digikam - en to fi translation catalogue (8278 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
fi: huomenna

[ctx: @item: date keyword]
en: today
fi: tänään

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
fi: eilen

en: Next year
fi: Seuraava vuosi

en: Previous year
fi: Edellinen vuosi

en: Next month
fi: Seuraava kuu

en: Previous month
fi: Edellinen kuu

en: Select a week
fi: Valitse viikko

en: Select a month
fi: Valitse kuukausi

en: Select a year
fi: Valitse vuosi

en: Select the current day
fi: Valitse nykyinen päivämäärä

[ctx: @action:button]
en: Close
fi: Sulje

en: Week %1
fi: Viikko %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
fi: &Tänään

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
fi: &Huomenna

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
fi: Ensi &viikolla

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
fi: Ensi k&uussa

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
fi: &Eilen

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
fi: Viime &maanantaina

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
fi: Viime &perjantaina

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
fi: &Viime viikolla

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
fi: Viime &kuussa

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
fi: Ei päiväystä

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
fi: Viikko %1 – %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
fi: Alku:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
fi: Loppu:

en: &Move Here
fi: &Siirrä tänne

en: &Copy Here
fi: &Kopioi tänne

en: C&ancel
fi: &Peru

en: Set as Album Thumbnail
fi: Määritä albumin pienoiskuvaksi

en: Download From Camera
fi: Siirrä kuvat kamerasta

en: Download && Delete From Camera
fi: Siirrä ja poista kuvat kamerasta

en: Exporting
fi: Vienti

en: Upload to Camera
fi: Siirrä kuva kameraan

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
fi: Ryhmitä tähän

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
fi: Ryhmittele tähän ja siirrä albumiin

en: Assign Tag to Dropped Items
fi: Lisää tunniste pudotettuihin kuviin

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Assign Tags to &Selected Items
fi: Lisää tunnisteet &valittuihin kuviin

en: Assign Tags to &This Item
fi: Lisää tunnisteet &tähän kuvaan

en: Assign Tags to &All Items
fi: Lisää tunnisteet &kaikkiin kuviin

en: Importing
fi: Tuonti

en: Set as Tag Thumbnail
fi: Määritä tunnisteen pienoiskuvaksi

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
fi[0]: Muuta kasvojen nimi: ”%2” → ”%3”
fi[1]: Muuta kasvojen nimet: ”%2” → ”%3”

en: Images Without Face tags
fi: Kasvoluokittamattomat kuvat

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
fi: Määrittää, millä tavoin valitut luokitukset yhdistetään kuvien suodattamiseksi. Tämä sisältää myös valintaruudun ”%1”.Määrittää, millä tavoin valitut luokitukset yhdistetään kuvien suodattamiseksi. Tämä sisältää myös valintaruudun ”%1”.

[ctx: @title]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Images Without Tags
fi: Tunnisteettomat kuvat

en: Show images without a tag.
fi: Näytä kuvat, joilla ei ole tunnistetta.

en: OR
fi: TAI

en: AND
fi: JA

[ctx: @title]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @action: tag filter]
en: On
fi: Käytössä

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
fi: Luokitussuodatustila

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
fi: Sivuuta tämä luokitus

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
fi: Tämä luokitus on oltava

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
fi: Tätä luokitusta ei saa olla

en: Reference Image
fi: Viitekuva

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
fi: Ellei tässä ole kasvoja, poista napsauttamalla.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
fi[0]: 1 ryhmitetty kohde.
fi[1]: %1 ryhmitettyä kohdetta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
fi: Ryhmä on avoin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
fi: Ryhmä on suljettu.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
fi: Kohteella on maantieteellinen sijaintitieto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
fi: Näytä koko näytöllä

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
fi: Käännä vasemmalle

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
fi: Käännä oikealle

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
fi: Poista kohteen valinta

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
fi: Valitse kohde

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
fi: Aseta albumin pienoiskuvaksi

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
fi: Aseta luokituksen pienoiskuvaksi

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
fi[0]: Siirrä roskakoriin
fi[1]: Siirrä %1 tiedostoa roskakoriin

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
fi: Kaikki albumit

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
fi: Kaikki luokitukset

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
fi: Poista valinta

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
fi: Käännä valinta

[ctx: @action: group items]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
fi: Avaa kaikki ryhmät

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
fi: Sulje kaikki ryhmät

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
fi: Näytä ryhmitetyt kuvat

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
fi: Piilota ryhmitetyt kuvat

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
fi: Poista ryhmitys

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
fi: Poista ryhmästä

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
fi: Ryhmitä valitut tähän

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
fi: Ryhmitä valitut ajan perusteella

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
fi: Poista valitut ryhmästä

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
fi: Poista valittu ryhmitys

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
fi: Muu…

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
fi: Avaa ohjelmalla…

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
fi: Uusi luokitus…

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
fi: Poista luokitus

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
fi: Poista luokitukset

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
fi: Aseta kasvoluokitukseksi

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
fi: Aseta kasvoluokituksiksi

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
fi: Ominaisuudet…

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
fi: &Yhdistä luokitukseen

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
fi: P&oista luokitus

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
fi: Poista kaikki luokitukset

[ctx: @action: context menu]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: @action: context menu]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
fi: Luokitus

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
fi: Siirry

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
fi: Avaa…

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
fi: Avaa tiedostonhallintaan

[ctx: @action: context menu]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
fi: Tuontityökaluja ei saatavilla

[ctx: @action: context menu]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
fi: Vientityökaluja ei saatavilla

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
fi: Eräajohallinta

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
fi: Lisää olemassa olevaan jonoon

en: 1 Item | %1 Items
fi[0]: Yksi kohde
fi[1]: %1 kohdetta

en: Invalid date
fi: Virheellinen päiväys

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
fi[0]: Albumin päiväys: %2 %3 %4 – yksi kuva
fi[1]: Albumin päiväys: %2 %3 %4 – %1 kuvaa

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
fi[0]: %2, sisältää %1 aliluokituksen
fi[1]: %2, sisältää %1 aliluokitusta

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
fi[0]: %2 – yksi kohde
fi[1]: %2 – %1 kohdetta

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
fi[0]: %2 – yksi kohde
fi[1]: %2 – %1 kohdetta

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
fi[0]: Hakusanahaku – 1 kohde
fi[1]: Hakusanahaku – %1 kohdetta

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
fi[0]: Tarkennettu haku - yksi kohde
fi[1]: Tarkennettu haku - %1 kohdetta

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
fi: Valitse kohdekansio

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
fi: <p>Valitse albumikirjastosta kohdealbumi, jonne valitut kuvat siirretään.</p>

en: Album "%1"
fi: Albumi ”%1”

en: File Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

[ctx: filename]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Size:
fi: Koko:

en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
fi: %1 × %2 (%3 Mpx)

en: Dimensions:
fi: Mitat:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Aspect Ratio:
fi: Kuvasuhde:

en: Photograph Properties
fi: Valokuvan ominaisuudet

en: Make/Model:
fi: Merkki/malli:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
fi: Linssi:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
fi: Luotu:

en: Aperture/Focal:
fi: Aukko/polttoväli:

en: Exposure/Sensitivity:
fi: Valotusaika/herkkyys:

en: Mode/Program:
fi: Kuvaustila/esiasetukset:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
fi: Salama:

en: White Balance:
fi: Valkotasapaino:

en: Audio/Video Properties
fi: Ääni/video-ominaisuudet

en: Duration:
fi: Kesto:

en: Frame Rate:
fi: Kuvataajuus:

en:  fps
fi: ´

en: Video Codec:
fi: Videokoodekki:

en: Audio Bit Rate:
fi: Äänen bittinopeus:

en: Audio Channel Type:
fi: Äänen kanavatyyppi:

en: Audio Codec:
fi: Äänikoodekki:

en: digiKam Properties
fi: Syötetyt ominaisuudet

en: Album:
fi: Albumi:

[ctx: title of the file]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Tags:
fi: Tunnisteet:

en: Labels:
fi: Merkit:

en: Album Properties
fi: Albumin ominaisuudet

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Items:
fi: Kohteita:

en: Collection:
fi: Kokoelma:

en: Category:
fi: Ryhmä:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Filter
fi: Suodin

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
fi: Osittain

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
fi: Ei

en: Reproducible:
fi: Toistettavissa:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Identifier:
fi: Tunniste:

en: Technical Parameters
fi: Tekniset parametrit

en: <i>Binary Data</i>
fi: <i>Binaaridataa</i>

en: Initializing...
fi: Alustetaan…

en: Load Plugins...
fi: Ladataan liitännäisiä…

en: Checking ICC repository...
fi: Tarkistetaan ICC-kantaa…

en: Clean up Database...
fi: Siivoa tietokanta…

en: Loading albums...
fi: Ladataan albumeja…

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
fi: <p>ICC-profiilien kansio on virheellinen.</p><p>Jos haluat asettaa sen nyt, valitse ”Kyllä”, muuten valitse ”Ei”. Värinhallinta -ominaisuus on poissa käytöstä kunnes tämä ongelma on ratkaistu.</p>

en: ExifTool is not available in your digiKam installation or is not working correctly. Go to the digiKam settings and check the availability of the ExifTool binary file in the metadata section.
    Error message: %1
fi: ExifTool ei ole digiKam-asennuksen käytettävissä tai ei toimi oikein. Siirry digiKamin asetuksiin ja tarkista metatieto-osiosta, onko ExifTool-ohjelmatiedosto käytettävissä.
    Virheviesti: %1

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
fi[0]: Ei valittua kohdetta (%1 kohde)
fi[1]: Ei valittua kohdetta (%1 kohdetta)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
fi[0]: Ei valittuja kohteita (%1 [%2] kohde)
fi[1]: Ei valittuja kohteita (%1 [%2] kohdetta)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
fi[0]: Ei valittuja kohteita (%1 kohde. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa: %2)
fi[1]: Ei valittuja kohteita (%1 kohdetta. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
fi[0]: %1/%2 kohde valittu (%3/%4)
fi[1]: %1/%2 kohdetta valittu (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
fi[0]: %1/%2 [%3] kohde valittu (%4/%5)
fi[1]: %1/%2 [%3] kohdetta valittu (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
fi[0]: %1/%2 kohde valittu. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa yhteensä: %3
fi[1]: %1/%2 kohdetta valittu. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa yhteensä: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
fi[0]: %1/%2 [%3/%4] kohde valittu (%5/%6)
fi[1]: %1/%2 [%3/%4] kohdetta valittu (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
fi[0]: %1/%2 kohde valittu. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa: %3/%4
fi[1]: %1/%2 kohdetta valittu. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa: %3/%4

en:  (%1 of %2)
fi:  (%1 / %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
fi: (%1/%2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
fi:  (%1/%2. Ryhmiteltyjen kohteiden kanssa yhteensä: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
fi[0]: Yksi piilotettu kohde
fi[1]: %1 piilotettua kohdetta

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
fi[0]: Kirjoita metatiedot tiedostoon
fi[1]: Kirjoita metatiedot valittuihin tiedostoihin

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
fi[0]: Lue metatiedot tiedostosta uudelleen
fi[1]: Lue metatiedot valituista tiedostoista uudelleen

en: Auto-Detecting Camera...
fi: Tunnistetaan kameraa…

en: Opening Download Dialog...
fi: Avataan latausikkunaa…

en: Cameras
fi: Kamerat

en: USB Storage Devices
fi: USB-tallennuslaitteelta

en: Card Readers
fi: Kortinlukijasta

en: Add Images...
fi: Lisää kuvia…

en: Adds new items to an Album.
fi: Lisää uusia kuvia albumiin.

en: Add Folders...
fi: Lisää kansioita…

en: Adds new folders to Album library.
fi: Lisää uusia kansioita albumikirjastoon.

en: Images found in %1
fi: Kuvia löytyi %1:sta

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
fi: Olet valinnut kirkkaan väriteeman. Vaihdetaan tummaan kuvaketeemaan. Se tulee käyttöön digiKamin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.Olet valinnut kirkkaan väriteeman. Vaihdetaan tummaan kuvaketeemaan. Se tulee käyttöön digiKamin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
fi: Olet valinnut tumman väriteeman. Vaihdetaan kirkkaaseen kuvaketeemaan. Se tulee käyttöön digiKamin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.Olet valinnut tumman väriteeman. Vaihdetaan kirkkaaseen kuvaketeemaan. Se tulee käyttöön digiKamin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
fi: Valitse jäsennettävä kansio

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
fi: Valitse albumiin tuotavat kansiot

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
fi: <p>Valitse digiKamin kirjastosta kohdealbumi, jonne kansiot tuodaan.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
fi: Kansio %1 on osa albumin sijaintia eikä sitä voi tuoda rekursiivisesti!

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
fi: Valmistellaan päänäkymää…

[ctx: @label]
en: Loading:
fi: Ladataan:

[ctx: @action: setup]
en: &Back
fi: &Taaksepäin

[ctx: @action: setup]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
fi: Virkistä nykyinen sisältö.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
fi: &Uusi…

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
fi: Luo kokoelmaan uuden tyhjän albumin.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
fi: &Siirrä albumiin…

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
fi: Siirrä valitut kuvat albumiin.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
fi: &Kopioi kohteeseen…

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
fi: Kopioi valitut kuvat kohdekansioon.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
fi: Poista albumi

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

[ctx: @action: setup]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
fi: Muokkaa albumin ominaisuuksia ja kokoelman tietoja.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
fi: Kirjoita metatiedot tiedostoihin

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
fi: Avaa tiedostonhallintaan

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
fi: Luokitusten hallinta

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
fi: &Uusi…

[ctx: @action: setup]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
fi: Yhdistä luokitukseen

[ctx: @action: setup]
en: Views
fi: Näkymät

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
fi: Kartta

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
fi: Taulukko

[ctx: @action: setup]
en: Open...
fi: Avaa…

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
fi: Avaa valittu kohde.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
fi: Avaa oletussovellukseen

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
fi: Avaa valitun kohteen oletussovellukseen.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
fi: Kuvamuokkain

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
fi: Avaa kuvamuokkain.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
fi: Valotaulu

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
fi: Aseta valotaululle

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
fi: Asettaa valitut kohteet valotaulun pienoiskuvariville.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
fi: Lisää valotaululle

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
fi: Lisää valitut kohteet valotaulun pienoiskuvariville.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
fi: Eräajohallinta

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
fi: Lisää nykyiseen jonoon

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
fi: Lisää valitut kohteet nykyiseen eräajojonoon.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
fi: Lisää uuteen jonoon

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
fi: Lisää valitut kohteet uuteen eräajojonoon.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
fi: Kirjoita metatiedot valittuihin tiedostoihin

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
fi: Lue metatiedot valituista tiedostoista uudelleen

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
fi: Etsi kasvoja

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
fi: Tunnista kasvot

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
fi: Poista kaikki kasvot

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
fi: Etsi samankaltaisia…

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
fi: Etsi samankaltaisia kuvia valittu kohde viitekuvana.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
fi: Muuta valitun kohteen tiedostonimeä.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
fi: Poista pysyvästi vahvistamatta

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
fi: Siirrä roskakoriin vahvistamatta

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
fi: Lajittele &albumit

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
fi: Lajittele puunäkymän albumit.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
fi: Kansion mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Category
fi: Luokan mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Date
fi: Päiväyksen mukaan

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
fi: Sisällytä albumin alipuu

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
fi: Näytä kaikki nykyisen albumin alialbumit valitsemalla tämä.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
fi: Sisällytän luokituksen alipuu

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
fi: Valitse kaikki valittuun luokitukseen aliluokituksineen merkityt kuvat valitsemalla tämä.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
fi: Näytä kaikki ryhmitetyt kuvat avoimina

[ctx: @action: setup]
en: By Name
fi: Nimen mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Path
fi: Sijainnin mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
fi: Luontipäivän mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
fi: Muutospäivän mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
fi: Tiedostokoon mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Format
fi: Tiedostomuodon mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
fi: Arvion mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
fi: Kuvakoon mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
fi: Kuvasuhteen mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
fi: Kasvojen tyypin mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
fi: Samankaltaisuuden mukaan

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
fi: Kohteiden la&jittelujärjestys

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
fi: Nouseva

[ctx: @action: setup]
en: Descending
fi: Laskeva

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
fi: Erota kohteet

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
fi: Luokat, joiden kuvat pienoiskuvanäkymässä näytetään

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
fi: Pelkistetty luettelo

[ctx: @action: setup]
en: By Album
fi: Albumin mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
fi: Kasvojen mukaan

[ctx: @action: setup]
en: By Month
fi: Kuukauden mukaan

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
fi: Kohteiden erottelujärjestys

[ctx: @action: setup]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action: setup]
en: Select None
fi: Poista kaikki valinnat

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
fi: Käännä valinta

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
fi: Näytä pienoiskuvarivi

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
fi: Lähennä todelliseen kokoon

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
fi: Sovita &ikkunaan

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
fi: Värihallittu näkymä

[ctx: @action: setup]
en: Search...
fi: Etsi…

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
fi: Tarkka haku…

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
fi: Etsi kaksoiskappaleita…

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
fi: Tietokannan siirto…

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
fi: Ylläpito…

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
fi: Etsi uusia kohteita

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
fi: Lisää kamera käsin…

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
fi: Ladataan kameroita…

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
fi: Poistu esikatselutilasta

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
fi: Seuraava kuva

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

[ctx: @action: setup]
en: First Image
fi: Ensimmäinen kuva

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
fi: Viimeinen kuva

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
fi: L&eikkaa

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
fi: Muokkaa otsikoita

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
fi: Muokkaa huomautuksia

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
fi: Näytä yhdistetyt luokitukset

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
fi: Korjaa Exif-suuntatieto

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
fi: Peilattu vaakasuunnassa

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
fi: Kierretty ylösalaisin

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
fi: Peilattu pystysuunnassa

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
fi: Kierretty oikealle / peilattu vaakasuunnassa

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
fi: Kierretty oikealle

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
fi: Kierretty oikealle / peilattu pystysuunnassa

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
fi: Kierretty vasemmalle

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
fi: Kierrä

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: @action: setup]
en: Flip
fi: Pyöräytä

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
fi: Vaakasuunnassa

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
fi: Pystysuunnassa

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
fi: Kierrä tai peilaa Exif-tiedon mukaan automaattisesti

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
fi: Ladataan teemoja…

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
fi: &Teemat

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
fi: Ladataan työkaluja…

en: CompactFlash Card Reader
fi: CompactFlash-kortinlukija

en: Memory Stick Reader
fi: Memory Stick-lukija

en: SmartMedia Card Reader
fi: SmartMedia-kortinlukija

en: SD / MMC Card Reader
fi: SD / MMC-kortinlukija

en: xD Card Reader
fi: xD-kortinlukija

en: USB Disk
fi: USB-levy

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
fi: Levy

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
fi: %1 ”%2” %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
fi: %1 ”%2”

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
fi: %1 %2

en: Cannot access the storage device.
fi: Tallennuslaitteeseen ei saada yhteyttä.

en: Images on %1
fi: Kuvia %1:lla

en: The specified device ("%1") is not valid.
fi: Laite ”%1” ei ole kelvollinen.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
fi: Kamera ”%1” ei ole tuettu.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
fi: Päätyökalut

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
fi: Jälkikäsittely

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
fi: Tuo

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
fi: &Selaa

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
fi: &Albumi

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
fi: &Tunniste

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
fi: &Kohde

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
fi: T&uonti

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
fi: &Vienti

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: O&hje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Open camera dialog at "path"
fi: Avaa kameraikkuna ”sijaintiin”

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
fi: Avaa kameraikkuna Solid-tunnisteella ”udi”

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
fi: Tunnista ja yhdistä gphoto2-kameraan automaattisesti

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
fi: Käynnistä digiKam kansiossa ”kansio” olevalla SQLite-tietokannalla

en: Start digikam with the configuration file "config"
fi: Käynnistä digiKam asetustiedostolla ”asetuststo”

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
fi: Qt:n SQLite- tai MySQL-tietokantaliitännäinen ei ole käytettävissä. Asenna se järjestelmään.
    Järjestelmään ei ole asennettu mitään tietokantaliitännäistä.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
fi: Qt:n SQLite- tai MySQL-tietokantaliitännäinen ei ole käytettävissä. Asenna se.
    Järjestelmään asennetut tietokantaliitännäiset löytyvät alta.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
fi: <p>Asetustiedoston annettu sijainti ei kelpaa. Joko yläkansiota ei ole, tiedosto on itse asiassa kansio, sitä ei voi lukea tai siihen ei voi kirjoittaa.</p>

en: %1 Image (%2)
fi: %1-kuva (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
fi: TIFF-kuva (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
fi: JPEG-kuva (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
fi: JPEG2000-kuva (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
fi: Progressive Graphics -tiedosto (*.pgf)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
fi: FITS – Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)

en: Raw Images (%1)
fi: Raw-kuvat (%1)

en: All supported files (%1)
fi: Kaikki tuetut tiedostot (%1)

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
fi: muotoasetukset

en: Albums
fi: Albumit

en: Dates
fi: Kalenteri

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
fi: Samankaltaisuus

[ctx: Search images on a map]
en: Map
fi: Kartta

[ctx: @info]
en: Help
fi: Ohje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
fi: Merkit

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
fi: Tervetuloa digiKamin kasvojenhallintaan. Jos käytät ominaisuutta ensi kertaa, harkitse ohjekentän käyttöä paneelista alavasemmalta.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
fi: Ihmiset

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
fi: Etsi

en: Open Tag Manager
fi: Avaa tunnisteiden hallinta

en: No Tags
fi: Ei tunnisteita

en: Existing Tags
fi: Olemassa olevat tunnisteet

en: No Tags Album
fi: Luokittelematon albumi

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Time Unit:
fi: Aikayksikkö:

en: Day
fi: Päivä

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
fi: <p>Valitse histogrammin aikayksikkö.</p><p>Aikaikkuna muuttuu kuvaimen mittakaavaa muuttamalla.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
fi: <p>Valitse histogrammin skaala:</p><p>Mikäli kuvassa ei esiinny kovin suuria arvoja, käytä lineaarista skaalaa.</p><p>Logaritminen skaala näyttää kaikki arvot havainnollisemmin, mikäli kuvapisteillä on sekä suuria että pieniä arvoja.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
fi: Lineaarinen

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
fi: Logaritminen

en: Clear current selection
fi: Tyhjennä nykyinen valinta

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, nykyinen päivävalinta aikajanalta tyhjennetään.Jos napsautat tätä painiketta, nykyinen päivävalinta aikajanalta tyhjennetään.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
fi: Syötä nimi päiväyshaulle, jotta voit käyttää samaa hakua myöhemmin ”Haut”-näkymän kautta.

en: Save current selection to a new virtual Album
fi: Tallenna valinta

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, aikajanalta valitut päiväykset tallennetaan uudeksi virtuaalialbumiksi vasemmalla asetetulla nimellä.Jos napsautat tätä painiketta, aikajanalta valitut päiväykset tallennetaan uudeksi virtuaalialbumiksi vasemmalla asetetulla nimellä.

en: Timeline
fi: Aikajana

en: no item
fi: ei kohteita

en: 1 item | %1 items
fi[0]: Yksi kohde
fi[1]: %1 kohdetta

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
fi: Suodattimet

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
fi: Juurialbumin avaaminen ei onnistu. Se ei ole fyysinen sijainti.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
fi: Nykyinen tietokantakysely ei palauttanut tuloksia. Muuta hakuasetuksia tai valitse albumi, jossa on sisältöä.

en: Fuzzy Sketch Search
fi: Sumea piirroshaku

en: Fuzzy Image Search
fi: Sumea kuvahaku

en: Map Search
fi: Karttahaku

en: Last Search
fi: Viimeisin haku

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
fi: Työkalut

en: Help
fi: Ohje

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
fi: Roskakorin verkko-ohje

en: Undo
fi: Kumoa

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
fi: Palauta roskakorista vain viimeisin tietue.

en: Restore
fi: Palauta

en: Delete...
fi: Poista…

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
fi: Poista roskakorista pysyvästi valinta tai kaikki tietueet.

en: Selected Items Permanently
fi: Valitut kohteet pysyvästi

en: All Items Permanently
fi: Kaikki kohteet pysyvästi

en: Confirm Undo
fi: Vahvista kumoaminen

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti palauttaa %1 kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti palauttaa %1 kohdetta?

en: Confirm Restore
fi: Vahvista palauttaminen

en: Confirm Deletion
fi: Vahvista poisto

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %1 kohteen pysyvästi?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 kohdetta pysyvästi?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
fi: Haluatko varmasti poistaa KAIKKI kohteet pysyvästi?

[ctx: delete the selected items from trash]
en: Selection
fi: Valinta

[ctx: delete all items from trash]
en: Delete
fi: Poista

en: %1/%2 items selected
fi: %1/%2 kohdetta valittu

en: Welcome to digiKam %1
fi: Tervetuloa käyttämään digiKamia (versio %1).

en: New Features
fi: Uusia ominaisuuksia

en: About
fi: Tietoa

en: Background Image Credits
fi: Kiitokset taustakuvasta

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Camera:
fi: Kamera:

en: Lens:
fi: Linssi:

en: ...and much more.
fi: …sekä paljon muuta.

en: Hide grouped items
fi: Piilota ryhmitetyt kuvat

en: Ignore grouping
fi: Ohita ryhmittely

en: Show grouping in tree
fi: Näytä ryhmitys puussa

en: Audio/video properties
fi: Ääni/video-ominaisuudet

en: Audio bitrate
fi: Äänen bittinopeus

en: Audio channel type
fi: Äänen kanavatyyppi

en: Audio Codec
fi: Äänikoodekki

en: Duration
fi: Kesto

en: Frame rate
fi: Kuvataajuus

en: Video codec
fi: Videokoodekki

en: Configure column "%1"
fi: Sarakkeen ”%1” asetukset

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
fi: digiKam-ominaisuudet

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
fi: Arvio

[ctx: @title: tableview]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @title: versioned]
en: Versioned
fi: Versioitu:

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
fi: Arvio

[ctx: @info: tableview]
en: Title
fi: Nimi

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @info: tableview]
en: Versioned
fi: Versioitu

[ctx: @info: tableview]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
fi: Hylätty

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
fi: Odottaa

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
fi: Hyväksytty

[ctx: @info: tableview]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: @info: tableview]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
fi: Harmaa

[ctx: @info: tableview]
en: Black
fi: Musta

[ctx: @info: tableview]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info: item properties]
en: Yes (stack)
fi: Kyllä (pino)

[ctx: @info: item properties]
en: No
fi: Ei

en: File properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Path
fi: Polku

en: Size
fi: Koko

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
fi: Ihmisen luettavissa oleva

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
fi: Yksinkertainen

en: Display format
fi: Näyttämismuoto

en: Geo properties
fi: Geo-ominaisuudet

en: Geotagged
fi: Geomerkitty

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Altitude
fi: Korkeus

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info: tableview]
en: No
fi: Ei

en: Metric units
fi: Metriset yksiköt

en: Imperial units
fi: Anglosaksiset yksiköt

en: Item properties
fi: Kohteen ominaisuudet

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Pixel count
fi: Kuvapistemäärä

en: Bit depth
fi: Värisyvyys

en: Color mode
fi: Väritila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
fi: Tyyppi

en: Creation date/time
fi: Luontipäivä ja -aika

en: Digitization date/time
fi: Digitoinnin päiväys/aika

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: Similarity
fi: Samankaltaisuus

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
fi: Valokuvan ominaisuudet

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
fi: Kameran valmistaja

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
fi: Kameran malli

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
fi: Linssi

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
fi: Aukko

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
fi: Polttoväli

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
fi: Valotus

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
fi: Herkkyys

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
fi: Salama

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: @info: tableview]
en: Format
fi: Muoto

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
fi: Sekunnit

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
fi: Millisekunnit

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
fi: Mikrosekunnit

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
fi: Yksikkö

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Remove this column
fi: Poista tämä sarake

en: Configure this column
fi: Tämän sarakkeen asetukset

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
fi: LibGphoto2-tuki

[ctx: @item: component info]
en: No
fi: Ei

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
fi: Baloo-tuki

[ctx: @item: component info]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
fi: AddressBook-tuki

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
fi: Mediasoitintuki

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
fi: DBus-tuki

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
fi: Panorama-tuki

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
fi: HTML-galleriatuki

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
fi: Kalenterituki

[ctx: @item: component info]
en: Qt Sql drivers
fi: Qt:n SQL-ajurit

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
fi: Tietokannan taustajärjestelmä

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
fi: Sisäinen tietokantapalvelin

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
fi: FFmpeg-asetukset

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
fi: Videokoodauksen purkajat

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
fi: Videokoodaajat

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
fi: Äänikoodauksen purkajat

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
fi: Äänikoodaajat

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
fi: Tuetut laajennukset

en: Auto Levels
fi: Automaattinen tasonsäätö

en: Normalize
fi: Normalisoi

en: Equalize
fi: Tasoita sävyalue

en: Stretch Contrast
fi: Venytä kontrastia

en: Auto Exposure
fi: Automaattinen valotus

en: Filter:
fi: Suodatin:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
fi: Automaattinen värikorjaus

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
fi: Työkalu värien automaattiseen korjaamiseen

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi säätää kuvien värejä automaattisesti.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
fi: BCG-korjaus

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi säätää kuvien kirkkautta, kontrastia tai gammaa.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
fi: Mustavalkomuunnos

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi muuntaa kuvat mustavalkoisiksi.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
fi: Kanavasekoitus

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
fi: Työkalu värikanavan sekoittamiseen

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi sekoittaa kuvien värikanavia.</para>

en: Color Balance
fi: Väritasapaino

en: Adjust color balance.
fi: Säädä väritasapainoa.

[ctx: @title]
en: Color Balance
fi: Väritasapaino

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi säätää kuvien väritasapainoa.</para>

en: Convert to 8 bits
fi: Muunna 8-bittiseksi

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
fi: Muunna värisyvyys 16-bittisestä 8-bittiseksi.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
fi: Muunna 8-bittiseksi

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi muuntaa kuvien värisyvyyden 8-bittiseksi.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
fi: Muunna 16-bittiseksi

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi muuntaa kuvien värisyvyyden 16-bittiseksi.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
fi: Käyräsäätö

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
fi: Säädä käyrän mukaan.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
fi: Kanava:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
fi: Värikirkkaus

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
fi: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
fi: Lataa…

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
fi: Työkalu värikäyrien säätämiseksi

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi säätää kuvien värikäyriä.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
fi: HSL-korjaus

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi säätää kuvien sävyä, kylläisyyttä tai valoisuutta.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
fi: Väriprofiilin muunnos

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi muuntaa kuvat eri väriavaruuteen.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
fi: Käännä värit

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
fi: Työkalu kuvan värien kääntämiseksi

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi kääntää kuvien värit vastakkaisiksi.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi säätää kuvien valkotasapainoa.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
fi: Muunna AVIF-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
fi: Muunna RAW DNG-muotoon

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
fi: Työkalu RAW-kuvien muuntamiseksi DNG-säilöiksi

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
fi: Muunna HEIF-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
fi: Muunna JP2-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
fi: Muunna JPEG-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
fi: Muunna JXL-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
fi: Muunna PGF-muotoon

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
fi: <p>Jos muunnos PNG:ksi epäonnistuu, se voi johtua väriprofiilin tarkistuksesta. Lisää yksinkertaisesti väriprofiilimuunnos ennen tätä työkalua ja valitse haluttu väriprofiili.</p><p>Jos muunnos PNG:ksi epäonnistuu, se voi johtua väriprofiilin tarkistuksesta. Lisää yksinkertaisesti väriprofiilimuunnos ennen tätä työkalua ja valitse haluttu väriprofiili.</p>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
fi: Muunna PNG-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
fi: Muunna TIFF-muotoon

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
fi: Muunna WebP-muotoon

en: Output file type:
fi: Tulostiedoston tyyppi:

en: Same as input
fi: Sama kuin syöte

en: WEBP
fi: WebP

en: Shell Script:
fi: Komentotulkkiskripti:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
fi: Anna suoritettava skripti. Merkitse syötetiedostoksi $INPUT ja tulostiedostoksi $OUTPUT (erityismerkit lainattuina). Nämä korvataan ennen komentotulkin käynnistämistä.Anna suoritettava skripti. Merkitse syötetiedostoksi $INPUT ja tulostiedostoksi $OUTPUT (erityismerkit lainattuina). Nämä korvataan ennen komentotulkin käynnistämistä.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
fi: <b>Huomaa:</b> Ympäristömuuttujat TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING ja TAGSPATS (;-merkein erotettuna) ovat käytettävissä.<b>Huomaa:</b> Ympäristömuuttujat TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING ja TAGSPATS (;-merkein erotettuna) ovat käytettävissä.

en: User Script: No script.
fi: Käyttäjän skripti: Ei skripti.

en: User Script: Timeout from script.
fi: Käyttäjän skripti: Skriptin aikakatkaisu.

en: User Script: Failed to start script.
fi: Käyttäjän skripti: Skriptin käynnistäminen epäonnistui.

en: User Script: Script process crashed.
fi: Käyttäjän skripti: Skriptiprosessi kaatui.

en: User Script: Command not found.
fi: Käyttäjän skripti: Komentoa ei löytynyt.

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
fi: <para>Tämä eräajohallintatyökalu voi suorittaa työnkulun vaiheena käyttäjän skriptejä.</para><para>Skriptimuuttujat:</para><para>Syöte- ja tulostiedostonimet saa (erikoismerkit lainattuina) muuttujista <b>$INPUT</b> ja <b>$OUTPUT</b>. Nämä korvataan ennen skriptin suorittamista.</para><para>digiKamin eri ominaisuuksia saa muuttujista <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> ja <b>$TAGSPATH</b>.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
fi: Lisää reunus

[ctx: @title]
en: Add Texture
fi: Lisää pintakuvio

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
fi: Valitse tämä, jos haluat vesileiman käyttävän fontin tai kuvan annettua kokoa varsinaisen kuvan kokoon mukautumisen sijaan.Valitse tämä, jos haluat vesileiman käyttävän fontin tai kuvan annettua kokoa varsinaisen kuvan kokoon mukautumisen sijaan.

en: Use Absolute Size
fi: Käytä absoluuttista kokoa

en: Watermark type:
fi: Vesileiman tyyppi:

en: Image
fi: Kuva

en: Text
fi: Teksti:

en: Image settings
fi: Kuvan asetukset

en: Click to select watermark image.
fi: Valitse kuvan vesileimaksi napsauttamalla.

en: Watermark image:
fi: Vesileimakuva:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
fi: Valitse tämä, jos haluat vesileiman unohtavan oman kuvasuhteensa ja käyttävän sen sijaan kuvan kuvasuhdetta.Valitse tämä, jos haluat vesileiman unohtavan oman kuvasuhteensa ja käyttävän sen sijaan kuvan kuvasuhdetta.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
fi: Ohita vesileiman kuvasuhde

en: Check this if you want watermark to be transparent.
fi: Valitse tämä, jos haluat vesileimasta läpikuultavan.

en: Add transparency to watermark image
fi: Lisää vesileimakuvaan läpikuultavuus

en: Opacity of watermark
fi: Vesileiman peittävyys

en: Opacity (%):
fi: Peittävyys (%):

en: Text settings
fi: Tekstiasetukset

en: Enter your watermark string here.
fi: Syötä vesileimalause.

en: Watermark text:
fi: Vesileiman teksti:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
fi: Valitse fontin tyyppi ja tyyli. Koko lasketaan automaattisesti.

en: Set the font color to use here.
fi: Aseta käytettävä fonttiväri tässä.

en: Font color:
fi: Fonttiväri:

en: Text opacity:
fi: Tekstin peittävyys:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
fi: Aseta vesileimatekstin peittävyys. 100 on täysin peittävä, 0 täysin läpinäkyvä.Aseta vesileimatekstin peittävyys. 100 on täysin peittävä, 0 täysin läpinäkyvä.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
fi: Valitse tämä, jos haluat tekstin taakse taustatäytön.

en: Use background
fi: Käytä taustaa

en: Choose the color of the watermark background.
fi: Aseta vesileiman taustan väri.

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Background opacity:
fi: Taustan peittävyys:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
fi: Aseta vesileiman taustan peittävyys. 100 on täysin peittävä, 0 täysin läpinäkyvä.Aseta vesileiman taustan peittävyys. 100 on täysin peittävä, 0 täysin läpinäkyvä.

en: Specific Location
fi: Määräsijainti

en: Systematic Repetition
fi: Järjestelmällinen toisto

en: Random Repetition
fi: Satunnaistoisto

en: Placement Type:
fi: Sijoitustapa:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
fi: Valittuasi sijoituskentästä vesileiman toiston, voit tässä asettaa, onko toisto satunnaista.Valittuasi sijoituskentästä vesileiman toiston, voit tässä asettaa, onko toisto satunnaista.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
fi: Vesileiman toiston tiheys (ei käytettävissä ”Määräsijainti”-tavassa)

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
fi: Kun vesileima on asetettu sijaintikentässä toistuvaksi satunnaisesti, tässä voi määrittää vesileiman satunnaisen kierron (0°, 90°, 180°, 270°).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
fi: Satunnaista vesileiman suunta (käytettävissä vain ”satunnainen toisto” -tilassa)Satunnaista vesileiman suunta (käytettävissä vain ”satunnainen toisto” -tilassa)

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
fi: Tällä pystyy hallitsemaan tarkemmin vesileiman toiston harvuutta. Mitä suurempi luku, sitä harvemmin vesileima lisätään. Käytä liukulukuarvoja, tyypillisesti väliltä 1,0–3,0. Arvo voi olla myös alle 1,0

en: Sparsity Factor:
fi: Harvuuskerroin:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
fi: Vasen yläreuna

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
fi: Oikea yläreuna

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
fi: Vasen alareuna

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
fi: Oikea alareuna

[ctx: @item: placement position]
en: Center
fi: Keskellä

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
fi: Ylhäällä keskellä

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
fi: Alhaalla keskellä

en: Placement Position:
fi: Kuvan sijainti:

en: 0 degrees
fi: 0°

en: 90 degrees CW
fi: 90° myötäpäivään

en: 180 degrees
fi: 180°

en: 270 degrees CW
fi: 270° myötäpäivään

en: Rotation:
fi: Kääntö:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
fi: Vesileiman koko suhteellisena osuutena merkitystä kuvasta.

en: Size (%):
fi: Koko (%):

en: X margin (%):
fi: X-reunus (%):

en: Y margin (%):
fi: Y-reunus (%):

en: Smoothness:
fi: Pehmeys:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
fi: Pehmeysarvolla 0 ei ole vaikutusta, 1 tai enemmän asettaa Gaussin sumennusmatriisin säteen, joka määrittää, paljonko kuvaa sumennetaan.

en: Lens Auto-Correction
fi: Automaattinen linssivääristymien korjaus

en: Fix automatically lens distortions
fi: Korjaa linssivirheet automaattisesti

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
fi: <b>Käytä metatietoja</b> -asetus hakee tiedot kuvista automaattisesti linssikorjausta varten.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
fi: Kaikkia automaattikorjauksen tarvitsemia linssitietoja ei löydy.

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
fi: Linssin automaattikorjaus

[ctx: @title]
en: Local Contrast
fi: Paikallinen kontrasti

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
fi: Punasilmäisyyden korjaus

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi vähentää kuvista punasilmäisyyttä.</para>

en: Visit CImg library website
fi: Vieraile CImg-ohjelman www-sivuilla

en: Reduce Uniform Noise
fi: Vähennä tasaista kohinaa

en: Reduce JPEG Artifacts
fi: Vähennä JPEG-vääristymiä

en: Reduce Texturing
fi: Vähennä pintakuviointia

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
fi: Työkalu kuvien palauttamiseksi Grestoration-algoritmilla

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
fi: Kuvan terävöitys

[ctx: @title]
en: Color Effects
fi: Väritehosteet

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi kuvissa ottaa käyttöön väritehosteita.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
fi: Filmirakeisuus

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
fi: Käytä metatietoja kuviin valitsemalla tietolähteeksi ExifToolin tukema kuva- tai JSON-tiedosto.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
fi: Metatietojen käyttö: kuva- tai JSON-tiedostoa ei valittu.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
fi: Metatietojen käyttö: ExifTool ei ole käytettävissä.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
fi: Metatietojen käyttö: JSON-tiedostossa ei ole tiedostonimeä.

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
fi: Käytä metatietoa

en: Titles:
fi: Otsikot:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
fi: Syötä otsikko tähän.

en: Captions:
fi: Kuvatekstit:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
fi: Syötä kuvateksti tähän.

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
fi: Jos nämä asetukset valitaan, otsikot ja kuvatekstit tyhjennetään ja korvataan uusilla arvoilla,
    muuten vanhat ja uudet arvot yhdistetään.

en: Pick Label:
fi: Poimintamerkki:

en: Color Label:
fi: Värimerkki:

en: Rating:
fi: Arvio:

[ctx: @title]
en: Assign Tags
fi: Yhdistä tunnisteita

[ctx: @info]
en: A tool to automatically assign tags to images
fi: Työkalu luokitusten yhdistämiseksi kuviin automaattisesti

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will automatically assign keyword hierarchies metadata values to images using AI deep-learning models.</para>
fi: <p>Tämä eräajotyökalu yhdistää kuviin tekoälyn syväoppimismalleilla automaattisesti avainsanahierarkioiden metatietoarvoja.</p>

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
fi: Työkalu metatietomallipohjan käyttöönottoon kuvissa

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
fi: Täysin

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
fi: Huomautus ja kuvaus

[ctx: @title]
en: Iptc:
fi: IPTC:

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
fi: Täysin

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @title]
en: Xmp:
fi: XMP:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
fi: Täysin

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
fi: Poista metatiedot: Ei luettelon viimeisin työkalu.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
fi: Poista metatiedot

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
fi: Työkalu Exif-, IPTC- tai XMP-metatietojen poistamiseksi kuvista

[ctx: @title]
en: Time Adjust
fi: Ajan säätäminen

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
fi: Tekijänoikeudet

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
fi: Käyttöehdot

en: Auto-Crop
fi: Automaattinen rajaus

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
fi: Laske rajausalueasetukset automaattiset jäsentämällä kuvareunusten musta aukko.

en: Position:
fi: Asema:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
fi: Aseta tässä rajauksen ylävasemman kulman sijainti.

en: Set here the width selection for cropping.
fi: Aseta tässä rajauksen leveysvalinta.

en: Set here the height selection for cropping.
fi: Aseta tässä rajauksen korkeusvalinta.

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
fi: Vaakasuunnassa

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
fi: Pystysuunnassa

[ctx: @label]
en: Flip:
fi: Peilaa:

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi työnkulun vaiheena suorittaa käyttäjän komentotulkkiskriptejä.</para>

en: Preset Length:
fi: Esiasetuksen leveys:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
fi[0]: Pikkuruinen (yksi kuvapiste)
fi[1]: Pikkuruinen (%1 kuvapistettä)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
fi[0]: Pieni (yksi kuvapiste)
fi[1]: Pieni (%1 kuvapistettä)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
fi[0]: Keskikokoinen (yksi kuvapiste)
fi[1]: Keskikokoinen (%1 kuvapistettä)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
fi[0]: Suuri (yksi kuvapiste)
fi[1]: Suuri (%1 kuvapistettä)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
fi[0]: Erittäin suuri (yksi kuvapiste)
fi[1]: Erittäin suuri (%1 kuvapistettä)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
fi[0]: Valtava (yksi kuvapiste)
fi[1]: Valtava (%1 kuvapistettä)

en: Use Custom Length
fi: Määritä

en:  Pixels
fi:  kuvapistettä

[ctx: @title]
en: Resize
fi: Muuta kokoa

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi muuttaa kuvien kokoa.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
fi: Käytä Exif-suuntaa

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
fi: 90°

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
fi: 180°

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
fi: 270°

[ctx: @item: angle]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @label]
en: Angle:
fi: Kulma:

[ctx: @title]
en: Rotate
fi: Käännä

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
fi: <para>Tällä eräajotyökalulla voi kuvia kääntää.</para>

en: Lossless HEIF files
fi: Häviöttömät HEIF-tiedostot

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
fi: <p>Määritä käytetäänkö häviötöntä HEIF-kuvapakkausta.</p><p>Jos tämä asetus on valittu, HEIF-kuvien pakkaamiseen käytetään häviötöntä menetelmää.</p>

en: HEIF quality:
fi: HEIF-laatu:

[ctx: @title]
en: HEIF loader
fi: HEIF-latain

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
fi: ei

en: JPEG quality:
fi: JPEG-laatu:

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
fi: <font color='red'><i>Varoitus: <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> on häviöllinen kuvanpakkausmuoto.</i></font>

en: Chroma subsampling:
fi: Chroma-aliotanta:

en: 4:4:4 (best quality)
fi: 4 : 4 : 4 (paras laatu)

en: 4:2:2 (good quality)
fi: 4 : 2 : 2 (hyvä laatu)

en: 4:2:0 (low quality)
fi: 4 : 2 : 0 (heikko laatu)

en: 4:1:1 (low quality)
fi: 4 : 1 : 1 (heikko laatu)

[ctx: @title]
en: JPEG loader
fi: JPEG-latain

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
fi: Libjpeg-koodekkiin perustuva kuvalatain

[ctx: @title]
en: JPEG image
fi: JPEG-kuva

en: Lossless JPEG 2000 files
fi: Häviöttömät JPEG2000-tiedostot

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
fi: <p>Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä häviöllisen pakkauksen JPEG2000-kuvilla.</p><p>Jos tämä on valittu, JPEG2000-kuviin käytetään häviötöntä pakkaustapaa.</p>

en: JPEG 2000 quality:
fi: JPEG2000-laatu:

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
fi: JPEG-2000-latain

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
fi: Libjasper-koodekkiin perustuva kuvalatain

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
fi: JPEG-2000-kuva

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
fi: JPEG-2000-virta

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
fi: JPEG-2000-todennusmalli

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
fi: ImageMagick-latain

en: Lossless PGF files
fi: Häviöttömät PGF-tiedostot

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
fi: <p>Määritä käytetäänkö häviötöntä PGF-kuvapakkausta.</p>

en: PGF quality:
fi: PGF-pakkausaste:

[ctx: @title]
en: PGF loader
fi: PGF-latain

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
fi: Libpgf-koodekkiin pohjautuva kuvalatain

en: PNG compression:
fi: Png-pakkausaste:

[ctx: @title]
en: PNG loader
fi: PNG-latain

en: Lossless AVIF files
fi: Häviöttömät AVIF-tiedostot

en: AVIF quality:
fi: AVIF-laatu:

en: Lossless JPEG XL files
fi: Häviöttömät JPEG XL -tiedostot

en: JPEG XL quality:
fi: JPEG XL -laatu:

[ctx: @title]
en: QImage loader
fi: QImage-latain

en: Lossless WEBP files
fi: Häviöttömät WebP-tiedostot

en: WEBP quality:
fi: WebP-laatu:

[ctx: @title]
en: RAW loader
fi: RAW-latain

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
fi: Libraw-koodekkiin perustuva kuvalatain

[ctx: @info: can write file format]
en: no
fi: ei

en: Compress TIFF files
fi: Pakkaa tiff-tiedostot

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
fi: <p>Määritä pakataanko TIFF-kuvia.</p><p>Tiedoston kokoa voidaan pienentää häviöttömästi (deflate-menetelmällä).</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
fi: TIFF-latain

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
fi: Libtiff-koodekkiin perustuva kuvalatain

[ctx: @title]
en: Tagged Image Format
fi: TIFF (Tagged Image Format)

en: Adjust Curve
fi: Säädä käyrää

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
fi: Käyräsäätö

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
fi: Käyrän säätö…

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
fi: Tämä on alkuperäisen kuvan valitun kanavan histogrammi.

en: Select the input intensity of the histogram here.
fi: Aseta tässä histogrammin syöteintensiteetti.

en: Input intensity.
fi: Syötteen intensiteetti.

en: Select the output intensity of the histogram here.
fi: Aseta tässä histogrammin tulosintensiteetti.

en: Output intensity.
fi: Tuloksen intensiteetti.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
fi: Valitse pienin intensiteetin syötearvo histogrammin valitulle alueelle.

en: Minimal input intensity.
fi: Syötteen vähimmäisintensiteetti.

en: Gamma input value.
fi: Gamman syötearvo.

en: Select the gamma input value here.
fi: Aseta gamman syötearvo.

en: Maximal input intensity.
fi: Syötteen enimmäisintensiteetti.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
fi: Valitse suurin intensiteetin syötearvo histogrammin valitulle alueelle.

en: Minimal output intensity.
fi: Tuloksen vähimmäisintensiteetti.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
fi: Valitse pienin intensiteetin lähtöarvo histogrammin valitulle alueelle.

en: Maximal output intensity.
fi: Tuloksen enimmäisintensiteetti.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
fi: Valitse suurin intensiteetin lähtöarvo histogrammin valitulle alueelle.

en: Adjust all levels automatically.
fi: Säädä kaikkia tasoja automaattisesti.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, kaikkia kanavatasoja säädetään automaattisesti.

en: &Reset
fi: &Palauta

en: Reset current channel levels' values.
fi: Palauta nykyisen kanavan tasojen arvot.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, valitun kanavan kaikkien tasojen arvot palautetaan oletuksikseen.

en: Adjust Levels
fi: Tasonsäätö

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
fi: Valitse ladattava Gimp-tasotiedosto

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
fi: Gimp-tasojen tekstitiedostosta lataaminen ei onnistu.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
fi: Tallennettava Gimp-tasotiedosto

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
fi: Gimp-tasojen tekstitiedostoon tallentaminen ei onnistu.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
fi: Tasonsäätö

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
fi: Tasojen säätö…

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
fi: <b>Automaattiset tasot</b>:<p>Tämä valinta maksimoi sävyalueen punaisella, vihreällä ja sinisellä kanavalla. Se etsii kuvan varjoa, korostaa raja-arvot ja säätää punaista, vihreää ja sinistä kanavaa täyteen histogrammialaansa.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
fi: <b>Normalisointi</b>:<p>Tämä valinta skaalaa aktiivisen kuvan kirkkausarvoja siten, että pimeimmästä pisteestä tulee täysin musta ja kirkkaimmasta pisteestä niin kirkas kuin mahdollista värisävyä muuttamatta. Tällä voi usein korjata kuvia, jotka ovat tummia tai haaleita.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
fi: <b>Kontrastin venytys</b>:<p>Tämä valinta korostaa kuvan RGB-arvojen kontrastia ja kirkkautta venyttämällä pienimmän ja suurimman arvon huippuunsa ja säätämällä samalla kaikkia väliarvoja.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
fi: <b>Automaattivalotus:</b><p>Tämä valinta lisää kuvan RGB-arvojen kontrastia ja kirkkautta laskeakseen optimivalotuksen ja mustan värin tason kuvan histogrammin perusteella.</p>

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
fi: Värien automaattinen korjaus…

en: Brightness / Contrast / Gamma
fi: Kirkkaus / kontrasti / gamma

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
fi: Kirkkaus/kontrasti/gamma…

en: Convert to Black and White
fi: Muunna mustavalkokuvaksi

[ctx: @title]
en: Black and White
fi: Mustavalkoinen

[ctx: @action]
en: Black && White...
fi: Mustavalkoinen…

en: Channel Mixer
fi: Kanavatasapaino

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
fi: Kanavasekoitus…

[ctx: @action]
en: Color Balance...
fi: Väritasapaino…

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
fi: Muunna 8-bittiseksi

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
fi: Muunna 8-bittiseksi

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
fi: Muunna 16-bittiseksi

en: Color Negative Film
fi: Värinegatiivifilmi

en: Input range of red color channel.
fi: Punaisen värikanavan syötearvoväli.

en: Input range of green color channel.
fi: Vihreän värikanavan syötearvoväli.

en: Input range of blue color channel.
fi: Sinisen värikanavan syötearvoväli.

en: White point color picker
fi: Valkopisteen värin poiminta

en: Reset white point.
fi: Palauta valkopiste.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, valkopiste nollataan puhtaaksi valkoiseksi.

en: Adjust white point automatically.
fi: Säädä valkopistettä automaattisesti.

en: Exposure correction.
fi: Valotuksen korjaus.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
fi: Liikuta säädintä suurempiin arvoihin, kunnes enimmäiskirkkaus saavutetaan leikkaamatta ainuttakaan värikanavaa. Arvioi kukin kanava tuloshistogrammista.

en: Film
fi: Filmi

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
fi: Värinegatiivifilmi

[ctx: @action]
en: Color Negative...
fi: Värinegatiivi…

en: HSL Adjustments
fi: SVV-asetukset

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
fi: Sävy/värikylläisyys/valoisuus…

[ctx: @action]
en: Invert
fi: Käännä

[ctx: @title]
en: Invert
fi: Kääntö

en: Info...
fi: Tietoja…

en: Current Color Space:
fi: Käytössä oleva väriavaruus:

en: Color Profile Conversion
fi: Väriprofiilin muunnos

[ctx: @action]
en: Color Spaces
fi: Väriavaruudet

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
fi: Väriavaruuden muunnos…

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
fi: Värinhallinta on poissa käytöstä…

en: White Balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: @action]
en: White Balance...
fi: Valkotasapaino…

en: Add Border
fi: Lisää reunus

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
fi: Työkalu reunuksen lisäämiseksi kuvan ympärille

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
fi: Tällä muokkaustyökalulla kuvaan voi lisätä koristereunuksen.

[ctx: @action]
en: Add Border...
fi: Lisää reunus…

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
fi: Tämä on kuvaan lisätyn tekstin esikatselu. Tekstiä voi siirtää hiirellä haluttuun suuntaan.Tämä on kuvaan lisätyn tekstin esikatselu. Tekstiä voi siirtää hiirellä haluttuun suuntaan.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
fi: Tähän voit kirjoittaa kuvaan lisättävän tekstin.

en: Here you can choose the font to be used.
fi: Tässä voit valita käytettävän fontin.

en: Align text to the left
fi: Tasaa teksti vasemmalle

en: Align text to the right
fi: Tasaa teksti oikealle

en: Align text to center
fi: Keskitä teksti

en: Align text to a block
fi: Tasaa teksti lohkoon

en: Rotation:
fi: Kääntö:

[ctx: no rotation]
en: None
fi: Ei kääntöä

en: 90 Degrees
fi: 90°

en: 180 Degrees
fi: 180°

en: 270 Degrees
fi: 270°

en: Select the text rotation to use here.
fi: Aseta käytettävä tekstin kierto tässä.

[ctx: font color]
en: Color:
fi: Väri:

en: Set here the font color to use.
fi: Aseta fontin väri.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
fi: Peittävyys:

en: Select the text opacity to use here.
fi: Valitse tässä käytettävä tekstin peittävyys.

en: Add border
fi: Lisää reunus

en: Add a solid border around text using current text color
fi: Lisää tekstin ympärille nykyisellä tekstivärillä tasainen reunus

en: Semi-transparent
fi: Osittain läpinäkyvä

en: Use semi-transparent text background under image
fi: Käytä kuvan alla puoliksi läpinäkyvää tekstin taustaa

en: Enter your text here.
fi: Lisää teksti tähän!

en: Insert Text Tool
fi: Lisää tekstiä -työkalu

en: Insert Text
fi: Lisää teksti

[ctx: @title]
en: Insert Text
fi: Lisää teksti

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
fi: Työkalu tekstin lisäämiseksi kuvaan

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
fi: Tällä muokkaustyökalulla kuvaan voi lisätä tekstiä.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
fi: Lisää tekstiä…

en: Texture
fi: Tekstuuri

[ctx: @title]
en: Texture
fi: Pintakuvio

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
fi: Työkalu pintakuvioinnin lisäämiseksi kuvaan

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
fi: Lisää pintakuviointi…

en: Vignetting Correction
fi: Vinjetoinnin korjaus

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
fi: Vinjetoinnin korjaus

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
fi: Vinjetin korjaustyökalu

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
fi: Vinjetoinnin korjaus…

en: You must select before a rectangular area including the subject.<br>Note: you can readjust the zone later in the tool.
fi: On valittava aiheen sisältävä nelikulmainen alue.<br>Huom! Aluetta voi työkalussa myöhemmin säätää.

en: Gaussian Blur
fi: Gauss-sumennus

[ctx: @title]
en: Blur
fi: Sumennus

[ctx: @action]
en: Blur...
fi: Sumenna…

en: Brush Radius:
fi: Siveltimen säde:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
fi: Säteellä 0 ei ole vaikutusta, ja 1 tai enemmän asettaa siveltimen säteen, joka määrittää kuvasta kopioitavien osien koon.
    Pikanäppäin :: [ ja ]

en: Radial Blur Percent:
fi: Säteittäinen sumennus (%):

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
fi: Arvolla 0 ei ole vaikutusta, mutta sitä suuremmat arvot osoittavat tekijää, jolla kohdeväri sekoitetaan lähdevärin kanssa säteittäisesti; ts. siveltimen säteen sisäosuus on kokonaan lähteestä ja sekoitus kohteen kanssa lisääntyy enenevästi ympyrän ulommissa osissa.Arvolla 0 ei ole vaikutusta, mutta sitä suuremmat arvot osoittavat tekijää, jolla kohdeväri sekoitetaan lähdevärin kanssa säteittäisesti; ts. siveltimen säteen sisäosuus on kokonaan lähteestä ja sekoitus kohteen kanssa lisääntyy enenevästi ympyrän ulommissa osissa.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
fi: Valitse lähdepiste.
    Pikanäppäin: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
fi: Monikulmiovalinta lassolla.
    Pikanäppäin: L
    Jatka monikulmiota painamalla L tai kaksoisnapsauttamalla
    Peru painamalla Esc

en: Move Image.
    Shortcut: M
fi: Siirrä kuvaa.
    Pikanäppäin: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
fi: Peru monistustoimenpide.
    Pikanäppäin: Ctrl-Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
fi: Tee monistustoimenpide uudelleen.
    Pikanäppäin: Ctrl-Y

en: Show grid
fi: Näytä ruudukko

en: Edge:
fi: Reuna:

en: Zoom:
fi: Lähennys:

en: Brighten:
fi: Kirkasta:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
fi: Tämä arvo säätää kuvan kulmien kirkkautta.

en: Lens Distortion
fi: Linssivääristymä

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
fi: Linssivääristymä

[ctx: @action]
en: Distortion...
fi: Vääristymä…

en: Local Contrast
fi: Paikallinen kontrasti

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
fi: Paikallinen kontrasti…

en: Noise Reduction
fi: Kohinan vähennys

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
fi: Kohinan vähennys…

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
fi: Tässä näytetään kuvan esikatselu punasilmäisyyssuodatuksen jälkeen.

en: Red Eyes Correction
fi: Punasilmäisyyden korjaus

[ctx: @action]
en: Red Eye...
fi: Punasilmäisyyden poisto…

en: Preset
fi: Esiasetus

en: Filtering type:
fi: Suodintyyppi:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Restoration
fi: Retusointi

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
fi: Ei voida lukea asetuksia valokuvan entistystekstitiedostosta.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
fi: Ei voida tallentaa asetuksia valokuvan entistystekstitiedostoon.

[ctx: @action]
en: Restoration...
fi: Palauta…

en: Sharpen
fi: Terävöitä

en: Unsharp Mask
fi: Epäterävyysmaski:

en: Refocus
fi: Kohdista uudelleen

[ctx: @title]
en: Sharpen
fi: Terävöitys

[ctx: @action]
en: Sharpen...
fi: Terävöitys…

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
fi: Järjestelmään ei ole asennettu tulostinta. Asenna vähintään yksi.

en: Use Color Management for Printing
fi: Käytä värinhallintaa tulostettaessa

en: Settings...
fi: Asetukset…

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
fi: <p>Värinhallinta on poissa käytöstä.</p><p>Voit ottaa sen nyt käyttöön painamalla ”Asetukset”-painiketta.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
fi: Kuvan asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
fi: Kuvan sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
fi: Automaattinen kääntö

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
fi: Skaalataan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
fi: Ei &skaalausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
fi: Sovita kuva &sivulle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
fi: Suurenna pienet kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
fi: &Skaalaa kokoon:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
fi: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
fi: millimetriä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
fi: senttimetriä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
fi: tuumaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

[ctx: @title]
en: Print Image
fi: Kuvan tulostus

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
fi: Työkalu kuvan tulostamiseksi

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
fi: Tällä muokkaustyökalulla kuvan voi tulostaa.

[ctx: @action]
en: Print Image...
fi: Tulosta kuva…

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
fi: Tämä on esikatselu kuvaan käytetystä sumennustehosteesta.

en: Zoom Blur
fi: Zoom-sumennus

en: Radial Blur
fi: Säteittäinen sumennus

en: Far Blur
fi: Etäisyyssumennus

en: Motion Blur
fi: Liikesumennus

en: Softener Blur
fi: Pehmennys

en: Shake Blur
fi: Ravistussumennus

en: Focus Blur
fi: Kohdistussumennus

en: Smart Blur
fi: Fiksu sumennus

en: Frost Glass
fi: Jäätynyt lasi

en: Mosaic
fi: Mosaiikki

en: Distance:
fi: Etäisyys:

en: Set here the blur distance in pixels.
fi: Aseta tähän sumennusetäisyys kuvapisteinä.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
fi: Voimakkuus:

en: This value controls the level to use with the current effect.
fi: Tämä arvo määrittää tehosteesta käytettävän tason.

en: Blur Effects
fi: Sumennustehosteet

[ctx: @title]
en: Blur Effects
fi: Sumennustehosteet

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
fi: Sumennustehosteet…

en: Charcoal
fi: Hiili

en: Pencil size:
fi: Kynän koko:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
fi: Aseta tähän piirrosjäljen jäljittelyssä käytettävän hiilikynän koko.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
fi: Pehmennys:

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
fi: Hiilipiirros

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
fi: Hiilipiirros…

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
fi: Eloisa

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
fi: Tunnista reunat

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
fi: Työkalu väritehosteiden lisäämiseksi kuvaan

[ctx: @action]
en: Color Effects...
fi: Väritehosteet…

en: Fish Eyes
fi: Kalansilmä

en: Caricature
fi: Pilakuva

en: Multiple Corners
fi: Useampi kulma

en: Waves Hor.
fi: Vaaka-aallot

en: Waves Vert.
fi: Pystyaallot

en: Block Waves 1
fi: Lohkoaallot 1

en: Block Waves 2
fi: Lohkoaallot 2

en: Circular Waves 1
fi: Ympyräaallot 1

en: Circular Waves 2
fi: Ympyräaallot 2

en: Polar Coordinates
fi: Polaariset koordinaatit

en: Unpolar Coordinates
fi: Ei-polaariset koordinaatit

[ctx: level of the effect]
en: Level:
fi: Voimakkuus:

en: Set here the level of the effect.
fi: Aseta tehosteen voimakkuus.

en: Iteration:
fi: Toisto:

en: Distortion Effects
fi: Vääristymätehosteet

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
fi: Vääristymätehosteet

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
fi: Vääristymätehosteet…

en: Depth:
fi: Syvyys:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
fi: Aseta tähän korkokuvatehosteen syvyys.

en: Emboss
fi: Kohokuva

[ctx: @title]
en: Emboss
fi: Kohokuva

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
fi: Työkalu kohokuvan luomiseksi

[ctx: @action]
en: Emboss...
fi: Kohokuva…

en: Film Grain
fi: Filmirakeisuus

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
fi: Lisää filmirakeisuutta…

en: Brush size:
fi: Pensselin koko:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
fi: Aseta tähän öljymaalauksen jäljittelyssä käytettävän siveltimen koko

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
fi: Pehmeys:

en: Oil Paint
fi: Öljyvärimaalaus

[ctx: @title]
en: Oil Paint
fi: Öljyvärimaalaus

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
fi: Öljyvärimaalaus…

en: Drop size:
fi: Pisaran koko:

en: Set here the raindrops' size.
fi: Aseta tässä sadepisaroiden koko.

en: Number:
fi: Määrä:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
fi: Tämä arvo asettaa sadepisaroiden enimmäismäärän.

en: Fish eyes:
fi: Kalansilmäefekti:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
fi: Tämä arvo on kalansilmätehosteen optinen vääristymiskerroin.

en: RainDrop
fi: Sadepisara

[ctx: @title]
en: Raindrops
fi: Sadepisarat

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
fi: Työkalu sadepisaroiden lisäämiseksi kuvaan

[ctx: @action]
en: Raindrops...
fi: Sadepisarat…

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
fi: Automaattinen rajaus

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
fi: &Rajaa automaattisesti

en: Maintain aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
fi: Tämä valinta säilyttää kuvasuhteen.

en: Width (px):
fi: Leveys (px):

en: Set here the new image width in pixels.
fi: Määritä uuden kuvan leveys kuvapisteinä.

en: Height (px):
fi: Korkeus (px):

en: Set here the new image height in pixels.
fi: Määritä uuden kuvan korkeus kuvapisteinä.

en: Width (%):
fi: Leveys (%):

en: New image width, as a percentage (%).
fi: Määritä uuden kuvan leveys prosentteina.

en: Height (%):
fi: Korkeus (%):

en: New image height, as a percentage (%).
fi: Määritä uuden kuvan korkeus prosentteina.

en: Resize Order:
fi: Koonmuuttojärjestys:

en: Horizontally first
fi: Ensin vaaka

en: Vertically first
fi: Ensin pysty

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
fi: Tässä voi asettaa, muutetaanko kokoa ensin vaaka- vai pystysuunnassa.

en: Target size
fi: Kohteen koko

en: Mask Settings
fi: Peiteasetukset

en: Energy function
fi: Energiafunktio

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
fi: Tämä on suodatetun kuvan esikatselu. Tämän alueen yllä hiiren kohdistinta seuraa katkoviivoitettu avustinristikko. Se auttaa suodatinasetusten muokkaamisessa; lukitse kohdistin valittuun sijaintiin napsauttamalla hiiren vasenta painiketta.

en: New width:
fi: Uusi leveys:

en: New height:
fi: Uusi korkeus:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
fi: Valitse esikatselusovelmassa piste ja osoita se automaattikorjattavaksi napsauttamalla tätä painiketta.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
fi: Säädä

en: Automatic Adjustment
fi: Automaattinen asetus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
fi: Asetukset

en: Free Rotation
fi: Vapaakääntö

en: Click to set
fi: Aseta napsauttamalla

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
fi: Selvä

[ctx: @title]
en: Free Rotation
fi: Vapaa kierto

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
fi: Vapaa kääntö…

en: Angles (in degrees):
fi: Kulmat (asteina):

en:   Top left:
fi:  Ylävasen:

en:   Top right:
fi:  Yläoikea:

en:   Bottom left:
fi:  Alavasen:

en:   Bottom right:
fi:  Alaoikea:

en: Draw preview while moving
fi: Piirrä esikatselu siirrettäessä

en: Draw grid
fi: Piirrä ruudukko

[ctx: @title]
en: Perspective
fi: Perspektiivi

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
fi: Perspektiivin säätö…

en: Perspective Adjustment Tool
fi: Perspektiivin säätötyökalu

en: Perspective Adjustment
fi: Perspektiivin säätö

en: Aspect Ratio Crop
fi: Rajaus kuvasuhteen mukaan

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
fi: <p>Tässä voit nähdä rajaukseen käytetyn kuvasuhdevalinnan esikatselun. Hiirellä rajausaluetta voi siirtää ja sen kokoa muuttaa.</p><p>Painamalla ja pitämällä pohjassa <b>Ctrl</b>-näppäintä siirretään myös vastakkaista kulmaa.</p><p>Painamalla ja pitämällä pohjassa <b>Vaihto</b>-näppäintä siirretään lähin kulma hiiriosoittimen kohdalle.</p>

en: Max. Aspect
fi: Enimmäiskuvasuhde

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
fi: Aseta valinta-alue nykyisen kuvasuhteen mukaiseen enimmäiskokoonsa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
fi: Resoluutio:

en: Crop Information
fi: Rajaustiedot

en: Aspect ratio:
fi: Kuvasuhde:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Format DIN A
fi: DIN A -muoto

en: Golden Ratio
fi: Kultainen suhde

en: Current Aspect Ratio
fi: Nykyinen kuvasuhde

[ctx: no aspect ratio]
en: None
fi: Ei mitään

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
fi: <p>Valitse rajoitettu kuvasuhde rajausta varten. Kuvasuhderajaustyökalu käyttää suhteellista kuvasuhdetta, mikä tarkoittaa, että suhde on sama mittayksiköstä riippumatta eikä määritä fyysistä kokoa.</p><p>Alla näet perinteisten valokuvapaperikokojen ja kuvasuhderajausten vastaavuuksia:</p><p><b>2:3</b>: 10×15 cm; 20×30 cm; 30×45 cm; 4×6"; 8×12"; 12×18"; 16×24"; 20×30"</p><p><b>3:4</b>: 6×8 cm; 15×20 cm; 18×24 cm; 30×40 cm; 3,75×5"; 4,5×6"; 6×8"; 7,5×10"; 9×12"</p><p><b>4:5</b>: 20×25 cm; 40×50 cm; 8×10"; 16×20"</p><p><b>5:7</b>: 15×21 cm; 30×42 cm; 5×7"</p><p><b>7:10</b>: 21×30 cm; 42×60 cm; 3,5×5"</p><p><b>8:5</b>: tavallinen leveä näyttö (esim. 1680×1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: yleiset panoraamakoot</p><p><b>16:9</b>: tavallinen TV-näyttö (esim. HDTV tai Full-HD)</p><p><b>DIN A</b> -paperikoot käyttävät suhdetta 1:1,414</p><p><b>Kultainen leikkaus</b> on 1:1,618. Tätä noudattavaa kompositiota pidetään visuaalisesti harmonisena, mutta se ei ehkä sovi tulostettavaksi tavalliselle valokuvapaperille.</p><p><b>Nykyinen kuvasuhde</b> valitsee kuvasuhteen avoinna olevasta kuvasta.</p>

en: Exact aspect
fi: Tarkka kuvasuhde

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
fi: Pakota tarkka kuvasuhderajaus valitsemalla tämä asetus.

en: Orientation:
fi: Suunta:

en: Landscape
fi: Vaaka

en: Portrait
fi: Pysty

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Enable this option to automatically set the orientation.
fi: Aseta suunta automaattisesti valitsemalla tämä.

en: Custom ratio:
fi: Määritä:

en: Crop Settings
fi: Rajausasetukset

en: Rules of Thirds
fi: Kolmannesten sääntö

en: Diagonal Method
fi: Halkaisijamenetelmä

en: Harmonious Triangles
fi: Harmoniset kolmiot

en: Golden Mean
fi: Kultainen keskiarvo

[ctx: no geometric form]
en: None
fi: Ei mitään

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
fi: Tämä toiminto näyttää avustelinjat, jotka auttavat kuvan sommittelussa.

en: Golden sections
fi: Kultaiset leikkaukset

en: Enable this option to show golden sections.
fi: Näytä kultaiset leikkaukset valitsemalla tämä asetus.

en: Golden spiral sections
fi: Kultaiset spiraalileikkaukset

en: Enable this option to show golden spiral sections.
fi: Näytä kultaiset spiraalileikkaukset valitsemalla tämä asetus.

en: Golden spiral
fi: Kultainen spiraali

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
fi: Näytä kultaisen spiraali valitsemalla tämä asetus.

en: Golden triangles
fi: Kultaiset kolmiot

en: Enable this option to show golden triangles.
fi: Näytä kultaiset kolmiot valitsemalla tämä asetus.

en: Flip horizontally
fi: Luo vaakasuuntainen peilikuva

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
fi: Peilaa ohjauslinjojen sijainti vaakasuunnassa valitsemalla tämä asetus.

en: Flip vertically
fi: Luo pystysuuntainen peilikuva

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
fi: Peilaa ohjauslinjojen sijainti pystysuunnassa valitsemalla tämä asetus.

en: Color and width:
fi: Väri ja leveys:

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
fi: Aseta ohjauslinjojen leveys kuvapisteinä.

en: Composition Guides
fi: Sommitteluoppaat

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
fi: Rajaus kuvasuhteen mukaan…

en: New Size
fi: Uusi koko

en: Preset Resolutions:
fi: Esiasetetut tarkkuudet:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
fi: Alkuperäinen (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
fi: Pikkuruinen (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
fi: Pieni (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
fi: Keskikokoinen (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
fi: Suuri (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
fi: Hyvin suuri (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
fi: Valtava (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
fi: UHD-4K (%1 × %2 kuvapistettä)

[ctx: A3 (size)]
en: A3 (297 x 420 mm)
fi: A3 (297 × 420 mm)

[ctx: A4 (size)]
en: A4 (210 x 297 mm)
fi: A4 (210 × 297 mm)

[ctx: A6 (size)]
en: A6 (105 x 148 mm)
fi: A6 (105 × 148 mm)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
fi: Letter (8.5 × 11 tuumaa)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
fi: 4 × 6 tuumaa

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
fi: 5 × 7 tuumaa

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
fi: 8 × 10 tuumaa

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
fi: 11 × 14 tuumaa

en: Units:
fi: Yksiköt:

en: Pixels (px)
fi: Kuvapisteet (px)

en: Inches (in)
fi: Tuumat (in)

en: Centimeters (cm)
fi: Senttimetrit (cm)

en: Millimeters (mm)
fi: Millimetrit (mm)

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: New image height in pixels (px).
fi: Aseta tässä kuvan korkeus kuvapisteinä.

en: New image width in percent (%).
fi: Aseta tässä kuvan leveys prosentteina.

en: New image height in percent (%).
fi: Aseta tässä kuvan korkeus prosentteina.

en:  Pixel/Inch
fi:  kuvapistettä tuumalle

en: New image resolution in pixels/inch.
fi: Uuden kuvan tarkkuus kuvapisteinä tuumalle.

en: Restore photograph (slow)
fi: Palauta valokuva (hidas)

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
fi: <b>Huomaa:</b> skaalaa kuva valtavaksi entistystilassa. Tämä voi kestää kauan.

[ctx: Inches]
en: in
fi: tuumaa

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
fi: ”%1” ei ole valokuvan koonmuuttamisasetusten tekstitiedosto.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
fi: Ei voida lukea asetuksia valokuvan koonmuuttamistekstitiedostosta.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
fi: Ei voida tallentaa asetuksia valokuvan koonmuuttamistekstitiedostoon.

[ctx: @action]
en: &Resize...
fi: Muuta &kokoa…

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
fi: Tämä on suodatetun kuvan esikatselu. Tämän alueen yllä hiiren kohdistinta seuraa katkoviivoitettu avustinristikko. Se auttaa suodatinasetusten muokkaamisessa; lukitse kohdistin valittuun sijaintiin napsauttamalla hiiren vasenta painiketta

en: Main horizontal angle:
fi: Ensisijainen vaakakulma:

en: Fine horizontal angle:
fi: Tarkempi vaakakulma:

en: Main vertical angle:
fi: Ensisijainen pystykulma:

en: Fine vertical angle:
fi: Tarkempi pystykulma:

en: Anti-Aliasing
fi: Reunanpehmennys

en: Shear Tool
fi: Viistoutustyökalu

[ctx: @title]
en: Shear Image
fi: Viistoa kuva

en: Digital Scanner
fi: Digitointiskanneri

en: A tool to acquire images with a digital scanner
fi: Työkalu kuvien lukemiseen digitointiskannerilla

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
fi: Tuo skannerilta…

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
fi: Kuvanlukulaitetta ei ole käytettävissä.
    Tarkista asetukset

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
fi: Kuvanlukulaitetta ”%1” ei saada käyttöön.
    Tarkista asetukset

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
fi: Lue kuva

en: Scan Images
fi: Lue kuvia

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
fi: Kuvatiedoston uusi nimi

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
fi: Ei-tuettu muoto

en: The target image file format "%1" is unsupported.
fi: Kuvan kohdetiedostomuotoa ”%1” ei tueta.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
fi: Tiedoston tallentaminen epäonnistui
    ”%1” kohteeseen
    ”%2”.

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

en: Saving file %1 -
fi: Tallennetaan tiedostoa %1 –

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
fi: Tiedostoa ei tallennettu

en: Cannot save "%1" file
fi: Tiedoston "%1" tallennus epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
fi: Maantieteellisen sijainnin muokkaus

[ctx: @label]
en: Layout:
fi: Asettelu:

[ctx: @item]
en: One map
fi: Yksi kartta

[ctx: @title]
en: Sorting
fi: Lajittelu

[ctx: @action]
en: Show oldest first
fi: Näytä vanhin ensin

[ctx: @action]
en: Show youngest first
fi: Näytä uusin ensin

[ctx: @item: map tool]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
fi: GPS-korrelointi

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
fi: Kumoa/Tee uudelleen

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
fi: Käänteinen geokoodaus

[ctx: @item: map tool]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
fi: KML-vienti

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
fi: Ladataan metatietoa –

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
fi[0]: Yhtä kuvaa on muokattu.
fi[1]: %1 kuvaa on muokattu.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

[ctx: @info]
en: Saving changes -
fi: Tallennetaan muutoksia –

[ctx: @title:window]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
fi: Muokkaa paikkasijaintia

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Longitude
fi: Pituusaste

en: Speed
fi: Nopeus

en: Fix type
fi: Korjaa tyyppi

en: 2-d
fi: 2D

en: 3-d
fi: 3D

en: Apply
fi: Käytä

en: Details changed
fi: Yksityiskohdat muuttuneet

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
fi: Maantieteellisen sijainnin muokkaus

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
fi: Muokkaa maantieteellistä sijaintia…

en: Could not read image '%1'
fi: Kuvaa ”%1” ei voitu lukea

en: Format of image '%1' is unknown
fi: Tiedoston ”%1” kuvamuoto on tuntematon

en: Error loading image '%1'
fi: Virhe ladattaessa kuvaa ”%1”

en: Could not save image '%1' to '%2'
fi: Ei voitu tallentaa kuvaa ”%1” kohteeseen ”%2”

en: Creation of picture '%1'
fi: Kuvan ”%1” luonti

en: Creation of placemark '%1'
fi: Paikkamerkin ”%1” luonti

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
fi: Ei voida tallentaa kuvan ”%1” kuvaketta tiedostoon ”%2”

en: Creation of icon '%1'
fi: Kuvakkeen ”%1” luonti

en: No GPX file chosen.
fi: GPX-tiedostoa ei ole valittu.

en: Cannot parse %1 GPX file.
fi: Ei voida jäsentää GPX-tiedostoa %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
fi: GPX-tiedostossa %1 ei ole käytettävää päiväysreittiä.

en: Tracks
fi: Raidat

en: No position data for '%1'
fi: Kohteelta ”%1” puuttuu sijaintitieto

en: Cannot open file for writing
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoitettavaksi

en: Move %1 to final directory %2
fi: Siirrä %1 lopulliseen kansioon %2

en: Cannot move data to destination directory
fi: Dataa ei voi siirtää kohdekansioon

en: Report below have been generated while KML file processing:
fi: Alla oleva raportti tuotettiin KML-tiedostoa käsiteltäessä:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
fi: Raita

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
fi: Pisteet

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
fi: Piste

en: Target Preferences
fi: Kohdeasetukset

en: Target Type
fi: Kohdetyyppi

en: &Local or web target used by GoogleEarth
fi: &Paikallinen tai GoogleEarthin käyttämä verkkokohde

en: Web target used by GoogleMaps
fi: Google Mapsin käyttämä verkkokohde

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
fi: Google Mapsia käytettäessä kaikki kuvat vaativat täyden verkko-osoitteen, kuvakkeet neliöidään ja reittiä vedettäessä vain yksi reitti viedään.

en: Picture Altitude:
fi: Kuvan korkeus:

en: clamp to ground
fi: kiinnitä maanpintaan

en: relative to ground
fi: suhteessa maanpintaan

en: absolute
fi: absoluuttinen

en: Destination Directory:
fi: Kohdekansio:

en: Destination Path:
fi: Kohdesijainti:

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Sizes
fi: Koot

en: Icon Size:
fi: Kuvakekoko:

en: Image Size:
fi: Kuvakoko:

en: GPX Tracks
fi: GPX-reitit

en: Draw GPX Track
fi: Piirrä GPX-reitti

en: GPX file:
fi: GPX-tiedosto:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
fi: GPS-siirtomuoto (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
fi: Valitse avattava GPX-siirtotiedosto

en: Time Zone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
fi: Asettaa kameran kuvauksen aikaisen aikavyöhykkeen, jotta GPS:n aikaleimat voi muuntaa paikalliseen aikaanAsettaa kameran kuvauksen aikaisen aikavyöhykkeen, jotta GPS:n aikaleimat voi muuntaa paikalliseen aikaan

en: Track Width:
fi: Reitin leveys:

en: Track Color:
fi: Reitin väri:

en: Opacity (%):
fi: Peittävyys (%):

en: Track Altitude:
fi: Reitin korkeus:

en: Generate KML file
fi: Luo KML-tiedosto

[ctx: Start the search]
en: Search
fi: Etsi

en: Clear the search results.
fi: Tyhjennä hakutulokset.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
fi: Säilytä vanhojen hakujen tulokset uutta hakua tehtäessä.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
fi: Vaihda hakutulosten näkyvyyttä kartalla.

en: Copy coordinates
fi: Kopioi koordinaatit

en: Move selected images to this position
fi: Siirrä valitut kuvan tähän

en: Remove from results list
fi: Poista tulosluettelosta

en: Select which service you would like to use.
fi: Valitse, mitä palveluja haluat käyttää.

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
fi: Haku epäonnistui

en: Your search failed:
    %1
fi: Hakusi epäonnistui:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
fi[0]: Yksi kuva siirrettiin kohteeseen ”%2”
fi[1]: %1 kuvaa siirrettiin kohteeseen ”%2”

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
fi: Metatietomuokkain

[ctx: @action: button]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @action: button]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
fi: Muokkaa Exif-tietoja

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
fi: Muokkaa IPTC-tietoja

[ctx: @item]
en: Edit XMP
fi: Muokkaa XMP-tietoja

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
fi: %1 (%2/%3) – Muokkaa metatietoja

en: Add a new value to the list
fi: Lisää luetteloon uusi arvo

en: Remove the current selected value from the list
fi: Poista luettelosta valittu arvo

en: Replace the current selected value from the list
fi: Korvaa luettelosta valittu arvo

en:  This field is limited to:
fi:  Tämä kenttä on rajoitettu:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
fi[0]: <p>Yksi merkki.</p>
fi[1]: <p>%1 merkkiä.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
fi[0]: %1 merkki jäljellä
fi[1]: %1 merkkiä jäljellä

en: Attribute:
fi: Määrite:

[ctx: Content type]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: Content type]
en: Analysis
fi: Analyysi

[ctx: Content type]
en: Archive material
fi: Arkistomateriaali

[ctx: Content type]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: Content type]
en: Feature
fi: Ominaisuus

[ctx: Content type]
en: Forecast
fi: Ennuste

[ctx: Content type]
en: History
fi: Historia

[ctx: Content type]
en: Obituary
fi: Muistokirjoitus

[ctx: Content type]
en: Opinion
fi: Mielipide

[ctx: Content type]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: Content type]
en: Summary
fi: Yhteenveto

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
fi: Suorasanainen haastattelu

[ctx: Content type]
en: Interview
fi: Haastattelu

[ctx: Content type]
en: From the Scene
fi: Juttu tapahtumapaikalta

[ctx: Content type]
en: Retrospective
fi: Retrospektiivi

[ctx: Content type]
en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: Content type]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
fi: Tiivistelmä

[ctx: Content type]
en: Press Release
fi: Lehdistötiedote

en: Brightness (APEX):
fi: Kirkkaus (APEX):

en: Gain Control:
fi: Vahvistuksen säätö:

[ctx: gain control]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: gain control]
en: Low gain up
fi: Heikko vahvistus

[ctx: gain control]
en: High gain up
fi: Voimakas vahvistus

[ctx: gain control]
en: Low gain down
fi: Heikko vaimennus

[ctx: gain control]
en: High gain down
fi: Voimakas vaimennus

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä kuvan kokonaisvahvistussäädön aste.

en: Contrast:
fi: Kontrasti:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: contrast mode]
en: Soft
fi: Pehmeä

[ctx: contrast mode]
en: Hard
fi: Kova

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä kontrastin käsittelyn suunta.

en: Saturation:
fi: Värikylläisyys:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: saturation mode]
en: Low
fi: Vähäinen

[ctx: saturation mode]
en: High
fi: Suuri

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä kylläisyyden suunta.

en: Sharpness:
fi: Terävyys:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
fi: Pehmeä

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
fi: Kova

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä terävyyden käsittelyn suunta.

en: Normal process
fi: Tavallinen käsittely

en: Custom process
fi: Mukautettu käsittely

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
fi: Aseta tässä kuvatiedon erityiskäsittely kuten tulosteeseen tähtäävä hahmonnus.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
fi: Nimi (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
fi: Anna tähän sen tiedoston nimi, josta kuva on luettu. Kentässä voi käyttää vain ASCII-merkkejä.

[ctx: image description]
en: Description (*):
fi: Kuvaus (*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
fi: Anna kuvan kuvaus. Kentässä voi käyttää vain ASCII-merkkejä.

en: Artist (*):
fi: Kuvaaja (*):

en: Copyright (*):
fi: Tekijänoikeus (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
fi: Anna kuvan tekijänoikeuksien haltija. Kentässä voi käyttää vain ASCII-merkkejä.

[ctx: image caption]
en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
fi: Anna kuvan kuvanteksti. Kenttää ei ole rajoitettu. Tekstin tallennukseen käytetään UTF-8-merkistökoodausta.

en: Sync JFIF Comment section
fi: Synkronoi JFIF-kommenttiosio

en: Sync XMP caption
fi: Synkronoi XMP-kuvateksti

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
fi: Synkronoi IPTC-kuvateksti (varoitus: rajoitettu 2000 merkkiin)

en: Creation date and time
fi: Luontipäivä ja -aika

en: Creation sub-second
fi: Luontiajan sekunnin osat

en: Sync XMP creation date
fi: Synkronoi XMP-luontiaika

en: Sync IPTC creation date
fi: Synkronoi IPTC-luontiaika

en: Set creation date to today
fi: Aseta luontiajaksi tänäinen

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
fi: Aseta tässä kuvan luontipäivä ja -aika. Tässä standardissa se tarkoittaa aikaa, jolloin tiedostoa muutettiin.

en: Original date and time
fi: Alkuperäinen aika ja päiväys

en: Original sub-second
fi: Alkuperäisen ajan sekunnin osat

en: Set original date to today
fi: Aseta alkuperäiseksi ajaksi tämä päivä

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
fi: Aseta tässä alkuperäisen kuvan luontipäivä ja -aika. Digikamerassa kuvan ottamispäivä ja -aika tallentuvat.

en: Digitization date and time
fi: Digitoinnin päiväys ja aika

en: Set digitization date to today
fi: Aseta digitointipäiväksi tänäinen

en: Device manufacturer (*):
fi: Laitteen valmistaja (*):

en: Device model (*):
fi: Laitteen malli (*):

en: Device type:
fi: Laitteen tyyppi:

en: Film scanner
fi: Filmiskanneri

en: Digital still camera
fi: Still-digikamera

en: Exposure time (seconds):
fi: Valotusaika (sekunteina):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
fi: Aseta kuvan valotusaika sekunteina valitsemalla tämä asetus.

en: Exposure program:
fi: Valotusohjelma:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
fi: Ei määritetty

[ctx: exposure program]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
fi: Aukon prioriteetti

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
fi: Sulkimen prioriteetti

[ctx: exposure program]
en: Creative program
fi: Luontiohjelma

[ctx: exposure program]
en: Action program
fi: Käsittelyohjelma

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
fi: Pystytila

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
fi: Vaakatila

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa valotukseen käyttämä ohjelma.

en: Exposure mode:
fi: Valotustapa:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
fi: Automaattinen

en: Exposure bias (APEX):
fi: Valotusvinouma (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä valotusvinouma (APEX-yksikkönä).

en: Metering mode:
fi: Mittaustapa:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: metering mode]
en: Average
fi: Keskiarvo

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
fi: Keskitä painotettu keskiarvo

[ctx: metering mode]
en: Spot
fi: Piste

[ctx: metering mode]
en: Partial
fi: Osittainen

[ctx: metering mode]
en: Other
fi: Muu

en: Sensitivity (ISO):
fi: Herkkyys (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
fi: Aseta tässä kuvan ottaneen kameran ISO-nopeus.

en: Sensing method:
fi: Tunnistusmenetelmä:

en: Not defined
fi: Ei määritetty

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
fi: Vakio

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
fi: Vaaka

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
fi: Pysty

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
fi: Yömaisema

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
fi: Makro

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
fi: Lähikuva

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
fi: Etäkuva

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
fi: Päivä ja aika

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
fi: Linssi

[ctx: @item: device properties]
en: Device
fi: Laite

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
fi: Säädöt

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
fi: Tallenna kameran käyttämät tekniset tiedot

en: Focal length (mm):
fi: Polttoväli (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä linssin polttoväli millimetreinä.

en: Focal length in 35mm film (mm):
fi: Polttoväli 35 mm filminä (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
fi: Aseta tässä 35 mm filmikameraa vastaava polttoväli millimetreinä. 0 tarkoittaa, ettei polttoväliä tiedetä.

en: Digital zoom ratio:
fi: Digitaalinen lähennyskerroin:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
fi: Aseta tähän kameran kuvaa otettaessa käyttämä digitaalinen lähennyskerroin.

en: Lens aperture (f-number):
fi: Linssin aukko (f-luku):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
fi: Aseta tähän kameran kuvaa otettaessa käyttämä linssin aukko.

en: Max. lens aperture (f-number):
fi: Linssin enimmäisaukko (f-luku):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
fi: Valitse tässä pienin kameran kuvaa ottaessaan käyttämä aukko.

en: No flash
fi: Ei salamaa

en: Fired
fi: Laukaistu

en: Yes, compulsory
fi: Kyllä, pakollinen

en: Yes, compulsory, no return light
fi: Kyllä, pakollinen, ei paluuvaloa

en: Yes, compulsory, return light
fi: Kyllä, pakollinen, paluuvalo

en: No, compulsory
fi: Ei, pakollinen

en: No, auto
fi: Ei, automaattinen

en: Yes, auto
fi: Kyllä, automaattinen

en: Yes, auto, no return light
fi: Kyllä, automaattinen, ei paluuvaloa

en: Yes, auto, return light
fi: Kyllä, automaattinen, paluuvalo

en: No flash function
fi: Ei salamatoimintoa

en: Yes, red-eye
fi: Kyllä, punasilmäisyys

en: Yes, red-eye, no return light
fi: Kyllä, punasilmäisyys, ei paluuvaloa

en: Yes, red-eye, return light
fi: Kyllä, punasilmäisyys, paluuvalo

en: Yes, compulsory, red-eye
fi: Kyllä, pakollinen, punasilmäisyys

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
fi: Kyllä, pakollinen, punasilmäisyys, ei paluuvaloa

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
fi: Kyllä, pakollinen, punasilmäisyys, paluuvalo

en: Yes, auto, red-eye
fi: Kyllä, automaattinen, punasilmäisyys

en: Yes, auto, red-eye, no return light
fi: Kyllä, automaattinen, punasilmäisyys, ei paluuvaloa

en: Yes, auto, red-eye, return light
fi: Kyllä, automaattinen, punasilmäisyys, paluuvalo

en: Light source:
fi: Valolähde:

[ctx: light source]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: light source]
en: Daylight
fi: Päivänvalo

[ctx: light source]
en: Fluorescent
fi: Loistelamppu

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
fi: Wolfram (hehkulamppu)

[ctx: light source]
en: Flash
fi: Salama

[ctx: light source]
en: Fine weather
fi: Poutasää

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
fi: Pilvinen sää

[ctx: light source]
en: Shade
fi: Varjo

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
fi: Loisteputki, päivänvalo (D 5700–7100 K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
fi: Päivänvalkoinen loisteputki (N 4600–5400 K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
fi: Viileä valkoinen loisteputki (W 3900–4500 K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
fi: Loisteputki, valkoinen (WW 3200–3700 K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
fi: Standardivalo A

[ctx: light source]
en: Standard light B
fi: Standardivalo B

[ctx: light source]
en: Standard light C
fi: Standardivalo C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
fi: ISO-studiokeinovalo

[ctx: light source]
en: Other light source
fi: Muu valolähde

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
fi: Aseta tähän kuvaa otettaessa käytetty valonlähde.

en: Flash mode:
fi: Salaman tila:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
fi: Aseta tässä kameran kuvaa otettaessa käyttämä salamavalvon tila.

en: Flash energy (BCPS):
fi: Salaman energia (BCPS):

en: White balance:
fi: Valkotasapaino:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
fi: Automaattinen

en: Identify subject of content (3 chars max):
fi: Tunnista sisällön aihe (enintään 3 merkkiä):

en: Supplemental categories:
fi: Lisäluokat:

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: Headline:
fi: IPTC-”headline”:

[ctx: content description]
en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Sync Exif Comment
fi: Synkronoi Exif-huomautus

en: Enter the name of the caption author.
fi: Syötä tähän kuvatekstin kirjoittajan nimi.

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: Set here the name of content creator.
fi: Syötä tähän sisällön luojan nimi.

en: Set here the title of content creator.
fi: Syötä tähän sisällön luojan otsikko.

en: Credit:
fi: Krediitti:

en: Set here the content provider.
fi: Syötä tähän sisällön tarjoaja.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
fi: Lähde:

en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

[ctx: @item: iptc]
en: Content
fi: Sisältö

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
fi: Alkuperä

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
fi: Kiitokset

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
fi: Aiheet

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
fi: Hakusanat

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
fi: Luokat

[ctx: @item: iptc]
en: Status
fi: Tila

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
fi: Kuori

[ctx: @title]
en: Origin Information
fi: Alkuperätiedot

[ctx: @title]
en: Credit Information
fi: Kiitosten tiedot

[ctx: @title]
en: Subject Information
fi: Aihetiedot

[ctx: @title]
en: Keyword Information
fi: Hakusanatiedot

[ctx: @title]
en: Category Information
fi: Luokan tiedot

[ctx: @title]
en: Status Information
fi: Tilatiedot

[ctx: @title]
en: Record workflow information
fi: Tallenna työnkulun tiedot

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
fi: Tallenna työnkulun ominaisuudet

[ctx: @title]
en: Envelope Information
fi: Kuoren tiedot

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
fi: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (versio 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
fi: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (versio 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
fi: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (versio 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
fi: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (versio 4)

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
fi: Tagged Image File Format (versio 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
fi: Tagged Image File Format (versio 6.0)

en: Illustrator
fi: Kuvittaja

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
fi: Microsoftin bittikarttatiedosto [*.bmp]

en: Digital Audio File [*.WAV]
fi: Digitaalinen äänitiedosto [*.wav]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
fi: Ääni ja liikkuva kuva [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
fi: DOS/Windows-ohjelmatiedosto [*.com][*.exe]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
fi: Pakattu binaaritiedosto [*.zip]

en: Freehand (version 3.1)
fi: Freehand (versio 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
fi: Freehand (versio 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
fi: Freehand (versio 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
fi: Freehand (versio 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
fi: Hypertext Markup Language ”HTML”

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
fi: PDF-tiedosto [*.PDF] Adobe

en: Tape Archive [*.TAR]
fi: Nauha-arkisto [*.TAR]

en: Destination:
fi: Kohde:

en: U.N.O ID:
fi: UNO-tunniste:

en: Product ID:
fi: Tuotteen tunniste:

en: Service ID:
fi: Palvelun tunniste:

en: Priority:
fi: Etusija:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
fi: 0: ei etusijaa

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
fi: 1: suuri

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
fi: 5: tavallinen

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
fi: 8: Vähäinen

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
fi: 9: Käyttäjän määrittämä

en: Format:
fi: Tiedostomuoto:

en: Sent date:
fi: Lähetyspäivä:

en: Sent time:
fi: Lähetysaika:

en: Set here the date when the service sent the material.
fi: Aseta tähän päivä, jolloin palvelu lähetti aineiston.

en: Set here the time when the service sent the material.
fi: Aseta tähän kellonaika, jolloin palvelu lähetti aineiston.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
fi: Aseta tähän aikavyöhyke, josta palvelu lähetti aineiston.

en: Digitization date
fi: Digitoinnin päiväys

en: Digitization time
fi: Digitoinnin aika

en: Set here the creation date of digital representation.
fi: Aseta tässä digiesitysmuodon luomispäivä.

en: Set here the creation time of digital representation.
fi: Aseta tässä digiesitysmuodon luomisaika.

en: Set here the time zone of digital representation.
fi: Aseta tässä digiesitysmuodon aikavyöhyke.

en: Creation date
fi: Luontipäivä

en: Creation time
fi: Luontiaika

en: Sync Exif creation date
fi: Synkronoi EXIF-luontipäivä

en: Set here the full country name referenced by the content.
fi: Aseta tässä sisällössä viitatun maan koko nimi.

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Sublocation:
fi: Alisijainti:

en: State/Province:
fi: Osavaltio tai provinssi:

en: Country:
fi: Valtio:

en: Select here country name of content origin.
fi: Syötä tähän sisällön alkuperämaan nimi.

en: Release date
fi: Julkaisupäivä

en: Release time
fi: Julkaisuaika

en: Set release date to today
fi: Aseta julkaisupäiväksi tänäinen

en: Expiration date
fi: Vanhenemispäivä

en: Expiration time
fi: Vanhenemisaika

en: Set expiration date to today
fi: Aseta vanhenemispäiväksi tänäinen

en: Language:
fi: Kieli:

en: Select here the language of content.
fi: Aseta tässä sisällön kieli.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
fi: 0: ei mitään

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
fi: 1: tärkeä

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
fi: 5: tavallinen

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
fi: 8: Ei kiireellinen

en: Select here the editorial urgency of content.
fi: Aseta tässä sisällön toimituksellinen kiireellisyys.

en: Cycle:
fi: Ajankohta:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
fi: Aamu

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
fi: Iltapäivä

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
fi: Ilta

en: News
fi: Uutinen

en: Advisory
fi: Varoitus

en: Select here the editorial type of content.
fi: Aseta tähän sisällön toimituksellinen tyyppi.

en: Reference:
fi: Viite:

[ctx: image title]
en: Title:
fi: Otsikko:

en: Edit Status:
fi: Muokkauksen tila:

en: Job Identifier:
fi: Työn tunniste:

en: Special Instructions:
fi: Erityisohjeet:

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
fi: Metatietojen muokkaus

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
fi: Muokkaa metatietoja…

en: Enter here a new supplemental category of content.
fi: Syötä tähän sisällön uusi lisäluokka.

en: Set here the content synopsis.
fi: Syötä tähän sisällön tiivistelmä.

[ctx: content description]
en: Captions:
fi: Kuvatekstit:

en: Default Language Caption Options
fi: Kuvatekstin oletuskielivalinnat

en: Sync Exif Copyright
fi: Synkronoi Exif-tekijänoikeustieto

en: Right Usage Terms:
fi: Käyttöoikeudet:

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
fi: Luonut:

en: Sync Exif Artist
fi: Synkronoi Exif-tekijä

en: Contact
fi: Kontakti

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: Set here the contact e-mail.
fi: Syötä tähän yhteystiedoista sähköpostiosoite.

en: URL:
fi: Verkko-osoite:

en: Set here the contact URL.
fi: Syötä tähän yhteystiedoista verkko-osoite.

en: Phone:
fi: Puhelin:

[ctx: Street address]
en: Address:
fi: Osoite:

en: Set here the contact address.
fi: Syötä tähän yhteystiedoista katuosoite.

en: Postal code:
fi: Postinumero:

en: Set here the contact postal code.
fi: Syötä tähän yhteystiedoista postinumero.

en: Set here the contact city.
fi: Syötä tähän yhteystiedoista kaupunki.

en: Set here the contact country.
fi: Syötä tähän yhteystiedoista maa.

en: Set here the original owner of content.
fi: Syötä tähän sisällön alkuperäinen omistaja.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
fi: Sisältö

[ctx: @item]
en: Origin
fi: Alkuperä

[ctx: @item]
en: Credits
fi: Kiitokset

[ctx: @item]
en: Keywords
fi: Hakusanat

[ctx: @item]
en: Categories
fi: Luokat

[ctx: @item]
en: Status
fi: Tila

[ctx: @item]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Set here a new keyword
fi: Anna tässä uusi hakusana.

en: Video date
fi: Videon päiväys

en: Set video date to today
fi: Aseta videon ajaksi tänäinen

en: Set here the content's city of origin.
fi: Syötä tähän sisällön alkuperäkaupunki.

en: Set here the content's location within the city.
fi: Syötä tähän sisällön sijainti kaupungin sisällä.

en: Set here the content's Province or State of origin.
fi: Aseta tässä sisällön alkuperämaakunta tai -osavaltio.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
fi: Kasvokuva

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
fi: Puolikuva

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
fi: Kokokuva

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
fi: Sivukuva

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
fi: Näkymä takaa

[ctx: @item: scene code]
en: Single
fi: Yksinkertainen

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
fi: Pari

[ctx: @item: scene code]
en: Two
fi: Kaksi

[ctx: @item: group of people]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: @item: scene code]
en: General view
fi: Yleiskuva

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
fi: Panoraamanäkymä

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
fi: Ilmakuva

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
fi: Vedenalainen kuva

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
fi: Yömaisema

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
fi: Satelliitti

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
fi: Näkymä ulkoa

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
fi: Näkymä sisältä

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
fi: Lähikuva

[ctx: @item: scene code]
en: Action
fi: Toiminta

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
fi: Esitys

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
fi: Poseeraus

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
fi: Symbolinen

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
fi: Kohtaus elokuvasta

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
fi: Varoitus

[ctx: @item: type code]
en: Alert
fi: Hälytys

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
fi: Luettelo

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
fi: Tiedosto

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
fi: Ylläpito

[ctx: @item: type code]
en: News
fi: Uutiset

[ctx: @item: type code]
en: Package
fi: Paketti

[ctx: @item: type code]
en: Schema
fi: Skeema

[ctx: @item: type code]
en: Topic
fi: Aihe

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
fi: Asetettu aihe

[ctx: @option]
en: Language:
fi: Kieli:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
fi: Valitse tässä sisällön kieli.

[ctx: @option]
en: Priority:
fi: Etusija:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
fi: 0: ei mitään

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
fi: 1: suuri

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
fi: 5: tavallinen

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
fi: 8: vähäinen

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
fi: 9: käyttäjän määrittämä

[ctx: @option]
en: Scene:
fi: Näkymä:

[ctx: @option]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @option]
en: Attribute:
fi: Määrite:

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
fi: Analyysi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
fi: Arkistomateriaali

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
fi: Ennuste

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
fi: Historia

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
fi: Muistokirjoitus

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
fi: Mielipide

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
fi: Kysely

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
fi: Tulosluettelo ja -taulukko

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
fi: Sivupaneeli- ja tukitiedot

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
fi: Yhteenveto

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
fi: Suorasanainen haastattelu

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
fi: Haastattelu

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
fi: Juttu tapahtumapaikalta

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
fi: Retrospektiivi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
fi: Tilastotiedot

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
fi: Lehdistötiedote

[ctx: @option]
en: Reference:
fi: Viite:

[ctx: short title for the content]
en: Title:
fi: Otsikko:

en: Set here a shorthand reference for the content.
fi: Syötä tähän sisällön lyhyt viite.

en: Nickname:
fi: Lempinimi:

en: A short informal name for the resource.
fi: Resurssin lyhyt epämuodollinen nimi.

en: Identifiers:
fi: Tunnisteet:

en: Enter the editorial usage instructions.
fi: Syötä tähän toimitukselliset käyttöohjeet.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
fi: Syötä tähän aiheen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.Syötä tähän aiheen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
fi: Syötä tähän aihealueen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.Syötä tähän aihealueen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
fi: Syötä tähän aiheen yksityiskohdan nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.Syötä tähän aiheen yksityiskohdan nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
fi: Kirjoita kuhunkin kuvaan korjattu päiväys ja aika

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
fi: Säädä aikaa ja päiväystä

[ctx: @action]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
fi: Peru toimenpide

[ctx: @action]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @info]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Timestamp Used
fi: Aikaleima käytetty

en: Timestamp Updated
fi: Aikaleima päivitetty

en: Status
fi: Tila

en: Failed to update metadata timestamp
fi: Metatietojen aikaleiman päivitys epäonnistui

en: Failed to update file timestamp
fi: Tiedoston aikaleiman päivitys epäonnistui

en: Success
fi: Onnistui

en: not valid
fi: ei kelvollinen

en: Please wait ...
fi: Odota…

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
fi: Säädä päiväystä ja aikaa…

en: Create Calendar
fi: Luo kalenteri

en: A tool to create calendar from images
fi: Työkalu kuvakalenterien luomiseen

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
fi: <p>Tällä työkalulla voi parhaista kuvistaan luoda kuvakalenterin.</p><p>Saatavilla on eri kalenteriasetteluja, joihin voi yhdistää ICS-muotoisen luettelon juhlapyhistä.</p><p>Lopuksi työkalu ehdottaa tuloksen tulostamista tai viemistä PDF:ksi.</p>

en: Former Author
fi: Aiempi tekijä

en: Developer and Maintainer
fi: Kehittäjä ja ylläpitäjä

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
fi: Luo kalenteri…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
fi: Kalenteritapahtumat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
fi: Valitse valinnainen kalenteritiedosto, jossa on tieto pyhäpäivistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
fi: Valitse valinnainen kalenteri, jossa on tieto perheesi erityispäivistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
fi: Kalenterin voi luoda ohjelmalla, joka tukee <a href="https://fi.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar-tiedostomuotoa</a>.
    Tämä on täysin vapaaehtoista. Kaikki tämän kalenterin tapahtumat tulostetaan vihreällä.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
fi: Tulostetaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
fi: Nykyinen sivu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
fi: Sivuja kaikkiaan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
fi: Paperikoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
fi: &Ylhäällä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
fi: &Vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
fi: &Oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
fi: Piirrä kalenteriin viivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
fi: Kuvan ja tekstin suhde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
fi: Fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
fi: Vuosi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
fi: Valitse kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
fi: Valitse kuva napsauttamalla kuukautta hiiren vasemmalla tai tyhjennä kuva hiiren oikealla painikkeella.Valitse kuva napsauttamalla kuukautta hiiren vasemmalla tai tyhjennä kuva hiiren oikealla painikkeella.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
fi: <p><h1><b>Tervetuloa kalenterityökaluun</b></h1></p><p>Tämä ohjattu toiminto auttaa sinua luomaan ja tulostamaan kalenterin kokoelmasta valituin kuvin.</p>

en: Welcome to Calendar Tool
fi: Tervetuloa kalenterityökaluun

en: Choose events to show on the Calendar
fi: Valitse kalenteriin tulevat tapahtumat

en: Print Calendar
fi: Tulosta kalenteri

en: Printing in Progress
fi: Tulostus meneillään

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
fi: Tulosta kalenteri

en: Printing Cancelled
fi: Tulostaminen peruttu

en: Create calendar
fi: Luo kalenteri

en: Printing calendar page for %1 of %2
fi: Tulostetaan kalenterin sivua %1 / %2

en: Printing Complete
fi: Tulostus on valmis

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
fi: DNG-muunnin

[ctx: @action:button]
en: &Convert
fi: &Muunna

en: The list does not contain any Raw files to process.
fi: Luettelo ei sisällä käsiteltäviä RAW-tiedostoja.

en: DNG Converter
fi: DNG-muunnin

en: &Abort
fi: K&eskeytä

en: Abort the conversion of Raw files.
fi: Keskeytä RAW-tiedostojen muuntaminen.

en: Con&vert
fi: &Muunna

en: Failed to save image
fi: Kuvan tallentaminen epäonnistui

en: Failed to save image.
fi: Kuvan tallentaminen epäonnistui.

en: Process failed
fi: Käsittely epäonnistui

en: Process Canceled
fi: Käsittely peruttu

en: File not supported
fi: Tiedostoa ei tueta

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Processing %1
fi: Käsitellään: %1

en: Raw File
fi: RAW-tiedosto

en: Target File
fi: Kohdetiedosto

en: Camera
fi: Kamera

[ctx: @title]
en: DNG Converter
fi: DNG-muunnin

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
fi: Työkalu RAW-kuvien muuntamiseksi DNG:ksi

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
fi: DNG-muunnin…

en: Cannot identify Raw image
fi: RAW-kuvaa ei voitu tunnistaa

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
fi: Tiedostonimi

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
fi: Valotusaika (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
fi: Hardmask: käytössä

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
fi: Hardmask: ei käytössä

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
fi: CIECAM02: käytössä

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
fi: CIECAM02: ei käytössä

[ctx: @info]
en: Levels: auto
fi: Tasot: automaattinen

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
fi: Aukko: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
fi: Valotusaika: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
fi: Kylläisyys: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
fi: Kontrasti: <numid>%1</numid>

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
fi: Kuvapiirteiden tasapaino:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
fi: Tasapainottaa paikallisten (pieni luku) ja yleispiirteiden (suuri luku) välillä.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
fi: Vaikutus hyvinvalottuneisuuteen:

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
fi: Vaikutus hyvään kylläisyyteen:

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
fi: Vaikutus hyvään kontrastiin:

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
fi: Käytä värivaikutelmamallia (CIECAM02)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
fi: Käytä yksityiskohtaisten värien hahmontamiseksi värivaikutelmamallia (CIECAM02). Syötetiedostoissa tulisi olla upotetut ICC-profiilit. Ellei sellaista ole, oletetaan sRGB-väriavaruus. Ero tämän ja värisekoituksen oletusalgoritmin välillä on vähäisehkö; eron huomaa parhaiten, kun sekoittaa eri päävärien alueita toisiinsa.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
fi: Sisällytä tallennettaessa

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
fi: Tuloste

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
fi: Valitut syötteet

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
fi: Poista kohde

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

[ctx: @action:button]
en: &Save
fi: &Tallenna

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
fi: Käsittele ja tallenna valitut kohteet.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
fi: &Esikatselu

[ctx: @action: button]
en: &Default
fi: &Oletus

[ctx: @action:button]
en: Details...
fi: Yksityiskohdat…

[ctx: @title]
en: Save Result
fi: Tallenna tulos

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
fi: Tiedostonimimalli:

en: Author and Maintainer
fi: Tekijä ja ylläpitäjä

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
fi: tuntematon

en: Cannot run %1:
    
     %2
fi: Ei voida suorittaa: %1:
    
     %2

[ctx: @info]
en: this page
fi: tämä sivu

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
fi: Pinoon pitää lisätä vähintään kaksi samanaiheista kuvaa.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
fi: Älä yhdistä eri värisyvyyden kuvia

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
fi: Kaikkien kuvien mittojen on oltava samat.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
fi: Valotusaika (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
fi: Esikäsittely on valmis

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
fi: Onnea! Kuvasi ovat valmiina sulautettaviksi yhteen.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
fi: Esikäsittely on meneillään, odota.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
fi: Tämä voi kestää hetken…

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
fi: Esikäsittely epäonnistui.

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
fi: Kuvan ”%1” pienoiskuvaa ei voitu tallentaa tiedostoon ”%2”

en: unavailable
fi: ei saatavilla

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
fi: Tiedostosta ”%1” ei löytynyt teemaa

[ctx: @info]
en: Create directories
fi: Luo kansiot

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
fi: Kansion ”%1” luominen epäonnistui

[ctx: @info]
en: Copying theme
fi: Kopioidaan teemaa

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
fi: Teemaa ei voitu kopioida

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
fi: Luo kuvat ja XML-tiedostot

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
fi: gallery.xml:ää ei voitu luoda

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
fi: Luodaan tiedostoja kohteelle ”%1”

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
fi: Luodaan HTML-tiedostoja

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
fi: Ei voitu lukea XSL-tiedostoa ”%1”

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
fi: Ei voitu lukea XML-tiedostoa ”%1”

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
fi: Virhe käsiteltäessä XML-tiedostoa

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata kirjoitettavaksi

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
fi: Ladataan etätiedostoja kohteelle ”%1”

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu avata

[ctx: @info]
en: Could not download %1
fi: Ei voitu ladata: %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
fi: Albumiluettelo

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
fi: Alkuperäinen kuva

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
fi: Siirry ylemmäs

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
fi: Malli

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
fi: Kuvan suunta

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
fi: Kuvan x-tarkkuus

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
fi: Kuvan y-tarkkuus

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
fi: Kuvan tarkkuuden yksikkö

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
fi: Kuvan aika ja päivä

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
fi: Valotusaika

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
fi: F-luku

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
fi: Valotusindeksi

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
fi: ISO-nopeuslukemat

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
fi: Sulkimen nopeuden arvo

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
fi: Aukon arvo

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
fi: Polttoväli

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
fi: GPS-korkeustieto

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
fi: GPS-leveysastetieto

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
fi: GPS-pituusastetieto

en: Html Gallery
fi: HTML-galleria

en: A tool to generate HTML gallery from images
fi: Työkalu HTML-kuvagallerian luomiseksi kuvista

en: Former Author and Maintainer
fi: Aiempi tekijä ja ylläpitäjä

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
fi: Luo HTML-galleria…

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: Starting to generate gallery...
fi: Aletaan luoda kuvagalleriaa…

en: %1 albums to process:
fi: %1 albumia käsiteltävänä:

en: %1 items to process
fi: %1 käsiteltävää kohdetta

en: Output directory: %1
fi: Tuloskansio: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
fi: Kuvagalleria on valmis, mutta joitakin varoituksia ilmeni.

en: Gallery completed.
fi: Kuvagalleria on valmis.

en: Opening gallery with default desktop browser...
fi: Avataan galleriaa oletusselaimeen…

en: Opening gallery with internal browser...
fi: Avaa galleria sisäiseen selaimeen…

en: Full Image Properties:
fi: Täyden kuvan ominaisuudet:

en: Save image
fi: Tallenna kuva

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Max size:
fi: Enimmäiskoko:

en: Include full-size original images for download
fi: Sisällytä ladattaviksi täyskokoiset alkuperäiskuvat

en: Use original image
fi: Käytä alkuperäistä kuvaa

en: Thumbnail Properties:
fi: Pienoiskuvan ominaisuudet:

en: Square thumbnails
fi: Neliömäiset pienoiskuvat

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Tervetuloa HTML-galleriatyökaluun</b></h1></p><p>Tämä opastettu toiminto auttaa sinua viemään kuvasi nopeasti</p><p></p><p>pieneksi staattiseksi HTML-valokuvagalleriaksi.</p><p>Työkalu on täysin yhteensopiva <a href='https://fi.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML- ja CSS-standardien</a></p><p>kanssa, ja sitä voi mukauttaa teemoin.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
fi: &Valitse kuvanvalintatapa:

en: Images
fi: Kuvat

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
fi: Gallerian otsikko:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
fi: Kohdekansio:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
fi: Kohdekansio

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
fi: Avaa selaimeen:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
fi: Sisäinen

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
fi: Työpöydän oletus

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
fi: Tällä sivulla voi muuttaa joitakin teeman parametreja. Riippuu teemasta, mitä parametreja on tarjolla.

en: can be customized
fi: voi mukauttaa

en: no customization available
fi: mukautus ei käytettävissä

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
fi: Luo HTML-galleria

en: Welcome to HTML Gallery Tool
fi: Tervetuloa HTML-kuvagalleriatyökaluun

en: Items Selection
fi: Kohteiden valinta

en: Theme Selection
fi: Teeman valinta

en: Theme Parameters
fi: Teeman parametrit

en: Output Settings
fi: Ulostuloasetukset

en: Generating Gallery
fi: Luodaan galleriaa

en: Create directories
fi: Luo kansiot

en: Could not create folder '%1'
fi: Kansion ”%1” luominen epäonnistui

en: Create jAlbum project files
fi: Luo jAlbum-projektitiedostot

en: Failed to create project files
fi: Projektitiedostojen luominen epäonnistui

en: Failed to create settings file
fi: Asetustiedoston luominen epäonnistui

en: Launch jAlbum with new project files
fi: Käynnistä jAlbum uusilla projektitiedostoilla

en: jAlbum Export
fi: jAlbum-vienti

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
fi: Työkalu kuvien viemiseksi jAlbum-kuvagallerialuontiin

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
fi: Luo jAlbum-galleria…

en: jAlbum Gallery Generator.
fi: jAlbum-gallerian luonti.

en: Starting to generate jAlbum...
fi: Aletaan luoda jAlbumia…

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
fi: jAlbum on valmis mutta joitakin varoituksia ilmeni.

en: Jalbum completed.
fi: jAlbum on valmis.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Tervetuloa jAlbum-vientityökaluun</b></h1></p><p>Tämä opastettu toiminto antaa viemään kuvasi</p><p></p><p>nopeasti jAlbum-projektiksi.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
fi: jAlbumin ohjelmatiedostot

en: Project Title:
fi: Projektin otsikko:

en: Set here the project title
fi: Aseta tässä projektin otsikko

en: Projects folder:
fi: Projektikansio:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
fi: Projektikansio

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
fi: Luo jAlbum-albumi

en: Welcome to jAlbum Export Tool
fi: Tervetuloa jAlbum-vientityökaluun

en: Generating jAlbum
fi: Luodaan jAlbumia

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
fi: Jaa tiedostot DLNA-mediapalvelimella

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
fi: Käynnistä palvelin ohjelmaa käynnistettäessä

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
fi: Tällä valinnalla otetaan DLNA-palvelin sovelluksen käynnistyessä käyttöön automaattisesti

[ctx: @label]
en: Server is running
fi: Palvelin on käynnissä

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
fi[0]: Yksi albumi jaettu
fi[1]: %1 albumia jaettu

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
fi[0]: Yksi kohde jaettu
fi[1]: %1 kohdetta jaettu

[ctx: @action: button]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @label]
en: Server is not running
fi: Palvelin ei ole käynnissä

[ctx: @action: button]
en: Start
fi: Käynnistä

[ctx: @info]
en: Shared Items
fi: Jaetut kohteet

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
fi: Käynnistetään mediapalvelinta

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
fi: Mediapalvelinta käynnistettäessä tapahtui virhe…

en: DLNA Export
fi: DLNA-vienti

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
fi: Työkalu kohteiden viemiseksi DLNA-yhteensopivaan laitteeseen

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
fi: Jaa DLNA:lla…

en: %1 Media Server
fi: %1-mediapalvelin

en: Media Server have been started
fi: Mediapalvelin on käynnistetty

en: Media Server cannot be started!
fi: Mediapalvelinta ei voi käynnistää!

en: MJPEG Server have been started
fi: MJPEG-palvelin on käynnistetty

en: MJPEG Server cannot be started!
fi: MJPEG-palvelinta ei voida käynnistää!

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
fi: Jaa tiedostot MJPEG-suoratoistapalvelimella

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
fi: MJPEG-palvelimen sisältö

[ctx: @label]
en: Server Port:
fi: Palvelimen portti:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
fi: MJPEG-palvelimen IP-portti.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
fi: Tällä valinnalla otetaan MJPEG-palvelin sovelluksen käynnistyessä käyttöön automaattisesti

[ctx: @action: button]
en: Preview...
fi: Esikatselu…

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
fi: Esikatsele toistovirtaa koneesi selaimella painamalla tätä painiketta.

[ctx: @title]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
fi: JPEG-laatu:

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
fi: JPEGin koko:

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
fi: Viive sekunteina:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
fi: Kuvien välinen viive sekunteina.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
fi: Kuvaa sekunnissa:

[ctx: @title]
en: Stream
fi: Virta

[ctx: @label]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @title]
en: Transition
fi: Siirtymä

[ctx: @title]
en: Effect
fi: Tehoste

[ctx: @title: On Screen Display]
en: OSD
fi: Ruutunäyttö

en: MJPEG Stream Server
fi: MJPEG-virtapalvelin

en: A tool to export items as MJPEG Stream
fi: Työkalu kohteiden MJPEG-suoratoistovientiin

en: Developer
fi: Kehittäjä

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
fi: Jaa MJPEG-virtana…

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
fi: Vain suunnan ja kirjoitusjärjestelmän tunnistus (OSD).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
fi: Automaattinen sivujen erottaminen OSD:llä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
fi: Automaattinen sivujen erottaminen muttei OSD:ta tai tekstintunnistusta. (Toteuttamatta.)

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
fi: Täysin automaattinen sivujen erottaminen muttei OSD:tä. (Oletus.)

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
fi: Oleta yksittäinen vaihtelevan kokoinen tekstisarake.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
fi: Oleta yksittäinen yhdenmukainen lohko pystytasattua tekstiä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
fi: Oleta yhdenmukainen tekstilohko.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
fi: Pidä kuvaa yksittäisenä tekstirivinä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
fi: Käsittele kuvaa yksittäisenä sanana.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
fi: Pidä kuvaa yksittäisenä sanana ympyrässä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
fi: Käsittele kuvaa yksittäisenä merkkinä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
fi: Harva teksti. Etsi mahdollisimman paljon tekstiä satunnaisessa järjestyksessä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
fi: Raakarivi. Pidä kuvaa yksittäisenä tekstirivinä ja sivuuta Tesseract-kohtaiset erityismenettelyt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
fi: Vain vanha moottori.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
fi: Vain LSTM-hermoverkkomoottori.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
fi: Sekä vanha että LSTM-moottori.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
fi: Saatavillaoloon perustuva oletus.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
fi: Tesseract on moniin järjestelmiin saatavissa oleva optinen merkintunnistusmoottori.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
fi: Tekstintunnistusmuunnin

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
fi: &Käynnistä tekstintunnistus

[ctx: @title]
en: Text Recognition
fi: Tekstintunnistus

[ctx: @action: button]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @title]
en: Text Review
fi: Tekstin tarkistus

[ctx: @info]
en: Processing %1
fi: Käsitellään: %1

[ctx: @info]
en: Process failed
fi: Käsittely epäonnistui

[ctx: @info]
en: Process canceled
fi: Käsittely peruttu

[ctx: @info]
en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

[ctx: @info]
en: Success
fi: Onnistui

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
fi: Tekstimuunnin

[ctx: @title]
en: Text Converter
fi: Tekstimuunnin

[ctx: @action]
en: &Abort
fi: K&eskeytä

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
fi: Keskeytä RAW-tiedostojen tekstintunnistus.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
fi: &Käynnistä tekstintunnistus

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
fi: Käynnistä tekstintunnistus nykyisillä asetuksilla.

[ctx: @action]
en: Process All Items
fi: Käsittele kaikki kohteet

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
fi: Käsittele valitut kohteet

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
fi: Tekstintunnistusmuunnin

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
fi: Työkalu kuvien muuntamiseksi tekstintunnistuksella tekstiksi

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
fi: Tekstintunnistusmuunnin…

[ctx: @label]
en: Languages:
fi: Kielet:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
fi: Aseta tekstintunnistuksen tila.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
fi: Tarkkuus (dpi):

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
fi: Aseta syötekuvan DPI.

[ctx: @label]
en: Store result in :
fi: Talleta tulos:

[ctx: @option:check]
en: Text file
fi: Tekstitiedosto

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
fi: Talleta tekstintunnistustulos eri tekstitiedostoon

[ctx: @option:check]
en: Metadata
fi: Metatiedot

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
fi: Talleta tekstintunnistustulos XMP-metatietoihin

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
fi: Käytä useampia ytimiä

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
fi: Jos tämä on käytössä, tiedostot käsitellään rinnan

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
fi: Oletus

en: Create Panorama
fi: Luo panoraama

en: A tool to create panorama
fi: Työkalu panoraamakuvan luomiseksi

[ctx: @action]
en: Create panorama...
fi: Luo panoraama…

en: <b>Canceled</b>
fi: <b>Peruttu</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
fi: <b>Ei voida suorittaa: <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
fi: Panoraamatiedosto nimeltä <filename>%1</filename> on jo olemassa.

en: Temporary project file does not exist.
fi: Väliaikaista projektitiedostoa ei ole olemassa.

en: PTO file already created in the temporary directory.
fi: Väliaikaiskansioon on jo luotu PTO-tiedosto.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
fi: Väliaikaiskansioon ei voida luoda PTO-tiedostoa.

en: Project file parsing failed.
fi: Projektitiedoston jäsentäminen epäonnistui.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
fi: Tuntematon syötetiedosto projektitiedostossa: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
fi: Syötekuvaa ei ladata esikatselua varten.

en: Tiff image creation failed.
fi: TIFF-kuvan luominen epäonnistui.

en: Raw file conversion failed.
fi: RAW-tiedoston muuntaminen epäonnistui.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
fi: Tervetuloa panoraamatyökaluun

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
fi: Tervetuloa panoraamatyökaluun

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
fi: Kuvien tulee olla samasta näkökulmasta.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
fi: Lisätietoa saa osoitteesta

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
fi: Panoraaman ohjelmatiedostot

[ctx: @title: group]
en: File Format
fi: Tiedostomuoto

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
fi: JPEG-tuloste

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
fi: TIFF-tuloste

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
fi: Aseta tähän panoraamaksi yhdistettävien kuvien luettelo. Noudata näitä ehtoja:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
fi: Kuvat on otettu samasta näkökulmasta.

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
fi: Huomaa, että 360 asteen panoraaman tapauksessa luettelon ensimmäisestä kuvasta tulee panoraaman keskikohta.

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
fi: Tiedostonimimalli:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
fi: Panoraamatiedoston nimi (päätteettä).

[ctx: @option:check]
en: Save project file
fi: Tallenna projektitiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
fi: Tallentaa projektitiedoston Hugin-lisäkäsittelyä varten.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
fi: ”Tallenna projektitiedosto”: kuvien yhdistämiseksi luodun projektitiedoston voi säilyttää muokattavaksi %1-ohjelmassa valitsemalla tämän. Tästä on apua, jos haluat tulosten parantamiseksi eri projektion tai muuttaa panoraaman taivaanrantaa, keskikohtaa tai hallintapisteitä.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @label]
en: This file already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
fi: Onnittelut! Kuvat yhdistetään panoraamaksi.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
fi: Panoraama luodaan kansioon:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
fi: alla asetetulle nimelle napsautettuasi ”Valmis”.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
fi: Jos valitset projektitiedoston tallentamisen ja jos kuvat olivat raakakuvia, yhdistämisessä käytetyt muunnetut kuvat kopioidaan samanaikaisesti (TIFF-kuvat voivat olla suuria).

[ctx: @label]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @title: window]
en: Optimization
fi: Optimointi

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
fi: Tasoita horisontti

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
fi: Tunnista horisontti ja sovita projektia niin, että se tulee vaakatasoon.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
fi: ”Tasoita horisontti”: Tunnista horisontti ja sovita projektiota niin, että horisontti on lopullisessa panoraamassa vaakasuunnassa

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
fi: Optimointi käynnissä, odota.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
fi: Asetusten mukainen optimointivaihe on valmiina toteuttavaksi.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
fi: Tämä vaihe voi sisältää taivaanrannan automaattisen tasoituksen sekä automaattisen projektion ja koon valinnan.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
fi: Toimenpiteen suorittamiseen käytetään ohjelmaa ”%1”.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
fi: Suorita optimointi napsauttamalla ”Seuraava”.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
fi: Optimointi on epäonnistunut.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
fi: Esikäsitellään kuvia

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
fi: Tunnista liikkuva taivas

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
fi: Pilvien automaattinen tunnistus estää pilvien liikkeestä johtuvan avainpisteiden väärän yhteensovituksen.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also includes a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
fi: Esikäsittelyyn sisältyy myös kuvien väliseen lomitukseen täsmäävien ohjauspisteiden laskenta. Tähän tarkoitukseen käytetään ohjelmaa ”%1”.

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
fi: <b>Esikatselu ja jälkikäsittely</b>

en: Processing Panorama Preview...
fi: Käsitellään panoraamaesikatselua…

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
fi: <qt><p><h1>Panoraaman jälkikäsittely</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
fi: Panoraaman jälkikäsittely

en: Preview Processing Cancelled.
fi: Esikatselutyö peruttu.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
fi: <h1><b>Virhe</b></h1><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
fi: <p><b>Ei voida luoda projektitiedostoa:</b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
fi: <p><b>Panoraaman koostaminen:</b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
fi: <qt><h1>Panoraaman esikatselu</h1><p>Jos haluat rajata kuvaa, piirrä nelikulmio.</p><p><i>Seuraava</i>-painikkeella käynnistetään lopullinen koostamisprosessi.</p></qt>

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
fi: Panoraaman koostaminen

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
fi: Panoraaman koostaminen

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
fi: Ohjattu panoraaman luonti

en: Unsupported Paper Size
fi: Paperin kokoa ei tueta

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
fi: Tulosta kuvatiedostoon

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
fi: Tulosta PDF-tiedostoon

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
fi: Tulosta Gimpillä

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
fi: Ei kuvatekstiä

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
fi: Tiedostonimet

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
fi: Päiväys

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
fi: Tietueen kommentit

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
fi: Oma muoto

en: Printing canceled
fi: Tulostaminen peruttu

en: Processing page %1
fi: Käsitellään sivua %1…

en: Could not save file %1
fi: Tiedostoa %1 ei voitu tallentaa

en: Page %1 saved as %2
fi: Sivu %1 tallennettu nimellä %2

en: Author
fi: Kuvaaja

en: Contributor
fi: Avustaja

en: The GNU Image Manipulation Program.
fi: Gimp (GNU Image Manipulation Program).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
fi: Kuvatekstin tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
fi: tulosta kameran anturitarkkuus
    tulosta kameran aukko
    tulosta kameran polttoväli
    lisää uusi rivi

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
fi: Anna tähän mukautettu selitemerkkijono…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
fi: Mukautuksessa voidaan käyttää alla lueteltuja kenttiä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
fi: Tekstiväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
fi: Tekstin koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
fi: Fonttiperhe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
fi: Älä rajaa kuvia, ainoastaan skaalaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
fi: Ei rajausta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
fi: Kierrä kuvaa vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
fi: Kierrä &vasemmalle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
fi: Kierrä kuvaa oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
fi: Kierrä &oikealle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
fi: Edellinen kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
fi: << E&dellinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
fi: Seuraava kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
fi: S&euraava >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
fi: Ei kuvia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
fi: Oma asettelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
fi: Sovita mahdollisimman monta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
fi: Rivejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
fi: Kuvakoko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
fi: tuumaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
fi: Sarakkeita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
fi: Kuvaruudukko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
fi: Automaattinen asettelu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
fi: Kuvaa sivulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
fi: Kuvat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
fi: Arkkeja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
fi: Tyhjiä paikkoja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
fi: Sivun asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
fi: Sivun esikatselu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
fi: Sivu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
fi: Seuraava sivu

[ctx: @title: column]
en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Choose your grid size
fi: Valitse ruudukon koko

en: Number of rows
fi: Rivien määrä

en: Insert number of rows
fi: Anna rivien määrä

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Insert number of columns
fi: Aseta sarakkeiden määrä

en: Choose to have a custom photo size album
fi: Valitse jos haluat luoda kuva-albumin mukautetulla kuvakoolla

en: Photo height
fi: Kuvan korkeus:

en: Insert photo height
fi: Aseta kuvan korkeus

en: Photo width
fi: Kuvan leveys

en: Insert photo width
fi: Aseta kuvan leveys

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
fi: Kierrä kuvaa asetteluun automaattisesti kameran suuntatiedon mukaan

en: No page to print...
fi: Ei tulostettavia sivuja…

en: Starting to pre-process files...
fi: Aloitetaan tiedostojen esikäsittely…

en: Printing process aborted...
fi: Tulostus keskeytettiin…

en: Printing process is not completed
fi: Tulostustyö ei ole valmis

en: Printing process completed.
fi: Tulostustyö on valmis.

en: Open destination directory in file-browser.
fi: Avaa kohdekansio tiedostoselaimeen.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
fi: Ulkoisen Gimp-ohjelman käynnistyksessä tapahtui virhe. Varmista, että se on asennettu oikein.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
fi: Kuvankäsittelyohjelman tilapäistiedostojen poisto epäonnistui.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
fi: Tilapäiskansion luominen epäonnistui. Tarkista käyttöoikeudet ja yritä uudelleen.

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
fi: Valinnaiset Gimp-ohjelmatiedostot

en: Image Format:
fi: Kuvatiedostomuoto:

en: Destination folder:
fi: Kohdekansio:

en: Output Destination Path
fi: Tuloksen kohdesijainti

en: The image output file name will be generated automatically.
fi: Tuloskuvan tiedostonimi luodaan automaattisesti.

en: Open in File Browser
fi: Avaa tiedostoselaimeen

[ctx: @info layout page]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
fi: Valitse suosimasi tulostemuoto.

en: Add again
fi: Lisää uudelleen

en: Remove
fi: Poista

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
fi: Oma asettelu

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
fi: Valittua mukautettua kuvakokoa ei voi soveltaa paperikokoon.

en: Custom
    layout
fi: Mukautettu
    asettelu

en: Albums Selection
fi: Albumin valinta

en: Select Page Layout
fi: Valitse sivun asettelu

en: Caption Settings
fi: Kaappausasetukset

en: Crop and Rotate Photos
fi: Rajaa ja kierrä kuvia

en: Images Output Settings
fi: Kuvatulosasetukset

en: Render Printing
fi: Hahmonna tuloste

en: Photo %1 of %2
fi: Kuva %1 / %2

en: Page %1 of %2
fi: Sivu %1 / %2

en: Error opening input file
fi: Virhe avattaessa syötetiedostoa

en: Error opening temporary folder
fi: Virhe avattaessa väliaikaiskansiota

en: Cannot resize image. Aborting.
fi: Kuvakokoa ei voi muuttaa. Keskeytetään.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
fi: Muutetun koon kuvaa (JPEG) ei voida tallentaa. Keskeytetään.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
fi: Muutetun koon kuvaa (PNG) ei voida tallentaa. Keskeytetään.

en: Cannot create a temporary directory
fi: Väliaikaiskansion luominen epäonnistui

en: Resizing %1
fi: Muutetaan kokoa: %1

en: %1 resized successfully
fi: %1 skaalattu

en: Failed to resize %1: %2
fi: Kuvan ”%1” skaalaus epäonnistui: %2

en: There are no files to send
fi: Ei lähetettäviä tiedostoja

en: Build images properties file
fi: Luo kuvaustiedosto kuvien ominaisuuksista

en: no caption
fi: ei kuvatekstiä

en: no keywords
fi: ei asiasanoja

en: file "%1":
    Original images: %2
fi: tiedosto ”%1”:
    Alkuperäiset kuvat: %2

en: Comments: %1
fi: Kommentit: %1

en: Tags: %1
fi: Tunnisteet: %1

en: Rating: %1
fi: Arvio: %1

en: Image properties file cannot be opened
fi: Kuvan ominaisuustiedostoa ei voi avata

en: Image properties file done
fi: Kuvien kuvaustiedosto on luotu

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
fi: Käsittely epäonnistui

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
fi: Joidenkin kuvien kokoa ei voi muuttaa.
    Haluatko lisätä ne liitteiksi muuttamatta kuvakokoa?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
fi: Tiedosto ”%1” on liian suuri lähetettäväksi: pienennä sitä tai muuta asetuksiaTiedosto ”%1” on liian suuri lähetettäväksi: pienennä sitä tai muuta asetuksia

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
fi: Ohjelman ”%1” käynnistys epäonnistui. Tarkista järjestelmä.

en: Starting "%1" program...
fi: Käynnistetään ohjelmaa ”%1”…

en: After having sent your images by email...
fi: Kun kuvat on lähetetty…

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
fi: Poista väliaikaistiedostot painamalla ”Valmis”

[ctx: Mail client: KMAIL]
en: Kmail
fi: KMail

[ctx: Image format: JPEG]
en: Jpeg
fi: JPEG

[ctx: Image format: PNG]
en: Png
fi: PNG

en: Send by Email
fi: Lähetä sähköpostitse

en: A tool to send images by E-mail
fi: Työkalun kuvien lähettämiseksi sähköpostitse

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
fi: Lähetä sähköpostitse…

en: Gnome Mail Client.
fi: Gnomen sähköpostiohjelma

en: GTK based Mail Client.
fi: GTK-pohjainen sähköpostiohjelma.

en: KDE Mail Client.
fi: KDE:n sähköpostiohjelma.

en: Netscape Mail Client.
fi: Netscapen sähköpostiohjelma.

en: Outlook Mail Client.
fi: Outlook-sähköpostiohjelma

en: Mozilla Foundation Mail Client.
fi: Mozilla-säätiön sähköpostiohjelma.

en: Preparing file to export by mail...
fi: Valmistellaan tiedoston lähetystä sähköpostitse…

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
fi: <p>Tässä näkymässä luetellaan kaikki sähköpostitse vietävät kohteet.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Tervetuloa sähköpostityökaluun</b></h1></p><p>Tämä opastettu toiminta auttaa sinua lähettämään kohteet sähköpostiohjelmalla.</p><p>Ennen sisällön vientiä voit säätää liitteitä sopimaan postipalvelun vaatimuksiin.</p>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
fi: Sähköpostiohjelman ohjelmatiedostot

en: Mail program:
fi: Sähköpostisovellus:

en: Select your preferred external mail client program here.
fi: Valitse tässä haluamasi sähköpostiohjelma

en: Attach a file with items properties
fi: Liitä tiedosto kohteen ominaisuuksin

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
fi: Jos valitset tämän, kaikki tietueen ominaisuudet kuten kommentit, arvostelu ja luokitukset lisätään tiedostoliitteiksi.Jos valitset tämän, kaikki tietueen ominaisuudet kuten kommentit, arvostelu ja luokitukset lisätään tiedostoliitteiksi.

en:  MB
fi:  Mt

en: Maximum email size limit:
fi: Sähköpostiviestin enimmäiskoko:

en: Adjust image properties
fi: Muunna lähetettävät kuvat

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
fi: Jos valitset tämän, kaikkien lähetettävien kuvien kokoa muutetaan ja ne pakataan uudelleen.Jos valitset tämän, kaikkien lähetettävien kuvien kokoa muutetaan ja ne pakataan uudelleen.

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
fi: Valitse lähetettävien kuvien pituus. Kuvasuhde säilytetään.

en: Image Length:
fi: Kuvan pituus:

en: Select your preferred format to convert image.
fi: Valitse suosimasi kuvamuunnosmuoto.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
fi: <p>Lähetettävien JPEG-kuvien uusi pakkaustaso:</p>

en: Image quality:
fi: Pakkausaste:

en: Remove all metadata
fi: Poista kaikki metatieto

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
fi: Jos valitset tämän, kaikki metatieto (Exif, IPTC ja XMP) poistetaan.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
fi: Lähetä sähköpostitse

en: Welcome to Email Tool
fi: Tervetuloa sähköpostityökaluun

en: Images List
fi: Kuvaluettelo

en: Email Settings
fi: Sähköpostin asetukset

en: Export by Email
fi: Lähetä sähköpostitse

en: Video Slideshow
fi: Videoesitys

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
fi: Luo videoesitys…

en: Starting to generate video slideshow...
fi: Aletaan luoda videodiaesitystä…

en: %1 input images to process
fi: %1 käsiteltävää syötekuvaa

en: Video Slideshow is not completed
fi: Videoesitys ei ole valmis

en: Video Slideshow completed.
fi: Videoesitys on valmis.

en: Opening video stream in player...
fi: Avaa videovirta toisto-ohjelmaan…

en: Media Container Format:
fi: Mediasäilön muoto:

en: Open in Player:
fi: Avaa soittimeen:

en: The video output file name will be generated automatically.
fi: Tulosvideon tiedostonimi luodaan automaattisesti.

en: Video Standard:
fi: Videostandardi:

en: Video Type:
fi: Videon tyyppi:

en: Video Bit Rate:
fi: Videon bittinopeus:

en: Effect While Displaying Images
fi: Tehoste kuvia näytettäessä

en: Transition Between Images
fi: Siirtymä kuvien välillä

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
fi: Kesto : %1 sekuntia / kohde, kaikkiaan %2 sekuntia (siirtymittä)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
fi: Luo videoesitys

en: Welcome to Video Slideshow Tool
fi: Tervetuloa videoesitystyökaluun

en: Video Settings
fi: Videoasetukset

en: Generating Video Slideshow
fi: Luodaan videoesitystä

en: Export as wallpaper
fi: Vie taustakuvaksi

en: A tool to set image as wallpaper
fi: Työkalu kuvan asettamiseksi taustakuvaksi

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
fi: <p>Tämä työkalu muuttaa taustakuvan valituksi kuvaksi kaikilla työpöydillä.</p><p>Jos useampia kuvia on valittu, käytetään ensimmäistä.</p><p>Ellei kuvia ole valittu, käytetään nykyisen albumin ensimmäistä kuvaa.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
fi: Aseta taustakuvaksi

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
fi: Virhe asettaessa kuvaa taustakuvaksi

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
fi: Nykyisen työpöydän taustakuvaa ei voi vaihtaa ohjelmalla
    %1
    
    Virhe: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
fi: Nykyisen työpöydän taustakuvaa ei voi muuttaa ohjelmalla
    %1

en: Unknown Error %1
fi: Tuntematon virhe %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
fi: Työpöydän nykyistä taustakuvaa ei voi vaihtaa ohjelmalla
    %1
    
    Konteksti: %2
    
    Virhe: %3

en: Cannot create desktop context.
fi: Työpöydän kontekstia ei voida luoda.

en: Cannot set wall paper image path.
fi: Taustakuvan sijaintia ei voida asettaa.

en: Cannot set wallpaper properties.
fi: Taustakuvan ominaisuuksia ei voi asettaa.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
fi: Taustakuva-asetukset

en: Wallpaper Layout:
fi: Tausta-asettelu:

en: Adjusted
fi: Sovitettu

en: Adjusted with Aspect ratio
fi: Sovitettu kuvasuhteeseen

en: Adjusted and cropped
fi: Sovitettu ja rajattu

en: Centered
fi: Keskitetty

en: OpenGL Viewer
fi: OpenGL-katselin

en: OpenGL Error
fi: OpenGL-virhe

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
fi: Ääniraidan esikatselu

en: Move the selected track up in the playlist.
fi: Siirrä valittua raitaa soittolistalla ylemmäs.

en: Move the selected track down in the playlist.
fi: Siirrä valittua raitaa soittolistalla alemmas.

en: Add new tracks to the playlist.
fi: Lisää soittolistaan uusia raitoja.

en: Delete the selected track from the playlist.
fi: Poista valittu raita soittolistasta.

en: Load playlist from a file.
fi: Lataa soittolista tiedostosta.

en: Save playlist to a file.
fi: Tallenna soittolista tiedostoon.

en: Clear the playlist.
fi: Tyhjennä soittolista.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
fi[0]: Yksi raita [%2]
fi[1]: %1 raitaa [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
fi: Dian aika on ääniraidan aikaa pidempi. Ehdotus: lisää muita äänitiedostoja.Dian aika on ääniraidan aikaa pidempi. Ehdotus: lisää muita äänitiedostoja.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
fi: Valitse äänitiedostot

en: You can only move image files up one at a time.
fi: Tiedostoja voi siirtää ylemmäs vain yksi kerrallaan.

en: You can only move files down one at a time.
fi: Tiedostoja voi siirtää alemmas vain yksi kerrallaan.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
fi: Lataa soittolista

en: Playlist (*.m3u)
fi: Soittolista (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
fi: Tiedostoa ”%1” ei voi käyttää. Tarkista, että sijainti on oikein.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
fi: Tyhjästä tiedostoluettelosta ei voi luoda esikatselua.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
fi: Valitse äänitiedostot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
fi: Siirrä nykyistä kuvaa portfolioluettelossa ylemmäs.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
fi: Lisää portfolioluetteloon kuvatiedostoja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
fi: Poista portfolioluettelosta kuvatiedostoja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
fi: Siirrä nykyistä kuvaa portfolioluettelossa alemmas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
fi: Esikatselu…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
fi: Si&lmukka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
fi: &Automaattinen toisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
fi: Muista ääniraita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
fi: Ajan vertailu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
fi: Dia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
fi: Ääniraita:

[ctx: artist - title]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: No detail available
fi: Ei tietoja saatavilla

en: %1 may not be playable.
fi: %1 ei ehkä ole toistettavissa.

en: This file may not be playable.
fi: Tämä tiedosto ei ehkä ole toistettavissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
fi: Toista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
fi: Seuraava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
fi: Aika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
fi: Kulunut:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
fi: Yhteensä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
fi: &Käyttöliittymä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
fi: Käytä sekuntien sijaan &millisekunteja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
fi: &Ohjaimet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
fi: Siirry diasta toiseen hiiren rullalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
fi: Käytä hiiren r&ullaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
fi: OpenGL-tehosteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
fi: Käytä koko näytön tarkkuutta (hitaampaa)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
fi: Ken &Burns -tehoste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
fi: Poista &häivytykset käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
fi: Käytä &visuaalisiin tehosteisiin samaa nopeutta

en: This is a comment sample...
fi: Tämä on esimerkki kommentista…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
fi: Valitse fontti…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
fi: Rivin pituus (merkkeinä):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
fi: Ääriviivateksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
fi: Taustan peittävyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
fi[0]: 1 kuva [%2]
fi[1]: %1 kuvaa [%2]

en: %1 image | %1 images
fi[0]: 1 kuva
fi[1]: %1 kuvaa

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
fi: Tiedostoa %1 ei voi käyttää. Tarkista, että sijainti on oikein.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
fi: Kuva %1

en: Delay between images (ms):
fi: Viive kuvien välillä (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
fi: Viive kuvien välillä (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
fi: Esikatsele valittua kuvaa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
fi: Kuvaluettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
fi: Portfolioluettelon valittu kuva.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
fi: Toisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
fi: &Sekoita kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
fi: &Ei automaattiviivettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
fi: Tehoste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
fi: Käytä Open&GL-siirtymiä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
fi: Sisällön hahmonnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
fi: Näytä edistyminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
fi: T&ulosta tiedostonimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
fi: Tulosta &kuvatekstit

[ctx: @title:window]
en: Presentation
fi: Esitys

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
fi: Käynnistä

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
fi: Aloita esitys

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
fi: Pääasetukset

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
fi: Ääniraita

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
fi: Taivuta

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
fi: Sulauta

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
fi: Kuutio

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
fi: Häivytä

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
fi: Kierrä

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
fi: Kuva

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
fi: Satunnainen

en: Slideshow Completed
fi: Kuvaesitys päättyi

en: Click to Exit...
fi: Poistu napsauttamalla…

en: SlideShow Completed
fi: Kuvaesitys päättyi

en: There are no images to show.
fi: Näytettäviä kuvia ei ole.

en: OpenGL support is not available on your system.
fi: Järjestelmässä ei ole OpenGL-tukea.

[ctx: @title]
en: Presentation
fi: Esitys

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
fi: Työkalu diaesityksen luomiseksi

[ctx: @action]
en: Presentation...
fi: Esitys…

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
fi: Aseta kuvaesityksen viive

en: Delay:
fi: Viive:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
fi: Poista kuva

en: Do you want to move this image to the trash?
fi: Haluatko siirtää tämän kuvan roskakoriin?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
fi: Šakkilauta

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
fi: Sula alaspäin

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
fi: Pyyhkäisy

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
fi: Mosaiikki

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
fi: Kubismi

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
fi: Kasvu

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
fi: Vaakaviivat

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
fi: Pystyviivat

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
fi: Ympyrä ulos

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
fi: Usea ympyrä ulos

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
fi: Spiraali sisään

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
fi: Näytetään kuvaesitystä

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
fi: Kuvaesitysasetukset

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Slideshow runs in a loop
fi: Palaa takaisin alkuun viimeisen kuvan jälkeen

en: Run the slideshow in a loop.
fi: Näytä kuvaesitystä silmukassa.

en: Show progress indicator
fi: Näytä edistymisen ilmaisin

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
fi: Näytä edistymisen ilmaisin, joka esittää jonossa olevien kohteiden määrän ja ajan kulumisen.Näytä edistymisen ilmaisin, joka esittää jonossa olevien kohteiden määrän ja ajan kulumisen.

en: Screen placement:
fi: Sijainti näytöllä:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
fi: Useampinäyttöisen tietokoneen tapauksessa valitse tässä näyttö, jolla diat esitetään.Useampinäyttöisen tietokoneen tapauksessa valitse tässä näyttö, jolla diat esitetään.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
fi: Nykyinen näyttö

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
fi: Oletusnäyttö

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
fi: Näyttö %1

en: SlideShow
fi: Kuvaesitys

en: A tool to render slideshow
fi: Työkalu diaesityksen luomiseksi

[ctx: @action]
en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

en: Play All
fi: Toista kaikki

en: Play Selection
fi: Toista valinta

en: Play With Sub-Albums
fi: Toista alialbumeineen

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
fi: Diaesitys on valmis.
    Poistu napsauttamalla
    tai painamalla Esc…

en: An error has occurred to show item
    %1
fi: Virhe yritettäessä näyttää kohdetta
    %1

en: Switch Screen
fi: Vaihda näyttöä

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
fi: Näyttö %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
fi: Vie Bo&xiin…

en: Failed to upload photo
fi: Kuvan lähetys epäonnistui

en: Failed to list folders
fi: Kansioiden luettelu epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
fi: Vie Boxiin

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
fi: Aloita lähetys

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
fi: Aloita lähetys Boxiin

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
fi: Kuvia ei ole valittu. Valitse, mitkä kuvat tulisi lähettää.

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui. Tunnistaudu napsauttamalla ”Jatka”.

[ctx: @info]
en: Box export
fi: Box-vienti

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
fi: Lähetys epäonnistui

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähettäminen Boxiin epäonnistui.
    %1
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
fi: Kirjautuminen epäonnistui

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
fi: Todennus epäonnistui. Yritetäänkö uudelleen?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
fi: Box-kutsu epäonnistui:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
fi: Työkalu Dropbox-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
fi: Vie &Dropboxiin…

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
fi: Dropbox-vienti

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
fi: Aloita lähetys Dropboxiin

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
fi: Kuvia ei ole valittu. Valitse, mitkä kuvat tulisi lähettää.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
fi: Todennus epäonnistui. Haluatko yrittää uudelleen?

en: Dropbox export
fi: Dropbox-vienti

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvien lähetys Dropboxiin epäonnistui.
    %1
    Haluatko jatkaa?

en: Dropbox call failed:
    %1
fi: Dropbox-kutsu epäonnistui:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
fi: Luotavan albumin yksityisyysasetus (vaaditaan).

en: Only Me
fi: Vain minä

en: Only Friends
fi: Vain kaverini

en: Friends of Friends
fi: Kaverien kaverit

en: Everyone
fi: Kaikki

en: A tool to export to Facebook web-service
fi: Työkalu Facebook-verkkopalveluvientiin

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
fi: <p>Tällä työkalulla voi viedä kohteita Facebook-verkkopalveluun.</p><p>Lisätietoa Facebookin sivustolta: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
fi: Vienti &Facebookiin…

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
fi: <p>Nyttemmin emme avoimen lähdekoodin projektina voi vastata Facebookin vaatimuksiin tämän liitännäisen uudelleenaktivoimiseksi.</p><p>Lisätietoa on <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE:n vianjäljitysjärjestelmässä</a></p>

en: Cannot open file
fi: Tiedostoa ei voi avata

en: The service is not available at this time.
fi: Palvelu ei juuri nyt ole käytettävissä.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
fi: Sovellus on ylittänyt pyyntöjen sallitun enimmäismäärän.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
fi: Facebook-istunto on vanhentunut. Kirjaudu uudelleen.

en: Invalid album ID.
fi: Virheellinen albumin tunniste.

en: Album is full.
fi: Albumi on täynnä.

en: Missing or invalid file.
fi: Puuttuva tai virheellinen tiedosto.

en: Too many unapproved photos pending.
fi: Liikaa hyväksymättömiä kuvia jonossa.

en: Validate previous session...
fi: Käytetään aiempaa istuntoa…

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
fi: Vie Facebook-verkkopalveluun

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
fi: Aloita lähetys Facebook-verkkopalveluun

en: Continue with Facebook
fi: Jatka Facebookissa

en: Log Out of Facebook
fi: Kirjaudu ulos Facebookista

en: <i>auto create</i>
fi: <i>luo automaattisesti</i>

en: Facebook Call Failed: %1
fi: Facebook-kutsu epäonnistui: %1

en: Facebook export
fi: Facebook-vienti

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähetys Facebookiin epäonnistui: %1
    Haluatko jatkaa?

en: Facebook Call Failed: %1
fi: Facebook-kutsu epäonnistui: %1

en: Target location:
fi: Kohteen sijainti:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
fi: Kohdekansio

en: Sets the target address to copy the items to.
fi: Asettaa kohdeosoitteen, johon kohteet kopioidaan.

en: Target file behavior:
fi: Kohdetiedoston toiminta:

en: Copy files
fi: Kopioi tiedostot

en: Create symlinks
fi: Luo symbolisia linkkejä

en: Create relative symlinks
fi: Luo suhteellisia symbolisia linkkejä

en: Overwrite existing items in the target
fi: Korvaa kohteesta olemassa olevat tietueet

en: Use the album path of the items in the target
fi: Käytä kohteessa tiedostojen albumin sijaintia

en: This is the list of items to copy to the specified target.
fi: Nämä ovat annettuun kohteeseen kopioitavat kohteet.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
fi: Vie paikalliseen talletustilaan

[ctx: @action:button]
en: Start Export
fi: Aloita vienti

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
fi: Käynnistä vienti annettuun kohteeseen

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
fi: Kopiointi ei ole valmis

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
fi: Joitakin kohteita ei kopioitu ja ne jätettiin luetteloon. Niiden kopioimista voi nyt yrittää uudelleen.

[ctx: @title]
en: File Copy
fi: Tiedoston kopiointi

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
fi: Työkalu paikalliseen talletustilavientiin

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
fi: Tällä työkalulla voi viedä kohteita paikalliseen talletustilaan.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
fi: Vie paikalliseen tallennustilaan…

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: <i>not selected</i>
fi: <i>ei valittu</i>

en: This is the list of images to upload to the specified target.
fi: Nämä ovat annettuun kohteeseen lähetettävät kuvat.

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
fi: Vie etätalletustilaan

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
fi: Lähetys ei valmis

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
fi: Joitakin kuvia ei ole siirretty, ja ne ovat yhä luettelossa. Voit nyt yrittää näiden kuvien viemistä uudelleen.Joitakin kuvia ei ole siirretty, ja ne ovat yhä luettelossa. Voit nyt yrittää näiden kuvien viemistä uudelleen.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
fi: Valitse tuotavat kohteet…

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
fi: Tuo etätalletustilasta

[ctx: @action:button]
en: Start Import
fi: Aloita tuonti

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
fi: Aloita valittujen kuvien tuonti valittuun albumiin.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
fi: Tuonti ei valmis

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
fi: Joitakin kuvia ei ole siirretty, ja ne ovat yhä luettelossa. Voit nyt yrittää näiden kuvien tuomista uudelleen.Joitakin kuvia ei ole siirretty, ja ne ovat yhä luettelossa. Voit nyt yrittää näiden kuvien tuomista uudelleen.

[ctx: @title]
en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
fi: Valitse, tulisiko kuvan olla näkyvissä julkisesti, tai tee asetus kaikille kuville lähetysvalintavälilehdellä

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
fi: Valitse, tulisiko kuvan olla näkyvissä perheelle, tai tee asetus kaikille kuville lähetysvalintavälilehdellä

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
fi: Valitse, tulisiko kuvan olla näkyvillä ystäville, tai tee asetus kaikille kuville lähetysvalintavälilehdellä

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
fi: Osoita kuvan tyyppi tai määritä asetus kaikille kuville Lähetysasetukset-välilehdellä

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
fi: Lisää kuville lisäluokituksia tai määritä lisäluokitukset kaikille kuville Lähetysasetukset-välilehdellä

en: Enter extra tags, separated by commas.
fi: Syötä lisäluokitukset pilkuin erotettuna.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
fi: Työkalu Flickr-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
fi: Vie &Flickriin…

en: Getting the maximum allowed file size.
fi: Noudetaan kuvan sallittua enimmäiskokoa.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
fi: Tiedosto on sallittua enimmäiskokoa suurempi.

en: No photo specified
fi: Kuvaa ei valittu

en: General upload failure
fi: Yleinen lähetysvirhe

en: Filesize was zero
fi: Tiedostokoko oli nolla

en: Filetype was not recognized
fi: Tiedostotyyppiä ei tunnistettu

en: User exceeded upload limit
fi: Käyttäjä ylitti lähetysrajan

en: Invalid signature
fi: Virheellinen allekirjoitus

en: Missing signature
fi: Puuttuva allekirjoitus

en: Login Failed / Invalid auth token
fi: Kirjautuminen epäonnistui / virheellinen todennusmerkki

en: Invalid API Key
fi: Virheellinen API-avain

en: Service currently unavailable
fi: Palvelu ei juuri nyt käytettävissä

en: Format "xxx" not found
fi: Muotoa ”xxx” ei löydy

en: Method "xxx" not found
fi: Menetelmää ”xxx” ei löydy

en: Invalid SOAP envelope
fi: Virheellinen SOAP-kuori

en: Invalid XML-RPC Method Call
fi: Virheellinen XML-RPC-metodikutsu

en: The POST method is now required for all setters
fi: POST-menetelmä vaaditaan nyt kaikkeen asettamiseen

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
fi: Tapahtui virhe: %1
    Ei voida jatkaa.

en: PhotoSet creation failed:
fi: Kuvajoukon luonti epäonnistui:

en: Failed to fetch list of photo sets.
fi: Kuvajoukkoluettelon nouto epäonnistui.

en: Failed to query photo information
fi: Kuvatietojen kysely epäonnistui

en: Remove Account
fi: Poista tili

[ctx: photo permissions]
en: Public
fi: Julkinen

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
fi: Nämä ovat Flickr-tilille lähetettävät kuvat.

en: Extra tags
fi: Lisätunnisteet

[ctx: photo permissions]
en: Family
fi: Perhe

[ctx: photo permissions]
en: Friends
fi: Kaverit

en: Safety level
fi: Turvataso

en: Content type
fi: Sisällön tyyppi

[ctx: photo safety level]
en: Safe
fi: Turvallinen

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
fi: Kohtalainen

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
fi: Rajoitettu

[ctx: photo content type]
en: Photo
fi: Valokuva

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

[ctx: photo content type]
en: Other
fi: Muu

en: Tag options
fi: Tunnisteen asetukset

en: Use Host Application Tags
fi: Käytä isäntäsovelluksen tunnisteita

en: More tag options
fi: Lisää tunnisteasetuksia

en: Added Tags:
fi: Lisätyt tunnisteet:

en: Enter new tags here, separated by commas.
fi: Syötä tähän uudet luokitukset pilkuin erotettuna.

en: Add tags per image
fi: Lisää kuvakohtaisia tunnisteita

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
fi: Jos asetettu, voit asettaa kuhunkin kuvaan lisätunnisteita tiedostoluettelon välilehdellä

en: Strip Spaces From Tags
fi: Poista luokituksista sanavälit

en: Publication Options
fi: Julkaisuasetukset

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
fi: Julkinen (kuka tahansa voi nähdä)

en: Visible to Family
fi: Näkyy perheelle

en: Visible to Friends
fi: Näkyy kavereille

en: More publication options
fi: Lisää julkaisuasetuksia

en: Safety level:
fi: Turvataso:

en: Safe
fi: Turvallinen

en: Moderate
fi: Kohtalainen

en: Restricted
fi: Rajoitettu

en: Content type:
fi: Sisällön tyyppi:

en: Fewer publication options
fi: Vähemmän julkaisuvalintoja

en: Fewer tag options
fi: Vähemmän tunnisteasetuksia

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
fi: Vie %1-verkkopalveluun

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
fi: Aloita lähetys

en: Photostream Only
fi: Vain Photostream

en: Flickr Export
fi: Flickr-vienti

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
fi: Kuvajoukkotiedon nouto kohteesta %1 epäonnistui. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
fi: Kuvatiedon lähetys kohteeseen %1 epäonnistui. %2
    Haluatko jatkaa?

en: Failed to create folder
fi: Kansion luonti epäonnistui

en: File-size was zero
fi: Tiedoston koko on nolla

en: File-type was not recognized
fi: Tiedostotyyppiä ei tunnistettu

en: Login failed / Invalid auth token
fi: Kirjautuminen epäonnistui / virheellinen todennusmerkki

en: The POST method is now required for all setters.
fi: POST-menetelmää vaaditaan nyt kaikkeen asettamiseen.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
fi: Tapahtui virhe: %1
    Ei voida jatkaa.

en: Access Level
fi: Saantitaso

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
fi: Nämä ovat uuden Google Photo -alubmin turvallisuus- ja yksityisyysasetukset.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
fi: Julkinen

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
fi: Julkinen albumi luetellaan Google Photos -sivullasi.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
fi: Ei lueteltu/yksityinen

en: Unlisted album is only accessible via URL.
fi: Luettelemattomaan albumiin pääsee vain verkko-osoitteella.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
fi: Katseluun vaaditaan kirjautuminen

en: Unlisted album require Sign-In to View
fi: Ei-luetellun albumin katselu vaatii kirjautumista

en: Privacy:
fi: Yksityisyys:

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
fi: Vie &Google Photos -palveluun…

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
fi: Tuo &Google Photos -palvelusta…

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
fi: Vie &Google Driveen…

en: Add As New
fi: Lisää uutena

en: Item will be added alongside the linked version.
fi: Tietue lisätään linkitetyn version rinnalle.

en: Add All
fi: Lisää kaikki

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
fi: Tietueet lisätään linkitetyn version rinnalle. Tästä ei enää kysytä.

en: Replace
fi: Korvaa

en: Item will be replacing the linked version.
fi: Tietue korvaa linkitetyn version.

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
fi: Tietueet korvaavat linkitetyt versiot. Tästä ei enää kysytä.

en: A linked item already exists.
fi: Linkitetty tietue on jo olemassa.

en: Destination
fi: Kohde

[ctx: @label: source file]
en: Source
fi: Lähde

en: Split tags
fi: Jaa tunnisteet

en: Combined String
fi: Yhdistetty merkkijono

en: Build a combined tag string.
fi: Koosta yhdistetty tunnistemerkkijono.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
fi: Vie Google Driveen

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
fi: Aloita lähetys Google Driveen

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
fi: Vie Google Photos -palveluun

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
fi: Aloitus lähetys Google Photos -palveluun

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
fi: Tuo Google Photos -palvelusta

[ctx: @action:button]
en: Start Download
fi: Aloita lataus

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
fi: Aloita lataus Google Photos -palvelusta

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
fi: Google Photos -kutsu epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
fi: Google Drive -kutsu epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
fi: Ei onnistuttu tallentamaan kuvaa: %1
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
fi: Ei onnistuttu lataamaan kuvaa: %1
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
fi: Kuvan tallentaminen kohteeseen %1 epäonnistui

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähettäminen kohteeseen %1 epäonnistui.
    %2
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
fi: Google Drive -kutsu epäonnistui:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
fi: Google Photos -kutsu epäonnistui:
    %1

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
fi: Sinut kirjataan ulos tililtä: kirjaudu toiselle tilille napsauttamalla ”Jatka”

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
fi: Työkalu ImageShack-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
fi: Vie &ImageShackiin…

en: Authenticating the user
fi: Valtuutetaan käyttäjää

en: Getting galleries from server
fi: Noudetaan palvelimelta gallerioita

en: Successfully retrieved galleries
fi: Gallerioiden nouto onnistui

[ctx: @option]
en: Make private
fi: Merkitse yksityiseksi

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
fi: Luokitukset (valinnainen):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
fi: Poista pienoiskuvien tietorivi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
fi: Lisää juurikansioon

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
fi: Luo uusi galleria

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
fi: Vienti ImageShackiin

[ctx: @action:button]
en: Upload
fi: Lähetä

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
fi: Aloita lähetys ImageShack-verkkopalveluun

en: Image Shack Export
fi: ImageShack-vienti

en: Authenticating...
fi: Valtuutetaan…

en: Login failed: %1
fi: Kirjautuminen epäonnistui: %1

en: Failed to get galleries list: %1
fi: Gallerialuettelon nouto epäonnistui: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähettäminen ImageShackiin epäonnistui: %1
    Haluatko jatkaa?

en: Submission title
fi: Lähetyksen otsikko

en: Submission description
fi: Lähetyksen kuvaus

en: Imgur URL
fi: Imgur-verkko-osoite

en: Imgur Delete URL
fi: Imgur-poiston verkko-osoite

en: Copy
fi: Kopio

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
fi: Työkalut Imgur-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
fi: Vie Im&guriin…

en: Could not authorize
fi: Todennus epäonnistui

en: Could not open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: Logged in as:
fi: Kirjauduttu tunnuksella:

en: Forget
fi: Unohda

en: Upload Anonymously
fi: Lähetä nimettömästi

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
fi: Vie imgur.comiin

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
fi: Aloita lähetys Imguriin

en: <i>Not logged in</i>
fi: <i>Ei kirjauduttu</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Failed to log into Imgur: %1
fi: Imguriin kirjautuminen epäonnistui: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
fi: Kuvan lähetys Imguriin epäonnistui: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähetys Imguriin epäonnistui: %1
    Haluatko jatkaa?

en: Home
fi: Koti

en: Go back to Home page
fi: Palaa kotisivulle

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
fi: Työkalu iNaturalist-havaintojen verkkopalveluvientiin.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
fi: Vie &iNaturalistiin…

en: Seen Nearby
fi: Nähty lähistöllä

en: invalid name
fi: virheellinen nimi

en: Login
fi: Kirjaudu

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
fi: VIRHE luotaessa havaintoa

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
fi: VIRHE lähetettäessä kuvaa

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
fi: VIRHE poistettaessa havaintoa

en: Timeout after exceeding %1 seconds
fi: Aikakatkaisu %1 sekunnin kuluttua

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
fi: kunta

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
fi: alakunta

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
fi: pääjakso

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
fi: alajakso

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
fi: suku

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
fi: alasuku

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
fi: hybridi

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
fi: muunnos

[ctx: distance]
en: meter
fi: metri

[ctx: distance]
en: meters
fi: metriä

[ctx: time]
en: hour
fi: tunti

[ctx: time]
en: hours
fi: tuntia

[ctx: time]
en: minute
fi: minuutti

[ctx: time]
en: minutes
fi: minuuttia

[ctx: time]
en: second
fi: sekunti

[ctx: time]
en: seconds
fi: sekuntia

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
fi: Nämä ovat iNaturalist-havaintona lähetettävät kuvat.

en: Date
fi: Kalenteri

en: Location
fi: Sijainti

en: Observation
fi: Havainto

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
fi: Kuvaile havaintoasi tai selitä tunnistuksesi valinnaisesti tähän.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
fi: Anna tunnistustiedot tähän, ponnahdusikkunat johdattavat tuettuun nimeen.

en: Enter your identification here; it is required.
fi: Anna tunnistustiedot tähän: tämä on pakollista.

en: Place:
fi: Paikka:

en: More options
fi: Enemmän valintoja

en: Photos should be taken within
fi: Valokuvien tulisi olla otettu välillä

en: minute(s) of observation.
fi: minuutti(a) havaintoja.

en: meter(s) of observation.
fi: metri(ä) havaintoja.

en: Known observations should be within
fi: Tunnettujen havaintojen tulisi olla väliltä

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
fi: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a>-vienti</h2></b>

en: Fewer options
fi: Vähemmän valintoja

en: <i>login <b>failed</b></i>
fi: <i>kirjautuminen <b>epäonnistui</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
fi: <i>kirjautuminen <b>peruttu</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
fi: <i>ei kelvollista tunnistautumista</i>

en: iNaturalist Export
fi: iNaturalist-vienti

en: observation
fi: havainto

en: observation time
fi: havaintoaika

en: from observation
fi: havainnosta

en: not available
fi: ei käytettävissä

en: observation location
fi: havaintosijainti

en: Ipfs Url
fi: IPFS:n verkko-osoite

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
fi: Työkalu IPFS-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
fi: Vie IP&FS:ään…

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
fi: Vie IPFS:ään

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
fi: Aloita lähetys IPFS:ään

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
fi: Kuvien lähettäminen IPFS:ään epäonnistui: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähettäminen IPFS:ään epäonnistui: %1
    Haluatko jatkaa?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
fi: Kuvan tietoja ei voi kysellä, ellei sen otsikkoa ole annettu.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
fi: Työkalu MediaWiki-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
fi: Vie MediaWikiin…

en: Error on file '%1'
fi: Virhe tiedostossa ”%1”

en: Error on file '%1': %2
fi: Virhe tiedostossa ”%1”: %2

en: Uploaded via digiKam uploader
fi: Lähetetty digiKamilla

[ctx: @info]
en: Select an image
fi: Valitse kuva

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
fi: Nämä ovat wikiin lähetettävät kuvat.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
fi: Tällä lomakkeella kirjaudutaan valitun wikin tilille.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
fi: Päiväys:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
fi: Luokat:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
fi: Leveysaste:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
fi: Pituusaste:

[ctx: @option]
en: Account
fi: Tili

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
fi: Tämä on MediaWiki-tilisi kirjautumislomake.

[ctx: @option: button]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
fi: Lisää wiki tähän luetteloon

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
fi: Nämä ovat wikin lisäämisen vaihtoehdot.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label]
en: API URL:
fi: APIn verkko-osoite:

[ctx: @action: button]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
fi: Lisää uusi wiki

[ctx: @label]
en: Login:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: @label]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @action]
en: &Log in
fi: &Kirjaudu

[ctx: @option]
en: Login Information
fi: Kirjautumistiedot

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
fi: Kirjauduttu wikiin:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
fi: Vaihda tiliä

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
fi: Kirjaudu ulos ja vaihda siirtoon käytettävää tiliä

[ctx: @option]
en: Information
fi: Tietoja

[ctx: @label]
en: Author:
fi: Tekijä:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
fi: Lähde:

[ctx: @label]
en: License:
fi: Lisenssi:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
fi: Oma teos, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
fi: Oma teos, monilisenssinen, CC-BY-SA 3.0 ja GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
fi: Oma teos, monilisenssinen, CC-BY-SA 3.0 ja vanhempi

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
fi: Oma teos, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
fi: Oma teos, Creative Commons Attribution 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
fi: Oma työ, viety public domainiin CC-Zero-lisenssillä

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
fi: Tekijä kuollut yli sata vuotta sitten

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
fi: Yhdysvaltain hallituksen viraston teos

[ctx: @label]
en: Generic categories:
fi: Yleisluokat:

[ctx: @label]
en: Generic text:
fi: Yleisteksti:

[ctx: @option]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
fi: Näitä valintoja käytetään kuviin ennen lähettämistä.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
fi: Muuta kuvien kokoa ennen lähettämistä

[ctx: @label]
en: Maximum size:
fi: Enimmäiskoko:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
fi: JPEG-laatu:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
fi: Poista tiedostosta metatieto

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
fi: Poista tiedostosta sijainti

[ctx: @item]
en: Items Properties
fi: Kohteiden ominaisuudet

[ctx: @item]
en: Upload Settings
fi: Lähetysasetukset

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
fi: Vienti MediaWikiin

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
fi: Aloita lähetys MediaWikiin

en: MediaWiki export
fi: MediaWiki-vienti

[ctx: @title:window]
en: Login Error
fi: Kirjautumisvirhe

en: Please check your credentials and try again.
fi: Tarkista tunnistautumistietosi ja yritä uudelleen.

en: Upload finished with no errors.
fi: Lähetys onnistui virheittä.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
fi: Työkalu OneDrive-verkkopalveluvientiin

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähetys OneDriveen epäonnistui.
    %1
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
fi: Työkalu Pinterest-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
fi: Vie &Pinterestiin…

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
fi: Vie Pinterestiin

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
fi: Aloita lähetys Pinterestiin

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui. Tunnistaudu napsauttamalla ”Jatka”.

en: Pinterest export
fi: Pinterest-vienti

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähettäminen Pinterestiin epäonnistui.
    %1
    Haluatko jatkaa?

en: Pinterest call failed:
    %1
fi: Pinterest-kutsu epäonnistui:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
fi: Työkalu Piwigo-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
fi: Vie &Piwigoon…

en: Check if %1 already exists
fi: Tarkista, onko %1 jo olemassa

en: Piwigo URL probably incorrect
fi: Piwigon verkko-osoite on luultavasti väärin

en: Incorrect username or password specified
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

en: Invalid response received from remote Piwigo
fi: Saatiin kelvoton vastaus etä-Piwigosta

en: Failed to list albums
fi: Albumien luettelu epäonnistui

en: Photo '%1' already exists.
fi: Kuva ”%1” on jo olemassa.

en: Photo '%1' already exists in this album.
fi: Valokuva ”%1” on jo tässä albumissa.

en: Error : Cannot open photo: %1
fi: Virhe: Valokuvaa ei voi avata: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
fi: Lähetä kuvan %3 lohko %1/%2

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
fi: Varoitus: Täyskokoista valokuvaa ei voida lähettää.

en: Upload the metadata of %1
fi: Lähetä tiedoston %1 metatiedot

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
fi: Etä-Piwigosta saatiin virheellinen vastaus (%1)

en: Visit Piwigo website
fi: Vieraile Piwigo-sivustolla

en: Remote Albums
fi: Etäalbumit

[ctx: reload album list]
en: Reload
fi: Päivitä

en: Reload album list
fi: Päivitä albumiluettelo

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
fi: Verkko-osoite:

en: Change Account
fi: Vaihda tiliä

en: Resize photos before uploading
fi: Muuta kuvien kokoa ennen lähetystä

en: Maximum width:
fi: Enimmäisleveys:

en: Maximum height:
fi: Enimmäiskorkeus:

en: Resized JPEG quality:
fi: JPEG-laatu koon muutoksen jälkeen:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
fi: Piwigo-vienti

en: Edit Piwigo Data
fi: Muokkaa Piwigo-tietoja

en: Failed to login into remote piwigo.
fi: Kirjautuminen etä-Piwigoon epäonnistui.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
fi: 
    Haluatko tarkistaa asetukset ja yrittää uudelleen?

en: Album
fi: Albumi

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
fi: Ei lähetettävää: valitse lähetettävät valokuvat.

en: The file %1 is not a supported image or video format
fi: Tiedoston %1 kuva- tai videotiedostomuotoa ei tueta

en: Uploading file %1
fi: Lähetetään tiedostoa %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
fi: Media lähettäminen etä-Piwigoon epäonnistui.

en: 
    Do you want to continue?
fi: 
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @option]
en: Visibility
fi: Näkyvyys

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
fi: Aseta albumin näkyvyys

[ctx: @label: properties]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
fi: Työkalu Rajce-verkkopalveluvientiin

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
fi: Vie Ra&jceen…

en: Not logged in
fi: Ei kirjautunut

en: Invalid command
fi: Virheellinen komento

en: Invalid login name or password
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

en: Session expired
fi: Istunto on vanhentunut

en: Unknown album
fi: Tuntematon albumi

en: Failed to open album
fi: Albumin avaaminen epäonnistui

en: The album name cannot be empty
fi: Albumin nimi ei voi olla tyhjä

en: Failed to create album
fi: Albumin luominen epäonnistui

en: Album does not exist
fi: Albumia ei ole olemassa

en: File upload failed
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui

en: Unsupported file extension
fi: Tiedostomuoto ei ole tuettu

en: Logging in %v%
fi: Kirjaudutaan sisään palveluun %v%

en: Logging out %v%
fi: Kirjaudutaan ulos palvelusta %v%

en: Loading albums %v%
fi: Luetaan albumeja %v %

en: Creating album %v%
fi: Luodaan albumia %v%

en: Opening album %v%
fi: Avataan albumia %v%

en: Closing album %v%
fi: Suljetaan albumia %v%

en: Adding photos %v%
fi: Lisätään kuvia albumiin %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
fi: Vienti Rajce.netiin

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
fi: Aloita lähetys Rajce.netiin

en: SmugMug New Album
fi: Uusi SmugMug-albumi

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
fi: Nämä ovat uuden SmugMug-albumin perusasetukset.

en: Title of the album that will be created (required).
fi: Luotavan albumin otsikko (vaadittu).

en: Description of the album that will be created (optional).
fi: Luotavan albumin kuvaus (valinnainen).

en: Album template for the new album (optional).
fi: Uuden albumin albumimallipohja (valinnainen).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
fi: Mallipohja:

en: Security && Privacy
fi: Turvallisuus ja yksityisyys

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
fi: Nämä ovat uuden SmugMug-albumin turvallisuus- ja yksityisyysasetukset.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
fi: Julkinen

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
fi: Julkinen albumi luetellaan julkisella SmugMug-sivullasi.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
fi: Ei lueteltu

en: Require password to access the album (optional).
fi: Vaadi albumin käyttöön salasanaa (valinnainen).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
fi: Käyttäjille salasanakyselyn yhteydessä annettava salasanavihje (valinnainen).Käyttäjille salasanakyselyn yhteydessä annettava salasanavihje (valinnainen).

en: Password:
fi: Salasana:

en: Password Hint:
fi: Salasanavihje:

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
fi: Vie &SmugMugiin…

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
fi: T&uo SmugMugista…

en: Logging in to SmugMug service...
fi: Kirjaudutaan SmugMug-palveluun…

en: Login failed
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: Invalid user/nick/password
fi: Virheellinen tunnus, lempinimi tai salasana

en: Invalid API key
fi: Virheellinen API-avain

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
fi: Nämä ovat SmugMug-tilille lähetettävät kuvat.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
fi: Tämä on napsautettava linkki, josta voi avata SmugMugin kotisivun selaimeen.Tämä on napsautettava linkki, josta voi avata SmugMugin kotisivun selaimeen.

en: Account
fi: Tili

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
fi: Tämä on kirjautumisessa käytettävä SmugMug-tili.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
fi: Nimetön

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
fi: Kirjaudu SmugMug-verkkopalveluun nimettömästi.

en: SmugMug Account
fi: SmugMug-tili

en: Login to SmugMug web service using email and password.
fi: Kirjaudu SmugMug-palveluun sähköpostiosoitteella ja salasanalla.,

[ctx: smug account settings]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
fi: Vaihda kirjautumiseen käytettävää SmugMug-tiliä

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
fi: Tämä SmugMug-albumi, jota siirrossa käytetään.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
fi: SmugMug-tunnuksen albumien luettelemiseen käytetty lempinimi.

en: Site Password:
fi: Sivuston salasana:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
fi: Annetun SmugMug-lempinimen tai -tunnuksen sivustonlaajuinen salasana.

en: Album Password:
fi: Albumin salasana:

en: Password for SmugMug album.
fi: SmugMug-albumin salasana.

en: New Album
fi: Uusi albumi

en: Create new SmugMug album
fi: Luo uusi SmugMug-albumi

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
fi: Tämä on sijainti, johon SmugMug-kuvat ladataan.

en: These are options that will be applied to images before upload.
fi: Nämä ovat kuvaan ennen lähettämistä käytettävät valinnat.

en: Maximum dimension:
fi: Enimmäismitat:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
fi: Tuo SmugMug-verkkopalvelusta

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
fi: Aloita lataus SmugMug-verkkopalvelusta

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
fi: Vie SmugMug-verkkopalveluun

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
fi: Aloita lähetys SmugMug-verkkopalveluun

en: SmugMug call failed: %1
fi: SmugMug-kutsu epäonnistui: %1

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
fi: Sinut kirjataan ulos tililtä: kirjaudu toiselle tilille napsauttamalla ”Jatka”.

en: SmugMug Import
fi: SmugMug-tuonti

en: SmugMug Export
fi: SmugMug-vienti

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähetys SmugMugiin epäonnistui.
    %1
    Haluatko jatkaa?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
fi: Ei onnistuttu tallentamaan kuvaa: %1
    Haluatko jatkaa?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
fi: Ei onnistuttu lataamaan kuvaa: %1
    Haluatko jatkaa?

en: File too big to upload
fi: Tiedosto liian suuri lähetettäväksi

en: Media format is not supported yet
fi: Median tiedostomuotoa ei vielä tueta.

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
fi: Kuvan lähettäminen epäonnistui
    Koodi: %1, nimi: %2, viesti: %3

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
fi: Aloita lähetys Twitteriin

en: Twitter export
fi: Twitter-vienti

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
fi: Kuvan lähettäminen Twitteriin epäonnistui.
    %1
    Haluatko jatkaa?

en: Twitter call failed:
    %1
fi: Twitter-kutsu epäonnistui:
    %1

en: Cannot open image at %1
fi: Ei voitu avata kuvaa: %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
fi: %1-kutsu epäonnistui

en: Code: %1. %2
fi: Koodi: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
fi: Valokuvan lähettäminen epäonnistui: %1
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @title]
en: Unified
fi: Yhdistetty

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
fi: Työkalu kohteiden viemiseksi verkkopalveluihin

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
fi: Vie verkkopalveluihin…

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Tunnistautuminen valmis!</b></h1></p><p><h3>Tilin linkitys onnistui!</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Tunnistautuminen valmis!</b></h1></p><p><h3>Tilin linkitys epäonnistui!</h3></p></qt>

en: Preparing files...
fi: Valmistellaan tiedostoja…

en: Start transferring process...
fi: Aloitetaan siirtoprosessi…

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
fi: <h3>Tässä näkymässä luetellaan vietävät kohteet.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
fi: <h3>Tässä näkymässä luetellaan käyttäjän albumit.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
fi: %1 – Albumin luominen epäonnistui

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Tervetuloa verkkopalvelutyökaluun</b></h1></p><p>Tällä opastetulla toiminnolla voit vaihe vaiheelta viedä kohteita internetin suosittuihin sisältöpalveluihin.</p><p>Ennen sisällön vientiä voit säätää kohteiden ominaisuuksia verkkoetäpalvelun kykyjen mukaisiksi.</p></qt>

en: &Choose operation:
fi: &Valitse toimenpide:

en: Export to web services
fi: Vie verkkopalveluihin

en: Import from web services
fi: Tuo verkkopalveluista

en: &Choose remote Web Service:
fi: &Valitse etäverkkopalvelu:

en: &Choose account:
fi: &Valitse tili

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
fi: Vienti verkkopalveluihin

en: Welcome to Web Services Tool
fi: Tervetuloa verkkopalvelutyökaluun

en: Authentication dialog
fi: Tunnistautumisikkuna

en: Web Service Settings
fi: Verkkopalveluasetukset

en: Export by Web Service
fi: Vienti verkkopalvelulla

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
fi: Virhe tuotaessa RAW-kuvaa Artilla.
    Tuo RAW-kuva sisäisellä tuontityökalulla sulkemalla tämä ikkuna

en: ART Raw Conversion
fi: ART RAW -muunnos

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
fi: Virhe tuotaessa RAW-kuvaa DarkTablella.
    Sulje tämä ikkuna tuodaksesi RAW-kuvan sisäisellä työkalulla

en: DarkTable Raw Conversion
fi: DarkTable RAW -muunnos

en: Raw Import
fi: Raw-tuontityökalu

en: Post Processing
fi: Jälkikäsittely

en: Raw Decoding
fi: Raw-dekoodaus

en: Import Raw Using Libraw
fi: Tuo RAW-kuva Libraw’lla

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
fi: Työkalu RAW-kuvien tuomiseksi Libraw-moottorilla

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
fi: <p>Tämä kuvankäsittelytyökalu tuo raakakuvia purkaen koodauksen Libraw-moottorilla.</p><p>Tämä on sovellukseen sisällytetty <b>natiivi</b> raakakuvatyökalu. Se ei vaadi ulkoista moottoria toimiakseen.</p><p>Lisätietoa löytyy Libraw’n sivustolta: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
fi: RAW-kuvaa ei voida purkaa
    ”%1”

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Abort the current Raw image preview.
fi: Keskeytä tämän kuvan esikatselu.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
fi: Päivitä

en: Generate a Raw image preview using current settings.
fi: Luo esikatselukuva raw-kuvatiedostosta nykyisillä asetuksilla.

en: Brightness:
fi: Kirkkaus:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
fi: Aseta kirkkauden säätö.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
fi: Aseta kontrastin säätö.

en: Gamma:
fi: Gamma-arvo:

en: Set here the gamma adjustment of the image
fi: Aseta gamma-arvon säätö.

en: Set here the color saturation correction.
fi: Aseta tässä kuvan värikylläisyyden säätö.

en: Exposure (E.V):
fi: Valotusaika (E.V):

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
fi: Tämä on kuvan värikirkkauden säätökäyrä

en: Reset
fi: Palauta alkuasetukset

en: Reset curve to linear
fi: Palauta käyrä lineaariseksi

en: Exposure
fi: Valotus

en: Luminosity Curve
fi: Värikirkkauden käyrä

en: Info
fi: Tietoja

en: Reset all settings to default values.
fi: Palauta kaikki asetukset oletusarvoihin.

en: Import
fi: Tuonti

en: Import image to editor using current settings.
fi: Tuo kuva muokkaimeen nykyisin asetuksin.

en: Use Default
fi: Käytä oletusta

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
fi: Käytä Raw-kuvatiedoston yleisiä purkuasetuksia avattaessa kuvaa muokkaimeen.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
fi: Virhe tuotaessa RAW-kuvaa RawTherapeella
    Tuo RAW-kuva sisäisellä tuontityökalulla sulkemalla tämä ikkuna

en: RawTherapee Raw Conversion
fi: RawTherapee RAW -muunnos

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
fi: Virhe tuotaessa RAW-kuvaa UFRaw’lla.
    Tuo RAW-kuva sisäisellä tuontityökalulla sulkemalla tämä ikkuna

en: UFRaw Raw Conversion
fi: UFRaw RAW -muunnos

en: Trash
fi: Roskakori

en: Current Timeline Search
fi: Haku päiväyksen mukaan

en: Current Fuzzy Image Search
fi: Sumea haku kuvan mukaan

en: Current Fuzzy Sketch Search
fi: Sumea haku piirroksen mukaan

en: Current Map Search
fi: Avoin karttahaku

en: Current Search
fi: Nykyinen haku

en: Current Duplicates Search
fi: Kaksoiskappaleiden haku

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
fi: <p>Albumi, jonka haluat poistaa, sisältää tiedostoja (%1), joita digiKam ei näytä.</p><p>Haluatko jatkaa?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
fi: <p>Albumi, jonka haluat poistaa, ei ole tyhjä.</p><p>Haluatko jatkaa?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
fi: Muuta albumin nimeä (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
fi: Muuta albumin juuren nimeä (%1)

en: Enter new album name:
fi: Anna uuden albumin nimi

en: Scanning albums
fi: Tutkitaan albumeja…

en: Searches
fi: Haut

en: The MySQL binary tools was not found.
fi: MySQL:n ohjelmatiedostoa ei löytynyt.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br>%1</p>
fi: <p>Jos haluat tehdä uuden asetuksen opastetulla ensikäynnistyksellä, poista tiedosto:<br>%1</p>

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
fi: <p>digiKam yrittää nyt käynnistyä, mutta se <b>ei ole</b> toimintakunnossa.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
fi: <p>Tietokannan avaaminen epäonnistui.</p><p>digiKamia ei voi käyttää ilman toimivaa tietokantaa. digiKam yrittää nyt käynnistyä, mutta se <b>ei ole</b> täysin toimintakuntoinen. Tarkista <b>asetusvalikosta</b> tietokannan asetukset.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
fi: <p>Tietokannan avaaminen epäonnistui. Tietokanta ilmoitti virheen: </p><p><b>%1</b></p><p>digiKamia ei voi käyttää ilman toimivaa tietokantaa. digiKam yrittää nyt käynnistyä, mutta se <b>ei ole</b> täysin toimintakunnossa. Tarkista <b>asetusvalikosta</b> tietokannan asetukset.</p>

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
fi: Merkistöasetus on vaihtunut sen jälkeen, kun albumi on viimeksi avattu.
    Aiempi asetus: %1, nykyinen asetus: %2
    Jos olet hiljattain muuttanut tietokannan merkistöä, ei ole syytä huoleen.
    Huomaa, että ellei uusi merkistö tue kaikkia kokoelmasi tiedostonimien merkkejä, näitä tiedostoja ei enää löydy kokoelmasta. Jos  varmasti haluat jatkaa, valitse ”Kyllä”. Muussa tapauksessa napsauta ”Ei”, tarkista merkistöasetus ja käynnistä digiKam uudelleen.

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
fi: Kokoelma on tallennuslaitteella, jota ei aina ole liitetty. Merkitse kokoelman tyyppi siirrettäväksi.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
fi: Älä tee mitään nyt. Ratkaisen ongelman tuonnempana itse asetusikkunassa

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
fi: Kokoelmaa ei löytynyt

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
fi: Tietokantakansio

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
fi: <p>Olet valinnut kansion ”%1” tietokantatiedoston sijainniksi. Tässä kansiossa on vanha versio digiKamin tietokannasta.</p><p>Haluatko päivittää vanhan tietokantatiedoston ja vahvistaa että se tilastoi kansion ”%2” kuvat? Voit myös alustaa uuden tietokannan.</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
fi: Päivitä tietokanta

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
fi: Luo uusi tietokanta

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
fi: Uuden tietokannan kansio

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
fi: <p>Olet valinnut kansion ”%1” uudeksi sijainniksi tietokantatiedostolle. Tässä kansiossa on vanha versio digiKamin tietokannasta.</p><p>Haluatko päivittää vanhan, luoda uuden vai kopioida nykyisen tietokannan tähän sijaintiin?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
fi: Kopioi nykyinen tietokanta

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
fi: <p>Olet valinnut kansion ”%1” uudeksi sijainniksi tietokantatiedostolle. Tässä kansiossa on vanha versio digiKamin tietokannasta.</p><p>Haluatko päivittää vanhan vai luoda uuden tietokannan?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
fi: Tietokantatiedoston ”%1” kopiointi uudelle nimelle ”%2” epäonnistui. Yritetään päivittää vanha tietokanta.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
fi: <p>Olet valinnut kansion ”%1” uudeksi sijainniksi tietokantatiedostolle.</p><p>Haluatko luoda uuden vai kopioida nykyisen tietokannan tähän sijaintiin?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
fi: <p>Olet valinnut kansion ”%1” uudeksi sijainniksi tietokantatiedostolle. Tässä kansiossa on jo digiKamin tietokanta.</p><p>Haluatko käyttää olemassa olevaa, vai poistaa sen ja kopioida nykyisen tietokannan tähän sijaintiin?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
fi: Käytä olemassa olevaa tiedostoa

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
fi: Tietokantatiedoston ”%1” varmuuskopiointi epäonnistui. Tiedoston korvausta ei yritetä, vaan jatketaan vanhan tiedoston käyttämistä.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
fi: Tietokantatiedoston ”%1” kopiointi uudelle nimelle ”%2” epäonnistui. Käynnistetään tyhjällä tietokannalla.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
fi: <p><b>Tarkista tietokanta-asetukset tästä ikkunasta.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
fi: Uusi tietokanta

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
fi: Annettu kokoelman sijainti ei ole kelvollinen, tai on poissa käytöstä.

en: No album for collection location: Internal error
fi: Ei albumia kokoelman sijainnissa: Sisäinen virhe

en: No parent found for album.
fi: Albumilla ei ole sijaintia.

en: Album name cannot be empty.
fi: Albumilla pitää olla nimi.

en: Album name cannot contain '/'.
fi: Albumin nimi ei voi sisältää merkkiä ”/”

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
fi: createPAlbum ei hyväksy juurialbumia emoksi.

en: An existing album has the same name.
fi: Tämän niminen albumi on jo olemassa.

en: Failed to create directory '%1'
fi: Kansion ”%1” luonti epäonnistui

en: Failed to add album to database
fi: Albumin lisäys tietokantaan ei onnistunut

en: No such album
fi: Albumia ei ole olemassa

en: Cannot rename root album
fi: Juurialbumin nimeä ei voi muuttaa

en: Cannot rename album root album
fi: Juurialbumin nimeä ei voi muuttaa

en: Album name cannot contain '/'
fi: Albumin nimi ei voi sisältää merkkiä ”/”

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
fi: Tällä nimellä löytyy jo albumi. 
    Valitse toinen nimi.

en: Failed to rename Album
fi: Albumin nimen muuttaminen epäonnistui

en: Cannot edit root album
fi: Juurialbumia ei voi muokata

en: No parent found for tag
fi: Tunnisteelle ei löytynyt omistajaa

en: Tag name cannot be empty
fi: Tunnisteen nimi ei voi olla tyhjä

en: Tag name cannot contain '/'
fi: Tunnisteen nimi ei voi sisältää merkkiä ”/”

en: Tag name already exists
fi: Tunniste on jo olemassa

en: Failed to add tag to database
fi: Tunnistetta ei voitu lisätä tietokantaan

en: Cannot delete root tag
fi: Juuriluokitusta ei voi poistaa

en: Cannot delete required face tag
fi: Vaadittua kasvoluokitusta ei voi poistaa

en: Cannot edit root tag
fi: Tunnisteiden juurta ei voi muokata

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
fi: Tällä nimellä löytyy jo tunniste.
    Valitse toinen nimi.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
fi: Yritys siirtää TAlbum ei-minnekään

en: Cannot move root tag
fi: Tunnisteiden juurta ei voi siirtää

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
fi: Tämän niminen luokitus on jo olemassa.
    Haluatko yhdistää luokitukset?

en: Cannot merge root tag
fi: Juuriluokitusta ei voi yhdistää

en: Cannot merge required face tag
fi: Vaadittua kasvoluokitusta ei voi yhdistää

en: Only a tag without children can be merged!
fi: Vain aliluokituksettomat luokitukset voi yhdistää!

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
fi: Haluatko yhdistää luokitukset ”%1” ja ”%2”?

en: No such tag
fi: Sellaista tunnistetta ei ole

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
fi: Toimenpide voi kestää taustalla kauan.
    Haluatko kirjoittaa metatiedot %1 tiedostoon nyt?

en: Context menu
fi: Kontekstivalikko

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
fi: Arvostelu:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
fi: Ei arvostelua

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
fi: Värit:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
fi: Ei väriä

[ctx: @info: color label name]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: @info: color label name]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
fi: Harmaa

[ctx: @info: color label name]
en: Black
fi: Musta

[ctx: @info: color label name]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
fi: Hylätty

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
fi: Odottaa

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
fi: Hyväksytty

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
fi: Viedyt selitteet

en: Expand Selected Nodes
fi: Laajenna valitut solmut

en: Expand all Albums
fi: Laajenna kaikki albumit

en: Collapse all Albums
fi: Supista kaikki albumit

en: Find Duplicates...
fi: Etsi kaksoiskappaleita…

en: Scan for Faces
fi: Etsi kasvoja

en: Repair hidden Items
fi: Korjaa piilotetut kohteet

en: Refresh
fi: Päivitä

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
fi: Etsi kasvoja

en: Should sub-albums be scanned too?
fi: Etsitäänkö alikansioistakin?

[ctx: @title]
en: Labels
fi: Merkit

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
fi: Arvio

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
fi: Ei arviota

[ctx: @item: color tree]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
fi: Uusi albumi

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
fi: Muokkaa albumia

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
fi: ”%1”
    Albumin ominaisuudet

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
fi: O&tsikko:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
fi: Aseta tässä albumin uusi otsikko

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
fi: L&uokka:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
fi: &Kuvateksti:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
fi: Kirjoita tähän albumin kuvateksti…

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
fi: Albumin &päiväys:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
fi: &Vanhin

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
fi: Valitse albumin vanhimman kuvan päiväys tällä painikkeella.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
fi: K&eskiarvo

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
fi: Laske albumin kuvien keskimääräinen päiväys tällä painikkeen.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
fi: Uusin

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
fi: Valitse albumin uusimman kuvan päiväys tällä painikkeella.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
fi: Uusi albumi

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
fi: Valittu albumi (oletus)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
fi: Nykyisen kokoelman juuri

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
fi: Luokittelematon albumi

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
fi: Luo uusi albumi kohteeseen
    ”%1”

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
fi: Keskiarvoa ei voitu laskea

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
fi: Albumille ei voitu laskea päiväysten keskiarvoa.

en: No Album Selected
fi: Ei valittua albumia

en: No Tag Selected
fi: Ei valittua tunnistetta

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
fi[0]: Yksi valittu tunniste
fi[1]: %1 valittua tunnistetta

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
fi[0]: Yksi albumi valittu
fi[1]: %1 albumia valittu

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
fi[0]: 1 luokitus jätetty pois
fi[1]: %1 luokitusta jätetty pois

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
fi[0]: 1 albumi jätetty pois
fi[1]: %1 albumia jätetty pois

[ctx: @title:window]
en: Select Album
fi: Valitse albumi

[ctx: @title]
en: Albums (All)
fi: Albumit (kaikki)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
fi: Luokitukset (0)

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
fi: Valitse kaikki käsiteltävät albumit.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
fi: Ei valittuja albumeja

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
fi: Nollaa valitut albumit

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
fi: Valitse kaikki käsiteltävät luokitukset.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
fi: Ei valittuja luokituksia

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
fi: Tyhjennä luokitusten valinta

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
fi: Albumit (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
fi: Luokitukset (kaikki)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
fi: Luokitukset (%1)

en: Create New Album
fi: Luo uusi albumi

en: &New Album
fi: &Uusi albumi

en: Create new album
fi: Luo uusi albumi

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
fi: digiKam ei valitettavasti tue etäosoitteita kokoelmina.

en: The selected folder does not exist or is not readable
fi: Valittua kansiota ei ole olemassa tai se ei ole luettavissa

en: There is already a collection containing the folder "%1"
fi: Kokoelmassa on jo kansio nimeltä ”%1”

en: The storage media can be uniquely identified.
fi: Tallennusmedia voidaan yksilöidä.

en: The collection is located on your harddisk
fi: Kokoelma on kiintolevyllä

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
fi: Tämä on CD/DVD-levy, joka tunnistetaan kirjoitusohjelmasi sille antamasta nimiöstä. Saman nimiöinen levy on jo lisätty kokoelmaan. Levyt erotetaan toisistaan juurikansion tiedostojen perusteella, joten älä lisää tiedostoja levylle tai sitä ei enää tunnisteta. Vastaisuudessa käytä CD- ja DVD-levyille ainutkertaisia nimiöitä, jos aiot käyttää niitä digiKamilla.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
fi: Tämä on CD/DVD-levy, joka tunnistetaan nimiönsä (”%1”) perusteella. Jos luot digiKamilla käytettäväksi lisää levyjä, muista vastaisuudessa antaa niille kirjoitusohjelmassa ainutkertaiset nimiöt.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
fi: Tämä on ulkoinen tallennusmedia, joka tunnistetaan nimen ”%1” perusteella

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
fi: Tämä tallennusmedia tunnistetaan kansion polun ”%1” perusteella. Yksilöllisempää tunnusta ei kyetty määrittämään.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
fi: Järjestelmäsi ei pysty yksilöimään tallennusmediaa järjestelmäpolun perusteella. Tunnistukseen käytetään tiedostopolkua. Tämä toimii kyllin hyvin, mikäli kuvasi ovat tietokoneen kiintolevyllä.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
fi: Samba-jako on liitettävä paikallisesti: digiKam ei toistaiseksi tue smb://-osoitteita.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
fi: Verkkotallennustila on asetettava niin, että se näyttäytyy käyttöjärjestelmälle tiedostoina ja kansioina: digiKam ei tue etäverkko-osoitteita.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
fi: Verkossa on jo jaettu kokoelma jolla on sama polku.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
fi: Tämä verkkojako tunnistetaan sen polun perusteella. Mikäli polku on tyhjä, jako katsotaan olevan poissa käytöstä.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
fi: ”suhteellinen sijainti” kiintolevyosiolla, jonka ”UUID”
    Kansio ”%1” taltiolla, jonka tunniste ”%2”

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
fi: Jaettu kansio, liitospiste ”%1”

en: Error opening database backend.
    %1
fi: Virhe tietokannan ajurin latauksessa.
    %1

en: Error while opening the source database.
fi: Virhe avattaessa lähdetietokantaa.

en: Error while opening the target database.
fi: Virhe avattaessa kohdetietokantaa.

en: Error while preparing the target database.
fi: Virhe valmisteltaessa kohdetietokantaa.

en: Create Schema...
fi: Luo skeema…

en: Error while creating the database schema.
fi: Virhe tietokannan skeeman luonnissa.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
fi: Virhe muunnettaessa tietokantaa.
     Yksityiskohdat: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
fi: Tietokantaan on riittämättömät käyttöoikeudet.
    Seuraavat oikeudet puuttuvat:
     %1
    Tarkista tietokannan käyttöoikeudet ja käynnistä digiKam uudelleen.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
fi: Tietokanta ei ole kelvollinen. Asetusta ”DBVersion” ei ole olemassa, nykyistä tietokantaskeemaa ei täten voida varmistaa. Käynnistä digiKam tyhjällä tietokannalla (poistamalla .db-päätteiset tiedostot albumikirjastostasi).

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
fi: Tietokantaa on käytetty digiKamin uudemmalla versiolla, ja on epäyhteensopiva tämän version kanssa. Päivitä digiKam uudempaan versioon ja kokeile uudelleen.

en: Failed to create tables in database.
fi: Tietokannan taulujen luonti epäonnistui.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
fi: Tietokannan ”%1” avaus toimenpiteille epäonnistui. Tämä on outoa. Tarkista, että tiedostoon on lukuoikeudet eivätkä muut ohjelmat ole lukinneet tietokantaa. Ellei ongelma ratkea, apua voi kysyä englanninkieliseltä postilistalta (ks. www.digikam.org/support). Tarkista myös, mitä digiKam tulostaa konsoliin.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
fi: Tietokantaskeeman päivitys versiosta 4 versioon 6 epäonnistui; tuloksena oli odottamaton virhe. Voit kokeilla hylätä vanhan tietokannan ja aloittaa uuden; siirrä tällöin tiedostot ”%1” ja ”%2” kansiosta ”%3” muualle. Tästä ongelmasta kannattaa ilmoittaa englanninkieliselle postilistalle (ks. www.digikam.org/support). Tarkista myös, mitä digiKam tulostaa konsoliin.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
fi: Tietokannan päivitystoimintoa ei löydy. Varmista, että digiKamin nykyisen version dbconfig.xml-tiedosto on asennettu oikeaan paikkaan.

en: Updated schema to version %1.
fi: Päivitettiin skeema versioon %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
fi: Vanhan tietokantatiedoston ”%1” kopiointi uudelle nimelle ”%2” epäonnistui. Virhe: ”%3.” Varmista että tiedosto voidaan kopioida, tai poista se.

en: Copied database file
fi: Tietokantatiedosto on kopioitu

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
fi: Vanha tietokantatiedosto ”%1” on kopioitu uudelle nimelle ”%2”, mutta sitä ei voida avata. Poista molemmat tiedostot ja yritä uudelleen - tosin tällöin saatat menettää tietoja riippuen asetuksistasi.

en: Opened new database file
fi: Uusi tietokantatiedosto on avattu

en: Prepared table creation
fi: Tietokantataulujen luonti on valmisteltu

en: Created tables
fi: Tietokantataulut on luotu

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
fi: Albumikirjastoa ei ole määritetty. Ohitetaan tietokantaskeeman päivitys. Kokeile uudelleen tyhjällä tietokannalla tai korjaa määritykset.

en: Configured one album root
fi: Yksi juurialbumi määritelty

en: Imported albums
fi: Tuodut albumit

en: Imported images information
fi: Tuotujen kuvien tiedot

en: Last Search (0.9)
fi: Viimeisin haku (0,9)

en: Initialized and imported file suffix filter
fi: Alustettu ja tuotu tiedostopäätesuodatin

en: Did the initial full scan
fi: Alustava tilastointi on suoritettu

en: Imported creation dates
fi: Luomispäivät tuotu tiedostoista

en: Imported comments
fi: Kommentit tuotu tiedostoista

en: Imported ratings
fi: Arviot tuotu tiedostoista

en: Dropped v3 tables
fi: Hylätyt v3-taulukot

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
fi: Sqlite3-tietokantasovelluksen ajuria ”SQLITE” ei löydy tai se ei ole käytettävissä.
    digiKam vaatii tämän ajurin toimiakseen. Tarkista Qt::SQL-moduuli.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
fi: MySQL-tietokanta-ajuri ”MYSQL” ei ole käytettävissä.
    digiKam vaatii Qt::SQL-moduulin tarjoamat ajurit.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
fi: Asetustiedostoa <b>%1</b> ei voi avata. Tämä on digiKam-sovelluksen mukana asennettu tiedosto, jota digiKam ehdottomasti vaatii toimiakseen. Tarkista asennus.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
fi: Asetustiedostoa <b>%1</b> ei voi lukea

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
fi: Asetustiedoston <b>%1</b> XML on virheellistä eikä sitä voi lukea.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
fi: Asetustiedoston <b>%1</b> XML:stä puuttuu vaadittu alkio <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
fi: Asetustiedoston <b>%1</b> XML:stä puuttuu vaadittu alkio <b>%2</b>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
fi: Asetustiedostosta <b>%1</b> löytyi vanhempi versio. Varmista, että käynnissä olevan digiKam-version mukana tullut versio on asennettu.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
fi: Tietokantaan yhdistäminen epäonnistui.
    DigiKam yrittää uudelleen yhdistää tietokantaan.

[ctx: @title]
en: Source Images
fi: Lähdekuvat

[ctx: @title]
en: Image History
fi: Kuvahistoria

[ctx: @title]
en: Derived Images
fi: Johdetut kuvat

[ctx: @title]
en: Related Images
fi: Asiaan liittyvät kuvat

[ctx: @title]
en: Identical Images
fi: Identtiset kuvat

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
fi: Välivaiheet:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
fi: %1
    (alkuperäinen kuva)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
fi: %1
    (lähdekuva)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
fi: Raw-kuvatiedosto (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
fi[0]: %1 kasvot
fi[1]: %1 kasvot

[ctx: @item: filter model]
en: No face
fi: Ei kasvoja

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
fi: Vahvistettu

en: No image selected
fi: Ei kuvaa valittuna

en: This is the original image
fi: Tämä on alkuperäinen kuva

en: Database type is not supported.
fi: Tietokannan tyyppiä ei tueta.

en: Cannot create directory %1
fi: Kansion %1 luonti epäonnistui

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
fi: MySQL-palvelimen asetustiedostoa ei voitu luoda.<p>Tämä tarkoittaa, että joko oletusasetustiedostoa</p><p>%1</p><p>ei voitu lukea tai että kohdetiedostoon</p><p>%2</p><p>ei voitu kirjoittaa.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
fi: MySQL-palvelimen oletusasetustiedostoa (mysql-global.conf) ei löydy.

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
fi: Sisäistä MySQL-tietokantaa valmistellaan, odota…

en: Could not start database initializer.
fi: Tietokannan alustusta ei voitu käynnistää.

en: Could not start database server.
fi: Tietokantapalvelinta ei voitu käynnistää.

en: Invalid database object during database server startup
fi: Virheellinen tietokantaolio tietokantapalvelinta käynnistettäessä

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
fi: Tietokantaprosessi sulkeutui odottamattomasti aloitusyhteyden aikana.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
fi: Tietokantaan ei saatu yhdistettyä 60 s yrittämisen jälkeen.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
fi: Tietokannan luonti epäonnistui<p>Kyselyvirhe: %1</p> <p>Tietokantavirhe: %2</p>

en: Could not upgrade database.
fi: Tietokantaa ei voitu päivittää.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
fi: %1<p>Ohjelmatiedosto: %2</p><p>Parametrit: %3</p><p>Prosessin virhe: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
fi: Tietokanta ei ole kelvollinen: asetusta ”DBSimilarityVersion” ei ole olemassa eikä nykyistä tietokantaskeemaa voida näin varmistaa. Käynnistä digiKam tyhjällä tietokannalla.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
fi: Tietokantaa on käytetty digiKamin uudemmalla versiolla, ja on epäyhteensopiva tämän version kanssa. Päivitä digiKam uudempaan versioon ja kokeile uudelleen.

[ctx: People on your photos]
en: People
fi: Ihmiset

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
fi: Ei vahvistettu

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
fi: Ohitettu

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
fi: Tietokanta ei ole kelvollinen. Asetusta ”DBThumbnailsVersion” ei ole olemassa. Nykyistä tietokantaskeemaa ei täten voida varmistaa. Kokeile käynnistää digiKam tyhjällä tietokannalla.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
fi: Tiedostoristiriita

en: A file operation using the same path is currently in progress. Please wait for the operation to complete and try again.
fi: Samaan sijaintiin on käynnissä tiedostotoimenpide. Odota sen päättymistä ja yritä uudelleen.

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
fi: Kohdekansiossa on jo saman nimisiä tiedostoja tai kansioita.
    
    Mitä tehdään tiedostoristiriidoissa?
    
    Mahdollisia toimenpiteitä ovat:
    Muuta nimeä automaattisesti: ristiriidassa olevien tiedostojen nimiä muutetaan.
    Korvaa automaattisesti: ristiriidassa olevat tiedostot korvataan.
    Sivuuta automaattisesti: ristiriidassa olevat tiedostot sivuutetaan.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
fi: Muuta nimiä automaattisesti

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
fi: Korvaa automaattisesti

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
fi: Ohita automaattisesti

en: Copy Album
fi: Kopioi albumi

en: Copy Images
fi: Kopioi kuvat

en: Copy Files
fi: Kopioi tiedostot

en: Move Album
fi: Siirrä albumi

en: Move Images
fi: Siirrä kuvat

en: Move Files
fi: Siirrä tiedostot

en: Delete
fi: Poista

en: Restore Trash
fi: Palauta roskakori

[ctx: @info]
en: Initializing database...
fi: Valmistellaan tietokantaa…

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
fi: Tutkitaan kokoelmia, odota…

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
fi: Tässä näkyy tutkimisen edistyminen, jonka aikana kiintolevyn kaikki kuvat kirjataan tietokantaan. Huomaa: tämä ikkuna ilmestyy automaattisesti, ellei kokoelmien aiempaa tutkimista ollut saatettu loppuun.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
fi: Kartoitetaan kokoelmaa

en: Error
fi: Virhe

en: Preparing collection scan...
fi: Valmistellaan kokoelmakartoitusta…

en: Scanning for removed albums...
fi: Kartoitetaan poistettuja albumeita…

en: Scanning images in individual albums...
fi: Kartoitetaan kuvia albumeissa…

en: Migrate ->
fi: Siirrä →

en: Cancel
fi: Peru

en: Progress Information
fi: Edistymistieto

en: Database type or location must be different!
fi: Tietokannan tyypin tai sijainnin on oltava toinen!

en: Internal server can only be used once!
fi: Sisäistä palvelinta voi käyttää vain kerran!

en: Internal server is not used and is not active!
fi: Sisäistä palvelinta ei käytetä eikä se ole aktiivinen!

en: Database copied successfully.
fi: Tietokannan kopiointi onnistui.

en: Database conversion canceled.
fi: Tietokannan muunnos peruttiin.

en: Step Progress (%1)
fi: Etenemisvaihe (%1)

en: Database Configuration
fi: Tietokanta-asetukset

en: Mysql Internal
fi: Sisäinen MySQL

en: MySQL Server
fi: MySQL-palvelin

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
fi: <p>Valitse tässä tietokantataustaosan tyyppi.</p><p><b>SQLite</b>-taustaosa on paikallinen tietokantatallennustila pienille tai keskikokoisille kokoelmille. Se on oletus, ja sitä suositellaan taustaosaksi alle sadantuhannen kohteen kokoelmille.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
fi: <p><b>Sisäinen MySQL</b>-taustaosa on paikallinen tietokantatallennustila valtaville kokoelmille. Tätä suositellaan taustaosaksi yli sadantuhannen kohteen kokoelmille.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
fi: <p><b>MySQL-palvelin</b>-taustaosa on luotettava ratkaisu etenkin etä- ja jaetuille tietokantatallennustiloille. Se hallitsee tehokkaasti yli sadantuhannenkin kohteen kokoelmat.</p>

en: Enable WAL mode for the databases
fi: Käytä tietokannoille WAL-tilaa

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa MySQL:n ohjelmatiedostojen sijainnit. digiKam yrittää etsiä ohjelmat automaattisesti, jos ne on asennettu koneeseen.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
fi: MySQL-ohjelmatiedostot

en: Host Name:
fi: Konenimi:

en: Set the host computer name
fi: Aseta palvelinkoneen nimi

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
fi: Tämä on MySQL-palvelinkoneen nimi.
    Paikalliselle palvelimelle voi olla ”localhost” tai etäkoneelle
    konenimi tai IP-osoite.

en: Set the database connection options
fi: Aseta tietokannan yhteysasetukset

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
fi: Aseta MySQL-palvelimen yhteysasetukset.
    Vain asiantuntijakäyttäjille.

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Set the database account name
fi: Aseta tietokantatilin nimi

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
fi: Aseta digiKamin palvelimeen yhdistettäessä käyttämän
    MySQL-palvelintilin nimi.
    Tilin tulee olla MySQL-etäpalvelimessa käytettävissä
    tietokantaa luotaessa.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
fi: Aseta digiKamin käyttämän MySQL-palvelintilin
    salasana, jolla palvelimeen yhdistetään.
    Jättämällä kentän tyhjäksi käytetään salasanatonta tiliä.

en: Host Port:
fi: Koneen portti:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
fi: Aseta etätietokoneen portti.
    Oletusarvoisesti MySQL-palvelin käyttää porttia 3306.

en: Check Connection
fi: Tarkista yhteys

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
fi: Kokeile perusyhteydenotolla, ovatko MySQL-palvelinasetukset kunnossa.

en: Core Db Name:
fi: Perustietokannan nimi:

en: Set the core database name
fi: Aseta perustietokannan nimi

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
fi: Perustietokanta on digiKamin perusvarasto albumien, kohteiden
    ja hakumetatiedon tallentamiseen.

en: Thumbs Db Name:
fi: Pienoiskuvatietokannan nimi:

en: Set the thumbnails database name or folder
fi: Aseta pienoiskuvatietokannan nimi tai kansio

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
fi: Pienoiskuvatietokantaa digiKam käyttää
    aallokepakattujen pienoiskuvien tallentamiseen.
    Tämä voi viedä yhtäkkiä paljon tilaa,
    etenkin jos kokoelmasi on valtava.
    SQLite-tietokantaa varten valitse paikallinen kansio.

en: Face Db Name:
fi: Kasvontunnistustietokannan nimi:

en: Set the face database name
fi: Aseta kasvontunnistustietokannan nimi

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
fi: Kasvontunnistustietokantaa digiKam käyttää kasvontunnistukseen
    osoitettujen kuvahistogrammien tallentamiseen.
    Tämä voi viedä yhtäkkiä paljon tilaa erityisesti jos kuvia,
    joissa on luokituksia ja tunnistettuja kasvoja, on runsaasti.

en: Similarity Db Name:
fi: Samankaltaisuustietokannan nimi:

en: Set the similarity database name
fi: Aseta yhdennäköisyystietokannan nimi

en: Default Settings
fi: Oletusasetukset

en: Reset database names settings to common default values.
fi: Palauta tietokantojen nimit oletusarvoikseen.

en: Remote Server Settings
fi: Etäpalvelimen asetukset

en: Database Server Instructions
fi: Tietokantapalvelinohjeet

en: Requirements
fi: Vaatimukset

en: Database Server Technical Details
fi: Tietokantapalvelimen tekniset tiedot

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
fi: <p>Tässä asetusnäkymässä asetetaan <a href="https://fi.wikipedia.org/wiki/MySQL">MySQL-</a> tai <a href="https://fi.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>-etätietokantaan yhdistämiseen vaaditut tiedot. Kuten SQLitessa ja sisäisessä MySQL-palvelimessa etäpalvelimeen tallennetaan kolme tietokantaa: yksi kokoelman ominaisuuksille, toinen pakatuille pienoiskuville ja kolmas kasvontunnistuksen metatiedolle.</p><p>SQLitesta ja sisäisestä MySQL-palvelimesta poiketen tietokantojen nimiä voi mukauttaa varmuuskopioinnin yksinkertaistamiseksi.</p><p>Tietokannat ovat digiKamin keskeisiä moottoreita. Suorituskykysyistä huolehdi nopeasta verkkolinkistä asiakas- ja palvelinkoneiden välillä. Tietokantatiedostot suositellaan myös tallennettavan nopealle levylle (<a href="https://fi.wikipedia.org/wiki/SSD">SSD</a>), jolla on tarpeeksi vapaata tilaa; erityisesti tämä koskee pienoiskuvatietokantaa, vaikka tieto pakattaisiinkin aallokekuvamuotoa (ks. <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>) hyödyntäen.</p><p>Ylläpitäjän on ennalta luotava tietokannat etäpalvelimeen. Lisätietoa on <b>Vaatimukset</b>-välilehdellä.</p>

en: Documentation
fi: Ohjeet

en: Thumbs Db Folder:
fi: Pienoiskuvatietokannan kansio:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
fi: Tietokantayhteystesti

en: Database connection test successful.
fi: Tietokantayhteystesti onnistui.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
fi: Tietokantayhteystesti epäonnistui. <p>Virhe: %1</p>

en: The server hostname is empty
fi: Palvelimen konenimi on tyhjä

en: The server user name is empty
fi: Palvelimen käyttäjätunnus on tyhjä

en: The core database name is empty
fi: Perustietokannan nimi on tyhjä

en: The thumbnails database name is empty
fi: Pienoiskuvatietokannan nimi on tyhjä

en: The face database name is empty
fi: Kasvontunnistustietokannan nimi on tyhjä

en: The similarity database name is empty
fi: Yhdennäköisyystietokannan nimi on tyhjä

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
fi: Tietokanta-asetukset

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
fi: Valitse kansio digiKamin metatietokantaa varten.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
fi: Luodaanko tietokantakansio?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
fi: <p>Valitsemaasi kansiota <p>”<b>%1</b>”</p> ei ole olemassa.</p> Haluatko luoda tämän kansion nyt?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
fi: Tietokantakansion luominen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
fi: Tietokantaan ei ole kirjoitusoikeutta

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
fi: Tietokannan tilastot

en: Format
fi: Muoto

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Videos
fi: Videot

en: Audio
fi: Äänet

en: Total Items
fi: Kohteiden lukumäärä

en: Database backend
fi: Tietokannan taustajärjestelmä

en: Database Path
fi: Tietokannan sijainti

en: Database internal server
fi: Sisäinen tietokantapalvelin

[ctx: @info: database server]
en: Yes
fi: Kyllä

en: Database internal server Path
fi: Sisäisen tietokantapalvelimen sijainti

en: Host Name
fi: Konenimi

en: Host Port
fi: Koneen portti

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Connect options
fi: Yhteysasetukset

en: Core Db name
fi: Perustietokannan nimi

en: Thumbs Db name
fi: Pienoiskuvatietokannan nimi

en: Face Db name
fi: Kasvontunnistustietokannan nimi

en: Database locale
fi: Tietokannan maa-asetusto

[ctx: @info: total number of items]
en: total
fi: yhteensä

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
fi: Tällä ohjelmatiedostolla hallitaan omistettua MariaDB-palvelinilmentymää.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
fi: Tätä ohjelmatiedostoa käytetään alustamaan tietokannan MariaDB-tiedostot.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
fi: Tällä ohjelmatiedostolla käynnistetään omistettu MariaDB-palvelinilmentymä.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
fi: Tällä ohjelmatiedostolla päivitetään tietokantaa nykyiseen palvelinversioon.

en: Thumb
fi: Pienoiskuva

en: List of items that are about to be deleted.
fi: Luettelo tiedostoista, jotka tullaan poistamaan.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
fi: Nämä ovat poistettavat tiedostot.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
fi: Valitse poistetaanko tiedostot ennemmin kuin siirretään ne roskakoriin

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
fi: <p>Mikäli valittu, tiedostot <b>poistetaan pysyvästi</b>, eikä niitä siirretä roskakoriin. </p><p><em>Käytä tätä valintaa varoen</em>: poistettujen tiedostojen palautus voi olla erittäin vaikeaa tai mahdotonta.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
fi: &Poista kuvat roskakoriin siirtämisen sijasta

en: Do not &ask again
fi: &Älä kysy uudelleen

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
fi: Jos valittu, tätä ikkunaa ei näytetä seuraavalla kerralla ja tiedostot poistetaan pysyvästi kysymättä.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
fi: Jos valittu, tätä ikkunaa ei näytetä seuraavalla kerralla ja tiedostot poistetaan pysyvästi kysymättä.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
fi: Jos valittu, tätä ikkunaa ei näytetä seuraavalla kerralla ja tiedostot poistetaan pysyvästi kysymättä.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
fi: Jos valittu, tätä ikkunaa ei näytetä seuraavalla kerralla ja tiedostot poistetaan pysyvästi kysymättä.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
fi: Nämä tiedostot <b>poistetaan lopullisesti</b> kiintolevyltä.

en: These items will be moved to Trash.
fi: Nämä tiedostot siirretään roskakoriin.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
fi[0]: <b>1</b> kohde valittu.
fi[1]: <b>%1</b> kohdetta valittu.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
fi: Nämä albumit <b>poistetaan lopullisesti</b> kiintolevyltä.

en: These albums will be moved to Trash.
fi: Nämä albumit siirretään roskakoriin.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
fi[0]: <b>1</b> albumi valittu.
fi[1]: <b>%1</b> albumia valittu.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
fi: <p>Nämä albumit <b>poistetaan lopullisesti</b> kiintolevyltä.</p><p>Huomioi että <b>kaikki alialbumit</b> luetaan mukaan valintaan, ja poistetaan myös.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
fi: <p>Nämä albumit siirretään roskakoriin.</p><p>Huomioi että <b>kaikki albumit tämän sisällä</b> siirretään myös.</p>

en: &Move to Trash
fi: Siirrä &roskakoriin

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Continue
fi: Jatka

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
fi: %p %

en: Select an Item
fi: Valitse kohde

en: Select Items
fi: Valitse kohteet

en: <i>Preview:</i>
fi: <i>Esikatselu:</i>

en: <i>Make:</i>
fi: <i>Merkki:</i>

en: <i>Model:</i>
fi: <i>Malli:</i>

en: <i>Created:</i>
fi: <i>Luotu:</i>

en: <i>Aperture:</i>
fi: <i>Aukon koko</i>

en: <i>Focal:</i>
fi: <i>Polttoväli:</i>

en: <i>Exposure:</i>
fi: <i>Valotusaika:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
fi: <i>Valoherkkyys:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
fi: <i>Kuvasuhde:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
fi: <i>Äänen bittinopeus:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
fi: <i>Äänen kanavatyyppi:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
fi: <i>Äänikoodekki:</i>

en: <i>Duration:</i>
fi: <i>Kesto:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
fi: <i>Kuvanopeus:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
fi: <i>Videokoodekki:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
fi: Tietoa jaetuista kirjastoista ja osista

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Items List
fi: Kohdeluettelo

[ctx: @title]
en: Build Environment
fi: Koostamisympäristö

[ctx: @title]
en: Features
fi: Ominaisuudet

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @title]
en: Libraries
fi: Kirjastot

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
fi: OpenCV-asetukset

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info: tri state]
en: No
fi: Ei

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
fi: Ei

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
fi: Tuettujen RAW-kameroiden luettelo

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
fi: Havaittujen laitteiden luettelo

[ctx: @title]
en: Devices List
fi: Laiteluettelo

[ctx: @action]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: @item: device property]
en: empty
fi: tyhjä

[ctx: @item: device property]
en: none
fi: ei mitään

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
fi: Valmistaja

[ctx: @item: device name]
en: Product
fi: Tuote

[ctx: @item: device description]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @item: device status]
en: States
fi: Tilat

[ctx: @item]
en: Non-portable info
fi: Ei-siirrettävä tieto

[ctx: @item]
en: New Device Added
fi: Uusi laite lisätty

[ctx: @info: device property]
en: none
fi: ei mitään

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
fi: Valmistaja

[ctx: @info: device property]
en: empty
fi: tyhjä

[ctx: @item]
en: Device Removed
fi: Laite poistettu

en: Desktop Browser
fi: Työpöytäselain

en: Open Home page with default desktop Web browser
fi: Avaa kotisivu oletusverkkoselaimeen

en: Cannot load page %1
fi: Sivua %1 ei voi ladata

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
fi: harmaasävy

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
fi: yksivärinen

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
fi: indeksoitu

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
fi: kalibroimaton (raw)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
fi: tuntematon

en: Auto Equalize
fi: Tasoita automaattisesti

en: Auto Normalize
fi: Normalisoi automaattisesti

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
fi: Kirkkaus/kontrasti/gamma-suodatin

en: Set here the gamma adjustment of the image.
fi: Aseta gamma-arvon säätö.

en: Black & White / Sepia Filter
fi: Mustavalkoinen tai seepiasuodatin

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
fi: Yleinen

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
fi: <b>Yleinen</b>: <p>Mallinna yleistä mustavalkofilmin valotusta.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
fi: <b>Agfa 200X</b>:<p>Jäljittele Agfa 200X -mustavalkofilmiä 200 ISOlla.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
fi: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Jäljitelle Agfa Pan -mustavalkofilmiä 25 ISOlla.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
fi: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Jäljittele Agfa Pan -mustavalkofilmiä 100 ISOlla.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Jäljittele Agfa Pan -mustavalkofilmiä 400 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
fi: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Jäljittele Ilford Delta -mustavalkofilmiä 100 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Jäljittele Ilford Delta -mustavalkofilmiä 400 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
fi: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Jäljittele Ilford Delta 400 Pro -mustavalkofilmiä 3200 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
fi: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Jäljittele Ilford FP4 Plus -mustavalkofilmiä 125 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Jäljittele Ilford HP5 Plus -mustavalkofilmiä 400 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
fi: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Jäljittele Ilford PanF Plus -mustavalkofilmiä 50 ISOlla.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Jäljittele Ilford XP2 Super -mustavalkofilmiä 400 ISOlla.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
fi: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Jäljittele Kodak Tmax -mustavalkofilmiä 100 ISOlla.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Jäljittele Kodak Tmax -mustavalkofilmiä 400 ISOlla.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Kodak TriX</b>:<p>Jäljittele Kodak TriX -mustavalkofilmiä 400 ISOlla.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
fi: Ilford SPX 200 (infrapuna)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
fi: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Jäljittele Ilford SPX -infrapunafilmiä 200 ISOlla.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
fi: Ilford SPX 400 (infrapuna)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
fi: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Jäljittele Ilford SPX -infrapunafilmiä 400 ISOlla.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
fi: Ilford SPX 800 (infrapuna)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
fi: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Jäljittele Ilford SPX -infrapunafilmiä 800 ISOlla.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
fi: Kodak HIE (infrapuna)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
fi: <b>Kodak HIE</b>:<p>Jäljittele Kodak HIE -infrapunafilmiä.</p>

en: No Lens Filter
fi: Ei linssisuodatusta

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
fi: <b>Ei linssisuodatusta</b>:<p>Kuvan sävyihin ei tehdä muutoksia.</p>

en: Green Filter
fi: Vihreä suodatin

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen vihreällä suotimella</b>:<p>Mallintaa mustavalkoisen filmin valoitusta käyttäen vihreätä suodinta. Tästä on hyötyä maisemakuvauksessa, erityisesti taivasta vasten kuvatessa.</p>

en: Orange Filter
fi: Oranssi suodatin

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen oranssilla suotimella</b>:<p>Mallintaa mustavalkoisen filmin valoitusta käyttäen oranssia suodinta. Tämä parantaa maisema-, vesistö- ja ilmakuvia.</p>

en: Red Filter
fi: Punainen suodatin

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen punaisella suotimella</b>:<p>Mallintaa mustavalkoisen filmin valoitusta käyttäen punaista suodinta. Tämä luo dramaattisia taivasefektejä ja simuloi kuunpaistetta päivänvalossa.</p>

en: Yellow Filter
fi: Keltainen suodatin

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen keltaisella suotimella</b>:<p>Mallintaa mustavalkoisen filmin valoitusta käyttäen keltaista suodinta. Luonnollisin sävynkorjaus, parantaa kontrastia. Ihanteellinen maisemakuviin.</p>

en: Yellow-Green Filter
fi: Viher-keltainen suodatin

en: Blue Filter
fi: Sininen suodatin

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen sinisellä suotimella:</b><p>Jäljittele mustavalkofilmin valotusta sinisellä suotimella. Tämä korostaa usvaa ja sumua. Käytetään väriaineeseen siirrettäessä ja tehostekontrastiin.</p>

en: Strength:
fi: Voimakkuus:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
fi: Aseta linssisuodatuksen voimakkuus.

en: No Tone Filter
fi: Ei sävysuodatusta

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
fi: <b>Ei sävysuodatusta</b>:<p>Kuvan sävyihin ei tehdä muutoksia.</p>

en: Sepia Filter
fi: Seepiasuodin

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
fi: <b>Seepiasävy mustavalkokuvassa</b>:<p>Ruskehtava sävy joka tekee kuvasta vanhan oloisen.</p>

en: Brown Filter
fi: Ruskeasuodin

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen ruskean sävyisenä</b>:<p>Tämä on seepiasävysuodinta neutraalimpi.</p>

en: Cold Filter
fi: Kylmäsuodin

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen kylmän sävyisenä:</b><p>Aloita hienostuneesti ja toisinna tulostus kylmäsävyisenä mustavalkopaperille (kuten bromidisuurennuspaperille).</p>

en: Platinum Filter
fi: Platinasuodin

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen platinasävyisenä</b>:<p>Tämä tehoste toisintaa perinteisen pimiössä tehdyn platinakemikaalisävytyksen.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
fi: <b>Mustavalkoinen vihreähkön sävyisenä:</b><p>Tämä tehoste tunnetaan myös Verdante-nimellä.</p>

en: Lens Filters
fi: Linssisuodattimet

en: Tone
fi: Sävy

en: Luminosity
fi: Värikirkkaus

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
fi: Ladattava mustavalkoasetusten tiedosto

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
fi: ”%1” ei ole kelvollinen mustavalkoasetukset sisältävä tekstitiedosto.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
fi: Mustavalkoasetuksia ei voitu ladata tekstitiedostosta.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
fi: Tallennettava mustavalkoasetusten tiedosto

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
fi: Mustavalkoasetuksia ei voitu tallettaa tekstitiedostoon.

en: Infrared Filter
fi: Infrapunasuodatin

en: Channel Mixer Tool
fi: Kanavasekoitustyökalu

[ctx: @label]
en: Output Channel:
fi: Tuloskanava:

[ctx: @item: color]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @item: color]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @item: color]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
fi: Punainen (%):

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
fi: Vihreä (%):

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
fi: Sininen (%):

[ctx: @option]
en: &Reset
fi: &Palauta

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
fi: Säilytä kirkkaus

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
fi: Kaikkiaan: %1 (%)

en: Color Balance Tool
fi: Väritasapainotyökalu

[ctx: @label: color]
en: Cyan
fi: Syaani

[ctx: @label: color]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
fi: Aseta tässä kuvan magenta/vihreä-värisäätö.

[ctx: @label: color]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @label: color]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: @label: color]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
fi: Aseta tässä kuvan keltainen/sininen-värisäätö.

en: Curve free mode
fi: Vapaa käyrä

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
fi: Tällä painikkeella käyrän voi vapaalla kädellä piirtää hiirtä käyttäen.

en: Curve smooth mode
fi: Tasainen käyrä

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
fi: Tällä painikkeella käyrän tyyppi rajataan tasaiseksi käyräksi tietyllä jäykkyydellä.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, näytetään mukautettu valikko: ensimmäinen valinta palauttaa nykyisen kanavan, toinen kaikki kanavat.

en: Reset &Channel
fi: Palauta &kanava

en: Reset &All
fi: P&alauta kaikki

en: Adjust Curves
fi: Käyrien säätö

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
fi: Valitse ladattava Gimp-käyrätiedosto

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
fi: Gimp-käyrien tekstitiedostoa ei voi ladata.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
fi: Tallennettava Gimp-käyrätiedosto

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
fi: Gimp-käyrien tekstitiedostoon ei voi tallentaa.

en: Loading image...
fi: Luetaan kuvaa…

en: Histogram calculation...
fi: Muodostetaan histogrammia…

en: Histogram
    calculation
    failed.
fi: Histogrammin
    muodostus
    epäonnistui.

en: Border Tool
fi: Reunatyökalu

[ctx: solid border type]
en: Solid
fi: Kiinteä

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
fi: Viistetty

en: Decorative Pine
fi: Mäntysomiste

en: Decorative Wood
fi: Puusomiste

en: Decorative Paper
fi: Paperisomiste

en: Decorative Parquet
fi: Parkettisomiste

en: Decorative Ice
fi: Jääsomiste

en: Decorative Leaf
fi: Lehtisomiste

en: Decorative Marble
fi: Marmorisomiste

en: Decorative Rain
fi: Sadesomiste

en: Decorative Craters
fi: Kraatterisomiste

en: Decorative Pink
fi: Vaaleanpunasomiste

en: Decorative Stone
fi: Kivisomiste

en: Decorative Chalk
fi: Liitusomiste

en: Decorative Granite
fi: Graniittisomiste

en: Decorative Rock
fi: Kivenlohkaresomiste

en: Decorative Wall
fi: Seinäsomiste

en: Select the border type to add around the image here.
fi: Valitse tässä kuvan ympärille lisättävän reunan tyyppi.

en: Preserve Aspect Ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
fi: Aseta kehyksen leveys suhteelliseksi (%) kuvan koosta.

en: Width (pixels):
fi: Leveys (kuvapisteinä):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
fi: Aseta kehyksen leveys kuvapisteinä.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
fi: Ensimmäinen:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
fi: Toinen:

en: Set here the foreground color of the border.
fi: Aseta tässä reunan edustaväri.

en: Set here the Background color of the border.
fi: Aseta kehyksen taustaväri.

en: Set here the color of the main border.
fi: Aseta kehyksen väri.

en: Set here the color of the line.
fi: Aseta tässä viivan väri.

en: Set here the color of the upper left area.
fi: Aseta tässä ylävasemman alueen väri.

en: Set here the color of the lower right area.
fi: Aseta tässä alaoikean alueen väri.

en: Set here the color of the first line.
fi: Aseta tässä ensimmäisen viivan väri.

en: Set here the color of the second line.
fi: Aseta tässä toisen viivan väri.

en: Texture Filter
fi: Pintakuviosuodatin

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
fi: Paperi

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
fi: Paperi 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
fi: Kangas

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
fi: Säkkikangas

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
fi: Tiiliseinä

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
fi: Tiiliseinä 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
fi: Sileä kangas

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
fi: Marmori

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
fi: Marmori 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
fi: Farkkukangas

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
fi: Metallilanka

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
fi: Moderni

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
fi: Seinä

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
fi: Turve

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
fi: Kivi

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
fi: Aseta tässä kuvaan käytettävä pintakuviotyyppi.

[ctx: @label]
en: Relief:
fi: Korkokuva:

en: Rotate Right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate 180 degrees
fi: Kierrä 180°

en: Rotate Left
fi: Käännä vasemmalle

en: Flip Horizontally
fi: Peilaa vaakasuunnassa

en: Flip Vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

en: Crop
fi: Rajaa

en: Convert to 8 Bit
fi: Muunna 8-bittiseksi

en: Convert to 16 Bit
fi: Muunna 16-bittiseksi

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
fi: Käännä

[ctx: Flip image]
en: Flip
fi: Peilaa

[ctx: Crop image]
en: Crop
fi: Rajaa

[ctx: Resize image]
en: Resize
fi: Muuta kokoa

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
fi: Muunna syvyys

en: Unknown filter
fi: Tuntematon suodatin

en: Blur Filter
fi: Sumennussuodatin

en: Blur FX Filter
fi: Sumennustehostesuodatin

en: Charcoal Effect
fi: Hiilipiirustustehoste

en: Color FX Filter
fi: Väritehostesuodatin

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
fi: Eloisa

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
fi: Tunnista reunat

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
fi: Voimakkuus:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
fi: Aseta tässä tehosteen voimakkuus.

[ctx: @label]
en: Intensity:
fi: Intensiteetti:

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
fi: Valkaisu

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
fi: Mustavalkokontrasti

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
fi: Välitön

[ctx: @info: effect type]
en: Original
fi: Alkuperäinen

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
fi: Kesä

[ctx: @info: effect type]
en: Tokyo
fi: Tokio

en: Distortion Effect
fi: Vääristymätehoste

en: Emboss Effect
fi: Kohokuvatehoste

en: Film Grain Effect
fi: Filmirakeisuustehoste

en: Grain Size:
fi: Raekoko:

en: Set here the graininess size of film.
fi: Aseta tässä filmin rakeisuus.

en: Intensity:
fi: Intensiteetti:

en: Shadows:
fi: Varjot:

en: Set how much the filter affects highlights.
fi: Aseta, paljonko suodatin vaikuttaa korostuksiin.

en: Midtones:
fi: Keskisävyt:

en: Set how much the filter affects midtones.
fi: Aseta, paljonko suodatin vaikuttaa keskisävyihin.

en: Highlights:
fi: Korostukset:

en: Set how much the filter affects shadows.
fi: Aseta, paljonko suodatin vaikuttaa varjoihin.

en: Common Settings
fi: Yleisasetukset

en: Invert Effect
fi: Käänteistehoste

en: Oil Painter Effect
fi: Öljyvärimaalaustehoste

en: Rain Drops Effect
fi: Sadepisaratehoste

en: Greycstoration Filter
fi: Greystoration-suodatin

[ctx: @title: general settings]
en: General
fi: Perusasetukset

en: Detail preservation:
fi: Yksityiskohtien säilytys:

en: Anisotropy:
fi: Anisotropia:

en: Smoothing:
fi: Pehmennys:

en: Regularity:
fi: Säännönmukaisuus:

en: Iterations:
fi: Kierroksia:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
fi: Määritä kuinka monta kertaa kuva suodatetaan.

en: Noise:
fi: Kohina:

en: Sets the noise scale.
fi: Asettaa kohinan mittakaavan.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Angular step:
fi: Kulma-askel:

en: Integral step:
fi: Kokonaislukuaskel:

en: Gaussian:
fi: Gauss:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
fi: Aseta tässä Gauss-funktion tarkkuus.

en: Tile size:
fi: Tiilen koko:

en: Sets the tile size.
fi: Aseta tiilen koko.

en: Tile border:
fi: Tiilen reuna:

en: Sets the size of each tile border.
fi: Aseta kunkin tiilen reunan koko.

en: Interpolation:
fi: Interpolointi:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
fi: Lähin naapuri

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Fast approximation
fi: Nopea arviointi

en: Remove Black Frame
fi: Poista musta kehys

en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

en: Loading Frame
fi: Luetaan kuvaa

en: Black Frame
fi: Musta kehys

en: File Name:
fi: Tiedostonimi:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
fi: Luotu:

en: Serial Number:
fi: Sarjanumero:

[ctx: average filter mode]
en: Average
fi: Keskiarvo

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
fi: Lineaarinen

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
fi: Neliöllinen

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
fi: Kuutiollinen

en: Black Frame...
fi: Musta kehys…

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
fi: Sävy/värikylläisyys/valoisuus-suodatin

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
fi: Aseta sävyn ja värikylläisyyden säätö.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
fi: Tässä näkyy värisävyn ja -kylläisyyden säätöjen esikatselu.

en: Hue:
fi: Sävy:

en: Set here the hue adjustment of the image.
fi: Aseta tässä kuvan sävysäätö.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
fi: Aseta tässä kuvan värikylläisyyden säätö.

en: Lightness:
fi: Valoisuus:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
fi: Aseta valoisuuden aste.

en: Convert to:
fi: Muunna muotoon:

en: Select the profile of the color space to convert to.
fi: Valitse haluamasi väriavaruuden profiili.

en: Input color profile "%1" not available
fi: Syöteväriprofiili ”%1” ei käytettävissä

en: Output color profile "%1" not available
fi: Tulosväriprofiili ”%1” ei käytettävissä

en: Local Contrast Filter
fi: Paikalliskontrastisuodin

en: Function:
fi: Funktio:

[ctx: @item: function type]
en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Stretch contrast
fi: Venytä kontrastia

en: Highlights saturation:
fi: Korostusten kylläisyys:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
fi: <b>Korostusten kylläisyys</b>: Yleensä (havaittu) kylläisyys kasvaa. Näillä parametreilla käyttäjä voi vähentää kuvan alkuperäistä korostus- ja varjokylläisyttä.

en: Shadow saturation:
fi: Varjon kylläisyys:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
fi: <b>Varjon kylläisyys:</b> Yleensä (havaittu) kylläisyys kasvaa. Käyttäjä voi vähentää kuvan alkuperäistä korostus- ja varjokylläisyyttä näillä parametreilla.

en: Power:
fi: Teho:

en: Blur:
fi: Sumennus:

en: General settings
fi: Yleisasetukset

en: Stage 1
fi: Vaihe 1

en: Stage 2
fi: Vaihe 2

en: Stage 3
fi: Vaihe 3

en: Stage 4
fi: Vaihe 4

en: Add vignetting
fi: Lisää vinjetti

en: Amount:
fi: Määrä:

en: Inner Radius:
fi: Sisäsäde:

en: Outer Radius:
fi: Ulkosäde:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
fi: Tämä arvo on suodattimen ulomman ympyrän säde. Ulomman ympyrän ulkopuolella suodattimen vaikutus on maksimissaan. Arvo ilmaistaan kuvan halkaisijan monikertana.

en: X offset:
fi: X-siirtymä:

en: X offset
fi: X-siirtymä

en: Y offset:
fi: Y-siirtymä:

en: Y offset
fi: Y-siirtymä

en: Lens Distortion Tool
fi: Linssivääristymätyökalu

en: Use Metadata
fi: Käytä metatietoja

[ctx: camera make]
en: Make:
fi: Merkki:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
fi: Tämä on kuvan metatiedoista löytynyt kameranvalmistajan kuvausjono. Tätä käytetään etsittäessä Lensfun-tietokannasta kameratietoa.

[ctx: camera model]
en: Model:
fi: Malli:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
fi: Tämä on kuvan metatiedoista löytynyt kameramallin kuvausjono. Tätä käytetään etsittäessä Lensfun-tietokannasta kameratietoa.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
fi: Tämä on kuvan metatiedoista löytynyt linssin kuvausjono. Tätä käytetään etsittäessä Lensfun-tietokannasta kameratietoa.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
fi: Aseta tämä, jos haluat ohjelman arvaavan oikeat kamera- ja linssiasetukset kuvan metatiedoista (Exif tai XMP).

en: Focal Length (mm):
fi: Polttoväli (mm):

en: Aperture:
fi: Aukko:

en: Subject Distance (m):
fi: Kohteen etäisyys (m):

en: (no metadata available)
fi: (metatietoja ei saatavilla)

en: (no match found)
fi: (osumia ei löytynyt)

en: (partial match found)
fi: (löytyi osittainen osuma)

en: (exact match found)
fi: (löytyi tarkka osuma)

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
fi: Kamera: %1–%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
fi: Linssi: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
fi: Kohteen etäisyys: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
fi: Aukko: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
fi: Polttoväli: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
fi: Rajaustekijä: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
fi: käytössä

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
fi: CCA-korjaus: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
fi: ei käytössä

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
fi: VIG-korjaus: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
fi: DST-korjaus: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
fi: GEO-korjaus: %1

en: Lens Corrections to Apply:
fi: Sovellettavat linssikorjaukset:

en: Chromatic Aberration
fi: Kromaattinen aberraatio

en: Vignetting
fi: Vinjetointi

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
fi: Vinjetointi on valokuvassa esiintyvä virhe, jossa reunat ovat tummemmat kuin keskikohta. Ilmiö johtuu siitä, että reunat saavat vähemmän valoa. Tätä korjaustoimintoa voi käyttää optisen ja luonnollisen virheen poistoon, mutta mekaaniseen vinjetointiin tämä ei auta.

en: Distortion
fi: Vääristymä

en: Geometry
fi: Geometria

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
fi: <b>Huomaa: linssinkorjausvalinnat riippuvat LensFun-kirjaston suodattimista. Lisätietoa löytyy <a href='http://lensfun.sourceforge.net/'>LensFun-projektin sivustolta</a>.</b>

en: Channel:
fi: Kanava:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
fi: <p>Valitse histogrammin skaala:</p><p>Mikäli kuvassa ei esiinny kovin suuria arvoja, käytä <b>lineaarista</b> skaalaa.</p><p><b>Logaritminen</b> skaala näyttää kaikki arvot havainnollisemmin, mikäli kuvapisteillä on sekä suuria että pieniä arvoja.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
fi: Lineaarinen

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
fi: Logaritminen

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
fi: Näkyvissä on valitun värikanavan histogrammin muutoksen esikatselu. Kaikki tekemäsi muutokset huomioidaan esikatselun muodostuksessa välittömästi.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
fi: <p>Valitse histogrammissa näytettävä kanava:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
fi: Värikirkkaus

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
fi: <b>Värikirkkaus</b>: näytä kuvan värikirkkauden arvot.

[ctx: The red channel]
en: Red
fi: Punainen

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
fi: <b>Punainen</b>: näytä punaisen kuvakanavan arvot.

[ctx: The green channel]
en: Green
fi: Vihreä

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
fi: <b>Vihreä</b>: näytä vihreän kuvakanavan arvot.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
fi: Sininen

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
fi: <b>Sininen</b>: näytä sinisen kuvakanavan arvot.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
fi: Värit

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
fi: <b>Värit</b>: näytä kaikki värikanava-arvot samanaikaisesti.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
fi: Alfa-kanava

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
fi: <b>Alfa</b>: näytä alfakuvakanavan arvot. Tämä kanava vastaa läpinäkyvyysarvoa, ja sitä tukevat jotkin kuvamuodot kuten PNG tai TIFF.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
fi: Luetaan kuvaa…

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
fi: Lasketaan histogrammia…

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
fi: Histogrammin
    laskenta
    epäonnistui.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
fi: Keskiarvo:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
fi: Kuvapisteitä:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
fi: Keskihajonta:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
fi: Lukumäärä:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
fi: Mediaani:

en: Levels Adjust Tool
fi: Tasonsäätötyökalu

en: Noise Reduction Filter
fi: Kohinan vähennyssuodatin

en: Estimate Noise
fi: Arvioi kohina

en: Threshold:
fi: Kynnysarvo:

en: Softness:
fi: Pehmeys:

en: Luminance
fi: Luminanssi

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
fi: ”%1” ei ole kelvollinen kohinanpoistoasetukset sisältävä tekstitiedosto.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
fi: Kohinanpoistoasetuksia ei voitu ladata tekstitiedostosta.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
fi: Kohinanpoistoasetuksia ei voitu tallettaa tekstitiedostoon.

en: Raw Conversion
fi: Raw-muunnos

en: RedEye Correction Filter
fi: Punasilmäisyyden korjaussuodin

en: Method:
fi: Menetelmä:

en: Simple sharp
fi: Yksinkertainen terävöitys

en: Select the sharpening method to apply to the image.
fi: Aseta kuvan terävöitysmenetelmä.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
fi: 0:n terävyydellä ei ole vaikutusta, 1 tai enemmän asettaa terävöitysmatriisin säteen, joka määrittää, paljonko kuvaa terävöitetään.

en: Radius:
fi: Säde:

en: Correlation:
fi: Korrelaatio:

en: Noise filter:
fi: Kohinasuodatin:

en: Gaussian sharpness:
fi: Gauss-tarkennus:

en: Matrix size:
fi: Matriisin koko:

en: Unsharp Mask Tool
fi: Epäterävyysmaskityökalu

en: Content-Aware Filter
fi: Kontekstiherkkä suodin

en: Main angle:
fi: Kiertokulma:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
fi: Kuvan kääntökulma asteina. Positiivinen luku kääntää myötä- ja negatiivinen luku vastapäivään.

en: Fine angle:
fi: Hienosäätö:

en: Auto-crop:
fi: Automaattinen rajaus:

[ctx: no autocrop]
en: None
fi: Ei rajausta

en: Widest Area
fi: Levein alue

en: Largest Area
fi: Suurin alue

en: White Balance Tool
fi: Valkotasapainotyökalu

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
fi: Värilämpötila

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
fi: Säätö:

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
fi: Esiasetus:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
fi: Kynttilä

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
fi: 40 W hehkulamppu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
fi: 100 W hehkulamppu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
fi: 200 W hehkulamppu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
fi: Auringonnousu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
fi: Studiovalaistus

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
fi: Kuunvalo

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
fi: Neutraali

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
fi: Päivänvalo D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
fi: Kameran salama

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
fi: Auringonvalo

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
fi: Ksenonlamppu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
fi: Päivänvalo D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
fi: kynttilänvalo

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
fi: 40 watin hehkulamppu

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
fi: 100 watin hehkulamppu

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
fi: 200 watin hehkulamppu

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
fi: auringonnousun tai -laskun valo

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
fi: valokuvausstudiossa käytettävä volframilamppu tai valoisuus tunti auringonnoususta tai -laskusta

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
fi: kuunvalo

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
fi: neutraali värilämpötila

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
fi: aurinkoisen keskipäivän päivänvalo

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
fi: kameran salamavalo

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
fi: ksenonlamppu tai valokaari

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
fi: pilvisen taivaan valo

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
fi: ei esiasetusarvoa

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
fi: Musta piste:

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
fi: Varjot:

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
fi: Vihreä:

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
fi: Valotuksen korjaus

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
fi: Tarkka:

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
fi: ”%1” ei ole kelvollinen valkotasapainoasetuksia sisältävä tekstitiedosto.

en: Embed Original File
fi: Upota alkuperäinen tiedosto

en: Lossless Compression
fi: Häviötön pakkaus

en: JPEG Preview:
fi: JPEG-esikatselu:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
fi: Keskitaso

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
fi: Täysi koko

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
fi: Varoitus: ExifTool ei ole käytettävissä metatietojen jälkikäsittelyyn. Ilman sitä DNG ei sisällä kaikkia RAW-lähteen ominaisuuksia.

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
fi: Työkalu

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
fi: Metatiedot

[ctx: @action: dplugin]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @action: dplugin]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
fi: Ehosta

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
fi: Muunna

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
fi: Korista

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
fi: Tehosteet

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
fi: Virheellinen

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
fi: %1-kuva

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
fi: Pääte

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
fi: Luku

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
fi: Kirjoitus

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
fi: Tietoa liitännäisestä %1

[ctx: @label]
en: Version
fi: Versio

[ctx: @title]
en: Details
fi: Tiedot

[ctx: @title]
en: Authors
fi: Tekijät

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: @item]
en: Interface ID
fi: Käyttöliittymän tunniste

[ctx: @item]
en: Tool ID
fi: Työkalun tunniste

[ctx: @item]
en: Library
fi: Kirjasto

[ctx: @item]
en: File Size
fi: Tiedostokoko

[ctx: @item]
en: File Date
fi: Tiedoston päiväys

[ctx: @item]
en: File Owner
fi: Tiedoston omistaja

[ctx: @item]
en: File Group
fi: Tiedoston ryhmä

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
fi: Luokat

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
fi[0]: 1 liitännäinen asennettu
fi[1]: %1 liitännäistä asennettu

[ctx: @info]
en: No plugin installed
fi: Ei asennettuja liitännäisiä

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
fi[0]: (%1 aktivoitu)
fi[1]: (%1 aktivoitu)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
fi[0]: Löytyi yksi liitännäinen
fi[1]: Löytyi %1 liitännäistä

[ctx: @info]
en: No plugin found
fi: Liitännäistä ei löytynyt

en: Various
fi: Sekalaista

en: Login:
fi: Käyttäjätunnus:

en: &Login
fi: &Kirjaudu

en: &Skip
fi: &Ohita

en: Password cannot be empty.
fi: Salasana ei voi olla tyhjä.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
fi: Aikaleima:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
fi: Sijainti:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
fi: Nämä ovat uuden albumin (%1) perusasetukset.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
fi: Luotavan albumin otsikko (vaadittu).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
fi: Luotavan albumin päivä ja aika (valinnaisia).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
fi: Luotavan albumin kuvaus (valinnainen).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
fi: Luotavan albumin sijainti (valinnainen).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
fi: Tilin valinta

en: Add another account
fi: Lisää toinen tili

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
fi: Valitse käytettävä %1-tili kuvien viemiseksi:

en: Max Dimension
fi: Enimmäismitat

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
fi: Tämä on luettelo tilille %1 lähetettävistä kuvista.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
fi: Tästä napsautettavasta linkistä voit avata kohteen %1 selaimeen.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
fi: Tämä on tili %1, jolle ollaan kirjautuneena.

[ctx: account settings]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Change %1 account for transfer
fi: Vaihda %1-tili siirtoa varten.

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
fi: Tämä on %1-kansio, josta tai johon valitut kuvat lähetetään tai ladataan.

en: Create new %1 folder
fi: Luo uusi %1-kansio

[ctx: album list]
en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
fi: Nämä ovat kuvien enimmäismitat: tätä suurempia kuvia pienennetään.

en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
fi: Tämä on paikka, johon %1 kuvaa ladataan.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
fi: Näitä asetuksia sovelletaan kuviin ennen lähetystä.

en: Upload original image file
fi: Lähetä alkuperäinen kuvatiedosto

en: Write the photo ID to the source image
fi: Kirjoita kuvan tunniste lähdekuvaan

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
fi: Kirjoita lähettämisen jälkeen valokuvan tunniste lähdekuvan metatiedoiksi.

en: Maximum Dimension:
fi: Enimmäismitat:

en: JPEG Quality:
fi: JPEG-laatu:

en: Close
fi: Sulje

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Cancel current operation
fi: Peru tämä toimenpide

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
fi: Lisää luetteloon uusia kuvia

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
fi: Poista luettelosta valitut kuvat

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
fi: Siirrä valittua kuvaa luettelossa ylemmäs

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
fi: Siirrä valittua kuvaa luettelossa alemmas

[ctx: @info]
en: Clear the list.
fi: Tyhjennä luettelo.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
fi: Lataa tallennettu luettelo.

[ctx: @info]
en: Save the list.
fi: Tallenna luettelo.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
fi: Valitse ladattava kuvatiedostoluettelo

[ctx: @option]
en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
fi: Valitse tallennettavien kuvatiedostoluettelo

[ctx: @title]
en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

[ctx: @title]
en: File Name
fi: Tiedostonimi

[ctx: @title]
en: User1
fi: Käyttäjä1

[ctx: @title]
en: User2
fi: Käyttäjä2

[ctx: @title]
en: User3
fi: Käyttäjä3

[ctx: @title]
en: User4
fi: Käyttäjä4

[ctx: @title]
en: User5
fi: Käyttäjä5

[ctx: @title]
en: User6
fi: Käyttäjä6

[ctx: @action: button]
en: Help
fi: Ohje

en: Online Handbook...
fi: Käsikirja verkossa…

en: About...
fi: Tietoa…

[ctx: @action]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: @info]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: @info]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
fi: Sovita

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
fi: Sovita

[ctx: @info]
en: Failed to load image
fi: Kuvan lataaminen epäonnistui

en: Output file format:
fi: Tiedostomuoto:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
fi: <p>Aseta tässä käytettävä tulosmuoto:</p><p><b>JPEG</b>: tallenna käsitelty kuva JPEG-muotoon. Tämä muoto takaa pienemmän tiedostokoon.</p><p><b>Varoitus: JPEG-pakkausalgoritmi on häviöllinen, joten kuvasta häviää tietoa.</b></p><p><b>TIFF</b>: tallenna käsitelty kuva TIFF-muotoon. Tämä tuottaa suuria tiedostoja laadun kärsimättä. Kuva pakataan.</p><p><b>PNG</b>: tallenna käsitelty kuva PNG-muotoon. Tämä tuottaa suuria tiedostoja laadun kärsimättä. Kuva pakataan.</p><p><b>PPM</b>: tallenna käsitelty kuva PPM-muotoon. Tämä tuottaa suurimmat tiedostot laadun kärsimättä. Kuvaa ei pakata.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
fi: Ohje

en: Relative Path
fi: Suhteellinen sijainti

en: Deletion Time
fi: Poistoaika

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
fi: Tietokanta ei ole kelvollinen. Asetusta ”DBFaceVersion” ei ole olemassa, nykyistä tietokantaskeemaa ei täten voida varmistaa. Käynnistä digiKam tyhjällä tietokannalla (poistamalla .db-päätteiset tiedostot albumikirjastostasi).

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
fi: Tietokantaa on käytetty digiKamin uudemmalla versiolla, ja on epäyhteensopiva tämän version kanssa. Päivitä digiKam uudempaan versioon ja kokeile uudelleen.

en: Failed to create tables in database.
    %1
fi: Tietokannan taulujen luonti epäonnistui.
    %1

[ctx: @title:tab]
en: Search in
fi: Etsi

[ctx: @title:tab]
en: Settings
fi: Asetukset

en: Writing metadata to files
fi: Kirjoitetaan metatietoja tiedostoihin

en: Revising Exif Orientation tags
fi: Korjataan kuvien Exif-suuntatietoja

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
fi: Viimeistellään

en: Assigning image tags
fi: Asetetaan kuvatunnisteita

en: Removing image tags
fi: Poistetaan tunnisteita

en: Assigning image pick label
fi: Asetetaan poimintamerkkiä

en: Assigning image color label
fi: Asetetaan värimerkkiä

en: Assigning image ratings
fi: Asetetaan arvosteluita

en: Editing group
fi: Muokataan ryhmää

en: Updating orientation in database
fi: Päivitetään kuvien suuntia tietokantaan

en: Applying metadata
fi: Käytetään metatietoja

en: Rotating images
fi: Käännetään kuvia

en: Copying attributes
fi: Kopioidaan attribuutteja

en: Process Items
fi: Käsittele kohteet

en: Failed to revise Exif orientation these files:
fi: Seuraavien kuvien Exif-suuntien korjaus epäonnistui:

en: Failed to transform these files:
fi: Seuraavien kuvien muunnos epäonnistui:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
fi: Hyväksy odottavat muutokset metatietoihin

en: Apply pending changes to metadata
fi: Ota odottavat metatietojen muutokset käyttöön

en: No pending metadata synchronization
fi: Ei odottavia metatietojen synkronointeja

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
fi: Jos metatietoasetuksissa on otettu käyttöön laiska synkronointi, tilarivi näyttää synkronointia odottavien kohteiden lukumäärän

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
fi[0]: 1 tiedosto odottaa synkronointia
fi[1]: %1 tiedostoa odottaa synkronointia

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
fi: Taustavärillä osoitetaan kaikkien oikean sivupaneelin suodatusasetusten yleinen tila.
    
    EI VÄRIÄ: mikään suodin ei ole aktiivinen, kaikki kohteet näkyvissä.
    PUNAINEN: suodatus käytössä mutta kohteita ei löydy.
    VIHREÄ: suodattimet löytävät vähintään yhden kohteen.
    
    Lisätietoa aktiivisista suodattimista saa siirtämällä hiiriosoittimen
    tämän tekstin ylle. Suodatuksen voi nolla oikealla olevasta Nollaa-
    painikkeesta. Suodatuspaneelin saa auki Asetukset-painikkeesta.

en: Reset all active filters
fi: Palauta kaikki aktiiviset suodattimet

en: Open filter settings panel
fi: Avaa suodatuspaneeli

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
fi: <nobr><b>Aktiiviset suodattimet:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
fi: <nobr><b>Aktiivinen suodatin:</b></nobr>

en: No active filter
fi: Ei aktiivista suodatinta

en: One active filter
fi: Yksi aktiivinen suodatin

en: 1 active filter | %1 active filters
fi[0]: 1 aktiivinen suodatin
fi[1]: %1 aktiivista suodatinta

en: No geo filtering
fi: Ei paikkasuodatusta

en: Images with coordinates
fi: Koordinaatilliset kuvat

en: Images without coordinates
fi: Koordinaatittomat kuvat

en: Filter by geolocation
fi: Maantieteellisen sijainnin mukainen suodin

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
fi: Valitse, kuinka maantieteellisen sijainnin tulisi vaikuttaa näytettyihin kuviin.

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Image Files
fi: Kuvat

en: RAW Files
fi: Raw-tiedostot

en: DNG Files
fi: Dng-tiedostot

en: No RAW Files
fi: Ei raw-tiedostoja

en: JPEG Files
fi: Jpeg-tiedostot

en: JPEG-2000 Files
fi: JPEG-2000-tiedostot

en: JPEG-XL Files
fi: JPEG-XL-tiedostot

en: WEBP Files
fi: WebP-tiedostot

en: PNG Files
fi: Png-tiedostot

en: TIFF Files
fi: Tiff-tiedostot

en: PGF Files
fi: PGF-tiedostot

en: HEIF Files
fi: HEIF-tiedostot

en: AVIF Files
fi: AVIF-tiedostot

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: Raster Graphics
fi: Bittikarttakuva

en: Filter by file type
fi: Tiedostotyypin mukainen suodin

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
fi: Valitse tiedostotyypit (MIME-tyypit), joiden haluat näkyvän. Huomaa: ”bittikarttagrafiikka” tarkoittaa bittikarttakuvankäsittelyohjelmien kuten Photoshopin, Gimpin, Kritan jne. kuvatiedostomuotoja.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
fi: Valitse albumien sisällön suodattamiseen käytetty arvostelu. Suodatusehdot asetetaan kontekstin ponnahdusvalikosta.

en: Rating greater than or equal to %1.
fi: Näytetään kuvat, joiden arvio on vähintään %1 tähteä.

en: Rating equal to %1.
fi: Näytetään kuvat, joiden arvio on %1 tähteä.

en: Rating less than or equal to %1.
fi: Näytetään kuvat, joiden arvio on enintään %1 tähteä.

en: Rating Filter Options
fi: Arvostelusuodattimen asetukset

en: Greater Than or Equals Condition
fi: Suurempi tai yhtä kuin

en: Equals Condition
fi: Yhtä kuin

en: Less Than or Equals Condition
fi: Pienempi tai yhtä kuin

en: Exclude Items Without Rating
fi: Jätä pois arvostelemattomat kohteet

en: Text quick filter (search)
fi: Tekstin pikahaku (suodatin)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
fi: Pikasuodata kohteiden nimiä, selitteitä ja luokituksia antamalla hakukuvioita

en: Text Search Fields
fi: Tekstihaun kentät

en: Defines which fields to search for the text in.
fi: Määrittää, mistä kentistä tekstiä haetaan.

en: Item Name
fi: Kuvan nimi

en: Item Title
fi: Kuvan otsikko

en: Item Comment
fi: Kuvan kommentti

en: Tag Name
fi: Tunnisteen nimi

en: Album Name
fi: Albumin nimi

en: Item Aspect Ratio
fi: Kuvan kuvasuhde

en: Item Pixel Size
fi: Kuvan kuvapistekoko

en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
fi: esteettinen kuvalaatu

en: File/Folder %1 does not exist anymore
fi: Tiedostoa tai kansiota %1 ei ole enää olemassa

en: Album %1 does not exist anymore
fi: Albumia %1 ei ole enää olemassa

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
fi: Kuvaa %1 ei voitu siirtää kokoelman roskakoriin.
    Tarkista kuvakokoelman roskakorikansion ”%2” käyttöoikeudet.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
fi: Tiedosto tai kansio nimeltä %1 on jo olemassa kohteessa %2

en: Could not move folder %1 to album %2
fi: Kansiota %1 ei voitu siirtää albumiin %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
fi: Kansiota %1 ei voitu siirtää albumiin %2. Kansio %1 kopioitiin albumiin %2

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
fi: Tiedoston %1 oheistiedostoa ei voitu siirtää albumiin %2

en: Could not move file %1 to album %2
fi: Tiedostoa %1 ei voitu siirtää albumiin %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
fi: Kansiota %1 ei voitu kopioida albumiin %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
fi: Tiedoston %1 oheistiedostoa ei voitu kopioida kansioon %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
fi: Tiedostoa %1 ei voitu kopioida kansioon %2

en: Could not copy file %1 to album %2
fi: Tiedostoa %1 ei voitu kopioida albumiin %2

en: File/Folder %1 does not exist
fi: Tiedostoa tai kansiota %1 ei ole olemassa

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
fi: Kansiota %1 ei voitu siirtää kokoelman roskakoriin.
    Tarkista kuvakokoelman roskakorikansion ”.dtrash” käyttöoikeudet.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
fi: Kuvaa %1 ei voitu siirtää kokoelman roskakoriin.
    Tarkista kuvakokoelman roskakorikansion ”.dtrash” käyttöoikeudet.

en: Album %1 could not be removed
fi: Albumia %1 ei voitu poistaa

en: Image %1 could not be removed
fi: Kuvaa %1 ei voitu poistaa

en: Could not move image %1 to collection trash
fi: Kuvaa %1 ei voitu siirtää kokoelman roskakoriin

en: Image with the same name %1 already there
fi: Sisältää jo kuvan, jolla on sama nimi %1

en: Image %1 could not be renamed
fi: Kuvan %1 nimeä ei voitu muuttaa

en: Could not restore file %1 from trash
fi: Tiedostoa %1 ei voitu palauttaa roskakorista

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
fi: Ei määritetty

[ctx: @info: rotation of an unrotated image]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
fi: Peilattu vaakasuunnassa

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
fi: Kierretty 180°

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
fi: Peilattu pystysuunnassa

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
fi: Peilattu vaakasuunnassa ja kierretty vasemmalle

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
fi: Kierretty vasemmalle

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
fi: Peilattu pystysuunnassa ja kierretty vasemmalle

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
fi: Kierretty oikealle

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
fi: länteen

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
fi: itään

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
fi: pohjoiseen

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
fi: etelään

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
fi: %1 m

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
fi: Salama välähti

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
fi: Salama punasilmäisyyden estolla

[ctx: @info: country code]
en: Afar
fi: afar

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
fi: abhaasi

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans
fi: afrikaans

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
fi: amhara

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
fi: arabia

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
fi: assami

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
fi: aimara

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
fi: azeri

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
fi: baškiiri

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
fi: valkovenäjä

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
fi: bulgaria

[ctx: @info: country code]
en: Bihari
fi: bihari

[ctx: @info: country code]
en: Bislama
fi: bislama

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
fi: bengali

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
fi: tiibet

[ctx: @info: country code]
en: Breton
fi: bretoni

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
fi: katalaani

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
fi: korsika

[ctx: @info: country code]
en: Czech
fi: tšekki

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
fi: kymri

[ctx: @info: country code]
en: Danish
fi: tanska

[ctx: @info: country code]
en: German
fi: saksa

[ctx: @info: country code]
en: Dzongkha
fi: dzongkha

[ctx: @info: country code]
en: Greek
fi: kreikka

[ctx: @info: country code]
en: English
fi: englanti

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto
fi: esperanto

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
fi: espanja

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
fi: viro

[ctx: @info: country code]
en: Basque
fi: baski

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
fi: persia (farsi)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
fi: suomi

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
fi: Fidži

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
fi: fääri

[ctx: @info: country code]
en: French
fi: ranska

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
fi: friisi

[ctx: @info: country code]
en: Irish
fi: iiri

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
fi: gaeli

[ctx: @info: country code]
en: Galician
fi: galicia

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
fi: guarani

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
fi: gudžarati

[ctx: @info: country code]
en: Hausa
fi: hausa

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
fi: heprea

[ctx: @info: country code]
en: Hindi
fi: hindi

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
fi: kroatia

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
fi: unkari

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
fi: armenia

[ctx: @info: country code]
en: Interlingua
fi: interlingua

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
fi: interlingue

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
fi: inupiaq

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
fi: indonesia

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
fi: islanti

[ctx: @info: country code]
en: Italian
fi: italia

[ctx: @info: country code]
en: Inuktitut
fi: inuktitut

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
fi: japani

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
fi: jaava

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
fi: georgia

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
fi: kazakki

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
fi: kalaallisut

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
fi: keskikhmer

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
fi: kannada

[ctx: @info: country code]
en: Korean
fi: korea

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
fi: kašmiri

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
fi: kurdi

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
fi: kirgiisi

[ctx: @info: country code]
en: Latin
fi: latina

[ctx: @info: country code]
en: Lingala
fi: lingala

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
fi: lao

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
fi: liettua

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
fi: latvia;lätti

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
fi: malagassi

[ctx: @info: country code]
en: Maori
fi: maori

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
fi: makedonia

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
fi: malajalam

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
fi: mongoli

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
fi: marathi

[ctx: @info: country code]
en: Malay
fi: malaiji

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
fi: malta

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
fi: burma

[ctx: @info: country code]
en: Nauru
fi: nauru

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
fi: nepali

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
fi: hollanti

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
fi: norja

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
fi: oksitaani

[ctx: @info: country code]
en: Oriya
fi: orija

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
fi: pandžabi

[ctx: @info: country code]
en: Polish
fi: puola

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
fi: paštu;pašto

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
fi: portugali

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
fi: ketšua

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
fi: retoromaani

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
fi: kurundi

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
fi: romania

[ctx: @info: country code]
en: Russian
fi: venäjä

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
fi: ruanda

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
fi: sanskriitti

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
fi: sindhi

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
fi: sango

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
fi: sinhala

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
fi: slovakki

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
fi: sloveeni

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
fi: samoa

[ctx: @info: country code]
en: Shona
fi: šona

[ctx: @info: country code]
en: Somali
fi: somali

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
fi: albania

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
fi: serbia

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
fi: swazi

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho
fi: eteläsotho

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
fi: sunda

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
fi: ruotsi

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
fi: suahili

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
fi: tamili

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
fi: telugu

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
fi: tadžikki

[ctx: @info: country code]
en: Thai
fi: thai

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
fi: tigrinja

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
fi: turkmeeni

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
fi: tagalog

[ctx: @info: country code]
en: Setswana
fi: tswana

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
fi: turkki

[ctx: @info: country code]
en: Tsonga
fi: tsonga

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
fi: tataari

[ctx: @info: country code]
en: Twi
fi: twi

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
fi: uiguuri

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
fi: ukraina

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
fi: urdu

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
fi: uzbekki

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
fi: vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
fi: volapük

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
fi: wolof

[ctx: @info: country code]
en: Xhosa
fi: xhosa

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
fi: jiddiš

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
fi: joruba

[ctx: @info: country code]
en: Zhuang
fi: zhuang

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
fi: kiina

[ctx: @info: country code]
en: Zulu
fi: zulu

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
fi: Poimintamerkki

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
fi: Värimerkki

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
fi: Binaaridataa %1 tavua

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
fi: ExifToolia ei ole tai suoritusoikeus puuttuu

en: Perl does not exists or exec permission is missing
fi: Perliä ei ole tai suoritusoikeus puuttuu

en: Synchronization error between the channels
fi: Tahdistusvirhe kanavien välillä

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
fi: Valitut

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
fi: Kohdistetut valitut

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
fi: Passiivinen

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
fi[0]:  (%1 uusi)
fi[1]:  (%1 uutta)

en: &Close
fi: S&ulje

en: Close message
fi: Sulje viesti

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
fi: ei koskaan

en: Unsupported Architecture: %1
fi: Ei-tuettu arkkitehtuuri: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
fi: Etäyhteyden palauttaman nimen muoto on virheellinen.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
fi: Virheellinen esijulkaisupäivä etäluettelosta.

en: Invalid format returned from the remote connection.
fi: Etäyhteyden palautteen muoto on virheellinen.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
fi: Vastaanotettu:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
fi: Yhteensä:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
fi: Nopeus:

[ctx: @info: download status]
en: ETA:
fi: Loppuun arviolta:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
fi: Verkkoversion tarkistaja – esijulkaisu

en: Check for new pre-release version available, please wait...
fi: Etsitään uutta esijulkaisuversiota, odota…

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
fi: Verkkoversion tarkistaja – vakaa versio

en: Check for new stable version available, please wait...
fi: Etsitään uutta vakaata versiota, odota…

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Open setup dialog page to configure updates.
fi: Aseta päivitykset avaamalla asetusikkuna.

en: Download
fi: Lataa

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
fi: Ohjelma on ajan tasalla.
    %2 koostettu %1-esijulkaisu on viimeisin saatavilla oleva versio.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
fi: Ohjelma on ajan tasalla.
    %1 versio %2 on viimeisin saatavilla oleva vakaa versio.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
fi: Virhe tarkistettaessa uutta %1-versiota:
    ”%2”

en: built on %1 with debug symbols
fi: koostettu alustalla %1 virheenpaikannussymbolein

en: built on %1
fi: koostettu alustalla %1

en: version %1 with debug symbols
fi: versio %1 virheenpaikannussymbolein

en: version %1
fi: versio %1

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
fi: Avaa…

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
fi: %1:
    Uusi esijulkaisu (%2)
    on ladattu sijaintiin:
    
    %3
    
    Näytä pakkaus tiedostonhallinnassa napsauttamalla ”Avaa”…

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
fi: %1:
    Uusi vakaa versio %2
    on ladattu sijaintiin:
    
    %3
    
    Näytä pakkaus tiedostonhallinnassa napsauttamalla ”Avaa”…

en: Install...
fi: Asenna…

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
fi: %1:
    uusi esijulkaisu (%2)
    on ladattu sijaintiin:
    
    %3
    
    Sulje nykyinen istunto ja päivitä napsauttamalla ”Asenna”…

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
fi: %1:
    Uusi vakaa versio %2
    on ladattu sijaintiin:
    
    %3
    
    Sulje nykyinen istunto ja päivitä napsauttamalla ”Asenna”…

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
fi: Virhe yritettäessä ladata: %1
    esijulkaisu on koostettu %2:
    
    ”%3”

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
fi: Virhe yritettäessä ladata: %1
    vakaa versio %2:
    
    ”%3”

en: Cannot start installer:
    %1
fi: Asennusohjelmaa ei voida käynnistää:
    %1

en: Checksum file is empty.
fi: Tarkistussummatiedosto on tyhjä.

en: Checksum is invalid.
fi: Tarkistussumma on virheellinen.

en: Downloaded file is empty.
fi: Ladattu tiedosto on tyhjä.

en: Checksums error.
fi: Tarkistussummavirhe.

en: Cannot open target file.
fi: Kohdetiedostoa ei voi avata.

en: Visit digiKam project website
fi: Vieraile digiKamin kotisivulla

en: Aborting...
fi: Keskeytetään…

en: Cancel this operation.
fi: Peru tämä operaatio

en: Open detailed progress dialog
fi: Avaa yksityiskohtainen edistymisikkuna

en: No active process
fi: Ei aktiivista prosessia

en: Hide detailed progress window
fi: Piilota yksityiskohtainen edistymisikkuna

en: Show detailed progress window
fi: Näytä yksityiskohtainen edistymisikkuna

en: Captions:
fi: Kuvatekstit:

en: Enter caption author name here.
fi: Syötä kuvatekstin kirjoittajan nimi.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
fi: Haluatko ottaa muutokset käyttöön?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
fi[0]: <p>Kuvan metatietoja on muokattu: </p>
fi[1]: <p>%1 kuvan metatietoja on muokattu: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
fi: <li>otsikko</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
fi: <li>kuvateksti</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
fi: <li>päiväys</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
fi: <li>arvostelu</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
fi: <li>luokitukset</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
fi: <p>Haluatko ottaa muutokset käyttöön?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
fi: Ota muutokset aina käyttöön vahvistuksetta

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
fi: Otetaanko muutokset käyttöön?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
fi: Otetaanko muutokset käyttöön?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
fi: Luetaan metatietoja tiedostoista, odota…

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
fi: Talletetaan metatietoja tiedostoihin, odota…

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
fi: Lue metatieto tiedostosta tietokantaan

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
fi: Kirjoita metatiedot kuhunkin tiedostoon

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
fi: Lue kustakin tiedostosta metatiedot tietokantaan

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
fi: Yhtenäistä valittujen kohteiden luokitukset

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @label]
en: Date:
fi: Päiväys:

[ctx: @label]
en: Rating:
fi: Arvostelu:

[ctx: @action]
en: Apply
fi: Käytä

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
fi: Ota käyttöön kaikki muutokset kuviin

[ctx: @info]
en: Revert all changes
fi: Kumoa kaikki muutokset

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
fi: Käytä kaikkiin versioihin

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
fi: Ota käyttöön kaikki muutokset kuvan kaikkiin versioihin

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
fi: Lisää

[ctx: @title]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title]
en: Information
fi: Tietoa

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
fi: Valituilla kohteilla on tässä eri teksti.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
fi: Avaa luokitusten hallinta

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
fi: Kirjoita luokitus tähän.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
fi: Luo luokituksia kirjoittamalla tähän tekstiä. Luokitushierarkian voi luoda ”/”-merkillä, ja ”,”-merkillä voi luoda useamman hierarkian yhtä aikaa.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
fi: Luokitukset on jo yhdistetty

[ctx: @info]
en: Recent Tags
fi: Äskettäiset luokitukset

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
fi: Ei äskettäin määritettyjä tunnisteita

en: No Geolocation
    Information
    Available
fi: Maantieteellistä
    sijaintitietoa
    ei saatavilla

en: <b>Altitude</b>:
fi: <b>Korkeus</b>:

en: <b>Latitude</b>:
fi: <b>Leveysaste</b>:

en: <b>Longitude</b>:
fi: <b>Pituusaste</b>:

en: <b>Date</b>:
fi: <b>Päiväys</b>:

en: See more information on the Internet
fi: Katso lisätietoa internetistä

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
fi: Ei määritetty

[ctx: @title]
en: Versions
fi: Versiot

[ctx: @title]
en: Used Filters
fi: Käytetyt suodattimet

[ctx: @action: open image]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
fi: Avaa tiedosto

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
fi: Siirry albumeihin

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
fi: Siirry tämän kuvan albumiin

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
fi: Piilota tietue pysyvästi

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
fi: Näytä tietue aina

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Geolocation
fi: Paikkasijainti

[ctx: @label: item properties]
en: File:
fi: Tiedosto:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
fi: Kansio:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
fi: Päiväys:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
fi: Luettavissa:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
fi: Kirjoitettavissa:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
fi: Mitat:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
fi: Kuvasuhde:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
fi: Uusi nimi:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
fi: Ladattu:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
fi: Kameran tiedosto-ominaisuudet

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
fi: Merkki:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
fi: Malli:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
fi: Luotu:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
fi: Linssi:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
fi: Aukko:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
fi: Polttoväli:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
fi: Valotusaika:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
fi: Valotusherkkyys:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
fi: Kuvaustila/esiasetukset:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
fi: Salama:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
fi: Valkotasapaino:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
fi: Valokuvan ominaisuudet

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
fi: Äänen bittinopeus:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
fi: Äänikanavatyyppi:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
fi: Äänikoodekki:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
fi: Kesto:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
fi: Kuvanopeus:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
fi: Videokoodekki:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
fi: Ääni/video-ominaisuudet

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
fi: ei muutettu

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
fi: ei saatavilla

[ctx: @label]
en: RAW Image
fi: RAW-kuva

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
fi: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
fi: Alue:

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
fi: Kuvapisteitä:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
fi: Lukumäärä:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
fi: Keskiarvo:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
fi: Keskihajonta:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
fi: Mediaani:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
fi: Värisyvyys:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
fi: Alfakanava:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
fi: Lähde:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
fi: Histogrammi

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
fi: ICC-profiili

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
fi: 16 bittiä

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
fi: 8 bittiä

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @label: color properties]
en: No
fi: Ei

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
fi: Koko kuva

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
fi: Kuva-alue

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
fi: Metatiedot

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
fi: Värit

[ctx: @title: item properties]
en: Map
fi: Kartta

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
fi: RAW-kuva

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
fi: Kalibroimaton

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
fi: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
fi: Kuvatekstit

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
fi: Versiot

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
fi: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
fi: Symlinkki:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
fi: Omistaja:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
fi: Käyttöoikeudet:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
fi: Bittisyvyys:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
fi: Väritila:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
fi: Oheistiedosto:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
fi: Kohteen ominaisuudet

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
fi: Valokuvan ominaisuudet

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
fi: Äänen/videon ominaisuudet

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
fi: Kuvateksti:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
fi: Värimerkki:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
fi: Arvostelu:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
fi: Ryhmitelty:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
fi: digiKamin ominaisuudet

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
fi: Hakusanat:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @title: item properties]
en: Location
fi: Sijainti

en: File
fi: Tiedosto

en: Mime
fi: MIME

en: Lens
fi: Linssi

en: Aperture
fi: Aukko

en: Sensitivity
fi: Valotusherkkyys

en: Video Aspect Ratio
fi: Videon kuvasuhde

en: Video Duration
fi: Videon kesto

en: Video Frame Rate
fi: Videon kuvataajuus

en: Rights
fi: Oikeudet

en: Rating
fi: Arvio

[ctx: @info: unit file size in bytes]
en: B
fi:  t

en: Count:
fi: Lukumäärä:

en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
fi: 16 bitin värisyvyys

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
fi: <para>Jos käytössä, kaikki RAW-tiedostot dekoodataan 16 bitin värisyvyyteen lineaarisella gammakäyrällä. Estääksesi kuvan hahmonnuksen muokkaimeen tummana tässä tilassa suositellaan värinhallinnan käyttöä.</para><para>Ellei se ole käytössä, kaikki RAW-tiedostot dekoodataan 8 bitin värisyvyyteen BT.709-gammakäyrällä ja 99 % valkoisella pisteellä. Tämä tila on nopeampi kuin 16-bittinen dekoodaus.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
fi: Interpoloi RGB neljäksi väriksi

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
fi: <title>Interpoloi RGB neljäksi väriksi</title> <para>Oletuksena oletetaan kaikki vihreät kuvapisteet samoiksi. Jos parillisten rivien vihreät kuvapisteet ovat herkempiä ultraviolettivalolle kuin parittomien, ero aiheuttaa tulokseen verkkokuvion. Tämän asetuksen käyttö ratkaisee ongelman mahdollisimman pienellä yksityiskohtien hävikillä.</para> <para>Asetus myös sumentaa kuvaa hieman, mutta poistaa virheelliset 2 × 2 verkkokuviot VNG-laatumenetelmällä tai sokkelot AHD-laatumenetelmällä.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
fi: Käy LibRaw-projektin sivustolla

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
fi: Älä venytä tai kierrä kuvapisteitä

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
fi: <title>Älä venytä tai kierrä kuvapisteitä</title><para>Fuji Super CCD -kameroille: kierrä kuvaa 45 astetta. Kameroille, joiden kuvapisteet eivät ole neliöitä: älä venytä kuvaa oikeaan kuvasuhteeseensa. Asetus varmistaa joka tapauksessa, että kukin tuloskuvapiste vastaa yhtä RAW-kuvapistettä.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
fi: Laatu:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
fi: Bilineaarinen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
fi: <title>Laatu (interpolointi)</title><para>Valitse RAW-kuvia purettaessa käytettävä mosaiikinpoistomenetelmä. Kyseessä on digitaalinen kuvaprosessointialgoritmi, jota käytetään interpoloimaan koko kuva monien digikameroiden sisäisen värisuodattavan kuvasensorin väripisteiden matriisina antamasta osittaisesta raakatiedosta. Se tunnetaan myös  CFA-interpolointina tai värirekonstruointina. Mosaiikinpoiston voi valita seuraavista menetelmistä:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>bilineaarinen</emphasis>: käytä nopeaa mutta heikkolaatuista bilineaarista interpolointia (oletus; hitaille tietokoneille). Menetelmässä muun kuin punaisen kuvapisteen punaisen värin arvo lasketaan vierekkäisten punaisten pisteiden keskiarvona ja edelleen samoin siniselle ja vihreälle värille.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: käytä vaihtuvan liukuvärimäärän interpolointia. Menetelmä laskee väriliu’ut lähellä kiinnostuksen kohteena olevaa kuvapistettä ja käyttää matalia väriliukuja (jotka edustavat tasaisempia ja samankaltaisempia kuvan osia) tuottamaan likiarvon.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: käytä PPG-interpolointia. Kuvapisteryhmitys käyttää likiarvoistukseensa oletuksia maisemakuvista. Menetelmä tuottaa maisemakuviin vähemmän värivirheitä kuin VNG-menetelmä.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: käytä adaptiivista homogeenisyyteen tähtäävää interpolointia. Tämä menetelmä valitsee interpolointisuunnan niin, että homogeenisyysmitta maksimoidaan ja samalla tyypillisesti värivirheet minimoidaan.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: linuxphoto.org-hankkeen DCB-interpolointi.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT-interpolointi. Ks. lisätietoa: https://www.libraw.org/node/2306.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis> muokattu AHD-interpolointi.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
fi: Vaihe:

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
fi: Paranna interpolointia

[ctx: @label]
en: Demosaicing
fi: Mosaiikinpoisto

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
fi: Menetelmä:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
fi: D65 (oletus)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
fi: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
fi: <title>Valkotasapaino</title><para>Aseta raaka valkotasapaino:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Oletus (D65)</emphasis>: käytä D65-vakiopäivänvalon valkotasapainoa.</item><item><emphasis strong='true'>Kamera</emphasis>: käytä kameran määrittämää valkotasapainoa. Ellei ole saatavilla, palataan neutraaliin oletusvalkotasapainoon.</item><item><emphasis strong='true'>Automaattinen</emphasis>: laskee automaattisen valkotasapainon keskiarvoistamalla koko kuvan.</item><item><emphasis strong='true'>Käyttäjä</emphasis>: asetetaan mukautetut lämpötila ja vihreän värin arvo.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
fi: <title>Lämpötila</title><para>Aseta tässä värilämpötila kelvineinä.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
fi: Vihreä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
fi: <para>Aseta tässä vihreä osaväri magentanpoistotasoa varten.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
fi: Korostukset:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
fi: Tasainen valkoinen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
fi: Älä leikkaa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
fi: Sekoita

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
fi: Koosta uudelleen

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
fi: Taso:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
fi: <title>Taso</title><para>Määritä korostuksen rekonstruoinnin taso. Pienet arvot suosivat valkoista, suuret arvot värejä.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
fi: Valotuskorjaus (EV)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
fi: <para>Korjaa valotus ennen interpolointia.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
fi: Lineaarisiirtymä:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
fi: <title>Siirto</title><para>Valotuskorjauksen lineaarinen siirto ennen interpolointia E.V:ssä.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
fi: Korostus:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
fi: <title>Korostus</title><para>Korostuksen säilytyksen taso valotuskorjausta varten ennen interpolointia. Käytössä vain, jos siirtymäkorjauksen arvo on > 1.0 EV.</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
fi: Korjaa korostusten väärät värit

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
fi: <para>Jos käytössä, kuvien kanavaylivuodot käsitellään tarkemmin, ilman ”vaaleanpunaisia pilviä” (ja volframilamppujen sinisiä korostuksia).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
fi: Automaattikirkkaus

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
fi: <para>Jollei ole käytössä, käytä tasaista valkoisen arvoa ja ohita kuvahistogrammi kirkkaudensäädössä.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
fi: Kirkkaus:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
fi: <title>Kirkkaus</title><para>Määritä tuloskuvan kirkkaustaso. Oletusarvo on 1,0 (käytössä vain 8-bittisessä tilassa).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
fi: Musta:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
fi: <title>Mustapiste</title><para>Käytä RAW-kuvien purkuun mustapisteen määräarvoa. Jollei asetus ole käytössä, mustapisteen arvo lasketaan automaattisesti.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
fi: <title>Mustan pisteen arvo</title><para>Määritä tuloskuvan mustan pisteen arvo.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
fi: Valkoinen piste:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
fi: <title>Valkoinen piste</title> <para>Käytä valkoisen pisteen määräarvoa RAW-kuvien dekoodaamiseen. Jos poistat valinnan käytöstä, valkoisen pisteen arvo lasketaan automaattisesti.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
fi: <title>Valkoisen pisteen arvo</title><para>Määritä tietty valkoisen pisteen arvo tuloskuvassa.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
fi: Kohinanpoisto:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
fi: Aallokkeet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
fi: <title>Kohinan vähennys</title><para>Valitse tässä RAW-purun aikana käytettävä kohinanvähennystapa.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ei mitään</emphasis>: ei kohinanvähennystä.</item><item><emphasis strong='true'>Aallokkeet</emphasis>: kohinaa vähennetään aallokekorjauksella samalla kun todelliset yksityiskohdat säilytetään. Käytetään interpoloinnin jälkeen.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: FBDD-kohinanvähennys (Fake Before Demosaicing Denoising). Käytetään interpoloinnin jälkeen.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
fi: Korjaukset

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
fi: Kameran profiili:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
fi: Upotettu

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
fi: <title>Kameraprofiili</title><para>Valitse tässä RAW-tiedon purkuun käytettävä syöteväriavaruus.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ei mitään</emphasis>: RAW-tietoa purettaessa ei käytetä syöteväriprofiilia.</item><item><emphasis strong='true'>Upotettu</emphasis>: käytä RAW-tiedostoon upotettua väriprofiilia, jos sellainen on.</item><item><emphasis strong='true'>Mukautettu</emphasis>: mukauta syöteväriavaruusprofiilia.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
fi: ICC-tiedostot (*.icc *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
fi: Työtila:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
fi: RAW (ei profiilia)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
fi: <title>Työtila</title><para>Valitset ässä raakatiedon purussa käytettävä tulosväriavaruus.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raaka (lineaarinen)</emphasis>: tässä tilassa raakatiedon purussa ei käytetä tulosväriavaruutta.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: Hewlett-Packardin ja Microsoftin yhdessä kehittämä RGB-väriavaruus, joka on paras valinta WWW:hen ja ihmisiä esittäviin kuviin.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: Adoben kehittämä laajennettu RGB-väriavaruus, jota käyttävät mainos- ja taidevalokuvaussovellukset.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: laajennettu versio Adoben RGB-väriavaruudesta.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: Kodakin kehittämä RGB-väriavaruus, joka tarjoaa erityisen laajan värikirjon valokuvatulosteisiin.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: mukauta tulosväriavaruutta.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
fi: Värinhallinta

[ctx: @label]
en: Threshold:
fi: Kynnys:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
fi: <title>Kynnys</title><para>Aseta tässä käytettävä kohinanpienentämiskynnysarvo.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
fi: Casion digikameran RAW-kuvamuoto

en: NuCore Raw Image File
fi: NuCoren RAW-kuvatiedosto

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
fi: Canonin digikameran RAW-kuvamuodon versio 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
fi: Canonin digikameran RAW-kuvamuodon versio 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
fi: Capture Shopin RAW-kuvatiedosto

en: Kodak DC25 Digital Camera File
fi: Kodak DC25 -digikameratiedosto

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
fi: Kodak-digikameran RAW-kuvamuoto

en: Adobe Digital Negative
fi: Adoben diginegatiivi

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
fi: Epsonin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
fi: Imaconin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Leaf Raw Image File
fi: Leafin RAW-kuvatiedosto

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
fi: Kodak DC25 -digikameran RAW-kuvamuoto

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
fi: Minolta RD175 -digikameran RAW-kuvamuoto

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
fi: Mamiyan digikameran RAW-kuvamuoto

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
fi: Minolta Dimage -digikameran RAW-kuvamuoto

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
fi: Nikonin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
fi: Olympuksen digikameran RAW-kuvamuoto

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
fi: Pentaxin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
fi: Logitechin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
fi: Fujin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Panasonic Digital Camera Image Format
fi: Panasonicin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Digital Foto Maker Raw Image File
fi: Digital Foto Makerin RAW-kuvatiedosto

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
fi: Sonyn digikameran RAW-kuvamuoto

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
fi: Sigman digikameran RAW-kuvamuoto

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
fi: Hasselbladin digikameran RAW-kuvamuoto

en: Phantom Software Raw Image File
fi: Phantom Softwaren RAW-kuvatiedosto

en: Sinar Raw Image File
fi: Sinarin RAW-kuvatiedosto

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
fi: Kodak DCS200 -digikameran RAW-kuvamuoto

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
fi: Apple Quicktake 100/150 -digikameran RAW-kuvamuoto

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
fi: Panasonic LX3 -digikameran RAW-kuvamuoto

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
fi: Sinar Capture Shopin RAW-kuvatiedosto

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
fi: Leican digikameran RAW-kuvamuoto

en: Samsung Raw Image Format
fi: Samsungin RAW-kuvamuoto

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
fi: Canonin digikameran RAW-kuvamuodon versio 3.0

en: Do you want to do this operation on all group items?
fi: Haluatko tehdä tämän toimenpiteen ryhmän kaikille kohteille?

en: Remember choice for this operation
fi: Muista valinta tälle toimenpiteelle

en: Light Table
fi: Valopöytä

en: Batch Queue Manager
fi: Eräajojen hallinta

en: Renaming
fi: Nimien muuttaminen

en: Import/Export tools
fi: Tuonti- ja vientityökalut

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
fi: Metatietoihin, nimiöihin, arvosteluihin, luokituksiin, sijaintitietoon ja kääntämiseen liittyvät toiminnot

en: Adding items to the Light Table
fi: Lisätään kohteita valopöydälle

en: Adding items to the Batch Queue Manager
fi: Lisätään kohteita eräajohallintaan

en: Opening items in the Slideshow
fi: Kohteiden avaus diaesitykseksi

en: Renaming items
fi: Muutetaan kohteiden nimiä

[ctx: @item: album categories]
en: Category
fi: Luokka

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
fi: Matka

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
fi: Loma

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
fi: Ystävät

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
fi: Luonto

[ctx: @item: album categories]
en: Party
fi: Juhla

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
fi: Tehtävä

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Error starting object detection.
fi: Virhe kohteentunnistuksen käynnistyksessä.

en: Found %1 object. Tag: %2
fi: Löytyi %1 kohde. Luokitus: %2

en: Found %1 objects. Tags: %2
fi: Löytyi %1 kohdetta. Luokitukset: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for tags.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned autotags.</p>
fi: <p><b>Kaikki</b>: etsi luokituksia uudelleen kaikille kohteille.</p><p><b>Vain luokittamattomat</b>: etsi vain kohteita, joilla ei jo ole automaattiluokituksia.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Replace Existing</b>: clear existing auto-tags and replace with the results of the scan.</p><p><b>Update</b>: add any new auto-tags found to the existing auto-tags.</p>
fi: <p><b>Korvaa olemassa olevat:</b> tyhjennä olemassa olevat automaattiluokitukset ja korvaa ne etsinnän tuloksilla.</p><p><b>Päivitys</b>: lisää löydetyt uudet automaattiluokitukset olemassa oleviin.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately objects will<br>be recognized, but fewer objects will be recognized.<br>
fi: Säädä herkkyyttä vs. yleisyyttä: mitä suurempi arvo, sitä tarkemmin mutta sitä<br>harvempia kohteita tunnistetaan.<br>

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
fi: %1 polussa %2

en: Create "%1"
fi: Luo ”%1”

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
fi[0]: Luokituksella ”%2” on aliluokitus. Luokituksen poistaminen poistaa myös sen.
    Haluatko jatkaa?
fi[1]: Luokituksella ”%2” on %1 aliluokitusta. Luokituksen poistaminen poistaa myös ne.
    Haluatko jatkaa?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
fi[0]: Tunniste ”%2” on annettu yhdelle kohteelle. Haluatko jatkaa?
fi[1]: Tunniste ”%2” on annettu %1 kohteelle. Haluatko jatkaa?

en: Delete '%1' tag?
fi: Poistetaanko tunniste ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
fi: Poista luokitus

en: Delete '%1' tag(s)?
fi: Poistetaanko luokitukset ”%1”?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
fi[0]: Poistetaanko kasvoluokitus?
fi[1]: Poistetaanko kasvoluokitukset?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
fi[0]: Poistetaanko kuvista tätä kasvoluokitusta vastaava luokitus?
fi[1]: Poistetaanko kuvista tätä kasvoluokitusta vastaavat %1 luokitusta?

en: Assign Color Label "%1"
fi: Aseta värimerkki ”%1”

en: Assign Rating "%1 Star"
fi: Aseta arvio ”%1 tähteä”

en: Assign Pick Label "%1"
fi: Aseta poimintamerkki ”%1”

en: Assign Tag "%1"
fi: Aseta tunniste ”%1”

[ctx: @info]
en: All Tags
fi: Kaikki luokitukset

[ctx: @info]
en: Quick Access List
fi: Pikavalintaluettelo

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
fi: Poista valitut luettelosta

en: Add to List
fi: Lisää luetteloon

en: Add selected tags to Quick Access List
fi: Lisää valitut luokitukset pikavalintaluetteloon

en: Delete Tags
fi: Poista tunnisteet

en: Edit Tag Title
fi: Muokkaa luokituksen otsikkoa

en: Reset Tag Icon
fi: Poista tunnisteen kuvake

en: Invert Selection
fi: Käännä valinta

en: Expand Tag Tree
fi: Laajenna luokituspuu

en: Collapse Tag Tree
fi: Supista luokituspuu

en: Remove Tag from Images
fi: Poista tunniste kuvista

[ctx: @label]
en: Tag Properties
fi: Luokituksen ominaisuudet

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
fi: &Otsikko:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
fi: Kirjoita tähän luokituksen nimi

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
fi: &Kuvake:

[ctx: @action]
en: Reset
fi: Palauta

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
fi: &Pikanäppäin:

[ctx: @label]
en: Note
fi: Huomautus

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
fi: Tällä pikanäppäimellä voi kohteille osoittaa tai niiltä poistaa luokituksia.

[ctx: @action]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action]
en: Discard
fi: Hylkää

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
fi: Aiempia luokituksia on muutettu. Tallennetaanko muutokset?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
fi[0]: Tunnisteella %2 on yksi tai useampi alitunniste. Sen poistaminen poistaa myös alitunnisteet. Haluatko jatkaa?
fi[1]: Tunnisteilla %2 on yksi tai useampi alitunniste. Niiden poistaminen poistaa myös alitunnisteet. Haluatko jatkaa?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
fi[0]: Tunniste %2 on annettu yhdelle tai useammalle kohteelle. Haluatko poistaa sen?
fi[1]: Tunnisteet %2 on annettu yhdelle tai useammalle kohteelle. Haluatko poistaa ne?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
fi[0]: Poistetaanko tunniste %2?
fi[1]: Poistetaanko tunnisteet %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
fi[0]: Poista luokitus
fi[1]: Poista luokitukset

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
fi: Luokitusten hallinta

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
fi: Kokoelman koosta riippuen tässä toiminnossa voi kestää kauan.
    Haluatko jatkaa?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
fi: Tämä toiminto poistaa kaikki luokitukset vain tietokannasta.
    Jotta muutos näkyisi tiedostoissa, metatiedot tulee kirjoittaa niihin myöhemmin.
    Haluatko jatkaa?

en: Selected tag is not a base tag at the top of the hierarchy.
fi: Valittu luokitus ei ole hierarkian ylin perusluokitus.

en: No tags can be imported to the selected face tag.
fi: Valittuun kasvoluokitukseen ei voi tuoda luokituksia.

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun tunnisteen kaikista kuvista?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut tunnisteet kaikista kuvista?

[ctx: @action: button]
en: Organize
fi: Järjestä

en: Mark Unassigned Tags
fi: Merkitse yhdistämättömät luokitukset

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
fi: Lisää uusi tunniste nykyiseen tunnisteeseen. Nykyinen tunniste on se, joka on valittu viimeksi.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
fi: Poista valitut tietueet. Toimii myös useille tietueille, mutta ei poista juuriluokitusta.

en: Edit title from selected tag.
fi: Muokkaa valitun luokituksen otsikkoa.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
fi: Palauta valittujen luokitusten kuvakkeet. Toimii monivalinnalla.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
fi: Merkitse kuviin kaikki yhdistämättömät luokitukset.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
fi: Käännä valinta. Vain näkyviä kohteita valitaan

en: Selected items will be expanded
fi: Valitut kohteet laajennetaan

en: Expand tag tree completely
fi: Laajenna koko luokituspuu

en: Collapse tag tree completely
fi: Supista koko luokituspuu

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
fi: Poista valitut luokitukset kuvista. Toimii monivalinnalla.

en: Write Tags from Database to Image
fi: Kirjoita luokitukset tietokannasta kuvaan

en: Read Tags from Image
fi: Lue luokitukset kuvasta

en: Wipe all tags from Database only
fi: Poista kaikki luokitukset vain tietokannasta

en: Write Tags Metadata to Image.
fi: Kirjoita luokitusmetatieto kuvaan.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
fi: Lue luokitukset kuvista tietokantaan. Olemassa oleviin luokitukseen tällä ei ole vaikutusta

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
fi: Poista kaikki luokitukset vain tietokannasta. Ei synkronoi tiedostoja. Jatka varoen.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
fi: Ohje verkossa luokittelujen hallinnasta

en: Toggle Auto
fi: Käytä automatiikkaa tai poista se käytöstä

[ctx: no auto toggle]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: toggle child tags]
en: Children
fi: Alaluokat

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
fi: Yläluokat

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
fi: Molemmat

[ctx: @title:window]
en: New Tag
fi: Uusi luokitus

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
fi: Muokkaa luokitusta

en: Enter tag name here...
fi: Anna tunnisteelle nimi…

en: &Icon:
fi: &Kuvake:

en: &Shortcut:
fi: &Pikanäppäin:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
fi: <p><b>Huom!</b> Tällä pikanäppäimellä kohteille voi osoittaa tai niiltä poistaa luokituksia.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
fi: <b>Luo uusi tunniste</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
fi: Luokituksen luontivirhe

en: An error occurred during tag creation:
fi: Tunnisteiden luonti keskeytyi virheeseen:

en: Tag Path
fi: Tunnistehierarkia

en: Expand all Tags
fi: Laajenna kaikki luokitukset

en: Collapse all Tags
fi: Supista kaikki luokitukset

en: Expand Selected Recursively
fi: Laajenna valitut rekursiivisesti

en: No Recently Assigned Tags
fi: Ei äskettäin määritettyjä tunnisteita

en: Recently Assigned Tags
fi: Äskettäin määritetyt tunnisteet

en: Add New Tag...
fi: Lisää uusi tunniste…

en: More Tags...
fi: Lisää tunnisteita…

en: Assign this Tag
fi: Anna tämä tunniste

en: Remove this Tag
fi: Poista tämä tunniste

en: Go to this Tag
fi: Siirry tähän tunnisteeseen

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
fi: Syötä tähän kohteen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
fi: Syötä tähän kohdeaiheen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
fi: Syötä tähän tarkemman kohteen nimi. Käytä englantia, jos valitsit standardin XMP/NAA-viitekoodin.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
fi: Kuvaajat

en: Author Names:
fi: Kuvaajat:

en: Authors' Positions:
fi: Tekijöiden tittelit:

en: Enter the job titles of the authors here.
fi: Syötä tekijöiden työnimikkeet.

en: Enter the photograph credit here.
fi: Syötä valokuvan krediitti

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
fi: Lähde:

en: Enter the original owner of the photograph here.
fi: Syötä kuvan alkuperäinen omistaja.

en: Instructions:
fi: Lisätietoja:

en: Enter the editorial notice here.
fi: Syötä huomioita, ohjeita ja muita lisätietoja.

en: Enter the city of contents here.
fi: Missä kaupungissa valokuva on otettu.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää sen kaupungin nimi, missä kuva on otettu.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
fi: Anna tähän sisällön tarkempi sijainti paikkakunnalla.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää tarkempi sijainti paikkakunnalla, missä kuva on otettu.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
fi: Anna tähän sisällön maakunta tai vastaava.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää maakunta tai vastaava, missä kuva on otettu.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
fi: <p>Missä valtiossa valokuva on otettu.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän asuinpaikkakunta.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän asuinpaikkakunta.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän asuinmaa.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän asuinmaa.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
fi: Osoite:

en: Enter the address of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän osoite.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän asuinpaikan osoite.</p>

en: Postal Code:
fi: Postinumero:

en: Enter the postal code of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän postinumero.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän asuinpaikan postinumero.</p>

en: Province:
fi: Provinssi:

en: Enter the province of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän asuinmaakunta tai vastaava.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän asuinmaakunta tai vastaava.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Enter the email of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän sähköpostiosoite.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän sähköpostiosoite.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän puhelinnumero.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän puhelinnumero.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
fi: Anna tähän päätekijän verkkosivuston osoite.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
fi: <p>Tämän kentän tulisi sisältää päätekijän verkkosivuston osoite.</p>

en: Subjects
fi: Kohteet

en: Template:
fi: Malline:

en: Open metadata template editor
fi: Muokkaa metatietomallinetta

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
fi: <p>Valitse tässä metatietomallipohjalla tehtävät toiminnot.</p><p><b>Poista:</b> poistetaan jo kytketty mallipohja.</p><p><b>Älä muuta:</b> älä kajoa mallipohjan tietoihin.</p><p>Kaikki muut arvot ovat digiKamin hallitseman mallipohjan otsikoita. Jonkin valitseminen kytkee myös sen tiedon.</p>

en: To remove
fi: Poista

en: Do not change
fi: Älä vaihda

en: Names:
fi: Nimet:

en: Usages:
fi: Käytöt:

en: Show camera aperture and focal length
fi: Näytä aukon koko ja polttoväli

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
fi: Näytä aukon koko ja polttoväli ruudun alaosassa.

en: Show camera exposure and sensitivity
fi: Näytä valotusaika ja herkkyys

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
fi: Näytä valotusaika ja herkkyys ruudun alaosassa

en: Show camera make and model
fi: Näytä kameran merkki ja malli

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
fi: Näytä kameran merkki ja malli ruudun alaosassa

en: Show camera lens model
fi: Näytä kameran linssin malli

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kameran linssin malli.

en: No or invalid size specified
fi: Virheellinen kokomääritys

en: Thumbnail is null
fi: Pienoiskuva on tyhjä

en: File does not exist or is not a file
fi: Tiedostoa ei ole olemassa tai ei ole tiedosto

en: Cannot create thumbnail for %1
fi: Kuvan %1 pienoiskuvaa ei voitu luoda

en: Error message: %1
fi: Virhe: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
fi: Määritä aikaero kellokuvasta

en: Load different photo
fi: Lataa erilainen kuva

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
fi: Jos sarjassasi on kuva, jossa näkyy kello tai muu ulkoinen aikalähde, voit ladata sen tähän ja asettaa osoittimen näytettyyn aikaan (ja päiväykseen). Kamerasi sisäisen kellon erot määritetään tällä asetuksella.

en: The clock date and time:
fi: Kellon päiväys ja aika:

en: Select Image to Extract Clock Photo
fi: Valitse kuva, josta kellonkuva irrotetaan

en: %1 timestamp
fi: Aikaleima %1

en: File name timestamp
fi: Tiedostonimen aikaleima

en: File last modified
fi: Tiedostoa viimeksi muutettu

en: EXIF: created
fi: EXIF: luotu

en: EXIF: original
fi: EXIF: alkuperäinen

en: EXIF: digitized
fi: EXIF: digitoitu

en: IPTC: created
fi: IPTC: luotu

en: XMP: created
fi: XMP: luotu

en: EXIF: created (fuzzy)
fi: Exif: luotu (sumea)

en: EXIF: original (fuzzy)
fi: Exif: alkuperäinen (sumea)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
fi: Exif: digitoitu (sumea)

en: Reset to current date
fi: Alusta nykyiseen päiväykseen

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
fi: Kopioi arvo

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
fi: Vähennä

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
fi: Aikaväli

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
fi: päivää

en: Determine difference from clock photo
fi: Määritä ero kellokuvasta

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
fi: Valitse kellokuva joko napsauttamalla tai vetämällä ja pudottamalla kuva painikkeen ylle

en: Update timestamps with ExifTool
fi: Päivitä ExifToolilla aikaleimat

en: Update only existing timestamps
fi: Päivitä vain olemassa olevat aikaleimat

en: EXIF: Thumbnail
fi: EXIF: pienoiskuva

en: XMP: Video
fi: XMP: video

en: Timestamp Adjustments
fi: Aikaleiman säätäminen

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
fi: Ken Burns – Kameran lähennys

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
fi: Ken Burns – Kameran loitonnus

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
fi: Ken Burns – Kameran panorointi vasemmalta oikealle

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
fi: Ken Burns – Kameran panorointi oikealta vasemmalle

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
fi: Ken Burns – Kameran panorointi ylhäältä alas

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
fi: Ken Burns – Kameran panorointi alhaalta ylös

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
fi: Satunnainen

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
fi: Šakkilauta

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
fi: Sula alaspäin

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
fi: Pyyhkäisy

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
fi: Mosaiikki

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
fi: Kubismi

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
fi: Kasvu

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
fi: Vaakaviivat

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
fi: Pystyviivat

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
fi: Ympyrä ulos

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
fi: Usea ympyrä ulos

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
fi: Spiraali sisään

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
fi: Häivytys

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
fi: Liu’uta vasemmalta oikealle

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
fi: Liu’uta oikealta vasemmalle

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
fi: Liu’uta ylhäältä alas

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
fi: Liu’uta alhaalta ylös

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
fi: Työnnä vasemmalta oikealle

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
fi: Työnnä oikealta vasemmalle

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
fi: Työnnä ylhäältä alas

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
fi: Työnnä alhaalta ylös

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
fi: Vaihda vasen oikealle

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
fi: Vaihda oikea vasemmalle

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
fi: Vaihda ylhäältä alas

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
fi: Vaihda alhaalta ylös

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
fi: Sumennus sisään

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
fi: Sumennus ulos

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
fi: Satunnainen

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
fi: Täydellinen alustariippumaton ratkaisu äänen ja videon nauhoittamiseen, muuntamiseen ja suoratoistoon.

[ctx: Video Type: QVGA]
en: QVGA - 320x180 - 16:9
fi: QVGA – 320×180 – 16:9

[ctx: Video Type: VCD1]
en: VCD - 352x240 - 7:5
fi: VCD – 352×240 – 7:5

[ctx: Video Type: VCD2]
en: VCD - 352x288 - 6:5
fi: VCD – 352×288 – 6:5

[ctx: Video Type: CVD1]
en: CVD - 352x480 - 4:3
fi: CVD – 352×480 – 4:3

[ctx: Video Type: CVD2]
en: CVD - 352x576 - 16:9
fi: CVD – 352×576 – 16:9

[ctx: Video Type: HVGA]
en: HVGA - 480x270 - 16:9
fi: HVGA – 480×270 – 16:9

[ctx: Video Type: SVCD1]
en: SVCD - 480x480 - 1:1
fi: SVCD – 480×480 – 1:1

[ctx: Video Type: SDTV1]
en: SDTV - 528x480 - 11:10
fi: SDTV – 528×480 – 11:10

[ctx: Video Type: SDTV2]
en: SDTV - 544x480 - 17:15
fi: SDTV – 544×480 – 17:15

[ctx: Video Type: EDTV1]
en: EDTV - 544x576 - 17:18
fi: EDTV – 544×576 – 17:18

[ctx: Video Type: SVCD2]
en: SVCD - 480x576 - 5:6
fi: SVCD – 480×576 – 5:6

[ctx: Video Type: EGA]
en: EGA - 640x350 - 16:9
fi: EGA – 640×350 – 16:9

[ctx: Video Type: VGA]
en: VGA - 640x480 - 4:3
fi: VGA – 640×480 – 4:3

[ctx: Video Type: SDTV3]
en: SDTV - 704x480 - 22:15
fi: SDTV – 704×480 – 22:15

[ctx: Video Type: EDTV2]
en: EDTV - 704x576 - 11:9
fi: EDTV – 704×576 – 11:9

[ctx: Video Type: DVD]
en: DVD - 720x480 - 3:2
fi: DVD – 720×480 – 3:2

[ctx: Video Type: DVD]
en: DVD - 720x576 - 5:4
fi: DVD – 720×576 – 5:4

[ctx: Video Type: WVGA]
en: WVGA - 800x450 - 16:9
fi: WVGA – 800×450 – 16:9

[ctx: Video Type: SVGA]
en: SVGA - 800x600 - 4:3
fi: SVGA – 800×600 – 4:3

[ctx: Video Type: DVGA]
en: DVGA - 960x640 - 3:2
fi: DVGA – 960×640 – 3:2

[ctx: Video Type: XVGA]
en: XVGA - 1024x576 - 16:9
fi: XVGA – 1024×576 – 16:9

[ctx: Video Type: HDTV]
en: HDTV - 1280x720 - 16:9
fi: HDTV – 1280×720 – 16:9

[ctx: Video Type: WXGA1]
en: WXGA - 1280x768 - 5:3
fi: WXGA – 1280×768 – 5:3

[ctx: Video Type: WXGA2]
en: WXGA - 1280x800 - 8:5
fi: WXGA – 1280×800 – 8:5

[ctx: Video Type: SXGA]
en: SXGA - 1280x1024 - 5:4
fi: SXGA – 1280×1024 – 5:4

[ctx: Video Type: SXGAPLUS]
en: SXGAPLUS - 1400x1050 - 4:3
fi: SXGAPLUS – 1400×1050 – 4:3

[ctx: Video Type: WSXGA]
en: WSXGA - 1440x900 - 8:5
fi: WSXGA – 1440×900 – 8:5

[ctx: Video Type: HDPLUS]
en: HDPLUS - 1600x900 - 16:9
fi: HDPLUS – 1600×900 – 16:9

[ctx: Video Type: WSXGAPLUS]
en: WSXGAPLUS - 1680x1050 - 8:5
fi: WSXGA+ – 1680×1050 – 8:5

[ctx: Video Type: UXGA]
en: UXGA - 1600x1200 - 4:3
fi: UXGA – 1600×1200 – 4:3

[ctx: Video Type: BLUERAY]
en: BLUERAY - 1920x1080 - 16:9
fi: BluRay – 1920×1080 – 16:9

[ctx: Video Type: WUXGA]
en: WUXGA - 1920x1200 - 8:5
fi: WUXGA – 1920×1200 – 8:5

[ctx: Video Type: TXGA]
en: TXGA - 1920x1440 - 7:5
fi: TXGA – 1920×1440 – 7:5

[ctx: Video Type: QXGA]
en: QXGA - 2048x1536 - 4:3
fi: QXGA – 2048×1536 – 4:3

[ctx: Video Type: UWFHD]
en: UWFHD - 2560x1080 - 21:9
fi: UWFHD – 2560×1080 – 21:9

[ctx: Video Type: WQHD]
en: WQHD - 2560x1440 - 16:9
fi: WQHD – 2560×1440 – 16:9

[ctx: Video Type: WQXGA]
en: WQXGA - 2560x1600 - 8:5
fi: WQXGA – 2560×1600 – 8:5

[ctx: Video Type: QSXGA]
en: QSXGA - 2560x2048 - 5:4
fi: QSXGA – 2560×2048 – 5:4

[ctx: Video Type: QSXGAPLUS]
en: QSXGAPLUS - 2800x2100 - 4:3
fi: QSXGAPLUS – 2800×2100 – 4:3

[ctx: Video Type: WQXGAPLUS]
en: WQXGAPLUS - 3200x1800 - 16:9
fi: WQXGAPLUS – 3200×1800 – 16:9

[ctx: Video Type: WQSXGA]
en: WQSXGA - 3200x2048 - 25:16
fi: WQSXGA – 3200×2048 – 25:16

[ctx: Video Type: QUXGA]
en: QUXGA - 3200x2400 - 4:3
fi: QUXGA – 3200×2400 – 4:3

[ctx: Video Type: UHD4K]
en: UHD4K - 3840x2160 - 16:9
fi: UHD4K – 3840×2160 – 16:9

[ctx: Video Type: WQUXGA]
en: WQUXGA - 3840x2400 - 8:5
fi: WQUXGA – 3840×2400 – 8:5

[ctx: Video Type: HXGA]
en: HXGA - 4096x3072 - 4:3
fi: HXGA – 4096×3072 – 4:3

[ctx: Video Type: UHD5K]
en: UHD5K - 5120x2880 - 16:9
fi: UHD5K – 5120×2880 – 16:9

[ctx: Video Type: WHXGA]
en: WHXGA - 5120x3200 - 8:5
fi: WHXGA – 5120×3200 – 8:5

[ctx: Video Type: HSXGA]
en: HSXGA - 5120x4096 - 5:4
fi: HSXGA – 5120×4096 – 5:4

[ctx: Video Type: UHD6K]
en: UHD6K - 6016x3384 - 16:9
fi: UHD6K – 6016×3384 – 16:9

[ctx: Video Type: WHSXGA]
en: WHSXGA - 6400x4096 - 25:16
fi: WHSXGA – 6400×4096 – 25:16

[ctx: Video Type: HUXGA]
en: HUXGA - 6400x4800 - 4:3
fi: HUXGA – 6400×4800 – 4:3

[ctx: Video Type: UHD8K]
en: UHD8K - 7680x4320 - 16:9
fi: UHD8K – 7680×4320 – 16:9

[ctx: Video Type: WHUXGA]
en: WHUXGA - 7680x4800 - 8:5
fi: WHUXGA – 7680×4800 – 8:5

[ctx: Video Type: UW10K]
en: UW10K - 10240x4320 - 21:9
fi: UW10K – 10240×4320 – 21:9

[ctx: Video Type: UW16K]
en: UW16K - 15360x8640 - 16:9
fi: UW16K – 15360×8640 – 21:9

[ctx: Video Standard PAL]
en: PAL - 25 FPS
fi: PAL – 25 fps

[ctx: Video Standard NTSC]
en: NTSC - 29.97 FPS
fi: NTSC – 29,97 fps

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
fi: Hyvälaatuinen H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Codec MPEG2]
en: MPEG-2 Video
fi: MPEG-2-video

[ctx: Video Standard AVI]
en: AVI - Audio Video Interleave
fi: AVI – Audio Video Interleave

[ctx: Video Standard MKV]
en: MKV - Matroska
fi: MKV – Matroska

[ctx: Video Standard MP4]
en: MP4 - MPEG-4
fi: MP4 – MPEG-4

[ctx: Video Standard MPG]
en: MPG - MPEG-2
fi: MPG – MPEG-2

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
fi: Sisäinen

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
fi: Työpöydän oletus

en: Encoding done.
fi: Koodaus valmis.

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
fi: Näytä kuvan tiedostonimi

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
fi: Näytä kameran aukon koko ja polttoväli

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kameran aukon koko ja polttoväli.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
fi: Näytä kameran valotusaika ja herkkyys

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kameran valotusaika ja herkkyys.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
fi: Näytä kameran merkki ja malli

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kameran merkki ja malli.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
fi: Näytä kameran linssin malli

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kameran linssin malli.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
fi: Näytä kuvateksti

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kuvateksti.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
fi: Näytä kuvan otsikko

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa kuvan otsikko.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
fi: Näytä kuvateksti, ellei kuvalla ole otsikkoa

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
fi: Näytä kuvan arvostelu

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa digiKamin kuva-arvostelu.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
fi: Näytä kuvan luokitukset

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
fi: Näytä näytön alalaidassa digiKamin kuvaluokitukset.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
fi: Kuvaruutunäyttöfontti:

en: An error has occurred with the media player...
fi: Mediasoittimessa tapahtui virhe…

[ctx: go to previous image]
en: Back
fi: Edellinen

[ctx: go to next image]
en: Forward
fi: Seuraava

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
fi: Tauko/Toista

[ctx: capture video frame]
en: Capture
fi: Kaappaa

en: Toggle playing in a loop
fi: Toista/älä toista silmukassa

[ctx: video frame backward]
en: Frame Backward
fi: Kuva taaksepäin

[ctx: @info]
en: Change video playback rate
fi: Muuta videotoistonopeutta

[ctx: video play rate]
en: 0.5x
fi: 0,5 ×

[ctx: video play rate]
en: 1.0x
fi: 1,0 ×

[ctx: video play rate]
en: 1.5x
fi: 1,5 ×

[ctx: video play rate]
en: 2.0x
fi: 2,0 ×

[ctx: video play rate]
en: 2.5x
fi: 2,5 ×

[ctx: video play rate]
en: 3.0x
fi: 3,0 ×

[ctx: video play rate]
en: 4.0x
fi: 4,0 ×

[ctx: video play rate]
en: 5.0x
fi: 5,0 ×

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
fi: Palauta oletusarvoon

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
fi: Binaarinen

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
fi: Versio

en: Binary not found.
fi: Ohjelmatiedostoa ei löytynyt.

en: Minimal version number required for this binary is %1
fi: Tämä ohjelmatiedosto vaatii vähintään version %1

en: Find
fi: Etsi

en:  or <a href="%1">download</a>
fi:  tai <a href="%1">lataa</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
fi: <qt><p><font color="red"><b>Varoitus:</b> Joitakin tarvittavia ohjelmatiedostoja ei järjestelmästä löytynyt. Jos ne on asennettu, paikanna ne napsauttamalla ”Etsi”-painiketta; muussa tapauksessa jatka ladattuasi ja asennettuasi ne.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
fi: Havaittiin kehitysversio. Tämän ohjelmatiedoston toimintaa ei voi taata.

en: Change
fi: Muuta

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
fi: Ohjelmatiedosto ei vaikuta toimivan odotetusti.

en: Browse...
fi: Selaa…

en: If Target File Exists:
fi: Mikäli kohdetiedosto on jo olemassa:

en: Store as a different name
fi: Tallenna eri nimellä

en: Overwrite automatically
fi: Korvaa automaattisesti

en: Skip automatically
fi: Ohita automaattisesti

en: No options available
fi: Ei asetuksia saatavilla

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
fi: Tässä voi valita käytettävän fontin.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
fi: Pyydetty fontti

[ctx: @title: font properties]
en: Font
fi: Fontti

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
fi: Muuta fonttiperheasetuksia valitsemalla tämä.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
fi: Muutetaanko fonttiperhettä?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
fi: Fontti:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
fi: Fonttityyli

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
fi: Muuta fonttityyliasetuksia valitsemalla tämä.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
fi: Muutetaanko fonttityyliä?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
fi: Fonttityyli:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
fi: Muuta fonttikokoasetuksia valitsemalla tämä.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
fi: Muutetaanko fonttikokoa?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
fi: Tässä voi valita käytettävän fonttiperheen.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
fi: Tässä voi valita käytettävän fonttityylin.

[ctx: @item: font style]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @item: font style]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
fi: Kalteva

[ctx: @item: font style]
en: Bold
fi: Lihavoitu

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
fi: Lihavoitu kursiivi

[ctx: @item: font size]
en: Relative
fi: Suhteellinen

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
fi: Fonttikoko ”kiinteä” tai ”suhteellinen” (suhteessa ympäristöön)

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
fi: Tässä voi valita kiinteän tai dynaamisesti lasketun ja ympäristön (käyttöliittymäalkion mittojen, paperikoon) mukaan säädettävän fonttikoon.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
fi: Tässä voi valita käytettävän fontin koon.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fi: On sangen hauskaa, että polkupyörä on maanteiden jokapäiväinen ilmiö.

[ctx: @info: font style]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @info: font style]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
fi: Kalteva

en: System Font
fi: Järjestelmän fontti

en: Custom Font
fi: Itse määritetty

en: Choose...
fi: Valitse…

en: Loading...
fi: Luetaan…

en: Embedded JPEG Preview
fi: Sisäinen JPEG-esikatselukuva

en: Half Size Raw Preview
fi: Puolikokoinen raw-esikatselukuva

en: Reduced Size Preview
fi: Pienennettu esikatselukuva

en: Failed to load image
fi: Kuvan lataus epäonnistui

en: Used filters
fi: Käytetyt suodattimet

en: Remove filter
fi: Poista suodatin

en: Show available versions in a list
fi: Näytä saatavilla olevat versiot luettelona

en: Show available versions as a tree
fi: Näytä saatavilla olevat versiot puuna

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
fi: Näytä saatavilla olevat versiot ja käytetyt suotimet yhdistelmäluettelona

en: Uncalibrated color space
fi: Kalibroimaton väriavaruus

en: No profile available...
fi: Profiilia ei ole saatavilla…

en: Perceptual
fi: Silmän havaitsema

en: Relative Colorimetric
fi: Suhteellinen kolorimetrinen

en: Absolute Colorimetric
fi: Absoluuttinen kolorimetrinen

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
fi: ICC-profiilin tuotenimi

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
fi: ICC-profiilin tuotekuvaus

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
fi: Tiedot

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
fi: Lisätietoa ICC-profiilista

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
fi: Valmistaja

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
fi: Raakatiedot ICC-profiilin valmistajasta

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
fi: Malli

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
fi: Raakatiedot ICC-profiilin mallista

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
fi: Raakatiedot ICC-profiilin tekijäoikeuksista

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
fi: Profiilin tunniste

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
fi: ICC-profiilin tunnistenumero

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
fi: Väriavaruus

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
fi: ICC-profiilin käyttämä väriavaruus

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
fi: Yhteysavaruus

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
fi: ICC-profiilin käyttämä yhteysavaruus

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
fi: Laiteluokka

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
fi: ICC-profiilin laiteluokka

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
fi: Hahmonnustavoite

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
fi: ICC-profiilin hahmonnustavoite

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
fi: Profiilin versio

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
fi: Profiilin tallentamiseen käytettävä ICC-versio

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
fi: CMM-liput

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
fi: ICC-profiilin värinhallinnan valinnat

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
fi: ICC-väriprofiilin tiedot

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Luv
fi: luv

[ctx: @info: icc profile color space]
en: GRAY
fi: HARMAA

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
fi: Syöttölaite

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
fi: Näyttölaite

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
fi: Tuloslaite

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
fi: Väriavaruus

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
fi: Yhteyslaite

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
fi: Tiivistelmä

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
fi: Nimetty väri

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
fi: Havaintoa vastaava

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
fi: Suhteellinen kolorimetrinen

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
fi: Värikylläisyys

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
fi: Absoluuttinen kolorimetrinen

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
fi: Tallennettava ICC-väriprofiilitiedosto

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
fi: ICC-tiedostot (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
fi[0]: 1 kuva
fi[1]: %1 kuvaa

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
fi: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Drag to reposition
fi: Vedä uuteen paikkaan

en: Show Thumbbar
fi: Näytä pienoiskuvapalkki

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
fi: Ammattimainen valokuvahallinta avoimen lähdekoodin voimin

en: A KDE Family Project
fi: KDE-perheen projekti

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
fi: Koordinaattori, kehittäjä ja mentorointi

en: Developer and Mentoring
fi: Kehittäjä ja mentorointi

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth,
    factoring web service tools,
    and port faces recognition engine
    to OpenCV neural network
fi: Mentorointi, verkkopalvelutyökalujen siirros
    OAuthiin ja faktorointi sekä kasvontunnistusmoottorin
    siirros OpenCV-hermoverkkoon

en: Advanced Searches Tool Improvements
fi: Laajat hakutyökaluparannukset

en: Releases Manager
fi: Julkaisunhallinta

en: Quality Test Engineer
fi: Laaduntestausinsinööri

en: Port to Qt6
fi: Siirros Qt6:een

en: MJPEGStream plugin,
    OCR text Converter plugin,
    auto-tags assignment engine
fi: MJPEGSstream-liitännäinen,
    tekstintunnistus- ja muunnosliitännäinen,
    luokitusten automaattikytkentäliitännäinen

en: Face management workflow improvements
fi: Kasvonhallintatyönkulun parannukset

en: UPNP/DLNA export tool
    and Healing clone tool for image editor
fi: UPnP/DLNA-vientityökalu ja
    korjausmonistustyökalu kuvamuokkaimeen

en: Tags Manager
fi: Tunnisteiden hallinta

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
fi: Uudet OneDrive-, Pinterest- ja Box-vientityökalut

en: Face-engine improvements
    and manual icon-view sort
fi: Kasvontunnistusparannukset ja
    käyttäjän kuvakenäkymälajittelu

en: Face Detection
fi: Kasvontunnistus

en: Non-destructive image editing
fi: Tuhoamaton kuvamuokkaus

en: Reverse Geo-Coding
fi: Käänteinen sijaintitietokoodaus

en: Face Recognition
fi: Kasvontunnistus

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
fi: Eräajohallinnan moniydintuki ja mentorointi

en: Video Metadata Support and Mentoring
fi: Tuki videoiden metatiedoille ja mentorointi

en: Panorama Tool and Mentoring
fi: Panoraamatyökalu ja mentorointi

en: XML based GUI port of tools
fi: Työkalujen XML-pohjainen käyttöliittymäsiirros

en: Auto Noise Reduction
fi: Automaattinen kohinan vähennys

en: Windows Port and Release Manager
fi: Windows-siirros ja julkaisunhallinta

en: Developer and Windows port
fi: Kehittäjä ja Windows-käännös

en: LCMS2 library port
fi: LCMS2-kirjastosiirros

en: Color Management
fi: Värinhallinta

en: MySQL interface
fi: MySQL-liittymä

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
fi: Suunnittelu, kuvakkeet, logo, tervetuloikkuna, hahmotelmat, beetatestaus

en: Bug reports and patches
fi: Virheiden etsintä ja korjaus

en: Webmaster
fi: Sivustovastaava

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
fi: Käsikirjan kirjoittaja, alfatestaaja, webmaster

en: Beta tester
fi: Testaaja

en: Feedback and patches. Handbook writer
fi: Palautetta ja korjauksia. Käyttöohjeen kirjoittaja

en: digiKam website banner and application icons
fi: digiKam-kotisivun banneri ja ohjelman kuvakkeet

en: digiKam website, Feedback
fi: digiKam-verkkosivu, palaute

en: Bug reports, feedback and icons
fi: Virheilmoitukset, palaute ja kuvakkeet

en: Developer (2001-2005)
fi: Kehittäjä (2001–2005)

en: Developer (2004-2005)
fi: Kehittäjä (2004–2005)

en: Developer (2004)
fi: Kehittäjä (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
fi: Yleiset

en: Components Information
fi: Ohjelmistokomponenttien tiedot

en: Supported RAW Cameras
fi: Tuetut raw-kamerat

en: List of Detected Hardware
fi: Havaittujen laitteiden luettelo

en: Donate...
fi: Lahjoita projektille rahaa…

en: Recipes Book...
fi: Reseptikirja…

en: Contribute...
fi: Osallistu projektiin…

en: Check for New Version...
fi: Etsi uutta versiota…

en: Database Statistics
fi: Tietokannan tilastot

en: Toggle Left Side-bar
fi: Näytä tai piilota vasen sivupaneeli

en: Toggle Right Side-bar
fi: Näytä tai piilota oikea sivupaneeli

en: Previous Left Side-bar Tab
fi: Edellinen vasen sivupaneelivälilehti

en: Next Left Side-bar Tab
fi: Seuraava vasen sivupaneelivälilehti

en: Previous Right Side-bar Tab
fi: Edellinen oikea sivupaneelivälilehti

en: Next Right Side-bar Tab
fi: Seuraava oikea sivupaneelivälilehti

en: Show Statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: Size: %1
fi: Koko: %1

en: Full-screen Options
fi: Koko näytön tilan asetukset

en: H&ide toolbars
fi: Piilota työkalurivit

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
fi: Piilota kaikki työkalurivit koko näytön tilaan siirryttäessä

en: Hide &thumbbar
fi: Piilota &pienoiskuvapalkki

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
fi: Piilota pienoiskuvapalkki siirryttäessä koko näytön tilaan.

en: Hide &sidebars
fi: Piilota &sivupalkit

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
fi: Piilota kaikki sivupaneelit ikkunan ollessa koko näytön tilassa.

en: Hide st&atusbar
fi: Piilota &tilarivi

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
fi: Piilota tilarivi ikkunan vaihdettu koko näytön tilaan.

[ctx: default theme name]
en: Default
fi: Oletus

en: EXIF viewer
fi: Exif-katselin

en: Makernotes viewer
fi: Makernotes-katselin

en: IPTC viewer
fi: IPTC-katselin

en: XMP viewer
fi: XMP-katselin

en: ExifTool viewer
fi: ExifTool-katselin

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
fi: Oletus

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
fi: ExifTool on alustariippumaton komentorivisovellus monien eri tiedostojen metatietojen lukemiseen, kirjoittamiseen ja muokkaamiseen.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
fi: %1 on avoimen lähdekoodin ohjelma multimediatiedostojen lukemiseksi, kirjoittamiseksi ja käsittelemiseksi. Sen saa alustasta riippumatta komentorivityökaluna. ExifTool yhdistyy yleisesti erilaisiin digitaalisiin työnkulkuihin ja se tukee monia metatietomuotoja (Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC-profiilit, Photoshopin IRB), myös digikameroiden valmistajakohtaisia.
    
    Tässä voi asettaa ExifTool-ohjelmatiedoston sijainnin. Sovellus yrittää löytää sen automaattisesti, jos se on jo asennettu.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
fi: Tuetut tiedostomuodot

[ctx: @title: column]
en: Extension
fi: Pääte

[ctx: @title: column]
en: Read
fi: Luku

[ctx: @title: column]
en: Write
fi: Kirjoitus

[ctx: @title: column]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @info: status]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: @info: status]
en: no
fi: ei

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
fi: Avaa asetusikkuna…

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
fi: <b>Otsikko: </b><p>%1</p><b>Arvo: </b><p>%2</p><b>Kuvaus: </b><p>%3</p>

en: Audio Interchange File Format
fi: AIFF (Audio Interchange File Format)

en: JPEG Meta Information Level 0
fi: JPEG-metatietotaso 0

en: JPEG Meta Information Level 1
fi: JPEG-metatietotaso 1

en: JPEG Meta Information Level 11
fi: JPEG-metatietotaso 11

en: JPEG Meta Information Level 12
fi: JPEG-metatietotaso 12

en: JPEG Meta Information Level 13
fi: JPEG-metatietotaso 13

en: JPEG Meta Information Level 14
fi: JPEG-metatietotaso 14

en: JPEG Meta Information Level 15
fi: JPEG-metatietotaso 15

en: JPEG Meta Information Level 4
fi: JPEG-metatietotaso 4

en: JPEG Meta Information Level 5
fi: JPEG-metatietotaso 5

en: JPEG Meta Information Level 6
fi: JPEG-metatietotaso 6

en: JPEG Meta Information Level 8
fi: JPEG-metatietotaso 8

en: Microsoft Advanced Systems Format
fi: Microsoft Advanced Systems -muoto

en: Audible Audiobook
fi: Kuunneltava äänikirja

en: Canon Camera Information
fi: Canon-kameran tiedot

en: Digital Negative
fi: Diginegatiivi

en: Digital Video
fi: Digivideo

en: DjVu image
fi: DjVu-kuva

en: Photoshop Save for Web
fi: Photoshopin Save for Web

en: DOS/Windows executable
fi: DOS/Windows-ohjelmatiedosto

en: Exchangeable Image File Format metadata
fi: EXIF-metatieto

en: Flexible Image Transport System
fi: FITS (Flexible Image Transport System)

en: Free Lossless Audio Codec
fi: FLAC (Free Lossless Audio Codec)

en: File System Information
fi: Tiedostojärjestelmätiedot

en: FlashPix Information
fi: FlashPix-tiedot

en: GoPro Tags
fi: GoPro-luokitukset

en: H.264 Video Streams Information
fi: H.264-videovirtatiedot

en: HyperText Markup Language
fi: HTML (Hypertext Markup Language)

en: International Color Consortium Color Profile
fi: ICCCP (International Color Consortium Color Profile)

en: ID3 And Lyrics3 information
fi: ID3- ja Lyrics3-tiedot

en: International Press Telecommunications Council
fi: IPTC (International Press Telecommunications Council)

en: ISO 9660 Disk Image
fi: ISO 9660 -levykuva

en: iTunes Cover Flow Artwork
fi: iTunes-kansikuvataide

en: JPEG File Interchange Format
fi: JPEG-tiedostosiirtomuoto

en: JavaScript Object Notation
fi: JavaScription oliomerkintä

en: MPEG-2 Transport Stream
fi: MPEG-2-virta

en: Meta Information Encapsulation
fi: Metatiedon kapselointi

en: Magick Image File Format
fi: Magick-kuvatiedostomuoto

en: Musepack Audio Information
fi: Musepack-äänitiedot

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
fi: Matroska-ääni-, video- tai tekstitystiedot

en: Meta Information
fi: Metatiedot

en: Ogg Bitstream Container
fi: Ogg-bittivirtasäilö

en: Open Extended Range
fi: Avaa laajennettu alue

en: Ogg Opus Audio
fi: Ogg Opus -ääni

en: Apple Picture Information
fi: Apple-kuvatiedot

en: Apple Property List
fi: Apple-ominaisuusluettelo

en: Paint Shop Pro Information
fi: Paint Shop Pro -tiedot

en: Panasonic RAW 2 Information
fi: Panasonic RAW 2 -tiedot

en: Adobe Photoshop Information
fi: Adobe Photoshop -tiedot

en: PostScript Information
fi: PostScript-tiedot

en: PrintIM Information
fi: PrintIM-tiedot

en: Apple QuickTime Movie Information
fi: Apple QuickTime Movie -tiedot

en: FujiFilm RAW Format Information
fi: Tietoa FujiFilmin FAW-kuvamuodosta

en: Mac OS Resource
fi: macOS-resurssi

en: Rich Text Format
fi: RTF (Rich Text Format)

en: Rawzor Image Information
fi: Rawzorin kuvatiedot

en: Redcode RAW Video Information
fi: Redcoden RAW-videotiedot

en: Scalable Vector Graphics
fi: SVG (Scalable Vector Graphics)

en: Sigma/Foveon RAW Information
fi: Sigman/Foveonin RAW-tiedot

en: Sony Cameras Information
fi: Sony-kameran tiedot

en: Ogg Theora Video Specification
fi: Ogg Theora -videomääritys

en: BitTorrent Description Information
fi: BitTorrent-kuvaustiedot

en: Ogg Vorbis Specification
fi: Ogg Vorbis -määritys

en: Extensible Markup Language
fi: XML (Extensible Markup Language)

en: ZIP Archive Information
fi: Zip-arkiston tiedot

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

[ctx: info]
en: Loading in progress
fi: Lataus meneillään

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
fi: Luokitussuodattimen valinnat

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
fi: Käytä metatiedoille luokitussuodatinta.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
fi: Ei suodatinta

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
fi: Valokuva

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
fi: Oma

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
fi: Suorita työkalu metatietoluokituksille.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
fi: Tallenna tiedostoon

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
fi: ExifToolilla ei voi
    ladata tietoa
    kohteesta %1.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
fi: Tiedostonimi: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
fi: Tallenna ExifTool-tiedot

en: Standard Exif Tags
fi: Exif-vakioluokitukset

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: EXIF File to Save
fi: Tallennettava Exif-tiedosto

en: EXIF binary Files (*.exif)
fi: Exif-binaaritiedostot (*.exif)

en: IPTC Records
fi: IPTC-taltiot

en: IPTC File to Save
fi: IPTC-tiedosto, johon tallennetaan

en: IPTC binary Files (*.iptc)
fi: IPTC-binaaritiedostot (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
fi: MakerNoten Exif-tunnisteet

en: Interoperability
fi: Yhteiskäyttö

en: Image Information
fi: Kuvan tiedot

en: Photograph Information
fi: Valokuvan tiedot

en: Global Positioning System
fi: GPS-paikannusjärjestelmä

en: Embedded Thumbnail
fi: Upotettu pienoiskuva

en: IIM Application 2
fi: IIM-sovellus 2

en: Additional Exif Properties
fi: Exif-metatietojen lisäominaisuudet

en: Camera Raw
fi: Kameran RAW

en: digiKam schema
fi: digiKamin skeema

en: Exif-specific Properties
fi: Exif-metatietojen ominaisuudet

en: IPTC Extension schema
fi: IPTC-laajennusmalli

en: TIFF Properties
fi: Tiff-kuvan ominaisuudet

en: Basic Schema
fi: Perusskeema

en: Media Management
fi: Median hallinta

en: Rights Management
fi: Oikeuksien hallinta

en: Paged-Text
fi: Sivutettu teksti

en: Darwin Core
fi: Darwin-ydin

en: Adobe Lightroom Schema
fi: Adobe Lightroom -malli

en: ACDSee XMP Schema
fi: ACDSee XMP -skeema

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
fi: Microsoft Photo 1.2 -skeema

en: Exif 2.3 metadata for XMP
fi: Exif 2.3 -metatieto XMP:lle

en: Image Magick Attributes
fi: ImageMagick-määritteet

en: Image Magick Properties
fi: Image Magick -ominaisuudet

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
fi: Tiedostonimi: %1 (%2)

en: XMP Schema
fi: XMP-skeema

en: XMP File to Save
fi: Xmp-tiedosto, johon tallennetaan

en: XMP text Files (*.xmp)
fi: XMP-tekstitiedosto (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
fi: Poimi

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
fi: Oletuskieli

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
fi: Afrikaans (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
fi: Amhara (Etiopia)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
fi: Pohjois-Levantin arabia (Turkki)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
fi: Arabia (Arabiemiirikunnat)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
fi: Arabia (Bahrain)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
fi: Arabia (Algeria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
fi: Arabia (Egypti)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
fi: Arabic (Irak)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
fi: Arabia (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
fi: Arabia (Jordania)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
fi: Arabia (Kuwait)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
fi: Arabia (Libanon)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
fi: Arabia (Libya)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
fi: Arabia (Marokko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
fi: Arabia (Mauretania)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
fi: Arabia (Palestiinan länsiranta ja Gaza)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
fi: Arabia (Oman)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
fi: Arabia (Qatar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
fi: Arabia (Saudi-Arabia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
fi: Arabia (Sudan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
fi: Arabia (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
fi: Arabia (Syyria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
fi: Arabic (Tšad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
fi: Arabia (Tunisia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
fi: Arabia (Jemen)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
fi: Assami (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
fi: Azeri (Azerbaidžan)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
fi: Baškiiri (Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
fi: Bengali (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
fi: Valkovenäjä (Valko-Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
fi: Bulgaria (Bulgaria)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
fi: Tiibet (Bhutan)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
fi: Tiibet (Kiina)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
fi: Bretoni (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
fi: Bosnia (Bosnia ja Hertsegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
fi: Katalaani (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
fi: Katalaani (Espanja)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
fi: Katalaani (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
fi: Cebuano (Filippiinit)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Guam)
fi: Tšamorro (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
fi: Tšamorro (Pohjois-Mariaanit)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
fi: Korsika (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
fi: Tšekki (Tšekin tasavalta)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
fi: Kymri (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
fi: Tanska (Tanska)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
fi: Tanska (Grönlanti)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
fi: Saksa (Itävalta)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
fi: Saksa (Sveitsi)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
fi: Saksa (Saksa)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
fi: Saksa (Tanska)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
fi: Saksa (Liechtenstein)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
fi: Saksa (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
fi: Kreikka (Kypros)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
fi: Kreikka (Kreikka)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
fi: Englanti (Antigua ja Barbuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
fi: Englanti (Anguilla)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
fi: Englanti (Amerikan Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
fi: Englanti (Australia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
fi: Englanti (Barbados)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
fi: Englanti (Bermuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
fi: Englanti (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
fi: Englanti (Bahama)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
fi: Englanti (Botswana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
fi: Englanti (Belize)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
fi: Englanti (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
fi: Englanti (Karibia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
fi: Englanti (Cookinsaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
fi: Englanti (Kamerun)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
fi: Englanti (Dominica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
fi: Englanti (Eritrea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
fi: Englanti (Etiopia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
fi: Englanti (Fidži)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
fi: Englanti (Falklandinsaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
fi: Englanti (Mikronesia)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
fi: Englanti (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
fi: Englanti (Grenada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
fi: Englanti (Ghana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
fi: Englanti (Gibraltar)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
fi: Englanti (Gambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
fi: Englanti (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
fi: Englanti (Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
fi: Englanti (Irlanti)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
fi: Englanti (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
fi: Englanti (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
fi: Englanti (Brittiläinen Intian valtameren alue)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
fi: Englanti (Jamaika)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
fi: Englanti (Kenia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
fi: Englanti (Kiribati)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
fi: Englanti (St. Kitts-Nevis)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
fi: Englanti (Caymansaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
fi: Englanti (St. Lucia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
fi: Englanti (Liberia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
fi: Englanti (Lesotho)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
fi: Englanti (Pohjois-Mariaanit)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
fi: Englanti (Montserrat)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
fi: Englanti (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
fi: Englanti (Mauritius)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
fi: Englanti (Malawi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
fi: Englanti (Malesia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
fi: Englanti (Namibia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
fi: Englanti (Norfolkinsaari)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
fi: Englanti (Nigeria)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
fi: Englanti (Nauru)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
fi: Englanti (Niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
fi: Englanti (Uusi-Seelanti)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
fi: Englanti (Papua-Uusi-Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
fi: Englanti (Filippiinit)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
fi: Englanti (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
fi: Englanti (Pitcairn)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
fi: Englanti (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
fi: Englanti (Palau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
fi: Englanti (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
fi: Englanti (Salomonsaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
fi: Englanti (Seychellit)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
fi: Englanti (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
fi: Englanti (St. Helena)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
fi: Englanti (Sierra Leone)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
fi: Englanti (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
fi: Englanti (Swazimaa)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
fi: Englanti (Turks- ja Caicossaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
fi: Englanti (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
fi: Englanti (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
fi: Englanti (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
fi: Englanti (Uganda)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
fi: Englanti (Yhdysvallat)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
fi: Englanti (Saint Vincent ja Grenadiinit)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
fi: Englanti (Brittiläiset Neitsytsaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
fi: Englanti (Yhdysvaltain Neitsytsaaret)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
fi: Englanti (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
fi: Englanti (Länsi-Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
fi: Englanti (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
fi: Englanti (Sambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
fi: Englanti (Zimbabwe)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
fi: Esperanto (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
fi: Espanja (Argentiina)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
fi: Espanja (Bolivia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
fi: Espanja (Chile)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
fi: Espanja (Kolumbia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
fi: Espanja (Costa Rica)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
fi: Espanja (Kuuba)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
fi: Espanja (Dominikaaninen tasavalta)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
fi: Espanja (Ecuador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
fi: Espanja (Espanja)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
fi: Espanja (Päiväntasaajan Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
fi: Espanja (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
fi: Espanja (Honduras)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
fi: Espanja (Meksiko)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
fi: Espanja (Nicaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
fi: Espanja (Panama)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
fi: Espanja (Peru)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
fi: Espanja (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
fi: Espanja (Paraguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
fi: Espanja (El Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
fi: Espanja (Yhdysvallat)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
fi: Espanja (Uruguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
fi: Espanja (Venezuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
fi: Viro (Viro)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
fi: Baski (Baskimaa)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
fi: Persia (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
fi: Suomi (Suomi)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
fi: Filippiini (Filippiinit)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
fi: Fidži (Fidži)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
fi: Fääri (Färsaaret)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
fi: Ranska (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
fi: Ranska (Belgia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
fi: Ranska (Burkina Faso)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
fi: Ranska (Burundi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
fi: Ranska (Benin)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
fi: Ranska (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
fi: Ranska (Kongon demokraattinen tasavalta)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
fi: Ranska (Keski-Afrikan tasavalta)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
fi: Ranska (Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
fi: Ranska (Sveitsi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
fi: Ranska (Norsunluurannikko)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
fi: Ranska (Kamerun)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
fi: Ranska (Džibuti)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
fi: Ranska (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
fi: Ranska (Gabon)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
fi: Ranska (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
fi: Ranska (Ranskan Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
fi: Ranska (Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
fi: Ranska (Guadeloupe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
fi: Ranska (Haiti)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
fi: Ranska (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
fi: Ranska (Komorit)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
fi: Ranska (Libanon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
fi: Ranska (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
fi: Ranska (Monaco)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
fi: Ranska (Madagaskar)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
fi: Ranska (Mali)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
fi: Ranska (Martinique)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
fi: Ranska (Uusi-Kaledonia)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
fi: Ranska (Ranskan Polynesia)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
fi: Ranska (Saint-Pierre ja Miquelon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
fi: Ranska (Réunion)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
fi: Ranska (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
fi: Ranska (Seychellit)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
fi: Ranska (Tšad)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
fi: Ranska (Togo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
fi: Ranska (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
fi: Ranska (Wallis ja Futuna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
fi: Ranska (Mayotte)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
fi: Ranska (Alankomaat)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
fi: Iiri (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
fi: Irlanti (Irlanti)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
fi: Gaeli (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
fi: Galicia (Galicia)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
fi: Gudžarati (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
fi: Manx (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
fi: Hausa (Tšad)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
fi: Havaiji (Yhdysvaltain osavaltio Havaiji)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
fi: Nykyheprea (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
fi: Hindi (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
fi: Kroatia (Bosnia ja Hertsegovina, latinalainen)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
fi: Kroatia (Kroatia)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
fi: Haitinkreoli (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
fi: Unkari (Unkari)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
fi: Unkari (Slovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
fi: Armenia (Armenia)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
fi: Indonesia (Bahasa Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
fi: Setšuanin yi (Kiinan kansantasavalta)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
fi: Islanti (Islanti)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
fi: Italia (Sveitsi)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
fi: Italia (Kroatia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
fi: Italia (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
fi: Italia (Slovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
fi: Italia (San Marino)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
fi: Heprea (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
fi: Japani (Japani)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
fi: Nykyjaava (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
fi: Jaava (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
fi: Georgia (Georgia)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
fi: Kazakki (Kazakstan)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
fi: Grönlanti (Grönlanti)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
fi: Khmer (Kambodža)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
fi: Kannada (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
fi: Korea (Etelä-Korea)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
fi: Korea (Pohjois-Korea)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
fi: Kirgiisi (Kirgisia)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
fi: Korni (Britannia)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
fi: Kurdi (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
fi: Latina (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
fi: Luxemburg (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
fi: Lingala (Kongon demokraattinen tasavalta)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Congo)
fi: Lingala (Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
fi: Lao (Laos)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
fi: Liettua (Liettua)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
fi: Latvia (Latvia)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
fi: Malagassi (Madagaskar)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
fi: Niittymari (Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
fi: Maori (Uusi-Seelanti)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
fi: Makedonia (Makedonia)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
fi: Malajalam (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
fi: Mongolia (Kiina)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
fi: Mongoli (Mongolia)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
fi: Marathi (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
fi: Vuorimari (Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
fi: Malaiji (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
fi: Malaiji (Malesia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
fi: Malaiji (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
fi: Malta (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
fi: Burma (Myanmar)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
fi: Norjan bokmål (Norja)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
fi: Hollanti (Alankomaiden Antillit)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
fi: Hollanti (Aruba)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
fi: Hollanti (Belgia)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
fi: Hollanti (Alankomaat)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
fi: Hollanti (Surinam)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
fi: Norja (Norja)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
fi: Norjan nynorsk (Norja)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
fi: Pohjoissotho (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
fi: Chewa (Sambia)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
fi: Oksitaani (Ranska)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
fi: Orija (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
fi: Pandžabi (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
fi: Papiamento (Aruba-Alankomaiden Karibia)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
fi: Puola (Puola)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
fi: Paštu (Afganistan)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
fi: Portugali (Angola)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
fi: Portugali (Brasilia)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
fi: Portugali (Kap Verde)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
fi: Portugali (Guinea-Bissau)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
fi: Portugali (Mosambik)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
fi: Portugali (Portugali)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
fi: Portugali (São Tomé ja Principe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
fi: Querétaron otomi (Meksiko)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
fi: Retoromaani (Sveitsi)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
fi: Romania (Romania)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
fi: Venäjä (Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
fi: Ruanda (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
fi: Sanskriitti (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
fi: Sindi (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (Pakistan)
fi: Sindi (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
fi: Pohjoissaame (Suomi)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
fi: Pohjoissaame (Norja)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
fi: Pohjoissaame (Ruotsi)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
fi: Slovakki (Slovakia)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
fi: Sloveeni (Slovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
fi: Samoa (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
fi: Šona (Zimbabwe)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
fi: Somali (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
fi: Albania (Albania)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
fi: Serbia (Bosnia ja Hertsegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
fi: Serbia (Serbia)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
fi: Serbia (Serbia ja Montenegro)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
fi: Serbia (Jugoslavia)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
fi: Swati (Swazimaa)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
fi: Swati (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
fi: Sunda (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
fi: Ruotsi (Suomi)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
fi: Ruotsi (Ruotsi)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
fi: Swahili (Kenia)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
fi: Suahili (Tansania)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
fi: Tamili (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
fi: Tamili (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
fi: Telugu (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
fi: Tadžikki (Tadžikistan)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
fi: Thai (Thaimaa)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
fi: Turkmeeni (Turkmenistan)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
fi: Klingon (Yhdysvallat)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
fi: Tagalog (Filippiinit)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (Botswana)
fi: Setswanan tswana (Botswana)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
fi: Setswanan tswana (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
fi: Tonga (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
fi: Turkki (Bulgaria)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
fi: Turkki (Kypros)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
fi: Turkki (Turkki)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
fi: Tataari (Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
fi: Tahiti (Ranskan Polynesia)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
fi: Udmurtti (Venäjä)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
fi: Uiguuri (Kiina)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
fi: Ukraina (Ukraina)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
fi: Urdu (Intia)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
fi: Uzbekki (Uzbekistan)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
fi: Vietnam (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
fi: IsiXhosa (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
fi: Jiddiš (Saksa)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
fi: Joruba (Nigeria)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
fi: Jukateekkimaya (Meksiko)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
fi: Kiina (Kiina)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
fi: Kiina (Hong Kong, Kiina)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
fi: Kiina (Macau)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
fi: Kiina (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
fi: Kiina (Taiwan)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
fi: Yksinkertaistettu kiina (Kiina)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
fi: isiZulu Zulu (Etelä-Afrikka)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
fi: Antarktis

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Argentina
fi: Argentiina

[ctx: @info: country code]
en: Austria
fi: Itävalta

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
fi: Bahama

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
fi: Belgia

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
fi: Bouvet’nsaari

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
fi: Kambodža

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
fi: Kamerun

[ctx: @info: country code]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
fi: Kap Verde

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

[ctx: @info: country code]
en: Chad
fi: Tšad

[ctx: @info: country code]
en: China
fi: Kiina

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
fi: Joulusaari

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
fi: Kookossaaret

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
fi: Komorit

[ctx: @info: country code]
en: Congo
fi: Kongo

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
fi: Kypros

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
fi: Tšekki

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
fi: Tanska

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
fi: Etiopia

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
fi: Färsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
fi: Falklandinsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
fi: Fidžisaaret

[ctx: @info: country code]
en: Finland
fi: Suomi

[ctx: @info: country code]
en: France
fi: Ranska

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
fi: Ranskan ulkopuoliset eteläiset alueet

[ctx: @info: country code]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: @info: country code]
en: Greece
fi: Kreikka

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
fi: Grönlanti

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
fi: Guadeloupe

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
fi: Heard- ja McDonaldinsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
fi: Vatikaani

[ctx: @info: country code]
en: Hong Kong
fi: Hongkong

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
fi: Kroatia

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
fi: Unkari

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
fi: Islanti

[ctx: @info: country code]
en: India
fi: Intia

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
fi: Irlanti

[ctx: @info: country code]
en: Italy
fi: Italia

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: @info: country code]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
fi: Jordania

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: @info: country code]
en: Kenya
fi: Kenia

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
fi: Pohjois-Korea

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
fi: Etelä-Korea

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
fi: Kirgisian tasavalta

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
fi: Libanon

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
fi: Libya

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
fi: Madagaskar

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
fi: Malesia

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
fi: Malediivit

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
fi: Mikronesia

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
fi: Mosambik

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
fi: Alankomaat

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

[ctx: @info: country code]
en: Norway
fi: Norja

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
fi: Palestiinalaisalue

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
fi: Filippiinit

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
fi: Pitcairn

[ctx: @info: country code]
en: Poland
fi: Puola

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
fi: Portugali

[ctx: @info: country code]
en: Reunion
fi: Réunion

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
fi: Venäjä

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
fi: Ruanda

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
fi: Saint Helena

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
fi: Saint Lucia

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
fi: São Tomé ja Príncipe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
fi: Seychellit

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
fi: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
fi: Huippuvuoret ja Jan Mayen

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
fi: Swazimaa

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
fi: Ruotsi

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
fi: Sveitsi

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
fi: Syyrian arabitasavalta

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
fi: Tansania

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
fi: Tokelau

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
fi: Britannia

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
fi: Yhdysvallat

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
fi: Uruguay

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
fi: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
fi: Wallis ja Futuna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
fi: Jemen

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
fi: Sambia

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
fi: Yhdistyneet kansakunnat

[ctx: @info: country code]
en: European Union
fi: Euroopan unioni

[ctx: @info: country code]
en: Space
fi: Avaruus

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
fi: Merellä

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
fi: Lennossa

[ctx: @info: country code]
en: England
fi: Englanti

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
fi: Skotlanti

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
fi: Pohjois-Irlanti

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
fi: Palestiina

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
fi: Jeriko

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
fi: Käytä vakiota

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
fi: viitekoodi

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
fi: Käytä mukautettua määritystä

[ctx: @label: Information Provider Reference: A name, registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that guarantees the uniqueness of the UNO]
en: I.P.R:
fi: IPR:

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
fi: Viite:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
fi: Aine:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
fi: Tieto:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
fi: L&isää

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
fi: &Poista

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
fi: &Korvaa

en: Selected source language %1 is not supported for %2
fi: %2 ei tue valittua lähdekieltä %1

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
fi: %2 ei tue valittua käännöskieltä %1

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
fi: %2 ei tue valittua käyttöliittymäkieltä %1

en: %1 URL cannot be empty.
fi: Verkko-osoite %1 ei voi olla tyhjä.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
fi: Virhe: verkkoversiosta ei löytynyt Bing-tunnistetietoja.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
fi: Virhe: verkkoversiosta ei saatu irrotettua Bing-avainta.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
fi: Virhe: verkkoversiosta ei saatu irrotettua Bing-merkkiä.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
fi: Virhe: verkkoversiosta ei saatu irrotettua Bing-lisätietoa.

en: Error: Unable to parse autodetected language
fi: Virhe: automaattisesti tunnistettua kieltä ei voitu jäsentää

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
fi: Virhe: moottorijärjestelmät ovat havainneet verkossa epäilyttävää liikennettä. Yritä pyyntöä myöhemmin uudelleen.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
fi: Tunnista automaattisesti

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
fi: afrikaans

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
fi: albania

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
fi: amhara

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
fi: arabia

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
fi: armenia

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
fi: azeri

[ctx: @info: language name]
en: Basque
fi: baski

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
fi: baškiiri

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
fi: valkovenäjä

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
fi: bengali

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
fi: bosnia

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
fi: bulgaria

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
fi: katalaani

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
fi: kantoninkiina

[ctx: @info: language name]
en: Cebuano
fi: cebuano

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
fi: kiina (yksinkertaistettu)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
fi: kiina (perinteinen)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
fi: korsika

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
fi: kroatia

[ctx: @info: language name]
en: Czech
fi: tšekki

[ctx: @info: language name]
en: Danish
fi: tanska

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
fi: hollanti

[ctx: @info: language name]
en: English
fi: englanti

[ctx: @info: language name]
en: Esperanto
fi: esperanto

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
fi: viro

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
fi: fidži

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
fi: filippiini

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
fi: suomi

[ctx: @info: language name]
en: French
fi: ranska

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
fi: friisi

[ctx: @info: language name]
en: Galician
fi: galicia

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
fi: georgia

[ctx: @info: language name]
en: German
fi: saksa

[ctx: @info: language name]
en: Greek
fi: kreikka

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
fi: gudžarati

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
fi: haitinkreoli

[ctx: @info: language name]
en: Hausa
fi: hausa

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
fi: havaiji

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
fi: heprea

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
fi: vuorimari

[ctx: @info: language name]
en: Hindi
fi: hindi

[ctx: @info: language name]
en: Hmong
fi: hmong

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
fi: unkari

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
fi: islanti

[ctx: @info: language name]
en: Igbo
fi: igbo

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
fi: indonesia

[ctx: @info: language name]
en: Irish
fi: iiri

[ctx: @info: language name]
en: Italian
fi: italia

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
fi: japani

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
fi: jaava

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
fi: kannada

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
fi: kazakki

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
fi: khmer

[ctx: @info: language name]
en: Kinyarwanda
fi: ruanda

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
fi: klingon

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
fi: klingon (PlqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
fi: korea

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
fi: kurdi

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
fi: kirgiisi

[ctx: @info: language name]
en: Lao
fi: lao

[ctx: @info: language name]
en: Latin
fi: latina

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
fi: latvia

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
fi: Levantinarabia

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
fi: liettua

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
fi: luksemburgi

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
fi: makedonia

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
fi: malagassi

[ctx: @info: language name]
en: Malay
fi: malaiji

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
fi: malajalam

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
fi: malta

[ctx: @info: language name]
en: Maori
fi: maori

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
fi: marathi

[ctx: @info: language name]
en: Mari
fi: mari

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
fi: mongoli

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
fi: myanmar

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
fi: nepali

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
fi: norja

[ctx: @info: language name]
en: Oriya
fi: orija

[ctx: @info: language name]
en: Chichewa
fi: tšitšewa

[ctx: @info: language name]
en: Papiamento
fi: papiamento

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
fi: paštu

[ctx: @info: language name]
en: Persian
fi: persia

[ctx: @info: language name]
en: Polish
fi: puola

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
fi: portugali

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
fi: pandžabi

[ctx: @info: language name]
en: Queretaro Otomi
fi: Querétaron otomi

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
fi: romania

[ctx: @info: language name]
en: Russian
fi: venäjä

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
fi: samoa

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
fi: gaeli

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
fi: serbia (kyrillinen)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
fi: serbia (latinalainen)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
fi: eteläsotho

[ctx: @info: language name]
en: Shona
fi: šona

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
fi: sindhi

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
fi: sinhala

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
fi: slovakki

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
fi: sloveeni

[ctx: @info: language name]
en: Somali
fi: somali

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
fi: espanja

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
fi: sunda

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
fi: suahili

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
fi: ruotsi

[ctx: @info: language name]
en: Tagalog
fi: tagalog

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
fi: tahiti

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
fi: tadžikki

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
fi: tamili

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
fi: tataari

[ctx: @info: language name]
en: Telugu
fi: telugu

[ctx: @info: language name]
en: Thai
fi: thai

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
fi: tonga

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
fi: turkki

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
fi: turkmeeni

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
fi: udmurtti

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
fi: uiguuri

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
fi: ukraina

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
fi: urdu

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
fi: uzbekki

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
fi: vietnam

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
fi: kymri

[ctx: @info: language name]
en: Xhosa
fi: xhosa

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
fi: jiddiš

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
fi: joruba

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
fi: jukateekkimaya

[ctx: @info: language name]
en: Zulu
fi: zulu

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
fi: Valittu moottori %1 ei tue ääniasetuksia

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
fi: Valittu moottori %1 ei tue tunneasetuksia

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
fi: %1-moottori ei tue puhesynteesiä

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
fi: %2 ei tue valittua kieltä %1

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
fi: %2 ei tue valittua ääntä %1

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
fi: %2 ei tue valittua tunnetta %1

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
fi: Virhe: Verkkoversiosta ei löydy Yandexin SIDiä.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
fi: Virhe: Verkkoversiosta ei saada irrotettua Yandexin SIDiä.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
fi: Koodi (kieli-maa)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
fi: Etsi kieliluettelosta kirjoittamalla tähän…

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
fi: Näytä vain valitut kohteet (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
fi: Valitse tekstinmuokkauksen vaihtoehtoiset kielet

[ctx: @label]
en: Online Translator:
fi: Verkkokääntäjä:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
fi: Valitse tässä kääntämisen verkkomoottori

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
fi: Käytettävissä olevat käännöskielet (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Translate to %1
fi: Käännä kielelle %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
fi: Valitse kieli, johon %1 kääntää

[ctx: @action]
en: Remove this entry
fi: Poista tämä kohde

[ctx: @action]
en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
fi: Etsi…

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

[ctx: @label]
en: Default Language:
fi: Oletuskieli:

en: Auto-detect
fi: Tunnista automaattisesti

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
fi: Käytettävissä olevat sanastot

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
fi: Koodekki

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title]
en: Available Backends
fi: Käytettävissä olevat taustajärjestelmät

[ctx: @title]
en: Ignored Words
fi: Sivuutetut sanat

[ctx: @action]
en: &Add...
fi: L&isää…

[ctx: @action]
en: &Remove
fi: &Poista

[ctx: @action]
en: &Replace
fi: K&orvaa

[ctx: @action]
en: Go to Previous
fi: Siirry edelliseen

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
fi: Siirry kansionäkymähierarkiassa aiempaan paikkaan

[ctx: @action]
en: Go to Next
fi: Siirry seuraavaan

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
fi: Siirry kansionäkymähierarkiassa seuraavaan paikkaan

[ctx: @action]
en: Go Up
fi: Siirry ylemmäs

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
fi: Siirry kansionäkymähierarkiassa ylemmäs

[ctx: @action]
en: Go Home
fi: Siirry kotiin

[ctx: @info]
en: Go to home directory
fi: Siirry kotikansioon

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
fi: Näkymävalinnat

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
fi: Lyhyt näkymä

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
fi: Vaihda kansionäkymä lyhyeksi

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
fi: Yksityiskohtainen näkymä

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
fi: Vaihda kansionäkymä yksityiskohtaiseksi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
fi: Näytä kirjanmerkit

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
fi: Näytä tai piilota kirjanmerkityt paikat

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
fi: Lisää asetuksia…

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
fi: Avaa asetusikkuna lisäasetuksiin

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
fi: Pinoasetukset

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
fi: Pinovalinnat kansionäkymän sisällön käsittelemiseksi.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
fi: Lataa sisältö

[ctx: @action]
en: Load Contents
fi: Lataa sisältö

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
fi: Lataa sisältö muokkauspinoon

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
fi: Lisää sisältö

[ctx: @action]
en: Append Contents
fi: Lisää sisältö

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
fi: Lisää sisältö muokkauspinoon

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
fi: Kirjoita paikallinen sijainti tähän…

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
fi: JPEG-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
fi: TIFF-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
fi: PNG-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
fi: PGF-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
fi: HEIF-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
fi: AVIF-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
fi: JPEG-XL-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
fi: WebP-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
fi: DNG-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
fi: RAW-kuvat

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
fi: Ei RAW-kuvia

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
fi: Kuvakekoko: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
fi: &Otsikko:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
fi: Kirjoita kirjanmerkin otsikko tähän…

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
fi: Kirjanmerkin otsikon tulee olla ainutkertainen eikä tyhjä

[ctx: @label]
en: &Icon:
fi: Ku&vake:

[ctx: @action:button]
en: Reset
fi: Palauta

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
fi: Si&jainti:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
fi: Kirjoita kirjanmerkin sijainti tähän…

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
fi: Tässä kirjanmerkittyjä sijaintia voi lisätä ja poistaa.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
fi: Lataa sisältö

[ctx: @title]
en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
fi: Lisää luetteloon uusi kirjanmerkki

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
fi: Poista luettelosta valitut kirjanmerkit

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
fi: Muokkaa luettelon nykyistä kirjanmerkkiä

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
fi: Lisää uusi kirjanmerkki

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
fi: Vahvista kirjanmerkin poistaminen

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkin ”%1”?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: @title]
en: Usual Places
fi: Tavalliset sijainnit

[ctx: @title]
en: Folder-View
fi: Kansionäkymä

[ctx: @title]
en: Stack
fi: Pino

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
fi: Kansiot

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
fi: Avattava(t) tiedosto(t) tai kansio(t)

en: Loading themes...
fi: Ladataan teemat…

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
fi: <p>ICC-profiilien polku on virheellinen.</p><p>Jos haluat asettaa sen nyt, valitse ”Kyllä”, muuten valitse ”Ei”. Värien hallinta -ominaisuus on poissa käytöstä kunnes tämä ongelma on ratkaistu.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
fi: %1 (%2 / %3)

en: Delete File
fi: Poista tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa

en: Failed to save file: %1
fi: Tiedoston ”%1” tallennus epäonnistui

en: Remote file handling is not supported
fi: Etätiedostojen käsittelyä ei tueta

en: Image saved successfully
fi: Kuvan tallennus onnistui

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
fi: Olet poistamassa tiedostoa ”%1”
    Oletko varma?

en: Cannot delete "%1"
fi: Ei voida poistaa: ”%1”

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
fi: Avaa kansiosta kuvia

en: There is no item to process.
fi: Ei käsiteltäviä kohteita.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
fi: Tiedoston lataus epäonnistui: ”%1”
    Etätiedostojen käsittelyä ei tueta

en: &Themes
fi: &Teemat

en: Open folder
fi: Avaa kansio

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
fi: T&iedosto

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
fi: &Värit

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
fi: &Ehostus

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
fi: &Muunnos

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
fi: S&omistus

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
fi: &Tehosteet

[ctx: @title:window]
en: Configure
fi: Asetukset

en: Editor Window
fi: Muokkausikkuna

en: <qt>Editor Window Settings<br><i>Customize editor window behavior</i></qt>
fi: <qt>Muokkausikkunan asetukset<br/><i>Mukauta muokkausikkunan toimintaa</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
fi: <qt>Kuvaan upotetun tiedon hallinnointi<br><i>Aseta kuvan ja metatiedon väliset suhteet</i></qt>

en: Tool Tip
fi: Vihjeet

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
fi: <qt>Pienoiskuvarivi- ja kansionäkymäkohteiden työkaluvihjeiden asetukset<br/><i>Mukauta työkaluvihjeissä näytettäviä tietoja</i></qt>

en: RAW Decoding
fi: RAW-kuvatiedostot

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
fi: <qt>Raakakuvatiedostojen purkuasetukset<br/><i>Mukauta raakakuvien koodauksenpurkuasetuksia</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br><i>Customize color management settings</i></qt>
fi: <qt>Värinhallinta-asetukset<br/><i>Mukauta värinhallinta-asetuksia</i></qt>

en: Save Images
fi: Kuvien tallennus

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
fi: <qt>Kuvien tallennuksen asetukset<br><i>Määritä kuvia tallennettaessa käytettävät oletusasetukset</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
fi: Paikkasijainti

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
fi: Paikkasijaintiasetukset
    Mukauta kohteiden paikantamisnäkymää

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
fi: <qt>Pääkäyttöliittymän liitännäisten asetukset<br/><i>Aseta, mitkä liitännäiset ovat sovelluksesta käytettävissä</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: <qt>Miscellaneous Settings<br><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
fi: <qt>Sekalaiset asetukset<br><i>Mukauta Showfoton muiden osien toimintaa</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
fi: Kääntötoiminnot

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
fi: Nä&ytä kuvat tai pienoiskuvat suuntaluokituksen mukaisesti käännettyinä.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
fi: Merkitse suuntaluokitus tavalliseksi kierron ja pyöräytyksen jälkeen

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
fi: useimpien nykyisten digikameroiden käyttämä kuvan teknisten tietojen (kuten aukon tai suljinnopeuden) talletusstandardi.

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
fi: vanhempi digivalokuvauksessa käytetty standardi kuvaajatiedon tallettamiseksi kuviin.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
fi: uusi, IPTC:n korvaajaksi suunniteltu digivalokuvausstandardi

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
fi: Toiminta

[ctx: @title:tab]
en: ExifTool
fi: Exif-työkalu

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
fi: Pienoiskuva-, kansio- ja pinonäkymäkohteiden lajittelujärjestys

en: Sort images by:
fi: Lajittelujärjestys:

[ctx: sort images by date]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: sort images by name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: sort images by size]
en: File Size
fi: Tiedostokoko

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
fi: Valitse lajitellaanko vasta ladatut kuvat päiväyksen, nimen vai tiedostokoon mukaan.

en: Reverse ordering
fi: Käänteinen järjestys

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
fi: Jos tämä asetus on valittu, vasta ladatut kuvat lajitellaan laskevasti.

en: Thumbbar Items
fi: Pienoiskuvarivin kohteet

en: &Show image Format
fi: &Näytä kuvamuoto

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
fi: Näytä kuvamuoto pienoiskuvan yllä valitsemalla tämä asetus.

en: &Show Geolocation Indicator
fi: &Näytä paikkasijainti-ilmaisin

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
fi: Valitse, näytetäänkö jos kuvassa on sijaintitieto.

en: Scroll current item to center of thumbbar
fi: Keskitä nykyinen kohde pienoiskuvarivillä

en: Store thumbnails on disk for faster reuse
fi: Talleta pienoiskuvat levylle nopeammin käytettäviksi

en: Disable this option if you do not want thumbnails to be cached on disk.
fi: Poista tämä valinta käytöstä, ellet halua pienoiskuvavälimuistia levylle.

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Check for new version:
fi: Etsi uutta versiota:

en: Only For Stable Releases
fi: Vain vakaat julkaisut

en: Weekly Pre-Releases
fi: Viikoittaiset esijulkaisut

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
fi: Tällä valinnalla asetetaan, millaisia uusia versioita päivitystä varten etsitään.
    ”Vakaat” julkaisut ovat virallisia, tuotantokäytössä turvallisia versioita.
    ”Esijulkaisuja” tulee viikoittain uusien ominaisuuksien testaamiseksi,
    eikä niitä suositella tuotantokäyttöön, koska vikoja voi yhä esiintyä.

en: Use Version With Debug Symbols
fi: Käytä virheenpaikannussymbolista versiota

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
fi: Jos tämä on valittu, päivityksiin käytetään virheenpaikannussymbolista versiota.
    Tällainen versio on raskaampi, mutta voi auttaa kehittäjiä jäljittämään ongelmia.

en: Last check: %1
fi: Viimeisin tarkistus: %1

en: Check now...
fi: Tarkista nyt…

en: &Show splash screen at startup
fi: Näy&tä käynnistettäessä tervetuloikkuna

en: Use native file dialogs from the system
fi: Käytä järjestelmän omia tiedostonvalintaikkunoita

en: Sidebar tab title:
fi: Vasemmanpuoleisen sivupalkin otsake:

en: Only For Active Tab
fi: Vain aktiivinen välilehti

en: For All Tabs
fi: Näytä kaikki

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
fi: Aseta tällä valinnalla, mitkä sivupaneelin välilehtien otsikot näytetään.

en: Widget style:
fi: Elementtien tyyli:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
fi: Aseta, miten oletusikkunakehykset ja -ulkoasu valitaan.

en: Icon theme (changes after restart):
fi: Kuvaketeema (vaihtuu uudelleenkäynnistyksen jälkeen):

en: Set this option to choose the default icon theme.
fi: Valitse oletuskuvaketeema asettamalla tämä asetus.

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
fi: Tumma Breeze

en: Use Icon Theme From System
fi: Käytä järjestelmän kuvaketeemaa

en: Application font:
fi: Sovellusfontti:

en: Select here the font used to display text in whole application.
fi: Aseta tässä koko sovelluksessa tekstiin käytettävä fontti.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
fi: Oikoluku

[ctx: @title:tab]
en: Localize
fi: Paikanna

[ctx: @title:tab]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
fi: Yleistä

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
fi: Kuvamuokkain

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
fi: Kuvalataajat

en: Select here the font used to display text in tooltips.
fi: Valitse kuvan tiedot näyttävässä avusteessa käytettävä fontti.

en: File/Image Information
fi: Tiedosto- ja kuvatiedot

en: Show file name
fi: Näytä tiedostonimi

en: Set this option to display the image file name.
fi: Näytä kuvan tiedostonimi valitsemalla tämä asetus.

en: Show file date
fi: Näytä tiedoston päiväys

en: Set this option to display the image file date.
fi: Näytä tiedoston päiväys valitsemalla tämä asetus.

en: Show file size
fi: Näytä tiedoston koko

en: Set this option to display the image file size.
fi: Näytä tiedoston koko valitsemalla tämä asetus.

en: Show image type
fi: Näytä tiedoston tyyppi

en: Set this option to display the image type.
fi: Näytä tiedoston tyyppi valitsemalla tämä asetus.

en: Show image dimensions
fi: Näytä kuvan mitat

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
fi: Näytä kuvan mitat kuvapisteinä valitsemalla tämä asetus.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
fi: Näytä kameran merkki ja malli, millä kuva on otettu.

en: Camera lens model
fi: Kameran linssin malli

en: Show camera date
fi: Näytä päiväys

en: Set this option to display the date when the image was taken.
fi: Näytä kuvan ottohetken päiväys.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
fi: Näytä kameran aukon koon ja polttovälin, millä kuva on otettu.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
fi: Näytä kuvan valotusajan ja herkkyysarvon.

en: Show camera mode and program
fi: Näytä kuvaustila ja esiasetus

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
fi: Näytä kameran kuvaustilan ja esiasetukset, joilla kuva on otettu.

en: Show camera flash settings
fi: Näytä salama-asetus

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
fi: Näytä kameran salaman asetukset, joita käytettiin kuvan ottohetkellä.

en: Show camera white balance settings
fi: Näytä valkotasapainoasetus

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
fi: Näytä kameran valkotasapainoasetus, jolla kuva on otettu.

[ctx: @title]
en: My Favorites
fi: Suosikit

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
fi: Suosikkikansion ominaisuudet

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
fi: Hierarkia:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
fi: Suosikkikohteen ominaisuudet

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
fi: Luotu:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
fi: Hierarkia:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
fi: Kohteita:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
fi: &Nimi:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
fi: Kirjoita suosikkikohteen nimi tähän…

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
fi: Hierarkia:

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
fi: Suosikkikansio

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
fi: Suosikkikohde

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
fi: Ku&vaus:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
fi: Kirjoita kohteelle kuvaus tähän…

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
fi: &Luotu:

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
fi: Valitse tällä painikkeella luettelon vanhimman kuvan päiväys.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
fi: Laske tällä painikkeella luettelon kuvien keskimääräinen päiväys.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
fi: Valitse tällä painikkeella luettelon uusimman kuvan päiväys.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
fi: Valitse tässä tälle suosikkikohteelle puunäkymässä käytettävä kuvake.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
fi: Ko&hteita:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column file size]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title:column file date]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title:column file path]
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
fi: Huom! Suosikkikohteen nimi ei voi olla tyhjä!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
fi: Huom! Suosikkikohteiden tiedostoluettelo ei voi olla tyhjä!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
fi: Huom! Suosikkikohteen nimi on jo hierarkiassa!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
fi: Huom! Suosikkikansion nimi ei voi olla tyhjä!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
fi: Huom! Suosikkikansion nimi on jo hierarkiassa!

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
fi[0]: %1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
fi: Uusi suosikkikohde

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
fi: Muokkaa suosikkikohdetta

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
fi: Uusi suosikkikansio

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
fi: Muokkaa suosikkikansiota

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
fi: Keskiarvoa ei voitu laskea

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
fi: Tälle suosikille ei voitu laskea päiväysten keskiarvoa.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
fi: Tässä voi lisätä ja poistaa suosikkipinoja.

[ctx: @title]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: @action]
en: Add Favorite
fi: Lisää suosikki

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
fi: Lisää alikansio

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
fi: Lisää luetteloon uusi alikansio

[ctx: @action]
en: Delete Item
fi: Poista kohde

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
fi: Poista valittu kohde luettelosta

[ctx: @action]
en: Edit Item
fi: Muokkaa kohdetta

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
fi: Muokkaa luettelon nykyistä kohdetta

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
fi: Etsi suosikeista…

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
fi: Vahvista kohteen poistaminen

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen ”%1”
    mahdollisine sisäkkäisine kohteineen?

[ctx: @title]
en: Unnamed
fi: Nimetön

[ctx: @title: item file name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title: item file size]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title: item file type]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title]
en: Stack-View
fi: Pinonäkymä

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
fi: Kuvakekoko

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
fi: Pieni (%1 × %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
fi: Keskikokoinen (%1 × %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
fi: Iso (%1 × %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
fi: Valtava (%1 × %2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
fi: Lisää suosikiksi

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
fi: Tyhjennä kaikki kohteet

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
fi: Poista kohteet

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
fi: Pino

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
fi: Ryhmitä tähän

[ctx: @action]
en: C&ancel
fi: &Peru

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
fi: luotu: %1

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Date
fi: Päiväyksen mukaan

en: By File Size
fi: Tiedostokoon mukaan

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
fi: Nouseva

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
fi: Laskeva

en: Current Name
fi: Nykyinen nimi

en: New Name
fi: Uusi nimi

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
fi: Tässä näkyvät nimenmuutoskuviosi tulokset. Punaisella osoitetaan nimiristiriidat: uusi nimi on joko sama kuin nykyinen tai sama kuin toisen kohteen nimi.

en: Rename | Rename (%1 images)
fi[0]: Muuta nimeä
fi[1]: Muuta nimeä (%1 kuvaa)

en: Sort Images
fi: Lajittele kuvat

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
fi: <b>Muutetaan kuvien nimiä. Odota…</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
fi: K&eskeytä

en: Processing...
fi: Käsitellään…

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
fi: Muutetaan kuvien nimiä

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
fi[0]: %1 kuvan nimeä muutettaessa tapahtui virhe.
    Haluatko muuttaa kuvan nimeä uudelleen vai korvata tämän tiedoston?
fi[1]: %1 kuvan nimeä muutettaessa tapahtui virhe.
    Haluatko muuttaa kuvan nimeä uudelleen vai korvata nämä tiedostot?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
fi: Muuta nimeä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
fi: Korvaa

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
fi: <b>Muutetaan kuvien nimiä. Virheet: %1</b>

en: Show a list of all available options
fi: Näytä mahdollisten valintojen luettelo

en: Modifiers
fi: Muuntonäppäimet

en: Renaming Options
fi: Tiedostonimien muutoksen asetukset

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
fi: <p>Lisää jäsennysjonoon nimenmuutosvalinnat.</p>

[ctx: @title:window]
en: Information
fi: Tietoa

en: Change Case
fi: Vaihda aakkoslajia

en: Convert to uppercase
fi: Muunna suuraakkosiin

en: Uppercase
fi: Suuraakkoset

en: Convert to lowercase
fi: Muunna pienaakkosiin

en: Lowercase
fi: Pienaakkoset

en: Convert the first letter of each word to uppercase
fi: Muunna kunkin sanan alkukirjain suuraakkosiin

en: First Letter of Each Word Uppercase
fi: Sanojen alkukirjaimet suuraakkosiin

en: Date Format
fi: Päiväyksen muoto

en: Recognize and format a date
fi: Tunnista ja muotoile päiväys

en: Recognize and format a date to string
fi: Tunnista ja muotoile päiväys merkkijonoksi

en: Default Value
fi: Oletusarvo

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
fi: Oletusarvo…

en: Set a default value for empty strings
fi: Aseta tyhjien merkkijonojen oletusarvo

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
fi: Pituus:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
fi: Tasaus:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
fi: Merkki:

en: Range...
fi: Väli…

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
fi: Mistä:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
fi: loppuun

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
fi: Mihin:

en: Remove Doubles
fi: Poista kaksoiskappaleet

en: Remove duplicate words
fi: Poista toistuvat sanat

[ctx: Replace text]
en: Replace...
fi: Korvaa…

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
fi: Korvaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
fi: Poista alun, lopun ja liiat tyhjemerkit

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
fi: Ainutkertainen

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
fi: Lisää päätteeksi luku toistuvien arvojen erottamiseksi merkkijonoina

en: Add the camera name
fi: Lisää kameran nimi

en: Camera name
fi: Kameran nimi

en: Keyword separator:
fi: Hakusanaerotin:

en: Database...
fi: Tietokanta…

en: Add information from the database
fi: Lisää tietokannasta tietoa

en: Add database information
fi: Lisää tietokannan tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
fi: Avain

en: Description
fi: Kuvaus

en: Common File Information
fi: Yleistä tiedostotietoa

en: Default comment of the image
fi: Kuvan oletuskommentti

en: Default author of the image
fi: Kuvan oletustekijä

en: Image dimension
fi: Kuvan mitat

en: Image file size
fi: Kuvan tiedostokoko

en: Format of the media file
fi: Mediatiedoston tiedostomuoto

en: Type of the media file
fi: Mediatiedoston tyyppi

en: Rating of the media file
fi: Mediatiedoston arvostelu

en: Height of the media file
fi: Mediatiedoston korkeus

en: Width of the media file
fi: Mediatiedoston leveys

en: Image orientation
fi: Kuvan suunta

en: Color depth (bits per channel)
fi: Värisyvyys (bittiä/kanava)

en: Color model of the image
fi: Kuvan värimalli

en: A comma separated list of all authors
fi: Pilkuin erotettu luettelo tekijöistä

en: Title of the image
fi: Kuvan otsikko

en: A comma separated list of all tags
fi: Pilkuin erotettu luokitusluettelo

en: A comma separated list of all tags with path
fi: Pilkuin erotettu luokitusluettelo sijainteineen

en: Metadata Information
fi: Metatiedot

en: Make of the camera
fi: Kameran valmistaja

en: Model of the camera
fi: Kameran malli

en: Lens of the camera
fi: Kameran linssi

en: Focal length
fi: Polttoväli

en: Focal length (35mm equivalent)
fi: Polttoväli (35mm-vastine)

en: Exposure time
fi: Valotusaika

en: Exposure program
fi: Valotusohjelma

en: Exposure mode
fi: Valotustapa

en: Flash mode
fi: Salaman tila

en: White balance
fi: Valkotasapaino

en: White balance (color temperature)
fi: Valkotasapaino (värilämpötila)

en: Metering mode
fi: Mittaustapa

en: Subject distance
fi: Kohteen etäisyys

en: Subject distance (category)
fi: Kohteen etäisyys (luokka)

en: Display Aspect Ratio
fi: Näytä kuvasuhde

en: Audio Bit Rate
fi: Äänen bittinopeus

en: Audio Channel Type
fi: Äänen kanavatyyppi

en: Audio Codec (Audio Codec)
fi: Äänikoodekki

en: Duration of File
fi: Tiedoston kesto

en: Frame Rate of Video
fi: Videon kuvataajuus

en: Video Codec
fi: Videokoodekki

en: Position Information (GPS)
fi: Sijaintitieto (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
fi: Leveysaste XMP-määrityksessä annetussa muodossa

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
fi: Pituusaste XMP-määrityksessä annetussa muodossa

en: Latitude as double value
fi: Leveysaste kaksoisarvona

en: Longitude as double value
fi: Pituusaste kaksoisarvona

en: Latitude in a human readable form
fi: Leveysaste ihmisen luettavassa muodossa

en: Longitude in a human readable form
fi: Pituusaste ihmisen luettavassa muodossa

en: Altitude in meters
fi: Pinnankorkeus metreinä

en: Altitude in a human readable form
fi: Pinnankorkeus ihmisen luettavassa muodossa

en: Orientation
fi: Suunta

en: Tilt
fi: Kallistus

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
fi: Vakio

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
fi: Unix-aikaleima

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
fi: Kiinteä päiväys

[ctx: @info]
en: Enter custom format
fi: Anna mukautettu muoto

[ctx: @info]
en: example:
fi: esimerkki:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
fi: Päiväys ja aika…

[ctx: @info]
en: Add date and time information
fi: Lisää aika- ja päiväystiedot

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
fi: Päiväys ja aika (vakiomuoto)

[ctx: @item]
en: Date and time
fi: Päiväys ja aika

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
fi: Lähde:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
fi: Kansio

en: Add the directory name
fi: Syötä kansion nimi

en: Directory name
fi: Kansion nimi

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
fi: Yläkansion nimi; lisäpisteet ”.” nostavat ylemmäs kansiohierarkiassa

en: Add file properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

[ctx: File name]
en: Name
fi: Nimi

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
fi: Tiedostopääte; lisää alkupiste ”.” todellisen tiedostopäätteen muuttamiseksi

[ctx: File extension]
en: Extension
fi: Pääte

en: Owner of the file
fi: Tiedoston omistaja

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
fi: Omistaja

en: Group of the file
fi: Tiedoston ryhmä

[ctx: Group of the file]
en: Group
fi: Ryhmä

en: Metadata...
fi: Metatiedot…

en: Add metadata information
fi: Lisää metatiedot

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
fi: Järjestysnumero…

en: Add a sequence number
fi: Lisää järjestysnumero

en: Sequence number
fi: Järjestysnumero

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
fi: Numerot:

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
fi: Alkaa:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
fi: Askel:

en: Create Tag From Address Book
fi: Luo tunniste osoitekirjasta

[ctx: @action:button]
en: Begin
fi: Aloita

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
fi: Vahvista, että tässä näkyy valittu henkilö

[ctx: @action]
en: Confirm
fi: Vahvista

[ctx: @action]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
fi: Poista tämä kasvoalue

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
fi: Poista näiden kasvojen sivuutusmerkintä

[ctx: @label]
en: Who is this?
fi: Kuka tämä on?

[ctx: @action]
en: Ignore
fi: Sivuuta

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
fi: Sivuuta nämä kasvot

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
fi: Merkitse nämä kasvot sivuutettaviksi

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
fi: Hylkää tämä ehdotus

en: <b>Configure where you keep your images</b>
fi: <b>Määritä missä säilytät kuviasi</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
fi: /Valokuvat

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
fi: <p><i>Huomio:</i> siirrettävät tallennusvälineet (kuten USB-asemat tai DVD:t) ja etätiedostojärjestelmät (kuten NFS tai Samba) ovat tuettuja.</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
fi: Valitse kansio digiKamin albumikirjastoa (juurialbumi) varten. Kaikki uudet kuvasi talletetaan tänne.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
fi: Luodaanko juurialbumi?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
fi: <p>Valitsemaasi kansiota <p>”<b>%1</b>”</p> ei ole olemassa.</p>Haluatko luoda tämän kansion nyt?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
fi: Juurialbumin luonti epäonnistui

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
fi: Valitsemaasi juurialbumin kansioon ei ole kirjoitusoikeutta.
    Huomio: kansion kuvia ei voida käsitellä.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
fi: <b>Aseta minne tietokannat tallennetaan</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
fi: <b>Metatietojen tallennus kuvatiedostoihin</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
fi: <qt><p>Valitse tässä, tallennetaanko digiKamin kohteisiin yhdistämä tieto tiedostojen metatietoihin helpottamaan toimintaa muiden valokuvakäsittelyohjelmien kanssa:</p></qt>

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään muutoksia

en: Add information to files
fi: Lisää uudet tiedot alkuperäisiin kuvatiedostoihin

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
fi: <qt><p><i>Huomaa:</i> tietojen tallennus tiedostoihin saattaa hidastaa kuvankäsittelytoimintoja.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
fi: Siirros digiKam 4:stä

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
fi: <qt><p><h1><b>Siirrä asetukset ja metatiedot digiKam 4:stä</b></h1></p><p>Tässä voit valita, käytetäänkö digiKam 4:n asetuksia ja albumeja uudessa digiKamissä. Huomaa seuraavat varoitukset:</p><p>Siirros tehdään <b>omalla vastuulla</b>. digiKamin kehittäjät eivät suosittele eivätkä tue sitä. Toisaalta uusien asetusten luominen voi johtaa luokitusten ja muun kuviin upotetun, vain digiKam 4:n tietokannassa käytettävissä olleen metatiedon menettämiseen.</p><p>Kummassakin tapauksessa suosittelemme varmuuskopioimaan asetustiedostot ja tietokannat ennen jatkamista.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
fi: Siirrä asetukset digiKam 4:stä

en: Create a new configuration
fi: Luo uusi määritys

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
fi: <b>Kuvan avaaminen</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
fi: <qt><p>Valitse, miten kuvat tulisi avata napsautettaessa niitä kuvakenäkymässä hiiren vasemmalla painikkeella:</p></qt>

en: Open a preview
fi: Avaa kuvan esikatselu

en: Open in the editor
fi: Avaa muokkaustilaan

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
fi: <qt><p><i>Huomaa:</i> kuvan esikatselu avautuu nopeammin kuin muokkaustila. Et kuitenkaan tällöin voi tehdä kuvaan muutoksia. Mikäli haluat vertailla kuvia pikaisesti, kannattaa siihen käyttää valopöytää.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
fi: <b>Esikatselun asetukset</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
fi: <qt><p>Määritä kuinka kuvat esitetään esikatselutilassa ja valopöydällä:</p></qt>

en: Load reduced version of image
fi: Lataa kuvasta pelkistetty versio

en: Load image
fi: Lataa kuva

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
fi: <qt><p><i>Huomaa:</i> pelkistetyn version lataaminen on nopeampaa, mutta se voi erota alkuperäisestä, erityisesti RAW-kuvissa. RAW-kuvien tapauksessa ladataan kameran esikäsittelemä JPEG-kuvaversio varsinaisen kuvatiedon sijaan ja tämä JPEG-kuva upotetaan tiedoston metatietoihin, jolloin kamera näyttää RAW-kuvan TV-ruudulla nopeammin.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
fi: <b>Raw-kuvanegatiivien käsittely</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
fi: <qt><p>Määritä miten raw-kuvanegatiivit avataan:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
fi: Avaa välittömästi, käyttäen oletusasetuksia

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
fi: Avaa käyttäen raw-tuontityökalua, jolloin itse määritän asetukset

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
fi: <qt><p><i>Huomaa:</i> RAW-tuontityökalu on suunniteltu ammattilaisille, jotka haluavat täysin hallita kuvan ominaisuuksia. Kuvien käsittely vie tällöin myös enemmän aikaa.</p></qt>

en: Scan Your Collection
fi: Tilastoi kokoelma

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
fi: <b>Kuvatietojen näyttäminen</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
fi: <qt><p>Valitse haluatko nähdä kuvan tiedot, kun viet hiiren pienoiskuvien ylle:</p></qt>

en: Do not show tooltips
fi: Älä näytä tietoja

en: Use Tooltips
fi: Näytä tiedot avusteessa

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
fi: <qt><p><i>Huomaa:</i> avusteessa näytetään valokuvan metatietoja. Voit määritellä tarkemmin esitettävät tiedot asetuksista.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
fi: <qt> <p><h1><b>Tervetuloa käyttämään digiKamia</b></h1></p> <p>DigiKam on valokuvien katselua ja käsittelyä varten. Sovelluksen avulla voit siirtää kuvia kameran ja tietokoneen välillä sekä järjestellä, käsitellä ja esitellä valokuvasi. DigiKam sopii myös osaksi ammattilaisen julkaisujärjestelmää.</p><p>Tämän avustimen avulla voit helposti aloittaa digiKamin käytön.</p> <p>Tämä on digiKamin versio %1.</p></qt>

en: Ref. images
fi: Viitekuvat

en: Ref. dates
fi: Viitepäiväykset

en: Ref. albums
fi: Viitealbumit

en: Items
fi: Tietueita

en: This shows all found duplicate items.
fi: Tässä näkyvät löydetyt kaksoiskappaleet.

[ctx: @info]
en: Reference Image Selection Method
fi: Viitekuvan valintatapa

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
fi: Vanhempi tai suurempi

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected Album as reference
fi: Suosi viitteeksi valittua albumia

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected Album as reference
fi: Suosi viitteeksi muuta kuin valittua albumia

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
fi: Suosi uudempaa luontipäivää

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
fi: Suosi uudempaa muokkauspäivää

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
fi: Valitse viitekuvan valintatapa

[ctx: @label]
en: Reference Album:
fi: Viitealbumi:

[ctx: @title:tab]
en: Reference
fi: Viite

[ctx: @label]
en: Restrict Search to:
fi: Rajaa hakua:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
fi: vain valittuun välilehteen

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
fi: jompaankumpaan

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
fi: kumpaankin

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
fi: albumeihin muttei luokituksiin

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
fi: luokituksiin muttei albumeihin

[ctx: @label]
en: Similarity range:
fi: Samankaltaisuusväli:

[ctx: @label]
en: Limit Search to:
fi: Rajaa hakua:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
fi: Päivitä tällä painikkeella kaikki sormenjäljet.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
fi: Etsi kaksoiskappaleita

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
fi: Etsi tällä painikkeella valituista albumeista kaksoiskappaleita.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
fi: Poista kaksoiskappaleet

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
fi: Kaksoiskappaleet

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
fi: Piirros

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
fi: Kuvien sormenjälkiä ei ole vielä luotu. Samankaltaisuushakutyökalut eivät ole käytettävissä ilman ennalta luotuja sormenjälkiä. Luo ensin sormenjäljet.

en: <b>File</b>:
fi: <b>Tiedosto</b>:

en: <b>Folder</b>:
fi: <b>Kansio</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
fi: Etsi albumeista:

en: Similarity range:
fi: Samankaltaisuusväli:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
fi: Valitse tästä summittaisen samankaltaisuuden väli suhteellisena osuutena.

en: Save current similar image search to a new virtual Album
fi: Tallenna haku

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, nykyinen samankaltaisten kuvien haku tallennetaan uudeksi virtuaalialbumihauksi vasemmalla puolen asetetulle nimelle.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
fi: Valitse väri.

en: Undo last draw on sketch
fi: Kumoa edellinen piirros

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
fi: Kumoa viimeisin piirrostoiminto tällä painikkeella.

en: Redo last draw on sketch
fi: Palauta peruttu piirros

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
fi: Toista viimeisin piirrostoiminto tällä painikkeella.

en: Pen:
fi: Kynä:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
fi: Määritä siveltimen koko.

en: Set here the number of items to find using sketch.
fi: Määritä kuinka monta kohdetta haku palauttaa.

en: Clear sketch
fi: Tyhjennä piirros

en: Use this button to clear sketch contents.
fi: Tyhjennä luonnoksen sisältö tällä painikkeella.

en: Save current sketch search to a new virtual Album
fi: Tallenna haku

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
fi: Jos napsautat tätä painiketta, nykyinen sumea luonnoshaku tallennetaan uudeksi virtuaalialbumihauksi vasemmalla puolen asetetulle nimelle.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
fi: Piirrät tähän vain karkean luonnoksen siitä, mitä etsit, ja digiKam näyttää parhaat osumat pienoiskuvanäkymässä.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
fi: Piirrä tähän
    sumeaa hakua varten

[ctx: the planet]
en: Mercury
fi: Merkurius

[ctx: the planet]
en: Earth
fi: Maa

[ctx: the planet]
en: Saturn
fi: Saturnus

[ctx: the planet]
en: Neptune
fi: Neptunus

[ctx: the earth's star]
en: Sun
fi: Aurinko

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
fi: Kuu

en: Sky
fi: Taivas

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
fi: Tuntematon planeetta

en: &Lock
fi: &Lukitse

en: &Hide
fi: P&iilota

en: &Configure...
fi: &Asetukset…

[ctx: means nautical miles]
en: nm
fi: M

en: Copy Coordinates
fi: Kopioi koordinaatit

en: &Address Details
fi: &Osoitteen tiedot

en: No description available.
fi: Ei kuvausta saatavilla.

en: National Capital
fi: Maan pääkaupunki

en: City
fi: Kaupunki

en: State Capital
fi: Osavaltion pääkaupunki

en: Capital
fi: Pääkaupunki

en: Village
fi: Kylä

en: &Info Boxes
fi: Ti&etokentät

en: Address Details
fi: Tarkka osoite

en: W
fi: L

en: E
fi: I

en: N
fi: P

en: S
fi: E

en: Valley
fi: Laakso

en: Terrain
fi: Maapohja

en: Crater
fi: Kraatteri

en: Sea
fi: Meri

en: Manned Landing Site
fi: Miehitetyn laskeutumisen paikka

en: Robotic Rover
fi: Robottimönkijä

en: Mountain
fi: Vuori

en: Nation Capital
fi: Maan pääkaupunki

en: Nation
fi: Maa

en: Volcano
fi: Tulivuori

en: Continent
fi: Manner

en: Ocean
fi: Valtameri

en: Geographic Pole
fi: Maantieteellinen napa

en: Magnetic Pole
fi: Magneettinen napa

en: Ship Wreck
fi: Laivan hylky

en: Air Port
fi: Lentokenttä

en: Observatory
fi: Observatorio

en: Military Danger Area
fi: Sotilaallinen varoalue

en: Coordinate
fi: Koordinaatti

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Suburb
fi: Lähiö

en: Hamlet
fi: Kylä

en: Locality
fi: Paikkakunta

en: Town
fi: Taajama

en: Water
fi: Vettä

en: Reef
fi: Riutta

en: Wood
fi: Metsä

en: Beach
fi: Uimaranta

en: Wetland
fi: Kosteikko

en: Glacier
fi: Jäätikkö

en: Ice Shelf
fi: Jäähylly

en: Cliff
fi: Kallio

en: Heath
fi: Nummi

en: Traffic Signals
fi: Liikennemerkit

en: Elevator
fi: Hissi

en: Steps
fi: Portaikko

en: Unknown Road
fi: Tuntematon tie

en: Footway
fi: Jalankulkutie

en: Track
fi: Polku

en: Cycleway
fi: Pyörätie

en: Service Road
fi: Huoltoväylä

en: Road
fi: Tie

en: Residential Road
fi: Asutustie

en: Living Street
fi: Katu

en: Unclassified Road
fi: Luokittamaton katu

en: Tertiary Link Road
fi: Kolmannen luokan yhdystie

en: Tertiary Road
fi: Kolmannen luokan tie

en: Secondary Link Road
fi: Toissijainen tie

en: Secondary Road
fi: Toissijainen tie

en: Primary Link Road
fi: Ensisijainen yhdystie

en: Primary Road
fi: Ensisijainen tie

en: Raceway
fi: Kilparata

en: Trunk Link Road
fi: Pääyhdystie

en: Trunk Road
fi: Päätie

en: Motorway Link Road
fi: Moottoriyhdystie

en: Motorway
fi: Moottoritie

en: Corridor
fi: Käytävä

en: Building
fi: Rakennus

en: Camping
fi: Leirintäalue

en: Hostel
fi: Hostelli

en: Hotel
fi: Hotelli

en: Motel
fi: Motelli

en: Youth Hostel
fi: Retkeilymaja

en: Guest House
fi: Vierastalo

en: Library
fi: Kirjasto

en: Kindergarten
fi: Päiväkoti

en: College
fi: Lukio

en: School
fi: Koulu

en: University
fi: Yliopisto

en: Bar
fi: Baari

en: Biergarten
fi: Oluthuone

en: Cafe
fi: Kahvila

en: Fast Food
fi: Pikaruokala

en: Pub
fi: Pubi

en: Restaurant
fi: Ravintola

en: Dentist
fi: Hammaslääkäri

en: Doctors
fi: Lääkäri

en: Hospital
fi: Sairaala

en: Pharmacy
fi: Apteekki

en: Veterinary
fi: Eläinlääkäri

en: ATM
fi: Pankkiautomaatti

en: Bank
fi: Pankki

en: Archaeological Site
fi: Arkeologinen kohde

en: Embassy
fi: Lähetystö

en: Emergency Phone
fi: Hätäpuhelin

en: Mountain Rescue
fi: Vuoripelastus

en: Water Park
fi: Vesipuisto

en: Community Centre
fi: Yhteisökeskus

en: Fountain
fi: Suihkulähde

en: Night Club
fi: Yökerho

en: Bench
fi: Penkki

en: Court House
fi: Oikeustalo

en: Fire Station
fi: Paloasema

en: Hunting Stand
fi: Metsästysjalusta

en: Police
fi: Poliisi

en: Post Box
fi: Postilaatikko

en: Post Office
fi: Postitoimisto

en: Prison
fi: Vankila

en: Recycling
fi: Kierrätys

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Toilets
fi: Vessa

en: Town Hall
fi: Kaupungintalo

en: Waste Basket
fi: Jäteastia

en: Drinking Water
fi: Juomavesi

en: Graveyard
fi: Hautausmaa

en: Charging Station
fi: Latauspiste

en: Car Wash
fi: Autopesula

en: City Wall
fi: Kaupunginmuuri

en: Gate
fi: Portti

en: Lift Gate
fi: Puomi

en: Wall
fi: Seinä

en: Peak
fi: Vuorenhuippu

en: Tree
fi: Puu

en: Cave Entrance
fi: Luolan sisäänkäynti

en: Beverages
fi: Juomat

en: Supermarket
fi: Supermarketti

en: Liquor Store
fi: Viinakauppa

en: Bakery
fi: Leipomo

en: Butcher
fi: Lihakauppa

en: Confectionery
fi: Konditoria

en: Convenience Shop
fi: Lähikauppa

en: Greengrocer
fi: Vihanneskauppa

en: Seafood Shop
fi: Kalakauppa

en: Department Store
fi: Tavaratalo

en: Kiosk
fi: Kioski

en: Bag Shop
fi: Laukkukauppa

en: Clothes Shop
fi: Vaatekauppa

en: Fashion Shop
fi: Muotiliike

en: Jewelry Shop
fi: Jalokiviliike

en: Shoe Shop
fi: Kenkäkauppa

en: Beauty Services
fi: Kauneushoitola

en: Chemist
fi: Apteekki

en: Cosmetics
fi: Kemikalio

en: Hairdresser
fi: Kampaamo

en: Optician
fi: Optikko

en: Perfumery
fi: Hajuvesikauppa

en: Hardware Store
fi: Rautakauppa

en: Florist
fi: Kukkakauppa

en: Furniture Store
fi: Huonekaluliike

en: Electronics Shop
fi: Elektroniikkaliike

en: Mobile Phone Shop
fi: Matkapuhelinliike

en: Bicycle Shop
fi: Polkupyöräliike

en: Car Dealer
fi: Autokauppa

en: Car Repair Shop
fi: Autokorjaamo

en: Car Parts
fi: Autonvaraosaliike

en: Motorcycle Shop
fi: Moottoripyöräliike

en: Outdoor Shop
fi: Ulkoilmamyymälä

en: Sports Shop
fi: Urheiluliike

en: Printing Services
fi: Tulostuspalvelu

en: Art Shop
fi: Taidegalleria

en: Musical Instrument Shop
fi: Soitinliike

en: Photo Shop
fi: Valokuvaamo

en: Bookshop
fi: Kirjakauppa

en: Gift Shop
fi: Lahjakauppa

en: Laundry
fi: Pesula

en: Pet Shop
fi: Lemmikkieläinkauppa

en: Toy Store
fi: Lelukauppa

en: Travel Agency
fi: Matkatoimisto

en: Deli
fi: Herkkukauppa

en: Tobacco Shop
fi: Tupakkakauppa

en: Tea Shop
fi: Teekauppa

en: Computer Shop
fi: Tietokoneliike

en: Garden Centre
fi: Puutarhakeskus

en: Shop
fi: Kauppa

en: Bridge
fi: Silta

en: Lighthouse
fi: Majakka

en: Pier
fi: Laituri

en: Water Tower
fi: Vesitorni

en: Wind Mill
fi: Tuulimylly

en: Communications Tower
fi: Tietoliikennetorni

en: Tourist Attraction
fi: Turistinähtävyys

en: Artwork
fi: Taidekauppa

en: Castle
fi: Linna

en: Cinema
fi: Elokuvateatteri

en: Information
fi: Tietoa

en: Monument
fi: Muistomerkki

en: Museum
fi: Museo

en: Ruin
fi: Raunio

en: Theatre
fi: Teatteri

en: Theme Park
fi: Huvipuisto

en: View Point
fi: Näköalapaikka

en: Zoo
fi: Eläintarha

en: Alpine Hut
fi: Alppimaja

en: Wilderness Hut
fi: Korpimaja

en: Memorial
fi: Muistomerkki

en: Aerodrome
fi: Lentokenttä

en: Helipad
fi: Helikopterikenttä

en: Airport Gate
fi: Lentokentän portti

en: Airport Runway
fi: Kiitorata

en: Airport Apron
fi: Lentoaseman seisontapaikka

en: Airport Taxiway
fi: Lentokentän rullaustie

en: Airport Terminal
fi: Lentokenttäterminaali

en: Bus Station
fi: Linja-autoasema

en: Bus Stop
fi: Linja-autopysäkki

en: Car Sharing
fi: Auton jakaminen

en: Gas Station
fi: Huoltoasema

en: Parking
fi: Pysäköinti

en: Parking Space
fi: Pysäköintialue

en: Platform
fi: Laituri

en: Bicycle Rental
fi: Polkupyörävuokraamo

en: Car Rental
fi: Autovuokraamo

en: Ski Rental
fi: Suksivuokraamo

en: Train Station
fi: Rautatieasema

en: Tram Stop
fi: Raitiovaunupysäkki

en: Bicycle Parking
fi: Polkupyöräpysäköinti

en: Motorcycle Parking
fi: Moottoripyöräpysäköinti

en: Subway Entrance
fi: Maanalaisen sisäänkäynti

en: Speed Camera
fi: Nopeusvalvontakamera

en: Place Of Worship
fi: Palvontapaikka

en: Buddhist
fi: Buddhalainen

en: Christian
fi: Kristillinen

en: Muslim
fi: Islamilainen

en: Jain
fi: Jainalainen

en: Jewish
fi: Juutalainen

en: Shinto
fi: Šintolainen

en: Sikh
fi: Sikhi

en: Taoist
fi: Taolainen

en: Golf Course
fi: Golfrata

en: Marina
fi: Venesatama

en: Park
fi: Puisto

en: Playground
fi: Leikkikenttä

en: Sports Centre
fi: Urheilukeskus

en: Stadium
fi: Stadion

en: Swimming Pool
fi: Uima-allas

en: Miniature Golf Course
fi: Pienoisgolfrata

en: Allotments
fi: Siirtolapuutarha

en: Basin
fi: Vesiallas

en: Cemetery
fi: Hautausmaa

en: Commercial
fi: Kaupallinen alue

en: Construction
fi: Rakennustyömaa

en: Farmland
fi: Viljelysmaa

en: Farmyard
fi: Viljelysmaa

en: Garages
fi: Autotalli

en: Grass
fi: Ruohikko

en: Industrial
fi: Teollisuusalue

en: Landfill
fi: Kaatopaikka

en: Meadow
fi: Niitty

en: Military
fi: Sotilasalue

en: Quarry
fi: Louhos

en: Railway
fi: Rautatie

en: Reservoir
fi: Tekojärvi

en: Residential
fi: Asuinalue

en: Retail
fi: Vähittäismyynti

en: Orchard
fi: Hedelmätarha

en: Vineyard
fi: Viinitarha

en: Rail
fi: Rata

en: Narrow Gauge
fi: Kapearaiteinen

en: Tram
fi: Raitiovaunu

en: Light Rail
fi: Raitiotie

en: Abandoned Railway
fi: Käytöstä poistettu rautatie

en: Subway
fi: Maanalainen

en: Preserved Railway
fi: Säilynyt rautatie

en: Miniature Railway
fi: Pienoisrautatie

en: Monorail
fi: Yksiraiteinen rautatie

en: Funicular Railway
fi: Vuoristorata

en: Aerialway Station
fi: Ilmarata-asema

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
fi: Pylväs

en: Gondola
fi: Gondoli

en: Magic Carpet
fi: Taikamatto

en: Zip Line
fi: Köysirata

en: Downhill Piste
fi: Laskettelurata

en: Nordic Piste
fi: Hiihtolatu

en: Skitour
fi: Hiihtoreitti

en: Sled Piste
fi: Kelkkarata

en: Winter Hike
fi: Talvivaellusreitti

en: Sleigh Piste
fi: Rekiajelurata

en: Ice Skate
fi: Luistelurata

en: Snow Park
fi: Talviurheilupuisto

en: Ski Jump
fi: Mäkihyppy

en: Admin Boundary (Level 1)
fi: Hallinnollinen raja (taso 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
fi: Hallinnollinen raja (taso 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
fi: Hallinnollinen raja (taso 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
fi: Hallinnollinen raja (taso 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
fi: Hallinnollinen raja (taso 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
fi: Hallinnollinen raja (taso 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
fi: Hallinnollinen raja (taso 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
fi: Hallinnollinen raja (taso 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
fi: Hallinnollinen raja (taso 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
fi: Hallinnollinen raja (taso 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
fi: Hallinnollinen raja (taso 11)

en: Boundary (Maritime)
fi: Meriraja

en: Urban Area
fi: Kaupunkialue

en: International Date Line
fi: Kansainvälinen päivämääräraja

en: Bathymetry
fi: Syvyysmittaus

en: Canal
fi: kanava

en: Drain
fi: Viemäri

en: Ditch
fi: Oja

en: Stream
fi: Virta

en: River
fi: Joki

en: Weir
fi: Pato

en: Crosswalk
fi: Suojatie

en: Railway Crossing
fi: Rautatien ylitys

en: Door
fi: Ovi

en: Room
fi: Huone

en: Detour
fi: Kiertotie

en: Ferry Route
fi: Lauttareitti

en: Train
fi: Juna

en: Bus
fi: Bussi

en: Trolley Bus
fi: Johdinauto

en: Bicycle Route
fi: Pyöräilyreitti

en: Mountainbike Route
fi: Vuoristopyöräilyreitti

en: Walking Route
fi: Kävelyreitti

en: Hiking Route
fi: Vaellusreitti

en: Bridleway
fi: Ratsastusreitti

en: Inline Skates Route
fi: Rullaluistelureitti

en: Nordic Ski Trail
fi: Hiihtolatu

en: Sled Trail
fi: Kelkkareitti

en: This is an Invalid File
fi: Tiedosto on virheellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
fi: Nimi

en: Popularity
fi: Suosio

en: Playlist
fi: Soittolista

en: No name specified
fi: Nimeä ei annettu

en: No type tag specified
fi: Tyyppiluokitusta ei annettu

en: Please add a type tag for this relation.
fi: Anna tälle suhteelle tyypin luokitus.

en: New Relation
fi: Uusi suhde

en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
fi: Nykyiset suhteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
fi: Rooli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
fi: Lisää suhde

en: value
fi: arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
fi: Nykyiset luokitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
fi: Arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
fi: Asiaan liittyvät luokitukset

en: Add custom tag...
fi: Lisää mukautettu luokitus…

en: Configure
fi: Asetukset

en: Atmosphere
fi: Ilmakehä

en: &Atmosphere
fi: Ilmake&hä

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
fi: Liitännäinen, joka näyttää maata ympäröivän ilmakehän.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
fi: Kompassiliitännäisen asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
fi: Teema

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
fi: Nuolet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
fi: Atomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
fi: Magneetti

en: Compass
fi: Kompassi

en: &Compass
fi: Ko&mpassi

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
fi: Liitännäinen kelluvan kompassin lisäämiseksi kartalle.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
fi: Hiusristikkoliitännäisen asetukset

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
fi: Ase 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
fi: Ase 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
fi: Ympyröity

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
fi: Saksa

en: Crosshairs
fi: Hiusristikko

en: Cross&hairs
fi: &Hiusristikko

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
fi: Hiusristikon kartalla näyttävä liitännäinen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
fi: Koordinaattiruudukkoliitännäinen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
fi: &Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
fi: R&uudukko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
fi: Koordinaattiruudukon väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
fi: Kääntö&piirit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
fi: Kääntöpiirien väri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
fi: &Päiväntasaaja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
fi: Päiväntasaajan väri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
fi: &Nimiselitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
fi: N&umeeriset selitteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
fi: Näytä numeeriset selitteet.

en: Coordinate Grid
fi: Koordinaattiruudukko

en: Coordinate &Grid
fi: Koordinaatti&ruudukko

en: Please choose the color for the coordinate grid.
fi: Valitse koordinaattiruudukon väri.

en: Please choose the color for the tropic circles.
fi: Valitse kääntöpiirien väri.

en: Please choose the color for the equator.
fi: Valitse päiväntasaajan väri.

en: Equator
fi: Päiväntasaaja

en: Prime Meridian
fi: Nollameridiaani

en: Tropic of Cancer
fi: Kravun kääntöpiiri

en: Tropic of Capricorn
fi: Kauriin kääntöpiiri

en: Arctic Circle
fi: Pohjoinen napapiiri

en: Antarctic Circle
fi: Eteläinen napapiiri

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
fi: Liitännäinen kelluvan mittakaavan lisäämiseksi.

en: Original Developer
fi: Alkuperäinen kehittäjä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
fi: Mittaustyökalun asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
fi: Viivaimen tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
fi: Monikulmio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
fi: Ympyrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
fi: Etäisyys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
fi: Suunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
fi: Suunnanmuutos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
fi: Piiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
fi: Alue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
fi: Säde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
fi: Ympärysmitta

en: Measure Tool
fi: Mittaustyökalu

en: &Measure Tool
fi: &Mittaustyökalu

en: Measure distances between two or more points.
fi: Mittaa etäisyyksiä kahden tai useamman pisteen välillä.

en: Area:
    %1
fi: Alue:
    %1

en: Circumference:
    %1
fi: Ympärysmitta:
    %1

en: Perimeter:
    %1
fi: Piiri:
    %1

en: Polygon Ruler
fi: Monikulmioviivain

en: Circle Ruler
fi: Ympyräviivain

en: Total Distance: %1<br>
fi: Kokonaisetäisyys: %1<br>

en: Area: %1<br>
fi: Ala: %1<br>

en: Perimeter: %1<br>
fi: Piiri: %1<br>

en: Radius: %1<br>
fi: Säde: %1<br>

en: Circumference: %1<br>
fi: Ympärysmitta: %1<br>

en: Add &Measure Point
fi: Lisää &mittauspiste

en: Remove &Last Measure Point
fi: Poista &viimeisin mittauspiste

en: &Remove Measure Points
fi: P&oista mittauspisteet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
fi: Navigointi

en: &Navigation
fi: Navi&gointi

en: Current Location Button
fi: Nykyisen sijainnin painike

en: Home Button
fi: Kotipainike

en: Overview Map
fi: Yleiskuvakartta

en: &Overview Map
fi: &Yleiskuvakartta

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
fi: Liitännäinen kelluvan yleiskuvakartan lisäämiseksi.

en: Choose Overview Map
fi: Valitse yleiskuvakartta

en: Please choose the color for the position indicator
fi: Valitse tässä sijainnin ilmaisimen väri

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
fi: Yleiskuvakartan asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
fi: Karttak&uva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
fi: &Planeetta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
fi: K&oko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
fi: Si&jaintimerkki:

en: Download Progress Indicator
fi: Latauksen edistymisen ilmaisin

en: &Download Progress
fi: Latauksen &edistyminen

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
fi: Liitännäinen, joka näyttää latauksen edistymisen kartalla piirakkakaaviona

en: Cache File Parser
fi: Välimuistitiedostojäsennin

en: Marble Cache Files
fi: Marblen välimuistitiedostot

en: GPSBabel NMEA File Parser
fi: GPSBabel NMEA -tiedostojäsennin

en: GPSBabel files
fi: GPSBabel-tiedostot

en: Gpx File Parser
fi: GPX-tiedostojäsennin

en: GPS Data
fi: GPS-tiedot

en: GeoJSON File Parser
fi: GeoJSON-tiedostojäsennin

en: KML File Parser
fi: KML-tiedostojäsennin

en: Osm File Parser
fi: OSM-tiedostojäsennin

en: OpenStreetMap Data
fi: OpenStreetMap-tiedot

en: Pn2 File Parser
fi: PN2-tiedostojäsennin

en: Compressed Pnt
fi: Pakattu PNT

en: Pnt File Parser
fi: PNT-tiedostojäsennin

en: Flat Map
fi: Litteä kartta

en: Globe
fi: Pallokartta

en: Stereographic
fi: Stereografinen

en: Units
fi: Yksiköt

en: Kilometer, Meter
fi: Kilometrit, metrit

en: Miles, Feet
fi: Mailit, jalat

en: Nautical miles, Knots
fi: Merimailit, solmut

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
fi: Pinnankorkeuksiin, pituuksiin ja etäisyyksiin käytetty yksikkö (esim. km, mi, ft).

en: Angle:
fi: Kulma:

en: Map Quality
fi: Kartan laatu

en: Still Image:
fi: Pysähdyskuva:

en: Outline Quality
fi: Ääriviivalaatu

en: Low Quality
fi: Heikko laatu

en: Normal
fi: Tavallinen

en: High Quality
fi: Hyvä laatu

en: Print Quality
fi: Tulostuslaatu

en: During Animations:
fi: Animaatioiden aikana:

en: Mouse Behavior
fi: Hiiren toiminta

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Physical Memory:
fi: Fyysinen muisti:

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Hard Disc:
fi: Kiintolevy:

en: Map Contents
fi: Kartan sisältö

en: Default Font:
fi: Oletusfontti:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
fi: Kartalla käytettävä oletusfontti.
    Asetusta käytetään vain maailman- ja satelliittikartoilla,
    ei katukartalla.

en: Show Coordinate Grid
fi: Näytä koordinaatisto

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
fi: Näytä maailmankartan koordinaattiruudukko.
    Asetusta käytetään vain maailman-, satelliitti-
    ja katukartoilla.

en: Show Cross-Hair
fi: Näytä hiusristikko

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
fi: Näytä hiusristikko kartan keskellä.
    Asetusta käytetään vain maailman-, satelliitti-
    ja katukartoilla.

en: Show Night Shadow
fi: Näytä yön varjo

en: Show City Place Mark
fi: Näytä kaupungin paikkamerkki

en: Show Relief
fi: Näytä korkokuva

en: Map View
fi: Karttanäkymä

en: Map Plugins
fi: Karttaliitännäiset

en: Render Tools
fi: Hahmonnustyökalut

en: Unable to insert data into cache
fi: Tietoa ei voi lisätä välimuistiin

en: Visible region
fi: Näkyvä alue

en: Specify region
fi: Määritä alue

en: Download Route
fi: Lataa reitti

en: Enabled when a route exists
fi: Käytössä, kun reitti on olemassa

en: Selection Method
fi: Valintatapa

en: Download Region
fi: Lataa alue

en: Texture tiles
fi: Pintakuviotiilet

en: Vector tiles
fi: Vektoritiilet

en: Estimated download size: %1 MB
fi: Arvioitu latauskoko: %1 Mt

en: Estimated download size: %1 kB
fi: Arvioitu latauskoko: %1 kt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
fi: Valitse maantieteellinen alue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
fi: Pohjoinen leveysaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
fi: &P

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
fi: Läntinen pituusaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
fi: &L

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
fi: Itäinen pituusaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eastLabel)
en: &E
fi: &I

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
fi: Eteläinen leveysaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, southLabel)
en: &S
fi: &E

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
fi: Luodaan karttaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
fi: Marblen on luotava tämä kartta. Tämä täytyy tehdä vain kerran ja kestää joitakin sekunteja.

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, progressBar)
en: %p%
fi: %p %

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
fi: Lähennä

en: Roadmap
fi: Tiekartta

en: Hybrid
fi: Hybridi

en: Show Map Type Control
fi: Näytä karttatyyppiohjain

en: Show Navigation Control
fi: Näytä navigointiohjain

en: Show Scale Control
fi: Näytä skaalausohjain

en: Float items
fi: Kelluvat kohteet

en: Marble Virtual Globe
fi: Marble-maapallo

en: Atlas map
fi: Atlas-kartta

en: Satellite map
fi: Satelliittikartta

en: OpenStreetMap (Vector)
fi: OpenStreetMap (vektori)

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
fi: Pallomainen

en: Equirectangular
fi: Panoraamakuva (equirectangular)

en: Show compass
fi: Näytä kompassi

en: Show scale bar
fi: Näytä mittakaava

en: Show navigation
fi: Näytä navigointi

en: Show overview map
fi: Näytä yleiskartta

en: Other Marble Themes
fi: Muut Marble-teemat

en: Projection
fi: Projektio

en: Export as...
fi: Vie nimellä…

en: Bookmark folder
fi: Tee kansiosta kirjanmerkki

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
fi: Tiedosto ei ole XBEL-version 1.0 tiedosto.

en: Unknown title
fi: Tuntematon otsikko

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
fi: Kirjoita kirjanmerkille nimi ja huomautus sekä valitse, minne se sijoitetaan.

en: Bookmark title
fi: Tee otsikosta kirjanmerkki

en: Bookmark comment
fi: Tee kommentista kirjanmerkki

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
fi: Muokkaa maantieteellisen sijainnin kirjanmerkkejä

en: &Remove
fi: &Poista

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
fi: Kirjanmerkkien hallinta

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkin ”%1” kokoelmasta?

en: Remove Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Insert Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Title Change
fi: Otsikon muutos

en: Comment Change
fi: Kommentin muutos

en: Address Change
fi: Osoitteen muutos

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
fi: Ladataan kirjanmerkkiä

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
fi: Virhe ladattaessa kirjanmerkkejä rivillä %1 sarakkeessa %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Imported %1
fi: Tuotiin %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: %1 Bookmarks.xbel
fi: %1 - kirjanmerkit.xbel

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
fi: Vie kirjanmerkki

en: Error saving bookmarks
fi: Virhe kirjanmerkkejä tallennettaessa

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Add Bookmark...
fi: Lisää kirjanmerkiksi…

en: <p>Copyright %1</p>
fi: <p>Tekijänoikeudet %1</p>

en: Warning: Sidecar settings
fi: Varoitus: Oheistiedoston asetukset

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
fi: Olet ottanut käyttöön oheistiedostoihin (sidecar) tallennetut metatiedot isäntäsovelluksessa kirjoitettaessa muttet luettaessa. Tämä tarkoittaa, että oheistiedostoihin tallennetut metatiedot korvataan.
    Ota isäntäsovelluksessa käyttöön oheistiedostojen lukeminen tai jatka omalla vastuullasi.

en: 1 image moved | %1 images moved
fi[0]: 1 kuva siirretty
fi[1]: %1 kuvaa siirretty

en: Load GPX files...
fi: Lataa GPX-tiedostot…

en: Show tracks on Map
fi: Näytä reitit kartalla

en: Set this option to show tracks on the Map
fi: Näytä kartalla reitit valitsemalla tämä asetus

en: Only use selected images
fi: Käytä vain valittuja kuvia

en: Camera time zone:
fi: Kameran aikavyöhyke:

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
fi: Kuvien siirtymä (tt:mm:ss):

en: Interpolate
fi: Interpoloi

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
fi: Enimmäisaikaväli (tt:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
fi: Aseta aikaeron enimmäisarvo GPX-tiedostopisteiden interpoloimiseksi kuvan aikatietoihin. Jos aikaero ylittää tämän arvon, sovitusta ei yritetä.

en: Correlate
fi: Korreloi

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
fi[0]: Seuraavaa GPX-tiedostoa ei voitu ladata:
fi[1]: Seuraavia %1 GPX-tiedostoa ei voitu ladata:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
fi[0]: Virhe ladattaessa GPX-tiedostoa
fi[1]: Virhe ladattaessa GPX-tiedostoja

en: Correlating images -
fi: Korreloidaan kuvia –

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
fi: Korrelointi epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
fi: Korrelointi onnistui

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
fi: Korrelointi valmis

[ctx: @title: track list header]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Fix: %1d
fi: Korjaa: %1d

en: %1d
fi: %1 pv

en: Modified
fi: Muutettu

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: Failed to open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Failed to add GPS info to image.
fi: GPS-tiedon lisääminen kuvaan epäonnistui.

en: Failed to remove GPS info from image
fi: GPS-tiedon poistaminen kuvasta epäonnistui

en: Failed to save tags to file.
fi: Luokitusten tallentaminen tiedostoon epäonnistui.

en: Unable to save changes to file
fi: Muutoksia ei voi tallentaa tiedostoon

en: Paste coordinates
fi: Liitä koordinaatit

en: Paste coordinates swapped
fi: Liitä koordinaatit järjestys kääntäen

en: Remove coordinates
fi: Poista koordinaatit

en: Remove altitude
fi: Poista korkeus

en: Remove uncertainty
fi: Poista epävarmuus

en: Remove speed
fi: Poista nopeus

en: Look up missing altitude values
fi: Etsi puuttuvat pinnankorkeusarvot

en: Items have different coordinates.
fi: Kohteilla on eri koordinaatit.

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
fi: Leikepöydältä löytyi useita koordinaatteja – voit määrittää vain yhden sijainnin kerrallaan leikepöydän kautta.Leikepöydältä löytyi useita koordinaatteja – voit määrittää vain yhden sijainnin kerrallaan leikepöydän kautta.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
fi: Leikepöydältä ei löydy koordinaatteja.

en: Coordinates pasted
fi: Koordinaatit liitetty

en: Bookmark selected
fi: Kirjanmerkki valittu

en: Remove coordinates information
fi: Poista koordinaattitieto

en: Remove altitude information
fi: Poista korkeustieto

en: Remove uncertainty information
fi: Poista epävarmuustieto

en: Looking up altitudes
fi: Etsitään korkeustietoa

en: Altitude lookup failed:
    %1
fi: Korkeustiedon haku epäonnistui:
    %1

en: Altitude looked up
fi: Korkeushaku

en: {Country}
fi: {Maa}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
fi: {Osavaltio}

en: {State district}
fi: {Piirikunta}

en: {County}
fi: {Piirikunta}

en: {City}
fi: {Kaupunki}

en: {City district}
fi: {Kaupunginosa}

en: {Suburb}
fi: {Lähiö}

en: {Town}
fi: {Taajama}

en: {Village}
fi: {Kylä}

en: {Hamlet}
fi: {Kylä}

en: {Street}
fi: {Katuosoite}

en: {House number}
fi: {Talon numero}

en: {Place}
fi: {Paikka}

en: Add country tag
fi: Lisää maaluokitus

en: Add state tag
fi: Lisää osavaltioluokitus

en: Add county tag
fi: Lisää piirikuntaluokitus

en: Add city tag
fi: Lisää kaupunkiluokitus

en: Add city district tag
fi: Lisää kaupunginosaluokitus

en: Add suburb tag
fi: Lisää lähiöluokitus

en: Add town tag
fi: Lisää kaupunkiluokitus

en: Add village tag
fi: Lisää kyläluokitus

en: Add street
fi: Lisää katuosoite

en: Add house number tag
fi: Lisää talonnumeroluokitus

en: Add place
fi: Lisää paikka

en: Add new tag
fi: Lisää uusi tunniste

en: Remove selected tag
fi: Poista valitut luokitus

en: Add all address elements
fi: Lisää kaikki osoitealkiot

en: Select language:
fi: Valitse kieli:

en: Select service:
fi: Valitse palvelu:

en: Geonames.org place name (non-US)
fi: Geonames.org-paikannimi (muut kuin Yhdysvallat)

en: Geonames.org full address (US only)
fi: Koko Geonames.org-osoite (vain Yhdysvallat)

en: Less options
fi: Vähemmän valintoja

en: Write locations as tags
fi: Kirjoita sijainnit luokituksiksi

en: Write locations metadata
fi: Kirjoita sijainnit metatietoihin

en: Process reverse geocoding
fi: Käsittele käänteinen sijaintitieto

en: Image tags are changed.
fi: Kuvan luokitukset ovat muuttuneet.

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
fi: Käänteisen geokoodauksen virhe

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
fi: Lisää uusi luokitus

en: Select a name for the new tag:
fi: Valitse uudelle luokitukselle nimi:

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
fi: Keskeytetäänkö käänteinen geokoodaus?

en: Could not open: %1
fi: Ei voitu avata: %1

en: File is empty.
fi: Tiedosto on tyhjä.

en: Probably not a GPX file.
fi: Todennäköisesti ei GPX-tiedosto.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
fi: Tiedosto on GPX, mutta siitä ei löydy pisteitä, joilla olisi kelvolliset aikaleimat.

en: Map settings
fi: Kartta-asetukset

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Switch between markers and thumbnails.
fi: Vaihda merkinnöiden ja pienoiskuvien välillä.

en: Preview single items
fi: Esikatsele yksittäistä kohdetta

en: Preview grouped items
fi: Esikatsele ryhmitettyjä kohteita

en: Show numbers
fi: Näytä numerot

en: Increase the thumbnail size on the map
fi: Kasvata pienoiskuvakokoa kartalla

en: Decrease the thumbnail size on the map
fi: Pienennä pienoiskuvakokoa kartalla

en: Remove the current region selection
fi: Poista nykyinen aluevalinta

en: Select images by drawing a rectangle
fi: Valitse kuvat piirtämällä nelikulmio

en: Pan mode
fi: Vaakavieritystila

en: Zoom into a group
fi: Lähennä ryhmään

en: Create a region selection from a thumbnail
fi: Luo aluevalinta pienoiskuvista

en: Filter images
fi: Suodata kuvat

en: Remove the current filter
fi: Poista nykyinen suodatin

en: Select images
fi: Valitse kuvat

en: Lock the map position
fi: Lukitse karttasijainti

en: Geolocation Interface
fi: Sijaintitietoliitäntä

en: Sorting
fi: Järjestys

en: Show oldest first
fi: Näytä vanhin ensin

en: Show youngest first
fi: Näytä uusin ensin

en: Sort by rating
fi: Järjestä arvion mukaan

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
fi: Syötä nimi karttahaulle, jotta voit käyttää samaa hakua myöhemmin ”Karttahaut”-näkymän kautta.

en: Save current map search to a new virtual album.
fi: Tallenna haku

en: Search by area:
fi: Etsi alueen mukaan:

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
fi: Tämän niminen haku on jo luotu.
    Anna uusi nimi:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
fi: Nimi on jo olemassa

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Do not know
fi: Ei tietoa

en: Color Profile Mismatch
fi: Väriprofiilivirhe

en: Missing Color Profile
fi: Puuttuva väriprofiili

[ctx: <Problem> - <b>]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: Embedded Color Profile:
fi: Upotettu väriprofiili:

en: Input Color Profile:
fi: Syöteväriprofiili:

en: Working Color Space:
fi: Työväriavaruus:

en: Original Colors:
fi: Alkuperäiset värit:

en: Uncorrected Colors:
fi: Korjaamattomat värit:

en: Raw Colors:
fi: Raa’at värit:

en: Resulting Colors:
fi: Tulosvärit:

en: Correction Applied:
fi: Käytetty korjaus:

en: Corrected Colors:
fi: Korjatut värit:

en: Keep the embedded profile, do not convert
fi: Säilytä upotettu profiili, älä muunna

en: Convert to working color space
fi: Muunna työväriavaruuteen

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
fi: Sivuuta upotettu profiili, käytä tätä:

en: and then convert to working space
fi: ja muunna sitten työväriavaruuteen

en: No Profile Available
fi: Profiilia ei ole saatavilla

en: Assign profile and convert to working color space
fi: Osoita profiili ja muunna työväriavaruuteen

en: Assign and keep color profile
fi: Osoita ja säilytä väriprofiili

en: Leave the file untagged, do not color manage
fi: Jätä tiedosto luokittamatta, älä hallitse värejä

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
fi: Mitä väriavaruutta tämän kuvan värien tulkintaan tulisi käyttää?

en: sRGB (Internet standard)
fi: sRGB (internetstandardi)

en: Current working color space
fi: Nykyinen työväriavaruus

en: This profile:
fi: Tämä profiili:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
fi: Valitse tämän kuvan luontiin käytetty laitteen (kameran) syöteväriprofiili:

en: No Input Profile Available
fi: Ei syöteväriprofiilia saatavilla

en: Assigned Color Profile:
fi: Osoitettu väriprofiili:

en: <b>No Profile</b>
fi: <b>Ei profiilia</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
fi: Pehmeän vedostuksen valinnat

en: Soft Proofing On
fi: Pehmeä vedostus käytössä

en: Soft Proofing Off
fi: Pehmeä vedostus ei käytössä

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
fi: <b>Pehmeän vedostusnäkymän asetukset</b>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
fi: <p>Tällä painikkeella saa valitusta vedostusprofiilista yksityiskohtaista tietoa.</p>

en: Rendering intent:
fi: Rasterointiaie:

en: Highlighting color:
fi: Korostusväri:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
fi: Profiilivirhe

en: No profile is selected.
fi: Ei valittua profiilia.

[ctx: @title:window]
en: Save?
fi: Tallennetaanko?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
fi: Tallenna muutokset. Huom! Alkuperäistä kuvaa ei koskaan korvata.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
fi: Tallenna muutokset uuteen versioon

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
fi: Tallenna muutokset uudeksi versioksi. Ladattua tiedostoa ei muuteta vaan luodaan uusi.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
fi: Hylkää tämän muokkausistunnon aikaiset muutokset kuvaan.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
fi: Nykyinen kuva on muuttunut.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: Tools
fi: Työkalut

en: About this tool...
fi: Tietoa tästä työkalusta…

en: Tool online handbook...
fi: Työkalun käsikirja verkossa…

en: Guide:
fi: Avuste:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
fi: Aseta katkoviivallisen avustinristikon väri.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
fi: Aseta katkoviivallisen avustinristikon leveys kuvapisteinä.

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Reset all settings to their default values.
fi: Palauta kaikki asetukset oletusarvoihin.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
fi: Lataa…

en: Load all parameters from settings text file.
fi: Lataa kaikki asetukset tekstitiedostosta.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Save all parameters to settings text file.
fi: Talleta kaikki asetukset tekstitiedostoon.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
fi: Kokeile

en: Try all settings.
fi: Kokeile kaikkia asetuksia.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
fi: &Ensimmäinen

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
fi: &Viimeinen

[ctx: @action]
en: Open Original
fi: Avaa alkuperäinen

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
fi: Tallenna muutokset tiedoston nykyiseen versioon

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
fi: Tallenna uutena versiona

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
fi: Tallenna nykyiset muutokset tiedoston uuteen versioon

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
fi: Tallenna uusi versio nimellä…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
fi: Tallenna nykyiset muutokset tiedoston uuteen versioon annetulla tiedostonimellä ja muodolla

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
fi: Tallenna muotoon

[ctx: @action:inmenu]
en: WEBP
fi: WebP

[ctx: @action]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
fi: Tallenna tiedosto kokoelman ulkopuoliseen kansioon

[ctx: @action]
en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
fi: Hylkää kaikki nykyiset muutokset

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
fi: Avaa oletussovellukseen

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
fi: Avaa kohde oletussovellukseen.

[ctx: @action]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action]
en: Select None
fi: Poista valinta

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
fi: Sovita 100 %

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
fi: Sovita &ikkunaan

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
fi: Sovita &valintaan

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
fi: Alivalotuksen ilmaisin

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
fi: Ylivalotuksen ilmaisin

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
fi: Värihallittu näkymä

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
fi: Pehmeän vedostuksen valinnat…

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
fi: Pehmeä vedostusnäkymä

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
fi: Rajaa valintaan

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
fi: Tällä valinnalla kuvaa voi rajata. Ota toiminto käyttöön valitsemalla kuvasta alue.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
fi: Peilaa vaakasuunnassa

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

[ctx: @action]
en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

[ctx: @action]
en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

[ctx: @action]
en: Auto-Rotate
fi: Käännä automaattisesti

[ctx: @action]
en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

[ctx: @label]
en: No selection
fi: Ei valintaa

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
fi: Tietoja nykyisestä kuvavalinnasta

[ctx: @info]
en: Information about image size
fi: Tietoja kuvan koosta

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
fi: Tallennetaan kuvaa…

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
fi: Odota, kuvaa tallennetaan…

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
fi: Olet korvaamassa tiedostoa ”%1”.
    Oletko varma?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Kuvaa ”%1” on muutettu.
    Haluatko tallentaa sen?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
fi: Kuvaa ”%1” on muutettu.
    Kaikki muutokset menetetään.

[ctx: @info]
en: No selection
fi: Ei valintaa

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
fi: Ei voi ladata: ”%1”

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
fi: Annettua työtilaprofiilia (”%1”) ei voi avata. Värimuunnosta ei tehdä. Tarkista digiKamin värinhallinta-asetukset.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
fi: Tallennetaan:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui
    ”%1”
    ->
    ”%2”.

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
fi: Tilapäistiedostoa kansiossa ”%1” ei saatu avattua: %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
fi: Tuloskuvan tallennusmuotoa ei voitu päätellä.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
fi: Ei voi tallentaa: Tiedoston löydetty sijainti ”%1” on virheellinen.

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedostoon ”%1” ei ole kirjoitusoikeuksia. Haluatko varmasti korvata sen?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
fi: Alkuperäistä kuvaa ei voitu korvata

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
fi: Värihallittu näkymä on käytössä.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
fi: Värihallittu näkymä ei ole käytössä.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
fi: Värinhallintaa ei ole määritetty, joten värihallittu tila ei ole käytettävissä.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
fi: Alivalotuksen ilmaisin on käytössä

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
fi: Alivalotuksen ilmaisin ei ole käytössä

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
fi: Ylivalotuksen ilmaisin on käytössä

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
fi: Ylivalotuksen ilmaisin ei ole käytössä

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
fi: Muunnos

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
fi: Somistus

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
fi: Tehosteet

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
fi: Värit

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
fi: Ehostus

[ctx: @action]
en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
fi: Muu…

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
fi: Avaa ohjelmalla…

en: Image Editor - %1
fi: Kuvamuokkain – %1

en: Image Editor
fi: Kuvamuokkain

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: %1x%2 (%3Mpx)
fi: %1x%2 (%3 Mpx)

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
fi: Nykyisessä albumissa ei ole kuvia

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
fi: Nykyisessä albumissa ei ole kuvia.
    Kuvamuokkain suljetaan.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
fi: Tiedosto ei ole saatavilla

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
fi: <qt>Alkuperäinen tiedosto (<b>%1</b>) ei ole tällä hetkellä saatavilla</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
fi: Sulje muokkain

en: Delete File Permanently
fi: Poista tiedosto pysyvästi

en: Delete Permanently without Confirmation
fi: Poista kuva pysyvästi ilman varmennusta

en: Move to Trash without Confirmation
fi: Siirrä roskakoriin ilman varmennusta

en: Edit Titles
fi: Muokkaa otsikoita

en: Edit Comments
fi: Muokkaa kommentteja

en: Show Assigned Tags
fi: Näytä yhdistetyt tunnisteet

en: Assign Tag
fi: Määritä tunniste

en: Remove Tag
fi: Poista tunniste

en: Assign Labels
fi: Merkkien asetus

en: Failed to load image
    "%1"
fi: Kuvan ”%1” lataus epäonnistui

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
fi: Ennen

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
fi: Jälkeen

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
fi: <p>Näkyvissä on osa alkuperäisestä kuvasta, jota käytetään esikatselun muodostamiseen.</p><p>Muuta kohdistusta napsauttamalla ja siirtämällä osoitinta.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
fi: Jos valitset tämän, näytetään alkuperäinen kuva.

en: Preview original image
fi: Esikatsele alkuperäistä kuvaa

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
fi: Valinta jakaa esikatseluruudun pystysuuntaan. Kuva jatkuu saumattomasti alkuperäisestä käsiteltyyn kuvaan. Toinen puoli on alkuperäisestä, toinen käsitellystä kuvasta.

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
fi: Valinta jakaa esikatseluruudun vaakasuuntaan. Kuva jatkuu saumattomasti alkuperäisestä käsiteltyyn kuvaan. Toinen puoli on alkuperäisestä, toinen käsitellystä kuvasta.

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
fi: Valinta jakaa esikatseluruudun pystysuuntaan. Sama alue näytetään alkuperäisestä ja käsitellystä kuvasta rinnakkain.

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
fi: Valinta jakaa esikatseluruudun vaakasuuntaan. Sama alue näytetään alkuperäisestä ja käsitellystä kuvasta rinnakkain.

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
fi: Jos valitset tämän, näytetään vain käsitelty kuva.

en: Preview target image
fi: Esikatsele kohdekuvaa

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
fi: Jos valitset tämän, alkuperäinen kuva näytetään osoittimen ollessa kuvan alueella, muulloin käsitelty kuva.

en: Preview on mouse-over
fi: Esikatsele hiiren ollessa yllä

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
fi: Esikatselutila

en: Connecting to camera...
fi: Yhdistetään kameraan…

en: Connection established.
fi: Yhteys muodostettu.

en: Connection failed.
fi: Yhteyden muodostus epäonnistui.

en: Failed to download <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> lataaminen epäonnistui

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> muuntaminen JPEGiksi epäonnistui

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> muuntaminen DNG:ksi epäonnistui

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> muunnos DNG:ksi ohitettiin

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
fi: Skriptin aikakatkaisu tiedostossa <filename>%1</filename>

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> poisto epäonnistui

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
fi: Tiedoston <b>%1</b> poisto epäonnistui.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
fi: Tiedoston <b>%1</b> poisto epäonnistui. Haluatko jatkaa?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> lukitseminen epäonnistui

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
fi: ei

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"<br>Capture image: "%2"<br>Delete items: "%3"<br>Upload items: "%4"<br>Create directories: "%5"<br>Delete directories: "%6"<br><br>
fi: Pienoiskuvat: ”%1”<br>Kuvakaappaus: ”%2”<br>Poista kohteet: ”%3”<br>Lähetä kohteet: ”%4”<br>Luo kansiot: ”%5”<br>Poista kansiot: ”%6”<br><br>

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
fi: ei

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
fi: %1 – Valitse kameran kansio

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
fi: Valitse kamerakansio, johon haluat lähettää kuvat.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
fi: Laitteen tiedot

[ctx: @title]
en: Device Summary
fi: Laiteyhteenveto

[ctx: @title]
en: Device Manual
fi: Laitteen käyttöopas

[ctx: @title]
en: About Driver
fi: Tietoa ajurista

[ctx: @title]
en: Thumb
fi: Pienoiskuva

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
fi: Kaappaa kamerasta %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
fi: Kaappaa

en: Unknown Format
fi: Tuntematon muoto

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
fi: Tämä kohde on lukittu.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
fi: Tämän kohteen latauksen tila on tuntematon

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
fi: Tätä kohdetta ei ole koskaan ladattu

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
fi: Tämä kohde on jo ladattu

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
fi: Miten digiKam muuttaa ladattavien tiedostojen nimiä.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
fi: Tiedostonimien muuttamisen valinnat

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
fi: Albumien automaattinen luonti

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
fi: Ajonaikaistoimenpiteet (vain JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
fi: DNG-muunnosvalinnat

[ctx: @item]
en: Scripting
fi: Skriptaus

[ctx: @title]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
fi: Tiedot

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
fi: Kaappaa

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
fi: Poista valinta

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
fi: Käännä valinta

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
fi: Valitse uudet kuvat

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
fi: Valitse lukitut kuvat

[ctx: @title:menu]
en: Download
fi: Lataaminen

[ctx: @action]
en: Download New
fi: Lataa uudet

[ctx: @action]
en: Download Selected
fi: Lataa valitut

[ctx: @action]
en: Download All
fi: Lataa kaikki

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
fi: Lataa ja poista uudet

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
fi: Lataa ja poista valitut

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
fi: Lataa ja poista kaikki

[ctx: @action]
en: Upload...
fi: Siirrä kameraan…

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
fi: Vaihda lukituksen tila

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
fi: Merkitse ladatuksi

[ctx: @title:menu]
en: Delete
fi: Poistaminen

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
fi: Poista valitut

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
fi: Poista kaikki

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
fi: Poista uudet

[ctx: @title:group]
en: Views
fi: Näkymät

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
fi: Esikatselu kuvaa

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
fi: Kartta

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
fi: Kuvien &järjestys

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
fi: Arvo, jonka mukaan kohteet pienoiskuvanäkymään lajitellaan

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
fi: Nimen mukaan

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
fi: Sijainnin mukaan

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
fi: Päiväyksen mukaan

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
fi: Koon mukaan

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
fi: Arvion mukaan

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
fi: Lataustilan mukaan

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
fi: Kohteiden lajittelu&järjestys

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
fi: Asettaa, lajitellaanko kohteet nousevasti vai laskevasti.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
fi: Nouseva

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
fi: Laskeva

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
fi: &Ryhmittele kuvat

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
fi: Pelkistetty luettelo

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
fi: Kansion mukaan

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
fi: Tiedostomuodon mukaan

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
fi: Päiväyksen mukaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
fi: Sovita &ikkunaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
fi: Sovita 100 %

[ctx: @option:check]
en: Show History
fi: Näytä historia

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
fi: Näytä pienoiskuvapalkki

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
fi: Poistu esikatselutilasta

[ctx: @action]
en: Next Image
fi: Seuraava kuva

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
fi: Ensimmäinen kuva

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
fi: Viimeinen kuva

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
fi: Perutaan käynnissä oleva toiminto, odota…

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
fi: Haluatko sulkea ikkunan ja keskeyttää nykyisen toiminnon?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
fi: Suljetaan yhteyttä kameraan, odota…

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
fi: Valmis

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
fi: Yhteyden luominen kameraan epäonnistui. Tarkasta, että kamera on liitetty oikein ja virta on kytketty.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
fi: Valitse siirrettävä kuva

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
fi: Kameran tila ei riitä vastaanottamaan kaikkia kuvia.
    
    Tarvittava tila: %1
    Tila vapaana: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
fi: Kamerakansiossa ”%1” on jo tiedosto ”%2”.
    Anna uusi tiedostonimi (päätteettä):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
fi: Valitse digiKamin kirjastosta kohdealbumi, jonne kameran kuvat tuodaan.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> oheistiedoston siirtäminen epäonnistui

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> siirtäminen epäonnistui

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
fi: Alla luetellut kohteet on lukittu kamerassa (vain luku -tilaan) eikä niitä poisteta. Jos haluat poistaa nämä kohteet, poista ensin lukitus ja yritä sitten uudelleen.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
fi[0]: Olet poistamassa tätä kuvaa.
    Poistettua tiedostoa ei enää voi palauttaa.
    Oletko varma?
fi[1]: Olet poistamassa näitä %1 kuvaa.
    Poistettuja tiedostoja ei enää voi palauttaa.
    Oletko varma?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
fi: Levytila ei riitä

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
fi: Valitun albumin levytila ei riitä kameralta valittujen kuvien lataamiseen ja käsittelyyn.
    
    Arvioitu tilantarve: %1
    Vapaata tilaa: %2
    
    Yritetäänkö silti?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
fi[0]: Ei valittuja kohteita (%1 kohde)
fi[1]: Ei valittuja kohteita (%1 kohdetta)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
fi: ”%1” (%2 / %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
fi[0]: %2/%1 kohde valittu
fi[1]: %2/%1 kohdetta valittu

en: Skipped file <filename>%1</filename>
fi: Ohitettiin tiedosto <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston nimeksi muutettiin <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
fi: Oheistiedoston luominen tiedostolle <filename>%1</filename> epäonnistui.Oheistiedoston luominen tiedostolle <filename>%1</filename> epäonnistui.

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
fi: Kuvien lataus valmistui; voit irrottaa kameran odotellessasi kuvien automaattista kääntöä

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
fi: Kuvien lataus valmistui

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
fi: Kansiossa ”%2” on jo saman niminen tiedosto (”%1”).

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
fi: Sijainnille ”%1” ei löytynyt albumia.

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
fi: &Laite

en: Camera Folders
fi: Kameran kansiot

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
fi: tunnistettu automaattisesti

[ctx: @action]
en: Escape preview
fi: Poistu esikatselusta

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
fi: Kirjoita tiedoston nimi EXIFiin

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
fi: Korjaa sisäinen päiväys ja aika

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
fi: Käännä/peilaa kuva automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
fi: Muunna häviöttömään kuvamuotoon

[ctx: @label]
en: New image format:
fi: Uusi kuvamuoto:

[ctx: @label:listbox]
en: WEBP
fi: WebP

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
fi: Aseta, mitä toimenpiteitä JPEG-kuville ladattaessa automaattisesti tehdään.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
fi: Valitse, käännetäänkö tai pyöräytetäänkö kuvia automaattisesti kameran Exif-tietojen perusteella.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
fi: Valitse tämä, niin kaikki JPEG-tiedostot muunnetaan automaattisesti häviöttömään kuvamuotoon. Huom! muunnos voi hitaassa tietokoneessa kestää pitkään.

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
fi: Luo albumit tiedostopäätteen mukaan

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
fi: Luo albumit päiväyksen mukaan

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
fi: Päiväyksen muoto:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
fi: Koko teksti

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
fi: Paikalliset asetukset

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
fi: Näytä kaikki mahdolliset valinnat

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
fi: Näyttää päivämäärän 1968-12-26 muunnettuna mukauttamaasi muotoon.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
fi: Esim. %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
fi: Muoto ei kelpaa…

en: Cannot display camera preview
fi: Kameran esikatselukuvaa ei voida näyttää

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
fi: Muunna RAW-kuvat muotoon

[ctx: @label]
en: DNG container
fi: DNG-säilö

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
fi: Aseta, miten RAW-kuvia käsitellään, kun ne ladattaessa automaattisesti muunnetaan DNG-säilöiksi.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
fi: Valitse, muunnetaanko RAW-kuvat automaattisesti DNG-säilöiksi.

[ctx: @title]
en: Camera Media
fi: Kameratietoväline

[ctx: @title]
en: Album Library
fi: Albumikirjasto

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
fi: Kapasiteetti:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
fi: Vapaana:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
fi: Tarvitaan:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
fi: Vain uudet tiedostot

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
fi: Raw-tiedostot

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
fi: JPG/TIFF-tiedostot

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Camera filenames
fi: Käytä kameran tiedostonimiä

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
fi: Käytä kameran tarjoamia tiedostonimiä ilman muutoksia.

en: Change case to:
fi: Vaihda kirjainkoko:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
fi: Säilytä

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
fi: SUURI

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
fi: pieni

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
fi: Tällä voit vaikuttaa tiedostonimien kirjainkoon muutokseen.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
fi: Mukauta

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
fi: <p>Komentoriviä voi mukauttaa seuraavilla lausekkeilla:</p><p><b>%file</b>: tuodun tiedoston täydellinen polkunimi</p><p><b>%filename</b>: tuodun tiedoston tiedostonimi</p><p><b>%path</b>: tuodun tiedoston sijainti</p><p><b>%orgfilename</b>: alkuperäinen tiedostonimi</p><p><b>%orgpath</b>: alkuperäinen sijainti</p><p>Ellei lausekkeita ole, komentoon lisätään täydellinen polkunimi.</p>

en: Execute script for image:
fi: Suorita komentojono kuvalle:

en: No script selected
fi: Ei valittua skriptiä

en: Drag and drop an image here
fi: Vedä ja pudota kuva tähän

en: Show on left panel
fi: Näytä vasemmassa paneelissa

en: Show on right panel
fi: Näytä oikeassa paneelissa

en: Remove item
fi: Poista kohde

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Drag and drop images here
fi: Vedä ja pudota kuvia tähän

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
fi[0]: %1 kohde valopöydällä
fi[1]: %1 kohdetta valopöydällä

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
fi: &Ensimmäinen

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
fi: &Viimeinen

en: On left
fi: Vasemmalle

en: Show item on left panel
fi: Näytä kohde vasemmanpuoleisessa paneelissa

en: On right
fi: Oikealle

en: Show item on right panel
fi: Näytä kohde oikeanpuoleisessa paneelissa

en: Open With Default Application
fi: Avaa oletusohjelmalla

en: Open the item with default assigned application.
fi: Avaa kohde oletussovellukseen.

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete immediately
fi: Poista välittömästi

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Synchronize preview from left and right panels
fi: Synkronoi vasemman ja oikean paneelin esikatselut

en: By Pair
fi: Pareittain

en: Clear On Close
fi: Tyhjennä suljettaessa

en: Clear light table when it is closed
fi: Tyhjennä valopöytä, kun se suljetaan

en: Remove all images from the light table when it is closed
fi: Poista kaikki kohteet valopöydältä, kun se suljetaan

en: Zoom to 100%
fi: Sovita 100%

en: Fit to &Window
fi: Sovita &ikkunaan

en: Color-Managed View
fi: Näyttötilan värinhallinta

en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

en: Edit Titles on the Right
fi: Muokkaa oikean puolen otsikoita

en: Edit Comments on the Right
fi: Muokkaa oikean puolen huomautuksia

en: Show Assigned Tags on the Right
fi: Näytä oikealle yhdistetyt luokitukset

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
fi: &Vasen paneeli

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
fi: &Oikea paneeli

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
fi: Ylläpito

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
fi: <qt><b>Valitse suoritettavat ylläpitotoimenpiteet</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
fi: Käsittele kuvia:

en: Common Options
fi: Yleisasetukset

en: Scan for new items
fi: Etsi uusia kuvia

en: Also clean up the thumbnail database.
fi: Tyhjennä myös pienoiskuvatietokanta.

en: Also clean up the faces database.
fi: Tyhjennä myös kasvotietokanta.

en: Also clean up the similarity database.
fi: Tyhjennä myös samankaltaisuustietokanta.

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
fi: Etsi muokattuja tai kokoelmaan lisäämättömiä kuvia (nopeampi)

en: Rebuild Thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat uudelleen

en: Rebuild Finger-prints
fi: Luo kuvien sormenjäljet uudelleen

en: Similarity range (in percents):
fi: Yhdennäköisyys (prosentteina):

en: Restriction on duplicates:
fi: Kaksoiskappaleiden rajaus:

en: No restriction
fi: Ei rajausta

en: Restrict to album of reference image
fi: Rajaa viitekuvan albumiin

en: Find Duplicate Items
fi: Etsi kaksoiskappaleet

[ctx: @info:tooltip]
en: This will re-train the face recognizer with tagged faces in your library.
fi: Tämä kouluttaa kasvontunnistuksen uudelleen kirjastoon luokitetuista kasvoista.

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all detected and tagged faces.
fi: Tämä tyhjentää kaikki tunnistetut ja luokitetut kasvot.

[ctx: @option:check]
en: Clear rejected face matches
fi: Tyhjennä hylätyt kasvo-osumat

en: Sync Direction:
fi: Synkronointisuunta:

en: From database to image metadata
fi: Tietokannasta kuvien metatietoihin

en: From image metadata to database
fi: Kuvien metatiedoista tietokantaan

en: Check metadata setup panel for details:
fi: Katso yksityiskohdat metatietoasetuksista:

en: Sync Metadata and Database
fi: Synkronoi metatiedot ja tietokanta

[ctx: @title: window reset face database]
en: Warning
fi: Varoitus

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
fi: Kaikki operaatiot suoritettu.
    Kesto: %1

en: digiKam Maintenance
fi: digiKam-ylläpito

en: Process is done.
    Duration: %1
fi: Suoritus on valmis.
    Kesto: %1

en: Clean up the databases :
fi: Siivoa tietokannat:

en: analysing databases
fi: analysoidaan tietokantoja

en: cleaning thumbnails db
fi: siivotaan pienoiskuvatietokantaa

en: cleaning recognition db
fi: siivotaan tunnistustietokantaa

en: cleaning similarity db
fi: siivotaan yhdennäköisyystietokantaa

en: shrinking databases
fi: kutistetaan tietokantoja

en: Core DB
fi: Perustietokanta

en: Thumbnails DB
fi: Pienoiskuvatietokanta

en: Face Recognition DB
fi: Kasvontunnistustietokanta

en: Similarity DB
fi: Yhdennäköisyystietokanta

en: Find new items
fi: Etsi uusia kohteita

en: Scanning: %1
fi: Tutkitaan: %1

en: Album Root: %1
fi: Albumin juuri: %1

en: Scanned:
    %1
fi: Tutkittu:
    %1

en: Items scanned for cataloging: %1
fi: Luettelua varten tutkitut kohteet: %1

en: Item scanned for cataloging: %1
fi: Luettelua varten tutkittu kohde: %1

en: Find duplicates items
fi: Etsi kaksoiskappaleet

en: Finding Duplicates: %1
fi: Etsitään kaksoiskappaleita: %1

en: No duplicate item
fi: Ei kaksoiskappaleita

en: 1 duplicate item | %1 duplicate items
fi[0]: Yksi kaksoiskappale
fi[1]: %1 kaksoiskappaletta

en: Duplicates found: %1
fi: Kaksoiskappaleita löytyi: %1

en: Duplicate found: %1
fi: Kaksoiskappale löytyi: %1

en: Updating faces database
fi: Päivitetään kasvotietokantaa

en: Faces found: %1
fi: Kasvoja löytynyt: %1

en: Face found: %1
fi: Kasvoja löytynyt: %1

en: Face Scanning: %1
fi: Etsitään kasvoja: %1

en: Found %1 face.
fi: Löytyi %1 kasvot.

en: Found %1 faces.
fi: Löytyi %1 kasvot.

en: Recognized: %1
fi: Tunnistettu: %1

en: Finger-prints
fi: Sormenjäljet

en: Rebuild Fingerprint: %1
fi: Rakenna sormenjälki uudelleen: %1

en: Album: %1
fi: Albumi: %1

en: Remove all faces from image
fi: Poista kuvasta kaikki kasvotieto

en: Remove all tags from image
fi: Poista kuvasta kaikki luokitukset

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
fi: %1 valitusta kuvasta poistetaan kaikki kasvotieto.
    Haluatko jatkaa?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
fi: %1 valitusta kuvasta poistetaan kaikki luokitukset.
    Haluatko jatkaa?

en: Clear Metadata: %1
fi: Tyhjennä metatiedot: %1

en: Synchronizing image metadata with database
fi: Synkronoidaan kuvien metatietoja tietokantaan

en: Updating database from image metadata
fi: Päivitetään tietokantaa kuvien metatiedoista

en: Metadata Sync: %1
fi: Metatiedon tahdistus: %1

en: Generate Thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat

en: Thumbnail: %1
fi: Pienoiskuva: %1

en: Items scanned for thumbnails: %1
fi: Pienoiskuvia varten tutkittu kohteita: %1

en: Item scanned for thumbnails: %1
fi: Pienoiskuvaa varten tutkittu kohde: %1

en: Queues
fi: Jonot

en: Queue Settings
fi: Jonoasetukset

en: Control Panel
fi: Hallintapaneeli

en: Assigned Tools
fi: Määritetyt työkalut

en: Tool Settings
fi: Työkaluasetukset

en: Run
fi: Suorita

en: Run all
fi: Suorita kaikki

en: New Queue
fi: Uusi jono

en: Remove Queue
fi: Poista jono

en: Save Workflow
fi: Tallenna työnkulku

en: Remove items
fi: Poista kohteet

en: Remove processed items
fi: Poista käsitellyt kohteet

en: Clear Queue
fi: Tyhjennä jono

en: Move up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move down
fi: Siirrä alemmas

en: Remove tool
fi: Poista työkalu

en: Current Queue:
fi: Nykyinen jono:

en: No items
fi: Ei kohteita

en: No tasks
fi: Ei töitä

en: 1 task | %1 tasks
fi[0]: Yksi työ
fi[1]: %1 työtä

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
fi: Yhteensä:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
fi: Valmis

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
fi: Käsittely on käynnissä

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
fi: Eräajohallinta on käynnissä. Haluatko perua meneillään olevan työn?

en: There is no queue to be run.
fi: Suoritettavaa jonoa ei ole.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
fi: Käsiteltyjen kohteiden albumiasetukset

en: Failed to process item...
fi: Kohteen käsittely epäonnistui…

en: Process Cancelled...
fi: Prosessi peruttu…

en: Item "%1" from queue "%2": %3
fi: Kohde ”%1” jonosta ”%2”: %3

en: Batch queue finished
fi: Eräajo valmis

en: All batch queues finished
fi: Kaikki eräajot on tehty

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
fi: &Jonot

en: Failed to find tool...
fi: Työkalua ei löytynyt…

en: (overwritten)
fi: (korvattu)

en: (renamed to %1)
fi: (uusi nimi %1)

en: Item exists and was skipped
fi: Kohde on olemassa ja ohitettiin

en: Failed to create sidecar file...
fi: Oheistiedoston luominen epäonnistui…

en: Item processed successfully %1
fi: Kohteen käsittely onnistui %1

en: Failed to create file...
fi: Tiedoston luonti epäonnistui…

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
fi: Värit

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
fi: Ehostus

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
fi: Muuntaminen

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
fi: Somistus

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
fi: Suodatus

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
fi: Muunnos

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
fi: Metatiedot

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
fi: Virheellinen

[ctx: @label]
en: No setting available
fi: Asetusta ei ole saatavilla

en: This is the list of batch tools assigned.
fi: Tässä on lueteltu kytketyt eräajotyökalut.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
fi: Tämä on eräajokäsiteltävien kuvien luettelo.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

[ctx: @title: original item name]
en: Original
fi: Alkuperäinen

[ctx: @title: target item name]
en: Target
fi: Kohde

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
fi[0]: Vielä yksi käsittelemätön kohde jonossa ”%2”.
    Haluatko silti sulkea jonon?
fi[1]: Vielä %1 käsittelemätöntä kohdetta jonossa ”%2”.
    Haluatko silti sulkea jonon?

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
fi: Alla lueteltuihin jonoihin kytkettyjen eräajotyökalujen luettelo on tyhjä. Kytke työkaluja.

en: Use original Album
fi: Käytä alkuperäistä albumia

en: Target
fi: Käsitelty

en: Use original filenames
fi: Käytä alkuperäisiä tiedostonimiä

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
fi: Käytä alkuperäisiä tiedostonimiä ilman muutoksia.

en: Customize filenames:
fi: Määrittele tiedostonimen muunnos:

en: File Renaming
fi: Tiedostonimien muutos

en: Raw Files Loading:
fi: RAW-tiedostot latautuvat:

en: Perform RAW demosaicing
fi: Suorita raakakuvan mosaiikinpoisto

en: Extract embedded preview (faster)
fi: Hae sisällytetty esikatselukuva (nopeampi)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
fi: Tallenna muutokset vasta luotuun haaraan

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
fi: Aseta tämä valinta, niin muutettu kuva tallennetaan uuteen tiedostoon

[ctx: @option:check]
en: Uses all processors
fi: Käyttää kaikkia suorittimia

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, niin usea jonon kohde käsitellään samanaikaisesti tietokoneen suorittimen kaikilla ytimillä.

en: Saving Images
fi: Kuvien tallennus

en: Reset current tool settings to default values.
fi: Palauta nykyisen työkalun kaikki asetukset oletusarvoikseen.

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
fi: Ehostus

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
fi: Muuntaminen

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
fi: Somistus

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
fi: Suodatus

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
fi: Muunnos

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
fi: Metatiedot

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
fi: Mukautetut työkalut

[ctx: @action]
en: Assign tools
fi: Kytke työkaluja

en: This is the list of digiKam batch tools available.
fi: Tässä luetellaan käytettävissä olevat digiKam-eräajotyökalut.

en: Base Tools
fi: Perustyökalut

en: This is the list of your customized workflow settings.
fi: Tämä on luettelo mukauttamistasi työnkulkuasetuksista.

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: You can see below the history of last batch operations processed.
fi: Alta näkee käsiteltyjen eräajotoimenpiteiden historian.

en: History
fi: Historia

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
fi: Uusi työnkulku

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
fi: Muokkaa työnkulkua

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
fi: <qt><b>Luo uusi työnkulku</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
fi: <qt><b>Työnkulun ominaisuudet</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
fi: &Otsikko:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: New Workflow
fi: Uusi työnkulku

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
fi: Eräajohallinta

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
fi: Joitakin työnkulkuja ei voi asetustiedostosta ladata, koska työkaluversio on epäyhteensopiva.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
fi: Kytke työnkulku nykyiseen jonoon

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
fi: Muokkaa työnkulkua

[ctx: @action]
en: Update Workflow
fi: Päivitä työnkulku

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
fi: Poista työnkulku

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
fi: Poistetaanko työnkulku?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun työnkulun ”%1”?

en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

en: (No Value Selected)
fi: (ei valittua arvoa)

en: No Rating assigned
fi: Arviota ei ole annettu

en: Reset contents
fi: Nollaa sisältö

[ctx: @item]
en: Any Album
fi: Mikä tahansa albumi

[ctx: @label:listbox]
en: In All
fi: Kaikissa

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
fi: Yhdessä seuraavista

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
fi: Puussa

[ctx: @item]
en: Any Tag
fi: Mikä tahansa luokitus

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
fi: Mikä tahansa

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
fi: Mikä tahansa seuraavista: %1

en: any color depth
fi: mikä tahansa värisyvyys

en: 8 bits per channel
fi: 8 bittiä/kanava

en: 16 bits per channel
fi: 16 bittiä/kanava

en: Search items located in
fi: Etsi kuvat, joiden sijainti on

en: The album name contains
fi: Albumin nimi sisältää

en: The album caption contains
fi: Albumin otsikko sisältää

en: The album category is
fi: Albumin ryhmä on

en: Return items with tag
fi: Etsi kuvat, joilla on luokitus

en: A tag of the item contains
fi: Kuvan luokitus sisältää

en: Return items without tags
fi: Palauta kohteet, joilla ei ole luokituksia

en: Not Tagged
fi: Ei tunnistetta

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: Return items whose file name contains
fi: Etsi kuvat, joiden tiedostonimi sisältää

en: Modification
fi: Muutospäivämäärä

en: Return items modified between
fi: Etsi kuvat, joita on muutettu välillä

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
fi: ja

en: File Size
fi: Tiedostokoko

en: Size of the file in megabytes
fi: Tiedoston koko megatavuina

[ctx: Size of the file ...-...]
en: -
fi: –

en: Size of the file in bytes
fi: Tiedoston koko tavuina

en: Month/Day
fi: Kuukausi/päivä

en: Return items from a month or a day of the month
fi: Palauta kohteet kuukaudelta tai kuukaudenpäivältä

en: Return items with labels
fi: Palauta kohteet, joilla on nimiöitä

en: Return items rated at least
fi: Etsi kuvat, joiden arvio on vähintään

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
fi: enintään

en: Return items created between
fi: Etsi kuvat, jotka on otettu välillä

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
fi: ja

en: Digitization
fi: Digitointi

en: Return items digitized between
fi: Etsi kuvat, jotka on digitoitu välillä

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
fi: ja

en: Time
fi: Aika

en: Return items with created time between
fi: Palauta kohteet, joiden luontiaika on välillä

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
fi: ja

en: Exif Orientation
fi: Exif-suunta

en: Find items with orientation flag
fi: Etsi kuvat, joissa on suuntatieto

en: Find items with a width between
fi: Etsi kuvat, joiden leveys on väliltä

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
fi: ja

en: Find items with a height between
fi: Etsi kuvat, joiden korkeus on väliltä

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
fi: ja

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
fi: Etsi kohteet, joilla

en: File Format
fi: Tiedostomuoto

en: Return items with the file format
fi: Etsi kuvat, joiden tiedostomuoto on

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
fi: %1 [kuva]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
fi: %1 [video]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
fi: %1 [ääni]

en: Color Depth
fi: Värisyvyys

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
fi: Etsi kohteen, joilla

en: Color Model
fi: Värimalli

en: Find items with the color model
fi: Etsi kuvat, joiden värimalli on

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
fi: %1 [kuva]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
fi: %1 [video]

en: The make of the camera
fi: Kameran merkki

en: The model of the camera
fi: Kameran malli

en: The type of the lens
fi: Linssin tyyppi

en: Return items without a camera ...
fi: Palauta kamerattomat kohteet…

[ctx: Camera]
en: Make
fi: Merkki

[ctx: Camera]
en: Model
fi: Malli

[ctx: Camera]
en: Lens Type
fi: Linssin tyyppi

en: Lens aperture as f-number
fi: Linssin aukko f-lukuna

[ctx: Lens aperture as f-number ...-...]
en: -
fi: –

en: Focal length of the lens
fi: Linssin polttoväli

[ctx: Focal length of the lens ...-...]
en: -
fi: –

en: 35mm equivalent focal length
fi: 35 mm vastaava polttoväliä

[ctx: 35mm equivalent focal length ...-...]
en: -
fi: –

[ctx: Exposure time ...-...]
en: -
fi: –

en: Automatic exposure program
fi: Automaattivalotusohjelma

en: Automatic or manual exposure
fi: Automaattinen tai käyttäjän valotus

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
fi: ISO-filminopeus (lineaarinen asteikko, ASA)

[ctx: ISO film speed (linear scale, ASA) ...-...]
en: -
fi: –

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
fi: Salama

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
fi: Salaman tila

en: Automatic or manual white balance
fi: Automaattinen tai käyttäjän valkotasapaino

en: Color temperature used for white balance
fi: Valkotasapainoon käytetty värilämpötila

[ctx: Color temperature used for white balance ...-...]
en: -
fi: –

en: Metering Mode
fi: Kuvaustila

en: Method to determine the exposure
fi: Valotuksen tunnistustapa

en: Subject Distance
fi: Kohteen etäisyys

en: Distance of the subject from the lens
fi: Kohteen etäisyys linssistä

[ctx: Distance of the subject from the lens ...-...]
en: -
fi: –

en: Altitude range
fi: Korkeusalue

[ctx: Altitude range ...-...]
en: -
fi: –

en: Item has no GPS info
fi: Kuvalla ei ole GPS-tietoa

en: Not Geo-located
fi: Ei geopaikannettu

en: Country
fi: Maa

en: Country shown in the item
fi: Kohteessa näytetty maa

en: Province
fi: Provinssi

en: Province shown in the item
fi: Kohteessa näytetty alue

en: City shown in the item
fi: Kohteessa näytetty kaupunki

en: Sublocation
fi: Alisijainti

en: Sublocation shown in the item
fi: Kohteessa näytetty pienempi alue

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
fi: Luoja

en: Return items created by
fi: Etsi kuvat, jotka on luonut

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Return items whose comment contains
fi: Etsi kuvat, joiden kommentti sisältää

en: Return items commented by
fi: Etsi kuvat, joita on kommentoinut

en: Headline
fi: IPTC-”headline”

en: Return items with the IPTC headline
fi: Etsi kuvat, joiden IPTC-otsake on

[ctx: @label: item title]
en: Title
fi: Otsikko

en: Return items with the IPTC title
fi: Etsi kuvat, joiden IPTC-otsikko on

en: Find items that have associated all these words:
fi: Etsi kuvat, jotka ovat yhdistetty kaikkiin seuraaviin sanoihin:

en: Empty Text
fi: Tyhjä teksti

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
fi: Luoja

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
fi: Kuvateksti

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
fi: Tekijä

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
fi: Otsakerivi

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
fi: Otsikko

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Return items with the aspect ratio
fi: Etsi kuvat, joiden kuvasuhde on

en: Pixel Size
fi: Kuvakoko

en: Value of (Width * Height) between
fi: Etsi kuvat, joiden korkeus × leveys on välillä

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
fi: –

en: Return video with the frame aspect ratio
fi: Etsi videot, joiden kuvasuhde on

en: Length of the video
fi: Videon kesto

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
fi: –

en: Frame Rate
fi: Kuvataajuus

en: Return video with the frame rate
fi: Etsi videot, joiden kuvataajuus on

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
fi: –

en: Codec
fi: Koodekki

en: Return video codec
fi: Etsi videot videokoodekilla

en: Return Audio Bits Rate
fi: Palauta äänen bittinopeus

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
fi: ja

en: Return Audio Channel Type
fi: Palauta äänikanavan tyyppi

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
fi: 16 kanavan sekvenssi

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
fi: Muu kanavatyyppi

en: Return Audio Codec
fi: Palauta äänikoodekki

en: Faces
fi: Kasvot

en: Return items by number of face regions
fi: Etsi kohteita kasvojen alueiden määrän mukaan

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
fi: ja

en: Return items without face regions
fi: Palauta kohteet, joissa ei ole kasvojen alueita

en: No Face Regions
fi: Ei kasvojen alueita

en: Day:
fi: Päivä:

en: Every Month
fi: Kuukausittain

en: Every Day
fi: Joka päivä

en: Any Orientation
fi: Mikä tahansa suunta

en: Landscape Orientation
fi: Vaakasuuntainen

en: Portrait orientation
fi: Pystysuuntainen

[ctx: Create new search]
en: New...
fi: Uusi…

[ctx: Copy as new search]
en: Copy...
fi: Kopioi…

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: File, Album, Tags
fi: Tiedosto, albumi, tunnisteet

en: Item Properties
fi: Kohteen ominaisuudet

en: Caption, Comment, Title
fi: Kuvateksti, kommentti, otsikko

en: Geographic position
fi: Maantieteellinen sijainti

en: Face regions
fi: Kasvon alueet

en: Find Items
fi: Etsi kohteita

en: Meet All of the following conditions
fi: Täytä kaikki seuraavat ehdot

en: Meet Any of the following conditions
fi: Täytä jokin seuraavista ehdoista

en: None of these conditions are met
fi: Ei täytä mitään seuraavista ehdoista

en: At least one of these conditions is not met
fi: Ei täytä vähintään yhtä seuraavista ehdoista

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Hide Options
fi: Piilota valinnat

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
fi: Poistetaanko haku?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun haun ”%1”?

en: (Advanced Search)
fi: (Tarkennettu haku)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
fi: Käynnistä haku automaattisesti

en: New Search
fi: Uusi haku

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
fi: Etsi:

en: Enter keywords here...
fi: Syötä avainsanat…

en: New Advanced Search...
fi: Uusi tarkennettu haku…

en: Edit Current Search...
fi: Muokkaa nykyistä hakua…

en: Save Current Search
fi: Tallenna nykyinen haku

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
fi: Syötä haulle nimi, jotta voit käyttää samaa hakua myöhemmin ”Haut”-näkymän kautta.

en: Save current search to a new virtual Album
fi: Tallenna haku

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
fi: Jos painat tätä painiketta, nykyinen haku tallentuu uudeksi virtuaalihakualbumiksi vasemmalla puolen asetetulla nimellä.

en: Edit Stored Search
fi: Muokkaa tallennettua hakua

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Add Search Group
fi: Lisää hakuryhmä

en: Try
fi: Kokeile

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
fi: Tarkka haku

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
fi: Koko näyttö

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
fi: MIME-tyypit

[ctx: @title:tab]
en: Categories
fi: Luokat

en: Show file&name
fi: Näytä tiedosto&nimi

en: Show file si&ze
fi: Näytä tiedoston k&oko

en: Show camera creation &date
fi: Näytä kameran lisäämä &luontiaika

en: Show file &modification date
fi: Näytä kuvan muokkausaika

en: Show digiKam tit&le
fi: Näytä &digiKamin otsikko

en: Show digiKam &captions
fi: Näytä &kuvatekstit

en: Show digiKam &tags
fi: Näytä &tunnisteet

en: Show digiKam &rating
fi: Näytä a&rvio

en: Show rotation overlay buttons
fi: Näytä kääntöpainikkeet

en: Thumbnail click action:
fi: Toiminta pienoiskuvaa napsautettaessa:

en: Show Preview
fi: Näytä esikatselu

en: Start Image Editor
fi: Käynnistä kuvamuokkain

en: Show on Light Table
fi: Näytä valotaululla

en: Open with Default Application
fi: Avaa oletussovellukseen

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
fi: Valitse mitä tapahtuu esikatselukuvaa napsautettaessa.

en: Icon View font:
fi: Kuvakenäkymän fontti:

en: Select here the font used to display text in icon views.
fi: Valitse kuvakenäkymän teksteissä käytettävä fontti.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
fi: Kuvakkeet

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
fi: Tämä valinta muuttaa tuotettujen pienoiskuvien kokoa. digiKam on käynnistettävä uudelleen, jotta asetus tulisi voimaan. Lisäksi jo talletetut pienoiskuvat täytyy luoda uudelleen <interface>Työkalut / Ylläpito</interface> -valikosta.

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
fi: Esikatselut näyttävät upotetun näkymän, jos sellainen on (nopeampaa)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
fi: Esikatselu näyttää koko kuvan

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
fi: Upotettu esikatselu

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
fi: Puolikokoinen RAW-data

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
fi: Täyskokoinen RAW-data (hyvä laatu)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
fi: Esikatselukuva muunnetaan 8-bittiseksi nopeampaa katselua varten

en: Show icons and text over preview
fi: Näytä kuvakkeet ja teksti esikatselun päällä

en: Auto play of videos or animations
fi: Videoiden tai animaatioiden automaattitoisto

[ctx: @title:tab]
en: Preview
fi: Esikatselu

en: Tree View icon size:
fi: Puunäkymän kuvakekoko:

en: People Tree View icon size:
fi: Puunäkymän kuvakekoko:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
fi: Aseta tällä valinnalla digiKamin henkilösivupaneelin puunäkymän kuvakekoko (kuvapisteinä).

en: Tree View font:
fi: Puunäkymän fontti:

en: Show a count of items in Tree Views
fi: Näytä puunäkymässä kohteiden määrä

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
fi: Valitse, näytetäänkö albumin nimen ohella sisällä olevien kuvakekohteiden lukumäärä.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
fi: Puunäkymät

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
fi: Lajittele ja järjestele albumin puunäkymä hallinnoimalla luokkia.

en: Set here the new category
fi: Aseta tässä uusi luokka

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
fi: Albumien ryhmittelyä digiKamissa voi selventää lisäämällä ja poistamalla tässä kokoelmatyyppejä.

en: &Add...
fi: &Lisää…

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
fi: <p>Lisää uusia tiedostotyyppejä esitettäväksi albumin sisältönä.</p><p>digiKam pyrkii tukemaan kaikkia digikameroiden kuvamuotoja sekä tärkeimpiä video- ja äänitiedostomuotoja.</p><p>digiKamin jo ennestään hallitsemiin tiedostomuotoihin voi lisätä uusia antamalla niiden tiedostonimen päätteet puolipistein tai välilyönnein erotettuna.</p> <p><b><u>Huomaa:</u> näkymään tehtyjen muutosten jälkeen taustalla ajetaan tietokantahaku.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
fi: Kuvatiedostojen lisä&päätteet (<a href='image'>tällä hetkellä tuetut tyypit</a>):

en: Enter additional image file extensions.
fi: Syötä kuvien lisätiedostonimipäätteet.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
fi: &Videoiden lisätiedostonimipäätteet (<a href='video'>Tuetut tyypit</a>):

en: Enter additional video file extensions.
fi: Syötä videotiedostojen lisäpäätteet.

en: Enter additional audio file extensions.
fi: Syötä äänitiedostojen lisäpäätteet.

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
fi: Kameran automaattinen havaitseminen epäonnistui. Varmista että kamera on liitetty tietokoneeseen ja että se on kuvansiirtotilassa. Haluatko yrittää uudelleen?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
fi: Kameran asetukset

note: i18n!
en: Mounted Camera
fi: Massamuistikamera

en: Camera List
fi: Tunnetut kameramallit

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
fi: <p>Valitse kamerasi malli luettelosta. Tarkemmat asetukset oikeanpuoleiseen paneeliin asetetaan automaattisesti.</p><p>Tämä luettelo on luotu järjestelmään asennetusta gphoto2-tietokannasta.</p>

en: Camera Title
fi: Kameran tunniste

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
fi: <p>Aseta tässä nimi, jolla digiKam tunnistaa kameran.</p>

en: Camera Port Type
fi: Liitäntätyyppi

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
fi: <p>Valitse tämä jos kamerasi kytketään tietokoneen USB-väylään.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
fi: Sarjaportti

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
fi: <p>Valitse tämä jos kamerasi kytkeytyy tietokoneen sarjaporttiin.</p>

en: Network
fi: Verkko

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
fi: <p>Valitse tämä, jos kamerasi yhdistetään tietokoneverkkoon.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
fi: <p>Jos kamerasi liitetään tietokoneen sarjaporttiin, valitse käytössä oleva portti.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
fi: <p>Syötä tähän kameran verkko-osoite.</p>

en: Camera Mount Path
fi: Kameran liitospiste

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
fi: Huomio: vain USB/Firewire-liitäntäisille massamuistikameroille.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
fi: <p>Jos kamerasi muistikortti toimii <b>massamuistilaitteen</b> tavoin, anna tähän kameran liitospiste.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
fi: Muokkaa tuontisuodattimia

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Mime filter:
fi: MIME-suodatin:

en: Select Type Mime...
fi: Valitse MIME-tyyppi…

en: File name filter:
fi: Tiedostonimisuodin:

en: Path filter:
fi: Polkusuodin:

en: Show only new files
fi: Näytä vain uudet tiedostot

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
fi: Valitse suodatukseen haluamasi MIME-tyypit.

en: Select Mime Types
fi: Valitse MIME-tyypit

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
fi: Tässä on digiKamin Gphoto-rajapinnan kautta käyttämä kameraluettelo.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title: camera model]
en: Model
fi: Malli

[ctx: @title: camera port]
en: Port
fi: Portti

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
fi: Sijainti

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: Auto-&Detect
fi: &Tunnista

en: Visit Gphoto project website
fi: Käy Gphoto-projektin verkkosivuilla

en: Devices
fi: Laitteet

en: Use file metadata (makes connection slower)
fi: Käytä tiedoston metatietoja (yhteys hidastuu)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
fi: Lataa pienoiskuvat hyvälaatuisina (hidastaa lataamista)

en: Use a default target album to download from camera
fi: Käytä kamerasta ladattaessa oletuskohdealbumia

en: If target file exists when downloaded from camera
fi: Jos kameralta ladattu kohdetiedosto on jo olemassa

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
fi: Tässä voi asettaa suodattimet, joilla tuonti-ikkunassa tiedostoja suodatetaan.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
fi: Antaessasi useita sivuutettavia tiedostonimiä käytä erottimena välilyöntiä.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
fi: Antaessasi useita sivuutettavia tiedostopäätteitä käytä erottimena välilyöntiä.

en: Always ignore
fi: Ohita aina

en: Ignored file names:
fi: Ohitetut tiedostonimet:

en: Ignored file extensions:
fi: Ohitetut tiedostonimipäätteet:

en: &Defaults
fi: &Oletukset

en: Import Filters
fi: Tuontisuotimet

en: Icon-View Options
fi: Kuvakenäkymän valinnat

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
fi: Näytä tiedostonimi pienoiskuvan alla valitsemalla tämä asetus.

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
fi: Näytä tiedoston koko pienoiskuvan alla valitsemalla tämä asetus.

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
fi: Näytä kameran asettama luontipäiväys pienoiskuvan alla valitsemalla tämä asetus.

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
fi: Näytä kuvamuoto

en: Show Geolocation Indicator
fi: Osoita, jos kohteesta on sijaintitieto

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
fi: Näytä digiKam-luokitukset pienoiskuvien alla valitsemalla tämä asetus.

en: Show item &rating
fi: Näytä kohteen &arvostelu

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
fi: Valitse, näytetäänkö pienoiskuvan yllä painikkeet, joiden avulla kuvaa voi kääntää.

en: Show embedded preview
fi: Näytä sisällytetty esikatselukuva

en: Start image editor
fi: Käynnistä kuvamuokkain

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
fi: Valitse kuvakenäkymän teksteissä käytettävä fontti.

en: Preview Options
fi: Esikatselun asetukset

en: Embedded preview loads full-sized images
fi: Upotettu esikatselu lukee täyskokoiset kuvat

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
fi: <p>Tällä valinnalla kuvat ladataan täyskokoisina pienennetyn sijaan esikatselua varten. Koska tämä hidastaa kuvien latausta, käytä sitä vain nopeassa tietokoneessa.</p><p><b>Huom!</b> Raakakuviin kuitenkin raakadatan puolikokoista versiota upotetun JPEG-esikatselun sijaan.</p>

en: Preview each item while downloading it
fi: Esikatsele jokaista kohdetta ladattaessa

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
fi: Tuonti-ikkuna

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
fi: Oletuskohdealbumia ei ole valittu kameralatauksen käsittelemiseksi. Valitse se.

en: Device detection under progress, please wait...
fi: Laitetta tunnistetaan, odota…

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
fi: Kameran tunnistus epäonnistui.
    Tarkista että kameraan on kytketty virta ja yritä uudelleen tai määritä asetukset itse.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
fi: Kamera ”%1” (%2) on jo luettelossa.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
fi: Kamera ”%1” (%2) havaittiin ja lisättiin luetteloon.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
fi: Tämän ominaisuuden käyttöön ottamiseksi täyskokoinen esikatselu poistetaan käytöstä.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
fi: Jos täyskokoinen esikatselu on käytössä, se vaikuttaa kunkin kohteen esikatselunopeuteen ladattaessa.Jos täyskokoinen esikatselu on käytössä, se vaikuttaa kunkin kohteen esikatselunopeuteen ladattaessa.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
fi: <p>Alla ovat juurialbumiesi kansiot, joihin kuvia talletetaan. Albumeissa olevien kuvien muokkaamiseen vaaditaan kansioihin kirjoitusoikeudet.</p><p>Huomaa: Siirrettävät tallennusvälineet (kuten USB-asemat tai DVD:t) ja etätiedostojärjestelmät (kuten NFS tai Samba) ovat tuettuja.</p><p>Tärkeää: Jako on liitettävä järjestelmääsi sen omilla työkaluilla etäkokoelman asettamiseksi.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
fi: <p>Alla on luettelo sijainneista, joista valokuvia voi hakea ja tallettaa. Sijainteihin on oltava kirjoitusoikeus, jos kuvia haluaa käsitellä.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
fi: Valvo albumeja ulkoisten muutosten varalta (vaatii uudelleenkäynnistyksen)Valvo albumeja ulkoisten muutosten varalta (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using macOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
fi: <b>Huom! Albumien valvonta kuluttaa järjestelmäresursseja ja voi hidastaa digiKamiä. Jos käytät macOSia ja verkkokokoelmia, älä aktivoi albumien valvontaa.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
fi: Juurialbumikansiot

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
fi: Lisäksi ohitettavat kansiot (<a href='image'>Nykyisin ohitetut kansiot</a>):Lisäksi ohitettavat kansiot (<a href='image'>Nykyisin ohitetut kansiot</a>):

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
fi: Ohitetut kansiot

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
fi: Lisää kokoelmaan sijainti.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
fi: Päivittää kokoelman sijainnin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
fi: Poistaa kokoelman digiKamista.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
fi: Kokoelmia ei voitu lisätä seuraavista sijainneista:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
fi: Valitse kokoelman sisältävä kansio

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
fi: Virhe lisättäessä kokoelmaan

en: A collection with the path "%1" already exists.
fi: Sijainnissa ”%1” on jo kokoelma.

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
fi: Poistetaanko sijainti kokoelmasta?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
fi: Haluatko varmasti poistaa lisätyn sijainnin ”%1” kokoelmasta ”%2”?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
fi: Poistetaanko kokoelma?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
fi: Haluatko varmasti poistaa kokoelman ”%1” käytöstä?

en: Local Collections
fi: Paikalliset kokoelmat

en: Collections on Removable Media
fi: Kokoelmat irrotettavalla tallennusvälineellä

en: Collections on Network Shares
fi: Kokoelmat verkkojaoissa

en: Add Collection
fi: Lisää kokoelma

en: Col. %1
fi: Kokoelma %1

en: This collection is currently not available.
fi: Tämä kokoelma ei ole nyt käytettävissä.

en: No problems found, enjoy this collection.
fi: Ongelmia ei havaittu: voit alkaa käyttää kokoelmaa.

en: This collection is hidden.
fi: Tämä kokoelma on piilotettu.

en: Append network path
fi: Lisää verkkosijainti

en: Update collection
fi: Päivitä kokoelma

en: Remove collection
fi: Poista kokoelma

[ctx: #title: collection name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: #title: collection status]
en: Status
fi: Tila

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
fi: Olet jo lisännyt kokoelman, jossa ”%1” sijaitsee.

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
fi: Virhe lisättäessä kokoelmaa

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
fi: Kokoelman lisäys

en: Your new collection will be created with this name:
fi: Uusi kokoelma luodaan nimellä:

en: Your collection will be updated to this name:
fi: Kokoelman nimeksi päivitetään:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
fi: Valitse luokka

en: Your collection will use this category:
fi: Kokoelmasi käyttää tätä luokkaa:

en: Use Face Management feature
fi: Käytä kasvontunnistusominaisuutta

en: Use AutoTags Assignment feature
fi: Käytä luokitusten automaattista yhdistämisominaisuutta

[ctx: @title:window]
en: Download Error
fi: Latausvirhe

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
fi: Latauksen aikana sattui virhe.
    
    Tiedosto: %1
    
    %2
    
    Voit yrittää uudelleen tai jatkaa latausta seuraavalla käynnistyskerralla.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: Checksum is incorrect.
fi: Tarkistussumma on väärin.

en: File write error.
fi: Tiedoston kirjoitusvirhe.

en: File open error.
fi: Tiedoston avausvirhe.

en: File on the server is too large.
fi: Palvelimella oleva tiedosto on liian iso.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
fi: Muokkausikkuna

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
fi: Versiointi

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Interface Options
fi: Käyttöliittymäasetukset

en: &Use theme background color
fi: Käytä &teeman taustaväriä

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
fi: Käytä kuvamuokkaimessa teeman taustaväriä valitsemalla tämä asetus.

en: &Background color:
fi: Tausta&väri:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
fi: Muokkaa taustaväriä, jota haluat käyttää kuvamuokkaimen taustana.

en: Exposure Indicators
fi: Valotuksen ilmaisimet

en: &Under-exposure color:
fi: &Alivalotusväri:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
fi: Valitse väri, jolla haluat kuvamuokkaimessa esittää alivalottuneet kuvapisteet.

en: Under-exposure percents:
fi: Alivalotus prosentteina:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
fi: Säädä kuvahistogrammin alla olevaa prosenttilukua, jota käytetään tarkistettaessa alivalotettuja kuvapisteitä.

en: &Over-exposure color:
fi: &Ylivalotusväri:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
fi: Valitse väri, jolla haluat kuvamuokkaimessa esittää ylivalottuneet kuvapisteet.

en: Over-exposure percents:
fi: Ylivalotus prosentteina:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
fi: Säädä kuvahistogrammin yllä olevaa prosenttilukua, jota käytetään tarkistettaessa ylivalotettuja kuvapisteitä.

en: Indicate exposure as pure color
fi: Osoita valotus puhtaana värinä

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Tool Options
fi: Työkaluvalinnat

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
fi: Näytä asetusikkuna kuvatiedostoja tallennettaessa

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
fi: <ul><li>valittu: näytetään ikkuna, jossa asetuksia voi kuvia tallennettaessa muuttaa</li><li>ei valittu: kuvia tallennettaessa käytetään oletusasetuksia</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
fi: RAW-kuvatiedosto sisältää käsittelemätöntä dataa digikameran kennolta.
    RAW-tiedoston avaaminen vaatii merkittävästi tiedon tulkintaa ja käsittelyä.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
fi: Avaa RAW-kuvatiedostot kuvamuokkaimeen

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
fi: Nopeasti ja yksinkertaisesti 8-bittisenä kuvana

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
fi: Oletusasetuksia käyttäen 16-bittisenä kuvana

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
fi: Avaa aina RAW-tuontityökalulla mukautetuin asetuksin

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
fi:  (oletus)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
fi: Tietoa tästä RAW-tuontityökalusta…

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
fi: RAW-toiminta

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
fi: RAW-oletusasetukset

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
fi: Salli ei-tuhoisa muokkaus ja versiointi

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
fi: Työtilatiedoston muoto

[ctx: @label]
en: Save files as
fi: Tallenna tiedostot muodossa

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
fi: Lisätietoja saatavilla olevista kuvaformaateista

[ctx: @label]
en: When closing the editor
fi: Muokkainta suljettaessa

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
fi: Kysy aina tallennetaanko muutokset

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
fi: Tallenna muutokset automaattisesti

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
fi: Säilytä otos muokatusta kuvasta

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
fi: Näytä näiden valintojen selitykset

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
fi: RAW-kuvasta muuntamisen jälkeen

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
fi: Kunkin muokkausistunnon jälkeen

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
fi: Kunkin sellaisen vaiheen jälkeen, jota ei voi täysin toistaa

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
fi: <para>Jos kuvaa on muokattu, vain <interface>nykyiset versiot</interface>näytetään pääpienoiskuvanäkymässä. <interface>Oikeammaisesta sivupaneelista</interface> voi aina valita päästä käsiksi piilotettuihin tiedostoihin.</para> <para>Näillä asetuksilla voi tietyt tiedostot valita näytettävän aina.</para> <para>Jos aktivoit ei-tuhoavan muokkauksen ja kuvien versioinnin ensi kertaa, se toimii vasta, kun kuvat on tallennettu.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
fi: Päänäkymässä

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
fi: Näytä alkuperäiset kuvat aina

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
fi: Näytä aina välivaiheen otokset

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It is the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
fi: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: Yleisimmin käytetty tiedostomuoto, mutta se käyttää häviöllistä pakkausta, mikä tarkoittaa, että kullakin tallennuskerralla kuvatietoa peruuttamattomasti katoaa. JPEG tarjoaa hyvän pakkaustason eli pienemmän tiedostokoon.</item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: Yleisesti käytetty häviötöntä pakkausta käyttävä muoto. Tiedostot ovat kuitenkin isohkoja, koska PNG ei saavuta kovin hyviä pakkaustasoja.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: Yleisesti pakkaamattomana tai heikohkosti pakattuna käytetty muoto. Tulostiedostokoko on yleensä iso, mutta toisaalta laatu ei heikkene.</item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: Teknisesti ylivertainen tiedostomuoto, joka tarjoaa hyvän pakkaustason sekä häviöttömästi että häviöllisenä. Muotoa ei kuitenkaan yleisesti vielä käytetä tai tueta, joten kaikki eivät välttämättä pysty avaamaan tiedostoja eikä niitä voi julkaista suoraan verkkoon.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It is a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
fi: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: Tämä on häviötöntä pakkausta tukeva lisenssimaksuton bittikarttagrafiikkamuoto, joka on suunniteltu aiempia bittikarttamuotoja tehokkaammaksi ja siten lopulta korvaamaan ne.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
fi: <item><emphasis strong='true'>WebP</emphasis>: Googlen JPEG-, PNG- ja GIF-muotojen korvaajaksi kehittämä kuvatiedostomuoto. Samanlaatuiset kuvat ovat siinä pienempiä tai parempilaatuiset saman kokoisia. Tukee sekä häviöllistä että häviötöntä pakkausta.</item>

en: Enable Color Management
fi: Käytä värinhallintaa

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
fi: <ul><li>Valittu: värinhallinta on käytössä.</li><li>Ei valittu: värinhallinta ei ole käytössä.</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
fi: Käy Little CMS -projektin verkkosivuilla

en: Working Color Space
fi: Työväriavaruus

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
fi: <p>Tämä on väriavaruus, johon kaikki kuvat muunnetaan avattaessa (jos valitset muuntamisen) ja joka upotetaan kuvaan tallennettaessa. Hyviä, turvallisia valintoja ovat <b>Adobe RGB (1998)</b> ja <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
fi: <p>Tällä painikkeella saa yksityiskohtaisempaa tietoa valitusta työtilaprofiilista.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
fi: Kun kuvan profiili ei vastaa työväriavaruutta

en: Ask when opening the image
fi: Kysy kuvaa avattaessa

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
fi: <p>Jos kuvaan upotettu väriprofiili ei vastaa työavaruusprofiilia, digiKam kysyy, haluatko muuntaa sen työavaruuteen, pitää upotetun profiilin vai hylätä upotetun profiilin ja osoittaa uuden.</p>

en: Convert the image to the working color space
fi: Muunna kuva työväriavaruuteen

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
fi: <p>Jos kuvaan on upotettu väriprofiili, joka ei vastaa työväriprofiilia, digiKam muuntaa kuvan väritiedon työväriavaruuteen. Tämä muuttaa kuvapisteiden tietoa mutta ei vaikuta kuvan ulkoasuun.</p>

en: When an image has no color profile information
fi: Kun kuvassa ei ole väriprofiilitietoa

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
fi: <p>Ellei kuvassa ole upotettua väriprofiilia, digiKam kysyy, mitä väriavaruutta kuvan tulkitsemiseen käytetään ja mihin väriavaruuteen se muokkausta varten muunnetaan.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
fi: Oleta sRGB-väriavaruus (internetstandardi)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
fi: ja muunna se työväriavaruuteen

en: Assume it is using the working color space
fi: Oleta työväriavaruus

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
fi: Muunna oletussyöteväriavaruudesta työväriavaruuteen

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
fi: Ladattaessa RAW-tiedostoa, jonka värejä ei ole kalibroitu

en: Ask for the input profile
fi: Kysy syöteprofiilia

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
fi: Automaattinen värinkorjaus

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
fi: Muunna oletussyöteprofiilista

en: Color Managed View
fi: Näyttötilan värinhallinta

en: Monitor profile:
fi: Näytön profiili:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
fi: <p>Tällä painikkeella saa valitusta näyttöprofiilista yksityiskohtaisempaa tietoa.</p>

en: Use color managed view in editor
fi: Käytä muokkaimessa värihallittua näkymää

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
fi: <p>Valitse tämä asetus, jos haluat hyödyntää <b>näytön väriprofiiliasi</b> kuvien näyttämiseksi kuvamuokkainikkunassa värien sovittamiseksi näyttöösi. Asetuksen voi aina ottaa käyttöön muokkainikkunasta. <i>Varoitus:</i> Tämä voi hidastaa kuvanpiirtoa tietokoneen nopeuden mukaan.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
fi: Käytä värinhallintaa näyttötilassa (huomio: hidasta)

en: Camera and Scanner
fi: Kamera ja skanneri

en: Default input color profile:
fi: Oletussyöteväriprofiili:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
fi: <p>Tämä on syötelaitteen (ts. kameran tai kuvanlukijan) oletusväriprofiili. Kameran syöteprofiilia suositellaan RAW-kuvien muuntamiseksi 16-bittisiksi oikein. Jotkin yllä olevista lataustoimintaan liittyvistä asetuksista viittaavat tähän profiiliin.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
fi: <p>Tällä painikkeella saat valitusta syöteprofiilista yksityiskohtaisempaa tietoa.</p>

en: Printing and Proofing
fi: Tulostaminen ja vedostaminen

en: Output device profile:
fi: Tulostuslaiteprofiili:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
fi: <p>Tällä painikkeella saa lisätietoa valitusta vedosprofiilista.</p>

en: Color Profiles Repository
fi: Väriprofiilikanta

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
fi: digiKam etsii ICC-profiileja monista <a href='default'>oletuspaikoista</a>. Voit määrittää lisäkansion:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
fi: <p>digiKam etsii ICC-profiileja järjestelmän oletuskansioista ja tarjoaa itse joitakin valikoituja profiileja. Tallenna lisäväriprofiilit tässä asetettuun kansioon.</p>

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
fi: Toiminta

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
fi: Profiilit

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: No ICC profiles files found.
fi: ICC-profiileja ei löytynyt.

en: No Display Profile Available
fi: Näyttöprofiileja ei saatavilla

en: No Output Profile Available
fi: Ei tulosprofiilia saatavilla

en: Monitor Profile From System Settings
fi: Näyttöprofiili järjestelmäasetuksista

[ctx: none of the paths]
en: none
fi: ei mitään

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
fi: Windowsissa oletushakupolkuun kuuluvat:<ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>Seuraavat järjestelmästäsi löytyvät sijainnit tutkitaan:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
fi: macOS-järjestelmässä oletushakupolkuun kuuluvat:<ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Seuraavat kansiot löytyivät järjestelmästä ja tutkitaan:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
fi: Linuxissa oletushakupolkuun kuuluvat:<ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Järjestelmästä löytyvät seuraavat kansiot, jotka tutkitaan:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
fi: Tallenna lisämetatietoprofiili

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
fi: Lataa lisämetatietoprofiili

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
fi: Tämä valinta palauttaa asetukset oletuksiksi.
    Kaikki muutokset menetetään.
    Haluatko jatkaa?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
fi: Lisäasetusvalikosta voi hallinnoida digiKamin luokitusten, arvostelujen ja kommenttien tallentamiseen ja noutamiseen käyttämiä metatietonimiavaruuksia.<br/><b>Huom!</b> Metatietoja luettaessa järjestys on merkitsevä

en: Read Options
fi: Lukuvalinnat

en: Write Options
fi: Kirjoitusvalinnat

en: Unify read and write
fi: Yhdistä luku ja kirjoitus

en: Read all metadata for tags
fi: Lue kaikki metatieto luokituksiin

en: Add
fi: Lisää

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Revert Changes
fi: Peru muutokset

en: Save Profile
fi: Tallenna profiili

en: Load Profile
fi: Lataa profiili

en: Reset to Default
fi: Palauta oletukset

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
fi: Uusi XMP-nimiavaruus

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
fi: Muokkaa XMP-nimiavaruutta

en: Add metadata namespace
fi: Lisää metatietonimiavaruus

en: Metadata Subspace
fi: Metatiedon aliavaruus

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
fi: Nimi:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
fi: <p>Uusien nimiavaruuksien luomiseen vaaditaan parametreja:</p><p><ul><li>nimiavaruuden nimi (pistein)<br/>esim. <i>”Xmp.digiKam.Luokitusluettelo”</i></li><li>luokituspolkujen käyttämä erotinparametri<br/>esim. ”Kaupunki/Pariisi” tai ”Kaupunki|Pariisi”</li><li>Aseta, kirjoitetaanko vain avainsana vai koko polku.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
fi: <p>Uusien arvionimiavaruuksien luomiseen vaaditaan parametreja:</p><p><ul><li>nimiavaruuden nimi (pistein)<br/>esim. <i>”Xmp.digiKam.Arvostelu”</i></li><li>Arviovastaavuudet, jos nimiavaruus käyttää muita arvoja kuin 0–5<br>Esim. Microsoft käyttää 0 1 25 50 75 99</li><li>Valitse luettelosta oikea nimiavaruusvaihtoehto.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
fi: <p>Uusien kommenttinimiavaruuksien luomiseen vaaditaan parametreja:</p><p><ul><li>nimiavaruuden nimi (pistein)<br/>esim. <i>”Xmp.digiKam.Luokitusluettelo”</i></li><li>Valitse luettelosta oikea nimiavaruusvaihtoehto.</li></ul></p>

en: Special Options
fi: Erityisvalinnat

en: Alternative name
fi: Vaihtoehtoinen nimi

en: Alternative special options
fi: Vaihtoehtoiset erityisvalinnat

en: Separator:
fi: Erotin:

en: Set Tags Path:
fi: Aseta luokituspolku:

en: Rating Mapping:
fi: Arviovastaavuudet:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
fi: Tämä on oletusnimiavaruus. Sen voi vain poistaa käytöstä

en: The namespace name is required
fi: Nimiavaruuden nimi vaaditaan

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
fi: EXIF-nimiavaruuden nimen tulee alkaa ”Exif”.

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
fi: Vaihtoehtoisen EXIF-nimiavaruuden nimen tulee alkaa ”Exif”.

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
fi: IPTC-nimiavaruuden nimen tulee alkaa ”Iptc”.

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
fi: Vaihtoehtoisen IPTC-nimiavaruuden nimen tulee alkaa ”Iptc”.

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
fi: XMP-nimiavaruuden nimen tulee alkaa ”Xmp”.

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
fi: Vaihtoehtoisen XMP-nimiavaruuden nimen tulee alkaa ”Xmp”.

en: Tag Path separator is required
fi: Luokituspolun erotin vaaditaan

en: Only one character is now supported as tag path separator
fi: Toistaiseksi tuetaan vain yksimerkkisiä luokituspolkuerottimia

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
fi: Haluatko varmasti kirjoittaa metatiedot RAW-tiedostoihin? digiKam toteuttaa tämän ExifTool-taustajärjestelmällä.
    Eri RAW-muodoissa tunnetaan ongelmia, jotka voivat johtaa RAW-tiedostojen vioittumiseen.
    Jos päätät valita tämän, tee RAW-tiedostoistasi varmuuskopiot. Emme suosittele tätä asetusta käyttöön.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
fi: Kyllä, ymmärrän

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
fi: Haluatko mieluummin olla kirjoittamatta metatietoja RAW-tiedostoihin?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
fi: Baloo-työpöytähaku

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
fi: Tallenna metatiedot digiKamista Baloohon

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
fi: Valitse tämä, niin arvio-, huomautus- ja luokitustiedot viedään digiKamista Baloo-tallennustilaan

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
fi: Lue metatiedot Baloosta

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
fi: Valitse tämä, jos haluat ottaa käyttöön Baloon tekemät muutokset digiKamin metatietotallennustilaan. Huomaa, ettei kuvien metatietoja muokata automaattisesti.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
fi: <para>Kuvapisteiden sisällön lisäksi kuvatiedostoissa on yleensä erilaista metatietoa. Monet digiKamin tiedostojen hallintaan käyttämistä parametreista kuten arvostelun tai kommentin voi kirjoittaa tiedoston metatiedoiksi.</para><para>Metatietoihin tallentamalla tieto säilyy siirrettäessä tai lähetettäessä tiedostoja toisiin järjestelmiin.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
fi: Kirjoita seuraavat tiedot metatietoihin

[ctx: @option:check]
en: Image tags
fi: Kuvan tunnisteet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
fi: Valitse, tallennetaanko kohteen luokitukset XMP- tai IPTC-luokituksiksi.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
fi: Kuvatekstit ja otsikko

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
fi: Valitse, tallennetaanko selite ja otsikko JFIF-kommenttiosioon sekä Exif-, XMP- ja IPTC-luokituksiksi.

[ctx: @option:check]
en: Rating
fi: Arvio

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
fi: Valitse, tallennetaanko arvostelut Exif- ja XMP-luokituksiksi.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
fi: Poimintamerkki

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
fi: Valitse talletetaanko kuvan poimintamerkit XMP-tietueisiin.

[ctx: @option:check]
en: Color label
fi: Värimerkki

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
fi: Valitse talletetaanko kuvan värimerkit XPM-tietueisiin.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
fi: Aikaleimat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
fi: Valitse, tallennetaanko päivä- ja aikatiedot Exif-, XMP- ja IPTC-luokituksiksi.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
fi: Metadatamallit (tekijänoikeudet jne.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
fi: Valitse tämä, niin XMP- ja IPTC-luokituksiin tallennetaan metatietomallipohja. Mallipohjien arvot asetetaan mallipohjien asetussivulla.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
fi: Kasvoluokitukset (myös kasvon alueet)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
fi: Valitse tämä, niin XMP-luokituksiin tallennetaan kasvoluokitukset kasvonelikulmioin.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
fi: Maantieteellisen sijainnin tiedot (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
fi: Valitse, tallennetaanko maantieteellinen sijainti Exif- ja XMP-luokituksiksi.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
fi: Metadatan luku ja kirjoitus

[ctx: @option:check]
en: Use ExifTool backend to read metadata from files
fi: Lue metatieto tiedostoista ExifTool-taustajärjestelmällä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
fi: Valitse tämä, niin metatiedot kirjoitetaan ExifTool-taustajärjestelmällä Exiv2:n sijaan. Tämä hidastaa metatietojen tahdistusta tietokantaan vähän.

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
fi: Välitä ExifTool-taustajärjestelmälle kaikki toimenpiteet, jotka kirjoittavat metatietoa tiedostoihin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
fi: Valitse tämä, niin metatiedot kirjoitetaan tiedostoihin ExifTool-taustajärjestelmällä Exiv2:n sijaan. Tämä hidastaa vähän metatietojen tahdistusta tietokantaan.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
fi: Tallenna DNG-tiedostoihin metatiedot

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
fi: Valitse tämä, niin DNG-tiedostoihin tallennetaan metatiedot.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
fi: Jos mahdollista, tallenna metatiedot RAW-tiedostoihin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
fi: Valitse tämä, niin metatiedot kirjoitetaan RAW-tiedostoihin. Piirre käyttää ExifTool-taustajärjestelmää ja on oletuksena poissa käytöstä.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
fi: Käytä laiskaa synkronointia

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
fi: Sen sijaan että metatiedot synkronoitaisiin, ne ajastetaan synkronoitaviksi. Synkronoinnin voi tehdä myöhemmin jonosta tai digiKamista poistuttaessa.Sen sijaan että metatiedot synkronoitaisiin, ne ajastetaan synkronoitaviksi. Synkronoinnin voi tehdä myöhemmin jonosta tai digiKamista poistuttaessa.

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
fi: Päivitä tiedoston &aikaleima tiedostojen muututtua

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
fi: Poista tämä käytöstä, niin tiedostojen aikaleimoja ei päivitetä metatietoja tai kuvan tietoja päivitettäessä. Huomaa: käytöstä poistaminen voi aiheuttaa ongelmia sovelluksissa, jotka käyttävät aikaleimaa tunnistamaan automaattisesti, milloin tiedosto on muuttunut.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
fi: Tiedostojen muututtua tarkista tiedosto &uudelleen

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
fi: Huom! Katso ExifTool-taustajärjestelmästä %1

[ctx: @label]
en: write limitations
fi: kirjoitusrajoitukset

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
fi: Huom! Nämä asetukset edellyttävät, että %1 on käytettävissä. Katso ExifTool-välilehdeltä lisätietoa.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
fi: ExifTool-taustajärjestelmä

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
fi: Valitse mukautettuja suodattimia käytettäessä näytettävät metatietokentät

[ctx: @title:tab]
en: Views
fi: Näkymät

[ctx: @label]
en: When rotating a file
fi: Käännettäessä kuvaa

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
fi: Aseta vain merkintä käännöstä

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
fi: Käännä sisältöä muuttamalla, jos mahdollista

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
fi: Salli myös häviöllinen käännös tarvittaessa

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
fi: Kirjoita merkintä metatietoihin, jos mahdollista

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
fi: Käännä kuvia vain merkintää vaihtamalla koskematta kuvapistetietoon

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
fi: <para>Kuvaa voi kääntää kahdella tapaa:<nl/>Sisältöä voi joko muuttaa järjestämällä kuvatiedon yksittäiset kuvapisteet uudelleen<nl/>tai voi asettaa lipun, että kuvaa tulisi näytettäessä kääntää.</para><para>Valitse tämä asetus, jos aina haluat asettaa vain lipun. Tästä on vähemmän häiriötä, mutta se vaatii katseluohjelman tukevan menetelmää. Jos haluat jakaa tiedostosi digiKamin ulkopuolella, varmista, että lippu kirjoitetaan metatietoihin.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
fi: Käännä kuvaa kuvapistetietoja muokkaamalla, jos mahdollista

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
fi: <para>Tiedostoa voi kiertää kahdella tapaa:<nl/>Sisältöä voi muuttaa järjestämällä kuvatiedon kuvapisteet uudelleen tai<nl/>voidaan asettaa lippu, joka pyytää kiertämään kuvaa näytettäessä.</para>  <para>Valitse tämä asetus, jos haluat tiedostoa kierrettävän muuttamalla sisältöä. JPEG-tiedostoille tämä on häviötön toimenpide. Muille tiedostomuodoille se on häviöllinen, josta syystä se täytyy nimenomaisesti valita. RAW- ja muille vain luku -muodoille sitä ei tueta: niitä kierretään vain asettamalla lippu.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
fi: Käännä kuvaa kuvapistetietoja muokkaamalla, vaikka toimenpide olisi häviöllinen

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
fi: Joissakin häviöllistä pakkausta käyttävissä tiedostomuodoissa tietoa katoaa aina, kun sisältöä kierretään. Tämä asetus ottaa häviöllisen kierron käyttöön. Jollei tätä aseteta, tiedostoja kierretään asettamalla lippu.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
fi: Kun kuvaa kierretään asettamalla lippu, muuta lipun arvo myös tiedoston metatiedoissa

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
fi: Tiedoston metatiedot sisältävät tavallisesti lipun, joka kertoo, että tiedosto tulisi näyttää kierrettynä. Valitsemalla tämän asetuksen kenttää voi muokata.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
fi: Näytä kuvat ja pienoiskuvat metatietojen mukaisesti kie&rrettyinä.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
fi: Merkitse suuntaluokitus tavalliseksi kierron ja pyöräytyksen jälkeen.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
fi: Huom! Nämä asetukset vaikuttavat albuminäkymään, eivät kuvamuokkaimeen. Kuvamuokkain muuttaa kierrettäessä aina kuvan tietoa.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
fi: Kääntö

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
fi: Oheistiedostojen lukeminen ja kirjoittaminen

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
fi: Lue oheistiedostoista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
fi: Valitse luetaanko metatietoja myös XMP-oheistiedostoista.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
fi: Kirjoita oheistiedostoihin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
fi: Valitse tallennetaanko metatiedot XMP-oheistiedostiihin.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
fi: Tallenna XMP-oheistiedostoon ainoastaan vain luku -kohteilla

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
fi: Tallenna vain XMP-oheistiedostoon

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
fi: Tallenna kohteeseen ja XMP-oheistiedostoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
fi: Määritä XMP-oheistiedoston kirjoittamisen tarkka tila

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
fi: Kaupallisten ohjelmien kanssa yhteensopivat oheistiedostonimet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
fi: Luo XMP-oheistiedostot monien kaupallisten ohjelmien kanssa yhteensopivin tiedostonimin (PERUSNIMI.xmp) valitsemalla tämä asetus. Älä käytä tätä DarkTablelle.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
fi: Lisää oheistiedostoiksi tunnistettavia tiedostotyyppejä.
    digiKam kirjoittaa (valinnaisesti) metatiedot *.xmp-oheistiedostoihin. Toiset ohjelmat voivat käyttää muita tyyppejä, jotka voi asettaa alla. digiKam ei näytä, lue tai kirjoita näitä tiedostoja, mutta aina kun albumin kohteen nimeä (esim. ”kuva.dng”, joka vastaa tiedostoa ”kuva.dng.pp3”) muutetaan tai kohde siirretään, kopioidaan tai poistetaan, sama tehdään oheistiedostoille.
    Päätteitä voi antaa useita puolipistein tai välilyönnein erotettuna.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
fi: Tässä voit asettaa lisää tiedostonimipäätteitä
    käsiteltäviksi oheistiedostoina tavallisten
    kohteiden lisäksi. Näitä tiedostoja ei näytetä
    vaan ne tulkitaan päätiedoston kylkiäisiksi.
    Päätteille *.xyz ja *.abc lisätään tuki
    kirjoittamalla vain ”xyz abc”. Sisäinen
    oheistiedostopääte *.xmp on aina mukana.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
fi: Anna oheistiedostojen nimien lisäpäätteet.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
fi: &Oheistiedostojen nimien lisäpäätteet

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
fi: Oheistiedostot

[ctx: @title:window]
en: AI GPU Test
fi: Tekoälyn näytönohjaintestaus

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Start
fi: Käynnistä

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Begin test
fi: Aloita testaus

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Testing...
fi: Testataan…

en: Test completed successfully! Your system can use GPU acceleration for the AI models.
fi: Testi onnistui! Järjestelmä voi käyttää tekoälymalleihin näytönohjainkiihdytystä.

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Close the test dialog
fi: Sulje testi-ikkuna

en: Checking for OpenCL GPU acceleration compatibility with AI models...
fi: Tarkistetaan näytönohjaimen OpenCL-kiihdytyksen yhteensopivuutta tekoälymalleihin…

en: OpenCL is available on this system.
fi: OpenCL ei ole käytettävissä tässä järjestelmässä.

en: OpenCL acceleration device is available.
fi: OpenCL-kiihdytyslaite on käytettävissä.

en: Using device: %1
fi: Käytetään laitetta: %1

en: OpenCL acceleration device is not available.
fi: OpenCL-kiihdytyslaitetta ei ole käytettävissä.

en: OpenCL is not available on this system.
fi: OpenCL ei ole käytettävissä tässä järjestelmässä.

en: Loading DNN Model test image...
fi: Ladataan DNN-mallitestikuvaa…

en: DNN model test image not found.
fi: DNN-mallitestikuvaa ei löytynyt.

en: Failed to load DNN model test image from %1
fi: DNN-mallitestikuvan lataus tiedostosta %1 epäonnistui

en: Preparing the DNN Model image for processing...
fi: Valmistellaan DNN-mallikuvaa käsiteltäväksi…

en: Initializing face detection model...
fi: Valmistellaan kasvontunnistusmallia…

en: Running face detection...
fi: Tunnistetaan kasvoja…

en: Initializing feature extraction model...
fi: Valmistellaan ominaisuuspoimintamallia…

en: Preparing face for feature extraction...
fi: Valmistellaan kasvoja ominaisuuspoimintaan…

en: Extracting face features...
fi: Irrotetaan kasvonpiirteitä…

en: Failed to extract face features.
fi: Kasvojen ominaisuuspoiminta epäonnistui.

en: All tests completed successfully!
fi: Kaikki testit onnistuivat!

en: OpenCV error: %1
fi: OpenCV-virhe: %1

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Paikallisen intraverkon välityspalvelinasetukset. Jätä tyhjäksi, jollei välityspalvelinta ole.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
fi: &Verkon välityspalvelimen asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyUrl)
en: &Proxy:
fi: &Välityspalvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
fi: Po&rtti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
fi: Välityspalvelimen tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_proxyType)
en: Http
fi: HTTP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
fi: Vaatii todentamisen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
fi: Kä&yttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
fi: &Salasana:

en: Use native file dialogs from system
fi: Käytä järjestelmän tiedostonvalintaikkunoita

en: Draw frames around grouped items
fi: Piirrä kehykset ryhmiteltyjen kohteiden ympärille

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
fi: Mukauta tällä valinnalla, mitkä sivupaneelin välilehtien otsikot näytetään. Käytä asetusta ”Vain aktiivinen välilehti”, jos näytön tarkkuus on heikko (esim. kannettava tietokone).

en: &Scan for new items at startup
fi: &Etsi uusia kuvia käynnistettäessä

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
fi: Nopea tarkistus (havaitsee uudet, poistetut ja nimeään muuttaneet kohteet)

en: Detect faces in newly added images
fi: Tunnista vasta lisätyistä kuvista kasvot

en: Enable background face recognition scan
fi: Käytä kasvontunnistuksen taustahakua

en: Confirm when moving items to the &trash
fi: Pyydä vahvistus siirrettäessä kuvia r&oskakoriin

en: Confirm when permanently deleting items
fi: Pyydä &vahvistus poistettaessa kohteita pysyvästi

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
fi: Ota &oikeanpuoleisen sivupalkin muutokset käyttöön vahvistuksetta

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
fi: Näytä kasvoluokitukset nimien liittämiseksi henkilösivupaneeliin

en: Get album date source:
fi: Nouda albumin päiväyslähde:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
fi: Uusimman kohteen päiväyksestä

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
fi: Vanhimman kohteen päiväyksestä

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
fi: Keskimääräisestä päiväyksestä

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
fi: Kansion päiväyksestä

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
fi: Ei päiväyksen muutosta

en: String comparison type:
fi: Merkkijonojen vertailutapa:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
fi: Luonnollinen

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
fi: Tavallinen

en: Perform the following operations on all group members:
fi: Tee kaikille ryhmän jäsenille seuraavat toimenpiteet:

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
fi: Ei

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
fi: Kysy

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Use high DPI scaling from the screen factor
fi: Käytä näytöllä suurta DPI-skaalausta

en: Use pixmaps with high DPI resolution
fi: Käytä suuren DPI-tarkkuuden bittikarttoja

en: Use OpenCL hardware acceleration
fi: Käytä OpenCL-laitteistokiihdytystä

en: Use OpenCL acceleration for AI models
fi: Käytä tekoälymalleille OpenCL-kiihdytystä

en: Test GPU AI compatibility
fi: Testaa näytönohjain tekoäly-yhteensopivuus

en: Download required binary data:
fi: Lataa vaadittu binaaridata:

en: Open Download Dialog...
fi: Avaa latausikkuna…

en: Open Local Storage...
fi: Avaa paikallinen talletustila…

en: Use video hardware acceleration
fi: Käytä videolaitteistokiihdytystä

en: FFmpeg (Default)
fi: FFmpeg (oletus)

en: GStreamer (System)
fi: GStreamer (järjestelmä)

en: WMF (System)
fi: WMF (järjestelmä)

en: AVFoundation (System)
fi: AVFoundation (järjestelmä)

[ctx: @title: settings section]
en: Database
fi: Tietokanta

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
fi: Tietokanta-asetukset
    Mukauta tietokanta-asetuksia

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
fi: Kokoelmat

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
fi: Kokoelma-asetukset
    Aseta juurialbumien sijainnit

[ctx: @title: settings section]
en: Views
fi: Näkymät

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
fi: Sovellusnäkymän asetukset
    Mukauta näkymien ulkoasua

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
fi: Työkaluvihje

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
fi: Kohteiden työkaluvihjeiden asetukset
    Mukauta kohteiden työkaluvihjeissä näytettäviä tietoja

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
fi: Metatiedot

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
fi: Upotettujen kuvatietojen hallinta
    Aseta kuvan ja metatiedon suhteet

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
fi: Mallineet

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
fi: Metatietomallineet
    Hallitse kokoelmasi metatietomallineita

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
fi: Kuvamuokkain

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
fi: Kuvamuokkaimen asetukset
    Muuta kuvamuokkaimen asetuksia

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
fi: Värinhallinta

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
fi: Värinhallinta-asetukset
    Muuta värinhallinta-asetuksia

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
fi: Valopöytä

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
fi: Valopöydän asetukset
    Mukauta kohteiden vertailuun käytettyä työkalua

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
fi: Kamerat

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
fi: Kamera-asetukset
    Hallitse kameralaitteita

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
fi: Liitännäisasetukset
    Aseta liitännäiset, jotka ovat sovelluksesta käytettävissä

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
fi: Sekalaiset asetukset
    Muuta digiKamin muiden osien asetuksia

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
fi: Päivitä tiivisteet

[ctx: @title:group]
en: Updates
fi: Päivitykset

en: API Key:
fi: API-avain:

en: Synchronize panels automatically
fi: Synkronoi paneelit automaattisesti

en: Clear the light table on close
fi: Tyhjennä valotaulu suljettaessa

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
fi: Yleinen

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
fi: Kuvamuokkain

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
fi: Eräajohallinta

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
fi: Kuvalataajat

en: Template Title:
fi: Mallipohjan nimi:

en: Enter the metadata template title here.
fi: Anna metatietomallipohjan nimi.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
fi: <p>Anna tässä metatietomallipohjan otsikko. Otsikkoa käytetään mallipohjan tunnistamiseksi kokoelmassasi.</p>

en: Merge Template
fi: Yhdistä mallipohja

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
fi: <b>Huomaa: Näitä tietoja käytetään asetettaessa <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a>-</b> ja <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b>-tunnisteiden sisältö. XMP:ssä ei ole rajoituksia, mutta IPTC:ssä tekstitunnisteiden koko on rajallinen. Katso lisätietoa kontekstiohjeista.</b>

en: &Replace...
fi: &Korvaa…

en: Cannot register new metadata template without title.
fi: Nimetöntä metatietomallipohjaa ei voi luoda.

en: A metadata template named '%1' already exists.
fi: Metatietomallipohja ”%1” on jo olemassa.

en: Tool-Tips Font:
fi: Työkaluvihjeiden fontti:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
fi: Aseta tässä työkaluvihjeiden teksteissä käytettävä fontti.

en: Show album items' tool-tips
fi: Näytä albumin kohteiden työkaluvihjeet

en: Album Information
fi: Albumin tiedot

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
fi: Valitse, näytetäänkö albumin tiedot osoittimen ollessa kansion yllä.

en: Album name
fi: Albumin nimi

en: Set this option to display the album name.
fi: Aseta tämä valinta, niin albumin nimi näytetään.

en: Album date
fi: Albumin päiväys

en: Set this option to display the album date.
fi: Tämä valinta näyttää albumin päiväyksen.

en: Album collection
fi: Albumin kokoelma

en: Set this option to display the album collection.
fi: Tämä valinta näyttää albumin kokoelman.

en: Album category
fi: Albumin luokka

en: Set this option to display the album category.
fi: Tämä valinta näyttää albumin ryhmän.

en: Album caption
fi: Albumin selite

en: Set this option to display the album caption.
fi: Näytä albumin selite valitsemalla tämä asetus.

en: Album preview
fi: Albumin esikatselu

en: Set this option to display the album preview.
fi: Tämä valinta näyttää albumin esikatselun.

en: Album Items
fi: Albumit

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
fi: Näytä työkaluvihjeet kuvake- ja pienoiskuvariveillä

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
fi: Valitse, näytetäänkö kuvan tiedot osoittimen ollessa kuvakkeen tai pienoiskuvan yllä.

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File date
fi: Tiedoston päiväys

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Image type
fi: Kuvan tyyppi

en: Image dimensions
fi: Kuvan mitat

en: Image aspect ratio
fi: Kuvan kuvasuhde

en: Camera make and model
fi: Kameran merkki ja malli

en: Camera date
fi: Kameran päiväys

en: Camera aperture and focal length
fi: Kameran aukon koko ja polttoväli

en: Camera exposure and sensitivity
fi: Kameran valotusaika ja herkkyys

en: Camera mode and program
fi: Kameran kuvaustila ja esiasetus

en: Camera flash settings
fi: Kameran salama-asetus

en: Camera white balance settings
fi: Kameran valkotasapainoasetus

en: digiKam Information
fi: Syötetyt tiedot

en: Image title
fi: Kuvan otsikko

en: Image caption
fi: Kuvateksti

en: Set this option to display the image captions.
fi: Valitse, näytetäänkö kuvatekstit.

en: Image tags
fi: Kuvan luokitukset

en: Set this option to display the image tags.
fi: Näytä kuvan luokitukset valitsemalla tämä asetus.

en: Image labels
fi: Kuvan selitteet

en: Audio/Video Information
fi: Ääni- ja videotiedot

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
fi: Aseta tämä valinta, niin videon kuvasuhde näytetään.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
fi: Aseta tämä valinta, niin videon äänen bittinopeus näytetään.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
fi: Aseta tämä valinta, niin videon äänikanavan tyyppi näytetään.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
fi: Aseta tämä valinta, niin videon äänikoodekki näytetään.

en: Set this option to display the Duration of the Video.
fi: Aseta tämä valinta, niin videon kesto näytetään.

en: Set this option to display the Codec of the Video.
fi: Aseta tämä valinta, niin videokoodekki näytetään.

en: Icon Items
fi: Kuvakohteet

en: Show import items' tool-tips
fi: Näytä tuontikohteen työkaluvihjeet

en: Import Information
fi: Tuontitiedot

en: Item name
fi: Kohteen nimi

en: Set this option to display the item name.
fi: Näytä kohteen nimi valitsemalla tämä asetus.

en: Item date
fi: Kohteen päiväys

en: Set this option to display the item date.
fi: Näytä kohteen päiväys valitsemalla tämä asetus.

en: Item size
fi: Kohteen koko

en: Set this option to display the item size.
fi: Näytä kohteen koko valitsemalla tämä asetus.

en: Item type
fi: Kohteen tyyppi

en: Set this option to display the item type.
fi: Näytä kohteen tyyppi valitsemalla tämä asetus.

en: Item dimensions
fi: Kohteen mitat

en: Set this option to display the item dimensions.
fi: Näytä kohteen mitat valitsemalla tämä asetus.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
fi: Huomaa: nämä asetukset vaativat ”Käytä tiedoston metatietoja” -valintaa kamera-asetusten toimintasivulta.

en: Import Items
fi: Tuo kohteet
