digikam - en to hne translation catalogue (945 entries)

en: &Move Here
hne: इहां खिसकाव (&M)

en: &Copy Here
hne: इहां नकल करव (&C)

en: C&ancel
hne: खारिज करव (&a)

en: Set as Album Thumbnail
hne: एलबम छोटेफोटू के रूप मं सेट करव

en: &Cancel
hne: खारिज करव (&C)

en: Assign Tags to &Selected Items
hne: चुने गे चीज मन मटैग आबंटित करव (&S)

en: Assign Tags to &This Item
hne: ये चीज मं टैग आबंटित करव (&T)

en: Assign Tags to &All Items
hne: सब्बो चीज मन मटैग आबंटित करव (&A)

en: Set as Tag Thumbnail
hne: टैग छोटेफोटू के रूप मं सेट करव

en: Album "%1"
hne: एल्बम "%1"

en: File Properties
hne: फाइल गुन

en: Date:
hne: तारीकः

en: Size:
hne: आकारः

en: Type:
hne: किसिमः

en: Dimensions:
hne: आयाम:

en: Photograph Properties
hne: फोटोग्राफ गुन

en: Make/Model:
hne: मेक/माडल:

en: Aperture/Focal:
hne: एपर्चर/फोकल:

en: %1 ISO
hne: %1 आईएसओ

en: Exposure/Sensitivity:
hne: एक्सपोजर/अतिसंवेदनसीलता:

en: Mode/Program:
hne: मोड/प्रोग्राम:

en: White Balance:
hne: सफेद संतुलन:

en: digiKam Properties
hne: डिजीकैम गुन

en: Album:
hne: एल्बमः

en: Tags:
hne: टैग्स:

en: Initializing...
hne: सुरू करत हे...

en:  (%1 of %2)
hne:  (%2 मं से %1)

en: Cameras
hne: कैमरा

en: USB Storage Devices
hne: यूएसबी भंडारन उपकरन

en: Card Readers
hne: कार्ड रीडर

en: Add Images...
hne: फोटू जोड़व...

en: Adds new items to an Album.
hne: एलबम मं नवा चीज जोड़थे.

en: Add Folders...
hne: फोल्डर जोड़व...

en: Adds new folders to Album library.
hne: एलबम लाइब्रेरी मं नवा फोल्डर जोड़थे.

en: Images found in %1
hne: %1 मं फोटू मिले

en: CompactFlash Card Reader
hne: काम्पैक्टफ्लैस कार्ड रीडर

en: Memory Stick Reader
hne: मेमोरी स्टिक रीडर

en: SmartMedia Card Reader
hne: स्मार्टमीडिया कार्ड रीडर

en: SD / MMC Card Reader
hne: एसडी / एमएमसी कार्ड रीडर

en: xD Card Reader
hne: एक्सडी कार्ड रीडर

en: Cannot access the storage device.
hne: भंडार उपकरन मं पहुंचा नइ जा सकिस.

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
hne: एल्बम (&A)

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
hne: टैग (&a)

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
hne: औजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
hne: आयात (&m)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
hne: निर्यात (&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hne: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: digiKam
hne: डिजीकैम

en: Albums
hne: एल्बम

en: Tags
hne: टैग्स

en: Time Unit:
hne: समय इकाई:

en: Day
hne: दिन

en: Week
hne: हफ्ता

en: Month
hne: महिना

en: Year
hne: साल

en: Clear current selection
hne: अभी हाल के चयन साफ करव

en: Save current selection to a new virtual Album
hne: अभी हाल के चयन ल नवा आभासी एलबम मं सहेजव

en: Timeline
hne: टाइम-लाइन

en: Last Search
hne: पिछला खोज

en: Undo
hne: पहिली जइसन

en: Selection
hne: चयन

en: Delete
hne: मेटाव

en: Location:
hne: जगहः

en: Path
hne: पथ

en: Size
hne: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
hne: किसिम

en: Auto Levels
hne: अपने अपन स्तर

en: Normalize
hne: सामान्य करव

en: Equalize
hne: इक्वलाइज

en: Stretch Contrast
hne: स्ट्रेच कंट्रास्ट

en: Auto Exposure
hne: अपने अपन एक्सपोजर

en: Filter:
hne: फिल्टर:

en: Color Balance
hne: रंग संतुलन

en: Image
hne: फोटू

en: Smoothness:
hne: स्मूथनेस:

en: Lens Auto-Correction
hne: लेंस अपने-अपन-सुधार

en: Visit CImg library website
hne: सीआईएमजी लाइब्रेरी वेबसाइट देखव

en: Reduce Uniform Noise
hne: यूनिफारम सोर कम करव

en: Reduce JPEG Artifacts
hne: जेपीईजी आर्टफैक्ट कम करव

en: Reduce Texturing
hne: टैक्सचरिंग कम करव

en: JPEG quality:
hne: जेपीईजी गुन:

en: Chroma subsampling:
hne: क्रोमा सब सेंपलिंग:

en: Lossless JPEG 2000 files
hne: नुकसान बगैर जेपीईजी 2000 फाइल मन ल

en: JPEG 2000 quality:
hne: जेपीईजी 2000 गुन:

en: PNG compression:
hne: पीएनजी संपीडन

en: Compress TIFF files
hne: टिफ फाइल मन ल संपीडित करव

en: Adjust Curve
hne: वक्र एडजस्ट करव

en: Gamma input value.
hne: गामा इनपुट मूल्य.

en: Select the gamma input value here.
hne: इहां गामा इनपुट मूल्य चुनव.

en: All channels shadow tone color picker
hne: सब्बो चैनल छइंहा टोन रंग चुनइया

en: All channels middle tone color picker
hne: सब्बो चैनल मध्य टोन रंग चुनइया

en: All channels highlight tone color picker
hne: सब्बो चैनल उभार टोन रंग चुनइया

en: Adjust all levels automatically.
hne: सब्बो स्तर अपने अपन एडजस्ट करव.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
hne: यदि आप मन ए बटन ल दबाहू, सब्बो चैनल स्तर अपने अपन एडजस्ट हो जाही.

en: &Reset
hne: रीसेट (&R)

en: Reset current channel levels' values.
hne: अभी हाल के चैनल स्तर मान रीसेट करव.

en: Adjust Levels
hne: स्तर एडजस्ट करव

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
hne: गिम्प स्तर पाठ फाइल से लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
hne: गिम्प स्तर पाठ फाइल मं सहेज नइ सकिस.

en: Brightness / Contrast / Gamma
hne: चमकीलापन/कंट्रास्ट/गामा

en: Channel Mixer
hne: चैनल मिक्सर

en: Film
hne: फिल्म

en: HSL Adjustments
hne: एचएसएल समायोजन

en: Info...
hne: जानकारी...

en: White Balance
hne: सफेद संतुलन

en: Add Border
hne: किनारा जोड़व

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
hne: इहां आप मन वो पाठ भरव जऊन आप मन अपन फोटू मं भरव चाहथो.

en: Here you can choose the font to be used.
hne: इहां आप मन उपयोग मं आए वाले फोंट ल चुन सकथो.

en: Align text to the left
hne: पाठ ल डेरी तरफ जमाव

en: Align text to the right
hne: पाठ ल जेवनी तरफ जमाव

en: Align text to center
hne: पाठ ल बीचोंबीच जमाव

en: Align text to a block
hne: पाठ ल कोनो खन्ड मं जमाव

en: Rotation:
hne: परिक्रमनः

en: 90 Degrees
hne: 90 डिग्रीज

en: 180 Degrees
hne: 180 डिग्रीज

en: 270 Degrees
hne: 270 डिग्रीज

en: Select the text rotation to use here.
hne: पाठ घुमाव जऊन परयोग मं ले हे ओला इहां चुनव

en: Set here the font color to use.
hne: परयोग मं ले वाले फोंट रंग इहां सेट करव.

en: Add border
hne: किनारा जोड़व

en: Add a solid border around text using current text color
hne: अभी हाल के रंग के उपयोग से पाठ के चारों तरफ ठोस किनारा जोड़व

en: Semi-transparent
hne: अर्ध-पारदर्सी

en: Use semi-transparent text background under image
hne: फोटू के नीचे अर्ध-पारदर्सी पाठ पिछोत अंगना परयोग करव

en: Insert Text
hne: पाठ भरव

en: Texture
hne: संरचना

en: Vignetting Correction
hne: विगनेटिंग संसोधन

en: Gaussian Blur
hne: गासियन फीका

en: Hot Pixels
hne: हाट पिक्सल्स

en: Hot Pixels Correction
hne: हाट पिक्सेल सुधार

en: Show grid
hne: ग्रिड देखाव

en: Edge:
hne: किनारा:

en: Zoom:
hne: जूमः

en: Brighten:
hne: चमकाव:

en: Lens Distortion
hne: लेंस डिस्टार्सन

en: Noise Reduction
hne: सोर कम करे जाना

en: Red Eyes Correction
hne: रेड आई सुधार

en: Preset
hne: प्रीसेट

en: Filtering type:
hne: फिल्टरिंग किसिम:

en: Restoration
hne: रीस्टोरेसन

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
hne: "%1" फोटोग्राफ रीस्टोरेसन सेटिंग फाइल नइ हे

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
hne: फोटोग्राफ रीस्टोरेसन सेटिंग फाइल से लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
hne: फोटोग्राफ रीस्टोरेसन सेटिंग फाइल मं सेटिंग सहेजे नइ जा सके.

en: Sharpen
hne: सुस्पस्ट

en: Unsharp Mask
hne: अनसार्प मास्क

en: Refocus
hne: रीफोकस

en: Zoom Blur
hne: जूम धुंधला

en: Radial Blur
hne: रेडियल धुंधला

en: Far Blur
hne: दूर धुंधला

en: Motion Blur
hne: गति धुंधला

en: Softener Blur
hne: कोमल धुंधला

en: Focus Blur
hne: फोकस धुंधला

en: Smart Blur
hne: स्मार्ट धुंधला

en: Frost Glass
hne: बर्फीला ग्लास

en: Mosaic
hne: मोजाएक

en: Distance:
hne: दूरीः

en: Set here the blur distance in pixels.
hne: इहां धुंधला दूरी पिक्सेल मं चुनव.

en: This value controls the level to use with the current effect.
hne: ये मूल्य अभी हाल के प्रभाव मं परयोग करे बर स्तर ल नियंत्रित करथे.

en: Blur Effects
hne: धुंधला प्रभाव

en: Charcoal
hne: कोयला

en: Pencil size:
hne: पेंसिल आकार:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
hne: ड्राइंग सिमुलेट करे बर चारकोल पेंसिल आकार ल इहां सेट करव.

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
hne: ये मूल्य कैनवस मं पेंसिल के मृदु प्रभाव ल नियंत्रित करथे.

en: Fish Eyes
hne: मछरी के आंखी

en: Twirl
hne: ट्विर्ल

en: Cylindrical Hor.
hne: बेलनाकार आड़ा.

en: Cylindrical Vert.
hne: बेलनाकार खड़ा.

en: Cylindrical H/V.
hne: बेलनाकार खड़ा/आड़ा.

en: Caricature
hne: कैरीकेचर

en: Multiple Corners
hne: बहुत अकन किनारा

en: Waves Hor.
hne: लहर आड़ा

en: Waves Vert.
hne: लहर खड़ा.

en: Block Waves 1
hne: लहर रोक १

en: Block Waves 2
hne: लहर रोक २

en: Circular Waves 1
hne: गोलाकार लहर १

en: Circular Waves 2
hne: गोलाकार लहर २

en: Polar Coordinates
hne: घ्रुवीय निर्देसांक

en: Unpolar Coordinates
hne: घ्रुवीय निर्देसांक

en: Tile
hne: टाइल

en: Set here the level of the effect.
hne: इहां प्रभाव स्तर सेट करव.

en: Iteration:
hne: इटेरेसन:

en: Distortion Effects
hne: डिस्टार्सन प्रभाव

en: Depth:
hne: गहराईः

en: Set here the depth of the embossing image effect.
hne: इहां फोटू के एम्बासिंग प्रभाव गहराई सेट करव.

en: Emboss
hne: एम्बोज

en: Film Grain
hne: फिल्म ग्रेन

en: Brush size:
hne: ब्रुस आकार:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
hne: आइल पेंटिंग सिमुलेट करे बर ब्रुस आकार ल इहां सेट करव.

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
hne: ये मूल्य कैनवस मं ब्रुस के मृदु प्रभाव ल नियंत्रित करथे.

en: Oil Paint
hne: आइल-पेंट

en: Drop size:
hne: बूँद आकार:

en: Set here the raindrops' size.
hne: इहां पानी के बूंद के आकार सेट करव

en: Number:
hne: संख्या:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
hne: ये मूल्य पानी के बूंद के सबसे अधिक संख्या ल नियंत्रित करथे.

en: Fish eyes:
hne: मछरी आँखी:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
hne: ए मछरी के आंखी प्रभाव प्रकासकीय डिस्टार्सन कोएफिसिएंट मूल्य हे.

en: RainDrop
hne: रेन-ड्राप

en: Maintain aspect ratio
hne: आस्पेक्ट रेसो बनाए रखव

en: Width (%):
hne: चौड़ाई (%):

en: Height (%):
hne: ऊँचाई (%):

en: Advanced Settings
hne: विस्तृत सेटिंग

en: New width:
hne: नवा चौड़ाईः

en: New height:
hne: नवा ऊँचाई:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
hne: सेटिंग

en: Free Rotation
hne: मुक्त परिक्रमन

en: Angles (in degrees):
hne: डिग्री मं कोन:

en:   Top left:
hne:  ऊपरी डेरी:

en:   Top right:
hne:  ऊपरी जेवनी:

en:   Bottom left:
hne:  निचला डेरी:

en:   Bottom right:
hne:  निचला जेवनी:

en: Draw preview while moving
hne: जब खिसकाय जाय प्रिव्यू देखाव

en: Draw grid
hne: ग्रिड बनाव

en: Perspective Adjustment
hne: पर्सपेक्टिव एडजस्टमेंट

en: Aspect Ratio Crop
hne: आस्पेक्ट रेसो काँट-छाँट

en: Max. Aspect
hne: मेक्स-आस्पेक्ट

en: Aspect ratio:
hne: आस्पेक्ट रेसो:

en: Golden Ratio
hne: सोना अनुपात

en: Orientation:
hne: दिसा निर्धारनः

en: Landscape
hne: आड़ा

en: Portrait
hne: खड़ा

en: Select constrained aspect ratio orientation.
hne: इहां कांस्ट्रेन्ड आस्पेक्ट रेसो दिसा निर्धारन ल चुनव.

en: Auto
hne: अपन आप

en: Custom ratio:
hne: मनमाफिक अनुपात:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
hne: इहां वांछित मनमाफिक आस्पेक्ट न्यूमरेटर मान ल सेट करव.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
hne: इहां वांछित मनमाफिक आस्पेक्ट डीनामिनेटर मान ल सेट करव.

en: Rules of Thirds
hne: तीसर के नियम

en: Harmonious Triangles
hne: हारमोनियस त्रिभुज

en: Golden Mean
hne: गोल्डन मीन

en: Golden sections
hne: सोना खण्ड

en: Enable this option to show golden sections.
hne: सोना खण्ड प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Golden spiral sections
hne: सोना स्पिरल खण्ड

en: Golden spiral
hne: सोना सर्पिल

en: Golden triangles
hne: सोना त्रिभुज

en: Enable this option to show golden triangles.
hne: सोना त्रिभुज करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Flip horizontally
hne: आड़ा लहुटाव

en: Flip vertically
hne: खड़ा लहुटाव

en: Color and width:
hne: रंग अउ चौड़ाई:

en: New Size
hne: नवा आकार

en: Width:
hne: चौडाईः

en: Height:
hne: ऊँचाईः

en: Resize
hne: आकार बदलव

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
hne: "%1" फोटोग्राफ रीसाइजिंग सेटिंग पाठ फाइल नइ हे

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
hne: फोटोग्राफ रीसाइजिंग पाठ फाइल से सेटिंग लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
hne: फोटोग्राफ रीसाइजिंग पाठ फाइल म सेटिंग सहेज नइ सकिस.

en: Main horizontal angle:
hne: मुख्य आड़ा कोण:

en: Fine horizontal angle:
hne: फाइन आड़ा कोण:

en: Main vertical angle:
hne: मुख्य खड़ा कोन:

en: Fine vertical angle:
hne: फाइन खड़ा कोन:

en: Anti-Aliasing
hne: एन्टी अलियासिंग

en: Shear Tool
hne: काटने के औजार

en: The target image file format "%1" is unsupported.
hne: लक्छ्य फोटू फाइल फारमेट "%1" असमर्थित हे.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
hne: फाइल ल
    "%1" से 
    "%2" मं सहेजे मं फेल.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
hne: फाइल नाम "%1"  पहिली से ही अस्तित्व मं हे. का आप मन एखर ऊपर ही मेटाय के लिखना चाहू?

en: Latitude
hne: अच्छांस

en: Longitude
hne: देसान्तर

en: Apply
hne: लगाव

en: Add a new value to the list
hne: सूची मं नवा चीज जोड़व

en: Remove the current selected value from the list
hne: ये सूची मं से अभी हाल के चयनिद मूल्य ल मेटाव

en: Replace the current selected value from the list
hne: ये सूची मं से अभी वाले चुने गे मूल्य ल मेटाव

en: Attribute:
hne: विसेसता:

en: Brightness (APEX):
hne: चमकीलापन (अपेक्स):

en: Gain Control:
hne: गेन नियंत्रक:

en: Contrast:
hne: कंट्रास्टः

en: Saturation:
hne: संतृप्ति:

en: Sharpness:
hne: सुस्पस्टता:

en: Custom rendered:
hne: मनमाफिक रेंडर्ड:

en: Normal process
hne: सामान्य काम

en: Custom process
hne: मनमाफिक काम

en: Artist (*):
hne: कलाकार (*):

en: Copyright (*):
hne: कापीराइट (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
hne: फोटू के कापीराइट मालिक के नांव ल भरव. ए छेत्र ASCII अक्छर तक सीमित रहिही.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
hne: फोटू सीर्सक भरव. ए छेत्र सीमित नइ रहिही. यूटीएफ एनकोडिंग के उपयोग पाठ ल सहेजे बर करे जाही.

en: Sync JFIF Comment section
hne: जेएफआईएफ टिप्पनी खन्ड सिंक करव

en: Sync XMP caption
hne: एक्सएमपी सीर्सक सिंक करव

en: Creation date and time
hne: तैयार करे के तारीक अउ समय

en: Sync XMP creation date
hne: एक्सएमपी बनाए के तारीक सिंक करव

en: Sync IPTC creation date
hne: आईपीटीसी बनाए के तारीक सिंक करव

en: Set creation date to today
hne: बनाए के तारीक आज के सेट करव

en: Original date and time
hne: मूल तारीक अउ समय

en: Set original date to today
hne: मूल तारीक आज के सेट करव

en: Digitization date and time
hne: डिजिटाइजेसन तारीक अउ समय

en: Set digitization date to today
hne: डिजिटाइजेसन तारीक आज के सेट करव

en: Device type:
hne: उपकरन किसिम:

en: Film scanner
hne: फिल्म स्कैनर

en: Digital still camera
hne: डिजिटल स्टिल कैमरा

en: Exposure time (seconds):
hne: एक्सपोजर समय (सेकन्ड):

en: Exposure program:
hne: एक्सपोजर प्रोग्राम:

en: Exposure mode:
hne: एक्सपोजर मोड:

en: Metering mode:
hne: मीटरिंग मोड

en: Sensitivity (ISO):
hne: संवेदनसीलता (आइएसओ):

en: Sensing method:
hne: सेंसिंग विधि:

en: Not defined
hne: परिभासित नइ

en: One-chip color area
hne: एकल-चिप रंग छेत्र

en: Two-chip color area
hne: दो-चिप रंग छेत्र

en: Three-chip color area
hne: तीन-चिप रंग छेत्र

en: Color sequential area
hne: रंग अनुक्रम छेत्र

en: Trilinear sensor
hne: ट्राीईलिनियर सेंसर

en: Color sequential linear
hne: रंग अनुक्रम लीनियर

en: Focal length (mm):
hne: फोकल लम्बाई (मिमी):

en: No flash
hne: कोई फ्लैस नइ

en: Fired
hne: फायर्ड

en: Fired, no strobe return light
hne: फायर करिस, कोनो स्ट्राब रिटर्न लाइट नइ

en: Fired, strobe return light
hne: फायर करिस, स्ट्राब रिटर्न लाइट

en: Yes, compulsory
hne: हां, जरूरी

en: Yes, compulsory, no return light
hne: हाँ, जरूरी, कोई वापसी लाइट नइ

en: Yes, compulsory, return light
hne: हाँ, जरूरी, वापसी लाइट

en: No, compulsory
hne: नइ, जरूरी

en: No, auto
hne: नइ, अपने अपन

en: Yes, auto
hne: हाँ, अपने अपन

en: Yes, auto, no return light
hne: हाँ, अपने अपन, कोई वापसी लाइट नइ

en: Yes, auto, return light
hne: हाँ, अपने अपन, वापसी लाइट

en: No flash function
hne: कोई फ्लेस फंक्सन नइ

en: Yes, red-eye
hne: हां, रेड आई

en: Yes, red-eye, no return light
hne: हाँ, रेड आई, कोई वापसी लाइट नइ

en: Yes, red-eye, return light
hne: हाँ, रेड आई, वापसी लाइट

en: Yes, compulsory, red-eye
hne: हां, जरूरी, रेड आई

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
hne: हाँ, जरूरी, रेड आई, कोई वापसी लाइट नइ

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
hne: हाँ, जरूरी, रेड आई, वापसी लाइट

en: Yes, auto, red-eye
hne: हां, अपने अपन, रेड आई

en: Yes, auto, red-eye, no return light
hne: हाँ, अपने अपन, रेड आई, कोई वापसी लाइट नइ

en: Yes, auto, red-eye, return light
hne: हाँ, अपने अपन, रेड आई, वापसी लाइट

en: Light source:
hne: प्रकास स्रोत:

en: Flash mode:
hne: फ्लैस मोड:

en: Flash energy (BCPS):
hne: फ्लेस ऊर्जा (बीसीपीएस):

en: White balance:
hne: सफेद संतुलन:

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
hne: सामान के स्रेनी ल सेट करव. ए छेत्र ३ ASCII अक्छर तक सीमित रहिही.

en: &Add
hne: जोड़व (&A)

en: &Replace
hne: बदलव (&R)

en: Headline:
hne: हेडलाइन:

en: Caption Writer:
hne: सीर्सक लेखक:

en: Copyright:
hne: कापीराइट:

en: Byline:
hne: बाइलाइन:

en: Set here the name of content creator.
hne: सामान बनइया के नांव इहां सेट करव.

en: Byline Title:
hne: बाइलाइन सीर्सक:

en: Credit:
hne: क्रेडिट:

en: Contact:
hne: सम्पर्क:

en: No ObjectData
hne: आब्जेक्टडाटा नइ

en: Illustrator
hne: इलस्ट्रेटर

en: AppleSingle
hne: एपलसिंगल

en: MacBinary II
hne: मैकबाइनरी II

en: JPEG File Interchange
hne: जेपीईजी फाइल इंटरचेंज

en: Photo-CD Image-Pac
hne: फोटो-सीडी इमेज-पैक

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
hne: माइक्रोसाफ्ट बिटमैप्ड ग्राफिक्स फाइल [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
hne: डिजिटल आडियो फाइल [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
hne: आडियो अउ चलता वीडियो [*.AVI]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
hne: संपीडित बाइनरी फाइल [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
hne: आडियो इंटरचेंज फाइल फारमेट एआईएफएफ

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
hne: रिफ वेव (माइक्रोसाफ्ट कारपोरेसन)

en: Freehand (version 3.1)
hne: फ्रीहेन्ड (संस्करन ३.१)

en: Freehand (version 4.0)
hne: फ्रीहेन्ड (संस्करन ४.०)

en: Freehand (version 5.0)
hne: फ्रीहेन्ड (संस्करन ५.०)

en: Freehand (version 5.5)
hne: फ्रीहेन्ड (संस्करन ५.५)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
hne: हायपरटैक्स्ट मार्कअप लैंग्वेज "एचटीएमएल"

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
hne: एमपीईजी 2 आडियो लेयर २ (म्यूजिकाम), आईएसओ/आईईसी

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
hne: एमपीईजी 2 आडियो लेयर ३, आईएसओ/आईईसी

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
hne: पोर्टेबल कागद फाइल [*.PDF]

en: Tape Archive [*.TAR]
hne: टेप आर्काइव [*.TAR]

en: Corel Draw [*.CDR]
hne: कोरल ड्रा [*.CDR]

en: Destination:
hne: गंतव्य:

en: U.N.O ID:
hne: यूएनओ आईडी:

en: Product ID:
hne: उत्पाद आईडी:

en: Service ID:
hne: सेवा आईडी:

en: Envelope ID:
hne: एनवलप आईडी:

en: Priority:
hne: प्राथमिकताः

en: Format:
hne: फार्मेटः

en: Sent date:
hne: भेजे के तारीक:

en: Sent time:
hne: भेजे के समय:

en: Set envelope sent date to today
hne: लिफाफा भेजे के तारीक़ आज के सेट करव

en: Digitization date
hne: डिजिटाइजेसन तारीक

en: Digitization time
hne: डिजिटाइजेसन समय

en: Set here the creation date of digital representation.
hne: डिजिटल रिप्रेजेंटेसन बनाए के तारीक़ आज के सेट करव

en: Set here the creation time of digital representation.
hne: डिजिटल रिप्रेजेंटेसन बनाए के तारीक़ आज के सेट करव.

en: Creation date
hne: निर्मान तारीक

en: Creation time
hne: निर्मान समय

en: Set here the creation date of intellectual content.
hne: इंटेलेक्चुअल कंटेंट बनाए के तारीक़ इहां सेट करव

en: Set here the creation time of intellectual content.
hne: इंटेलेक्चुअल कंटेंट बनाए के समय इहां सेट करव.

en: State/Province:
hne: प्रदेस/प्रांत

en: Release date
hne: जारी तारीक

en: Release time
hne: जारी समय

en: Set release date to today
hne: जारी तारीक़ आज के सेट करव

en: Expiration date
hne: मियाद खतम होय के तारीक

en: Expiration time
hne: मियाद खतम होय के समय

en: Set expiration date to today
hne: मियाद खतम होय के तारीक़ आज के सेट करव

en: Language:
hne: भाखा:

en: Select here the language of content.
hne: इहां भाखा सामान ल चुनव.

en: Cycle:
hne: चक्रः

en: News
hne: समाचार

en: Data
hne: डाटा

en: Advisory
hne: एडवायजरी

en: Edit Status:
hne: संपादन स्थिति:

en: Job Identifier:
hne: काम चिनहइया:

en: Special Instructions:
hne: विसिस्ट निर्देस:

en: Enter here a new supplemental category of content.
hne: सामान के सप्लीमेंटल स्रेनी ल इहां भरव.

en: Set here the contact e-mail.
hne: इहां सम्पर्क ईमेल सेट करव.

en: URL:
hne: यूआरएल:

en: Set here the contact URL.
hne: इहां सम्पर्क यूआरएल सेट करव.

en: Set here the contact address.
hne: इहां सम्पर्क पता सेट करव.

en: Postal code:
hne: पिन कोडः

en: Set here the contact postal code.
hne: इहां सम्पर्क पोस्ट पिन कोड सेट करव.

en: Set here the contact city.
hne: इहां सम्पर्क सहर सेट करव.

en: Set here the contact country.
hne: इहां सम्पर्क देस सेट करव.

en: Nickname:
hne: उपनामः

en: Identifiers:
hne: चिनहइया:

en: Enter the editorial usage instructions.
hne: संपादकीय उपयोग निर्देस भरव.

en: Status
hne: स्थिति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
hne: प्रिव्यू

en: &Abort
hne: छोड़व (&A)

en: Camera
hne: कैमरा

en: unavailable
hne: नइ मिलत

en: Developer
hne: डेवलपर

en: Author
hne: लेखक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
hne: रंग

en: The delay, in seconds, between images.
hne: फोटू मन के मध्य सेकन्ड मं अंतराल.

en: Start with current image
hne: अभी हाल फोटू के साथ चालू करव

en: Slideshow runs in a loop
hne: स्लाइड-सो लूप मं चलही

en: Run the slideshow in a loop.
hne: स्लाइड-सो लूप मं चलाव.

en: Show image file name
hne: फोटू फाइल नाम देखाव

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
hne: फोटू फाइल नाम ल स्क्रीन के नीचे देखाव.

en: Show image creation date
hne: फोटू निर्मान दिनांक देखाव

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
hne: फोटू निर्मान समय/तारीक ल स्क्रीन के नीचे देखाव.

en: Show camera aperture and focal length
hne: कैमरा एपर्चर अउ फोकल लंबाई दिखाव

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
hne: कैमरा एपर्चर अउ फोकल लंबाई ल स्क्रीन के नीचे देखाव.

en: Show camera exposure and sensitivity
hne: कैमरा एक्सपोजर अउ संवेदनसीलता दिखाव

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
hne: कैमरा एक्सपोजर अउ सेंसिटिविटि ल स्क्रीन के नीचे देखाव.

en: Show camera make and model
hne: कैमरा मेक अउ माडल देखाव

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
hne: कैमरा मेक अउ माडल ल स्क्रीन के नीचे देखाव.

en: Show image caption
hne: फोटू सीर्सक देखाव

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
hne: फोटू सीर्सक ल स्क्रीन के नीचे देखाव.

en: Show image tags
hne: फोटू टैग देखाव

en: Slideshow
hne: स्लाइड-सो

en: Date
hne: तारीक

en: Album
hne: एल्बम

en: New Album
hne: नवा एलबम

en: Raw Import
hne: रा आयात

en: Post Processing
hne: पोस्ट प्रोसेसिंग

en: Raw Decoding
hne: रा डिकोडिंग

en: Abort
hne: छोड़व

en: Brightness:
hne: चमकीलापनः

en: Set here the brightness adjustment of the image.
hne: इहां फोटू के चमकीलापन समायोजन ल सेट करव.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
hne: इहां फोटू के कंट्रास्ट समायोजन ल सेट करव.

en: Gamma:
hne: गामाः

en: Set here the gamma adjustment of the image
hne: इहां फोटू के गामा समायोजन ल सेट करव.

en: Set here the color saturation correction.
hne: इहां संतृप्ति मूल्य सेट करव.

en: Exposure (E.V):
hne: एक्सपोजर (ई.वी.):

en: Reset
hne: रीसेट

en: Exposure
hne: एक्सपोजर

en: Luminosity Curve
hne: दीप्ति वक्र

en: Info
hne: जानकारी

en: Reset all settings to default values.
hne: सब्बो सेटिंग ल ऊंखर डिफाल्ट मूल्य मं रीसेट करव.

en: Import
hne: आयात

en: Use Default
hne: डिफाल्ट उपयोग करव

en: Current Fuzzy Image Search
hne: अभी हाल के फजी फोटू खोज

en: Current Fuzzy Sketch Search
hne: अभी हाल के फजी स्केच खोज

en: Current Map Search
hne: अभी हाल के मैप खोज

en: Current Search
hne: अभी हाल के खोज

en: Enter new album name:
hne: नवा एलबम नाम भरव:

en: Searches
hne: खोज

en: No parent found for album.
hne: एलबम बर कोनो पेरेंट नइ मिलिस

en: Album name cannot be empty.
hne: एलबम नाम खाली नइ हो सके.

en: Album name cannot contain '/'.
hne: एलबम नाम मं '/' नइ हो सके.

en: An existing album has the same name.
hne: एही नाम के साथ एक अभी हाल के एलबम हे.

en: Failed to add album to database
hne: डाटाबेस मं एलबम जोड़े मं फेल

en: No such album
hne: अइसन कोनो एलबम नइ हे

en: Cannot rename root album
hne: रूट एलबम के नाम बदले नइ जा सके

en: Cannot rename album root album
hne: रूट एलबम के नाम बदले नइ जा सके

en: Album name cannot contain '/'
hne: एलबम नाम मं '/' नइ हो सके

en: Failed to rename Album
hne: एलबम के नाम बदले मं फेल

en: Cannot edit root album
hne: रूट एलबम ल संपादित नइ कर सकिस

en: No parent found for tag
hne: टैग बर कोनो पैरेन्ट नइ मिलिस

en: Tag name cannot be empty
hne: टैग नाम खाली नइ हो सके

en: Tag name cannot contain '/'
hne: टैग नाम मं '/' नइ हो सके

en: Tag name already exists
hne: टैग नाम पहिली से ही मौजूद हे

en: Failed to add tag to database
hne: डाटाबेस मं टैग जोड़े मं फेल

en: Cannot edit root tag
hne: रूट टैग ल संपादित नइ कर सकिस

en: Cannot move root tag
hne: रूट टैग ल खिसकाय नइ जा सके

en: No such tag
hne: अइसन कोनो टैग नइ हे

en: Find Duplicates...
hne: डुप्लीकेट खोजव...

en: Refresh
hne: ताजा करव

en: Create New Album
hne: नवा एल्बम बनाव

en: &New Album
hne: नवा एलबम (&N)

en: The selected folder does not exist or is not readable
hne: चुने गे फोल्डर नइ मिलत हे, या पढ़े नइ जा सके हे

en: There is already a collection containing the folder "%1"
hne: फोल्डर "%1" के साथ एक कलेक्सन पहिली से हावे

en: The storage media can be uniquely identified.
hne: भंडार मीडिया विसिस्ट रूप मं पहिचाने गे हे.

en: The collection is located on your harddisk
hne: कलेक्सन आपके हार्डडिस्क मं हावे

en: Failed to create tables in database.
hne: डाटाबेस मं टेबल बनाए मं फेल.

en: Copied database file
hne: डाटाबेस फाइल नकल बनाइस

en: Opened new database file
hne: नवा डाटाबेस फाइल  खोलिस

en: Prepared table creation
hne: टेबल बनाए के तैयारी

en: Created tables
hne: टेबल बनाइस

en: Configured one album root
hne: रूट एलबम कान्फिगर करिस

en: Imported albums
hne: एलबम आयातित

en: Imported images information
hne: फोटू जानकारी आयातित

en: Initialized and imported file suffix filter
hne: फाइल सफिक्स छनइया इनिसियलाइज अउ आयातित

en: Did the initial full scan
hne: सुरू मं पूरा स्कैन करिस

en: Imported creation dates
hne: बनाए के तारीक आयातित

en: Imported comments
hne: टिप्पनियाँ आयातित

en: Imported ratings
hne: दरजा आयातित

en: Dropped v3 tables
hne: वी३ टेबल छोड़ा

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
hne: रा फोटू फाइल (%1)

en: Error
hne: गलती

en: Cancel
hne:  खारिज करव

en: This is the list of items that are about to be deleted.
hne: ये चीज मन के सूची हे जऊन ल मेटाय जाही.

en: Do not &ask again
hne: दुबारा मत पूछव (&a)

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
hne: ये चीज आप मन के हार्ड डिस्क से <b>हमेसा बर</b> मिटा दे जाही.

en: These items will be moved to Trash.
hne: ए चीज मन ल घुरुवा मं ले जाय जाही.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
hne: ये एलबम आप मन के हार्ड डिस्क से <b>हमेसा बर</b> मिटा दे जाही.

en: These albums will be moved to Trash.
hne: ए एलबमों ल घुरुवा मं ले जाय जाही.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
hne[0]: <b>1</b> एलबम चुने गे.
hne[1]: <b>%1</b> एलबम चुने गे.

en: &Move to Trash
hne: घुरुवा मं ले जाव (&M)

en: Copy to Clipboard
hne: क्लिपबोर्ड मं नकल करव

[ctx: Color Model: RGB]
en: RGB
hne: आरजीबी

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
hne: काला-सफेद

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
hne: एकवर्न

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
hne: इंडैक्स्ड

[ctx: Color Model: CMYK]
en: CMYK
hne: सीएमवायके

[ctx: Color Model: CIE L*a*b*]
en: CIE L*a*b*
hne: सीआईई L*a*b*

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
hne: बिना कैलिब्रेट के होइस (रा)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
hne: अग्यात

en: Set here the gamma adjustment of the image.
hne: इहां फोटू के गामा समायोजन ल सेट करव.

en: Agfa 200X
hne: अगफा २००एक्स

en: Agfa Pan 25
hne: अगफा पैन२५

en: Agfa Pan 100
hne: अगफा पैन १००

en: Agfa Pan 400
hne: अगफा पैन ४००

en: Ilford Delta 100
hne: इलफोर्ड डेल्टा १००

en: Ilford Delta 400
hne: इलफोर्ड डेल्टा ४००

en: Ilford Delta 400 Pro 3200
hne: इलफोर्ड डेल्टा ४०० प्रो ३२००

en: Ilford FP4 Plus
hne: इलफोर्ड एफपी४ प्लस

en: Ilford HP5 Plus
hne: इलफोर्ड एचपी५ प्लस

en: Ilford PanF Plus
hne: इलफोर्ड पैनएफ प्लस

en: Ilford XP2 Super
hne: इलफोर्ड एक्सपी२ सुपर

en: Kodak Tmax 100
hne: कोडक टीमैक्स १००

en: Kodak Tmax 400
hne: कोडक टीमैक्स 400

en: Kodak TriX
hne: कोडक ट्रिक्स

en: No Lens Filter
hne: कोइ लेंस फिल्टर नइ

en: Green Filter
hne: हरियर फिल्टर

en: Orange Filter
hne: नारंगी फिल्टर

en: Red Filter
hne: लाल फिल्टर

en: Yellow Filter
hne: पीला फिल्टर

en: Strength:
hne: सामर्थ्य:

en: No Tone Filter
hne: कोई टोन फिल्टर नइ

en: Lens Filters
hne: लेंस फिल्टर

en: Tone
hne: टोन

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
hne: "%1" काला अउ सफेद सेटिंग फाइल नइ हे.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
hne: काला अउ सफेद पाठ फाइल से सेटिंग लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
hne: काला अउ सफेद पाठ फाइल मं सेटिंग सहेजे नइ जा सकिस.

en: Curve free mode
hne: वक्र फ्री मोड

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
hne: ये बटन के साथ, आप मन मुसुवा के साथ वक्र फ्री ड्राइंग बना सकथो.

en: Curve smooth mode
hne: वक्र स्मूथ मोड

en: Adjust Curves
hne: वक्र एडजस्ट करव

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
hne: गिम्प कर्व्स पाठ फाइल से लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
hne: गिम्प कर्व्स पाठ फाइल मं सहेज नइ सकिस.

en: Loading image...
hne: फोटू लोड करत हे ...

en: Histogram calculation...
hne: हिस्टोग्राम गनना...

en: Histogram
    calculation
    failed.
hne: हिस्टोग्राम
    गनना
    फेल.

en: Decorative Pine
hne: सजावटी पाइन

en: Decorative Wood
hne: सजावटी लकड़ी

en: Decorative Paper
hne: सजावटी कागज

en: Decorative Parquet
hne: सजावटी परक्वेट

en: Decorative Ice
hne: सजावटी बर्फ

en: Decorative Leaf
hne: सजावटी पत्ता

en: Decorative Marble
hne: सजावटी संगमरमर

en: Decorative Rain
hne: सजावटी बरसात

en: Decorative Craters
hne: सजावटी क्रेटर्स

en: Decorative Dried
hne: सजावटी सूखा

en: Decorative Pink
hne: सजावटी गुलाबी

en: Decorative Stone
hne: सजावटी पत्थर

en: Decorative Chalk
hne: सजावटी चाक

en: Decorative Granite
hne: सजावटी ग्रेनाइट

en: Decorative Rock
hne: सजावटी चट्टान

en: Decorative Wall
hne: सजावटी दीवार

en: Select the border type to add around the image here.
hne: फोटू के चारों तरफ किनारा किसिम जोड़े बर इहां चुनव.

en: Preserve Aspect Ratio
hne: आस्पेक्ट रेसो बनाए रखव

en: Width (pixels):
hne: चौड़ाई ( पिक्सेल्स):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
hne: फोटू आकार के प्रतिसत मं किनारा आकार इहां सेट करव.

en: Set here the foreground color of the border.
hne: किनारा रंग के आगू तरफ रंग इहां सेट करव.

en: Set here the Background color of the border.
hne: किनारा रंग के पिछोत अंगना रंग इहां सेट करव.

en: Set here the color of the main border.
hne: मुख्य किनारा के रंग इहां सेट करव.

en: Set here the color of the line.
hne: इहां लकीर रंग सेट करव.

en: Set here the color of the upper left area.
hne: इहां ऊपरी डेरी छेत्र के रंग सेट करव

en: Set here the color of the lower right area.
hne: इहां नीचे के जेवनी छेत्र के रंग सेट करव.

en: Set here the color of the first line.
hne: पहिली लकीर के रंग इहां सेट करव

en: Set here the color of the second line.
hne: दुसरा लकीर के रंग इहां सेट करव.

en: Rotate Right
hne: जेवनी मुड़ें

en: Rotate Left
hne: डेरी मुड़ें

en: Flip Horizontally
hne: आड़ा लहुटाव

en: Flip Vertically
hne: खड़ा लहुटाव

en: Crop
hne: काँट छाँट करव

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
hne: फिल्म ल दानेदार जइसन सिमुलेट करे बर आईएसओ-सेंसिटिविटी ल इहां सेट करव.

en: Shadows:
hne: छइंहा:

en: Detail preservation:
hne: विस्तृत प्रिजरवेसन:

en: Anisotropy:
hne: एनिसोट्राफी:

en: Smoothing:
hne: स्मूथिंग:

en: Regularity:
hne: रेगुलरिटी:

en: Iterations:
hne: पुनरूक्तियाँ:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
hne: फोटू मं कतेक मर्तबा छनइया लगाही जाही ए सेट करथे.

en: Noise:
hne: सोर:

en: Sets the noise scale.
hne: सोर स्केल सेट करथे.

en: Angular step:
hne: कोनीय चरन:

en: Integral step:
hne: इंटीग्रल चरन:

en: Set here the spatial integral step.
hne: सपातियल अंदर के चरन इहां सेट करव.

en: Gaussian:
hne: गासियन:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
hne: गासियन फंक्सन के परिसुद्धता इहां सेट करव.

en: Tile size:
hne: टाइल आकार:

en: Sets the tile size.
hne: टाइल आकार सेट करथे.

en: Tile border:
hne: टाइल किनारा:

en: Sets the size of each tile border.
hne: टाइल किनारा आकार सेट करथे.

en: Interpolation:
hne: क्छेपकः

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
hne: फोटू गुन सेट करे बर सही इंटरपोलेसन विधि चुनव.

en: Fast approximation
hne: तीव्र एप्राक्सीमेसन

en: Enable fast approximation when rendering images.
hne: फोटू प्रदर्सित करे बर तीव्र एप्राक्सीमेसन सक्छम करव.

en: Black Frame...
hne: काला फ्रेम...

en: Select Black Frame Image
hne: काला फ्रेम फोटू चुनव

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
hne: इहां फोटू के वर्न अउ संतृप्ति समायोजन ल सेट करव.

en: Hue:
hne: वर्न:

en: Set here the hue adjustment of the image.
hne: इहां फोटू के वर्न समायोजन ल सेट करव.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
hne: इहां फोटू के संतृप्ति समायोजन ल सेट करव.

en: Lightness:
hne: चमक:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
hne: इहां फोटू के प्रकासमान समायोजन ल सेट करव.

en: Power:
hne: पावर:

en: Amount:
hne: मात्राः

en: Use Metadata
hne: मेटाडाटा उपयोग करव

en: Aperture:
hne: एपर्चर:

en: Chromatic Aberration
hne: क्रोमेटिक एबेरेसन

en: Vignetting
hne: विगनेटिंग

en: Distortion
hne: डिस्टार्सन

en: Geometry
hne: ज्यामिति

en: Channel:
hne: चैनल:

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
hne: लीनियर

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
hne: लागरिदमिक

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
hne: <p>देखाय बर हिस्टोग्राम चैनल चुनव:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
hne: दीप्ति

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
hne: <b>दीप्ति</b>: फोटू के दीप्ति मूल्य ल देखाव.

[ctx: The red channel]
en: Red
hne: लाल

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
hne: <b>लाल</b>: लाल फोटू-चैनल मूल्य देखाव.

[ctx: The green channel]
en: Green
hne: हरियर

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
hne: <b>हरियर</b>: हरियर फोटू-चैनल मूल्य देखाव.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
hne: नीला

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
hne: <b>नीला</b>: नीला फोटू-चैनल मूल्य देखाव.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
hne: रंग

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
hne: <b>रंग</b>: सब्बो रंग चैनल मूल्य ल एके समय मं देखाव.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
hne: अल्फा

en: Threshold:
hne: देहलीज:

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
hne: "%1" ए फोटोग्राफ सोर कम करे के सेटिंग पाठ फाइल नइ हे.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
hne: फोटोग्राफ सोर कम करे के सेटिंग पाठ फाइल से सेटिंग लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
hne: फोटोग्राफ सोर कम करे के सेटिंग पाठ फाइल मं सेटिंग सहेज नइ सकिस.

en: Method:
hne: विधिः

en: Simple sharp
hne: सादा नोकीन

en: Unsharp mask
hne: अनसार्प मास्क

en: Select the sharpening method to apply to the image.
hne: फोटू गुन सेट करे बर सही इंटरपोलेसन विधि चुनव.

en: Radius:
hne: त्रिज्याः

en: Circular sharpness:
hne: गोलाकार सुस्पस्टता:

en: Correlation:
hne: कोरिलेसन:

en: Noise filter:
hne: नाइस फिल्टर:

en: Gaussian sharpness:
hne: गासियन सुस्पस्टता:

en: Matrix size:
hne: माट्रिक्स आकार:

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
hne: "%1" फोटोग्राफ रीफोकस सेटिंग पाठ फाइल नइ हे

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
hne: फोटोग्राफ रीफोकस पाठ फाइल से सेटिंग लोड नइ कर सकिस.

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
hne: फोटोग्राफ रीफोकस पाठ फाइल म सेटिंग सहेज नइ सकिस.

en: Main angle:
hne: मुख्य कोन:

en: Fine angle:
hne: फाइन कोन:

en: Auto-crop:
hne: अपने अपन काँट छाँट करव:

en: Widest Area
hne: सबसे चौड़ा छेत्र

en: Largest Area
hne: सबसे बड़ा छेत्र

en: Failed to revise Exif orientation these files:
hne: ए फाइल मन बर एक्जइफ ओरिएन्टेसन सुधारने मं फेल:

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
hne: <br/><nobr><i>पाठ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
hne: <br/><nobr><i>माइम किसिम</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
hne: <br/><nobr><i>दरजा</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
hne: <br/><nobr><i>टैग</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
hne: <nobr><b>सक्रिय फिल्टर:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
hne: <nobr><b>सक्रिय फिल्टर:</b></nobr>

en: No active filter
hne: कोई सक्रिय छनइया नइ

en: All Files
hne: सब्बो फाइल मन ल

en: Image Files
hne: फोटू फाइल मन ल

en: Audio Files
hne: आडियो फाइल मन ल

en: Filter by file type
hne: फाइल किसिम से फिल्टर

en: Text quick filter (search)
hne: पाठ जल्दी छनइया (खोज)

en: Tag Name
hne: टैग नाम

en: Album Name
hne: एलबम नाम

en: Select All
hne: सब्बो चुनव

en: Visit digiKam project website
hne: डिजीकैम परियोजना वेबसाइट मं जाव

en: <b>Altitude</b>:
hne: <b>ऊँचाई</b>:

en: <b>Latitude</b>:
hne: <b>अच्छांस</b>:

en: <b>Longitude</b>:
hne: <b>देसान्तर</b>:

en: <b>Date</b>:
hne: <b>तारीक</b>:

en: Properties
hne: गुन

en: Metadata
hne: मेटाडाटा

en: Geolocation
hne: जियोलोकेसन

en: EXIF
hne: एक्सइफ

en: Makernote
hne: मेकरनोट

en: IPTC
hne: आईपीटीसी

en: XMP
hne: एक्सएमपी

en: Count:
hne: गननाः

en: Size:
hne: आकारः

en: Light Table
hne: प्रकास टेबल

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
hne[0]: टैग '%2' ह एक वस्तु मं संबंधित हे. का आप मन जारी रखना चाहथो?
hne[1]: टैग '%2' ह %1 वस्तु मं संबंधित हे. का आप मन जारी रखना चाहथो?

en: Delete '%1' tag?
hne: टैग '%1' मेटाव?

en: Reset Tag Icon
hne: टैग चिनहा रीसेट करव

en: Invert Selection
hne: चयन लहुटाव

en: Toggle Auto
hne: अपने अपन टागल करव

en: Enter tag name here...
hne: अपन टैग नाम इहां भरव...

en: &Icon:
hne: चिनहाः (&I)

en: <b>Create New Tag</b>
hne: <b>नवा टैग बनाव</b>

en: Tag Path
hne: रस्ता टैग करव

en: No Recently Assigned Tags
hne: हाल ही मं आबंटित कोनो टैग नइ हे

en: Add New Tag...
hne: नवा टैग जोड़व...

en: Assign this Tag
hne: ये टैग आबंटित करव

en: Remove this Tag
hne: ये टैग मेटाव

en: No or invalid size specified
hne: आकार या तो अवैध हे या नइ दे गे हे

en: Thumbnail is null
hne: छोटेफोटू नल (नइ) हे

en: Cannot create thumbnail for %1
hne: %1 बर छोटेफोटू बनाय नइ जा सके

en: No options available
hne: कोई विकल्प नइ मिलत हे.

en: Pan the image to a region
hne: फोटू ल कोनो छेत्र मं पैनइ करव

en: No profile available...
hne: कोई प्रोफाइल नइ मिलत...

en: Perceptual
hne: परपेचुअल

en: Relative Colorimetric
hne: सापेक्छ कलरमेट्रिक

en: Absolute Colorimetric
hne: निरपेक्छ कलरमेट्रिक

en: Saturation
hne: संतृप्ति

en: Caulier Gilles
hne: काउलियर गिल्स

en: Marcel Wiesweg
hne: मार्सल वाइसवेग

en: Andi Clemens
hne: एन्डी क्लीमेंस

en: Arnd Baecker
hne: आर्नद बेकर

en: Francisco J. Cruz
hne: फ्रांसिस्को जे. क्रुज

en: Color Management
hne: रंग प्रबंधन

en: Risto Saukonpaa
hne: रिस्तो साउकोन्पा

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
hne: डिजाइन, चिनहा, लोगो, बैनर, माकअप, बीटा जंचइया

en: Mikolaj Machowski
hne: मिकोलाज माकोव्स्की

en: Bug reports and patches
hne: बग रपट अउ पैबंद

en: Achim Bohnet
hne: अचिम बोनेट

en: Luka Renko
hne: लुका रेन्को

en: Angelo Naselli
hne: वजेलो नासेल्ली

en: Fabien Salvi
hne: फेबिएन साल्वी

en: Webmaster
hne: वेबमास्टर

en: Todd Shoemaker
hne: टाड सूमेकर

en: Gerhard Kulzer
hne: गेरहार्ड कुल्जर

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
hne: हेंडबुक लेखक, अल्फा जंचइया, वेबमास्टर

en: Oliver Doerr
hne: ओलिवर दोएर

en: Beta tester
hne: बीटा परीक्छक

en: Charles Bouveyron
hne: चार्ल्स बोउवेयरोन

en: Richard Taylor
hne: रिचर्ड टेलर

en: Feedback and patches. Handbook writer
hne: फीडबैक अउ पैबंद. हेंडबुक लेखक

en: Hans Karlsson
hne:  हेस कार्लसन

en: digiKam website banner and application icons
hne: डिजीकैम वेबसाइट बैनर अउ अनुपरयोग चिनहा

en: Aaron Seigo
hne: एरान सीगो

en: Various usability fixes and general application polishing
hne: बहुत से उपयोगी सुधार अउ सामान्य अनुपरयोग पालिसिंग

en: Yves Chaufour
hne: येव्स चाओफोर

en: digiKam website, Feedback
hne: डिजीकैम वेबसाइट, फीडबैक

en: Tung Nguyen
hne: तुंग न्गुयेन

en: Bug reports, feedback and icons
hne: बग रपट, फीडबैक अउ चिनहा

en: Renchi Raju
hne: रेंची राजू

en: Joern Ahrens
hne: जोएर्न एहरेन्स

en: Developer (2004-2005)
hne: डेवलपर (2004-2005)

en: Tom Albers
hne: टाम अल्बर्स

en: Ralf Holzer
hne: राल्फ होल्जर

en: Developer (2004)
hne: डेवलपर (२००४)

en: Supported RAW Cameras
hne: समर्थित रा कैमरा

en: Donate...
hne: दान करव...

en: Contribute...
hne: सहयोग देव...

en: Size: %1
hne: आकारः %1

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
hne: <b>सीर्सक: </b><p>%1</p><b>मूल्य: </b><p>%2</p><b>वर्नन: </b><p>%3</p>

en: No description available
hne: कोई वर्नन नइ मिलत

en: EXIF File to Save
hne: सहेजे बर एक्जइफ फाइल

en: EXIF binary Files (*.exif)
hne: एक्जइफ बाइनरी फाइल मन ल (*.exif)

en: IPTC Records
hne: आईपीटीसी रेकार्ड

en: IPTC File to Save
hne: सहेजे बर आईपीटीसी फाइल

en: IPTC binary Files (*.iptc)
hne: आईपीटीसी बाइनरी फाइल मन ल (*.iptc)

en: Interoperability
hne: इंटरओपरेबिलिटी

en: Image Information
hne: फोटू जानकारी

en: Photograph Information
hne: फोटोग्राफ जानकारी

en: Global Positioning System
hne: वैस्विक पोजीसनिंग तंत्र

en: Embedded Thumbnail
hne: छोटेफोटू भीतर मं बने बनाव

en: IIM Envelope
hne: आईआईएम लिफाफा

en: IIM Application 2
hne: आईआईएम अनुपरयोग २

en: XMP Schema
hne: एक्सएमपी योजना

en: XMP File to Save
hne: सहेजे बर एक्सएमपी फाइल

en: XMP text Files (*.xmp)
hne: एक्सएमपी पाठ फाइल मन ल (*.xmp)

en: Rating
hne: रेटिंग

en: Delete File
hne: फाइल मेटाव

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
hne: आप फाइल "%1" ल मेटाय वाले हे.
    का आप मन सुनिस्चित हो?

en: &Themes
hne: प्रसंग (&T)

en: Open folder
hne: फोल्डर खोलव

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
hne: रंग (&C)

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
hne: सुधार (&a)

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
hne: ट्रांसफारम (&n)

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
hne: डेकोरेट (&D)

en: Tool Tip
hne: औजार नुस्खा

en: Save Images
hne: फोटू सहेजव

en: Sort images by:
hne: फोटू अइसन छांटव:

en: Reverse ordering
hne: उलटा अनुक्रम

en: &Show splash screen at startup
hne: सुरू मं स्प्लैस स्क्रीन देखाव (&S)

en: File/Image Information
hne: फाइल/फोटू जानकारी

en: Show file name
hne: फाइल नाम देखाव

en: Set this option to display the image file name.
hne: फोटू फाइल नाम प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show file date
hne: फाइल तारीक देखाव

en: Set this option to display the image file date.
hne: फोटू फाइल तारीक प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show file size
hne: फाइल आकार देखाव

en: Set this option to display the image file size.
hne: फोटू फाइल आकार प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show image type
hne: फोटू किसिम दिखाव

en: Set this option to display the image type.
hne: फोटू किसिम प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show image dimensions
hne: फोटू आयाम देखाव

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
hne: पिक्सल मं फोटू आयाम प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show camera date
hne: कैमरा तारीक देखाव

en: Set this option to display the date when the image was taken.
hne: फोटू जब ले गे हे ओ तारीक ल प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
hne: फोटो खींचे बर उपयोग मं ले गे केमरा एपर्चर अउ फोकल सेटिंग प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
hne: फोटो खींचे बर उपयोग मं ले गे केमरा एक्सपोजर अउ सेंसिटिविटि प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show camera mode and program
hne: कैमरा मोड अउ प्रोग्राम दिखाव

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
hne: फोटो खींचे बर उपयोग मं ले गे केमरा मोड अउ प्रोग्राम प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show camera flash settings
hne: कैमरा फ्लैस सेटिंग मन ल देखाव

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
hne: फोटो खींचे बर उपयोग मं ले गे केमरा फ्लेस सेटिंग प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Show camera white balance settings
hne: कैमरा सफेद संतुलन सेटिंग मन ल देखाव

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
hne: फोटो खींचे बर उपयोग मं ले गे केमरा सफेद बैलेंस सेटिंग प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: By Name
hne: नाम से

en: By Date
hne: तारीक से

en: By File Size
hne: फाइल आकार से

en: Processing...
hne: प्रोसेसिंग...

en: Description
hne: वर्नन

en: Aperture
hne: एपर्चर

en: Exposure time
hne: एक्सपोजर समय

en: Sensitivity
hne: संवेदनसीलता

en: Flash mode
hne: फ्लैस मोड

en: White balance
hne: सफेद संतुलन

en: Orientation
hne: दिसा निर्धारन

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
hne: /फोटू

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
hne: डिजिकैम बर आप मन ल एक फोल्डर चुनना होही ताकि ओला रूट एलबम के रूप मं परयोग करे जा सके. आप मन के सब्बो फोटू उहां जाही.

en: Items
hne: चीज

en: <b>File</b>:
hne: <b>फाइल</b>:

en: <b>Folder</b>:
hne: <b>फोल्डर</b>:

en: Set here the brush color used to draw sketch.
hne: स्केच ड्रा करे मं उपयोग होए वाले बुरुस रंग ल इहां सेट करव.

en: Pen:
hne: पेन:

en: Clear sketch
hne: स्केच साफ करव

en: Save current sketch search to a new virtual Album
hne: अभी हाल के स्केच खोज ल नवा आभासी एलबम मं सहेजव

en: Satellite
hne: उपग्रह

en: &Remove
hne: मेटाव (&R)

en: Interpolate
hne: इंटरपोलेट

en: Correlate
hne: कोरीलेट

en: Not available
hne: नइ मिलत

en: Zoom in
hne: बड़े आकार मं देखाव

en: Zoom out
hne: छोटे आकार मं देखाव

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
hne: खोजइया नाम पहिली ही मौजूद हे.
    किरपा करके, एक नवा नाम भरव:

en: Edit
hne: संपादन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
hne: जूम

en: (%1,%2) RGBA:%3,%4,%5,%6
hne: (%1,%2) आरजीबीए:%3,%4,%5,%6

en: Guide:
hne: गाइड:

en: Reset all settings to their default values.
hne: सब्बो सेटिंग ल ऊंखर डिफाल्ट मूल्य मं रीसेट करव.

en: Load all parameters from settings text file.
hne: सेटिंग्स पाठ फाइल से सब्बो पैरामीटर ल लोड करव.

en: Save all parameters to settings text file.
hne: सेटिंग्स पाठ फाइल मं सब्बो पैरामीटर ल सहेजव.

en: Try all settings.
hne: सब्बो सेटिंग ल आजमाव.

en: Image Editor
hne: फोटू संपादक

en: Assign Tag
hne: टैग आवंटित करव

en: Remove Tag
hne: टैग हटाव

en: Before
hne: पहिली

en: After
hne: बाद

en: Connecting to camera...
hne: कैमरा से जुड़त हे हे...

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
hne: उपकरन (&D)

en: Camera Folders
hne: कैमरा फोल्डर

en: Change case to:
hne: केस बदलव:

en: Drag and drop an image here
hne: फोटू इहां खींचव अउ छोड़व

en: Show on left panel
hne: डेरी पेनल मं देखाव

en: Show on right panel
hne: जेवनी पेनल मं देखाव

en: Remove item
hne: चीज मेटारव

en: Clear all
hne: सब्बो साफ करव

en: Drag and drop images here
hne: फोटू इहां खींचव अउ छोड़व

en: On left
hne: डेरी बाजू मं

en: Show item on left panel
hne: चीज ल डेरी पेनल मं देखाव

en: On right
hne: जेवनी बाजू मं

en: Show item on right panel
hne: चीज ल जेवनी पेनल मं देखाव

en: Synchronize
hne: सिंक्रोनाइज

en: Zoom to 100%
hne: 100% मं जूम करव

en: Fit to &Window
hne: विन्डो मं जमाव (&W)

en: Previous Image
hne: पिछला फोटू

en: Target
hne: लक्छ्य

en: Behavior
hne: बर्ताव

en: Rename...
hne: नाम बदलव...

en: (No Value Selected)
hne: (कोई मूल्य चुने नइ गिस)

en: Reset contents
hne: विसय सूची रीसेट करव

en: any color depth
hne: कोई भी रंग गहराई

en: 8 bits per channel
hne: ८ बिट प्रति चैनल

en: 16 bits per channel
hne: १६ बिट प्रति चैनल

en: The album name contains
hne: एलबम नाम मं हे

en: The album caption contains
hne: एलबम सीर्सक मं हे

en: Not Tagged
hne: कोई टैग नइ

en: File Name
hne: फाइल नाम

en: Modification
hne: सुधार

en: File Size
hne: फाइल आकार से

en: Digitization
hne: डिजिटाइजेसन

en: File Format
hne: फाइल फार्मेट

en: Color Depth
hne: रंग गहराई

en: Color Model
hne: रंग माडल

en: Automatic exposure program
hne: अपने अपन चालू एक्सपोजर प्रोग्राम

en: Metering Mode
hne: मीटरिंग मोड

en: Subject Distance
hne: विसय दूरी

en: Headline
hne: हेडलाइन

en: Picture Properties
hne: फोटू गुन

en: Remove Group
hne: समूह हटाव

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
hne: का आप मन सही मं चुने गे खोज "%1" ल मिटाना चाहथो?

en: (Advanced Search)
hne: (विस्तृत खोज)

en: New Search
hne: नवा सिरे से खोजव

en: Enter keywords here...
hne: इहां कुंजी-सब्द भरव...

en: New Advanced Search...
hne: नवा विस्तृत खोज...

en: Save Current Search
hne: अभी हाल के खोज सहेजव

en: Save current search to a new virtual Album
hne: अभी हाल के खोज ल नवा आभासी एलबम मं सहेजव

en: Edit...
hne: संपादन...

en: Add Search Group
hne: खोज समूह जोड़व

en: Try
hne: कोसिस करव

en: Show file si&ze
hne: फाइल आकार देखाव (&z)

en: Show camera creation &date
hne: कैमरा निर्मान तारीक देखाव (&d)

en: Show ima&ge dimensions
hne: फोटू आयाम देखाव (&g)

en: Show digiKam &captions
hne: डिजिकेम सीर्सक देखाव (&c)

en: Show digiKam &rating
hne: डिजिकेम दरजा देखाव (&r)

en: Thumbnail click action:
hne: छोटे फोटू क्लिक काम:

en: &Add...
hne: जोड़व...(&A)

note: i18n!
en: Mounted Camera
hne: माउन्टेड कैमरा

en: Camera List
hne: कैमरा सूची

en: Camera Title
hne: कैमरा सीर्सक

en: Camera Port Type
hne: कैमरा पोर्ट किसिम

en: USB
hne: यूएसबी

en: Camera Mount Path
hne: कैमरा माउन्ट रस्ता

en: &Edit...
hne: संपादन... (&E)

en: Auto-&Detect
hne: अपन आप पता लगाव (&D)

en: Visit Gphoto project website
hne: जीफोटो परियोजना वेबसाइट मं जाव

en: Show embedded preview
hne: भीतर मं बने प्रिव्यू देखाव

en: Start image editor
hne: फोटू संपादक चालू करव

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
hne: कैमरा '%1' (%2) पहिली ही सूची मं हे.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
hne: कैमरा '%1' (%2) मिलिस अउ सूची मं जोड़ दे गिस.

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
hne: का आप मन संग्रह "%1" ल अपन संग्रह सूची से मिटाना चाहथो ?

en: Local Collections
hne: लोकर संग्रह

en: Collections on Removable Media
hne: हटाय जा सके वाले मीडिया मं संग्रह

en: Collections on Network Shares
hne: नेटवक्र साझा मं संग्रह

en: Add Collection
hne: संग्रह जोड़व

en: Col. %1
hne: खंभा %1

en: Remove collection
hne: संग्रह मेटाव

en: Interface Options
hne: इंटरफेस विकल्प

en: &Use theme background color
hne: थीम पिछोत अंगना रंग उपयोग करव (&U)

en: &Background color:
hne: पिछोत अंगना के रंगः (&B)

en: Exposure Indicators
hne: एक्सपोजर संकेतक

en: Enable Color Management
hne: रंग प्रबंधन सक्छम करव

en: Visit Little CMS project website
hne: लिटिल सीएमएस परियोजना वेबसाइट मं घूमव

en: Use black point compensation
hne: ब्लैकपाइंट छतिपूर्ति उपयोग करव

en: Rendering Intents:
hne: रेडरिंग इंटेंट:

en: digiKam Information
hne: डिजिकेम जानकारी

en: Set this option to display the album name.
hne: एलबम नाम प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Set this option to display the image captions.
hne: फोटू सीर्सक प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.

en: Set this option to display the image tags.
hne: फोटू टैग प्रदर्सित करे बर ए विकल्प सेट करव.
