digikam - en to it translation catalogue (9573 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
it: domani

[ctx: @item: date keyword]
en: today
it: oggi

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
it: ieri

en: Next year
it: Anno prossimo

en: Previous year
it: Anno precedente

en: Next month
it: Mese prossimo

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Select a week
it: Seleziona una settimana

en: Select a month
it: Seleziona un mese

en: Select a year
it: Seleziona un anno

en: Select the current day
it: Seleziona il giorno attuale

[ctx: @action:button]
en: Close
it: Chiudi

en: Week %1
it: Settimana %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
it: &Oggi

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
it: Do&mani

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
it: &Settimana prossima

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
it: Mese pr&ossimo

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
it: I&eri

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
it: &Lunedì scorso

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
it: &Venerdì scorso

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
it: Se&ttimana scorsa

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
it: Mese sc&orso

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
it: Senza data

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
it: Settimana #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
it: Inizio:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
it: Fine:

en: &Move Here
it: &Sposta qui

en: &Copy Here
it: &Copia qui

en: C&ancel
it: Annull&a

en: Set as Album Thumbnail
it: Imposta come miniatura dell'album

en: Download From Camera
it: Scarica dalla fotocamera

en: Download && Delete From Camera
it: Scarica &ed elimina dalla fotocamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
it: Raggruppa qui

en: Exporting
it: Esportazione

en: Upload to Camera
it: Carica sulla fotocamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
it: Raggruppa qui

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
it: Inserisci gli elementi qui

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
it: Raggruppa qui e sposta nell'album

en: Assign Tag to Dropped Items
it: Assegna i tag agli elementi tralasciati

en: Change Face Tags
it: Cambia i tag volto

en: Change Face Tag
it: Cambia il tag volto

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Assign Tags to &Selected Items
it: Assegna i tag agli elementi &selezionati

en: Assign Tags to &This Item
it: Assegna i tag a questo elemen&to

en: Assign Tags to &All Items
it: &Assegna i tag a tutti gli elementi

en: Importing
it: Importazione

en: M&erge Here
it: &Unisci qui

en: Set as Tag Thumbnail
it: Imposta come miniatura del tag

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
it[0]: Cambia nome del volto da '%2' a '%3'
it[1]: Cambia nomi del volto da '%2' a '%3'

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
it: Assegna il (i) tag «%1» agli elementi

en: Text Filter
it: Filtro testo

en: MIME Type Filter
it: Filtro dei tipi MIME

en: Geolocation Filter
it: Filtro geolocalizzazione

en: Images Without Tags
it: Immagini senza tag

en: Show images without a tag.
it: Mostra le immagini senza un tag.

en: Tags Matching Condition
it: Condizione di corrispondenza ai tag

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
it: Definisce come i tag selezionati sono combinati per filtrare le immagini. Questo si applica anche alla casella di spunta «%1».

en: OR
it: O

en: AND
it: E

en: Tags Filter
it: Filtro dei tag

en: Images Without Face tags
it: Immagini senza tag volto

en: Show images without a face tag.
it: Mostra le immagini senza un tag volto.

en: Face tags Matching Condition
it: Condizione di corrispondenza ai tag volto

en: Face Tags Filter
it: Filtro dei tag volto

en: Labels Filter
it: Filtro delle etichette

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
it: Ripristina i filtri dei tag

[ctx: @action: tag filter]
en: On
it: Acceso

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
it: Spento

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
it: Modalità Filtro dei tag

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
it: Ignora questo tag

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
it: Deve avere questo tag

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
it: Non deve avere questo tag

en: Reference Image
it: Immagine di riferimento

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
it: Se questo non è un viso, fai clic per eliminarlo.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
it[0]: Un elemento raggruppato.
it[1]: %1 elementi raggruppati.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
it: Il gruppo è aperto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
it: Il gruppo è chiuso.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
it: Questo elemento possiede informazioni di geolocalizzazione.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
it: Mostra a schermo intero

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
it: Ruota a destra

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
it: Deseleziona elemento

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
it: Seleziona elemento

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
it: Imposta come miniatura dell'album

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
it: Imposta come miniatura del tag

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
it[0]: Cestina
it[1]: Cestina %1 file

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
it[0]: Ordinamento qualità dell'immagine
it[1]: Ordinamento qualità delle immagini

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
it: Reimposta icona dell'album

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
it: Tutti gli album

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
it: Tutti i tag

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: @action: context menu]
en: Children
it: Figli

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
it: Genitori

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
it: Deseleziona

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

[ctx: @action: group items]
en: Group
it: Gruppo

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
it: Apri tutti i gruppi

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
it: Chiudi tutti i gruppi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
it: Mostra le immagini raggruppate

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
it: Nascondi le immagini raggruppate

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
it: Separa

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
it: Rimuovi dal gruppo

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
it: Raggruppa i selezionati qui

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
it: Raggruppa i selezionati per Tempo

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
it: Raggruppa i selezionati per nome file

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
it: Raggruppa i selezionati per timelapse / burst

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
it: Rimuovi la selezione dai gruppi

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
it: Separa i selezionati

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
it: Apri con

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
it: Altro...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
it: Apri con...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
it: Nuovo tag...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
it: Elimina tag

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
it: Elimina tag

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
it: Segna come tag volto

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
it: Segna come tag volto

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
it: Proprietà...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
it: Rimuovi il tag volto

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
it: Rimuove le proprietà del viso dal tag selezionato e l'area del viso dalle immagini contenute. Se vuoi, puoi anche rimuovere i tag dalle immagini.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
it: Rimuovi i tag volto

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
it: Rimuove le proprietà del viso dai tag selezionati e l'area del viso dalle immagini contenute. Se vuoi, puoi anche rimuovere i tag dalle immagini.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
it: A&ssegna tag

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
it: R&imuovi tag

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
it: Rimuovi tutti i tag

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
it: Assegna e&tichette

[ctx: @action: context menu]
en: Date
it: Data

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
it: Vai a

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
it: Apri...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
it: Apri con il gestore dei file

[ctx: @action: context menu]
en: Import
it: Importa

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
it: Nessun strumento d'importazione disponibile

[ctx: @action: context menu]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
it: Nessuno strumento di esportazione disponibile

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
it: Gestore elaborazione in serie

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
it: Aggiungi alla coda esistente

en: 1 Item | %1 Items
it[0]: Un elemento
it[1]: %1 elementi

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
it[0]: Data dell'album: %1 %2 %3 - Un elemento
it[1]: Data dell'album: %2 %3 %4 -%1 elementi

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
it[0]: %2 inclusa un sotto-tag
it[1]: %2 inclusi %1 sotto-tag

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
it[0]: %2- Un elemento
it[1]: %2- %1 elementi

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
it[0]: %2- Un elemento
it[1]: %2- %1 elementi

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
it[0]: Ricerca con parola chiave - Un elemento
it[1]: Ricerca con parola chiave - %1 elementi

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
it[0]: Ricerca avanzata - Un elemento
it[1]: Ricerca avanzata - %1 elementi

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
it: Seleziona cartella di destinazione

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
it: <p>Seleziona l'album di destinazione dalla libreria di digiKam in cui spostare le immagini selezionate.</p>

en: Album "%1"
it: Album «%1»

en: File Properties
it: Proprietà del file

[ctx: filename]
en: Name:
it: Nome:

en: Date:
it: Data:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Type:
it: Tipo:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
it: %1×%2 (%3 Mpx)

en: Dimensions:
it: Dimensioni:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Aspect Ratio:
it: Proporzioni:

en: Photograph Properties
it: Proprietà della fotografia

en: Make/Model:
it: Produttore/modello:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
it: Obiettivo:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
it: Creata:

en: Aperture/Focal:
it: Diaframma/fuoco:

en: Exposure/Sensitivity:
it: Esposizione/sensibilità:

en: Mode/Program:
it: Modalità/programma:

en: White Balance:
it: Bilanciamento del bianco:

en: Audio/Video Properties
it: Proprietà audio/video

en: Duration:
it: Durata:

en: Frame Rate:
it: Velocità fotogrammi:

en: Video Codec:
it: Codec video

en: Audio Bit Rate:
it: Bit rate audio:

en: Audio Channel Type:
it: Tipo di canale audio:

en: Audio Codec:
it: Codec audio:

en: digiKam Properties
it: Proprietà di digiKam

[ctx: title of the file]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
it: Didascalia:

en: Tags:
it: Tag:

en: Labels:
it: Etichette:

en: Album Properties
it: Proprietà dell'album

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
it: Nome:

en: Items:
it: Elementi:

en: Collection:
it: Raccolta:

en: Category:
it: Categoria:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
it: Didascalia:

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Filter
it: Filtro

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
it: Sì

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
it: Parzialmente

en: Reproducible:
it: Riproducibile:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
it: Descrizione:

en: Identifier:
it: Identificatore:

en: Technical Parameters
it: Parametri tecnici

en: <i>Binary Data</i>
it: <i>Dati binari</i>

en: Initializing...
it: Inizializzazione...

en: Load Plugins...
it: Caricamento estensioni...

en: Checking ICC repository...
it: Controllo del deposito ICC...

en: Clean up Database...
it: Ripulisci la banca dati...

en: Loading albums...
it: Caricamento degli album...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
it: <p>Il percorso dei profili ICC non sembra essere valido.</p><p>Se vuoi riprovare a impostarlo, seleziona «Sì», altrimenti seleziona «No», e la funzionalità «Gestione del colore» sarà disabilitata fino a quando non risolverai questo problema.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
it[0]: Nessun elemento selezionato (%1 elemento)
it[1]: Nessun elemento selezionato (%1 elementi)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
it[0]: Nessun elemento selezionato (%1 [%2] elemento)
it[1]: Nessun elemento selezionato (%1 [%2] elementi)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
it[0]: Nessun elemento selezionato (%1 elemento. Con gli elementi raggruppati: %2)
it[1]: Nessun elemento selezionato (%1 elementi. Con gli elementi raggruppati: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
it[0]: 1/%2 elemento selezionato (%3/%4)
it[1]: %1/%2 elementi selezionati (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
it[0]: 1/%2 [%3] elemento selezionato (%4/%5)
it[1]: %1/%2 [%3] elementi selezionati (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
it[0]: 1/%2 elemento selezionato. Totale con gli elementi raggruppati: %3
it[1]: %1/%2 elementi selezionati. Totale con gli elementi raggruppati: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
it[0]: 1/%2 [%3/%4] elemento selezionato (%5/%6)
it[1]: %1/%2 [%3/%4] elementi selezionati (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
it[0]: 1/%2 elemento selezionato. Con gli elementi raggruppati: %3/%4
it[1]: %1/%2 elementi selezionati. Con gli elementi raggruppati: %3/%4

en:  (%1 of %2)
it:  (%1 di %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
it:  (%1 di %2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
it:  (%1 di %2. Totale con gli elementi raggruppati: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
it[0]: Un elemento nascosto
it[1]: %1 elementi nascosti

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
it[0]: Scrivi i metadati nel file
it[1]: Scrivi i metadati nei file selezionati

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
it[0]: Rileggi i metadati dal file
it[1]: Rileggi i metadati dai file selezionati

en: Auto-Detecting Camera...
it: Rilevamento automatico della fotocamera...

en: Opening Download Dialog...
it: Apertura della finestra di scaricamento...

en: Cameras
it: Fotocamere

en: USB Storage Devices
it: Dispositivi di memorizzazione USB

en: Card Readers
it: Lettori di schede

en: Add Images...
it: Aggiungi immagini...

en: Adds new items to an Album.
it: Aggiunge nuovi elementi a un album.

en: Add Folders...
it: Aggiungi cartelle...

en: Adds new folders to Album library.
it: Aggiunge nuove cartelle alla libreria degli album.

en: Images found in %1
it: Immagini trovate in %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
it: Hai scelto uno schema di colori chiaro. Passiamo a un tema di icone scuro. Il tema di icone sarà disponibile dopo aver riavviato digiKam.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
it: Hai scelto uno schema di colori scuro. Passiamo a un tema di icone chiaro. Il tema di icone sarà disponibile dopo aver riavviato digiKam.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
it: Seleziona cartella da analizzare

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
it: Seleziona cartelle da importare nell'album

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
it: <p>Seleziona l'album di destinazione dalla libreria di digiKam in cui importare le cartelle.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
it: La cartella %1 è parte del percorso dell'album e non può essere importata in modo ricorsivo.

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
it: Inizializzazione della vista principale...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
it: &Indietro

[ctx: @action: setup]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
it: Aggiorna i contenuti attuali.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
it: &Nuovo...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
it: Crea un nuovo album vuoto nella raccolta.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
it: &Sposta all'album...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
it: Sposta le immagini selezionate in un album.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
it: &Copia in...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
it: Copia le immagini selezionate in una cartella di destinazione.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
it: Elimina album

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
it: Rinomina...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
it: Modifica le proprietà dell'album e le informazioni sulla raccolta.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
it: Scrivi i metadati nei file

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
it: Aggiorna tutti i metadati dei file dell'album attuale con i contenuti della banca dati di digiKam (i metadati saranno sovrascritti con quelli della banca dati).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
it: Rileggi i metadati dai file

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
it: Aggiorna la banca dati di digikam dai metadati dei file contenuti nell'album attuale (le informazioni nella banca dati saranno sovrascritte con quelle provenienti dai metadati dei file).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
it: Apri con il gestore dei file

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
it: Gestore dei tag

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
it: N&uovo...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
it: Assegna tag

[ctx: @action: setup]
en: Views
it: Viste

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
it: Miniature

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
it: Mappa

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
it: Tabella

[ctx: @action: setup]
en: Open...
it: Apri...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
it: Apri l'elemento selezionato.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
it: Apri con l'applicazione predefinita

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
it: Apri l'elemento selezionato con l'applicazione predefinita assegnata.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
it: Editor delle immagini

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
it: Apri l'immagine con l'editor.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
it: Tavolo luminoso

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
it: Metti nel tavolo luminoso

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
it: Metti gli elementi selezionati nella barra di miniature del tavolo luminoso.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
it: Aggiungi al tavolo luminoso

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
it: Aggiungi gli elementi selezionati alla barra di miniature del tavolo luminoso.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
it: Gestore elaborazione in serie

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
it: Aggiungi alla coda corrente

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
it: Aggiungi gli elementi selezionati alla coda corrente dal gestore elaborazione in serie.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
it: Aggiungi alla nuova coda

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
it: Aggiungi gli elementi selezionati alla coda del gestore elaborazione in serie.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
it: Importa

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
it: Scrivi i metadati nei file selezionati

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
it: Rileggi i metadati dai file selezionati

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
it: Analizza i volti

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
it: Riconosci i volti

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
it: Rimuovi tutti i volti

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
it: Trova simili...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
it: Trova immagini simili usando l'elemento selezionato come riferimento.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
it: Cambia il nome del file dell'elemento attualmente selezionato.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
it: Cestina

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
it: Elimina definitivamente senza chiedere conferma

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
it: Cestina senza chiedere conferma

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
it: &Ordina album

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
it: Ordina gli album nella vista ad albero.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
it: Per cartella

[ctx: @action: setup]
en: By Category
it: Per categoria

[ctx: @action: setup]
en: By Date
it: Per data

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
it: Includi sotto-albero dell'album

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
it: Attiva questa opzione per mostrare tutti i sotto-album sotto quello attuale.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
it: Includi sotto-albero del tag

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
it: Attiva questa opzione per mostrare tutte le immagini segnate col tag dato e tutti i suoi sotto-tag.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
it: Mostra come aperti tutti gli elementi raggruppati

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
it: Attiva questa opzione per mostrare come aperti tutti gli elementi raggruppati.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
it: &Ordina elementi

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
it: Il valore in base al quale le immagini in un album sono ordinate nella vista delle miniature.

[ctx: @action: setup]
en: By Name
it: Per nome

[ctx: @action: setup]
en: By Path
it: Per percorso

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
it: Per data di creazione

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
it: Per data di modifica

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
it: Per dimensione del file

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
it: Per valutazione

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
it: Per dimensione dell'immagine

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
it: Per proporzioni

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
it: Per tipo di volto

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
it: Per somiglianza

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
it: Manualmente e per nome

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
it: Manualmente e per data

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
it: Sequenza di &ordinamento degli elementi

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
it: Definisce se le immagini sono ordinate in modo crescente o decrescente.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @action: setup]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
it: Separa gli elementi

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
it: Le categorie nelle quali le immagini nella vista delle miniature sono visualizzate

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
it: Elenco semplice

[ctx: @action: setup]
en: By Album
it: Per Album

[ctx: @action: setup]
en: By Format
it: Per Formato

[ctx: @action: setup]
en: By Month
it: Per mese

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
it: Per volti

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
it: Sequenza di separazione degli elementi

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
it: La sequenza di ordinamento dei gruppi degli elementi separati

[ctx: @action: setup]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action: setup]
en: Select None
it: Deseleziona tutto

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
it: Mostra la barra delle miniature

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
it: Ingrandisci al 100%

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
it: Adatta alla &finestra

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
it: Vista di gestione del colore

[ctx: @action: setup]
en: Search...
it: Ricerca...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
it: Ricerca avanzata...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
it: Trova duplicati...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
it: Migrazione della banca dati...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
it: Manutenzione...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
it: Cerca nuovi elementi

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
it: Aggiungi manualmente fotocamera...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
it: Caricamento delle fotocamere...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
it: Esci dalla modalità di anteprima

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
it: Immagine successiva

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
it: Immagine precedente

[ctx: @action: setup]
en: First Image
it: Prima immagine

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
it: Ultima immagine

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
it: &Taglia

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
it: Modifica i titoli

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
it: Modifica i commenti

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
it: Mostra i tag assegnati

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
it: Regola il tag di orientazione Exif

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
it: Ribaltata orizzontalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
it: Ruotata al contrario

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
it: Ribaltata verticalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
it: Ruotata a destra / ribaltata orizzontalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
it: Ruotata a destra

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
it: Ruotata a destra / ribaltata verticalmente

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
it: Ruotata a sinistra

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
it: Destra

[ctx: @action: setup]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
it: Orizzontalmente

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
it: Verticalmente

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
it: Rotazione/ribaltamento automatico usando le informazioni Exif

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
it: Caricamento temi...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
it: &Temi

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
it: Caricamento strumenti...

en: CompactFlash Card Reader
it: Lettore di schede CompactFlash

en: Memory Stick Reader
it: Lettore di schede Memory Stick

en: SmartMedia Card Reader
it: Lettore di schede SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
it: Lettore di schede SD / MMC

en: xD Card Reader
it: Lettore di schede xD

en: USB Disk
it: Disco USB

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
it: Disco

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
it: %1 «%2» su %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
it: %1 «%2»

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
it: %1 su %2

en: Cannot access the storage device.
it: Impossibile accedere al dispositivo di memorizzazione.

en: Images on %1
it: Immagini su %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
it: Il dispositivo specificato («%1») non è valido.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
it: La fotocamera specificata («%1») non è supportata.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
it: Strumenti principali

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
it: Post-elaborazione

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
it: Importa

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
it: Navi&ga

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
it: &Elemento

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
it: I&mporta

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
it: &Esporta

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
it: Ai&uto

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale

en: Open camera dialog at "path"
it: Apri finestra della fotocamera a «path»

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
it: Apri finestra della fotocamera per il dispositivo con Solid UDI «udi»

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
it: Rileva e apri automaticamente una fotocamera gphoto2 connessa

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
it: Avvia digiKam con il file di banca dati SQLite trovato nella cartella «dir»

en: Start digikam with the configuration file "config"
it: Avvia digiKam con il file di configurazione «config»

en: <p>You are running digiKam as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of digiKam to get a better experience with digiKam.</p>
it: <p>Hai avviato digiKam a 32 bit su un sistema Windows a 64 bit.</p><p>Installa la versione di digiKam a 64 bit per ottenere un'esperienza di lavoro migliore.</p>

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
it: L'estensione di run-time Qt per le banche dati SQLite o MySQL non è disponibile, installala.
    Non c'è alcuna estensione per banche dati installata nel tuo computer.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
it: L'estensione di run-time Qt per le banche dati SQLite o MySQL non è disponibile, installala.
    Le estensioni per le banche dati installate nel tuo computer sono elencate sotto.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
it: <p>Il percorso fornito per il file di configurazione non è valido. O la cartella superiore non esiste, o è la stessa cartella o non ci si può leggere / scrivere al suo interno.</p>

en: %1 Image (%2)
it: %1 immagine (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
it: Immagine TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
it: Immagine JPEG (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
it: Immagine JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Raw Images (%1)
it: Immagini Raw (%1)

en: All supported files (%1)
it: Tutti i file supportati (%1)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
it: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentazione: %3
    
    Data compilazione: %4 (target: %5)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
    Revision: %6
    Branch: %7
it: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentazione: %3
    
    Data compilazione: %4 (target: %5)
    Revisione: %6
    Ramo: %7

[ctx: go to previous image]
en: Back
it: Indietro

[ctx: go to next image]
en: Forward
it: Avanti

en: Add a Face Tag
it: Aggiungi un tag volto

en: Clear all faces on this image
it: Pulisci tutti i volti in questa immagine

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
it: Segna tutti i volti non confermati come Ignorati

en: Show Face Tags
it: Mostra i tag volto

en: Add a focus point
it: Aggiungi un punto focale

en: Show focus points
it: Mostra i punti focali

en: Show Fullscreen
it: Mostra a schermo intero

en: Albums
it: Album

en: Dates
it: Date

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
it: Somiglianza

[ctx: Search images on a map]
en: Map
it: Mappa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
it: Etichette

en: Scan collection for faces
it: Analizza la raccolta alla ricerca di volti

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
it: Benvenuto/a alla Gestione dei volti in digiKam. Se è la prima volta che utilizzi questa funzionalità, puoi usare il riquadro di Aiuto che si trova nella parte inferiore del pannello sinistro.

en: Face recognition is aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
it: Il riconoscimento facciale è stato interrotto, poiché non sono presenti identità per il riconoscimento. Aggiungi nuove identità.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
it: Persone

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
it: Cerca

en: Open Tag Manager
it: Apri il gestore dei tag

en: No Tags
it: Nessun tag

en: Existing Tags
it: Tag esistenti

en: No Tags Album
it: Nessun album dei tag

en: Tags
it: Tag

en: Time Unit:
it: Unità di tempo:

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
it: <p>Seleziona qui l'unità di tempo dell'istogramma.</p><p>Puoi cambiare la decade del grafico per ingrandirsi o rimpicciolirsi col tempo.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
it: <p>Seleziona la scala dell'istogramma.</p><p>Se i valori massimi della data sono piccoli, puoi usare la scala lineare.</p><p>La scala logaritmica può essere usata quando i valori massimi sono grandi; se usata, tutti i valori, grandi e piccoli, saranno visibili sul grafico.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
it: Lineare

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
it: Logaritmica

en: Clear current selection
it: Azzera la selezione attuale

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
it: Se premi questo pulsante, la selezione attuale delle date dalla linea temporale sarà azzerata.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
it: Inserisci il nome della ricerca per data attuale da salvare nella vista «Ricerche»

en: Save current selection to a new virtual Album
it: Salva la selezione attuale in un nuovo album virtuale

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
it: Se premi questo pulsante, la selezione delle date attuali dalla linea temporale sarà salvata in un nuovo album di ricerca virtuale usando il nome impostato a sinistra.

en: Timeline
it: Linea temporale

en: no item
it: nessun elemento

en: 1 item | %1 items
it[0]: Un elemento
it[1]: %1 elementi

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
it: Filtri

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
it: Impossibile aprire la radice dell'album. Non è una posizione fisica.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
it: L'attuale ricerca dalla banca dati non ha restituito risultati. Modifica le impostazioni della ricerca o seleziona un album con contenuto.

en: Fuzzy Sketch Search
it: Ricerca approssimata da schizzo

en: Fuzzy Image Search
it: Ricerca approssimata da immagine

en: Map Search
it: Ricerca su mappa

en: Last Search
it: Ultima ricerca

en: FacesDetector
it: RilevatoreFacciale

en: A face recognition task is already running. Only one task can be running at a time. Please wait until it is finished.
it: È già in corso un'operazione di rilevamento facciale. Può essere eseguita solo un'operazione alla volta. Attendi che sia terminata.

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
it: a posizione di memorizzazione di questa immagine
    non è al momento disponibile

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
it: Strumenti

en: Help
it: Aiuto

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
it: Aiuto in linea sul cestino

en: Undo
it: Annulla

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
it: Ripristina solo l'ultima voce nel cestino.

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore selection of files from the trash-bin.
it: Ripristina la selezione di file dal cestino.

en: Delete...
it: Elimina...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
it: Rimuove permanentemente tutti gli elementi, o una loro selezione, dal cestino.

en: Selected Items Permanently
it: Elementi selezionati definitivamente

en: All Items Permanently
it: Tutti gli elementi definitivamente

en: Confirm Undo
it: Conferma annullamento

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
it[0]: Vuoi davvero ripristinare %1 elemento?
it[1]: Vuoi davvero ripristinare %1 elementi?

en: Confirm Restore
it: Conferma ripristino

en: Confirm Deletion
it: Conferma eliminazione

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
it[0]: Vuoi davvero eliminare definitivamente %1 elemento?
it[1]: Vuoi davvero eliminare definitivamente %1 elementi?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
it: Vuoi davvero eliminare definitivamente TUTTI gli elementi?

en: Selection
it: Selezione

en: Delete
it: Elimina

en: %1/%2 items selected
it: %1/%2 elementi selezionati

en: More than 650 user-reports closed on bugzilla.
it: Più di 650 segnalazioni di errore di utenti chiuse in Bugzilla.

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
it: Conversione del codice all'infrastruttura Qt6 (codice ancora compatibile con l'API di Qt5).

en: Windows Installer is now compiled natively with Microsoft VCPKG tool-chain and use Qt6 and KF6 frameworks.
it: L'installatore di Windows viene ora compilato nativamente con il toolchain Microsoft VCPKG e utilizza i framework Qt6 e KF6.

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
it: Aggiunte ovunque le impostazioni di esportazione JPEG-XL, WEBP e AVIF.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
it: Aggiunta la conversione senza perdita di dati per JPEG-XL, WEBP e AVIF durante l'importazione dalla fotocamera.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
it: Aggiunti i convertitori JPEG-XL, WEBP e AVIF nel Gestore elaborazione in serie.

en: Versionning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versionned images in editor.
it: Gestione della versione: aggiunto supporto di JPEG-XL, HEIF, WEBP e AVIF come formato immagine senza perdita di dati per la memorizzazione di immagini con versione nell'editor.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
it: Usabilità: aggiunto il menu hamburger alla barra degli strumenti, se il menu principale è nascosto.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
it: Metadati: aggiunta una nuova opzione per scrivere i metadati nei file col motore ExifTool.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
it: Metadati: le operazioni facoltative di scrittura dei metadati nei file DNG e RAW ora sono sempre delegate al motore ExifTool.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
it: Metadati; aspetto ottimizzato dell'estensione Modifica metadati al fine di migliorarne l'uso.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
it: Metadati: aggiunta nuove opzioni per salvare e caricare i profili di configurazione nel pannello delle impostazioni dei metadati avanzati.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
it: Rinomina avanzata: aggiunto un contatore incrementale di file per la numerazione in sequenza con opzione [c] o [c,step].

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
it: Rinomina avanzata: aggiunta la numerazione in sequenza con testo casuale con opzione [r].

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
it: Rinomina avanzata: aggiunto il primo carattere configurabile per il modificatore univoco con {unique:n,c}.

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
it: Ricerca avanzata: aggiunta ricerca degli elementi per numero di regioni facciali.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
it: Ricerca avanzata: aggiunta ricerca degli elementi senza regioni facciali.

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
it: Raccolte: aggiunto supporto per percorsi di rete multi-piattaforma.

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
it: Banca dati: aggiunto supporto per la modalità SQLite WAL (Write-Ahead-Logging).

en: Add spell-checking support in caption text widget using KF5::Sonnet component.
it: Aggiunto supporto di correzione ortografica nell'estensione per i testi delle didascalie tramite il componente KF5::Sonnet.

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
it: Aggiunto pannello di configurazione correzione ortografica in Impostazioni/Varie per digiKam e Showfoto.

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
it: Aggiunto supporto per la traduzione in linea al widget dell'editor di testo Lingue alternative.

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
it: Aggiunto pannello di configurazione localizzazione in Impostazioni/Varie per digiKam e Showfoto.

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
it: Aggiunte impostazioni per l'elencazione delle lingue tradotte/alternative preferite nell'oggetto di modifica del testo.

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Sorting settings everywhere.
it: Consentito l'uso generalizzato delle impostazioni di Ordinamento qualità delle immagini globale o personalizzato.

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
it: Aggiunte impostazioni della Vista a icone per personalizzare la visibilità delle etichette sulle miniature.

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
it: Aggiunto supporto per le immagini con virgola mobile a 16 bit (half float) nel caricatore TIFF.

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
it: Aggiunto nuovo strumento di manutenzione per eseguire il <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Rilevamento estetico per la classificazione delle immagini tramite il modello di apprendimento profondo</a>.

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
it: Aggiunto nuovo strumento <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">per eseguire il riconoscimento ottico dei caratteri su un testo scansionato</a>.

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
it: Gestore elaborazione: aggiunto nuovo strumento per assegnare automaticamente l'etichetta di scelta in base all'analisi della qualità dell'immagine.

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
it: Gestore elaborazione: aggiunto nuovo strumento per assegnare valutazioni, scelta ed etichette colorate in serie.

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
it: Gestore elaborazione: aggiunto nuovo strumento per assegnare titoli e didascalie in serie.

en: Documentation: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
it: Documentazione: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">riscritto il manuale</a> dall'infrastruttura DocBook a quella Sphinx/ReStructuredText.

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.2.2 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
it: Aggiornato lo strumento G'MIC-Qt all'ultima versione 3.2.2, terminata la conversione a MacOS e migliorata la stabilità dell'estensione.

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2023-11-21.
it: Aggiornato il motore interno RAW all'ultimo rilascio di Libraw snapshot 2023-11-21.

en: New RAW features: Phase One/Leaf IIQ-S v2 support Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3
it: Nuove funzionalità RAW: Phase One/Leaf IIQ-S v2 support Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3

en: ...and much more.
it: ... e molto altro.

en: New Features
it: Nuove funzionalità

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
it: Alcune nuove funzionalità di questo rilascio di digiKam includono (rispetto a digiKam 7):

en: About
it: Informazioni su

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
it: digiKam è un programma di gestione delle foto progettato per importare, organizzare, migliorare, ricercare ed esportare le tue immagini digitali dal e al tuo computer.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
it: Attualmente ti trovi nella modalità vista Album di digiKam. Gli album sono i luoghi in cui tuoi file sono memorizzati, e sono identici alle cartelle presenti nel tuo disco rigido.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
it: digiKam possiede molte potenti funzionalità, descritte nella <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentazione</a>

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
it: La <a href="https://www.digikam.org">pagina iniziale di digiKam</a> fornisce informazioni sulle nuove versioni rilasciate.

en: Welcome to digiKam %1
it: Benvenuto in digiKam %1

en: Background Image Credits
it: Ringraziamenti per l'immagine di sfondo

en: Author:
it: Autore:

en: Location:
it: Luogo:

en: Camera:
it: Fotocamera:

en: Lens:
it: Obiettivo:

en: Hide grouped items
it: Nascondi gli elementi raggruppati

en: Ignore grouping
it: Ignora il raggruppamento

en: Show grouping in tree
it: Mostra il raggruppamento ad albero

en: Audio/video properties
it: Proprietà audio/video

en: Audio bitrate
it: Bit rate audio

en: Audio channel type
it: Tipo di canale audio

en: Audio Codec
it: Codec audio

en: Duration
it: Durata

en: Frame rate
it: Velocità fotogrammi

en: Video codec
it: Codec video

en: Configure column "%1"
it: Configura colonna «%1»

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
it: Proprietà di digiKam

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
it: Etichetta di scelta

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
it: Etichetta colorata

[ctx: @title: tableview]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
it: Tag

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
it: Etichetta di scelta

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
it: Etichetta colorata

[ctx: @info: tableview]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
it: Tag

[ctx: @info: tableview]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
it: Rifiutata

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
it: In sospeso

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
it: Accettata

[ctx: @info: tableview]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: @info: tableview]
en: Green
it: Verde

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
it: Grigio

[ctx: @info: tableview]
en: Black
it: Nero

[ctx: @info: tableview]
en: White
it: Bianco

en: File properties
it: Proprietà del file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
it: Nome del file

en: Path
it: Percorso

en: Size
it: Dimensione

en: Last modified
it: Ultima modifica

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
it: Formato leggibile

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
it: Semplice

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Geo properties
it: Proprietà di geolocalizzazione

en: Geotagged
it: Geolocalizzato

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Altitude
it: Altitudine

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
it: Sì

en: Metric units
it: Unità metriche

en: Imperial units
it: Unità imperiali

en: Item properties
it: Proprietà dell'elemento

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Pixel count
it: Numero di pixel

en: Bit depth
it: Profondità in bit

en: Color mode
it: Modalità di colore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
it: Tipo

en: Creation date/time
it: Data/ora di creazione

en: Digitization date/time
it: Data/ora di digitalizzazione

en: Aspect ratio
it: Proporzioni

en: Similarity
it: Somiglianza

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
it: Proprietà della fotografia

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
it: Produttore della fotocamera

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
it: Modello della fotocamera

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
it: Obiettivo

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
it: Diaframma

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
it: Lunghezza focale

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
it: Esposizione

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
it: Sensibilità

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
it: Modalità/programma

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
it: Frazione

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
it: Razionale

[ctx: @info: tableview]
en: Format
it: Formato

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
it: Secondi

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
it: Millisecondi

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
it: Microsecondi

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
it: Unità

en: Thumbnail
it: Mostra le miniature

en: Remove this column
it: Rimuovi questa colonna

en: Configure this column
it: Configura questa colonna

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
it: Supporto LibGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
it: Supporto Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
it: Supporto rubrica

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
it: Supporto lettore multimediale

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
it: Supporto DBus

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
it: Supporto panorama

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
it: Supporto galleria HTML

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
it: Supporto calendario

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
it: Motore della banca dati

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
it: Server interno della banca dati

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
it: Configurazione FFmpeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
it: Decodificatori video

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
it: Codificatori video

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
it: Decodificatori audio

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
it: Codificatori audio

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
it: Estensioni supportate

en: Auto Levels
it: Livelli automatici

en: Normalize
it: Normalizza

en: Equalize
it: Equalizza

en: Stretch Contrast
it: Stira il contrasto

en: Auto Exposure
it: Esposizione automatica

en: Filter:
it: Filtro:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
it: Correzione automatica del colore

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
it: Strumento per correggere automaticamente i colori

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare automaticamente i colori dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
it: Correzione BCG

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
it: Strumento per correggere luminosità, contrasto e gamma

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare luminosità / contrasto / gamma dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
it: Conversione bianco e nero

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
it: Strumento per la conversione in bianco e nero

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire le immagini in bianco e nero.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
it: Miscelatore dei canali

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
it: Strumento per miscelare i canali del colore

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può miscelare i canali del colore dalle immagini.</para>

en: Color Balance
it: Bilanciamento del colore

en: Adjust color balance.
it: Regola il bilanciamento dei colori.

[ctx: @title]
en: Color Balance
it: Bilanciamento del colore

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
it: Strumento per regolare il bilanciamento dei colori

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare il bilanciamento dei colori dalle immagini.</para>

en: Convert to 8 bits
it: Converti a 8 bit

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
it: Converti la profondità di colore da 16 a 8 bit.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
it: Converti a 8 bit

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
it: Strumento per convertire la profondità di colore a 8 bit

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire a 8 bit la profondità di colore delle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
it: Converti a 16 bit

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
it: Strumento per convertire la profondità di colore a 16 bit

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire a 16 bit la profondità di colore delle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
it: Regola curve

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
it: Esegui la regolazione delle curve.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
it: Canale:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
it: Luminosità

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
it: Verde

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
it: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
it: Carica...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
it: Carica tutti i parametri da un file di testo delle impostazioni.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
it: Strumento per regolare le curve dei colori

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare le curve dei colori dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
it: Correzione HSL

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
it: Strumento per correggere tonalità / saturazione / chiarezza

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare la tonalità, la saturazione e la chiarezza dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
it: Conversione dei profili dei colori

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
it: Strumento per convertire le immagini in uno spazio dei colori

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire le immagini in un spazio dei colori differente.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
it: Inverti i colori

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
it: Strumento per invertire i colori di un'immagine

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può invertire i colori dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
it: Strumento per regolare il bilanciamento del bianco

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare il bilanciamento del bianco dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
it: Converti in AVIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato AVIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine nel formato AVIF.</para><para>AVIF (AVI Image File Format) è una specifica di formato di file per la memorizzazione di immagini, o di sequenze di immagini, compresse con AV1 nel formato contenitore ISOBMFF.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
it: Converti RAW in DNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
it: Strumento per convertire le immagini raw in contenitore DNG

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine RAW in formato DNG.</para><para>Il negativo digitale (Digital Negative, DNG) è un formato immagine RAW senza perdita di dati (lossless) creato da Adobe.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
it: Converti in HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato HEIF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato HEIF.</para><para>Il formato High Efficiency Image File (HEIF), conosciuto anche come High Efficiency Image Coding (HEIC), è un formato di file per immagini singole e sequenze di immagini. Fu sviluppato dal Moving Picture Experts Group (MPEG) e afferma che un'immagine HEIF può memorizzare il doppio delle informazioni di un'immagine JPEG della stessa dimensione, col risultato di ottenere immagini di qualità migliore. HEIF supporta anche l'animazione ed è in grado di memorizzare più informazioni di una GIF animata con una dimensione di frazione ridotta.</para><para>Per dettagli, consulta la pagina wikipedia <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
it: Converti in JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato JPEG-2000

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato JPEG-2000.</para><para>Questo è uno standard di compressione delle immagini e un sistema di codifica. Fu creato dal comitato Joint Photographic Experts Group nel 2000 con l'intento di sostituire il loro standard originale JPEG basato sulla trasformazione cosena discreta (creato nel 1992) con un nuovo metodo basato sulla trasformazione wavelet discreta.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
it: Converti in JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato JPEG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato JPEG.</para><para>Il formato JPEG (Joint Photographic Experts Group) è un metodo di compressione, con perdita di dati (lossy), comunemente utilizzato per le immagini digitali, in particolare per quelle prodotte dalla fotografia digitale.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/JPEG'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
it: Converti in JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato JXL

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato JPEG-XL.</para><para>JPEG-XL è un formato di file per grafica raster, esente da diritti d'autore, che supporta entrambe le compressioni, con e senza perdita di dati. È stato progettato per migliorare le prestazioni dei formati raster esistenti e fungere da loro sostituto in tutte le situazioni.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
it: Converti in PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato PGF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato PGF.</para><para>PGF (Progressive Graphics File) è un formato immagine a mappa di bit basato su wavelet che utilizza la compressione con e senza perdita di dati.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>questa pagina</a>.</para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
it: <b>Se la conversione a PNG non riesce, può essere dovuto al controllo del profilo dei colori. Basta inserire lo strumento per la conversione del profilo dei colori prima di questo strumento e selezionare il profilo dei colori desiderato.</b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
it: Converti in PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato PNG

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato PNG.</para><para>PNG (Portable Network Graphics) è un formato di file per grafica raster che supporta la compressione senza perdita di dati (lossless).</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
it: Converti in TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato TIFF

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine nel formato TIFF.</para><para>TIFF (Tagged Image File Format) è un formato di file per computer per la memorizzazione di immagini di grafica raster, diffuso tra gli artisti di grafica, l'industria pubblicitaria e i fotografi.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/Tagged_Image_File_Format'>questa pagina</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
it: Converti in WEBP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
it: Strumento per convertire le immagini nel formato WEBP

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</a>.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può convertire i dati immagine in formato WEBP.</para><para>WEBP è un formato per immagini sviluppato da Google come sostituzione dei formati JPEG, PNG e GIF. WEBP produce file che sono più piccoli a parità di qualità, o di qualità superiore a parità di dimensione. Supporta entrambe le compressioni, con e senza perdita di dati, e anche l'animazione e la trasparenza alfa.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/WebP'>questa pagina</a>.</para>

en: Output file type:
it: Tipo di file output:

en: Same as input
it: Uguale a quello di input

en: Shell Script:
it: Script di shell:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
it: Inserisci uno script per l'esecuzione. Usa $INPUT e $OUTPUT per i nomi dei file di input / output (con caratteri speciali quotati). Questi verrebbero sostituiti prima dell'esecuzione della shell.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
it: <b>Nota:</b> sono disponibili le variabili di ambiente TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING e TAGSPATH (separate da ;).

en: User Script: No script.
it: Script utente: nessuno script.

en: User Script: File open error.
it: Script utente: errore di apertura del file.

en: User Script: Timeout from script.
it: Script utente: timeout dallo script.

en: User Script: No error.
it: Script utente: nessun errore.

en: User Script: Failed to start script.
it: Script utente: avvio dello script non riuscito.

en: User Script: Script process crashed.
it: Script utente: errore di elaborazione dello script.

en: User Script: Command not found.
it: Script utente: comando non trovato.

en: User Script: Error code returned %1.
it: Script utente: il codice di errore restituito è %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
it: Script di shell utente

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
it: Strumento per eseguire uno script di shell personalizzato

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
it: <para>Questo strumento del Gestore elaborazione in serie può avviare avviare script di shell personalizzati come stadio del flusso di lavoro.</para><para>Variabili degli script:</para><para>usa <b>$INPUT</b> e <b>$OUTPUT</b> per i nomi file di input / output (con caratteri speciali quotati). Questi verranno sostituiti prima dell'esecuzione della shell.</para><para>Usa <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> e <b>$TAGSPATH</b> per gestire le proprietà digiKam.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
it: Aggiungi bordo

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
it: Strumento per aggiungere un bordo attorno alle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può aggiungere un bordo decorativo attorno alle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
it: Aggiungi trama

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
it: Strumento per applicare una trama sulle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può applicare una trama sulle immagini.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
it: Attiva questa opzione se vuoi che la filigrana usi la dimensione predefinita del carattere o l'immagine senza alcun adattamento all'immagine reale.

en: Use Absolute Size
it: Usa dimensione assoluta

en: Watermark type:
it: Tipo di filigrana:

en: Image
it: Immagine

en: Text
it: Testo

en: Image settings
it: Impostazioni dell'immagine

en: Click to select watermark image.
it: Fai clic per selezionare l'immagine di filigrana.

en: Watermark image:
it: Immagine della filigrana:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
it: Attiva questa opzione se vuoi che la filigrana ignori le proprie proporzioni e usi invece quelle dell'immagine.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
it: Ignora la proporzione della filigrana

en: Check this if you want watermark to be transparent.
it: Spunta qui se vuoi che la filigrana sia trasparente.

en: Add transparency to watermark image
it: Aggiungi trasparenza all'immagine di filigrana

en: Opacity of watermark
it: Opacità della filigrana

en: Opacity (%):
it: Opacità (%):

en: Text settings
it: Impostazioni del testo

en: Enter your watermark string here.
it: Inserisci qui il tuo messaggio per la filigrana.

en: Watermark text:
it: Testo della filigrana:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
it: Scegli il tipo di carattere e lo stile. La dimensione è calcolata in automatico.

en: Set the font color to use here.
it: Seleziona il colore del carattere da usare qui.

en: Font color:
it: Colore del carattere:

en: Text opacity:
it: Opacità del testo:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
it: Imposta l'opacità del testo di filigrana. 100 è completamente opaco, 0 è totalmente trasparente.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
it: Spunta qui se vuoi uno sfondo pieno dietro il testo.

en: Use background
it: Usa uno sfondo

en: Choose the color of the watermark background.
it: Scegli il colore dello sfondo della filigrana.

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Background opacity:
it: Opacità dello sfondo:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
it: Imposta l'opacità dello sfondo di filigrana. 100 è completamente opaco, 0 è totalmente trasparente.

en: Specific Location
it: Posizione specifica

en: Systematic Repetition
it: Ripetizione sistematica

en: Random Repetition
it: Ripetizione casuale

en: Placement Type:
it: Tipo di ubicazione:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
it: Quando scegli di ripetere la filigrana nella casella combinata di posizionamento, qui puoi specificare se eseguire la ripetizione.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
it: Densità di ripetizione della filigrana (disabilitata in modalità «Posizione specifica»)

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
it: Quando scegli di ripetere casualmente la filigrana nella casella combinata di posizionamento, qui puoi specificare di ruotare casualmente la filigrana (di 0, 90, 180 o 270 gradi).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
it: Rendi casuale l'orientazione della filigrana (abilitata solo in modalità «Ripetizione casuale»)

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
it: Usa questa opzione per avere più controllo sulla scarsità della ripetizione della filigrana. Più alto è il valore, più scarse sono le filigrane. Usa valori a virgola mobile, in genere tra 1,0 e 3,0. Può essere anche meno di 1,0

en: Sparsity Factor:
it: Fattore di scarsità:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
it: In alto a sinistra:

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
it: In alto a destra:

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
it: In basso a sinistra:

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
it: In basso a destra:

[ctx: @item: placement position]
en: Center
it: Al centro

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
it: In alto al centro

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
it: In basso al centro

en: Placement Position:
it: Posizione ubicazione:

en: 0 degrees
it: 0 gradi

en: 90 degrees CW
it: 90 gradi in senso orario

en: 180 degrees
it: 180 gradi

en: 270 degrees CW
it: 270 gradi in senso orario

en: Rotation:
it: Rotazione:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
it: Dimensione della filigrana come percentuale dell'immagine contrassegnata.

en: Size (%):
it: Dimensione (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
it: Margine dal bordo in direzione orizzontale come percentuale dell'immagine contrassegnata.

en: X margin (%):
it: Margine X (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
it: Margine dal bordo in direzione verticale come percentuale dell'immagine contrassegnata.

en: Y margin (%):
it: Margine Y (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
it: Aggiungi filigrana

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
it: Strumento per aggiungere un testo o un'immagine come una filigrana visibile

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può aggiungere un testo come filigrana sulle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
it: Antivignettatura

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
it: Strumento per regolare la vignettatura alla foto

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può aggiungere o rimuovere le vignettature alle immagini.</para>

en: Smoothness:
it: Smussatura:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
it: Una smussatura di 0 non ha effetto, 1 e oltre determina il raggio della matrice di sfocatura gaussiana che determina quanto sfocare l'immagine.

[ctx: @title]
en: Blur Image
it: Sfoca immagine

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
it: Strumento per sfocare le immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può sfocare le immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
it: Pixel bruciati

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
it: Strumento per correggere i pixel bruciati

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può correggere i pixel bruciati nelle immagini.</para>

en: Lens Auto-Correction
it: Correzione automatica dell'obiettivo

en: Fix automatically lens distortions
it: Correggi automaticamente le distorsioni dell'obiettivo

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
it: L'opzione <b>Usa i metadati</b> analizzerà le informazioni contenute nelle immagini all'avvio della coda per trovare funzionalità rilevanti dell'obiettivo.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
it: Impossibile trovare tutte le informazioni sull'obiettivo per elaborare le correzioni automatiche delle lenti.

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
it: Correzione automatica dell'obiettivo

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
it: Strumento per correggere automaticamente le distorsioni dell'obiettivo

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può correggere automaticamente le distorsioni dell'obiettivo sulle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
it: Contrasto locale

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
it: Strumento per emulare la mappatura dei toni

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può emulare la mappatura dei toni sulle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
it: Riduzione del rumore

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
it: Strumento per rimuovere il rumore dalla foto usando le wavelet

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può ridurre il rumore nelle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
it: Correzione occhi rossi

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
it: Strumento per rilevare e correggere automaticamente l'effetto occhi rossi

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può ridurre l'effetto occhi rossi nelle immagini.</para>

en: Visit CImg library website
it: Visita il sito web della libreria CImg

en: Reduce Uniform Noise
it: Riduci il rumore uniforme

en: Reduce JPEG Artifacts
it: Riduci gli artefatti JPEG

en: Reduce Texturing
it: Riduci la trama

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
it: <p>Seleziona qui la pre-impostazione del filtro da usare per il restauro fotografico:</p><p><b>Nessuna</b>: i valori più comuni. Predispone le impostazioni ai loro valori predefiniti.<br/><b>Riduci il rumore uniforme</b>: riduce i piccoli artefatti delle immagini come il rumore del sensore.<br/><b> Riduci gli artefatti JPEG</b>: riduce i grandi artefatti delle immagini come il mosaico di compressione JPEG.<br/><b>Riduci la trama</b>: riduce gli artefatti delle immagini come la trama della carta o le frange di Moiré nelle immagini acquisite.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
it: Restauro

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
it: Strumento per restaurare le immagini utilizzando l'algoritmo Greystoration

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può restaurare le immagini utilizzando l'algoritmo Greystoration.</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
it: Nitidezza immagini

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
it: Strumento per aumentare la nitidezza delle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può aumentare la nitidezza delle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
it: Effetti di colore

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
it: Strumento per applicare gli effetti di colore

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può applicare gli effetti di colore sulle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
it: Grana della pellicola

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
it: Strumento per aggiungere grana della pellicola

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può aggiungere grana della pellicola sulle immagini.</para>

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
it: Seleziona un'immagine o un file JSON supportato da ExifTool per applicare i metadati del file alle immagini.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
it: Applica i metadati: nessuna immagine o file JSON selezionato.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
it: Applica i metadati: ExifTool non è disponibile.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
it: Applica i metadati: il nome file non esiste nel file JSON.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool reported an error.
it: Applica i metadati: ExifTool ha segnalato un errore.

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
it: Applica i metadati

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata from a image or JSON file with ExifTool
it: Strumento per applicare i metadati da un'immagine o un file JSON con ExifTool

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata from a image or JSON file with ExifTool.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie è in grado di applicare metadati da un'immagine o un file JSON con ExifTool.</para>

en: Titles:
it: Titoli:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
it: Immetti qui il titolo del testo.

en: Captions:
it: Didascalie:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
it: Immetti qui la didascalia.

en: Clean up and overwrite metadata
it: Pulisci e sovrascrivi i metadati

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
it: Se attivi queste opzioni, i titoli e le didascalie verranno ripulite e sostituite dai nuovi valori,
    altrimenti i vecchi valori verranno uniti ai nuovi.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
it: Assegna didascalie

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
it: Strumento per assegnare i metadati delle didascalie alle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie assegnerà alle immagini valori alternativi ai metadati dei titoli e delle descrizioni.</para>

en: Pick Label:
it: Etichette di scelta:

en: Color Label:
it: Etichetta colorata:

en: Rating:
it: Valutazione:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
it: Assegna etichette

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
it: Strumento per assegnare i metadati delle etichette alle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie assegnerà alle immagini valori dei metadati dell'etichetta di scelta, del colore o di valutazione.</para>

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool allows to assign automatically tags to images by contents analysis using deep-learning neural network.</b></p><p>The settings below determine the deep-learning model to use while parsing image contents to determine the subjects of the photography. The neural network used in background will generate automatically a serie of tags describing the contents and store the results in the database.</p>
it: <p><b>Questo strumento permette di assegnare automaticamente tag alle immagini basandosi sull'analisi del contenuto tramite l'utilizzo della rete neurale di apprendimento profondo.</b></p><p>Le impostazioni sotto riportate determinano il modello di apprendimento profondo da utilizzare mentre si analizza il contenuto delle immagini per l'individuazione dei soggetti della fotografia. La rete neurale utilizzata in sottofondo genererà automaticamente una serie di tag che descrivono il contenuto e memorizzerà i risultati all'interno della banca dati.</p>

en: Selection model:
it: Modello di selezione:

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: this model is a neural network which offers exceptional speed and efficiency. It enables you to swiftly evaluate the integration of smaller-scale object detection scenarios. It's designed for objects detections, capable of recognizing and extracting the location of objects within an image. The limitation on the number of recognizable objects is set to 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: as the previous one, this model is a neural network dedicated for more complex object detection requirements and showcases remarkable capabilities. Despite the additional complexity introducing more time-latency and computer resources, it's must be used for larger-scale object detection scenarios as it provides more accurate predictions at the expense of speed.</p><p><b>ResNet50</b>: this model is a specific type of convolutional neural network formed by stacking residual blocks commonly used to power computer vision applications as object detections. This kind of design allows the training of very deep networks without encountering the vanishing gradient problem. Unlike YOLO, ResNet50 is primarily focused on image classification and does not provide object localization. It can recognize objects from a vast set of more than 1,000 classes, covering a wide range of objects, animals, and scenes.</p>
it: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: questo modello è una rete neurale che offre velocità ed efficienza eccezionali. Ti permette di valutare rapidamente l'integrazione di scenari di rilevamento degli oggetti su scala minore. È progettato per il rilevamento degli oggetti ed è capace di riconoscere ed estrarre la loro posizione all'interno di un'immagine. La limitazione del numero di oggetti riconoscibili è impostata su 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: come il modello precedente, è un modello di rete neurale dedicato ai casi più complessi di rilevamento degli oggetti e dimostra notevoli capacità. Nonostante la complessità aggiuntiva che introduce più latenza temporale e risorse informatiche, deve essere utilizzata per scenari di rilevamento degli oggetti su scala maggiore, in quanto fornisce previsioni più accurate (al costo di una minore velocità).</p><p><b>ResNet50</b>: questo modello è un tipo specifico di rete neurale convoluzionale formato dall'accatastamento di blocchi residui utilizzati comunemente per alimentare le applicazioni di visione artificiale quali le individuazioni degli oggetti. Questo tipo di struttura permette di addestrare le reti molto profonde senza incappare nel problema della scomparsa del gradiente. A differenza di YOLO, ResNet50 si focalizza principalmente sulla classificazione delle immagini e non fornisce localizzazione degli oggetti. È in grado di riconoscere gli oggetti da un vasto gruppo formato da più di mille classi che comprende un'ampia gamma di oggetti, animali e scene.</p>

[ctx: @title]
en: Assign Tags
it: Assegna i tag

[ctx: @info]
en: A tool to assign tags automatically to images
it: Strumento per assegnare automaticamente tag alle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign keyword hierarchies metadata values to images automatically using deep-learning engine.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie assegnerà alle immagini metadati relativi alle gerarchie delle parole chiave in modo automatico, utilizzando il motore di apprendimento profondo.</para>

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
it: Applica il modello di metadati

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
it: Strumento per applicare un modello di metadati alle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può applicare un modello di metadati sulle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Sort
it: Ordinamento qualità delle immagini

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
it: Strumento per assegnare i metadati dell'etichetta di scelta in base alla qualità dell'immagine

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie assegnerà un valore ai metadati dell'etichetta di scelta analizzando l'immagine e stimandone la qualità.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
it: Completamente

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
it: Data

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
it: Commento e descrizione

[ctx: @title]
en: Iptc:
it: IPTC:

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
it: Completamente

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
it: Data

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
it: Anteprima immagine

[ctx: @title]
en: Xmp:
it: XMP:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
it: Completamente

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
it: Data

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
it: digiKam completamente

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
it: Cronologia immagini digiKam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
it: Anteprima immagine digikam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
it: Filmato

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
it: Didascalia, commento e descrizione

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
it: Rimuovi metadati: non l'ultimo strumento dell'elenco.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
it: Rimuovi metadati

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
it: Strumento per rimuovere i metadati Exif, Iptc o Xmp dalle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può rimuovere i metadati Exif, Iptc o Xmp dalle immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
it: Regolazione dell'ora

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
it: Strumento per regolare la data e la marca temporale dalle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può regolare la data e l'ora nelle immagini.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
it: Copyright

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
it: Termini di utilizzo

[ctx: @label]
en: Translate to:
it: Traduci in:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
it: Voci da tradurre con %1:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
it: Traduci metadati

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
it: Strumento per tradurre stringhe dai metadati delle immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può tradurre stringhe di lingua alternative in metadati Xmp dalle immagini.</para>

en: Auto-Crop
it: Ritaglio automatico

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
it: Calcola automaticamente le impostazioni dell'area di ritaglio tramite un'analisi dei bordi dell'immagine del buco nero.

en: Position:
it: Posizione:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
it: Imposta qui la posizione dell'angolo in alto a sinistra della selezione per il taglio.

en: Set here the width selection for cropping.
it: Imposta qui la selezione della larghezza per il taglio.

en: Set here the height selection for cropping.
it: Imposta qui la selezione dell'altezza per il taglio.

[ctx: @title]
en: Crop
it: Ritaglia

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
it: Strumento per ritagliare le immagini a una regione

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può ritagliare le immagini a una regione.</para>

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
it: Orizzontale

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
it: Verticale

[ctx: @label]
en: Flip:
it: Ribalta:

[ctx: @title]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
it: Strumento per ribaltare le immagini orizzontalmente o verticalmente

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può eseguire uno script di shell personalizzato come fase del flusso di lavoro.</para>

en: Preset Length:
it: Lunghezza predefinita:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
it[0]: Minuscolo (un pixel):
it[1]: Minuscolo (%1 pixel):

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
it[0]: Piccolo (un pixel):
it[1]: Piccolo (%1 pixel):

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
it[0]: Medio (un pixel):
it[1]: Medio (%1 pixel):

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
it[0]: Grande (un pixel):
it[1]: Grande (%1 pixel):

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
it[0]: Largo (un pixel):
it[1]: Largo (%1 pixel):

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
it[0]: Grosso (un pixel):
it[1]: Grosso (%1 pixel):

en: Not enlarge small images
it: Non ingrandire le immagini piccole

en: Use Custom Length
it: Usa lunghezza personalizzata

en: Use Percentage
it: Usa percentuale

en:  Pixels
it: Pixel

[ctx: @title]
en: Resize
it: Ridimensiona

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
it: Strumento per ridimensionare le immagini con una lunghezza personalizzata

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può ridimensionare le immagini.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
it: Usa orientazione Exif

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
it: 90 gradi

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
it: 180 gradi

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
it: 270 gradi

[ctx: @item: angle]
en: Custom
it: Personalizzate

[ctx: @label]
en: Angle:
it: Angolo:

[ctx: @title]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
it: Strumento per ruotare le immagini

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
it: <para>Questo strumento del gestore elaborazione in serie può ruotare le immagini.</para>

en: Lossless HEIF files
it: File HEIF senza perdita

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
it: <p>Attiva la compressione senza perdita delle immagini HEIF.</p><p>Se abiliti questa opzione, userai un metodo senza perdita per comprimere le immagini HEIF.</p>

en: HEIF quality:
it: Qualità HEIF:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
it: <p>Il valore di qualità delle immagini HEIF:</p><p><b>1</b>: qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)<br/><b>50</b>: qualità media <br/><b>75</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>100</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)</p><p><b>Nota: HEIF non diventa un formato senza perdita quando usi questa impostazione.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
it: Caricatore HEIF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libheif

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
it: Questa libreria non è presente nel tuo sistema.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
it: Questa libreria è disponibile nel tuo sistema col supporto di una profondità di colore massima di %1 bit.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
it: Questa libreria è disponibile nel tuo sistema ma non è in grado di codificare l'immagine con una profondità di colore adatta.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libheif.</para><para>Il formato High Efficiency Image File (HEIF), conosciuto anche come High Efficiency Image Coding (HEIC), è un formato di file per immagini singole e sequenze di immagini. Fu sviluppato dal Moving Picture Experts Group (MPEG) e afferma che un'immagine HEIF può memorizzare il doppio delle informazioni di un'immagine JPEG della stessa dimensione, col risultato di ottenere immagini di qualità migliore. HEIF supporta anche l'animazione ed è in grado di memorizzare più informazioni di una GIF animata con una dimensione di frazione ridotta.</para><para>La codifica HEIC è pertinente al codec libde265 facoltativo. %1</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a>.</para>

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
it: sì

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
it: sì

en: JPEG quality:
it: Qualità JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
it: <p>La qualità delle immagini JPEG:</p><p><b>1</b>: qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)<br/><b>50</b>: qualità media<br/><b>75</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>100</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)</p><p><b>Nota: JPEG usa sempre una compressione con perdita.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
it: <font color='red'><i>Attenzione:<a href='https://it.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> è un formato di immagine con perdita di dati.</i></font>

en: Chroma subsampling:
it: Sotto-campionatura cromatica:

en: 4:4:4 (best quality)
it: 4:4:4 (qualità migliore)

en: 4:2:2 (good quality)
it: 4:2:2 (qualità buona)

en: 4:2:0 (low quality)
it: 4:2:0 (qualità bassa)

en: 4:1:1 (low quality)
it: 4:1:1 (qualità bassa)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
it: <p>La sotto-campionatura cromatica riduce la dimensione dei file sfruttando la sensibilità ridotta dell'occhio alla risoluzione dei colori. Quanto sia percepibile la differenza dipende dall'immagine (le fotografie di grandi dimensioni non mostreranno, in genere, alcuna differenza, mentre le immagini nitide di pixel ridotti potrebbero prendere dettagli di colore.</p><p><b>4:4:4</b> - Nessuna sotto-campionatura cromatica, qualità massima ma compressione più bassa.</p><p><b>4:2:2</b> - Campionatura cromatica dimezzata orizzontalmente, compressione media, qualità media.</p><p><b>4:2:0</b> - Campionatura cromatica divisa in quattro blocchi 2x2, alta compressione ma bassa qualità.</p><p><b>4:1:1</b> - Campionatura cromatica divisa in quattro blocchi 4x1, alta compressione ma bassa qualità.</p><p><b>Nota: il formato JPEG usa sempre compressione con perdita.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
it: Caricatore JPEG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libjpeg

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libjpeg.</para><para>JPEG (Joint Photographic Experts Group) è un metodo di compressione, con perdita di dati (lossy), comunemente utilizzato per le immagini digitali, in particolare per quelle prodotte dalla fotografia digitale. Il grado di compressione è regolabile, e permette di ottenere un compromesso tra dimensione di memorizzazione e qualità dell'immagine.</para><para>Per dettagli su questo formato consulta la pagina wikipedia della <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/JPEG'>documentazione del Joint Photographic Experts Group</a>.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
it: Immagine JPEG

en: Lossless JPEG 2000 files
it: File JPEG 2000 senza perdita

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
it: <p>Attiva la compressione senza perdita delle immagini JPEG 2000.</p><p>Se abiliti questa opzione, userai un metodo senza perdita per comprimere le immagini JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
it: Qualità JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
it: <p>Il valore di qualità delle immagini JPEG 2000:</p><p><b>1</b>: qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)<br/><b>50</b>: qualità media <br/><b>75</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>100</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)</p><p><b>Nota: JPEG 2000 non diventa un formato senza perdita quando usi questa impostazione.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
it: Caricatore JPEG-2000

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libjasper

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libjasper.</para><para>Lo standard JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000, completato nel 2001, definisce uno schema di codifica di immagine utilizzando tecniche di compressione allo stato dell'arte basate su tecnologie a wavelet. La sua architettura è utile per molte e varie applicazioni, incluso l'archiviazione di immagini, i sistemi di sicurezza, la fotografia digitale e le immagini mediche.</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia della <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>documentazione del Joint Photographic Experts Group</a>.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
it: Immagine JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
it: Flusso JPEG-2000

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
it: Modello di verifica JPEG-2000

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
it: Caricatore ImageMagick

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
it: Un caricatore di immagini basato sui codificatori ImageMagick

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante i codificatori ImageMagick.</para><para>ImageMagick è una suite di software gratuita e open source per convertire le immagini raster e i file immagine vettoriali. Può leggere e scrivere su oltre 200 tipi di formati di file immagine.</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia della <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>documentazione di ImageMagick</a>.</para>

en: Lossless PGF files
it: File PGF senza perdita

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
it: <p>Attiva la compressione senza perdita delle immagini PGF.</p><p>Se abiliti questa opzione, userai un metodo senza perdita per comprimere le immagini PGF.</p>

en: PGF quality:
it: Qualità PGF:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
it: <p>Il valore di qualità delle immagini PGF:</p><p><b>1</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)<br/><b>3</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>6</b>: qualità media<br/><b>9</b>:qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)</p><p><b>Nota: PGF non diventa un formato di compressione immagine senza perdita quando usi questa impostazione.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
it: Caricatore PGF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libpgf

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It's most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libpgf.</para><para>Progressive Graphics File (PGF) è un formato di file immagine efficiente, che si basa sulla trasformazione wavelet discreta con funzionalità di codifica progressiva. PGF si può utilizzare per la compressione con o senza perdita di dati. È più adatta alle immagini naturali. PGF si può utilizzare come sostituto molto efficiente e rapido del formato JPEG-2000.</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia della <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>documentazione su Progressive Graphics File</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
it: Progressive Graphics file

en: PNG compression:
it: Compressione PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
it: <p>Il valore di compressione delle immagini PNG:</p><p><b>1</b>: compressione bassa (file grande ma breve durata della compressione - predefinito)<br/><b>5</b>: compressione media<br/><b>9</b>: compressione alta (file piccolo ma durata della compressione lunga)</p><p><b>Nota: PNG è sempre un formato senza perdita.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
it: Caricatore PNG

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libpng

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libpng.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) è un formato di file per grafica raster che supporta la compressione senza perdita di dati (lossless). PNG fu sviluppato come sostituzione migliorate e non brevettata di Graphic Interchange Format.</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia della <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>documentazione su Portable Network Graphics</a>.</para>

en: Lossless AVIF files
it: File AVIF senza perdita

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
it: <p>Attiva la compressione senza perdita delle immagini AVIF.</p><p>Se abiliti questa opzione, userai un metodo senza perdita per comprimere le immagini JPEG XL.</p>

en: AVIF quality:
it: Qualità AVIF:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
it: <p>Il valore di qualità delle immagini AVIF:</p><p><b>1</b>: qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)<br/><b>50</b>: qualità media <br/><b>75</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>99</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)</p><p><b>Nota: AVIF non diventa un formato senza perdita quando usi questa impostazione.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
it: File JPEG XL senza perdita

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
it: <p>Attiva la compressione senza perdita delle immagini JPEG XL.</p><p>Se abiliti questa opzione, userai un metodo senza perdita per comprimere le immagini JPEG XL.</p>

en: JPEG XL quality:
it: Qualità JPEG XL:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
it: <p>Il valore di qualità delle immagini JPEG XL:</p><p><b>1</b>: qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)<br/><b>50</b>: qualità media <br/><b>75</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>99</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)</p><p><b>Nota: JPEG XL non diventa un formato senza perdita quando usi questa impostazione.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
it: Caricatore QImage

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
it: Un caricatore di immagini basato sulle estensioni QImage

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante le estensioni QImage del Qt Framework.</para><para>Per un elenco dei principali formati nativi supportati consulta la <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>documentazione di Qt Framework</a>.</para><para>Per un elenco esteso dei formati supportati consulta la <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>documentazione di KDE Framework</a>.</para>

en: Lossless WEBP files
it: File WEBP senza perdita

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
it: <p>Attiva la compressione senza perdita delle immagini WEBP.</p><p>Se abiliti questa opzione, userai un metodo senza perdita per comprimere le immagini WEBP.</p>

en: WEBP quality:
it: Qualità WEBP:

en: <p>The quality value for WEB images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
it: <p>Il valore di qualità delle immagini WEBP:</p><p><b>1</b>: qualità bassa (alta compressione e piccole dimensioni del file)<br/><b>50</b>: qualità media <br/><b>75</b>: qualità buona (predefinito)<br/><b>99</b>: qualità alta (senza compressione e grandi dimensioni del file)</p><p><b>Nota: WEBP non diventa un formato senza perdita quando usi questa impostazione.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
it: Caricatore RAW

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libraw

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libraw.</para><para>Un file immagine RAW per fotocamera contiene dati elaborati in modo minimo dal sensore dell'immagine sia di fotocamera digitale, sia di scanner per pellicola cinematografica o altro scanner per immagini. I file RAW non sono ancora elaborati e non sono dunque pronti per la stampa o la modifica con editor grafici a mappa di bit. I dati RAW vengono elaborati da un convertitore raw in uno spazio dei colori interno ad ampia gamma, in cui possono essere eseguite regolazioni precise prima della conversione in formato TIFF o JPEG per la memorizzazione, la stampa o ulteriori manipolazioni. Questo spesso codifica l'immagine in uno spazio dei colori dipendente da un dispositivo.</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia della <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/Raw_(fotografia)'>documentazione Raw Image File</a>.</para>

en: Compress TIFF files
it: Comprimi file TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
it: <p>Attiva la compressione delle immagini TIFF.</p><p>Se abiliti questa opzione, puoi ridurre la dimensione finale delle immagini TIFF.</p><p>Per salvare il file si usa un formato di compressione senza perdita (Deflate).</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
it: Caricatore TIFF

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
it: Un caricatore di immagini basato sul codificatore Libtiff

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
it: <para>Questa estensione permette agli utenti di caricare e salvare l'immagine mediante il codificatore Libtiff.</para><para>TIFF (Tagged Image File Format) è un formato di file per computer per la memorizzazione di immagini di grafica raster, diffuso tra gli artisti di grafica, l'industria pubblicitaria e i fotografi. TIFF è supportato in modo esteso dalle applicazioni per scansione, fax, videoscrittura, riconoscimento ottico dei caratteri (OCR), manipolazione di immagini, desktop publishing e impaginazione.</para><para>Per dettagli consulta la pagina wikipedia della <a href='https://it.wikipedia.org/wiki/Tagged_Image_File_Format'>documentazione su Tagged Image File Format</a>.</para>

en: Adjust Curve
it: Regola curva

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
it: Regola curve

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare le curve dei colori dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
it: Regola curve...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
it: Questo è l'istogramma del canale selezionato dell'immagine originale.

en: Select the input intensity of the histogram here.
it: Seleziona qui l'intensità degli ingressi dell'istogramma.

en: Input intensity.
it: Intensità d'ingresso.

en: Select the output intensity of the histogram here.
it: Seleziona qui l'intensità delle uscite dell'istogramma.

en: Output intensity.
it: Intensità di uscita.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
it: Seleziona qui il valore minimo dell'intensità in ingresso dell'istogramma.

en: Minimal input intensity.
it: Intensità minima in ingresso.

en: Gamma input value.
it: Valore gamma di ingresso.

en: Select the gamma input value here.
it: Seleziona qui il valore gamma di ingresso.

en: Maximal input intensity.
it: Intensità massima in ingresso.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
it: Seleziona qui il valore di intensità massima in ingresso dell'istogramma.

en: Minimal output intensity.
it: Intensità minima in uscita.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
it: Seleziona qui il valore di intensità minima in uscita dell'istogramma.

en: Maximal output intensity.
it: Intensità massima in uscita.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
it: Seleziona qui il valore di massima intensità in uscita dell'istogramma.

en: All channels shadow tone color picker
it: Selettore del colore del tono ombra di tutti i canali

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
it: Con questo pulsante, puoi selezionare il colore dall'immagine originale usata per impostare i livelli di input del <b>tono d'ombra</b> sui canali del rosso, verde, blu e della luminosità.

en: All channels middle tone color picker
it: Selettore del colore del tono medio di tutti i canali

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
it: Con questo pulsante, puoi selezionare il colore dall'immagine originale usata per impostare i livelli di input del <b>tono medio</b> sui canali del rosso, verde, blu e della luminosità.

en: All channels highlight tone color picker
it: Selettore del colore del tono luminoso di tutti i canali

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
it: Con questo pulsante, puoi selezionare il colore dall'immagine originale usata per impostare i livelli di input del <b>tono luminoso</b> sui canali del rosso, verde, blu e della luminosità.

en: Adjust all levels automatically.
it: Regola tutti i livelli automaticamente.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
it: Se premi questo pulsante, tutti i livelli dei canali saranno regolati automaticamente.

en: &Reset
it: Azze&ra

en: Reset current channel levels' values.
it: Azzera i valori dei livelli del canale attuale.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
it: Se premi questo pulsante, tutti i valori dei livelli del canale attualmente selezionato saranno reimpostati ai loro valori predefiniti.

en: Adjust Levels
it: Regola livelli

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
it: Seleziona il file dei livelli di Gimp da caricare

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
it: Impossibile caricare dal file di testo dei livelli di Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
it: File di testo dei livelli di Gimp da salvare

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
it: Impossibile salvare sul file di testo dei livelli di Gimp.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
it: Regola livelli

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
it: Strumento per regolare i livelli dei colori

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare i livelli dei colori dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
it: Regola livelli...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
it: <b>Livelli automatici</b>:<p>Questa opzione massimizza l'intervallo di tonalità nei canali del rosso, del verde e del blu. Cerca i valori di limite delle zone luminose e scure dell'immagine e regola i canali del rosso, del verde e del blu a un intervallo di istogramma pieno.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
it: <b>Normalizza</b>:<p>Questa opzione scala i valori di luminosità nell'immagine attiva in modo che il punto più scuro sia nero, e il punto più chiaro sia il più luminoso possibile senza alterarne la tonalità. Ciò è spesso un «toccasana» per immagini opache o sporche.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
it: <b>Equalizza</b>:<p>Questa opzione regola la luminosità dei colori nell'immagine attiva in modo che l'istogramma per il canale dei valori sia il più piatto possibile; cioè, in modo che ogni possibile valore di luminosità appaia in circa lo stesso numero di pixel di ogni altro valore. A volte l'equalizzazione funziona meravigliosamente per migliorare i contrasti di un'immagine. Altre volte malissimo. È un'operazione molto potente, che può fare miracoli o rovinare un'immagine.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
it: <b>Stira il contrasto</b>:<p>Questa opzione migliora il contrasto e la luminosità dei valori RGB di un'immagine stirando i valori minimo e massimo agli estremi, regolando tutto il resto tra di essi.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
it: <b>Esposizione automatica</b>:<p>Questa opzione migliora il contrasto e la luminosità dei valori RGB di un'immagine per calcolare l'esposizione ottimale e il livello del nero usando le proprietà dell'istogramma dell'immagine.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare automaticamente i colori dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
it: Correzione automatica del colore...

en: Brightness / Contrast / Gamma
it: Luminosità / contrasto / gamma

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare la luminosità, il contrasto e la gamma dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
it: Luminosità/contrasto/gamma...

en: Convert to Black and White
it: Converti in «bianco-e-nero»

[ctx: @title]
en: Black and White
it: Bianco e nero

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può convertire l'immagine in bianco e nero.

[ctx: @action]
en: Black && White...
it: Bianco &e nero...

en: Channel Mixer
it: Miscelatore dei canali

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può miscelare i canali dei colori dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
it: Miscelatore dei canali...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare il bilanciamento del colore dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
it: Bilanciamento del colore...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
it: Converti a 8 bit

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può convertire a 8 bit la profondità di colore delle immagini.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
it: Converti a 8 bit

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
it: Questa immagine sta già usando una profondità di 8 bit/colore/pixel.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
it: Eseguire quest'operazione ridurrà la qualità del colore dell'immagine. Vuoi continuare?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può convertire a 16 bit la profondità di colore delle immagini.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
it: Converti a 16 bit

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
it: Questa immagine sta già usando una profondità di 16 bit/colore/pixel.

en: Color Negative Film
it: Negativo a colori

en: Input range of red color channel.
it: Gamma di input per il canale del colore rosso.

en: Input range of green color channel.
it: Gamma di input per il canale del colore verde.

en: Input range of blue color channel.
it: Gamma di input per il canale del colore blu.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
it: Spunta la casella per applicare il bilanciamento interno del colore per il profilo di pellicola. Rimuovi la spunta se vuoi applicare manualmente il bilanciamento di colore.

en: White point color picker
it: Selettore del colore del punto di bianco

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
it: Con questo pulsante, puoi scegliere il colore della maschera arancione del colore negativo acquisito. Rappresenta il punto di bianco del negativo, o il punto più scuro di tono nero del positivo dopo l'inversione dell'immagine. È anche il punto di riferimento per applicare il profilo di pellicola.

en: Reset white point.
it: Azzera il punto di bianco.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
it: Se premi questo pulsante, il punto di bianco sarà azzerato a bianco puro.

en: Adjust white point automatically.
it: Regola automaticamente il punto di bianco.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
it: Se premi questo pulsante, il punto di bianco viene automaticamente calcolato dai dati dell'immagine. Questa funzione richiede che sia presente qualche maschera residua di arancione intorno all'area esposta del negativo.

en: Exposure correction.
it: Correzione di esposizione.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
it: Muovi il cursore verso valori più alti fino a che la massima luminosità non viene raggiunta senza tagliare qualche canale di colore. Usa l'istogramma di output per valutare ogni canale.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
it: Le acquisizioni grezze lineari di film in negativo richiedono l'applicazione di una curva gamma. I valori standard sono 1,8 e 2,2.

en: Film
it: Pellicola

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
it: Negativo a colori

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
it: Strumento per emulare una pellicola negativa a colori

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può emulare la pellicola negativa a colori dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
it: Negativo a colori...

en: HSL Adjustments
it: Regolazioni TSL

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare la tonalità, la saturazione e la chiarezza dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
it: Tonalità/saturazione/chiarezza...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può invertire i colori dall'immagine.

[ctx: @action]
en: Invert
it: Inverti

[ctx: @title]
en: Invert
it: Inverti

en: Info...
it: Informazioni...

en: Current Color Space:
it: Spazio dei colori attuale:

en: Color Profile Conversion
it: Conversione dei profili dei colori

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
it: Strumento per convertire l'immagine in uno spazio di colore

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può convertire l'immagine a uno spazio dei colori differente.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
it: Spazi dei colori

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
it: Convertitore degli spazi dei colori...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
it: Questa immagine non ha la gestione del colore.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
it: La gestione del colore è disabilitata...

en: White Balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare il bilanciamento del bianco dall'immagine.

[ctx: @action]
en: White Balance...
it: Bilanciamento del bianco...

en: Add Border
it: Aggiungi bordo

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
it: Strumento per aggiungere un bordo attorno all'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può aggiungere un bordo decorativo attorno all'immagine.

[ctx: @action]
en: Add Border...
it: Aggiungi bordo...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
it: Questo fa l'anteprima del testo inserito nell'immagine. Puoi usare il mouse per spostare il testo nel posto giusto.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
it: Inserisci qui il testo che vuoi mettere nell'immagine.

en: Here you can choose the font to be used.
it: Qui puoi scegliere il carattere da usare.

en: Align text to the left
it: Allinea il testo a sinistra

en: Align text to the right
it: Allinea il testo a destra

en: Align text to center
it: Allinea il testo al centro

en: Align text to a block
it: Allinea il testo a un blocco

en: Rotation:
it: Rotazione:

[ctx: no rotation]
en: None
it: Nessuna

en: 90 Degrees
it: 90 gradi

en: 180 Degrees
it: 180 gradi

en: 270 Degrees
it: 270 gradi

en: Select the text rotation to use here.
it: Seleziona qui la rotazione del testo da usare.

[ctx: font color]
en: Color:
it: Colore:

en: Set here the font color to use.
it: Imposta qui il colore del carattere da usare.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
it: Opacità:

en: Select the text opacity to use here.
it: Seleziona qui l'opacità del testo da usare.

en: Add border
it: Aggiungi bordo

en: Add a solid border around text using current text color
it: Aggiungi un bordo solido attorno al testo usando il colore del testo attuale

en: Semi-transparent
it: Semitrasparente

en: Use semi-transparent text background under image
it: Usa uno sfondo semitrasparente per il testo sotto l'immagine

en: Enter your text here.
it: Inserisci il tuo testo qui.

en: Insert Text Tool
it: Strumento Inserisci testo

en: Insert Text
it: Inserisci testo

[ctx: @title]
en: Insert Text
it: Inserisci testo

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
it: Strumento per inserire del testo su un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può inserire del testo su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
it: Inserisci testo...

en: Texture
it: Trama

[ctx: @title]
en: Texture
it: Trama

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
it: Strumento per applicare una trama su un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può applicare una trama su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
it: Applica trama...

en: Vignetting Correction
it: Correzione della vignettatura

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
it: Correzione della vignettatura

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
it: Strumento per correggere la vignettatura

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può correggere la vignettatura da un'immagine.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
it: Correzione della vignettatura...

en: Gaussian Blur
it: Sfocatura gaussiana

[ctx: @title]
en: Blur
it: Sfoca

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
it: Strumento per sfocare un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può sfocare un'immagine.

[ctx: @action]
en: Blur...
it: Sfoca...

en: Brush Radius:
it: Raggio del pennello:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
it: Un raggio di 0 non ha effetto, 1 e oltre determina il raggio del pennello che determina la dimensione delle parti copiate nell'immagine. 
    Scorciatoia :: [ e ]

en: Radial Blur Percent:
it: Percentuale di sfocatura radiale:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
it: Una percentuale di 0 non produce effetto, i valori sopra lo 0 rappresentano un fattore per la miscelazione del colore di destinazione col colore originale; ciò è eseguito radialmente, ossia la parte interna del raggio del pennello appartiene totalmente all'origine e la miscelazione col colore di destinazione viene eseguita gradualmente fino alla parte esterna del cerchio.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
it: Scegli punto sorgente.
    Scorciatoia: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
it: Selezione poligono con lazo. 
    Scorciatoia: L
    Per continuare il poligono o premi L o fai doppio clic
    Per annullare, premi ESC

en: Move Image.
    Shortcut: M
it: Sposta immagine.
    Scorciatoia: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
it: Annulla l'operazione clona.
    Scorciatoia: CTRL+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
it: Rifai l'operazione clona.
    Scorciatoia: CTRL+Y

en: <p>How To Use:<br/><br/>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br/>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br/>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br/>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br/>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br/>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br/>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
it: <p>Istruzioni d'uso:<br/><br/>* Premi <b>s</b> per alternare la modalità di selezione sorgente e seleziona il punto della sorgente sull'immagine.<br/>* Premi di nuovo <b>s</b> e inizia a clonare.<br/>* Premi <b>[</b> e <b>]</b> per cambiare la dimensione del pennello.<br/>* Premi <b>CTRL+rotella del mouse</b> per ingrandire e rimpicciolire.<br/>* Premi <b>m</b> per eseguire una panoramica se l'immagine è più grande dell'area di visualizzazione.<br/>* Premi <b>l</b> per avviare la modalità Lazo. Inizia a disegnare il contorno a lazo in modo continuo o discreto, poi fai doppio clic o premi di nuovo <b>I</b> per chiudere il contorno.<br/>* Nella modalità Lazo, puoi clonare solo all'interno della regione selezionata col lazo.</p>

en: healingClone
it: riparazioneClone

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
it: Strumento Riparazione clone

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
it: Strumento per correggere le distorsioni dell'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può correggere le distorsioni dell'immagine clonando l'area.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
it: Riparazione clone...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
it: Questo filtro può essere utilizzato per replicare una parte in una foto in modo da eliminare l'area non voluta.

en: Hot Pixels
it: Pixel bruciati

en: Hot Pixels Correction
it: Correzione dei pixel bruciati

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può correggere i pixel bruciati da un'immagine.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
it: Pixel bruciati...

en: Show grid
it: Mostra la griglia

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la griglia di correzione da applicare.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può correggere automaticamente le distorsioni dell'obiettivo su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
it: Correzione automatica dell'obiettivo...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
it: Qui puoi vedere un'anteprima in miniatura della correzione della distorsione applicata a uno schema a croce.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
it: Principale:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
it: Questo valore controlla la quantità di distorsione. Valori negativi correggono la distorsione a barilotto, mentre valori positivi correggono la distorsione a cuscinetto.

en: Edge:
it: Bordo:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
it: Questo valore ha un controllo simile a quello del controllo Principale, ma ha più effetto ai bordi dell'immagine che al centro.

en: Zoom:
it: Ingrandimento:

en: This value rescales the overall image size.
it: Questo valore ridimensiona complessivamente l'immagine.

en: Brighten:
it: Illumina:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
it: Questo valore regola la luminosità negli angoli dell'immagine.

en: Lens Distortion
it: Distorsione dell'obiettivo

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
it: Distorsione dell'obiettivo

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
it: Strumento per regolare le distorsioni dell'obiettivo

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare le distorsioni dell'obiettivo da un'immagine.

[ctx: @action]
en: Distortion...
it: Distorsione...

en: Local Contrast
it: Contrasto locale

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può emulare la mappatura dei toni su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
it: Contrasto locale...

en: Noise Reduction
it: Riduzione del rumore

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ridurre il rumore in un'immagine.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
it: Riduzione del rumore...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
it: Qui puoi vedere l'anteprima della selezione dell'immagine con la riduzione degli occhi rossi applicata.

en: Red Eyes Correction
it: Correzione degli occhi rossi

[ctx: @title]
en: Red Eye
it: Occhi rossi

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ridurre l'effetto degli occhi rossi sull'immagine.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
it: Occhi rossi...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
it: Questo filtro può essere usato per correggere gli occhi rossi in un'immagine. Seleziona una regione che includa degli occhi per usare questa opzione.

en: Preset
it: Pre-impostazione

en: Filtering type:
it: Tipo di filtraggio:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
it: Personalizzato

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
it: <p>Seleziona qui la pre-impostazione del filtro da usare per il restauro fotografico:</p><p><b>Riduci il rumore uniforme</b>: riduce i piccoli artefatti delle immagini come il rumore del sensore.<br/><b>Riduci gli artefatti JPEG</b>: riduce i grandi artefatti delle immagini, come il mosaico di compressione JPEG.<br/><b>Riduci la trama</b>: riduce gli artefatti delle immagini, come la trama della carta o le frange di Moiré nelle immagini acquisite.<br/><b>Personalizzato</b>: predispone le impostazioni ai loro valori più comuni, completamente personalizzabile.</p>

en: Restoration
it: Restauro

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
it: File delle impostazioni di Restauro fotografico da caricare

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per il restauro fotografico.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo di Restauro fotografico.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
it: File delle impostazioni di Restauro fotografico da salvare

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni nel file di testo di Restauro fotografico.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
it: Strumento per restaurare un'immagine utilizzando l'algoritmo Greystoration

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può restaurare un'immagine utilizzando l'algoritmo Greystoration.

[ctx: @action]
en: Restoration...
it: Restauro...

en: Sharpen
it: Aumenta la nitidezza

en: Unsharp Mask
it: Maschera di contrasto

en: Refocus
it: Rimessa a fuoco

[ctx: @title]
en: Sharpen
it: Aumenta la nitidezza

[ctx: @info]
en: A tool to sharp an image
it: Strumento per aumentare la nitidezza di un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharp an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può aumentare la nitidezza di un'immagine.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
it: Aumenta la nitidezza...

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
it: Nessuna stampante disponibile

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
it: Non è installata alcuna stampante nel tuo sistema. Installane almeno una.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
it: Stampa immagine

en: Use Color Management for Printing
it: Usa la gestione dei colori per la stampa

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
it: <p>La gestione del colore è disabilitata</p><p>Puoi abilitarla ora facendo clic sul pulsante «Impostazioni».</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
it: Impostazioni dell'immagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
it: Posizione dell'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
it: Rotazione automatica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
it: Riscalatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
it: Se&nza riscalatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
it: &Adatta l'immagine alla pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
it: Ingrandisci le immagini più piccole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
it: Ri&dimensiona a:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
it: Millimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
it: Centimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
it: Pollici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
it: Mantieni le proporzioni

[ctx: @title]
en: Print Image
it: Stampa immagine

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
it: Strumento per stampare un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può stampare un'immagine.

[ctx: @action]
en: Print Image...
it: Stampa immagine...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
it: Questa è l'anteprima dell'effetto di sfocatura applicato alla fotografia.

en: Zoom Blur
it: Sfocatura a ingrandimento

en: Radial Blur
it: Sfocatura radiale

en: Far Blur
it: Sfocatura lontana

en: Motion Blur
it: Sfocatura in movimento

en: Softener Blur
it: Sfocatura morbida

en: Shake Blur
it: Sfocatura scossa

en: Focus Blur
it: Sfocatura del fuoco

en: Smart Blur
it: Sfocatura intelligente

en: Frost Glass
it: Vetro brinato

en: Mosaic
it: Mosaico

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
it: <p>Seleziona l'effetto di sfocatura da applicare all'immagine.</p><p><b>Sfocatura a ingrandimento</b>: sfoca l'immagine secondo linee radiali che partono da un punto centrale specificato. Simula la sfocatura di una macchina fotografica che sta ingrandendo.</p><p><b>Sfocatura radiale</b>: sfoca l'immagine ruotando i pixel attorno a un punto specificato. Simula la sfocatura di una macchina fotografica in rotazione.</p><p><b>Sfocatura lontana</b>: sfoca l'immagine usando i pixel lontani. Simula la sfocatura della lente di una macchina non a fuoco.</p><p><b>Sfocatura in movimento</b>: sfoca l'immagine spostando i pixel orizzontalmente. Simula la sfocatura di una camera che si muove in linea retta.</p><p><b>Sfocatura morbida</b>: sfoca l'immagine leggermente nei toni scuri e più fortemente nei toni chiari. Ciò conferisce all'immagine un effetto fiabesco e lucido. È ideale per creare ritratti romantici, fotografie patinate, o dare alle immagini una luce calda e soffusa.</p><p><b>Sfocatura scossa</b>: sfoca l'immagine scuotendo i pixel a caso. Simula la sfocatura di una macchina fotografica che si muove a caso.</p><p><b>Sfocatura del fuoco</b>: sfoca gli angoli dell'immagine per riprodurre la distorsione astigmatica di una lente.</p><p><b>Sfocatura intelligente</b>: trova i bordi del colore nell'immagine e li sfoca senza interferire col resto dell'immagine.</p><p><b>Vetro brinato</b>: sfoca l'immagine con luce dispersa casualmente come attraverso un vetro brinato.</p><p><b>Mosaico</b>: divide la fotografia in celle rettangolari e la ricrea riempiendole con il valore medio del pixel.</p>

en: Distance:
it: Distanza:

en: Set here the blur distance in pixels.
it: Imposta qui la distanza di sfocatura in pixel.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
it: Livello:

en: This value controls the level to use with the current effect.
it: Questo valore controlla il livello da usare con l'effetto attuale.

en: Blur Effects
it: Effetti di sfocatura

[ctx: @title]
en: Blur Effects
it: Effetti di sfocatura

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
it: Strumento per applicare effetti di sfocatura a un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può applicare effetti di sfocatura a un'immagine.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
it: Effetti di sfocatura...

en: Charcoal
it: Carboncino

en: Pencil size:
it: Dimensione del carboncino:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
it: Imposta qui la dimensione del carboncino usato per simulare il disegno.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
it: Smussatura:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
it: Questo valore controlla l'effetto di smussatura del carboncino sotto la tela.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
it: Disegno a carboncino

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
it: Strumento per emulare il disegno a carboncino

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può emulare il disegno a carboncino in un'immagine.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
it: Disegno a carboncino...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
it: Questa è l'anteprima dell'effetto di colore

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
it: Solarizza

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
it: Vivido

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
it: Trova i bordi

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
it: Strumento per applicare effetti di colore a un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può applicare effetti di colore a un'immagine.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
it: Effetti di colore...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
it: Questa è l'anteprima dell'effetto di distorsione applicato alla fotografia.

en: Fish Eyes
it: Fish-eye

en: Twirl
it: Spirale

en: Cylindrical Hor.
it: Cilindrica orizz.

en: Cylindrical Vert.
it: Cilindrica vert.

en: Cylindrical H/V.
it: Cilindrica o/v.

en: Caricature
it: Caricatura

en: Multiple Corners
it: Angoli multipli

en: Waves Hor.
it: Onde orizz.

en: Waves Vert.
it: Onde vert.

en: Block Waves 1
it: Onde a blocchi 1

en: Block Waves 2
it: Onde a blocchi 2

en: Circular Waves 1
it: Onde circolari 1

en: Circular Waves 2
it: Onde circolari 2

en: Polar Coordinates
it: Coordinate polari

en: Unpolar Coordinates
it: Coordinate polari inverse

en: Tile
it: Piastrelle

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
it: <p>Qui, seleziona il tipo di effetto da applicare all'immagine.</p><p><b>Fish-eye</b>: stira la fotografia su una forma sferica tridimensionale per riprodurre il comune effetto fotografico «fish-eye» (a occhi di pesce).</p><p><b>Spirale</b>: ruota la fotografia per produrre un motivo a spirale.</p><p><b>Cilindrica orizz.</b>: stira la fotografia su un cilindro orizzontale.</p><p><b>Cilindrica vert.</b>: stira la fotografia su un cilindro verticale.</p><p><b>Cilindrica o/v</b>: stira la fotografia su a due cilindri, verticale e orizzontale.</p><p><b>Caricatura</b>: distorce la fotografia con l'effetto «Fish-eye» invertito.</p><p><b>Angoli multipli</b>: divide la fotografia con un motivo ad angoli multipli.</p><p><b>Onde orizzontali</b>: distorce la fotografia con onde orizzontali.</p><p><b>Onde verticali</b>: distorce la fotografia con onde verticali.</p><p><b>Onde a blocchi 1</b>: divide l'immagine in celle e la fa sembrare come se fosse vista attraverso blocchi di vetro.</p><p><b>Onde a blocchi 2</b>: come Onde a blocchi 1, ma con un'altra versione di distorsione attraverso i blocchi di vetro.</p><p><b>Onde circolari 1</b>: distorce la fotografia con onde circolari.</p><p><b>Onde circolari 2</b>: un'altra variazione dell'effetto di onde circolari.</p><p><b>Coordinate polari</b>: converte la fotografia da coordinate rettangolari a polari.</p><p><b>Coordinate polari inverse</b>: l'effetto delle coordinate polari invertito.</p><p><b>Piastrelle</b>: divide la fotografia in blocchi quadrati e li sposta a caso nell'immagine.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
it: Livello:

en: Set here the level of the effect.
it: Imposta qui il livello dell'effetto.

en: Iteration:
it: Iterazione:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
it: Questo valore controlla le iterazioni da usare per gli effetti Onde, Piastrelle e Neon.

en: Distortion Effects
it: Effetti di distorsione

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
it: Effetti di distorsione

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
it: Strumento per applicare effetti di distorsione a un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può applicare effetti di distorsione a un'immagine.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
it: Effetti di distorsione...

en: Depth:
it: Profondità:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
it: Imposta qui la profondità dell'effetto di goffratura dell'immagine.

en: Emboss
it: Goffratura

[ctx: @title]
en: Emboss
it: Goffratura

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
it: Strumento per goffrare un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può goffrare un'immagine.

[ctx: @action]
en: Emboss...
it: Goffratura...

en: Film Grain
it: Grana della pellicola

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
it: Strumento per aggiungere grana della pellicola su un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può aggiungere grana della pellicola su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
it: Aggiungi grana della pellicola...

en: Brush size:
it: Dimensione del pennello:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
it: Imposta qui la dimensione del pennello da usare per simulare la pittura a olio.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
it: Smussatura:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
it: Questo valore controlla l'effetto di smussatura del pennello sotto la tela.

en: Oil Paint
it: Pittura a olio

[ctx: @title]
en: Oil Paint
it: Pittura a olio

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
it: Strumento per emulare la pittura a olio

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può emulare la pittura a olio su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
it: Pittura a olio...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
it: Questa è l'anteprima dell'effetto gocce di pioggia.<p>Nota: se prima hai selezionato un'area nell'editor, questa non sarà modificata dal filtro. Puoi usare questo metodo per disattivare l'effetto gocce di pioggia sul viso di una persona, per esempio.</p>

en: Drop size:
it: Dimensione delle gocce:

en: Set here the raindrops' size.
it: Imposta qui la dimensione delle gocce di pioggia.

en: Number:
it: Numero:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
it: Questo valore controlla il numero massimo di gocce di pioggia.

en: Fish eyes:
it: Fish-eye:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
it: Questo valore è il coefficiente di distorsione ottica dell'effetto fish-eye.

en: RainDrop
it: Goccia di pioggia

[ctx: @title]
en: Raindrops
it: Gocce di pioggia

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
it: Strumento per aggiungere gocce di pioggia su un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può aggiungere gocce di pioggia su un'immagine.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
it: Gocce di pioggia...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
it: Ritaglio automatico

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
it: Strumento per ritagliare automaticamente un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ritagliare automaticamente un'immagine in base al rilevamento del bordo nero interno, per esempio generato durante l'unione di un panorama.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
it: Ritaglio &automatico

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
it: Questa opzione può essere usata per ritagliare automaticamente l'immagine.

en: Maintain aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
it: Abilita questa opzione per mantenere le proporzioni nelle nuove dimensioni dell'immagine.

en: Width (px):
it: Larghezza (px):

en: Set here the new image width in pixels.
it: Imposta qui la nuova larghezza dell'immagine in pixel.

en: Height (px):
it: Altezza (px):

en: Set here the new image height in pixels.
it: Imposta qui la nuova altezza dell'immagine in pixel.

en: Width (%):
it: Larghezza (%):

en: New image width, as a percentage (%).
it: Nuova larghezza dell'immagine in percentuale (%).

en: Height (%):
it: Altezza (%):

en: New image height, as a percentage (%).
it: Nuova altezza dell'immagine in percentuale (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
it: Specifica qui la percentuale di ridimensionamento intelligente voluta.

en: Add weight masks
it: Aggiungi maschere per il peso

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
it: Abilita questa opzione per aggiungere maschere di soppressione e di conservazione.

en: Suppression weight mask:
it: Maschera di soppressione:

en: Draw a suppression mask
it: Disegna una maschera di soppressione

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
it: Fai clic su questo pulsante per disegnare zone che stabiliscono quali aree dell'immagine sono meno importanti. Queste zone saranno rimosse quando si rimpicciolisce l'immagine o duplicate quando la si ingrandisce.

en: Preservation weight mask:
it: Maschera di conservazione:

en: Draw a preservation mask
it: Disegna una maschera di conservazione

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
it: Fai clic su questo pulsante per disegnare zone che stabiliscono quali aree dell'immagine vuoi preservare.

en: Erase mask:
it: Cancella maschera:

en: Erase mask
it: Cancella la maschera

en: Click on this button to erase mask regions.
it: Usa questo pulsante per rimuovere le maschere.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
it: Imposta qui la dimensione del pennello per disegnare le maschere.

en: Norm of brightness gradient
it: Norma del gradiente di luminosità

en: Sum of absolute values of brightness gradients
it: Somma dei valori assoluti dei gradienti di luminosità

en: Absolute value of brightness gradient
it: Valore assoluto del gradiente di luminosità

en: Norm of luma gradient
it: Norma del gradiente di luminanza

en: Sum of absolute values of luma gradients
it: Somma dei valori assoluti dei gradienti di luminanza

en: Absolute value of luma gradient
it: Valore assoluto del gradiente di luminanza

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
it: Questa opzione permette di scegliere una funzione di gradiente. Questa funzione è usata per determinare quali pixel dovrebbero essere rimossi o mantenuti.

en: Preserve Skin Tones
it: Mantieni i toni della pelle

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
it: Abilita questa opzione per preservare i pixel il cui colore è vicino al tono della pelle.

en: Overall rigidity of the seams:
it: Rigidità complessiva delle cuciture:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
it: Usa questo valore per dare un errore negativo alle cuciture che non sono dritte. Può essere utile per prevenire distorsioni in qualche caso, o per evitare artefatti dal salto di pixel (è meglio usare valori bassi in tal caso). Questa impostazione si applica all'intero strato selezionato se non viene utilizzata alcuna maschera di rigidità. Nota: l'errore è proporzionale alla differenza nelle coordinate trasversali tra ogni due punti successivi, elevata alla potenza di 1,5 e sommata per l'intera cucitura.

en: Maximum number of transversal steps:
it: Numero massimo di passaggi trasversali:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
it: Questa opzione ti permette di scegliere il passo trasversale massimo che i pixel nella cucitura possono assumere. Nell'algoritmo standard, che corrisponde al passo di valore predefinito = 1, ogni pixel nella cucitura può essere spostato al massimo di un pixel rispetto ai suoi vicini. Questo implica che le cuciture possono formare un angolo al massimo di 45 gradi rispetto alla loro linea di base. Aumentare il valore del passo ti permette di superare questo limite, ma può portare alla introduzione di artefatti. Allo scopo di bilanciare la situazione, puoi usare le impostazioni di rigidità.

en: Side switch frequency:
it: Frequenza dello scambio laterale:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
it: Durante il processo di lavorazione, a ogni passo la cucitura ottimale da intagliare è scelta sulla base dell'importanza del valore per ogni pixel. Comunque, nel caso dove due cuciture siano equivalenti (che può succedere, per esempio, quando grosse porzioni di un'immagine hanno lo stesso colore), l'algoritmo sceglie sempre la cucitura da un lato. In qualche caso, questo può porre dei problemi, per esempio un oggetto posizionato al centro nell'immagine originale potrebbe trovarsi decentrato nell'immagine finale. Per risolvere questo effetto, questa impostazione permette che il lato favorito sia scambiato automaticamente durante il ridimensionamento, al costo di una velocità di elaborazione leggermente inferiore.

en: Resize Order:
it: Ordine di ridimensionamento:

en: Horizontally first
it: Prima orizzontalmente

en: Vertically first
it: Prima verticalmente

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
it: Qui puoi impostare se ridimensionare prima orizzontalmente o verticalmente.

en: Target size
it: Dimensione risultante

en: Content-aware rescale percentage
it: Percentuale di ridimensionamento intelligente

en: Mask Settings
it: Impostazioni della maschera

en: Energy function
it: Funzione d'energia

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
it: Strumento per ridimensionare un'immagine con analisi del contenuto

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ridimensionare un'immagine con analisi del contenuto.

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
it: Questa è l'anteprima dell'operazione di rotazione libera. Se sposti il puntatore del mouse su questa anteprima, saranno disegnate una linea tratteggiata verticale e una orizzontale per aiutarti a regolare la correzione di rotazione libera. Rilascia il pulsante sinistro del mouse per fissare la posizione delle linee tratteggiate.

en: New width:
it: Nuova larghezza:

en: New height:
it: Nuova altezza:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
it: Seleziona qualche punto nel widget di anteprima, quindi fai clic su questo pulsante per assegnare il punto di auto-correzione.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
it: Regolazione

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
it: <p>Corregge automaticamente la rotazione delle tue immagini assegnando due punti nell'anteprima e facendo clic su <i>Regola</i>.<br/>Nota che puoi regolare o con linee orizzontali o con linee verticali.</p>

en: Automatic Adjustment
it: Regolazione automatica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
it: Impostazioni

en: Free Rotation
it: Rotazione libera

en: Click to set
it: Fai clic per impostare

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
it: Tutto bene

[ctx: @title]
en: Free Rotation
it: Rotazione libera

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
it: Strumento per ruotare un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ruotare un'immagine con un angolo arbitrario.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
it: Rotazione libera...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
it: Rotazione libera - punto di impostazione 1

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
it: Rotazione libera - punto di impostazione 2

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
it: Rotazione libera - regolazione automatica

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
it: Questa è l'anteprima dell'operazione di trasformazione della prospettiva. Puoi usare il mouse per trascinare l'angolo per regolare l'area di trasformazione della prospettiva.

en: Angles (in degrees):
it: Angoli (in gradi):

en:   Top left:
it:   In alto a sinistra:

en:   Top right:
it:   In alto a destra:

en:   Bottom left:
it:   In basso a sinistra:

en:   Bottom right:
it:   In basso a destra:

en: Draw preview while moving
it: Disegna l'anteprima durante lo spostamento

en: Draw grid
it: Disegna la griglia

en: Inverse transformation
it: Trasformazione inversa

[ctx: @title]
en: Perspective
it: Prospettiva

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
it: Strumento per regolare la prospettiva

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può regolare la prospettiva da un'immagine.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
it: Regolazione della prospettiva...

en: Perspective Adjustment Tool
it: Strumento di regolazione della prospettiva

en: Perspective Adjustment
it: Regolazione della prospettiva

en: Aspect Ratio Crop
it: Ritaglia secondo le proporzioni

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
it: <p>Qui puoi vedere l'anteprima della selezione delle proporzioni usate per il taglio. Puoi usare il mouse per spostare e ridimensionare l'area di taglio.</p><p>Tieni premuto il tasto <b>Ctrl</b> per spostare anche l'angolo opposto.</p><p>Tieni premuto il tasto <b>Maiusc</b> per spostare l'angolo più vicino al puntatore del mouse.</p>

en: Max. Aspect
it: Proporzioni massime

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
it: Imposta l'area di selezione alle dimensioni massime secondo il rapporto attuale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Crop Information
it: Informazioni di ritaglio

en: Aspect ratio:
it: Proporzioni:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
it: Personalizzate

en: Format DIN A
it: Formato DIN A

en: Golden Ratio
it: Rapporto aureo

en: Current Aspect Ratio
it: Proporzioni attuali

[ctx: no aspect ratio]
en: None
it: Nessuna

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
it: <p>Seleziona le proporzioni vincolate per il taglio. Lo strumento Taglio alle proporzioni usa una proporzione relativa: ciò vuol dire che non fa differenza usare centimetri o millimetri, e non si specificano le dimensioni fisiche.</p><p>Sotto puoi vedere un elenco di corrispondenze per le dimensioni tradizionali delle fotografie e le loro proporzioni:</p><p><b>2:3</b> 10×15cm, 20×30cm, 30×45cm, 4×6”, 8×12”, 12×18”, 16×24”, 20×30”</p><p><b>3:4</b>: 6×8cm, 15×20cm, 18×24cm, 30×40cm, 3,75×5”, 4,5×6”, 6×8”, 7,5×10”, 9×12”</p><p><b>4:5</b>: 20×25cm, 40×50cm, 8×10”, 16×20”</p><p><b>5:7</b>: 15×21cm, 30×42cm, 5×7”</p><p><b>7:10</b>: 21×30cm, 42×60cm, 3,5×5"</p><p><b>8:5</b>: schermi panoramici comuni (come 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: dimensioni panoramiche comuni</p><p><b>16:9</b>: schermi di tv comuni (come HDTV o Full-HD)</p><p>La carta <b>Formato DIN A</b> utilizza il rapporto 1:1,414</p><p>Il <b>Rapporto aureo</b> è 1:1,1618. Una composizione che segua questa regola viene considerata visualmente armoniosa, ma potrebbe non essere adatta alla stampa sulla carta fotografica standard.</p><p><b>Proporzioni attuali</b> prende le proporzioni dall'immagine attualmente aperta.</p>

en: Exact aspect
it: Proporzioni esatte

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
it: Abilita questa opzione per forzare un taglio esatto alle proporzioni.

en: Orientation:
it: Orientazione:

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Portrait
it: Verticale

en: Select constrained aspect ratio orientation.
it: Seleziona l'orientazione delle proporzioni vincolate.

en: Auto
it: Automatica

en: Enable this option to automatically set the orientation.
it: Abilita questa opzione per impostare automaticamente l'orientazione.

en: Custom ratio:
it: Proporzioni personalizzate:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
it: Imposta qui il valore del numeratore delle proporzioni desiderate.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
it: Imposta qui il valore del denominatore delle proporzioni desiderate.

en: Set width position to center.
it: Imposta la posizione della larghezza al centro.

en: Set height position to center.
it: Imposta la posizione dell'altezza al centro.

en: Crop Settings
it: Impostazioni di ritaglio

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
it: Formato:

en: Rules of Thirds
it: Regola dei terzi

en: Diagonal Method
it: Metodo delle diagonali

en: Harmonious Triangles
it: Triangoli armonici

en: Golden Mean
it: Sezione aurea

en: Center Lines
it: Linee al centro

[ctx: no geometric form]
en: None
it: Nessuno

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
it: Con questa opzione, puoi visualizzare le linee guida che ti aiutano a comporre una fotografia.

en: Golden sections
it: Sezioni auree

en: Enable this option to show golden sections.
it: Abilita questa opzione per mostrare le sezioni auree.

en: Golden spiral sections
it: Sezioni della spirale aurea

en: Enable this option to show golden spiral sections.
it: Abilita questa opzione per mostrare le sezioni della spirale aurea.

en: Golden spiral
it: Spirale aurea

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la guida della spirale aurea.

en: Golden triangles
it: Triangoli aurei

en: Enable this option to show golden triangles.
it: Abilita questa opzione per visualizzare i triangoli aurei.

en: Flip horizontally
it: Ribalta orizzontalmente

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
it: Abilita questa opzione per ribaltare orizzontalmente le linee guida.

en: Flip vertically
it: Ribalta verticalmente

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
it: Abilita questa opzione per ribaltare verticalmente le linee guida.

en: Color and width:
it: Colore e spessore:

en: Set here the color used to draw composition guides.
it: Imposta qui il colore usato per disegnare le guide di composizione.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
it: Imposta qui lo spessore in pixel da usare per disegnare le guide di composizione.

en: Composition Guides
it: Guide di composizione

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
it: Personalizzate

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
it: Ritaglia secondo le proporzioni

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
it: Strumento per ritagliare con proporzioni un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ritagliare con proporzioni un'immagine.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
it: Ritaglia secondo le proporzioni...

en: New Size
it: Nuove dimensioni

en: Preset Resolutions:
it: Risoluzioni preimpostate:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
it: Originale (%1 x %2 pixel)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
it: Minuscolo (%1 x %2 pixel)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
it: Piccolo (%1 x %2 pixel)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
it: Medio (%1 x %2 pixel)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
it: Grande (%1 x %2 pixel)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
it: Più grande (%1 x %2 pixel)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
it: Enorme (%1 x %2 pixel)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
it: UHD-4K (%1 x %2 pixel)

en: Units:
it: Unità:

en: Pixels (px)
it: Pixel (px)

en: Inches (in)
it: Pollici (in)

en: Centimeters (cm)
it: Centimetri (cm)

en: Millimeters (mm)
it: Millimetri (mm)

en: Width:
it: Larghezza:

en: Height:
it: Altezza:

en: New image height in pixels (px).
it: Nuova altezza dell'immagine in pixel (px).

en: New image width in percent (%).
it: Nuova larghezza dell'immagine in percentuale (%).

en: New image height in percent (%).
it: Nuova altezza dell'immagine in percentuale (%).

en:  Pixel/Inch
it:  Pixel/Pollice

en: New image resolution in pixels/inch.
it: Nuova risoluzione dell'immagine in pixel/pollice.

en: Restore photograph (slow)
it: Restaura fotografia (lento)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
it: Abilita questa opzione per ingrandire un'immagine a una dimensione maggiore. <b>Attenzione:</b> questa elaborazione può richiedere del tempo.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
it: <b>Nota:</b> usa la modalità di restauro solo per ingrandire di molto un'immagine. Questa elaborazione può richiedere del tempo.

en: Resize
it: Ridimensiona

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
it: File delle impostazioni di ridimensionamento delle fotografie da caricare

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per il ridimensionamento delle fotografie.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo di ridimensionamento delle fotografie.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
it: File delle impostazioni di ridimensionamento delle fotografie da salvare

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni sul file di testo di ridimensionamento delle fotografie.

[ctx: @title]
en: Resize Image
it: Ridimensiona immagine

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
it: Strumento per ridimensionare un'immagine

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può ridimensionare un'immagine.

[ctx: @action]
en: &Resize...
it: &Ridimensiona...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
it: Questa è l'anteprima dell'operazione di distorsione curvilinea delle immagini. Se sposti il puntatore del mouse su questa anteprima, verranno disegnate una linea tratteggiata orizzontale e una verticale per guidarti a regolare la correzione della distorsione. Rilascia il pulsante sinistro del mouse per fissare la posizione delle linee tratteggiate.

en: Main horizontal angle:
it: Angolo orizzontale principale:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
it: L'angolo orizzontale di distorsione principale, in gradi.

en: Fine horizontal angle:
it: Angolo orizzontale fine:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
it: Questo valore in gradi sarà aggiunto a quello dell'angolo orizzontale principale per impostare delle regolazioni fini.

en: Main vertical angle:
it: Angolo verticale principale:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
it: L'angolo verticale di distorsione principale, in gradi.

en: Fine vertical angle:
it: Angolo verticale fine:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
it: Questo valore in gradi sarà aggiunto a quello dell'angolo verticale principale per impostare delle regolazioni fini.

en: Anti-Aliasing
it: Antialiasing

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
it: Abilita questa opzione per applicare il filtro di antialiasing all'immagine distorta. Per lisciare l'immagine bersaglio, la si sfocherà un po'.

en: Shear Tool
it: Strumento di distorsione curvilinea

[ctx: @title]
en: Shear Image
it: Deforma immagine

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
it: Strumento per deformare un'immagine

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
it: Questo strumento dell'editor delle immagini può deformare un'immagine.

[ctx: @action]
en: &Shear...
it: &Deforma...

en: Digital Scanner
it: Scanner digitale

en: A tool to acquire images with a digital scanner
it: Strumento per acquisire immagini con un scanner digitale

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di acquisire nuove immagini da uno scanner digitale.</p><p>Tramite la libreria Sane sono supportati moltissimi scanner.</p><p>L'immagine acquisita può essere rielaborata col ritaglio e la rotazione.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
it: Importa da scanner...

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
it: Non è disponibile alcun dispositivo scanner.
    Verifica la tua configurazione

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
it: Impossibile aprire il dispositivo scanner «%1».
    Verifica la tua configurazione

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
it: Analizza immagine

en: Scan Images
it: Analizza immagini

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
it: Nuovo nome file dell'immagine

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
it: Formato non supportato

en: The target image file format "%1" is unsupported.
it: Il formato di file immagine «%1» non è supportato.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
it: Impossibile salvare il file

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
it: Salvataggio del file
    «%1» su
    «%2» non riuscito.

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Esiste già un file di nome «%1». Vuoi davvero sovrascriverlo?

en: Saving file %1 -
it: Salvataggio del file %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
it: File non salvato

en: Cannot save "%1" file
it: Impossibile salvare il file «%1»

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
it: Editor di geolocalizzazione

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
it: Mostra le posizioni segnate sulla mappa.

[ctx: @label]
en: Layout:
it: Disposizione:

[ctx: @item]
en: One map
it: Una mappa

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
it: Due mappe in verticale

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
it: Due mappe - in alto e in basso

[ctx: @title]
en: Sorting
it: Ordinamento

[ctx: @action]
en: Show oldest first
it: Mostra prima la foto più vecchia

[ctx: @action]
en: Show youngest first
it: Mostra prima la foto più recente

[ctx: @item: map tool]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
it: Correlatore GPS

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
it: Annulla/rifai

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
it: Geocodifica inversa

[ctx: @item: map tool]
en: Search
it: Cerca

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
it: Esportazione KML

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
it: Caricamento dei metadati -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
it[0]: Hai un'immagine modificata.
it[1]: Hai %1 immagini modificate.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
it: %1 Vuoi salvare le modifiche apportate?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
it: Salvataggio delle modifiche -

[ctx: @title:window]
en: Error
it: Errore

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
it: Salvataggio di alcune informazioni non riuscito:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
it: Modifica la geolocalizzazione

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Speed
it: Velocità

en: # satellites
it: № satelliti

en: Fix type
it: Fissa tipo

en: Apply
it: Applica

en: Details changed
it: Dettagli modificati

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
it: Modifica geolocalizzazione

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
it: Strumento per modificare gli elementi di geolocalizzazione

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.
    
    This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.
    
    This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.
    
    Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
it: Questo strumento permette agli utenti di modificare le informazioni di geolocalizzazione dagli elementi.
    Lo strumento può modificare i dati GPS, sia manualmente, sia su una mappa. La geo-codifica inversa è disponibile anche tramite servizi web.
    Lo strumento possiede anche una funzione di esportazione in KML per memorizzare le tracce della mappa in formato Google.
    Infine, è in grado di leggere una traccia GPS da un dispositivo per sincronizzare la geolocalizzazione degli elementi se la tua fotocamera non possiede un dispositivo GPS incorporato.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
it: Modifica la geolocalizzazione...

en: Could not read image '%1'
it: Impossibile leggere l'immagine «%1»

en: Format of image '%1' is unknown
it: Il formato dell'immagine «%1» è sconosciuto

en: Error loading image '%1'
it: Errore nel caricamento dell'immagine «%1»

en: Could not save image '%1' to '%2'
it: Impossibile salvare l'immagine «%1» in «%2»

en: Creation of picture '%1'
it: Creazione dell'immagine «%1»

en: Creation of placemark '%1'
it: Creazione del segnaposto «%1»

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
it: Impossibile salvare l'icona per l'immagine «%1» in «%2»

en: Creation of icon '%1'
it: Creazione dell'icona «%1»

en: No GPX file chosen.
it: Non è stato scelto alcun file GPX.

en: Cannot parse %1 GPX file.
it: Impossibile analizzare il file GPX %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
it: Il file GPX %1 non possiede una traccia data-ora da usare.

en: Tracks
it: Tracce

en: No position data for '%1'
it: Nessun dato di posizione per «%1»

en: Cannot open file for writing
it: Impossibile aprire il file per la scrittura

en: Move %1 to final directory %2
it: Sposta %1 alla cartella finale %2

en: Cannot move data to destination directory
it: Impossibile spostare i dati nella cartella temporanea

en: Report below have been generated while KML file processing:
it: Il rapporto sotto indicato è stato generato durante l'elaborazione del file KML:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
it: Traccia

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
it: Punti

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
it: Punto

en: Target Preferences
it: Preferenze di destinazione

en: Target Type
it: Tipo di destinazione

en: &Local or web target used by GoogleEarth
it: Destinazione &locale o su web utilizzata da GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
it: Destinazione su web utilizzata da GoogleEarth

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
it: Quando usi GoogleMaps tutte le immagini devono avere URL completi, le icone sono quadrate e quando disegni una traccia viene esportata solo la sua linea.

en: Picture Altitude:
it: Altitudine immagine:

en: clamp to ground
it: al terreno

en: relative to ground
it: relativa al terreno

en: absolute
it: assoluta

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
it: <p>Specifica come debbano essere visualizzate le immagini<dl><dt>al terreno (predefinito)</dt><dd>Indica di ignorare la specifica di un'altitudine</dd><dt>relativa al terreno</dt><dd>Imposta l'altitudine dell'elemento relativa all'elevazione reale del terreno di una particolare località.</dd><dt>assoluta</dt><dd>Imposta l'altitudine delle coordinate relative al livello del mare, senza tener conto dell'elevazione reale del terreno al di sotto dell'elemento.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
it: Cartella di destinazione:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
it: Seleziona una cartella in cui salvare il file kml e le immagini

en: Destination Path:
it: Percorso di destinazione:

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Sizes
it: Dimensioni

en: Icon Size:
it: Dimensione icona:

en: Image Size:
it: Dimensione immagine:

en: GPX Tracks
it: Tracce GPX

en: Draw GPX Track
it: Disegna traccia GPX

en: GPX file:
it: File GPX:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
it: Formato di scambio GPS (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
it: Seleziona file GPX da caricare

en: Time Zone:
it: Fuso orario:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
it: Imposta il fuso orario della macchina fotografica al momento dello scatto, in modo che l'ora del GPS possa essere convertita per corrispondere all'ora locale

en: Track Width:
it: Larghezza traccia:

en: Track Color:
it: Colore traccia:

en: Opacity (%):
it: Opacità (%):

en: Track Altitude:
it: Altitudine traccia:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
it: <p>Specifica come debbano essere visualizzate i punti<dl><dt>al terreno (predefinito)</dt><dd>Indica di ignorare la specifica di un'altitudine</dd><dt>relativa al terreno</dt><dd>Imposta l'altitudine dell'elemento relativa all'elevazione reale del terreno di una particolare località.</dd><dt>assoluta</dt><dd>Imposta l'altitudine delle coordinate relative al livello del mare, senza tener conto dell'elevazione reale del terreno al di sotto dell'elemento.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
it: Genera il file KML

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
it[0]: Un'immagine agganciata a «%2»
it[1]: %1 immagini agganciate a «%2»

[ctx: Start the search]
en: Search
it: Cerca

en: Clear the search results.
it: Pulisci i risultati della ricerca.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
it: Tieni i risultati delle vecchie ricerche quando fai una nuova ricerca.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
it: Mostra o nascondi i risultati della ricerca sulla mappa.

en: Copy coordinates
it: Copia le coordinate

en: Move selected images to this position
it: Sposta le immagini selezionate a questa posizione

en: Remove from results list
it: Rimuovi dall'elenco dei risultati

en: Select which service you would like to use.
it: Seleziona quale servizio vorresti usare.

en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
it: Ricerca non riuscita

en: Your search failed:
    %1
it: La ricerca non è riuscita:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
it[0]: Un'immagine spostata a «%2»
it[1]: %1 immagini spostate a «%2»

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
it: Editor dei metadati

[ctx: @action: button]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @action: button]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
it: Modifica Exif

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
it: Modifica IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
it: Modifica XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
it: %1 (%2/%3) - Modifica i metadati

en: Add a new value to the list
it: Aggiungi un nuovo valore all'elenco

en: Remove the current selected value from the list
it: Rimuovi il valore attualmente selezionato dall'elenco

en: Replace the current selected value from the list
it: Sostituisci il valore attualmente selezionato dall'elenco

en:  This field is limited to:
it:  Questo campo è limitato a:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
it[0]: <p>Un carattere.</p>
it[1]: <p>%1 caratteri.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
it[0]: Un carattere rimasto
it[1]: %1 caratteri rimasti

en: Attribute:
it: Attributo:

en: Select here the editorial attribute of content.
it: Seleziona qui l'attributo editoriale del contenuto.

[ctx: Content type]
en: Current
it: Attuale

[ctx: Content type]
en: Analysis
it: Analisi

[ctx: Content type]
en: Archive material
it: Materiale d'archivio

[ctx: Content type]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: Content type]
en: Feature
it: Dossier

[ctx: Content type]
en: Forecast
it: Previsione

[ctx: Content type]
en: History
it: Storia

[ctx: Content type]
en: Obituary
it: Obituario

[ctx: Content type]
en: Opinion
it: Opinione

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
it: Sondaggi

[ctx: Content type]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
it: Elenchi e tabelle di risultati

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
it: Barra laterale e informazioni di supporto

[ctx: Content type]
en: Summary
it: Riassunto

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
it: Minuta

[ctx: Content type]
en: Interview
it: Intervista

[ctx: Content type]
en: From the Scene
it: Dal posto

[ctx: Content type]
en: Retrospective
it: Retrospettiva

[ctx: Content type]
en: Statistics
it: Statistica

[ctx: Content type]
en: Update
it: Aggiornamento

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
it: Conclusione

[ctx: Content type]
en: Press Release
it: Comunicato stampa

en: Set here the editorial attribute description of content.
it: Imposta qui la descrizione dell'attributo editoriale del contenuto.

en:  This field is limited to
it:  Questo campo è limitato a

en: %1 character. | %1 characters.
it[0]: Un carattere.
it[1]: %1 caratteri.

en: Set here the editorial description
it: Imposta qui la descrizione editoriale

en: Brightness (APEX):
it: Luminosità (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
it: Imposta qui il valore di regolazione della luminosità in unità APEX usato dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Gain Control:
it: Controllo del guadagno:

[ctx: gain control]
en: None
it: Nessuno

[ctx: gain control]
en: Low gain up
it: Aumento leggero

[ctx: gain control]
en: High gain up
it: Aumento forte

[ctx: gain control]
en: Low gain down
it: Riduzione leggera

[ctx: gain control]
en: High gain down
it: Riduzione forte

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
it: Imposta qui il grado di regolazione complessiva del guadagno dell'immagine usato dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Contrast:
it: Contrasto:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
it: Normale

[ctx: contrast mode]
en: Soft
it: Leggero

[ctx: contrast mode]
en: Hard
it: Forte

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
it: Imposta qui la direzione dell'elaborazione del contrasto applicata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Saturation:
it: Saturazione:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
it: Normale

[ctx: saturation mode]
en: Low
it: Bassa

[ctx: saturation mode]
en: High
it: Alta

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
it: Imposta qui la direzione dell'elaborazione della saturazione usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Sharpness:
it: Nitidezza:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
it: Normale

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
it: Leggera

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
it: Forte

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
it: Imposta qui la direzione dell'elaborazione della nitidezza usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Custom rendered:
it: Resa personalizzata:

en: Normal process
it: Elaborazione normale

en: Custom process
it: Elaborazione personalizzata

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
it: Imposta qui l'uso di elaborazioni particolari sui dati dell'immagine, come una resa specifica per un certo output.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
it: Nome (*):

en: Set here the original document name.
it: Imposta qui il nome del documento originale.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
it: Inserisci il nome del documento da cui è stata scansionata questa immagine. Questo campo è limitato ai caratteri ASCII.

[ctx: image description]
en: Description (*):
it: Descrizione (*):

en: Set here the image description.
it: Imposta qui la descrizione dell'immagine.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
it: Inserisci la descrizione dell'immagine. Questo campo è limitato ai caratteri ASCII.

en: Artist (*):
it: Artista (*):

en: Set here the author's name.
it: Imposta qui il nome dell'autore.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
it: Inserisci il nome dell'autore dell'immagine separato da punto e virgola. Questo campo è limitato ai caratteri ASCII.

en: Copyright (*):
it: Diritto d'autore (*):

en: Set here the copyright owner.
it: Imposta qui il proprietario del copyright.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
it: Inserisci il detentore dei diritti d'autore dell'immagine. Questo campo è limitato ai caratteri ASCII.

[ctx: image caption]
en: Caption:
it: Didascalia:

en: Set here the image's caption.
it: Imposta qui la didascalia dell'immagine.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
it: Inserisci la didascalia dell'immagine. Questo campo non è limitato. Si userà la codifica UTF-8 per salvare il testo.

en: Sync JFIF Comment section
it: Sincronizza la sezione dei commenti JFIF

en: Sync XMP caption
it: Sincronizza la didascalia XMP

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
it: Sincronizza la didascalia IPTC (attenzione: limitata a 2000 caratteri)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
it: <b>Nota: i tag</b> <b><a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">Exif</a></b> segnati con (*) supportano solo i caratteri stampabili <b><a href="https://it.wikipedia.org/wiki/ASCII">ASCII</a></b>.

en: Creation date and time
it: Data e ora di creazione

en: Creation sub-second
it: Frazione di secondo di creazione

en: Sync XMP creation date
it: Sincronizza la data di creazione XMP

en: Sync IPTC creation date
it: Sincronizza la data di creazione IPTC

en: Set creation date to today
it: Imposta la data di creazione a oggi

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
it: Imposta qui la data e l'ora di creazione dell'immagine. In questo standard è la data e l'ora di modifica del file.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
it: Imposta qui la frazione di secondo per la data e l'ora di creazione dell'immagine.

en: Original date and time
it: Data e ora originali

en: Original sub-second
it: Frazione di secondo originale

en: Set original date to today
it: Imposta la data originale a oggi

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
it: Imposta qui la data e l'ora di quando sono stati generati i dati originali dell'immagine. Per una macchina fotografica digitale sono registrate la data e l'ora dello scatto dell'immagine.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
it: Imposta qui la frazione di secondo della data e ora di quando sono stati generati i dati originali dell'immagine.

en: Digitization date and time
it: Data e ora di digitalizzazione

en: Digitization sub-second
it: Frazione di secondo di digitalizzazione

en: Set digitization date to today
it: Imposta la data di digitalizzazione a oggi

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
it: Imposta qui la data e l'ora di quando l'immagine è stata salvata come dati digitali. Se, per esempio, un'immagine è stata scattata da una macchina fotografica digitale e allo stesso tempo ne è stato registrato il file, la data e l'ora originali e di digitalizzazione avranno gli stessi contenuti.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
it: Imposta qui la frazione di secondo per la data e l'ora di quando l'immagine è stata salvata come dati digitali.

en: Device manufacturer (*):
it: Produttore del dispositivo (*):

en: Set here the manufacturer name
it: Imposta qui il nome del produttore

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
it: Imposta qui la marca dello strumento di inserimento dell'immagine usato per scattare la foto. Questo campo è limitato a caratteri ASCII.

en: Device model (*):
it: Modello del dispositivo (*):

en: Set here the model name
it: Imposta qui il nome del modello

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
it: Imposta qui il modello dello strumento di inserimento dell'immagine usato per scattare la foto. Questo campo è limitato a caratteri ASCII.

en: Device type:
it: Tipo di dispositivo:

en: Film scanner
it: Scanner a trasmissione

en: Reflection print scanner
it: Scanner a riflessione

en: Digital still camera
it: Macchina fotografica digitale

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
it: Seleziona qui il tipo di dispositivo di input usato per ottenere la foto.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
it: <b>Attenzione:</b> i <b><a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#Informazione_MakerNote">Makernote</a></b> di Exif possono essere illeggibili se imposti una descrizione sbagliata di modello o produttore del dispositivo.

en: Exposure time (seconds):
it: Tempo di esposizione (secondi):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
it: Attiva questa opzione per impostare il tempo di esposizione dell'immagine, in secondi.

en: Exposure program:
it: Programma di esposizione:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
it: Non definito

[ctx: exposure program]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: exposure program]
en: Auto
it: Automatico

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
it: Priorità del diaframma

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
it: Priorità dell'otturatore

[ctx: exposure program]
en: Creative program
it: Programma creativo

[ctx: exposure program]
en: Action program
it: Programma d'azione

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
it: Modalità ritratto

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
it: Modalità panoramica

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
it: Seleziona qui il programma usato dalla macchina fotografica per impostare l'esposizione quando è stata scattata la foto.

en: Exposure mode:
it: Modalità di esposizione:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
it: Automatica

[ctx: exposure mode]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
it: Forcella automatica

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
it: Seleziona qui la modalità usata dalla macchina fotografica per impostare l'esposizione quando è stata scattata la foto. Nella modalità a forcella automatica, la macchina fa una serie di scatti della stessa scena a diverse impostazioni di esposizione.

en: Exposure bias (APEX):
it: Correzione dell'esposizione (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
it: Imposta qui la correzione dell'esposizione (in unità APEX) usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Metering mode:
it: Modalità di misurazione:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: metering mode]
en: Average
it: Media

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
it: Media pesata centrale

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
it: Multispot

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
it: Multisegmento

[ctx: metering mode]
en: Partial
it: Parziale

[ctx: metering mode]
en: Other
it: Altra

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
it: Seleziona qui la modalità di misurazione usata dalla macchina fotografica per impostare l'esposizione quando è stata scattata la foto.

en: Sensitivity (ISO):
it: Sensibilità (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
it: Seleziona qui la velocità ISO della macchina fotografica digitale che ha scattato la foto.

en: Sensing method:
it: Metodo di misurazione:

en: Not defined
it: Non definito

en: One-chip color area
it: Area di colore a un chip

en: Two-chip color area
it: Area di colore a due chip

en: Three-chip color area
it: Area di colore a tre chip

en: Color sequential area
it: Area di colore sequenziale

en: Trilinear sensor
it: Sensore trilineare

en: Color sequential linear
it: Lineare a colore sequenziale

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
it: Seleziona qui il tipo di sensore dell'immagine usato dalla macchina fotografica per scattare la foto.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
it: Tipo di scena scattata:

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
it: Orizzontale

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
it: Verticale

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
it: Scena notturna

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
it: Seleziona qui il tipo di scena usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
it: Tipo di distanza del soggetto:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
it: Vista ravvicinata

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
it: Vista distante

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
it: Seleziona il tipo di distanza tra il soggetto e il dispositivo di acquisizione dell'immagine.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
it: Data e ora

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
it: Obiettivo

[ctx: @item: device properties]
en: Device
it: Dispositivo

[ctx: @item; light properties]
en: Light
it: Luce

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
it: Regolazioni

[ctx: @title]
en: Caption Information
it: Informazioni sulla didascalia

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
it: Registra le descrizioni tecniche

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
it: Informazioni sulla data e sull'ora

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
it: Registra le Proprietà di data e ora della fotocamera

[ctx: @title]
en: Lens Settings
it: Impostazioni dell'obiettivo

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
it: Registra i dettagli sull'obiettivo usato con la fotocamera

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
it: Impostazioni del dispositivo di acquisizione

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
it: Registra le condizioni utilizzate dalla fotocamera

[ctx: @title]
en: Light Source Information
it: Informazioni sulle sorgenti di luce

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
it: Registra le condizioni ambientali acquisite dalla fotocamera

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
it: Regolazioni delle immagini

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
it: Registra i dettagli tecnici utilizzati dalla fotocamera

en: Focal length (mm):
it: Lunghezza focale (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
it: Imposta qui la lunghezza focale della lente in millimetri usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Focal length in 35mm film (mm):
it: Lunghezza focale in pellicole da 35mm (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
it: Imposta qui la lunghezza focale equivalente supponendo di avere una macchina fotografica con pellicola a 35mm, in millimetri. Un valore pari a 0 indica che la lunghezza focale non è nota.

en: Digital zoom ratio:
it: Rapporto di zoom digitale:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
it: Imposta qui il rapporto di zoom digitale usato dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Lens aperture (f-number):
it: Apertura diaframma (fattore f):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
it: Seleziona qui l'apertura del diaframma usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Max. lens aperture (f-number):
it: Apertura massima diaframma (fattore f):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
it: Seleziona qui la minima apertura della lente usata dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: No flash
it: Senza flash

en: Fired
it: Con flash

en: Fired, no strobe return light
it: Con flash, senza luce di ritorno

en: Fired, strobe return light
it: Con flash, luce di ritorno

en: Yes, compulsory
it: Sì, obbligatorio

en: Yes, compulsory, no return light
it: Sì, obbligatorio, senza luce di ritorno

en: Yes, compulsory, return light
it: Sì, obbligatorio, luce di ritorno

en: No, compulsory
it: No, obbligatorio

en: No, auto
it: No, automatico

en: Yes, auto
it: Sì, automatico

en: Yes, auto, no return light
it: Sì, automatico, senza luce di ritorno

en: Yes, auto, return light
it: Sì, automatico, luce di ritorno

en: No flash function
it: Senza funzione di flash

en: Yes, red-eye
it: Sì, occhi rossi

en: Yes, red-eye, no return light
it: Sì, occhi rossi, senza luce di ritorno

en: Yes, red-eye, return light
it: Sì, occhi rossi, luce di ritorno

en: Yes, compulsory, red-eye
it: Sì, obbligatorio, occhi rossi

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
it: Sì, obbligatorio, occhi rossi, senza luce di ritorno

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
it: Sì, obbligatorio, occhi rossi, luce di ritorno

en: Yes, auto, red-eye
it: Sì, automatico, occhi rossi

en: Yes, auto, red-eye, no return light
it: Sì, automatico, occhi rossi, senza luce di ritorno

en: Yes, auto, red-eye, return light
it: Sì, automatico, occhi rossi, luce di ritorno

en: Light source:
it: Fonte della luce:

[ctx: light source]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: light source]
en: Daylight
it: Luce diurna

[ctx: light source]
en: Fluorescent
it: Fluorescenza

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
it: Tungsteno (luce incandescente)

[ctx: light source]
en: Fine weather
it: Bel tempo

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
it: Tempo nuvoloso

[ctx: light source]
en: Shade
it: Ombra

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
it: Fluorescente diurna (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
it: Fluorescente bianca diurna (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
it: Fluorescente bianca fredda (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
it: Fluorescente bianca (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
it: Luce standard A

[ctx: light source]
en: Standard light B
it: Luce standard B

[ctx: light source]
en: Standard light C
it: Luce standard C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
it: Tungsteno ISO studio

[ctx: light source]
en: Other light source
it: Altra fonte di luce

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
it: Seleziona qui il tipo di sorgente di luce usata per scattare la foto.

en: Flash mode:
it: Modalità del flash:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
it: Seleziona qui il programma del flash usato dalla macchina fotografica per scattare la foto.

en: Flash energy (BCPS):
it: Energia del flash (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
it: Imposta qui l'energia del flash usata per scattare la foto in unità BCPS. Le candele di intensità di luce emessa al secondo sono la misura dell'effettiva intensità di una sorgente di luce quando viene focalizzata in un raggio da un riflettore o una lente. Questo valore è l'intensità effettiva per un periodo di un secondo.

en: White balance:
it: Bilanciamento del bianco:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
it: Automatico

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
it: Seleziona qui la modalità di bilanciamento del bianco impostata dalla macchina fotografica quando è stata scattata la foto.

en: Identify subject of content (3 chars max):
it: Identifica l'oggetto del contenuto (massimo 3 caratteri):

en: Set here the category ID
it: Imposta qui l'ID della categoria

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
it: Imposta qui la categoria del contenuto. Questo campo è limitato a 3 caratteri.

en: Supplemental categories:
it: Categorie supplementari:

en: Set here the extra category
it: Imposta qui la categoria aggiuntiva

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
it: Inserisci qui una nuova categoria supplementare di contenuto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
it: <b>Nota: i tag di testo <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model">IPTC</a> sono stringhe di dimensioni limitate. Usa l'aiuto contestuale per i dettagli. Valuta di utilizzare invece i metadati <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a>.</b>

en: Headline:
it: Riassunto:

en: Set here the content synopsis
it: Imposta qui il riassunto del contenuto

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
it: Inserisci qui un riassunto del contenuto. Questo campo è limitato a 256 caratteri.

[ctx: content description]
en: Caption:
it: Didascalia:

en: Sync Exif Comment
it: Sincronizza il commento Exif

en: Set here the content description
it: Imposta qui la descrizione del contenuto.

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
it: Inserisci la descrizione dei contenuti. Questo campo è limitato a 2000 caratteri.

en: Caption Writer:
it: Autore della didascalia:

en: Enter the name of the caption author.
it: Inserisci il nome dell'autore della didascalia.

en: Copyright:
it: Diritto d'autore:

en: Set here the copyright notice.
it: Imposta qui la notifica del diritto d'autore.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
it: Imposta qui la notifica del diritto d'autore. Questo campo è limitato a 128 caratteri.

en: Byline:
it: Intestazione:

en: Set here the name of content creator.
it: Imposta qui il nome del creatore del contenuto.

en: Byline Title:
it: Titolo dell'intestazione:

en: Set here the title of content creator.
it: Imposta qui il titolo del creatore del contenuto.

en: Credit:
it: Riconoscimenti:

en: Set here the content provider.
it: Imposta qui il fornitore del contenuto.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta il fornitore del contenuto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
it: Fonte:

en: Set here the content owner.
it: Imposta qui il proprietario del contenuto.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta il proprietario originale del contenuto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: Contact:
it: Contatto:

en: Set here the person or organization to contact.
it: Imposta qui la persona od organizzazione da contattare.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
it: Contenuto

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
it: Origine

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
it: Riconoscimenti

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
it: Soggetti

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: @item: iptc]
en: Status
it: Stato

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
it: Busta

[ctx: @title]
en: Content Information
it: Informazioni sul contenuto

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
it: Descrivi il contenuto visivo dell'elemento

[ctx: @title]
en: Origin Information
it: Informazioni sull'origine

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
it: Informazioni descrittive formali sull'elemento

[ctx: @title]
en: Credit Information
it: Informazioni sui riconoscimenti

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
it: Registra le informazioni sul diritto d'autore dell'elemento

[ctx: @title]
en: Subject Information
it: Informazioni sui soggetti

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
it: Registra le informazioni sui soggetti dell'elemento

[ctx: @title]
en: Keyword Information
it: Informazioni sulle parole chiave

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
it: Registra le parole chiave rilevanti per l'elemento

[ctx: @title]
en: Category Information
it: Informazioni sulle categorie

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
it: Registra le categorie rilevanti per l'elemento

[ctx: @title]
en: Status Information
it: Informazioni sullo stato

[ctx: @title]
en: Record workflow information
it: Registra le informazioni sul flusso di lavoro

[ctx: @title]
en: Status Properties
it: Proprietà dello stato

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
it: Registra le proprietà del flusso di lavoro

[ctx: @title]
en: Envelope Information
it: Informazioni sulla busta

[ctx: @title]
en: Record editorial details
it: Registra i dettagli editoriali

en: No ObjectData
it: Senza dati di oggetto

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
it: Registro di parametri di foto digitali IPTC-NAA (versione 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
it: Registro di parametri di foto digitali IPTC-NAA (versione 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
it: Registro di parametri di foto digitali IPTC-NAA (versione 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
it: Registro di parametri di foto digitali IPTC-NAA (versione 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
it: Formato di messaggi raccomandato IPTC7901

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
it: Formato di file immagine con tag (TIFF, versione 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
it: Formato di file immagine con tag (TIFF, versione 6.0)

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
it: Formato di file non strutturato orientato ai caratteri IPTC

en: United Press International ANPA 1312 variant
it: Variante ANPA 1312 della United Press International

en: United Press International Down-Load Message
it: Messaggio di scaricamento della United Press International

en: JPEG File Interchange
it: Scambio di file JPEG

en: Photo-CD Image-Pac
it: Image-Pac di CD di foto

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
it: File di grafica bitmap di Microsoft [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
it: File di audio digitale [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
it: Audio e video in movimento [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
it: File eseguibili per PC DOS e Windows [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
it: File binario compresso [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
it: Formato di scambio di file audio AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
it: Onde RIFF (Microsoft)

en: Freehand (version 3.1)
it: Freehand (versione 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
it: Freehand (versione 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
it: Freehand (versione 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
it: Freehand (versione 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
it: Linguaggio ipertestuale «HTML»

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
it: Strato audio 2 MPEG 2 (Musicom), ISO/IEC

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
it: Strato audio 3 MPEG 2, ISO/IEC

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
it: File di documenti trasferibile [*.PDF] di Adobe

en: News Industry Text Format
it: Formato di testo industriale di notizie

en: Tape Archive [*.TAR]
it: Archivio su nastro [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
it: Versione NITF del Tidningarnas Telegrambyrå (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
it: Versione NITF del Ritzaus Bureau (RBNITF DTD)

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Set here the envelope destination
it: Imposta qui la destinazione della busta

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
it: Inserisci la destinazione della busta. Questo campo è limitato a 1024 caratteri.

en: U.N.O ID:
it: Identificativo U.N.O:

en: Set here the Unique Name of Object identifier
it: Imposta qui il nome univoco dell'identificativo dell'oggetto.

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
it: Imposta qui il nome univoco dell'identificativo dell'oggetto. Questo campo è limitato a 80 caratteri.

en: Product ID:
it: Identificativo del prodotto:

en: Set here the product identifier
it: Imposta qui l'identificativo del prodotto

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta qui l'identificativo del prodotto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: Service ID:
it: Identificativo del servizio:

en: Set here the service identifier
it: Imposta qui l'identificativo del servizio

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
it: Imposta qui l'identificativo del servizio. Questo campo è limitato a 10 caratteri.

en: Envelope ID:
it: Identificativo della busta:

en: Set here the envelope identifier
it: Imposta qui l'identificativo della busta

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
it: Imposta qui l'identificativo della busta. Questo campo è limitato a 8 caratteri.

en: Priority:
it: Priorità:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
it: 0: Nessuna

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
it: 1: Alta

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
it: 5: Normale

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
it: 8: Bassa

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
it: 9: Definita dall'utente

en: Select here the envelope priority.
it: Seleziona qui la priorità della busta.

en: Format:
it: Formato:

en: Select here envelope file format.
it: Seleziona qui il formato di file della busta.

en: Sent date:
it: Data di invio:

en: Sent time:
it: Ora di invio:

en: Set envelope sent date to today
it: Imposta la data d'invio della busta a oggi

en: Set here the date when the service sent the material.
it: Imposta qui la data di quando il servizio ha inviato il materiale.

en: Set here the time when the service sent the material.
it: Imposta qui l'ora di quando il servizio ha inviato il materiale.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
it: Imposta qui il fuso orario di quando il servizio ha inviato il materiale.

en: Use information retrieval words:
it: Usa le parole di ricerca delle informazioni:

en: Set here a keyword
it: Imposta qui una parola chiave

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui una nuova parola chiave. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

en: Digitization date
it: Data di digitalizzazione

en: Digitization time
it: Ora di digitalizzazione

en: Set here the creation date of digital representation.
it: Imposta qui la data di creazione della rappresentazione digitale.

en: Set here the creation time of digital representation.
it: Imposta qui l'ora di creazione della rappresentazione digitale.

en: Set here the time zone of digital representation.
it: Imposta qui il fuso orario della rappresentazione digitale.

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Creation time
it: Ora di creazione

en: Sync Exif creation date
it: Sincronizza la data di creazione Exif

en: Set here the creation date of intellectual content.
it: Imposta la data di creazione del contenuto intellettuale.

en: Set here the creation time of intellectual content.
it: Imposta l'ora di creazione del contenuto intellettuale.

en: Set here the time zone of intellectual content.
it: Imposta il fuso orario del contenuto intellettuale.

en: Set here the full country name referenced by the content.
it: Imposta qui il nome completo del paese cui si fa riferimento nei contenuti.

en: City:
it: Città:

en: Set here the city of the content
it: imposta qui la città del contenuto

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta qui la città di origine del contenuto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: Sublocation:
it: Posto:

en: Set here the content location
it: Imposta qui il luogo del contenuto

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta qui il luogo nella città del contenuto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: State/Province:
it: Regione o provincia:

en: Set here the Province or State of the content
it: Imposta qui la provincia o la regione del contenuto

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta qui la provincia o la regione di origine del contenuto. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: Country:
it: Nazione:

en: Select here country name of content origin.
it: Seleziona qui il nome del paese di origine del contenuto.

en: Release date
it: Data di rilascio

en: Release time
it: Ora di rilascio

en: Set release date to today
it: Imposta la data di rilascio a oggi

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
it: Imposta qui la data da cui è utilizzabile il contenuto intellettuale.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
it: Imposta qui l'ora da cui è utilizzabile il contenuto intellettuale.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
it: Imposta qui il fuso orario da cui è utilizzabile il contenuto intellettuale.

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Expiration time
it: Ora di scadenza

en: Set expiration date to today
it: Imposta la data di scadenza a oggi

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
it: Imposta qui la data fino a quando è utilizzabile il contenuto intellettuale.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
it: Imposta qui l'ora fino a quando è utilizzabile il contenuto intellettuale.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
it: Imposta qui il massimo fuso orario in cui è utilizzabile il contenuto intellettuale.

en: Language:
it: Lingua:

en: Select here the language of content.
it: Seleziona qui la lingua del contenuto.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
it: 0: Nessuna

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
it: 1: Alta

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
it: 5: Normale

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
it: 8: Bassa

en: Select here the editorial urgency of content.
it: Seleziona qui l'urgenza editoriale del contenuto.

en: Cycle:
it: Ciclo:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
it: Mattina

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
it: Pomeriggio

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
it: Sera

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
it: Seleziona qui il ciclo editoriale del contenuto.

en: Set here the content type
it: Imposta qui il tipo di contenuto

en: News
it: Notizie

en: Data
it: Dati

en: Advisory
it: Avvertimenti

en: Select here the editorial type of content.
it: Seleziona qui il tipo editoriale del contenuto.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui la descrizione del tipo editoriale del contenuto. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Set here the content reference
it: Imposta qui il riferimento del contenuto

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta qui il riferimento della trasmissione del contenuto originale. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

[ctx: image title]
en: Title:
it: Titolo:

en: Set here the content title
it: Imposta qui il titolo del contenuto

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui il riferimento breve del contenuto. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

en: Edit Status:
it: Stato di modifica:

en: Set here the content status
it: Imposta qui lo stato del contenuto

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui il titolo dello stato dei contenuti. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

en: Job Identifier:
it: Identificativo del lavoro:

en: Set here the job ID
it: Imposta qui l'identificativo del lavoro

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
it: Imposta qui la stringa identificativa del contenuto ricorrente. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: Special Instructions:
it: Istruzioni particolari:

en: Set here the content instructions
it: Imposta qui le istruzioni del contenuto

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
it: Inserisci le istruzioni per l'uso editoriale. Questo campo è limitato a 256 caratteri.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
it: Inserisci qui il riferimento informativo del fornitore. Esso è un nome registrato presso la IPTC/NAA, che identifica il fornitore che dà un'indicazione del contenuto. Il suo valore predefinito è «IPTC» se si usa un codice di riferimento standard. Questo campo è limitato a 32 caratteri.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
it: Inserisci qui il numero di riferimento del soggetto. Fornisce un codice numerico per indicare il nome del soggetto più un suo argomento opzionale e i nomi dei dettagli del soggetto nella lingua del servizio. Il riferimento del soggetto è un numero nell'intervallo tra 01000000 e 17999999 e rappresenta un riferimento internazionale indipendente dalla lingua a un oggetto. Un soggetto viene identificato dal suo numero di riferimento e dai nomi corrispondenti presi da un elenco standard fornito dalla IPTC/NAA. Se si usa un codice di riferimento standard, questi elenchi sono le versioni di riferimento in lingua inglese. Questo campo è limitato a un codice di 8 cifre.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui il nome del soggetto. Se hai selezionato un codice di riferimento standard IPTC/NAA viene usata la lingua inglese. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui il nome dell'argomento del soggetto. Se hai selezionato un codice di riferimento standard IPTC/NAA viene usata la lingua inglese. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
it: Imposta qui il nome dei dettagli del soggetto. Se hai selezionato un codice di riferimento standard IPTC/NAA viene usata la lingua inglese. Questo campo è limitato a 64 caratteri.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
it: Modifica metadati

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
it: Strumento per modificare metadati degli elementi

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.
    
    Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.
    
    For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
it: Questo strumento permette agli utenti di cambiare molti metadati dagli elementi.
    
    I tag più comuni Exif, Iptc e Xmp utilizzati in fotografia sono elencati per la modifica con valori standard.
    
    Per le agenzie di foto possono essere utilizzati soggetti preconfigurati per descrivere il contenuto degli elementi in base a codici di riferimento IPTC.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
it: Modifica i metadati...

en: Enter here a new supplemental category of content.
it: Inserisci qui una nuova categoria supplementare di contenuto.

en: Set here the content synopsis.
it: Imposta qui il riassunto del contenuto.

[ctx: content description]
en: Captions:
it: Didascalie:

en: Set here the content descriptions.
it: Imposta qui la descrizione del contenuto.

en: Default Language Caption Options
it: Opzioni predefinite per la lingua delle didascalie

en: Set here the name of the caption author.
it: Imposta qui il nome dell'autore della didascalia.

en: Set here the necessary copyright notice.
it: Imposta qui la notifica del diritto d'autore.

en: Sync Exif Copyright
it: Sincronizza il diritto d'autore Exif

en: Right Usage Terms:
it: Termini di utilizzo:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
it: Imposta qui le istruzioni su come la risorsa può essere usata legalmente.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
it: Creatore:

en: Sync Exif Artist
it: Sincronizza l'artista Exif

en: Creator Title:
it: Titolo del creatore:

en: Contact
it: Contatto

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
it: Posta elettronica:

en: Set here the contact e-mail.
it: Imposta qui l'indirizzo di posta elettronica di contatto.

en: URL:
it: Sito:

en: Set here the contact URL.
it: Imposta qui l'URL di contatto.

en: Phone:
it: Telefono:

en: Set here the contact 'phone number.
it: Imposta qui il numero di telefono di contatto.

[ctx: Street address]
en: Address:
it: Indirizzo:

en: Set here the contact address.
it: Imposta qui l'indirizzo di contatto.

en: Postal code:
it: Codice postale:

en: Set here the contact postal code.
it: Imposta qui il codice di avviamento postale di contatto.

en: Set here the contact city.
it: Imposta qui la città di contatto.

en: Set here the contact state/province.
it: Imposta qui lo stato/la provincia di contatto.

en: Set here the contact country.
it: Imposta qui la nazione di contatto.

en: Set here the original owner of content.
it: Imposta qui il proprietario originale del contenuto.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
it: Contenuto

[ctx: @item]
en: Origin
it: Origine

[ctx: @item]
en: Credits
it: Riconoscimenti

[ctx: @item]
en: Subjects
it: Soggetti

[ctx: @item]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: @item]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: @item]
en: Status
it: Stato

[ctx: @item]
en: Properties
it: Proprietà

en: Set here a new keyword
it: Imposta qui una nuova parola chiave.

en: Video date
it: Data del video

en: Set video date to today
it: Imposta la data del video a oggi

en: Set here the video date of intellectual content.
it: Imposta la data del video del contenuto intellettuale.

en: Set here the content's city of origin.
it: Imposta qui la città di origine del contenuto.

en: Set here the content's location within the city.
it: Imposta qui il luogo del contenuto dentro la città.

en: Set here the content's Province or State of origin.
it: Imposta qui la provincia o la regione di origine del contenuto.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
it: Viso

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
it: Mezza lunghezza

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
it: Lunghezza intera

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
it: Vista posteriore

[ctx: @item: scene code]
en: Single
it: Singolo

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
it: Coppia

[ctx: @item: scene code]
en: Two
it: Due

[ctx: @item: group of people]
en: Group
it: Gruppo

[ctx: @item: scene code]
en: General view
it: Vista generale

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
it: Vista panoramica

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
it: Vista aerea

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
it: Sott'acqua

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
it: Scena notturna

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
it: Vista esterna

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
it: Vista interna

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
it: Ravvicinata

[ctx: @item: scene code]
en: Action
it: Azione

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
it: Prestante

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
it: In posa

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
it: Simbolico

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
it: Contrattempo

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
it: Scena di film

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
it: Avvertimenti

[ctx: @item: type code]
en: Alert
it: Allarme

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
it: Catalogo

[ctx: @item: type code]
en: Data
it: Dati

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
it: Documento

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
it: Manutenzione

[ctx: @item: type code]
en: News
it: Notizie

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
it: Modalità di gestione delle notizie

[ctx: @item: type code]
en: Package
it: Pacchetto

[ctx: @item: type code]
en: Topic
it: Tema

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
it: Insieme di temi

[ctx: @option]
en: Language:
it: Lingua:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
it: Seleziona qui la lingua del contenuto.

[ctx: @option]
en: Priority:
it: Priorità:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
it: 0: Nessuna

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
it: 1: Alta

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
it: 5: Normale

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
it: 8: Bassa

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
it: 9: Definita dall'utente

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
it: @info: Seleziona qui l'urgenza editoriale del contenuto.

[ctx: @option]
en: Scene:
it: Scena:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
it: Seleziona qui il tipo di scena del contenuto.

[ctx: @option]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
it: Seleziona qui il tipo editoriale del contenuto.

[ctx: @option]
en: Attribute:
it: Attributo:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
it: Imposta qui la descrizione dell'attributo editoriale

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
it: Imposta qui la descrizione dell'attributo editoriale del contenuto.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
it: Seleziona qui l'attributo editoriale del contenuto.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
it: Attuale

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
it: Analisi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
it: Materiale d'archivio

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
it: Dossier

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
it: Previsione

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
it: Cronologia

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
it: Obituario

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
it: Opinione

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
it: Sondaggi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
it: Elenchi e tabelle di risultati

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
it: Barra laterale e informazioni di supporto

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
it: Riassunto

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
it: Minuta

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
it: Intervista

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
it: Dal posto

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
it: Retrospettiva

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
it: Statistiche

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
it: Conclusione

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
it: Comunicato stampa

[ctx: @option]
en: Reference:
it: Riferimento:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
it: Imposta qui il riferimento del contenuto

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
it: Imposta qui di riferimento della trasmissione del contenuto originale.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
it: Titolo:

en: Set here a shorthand reference for the content.
it: Imposta qui un riferimento rapido al contenuto.

en: Nickname:
it: Nomignolo:

en: Set here a short informal name
it: Imposta qui un nome breve e informale

en: A short informal name for the resource.
it: Un nome breve e informale per la risorsa.

en: Identifiers:
it: Identificativi:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
it: Imposta qui la stringa identificativa del contenuto ricorrente.

en: Set here the editorial usage instructions
it: Imposta qui le istruzioni per l'uso editoriale

en: Enter the editorial usage instructions.
it: Inserisci le istruzioni per l'uso editoriale.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
it: Inserisci qui il riferimento informativo del fornitore. Esso è un nome registrato presso la XMP/NAA, che identifica il fornitore di un indicatore del contenuto. Il suo valore predefinito è «XMP» se si usa un codice di riferimento standard.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
it: Inserisci qui il numero di riferimento del soggetto. Fornisce un codice numerico per indicare il nome del soggetto più un suo argomento opzionale e i nomi dei dettagli del soggetto nella lingua del servizio. Il riferimento del soggetto è un numero nell'intervallo tra 01000000 e 17999999 e rappresenta un riferimento internazionale indipendente dalla lingua a un oggetto. Un soggetto viene identificato dal suo numero di riferimento e dai nomi corrispondenti presi da un elenco standard fornito dalla XMP/NAA. Se si usa un codice di riferimento standard, questi elenchi sono le versioni di riferimento in lingua inglese. Questo campo è limitato a un codice di 8 cifre.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
it: Imposta qui il nome del soggetto. Se hai selezionato un codice di riferimento standard XMP/NAA viene usata la lingua inglese.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
it: Imposta qui il nome dell'argomento del soggetto. Se hai selezionato un codice di riferimento standard XMP/NAA viene usata la lingua inglese.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
it: Imposta qui il nome dei dettagli del soggetto. Se hai selezionato un codice di riferimento standard XMP/NAA viene usata la lingua inglese.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
it: Regola ora e data

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image and close dialog
it: Scrivi la data e l'ora corretta per ciascuna immagine e chiudi la finestra di dialogo

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
it: Scrivi la data e l'ora corretta per ciascuna immagine

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
it: Regola ora e data

[ctx: @action]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
it: Annulla l'operazione corrente

[ctx: @action]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @info]
en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Timestamp Used
it: Data e ora usate

en: Timestamp Updated
it: Data e ora aggiornate

en: Status
it: Stato

en: Failed to update metadata timestamp
it: Aggiornamento di data e ora dei metadati non riuscito

en: Failed to update file timestamp
it: Aggiornamento di data e ora del file non riuscito

en: Success
it: Riuscito

en: not valid
it: non valido

en: Please wait ...
it: Attendere...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
it: Strumento per regolare la data e l'ora degli elementi

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.
    
    Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.
    
    Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
it: Questo strumento permette agli utenti di regolare in serie la marca temporale degli elementi.
    
    Dagli elementi originali, o da un file comune, è possibile selezionare molte sorgenti di marca temporale originale.
    
    È possibile regolare molte marche temporali. Le correzioni possono essere differenze di tempi o una data specifica.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
it: Regola ora e data...

en: Create Calendar
it: Crea calendario

en: A tool to create calendar from images
it: Strumento per creare un calendario dalle immagini

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di comporre gli elementi e creare un calendario con le tue foto preferite.</p><p>Sono disponibili diversi modelli di calendario, a cui puoi integrare un elenco di date, ricavato dal formato ICS, per evidenziare le festività.</p><p>Lo strumento, infine, propone di esportare il risultato in un file PDF o direttamente alla stampante.</p>

en: Former Author
it: Autore precedente

en: Developer and Maintainer
it: Sviluppatore e responsabile

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
it: Crea calendario...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
it: Eventi del calendario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
it: Seleziona un file di calendario facoltativo con le festività ufficiali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Puoi scaricare un calendario per il tuo paese da <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> o altri siti.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ciò è assolutamente facoltativo. Tutti gli eventi provenienti da questo calendario saranno stampati in rosso.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
it: Seleziona un file di calendario facoltativo con le tue «festività personali»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
it: Puoi creare questo calendario usando un programma che supporti il <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">formato iCalendar</a>.
    Ciò è assolutamente facoltativo. Tutti gli eventi provenienti da questo calendario saranno stampati in verde.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
it: In stampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
it: Pagina attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
it: Pagine totali

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
it: Crea modello per il calendario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
it: Dimensione foglio:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
it: Lettera US

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
it: Alta

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
it: Alta

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
it: Bassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
it: Al&to

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
it: &Sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
it: &Destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
it: Disegna linee sul calendario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
it: Immagine proporzionata al testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
it: Carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
it: Anno:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
it: Seleziona immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
it: Clic sinistro su un mese per selezionare un'immagine, clic destro per deselezionare.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
it: <p><h1><b>Benvenuto allo strumento Calendario</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a creare e stampare un calendario con una selezione di immagini prelevate dalla tua raccolta.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
it: <p>Questo strumento ti permetterà inoltre d'impostare dati specifici sul tuo calendario, usando file di eventi esterni nei formati <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a> e <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
it: Crea calendario

en: Welcome to Calendar Tool
it: Benvenuto allo strumento Calendario

en: Choose events to show on the Calendar
it: Scegli gli eventi da mostrare nel calendario

en: Print Calendar
it: Stampa calendario

en: Printing in Progress
it: In fase di stampa

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
it: File dati di calendario (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
it: Seleziona il file dati di calendario

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
it: Nessuna immagine valida selezionata per mesi<br/>Fai clic Indietro per selezionare le immagini

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
it: Nota che stai creando un calendario per<br/>l'anno corrente o un anno già trascorso.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
it: Fai clic su successivo per iniziare la stampa<br/><br/>Verranno stampati i mesi seguenti per l'anno %1:<br/>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
it: Stampa calendario

en: Printing Cancelled
it: Stampa annullata

en: Create calendar
it: Crea calendario

en: Printing calendar page for %1 of %2
it: Stampa in corso della pagina del calendario %1 di %2

en: Printing Complete
it: Stampa completata

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
it: Convertitore DNG

[ctx: @action:button]
en: &Convert
it: &Converti

en: The list does not contain any Raw files to process.
it: L'elenco non contiene alcun file RAW da elaborare.

en: DNG Converter
it: Convertitore DNG

en: &Abort
it: &Interrompi

en: Abort the conversion of Raw files.
it: Interrompi la conversione dei file RAW.

en: Con&vert
it: Con&verti

en: Start converting the Raw images using the current settings.
it: Inizia a convertire le immagini RAW usando le impostazioni attuali.

en: Failed to save image
it: Salvataggio dell'immagine non riuscito

en: Failed to move sidecar
it: Spostamento del file sidecar non riuscito

en: Failed to save image.
it: Salvataggio dell'immagine non riuscito.

en: Process failed
it: Elaborazione non riuscita

en: Process Canceled
it: Elaborazione annullata

en: File not supported
it: File non supportato

en: Internal error
it: Errore interno

en: Processing %1
it: Elaborazione %1

en: Raw File
it: File RAW

en: Target File
it: File di destinazione

en: Camera
it: Fotocamera

[ctx: @title]
en: DNG Converter
it: Convertitore DNG

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
it: Strumento per convertire in serie le immagini RAW della fotocamera in DNG

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.
    
    The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.
    
    See details on this wikipedia entry about this format: %1
it: Questo strumento generico può convertire i dati immagine RAW in formato DNG.
    Il negativo digitale (Digital Negative, DNG) è un formato immagine RAW senza perdita di dati (lossless) creato da Adobe.
    Per dettagli su questo formato consulta questa pagina wikipedia: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
it: Convertitore DNG...

en: Cannot identify Raw image
it: Impossibile identificare l'immagine RAW

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
it: Includi per Enfuse

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
it: Nome del file

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
it: Esposizione (EV):

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
it: Maschera forte: abilitata

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
it: Maschera forte: disabilitata

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
it: CIECAM02: abilitato

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
it: CIECAM02: disabilitato

[ctx: @info]
en: Levels: auto
it: Livelli: automatici

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
it: Livelli: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
it: Esposizione: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
it: Saturazione: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
it: Contrasto: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
it: Bilanciamento automatico caratteristiche locali/globali dell'immagine (livelli)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
it: Ottimizza le caratteristiche dell'immagine (contrasto, saturazione, ...) per essere più globali possibile.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
it: Imposta la selezione automatica del livello (massimizzato) per la miscelazione piramidale, ossia ottimizza le caratteristiche dell'immagine (contrasto, saturazione, ...) per essere più globali possibile.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
it: Bilanciamento caratteristiche immagine:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
it: Bilancia tra le caratteristiche locali (numero basso) o quelle globali (numero alto).

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
it: Imposta il numero di livelli per la miscelazione piramidale. Bilancia verso le caratteristiche locali (numero basso) o quelle globali (numero alto). Inoltre, un numero basso sacrifica la qualità di risultati in favore di un'esecuzione più veloce e un uso minore di risorse.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
it: Maschera forte

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
it: Utile solo per la sovrapposizione di messe a fuoco al fine di migliorare la nitidezza.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
it: Forza le maschere di miscela forti senza eseguire una media sulla scala più fine. Utile solo per sovrapporre le messe a fuoco su diversi piani con caratteristiche di contrasto alte e fini. Migliora la nitidezza ma con una maggiore presenza di disturbi.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
it: Contributo di buona esposizione:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
it: Contributo di pixel ben esposti al processo di miscelazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
it: Imposta il contributo di buona esposizione per il processo di miscelazione. Valori più alti favoriranno pixel ben esposti.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
it: Contributo di alta saturazione:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
it: Contributo di pixel con alta saturazione al processo di miscelazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
it: L'incremento di questo valore aumenterà il contributo di pixel con alta saturazione al risultato finale.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
it: Contributo di alto contrasto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
it: Contributo di pixel con alto contrasto al processo di miscelazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
it: Imposta il peso relativo di pixel con alto contrasto. L'incremento di questo peso aumenterà il contributo dei pixel con pixel adiacenti colorati in modo differente al risultato finale. Particolarmente utile per la sovrapposizione delle messe a fuoco.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
it: Usa Modello di aspetto del colore (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
it: Converti in modello di aspetto del colore CIECAM02 durante il processo di miscelazione, anziché RGB.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
it: Usa la modellazione di aspetto del colore (CIECAM02) per rappresentare colori dettagliati. I tuoi file di input devono essere profili ICC incorporati. Se non sono presenti profili ICC, verrà considerato lo spazio dei colori sRGB. La differenza tra l'uso di questa opzione e l'algoritmo predefinito di miscelazione dei colori è minima, e sarà più evidente se hai bisogno di miscelare assieme aree di diversi colori primari.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
it: Includi durante il salvataggio

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
it: Risultato

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
it: Input selezionati

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
it: Rimuovi elemento

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
it: Pulisci tutto

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
it: Miscelazione di esposizione

[ctx: @action:button]
en: &Save
it: &Salva

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
it: Elabora e salva gli elementi selezionati.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
it: Ante&prima

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
it: Elabora un'anteprima di una pila di immagini raggruppate in base alle impostazioni correnti.

[ctx: @action: button]
en: &Default
it: Pre&definito

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
it: Ripristina le impostazioni correnti ai valori predefiniti.

[ctx: @action:button]
en: Details...
it: Dettagli...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
it: Impostazioni Enfuse

[ctx: @title]
en: Save Result
it: Salva il risultato

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
it: Modello nome del file:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
it: Messaggi di elaborazione Enfuse

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
it: Salvataggio dell'immagine in %1 non riuscito.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
it: Elaborazione anteprima delle immagini raggruppate...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
it: Elaborazione risultato delle immagini raggruppate...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
it: Caricamento dell'immagine non riuscito.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
it: Elaborazione dell'anteprima delle immagini raggruppate non riuscita.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
it: Elaborazione del risultato delle immagini raggruppate non riuscita.

en: Exposure Blending
it: Miscelazione di esposizione

en: A tool to blend bracketed images
it: Strumento per unire le immagini raggruppate

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di unire le immagini raggruppate in modo da creare una fotografia pseudo HDR.</p><p>Per creare un'immagine ad alta definizione, devi utilizzare immagini dello stesso soggetto scattate con un treppiede e con diverse impostazioni di esposizione.</p><p>Per creare un'immagine con risultati migliori, puoi usare immagini RAW al posto delle immagini JPEG, le quali hanno una profondità di colore superiore e sono più adatte alla fusione pixel per pixel.</p>

en: Author and Maintainer
it: Autore e responsabile

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
it: Unisci immagini sovrapposte...

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
it: sconosciuto

en: Cannot run %1:
    
     %2
it: Impossibile avviare %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
it: Benvenuto allo strumento Immagini sovrapposte

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
it: Benvenuto allo strumento Immagini sovrapposte

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
it: Questo strumento fonde immagini raggruppate con differenti esposizioni per creare un'immagine pseudo HDR

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
it: Può essere utilizzato anche per fondere una pila di immagini raggruppate per ottenere una singola immagine con profondità di campo aumentata.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
it: Questo assistente ti aiuterà a configurare l'importazione delle immagini prima di unirle in un'immagine singola.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
it: Le immagini raggruppate devono essere scattate con la stessa fotocamera, nelle stesse condizioni e possibilmente con un treppiede.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
it: Per maggiori informazioni, dai un'occhiata a

[ctx: @info]
en: this page
it: questa pagina

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
it: Binari miscelazione di esposizione

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
it: Imposta le immagini raggruppate

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
it: Imposta qui l'elenco delle immagini raggruppate da fondere. Rispetta queste condizioni

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
it: Devono essere aggiunte alla pila almeno due immagini dello stesso soggetto.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
it: Non mettere insieme immagini con profondità di colore diverse.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
it: Tutte le immagini devono avere la stessa dimensione.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
it: Esposizione (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
it: La pre-elaborazione è completa

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
it: La pre-elaborazione delle immagini raggruppate è completa

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
it: Congratulazioni. Le tue immagini sono pronte per essere fuse.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program from will be used.
it: Per eseguire questa operazione sarà utilizzato il programma Enblend.

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
it: Premi «Fine» per fondere gli elementi e creare un'immagine pseudo HDR.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
it: Pre-elaborazione delle immagini raggruppate in corso

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
it: Allinea le immagini raggruppate

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
it: Ora le immagini raggruppate saranno pre-elaborate prima di essere fuse.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
it: Se non hai utilizzato un treppiede per scattare le immagini raggruppate, devi eseguire l'allineamento. Le operazioni di allineamento possono durare un po' di tempo.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
it: Le operazioni di pre-elaborazione includono la demosaicizzazione RAW. Le immagini RAW verranno convertite in immagini sRGB a 16 bit con gamma automatica.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
it: Premi il pulsante «Successivo» per iniziare la pre-elaborazione.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
it: La pre-elaborazione è in corso, attendi.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
it: Questa fase potrà durare un po'...

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
it: La pre-elaborazione non è riuscita.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
it: Verifica la pila delle tue immagini raggruppate.

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
it: Vedi i messaggi di elaborazione sottostanti.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
it: Strumento per le immagini sovrapposte

en: Error loading RAW image '%1'
it: Errore nel caricamento dell'immagine RAW «%1»

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
it: Impossibile salvare la miniatura per l'immagine «%1» in «%2»

en: unavailable
it: non disponibile

en: Could not open file '%1' for writing
it: Impossibile aprire il file «%1» per la scrittura

en: Could not save image to file '%1'
it: Impossibile salvare l'immagine nel file «%1»

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
it: Impossibile trovare il tema in «%1»

[ctx: @info]
en: Create directories
it: Crea cartelle

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
it: Impossibile creare la cartella «%1»

[ctx: @info]
en: Copying theme
it: Copiatura del tema

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
it: Impossibile copiare il tema

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
it: Genera le immagini e i file XML

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
it: Impossibile creare gallery.xml

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
it: Generazione dei file per «%1»

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
it: Generazione dei file HTML

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
it: Impossibile caricare il file XSL «%1»

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
it: Impossibile caricare il file XML «%1»

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
it: Errore nell'elaborazione del file XML

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
it: Impossibile aprire «%1» per la scrittura

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
it: Scaricamento dei file remoti per «%1»

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
it: Impossibile aprire il file temporaneo

[ctx: @info]
en: Could not download %1
it: Impossibile scaricare %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
it: Elenco degli album

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
it: Immagine originale

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
it: Vai su

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
it: Crea

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
it: Modello

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
it: Orientazione dell'immagine

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
it: Risoluzione X dell'immagine

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
it: Risoluzione Y dell'immagine

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
it: Unità di risoluzione dell'immagine

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
it: Data e ora dell'immagine

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
it: Posizionamento YCBCR

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
it: Tempo di esposizione

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
it: Numero F

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
it: Indice di esposizione

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
it: Velocità ISO

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
it: Valore di velocità dell'otturatore

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
it: Diaframma

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
it: Lunghezza focale

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
it: Altitudine GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
it: Latitudine GPS

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
it: Longitudine GPS

en: Html Gallery
it: Galleria HTML

en: A tool to generate HTML gallery from images
it: Strumento per generare una galleria HTML dalle immagini

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di post-processare gli elementi (per esempio, ridimensionare) prima di creare una galleria HTML conforme alle specifiche W3C.</p><p>Gli elementi da elaborare sono selezionabili uno a uno o per gruppi attraverso una selezione di album.</p><p>È possibile utilizzare un modello HTML con supporto dei temi, con layout differenti, per assemblare i file in una galleria.</p>

en: Former Author and Maintainer
it: Autore precedente e responsabile

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
it: Crea galleria HTML...

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Starting to generate gallery...
it: Inizio della generazione della galleria...

en: %1 albums to process:
it: %1 album da elaborare:

en: %1 items to process
it: %1 elementi da elaborare

en: Output directory: %1
it: Cartella di output: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
it: La galleria è stata completata ma sono presenti alcuni avvisi.

en: Gallery completed.
it: Galleria completata.

en: Opening gallery with default desktop browser...
it: Apertura della galleria col browser desktop predefinito...

en: Opening gallery with internal browser...
it: Apertura della galleria col browser interno...

en: Full Image Properties:
it: Proprietà dell'immagine intera:

en: Save image
it: Salva immagine

en: Quality:
it: Qualità:

en: Max size:
it: Dimensione massima:

en: Include full-size original images for download
it: Includi le immagini originali a dimensione intera per lo scaricamento

en: Use original image
it: Usa immagine originale

en: Thumbnail Properties:
it: Proprietà miniatura:

en: Square thumbnails
it: Miniature quadrate

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto allo strumento Galleria HTML</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a esportare rapidamente</p><p></p><p>le tue immagini come una piccola galleria HTML statica di fotografie.</p><p>Lo strumento è pienamente conforme agli <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>standard HTML e CSS</a></p><p>e il file risultante può essere personalizzato con dei simpatici temi.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
it: Scegli il metodo di selezione delle immagini:

en: Images
it: Immagini

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
it: Titolo della galleria:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
it: Cartella di destinazione:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
it: Cartella di destinazione

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
it: Apri nel browser:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
it: Nessuna

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
it: Interno

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
it: Predefinito dal desktop

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
it: In questa pagina puoi cambiare alcuni parametri del tema. Sono disponibili parametri diversi a seconda del tema.

en: can be customized
it: può essere personalizzato

en: no customization available
it: nessuna personalizzazione disponibile

en: Author: %1<br/><br/>
it: Autore: %1<br/><br/>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
it: Crea galleria HTML

en: Welcome to HTML Gallery Tool
it: Benvenuto allo strumento Galleria HTML

en: Items Selection
it: Selezione degli elementi

en: Theme Selection
it: Selezione del tema

en: Theme Parameters
it: Parametri del tema

en: Output Settings
it: Impostazioni del risultato

en: Generating Gallery
it: Generazione della galleria

en: Create directories
it: Crea cartelle

en: Could not create folder '%1'
it: Impossibile creare la cartella «%1»

en: Create jAlbum project files
it: Crea file di progetto jAlbum

en: Failed to create project files
it: Creazione dei file del progetto non riuscita

en: Failed to create settings file
it: Creazione del file delle impostazioni non riuscita

en: Launch jAlbum with new project files
it: Avvia jAlbum con nuovi file di progetto

en: jAlbum Export
it: Esportazione jAlbum

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
it: Strumento per esportare immagini in un generatore di gallerie jAlbum

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi in un generatore di gallerie HTML jAlbum.</p><p>Puoi selezionare gli elementi da elaborare uno a uno o per gruppi attraverso una selezione di album.</p><p>jAlbum supporta i temi con modelli e layout differenti. Per dettagli consulta il sito web di jAlbum: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
it: Crea galleria jAlbum...

en: jAlbum Gallery Generator.
it: Generatore di gallerie jAlbum.

en: Starting to generate jAlbum...
it: Inizio della generazione jAlbum...

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
it: jAlbum è stata completato ma sono presenti alcuni avvisi.

en: Jalbum completed.
it: jAlbum completato.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto allo strumento di esportazione jAlbum</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a esportare rapidamente</p><p></p><p>le tue immagini come progetto jAlbum.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
it: Eseguibili jAlbum

en: Project Title:
it: Titolo del progetto:

en: Set here the project title
it: Imposta qui il titolo del progetto

en: Projects folder:
it: Cartella dei progetti:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
it: Cartella dei progetti

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
it: Crea album jAlbum

en: Welcome to jAlbum Export Tool
it: Benvenuto allo strumento di esportazione jAlbum

en: Paths Selection
it: Selezione percorsi

en: Generating jAlbum
it: Generazione di jAlbum

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
it: Condividi i file col server multimediale DLNA

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
it: Esegui il server all'avvio

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
it: Imposta questa opzione per attivare automaticamente il server DLNA all'avvio dell'applicazione

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.
    
    Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
it: Il server multimediale consente di condividere gli elementi tramite la rete locale utilizzando lo standard %1 e il protocollo %2. Molti dispositivi elettronici, tra cui tablet, cellulari, TV, ecc., supportano DLNA.
    
    Nota: a seconda delle caratteristiche di rete e di configurazione, il riconoscimento del server sui dispositivi client potrebbe impiegare un po' di tempo.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
it: Contenuto del server multimediale

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
it: L'elenco degli elementi da condividere è stato modificato. Vuoi avviare il server multimediale con questo contenuto ora?

[ctx: @label]
en: Server is running
it: Il server è in esecuzione

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
it[0]: Un album condiviso
it[1]: %1 album condivisi

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
it[0]: Un elemento condiviso
it[1]: %1 elementi condivisi

[ctx: @action: button]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: @label]
en: Server is not running
it: Il server non è in esecuzione

[ctx: @action: button]
en: Start
it: Avvia

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
it: Non ci sono raccolte da condividere per la selezione corrente...

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
it: Non ci sono elementi da condividere per la selezione corrente...

[ctx: @info]
en: Shared Items
it: Elementi condivisi

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
it: Avvio del server multimediale

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
it: Si è verificato un errore durante l'avvio del server multimediale...

en: DLNA Export
it: Esportazione DLNA

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
it: Strumento per esportare elementi in un dispositivo compatibile con lo standard DLNA

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di condividere gli elementi in una rete locale attraverso un server DLNA.</p><p>Gli elementi da condividere si possono selezionare uno a uno o per gruppi tramite una selezione di album.</p><p>Lo standard DLNA è supportato da molti dispositivi elettronici, quali tablet, cellulari, TV, ecc.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
it: Condividi con DLNA...

en: %1 Media Server
it: Server multimediale %1

en: Media Server have been started
it: Il server multimediale è stato avviato

en: Media Server cannot be started!
it: Impossibile avviare il server multimediale.

en: MJPEG Server have been started
it: Il server MJPEG è stato avviato

en: MJPEG Server cannot be started!
it: Impossibile avviare il server MJPEG.

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
it: Condividi i file col server del flusso MJPEG

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
it: Contenuto del server MJPEG

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
it: L'elenco degli elementi da condividere è stato modificato. Vuoi avviare il server MJPEG con questo contenuto ora?

[ctx: @label]
en: Server Port:
it: Porta del server:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
it: La porta IP del server MJPEG.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
it: Imposta questa opzione per attivare automaticamente il server MJPEG all'avvio dell'applicazione

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access to stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
it: Il server %1 permette di condividere elementi attraverso la rete locale utilizzando un browser web. «Motion JPEG» è un formato di compressione video in cui ogni fotogramma del video viene compresso separatamente come immagine JPEG. I flussi MJPEG sono uno standard che consente la connessione ai client di rete senza necessità di un modulo aggiuntivo. La maggior parte dei browser web e dei riproduttori multimediali supporta il flusso MJPEG. Per accedere al flusso dal tuo browser basta utilizzare http://indirizzo:porta come URL, dove «indirizzo» è l'IP del server MJPEG, e «porta» è la porta del server impostata in questa finestra di dialogo di configurazione.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
it: Anteprima...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
it: Premi questo pulsante per visualizzare l'anteprima del flusso sul tuo computer col tuo browser.

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
it: Qualità JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality require more network bandwidth
it: La qualità JPEG [50: più bassa - 100: più alta]. Attenzione: una qualità migliore richiede più banda di rete

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
it: Dimensione JPEG:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size require more network bandwidth
it: La dimensione dell'immagine JPEG in pixel, con l'uso di risoluzioni standard dello schermo. Attenzione: dimensioni maggiori richiedono più banda di rete

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
it: Ritardo in secondi:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
it: Il ritardo tra le immagini in secondi.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
it: Fotogrammi per secondo:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate require more network bandwidth
it: Il numero di fotogrammi per secondo per la resa del flusso. Attenzione: una velocità superiore richiede più banda di rete

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
it: Flusso ciclico

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead once.
it: Il flusso MJPEG sarà riprodotto ciclicamente anziché una sola volta.

[ctx: @title]
en: Stream
it: Flusso

[ctx: @label]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: @label]
en: A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the stream.
it: Una transizione è un effetto visivo applicato tra due immagini. Per alcuni effetti, la durata può dipendere da valori casuali e può cambiare durante il flusso.

[ctx: @title]
en: Transition
it: Transizione

[ctx: @label]
en: An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
it: Un effetto è un movimento o uno zoom visivo applicato durante la visualizzazione dell'immagine nel flusso MJPEG.

[ctx: @title]
en: Effect
it: Effetto

en: MJPEG Stream Server
it: Server flusso MJPEG

en: A tool to export items as MJPEG Stream
it: Strumento per esportare gli elementi come flusso MJPEG

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access to stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di condividere gli elementi in una rete locale attraverso un server di flusso MJPEG.</p><p>Gli elementi da condividere si possono selezionare uno a uno o per gruppi tramite una selezione di album.</p><p>«Motion JPEG» è un formato di compressione video in cui ciascun fotogramma video o campo interlacciato di una sequenza video digitale viene compresso separatamente come immagine JPEG. I flussi MJPEG sono uno standard che permette ai client di rete di essere connessi senza l'ausilio di moduli aggiuntivi. La maggior parte dei browser web e riproduttori multimediali supporta i flussi MJPEG.</p><p>Per accedere ad un flusso dal tuo browser, usa http://indirizzo:porta come URL, dove «indirizzo» è l'indirizzo MJPEG e «porta» la porta MJPEG impostata nella finestra di dialogo di configurazione. È possibile collegare contemporaneamente più computer al server MJPEG.</p>

en: Developer
it: Sviluppatore

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
it: Condividi come flusso MJPEG...

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
it: Solo rilevamento orientazione e script (OSD).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
it: Segmentazione automatica di pagina con OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
it: Segmentazione automatica di pagina ma senza OSD o OCR (non implementato)

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
it: Segmentazione automatica di pagina completa, ma senza OSD (predefinito).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
it: Presumi una singola colonna di testo di dimensioni variabili.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
it: Presumi un singolo blocco uniforme di testo allineato verticalmente.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
it: Presumi un singolo blocco uniforme di testo.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
it: Tratta l'immagine come una singola riga di testo.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
it: Tratta l'immagine come una singola parola.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
it: Tratta l'immagine come una singola parola in un cerchio.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
it: Tratta l'immagine come un singolo carattere.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
it: Testo sparso. Trova quanto più testo possibile in nessun ordine particolare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
it: Testo sparso con OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
it: Riga grezza. Tratta l'immagine come singola riga di testo, aggirando gli hack specifici di Tesseract.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
it: Solo motore obsoleto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
it: Solo motore LSTM di reti neurali.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
it: Motori obsoleti + LSTM.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
it: Predefinito, basato su quello che è disponibile.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
it: Tesseract è un motore per il riconoscimento ottico dei caratteri disponibile per vari sistemi operativi.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
it: Convertitore di testo OCR

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
it: &Avvia OCR

[ctx: @label]
en: This tool use the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
it: Questo strumento utilizza il motore open source %1 per eseguire il riconoscimento ottico dei caratteri (OCR). Il programma Tesseract e i  moduli di lingua richiesti devono essere installati nel tuo sistema.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
it: Riconoscimento del testo

[ctx: @info]
en: After to process recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
it: Dopo il processo di riconoscimento, fai doppio clic su un elemento per visualizzare qui il testo riconosciuto. Puoi rivedere e correggere le parole, se necessario. Premi il pulsante Salva per registrare le tue modifiche.

[ctx: @action: button]
en: Save
it: Salva

[ctx: @title]
en: Text Review
it: Revisione del testo

[ctx: @info]
en: Processing %1
it: Elaborazione %1

[ctx: @info]
en: Process failed
it: Elaborazione non riuscita

[ctx: @info]
en: Process canceled
it: Elaborazione annullata

[ctx: @info]
en: Internal error
it: Errore interno

[ctx: @info]
en: Success
it: Riuscito

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
it: Convertitore di testo

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
it: L'elenco non contiene alcun file digitale da elaborare. Devi selezionarli.

[ctx: @title]
en: Text Converter
it: Convertitore di testo

[ctx: @action]
en: &Abort
it: &Interrompi

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
it: Interrompi l'elaborazione OCR dei file RAW.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
it: &Avvia OCR

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
it: Avvia l'OCR usando le impostazioni attuali.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
it: Nessun programma Tesseract o modulo linguistico
    è installato nel sistema.

[ctx: @action]
en: Process All Items
it: Elabora tutti gli elementi

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
it: Elabora gli elementi selezionati

en: Words
it: Parole

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
it: Convertitore di testo OCR

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
it: Strumento per convertire in serie le immagini documentate in testo tramite OCR

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.
    
    It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.
    
    See details on %1 for more information on Tesseract
it: Questo strumento è in grado di convertire i dati immagine documentati in formato di testo utilizzando Tesseract, un motore per il riconoscimento ottico dei caratteri (OCR) open source, originalmente sviluppato nei laboratori HP e ora finanziato da Google.
    
    Supporta più lingue e script (incluso la scrittura da destra a sinistra) e l'analisi dell'impaginazione.
    
    Per maggiori informazioni su Tesseract vedi %1

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
it: Convertitore di testo OCR...

[ctx: @label]
en: Languages:
it: Lingue:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific languagemodule if available.
it: Specifica la lingua utilizzata per l'OCR. Nella modalità predefinita delle impostazioni di lingua per il testo digitale con più lingue, 
    Tesseract è in grado di riconoscere automaticamente le lingue utilizzando gli alfabeti latini tipo, il francese o l'inglese, 
    ma non è compatibile con le lingue che utilizzano gli ideogrammi come il cinese o il giapponese.
    Puoi invece utilizzare la modalità di rilevamento dell'orientazione e degli script, oppure utilizzare un modulo di lingua specifico, se disponibile.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
it: Modalità di segmentazione:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
it: Specifica la modalità di segmentazione della pagina.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
it: Modalità motore:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
it: Specifica la modalità del motore OCR.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
it: Risoluzione in DPI:

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
it: Specifica la risoluzione in DPI per l'immagine in ingresso.

[ctx: @label]
en: Store result in :
it: Salva il risultato in:

[ctx: @option:check]
en: Text file
it: File di testo

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
it: Salva il risultato OCR in un file di testo separato

[ctx: @option:check]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
it: Salva il risultato OCR in metadati XMP

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
it: Usa multi-core

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
it: Se questa opzione è abilitata, i file verranno elaborati in parallelo

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
it: Predefinita

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
it: Rilevamento orientazione e script

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
it: Traduci con %1:

en: Create Panorama
it: Crea panorama

en: A tool to create panorama
it: Strumento per creare un panorama

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shot taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take a care that target image will become huge and require a lots of memory to be processed.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di assemblare assieme immagini per creare dei panorama.</p><p>Per creare un'immagine panorama, devi utilizzare le immagini scattate dallo stesso punto di vista con un treppiede e le stesse impostazioni di esposizione.</p><p>Lo strumento è in grado di assemblare gli scatti presi orizzontalmente, verticalmente o come matrice. Considera che l'immagine risultante avrà dimensioni molto grandi e richiederà molta memoria per la sua elaborazione.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
it: Crea panorama...

en: <b>Canceled</b>
it: <b>Annullato</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
it: <b>Impossibile avviare <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exists.
it: Il file del panorama temporaneo non esiste.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
it: Esiste già un file di panorama chiamato <filename>%1</filename>.

en: Temporary project file does not exist.
it: Il file del progetto temporaneo non esiste.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
it: Esiste già un file di progetto chiamato <filename>%1</filename>.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
it: Impossibile spostare il panorama da <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
it: Impossibile spostare il file del progetto da <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
it: Impossibile copiare il file immagine convertito da <filename>%1</filename> a <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
it: Il file PTO è già creato nella cartella temporanea.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
it: Non è stato possibile creare il file PTO nella cartella temporanea.

en: Project file parsing failed.
it: Analisi del file del progetto non riuscita.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
it: File di input sconosciuto nel file del progetto: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
it: Non è stato possibile caricare l'immagine di input per la generazione dell'anteprima.

en: Tiff image creation failed.
it: Creazione dell'immagine TIFF non riuscita.

en: Raw file conversion failed.
it: Conversione del file RAW non riuscita.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
it: Benvenuto/a nello strumento Panorama

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
it: Benvenuto/a nello strumento Panorama

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
it: Questo strumento unisce varie immagini per creare un panorama, rendendo invisibile la giuntura tra le immagini.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
it: Questo assistente ti aiuterà a configurare l'importazione delle immagini prima di unirle in un panorama.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
it: Le immagini devono essere scattate dallo stesso punto di vista.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
it: Per maggiori informazioni, dai un'occhiata a

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
it: Binari panorama

[ctx: @title: group]
en: File Format
it: Formato del file

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
it: Output JPEG

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
it: Seleziona un output JPEG con una compressione del 90% (compressione con perdita, dimensione più piccola).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
it: «Output JPEG»: se usi l'output JPEG, il file panorama sarà più piccolo, al costo della perdita di informazione durante la compressione. Questo è il metodo più facile per condividere il risultato oppure stampare il file in rete o in un negozio.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
it: Output TIFF

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
it: Seleziona un output TIFF compresso utilizzando l'algoritmo LZW (compressione senza perdita, dimensione più grande).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth than your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
it: «Output TIFF»: se usi l'output TIFF ottieni la stessa profondità di colore delle tue foto originali ottenute utilizzando le immagini RAW, al costo di un file panorama più grande.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
it: Imposta le immagini panorama

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
it: Imposta qui l'elenco delle immagini da fondere in un panorama. Rispetta queste condizioni:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
it: Le immagini sono scattate dallo stesso punto di vista.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
it: Le immagini sono scattate con la stessa fotocamera (e obbiettivo).

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
it: Nel caso di un panorama a 360°, tieni presente che la prima immagine nell'elenco sarà quella posizionata al centro del panorama.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
it: Panorama unito

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
it: Salva impostazioni

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
it: Modello nome del file:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
it: Nome del file di panorama (senza estensione).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
it: «Modello nome del file»: imposta qui il nome base dei file che saranno salvati. Per esempio, se il tuo modello è «panorama» e hai scelto un output JPEG, il panorama sarà salvato col nome «panorama.jpg». Se decidi di salvare anche il file del progetto, esso verrà chiamato «panorama.pto».

[ctx: @option:check]
en: Save project file
it: Salva file del progetto

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
it: Salva il progetto del file per ulteriori elaborazioni con l'interfaccia Hugin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
it: «Salva file del progetto»: attivando questa opzione puoi conservare il file del progetto, generato per creare il tuo panorama, in modo da eseguire ulteriori regolazioni con %1. Questo è utile se preferisci una proiezione diversa, se vuoi modificare l'orizzonte o il centro del panorama, oppure modificare i punti di controllo per ottenere risultati migliori.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
it: Attenzione

[ctx: @label]
en: This file already exists
it: Questo file esiste già

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
it: Uno o più file RAW convertiti esistono già (essi saranno saltati durante la fase di copiatura).

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
it: Il Panorama unito è completato

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
it: Congratulazioni. Le tue immagini sono unite a formare un panorama.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
it: Il panorama sarà creato nella cartella:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
it: una volta che premi il pulsante «Fine», col nome impostato sotto.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
it: Se decidi di salvare il file del progetto e le tue immagini erano immagini RAW, allora saranno copiate anche le immagini convertite utilizzate durante la fase di unione (e saranno file TIFF, di grandi dimensioni).

[ctx: @label]
en: Error
it: Errore

[ctx: @title: window]
en: Optimization
it: Ottimizzazione

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
it: Livella orizzonte

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
it: Rileva l'orizzonte e adatta il progetto per renderlo orizzontale.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
it: «Livella orizzonte»: rileva l'orizzonte e adatta la proiezione in modo che l'orizzonte rilevato sia una linea orizzontale nel panorama finale

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
it: L'ottimizzazione è in corso, attendi.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
it: Il passaggio di ottimizzazione in base alle tue impostazioni è pronto per essere eseguito.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
it: Esso può includere un livellamento automatico dell'orizzonte e anche selezione e dimensionamento della proiezione automatici.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
it: Per eseguire questa operazione sarà utilizzato il programma «%1».

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
it: Premi il pulsante «Successivo» per avviare l'ottimizzazione.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
it: L'ottimizzazione non è riuscita.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
it: Pre-elaborazione delle immagini

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
it: Riconosci i movimenti nel cielo

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
it: Il riconoscimento automatico delle nuvole previene la corrispondenza errata dei punti chiave dovuta alle nuvole in movimento.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
it: «Riconosci i movimenti nel cielo»: durante la selezione e la corrispondenza dei punti di controllo, l'opzione non considera i punti associati a una possibile nuvola. Questo è utile per evitare che le nuvole in movimento alterino l'elaborazione della corrispondenza dei punti di controllo.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
it: Ora le immagini saranno pre-elaborate prima di essere unite.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also include a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
it: La pre-elaborazione include anche il calcolo di alcuni punti di controllo per la coincidenza delle sovrapposizioni tra le immagini. Per questo scopo sarà utilizzato il programma «%1».

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
it: <b>Anteprima e post-elaborazione</b>

en: Processing Panorama Preview...
it: Elaborazione in corso dell'anteprima del panorama...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
it: <qt><p><h1>Post-elaborazione del panorama</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
it: Post-elaborazione del panorama

en: Preview Processing Cancelled.
it: Elaborazione dell'anteprima annullata.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
it: <h1><b>Errore</b></h1><p>%1</p>

[ctx: Here a makefile is a script for GNU Make]
en: <p><b>Cannot create makefile: </b></p><p>%1</p>
it: <p><b>Impossibile creare il makefile: </b></p><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
it: <p><b>Impossibile creare il file del progetto: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for image file number %1 out of %2]
en: <p><b>Processing file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>
it: <p><b>Elaborazione in corso del file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
it: <p><b>Compilazione del panorama: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
it: <qt><h1>Anteprima del panorama</h1><p>Disegna un rettangolo se vuoi ritagliare l'immagine.</p><p>Se premi il pulsante <i>Successivo</i> avvierai il processo di unione finale.</p></qt>

[ctx: Success for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
it: Elaborazione in corso del file %1 / %2

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
it: Compilazione del panorama

[ctx: Compilation started for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
it: Elaborazione in corso del file %1 / %2

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
it: Compilazione del panorama

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
it: Creazione guidata panorama

en: Unsupported Paper Size
it: Formato carta non supportato

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
it: Stampa come file immagine

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
it: Stampa in PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
it: Stampa con Gimp

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
it: Nessuna didascalia

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
it: Nomi dei file immagine

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
it: Data-ora Exif

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
it: Commenti sull'elemento

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Printing canceled
it: Stampa annullata

en: Processing page %1
it: Elaborazione pagina %1

en: Could not save file %1
it: Impossibile salvare il file %1

en: Page %1 saved as %2
it: Pagina %1 salvata come %2

en: Print Creator
it: Creatore di stampa

en: A tool to create print composition from images
it: Strumento per creare una composizione di stampa dalle immagini

en: <p>This tool allows users to back-process items (as assemble) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di post-processare gli elementi (per esempio, assemblare) prima della stampa.</p><p>Puoi selezionare gli elementi da elaborare uno a uno o per gruppi attraverso una selezione di album.</p><p>Per elaborare i file puoi utilizzare diverse dimensioni di carta predefinite e layout.</p>

en: Author
it: Autore

en: Contributor
it: Collaboratore

[ctx: @action]
en: Print Creator...
it: Creatore di stampa...

en: The GNU Image Manipulation Program.
it: Il programma di manipolazione delle immagini GNU.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
it: Tipo di didascalia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensibility from camera
    print date and time from camera
it: stampa nome del file
    stampa tempo di esposizione della fotocamera
    stampa commento dell'elemento
    stampa sensibilità ISO dalla fotocamera
    stampa data e ora dalla fotocamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: "%r" :
    "%a" :
    "%l" :
    "\n" :
it: «%r» :
    «%a» :
    «%l» :
    «\n» :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "%f" :
    "%t" :
    "%c" :
    "%i" :
    "%d" :
it: «%f» :
    «%t» :
    «%c» :
    «%i» :
    «%d» :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
it: stampa risoluzione del sensore della fotocamera
    stampa apertura della fotocamera
    stampa lunghezza focale dalla fotocamera
    aggiungi una nuova riga

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
it: Inserisci qui la stringa personalizzata per la didascalia...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
it: I campi sotto elencati possono utilizzati con la personalizzazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
it: Colore del testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
it: Dimensione del testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
it: Famiglia caratteri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
it: Sposta il riquadro per ritagliare le foto, in modo che si adattino internamente alle dimensioni che hai specificato.
    Puoi ritagliare separatamente ciascuna immagine, oppure premere il pulsante «Successivo» per utilizzare le impostazioni di ritaglio
    predefinite per ciascuna foto.
    Per evitare il ritaglio di tutte le foto, abilita la casella «Non ritagliare».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
it: Non ritagliare le foto, adattale solo proporzionalmente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
it: Non ritagliare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
it: Ruota la foto verso sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
it: Ruota a &sinistra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
it: Ruota la foto verso destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
it: Ruota a &destra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
it: Foto precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
it: << Pr&ecedente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
it: Foto successiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
it: Su&ccessiva >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
it: Foto 0 di 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
it: Disposizione personalizzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
it: Adatta quanto più possibile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
it: Righe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
it: Dimensione della foto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
it: pollici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
it: Colonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
it: Griglia della foto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
it: Disposizione automatica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
it: Foto per pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
it: Foto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
it: Fogli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
it: Posizioni vuote:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
it: Impostazioni della pagina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
it: Anteprima delle pagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
it: Pagina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
it: Pagina successiva

[ctx: @title: column]
en: Caption
it: Didascalia

en: Choose your grid size
it: Scegli la dimensione della tua griglia

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Insert number of rows
it: Inserisci numero di righe

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Insert number of columns
it: Inserisci numero di colonne

en: Choose to have a custom photo size album
it: Scegli per avere una dimensione personalizzata dell'album

en: Photo height
it: Altezza foto

en: Insert photo height
it: Inserisci l'altezza delle foto

en: Photo width
it: Larghezza foto

en: Insert photo width
it: Inserisci larghezza delle foto

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
it: Ruota automaticamente la foto sul tipo di disposizione in base alle informazioni di orientazione della fotocamera

en: No page to print...
it: Nessuna pagina da stampare...

en: Starting to pre-process files...
it: Inizio di pre-elaborazione dei file...

en: Printing process aborted...
it: Elaborazione di stampa interrotta...

en: Printing process is not completed
it: L'elaborazione di stampa non è stata completata

en: Printing process completed.
it: Elaborazione di stampa completata.

en: Open destination directory in file-browser.
it: Apri cartella di destinazione nel navigatore dei file.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
it: Si è verificato un errore durante l'avvio del programma esterno Gimp. Assicurati che sia installato correttamente.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
it: Impossibile rimuovere i file temporanei di Gimp.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
it: Impossibile creare una cartella temporanea. Assicurati di avere i permessi corretti per questa cartella e riprova.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
it: Creatore di stampa

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto al Creatore di stampa</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà ad assemblare le immagini da stampare rispettando modelli specifici quali Photo Album, Photo Collage o Framed Photo.</p><p>Può essere usata anche un'impaginazione flessibile della raccolta delle fotografie, basata sull'algoritmo Atkins.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
it: Eseguibili di Gimp facoltativi

en: Image Format:
it: Formato dell'immagine:

en: Select your preferred format to export printing as image.
it: Selezione il tuo formato preferito da esportare nella stampa come file immagine.

en: Destination folder:
it: Cartella di destinazione:

en: Output Destination Path
it: Percorso di destinazione del risultato

en: The image output file name will be generated automatically.
it: Il nome file dell'immagine risultante sarà generato automaticamente.

en: Open in File Browser
it: Apri nel navigatore dei file

[ctx: @info layout page]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
it: Seleziona il tuo tipo di stampa preferito.

en: Add again
it: Aggiungi ancora

en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
it: Disposizione personalizzata

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
it: La dimensione della foto personalizzata selezionata non può essere applicata alla dimensione della carta.

en: Custom
    layout
it: Disposizione
    personalizzata

en: Welcome to Print Creator
it: Benvenuto al Creatore di stampa

en: Albums Selection
it: Selezione degli album

en: Select Page Layout
it: Seleziona una disposizione di pagina

en: Caption Settings
it: Impostazioni delle didascalie

en: Crop and Rotate Photos
it: Ritaglia e ruota le foto

en: Images Output Settings
it: Impostazioni del risultato delle immagini

en: Render Printing
it: Stampa della resa

en: Photo %1 of %2
it: Foto %1 di %2

en: Page %1 of %2
it: Pagina %1 di %2

en: Error opening input file
it: Errore durante l'apertura del file di partenza

en: Error opening temporary folder
it: Errore durante l'apertura della cartella temporanea

en: Cannot resize image. Aborting.
it: Impossibile ridimensionare l'immagine. Interruzione in corso.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
it: Impossibile salvare l'immagine (JPEG) ridimensionata. Interruzione in corso.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
it: Impossibile salvare l'immagine (PNG) ridimensionata Interruzione in corso.

en: Cannot create a temporary directory
it: Impossibile creare la cartella temporanea

en: Resizing %1
it: Ridimensionamento di %1

en: %1 resized successfully
it: %1 ridimensionata correttamente

en: Failed to resize %1: %2
it: Ridimensionamento di %1 non riuscito: %2

en: There are no files to send
it: Non ci sono file da inviare

en: Build images properties file
it: Costruisci il file di proprietà delle immagini

en: no caption
it: nessuna didascalia

en: no keywords
it: Nessuna parola chiave

en: file "%1":
    Original images: %2
it: file «%1»:
    Immagini originali: %2

en: Comments: %1
it: Commenti: %1

en: Tags: %1
it: Tag: %1

en: Rating: %1
it: Valutazione: %1

en: Image properties file cannot be opened
it: Impossibile aprire il file delle proprietà immagine

en: Image properties file done
it: File delle proprietà immagine generato

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
it: Elaborazione non riuscita

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
it: Non è stato possibile ridimensionare alcune immagini.
    Vuoi che siano aggiunte come allegati senza essere ridimensionate?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
it: Il file «%1» è troppo grande per essere inviato, riduci la sua dimensione o cambia le tue impostazioni

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
it: Avvio del programma «%1» non riuscito. Verifica il tuo sistema.

en: Starting "%1" program...
it: Avvio del programma «%1»...

en: After having sent your images by email...
it: Dopo aver inviato le tue immagini per posta elettronica...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
it: Premi il pulsante «Fine» per cancellare i file temporanei

en: Send by Email
it: Invia per posta elettronica

en: A tool to send images by E-mail
it: Strumento per l'invio delle immagini per posta elettronica

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di post-processare gli elementi (per esempio, ridimensionare) prima dell'invio per posta elettronica.</p><p> Puoi selezionare gli elementi da elaborare uno a uno o per gruppi attraverso una selezione di album.</p><p>Per elaborare i file nella rete puoi utilizzare diverse applicazioni client di posta elettronica.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
it: Invia tramite posta...

en: Gnome Mail Client.
it: Client di posta Gnome.

en: GTK based Mail Client.
it: Client di posta basato su GTK.

en: KDE Mail Client.
it: Client di posta KDE.

en: Netscape Mail Client.
it: Client di posta Netscape.

en: Outlook Mail Client.
it: Client di posta Outlook.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
it: Client di posta Mozilla Foundation.

en: Preparing file to export by mail...
it: Preparazione del file all'esportazione tramite posta...

en: %1 input items to process
it: %1 elementi di partenza da elaborare

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
it: <p>Questa vista elenca tutti gli elementi da esportare tramite posta elettronica.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto allo strumento Posta elettronica</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a inviare i tuoi elementi con un programma client di posta elettronica.</p><p>Prima di esportare il contenuto, sarai in grado di regolare le proprietà degli allegati conformemente alle capacità del tuo servizio di posta elettronica.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
it: Applicazioni eseguibile client di posta

en: Mail program:
it: Programma di posta:

en: Select your preferred external mail client program here.
it: Seleziona qui il tuo programma client di posta elettronica preferito.

en: Attach a file with items properties
it: Allega un file con le proprietà degli elementi

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
it: Se questa opzione è abilitata, tutte le proprietà degli elementi quali Commenti, Valutazione o Tag saranno aggiunte come un file allegato.

en: Maximum email size limit:
it: Limite massimo di dimensione del messaggio:

en: Adjust image properties
it: Regola le proprietà delle immagini

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
it: Se questa opzione è abilitata, tutte le immagini da inviare saranno ridimensionate e compresse di nuovo.

en: Image Properties
it: Proprietà delle immagini

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
it: Seleziona la lunghezza delle immagini da inviare. La proporzione viene preservata.

en: Image Length:
it: Lunghezza dell'immagine:

en: Select your preferred format to convert image.
it: Seleziona il tuo formato preferito di conversione dell'immagine.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
it: <p>Il nuovo valore di compressione delle immagini JPEG da inviare:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
it: <p><b>1</b>: compressione molto alta<br/><b>25</b>: compressione alta<br/><b>50</b>: compressione media<br/><b>75</b>: compressione bassa (valore predefinito)<br/><b>100</b>: nessuna compressione</p>

en: Image quality:
it: Qualità delle immagini

en: Remove all metadata
it: Rimuovi tutti i metadati

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
it: Se questa opzione è abilitata, tutti i metadati quali Exif, Iptc e Xmp saranno rimossi.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
it: Invia per posta elettronica

en: Welcome to Email Tool
it: Benvenuto allo strumento Posta elettronica

en: Images List
it: Elenco delle immagini

en: Email Settings
it: Impostazioni di posta elettronica

en: Export by Email
it: Esporta tramite posta elettronica

en: Video Slideshow
it: Presentazione video

en: A tool to create video slideshow from images
it: Strumento per creare una presentazione video dalle immagini

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di post-processare un'immagine come fotogramma per creare una presentazione video.</p><p>Puoi selezionare gli elementi uno a uno o per gruppi attraverso una selezione di album.</p><p>Puoi applicare diversi effetti visivi alle immagini per creare transizioni durante la proiezione video.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
it: Crea presentazione video...

en: Starting to generate video slideshow...
it: Inizio della generazione della presentazione video...

en: %1 input images to process
it: %1 immagini di partenza da elaborare

en: Video Slideshow is not completed
it: La presentazione video non è stata completata

en: See the video encoding trace below
it: Vedi la traccia della codifica video sotto

en: Video Slideshow completed.
it: La presentazione video è stata completata.

en: Opening video stream in player...
it: Apertura del flusso video nel riproduttore...

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
it: <p>Questa vista elenca tutti gli elementi da includere nel flusso video.</p><p>Il primo si trova in cima all'elenco, l'ultimo</p><p>alla fine. Puoi regolare l'ordine di ciascun elemento.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto allo strumento Presentazione video</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a esportare</p><p>le tue immagini in un flusso video.</p><p>Puoi generare rapidamente un filmato in <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>time-lapse</a> dalle immagini</p><p>catturate con una fotocamera montata su un tripode e controllata con un <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervallometro</a>.</p><p></p><p>Puoi anche creare una presentazione video con effetti</p><p>di transizione e tracce audio, che può essere proiettata su uno schermo televisivo.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
it: Eseguibile FFmpeg

en: Media Container Format:
it: Formato del contenitore multimediale:

en: This control allows to choose the format of the media container to host video stream and soundtrack.
it: Questo controllo permette di scegliere il formato del contenitore multimediale che ospita il flusso video e la traccia audio.

en: Open in Player:
it: Apri nel riproduttore:

en: Output
it: Risultato

en: Equalize Video Luminosity
it: Equalizza la luminosità del video

en: Equalization Strength:
it: Intensità di equalizzazione:

en: This controls strength of equalization. Setting this option to zero effectively does nothing.
it: Controlla l'intensità dell'equalizzazione. Se l'opzione è impostata a zero non si ha alcun effetto.

en: <i>These settings apply temporal midway video equalization effect while encoding frames as video. This adjusts the sequence of frames to have the same histograms, while maintaining their dynamics as much as possible. It’s useful for e.g. matching exposures from a timelapse sequence.</i>
it: <i> Queste impostazioni applicano un effetto di equalizzazione temporale mediano durante la codifica dei fotogrammi come video. Ciò regola la sequenza di fotogrammi per ottenere gli stessi istogrammi, preservando al contempo la loro dinamicità quanto più possibile. Utile, per esempio, per far corrispondere le esposizioni da una sequenza in timelapse.</i>

en: Frames Normalization
it: Normalizzazione dei fotogrammi

en: Soundtrack File:
it: File della traccia audio:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
it: Seleziona la traccia audio

en: Soundtrack Duration:
it: Durata della traccia audio:

en: Soundtrack Preview:
it: Anteprima della traccia audio:

en: <i>Notes about soundtrack: if the audio length is smaller than video, it will be played in loop. If the audio length is largest than video, it will be trimmed. Leave this setting empty if you don't want a soundtrack to the media.</i>
it: <i>Note sulla traccia audio: se la lunghezza della traccia audio è inferiore a quella video, allora verrà riprodotta di continuo. Se invece è superiore a quella video, verrà tagliata. Lascia vuota questa impostazione se non vuoi aggiungere una traccia audio al file multimediale.</i>

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: On Screen Display
it: Vista a schermo

en: The video output file name will be generated automatically.
it: Il nome file del video risultante sarà generato automaticamente.

en: Number of Frames by Image:
it: Numero di fotogrammi per immagine:

en: This value repeat one image in the sequence.
    While creating timelapse; it's usual to use 1.
    Typically, the number of frames will determine
    the time to show the same frame in the video.
    The result will depend of the number of frames
    per second used to encode the media.
it: Questo valore ripete una immagine nella sequenza.
    Durante la creazione del timelapse in genere usa 1.
    Tipicamente il numero di fotogrammi determina il
     tempo di visualizzazione dello stesso fotogramma nel
    video. Il risultato dipenderà dal numero di fotogrammi
    per secondo utilizzati per codificare il file multimediale.

en: Video Standard:
it: Standard video:

en: Video Type:
it: Tipo di video:

en: Video Bit Rate:
it: Bitrate video:

en: Effect While Displaying Images
it: Effetto durante la visualizzazione delle immagini

en: <i>An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed. The effect duration will follow the number of frames used to render the image on video stream. For a timelapse, let this setting to None.</i>
it: <i>Un effetto è un movimento o uno zoom visivo applicato durante la visualizzazione dell'immagine. La durata dell'effetto segue il numero dei fotogrammi utilizzati per rendere l'immagine all'interno del flusso video. Per un timelapse, imposta a Nessuno.</i>

en: Transition Between Images
it: Transizione tra le immagini

en: <i>A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the slideshow. For a timelapse, let this setting to None.</i>
it: <i>Una transizione è un effetto visivo applicato tra due immagini. Per alcuni effetti, la durata può dipendere da valori casuali e può cambiare durante la presentazione. Per un timelapse, imposta a Nessuno.</i>

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
it: Durata: %1 secondi per elemento, %2 secondi totali (senza transizioni)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
it: Crea una presentazione video

en: Welcome to Video Slideshow Tool
it: Benvenuto allo strumento Presentazione video

en: Video Settings
it: Impostazioni video

en: Generating Video Slideshow
it: Generazione della presentazione video

en: Export as wallpaper
it: Esporta come sfondo

en: A tool to set image as wallpaper
it: Strumento per impostare l'immagine come sfondo

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
it: <p>Questo strumento cambia lo sfondo per tutti i desktop con l'immagine selezionata.</p><p>Se sono selezionate molte immagini, sarà utilizzata la prima.</p><p>Se non sono selezionate immagini, sarà utilizzata la prima immagine dell'album attivo.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
it: Imposta come sfondo

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
it: Errore durante l'impostazione dell'immagine come sfondo

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
it: Impossibile cambiare l'immagine di sfondo del desktop attuale con
    %1
    
    Errore: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
it: Impossibile cambiare l'immagine di sfondo del desktop attuale con
    %1

en: Unknown Error %1
it: Errore sconosciuto %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
it: Impossibile cambiare l'immagine di sfondo del desktop attuale con
    %1
    
    Contesto: %2
    
    Errore: %3

en: Cannot create desktop context.
it: Impossibile creare il contesto desktop.

en: Cannot set wall paper image path.
it: Impossibile impostare il percorso dell'immagine di sfondo.

en: Cannot set wallpaper properties.
it: Impossibile impostare le proprietà dello sfondo.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
it: Impossibile applicare le modifiche allo sfondo del desktop.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
it: Impostazioni dello sfondo

en: Wallpaper Layout:
it: Disposizione immagine di sfondo:

en: Adjusted
it: Scalata

en: Adjusted with Aspect ratio
it: Scalata, mantiene proporzioni

en: Adjusted and cropped
it: Scalata e ritagliata

en: Centered
it: Centrata

en: OpenGL Viewer
it: Visore OpenGL

en: A tool to preview image with OpenGL
it: Strumento per l'anteprima delle immagini con OpenGL

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change image)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
it: <p>Questo strumento fornisce l'anteprima di una serie di elementi che utilizzano gli effetti OpenGL.</p><p><u>Uso:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Accesso all'elemento</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Elemento precedente:</td><td>tasto <i>freccia su</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>PagSu</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>freccia sinistra</i></td></tr><tr><td></td><td>Rotella del mouse su</td></tr><tr><td>Elemento successivo:</td><td>tasto <i>freccia giù</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>PagGiù</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>freccia destra</i></td></tr><tr><td></td><td>Rotella del mouse giù</td></tr><tr><td>Esci:</td><td>tasto <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Visualizzazione elemento</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Alterna schermo intero a normale:</td><td>tasto <i>f</i></td></tr><tr><td>Commuta l'azione di scorrimento rotella del mouse:</td><td>tasto <i>c</i> (ingrandisci o cambia immagine)</td></tr><tr><td>Rotazione:</td><td>tasto <i>r</i></td></tr><tr><td>Ripristina vista:</td><td>doppio clic</td></tr><tr><td>Dimensione originale:</td><td>tasto <i>o</i></td></tr><tr><td>Ingrandimento:</td><td>sposta il mouse su/giù mentre premi il pulsante destro del mouse</td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>c</i> e usa la rotella del mouse</td></tr><tr><td></td><td>tasti <i>+</i> e <i>-</i></td></tr><tr><td></td><td>ctrl + rotella del mouse</td></tr><tr><td>Movimento di scorrimento:</td><td>sposta il mouse mentre premi il pulsante sinistro del mouse</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Altro</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Mostra questa guida:</td><td>tasto <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
it: Visore di immagini OpenGL

en: OpenGL Error
it: Errore OpenGL

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
it: L'estensione OpenGL «GL_ARB_texture_rectangle» non è supportata dal tuo sistema

en: No OpenGL context has been found
it: Non è stato trovato alcun contesto OpenGL

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
it: Anteprima della traccia audio

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
it: Se attivata, la traccia audio per l'album attuale sarà salvata e ripristinata automaticamente al prossimo avvio.

en: Move the selected track up in the playlist.
it: Sposta in alto la traccia selezionata nella scaletta.

en: Move the selected track down in the playlist.
it: Sposta in basso la traccia selezionata nella scaletta.

en: Add new tracks to the playlist.
it: Aggiungi nuove tracce alla scaletta.

en: Delete the selected track from the playlist.
it: Elimina la traccia selezionata dalla scaletta.

en: Load playlist from a file.
it: Carica la scaletta da un file.

en: Save playlist to a file.
it: Salva la scaletta in un file.

en: Clear the playlist.
it: Svuota la scaletta.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
it[0]: Una traccia [%2]
it[1]: %1 tracce [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
it: La durata della presentazione è superiore alla durata della traccia audio. Suggerimento: aggiungi altri file audio.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
it: Seleziona i file audio

en: You can only move image files up one at a time.
it: Puoi spostare in alto solo un file immagine alla volta.

en: You can only move files down one at a time.
it: Puoi spostare in basso solo un file alla volta.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
it: Carica scaletta

en: Playlist (*.m3u)
it: Scaletta (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
it: Salva scaletta

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
it: Impossibile accedere al file «%1». Verifica che il percorso sia corretto.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
it: Impossibile creare l'anteprima di un elenco di file vuoto.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
it: Seleziona i file audio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
it: Sposta in alto l'immagine attuale nel portfolio.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
it: Aggiungi dei file immagine al portfolio.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
it: Rimuovi dei file immagine dal portfolio.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
it: Sposta in basso l'immagine attuale nel portfolio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
it: Anteprima...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
it: In ci&clo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
it: Riproduci &automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
it: Ricorda traccia audio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
it: Confronto tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
it: Diapositiva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
it: Traccia audio:

en: No detail available
it: Nessuna dettaglio disponibile

en: %1 may not be playable.
it: %1 potrebbe non essere riproducibile.

en: This file may not be playable.
it: Questo file potrebbe non essere riproducibile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
it: Riproduci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
it: Ferma

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
it: Precedente

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
it: Successivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
it: Ora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
it: Trascorso:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
it: Totale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
it: Volumi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
it: &Interfaccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
it: Usa &millisecondi al posto dei secondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
it: &Controlli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
it: Abilita la rotella del mouse per scorrere le diapositive.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
it: Abilita la &rotella del mouse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
it: Effetti OpenGL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
it: Usa la risoluzione a schermo intero (più lenta)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
it: Effetto &Ken Burns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
it: Disabilita la &dissolvenza in entrata / uscita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
it: Disabilita la dissolvenza in&crociata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
it: Usa la &stessa velocità per gli effetti visivi

en: This is a comment sample...
it: Questo è un esempio di commento...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
it: Seleziona il carattere...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
it: Lunghezza linea (in caratteri):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
it: Colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
it: Testo con contorno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
it: Opacità dello sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
it: Colore del carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
it[0]: Un'immagine [%2]
it[1]: %1 immagini [%2]

en: %1 image | %1 images
it[0]: Un'immagine
it[1]: %1 immagini

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
it: Impossibile accedere al file %1. Verifica che il percorso sia corretto.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
it: Immagine #%1

en: Delay between images (ms):
it: Ritardo tra le immagini (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
it: Ritardo tra le immagini (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
it: Esegui l'anteprima dell'immagine attualmente selezionata.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
it: Elenco immagini

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
it: Numero totale delle immagini nel portfolio e durata della sequenza.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
it: Immagine attualmente selezionata nel portfolio.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
it: Resa del contenuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
it: S&tampa nome del file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
it: Stampa d&idascalie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
it: Riproduzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
it: Ordine ca&suale immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
it: Ritardo automatico &off

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
it: questa opzione richiede l'azione dell'utente per alternare le immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
it: Effetto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
it: Usa transizioni Open&GL

[ctx: @title:window]
en: Presentation
it: Presentazione

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
it: Avvia

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
it: Avvia presentazione

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
it: Impostazioni principali

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
it: Traccia audio

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
it: Piega

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
it: Miscela

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
it: Cubo

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
it: Dissolvi

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
it: Sventola

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
it: Dentro fuori

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
it: Diapositiva

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
it: Casuale

en: Slideshow Completed
it: Presentazione terminata

en: Click to Exit...
it: Fai clic per uscire...

en: SlideShow Completed
it: Presentazione terminata

en: There are no images to show.
it: Non ci sono immagini da mostrare.

en: OpenGL support is not available on your system.
it: Il supporto OpenGL non è disponibile nel tuo sistema.

[ctx: @title]
en: Presentation
it: Presentazione

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
it: Strumento per eseguire la resa di una presentazione

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.
    
    Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.
    
    You can add a sound-track in background while your presentation.
it: Questo strumento esegue la resa di una serie di elementi come presentazione di diapositive avanzata.
    
    Sono disponibili molti effetti di transizione, come quelli basati su OpenGL e il famoso effetto Ken Burns.
    
    Puoi aggiungere una colonna sonora in sottofondo durante la presentazione.

[ctx: @action]
en: Presentation...
it: Presentazione...

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
it: Specifica il ritardo per la presentazione

en: Delay:
it: Ritardo:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
it: Elimina immagine

en: Do you want to move this image to the trash?
it: Vuoi cestinare questa immagine?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
it: Scacchiera

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
it: Squaglia

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
it: Spazza

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
it: Mosaico

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
it: Cubismo

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
it: Crescente

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
it: Linee orizzontali

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
it: Linee verticali

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
it: Cerchio fuori

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
it: Multi-cerchio fuori

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
it: Spirale dentro

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
it: Bolle

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
it: Presentazione

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
it: Proiettare una presentazione

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
it: Impostazioni presentazione

en: Delay between images:
it: Ritardo tra le immagini:

en: The delay, in seconds, between images.
it: Il ritardo tra le immagini, in secondi.

en: Start with current image
it: Parti con l'immagine attuale

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
it: Se questa opzione è abilitata, la presentazione sarà avviata con l'immagine attualmente selezionata.

en: Slideshow runs in a loop
it: Esegui la presentazione in ciclo continuo

en: Run the slideshow in a loop.
it: Esegui la presentazione in ciclo continuo.

en: Shuffle images
it: Ordine casuale immagini

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
it: Se questa opzione è abilitata, la presentazione sarà avviata in ordine casuale.

en: Show progress indicator
it: Mostra l'indicatore di avanzamento

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
it: Mostra un indicatore di avanzamento con gli elementi in sospeso da mostrare e l'avanzamento temporale.

en: Show image file name
it: Mostra il nome del file dell'immagine

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
it: Scrivi il nome del file dell'immagine in fondo allo schermo.

en: Show image creation date
it: Mostra la data di creazione dell'immagine

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
it: Scrivi la data e l'ora di creazione dell'immagine in fondo allo schermo.

en: Show camera aperture and focal length
it: Mostra diaframma e focale della fotocamera

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
it: Scrivi il diaframma e la lunghezza focale dello scatto in fondo allo schermo.

en: Show camera exposure and sensitivity
it: Mostra esposizione e sensibilità della fotocamera

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
it: Scrivi esposizione e sensibilità dello scatto in fondo allo schermo.

en: Show camera make and model
it: Mostra produttore e modello della fotocamera

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
it: Scrivi il produttore e il modello della fotocamera in fondo allo schermo.

en: Show camera lens model
it: Mostra il modello di lenti della fotocamera

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
it: Scrivi il modello di lenti della fotocamera in fondo allo schermo.

en: Show image caption
it: Mostra la didascalia dell'immagine

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
it: Scrivi la didascalia dell'immagine in fondo allo schermo.

en: Show image title
it: Mostra il titolo dell'immagine

en: Show the image title at the bottom of the screen.
it: Mostra il titolo dell'immagine in fondo allo schermo.

en: Show image caption if it has not title
it: Mostra la didascalia dell'immagine se manca il titolo

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
it: Scrivi la didascalia dell'immagine in fondo allo schermo se manca il titolo.

en: Show image tags
it: Mostra i tag dell'immagine

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
it: Mostra i nomi dei tag delle immagini digiKam in fondo allo schermo.

en: Show image labels
it: Mostra le etichette dell'immagine

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
it: Mostra l'etichetta colorata e l'etichetta di scelta dell'immagine di digiKam in fondo allo schermo.

en: Show image rating
it: Mostra la valutazione dell'immagine

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
it: Mostra la valutazione dell'immagine di digiKam in fondo allo schermo.

en: Caption font:
it: Carattere didascalia:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo in tutte le viste ad albero.

en: Screen placement:
it: Posizionamento dello schermo:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
it: In caso di computer con più schermi, seleziona qui il monitor in cui scorrere i contenuti.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
it: Schermo attuale

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
it: Schermo predefinito

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
it: Schermo %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the F2 key.</b>
it: <b>Nota: questa finestra di dialogo delle Impostazioni per la presentazione è sempre attivabile col tasto F2.</b>

en: SlideShow
it: Presentazione di diapositive

en: A tool to render slideshow
it: Strumento per eseguire la resa di una presentazione di diapositive

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>F2</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>F4</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
it: <p>Questo strumento esegue la resa di una serie di elementi come semplice presentazione di diapositive.</p><p>Durante l'esecuzione, possono essere visualizzate in sovrimpressione molte proprietà degli elementi.</p><p>Esso può riprodurre il contenuto dell'album in modalità ricorsiva con gli album figli, se presenti.</p><p><u>Uso:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Accesso all'elemento</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Elemento precedente:</td><td>tasto <i>freccia su</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>PagSu</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>freccia sinistra</i></td></tr><tr><td></td><td>Rotella del mouse su</td></tr><tr><td></td><td>Pulsante sinistro del mouse</td></tr><tr><td>Elemento successivo:</td><td>tasto <i>freccia giù</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>PagGiù</i></td></tr><tr><td></td><td>tasto <i>freccia destra</i></td></tr><tr><td></td><td>Rotella del mouse giù</td></tr><tr><td></td><td>Pulsante destro del mouse</td></tr><tr><td>Pausa/Avvio:</td><td>barra <i>spaziatrice</i></td></tr><tr><td>Impostazioni presentazione:</td><td>tasto <i>F2</i></td></tr><tr><td>Mostra/nascondi sovraimpressioni:</td><td>tasto <i>F4</i></td></tr><tr><td>Esci:</td><td>tasto <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Proprietà elemento</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Cambia tag:</td><td>usa le scorciatoie da tastiera per i tag</td></tr><tr><td>Cambia valutazione:</td><td>usa le scorciatoie da tastiera per le valutazioni</td></tr><tr><td>Cambia etichetta colorata:</td><td>usa le scorciatoie da tastiera per l'etichetta colorata</td></tr><tr><td>Cambia l'etichetta di scelta:</td><td>usa le scorciatoie da tastiera per l'etichetta di scelta</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Altro</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Mostra questa guida:</td><td>tasto <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
it: Presentazione di diapositive

en: Slideshow
it: Presentazione

en: Play All
it: Riproduci tutto

en: Play Selection
it: Riproduci la selezione

en: Play With Sub-Albums
it: Riproduci con i sotto-album

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
it: Presentazione completata.
    Fai clic per uscire
    o premi ESC...

en: An error has occurred to show item
    %1
it: Si è verificato un errore al mostrare l'elemento
    %1

en: Switch Screen
it: Commuta schermo

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
it: Schermo %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Box

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.
    
    See Box web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Box.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Box: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
it: Esporta in &Box...

en: Failed to upload photo
it: Caricamento della foto non riuscito

en: Failed to list folders
it: Impossibile elencare le cartelle

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
it: Esporta in Box

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
it: Avvia il caricamento

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
it: Avvia il caricamento a Box

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
it: Nessuna immagine selezionata. Seleziona le immagini da caricare.

[ctx: @title:window]
en: Warning
it: Avviso

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
it: Autenticazione non riuscita. Fai clic su «Continua» per autenticarti.

[ctx: @action:button]
en: Continue
it: Continua

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info]
en: Box export
it: Esportazione in Box

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
it: Caricamento non riuscito

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
it: Invio della foto a Box non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
it: Accesso non riuscito

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
it: Autenticazione non riuscita. Vuoi riprovare?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
it: Chiamata a Box non riuscita:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
it: Strumento per esportare al servizio web Dropbox

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.
    
    See Dropbox web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Dropbox
    
    Per dettagli consulta il sito web di Dropbox: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
it: Esporta in &Dropbox...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
it: Esporta in Dropbox

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
it: Avvia il caricamento a Dropbox

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
it: Nessuna immagine selezionata. Seleziona le immagini da caricare.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
it: Autenticazione non riuscita. Vuoi riprovare?

en: Dropbox export
it: Esportazione in Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
it: Invio della foto a Dropbox non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

en: Dropbox call failed:
    %1
it: Chiamata a Dropbox non riuscita:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
it: Impostazioni di riservatezza dell'album che sarà creato (obbligatorio).

en: Only Me
it: Solo io

en: Only Friends
it: Solo amici

en: Friends of Friends
it: Amici di amici

en: Everyone
it: Tutti

en: A tool to export to Facebook web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Facebook

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
it: <p>Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi verso i servizi web di Facebook</p><p>Per dettagli consulta il sito web di Facebook: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
it: Esporta in &Facebook...

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
it: <p>Attualmente, in quanto progetto open source, non soddisfiamo i requisiti di Facebook per la riattivazione di questa estensione.</p><p>Per altre informazioni consulta il <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>sistema di tracciamento degli errori KDE</a></p>

en: Cannot open file
it: Impossibile aprire il file

en: The service is not available at this time.
it: Il servizio non è disponibile in questo momento.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
it: L'applicazione ha raggiunto il massimo numero permesso di richieste.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
it: Chiave di sessione non valida o sessione scaduta. Riprova ad accedere.

en: Invalid album ID.
it: ID album non valido.

en: Album is full.
it: L'album è pieno.

en: Missing or invalid file.
it: File mancante o non valido.

en: Too many unapproved photos pending.
it: Troppe foto in attesa di approvazione.

en: Validate previous session...
it: Convalida la sessione precedente...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
it: Esporta nel servizio web Facebook

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
it: Avvia il caricamento al servizio web Facebook

en: Continue with Facebook
it: Continua con Facebook

en: Log Out of Facebook
it: Esci da Facebook

en: <i>auto create</i>
it: <i>crea automaticamente</i>

en: Facebook Call Failed: %1
it: Chiamata a Facebook non riuscita: %1

en: Facebook export
it: Esportazione in Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento della foto su Facebook non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

en: Facebook Call Failed: %1
it: Chiamata a Facebook non riuscita: %1

en: Target location:
it: Destinazione:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
it: Cartella di destinazione

en: Sets the target address to copy the items to.
it: Imposta l'indirizzo di destinazione per copiarvi dentro gli elementi.

en: Target file behavior:
it: Comportamento dei file di destinazione:

en: Copy files
it: Copia file

en: Create symlinks
it: Crea collegamenti simbolici

en: Create relative symlinks
it: Crea collegamenti simbolici relativi

en: Include the sidecar of the items
it: Includi il sidecar degli elementi

en: Write sidecar metadata to the items
it: Scrivi i metadati del sidecar negli elementi

en: Overwrite existing items in the target
it: Sovrascrivi gli elementi esistenti nel file di destinazione

en: Use the album path of the items in the target
it: Usa il percorso dell'album degli elementi nella destinazione

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
it: <p>Il nuovo valore di compressione delle immagini JPEG da inviare:</p><p><b>1</b>: compressione molto alta<br/><b>25</b>: compressione alta<br/><b>50</b>: compressione media<br/><b>75</b>: compressione bassa (valore predefinito)<br/><b>100</b>: nessuna compressione</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
it: Questo è l'elenco degli elementi da copiare nella destinazione specificata.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
it: Esporta in supporto di memorizzazione locale

[ctx: @action:button]
en: Start Export
it: Avvia l'esportazione

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
it: Avvia l'esportazione nella destinazione specificata

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
it: Copia non completata

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
it: Alcuni elementi non sono stati copiati e risultano ancora in coda. Puoi riprovare a copiare questi elementi ora.

[ctx: @title]
en: File Copy
it: Copia file

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
it: Strumento per esportare gli elementi in un supporto di memorizzazione locale

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi in un supporto di memorizzazione locale.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
it: Esporta in supporto di memorizzazione locale...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
it: Imposta l'indirizzo di destinazione in cui caricare le immagini. Esso può consistere in qualsiasi indirizzo come quelli usati in Dolphin o Konqueror, per es. ftp://mio.server.org/sub/cartella.

en: Select export location...
it: Seleziona la posizione di esportazione...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
it: Questo è l'elenco delle immagini da caricare nella destinazione specificata.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
it: Seleziona la destinazione...

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

en: <i>not selected</i>
it: <i>non selezionato</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
it: Esporta in un supporto di memorizzazione remoto

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
it: Invio non completato

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
it: Alcune immagini sono state trasferite e risultano ancora in coda. Puoi riprovare a esportare queste immagini ora.

en: Select import location...
it: Seleziona la posizione d'importazione...

en: This is the list of images to import into the current album.
it: Questo è l'elenco delle immagini da importare nell'album attuale.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
it: Seleziona gli elementi da importare...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
it: Importa da un supporto di memorizzazione remoto

[ctx: @action:button]
en: Start Import
it: Avvia l'importazione

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
it: Avvia l'importazione delle immagini specificate nell'album attualmente selezionato.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
it: Importazione non completata

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
it: Alcune immagini sono state trasferite e risultano ancora in coda. Puoi riprovare a importare queste immagini ora.

[ctx: @title]
en: File Transfer
it: Trasferimento file

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
it: Strumento per esportare e importare elementi da posizione remota

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.
    
    Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare e importare elementi che si trovano in una posizione remota.
    
    Puoi utilizzare molti protocolli, quali FTP, SFTP, SAMBA, ecc.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
it: Esporta in un supporto di memorizzazione remoto...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
it: Importa da un supporto di memorizzazione remoto...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
it: Spunta se la foto deve essere visibile pubblicamente o usa la scheda delle opzioni di caricamento per specificarlo per tutte le immagini

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
it: Spunta se la foto deve essere visibile alla famiglia o usa la scheda delle opzioni di caricamento per specificarlo per tutte le immagini

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
it: Spunta se la foto deve essere visibile agli amici o usa la scheda delle opzioni di caricamento per specificarlo per tutte le immagini

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
it: Indica il livello di sicurezza della foto, o usa la scheda delle opzioni di caricamento per specificarlo per tutte le immagini

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
it: Indica quale tipo di immagine è, o usa la scheda delle opzioni di caricamento per specificarlo per tutte le immagini

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
it: Aggiungi i tag aggiuntivi per l'immagine, o usa la scheda delle opzioni di caricamento per aggiungerli per tutte le immagini

en: Enter extra tags, separated by commas.
it: Inserisci i tag aggiuntivi, separati da virgole.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Flickr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.
    
    See Flickr web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Flickr.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Flickr: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
it: Esporta in &Flickr...

[ctx: @title:window]
en: Enter Flickr Login URL
it: Digita l'URL di accesso a Flickr

en: Copy the full URL from the external browser that contains the "oauth_token" entry:
it: Copia l'URL completo dal browser esterno che contiene la voce "oauth_token":

en: Getting the maximum allowed file size.
it: Recupero della dimensione massima consentita per il file.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
it: La dimensione del file supera la dimensione massima consentita.

en: No photo specified
it: Nessuna foto specificata

en: General upload failure
it: Errore generico di caricamento

en: Filesize was zero
it: La dimensione del file era zero

en: Filetype was not recognized
it: Il tipo di file non è stato riconosciuto

en: User exceeded upload limit
it: L'utente ha superato il limite di caricamento

en: Invalid signature
it: Firma non valida

en: Missing signature
it: Firma mancante

en: Login Failed / Invalid auth token
it: Accesso non riuscito / Gettone di autenticazione non valido

en: Invalid API Key
it: Chiave API non valida

en: Service currently unavailable
it: Servizio attualmente non disponibile

en: Invalid Frob
it: Frob non valido

en: Format "xxx" not found
it: Formato «xxx» non trovato

en: Method "xxx" not found
it: Metodo «xxx» non trovato

en: Invalid SOAP envelope
it: Busta SOAP non valida

en: Invalid XML-RPC Method Call
it: Chiamata al metodo XML-RPC non valida

en: The POST method is now required for all setters
it: Il metodo POST è ora obbligatorio per tutte le impostazioni

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
it: Si è verificato un errore: %1
    Impossibile procedere.

en: PhotoSet creation failed:
it: Creazione del gruppo di foto non riuscita:

en: Failed to fetch list of photo sets.
it: Recupero dell'elenco dei gruppi di foto non riuscito.

en: Failed to query photo information
it: Interrogazione delle informazioni della foto non riuscita

en: Remove Account
it: Rimuovi account

[ctx: photo permissions]
en: Public
it: Pubblico

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
it: Questo è l'elenco d'immagini da caricare nell'account Flickr.

en: Extra tags
it: Tag aggiuntivi

[ctx: photo permissions]
en: Family
it: Famiglia

[ctx: photo permissions]
en: Friends
it: Amici

en: Safety level
it: Livello di sicurezza

en: Content type
it: Tipo di contenuto

[ctx: photo safety level]
en: Safe
it: Sicuro

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
it: Moderato

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
it: Ristretto

[ctx: photo content type]
en: Photo
it: Foto

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
it: Schermata

[ctx: photo content type]
en: Other
it: Altro

en: Tag options
it: Opzioni dei tag

en: Use Host Application Tags
it: Usa i tag dell'applicazione ospite

en: More tag options
it: Più opzioni dei tag

en: Added Tags:
it: Tag aggiunti:

en: Enter new tags here, separated by commas.
it: Inserisci qui i nuovi tag, separati da virgole.

en: Add tags per image
it: Aggiungi tag per l'immagine

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
it: Se spuntato, puoi impostare dei tag aggiuntivi per ogni immagine nella scheda dell'elenco dei file.

en: Strip Spaces From Tags
it: Rimuovi gli spazi dai tag

en: Publication Options
it: Opzioni di pubblicazione

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
it: Pubblico (le possono vedere tutti)

en: Visible to Family
it: Visibile alla famiglia

en: Visible to Friends
it: Visibile agli amici

en: More publication options
it: Più opzioni di pubblicazione

en: Safety level:
it: Livello di sicurezza:

en: Safe
it: Sicuro

en: Moderate
it: Moderato

en: Restricted
it: Ristretto

en: Content type:
it: Tipo di contenuto:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
it: <b><h2>Esporta in <a href="https://www.flickr.com"><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a></h2></b>

en: Fewer publication options
it: Meno opzioni di pubblicazione

en: Fewer tag options
it: Meno opzioni dei tag

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
it: Esporta nel servizio web %1

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
it: Inizia il caricamento

en: Photostream Only
it: Solo flusso di foto

en: Flickr Export
it: Esportazione in Flickr

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
it: Recupero non riuscito da %1 delle informazioni sui gruppi di foto. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
it: Invio del file a %1 non riuscito. %2
    Vuoi continuare?

en: Failed to create folder
it: Creazione della cartella non riuscita

en: File-size was zero
it: La dimensione del file era zero

en: File-type was not recognized
it: Il tipo di file non è stato riconosciuto

en: Login failed / Invalid auth token
it: Accesso non riuscito / Gettone di autenticazione non valido

en: The POST method is now required for all setters.
it: Il metodo POST è ora obbligatorio per tutte le impostazioni.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
it: Si è verificato un errore: %1
    Impossibile procedere.

en: Failed to fetch photo-set list
it: Recupero dell'elenco delle foto non riuscito

en: Access Level
it: Livello d'accesso

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
it: Queste sono le impostazioni di sicurezza e riservatezza per il nuovo album di Google Foto.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
it: Pubblico

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
it: Un album pubblico viene mostrato sulla tua pagina pubblica di Google Foto.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
it: Non pubblico

en: Unlisted album is only accessible via URL.
it: Un album non pubblico è accessibile solo tramite URL.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
it: Accesso necessario per visualizzare

en: Unlisted album require Sign-In to View
it: Un album non pubblico richiede l'accesso per essere visualizzato.

en: Privacy:
it: Riservatezza:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
it: Strumento per esportare e importare elementi col servizio web Google

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.
    
    Google Photo and Google Drive web services are supported.
    
    See Google web sites for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare e importare elementi con i servizi web di Google.
    
    Sono supportati i servizi web Google Foto e Google Drive.
    
    Per dettagli consulta i siti web di Google: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
it: Esporta in &Google Foto...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
it: Importa da &Google Foto...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
it: Esporta in &Google Drive...

en: Add As New
it: Aggiungi come nuovo

en: Item will be added alongside the linked version.
it: L'elemento sarà aggiunto assieme alla versione collegata.

en: Add All
it: Aggiungi tutto

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
it: Gli elementi saranno aggiunti di fianco alla versione collegata. Non ti verrà più richiesto.

en: Replace
it: Sostituisci

en: Item will be replacing the linked version.
it: L'elemento sostituirà la versione collegata.

en: Replace All
it: Sostituisci tutto

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
it: Gli elementi sostituiranno la versione collegata. Non ti verrà più richiesto.

en: A linked item already exists.
it: Esiste già un elemento collegato.

en: Destination
it: Destinazione

[ctx: @label: source file]
en: Source
it: Origine

en: Tag path behavior :
it: Comportamento dei percorsi dei tag:

en: Leaf tags only
it: Solo tag foglia

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
it: Esporta solo i tag foglia dalle gerarchie dei tag

en: Split tags
it: Dividi tag

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
it: Esporta il tag foglia e tutti i genitori come tag singoli.

en: Combined String
it: Stringa combinata

en: Build a combined tag string.
it: Genera una stringa di tag combinati.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
it: Esporta in Google Drive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
it: Avvia il caricamento a Google Drive

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
it: Esporta nel servizio Google Foto

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
it: Avvia il caricamento al servizio Google Foto

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
it: Importa dal servizio Google Foto

[ctx: @action:button]
en: Start Download
it: Avvia scaricamento

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
it: Avvia lo scaricamento dal servizio Google Foto

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
it: Chiamata a Google Foto non riuscita: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
it: Chiamata a Google Drive non riuscita: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive export
it: Esportazione in Google Drive

[ctx: @info]
en: Google Photo export
it: Esportazione in Google Foto

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
it: Salvataggio della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
it: Scaricamento della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
it: Salvataggio dell'immagine su %1 non riuscito

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
it: Invio della foto a %1 non riuscito.
    %2
    Vuoi continuare?

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
it: Completamento del caricamento della foto in %1 non riuscito.
    %2
    Non è stata caricata alcuna immagine nel tuo account.

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
it: Chiamata a Google Drive non riuscita:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
it: Chiamata a Google Foto non riuscita:
    %1

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
it: Sarai scollegato dal tuo account, fai clic su «Continua» per autenticarti con un altro account

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web ImageShack

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web ImageShack
    
    Per dettagli consulta il sito web di ImageShack: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
it: Esporta in &ImageShack...

en: Authenticating the user
it: Autenticazione dell'utente

en: Getting galleries from server
it: Recupero delle gallerie dal server

en: Successfully retrieved galleries
it: Gallerie recuperate correttamente

[ctx: @option]
en: Make private
it: Rendi privato

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
it: Tag (facoltativi):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
it: Rimuovi la barra informativa sulle miniature

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
it: Aggiungi alla cartella radice

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
it: Crea una nuova galleria

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
it: Esporta in Imageshack

[ctx: @action:button]
en: Upload
it: Carica

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
it: Avvia il caricamento al servizio web Imageshack

en: Image Shack Export
it: Esportazione in Imageshack

en: Authenticating...
it: Autenticazione...

en: Login failed: %1
it: Accesso non riuscito: %1

en: Failed to get galleries list: %1
it: Recupero dell'elenco delle gallerie non riuscito: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento del file su ImageShack non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

en: Submission title
it: Titolo dell'inserimento

en: Submission description
it: Descrizione del caricamento

en: Imgur URL
it: URL di Imgur

en: Imgur Delete URL
it: URL di Imgur per l'eliminazione

en: Copy
it: Copia

[ctx: @title]
en: ImgUr
it: Imgur

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Imgur

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.
    
    You can export items as anonymous or with an user account.
    
    See ImgUr web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Imgur.
    
    Puoi esportare gli elementi come utente registrato o anonimo.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Imgur: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
it: Esporta in &Imgur...

en: Could not authorize
it: Non autorizzato

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Logged in as:
it: Collegato come:

en: Forget
it: Dimentica

en: Upload Anonymously
it: Invia anonimamente

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
it: Esportazione in imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
it: Avvia il caricamento a Imgur

en: <i>Not logged in</i>
it: <i>Non autenticato</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
it: Autorizzazione non riuscita

en: Failed to log into Imgur: %1
it: Autenticazione a Imgur non riuscita: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
it: Caricamento della foto su Imgur non riuscito: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento della foto su Imgur non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Go back to Home page
it: Vai alla Pagina iniziale

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
it: Strumento per esportare foto come osservazioni iNaturalist.

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.
    
    See iNaturalist web site for details: %1.
it: Questo strumento permette di esportare foto come osservazioni iNaturalist.
    
    Per dettagli consulta il sito web di iNaturalist: %1

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
it: Esporta in &iNaturalist...

en: We're pretty sure it's in this %1.
it: Siamo assolutamente certi che si trovi in questa/o %1.

en: Visually Similar
it: Visivamente somigliante

en: Seen Nearby
it: Vista nelle vicinanze

en: invalid name
it: nome non valido

en: Login
it: Accedi

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
it: ERRORE durante la creazione dell'osservazione

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
it: ERRORE durante il caricamento della foto

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
it: ERRORE durante l'eliminazione dell'osservazione

en: Timeout after exceeding %1 seconds
it: Timeout dopo aver superato %1 secondi

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
it: regno

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
it: sottoregno

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
it: superordine

[ctx: taxonomic rank]
en: order
it: ordine

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
it: sottordine

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
it: infraordine

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
it: parvordine

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
it: zoosezione

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
it: zoosottosezione

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
it: superfamiglia

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
it: epifamiglia

[ctx: taxonomic rank]
en: family
it: famiglia

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
it: sottofamiglia

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
it: supertribù

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
it: tribù

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
it: sottotribù

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
it: genere

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
it: genere_ibrido

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
it: sottogenere

[ctx: taxonomic rank]
en: section
it: sezione

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
it: sottosezione

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
it: complesso

[ctx: taxonomic rank]
en: species
it: specie

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
it: ibrido

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
it: sottospecie

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
it: varietà

[ctx: taxonomic rank]
en: form
it: forma

[ctx: taxonomic rank]
en: infrahybrid
it: infraibrido

[ctx: distance]
en: meter
it: metro

[ctx: distance]
en: meters
it: metri

[ctx: time]
en: hour
it: ora

[ctx: time]
en: hours
it: ore

[ctx: time]
en: minute
it: minuto

[ctx: time]
en: minutes
it: minuti

[ctx: time]
en: second
it: secondo

[ctx: time]
en: seconds
it: secondi

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
it: Questo è l'elenco d'immagini da caricare in un'osservazione iNaturalist.

en: Date
it: Data

en: Location
it: Posizione

en: Observation
it: Osservazione

en: <i>no identification</i>
it: <i>nessuna identificazione</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
it: Descrivi facoltativamente le tue osservazioni o spiega la tua identificazione qui.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
it: Inserisci la tua identificazione qui, le finestre a comparsa ti guideranno verso un nome supportato.

en: Enter your identification here; it is required.
it: Inserisci la tua identificazione qui: è obbligatorio.

en: Place:
it: Luogo:

en: More options
it: Più opzioni

en: Photos should be taken within
it: Le foto devono essere scattate entro

en: minute(s) of observation.
it: minuto(i) di osservazione.

en: meter(s) of observation.
it: metro(i) di osservazione.

en: Known observations should be within
it: Le osservazioni conosciute devono essere entro

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
it: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Esporta</h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
it: Esporta come osservazione %1

en: Fewer options
it: Meno opzioni

en: <i>login <b>failed</b></i>
it: <i>accesso <b>non riuscito</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
it: <i>accesso <b>annullato</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
it: <i>nessuna identificazione valida</i>

en: iNaturalist Export
it: Esportazione iNaturalist

en: observation
it: osservazione

[ctx: location]
en: obscured
it: oscurata

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
it: La più vicina %2 %1a livello di ricerca segnalata in %3.

en: observation time
it: tempo di osservazione

en: from observation
it: dall'osservazione

en: not available
it: non disponibile

en: observation location
it: posizione dell'osservazione

en: Ipfs Url
it: URL IPFS

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web IPFS

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.
    
    See IPFS web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web IPFS.
    
    Per dettagli consulta il sito web di IPFS: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
it: Esporta in &IPFS...

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
it: Esporta in IPFS

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
it: Avvia il caricamento a IPFS

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
it: Caricamento della foto su IPFS non riuscito: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento della foto su IPFS non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
it: Non puoi ricercare informazioni su un'immagine se non ne indichi il titolo.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web MediaWiki

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.
    
    See MediaWiki web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web MediaWiki.
    
    Per dettagli consulta il sito web di MediaWiki: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
it: Esporta in MediaWiki...

en: Error on file '%1'
it: Errore nel file «%1»

en: Error on file '%1': %2
it: Errore nel file «%1»: %2

en: Uploaded via digiKam uploader
it: Caricato tramite il caricatore di digiKam

[ctx: @info]
en: Select an image
it: Seleziona un'immagine

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
it: Questo è un collegamento per aprire la pagina web di MediaWiki in un browser.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
it: Questo è l'elenco delle immagini da caricare sul wiki.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
it: Questo è il modulo di accesso al tuo account sul wiki prescelto.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
it: Data:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
it: Categorie:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
it: Latitudine:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
it: Longitudine:

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
it: Questo è il modulo di accesso al tuo account Mediawiki.

[ctx: @option: button]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
it: Aggiungi un wiki a questo elenco

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
it: Queste sono opzioni per aggiungere un wiki.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label]
en: API URL:
it: URL dell'API:

[ctx: @action: button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
it: Aggiungi un nuovo wiki

[ctx: @label]
en: Login:
it: Accesso:

[ctx: @action]
en: &Log in
it: &Accedi

[ctx: @option]
en: Login Information
it: Informazioni di accesso

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
it: Collegato a:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
it: Collegato come:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
it: Cambia account

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
it: Disconnetti e cambia l'account usato per il trasferimento

[ctx: @option]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @label]
en: Author:
it: Autore:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
it: Fonte:

[ctx: @label]
en: License:
it: Licenza:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
it: Opera propria, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
it: Opera propria, licenza multipla con CC-BY-SA-3.0 e GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
it: Opera propria, licenza multipla con CC-BY-SA-3.0 e precedenti

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
it: Opera propria, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
it: Opera propria, Creative Commons Attribution 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
it: Opera propria, rilascio di pubblico dominio con licenza CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
it: Autore morto più di cent'anni fa

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
it: Foto di un'opera bi-dimensionale il cui autore è morto più di cent'anni fa

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
it: Prima pubblicazione negli Stati Uniti prima del 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
it: Opera di un'agenzia governativa degli Stati Uniti

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
it: Caratteri tipografici semplici, parole singole o forme geometriche

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
it: Loghi solo con caratteri tipografici semplici, parole singole o forme geometriche

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
it: Licenza non specificata (non raccomandato per wiki pubblici)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
it: Categorie generiche:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
it: Questo è il posto dove puoi inserire le categorie che saranno aggiunte a tutti i file.

[ctx: @label]
en: Generic text:
it: Testo generico:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
it: Questo è il posto dove puoi inserire il testo che sarà aggiunto a tutti i file, sotto il modello Information (Informazioni file).

[ctx: @label]
en: Upload comments:
it: Commenti all'invio:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
it: Questo è il posto dove puoi inserire il testo che sarà usato come commento all'invio. Se il campo è vuoto verrà usato il commento predefinito, «Inviato con il caricatore di digiKam».

[ctx: @option]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
it: Queste sono le opzioni che saranno applicate alle foto prima dell'invio.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
it: Ridimensiona le foto prima di caricarle

[ctx: @label]
en: Maximum size:
it: Dimensione massima:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
it: Qualità JPEG:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
it: Rimuovi i metadati dal file

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
it: Rimuovi le coordinate dal file

[ctx: @item]
en: Items Properties
it: Proprietà degli elementi

[ctx: @item]
en: Upload Settings
it: Impostazioni di caricamento

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
it: Esporta in MediaWiki

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
it: Avvia il caricamento a Mediawiki

en: MediaWiki export
it: Esportazione in Mediawiki

[ctx: @title:window]
en: Login Error
it: Errore di accesso

en: Please check your credentials and try again.
it: Controlla le tue credenziali e riprova.

en: Upload finished with no errors.
it: Caricamento concluso senza errori.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web OneDrive

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.
    
    See OneDrive web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web OneDrive.
    
    Per dettagli consulta il sito web di OneDrive: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Onedrive...
it: Esporta in &OneDrive...

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
it: Esporta in OneDrive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
it: Avvia il caricamento a OneDrive

[ctx: @info]
en: Onedrive export
it: Esportazione in OneDrive

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
it: Invio della foto a OneDrive non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

[ctx: @info]
en: Onedrive call failed:
    %1
it: Chiamata a OneDrive non riuscita:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Pinterest

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.
    
    See Pinterest web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Pinterest.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Pinterest: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
it: Esporta in &Pinterest...

en: Failed to upload Pin
it: Caricamento in Pin non riuscito

en: Failed to list boards
it: Impossibile elencare le bacheche

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
it: Esporta in Pinterest

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
it: Avvia il caricamento a Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
it: Autenticazione non riuscita. Fai clic su «Continua» per autenticarti.

en: Pinterest export
it: Esportazione in Pinterest

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
it: Invio della foto a Pinterest non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

en: Pinterest call failed:
    %1
it: Chiamata a Pinterest non riuscita:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
it: Nome utente:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Piwigo

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Piwigo.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Piwigo: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
it: Esporta in &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
it: Controlla se %1 esiste già

en: Piwigo URL probably incorrect
it: URL di Piwigo probabilmente errata

en: Incorrect username or password specified
it: Nome utente o password specificata errati

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
it: Il caricamento su Piwigo versione precedente alla 2.4 non è più supportato

en: Invalid response received from remote Piwigo
it: Risposta non valida ricevuta dal Piwigo remoto

en: Failed to list albums
it: Impossibile elencare gli album

en: Photo '%1' already exists.
it: La foto «%1» esiste già.

en: Photo '%1' already exists in this album.
it: La foto «%1» esiste già in questo album.

en: Error : Cannot open photo: %1
it: Errore: impossibile aprire la foto: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
it: Carica la parte %1/%2 di %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
it: Attenzione: non si può caricare la foto nelle sue dimensioni complete.

en: Upload the metadata of %1
it: Carica i metadati di %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
it: Risposta non valida ricevuta dal Piwigo remoto (%1)

en: Visit Piwigo website
it: Visita il sito web di Piwigo

en: Remote Albums
it: Album remoti

[ctx: reload album list]
en: Reload
it: Ricarica

en: Reload album list
it: Ricarica elenco degli album

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
it: URL:

en: Change Account
it: Cambia account

en: Resize photos before uploading
it: Ridimensiona le foto prima di caricarle

en: Maximum width:
it: Larghezza massima:

en: Maximum height:
it: Altezza massima:

en: Resized JPEG quality:
it: Qualità JPEG ridimensionata:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
it: Esportazione in Piwigo

en: Edit Piwigo Data
it: Modifica i dati di Piwigo

en: Failed to login into remote piwigo.
it: Accesso al Piwigo remoto non riuscito.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
it: 
    Vuoi controllare le impostazioni e riprovare?

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
it: Nulla da caricare; seleziona le foto da caricare.

en: The file %1 is not a supported image or video format
it: Il file %1 non è un file immagine o video supportato

en: Uploading file %1
it: Caricamento del file %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
it: Caricamento di dati su Piwigo remoto non riuscito.

en: 
    Do you want to continue?
it: 
    Vuoi continuare?

[ctx: @option]
en: Visibility
it: Visibilità

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
it: Imposta la visibilità dell'album

[ctx: @label: properties]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Rajce

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.
    
    See Rajce web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Rajce.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Rajce: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
it: Esporta in &Rajce...

en: Not logged in
it: Non collegato

en: Invalid command
it: Comando non valido

en: Invalid login name or password
it: Nome o password non validi

en: Session expired
it: Sessione scaduta

en: Unknown album
it: Album sconosciuto

en: Failed to open album
it: Apertura dell'album non riuscita

en: The album name cannot be empty
it: Il nome dell'album non può essere vuoto

en: Failed to create album
it: Creazione dell'album non riuscita

en: Album does not exist
it: L'album non esiste

en: File upload failed
it: Caricamento del file non riuscito

en: Unsupported file extension
it: Estensione del file non supportata

en: Logging in %v%
it: Accesso a %v%

en: Logging out %v%
it: Uscita da %v%

en: Loading albums %v%
it: Caricamento degli album %v%

en: Creating album %v%
it: Creazione dell'album %v%

en: Opening album %v%
it: Apertura dell'album %v%

en: Closing album %v%
it: Chiusura dell'album %v%

en: Adding photos %v%
it: Aggiunta di foto %v%

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
it: Esporta in Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
it: Avvia il caricamento a Rajce.net

en: SmugMug New Album
it: Nuovo album SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
it: Queste sono le impostazioni di base per il nuovo album SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
it: Titolo dell'album che sarà creato (obbligatorio).

en: Description of the album that will be created (optional).
it: Descrizione dell'album che sarà creato (facoltativo).

en: Album template for the new album (optional).
it: Modello per il nuovo album (opzionale).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
it: Modello:

en: Security && Privacy
it: Sicurezza e riservatezza

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
it: Queste sono le impostazioni di sicurezza e di riservatezza per il nuovo album SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
it: Pubblico

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
it: Un album pubblico è elencato sulla tua pagina pubblica di SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
it: Non elencato

en: Require password to access the album (optional).
it: Richiedi una password per accedere all'album (opzionale).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
it: Suggerimento da presentare agli utenti quando viene richiesta loro la password (opzionale).

en: Password Hint:
it: Suggerimento per la password:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
it: Strumento per esportare e importare elementi col servizio web SmugMug

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.
    
    See SmugMug web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare e importare elemento col servizio web SmugMug.
    
    Per dettagli consulta il sito web di SmugMug: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
it: Esporta in &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
it: Importa da &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
it: Accesso al servizio SmugMug...

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: Invalid user/nick/password
it: Nome utente, soprannome o password non validi

en: Invalid API key
it: Chiave API non valida

en: Failed to list album template
it: Impossibile elencare il modello degli album

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
it: Questo è l'elenco delle immagini da caricare nel tuo account SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
it: Questo è un collegamento per aprire la pagina web di SmugMug in un browser.

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
it: Questo è l'account SmugMug che sarà usato per l'autenticazione.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
it: Anonimo

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
it: Accedi anonimamente al servizio SmugMug.

en: SmugMug Account
it: Account SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
it: Accedi al servizio SmugMug utilizzando un indirizzo di posta elettronica e una password.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
it: Posta elettronica:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
it: Cambia l'account SmugMug usato per l'autenticazione

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
it: Questo è l'album SmugMug che sarà usato per il trasferimento.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
it: Soprannome dell'utente SmugMug per elencare gli album.

en: Site Password:
it: Password del sito:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
it: Password del sito per il soprannome o per il nome utente di SmugMug.

en: Album Password:
it: Password dell'album:

en: Password for SmugMug album.
it: Password per l'album SmugMug.

en: New Album
it: Nuovo album

en: Create new SmugMug album
it: Crea un nuovo album SmugMug

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
it: Questo è l'indirizzo dove saranno scaricate le immagini di SmugMug.

en: These are options that will be applied to images before upload.
it: Queste opzioni saranno applicate alle immagini prima del caricamento.

en: Maximum dimension:
it: Dimensione massima:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
it: Importa dal servizio web SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
it: Avvia lo scaricamento dal servizio web SmugMug

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
it: Esporta nel servizio web SmugMug

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
it: Avvia il caricamento al servizio web SmugMug

en: SmugMug call failed: %1
it: Chiamata a SmugMug non riuscita: %1

en: &lt;none&gt;
it: &lt;nessuno&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
it: Sarai scollegato dal tuo account, fai clic su «Continua» per autenticarti con un altro account.

en: SmugMug Import
it: Importazione SmugMug

en: SmugMug Export
it: Esportazione SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento della foto su SmugMug non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
it: Salvataggio della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
it: Scaricamento della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
it: Strumento per esportare nel servizio web Twitter

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Twitter web-service.
    
    See Twitter web site for details: %1
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi nel servizio web Twitter.
    
    Per dettagli consulta il sito web di Twitter: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
it: Esporta in &Twitter...

en: File too big to upload
it: File troppo grande da caricare

en: Media format is not supported yet
it: Il formato multimediale non è ancora supportato

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
it: Caricamento della foto non riuscito
    Codice: %1, nome: %2, messaggio: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
it: Creazione del tweet per la foto caricata non riuscita

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
it: Esportazione in Twitter

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
it: Avvia il caricamento a Twitter

en: Twitter export
it: Esportazione in Twitter

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
it: Invio della foto a Twitter non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

en: Twitter call failed:
    %1
it: Chiamata a Twitter non riuscita:
    %1

en: Cannot open image at %1
it: Impossibile aprire l'immagine in %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
it: Chiamata a %1 non riuscita

en: Code: %1. %2
it: Codice: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

[ctx: @title]
en: Unified
it: Unificato

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
it: Strumento per esportare gli elementi in servizi web

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.
    
    This is a unified tool, grouping many tools in one.
it: Questo strumento permette agli utenti di esportare gli elementi in molti servizi web.
    
    È uno strumento unificato, che raggruppa molti strumenti in uno.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
it: Esporta nei servizi web...

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Autenticazione completata.</b></h1></p><p><h3>Collegamento dell'account eseguito correttamente.</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Autenticazione completata.</b></h1></p><p><h3>Collegamento dell'account non riuscito.</h3></p></qt>

en: Preparing files...
it: Preparazione dei file...

en: Start transferring process...
it: Avvio del processo di trasferimento...

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
it: <h3>Questa vista elenca tutti gli elementi da esportare.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
it: <h3>Questa vista elenca tutti gli album utente.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
it: %1 - Creazione dell'album non riuscita

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto allo strumento Servizi web</b></h1></p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a inviare i tuoi elementi ai servizi di hosting remoto più popolari.</p><p>Prima di esportare il contenuto potrai regolare le proprietà degli elementi, conformemente alle capacità del tuo servizio web remoto.</p></qt>

en: &Choose operation:
it: &Scegli l'operazione:

en: Export to web services
it: Esporta nei servizi web

en: Import from web services
it: Importa dai servizi web

en: &Choose remote Web Service:
it: S&cegli il servizio web remoto:

en: &Choose account:
it: &Scegli l'account:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
it: Esporta nei servizi web

en: Welcome to Web Services Tool
it: Benvenuto allo strumento Servizi web

en: Authentication dialog
it: Finestra di autenticazione

en: Web Service Settings
it: Impostazioni del servizio web

en: Export by Web Service
it: Esporta tramite servizio web

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
it: Errore durante l'importazione dell'immagine RAW con ART
    Chiudi la finestra di dialogo per caricare l'immagine RAW con lo strumento di importazione nativo

en: ART Raw Conversion
it: Conversione RAW ART

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
it: Errore durante l'importazione dell'immagine RAW con DarkTable
    Chiudi la finestra di dialogo per caricare l'immagine RAW con lo strumento di importazione nativo

en: DarkTable Raw Conversion
it: Conversione RAW DarkTable

en: Raw Import
it: Importazione RAW

en: Post Processing
it: Post-elaborazione

en: Raw Decoding
it: Decodifica RAW

en: Import Raw Using Libraw
it: Importa RAW mediante Libraw

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
it: Strumento per importare le immagini RAW utilizzando il motore Libraw

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
it: <p>Questo Editor delle immagini importa le immagini RAW mediante il motore Libraw come decodificatore.</p><p>Questo è lo strumento <b>native</b> per l'importazione RAW incluso nell'applicazione. Per funzionare non richiede alcun motore esterno.</p><p>Per dettagli consulta il sito web di Libraw: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
it: Impossibile decodificare l'immagine RAW
    «%1»

en: Abort
it: Interrompi

en: Abort the current Raw image preview.
it: Interrompi l'anteprima dell'immagine RAW attuale.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
it: Aggiorna

en: Generate a Raw image preview using current settings.
it: Genera un'anteprima dell'immagine RAW usando le impostazioni attuali.

en: Brightness:
it: Luminosità:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione della luminosità dell'immagine.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione del contrasto dell'immagine.

en: Set here the gamma adjustment of the image
it: Imposta qui la regolazione del gamma dell'immagine.

en: Set here the color saturation correction.
it: Imposta qui la correzione della saturazione del colore.

en: Exposure (E.V):
it: Esposizione (CE):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
it: Questo valore in CE sarà usato per effettuare una compensazione dell'esposizione dell'immagine.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
it: Questa è la regolazione a curva della luminosità dell'immagine

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset curve to linear
it: Riporta curva a lineare

en: Exposure
it: Esposizione

en: Luminosity Curve
it: Curva di luminosità

en: Info
it: Informazioni

en: Reset all settings to default values.
it: Riporta tutte le impostazioni ai valori predefiniti.

en: Import
it: Importa

en: Import image to editor using current settings.
it: Importa l'immagine nell'editor usando le impostazioni attuali.

en: Use Default
it: Usa predefinite

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
it: Usa le impostazioni di decodifica RAW generali per caricare questa immagine nell'editor.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
it: Errore durante l'importazione dell'immagine RAW con RawTherapee
    Chiudi la finestra di dialogo per caricare l'immagine RAW con lo strumento di importazione nativo

en: RawTherapee Raw Conversion
it: Conversione RAW RawTherapee

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
it: Errore durante l'importazione dell'immagine RAW con UFRaw
    Chiudi la finestra di dialogo per caricare l'immagine RAW con lo strumento di importazione nativo

en: UFRaw Raw Conversion
it: Conversione RAW UFRaw

en: Trash
it: Cestina

en: Current Timeline Search
it: Ricerca attuale su linea temporale

en: Current Fuzzy Image Search
it: Ricerca approssimata da immagine attuale

en: Current Fuzzy Sketch Search
it: Ricerca approssimata da schizzo attuale

en: Current Map Search
it: Ricerca su mappa attuale

en: Current Search
it: Ricerca attuale

en: Current Duplicates Search
it: Ricerca attuale di doppioni

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
it: <p>L'album che vuoi eliminare contiene file (%1) che non sono visualizzati in digiKam.</p><p>Vuoi continuare?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
it: <p>L'album che vuoi eliminare non è vuoto.</p><p>Vuoi continuare?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
it: Rinomina album (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
it: Rinomina la radice dell'album (%1)

en: Enter new album name:
it: Inserisci il nuovo nome dell'album:

en: Scanning albums
it: Analisi degli album

en: Searches
it: Ricerche

en: The MySQL database directory was not found.
it: La cartella della banca dati MySQL non è stata trovata.

en: The MySQL binary tools was not found.
it: Lo strumento dell'eseguibile MySQL non è stato trovato.

en: The SQLite core database was not found.
it: La banca dati di SQLite non è stata trovata.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br>%1</p>
it: <p>Se vuoi iniziare una nuova configurazione con una nuova procedura guidata, elimina il file:<br>%1</p>

en: An error occurred during the internal server start.<p>Details:
    %1</p>
it: Si è verificato un errore durante l'avvio del server interno.<p>Dettagli:
    %1</p>

en: Failed to open the database.
it: Impossibile aprire la banca dati

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
it: <p>digiKam tenterà di avviarsi ora, ma <b>non</b> sarà operativo.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
it: <p>Impossibile aprire la banca dati.</p><p>Non puoi usare digiKam senza una banca dati funzionante. Ora digiKam cercherà di partire, ma <b>non</b> funzionerà a dovere. Controlla le impostazioni della banca dati nel <b>menu di configurazione</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
it: <p>Apertura della banca dati non riuscita. Messaggio d'errore dalla banca dati:</p><p><b>%1</b></p><p>Non puoi usare digiKam senza una banca dati funzionante. Ora digiKam cercherà di partire, ma <b>non</b> funzionerà a dovere. Controlla le impostazioni della banca dati nel <b>menu di configurazione</b>.</p>

en: Failed to initialize the database.
it: Impossibile inizializzare la banca dati.

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
it: Il set di caratteri della tua banca dati è cambiato dall'ultima apertura di questo album.
    Vecchio set di caratteri: %1, nuovo set di caratteri: %2
    
    Se hai cambiato da poco il set di caratteri, va tutto bene.
    Nota che se sei passato a un set di caratteri che non supporta alcuni dei nomi di file nella raccolta, questi potrebbero non trovarcisi più. Se vuoi davvero proseguire, fai clic su «Sì». Altrimenti, fai clic su «No» e correggi le tue impostazioni del set di caratteri prima di riavviare digiKam.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br/> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
it: <p>La raccolta </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> non viene trovata nel tuo sistema.<br/> Scegli l'opzione più appropriata per risolvere questa situazione:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
it: <p>La raccolta è ancora disponibile, ma l'identificatore è cambiato.<br/>Ciò può essere causato dal ripristino di una copia di sicurezza, dal cambio della struttura della partizione o delle impostazioni del file system.<br/>La raccolta si trova ora in questo posto:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
it: La raccolta si trova su un dispositivo di memorizzazione che non è sempre collegato. Contrassegna la raccolta come «rimovibile».

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
it: Non fare nulla adesso. Vorrei risolvere il problema successivamente usando le finestre di dialogo delle impostazioni

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
it: Raccolta non trovata

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
it: Cartella della banca dati

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
it: <p>Hai scelto la cartella «%1» come posto per conservare la banca dati. È stata trovata una banca dati da una precedente versione di digiKam in questa cartella. </p><p>Vuoi aggiornare il file della vecchia banca dati, confermando che questa banca dati è stata creata proprio per le immagini collocate nella cartella «%2», o preferisci ignorare il vecchio file e iniziare con una nuova banca dati?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
it: Aggiorna la banca dati

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
it: Crea nuova banca dati

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
it: Nuova cartella della banca dati

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
it: <p>Hai scelto la cartella «%1» come nuovo posto per conservare la banca dati. È stata trovata una banca dati da una precedente versione di digiKam in questa cartella. </p><p>Vuoi aggiornare il file della vecchia banca dati, iniziare con una nuova banca dati, o copiare quella attuale al suo posto e continuare a usarla?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
it: Copia banca dati attuale

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
it: <p>Hai scelto la cartella «%1» come nuovo posto per conservare la banca dati. È stata trovata una banca dati da una precedente versione di digiKam in questa cartella. </p><p>Vuoi aggiornare il file della vecchia banca dati oppure iniziare con una nuova banca dati?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
it: Copia del vecchio file della banca dati («%1») nella nuova posizione («%2») non riuscita. Sto provando ad aggiornare la vecchia banca dati.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
it: <p>Hai scelto la cartella «%1» come nuovo posto dove conservare la banca dati.</p><p>Vuoi copiare la banca dati attuale in questo posto e continuare ad usarla, o vuoi iniziare con una nuova?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
it: <p>Hai scelto la cartella «%1» come nuovo posto per conservare la banca dati. In quel posto ce n'è già una.</p><p>Vuoi usare questo file esistente come la nuova banca dati, o vuoi rimuoverlo e copiare quella attuale al suo posto?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
it: Usa file esistente

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
it: Copia di sicurezza del file della banca dati esistente («%1») non riuscita. Rifiuto di sostituire il file senza farne una copia, verrà usato il file esistente.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
it: Copia del vecchio file della banca dati («%1») nella nuova posizione («%2») non riuscita. Avvio con una banca dati vuota.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
it: <p><b>Verifica le impostazioni della banca dati in questa finestra di dialogo.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
it: Nuova banca dati

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
it: La posizione indicata della raccolta non è valida, o non è al momento disponibile.

en: No album for collection location: Internal error
it: Nessun album presente per la posizione della raccolta: errore interno

en: No parent found for album.
it: Nessun genitore trovato per l'album.

en: Album name cannot be empty.
it: Il nome dell'album non può essere vuoto.

en: Album name cannot contain '/'.
it: Il nome dell'album non può contenere «/».

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
it: La creazione di album non accetta l'album radice come genitore.

en: An existing album has the same name.
it: Un album esistente ha lo stesso nome.

en: Failed to create directory '%1'
it:  Impossibile creare la cartella «%1».

en: Failed to add album to database
it: Impossibile aggiungere l'album alla banca dati

en: No such album
it: Nessun album

en: Cannot rename root album
it: Impossibile rinominare l'album radice

en: Cannot rename album root album
it: Impossibile rinominare l'album radice

en: Album name cannot contain '/'
it: Il nome dell'album non può contenere «/»

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
it: Esiste un altro album con lo stesso nome.
    Scegline un altro.

en: Failed to rename Album
it: Impossibile rinominare l'album

en: Cannot edit root album
it: Impossibile modificare l'album radice

en: No parent found for tag
it: Nessun genitore trovato per il tag

en: Tag name cannot be empty
it: Il nome del tag non può essere vuoto

en: Tag name cannot contain '/'
it: Il nome del tag non può contenere «/»

en: Tag name already exists
it: Il nome del tag esiste già

en: Failed to add tag to database
it: Impossibile aggiungere tag alla banca dati

en: Cannot delete root tag
it: Impossibile eliminare il tag radice

en: Cannot delete required face tag
it: Impossibile eliminare il tag del volto richiesto

en: Cannot edit root tag
it: Impossibile modificare il tag radice

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
it: Esiste già un tag con lo stesso nome.
    Scegline un altro.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
it: Tentativo di spostare TAlbum in nessun posto

en: Cannot move root tag
it: Impossibile spostare il tag radice

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
it: Esiste già un tag con lo stesso nome.
    Vuoi unire i tag?

en: Cannot merge root tag
it: Impossibile unire il tag radice

en: Cannot merge required face tag
it: Impossibile unire il tag del volto richiesto

en: Only a tag without children can be merged!
it: Può essere unito solo un tag senza elementi secondari.

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
it: Vuoi unire il tag «%1» nel tag «%2»?

en: Don't ask again at this session
it: Non chiederlo più per questa sessione

en: No such tag
it: Nessun tag

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
it: Questa operazione potrebbe richiedere molto tempo di elaborazione.
    Vuoi scrivere i metadati nei %1 file ora?

en: Context menu
it: Menu contestuale

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
it: Valutazione:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
it: Nessuna valutazione

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
it: Colori:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
it: Nessun colore

[ctx: @info: color label name]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: @info: color label name]
en: Green
it: Verde

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
it: Grigio

[ctx: @info: color label name]
en: Black
it: Nero

[ctx: @info: color label name]
en: White
it: Bianco

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
it: Scelte:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
it: Non prelevare

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
it: Rifiutata

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
it: In sospeso

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
it: Accettata

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
it: Etichette esportate

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
it: Album etichette

en: Expand Selected Nodes
it: Espandi nodi selezionati

en: Expand all Albums
it: Espandi tutti gli album

en: Collapse Selected Recursively
it: Contrai selezionati ricorsivamente

en: Collapse all Albums
it: Contrai tutti gli album

en: Find Duplicates...
it: Trova duplicati...

en: Scan for Faces
it: Analizza i volti

en: Repair hidden Items
it: Ripara gli elementi nascosti

en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
it: Analizza i volti

en: Should sub-albums be scanned too?
it: Devono essere analizzati anche i sotto-album?

[ctx: @title]
en: Labels
it: Etichette

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
it: Nessuna valutazione

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
it: Preleva

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
it: Non prelevare

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
it: Elemento rifiutato

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
it: Elemento in sospeso

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
it: Elemento accettato

[ctx: @item: color tree]
en: Color
it: Colore

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
it: Nessun colore

[ctx: @item: color tree]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: @item: color tree]
en: Green
it: Verde

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
it: Grigio

[ctx: @item: color tree]
en: Black
it: Nero

[ctx: @item: color tree]
en: White
it: Bianco

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
it: Nuovo album

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
it: Modifica album

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
it: «%1»
    Proprietà dell'album

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
it: &Titolo:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
it: Imposta qui il titolo del nuovo album

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
it: Ca&tegoria:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
it: Figl&io di:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
it: &Didascalia:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
it: Immetti qui la didascalia dell'album...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
it: D&ata dell'album:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
it: Più &vecchia

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
it: Usa questo pulsante per selezionare dall'album la data dell'immagine più vecchia.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
it: &Media

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
it: Usa questo pulsante per calcolare la data media delle immagini nell'album.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
it: Più recente

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
it: Usa questo pulsante per selezionare dall'album la data dell'immagine più nuova.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
it: Nuovo album

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
it: Album selezionato (predefinito)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
it: Radice della raccolta corrente

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
it: Album non categorizzato

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
it: Crea nuovo album in
    «%1»

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
it: Impossibile calcolare la media

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
it: Impossibile calcolare la media della data per questo album.

en: No Album Selected
it: Nessun album selezionato

en: No Tag Selected
it: Nessun tag selezionato

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
it[0]: Un tag selezionato
it[1]: %1 tag selezionati

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
it[0]: Un album selezionato
it[1]: %1 album selezionati

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
it[0]: Un tag escluso
it[1]: %1 tag esclusi

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
it[0]: Un album escluso
it[1]: %1 album esclusi

[ctx: @title:window]
en: Select Album
it: Seleziona album

[ctx: @title]
en: Albums (All)
it: Album (tutti)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
it: Tag (0)

[ctx: @option]
en: All albums
it: Tutti gli album

[ctx: @option]
en: Recursive
it: Ricorsivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Recursive selection.
it: Selezione ricorsiva.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
it: Seleziona tutti gli album che dovrebbero essere elaborati.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
it: Nessun album selezionato

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
it: Azzera gli album selezionati

[ctx: @option]
en: All tags
it: Tutti i tag

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
it: Seleziona tutti i tag che dovrebbero essere elaborati.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
it: Nessun tag selezionato

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
it: Azzera i tag selezionati

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
it: Album (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
it: Tag (tutti)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
it: Tag (%1)

en: Create New Album
it: Crea nuovo album

en: &New Album
it: &Nuovo album

en: Create new album
it: Crea nuovo album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
it: Spiacente, digiKam non supporta gli indirizzi remoti come raccolte.

en: The selected folder does not exist or is not readable
it: La cartella selezionata non esiste o non è leggibile

en: There is already a collection containing the folder "%1"
it: Esiste già una raccolta contenente la cartella «%1»

en: The storage media can be uniquely identified.
it: Il supporto può essere identificato univocamente.

en: The collection is located on your harddisk
it: La raccolta si trova sul disco fisso

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
it: Questo è un CD o DVD, identificato dall'etichetta che puoi impostare nella tua applicazione di masterizzazione. Esiste già un'altra voce con la stessa etichetta. Le due saranno distinte dai file nella cartella di massimo livello, quindi non aggiungere file al CD o non verrà riconosciuto. In futuro imposta un'etichetta univoca sui CD e DVD, se intendi usarli con digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
it: Questo è un CD o DVD, che sarà identificato dall'etichetta («%1») che hai impostato nella tua applicazione di masterizzazione. Se in futuro creerai altri CD da usare con digiKam, ricordati di dare anche a loro un'etichetta univoca.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
it: Questo è un supporto rimovibile che sarà identificato dalla sua etichetta («%1»)

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
it: Questa voce sarà identificata solo dal percorso dove si trova sul sistema («%1»). Non sono disponibili mezzi di identificazione più specifici (come UUID o etichette).

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
it: Sul sistema non è possibile identificare il supporto di questo percorso. Sarà aggiunto usando il percorso del file come unico identificativo. Ciò andrà bene per il disco fisso locale.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
it: Hai bisogno di montare localmente la tua condivisione Samba. Spiacente, ma digikam non supporta ancora gli indirizzi smb://.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
it: L'unità di memorizzazione di rete deve essere impostata per essere accessibile come file e cartelle tramite il sistema operativo. digiKam non supporta gli indirizzi remoti.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
it: Esiste già una raccolta per una condivisione di rete con lo stesso percorso.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
it: La condivisione di rete sarà identificata dal percorso selezionato. Se il percorso è vuoto, la condivisione verrà considerata non disponibile.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
it: «percorso relativo» sulla partizione del disco rigido con «UUID»
    Cartella «%1» nel volume con identificativo «%2»

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
it: «percorso relativo» sulla partizione del disco rigido con «etichetta»
    Cartella «%1» nel volume con identificativo «%2»

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
it: La cartella condivisa è montata in «%1»

en: Error opening database backend.
    %1
it: Errore nell'apertura del motore della banca dati.
    %1

en: Error while opening the source database.
it: Errore nell'apertura dell'origine della banca dati.

en: Error while opening the target database.
it: Errore nell'apertura della banca dati di destinazione.

en: Error while preparing the target database.
it: Errore nella preparazione della banca dati di destinazione.

en: Error while scrubbing the target database.
it: Errore nel ripulire la banca dati di destinazione.

en: Create Schema...
it: Crea schema...

en: Error while creating the database schema.
it: Errore nella creazione dello schema della banca dati.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
it: Errore nel convertire la banca dati.
     Dettagli: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
it: Non hai privilegi sufficienti sulla banca dati.
    I seguenti privilegi non ti sono stati assegnati:
     %1
    Sistema i tuoi privilegi sulla banca dati e riavvia digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
it: La banca dati non è valida: l'impostazione «DBVersion» non esiste. La versione attuale dello schema della banca dati non può essere verificata. Prova a partire con una banca dati vuota.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
it: La banca dati è stata usata con una versione più recente di digiKam ed è stata aggiornata a uno schema non utilizzabile con questa versione. Ciò vuol dire che questa versione è troppo vecchia, o che il formato della banca dati è troppo recente. Usa la versione più recente di digiKam che hai usato prima.

en: Failed to create tables in database.
it: Creazione delle tabelle nella banca dati non riuscita.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
it: Apertura di una transazione non riuscita nel tuo file di banca dati «%1». Ciò non è normale. Verifica di poter accedere al file e che nessun altro processo lo stia attualmente bloccando. Se il problema persiste, puoi chiedere aiuto nella lista di distribuzione degli sviluppatori di digiKam (vedi www.digikam.org/support). Inoltre, dai un'occhiata a cosa viene scritto da digiKam sul terminale.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
it: Il processo di aggiornamento dello schema dalla versione 4 alla 6 non è riuscito, a causa di un errore inatteso. Puoi provare a rimuovere la vecchia banca dati e ripartire con una nuova; in questo caso, rimuovi i file della banca dati «%1» e «%2» dalla cartella «%3». Faresti bene a segnalare questo errore alla lista di distribuzione degli sviluppatori di digiKam (vedi www.digikam.org/support). Inoltre, dai un'occhiata a cosa viene scritto da digiKam sul terminale.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
it: L'aggiornamento dello schema della banca dati dalla versione %1 alla versione %2 non è riuscito.
    Il motivo può essere stato un aggiornamento mancante della banca dati alla versione attuale del server. Ora digiKam tenterà di eseguire nuovamente l'aggiornamento richiesto della banca dati.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
it: L'aggiornamento dello schema della banca dati dalla versione %1 alla versione %2 non è riuscito.
    Leggi i messaggi d'errore stampati nella console e apri una segnalazione d'errore in bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
it: L'azione aggiornamento della banca dati non è stata trovata. Assicurati che il file dbconfig.xml della versione corrente di digiKam sia installato correttamente al suo posto.

en: Updated schema to version %1.
it: Lo schema è stato aggiornato alla versione %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
it: Copia del vecchio file della banca dati («%1») nella sua nuova posizione («%2»). Messaggio d'errore: «%3». Assicurati che il file possa essere copiato, o eliminalo.

en: Copied database file
it: File della banca dati copiato

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
it: Il vecchio file della banca dati («%1») è stato copiato nella sua nuova posizione («%2») ma non può essere aperto. Elimina entrambi i file e riprova, partendo da una banca dati vuota.

en: Opened new database file
it: Nuovo file della banca dati aperto

en: Prepared table creation
it: Creazione delle tabelle preparata

en: Created tables
it: Tabelle create

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
it: Non è stato trovato alcun percorso delle librerie degli album nel file di configurazione. Il processo di aggiornamento dello schema è stato fermato. Prova con una banca dati vuota o ripara la tua configurazione.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
it: Si è verificato un errore nell'associare il percorso della libreria degli album («%1») con un volume di supporto sul sistema. Questo problema potrebbe indicare che c'è un problema di installazione. Se sei su Linux, controlla che HAL sia installato e in esecuzione. Ad ogni modo, puoi chiedere aiuto sulla lista di distribuzione degli sviluppatori di digiKam (vedi www.digikam.org/support). Il processo di aggiornamento della banca dati sarà ora interrotto per non creare una banca dati basata su falsi assunti riguardo a un'installazione difettosa.

en: Configured one album root
it: Una radice di album configurata

en: Imported albums
it: Album importati

en: Imported images information
it: Informazioni sulle immagini importate

en: Last Search (0.9)
it: Ultima ricerca (0,9)

en: Initialized and imported file suffix filter
it: Filtro dei suffissi dei file inizializzato e importato

en: Did the initial full scan
it: Analisi completa iniziale effettuata

en: Imported creation dates
it: Date di creazione importate

en: Imported comments
it: Commenti importati

en: Imported ratings
it: Valutazioni importate

en: Dropped v3 tables
it: Tabelle v3 scartate

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
it: Il driver «SQLITE» per le banche dati Sqlite3 non è disponibile.
    digiKam dipende dai driver forniti dal modulo Qt::SQL.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
it: Il driver «MYSQL» per le banche dati MySQL non è disponibile.
    digiKam dipende dai driver forniti dal modulo Qt::SQL.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
it: Impossibile aprire il file di configurazione <b>%1</b>. Questo file è installato con l'applicazione digiKam ed è assolutamente necessario per avviarla. Controlla la tua installazione.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
it: Impossibile aprire il file di configurazione <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
it: Il codice XML nel file di configurazione <b>%1</b> non è valido e non si può leggere.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
it: Il codice XML nel file di configurazione <b>%1</b> è senza l'elemento richiesto <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
it: Il codice XML nel file di configurazione <b>%1</b> è senza l'elemento richiesto <b>%2</b>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
it: È stata trovata una vecchia versione del file di configurazione <b>%1</b>. Assicurati che la versione rilasciata con la versione corrente di digiKam sia installata.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
it: Errore nell'apertura della banca dati.
    digiKam proverà automaticamente a riconnettersi con la banca dati.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
it: <p><b>Si è verificato un errore nella banca dati</b></p>Dettagli:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
it: Immagini sorgenti

[ctx: @title]
en: Image History
it: Cronologia immagini

[ctx: @title]
en: Derived Images
it: Immagini derivate

[ctx: @title]
en: Related Images
it: Immagini correlate

[ctx: @title]
en: Identical Images
it: Immagini identiche

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
it: Passaggi intermedi:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
it: %1
    (Immagine originale)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
it: %1
    (Immagine sorgente)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
it: File di immagine RAW (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
it[0]: Un volto
it[1]: %1 volti

[ctx: @item: filter model]
en: No face
it: Nessun volto

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
it: Confermati

en: No image selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: This is the original image
it: Questa è l'immagine originale

en: Database type is not supported.
it: Il tipo di banca dati non è supportata.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
it: Nessun percorso impostato ai comandi di aggiornamento di mysql nel file di configurazione.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
it: Nessun percorso impostato ai comandi del server mysql nel file di configurazione.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
it: Nessun percorso impostato ai comandi di amministrazione mysql nel file di configurazione.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
it: Nessun percorso impostato ai comandi di inizializzazione mysql nel file di configurazione.

en: Cannot create directory %1
it: Impossibile creare la cartella %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
it: Impossibile creare il file di configurazione del server MySQL.<p>Questo significa o che il file di configurazione predefinito</p><p>%1</p><p>non è leggibile, o che il file di destinazione</p><p>%2</p><p>non può essere scritto.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
it: Impossibile trovare la configurazione predefinita del server MySQL (mysql-global.conf).

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
it: Si sta inizializzando la banca dati MySQL interna, attendi...

en: Could not start database initializer.
it: Impossibile avviare l'inizializzatore della banca dati.

en: Could not start database server.
it: Impossibile avviare il server della banca dati.

en: Invalid database object during database server startup
it: Oggetto della banca dati non valido durante l'avvio del server della banca dati

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
it: L'elaborazione della banca dati è uscita inaspettatamente durante la connessione iniziale.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
it: Dopo aver provato per 60 secondi, non è stato possibile collegarsi alla banca dati.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
it: Creazione della banca dati non riuscita<p>Errore interrogazione: %1</p><p>Errore della banca dati: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
it: È in corso un aggiornamento della banca dati MySQL, attendi...

en: Could not upgrade database.
it: Impossibile aggiornare la banca dati.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
it: %1<p>Eseguibile: %2</p><p>Argomenti: %3</p><p>Errore di elaborazione: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
it: La banca dati non è valida: l'impostazione «DBSimilarityVersion» non esiste. La versione attuale dello schema della banca dati non può essere verificata. Prova a partire con una banca dati vuota.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
it: La banca dati è stata usata con una versione più recente di digiKam ed è stata aggiornata a uno schema non utilizzabile con questa versione. Ciò vuol dire che questa versione è troppo vecchia, o che il formato della banca dati è troppo recente. Usa quella versione nuova di digiKam che hai usato prima.

[ctx: People on your photos]
en: People
it: Persone

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
it: Sconosciuti

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
it: Non confermati

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
it: Ignorati

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
it: La banca dati non è valida: l'impostazione «DBThumbnailsVersion» non esiste. La versione attuale dello schema della banca dati non può essere verificata. Prova a partire con una banca dati vuota.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
it: Conflitto tra file

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
it: Nella cartella di destinazione esistono già file o cartelle con lo stesso nome.
    
    Quale azione deve essere intrapresa nel caso di un conflitto tra file?
    
    Le opzioni a disposizione sono:
    Rinomina automaticamente: i file confliggenti saranno rinominati.
    Sovrascrivi automaticamente: i file confliggenti saranno sovrascritti.
    Salta automaticamente: i file confliggenti saranno saltati.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
it: Rinomina automaticamente

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
it: Sovrascrivi automaticamente

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
it: Salta automaticamente

en: Copy Album
it: Copia album

en: Copy Images
it: Copia immagini

en: Copy Files
it: Copia file

en: Move Album
it: Sposta album

en: Move Images
it: Sposta immagini

en: Move Files
it: Sposta file

en: Restore Trash
it: Ripristina il cestino

[ctx: @info]
en: Initializing database...
it: Inizializzazione della banca dati...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
it: Analisi delle raccolte, attendi...

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
it: Questo indica l'avanzamento della ricerca. Durante la ricerca, tutti i file del disco sono registrati in una banca dati. Nota: questa finestra di dialogo potrebbe apparire automaticamente se non è stata portata a termine una precedente scansione completa delle raccolte.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
it: Analisi della raccolta

en: Error
it: Errore

en: Preparing collection scan...
it: Preparazione all'analisi della raccolta...

en: Scanning for removed albums...
it: Analisi degli album rimossi...

en: Scanning images in individual albums...
it: Analisi delle immagini nei singoli album...

en: Migrate ->
it: Migra ->

en: Cancel
it: Annulla

en: Progress Information
it: Informazioni dell'avanzamento

en: Step Progress
it: Passo dell'avanzamento

en: Overall Progress
it: Avanzamento complessivo

en: Database type or location must be different!
it: Il tipo di banca dati o la posizione devono essere diversi.

en: Internal server can only be used once!
it: Il server interno può essere usato solo una volta.

en: Internal server is not used and is not active!
it: Il server interno non è utilizzato e non è attivo.

en: Database copied successfully.
it: Banca dati copiata correttamente.

en: Database conversion canceled.
it: Conversione della banca dati annullata.

en: Step Progress (%1)
it: Passo dell'avanzamento (%1)

en: Database Configuration
it: Configurazione della banca dati

en: Mysql Internal
it: MySQL interno

en: MySQL Server
it: Server MySQL

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
it: <p>Seleziona qui il tipo di motore per la banca dati.</p><p>Il motore <b>SQlite</b> si utilizza per banche dati locali di piccole o medie dimensioni. È il motore predefinito e consigliato per le collezioni che contengono meno di 100.000 elementi.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
it: <p>Il motore <b>MySQL interno</b> si rivolge a banche dati con collezioni molto grandi. Questo motore è consigliato per collezioni locali che contengono più di 100.000 elementi.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
it: <p>Il motore <b>MySQL Server</b> è una soluzione più robusta studiata in special modo per banche dati condivise e remote. È inoltre più efficiente nella gestione di collezioni che contengono più di 100.000 elementi.</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
it: <p>Imposta qui la posizione, all'interno del tuo sistema, in cui verranno memorizzati i file delle banche dati. Sono presenti quattro banche dati: una per tutte le proprietà della raccolta, una per memorizzare le miniature compresse, una per memorizzare i metadati del riconoscimento dei visi e una per memorizzare i codici di controllo somiglianti.<br/>Per modificare le proprietà delle immagini è richiesto il permesso di scrittura.</p><p>Le banche dati sono nuclei centrali di digiKam. Fai in modo di utilizzare una posizione in un dispositivo veloce (per es. SSD o NVMe) con abbastanza spazio libero per la banca dati delle miniature.</p><p>Nota: qui non può essere utilizzato un sistema di file remoti, tipo NFS. Per ragioni di prestazioni, si raccomanda di non utilizzare dispositivi di memorizzazione di rete.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
it: Abilita la modalità WAL per le banche dati

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
it: La modalità WAL (Write-Ahead Log) è molto più veloce nella maggior parte degli scenari, nei sistemi supportati.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
it: Write-Ahead Log è una modalità per utilizzare un diario roll-forward che registra le transazioni inviate ma non ancora applicate alle banche dati. Utilizza un file di journaling ausiliario per ospitare le strutture delle transazioni di recupero durante un blocco. Prima di essere scritte nella banca dati le modifiche vengono prima memorizzate nel registro. Questo ha permesso di ottenere richieste atomiche e robuste della banca dati in quei casi di utilizzo critico ed esteso.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
it: <p>Qui puoi configurare le posizioni dove sono memorizzati gli strumenti eseguibili di MySQL. digiKam proverà a cercare automaticamente questi eseguibili, se sono già installati sul tuo computer.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
it: Eseguibili MySQL

en: Host Name:
it: Nome host:

en: Set the host computer name
it: Imposta il nome del computer host

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
it: Questo è il nome del computer che esegue il server MySQL.
    Può essere «localhost» per un server locale, o il nome del computer
     di rete (o il suo indirizzo IP) in caso di computer remoto.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Connect options:</a>
it: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Opzioni di connessione:</a>

en: Set the database connection options
it: Imposta le opzioni di connessione alla banca dati

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
it: Imposta le opzioni di connessione del server MySQL.
    Solo per utenti avanzati.

en: User:
it: Utente:

en: Set the database account name
it: Imposta il nome account della banca dati

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
it: Imposta il nome account del server MySQL utilizzato
    da digiKam per connettersi ad esso.
    Questo account deve essere disponibile sul server MySQL remoto
    quando la banca dati è stata creata.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
it: Imposta la password utilizzata per l'account del server MySQL
    da digiKam per connettersi al server.
    Puoi lasciare questo campo vuoto per utilizzare un account impostato senza password.

en: Host Port:
it: Porta host:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
it: Imposta la porta del computer host.
    In genere, il server MySQL usa il numero di porta predefinito 3306

en: Check Connection
it: Verifica la connessione

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
it: Avvia una connessione alla banca dati standard per verificare se le attuali impostazioni del server MySQL sono corrette.

en: Core Db Name:
it: Nome Bd principale:

en: Set the core database name
it: Imposta il nome della banca dati principale

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
it: La banca dati principale è il contenitore principale di digiKam utilizzato per
    memorizzare album, elementi e i metadati per la ricerca.

en: Thumbs Db Name:
it: Nome Bd miniature:

en: Set the thumbnails database name or folder
it: Imposta il nome o la cartella della banca dati miniature

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
it: La banca dati delle miniature è utilizzata da digiKam per
    memorizzare le miniature con compressione wavelet.
    Ciò può richiedere molto spazio, soprattutto
    con collezioni di grandi dimensioni.
    Scegli una cartella locale per usare una banca dati SQLite.

en: Face Db Name:
it: Nome Bd volti:

en: Set the face database name
it: Imposta la banca dati dei volti

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
it: La banca dati dei volti è utilizzata da digiKam per memorizzare istogrammi
    delle immagini dedicati al processo di riconoscimento visivo.
    Ciò può richiedere molto spazio, soprattutto se usi
    molte immagini con volti riconosciuti ed etichettati.

en: Similarity Db Name:
it: Nome banca dati somiglianze:

en: Set the similarity database name
it: Imposta il nome della banca dati delle somiglianze

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
it: La banca dati delle somiglianze è utilizzata da digiKam per ospitare
    i dati della matrice di Haar delle immagini ed eseguire la ricerca delle
    somiglianze.

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: Reset database names settings to common default values.
it: Riporta le impostazioni dei nomi delle banche dati ai valori predefiniti standard.

en: Remote Server Settings
it: Impostazioni del server remoto

en: Database Server Instructions
it: Istruzioni per il server della banca dati

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br/>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
it: <p>digiKam si aspetta che la banca dati sia già creata con un account utente dedicato. Questo nome utente <i>digikam</i> deve avere accesso completo alla banca dati.<br/>Se la tua banca dati non è ancora configurata, puoi usare i comandi SQL seguenti (dopo aver sostituito la <b><i>password</i></b> con quella corretta).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
it: <p>Nota: in un server Linux, una banca dati può essere inizializzata seguendo i comandi sotto riportati:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Digitate il codice SQL al prompt di Mysql in modo da inizializzare le banche dati di digiKam con privilegi di amministrazione (vedi indietro)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTA: se hai problemi con un server MySQL in Ubuntu, un sistema basato su Linux, usa il comando aggiuntivo nella finestra di prompt MySQL per creare attivatori MySQL.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTA: se possiedi una raccolta molto grande, devi avviare il server MySQL con mysql --max_allowed_packet=128M OPPURE cambiare le impostazioni in my.ini o ~/.my.cnf</p>

en: Requirements
it: Requisiti:

en: Database Server Technical Details
it: Dettagli tecnici del server della banca dati

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
it: <p>Usa questa panoramica per impostare tutte le informazioni per il <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/MySQL">server di banca dati MySQL</a> (o <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) remoto tramite una rete. Come il server interno Sqlite o MySQL, tre banche dati saranno memorizzate nel server remoto: una per tutte le proprietà delle collezioni, una per memorizzare le miniature compresse e una per memorizzare i metadati del riconoscimento dei volti.</p><p>A differenza del server interno Sqlite o MySQL, puoi personalizzare i nomi delle banche dati per semplificare le tue copie di sicurezza.</p><p>Le banche dati sono il nucleo centrale di digiKam. Per prevenire problemi di prestazioni, cerca di utilizzare una connessione di rete veloce tra i computer client e server. È inoltre consigliato di ospitare i file delle banche dati su dispositivi veloci (tipo <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Unità_a_stato_solido">SSD</a>) con sufficiente spazio libero, soprattutto per la banca dati delle miniature, anche se i dati sono compressi utilizzando il formato di immagine <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a> wavelet.</p><p>Le banche dati devono essere previamente create nel server remoto dall'amministratore. Guarda la scheda <b>Requisiti</b> per dettagli.</p>

en: Documentation
it: Documentazione

en: Thumbs Db Folder:
it: Cartella Bd miniature:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
it: Test di collegamento con la banca dati

en: Database connection test successful.
it: Il test di collegamento con la banca dati è riuscito.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
it: Il test di collegamento con la banca dati non è riuscito. <p>Errore: %1</p>

en: The server hostname is empty
it: Il nome host del server è vuoto

en: The server user name is empty
it: Il nome utente del server è vuoto

en: The core database name is empty
it: Il nome della banca dati principale è vuoto

en: The thumbnails database name is empty
it: Il nome della banca dati delle miniature è vuoto

en: The face database name is empty
it: Il nome della banca dati dei volti è vuoto

en: The similarity database name is empty
it: Il nome della banca dati delle somiglianze è vuoto

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
it: Questo percorso era stato impostato come opzione per riga di comando (--database-directory).

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
it: Configurazione della banca dati

en: The database names configuration is not valid. Error is <br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
it: La configurazione dei nomi delle banche dati non è valida. L'errore è <br/><p>%1</p><br/>Controlla la tua configurazione.

en: Testing database connection has failed with error<br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
it: La verifica della connessione della banca dati non è riuscita e ha restituito l'errore<br/><p>%1</p><br/>Controlla la tua configurazione.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
it: Devi selezionare una cartella da far usare a digiKam per conservare le informazioni e i metadati in un file di banca dati.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
it: Creare cartella della banca dati?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
it: <p>La cartella per ospitare la banca dati sembra non esistere:</p><p><b>%1</b></p>Vuoi che digiKam la crei?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
it: Creazione della cartella della banca dati non riuscita

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
it: <p>digiKam non ha potuto creare la cartella per ospitare il file della banca dati.
    Seleziona un'altra posizione.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
it: Manca l'accesso in scrittura alla banca dati

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
it: <p>Sembra che tu non abbia l'accesso in scrittura al percorso usato per ospitare il file della banca dati.<br/>Seleziona un'altra posizione.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
it: Statistiche della banca dati

en: Format
it: Formato

en: Count
it: Conteggio

en: Videos
it: Filmati

en: Total Items
it: Elementi totali

en: Database backend
it: Motore della banca dati

en: Database Path
it: Percorso della banca dati

en: Database internal server
it: Server interno della banca dati

[ctx: @info: database server]
en: Yes
it: Sì

en: Database internal server Path
it: Percorso del server interno della banca dati

en: Host Name
it: Nome host

en: Host Port
it: Porta host

en: User account
it: Account utente

en: Connect options
it: Opzioni di connessione

en: Core Db name
it: Nome Bd principale

en: Thumbs Db name
it: Nome Bd miniature

en: Face Db name
it: Nome Bd volti

en: Database locale
it: Impostazioni regionali banca dati

[ctx: @info: total number of items]
en: total
it: totale

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
it: Questo file eseguibile è usato per gestire un'istanza dedicata del server MariaDB.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
it: Questo file eseguibile è usato per inizializzare i file dati di MariaDB per la banca dati.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
it: Questo file eseguibile è usato per avviare un'istanza dedicata del server MariaDB.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
it: Questo file eseguibile è usato per aggiornare la banca dati alla versione attuale del server.

en: Thumb
it: Miniatura

en: List of items that are about to be deleted.
it: Elenco degli elementi che stanno per essere eliminati.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
it: Questo è l'elenco degli elementi che stanno per essere eliminati.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
it: Se spuntata, i file saranno rimossi definitivamente, anziché essere cestinati.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
it: <p>Se questa casella è spuntata, gli elementi saranno <b>rimossi definitivamente</b>, anziché essere cestinati.</p><p><em>Usa questa opzione con cautela</em>: la maggior parte dei file system non sono in grado di recuperare in modo affidabile gli elementi eliminati.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
it: &Elimina gli elementi anziché cestinarli

en: Do not &ask again
it: &Non chiedermelo più

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
it: Se spuntata, questa finestra non sarà più mostrata e gli elementi saranno rimossi direttamente e definitivamente.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
it: Se questa casella è spuntata, questa finestra non sarà più mostrata e gli elementi saranno rimossi direttamente e definitivamente.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
it: Se spuntata, questa finestra non sarà più mostrata e gli elementi saranno cestinati direttamente.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
it: Se questa casella è spuntata, questa finestra non sarà più mostrata e gli elementi saranno cestinati direttamente.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
it: Questi elementi saranno <b>eliminati definitivamente</b> dal disco fisso.

en: These items will be moved to Trash.
it: Questi elementi saranno cestinati.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
it[0]: <b>1</b> elemento selezionato.
it[1]: <b>%1</b> elementi selezionati.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
it: Questi album saranno <b>eliminati definitivamente</b> dal disco fisso.

en: These albums will be moved to Trash.
it: Questi album saranno cestinati.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
it[0]: <b>1</b> album selezionato.
it[1]: <b>%1</b> album selezionati.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
it: <p>Questi album saranno <b>eliminati definitivamente</b> dal disco fisso.</p><p>Nota che saranno eliminati definitivamente anche <b>tutti i sotto-album</b> inclusi in questo elenco.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
it: <p>Questi album saranno cestinati.</p><p>Nota che saranno cestinati anche <b>tutti i sotto-album</b> inclusi in questo elenco.</p>

en: &Move to Trash
it: &Cestina

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
it: Sto per eliminare gli elementi selezionati

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
it: Sto per eliminare gli album selezionati

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Continue
it: Continua

en: Do not ask again
it: Non chiedermelo più

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
it: Impostazioni per salvare i file di immagine

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
it: Informazioni sul profilo dei colori - %1

en: Select an Item
it: Seleziona un elemento

en: Select Items
it: Seleziona elementi

en: <i>Preview:</i>
it: <i>Anteprima:</i>

en: <i>Make:</i>
it: <i>Produttore:</i>

en: <i>Model:</i>
it: <i>Modello:</i>

en: <i>Created:</i>
it: <i>Creato:</i>

en: <i>Aperture:</i>
it: <i>Diaframma:</i>

en: <i>Focal:</i>
it: <i>Focale:</i>

en: <i>Exposure:</i>
it: <i>Esposizione:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
it: <i>Sensibilità:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
it: <i>Proporzioni:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
it: <i>BitRateAudio:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
it: <i>TipoCanaleAudio:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
it: <i>CodificatoreAudio:</i>

en: <i>Duration:</i>
it: <i>Durata:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
it: <i>VelocitàFotogrammi:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
it: <i>CodificatoreVideo:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
it: Informazioni sulle librerie condivise e sui componenti

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: <font size="5">%1</font><br/><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
it: <font size="5">%1</font><br/><b>Versione %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

en: Items List
it: Elenco degli elementi

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @title]
en: Features
it: Caratteristiche

[ctx: @title]
en: Libraries
it: Librerie

[ctx: @info: version]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
it: Manifesti

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
it: Configurazione OpenCV

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
it: Elenco delle fotocamere RAW supportate

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list
it[0]: Con LibRaw versione %2<br/>Un modello nell'elenco
it[1]: Con LibRaw versione %2<br/>%1 modelli nell'elenco

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list (found: %3)
it[0]: Con LibRaw versione %2<br/>Un modello nell'elenco (trovato: %3)
it[1]: Con LibRaw versione %2<br/>%1 modelli nell'elenco (trovati: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
it: Elenco dell'hardware rilevato

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
it: %1 usa l'infrastruttura Solid versione %2
    per il rilevamento e la gestione dei dispositivi del tuo computer.
    Se colleghi un dispositivo rimovibile, premi «Aggiorna» per aggiornare l'elenco.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
it: Eventi dei dispositivi a collegamento rapido

[ctx: @title]
en: Devices List
it: Elenco dei dispositivi

[ctx: @action]
en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: @item: universal device ID]
en: Udi
it: UDI

[ctx: @item: device property]
en: empty
it: vuoto

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
it: UDI genitore

[ctx: @item: device property]
en: none
it: nessuno

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
it: Fornitore

[ctx: @item: device name]
en: Product
it: Prodotto

[ctx: @item: device description]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @item: device status]
en: States
it: Stati

[ctx: @item]
en: Non-portable info
it: Informazioni non portatili

[ctx: @item]
en: New Device Added
it: Aggiunto nuovo dispositivo

[ctx: @info: device property]
en: none
it: nessuno

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
it: Fornitore

[ctx: @info: device property]
en: empty
it: vuoto

[ctx: @item]
en: Device Removed
it: Dispositivo rimosso

[ctx: @item]
en: Udi
it: UDI

en: Desktop Browser
it: Browser desktop

en: Open Home page with default desktop Web browser
it: Apri la Pagina iniziale col browser web predefinito

en: Cannot load page %1
it: Impossibile caricare la pagina %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
it: Scala di grigio

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
it: Monocromatico

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
it: Indicizzato

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
it: Non calibrato (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Auto Equalize
it: Equalizza automaticamente

en: Auto Normalize
it: Normalizza automaticamente

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
it: Filtro luminosità / contrasto / gamma

en: Set here the gamma adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione della gamma dell'immagine.

en: Black & White / Sepia Filter
it: Filtro Bianco e Nero / Seppia

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
it: Generico

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
it: <b>Generico</b>:<p>Simula una pellicola in bianco e nero generica.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
it: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Agfa 200X a 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
it: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Agfa Pan a 25 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
it: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Agfa Pan a 100 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
it: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Agfa Pan a 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
it: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford Delta a 100 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
it: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford Delta a 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
it: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford Delta 400 Pro a 3200 ISO.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
it: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford FP4 Plus a 125 ISO.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
it: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford HP5 Plus a 400 ISO.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
it: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford PanF Plus a 50 ISO.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
it: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Ilford XP2 Super a 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
it: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Kodak Tmax a 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
it: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Kodak Tmax a 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
it: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simula la pellicola in bianco e nero Kodak TriX a 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
it: Ilford SPX 200 (Infrarosso)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
it: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simula la pellicola da infrarosso Ilford SPX a 200 ISO.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
it: Ilford SPX 400 (Infrarosso)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
it: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simula la pellicola da infrarosso Ilford SPX a 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
it: Ilford SPX 800 (Infrarosso)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
it: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simula la pellicola da infrarosso Ilford SPX a 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
it: Kodak HIE (Infrarosso)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
it: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simula la pellicola da infrarosso Kodak HIE.</p>

en: No Lens Filter
it: Senza filtro obiettivo

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
it: <b>Senza filtro obiettivo</b>:<p>Non applicare un filtro obiettivo durante la resa dell'immagine.</p>

en: Green Filter
it: Filtro verde

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
it: <b>Bianco e nero con filtro verde</b>:<p>Simula l'esposizione di una pellicola in bianco e nero usando un filtro verde. È utile per tutte le foto sceniche, in particolare per i ritratti con il cielo come sfondo.</p>

en: Orange Filter
it: Filtro arancione

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
it: <b>Bianco e nero con filtro arancione</b>: <p>Simula l'esposizione di una pellicola in bianco e nero usando un filtro arancione. Migliorerà i paesaggi, le scene di mare e le fotografie aeree.</p>

en: Red Filter
it: Filtro rosso

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
it: <b>Bianco e nero con filtro rosso</b>: <p>Simula l'esposizione di una pellicola in bianco e nero usando un filtro rosso. Ciò crea degli effetti notevoli per il cielo, e simula scene al chiaro di luna durante il giorno.</p>

en: Yellow Filter
it: Filtro giallo

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
it: <b>Bianco e nero con filtro giallo</b>: <p>Simula l'esposizione di una pellicola in bianco e nero usando un filtro giallo. Questa è la correzione di tono più naturale e migliora il contrasto. Ideale per i paesaggi.</p>

en: Yellow-Green Filter
it: Filtro giallo-verde

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
it:  <b>Bianco e nero con filtro giallo-verde</b>:<p> Simula una esposizione di pellicola bianco e nero usando un filtro giallo-verde. Un filtro giallo-verde è altamente efficace per i ritratti all'aperto perché il rosso è reso scuro mentre il verde appare più luminoso. Eccezionale per correggere i toni della pelle, facendo emergere le espressioni facciali nei primi piani e nell'enfatizzare la sensazione di vivacità. Questo filtro è molto efficace per i ritratti al chiuso con luce al tungsteno.</p>

en: Blue Filter
it: Filtro blu

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
it: <b>Bianco e nero con filtro blu</b>: <p>Simula l'esposizione di una pellicola in bianco e nero usando un filtro blu. Ciò accentua la nebbia e la foschia. Usato per trasferire i colori e per effetti di contrasto.</p>

en: Strength:
it: Forza:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
it: Imposta qui la regolazione della forza del filtro obiettivo.

en: No Tone Filter
it: Senza filtro dei toni

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
it: <b>Senza filtro dei toni</b>: <p>Non applicare un filtro dei toni all'immagine.</p>

en: Sepia Filter
it: Filtro seppia

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
it: <b>Bianco e nero con tono seppia</b>: <p>Rende più calde delle zone luminose e medie aggiungendo un po' di freddo a quelle in ombra, in modo molto simile al processo di sbiancare una stampa e ri-svilupparla in un tono di seppia.</p>

en: Brown Filter
it: Filtro marrone

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
it: <b>Bianco e nero con tono marrone</b>: <p>Questo filtro è più neutrale del filtro a tono seppia.</p>

en: Cold Filter
it: Filtro freddo

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
it: <b>Bianco e nero con tono freddo</b>: <p>Avvia una stampa leggera e replicata su una carta in bianco e nero a tono freddo, come la carta per ingrandimenti al bromuro.</p>

en: Selenium Filter
it: Filtro al selenio

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
it: <b>Bianco e nero con tono al selenio</b>: <p>Questo effetto riproduce il tono al selenio tradizionale ottenuto nella camera oscura.</p>

en: Platinum Filter
it: Filtro al platino

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
it: <b>Bianco e nero con tono al platino</b>: <p>Questo effetto riproduce il tono al platino tradizionale ottenuto nella camera oscura.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
it: <b>Bianco e nero con tinta verdastra</b>:<p>Questo effetto è anche noto come Verdante.</p>

en: Lens Filters
it: Filtri obiettivo

en: Tone
it: Tono

en: Luminosity
it: Luminosità

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
it: File delle impostazioni del bianco e nero da caricare

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per il bianco e nero.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo del bianco e nero.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
it: File delle impostazioni del bianco e nero da salvare

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni sul file di testo del bianco e nero.

en: Infrared Filter
it: Filtro Pellicola infrarossa

en: Channel Mixer Tool
it: Strumento Miscelatore dei canali

[ctx: @label]
en: Output Channel:
it: Canale di uscita:

[ctx: @item: color]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @item: color]
en: Green
it: Verde

[ctx: @item: color]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
it: Rosso (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
it: Seleziona qui il guadagno del colore rosso in percentuale per il canale attuale.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
it: Verde (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
it: Seleziona qui il guadagno del colore verde in percentuale per il canale attuale.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
it: Blu (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
it: Seleziona qui il guadagno del colore blu in percentuale per il canale attuale.

[ctx: @option]
en: &Reset
it: Azze&ra

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
it: Azzera le impostazioni dei guadagni dei canali dei colori per il canale attualmente selezionato.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
it: Mantieni la luminosità

[ctx: @info]
en: Enable this option is you want preserve the image luminosity.
it: Abilita questa opzione se vuoi mantenere la luminosità dell'immagine.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
it: Monocromatico

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
it: Usa il modo «Monocromatico» per convertire i colori a bianco e nero:
    Il «canale del rosso» modifica il contrasto della foto.
    Il «canale del verde» aumenta o riduce i dettagli della foto.
    Il «canale del blu» influenza il rumore della foto.
    Nota: in questa modalità, l'istogramma mostrerà solo i valori di luminosità.

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
it: Totale: %1 (%)

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
it: Seleziona file del miscelatore dei guadagni di Gimp da caricare

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo del miscelatore dei guadagni.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
it: File del miscelatore dei guadagni di Gimp da salvare

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni sul file di testo del miscelatore dei guadagni.

en: Tonality Filter
it: Filtro della tonalità

en: Color Balance Tool
it: Strumento Bilanciamento del colore

[ctx: @label: color]
en: Cyan
it: Ciano

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione del colore ciano/rosso dell'immagine.

[ctx: @label: color]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione del colore magenta/verde dell'immagine.

[ctx: @label: color]
en: Green
it: Verde

[ctx: @label: color]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: @label: color]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione del colore giallo/blu dell'immagine.

en: Curve free mode
it: Modalità a curva libera

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
it: Con questo pulsante, puoi tracciare la tua curva a mano libera con il mouse.

en: Curve smooth mode
it: Modalità a curva liscia

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
it: Con questo pulsante, vincoli il tipo di curva ad essere una linea liscia in tensione.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
it: Con questo pulsante, puoi selezionare il colore dall'immagine originale usata per impostare il punto del <b>tono ombra</b> sulle curve lisce sui canali del rosso, del verde, del blu e della luminosità.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
it: Con questo pulsante, puoi selezionare il colore dall'immagine originale usata per impostare il punto del <b>tono medio</b> sulle curve lisce sui canali del rosso, del verde, del blu e della luminosità.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
it: Con questo pulsante, puoi selezionare il colore dall'immagine originale usata per impostare il punto del <b>tono luminoso</b> sulle curve lisce sui canali del rosso, del verde, del blu e della luminosità.

en: Resets channel/channels curves' values.
it: Reimposta i valori delle curve del canale o dei canali attuali.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
it: Se premi questo pulsante, apparirà il menu personalizzato: la prima opzione reimposterà il canale attuale; la seconda reimposterà tutti i canali.

en: Reset &Channel
it: Reimposta il &canale

en: Reset &All
it: Reimposta &tutto

en: Adjust Curves
it: Regola curve

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
it: Seleziona i file delle curve di Gimp da caricare

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
it: Impossibile caricare il file delle curve di Gimp.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
it: File delle curve di Gimp da salvare

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
it: Impossibile salvare sul file delle curve di Gimp.

en: Loading image...
it: Caricamento dell'immagine...

en: Histogram calculation...
it: Calcolo dell'istogramma...

en: Histogram
    calculation
    failed.
it: Calcolo
    dell'istogramma
    non riuscito.

en: Border Tool
it: Strumento Bordo

[ctx: solid border type]
en: Solid
it: Solido

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
it: Rilievo

en: Decorative Pine
it: Pino decorativo

en: Decorative Wood
it: Legno decorativo

en: Decorative Paper
it: Carta decorativa

en: Decorative Parquet
it: Parquet decorativo

en: Decorative Ice
it: Ghiaccio decorativo

en: Decorative Leaf
it: Foglie decorative

en: Decorative Marble
it: Marmo decorativo

en: Decorative Rain
it: Pioggia decorativa

en: Decorative Craters
it: Crateri decorativi

en: Decorative Dried
it: Secco decorativo

en: Decorative Pink
it: Rosa decorativo

en: Decorative Stone
it: Pietra decorativa

en: Decorative Chalk
it: Gesso decorativo

en: Decorative Granite
it: Granito decorativo

en: Decorative Rock
it: Roccia decorativa

en: Decorative Wall
it: Muro decorativo

en: Select the border type to add around the image here.
it: Seleziona il tipo di bordo da aggiungere attorno all'immagine.

en: Preserve Aspect Ratio
it: Mantieni le proporzioni

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
it: Abilita questa opzione se vuoi mantenere le proporzioni dell'immagine. Se abilitata, la larghezza del bordo sarà misurata in percentuale delle dimensioni dell'immagine, altrimenti sarà in pixel.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
it: Imposta qui la larghezza del bordo come percentuale della dimensione dell'immagine.

en: Width (pixels):
it: Larghezza (pixel):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
it: Imposta qui la larghezza del bordo da aggiungere attorno all'immagine.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
it: Primo:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
it: Secondo:

en: Set here the foreground color of the border.
it: Imposta qui il colore di primo piano del bordo.

en: Set here the Background color of the border.
it: Imposta qui il colore di sfondo del bordo.

en: Set here the color of the main border.
it: Imposta qui il colore del bordo principale.

en: Set here the color of the line.
it: Imposta qui il colore della linea.

en: Set here the color of the upper left area.
it: Imposta qui il colore dell'area in alto a sinistra.

en: Set here the color of the lower right area.
it: Imposta qui il colore dell'area in basso a destra.

en: Set here the color of the first line.
it: Imposta qui il colore della prima linea.

en: Set here the color of the second line.
it: Imposta qui il colore della seconda linea.

en: Texture Filter
it: Filtro Trama

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
it: Carta

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
it: Carta 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
it: Stoffa

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
it: Tela

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
it: Mattoni

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
it: Mattoni 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
it: Canapa

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
it: Marmo

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
it: Marmo 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
it: Blue Jeans

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
it: Cellulosa

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
it: Fil di ferro

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
it: Moderno

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
it: Muro

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
it: Muschio

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
it: Pietra

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
it: Imposta qui il tipo di trama da applicare all'immagine.

[ctx: @label]
en: Relief:
it: Rilievo:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
it: Imposta qui il guadagno di rilievo usato per fondere la trama e l'immagine.

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Rotate 180 degrees
it: Ruota di 180 gradi

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Flip Horizontally
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertically
it: Ribalta verticalmente

en: Crop
it: Ritaglia

en: Convert to 8 Bit
it: Converti a 8 bit

en: Convert to 16 Bit
it: Converti a 16 bit

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: Flip image]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: Crop image]
en: Crop
it: Ritaglia

[ctx: Resize image]
en: Resize
it: Ridimensiona

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
it: Converti la profondità

en: Unknown filter
it: Filtro sconosciuto

en: Color Negative Inverter
it: Invertitore a colore negativo

en: Built-in transformation not supported
it: Trasformazione integrata non supportata

en: Filter identifier or version is not supported
it: Il filtro identificativo o la versione non è supportato

en: Blur Filter
it: Filtro Sfocatura

en: Blur FX Filter
it: Filtro Sfocatura FX

en: Charcoal Effect
it: Effetto Carboncino

en: Color FX Filter
it: Filtro Colore FX

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
it: Solarizza

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
it: Vivido

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
it: Trova i bordi

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
it: Seleziona qui il tipo di effetto da applicare all'immagine.
    «Solarizza»: simula la solarizzazione di una fotografia.
    «Vivido»: simula i colori delle pellicole negative Velvia(tm).
    «Neon»: colorazione dei bordi di una fotografia per
    dare un effetto di luce fluorescente.
    «Trova i bordi»: rileva i bordi di una fotografia e 
    la loro forza.
    «Lut3D»: colorazione delle immagini con filtri Lut3D

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
it: Livello:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
it: Imposta qui il livello dell'effetto.

[ctx: @label]
en: Iteration:
it: Iterazione:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
it: Questo valore controlla il numero di iterazioni da usare per gli effetti Neon e Trova i bordi.

[ctx: @label]
en: Intensity:
it: Intensità:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
it: Imposta qui l'intensità del filtro.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
it: Candeggina

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
it: Frammenti di blu

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
it: Contrasto BN

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
it: Istantanea

[ctx: @info: effect type]
en: Original
it: Originale

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
it: Forato

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
it: Estate

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
it: Sbiadito

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
it: Colore sbiadito

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
it: Processo X

en: Distortion Effect
it: Effetto Distorsione

en: Emboss Effect
it: Effetto Goffratura

en: Film Grain Effect
it: Effetto Grana della pellicola

en: Grain Size:
it: Dimensioni della grana:

en: Set here the graininess size of film.
it: Imposta qui la dimensione della grana della pellicola.

en: Photographic Distribution
it: Distribuzione fotografica

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
it: Imposta questa opzione per disegnare la grana usando una distribuzione statistica dei fotoni. Richiede molto calcolo e può metterci un po'.

en: Intensity:
it: Intensità:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
it: Imposta qui la sensibilità ISO della pellicola da usare per simulare la grana della pellicola.

en: Shadows:
it: Ombre:

en: Set how much the filter affects highlights.
it: Imposta quanto il filtro agisce sulle luci.

en: Midtones:
it: Toni intermedi:

en: Set how much the filter affects midtones.
it: Imposta quanto il filtro agisce sui mezzi toni.

en: Highlights:
it: Zone luminose:

en: Set how much the filter affects shadows.
it: Imposta quanto il filtro agisce sulle ombre.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
it: Imposta qui la sensibilità della pellicola da usare per simulare il rumore blu del CCD.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
it: Imposta qui la sensibilità della pellicola da usare per simulare il rumore rosso del CCD.

en: Common Settings
it: Impostazioni condivise

en: Luminance Noise
it: Rumore di luminanza

en: Chrominance Blue Noise
it: Rumore di crominanza blu

en: Chrominance Red Noise
it: Rumore di crominanza rossa

en: Invert Effect
it: Effetto Inversione

en: Oil Painter Effect
it: Effetto Pittura a olio

en: Rain Drops Effect
it: Effetto Gocce di pioggia

en: Greycstoration Filter
it: Filtro Greycstoration

[ctx: @title: general settings]
en: General
it: Generale

en: Detail preservation:
it: Conservazione dei dettagli:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
it: Conservazione dei dettagli per impostare il livello di aumento della nitidezza dei piccoli dettagli dell'immagine risultante. I valori più alti mantengono i dettagli nitidi.

en: Anisotropy:
it: Anisotropia:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
it: Modificatore anisotropo (direzionale) dei dettagli. Tienilo basso per il rumore gaussiano.

en: Smoothing:
it: Smussatura:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
it: Potenza totale di smussatura: se il fattore di dettaglio imposta la smussatura relativa e l'anisotropia la direzione, il fattore di smussatura imposta l'effetto complessivo.

en: Regularity:
it: Regolarità:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
it: Questo valore controlla la regolarità della smussatura di un'immagine. Non usare un valore elevato qui, o l'immagine risultante sarà completamente sfocata.

en: Iterations:
it: Iterazioni:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
it: Imposta il numero di volte che il filtro viene applicato all'immagine.

en: Noise:
it: Rumore:

en: Sets the noise scale.
it: Imposta la scala del rumore.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Angular step:
it: Passo angolare:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
it: Imposta qui il passo di integrazione angolare (in gradi), in modo simile all'anisotropia.

en: Integral step:
it: Passo integrale:

en: Set here the spatial integral step.
it: Imposta qui il passo di integrazione nello spazio.

en: Gaussian:
it: Gaussiana:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
it: Imposta qui la precisione della funzione gaussiana.

en: Tile size:
it: Dimensione dei riquadri:

en: Sets the tile size.
it: Imposta la dimensione dei riquadri.

en: Tile border:
it: Bordo dei riquadri:

en: Sets the size of each tile border.
it: Imposta la dimensione di ogni bordo dei riquadri.

en: Interpolation:
it: Interpolazione:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
it: Più vicino

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
it: Lineare

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
it: Seleziona il metodo di interpolazione giusto per la qualità delle immagini desiderata.

en: Fast approximation
it: Approssimazione veloce

en: Enable fast approximation when rendering images.
it: Abilita l'approssimazione veloce nella resa delle immagini.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
it: Pixel bruciati

en: Remove Black Frame
it: Rimuovi foto scura

en: Clear List
it: Svuota l'elenco

en: Loading Frame
it: Caricamento foto

en: Black Frame
it: Foto scura

en: File Name:
it: Nome del file:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
it: Creata:

en: Serial Number:
it: Numero di serie:

en: Hot Pixels:
it: Pixel bruciati:

en: Hot Pixels Tool
it: Strumento Pixel bruciati

[ctx: average filter mode]
en: Average
it: Medio

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
it: Lineare

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
it: Quadratico

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
it: Cubico

en: Black Frame...
it: Foto scura...

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
it: <p>Usa questo pulsante per aggiungere un nuovo file Foto scura che verrà utilizzato dal filtro di rimozione dei pixel bruciati.</p><p>Foto scura rappresenta il metodo più accurato per la rimozione dei «pixel bruciati» e i «pixel bloccati». Prima devi creare una «Foto scura», di riferimento, operazione semplice da fare. Una volta che hai terminato di scattare foto con lunga esposizione, metti un copriobiettivo sulla macchina e scatta una foto «scura» con lo stesso tempo di esposizione delle immagini precedenti. Questa immagine risulterà completamente scura ma, a un esame più accurato, noterai che contiene pixel bruciati e bloccati (punti colorati). Essi si trovano negli stessi punti delle foto scattate in precedenza. Lo strumento analizzerà il fotogramma nero, individuerà i pixel bruciati e creerà un elenco delle posizioni dell'immagine in cui correggere i pixel con colori scorretti.</p>

en: Select Black Frame Image
it: Seleziona una foto scura

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
it: Analizzatore foto scura

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
it: Questo fotogramma nero è già presente nell'elenco degli elementi analizzati.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
it: Filtro Tonalità / saturazione / chiarezza

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
it: Seleziona qui le regolazioni di tonalità e saturazione dell'immagine.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
it: Qui puoi vedere un'anteprima a colori delle regolazioni di tonalità e saturazione.

en: Hue:
it: Tonalità:

en: Set here the hue adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione della tonalità dell'immagine.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione della saturazione dell'immagine.

en: Vibrance:
it: Vividezza:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
it: Imposta qui le correzioni della vividezza dell'immagine. La vividezza attua una saturazione selettiva sui colori meno saturi e evitando i toni della pelle.

en: Lightness:
it: Chiarezza:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
it: Imposta qui la regolazione della chiarezza dell'immagine.

en: Convert to:
it: Converti a:

en: Select the profile of the color space to convert to.
it: Selezione il profilo dello spazio di colore al quale convertire.

en: Input color profile "%1" not available
it: Il profilo «%1» di input del colore non è disponibile

en: Output color profile "%1" not available
it: Il profilo «%1» di output del colore non è disponibile

en: Local Contrast Filter
it: Filtro Contrasto locale

en: Function:
it: Funzione:

[ctx: @item: function type]
en: Power
it: Potenza

[ctx: @item: function type]
en: Linear
it: Lineare

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
it: <b>Funzione</b>: questa funzione combina i canali originali RGB con l'immagine de-saturata e sfocata. Questa funzione è usata in ognuno dei passaggi di mappatura dei toni. Può essere lineare o una potenza. Fondamentalmente, questa funzione incrementa i valori dove entrambi i valori dell'immagine originale e sfocata sono bassi e fa l'opposto sui valori alti.

en: Stretch contrast
it: Estendi contrasto

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
it: <b>Estendi contrasto</b>: questo estende il contrasto dell'immagine originale. Viene applicato prima del processo di mappatura dei toni.

en: Highlights saturation:
it: Saturazione luminosità:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
it:  <b>Saturazione luminosità</b>: solitamente la saturazione (percepita) viene aumentata. L'utente può scegliere di abbassare la saturazione nelle luci e nelle ombre originali dall'immagine con questi parametri.

en: Shadow saturation:
it: Saturazione ombre:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
it: <b>Saturazione ombre</b>: solitamente la saturazione (percepita) viene aumentata. L'utente può scegliere di abbassare la saturazione nelle luci e nelle ombre originali dall'immagine con questi parametri.

en: Power:
it: Potenza:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
it: <b>Potenza</b>: quanto forte è l'effetto applicato.

en: Blur:
it: Sfoca:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
it: <b>Sfoca</b>: quanto forte l'immagine viene sfocata prima di combinarla con l'immagine originale e con la funzione di mappatura dei toni.

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Stage 1
it: Passaggio 1

en: Stage 2
it: Passaggio 2

en: Stage 3
it: Passaggio 3

en: Stage 4
it: Passaggio 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
it: File delle impostazioni di Contrasto locale della foto da caricare

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per il Contrasto locale della foto.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo di Contrasto locale della foto.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
it: File delle impostazioni di Contrasto locale della foto da salvare

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni nel file di testo del Contrasto locale della foto.

en: Anti-Vignetting Tool
it: Strumento antivignettatura

en: Add vignetting
it: Aggiungi vignettatura

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
it: Questa opzione aggiunge la vignettatura all'immagine anziché rimuoverla. Usala per effetti artistici.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
it: Qui puoi qui vedere un'anteprima in miniatura della maschera di anti-vignettatura applicata all'immagine.

en: Amount:
it: Quantità:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
it: Questo valore controlla il grado dell'intensità del filtro nel suo punto di massima densità.

en: Feather:
it: Sfumatura:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
it: Questo valore è usato come l'esponente che controlla la diminuzione di densità dal cerchio interno del filtro al cerchio esterno.

en: Inner Radius:
it: Raggio interno:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
it: Questo valore è il raggio del cerchio interno del filtro. Nel cerchio interno l'immagine viene mantenuta. È espresso come un multiplo del raggio esterno del filtro.

en: Outer Radius:
it: Raggio esterno:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
it: Questo valore è il raggio del cerchio esterno del filtro. Al di fuori del cerchio esterno l'effetto del filtro è massimo. È espresso come un multiplo della diagonale dell'immagine.

en: X offset:
it: Compensazione X:

en: X offset
it: Compensazione X

en: Y offset:
it: Compensazione Y:

en: Y offset
it: Compensazione Y

en: Lens Distortion Tool
it: Strumento Distorsione dell'obiettivo

en: Use Metadata
it: Usa metadati

[ctx: camera make]
en: Make:
it: Produttore:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
it: Questa è la stringa di descrizione del produttore della fotocamera trovata nei metadati dell'immagine. Questa è usata per interrogare e trovare informazioni rilevanti sul dispositivo dalla banca dati di Lensfun.

[ctx: camera model]
en: Model:
it: Modello:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
it: Questa è la stringa di descrizione del modello della fotocamera trovata nei metadati dell'immagine. Questa è usata per interrogare e trovare informazioni rilevanti sul dispositivo dalla banca dati di Lensfun.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
it: Questa è la stringa di descrizione dell'obiettivo della fotocamera trovata nei metadati dell'immagine. Questa è usata per interrogare e trovare informazioni rilevanti sul dispositivo dalla banca dati di Lensfun.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
it: Abilita questa opzione per cercare di stimare le impostazioni giuste della fotocamera e dell'obiettivo lente dai metadati dell'immagine (come Exif o XMP).

en: Focal Length (mm):
it: Lunghezza focale (mm):

en: Aperture:
it: Diaframma:

en: Subject Distance (m):
it: Distanza del soggetto (m):

en: (no metadata available)
it: (metadati non disponibili)

en: (no match found)
it: (non ho trovato corrispondenze)

en: (partial match found)
it: (ho trovato una corrispondenza parziale)

en: (exact match found)
it: (ho trovato una corrispondenza esatta)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
it: Strumento Correzione automatica dell'obiettivo

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
it: Fotocamera: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
it: Obiettivo: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
it: Distanza del soggetto: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
it: Diaframma: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
it: Lunghezza focale: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
it: Fattore di ritaglio: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
it: abilitato

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
it: Correzione CCA: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
it: disabilitato

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
it: Correzione VIG: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
it: Correzione DST: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
it: Correzione GEO: %1

en: Lens Corrections to Apply:
it: Correzione lenti da applicare:

en: Chromatic Aberration
it: Aberrazione cromatica

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
it: L'aberrazione cromatica è facilmente riconoscibile come frange colorate verso i bordi dell'immagine. L'aberrazione cromatica è dovuta a un fuoco variabile della lente per i diversi colori.

en: Vignetting
it: Vignettatura

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
it: La vignettatura si riferisce all'oscuramento di un'immagine, per lo più negli angoli. Con questa opzione si possono eliminare la vignettatura ottica e quella naturale, mentre non è possibile porre rimedio alla vignettatura meccanica.

en: Distortion
it: Distorsione

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
it: La distorsione si riferisce alla deformazione di un'immagine, che è maggiormente pronunciata verso gli angoli. Queste aberrazioni di Seidel sono note come distorsioni a cuscinetto e a barilotto.

en: Geometry
it: Geometria

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
it: Qui sono gestite quattro geometrie: rettilinea (99 percento di tutti gli obiettivi), fish-eye, cilindrica ed equirettangolare.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
it: <b>Nota: le opzioni di correzione dell'obiettivo i dipendono dai filtri disponibili nella libreria di LensFun. Consulta il <a href='http://lensfun.sourceforge.net'> sito web del progetto LensFun</a> per maggiori informazioni.</b>

en: Channel:
it: Canale:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
it: <p>Seleziona la scala dell'istogramma.</p><p>Se i valori massimi dell'immagine sono piccoli, puoi usare la scala <b>lineare</b>.</p><p>La scala <b>logaritmica</b> può essere usata quando i valori massimi sono grandi; se usata, tutti i valori, grandi e piccoli, saranno visibili sul grafico.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
it: Lineare

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
it: Logaritmica

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
it: Qui puoi vedere l'istogramma dell'anteprima dell'immagine risultante per il canale selezionato. Questo viene ricalcolato a ogni cambiamento delle impostazioni.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
it: <p>Selezione il canale dell'istogramma da visualizzare:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
it: Luminosità

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
it: <b>Luminosità</b>: visualizza i valori di luminosità dell'immagine.

[ctx: The red channel]
en: Red
it: Rosso

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
it: <b>Rosso</b>: visualizza i valori del canale del rosso dell'immagine.

[ctx: The green channel]
en: Green
it: Verde

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
it: <b>Verde</b>: visualizza i valori del canale del verde dell'immagine.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
it: Blu

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
it: <b>Blu</b>: visualizza i valori del canale del blu dell'immagine.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
it: Colori

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
it: <b>Colori</b>: visualizza tutti i canali dei colori contemporaneamente.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
it: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
it: <b>Alfa</b>: visualizza i valori del canale alfa dell'immagine. Questo canale corrisponde al valore di trasparenza ed è supportato da alcuni formati di immagine, come PNG e TIFF.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
it: Caricamento dell'immagine...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
it: Calcolo dell'istogramma...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
it: Calcolo
    dell'istogramma
    non riuscito.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
it: Media:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
it: Pixel:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
it: Dev. std.:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
it: Conteggio:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
it: Mediana:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
it: Percento:

en: Levels Adjust Tool
it: Strumento Regolazione livelli

en: Noise Reduction Filter
it: Filtro Riduzione del rumore

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
it: <b>Soglia</b>: imposta la soglia per l'eliminazione del rumore dell'immagine in un intervallo da 0.0 (nessuno) a 10.0. La soglia è il valore sotto il quale ogni cosa è considerata rumore.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
it: <b>Morbidezza</b>: questa imposta la morbidezza della soglia (morbido come opposto di rigido). Maggiore è la morbidezza, più rumore rimane nell'immagine.

en: Estimate Noise
it: Stima il rumore

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
it: Calcola automaticamente tutte le impostazioni di riduzione del rumore tramite un'analisi del rumore contenuto nell'immagine.

en: Threshold:
it: Soglia:

en: Softness:
it: Morbidezza:

en: Luminance
it: Luminanza

en: Chrominance Blue
it: Crominanza blu

en: Chrominance Red
it: Crominanza rossa

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
it: File delle impostazioni di riduzione del rumore della fotografia da caricare

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per la riduzione del rumore della fotografia.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo di riduzione del rumore della fotografia.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
it: File delle impostazioni di riduzione del rumore della fotografia da salvare

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni sul file di testo di riduzione del rumore della fotografia.

en: Raw Conversion
it: Conversione RAW

en: RedEye Correction Filter
it: Filtro per la correzione degli occhi rossi

en: Red Level:
it: Livello di rosso:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
it: Imposta qui il livello di riduzione del rosso alla media del blu e verde.

en: Method:
it: Metodo:

en: Simple sharp
it: Aumento della nitidezza semplice

en: Unsharp mask
it: Maschera di contrasto

en: Select the sharpening method to apply to the image.
it: Seleziona qui il metodo di aumento della nitidezza da applicare all'immagine.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
it: Una nitidezza di 0 non ha effetto, 1 e oltre determina il raggio della matrice di aumento della nitidezza che determina di quanto aumentare la nitidezza dell'immagine.

en: Radius:
it: Raggio:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
it: Il valore del raggio è quello della matrice di sfocatura gaussiana usato per determinare di quanto sfocare l'immagine.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
it: Il valore della differenza tra l'originale e l'immagine sfocata da aggiungere nell'originale.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
it: La soglia, come frazione del massimo valore di luminosità, necessaria per applicare la quantità di differenza.

en: Suppress color noise.
it: Sopprimi il rumore del colore.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
it: Un'opzione per applicare un filtro sul canale della luminosità utilizzato solo per sopprimere l'amplificazione del rumore cromatico.

en: Circular sharpness:
it: Nitidezza circolare:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
it: Questo è il raggio della convoluzione circolare. È il parametro più importante per usare questo strumento. Per la maggior parte delle immagini il valore predefinito di 1,0 dovrebbe dare buoni risultati. Seleziona un valore più alto quando la tua immagine è molto sfocata.

en: Correlation:
it: Correlazione:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
it: Aumentare la correlazione potrebbe aiutare a ridurre gli artefatti. La correlazione può variare da 0 a 1. I valori utili sono 0,5 e i valori vicini a 1, per esempio 0,95 e 0,99. Usare un valore di correlazione alto ridurrà l'effetto di aumento della nitidezza dello strumento.

en: Noise filter:
it: Filtro Rumore:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
it: Aumentare il parametro del filtro del rumore può aiutare a ridurre gli artefatti. Il filtro dei disturbi può variare da 0 a 1, ma valori maggiori di 0,1 raramente sono utili. Quando il valore del filtro del rumore è troppo basso, per esempio 0,0, la qualità dell'immagine risulterà scadente. Un valore utile è 0,01. Usare un valore elevato per il filtro del rumore ridurrà l'effetto di aumento della nitidezza dello strumento.

en: Gaussian sharpness:
it: Nitidezza gaussiana:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
it: Questa è la nitidezza della convoluzione gaussiana. Usa questo parametro quando la tua sfocatura è di tipo gaussiano. Nella maggior parte dei casi dovresti impostare questo parametro a 0, perché causa dei brutti artefatti. Quando usi valori diversi da zero, dovrai probabilmente aumentare anche i parametri della correlazione o del filtro del rumore.

en: Matrix size:
it: Dimensione della matrice:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
it: Questo parametro determina la dimensione della matrice di trasformazione. Aumentare la dimensione della matrice potrebbe dare risultati migliori, specialmente quando hai scelto valori elevati per la nitidezza circolare o gaussiana.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
it: File delle impostazioni di rimessa a fuoco delle fotografie da caricare

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per la rimessa a fuoco delle fotografie.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo di rimessa a fuoco delle fotografie.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
it: File delle impostazioni di rimessa a fuoco delle fotografie da salvare

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni nel file di rimessa a fuoco delle fotografie.

en: Unsharp Mask Tool
it: Strumento Maschera di contrasto

en: Content-Aware Filter
it: Filtro intelligente

en: Main angle:
it: Angolo principale:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
it: Un angolo in gradi di cui ruotare l'immagine. Un angolo positivo ruota l'immagine in senso orario, uno negativo in senso antiorario.

en: Fine angle:
it: Angolo fine:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
it: Questo valore in gradi sarà aggiunto all'angolo principale per impostare l'angolo esatto voluto.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
it: Abilita questa opzione per applicare il filtro di antialiasing all'immagine ruotata. Per lisciare l'immagine risultante, essa verrà sfocata un po'.

en: Auto-crop:
it: Ritaglio automatico:

[ctx: no autocrop]
en: None
it: Nessuno

en: Widest Area
it: Area più larga

en: Largest Area
it: Area più grande

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
it: Seleziona il metodo per elaborare il taglio automatico di un'immagine per rimuovere le cornici nere attorno a un'immagine ruotata.

en: White Balance Tool
it: Strumento bilanciamento del bianco

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
it: Temperatura del colore

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
it: Regolazione:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
it: Imposta qui la temperatura del colore del bilanciamento del bianco in kelvin.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
it: Predefinito:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
it: Candela

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
it: Lampada da 40W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
it: Lampada da 100W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
it: Lampada da 200W

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
it: Alba

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
it: Lampada da studio

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
it: Luce lunare

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
it: Neutra

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
it: Luce diurna D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
it: Flash fotografico

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
it: Sole

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
it: Lampada allo xeno

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
it: Luce diurna D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
it: Seleziona qui la temperatura del colore del bilanciamento del bianco da usare.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
it: luce di candela

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
it: lampadina a incandescenza da 40 watt

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
it: lampadina a incandescenza da 100 watt

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
it: lampadina a incandescenza da 200 watt

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
it: luce di un'alba o di un tramonto

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
it: lampadina al tungsteno o luce a un'ora dall'alba o dal crepuscolo

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
it: luce lunare

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
it: temperatura del colore neutra

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
it: luce diurna attorno a mezzogiorno

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
it: flash elettronico di una macchina fotografica

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
it: temperatura effettiva del sole

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
it: lampada allo xeno o arco elettrico

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
it: luce di un cielo coperto

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
it: nessun valore preimpostato

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
it: Selettore del colore del tono della temperatura.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
it: Con questo pulsante puoi selezionare il colore dall'immagine originale usato per impostare la temperatura del bilanciamento del bianco e della componente verde.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
it: Punto di nero:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
it: Imposta qui il valore del livello del nero.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
it: Ombre:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
it: Imposta qui il livello di soppressione del rumore nelle ombre.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
it: Saturazione:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
it: Imposta qui il valore di saturazione.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
it: Imposta qui il valore di correzione gamma.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
it: Verde:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
it: Imposta qui la componente verde per controllare il livello di rimozione del colore magenta.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
it: Correzione di esposizione.

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
it: Principale:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
it: Regolazioni di esposizione automatiche

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
it: Con questo pulsante puoi regolare automaticamente i valori dell'esposizione e del punto di nero.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
it: Imposta qui il valore principale di compensazione dell'esposizione in CE.

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
it: Questo valore in CE sarà aggiunto al valore principale di compensazione dell'esposizione per impostare la regolazione fine dell'esposizione.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
it: File di bilanciamento del colore bianco da caricare

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
it: «%1» non è un file di impostazioni per il bilanciamento del colore bianco.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
it: Impossibile caricare le impostazioni dal file di testo di bilanciamento del colore bianco.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
it: File di bilanciamento del colore bianco da salvare

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
it: Impossibile salvare le impostazioni sul file di testo di bilanciamento del colore bianco.

en: Embed Original File
it: Incorpora file originale

en: Lossless Compression
it: Compressione senza perdita

en: JPEG Preview:
it: Anteprima JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
it: Nessuna

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
it: Media

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
it: Di pari dimensioni

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
it: Attenzione: ExifTool non è disponibile per la post-elaborazione dei metadati. Senza ExifTool DNG non includerà tutte le proprietà delle fonti RAW.

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
it: Importa

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
it: Strumento

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: @action: dplugin]
en: View
it: Visualizza

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
it: Colore

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
it: Migliora

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
it: Trasforma

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
it: Decora

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
it: Effetti

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
it: Non valido

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
it: Immagine %1

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
it: Estensione

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
it: Lettura

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
it: Scrittura

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
it: Tipi-MIME

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
it: Informazioni sull'estensione %1

[ctx: @label]
en: Version
it: Versione

[ctx: @title]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: @title]
en: Authors
it: Autori

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
it: Valore

[ctx: @item]
en: Interface ID
it: ID interfaccia

[ctx: @item]
en: Tool ID
it: ID strumenti

[ctx: @item]
en: Library
it: Libreria

[ctx: @item]
en: File Size
it: Dimensione del file

[ctx: @item]
en: File Date
it: Data del file

[ctx: @item]
en: File Owner
it: Proprietario del file

[ctx: @item]
en: File Group
it: Gruppo del file

[ctx: @title]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
it: Autori

en: Type-Mimes
it: Tipi-MIME

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
it: Attiva tutto

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
it[0]: Un'estensione installata
it[1]: %1 estensioni installate

[ctx: @info]
en: No plugin installed
it: Nessuna estensione installata

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
it[0]: (%1 attivata)
it[1]: (%1 attivate)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
it[0]: Un'estensione trovata
it[1]: %1 estensioni trovate

[ctx: @info]
en: No plugin found
it: Nessuna estensione trovata

en: Various
it: Varie

en: Login:
it: Accesso:

en: &Login
it: &Accesso

en: &Skip
it: &Salta

en: Password cannot be empty.
it: La password non può essere vuota.

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
it: Marca temporale:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
it: Posizione:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
it: Queste sono le impostazioni di base per il nuovo album %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
it: Titolo dell'album che sarà creato (obbligatorio).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
it: Data e ora dell'album che sarà creato (facoltativo).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
it: Descrizione dell'album che sarà creato (facoltativo).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
it: Posizione dell'album che sarà creato (facoltativo).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
it: Scelta account

en: Add another account
it: Aggiungi un altro account

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
it: Scegli l'account %1 da usare per l'esportazione delle immagini:

[ctx: Web Service: GPHOTO]
en: Google Photo
it: Google Foto

en: Max Dimension
it: Dimensione max

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
it: Questo è l'elenco d'immagini da caricare sull'account %1.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
it: Questo è un collegamento utilizzabile per aprire %1 in un navigatore.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
it: Questo è l'account %1 a cui si è attualmente collegati.

[ctx: account settings]
en: Name:
it: Nome:

en: Change %1 account for transfer
it: Cambia l'account %1 per il trasferimento

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
it: Questa è la cartella %1 in/da cui le foto selezionate saranno caricate/scaricate.

en: Create new %1 folder
it: Crea nuova cartella %1

[ctx: album list]
en: Reload
it: Ricarica

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
it: Questa è la dimensione massima delle immagini. Le immagini più grandi di questa dimensione saranno ridimensionate.

en: Original Size
it: Dimensione originale

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
it: Questo è l'indirizzo dove saranno scaricate le immagini di %1.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
it: Queste sono le opzioni che dovrebbero essere applicate alle foto prima del caricamento.

en: Upload original image file
it: Carica il file immagine originale

en: Write the photo ID to the source image
it: Scrivi l'identificativo della foto nell'immagine sorgente

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
it: Scrivi l'identificativo della foto come metadato nell'immagine sorgente dopo il caricamento.

en: Maximum Dimension:
it: Dimensione massima:

en: JPEG Quality:
it: Qualità JPEG:

[ctx: @action:button]
en: &Start
it: &Avvia

en: Close
it: Chiudi

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Cancel current operation
it: Annulla l'operazione corrente

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
it: Aggiungi nuove immagini all'elenco

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
it: Rimuovi le immagini selezionate dall'elenco

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
it: Sposta in alto l'immagine attualmente selezionata nell'elenco

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
it: Sposta in basso l'immagine attualmente selezionata nell'elenco

[ctx: @info]
en: Clear the list.
it: Svuota l'elenco.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
it: Carica un elenco salvato.

[ctx: @info]
en: Save the list.
it: Salva l'elenco.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
it: Seleziona l'elenco dei file immagine da caricare

[ctx: @option]
en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
it: Seleziona l'elenco dei file immagine da salvare

[ctx: @title]
en: Thumbnail
it: Miniatura

[ctx: @title]
en: File Name
it: Nome del file

[ctx: @title]
en: User1
it: Utente1

[ctx: @title]
en: User2
it: Utente2

[ctx: @title]
en: User3
it: Utente3

[ctx: @title]
en: User4
it: Utente4

[ctx: @title]
en: User5
it: Utente5

[ctx: @title]
en: User6
it: Utente6

[ctx: @action: button]
en: Help
it: Aiuto

en: Online Handbook...
it: Manuale in linea...

en: About...
it: Informazioni su...

[ctx: @action]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: @info]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: @action]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @info]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
it: Ingrandimento adattativo

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
it: Ingrandimento adattativo

[ctx: @info]
en: Failed to load image
it: Caricamento dell'immagine non riuscito

en: Output file format:
it: Formato del file generato:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
it: <p>Imposta qui il formato del file generato:</p><p><b>JPEG</b>: restituisce l'immagine elaborata in formato JPEG. Questo formato genera file di dimensioni più piccole.</p><p><b>Attenzione: a causa dell'algoritmo di compressione distruttivo, JPEG è un formato con perdita di qualità.</b></p><p><b>TIFF</b>: restituisce l'immagine elaborata in formato TIFF. Questo formato genera file grandi, senza perdita di qualità. L'immagine è compressa.</p><p><b>PNG</b>: restituisce l'immagine elaborata in formato PNG. Questo formato genera file grandi, senza perdita di qualità. L'immagine è compressa.</p><p><b>PPM</b>: restituisce l'immagine elaborata in formato PPM. Questo formato genera i file più grandi, senza perdita di qualità. L'immagine non è compressa.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
it: Aiuto

en: Relative Path
it: Percorso relativo

en: Deletion Time
it: Ora di eliminazione

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
it: La banca dati non è valida: l'impostazione «DBFaceVersion» non esiste. La versione attuale dello schema della banca dati non può essere verificata. Prova a partire con una banca dati vuota.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
it: La banca dati è stata usata con una versione più recente di digiKam ed è stata aggiornata a uno schema non utilizzabile con questa versione. Ciò vuol dire che questa versione è troppo vecchia, o che il formato della banca dati è troppo recente. Usa la versione più recente di digiKam che hai usato prima.

en: Failed to create tables in database.
    %1
it: Creazione delle tabelle nella banca dati non riuscita.
    %1

en: Writing metadata to files
it: Scrittura dei metadati nei file

en: Revising Exif Orientation tags
it: Revisione dei tag di orientazione Exif

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
it: Sto terminando i compiti

en: Assigning image tags
it: Assegnazione dei tag alle immagini

en: Removing image tags
it: Rimozione dei tag delle immagini

en: Assigning image pick label
it: Assegnazione dell'etichetta della scelta all'immagine

en: Assigning image color label
it: Assegnazione dell'etichetta colorata all'immagine

en: Assigning image ratings
it: Assegnazione di una valutazione alle immagini

en: Editing group
it: Sto modificando un gruppo

en: Updating orientation in database
it: Aggiornamento dell'orientazione nella banca dati

en: Applying metadata
it: Applicazione dei metadati

en: Rotating images
it: Rotazione delle immagini

en: Copying attributes
it: Sto copiando gli attributi

en: Process Items
it: Elabora gli oggetti

en: Failed to revise Exif orientation these files:
it: Revisione dell'orientamento Exif non riuscita per questi file:

en: Failed to transform these files:
it: Trasformazione non riuscita per questi file:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
it: Applica le modifiche in attesa ai metadati

en: Apply pending changes to metadata
it: Applica le modifiche in attesa ai metadati

en: No pending metadata synchronization
it: Nessuna sincronizzazione dei metadati in attesa

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
it: Se è abilitata la sincronizzazione lenta nelle impostazioni dei metadati, la barra di stato visualizzerà il numero di elementi in attesa di sincronizzazione

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
it[0]: Un file è in attesa di sincronizzazione
it[1]: %1 file sono in attesa di sincronizzazione

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
it: Il colore di sfondo indica lo stato globale del filtro d'immagine, che abbraccia tutte le impostazioni dei filtri nella barra laterale destra. 
    
    NESSUN COLORE: nessun filtro attivo, tutti gli elementi sono visibili.
    ROSSO: il filtraggio è attivo, ma nessun elemento corrisponde.
    VERDE: i filtri corrispondono ad almeno un elemento.
    
    Muovi il puntatore del mouse sopra questo testo per maggiori dettagli sui filtri attivi.
    Premi il pulsante di azzeramento sulla destra per azzerare tutte le impostazioni dei filtri.
    Premi il pulsante delle impostazioni sulla destra per aprire il pannello dei filtri.

en: Reset all active filters
it: Azzera tutti i filtri attivi

en: Open filter settings panel
it: Apri il pannello delle impostazioni dei filtri

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Testo</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Tipo MIME</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Geolocalizzazione</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Valutazione</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Etichette di scelta</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Etichette colorate</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
it: <br/><nobr><i>Tag</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
it: <nobr><b>Filtri attivi:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
it: <nobr><b>Filtro attivo:</b></nobr>

en: No active filter
it: Nessun filtro attivo

en: One active filter
it: Un filtro attivo

en: 1 active filter | %1 active filters
it[0]: Un filtro attivo
it[1]: %1 filtri attivi

en: No geo filtering
it: Nessun filtro geografico

en: Images with coordinates
it: Immagini con coordinate

en: Images without coordinates
it: Immagini senza coordinate

en: Filter by geolocation
it: Filtra per geolocalizzazione

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
it: Seleziona come la geolocalizzazione dovrebbe modificare il modo in cui mostrare le immagini.

en: All Files
it: Tutti i file

en: Image Files
it: File immagine

en: No RAW Files
it: Nessun file RAW

en: JPEG Files
it: File JPEG

en: JPEG-2000 Files
it: File JPEG-2000

en: JPEG-XL Files
it: File JPEG-XL

en: WEBP Files
it: File WEBP

en: PNG Files
it: File PNG

en: TIFF Files
it: File TIFF

en: PGF Files
it: File PGF

en: HEIF Files
it: File HEIF

en: AVIF Files
it: File AVIF

en: DNG Files
it: File DNG

en: RAW Files
it: File RAW

en: Video Files
it: File video

en: Audio Files
it: File audio

en: Raster Graphics
it: Immagini raster

en: Filter by file type
it: Filtra per tipo di file

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
it: Seleziona i tipi di file (tipi MIME) che vuoi che siano mostrati. Nota: le «immagini raster» sono formati di grafica raster di programmi quali Photoshop, Gimp, Krita, ecc...

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
it: Seleziona il valore della valutazione da usare per filtrare i contenuti dell'album. Usa il menu contestuale per impostare la condizione di filtraggio della valutazione.

en: Rating greater than or equal to %1.
it: Valutazione maggiore o uguale a %1.

en: Rating equal to %1.
it: Valutazione uguale a %1.

en: Rating less than or equal to %1.
it: Valutazione minore o uguale a %1.

en: Items Without Rating
it: Elementi senza valutazione

en: Rating Filter Options
it: Opzioni del filtro valutazioni

en: Greater Than or Equals Condition
it: Condizione di maggiore o uguale

en: Equals Condition
it: Condizione di uguaglianza

en: Less Than or Equals Condition
it: Condizione di minore o uguale

en: Exclude Items Without Rating
it: Escludi gli elementi senza valutazione

en: Text quick filter (search)
it: Filtro rapido di testo (ricerca)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
it: Inserisci degli schemi di ricerca per filtrare rapidamente questa vista rispetto ai nomi degli elementi, delle didascalie e dei tag

en: Text Search Fields
it: Campi di ricerca del testo

en: Defines which fields to search for the text in.
it: Definisce in quali campi cercare il testo immesso.

en: Item Name
it: Nome dell'elemento

en: Item Title
it: Titolo dell'elemento

en: Item Comment
it: Commento dell'elemento

en: Tag Name
it: Nome del tag

en: Album Name
it: Nome dell'album

en: Item Aspect Ratio
it: Proporzioni dell'elemento

en: Item Pixel Size
it: Dimensioni dell'elemento in pixel

en: Clear All
it: Azzera tutto

en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @option:radio]
en: Use default settings
it: Usa le impostazioni predefinite

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the default quality sorting parameters configured in Setup dialog.
it: Usa i parametri predefiniti di ordinamento per qualità configurati nella finestra di dialogo di configurazione.

[ctx: @option:radio]
en: Use custom settings
it: Usa le impostazioni personalizzate

[ctx: @info:tooltip]
en: Use custom parameters to perform quality sorting instead default one.
it: Usa i parametri personalizzati per eseguire l'ordinamento per qualità anziché quello predefinito.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Rejected' Label to Low Quality Pictures
it: Assegna l'etichetta «Rifiutata» alle immagini di bassa qualità

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Rejected label.
it: Alle immagini di bassa qualità rilevate dall'analisi di sfocatura, rumore e compressione verrà assegnata l'etichetta «Rifiutata».

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Pending' Label to Medium Quality Pictures
it: Assegna l'etichetta «In sospeso» alle immagini di media qualità

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Pending label.
it: Alle immagini di media qualità rilevate dall'analisi di sfocatura, rumore e compressione verrà assegnata l'etichetta «In sospeso».

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Accepted' Label to High Quality Pictures
it: Assegna l'etichetta «Accettata» alle immagini di alta qualità

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Accepted label.
it: Alle immagini di alta qualità rilevate dall'analisi di sfocatura, rumore e compressione verrà assegnata l'etichetta «Accettata».

[ctx: @option:radio]
en: Detect Aesthetic Image using Deep Learning
it: Rileva immagine estetica utilizzando l'apprendimento profondo

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic value.
    The aesthetic detection engine use deep learning model to classify images
it: Rileva se l'immagine ha un valore estetico.
    Il motore di rilevamento estetico utilizza il modello di apprendimento profondo per classificare le immagini

[ctx: @option:radio]
en: Detect Quality Using Basic Factors
it: Rileva la qualità usando i fattori di base

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging by four basic factors (blur, noise, exposure, and compression).
it: Rileva se l'immagine viene compromessa da quattro fattori di base (sfocatura, rumore, esposizione e compressione).

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
it: Soglia «Rifiutata»:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
it: Soglia sotto cui a tutte le immagini viene assegnata l'etichetta «Rifiutata»

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
it: Soglia «In sospeso»:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
it: Soglia sotto cui a tutte le immagini viene assegnata l'etichetta «In sospeso»

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
it: Soglia «Accettata»:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
it: Soglia sotto cui a tutte le immagini viene assegnata l'etichetta «Accettata»

[ctx: @option:check]
en: Detect Blur
it: Rileva sfocatura

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
it: Rileva la quantità di sfocatura nelle immagini analizzate da questa opzione

[ctx: @label]
en: Weight:
it: Peso:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
it: Peso da assegnare all'algoritmo della sfocatura

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
it: Rileva rumore

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
it: Rileva la quantità di rumore nelle immagini analizzate da questa opzione

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
it: Peso da assegnare all'algoritmo del rumore

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
it: Rileva compressione

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
it: Rileva la quantità di compressione nelle immagini analizzate da questa opzione

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
it: Peso da assegnare all'algoritmo della compressione

[ctx: @option:check]
en: Detect Under and Over Exposure
it: Rileva sotto e sovraesposizione

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
it: Rileva se le immagini sono sottoesposte o sovraesposte

en: File/Folder %1 does not exist anymore
it: Il file/la cartella %1 non esiste più

en: Album %1 does not exist anymore
it: L'albun %1 non esiste più

en: Could not overwrite image %1
it: Impossibile sovrascrivere l'immagine «%1»

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
it: Impossibile spostare l'immagine %1 nel cestino della raccolta.
    Controlla i permessi sui file nella cartella «%2» del cestino nella raccolta delle immagini.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
it: Esiste già un file o una cartella chiamata %1 in %2

en: Could not move folder %1 to album %2
it: Impossibile spostare la cartella %1 nell'album %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
it: Impossibile spostare la cartella %1 nell'album %2. La cartella %1 è stata comunque copiata nell'album %2

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
it: Impossibile spostare il sidecar dal file %1 nell'album %2

en: Could not move file %1 to album %2
it: Impossibile spostare il file %1 nell'album %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
it: Impossibile copiare la cartella %1 nell'album %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
it: Impossibile copiare il sidecar dal file %1 nella cartella %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
it: Impossibile copiare il file %1 nella cartella %2

en: Could not copy file %1 to album %2
it: Impossibile copiare il file %1 nell'album %2

en: File/Folder %1 does not exist
it: Il file/la cartella %1 non esiste

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
it: Impossibile spostare la cartella %1 nel cestino della raccolta.
    Controlla i permessi sui file nella cartella «.dtrash» del cestino nella raccolta delle immagini.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
it: Impossibile spostare l'immagine %1 nel cestino della raccolta.
    Controlla i permessi sui file nella cartella «.dtrash» del cestino nella raccolta delle immagini.

en: Album %1 could not be removed
it: Impossibile rimuovere l'album %1

en: Image %1 could not be removed
it: Impossibile rimuovere l'immagine %1

en: Could not move image %1 to collection trash
it: Impossibile spostare l'immagine %1 nel cestino

en: Image with the same name %1 already there
it: Esiste già un'altra immagine con lo stesso nome %1 in quella posizione

en: Image %1 could not be renamed
it: Impossibile rinominare l'immagine %1

en: Could not restore file %1 from trash
it: Impossibile ripristinare il file %1 dal cestino

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
it: Non specificata

[ctx: @info: rotation of an unrotated image]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
it: Ribaltata orizzontalmente

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
it: Ruotata di 180 gradi

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
it: Ribaltata verticalmente

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
it: Ribaltata orizzontalmente e ruotata a sinistra

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
it: Ruotata a sinistra

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
it: Ribaltata verticalmente e ruotata a sinistra

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
it: Ruotata a destra

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
it: Ovest

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
it: Est

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
it: Nord

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
it: Sud

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
it: È scattato il flash

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
it: Flash con modalità di correzione degli occhi rossi

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
it: Abcaso

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
it: Amarico

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
it: Azero

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
it: Lingua baschira

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
it: Bielorusso

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
it: Bulgaro

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
it: Bengalese

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
it: Tibetano

[ctx: @info: country code]
en: Breton
it: Bretone

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
it: Catalano

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
it: Corso

[ctx: @info: country code]
en: Czech
it: Ceco

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
it: Gallese

[ctx: @info: country code]
en: Danish
it: Danese

[ctx: @info: country code]
en: German
it: Tedesco

[ctx: @info: country code]
en: Greek
it: Greco

[ctx: @info: country code]
en: English
it: Inglese

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
it: Spagnolo

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
it: Estone

[ctx: @info: country code]
en: Basque
it: Basco

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
it: Persiano (farsi)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
it: Finlandese

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
it: Figiano

[ctx: @info: country code]
en: French
it: Francese

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
it: Frisone

[ctx: @info: country code]
en: Irish
it: Irlandese

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
it: Gaelico scozzese

[ctx: @info: country code]
en: Galician
it: Galiziano

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
it: Croato

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
it: Ungherese

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
it: Armeno

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
it: Inupiaq

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
it: Indonesiano

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
it: Islandese

[ctx: @info: country code]
en: Italian
it: Italiano

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
it: Giavanese

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
it: Georgiano

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
it: Kazako

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
it: Groenlandese

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
it: Cambogiano

[ctx: @info: country code]
en: Korean
it: Coreano

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
it: Curdo

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
it: Kirghiso

[ctx: @info: country code]
en: Latin
it: Latino

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
it: Laotiano

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
it: Lituano

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
it: Lettone

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
it: Malgascio

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
it: Macedone

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
it: Mongolo

[ctx: @info: country code]
en: Malay
it: Malese

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
it: Nepalese

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
it: Olandese

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
it: Norvegese

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
it: Occitano

[ctx: @info: country code]
en: Polish
it: Polacco

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
it: Pashtu

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
it: Portoghese

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
it: Reto-romanzo

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
it: Kirundi

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
it: Rumeno

[ctx: @info: country code]
en: Russian
it: Russo

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
it: Sanscrito

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
it: Singalese

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
it: Slovacco

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
it: Sloveno

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
it: Samoano

[ctx: @info: country code]
en: Somali
it: Somalo

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
it: Albanese

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
it: Serbo

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
it: Svedese

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
it: Tagico

[ctx: @info: country code]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
it: Tigrino

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
it: Turkmeno

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
it: Turco

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
it: Tataro

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
it: Uiguro

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
it: Ucraino

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
it: Uzbeco

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
it: Vietnamita

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
it: Cinese

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
it: Tag

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
it: Etichetta di scelta

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
it: Etichetta colorata

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
it: Dati binari %1 byte

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
it: ExifTool non esiste o i permessi exec sono mancanti

en: Perl does not exists or exec permission is missing
it: Perl non esiste o i permessi exec sono mancanti

en: Synchronization error between the channels
it: Errore di sincronizzazione tra i canali

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
it: A fuoco

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
it: Selezionato

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
it: Selezionato a fuoco

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
it: Inattivo

[ctx: @title]
en: Tags
it: Tag

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
it[0]:  (%1 nuovo)
it[1]:  (%1 nuovi)

en: &Close
it: &Chiudi

en: Close message
it: Chiudi il messaggio

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
it: mai

en: No data returned from the remote connection.
it: Non è stato restituito alcun dato dal collegamento remoto.

en: Unsupported Architecture: %1
it: Architettura non supportata: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
it: È stato restituito un formato di nome file non valido dal collegamento remoto.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
it: Data di pre-rilascio non valida dall'elenco remoto.

en: Invalid format returned from the remote connection.
it: È stato restituito un formato non valido dal collegamento remoto.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
it: Ricevuti:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
it: Totale:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
it: Velocità:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
it: Verificatore in linea della versione - Pre-rilascio

en: Check for new pre-release version available, please wait...
it: Verifica la disponibilità di nuove versioni di pre-rilascio, attendi...

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
it: Verificatore in linea della versione - Versione stabile

en: Check for new stable version available, please wait...
it: Verifica la disponibilità di nuove versioni stabili, attendi...

en: Configure...
it: Configura...

en: Open setup dialog page to configure updates.
it: Apri la finestra di dialogo per configurare gli aggiornamenti.

en: Download
it: Scarica

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br/>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
it: <p>La data del pre-rilascio attuale di <b>%1</b> è <i>%2</i>.</p><p>Il nuovo pacchetto di pre-rilascio del <i>%3</i> è disponibile in questo <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Premi <b>Scarica</b> per ottenere il file...</p><p>Nota: dal pannello Configura/Varie puoi commutare l'opzione affinché esegua il controllo solo dei rilasci stabili.<br/>Le versioni stabili sono sicure da usare in ambienti di produzione.</p><p>Premi <b>Configura</b> se vuoi personalizzare le opzioni di aggiornamento dalla finestra di dialogo di configurazione.</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br/>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br/>It's not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br/>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
it: <p>L'attuale versione stabile di <b>%1</b> è la <i>%2</i></p><p>La nuova versione stabile <i>%3</i> è disponibile in questo <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Premi <b>Scarica</b> per ottenere il file...</p><p>Nota: dal pannello Configura/Varie puoi commutare l'opzione affinché esegua il controllo solo dei pre-rilasci settimanali.<br/>Le versioni di pre-rilascio sono riservate al test rapido delle nuove funzionalità.<br/>Non è consigliato utilizzare queste versioni in ambienti di produzione in quanto possono,<br/>contenere errori, a meno che tu sia esperto abbastanza da gestirli.</p><p>Premi <b>Configura</b> se vuoi personalizzare le opzioni di aggiornamento dalla finestra di dialogo di configurazione.</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
it: Il software è aggiornato.
    La versione di pre-rilascio di %1 del %2 è la versione più recente a disposizione.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
it: Il software è aggiornato.
    La versione stabile %2 di %1 è la versione più recente a disposizione.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
it: Errore durante il controllo della nuova versione %1:
    «%2»

en: built on %1 with debug symbols
it: compilata il %1 con simboli di debug

en: built on %1
it: compilata il %1

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
it: Scaricamento del nuovo %1
    %2
    in corso, attendi...

en: version %1 with debug symbols
it: versione %1 con simboli di debug

en: version %1
it: versione %1

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
it: Scaricamento del nuovo %1
    versione %2
    in corso, attendi...

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
it: Verifica del codice di controllo del nuovo %1
    %2
    in corso, attendi...

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
it: Verifica del codice di controllo di %1
    versione %2
    in corso, attendi...

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
it: Apri...

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
it: Il nuovo pre-rilascio di %1
    compilato il %2
    è stato scaricato in:
    
    %3
    
    Premi «Apri» per visualizzare il pacchetto nel gestore file...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
it: Il nuovo %1
    in versione stabile %2
    è stato scaricato in:
    
    %3
    
    Premi «Apri» per visualizzare il pacchetto nel gestore file...

en: Install...
it: Installa...

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
it: Il nuovo pre-rilascio di %1
    compilato il %2
    è stato scaricato in:
    
    %3
    
    Premi «Installa» per chiudere la sessione corrente e aggiornare...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
it: Il nuovo %1
    in versione stabile %2
    è stato scaricato in:
    
    %3
    
    Premi «Installa» per chiudere la sessione corrente e aggiornare...

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
it: Errore durante lo scaricamento di %1
    pre-rilascio compilato il %2:
    
    «%3»

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
it: Errore durante lo scaricamento della versione
    stabile %2 di %1:
    
    «%3»

en: Cannot start installer:
    %1
it: Impossibile avviare l'installatore:
    %1

en: Checksum file is empty.
it: Il file del codice di controllo è vuoto.

en: Checksum is invalid.
it: Il codice di controllo non è valido.

en: Downloaded file is empty.
it: Il file scaricato è vuoto.

en: Checksums error.
it: Errore del codice di controllo.

en: Cannot open target file.
it: Impossibile aprire il file di destinazione.

en: Visit digiKam project website
it: Visita il sito web del progetto digiKam

en: Aborting...
it: Annullamento...

en: Cancel this operation.
it: Annulla questa operazione.

en: Open detailed progress dialog
it: Apre la finestra di dialogo dettagliata dell'avanzamento

en: No active process
it: Nessun processo attivo

en: Hide detailed progress window
it: Nascondi la finestra di avanzamento dettagliata

en: Show detailed progress window
it: Mostra la finestra di avanzamento dettagliata

en: Captions:
it: Didascalie:

en: Enter caption author name here.
it: Immetti qui il nome dell'autore della didascalia.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
it[0]: Hai modificato la didascalia dell'immagine.
it[1]: Hai modificato la didascalia di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
it[0]: Hai modificato il titolo dell'immagine.
it[1]: Hai modificato i titoli di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
it[0]: Hai modificato la data dell'immagine.
it[1]: Hai modificato la data di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
it[0]: Hai modificato l'etichetta di scelta dell'immagine.
it[1]: Hai modificato l'etichetta di scelta di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
it[0]: Hai modificato l'etichetta colorata dell'immagine.
it[1]: Hai modificato l'etichetta colorata di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
it[0]: Hai modificato la valutazione dell'immagine.
it[1]: Hai modificato la valutazione di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
it[0]: Hai modificato i tag dell'immagine.
it[1]: Hai modificato i tag di %1 immagini.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
it: Vuoi applicare le modifiche?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
it[0]: <p>Hai modificato i metadati dell'immagine: </p>
it[1]: <p>Hai modificato i metadati di %1 immagini: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
it: <li>titolo</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
it: <li>didascalia</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
it: <li>data</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
it: <li>etichetta di scelta</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
it: <li>etichetta colorata</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
it: <li>valutazione</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
it: <li>tag</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
it: <p>Vuoi applicare le modifiche?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
it: Applica sempre le modifiche senza chiedere conferma

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
it: Applicare le modifiche?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
it: Applicare le modifiche?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
it: Lettura dei metadati dai file. Attendere...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
it: Scrittura dei metadati sui file. Attendere...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
it: Leggi i metadati dal file nella banca dati

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
it: Scrivi i metadati su ogni file

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
it: Leggi i metadati da ogni file nella banca dati

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
it: Unifica i tag degli elementi selezionati

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @label]
en: Date:
it: Data:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
it: Etichetta di scelta:

[ctx: @label]
en: Color Label:
it: Etichetta colorata:

[ctx: @label]
en: Rating:
it: Valutazione:

[ctx: @action]
en: Apply
it: Applica

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
it: Applica tutte le modifiche alle immagini

[ctx: @info]
en: Revert all changes
it: Annulla tutte le modifiche

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
it: Applica a tutte le versioni

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
it: Applica tutte le modifiche a tutte le versioni di questa immagine

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
it: Altro

[ctx: @title]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
it: Gli elementi selezionati hanno qui un testo differente.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
it: Apri il gestore dei tag

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
it: Inserisci qui il tag.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
it: Inserisci qui il testo usato per creare i tag. Puoi usare «/» per creare una gerarchia di tag. Puoi usare «,» per creare più di una gerarchia in una volta.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
it: Tag già assegnati

[ctx: @info]
en: Recent Tags
it: Tag recenti

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
it: Nessun tag recentemente assegnato

en: No Geolocation
    Information
    Available
it: Nessuna informazione
    di geolocalizzazione
    disponibile

en: <b>Altitude</b>:
it: <b>Altitudine</b>:

en: <b>Latitude</b>:
it: <b>Latitudine</b>:

en: <b>Longitude</b>:
it: <b>Longitudine</b>:

en: <b>Date</b>:
it: <b>Data</b>:

en: See more information on the Internet
it: Cerca maggiori informazioni in Internet

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
it: Non definito

en: Used filters
it: Filtri usati

en: Remove filter
it: Rimuovi filtro

[ctx: @title]
en: Versions
it: Versioni

[ctx: @title]
en: Used Filters
it: Filtri usati

[ctx: @action: open image]
en: Open
it: Apri

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
it: Apri file

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
it: Vai agli album

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
it: Vai all'album di questa immagine

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
it: Nascondi l'elemento permanentemente

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
it: Mostra l'elemento permanentemente

en: Properties
it: Proprietà

en: Metadata
it: Metadati

en: Geolocation
it: Geolocalizzazione

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
it: Cartella:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
it: Data:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
it: Dimensioni:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
it: Leggibile:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
it: Scrivibile:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
it: Dimensioni:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
it: Proporzioni:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
it: Nuovo nome:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
it: Scaricata:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
it: Proprietà del file della fotocamera

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
it: Produttore:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
it: Modello:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
it: Creata il:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
it: Obiettivo:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
it: Diaframma:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
it: Fuoco:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
it: Esposizione:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
it: Sensibilità:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
it: Modalità/programma:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
it: Bilanciamento del bianco:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
it: Proprietà della fotografia

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
it: Bit rate audio:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
it: Tipo di canale audio:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
it: Codec audio:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
it: Durata:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
it: Velocità fotogrammi:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
it: Codec video:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
it: Proprietà audio/video

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
it: non modificato

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
it: non disponibile

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @label]
en: RAW Image
it: Immagine RAW

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
it: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
it: Intervallo:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
it: Seleziona qui il valore minimo dell'intensità della selezione dell'istogramma.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
it: Seleziona qui il valore massimo dell'intensità della selezione dell'istogramma.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
it: Statistiche

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
it: Qui puoi vedere i risultati statistici calcolati con la parte selezionata dell'istogramma. Questi valori sono disponibili per tutti i canali.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
it: Pixel:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
it: Conteggio:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
it: Media:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
it: Deviazione standard:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
it: Mediana:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
it: Profondità di colore:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
it: Canale alfa:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
it: Fonte:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
it: Istogramma

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
it: Profilo ICC

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
it: 16 bit

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
it: 8 bit

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
it: Immagine completa

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
it: Regione dell'immagine

en: EXIF
it: Exif

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
it: Colori

[ctx: @title: item properties]
en: Map
it: Mappa

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
it: Immagine RAW

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
it: Non calibrato

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
it: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
it: Didascalie

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
it: Versioni

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
it: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
it: Collegamento simbolico:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
it: Proprietario:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
it: Permessi:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
it: Proprietà del file

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
it: Profondità in bit:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
it: Modalità di colore:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
it: Proprietà dell'elemento

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
it: Proprietà della fotografia

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
it: Proprietà audio/video

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
it: Didascalia:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
it: Etichetta di scelta:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
it: Etichetta colorata:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
it: Valutazione:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
it: Con versione:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
it: Raggruppate:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
it: Proprietà di digiKam

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
it: Parole chiave:

[ctx: @label: item properties]
en: Peoples:
it: Persone:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
it: Tag

[ctx: @title: item properties]
en: Location
it: Posizione

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
it: Diritti

en: Count:
it: Conteggio:

en: Size:
it: Dimensioni:

en: Total Count:
it: Conteggio totale:

en: Total Size:
it: Dimensione totale:

en: Selection Properties
it: Proprietà di selezione

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
it: Profondità di colore a 16 bit

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
it: <para>Se abilitato, tutti i file RAW saranno decodificati a una profondità di colore di 16 bit usando una curva gamma lineare. Per evitare che l'editor produca immagini scure, si raccomanda di usare la gestione del colore in questa modalità.</para><para>Se disabilitato, tutti i file RAW saranno decodificati a una profondità di colore di 8 bit con una curva di gamma BT.709 e un punto di bianco al 99º percentile. Questa modalità è più veloce della decodifica a 16 bit.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
it: Interpola RGB come quadricromia

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
it: <title>Interpola RGB come quadricromia</title><para>L'impostazione predefinita è presumere che tutti i pixel verdi siano uguali. Se i pixel verdi delle righe pari sono più sensibili alla luce ultravioletta di quelli delle righe dispari, questa differenza causa uno schema a retino nel risultato; usare questa opzione risolve il problema con una perdita di dettaglio minima.</para><para>In breve, questa opzione sfuma un po' l'immagine, ma elimina i retini 2×2 con il metodo a qualità VNG o i labirinti con il metodo a qualità AHD.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
it: Visita il sito web del progetto LibRaw

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
it: Non stirare o ruotare i pixel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
it: <title>Non stirare o ruotare i pixel</title><para>Per le fotocamere Fuji Super CCD, mostra l'immagine inclinata di 45 gradi. Per le fotocamere con pixel non quadrati, non allarga l'immagine alle sue proporzioni corrette. Questa opzione garantisce comunque che ciascun pixel ottenuto corrisponda a un pixel RAW.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
it: Qualità:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
it: Bilineare

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
it: <title>Qualità (interpolazione)</title><para>Seleziona qui il metodo di demosaicizzazione da usare nella decodifica delle immagini RAW. Un algoritmo di demosaicizzazione è un'elaborazione digitale dell'immagine usata per interpolare un'immagine completa dai dati RAW parziali ottenuti dal sensore delle immagini filtrato a colori, presente in molte fotocamere digitali, sotto forma di una matrice di pixel colorati. Nota anche come interpolazione CFA o ricostruzione dei colori, viene anche indicata con il termine inglese «demosaicing». Sono disponibili i seguenti metodi per demosaicizzare le immagini RAW: </para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilineare</emphasis>: usa un'interpolazione bilineare ad alta velocità ma di bassa qualità (predefinita, per i computer lenti). In questo metodo, il valore del rosso di un pixel non rosso viene calcolato come la media dei pixel rossi adiacenti, e similmente per il blu e il verde.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: usa l'interpolazione a numero variabile di gradienti. Questo metodo calcola i gradienti vicino al pixel considerato e usa i gradienti minori (che rappresentano le parti dell'immagine più simili) per ottenere una stima.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: usa l'interpolazione a raggruppamento secondo schema dei pixel. Il raggruppamento dei pixel assume alcune cose sullo scenario naturale nelle sue stime. Ha meno artefatti di colore nelle immagini naturali che il metodo a numero variabile di gradienti.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: usa l'interpolazione adattativa orientata all'omogeneità. Questo metodo seleziona la direzione dell'interpolazione in modo da massimizzare una misura di omogeneità, riducendo quindi gli artefatti di colore.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: l'interpolazione DCB dal progetto linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: l'interpolazione DHT. Consulta https://www.libraw.org/node/2306 per dettagli.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: l'interpolazione AHD modificata.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
it: Passaggi:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
it: <title>Passaggi</title><para>Imposta qui i passaggi usati dal filtro mediano applicati dopo l'interpolazione rispettivamente ai canali rosso-verde e blu-verde.</para><para>Questa impostazione è disponibile solo per alcune opzioni di qualità: <emphasis strong='true'>Bilineare</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, e <emphasis strong='true'>VCD e AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
it: Affina l'interpolazione

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
it: <title>Affina l'interpolazione</title><para>Questa impostazione è disponibile solo per poche opzioni di qualità:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: attiva il filtro dei colori interpolati migliorati.</item><item><emphasis strong='true'>VCD e AHD</emphasis>: attiva l'interpolazione dei colori effettivi migliorata (EECI) per migliorare la nitidezza.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
it: Demosaicizzazione

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
it: Metodo:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
it: Predefinito D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
it: Fotocamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
it: <title>Bilanciamento del bianco</title><para>Configura il bilanciamento del bianco raw:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Predefinito D65</emphasis>: usa un bilanciamento del bianco standard per la luce diurna D65.</item><item><emphasis strong='true'>Fotocamera</emphasis>: usa il bilanciamento del bianco specificato dalla fotocamera. Se non è disponibile, passa al bilanciamento del bianco neutro predefinito.</item><item><emphasis strong='true'>Automatico</emphasis>: calcola un bilanciamento del bianco automatico facendo una media su tutta l'immagine.</item><item><emphasis strong='true'>Manuale</emphasis>: imposta una temperatura configurabile e i valori dei livelli del verde.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
it: <title>Temperatura</title><para>Imposta qui la temperatura del colore in kelvin.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
it: Verde:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
it: <para>Imposta qui la componente verde per impostare il livello di rimozione della dominante del colore magenta.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
it: Zone luminose:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
it: Bianco in tinta unita

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
it: Non trasformare

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
it: Miscela

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
it: Ricostruisci

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
it: <title>Zone luminose</title><para>Seleziona qui il metodo di trasformazione delle zone luminose:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bianco solido</emphasis>: trasforma le zone luminose in bianco solido.</item><item><emphasis strong='true'>Non trasformare</emphasis>: lascia le zone luminose come sono in varie sfumature di rosa.</item><item><emphasis strong='true'>Miscela</emphasis>: miscela i valori trasformati e non per una dissolvenza graduale verso il bianco.</item><item><emphasis strong='true'>Ricostruisci</emphasis>: ricostruisci le zone luminose usando un valore di livello.</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
it: Livello:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
it: <title>Livello</title><para>Specifica il livello delle zone luminose di ricostruzione. I valori bassi favoriscono i bianchi e quelli alti favoriscono i colori.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
it: Correzione di esposizione (E.V.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
it: <para>Attiva la correzione di esposizione prima dell'interpolazione.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
it: Scostamento lineare:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
it: <title>Scostamento</title><para>Scostamento lineare della correzione dell'esposizione prima dell'interpolazione in EV.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
it: Zone luminose:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
it: <title>Zone luminose (EV)</title><para>Quantità di mantenimento delle zone luminose per la correzione dell'esposizione prima dell'interpolazione in EV. Ha effetto solo se la correzione dello scostamento è maggiore di 1.0 EV.</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
it: Correggi i colori falsi in luci

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
it: <para>Se abilitato, le immagini con canali sovrasaturi vengono elaborate molto più accuratamente, senza «nuvole rosa» (e zone luminose blu sotto lampade al tungsteno).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
it: Luminosità automatica

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
it: <para>Se disattivato, utilizza un livello di bianco fisso e ignora l'istogramma dell'immagine per regolare la luminosità.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
it: Luminosità:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
it: <title>Luminosità</title><para>Specifica il livello di luminosità dell'immagine in uscita. Il valore predefinito è 1.0 (funziona solo in modalità a 8-bit).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
it: Nero:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
it: <title>Punto di nero</title><para>Utilizza un valore di punto di nero specifico per decodificare le immagini raw. Se l'opzione è disattivata, il valore di Punto di nero sarà calcolato automaticamente.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
it: <title>Valore punto di nero</title><para>Specifica il valore del punto di nero dell'immagine in uscita.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
it: Bianco:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
it: <title>Punto di bianco</title><para>Utilizza un valore di punto di bianco specifico per decodificare le immagini raw. Se l'opzione è disattivata, il valore di Punto di bianco sarà calcolato automaticamente.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
it: <title>Valore punto di bianco</title><para>Specifica il valore del punto di bianco dell'immagine in uscita.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
it: Riduzione dei disturbi:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
it: Nessuna

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
it: Wavelet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
it: <title>Riduzione dei disturbi</title><para>Seleziona qui il metodo di riduzione dei disturbi da applicare nella decodifica raw.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Nessuna</emphasis>: nessuna riduzione dei disturbi.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelet</emphasis>: correzione a wavelet per rimuovere i disturbi mantenendo i dettagli reali. Si applica dopo l'interpolazione.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: riduzione FBDD, acronimo inglese per «fai finta prima della demosaicizzazione». Si applica prima dell'interpolazione.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
it: Correzioni

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
it: Profilo della fotocamera:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
it: Incorporato

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
it: <title>Profilo della fotocamera</title><para>Seleziona qui lo spazio dei colori di ingresso usato per decodificare i dati raw.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Nessuno</emphasis>: nessun profilo usato nella decodifica.</item><item><emphasis strong='true'>Incorporato</emphasis>: usa un profilo incorporato nel file, se esiste.</item><item><emphasis strong='true'>Personalizzato</emphasis>: usa un profilo personalizzato.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
it: File ICC (*.icc *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
it: Spazio di lavoro:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
it: Raw (senza profilo)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
it: Gamut esteso

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
it: <title>Spazio di lavoro</title><para>Seleziona qui lo spazio dei colori di uscita usato per decodificare i dati raw.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (lineare)</emphasis>: in questa modalità, non viene usato nessuno spazio dei colori di uscita durante la decodifica dei file raw.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: questo è uno spazio RGB, creato grazie a una collaborazione tra Hewlett-Packard e Microsoft. È la scelta migliore per le immagini destinate al Web e per i ritratti.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: questo spazio di colori è uno spazio RGB esteso, sviluppato dalla Adobe. Si usa in applicazioni fotografiche come la pubblicità e le belle arti.</item><item><emphasis strong='true'>Gamut esteso</emphasis>: questo spazio di colori è una versione estesa dello spazio Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: questo spazio di colori è uno spazio RGB, sviluppato dalla Kodak, che offre un gamut particolarmente ampio progettato per la produzione di stampe fotografiche professionali.</item><item><emphasis strong='true'>Personalizzato</emphasis>: usa un profilo di spazio di colori di uscita personalizzato.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
it: Gestione del colore

[ctx: @label]
en: Threshold:
it: Soglia:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
it: <title>Soglia</title><para>Imposta qui il valore di soglia della riduzione dei disturbi da usare.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
it: Formato di file raw Casio Digital Camera

en: NuCore Raw Image File
it: File immagine raw NuCore

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
it: Formato immagine RAW Canon Digital Camera versione 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
it: Formato immagine RAW Canon Digital Camera versione 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
it: File immagine raw Capture Shop

en: Kodak DC25 Digital Camera File
it: File Kodak DC25 Digital Camera

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Kodak Digital Camera

en: Adobe Digital Negative
it: Negativo Adobe Digital

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Epson Digital Camera

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Imacon Digital Camera

en: Leaf Raw Image File
it: File immagine raw Leaf

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Kodak DC25 Digital Camera

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Minolta RD175 Digital Camera

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Mamiya Digital Camera

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Minolta Dimage Digital Camera

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Nikon Digital Camera

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Olympus Digital Camera

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Pentax Digital Camera

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Logitech Digital Camera

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Fuji Digital Camera

en: Panasonic Digital Camera Image Format
it: Formato immagine Panasonic Digital Camera

en: Digital Foto Maker Raw Image File
it: File immagine raw Digital Foto Maker

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Sony Digital Camera

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Sigma Digital Camera

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Hasselblad Digital Camera

en: Phantom Software Raw Image File
it: File immagine raw Phantom Software

en: Sinar Raw Image File
it: File immagine raw Sinar

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Kodak DCS200 Digital Camera

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Apple Quicktake 100/150 Digital Camera

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Panasonic LX3 Digital Camera

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
it: File immagine raw Sinar Capture Shop

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Leica Digital Camera

en: Samsung Raw Image Format
it: Formato immagine raw Samsung

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
it: Formato immagine RAW Canon Digital Camera versione 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Phase One Digital Camera

en: Arriflex Camera Raw Image Format
it: Formato immagine raw Arriflex Camera

en: Do you want to do this operation on all group items?
it: Vuoi applicare questa operazione a tutti gli elementi del gruppo?

en: Remember choice for this operation
it: Ricorda la scelta per questa operazione

en: Light Table
it: Tavolo luminoso

en: Batch Queue Manager
it: Gestore elaborazione in serie

en: Renaming
it: Rinomina

en: Import/Export tools
it: Strumenti d'importazione ed esportazione

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
it: Strumenti (editor, panorama, fusione di sovrapposizioni, calendario, programma esterno)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
it: Operazioni collegate a metadati, etichette, valutazioni, tag, geolocalizzazione e rotazione

en: Adding items to the Light Table
it: Aggiunta degli elementi al tavolo luminoso

en: Adding items to the Batch Queue Manager
it: Aggiungi elementi al Gestore elaborazione in serie

en: Opening items in the Slideshow
it: Apertura degli elementi nella Presentazione

en: Renaming items
it: Rinomina degli elementi

en: Passing items to import/export tools
it: Trasferimento degli elementi agli strumenti d'importazione ed esportazione

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
it: Diversi strumenti, incluso editor, panorama, fusione di sovrapposizioni, calendario, galleria HTML e apertura con programmi esterni

[ctx: @item: album categories]
en: Category
it: Categoria

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
it: Viaggi

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
it: Vacanze

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
it: Amici

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
it: Natura

[ctx: @item: album categories]
en: Party
it: Feste

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
it: Da fare

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
it: Varie

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
it: Crea «%1» in %2

en: Create "%1"
it: Crea «%1»

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
it[0]: Il tag «%2» contiene un sotto-tag. Se lo elimini eliminerai anche il sotto-tag.
    Vuoi continuare?
it[1]: Il tag «%2» contiene %1 sotto-tag. Se li elimini eliminerai anche i sotto-tag.
    Vuoi continuare?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
it[0]: Il tag «%2» è assegnato a un elemento. Vuoi continuare?
it[1]: Il tag «%2» è assegnato a %1 elementi. Vuoi continuare?

en: Delete '%1' tag?
it: Eliminare il tag «%1»?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
it: Elimina tag

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
it: Il tag «%1» contiene uno o più sotto-tag. La loro eliminazione eliminerà anche i sotto-tag.
    Vuoi continuare?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
it: I tag «%1» sono assegnati a uno o più elementi. Vuoi continuare?

en: Delete '%1' tag(s)?
it: Eliminare «%1» tag?

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
it[0]: Il tag volto «%2» ha almeno un tag figlio. La sua rimozione eliminerà anche i figli.
    Vuoi continuare?
it[1]: I tag volto «%2» hanno almeno un tag figlio. La loro rimozione eliminerà anche i figli.
    Vuoi continuare?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
it[0]: Il tag «%2» è assegnato ad almeno un elemento. Vuoi continuare?
it[1]: I tag volto «%2» sono assegnati ad almeno un elemento. Vuoi continuare?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
it[0]: Rimuovere il tag volto?
it[1]: Rimuovere i tag volto?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
it[0]: Rimuovere il tag corrispondente a questo tag volto dalle immagini?
it[1]: Rimuovere i tag %1 corrispondenti a questi tag volto dalle immagini?

en: Assign Rating "%1 Star"
it: Assegna valutazione «%1 stella»

en: Assign Pick Label "%1"
it: Assegna un'etichetta di scelta «%1»

en: Assign Color Label "%1"
it: Assegna etichetta colorata «%1»

en: Assign Tag "%1"
it: Assegna tag «%1»

[ctx: @info]
en: All Tags
it: Tutti i tag

[ctx: @info]
en: Quick Access List
it: Lista di accesso rapido

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
it: Elimina selezionati dall'elenco

en: Add to List
it: Aggiungi all'elenco

en: Add selected tags to Quick Access List
it: Aggiungi i tag selezionati alla lista di accesso rapido

en: Delete Tags
it: Elimina tag

en: Edit Tag Title
it: Modifica il titolo del tag

en: Reset Tag Icon
it: Reimposta l'icona del tag

en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

en: Expand Tag Tree
it: Espandi albero dei tag

en: Collapse Tag Tree
it: Contrai l'albero dei tag

en: Remove Tag from Images
it: Rimuovi tag dalle immagini

[ctx: @label]
en: Tag Properties
it: Proprietà tag

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
it: &Titolo:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
it: Inserisci qui il nome del tag

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
it: &Icona:

[ctx: @action]
en: Reset
it: Reimposta

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
it: &Scorciatoia:

[ctx: @label]
en: Note
it: Nota

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
it: Questa scorciatoia può essere usata per assegnare o no un tag agli oggetti.

[ctx: @action]
en: Save
it: Salva

[ctx: @action]
en: Discard
it: Scarta

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
it: I tag precedenti sono state modificati. Vuoi salvare le modifiche?

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
it: Gestore dei tag

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
it[0]: Il tag %2 contiene uno o più sotto-tag. Se lo elimini eliminerai anche i sotto-tag. Vuoi continuare?
it[1]: I tag %2 ha uno o più sotto-tag. Se li elimini eliminerai anche i sotto-tag. Vuoi continuare?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
it[0]: Il tag %2 è assegnato a uno o più elementi. Vuoi eliminarlo?
it[1]: I tag %2 sono assegnati a uno o più elementi. Vuoi eliminarli?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
it[0]: Eliminare il tag %2?
it[1]: Eliminare i tag %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
it[0]: Elimina tag
it[1]: Elimina tag

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br/> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br/> Do you want to continue?</qt>
it: <qt>Prima di impostare i tag dalla banca dati, digiKam ne ripulirà i metadati.<br/> Potresti <b>perdere tag</b> se prima non li hai letti (richiamando il comando «Leggi i tag dall'immagine»).<br/> Vuoi continuare?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
it: Questa operazione potrebbe richiedere molto tempo, a seconda della dimensione della raccolta.
    Vuoi continuare?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
it: Questa operazione eliminerà tutti i tag solo dalla banca dati.
    Per applicare le modifiche ai file, devi poi scegliere di scrivere i metadati sul file.
    Vuoi continuare?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
it[0]: Vuoi davvero rimuovere il tag selezionato da tutte le immagini?
it[1]: Vuoi davvero rimuovere i tag selezionati da tutte le immagini?

[ctx: @action: button]
en: Organize
it: Organizza

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
it: Sincronizza &esportazione

en: Create Tag from Address Book
it: Crea tag dalla rubrica

en: Mark Unassigned Tags
it: Segna i tag non assegnati

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
it: Aggiungi il nuovo tag al tag attuale. Il tag attuale è quello usato per ultimo.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
it: Elimina gli elementi selezionati. Funziona anche con più elementi, ma non elimina il tag radice.

en: Edit title from selected tag.
it: Modifica il titolo dal tag selezionato.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
it: Ripristina l'icona ai tag selezionati. Funziona con la selezione multipla.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
it: Segna tutti i tag che non sono assegnati alle immagini.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
it: Inverti la selezione. Saranno selezionati solo gli elementi visibili

en: Selected items will be expanded
it: Gli elementi selezionati saranno espansi

en: Expand tag tree completely
it: Espandi completamente l'albero dei tag

en: Collapse tag tree completely
it: Contrai completamente l'albero dei tag

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
it: Elimina i tag selezionati dalle immagini. Funziona con la selezione multipla.

en: Write Tags from Database to Image
it: Scrivi i tag dalla banca dati all'immagine

en: Read Tags from Image
it: Leggi i tag dall'immagine

en: Wipe all tags from Database only
it: Ripulisci tutti i tag solo dalla banca dati

en: Write Tags Metadata to Image.
it: Scrivi i metadati dei tag nell'immagine.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
it: Leggi i tag dalle immagini all'interno della banca dati. I tag esistenti non saranno modificati

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
it: Elimina tutti i tag solo dalla banca dati. Non è sincronizzato con i file. Procedi con cautela.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
it: Aiuto in linea sulla gestione dei tag

en: Toggle Auto
it: Commutazione automatica

[ctx: no auto toggle]
en: None
it: Nessuna

[ctx: toggle child tags]
en: Children
it: Figli

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
it: Genitori

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
it: Entrambe

[ctx: @title:window]
en: New Tag
it: Nuovo tag

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
it: Modifica tag

en: Enter tag name here...
it: Inserisci qui il nome del tag...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
it: <p>Per creare nuovi tag, puoi usare le regole seguenti:</p><p><ul><li>Si può usare «/» per creare una gerarchia di tag.<br/>Per esempio: <i>«Paese/Città/Roma»</i></li><li>Si può usare «,» per creare più di una gerarchia di tag alla volta.<br/>Per esempio: <i>«Città/Roma, Monumenti/Vittoriano»</i></li><li>Se una gerarchia di tag comincia per «/», l'album di tag radice viene usato come genitore.</li></ul></p>

en: &Icon:
it: &Icona:

en: &Shortcut:
it: &Scorciatoia:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
it: <p><b>Nota</b>: questa scorciatoia può essere usata per assegnare o no un tag agli oggetti.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
it: <b>Crea nuovo tag</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
it: <b>Crea nuovo tag in<br/>«%1»</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
it: <b>Proprietà del tag<br/>«%1»</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
it: Errore della creazione del tag

en: An error occurred during tag creation:
it: Si è verificato un errore durante la creazione del tag:

en: Tag Path
it: Percorso del tag

en: Expand all Tags
it: Espandi tutti i tag

en: Collapse all Tags
it: Contrai tutti i tag

en: Expand Selected Recursively
it: Espandi selezionati ricorsivamente

en: No Recently Assigned Tags
it: Nessun tag recentemente assegnato

en: Recently Assigned Tags
it: Tag recentemente assegnati

en: Add New Tag...
it: Aggiungi nuovo tag...

en: More Tags...
it: Altri tag...

en: Assign this Tag
it: Assegna questo tag

en: Remove this Tag
it: Rimuovi questo tag

en: Go to this Tag
it: Vai a questo tag

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
it: Immetti qui la Informative Provider Reference. I.P.R. è un nome registrato con XMP/NAA che identifica il fornitore che fornisce un indicatore del contenuto. Il valore predefinito per I.P.R è «XMP», se viene usato un codice di riferimento standard.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
it: Immetti qui il Numero di Riferimento del Soggetto (S.R.N.). Fornisce un codice numerico che indica il Nome del Soggetto più la Materia del Soggetto e i Nomi Particolari del Soggetto in un linguaggio tipico del servizio. Il Riferimento del Soggetto è un numero che spazia tra 01000000 e 17999999 e rappresenta un riferimento internazionale indipendente dalla lingua per il Soggetto. Un Soggetto viene identificato dal suo Numero di riferimento e nome corrispondente preso dall'elenco standard fornito da XMP/NAA. Se viene usato un codice standard di riferimento, questi elenchi sono il nella versione di riferimento in lingua inglese. Questo campo è limitato a 8 cifre.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
it: Immetti qui il Nome del Soggetto. Viene usata la lingua inglese se hai selezionato un codice di riferimento standard XMP/NAA.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
it: Immetti qui il Nome della Materia del Soggetto. Viene usata la lingua inglese se hai selezionato un codice di riferimento standard XMP/NAA.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
it: Immetti qui il Nome Particolare del Soggetto. Viene usata la lingua inglese se hai selezionato un codice di riferimento standard XMP/NAA.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
it: Qui puoi vedere l'elenco dei modelli di metadati gestiti da digiKam.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
it: Autori

en: Author Names:
it: Nomi degli autori:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
it: Immetti qui i nomi di tutti gli autori della fotografia. Usa il punto e virgola come separatore.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere i nomi delle persone autrici della fotografia. Se inserire il nome del fotografo non è opportuno (per esempio, se la sua identità deve essere protetta) si può anche usare il nome di una compagnia o di un'organizzazione. Una volta salvato, questo campo non dovrebbe essere cambiato da nessuno.</p><p>Per immettere più di un nome, usa i <b> punti e virgola come separatori.</b></p><p>Con IPTC, questo campo è limitato a 32 caratteri.</p>

en: Authors' Positions:
it: Posizioni degli autori:

en: Enter the job titles of the authors here.
it: Immetti qui il titolo professionale degli autori.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il titolo professionale degli autori. Degli esempi sono: fotografo di staff, fotografo indipendente, fotografo commerciale indipendente. Siccome questa è una qualifica per il campo «Autore», anche quest'ultimo deve essere stato compilato.</p><p>Con IPTC, questo campo è limitato a 32 caratteri.</p>

en: Enter the photograph credit here.
it: Immetti qui i riconoscimenti della foto.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
it: <p>(Sinonimo di Fornitore): usa il campo Fornitore per identificare chi fornisce la fotografia. Ciò non deve necessariamente essere l'autore. Se un fotografo lavora per un'agenzia di stampa come la Reuters o la Associated Press, queste organizzazioni potrebbero essere qui elencate come «fornitori» dell'immagine agli utenti. Se l'immagine è una fotografia di repertorio, il gruppo che la fornisce dovrebbe essere indicato qui.</p><p>Con IPTC, questo campo è limitato a 32 caratteri.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
it: Immetti qui la nota del diritto d'autore per identificare il/i proprietario/i del diritto d'autore.

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. 
    In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. 
    In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
it: <p>La Nota del diritto d'autore dovrebbe contenere ogni nota necessaria per attribuire la proprietà intellettuale, e dovrebbe identificare i presenti proprietari del diritto d'autore della fotografia. Normalmente, questi sarebbe il fotografo, ma, se l'immagine è stata fatta da un impiegato o come lavoro retribuito, dovrebbe essere indicata l'agenzia o la compagnia. Usa la forma appropriata per il tuo paese. Stati Uniti: «© {data di prima pubblicazione} nome del proprietario», come in «© 2008 Pinco Pallino». Nota che si può usare la parola «copyright» o l'abbreviazione «copr» al posto del simbolo ©. In alcuni paesi viene riconosciuto solo il simbolo del copyright e l'abbreviazione non è valida. Inoltre, il simbolo del copyright deve essere un cerchio completo con una «C» in mezzo: usare qualcosa come «(c)», dove le parentesi formano un cerchio parziale, non è sufficiente. Per maggiore protezione a livello mondiale, si incoraggia l'uso della frase «tutti i diritti riservati».
    In Europa, si userebbe: «Copyright {anno} {proprietario}, tutti i diritti riservati».
    In Giappone, per la massima protezione, dovrebbero comparire i seguenti tre elementi nel campo del diritto d'autore IPTC: (a) la parola «copyright»; (b) l'anno di prima pubblicazione; e (c) il nome dell'autore. Potresti anche includere la frase «tutti i diritti riservati».
    </p><p>Con XMP, puoi includere più di una riga di copyright usando lingue diverse.</p><p>Con IPTC, questo campo è limitato a 128 caratteri.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
it: Immetti qui l'elenco delle istruzioni su come la risorsa può essere usata legalmente.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
it: <p>Il campo «Termini di utilizzo» dovrebbe essere usato per elencare le istruzioni su come una risorsa possa essere usata legalmente.</p><p>Con XMP, puoi includere più di una dicitura «Termini di utilizzo» usando lingue differenti.</p><p>Questo campo non esiste in IPTC.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
it: Fonte:

en: Enter the original owner of the photograph here.
it: Immetti qui il proprietario originale della foto.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
it: <p>Il campo Fonte dovrebbe essere usato per identificare il proprietario originale o il diritto d'autore della fotografia. Il valore di questo campo non dovrebbe mai essere cambiato dopo che l'informazione è stata inserita dopo la creazione dell'immagine. Anche se questo non è ancora fatto rispettare dai pannelli, dovresti considerare questo campo come a «scrittura singola». La fonte potrebbe essere un individuo, un'agenzia, o un membro di un'agenzia. Per aiutare le ricerche successive, si suggerisce di separare le barre «/» con uno spazio. Usa la forma «fotografo / agenzia» piuttosto che «fotografo/agenzia». La fonte potrebbe anche essere diversa dal Creatore e dai nomi elencati nella Nota di copyright.</p><p>Con IPTC, questo campo è limitato a 32 caratteri.</p>

en: Instructions:
it: Istruzioni:

en: Enter the editorial notice here.
it: Immetti qui la nota editoriale.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
it: <p>Il campo Istruzioni dovrebbe essere usato per elencare istruzioni editoriali che riguardino l'uso della foto.</p><p>Con IPTC, questo campo è limitato a 256 caratteri.</p>

en: Rights
it: Diritti

en: Enter the city of contents here.
it: Immetti qui la città dei contenuti.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il nome del posto della città dove la foto è stata scattata.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
it: Immetti qui il posto della città dei contenuti.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il nome del posto della città dove la foto è stata scattata.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
it: Immetti qui il nome della provincia di provenienza dei contenuti.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere la provincia o lo stato dove la foto è stata scattata.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
it: <p>Seleziona qui la Nazione dove questa foto è stata scattata.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
it: Immetti qui il nome della città dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il nome di città dove l'autore vive.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
it: Immetti qui il nome della nazione dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il nome di nazione dove l'autore principale vive.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
it: Indirizzo:

en: Enter the address of the lead author here.
it: Immetti qui l'indirizzo dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere l'indirizzo dove l'autore principale vive.</p>

en: Postal Code:
it: Codice postale:

en: Enter the postal code of the lead author here.
it: Immetti qui il codice postale dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il codice postale dove l'autore principale vive.</p>

en: Province:
it: Provincia:

en: Enter the province of the lead author here.
it: Immetti qui il nome della provincia dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere la provincia dove l'autore principale vive.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
it: Posta elettronica:

en: Enter the email of the lead author here.
it: Immetti qui l'indirizzo posta elettronica dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere l'indirizzo di posta elettronica dell'autore principale.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
it: Immetti qui il numero di telefono dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere il numero telefonico dell'autore principale.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
it: Immetti qui l'indirizzo del sito internet dell'autore principale.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
it: <p>Questo campo dovrebbe contenere l'indirizzo del sito internet dell'autore principale.</p>

en: Subjects
it: Soggetti

en: Template:
it: Modello:

en: Open metadata template editor
it: Apri l'editor dei modelli di metadati

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
it: <p>Seleziona qui l'azione da compiere con il modello dei metadati.</p><p><b>Rimuovere</b>: cancella il modello già assegnato. </p><p><b>Non cambiare</b>: non tocca il modello di informazioni.</p><p> Tutti gli altri valori sono titoli di modelli gestiti da digiKam. Selezionarne uno assegnerà pure informazioni.</p>

en: To remove
it: Rimuovere

en: Do not change
it: Non cambiare

en: Names:
it: Nomi:

en: Usages:
it: Usi:

en: No or invalid size specified
it: Non è stata specificata alcuna dimensione o la dimensione non è valida

en: Thumbnail is null
it: La miniatura è nulla

en: File does not exist or is not a file
it: Il file non esiste o non è un file

en: Cannot create thumbnail for %1
it: Impossibile creare la miniatura per %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
it: Impossibile inizializzare la banca dati delle miniature

en: Error message: %1
it: Messaggio d'errore: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
it: Determina la differenza di tempo con l'ora della foto

en: Load different photo
it: Carica altra foto

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
it: Se nella raccolta hai una foto con un orario di qualche tipo, puoi caricarlo qui e impostare l'indicatore alla data e ora indicate. La differenza dell'orologio interno della macchina fotografica verrà determinata da questa impostazione.

en: <font color="red"><b>Could not load<br/>image %1.</b></font>
it: <font color="red"><b>Impossibile caricare<br/>l'immagine %1.</b></font>

en: The clock date and time:
it: La data e ora dell'orologio:

en: Select Image to Extract Clock Photo
it: Seleziona immagine per estrarre la foto dell'ora

en: %1 timestamp
it: %1 data e ora

en: File name timestamp
it: Data e ora del nome file

en: File last modified
it: Ultima modifica del file

en: EXIF/IPTC/XMP
it: Exif/IPTC/XMP

en: EXIF: created
it: Exif: creazione

en: EXIF: original
it: Exif: originale

en: EXIF: digitized
it: Exif: digitalizzazione

en: IPTC: created
it: IPTC: creazione

en: XMP: created
it: XMP: creazione

en: EXIF: created (fuzzy)
it: EXIF: creato (approssimato)

en: EXIF: original (fuzzy)
it: EXIF: originale (approssimato)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
it: EXIF: digitalizzato (approssimato)

en: Reset to current date
it: Azzera alla data attuale

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
it: Copia valore

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
it: Sottrai

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
it: Intervallo

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
it: giorni

en: Determine difference from clock photo
it: Determina la differenza dall'ora della foto

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
it: Fai clic o trascina e rilascia una foto sul pulsante per scegliere foto dell'ora

en: Update only existing timestamps
it: Aggiorna solo date e ore esistenti

en: EXIF: Thumbnail
it: Exif: miniatura

en: Timestamp Adjustments
it: Regolazioni di data e ora

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
it: Ken Burns - Ingrandisci

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
it: Ken Burns - Riduci

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
it: Ken Burns - Movimento da sinistra a destra

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
it: Ken Burns - Movimento da destra a sinistra

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
it: Ken Burns - Movimento dall'alto al basso

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
it: Ken Burns - Movimento dal basso all'alto

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
it: Casuale

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
it: Nessuna

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
it: Scacchiera

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
it: Squaglia

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
it: Spazza

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
it: Mosaico

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
it: Cubismo

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
it: Crescente

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
it: Linee orizzontali

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
it: Linee verticali

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
it: Cerchio fuori

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
it: Multi-cerchio fuori

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
it: Spirale dentro

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
it: Bolle

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
it: Dissolvi

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
it: Scivola da sinistra a destra

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
it: Scivola da destra a sinistra

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
it: Scivola dall'alto al basso

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
it: Scivola dal basso all'alto

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
it: Spingi da sinistra a destra

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
it: Spingi da destra a sinistra

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
it: Spingi dall'alto al basso

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
it: Spingi dal basso all'alto

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
it: Scambia da sinistra a destra

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
it: Scambia da destra a sinistra

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
it: Scambia dall'alto al basso

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
it: Scambia dal basso all'alto

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
it: Sfoca dentro

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
it: Sfoca fuori

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
it: Casuale

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
it: Una soluzione completa e multipiattaforma per registrare, convertire e trasmettere audio e video.

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
it: Interno

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
it: Predefinito dal desktop

en: Generating frames from %1 Done
it: Generazione dei fotogrammi da %1 Fatto

en: Error while creating temporary directory %1!
it: Errore nella creazione della cartella temporanea %1.

en: Encoding frames...
it: Codifica dei fotogrammi...

en: Encoding done.
it: Codifica eseguita.

en: Error while encoding frames!
it: Errore nella codifica dei fotogrammi.

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
it: Mostra il nome del file dell'immagine

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
it: Scrivi il nome del file dell'immagine in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
it: Mostra la data di creazione dell'immagine

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
it: Scrivi la data e l'ora di creazione dell'immagine in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
it: Mostra diaframma e focale della fotocamera

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
it: Scrivi il diaframma e la lunghezza focale dello scatto in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
it: Mostra esposizione e sensibilità della fotocamera

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
it: Scrivi esposizione e sensibilità dello scatto in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
it: Mostra produttore e modello della fotocamera

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
it: Scrivi il produttore e il modello della fotocamera in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
it: Mostra il modello di lenti della fotocamera

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
it: Scrivi il modello di lenti della fotocamera in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
it: Mostra la didascalia dell'immagine

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
it: Scrivi la didascalia dell'immagine in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
it: Mostra il titolo dell'immagine

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
it: Mostra il titolo dell'immagine in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
it: Mostra la didascalia dell'immagine se manca il titolo

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
it: Scrivi la didascalia dell'immagine in fondo allo schermo, se manca il titolo.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
it: Mostra la valutazione dell'immagine

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
it: Mostra la valutazione dell'immagine di digiKam in fondo allo schermo.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
it: Mostra i tag dell'immagine

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
it: Mostra i nomi dei tag delle immagini digiKam in fondo allo schermo.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
it: Carattere vista a schermo:

[ctx: @info]
en: Select here the font used to display text on the screen display .
it: Seleziona qui il tipo di carattere usato per visualizzare il testo sullo schermo.

en: An error has occurred while playing: the media is not valid
it: Si è verificato un errore durante la riproduzione: il file multimediale non è valido

en: An error has occurred while playing: %1
it: Si è verificato un errore durante la riproduzione: %1

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
it: Pausa/Riproduci

[ctx: capture video frame]
en: Capture
it: Acquisisci

en: An error has occurred with the media player...
it: Si è verificato un errore con il lettore multimediale...

en: Toggle playing in a loop
it: Attiva la riproduzione con ripetizione

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
it: Riporta ai valori predefiniti

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
it: Esplora %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
it: Binario

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
it: Versione

en: Binary not found.
it: Binario non trovato.

en: Minimal version number required for this binary is %1
it: Il numero minimo di versione richiesto per questo binario è %1

en: Find
it: Trova

en:  or <a href="%1">download</a>
it:  o <a href="%1">scarica</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
it: <qt><p><font color="red"><b>Attenzione:</b> non sono stati trovati alcuni binari necessari nel tuo sistema. Se essi sono installati, premi il pulsante «Trova» per individuarli, in alternativa scaricali e installali per procedere.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
it: È stata individuata una versione di sviluppo. Il comportamento di questo binario non è garantito.

en: Change
it: Cambia

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
it: Il file eseguibile trovato non sembra funzionare come dovrebbe.

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: If Target File Exists:
it: Se il file di destinazione esiste già:

en: Store as a different name
it: Salva con un nome diverso

en: Overwrite automatically
it: Sovrascrivi automaticamente

en: Skip automatically
it: Salta automaticamente

en: No options available
it: Nessuna opzione disponibile

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
it: Qui puoi scegliere il carattere da usare.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
it: Carattere richiesto

[ctx: @title: font properties]
en: Font
it: Carattere

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
it: Abilita questa casella per cambiare le impostazioni della famiglia di caratteri.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
it: Cambiare la famiglia di caratteri?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
it: Carattere:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
it: Stile del carattere

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
it: Abilita questa casella per cambiare le impostazioni dello stile del carattere.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
it: Cambiare lo stile del carattere?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
it: Stile del carattere:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
it: Abilita questa casella per cambiare le impostazioni della dimensione del carattere.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
it: Cambiare la dimensione del carattere?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
it: Qui puoi scegliere la famiglia di caratteri da usare.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
it: Qui puoi scegliere lo stile del carattere da usare.

[ctx: @item: font style]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @item: font style]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
it: Obliquo

[ctx: @item: font style]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
it: Grassetto corsivo

[ctx: @item: font size]
en: Relative
it: Relativa

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
it: Dimensione dei caratteri «fissa» o «relativa» all'ambiente

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
it: Qui puoi scegliere se alternare tra la dimensione fissa del carattere e quella calcolata dinamicamente e regolata a seconda dell'ambiente circostante (per es. dimensione degli oggetti o della pagina).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
it: Qui puoi scegliere la dimensione del carattere da usare.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
it: Ma la volpe col suo balzo ha raggiunto il quieto Fido

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
it: Il testo di esempio illustra le impostazioni attuali. Puoi modificarlo per provare altri caratteri speciali.

[ctx: @info: font style]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @info: font style]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
it: Obliquo

en: System Font
it: Carattere di sistema

en: Custom Font
it: Carattere personalizzato

en: Choose...
it: Scegli...

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Embedded JPEG Preview
it: Anteprima JPEG incorporata

en: Half Size Raw Preview
it: Anteprima dimezzata RAW

en: Reduced Size Preview
it: Anteprima ridotta

en: Failed to load image
it: Caricamento dell'immagine non riuscito

en: Pan the image to a region
it: Scorri l'immagine a una regione

en: Show available versions in a list
it: Mostra le versioni disponibili in un elenco

en: Show available versions as a tree
it: Mostra le versioni disponibili come un albero

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
it: Mostra le versioni disponibili e i filtri applicati in un elenco combinato

en: Uncalibrated color space
it: Spazio di colore non calibrato

en: No profile available...
it: Nessun profilo disponibile...

en: Perceptual
it: Percettivo

en: Relative Colorimetric
it: Colorimetrico relativo

en: Absolute Colorimetric
it: Colorimetrico assoluto

en: Saturation
it: Saturazione

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
it: <ul><li> <p>L'<b>obiettivo percettivo</b> fa comprimere o espandere tutto il gamut dell'immagine alle dimensioni del gamut del dispositivo di destinazione, in modo che il bilanciamento del grigio sia mantenuto, ma l'accuratezza colorimetrica potrebbe non esserlo.</p><p>Ciò vuol dire che se certi colori di un'immagine sono al di fuori dei colori che il dispositivo di output può rendere, l'obiettivo farà regolare tutti i colori dell'immagine in modo che ogni colore sia all'interno dei colori rappresentabili e che le relazioni tra i colori siano mantenute per quanto possibile.</p><p>Questo obiettivo è adatto soprattutto per la visualizzazione di fotografie e immagini, ed è l'obiettivo predefinito.</p></li><li><p>L'<b>obiettivo colorimetrico assoluto</b> fa regolare ogni colore che sia al di fuori di quelli rendibili dal dispositivo di output al colore rendibile più vicino, mentre tutti gli altri colori vengono mantenuti inalterati.</p><p>Questo obiettivo mantiene il punto bianco ed è adatto soprattutto per le tinte piatte (Pantone, TruMatch, colori di loghi, ...).</p></li><li><p>L'<b>obiettivo colorimetrico relativo</b> è definito in modo che tutti i colori non rendibili dal dispositivo di output siano regolati al colore rendibile più vicino, mentre tutti gli altri sono mantenuti inalterati. L'obiettivo di prova non mantiene il punto bianco.</p></li><li><p>L'<b>obiettivo di saturazione</b> mantiene la saturazione dei colori nell'immagine, se necessario a spese della tonalità e della chiarezza.</p><p>L'implementazione di questo obiettivo rimane un po' problematica, e l'ICC sta ancora lavorando sui metodi per ottenere gli effetti desiderati.</p><p>Quest'obiettivo è adatto soprattutto alla grafica professionale, tipo i grafici, dove è più importante che i colori siano vividi e in netto contrasto tra di loro.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
it: Nome

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
it: Il nome del prodotto del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
it: La descrizione del prodotto del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
it: Informazioni aggiuntive del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
it: Produttore

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
it: Informazioni RAW sul produttore del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
it: Modello

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
it: Informazioni RAW sul modello del profilo ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
it: Informazioni RAW sul copyright del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
it: Identificativo del profilo

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
it: Il numero identificativo del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
it: Spazio dei colori

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
it: Lo spazio dei colori usato dal profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
it: Spazio di connessione

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
it: Lo spazio di connessione usato dal profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
it: Classe di dispositivo

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
it: La classe di dispositivo usata dal profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
it: Obiettivo di resa

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
it: L'obiettivo di resa del profilo ICC

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
it: Versione del profilo

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
it: La versione di ICC usata per scrivere il profilo

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
it: Flag CMM

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
it: I flag di gestione del colore del profilo ICC

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
it: Quest'area contiene un diagramma CIE o di cromaticità.
    Un diagramma CIE è una rappresentazione di tutti i colori
    che una persona di normale capacità visiva può vedere. È
    rappresentato dall'area colorata a forma di vela. Inoltre vedrai
    un triangolo delineato in bianco sovrapposto al diagramma.
    Questo triangolo rappresenta i confini esterni dello spazio dei
    colori del dispositivo caratterizzato dal profilo in questione,
    ed è detto gamut del dispositivo.
    Inoltre sul diagramma ci sono dei punti neri e delle linee gialle.
    Ogni punto nero rappresenta uno dei punti di misurazione usati
    per creare questo profilo. La linea gialla rappresenta la quantità
    di cui ogni punto viene corretto dal profilo e la direzione della
    correzione.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
it: Informazioni sul profilo dei colori ICC

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
it: Dispositivo di input

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
it: Dispositivo di visualizzazione

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
it: Dispositivo di output

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
it: Spazio dei colori

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
it: Dispositivo di collegamento

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
it: Astratto

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
it: Colore con nome

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
it: Percettivo

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
it: Colorimetrico relativo

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
it: Saturazione

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
it: Colorimetrico assoluto

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
it: File di profilo dei colori ICC da salvare

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
it: File ICC (*.icc, *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
it[0]: Un'immagine
it[1]: %1 Immagini

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
it[0]: Sto applicando l'operazione alla
    immagine selezionata
it[1]: Sto applicando l'operazione alle
    «%1» immagini selezionate

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
it: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Drag to reposition
it: Trascina per riposizionare

en: Show Thumbbar
it: Mostra la barra delle miniature

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b> with the Power of <b>Open Source</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>
it: <qt><font color="white"><b>Gestione professionale</b> delle foto con la forza del <b>software libero</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
it: Gestione professionale delle fotografie con la forza del software libero

en: A KDE Family Project
it: Un progetto della famiglia KDE

en: (c) 2001-2024, digiKam developers team
it: (c) 2001-2024, la squadra degli sviluppatori di digiKam

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
it: Coordinatore, sviluppatore e mentore

en: Developer and Mentoring
it: Sviluppatore principale e mentore

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth, factoring web service tools, and port faces recognition engine to OpenCV neural network
it: Mentore, conversione degli strumenti web-service a OAuth e loro progettazione, conversione del motore di riconoscimento facciale alla rete neurale OpenCV

en: Julien Narboux
it: Julien Nardoux

en: Advanced Searches Tool Improvements
it: Migliorie allo strumento di ricerca avanzata

en: Releases Manager
it: Gestore dei rilasci

en: Port to Qt6,
it: Conversione a Qt6,

en: Rewrite Image Quality Sorter algorithms and Photo Focus Information Extraction, Aesthetic Detection to classify images using deep learning model,Slideshow and Presentation tools improvement
it: Riscrittura degli algoritmi dell'Ordinatore qualità delle immagini e dell'Estrazione delle informazioni sul fuoco delle fotografie, Rilevamento estetica per classificare le immagini utilizzando il modello di apprendimento profondo, miglioramenti agli strumenti per le presentazioni

en: MJPEGStream plugin, OCR text Converter plugin, auto-tags assignment engine
it: Estensione MJPEGStream, Estensione Convertitore di testo OCR, motore di assegnazione di tag automatici

en: Clustering support and improvement for Face Engine, Port Slideshow tool to plugins interface
it: Supporto cluster e miglioramento del motore di riconoscimento facciale, conversione dello strumento Presentazione all'interfaccia delle estensioni

en: Face management workflow improvements
it: Migliorie del flusso di lavoro per la gestione dei volti

en: UPNP/DLNA export tool, and Healing clone tool for image editor
it: Strumento di esportazione UPnP / DLNA e strumento Riparazione clone per l'editor delle immagini

en: Tags Manager
it: Gestore dei tag

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
it: Nuovi strumenti di esportazione OneDrive, Pinterest e Box

en: Face-engine improvements and manual icon-view sort
it: Miglioramenti al motore per il riconoscimento facciale e ordinamento manuale della vista icone

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
it: Conversione Modello/Vista dell'area dell'editor di immagini

en: Image Quality Sorter
it: Ordinatore qualità delle immagini

en: Face Detection
it: Rilevamento facciale

en: Non-destructive image editing
it: Modifica non distruttiva dell'immagine

en: Reverse Geo-Coding
it: Codifica di geolocalizzazione inversa

en: Face Recognition
it: Riconoscimento facciale

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
it: Supporto CPU multi-core nel Gestore elaborazione in serie e mentore

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
it: Strumento di esportazione UPnP / DLNA e mentore

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
it: Conversione a Modello/Vista dello strumento importazione e mentore

en: Video Metadata Support and Mentoring
it: Supporto per i metadati dei video e mentore

en: Panorama Tool and Mentoring
it: Strumento panorama e mentore

en: XML based GUI port of tools
it: Conversione degli strumenti all'interfaccia basata su XML

en: Auto Noise Reduction
it: Riduzione automatica del rumore

en: Windows Port and Release Manager
it: Conversione a Windows e responsabile dei rilasci

en: Developer and Windows port
it: Sviluppatore e conversione a Windows

en: LCMS2 library port
it: Conversione per la raccolta LCMS2

en: Arnd Baecker
it: Arnd Bäcker

en: Color Management
it: Gestione del colore

en: MySQL interface
it: Interfaccia MySQL

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
it: Design, icone, logo, lavoro artistico, simulazioni, beta tester

en: Bug reports and patches
it: Segnalazioni errori e correzioni

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
it: Autore del manuale, collaudatore alfa, webmaster

en: Feedback and patches. Handbook writer
it: Suggerimenti e correzioni. Autore del manuale

en: digiKam website banner and application icons
it: Intestazione del sito Web di digiKam e icone dell'applicazione

en: Various usability fixes and general application polishing
it: Varie correzioni di usabilità e rifinitura generale dell'applicazione

en: digiKam website, Feedback
it: Sito web di digiKam, suggerimenti

en: Bug reports, feedback and icons
it: Segnalazioni di errori, suggerimenti e icone

en: Developer (2001-2005)
it: Sviluppatore (2001-2005)

en: Developer (2004-2005)
it: Sviluppatore (2004-2005)

en: Developer (2004)
it: Sviluppatore (2004)

en: Configure Notifications
it: Configura le notifiche

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
it: Generale

en: Components Information
it: Informazioni sui componenti

en: Supported RAW Cameras
it: Fotocamere RAW supportate

en: List of Detected Hardware
it: Elenco dell'hardware rilevato

en: Donate...
it: Donazioni...

en: Recipes Book...
it: Libro delle ricette...

en: Contribute...
it: Contribuisci...

en: Check for New Version...
it: Verifica la disponibilità di una nuova versione...

en: Database Statistics
it: Statistiche della banca dati

en: Toggle Left Side-bar
it: Attiva/disattiva barra laterale sinistra

en: Toggle Right Side-bar
it: Attiva/disattiva barra laterale destra

en: Previous Left Side-bar Tab
it: Scheda barra laterale sinistra precedente

en: Next Left Side-bar Tab
it: Scheda barra laterale sinistra successiva

en: Previous Right Side-bar Tab
it: Scheda barra laterale destra precedente

en: Next Right Side-bar Tab
it: Scheda barra laterale destra successiva

en: Show Statusbar
it: Mostra la barra di stato

en: Size: %1
it: Dimensioni: %1

en: Full-screen Options
it: Opzioni modalità a schermo intero

en: H&ide toolbars
it: Nascond&i le barre degli strumenti

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
it: Nascondi tutte le barre degli strumenti nella modalità a schermo intero.

en: Hide &thumbbar
it: Nascondi la barra delle minia&ture

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
it: Nascondi la barra delle minia&ture nella modalità a schermo intero.

en: Hide &sidebars
it: Na&scondi le barre laterali

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
it: Nascondi tutte le barre laterali strumenti nella modalità a schermo intero.

en: Hide st&atusbar
it: Nascondi la barra di st&ato

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
it: Nascondi la barra di stato nella modalità a schermo intero.

[ctx: default theme name]
en: Default
it: Predefinito

en: EXIF viewer
it: Visore Exif

en: Makernotes viewer
it: Visore Makernotes

en: IPTC viewer
it: Visore IPTC

en: XMP viewer
it: Visore XMP

en: ExifTool viewer
it: Visore ExifTool

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
it: Azzera

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
it: Predefinito

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
it: ExifTool è un'applicazione a riga di comando indipendente dalla piattaforma per la lettura, scrittura e la modifica dei metadati in un'ampia varietà di file.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
it: %1 è un software open source per la lettura, scrittura e manipolazione dei file multimediali. È indipendente dalla piattaforma ed è disponibile come applicazione a riga di comando. ExifTool è in genere incorporato all'interno di diversi tipi di flussi di lavoro digitali e supporta molti tipi di metadati, incluso Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB e anche formati di metadati specifici dei produttori di molte fotocamere digitali.
    
    Qui puoi configurare la posizione in cui si trova l'eseguibile di ExifTool. L'applicazione tenterà di individuare automaticamente l'eseguibile, se questo è già installato nel tuo computer.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
it: Formati di file supportati

[ctx: @title: column]
en: Extension
it: Estensione

[ctx: @title: column]
en: Read
it: Lettura

[ctx: @title: column]
en: Write
it: Scrittura

[ctx: @title: column]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @info: status]
en: yes
it: sì

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
it: Apri finestra di dialogo di configurazione...

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
it: <b>Titolo: </b><p>%1</p><b>Valore: </b><p>%2</p><b>Descrizione: </b><p>%3</p>

en: AXS File Concatenation Protocol
it: Protocollo di concatenazione file AXS

en: JPEG Meta Information Level 0
it: Meta informazioni JPEG - Livello 0

en: JPEG Meta Information Level 1
it: Meta informazioni JPEG - Livello 1

en: JPEG Meta Information Level 11
it: Meta informazioni JPEG - Livello 11

en: JPEG Meta Information Level 12
it: Meta informazioni JPEG - Livello 12

en: JPEG Meta Information Level 13
it: Meta informazioni JPEG - Livello 13

en: JPEG Meta Information Level 14
it: Meta informazioni JPEG - Livello 14

en: JPEG Meta Information Level 15
it: Meta informazioni JPEG - Livello 15

en: JPEG Meta Information Level 4
it: Meta informazioni JPEG - Livello 4

en: JPEG Meta Information Level 5
it: Meta informazioni JPEG - Livello 5

en: JPEG Meta Information Level 6
it: Meta informazioni JPEG - Livello 6

en: JPEG Meta Information Level 8
it: Meta informazioni JPEG - Livello 8

en: Microsoft Advanced Systems Format
it: Formato Microsoft Advanced Systems

en: Audible Audiobook
it: Audiolibro Audible

en: Canon Camera Information
it: Informazioni fotocamera Canon

en: Canon Recipe Data Information
it: Informazioni «Recipe Data» Canon

en: Derived Convenience Tags
it: Tag derivati per convenienza

en: Digital Imaging and Communications in Medicine
it: Comunicazioni e Imaging digitale in medicina

en: Digital Negative
it: Negativo digitale

en: Digital Video
it: Video digitale

en: DjVu image
it: Immagine DjVu

en: Photoshop Save for Web
it: Save for Web di Photoshop

en: DOS/Windows executable
it: File eseguibile per DOS/Windows

en: Exchangeable Image File Format metadata
it: Metadati Exchangeable Image File Format

en: File System Information
it: Informazioni file system

en: Macromedia/Adobe Flash Information
it: Informazioni Macromedia/Adobe Flash

en: FlashPix Information
it: Informazioni FlashPix

en: Font Name Tags
it: Tag nome del gruppo di caratteri

en: FotoWare FotoStation Information
it: Informazioni FotoWare FotoStation

en: Geolocated Tagged Image File Format
it: Formato di file immagine con tag geolocalizzato

en: GoPro Tags
it: Tag GoPro

en: H.264 Video Streams Information
it: Informazioni flussi video H.264

en: International Color Consortium Color Profile
it: Profilo dei colori International Color Consortium

en: ID3 And Lyrics3 information
it: Informazioni ID3 e Lyrics3

en: ISO 9660 Disk Image
it: Immagine disco ISO 9660

en: JavaScript Object Notation
it: Notazione oggetto JavaScript

en: Creo Leaf Capture Information
it: Informazioni Creo Leaf Capture

en: Lytro Light Field Picture Info
it: Informazioni immagine fotocamera plenottica Lytro

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
it: Informazioni videocamere JVC Canon e Panasonic

en: Musepack Audio Information
it: Informazioni Musepack Audio

en: CIPA Multi-Picture Format Specification
it: Specifica CIPA Multi-Picture Format

en: Maker Notes Information
it: Informazioni Maker Notes

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
it: Informazioni audio/video/sottotitolo Matroska

en: Meta Information
it: Meta Informazioni

en: Ogg Bitstream Container
it: Contenitore bitstream Ogg

en: Ogg Opus Audio
it: Audio Ogg Opus

en: Apple Picture Information
it: Informazioni Apple Picture

en: Apple Property List
it: Property List Apple

en: Paint Shop Pro Information
it: Informazioni Paint Shop Pro

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
it: Informazioni Banca dati Palm, libri elettronici Mobipocket e Amazon Kindle

en: Panasonic RAW 2 Information
it: Informazioni Panasonic RAW 2

en: Streaming Parrot Drone Video Information
it: Informazioni video Streaming Parrot Drone

en: Kodak Photo CD Image Pac
it: Image-Pac di CD di foto Kodak

en: Photo Mechanic Trailer Information
it: Informazioni trailer Photo Mechanic

en: Adobe Photoshop Information
it: Informazioni Adobe Photoshop

en: PostScript Information
it: Informazioni PostScript

en: PrintIM Information
it: Informazioni PrintIM

en: Apple QuickTime Movie Information
it: Informazioni Apple QuickTime Movie

en: FujiFilm RAW Format Information
it: Informazioni FujiFilm RAW Format

en: Resource Interchange File Format Information
it: Informazioni Resource Interchange File Format

en: Mac OS Resource
it: Risorsa Mac OS

en: Rawzor Image Information
it: Informazioni immagine Rawzor

en: Real Media/Video Information
it: Informazioni video/media Real

en: Redcode RAW Video Information
it: Informazioni video Redcode RAW

en: Sigma/Foveon RAW Information
it: Informazioni Sigma/Foveon RAW

en: Sony Cameras Information
it: Informazioni fotocamere Sony

en: Stereo Still Image Information
it: Informazioni Stereo Still Image

en: Ogg Theora Video Specification
it: Specifica Ogg Theora Video

en: BitTorrent Description Information
it: Informazioni descrizione BitTorrent

en: Trailer Information
it: Informazioni trailer

en: Virtual Card Information
it: Informazioni Virtual Card

en: Ogg Vorbis Specification
it: Specifica Ogg Vorbis

en: Windows Recorded TV Show Information
it: Informazioni Windows Recorded TV Show

en: ZIP Archive Information
it: Informazioni archivio ZIP

en: Unavailable
it: Non disponibile

[ctx: info]
en: Loading in progress
it: Caricamento in corso

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
it: Opzioni per il filtro dei tag

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
it: Applica il filtro dei tag sui metadati.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
it: Nessun filtro

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
it: Fotografico

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
it: Avvia lo strumento sui tag dei metadati.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
it: Salva nel file

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
it: Stampa

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
it: Impossibile caricare i dati
    da %1
    con ExifTool.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
it: Nome del file: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
it: Salva le informazioni ExifTool

en: Standard Exif Tags
it: Tag Exif standard

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: EXIF File to Save
it: File Exif da salvare

en: EXIF binary Files (*.exif)
it: File binari Exif (*.exif)

en: IPTC Records
it: Dati IPTC

en: IPTC File to Save
it: File IPTC da salvare

en: IPTC binary Files (*.iptc)
it: File binari IPTC (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
it: Tag Exif MakerNote

en: Interoperability
it: Interoperabilità

en: Image Information
it: Informazioni sull'immagine

en: Photograph Information
it: Informazioni sulla fotografia

en: Global Positioning System
it: Sistema di posizionamento globale (GPS)

en: Embedded Thumbnail
it: Miniatura incorporata

en: IIM Envelope
it: Contenitore IIM

en: IIM Application 2
it: Applicazione 2 IIM

en: Additional Exif Properties
it: Proprietà aggiuntive Exif

en: Camera Raw
it: Fotocamera RAW

en: digiKam schema
it: Schema di digiKam

en: Exif-specific Properties
it: Proprietà specifiche a Exif

en: IPTC Core
it: IPTC di base

en: IPTC Extension schema
it: Schema dell'estensione IPTC

en: Microsoft Photo
it: Fotografia Microsoft

en: PLUS License Data Format Schema
it: Schema del formato dati di licenza PLUS

en: TIFF Properties
it: Proprietà TIFF

en: Basic Schema
it: Schema di base

en: Basic Job Ticket
it: Biglietto di lavoro di base

en: Dynamic Media
it: Supporti dinamici

en: Media Management
it: Gestione dei supporti

en: Rights Management
it: Gestione dei diritti

en: Paged-Text
it: Testo impaginato

en: Metadata Working Group Regions
it: Aree Metadata Working Group

en: Adobe Lightroom Schema
it: Schema Adobe Lightroom

en: ACDSee XMP Schema
it: Schema ACDSee XMP

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
it: Schema Microsoft Photo 1.2

en: KDE Image Program Interface schema
it: Schema KDE Image Program Interface

en: XMP Extended Video schema
it: Schema XMP Extended Video

en: Exif 2.3 metadata for XMP
it: Metadati Exif 2.3 per XMP

en: Image Magick Attributes
it: Attributi Image Magick

en: Image Magick Properties
it: Proprietà Image Magick

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
it: Nome del file: %1 (%2)

en: XMP Schema
it: Schema XMP

en: XMP File to Save
it: File XMP da salvare

en: XMP text Files (*.xmp)
it: File di testo XMP (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
it: Etichetta colorata: %1

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
it: Colore

[ctx: @info: pick label name]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
it: Etichetta di scelta: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
it: Preleva

en: Rating
it: Valutazione

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
it: Rimuovi voce per questa lingua

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
it: Seleziona la lingua dell'elemento.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
it: Passa a %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
it: Traduzione della stringa non riuscita col servizio web %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
it: Messaggio d'errore: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
it: Lingua predefinita

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
it: Afrikaans (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
it: Amarico (Etiopia)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
it: Arabo orientale del nord (Turkey)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
it: Arabo (UAE)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
it: Arabo (Bahrain)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
it: Arabo (Algeria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
it: Arabo (Egitto)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
it: Arabo (Iraq)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
it: Arabo (Israele)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
it: Arabo (Giordania)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
it: Arabo (Kuwait)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
it: Arabo (Libano)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
it: Arabo (Libia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
it: Arabo (Marocco)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
it: Arabo (Mauritania)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
it: Arabo (Cisgiordania e Gaza)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
it: Arabo (Oman)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
it: Arabo (Qatar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
it: Arabo (Arabia Saudita)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
it: Arabo (Sudan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
it: Arabo (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
it: Arabo (Siria)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
it: Arabo (Chad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
it: Arabo (Tunisia)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
it: Arabo (Yemen)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
it: Azero (Repubblica dell'Azerbaijan)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
it: Baschiri (Russia)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
it: Bengalese (Bangladesh)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
it: Bengalese (India)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
it: Bengalese (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
it: Bielorusso (Bielorussia)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
it: Bulgaro (Bulgaria)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
it: Tibetano (Bhutan)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
it: Tibetano (Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
it: Bretone (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
it: Bosniaco (Bosnia e Erzegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
it: Catalano (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
it: Catalano (Spagna)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
it: Catalano (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
it: Cebuano (Filippine)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
it: Chamorro (Isole Marianne Settentrionali)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
it: Corso (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
it: Ceco (Cechia)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
it: Gallese (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
it: Danese (Danimarca)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
it: Danese (Groenlandia)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
it: Tedesco (Austria)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
it: Tedesco (Svizzera)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
it: Tedesco (Germania)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
it: Tedesco (Danimarca)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
it: Tedesco (Liechtenstein)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
it: Tedesco (Luxembourg)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
it: Greco (Cipro)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
it: Greco (Grecia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
it: Inglese (Antigua e Barbuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
it: Inglese (Anguilla)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
it: Inglese (Samoa americane)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
it: Inglese (Australia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
it: Inglese (Barbados)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
it: Inglese (Bermuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
it: Inglese (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
it: Inglese (Bahamas)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
it: Inglese (Botswana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
it: Inglese (Belize)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
it: Inglese (Canada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
it: Inglese (Caraibi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
it: Inglese (Isole Cook)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
it: Inglese (Camerun)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
it: Inglese (Dominica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
it: Inglese (Eritrea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
it: Inglese (Etiopia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
it: Inglese (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
it: Inglese (Isole Falkland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
it: Inglese (MIcronesia)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
it: Inglese (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
it: Inglese (Grenada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
it: Inglese (Ghana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
it: Inglese (Gibilterra)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
it: Inglese (Gambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
it: Inglese (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
it: Inglese (Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
it: Inglese (Irlanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
it: Inglese (Israele)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
it: Inglese (India)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
it: Inglese (Terr. britannico dell'oceano Indiano)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
it: Inglese (Giamaica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
it: Inglese (Kenia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
it: Inglese (Kiribati)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
it: Inglese (Saint Kitts e Nevis)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
it: Inglese (Isole Cayman)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
it: Inglese (Santa Lucia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
it: Inglese (Liberia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
it: Inglese (Lesotho)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
it: Inglese (Isole Marianne Settentrionali)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
it: Inglese (Montserrat)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
it: Inglese (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
it: Inglese (Mauritius)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
it: Inglese (Malawi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
it: Inglese (Malesia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
it: Inglese (Namibia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
it: Inglese (Isola Norfolk)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
it: Inglese (Nigeria)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
it: Inglese (Nauru)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
it: Inglese (Niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
it: Inglese (Nuova Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
it: Inglese (Papua Nuova Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
it: Inglese (Filippine)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
it: Inglese (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
it: Inglese (Pitcairn)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
it: Inglese (Porto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
it: Inglese (Palau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
it: Inglese (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
it: Inglese (Isole Salomone)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
it: Inglese (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
it: Inglese (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
it: Inglese (Sant'Elena)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
it: Inglese (Sierra Leone)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
it: Inglese (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
it: Inglese (Swaziland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
it: Inglese (Isole Turks e Caicos)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
it: Inglese (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
it: Inglese (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
it: Inglese (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
it: Inglese (Uganda)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
it: Inglese (Stati Uniti)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
it: Inglese (Saint Vincent e Grenadine)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
it: Inglese (Isole Vergini britanniche)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
it: Inglese (Isole Vergini americane)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
it: Inglese (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
it: Inglese (Samoa occidentale)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
it: Inglese (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
it: Inglese (Zambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
it: Inglese (Zimbabwe)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
it: Esperanto (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
it: Spagnolo (Argentina)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
it: Spagnolo (Bolivia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
it: Spagnolo (Cile)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
it: Spagnolo (Colombia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
it: Spagnolo (Costa Rica)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
it: Spagnolo (Cuba)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
it: Spagnolo (Repubblica Dominicana)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
it: Spagnolo (Ecuador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
it: Spagnolo (Spagna)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
it: Spagnolo (Guinea Equatoriale)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
it: Spagnolo (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
it: Spagnolo (Honduras)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
it: Spagnolo (Messico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
it: Spagnolo (Nicaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
it: Spagnolo (Panama)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
it: Spagnolo (Perù)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
it: Spagnolo (Porto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
it: Spagnolo (Paraguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
it: Spagnolo (El Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
it: Spagnolo (Stati Uniti)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
it: Spagnolo (Uruguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
it: Spagnolo (Venezuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
it: Estone (Estonia)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
it: Basco (Nazione Basca)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
it: Persiano (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
it: Finnico (Finlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
it: Inglese (Filippine)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
it: Figiano (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
it: Faroese (Isole Far Oer)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
it: Francese (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
it: Francese (Belgio)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
it: Francese (Burkina Faso)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
it: Francese (Burundi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
it: Francese (Benin)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
it: Francese (Repubblica Democratica del Congo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
it: Francese (Repubblica Centrafricana)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
it: Francese (Congo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
it: Francese (Svizzera)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
it: Francese (Costa d'Avorio)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
it: Francese (Camerun)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
it: Francese (Gibuti)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
it: Francese (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
it: Francese (Gabon)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
it: Francese (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
it: Francese (Guiana Francese)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
it: Francese (Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
it: Francese (Guadalupa)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
it: Francese (Haiti)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
it: Francese (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
it: Francese (Isole Comore)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
it: Francese (Libano)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
it: Francese (Lussemburgo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
it: Francese (Monaco)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
it: Francese (Madagascar)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
it: Francese (Mali)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
it: Francese (Martinica)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
it: Francese (Nuova Caledonia)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
it: Francese (Polinesia Francese)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
it: Francese (Saint-Pierre e Miquelon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
it: Francese (La Riunione)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
it: Francese (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
it: Francese (Seychelles)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
it: Francese (Chad)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
it: Francese (Togo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
it: Francese (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
it: Francese (Wallis e Futuna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
it: Francese (Mayotte)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
it: Frisone (Paesi Bassi)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
it: Irlandese (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
it: Irlandese (Irlanda)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
it: Gaelico (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
it: Galiziano (Galizia)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
it: Mannese (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
it: Hawaiiano (Stato US delle Hawaii)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
it: Ebraico moderno (Israele)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
it: Croato (Bosnia e Erzegovina, alfabeto latino)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
it: Croato (Croazia)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
it: Creolo haitiano (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
it: Ungherese (Ungheria)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
it: Ungherese (Slovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
it: Armeno (Armenia)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
it: Indonesiano (Bahasa Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
it: Sichuan Yi (Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
it: Islandese (Islanda)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
it: Italiano (Svizzera)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
it: Italiano (Croazia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
it: Italiano (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
it: Italiano (Slovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
it: Italiano (San Marino)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
it: Ebraico (Israele)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
it: Giapponese (Giappone)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
it: Giavanese moderno (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
it: Giavanese (Indonesia)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
it: Georgiano (Georgia)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
it: Kazako (Kazakistan)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
it: Groenlandese (Groenlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
it: Khmer (Cambogia)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
it: Coreano (Corea del sud)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
it: Coreano (Corea del Nord)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
it: Kirghiso (Kirghizistan)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
it: Cornico (Regno Unito)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
it: Curdo (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
it: Latino (Italia)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
it: Lussemburghese (Lussemburgo)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
it: Lingala (Repubblica Democratica del Congo)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
it: Lituano (Lituania)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
it: Lettone (Lettonia)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
it: Malgascio (Madagascar)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
it: Mari orientale (Russia)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
it: Maori (Nuova Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
it: Macedone (Macedonia)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
it: Mongolo (Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
it: Mongolo (Mongolia)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
it: Mari occidentale (Russia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
it: Malese (Sultanato del Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
it: Malese (Malesia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
it: Malese (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
it: Birmano (Myanmar)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
it: Norvegese Bokmål (Norvegia)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
it: Nepalese (Nepal)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
it: Olandese (Antille Olandesi)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
it: Olandese (Aruba)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
it: Olandese (Belgio)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
it: Olandese (Paesi Bassi)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
it: Olandese (Suriname)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
it: Norvegese (Norvegia)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
it: Norvegese Nynorsk (Norvegia)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
it: Sesotho del nord (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
it: Occitano (Francia)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
it: Papiamento (Aruba-Caraibi Olandesi)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
it: Polacco (Polonia)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
it: Pashtu (Afghanistan)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
it: Portoghese (Angola)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
it: Portoghese (Isole Capo Verde)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
it: Portoghese (Guinea-Bissau)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
it: Portoghese (Mozambico)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
it: Portoghese (São Tomé e Principe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
it: Otomi Querétaro (Messico)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
it: Romancio (Svizzera)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
it: Rumeno (Romania)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
it: Russo (Russia)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
it: Kinyarwanda (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
it: Sanscrito (India)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
it: Sami (settentrionale, Finlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
it: Sami (settentrionale, Norvegia)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
it: Sami (settentrionale, Svezia)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
it: Slovacco (Slovacchia)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
it: Sloveno (Slovenia)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
it: Samoano (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
it: Somalo (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
it: Albanese (Albania)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
it: Serbo (Bosnia Erzegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
it: Serbo (Serbia)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
it: Serbo (Serbia e Montenegro)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
it: Serbo (Yugoslavia)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
it: Lingua swati (Swaziland)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
it: Lingua swati (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
it: Sundanese (Indonesiano)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
it: Svedese (Finlandia)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
it: Svedese (Svezia)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
it: Tagico (Tajikistan)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
it: Tailandese (Thailandia)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
it: Turkmeno (Turkmenistan)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
it: riparazioneClone

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
it: Tagalog (Filippine)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
it: Setswana Tswana (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
it: Tongano (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
it: Turco (Bulgaria)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
it: Turco (Cipro)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
it: Turco (Turchia)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
it: Tataro (Russia)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
it: Tahitiano (Polinesia Francese)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
it: Lingua udmurta (Russia)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
it: Uiguro (Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
it: Ucraino (Ucraina)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
it: Uzbeco (Uzbekistan)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
it: Vietnamita (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
it: isiXhosa Xhosa (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
it: Yiddish (Germania)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
it: Lingua maya yucateca (Messico)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
it: Cinese (Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
it: Cinese (Hong Kong SAR, Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
it: Cinese (Macao SAR)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
it: Cinese (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
it: Cinese (Taiwan)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
it: Cinese semplificato (Repubblica Popolare Cinese)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
it: isiZulu Zulu (Sud Africa)

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
it: Samoa Americane

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
it: Antartide

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
it: Bielorussia

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
it: Belgio

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia Erzegovina

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'oceano Indiano

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini britanniche

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
it: Sultanato del Brunei

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
it: Cambogia

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
it: Capo Verde

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

[ctx: @info: country code]
en: Chad
it: Ciad

[ctx: @info: country code]
en: Chile
it: Cile

[ctx: @info: country code]
en: China
it: Cina

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
it: Isola Christmas

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
it: Isole Cocos

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
it: Comore

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
it: Isole Cook

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
it: Costa d'Avorio

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
it: Cipro

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
it: Cechia

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
it: Danimarca

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
it: Etiopia

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
it: Isole Far Oer

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
it: Isole Figi

[ctx: @info: country code]
en: Finland
it: Finlandia

[ctx: @info: country code]
en: France
it: Francia

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
it: Guiana Francese

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

[ctx: @info: country code]
en: Germany
it: Germania

[ctx: @info: country code]
en: Gibraltar
it: Gibilterra

[ctx: @info: country code]
en: Greece
it: Grecia

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
it: Groenlandia

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
it: Guadalupe

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
it: Città del Vaticano

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
it: Croazia

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
it: Ungheria

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
it: Islanda

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
it: Irlanda

[ctx: @info: country code]
en: Israel
it: Israele

[ctx: @info: country code]
en: Italy
it: Italia

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: @info: country code]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
it: Giordania

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
it: Corea del nord

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
it: Corea del sud

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
it: Kirghizistan

[ctx: @info: country code]
en: Lao
it: Laos

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
it: Lettonia

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
it: Libano

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
it: Malesia

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
it: Maldive

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
it: Martinica

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
it: Moldavia

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
it: Mozambico

[ctx: @info: country code]
en: Myanmar
it: Birmania

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

[ctx: @info: country code]
en: Norway
it: Norvegia

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
it: Territori Palestinesi

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Peru
it: Perù

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
it: Filippine

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
it: Isole Pitcairn

[ctx: @info: country code]
en: Poland
it: Polonia

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
it: Portogallo

[ctx: @info: country code]
en: Puerto Rico
it: Porto Rico

[ctx: @info: country code]
en: Reunion
it: Riunione

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
it: Federazione Russa

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
it: Ruanda

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
it: Sant'Elena

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
it: Saint Lucia

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
it: Slovacchia

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
it: Sud Africa

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e isole Sandwich meridionali

[ctx: @info: country code]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
it: Svalbard e Jan Mayen

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
it: Svezia

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
it: Svizzera

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
it: Siria

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
it: Tagikistan

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
it: Thailandia

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
it: Timor Est

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
it: Tokelau

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Caicos

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
it: Isole Vergini americane

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
it: Regno Unito

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
it: Stati Uniti d'America

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
it: Uruguay

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
it: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
it: Wallis e Futuna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
it: Organizzazione delle Nazioni Unite

[ctx: @info: country code]
en: European Union
it: Unione Europea

[ctx: @info: country code]
en: Space
it: Spazio

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
it: Sul mare

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
it: In volo

[ctx: @info: country code]
en: England
it: Inghilterra

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
it: Scozia

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

[ctx: @info: country code]
en: Wales
it: Galles

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
it: Palestina

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
it: Gerico

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
it: Usa definizione strutturata del soggetto:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
it: Usa standard

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
it: codice di riferimento

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
it: Usa definizione personalizzata

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
it: Imposta qui il riferimento del fornitore di informazioni

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
it: Imposta qui il numero del riferimento dell'oggetto

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
it: Imposta qui il nome del soggetto

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
it: Imposta qui il nome dell'argomento del soggetto

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
it: Imposta qui il nome del dettaglio del soggetto

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
it: Riferimento:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
it: Argomento:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
it: Dettaglio:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
it: &Aggiungi

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
it: &Elimina

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
it: &Sostituisci

en: Selected source language %1 is not supported for %2
it: La lingua sorgente selezionata %1 non è supportata per %2

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
it: La lingua di traduzione selezionata %1 non è supportata per %2

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
it: La lingua di interfaccia selezionata %1 non è supportata per %2

en: %1 URL can't be empty.
it: L'URL %1 non può essere vuoto.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
it: Errore: impossibile trovare le credenziali Bing nella versione web.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
it: Errore: impossibile estrarre la chiave Bing dalla versione web.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
it: Errore: impossibile estrarre il token Bing dalla versione web.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
it: Errore: impossibile estrarre le informazioni Bing aggiuntive dalla versione web.

en: Error: Unable to parse autodetected language
it: Errore: impossibile analizzare la lingua rilevata automaticamente.

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
it: Errore: i sistemi del motore hanno rilevato traffico sospetto dalla tua rete del computer. Ritenta la richiesta più tardi.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
it: Rileva automaticamente

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
it: Albanese

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
it: Amarico

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
it: Armeno

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
it: Azero

[ctx: @info: language name]
en: Basque
it: Basco

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
it: Lingua baschira

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
it: Bielorusso

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
it: Bengalese

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
it: Bosniaco

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
it: Bulgaro

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
it: Catalano

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
it: Corso

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
it: Croato

[ctx: @info: language name]
en: Czech
it: Ceco

[ctx: @info: language name]
en: Danish
it: Danese

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
it: Olandese

[ctx: @info: language name]
en: English
it: Inglese

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
it: Estone

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
it: Figi

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
it: Filippino

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
it: Finlandese

[ctx: @info: language name]
en: French
it: Francese

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
it: Frisone

[ctx: @info: language name]
en: Galician
it: Galiziano

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
it: Georgiano

[ctx: @info: language name]
en: German
it: Tedesco

[ctx: @info: language name]
en: Greek
it: Greco

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
it: Creolo haitiano

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
it: Hawaiano

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
it: Mari occidentale

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
it: Ungherese

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
it: Islandese

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
it: Indonesiano

[ctx: @info: language name]
en: Irish
it: Irlandese

[ctx: @info: language name]
en: Italian
it: Italiano

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
it: Giavanese

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
it: Kazako

[ctx: @info: language name]
en: Korean
it: Coreano

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
it: Curdo

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
it: Kirghiso

[ctx: @info: language name]
en: Lao
it: Laotiano

[ctx: @info: language name]
en: Latin
it: Latino

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
it: Lettone

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
it: Arabo orientale

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
it: Lituano

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
it: Macedone

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
it: Malgascio

[ctx: @info: language name]
en: Malay
it: Malese

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
it: Mongolo

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
it: Birmano

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
it: Nepalese

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
it: Norvegese

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
it: Pashtu

[ctx: @info: language name]
en: Persian
it: Persiano

[ctx: @info: language name]
en: Polish
it: Polacco

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
it: Portoghese

[ctx: @info: language name]
en: Queretaro Otomi
it: Lingua otomí di Querétaro

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
it: Rumeno

[ctx: @info: language name]
en: Russian
it: Russo

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
it: Samoano

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
it: Gaelico scozzese

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
it: Serbo (cirillico)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
it: Serbo (latino)

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
it: Slovacco

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
it: Sloveno

[ctx: @info: language name]
en: Somali
it: Somalo

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
it: Spagnolo

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
it: Svedese

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
it: Tahitiano

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
it: Tagico

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
it: Tataro

[ctx: @info: language name]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
it: Tongano

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
it: Turco

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
it: Turkmeno

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
it: Lingua udmurta

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
it: Uiguro

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
it: Ucraino

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
it: Uzbeco

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
it: Vietnamita

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
it: Gallese

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
it: Lingua maya yucateca

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
it: Il motore %1 selezionato non supporta le impostazioni per la voce

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
it: Il motore %1 selezionato non supporta le impostazioni per le emozioni

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
it: Il motore %1 non supporta TTS

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
it: La lingua %1 selezionata non è supportata per %2

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
it: La voce %1 selezionata non è supportata per %2

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
it: L'emozione %1 selezionata non è supportata per %2

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
it: Errore: impossibile trovare il SID Yandex nella versione web.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
it: Errore: impossibile estrarre il SID Yandex dalla versione web.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
it: Codice (Lingua-Nazione)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
it: Inserisci qui una stringa da cercare nell'elenco delle lingue...

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
it: Mostra solo gli elementi selezionati (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
it: Seleziona le lingue alternative per la modifica del testo

[ctx: @label]
en: Online Translator:
it: Traduttore in linea:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
it: Seleziona qui il motore in linea per tradurre il testo

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automatized but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
it: <para>Il motore di traduzione è un servizio web in linea utilizzato per tradurre il testo da una lingua a un'altra. Questa funzionalità è disponibile per i metadati in cui è supportata una lingua alternativa come Titolo, Didascalia, ecc. Il processo di traduzione è completamente automatizzato ma per funzionare richiede una connessione internet.</para><para>L'utente può selezionare il motore di traduzione più appropriato in base alla lingua di destinazione scelta, in quanto non tutte le lingue attualmente esistenti sono supportate dai servizi web in linea.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
it: Lingue di traduzione disponibili (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
it: Apri configurazione di localizzazione

[ctx: @info]
en: Translate to %1
it: Traduci in in %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
it: Seleziona la lingua da tradurre con %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
it: Rimuovi questa voce

[ctx: @action]
en: Clear List
it: Svuota l'elenco

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
it: Ricerca...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
it: Distingui le maiuscole

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
it: Attiva il correttore ortografico in sottofondo durante la digitazione del testo

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
it: <para>Attiva questa opzione eseguire il controllo ortografico in sottofondo su didascalie, titoli e gli altri oggetti contenenti testo. Il controllo ortografico è in grado di rilevare automaticamente la lingua correntemente usata nel testo e proporrà alternative per le parole errate.</para><para>Con le voci per le quali è possibile specificare una lingua alternativa, sarà utilizzata la lingua contestuale per analizzare il testo. Il controllo ortografico dipende dai motori open source, inclusi i relativi dizionari, per operare l'analisi della frase nelle lingue desiderate.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
it: Lingua predefinita:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
it: Seleziona qui la lingua predefinita da usare col valore «x-default» per le stringhe di lingua alternative.

en: Auto-detect
it: Rileva automaticamente

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
it: Rileva automaticamente la lingua analizzando il contenuto della stringa

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
it: Dizionari linguistici disponibili

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
it: Codice

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title]
en: Available Backends
it: Motori disponibili

[ctx: @title]
en: Ignored Words
it: Parole ignorate

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
it: Imposta qui una nuova parola da ignorare durante il controllo ortografico

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
it: Puoi aggiungere o rimuovere parole da ignorare durante la correzione ortografica.

[ctx: @action]
en: &Add...
it: &Aggiungi...

[ctx: @action]
en: &Remove
it: &Rimuovi

[ctx: @action]
en: &Replace
it: &Sostituisci

[ctx: @action]
en: Go to Previous
it: Vai alla precedente

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
it: Vai alla posizione precedente nella gerarchia della vista a cartelle

[ctx: @action]
en: Go to Next
it: Vai alla successiva

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
it: Vai alla posizione successiva nella gerarchia della vista a cartelle

[ctx: @action]
en: Go Up
it: Vai su

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
it: Sali nella gerarchia della vista a cartelle

[ctx: @action]
en: Go Home
it: Vai alla cartella principale

[ctx: @info]
en: Go to home directory
it: Vai alla cartella principale

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
it: Opzioni di visualizzazione

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
it: Opzioni di selezione per la resa della vista a cartelle.

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
it: Vista compatta

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
it: Passa la vista a cartelle alla modalità compatta

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
it: Vista dettagliata

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
it: Passa la vista a cartelle alla modalità dettagliata

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
it: Mostra Segnalibri

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
it: Mostra o nasconde i segnalibri

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
it: Altre impostazioni...

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
it: Apre la finestra di dialogo di configurazione per ulteriori opzioni

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
it: Opzioni della pila

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
it: Opzioni della pila per gestire i contenuti della vista a cartelle.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
it: Carica contenuto

[ctx: @action]
en: Load Contents
it: Carica il contenuto

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
it: Carica il contenuto nella pila dell'editor

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
it: Allega contenuto

[ctx: @action]
en: Append Contents
it: Allega il contenuto

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
it: Allega il contenuto nella pila dell'editor

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
it: Immetti il percorso della vista a cartelle personalizzata o seleziona dalla cronologia

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
it: Immetti il percorso locale qui...

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
it: Immagini JPEG

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
it: Immagini TIFF

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
it: Immagini PNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
it: Immagini PGF

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
it: Immagini HEIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
it: Immagini AVIF

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
it: Immagini JPEG-XL

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
it: Immagini WEBP

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
it: Immagini DNG

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
it: Immagini RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
it: Nessuna immagine RAW

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
it: Tutti i file supportati

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
it: Dimensione icona: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
it: Nuovo segnalibro

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
it: Modifica segnalibro

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
it: &Titolo:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
it: Inserisci qui il nome del segnalibro...

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
it: Il titolo del segnalibro deve essere univoco e non vuoto

[ctx: @label]
en: &Icon:
it: &Icona:

[ctx: @action:button]
en: Reset
it: Reimposta

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
it: &Percorso:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
it: Immetti qui il percorso del segnalibro...

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
it: Puoi aggiungere o rimuovere i segnalibri qui.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
it: Carica contenuto

[ctx: @title]
en: Places
it: Risorse

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
it: Aggiungi nuovo segnalibro all'elenco

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
it: Elim. segnalibro

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
it: Rimuovi il segnalibro selezionato dall'elenco

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
it: Modifica segnalibro

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
it: Modifica il segnalibro corrente dall'elenco

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
it: Aggiungi nuovo segnalibro

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
it: Questo riferimento di segnalibro
    %1
    esiste già nell'elenco col nome «%2».

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
it: Conferma eliminazione segnalibro

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
it: Vuoi davvero rimuovere il segnalibro «%1»?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
it: Segnalibri personali

[ctx: @title]
en: Usual Places
it: Risorse abituali

[ctx: @title]
en: Folder-View
it: Vista a cartelle

[ctx: @title]
en: Stack
it: Pila

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
it: Cartelle

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
it: File o cartelle da aprire

[ctx: #info]
en: <p>You are running Showfoto as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of Showfoto to get a better experience with Showfoto.</p>
it: <p>È in esecuzione Showfoto in versione a 32 bit su un sistema Windows a 64 bit.</p><p>Installa la versione a 64 bit di Showfoto per ottenere un'esperienza migliore col programma.</p>

en: Loading themes...
it: Caricamento temi...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
it: <p>Il percorso dei profili ICC sembra non essere valido.</p><p>Se vuoi impostarlo ora, seleziona «Sì», altrimenti seleziona «No». In questo caso, la funzionalità «Gestione del colore» sarà disabilitata fino a quando non risolverai questo problema.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
it: Sconosciute

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
it: %1 (%2 su %3)

en: Delete File
it: Elimina file

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
it: Errore nel salvataggio del file

en: Failed to save file: %1
it: Impossibile salvare il file: %1

en: Remote file handling is not supported
it: La gestione dei file remoti non è supportata

en: Image saved successfully
it: Immagine salvata correttamente

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
it: Stai per cancellare il file «%1»
    Sei sicuro?

en: Cannot delete "%1"
it: Impossibile eliminare «%1»

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
it: Apri immagini da cartella

en: There is no item to process.
it: Non ci sono elementi da elaborare.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
it: Errore nel caricamento del file

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
it: Caricamento del file non riuscito: «%1»
    La gestione dei file remoti non è supportata

en: &Themes
it: &Temi

en: Open folder
it: Apri cartella

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
it: &Colore

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
it: Miglior&a

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
it: Tra&sforma

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
it: &Decora

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
it: Effe&tti

[ctx: @title:window]
en: Configure
it: Configura

en: Editor Window
it: Finestra dell'editor

en: <qt>Editor Window Settings<br/><i>Customize editor window behavior</i></qt>
it: <qt>Impostazioni della finestra dell'editor<br/><i>Personalizza il comportamento della finestra dell'editor</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
it: <qt>Gestione delle informazioni incorporate nelle immagini<br/><i>Configura le relazioni tra le immagini e i metadati</i></qt>

en: Tool Tip
it: Suggerimenti

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br/><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
it: <qt>Impostazioni dei suggerimenti degli elementi della barra delle miniature e della vista a cartelle<br/><i>Configura le informazioni nei suggerimenti</i></qt>

en: RAW Decoding
it: Decodifica dei file RAW

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
it: <qt>Impostazioni della decodifica dei file RAW<br/><i>Personalizza le impostazioni di decodifica RAW</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
it: <qt>Impostazioni per la gestione del colore<br/><i>Configura le impostazioni di gestione del colore</i></qt>

en: Save Images
it: Salva immagini

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
it: <qt>Impostazioni per il salvataggio dei file delle immagini<br/><i>Imposta la configurazione predefinita usata per salvare le immagini</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
it: Geolocalizzazione

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
it: Impostazioni della geolocalizzazione
    Personalizza la vista per individuare geograficamente gli elementi

en: Plugins
it: Estensioni

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br/><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
it: <qt>Impostazioni delle estensioni dell'interfaccia principale<br/><i>Imposta quali estensioni saranno accessibili dall'applicazione</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
it: Varie

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
it: <qt>Impostazioni varie<br/><i>Personalizza il comportamento di altre parti di digiKam</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
it: Azioni di rotazione

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
it: Mostra immagini e miniature &ruotate a seconda del tag di orientazione.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
it: Imposta il tag di orientazione come normale dopo una rotazione o un ribaltamento.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
it: uno standard oggi usato dalla maggior parte delle macchine fotografiche per salvare informazioni tecniche (come diaframma e velocità dell'otturatore) di un'immagine.

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
it: uno standard più vecchio usato nella fotografia digitale per salvare informazioni relative al fotografo in un'immagine.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
it: un nuovo standard usato nella fotografia digitale il cui obiettivo è sostituire IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
it: Comportamento

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
it: Sequenza di ordinamento elementi della barra delle miniature, della vista a cartelle e della vista a pila

en: Sort images by:
it: Ordina immagini per:

[ctx: sort images by date]
en: Date
it: Data

[ctx: sort images by name]
en: Name
it: Nome

[ctx: sort images by size]
en: File Size
it: Dimensione del file

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
it: Seleziona qui se le immagini caricate di recente debbano essere ordinate per data, nome o dimensione sul disco.

en: Reverse ordering
it: Ordinamento inverso

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
it: Se questa opzione è abilitata, le immagini caricate di recente saranno ordinate in ordine decrescente.

en: Thumbbar Items
it: Elementi della barra delle miniature

en: &Show image Format
it: Mo&stra il formato dell'immagine

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare il formato del file sopra la miniatura dell'immagine.

en: &Show Geolocation Indicator
it: Mo&stra l'indicatore di geolocalizzazione

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
it: Abilita questa opzione per indicare se l'immagine possiede informazioni di geolocalizzazione.

en: Scroll current item to center of thumbbar
it: Scorri l'elemento attivo al centro della barra delle miniature

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Check for new version:
it: Verifica la disponibilità di una nuova versione:

en: Only For Stable Releases
it: Solo per i rilasci stabili

en: Weekly Pre-Releases
it: Pre-rilasci settimanali

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
it: Imposta questa opzione per configurare quale tipo di versione debba essere controllata per gli aggiornamenti.
    I rilasci «stabili» sono versioni ufficiali sicure da usare in ambienti di produzione.
    I «pre-rilasci» sono proposti con cadenza settimanale al fine di testare rapidamente le nuove funzionalità
    e non sono consigliati per un uso in ambienti di produzione in quanto potrebbero contenere degli errori.

en: Use Version With Debug Symbols
it: Usa la versione con i simboli di debug

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
it: Se questa opzione è abilitata, sarà utilizzata per gli aggiornamenti una versione che include i simboli di debug.
    Questa versione è di dimensioni maggiori ma può aiutare gli sviluppatori a tracciare le disfunzioni col debugger.

en: Last check: %1
it: Ultimo controllo: %1

en: Check now...
it: Controlla ora...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
it: Comportamento

en: &Show splash screen at startup
it: Mostra la &schermata iniziale

en: Use native file dialogs from the system
it: Usa le finestre di dialogo native dei file del sistema

en: Sidebar tab title:
it: Titolo della scheda della barra laterale:

en: Only For Active Tab
it: Solo per la scheda attiva

en: For All Tabs
it: Per tutte le schede

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
it: Abilita questa opzione per configurare come sono visibili i titoli delle schede delle barre laterali.

en: Widget style:
it: Stile del widget:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
it: Abilita questa opzione per scegliere l'aspetto della finestra e delle viste.

en: Icon theme (changes after restart):
it: Tema icone (modifiche dopo il riavvio):

en: Set this option to choose the default icon theme.
it: Abilita questa opzione per scegliere il tema predefinito delle icone.

[ctx: icon theme]
en: Breeze
it: Brezza

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
it: Brezza scuro

en: Use Icon Theme From System
it: Usa il tema icone dal sistema

en: Application font:
it: Carattere applicazione:

en: Select here the font used to display text in whole application.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo in tutta l'applicazione.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
it: Controllo ortografico

[ctx: @title:tab]
en: Localize
it: Impostazioni regionali

[ctx: @title:tab]
en: System
it: Sistema

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It's not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
it: L'opzione «Verifica la disponibilità di una nuova versione» verificherà la presenza di «pre-rilasci».
    Questi sono proposti con cadenza settimanale al fine di testare rapidamente le nuove funzionalità.
    Si consiglia di non utilizzare i pre-rilasci in ambienti di produzione, in quanto potrebbero contenere errori,
    a meno che tu non sia abbastanza esperto da gestirli.
    Continuare?

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
it: Generico

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
it: Editor delle immagini

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
it: Caricatore immagini

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
it: Mostra i &suggerimenti degli elementi con la barra delle miniature e della vista cartelle

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le informazioni dell'immagine quando il mouse passa sopra un elemento della barra delle miniature o della vista a cartelle.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo dei suggerimenti.

en: File/Image Information
it: Informazioni sul file e sull'immagine

en: Show file name
it: Mostra il nome del file

en: Set this option to display the image file name.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il nome del file dell'immagine.

en: Show file date
it: Mostra la data del file

en: Set this option to display the image file date.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la data del file dell'immagine.

en: Show file size
it: Mostra la dimensione del file

en: Set this option to display the image file size.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la dimensione del file dell'immagine.

en: Show image type
it: Mostra tipo dell'immagine

en: Set this option to display the image type.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il tipo dell'immagine.

en: Show image dimensions
it: Mostra le dimensioni dell'immagine

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le dimensioni dell'immagine in pixel.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il produttore e il modello della macchina fotografica con cui è stata scattata la foto.

en: Camera lens model
it: Modello di lenti della fotocamera

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il modello di lenti con cui è stata scattata l'immagine.

en: Show camera date
it: Mostra la data dello scatto

en: Set this option to display the date when the image was taken.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la data dello scatto dell'immagine.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
it: Abilita questa opzione per mostrare le impostazioni del diaframma e del fuoco usate per scattare l'immagine.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
it: Abilita questa opzione per mostrare l'esposizione e la sensibilità usate per scattare l'immagine.

en: Show camera mode and program
it: Mostra modalità e programma della fotocamera

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
it: Abilita questa opzione per mostrare la modalità e il programma usati per scattare l'immagine.

en: Show camera flash settings
it: Mostra le impostazioni del flash della fotocamera

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le impostazioni del flash usate per scattare l'immagine.

en: Show camera white balance settings
it: Mostra le impostazioni di bilanciamento del bianco della fotocamera

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
it: Abilita questa opzione per mostrare le impostazioni di bilanciamento del bianco usate per scattare la foto.

[ctx: @title]
en: My Favorites
it: Preferiti

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
it: Proprietà della cartella Preferiti

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
it: Gerarchia:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
it: Proprietà degli elementi preferiti

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
it: Creato il:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
it: Gerarchia:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
it: Elementi:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
it: &Nome:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
it: Inserisci qui il nome della voce del preferito...

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
it: Il nome dell'elemento preferito deve essere univoco e non vuoto

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
it: Gerarchia:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
it: La gerarchia delle voci dei preferiti deve essere univoco nella vista ad albero

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
it: Cartella Preferiti

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
it: Elemento preferito

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
it: Un «Elemento preferito» è una voce nella gerarchia che contiene proprietà avanzate tipo data, icona, descrizione ed elenco immagini. Una «Cartella Preferiti» è una voce semplice nella gerarchia, senza ulteriori proprietà.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
it: &Descrizione:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
it: Inserisci qui la descrizione dell'elemento preferito...

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
it: &Creato il:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
it: Scegli la data dell'elemento preferito. Per impostazione predefinita verrà assegnata la data di creazione dell'elemento.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
it: Usa questo pulsante per selezionare dall'elenco la data dell'immagine più vecchia.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
it: Usa questo pulsante per calcolare la data media delle immagini nell'elenco.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
it: Usa questo pulsante per selezionare dall'elenco la data dell'immagine più nuova.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
it: Scegli qui l'icona da utilizzare per questo elemento preferito nella vista ad albero.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
it: Assegna l'icona predefinita per l'elemento preferito nella vista ad albero.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
it: &Elementi:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column file size]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @title:column file date]
en: Date
it: Data

[ctx: @title:column file path]
en: Path
it: Percorso

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
it: Questo è l'elenco dei file ospitati da questo preferito. Il file attualmente selezionato da questo elenco sarà mostrato automaticamente nell'editor quando il preferito viene aperto. Se nessuno è selezionato, sarà visualizzato il primo dell'elenco.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
it: Nota: il nome dell'elemento preferito non può essere vuoto.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
it: Nota: l'elenco dei file degli elementi preferiti non può essere vuoto.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
it: Nota: il nome dell'elemento preferito esiste già nella gerarchia.

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
it: Nota: il nome della cartella preferita non può essere vuoto.

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
it: Nota: il nome della cartella preferita esiste già nella gerarchia.

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
it[0]: Un file
it[1]: %1 file

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
it: Nuovo elemento preferito

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
it: Modifica elemento preferito

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
it: Nuova cartella Preferiti

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
it: Modifica cartella Preferiti

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
it: Impossibile calcolare la media

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
it: Impossibile calcolare la media della data per questo elemento preferito.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
it: Puoi aggiungere o rimuovere le pile dei preferiti qui.

[ctx: @title]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: @action]
en: Add Favorite
it: Aggiungi preferito

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
it: Aggiungi sottocartella

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
it: Aggiungi nuova sottocartella all'elenco

[ctx: @action]
en: Delete Item
it: Elimina elemento

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
it: Rimuovi l'elemento selezionato dall'elenco

[ctx: @action]
en: Edit Item
it: Modifica elemento

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
it: Modifica l'elemento corrente dall'elenco

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
it: Cerca nei Preferiti...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
it: Conferma eliminazione elemento

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
it: Vuoi davvero rimuovere l'elemento «%1»
    e tutti gli elementi nidificati, se presenti?

[ctx: @title]
en: Unnamed
it: Senza nome

[ctx: @title: item file name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title: item file size]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @title: item file type]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
it: Data

[ctx: @title]
en: Stack-View
it: Vista a pila

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
it: Dimensione icona

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
it: Piccola (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
it: Media (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
it: Grande (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
it: Enorme (%1x%2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
it: Aggiungi come preferito

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
it: Pulisci tutti gli elementi

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
it: Rimuovi elementi

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
it: Pila

[ctx: @action]
en: C&ancel
it: Annull&a

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
it: creata: %1

en: By Name
it: Per nome

en: By Date
it: Per data

en: By File Size
it: Per dimensione del file

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
it: Decrescente

en: Current Name
it: Nome attuale

en: New Name
it: Nuovo nome

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
it: Questo elenco mostra i risultati del tuo schema di rinomina. Gli elementi in rosso indicano un conflitto nei nomi, o perché il nuovo nome è uguale al nome corrente, o perché il nome è già stato assegnato a un altro elemento.

en: Rename | Rename (%1 images)
it[0]: Rinomina
it[1]: Rinomina (%1 immagini)

en: Sort Images
it: Ordina immagini

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
it: <b>Rinomina delle immagini. Attendere...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
it: &Interrompi

en: Processing...
it: Elaborazione...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
it: Rinomina delle immagini

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
it[0]: Si è verificato un errore durante la rinomina di %1 immagine.
    Vuoi rinominare di nuovo l'immagine o rinominarla con sovrascrittura?
it[1]: Si è verificato un errore durante la rinomina di %1 immagini
    Vuoi rinominare di nuovo le immagini o rinominarle con sovrascrittura?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
it: Rinomina di nuovo

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
it: <b>Rinomina delle immagini. Errori: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
it: <p>Inserisci qui lo schema di rinomina. Usa i pulsanti di accesso per aggiungere velocemente delle opzioni di rinomina e i modificatori. Per ulteriori spiegazioni, usa il pulsante informazioni.</p>

en: Show a list of all available options
it: Mostra un elenco di opzioni disponibili

en: Modifiers
it: Modificatori

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
it: <p>Aggiungi un modificatore alle opzioni di rinomina. Per attivare questo pulsante, posiziona il puntatore dietro un'opzione di rinomina o un modificatore già assegnato.</p>

en: Renaming Options
it: Opzioni di rinomina

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
it: <p>Aggiungi opzioni di rinomina alla stringa in esame.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
it: Per applicare un modificatore, aggancialo all'opzione, per esempio: [file]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
it: I modificatori possono essere applicati a ogni opzione di rinomina.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
it: È possibile assegnare modificatori multipli a una opzione, essi vengono applicati nell'ordine che assegni loro.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
it: Assicurati di usare i pulsanti per l'accesso veloce: possono fornire delle informazioni aggiuntive sulle opzioni di modifica e di rinomina.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
it: La lista dei file può essere ordinata, fai clic col destro per vedere i criteri di ordinamento (solo dalla vista Album).

[ctx: @title:window]
en: Information
it: Informazioni

en: Change Case
it: Converti maiuscolo/minuscolo:

en: change the case of a renaming option
it: cambia in maiuscolo o minuscolo una opzione di rinomina

en: Convert to uppercase
it: Converti in maiuscolo

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Convert to lowercase
it: Converti in minuscolo

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Convert the first letter of each word to uppercase
it: Converte la prima lettera di ogni parola in maiuscolo

en: First Letter of Each Word Uppercase
it: Prima Lettera Maiuscola Di Ogni Parola

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
it: <p>Imposta un valore predefinito per le stringhe vuote.<br/>Quando applicato alle opzioni di rinomina, una stringa viene vuota rimpiazzata con il valore che specifichi qui.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
it: Valore predefinito...

en: Set a default value for empty strings
it: Imposta un valore predefinito per le stringhe vuote

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
it: Lunghezza:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
it: Allineamento:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
it: Carattere:

en: Range...
it: Intervallo...

en: Add only a specific range of a renaming option
it: Aggiungi solo un intervallo specifico di una opzione di rinomina

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
it: Estrai un intervallo specifico (se «||to||» è omesso, vai alla fine della stringa)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
it: Da:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
it: fino alla fine

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
it: A:

en: Remove Doubles
it: Rimuovi i doppioni

en: Remove duplicate words
it: Rimuovi le parole duplicate

[ctx: Replace text]
en: Replace...
it: Sostituisci...

en: Replace text in a renaming option
it: Sostituisci testo nelle opzioni di rinomina

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
it: Sostituisci testo (||options||: ||r|| = espressione regolare, ||i|| = ignora maiuscole)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
it: Sostituisci:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
it: Con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
it: Distingui maiuscole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Trimmed
it: Tagliato

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
it: Rimuove gli spazi bianchi extra, all'inizio e alla fine

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
it: Unico

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
it: Aggiungi un suffisso numerico per avere una stringa unica nei valori duplicati

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
it: Aggiungi un suffisso numerico, ||n|| specifica la quantità di cifre da usare

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
it: Aggiungi un suffisso numerico, ||n|| specifica la quantità di cifre da usare, ||c|| specifica il carattere separatore prima dei numeri, ||a|| facoltativo per includere tutte le opzioni per univocità, ||0|| facoltativo per riempire sempre con ||n|| zero cifre

en: Add the camera name
it: Aggiungi nome della fotocamera

en: Camera name
it: Nome della fotocamera

en: Keyword separator:
it: Separatore a parola chiave:

en: Database...
it: Banca dati...

en: Add information from the database
it: Aggiungi informazioni dalla banca dati

en: Add database information
it: Aggiungi informazioni della banca dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
it: Chiave

en: Description
it: Descrizione

en: Common File Information
it: Informazioni comuni dei file

en: Default comment of the image
it: Commento predefinito dell'immagine

en: Default author of the image
it: Autore predefinito dell'immagine

en: Image dimension
it: Dimensione dell'immagine

en: Image file size
it: Dimensioni del file d'immagine

en: Format of the media file
it: Formato del file

en: Type of the media file
it: Tipologia del file

en: Rating of the media file
it: Valutazione del file

en: Height of the media file
it: Altezza del file

en: Width of the media file
it: Larghezza del file

en: Image orientation
it: Orientazione dell'immagine

en: Color depth (bits per channel)
it: Profondità di colore (bit per canale)

en: Color model of the image
it: Modello di colore dell'immagine

en: A comma separated list of all authors
it: Un elenco di autori separati dalla virgola

en: Title of the image
it: Titolo dell'immagine

en: A comma separated list of all tags
it: Un elenco di tutti i tag separati da virgola

en: A comma separated list of all tags with path
it: Un elenco di tutti i tag con percorso separati da virgola

en: Metadata Information
it: Informazioni sui metadati

en: Make of the camera
it: Produttore della fotocamera

en: Model of the camera
it: Modello della fotocamera

en: Lens of the camera
it: Obiettivi della fotocamera

en: Aperture
it: Diaframma

en: Focal length
it: Lunghezza focale

en: Focal length (35mm equivalent)
it: Lunghezza focale (equivalente a 35mm)

en: Exposure time
it: Tempo di esposizione

en: Exposure program
it: Programma di esposizione

en: Exposure mode
it: Modalità di esposizione

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Flash mode
it: Modalità del flash

en: White balance
it: Bilanciamento del bianco

en: White balance (color temperature)
it: Bilanciamento del bianco (temperatura del colore)

en: Metering mode
it: Modalità di misurazione

en: Subject distance
it: Distanza del soggetto

en: Subject distance (category)
it: Distanza del soggetto (categoria)

en: Display Aspect Ratio
it: Visualizza le proporzioni

en: Audio Bit Rate
it: Bit rate audio

en: Audio Channel Type
it: Tipo di canale audio

en: Audio Codec (Audio Codec)
it: Codificatore audio (codec audio)

en: Duration of File
it: Durata del file

en: Frame Rate of Video
it: Velocità fotogrammi del video

en: Video Codec
it: Codec video

en: Position Information (GPS)
it: Informazioni di posizione (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
it: La latitudine nel formato descritto nella specifica XMP

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
it: La longitudine nel formato descritto nella specifica XMP

en: Latitude as double value
it: La latitudine come doppio valore

en: Longitude as double value
it: La longitudine come doppio valore

en: Latitude in a human readable form
it: La latitudine in una forma leggibile

en: Longitude in a human readable form
it: La longitudine in una forma leggibile

en: Altitude in meters
it: L'altitudine in metri

en: Altitude in a human readable form
it: L'altitudine in una forma leggibile

en: Orientation
it: Orientazione

en: Roll
it: Scorrimento

en: Tilt
it: Inclinazione

en: Accuracy
it: Accuratezza

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
it: impostazioni del formato

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
it: Testo

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
it: Marca temporale Unix

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
it: Immagine

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
it: Data fissa

[ctx: @info]
en: Enter custom format
it: Immetti formato personalizzato

[ctx: @info]
en: example:
it: esempio:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
it: Data &e ora...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
it: Aggiungi informazioni su data e ora

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
it: Data e ora (formato standard)

[ctx: @item]
en: Date and time
it: Data e ora

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
it: Fonte:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
it: Formato:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
it: Cartella

en: Add the directory name
it: Aggiungi nome della cartella

en: Directory name
it: Nome della cartella

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
it: Il nome della cartella superiore, i caratteri '.' aggiuntivi ripercorrono la gerarchia della cartella.

en: Add file properties
it: Aggiungi proprietà del file

[ctx: File name]
en: Name
it: Nome

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
it: Estensione del file, mettere come prefisso un «.» (punto), per modificare la vera estensione del file

[ctx: File extension]
en: Extension
it: Estensione

en: Owner of the file
it: Proprietario del file

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
it: Proprietario

en: Group of the file
it: Gruppo del file

[ctx: Group of the file]
en: Group
it: Gruppo

en: Metadata...
it: Metadati...

en: Add metadata information
it: Aggiungi informazioni sui metadati

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
it: Numero...

en: Add a sequence number
it: Aggiungi un numero sequenziale

en: Sequence number
it: Numero sequenziale

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
it: Numero sequenziale (||opzioni||: ||c|| = attento al conteggio file, ||e|| = attento all'estensione, ||f|| = attento alla cartella, ||r|| = attento alla casualità, ||ce|| = attento ai conteggi e alle estensioni, ||re|| = attento alla casualità e alle estensioni)

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
it: Numero sequenziale (partenza personalizzata) ||opzioni||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
it: Numero sequenziale (passo personalizzato) ||opzioni||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
it: Numero sequenziale (partenza personalizzata + passo) ||opzioni||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
it: Cifre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
it: Intervallo personalizzato

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
it: Partenza:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
it: Passo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
it: Numerazione attenta all'estensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
it: Numerazione attenta alla cartella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
it: Numerazione attenta al conteggio file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
it: Numerazione attenta al testo casuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
it: Numerazione attenta al conteggio file e alle estensioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
it: Numerazione attenta al testo casuale e alle estensioni

en: Create Tag From Address Book
it: Crea tag dalla rubrica degli indirizzi

en: No address book entries found
it: Nessuna voce trovata nella rubrica

en: Applying face changes
it: Applicazione delle modifiche ai volti

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
it: Conferma che la persona selezionata è qui mostrata

[ctx: @action]
en: Confirm
it: Conferma

[ctx: @action]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
it: Rimuovi quest'area del viso

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
it: Segna questo volto come Ignorato

[ctx: @label]
en: Who is this?
it: Chi è questo?

[ctx: @action]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
it: Ignora questo viso

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
it: Segna questo volto come Ignorato

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
it: Rifiuta questo suggerimento

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.
    When you have identified your friends on a number of photos,
    it can also recognize the people shown on your photos.
it: digiKam può cercare i volti nelle tue foto.
    Quando hai identificato i tuoi amici su un certo numero di immagini,
    può anche riconoscere le persone che si trovano in altre tue foto.

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
it: Salta le immagini già analizzate

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
it: Rianalizza e unisci i risultati

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
it: Pulisci i risultati non confermati e rianalizza

[ctx: @label:listbox]
en: Clear all previous results and rescan
it: Pulisci tutti i risultati precedenti e rianalizza

[ctx: @info]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
it: Rileva i volti

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
it: Trova tutti i volti nelle tue foto

[ctx: @option:radio]
en: Detect and recognize faces
it: Rileva e riconosci i volti

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos and
    try to recognize which person is depicted
it: Trova tutti i volti nelle tue foto e
    prova a riconoscere quale persona è raffigurata

[ctx: @option:radio]
en: Recognize faces
it: Riconosci i volti

[ctx: @info]
en: Try again to recognize the people depicted
    on marked but yet unconfirmed faces.
it: Prova ancora a riconoscere le persone raffigurate
    su volti contrassegnati ma non ancora confermati.

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
it: Flusso di lavoro

[ctx: @title:tab]
en: Search in
it: Ricerca in

[ctx: @label]
en: Face Accuracy
it: Accuratezza volto

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
it: Sensibilità

[ctx: @label right extremities of a scale]
en: Specificity
it: Specificità

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will
    be recognized, but less faces will be recognized
    (only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized).
it: Regola la sensibilità rispetto alla specificità: più alto è il valore, più accuratamente
    saranno riconosciuti i volti, ma saranno riconosciuti meno volti
    (saranno riconosciuti solo i volti molto simili a quelli cui sono già stati attribuiti dei tag)

[ctx: @option:check]
en: Use YOLO v3 detection model
it: Usa il modello di riconoscimento YOLO v3

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection with YOLO v3 data model. Better results but slower.
it: Il rilevamento facciale col modello di dati YOLO v3. Si ottengono risultati migliori ma è più lento.

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
it: Lavora con tutti i core del processore

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
it: Il rilevamento e il riconoscimento facciale sono processi che richiedono tempo.
    Puoi scegliere se impiegare tutti i core del tuo processore
    o lavorare sullo sfondo usando un solo core.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
it: Impostazioni

en: <b>Configure where you keep your images</b>
it: <b>Configura dove conservare le tue immagini</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
it: /Foto

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
it: <p>Inserisci una posizione dove vuoi conservare le tue foto.</p><p>Puoi scegliere qualsiasi cartella locale, anche una già contenente immagini.<br/>Più tardi potrai aggiungere altre cartelle dal menu <i>Impostazioni</i>.</p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
it: <p><i>Nota:</i> sono supportati i dispositivi rimovibili (come quelli USB o DVD) e i sistemi remoti (come NFS o Samba montato con cifs/smbfs).</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
it: Devi selezionare una cartella da far usare a digiKam come percorso album radice. Lì andranno tutte le tue immagini.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
it: Creare cartella radice degli album?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
it: <p>La cartella da usare come percorso radice degli album non esiste:</p><p><b>%1</b></p>Vuoi che digiKam la crei?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
it: Creazione della cartella radice degli album non riuscita

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
it: <p>digiKam non ha potuto creare la cartella da usare come album radice.
    Seleziona un'altra posizione.</p><p><b>>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
it: Sembra che tu non abbia l'accesso in scrittura alla cartella selezionata come album radice.
    Attenzione: senza accesso in scrittura, gli elementi non potranno essere modificati.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
it: <b>Configura dove memorizzare le banche dati</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
it: <b>Configura la memorizzazione dei metadati su file</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
it: <qt><p>Imposta qui se vuoi memorizzare le informazioni assegnate agli elementi in digiKam nei metadati dei file, per migliorare l'interoperabilità con altri programmi di gestione delle foto:</p></qt>

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Add information to files
it: Aggiungi informazioni ai file

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
it: <qt><p><i>Nota:</i> registrare le informazioni nei metadati dei file può rallentare le operazioni di gestione delle foto.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
it: Migrazione da digiKam 4

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Migrare la configurazione e i metadati da digiKam 4</b></h1></p><p>Qui puoi scegliere se utilizzare la configurazione e gli album di digiKam 4 nel nuovo digiKam. Prendi nota dei seguenti avvisi:</p><p>La migrazione viene eseguita <b>a tuo proprio rischio</b>. Gli sviluppatori di digiKam non la consigliano e non la supportano. D'altro canto, la creazione di una nuova configurazione può portare alla perdita di tag e altri metadati non incorporati nelle foto e disponibili solo nella banca dati di digiKam 4.</p><p>In ogni caso, è raccomandato di creare una copia di sicurezza dei file di configurazione e delle banche dati prima di procedere.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
it: Migra la configurazione da digiKam 4

en: Create a new configuration
it: Crea una nuova configurazione

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
it: <b>Configura il modo di apertura file</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
it: <qt><p>Specifica come le immagini dovrebbero essere aperte quando si fa clic col pulsante sinistro del mouse sugli elementi nella vista a icone:</p></qt>

en: Open a preview
it: Apri un'anteprima

en: Open in the editor
it: Apri con l'editor

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
it: <qt><p><i>Nota:</i> usare l'anteprima è sempre più veloce che usare l'editor, specialmente per controllare una serie di scatti. Ad ogni modo, non puoi cambiare o aggiustare un'immagine nella modalità anteprima. Nota che se vuoi confrontare le immagini velocemente, la strada migliore è usare il tavolo luminoso. Con questo strumento, puoi guardare le immagini fianco a fianco e usare l'ingrandimento e fare una panoramica in modo sincronizzato.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
it: <b>Configura il comportamento dell'anteprima</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
it: <qt><p>Imposta qui come le immagini sono mostrate in modalità anteprima e sul tavolo luminoso:</p></qt>

en: Load reduced version of image
it: Carica una versione ridotta dell'immagine

en: Load image
it: Carica immagine

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
it: <qt><p><i>Nota:</i> caricare una versione ridotta dell'immagine è più veloce ma può differire dall'originale, specialmente con i file RAW. In questo caso, una versione pre-processata JPEG del file RAW viene caricata invece che i dati dell'immagine reale. Questa immagine JPEG è incorporata nei metadati del file ed è usata dalla fotocamera per mostrare più velocemente le immagini RAW sugli schermi televisivi.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
it: <b>Configura la gestione dei file RAW</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
it: <qt><p>Imposta qui come vuoi aprire le immagini RAW nell'editor:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
it: Apri direttamente, con regolazioni fatte automaticamente

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
it: Usa lo strumento di importazione RAW per regolare manualmente le correzioni

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
it: <qt><p><i>Nota:</i> lo strumento di importazione RAW è concepito per utenti avanzati che vogliono il massimo controllo sull'immagine. Ciò richiede più tempo nel tuo flusso di lavoro.</p></qt>

en: Scan Your Collection
it: Analizza la tua raccolta

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
it: <qt><p>Congratulazioni. La configurazione minimale è pronta.</p><p>Ricorda, puoi personalizzare più impostazioni usando il pannello di configurazione di digiKam. Per sapere di più sul mondo di digiKam, raccomandiamo di leggere il <b>manuale di digiKam</b> usando la voce di menu <b>Aiuto/Manuale di digiKam</b> apposita (è necessario installare il pacchetto separato della documentazione di digiKam). Puoi anche leggere il manuale in linea sul <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>sito web dedicato</a>.</p><p>Premi <b>Fine</b> per chiudere questa procedura guidata. digiKam analizzerà la tua raccolta per memorizzare tutti gli album nella banca dati.</p><p><i>Nota:</i> a seconda della dimensione della raccolta, questa operazione può durare un po'. Se interrompi l'operazione di analisi, questa partirà di nuovo alla prossima apertura di digiKam.</p><p>Quando l'analisi è completa, al successivo avvio digiKam controllerà la tua raccolta solo per trovare nuovi oggetti, il che è più veloce. Puoi forzare digiKam a controllare la presenza di nuovi elementi usando la voce di menu <b>Strumenti->Manutenzione->Cerca nuovi elementi</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
it: <b>Suggerimenti contestuali abilitati</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
it: <qt><p>Imposta qui se vuoi che siano mostrati i suggerimenti contestuali nella vista a icone e nella vista cartelle:</p></qt>

en: Do not show tooltips
it: Non mostrare i suggerimenti

en: Use Tooltips
it: Usa i suggerimenti

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
it: <qt><p><i>Nota:</i> i suggerimenti mostrano i metadati di digiKam e della fotografia al volo, come il mouse si muove sopra gli elementi. Questo può essere utile quando si selezionano degli elementi. I suggerimenti sono mostrati nella vista cartelle dell'album, nella vista a icone, nella vista a icone della fotocamera, nell'elenco di elaborazione in serie e nella barra delle miniature. Dal pannello di configurazione di digiKam, puoi impostare il contenuto di questi suggerimenti e i tipi di carattere da usare.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
it: <qt><p><h1><b>Benvenuto in digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam è un'applicazione avanzata di gestione foto rilasciata come software libero.</p><p>Questa procedura guidata ti aiuterà a configurare le impostazioni di primo avvio per essere in grado di usare digiKam velocemente.</p></qt>

en: <qt><br/><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when re-using old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and at your own risk.</p></qt>
it: <qt><br/><p>Puoi ignorare la parte che segue se usi digiKam per la prima volta:</p><p><b>Transizione da digiKam 4</b></p><p>I file di configurazione da digiKam 4 non sono stati migrati. La vecchia banca dati può essere ancora utilizzata, devi solo scegliere, nelle finestre seguenti, le stesse posizioni per le raccolte e la banca dati. Consigliamo di creare una copia di sicurezza della tua banca dati prima di procedere.</p><p>La nuova posizione per i file di configurazione è %1 (la vecchia è %2). Sono segnalati problemi non risolti durante il riuso dei vecchi file di configurazione, non è dunque consigliato eseguire questa operazione per il momento, e il rischio è tutto a tuo carico.</p></qt>

en: Ref. images
it: Immagini di rif.

en: Ref. dates
it: Date di rif.

en: Ref. albums
it: Album di rif.

en: Items
it: Elementi

en: Avg. similarity
it: Somiglianza media:

en: This shows all found duplicate items.
it: Questo mostra tutti gli elementi duplicati trovati.

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
it: Aggiorna codici di controllo

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
it: Usa questo pulsante per aggiornare i codici di controllo di tutte le immagini.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
it: Trova duplicati

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
it: Usa questo pulsante per cercare duplicati negli album selezionati.

[ctx: @label]
en: Search in:
it: Ricerca in:

[ctx: @label]
en: Similarity range:
it: Intervallo di somiglianza:

[ctx: @label]
en: Restriction:
it: Limitazione:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
it: Nessuna

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Restrict to reference album
it: Limita all'album di riferimento

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference album
it: Escludi album di riferimento

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the album of reference image, or to exclude the album of reference image of the search.
it: Usa questa opzione per restringere la ricerca dei duplicati in base a certi criteri, tipo limitare la ricerca all'album dell'immagine di riferimento, o escludere l'album dell'immagine di riferimento della ricerca.

[ctx: @label]
en: Restrict to:
it: Limita a:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
it: Solo la scheda selezionata

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
it: Una di

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
it: Entrambe

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
it: Album ma non tag

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
it: Tag ma non album

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
it: Più vecchia o più grande

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected folder as reference
it: Preferisci cartella selezionata come riferimento

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected folder as reference
it: Preferisci cartella diversa da quella selezionata come riferimento

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
it: Preferisci data di creazione più recente

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
it: Preferisci data di modifica più recente

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
it: Scegli il metodo per la selezione dell'immagine di riferimento

[ctx: @label]
en: Reference
it: Riferimento

[ctx: @group]
en: Reference Image Selection Method
it: Metodo di selezione dell'immagine di riferimento

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected albums and tags.
    "One of" means that the images are either in the selected albums or tags.
    "Both" means that the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags" means that images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums" means that images must be in the selected tags but not albums.
    "Only selected tab" means that only the selected tab is used.
it: Usa questa opzione per decidere circa la relazione degli album e i tag selezionati.
    «Uno di» significa che le immagini sono o negli album o nei tag selezionati.
    «Entrambi» significa che le immagini sono sia negli album, sia nei tag selezionati.
    «Album ma non tag» significa che le immagini devono essere negli album selezionati ma non nei tag.
    «Tag ma non album» significa che le immagini devono essere nei tag selezionati ma non negli album.
    «Solo scheda selezionata» significa che è usata solo la scheda selezionata.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
it: Rimuovi duplicati

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
it: Usa questo pulsante per eliminare tutte le immagini duplicate.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
it: Duplicati

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
it: Schizzo

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
it: I codici di controllo delle immagini non sono ancora stati generati per la tua raccolta. Gli strumenti di ricerca per somiglianza non potranno funzionare senza codici di controllo pre-generati. Genera prima i codici di controllo.

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
it: <p>Trascina qui un'immagine<br/>per effettuare la ricerca<br/>di elementi simili.</p><p>Puoi anche usare il menu contestuale<br/>quando sfogli le immagini.</p>

en: <b>Folder</b>:
it: <b>Cartella</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
it: Ricerca negli album:

en: Similarity range:
it: Intervallo di somiglianza:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
it: Seleziona qui l'intervallo di somiglianza approssimato come percentuale.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
it: Inserisci il nome della ricerca attuale di immagini simili da salvare nella vista «Ricerche per somiglianza».

en: Save current similar image search to a new virtual Album
it: Salva ricerca di immagini simili attuale in un nuovo album virtuale

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
it: Se premi questo pulsante, la ricerca di immagini simili attuale sarà salvata in un nuovo album di ricerca virtuale usando il nome impostato a sinistra.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
it: Imposta qui il colore usato per disegnare uno schizzo.

en: Undo last draw on sketch
it: Annulla l'ultimo tratto dello schizzo

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
it: Usa questo pulsante per annullare l'ultima azione di disegno sullo schizzo.

en: Redo last draw on sketch
it: Rifai l'ultimo tratto dello schizzo

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
it: Usa questo pulsante per rifare l'ultima azione di disegno annullata sullo schizzo.

en: Pen:
it: Penna:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
it: Imposta qui la dimensione in pixel del pennello da usare per disegnare lo schizzo.

en: Set here the number of items to find using sketch.
it: Imposta qui il numero di elementi da trovare con lo schizzo.

en: Clear sketch
it: Pulisci schizzo

en: Use this button to clear sketch contents.
it: Usa questo pulsante per ripulire i contenuti dello schizzo.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
it: Inserisci il nome della ricerca da schizzo attuale da salvare nella vista «Ricerche per somiglianza».

en: Save current sketch search to a new virtual Album
it: Salva la ricerca da schizzo attuale in un nuovo album virtuale

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
it: Se premi questo pulsante, la ricerca approssimata da schizzo attuale sarà salvata in un nuovo album di ricerca virtuale usando il nome impostato a sinistra.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
it: Basta disegnare qui uno schizzo approssimato di cosa vuoi trovare e digiKam visualizzerà le migliori corrispondenze nella vista delle miniature.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
it: Disegna qui uno schizzo
    per effettuare una
    ricerca approssimata

en: Roadmap
it: Carta stradale

en: Hybrid
it: Ibrida

en: Terrain
it: Rilievi

en: Show Map Type Control
it: Mostra controllo del tipo di mappa

en: Show Navigation Control
it: Mostra controllo della navigazione

en: Show Scale Control
it: Mostra controllo della scala

en: Float items
it: Elementi flottanti

en: Marble Virtual Globe
it: Globo virtuale di Marble

en: Atlas map
it: Atlante

en: Satellite map
it: Mappa satellitare

en: OpenStreetMap (Vector)
it: OpenStreetMap (vettoriale)

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
it: Sferica

en: Mercator
it: Mercatore

en: Equirectangular
it: Equirettangolare

en: Show compass
it: Mostra bussola

en: Show scale bar
it: Mostra barra della scala

en: Show navigation
it: Mostra navigazione

en: Show overview map
it: Mostra mappa di insieme

en: Other Marble Themes
it: Altri temi di Marble

en: Projection
it: Proiezione

en: Export as...
it: Esporta come...

en: Bookmark folder
it: Creazione del segnalibro

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
it: Il file non è un file XBEL versione 1.0.

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
it: Digita un nome e un commento per il segnalibro, poi scegli dove conservarlo.

en: Bookmark title
it: Titolo del segnalibro

en: Bookmark comment
it: Commento del segnalibro

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
it: Modifica segnalibri di geolocalizzazione

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Add Folder
it: Aggiungi cartella

en: New Folder
it: Nuova cartella

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
it: Gestione dei segnalibri

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
it: Vuoi rimuovere «%1» dalla tua raccolta di segnalibri?

en: Remove Bookmark
it: Rimuovi segnalibro

en: Insert Bookmark
it: Inserisci segnalibro

en: Title Change
it: Cambio del titolo

en: Comment Change
it: Cambio commento

en: Address Change
it: Cambio indirizzo

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
it: Commento

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
it: Caricamento del segnalibro

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
it: Errore durante il caricamento dei segnalibri alla riga %1, colonna %2:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
it: Apri file

en: Imported %1
it: Importato %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
it: Salva file

en: %1 Bookmarks.xbel
it: %1 segnalibri.xbel

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
it: Esporta segnalibro

en: Error saving bookmarks
it: Errore durante il salvataggio dei segnalibri

en: Edit Bookmarks
it: Modifica segnalibri

en: Add Bookmark...
it: Aggiungi segnalibro...

en: Warning: Sidecar settings
it: Avviso: impostazioni dei file ausiliari

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
it: Hai abilitato la scrittura su file ausiliari per la memorizzazione dei metadati dell'applicazione ospite, ma non la lettura. Questo vuol dire che tutti i metadati memorizzati nei file ausiliari verranno sovrascritti.
    Abilita la lettura dei file ausiliari nell'applicazione ospite o continua a tuo rischio e pericolo.

en: 1 image moved | %1 images moved
it[0]: Un'immagine spostata
it[1]: %1 immagini spostate

en: Load GPX files...
it: Carica file GPX...

en: Show tracks on Map
it: Mostra tracce sulla mappa

en: Set this option to show tracks on the Map
it: Abilita questa opzione per mostrare le tracce sulla mappa

en: Only use selected images
it: Usa solo le immagini selezionate

en: Set this option to correlate selected images only
it: Imposta questa opzione per correlare solo le immagini selezionate

en: Camera time zone:
it: Fuso orario della macchina fotografica:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
it: <p>Imposta il fuso orario al momento dello scatto della macchina fotografica, in modo che l'ora delle immagini possa essere convertita in GMT per corrispondere all'ora GPS.</p><p>Nota: gli scostamenti positivi si calcolano verso est dalla longitudine zero (GMT), essi sono «in anticipo sull'ora».</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
it: Scostamento delle fotografie (hh:mm:ss):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
it: Imposta lo scostamento tra i tempi delle fotografie e i tempi delle tracce. Per es., per correggere l'ora errata della fotocamera o un diverso fuso orario.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
it: Imposta il tempo della fotografia prima o dopo il tempo della traccia.

en: Interpolate
it: Interpola

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
it: Massimo salto di tempo (hh:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
it: Imposta la massima differenza di tempo per interpolare i punti di un file GPX ai dati dell'ora dell'immagine. Se la differenza di tempo supera questa impostazione, la corrispondenza non verrà tentata.

en: Match directly
it: Corrispondenza diretta

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
it: Imposta la massima differenza di tempo da un punto della traccia GPS all'ora dell'immagine da far corrispondere. Se la differenza di tempo supera questa impostazione, la corrispondenza non verrà tentata.

en: Correlate
it: Correla

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
it[0]: Non è stato possibile caricare il file GPX seguente:
it[1]: Non è stato possibile caricare i %1 file GPX seguenti:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
it[0]: Errore nel caricamento del file GPX
it[1]: Errore nel caricamento dei file GPX

en: Correlating images -
it: Correlazione delle immagini -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
it: Correlazione non riuscita

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
it: Impossibile correlare un'immagine, assicurati che le impostazioni dello scostamento e del salto di tempo siano corrette.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
it: Correlazione riuscita

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
it: Tutte le immagini sono state correlate. Puoi ora controllarne la posizione sulla mappa.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
it: Correlazione conclusa

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
it[0]: È stata correlata un'immagine su %2. Controlla le impostazioni dello scostamento e del salto di tempo, se pensi che avrebbero dovuto essere correlate più immagini.
it[1]: Sono state correlate %1 immagini su %2. Controlla le impostazioni dello scostamento e del salto di tempo, se pensi che avrebbero dovuto essere correlate più immagini.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
it[0]: Un'immagine correlata
it[1]: %1 immagini correlate

[ctx: @title: track list header]
en: Color
it: Colore

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
it: Nome del file

[ctx: @title: track list header]
en: #points
it: N. punti

en: Not available
it: Non disponibile

en: #Sat: %1
it: № sat: %1

en: Modified
it: Modificato

en: Date and time
it: Giorno e ora

en: Failed to open file.
it: Apertura del file non riuscita.

en: Failed to add GPS info to image.
it: Aggiunta di informazioni GPS all'immagine non riuscita.

en: Failed to remove GPS info from image
it: Rimozione di informazioni GPS dall'immagine non riuscita.

en: Failed to save tags to file.
it: Salvataggio di tag nel file non riuscito.

en: Unable to save changes to file
it: Impossibile salvare le modifiche al file

en: Paste coordinates
it: Incolla le coordinate

en: Paste coordinates swapped
it: Incolla le coordinate scambiate

en: Remove coordinates
it: Rimuovi le coordinate

en: Remove altitude
it: Rimuovi altitudine

en: Remove uncertainty
it: Rimuovi incertezza

en: Remove speed
it: Rimuovi velocità

en: Look up missing altitude values
it: Recupera valori di altitudine mancanti

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
it: Trovato più di un punto negli appunti, ma posso assegnarne uno alla volta.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
it: Non ho trovato delle coordinate negli appunti.

en: Coordinates pasted
it: Coordinate incollate

en: Bookmark selected
it: Segnalibro selezionato

en: Remove coordinates information
it: Rimuovi le informazioni sulle coordinate

en: Remove altitude information
it: Rimuovi le informazioni sull'altitudine

en: Remove uncertainty information
it: Rimuovi le informazioni sull'incertezza

en: Looking up altitudes
it: Recupero delle altitudini

en: Altitude lookup failed:
    %1
it: Recupero dell'altitudine non riuscito:
    %1

en: Altitude looked up
it: Altitudine recuperata

en: {Country}
it: {Nazione}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
it: {Stato}

en: {State district}
it: {Distretto Stato}

en: {County}
it: {Contea}

en: {City}
it: {Città}

en: {City district}
it: {Distretto città}

en: {Suburb}
it: {Sobborgo}

en: {Town}
it: {Paese}

en: {Village}
it: {Villaggio}

en: {Hamlet}
it: {Località}

en: {Street}
it: {Via}

en: {House number}
it: {Numero civico}

en: {Place}
it: {Luogo}

[ctx: Local administrative area 1]
en: {LAU1}
it: {AAL1}

[ctx: Local administrative area 2]
en: {LAU2}
it: {AAL2}

en: Add country tag
it: Aggiungi tag della nazione

en: Add state tag
it: Aggiungi tag dello stato

en: Add state district tag
it: Aggiungi tag del distretto

en: Add county tag
it: Aggiungi tag della contea

en: Add city tag
it: Aggiungi tag della città

en: Add city district tag
it: Aggiungi tag del quartiere

en: Add suburb tag
it: Aggiungi tag del sobborgo

en: Add town tag
it: Aggiungi tag del paese

en: Add village tag
it: Aggiungi tag del villaggio

en: Add hamlet tag
it: Aggiungi tag della località

en: Add street
it: Aggiungi via

en: Add house number tag
it: Aggiungi tag del numero civico

en: Add place
it: Aggiungi luogo

en: Add Local Administrative Area 2
it: Aggiungi area amministrativa locale 2

en: Add Local Administrative Area 1
it: Aggiungi area amministrativa locale 1

en: Add new tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Remove selected tag
it: Rimuovi il tag selezionato

en: Remove all control tags below this tag
it: Rimuovi tutti i tag di controllo sotto questo

en: Add all address elements
it: Aggiungi tutti gli elementi dell'indirizzo

en: Select language:
it: Seleziona lingua:

en: Select service:
it: Seleziona servizio:

en: Geonames.org place name (non-US)
it: Nome di luogo di Geonames.org (fuori dagli USA)

en: Geonames.org full address (US only)
it: Indirizzo completo di Geonames.org (solo USA)

en: Less options
it: Meno opzioni

en: Write locations as tags
it: Registra le posizioni come tag

en: Write locations metadata
it: Registra i metadati delle posizioni

en: Process reverse geocoding
it: Elabora la geocodifica inversa

en: Image tags are changed.
it: I tag dell'immagine sono cambiati.

en: Retrieving RG info -
it: Recupero di informazioni GI -

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
it: Errore di geocodifica inversa

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Select a name for the new tag:
it: Seleziona un nome per il nuovo tag:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
it: %1 immagini su %2 sono state sottoposte a geocodifica inversa. Vuoi mantenere i tag precedentemente ottenuti?

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
it: Un'immagine è stata sottoposta a geocodifica inversa. Vuoi mantenere i tag precedentemente ottenuti?

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
it: Interrompere la geocodifica inversa?

en: Could not open: %1
it: Impossibile aprire «%1»

en: File is empty.
it: Il file è vuoto.

en: Probably not a GPX file.
it: Probabilmente non è un file GPX.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
it: Il file è un file GPX, ma non sono state trovate tracce con data e ora valide.

en: Map settings
it: Impostazioni mappa

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Switch between markers and thumbnails.
it: Passa da marcatori a miniature.

en: Preview single items
it: Anteprima di elementi singoli

en: Preview grouped items
it: Anteprima di elementi raggruppati

en: Show numbers
it: Mostra numeri

en: Increase the thumbnail size on the map
it: Aumenta dimensione miniature sulla mappa

en: Decrease the thumbnail size on the map
it: Diminuisci dimensione miniature sulla mappa

en: Remove the current region selection
it: Rimuovi l'attuale selezione della regione

en: Select images by drawing a rectangle
it: Seleziona immagini disegnando un rettangolo

en: Pan mode
it: Modalità scorrimento

en: Zoom into a group
it: Effettua zoom su un gruppo

en: Create a region selection from a thumbnail
it: Crea una selezione di regione da una miniatura

en: Filter images
it: Filtra immagini

en: Remove the current filter
it: Rimuovi il filtro attuale

en: Select images
it: Seleziona immagini

en: Lock the map position
it: Blocca la posizione della mappa

en: Load tracks from albums
it: Carica i percorsi dagli album

en: Geolocation Interface
it: Interfaccia di geolocalizzazione

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Show oldest first
it: Mostra prima la foto più vecchia

en: Show youngest first
it: Mostra prima la foto più recente

en: Sort by rating
it: Ordina per valutazione

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
it: Inserisci il nome della ricerca su mappa attuale da salvare nella vista «Ricerche su mappa».

en: Save current map search to a new virtual album.
it: Salva la ricerca su mappa attuale in un nuovo album virtuale

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
it: Se premi questo pulsante, la ricerca su mappa attuale sarà salvata in un nuovo album di ricerca virtuale usando il nome impostato a sinistra.

en: Search by area:
it: Ricerca tramite area:

en: Show Non-Geolocated Items
it: Mostra elementi non geolocalizzati

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
it: Il nome della ricerca esiste già.
    Inserisci un altro nome:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
it: Il nome esiste

en: Non Geo-located Items
it: Elementi non geolocalizzati

[ctx: the planet]
en: Mercury
it: Mercurio

[ctx: the planet]
en: Venus
it: Venere

[ctx: the planet]
en: Earth
it: Terra

[ctx: the planet]
en: Mars
it: Marte

[ctx: the planet]
en: Jupiter
it: Giove

[ctx: the planet]
en: Saturn
it: Saturno

[ctx: the planet]
en: Uranus
it: Urano

[ctx: the planet]
en: Neptune
it: Nettuno

[ctx: the planet]
en: Pluto
it: Plutone

[ctx: the earth's star]
en: Sun
it: Sole

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
it: Luna

en: Sky
it: Cielo

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
it: Pianeta sconosciuto

en: &Lock
it: B&locca

en: &Hide
it: &Nascondi

en: &Configure...
it: &Configura...

en: Copy Coordinates
it: Copia coordinate

en: Copy geo: URL
it: Copia URL geo:

en: &Address Details
it: Dettagli dell'&indirizzo

en: No description available.
it: Nessuna descrizione disponibile.

en: National Capital
it: Capitale di nazione

en: City
it: Città

en: State Capital
it: Capitale di stato

en: County Capital
it: Capoluogo

en: Capital
it: Capitale

en: Village
it: Villaggio

en: &Info Boxes
it: Caselle di &informazioni

en: Address Details
it: Dettagli dell'indirizzo

en: W
it: O

en: Valley
it: Valle

en: Crater
it: Cratere

en: Sea
it: Mare

en: Manned Landing Site
it: Sito di allunaggio artificiale

en: Robotic Rover
it: Rover lunare

en: Unmanned Soft Landing Site
it: Sito di allunaggio morbido

en: Unmanned Hard Landing Site
it: Sito di allunaggio duro

en: Mountain
it: Montagna

en: Nation Capital
it: Capitale di nazione

en: Nation
it: Nazione

en: Volcano
it: Vulcano

en: Continent
it: Continente

en: Ocean
it: Oceano

en: Geographic Pole
it: Polo geografico

en: Magnetic Pole
it: Polo magnetico

en: Ship Wreck
it: Relitto

en: Air Port
it: Aeroporto

en: Observatory
it: Osservatorio

en: Military Danger Area
it: Area pericolosa militare

en: OSM Site
it: Sito di OSM

en: City Capital
it: Città capitale

en: Suburb
it: Quartiere

en: Hamlet
it: Nucleo indipendente di poche case

en: Locality
it: Località

en: Town
it: Città

en: Town Capital
it: Capoluogo di regione

en: Village Capital
it: Cittadina

en: Water
it: Acqua

en: Reef
it: Barriera corallina

en: Wood
it: Bosco

en: Beach
it: Spiaggia

en: Wetland
it: Zona umida

en: Glacier
it: Ghiacciaio

en: Ice Shelf
it: Piattaforma di ghiaccio

en: Scrub
it: Area incolta

en: Cliff
it: Falesia

en: Heath
it: Landa

en: Traffic Signals
it: Semaforo

en: Elevator
it: Ascensore

en: Steps
it: Passi

en: Unknown Road
it: Strada sconosciuta

en: Footway
it: Percorso pedonale

en: Track
it: Strada sterrata

en: Cycleway
it: Pista ciclabile

en: Service Road
it: Strada di servizio

en: Road
it: Strada

en: Residential Road
it: Strada residenziale

en: Living Street
it: Strada pedonale

en: Unclassified Road
it: Strada non classificata

en: Tertiary Link Road
it: Svincolo di strada terziaria

en: Tertiary Road
it: Strada terziaria

en: Secondary Link Road
it: Svincolo di strada secondaria

en: Secondary Road
it: Strada secondaria

en: Primary Link Road
it: Svincolo di strada primaria

en: Primary Road
it: Strada primaria

en: Raceway
it: Circuito

en: Trunk Link Road
it: Svincolo di strada principale

en: Trunk Road
it: Strada principale

en: Motorway Link Road
it: Svincolo di autostrada

en: Motorway
it: Autostrada

en: Corridor
it: Corridoio

en: Building
it: Edificio

en: Camping
it: Campeggio

en: Hostel
it: Ostello

en: Hotel
it: Albergo, hotel

en: Youth Hostel
it: Ostello della gioventù

en: Guest House
it: Guest house

en: Library
it: Biblioteca

en: Kindergarten
it: Scuola d'infanzia

en: College
it: Collegio

en: School
it: Scuola

en: University
it: Università

en: Biergarten
it: Birreria all'aperto

en: Restaurant
it: Ristorante

en: Dentist
it: Ambulatorio dentistico

en: Doctors
it: Ambulatorio medico

en: Hospital
it: Ospedale

en: Pharmacy
it: Farmacia

en: Veterinary
it: Ambulatorio veterinario

en: ATM
it: Bancomat/Postamat

en: Bank
it: Banca

en: Archaeological Site
it: Sito archeologico

en: Embassy
it: Ambasciata

en: Emergency Phone
it: Telefono di emergenza

en: Mountain Rescue
it: Soccorso alpino

en: Water Park
it: Parco acquatico

en: Community Centre
it: Centro civico

en: Fountain
it: Fontana

en: Night Club
it: Night club

en: Bench
it: Panchina

en: Court House
it: Palazzo di giustizia

en: Fire Station
it: Caserma dei Vigili del Fuoco

en: Hunting Stand
it: Postazione di caccia

en: Police
it: Polizia

en: Post Box
it: Cassetta postale

en: Post Office
it: Ufficio postale

en: Prison
it: Prigione

en: Recycling
it: Riciclaggio

en: Shelter
it: Pensilina/ricovero

en: Telephone
it: Telefono

en: Toilets
it: Bagno pubblico

en: Town Hall
it: Municipio

en: Waste Basket
it: Cestino dei rifiuti

en: Drinking Water
it: Acqua potabile

en: Graveyard
it: Camposanto (cimitero annesso)

en: Charging Station
it: Stazione di ricarica

en: Car Wash
it: Autolavaggio

en: Social Facility
it: Struttura sociale

en: City Wall
it: Mura cittadine

en: Gate
it: Cancello

en: Lift Gate
it: Barriera a sollevamento

en: Wall
it: Muro

en: Peak
it: Sommità

en: Tree
it: Albero

en: Cave Entrance
it: Ingresso di grotta

en: Beverages
it: Bevande

en: Hifi
it: Alta fedeltà

en: Supermarket
it: Supermercato

en: Liquor Store
it: Negozio di alcolici

en: Bakery
it: Panetteria

en: Butcher
it: Macelleria

en: Confectionery
it: Negozio di dolciumi

en: Convenience Shop
it: Minimarket, drogheria

en: Greengrocer
it: Fruttivendolo

en: Seafood Shop
it: Pescheria

en: Department Store
it: Grande magazzino

en: Kiosk
it: Chiosco

en: Bag Shop
it: Valigeria

en: Clothes Shop
it: Abbigliamento

en: Fashion Shop
it: Negozio di moda

en: Jewelry Shop
it: Gioielleria

en: Shoe Shop
it: Calzature

en: Variety Store
it: Articoli a basso costo

en: Beauty Services
it: Centro estetico

en: Chemist
it: Articoli di pulizia e bellezza

en: Cosmetics
it: Cosmetici

en: Hairdresser
it: Parrucchiere/barbiere

en: Optician
it: Ottico

en: Perfumery
it: Profumeria

en: Hardware Store
it: Ferramenta

en: Florist
it: Fiorista

en: Furniture Store
it: Arredamento

en: Electronics Shop
it: Elettronica di consumo

en: Mobile Phone Shop
it: Negozio di telefoni cellulari

en: Bicycle Shop
it: Negozio di biciclette

en: Car Dealer
it: Concessionaria

en: Car Repair Shop
it: Autofficina, carrozzeria

en: Car Parts
it: Autoricambi

en: Motorcycle Shop
it: Concessionario di motociclette

en: Outdoor Shop
it: Negozio di oggetti da campeggio

en: Sports Shop
it: Negozio di articoli sportivi

en: Printing Services
it: Copisteria

en: Art Shop
it: Galleria d'arte privata

en: Musical Instrument Shop
it: Negozio di strumenti musicali, spartiti, testi

en: Photo Shop
it: Fotografia

en: Bookshop
it: Libreria

en: Gift Shop
it: Articoli da regalo

en: Stationery
it: Cancelleria, cartoleria

en: Laundry
it: Lavanderia

en: Pet Shop
it: Negozio di animali

en: Toy Store
it: Negozio di giocattoli

en: Travel Agency
it: Agenzia di viaggi

en: Deli
it: Cibi e bevande pregiate

en: Tobacco Shop
it: Tabaccaio

en: Tea Shop
it: Negozio di tè

en: Computer Shop
it: Negozio di computer

en: Garden Centre
it: Articoli per il giardino

en: Shop
it: Negozio

en: Bridge
it: Ponte

en: Lighthouse
it: Faro

en: Pier
it: Pontile

en: Water Tower
it: Torre idrica

en: Wind Mill
it: Mulino a vento

en: Communications Tower
it: Torre per le comunicazioni

en: Tourist Attraction
it: Attrazione turistica

en: Artwork
it: Opera d'arte

en: Castle
it: Castello

en: Information
it: Informazioni

en: Monument
it: Monumento

en: Museum
it: Museo

en: Ruin
it: Rovina

en: Theatre
it: Teatro

en: Theme Park
it: Parco divertimenti

en: View Point
it: Punto panoramico

en: Alpine Hut
it: Rifugio alpino

en: Wilderness Hut
it: Rifugio

en: Memorial
it: Memoriale

en: Aerodrome
it: Aerodromo

en: Helipad
it: Eliporto

en: Airport Gate
it: Gate aeroportuale

en: Airport Runway
it: Pista di decollo/atterraggio

en: Airport Apron
it: Parcheggio aeromobili

en: Airport Taxiway
it: Pista di rullaggio

en: Airport Terminal
it: Terminal di aeroporto

en: Bus Station
it: Stazione degli autobus

en: Bus Stop
it: Fermata degli autobus

en: Car Sharing
it: Auto condivisa

en: Gas Station
it: Stazione di rifornimento

en: Parking
it: Parcheggio

en: Parking Space
it: Spazio di parcheggio

en: Platform
it: Piattaforma

en: Bicycle Rental
it: Noleggio di biciclette

en: Car Rental
it: Noleggio di automobili

en: Ski Rental
it: Noleggio di sci

en: Taxi Rank
it: Posteggio taxi

en: Train Station
it: Stazione ferroviaria

en: Tram Stop
it: Fermata dei tram

en: Bicycle Parking
it: Parcheggio per biciclette

en: Motorcycle Parking
it: Parcheggio per motocicli

en: Subway Entrance
it: Ingresso metropolitana

en: Speed Camera
it: Autovelox

en: Place Of Worship
it: Luogo di culto

en: Bahai
it: Bahaista

en: Buddhist
it: Buddista

en: Christian
it: Cristiano

en: Muslim
it: Musulmano

en: Hindu
it: Induista

en: Jain
it: Giainista

en: Jewish
it: Ebraico

en: Shinto
it: Shintoista

en: Taoist
it: Taoista

en: Golf Course
it: Campo da golf

en: Marina
it: Porto turistico

en: Park
it: Parco

en: Playground
it: Area giochi

en: Pitch
it: Campo sportivo

en: Sports Centre
it: Centro sportivo

en: Stadium
it: Stadio

en: Swimming Pool
it: Piscina

en: Miniature Golf Course
it: Campo da minigolf

en: Allotments
it: Aree pubbliche concesse ai cittadini per la realizzazione di orti

en: Basin
it: Bacino

en: Cemetery
it: Cimitero

en: Commercial
it: Commerciale (uffici)

en: Construction
it: Area in costruzione

en: Farmland
it: Area agricola

en: Farmyard
it: Zona di terra con fabbricati agricoli

en: Garages
it: Box per auto

en: Grass
it: Erba

en: Industrial
it: Zona industriale

en: Landfill
it: Discarica

en: Meadow
it: Prativo

en: Military
it: Militare

en: Quarry
it: Cava

en: Railway
it: Ferrovia

en: Reservoir
it: Riserva d'acqua

en: Residential
it: Zona residenziale

en: Retail
it: Area a prevalenza di negozi

en: Orchard
it: Frutteto

en: Vineyard
it: Vigneto

en: Rail
it: Ferrovia

en: Narrow Gauge
it: Scartamento ridotto

en: Light Rail
it: Metropolitana di superficie

en: Abandoned Railway
it: Ferrovia abbandonata

en: Subway
it: Metropolitana

en: Preserved Railway
it: Ferrovia storica

en: Miniature Railway
it: Ferrovia in miniatura

en: Railway Construction
it: Ferrovia in costruzione

en: Monorail
it: Monorotaia

en: Funicular Railway
it: Funicolare

en: Power Tower
it: Traliccio

en: Aerialway Station
it: Stazione di funicolare

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
it: Pilone

en: Cable Car
it: Funivia

en: Gondola
it: Cabinovia

en: Chair Lift
it: Seggiovia

en: Mixed Lift
it: Impianto ibrido

en: Drag Lift
it: Sciovia

en: T-Bar
it: Ancora

en: J-Bar
it: Sciovia

en: Platter
it: Skilift a piattello

en: Rope Tow
it: Manovia

en: Magic Carpet
it: Tappeto di risalita

en: Zip Line
it: Teleferica

en: Goods
it: Merce

en: Downhill Piste
it: Pista di discesa libera

en: Nordic Piste
it: Pista nordica

en: Skitour
it: Sci alpinismo

en: Sled Piste
it: Pista per slittino

en: Winter Hike
it: Escursione invernale

en: Sleigh Piste
it: Pista di slittino

en: Ice Skate
it: Pattinaggio su ghiaccio

en: Snow Park
it: Parco della neve

en: Ski Playground
it: Parco giochi per lo sci

en: Ski Jump
it: Salto con gli sci

en: Admin Boundary (Level 1)
it: Confine amministrativo (livello 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
it: Confine amministrativo (livello 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
it: Confine amministrativo (livello 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
it: Confine amministrativo (livello 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
it: Confine amministrativo (livello 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
it: Confine amministrativo (livello 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
it: Confine amministrativo (livello 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
it: Confine amministrativo (livello 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
it: Confine amministrativo (livello 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
it: Confine amministrativo (livello 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
it: Confine amministrativo (livello 11)

en: Boundary (Maritime)
it: Confine (marittimo)

en: Land Mass
it: Messa a terra

en: Urban Area
it: Area urbana

en: International Date Line
it: Linea internazionale del cambio di data

en: Bathymetry
it: Batimetria

en: Canal
it: Canale

en: Drain
it: Canale di scolo

en: Ditch
it: Fosso

en: Stream
it: Flusso

en: River
it: Fiume

en: Weir
it: Briglia

en: Crosswalk
it: Attraversamento pedonale

en: Railway Crossing
it: Attraversamento ferroviario

en: Door
it: Porta

en: Room
it: Stanza

en: Detour
it: Deviazione

en: Ferry Route
it: Itinerario di traghetti

en: Train
it: Treno

en: Bus
it: Autobus

en: Trolley Bus
it: Filobus

en: Bicycle Route
it: Itinerario per biciclette

en: Mountainbike Route
it: Itinerario per mountain bike

en: Walking Route
it: Sentiero

en: Hiking Route
it: Itinerario escursionistico

en: Bridleway
it: Ippovia

en: Inline Skates Route
it: Itinerario per pattini in linea

en: Nordic Ski Trail
it: Scia per sci nordico

en: Sled Trail
it: Scia per slitta

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
it: Impossibile convertire il contenuto del testo di <maximum> in intero. Era: «%1»

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
it: Impossibile convertire il contenuto del testo di <minimum> in intero. Era: «%1»

en: Parsing failed line %1. Still %2 unclosed tag(s) after document end.
it: Analisi non riuscita alla riga %1. Ci sono ancora %2 tag non chiusi dopo la fine del documento.

en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
it: Errore di analisi alla riga %1, colonna %2.

en: This is an Invalid File
it: Questo è un file non valido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
it: Nome

en: Popularity
it: Gradimento

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
it: Indice di gradimento

en: Playlist
it: Scaletta

en: No name specified
it: Nessun nome specificato

en: Please specify a name for this relation.
it: Specifica un nome per questa relazione.

en: No type tag specified
it: Tag «type» non specificato

en: Please add a type tag for this relation.
it: Specifica un tag «type» per questa relazione.

en: New Relation
it: Nuova relazione

en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
it: Relazioni correnti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
it: Ruolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
it: Aggiungi relazione

en: value
it: Valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
it: Tag correnti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
it: Valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
it: Tag correlati

en: Add custom tag...
it: Aggiunti tag personalizzato...

en: Configure
it: Configura

en: Atmosphere
it: Atmosfera

en: &Atmosphere
it: &Atmosfera

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
it: Estensione che mostra l'atmosfera attorno alla Terra.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
it: Configura l'estensione della bussola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
it: Tema

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
it: Predefinito

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
it: Frecce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
it: Atomo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
it: Magnete

en: Compass
it: Bussola

en: &Compass
it: &Bussola

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
it: Estensione che mostra un oggetto mobile che fornisce una bussola sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
it: Configura l'estensione del mirino

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
it: Pistola 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
it: Pistola 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
it: A cerchio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
it: Tedesco

en: Crosshairs
it: Mirino

en: Cross&hairs
it: &Mirino

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
it: Estensione che mostra il mirino sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
it: Estensione di griglia delle coordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
it: C&olori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
it: &Griglia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
it: Colore della griglia delle coordinate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
it: &Tropici:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
it: Colore dei cerchi dei tropici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
it: &Equatore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
it: Colore dell'equatore.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
it: Etichette di &nomi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, primaryCheckBox)
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
it: Mostra le etichette per il meridiano primo, l'equatore e i tropici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
it: Etichette &numeriche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
it: Mostra le etichette numeriche.

en: Coordinate Grid
it: Griglia delle coordinate

en: Coordinate &Grid
it: &Griglia delle coordinate

en: A plugin that shows a coordinate grid over the map.
it: Estensione che mostra una griglia delle coordinate sulla mappa.

en: Please choose the color for the coordinate grid.
it: Scegli il colore per la griglia delle coordinate.

en: Please choose the color for the tropic circles.
it: Scegli il colore per i cerchi dei tropici.

en: Please choose the color for the equator.
it: Scegli il colore per l'equatore.

en: Equator
it: Equatore

en: Prime Meridian
it: Meridiano di Greenwich

en: Antimeridian
it: Antimeridiano

en: Tropic of Cancer
it: Tropico del Cancro

en: Tropic of Capricorn
it: Tropico del Capricorno

en: Arctic Circle
it: Circolo polare artico

en: Antarctic Circle
it: Circolo polare antartico

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MapScaleConfigWidget)
en: Configure Scale Bar Plugin
it: Configura l'estensione della barra della scala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
it: Mostra scala delle proporzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
it: Minimizza

en: Scale Bar
it: Barra della scala

en: &Scale Bar
it: Barra della &scala

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
it: Estensione che mostra un oggetto mobile che fornisce una scala della mappa.

en: Original Developer
it: Sviluppatore originale

en: &Ratio Scale
it: Scala delle &proporzioni

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
it: Configurazione dello strumento di misura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
it: Tipo di righello

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
it: Poligono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
it: Cerchio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
it: Etichette dei segmenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
it: Distanza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
it: Rotta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
it: Cambio di rotta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
it: Perimetro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
it: Raggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
it: Circonferenza

en: Measure Tool
it: Strumento Misura

en: &Measure Tool
it: Strumento di &misura

en: Measure distances between two or more points.
it: Misura la distanza tra due o più punti.

en: Circumference:
    %1
it: Circonferenza:
    %1

en: Perimeter:
    %1
it: Perimetro:
    %1

en: Polygon Ruler
it: Righello a poligono

en: Circle Ruler
it: Righello a cerchio

en: Total Distance: %1<br/>
it: Distanza totale: %1<br/>

en: Perimeter: %1<br/>
it: Perimetro: %1<br/>

en: Radius: %1<br/>
it: Raggio: %1<br/>

en: Circumference: %1<br/>
it: Circonferenza: %1<br/>

en: Add &Measure Point
it: Aggiungi punto di &misura

en: Remove &Last Measure Point
it: Rimuovi &l'ultimo punto di misura

en: &Remove Measure Points
it: &Rimuovi punti di misura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
it: Navigazione

en: &Navigation
it: &Navigazione

en: A plugin to add mouse control to zoom and move the map
it: Estensione per aggiungere il controllo per il mouse per ingrandire e muovere la mappa.

en: Current Location Button
it: Pulsante della località corrente

en: Home Button
it: Pulsante località di riferimento

en: Overview Map
it: Mappa panoramica

en: &Overview Map
it: Mappa &panoramica

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
it: Estensione per aggiungere un oggetto mobile che mostra una mappa panoramica.

en: Choose Overview Map
it: Scegli la mappa panoramica

en: Please choose the color for the position indicator
it: Scegli il colore per l'indicatore della posizione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
it: Scegli la mappa panoramica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
it: &Immagine della mappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
it: &Pianeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
it: Dimen&sione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
it: I&ndicatore della posizione:

en: Download Progress Indicator
it: Indicatore dell'avanzamento di scaricamento

en: &Download Progress
it: &Avanzamento di scaricamento

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
it: Estensione per mostrare un indicatore a torta dell'avanzamento di scaricamento sulla mappa.

en: Cache File Parser
it: Analizzatore di file Cache

en: A plugin to load Geolocation Data from the binary Cache files.
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dai file di cache binari.

en: Marble Cache Files
it: File di cache di Marble

en: GPSBabel NMEA File Parser
it: Analizzatore di file NMEA di GPSBabel

en: A plugin to load Geolocation Data from NMEA files through GPSBabel command line tool.
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dai file NMEA tramite lo strumento a riga di comando GPSBabel.

en: GPSBabel files
it: File GPSBabel

en: Gpx File Parser
it: Analizzatore di file Gpx

en: A plugin to load Geolocation Data from the Gpx data File format.
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dal formato di file di dati Gpx.

en: GPS Data
it: Dati GPS

en: GeoJSON File Parser
it: Analizzatore di file GeoJSON

en: A plugin to load Geolocation Data from the GeoJSON data file format.
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dal formato di file di dati GeoJSON.

en: KML File Parser
it: Analizzatore di file KML

en: A plugin to load Geolocation Data from the KML and KMZ data file format.
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dal formato di file di dati KML e KMZ.

en: Google Earth KML
it: KML di Google Earth

en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
it: Geocodifica inversa di Nominatim di OpenStreetMap

en: OpenStreetMap Nominatim
it: Nominatim di OpenStreetMap

en: A plugin to process Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim web-service
it: Estensione per elaborare la geocodifica inversa in linea usando il servizio web Nominatim di OpenStreetMap.

en: Osm File Parser
it: Analizzatore di file Osm

en: A plugin to load Geolocation Data from the OpenStreetMap data file format.
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dal formato di file di dati OpenStreetMap.

en: OpenStreetMap Data
it: Dati di OpenStreetMap

en: Pn2 File Parser
it: Analizzatore di file Pn2

en: A plugin to load Geolocation Data from the compressed Pnt data files format
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dal formato di file di dati compresso Pnt.

en: Compressed Pnt
it: Pnt compresso

en: Pnt File Parser
it: Analizzatore di file Pnt

en: A plugin to load Geolocation Data from the Micro World Database II Files format
it: Estensione per caricare i dati di geolocalizzazione dal formato di file di dati Micro World Database II.

en: Azimuthal Equidistant
it: Azimutale equidistante

en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
it: <p><b>Proiezione azimutale equidistante</b> («fisheye»)</p><p>Applicazioni: visualizzazione di dati sismici e radio, e nei planetari digitali.</p>

en: Flat Map
it: Mappa piana

en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
it: <p><b>Proiezione equidistante</b> («plate carrée»)</p><p>Applicazioni: standard de facto per texture globali per software per computer.</p>

en: Gnomonic
it: Gnomonica

en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
it: <p><b>Proiezione gnomonica</b> («centrografica»)</p><p>Applicazioni: usata per mostrare fotografie panoramiche. Usata anche per attività di navigazione, radio e sismiche.</p>

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
it: Azimutale equivalente di Lambert

en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
it: <p><b>Proiezione azimutale equivalente di Lambert</b></p><p>Applicazioni: usata nella geologia strutturale per disegnare dati direzionali.</p>

en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
it: <p><b>Proiezione di Mercatore</b></p><p>Applicazioni: proiezione popolare per mappe standard per la navigazione.</p>

en: Globe
it: Globo

en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
it: <p><b>Proiezione ortografica</b> («ortogonale»)</p><p>Applicazioni: una proiezione prospettica usata per mostrare l'emisfero di un globo come appare dallo spazio.</p>

en: Stereographic
it: Stereografica

en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
it: <p><b>Proiezione stereografica</b> («ortogonale»)</p><p>Applicazioni: usata per cartografia di pianeti, geologia e fotografie panoramiche.</p>

en: Vertical Perspective Projection
it: Proiezione prospettica verticale

en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
it: <p><b>Proiezione prospettica verticale</b> («ortogonale»)</p><p> Mostra la Terra come appare da una distanza relativamente breve sopra la superficie. Applicazioni: utilizzata per i globi virtuali.</p>

en: Units
it: Unità

en: Kilometer, Meter
it: Chilometri, metri

en: Miles, Feet
it: Miglia, piedi

en: Nautical miles, Knots
it: Miglia nautiche, nodi

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
it: L'unità usata per misurare altitudini, lunghezze e distanze (per es. km, m, ft).

en: Angle:
it: Angolo:

en: Degree (DMS)
it: Gradi (DMS)

en: Degree (Decimal)
it: Gradi (decimali)

en: Universal Transverse Mercator (UTM)
it: Universale trasversa di Mercatore (UTM)

en: Specifies the notation of angles in coordinates.
    By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used.
    As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).
it: Specifica la notazione degli angoli nelle coordinate.
    Il valore predefinito è gradi-minuti-secondi (es. 54°30'00").
    In alternativa puoi scegliere i gradi decimali (es. 54.5°).

en: Map Quality
it: Qualità della mappa

en: Still Image:
it: Immagine fissa:

en: Outline Quality
it: Qualità dei bordi

en: Low Quality
it: Bassa qualità

en: Normal
it: Normale

en: High Quality
it: Alta qualità

en: Print Quality
it: Qualità per la stampa

en: Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input.
    Usually this allows for high map quality as speed is no concern.
it: Specifica la qualità della mappa mostrata quando non c'è attività da parte dell'utente.
    Di solito è possibile avere una qualità più alta, dato che in questo caso la velocità non è un problema.

en: During Animations:
it: Durante le animazioni:

en: Specifies the map quality that gets displayed during map animations
    (e.g. while dragging the globe). Especially on slow machines it is
    advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.
it: Specifica la qualità della mappa mostrata durante animazioni della mappa 
    (per es. mentre viene "trascinato" il globo). Si consiglia di impostare questa opzione
    a Bassa qualità specialmente in computer lenti, dato che ciò aumenterà la velocità.

en: Mouse Behavior
it: Comportamento del mouse

en: Inertial Globe Rotation
it: Rotazione inerziale del globo

en: Use kinetic spinning when dragging the map
it: Usa rotazione cinetica durante il trascinamento della mappa

en: Mouse View Rotation
it: Rotazione della vista col mouse

en: Use right mouse button to rotate the camera around
it: Usa il pulsante destro del mouse per ruotare la fotocamera

en: There are two caches being used:
    The "physical memory" which is needed to keep map data in the computer's memory.
    Increasing the value will make the application more responsive.
    The "hard disc memory" cache is used by download map data from the Internet.
    Decrease this value if you want to save space on the hard disc
    and if high usage of the Internet is not an issue.
it: Vengono utilizzate due cache:
    la «memoria fisica», richiesta per tenere i dati delle mappe in memoria.
     Incrementare il valore renderà l'applicazione più reattiva.
    La «memoria cache su disco rigido» è usata per scaricare contenuti da Internet.
    Diminuisci questo valore per risparmiare spazio su disco rigido e
    nel caso in cui un elevato uso di Internet non è un problema.

en: Physical Memory:
it: Memoria fisica:

en: Clear
it: Pulisci

en: Hard Disc:
it: Disco rigido:

en: Map Contents
it: Contenuto della mappa

en: Default Font:
it: Carattere predefinito:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
it: Il tipo di carattere predefinito utilizzato nella mappa.
    Questa impostazione funziona solo con l'atlante e la mappa satellitare
    e non con Open-Street Map.

en: Show Coordinate Grid
it: Mostra griglia delle coordinate

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
it: Mostra la griglia delle coordinate terrestri.
    Funziona solo con l'atlante,
    la mappa satellitare e Open-Street Map.

en: Show Cross-Hair
it: Mostra mirino

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
it: Mostra il mirino al centro di una mappa.
    Funziona solo con l'atlante,
    la mappa satellitare e Open-Street Map.

en: Show Atmospheric Glow
it: Mostra bagliore atmosferico

en: Show the world-map atmospheric glow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
it: Mostra un livello per il bagliore atmosferico.
    Funziona solo con l'atlante,
    la mappa satellitare e Open-Street Map.

en: Show Night Shadow
it: Mostra ombreggiatura notturna

en: Show the world-map night shadow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
it: Mostra un livello per l'ombreggiatura notturna.
    Funziona solo con l'atlante,
    la mappa satellitare e Open-Street Map.

en: Show City Place Mark
it: Mostra segnaposto città

en: Show the world-map city place mark overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
it: Mostra un livello per la posizione delle città.
    Questa impostazione funziona solo con l'atlante e la mappa satellitare
    e non con Open-Street Map.

en: Show Relief
it: Mostra rilievo

en: Show the world-map relief overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
it: Mostra un livello per il rilievo.
    Questa impostazione funziona solo con l'atlante e la mappa satellitare
    e non con Open-Street Map.

en: Map View
it: Vista della mappa

en: Map Plugins
it: Estensioni della mappa

en: Render Tools
it: Strumenti di resa

en: Runner Tools
it: Strumenti di guida

en: Unable to insert data into cache
it: Impossibile inserire i dati nella cache

en: Visible region
it: Regione visibile

en: Specify region
it: Specifica regione

en: Download Route
it: Scarica itinerario

en: Enabled when a route exists
it: Abilitato quando esiste un itinerario

en: Offset from route:
it: Scostamento dall'itinerario:

en: Selection Method
it: Metodo di selezione

en: Number of tiles to download:
it: Numero di tessere da scaricare:

en: Download Region
it: Scarica regione

en: Tile type to be downloaded:
it: Tipo di tessera da scaricare:

en: Texture tiles
it: Tessere delle texture

en: Vector tiles
it: Tessere dei vettori

en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
it: Consente la selezione tra i tipi di livello che vengono generati visibilmente.

en: There is a limit of %1 tile(s) to download.
it: C'è un limite di %1 tessere da scaricare.

en: Approximate size of the tiles to be downloaded
it: Dimensione approssimativa delle tessere da scaricare

en: Estimated download size: %1 MB
it: Dimensione stimata di scaricamento: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
it: Dimensione stimata di scaricamento: %1 kB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
it: Scegli una regione geografica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
it: Latitudine Nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
it: Longitudine Ovest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
it: &O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
it: Longitudine Est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
it: Latitudine Sud

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
it: Creazione della mappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
it: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Vista satellitare</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La Terra vista dallo spazio. La mappa è basata sulle belle immagini della NASA «Blue Marble Next Generation». Ringraziamenti: osservatorio NASA della Terra</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
it: Marble deve creare questa mappa. Questo deve essere fatto solamente una volta e può richiedere alcuni secondi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
it: Ingrandimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
it: In&tervallo del livello delle tessere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
it: Livello minimo delle tessere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
it: a

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
it: Livello massimo delle tessere

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
it: Lo spazio libero su disco nel percorso «%1» per i file di cache è inferiore a 2 GiB. Le azioni di annullamento della cache ora sono disabilitate.

en: Do not know
it: Non so

en: Take the safest and most appropriate action
it: Prende l'azione più sicura e appropriata

en: Color Profile Mismatch
it: Profilo dei colori discordante

en: Missing Color Profile
it: Profilo di colore mancante

en: Image with Uncalibrated Color
it: Immagine senza calibrazione del colore

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
it: <p>Questa immagine ha <b>un profilo dei colori incorporato</b><br/> che non corrisponde al tuo profilo dei colori per lo spazio di lavoro.<br/> Come vuoi procedere?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
it: <p>Questa immagine <b>non ha informazione sullo spazio dei colori</b><br/>che è stato usato al momento della sua creazione. <br/>Come vuoi procedere?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
it: <p>Le informazioni sul colore di questa immagine sono senza calibrazione.<br/>Come vuoi procedere?</p>

en: Embedded Color Profile:
it: Profilo dei colori incorporato:

en: Input Color Profile:
it: Profilo di colore di input

en: Working Color Space:
it: Spazio dei colori di lavoro:

en: Original Colors:
it: Colori originali:

en: Uncorrected Colors:
it: Colore senza correzione:

en: Raw Colors:
it: Colori grezzi:

en: Resulting Colors:
it: Colori risultanti:

en: Correction Applied:
it: Correzione applicata:

en: Corrected Colors:
it: Colori corretti:

en: Keep the embedded profile, do not convert
it: Mantieni il profilo incorporato, non convertirlo

en: Convert to working color space
it: Converti allo spazio di colore di lavoro

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
it: Ignora il profilo incorporato, assegna questo profilo:

en: and then convert to working space
it: e quindi converti allo spazio di lavoro

en: No Profile Available
it: Nessun profilo disponibile

en: Assign profile and convert to working color space
it: Attribuisci un profilo e converti allo spazio di colore di lavoro

en: Assign and keep color profile
it: Assegna e mantieni un profilo di colore

en: Leave the file untagged, do not color manage
it: Lascia il file non etichettato, non amministrare i colori

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
it: Quale spazio di colore dovrebbe essere usato per interpretare i colori di questa immagine?

en: sRGB (Internet standard)
it: sRGB (standard di Internet)

en: Current working color space
it: Spazio dei colori di lavoro attuale

en: This profile:
it: Questo profilo:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
it: Selezionare il profilo di colore di input del dispositivo (macchina fotografica) usato per creare questa immagine:

en: No Input Profile Available
it: Nessun profilo di input disponibile

en: Assigned Color Profile:
it: Profilo colore assegnato:

en: <b>No Profile</b>
it: <b>Nessun profilo</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
it: Opzioni della Prova colore

en: Soft Proofing On
it: Prova colore attiva

en: Enable soft-proofing color managed view
it: Abilita la vista della prova software gestita nel colore

en: Soft Proofing Off
it: Prova colore disattiva

en: Disable soft-proofing color managed view
it: Disabilita la vista della prova software gestita nel colore

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
it: <b>Configura la vista per la prova colore</b>

en: Profile of the output device to simulate:
it: Profilo del dispositivo di output da simulare:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
it: <p>Seleziona il profilo per il tuo dispositivo di output (di solito la stampante). Questo profilo sarà usato per fare una prova colore, per vedere come un'immagine verrà resa dal dispositivo di output.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
it: <p>Premi questo pulsante per avere maggiori informazioni sul profilo di prova software selezionato.</p>

en: Rendering intent:
it: Obiettivo di resa:

en: Highlight out-of-gamut colors
it: Evidenzia i colori fuori gamma

en: Highlighting color:
it: Evidenziamento colore:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
it: Errore profilo

en: No profile is selected.
it: Nessun profilo selezionato.

[ctx: @title:window]
en: Save?
it: Salva?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
it: Salva le modifiche

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
it: Salva le modifiche attuali. Nota: l'immagine originale non sarà mai sovrascritta.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
it: Salva le modifiche come una nuova versione

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
it: Salva le modifiche attuali come una nuova versione del file. Il file caricato rimarrà senza modifiche, un nuovo file sarà creato.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
it: Scarta le modifiche

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
it: Scarta le modifiche applicate all'immagine durante la sessione di modifica.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
it: L'immagine corrente è stata modificata.
    Vuoi salvare le modifiche?

en: Tools
it: Strumenti

en: About this tool...
it: Informazioni su questo strumento...

en: Tool online handbook...
it: Manuale in linea dello strumento...

en: Guide:
it: Guida:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
it: Imposta qui il colore usato per disegnare le linee tratteggiate di guida.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
it: Imposta qui lo spessore in pixel da usare per disegnare le linee tratteggiate di guida.

en: Defaults
it: Predefinito

en: Reset all settings to their default values.
it: Riporta queste impostazioni ai valori predefiniti.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
it: Carica...

en: Load all parameters from settings text file.
it: Carica tutti i parametri da un file di testo delle impostazioni.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
it: Salva come...

en: Save all parameters to settings text file.
it: Salva tutti i parametri in un file di testo delle impostazioni.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
it: Prova

en: Try all settings.
it: Prova tutte le impostazioni.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
it: &Primo

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
it: &Ultimo

[ctx: @action]
en: Open Original
it: Apri l'originale

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
it: Salva le modifiche

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
it: Salva le modifiche alla versione corrente del file

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
it: Salva come una nuova versione

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
it: Salva le modifiche attuali a una nuova versione del file

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
it: Salva la nuova versione come...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
it: Salva le modifiche attuali a una nuova versione del file, specificando il nome del file e il formato

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
it: Salva nel formato

[ctx: @action]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
it: Salva il file in una cartella al di fuori della tua raccolta

[ctx: @action]
en: Discard Changes
it: Scarta le modifiche

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
it: Scarta tutte le attuali modifiche a questo file

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
it: Apri con l'applicazione predefinita

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
it: Apri l'elemento con l'applicazione predefinita assegnata.

[ctx: @action]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: @action]
en: Redo
it: Rifai

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action]
en: Select None
it: Deseleziona tutto

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
it: Ingrandisci al 100%

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
it: Adatta alla &finestra

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
it: Adatta alla &selezione

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
it: Questa opzione può essere usata per adattare l'immagine all'area attualmente selezionata.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
it: Indicatore di sottoesposizione

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
it: Imposta questa opzione per visualizzare del nero sovrapposto all'anteprima. Questo ti aiuterà a evitare di sottoesporre l'immagine.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
it: Indicatore di sovraesposizione

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
it: Imposta questa opzione per visualizzare il bianco sovrapposto all'immagine. Questo ti aiuterà a evitare di sovraesporre l'immagine.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
it: Vista di gestione del colore

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
it: Opzioni di prova colore...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
it: Vista prova colore

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
it: Ritaglia alla selezione

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
it: Questa opzione può essere usata per ritagliare l'immagine. Seleziona una regione dell'immagine per abilitare questa azione.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
it: Ribalta orizzontalmente

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
it: Ribalta verticalmente

[ctx: @action]
en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

[ctx: @action]
en: Rotate Right
it: Ruota a destra

[ctx: @action]
en: Previous Image
it: Immagine precedente

[ctx: @label]
en: No selection
it: Nessuna selezione

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
it: Informazioni sull'immagine attualmente selezionata

[ctx: @info]
en: Information about image size
it: Informazioni sulle dimensioni dell'immagine

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
it: Salvataggio dell'immagine...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
it: Attendi il salvataggio dell'immagine...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
it: Stai per sovrascrivere il file «%1»
    Proseguire?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
it: Attenzione

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
it: L'immagine «%1» è stata modificata.
    Vuoi salvarla?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
it: L'immagine «%1» è stata modificata.
    Tutte le modifiche andranno perse.

[ctx: @info]
en: No selection
it: Nessuna selezione

[ctx: @label]
en: Loading:
it: Caricamento:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
it: Impossibile caricare «%1»

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
it: Impossibile aprire il profilo dello spazio di lavoro specificato («%1»). Non sarà applicata alcuna trasformazione dei colori. Controlla la configurazione della gestione dei colori nella configurazione di digiKam.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
it: Salvataggio:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
it: Impossibile salvare il file
    «%1»
    su
    «%2».

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
it: Impossibile aprire un file temporaneo nella cartella «%1»: %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
it: Impossibile stabilire il formato con cui salvare l'immagine finale risultante.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
it: Impossibile salvare: il percorso trovato del file «%1» non è valido.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
it: Impossibile salvare «%1» con la versione suggerita del nome «%2»

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
it: Non hai il permesso di scrivere sul file «%1». Vuoi davvero sovrascriverlo?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Esiste già un file di nome «%1». Vuoi davvero sovrascriverlo?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
it: Sovrascrittura del file originale non riuscita

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
it: La vista di gestione del colore è abilitata

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
it: La vista di gestione del colore è disabilitata

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
it: La gestione dei colori non è configurata, perciò la vista di gestione del colore non è disponibile.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
it: L'indicatore di sottoesposizione è abilitato

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
it: L'indicatore di sottoesposizione è disabilitato

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
it: L'indicatore di sovraesposizione è abilitato

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
it: L'indicatore di sovraesposizione è disabilitato

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
it: Trasforma

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
it: Decora

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
it: Effetti

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
it: Colori

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
it: Migliora

[ctx: @action]
en: Open With
it: Apri con

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
it: Altro...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
it: Apri con...

en: Image Editor - %1
it: Editor delle immagini - %1

en: Image Editor
it: Editor delle immagini

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: %1x%2 (%3Mpx)
it: %1×%2 (%3 Mpx)

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
it: Nessuna immagine nell'album attuale

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
it: Non ci sono immagini da far vedere nell'album attuale.
    L'editor delle immagini sarà chiuso.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
it: File non disponibile

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
it: <qt>Il file originale (<b>%1</b>) non è attualmente disponibile</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
it: Chiudi editor

en: Delete File Permanently
it: Elimina definitivamente il file

en: Delete Permanently without Confirmation
it: Elimina definitivamente senza chiedere conferma

en: Move to Trash without Confirmation
it: Cestina senza chiedere conferma

en: Edit Titles
it: Modifica i titoli

en: Edit Comments
it: Modifica i commenti

en: Show Assigned Tags
it: Mostra i tag assegnati

en: Assign Tag
it: Assegna tag

en: Remove Tag
it: Rimuovi tag

en: Assign Labels
it: Assegna etichette

en: Failed to load image
    "%1"
it: Caricamento dell'immagine non riuscito
     «%1»

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
it: Prima

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
it: Dopo

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
it: <p>Qui puoi vedere l'immagine originale ritagliata che sarà usata per il calcolo dell'anteprima.</p><p>Fai clic e trascina il puntatore del mouse nell'immagine per cambiare la focalizzazione del ritaglio.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
it: Se questa opzione è abilitata, sarà mostrata l'immagine originale.

en: Preview original image
it: Anteprima immagine originale

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
it: Se abiliti questa opzione, l'area di anteprima sarà separata verticalmente. Sarà mostrata un'area contigua dell'immagine, di cui metà sarà dall'immagine originale e l'altra metà dall'immagine risultante.

en: Preview vertical split with contiguous image
it: Anteprima divisione verticale con immagine adiacente

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
it: Se abiliti questa opzione, l'area di anteprima sarà separata orizzontalmente. Sarà mostrata un'area contigua dell'immagine, di cui metà sarà dall'immagine originale e l'altra metà dall'immagine risultante.

en: Preview horizontal split with contiguous image
it: Anteprima divisione orizzontale con immagine adiacente

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
it: Se abiliti questa opzione, l'area di anteprima sarà separata verticalmente. La stessa parte dell'immagine originale e risultante sarà mostrata fianco a fianco.

en: Preview vertical split with same image region
it: Anteprima divisione verticale con la stessa regione dell'immagine

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
it: Se abiliti questa opzione, l'area di anteprima sarà separata orizzontalmente. La stessa parte dell'immagine originale e risultante sarà mostrata fianco a fianco.

en: Preview horizontal split with same image region
it: Anteprima divisione orizzontale con la stessa regione dell'immagine

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
it: Se questa opzione è abilitata, sarà mostrata l'immagine finale.

en: Preview target image
it: Anteprima immagine finale

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
it: Se abiliti questa opzione, vedrai l'immagine originale quando il mouse è sull'area dell'immagine, altrimenti vedrai l'immagine risultante.

en: Preview on mouse-over
it: Anteprima al passaggio del mouse

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
it: Modalità anteprima

en: Connecting to camera...
it: Connessione alla fotocamera...

en: Connection established.
it: Connessione stabilita

en: Connection failed.
it: Connessione non riuscita

en: Failed to get free space from camera
it: Impossibile ottenere spazio libero dalla fotocamera

en: Failed to get preview from camera
it: Impossibile ottenere l'anteprima dalla fotocamera

en: Failed to process capture from camera
it: Impossibile elaborare la cattura dalla fotocamera

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
it: Impossibile elencare la cartella <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
it: Impossibile elencare i file in <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
it: Impossibile recuperare le miniature per <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
it: Impossibile ottenere i metadati per <filename>%1</filename>

en: Failed to download <filename>%1</filename>
it: Impossibile scaricare il file <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
it: Impossibile convertire il file <filename>%1</filename> in JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
it: Impossibile convertire il file <filename>%1</filename> in DNG

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
it: Conversione del file <filename>%1</filename> in DNG saltata

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
it: Impossibile aprire lo script per <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
it: Timeout dallo script per <filename>%1</filename>

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
it: Impossibile avviare lo script per <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
it: Impossibile scaricare il file <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
it: Impossibile scaricare il file <b>%1</b>. Vuoi continuare?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
it: Impossibile caricare il file <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
it: Impossibile caricare il file <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
it: Impossibile caricare il file <b>%1</b>. Vuoi continuare?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
it: Impossibile eliminare il file <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
it: Impossibile eliminare il file <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
it: Impossibile eliminare il file <b>%1</b>. Vuoi continuare?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
it: Impossibile bloccare <filename>%1</filename>

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
it: Impossibile commutare il blocco del file <b>%1</b>.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
it: Impossibile commutare il blocco del file <b>%1</b>. Vuoi continuare?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
it: Titolo: «%1»
    Modello: «%2»
    Porta: «%3»
    Percorso: «%4»

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete Directories: "%6"
it: Miniature: «%1»
    Acquisisci immagine: «%2»
    Elimina elementi: «%3»
    Carica elementi: «%4»
    Crea cartelle: «%5»
    Elimina cartelle: «%6»

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
it: sì

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.
it: Driver «Fotocamera montata» per le macchine fotografiche a memoria di massa USB/IEEE1394 e lettori di schede Flash Disk.

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
it: Titolo: «%1»
    Modello: «%2»
    Porta: «%3»
    Percorso: «%4»
    UUID: «%5»

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete directories: "%6"
it: Miniature: «%1»
    Acquisisci immagine: «%2»
    Elimina elementi: «%3»
    Carica elementi: «%4»
    Crea cartelle: «%5»
    Elimina cartelle: «%6»

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
it: sì

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
it: Per maggiori informazioni sul driver «Fotocamera montata», leggi la sezione «Macchine fotografiche digitali supportate» nel manuale di digiKam.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.
    
    It does not use libgphoto2 drivers.
    
    To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact
it: Il driver «Fotocamera montata» è una semplice interfaccia a un disco di macchina fotografica montato localmente sul tuo file system.
    
    Non usa un driver libgphoto2.
    
    Per segnalare qualsiasi problema con questo driver, contatta la squadra di digiKam a questo indirizzo:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
it: %1 - Seleziona cartella della fotocamera

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
it: Seleziona la cartella della fotocamera dove vuoi caricare le immagini.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
it: Informazioni dispositivo

[ctx: @title]
en: Device Summary
it: Riepilogo del dispositivo

[ctx: @title]
en: Device Manual
it: Manuale del dispositivo

[ctx: @title]
en: About Driver
it: Informazioni sul driver

[ctx: @title]
en: Thumb
it: Miniatura

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
it: Acquisisci da %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
it: Acquisisci

en: Unknown Format
it: Formato sconosciuto

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
it: Questo elemento è bloccato.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
it: Lo stato di scaricamento di questo elemento è sconosciuto

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
it: Questo elemento non è mai stato scaricato

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
it: Questo elemento è già stato scaricato

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
it: Imposta come digiKam rinominerà i file durante lo scaricamento.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
it: Opzioni di rinomina dei file

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
it: Creazione automatica degli album

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
it: Operazioni al volo (solo JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
it: Opzioni di conversione DNG

[ctx: @title]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
it: Acquisisci

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
it: Deseleziona tutto

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
it: Seleziona nuovi elementi

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
it: Seleziona elementi bloccati

[ctx: @title:menu]
en: Download
it: Scarica

[ctx: @action]
en: Download New
it: Scarica nuovi

[ctx: @action]
en: Download Selected
it: Scarica selezionati

[ctx: @action]
en: Download All
it: Scarica tutto

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
it: Scarica ed elimina nuovi

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
it: Scarica ed elimina selezionati

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
it: Scarica ed elimina tutto

[ctx: @action]
en: Upload...
it: Carica...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
it: Commuta blocco

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
it: Segna come scaricati

[ctx: @title:menu]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
it: Elimina selezionati

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
it: Elimina tutto

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
it: Elimina nuovi

[ctx: @title:group]
en: Views
it: Viste

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
it: Miniature

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
it: Anteprima elemento

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
it: Mappa

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
it: &Ordina elementi

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
it: Il valore in base al quale gli elementi sono ordinati nella vista delle miniature

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
it: Per nome

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
it: Per percorso

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
it: Per data

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
it: Per dimensione

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
it: Per valutazione

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
it: Per stato di scaricamento

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
it: &Ordinamento degli elementi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
it: Definisce se gli oggetti sono ordinati in modo crescente o decrescente.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
it: Ra&ggruppa elementi

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
it: Le categorie nelle quali gli elementi nella vista delle miniature sono visualizzati

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
it: Elenco semplice

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
it: Per cartella

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
it: Per formato

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
it: Per data

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
it: Adatta alla &finestra

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
it: Ingrandisci al 100%

[ctx: @option:check]
en: Show History
it: Mostra la cronologia

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
it: Mostra la barra delle miniature

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
it: Riprova

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
it: Esci dalla modalità di anteprima

[ctx: @action]
en: Next Image
it: Immagine successiva

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
it: Prima immagine

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
it: Ultima immagine

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
it: Annullamento dell'operazione corrente, attendi...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
it: Vuoi chiudere la finestra e annullare l'operazione corrente?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
it: Disconnessione dalla fotocamera, attendi...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
it: Pronto

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
it: Impossibile collegarsi alla macchina fotografica. Assicurati che sia collegata correttamente e accesa.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
it: Seleziona immagine da caricare

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
it: Non c'è abbastanza spazio libero nel supporto della fotocamera per caricare le immagini.
    
    Spazio richiesto: %1
    Spazio libero disponibile: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
it: La cartella della fotocamera «%1» contiene già l'elemento «%2».
    Inserisci un nuovo nome di file (senza estensione):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
it: Il file esiste già

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
it: Il formato data personalizzato per il tuo album di destinazione non è valido. Controlla le tue impostazioni...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
it: La raccolta che ospita il tuo album di destinazione predefinito, impostato per scaricare dalla fotocamera, non è disponibile. Selezionane un'altra dalla finestra di configurazione della fotocamera.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
it: Il tuo album di destinazione predefinito, impostato per scaricare dalla fotocamera, non è disponibile. Selezionane un altro dalla finestra di configurazione della fotocamera.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
it: Seleziona l'album di destinazione dalla libreria di digiKam in cui importare le immagini della fotocamera.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
it: La raccolta selezionata come album di destinazione, impostata per scaricare dalla fotocamera, non è disponibile. Seleziona un altro album di destinazione.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
it: Impossibile spostare il file sidecar per <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
it: Impossibile spostare il file per <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
it: Gli elementi elencati sotto sono bloccati dalla fotocamera (in sola lettura). Questi elementi non saranno eliminati. Se vuoi veramente eliminarli, prima sbloccali e poi riprova.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
it[0]: Stai per eliminare questa immagine.
    Il file eliminato non è recuperabile.
    Vuoi procedere?
it[1]: Stai per eliminare queste %1 immagini.
    I file eliminati non sono recuperabili.
    Vuoi procedere?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
it: Attenzione

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
it: Spazio su disco insufficiente

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
it: Non c'è abbastanza spazio libero nel disco per l'album e le immagini che hai selezionato da scaricare ed elaborare dalla macchina fotografica.
    
    Stima dello spazio richiesto: %1
    Spazio libero disponibile: %2
    
    Provare comunque?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
it[0]: Nessun elemento selezionato (%1 elemento)
it[1]: Nessun elemento selezionato (%1 elementi)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
it: «%1» (%2 su %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
it[0]: %2/%1 elemento selezionato
it[1]: %2/%1 elementi selezionati

en: Skipped file <filename>%1</filename>
it: File <filename>%1</filename> saltato

en: Rename file to <filename>%1</filename>
it: Rinomina file in <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
it: Impossibile salvare il file sidecar per <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
it: Scaricamento delle immagini terminato, ora puoi scollegare la fotocamera mentre le immagini vengono ruotate automaticamente

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
it: Scaricamento delle immagini terminato

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
it: Esiste già un file con lo stesso nome («%1») nella cartella «%2».

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
it: Impossibile trovare album nel percorso «%1».

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
it: &Dispositivo

en: Camera Folders
it: Cartelle della fotocamera

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
it: rilevata automaticamente

[ctx: @action]
en: Escape preview
it: Esci dall'anteprima

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
it: Scrivi il nome del documento in Exif

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
it: Correggi data e ora interne

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
it: Ruota o ribalta automaticamente l'immagine

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
it: Converti in formato senza perdita di dati

[ctx: @label]
en: New image format:
it: Nuovo formato dell'immagine:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
it: Imposta qui tutte le opzioni per correggere o trasformare automaticamente i file JPEG mentre vengono scaricati.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
it: Abilita questa opzione se vuoi ruotare o ribaltare automaticamente le immagini usando le informazioni Exif registrate dalla fotocamera.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
it: Imposta qui il tipo di modello di metadati che vuoi applicare alle immagini.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
it: Abilita questa opzione per scrivere il nome del documento nei metadati Exif. Il nome del documento è nome del file originale del file importato.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
it: Abilita questa opzione per impostare i tag della data e dell'ora ai valori giusti se la macchina fotografica non lo fa al momento dello scatto. I valori saranno salvati nei campi Exif/IPTC DateTimeDigitized e DateTimeCreate.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
it: Abilita questa opzione per convertire automaticamente tutti i file JPEG in un formato di file senza perdita. Nota: la conversione delle immagini su un computer lento potrebbe occupare un po' di tempo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
it: <title>Formato immagine senza perdita di dati preferito</title><para>Seleziona il formato in cui l'immagine JPEG sarà convertita in un contenitore senza perdita di dati con supporto dei metadati.</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
it: <p>Queste espressioni possono essere usate per personalizzare il formato della data:</p><p><b>d</b>: il giorno come un numero senza uno zero precedente (da 1 a 31)</p><p><b>dd</b>: il giorno come un numero con uno zero precedente (da 01 a 31)</p><p><b>ddd</b>: l'abbreviazione del nome del giorno tradotto (es.: da «lun» a «dom»)</p><p><b>dddd</b>: la versione lunga del nome del giorno tradotto (es: da «lunedì» a «domenica»).</p><p><b>M</b>: il mese come un numero senza uno zero precedente (da 1 a 12)</p><p><b>MM</b>: il mese come un numero con uno zero precedente (da 01 a 12)</p><p><b>MMM</b>: l'abbreviazione del nome del mese tradotto (es.: da «gen» a «dic»)</p><p><b>MMMM</b>: il nome lungo del mese tradotto (es.: da «gennaio» a «dicembre»)</p><p><b>yy</b>: l'anno come un numero a due cifre (es.: da 00 a 99)</p><p><b>yyyy</b>: l'anno come un numero a 4 cifre (es. 2012)</p><p>Tutti gli altri caratteri saranno trattati come testo. Qualsiasi sequenza di caratteri racchiusa tra virgolette singole sarà trattata come testo e non usata nell'espressione. Esempi, se la data è il 20 luglio 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b>: 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b>: dom luglio 20 69</p><p><b>'Foto scattata domenica' dddd</b>: Foto scattata domenica</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
it: Sotto-album basati sulle estensioni

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
it: Sotto-album basati sulle date

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
it: Formato della data:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
it: Testo esteso

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
it: Impostazioni locali

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
it: Mostra un elenco di opzioni disponibili

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
it: Imposta come digiKam crea automaticamente gli album durante lo scaricamento.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
it: Abilita questa opzione se vuoi scaricare le immagini in sotto-album dell'album di destinazione creati automaticamente in base all'estensione dei file. In questo modo, puoi separare i file RAW e JPEG mentre vengono scaricati della macchina fotografica.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
it: Abilita questa opzione se vuoi scaricare le immagini in sotto-album dell'album di destinazione creati automaticamente in base alla data di creazione.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
it: Seleziona il formato della data preferito per creare
    creare nuovi album. Le opzioni disponibili sono:
    «ISO»: il formato di data secondo la specifica ISO 8601
    (AAAA-MM-GG). Per esempio, 2006-08-24.
    «Testo esteso»: il formato di data in testo leggibile.
    Per esempio, gio 24 aug 2006
    «Impostazioni locali»: il formato di data secondo le impostazioni del pannello di controllo di KDE.
    «Personale»: usa un formato personalizzato per la data.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
it: Mostra il risultato della data convertita 1968-12-26 usando il tuo formato personale.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
it: Es.: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
it: Il formato non è valido...

en: Cannot display camera preview
it: Impossibile visualizzare l'anteprima della fotocamera

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
it: Converti le immagini RAW in

[ctx: @label]
en: DNG container
it: Contenitore DNG

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
it: Imposta qui tutte le opzioni per convertire automaticamente le immagini RAW in contenitore DNG mentre vengono scaricate.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
it: Abilita questa opzione per convertire automaticamente le immagini RAW in contenitore DNG.

[ctx: @title]
en: Camera Media
it: Supporto della fotocamera

[ctx: @title]
en: Album Library
it: Libreria degli album

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
it: Capacità:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
it: Disponibile:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
it: Richiesta:

[ctx: @title:menu open with desktop application]
en: Open With
it: Apri con

[ctx: @item:inmenu open with other application]
en: Other...
it: Altro...

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
it: Apri con...

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
it: Assegna etichette

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
it: Tutti i file

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
it: Solo i nuovi file

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
it: File Raw

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
it: File JPG/TIFF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
it: File video

en: Camera filenames
it: Nomi dei file della fotocamera

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
it: Attiva questa opzione per usare i nomi dei file delle immagini dati dalla fotocamera senza modifiche.

en: Change case to:
it: Converti lettere in:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
it: Lascia com'è

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
it: Maiuscolo

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
it: Minuscolo

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
it: Imposta il metodo usato per cambiare le lettere dei nomi dei file.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
it: Personalizza

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
it: <p>Queste espressioni possono essere utilizzate per personalizzare la riga di comando:</p><p><b>%file</b>: percorso completo del file importato</p><p><b>%filename</b>: nome file del file importato</p><p><b>%path</b>: percorso del file importato</p><p><b>%orgfilename</b>: nome file originale</p><p><b>%orgpath</b>: percorso originale</p><p>Se non sono presenti espressioni, il percorso completo viene aggiunto al comando.</p>

en: Execute script for image:
it: Esegui script per l'immagine:

en: No script selected
it: Nessuno script selezionato

en: Set here the script that is executed for every imported image.
it: Imposta qui lo script da eseguire per ogni immagine importata.

en: Drag and drop an image here
it: Trascina qui un'immagine

en: Show on left panel
it: Mostra nel pannello sinistro

en: Show on right panel
it: Mostra nel pannello destro

en: Remove item
it: Rimuovi elemento

en: Clear all
it: Pulisci tutto

en: Drag and drop images here
it: Trascina qui le immagini

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
it[0]: Un elemento sul tavolo luminoso
it[1]: %1 elementi sul tavolo luminoso

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
it: &Primo

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
it: &Ultimo

en: On left
it: A sinistra

en: Show item on left panel
it: Mostra elemento nel pannello sinistro

en: On right
it: A destra

en: Show item on right panel
it: Mostra elemento nel pannello destro

en: Open With Default Application
it: Apri con l'applicazione predefinita

en: Open the item with default assigned application.
it: Apri l'elemento con l'applicazione predefinita assegnata.

en: Remove item from Light Table
it: Rimuovi elemento dal tavolo luminoso

en: Remove all items from Light Table
it: Rimuovi tutti gli elementi dal tavolo luminoso

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
it: Cestina

en: Delete immediately
it: Elimina immediatamente

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Synchronize preview from left and right panels
it: Sincronizza anteprima dai pannelli sinistro e destro

en: By Pair
it: Per coppia

en: Navigate by pairs with all items
it: Naviga per coppie con tutti gli elementi

en: Clear On Close
it: Pulisci all'uscita

en: Clear light table when it is closed
it: Pulisci il tavolo luminoso quando lo chiudi

en: Remove all images from the light table when it is closed
it: Rimuovi tutte le immagini dal tavolo luminoso quando viene chiuso

en: Zoom to 100%
it: Ingrandisci al 100%

en: Fit to &Window
it: Adatta alla &finestra

en: Color-Managed View
it: Vista di gestione del colore

en: Previous Image
it: Immagine precedente

en: Edit Titles on the Right
it: Modifica i titoli sulla destra

en: Edit Comments on the Right
it: Modifica i commenti sulla destra

en: Show Assigned Tags on the Right
it: Mostra i tag assegnati sulla destra

en: Edit Titles on the Left
it: Modifica i titoli sulla sinistra

en: Edit Comments on the Left
it: Modifica i commenti sulla sinistra

en: Show Assigned Tags on the Left
it: Mostra i tag assegnati sulla sinistra

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
it: Panne&llo sinistro

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
it: Pannello dest&ro

en: Autotags Assignment
it: Assegnazione di tag automatici

en: Clean up the databases :
it: Pulisci le banche dati:

en: analysing databases
it: analisi delle banche dati

en: cleaning core db
it: pulizia della banca dati principale

en: cleaning thumbnails db
it: pulizia della banca dati delle miniature

en: cleaning recognition db
it: pulizia della banca dati del riconoscimento

en: cleaning similarity db
it: pulizia della banca dati delle somiglianze

en: shrinking databases
it: compattazione delle banche dati

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
it: <p>Compattazione delle banche dati in corso.</p><p>È in corso la compattazione delle tue banche dati. Ciò occuperà del tempo, in base alla dimensione delle banche dati.</p><p>È necessario bloccare momentaneamente digiKam in modo da evitare danni alle banche dati. Questo riquadro informativo verrà chiuso al termine del processo di compattazione.</p>Stato attuale:

en: Core DB
it: Banca dati principale

en: Thumbnails DB
it: Banca dati miniature

en: Face Recognition DB
it: Banca dati riconoscimento facciale

en: Similarity DB
it: Banca dati Somiglianze

en: Find duplicates items
it: Trova elementi duplicati

en: Scan for faces in album: %1
it: Analisi dei volti nell'album: %1

en: Scan for faces in %1 albums
it: Analisi dei volti in %1 album

en: Scan for faces in image: %1
it: Analisi dei volti nell'immagine: %1

en: Scan for faces in %1 images
it: Analisi dei volti in %1 immagini

en: Updating faces database
it: Aggiornamento della banca dati dei volti

en: Finger-prints
it: Codici di controllo

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
it: Manutenzione

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
it: <qt><b>Seleziona le operazioni di manutenzione da eseguire</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
it: Elabora elementi da:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
it: Usa le ultime impostazioni salvate e gli ultimi strumenti attivi

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it's possible)
it: Lavora con tutti i core del processore (quando possibile)

en: Common Options
it: Opzioni condivise

en: <qt>No option<br/><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
it: <qt>Nessuna opzione<br/><i>Nota: solo le raccolte degli album vengono elaborate da questo strumento.</i></qt>

en: Scan for new items
it: Cerca nuovi elementi

en: <qt><i>Note: If activated, the Core DB is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br/> If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily<br/> in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
it: <qt><i>Nota: se attivata, la banca dati principale viene sempre ripulita. Puoi selezionare per la ripulitura banche dati aggiuntive.<br/> Se selezioni una delle opzioni sotto riportate, il processo potrebbe durare molto e bloccare temporaneamente digiKam<br/> affinché non si verifichino danni alle banche dati.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
it: Pulisci anche la banca dati delle miniature.

en: Also clean up the faces database.
it: Pulisci anche la banca dati dei volti.

en: Also clean up the similarity database.
it: Pulisci anche la banca dati delle somiglianze.

en: Extended clean up and shrink all databases.
it: Pulizia estesa e compressione di tutte le banche dati.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
it: Questa opzione porta allo svuotamento (compattazione) delle banche dati. Lo svuotamento è supportato sia per SQLite, sia per MySQL.

en: Perform database cleaning
it: Esegui la pulizia delle banche dati

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
it: Analizza gli elementi cambiati o non catalogati (più veloce)

en: Rebuild Thumbnails
it: Ricostruisci le miniature

en: Rebuild Finger-prints
it: Ricalcola i codici di controllo

en: Similarity range (in percents):
it: Intervallo di somiglianza (in percentuale):

en: Restriction on duplicates:
it: Restrizione sui duplicati:

en: No restriction
it: Nessuna restrizione

en: Restrict to album of reference image
it: Restringi all'album dell'immagine di riferimento

en: Exclude album of reference image
it: Escludi l'album dell'immagine di riferimento

en: Find Duplicate Items
it: Trova elementi duplicati

en: Faces data management:
it: Gestione dei dati dei volti:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
it: Azzera e ricostruisci tutte le informazioni di addestramento

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all training data for recognition and rebuild it from all available faces.
it: Questo azzererà tutti i dati di addestramento per il riconoscimento e li ricostruirà dai volti disponibili.

en: Detect and recognize Faces
it: Rileva e riconosci i volti

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool allows to assign automatically tags to images by contents analysis using deep-learning neural network.</b></p><p>The settings below determines the deep-learning model to use while parsing image contents to determine the subjects of the photography. The neural network used in background will generate automatically a serie of tags describing the contents and store the results in the database.</p>
it: <p><b>Questo strumento permette di assegnare automaticamente tag alle immagini basandosi sull'analisi del contenuto tramite l'utilizzo della rete neurale di apprendimento profondo.</b></p><p>Le impostazioni sotto riportate determinano il modello di apprendimento profondo da utilizzare mentre si analizza il contenuto delle immagini per l'individuazione dei soggetti della fotografia. La rete neurale utilizzata in sottofondo genererà automaticamente una serie di tag che descrivono il contenuto e memorizzerà i risultati all'interno della banca dati.</p>

en: Auto-tagging mode:
it: Modalità tag automatici:

en: Clean all and re-assign
it: Pulisci tutto e riassegna

en: Scan non-assigned only
it: Esegui un'analisi solo dei non assegnati

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Clean all and re-assign</b>: clean all tags already assigned and re-scan all items from scratch.</p><p><b>Scan non-assigned only</b>: scan only the items with no assigned tag.</p>
it: <p><b>Pulisci tutto e riassegna</b>: elimina tutti i tag già assegnati e rianalizza tutti gli elementi da zero.</p><p><b>Esegui un'analisi solo dei non assegnati</b>: analizza solamente gli elementi con tag non assegnati.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: this model is a neural network which offers exceptional speed and efficiency. It enables you to swiftly evaluate the integration of smaller-scale object detection scenarios. It's designed for objects detections, capable of recognizing and extracting the location of objects within an image. The limitation on the number of recognizable objects is set to 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: as the previous one, this model is a neural network dedicated for more complex object detection requirements and showcases remarkable capabilities. Despite the additional complexity introducing more time-latency and computer resources, it's must be used for larger-scale object detection scenarios as it provides more accurate predictions at the expense of speed.</p><p><b>ResNet50</b>: this model is a specific type of convolutional neural network formed by stacking residual blocks commonly used to power computer vision applications as object detections. This king of design allows the training of very deep networks without encountering the vanishing gradient problem. Unlike YOLO, ResNet50 is primarily focused on image classification and does not provide object localization. It can recognize objects from a vast set of more than 1,000 classes, covering a wide range of objects, animals, and scenes.</p>
it: <p><b>YOLOv5 Nano</b>: questo modello è una rete neurale che offre velocità ed efficienza eccezionali. Ti permette di valutare rapidamente l'integrazione di scenari di rilevamento degli oggetti su scala minore. È progettato per il rilevamento degli oggetti ed è capace di riconoscere ed estrarre la loro posizione all'interno di un'immagine. La limitazione del numero di oggetti riconoscibili è impostata su 80.</p><p><b>YOLOv5 XLarge</b>: come il modello precedente, è un modello di rete neurale dedicato ai casi più complessi di rilevamento degli oggetti e dimostra notevoli capacità. Nonostante la complessità aggiuntiva che introduce più latenza temporale e risorse informatiche, deve essere utilizzata per scenari di rilevamento degli oggetti su scala maggiore, in quanto fornisce previsioni più accurate (al costo di una minore velocità).</p><p><b>ResNet50</b>: questo modello è un tipo specifico di rete neurale convoluzionale formato dall'accatastamento di blocchi residui utilizzati comunemente per alimentare le applicazioni di visione artificiale quali le individuazioni degli oggetti. Questo tipo di struttura permette di addestrare le reti molto profonde senza incappare nel problema della scomparsa del gradiente. A differenza di YOLO, ResNet50 si focalizza principalmente sulla classificazione delle immagini e non fornisce localizzazione degli oggetti. È in grado di riconoscere gli oggetti da un vasto gruppo formato da più di mille classi che comprende un'ampia gamma di oggetti, animali e scene.</p>

en: Auto-tags Assignment
it: Assegnazione tag automatici

en: Scan Mode:
it: Modalità di analisi:

en: Clean all and re-scan
it: Pulisci tutto ed esegui una nuova analisi

en: Sync Direction:
it: Direzione sincronizzazione:

en: From database to image metadata
it: Dalla banca dati ai metadati dell'immagine

en: From image metadata to database
it: Dai metadati dell'immagine alla banca dati

en: Check metadata setup panel for details:
it: Controlla il pannello di impostazione dei metadati per i dettagli:

en: Sync Metadata and Database
it: Sincronizza metadati e banca dati

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
it: Tutte le operazioni completate.
    Durata: %1

en: digiKam Maintenance
it: Manutenzione di digiKam

en: Process is done.
    Duration: %1
it: Processo concluso.
    Durata: %1

en: Remove all faces from image
it: Rimuovi tutti i volti dall'immagine

en: Remove all tags from image
it: Rimuovi tutti i tag dall'immagine

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
it: Sono stati rimossi tutti i volti dalle %1 immagini selezionate.
    Vuoi continuare?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
it: Sono stati rimossi tutti i tag dalle %1 immagini selezionate.
    Vuoi continuare?

en: Synchronizing image metadata with database
it: Sincronizzazione dei metadati delle immagini con la banca dati.

en: Updating database from image metadata
it: Aggiornamento della banca dati dai metadati delle immagini

en: Find new items
it: Trova nuovi elementi

en: Thumbs
it: Miniature

en: Queues
it: Code

en: Queue Settings
it: Impostazioni delle code

en: Control Panel
it: Pannello di controllo

en: Assigned Tools
it: Strumenti assegnati

en: Tool Settings
it: Impostazioni degli strumenti

en: Run
it: Avvia

en: Run all
it: Avvia tutto

en: New Queue
it: Nuova coda

en: Remove Queue
it: Rimuovi coda

en: Save Workflow
it: Salva flusso di lavoro

en: Remove items
it: Rimuovi elementi

en: Remove processed items
it: Rimuovi elementi elaborati

en: Clear Queue
it: Pulisci la coda

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Sposta giù

en: Remove tool
it: Rimuovi strumento

en: Current Queue:
it: Coda attuale:

en: No items
it: Nessun elemento

en: No tasks
it: Nessun compito

en: 1 task | %1 tasks
it[0]: Un compito
it[1]: %1 compiti

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
it: Totale:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
it: Pronto

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
it: Elaborazione in avanzamento

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
it: Il Gestore elaborazione in serie è attivo. Vuoi interrompere il lavoro attuale?

en: There is no queue to be run.
it: Non c'è coda da avviare.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
it: Non ci sono elementi da elaborare nella coda corrente (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
it: La regola personale per rinominare non è valida sono valide per la coda corrente (%1). Correggila.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
it: L'elenco di strumenti per l'elaborazione in serie della coda corrente (%1) è vuoto. Assegna degli strumenti.

en: There are no items to process in the queues.
it: Non ci sono immagini da elaborare nelle code.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
it: Impostazioni album degli elementi elaborati

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
it: L'album che ospita le immagini nella coda di elaborazione «%1» non è impostato. Scegline uno dal pannello Impostazioni delle code.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
it: L'album nel quale ospitare gli elementi elaborati dalla coda «%1» non è disponibile o non è scrivibile. Impostane un altro dal pannello Impostazioni delle code.

en: Failed to process item...
it: Impossibile elaborare l'oggetto...

en: Process Cancelled...
it: Elaborazione annullata...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
it: Elemento «%1» dalla coda «%2»: %3

en: Batch queue finished
it: Elaborazione della coda terminata

en: All batch queues finished
it: Tutte le elaborazioni delle code sono terminate

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
it: &Code

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
it: Personalizzate

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
it: Colori

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
it: Migliora

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
it: Trasforma

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
it: Decora

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
it: Filtri

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
it: Converti

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
it: Non valido

[ctx: @label]
en: No setting available
it: Nessuna impostazione disponibile

en: Failed to find tool...
it: Impossibile trovare lo strumento...

en: (overwritten)
it: (sovrascritto)

en: (renamed to %1)
it: (rinominato in %1)

en: Item exists and was skipped
it: L'elemento esiste ed è stato saltato

en: Failed to create sidecar file...
it: Impossibile creare il file sidecar...

en: Item processed successfully %1
it: Elemento elaborato correttamente %1

en: Failed to create file...
it: Creazione del file non riuscita...

en: This is the list of batch tools assigned.
it: Questo è l'elenco degli strumenti assegnati all'elaborazione in serie.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
it: Questo è l'elenco d'immagini da elaborare in sequenza.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
it: Miniatura

[ctx: @title: original item name]
en: Original
it: Originale

[ctx: @title: target item name]
en: Target
it: Risultante

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
it[0]: È presente ancora un elemento non elaborato in «%2».
    Vuoi davvero chiudere la coda?
it[1]: Sono presenti ancora %1 elementi non elaborati in «%2».
    Vuoi davvero chiudere la coda?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
it: Le regole personali per rinominare non sono valide per le code elencate di seguito. Correggile.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
it: L'elenco di strumenti per l'elaborazione in serie delle code sotto riportate è vuoto. Assegna degli strumenti.

en: Use original Album
it: Usa album originale

en: Target
it: Risultante

en: Use original filenames
it: Usa i nomi file originali

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
it: Attiva questa opzione per usare i nomi dei file originali senza modifiche.

en: Customize filenames:
it: Nomi dei file personalizzati:

en: File Renaming
it: Rinomina dei file

en: Raw Files Loading:
it: Caricamento dei file RAW:

en: Perform RAW demosaicing
it: Esegui la demosaicizzazione RAW

en: Extract embedded preview (faster)
it: Estrai anteprima incorporata (più veloce)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
it: Salva l'immagine come un ramo creato di recente

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
it: Attiva questa opzione per salvare le modifiche attuali a una nuova versione del file

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
it: Attiva questa opzione per utilizzare tutte le CPU del tuo computer nell'elaborazione contemporanea di più di un elemento dalla coda.

en: Behavior
it: Comportamento

en: Saving Images
it: Salvataggio delle immagini

en: Reset current tool settings to default values.
it: Riporta tutte le impostazioni degli strumenti ai valori predefiniti.

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
it: Colore

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
it: Migliora

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
it: Trasforma

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
it: Decora

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
it: Filtri

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
it: Converti

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
it: Strumenti personalizzati

[ctx: @action]
en: Assign tools
it: Assegna strumenti

en: This is the list of digiKam batch tools available.
it: Questo è l'elenco di digiKam disponibile degli strumenti di elaborazione in serie.

en: Base Tools
it: Strumenti di base

en: This is the list of your customized workflow settings.
it: Questo è l'elenco delle impostazioni personalizzate del tuo flusso di lavoro.

en: Workflow
it: Flusso di lavoro

en: You can see below the history of last batch operations processed.
it: Sotto puoi vedere la cronologia dell'ultima elaborazione di operazioni in serie.

en: History
it: Cronologia

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
it: Nuovo flusso di lavoro

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
it: Modifica flusso di lavoro

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
it: <qt><b>Crea un nuovo flusso di lavoro</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
it: <qt><b>Proprietà flusso di lavoro</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
it: &Titolo:

en: Description:
it: Descrizione:

en: New Workflow
it: Nuovo flusso di lavoro

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
it: Gestore elaborazione in serie

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
it: Impossibile caricare alcuni flussi di lavoro dal tuo file di configurazione, a causa di una versione incompatibile di uno strumento.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
it: Assegna flusso di lavoro alla coda corrente

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
it: Modifica flusso di lavoro

[ctx: @action]
en: Update Workflow
it: Aggiorna flusso di lavoro

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
it: Elimina flusso di lavoro

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
it: Eliminare flusso di lavoro?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
it: Vuoi davvero eliminare il flusso di lavoro «%1» selezionato?

en: Rename...
it: Rinomina...

en: (No Value Selected)
it: (Nessun valore selezionato)

en: No Rating assigned
it: Nessuna valutazione assegnata

en: Reset contents
it: Azzera i contenuti

[ctx: @item]
en: Any Album
it: Qualsiasi album

[ctx: @label:listbox]
en: In All
it: In tutti

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
it: In uno di

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
it: Ad albero

[ctx: @item]
en: Any Tag
it: Qualsiasi tag

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
it: Qualsiasi

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
it: Qualsiasi tra: %1

en: any color depth
it: qualsiasi profondità di colore

en: 8 bits per channel
it: 8 bit per canale

en: 16 bits per channel
it: 16 bit per canale

en: Search items located in
it: Cerca tra gli elementi che si trovano in

en: The album name contains
it: Il nome dell'album contiene

en: The album caption contains
it: La didascalia dell'album contiene

en: The album category is
it: La categoria dell'album è

en: Return items with tag
it: Restituisci gli elementi con tag

en: A tag of the item contains
it: Un tag dell'elemento contiene

en: Return items without tags
it: Restituisci gli elementi senza tag

en: Not Tagged
it: Senza tag

en: File Name
it: Nome del file

en: Return items whose file name contains
it: Restituisci elementi il cui nome contiene

en: Modification
it: Modifica

en: Return items modified between
it: Restituisci elementi modificati tra

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
it: e

en: File Size
it: Dimensione del file

en: Size of the file in megabytes
it: Dimensione del file in megabyte

en: Size of the file in bytes
it: Dimensione del file in byte

en: Month/Day
it: Mese/giorno

en: Return items from a month or a day of the month
it: Restituisci elementi da un mese o un giorno del mese

en: Return items with labels
it: Restituisci elementi con etichette

en: Return items rated at least
it: Restituisci elementi con valutazione di almeno

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
it: al massimo

en: Return items created between
it: Restituisci elementi creati tra

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
it: e

en: Digitization
it: Digitalizzazione

en: Return items digitized between
it: Restituisci elementi digitalizzati tra

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
it: e

en: Time
it: Tempo

en: Return items with created time between
it: Restituisci elementi con tempo di creazione tra

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
it: e

en: Exif Orientation
it: Orientazione Exif

en: Find items with orientation flag
it: Trova elementi con il contrassegno dell'orientazione

en: Find items with a width between
it: Trova elementi con una larghezza compresa tra

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
it: e

en: Find items with a height between
it: Trova elementi con altezza compresa tra

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
it: e

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
it: Trova elementi con

en: File Format
it: Formato del file

en: Return items with the file format
it: Restituisci elementi col formato del file

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
it: %1 [Immagine]

en: Color Depth
it: Profondità di colore

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
it: Trova elementi con

en: Color Model
it: Modello di colore

en: Find items with the color model
it: Trova elementi col modello di colore

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
it: %1 [Immagine]

en: The make of the camera
it: Produttore della fotocamera

en: The model of the camera
it: Modello della fotocamera

en: Lens
it: Obiettivo

en: The type of the lens
it: Il tipo di lenti

en: Lens aperture as f-number
it: Apertura del diaframma come numero f

en: Focal length of the lens
it: Lunghezza focale dell'obiettivo

en: 35mm equivalent focal length
it: Lunghezza focale equivalente a 35mm

en: Automatic exposure program
it: Programma di esposizione automatico

en: Automatic or manual exposure
it: Esposizione automatica o manuale

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
it: Velocità della pellicola ISO (scala lineare, ASA)

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
it: Modalità del flash

en: Automatic or manual white balance
it: Bilanciamento del bianco automatico o manuale

en: Color temperature used for white balance
it: Temperatura del colore usata per il bilanciamento del bianco

en: Metering Mode
it: Modalità di misurazione

en: Method to determine the exposure
it: Metodo per determinare l'esposizione

en: Subject Distance
it: Distanza del soggetto

en: Distance of the subject from the lens
it: Distanza del soggetto dall'obiettivo

en: Macro, close or distant view
it: Vista macro, vicina o distante

en: Altitude range
it: Estensione altitudine

en: Item has no GPS info
it: L'elemento non ha informazioni GPS

en: Not Geo-located
it: Non geolocalizzato

en: Country
it: Stato

en: Country shown in the item
it: Stato mostrato nell'elemento

en: Province
it: Provincia

en: Province shown in the item
it: Provincia mostrata nell'elemento

en: City shown in the item
it: Città mostrata nell'elemento

en: Sublocation
it: Posto

en: Sublocation shown in the item
it: Posto mostrato nell'elemento

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
it: Creatore

en: Return items created by
it: Restituisci elementi creati da

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
it: Didascalia

en: Return items whose comment contains
it: Restituisci elementi il cui commento contiene

en: Return items commented by
it: Restituisci elementi commentati da

en: Headline
it: Intestazione

en: Return items with the IPTC headline
it: Restituisci elementi con intestazione IPTC

[ctx: @label: item title]
en: Title
it: Titolo

en: Return items with the IPTC title
it: Restituisci elementi con titolo IPTC

en: Find items that have associated all these words:
it: Trova elementi associati a tutte queste parole:

en: Empty Text
it: Svuota il testo

en: Return items without text in:
it: Restituisci gli elementi senza testo in:

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
it: Creatore

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
it: Didascalia

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
it: Autore

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
it: Intestazione

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
it: Titolo

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Return items with the aspect ratio
it: Restituisci elementi con proporzioni

en: Pixel Size
it: Numero di pixel

en: Value of (Width * Height) between
it: Valore di (larghezza * altezza) tra

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
it: e

en: Return video with the frame aspect ratio
it: Restituisci video con la proporzione dei fotogrammi

en: Length of the video
it: Lunghezza del video

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
it: e

en: Frame Rate
it: Velocità fotogrammi

en: Return video with the frame rate
it: Restituisci video con la velocità fotogrammi

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
it: e

en: Codec
it: Codificatore

en: Return video codec
it: Restituisci codificatore video

en: Return Audio Bits Rate
it: Restituisci il bit rate audio

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
it: e

en: Return Audio Channel Type
it: Restituisci il tipo di canale audio

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
it: Audio surround 5.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
it: Audio surround 7.1

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
it: Sequenza di 16 canali

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
it: Altro tipo di canale

en: Return Audio Codec
it: Restituisci codificatore audio

en: Faces
it: Volti

en: Return items by number of face regions
it: Restituisci elementi per numero di regioni facciali

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
it: e

en: Return items without face regions
it: Restituisci elementi senza regioni facciali

en: No Face Regions
it: Nessuna regione facciale

en: Day:
it: Giorno:

en: Every Month
it: Ogni mese

en: Every Day
it: Ogni giorno

en: Any Orientation
it: Qualsiasi orientazione

en: Landscape Orientation
it: Orientazione panoramica

en: Portrait orientation
it: Orientazione ritratto

[ctx: Create new search]
en: New...
it: Nuovo...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
it: Modifica...

en: File, Album, Tags
it: File, album, tag

en: Picture Properties
it: Proprietà dell'immagine

en: Caption, Comment, Title
it: Didascalia, commento, titolo

en: Geographic position
it: Posizione geografica

en: Face regions
it: Regioni facciali

en: Find Items
it: Trova elementi

en: Meet All of the following conditions
it: Soddisfa tutte le condizioni seguenti

en: Meet Any of the following conditions
it: Soddisfa una delle condizioni seguenti

en: None of these conditions are met
it: Nessuna di queste condizioni è soddisfatta

en: At least one of these conditions is not met
it: Almeno una di queste condizioni non è soddisfatta

note: i18n("Find Pictures meeting all of these conditions")); simpleLabel->setPixmap(QIcon::fromTheme(QLatin1String("edit-find")).pixmap(128));
en: <qt><p>Search your collection<br/>for Items meeting the following conditions</p></qt>
it: <qt><p>Cerca elementi nella raccolta<br/>che soddisfino le condizioni seguenti</p></qt>

en: Remove Group
it: Rimuovi gruppo

en: Hide Options
it: Nascondi le opzioni

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
it: Eliminare la ricerca?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
it: Vuoi davvero eliminare la ricerca selezionata «%1»?

en: (Advanced Search)
it: (Ricerca avanzata)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
it: Ricerca con avvio automatico

en: New Search
it: Nuova ricerca

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
it: Ricerca:

en: Enter keywords here...
it: Inserisci qui le parole chiave...

en: New Advanced Search...
it: Nuova ricerca avanzata...

en: Edit Current Search...
it: Modifica la ricerca attuale...

en: Save Current Search
it: Salva la ricerca attuale

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
it: Inserisci il nome della ricerca attuale da salvare nella vista «Ricerche»

en: Save current search to a new virtual Album
it: Salva la ricerca attuale in un nuovo album virtuale

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
it: Se premi questo pulsante, la ricerca attuale sarà salvata in un nuovo album di ricerca virtuale usando il nome impostato a sinistra.

en: Edit Stored Search
it: Modifica la ricerca salvata

en: Edit...
it: Modifica...

en: Add Search Group
it: Aggiungi gruppo di ricerca

en: Try
it: Prova

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Show file&name
it: Mostra il &nome del file

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare il nome del file sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show file si&ze
it: Mostra la &dimensione del file

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare la dimensione del file sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show camera creation &date
it: Mostra la &data di creazione dello scatto

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare la data di creazione della macchina fotografica sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show file &modification date
it: Mostra la data di &modifica del file

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
it: Attiva questa opzione per mostrare la data di modifica del file sotto la miniatura dell'immagine, se essa differisce dalla data di creazione della fotocamera. Questa opzione è utile per identificare rapidamente quali elementi sono stati modificati.

en: Show ima&ge dimensions
it: Mostra le dimensioni dell'imma&gine

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare le dimensioni dell'immagine in pixel sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show image aspect ratio
it: Mostra le proporzioni dell'immagine

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare la proporzioni dell'immagine sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show image format
it: Mostra il formato dell'immagine

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare il tipo MIME sopra la miniatura dell'immagine.

en: Show digiKam tit&le
it: Mostra il tito&lo di digiKam

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare il titolo di digiKam sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show digiKam &captions
it: Mostra le didas&calie di digiKam

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare le didascalie di digiKam sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show digiKam &tags
it: Mostra i &tag di digiKam

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare l'elenco dei tag di digiKam sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show digiKam &rating
it: Mostra la &valutazione di digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare la valutazione di digiKam sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show digiKam &pick label
it: Mostra l'etichetta di &scelta di digiKam

en: Set this option to show the digiKam pick label below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare l'etichetta di scelta di digiKam sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show digiKam color &label
it: Mostra l'etichetta co&lorata di digiKam

en: Set this option to show the digiKam color label as a border around the thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare l'etichetta colorata di digiKam attorno alla miniatura.

en: Show rotation overlay buttons
it: Mostra in sovrimpressione i pulsanti per la rotazione

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
it: Abilita questa opzione per mostrare i pulsanti per la rotazione dell'immagine sopra la miniatura, in modo da poter eseguire la rotazione dell'immagine a destra o a sinistra.

en: Show fullscreen overlay button
it: Mostra in sovrimpressione il pulsante per lo schermo intero

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
it: Abilita questa opzione per mostrare un pulsante per l'apertura in modalità a schermo intero dell'immagine sopra la miniatura.

en: Show Geolocation Indicator
it: Mostra l'indicatore di geolocalizzazione

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
it: Abilita questa opzione per mostrare un'icona sopra la miniatura se l'elemento possiede informazioni di geolocalizzazione.

en: Thumbnail click action:
it: Azione al clic su miniatura:

en: Show Preview
it: Mostra l'anteprima

en: Start Image Editor
it: Avvia l'editor delle immagini

en: Show on Light Table
it: Mostra sul tavolo luminoso

en: Open with Default Application
it: Apri con l'applicazione predefinita

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
it: Scegli cosa succede quando fai clic su una miniatura.

en: Icon View font:
it: Carattere della vista a icone:

en: Select here the font used to display text in icon views.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo in tutte le viste a icone.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
it: Usa la dimensione grande delle miniature, adatta a risoluzioni schermo elevate

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
it: Abilita questa opzione per ottenere una vista icone con miniature di grandi dimensioni, per esempio nel caso usassi un monitor 4K.
    Questa opzione è disattivata per impostazione predefinita, e la dimensione massima delle miniature è limitata a 256x256 pixel. Se l'opzione è attivata, la dimensione delle miniature può essere estesa fino a 512x512 pixel.
    Questa opzione memorizza più dati nella base di dati delle miniature e utilizza più memoria di sistema. digiKam deve essere riavviato affinché l'opzione abbia effetto, e l'opzione «Ricostruisci le miniature», all'interno dello strumento Manutenzione, deve essere eseguita su tutte le raccolte.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
it: Icone

en: Tree View icon size:
it: Dimensioni delle icone della vista ad albero:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
it: Abilita questa opzione per configurare la dimensione in pixel delle icone della vista ad albero nelle barre laterali di digiKam.

en: People Tree View icon size:
it: Dimensioni delle icone della vista ad albero delle persone:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
it: Abilita questa opzione per configurare la dimensione in pixel delle icone della vista ad albero nella barra laterale delle persone di digiKam.

en: Tree View font:
it: Carattere della vista ad albero:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo in tutte le viste ad albero.

en: Show a count of items in Tree Views
it: Mostra il conteggio degli elementi nelle viste ad albero

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
it: Abilita questa opzione per visualizzare lungo il nome dell'album il numero di elementi della vista a icone al suo interno.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
it: Viste ad albero

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
it: L'anteprima mostra la visualizzazione incorporata, se disponibile (più veloce)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
it: L'anteprima mostra l'immagine completa

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
it: Immagini RAW:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
it: Automatica

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
it: Anteprima incorporata

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
it: Dati RAW a metà dimensione

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
it: Dati RAW a dimensione intera (alta qualità)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
it: L'immagine in anteprima viene convertita in 8 bit per una visualizzazione più rapida

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
it: Deseleziona questa opzione se non vuoi convertire l'immagine di anteprima a 16 bit in 8 bit.

en: Preview image is always scaled to fit to window
it: L'immagine in anteprima viene sempre adattata alla finestra

en: Uncheck this if you do not want to scale small images to fit to window.
it: Deseleziona questa opzione se non vuoi ridimensionare le immagini piccole alla finestra.

en: Show icons and text over preview
it: Mostra le icone e il testo sopra l'anteprima

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
it: Deseleziona questa opzione se non vuoi vedere le icone e il testo sopra l'anteprima.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
it: A schermo intero

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
it: Tipi MIME

[ctx: @title:tab]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
it: Questa opzione cambia la dimensione in cui vengono generate le miniature. Devi riavviare digiKam affinché l'opzione abbia effetto. Inoltre, devi rigenerare tutte le miniature già presenti tramite il menu <interface>Strumenti / Manutenzione</interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
it: Gestisci le categorie per ordinare e ridisporre la vista ad albero dell'album.

en: Set here the new category
it: Imposta qui la nuova categoria

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
it: Puoi aggiungere o rimuovere i tipi di categorie di album per migliorarne l'ordinamento in digiKam.

en: &Add...
it: &Aggiungi...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
it: <p>Aggiungi nuovi tipi di file da mostrare come elementi dell'album.</p><p>digiKam cerca di supportare tutti i formati di immagine prodotti dalle fotocamere digitali, oltre ad alcuni importanti formati audio e video.</p><p>Puoi aumentare l'elenco già notevole di formati gestiti da digiKam aggiungendo l'estensione del tipo che vuoi aggiungere. Le estensioni multiple vanno separate con punto e virgola o spazio.</p><p><b><u>Nota:</u> le modifiche fatte in questa vista eseguiranno una nuova scansione in background della banca dati.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
it: Estensioni aggiuntive dei file &immagine (<a href="image">tipi attualmente supportati</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
it: <p>Qui puoi aggiungere le estensioni dei file immagine (inclusi i file RAW) da visualizzare nella vista degli album. Basta mettere «xyz abc» per far visualizzare i file con estensioni *.xyz e *.abc nella vista degli album.</p><p>Puoi anche rimuovere i formati di file che sono visualizzati per impostazione predefinita mettendo un segno meno davanti all'estensione: «-gif» rimuove tutti i file GIF dalla vista degli album e qualsiasi loro traccia dalla banca dati. Non saranno eliminati, semplicemente non saranno mostrati in digiKam.</p><p><b>Attenzione:</b> rimuovere i file dalla banca dati vuol dire perdere tutti i loro tag e le loro valutazioni.</p>

en: Enter additional image file extensions.
it: Inserisci le estensioni aggiuntive dei file immagine.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
it: Estensioni aggiuntive dei file &video (<a href="video">tipi attualmente supportati</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
it: <p>Qui puoi aggiungere le estensioni dei file video da visualizzare nella vista degli album. Basta mettere «xyz abc» per far supportare i file con estensioni *.xyz e *.abc. Fare clic su questi file li farà riprodurre in un visore incorporato.</p><p>Puoi anche rimuovere i formati di file che sono visualizzati per impostazione predefinita mettendo un segno meno davanti all'estensione: «-avi» rimuove tutti i file AVI dalla vista degli album e qualsiasi loro traccia dalla banca dati. Non saranno eliminati, semplicemente non saranno mostrati in digiKam.</p><p><b>Attenzione:</b> rimuovere i file dalla banca dati vuol dire perdere tutti i loro tag e le loro valutazioni.</p>

en: Enter additional video file extensions.
it: Inserisci le estensioni aggiuntive dei file video.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
it: Estensioni aggiuntive dei file &audio (<a href="audio">tipi attualmente supportati</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
it: <p>Qui puoi aggiungere le estensioni dei file audio da visualizzare nella vista degli album. Basta mettere «xyz abc» per far supportare i file con estensioni *.xyz e *.abc. Fare clic su questi file li farà riprodurre in un riproduttore audio incorporato.</p><p>Puoi anche rimuovere i formati di file che sono visualizzati per impostazione predefinita mettendo un segno meno davanti all'estensione: «-ogg» rimuove tutti i file OGG dalla vista degli album e qualsiasi loro traccia dalla banca dati. Non saranno eliminati, semplicemente non saranno mostrati in digiKam.</p><p><b>Attenzione:</b> rimuovere i file dalla banca dati vuol dire perdere tutti i loro tag e le loro valutazioni.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
it: Inserisci le estensioni aggiuntive dei file audio.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
it: <p>Hai scelto di rimuovere i seguenti formati di immagine dall'elenco dei formati supportati: <b>%1</b>.</p><p>Questi sono formati molto comuni. Se nella raccolta hai immagini con questi formati, esse saranno rimosse dalla banca dati e perderai tutte le informazioni su di esse, incluse le valutazioni e i tag.</p><p>Vuoi davvero applicare le modifiche e perdere il supporto per questi formati?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
it: <p>I file con queste estensioni saranno riconosciuti come immagini e inclusi nella banca dati:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
it: <p>I file con queste estensioni saranno riconosciuti come file video e inclusi nella banca dati:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
it: <p>I file con queste estensioni saranno riconosciuti come file audio e inclusi nella banca dati:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
it: Rilevamento automatico della fotocamera non riuscito. Assicurati che sia collegata correttamente e accesa. Vuoi riprovare?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
it: Configurazione della fotocamera

note: i18n!
en: Mounted Camera
it: Fotocamera montata

en: Camera List
it: Elenco delle fotocamere

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
it: <p>Seleziona qui il nome della fotocamera che vuoi usare. Tutte le impostazioni predefinite nel pannello a destra saranno impostate automaticamente.</p><p>Questo elenco è stato generato usando la libreria gphoto2 installata sul computer.</p>

en: Camera Title
it: Nome della fotocamera

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
it: <p>Imposta qui il nome usato nell'interfaccia di digiKam per identificare questa macchina fotografica.</p>

en: Camera Port Type
it: Tipo di porta della fotocamera

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
it: <p>Seleziona questa opzione se la fotocamera è collegata al tuo computer con un cavo USB.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
it: Seriale

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
it: <p>Seleziona questa opzione se la fotocamera è collegata al tuo computer con un cavo seriale.</p>

en: Network
it: Rete

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
it: <p>Seleziona questa opzione se la fotocamera è collegata alla rete del tuo computer.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
it: <p>Seleziona la porta seriale da usare sul computer. Questa opzione è necessaria solo se usi una fotocamera con porta seriale.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
it: <p>Digita qui l'indirizzo di rete della tua fotocamera.</p>

en: Camera Mount Path
it: Percorso di montaggio della fotocamera

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
it: Nota: solo per fotocamere a memoria di massa USB/IEEE

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
it: <p>Seleziona qui il percorso di montaggio da usare sul tuo computer. Questa opzione è necessaria solo se usi una fotocamera con <b>memoria di massa USB</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
it: <p>Per configurare una fotocamera a <b>memoria di massa USB</b><br/>(che si comporta come un disco rimovibile quando montata sul desktop),<br/>usa <a href="umscamera">%1</a> dall'elenco delle fotocamere.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
it: <p>Per configurare un <b>dispositivo generico PTP USB</b><br/>(che usa il protocollo di trasferimento immagini PTP),<br/>usa <a href="ptpcamera">%1</a> dall'elenco delle fotocamere.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
it: <p>Per configurare un <b>dispositivo generico di rete PTP/IP</b><br/>(che usa il protocollo di trasferimento immagini PTP),<br/>usa <a href="ptpipcamera">%1</a> dall'elenco delle fotocamere.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br/>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
it: <p>Un elenco completo delle impostazioni della fotocamera è <br/>disponibile a <a href="https://www.figuiere.net/digicam/">questo indirizzo</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
it: Modifica i filtri d'importazione

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
it: Nome:

en: Mime filter:
it: Filtro dei tipi MIME:

en: Select Type Mime...
it: Seleziona il tipo MIME...

en: File name filter:
it: Filtro per nome del file:

en: Path filter:
it: Filtro per il percorso:

en: Show only new files
it: Mostra solo i nuovi file

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
it: Seleziona i tipi MIME che vuoi filtrare.

en: Select Mime Types
it: Seleziona i tipi MIME

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
it: Qui puoi vedere l'elenco di fotocamere digitali usato da digiKam attraverso l'interfaccia Gphoto.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title: camera model]
en: Model
it: Modello

[ctx: @title: camera port]
en: Port
it: Porta

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
it: Percorso

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: Auto-&Detect
it: &Rilevamento automatico

en: Visit Gphoto project website
it: Visita il sito web del progetto Gphoto

en: Devices
it: Dispositivi

en: Use file metadata (makes connection slower)
it: Usa i metadati dei file (rende la connessione più lenta)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
it: Attiva il caricamento di anteprime di alta qualità (caricamento più lento)

en: Use a default target album to download from camera
it: Usa un album di destinazione predefinito per scaricare dalla fotocamera

en: If target file exists when downloaded from camera
it: Se il file di destinazione esiste quando scaricato dalla fotocamera

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
it: Qui puoi vedere i filtri da usare per filtrare i file nella finestra di dialogo per l'importazione.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
it: Usa uno spazio come separatore per specificare più nomi file da ignorare.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
it: Usa uno spazio come separatore per specificare più estensioni di file da ignorare.

en: Always ignore
it: Ignora sempre

en: Ignored file names:
it: Nomi dei file ignorati:

en: Ignored file extensions:
it: Estensioni dei file ignorate:

en: Import Filters
it: Filtri importazione

en: Icon-View Options
it: Opzioni della vista a icone

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
it: Mostra il formato dell'immagine

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare i tag di digiKam sotto la miniatura dell'immagine.

en: Show item &rating
it: Mostra &valutazione dell'elemento

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
it: Abilita questa opzione per mostrare la valutazione dell'oggetto sotto la miniatura dell'immagine.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
it: Abilita questa opzione per mostrare i pulsanti per la rotazione dell'immagine sopra la miniatura.

en: Show embedded preview
it: Mostra anteprima incorporata

en: Start image editor
it: Avvia l'editor delle immagini

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo in tutte le viste a icone.

en: Preview Options
it: Opzioni dell'anteprima

en: Embedded preview loads full-sized images
it: Carica la dimensione totale dell'immagine nell'anteprima incorporata

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
it: <p>Abilita questa opzione per caricare l'intera dimensione dell'immagine nel pannello di anteprima, anziché una ridotta. Dato che questa opzione aumenterà il tempo per caricare le immagini, usala solo se hai un computer veloce. </p><p><b>Nota:</b> per le immagini RAW, verrà usata una versione dimezzata dei dati RAW al posto dell'anteprima incorporata JPEG.</p>

en: Preview each item while downloading it
it: Anteprima di ogni elemento durante lo scaricamento

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
it: <p>Abilita questa opzione per visualizzare l'anteprima di ogni elemento mentre viene scaricato.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
it: Finestra di importazione

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
it: Nessun album di destinazione predefinito è stato scelto per scaricare dalla fotocamera. Selezionane uno.

en: Device detection under progress, please wait...
it: Rilevamento del dispositivo in corso, attendi...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
it: Impossibile rilevare automaticamente la fotocamera.
    Controlla se la fotocamera è accesa e riprova, o prova a impostarla manualmente.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
it: La fotocamera «%1» (%2) è già nell'elenco.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
it: Trovata la fotocamera «%1» (%2) e aggiunta all'elenco.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
it: Per abilitare questa funzione, deve essere disattivata l'anteprima a dimensione intera.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
it: Se l'anteprima a dimensione intera è attivata, essa influenzerà la velocità di visualizzazione dell'anteprima di ciascun elemento che si sta scaricando.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
it: <p>Sotto sono elencati gli indirizzi dei tuoi album radice usati per conservare le immagini. È necessario l'accesso in scrittura per modificare le immagini in questi album.</p><p> Nota: sono supportati i dispositivi rimovibili (come i dispositivi USB o i DVD) e i sistemi remoti (come NFS, o Samba montato con cifs/smbfs).</p><p>Importante: devi montare nativamente la condivisione nel tuo sistema prima di configurare una raccolta remota.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
it: <p>Sotto sono elencati gli indirizzi dei tuoi album radice usati per conservare le immagini. È necessario l'accesso in scrittura per modificare le immagini in questi album.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
it: Monitora gli album per modifiche esterne (richiede il riavvio)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
it: <b>Nota: il monitoraggio degli album consuma risorse e può rallentare digiKam. Se stai utilizzando MacOS e delle raccolte in rete, non devi attivare il monitoraggio degli album.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
it: Cartelle di album radice

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
it: <p>Imposta i nomi delle cartelle da ignorare dalle tue raccolte di fotografie. I nomi distinguono tra maiuscole e minuscole e devono essere separate da un punto e virgola.</p><p>Questo è utile, per esempio, quando memorizzi le foto in un NAS (Network Attached Storage) Synology. In ciascuna cartella il sistema crea una sotto-cartella @eaDir per memorizzare le miniature. Per evitare che digiKam inserisca due volte la fotografia originale e la relativa miniatura, @eaDir viene ignorata per impostazione predefinita.</p><p>Per includere di nuovo le cartelle ignorate per impostazione predefinita, aggiungi ad esse un prefisso meno, per es. -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
it: Cartelle aggiuntive da ignorare (<a href="image">Cartelle attualmente ignorate</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
it: Inserisci le cartelle da ignorare per l'aggiunta alle tue raccolte.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
it: Cartelle ignorate

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
it: <p>Per impostazione predefinita, le cartelle che iniziano con un punto saranno ignorate.<br/> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
it: Aggiungi un percorso alla raccolta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
it: Aggiorna il percorso della raccolta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
it: Rimuove la raccolta da digiKam.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
it: Non è stato possibile aggiungere una raccolta per i percorsi seguenti:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
it: Scegli la cartella contenente la raccolta

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
it: Problema nell'allegare la raccolta

en: A collection with the path "%1" already exists.
it: Esiste già una raccolta col percorso «%1».

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
it: Rimuovere il percorso dalla raccolta?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
it: Vuoi rimuovere il percorso «%1» aggiunto dalla raccolta «%2»?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
it: Rimuovere raccolta?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
it: Vuoi rimuovere la raccolta «%1» dall'elenco delle raccolte?

en: Local Collections
it: Raccolte locali

en: Collections on Removable Media
it: Raccolte su supporti rimovibili

en: Collections on Network Shares
it: Raccolte su condivisioni di rete

en: Add Collection
it: Aggiungi raccolta

en: This collection is currently not available.
it: Questa raccolta non è attualmente disponibile.

en: No problems found, enjoy this collection.
it: Nessun problema rilevato: divertiti con questa raccolta.

en: This collection is hidden.
it: Questa raccolta è nascosta.

en: Append network path
it: Aggiungi percorso di rete

en: Update collection
it: Aggiorna la raccolta

en: Remove collection
it: Rimuovi raccolta

[ctx: #title: collection name]
en: Name
it: Nome

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
it: Percorso

[ctx: #title: collection status]
en: Status
it: Stato

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
it: Hai precedentemente aggiunto una raccolta che contiene già il percorso «%1».

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
it: Problema nell'aggiunta della raccolta

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
it: Problema nell'aggiornamento della raccolta

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
it: Aggiunta della raccolta

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
it: Aggiorna la raccolta

en: Your new collection will be created with this name:
it: La nuova raccolta sarà creata con questo nome:

en: Your collection will be updated to this name:
it: La raccolta sarà aggiornata con questo nome:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
it: Seleziona categoria

en: Your collection will use this category:
it: La nuova raccolta utilizzerà questa categoria:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
it: Scarica i file richiesti

en: Use Face Detection feature
it: Usa la funzionalità Rilevamento facciale

en: Use Aesthetic Detection feature
it: Usa la funzionalità Rilevamento estetico

en: Use Auto Tags Assignment feature
it: Usa la funzionalità Assegnazione di tag automatici

en: All files were downloaded successfully.
it: Tutti i file scaricati sono scaricati correttamente.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
it: Errore nello scaricamento

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
it: Si è verificato un errore durante lo scaricamento.
    
    File: %1
    
    %2
    
    Puoi ritentare o continuare lo scaricamento al prossimo avvio.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
it: Riprova

en: Checksum is incorrect.
it: Il codice di controllo non è corretto.

en: File write error.
it: Errore di scrittura su file.

en: File open error.
it: Errore nell'apertura del file.

en: File on the server is too large.
it: Il file sul server è troppo grande.

[ctx: %1: folder path]
en: <p>For face detection, the red-eye removal tool, the classification of images according to aesthetics or the automatic assignment of tags to images, digiKam requires some large binary files. You can choose which feature you want to use.</p><p>Some of these files were not found. Click “Download” to begin downloading the files you need. You can close this dialog, you will be asked again the next time you start digiKam. Without these files the selected features will not work.</p><p>The files will be downloaded to %1.</p><p><b>After the successful download you have to restart digiKam.</b></p>
it: <p>Per il rilevamento facciale, lo strumento rimozione occhi rossi, la classificazione delle immagini in base all'estetica o l'assegnazione automatica di tag alle immagini, digiKam richiede alcuni file eseguibili piuttosto grandi. Puoi scegliere quale funzionalità utilizzare.</p><p>Alcuni di questi file non sono stati trovati. Fai clic su «Scarica» per iniziare lo scaricamento dei file richiesti. Puoi chiudere questa finestra di dialogo, ti verrà chiesto di nuovo all'avvio successivo di digiKam. Senza questi file le funzionalità selezionate non funzioneranno.</p><p>I file saranno scaricati in %1.</p><p><b>Dopo averli scaricati correttamente dovrai riavviare il programma.</b></p>

[ctx: %1: file counter, %2: disk size with unit]
en: The download requires %1 files with a size of %2.
it: Lo scaricamento richiede %1 file per una dimensione di %2.

en: All files of the selected features were found.
it: Sono stati trovati tutti i file delle funzionalità selezionate.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
it: Finestra dell'editor

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
it: Revisione

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Interface Options
it: Opzioni dell'interfaccia

en: &Use theme background color
it: &Usa colore di sfondo del tema

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
it: Abilita questa opzione per usare il colore di sfondo del tema nell'area dell'editor delle immagini.

en: &Background color:
it: Colore di s&fondo:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
it: Configura il colore di sfondo da usare nell'area dell'editor delle immagini.

en: Exposure Indicators
it: Indicatori di esposizione

en: &Under-exposure color:
it: Colore di &sottoesposizione:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
it: Configura il colore usato nell'editor delle immagini per identificare i pixel sottoesposti.

en: Under-exposure percents:
it: Percentuale di sottoesposizione:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
it: Configura la percentuale inferiore dell'istogramma dell'immagine che sarà usata per identificare i pixel sottoesposti.

en: &Over-exposure color:
it: Colore di s&ovraesposizione:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
it: Configura il colore usato nell'editor delle immagini per identificare i pixel sovraesposti.

en: Over-exposure percents:
it: Percentuale di sovraesposizione:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
it: Configura la percentuale superiore dell'istogramma dell'immagine che sarà usata per identificare i pixel sovraesposti.

en: Indicate exposure as pure color
it: Indica l'esposizione come colore puro

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
it: Se questa opzione è abilitata, gli indicatori di sovra- e sottoesposizione saranno mostrati solo quando si incontra il bianco puro e il nero puro, cioè come tutti i componenti dei colori incontrano la stessa condizione nello stesso tempo. Altrimenti, gli indicatori sono accesi quando uno dei componenti dei colori incontra la condizione.

en: Example:
it: Esempio:

en: Tool Options
it: Opzioni degli strumenti

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
it: &Ripristina le impostazioni degli strumenti dell'Editor delle immagini

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
it: Abilita questa opzione per ripristinare le impostazioni degli strumenti dell'Editor delle immagini dall'ultima sessione. In caso contrario, saranno utilizzate le impostazioni predefinite.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
it: Mostra la finestra delle impostazioni quando si salvano le immagini

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
it: <ul><li>Segnato: una finestra di dialogo dove le impostazioni possono essere cambiate quando si salvano le immagini.</li><li>Non segnato: vengono utilizzate le impostazioni predefinite quando si salvano le immagini</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
it: Un file di immagine RAW contiene dati minimamente elaborati dal processore d'immagine della fotocamera digitale.
    Aprire un file RAW richiede un'estesa interpretazione ed elaborazione dei dati.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
it: Apri i file RAW nell'editor di immagini

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
it: Veloce e semplice, come immagine a 8 bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
it: Utilizzando le impostazioni predefinite, a 16 bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
it: Apri sempre lo strumento di importazione RAW per regolare le impostazioni

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
it:  (predefinito)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
it: Informazioni su questo strumento di importazione RAW...

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
it: Comportamento RAW

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
it: Impostazioni RAW predefinite

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
it: Abilita revisione e modifiche non distruttive

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
it: Abilita il supporto per la modifica non distruttiva e revisione dell'immagine

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
it: <para>La <interface>modifica non distruttiva e revisione</interface> permette di creare differenti versioni di un'immagine, mentre si preserva sempre l'originale. </para> <para> Tutti i passaggi della cronologia delle modifiche sono registrati e vi si può accedere in seguito.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
it: Ottieni informazioni sulla modifica non distruttiva e la revisione dei file

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
it: Formato del file dello spazio di lavoro

[ctx: @label]
en: Save files as
it: Salva i file come

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versionned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
it: <title>Formato predefinito per il salvataggio di immagini con versione</title><para>Seleziona il formato del file nel quale le immagini modificate sono automaticamente salvate. Le opzioni specifiche del formato, come le impostazioni di compressione, sono configurabili nella scheda <interface>Opzioni formato</interface>.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
it: Cerca informazioni sui formati di file immagine disponibili

[ctx: @label]
en: When closing the editor
it: Quando chiudi l'editor

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
it: Chiedi sempre di salvare le modifiche

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
it: Salva le modifiche automaticamente

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
it: <para>Prima cosa e più importante, <emphasis>l'immagine originale non sarà mai sovrascritta</emphasis>. Invece, quando si modifica un'immagine viene creato un nuovo file: la <interface>versione attuale</interface>.</para> <para>Puoi anche creare più <interface>versioni</interface> derivanti dalla stessa <interface>immagine originale</interface>.</para> <para>In aggiunta a questi file che rappresentano la versione corrente, digiKam può prendere e mantenere <interface>istantanee intermedie</interface> durante il processo di modifica. Questo può essere utile se vuoi conservare i passaggi intermedi per accedervi dopo, per esempio se qualche passaggio non può essere rifatto automaticamente.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
it: Mantieni un'istantanea dell'immagine modificata

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
it: Ricevi spiegazioni di queste opzioni

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
it: Dopo la conversione da un'immagine RAW

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
it: Dopo ogni sessione di modifica

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
it: Dopo ogni passaggio che non è completamente riproducibile

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
it: <para>Se un'immagine è stata modificata, solo le <interface>versioni attuali</interface> saranno mostrate nella vista principale delle miniature. Dalla<interface>barra laterale destra</interface>, avrai sempre accesso a tutti i file nascosti. </para> <para>Con le opzioni qui presenti, puoi scegliere quali di questi file mostrare in modo permanente.</para> <para>Se attivi per la prima volta la modifica non distruttiva e la revisione, l'opzione funzionerà solo per le nuove immagini salvate.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
it: Nella vista principale

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
it: Mostra sempre le immagini originali

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
it: Mostra sempre le istantanee intermedie

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It's the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
it: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: è il formato più comunemente usato, ma impiega una compressione con perdita, il che significa che a ogni salvataggio alcune informazioni dell'immagine vengono perse. JPEG offre un buon grado di compressione, che produce file più piccoli. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: formato largamente usato per la compressione senza perdita. I file, tuttavia, saranno più grandi perché PNG non raggiunge un buon livello di compressione.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: formato comunemente usato, di solito non compresso o con scarsa compressione. I file risultanti saranno grandi, ma senza perdita di qualità dovuta alla compressione. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: è un formato tecnicamente superiore che offre una buona compressione sia con perdita, sia senza perdita di qualità. Ciononostante non è ancora molto usato e supportato, così i tuoi amici potrebbero non riuscire ad aprire direttamente questo tipo di file e tu potresti non essere in grado di pubblicare le foto sul web in questo formato.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It's similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
it: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: è simile a PGF. Il caricamento o il salvataggio è più lento, il tasso di compressione è migliore e il formato è maggiormente supportato, sebbene non ancora confrontabile con i formati tradizionali JPEG, PNG o TIFF.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
it: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format è un formato contenitore per il salvataggio di singole immagini. Un'immagine HEIF che utilizza la codifica HEVC (H.265) richiede meno spazio della sua equivalente, in termini di qualità, JPEG. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It's a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
it: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: è un formato per immagini raster, esente da diritti d'autore, che supporta la compressione senza perdita di dati. È progettato per migliorare i formati raster in circolazione e, dunque, per diventare il loro sostituto.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It's an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
it: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: è un formato di file per immagini sviluppato da Google per sostituire i formati JPEG, PNG e GIF. I file della stessa qualità risultano più piccoli, a parità di dimensione la  qualità è superiore. Supporta entrambe le compressioni, con e senza perdita di dati.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
it: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format è una specifica per il salvataggio di immagini nel contenitore ISOBMFF (come HEIF) compresso con la codifica AOMedia Video 1 (AV1), un formato di codifica aperto ed esente da diritti d'autore. </item>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
it: Salva il profilo dei metadati avanzati

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
it: Carica il profilo dei metadati avanzati

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
it: Attenzione

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
it: Questa opzione riporterà la configurazione ai valori predefiniti
    Tutte le modifiche apportate verranno perse.
     Vuoi continuare?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
it: Il menu di configurazione avanzata ti permette di gestire gli spazi dei nomi dei metadati utilizzati da digiKam per memorizzare e recuperare i tag, le valutazioni e i commenti.<br/><b>Nota: </b>l'ordine è importante durante la lettura dei metadati

en: Read Options
it: Opzioni di lettura

en: Write Options
it: Opzioni di scrittura

en: Unify read and write
it: Unifica lettura e scrittura

en: Read all metadata for tags
it: Leggi tutti i metadati per i tag

en: Add
it: Aggiungi

en: Move Up
it: Sposta su

en: Move Down
it: Sposta giù

en: Revert Changes
it: Annulla le modifiche

en: Save Profile
it: Salva profilo

en: Load Profile
it: Carica profilo

en: Reset to Default
it: Riporta ai valori predefiniti

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
it: Nuovo spazio nome XMP

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
it: Modifica spazio nome XMP

en: Add metadata namespace
it: Aggiungi nome spazio nome ai metadati

en: Metadata Subspace
it: Sottospazio metadati

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
it: Nome:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br/>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
it: <p>Per creare nuovi spazi dei nomi, devi specificare i parametri:</p><p><ul><li>Nome dello spazio del nome con punti.<br/>Es.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Parametro del separatore, usato dai percorsi dei tag<br/>Es.: «Città/Roma» o «Città|Roma»</li><li>Specifica solo se deve essere scritta la parola chiave o l'intero percorso.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br/>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
it: <p>Per creare nuovi spazi dei nomi delle valutazioni, devi specificare i parametri:</p><p><ul><li>Nome dello spazio del nome con punti.<br/>Es.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Mappature della valutazione, se lo spazio del nome necessita di altri valori oltre 0-5 <br/>Es.: Microsoft utilizza 0 1 25 50 75 99</li><li>Seleziona l'opzione dello spazio del nome corretta dall'elenco.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
it: <p>Per creare nuovi spazi dei nomi delle valutazioni, devi specificare i parametri:</p><p><ul><li>Nome dello spazio del nome con punti.<br/>Es.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Seleziona l'opzione dello spazio del nome corretta dall'elenco.</li></ul></p>

en: Special Options
it: Opzioni speciali

en: Alternative name
it: Nome alternativo

en: Alternative special options
it: Opzioni speciali alternative

en: Separator:
it: Separatore:

en: Set Tags Path:
it: Imposta percorso dei tag:

en: Rating Mapping:
it: Mappatura della valutazione:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
it: Questo è un spazio del nome predefinito. I nomi degli spazi predefiniti possono essere solo disabilitati

en: The namespace name is required
it: Il nome dello spazio del nome è obbligatorio

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
it: Il nome dello spazio del nome Exif deve iniziare con «Exif».

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
it: Il nome dello spazio del nome alternativo Exif deve iniziare con «Exif».

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
it: Il nome dello spazio del nome IPTC deve iniziare con «Iptc».

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
it: Il nome dello spazio del nome alternativo IPTC deve iniziare con «Iptc».

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
it: Il nome dello spazio del nome XMP deve iniziare con «Xmp».

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
it: Il nome dello spazio del nome alternativo XMP deve iniziare con «Xmp».

en: Tag Path separator is required
it: Il separatore del percorso del tag è obbligatorio

en: Only one character is now supported as tag path separator
it: Al momento è supportato solo un carattere come separatore del percorso del tag

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
it: Avanzata

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
it: Devi attivare questa opzione solo se stai scambiando metadati immagine con programmi che usano il formato sidecar BASENAME.xmp. Se possiedi immagini che contengono lo stesso nome di base (per es. Immagine.CR2 e Immagine.JPG), allora il sidecar potrebbe non essere più assegnato in maniera univoca e sarà utilizzato per entrambe le immagini, il che può generare problemi di metadati.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
it: La disattivazione della rotazione automatica Exif molto probabilmente porterà a un'orientazione sbagliata delle immagini, dunque modifica questa opzione solo se lo necessiti esplicitamente.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
it: Vuoi davvero abilitare la scrittura dei metadati nei file RAW? DigiKam delega questa operazione al motore ExivTool.
    Esistono problemi conosciuti tra formati RAW diversi che possono portare al danneggiamento dei file RAW.
    Se decidi di procedere con questa operazione, fai una copia di sicurezza dei tuoi file RAW. Ti raccomandiamo vivamente di non abilitare questa opzione.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
it: Sì, ho capito

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
it: Vuoi piuttosto disabilitare la scrittura dei metadati nei file RAW?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
it: Ricerca desktop Baloo

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
it: Memorizza i metadati da digiKam in Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
it: Abilita questa opzione per copiare le valutazioni, i commenti e i tag da digiKam, nella memoria di Baloo

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
it: Leggi i metadati da Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
it: Attiva questa opzione se vuoi applicare i cambiamenti alla valutazione, ai commenti e ai tag fatti in Baloo al sistema di memorizzazione dei metadati di digiKam. Da notare che i metadati dell'immagine non saranno modificati automaticamente.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
it: fornisce le basi per gestire tutti i tipi di metadati nel desktop di KDE attraverso un approccio generico. Permette di etichettare, votare e commentare i tuoi file nelle applicazioni KDE come Dolphin. Imposta qui se vuoi sincronizzare i metadati memorizzati da digiKam con la ricerca desktop Baloo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
it: <para>In aggiunta al contenuto dei pixel, le immagini di solito contengono una varietà di metadati. Un po' di parametri che puoi usare in digiKam per gestire i file, come i voti o i commenti, possono essere scritti nei metadati dei file.</para> <para>Registrare i metadati permette di salvare le informazioni quando si spostano o si inviano i file ad altri sistemi.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
it: Scrivi queste informazioni nei metadati

[ctx: @option:check]
en: Image tags
it: Tag dell'immagine

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
it: Abilita questa opzione per salvare il tag degli elementi nei tag XMP e IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
it: Didascalie e titolo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
it: Abilita questa opzione per salvare le didascalie e i titoli degli elementi nella sezione dei commenti JFIF, nel tag Exif, nel tag XMP e nel tag IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
it: Abilita questa opzione per salvare la valutazione degli elementi nel tag Exif e nel tag XMP.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
it: Etichetta di scelta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
it: Abilita questa opzione per salvare l'etichetta di scelta degli elementi nei tag XMP.

[ctx: @option:check]
en: Color label
it: Etichetta colorata

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
it: Abilita questa opzione per salvare l'etichetta colorata degli elementi nei tag XMP.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
it: Informazioni temporali

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
it: Abilita questa opzione per salvare la data e l'ora degli elementi nei tag Exif, XMP e IPTC.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
it: Modelli di metadati (copyright, ecc.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
it: Abilita questa opzione per salvare i modelli di metadati nei tag XMP e IPTC. Puoi impostare questo valore nella pagina di configurazione del modello.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
it: Tag volto (incluse le aree del viso)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
it: Abilita questa opzione per memorizzare i tag del volto con rettangoli dei visi nei tag XMP.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
it: Informazioni di geolocalizzazione (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
it: Abilita questa opzione per salvare le informazioni di geolocalizzazione nel tag Exif e nel tag XMP.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
it: Lettura e scrittura dei metadati

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
it: Delega il motore ExifTool a tutte le operazioni per scrivere i metadati nei file

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
it: Abilita questa opzione per scrivere i metadati nei file col motore ExifTool invece che Exiv2. La sincronizzazione dei metadati dei file con la banca dati verrà rallentata leggermente.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
it: Scrivi i metadati sui file DNG

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
it: Abilita questa opzione per scrivere i metadati nei file DNG.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
it: Se possibile, scrivi i metadati sui file RAW

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
it: Abilita questa opzione per scrivere i metadati nei file RAW. Questa funzionalità è delegata al motore ExifTool ed è disabilitata per impostazione predefinita.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
it: Usa sincronizzazione pigra

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
it: Invece di sincronizzare i metadati, puoi semplicemente pianificare la sincronizzazione.La sincronizzazione può essere eseguita in un momento successivo premendo il pulsante Applica o all'uscita dal programma

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
it: &Aggiorna le informazioni temporali di modifica del file quando i file sono modificati

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
it: Disattiva questa opzione per non aggiornare le informazioni temporali del file, quando i file vengono modificati, quando aggiorni sia i dati dell'immagine, sia i metadati. Nota: la disattivazione di questa opzione può introdurre un malfunzionamento con le applicazioni che utilizzano le proprietà di informazione temporale del file per rilevare automaticamente le modifiche ai file.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
it: &Rianalizza il file quando i file vengono modificati

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
it: L'attivazione di questa opzione forza digiKam a rianalizzare i file che sono stati modificati all'esterno del programma. Se la dimensione o la data di un file è cambiata, una nuova analisi del file verrà eseguita all'avvio di digiKam.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
it: Nota: leggi %1 del motore ExifTool.

[ctx: @label]
en: write limitations
it: limitazioni in scrittura

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
it: Nota: queste opzioni dipendono dalla disponibilità del %1. Per dettagli, verifica la scheda ExifTool.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
it: Motore ExifTool

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
it: Seleziona i campi dei metadati da mostrare quando usi i filtri personalizzati

[ctx: @title:tab]
en: Views
it: Viste

[ctx: @label]
en: When rotating a file
it: Quando si ruota un file

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
it: Ruota solamente impostando un contrassegno

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
it: Ruota cambiando il contenuto, se possibile

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
it: Permetti pure una rotazione con perdita, se necessario

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
it: Scrivi il contrassegno nei metadati, se possibile

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
it: Ruota i file cambiando solamente un contrassegno, ma non toccare i dati dei pixel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
it: <para>Un file può essere ruotato in due modi:<nl/> Puoi cambiare il contenuto, trasformando i singoli pixel dei dati immagine.<nl/>Altrimenti puoi selezionare un contrassegno che imponga di ruotare il file prima che sia mostrato.</para> <para>Seleziona questa opzione se vuoi che il contrassegno sia sempre impostato. È meno intrusivo, ma richiede un supporto specifico da parte del software che viene usato. Assicurati che sia consentito di impostare il contrassegno nei metadati se vuoi condividere i tuoi file fuori da digiKam.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
it: Se possibile, ruota i file cambiando i dati dei pixel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
it: <para>Un file può essere ruotato in due modi:<nl/> Puoi cambiare il contenuto, trasformando i singoli pixel dei dati immagine.<nl/>Altrimenti puoi selezionare un contrassegno che imponga di ruotare il file prima che sia mostrato.</para> <para>Seleziona questa opzione se vuoi che il file ruoti modificando il contenuti. Questa è un'operazione senza perdita per i file JPEG. Per altri formati è un'operazione con perdita che devi richiedere esplicitamente. Non c'è il supporto per i formati RAW e in sola lettura che vengono ruotati solamente tramite contrassegno.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
it: Ruota i file cambiando i dati dei pixel anche se l'operazione può comportare una perdita di qualità

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
it: Per alcuni formati di file che applicano la compressione con perdita, i dati si perdono a ogni rotazione del contenuto. Spunta questa opzione per abilitare la rotazione con perdita. Se non abilitata, questi file sono ruotati tramite un contrassegno.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
it: Quando si ruota un file impostando un contrassegno, cambia il contrassegno anche nei metadati del file

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
it: I metadati mostrano di solito un contrassegno che descrive se un file debba essere mostrato ruotato. Abilita questa opzione per consentire di modificare questo campo.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
it: Mostra immagini e miniature &ruotate a seconda del tag di orientazione.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
it: Imposta il tag di orientazione come normale dopo una rotazione o un ribaltamento.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
it: Nota: queste impostazioni riguardano la vista album e non l'editor delle immagini. L'editor delle immagini modifica sempre i dati dell'immagine durante la rotazione.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
it: Rotazione

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
it: Lettura e scrittura dei file sidecar

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
it: Leggi dai file sidecar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
it: Abilita questa opzione per leggere i metadati provenienti da file XMP sidecar quando si leggono i metadati.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
it: Scrivi nei file sidecar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
it: Abilita questa opzione per salvare, come specificato, i metadati nei file XMP sidecar.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
it: Scrivi nel file XMP sidecar solo per elementi in sola lettura

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
it: Scrivi solo nel file XMP sidecar

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
it: Scrivi nell'elemento e nel file XMP sidecar

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
it: Specifica il modo esatto di scrivere nel file XMP sidecar

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
it: I nomi dei file sidecar sono compatibili con i programmi commerciali

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
it: Attiva questa opzione per creare file sidecar XMP con nome file compatibile (BASENAME.xmp) utilizzato da molti programmi commerciali. Per Darktable non attivare questa opzione.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
it: Aggiungi tipi di file in modo da essere riconosciuti come sidecar.
    digiKam (opzionalmente) scrive i metadati in file sidecar *.xmp. Altri programmi potrebbero usare tipi diversi, specificabili sotto. digiKam non visualizzerà mai questi ultimi, né li leggerà o scriverà in essi. Ogni volta che viene rinominato, spostato, copiato o eliminato un elemento di album corrispondente (per es. «image.dng» per «image.dng.pp3»), sarà eseguita la stessa operazione sui questi file sidecar.
    Le estensioni multiple si devono separare con punto e virgola o uno spazio.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
it: Qui puoi aggiungere altre estensioni
    di file sidecar in modo da essere elaborati
    assieme agli elementi regolari. Questi file
    non saranno visibili, ma considerati come
    un'estensione del file principale. Basta
    scrivere «xyz abc» per supportare file con le
    estensioni *.xyz e *.abc. Il tipo di sidecar
    *.xmp usato internamente viene sempre incluso.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
it: Inserisci le estensioni aggiuntive dei file sidecar.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
it: Estensioni aggiuntive dei file &sidecar

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
it: Sidecar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
it: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Impostazioni del proxy per la tua intranet locale. Lascia vuoto se non c'è un proxy.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
it: Impostazioni del server proxy di &rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
it: P&orta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
it: Tipo di proxy:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_proxyType)
en: Socks5
it: SOCKS5

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
it: Richiede autenticazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
it: &Nome utente:

en: Get album date source:
it: Scarica fonte della data dell'album:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
it: Dalla data dell'elemento più recente

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
it: Dalla data dell'elemento più vecchio

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
it: Dalla data media

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
it: Dalla data della cartella

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
it: Nessun cambio di data

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
it: La data dell'album è regolata in base alle opzioni impostate, quando i nuovi elementi vengono individuati durante la scansione.

en: String comparison type:
it: Tipo di stringa di confronto:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
it: Naturale

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
it: Normale

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
it: <qt>Imposta il modo in cui le stringhe sono confrontate all'interno di digiKam. Questo, per esempio influenza l'ordinamento delle viste ad albero. <br/><b>Naturale</b> prova a confrontare le stringhe in un modo che rispetta alcune convenzioni comuni e per esempio risulterà in un ordinamento naturale dei numeri anche se hanno un numero differente di cifre. <br/><b>Normale</b> usa un approccio più tecnico. Usa questo stile se vuoi intitolare gli album con le date ISO (201006 o 20090523) e gli album dovrebbero essere ordinati secondo queste date.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
it: Chiedi conferma quando si ces&tina qualcosa

en: Confirm when permanently deleting items
it: Chiedi conferma quando si eliminano gli elementi definitivamente.

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
it: Non chiedere conferma quando si applicano modifiche nella barra laterale dest&ra

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
it: &Cerca nuovi elementi all'avvio (avvio più lento)

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
it: Abilita questa opzione per forzare digiKam ad analizzare tutte le raccolte per i nuovi oggetti per
    registrare nuovi elementi nella banca dati. L'analisi è eseguita in background tramite
    il gestore di avanzamento disponibile nella barra di stato
     quando l'interfaccia principale di digiKam
    viene caricata. Se il tuo computer è abbastanza veloce, questa operazione non influenzerà l'usabilità
    di digiKam durante l'analisi. Se le tue raccolte sono enormi o se usi una banca dati remota,
    ciò può provocare bassa latenza, ed è consigliato disabilitare questa opzione e programmare 
    un'analisi manuale nel momento prescelto tramite lo strumento di manutenzione.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
it: Analisi veloce (individua gli elementi nuovi, eliminati e rinominati)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
it: Imposta questa opzione per aumentare in modo significativo la velocità dell'analisi. Vengono
    individuati gli elementi nuovi, eliminati e anche quelli rinominati. Per individuare gli elementi 
    modificati devi disattivare questa opzione.

en: Detect faces in newly added images
it: Individua volti nelle immagini aggiunte di recente

en: Remove obsolete core database objects (makes startup slower)
it: Rimuovi oggetti obsoleti della banca dati principale (avvio più lento)

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
it: Imposta questa opzione per forzare digiKam a ripulire la banca dati da voci obsolete.
    Le voci sono eliminate solo se il file immagine/video/audio collegato è stato già rimosso, ossia
    l'oggetto della banca dati occupa spazio.
    Questa opzione non ripulisce le altre banche dati, come quella delle miniature o dei visi.
    Per i cicli di ripulitura delle altre banche dati, usa l'opzione di manutenzione.

en: Expand current tree item with a single mouse click
it: Espandi l'albero corrente con un singolo clic del mouse

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
it: Mostra solo i tag del volto per l'assegnazione dei nomi nella barra laterale delle persone

en: Lower bound for minimum similarity:
it: Limite inferiore per somiglianza minima:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
it: Per le ricerche approssimate e di duplicati, seleziona qui il limite inferiore per la soglia di somiglianza minima. Il valore predefinito è 40. Se selezioni un valore inferiore a 40, la ricerca può diventare <b>piuttosto</b> lenta

en: Use native file dialogs from system
it: Usa le finestre di dialogo native dei file del sistema

en: Draw frames around grouped items
it: Disegna cornici attorno agli elementi raggruppati

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
it: Abilita questa opzione per configurare come sono visibili i titoli delle schede delle barre laterali. Usa l'opzione «Solo per la scheda attiva» se usi una risoluzione per piccoli schermi come quelli dei computer laptop.

en: Perform the following operations on all group members:
it: Esegui le operazioni seguenti su tutti i membri del gruppo:

en: When images are grouped the following operations<br/>are performed only on the displayed item (No)<br/>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br/>If Ask is selected, there will be a prompt every<br/>time this operation is executed.
it: Quando le immagini sono raggruppate le operazioni seguenti<br/>sono eseguite solo sull'elemento visualizzato (No)<br/>o anche su tutti gli elementi nascosti nel gruppo (Sì).<br/>Se è selezionato Chiedi, verrà fatta una richiesta ogni<br/>volta che questa operazione viene eseguita.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
it: Sì

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
it: Chiedi

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Use high DPI scaling from the screen factor
it: Usa il ridimensionamento High DPI dal fattore dello schermo

en: Use pixmaps with high DPI resolution
it: Usa mappe di pixel con risoluzione High DPI

en: Force use of software OpenGL rendering
it: Forza l'uso del software OpenGL per la resa

en: Disable hardware acceleration OpenCL
it: Disabilita l'accelerazione hardware OpenCL

en: Enable internal debug logging
it: Abilita il registro del debug interno

en: Download required binary data...
it: Scarica i dati degli eseguibili richiesti...

en: <b>Note: All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have no effect.</b>
it: <b>Nota: tutte le modifiche a queste impostazioni saranno applicate dopo il riavvio. Alcune impostazioni dipendono dall'hardware e potrebbero non essere applicate.</b>

[ctx: @title: settings section]
en: Database
it: Banca dati

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
it: Impostazioni della banca dati
    Personalizza le impostazioni della banca dati

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
it: Raccolte

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
it: Impostazioni delle raccolte
    Imposta le posizioni radice degli album

[ctx: @title: settings section]
en: Views
it: Viste

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
it: Impostazioni delle viste dell'applicazione
    Personalizza l'aspetto delle viste

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
it: Suggerimenti

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
it: Impostazioni dei suggerimenti per gli elementi
    Personalizza le informazioni nei suggerimenti degli elementi

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
it: Metadati

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
it: Gestione delle informazioni incorporate nelle immagini
    Configura le relazioni tra le immagini e i metadati

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
it: Modelli

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
it: Modelli di metadati
    Gestisci la tua collezione di modelli di metadati

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
it: Editor delle immagini

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
it: Impostazioni dell'editor di immagini
    Personalizza le impostazioni dell'editor di immagini

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
it: Gestione del colore

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
it: Impostazioni per la gestione del colore
    Personalizza le impostazioni di gestione del colore

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
it: Tavolo luminoso

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
it: Impostazioni del tavolo luminoso
    Personalizza lo strumento usato per confrontare gli elementi

[ctx: @title: settings section]
en: Image Quality Sorter
it: Ordinatore qualità delle immagini

[ctx: @title]
en: Image Quality Sorter Settings
    Customize default settings to perform image triaging by quality
it: Impostazioni dell'ordinatore di qualità delle immagini
    Personalizza le impostazioni predefinite per eseguire lo smistamento delle immagini per qualità

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
it: Fotocamere

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
it: Impostazioni delle fotocamere
    Gestisci i dispositivi fotografici

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
it: Estensioni

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
it: Impostazioni delle estensioni
    Imposta quali estensioni saranno accessibili dall'applicazione

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
it: Varie

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
it: Impostazioni varie
    Personalizza il comportamento di altre parti di digiKam

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
    Do you want to begin the update?
it: Il processo di aggiornamento degli hash dei file occuperà alcuni minuti.
    Assicurati che tutte le raccolte importanti sui dispositivi rimovibili siano connesse.
    Dopo l'aggiornamento, non potrai usare la tua banca dati con versioni di digiKam precedenti a 2.0.
    Vuoi procedere con l'aggiornamento?

[ctx: @title:group]
en: Updates
it: Aggiornamenti

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
it: Aggiorna gli hash dei file

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
it: Le somme hash dei file sono utilizzate per identificare file identici e per mostrare le miniature. Un nuovo algoritmo migliorato per creare le somme hash è ora in uso. Il vecchio algoritmo tuttavia lavora abbastanza bene. Perciò si raccomanda di passare al nuovo algoritmo, ma non in modo tassativo.
    Dopo l'aggiornamento, non potrai usare la tua banca dati con versioni di digiKam precedenti a 2.0.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
it: Ottieni informazioni su <interface>Aggiorna gli hash dei file</interface>

en: API Key:
it: Chiave delle API:

[ctx: @info]
en: To work friendly, Google Maps requires an API key that end users must buy online to gain credentials. Without this key, Google Maps is still usable but with an overlay frame annotated "For Development Only". For more information, see this <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google page</a> about usages, practices, and prices.
it: Per funzionare senza problemi, Google Maps richiede una chiave delle API che gli utenti finali devono comprare online per ottenere le credenziali. Senza questa chiave, Google Maps è ancora utilizzabile ma con una sovrascritta che recita «For Development Only». Per ulteriori informazioni su uso, pratiche e prezzi, consulta questa <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>pagina Google</a>.

en: Enable Color Management
it: Abilita la gestione del colore

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
it: <ul><li>Spuntato: la gestione del colore è abilitata</li><li>Non spuntato: la gestione del colore è disabilitata</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
it: Visita il sito web del progetto Little CMS

en: Working Color Space
it: Spazio dei colori di lavoro

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
it: <p>Questo è lo spazio dei colori in cui tutte le immagini saranno convertite quando aperte (se scegli di convertirle) e il profilo che verrà incorporato quando si salvano. Scelte buone e sicure sono <b>Adobe RGB (1998)</b> e <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
it: <p>Puoi usare questo pulsante per avere maggiori informazioni sul profilo dello spazio di lavoro selezionato.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
it: Quando il profilo di un'immagine non combacia con lo spazio dei colori di lavoro

en: Ask when opening the image
it: Chiedi quando si apre l'immagine

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
it:  <p>Se un'immagine ha un profilo di colore incorporato che non combacia con lo spazio dei colori di lavoro, digiKam chiederà se vuoi convertirla allo spazio dei colori di lavoro, mantenere il profilo incorporato o scartare il profilo incorporato e assegnarne uno differente.</p>

en: Convert the image to the working color space
it: Converti l'immagine allo spazio dei colori di lavoro

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
it: <p>Se un'immagine ha un profilo di colore incorporato che non combacia con lo spazio dei colori di lavoro, digiKam chiederà se vuoi convertirla allo spazio dei colori di lavoro. Questo cambia i dati dei pixel, ma non come l'immagine appare.</p>

en: When an image has no color profile information
it: Quando un'immagine non ha informazioni sul profilo di colore

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
it: <p>Se un'immagine non ha un profilo di colore incorporato, digiKam chiederà quale spazio dei colori dovrà essere usato per interpretare l'immagine e a quale spazio dei colori dovrà essere trasformata per la modifica.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
it: Presumi che stia usando lo spazio dei colori sRGB (standard Internet)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
it: e convertilo allo spazio dei colori di lavoro

en: Assume it is using the working color space
it: Presumi che stia usando lo spazio dei colori di lavoro

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
it: Convertilo dallo spazio dei colori di input predefinito allo spazio di lavoro

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
it: Quando si carica un file RAW con colori non calibrati

en: Ask for the input profile
it: Chiedi un profilo di input

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
it: Correzione automatica del colore

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
it: Convertilo dal profilo di input predefinito

en: Color Managed View
it: Vista di gestione dei colori

en: Monitor profile:
it: Profilo del monitor:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
it: <p>Seleziona qui il profilo dei colori del tuo monitor.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
it: <p>Puoi usare questo pulsante per avere maggiori informazioni sul profilo di monitor selezionato.</p>

en: Use color managed view in editor
it: Usa la vista di gestione dei colori nell'editor

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
it: <p>Attiva questa opzione se vuoi usare il <b>Profilo dei colori del monitor</b> per visualizzare le immagini nella finestra dell'editor con una correzione del colore adattata al tuo monitor. Puoi disattivare e riattivare questa opzione quando vuoi dalla finestra dell'editor. <i>Attenzione</i>: questa opzione può rallentare la rappresentazione delle immagini sullo schermo, a seconda della velocità del tuo computer.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
it: Usa la vista con la gestione dei colore per le anteprime e le miniature

en: Camera and Scanner
it: Fotocamera e scanner

en: Default input color profile:
it: Profilo di colore di input predefinito:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
it: <p>Questo è il profilo di colore predefinito per il tuo dispositivo di input (la tua fotocamera o il tuo scanner). Si raccomanda un profilo di input della fotocamera per una corretta conversione delle immagini RAW in 16bit. Alcune delle opzioni riguardanti il comportamento di caricamento si riferiscono a questo profilo.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
it: <p>Puoi usare questo pulsante per avere maggiori informazioni sul profilo di input selezionato.</p>

en: Printing and Proofing
it: Stampa e prova stampa

en: Output device profile:
it: Profilo del dispositivo di output:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
it: <p>Puoi usare questo pulsante per avere maggiori informazioni sul profilo di prova software selezionato.</p>

en: Color Profiles Repository
it: Deposito dei profili dei colori

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
it: digiKam cerca i profili ICC in un certo numero di possibili <a href='default'>posizioni predefinite</a>. Puoi specificare una cartella aggiuntiva:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
it: <p>digiKam ricerca i profili ICC in cartelle predefinite del sistema e contiene in sé alcuni profili selezionati. Memorizza tutti i tuoi profili di colore aggiuntivi nella cartella impostata qui.</p>

en: Use black point compensation
it: Usa compensazione del punto di nero

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
it: <p>La <b>compensazione del punto di nero</b> è un modo di effettuare delle regolazioni tra i livelli massimi del nero dei file digitali e le capacità di nero dei vari dispositivi digitali.</p>

en: Rendering Intents:
it: Obiettivi di resa:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
it: Comportamento

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
it: Profili

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
it: Avanzato

en: Monitor Profile From System Settings
it: Profilo del monitor dalle impostazioni di sistema

en: No ICC profiles files found.
it: Non è stato trovato alcun file di profilo ICC.

en: No Display Profile Available
it: Nessun profilo del monitor disponibile

en: No Output Profile Available
it: Nessun profilo di output disponibile

[ctx: none of the paths]
en: none
it: nessuno

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
it: In Windows, il percorso predefinito di ricerca include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>Nel tuo sistema, al momento esistono e sono analizzati questi percorsi:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
it: In macOS, il percorso predefinito di ricerca include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Nel tuo sistema, al momento esistono e sono analizzati questi percorsi:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
it: In Linux, il percorso predefinito di ricerca include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Nel tuo sistema, al momento esistono e sono analizzati questi percorsi:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @label]
en: These settings determines the quality of an image and convert it into a score, stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated by two ways: using four basic factors sabotaging the images (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it demands some drawbacks as fine-tuning from the user’s side and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an IA approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require hyper-parameter settings, and make this feature easier to use.
it: Queste impostazioni determinano la qualità di un'immagine e la convertono in un punteggio, memorizzato nella banca dati come proprietà Etichetta di scelta. Questa informazione può essere valutata in due modi: utilizzando i quattro fattori di base che compromettono le immagini (sfocatura, rumore, esposizione e compressione), oppure utilizzando il motore della rete neurale di apprendimento profondo. Il primo aiuta a determinare se le immagini vengono distorte dai fattori di base, e tuttavia contiene alcuni svantaggi tipo la regolazione precisa da parte dell'utente e il fatto che non è in grado di funzionare con l'elaborazione estetica dell'immagine. Il secondo usa un approccio IA basato sul modello %1 per prevedere il punteggio. Il fatto che l'apprendimento profondo sia una soluzione compiuta e non richiede impostazioni super complesse dei parametri, rende questa funzionalità più facile da usare.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
it: qualità estetica delle immagini

en: Synchronize panels automatically
it: Sincronizza automaticamente i pannelli

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
it: Abilita questa opzione per sincronizzare automaticamente l'ingrandimento e lo scorrimento tra i pannelli a destra e a sinistra se le immagini hanno le stesse dimensioni.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
it: Selezionare un elemento della barra delle miniature carica l'immagine nel pannello di destra

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
it: Abilita questa opzione per caricare automaticamente un'immagine nel pannello destro quando l'elemento corrispondente è selezionato nella barra delle miniature.

en: Clear the light table on close
it: Pulisci il tavolo luminoso alla chiusura

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
it: Abilita questa opzione per rimuovere tutte le immagini dal tavolo luminoso quando lo chiudi o toglila per mantenere le immagini correnti sul tavolo.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
it: Generico

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
it: Editor delle immagini

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
it: Gestore elaborazione in serie

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
it: Caricatori di immagini

en: Template Title:
it: Titolo del modello:

en: Enter the metadata template title here.
it: Inserisci qui il titolo del modello di metadati.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
it: <p>Inserisci qui il titolo del modello di metadati. Questo titolo sarà usato per identificare il modello nella tua raccolta.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
it: <b>Nota: queste informazioni sono usate per impostare i contenuti dei tag <b><a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform">XMP</a></b> e <b><a href="https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC">IPTC</a></b>. Con XMP non ci sono limiti, ma nota che la lunghezza dei tag di testo IPTC è limitata. Usa l'aiuto contestuale per i dettagli.</b>

en: &Replace...
it: &Sostituisci...

en: Cannot register new metadata template without title.
it: Non è possibile salvare il modello di metadati senza un titolo.

en: A metadata template named '%1' already exists.
it: Esiste già un modello di metadati chiamato «%1».

en: Tool-Tips Font:
it: Carattere dei suggerimenti:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
it: Seleziona qui il carattere usato per il testo dei suggerimenti.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
it: Mostra i suggerimenti degli elementi della vista a icone e della barra delle miniature

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le informazioni dell'immagine quando il mouse passa sopra un elemento della vista a icone o della barra delle miniature.

en: File/Item Information
it: Informazioni sul file/elemento

en: File name
it: Nome del file

en: File date
it: Data del file

en: File size
it: Dimensione del file

en: Image type
it: Tipo di immagine

en: Image dimensions
it: Dimensioni dell'immagine

en: Image aspect ratio
it: Proporzioni dell'immagine

en: Set this option to display the image aspect ratio.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le proporzioni dell'immagine.

en: Camera make and model
it: Produttore e modello della fotocamera

en: Camera date
it: Data dello scatto

en: Camera aperture and focal length
it: Diaframma e focale della fotocamera

en: Camera exposure and sensitivity
it: Esposizione e sensibilità della fotocamera

en: Camera mode and program
it: Modalità e programma della fotocamera

en: Camera flash settings
it: Impostazioni del flash della fotocamera

en: Camera white balance settings
it: Impostazioni di bilanciamento del bianco della fotocamera

en: digiKam Information
it: Informazioni su digiKam

en: Album name
it: Nome dell'album

en: Set this option to display the album name.
it: Abilita questa opzione per mostrare il nome dell'album.

en: Image title
it: Titolo dell'immagine

en: Set this option to display the image title.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il titolo dell'immagine.

en: Image caption
it: Didascalia dell'immagine

en: Set this option to display the image captions.
it: Abilita questa opzione per mostrare le didascalie dell'immagine.

en: Image tags
it: Tag dell'immagine

en: Set this option to display the image tags.
it: Abilita questa opzione per visualizzare i tag dell'immagine.

en: Image labels
it: Etichette dell'immagine

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
it: Abilita questa opzione per mostrare la valutazione, il colore e la scelta di etichette dell'immagine.

en: Audio/Video Information
it: Informazioni video/audio

en: Video Aspect Ratio
it: Proporzioni del video

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le proporzioni del video.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il bit rate audio del video.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il tipo di canale audio del video.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il codificatore audio del video.

en: Video Duration
it: Durata del video

en: Set this option to display the Duration of the Video.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la durata del video.

en: Video Frame Rate
it: Velocità fotogrammi del video

en: Set this option to display the Codec of the Video.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il codificatore del video.

en: Show album items' tool-tips
it: Mostra i suggerimenti degli elementi degli album

en: Album Information
it: Informazioni sull'album

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
it: Abilita questa opzione per visualizzare informazioni sugli album quando il mouse passa sopra un elemento della vista a cartelle.

en: Album date
it: Data dell'album

en: Set this option to display the album date.
it: Abilita questa opzione per mostrare la data dell'album.

en: Album collection
it: Raccolta degli album

en: Set this option to display the album collection.
it: Abilita questa opzione per mostrare la raccolta degli album.

en: Album category
it: Categorie degli album

en: Set this option to display the album category.
it: Abilita questa opzione per mostrare la categoria dell'album.

en: Album caption
it: Didascalia dell'album

en: Set this option to display the album caption.
it: Abilita questa opzione per mostrare la didascalia dell'album.

en: Album preview
it: Anteprima dell'album

en: Set this option to display the album preview.
it: Abilita questa opzione per mostrare l'anteprima dell'album.

en: Show import items' tool-tips
it: Mostra i suggerimenti degli elementi importati

en: Import Information
it: Informazioni di importazione

en: Item name
it: Nome dell'elemento

en: Set this option to display the item name.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il nome dell'elemento.

en: Item date
it: Data dell'elemento

en: Set this option to display the item date.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la data dell'elemento.

en: Item size
it: Dimensione dell'elemento

en: Set this option to display the item size.
it: Abilita questa opzione per visualizzare la dimensione dell'elemento.

en: Item type
it: Tipo di elemento

en: Set this option to display the item type.
it: Abilita questa opzione per visualizzare il tipo di elemento.

en: Item dimensions
it: Dimensioni dell'elemento

en: Set this option to display the item dimensions.
it: Abilita questa opzione per visualizzare le dimensioni dell'elemento.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
it: Nota: queste impostazioni richiedono l'opzione «Usa i metadati» della scheda Comportamento nelle impostazioni della fotocamera.

en: Icon Items
it: Elementi icone

en: Album Items
it: Elementi dell'album

en: Import Items
it: Importa elementi
