la fecha 1968-12-26 usando su formato personalizado.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
es: Ej.: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
es: El formato no es válido...

en: Cannot display camera preview
es: No se ha podido mostrar la vista previa para la cámara

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
es: Convertir imágenes RAW a

[ctx: @label]
en: DNG container
es: Contenedor DNG

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
es: Configure aquí todas las opciones para convertir imágenes RAW al contenedor DNG automáticamente mientras se descargan.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
es: Active esta opción para convertir imágenes RAW al contenedor DNG automáticamente.

[ctx: @title]
en: Camera Media
es: Medios de la cámara

[ctx: @title]
en: Album Library
es: Biblioteca de álbumes

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
es: Capacidad:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
es: Disponible:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
es: Solicitar:

[ctx: @title:menu open with desktop application]
en: Open With
es: Abrir con

[ctx: @item:inmenu open with other application]
en: Other...
es: Otra...

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
es: Abrir con...

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
es: Asignar emblemas

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
es: Todos los archivos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
es: Solo archivos nuevos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
es: Archivos RAW

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
es: Archivos JPG/TIFF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
es: Archivos de vídeo

en: Camera filenames
es: Nombres de los archivos de la cámara

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
es: Active esta opción para usar los nombres de archivos dados por la cámara fotográfica sin modificaciones.

en: Change case to:
es: Cambiar capitalización a:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
es: Dejar como está

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
es: A mayúsculas

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
es: A minúsculas

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
es: Escoja aquí el método usado para capitalizar los nombres de los archivos de imagen.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
es: Personalizar

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
es: <p>Puede usar estas expresiones para personalizar la línea de órdenes:</p><p><b>%file</b>: ruta completa del archivo importado</p><p><b>%filename</b>: nombre del archivo importado</p><p><b>%path</b>: ruta del archivo importado</p><p><b>%orgfilename</b>: nombre original del archivo</p><p><b>%orgpath</b>: ruta original</p><p>Si no hay expresiones, se añade la ruta completa a la orden.</p>

en: Execute script for image:
es: Ejecutar script para imagen:

en: No script selected
es: Ningún programa seleccionado

en: Set here the script that is executed for every imported image.
es: Escoja aquí el programa que se ejecutará para cada imagen que se importe.

en: Drag and drop an image here
es: Arrastre y suelte aquí una imagen

en: Show on left panel
es: Mostrar en el panel izquierdo

en: Show on right panel
es: Mostrar en el panel derecho

en: Remove item
es: Eliminar el elemento

en: Clear all
es: Limpiar todo

en: Drag and drop images here
es: Arrastre y suelte aquí las imágenes

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
es[0]: %1 elemento en la mesa de luz
es[1]: %1 elementos en la mesa de luz

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
es: &Primero

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
es: Ú&ltimo

en: On left
es: A la izquierda

en: Show item on left panel
es: Mostrar el elemento en el panel izquierdo

en: On right
es: A la derecha

en: Show item on right panel
es: Mostrar el elemento en el panel derecho

en: Open With Default Application
es: Abrir con la aplicación por omisión

en: Open the item with default assigned application.
es: Abrir el elemento con la aplicación asignada por omisión.

en: Remove item from Light Table
es: Eliminar elemento de la mesa de luz

en: Remove all items from Light Table
es: Eliminar todos los elementos de la mesa de luz

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
es: Mover a la papelera

en: Delete immediately
es: Eliminar inmediatamente

en: Synchronize
es: Sincronizar

en: Synchronize preview from left and right panels
es: Sincronizar vista previa de los paneles izquierdo y derecho

en: By Pair
es: Por pares

en: Navigate by pairs with all items
es: Navegar por pares con todos los elementos

en: Clear On Close
es: Limpiar al cerrar

en: Clear light table when it is closed
es: Limpiar la mesa de luz cuando se cierre

en: Remove all images from the light table when it is closed
es: Eliminar todas las imágenes de la mesa de luz cuando se cierre

en: Zoom to 100%
es: Zoom al 100%

en: Fit to &Window
es: Ajustar a la &ventana

en: Color-Managed View
es: Vista gestionada por color

en: Previous Image
es: Imagen anterior

en: Edit Titles on the Right
es: Editar títulos a la derecha

en: Edit Comments on the Right
es: Editar comentarios a la derecha

en: Show Assigned Tags on the Right
es: Mostrar las etiquetas asignadas a la derecha

en: Edit Titles on the Left
es: Editar títulos a la izquierda

en: Edit Comments on the Left
es: Editar comentarios a la izquierda

en: Show Assigned Tags on the Left
es: Mostrar las etiquetas asignadas a la izquierda

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
es: Panel &izquierdo

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
es: Panel &derecho

en: Autotags Assignment
es: Asignación automática de etiquetas

en: Clean up the databases :
es: Limpiar las bases de datos:

en: analysing databases
es: analizando bases de datos

en: cleaning core db
es: borrando base de datos principal

en: cleaning thumbnails db
es: borrando base de datos de miniaturas

en: cleaning recognition db
es: borrando base de datos de reconocimiento

en: cleaning similarity db
es: borrando base de datos de similitud

en: shrinking databases
es: reduciendo bases de datos

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
es: <p>La base de datos se está reduciendo.</p><p>En este momento se están reduciendo las bases de datos. Esto tardará algún tiempo (dependiendo del tamaño de las bases de datos).</p><p>Se va a «congelar» digiKam para evitar que se dañen las bases de datos. Este cuadro informativo desaparecerá cuando haya terminado el proceso de reducción.</p>Estado actual:

en: Core DB
es: Base de datos principal

en: Thumbnails DB
es: Base de datos de miniaturas

en: Face Recognition DB
es: Base de datos de reconocimiento de caras

en: Similarity DB
es: Base de datos de similitud

en: Find duplicates items
es: Buscar elementos duplicados

en: Scan for faces in album: %1
es: Escanear caras del álbum %1

en: Scan for faces in %1 albums
es: Escanear caras en %1 álbumes

en: Scan for faces in image: %1
es: Escanear caras de la imagen %1

en: Scan for faces in %1 images
es: Escanear caras en %1 imágenes

en: Updating faces database
es: Actualizando la base de datos de caras

en: Finger-prints
es: Impresiones digitales

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
es: Mantenimiento

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
es: <qt><b>Seleccionar las operaciones de mantenimiento a procesar</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
es: Procesar elementos de:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
es: Usar las últimas herramientas y preferencias activas guardadas

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it's possible)
es: Usar todos los núcleos del procesador (cuando sea posible)

en: Common Options
es: Opciones comunes

en: <qt>No option<br/><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
es: <qt>Ninguna opción<br/><i>Nota: esta herramienta solo puede procesar la colección de álbumes.</i></qt>

en: Scan for new items
es: Buscar elementos nuevos

en: <qt><i>Note: If activated, the Core DB is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br/> If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily<br/> in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
es: <qt><i>Nota: Si se activa, la base de datos central siempre se limpia. Puede seleccionar bases de datos adicionales para su limpieza.<br/>Si selecciona alguna de las opciones inferiores, el proceso puede tardar más tiempo y «congelar» digiKam temporalmente<br/>para asegurar que no se daña ninguna base de datos.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
es: Limpiar también la base de datos de miniaturas.

en: Also clean up the faces database.
es: Limpiar también la base de datos de caras.

en: Also clean up the similarity database.
es: Limpiar también la base de datos de similitudes.

en: Extended clean up and shrink all databases.
es: Limpieza extendida y reducción de todas las bases de datos.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
es: Esta opción conlleva la limpieza (reducción) de las bases de datos. Esta limpieza está permitida en SQLite y en MySQL.

en: Perform database cleaning
es: Realizar el borrado de bases de datos

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
es: Escanear por elementos alterados o sin catalogar (mas rápido)

en: Rebuild Thumbnails
es: Reconstruir las miniaturas

en: Rebuild Finger-prints
es: Reconstruir las impresiones digitales

en: Similarity range (in percents):
es: Intervalo de similitud (en porcentajes):

en: Restriction on duplicates:
es: Restricción sobre duplicados:

en: No restriction
es: Sin restricción

en: Restrict to album of reference image
es: Restringir al álbum de la imagen de referencia

en: Exclude album of reference image
es: Excluir el álbum de la imagen de referencia

en: Find Duplicate Items
es: Buscar elementos duplicados

en: Faces data management:
es: Gestión de datos de caras:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
es: Borrar y reconstruir todo los datos de entrenamiento

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all training data for recognition and rebuild it from all available faces.
es: Esto borrará todos los datos de reconocimiento adquiridos y los reconstruirá a partir de las caras disponibles.

en: Detect and recognize Faces
es: Detectar y reconocer caras

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool allows to assign automatically tags to images by contents analysis using deep-learning neural network.</b></p><p>The settings below determines the deep-learning model to use while parsing image contents to determine the subjects of the photography. The neural network used in background will generate automatically a serie of tags describing the contents and store the results in the database.</p>
es: <p><b>Esta herramienta permite asignar etiquetas automáticamente a las imágenes mediante el análisis de su contenido usando una red neuronal de aprendizaje profundo.</b></p><p>Los ajustes siguientes determinan el modelo de aprendizaje profundo que se utilizará al analizar el contenido de una imagen para determinar los motivos fotográficos. La red neuronal utilizada en segundo plano generará automáticamente una serie de etiquetas que describen el contenido y guardará los resultados en la base de datos.</p>

en: Auto-tagging mode:
es: Modo de etiquetas automáticas:

en: Clean all and re-assign
es: Borrar todas y volver a asignar

en: Scan non-assigned only
es: Explorar solo las no asignadas

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Clean all and re-assign</b>: clean all tags already assigned and re-scan all items from scratch.</p><p><b>Scan non-assigned only</b>: scan only the items with no assigned tag.</p>
es: <p><b>Borrar todas y volver a asignar</b>: borrar todas las etiquetas asignadas y volver a explorar todos los elementos desde cero.</p><p><b>Explorar solo las no asignadas</b>: explorar solo los elementos que no tienen etiquetas asignadas.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: this model is a neural network which offers exceptional speed and efficiency. It enables you to swiftly evaluate the integration of smaller-scale object detection scenarios. It's designed for objects detections, capable of recognizing and extracting the location of objects within an image. The limitation on the number of recognizable objects is set to 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: as the previous one, this model is a neural network dedicated for more complex object detection requirements and showcases remarkable capabilities. Despite the additional complexity introducing more time-latency and computer resources, it's must be used for larger-scale object detection scenarios as it provides more accurate predictions at the expense of speed.</p><p><b>ResNet50</b>: this model is a specific type of convolutional neural network formed by stacking residual blocks commonly used to power computer vision applications as object detections. This king of design allows the training of very deep networks without encountering the vanishing gradient problem. Unlike YOLO, ResNet50 is primarily focused on image classification and does not provide object localization. It can recognize objects from a vast set of more than 1,000 classes, covering a wide range of objects, animals, and scenes.</p>
es: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: Este modelo es una red neuronal que ofrece una velocidad y eficiencia excepcionales. Permite evaluar rápidamente la integración de escenarios de detección de objetos a pequeña escala. Está diseñado para detectar objetos y es capaz de reconocer y extraer la ubicación de los objetos de una imagen. El número de objetos reconocibles está limitado a 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: Como el anterior, este modelo de red neuronal está enfocado a necesidades de detección de objetos más complejos y hace gala de unas capacidades notables. A pesar de la complejidad adicional que introduce más latencia de tiempo y recursos informáticos, se debe usar para escenarios de detección de objetos a mayor escala, ya que proporciona predicciones más precisas a expensas de la velocidad.</p><p><b>ResNet50</b>: Este modelo es un tipo específico de red neuronal convolucional que se forma apilando bloques residuales que se suelen usar como detectores de objetos en aplicaciones de visión por computadora. Este tipo de diseño permite el entrenamiento de redes muy profundas sin encontrar el problema del gradiente que desaparece. A diferencia de YOLO, ResNet50 se centra principalmente en la clasificación de imágenes y no proporciona ubicación de objetos. Puede reconocer objetos de un amplio conjunto de más de 1000 clases, que abarcan una amplia gama de objetos, animales y escenas.</p>

en: Auto-tags Assignment
es: Asignación automática de etiquetas

en: Scan Mode:
es: Modo de escaneo:

en: Clean all and re-scan
es: Borrar todo y escanear de nuevo

en: Sync Direction:
es: Dirección de sincronización:

en: From database to image metadata
es: De la base de datos a los metadatos de la imagen

en: From image metadata to database
es: De los metadatos de la imagen a la base de datos

en: Check metadata setup panel for details:
es: Compruebe el panel de configuración de los metadatos para más detalles:

en: Sync Metadata and Database
es: Sincronizar metadatos y base de datos

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
es: Efectuadas todas las operaciones.
    Duración: %1

en: digiKam Maintenance
es: Mantenimiento de digiKam

en: Process is done.
    Duration: %1
es: Proceso efectuado.
    Duración: %1

en: Remove all faces from image
es: Eliminar todas las caras de la imagen

en: Remove all tags from image
es: Eliminar todas las etiquetas de la imagen

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
es: Se eliminan todas las caras de %1 imágenes seleccionadas.
    ¿Desea continuar?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
es: Se eliminan todas las etiquetas de %1 imágenes seleccionadas.
    ¿Desea continuar?

en: Synchronizing image metadata with database
es: Sincronizando metadatos de las imágenes con la base de datos

en: Updating database from image metadata
es: Actualizando la base de datos con metadatos de las imágenes

en: Find new items
es: Buscar elementos nuevos

en: Thumbs
es: Miniaturas

en: Queues
es: Colas

en: Queue Settings
es: Preferencias de cola

en: Control Panel
es: Panel de control

en: Assigned Tools
es: Herramientas asignadas

en: Tool Settings
es: Preferencias de herramienta

en: Run
es: Ejecutar

en: Run all
es: Ejecutar todo

en: New Queue
es: Nueva cola

en: Remove Queue
es: Eliminar cola

en: Save Workflow
es: Guardar flujo de trabajo

en: Remove items
es: Eliminar elementos

en: Remove processed items
es: Eliminar elementos procesados

en: Clear Queue
es: Vaciar la cola

en: Move up
es: Subir

en: Move down
es: Bajar

en: Remove tool
es: Eliminar herramienta

en: Current Queue:
es: Cola actual:

en: No items
es: Ningún elemento

en: No tasks
es: Ninguna tarea

en: 1 task | %1 tasks
es[0]: 1 tarea
es[1]: %1 tareas

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
es: Preparado

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
es: Procesamiento en curso

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
es: El gestor de la cola de procesos por lotes esta ejecutándose. ¿Desea cancelar el proceso actual?

en: There is no queue to be run.
es: No existe ninguna cola para ejecutar.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
es: No hay ningún elemento que procesar en la cola actual (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
es: La regla de cambio de nombre personalizada no es válida para la cola actual (%1). Corríjala.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
es: La lista de herramientas por lotes asignada está vacía para la cola actual (%1). Asigne las herramientas.

en: There are no items to process in the queues.
es: No hay ningún elemento que procesar en las colas.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
es: Configuración del álbum de elementos procesados

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
es: El álbum para alojar los elementos procesados de la cola «%1» no está definido. Seleccione uno en el panel de configuración de la cola.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
es: El álbum para alojar los elementos procesados de la cola «%1» no está disponible o no puede alterarse. Seleccione otro en el panel de Configuración de la cola.

en: Failed to process item...
es: No se ha podido procesar el elemento...

en: Process Cancelled...
es: Proceso cancelado...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
es: Elemento «%1» de la cola «%2»: %3

en: Batch queue finished
es: La cola de trabajos por lotes ha finalizado

en: All batch queues finished
es: Todas las colas de trabajos por lotes han finalizado

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
es: &Colas

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
es: Colores

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
es: Mejorar

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
es: Transformar

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
es: Decorar

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
es: Filtros

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
es: Convertir

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
es: No válido

[ctx: @label]
en: No setting available
es: Ninguna opción disponible

en: Failed to find tool...
es: No se ha podido encontrar la herramienta...

en: (overwritten)
es: (sobrescrito)

en: (renamed to %1)
es: (nombre cambiado a %1)

en: Item exists and was skipped
es: El elemento existe y se ha omitido

en: Failed to create sidecar file...
es: No se ha podido crear el archivo anexo...

en: Item processed successfully %1
es: Elemento procesado con éxito %1

en: Failed to create file...
es: No se ha podido crear el archivo...

en: This is the list of batch tools assigned.
es: Esta es la lista de herramientas asignadas para el proceso por lotes.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
es: Esta es la lista de imágenes para procesar por lotes.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
es: Miniatura

[ctx: @title: target item name]
en: Target
es: Destino

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
es[0]: Todavía existe 1 elemento sin procesar en «%2».
    ¿Desea cerrar esta cola?
es[1]: Todavía existen %1 elementos sin procesar en «%2».
    ¿Desea cerrar esta cola?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
es: Las reglas de cambio de nombre personalizadas no son válidas para las colas que se listan a continuación. Corríjalas.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
es: La lista de herramientas por lotes asignada está vacía para las colas que se listan a continuación. Asigne las herramientas.

en: Use original Album
es: Usar álbum original

en: Target
es: Destino

en: Use original filenames
es: Usar nombres de archivo originales

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
es: Active esta opción para usar los nombres de los archivos originales sin modificaciones.

en: Customize filenames:
es: Personalizar nombres de archivo:

en: File Renaming
es: Cambio de nombre de archivos

en: Raw Files Loading:
es: Cargando los archivos RAW:

en: Perform RAW demosaicing
es: Realizar la interpolación cromática RAW

en: Extract embedded preview (faster)
es: Extraer la vista previa incorporada (rápido)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
es: Guardar imagen como una rama recién creada

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
es: Active esta opción para guardar las modificaciones actuales en una nueva versión del archivo

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
es: Active esta opción para usar todos los núcleos de la CPU de su equipo para procesar más de un elemento de una cola al mismo tiempo.

en: Behavior
es: Comportamiento

en: Saving Images
es: Almacenamiento de imágenes

en: Reset current tool settings to default values.
es: Reiniciar todos los parámetros a los valores predeterminados.

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
es: Mejorar

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
es: Transformar

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
es: Decorar

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
es: Filtros

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
es: Convertir

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
es: Herramientas personalizadas

[ctx: @action]
en: Assign tools
es: Asignar herramientas

en: This is the list of digiKam batch tools available.
es: Esta es la lista de herramientas por lotes disponibles en digiKam.

en: Base Tools
es: Herramientas de base

en: This is the list of your customized workflow settings.
es: Esta es la lista de sus definiciones personalizadas del flujo de trabajo.

en: Workflow
es: Flujo de trabajo

en: You can see below the history of last batch operations processed.
es: Puede ver abajo el historial de las últimas operaciones por lotes procesadas.

en: History
es: Historial

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
es: Nuevo flujo de trabajo

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
es: Editar flujo de trabajo

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
es: <qt><b>Crear nuevo flujo de trabajo</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
es: <qt><b>Propiedades del flujo de trabajo</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
es: &Título:

en: Description:
es: Descripción:

en: New Workflow
es: Nuevo flujo de trabajo

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
es: Título

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
es: Herramientas

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
es: Gestor de cola por lotes

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
es: Algunos flujos de trabajo no se pueden cargar desde su archivo de configuración debido a una versión incompatible de la herramienta.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
es: Asignar flujo de trabajo a la cola actual

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
es: Editar flujo de trabajo

[ctx: @action]
en: Update Workflow
es: Actualizar flujo de trabajo

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
es: Borrar flujo de trabajo

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
es: ¿Borrar flujo de trabajo?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
es: ¿Seguro que desea borrar el flujo de trabajo seleccionado «%1»?

en: Rename...
es: Cambiar nombre...

en: (No Value Selected)
es: (Ningún valor seleccionado)

en: No Rating assigned
es: Ninguna puntuación asignada

en: Reset contents
es: Restablecer contenidos

[ctx: @item]
en: Any Album
es: Cualquier álbum

[ctx: @label:listbox]
en: In All
es: En todos

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
es: En uno de

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
es: En el árbol

[ctx: @item]
en: Any Tag
es: Cualquier etiqueta

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
es: Cualquiera

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
es: Cualquiera de: %1

en: any color depth
es: Cualquier profundidad de color

en: 8 bits per channel
es: 8 bits por canal

en: 16 bits per channel
es: 16 bits por canal

en: Search items located in
es: Buscar elementos situados en

en: The album name contains
es: El nombre del álbum contiene

en: The album caption contains
es: El pie de foto del álbum contiene

en: The album category is
es: La categoría del álbum es

en: Return items with tag
es: Devolver elementos con la etiqueta

en: A tag of the item contains
es: Una etiqueta del elemento contiene

en: Return items without tags
es: Devolver elementos sin etiquetas

en: Not Tagged
es: Sin etiqueta

en: File Name
es: Nombre de archivo

en: Return items whose file name contains
es: Devolver elementos cuyo nombre contiene

en: Modification
es: Modificación

en: Return items modified between
es: Devolver elementos modificados entre

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
es: y

en: File Size
es: Tamaño de archivo

en: Size of the file in megabytes
es: Tamaño del archivo en megabytes

en: Size of the file in bytes
es: Tamaño del archivo en bytes

en: Month/Day
es: Mes/día

en: Return items from a month or a day of the month
es: Devuelve elementos de un mes o de un día del mes

en: Return items with labels
es: Devolver elementos con emblemas

en: Return items rated at least
es: Devolver elementos con una puntuación de al menos

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
es: como máximo

en: Return items created between
es: Devolver elementos creados entre

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
es: y

en: Digitization
es: Digitalización

en: Return items digitized between
es: Devolver elementos digitalizados entre

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
es: y

en: Time
es: Tiempo

en: Return items with created time between
es: Devolver elementos con tiempo de creación entre

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
es: y

en: Exif Orientation
es: Orientación Exif

en: Find items with orientation flag
es: Buscar elementos con indicador de orientación

en: Find items with a width between
es: Buscar elementos con una anchura entre

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
es: y

en: Find items with a height between
es: Buscar elementos con una altura entre

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
es: y

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
es: Buscar elementos con

en: File Format
es: Formato de archivo

en: Return items with the file format
es: Devolver elementos con el formato de archivo

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
es: %1 [Imagen]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
es: %1 [Vídeo]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
es: %1 [Sonido]

en: Color Depth
es: Profundidad del color

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
es: Buscar elementos con

en: Color Model
es: Modelo de color

en: Find items with the color model
es: Buscar elementos con el modelo de color

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
es: %1 [Imagen]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
es: %1 [Vídeo]

en: The make of the camera
es: El fabricante de la cámara

en: The model of the camera
es: El modelo de la cámara

en: Lens
es: Objetivo

en: The type of the lens
es: El tipo de objetivo

en: Lens aperture as f-number
es: Apertura del objetivo como número f

en: Focal length of the lens
es: Distancia focal del objetivo

en: 35mm equivalent focal length
es: Distancia focal equivalente a 35mm

en: Automatic exposure program
es: Programa de exposición automático

en: Automatic or manual exposure
es: Exposición automática o manual

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
es: Velocidad ISO de la película (escala lineal, ASA)

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
es: Modo del flash

en: Automatic or manual white balance
es: Balance de blancos automático o manual

en: Color temperature used for white balance
es: Temperatura de color usada para el balance de blancos

en: Metering Mode
es: Modo de medida

en: Method to determine the exposure
es: Método para determinar la exposición

en: Subject Distance
es: Distancia al objetivo

en: Distance of the subject from the lens
es: Distancia del motivo desde el objetivo

en: Macro, close or distant view
es: Vista macro, próxima o distante

en: Altitude range
es: Intervalo de altura

en: Item has no GPS info
es: El elemento no tiene información de GPS

en: Not Geo-located
es: No geolocalizada

en: Country
es: País

en: Country shown in the item
es: País mostrado en el elemento

en: Province
es: Provincia

en: Province shown in the item
es: Provincia mostrada en el elemento

en: City shown in the item
es: Ciudad mostrada en el elemento

en: Sublocation
es: Sububicación

en: Sublocation shown in the item
es: Sububicación mostrada en el elemento

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
es: Creador

en: Return items created by
es: Devolver elementos creados por

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
es: Pie de foto

en: Return items whose comment contains
es: Devolver elementos cuyo comentario contiene

en: Return items commented by
es: Devolver elementos comentados por

en: Headline
es: Cabecera

en: Return items with the IPTC headline
es: Devolver elementos con la cabecera IPTC

[ctx: @label: item title]
en: Title
es: Título

en: Return items with the IPTC title
es: Devolver elementos con el título IPTC

en: Find items that have associated all these words:
es: Buscar elementos que tengan asociadas todas estas palabras:

en: Empty Text
es: Vaciar texto

en: Return items without text in:
es: Devolver elementos sin texto en:

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
es: Creador

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
es: Pie de foto

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
es: Autor

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
es: Cabecera

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
es: Título

en: Aspect Ratio
es: Proporciones

en: Return items with the aspect ratio
es: Devolver elementos con la proporción

en: Pixel Size
es: Tamaño de píxel

en: Value of (Width * Height) between
es: Valor de (Anchura * Altura) entre

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
es: y

en: Return video with the frame aspect ratio
es: Devolver vídeo con la proporción del marco

en: Length of the video
es: Duración del vídeo

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
es: y

en: Frame Rate
es: Imágenes por segundo

en: Return video with the frame rate
es: Devolver vídeo con las imágenes por segundo

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
es: y

en: Codec
es: Códec

en: Return video codec
es: Devolver códec de vídeo

en: Return Audio Bits Rate
es: Devolver la tasa de bits de audio

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
es: y

en: Return Audio Channel Type
es: Devolver el tipo de canal de sonido

[ctx: @label: audio channel type]
en: Stereo
es: Estéreo

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
es: Sonido envolvente 5.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
es: Sonido envolvente 7.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
es: Secuencia de 16 canales

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
es: Otro tipo de canal

en: Return Audio Codec
es: Devolver códec de sonido

en: Faces
es: Caras

en: Return items by number of face regions
es: Devolver elementos por número de regiones de cara

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
es: y

en: Return items without face regions
es: Devolver elementos sin regiones de cara

en: No Face Regions
es: Sin regiones de cara

en: Day:
es: Día:

en: Every Month
es: Cada mes

en: Every Day
es: Cada día

en: Any Orientation
es: Cualquier orientación

en: Landscape Orientation
es: Orientación horizontal

en: Portrait orientation
es: Orientación vertical

[ctx: Create new search]
en: New...
es: Nueva...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
es: Editar...

en: File, Album, Tags
es: Archivo, Álbum, Etiquetas

en: Picture Properties
es: Propiedades de la imagen

en: Caption, Comment, Title
es: Pie de foto, Comentario, Título

en: Geographic position
es: Posición geográfica

en: Face regions
es: Regiones de cara

en: Find Items
es: Buscar elementos

en: Meet All of the following conditions
es: Que cumplan todas estas condiciones

en: Meet Any of the following conditions
es: Que cumplan alguna de estas condiciones

en: None of these conditions are met
es: Que no cumplan ninguna de estas condiciones

en: At least one of these conditions is not met
es: Que no cumplan una o más de estas condiciones

note: i18n("Find Pictures meeting all of these conditions")); simpleLabel->setPixmap(QIcon::fromTheme(QLatin1String("edit-find")).pixmap(128));
en: <qt><p>Search your collection<br/>for Items meeting the following conditions</p></qt>
es: <qt><p>Busque en su colección<br/>elementos que cumplan estas condiciones</p></qt>

en: Remove Group
es: Eliminar grupo

en: Hide Options
es: Ocultar opciones

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
es: ¿Borrar la búsqueda?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
es: ¿Seguro que desea borrar la búsqueda seleccionada «%1»?

en: (Advanced Search)
es: (Búsqueda avanzada)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
es: Iniciar búsqueda automáticamente

en: New Search
es: Nueva búsqueda

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
es: Búsqueda:

en: Enter keywords here...
es: Introduzca las palabras clave...

en: New Advanced Search...
es: Nueva búsqueda avanzada...

en: Edit Current Search...
es: Editar la búsqueda actual...

en: Save Current Search
es: Guardar la búsqueda actual

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
es: Introduzca el nombre para guardar la búsqueda actual en la vista «Búsquedas»

en: Save current search to a new virtual Album
es: Guardar la búsqueda actual en un nuevo álbum virtual

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
es: Si presiona este botón, la búsqueda actual se guardará en un nuevo álbum virtual de búsquedas usando el nombre dado a la izquierda.

en: Edit Stored Search
es: Editar búsqueda guardada

en: Edit...
es: Editar...

en: Add Search Group
es: Añadir grupo de búsqueda

en: Try
es: Intentar

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
es: Búsqueda avanzada

en: Show file&name
es: Mostrar el &nombre del archivo

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el nombre del archivo debajo de la miniatura.

en: Show file si&ze
es: Mostrar el &tamaño del archivo

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el tamaño del archivo debajo de la miniatura.

en: Show camera creation &date
es: Mostrar la &fecha de creación de la cámara

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar la fecha de creación de la cámara debajo de la miniatura.

en: Show file &modification date
es: &Mostrar la fecha de modificación del archivo

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
es: Marque esta opción para mostrar la fecha de modificación del archivo debajo de la miniatura de la imagen si difiere de la fecha de creación de la cámara. Esta opción resulta útil para identificar rápidamente los elementos modificados.

en: Show ima&ge dimensions
es: Mostrar las &dimensiones de la imagen

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el tamaño de la imagen en píxeles debajo de la miniatura.

en: Show image aspect ratio
es: Mostrar las proporciones de la imagen

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar la proporción de la imagen debajo de la miniatura.

en: Show image format
es: Mostrar el formato de la imagen

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el tipo MIME de la imagen sobre la miniatura.

en: Show digiKam tit&le
es: Mostrar el títu&lo de digiKam

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el título de digiKam debajo de la miniatura.

en: Show digiKam &captions
es: Mostrar los &pies de foto de digiKam

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar los pies de foto de digiKam debajo de la miniatura.

en: Show digiKam &tags
es: Mostrar las &etiquetas de digiKam

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar la lista de etiquetas de digiKam debajo de la miniatura.

en: Show digiKam &rating
es: Mostrar la &puntuación de digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar la puntuación de digiKam debajo de la miniatura.

en: Show digiKam &pick label
es: Mostrar el em&blema de elección de digiKam

en: Set this option to show the digiKam pick label below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el emblema de elección de digiKam debajo de la miniatura.

en: Show digiKam color &label
es: Mostrar el emb&lema de color de digiKam

en: Set this option to show the digiKam color label as a border around the thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar el emblema de color de digiKam como un borde alrededor de la miniatura.

en: Show rotation overlay buttons
es: Mostrar los botones de rotación superpuestos

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
es: Marque esta opción para mostrar botones de rotación superpuestos en la miniatura para rotar la imagen hacia la derecha o hacia la izquierda.

en: Show fullscreen overlay button
es: Mostrar el botón de pantalla completa superpuesto

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
es: Marque esta opción para mostrar un botón superpuesto sobre la miniatura de la imagen para abrirla en modo de pantalla completa.

en: Show Geolocation Indicator
es: Mostrar el indicador de geolocalización

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
es: Marque esta opción para mostrar un icono sobre las miniaturas de las imágenes que contengan información sobre geolocalización.

en: Thumbnail click action:
es: Acción al hacer clic en la miniatura:

en: Show Preview
es: Mostrar vista previa

en: Start Image Editor
es: Iniciar el editor de imágenes

en: Show on Light Table
es: Mostrar en la mesa de luz

en: Open with Default Application
es: Abrir con la aplicación por omisión

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
es: Indique qué debe ocurrir cuando se haga clic en una miniatura.

en: Icon View font:
es: Letra de la vista de iconos:

en: Select here the font used to display text in icon views.
es: Seleccione aquí el tipo de letra a usar para mostrar texto en las vistas de iconos.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
es: Usar tamaño grande para miniaturas en pantallas de alta resolución

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
es: Marque esta opción para mostrar la vista de iconos con miniaturas de gran tamaño (por ejemplo, cuando se usa un monitor 4K).
    Por omisión, esta opción está desactivada y el tamaño máximo de las miniaturas está limitado a 256x256 píxeles. Si activa esta opción, el tamaño de las miniaturas se puede extender hasta los 512x512 píxeles.
    Esta opción guardará más información en la base de datos de las miniaturas y usará más memoria del sistema. Necesita reiniciar digiKam para que tenga efecto y, además, deberá usar la opción «Reconstruir miniaturas» de la herramienta «Mantenimiento» para procesar todas las colecciones.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
es: Iconos

en: Tree View icon size:
es: Tamaño de los iconos en la vista de árbol:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
es: Ajuste esta opción para configurar el tamaño en píxeles de los iconos de la vista de árbol en el panel lateral de digiKam.

en: People Tree View icon size:
es: Tamaño de los iconos en la vista de árbol de personas:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
es: Ajuste esta opción para configurar el tamaño en píxeles de los iconos de la vista de árbol en el panel lateral de personas de digiKam.

en: Tree View font:
es: Tipo de letra de la vista de árbol:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
es: Seleccione la letra con la que se mostrará el texto en las vistas en árbol.

en: Show a count of items in Tree Views
es: Mostrar el contador de elementos en las vistas en árbol

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
es: Marque esta opción para mostrar junto al nombre del álbum el número de elementos de vista de iconos que contiene.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
es: Vistas de árbol

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
es: La vista previa muestra la vista empotrada, si está disponible (más rápido)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
es: La vista previa muestra la imagen completa

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
es: Imágenes RAW:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
es: Automática

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
es: Vista previa integrada

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
es: Datos RAW en medio tamaño

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
es: Datos RAW en tamaño completo (alta calidad)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
es: La imagen de la vista previa se convierte a 8 bits para verla más rápidamente

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
es: Desmarque esto si no desea convertir una imagen de vista previa de 16 bits en 8 bits.

en: Preview image is always scaled to fit to window
es: La imagen de la vista previa siempre se escala para que se ajuste a la ventana

en: Uncheck this if you do not want to scale small images to fit to window.
es: Desmarque esto si no desea escalar las imágenes pequeñas para que se ajusten a la ventana.

en: Show icons and text over preview
es: Mostrar iconos y texto sobre la vista previa

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
es: Desmarque esto si no desea ver los iconos y el texto en la vista previa de imagen.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
es: Vista previa

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
es: Pantalla completa

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
es: Tipos MIME

[ctx: @title:tab]
en: Categories
es: Categorías

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
es: Esta opción cambia el tamaño en que se generan las miniaturas. Necesita reiniciar digiKam para que esta opción tenga efecto. Además, necesita reconstruir todas las miniaturas almacenadas usando el menú <interface>Herramietas / Mantenimiento</interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
es: Gestionar las categorías para ordenar y organizar la vista de árbol del álbum.

en: Set here the new category
es: Defina aquí la nueva categoría

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
es: Aquí puede añadir o eliminar categorías de álbumes para mejorar la forma en que los ordena digiKam.

en: &Add...
es: &Añadir...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
es: <p>Añadir nuevos tipos de archivos para mostrar como elementos del álbum.</p> <p>digiKam intenta permitir el uso de todos los formatos de imagen de las cámaras digitales, además de manejar otros formatos importantes de vídeo y de audio.</p> <p>Puede añadir un formato nuevo a la considerable lista ya permitida por digiKam incluyendo la extensión de dicho formato. Si indica varias extensiones, debe separarlas con un punto y como o con un espacio.</p><p><b><u>Nota:</u> todos los cambios realizados en esta vista ocasionarán que la base de datos se vuelva a explorar en segundo plano.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
es: Extensiones de archivos de &imagen adicionales (<a href='image'>tipos permitidos</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
es: <p>Aquí podrá añadir extensiones extra para archivos de imágenes (incluyendo los archivos RAW) a representar en los álbumes. Basta escribir «xyz abc» para permitir los archivos con las extensiones «*.xyz» y «*.abc» en la vista de su Álbum.</p><p>Podrá también eliminar formatos de las imágenes permitidas por omisión, bastando para tal caso con añadir un signo de sustracción: «-gif» eliminará todos los archivos GIF de la base de datos.</p><p><b>Atención:</b> la eliminación de los archivos de la base de datos implica la perdida de todas sus etiquetas y puntuaciones.</p>

en: Enter additional image file extensions.
es: Introduzca extensiones de archivos de imagen adicionales.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
es: Extensiones de archivos de &vídeo adicionales (<a href='video'>tipos permitidos</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
es: <p>Aquí podrá añadir extensiones extra para archivos de vídeo a presentar en los álbumes. Basta escribir «xyz abc» para permitir el uso de los archivos con las extensiones «*.xyz» y «*.abc».</p><p>Si carga estos archivos, se reproducirán en la aplicación de vídeo de forma embebida. Puede también eliminar el uso de ciertos formatos de vídeo que están permitidos por omisión, bastando para tal caso con añadir un signo de sustracción: «-avi» eliminará todos los archivos AVI de la base de datos. Los archivos no serán borrados; simplemente dejarán de aparecer en Digikam.</p><p><b>Atención:</b> la eliminación de los archivos de la base de datos implica la pérdida de todas sus etiquetas y puntuaciones.</p>

en: Enter additional video file extensions.
es: Introduzca extensiones adicionales de archivos de vídeo.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
es: Extensiones de archivos de &audio adicionales (<a href='audio'>tipos permitidos</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
es: <p>Aquí podrá añadir extensiones extra para archivos de sonido a presentar en los álbumes. Basta escribir «xyz abc» para permitir el uso de los archivos con las extensiones «*.xyz» y «*.abc».</p><p>Si carga estos archivos, se reproducirán en la aplicación de sonido de forma embebida. Puede también eliminar el uso de ciertos formatos de vídeo que están permitidos por omisión, bastando para tal caso con añadir un signo de sustracción: «-ogg» eliminará todos los archivos OGG de la base de datos. Los archivos no serán borrados; simplemente dejarán de aparecer en Digikam.</p><p><b>Atención:</b> la eliminación de los archivos de la base de datos implica la pérdida de todas sus etiquetas y puntuaciones.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
es: Introduzca extensiones adicionales de archivos de sonido.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
es: <p>Ha elegido eliminar los siguientes formatos de imagen de la lista de formatos permitidos: <b>%1</b>.</p><p>Estos formatos son muy comunes. Si tuviera imágenes en su colección con estos formatos, estas se eliminarían de la base de datos y perdería todas las informaciones acerca de ellas, incluyendo sus puntuaciones y sus etiquetas.</p><p>¿Seguro que desea aplicar sus alteraciones sobre los formatos de imágenes permitidos?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
es: <p>Los archivos con las extensiones siguientes serán reconocidos como imágenes y se incluirán en la base de datos:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
es: <p>Los archivos con las extensiones siguientes serán reconocidos como archivos de vídeo y se incluirán en la base de datos:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
es: <p>Los archivos con las extensiones siguientes serán reconocidos como archivos de audio y se incluirán en la base de datos:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
es: No ha sido posible detectar automáticamente la cámara. Compruebe que esté bien conectada y que esté encendida. ¿Desea intentarlo de nuevo?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
es: Configuración de la cámara

note: i18n!
en: Mounted Camera
es: Cámara montada

en: Camera List
es: Lista de cámaras

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
es: <p>Seleccione aquí el nombre de la cámara fotográfica que desea usar. Todas las preferencias predeterminadas en el panel de la derecha serán configuradas automáticamente.</p><p>Esta lista se generó con la biblioteca gphoto2 que está instalada en su equipo.</p>

en: Camera Title
es: Nombre de la cámara

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
es: <p>Indique aquí el nombre usado en la interfaz de digiKam para identificar esta cámara fotográfica.</p>

en: Camera Port Type
es: Tipo de puerto de la cámara

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
es: <p>Seleccione esta opción si su cámara está conectada a su equipo mediante un cable USB.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
es: Serie

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
es: <p>Seleccione esta opción si su cámara está conectada a su equipo mediante un cable serie.</p>

en: Network
es: Red

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
es: <p>Seleccione esta opción si su cámara está conectada a la red de su equipo.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
es: <p>Indique aquí el puerto serie a usar en su equipo. Esta opción solo es necesaria si se usa una cámara en el puerto serie.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
es: <p>Introduzca aquí la dirección de red de su cámara.</p>

en: Camera Mount Path
es: Punto de montaje de la cámara

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
es: Nota: solo para cámaras de almacenamiento masivo USB/IEEE.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
es: <p>Indique aquí el punto de montaje a usar en su equipo. Esta opción solo es necesaria si usa una cámara con <b>Almacenamiento masivo USB</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
es: <p>Para configurar una cámara fotográfica de <b>Almacenamiento masivo USB</b><br/>(que aparece como una unidad extraíble),<br/>use <a href="umscamera">%1</a><br/>en la lista de cámaras.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
es: <p>Para configurar un <b>Dispositivo USB PTP genérico</b><br/>(que usa el Picture Transfer Protocol), use<br/><a href="ptpcamera">%1</a> en la lista de cámaras.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
es: <p>Para configurar un <b>Dispositivo PTP/IP genérico</b><br/>(que usa el Picture Transfer Protocol), use<br/><a href="ptpipcamera">%1</a> en la lista de cámaras.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br/>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
es: <p>Para ver una lista actualizada de configuración<br/>de las cámaras permitidas, visite <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>esta URL</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
es: Editar filtros de importación

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
es: Nombre:

en: Mime filter:
es: Filtro MIME:

en: Select Type Mime...
es: Seleccionar tipo MIME...

en: File name filter:
es: Filtro de nombre de archivo:

en: Path filter:
es: Filtro de ubicación:

en: Show only new files
es: Mostrar solo archivos nuevos

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
es: Seleccionar los tipos Mime que desea para este filtro.

en: Select Mime Types
es: Seleccionar tipos mime

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
es: Aquí puede ver la lista de cámaras digitales que puede usar digiKam mediante la interfaz de Gphoto.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
es: Título

[ctx: @title: camera model]
en: Model
es: Modelo

[ctx: @title: camera port]
en: Port
es: Puerto

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
es: Ruta

en: &Edit...
es: &Editar...

en: Auto-&Detect
es: &Detección automática

en: Visit Gphoto project website
es: Visitar la página Web del proyecto Gphoto

en: Devices
es: Dispositivos

en: Use file metadata (makes connection slower)
es: Usar la fecha de los metadatos del archivo (hace la conexión más lenta)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
es:  Activar carga de las miniaturas de alta calidad (carga más lenta)

en: Use a default target album to download from camera
es: Usar un álbum predefinido de destino para la transferencia desde la cámara

en: If target file exists when downloaded from camera
es: Si el archivo de destino existe cuando se descarga de la cámara

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
es: Aqui podrá ver los filtros que podrán ser usados para filtrar los archivos en la ventana de importación.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
es: Usar un espacio como separador para especificar múltiples archivos para ignorar.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
es: Usar un espacio como separador para especificar múltiples extensiones para ignorar.

en: Always ignore
es: Ignorar siempre

en: Ignored file names:
es: Ignorar nombres de archivos:

en: Ignored file extensions:
es: Extensiones de archivo ignoradas:

en: Import Filters
es: Filtros de importación

en: Icon-View Options
es: Opciones de la vista de iconos

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
es: Mostrar el formato de la fotografía

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar las etiquetas de digiKam debajo de la miniatura.

en: Show item &rating
es: Mostrar la &puntuación del elemento

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
es: Marque esta opción para mostrar la puntuación del elemento debajo de la miniatura.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
es: Marque esta opción para mostrar botones de rotación superpuestos en la miniatura para rotar la imagen.

en: Show embedded preview
es: Mostrar vista previa empotrada

en: Start image editor
es: Iniciar el editor de imágenes

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
es: Seleccione el tipo de letra usado para mostrar texto en la vista de iconos.

en: Preview Options
es: Opciones de vista previa

en: Embedded preview loads full-sized images
es: La vista previa embebida carga imágenes a tamaño completo

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
es: <p>Establezca esta opción para cargar la imagen a tamaño completo en lugar de una versión reducida. Puesto que esta opción toma más tiempo de carga, utilícela solo si dispone de un equipo rápido.</p><p><b>Nota:</b>Para imágenes RAW, se usa una versión de tamaño reducido en vez de la vista previa empotrada de JPEG.</p>

en: Preview each item while downloading it
es: Vista previa de cada elemento mientras se descarga

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
es: <p>Marque esta opción para mostrar la vista previa del elemento mientras se descarga.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
es: Ventana de importación

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
es: No se ha seleccionado ningún álbum de destino para procesar la descarga de la cámara. Seleccione uno.

en: Device detection under progress, please wait...
es: Detectando la cámara. Espere un momento...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
es: No se ha podido detectar automáticamente su cámara.
    Compruebe que la cámara está encendida y pruebe de nuevo o intente configurarla manualmente.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
es: La cámara «%1» (%2) ya está en la lista.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
es: Encontrada y añadida a la lista la cámara «%1» (%2).

en: Untitled
es: Sin título

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
es: Para poder activar esta funcionalidad, se desactivará la vista previa a tamaño completo.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
es: Si la vista previa a tamaño completo está activada afectará a la velocidad con la que se genera la vista previa de cada archivo mientras se descarga.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
es: <p>A continuación se encuentran las rutas de los álbumes de nivel superior que se usan para guardar sus imágenes. Necesita permiso de escritura en ellas para poder editar sus imágenes.</p><p><i>Nota:</i> se permite el uso de dispositivos extraíbles (como unidades USB y DVD) y de sistemas de archivos remotos (como NFS o Samba, montados con cifs/smbfs).</p><p>Importante: Necesita montar el recurso compartido de forma nativa en su equipo antes de definir una colección remota.</p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
es: <p>A continuación se encuentran las rutas de los álbumes de nivel superior que se usan para guardar sus imágenes. Necesita permiso de escritura en ellas para poder editar sus imágenes.</p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
es: Detectar cambios externos en los álbumes (necesita reiniciar)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
es: <b>Nota: La monitorización de álbumes consume recursos del sistema y puede ralentizar digiKam. Si está usando MacOS y colecciones en red, no debería activar la monitorización de álbumes.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
es: Carpetas raíz de los álbumes

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
es: <p>Define los nombres de los directorios que desea ignorar en sus colecciones de fotos. Se distingue entre mayúsculas y minúsculas y deben estar separados por punto y coma.</p><p>Esto es útil, por ejemplo, cuando almacena las fotos en un NAS (almacenamiento conectado en red) Synology. El sistema crea en cada directorio un subdirectorio «@eaDir» para guardar miniaturas. Para evitar que digiKam inserte la foto original y su correspondiente miniatura dos veces, «@eaDir» se ignora de forma predeterminada.</p><p>Para volver a incluir los directorios ignorados por omisión, añádales un signo menos como prefijo (por ejemplo, «-@eaDir».</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
es: Directorios adicionales a ignorar (<a href='image'>Directorios actualmente ignorados</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
es: Introduzca los directorios que desea ignorar al añadir a sus colecciones.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
es: Directorios ignorados

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
es: <p>Los directorios que comienzan por un punto se ignoran por omisión.<br/> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
es: Añadir una ruta a la colección.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
es: Actualiza la ruta de la colección.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
es: Elimina la colección de digiKam.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
es: No ha sido posible añadir una colección para las rutas siguientes:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
es: Seleccione la carpeta que contiene su colección

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
es: Problema al añadir la colección

en: A collection with the path "%1" already exists.
es: Ya existe una colección con la ruta «%1».

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
es: ¿Eliminar ruta de la colección?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
es: ¿Desea eliminar la ruta añadida «%1» de la colección «%2»?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
es: ¿Eliminar colección?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
es: ¿Desea eliminar la colección «%1» de su lista de colecciones?

en: Local Collections
es: Colecciones locales

en: Collections on Removable Media
es: Colecciones en medios extraíbles

en: Collections on Network Shares
es: Colecciones compartidas en redes

en: Add Collection
es: Añadir colección

en: This collection is currently not available.
es: Esta colección no está disponible en este momento.

en: No problems found, enjoy this collection.
es: No se ha encontrado ningún problema. Disfrute de la colección.

en: This collection is hidden.
es: Esta colección está oculta.

en: Append network path
es: Añadir ruta de red

en: Update collection
es: Actualizar colección

en: Remove collection
es: Eliminar colección

[ctx: #title: collection name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
es: Ruta

[ctx: #title: collection status]
en: Status
es: Estado

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
es: Ya ha añadido anteriormente una colección que contiene la ruta «%1».

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
es: Problema al añadir la colección

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
es: Problema al actualizar la colección

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
es: Añadiendo colección

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
es: Actualizar colección

en: Your new collection will be created with this name:
es: La nueva colección se creará con este nombre:

en: Your collection will be updated to this name:
es: La colección se actualizará con este nombre:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
es: Seleccione categoría

en: Your collection will use this category:
es: La colección usará esta categoría:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
es: Descargar los archivos necesarios

en: Use Face Detection feature
es: Usar la función de reconocimiento de caras

en: Use Aesthetic Detection feature
es: Usar la función de detección estética

en: Use Auto Tags Assignment feature
es: Usar la función de asignación automática de etiquetas

en: All files were downloaded successfully.
es: Todos los archivos se han descargado con éxito.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
es: Error de descarga

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
es: Ha ocurrido un error durante la descarga.
    
    Archivo: %1
    
    %2
    
    Puede volver a intentarlo o continuar la descarga durante el siguiente inicio.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
es: Volver a intentarlo

en: Checksum is incorrect.
es: La suma de verificación no es correcta.

en: File write error.
es: Ha ocurrido un error de escritura de archivo.

en: File open error.
es: Ha ocurrido un error de apertura de archivo.

en: File on the server is too large.
es: El archivo del servidor es demasiado grande.

[ctx: %1: folder path]
en: <p>For face detection, the red-eye removal tool, the classification of images according to aesthetics or the automatic assignment of tags to images, digiKam requires some large binary files. You can choose which feature you want to use.</p><p>Some of these files were not found. Click “Download” to begin downloading the files you need. You can close this dialog, you will be asked again the next time you start digiKam. Without these files the selected features will not work.</p><p>The files will be downloaded to %1.</p><p><b>After the successful download you have to restart digiKam.</b></p>
es: <p>Para la detección de caras, la herramienta de eliminación de ojos rojos, la clasificación de imágenes según su estética o la asignación automática de etiquetas a las imágenes, digiKam necesita algunos archivos binarios de gran tamaño. Puede elegir la función que desea usar.</p><p>Algunos de estos archivos no se han encontrado. Pulse «Descargar» para comenzar la descarga de los archivos requeridos. Puede cerrar este diálogo y se le preguntará de nuevo la próxima vez que inicie digiKam. Sin estos archivos, las funciones seleccionadas no funcionarán.</p><p>Los archivos se descargarán en %1.</p><p><b>Tras la descarga deberá reiniciar digiKam.</b></p>

[ctx: %1: file counter, %2: disk size with unit]
en: The download requires %1 files with a size of %2.
es: La descarga necesita %1 archivos con un tamaño de %2.

en: All files of the selected features were found.
es: Se han encontrado todos los archivos de las funciones seleccionadas.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
es: Ventana de edición

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
es: Versionamiento

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
es: Guardar preferencias

en: Interface Options
es: Opciones de la interfaz

en: &Use theme background color
es: &Usar el color de fondo del tema

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
es: Seleccione aquí el color de fondo del tema que se usará para el área del editor de imágenes.

en: &Background color:
es: Color de &fondo:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
es: Seleccione aquí el color de fondo que se usará para el área del editor de imágenes.

en: Exposure Indicators
es: Indicadores de exposición

en: &Under-exposure color:
es: Color de s&ubexposición:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
es: Seleccione aquí el color que se usará en el editor de imágenes para identificar los píxeles subexpuestos.

en: Under-exposure percents:
es: Porcentaje de subexposición:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
es: Ajustar los porcentajes en el histograma abajo de la imagen que se usará para verificar los píxeles subexpuestos.

en: &Over-exposure color:
es: Color de s&obreexposición:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
es: Seleccione aquí el color que se usará en el editor de imágenes para identificar píxeles sobreexpuestos.

en: Over-exposure percents:
es: Porcentaje de sobreexposición:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
es: Ajustar los porcentajes en el histograma abajo de la imagen que se usará para verificar los píxeles sobreexpuestos.

en: Indicate exposure as pure color
es: Indicar la exposición como colores puros

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
es: Si se activa esta opción, los indicadores de sobre y subexposición se mostrarán solo cuando exista una correspondencia de blancos y negros puros, puesto que todos los componentes de colores corresponden a las condiciones a la vez. De otra forma, los indicadores se activarán cuando uno de los componentes de color se corresponda a la condición.

en: Example:
es: Ejemplo:

en: Tool Options
es: Opciones de herramientas

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
es: &Restaurar las preferencias de las herramientas del editor de imágenes

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
es: Active esta opción para restaurar las preferencias de las herramientas del editor de imágenes de la última sesión. En caso contrario, se usarán las preferencias predeterminadas.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
es: Mostrar el diálogo de preferencias cuando se guardan los archivos de imagen

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
es: <ul><li>Marcado: un diálogo donde las preferencias se pueden cambiar al guardar los archivos de imagen</li><li>Desmarcado: se usan las preferencias predeterminadas al guardar los archivos de imagen</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
es: Un archivo de imagen RAW contiene datos mínimamente procesados del sensor de imagen de la cámara digital.
    Abrir un archivo RAW exige una interpretación intensiva de los datos y bastante procesamiento.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
es: Abrir archivos RAW en el editor de imágenes

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
es: Rápido y sencillo, como imagen 8 bits.

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
es: Usar los valores predeterminados, en 16 bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
es: Siempre usar la herramienta de importación RAW para ajustar las preferencias

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
es:  (por omisión)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
es: Acerca de esta herramienta de importación RAW...

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
es: Comportamiento de RAW

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
es: Preferencias por omisión de RAW

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
es: Activar edición no destructiva y versionamiento

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
es: Activar apoyo para edición no destructiva y versionamiento de imágenes

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
es: <para>La <interface>edición no destructiva y el versionamiento</interface> permiten crear diferentes versiones de una imagen, preservando siempre la imagen original.</para> <para> Todos los pasos del historial de ediciones se registran y se puede acceder a ellos posteriormente.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
es: Obtener información en edición no destructiva y versionamiento

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
es: Formato de archivo de área de trabajo

[ctx: @label]
en: Save files as
es: Guardar archivo como

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versionned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
es: <title>Formato de archivo predeterminado para guardar imágenes con versiones</title><para>Seleccione el formato de archivo en el que se guardan de forma automática las imágenes editadas. Las opciones específicas del formato, como los ajustes de compresión, se pueden configurar en la pestaña <interface>Opciones del formato</interface>.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
es: Obtener información en los formatos de imagen disponibles

[ctx: @label]
en: When closing the editor
es: Al cerrar el editor

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
es: Siempre preguntar para guardar cambios

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
es: Guardar cambios automáticamente

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
es: <para>En primer lugar, lo más importante es que <emphasis>la imagen original no se sobrescribe.</emphasis> En cambio, cuando se edita una imagen, se crea un archivo: la <interface>versión actual</interface>.</para><para>También puede crear múltiples <interface>versiones</interface> derivadas de la misma <interface>imagen original</interface>.</para><para> Además de estos archivos que representan una versión actual, digiKam puede conservar y mantener otras <interface>versiones intermedias</interface> durante el proceso de edición. Esto puede ser útil si desea conservar los pasos intermedios para acceder a ellos posteriormente (por ejemplo, si algunos de los pasos de edición no se pueden reproducir de forma automática.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
es: Mantener una versión de la imagen editada

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
es: Obtener una explicación de estas opciones

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
es: Después de convertir una imagen RAW

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
es: Después de una sesión de edición

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
es: Después de un paso que no sea completamente reproducible

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
es: <para>Si ha editado una imagen, solo las <interface>versiones actuales</interface> se van a mostrar en el área principal de miniaturas. En el <interface>panel lateral derecho</interface> siempre tendrá acceso a todos los archivos ocultos.</para><para>Con estas opciones, puede elegir si desea mostrar ciertos archivos de forma permanente.</para> <para>Si activa la edición no destructiva y las versiones de imágenes por primera vez, solo funcionará con las imágenes que guarde a partir de ahora.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
es: En vista principal

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
es: Siempre mostrar imágenes originales

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
es: Siempre mostrar versiones intermedias

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It's the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
es: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis> es el formato de archivo que se usa más ampliamente, aunque usa compresión con pérdidas, lo que significa que cada vez que se guarde una imagen se perderá algo de información irreversiblemente. JPEG ofrece una buena dosis de compresión, lo que se traduce en archivos más pequeños.</item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: Es un formato ampliamente usado que usa compresión sin pérdidas. Los archivos, no obstante, son más grandes porque PNG no alcanza muy buenas tasas de compresión.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: Un formato muy usado, normalmente sin comprimir o con una mínima compresión sin pérdidas. Los archivos resultantes serán grandes, pero sin pérdida de calidad debida a la compresión.</item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: Este formato de archivo es técnicamente superior y ofrece buenos niveles de compresión con o sin pérdidas. Pero todavía no se usa ampliamente, por lo es posible que sus colegas no puedan abrir estos archivos o que usted no pueda publicarlos directamente en la Web.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It's similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
es: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: Es similar a PGF. Los archivos se cargan y se guardan más lentamente, el nivel de compresión es mejor y el formato se usa más ampliamente, aunque no se puede comparar a los formatos JPEG, PNG o TIFF tradicionales.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
es: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: El formato de archivo de imagen de alta eficiencia es un formato contenedor para guardar imágenes individuales. Una imagen HEIF que use el códec HEVC (H.265) necesita menos espacio de almacenamiento que un JPEG de calidad equivalente.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It's a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
es: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: Es un formato de archivo para gráficos rasterizados libre de tasas de uso que permite compresión con y sin pérdida. Está diseñado para superar a los formatos ráster existentes y convertirse en su reemplazo universal.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It's an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
es: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: Es un formato de archivo de imagen que ha desarrollado Google como reemplazo para los formatos de archivo JPEG, PNG y GIF. Los archivos son de menor tamaño para la misma calidad, o de mayor calidad para el mismo tamaño. Permite compresión con y sin pérdida.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
es: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: El formato de archivo de imagen AV1 es una especificación para guardar imágenes en el contenedor ISOBMFF (como HEIF) comprimido con el códec AOMedia Video 1 (AV1), un formato de codificación abierto y libre de tasas de uso.</item>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
es: Guardar perfil de metadatos avanzado

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
es: Cargar perfil de metadatos avanzado

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
es: Esta operación restaurará la configuración por omisión.
    Se perderán todos los cambios.
    ¿Seguro que desea continuar?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
es: El menú de configuración avanzada le permite gestionar los espacios de nombres de los metadatos que usa digiKam para almacenar y obtener etiquetas, puntuaciones y comentarios.<br/><b>Nota:</b> el orden es importante al leer metadatos.

en: Read Options
es: Opciones de lectura

en: Write Options
es: Opciones de escritura

en: Unify read and write
es: Unificar lectura y escritura

en: Read all metadata for tags
es: Leer todos los metadatos para las etiquetas

en: Add
es: Añadir

en: Move Up
es: Subir

en: Move Down
es: Bajar

en: Revert Changes
es: Revertir cambios

en: Save Profile
es: Guardar perfil

en: Load Profile
es: Cargar perfil

en: Reset to Default
es: Reiniciar a valores predeterminados

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
es: Nuevo espacio de nombres XMP

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
es: Editar espacio de nombres XMP

en: Add metadata namespace
es: Añadir espacio de nombres de metadatos

en: Metadata Subspace
es: Subespacio de metadatos

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
es: Nombre:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br/>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
es: <p>Para crear nuevos espacios de nombres, debe indicar los parámetros:</p><p><ul><li>Nombre del espacio de nombres con puntos.<br/>Por ejemplo, <i>«Xmp.digiKam.TagsList»</i></li><li>Parámetro separador, usado por las rutas de etiquetas<br/>Por ejemplo, «Ciudad/París» o «Ciudad|París»</li><li>Indique si se debe escribir solo una palabra clave o toda la ruta.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br/>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
es: <p>Para crear nuevos espacios de nombres de puntuación, debe indicar los parámetros:</p><p><ul><li>Nombre del espacio de nombres con puntos.<br/>Por ejemplo, <i>«Xmp.xmp.Rating»</i></li><li>Mapeos de puntuación, si el espacio de nombres necesita valores distintos de 0 a 5.<br/>Por ejemplo, Microsoft usa 0 1 25 50 75 99</li><li>Seleccione la opción de espacio de nombres correcta de la lista.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
es: <p>Para crear nuevos espacios de nombres de comentarios, debe indicar los parámetros:</p><p><ul><li>Nombre del espacio de nombres con puntos.<br/>Por ejemplo, <i>«Xmp.xmp.Comment</i></li><li>Seleccione la opción de espacio de nombres correcta de la lista.</li></ul></p>

en: Special Options
es: Opciones especiales

en: Alternative name
es: Nombre alternativo

en: Alternative special options
es: Opciones especiales alternativas

en: Separator:
es: Separador:

en: Set Tags Path:
es: Definir la ruta de las etiquetas:

en: Rating Mapping:
es: Mapa de puntuaciones:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
es: Este es un espacio de nombres por omisión. Los espacios de nombres por omisión solo se pueden desactivar.

en: The namespace name is required
es: Se necesita el espacio de nombres

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
es: El espacio de nombres EXIF debe empezar por «Exif».

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
es: El espacio de nombres alternativo EXIF debe empezar por «Exif».

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
es: El espacio de nombres IPTC debe empezar por «Iptc».

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
es: El espacio de nombres alternativo IPTC debe empezar por «Iptc».

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
es: El espacio de nombres XMP debe empezar por «Xmp».

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
es: El espacio de nombres alternativo XMP debe empezar por «Xmp».

en: Tag Path separator is required
es: Se necesita el separador de la ruta de etiquetas

en: Only one character is now supported as tag path separator
es: Ahora solo se permite un carácter como separador de ruta de etiquetas

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
es: Avanzado

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
es: Solo debería activar esta opción si está intercambiando metadatos de imágenes con programas que usan el formato de archivo anexo NOMBREBASE.xmp. Si tiene imágenes con el mismo nombre base (por ejemplo, imagen.CR2 e imagen.JPG), el archivo anexo no se puede asignar de forma única y se usará para ambas imágenes, lo que puede generar problemas con los metadatos.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
es: Si desactiva la rotación automática de EXIF, es probable que las imágenes se muestren con una orientación errónea, por lo que solo debería modificar esta opción si lo necesita de forma explícita.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
es: ¿Realmente desea activar la escritura de metadatos en archivos RAW? digiKam delega esta tarea en el motor ExifTool.
    Con distintos formatos RAW se conocen problemas que pueden ocasionar daños en los archivos RAW.
    Si decide seguir adelante, haga una copia de respaldo de sus archivos RAW. Le recomendamos encarecidamente que no active esta opción.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
es: Sí, lo entiendo

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
es: ¿Preferiría desactivar la escritura de metadatos en archivos RAW?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
es: Búsqueda de escritorio Baloo

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
es: Guardar metadatos de digiKam en Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
es: Active esta opción para guardar las puntuaciones, los comentarios y las etiquetas de digiKam en el almacenamiento de Baloo

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
es: Leer metadatos de Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
es: Active esta opción si desea aplicar los cambios de puntuación, comentarios y etiquetas realizados en Baloo a la base de datos de digiKam. Tenga en cuenta que los metadatos de las imágenes no se editarán automáticamente.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
es: ofrece la base para manejar de forma genérica todos los tipos de metadatos del escritorio KDE. Le permite etiquetar, puntuar y comentar archivos en las aplicaciones de KDE, como Dolphin. Configure aquí si desea sincronizar los metadatos guardados por digiKam a nivel de todo el escritorio con la búsqueda de escritorio Baloo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
es: <para>Junto al contenido de los píxeles, los archivos de imágenes contienen normalmente algunos metadatos. Algunos de los parámetros que podrá usar en Digikam para gestionar los archivos, como la puntuación o sus comentarios, podrán escribirse en los metadatos de los archivos.</para> <para>El almacenamiento de los metadatos permite preservar esta información al mover o enviar los archivos a diferentes sistemas.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
es: Escribir esta información en los metadatos

[ctx: @option:check]
en: Image tags
es: Etiquetas de la imagen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
es: Active esta opción para guardar las etiquetas del elemento en las etiquetas XMP e IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
es: Pies de foto y título

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
es: Active esta opción para guardar el pie de foto y el título del elemento en la sección JFIF, en la etiqueta Exif, la etiqueta XMP y en la etiqueta IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
es: Active esta opción para guardar la puntuación del elemento en las etiquetas Exif y XMP.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
es: Emblema de elección

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
es: Active esta opción para guardar el emblema de elección del elemento en las etiquetas XMP.

[ctx: @option:check]
en: Color label
es: Emblema de color

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
es: Active esta opción para guardar el emblema de color del elemento en las etiquetas XMP.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
es: Marcas de tiempo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
es: Active esta opción para guardar la fecha y hora del elemento en las etiquetas EXIF, XMP e IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
es: Plantillas de metadatos (Copyright etc.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
es: Active esta opción para guardar la plantilla de metadatos en etiquetas IPTC y XMP. Puede definir estos valores en la página de configuración de las plantillas.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
es: Etiquetas de caras (incluidas áreas de caras)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
es: Active esta opción para guardar las etiquetas de caras con rectángulos de caras en las etiquetas XMP.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
es: Información de geolocalización (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
es: Active esta opción para guardar la información de geolocalización en las etiquetas Exif y XMP.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
es: Leyendo y escribiendo metadatos

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
es: Delegar en el motor ExifTool todas las operaciones de escritura de metadatos en los archivos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
es: Active esta opción para escribir metadatos en los archivos con el motor ExifTool en lugar de usar Exiv2. Esto ralentizará un poco la sincronización de los metadatos de los archivos con la base de datos.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
es: Escribir metadatos archivos DNG

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
es: Active esta opción para escribir los metadatos en los archivos DNG.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
es: Escribir metadatos en los archivos RAW si fuese posible

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
es: Active esta opción para escribir los metadatos en los archivos RAW. Esta opción delega en el motor ExifTool y está desactivada de forma predeterminada.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
es: Usar sincronización relajada

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
es: En lugar de sincronizar los metadatos, programarlos para su sincronización. La sincronización se puede llevar a cabo más tarde iniciando un proceso para aplicar los que queden pendientes o durante la salida de digiKam.

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
es: Act&ualizar fecha de modificación del archivo cuando se modifiquen los archivos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
es: Desactive esta opción para no actualizar las marcas de tiempo de los archivos cuando se modifiquen (por ejemplo, cuando actualice los metadatos o los datos de las imágenes). Nota: si desactiva esta opción puede provocar algún comportamiento anómalo en las aplicaciones que usan las propiedades de las marcas de tiempo de los archivos para detectar automáticamente modificaciones en ellos.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
es: Volve&r a escanear los archivos cuando se modifiquen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
es: Si activa esta opción, forzará a digiKam a volver a escanear los archivos que se han modificado desde fuera de digiKam. Si se ha cambiado el tamaño de un archivo o su marca de tiempo de última modificación, se realizará un nuevo escaneo de dicho archivo cuando inicie digiKam.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
es: Nota: Consulte %1 del motor ExifTool.

[ctx: @label]
en: write limitations
es: limitaciones de escritura

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
es: Nota: Estas opciones dependen de la disponibilidad de %1. Consulte la pestaña de ExifTool para más detalles.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
es: Motor de ExifTool

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
es: Seleccione los campos de metadatos a mostrar al usar filtros personalizados

[ctx: @title:tab]
en: Views
es: Vistas

[ctx: @label]
en: When rotating a file
es: Al rotar un archivo

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
es: Rotar estableciendo solo un indicador

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
es: Rotar por medio del cambio del contenido si es posible

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
es: Permitir incluso rotación con pérdidas si es necesario

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
es: Escribir indicador en los metadatos si es posible

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
es: Rotar archivos solo mediante el cambio de un indicador, sin tocar los datos de píxeles

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
es: <para>Un archivo se puede rotar de dos formas:<nl/>Puede alterar el contenido reorganizando los píxeles de los datos de la imagen.<nl/>También puede fijar un indicador para rotar el archivo antes de mostrarlo.</para> <para>Seleccione esta opción siempre que quiera fijar un único indicador. Esto es menos intrusivo, pero necesita una implementación específica si va a acceder al archivo con otra aplicación. Asegúrese de que permite el ajuste de este indicador en los metadatos si desea compartir los archivos fuera de digiKam.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
es: Si es posible, rotar los archivos cambiando los datos de los píxeles

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
es: <para>Un archivo se puede rotar de dos formas:<nl/>Puede alterar el contenido reorganizando los píxeles de los datos de la imagen.<nl/>También puede fijar un indicador para rotar el archivo antes de mostrarlo.</para> <para>Seleccione esta opción si desea que el archivo se rote cambiando su contenido. Esta es una operación sin pérdida de calidad para los archivos JPEG. Para otros formatos, es una operación con pérdida de calidad que se debe activar explícitamente. No esta permitida para los archivos RAW ni para otros archivos de solo lectura, que solo se podrán rotar mediante un indicador.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
es: Rotar los archivos cambiando los datos de píxeles incluso si la operación incurre en pérdidas de calidad

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
es: Para algunos formatos de archivos que aplican a compresión con pérdidas, se perderán datos cada vez que se rote el contenido. Marque esta opción para permitir rotaciones con pérdidas. Si no está activada, estos archivos se rotarán según su indicador.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
es: Al rotar un archivo modificando un indicador, cambiar también este indicador en los metadatos del archivo

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
es: Los metadatos del archivo contienen normalmente un indicador para mostrar el archivo rotado. Active esta opción para permitir la edición de este campo.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
es: Mostrar las imágenes/miniaturas &rotadas según la etiqueta de orientación.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
es: Ajustar la etiqueta de orientación como normal después de rotar/voltear.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
es: Nota: Estas preferencias afectan a la vista de álbumes y no al editor de imágenes. El editor de imágenes siempre modifica los datos de las imágenes al rotarlas.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
es: Rotación

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
es: Lectura y escritura de archivos anexos

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
es: Leer de archivos anexos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
es: Active esta opción para leer metadatos desde los archivos anexos XMP cuando se lean metadatos.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
es: Escribir en archivos anexos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
es: Active esta opción para guardar, cuando se indique, los metadatos en archivos anexos XMP.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
es: Escribir en anexo XMP solo para elemento de solo lectura

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
es: Escribir solo en anexo XMP

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
es: Escribir en elemento y en anexo XMP

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
es: Especificar el modo exacto de escritura en anexo XMP

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
es: Los nombres de los archivos anexos son compatibles con los programas comerciales

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
es: Active esta opción para crear archivos anexos XMP con nombres compatibles (NOMBREBASE.xmp) con los que usan muchos programas comerciales. No active esta opción para Darktable.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
es: Añadir los tipos de archivos a reconocer como archivos anexos.
    De forma opcional, digiKam escribe metadatos en archivos *.xmp anexos. Otros programas pueden usar tipos diferentes, que se pueden indicar a continuación. digiKam no los mostrará nunca, no escribirá en ellos ni los leerá. Pero cada vez que cambie el nombre, mueva, copie o borre un álbum coincidente (por ejemplo, «imagen.dng» para «imagen.dng.pp3»), se realizará la misma operación en estos archivos anexos.
    Puede indicar varias extensiones separadas por un punto y coma o por un espacio.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
es: Aquí puede añadir extensiones adicionales de los
    archivos anexos que se deben procesar junto a elementos
    normales. Estos archivos no serán visibles, aunque se
    considerarán como una extensión del archivo principal.
    Solo tiene que escribir «xyz abc» para que se usen los
    archivos con las extensiones «*.xyz» y «*.abc». Los archivos
    anexos de uso interno (de tipo «*.xmp») se incluyen siempre.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
es: Introduzca extensiones de archivos anexos adicionales.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
es: Exten&siones de archivos anexos adicionales

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
es: Archivos anexos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Preferencias del proxy de su intranet local. Déjelas en blanco si no hay proxy.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
es: Pre&ferencias del servidor proxy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
es: P&uerto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
es: Tipo de proxy:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_proxyType)
en: Http
es: HTTP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
es: Necesita autenticación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
es: Nombre de u&suario:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
es: Con&traseña:

en: Get album date source:
es: Obtener la fuente de la fecha del álbum:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
es: De la fecha del elemento más reciente

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
es: De la fecha del elemento más antiguo

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
es: De la fecha media

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
es: De la fecha de la carpeta

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
es: Sin cambio de fecha

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
es: La fecha del álbum se ajusta dependiendo de la opción definida cuando se encuentran nuevos elementos durante la exploración.

en: String comparison type:
es: Tipo de comparación de cadenas:

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
es: <qt>Define la forma de comparar cadenas de texto dentro de digiKam. Esto influencia por ejemplo la ordenación de las árboles.<br/><b>Natural</b> compara los textos siguiendo algunas convenciones normales y p. ej. resultará en que los números sean ordenados naturalmente, incluso cuando tengan un número de dígitos diferentes.<br/><b>Normal</b> usa una convención mas técnica. Use este estilo si p. ej. quisiera titular los álbumes con fechas ISO (201006 o 20090523) y si los álbumes debieran ordenarse de acuerdo con estas fechas.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
es: Confirmar cuando se muevan elementos a la &papelera

en: Confirm when permanently deleting items
es: Confirmar cuando se eliminen elementos permanentemente

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
es: No confirmar al aplicar cambios en la barra de la &derecha

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
es: &Buscar nuevos elementos durante el inicio (ralentiza el inicio)

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
es: Use esta opción para forzar a digiKam a explorar todas las colecciones para buscar
    nuevos elementos y registrarlos en la base de datos. La exploración se realiza en segundo
    plano tras iniciar digiKam, aunque dispone de un gestor del proceso en la barra de estado.
    Si su equipo es lo suficientemente rápido, esto no tendrá impacto en la usabilidad de
    digiKam. Si sus colecciones son demasiado grandes o si está usando una base de datos
    remota, es posible que su equipo se ralentice. En estos casos, se le recomienda que
    desactive esta opción y planifique una exploración manual con la herramienta de mantenimiento
    en el momento adecuado.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
es: Exploración rápida (detecta elementos nuevos borrados y con nombre cambiado)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
es: Active esta opción para que la exploración sea significativamente más rápida.
    Se buscan elementos nuevos, borrados y con nombre modificado. Para poder
    encontrar elementos que han cambiado, desactive esta opción.

en: Detect faces in newly added images
es: Detectar caras en la imágenes recién añadidas

en: Remove obsolete core database objects (makes startup slower)
es: Eliminar objetos de bases de datos principales obsoletos (hace que el inicio sea lento)

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
es: Active esta opción para forzar que digiKam borre las entradas obsoletas de las bases de datos principales.
    Las entradas solo se borran si el archivo de imagen o vídeo conectado también se ha eliminado; es decir,
    si el objeto de la base de datos desperdicia espacio.
    Esta opción no limpia otras bases de datos, como la de miniaturas o la de reconocimiento.
    Para las rutinas de limpieza de otras bases de datos, use el mantenimiento.

en: Expand current tree item with a single mouse click
es: Expandir el elemento actual del árbol con un único clic el ratón

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
es: Mostrar solo etiquetas de caras para asignar nombres en la barra lateral de personas

en: Lower bound for minimum similarity:
es: Límite inferior para similitud mínima:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
es: Seleccione aquí el límite inferior del umbral de similitud mínima para las búsquedas difusas y de duplicados. El valor predeterminado es 40. La selección de un valor inferior a 40 puede hacer que la búsqueda sea <b>realmente</b> lenta.

en: Use native file dialogs from system
es: Usar los diálogos de archivos nativos del sistema

en: Draw frames around grouped items
es: Dibujar cuadros alrededor de elementos agrupados

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
es: Use esta opción para configurar cómo se muestran los títulos de las pestañas de la barra lateral. Use la opción «Solo para la pestaña activa» si la resolución de su pantalla es pequeña, como la de un portátil.

en: Perform the following operations on all group members:
es: Realizar las siguientes operaciones en todos los miembros del grupo:

en: When images are grouped the following operations<br/>are performed only on the displayed item (No)<br/>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br/>If Ask is selected, there will be a prompt every<br/>time this operation is executed.
es: Cuando las imágenes están agrupadas, se realizan las<br/>siguientes operaciones solo en los elementos mostrados (No)<br/>o también en todos los elementos ocultos del grupo (Sí).<br/>Si selecciona «Preguntar», se le solicitará una acción<br/>cada vez que se ejecute esta operación.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
es: Sí

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
es: Preguntar

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
es: Agrupación

en: Use high DPI scaling from the screen factor
es: Usar el escalado de alta densidad de PPP del factor de pantalla

en: Use pixmaps with high DPI resolution
es: Usar mapas de bits con alta resolución de PPP

en: Force use of software OpenGL rendering
es: Forzar el renderizado OpenGL por software

en: Disable hardware acceleration OpenCL
es: Desactivar la aceleración OpenCL por hardware

en: Enable internal debug logging
es: Activar el registro de depuración interno

en: Download required binary data...
es: Descargar los datos binarios requeridos...

en: <b>Note: All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have no effect.</b>
es: <b>Nota: todos los cambios de estas preferencias solo tendrán efecto tras reiniciar. Algunas preferencias dependen del hardware y es posible que no tengan efecto.</b>

[ctx: @title: settings section]
en: Database
es: Base de datos

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
es: Preferencias de la base de datos
    Personalizar las preferencias de la base de datos

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
es: Colecciones

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
es: Preferencias de colecciones
    Definir las ubicaciones de los álbumes de nivel superior

[ctx: @title: settings section]
en: Views
es: Vistas

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
es: Preferencias de las vistas de la aplicación
    Personalizar el aspecto de las vistas

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
es: Descripciones emergentes

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
es: Preferencias de las descripciones emergentes de elementos
    Personalizar la información de las descripciones emergentes

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
es: Gestión de la información incorporada en la imagen
    Configurar las relaciones entre las imágenes y los metadatos

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
es: Plantillas

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
es: Plantillas de metadatos
    Gestionar la colección de plantillas de metadatos

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
es: Editor de imágenes

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
es: Preferencias del editor de imágenes
    Personalizar las preferencias del editor de imágenes

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
es: Gestión de color

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
es: Preferencias de la gestión de color
    Personalizar las preferencias de la gestión de color

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
es: Mesa de Luz

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
es: Preferencias de la mesa de luz
    Personalizar la herramienta de comparación de elementos

[ctx: @title: settings section]
en: Image Quality Sorter
es: Ordenar por calidad de imagen

[ctx: @title]
en: Image Quality Sorter Settings
    Customize default settings to perform image triaging by quality
es: Preferencias para ordenar por calidad de imagen
    Personalizar las preferencias predeterminadas para realizar la elección de imágenes por calidad

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
es: Cámaras

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
es: Preferencias de la cámara
    Gestión de cámaras

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
es: Complementos

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
es: Preferencias de los complementos
    Indicar los complementos a los que podrá acceder la aplicación

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
es: Otros

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
es: Otras preferencias
    Personalizar el comportamiento de otras partes de digiKam

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
    Do you want to begin the update?
es: El proceso de actualización de los códigos de los archivos tarda algunos minutos.
    Asegúrese de que todas las colecciones importantes existentes en medios extraíbles están conectadas.
    Después de la actualización no podrá volver a usar su base de datos con una versión de digiKam anterior a la 2.0.
    ¿Desea iniciar la actualización?

[ctx: @title:group]
en: Updates
es: Actualizaciones

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
es: Actualizar códigos de archivos

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
es: Los códigos de los archivos se usan para identificar archivos idénticos y para mostrar miniaturas. Ahora se usa un nuevo y mejorado algoritmo para crear estos códigos. El algoritmo antiguo, no obstante, sigue funcionando bastante bien, por lo que se le recomienda llevar a cabo esta actualización, aunque no es necesaria.
    Tras la actualización no podrá usar la base de datos con una versión de digiKam anterior a la 2.0.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
es: Obtener informaciones sobre la <interface>Actualización de los códigos de los archivos</interface>

en: API Key:
es: Clave de la API:

[ctx: @info]
en: To work friendly, Google Maps requires an API key that end users must buy online to gain credentials. Without this key, Google Maps is still usable but with an overlay frame annotated "For Development Only". For more information, see this <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google page</a> about usages, practices, and prices.
es: Para trabajar amigablemente, Google Maps necesita una clave de API que el usuario final debe comprar en línea para obtener credenciales. Se puede usar Google Maps sin esta clave, aunque con una capa superpuesta que contiene la leyenda «Solo para desarrollo». Para más información, consulte esta <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>página de Google</a> sobre usos, prácticas y precios.

en: Enable Color Management
es: Activar gestión de colores

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
es: <ul><li>Marcado: la gestión de colores está activada</li><li>Desmarcado: la gestión de colores está desactivada</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
es: Visitar la página Web del proyecto Little CMS

en: Working Color Space
es: Espacio de color de trabajo

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
es: <p>Este es el espacio de colores al que se convertirán todas las imágenes tras abrirlas (si opta por convertirlas) y el perfil que se insertará cuando las guarde. Las opciones buenas y seguras son <b>Adobe RGB (1998)</b> y <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
es: <p>Puede usar este botón para obtener informaciones más detalladas sobre el perfil seleccionado del espacio de trabajo.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
es: Cuando el perfil de una imagen no coincide con el espacio de color de trabajo

en: Ask when opening the image
es: Preguntar al abrir la imagen

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
es: <p>Si una imagen tiene un perfil de colores incorporado que no se corresponda con el del espacio de trabajo, digiKam preguntará si desea convertirlo al espacio de trabajo, mantener el perfil incorporado o descartar el perfil incorporado y usar uno diferente.</p>

en: Convert the image to the working color space
es: Convertir la imagen al espacio de color de trabajo

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
es: <p>Si una imagen tiene un perfil de colores incorporado que no se corresponda con el del espacio de trabajo, digiKam convertirá la información de colores de la imagen al espacio de trabajo. Esto altera los datos de los píxeles, pero no la apariencia de la imagen.</p>

en: When an image has no color profile information
es: Cuando una imagen no tiene información del perfil de color

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
es: <p>Si una imagen no tuviese un perfil de colores incorporado, digiKam preguntará que espacio de colores usar para interpretar la imagen, así como el espacio de colores al cual se deberá transformar en la edición.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
es: Asumir que se está usando el espacio de color sRGB (estándar de Internet)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
es: y convertirlo al espacio de color de trabajo

en: Assume it is using the working color space
es: Asumir que se está usando el espacio de color de trabajo

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
es: Convertirlo del espacio de color de entrada por defecto al espacio de trabajo

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
es: Al cargar un archivo RAW con los colores sin calibrar

en: Ask for the input profile
es: Pedir el perfil de entrada

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
es: Corrección de color automática

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
es: Convertirlo del perfil de entrada por defecto

en: Color Managed View
es: Vista de gestión de color

en: Monitor profile:
es: Perfil del monitor:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
es: <p>Seleccione el perfil de color de su monitor.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
es: <p>Puede usar este botón para obtener informaciones más detalladas sobre el perfil del monitor seleccionado.</p>

en: Use color managed view in editor
es: Usar la vista de gestión de color en el editor

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
es: <p>Podrá usar esta opción si quisiera usar su <b>Perfil de colores del monitor</b> para mostrar sus imágenes en la ventana del editor de imágenes. <i>Atención</i>: esta opción puede necesitar algún tiempo para representar las imágenes en la pantalla, especialmente en equipos lentos.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
es: Usar la vista de gestión de color en la vista previa y miniaturas

en: Camera and Scanner
es: Cámara y escáner

en: Default input color profile:
es: Perfil de color de entrada por defecto:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
es: <p>Este es el perfil de color por defecto de su dispositivo de entrada (cámara o escáner). Se recomienda un perfil de cámara de entrada para convertir correctamente las imágenes RAW a 16 bits. Algunas de las preferencias sobre el comportamiento de la carga, arriba ubicadas, están relacionadas con este perfil.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
es: <p>Puede usar este botón para obtener informaciones más detalladas sobre el perfil de entrada seleccionado.</p>

en: Printing and Proofing
es: Impresión y prueba

en: Output device profile:
es: Perfil del dispositivo de salida:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
es: <p>Puede usar este botón para obtener informaciones más detalladas sobre el perfil de prueba seleccionado.</p>

en: Color Profiles Repository
es: Repositorio de perfiles de colores

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
es: digiKam busca los perfiles ICC en varias <a href='default'>ubicaciones predefinidas</a>. Puede añadir una carpeta adicional:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
es: <p>digiKam busca perfiles ICC en las carpetas predeterminadas del sistema y se distribuye con algunos perfiles. Los perfiles de color adicionales se almacenan en la carpeta aquí indicada.</p>

en: Use black point compensation
es: Usar la compensación del punto negro

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
es: <p>La <b>compensación del punto negro</b> es una forma de hacer ajustes entre los niveles máximos de negro en los archivos digitales y las capacidades de negro de varios dispositivos digitales.</p>

en: Rendering Intents:
es: Tentativas de representación:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
es: Comportamiento

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
es: Perfiles

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
es: Avanzado

en: Monitor Profile From System Settings
es: Perfil del monitor en la configuración del sistema

en: No ICC profiles files found.
es: No se ha encontrado ningún archivo de perfiles ICC.

en: No Display Profile Available
es: Ningún perfil de visualización disponible

en: No Output Profile Available
es: Ningún perfil de salida disponible

[ctx: none of the paths]
en: none
es: ninguna

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
es: En Windows, las rutas de búsqueda por omisión incluyen <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>Las siguientes rutas existen en su equipo en la actualidad y serán exploradas:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
es: En macOS, las rutas de búsqueda por omisión incluyen <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Las siguientes rutas existen en su equipo en la actualidad y serán exploradas:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
es: En Linux, las rutas de búsqueda por omisión incluyen <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Las siguientes rutas existen en su equipo en la actualidad y serán exploradas:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @label]
en: These settings determines the quality of an image and convert it into a score, stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated by two ways: using four basic factors sabotaging the images (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it demands some drawbacks as fine-tuning from the user’s side and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an IA approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require hyper-parameter settings, and make this feature easier to use.
es: Estas preferencias determinan la calidad de una imagen y la convierten en una puntuación, que se almacena en una base de datos como una propiedad de emblema de elección. Esta información se puede evaluar de dos modos: usando cuatro factores básicos que sabotean las imágenes (borrosidad, ruido, exposición y compresión), o usando un motor de red neuronal de aprendizaje profundo. El primero ayuda a determinar si las imágenes están distorsionadas por los factores básicos, aunque exige ciertos inconvenientes, como el ajuste fino por parte del usuario, además de no funcionar junto al procesamiento estético de las imágenes. El segundo usa una aproximación de IA basada en el modelo %1 para predecir la puntuación. Como el aprendizaje profundo es una solución constante, no necesita del ajuste de hiperparámetros, lo que facilita el uso de esta funcionalidad.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
es: calidad estética de la imagen

en: Synchronize panels automatically
es: Sincronizar paneles automáticamente

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
es: Marque esta opción para sincronizar automáticamente la ampliación y el desplazamiento entre los paneles izquierdo y derecho si las imágenes tienen el mismo tamaño.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
es: Al seleccionar un elemento de la barra de miniaturas se carga la imagen en el panel derecho

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
es: Configure esta opción para que se cargue automáticamente una imagen en el panel derecho cuando el elemento correspondiente esté seleccionado en la barra de miniaturas.

en: Clear the light table on close
es: Limpiar la mesa de luz al cerrar

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
es: Use esta opción para quitar todas las imágenes de la mesa de luz cuando la cierre, o si no la usa, preservará las imágenes en la mesa de luz.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
es: Genéricos

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
es: Editor de imágenes

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
es: Gestor de la cola de procesos por lotes

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
es: Cargadores de imágenes

en: Template Title:
es: Título de la plantilla:

en: Enter the metadata template title here.
es: Introduzca el título de la plantilla de metadatos.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
es: <p>Introduzca aquí el título de la plantilla de metadatos. Dicho título se usará para identificarla en su colección.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
es: <b>Nota: Estas informaciones se usan para definir el contenido de las etiquetas <b><a href='https://es.wikipedia.org/wiki/XMP'>XMP</a></b> e <b><a href='https://es.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b>. No existen limites con XMP, pero recuerde que el tamaño de las etiquetas de texto de IPTC es limitado. Use la ayuda de contexto para mas detalles.</b>

en: &Replace...
es: &Sustituir...

en: Cannot register new metadata template without title.
es: No se puede registrar una nueva plantilla de metadatos sin título.

en: A metadata template named '%1' already exists.
es: Ya existe una plantilla de metadatos llamada «%1».

en: Tool-Tips Font:
es: Letra de las descripciones emergentes:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
es: Seleccione la letra con la que mostrar el texto de las descripciones emergentes.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
es: Mostrar descripciones emergentes en la vista de iconos y en los elementos de la barra de miniaturas

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
es: Configure esta opción para mostrar la información de la imagen al pasar el ratón sobre los elementos de la barra de miniaturas o de iconos.

en: File/Item Information
es: Información del elemento/archivo

en: File name
es: Nombre del archivo

en: File date
es: Fecha del archivo

en: File size
es: Tamaño del archivo

en: Image type
es: Tipo de imagen

en: Image dimensions
es: Dimensiones de la imagen

en: Image aspect ratio
es: Proporciones de la imagen

en: Set this option to display the image aspect ratio.
es: Active esta opción para mostrar la proporción de la imagen.

en: Camera make and model
es: Fabricante y modelo de la cámara

en: Camera date
es: Fecha de la cámara

en: Camera aperture and focal length
es: Apertura y distancia focal de la cámara

en: Camera exposure and sensitivity
es: Exposición y sensibilidad de la cámara

en: Camera mode and program
es: Modo y programa de la cámara

en: Camera flash settings
es: Configuración del flash de la cámara

en: Camera white balance settings
es: Configuración del balance de blancos de la cámara

en: digiKam Information
es: Información de digiKam

en: Album name
es: Nombre del álbum

en: Set this option to display the album name.
es: Marque esta opción para mostrar el nombre del álbum.

en: Image title
es: Título de la imagen

en: Set this option to display the image title.
es: Marque esta opción para mostrar el título de la imagen.

en: Image caption
es: Pie de foto de la imagen

en: Set this option to display the image captions.
es: Marque esta opción para mostrar los pies de foto de las imágenes.

en: Image tags
es: Etiquetas de la imagen

en: Set this option to display the image tags.
es: Marque esta opción para mostrar las etiquetas de la imagen.

en: Image labels
es: Emblemas de las imágenes

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
es: Marque esta opción para mostrar los emblemas de elección, de color y de puntuación de la imagen.

en: Audio/Video Information
es: Información de audio/vídeo

en: Video Aspect Ratio
es: Proporciones del vídeo

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
es: Marque esta opción para mostrar la proporción del vídeo.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
es: Marque esta opción para mostrar la tasa de bits de audio del vídeo.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
es: Marque esta opción para mostrar el tipo de canal de audio del vídeo.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
es: Marque esta opción para mostrar el códec de sonido del vídeo.

en: Video Duration
es: Duración del vídeo

en: Set this option to display the Duration of the Video.
es: Marque esta opción para mostrar la duración del vídeo.

en: Video Frame Rate
es: Imágenes por segundo del vídeo

en: Set this option to display the Codec of the Video.
es: Marque esta opción para mostrar el códec del vídeo.

en: Show album items' tool-tips
es: Mostrar descripciones emergentes en los elementos del álbum

en: Album Information
es: Información del álbum

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
es: Configure esta opción para mostrar las informaciones de la imagen cuando el ratón pase sobre los elementos del álbum.

en: Album date
es: Fecha del álbum

en: Set this option to display the album date.
es: Marque esta opción para mostrar la fecha del álbum.

en: Album collection
es: Colección del álbum

en: Set this option to display the album collection.
es: Marque esta opción para mostrar la colección del álbum.

en: Album category
es: Categoría del álbum

en: Set this option to display the album category.
es: Marque esta opción para mostrar la categoría del álbum.

en: Album caption
es: Pie de foto del álbum

en: Set this option to display the album caption.
es: Marque esta opción para mostrar el pie de foto del álbum.

en: Album preview
es: Vista previa del álbum

en: Set this option to display the album preview.
es: Marque esta opción para mostrar la vista previa del álbum.

en: Show import items' tool-tips
es: Mostrar descripciones emergentes en los elementos importados

en: Import Information
es: Importar información

en: Item name
es: Nombre del elemento

en: Set this option to display the item name.
es: Marque esta opción para mostrar el nombre del elemento.

en: Item date
es: Fecha del elemento

en: Set this option to display the item date.
es: Marque esta opción para mostrar la fecha del elemento.

en: Item size
es: Tamaño del elemento

en: Set this option to display the item size.
es: Marque esta opción para mostrar el tamaño del elemento.

en: Item type
es: Tipo del elemento

en: Set this option to display the item type.
es: Marque esta opción para mostrar el tipo del elemento.

en: Item dimensions
es: Dimensiones del elemento

en: Set this option to display the item dimensions.
es: Marque esta opción para mostrar el tamaño del elemento.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
es: Nota: estos ajustes requieren la opción «Usar los metadatos del archivo» de la página de la configuración del comportamiento de la cámara.

en: Icon Items
es: Elementos de iconos

en: Album Items
es: Elementos del álbum

en: Import Items
es: Elementos importados
