digikam - en to id translation catalogue (2057 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
id: besok

[ctx: @item: date keyword]
en: today
id: hari ini

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
id: kemarin

en: Next year
id: Tahun depan

en: Previous year
id: Tahun lalu

en: Next month
id: Bulan depan

en: Previous month
id: Bulan lalu

en: Select a week
id: Pilih minggu

en: Select a month
id: Pilih bulan

en: Select a year
id: Pilih tahun

en: Select the current day
id: Pilih hari ini

[ctx: @action:button]
en: Close
id: Tutup

en: Week %1
id: Minggu %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
id: &Hari Ini

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
id: &Besok

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
id: &Pekan Depan

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
id: B&ulan Depan

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
id: &Kemarin

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
id: &Senin Lalu

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
id: &Jumat Lalu

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
id: &Pekan Kemarin

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
id: &Bulan Kemarin

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
id: Tak Ada Tanggal

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
id: Awal:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
id: Akhir:

en: &Move Here
id: &Pindah Sini

en: &Copy Here
id: &Salin Sini

en: C&ancel
id: &Batal

en: Set as Album Thumbnail
id: Tetapkan sebagai Thumbnail Album

en: Download From Camera
id: Unduh Dari Kamera

en: Download && Delete From Camera
id: Unduh && Hapus Dari Kamera

en: Exporting
id: Pengeksporan

en: Upload to Camera
id: Unggah ke Kamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
id: Kelompokkan di sini

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
id: Sisipkan Item di sini

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
id: Kelompokkan di sini dan pindah ke album

en: Assign Tag to Dropped Items
id: Menetapkan Tag untuk Item Yg Dijatuhkan

en: &Cancel
id: &Batal

en: Importing
id: Pengimporan

en: Set as Tag Thumbnail
id: Tetapkan sebagai Thumbnail Tag

en: Text Filter
id: Filter Teks

en: OR
id: ATAU

en: AND
id: DAN

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
id: Kembalikan Filter-filter Tag

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
id: Mode Filter Tag

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
id: Kelompok telah dibuka.

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
id: Rotasikan ke Kiri

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
id: Rotasikan ke Kanan

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
id: Batalkan Pilihan Item

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
id: Pilih Item

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
id: Atur sebagai Thumbnail Album

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
id: Atur sebagai Thumbnail Tag

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
id[0]: Pindahkan ke Tong Sampah
id[1]: Pindahkan %1 File ke Tong Sampah

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
id: Set ulang Ikon Album

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
id: Semua Album

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
id: Semua Tag

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
id: Pilih

[ctx: @action: context menu]
en: Children
id: Anak-anak

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
id: Induk

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
id: Batal pilih

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
id: Kebalikan Pilihan

[ctx: @action: group items]
en: Group
id: Kelompok

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
id: Lepas-kelompok

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
id: Buka Dengan

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
id: Lainnya...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
id: Buka Dengan...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
id: Tag Baru...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
id: Hapus Tag

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
id: Hapus Tag-tag

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
id: Properti...

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
id: Te&tapkan Tag

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
id: &Buang Tag

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
id: Tetapkan Labe&l

[ctx: @action: context menu]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
id: Menuju Ke

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
id: Buka...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
id: Buka di File Manager

[ctx: @action: context menu]
en: Import
id: Impor

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
id: Tidak ada alat impor yang tersedia

[ctx: @action: context menu]
en: Export
id: Ekspor

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
id: Tidak ada alat ekspor yang tersedia

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
id: Pengelola Antrean Seabrek

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
id: Tambahkan ke Antrean Yang Ada

en: 1 Item | %1 Items
id[0]: 1 Item
id[1]: %1 Item

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
id[0]: %2 - 1 Item
id[1]: %2 - %1 Item

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
id[0]: %2 - 1 Item
id[1]: %2 - %1 Item

[ctx: filename]
en: Name:
id: Nama:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Type:
id: Tipe:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Dimensions:
id: Dimensi:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Aspect Ratio:
id: Segi Perbandingan:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
id: Diciptakan:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
id: Kilat:

en: White Balance:
id: Keseimbangan Putih:

en: Duration:
id: Durasi:

en: Frame Rate:
id: Laju Frame:

[ctx: title of the file]
en: Title:
id: Judul:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
id: Bab:

en: Tags:
id: Tag:

en: Labels:
id: Label:

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
id: Nama:

en: Items:
id: Item:

en: Collection:
id: Koleksi:

en: Category:
id: Kategori:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
id: Bab:

en: Preview:
id: Pratinjau:

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
id: Ya

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
id: Tidak

[ctx: Image filter description]
en: Description:
id: Deskripsi:

en: <i>Binary Data</i>
id: <i>Data Binari</i>

en: Initializing...
id: Menginisialisasi...

en: Load Plugins...
id: Muat Plugin...

en: Loading albums...
id: Memuat album...

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
id[0]: Tidak ada item yang dipilih (%1 item)
id[1]: Tidak ada item yang dipilih (%1 item)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
id[0]: Tidak ada item yang dipilih (%1 [%2] item)
id[1]: Tidak ada item yang dipilih (%1 [%2] item)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
id[0]: Tidak ada item yang dipilih (%1 item. Dengan item-item yang dikelompokkan: %2)
id[1]: Tidak ada item yang dipilih (%1 item. Dengan item-item yang dikelompokkan: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
id[0]: 1/%2 item dipilih (%3/%4)
id[1]: %1/%2 item dipilih (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
id[0]: 1/%2 [%3] item dipilih (%4/%5)
id[1]: %1/%2 [%3] item dipilih (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
id[0]: 1/%2 item dipilih. Total item yang dikelompokkan: %3
id[1]: %1/%2 item dipilih. Total item yang dikelompokkan: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
id[0]: 1/%2 [%3/%4] item dipilih (%5/%6)
id[1]: %1/%2 [%3/%4] item dipilih (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
id[0]: 1/%2 item dipilih. Dengan item yang dikelompokkan: %3/%4
id[1]: %1/%2 item dipilih. Dengan item-item yang dikelompokkan: %3/%4

en:  (%1 of %2)
id:  (%1 dari %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
id:  (%1 dari %2 [%3] )

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
id[0]: Tulis Metadata ke File
id[1]: Tulis Metadata ke File-file yang Dipilih

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
id[0]: Baca Ulang Metadata Dari File
id[1]: Baca Ulang Metadata Dari File-file Yang Dipilih

en: Opening Download Dialog...
id: Pembukaan Dialog Unduh...

en: Cameras
id: Kamera

en: USB Storage Devices
id: Peranti Penyimpanan USB

en: Card Readers
id: Kard Rider

en: Add Images...
id: Tambahkan Citra...

en: Add Folders...
id: Tambahkan Folder...

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
id: Menginisialisasi Tampilan Utama...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
id: &Mundur

[ctx: @action: setup]
en: Forward
id: Maju

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
id: Segarkan

[ctx: @action: setup]
en: &New...
id: &Baru...

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
id: &Pindah ke Album...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
id: Pindahkan citra-citra yang terpilih ke dalam album.

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
id: Salin citra-citra yang terpilih ke folder target.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
id: Hapus Album

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
id: Ubah nama...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
id: Properti

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
id: Edit informasi koleksi dan properti album.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
id: Tulis Metadata ke File-file

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
id: Baca Ulang Metadata Dari File-file

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
id: Buka di File Manager

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
id: Pengelola Tag

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
id: Ba&ru...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
id: Tetapkan Tag

[ctx: @action: setup]
en: Views
id: Tampilan

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
id: Thumbnail

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
id: Peta

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
id: Tabel

[ctx: @action: setup]
en: Open...
id: Buka...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
id: Buka item yang dipilih.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
id: Buka Dengan Aplikasi Baku

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
id: Buka item yang dipilih dengan aplikasi yang ditetapkan secara baku.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
id: Pengedit Citra

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
id: Buka di pengedit citra.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
id: Tabel Terang

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
id: Tempatkan ke dalam Tabel Terang

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
id: Tempat item-item yang dipilih pada thumbar tabel terang.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
id: Tambahkan ke Tabel Terang

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
id: Tambahkan ke Antrean Saat Ini

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
id: Tambahkan ke Antrean Baru

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
id: Impor

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
id: Tulis Metadata ke File-file yang Dipilih

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
id: Baca Ulang Metadata Dari File-file Yang Dipilih

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
id: Pemindaian Wajah

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
id: Temukan Yg Mirip...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
id: Temukan citra yang mirip menggunakan item terpilih sebagai referensi.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
id: Ubah nama file item yang dipilih saat ini.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sampah

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
id: Hapus Secara Permanen

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
id: Hapus secara permanen tanpa konfirmasi

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
id: Pindah ke tong sampah tanpa konfirmasi

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
id: &Urutkan Album

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
id: Urutkan Album dalam tampilan ranting.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
id: Berdasarkan Folder

[ctx: @action: setup]
en: By Category
id: Berdasarkan Kategori

[ctx: @action: setup]
en: By Date
id: Berdasarkan Tanggal

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
id: Sertakan Album Sub-Ranting

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
id: Sertakan Tag Sub-Ranting

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
id: &Urutkan Item

[ctx: @action: setup]
en: By Name
id: Berdasarkan Nama

[ctx: @action: setup]
en: By Path
id: Berdasarkan Alur

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
id: Berdasarkan Tanggal Pembuatan

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
id: Berdasarkan Tanggal Modifikasi

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
id: Berdasarkan Ukuran File

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
id: Berdasarkan Peringkat

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
id: Berdasarkan Ukuran Citra

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
id: Berdasarkan Rasio Aspek

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
id: Berdasarkan Kemiripan

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
id: Berdasarkan Manual dan Nama

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
id: Berdasarkan Manual dan Tanggal

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
id: &Urutan Pengurutan Item

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
id: Menaik

[ctx: @action: setup]
en: Descending
id: Menurun

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
id: Item-item Yg Dipisahkan

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
id: Daftar Datar

[ctx: @action: setup]
en: By Album
id: Berdasarkan Album

[ctx: @action: setup]
en: By Format
id: Berdasarkan Format

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
id: Berdasarkan Wajah

[ctx: @action: setup]
en: By Month
id: Berdasarkan Bulan

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
id: Urutan Pemisahan Item

[ctx: @action: setup]
en: Select All
id: Pilih Semua

[ctx: @action: setup]
en: Select None
id: Pilih Nihil

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
id: Kebalikan Pilihan

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
id: Tampilkan Thumbbar

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
id: Zoom ke 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
id: Paskan ke &Jendela

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
id: Tampilan Warna Terkelola

[ctx: @action: setup]
en: Search...
id: Cari...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
id: Pencarian Tingkat Lanjut...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
id: Temukan Duplikat...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
id: Migrasi Basisdata...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
id: Pemeliharaan...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
id: Pemindaian Item baru

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
id: Tambahkan Kamera Secara Manual...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
id: Memuat kamera...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
id: Keluarkan Mode Pratinjau

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
id: Citra Selanjutnya

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
id: Citra Sebelumnya

[ctx: @action: setup]
en: First Image
id: Citra Pertama

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
id: Citra Terakhir

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
id: Po&tong

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
id: Potong pilihan ke papan-klip

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
id: Edit Judul

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
id: Edit Komentar

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
id: Setel Tag Orientasi Exif

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
id: Dijungkir Secara Mendatar

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
id: Dijungkir Secara Menegak

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
id: Dirotasikan Kanan / Dijungkir Mendatar

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
id: Rotasikan Kanan

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
id: Dirotasikan Kanan / Dijungkir Menegak

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
id: Rotasikan Kiri

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
id: Rotasikan

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
id: Kiri

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
id: Kanan

[ctx: @action: setup]
en: Flip
id: Jungkir

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
id: Mendatar

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
id: Menegak

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
id: Auto Rotasikan/Jungkir Menggunakan Informasi Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
id: Memuat tema-tema...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
id: &Tema-tema

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
id: Memuat peralatan...

en: Memory Stick Reader
id: Pembaca Memory Stick

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
id: %1 "%2" di %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
id: %1 di %2

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
id: Ekspor

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
id: Impor

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
id: &Telusuri

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
id: Pera&latan

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
id: I&mpor

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
id: &Ekspor

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
id: &Bantuan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: %1 Image (%2)
id: %1 Citra (%2)

en: All supported files (%1)
id: Semua file didukung (%1)

[ctx: go to previous image]
en: Back
id: Mundur

[ctx: go to next image]
en: Forward
id: Maju

en: Albums
id: Album

en: Dates
id: Tanggal

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
id: Kemiripan

[ctx: Search images on a map]
en: Map
id: Peta

[ctx: @info]
en: Help
id: Bantuan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
id: Label

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
id: Orang

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
id: Cari

en: Open Tag Manager
id: Buka Tag Manager

en: Tags
id: Tag

en: Day
id: Hari

en: Week
id: Minggu

en: Month
id: Bulan

en: Year
id: Tahun

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
id: Linier

en: Timeline
id: Linimasa

en: no item
id: tidak ada item

en: 1 item | %1 items
id[0]: Sebutir
id[1]: %1 butir

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
id: Filter

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
id: Peralatan

en: Undo
id: Urung

en: Restore
id: Kembalikan

en: Delete...
id: Hapus...

en: %1/%2 items selected
id: %1/%2 item dipilih

en: ...and much more.
id: ...dan lain sebagainya.

en: New Features
id: Fitur Baru

en: About
id: Tentang

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
id: digiKam adalah program pengelolaan foto sumber terbuka yang dirancang untuk mengimpor, mengatur, meningkatkan, mencari, dan mengekspor citra digital Anda ke dan dari komputer Anda.

en: Welcome to digiKam %1
id: Selamat datang di digiKam %1

en: Background Image Credits
id: Kredit Citra Latar Belakang

en: Author:
id: Penulis:

en: Location:
id: Lokasi:

en: Camera:
id: Kamera:

en: Lens:
id: Lensa:

en: Duration
id: Durasi

en: Frame rate
id: Laju Frame

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
id: Properti digiKam

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
id: Peringkat

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
id: Nukil label

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
id: Warna label

[ctx: @title: tableview]
en: Title
id: Judul

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
id: Bab

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
id: Tag

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
id: Peringkat

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
id: Nukil label

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
id: Warna label

[ctx: @info: tableview]
en: Title
id: Judul

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
id: Bab

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
id: Tag

[ctx: @info: tableview]
en: None
id: Nihil

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
id: Diapkir

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
id: Menunda

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
id: Disetujui

[ctx: @info: tableview]
en: Red
id: Merah

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
id: Jingga

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
id: Kuning

[ctx: @info: tableview]
en: Green
id: Hijau

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
id: Biru

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
id: Kelabu

[ctx: @info: tableview]
en: Black
id: Hitam

[ctx: @info: tableview]
en: White
id: Putih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
id: Nama File

en: Path
id: Alur

en: Size
id: Ukuran

en: Last modified
id: Modifikasi terakhir

en: Altitude
id: Ketinggian

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @info: tableview]
en: No
id: Tidak

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Color mode
id: Mode warna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
id: Tipe

en: Aspect ratio
id: Segi perbandingan

en: Similarity
id: Kemiripan

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
id: Properti foto

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
id: Model kamera

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
id: Lensa

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
id: Bukaan

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
id: Panjang fokal

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
id: Paparan

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
id: Sensitivitas

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
id: Kilat

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
id: Keseimbangan putih

[ctx: @info: tableview]
en: %1 ms
id: %1 md

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
id: Rumus

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
id: Rasional

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
id: Detik

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
id: Milidetik

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
id: Mikrodetik

[ctx: @item: component info]
en: No
id: Tidak

[ctx: @item: component info]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
id: Dukungan pemutar media

[ctx: @item: component info]
en: LibAVFormat
id:  Format

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
id: Ekstensi Didukung

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
id: Sebuah alat untuk mengkonversi ke hitam dan putih

en: Color Balance
id: Keseimbangan Warna

en: Adjust color balance.
id: Sesuaikan keseimbangan warna.

[ctx: @title]
en: Color Balance
id: Keseimbangan Warna

en: Convert to 8 bits
id: Konversikan ke 8 bit

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
id: Konversikan ke 16 bit

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
id: Sesuaikan Kurva

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
id: Kilau

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
id: Merah

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
id: Hijau

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
id: Biru

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
id: Muat...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
id: Sebuah alat untuk menyesuaikan kurva-kurva warna

[ctx: @title]
en: Invert Colors
id: Warna Kebalikan

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
id: Sebuah alat untuk mengembalikkan warna-warna citra

[ctx: @title]
en: White Balance
id: Keseimbangan Putih

en: Image
id: Citra

en: Text
id: Teks

en: Image settings
id: Pengaturan citra

en: Text settings
id: Pengaturan teks

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
id: Kiri atas

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
id: Kanan atas

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
id: Kiri bawah

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: 0 degrees
id: 0 derajat

en: 180 degrees
id: 180 derajat

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
id: Reduksi Kepyur

en: Rating:
id: Peringkat:

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
id: Tanggal

en: Auto-Crop
id: Auto Pangkas

en: Position:
id: Posisi:

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
id: Mendatar

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
id: Tegak

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
id[1]: Kecil (640 pixel)Kecil (640 pixel)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
id[1]: Medium (800 pixel)Medium (800 pixel)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
id[1]: Agak Besar (1024 pixel)Agak Besar (1024 pixel)

en:  Pixels
id:  Pixel

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
id: 180 derajat

[ctx: @item: angle]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
id: ya

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
id: ya

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
id: tidak

en: JPEG quality:
id: Kualitas JPEG:

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
id: tidak

[ctx: @info: can write file format]
en: no
id: tidak

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
id: Sesuaikan Baris

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
id: Sesuaikan Kurva...

en: Adjust all levels automatically.
id: Sesuaikan semua level secara otomatis.

en: &Reset
id: &Set ulang

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
id: Sesuaikan Level...

en: Brightness / Contrast / Gamma
id: Kecerahan / Kontras / Gamma

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
id: Kecerahan/Kontras/Gamma...

en: Convert to Black and White
id: Konversikan ke Hitam dan Putih

[ctx: @action]
en: Black && White...
id: Hitam && Putih...

[ctx: @action]
en: Color Balance...
id: Keseimbangan Warna...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
id: Konversikan ke 8 bit

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
id: Konversikan ke 8 bit

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
id: Konversikan ke 16 bit

en: Color Negative Film
id: Film Negatif Warna

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
id: Film Negatif Warna

[ctx: @action]
en: Color Negative...
id: Negatif Warna...

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
id: Suram/Saturasi/Kecahayaan...

[ctx: @action]
en: Invert
id: Kebalikan

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
id: Pengkonversi Ruang Warna...

en: White Balance
id: Keseimbangan Putih

[ctx: @action]
en: White Balance...
id: Keseimbangan Putih...

en: Here you can choose the font to be used.
id: Di sini anda dapat memilih font yang akan digunakan.

en: Rotation:
id: Perotasian:

[ctx: no rotation]
en: None
id: Nihil

en: 90 Degrees
id: 90 derajat

en: 180 Degrees
id: 180 derajat

en: 270 Degrees
id: 270 derajat

[ctx: font color]
en: Color:
id: Warna:

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
id: Opasitas:

en: Semi-transparent
id: Semi-transparan

en: Enter your text here.
id: Masukkan teksmu dari sini.

en: Insert Text
id: Sisipkan

[ctx: @title]
en: Insert Text
id: Sisipkan

en: Gaussian Blur
id: Buram Gaussian

[ctx: @action]
en: Blur...
id: Buram...

en: Show grid
id: Tampilkan kisi

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
id: Utama:

en: Edge:
id: Tepi:

en: Noise Reduction
id: Reduksi Kepyur

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
id: Reduksi Kepyur...

en: Preset
id: Prasetel

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
id: Kustom

en: Settings...
id: Pengaturan...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
id: Pengaturan Citra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
id: Posisi Citra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
id: Auto rotasikan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
id: Skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
id: &Tanpa skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
id: &Paskan citra terhadap halaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
id: Perbesar citra yang lebih kecil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
id: &Skala ke:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
id: Milimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
id: Centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
id: Inci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
id: Jaga rasio

[ctx: @title]
en: Print Image
id: Cetak Citra

[ctx: @action]
en: Print Image...
id: Cetak Citra...

en: Distance:
id: Jarak:

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
id: Halus:

en: Tile
id: Ubinkan

en: Iteration:
id: Perulangan:

en: Depth:
id: Kedalaman:

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
id: Halus:

en: Number:
id: Nomor:

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
id: Auto Pangkas

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
id: &Auto Pangkas

en: Width (px):
id: Lebar (px):

en: Width (%):
id: Lebar (%):

en: Height (%):
id: Tinggi (%):

en: Advanced Settings
id: Pengaturan Tingkat-lanjut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
id: Pengaturan

en:   Top left:
id:   Kiri atas:

en:   Top right:
id:   Kanan atas:

en:   Bottom left:
id:   Kiri bawah:

en:   Bottom right:
id:   Kanan bawah:

en: Draw grid
id: Gambari kisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
id: Resolusi:

en: Aspect ratio:
id: Rasio aspek:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: no aspect ratio]
en: None
id: Nihil

en: Orientation:
id: Orientasi:

en: Landscape
id: Lanskap

en: Portrait
id: Potret

[ctx: no geometric form]
en: None
id: Nihil

en: Flip horizontally
id: Jungkir secara mendatar

en: Flip vertically
id: Jungkir secara menegak

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
id: Kustom

en: New Size
id: Ukuran Baru

en: Units:
id: Unit:

en: Pixels (px)
id: Pixel (px)

en: Inches (in)
id: Inci (in)

en: Centimeters (cm)
id: Centimeter (cm)

en: Millimeters (mm)
id: Millimeter (mm)

en: Width:
id: Lebar:

en: Height:
id: Tinggi:

[ctx: Inches]
en: in
id: dalam

en: Resize
id: Ubah ukuran

[ctx: @title]
en: Resize Image
id: Ubah ukuran Citra

[ctx: @action]
en: &Resize...
id: &Ubah ukuran...

[ctx: @action]
en: &Shear...
id: &Cukur...

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
id: Impor dari Scanner...

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
id: File bernama "%1" telah ada. Anda yakin ingin menimpanya?

en: Cannot save "%1" file
id: Tidak bisa menyimpan file "%1"

[ctx: @label]
en: Layout:
id: Tataletak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
id: Oke

[ctx: @title]
en: Sorting
id: Pengurutan

en: Latitude
id: Garis lintang

en: Longitude
id: Garis bujur

en: Speed
id: Kecepatan

en: Apply
id: Terapkan

en: Could not read image '%1'
id: Tidak dapat membaca citra '%1'

en: Format of image '%1' is unknown
id: Formatnya citra '%1' tak diketahui

en: Error loading image '%1'
id: Error pemuatan citra '%1'

en: Could not save image '%1' to '%2'
id: Tidak dapat menyimpan citra '%1' ke '%2'

en: Creation of placemark '%1'
id: Pembuatan placemark '%1'

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
id: Tidak dapat menyimpan ikon untuk citra '%1' ke '%2'

en: No GPX file chosen.
id: Tidak ada file GPX yang dipilih.

en: Cannot parse %1 GPX file.
id: Tak bisa mengurai file GPX %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
id: File GPX %1 tidak memiliki trèk tanggal-waktu untuk digunakan.

en: Tracks
id: Trek

en: No position data for '%1'
id: Tidak ada data posisi untuk '%1'

en: Cannot open file for writing
id: Tak bisa membuka file untuk penulisan.

en: Move %1 to final directory %2
id: Pindah %1 ke direktori final %2

en: Cannot move data to destination directory
id: Tak bisa pindah data ke direktori tujuan

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
id: Trek

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
id: Titik

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
id: Titik

en: Target Preferences
id: Preferensi Sasaran

en: Target Type
id: Tipe Sasaran

en: &Local or web target used by GoogleEarth
id: &Sasaran lokal atau web digunakan oleh GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
id: Sasaran web digunakan oleh GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
id: Saat menggunakan GoogleMaps, semua citra harus memiliki URL yang lengkap, ikon yang disesuaikan, dan saat menggambar jalur, hanya jalur garis yang diekspor.

en: Picture Altitude:
id: Ketinggian Gambar:

en: clamp to ground
id: jepit ke tanah

en: relative to ground
id: relatif ke tanah

en: absolute
id: mutlak

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
id: <p>Ketentuan bagaimana gambar ditampilkan<dl><dt>jepit ke tanah (baku)</dt><dd>Indikasikan untuk mengabaikan sebuah penentuan ketinggian</dd><dt>relatif ke tanah</dt><dd>Set ketinggian elemen relatif terhadap ketinggian tanah sebenarnya dari lokasi tertentu.</dd><dt>mutlak</dt><dd>Set ketinggian koordinat relatif terhadap permukaan laut, terlepas dari ketinggian sebenarnya dari medan di bawah elemen.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
id: Direktori Tujuan:

en: Destination Path:
id: Alur Tujuan:

en: Filename:
id: Nama file:

en: Sizes
id: Ukuran

en: Icon Size:
id: Ukuran Ikon:

en: Image Size:
id: Ukuran Citra:

en: GPX Tracks
id: Jalur GPX

en: Draw GPX Track
id: Gambar Jalur GPX

en: GPX file:
id: file GPX:

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
id: Pilih File GPX untuk Dimuat

en: Time Zone:
id: Zona Waktu:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
id: Set zona waktu kamera saat penjepretan gambar, sehingga waktu ngecap GPS bisa dikonversi agar sesuai dengan waktu setempat

en: Track Width:
id: Lebar Jalur:

en: Track Color:
id: Warna Jalur:

en: Opacity (%):
id: O&pasitas (%):

en: Track Altitude:
id: Ketinggian Jalur:

[ctx: Start the search]
en: Search
id: Cari

en: Bookmarks
id: Markah

[ctx: @action: button]
en: Previous
id: Sebelumnya

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
id[0]: <p>1 karakter.</p>
id[1]: <p>%1 karakter.</p>

en: Attribute:
id: Atribut:

[ctx: Content type]
en: Current
id: Saat ini

[ctx: Content type]
en: Background
id: Latarbelakang

[ctx: Content type]
en: Feature
id: Fitur

[ctx: Content type]
en: History
id: Histori

[ctx: Content type]
en: Profile
id: Profil

[ctx: Content type]
en: Summary
id: Ringkasan

[ctx: Content type]
en: Statistics
id: Statistik

[ctx: Content type]
en: Update
id: Perbarui

en: Brightness (APEX):
id: Kecerahan (APEX):

[ctx: gain control]
en: None
id: Nihil

en: Contrast:
id: Kontras:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
id: Lembut

[ctx: contrast mode]
en: Hard
id: Kasar

en: Saturation:
id: Suram:

[ctx: saturation mode]
en: Low
id: Rendah

[ctx: saturation mode]
en: High
id: Tinggi

en: Sharpness:
id: Ketajaman:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
id: Lembut

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
id: Tajam

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
id: Nama (*):

[ctx: image description]
en: Description (*):
id: Deskripsi (*):

en: Artist (*):
id: Artis (*):

en: Copyright (*):
id: Hak Cipta (*):

[ctx: image caption]
en: Caption:
id: Bab:

en: Device type:
id: Tipe perangkat:

en: Metering mode:
id: Mode pengukuran:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: metering mode]
en: Average
id: Rata-rata

[ctx: metering mode]
en: Spot
id: Bintik

[ctx: metering mode]
en: Partial
id: Parsial

[ctx: metering mode]
en: Other
id: Lainnya

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
id: Standar

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
id: Lanskap

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
id: Potret

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
id: Tanggal & Waktu

[ctx: @item: device properties]
en: Device
id: Peranti

en: Focal length (mm):
id: Panjang fokal (mm):

en: No flash
id: Tanpa flash

en: Fired
id: Berapi

en: Yes, compulsory
id: Ya, wajib

en: No, compulsory
id: Tidak, wajib

en: No, auto
id: Tidak, auto

en: Yes, auto
id: Ya, auto

en: No flash function
id: Tanpa fungsi flash

[ctx: light source]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: light source]
en: Fluorescent
id: Berpijar

[ctx: light source]
en: Flash
id: Kilat

[ctx: light source]
en: Shade
id: Corak

en: White balance:
id: Keseimbangan putih:

en: &Add
id: &Tambahkan

en: &Delete
id: &Hapus

en: &Replace
id: &Ganti

[ctx: content description]
en: Caption:
id: Bab:

en: Copyright:
id: Hak Cipta:

en: Credit:
id: Kredit:

en: Contact:
id: Kontak:

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
id: Kredit

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
id: Katakunci

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
id: Kategori

[ctx: @title]
en: Origin Information
id: Informasi Asal

[ctx: @title]
en: Credit Information
id: Informasi Kredit

[ctx: @title]
en: Subject Information
id: Informasi Subyek

[ctx: @title]
en: Keyword Information
id: Informasi Kata Kunci

[ctx: @title]
en: Category Information
id: Informasi Kategori

[ctx: @title]
en: Status Information
id: Informasi Status

[ctx: @title]
en: Record workflow information
id: Rekam informasi alur kerja

[ctx: @title]
en: Status Properties
id: Properti Status

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
id: Rekam properti alur kerja

en: Destination:
id: Tujuan:

en: Service ID:
id: ID Layanan:

en: Priority:
id: Prioritas:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
id: 0: Nihil

en: City:
id: Kota:

en: Country:
id: Negara:

en: Language:
id: Bahasa:

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
id: 0: Nihil

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
id: Pagi

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
id: Sore

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
id: Malam

en: News
id: Berita

en: Advisory
id: Nasehat

en: Reference:
id: Referensi:

[ctx: image title]
en: Title:
id: Judul:

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
id: Pencipta:

en: Creator Title:
id: Judul Pencipta:

en: Contact
id: Kontak

en: Phone:
id: Telepon:

[ctx: Street address]
en: Address:
id: Alamat:

en: Postal code:
id: Kode pos:

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
id: Konten

[ctx: @item]
en: Origin
id: Asal

[ctx: @item]
en: Credits
id: Kredit

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
id: Profil

[ctx: @item: scene code]
en: Single
id: Tunggal

[ctx: @item: scene code]
en: Two
id: Dua

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
id: Satelit

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
id: Nasehat

[ctx: @item: type code]
en: Alert
id: Peringatan

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
id: Dokumen

[ctx: @item: type code]
en: News
id: Berita

[ctx: @item: type code]
en: Package
id: Paket

[ctx: @option]
en: Language:
id: Bahasa:

[ctx: @option]
en: Priority:
id: Prioritas:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
id: 0: Nihil

[ctx: @option]
en: Attribute:
id: Atribut:

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
id: Fitur

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
id: Profil

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
id: Ringkasan

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
id: Perbarui

[ctx: @option]
en: Reference:
id: Referensi:

[ctx: short title for the content]
en: Title:
id: Judul:

en: Nickname:
id: Nama Julukan:

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
id: Batalkan operasi saat ini

[ctx: @action]
en: Close
id: Tutup

[ctx: @info]
en: Close window
id: Tutup jendela

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
id: Sesuaikan Waktu && Tanggal...

en: Create Calendar
id: Ciptakan Kalender

en: A tool to create calendar from images
id: Sebuah alat untuk menciptakan kalender dari citra

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
id: Ciptakan Kalender...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kamu bisa mengunduh sebuah kalender sesuai negaramu dari <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> atau situs lain.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ini adalah opsional. Semua peristiwa dari kalender ini akan dicetak merah.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
id: Pencetakan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
id: Tinggi

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
id: Tinggi

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
id: Rendah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
id: &Atas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
id: Tahun:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
id: Pilih Citra

en: Welcome to Calendar Tool
id: Selamat datang di Calendar Tool

en: Create calendar
id: Ciptakan Kalender

en: Failed to save image
id: Gagal menyimpan citra

en: Camera
id: Kamera

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
id: Nama File

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
id: Bersihkan semua

[ctx: @action:button]
en: Details...
id: Perincian...

en: Author and Maintainer
id: Penulis dan Pemelihara

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
id: Perpaduan Setumpuk Citra...

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
id: Tidak dapat menciptakan folder '%1'

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
id: Pengunduhan file-file jarak jauh untuk "%1"

[ctx: @info]
en: Could not download %1
id: Tidak bisa mengunduh %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
id: Sebelumnya

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
id: Menuju Atas

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
id: Buat

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
id: Orientasi Citra

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
id: Waktu Tanggal Citra

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
id: Waktu Paparan

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
id: Nomor F

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
id: Peringkat Kecepatan ISO

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
id: Nilai Bukaan

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
id: Panjang Fokal

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
id: Ketinggian GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
id: Lintang GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
id: Bujur GPS

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
id: Ciptakan galeri Html...

en: Internal Error
id: Error Internal

en: Quality:
id: Kualitas:

en: &Choose image selection method:
id: &Pilihlah metode pemilihan citra:

en: Could not create folder '%1'
id: Tidak dapat menciptakan folder '%1'

en: Create jAlbum project files
id: Ciptakan file projek jAlbum

en: jAlbum Export
id: Ekspor jAlbum

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
id: Ciptakan Galeri jAlbum...

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
id: Bagikan dengan DLNA...

[ctx: @action: button]
en: Preview...
id: Pratinjau...

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
id: Kualitas JPEG:

en: Developer
id: Pengembang

en: Create Panorama
id: Ciptakan Panorama

en: A tool to create panorama
id: Sebuah alat untuk menciptakan pemandangan panorama

[ctx: @action]
en: Create panorama...
id: Ciptakan panorama...

en: <b>Canceled</b>
id: <b>Dibatalkan</b>

[ctx: @title: group]
en: File Format
id: Format File

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
id: Simpan Pengaturan

[ctx: @title: window]
en: Optimization
id: Pengoptimalan

en: Unsupported Paper Size
id: Ukuran Kertas Tak Didukung

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
id: Cetak ke PDF

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
id: Tidak ada bab

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
id: Nama-nama file citra

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
id: Waktu-tanggal Exif

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
id: Format kustom

en: Author
id: Penulis

en: Contributor
id: Kontributor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
id: Jangan pangkas foto, cukup menskalanya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
id: Jangan pangkas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
id: Rotasikan foto ke kiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
id: Rotasikan &kiri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
id: Rotasikan foto ke kanan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
id: Rotasikan ka&nan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
id: Foto sebelumnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
id: << &Sebelumnya

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
id: Foto selanjutnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
id: &Selanjutnya >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
id: Foto 0 dari 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
id: Tata-letak kustom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
id: Baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
id: Ukuran foto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
id: inci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
id: Foto-foto tiap halaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
id: Foto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
id: Lembar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
id: Slot kosong:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
id: Pengesetan halaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
id: Halaman

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Choose your grid size
id: Pilihlah ukuran kisi Anda

en: Number of rows
id: Jumlah baris

en: Insert number of rows
id: Sisipkan jumlah baris

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Insert number of columns
id: Sisipkan jumlah kolom

en: Choose to have a custom photo size album
id: Pilihlah untuk memiliki sebuah album ukuran foto kustom

en: Photo height
id: Tinggi foto

en: Insert photo height
id: Sisipkan tinggi foto

en: Photo width
id: Lebar foto

en: Insert photo width
id: Sisipkan lebar foto

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
id: Tak dapat menghapus file temporer GIMP.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
id: Tak dapat menciptakan folder temporer. Mohon pastikan Anda memilki izin ke folder ini dan mencobanya kembali.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
id: <qt><p><h1><b>Selamat Datang di Print Creator</b></h1></p><p>Asisten ini akan memandu Anda untuk mengumpulkan citra yang akan dicetak mengikuti templat tertentu seperti Album Foto, Kolase Foto, atau Foto Berbingkai.</p><p>Sebuah tataletak halaman koleksi foto yang adaptif juga bisa digunakan, berdasarkan pada algoritma Atkins.</p></qt>

[ctx: @info layout page]
en: Custom
id: Kustom

en: Add again
id: Tambahkan lagi

en: Welcome to Print Creator
id: Selamat Datang di Print Creator

en: Photo %1 of %2
id: Foto %1 dari %2

en: Page %1 of %2
id: Halaman %1 dari %2

en: Error opening input file
id: Error membuka file input

en: Error opening temporary folder
id: Error membuka folder temporer

en: Cannot resize image. Aborting.
id: Tak bisa mengubah ukuran citra. Gugur.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
id: Tak bisa menyimpan citra (JPEG) yang diubah ukurannya. Gugur.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
id: Tak bisa menyimpan citra (PNG)  yang diubah ukurannya. Gugur.

en: Resizing %1
id: Mengubah ukuran %1

en: %1 resized successfully
id: %1 sukses diubah ukurannya

en: Failed to resize %1: %2
id: Gagal mengubah ukuran %1: %2

en: There are no files to send
id: Tidak ada file yang dikirim

en: Build images properties file
id: Bangun file properti citra

en: no caption
id: tiada judul bab

en: no keywords
id: tiada katakunci

en: file "%1":
    Original images: %2
id: file "%1":
    Citra asli: %2

en: Comments: %1
id: Komentar: %1

en: Tags: %1
id: Tag: %1

en: Rating: %1
id: Peringkat: %1

en: properties.txt
id: properti.txt

en: Image properties file cannot be opened
id: File properti citra tidak bisa dibuka

en: Image properties file done
id: File properti citra kelar

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
id: Beberapa citra tidak bisa diubah ukurannya.
    Apakah Anda ingin mereka ditambahkan sebagai lampiran tanpa mengubah ukurannya?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
id: File "%1" terlalu besar untuk dikirimkan, mohon kurangi ukurannya atau ubah pengaturan Anda

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
id: Gagal memulai program "%1". Periksa sistem Anda

en: Starting "%1" program...
id: Memulai program "%1"...

en: After having sent your images by email...
id: Setelah itu kirim citra Anda melalui email...

en: Send by Email
id: Kirimkan dengan Email

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
id: Kirim dengan Mail...

en: Mail program:
id: Program mail:

en: Maximum email size limit:
id: Batas ukuran email maksimum:

en: Adjust image properties
id: Sesuaikan properti citra

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
id: Jika Anda memfungsikan opsi ini, semua citra yang dikirim bisa diubah ukurannya dan direkompres.

en: Image Properties
id: Properti Citra

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
id: <p>Nilai kompresi baru citra JPEG yang dikirim:</p>

en: Image quality:
id: Kualitas citra:

en: A tool to create video slideshow from images
id: Sebuah alat untuk menciptakan salindia video dari citra

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
id: Ciptakan salindia video...

en: Video Settings
id: Pengaturan Video

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
id: Tetapkan sebagai wallpaper

en: OpenGL Viewer
id: Penampil OpenGL

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
id: Penampil Citra OpenGL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
id: Pratinjau...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
id: Opsi

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
id: Sebelumnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
id: Waktu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
id: Pilih Font...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
id: Warna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
id: Warna latarbelakang

en: %1 image | %1 images
id[0]: Citra
id[1]: %1 citra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
id: Pemutaran

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
id: Mulai Presentasi

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
id: Nihil

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
id: Padu

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
id: Kubus

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
id: Lesap

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
id: Rotasikan

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
id: Acak

[ctx: @title]
en: Presentation
id: Presentasi

[ctx: @action]
en: Presentation...
id: Presentasi...

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
id: Garis Menegak

en: Show progress indicator
id: Tampilkan indikator progres

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
id: Layar Saat Ini

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
id: Layar Baku

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
id: Layar %1

en: SlideShow
id: Salindia

[ctx: @action]
en: Slideshow
id: Salindia

en: Slideshow
id: Salindia

en: Switch Screen
id: Saklar Layar

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
id: Layar %1

[ctx: @title]
en: Box
id: Kotak

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
id: Ekspor ke &Box...

en: Failed to upload photo
id: Gagal mengunggah foto

en: Failed to list folders
id: Gagal mendaftar folder

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
id: Tidak ada citra yang dipilih. Silakan pilih citra mana yang seharusnya diunggah.

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
id: Autentikasi gagal. Klik "Lanjutkan" untuk mengautentik.

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
id: Autentikasi gagal. Apakah Anda ingin mencoba lagi?

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
id: Ekspor ke &Dropbox...

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
id: Tidak ada citra yang dipilih. Silakan pilih citra mana yang seharusnya diunggah.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
id: Autentikasi gagal. Apakah Anda ingin mencoba lagi?

en: Dropbox export
id: Ekspor Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke Dropbox:
    %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Dropbox call failed:
    %1
id: Gagal menghubungi Dropbox:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
id: Setelan privasi pada album yang akan diciptakan (diperlukan).

en: Only Me
id: Hanya Saya

en: Only Friends
id: Hanya Teman

en: Friends of Friends
id: Teman dari Teman

en: Everyone
id: Semua orang

en: A tool to export to Facebook web-service
id: Sebuah alat untuk mengekspor ke layanan web Facebook

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
id: Ekspor ke &Facebook...

en: Cannot open file
id: Tak bisa membuka file

en: The service is not available at this time.
id: Layanan ini tidak tersedia pada saat ini.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
id: Aplikasi telah mencapai jumlah maksimum dari permintaan yang diperbolehkan.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
id: Sesi kunci tidak absah atau sesi kedaluwarsa. Cobalah untuk masuk log lagi.

en: Invalid album ID.
id: ID album tidak absah.

en: Album is full.
id: Album telah penuh.

en: Missing or invalid file.
id: Hilang atau file tidak absah.

en: Too many unapproved photos pending.
id: Terlalu banyak foto tertunda yang tak disetujui.

en: Validate previous session...
id: Absahkan sesi sebelumnya...

en: Facebook Call Failed: %1
id: Gagal Menghubungi Facebook: %1

en: Facebook export
id: Ekspor Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke Facebook: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Facebook Call Failed: %1
id: Gagal Menghubungi Facebook: %1

en: Target location:
id: Lokasi sasaran:

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
id: Ekspor ke penyimpanan lokal...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
id: Menetapkan alamat sasaran untuk mengunggah gambar ke mana. Ini bisa berupa alamat apa pun seperti yang digunakan di Dolphin atau Konqueror, misal ftp://my.server.org/sub/folder.

en: This is the list of images to upload to the specified target.
id: Ini adalah daftar citra untuk diunggah ke sasaran yang ditetapkan.

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
id: Beberapa citra tidak tertransfer dan masih berada di dalam daftar. Anda bisa mencoba kembali untuk mengekspor citra tersebut sekarang.

en: This is the list of images to import into the current album.
id: Ini adalah daftar citra untuk mengimpor ke dalam album saat ini.

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
id: Beberapa citra tidak tertransfer dan masih berada di dalam daftar. Anda bisa mencoba kembali untuk mengimpor citra tersebut sekarang.

[ctx: @title]
en: File Transfer
id: Transfer File

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
id: Ekspor ke penyimpanan jarak jauh...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
id: Impor dari penyimpanan jarak jauh...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
id: Centang jika foto harus terlihat oleh publik atau gunakan tab Opsi Unggah untuk menentukan ini bagi semua citra

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
id: Centang jika foto harus terlihat oleh famili atau gunakan tab Opsi Unggah untuk menentukan ini bagi semua citra

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
id: Centang jika foto harus terlihat oleh teman atau gunakan tab Opsi Unggah untuk menentukan ini bagi semua citra

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
id: Tunjukkan tingkat keamanan untuk foto atau gunakan tab Opsi Unggah untuk menentukan ini bagi semua citra

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
id: Tunjukkan citra ini jenisnya apa atau gunakan tab Opsi Unggah untuk menentukan ini bagi semua citra

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
id: Tambahkan tag ekstra tiap citra atau gunakan tab Opsi Unggah untuk menentukan ini bagi semua citra

en: Enter extra tags, separated by commas.
id: Masukkan tanda ekstra, dipisahkan dengan koma.

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
id: Ekspor ke &Flickr...

en: Getting the maximum allowed file size.
id: Mendapatkan ukuran file maksimum yang deperbolehkan.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
id: Ukuran File melebihi ukuran file maksimum yang diperbolehkan.

en: General upload failure
id: Kegagalan unggah secara umum

en: Filesize was zero
id: Ukuran file nol

en: Filetype was not recognized
id: Tipe file tidak diakui

en: User exceeded upload limit
id: Pengguna melewati batas unggah

en: Invalid signature
id: Tandatangan tidak absah

en: Missing signature
id: Tandatangan hilang

en: Login Failed / Invalid auth token
id: Login gagal / Token tidak absah

en: Invalid API Key
id: Kunci API Tidak Absah

en: Service currently unavailable
id: Layanan saat ini tak tersedia

en: Invalid Frob
id: Frob Tidak Absah

en: Format "xxx" not found
id: Format "xxx" tidak ditemukan

en: Method "xxx" not found
id: Metode " xxx" tidak ditemukan

en: Invalid SOAP envelope
id: Amplop SOAP tidak absah

en: Invalid XML-RPC Method Call
id: Panggilan Metode XML-RPC Tidak Absah

en: The POST method is now required for all setters
id: Metode POST sekarang diperlukan untuk semua pengaduan

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
id: Terjadi error: %1
    Tidak bisa meneruskan apa pun lebih lanjut.

en: PhotoSet creation failed:
id: Pembuatan PhotoSet gagal:

en: Failed to fetch list of photo sets.
id: Gagal menarik daftar set foto.

en: Failed to query photo information
id: Gagal meng-query informasi foto

en: Remove Account
id: Hapus Akun

[ctx: photo permissions]
en: Public
id: Publik

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
id: Ini adalah daftar citra untuk mengunggah ke akun Flickr Anda.

en: Extra tags
id: Tag eksta

[ctx: photo permissions]
en: Friends
id: Teman

en: Safety level
id: Tingkat keamanan

en: Content type
id: Tipe konten

[ctx: photo safety level]
en: Safe
id: Aman

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
id: Sedang

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
id: Dibatasi

[ctx: photo content type]
en: Photo
id: Foto

en: Tag options
id: Opsi tag

en: Use Host Application Tags
id: Gunakan Tag Aplikasi Host

en: More tag options
id: Opsi tag selebihnya

en: Added Tags:
id: Tag Ditambahkan:

en: Enter new tags here, separated by commas.
id: Masukkan tag ekstra baru, dipisahkan dengan koma.

en: Add tags per image
id: Tambahkan tag tiap citra

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
id: Jika dicentang, Anda bisa set tag ekstra untuk setiap citra di dalam tab Daftar File

en: Strip Spaces From Tags
id: Ruang Strip Dari Tag

en: Publication Options
id: Opsi Publikasi

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
id: Publik (siapa pun bisa melihatnya)

en: Visible to Family
id: Terlihat oleh Keluarga

en: Visible to Friends
id: Terlihat oleh Teman

en: More publication options
id: Opsi publikasi selebihnya

en: Safety level:
id: Tingkat keamanan:

en: Safe
id: Aman

en: Moderate
id: Sedang

en: Restricted
id: Dibatasi

en: Content type:
id: Tipe konten:

en: Fewer publication options
id: Sedikit opsi publikasi

en: Fewer tag options
id: Sedikit opsi tag

en: Photostream Only
id: Photostream Saja

en: Flickr Export
id: Flickr Ekspor

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
id: Gagal menarik informasi Photoset dari %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke dalam %1. %2 
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Failed to create folder
id: Gagal menciptakan folder

en: File-size was zero
id: Ukuran file adalah nol

en: File-type was not recognized
id: Tipe file tidak diakui

en: Login failed / Invalid auth token
id: Login gagal / Token tidak absah

en: The POST method is now required for all setters.
id: Metode POST sekarang diperlukan untuk semua pengaduan.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
id: Terjadi error: %1
    Tak bisa meneruskan lebih lanjut.

en: Failed to fetch photo-set list
id: Gagal menarik daftar set foto

en: Access Level
id: Level Akses

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
id: Publik

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
id: Tak terdaftar / Pribadi

en: Unlisted album is only accessible via URL.
id: Album tak terdaftar hanya bisa diakses via URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
id: Sign-In Diperlukan untuk Menampilkan

en: Unlisted album require Sign-In to View
id: Album tak terdaftar memerlukan Sign-In untuk Menampilkan

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
id: Ekspor ke &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
id: Impor dari &Google Photos...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
id: Ekspor ke &Google Drive...

en: Add As New
id: Tambahkan Sebagai Baru

en: Item will be added alongside the linked version.
id: Item akan ditambahkan sepanjang versi tertaut.

en: Add All
id: Tambahkan Semua

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
id: Item akan ditambahkan sepanjang versi tertaut. Anda tidak akan dibisikkan lagi.

en: Item will be replacing the linked version.
id: Item akan menggantikan versi tertaut.

en: Replace All
id: Ganti Semua

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
id: Item-item akan menggantikan versi tertaut. Anda tidak akan dibisikkan lagi.

en: A linked item already exists.
id: Sebuah item tertaut sudah ada.

en: Destination
id: Tujuan

[ctx: @label: source file]
en: Source
id: Sumber

en: Tag path behavior :
id: Perilaku alur tag:

en: Leaf tags only
id: Hanya lembaran tag

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
id: Hanya ekspor lembaran tag dari susunan tag

en: Split tags
id: Belah tag

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
id: Ekspor lembaran tag dan semua yang terlama sebagai tag tunggal.

en: Combined String
id: Deretan Terkombinasi

en: Build a combined tag string.
id: Bangun sebuah deretan tag terkombinasi

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal menyimpan foto: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunduh foto: %1
    Apakah kamu ingin melanjutkan?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
id: Gagal menyimpan citra ke %1

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke %1.
    %2
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
id: Gagal menghubungi Google Drive:
    %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
id: Ekspor ke &Imageshack...

en: Authenticating the user
id: Mengautentikasi pengguna

en: Getting galleries from server
id: Mendapatkan galeri-galeri dari server

en: Successfully retrieved galleries
id: Berhasil memungut kembali galeri

[ctx: @option]
en: Make private
id: Buat privasi

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
id: Tag (sembarang):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
id: Hapus bar informasi pada gambar-mini

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
id: Tambahkan ke folder root

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
id: Ciptakan galeri baru

en: Image Shack Export
id: Citra Shack Export

en: Authenticating...
id: Mengautentikasi...

en: Login failed: %1
id: Gagal login: %1

en: Failed to get galleries list: %1
id: Gagal mendapatkan daftar galeri: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke dalam ImageShack: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Submission title
id: Pengajuan judul

en: Submission description
id: Pengajuan deskripsi

en: Imgur URL
id: URL Imgur

en: Imgur Delete URL
id: Hapus URL Imgur

en: Copy
id: Salin

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
id: Ekspor ke &Imgur...

en: Could not authorize
id: Tidak dapat mengotorisasi

en: Could not open file
id: Tidak dapat membuka file

en: Logged in as:
id: Masuk login sebagai:

en: Forget
id: Lupakan

en: Upload Anonymously
id: Unggah Secara Anonim

en: Failed to log into Imgur: %1
id: Gagal masuk login ke dalam Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
id: Gagal mengunggah foto ke Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke Imgur: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

[ctx: taxonomic rank]
en: family
id: keluarga

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
id: suku

[ctx: time]
en: hour
id: jam

[ctx: time]
en: hours
id: jam

[ctx: time]
en: minute
id: menit

[ctx: time]
en: seconds
id: detik

en: Date
id: Tanggal

en: Location
id: Lokasi

en: observation
id: pengamatan

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
id: Ekspor ke &Ipfs...

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
id: Ekspor ke MediaWiki...

en: Error on file '%1'
id: Error pada file '%1'

en: Error on file '%1': %2
id: Error pada file '%1': %2

[ctx: @info]
en: Select an image
id: Pilih sebuah citra

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
id: Ini adalah tautan yang dapat di klik untuk membuka halaman beranda MediaWiki di penelusur web.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
id: Ini adalah daftar citra untuk diunggah ke wiki.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
id: Ini adalah formulir login ke akun Anda pada wiki terpilih.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
id: Judul:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
id: Tanggal:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
id: Kategori:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
id: Garis lintang:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
id: Garis bujur:

[ctx: @option]
en: Account
id: Akun

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
id: Ini adalah formulir login ke akun MediaWiki anda.

[ctx: @option: button]
en: New
id: Baru

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
id: Tambahkan wiki ke daftar ini

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
id: Ini adalah opsi untuk menambahkan Wiki.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
id: Nama:

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
id: Tambahkan wiki baru

[ctx: @action]
en: &Log in
id: &Masuk

[ctx: @option]
en: Login Information
id: Informasi Login

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
id: Terlogin pada:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
id: Terlogin sebagai:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
id: Ubah Akun

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
id: Logout dan ubah akun yang digunakan untuk transfer

[ctx: @option]
en: Information
id: Informasi

[ctx: @label]
en: Author:
id: Penulis:

[ctx: @label]
en: License:
id: Lisensi:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
id: Karya milik, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
id: Karya milik, dengan beberapa lisensi CC-BY-SA-3.0 dan GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
id: Karya milik, dengan beberapa lisensi CC-BY-SA-3.0 dan lebih tua

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
id: Karya milik, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
id: Karya milik, Creative Commons Attribution 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
id: Karya milik, rilis kedalam domain publik menurut lisensi CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
id: Penulis meninggal lebih dari 100 tahun yang lalu

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
id: Foto dari sebuah dua dimensi karya penulis yang meninggal lebih dari 100 tahun yang lalu

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
id: Pertama dipublikasikan di United States sebelum 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
id: Pekerjaan dari sebuah pemerintah perwakilan U.S.

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
id: Tipe wajah sederhana, tutur-kata tersendiri atau bentuk geometris

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
id: Logo hanya dengan tipe wajah sederhana, tutur-kata tersendiri atau bentuk geometris

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
id: Tidak ada lisensi yang ditetapkan (tidak dianjurkan untuk situs wiki publik)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
id: Kategori umum:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
id: Ini adalah tempat untuk memasukkan kategori yang akan ditambahkan ke semua file.

[ctx: @label]
en: Generic text:
id: Teks umum:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
id: Ini adalah tempat untuk memasukkan teks yang akan ditambahkan ke semua file, pola Informasi di bawah.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
id: Komentar unggahan:

[ctx: @option]
en: Options
id: Opsi

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
id: Ini adalah pilihan yang akan diterapkan pada foto sebelum unggah.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
id: Ubah ukuran foto sebelum pengunggahan

[ctx: @label]
en: Maximum size:
id: Ukuran maksimum:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
id: Kualitas JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
id: Buang metadata dari file

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
id: Buang koordinasi dari file

[ctx: @item]
en: Items Properties
id: Properti Butir-butir

[ctx: @item]
en: Upload Settings
id: Pengaturan Unggah

en: MediaWiki export
id: MediaWiki ekspor

en: Please check your credentials and try again.
id: Silakan periksa tandatangan Anda dan coba lagi.

en: Upload finished with no errors.
id: Unggahan selesai tanpa error.

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
id: Ekspor ke &Pinterest...

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
id: Autentikasi gagal. Klik "Lanjutkan" untuk mengautentik.

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
id: Ekspor ke &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
id: Periksa apakah %1 sudah ada

en: Piwigo URL probably incorrect
id: URL Piwigo mungkin salah

en: Incorrect username or password specified
id: Nama pengguna atau kata sandi yang ditentukan tidak benar

en: Invalid response received from remote Piwigo
id: Tidak absahnya balasan yang diterima dari Piwigo jarak jauh

en: Failed to list albums
id: Gagal mendaftar album

en: Photo '%1' already exists.
id: Foto '%1' sudah ada.

en: Photo '%1' already exists in this album.
id: Foto '%1' sudah ada di album ini.

en: Error : Cannot open photo: %1
id: Error: Tak bisa membuka foto: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
id: Unggah potongan %1/%2 dari %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
id: Peringatan: Foto ukuran penuh tidak dapat diunggah.

en: Upload the metadata of %1
id: Unggah metadata dari %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
id: Tidak absahnya balasan yang diterima dari Piwigo jarak jauh (%1)

en: Visit Piwigo website
id: Kunjungi situs Piwigo

en: Reload album list
id: Muat ulang daftar album

en: Change Account
id: Ubah Akun

en: Resize photos before uploading
id: Ubah ukuran foto sebelum pengunggahan

en: Maximum height:
id: Tinggi maksimum:

en: Resized JPEG quality:
id: Ubah ukuran kualitas JPEG:

en: Edit Piwigo Data
id: Edit Data Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
id: Gagal login ke piwigo jarak jauh.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
id: 
    Apakah Anda ingin memeriksa pengaturan dan mencoba lagi?

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
id: Tidak ada yang diunggah - silakan pilih foto untuk diunggah.

en: The file %1 is not a supported image or video format
id: File %1 adalah bukan format citra atau video yang didukung

en: Uploading file %1
id: Mengunggah file %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
id: Gagal mengunggah media ke dalam Piwigo jarak jauh.

en: 
    Do you want to continue?
id: 
    Apakah anda ingin melanjutkan?

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
id: Set keterlihatan albumnya

[ctx: @label: properties]
en: Public
id: Publik

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
id: Ekspor ke &Rajce...

en: Not logged in
id: Belum masuk login

en: Invalid command
id: Perintah tidak absah

en: Invalid login name or password
id: Nama atau kata-sandi login tidak absah

en: Session expired
id: Sesi kedaluwarsa

en: Failed to open album
id: Gagal membuka album

en: The album name cannot be empty
id: Nama album tidak boleh kosong

en: Failed to create album
id: Gagal menciptakan album

en: Album does not exist
id: Album tidak ada

en: File upload failed
id: Gagal unggah file

en: Unsupported file extension
id: Ekstensi file tak didukung

en: Logging in %v%
id: Masuk login %v%

en: Logging out %v%
id: Keluar logout %v%

en: Loading albums %v%
id: Memuat album %v%

en: Creating album %v%
id: Membuat album %v%

en: Opening album %v%
id: Membuka album %v%

en: Closing album %v%
id: Menutup album %v%

en: Adding photos %v%
id: Menambah foto %v%

en: SmugMug New Album
id: Album Baru SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
id: Ini adalah pengaturan dasar untuk album baru SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
id: Judul album yang akan diciptakan (diperlukan).

en: Album template for the new album (optional).
id: Template album untuk album baru (opsional).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
id: Judul:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
id: Deskripsi:

en: Security && Privacy
id: Keamanan && Privasi

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
id: Ini adalah pengaturan keamanan dan privasi untuk album baru SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
id: Publik

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
id: Album publik terdaftar pada halaman publik SmugMug Anda.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
id: Tak terdaftar

en: Require password to access the album (optional).
id: Perlu kata sandi untuk mengakses album (sembarang).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
id: Petunjuk kata-sandi muncul untuk pengguna dalam prompt kata-sandi (sembarang).

en: Password Hint:
id: Petunjuk Kata Sandi:

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
id: Ekspor ke &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
id: Impor dari &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
id: Masuk login ke layanan SmugMug...

en: Login failed
id: Gagal login

en: Invalid user/nick/password
id: Pengguna/julukan/kata-sandi tidak absah

en: Invalid API key
id: Kunci API tidak absah

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
id: Ini adalah daftar citra untuk diunggah ke akun SmugMup Anda.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
id: Ini adalah tautan yang dapat diklik untuk membuka halaman SmugMug di browser web.

en: Account
id: Akun

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
id: Ini adalah akun SmugMug yang akan digunakan untuk autentikasi.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
id: Anonim

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
id: Login sebagai anonim ke layanan web SmugMug.

en: SmugMug Account
id: Akun SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
id: Login ke layanan web SmugMug menggunakan email dan kata-sandi.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
id: Nama:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
id: Ubah Akun SmugMug digunakan untuk mengautentikasi

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
id: Ini adalah album SmugMug yang akan digunakan untuk transfer.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
id: Nama julukan pengguna SmugMug untuk daftar album.

en: Site Password:
id: Kata Sandi Situs:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
id: Kata-sandi situs untuk julukan/pengguna SmugMug tertentu.

en: Album Password:
id: Kata Sandi Album:

en: Password for SmugMug album.
id: Kata sandi untuk album SmugMug.

en: New Album
id: Album Baru

en: Create new SmugMug album
id: Ciptakan album baru SmugMug

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
id: Ini adalah lokasi di mana citra SmugMug akan diunduh.

en: Maximum dimension:
id: Dimensi maksimum:

en: &lt;none&gt;
id: &lt;nihil&gt;

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke SmugMug.
    %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal menyimpan foto: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunduh foto: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
id: Ekspor ke &Twitter...

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
id: Ekspor ke Webservices...

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
id: <qt><p><h1><b>Selamat Datang di Web Services Tool</b></h1></p><p>Asisten ini akan memandu Anda langkah demi langkah, untuk mengekspor item Anda ke layanan hosting data Internet yang populer.</p><p>Sebelum mengekspor konten, Anda akan bisa menyesuaikan properti item sesuai dengan kemampuan layanan Web jarak jauh Anda.</p></qt>

en: Export to web services
id: Ekspor ke layanan web

en: Import from web services
id: Impor dari layanan web

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
id: Perbarui

en: Brightness:
id: Kecerahan:

en: Reset
id: Set ulang

en: Exposure
id: Paparan

en: Reset all settings to default values.
id: Set ulang semua pengaturan ke nilai-nilai baku.

en: Import
id: Impor

en: Use Default
id: Gunakan Baku

en: Trash
id: Tong Sampah

en: Enter new album name:
id: Masukkan nama album baru:

en: Empty Trash
id: Kosongkan Sesampahan

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
id: Tidak ada Warna

[ctx: @info: color label name]
en: Red
id: Merah

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
id: Jingga

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
id: Kuning

[ctx: @info: color label name]
en: Green
id: Hijau

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
id: Biru

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
id: Kelabu

[ctx: @info: color label name]
en: Black
id: Hitam

[ctx: @info: color label name]
en: White
id: Putih

en: Find Duplicates...
id: Temukan Duplikat...

en: Scan for Faces
id: Pemindaian Wajah

en: Refresh
id: Segarkan

[ctx: @title]
en: Labels
id: Label

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
id: Peringkat

[ctx: @item: color tree]
en: Color
id: Warna

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
id: Tidak ada Warna

[ctx: @item: color tree]
en: Red
id: Merah

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
id: Jingga

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
id: Kuning

[ctx: @item: color tree]
en: Green
id: Hijau

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
id: Biru

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
id: Kelabu

[ctx: @item: color tree]
en: Black
id: Hitam

[ctx: @item: color tree]
en: White
id: Putih

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
id: &Judul:

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
id: Terbaru

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
id: Album Baru

[ctx: People on your photos]
en: People
id: Orang

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
id: Diabaikan

en: Copy Files
id: Salin File

en: Move Files
id: Pindah File-file

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Database Configuration
id: Konfigurasi Database

en: User:
id: Pengguna:

en: Check Connection
id: Periksa Koneksi

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Videos
id: Video

[ctx: @info: database server]
en: Yes
id: Ya

en: Host Name
id: Nama Host

en: This is the list of items that are about to be deleted.
id: Ini adalah daftar tentang item yang akan dihapus.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
id: Item tersebut akan <b>dihapus secara permanen</b> dari hard disk-mu.

en: &Move to Trash
id: &Pindahkan ke Tong Sampah

en: Do not show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: <i>Make:</i>
id: <i>Buat:</i>

en: <i>Created:</i>
id: <i>Diciptakan:</i>

en: <i>Aperture:</i>
id: <i>Bukaan:</i>

en: <i>Exposure:</i>
id: <i>Paparan:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
id: <i>Sensitivitas:</i>

[ctx: @title]
en: Features
id: Fitur

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
id: Tidak

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @info: tri state]
en: No
id: Tidak

[ctx: @title]
en: Devices List
id: Daftar Peranti

[ctx: @action]
en: Refresh
id: Segarkan

[ctx: @item: device property]
en: empty
id: kosong

[ctx: @item: device name]
en: Product
id: Produk

[ctx: @info: device property]
en: empty
id: kosong

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
id: Monokrom

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
id: Terindeks

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
id: Filter Kecerahan / Kontras / Gamma

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
id: Generik

en: Strength:
id: Kekuatan:

en: Luminosity
id: Kilau

[ctx: @item: color]
en: Red
id: Merah

[ctx: @item: color]
en: Green
id: Hijau

[ctx: @item: color]
en: Blue
id: Biru

[ctx: @option]
en: &Reset
id: &Set ulang

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
id: Monokrom

en: Color Balance Tool
id: Alat Keseimbangan Warna

[ctx: @label: color]
en: Cyan
id: Sian

[ctx: @label: color]
en: Red
id: Merah

[ctx: @label: color]
en: Green
id: Hijau

[ctx: @label: color]
en: Yellow
id: Kuning

[ctx: @label: color]
en: Blue
id: Biru

en: Reset &All
id: Set U&lang Semua

en: Adjust Curves
id: Sesuaikan Baris

en: Loading image...
id: Memuat citra...

en: Width (pixels):
id: Lebar (pixel):

[ctx: first color for border effect]
en: First:
id: Pertama:

en: Flip Horizontally
id: Jungkir Secara Mendatar

en: Flip Vertically
id: Jungkir Secara Menegak

en: Crop
id: Pangkas

en: Convert to 8 Bit
id: Konversikan ke 8 Bit

en: Convert to 16 Bit
id: Konversikan ke 16 Bit

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
id: Rotasikan

[ctx: Flip image]
en: Flip
id: Jungkir

[ctx: Crop image]
en: Crop
id: Pangkas

en: Color Negative Inverter
id: Pembalikan Negatif Warna

[ctx: @label]
en: Iteration:
id: Perulangan:

[ctx: @label]
en: Intensity:
id: Intensitas:

[ctx: @info: effect type]
en: Original
id: Asli

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
id: Musim Panas

en: Intensity:
id: Intensitas:

en: Invert Effect
id: Efek Kebalikan

[ctx: @title: general settings]
en: General
id: Umum

en: Noise:
id: Kepyur

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
id: Pengaturan Tingkat-lanjut

en: Clear List
id: Hapus Daftar

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
id: Diciptakan:

en: Serial Number:
id: Nomor Seri:

[ctx: average filter mode]
en: Average
id: Rata-rata

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
id: Linier

en: Hue:
id: Rona:

en: Convert to:
id: Konversikan ke:

en: Function:
id: Fungsi:

[ctx: @item: function type]
en: Power
id: Daya

en: Blur:
id: Buram:

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
id: dinonfungsikan

en: Geometry
id: Geometri

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
id: Kilau

[ctx: The red channel]
en: Red
id: Merah

[ctx: The green channel]
en: Green
id: Hijau

[ctx: The blue channel]
en: Blue
id: Biru

[ctx: The colors channel]
en: Colors
id: Warna

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
id: Memuat citra...

en: Levels Adjust Tool
id: Alat Menyesuaikan Level

en: Estimate Noise
id: Estimasikan Kepyur

en: Threshold:
id: Ambang:

en: Method:
id: Metode:

en: Suppress color noise.
id: Penekanan kepyuran warna.

en: Noise filter:
id: Filter kepyur:

en: Auto-crop:
id: Auto pangkas:

[ctx: no autocrop]
en: None
id: Nihil

en: White Balance Tool
id: Lata Keseimbangan Putih

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
id: Prasetel:

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
id: Suram:

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
id: Hijau:

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
id: Utama:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
id: Nihil

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
id: Sedang

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
id: Ekspor

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
id: Impor

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
id: Alat

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
id: Warna

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
id: Efek

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
id: Ekstensi

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
id: Baca

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
id: Tulis

[ctx: @label]
en: Version
id: Versi

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
id: Nama

[ctx: @item]
en: File Size
id: Ukuran File

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
id: Kategori

en: Various
id: Berbagai

en: &Skip
id: &Lewati

en: Password cannot be empty.
id: Sandi tidak boleh kosong.

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
id: Judul:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
id: Stempel Waktu:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
id: Deskripsi:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
id: Lokasi:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
id: Ini adalah pengaturan dasar untuk album baru %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
id: Judul album yang akan diciptakan (diperlukan).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
id: Tanggal dan Waktu album yang akan diciptakan (sembarang).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
id: Lokasi album yang akan diciptakan (sembarang).

en: Add another account
id: Tambahkan akun lainnya

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
id: Pilihlan %1 akun digunakan untuk pengeksporan citra:

en: Max Dimension
id: Dimensi Maksimum

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
id: Ini adalah daftar citra untuk diunggah ke akun %1 Anda.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
id: Ini adalah tautan yang dapat diklik untuk membuka %1 di sebuah browser.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
id: Ini adalah akun %1 yang saat ini sedang login.

[ctx: account settings]
en: Name:
id: Nama:

en: Change %1 account for transfer
id: Ubah akun %1 untuk transfer

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
id: Ini adalah folder %1 untuk/dari foto mana yang terpilih akan diunggah/diunduh.

en: Create new %1 folder
id: Ciptakan folder %1 baru

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
id: Ini adalah dimensi maksimum citra. Citra yang terlalu besar akan diturunkan skalanya.

en: Original Size
id: Ukuran Asli

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
id: Ini adalah lokasi di mana citra %1 akan diunduh.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
id: Ini adalah opsi yang akan diterapkan pada foto sebelum diunggah.

en: Upload original image file
id: Unggah file citra asli

en: Maximum Dimension:
id: Dimensi Maksimum:

en: JPEG Quality:
id: Kualitas JPEG:

en: Close
id: Tutup

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Cancel current operation
id: Batalkan operasi saat ini

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
id: Tambahkan citra baru ke daftar

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
id: Buang citra yang terpilih dari daftar

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
id: Pindahkan naik citra yang saat ini terpilih dalam daftar

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
id: Pindahkan turun citra yang saat ini terpilih dalam daftar

[ctx: @info]
en: Clear the list.
id: Bersihkan daftar

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
id: Muat sebuah daftar tersimpan.

[ctx: @info]
en: Save the list.
id: Simpan daftar.

[ctx: @option]
en: All Files (*)
id: Semua File (*)

[ctx: @title]
en: File Name
id: Nama File

[ctx: @title]
en: User1
id: Pengguna1

[ctx: @title]
en: User2
id: Pengguna2

[ctx: @title]
en: User3
id: Pengguna3

[ctx: @title]
en: User4
id: Pengguna4

[ctx: @title]
en: User5
id: Pengguna5

[ctx: @title]
en: User6
id: Pengguna6

en: Online Handbook...
id: Buku Petunjuk Online...

[ctx: @action]
en: Zoom In
id: Zoom Perbesar

[ctx: @info]
en: Zoom In
id: Zoom Perbesar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
id: Zoom Perkecil

[ctx: @info]
en: Zoom Out
id: Zoom Perkecil

en: Output file format:
id: Output format file :

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
id: <p>Set format file output untuk penggunaan di sini:</p><p><b>JPEG</b>: output citra yang diproses dalam format JPEG. Format ini akan memberikan file dengan ukuran yang kecil.</p><p><b>Peringatan: Karena algoritme kompresi destruktif, JPEG adalah sebuah format kualitas lossy.</b></p><p><b>TIFF</b>: output citra yang diproses dalam format TIFF. Ini menghasilkan file yang besar, tanpa menghilangkan kualitas. Citra dikompres.</p><p><b>PNG</b>: output citra yang diproses dalam format PNG.  Ini menghasilkan file yang besar, tanpa menghilangkan kualitas. Citra dikompres.</p><p><b>PPM</b>: output citra yang diproses dalam format PPM.  Ini menghasilkan file yang sangat besar, tanpa menghilangkan kualitas. Citra tidak dikompres.</p>

en: Deletion Time
id: Tanggal Hapus

[ctx: @title:tab]
en: Settings
id: Pengaturan

en: Reset all active filters
id: Set ulang semua filter-filter yang aktif

en: Open filter settings panel
id: Buka panel pengaturan filter

en: No active filter
id: Tidak ada filter yang aktif

en: All Files
id: Semua File

en: Image Files
id: File Citra

en: Audio Files
id: File Audio

en: Clear All
id: Bersihkan Semua

en: Select All
id: Pilih Semua

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
id: Barat

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
id: Timur

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
id: Utara

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
id: Selatan

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
id: Arab

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
id: Bulgaria

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
id: Tibet

[ctx: @info: country code]
en: Czech
id: Ceko

[ctx: @info: country code]
en: Danish
id: Denmark

[ctx: @info: country code]
en: German
id: Jerman

[ctx: @info: country code]
en: Greek
id: Yunani

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
id: Spanyol

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
id: Estonia

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
id: Finlandia

[ctx: @info: country code]
en: French
id: Prancis

[ctx: @info: country code]
en: Irish
id: Irlandia

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
id: Hungaria

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
id: Armenia

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
id: Indonesia

[ctx: @info: country code]
en: Italian
id: Italia

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
id: Jepang

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
id: Jawa

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
id: Georgia

[ctx: @info: country code]
en: Korean
id: Korea

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
id: Lithuania

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
id: Macedonia

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
id: Mongolia

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
id: Belanda

[ctx: @info: country code]
en: Polish
id: Polandia

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
id: Portugis

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
id: Rumania

[ctx: @info: country code]
en: Russian
id: Rusia

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
id: Sanskerta

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
id: Slovenia

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
id: Samoa

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
id: Albania

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
id: Serbia

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
id: Sunda

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
id: Swedia

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
id: Turki

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
id: Ukrainia

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
id: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
id: China

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
id: Judul

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
id: Peringkat

en: &Close
id: &Tutup

en: Close message
id: Tutup Pesan

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
id: Laju:

en: Download
id: Unduh

en: Install...
id: Instal...

en: Downloaded file is empty.
id: File-file yang diunduh, kosong.

en: Visit digiKam project website
id: Kunjungi situs web projek digiKam

en: No active process
id: Tidak ada proses yang aktif

en: Captions:
id: Bab:

en: Enter caption author name here.
id: Masukkan nama penulis bab di sini.

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
id: Judul:

[ctx: @title]
en: Information
id: Informasi

[ctx: @title]
en: Versions
id: Versi

[ctx: @action: open image]
en: Open
id: Buka

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
id: Buka file

en: Properties
id: Properti

en: Geolocation
id: Geolokasi

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
id: Ukuran:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
id: Terunduh:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
id: Durasi:

[ctx: @info: item properties]
en: No
id: Tidak

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
id: Rentang:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
id: Cacah:

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @label: color properties]
en: No
id: Tidak

[ctx: @title: item properties]
en: Map
id: Peta

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
id: Versi

en: Count:
id: Cacah:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Total Size:
id: Total Ukuran:

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
id: Kualitas:

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
id: Metode:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
id: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
id: Otomatis

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
id: Hijau:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
id: Padu

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
id: Sorotan:

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
id: Auto Kecerahan

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
id: Kecerahan:

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
id: Hitam:

[ctx: @option:check White point]
en: White:
id: Putih:

[ctx: @label]
en: White Balance
id: Keseimbangan Putih

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
id: Nihil

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
id: Nihil

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @label]
en: Threshold:
id: Ambang:

en: Import/Export tools
id: Peralatan Impor/Ekspor

en: Passing items to import/export tools
id: Mengirimkan item-item dengan alat impor/ekspor

[ctx: @item: album categories]
en: Category
id: Kategori

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
id: Teman

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
id: Alam

[ctx: @item: album categories]
en: Party
id: Pesta

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
id: Kegiatan

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
id: Beraneka

en: Delete '%1' tag?
id: Hapus tag '%1'?

en: Delete '%1' tag(s)?
id: Hapus tag '%1'?

[ctx: @info]
en: All Tags
id: Semua Tag

en: Delete Tags
id: Hapus Tag-tag

en: Invert Selection
id: Kebalikan Pilihan

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
id: &Judul:

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
id: &Pintasan:

[ctx: @label]
en: Note
id: Catatan

[ctx: @action]
en: Save
id: Simpan

[ctx: @action]
en: Discard
id: Buang

en: Invert selection. Only visible items will be selected
id: Kebalikan pilihan. Hanya item-item yang terlihat yang akan dipilih

en: Toggle Auto
id: Jungkit Auto

[ctx: no auto toggle]
en: None
id: Nihil

[ctx: toggle child tags]
en: Children
id: Anak-anak

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
id: Induk

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
id: Keduanya

en: Enter tag name here...
id: Masukkan nama tag di sini...

en: &Shortcut:
id: &Pintasan:

[ctx: @title: template properties]
en: Title
id: Judul

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
id: Alamat:

en: Cannot create thumbnail for %1
id: Tidak bisa menciptakan thumbnail untuk %1

en: Error message: %1
id: Pesan galat: %1

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
id: Tambahkan

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
id: Mengurangi

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
id: Nihil

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
id: Acak

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
id: Nihil

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
id: Garis Menegak

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
id: Lesap

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
id: Acak

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
id: Nihil

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
id: Versi

en: Find
id: Temukan

en:  or <a href="%1">download</a>
id:  atau <a href="%1">unduh</a>

en: Change
id: Ubah

en: If Target File Exists:
id: Jika File Sasaran Ada:

en: Overwrite automatically
id: Timpa secara otomatis

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
id: Di sini anda dapat memilih font yang akan digunakan.

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
id: Gaya font:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
id: Ukuran:

[ctx: @item: font style]
en: Italic
id: Miring

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
id: Doyong

[ctx: @item: font style]
en: Bold
id: Tebal

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
id: Tebal Miring

[ctx: @item: font size]
en: Relative
id: Relatif

[ctx: @info: font style]
en: Italic
id: Miring

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
id: Doyong

en: System Font
id: Font Sistem

en: Custom Font
id: Font Kustom

en: Choose...
id: Pilih...

en: Loading...
id: Memuat...

en: Perceptual
id: Persepsi

en: Relative Colorimetric
id: Perwarnaan Relatif

en: Saturation
id: Suram

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
id: Nama

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
id: Informasi

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
id: Manufaktur

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
id: Hak Cipta

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
id: Ruang Warna

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
id: Kelas Peranti

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
id: Perangkat input

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
id: Perangkat output

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
id: Persepsi

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
id: Perwarnaan Relatif

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
id: Suram

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
id: Pengelolaan Foto Profesional dengan Kekuatan Open Source

en: Auto Noise Reduction
id: Auto Reduksi Kepyur

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
id: Umum

en: Components Information
id: Informasi Komponen

en: Supported RAW Cameras
id: Kamera-kamera RAW Yang Didukung

en: Donate...
id: Donasi...

en: Recipes Book...
id: Buku Resep...

en: Contribute...
id: Kontribusikan...

en: Database Statistics
id: Statistik Database

en: Toggle Left Side-bar
id: Jungkit Bilah-Sisi Kiri

en: Toggle Right Side-bar
id: Jungkit Bilah-Sisi Kanan

en: Show Statusbar
id: Tampilkan Bilah Status

en: Size: %1
id: Ukuran: %1

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
id: Nama

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
id: Pilih Semua

[ctx: @title: column]
en: Extension
id: Ekstensi

[ctx: @title: column]
en: Read
id: Baca

[ctx: @title: column]
en: Write
id: Tulis

[ctx: @info: status]
en: yes
id: ya

[ctx: @info: status]
en: no
id: tidak

en: Unavailable
id: Taktersedia

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
id: Cetak

en: No description available
id: Tidak ada deskripsi yang tersedia

en: Image Information
id: Informasi Citra

en: Microsoft Photo
id: Foto Microsoft

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
id: Warna

en: Rating
id: Peringkat

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
id: Samoa Amerika

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
id: Belgia

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
id: Kepulauan Bouvet

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
id: Wilayah Samudra Hindia Britania

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
id: Kamboja

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
id: Kamerun

[ctx: @info: country code]
en: Canada
id: Kanada

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

[ctx: @info: country code]
en: China
id: Cina

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
id: Kolombia

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
id: Komoro

[ctx: @info: country code]
en: Congo
id: Kongo

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
id: Pantai Gading

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
id: Kuba

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
id: Siprus

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
id: Ekuador

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
id: Mesir

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
id: Kepulauan Faeroe

[ctx: @info: country code]
en: France
id: Perancis

[ctx: @info: country code]
en: Germany
id: Jerman

[ctx: @info: country code]
en: Greece
id: Yunani

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
id: Kroasia

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
id: Hungaria

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
id: Islandia

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
id: Irlandia

[ctx: @info: country code]
en: Italy
id: Italia

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
id: Jamaika

[ctx: @info: country code]
en: Japan
id: Jepang

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
id: Yordania

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
id: Madagaskar

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
id: Maladewa

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
id: Mikronesia

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
id: Maroko

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
id: Antilles Belanda

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
id: Belanda

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
id: Selandia Baru

[ctx: @info: country code]
en: Nicaragua
id: Nikaragua

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

[ctx: @info: country code]
en: Norway
id: Norwegia

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
id: Wilayah Palestina

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
id: Filipina

[ctx: @info: country code]
en: Poland
id: Polandia

[ctx: @info: country code]
en: Romania
id: Rumania

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
id: St. Kitts dan Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
id: St. Vincent dan Grenadines

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
id: Sao Tome dan Principe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
id: Afrika Selatan

[ctx: @info: country code]
en: Spain
id: Spanyol

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
id: Swedia

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
id: Republik Suriah Arab

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
id: Turki

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
id: Ukraina

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
id: Kepulauan Kecil Terluar Amerika Serikat

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
id: Amerika Serikat

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
id: Sahara Barat

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
id: Yaman

[ctx: @info: country code]
en: England
id: Inggris

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
id: Skotlandia

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
id: Irlandia Utara

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
id: Palestina

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
id: Referensi:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
id: Nama:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
id: &Hapus

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
id: &Ganti

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
id: Cari...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
id: Sensitif huruf

[ctx: @action]
en: Go Up
id: Menuju Atas

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
id: Opsi Tampilan

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
id: Tampilan Singkat

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
id: Tampilan Terperinci

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
id: Pengaturan Selebihnya...

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
id: &Judul:

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
id: &Alur:

[ctx: @title]
en: Bookmarks
id: Markah

[ctx: @title]
en: Places
id: Tempat

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
id: Edit Markah:

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
id: Markah Saya

en: Loading themes...
id: Memuat tema-tema...

en: Delete File
id: Hapus File

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
id: Mau menghapus file "%1"
    Apa kamu yakin?

en: Cannot delete "%1"
id: Tidak bisa menghapus "%1"

en: &Themes
id: &Tema-tema

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
id: &Warna

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
id: Beraneka

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
id: Perilaku

[ctx: sort images by date]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: sort images by name]
en: Name
id: Nama

[ctx: sort images by size]
en: File Size
id: Ukuran File

en: Updates
id: Pembaruan

en: Widget style:
id: Gaya widget:

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
id: Breeze Gelap

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
id: Penampilan

[ctx: @title:tab]
en: System
id: Sistem

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
id: Nama:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
id: Tata susunan:

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
id: Nama:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
id: Diciptakan:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
id: Tata susunan:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
id: Item:

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
id: Tata susunan:

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
id: &Deskripsi:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title:column file size]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: @title:column file date]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @title]
en: Favorites
id: Favorit

[ctx: @action]
en: Delete Item
id: Hapus Item

[ctx: @title: item file name]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title: item file size]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
id: Ukuran Ikon

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
id: Kecil (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
id: Sedang (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
id: Besar (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
id: Kelompokkan di sini

[ctx: @action]
en: C&ancel
id: &Batal

en: By Name
id: Berdasarkan Nama

en: By Date
id: Berdasarkan Tanggal

en: By File Size
id: Berdasarkan Ukuran File

en: New Name
id: Nama Baru

en: Rename | Rename (%1 images)
id[0]: Ubah nama
id[1]: Ubah nama (%1 citra)

en: Processing...
id: Memroses...

en: Change Case
id: Ubah Huruf

en: Convert to uppercase
id: Konversikan ke hurufbesar

en: Uppercase
id: Hurufbesar

en: Convert to lowercase
id: Konversikan ke hurufkecil

en: Lowercase
id: Hurufkecil

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
id: Panjang:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
id: Kesejajaran:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
id: Karakter:

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
id: Dari:

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
id: Ganti:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
id: Dengan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
id: Sensitif Huruf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
id: Ekspresi Reguler

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
id: Unik

en: Add information from the database
id: Tambahkan informasi dari database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
id: Kunci

en: Description
id: Deskripsi

en: Width of the media file
id: Lebarnya file media

en: Aperture
id: Bukaan

en: Focal length
id: Panjang fokal

en: Sensitivity
id: Sensitivitas

en: White balance
id: Keseimbangan putih

en: White balance (color temperature)
id: Keseimbangan putih (temperatur warna)

en: Orientation
id: Orientasi

en: Tilt
id: Miring

en: Accuracy
id: Ketepatan

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
id: Standar

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
id: Teks

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
id: Citra

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
id: Direktori

[ctx: File name]
en: Name
id: Nama

[ctx: File extension]
en: Extension
id: Ekstensi

en: Owner of the file
id: Pemilik file

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
id: Pemilik

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
id: Mulai:

[ctx: @action]
en: OK
id: Oke

[ctx: @action]
en: Confirm
id: Konfirmasi

[ctx: @action]
en: Ignore
id: Abaikan

en: <b>Configure where you keep your images</b>
id: <b>Konfigurasikan tempat di mana Anda menyimpan citra Anda</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
id: /Gambar

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
id: <p><i>Catatan:</i> media yang bisa dilepas (seperti drive USB atau DVD) dan sistem file jarak jauh (seperti NFS, atau Samba yang dicantolkan dengan cifs/smbfs) telah didukung.</p>

en: <b>Configure where you will store databases</b>
id: <b>Konfigurasikan tempat di mana Anda menyimpan database Anda</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
id: <b>Konfigurasikan Penyimpanan Metadata untuk File-file</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
id: <qt><p>Tetapkan di sini jika Anda ingin menyimpan informasi yang ditetapkan untuk item di digiKam dalam metadata file, untuk meningkatkan interoperabilitas dengan program pengelolaan foto lain:</p></qt>

en: Do nothing
id: Jangan lakukan apa-apa

en: Add information to files
id: Tambahkan informasi ke file-file

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
id: <qt><p><i>Catatan:</i> perekaman informasi ke metadata file bisa memperlambat operasi pengelolaan foto.</p></qt>

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
id: <b>Konfigurasikan Perilaku Pembukaan File</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
id: <qt><p>Tentukan bagaimana citra seharusnya terbuka ketika diklik kiri pada ikon tampilan: </p></qt>

en: Open a preview
id: Buka sebuah pratinjau

en: Open in the editor
id: Buka di editor

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
id: <qt><p><i>Catatan:</i> penggunaan sebuan pratinjau selalu lebih cepat daripada menggunakan editor, terutama saat memeriksa serangkaian jepretan. Namun, Anda tidak bisa mengubah atau memperbaiki citra dalam mode pratinjau. Perhatikan bahwa jika Anda ingin membandingkan citra secara cepat, seringkali lebih baik gunakanlah light table: citra bisa ditampilkan berdampingan, dan pendulangan dan penge-zoom-an yang disinkronkan bisa dilakukan.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
id: <b>Konfigurasikan Perilaku Pratinjau</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
id: <qt><p>Tetapkan di sini bagaimana citra ditampilkan dalam mode pratinjau dan pada light table:</p></qt>

en: Load reduced version of image
id: Muat versi citra yang diperkecil

en: Load image
id: Muat citra

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
id: <qt><p><i>Catatan:</i> pemuatan versi citra yang diperkecil akan lebih cepat tetapi bisa berbeda dari aslinya, terutama dengan Raw. Dalam hal ini, sebuah versi JPEG pada Raw yang dipraproses oleh kamera akan dimuat, bukannya data citra nyata. Citra JPEG ini tertanam di dalam metadata file dan digunakan oleh kamera untuk menampilkan citra mentah Raw yang lebih cepat ke layar TV.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
id: <b>Konfigurasikan Penanganan File Mentah Raw</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
id: <qt><p>Tetapkan di sini bagaimana Anda ingin membuka citra mentah Raw di editor:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
id: Buka langsung, dengan penyesuaian yang dilakukan secara otomatis

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
id: Gunakan alat impor Raw untuk menyesuaikan koreksi secara manual

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
id: <qt><p><i>Catatan:</i> alat impor Raw dirancang untuk pengguna tingkat lanjut yang menginginkan untuk memiliki kontrol terbaik dengan citra. Ini membutuhkan lebih banyak waktu di alur kerja.</p></qt>

en: Scan Your Collection
id: Pindai Koleksi Anda

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
id: <qt><p>Selamat. Penyiapan minimal Anda selesai.</p><p>Ingat, Anda bisa menyesuaikan lebih banyak pengaturan menggunakan panel konfigurasi digiKam. Untuk mempelajari lebih lanjut tentang dunia digiKam, kami sarankan untuk membaca <b>buku petunjuk digiKam</b> menggunakan entri menu <b>Bantuan/Buku Petunjuk</b> (Anda perlu menginstal paket dokumentasi digiKam yang terpisah.) Anda juga bisa baca buku panduan online dari <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>situs berdedikasi</a>.</p><p>Tekan <b>Selesai</b> untuk menutup asisten ini. digiKam akan memindai koleksi Anda untuk mendaftarkan semua album di database. Item yang termasuk dalam album dikumpulkan setelah tahap pemulaian di latar belakang.</p><p><i>Catatan:</i> tergantung pada ukuran koleksi Anda, operasi ini bisa memakan waktu cukup lama. Jika Anda membatalkan operasi pemindaian, ini akan mulai lagi di sesi digiKam selanjutnya.</p><p>Ketika pemindaian selesai, pada pemulaian selanjutnya, digiKam hanya akan memeriksa koleksi Anda untuk mengidentifikasi album baru - yang jauh lebih cepat. Anda bisa memaksa digiKam untuk memindai item baru secara manual menggunakan entri menu <b>Alat->Pemeliharaan->Pindai item baru</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
id: <b>Memfungsikan Tooltips Kontekstual</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
id: <qt><p>Tetapkan di sini jika Anda ingin menampilkan tooltips kontekstual dalam tampilan ikon dan tampilan folder:</p></qt>

en: Do not show tooltips
id: Jangan tampilkan tooltips

en: Use Tooltips
id: Gunakan Tooltips

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
id: <qt><p><i>Catatan:</i> tooltips menampilkan grafik foto dan metadata digiKam dengan cepat, saat mouse bergerak di atas item. Ini bisa bermanfaat saat memilih item. Tooltips ditampilkan dalam tampilan folder album, tampilan ikon album, tampilan ikon kamera, daftar antrean seabrek, dan bilah gambar mini. Dari dialog konfigurasi digiKam, Anda bisa menyesuaikan konten tooltips ini dan font yang digunakan.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
id: <qt><p><h1><b>Selamat Datang di digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam adalah aplikasi manajemen foto digital canggih yang diterbitkan sebagai sumber terbuka. </p><p>Asisten ini akan membantu Anda mengonfigurasi pengaturan saat pertama dijalankan untuk bisa menggunakan digiKam dengan cepat.</p></qt>

en: Items
id: Item

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
id: Rangkapan

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
id: Citra

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
id: Sketsa

en: Pen:
id: Pensil:

en: Satellite
id: Satelit

en: Unknown title
id: Judul tidak diketahui

en: &Remove
id: &Buang

en: Add Folder
id: Tambahkan Folder

en: New Folder
id: Folder Baru

en: Remove Bookmark
id: Buang Markah

en: Insert Bookmark
id: Sisipkan Markah

en: Title Change
id: Perubahan Judul

en: Comment Change
id: Perubahan Komentar

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
id: Judul

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
id: Komentar

en: Imported %1
id: %1 terimpor

en: Edit Bookmarks
id: Edit Markah

en: Add Bookmark...
id: Tambahkan Markah

[ctx: @title: track list header]
en: Color
id: Warna

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: %1d
id: %1hr

[ctx: Part of a country]
en: {State}
id: {Negarabagian}

en: Select service:
id: Pilih layanan:

en: Could not open: %1
id: Tidak bisa membuka: %1

en: Zoom in
id: Zoom perbesar

en: Zoom out
id: Zoom perkecil

en: Preview single items
id: Pratinjau item tunggal

en: Select images
id: Pilih citra

en: Sorting
id: Pengurutan

en: Sort by rating
id: Urutkan berdasarkan peringkat

en: Do not know
id: Tidak tau

en: Soft Proofing On
id: Soft Proofing Nyala

en: Soft Proofing Off
id: Soft Proofing Mati

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
id: <b>Konfigurasikan Tampilan Soft Proofing</b>

en: Rendering intent:
id: Perenderan yang dimaksud:

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
id: Abaikan Perubahan

en: Tools
id: Peralatan

en: Reset all settings to their default values.
id: Set ulang semua pengaturan ke nilai baku-nya.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
id: Muat...

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
id: Simpan Sebagai...

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
id: Simpan Sebagai Versi Baru

[ctx: @action]
en: Export
id: Ekspor

[ctx: @action]
en: Discard Changes
id: Abaikan Perubahan

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
id: Buka Dengan Aplikasi Baku

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
id: Pilih Semua

[ctx: @action]
en: Select None
id: Pilih Nihil

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
id: Zoom ke 100%

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
id: Paskan ke &Jendela

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
id: Tampilan Warna Terkelola

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
id: Jungkir Secara Mendatar

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
id: File bernama "%1" telah ada. Anda yakin ingin menimpanya?

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
id: Efek

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
id: Warna

[ctx: @action]
en: Open With
id: Buka Dengan

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
id: Lainnya...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
id: Buka Dengan...

en: Delete File Permanently
id: Hapus File Secara Permanen

en: Delete Permanently without Confirmation
id: Hapus Secara Permanen tanpa Konfirmasi

en: Assign Tag
id: Tetapkan Tag

en: Remove Tag
id: Hapus Tag

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
id: Sebelum

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
id: Sesudah

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Preview original image
id: Pratinjau citra asli

en: Preview vertical split with contiguous image
id: Pratinjau belah menegak dengan citra yang berdampingan

en: Preview horizontal split with contiguous image
id: Pratinjau belah mendatar dengan citra yang berdampingan

en: Preview vertical split with same image region
id: Pratinjau belah menegak dengan region citra  yang sama

en: Preview horizontal split with same image region
id: Pratinjau belah mendatar dengan region citra yang sama

en: Preview target image
id: Pratinjau citra target

en: Preview on mouse-over
id: Pratinjau saat mouse melayang-layangi

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
id: Mode Pratinjau

en: Failed to download <filename>%1</filename>
id: Gagal mengunduh <filename>%1</filename>

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
id: Gagal menghapus <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
id: Gagal menghapus file <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
id: Gagal menghapus file <b>%1</b>. Apakah kamu ingin melanjutkan?

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
id: ya

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
id: tidak

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
id: ya

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
id: tidak

[ctx: @title:window]
en: Device Information
id: Informasi Peranti

[ctx: @action:button]
en: Capture
id: Tangkap

[ctx: @title]
en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
id: Informasi

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
id: Tangkap

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
id: Pilih Semua

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
id: Pilih Nihil

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
id: Kebalikan Pilihan

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
id: Pilih Item-item Baru

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
id: Pilih Item-item Terkunci

[ctx: @title:menu]
en: Download
id: Unduh

[ctx: @action]
en: Download New
id: Unduh Yang Baru

[ctx: @action]
en: Download Selected
id: Unduh Yang Dipilih

[ctx: @action]
en: Download All
id: Unduh Semua

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
id: Unduh && Hapus Yang Baru

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
id: Unduh && Hapus Yang Dipilih

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
id: Unduh && Hapus Semua

[ctx: @action]
en: Upload...
id: Unggah...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
id: Jungkit Kunci

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
id: Tandai sebagai terunduh

[ctx: @title:menu]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: @title:group]
en: Views
id: Tampilan

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
id: Thumbnail

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
id: Item Pratinjau

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
id: Peta

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
id: &Urutkan Item

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
id: Berdasarkan Nama

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
id: Berdasarkan Tanggal

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
id: Berdasarkan Status Unduh

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
id: Menaik

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
id: Menurun

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
id: Daftar Datar

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
id: Berdasarkan Folder

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
id: Berdasarkan Format

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
id: Berdasarkan Tanggal

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
id: Paskan ke &Jendela

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
id: Zoom ke 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
id: Tampilkan Histori

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
id: Keluarkan Mode Pratinjau

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
id: Siap

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
id[0]: Tidak ada item yang dipilih (%1 item)
id[1]: Tidak ada item yang dipilih (%1 item)

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
id: &Peranti

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
id: Format tanggal:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
id: Kapasitas:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
id: Tersedia:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
id: Semua File

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
id: Pembesar

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
id: Sesuaikan

en: Clear all
id: Bersihkan semua

en: Open With Default Application
id: Buka Dengan Aplikasi Baku

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sampah

en: Delete immediately
id: Hapus langsung

en: Zoom to 100%
id: Zoom ke 100%

en: Fit to &Window
id: Paskan ke &Jendela

en: Color-Managed View
id: Tampilan Warna Terkelola

en: Process is done.
    Duration: %1
id: Proses selesai.
    Durasi: %1

en: Find new items
id: Temukan item yang baru

en: Run
id: Jalankan

en: Clear Queue
id: Bersihkan Antrean

en: Move up
id: Gerakkan naik

en: Move down
id: Gerakkan turun

en: No items
id: Tak ada item

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
id: Siap

en: There is no item to process in the current queue (%1).
id: Tidak ada item untuk diproses di dalam antrean saat ini (%1).

en: There are no items to process in the queues.
id: Tidak ada item untuk diproses di dalam antrean.

en: Batch queue finished
id: Seabrek antrean selesai

[ctx: @title: tool group]
en: Base
id: Dasar

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
id: Filter

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
id: Konversikan

[ctx: @title: original item name]
en: Original
id: Asli

[ctx: @title: target item name]
en: Target
id: Sasaran

en: Target
id: Sasaran

en: Behavior
id: Perilaku

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
id: Warna

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
id: Filter

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
id: Konversikan

en: History
id: Histori

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
id: &Judul:

en: Description:
id: Deskripsi:

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
id: Judul

en: Rename...
id: Ubah nama...

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
id: Apa pun

en: Not Tagged
id: Tidak Ditandai

en: File Name
id: Nama File

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
id: dan

en: File Size
id: Ukuran File

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
id: dan

en: Time
id: Waktu

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
id: dan

en: File Format
id: Format File

en: Color Depth
id: Kedalaman Warna

en: Color Model
id: Model Warna

en: Metering Mode
id: Mode Pengukuran

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
id: Pencipta

[ctx: @label: item title]
en: Title
id: Judul

en: Empty Text
id: Teks Kosong

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
id: Pencipta

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
id: Penulis

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
id: Judul

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: Seconds]
en: s
id: d

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
id: dan

[ctx: Create new search]
en: New...
id: Baru...

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus pencarian '%1' yang dipilih?

en: Show Preview
id: Tampilkan Pratinjau

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
id: Otomatis

[ctx: @title:tab]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: @title:tab]
en: Categories
id: Kategori

en: &Add...
id: &Tambahkan...

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
id: Nama:

en: Select Mime Types
id: Pilih Tipe Mime

[ctx: @title: camera title]
en: Title
id: Judul

en: Auto-&Detect
id: Auto-&Deteksi

en: Devices
id: Peranti

en: Import Filters
id: Filter Impor

en: Preview Options
id: Opsi Pratinjau

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
id: <p>Di bawah ini adalah lokasi root album kamu yang digunakan untuk menyimpan citra gambarmu. Akses tulis diperlukan untuk bisa mengedit citra gambar di album tersebut.</p><p>Catatan: Media yang dapat dilepas (seperti drive USB atau DVD) dan sistem file jarak jauh (seperti NFS, atau Samba yang dicantolkan dengan cifs/smbfs) yang didukung.</p><p>Penting: Kamu perlu menyantolkan share secara native di sistem kamu sebelum menyiapkan koleksi jarak jauh.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
id: <p>Di bawah ini adalah lokasi root album kamu yang digunakan untuk menyimpan citra gambarmu. Akses tulis diperlukan untuk bisa mengedit citra gambar di album tersebut.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
id: Pemantau album-album untuk perubahan eksternal (perlu dijalankan ulang)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
id: <b>Catatan: Pemantauan album menghabiskan sumber daya sistem dan bisa memperlambat digiKam. Jika kamu menggunakan MacOS dan koleksi jaringan, kamu sebaiknya tidak mengaktifkan pemantauan album.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
id: Root Folder-folder Album

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
id: <p>Atur nama direktori yang ingin kamu abaikan dari koleksi fotomu. Nama-nama peka huruf besar dan kecil dan harus dipisahkan dengan titik koma.</p><p>Ini adalah contoh yang berguna saat kamu menyimpan foto di NAS Synology (Network Attached Storage). Di setiap direktori, sistem membuat subdirektori @eaDir untuk menyimpan thumbnail. Untuk menghindari digiKam menyisipkan foto asli dan thumbnail terkait dua kali, @eaDir diabaikan secara default.</p><p>Untuk menyertakan kembali direktori yang diabaikan secara default, awali dengan minus, mis. -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
id: Direktori-direktori tambahan untuk diabaikan (<a href='image'>Direktori-direktori yang diabaikan saat ini</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
id: Masukkan direktori-direktori yang ingin kamu abaikan dari penambahan terhadap koleksimu.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
id: Direktori-Direktori Yang Diabaikan

en: Local Collections
id: Koleksi Lokal

en: Collections on Removable Media
id: Koleksi pada Media Dapat Dilepas

en: Collections on Network Shares
id: Koleksi pada Berbagi Jaringan

en: Add Collection
id: Tambahkan Koleksi

[ctx: #title: collection name]
en: Name
id: Nama

en: File open error.
id: Galat membuka file.

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
id: Simpan Pengaturan

en: &Background color:
id: Warna latar&belakang:

en: Over-exposure percents:
id: Persen over-exposure:

en: Example:
id: Contoh:

en: Tool Options
id: Opsi Alat

en: Add
id: Tambahkan

en: Reset to Default
id: Set ulang ke Baku

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
id: Nama:

en: Separator:
id: Pemisah:

[ctx: @option:check]
en: Rating
id: Peringkat

[ctx: @title:tab]
en: Views
id: Tampilan

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
id: Perotasian

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
id: Tidak

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
id: Ya

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
id: Tanya

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
id: Pengelompokan

[ctx: @title:group]
en: Updates
id: Pembaruan

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
id: Perilaku

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
id: Profil

[ctx: none of the paths]
en: none
id: nihil

en: &Replace...
id: &Ganti...

en: File name
id: Nama file
