digikam - en to hi translation catalogue (798 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
hi: कल

[ctx: @item: date keyword]
en: today
hi: आज

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
hi: कल

en: Next year
hi: अगला वर्ष

en: Previous year
hi: पिछला वर्ष

en: Next month
hi: अगला माह

en: Previous month
hi: पिछला माह

en: Select a week
hi: सप्ताह चुनें

en: Select a month
hi: माह चुनें

en: Select a year
hi: एक वर्ष चुनें

en: Select the current day
hi: वर्तमान दिन का चयन करें

[ctx: @action:button]
en: Close
hi: बंद करें

en: Week %1
hi: सप्ताह %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
hi: आज (&T)

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
hi: कल (&m)

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
hi: अगले सप्ताह (&W)

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
hi: अगले माह (&o)

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
hi: कल (&e)

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
hi: पिछला सोमवार (&M)

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
hi: पिछला शुक्रवार (&F)

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
hi: पिछले सप्ताह (&W)

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
hi: पिछले माह (&o)

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
hi: कोई तारीख़ नहीं

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
hi: सप्ताह #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
hi: प्रारंभ:

en: &Move Here
hi: यहाँ खिसकाएँ (&M)

en: &Copy Here
hi: यहाँ नक़ल करें (&C)

en: C&ancel
hi: रद्द करें (&a)

en: Set as Album Thumbnail
hi: एलबम लघुछवि के रूप में सेट करें

en: Download From Camera
hi: कैमरा से डाउनलोड करें

en: Download && Delete From Camera
hi: डाउनलोड करें व कैमरे से मिटाएं (&&)

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
hi: यहाँ समूह बनाएँ

en: Exporting
hi: निर्यात किया जा रहा है

en: Upload to Camera
hi: कैमरा में अपलो़ड करें

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
hi: यहाँ समूह बनाएँ

en: &Cancel
hi: रद्द करें (&C)

en: Assign Tags to &Selected Items
hi: चयनित वस्तुओं पर टैग आबंटित करें (&S)

en: Assign Tags to &This Item
hi: इस वस्तु पर टैग आबंटित करें (&T)

en: Assign Tags to &All Items
hi: सभी वस्तुओं पर टैग आबंटित करें (&A)

en: Set as Tag Thumbnail
hi: टैग लघुछवि के रूप में सेट करें

en: OR
hi: या

en: AND
hi: और

[ctx: @action: tag filter]
en: On
hi: चालू

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
hi: बंद

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
hi: चुनें

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
hi: असमूहीकृत करें

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
hi: टैग

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
hi: खोलें...

[ctx: @action: context menu]
en: Import
hi: आयात

[ctx: @action: context menu]
en: Export
hi: निर्यात

en: Album "%1"
hi: एल्बम "%1"

en: File Properties
hi: फ़ाइल गुण

en: Date:
hi: तारीख़ः

en: Size:
hi: आकारः

en: Type:
hi: क़िस्मः

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Dimensions:
hi: आयाम:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Photograph Properties
hi: फोटोग्राफ गुण

en: Make/Model:
hi: मेक/मॉडल:

en: Aperture/Focal:
hi: एपर्चर/फोकल:

en: %1 ISO
hi: %1 आईएसओ

en: Exposure/Sensitivity:
hi: एक्सपोज़र/अतिसंवेदनशीलता:

en: Mode/Program:
hi: मोड/प्रोग्राम:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
hi: फ्लैश:

en: White Balance:
hi: श्वेत संतुलन:

en:  fps
hi:  एफपीएस

en: digiKam Properties
hi: डिज़ीकैम गुण

en: Album:
hi: एल्बमः

[ctx: title of the file]
en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Tags:
hi: टैग्स:

en: Labels:
hi: लेबल्स:

en: Filter
hi: फ़िल्टर

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
hi: नहीं

en:  (%1 of %2)
hi:  (%2 में से %1)

en: Cameras
hi: कैमरा

en: USB Storage Devices
hi: यूएसबी भंडारण उपकरण

en: Card Readers
hi: कार्ड रीडर

en: Add Images...
hi: छवियाँ जोड़ें...

en: Adds new items to an Album.
hi: एलबम में नई वस्तु जोड़ता है.

en: Add Folders...
hi: फ़ोल्डर जोड़ें...

en: Images found in %1
hi: %1 में चित्र मिले

[ctx: @action: setup]
en: Forward
hi: आगे

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
hi: ताज़ा करें

[ctx: @action: setup]
en: &New...
hi: नया... (&N)

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
hi: नया (&N)

[ctx: @action: setup]
en: Delete
hi: मिटाएँ

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
hi: नक्शा

[ctx: @action: setup]
en: Open...
hi: खोलें...

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
hi: आयात

[ctx: @action: setup]
en: By Date
hi: तारीख़ से

[ctx: @action: setup]
en: By Name
hi: नाम से

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
hi: काटें (&t)

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
hi: सामान्य

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
hi: घुमाएँ

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: @action: setup]
en: Flip
hi: पलटें

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
hi: प्रसंग (&T)

en: CompactFlash Card Reader
hi: कॉम्पैक्टफ़्लैश कार्ड रीडर

en: Memory Stick Reader
hi: मेमोरी स्टिक रीडर

en: SmartMedia Card Reader
hi: स्मार्टमीडिया कार्ड रीडर

en: SD / MMC Card Reader
hi: एसडी / एमएमसी कार्ड रीडर

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
hi: डिस्क

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
hi: %1 %2

en: Cannot access the storage device.
hi: भंडार उपकरण पर पहुंचा नहीं जा सका.

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
hi: निर्यात

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
hi: आयात

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
hi: विचरण (&B)

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
hi: एल्बम (&A)

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
hi: टैग (&a)

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
hi: आयात (&m)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
hi: निर्यात (&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hi: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: digiKam
hi: डिज़ीकैम

[ctx: go to next image]
en: Forward
hi: आगे

en: Albums
hi: एल्बम

[ctx: Search images on a map]
en: Map
hi: नक्शा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
hi: लेबल्स

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
hi: खोजें

en: No Tags
hi: टैग नहीं है

en: Tags
hi: टैग्स

en: Time Unit:
hi: समय इकाई:

en: Day
hi: दिन

en: Week
hi: सप्ताह

en: Month
hi: माह

en: Year
hi: वर्ष

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
hi: रेखीय

en: Clear current selection
hi: वर्तमान चयन साफ करें

en: Save current selection to a new virtual Album
hi: वर्तमान चयन को नए आभासी एलबम में सहेजें

en: Timeline
hi: टाइम-लाइन

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
hi: फ़िल्टर्स

en: Last Search
hi: पिछला खोज

en: Undo
hi: पहले जैसा

en: Restore
hi: बहाल करें

en: Selection
hi: चयन

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Location:
hi: स्थानः

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
hi: रेटिंग

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
hi: रेटिंग

[ctx: @info: tableview]
en: Red
hi: लाल

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
hi: नारंगी

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
hi: पीला

en: Path
hi: पथ

en: Size
hi: आकार

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @info: tableview]
en: No
hi: नहीं

en: Height
hi: ऊंचाई

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
hi: क़िस्म

[ctx: @info: tableview]
en: %1 ISO
hi: %1 आईएसओ

[ctx: @info: tableview]
en: Format
hi: प्रारूप

[ctx: @item: component info]
en: No
hi: नहीं

[ctx: @item: component info]
en: Yes
hi: हाँ

en: Auto Levels
hi: स्वचालित स्तर

en: Normalize
hi: सामान्य करें

en: Equalize
hi: इक्वलाइज़

en: Filter:
hi: फ़िल्टर:

en: Color Balance
hi: रंग संतुलन

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
hi: लाल

en: PNG
hi: पीएनजी

en: TIFF
hi: टिफ़

[ctx: @item: placement position]
en: Center
hi: मध्य

en: Smoothness:
hi: स्मूथनेस:

en: Visit CImg library website
hi: सीआईएमजी लाइब्रेरी वेबसाइट देखें

en: Reduce Uniform Noise
hi: यूनिफ़ॉर्म शोर कम करें

en: Reduce Texturing
hi: टैक्सचरिंग कम करें

[ctx: @item: exif namespace]
en: GPS
hi: जीपीएस

[ctx: @title]
en: Xmp:
hi: एक्सएमपी:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Exif
hi: एक्सिफ

[ctx: @item: angle]
en: Custom
hi: तदनुकूल

[ctx: @label]
en: Angle:
hi: कोणः

en: JPEG quality:
hi: जेपीईजी गुण:

en: Chroma subsampling:
hi: क्रोमा सब सेंपलिंग:

en: JPEG 2000 quality:
hi: जेपीईजी 2000 गुण:

en: PNG compression:
hi: पीएनजी संपीडन

en: Compress TIFF files
hi: टिफ़ फ़ाइलों को संपीडित करें

en: Adjust Curve
hi: वक्र एडजस्ट करें

en: Gamma input value.
hi: गामा इनपुट मूल्य.

en: All channels shadow tone color picker
hi: सभी चैनल छाया टोन रंग चयनक

en: All channels middle tone color picker
hi: सभी चैनल मध्य टोन रंग चयनक

en: All channels highlight tone color picker
hi: सभी चैनल उभार टोन रंग चयनक

en: Adjust all levels automatically.
hi: सभी स्तर स्वचालित एडजस्ट करें.

en: &Reset
hi: रीसेट (&R)

en: Reset current channel levels' values.
hi: वर्तमान चैनल स्तर मान रीसेट करें.

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
hi: गिम्प स्तर पाठ फ़ाइल से लोड नहीं कर सका.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
hi: गिम्प स्तर पाठ फ़ाइल में सहेज नहीं सका.

en: Channel Mixer
hi: चैनल मिक्सर

en: Film
hi: फ़िल्म

[ctx: @action]
en: Invert
hi: उलटें

[ctx: @title]
en: Invert
hi: उलटें

en: Info...
hi: जानकारी...

en: White Balance
hi: श्वेत संतुलन

en: Add Border
hi: किनारा जोड़ें

en: Align text to the left
hi: पाठ को बाईं ओर जमाएँ

en: Align text to the right
hi: पाठ को दाईं ओर जमाएँ

en: Align text to center
hi: पाठ को बीचोंबीच जमाएं

en: Align text to a block
hi: पाठ को किसी खण्ड में जमाएं

en: Rotation:
hi: परिक्रमणः

en: 90 Degrees
hi: 90 डिग्रीज़

en: 180 Degrees
hi: 180 डिग्रीज़

en: 270 Degrees
hi: 270 डिग्रीज़

[ctx: font color]
en: Color:
hi: रंगः

en: Add border
hi: किनारा जोड़ें

en: Add a solid border around text using current text color
hi: मौज़ूदा रंग के उपयोग से पाठ के चारों ओर ठोस किनारा जोड़ें

en: Semi-transparent
hi: अर्ध-पारदर्शी

en: Use semi-transparent text background under image
hi: छवि के नीचे अर्ध-पारदर्शी पाठ पृष्ठभूमि प्रयोग करें

en: Insert Text
hi: पाठ प्रविष्ट करें

en: Texture
hi: संरचना

en: Vignetting Correction
hi: विगनेटिंग संशोधन

en: Gaussian Blur
hi: गॉसियन फ़ीका

en: Hot Pixels Correction
hi: हॉट पिक्सेल सुधार

en: Zoom:
hi: ज़ूमः

en: Noise Reduction
hi: शोर कम किया जाना

en: Preset
hi: प्रीसेट

en: Filtering type:
hi: फ़िल्टरिंग क़िस्म:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
hi: तदनुकूल

en: Restoration
hi: रीस्टोरेशन

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
hi: "%1" फोटोग्राफ रीस्टोरेशन सेटिंग फ़ाइल नहीं है

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
hi: फोटोग्राफ रीस्टोरेशन सेटिंग फ़ाइल से लोड नहीं किया जा सका.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
hi: फोटोग्राफ रीस्टोरेशन सेटिंग फ़ाइल में सेटिंग सहेजे नहीं जा सके.

en: Sharpen
hi: सुस्पष्ट

en: Unsharp Mask
hi: अनशॉर्प मास्क

en: Refocus
hi: रीफ़ोकस

en: Zoom Blur
hi: जूम धुंधला

en: Radial Blur
hi: रेडियल धुंधला

en: Far Blur
hi: दूर धुंधला

en: Motion Blur
hi: गति धुंधला

en: Softener Blur
hi: कोमल धुंधला

en: Focus Blur
hi: फोकस धुंधला

en: Smart Blur
hi: स्मार्ट धुंधला

en: Frost Glass
hi: बर्फीला ग्लास

en: Mosaic
hi: मोजाएक

en: Distance:
hi: दूरीः

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
hi: स्तरः

en: Blur Effects
hi: धुंधला प्रभाव

en: Charcoal
hi: कोयला

en: Pencil size:
hi: पेंसिल आकार:

en: Twirl
hi: ट्विर्ल

en: Caricature
hi: कैरीकेचर

en: Polar Coordinates
hi: घ्रुवीय निर्देशांक

en: Unpolar Coordinates
hi: घ्रुवीय निर्देशांक

en: Tile
hi: टाइल

[ctx: level of the effect]
en: Level:
hi: स्तरः

en: Iteration:
hi: इटेरेशन:

en: Distortion Effects
hi: डिस्टॉर्शन प्रभाव

en: Depth:
hi: गहराईः

en: Emboss
hi: एम्बोज़

[ctx: @title]
en: Emboss
hi: एम्बोज़

en: Film Grain
hi: फ़िल्म ग्रेन

en: Brush size:
hi: ब्रुश आकार:

en: Oil Paint
hi: आइल-पेंट

en: Drop size:
hi: बूँद आकार:

en: Number:
hi: संख्या:

en: Fish eyes:
hi: फ़िश आईज़:

en: RainDrop
hi: रेन-ड्रॉप

en: Maintain aspect ratio
hi: आस्पेक्ट रेशो बनाए रखें

en: Width (%):
hi: चौड़ाई (%):

en: Height (%):
hi: ऊँचाई (%):

en: Advanced Settings
hi: विस्तृत विन्यास

en: New width:
hi: नया चौड़ाईः

en: New height:
hi: नई ऊँचाई:

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
hi: समायोजन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
hi: विन्यास

en: Free Rotation
hi: मुक्त परिक्रमण

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
hi: ठीक

en:   Top left:
hi:  ऊपरी बायाँ:

en:   Top right:
hi:  ऊपरी दायाँ:

en:   Bottom left:
hi:  निचला बायाँ:

en:   Bottom right:
hi:  निचला दायाँ:

en: Draw grid
hi: ग्रिड बनाएं

en: Aspect Ratio Crop
hi: आस्पेक्ट रेशो काँट-छाँट

en: Aspect ratio:
hi: आस्पेक्ट रेशो:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
hi: तदनुकूल

en: Orientation:
hi: दिशा निर्धारणः

en: Landscape
hi: आड़ा

en: Portrait
hi: खड़ा

en: Auto
hi: स्वतः

en: Flip horizontally
hi: आड़ा पलटें

en: Flip vertically
hi: खड़ा पलटें

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
hi: तदनुकूल

en: New Size
hi: नया आकार

en: Units:
hi: इकाईयाँ:

en: Width:
hi: चौडाईः

en: Height:
hi: ऊँचाईः

[ctx: Inches]
en: in
hi: इंच

[ctx: Millimeters]
en: mm
hi: मि.मी

[ctx: Centimeters]
en: cm
hi: सेमी

en: Resize
hi: आकार बदलें

[ctx: @title]
en: Resize Image
hi: छवि का आकार बदलें

en: Anti-Aliasing
hi: एन्टी अलियासिंग

en: Shear Tool
hi: काटने का औजार

en: The target image file format "%1" is unsupported.
hi: लक्ष्य छवि फ़ाइल फ़ॉर्मेट "%1" असमर्थित है.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
hi: फ़ाइल को
    "%1" 
    "%2" पर सहेजने में असफल.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
hi: फ़ाइल नाम "%1"  पहले से ही अस्तित्व में है. क्या आप इसके ऊपर ही मिटाकर लिखना चाहेंगे?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
hi: ठीक है

[ctx: @item: map tool]
en: Search
hi: खोजें

en: Latitude
hi: अक्षांश

en: Longitude
hi: देशान्तर

en: 2-d
hi: २-डी

en: 3-d
hi: ३-डी

en: Apply
hi: लागू करें

en: GMT
hi: जीएमटी

en: Add a new value to the list
hi: सूची में नई वस्तु जोड़ें

en: Remove the current selected value from the list
hi: इस सूची में से मौजूदा चयनिद मूल्य को मिटाएँ

en: Replace the current selected value from the list
hi: इस सूची में से मौजूदा चयनित मूल्य को मिटाएँ

en: Brightness (APEX):
hi: चमकीलापन (अपेक्स):

en: Gain Control:
hi: गेन नियंत्रक:

en: Contrast:
hi: कंट्रास्टः

en: Saturation:
hi: संतृप्ति:

[ctx: saturation mode]
en: Low
hi: निम्न

en: Sharpness:
hi: सुस्पष्टता:

en: Custom rendered:
hi: मनपसंद रेंडर्ड:

en: Normal process
hi: सामान्य प्रक्रिया

en: Custom process
hi: मनपसंद प्रक्रिया

en: Artist (*):
hi: कलाकार (*):

en: Copyright (*):
hi: स्वत्वाधिकार (*):

en: Sync JFIF Comment section
hi: जेएफआईएफ टिप्पणी खण्ड सिंक करें

en: Sync XMP caption
hi: एक्सएमपी शीर्षक सिंक करें

en: Creation date and time
hi: तैयार करने की तारीख़ और समय

en: Sync XMP creation date
hi: एक्सएमपी बनाने की तारीख सिंक करें

en: Sync IPTC creation date
hi: आईपीटीसी बनाने की तारीख सिंक करें

en: Set creation date to today
hi: बनाने की तारीख़ आज की सेट करें

en: Original date and time
hi: मूल तारीख़ तथा समय

en: Set original date to today
hi: मूल तारीख़ आज की सेट करें

en: Digitization date and time
hi: डिजिटाइज़ेशन तारीख़ तथा समय

en: Set digitization date to today
hi: डिजिटाइजेशन तारीख़ आज की सेट करें

en: Device type:
hi: उपकरण क़िस्म:

en: Film scanner
hi: फ़िल्म स्कैनर

en: Digital still camera
hi: डिजिटल स्टिल कैमरा

en: Exposure program:
hi: एक्सपोज़र प्रोग्राम:

en: Exposure mode:
hi: एक्सपोज़र मोड:

en: Metering mode:
hi: मीटरिंग मोड

en: Sensitivity (ISO):
hi: संवेदनशीलता (आइएसओ):

en: Sensing method:
hi: सेंसिंग विधि:

en: Not defined
hi: पारिभाषित नहीं

en: One-chip color area
hi: एकल-चिप रंग क्षेत्र

en: Two-chip color area
hi: दो-चिप रंग क्षेत्र

en: Three-chip color area
hi: तीन-चिप रंग क्षेत्र

en: Color sequential area
hi: रंग अनुक्रम क्षेत्र

en: Trilinear sensor
hi: ट्राीईलिनियर सेंसर

en: Color sequential linear
hi: रंग अनुक्रम लीनियर

en: Focal length (mm):
hi: फोकल लम्बाई (मिमी):

en: No flash
hi: कोई फ्लैश नहीं

en: Fired
hi: फायर्ड

en: Fired, no strobe return light
hi: फायर किया, कोई स्ट्रॉब रिटर्न लाइट नहीं

en: Fired, strobe return light
hi: फायर किया, स्ट्रॉब रिटर्न लाइट

en: Light source:
hi: प्रकाश स्रोत:

[ctx: light source]
en: D55
hi: डी५५

[ctx: light source]
en: D65
hi: डी६५

[ctx: light source]
en: D75
hi: डी७५

[ctx: light source]
en: D50
hi: डी५०

en: White balance:
hi: श्वेत संतुलन:

en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

en: &Replace
hi: बदलें (&R)

en: Headline:
hi: हेडलाइन:

en: Caption Writer:
hi: शीर्षक लेखक:

en: Copyright:
hi: स्वत्वाधिकार:

en: Credit:
hi: क्रेडिट:

en: Contact:
hi: सम्पर्क:

en: AppleSingle
hi: एपलसिंगल

en: MacBinary II
hi: मैकबाइनरी II

en: JPEG File Interchange
hi: जेपीईजी फ़ाइल इंटरचेंज

en: Photo-CD Image-Pac
hi: फोटो-सीडी इमेज-पैक

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
hi: माइक्रोसॉफ़्ट बिटमैप्ड ग्राफ़िक्स फ़ाइल [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
hi: डिजिटल ऑडियो फ़ाइल [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
hi: ऑडियो तथा चलता वीडियो [*.AVI]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
hi: संपीडित बाइनरी फ़ाइल [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
hi: ऑडियो इंटरचेंज फ़ाइल फ़ॉर्मेट एआईएफएफ

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
hi: रिफ वेव (माइक्रोसॉफ़्ट कॉरपोरेशन)

en: Freehand (version 3.1)
hi: फ्रीहैण्ड (संस्करण ३.१)

en: Freehand (version 4.0)
hi: फ्रीहैण्ड (संस्करण ४.०)

en: Freehand (version 5.0)
hi: फ्रीहैण्ड (संस्करण ५.०)

en: Freehand (version 5.5)
hi: फ्रीहैण्ड (संस्करण ५.५)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
hi: हायपरटैक्स्ट मार्कअप लैंग्वेज "एचटीएमएल"

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
hi: एमपीईजी 2 ऑडियो लेयर २ (म्यूजिकॉम), आईएसओ/आईईसी

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
hi: एमपीईजी 2 ऑडियो लेयर ३, आईएसओ/आईईसी

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
hi: पोर्टेबल दस्तावेज़ फ़ाइल [*.PDF]

en: Tape Archive [*.TAR]
hi: टेप आर्काइव [*.TAR]

en: Corel Draw [*.CDR]
hi: कोरल ड्रा [*.CDR]

en: Destination:
hi: गंतव्य:

en: U.N.O ID:
hi: यूएनओ आईडी:

en: Product ID:
hi: उत्पाद आईडी:

en: Service ID:
hi: सेवा आईडी:

en: Envelope ID:
hi: एनवलप आईडी:

en: Priority:
hi: प्राथमिकताः

en: Format:
hi: फॉर्मेटः

en: Digitization date
hi: डिजिटाइज़ेशन तारीख़

en: Digitization time
hi: डिजिटाइज़ेशन समय

en: Creation date
hi: निर्माण तिथि

en: Creation time
hi: निर्माण समय

en: State/Province:
hi: प्रदेश/प्रांत

en: Language:
hi: भाषा:

en: Cycle:
hi: चक्रः

en: News
hi: समाचार

en: Data
hi: डाटा

en: Advisory
hi: एडवायजरी

en: Edit Status:
hi: संपादन स्थिति:

en: Job Identifier:
hi: कार्य पहचानकारक:

en: Special Instructions:
hi: विशिष्ट निर्देश:

en: URL:
hi: यूआरएल:

en: Postal code:
hi: पिन कोडः

[ctx: @item: scene code]
en: Two
hi: दो

[ctx: @item: type code]
en: DTD
hi: डीटीडी

en: Nickname:
hi: उपनामः

en: Identifiers:
hi: पहचानकारक:

en: Status
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: A4
hi: ए४

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
hi: निम्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
hi: ऊपर (&T)

en: &Abort
hi: छोड़ें (&A)

en: unavailable
hi: अनुपलब्ध

en: Developer
hi: डेवलपर

[ctx: Image format: PNG]
en: PNG
hi: पीएनजी

[ctx: Image format: TIFF]
en: TIFF
hi: टिफ़

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
hi: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: cm
hi: सेमी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: mm
hi: मि.मी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
hi: पृष्ठ

[ctx: Image format: JPEG]
en: Jpeg
hi: जेपेग

[ctx: Image format: PNG]
en: Png
hi: पीएनजी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
hi: लूप (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
hi: बजाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
hi: पोर्टफ़ोलियो में छवियों की कुल संख्या तथा अनुक्रम अवधि.

en: Show camera exposure and sensitivity
hi: कैमरा एक्सपोजर तथा संवेदनशीलता दिखाएं

en: Show camera make and model
hi: कैमरा मेक व मॉडल प्रदर्शित करें

[ctx: @title]
en: Box
hi: बक्सा

[ctx: photo safety level]
en: Safe
hi: सुरक्षित

en: Safe
hi: सुरक्षित

en: Home
hi: घर

[ctx: time]
en: hour
hi:  घंटा

en: Date
hi: तारीख़

[ctx: @option: button]
en: New
hi: नया

[ctx: @action: button]
en: Add
hi: जोड़ें

en: Album
hi: एल्बम

en: New Album
hi: नया एलबम

en: Abort
hi: छोड़ें

en: Brightness:
hi: चमकीलापनः

en: Gamma:
hi: गामाः

en: Reset
hi: रीसेट

en: Import
hi: आयात

en: Enter new album name:
hi: नया एलबम नाम भरें:

en: Searches
hi: खोज

en: No parent found for album.
hi: एलबम के लिए कोई पेरेंट नहीं मिला

en: Album name cannot be empty.
hi: एलबम नाम रिक्त नहीं हो सकता.

en: Album name cannot contain '/'.
hi: एलबम नाम में '/' नहीं हो सकता.

en: An existing album has the same name.
hi: इसी नाम के साथ एक मौजूदा एलबम है.

en: Failed to add album to database
hi: डाटाबेस में एलबम जोड़ने में असफल

en: No such album
hi: ऐसा कोई एलबम नहीं है

en: Cannot rename root album
hi: रूट एलबम का नाम बदला नहीं जा सकता

en: Album name cannot contain '/'
hi: एलबम नाम में '/' नहीं हो सकता

en: Failed to rename Album
hi: एलबम का नाम बदलने में असफल

en: Cannot edit root album
hi: रूट एलबम को संपादित नहीं किया जा सकता

en: No parent found for tag
hi: टैग के लिए कोई पैरेन्ट नहीं मिला

en: Tag name cannot be empty
hi: टैग नाम रिक्त नहीं हो सकता

en: Tag name cannot contain '/'
hi: टैग नाम में '/' नहीं हो सकता

en: Tag name already exists
hi: टैग नाम पहले से ही मौजूद है

en: Failed to add tag to database
hi: डाटाबेस में टैग जोड़ने में असफल

en: Cannot edit root tag
hi: रूट टैग को संपादित नहीं किया जा सकता

en: Cannot move root tag
hi: रूट टैग को खिसकाया नहीं जा सकता

en: No such tag
hi: ऐसा कोई टैग नहीं है

[ctx: @info: color label name]
en: Red
hi: लाल

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

[ctx: @item: color tree]
en: Red
hi: लाल

en: Create New Album
hi: नया एल्बम बनाएँ

en: &New Album
hi: नया एलबम (&N)

en: The storage media can be uniquely identified.
hi: भंडार मीडिया विशिष्ट रूप में पहचााना गया है

en: Copied database file
hi: डाटाबेस फ़ाइल नक़ल बनाया

en: Opened new database file
hi: नया डाटाबेस फ़ाइल खोला गया

en: Prepared table creation
hi: तालिका बनाने की तैयारी

en: Created tables
hi: तालिका बनाया गया

en: Configured one album root
hi: रूट एलबम कॉन्फ़िगर किया गया

en: Imported albums
hi: एलबम आयातित

en: Imported images information
hi: छवि जानकारी आयातित

en: Initialized and imported file suffix filter
hi: फ़ाइल सफ़िक्स फ़िल्टर इनिशियलाइज व आयातित

en: Did the initial full scan
hi: प्रारंभ में पूरा स्कैन किया गया

en: Imported creation dates
hi: बनाने की तारीख़ आयातित

en: Imported comments
hi: टिप्पणियाँ आयातित

en: Imported ratings
hi: दरजा आयातित

en: Dropped v3 tables
hi: वी३ तालिका छोड़ा

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
hi: रॉ छवि फ़ाइल (%1)

en: Error
hi: त्रुटि

en: Cancel
hi: रद्द करें

[ctx: @info: database server]
en: Yes
hi: हाँ

en: This is the list of items that are about to be deleted.
hi: यह वस्तुओं की सूची है जिसे मिटाया जाने वाला है.

en: Do not &ask again
hi: दोबारा मत पूछें (&a)

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
hi: नहीं

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @info: tri state]
en: No
hi: नहीं

[ctx: Color Model: RGB]
en: RGB
hi: आरजीबी

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
hi: श्वेत-श्याम

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
hi: एकवर्ण

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
hi: इंडैक्स्ड

[ctx: Color Model: CMYK]
en: CMYK
hi: सीएमवायके

[ctx: Color Model: CIE L*a*b*]
en: CIE L*a*b*
hi: सीआईई L*a*b*

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
hi: बिना कैलिब्रेट की हुई (रॉ)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Strength:
hi: सामर्थ्य:

en: Tone
hi: टोन

[ctx: @item: color]
en: Red
hi: लाल

[ctx: @label: color]
en: Red
hi: लाल

en: Curve free mode
hi: वक्र मुक्त मोड

en: Curve smooth mode
hi: वक्र स्मूथ मोड

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
hi: गिम्प कर्व्स पाठ फ़ाइल से लोड नहीं कर सका.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
hi: गिम्प कर्व्स पाठ फ़ाइल में सहेज नहीं सका.

en: Loading image...
hi: छवि लोड की जा रही है...

en: Histogram
    calculation
    failed.
hi: हिस्टोग्राम
    गणना
    असफल.

en: Decorative Pine
hi: सजावटी पाइन

en: Decorative Wood
hi: सजावटी लकड़ी

en: Decorative Paper
hi: सजावटी कागज

en: Decorative Parquet
hi: सजावटी परक्वेट

en: Decorative Ice
hi: सजावटी बर्फ

en: Decorative Leaf
hi: सजावटी पत्ता

en: Decorative Marble
hi: सजावटी संगमरमर

en: Decorative Rain
hi: सजावटी बरसात

en: Decorative Craters
hi: सजावटी क्रेटर्स

en: Decorative Dried
hi: सजावटी सूखा

en: Decorative Pink
hi: सजावटी गुलाबी

en: Decorative Stone
hi: सजावटी पत्थर

en: Decorative Chalk
hi: सजावटी चाक

en: Decorative Granite
hi: सजावटी ग्रेनाइट

en: Decorative Rock
hi: सजावटी चट्टान

en: Decorative Wall
hi: सजावटी दीवार

en: Preserve Aspect Ratio
hi: आस्पेक्ट रेशो बनाए रखें

en: Width (pixels):
hi: चौड़ाई ( पिक्सेल्स):

en: Rotate Right
hi: दाएँ मुड़ें

en: Rotate Left
hi: बाएँ मुड़ें

en: Flip Horizontally
hi: आड़ा पलटें

en: Flip Vertically
hi: खड़ा पलटें

en: Crop
hi: काँट छाँट करें

[ctx: Flip image]
en: Flip
hi: पलटें

en: Shadows:
hi: छाया:

en: Detail preservation:
hi: विस्तृत प्रिजरवेशन:

en: Anisotropy:
hi: एनिसोट्रॉफ़ी:

en: Smoothing:
hi: स्मूथिंग:

en: Regularity:
hi: रेगुलरिटी:

en: Iterations:
hi: पुनरूक्तियाँ:

en: Noise:
hi: शोर:

en: Angular step:
hi: कोणीय चरण:

en: Integral step:
hi: इंटीग्रल चरण:

en: Gaussian:
hi: गॉसियन:

en: Tile size:
hi: टाइल आकार:

en: Tile border:
hi: टाइल किनारा:

en: Interpolation:
hi: क्षेपकः

en: Fast approximation
hi: तीव्र एप्रॉक्सीमेशन

en: Black Frame...
hi: काला फ्रेम...

en: Select Black Frame Image
hi: काला फ्रेम छवि चुनें

en: Hue:
hi: वर्ण:

en: Lightness:
hi: चमक:

en: Power:
hi: पावर:

en: Amount:
hi: मात्राः

en: Chromatic Aberration
hi: क्रोमेटिक एबेरेशन

en: Vignetting
hi: विगनेटिंग

en: Distortion
hi: डिस्टार्शन

en: Geometry
hi: ज्यामिति

en: Channel:
hi: चैनल:

[ctx: The red channel]
en: Red
hi: लाल

en: Threshold:
hi: देहलीज:

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
hi: "%1" यह फोटोग्राफ शोर कम करने के विन्यास पाठ फ़ाइल नहीं है.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
hi: फोटोग्राफ शोर कम करने के विन्यास पाठ फ़ाइल से सेटिंग लोड नहीं किया जा सका.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
hi: फोटोग्राफ शोर कम करने के विन्यास पाठ फ़ाइल में सेटिंग सहेजा नहीं जा सका.

en: Method:
hi: विधिः

en: Unsharp mask
hi: अनशॉर्प मास्क

en: Radius:
hi: त्रिज्याः

en: Noise filter:
hi: नॉाइस फ़िल्टर:

en: Main angle:
hi: मुख्य कोण:

en: Fine angle:
hi: फ़ाइन कोण:

en: Auto-crop:
hi: स्वचालित काँट छाँट करें:

en: Widest Area
hi: सबसे चौड़ा क्षेत्र

en: Largest Area
hi: सबसे बड़ा क्षेत्र

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
hi: रवि

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
hi: साधन

en: Failed to revise Exif orientation these files:
hi: इन फ़ाइलों के लिए एक्ज़इफ ओरिएन्टेशन सुधारने में असफल:

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
hi: <nobr><b>सक्रिय फ़िल्टर:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
hi: <nobr><b>सक्रिय फ़िल्टर:</b></nobr>

en: No active filter
hi: कोई सक्रिय फ़िल्टर नहीं

en: Image Files
hi: छवि फ़ाइलें

en: Audio Files
hi: ऑडियो फ़ाइलें

en: Filter by file type
hi: फ़ाइल क़िस्म द्वारा फ़िल्टर

en: Text quick filter (search)
hi: पाठ त्वरित फ़िल्टर (खोज)

en: Tag Name
hi: टैग नाम

en: Select All
hi: सभी का चयन करें

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
hi: %1मि.

en: Visit digiKam project website
hi: डिज़ीकैम परियोजना वेबसाइट में जाएं

en: <b>Altitude</b>:
hi: <b>ऊँचाई</b>:

en: <b>Latitude</b>:
hi: <b>अक्षांश</b>:

en: <b>Longitude</b>:
hi: <b>देशान्तर</b>:

en: <b>Date</b>:
hi: <b>तारीख़</b>:

en: Properties
hi: गुण

en: Metadata
hi: मेटाडाटा

en: Geolocation
hi: जियोलोकेशन

[ctx: @info: item properties]
en: No
hi: नहीं

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @label: color properties]
en: No
hi: नहीं

en: EXIF
hi: एक्सइफ

en: Makernote
hi: मेकरनोट

en: IPTC
hi: आईपीटीसी

en: XMP
hi: एक्सएमपी

[ctx: @title: item properties]
en: Map
hi: नक्शा

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: VNG
hi: विएनजी

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: PPG
hi: पीपीजी

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: AHD
hi: एएचडी

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: DCB
hi: डीसीबी

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: DHT
hi: डीएचटी

en: Light Table
hi: प्रकाश तालिका

en: Delete '%1' tag?
hi: टैग '%1' मिटाएँ?

en: Reset Tag Icon
hi: टैग प्रतीक रीसेट करें

en: Invert Selection
hi: चयन पलटें

en: Toggle Auto
hi: स्वचालित टॉगल करें

en: &Icon:
hi: प्रतीकः (&I)

en: No Recently Assigned Tags
hi: हाल ही में आबंटित कोई टैग नहीं है

en: Add New Tag...
hi: नया टैग जोड़ें...

en: No or invalid size specified
hi: आकार या तो अवैध है या नहीं दिया गया है

en: Thumbnail is null
hi: लघुछवि नल (नहीं) है

en: Cannot create thumbnail for %1
hi: %1 के लिए लघुछवि बनाया नहीं जा सकता

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
hi: जोड़ें

en: No options available
hi: कोई विकल्प उपलब्ध नहीं हैं.

en: Pan the image to a region
hi: छवि को किसी क्षेत्र में पैन करें

en: No profile available...
hi: कोई प्रोफ़ाइल उपलब्ध नहीं...

en: Perceptual
hi: परपेचुअल

en: Relative Colorimetric
hi: सापेक्ष कलरमेट्रिक

en: Absolute Colorimetric
hi: निरपेक्ष कलरमेट्रिक

en: Saturation
hi: संतृप्ति

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Lab
hi: लैब

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Luv
hi: एलयूवी

[ctx: @info: icc profile color space]
en: RGB
hi: आरजीबी

[ctx: @info: icc profile color space]
en: HSV
hi: एचएसवी

[ctx: @info: icc profile color space]
en: HLS
hi: एचएलएस

[ctx: @info: icc profile color space]
en: CMY
hi: सीएमवाय

en: Caulier Gilles
hi: काउलियर गिल्स

en: Marcel Wiesweg
hi: मार्सल वाइसवेग

en: Arnd Baecker
hi: आर्नद बेकर

en: Francisco J. Cruz
hi: फ्रांसिस्को जे. क्रुज

en: Color Management
hi: रंग प्रबंधन

en: Mikolaj Machowski
hi: मिकोलाज माकोव्स्की

en: Bug reports and patches
hi: बग रपट तथा पैबंद

en: Achim Bohnet
hi: अचिम बोनेट

en: Luka Renko
hi: लुका रेन्को

en: Angelo Naselli
hi: एंजेलो नासेल्ली

en: Fabien Salvi
hi: फेबिएन साल्वी

en: Webmaster
hi: वेबमास्टर

en: Todd Shoemaker
hi: टॉड शूमेकर

en: Gerhard Kulzer
hi: गेरहार्ड कुल्जर

en: Oliver Doerr
hi: ओलिवर दोएर

en: Beta tester
hi: बीटा परीक्षक

en: Charles Bouveyron
hi: चार्ल्स बोउवेयरोन

en: Richard Taylor
hi: रिचर्ड टेलर

en: Feedback and patches. Handbook writer
hi: फ़ीडबैक तथा पैबंद. हैंडबुक लेखक

en: Hans Karlsson
hi: हैंस कार्लसन

en: digiKam website banner and application icons
hi: डिज़ीकैम वेबसाइट बैनर तथा अनुप्रयोग प्रतीक

en: Aaron Seigo
hi: एरॉन सीगो

en: Various usability fixes and general application polishing
hi: बहुत से उपयोगी सुधार तथा सामान्य अनुप्रयोग पॉलिशिंग

en: Yves Chaufour
hi: येव्स चाओफोर

en: digiKam website, Feedback
hi: डिज़ीकैम वेबसाइट, फ़ीडबैक

en: Tung Nguyen
hi: तुंग न्गुयेन

en: Bug reports, feedback and icons
hi: बग रपट, फ़ीडबैक तथा प्रतीक

en: Renchi Raju
hi: रेंची राजू

en: Joern Ahrens
hi: जोएर्न एहरेन्स

en: Developer (2004-2005)
hi: डेवलपर (2004-2005)

en: Tom Albers
hi: टॉम अल्बर्स

en: Ralf Holzer
hi: राल्फ होल्जर

en: Developer (2004)
hi: डेवलपर (२००४)

en: Size: %1
hi: आकारः %1

[ctx: @info: status]
en: yes
hi: हाँ

[ctx: @info: status]
en: no
hi: नहीं

en: No description available
hi: कोई वर्णन उपलब्ध नहीं

en: EXIF File to Save
hi: सहेजने के लिए एक्जइफ फ़ाइल

en: EXIF binary Files (*.exif)
hi: एक्ज़इफ बाइनरी फ़ाइलें (*.exif)

en: IPTC Records
hi: आईपीटीसी रेकॉर्ड

en: IPTC File to Save
hi: सहेजने के लिए आईपीटीसी फ़ाइल

en: IPTC binary Files (*.iptc)
hi: आईपीटीसी बाइनरी फ़ाइलें (*.iptc)

en: Interoperability
hi: इंटरऑपरेबिलिटी

en: Image Information
hi: छवि जानकारी

en: Photograph Information
hi: फ़ोटोग्राफ जानकारी

en: Global Positioning System
hi: वैश्विक पोजीशनिंग तंत्र

en: Embedded Thumbnail
hi: लघुछवि अंतर्निर्मित बनाएं

en: IIM Envelope
hi: आईआईएम लिफाफा

en: IIM Application 2
hi: आईआईएम अनुप्रयोग २

en: XMP Schema
hi: एक्सएमपी योजना

en: XMP File to Save
hi: सहेजने के लिए एक्सएमपी फ़ाइल

en: XMP text Files (*.xmp)
hi: एक्सएमपी पाठ फ़ाइलें (*.xmp)

en: Rating
hi: रेटिंग

[ctx: @info: country code]
en: Lao
hi: लाओ

en: Delete File
hi: फ़ाइल मिटाएँ

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
hi: आप फ़ाइल "%1" को मिटाने वाले हैं.
    क्या आप सुनिश्चित हैं?

en: &Themes
hi: प्रसंग (&T)

en: Open folder
hi: फ़ोल्डर खोलें

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
hi: रंग (&C)

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
hi: सुधार (&a)

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
hi: ट्रांसफ़ॉर्म (&n)

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
hi: डेकोरेट (&D)

en: Tool Tip
hi: औज़ार नुस्खा

en: Save Images
hi: छवियाँ सहेजें

en: &Show splash screen at startup
hi: प्रारंभ में स्प्लैश स्क्रीन दिखाएँ (&S)

en: File/Image Information
hi: फ़ाइल/छवि जानकारी

en: Show file name
hi: फ़ाइल नाम दिखाएँ

en: Show file date
hi: फ़ाइल तारीख दिखाएँ

en: Show file size
hi: फ़ाइल आकार दिखाएँ

en: Show image type
hi: छवि क़िस्म दिखाएं

en: Show image dimensions
hi: छवि आयाम दिखाएँ

en: Show camera date
hi: कैमरा तारीख दिखाएँ

en: Show camera mode and program
hi: कैमरा मोड व प्रोग्राम दिखाएं

en: Show camera flash settings
hi: कैमरा फ्लैश विन्यासों को दिखाएँ

en: Show camera white balance settings
hi: कैमरा श्वेत संतुलन विन्यासों को दिखाएँ

en: By Name
hi: नाम से

en: By Date
hi: तारीख़ से

en: By File Size
hi: फ़ाइल आकार से

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
hi: को:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
hi: कुंजी

en: Description
hi: वर्णन

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: ISO
hi: आईएसओ

[ctx: @action]
en: OK
hi: ठीक है

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
hi: /छवियाँ

en: <b>File</b>:
hi: <b>फ़ाइल</b>:

en: <b>Folder</b>:
hi: <b>फोल्डर</b>:

en: Satellite
hi: उपग्रह

en: &Remove
hi: मिटाएँ (&R)

en: Interpolate
hi: इंटरपोलेट

en: Correlate
hi: कोरीलेट

en: Not available
hi: उपलब्ध नहीं

en: %1d
hi: %1डी

en: Zoom in
hi: बड़े आकार में दिखाएँ

en: Zoom out
hi: छोटे आकार में दिखाएँ

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
hi: ढूंढा जाने वाला नाम पहले ही मौज़ूद है.
    कृपया एक नया नाम भरें:

en: Edit
hi: संपादन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
hi: ज़ूम

en: (%1,%2) RGBA:%3,%4,%5,%6
hi: (%1,%2) आरजीबीए:%3,%4,%5,%6

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
hi: कोशिश

[ctx: @action:inmenu]
en: PNG
hi: पीएनजी

en: Image Editor
hi: छवि संपादक

en: Assign Tag
hi: टैग आवंटित करें

en: Remove Tag
hi: टैग हटाएँ

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: पश्चात्

en: Connecting to camera...
hi: कैमरा से जुड़ रहे हैं...

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
hi: हाँ

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
hi: नहीं

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
hi: हाँ

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
hi: नहीं

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
hi: नक्शा

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
hi: उपकरण (&D)

[ctx: @label:listbox]
en: PNG
hi: पीएनजी

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: ISO
hi: आईएसओ

en: Clear all
hi: सभी साफ करें

en: Synchronize
hi: सिंक्रोनाइज़

en: Fit to &Window
hi: विन्डो में फिट करें (&W)

en: Previous Image
hi: पिछली छवि

en: Run
hi: चलाएँ

en: Target
hi: लक्ष्य

en: Behavior
hi: बर्ताव

en: Rename...
hi: नाम बदलें...

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
hi: कोई भी

en: Not Tagged
hi: कोई टैग नहीं

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
hi: और

en: GPS
hi: जीपीएस

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: Seconds]
en: s
hi: से.

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: Frames per Second]
en: fps
hi: एफपीएस

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
hi: और

[ctx: Bits per Second]
en: bps
hi:  बीपीएस

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
hi: क्या आप वाक़ई चयनित खोज "%1" को मिटाना चाहते हैं?

en: New Advanced Search...
hi: नया विस्तृत खोज...

en: Edit...
hi: संपादन...

en: Try
hi: कोशिश

en: Show file si&ze
hi: फ़ाइल आकार दिखाएँ (&z)

en: &Add...
hi: जोड़ें...(&A)

en: Camera List
hi: कैमरा सूची

en: Camera Title
hi: कैमरा शीर्षक

en: Camera Port Type
hi: कैमरा पोर्ट क़िस्म

en: USB
hi: यूएसबी

en: Camera Mount Path
hi: कैमरा माउन्ट पथ

en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

en: Auto-&Detect
hi: अपने आप पता लगाएँ (&D)

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
hi: कैमरा '%1' (%2) पहले ही सूची में है.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
hi: कैमरा '%1' (%2) मिला तथा सूची में जोड़ा गया.

en: Interface Options
hi: इंटरफ़ेस विकल्प

en: &Background color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः (&B)

en: Exposure Indicators
hi: एक्सपोज़र संकेतक

en: Add
hi: जोड़ें

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
hi: नहीं

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
hi: पूछें
