digikam - en to he translation catalogue (742 entries)

en: &Move Here
he: העבי&רו לכאן

en: &Copy Here
he: העתיקו לכאן

en: C&ancel
he: &ביטול

en: Set as Album Thumbnail
he: קביעת צלמית לאלבום

en: &Cancel
he: &ביטול

en: Assign Tags to &Selected Items
he: הוספת תוויות לפריטים המסומנים

en: Assign Tags to &This Item
he: הוספת תוויות לפריט זה

en: Assign Tags to &All Items
he: הוספת תוויות לכל הפריטים

en: Set as Tag Thumbnail
he: קביעת תווית תצוגה מקדימה

en: OR
he: או

en: AND
he: וגם

en: Album "%1"
he: אלבום "%1"

en: File Properties
he: מאפייני הקובץ

[ctx: filename]
en: Name:
he: שם:

en: Date:
he: תאריך:

en: Size:
he: גודל:

en: Type:
he: סוג:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Dimensions:
he: מימדים:

en: Photograph Properties
he: מאפייני התצלום

en: Make/Model:
he: דגם/יצרן:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
he: עדשה:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
he: נוצר:

en: Aperture/Focal:
he: מוקד/מיפתח:

en: Exposure/Sensitivity:
he: חשיפה/רגישות:

en: Mode/Program:
he: מצב/תוכנית:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
he: מבזק:

en: White Balance:
he: איזון לובן:

en: Album:
he: אלבום:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
he: כיתובית:

en: Tags:
he: תוויות:

en: Album Properties
he: מאפייני אוסף-תמונות

en: Items:
he: פריטים:

en: Collection:
he: אגד:

en: Category:
he: סיווג:

en: Initializing...
he: אתחול...

en: Cameras
he: מצלמות

en: USB Storage Devices
he: אמצעי אחסון מסוג USB

en: Card Readers
he: קוראי כרטיסי זיכרון

en: Add Images...
he: הוספת תמונות...

en: Adds new items to an Album.
he: הוספת פריטים חדשים לאוסף-תמונות.

en: Add Folders...
he: הוספת תיקיות...

en: Images found in %1
he: תמונות נמצאו ב- %1

en: CompactFlash Card Reader
he: קורא כרטיסי קומפאקט-פלאש

en: Memory Stick Reader
he: קורא מקלות-זיכרון

en: SmartMedia Card Reader
he: קוראי כרטיסי זיכרון-חכמים

en: SD / MMC Card Reader
he: קורא כרטיסי SD/MMC

en: xD Card Reader
he: קורא כרטיסי xD

en: Cannot access the storage device.
he: אין גישה להתקן אחסון זה.

en: Images on %1
he: תמונות נמצאו ב- %1

en: The specified camera ("%1") is not supported.
he: המצלמה "%1" אינה נתמכת.

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
he: &עריכה

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
he: &תצוגה

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
he: &כלים

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: &הגדרות

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
he: ע&זרה

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
he: זיהוי אוטומטי ופתיחת מצלמה

[ctx: go to previous image]
en: Back
he: אחורה

[ctx: go to next image]
en: Forward
he: קדימה

en: Albums
he: אוספי-תמונות

en: Tags
he: תוויות

en: Time Unit:
he: יחידת זמן:

en: Day
he: יום

en: Week
he: שבוע

en: Month
he: חודש

en: Year
he: שנה

en: Clear current selection
he: ביטול הבחירה הנוכחית

en: Save current selection to a new virtual Album
he: שמירת התמונות המסומנות לתיקייה וירטואלית חדשה

en: Timeline
he: ציר-הזמן

en: Last Search
he: חיפוש אחרון

en: Undo
he: מצב קודם

en: Selection
he: בחירה

en: Delete
he: מחיקה

en: Size
he: גודל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
he: סוג

en: Auto Levels
he: רמות-צבע אוטומטי

en: Normalize
he: נירמול

en: Equalize
he: איזון

en: Stretch Contrast
he: מתיחת ניגודיות

en: Auto Exposure
he: חשיפה אוטומטית

en: Filter:
he: מסנן:

en: Color Balance
he: איזון צבעים

en: Smoothness:
he: החלקה:

en: Lens Auto-Correction
he: תיקון-עדשה-אוטומטי

en: Visit CImg library website
he: הצגת אתר ספריית CIMG

en: Reduce Uniform Noise
he: הפחתה של רעש אחיד

en: Reduce JPEG Artifacts
he: הפחתת לכלוכי JPEG

en: Reduce Texturing
he: הפחתת מרקם

en: JPEG quality:
he: איכות JPEG:

en: Chroma subsampling:
he: תת-דגימה של עוצמת צבע:

en: Lossless JPEG 2000 files
he: קבצים דחוסים מסוג JPEG-2000 שאינם מאבדים מידע

en: JPEG 2000 quality:
he: איכות JPEG-2000:

en: PNG compression:
he: דחיסת PNG

en: Compress TIFF files
he: דחוס קבצי TIFF

en: Adjust Curve
he: שינוי עקומה

en: Gamma input value.
he: ערך קלט גאמה.

en: All channels shadow tone color picker
he: בוחר גוון צבע צללים עבור כל הערוצים

en: Adjust all levels automatically.
he: עדכון אוטומטי של כל ערוצי הצבע.

en: &Reset
he: &אפס

en: Reset current channel levels' values.
he: אתחול ערכי ערוץ הצבע הנוכחי

en: Brightness / Contrast / Gamma
he: בהירות/ניגודיות/גאמה

en: Channel Mixer
he: מערבל ערוצים

en: Film
he: סרט צילום

en: HSL Adjustments
he: התאמת HSL

en: Info...
he: מידע...

en: White Balance
he: איזון לבן

en: Add Border
he: הוספת מסגרת

en: Align text to the left
he: יישור מלל לשמאל

en: Align text to the right
he: יישור מלל לימין

en: Align text to center
he: יישור מלל למרכז

en: Align text to a block
he: יישור מלל באופן שווה

en: Rotation:
he: סיבוב:

[ctx: no rotation]
en: None
he: ללא

en: 90 Degrees
he: 90 מעלות

en: 180 Degrees
he: 180 מעלות

en: 270 Degrees
he: 270 מעלות

[ctx: font color]
en: Color:
he: צבע:

en: Add border
he: הוספת מסגרת

en: Semi-transparent
he: חצי-שקוף

en: Insert Text
he: הוספת מלל

en: Texture
he: מרקם

en: Gaussian Blur
he: טשטוש גאוסי

en: Hot Pixels
he: נקודות:

en: Hot Pixels Correction
he: תיקון נקודות בתמונה

en: Show grid
he: הצגת רשת

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
he: ראשי:

en: Edge:
he: שוליים:

en: Zoom:
he: הגדלה:

en: Brighten:
he: בהירות:

en: Lens Distortion
he: עיוות עדשה

en: Red Eyes Correction
he: תיקון צבע אדום בעניים

en: Preset
he: מוגדר מראש

en: Filtering type:
he: סוג מסנן:

en: Restoration
he: שחזור

en: Sharpen
he: חידוד

en: Unsharp Mask
he: תבנית ביטול-חידוד

en: Refocus
he: מיקוד חוזר

en: Zoom Blur
he: טשטוש מרחק

en: Radial Blur
he: טשטוש היקפי

en: Far Blur
he: טשטוש רחוק

en: Motion Blur
he: טשטוש בתנועה

en: Softener Blur
he: טשטוש עדין

en: Focus Blur
he: טשטוש התמקדות

en: Smart Blur
he: טשטוש חכם

en: Frost Glass
he: זכוכית קפואה

en: Mosaic
he: אוסף תמונות

en: Distance:
he: מרחק:

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
he: רמה:

en: Blur Effects
he: אפקט טשטוש

en: Charcoal
he: פחם

en: Pencil size:
he: גודל עיפרון:

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
he: חלק:

en: Fish Eyes
he: עיני דג

en: Twirl
he: סיבוב

en: Cylindrical Hor.
he: צינור אופקי

en: Cylindrical Vert.
he: צינור אנכי

en: Cylindrical H/V.
he: צינור אופקי/אנכי

en: Caricature
he: קריקטורה

en: Multiple Corners
he: מספר פינות

en: Waves Hor.
he: גלים אופקי

en: Waves Vert.
he: גלים אנכי

en: Block Waves 1
he: גלים מרובעים 1

en: Block Waves 2
he: גלים מרובעים 2

en: Circular Waves 1
he: גלים מעוגלים 1

en: Circular Waves 2
he: גלים מעוגלים 2

en: Polar Coordinates
he: קואורדינטות קוטביות

en: Unpolar Coordinates
he: קואורדינטות לא-קוטביות

en: Tile
he: רעף

[ctx: level of the effect]
en: Level:
he: רמה:

en: Iteration:
he: מחזור:

en: Distortion Effects
he: אפקט עיוות

en: Depth:
he: עומק:

en: Emboss
he: הבלטה

en: Film Grain
he: גרעיניות תמונה

en: Brush size:
he: גודל מברשת:

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
he: חלק:

en: Oil Paint
he: צבע שמן

en: Drop size:
he: גודל טיפה:

en: Number:
he: מספר:

en: Fish eyes:
he: עיני דגים:

en: RainDrop
he: טיפת גשם

en: Maintain aspect ratio
he: שמירה על יחס

en: Set here the new image width in pixels.
he: רוחב התמונה החדשה בנקודות (נק).

en: Width (%):
he: רוחב (%):

en: Height (%):
he: גובה (%):

en: Advanced Settings
he: הגדרות מתקדמות

en: New width:
he: רוחב חדש:

en:  px
he: נק

en: New height:
he: גובה חדש:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
he: הגדרות

en: Free Rotation
he: סיבוב חופשי

en: Angles (in degrees):
he: זווית (במעלות):

en:   Top left:
he: עליון שמאלי:

en:   Top right:
he: עליון ימני:

en:   Bottom left:
he: תחתון שמאלי:

en:   Bottom right:
he: תחתון ימני:

en: Draw preview while moving
he: תצוגה מקדימה בזמן תזוזה

en: Draw grid
he: הצגת רשת

en: Perspective Adjustment
he: נקודת מבט

en: Aspect Ratio Crop
he: חיתוך לפי יחס

en: Max. Aspect
he: יחס מרבי

en: Aspect ratio:
he: יחס:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
he: מותאם אישית

en: Golden Ratio
he: יחס מומלץ

[ctx: no aspect ratio]
en: None
he: ללא

en: Orientation:
he: כיוון:

en: Landscape
he: לרוחב

en: Portrait
he: לאורך

en: Auto
he: אוטומטי

en: Custom ratio:
he: יחס מותאם אישית:

en: Rules of Thirds
he: כללי שלישים

en: Diagonal Method
he: שיטת הצלבה

en: Harmonious Triangles
he: משולשים הרמוניים

en: Golden Mean
he: ממוצע זהב

en: Golden sections
he: אזורים מומלצים

en: Golden spiral sections
he: אזורים ספירליים מומלצים

en: Golden spiral
he: ספירלת זהב

en: Golden triangles
he: משולשי זהב

en: Flip horizontally
he: הפוך אופקי

en: Flip vertically
he: הפוך אנכי

en: Color and width:
he: צבע ורוחב:

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
he: מותאם אישית

en: New Size
he: גודל חדש

en: Width:
he: רוחב:

en: Height:
he: גובה:

en: New image height in pixels (px).
he: גובה התמונה החדשה בנקודות (נק).

en: New image width in percent (%).
he: רוחב התמונה החדשה באחוזים (%).

en: New image height in percent (%).
he: גובה התמונה החדשה באחוזים (%).

en: Restore photograph (slow)
he: שחזר תמונה (איטי)

en: Resize
he: שינוי גודל

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
he: "%1" הוא לא קובץ הגדרות הגדלת תמונה.

en: Main horizontal angle:
he: זווית אופקית ראשית:

en: Fine horizontal angle:
he: זווית אופקית מדוייקת:

en: Main vertical angle:
he: זווית אנכית ראשית:

en: Fine vertical angle:
he: זווית אנכית מדוייקת:

en: Anti-Aliasing
he: החלקת קווי מתאר

en: Shear Tool
he: כלי חיתוך

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
he: אין אפשרות לשמור קובץ
    "%1" ל 
    "%2".

en: Apply
he: ביצוע

en: Contrast:
he: ניגוד:

en: Saturation:
he: רוויה:

en: Sharpness:
he: חדות:

en: Sensitivity (ISO):
he: רגישות ISO:

en: &Add
he: ה&וספה

en: Copyright:
he: זכויות יוצרים:

en: Credit:
he: הכרה:

en: Status
he: מצב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
he: בחר קובץ לוח שנה (אופציונאלי) עם חגים רשמיים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
he: בחר קובץ לוח שנה עם תאריכים מיוחדים משפחתיים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
he: &מעל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
he: &שמאל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
he: גופן:

en: Choose events to show on the Calendar
he: בחר אירועים להצגה בלוח השנה

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
he: לא נבחרו תמונות תקינות לחודשים<br/>לחץ על "אחורה" לבחירת תמונות

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
he: .לתשומת לבך: אתה מכין לוח שנה לשנה הנוכחית או לשנה בעבר

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
he: לחץ על "הבא" להתחלת ההדפסה<br/><br/>החודשים הבאים יודפסו עבור שנה %1:<br/>

en: Printing Cancelled
he: ההדפסה בוטלה

en: &Abort
he: &ביטול

en: Camera
he: מצלמה

en: unavailable
he: לא זמין

en: Developer
he: מפתח

en: Author
he: צלם

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
he: צבעים

en: Start with current image
he: התחילו בתמונה נוכחית

en: Show camera aperture and focal length
he: הצגת נתוני צמצם ומיקוד עדשה של תמונה

en: Show camera exposure and sensitivity
he: הצגת נתוני חשיפה ורגישות של תמונה

en: Show camera make and model
he: הצגת שם-יצרן ודגם של מצלמה

en: Show image tags
he: הצגת תוויות התמונה

en: Slideshow
he: מצגת-שקפים

en: Date
he: תאריך

en: Album
he: אוסף-תמונות

en: New Album
he: אוסף-תמונות חדש

en: Raw Import
he: ייבא תמונה לא-דחוסה (RAW)

en: Post Processing
he: עיבוד תמונה נוסף

en: Raw Decoding
he: מקודד RAW

en: Abort
he: ביטול

en: Abort the current Raw image preview.
he: ביטול תצוגה מקדימה של תמונה לא דחוסה (רש') זו.

en: Brightness:
he: בהירות:

en: Gamma:
he: גאמה:

en: Exposure (E.V):
he: חשיפה

en: Reset
he: אתחול

en: Reset curve to linear
he: איפוס עקומה למצב קווי

en: Exposure
he: חשיפה

en: Luminosity Curve
he: עקומת עוצמת תאורה

en: Info
he: מידע

en: Reset all settings to default values.
he: איפוס הכל מאפייני המסנן לערכי ברירת מחדל.

en: Import
he: ייבא

en: Use Default
he: השתמשו בררת מחדל

en: Current Search
he: חיפוש נוכחי

en: Enter new album name:
he: הזנת שם לאלבום חדש:

en: Searches
he: חיפושים

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
he: נכשלה פעולת העתקה של קובץ מסד הנתונים הישן ("%1") למיקומו החדש ("%2"). אנא התחילו עם מסד נתונים חדש.

en: No parent found for album.
he: לא נמצאה תיקיית אב לאלבום.

en: Album name cannot be empty.
he: שם אלבום אינו יכול להיות ריק.

en: Album name cannot contain '/'.
he: שם אלבום אינו יכול להכיל '/'.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
he: יצירת אוסף-תמונות אב לא אפשרית במיקום זה של אוסף-תמונות ראשי

en: An existing album has the same name.
he: קיים אלבום בעל אותו שם.

en: Failed to add album to database
he: תקלה בעת הוספת האלבום למסד הנתונים

en: No such album
he: אין אוסף-תמונות כזה

en: Cannot rename root album
he: אין אפשרות לשנות את שם אוסף-התמונות הראשי

en: Cannot rename album root album
he: אין אפשרות לשנות את שם אוסף-התמונות הראשי

en: Album name cannot contain '/'
he: שם אוסף-תמונות אינו יכול להכיל '/'

en: Failed to rename Album
he: תקלה בעת שינוי שם אוסף-התמונות

en: Cannot edit root album
he: אין אפשרות לערוך את אוסף-התמונות הראשי

en: No parent found for tag
he: לא נמצאה תוויות אב לתווית

en: Tag name cannot be empty
he: שם תוויות אינו יכול להיות ריק

en: Tag name cannot contain '/'
he: שם תוויות אינו יכול להכיל '/'

en: Tag name already exists
he: שם התוויות קיים

en: Failed to add tag to database
he: תקלה בעת הוספת תוויות למסד הנתונים

en: Cannot edit root tag
he: אין אפשרות לערוך את התוויות הראשית

en: Cannot move root tag
he: אין אפשרות להזיז את התוויות הראשית

en: No such tag
he: אין תוויות כזו

en: Find Duplicates...
he: מציאת תמונות כפולות...

en: Refresh
he: ריענון

en: Create New Album
he: יצירת אלבום חדש

en: &New Album
he: &אלבום חדש

en: Create new album
he: יצירת אוסף-תמונות חדש

en: The selected folder does not exist or is not readable
he: התיקייה שנבחרה אינה קיימת או שאינה ניתנת לקריאה

en: There is already a collection containing the folder "%1"
he: קיים אוסף המכיל את הספרייה "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
he: רכיב האחסון יכול להיות מזוהה באופן יחודי

en: The collection is located on your harddisk
he: האוסף ממוקם על הדיסק הקשיח שלכם

en: Prepared table creation
he: הכנה ליצירת טבלה

en: Created tables
he: טבלאות נוצרו

en: Configured one album root
he: הגדרת אוסף תמונות אחד כשורש לאוספים האחרים

en: Imported albums
he: אוספי תמונות מיובאים

en: Imported images information
he: נתוני תמונות מיובאות

en: Initialized and imported file suffix filter
he: אתחול מסנן הקבצים המיובאים

en: Did the initial full scan
he: סריקה ראשונית מלאה הושלמה

en: Imported creation dates
he: תאריכי יצירה יובאו

en: Imported comments
he: הערות יובאו

en: Imported ratings
he: הדרוגים יובאו

en: Dropped v3 tables
he: טבלאות V3 הוסרו

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
he: קובץ תמונה לא דחוס (%1)

en: Error
he: שגיאה

en: Cancel
he: ביטול

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
he: לא ניתן ליצור את התיקייה המצויינת למטה. אנא בחרו מיקום אחר.<p><b>%1</b></p>

en: This is the list of items that are about to be deleted.
he: זוהי רשימת הפריטים שאמורים להימחק.

en: Do not &ask again
he: אל תשאל &שוב

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
he: פריטים אילו ימחקו באופן <b>קבוע</b> מהדיסק הקשיח שלכם.

en: These items will be moved to Trash.
he: <qt>פריטים אלו יועברו אל סל האשפה.</qt>

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
he: אוספי תמונות אילו ימחקו <b>באופן קבוע</b> מהדיסק הקשיח שלכם.

en: These albums will be moved to Trash.
he: כותרים אלו יועברו אל סל האשפה.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
he[0]: <b>1</b>כותר נבחר.
he[1]: <b>%1</b>כותרים נבחרו.

en: &Move to Trash
he: העברה לאשפה

en: <i>Make:</i>
he: <i>יצרן:</i>

en: <i>Model:</i>
he: <i>דגם:</i>

en: <i>Created:</i>
he: <i>נוצר:</i>

en: <i>Aperture:</i>
he: <i>מפתח הצמצם:</i>

en: <i>Focal:</i>
he: <i>מוקד:</i>

en: <i>Exposure:</i>
he: <i>:חשיפה</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
he: <i>רגישות:</i>

en: Copy to Clipboard
he: העתק ללוח-עריכה

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
he: גווני אפור

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
he: צבע אחד

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
he: טבלת-צבעים

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: No Lens Filter
he: עדשה ללא מסנן

en: Green Filter
he: מסנן ירוק

en: Orange Filter
he: מסנן כתום

en: Red Filter
he: מסנן אדום

en: Yellow Filter
he: מסנן צהוב

en: Strength:
he: עוצמה:

en: No Tone Filter
he: ללא מסנן גוון

en: Lens Filters
he: מסנני עדשה

en: Tone
he: גוון

en: Curve free mode
he: מצב עקומה חופשי

en: Curve smooth mode
he: מצב עקומה חלקה

en: Adjust Curves
he: שינוי עקומה

en: Loading image...
he: תמונה נטענת...

en: Histogram calculation...
he: חישוב היסטוגרמה...

en: Histogram
    calculation
    failed.
he: חישוב
    גרף היסטוגרמה
    נכשל.

[ctx: solid border type]
en: Solid
he: אחיד

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
he: מוגבה

en: Decorative Pine
he: אורן מעוצב

en: Decorative Wood
he: עץ מעוצב

en: Decorative Paper
he: נייר מעוצב

en: Decorative Parquet
he: רצפת-עץ מעוצבת

en: Decorative Ice
he: קרח מעוצב

en: Decorative Leaf
he: עלה מעוצב

en: Decorative Marble
he: שיש מעוצב

en: Decorative Rain
he: גשם מעוצב

en: Decorative Craters
he: מכתשים מעוצב

en: Decorative Dried
he: מיובש מעוצב

en: Decorative Pink
he: וורוד מעוצב

en: Decorative Stone
he: אבן מעוצב

en: Decorative Chalk
he: גיר מעוצב

en: Decorative Granite
he: גרניט מעוצב

en: Decorative Rock
he: אבן מעוצב

en: Decorative Wall
he: קיר מעוצב

en: Preserve Aspect Ratio
he: שמירה על יחס

en: Width (pixels):
he: רוחב (נקודות):

[ctx: first color for border effect]
en: First:
he: ראשונה:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
he: שנייה:

en: Rotate Right
he: סובב ימינה

en: Rotate Left
he: סובב שמאלה

en: Flip Horizontally
he: היפוך אופקי

en: Flip Vertically
he: היפוך אנכי

en: Crop
he: חיתוך

en: Shadows:
he: צלליות:

en: Detail preservation:
he: שמירת פרטים:

en: Anisotropy:
he: המרחק הגדול ביותר:

en: Smoothing:
he: החלקה:

en: Regularity:
he: סדירות:

en: Iterations:
he: חזרות:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
he: קבעו את מספר הפעמים בו יופעל מסנן זה על התמונה.

en: Noise:
he: רעש:

en: Sets the noise scale.
he: קבעו את סולם-דרגות הרעש

en: Angular step:
he: צעד זוויתי:

en: Integral step:
he: צעד אינטגרלי:

en: Gaussian:
he: גאוסי:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
he: קבעו כאן את רמת הדיוק של הפונקציה הגאוזית.

en: Tile size:
he: גודל האריח:

en: Sets the tile size.
he: קבעו את גודל האריח.

en: Tile border:
he: מסגרת האריח:

en: Sets the size of each tile border.
he: קבעו את רוחב כל מסגרת האריח.

en: Interpolation:
he: אינטרפולציה:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
he: בחירת שיטת ההמרה המתאימה לאיכות התמונה הרצוייה.

en: Fast approximation
he: הערכה מהירה

en: Enable fast approximation when rendering images.
he: אפשרות להערכה מהירה בעת תצוגת תמונות.

[ctx: average filter mode]
en: Average
he: ממוצע

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
he: קווי

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
he: ריבועי

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
he: מרובע

en: Black Frame...
he: מסגרת שחורה...

en: Select Black Frame Image
he: בחירת תמונה בעלת מסגרת שחורה

en: Hue:
he: גוון:

en: Lightness:
he: בהירות:

en: Power:
he: עצמה:

en: Amount:
he: כמות:

en: Use Metadata
he: השתמשו במידע-נוסף

[ctx: camera make]
en: Make:
he: יצרן:

[ctx: camera model]
en: Model:
he: דגם:

en: Aperture:
he: מיפתח צמצם:

en: Channel:
he: ערוץ:

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
he: קווי:

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
he: לוגריתמי

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
he: עוצמת תאורה

[ctx: The red channel]
en: Red
he: אדום

[ctx: The green channel]
en: Green
he: ירוק

[ctx: The blue channel]
en: Blue
he: כחול

[ctx: The colors channel]
en: Colors
he: צבעים

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
he: אלפא (שקיפות)

en: Threshold:
he: סף:

en: Method:
he: שיטה:

en: Simple sharp
he: חידוד פשוט

en: Unsharp mask
he: תבנית ביטול-חידוד

en: Radius:
he: רדיוס:

en: Circular sharpness:
he: חידוד מעגלי:

en: Correlation:
he: מתאם:

en: Noise filter:
he: מסנן רעש:

en: Gaussian sharpness:
he: חידוד גאוסי:

en: Matrix size:
he: גודל טבלה:

en: Main angle:
he: זווית ראשית:

en: Fine angle:
he: זווית עדינה:

en: Auto-crop:
he: חיתוך אוטומטי:

[ctx: no autocrop]
en: None
he: ללא

en: Widest Area
he: האזור הרחב ביותר

en: Largest Area
he: האזור הגדול ביותר

en: Failed to revise Exif orientation these files:
he: תקלה בעת שינוי עימוד תמונה בנתוני EXIF של הקבצים:

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
he: <br/><nobr><i>מלל</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
he: <br/><nobr><i>סוג קובץ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
he: <br/><nobr><i>דרוג</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
he: <br/><nobr><i>תוויות</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
he: <nobr><b>מסננים פעילים:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
he: <nobr><b>מסנן פעיל:</b></nobr>

en: No active filter
he: אין מסנן פעיל

en: All Files
he: כל הקבצים

en: Image Files
he: קובצי תמונת

en: No RAW Files
he: ללא קבצים לא-מעובדים RAW

en: JPEG Files
he: קבצי JPEG

en: PNG Files
he: קבצי PNG

en: TIFF Files
he: קבצי TIFF

en: DNG Files
he: קבצי DNG

en: RAW Files
he: קבצי RAW

en: Audio Files
he: קבצי שמע

en: Filter by file type
he: סינון קבצים על פי סוג

en: Tag Name
he: שם תווית

en: Select All
he: בחירת הכל

en: Visit digiKam project website
he: בקרו באתר מיזם digiKam

en: <b>Altitude</b>:
he: <b>גובה</b>:

en: <b>Latitude</b>:
he: <b>קו-רוחב</b>:

en: <b>Longitude</b>:
he: <b>קו-אורך</b>:

en: <b>Date</b>:
he: <b>תאריך</b>:

en: Properties
he: מאפיינים

en: Metadata
he: מידע-נוסף

en: Geolocation
he: מיקום-גאוגרפי

en: Makernote
he: הערות היצרן

en: Count:
he: ספירה:

en: Size:
he: גודל:

en: Light Table
he: שולחן השוואת תמונות

en: Delete '%1' tag?
he: מחיקת תווית '%1'?

en: Reset Tag Icon
he: מחיקת צלמית התווית

en: Invert Selection
he: היפוך בחירה

en: Toggle Auto
he: שינוי מצב אוטומטי

[ctx: no auto toggle]
en: None
he: ללא

[ctx: toggle child tags]
en: Children
he: ילדים

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
he: הורים

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
he: שניהם

en: Enter tag name here...
he: הזינו שם תווית כאן...

en: &Icon:
he: סמ&ל

en: <b>Create New Tag</b>
he: <b>יצירת תווית חדשה</b>

en: Tag Path
he: נתיב התווית

en: No Recently Assigned Tags
he: לא קיימות תוויות ששויכו לאחרונה

en: Add New Tag...
he: הוספת תווית חדשה...

en: Assign this Tag
he: הוספת תוויות זו

en: Remove this Tag
he: הסרת תוויות זו

en: No or invalid size specified
he: חסר או לא צויין גודל

en: Thumbnail is null
he: התצוגה-הממוזערת של התמונה ריקה

en: Cannot create thumbnail for %1
he: לא ניתן לייצר תצוגה-ממוזערת של תמונה עבור %1

en: No options available
he: אין אפשרויות זמינות

en: System Font
he: גופני מערכת ההפעלה

en: Custom Font
he: גופנים מותאמים אישית

en: Choose...
he: בחרו...

en: Pan the image to a region
he: הזזת התמונה לאזור

en: No profile available...
he: פרופיל לא זמין...

en: Perceptual
he: תפיסתי

en: Relative Colorimetric
he: טבלת-צבע יחסית

en: Absolute Colorimetric
he: טבלת-צבע מוחלטת

en: Saturation
he: רוויה

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Developer and Windows port
he: מפתח ואחרי הסבה למערכת ההפעלה וינדוס

en: Color Management
he: ניהול צבע

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
he: עיצוב, צלמיות, סמל, כותרות, תכנון, בדיקת איכות

en: Bug reports and patches
he: דיווח תקלות ותלאים

en: Webmaster
he: מנהל האתר

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
he: עורך ספר ההדרכה, בודק איכות ומנהל האתר

en: Beta tester
he: בדיקת תוכנה

en: Feedback and patches. Handbook writer
he: משוב טלאים וכתיבת ספר הפעלה

en: digiKam website banner and application icons
he: יצירת צלמיות וגרפיקה של האתר

en: Various usability fixes and general application polishing
he: תיקוני שמישות ושיפוצים כלליים

en: digiKam website, Feedback
he: אתר Digikam ומשוב כללי

en: Bug reports, feedback and icons
he: דיווח תקלות, משוב וצלמיות

en: Developer (2004-2005)
he: מפתח (2004-2005)

en: Developer (2004)
he: מפתח (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
he: כללי

en: Components Information
he: מידע על הרכיב

en: Supported RAW Cameras
he: תמיכה במצלמות המיצרות קבצי RAW לא-דחוסים

en: Donate...
he: תרומה כספית...

en: Contribute...
he: תרומה...

en: Size: %1
he: גודל: %1

[ctx: default theme name]
en: Default
he: בררת מחדל

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
he: <b>כותרת: </b><p>%1</p><b>ערך: </b><p>%2</p><b>תאור: </b><p>%3</p>

en: No description available
he: תיאור אינו זמין

en: EXIF File to Save
he: קובץ EXIF לשמירה

en: EXIF binary Files (*.exif)
he: קובץ EXIF בינארי (*.exif)

en: IPTC Records
he: שדות IPTC

en: IPTC File to Save
he: שם קובץ IPTC לשמירה

en: IPTC binary Files (*.iptc)
he: קובצי IPTC (*.iptc)

en: Interoperability
he: פעולה משותפת

en: Image Information
he: מאפייני התמונה

en: Photograph Information
he: מאפייני התצלום

en: Global Positioning System
he: נתוני מערכת מיקום גאוגרפי

en: Embedded Thumbnail
he: תצוגה מקדימה מוטמעת

en: IIM Envelope
he: מעטפת IIM

en: IIM Application 2
he: יישום IIM 2

en: Additional Exif Properties
he: מאפייני EXIF נוספים

en: Camera Raw
he: לא דחוס של מצלמה

en: Exif-specific Properties
he: מאפייני EXIF מיוחדים

en: IPTC Core
he: שדות IPTC

en: TIFF Properties
he: מאפייני TIFF

en: Basic Schema
he: תצורה רגילה

en: Basic Job Ticket
he: טופס עבודה רגיל

en: Dynamic Media
he: אמצעי אחסון מידע של המצלמה

en: Media Management
he: ניהול רכיבי אחסון

en: Rights Management
he: ניהול זכויות יוצרים

en: Paged-Text
he: מלל-בדפים

en: XMP Schema
he: תצורת XMP

en: XMP File to Save
he: קובץ XMP לשמירה

en: XMP text Files (*.xmp)
he: קובץ XMP פשוט (*.xmp)

en: Rating
he: דרוג

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Delete File
he: מחיקת קובץ

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
he: עומד למחוק קובץ "%1"
    האם אתם בטוחים?

en: &Themes
he: &ערכות נושא

en: Open folder
he: פתיחת תיקייה

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
he: &קובץ

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
he: צבע

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
he: שיפור

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
he: המרה

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
he: עיצוב

en: Tool Tip
he: עצה

en: Save Images
he: שמירת תמונות

en: Sort images by:
he: סידור תמונות לפי:

[ctx: sort images by date]
en: Date
he: תאריך

[ctx: sort images by name]
en: Name
he: שם

[ctx: sort images by size]
en: File Size
he: גודל קובץ

en: &Show splash screen at startup
he: הצגת חלון-כניסה בזמן אתחול

en: File/Image Information
he: מידע קובץ/תמונה

en: Show file name
he: הצגת שם קובץ

en: Show file date
he: הצגת תאריך קובץ

en: Show file size
he: הצגת גודל קובץ

en: Show image type
he: הצגת סוג תמונה

en: Show image dimensions
he: הצגת ממדיי התמונה

en: Show camera date
he: הצגת תאריך צילום תמונה

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
he: בחרו באפשרות זו כדי להציג  את זמן-החשיפה ורגישות המצלמה בעת צילום התמונה

en: Show camera mode and program
he: הצגת נתוני מצב-צילום של תמונה

en: Show camera flash settings
he: הצגת נתוני פלאש של תמונה

en: Show camera white balance settings
he: הצגת נתוני איזון-לובן של תמונה

en: By Name
he: לפי שם

en: By Date
he: לפי תאריך

en: By File Size
he: לפי גודל קובץ

en: Description
he: תיאור

en: Aperture
he: מיפתח צמצם

en: Focal length
he: אורך מוקד

en: Exposure time
he: זמן חשיפה

en: Sensitivity
he: רגישות

en: Flash mode
he: מצב מבזק:

en: White balance
he: איזון לובן בתמונה

en: Orientation
he: עימוד תמונה

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
he: /תמונות

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
he: עליכם לבחור תיקייה ראשית בה תשמור digiKam את התמונות שלכם.

en: Ref. images
he: תמונות

en: Items
he: פריטים

en: <b>File</b>:
he: <b>קובץ</b>:

en: <b>Folder</b>:
he: <b>תיקייה</b>:

en: Undo last draw on sketch
he: חזרה לציור הקודם שציירתם

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
he: השתמשו בכפתור זה לחזרה לציור הקודם שציירתם

en: Redo last draw on sketch
he: הצגה חוזרת של הציור האחרון

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
he: לחצו על כפתור זה כדי לחזור על פעולת החיפוש של הציור

en: Pen:
he: כלי ציור:

en: Set here the number of items to find using sketch.
he: קבעו כאן את מספר הפריטים אשר ימצאו על ידי חיפוש בעזרת ציור

en: Clear sketch
he: מחיקת הציור

en: Use this button to clear sketch contents.
he: אפשרות זו תמחוק את משבצת הציור

en: Save current sketch search to a new virtual Album
he: שמירת תוצאות החיפוש על פי ציור הנוכחי לתיקייה וירטואלית חדשה

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
he: ציירו ציור כאן
    כבסיס לביצוע
    חיפוש מקורב לציור

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
he: שם החיפוש קיים.
    אנא הזינו שם חדש:

en: Edit
he: עריכה

en: Guide:
he: קו ההנחייה:

en: Try all settings.
he: נסו את כל ההגדרות.

en: Image Editor - %1
he: עורך תמונות - %1

en: Image Editor
he: עורך תמונה

en: Delete File Permanently
he: מחיקת קובץ באופן מוחלט

en: Delete Permanently without Confirmation
he: מחיקת קובץ באופן מוחלט ללא בקשת אישור

en: Move to Trash without Confirmation
he: העברת קובץ לסל-האשפה ללא בקשת אישור

en: Assign Tag
he: הוספת תוויות

en: Remove Tag
he: הסרת תוויות

en: Before
he: לפני

en: After
he: אחרי

en: Connecting to camera...
he: מתחבר למצלמה...

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
he: עומק

en: Camera Folders
he: תיקיות מצלמה

en: Cannot display camera preview
he: אין הפשרות להציג תצוגה-מקדימה של מצלמה

en: Camera filenames
he: שמות קבצי מצלמה

en: Change case to:
he: שינוי גודל-אותיות ל:

en: Drag and drop an image here
he: גרירה ושחרור תמונה כאן

en: Show on left panel
he: הצג בסרגל שמאל

en: Show on right panel
he: הצג בסרגל ימין

en: Remove item
he: הסרת פריט

en: Clear all
he: נקה הכל

en: Drag and drop images here
he: גרירה ושחרור תמונות כאן

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
he[0]: %1 תמונות על שולחן-האור
he[1]: %1 תמונות על שולחן-האור

en: On left
he: בצד שמאל

en: Show item on left panel
he: הצגת פריט על סרגל שמאלי

en: On right
he: בצד ימין

en: Show item on right panel
he: הצגת פריט על סרגל ימני

en: Synchronize
he: תאום

en: Synchronize preview from left and right panels
he: תאום תצוגה מקדימה מהלוח הימני והשמאלי

en: By Pair
he: על פי צמדים

en: Navigate by pairs with all items
he: ניווט על פי צמדים בכל הפריטים

en: Zoom to 100%
he: מרחק 1:1

en: Fit to &Window
he: התאמת תצוגה לגודל החלון

en: Previous Image
he: תמונה קודמת

en: Target
he: תוצאה

en: Behavior
he: התנהגות

en: Rename...
he: שינוי שם...

en: (No Value Selected)
he: (אף ערך לא נבחר)

en: No Rating assigned
he: לא קיים דרוג

en: Reset contents
he: אתחול התוכן

en: any color depth
he: כל עומק צבע:

en: 8 bits per channel
he: 8 סיביות בערוץ צבע

en: 16 bits per channel
he: 16 סיביות בערוץ צבע

en: The album name contains
he: שם אוסף-התמונות מכיל

en: The album caption contains
he: כותרת אוסף-התמונות מכיל

en: Not Tagged
he: ללא תוויות

en: File Name
he: שם קובץ

en: Modification
he: שינוי

en: File Size
he: גודל קובץ

en: Digitization
he: הפיכה לדיגיטלי

en: File Format
he: תצורת קובץ

en: Color Depth
he: עומק צבע:

en: Color Model
he: תצורת צבע:

en: The make of the camera
he: יצרן המצלמה

en: The model of the camera
he: דגם המצלמה

en: Lens aperture as f-number
he: פתיחת צמצם הנמדדת כמספר F

en: Focal length of the lens
he: אורך מוקד העדשות

en: 35mm equivalent focal length
he: מתואם לאורך מוקד של עדשת 35ממ

en: Automatic exposure program
he: תיקון חשיפה אוטומטי

en: Automatic or manual exposure
he: חשיפה אוטומטית או ידנית

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
he: מהירות ISO של התשליל (סולם לינארי, ASA)

en: Automatic or manual white balance
he: איזון-לובן ידני או אוטומטי

en: Color temperature used for white balance
he: טמפרטורת הצבע המצוייה בשימוש איזון-הלובן

en: Metering Mode
he: מצב מדידת מרחק

en: Method to determine the exposure
he: שיטה למדידת החשיפה

en: Subject Distance
he: מרחק הנושא:

en: Distance of the subject from the lens
he: המרחב לנושא התמונה מהעדשה

en: Macro, close or distant view
he: מקרו, קרוב או מרוחק

en: Headline
he: כותרת ראשית

en: File, Album, Tags
he: קובץ, אוסף-תמונות, תוויות

en: Picture Properties
he: מאפייני תמונה

en: Caption, Comment, Title
he: כיתוב, הערה,כותרת

en: Meet All of the following conditions
he: יש לעמוד בכל התנאים

en: Meet Any of the following conditions
he: יש לעמוד באחד התנאים

en: None of these conditions are met
he: אף אחד מהתנאים לא מתקיים

en: At least one of these conditions is not met
he: לפחות תנאי אחד לא מתקיים

en: Remove Group
he: הסרת קבוצה

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
he: האם אתם בטוחים שאתם מעוניינים למחוק את חיפוש המסומן "%1"?

en: (Advanced Search)
he: (חיפוש מתקדם)

en: New Search
he: חיפוש חדש

en: Enter keywords here...
he: הזינו מילות מפתח כאן...

en: Save Current Search
he: שמירת החיפוש הנוכחי

en: Edit Stored Search
he: עריכת חיפוש שמור

en: Edit...
he: עריכה...

en: Add Search Group
he: הוספת קבוצת חיפושים

en: Try
he: נסו

en: Thumbnail click action:
he: פעולת הקשה על כפתור העכבר מעל התמונה-המזערית

en: &Add...
he: &הוספה...

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
he: כישלון בעת הניסיון להתחבר למצלמה. אנא בדקו שהיא מחוברת באופן תקין למחשב ודלוקה. האם אתם מעוניינים לנסות שוב?

note: i18n!
en: Mounted Camera
he: מצלמה מחוברת

en: Camera List
he: רשימת מצלמות

en: Camera Title
he: שם מצלמה

en: Camera Port Type
he: סוג חיבור מצלמה

en: Camera Mount Path
he: נתיב חיבור מצלמה

en: &Edit...
he: &עריכה...

en: Auto-&Detect
he: זיהוי אוטומטי

en: Visit Gphoto project website
he: בקרו באתר מיזם Gphoto

en: Show embedded preview
he: הצגת תצוגה-מזערית של התמונה

en: Start image editor
he: התחילו עורך תמונה

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
he: המצלמה '%1' (%2) כבר קיימת ברשימת המצלמות.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
he: נמצאה מצלמה '%1' (%2) המצלמה נוספה לרשימה.

en: Interface Options
he: אפשרויות ממשק

en: &Use theme background color
he: שימוש בצבע-רקע של ערכת-נושא

en: &Background color:
he: צבע &רקע:

en: Exposure Indicators
he: מכווני חשיפה

en: Enable Color Management
he: אפשרות ניהול צבע

en: Visit Little CMS project website
he: בקרו באתר מייזם Little CMS

en: Use black point compensation
he: שימוש בפיצוי לפי נקודה שחורה

en: Rendering Intents:
he: יעד תצוגה:

en: Synchronize panels automatically
he: עדכון-תאום לוחות-בקרה אוטומטי

en: digiKam Information
he: מידע אודות digiKam

en: Album Items
he: פריטי אוסף-התמונות
