digikam - en to ja translation catalogue (2899 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
ja: 明日

[ctx: @item: date keyword]
en: today
ja: 今日

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
ja: 昨日

en: Next year
ja: 来年

en: Previous year
ja: 去年

en: Next month
ja: 来月

en: Previous month
ja: 先月

en: Select a week
ja: 週を選択

en: Select a month
ja: 月を選択

en: Select a year
ja: 年を選択

en: Select the current day
ja: 現在の日付を選択

[ctx: @action:button]
en: Close
ja: 閉じる

en: Week %1
ja: 週 %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
ja: 今日(&T)

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
ja: 明日(&M)

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
ja: 来週(&W)

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
ja: 来月(&O)

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
ja: 昨日(&E)

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
ja: 先週の月曜日(&M)

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
ja: 先週の金曜日(&F)

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
ja: 先週(&W)

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
ja: 先月(&O)

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
ja: 日付なし

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
ja: %3年%2 - %1週
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
ja: 開始:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
ja: 終了:

[ctx: @info: month-name year-string]
en: %1 %2
ja: %2年%1月

en: &Move Here
ja: ここに移動(&M)

en: &Copy Here
ja: ここにコピー(&C)

en: C&ancel
ja: キャンセル(&A)

en: Set as Album Thumbnail
ja: アルバムのサムネイルに設定

en: Download From Camera
ja: カメラからダウンロード

en: Download && Delete From Camera
ja: カメラからダウンロード＆削除

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
ja: ここにグループ化

en: Exporting
ja: エクスポート中

en: Upload to Camera
ja: カメラへアップロード

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
ja: ここにグループ化

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
ja: アイテムをここに挿入

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
ja: ここにグループ化しアルバムに移動

en: Assign Tag to Dropped Items
ja: ドロップされたアイテムにタグを付ける

en: Change Face Tags
ja: 顔タグを変更

en: Change Face Tag
ja: 顔タグを変更

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Assign Tags to &Selected Items
ja: 選択したアイテムにタグを付ける(&S)

en: Assign Tags to &This Item
ja: このアイテムにタグを付ける(&T)

en: Assign Tags to &All Items
ja: すべてのアイテムにタグを付ける(&A)

en: Importing
ja: インポート中

en: M&erge Here
ja: ここにマージ(&E)

en: Set as Tag Thumbnail
ja: タグのサムネイルに設定

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
ja[0]: 顔の名前を ‘%2’ から ‘%3’ に変更する

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
ja: アイテムにタグ '%1' を付ける

en: Text Filter
ja: テキストフィルタ

en: MIME Type Filter
ja: MIME タイプフィルタ

en: Geolocation Filter
ja: 位置情報フィルタ

en: Images Without Tags
ja: タグが付けられていない画像

en: Show images without a tag.
ja: タグが付けられていない画像を表示する。

en: Tags Matching Condition
ja: タグの一致条件

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
ja: 画像をフィルタするのに選択されたタグをどう組み合わせるかを指定します。これには「%1」チェックボックスも含まれます。

en: OR
ja: または

en: AND
ja: かつ

en: Tags Filter
ja: タグフィルタ

en: Images Without Face tags
ja: 顔タグが付けられていない画像

en: Show images without a face tag.
ja: 顔タグが付けられていない画像を表示する。

en: Face tags Matching Condition
ja: 顔タグの一致条件

en: Face Tags Filter
ja: 顔タグフィルタ

en: Labels Filter
ja: ラベルフィルタ

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
ja: タグフィルタを復元

[ctx: @action: tag filter]
en: On
ja: オン

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
ja: オフ

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
ja: タグフィルタモード

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
ja: このタグを無視

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
ja: このタグが必要

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
ja: このタグを持っていなくてもいい

en: Reference Image
ja: リファレンス画像

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
ja: これが顔ではない場合、クリックして削除できます。

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
ja[0]: %1 のグループ化したアイテム。

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
ja: グループは開いています。

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
ja: グループは閉じています。

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
ja: このアイテムには位置情報があります。

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
ja: フルスクリーンで表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
ja: 左に回転

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
ja: 右に回転

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
ja: アイテムの選択を解除

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
ja: アイテムを選択

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
ja: アルバムのサムネイルに設定

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
ja: タグのサムネイルに設定

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
ja[0]: %1 個のファイルをごみ箱に移動

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
ja[0]: 画質による並べ替え

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
ja: アルバムアイコンをリセット

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
ja: すべてのアルバム

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
ja: すべてのタグ

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
ja: 選択

[ctx: @action: context menu]
en: Children
ja: 子

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
ja: 親

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
ja: 選択解除

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
ja: 選択反転

[ctx: @action: group items]
en: Group
ja: グループ

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
ja: すべてのグループを開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
ja: すべてのグループを閉じる

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
ja: グループ化した画像を表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
ja: グループ化した画像を隠す

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
ja: グループ化解除

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
ja: グループから取り除く

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
ja: ここで選択されたものをグループ化

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
ja: 時間で選択されたものをグループ化

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
ja: ファイル名で選択されたものをグループ化

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
ja: タイムラプス / バーストで選択されたものをグループ化

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
ja: 選択したものをグループから取り除く

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
ja: 選択したもののグループ化を解除

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
ja: アプリケーションで開く

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
ja: その他...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
ja: アプリケーションで開く...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
ja: 新しいタグ...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
ja: タグを削除

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
ja: タグを削除

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
ja: 顔タグとしてマーク

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
ja: 顔タグとしてマーク

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
ja: プロパティ...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
ja: 顔タグのマークを解除

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
ja: 選択したタグから顔プロパティを削除し、含まれる画像から顔領域を削除します。必要に応じて画像からタグを外すこともできます。

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
ja: 顔タグのマークを解除

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
ja: 選択したタグから顔プロパティを削除し、含まれる画像から顔領域を削除します。必要に応じて画像からタグを外すこともできます。

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
ja: タグを付ける(&S)

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
ja: タグを取り除く(&E)

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
ja: すべてのタグを取り除く

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
ja: ラベルを付ける(&L)

[ctx: @action: context menu]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: @action: context menu]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
ja: タグ

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
ja: 移動

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
ja: 開く...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
ja: ファイルマネージャで開く

[ctx: @action: context menu]
en: Import
ja: インポート

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
ja: 利用可能なインポートツールはありません

[ctx: @action: context menu]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
ja: 利用可能なエクスポートツールはありません

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
ja: 一括処理マネージャ

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
ja: 既存のキューに追加

en: 1 Item | %1 Items
ja[0]: %1 アイテム

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
ja[0]: アルバムの日付: %4年%3%2日 - %1 アイテム

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
ja[0]: %2 (サブタグ %1 個)

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ja[0]: %2 - %1 アイテム

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ja[0]: %2 - %1 アイテム

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
ja[0]: キーワード検索 - %1 アイテム

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
ja[0]: 高度な検索 - %1 アイテム

[ctx: Month String - Year String]
en: %1 %2
ja: %2年%1

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
ja: ターゲットフォルダを選択

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
ja: <p>選択した画像を移動する宛先アルバムを digiKam ライブラリから選択してください。</p>

en: Album "%1"
ja: アルバム "%1"

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

[ctx: filename]
en: Name:
ja: 名前:

en: Date:
ja: 日付:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Type:
ja: 種類:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
ja: %1x%2 (%3メガピクセル)

en: Dimensions:
ja: 画素数:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
ja: 不明

en: Aspect Ratio:
ja: アスペクト比:

en: Photograph Properties
ja: 写真のプロパティ

en: Make/Model:
ja: メーカー/モデル:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
ja: レンズ:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
ja: 作成日:

en: Aperture/Focal:
ja: 絞り/焦点:

en: Exposure/Sensitivity:
ja: 露出/感度:

en: Mode/Program:
ja: モード/プログラム:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
ja: フラッシュ:

en: White Balance:
ja: ホワイトバランス:

en: Audio/Video Properties
ja: 音声/動画のプロパティ

en: Duration:
ja: 長さ:

en: Frame Rate:
ja: フレームレート:

en: Video Codec:
ja: 動画コーデック:

en: Audio Bit Rate:
ja: 音声ビットレート:

en: Audio Channel Type:
ja: 音声チャンネルタイプ:

en: Audio Codec:
ja: 音声コーデック:

en: digiKam Properties
ja: digiKam のプロパティ

en: Album:
ja: アルバム:

[ctx: title of the file]
en: Title:
ja: タイトル:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
ja: キャプション:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Labels:
ja: ラベル:

en: Album Properties
ja: アルバムのプロパティ

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
ja: 名前:

en: Items:
ja: アイテム数:

en: Collection:
ja: コレクション:

en: Category:
ja: カテゴリ:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
ja: キャプション:

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Filter
ja: フィルタ

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
ja: 部分的

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
ja: いいえ

en: Reproducible:
ja: 再現可能:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
ja: 説明:

en: Identifier:
ja: 識別子:

en: Technical Parameters
ja: 技術的パラメータ

en: <i>Binary Data</i>
ja: <i>バイナリデータ</i>

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: Load Plugins...
ja: プラグインを読み込み中...

en: Checking ICC repository...
ja: ICC リポジトリをチェック中...

en: Clean up Database...
ja: データベースをクリーンアップ中...

en: Loading albums...
ja: アルバムを読み込み中...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
ja: <p>ICC プロファイルのフォルダが有効ではないようです。</p><p>今設定し直す場合は「はい」を、そうでない場合は「いいえ」を選んでください。後者の場合は、この問題が解決されるまでカラーマネージメント機能は使えません。</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ja[0]: アイテムが選択されていません (%1 個のアイテム)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
ja[0]: アイテムが選択されていません (%1 [%2] 個のアイテム)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
ja[0]: アイテムが選択されていません (%1 個のアイテム、グループ化されたアイテム: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
ja[0]: %1/%2 アイテム選択済み (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
ja[0]: %1/%2 [%3] アイテム選択済み (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
ja[0]: %1/%2 アイテム選択済み。グループ化された全アイテム: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
ja[0]: %1/%2 [%3/%4] アイテム選択済み (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
ja[0]: %1/%2 アイテム選択済み。グループ化されたアイテム: %3/%4

en:  (%1 of %2)
ja:  (%1 / %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
ja:  (%1 / %2 [%3] )

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
ja:  (%1 / %2 グループ化された全アイテム: %3

en: %1 item hidden | %1 items hidden
ja[0]: %1 隠しアイテム

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
ja[0]: 選択されたファイルにメタデータを書き込み

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
ja[0]: ファイルからメタデータを再読み込み

en: Auto-Detecting Camera...
ja: カメラを自動検出中...

en: Opening Download Dialog...
ja: ダウンロードダイアログを開いています...

en: Cameras
ja: カメラ

en: USB Storage Devices
ja: USB ストレージデバイス

en: Card Readers
ja: カードリーダー

en: Add Images...
ja: 画像を追加...

en: Adds new items to an Album.
ja: アルバムに新しいアイテムを追加します。

en: Add Folders...
ja: フォルダを追加...

en: Adds new folders to Album library.
ja: アルバムライブラリに新しいフォルダを追加します。

en: Images found in %1
ja: %1 内で検出された画像

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
ja: 明るいカラーテーマに切り替えたため、ダークアイコンテーマに切り替えられました。アイコンテーマは digiKam の再起動後に表示されます。

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
ja: ダークカラーテーマに切り替えたため、明るいアイコンテーマに切り替えられました。アイコンテーマは digiKam の再起動後に表示されます。

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
ja: 解析するフォルダを選択

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
ja: アルバムにインポートするフォルダを選択

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
ja: <p>フォルダをインポートする digiKam ライブラリの行き先アルバムを選んでください。</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
ja: フォルダ ‘%1’ を含むコレクションが既にあります

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
ja: メインビューを初期化中...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
ja: 戻る(&B)

[ctx: @action: setup]
en: Forward
ja: 進む

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
ja: 更新

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
ja: 現在のコンテンツをリフレッシュ

[ctx: @action: setup]
en: &New...
ja: 新規(&N)...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
ja: コレクションに新しい空のアルバムを作成します。

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
ja: アルバムへ移動(&M)...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
ja: 選択した画像をアルバムへ移動します。

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
ja: コピー先(&C)...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
ja: 選択した画像をフォルダーへコピーします。

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
ja: アルバムを削除

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
ja: 名前変更...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
ja: アルバムのプロパティとコレクションの情報を編集します。

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
ja: 画像にメタデータを書き込み

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
ja: 現在のアルバムの画像のメタデータを digiKam のデータベースの内容で更新します (画像のメタデータはデータベースのデータによって上書きされます)。

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
ja: 画像からメタデータを再読み取り

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
ja: digiKam のデータベースを現在のアルバムのファイルのメタデータで更新します (データベースの情報はファイルのメタデータによって上書きされます)。

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
ja: ファイルマネージャで開く(&M)

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
ja: タグマネージャー

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
ja: 新規(&E)...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
ja: タグを付ける

[ctx: @action: setup]
en: Views
ja: 表示

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ja: サムネイル

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
ja: 地図

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
ja: テーブル

[ctx: @action: setup]
en: Open...
ja: 開く...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
ja: 選択したアイテムを開きます。

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
ja: 既定のアプリケーションで開く

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
ja: 選択したアイテムを既定のアプリケーションで開きます。

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
ja: 画像エディタ

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
ja: 画像エディタを開きます。

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
ja: ライトテーブル

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
ja: ライトテーブルに置く

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
ja: 選択したアイテムをライトテーブルのサムネイルバーに置きます。

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
ja: ライトテーブルに追加

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
ja: 選択したアイテムをライトテーブルのサムネイルバーに追加します。

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
ja: 一括処理マネージャ

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
ja: 現在のキューに追加

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
ja: 選択したアイテムを一括処理マネージャの現在のキューに追加します。

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
ja: 新しいキューに追加

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
ja: 選択したアイテムを一括処理マネージャの新しいキューに追加します。

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
ja: インポート

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
ja: 選択した画像にメタデータを書き込み

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
ja: 選択した画像からメタデータを再読み込み

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
ja: 顔をスキャン

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
ja: 顔を認識

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
ja: すべての顔を削除

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
ja: 類似画像を検索...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
ja: 選択した画像によく似た画像を見つけます。

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
ja: 現在選択されているアイテムのファイル名を変更します。

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
ja: 確認せずに完全に削除

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
ja: 確認せずにごみ箱に移動

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
ja: アルバムをソート(&S)

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
ja: アルバムをツリー表示でソートします。

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
ja: フォルダで

[ctx: @action: setup]
en: By Category
ja: カテゴリで

[ctx: @action: setup]
en: By Date
ja: 日付で

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
ja: サブアルバムを含める

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
ja: 現在のアルバムのすべてのサブアルバムを表示するには、このオプションを有効にします。

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
ja: サブタグを含める

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
ja: 指定したタグまたはそのサブタグの付いたすべての画像を表示するには、このオプションを有効にします。

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
ja: 開くためにグループ化した全画像を表示

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
ja: 現在のアルバムのすべてのサブアルバムを表示するには、このオプションを有効にします。

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
ja: アイテムをソート(&S)

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
ja: サムネイルビューでアルバム内の画像をソートするための値を指定します。

[ctx: @action: setup]
en: By Name
ja: 名前で

[ctx: @action: setup]
en: By Path
ja: パスで

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
ja: 作成日で

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
ja: 更新日で

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
ja: ファイルサイズで

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
ja: 評価で

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
ja: 画像サイズで

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
ja: アスペクト比で

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
ja: 顔タイプで

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
ja: 類似度で

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
ja: マニュアルと名前で

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
ja: マニュアルと日付で

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
ja: アイテムのソート順(&O)

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
ja: 画像を昇順にソートするか降順にソートするかを指定します。

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
ja: 昇順

[ctx: @action: setup]
en: Descending
ja: 降順

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
ja: アイテムを分割

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
ja: サムネイルビューで画像を表示するカテゴリを指定します。

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
ja: 分割しない

[ctx: @action: setup]
en: By Album
ja: アルバムで

[ctx: @action: setup]
en: By Format
ja: フォーマットで

[ctx: @action: setup]
en: By Month
ja: 月で

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
ja: 顔で

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
ja: アイテムの分割順

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
ja: グループ内の分割したアイテムのソート順を指定します。

[ctx: @action: setup]
en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: @action: setup]
en: Select None
ja: すべて選択解除

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
ja: 選択反転

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
ja: サムネイルバーを表示

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
ja: 原寸で表示

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
ja: ウィンドウに合わせる(&W)

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
ja: カラーマネージメントによる表示

[ctx: @action: setup]
en: Search...
ja: 検索...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
ja: 高度な検索...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
ja: 重複アイテムを検索...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
ja: データベース移行...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
ja: メンテナンス...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
ja: 新しいアイテムをスキャン

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
ja: 手動でカメラを追加...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
ja: カメラを読み込み中...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
ja: プレビューモードを終了

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
ja: 次の画像

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
ja: 前の画像

[ctx: @action: setup]
en: First Image
ja: 最初の画像

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
ja: 最後の画像

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
ja: 選択をクリップボードに移動

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
ja: タイトルを編集

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
ja: コメントを編集

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
ja: 割り当てられたタグを表示

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
ja: Exif 方向タグを調整

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
ja: ノーマル

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
ja: 左右反転

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
ja: 上下回転

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
ja: 上下反転

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
ja: 右に回転 / 左右反転

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
ja: 右に回転

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
ja: 右に回転 / 上下反転

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
ja: 左に回転

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
ja: 回転

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
ja: 左

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
ja: 右

[ctx: @action: setup]
en: Flip
ja: 反転

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
ja: 水平

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
ja: 垂直

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
ja: Exif 情報を参照して、自動的に回転/反転する

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
ja: テーマを読み込み中...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
ja: テーマ(&T)

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
ja: ツールを読み込み中...

en: CompactFlash Card Reader
ja: CompactFlash カードリーダー

en: Memory Stick Reader
ja: メモリスティックリーダー

en: SmartMedia Card Reader
ja: SmartMedia カードリーダー

en: SD / MMC Card Reader
ja: SD / MMC カードリーダー

en: xD Card Reader
ja: xD カードリーダー

en: USB Disk
ja: USB ディスク

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
ja: ディスク

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
ja: %1 "%2" を %3 にマウント

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
ja: %1 を %2 にマウント

en: Cannot access the storage device.
ja: ストレージデバイスにアクセスできません。

en: Images on %1
ja: %1 の画像

en: The specified device ("%1") is not valid.
ja: 指定されたデバイス (%1) は有効ではありません。

en: The specified camera ("%1") is not supported.
ja: 指定されたカメラ (%1) はサポートしていません。

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
ja: メインツール

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
ja: 後処理

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
ja: インポート

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
ja: ブラウズ(&B)

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
ja: アルバム(&A)

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
ja: タグ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
ja: アイテム(&I)

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
ja: インポート(&M)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
ja: エクスポート(&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Open camera dialog at "path"
ja: カメラダイアログを "path" で開く

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
ja: Solid UDI "udi" のデバイスのためにカメラダイアログを開く

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
ja: 接続されている gphoto2 カメラを自動的に検出して開く

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
ja: ディレクトリ "dir" にある SQLite データベースファイルで digiKam を起動

en: Start digikam with the configuration file "config"
ja: 設定ファイル "config" で digiKam を起動

en: <p>You are running digiKam as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of digiKam to get a better experience with digiKam.</p>
ja: <p>64ビット Windows で32ビット版の digiKam を実行しています。</p><p>より良い動作のために64ビット版の digiKam をインストールしてください。</p>

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
ja: ランタイム Qt SQLite または MySQL データベースプラグインが利用できません。インストールしてください。
    コンピュータにインストールされているデータベースプラグインはありません。

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
ja: ランタイム Qt SQLite または MySQL データベースプラグインが利用できません。インストールしてください。
    コンピュータにインストールされているデータベースプラグインは以下のとおりです。

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
ja: <p>設定ファイルのパスが有効ではありません。親ディレクトリが存在しないか、ディレクトリ自体であるか、読み書きできません。</p>

en: %1 Image (%2)
ja: %1 個の画像 (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
ja: TIFF 画像 (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
ja: JPEG 画像 (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
ja: JPEG2000 画像 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Raw Images (%1)
ja: RAW 画像 (%1)

en: All supported files (%1)
ja: サポートされた全ファイル (%1)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
ja: IRC: %1 - #digikam
    フィードバック: %2
    ドキュメント: %3
    
    ビルド日: %4 (ターゲット: %5)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
    Revision: %6
    Branch: %7
ja: IRC: %1 - #digikam
    フィードバック: %2
    ドキュメント: %3
    
    ビルド日: %4 (ターゲット: %5)
    リビジョン: %6
    ブランチ: %7

[ctx: go to previous image]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: go to next image]
en: Forward
ja: 進む

en: Add a Face Tag
ja: 顔タグを追加

en: Clear all faces on this image
ja: この画像のすべての顔をクリア

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
ja: すべての未確認の顔を無視済みとしてマーク

en: Show Face Tags
ja: 顔タグを表示

en: Add a focus point
ja: フォーカスポイントを追加

en: Show focus points
ja: フォーカスポイントを表示

en: Show Fullscreen
ja: フルスクリーンで表示

en: Albums
ja: アルバム

en: Dates
ja: 日付

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
ja: 類似度

[ctx: Search images on a map]
en: Map
ja: 地図

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
ja: ラベル

en: Scan collection for faces
ja: コレクションから顔をスキャン

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
ja: digiKam の顔マネジメントへようこそ。初めて使用するなら、下の左サイドパネル内のヘルプボックスを使用してみてください。

en: Face recognition is aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
ja: 識別対象がないため、顔認識はキャンセルされました。識別するものを追加してください。

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
ja: 人

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
ja: 検索

en: Open Tag Manager
ja: タグマネージャを開く

en: No Tags
ja: タグなし

en: Existing Tags
ja: 既存のタグ

en: No Tags Album
ja: タグのないアルバム

en: Tags
ja: タグ

en: Time Unit:
ja: 時間の単位:

en: Day
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
ja: <p>ヒストグラムの時間の単位を選択します。</p><p>グラフの 1 目盛りが表す時間を変更することで、時間軸を拡大/縮小できます。</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
ja: <p>ヒストグラムのスケールを選択します。</p><p>画像の最大カウント値が小さいときは「線形」が使えます。</p><p>最大カウント値が大きいときは、「対数」を使うと小さい値から大きい値までのすべてがグラフで見えるようになります。</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
ja: 線形

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
ja: 対数

en: Clear current selection
ja: 現在の選択をクリア

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
ja: このボタンを押すと、時間軸から選択した日付がクリアされます。

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
ja: 現在の日付検索の名前を入力して、「検索」ビューに保存します

en: Save current selection to a new virtual Album
ja: 現在の選択を新しい仮想アルバムに保存します

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
ja: このボタンを押すと、時間軸から選択した日付が、左側に設定した名前で新しい検索仮想アルバムに保存されます。

en: Timeline
ja: 時間軸

en: no item
ja: アイテムなし

en: 1 item | %1 items
ja[0]: %1 アイテム

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
ja: フィルタ

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
ja: ルートアルバムを開けません。物理的な場所ではありません。

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
ja: データベースからの現在のクエリに一致する結果がありません。検索設定を変更するか、コンテンツのあるアルバムを選択してください。

en: Fuzzy Sketch Search
ja: スケッチによるファジー検索

en: Fuzzy Image Search
ja: 画像によるファジー検索

en: Map Search
ja: 地図検索

en: Last Search
ja: 前回の検索

en: FacesDetector
ja: 顔検出

en: A face recognition task is already running. Only one task can be running at a time. Please wait until it is finished.
ja: 顔認識タスクが既に実行中です。同時に実行できるタスクは 1 つだけです。終了するまでお待ちください。

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
ja: 指定されたコレクションの場所は、無効か現在利用できません。

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
ja: ツール

en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
ja: ごみ箱についてのオンラインヘルプ

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
ja: ごみ箱にある最新のエントリのみを復元します。

en: Restore
ja: 復元

en: Restore selection of files from the trash-bin.
ja: 選択したファイルをごみ箱から復元します。

en: Delete...
ja: 削除...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
ja: 選択したアイテムまたはすべてのアイテムをごみ箱から完全に削除します。

en: Selected Items Permanently
ja: ファイルを完全に削除

en: All Items Permanently
ja: すべてのアイテムを恒久的に

en: Confirm Undo
ja: アンドゥ確認

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
ja[0]: 本当に %1 を復元しますか？

en: Confirm Restore
ja: 復元確認

en: Confirm Deletion
ja: 削除確認

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
ja[0]: 本当に %1 を完全に削除しますか？

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
ja: 本当にすべてのアイテムを完全に削除しますか？

en: Selection
ja: 選択|/|$[~setProps ~full 'スライドショー: 選択した画像']

en: Delete
ja: 削除

en: %1/%2 items selected
ja: %1/%2 アイテム選択済み

en: More than 650 user-reports closed on bugzilla.
ja: Bugzilla で 650 件以上のユーザレポートがクローズされました。

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
ja: コードを Qt6 フレームワークに移植しました (コードは Qt5 API と互換性があります)。

en: Windows Installer is now compiled natively with Microsoft VCPKG tool-chain and use Qt6 and KF6 frameworks.
ja: Windows インストーラは、Microsoft VCPKG ツールチェーンでネイティブにコンパイルされ、Qt6 と KF6 フレームワークを使用しています。

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
ja: JPEG-XL、WEBP、AVIF のエクスポート設定をすべての場所に追加しました。

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
ja: カメラからのインポート時に、Lossless JPEG-XL、WEBP、AVIF への変換を追加しました。

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
ja: バッチキューマネージャに JPEG-XL、WEBP、AVIF コンバータを追加しました。

en: Versionning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versionned images in editor.
ja: バージョニング: JPEG-XL、HEIF、WEBP、AVIF を可逆画像フォーマットとしてサポートし、エディタでバージョン管理された画像を保存できるようにしました。

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
ja: 使いやすさ: メインメニューが非表示の場合、ハンバーガーメニューをツールバーに追加しました。

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
ja: メタデータ: ExifTool バックエンドを使ってファイルにメタデータを書き込む新しいオプションを追加しました。

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
ja: メタデータ: DNG と RAW ファイルへのメタデータ書き込み操作は、常に ExifTool バックエンドを使用するようになりました。

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
ja: メタデータ: メタデータ編集プラグインのレイアウトを最適化し、使いやすくしました。

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
ja: メタデータ: 詳細なメタデータ設定パネルで、設定プロファイルを保存/読み込みする新しいオプションを追加しました。

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
ja: 高度な名前変更: オプション [c] または [c,step] で、シーケンス番号にファイルカウンタを追加するようにしました。

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
ja: 高度な名前変更: オプション [r] で、ランダムテキストシーケンス番号を追加するようにしました。

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
ja: 高度な名前変更: {unique:n,c} で、ユニーク修飾子の最初の文字を設定できるようにしました。

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
ja: 高度な検索: 顔領域の数でアイテムを検索できるようにしました。

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
ja: 高度な検索: 顔領域のないアイテムを検索できるようにしました。

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
ja: コレクション: クロスプラットフォームなネットワークパスをサポートしました。

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
ja: データベース: SQLite WAL (Write-Ahead-Logging, ログ先行書き込み) モードをサポートしました。

en: Add spell-checking support in caption text widget using KF5::Sonnet component.
ja: KF5::Sonnet コンポーネントを使用することで、キャプションテキストウィジェットでスペルチェックをサポートしました。

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
ja: digiKam と Showfoto の設定/その他にスペルチェックの設定パネルを追加しました。

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
ja: 代替言語テキストエディタウィジェットにオンライン翻訳のサポートを追加しました。

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
ja: digiKam と Showfoto の設定/その他にローカライズの設定パネルを追加しました。

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
ja: テキストエディットウィジェットで、優先する代替言語/翻訳言語をリストする設定を追加しました。

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Sorting settings everywhere.
ja: 画質による並べ替えの設定をすべての場所でグローバルまたはカスタマイズできるようにしました。

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
ja: サムネイル上のラベルの表示をカスタマイズするアイコンビューの設定を追加しました。

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
ja: TIFF ローダーで float16 (half float) 画像をサポートしました。

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
ja: 新しいメンテナンスツールを追加しました。これは、<a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">深層学習モデルを使って画像を分類するための美的検出</a>を実行します。

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
ja: 新しいツールを追加しました。これは、<a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">スキャンされたテキストに OCR を実行する</a>ものです。

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
ja: キューマネージャー: 画質を解析して選抜ラベルを自動的に割り当てる新しいツールを追加しました。

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
ja: キューマネージャー: 評価、選抜、色のラベルをバッチで割り当てる新しいツールを追加しました。

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
ja: キューマネージャー: タイトルとキャプションをバッチで割り当てる新しいツールを追加しました。

en: Documentation: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
ja: ドキュメント: <a href=" https://docs.digikam.org/ja/index.html">ハンドブックを DocBook から Sphinx/ReStructuredText フレームワークに書き直しました。</a>

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.2.2 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
ja: G'MIC-Qt ツールを最新バージョンである 3.2.2 に更新し、MacOS ポートを完成させ、プラグインの安定性を向上させました。

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2023-11-21.
ja: 内部 RAW エンジンを最新の Libraw スナップショット 2023-11-21 に更新しました。

en: New RAW features: Phase One/Leaf IIQ-S v2 support Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3
ja: 新しい RAW 機能: Phase One/Leaf IIQ-S v2 サポート、Canon CR3 フィルムロール/Raw バースト、Canon CRM (映画) ファイル、タイル化・ビットパックされた (そして 16 ビットアンパックされた) DNG、(非標準の) Deflate 圧縮された整数 DNG ファイル、キャノン EOS R3、R7、R10、富士フイルム X-H2S、X-T30 II、OM System OM-1、ライカ M11、ソニー A7-IV (ILCE-7M4)、DJI Mavic 3

en: ...and much more.
ja: ...他にもたくさん

en: New Features
ja: 新機能

en: About
ja: 概要

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
ja: <a href="https://www.digikam.org">digiKam のホームページ</a>で新しいバージョンの digiKam の情報を提供しています。

en: Welcome to digiKam %1
ja: digiKam %1 へようこそ

en: Background Image Credits
ja: 背景画像クレジット

en: Location:
ja: 場所:

en: Hide grouped items
ja: グループ化したアイテムを隠す

en: Ignore grouping
ja: グルーピングを無視

en: Show grouping in tree
ja: グルーピングをツリー表示

en: Audio/video properties
ja: 音声/動画のプロパティ

en: Audio bitrate
ja: 音声ビットレート

en: Audio channel type
ja: 音声チャンネルタイプ

en: Audio Codec
ja: 音声コーデック

en: Duration
ja: 長さ

en: Frame rate
ja: フレームレート

en: Video codec
ja: 動画コーデック

en: Configure column "%1"
ja: コラム "%1" を設定

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
ja: digiKam のプロパティ

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
ja: ラベル選択

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
ja: 色ラベル

[ctx: @title: tableview]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
ja: キャプション

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
ja: ラベル選択

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
ja: 色ラベル

[ctx: @info: tableview]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
ja: キャプション

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @info: tableview]
en: None
ja: なし

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
ja: 却下

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
ja: 保留

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
ja: 採用

[ctx: @info: tableview]
en: Red
ja: 赤

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
ja: 黃

[ctx: @info: tableview]
en: Green
ja: 緑

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
ja: 青

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
ja: マゼンタ

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
ja: グレー

[ctx: @info: tableview]
en: Black
ja: 黒

[ctx: @info: tableview]
en: White
ja: 白

en: File properties
ja: ファイルのプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
ja: ファイル名

en: Path
ja: パス

en: Size
ja: サイズ

en: Last modified
ja: 最終変更日時

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
ja: プレーン

en: Display format
ja: 表示形式

en: Geo properties
ja: 位置情報プロパティ

en: Geotagged
ja: 位置情報あり

en: Coordinates
ja: 座標

en: Altitude
ja: 高度

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
ja: はい

[ctx: @info: tableview]
en: No
ja: いいえ

en: Metric units
ja: メートル法

en: Imperial units
ja: ヤードポンド法

en: Item properties
ja: アイテムのプロパティ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Pixel count
ja: ピクセル数

en: Bit depth
ja: ビット深度

en: Color mode
ja: カラーモード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
ja: 種類

en: Creation date/time
ja: 作成日/時間

en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: Similarity
ja: 類似度

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
ja: 写真のプロパティ

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
ja: カメラメーカー

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
ja: カメラのモデル

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
ja: レンズ

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
ja: 絞り

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
ja: 焦点距離

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
ja: 露出

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
ja: フィルム感度

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
ja: モード/プログラム

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
ja: フラッシュ

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
ja: ホワイトバランス

[ctx: @info: tableview]
en: %1 s
ja: %1 秒

[ctx: @info: tableview]
en: %1 ms
ja: %1 ミリ秒

[ctx: @info: tableview]
en: %1 µs
ja: %1 マイクロ秒

[ctx: @info: tableview]
en: Format
ja: フォーマット

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
ja: 秒

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
ja: ミリ秒

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
ja: マイクロ秒

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
ja: 単位

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Remove this column
ja: このコラムを削除

en: Configure this column
ja: このコラムを設定

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
ja: LibGphoto2 サポート

[ctx: @item: component info]
en: No
ja: いいえ

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
ja: Baloo サポート

[ctx: @item: component info]
en: Yes
ja: はい

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
ja: DBus サポート

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
ja: Panorama サポート

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
ja: HTML ギャラリー サポート

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
ja: カレンダー サポート

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
ja: データベースバックエンド

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
ja: データベース内部サーバ

en: Auto Levels
ja: 自動レベル

en: Normalize
ja: 正規化

en: Equalize
ja: 平坦化

en: Stretch Contrast
ja: コントラスト伸張

en: Auto Exposure
ja: 自動露出

en: Filter:
ja: フィルタ:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
ja: 自動カラー補正

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
ja: 色を自動で修正するツール

[ctx: @title]
en: BCG Correction
ja: 明るさ/コントラスト/ガンマ補正

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
ja: 明るさ/コントラスト/ガンマを修正するツール

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
ja: 白黒に変換するツール

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
ja: チャンネルミキサー

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
ja: カラーチャンネルをミックスするツール

en: Color Balance
ja: カラーバランス

en: Adjust color balance.
ja: カラーバランスを調整します。

[ctx: @title]
en: Color Balance
ja: カラーバランス

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
ja: カラーバランスを調整するツール

en: Convert to 8 bits
ja: 8 ビットに変換

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
ja: 色深度を 16 ビットから 8 ビットに変換します。

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
ja: 色深度を 8 ビットに変換するツール

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
ja: 16 ビットに変換

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
ja: チャンネル:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
ja: 明度

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
ja: 赤

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
ja: 緑

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
ja: 青

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
ja: アルファ

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
ja: 読み込み...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
ja: すべてのパラメータを設定ファイルから読み込みます。

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
ja: カラーカーブを調整するツール

[ctx: @title]
en: HSL Correction
ja: HSL 補正

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
ja: カラープロファイルの変換

[ctx: @title]
en: Invert Colors
ja: 色を反転

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
ja: 画像の色を反転します。

[ctx: @title]
en: White Balance
ja: ホワイトバランス

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
ja: ホワイトバランスを調整します。

en: Output file type:
ja: 出力ファイルタイプ:

en: Same as input
ja: 入力と同じ

en: Shell Script:
ja: シェルスクリプト:

en: User Script: No script.
ja: ユーザスクリプト: なし

en: User Script: Timeout from script.
ja: ユーザスクリプト: スクリプトのタイムアウト

en: User Script: Failed to start script.
ja: ユーザスクリプト: スクリプトの開始に失敗

en: User Script: Script process crashed.
ja: ユーザスクリプト: スクリプトプロセスがクラッシュ

en: User Script: Command not found.
ja: ユーザスクリプト: コマンドが見つかりません

[ctx: @title]
en: Add Border
ja: 縁取りを付ける

en: Use Absolute Size
ja: 絶対サイズを使用

en: Image
ja: 画像

en: Text
ja: テキスト

en: Image settings
ja: 画像の設定

en: Click to select watermark image.
ja: クリックしてウォーターマーク画像を選択します。

en: Ignore Watermark aspect Ratio
ja: ウォーターマークのアスペクト比を無視

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: Enter your watermark string here.
ja: ここにウォーターマークの文字列を入力します。

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
ja: フォントタイプとスタイルを選択してください。サイズは自動計算されます。

en: Set the font color to use here.
ja: ここで使用するフォント色を設定します。

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
ja: ウォーターマークテキストの不透明度を設定します。100 で完全に不透明に、0 で完全に透明になります。

en: Check this if you want a background fill behind the text.
ja: テキストに背景色を付ける場合はここにチェックを入れてください。

en: Use background
ja: 背景を使用

en: Choose the color of the watermark background.
ja: ウォーターマークの背景色を選択してください。

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
ja: ウォーターマークの背景の不透明度を設定します。100 で完全に不透明に、0 で完全に透明になります。

en: Specific Location
ja: 明確な位置

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
ja: 左上

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
ja: 右上

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
ja: 左下

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
ja: 右下

[ctx: @item: placement position]
en: Center
ja: 中心

en: 0 degrees
ja: 0 度

en: 90 degrees CW
ja: 90 度

en: 180 degrees
ja: 180 度

en: 270 degrees CW
ja: 270 度

en: Smoothness:
ja: 強度:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
ja: 値が 0 のときは何も効果はありません。1 以上の値は、写真をどの程度ぼかすかを決めるガウシアンぼかしの半径を決定します。

en: Lens Auto-Correction
ja: レンズ自動補正

en: Fix automatically lens distortions
ja: レンズゆがみを自動的に補正

en: Visit CImg library website
ja: CImg ライブラリのウェブサイトを訪問

en: Reduce Uniform Noise
ja: 均一なノイズを低減

en: Reduce JPEG Artifacts
ja: JPEG アーティファクトを低減

en: Reduce Texturing
ja: テクスチャを低減

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
ja: <p>写真の復元に使用するプリセットフィルタを選択します。</p><p>なし: 最も一般的。標準設定を使用。</p><p>均一なノイズを低減: センサーノイズのような小さい画像アーティファクトを低減。</p><p>JPEG アーティファクトを低減: JPEG 圧縮モザイクのような大きなアーティファクトを低減。</p><p>テクスチャを低減: 紙のテクスチャやスキャン画像に見られるモアレパターンのようなアーティファクトを低減。</p>

en: Pick Label:
ja: 選抜ラベル:

en: Color Label:
ja: 色ラベル:

en: Rating:
ja: 評価:

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
ja: キャプション

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
ja: 動画

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
ja: キャプション

en: Auto-Crop
ja: 自動切り取り

en: Position:
ja: 位置:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
ja: 切り取る範囲の左上の角を設定します。

en: Set here the width selection for cropping.
ja: 切り取る範囲の幅を設定します。

en: Set here the height selection for cropping.
ja: 切り取る範囲の高さを設定します。

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
ja: 上下

[ctx: @label]
en: Flip:
ja: 反転:

en: Preset Length:
ja: プリセットの長さ:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
ja[0]: 極小 (%1 ピクセル)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
ja[0]: 小 (%1 ピクセル)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
ja[0]: 中 (%1 ピクセル)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
ja[0]: 大 (%1 ピクセル)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
ja[0]: 特大 (%1 ピクセル)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
ja[0]: 巨大 (%1 ピクセル)

en: Use Custom Length
ja: 長さを手動で指定

en: Use Percentage
ja: パーセントを使用

en:  Pixels
ja: ピクセル数

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
ja: Exif 方向タグを使う

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
ja: 90 度

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
ja: 180 度

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
ja: 270 度

[ctx: @item: angle]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: @label]
en: Angle:
ja: 角度:

en: JPEG quality:
ja: JPEG 画質:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
ja: <p>JPEG 画像の画質:</p><ul><li>1: 低画質 (高圧縮、ファイルサイズ小)</li><li>50: 中画質</li><li>75: 高画質 (標準)</li><li>100: 超高画質 (圧縮なし、ファイルサイズ大)</li></ul><p>【注意】 JPEG は不可逆圧縮アルゴリズムを使用します。</p>

en: Chroma subsampling:
ja: クロマサブサンプリング:

en: Lossless JPEG 2000 files
ja: JPEG 2000 ファイルの圧縮に可逆圧縮を使う

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
ja: <p>このオプションを有効にすると JPEG 2000 画像の圧縮に可逆圧縮を使用します。</p>

en: JPEG 2000 quality:
ja: JPEG 2000 画質:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ja: <p>JPEG 画像の画質:</p><ul><li>1: 低画質 (高圧縮、ファイルサイズ小)</li><li>50: 中画質</li><li>75: 高画質 (標準)</li><li>100: 超高画質 (圧縮なし、ファイルサイズ大)</li></ul><p>【注意】 この設定を使用した場合、JPEG 2000 は可逆圧縮フォーマットではありません。</p>

en: Lossless PGF files
ja: PGF ファイルの圧縮に可逆圧縮を使う

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
ja: <p>このオプションを有効にすると PGF 画像の圧縮に可逆圧縮を使用します。</p>

en: PGF quality:
ja: PGF 画質:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ja: <p>PGF 画像の画質:</p><ul><li>1: 超高画質 (圧縮なし、ファイルサイズ大)</li><li>3: 高画質 (標準)</li><li>6: 中画質</li><li>9: 低画質 (高圧縮、ファイルサイズ小)</li></ul><p>【注意】 この設定を使用した場合、PGF は可逆圧縮フォーマットではありません。</p>

en: PNG compression:
ja: PNG 圧縮:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
ja: <p>PNG 画像の圧縮レベル:</p><ul><li>1: 低圧縮 (ファイルサイズ大、圧縮時間短い - 標準)</li><li>5: 中圧縮</li><li>9: 高圧縮 (ファイルサイズ小、圧縮時間長い)</li></ul><p>【注】 PNG は可逆圧縮フォーマットです。</p>

en: Compress TIFF files
ja: TIFF ファイルを圧縮する

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
ja: <p>TIFF 画像の圧縮を切り替えます。</p><p>このオプションを有効にすると、TIFF 画像の最終的なファイルサイズが小さくなります。</p><p>保存には可逆圧縮フォーマット (Deflate) が使用されます。</p>

en: Adjust Curve
ja: トーンカーブ調整

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
ja: トーンカーブ調整

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
ja: このイメージエディタツールは画像のカラーカーブを調整できます。

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
ja: トーンカーブ調整...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
ja: オリジナル画像の選択されたチャンネルのヒストグラムです。

en: Select the input intensity of the histogram here.
ja: ヒストグラムの入力レベルを選択します。

en: Input intensity.
ja: 入力レベル

en: Select the output intensity of the histogram here.
ja: ヒストグラムの出力レベルを選択します。

en: Output intensity.
ja: 出力レベル

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
ja: ヒストグラムの最小入力レベルを選択します。

en: Minimal input intensity.
ja: 最小入力レベル

en: Gamma input value.
ja: ガンマ入力値

en: Select the gamma input value here.
ja: ガンマ入力値を選択します。

en: Maximal input intensity.
ja: 最大入力レベル

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
ja: ヒストグラムの最大入力レベルを選択します。

en: Minimal output intensity.
ja: 最小出力レベル

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
ja: ヒストグラムの最小出力レベルを選択します。

en: Maximal output intensity.
ja: 最大出力レベル

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
ja: ヒストグラムの最大出力レベルを選択します。

en: All channels shadow tone color picker
ja: 全チャンネルのシャドウピッカー

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ja: このボタンを押すと、オリジナル画像から色を選択することで、赤緑青と明度チャンネルの<b>シャドウトーン</b>入力レベルを設定できます。

en: All channels middle tone color picker
ja: 全チャンネルの中間色ピッカー

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ja: このボタンを押すと、オリジナル画像から色を選択することで、赤緑青と明度チャンネルの<b>中間色トーン</b>入力レベルを設定できます。

en: All channels highlight tone color picker
ja: 全チャンネルのハイライトピッカー

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ja: このボタンを押すと、オリジナル画像から色を選択することで、赤緑青と明度チャンネルの<b>ハイライトトーン</b>入力レベルを設定できます。

en: Adjust all levels automatically.
ja: すべてのレベルを自動的に補正します。

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
ja: このボタンを押すと、チャンネルのすべてのレベルが自動的に補正されます。

en: &Reset
ja: リセット(&R)

en: Reset current channel levels' values.
ja: 現在のチャンネルのレベル値をリセットします。

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
ja: このボタンを押すと、現在選択されているチャンネルのすべてのレベル値が標準の値に戻ります。

en: Adjust Levels
ja: レベル補正

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
ja: GIMP のレベルファイルから読み込めません。

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
ja: GIMP のレベルファイルに保存できません。

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
ja: レベル補正

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
ja: カラーレベルを調整するツール

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
ja: このイメージエディタツールは画像のカラーレベルを調整できます。

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
ja: レベル補正...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
ja: <p> 自動レベル:</p><p>赤・緑・青チャンネルで階調範囲を最大化します。画像のシャドウとハイライトの限界値を調べて、赤・緑・青チャンネルをヒストグラムの全域に調整します。</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
ja: <p> 正規化:</p><p>画像の最も暗い点が黒に、最も明るい点が色相が変わらない範囲内で可能な限り明るくなるように、明るさの値をアクティブな画像全体にわたってスケールします。これはしばしば、薄暗い写真や色とびした写真を「魔法」のように修正します。</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
ja: <p> 平坦化:</p><p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
ja: <p> コントラスト伸張:</p><p>画像の RGB 値のコントラストと明るさを、その最小値と最大値を全域に引き伸ばし、その間にあるすべてを調整することによって改善します。</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
ja: <p>自動露出:</p><p>画像のヒストグラムのプロパティを使って最適な露出と黒レベルを計算することによって、画像の RGB 値のコントラストと明るさを改善します。</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
ja: このイメージエディタツールは画像の色を自動で調整できます。

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
ja: 自動カラー補正

en: Brightness / Contrast / Gamma
ja: 明るさ / コントラスト / ガンマ

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
ja: このイメージエディタツールは画像の明るさ/コントラスト/ガンマを調整できます。

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
ja: 明るさ/コントラスト/ガンマ...

en: Convert to Black and White
ja: 白黒に変換

[ctx: @title]
en: Black and White
ja: 白黒

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
ja: このイメージエディタツールは画像を白黒に変換できます。

[ctx: @action]
en: Black && White...
ja: 白黒...

en: Channel Mixer
ja: チャンネルミキサー

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
ja: このイメージエディタツールは画像のカラーチャンネルをミックスできます。

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
ja: チャンネルミキサー...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
ja: このイメージエディタツールは画像のカラーバランスを調整できます。

[ctx: @action]
en: Color Balance...
ja: カラーバランス...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
ja: 8 ビットに変換

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
ja: このイメージエディタツールは画像の色深度を 8 ビットに変換できます。

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
ja: 8 ビットに変換

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
ja: この画像は既に 8 ビット/カラー/ピクセルを使用しています。

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
ja: この操作を行うと画像の色品質が落ちます。本当に続けますか？

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
ja: このイメージエディタツールは画像の色深度を 16 ビットに変換できます。

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
ja: 16 ビットに変換

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
ja: この画像は既に 16 ビット/カラー/ピクセルを使用しています。

en: Color Negative Film
ja: カラーネガフィルム

en: White point color picker
ja: ホワイトポイントカラーピッカー

en: Reset white point.
ja: ホワイトポイントをリセットします。

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
ja: このボタンを押すと、ホワイトポイントが純粋な白へリセットされます。

en: Adjust white point automatically.
ja: ホワイトポイントを自動的に補正します。

en: Exposure correction.
ja: 露出補正です。

en: Film
ja: フィルム

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
ja: カラーネガフィルム

[ctx: @action]
en: Color Negative...
ja: カラーネガ...

en: HSL Adjustments
ja: HSL 調整

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
ja: 色相/彩度/輝度...

en: Info...
ja: 情報...

en: Current Color Space:
ja: 現在の色空間:

en: Color Profile Conversion
ja: カラープロファイルの変換

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
ja: この画像はカラーマネージメントされていません。

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
ja: カラーマネージメントが無効になっています...

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

[ctx: @action]
en: White Balance...
ja: ホワイトバランス...

en: Add Border
ja: 枠を追加

[ctx: @action]
en: Add Border...
ja: 縁取りを付ける...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
ja: 画像に挿入されたテキストのプレビューです。マウスを使ってテキストを正しい位置に動かしてください。

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
ja: ここに画像に挿入するテキストを入力します。

en: Here you can choose the font to be used.
ja: 使用するフォントを選択します。

en: Align text to the left
ja: テキストを左揃え

en: Align text to the right
ja: テキストを右揃え

en: Align text to center
ja: テキストを中央揃え

en: Align text to a block
ja: テキストを両端揃え

en: Rotation:
ja: 回転:

[ctx: no rotation]
en: None
ja: なし

en: 90 Degrees
ja: 90 度

en: 180 Degrees
ja: 180 度

en: 270 Degrees
ja: 270 度

en: Select the text rotation to use here.
ja: テキストを回転させる角度を選択します。

[ctx: font color]
en: Color:
ja: 色:

en: Set here the font color to use.
ja: フォントの色を選択します。

en: Add border
ja: 縁取りを付ける

en: Add a solid border around text using current text color
ja: テキストの周りにテキストと同じ色の縁取りを付けます。

en: Semi-transparent
ja: 半透明

en: Use semi-transparent text background under image
ja: テキストに半透明の背景を付けます。

en: Enter your text here.
ja: ここにテキストを入力してください。

en: Insert Text
ja: テキストを挿入

[ctx: @title]
en: Insert Text
ja: テキストを挿入

[ctx: @action]
en: Insert Text...
ja: テキストを挿入...

en: Texture
ja: テクスチャ

[ctx: @title]
en: Texture
ja: テクスチャ

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
ja: テクスチャを適用...

en: Vignetting Correction
ja: 口径食補正

en: Gaussian Blur
ja: ガウシアンぼかし

[ctx: @title]
en: Blur
ja: ぼかし

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
ja: 画像をぼかすツール

[ctx: @action]
en: Blur...
ja: ぼかし...

en: Brush Radius:
ja: 半径:

en: Hot Pixels
ja: ホットピクセル

en: Hot Pixels Correction
ja: ホットピクセル除去

en: Show grid
ja: グリッドを表示する

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
ja: 適用する補正用グリッドを視覚化するには、このオプションを有効にします。

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
ja: 方眼紙に適用したゆがみ補正のサムネイルサイズのプレビューです。

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
ja: メイン:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
ja: この値はゆがみの度合いをコントロールします。負の値はたる型ゆがみを、正の値はピンクッション (糸巻き型) ゆがみを補正します。

en: Edge:
ja: 周辺部:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
ja: この値もメインの値と同様に作用しますが、画像の中心部よりも周辺部でより効果があります。

en: Zoom:
ja: ズーム:

en: This value rescales the overall image size.
ja: 画像全体のサイズを拡大/縮小します。

en: Brighten:
ja: 明るく:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
ja: この値は画像の隅の明るさを調整します。

en: Lens Distortion
ja: レンズゆがみ

en: Local Contrast
ja: 局所コントラスト

en: Noise Reduction
ja: ノイズ低減

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
ja: 赤目修正を適用した選択範囲のプレビューです。

en: Red Eyes Correction
ja: 赤目修正

en: Preset
ja: プリセット

en: Filtering type:
ja: フィルタの種類:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
ja: カスタム

en: Restoration
ja: 復元

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
ja: ‘%1’ は写真復元設定ファイルではありません。

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
ja: 写真復元ファイルから設定を読み込めません。

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
ja: 写真復元ファイルに設定を保存できません。

en: Sharpen
ja: シャープ化

en: Unsharp Mask
ja: アンシャープマスク

en: Refocus
ja: フォーカス補正

en: Use Color Management for Printing
ja: 印刷にカラーマネージメントを使う

en: Settings...
ja: 設定...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
ja: <p>カラーマネージメントが無効になっています。</p><p>"設定" ボタンをクリックして有効にすることができます。</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ja: 画像の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ja: 画像の位置

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ja: 拡大/縮小

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ja: 拡大/縮小しない(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ja: 画像をページに合わせる(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ja: ページより小さい画像は拡大する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ja: このサイズに拡大/縮小する(&S):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ja: ミリメートル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ja: センチメートル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ja: インチ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ja: 比率を保つ

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
ja: 写真にぼかし効果を適用した場合のプレビューです。

en: Zoom Blur
ja: ズームぼかし

en: Radial Blur
ja: 放射状ぼかし

en: Far Blur
ja: 遠景ぼかし

en: Motion Blur
ja: モーションぼかし

en: Softener Blur
ja: ソフトぼかし

en: Shake Blur
ja: シェイクぼかし

en: Focus Blur
ja: フォーカスぼかし

en: Smart Blur
ja: スマートぼかし

en: Frost Glass
ja: すりガラス

en: Mosaic
ja: モザイク

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
ja: <p>画像に適用するぼかし効果を選択します。</p><p>ズームぼかし: 指定した中心点を始点とする放射状の線に沿って画像をぼかします。これはカメラのズーミングによるぼけをシミュレートします。</p><p>放射状ぼかし: 指定した点を中心にピクセルを回転させることによって画像をぼかします。これはカメラの回転によるぼけをシミュレートします。</p><p>遠景ぼかし: 遠くのピクセルを使って画像をぼかします。これはピントが合っていないカメラのレンズによるぼけをシミュレートします。</p><p>モーションぼかし: ピクセルを水平方向に動かすことによって画像をぼかします。これはカメラの直線的な動きによるぼけをシミュレートします。</p><p>ソフトぼかし: 暗い色調では柔らかく、明るい色調では強く画像をぼかします。これは画像に夢幻的かつ光沢のあるソフトフォーカス効果をもたらします。ロマンチックなポートレートや魅惑的な写真に、または画像に暖かく繊細な輝きを与えたいときに最適です。</p><p>シェイクぼかし: ピクセルをランダムに動かすことによって画像をぼかします。これはカメラのランダムな動きによるぼけをシミュレートします。</p><p>フォーカスぼかし: レンズの非点収差を再現するために、画像の隅をぼかします。</p><p>スマートぼかし: 画像から色のエッジを見つけて、画像の他の部分を不明瞭にすることなくぼかします。</p><p>すりガラス: すりガラス越しの光をランダムにまき散らすことによって画像をぼかします。</p><p>モザイク: 写真をいったん長方形のセルに分割し、これらのセルをピクセルの平均値で埋めて写真を再構成します。</p>

en: Distance:
ja: 距離:

en: Set here the blur distance in pixels.
ja: ぼかしの距離をピクセル数で指定します。

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
ja: レベル:

en: This value controls the level to use with the current effect.
ja: 現在の効果の適用レベルをコントロールします。

en: Blur Effects
ja: ぼかし効果

en: Charcoal
ja: 木炭画

en: Pencil size:
ja: 鉛筆のサイズ:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
ja: 木炭画をシミュレートするために使用する鉛筆のサイズを設定します。

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
ja: 滑らかさ:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
ja: この値は鉛筆のスムージング効果をコントロールします。

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
ja: ゆがみ効果を適用した画像のプレビューです。

en: Fish Eyes
ja: 魚眼

en: Twirl
ja: ぐるぐる回す

en: Cylindrical Hor.
ja: 円筒状 水平

en: Cylindrical Vert.
ja: 円筒状 垂直

en: Cylindrical H/V.
ja: 円筒状 水平/垂直

en: Caricature
ja: 戯画化

en: Multiple Corners
ja: 多角化

en: Waves Hor.
ja: 波 水平

en: Waves Vert.
ja: 波 垂直

en: Block Waves 1
ja: ガラスブロック 1

en: Block Waves 2
ja: ガラスブロック 2

en: Circular Waves 1
ja: 波紋 1

en: Circular Waves 2
ja: 波紋 2

en: Polar Coordinates
ja: 極座標

en: Unpolar Coordinates
ja: 反転極座標

en: Tile
ja: タイル

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
ja: <p>画像に適用する効果を選択します。</p><p>魚眼: 魚眼レンズ効果を再現するために写真を 3D 球体に沿って曲げます。</p><p>ぐるぐる回す: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p>円筒状 水平: 写真を横方向のシリンダーに沿って曲げます。</p><p>円筒状 垂直: 写真を縦方向のシリンダーに沿って曲げます。</p><p>円筒状 水平/垂直: 写真を横方向と縦方向の二つのシリンダーに沿って曲げます。</p><p>戯画化: 魚眼効果を反転させて画像をゆがめます。</p><p>多角化: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p>波 水平: 写真を水平方向の波でゆがめます。</p><p>波 垂直: 写真を垂直方向の波でゆがめます。</p><p>ガラスブロック 1: 画像をセルに分割し、あたかもガラスブロック越しに見ているような画像にします。</p><p>ガラスブロック 2: ガラスブロック 1 と同様。もう一つのバージョン。</p><p>波紋 1: 写真を円形の波でゆがめます。</p><p>波紋 2: 波紋効果のもう一つのバージョン。</p><p>極座標: 写真を長方形から極座標に変換します。</p><p>反転極座標: 極座標効果を反転したもの。</p><p>タイル: 画像を正方形のブロックに分割し、画像内でそれらをランダムに動かします。</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
ja: レベル:

en: Set here the level of the effect.
ja: 効果の適用レベルを設定します。

en: Iteration:
ja: 反復回数:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
ja: 波、タイル、ネオン効果に使用する反復回数をコントロールします。

en: Distortion Effects
ja: ゆがみ効果

en: Depth:
ja: 深さ:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
ja: エンボス効果の深さを設定します。

en: Emboss
ja: エンボス

en: Film Grain
ja: フィルム粒子

en: Brush size:
ja: 筆のサイズ:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
ja: 油絵をシミュレートするために使用する筆のサイズを設定します。

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
ja: 滑らかさ:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
ja: この値は筆のスムージング効果をコントロールします。

en: Oil Paint
ja: 油絵

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
ja: <p>雨滴効果のプレビューです。</p><p>【ヒント】 画像エディタで選択されている範囲にはフィルタは適用されません。これを利用すると、例えば人の顔の上を避けて雨滴効果を使うことができます。</p>

en: Drop size:
ja: 雨滴のサイズ:

en: Set here the raindrops' size.
ja: 雨滴の大きさを設定します。

en: Number:
ja: 数:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
ja: 雨滴の最大数をコントロールします。

en: Fish eyes:
ja: 魚眼:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
ja: この値は魚眼レンズのゆがみ係数に相当します。

en: RainDrop
ja: 雨滴

en: Maintain aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
ja: アスペクト比を保持して画像のサイズを変更する場合は有効にしてください。

en: Width (px):
ja: 幅 (px):

en: Set here the new image width in pixels.
ja: 画像の新しい幅をピクセル数で設定します。

en: Height (px):
ja: 高さ (px):

en: Set here the new image height in pixels.
ja: 画像の新しい高さをピクセル数で設定します。

en: Width (%):
ja: 幅 (%):

en: New image width, as a percentage (%).
ja: 画像の新しい幅をパーセントで設定します。

en: Height (%):
ja: 高さ (%):

en: New image height, as a percentage (%).
ja: 画像の新しい高さをパーセントで設定します。

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
ja: マスクを描くブラシのサイズを指定します。

en: Mask Settings
ja: マスクの設定

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
ja: 自由回転操作のプレビューです。画像の上をクリックしてマウスを動かすと縦横のガイド線が動き、マウスの左ボタンを放すと位置が固定されます。

en: New width:
ja: 変換後の幅:

en: New height:
ja: 変換後の高さ:

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
ja: 調整

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
ja: <p>プレビューウィジェット内で 2 つの点を指定して<i>調整</i>をクリックすると、画像の回転を自動的に補正します。<br/>水平線、垂直線のどちらも補正できます。</p>

en: Automatic Adjustment
ja: 自動調整

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ja: 設定

en: Free Rotation
ja: 自由回転

en: Click to set
ja: クリックで指定

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
ja: 視点調整操作のプレビューです。マウスを使って画像の角をドラッグすると視点を調整することができます。

en: Angles (in degrees):
ja: 角度:

en:   Top left:
ja:   左上:

en:   Top right:
ja:   右上:

en:   Bottom left:
ja:   左下:

en:   Bottom right:
ja:   右下:

en: Draw preview while moving
ja: 移動中もプレビューを表示する

en: Draw grid
ja: グリッドを表示する

en: Inverse transformation
ja: 逆変換

en: Perspective Adjustment
ja: 視点調整

en: Aspect Ratio Crop
ja: アスペクト比切り取り

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
ja: <p>アスペクト比切り取りで切り取る範囲のプレビューです。マウスを使って切り取る範囲の位置とサイズを変更できます。</p><p>Ctrl キーを押しながら角をドラッグすると、反対側の角も同時に動きます。Shift キーを押しながらクリックすると、マウスポインタに最も近い角が動きます。</p>

en: Max. Aspect
ja: アスペクト比を保って最大化

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
ja: 選択範囲を現在のアスペクト比で可能な最大サイズにします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Crop Information
ja: 切り取りの情報

en: Aspect ratio:
ja: アスペクト比:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
ja: カスタム

en: Golden Ratio
ja: 黄金比

[ctx: no aspect ratio]
en: None
ja: なし

en: Exact aspect
ja: 正確なアスペクト比

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
ja: 正確なアスペクト比による切り取りを強制するには、このオプションを有効にします。

en: Orientation:
ja: 方向:

en: Landscape
ja: 横長

en: Portrait
ja: 縦長

en: Select constrained aspect ratio orientation.
ja: アスペクト比の方向を選択します。

en: Auto
ja: 自動

en: Enable this option to automatically set the orientation.
ja: 方向を自動的にセットする場合は、このオプションを有効にします。

en: Custom ratio:
ja: カスタム比:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
ja: アスペクト比の分子を設定します。

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
ja: アスペクト比の分母を設定します。

en: Set width position to center.
ja: 設定した幅の中心を画像の中央に合わせます。

en: Set height position to center.
ja: 設定した高さの中心を画像の中央に合わせます。

en: Crop Settings
ja: 切り取りの設定

en: Rules of Thirds
ja: 三分割

en: Diagonal Method
ja: 対角構図

en: Harmonious Triangles
ja: 調和三角

en: Golden Mean
ja: 黄金分割

[ctx: no geometric form]
en: None
ja: なし

en: Golden sections
ja: 黄金分割

en: Enable this option to show golden sections.
ja: 黄金分割を表示します。

en: Golden spiral sections
ja: 黄金らせん分割

en: Enable this option to show golden spiral sections.
ja: 黄金らせん分割を表示します。

en: Golden spiral
ja: 黄金らせん

en: Golden triangles
ja: 黄金三角

en: Enable this option to show golden triangles.
ja: 黄金三角を表示します。

en: Flip horizontally
ja: 左右反転

en: Flip vertically
ja: 上下反転

en: Color and width:
ja: 色と幅:

en: Set here the color used to draw composition guides.
ja: 構図ガイド線の色を設定します。

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
ja: 構図ガイド線の幅をピクセル数で設定します。

en: Composition Guides
ja: 構図ガイド

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
ja: カスタム

en: New Size
ja: 新しいサイズ

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: New image height in pixels (px).
ja: 画像の新しい高さをピクセル数で設定します。

en: New image width in percent (%).
ja: 画像の新しい幅をパーセントで設定します。

en: New image height in percent (%).
ja: 画像の新しい高さをパーセントで設定します。

en: Restore photograph (slow)
ja: 写真を復元 (遅い)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
ja: このオプションは、画像を非常に大きいサイズに引き伸ばす場合に使います。この処理には時間がかかることがあります。

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
ja: 【注意】 復元モードは、画像を非常に大きいサイズに引き伸ばす場合に使います。この処理には時間がかかることがあります。

en: Resize
ja: サイズ変更

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
ja: ‘%1’ は写真サイズ変更設定ファイルではありません。

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
ja: 写真サイズ変更設定ファイルから設定を読み込めません。

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
ja: 写真サイズ変更設定ファイルに設定を保存できません。

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
ja: 剪断変形操作のプレビューです。画像の上をクリックしてマウスを動かすと縦横のガイド線が動き、マウスの左ボタンを放すと位置が固定されます。

en: Main horizontal angle:
ja: 水平角度:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
ja: 剪断する水平角度

en: Fine horizontal angle:
ja: 水平角度微調整:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
ja: この値は水平角度に加算されます。剪断角度を細かく設定するときに使用します。

en: Main vertical angle:
ja: 垂直角度:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
ja: 剪断する垂直角度

en: Fine vertical angle:
ja: 垂直角度微調整:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
ja: この値は垂直角度に加算されます。剪断角度を細かく設定するときに使用します。

en: Anti-Aliasing
ja: アンチエイリアシング

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
ja: 剪断変形された画像にアンチエイリアシングフィルタを適用します。画像を滑らかにするために、少しぼかします。

en: Shear Tool
ja: 剪断変形ツール

en: The target image file format "%1" is unsupported.
ja: %1 ファイルフォーマットはサポートしていません。

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
ja: ファイル ‘%1’ を
    ‘%2’ に保存できませんでした。

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja: ‘%1’ という名前のファイルは既に存在します。本当に上書きしますか？

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Apply
ja: 適用

[ctx: Start the search]
en: Search
ja: 検索

en: Copy coordinates
ja: 座標をコピー

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Add a new value to the list
ja: 新しい値をリストに追加

en: Remove the current selected value from the list
ja: 選択した値をリストから削除

en: Replace the current selected value from the list
ja: リストから選択した値を置換

en:  This field is limited to:
ja: このフィールドの文字制限:

en: Attribute:
ja: 属性:

en: Select here the editorial attribute of content.
ja: コンテンツの編集上の属性を選択します。

[ctx: Content type]
en: Profile
ja: プロフィール

en: Brightness (APEX):
ja: 輝度値 (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用された輝度の補正値を APEX 単位で設定します。

en: Gain Control:
ja: ゲインコントロール:

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用された画像全体のゲイン補正の度合いを設定します。

en: Contrast:
ja: コントラスト:

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって適用されたコントラスト補正の方向を設定します。

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって適用された彩度補正の方向を設定します。

en: Sharpness:
ja: シャープネス:

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって適用されたシャープネス補正の方向を設定します。

en: Custom rendered:
ja: カスタム画像処理:

en: Normal process
ja: 標準処理

en: Custom process
ja: カスタム処理

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
ja: 出力を考慮したレンダリングなどの特殊な処理が画像データに使用されたかどうかを設定します。

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
ja: この画像がスキャンされた元の文書の名前を入力します。このフィールドは ASCII 文字に限ります。

en: Artist (*):
ja: アーティスト (*):

en: Copyright (*):
ja: 著作権 (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
ja: 画像の著作権保持者を入力します。このフィールドは ASCII 文字に限ります。

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
ja: 画像のキャプションを入力します。このフィールドには文字の制限はありません。テキストは UTF-8 エンコーディングで保存されます。

en: Sync JFIF Comment section
ja: JFIF コメントセクションを同期

en: Sync XMP caption
ja: XMP キャプションを同期

en: Creation date and time
ja: 画像の作成日時

en: Sync XMP creation date
ja: XMP 作成日を同期

en: Sync IPTC creation date
ja: IPTC 作成日を同期

en: Set creation date to today
ja: 作成日を今日に設定

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
ja: 画像が作成された日時を設定します。この規格では、これはファイルが変更された日時になります。

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
ja: 画像が作成された時刻を秒単位まで設定します。

en: Original date and time
ja: 原画像の生成日時

en: Set original date to today
ja: 原画像の生成日を今日に設定

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ja: 原画像データが生成された日時を設定します。デジタルスチルカメラの場合、これは写真が撮影された日時になります。

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
ja: 原画像が生成された時刻を秒単位まで設定します。

en: Digitization date and time
ja: デジタルデータの作成日時

en: Set digitization date to today
ja: デジタル化された日を今日に設定

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
ja: 画像がデジタルデータとして保存された日時を設定します。画像がデジタルスチルカメラで撮影され、同時にファイルに記録された場合、原画像の生成日時とデジタルデータの作成日時は同じになります。

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
ja: デジタルデータが作成された時刻を秒単位まで設定します。

en: Device manufacturer (*):
ja: デバイスのメーカー (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
ja: 写真の撮影に使用された画像入力機器の製造者名を設定します。このフィールドは ASCII 文字に限ります。

en: Device model (*):
ja: デバイスのモデル (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
ja: 写真の撮影に使用された画像入力機器のモデルを設定します。このフィールドは ASCII 文字に限ります。

en: Device type:
ja: デバイスの種類:

en: Film scanner
ja: フィルムスキャナ

en: Reflection print scanner
ja: 反射原稿専用スキャナ

en: Digital still camera
ja: デジタルスチルカメラ

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
ja: 写真の撮影に使用された画像入力機器の種類を選択します。

en: Exposure time (seconds):
ja: 露出時間 (秒):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
ja: このオプションで写真の露出時間を秒で設定します。

en: Exposure program:
ja: 露出プログラム:

en: Exposure mode:
ja: 露出モード:

en: Exposure bias (APEX):
ja: 露出補正値 (APEX):

en: Metering mode:
ja: 測光方式:

en: Sensing method:
ja: センサー方式:

en: Not defined
ja: 定義なし

en: One-chip color area
ja: 単板カラーセンサー

en: Two-chip color area
ja: 二板カラーセンサー

en: Three-chip color area
ja: 三板カラーセンサー

en: Color sequential area
ja: 色順次エリアセンサー

en: Trilinear sensor
ja: 三線リニアセンサー

en: Color sequential linear
ja: 色順次リニアセンサー

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用された画像センサーのタイプを選択します。

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
ja: キャプション

en: Focal length (mm):
ja: 焦点距離 (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用されたレンズ焦点距離をミリメートルで設定します。

en: Focal length in 35mm film (mm):
ja: 35mm 換算の焦点距離 (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
ja: 35 mm フィルムカメラの焦点距離に換算した焦点距離をミリメートルで設定します。値 = 0 は焦点距離不明を意味します。

en: Digital zoom ratio:
ja: デジタルズーム率:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用されたデジタルズーム率を選択します。

en: Lens aperture (f-number):
ja: レンズ絞り値 (F 値):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用されたレンズの絞り値を選択します。

en: Max. lens aperture (f-number):
ja: レンズ最小絞り値 (F 値):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
ja: 写真の撮影時にカメラによって使用されたレンズの最小絞り値を選択します。

en: No flash
ja: フラッシュなし

en: Fired
ja: ストロボ発光

en: Fired, no strobe return light
ja: ストロボ発光、ストロボのリターン検出されず

en: Fired, strobe return light
ja: ストロボ発光、ストロボのリターン検出

en: Yes, compulsory
ja: はい、強制発光

en: Yes, compulsory, no return light
ja: はい、強制発光、リターン検出されず

en: Yes, compulsory, return light
ja: はい、強制発光、リターン検出

en: No, compulsory
ja: いいえ、発光禁止

en: No, auto
ja: いいえ、自動発光

en: Yes, auto
ja: はい、自動発光

en: Yes, auto, no return light
ja: はい、自動発光、リターン検出されず

en: Yes, auto, return light
ja: はい、自動発光、リターン検出

en: No flash function
ja: フラッシュ機能なし

en: Yes, red-eye
ja: はい、赤目軽減

en: Yes, red-eye, no return light
ja: はい、赤目軽減、リターン検出されず

en: Yes, red-eye, return light
ja: はい、赤目軽減、リターン検出

en: Yes, compulsory, red-eye
ja: はい、強制発光、赤目軽減

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
ja: はい、強制発光、赤目軽減、リターン検出されず

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
ja: はい、強制発光、赤目軽減、リターン検出

en: Yes, auto, red-eye
ja: はい、自動発光、赤目軽減

en: Yes, auto, red-eye, no return light
ja: はい、自動発光、赤目軽減、リターン検出されず

en: Yes, auto, red-eye, return light
ja: はい、自動発光、赤目軽減、リターン検出

en: Light source:
ja: 光源:

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
ja: 写真の撮影時に使用された光源の種類を選択します。

en: Flash mode:
ja: フラッシュモード:

en: Flash energy (BCPS):
ja: フラッシュ強度 (BCPS):

en: White balance:
ja: ホワイトバランス:

en: Identify subject of content (3 chars max):
ja: コンテンツのサブジェクト (最大 3 文字):

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
ja: コンテンツのカテゴリを設定します (3 文字まで)。

en: Supplemental categories:
ja: 補足カテゴリ:

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: Headline:
ja: 見出し:

en: Caption Writer:
ja: キャプションの書き手:

en: Enter the name of the caption author.
ja: キャプションの作者の名前を入力します。

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Byline:
ja: 著者/作成者:

en: Set here the name of content creator.
ja: コンテンツの作成者の名前を設定します。

en: Byline Title:
ja: 著者/作成者の職名:

en: Set here the title of content creator.
ja: コンテンツの作成者の職名を設定します。

en: Credit:
ja: クレジット:

en: Set here the content provider.
ja: コンテンツのプロバイダを設定します。

en: Contact:
ja: 連絡先:

en: No ObjectData
ja: ObjectData なし

en: JPEG File Interchange
ja: JPEG File Interchange Format JFIF

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
ja: Microsoft ビットマップグラフィックスファイル [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
ja: デジタル音声ファイル [*.WAV]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
ja: PC DOS/Windows 実行ファイル [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
ja: 圧縮バイナリファイル [*.ZIP]

en: Hypertext Markup Language "HTML"
ja: Hypertext Markup Language “HTML”

en: Tape Archive [*.TAR]
ja: テープアーカイブ [*.TAR]

en: Destination:
ja: 送り先:

en: Product ID:
ja: プロダクト ID:

en: Service ID:
ja: サービス ID:

en: Envelope ID:
ja: エンベロープ ID:

en: Priority:
ja: 優先度:

en: Select here the envelope priority.
ja: エンベロープの優先度を選択します。

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Select here envelope file format.
ja: エンベロープのファイルフォーマットを選択します。

en: Sent date:
ja: 送信日付:

en: Sent time:
ja: 送信時間:

en: Set envelope sent date to today
ja: エンベロープの送信日を今日に設定

en: Set here the date when the service sent the material.
ja: サービスがマテリアルを送信した日を設定します。

en: Set here the time when the service sent the material.
ja: サービスがマテリアルを送信した時間を設定します。

en: Use information retrieval words:
ja: 情報検索のためのキーワードを使う:

en: Digitization date
ja: デジタル化された日

en: Digitization time
ja: デジタル化された時間

en: Set here the creation date of digital representation.
ja: コンテンツがデジタル化された日付を設定します。

en: Set here the creation time of digital representation.
ja: コンテンツがデジタル化された時間を設定します。

en: Creation date
ja: 作成日

en: Creation time
ja: 作成時間

en: Set here the creation date of intellectual content.
ja: 知的コンテンツの作成日を設定します。

en: Set here the creation time of intellectual content.
ja: 知的コンテンツの作成時間を設定します。

en: Set here the full country name referenced by the content.
ja: コンテンツが対象とする国の完全な名前を設定します。

en: City:
ja: 市:

en: Sublocation:
ja: 町名:

en: State/Province:
ja: 州 / 県:

en: Country:
ja: 国:

en: Select here country name of content origin.
ja: コンテンツの起源の国を選択します。

en: Release date
ja: 公開日

en: Release time
ja: 公開時間

en: Set release date to today
ja: 公開日を今日に設定

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
ja: 知的コンテンツの使用を許可する期間の開始日を設定します。

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
ja: 知的コンテンツの使用を許可する期間の開始時間を設定します。

en: Expiration date
ja: 失効日

en: Expiration time
ja: 失効時間

en: Set expiration date to today
ja: 失効日を今日に設定

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
ja: 知的コンテンツの使用を許可する期間の終了日を設定します。

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
ja: 知的コンテンツの使用を許可する期間の終了時間を設定します。

en: Language:
ja: 言語:

en: Select here the language of content.
ja: コンテンツの言語を選択します。

en: Select here the editorial urgency of content.
ja: コンテンツの編集上の緊急度を選択します。

en: Cycle:
ja: サイクル:

en: News
ja: ニュース

en: Data
ja: データ

en: Advisory
ja: アドバイザリ

en: Select here the editorial type of content.
ja: コンテンツの編集上のタイプを選択します。

en: Reference:
ja: リファレンス:

en: Edit Status:
ja: 編集状況:

en: Job Identifier:
ja: ジョブ ID:

en: Special Instructions:
ja: 編集注記:

en: Enter here a new supplemental category of content.
ja: コンテンツの新しい補足カテゴリを入力します。

en: Contact
ja: 連絡先

en: Set here the contact e-mail.
ja: 連絡先のメールアドレスを設定します。

en: Set here the contact URL.
ja: 連絡先の URL を設定します。

en: Phone:
ja: 電話番号:

[ctx: Street address]
en: Address:
ja: 住所:

en: Set here the contact address.
ja: 連絡先の住所を設定します。

en: Postal code:
ja: 郵便番号:

en: Set here the contact postal code.
ja: 連絡先の住所の郵便番号を設定します。

en: Set here the contact city.
ja: 連絡先の住所の市を設定します。

en: Set here the contact country.
ja: 連絡先の住所の国を設定します。

en: Set here the original owner of content.
ja: コンテンツの元の所有者を設定します。

en: Nickname:
ja: ニックネーム:

en: A short informal name for the resource.
ja: リソースの短い非公式な名前

en: Identifiers:
ja: 識別子:

en: Enter the editorial usage instructions.
ja: 編集者への使用上の指示を入力します。

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
ja: ここに IPR (Informative Provider Reference) を入力します。これは XMP/NAA に登録された、コンテンツの表示を提供するプロバイダを識別する名前です。標準の参照コードを使用した場合、この値はデフォルトで “XMP” になります。このフィールドは ASCII 文字に限ります (32 文字まで)。

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
ja: ここにサブジェクトの参照番号を入力します。この数値コードは、サービスの言語でサブジェクト名と任意のサブジェクトマター (Subject Matter) およびサブジェクトディテール (Subject Detail) を示します。参照番号は 01000000 から 17999999 の 8 桁の数値で、言語に依存しない国際的な参照表現に関連付けられています。サブジェクトは参照番号と XMP/NAA による標準リストの対応する名前によって識別されます。標準の参照コードを使用した場合、これらのリストの参照表現は英語になります。このフィールドは 8 桁の数字に限ります。

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ja: サブジェクトの名前を入力します。XMP/NAA の標準参照コードを選択した場合、言語は英語になります。

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ja: サブジェクトマター (Subject Matter) の名前を入力します。XMP/NAA の標準参照コードを選択した場合、言語は英語になります。

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
ja: サブジェクトディテール (Subject Detail) の名前を入力します。XMP/NAA の標準参照コードを選択した場合、言語は英語になります。

en: Status
ja: 状態

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ja: フォント:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
ja: 画像を選択

en: &Abort
ja: 中止(&A)

en: Camera
ja: カメラ

en: unavailable
ja: 情報なし

en: Images
ja: 画像

en: Developer
ja: 開発者

en: Author
ja: 作者

[ctx: @title: column]
en: Caption
ja: キャプション

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
ja: 停止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ja: 時刻:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ja: カラー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
ja: 背景の不透明度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
ja: フォント色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
ja: 背景色:

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
ja: キャプション

en: The delay, in seconds, between images.
ja: 次の画像へ進むまでの待機秒数を指定します。

en: Start with current image
ja: 現在の画像から開始する

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
ja: 画像のリストで現在選択されている画像からスライドショーを開始します。

en: Slideshow runs in a loop
ja: スライドショーを繰り返す

en: Run the slideshow in a loop.
ja: スライドショーを繰り返します。

en: Show progress indicator
ja: 進捗インジケータを表示

en: Show image file name
ja: 画像のファイル名を表示

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部に画像のファイル名を表示します。

en: Show image creation date
ja: 画像の作成日時を表示

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部に画像の作成日時を表示します。

en: Show camera aperture and focal length
ja: カメラの絞りと焦点を表示

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部にカメラの絞りと焦点距離を表示します。

en: Show camera exposure and sensitivity
ja: カメラの露出と感度を表示

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部にカメラの露出と感度を表示します。

en: Show camera make and model
ja: カメラのメーカーとモデルを表示

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部にカメラのメーカーとモデルを表示します。

en: Show image caption
ja: 画像のキャプションを表示

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部に画像のキャプションを表示します。

en: Show image title
ja: 画像のタイトルを表示

en: Show the image title at the bottom of the screen.
ja: スクリーンの下部に画像のタイトルを表示します。

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
ja: タイトルがない場合、スクリーンの下部に画像のキャプションを表示します。

en: Show image tags
ja: 画像のタグを表示

en: Show image labels
ja: 画像のラベルを表示

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
ja: 現在のスクリーン

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ja: スクリーン %1

en: Slideshow
ja: スライドショー

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ja: スクリーン %1

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
ja: フィルム粒子を加えるツール

en: Date
ja: 日付

en: Album
ja: アルバム

en: New Album
ja: 新しいアルバム

en: Raw Import
ja: RAW インポート

en: Post Processing
ja: 後処理

en: Raw Decoding
ja: RAW デコーディング

en: Abort
ja: 中止

en: Abort the current Raw image preview.
ja: 現在の RAW 画像のプレビューを中止します。

en: Generate a Raw image preview using current settings.
ja: 現在の設定を使って RAW 画像のプレビューを生成します。

en: Brightness:
ja: 明るさ:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
ja: 画像の明るさを調整します。

en: Set here the contrast adjustment of the image.
ja: 画像のコントラストを調整します。

en: Gamma:
ja: ガンマ値:

en: Set here the gamma adjustment of the image
ja: 画像のガンマ値を調整します。

en: Set here the color saturation correction.
ja: 彩度を調整します。

en: Exposure (E.V):
ja: 露出 (EV):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
ja: この EV 値は画像の露出補正に使われます。

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
ja: これは画像の明度のトーンカーブ調整です。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset curve to linear
ja: カーブを線形にリセット

en: Exposure
ja: 露出

en: Luminosity Curve
ja: 明度カーブ

en: Info
ja: 情報

en: Reset all settings to default values.
ja: すべての設定を標準の値に戻します。

en: Import
ja: インポート

en: Import image to editor using current settings.
ja: 現在の設定を使って画像をエディタにインポートします。

en: Use Default
ja: 標準設定を使う

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
ja: RAW デコーディングの標準設定を使ってこの画像をエディタに読み込みます。

en: Current Timeline Search
ja: 現在の時間軸検索

en: Current Fuzzy Image Search
ja: 現在の画像によるファジー検索

en: Current Fuzzy Sketch Search
ja: 現在のスケッチによるファジー検索

en: Current Map Search
ja: 現在の地図検索

en: Current Search
ja: 現在の検索

en: Current Duplicates Search
ja: 現在の重複アイテム検索

en: Enter new album name:
ja: 新しいアルバム名を入力:

en: Searches
ja: 検索

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
ja: <p>データベースの保存場所としてフォルダ ‘%1’ を選択しましたが、このフォルダには古いバージョンの digiKam で作成されたデータベースファイルがあります。</p><p>古いデータベースファイルを新しいバージョンにアップグレードしますか？それとも古いファイルを無視して新しいデータベースを作成しますか？アップグレードする場合は、古いデータベースファイルが本当にフォルダ ‘%2’ の写真のために作成されたものであることを確認してください。</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
ja: <p>データベースの新しい保存場所としてフォルダ ‘%1’ を選択しましたが、このフォルダには古いバージョンの digiKam で作成されたデータベースファイルがあります。</p><p>古いデータベースファイルを新しいバージョンにアップグレードしますか？それとも新しいデータベースを作成しますか？あるいは現在のデータベースをこのフォルダにコピーして使いますか？</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
ja: <p>データベースの新しい保存場所としてフォルダ "%1" を選択しましたが、このフォルダには古いバージョンの digiKam で作成されたデータベースファイルがあります。</p><p>古いデータベースファイルを新しいバージョンにアップグレードしますか？それとも新しいデータベースで開始しますか？</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
ja: 古いデータベースファイル ‘%1’ を新しい場所 ‘%2’ にコピーできませんでした。古いデータベースのアップグレードを試みます。

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
ja: <p>データベースの新しい保存場所としてフォルダ ‘%1’ を選択しました。</p><p>現在のデータベースをこの場所にコピーして使いますか？それとも新しいデータベースを作成しますか？</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
ja: <p>データベースの新しい保存場所としてフォルダ ‘%1’ を選択しましたが、この場所には既にデータベースファイルが存在します。</p><p>この場所の既存のファイルを新しいデータベースとして使いますか？それとも既存のファイルを削除して現在のデータベースをこの場所にコピーしますか？</p>

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
ja: 既存のデータベースファイル ("%1") のバックアップを作成できませんでした。バックアップのないファイルを置換せずに、既存のファイルを使用します。

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
ja: 古いデータベースファイル ‘%1’ を新しい場所 ‘%2’ にコピーできませんでした。空のデータベースで開始します。

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
ja: 指定されたコレクションの場所は、無効か現在利用できません。

en: No parent found for album.
ja: アルバムの親が見つかりません。

en: Album name cannot be empty.
ja: アルバム名は空白にできません。

en: Album name cannot contain '/'.
ja: アルバム名にはスラッシュ (/) は使えません。

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
ja: createPAlbum はルートアルバムを親として受け付けません。

en: An existing album has the same name.
ja: 同じ名前のアルバムがあります。

en: Failed to add album to database
ja: アルバムをデータベースに追加できませんでした。

en: No such album
ja: そのようなアルバムはありません。

en: Cannot rename root album
ja: ルートアルバムの名前を変更できません。

en: Cannot rename album root album
ja: アルバムのルートアルバムの名前を変更できません

en: Album name cannot contain '/'
ja: アルバム名にはスラッシュ (/) は使えません。

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
ja: 同じ名前のアルバムが既に存在します。
    他の名前を付けてください。

en: Failed to rename Album
ja: アルバムの名前変更に失敗

en: Cannot edit root album
ja: ルートアルバムを編集できません。

en: No parent found for tag
ja: タグの親が見つかりません。

en: Tag name cannot be empty
ja: タグ名は空白にはできません。

en: Tag name cannot contain '/'
ja: タグ名にはスラッシュ (/) は使えません。

en: Tag name already exists
ja: タグ名は既に存在します

en: Failed to add tag to database
ja: タグをデータベースに追加できませんでした。

en: Cannot edit root tag
ja: ルートタグは編集できません。

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
ja: 同じ名前のタグが既に存在します。
    他の名前を付けてください。

en: Cannot move root tag
ja: ルートタグは移動できません。

en: No such tag
ja: そのようなタグはありません。

en: Context menu
ja: コンテキストメニュー

en: Find Duplicates...
ja: 重複アイテムを検索...

en: Refresh
ja: 更新(&R)

[ctx: @title]
en: Labels
ja: ラベル

en: No Album Selected
ja: アルバムが選択されていません

en: No Tag Selected
ja: タグが選択されていません

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
ja[0]: 選択されたタグ %1 個

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
ja[0]: 選択されたアルバム %1 個

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
ja[0]: 除外されたタグ %1 個

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
ja[0]: 除外されたアルバム %1 個

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
ja: 選択したアルバムをリセット

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
ja: 選択したタグをリセット

en: Create New Album
ja: 新しいアルバムを作成

en: &New Album
ja: 新しいアルバム(&N)

en: Create new album
ja: 新しいアルバムを作成

en: The selected folder does not exist or is not readable
ja: 選択されたフォルダは、存在しないか読み取り不可です

en: There is already a collection containing the folder "%1"
ja: フォルダ ‘%1’ を含むコレクションが既にあります

en: The storage media can be uniquely identified.
ja: このストレージメディアは一意に識別できます。

en: The collection is located on your harddisk
ja: コレクションはあなたのハードディスク上にあります

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
ja: CD や DVD は通常、あなたが CD ライターでセットしたラベルによって識別されますが、この CD/DVD と同じラベルの別のエントリが既に存在するため、トップディレクトリに含まれるファイルによって区別します。したがって、この CD/DVD にはファイルを追加しないでください。ファイルが追加されると識別できなくなります。今後は、digiKam で使う CD や DVD には一意のラベルを付けるようにしてください。

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
ja: この CD/DVD は、あなたが CD ライターでセットしたラベル (%1) によって識別されます。digiKam で使う CD を作成するときは、必ず一意のラベルを付けるようにしてください。

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
ja: これは、そのラベル ("%1") によって識別されるリムーバブルストレージメディアです。

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
ja: このエントリは、それが見つかったシステム上のパス (%1) によってのみ識別されます。それ以外にこれを識別する情報 (UUID やラベル) がありません。

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
ja: あなたのシステムでこのパスのストレージメディアを識別することができないため、ファイルのパスを唯一の識別子として追加します。ローカルハードディスクであれば、これで問題ありません。

en: There is already a collection for a network share with the same path.
ja: 同じパスのネットワーク共有用のコレクションが既にあります。

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
ja: ネットワーク共有はあなたが選択したパスによって識別されます。パスが空であれば、共有は利用できないものと見なされます。

en: Error while opening the source database.
ja: ソースデータベースのオープンエラー。

en: Create Schema...
ja: スキーマを作成...

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ja: 有効なデータベースではありません。“DBVersion” 設定が存在しないため、現在のデータベーススキーマのバージョンを確認できません。空のデータベースで開始してみてください。

en: Failed to create tables in database.
ja: データベースにテーブルを作成できませんでした。

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
ja: 古いデータベースファイル ‘%1’ を新しい場所 ‘%2’ にコピーできませんでした (エラーメッセージ: %3)。ファイルをコピーできることを確認するか、ファイルを削除してください。

en: Copied database file
ja: データベースファイルをコピーしました

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
ja: 古いデータベースファイル ‘%1’ を新しい場所 ‘%2’ にコピーしましたが、開くことができません。両方のファイルを削除して、空のデータベースで開始してみてください。

en: Opened new database file
ja: 新しいデータベースファイルを開きました

en: Prepared table creation
ja: テーブルの作成を準備しました

en: Created tables
ja: テーブルを作成しました

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
ja: 設定ファイルにアルバムライブラリのパスが見つかりませんでした。スキーマの更新を中止します。空のデータベースで試すか、設定を修正してください。

en: Configured one album root
ja: アルバムのルートを設定しました

en: Imported albums
ja: アルバムをインポートしました

en: Imported images information
ja: 画像の情報をインポートしました

en: Last Search (0.9)
ja: 前回の検索 (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
ja: ファイル拡張子フィルタを初期化し、インポートしました

en: Did the initial full scan
ja: 最初の完全スキャンを実行しました

en: Imported creation dates
ja: 作成日をインポートしました

en: Imported comments
ja: コメントをインポートしました

en: Imported ratings
ja: 評価をインポートしました

[ctx: @title]
en: Source Images
ja: ソース画像

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
ja: 中間ステップ:

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
ja: RAW 画像ファイル (%1)

en: No image selected
ja: 画像が選択されていません

en: This is the original image
ja: これがオリジナルの画像です

en: Could not start database server.
ja: データベースサーバを開始できませんでした。

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
ja: このデータベースはより最近のバージョンの digikam で使用されたために、このバージョンでは使用できないスキーマに更新されています (今お使いの digikam のバージョンが古すぎるか、データベースのフォーマットが新しすぎます)。以前に使用したより最近のバージョンの digikam を使用してください。

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
ja: コレクションをスキャン中

en: Error
ja: エラー

en: Preparing collection scan...
ja: コレクションのスキャンを準備中...

en: Scanning for removed albums...
ja: 削除されたアルバムをスキャン中...

en: Scanning images in individual albums...
ja: 各アルバムの画像をスキャン中...

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Database copied successfully.
ja: データベースのコピーに成功しました。

en: Database Configuration
ja: データベースの設定

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
ja: <p>ここで、データベースのバックエンドの種類を選択します。</p><p><b>SQlite</b> バックエンドは、小さなコレクションや中規模のコレクションをローカルのデータベースに保存するためのものです。これは、100K 以下のアイテムを持つコレクションに対して、デフォルトでお勧めのバックエンドです。</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
ja: <p><b>MySQL Internal</b> バックエンドは、巨大なコレクションをローカルのデータベースに保存するためのものです。このバックエンドは、100K 以上のアイテムを持つローカルのコレクションに対してお勧めです。</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
ja: <p><b>MySQL Server</b> バックエンドは、リモートや共有のデータベースを保存するための、より堅牢なソリューションです。また、100K 以上のアイテムを持つ巨大なコレクションを管理するのにも効率的です。</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
ja: <p>ここで、データベースファイルをシステム上のどこに保存するかを設定します。データベースは 4 つあります: すべてのコレクションのプロパティを保存するもの、圧縮されたサムネイルを保存するもの、顔認識のメタデータを保存するもの、指紋を保存するものです。<br/>画像のプロパティを編集できるようにするために、書き込み権限が必要です。</p><p>データベースは digiKam のコアエンジンです。サムネイルのデータベースには、SSD や NVMe などの高速なハードウェア (特にサムネイルのデータベースには十分な空き容量が必要です) にホストされた場所を使用するようにしてください。</p><p>注: NFS などのリモートファイルシステムはここでは使用できません。パフォーマンスのために、ネットワークストレージメディアを使用しないこともお勧めします。</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
ja: データベースで WAL モードを有効にする

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
ja: WAL (Write-Ahead Log, ログ先行書き込み) モードは、サポートされているシステムでは、ほとんどのシナリオで大幅に高速です。

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
ja: Write-Ahead Log (ログ先行書き込み) は、コミットされているがまだデータベースに適用されていないトランザクションを記録するロールフォワードジャーナルを使用するモードです。クラッシュ時のリカバリトランザクションのための構造をホストするための補助ジャーナルファイルを使用します。変更は、データベースに書き込まれる前に、まずログに記録されます。これにより、データベースリクエストは、広範囲で重要なユースケースにおいてアトミックで堅牢になりました。

en: Database connection test successful.
ja: データベース接続テストは成功しました。

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
ja: <p>あなたにはデータベースファイルを格納するフォルダに書き込む権限がないようです。</p><p>‘%1’</p><p>他の場所を指定してください。</p>

en: Format
ja: フォーマット

en: Count
ja: 個数

en: Videos
ja: 動画

en: Audio
ja: 音声

en: Total Items
ja: アイテム総数

en: Database backend
ja: データベースバックエンド

en: Database internal server
ja: データベース内部サーバ

en: Thumb
ja: サムネイル

en: List of items that are about to be deleted.
ja: 削除されるアイテムのリストです。

en: This is the list of items that are about to be deleted.
ja: これから削除されるアイテムの一覧です。

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
ja: これをチェックすると、ごみ箱に移動するのではなく、ファイルを完全に削除します。

en: &Delete items instead of moving them to the trash
ja: ごみ箱に移動せずにファイルを削除する(&D)

en: Do not &ask again
ja: 次回から確認しない(&A)

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ja: これらのアイテムはハードディスクから「完全に削除」されます。

en: These items will be moved to Trash.
ja: これらのアイテムはごみ箱に移動されます。

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
ja[0]: <b>%1</b> 個のアイテムが選択されています。

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ja: これらのアルバムはハードディスクから「完全に削除」されます。

en: These albums will be moved to Trash.
ja: これらのアルバムはごみ箱に移動されます。

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
ja[0]: <b>%1</b> 個のアルバムが選択されています。

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
ja: <p>これらのアルバムはハードディスクから「完全に削除」されます。</p><p>「すべてのサブアルバム」も完全に削除されることに注意してください。</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
ja: <p>これらのアルバムはごみ箱に移動されます。</p><p>「すべてのサブアルバム」もごみ箱に移動されることに注意してください。</p>

en: &Move to Trash
ja: ごみ箱に移動(&M)

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Continue
ja: 続行

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: <i>Make:</i>
ja: メーカー:

en: <i>Model:</i>
ja: <i>モデル:</i>

en: <i>Created:</i>
ja: 作成日:

en: <i>Aperture:</i>
ja: <i>絞り:</i>

en: <i>Focal:</i>
ja: 焦点距離:

en: <i>Exposure:</i>
ja: <i>露出:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
ja: <i>感度:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
ja: <i>アスペクト比:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
ja: <i>音声ビットレート:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
ja: <i>音声チャンネルタイプ:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
ja: <i>フレームレート:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
ja: <i>動画コーデック:</i>

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

[ctx: @item: device description]
en: Description
ja: 説明

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
ja: グレースケール

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
ja: モノクロ

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
ja: インデックス

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
ja: キャリブレーションなし (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
ja: 不明

en: Auto Equalize
ja: 自動平坦化

en: Auto Normalize
ja: 自動正規化

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
ja: 明るさ/コントラスト/ガンマ フィルタ

en: Set here the gamma adjustment of the image.
ja: 画像のガンマ値を調整します。

en: Black & White / Sepia Filter
ja: 白黒/セピア フィルタ

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
ja: 一般

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
ja: <p>一般:</p><p>一般的な白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
ja: <p>Agfa 200X:</p><p>ISO 200 の Agfa 200X 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: Agfa Pan 25
ja: Agfapan 25

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
ja: <p>Agfapan 25:</p><p>ISO 25 の Agfapan 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: Agfa Pan 100
ja: Agfapan 100

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
ja: <p>Agfapan 100:</p><p>ISO 100 の Agfapan 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: Agfa Pan 400
ja: Agfapan 400

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
ja: <p>Agfapan 400:</p><p>ISO 400 の Agfapan 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
ja: <p>Ilford Delta 100:</p><p>ISO 100 の Ilford Delta 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
ja: <p>Ilford Delta 400:</p><p>ISO 400 の Ilford Delta 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
ja: <p>Ilford Delta 400 Pro 3200:</p><p>ISO 3200 の Ilford Delta 400 Pro 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
ja: <p>Ilford FP4 Plus:</p><p>ISO 125 の Ilford FP4 Plus 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
ja: <p>Ilford HP5 Plus:</p><p>ISO 400 の Ilford HP5 Plus 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
ja: <p>Ilford PanF Plus:</p><p>ISO 50 の Ilford PanF Plus 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
ja: <p>Ilford XP2 Super:</p><p>ISO 400 の Ilford XP2 Super 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
ja: <p>Kodak Tmax 100:</p><p>ISO 100 の Kodak Tmax 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
ja: <p>Kodak Tmax 400:</p><p>ISO 400 の Kodak Tmax 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
ja: <p>Kodak TriX:</p><p>ISO 400 の Kodak TriX 白黒フィルムをシミュレートします。</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
ja: Ilford SPX 200 (赤外線)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
ja: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>ISO 200 の Ilford SPX 赤外線フィルムをシミュレートします。</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
ja: Ilford SPX 400 (赤外線)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
ja: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>ISO 400 の Ilford SPX 赤外線フィルムをシミュレートします。</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
ja: Ilford SPX 800 (赤外線)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
ja: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>ISO 800 の Ilford SPX 赤外線フィルムをシミュレートします。</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
ja: Kodak HIE (赤外線)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
ja: <b>Kodak HIE</b>:<p>Kodak HIE 赤外線フィルムをシミュレートします。</p>

en: No Lens Filter
ja: レンズフィルタなし

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
ja: <p>レンズフィルタなし:</p><p>画像を表示するときにレンズフィルタを適用しません。</p>

en: Green Filter
ja: 緑フィルタ

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
ja: <p>白黒 + 緑フィルタ:</p><p>緑フィルタを用いた白黒フィルムをシミュレートします。あらゆる風景写真に良い結果をもたらします。特に空を背景に撮影されたポートレートに向いています。</p>

en: Orange Filter
ja: オレンジフィルタ

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
ja: <p>白黒 + オレンジフィルタ:</p><p>オレンジフィルタを用いた白黒フィルムをシミュレートします。風景写真、海の写真、航空写真をより良くします。</p>

en: Red Filter
ja: 赤フィルタ

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
ja: <p>白黒 + 赤フィルタ:</p><p>赤フィルタを用いた白黒フィルムをシミュレートします。これは空に劇的な効果をもたらし、昼間に月明かりの風景を作り出します。</p>

en: Yellow Filter
ja: 黄フィルタ

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
ja: <p>白黒 + 黄フィルタ:</p><p>黄フィルタを用いた白黒フィルムをシミュレートします。最も自然な色調補正で、コントラストを改善します。風景写真に最適です。</p>

en: Yellow-Green Filter
ja: 黄-緑フィルタ

en: Blue Filter
ja: 青フィルタ

en: Strength:
ja: 強度:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
ja: レンズフィルタの強度を調整します。

en: No Tone Filter
ja: 色調フィルタなし

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
ja: 色調フィルタなし:<p>画像に色調フィルタを適用しません。</p>

en: Sepia Filter
ja: セピアフィルタ

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
ja: <p>白黒 + セピア:</p><p>影の部分にわずかな冷たさを加えつつ、明るい部分を温かい色合いにします。プリントを漂白した後に再現像するセピア調色に非常に似ています。</p>

en: Brown Filter
ja: ブラウンフィルタ

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
ja: <p>白黒 + ブラウン:</p><p>セピアよりニュートラルなフィルタです。</p>

en: Cold Filter
ja: 冷黒調フィルタ

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
ja: <p>白黒 + 冷黒調:</p><p>ブロマイド印画紙のような冷黒調の白黒印画紙のプリントを再現します。</p>

en: Selenium Filter
ja: セレンフィルタ

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
ja: <p>白黒 + セレン:</p><p>暗室で使われる伝統的なセレン調色を再現します。</p>

en: Platinum Filter
ja: プラチナフィルタ

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
ja: <p>白黒 + プラチナ:</p><p>暗室で使われる伝統的なプラチナ調色を再現します。</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
ja: <p>白黒 + グリーン:</p><p>この効果は Verdante とも呼ばれます。</p>

en: Lens Filters
ja: レンズフィルタ

en: Tone
ja: 色調

en: Luminosity
ja: 明度

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
ja: ‘%1’ は白黒設定ファイルではありません。

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
ja: 白黒設定ファイルから設定を読み込めません。

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
ja: 白黒設定ファイルに設定を保存できません。

en: Infrared Filter
ja: 赤外線フィルタ

en: Channel Mixer Tool
ja: チャンネルミキサーツール

en: Color Balance Tool
ja: カラーバランスツール

en: Curve free mode
ja: フリーカーブ

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
ja: このボタンを押すと、マウスを使って自由にカーブを描くことができます。

en: Curve smooth mode
ja: 滑らかなカーブ

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ja: 「滑かなカーブ」モードでこのボタンを押すと、オリジナル画像から色を選択することで、赤緑青と明度チャンネルの「シャドウ」レベルを設定することができます。

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ja: 「滑かなカーブ」モードでこのボタンを押すと、オリジナル画像から色を選択することで、赤緑青と明度チャンネルの「中間色」レベルを設定することができます。

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
ja: 「滑かなカーブ」モードでこのボタンを押すと、オリジナル画像から色を選択することで、赤緑青と明度チャンネルの「ハイライト」レベルを設定することができます。

en: Adjust Curves
ja: トーンカーブ調整

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
ja: GIMP のトーンカーブファイルから読み込めません。

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
ja: GIMP のトーンカーブファイルに保存できません。

en: Loading image...
ja: 画像を読み込み中...

en: Histogram calculation...
ja: ヒストグラムの計算...

en: Histogram
    calculation
    failed.
ja: ヒストグラム
    の計算に失敗

[ctx: solid border type]
en: Solid
ja: べた塗り

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
ja: 面取り

en: Decorative Pine
ja: 松

en: Decorative Wood
ja: ウッド

en: Decorative Paper
ja: 紙

en: Decorative Parquet
ja: 寄木

en: Decorative Ice
ja: 氷

en: Decorative Leaf
ja: 木の葉

en: Decorative Marble
ja: 大理石

en: Decorative Rain
ja: 雨

en: Decorative Craters
ja: クレーター

en: Decorative Dried
ja: 乾燥

en: Decorative Pink
ja: ピンク

en: Decorative Stone
ja: 石

en: Decorative Chalk
ja: 白亜

en: Decorative Granite
ja: 御影石

en: Decorative Rock
ja: 岩

en: Decorative Wall
ja: 壁

en: Select the border type to add around the image here.
ja: 画像に付ける縁取りの種類を選択します。

en: Preserve Aspect Ratio
ja: アスペクト比を保つ

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
ja: 画像のアスペクト比を保持します。このオプションを有効にした場合、縁取りの幅は画像のサイズに対するパーセントで指定します。有効にしなかった場合はピクセル数で指定します。

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
ja: 縁取りの幅を画像のサイズに対するパーセントで指定します。

en: Width (pixels):
ja: 幅 (ピクセル):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
ja: 縁取りの幅をピクセル数で指定します。

[ctx: first color for border effect]
en: First:
ja: 1 番目:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
ja: 2 番目:

en: Set here the foreground color of the border.
ja: 縁取りの前景色を選択します。

en: Set here the Background color of the border.
ja: 縁取りの背景色を選択します。

en: Set here the color of the main border.
ja: 縁取りの色を選択します。

en: Set here the color of the line.
ja: 線の色を選択します。

en: Set here the color of the upper left area.
ja: 左と上の部分の色を選択します。

en: Set here the color of the lower right area.
ja: 右と下の部分の色を選択します。

en: Set here the color of the first line.
ja: 1 番目の線の色を選択します。

en: Set here the color of the second line.
ja: 2 番目の線の色を選択します。

en: Texture Filter
ja: テクスチャフィルタ

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Flip Horizontally
ja: 左右反転

en: Flip Vertically
ja: 上下反転

en: Crop
ja: 切り取る

en: Convert to 8 Bit
ja: 8 ビットに変換

en: Convert to 16 Bit
ja: 16 ビットに変換

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
ja: 回転

[ctx: Flip image]
en: Flip
ja: 反転

[ctx: Crop image]
en: Crop
ja: 切り取る

[ctx: Resize image]
en: Resize
ja: サイズ変更

en: Unknown filter
ja: 不明なフィルタ

en: Blur Filter
ja: ぼかしフィルタ

en: Charcoal Effect
ja: チャコール効果

en: Distortion Effect
ja: ゆがみ効果

en: Emboss Effect
ja: エンボス効果

en: Film Grain Effect
ja: フィルム粒子効果

en: Grain Size:
ja: 粒子サイズ:

en: Intensity:
ja: 強度:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
ja: フィルム粒子の粗さを決めるフィルムの感度を設定します。

en: Shadows:
ja: シャドウ:

en: Set how much the filter affects highlights.
ja: フィルタの、ハイライト部分に対する効果量を設定します。

en: Midtones:
ja: 中間調:

en: Set how much the filter affects midtones.
ja: フィルタの、中間調に対する効果量を設定します。

en: Highlights:
ja: ハイライト:

en: Set how much the filter affects shadows.
ja: フィルタの、シャドウ部分に対する効果量を設定します。

en: Luminance Noise
ja: 明度ノイズ

en: Chrominance Blue Noise
ja: 色度ノイズ (青)

en: Chrominance Red Noise
ja: 色度ノイズ (赤)

en: Oil Painter Effect
ja: 油絵効果

en: Rain Drops Effect
ja: 雨滴効果

en: Detail preservation:
ja: ディテールの保存:

en: Anisotropy:
ja: 異方性:

en: Smoothing:
ja: スムージング:

en: Regularity:
ja: 規則性:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
ja: この値はスムージングの規則性をコントロールします。値を大きくすると画像は完全にぼやけてしまいます。

en: Iterations:
ja: 反復回数:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
ja: 画像にフィルタを適用する回数を設定します。

en: Noise:
ja: ノイズ:

en: Sets the noise scale.
ja: ノイズの倍率を設定します。

en: Angular step:
ja: 角ステップ:

en: Integral step:
ja: 積分ステップ:

en: Gaussian:
ja: ガウシアン:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
ja: ガウシアン関数の精度を設定します。

en: Tile size:
ja: タイルのサイズ:

en: Sets the tile size.
ja: タイルのサイズを設定します。

en: Tile border:
ja: タイルの縁:

en: Sets the size of each tile border.
ja: タイルの縁のサイズを設定します。

en: Interpolation:
ja: 補間法:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
ja: 求める画質に適した補間法を選択します。

en: Fast approximation
ja: 高速近似

en: Enable fast approximation when rendering images.
ja: 高速近似を使って画像を描画します。

en: Clear List
ja: リストをクリア

[ctx: average filter mode]
en: Average
ja: 平均

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
ja: 線形

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
ja: 二次

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
ja: 三次

en: Black Frame...
ja: ダークフレーム...

en: Select Black Frame Image
ja: ダークフレーム画像を選択

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
ja: 色相/彩度/輝度 フィルタ

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
ja: 画像の色相と彩度を調整します。

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
ja: 画像の色相と彩度調整のプレビューです。

en: Hue:
ja: 色相:

en: Set here the hue adjustment of the image.
ja: 画像の色相を調整します。

en: Set here the saturation adjustment of the image.
ja: 画像の彩度を調整します。

en: Lightness:
ja: 輝度:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
ja: 画像の輝度を調整します。

en: Convert to:
ja: 次に変換:

en: Select the profile of the color space to convert to.
ja: 変換先色空間のプロファイルを選択します。

en: Input color profile "%1" not available
ja: 入力カラープロファイル "%1" は利用できません

en: Output color profile "%1" not available
ja: 出力カラープロファイル "%1" は利用できません

en: Local Contrast Filter
ja: 局所コントラストフィルタ

en: Stretch contrast
ja: コントラスト伸張

en: Blur:
ja: ぼかし:

en: General settings
ja: 全般設定

en: Stage 1
ja: ステージ 1

en: Stage 2
ja: ステージ 2

en: Stage 3
ja: ステージ 3

en: Stage 4
ja: ステージ 4

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
ja: "%1" は局所コントラスト設定テキストファイルではありません。

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
ja: 局所コントラスト設定テキストファイルから設定を読み込めません。

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
ja: 局所コントラスト設定テキストファイルに設定を保存できません。

en: Anti-Vignetting Tool
ja: 口径食補正ツール

en: Add vignetting
ja: 口径食を追加

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
ja: 口径食補正マスクを適用した画像のサムネイルサイズのプレビューです。

en: Amount:
ja: 量:

en: Inner Radius:
ja: 内半径:

en: Outer Radius:
ja: 外半径:

en: X offset:
ja: X オフセット:

en: X offset
ja: X オフセット

en: Y offset:
ja: Y オフセット:

en: Y offset
ja: Y オフセット

en: Lens Distortion Tool
ja: レンズゆがみツール

en: Use Metadata
ja: メタデータを使う

[ctx: camera make]
en: Make:
ja: メーカー:

[ctx: camera model]
en: Model:
ja: モデル:

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
ja: 撮影に使用されたカメラ/レンズの設定を画像のメタデータ (Exif や XMP) から推測させるには、このオプションを有効にします。

en: Focal Length (mm):
ja: 焦点距離 (mm):

en: Aperture:
ja: 絞り:

en: Subject Distance (m):
ja: 被写体距離 (m):

en: (no metadata available)
ja: (利用可能なメタデータがありません)

en: (no match found)
ja: (一致しません)

en: (partial match found)
ja: (部分的に一致しました)

en: (exact match found)
ja: (完全に一致しました)

en: Lens Corrections to Apply:
ja: 適用するレンズ補正:

en: Chromatic Aberration
ja: 色収差

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
ja: 色収差は画像の周辺部の色づきによって簡単に見分けられます。これは色によって焦点距離が異なるために起こります。

en: Vignetting
ja: 口径食

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
ja: 口径食は主に画像の四隅が暗くなる現象です。光学的要因と自然要因による口径食はこのオプションで修正できますが、メカニカルな要因によるものはできません。

en: Distortion
ja: ゆがみ

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
ja: ゆがみは画像の周辺部に最も顕著に現れます。これらのザイデル収差は、ピンクッション (糸巻き型) ゆがみやたる型ゆがみとして知られています。

en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
ja: <b>注: レンズ補正オプションは LensFun ライブラリが提供するフィルタに依存しています。詳しくは、<a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun プロジェクトウェブサイト</a>をご覧ください。</b>

en: Channel:
ja: チャンネル:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
ja: <p>ヒストグラムのスケールを選択します。</p><p>画像の最大カウント値が小さいときは「線形」が使えます。</p><p>最大カウント値が大きいときは、「対数」を使うと小さい値から大きい値までのすべてがグラフで見えるようになります。</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
ja: 線形

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
ja: 対数

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
ja: 処理後のプレビュー画像の選択されたチャンネルのヒストグラムです。これは設定を変更するたびに再計算されます。

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
ja: <p>表示するヒストグラムのチャンネルを選択:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
ja: 明度

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
ja: 明度: 画像の明度値を表示します。

[ctx: The red channel]
en: Red
ja: 赤

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
ja: 赤: 赤チャンネルの値を表示します。

[ctx: The green channel]
en: Green
ja: 緑

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
ja: 緑: 緑チャンネルの値を表示します。

[ctx: The blue channel]
en: Blue
ja: 青

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
ja: 青: 青チャンネルの値を表示します。

[ctx: The colors channel]
en: Colors
ja: カラー

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
ja: カラー: 赤、青、緑チャンネルの値を同時に表示します。

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
ja: アルファ

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
ja: アルファ: アルファチャンネルの値を表示します。このチャンネルは透明度を表します。PNG や TIFF などの画像フォーマットがサポートしています。

en: Levels Adjust Tool
ja: レベル補正ツール

en: Noise Reduction Filter
ja: ノイズ低減フィルタ

en: Estimate Noise
ja: ノイズを推定

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Softness:
ja: ソフトネス:

en: Luminance
ja: 明度

en: Chrominance Blue
ja: 色度 (青)

en: Chrominance Red
ja: 色度 (赤)

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
ja: ‘%1’ はノイズ低減設定ファイルではありません。

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
ja: ノイズ低減設定ファイルから設定を読み込めません。

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
ja: ノイズ低減設定ファイルに設定を保存できません。

en: Method:
ja: 手法:

en: Simple sharp
ja: 単純なシャープ化

en: Unsharp mask
ja: アンシャープマスク

en: Select the sharpening method to apply to the image.
ja: 画像に適用するシャープ化の手法を選択します。

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
ja: 値が 0 のときは何も効果はありません。1 以上の値は、写真をどの程度シャープ化するかを決めるシャープ化の半径を決定します。

en: Radius:
ja: 半径:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
ja: 画像をどの程度ぼかすかを決めるガウシアンぼかしの半径です。

en: Correlation:
ja: 相関係数:

en: Noise filter:
ja: ノイズフィルタ:

en: Gaussian sharpness:
ja: ガウシアンシャープネス:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
ja: これはガウシアンコンボリューションのシャープネスです。このパラメータはガウシアンぼかしを選択した場合に用いますが、厄介なアーティファクトを発生させるので、たいていの場合は 0 に設定します。0 以外の値を指定するときは、おそらく Correlation とノイズフィルタのパラメータ (あるいはどちらか一方) も増やす必要があるでしょう。

en: Matrix size:
ja: マトリックスのサイズ:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
ja: このパラメータは変換マトリックスのサイズを決定します。マトリックスの幅を増やすと良い結果が得られるでしょう (特に Circular またはガウシアンシャープネスに大きな値を選択した場合)。

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
ja: ‘%1’ はフォーカス補正設定ファイルではありません。

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
ja: フォーカス補正設定ファイルから設定を読み込めません。

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
ja: フォーカス補正設定ファイルに設定を保存できません。

en: Unsharp Mask Tool
ja: アンシャープマスクツール

en: Main angle:
ja: 回転角度:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
ja: 画像を回転させる角度を設定します。正の値は時計回りに、負の値は逆時計回りに画像を回転させます。

en: Fine angle:
ja: 微調整:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
ja: この値は回転角度に加算されます。回転角度を細かく設定するときに使用します。

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
ja: 回転された画像にアンチエイリアシングフィルタを適用します。画像を滑らかにするために、少しぼかします。

en: Auto-crop:
ja: 自動切り取り:

[ctx: no autocrop]
en: None
ja: なし

en: Widest Area
ja: 最大幅の領域

en: Largest Area
ja: 最も大きな領域

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
ja: 回転された画像の周りの黒いフレームを取り除く自動切り取りの方法を選択します。

en: White Balance Tool
ja: ホワイトバランスツール

en: Embed Original File
ja: オリジナルのファイルを埋め込む

en: Lossless Compression
ja: 可逆圧縮

en: JPEG Preview:
ja: JPEG プレビュー:

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
ja: 説明

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
ja: 説明

en: Writing metadata to files
ja: メタデータを各ファイルに書き込み

en: Revising Exif Orientation tags
ja: 画像の Exif 方向タグを修正中

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
ja: タスクを終了中

en: Assigning image tags
ja: 画像タグを割り当てています

en: Removing image tags
ja: 画像タグを除去中

en: Assigning image pick label
ja: 画像に選抜ラベルを割り当てています

en: Assigning image color label
ja: 画像に色ラベルを割り当てています

en: Assigning image ratings
ja: 画像の評価を割り当てています

en: Editing group
ja: グループを編集中

en: Applying metadata
ja: メタデータを適用中

en: Rotating images
ja: 画像を回転中

en: Failed to revise Exif orientation these files:
ja: これらのファイルの Exif 方向修正に失敗しました:

en: Reset all active filters
ja: すべての使用中のフィルタをリセット

en: Open filter settings panel
ja: フィルタ設定パネルを開く

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
ja: <br/><nobr>テキスト</nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
ja: <br/><nobr><i>MIME タイプ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
ja: <br/><nobr><i>ジオロケーション</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
ja: <br/><nobr>評価</nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
ja: <br/><nobr><i>選抜ラベル</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
ja: <br/><nobr><i>色ラベル</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
ja: <br/><nobr>タグ</nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
ja: <nobr><b>使用中のフィルタ:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
ja: <nobr><b>使用中のフィルタ:</b></nobr>

en: No active filter
ja: 使用中のフィルタなし

en: 1 active filter | %1 active filters
ja[0]: 使用中のフィルタ %1 個

en: Images with coordinates
ja: 座標情報のある画像

en: Images without coordinates
ja: 座標情報のない画像

en: Filter by geolocation
ja: ジオロケーションによるフィルタ

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: No RAW Files
ja: RAW ファイル以外

en: JPEG Files
ja: JPEG ファイル

en: PNG Files
ja: PNG ファイル

en: TIFF Files
ja: TIFF ファイル

en: DNG Files
ja: DNG ファイル

en: RAW Files
ja: RAW ファイル

en: Audio Files
ja: 音声ファイル

en: Filter by file type
ja: ファイルタイプによるフィルタ

en: Rating greater than or equal to %1.
ja: 評価が %1 以上。

en: Rating equal to %1.
ja: 評価が %1 と等しい。

en: Rating less than or equal to %1.
ja: 評価が %1 以下。

en: Rating Filter Options
ja: 評価フィルタのオプション

en: Greater Than or Equals Condition
ja: 以上

en: Equals Condition
ja: 等しい

en: Less Than or Equals Condition
ja: 以下

en: Exclude Items Without Rating
ja: 評価のないアイテムを除外

en: Text quick filter (search)
ja: クイックテキストフィルタ (検索)

en: Item Name
ja: アイテム名

en: Item Title
ja: アイテムのタイトル

en: Item Comment
ja: アイテムのコメント

en: Tag Name
ja: タグ名

en: Album Name
ja: アルバム名

en: Item Aspect Ratio
ja: アイテムのアスペクト比

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
ja: キャプション

en: Visit digiKam project website
ja: digiKam プロジェクトのウェブサイトを訪問

en: Aborting...
ja: 中断しています...

en: No active process
ja: 実行中のプロセスなし

en: Hide detailed progress window
ja: 詳細な進捗ウィンドウを隠す

en: Show detailed progress window
ja: 詳細な進捗ウィンドウを表示

en: Captions:
ja: キャプション:

[ctx: @title]
en: Description
ja: 説明

en: <b>Altitude</b>:
ja: 高度:

en: <b>Latitude</b>:
ja: 緯度:

en: <b>Longitude</b>:
ja: 経度:

en: <b>Date</b>:
ja: 日付:

en: Used filters
ja: 使用したフィルタ

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
ja: この画像のアルバムに移動

en: Properties
ja: プロパティ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Geolocation
ja: ジオロケーション

en: EXIF
ja: Exif

en: Makernote
ja: メーカーノート

en: Count:
ja: カウント値:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Light Table
ja: ライトテーブル

en: Batch Queue Manager
ja: 一括処理マネージャ

en: Create "%1"
ja: "%1" を作成

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
ja[0]: タグ “%2” は %1 個のアイテムに付けられています。続けますか？

en: Delete '%1' tag?
ja: タグ “%1” を削除しますか？

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
ja: タグ '%1' は 1 個以上のアイテムに割り当てられています。続行しますか？

en: Delete '%1' tag(s)?
ja: タグ '%1' を削除しますか？

en: Assign Pick Label "%1"
ja: 選抜ラベル "%1" を付ける

en: Assign Color Label "%1"
ja: 色ラベル "%1" を付ける

en: Assign Tag "%1"
ja: タグ "%1" を付ける

en: Add to List
ja: リストに追加

en: Delete Tags
ja: タグを削除

en: Reset Tag Icon
ja: タグのアイコンをリセット

en: Invert Selection
ja: 選択反転

en: Remove Tag from Images
ja: 画像からタグを取り除く

[ctx: @action]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
ja[0]: タグ %2 には 1 個以上のサブタグがあります。これらを削除するとサブタグも削除されます。続行しますか？

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
ja[0]: タグ %2 が付けられているアイテムがあります。続けますか？

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
ja[0]: タグ %2 を削除しますか？

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
ja: コレクションのサイズによっては、この操作の実行に時間がかかる場合があります。
    続けますか？

en: Create Tag from Address Book
ja: アドレス帳からタグを作成

en: Invert selection. Only visible items will be selected
ja: 選択範囲を反転します。可視状態のアイテムのみが選択されます

en: Read Tags from Image
ja: 画像からタグを読み取り

en: Toggle Auto
ja: 自動選択

[ctx: no auto toggle]
en: None
ja: なし

[ctx: toggle child tags]
en: Children
ja: 子

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
ja: 親

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
ja: 両方

en: Enter tag name here...
ja: ここにタグの名前を入力します...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
ja: <p>新しいタグの作成には、以下のルールが使えます。</p><p><ul><li>スラッシュ (/) を使ってタグの階層を作成します。<br/>例: “国/都市/パリ”</li><li>同時に複数の階層を作成するときはコンマ (,) を使います。<br/>例: “都市/パリ, 建造物/ノートルダム寺院”</li><li>階層の先頭にスラッシュを付けると、ルートのタグがその親タグになります。</li></ul></p>

en: &Icon:
ja: アイコン(&I):

en: &Shortcut:
ja: ショートカット(&S):

en: <b>Create New Tag</b>
ja: 新しいタグを作成

en: An error occurred during tag creation:
ja: タグの作成中にエラーが発生しました:

en: Tag Path
ja: タグのパス

en: No Recently Assigned Tags
ja: 最近付けられたタグはありません

en: Recently Assigned Tags
ja: 最近付けられたタグ

en: Add New Tag...
ja: 新しいタグを追加...

en: Assign this Tag
ja: このタグを付ける

en: Remove this Tag
ja: このタグを取り除く

en: Author Names:
ja: 作者の名前:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
ja: 写真の作者名を入力します。セパレータとしてセミコロンを使用できます。

en: Enter the photograph credit here.
ja: 写真のクレジットをここに入力します。

en: Enter the original owner of the photograph here.
ja: 写真の原所有者をここに入力します。

en: Rights
ja: 権利

en: Postal Code:
ja: 郵便番号:

en: Province:
ja: 県:

en: Subjects
ja: サブジェクト

en: Template:
ja: テンプレート:

en: Open metadata template editor
ja: メタデータテンプレートエディタを開く

en: Names:
ja: 名前:

en: No or invalid size specified
ja: サイズが指定されていないか不正です

en: Thumbnail is null
ja: サムネイルが空です

en: Cannot create thumbnail for %1
ja: %1 のサムネイルを作成できません

en: Reset to current date
ja: 現在の日付にリセット

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
ja: バイナリ

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
ja: バージョン

en: Binary not found.
ja: バイナリが見つかりません。

en: Minimal version number required for this binary is %1
ja: このバイナリに必要な最小バージョンは %1 です。

en: Find
ja: 探す

en:  or <a href="%1">download</a>
ja: あるいは <a href="%1">ダウンロード</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
ja: <qt><p><font color="red"><b>警告:</b> いくつかの必要なバイナリがシステム上に見つかりません。もしバイナリがインストールされている場合は、システム上でそれらを探すために「探す」ボタンをクリックしてください。そうでない場合は、ダウンロードしてインストールしてください。</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
ja: 開発版が検出されました。このバイナリの動作については保証できません。

en: Change
ja: 変更

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
ja: 見つかったバイナリファイルは意図した通りに動作していないようです。

en: Browse...
ja: 選択...

en: If Target File Exists:
ja: 同名のファイルが存在したら:

en: Overwrite automatically
ja: 自動的に上書きする

en: No options available
ja: オプションはありません

en: System Font
ja: システムフォント

en: Custom Font
ja: カスタムフォント

en: Choose...
ja: 選択...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Reduced Size Preview
ja: 縮小サイズプレビュー

en: Failed to load image
ja: 画像の読み込みに失敗しました

en: Pan the image to a region
ja: 画像をパン (表示領域を移動) します

en: Show available versions in a list
ja: 利用可能なバージョンを一覧表示

en: Show available versions as a tree
ja: 利用可能なバージョンをツリー表示

en: Uncalibrated color space
ja: 未キャリブレーションの色空間

en: No profile available...
ja: 利用可能なプロファイルがありません...

en: Perceptual
ja: 知覚的

en: Relative Colorimetric
ja: 相対比色

en: Absolute Colorimetric
ja: 絶対比色

en: Saturation
ja: 彩度

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
ja: <ul><li><p><b>Perceptual</b> (知覚的) インテント<br/>画像の全色域を出力デバイスの全色域にスケール (圧縮または伸張) します。グレーバランスは保持されますが、色の正確さは保たれない場合もあります。</p><p>画像の中に出力デバイスが表現できない色があれば、すべての色がそのデバイスの色域に収まるように、また各色間の関係をできるだけ維持するために、すべての色を調整します。</p><p>このインテントは写真や画像の表示に適しています。標準のインテントです。</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric</b> (絶対比色) インテント<br/>出力デバイスが表現できない色があれば、そのデバイスの色域内の最も近い色に変換します。その他の色には手を加えません。</p><p>このインテントはホワイトポイントを保持します。スポットカラー (Pantone, TruMatch, logo colors など) に適しています。</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric</b> (相対比色) インテント<br/>出力デバイスが表現できない色があれば、そのデバイスの色域内の最も近い色に変換します。その他の色には手を加えません。プルーフインテントはホワイトポイントを保持しません。</p></li><li><p><b>Saturation</b> (彩度) インテント<br/>場合によっては色相と輝度を犠牲にして画像の中の色の彩度を保持します。</p><p>このインテントの実装にはまだ問題が残っており、ICC (International Color Consortium) が期待される効果を実現するための方法を研究しています。</p><p>このインテントは、特定の色の正確さよりも鮮かな色とコントラストを重視するビジネス用グラフィックスに適しています。</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
ja: 説明

en: 1 Image | %1 Images
ja[0]: %1 個の画像

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
ja: 不明

en: Drag to reposition
ja: ドラッグで再配置

en: Show Thumbbar
ja: サムネイルバーを表示(&T)

en: Releases Manager
ja: リリース管理者

en: Face Detection
ja: 顔検出

en: Non-destructive image editing
ja: 非破壊的画像編集

en: Face Recognition
ja: 顔認識

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
ja: 一括処理マネージャのマルチコア CPU サポート、メンタリング

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
ja: UPnP / DLNA エクスポートツール、メンタリング

en: Video Metadata Support and Mentoring
ja: 動画メタデータサポート、メンタリング

en: Panorama Tool and Mentoring
ja: パノラマツール、メンタリング

en: Auto Noise Reduction
ja: 自動ノイズ低減

en: Windows Port and Release Manager
ja: Windows への移植、リリース管理者

en: Developer and Windows port
ja: 開発者、Windows への移植

en: Color Management
ja: カラーマネージメント

en: MySQL interface
ja: MySQL インターフェース

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
ja: デザイン、アイコン、ロゴ、バナー、モックアップ、ベータテスター

en: Bug reports and patches
ja: バグ報告と修正パッチ

en: Webmaster
ja: ウェブマスター

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
ja: ハンドブックの著者、アルファ版のテスト、ウェブマスター

en: Beta tester
ja: ベータテスター

en: Feedback and patches. Handbook writer
ja: フィードバックと修正パッチ、ハンドブックの著者

en: digiKam website banner and application icons
ja: digiKam ウェブサイトのバナーとアプリケーションのアイコン

en: Various usability fixes and general application polishing
ja: ユーザビリティの向上、アプリケーション全般を洗練

en: digiKam website, Feedback
ja: digiKam ウェブサイト、フィードバック

en: Bug reports, feedback and icons
ja: バグ報告、フィードバック、アイコン

en: Developer (2004-2005)
ja: 開発者 (2004-2005)

en: Developer (2004)
ja: 開発者 (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
ja: 全般

en: Components Information
ja: コンポーネントの情報

en: Supported RAW Cameras
ja: サポートされている RAW カメラ

en: Donate...
ja: 寄付...

en: Contribute...
ja: 協力...

en: Database Statistics
ja: データベースの統計

en: Toggle Left Side-bar
ja: 左サイドバーを切り替え

en: Toggle Right Side-bar
ja: 右サイドバーを切り替え

en: Size: %1
ja: サイズ: %1

en: Full-screen Options
ja: フルスクリーンのオプション

en: H&ide toolbars
ja: ツールバーを隠す(&I)

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
ja: ウィンドウをフルスクリーンモードに切り替えた時に、すべてのツールバーを隠します。

en: Hide &thumbbar
ja: サムネイルバーを隠す(&T)

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
ja: ウィンドウをフルスクリーンモードに切り替えた時に、サムネイルバーを隠します。

en: Hide &sidebars
ja: サイドバーを隠す(&S)

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
ja: ウィンドウをフルスクリーンモードに切り替えた時に、すべてのサイドバーを隠します。

[ctx: default theme name]
en: Default
ja: デフォルト

en: EXIF viewer
ja: Exif ビューア

en: Makernotes viewer
ja: メーカーノートビューア

en: IPTC viewer
ja: IPTC ビューア

en: XMP viewer
ja: XMP ビューア

en: ExifTool viewer
ja: ExifTool ビューア

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
ja: 説明

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
ja: %1 は、マルチメディアファイルのメタ情報を読み取り、書き込み、操作するためのオープンソースソフトウェアで，コマンドラインアプリケーションとして利用できる、プラットフォームに依存しないソフトウェアです。ExifTool は、様々な種類のデジタルワークフローに組み込まれており、Exif、IPTC、XMP、JFIF、GeoTIFF、ICC プロフィール、Photoshop IRB、および多くのデジタルカメラのメーカー固有のメタデータ形式を含む多くの種類のメタデータをサポートしています。
    
    ここでは、ExifTool バイナリの場所を設定できます。既にコンピュータにインストールされている場合は、アプリケーションが自動的にバイナリを検索します。

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
ja: サポートされているファイル形式

[ctx: @title: column]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: @title: column]
en: Read
ja: 読み取り

[ctx: @title: column]
en: Write
ja: 書き込み

[ctx: @title: column]
en: Description
ja: 説明

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
ja: <b>タイトル: </b><p>%1</p><b>値: </b><p>%2</p><b>説明: </b><p>%3</p>

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: No description available
ja: 説明はありません

en: EXIF File to Save
ja: 保存する Exif ファイル

en: EXIF binary Files (*.exif)
ja: Exif バイナリファイル (*.exif)

en: IPTC Records
ja: IPTC レコード

en: IPTC File to Save
ja: 保存する IPTC ファイル

en: IPTC binary Files (*.iptc)
ja: IPTC バイナリファイル (*.iptc)

en: Interoperability
ja: 相互運用性

en: Image Information
ja: 画像の情報

en: Photograph Information
ja: 写真の情報

en: Global Positioning System
ja: GPS (衛星利用測位システム)

en: Embedded Thumbnail
ja: 埋め込みサムネイル

en: IIM Envelope
ja: IIM エンベロープ

en: IIM Application 2
ja: IIM アプリケーション 2

en: Additional Exif Properties
ja: Exif の追加プロパティ

en: digiKam schema
ja: digiKam スキーマ

en: Exif-specific Properties
ja: Exif 固有のプロパティ

en: IPTC Extension schema
ja: IPTC Extension スキーマ

en: TIFF Properties
ja: TIFF のプロパティ

en: XMP Schema
ja: XMP スキーマ

en: XMP File to Save
ja: 保存する XMP ファイル

en: XMP text Files (*.xmp)
ja: XMP テキストファイル (*.xmp)

en: Rating
ja: 評価

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
ja: 検索...

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
ja: 名前

en: Loading themes...
ja: テーマを読み込み中...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
ja: <p>ICC プロファイルのパスが有効ではないようです。</p><p>今設定し直す場合は「はい」を、そうでない場合は「いいえ」を選んでください。後者の場合は、この問題が解決されるまでカラーマネージメント機能は使えません。</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
ja: %1 (%2 / %3)

en: Delete File
ja: ファイルを削除

en: Failed to save file: %1
ja: ファイルの保存に失敗: %1

en: Image saved successfully
ja: 画像の保存に成功しました

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
ja: ファイル ‘%1’ を削除します。
    よろしいですか？

en: &Themes
ja: テーマ(&E)

en: Open folder
ja: フォルダを開く

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
ja: 色(&C)

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
ja: 補正(&A)

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
ja: 変換(&N)

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
ja: 装飾(&D)

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
ja: 効果(&T)

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

en: Editor Window
ja: エディタウィンドウ

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
ja: <qt>画像とメタデータの関係を設定します</qt>

en: Tool Tip
ja: ツールチップ

en: RAW Decoding
ja: RAW デコーディング

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
ja: <qt>RAW ファイルをデコードする際のデフォルト設定をカスタマイズします</qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
ja: <qt>カラーマネージメントの設定をカスタマイズします</qt>

en: Save Images
ja: 画像の保存

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
ja: <qt>画像を保存する際のデフォルト設定をカスタマイズします</qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
ja: ジオロケーション

[ctx: @label]
en: Rotate actions
ja: 回転

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
ja: 方向タグに従って画像/サムネイルを回転して表示(&R)

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
ja: 回転/反転後は方向タグを「ノーマル」に設定

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
ja: 絞りやシャッタースピードなどの技術情報を保存するために、現在ほとんどのデジタルカメラで使用されている標準です。

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
ja: 撮影者の情報を画像に保存するために、デジタル写真で使用されていた古い標準です。

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
ja: IPTC を置換するよう設計された、デジタル写真で使用されている新しい標準です。

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
ja: 動作

en: Sort images by:
ja: 画像のソート基準:

[ctx: sort images by date]
en: Date
ja: 日付

[ctx: sort images by name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: sort images by size]
en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
ja: 新しく読み込んだ画像をファイルの日付、名前、またはファイルサイズでソートするかどうかを選択します。

en: Reverse ordering
ja: 降順ソート

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
ja: このオプションを有効にすると、新しく読み込んだ画像が降順にソートされます。

en: &Show image Format
ja: 画像フォーマットを表示(&S)

en: &Show Geolocation Indicator
ja: ジオロケーションインジケータを表示(&S)

en: &Show splash screen at startup
ja: 起動時にスプラッシュスクリーンを表示する(&S)

en: Sidebar tab title:
ja: サイドバーのタブのタイトル:

en: Only For Active Tab
ja: アクティブなタブのみ

en: For All Tabs
ja: すべてのタブ

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
ja: サイドバーのタブのタイトルをどのように表示するかを設定するには、このオプションを有効にします。

en: Widget style:
ja: ウィジェットのスタイル:

en: Select here the font used to display text in tooltips.
ja: ツールチップのテキストに使うフォントを選択します。

en: File/Image Information
ja: ファイル/画像の情報

en: Show file name
ja: ファイル名を表示

en: Set this option to display the image file name.
ja: 画像のファイル名を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show file date
ja: ファイルの日付を表示

en: Set this option to display the image file date.
ja: 画像ファイルの日付を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show file size
ja: ファイルサイズを表示

en: Set this option to display the image file size.
ja: 画像のファイルサイズを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show image type
ja: 画像のファイルフォーマットを表示

en: Set this option to display the image type.
ja: 画像のファイルフォーマットを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show image dimensions
ja: 画像のピクセル寸法 (画素数) を表示

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
ja: 画像のピクセル寸法を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
ja: 画像の撮影に使用されたカメラのメーカーとモデルを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Camera lens model
ja: カメラレンズのモデル

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
ja: 画像が撮影された時に使用されたレンズのモデルを表示する場合はこのオプションを有効にしてください

en: Show camera date
ja: カメラの日付を表示

en: Set this option to display the date when the image was taken.
ja: 画像が撮影された日付を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
ja: 画像の撮影に使用されたカメラの絞りと焦点の設定を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
ja: 画像の撮影に使用されたカメラの露出と感度を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show camera mode and program
ja: カメラのモードとプログラムを表示

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
ja: 画像の撮影に使用されたカメラのモードとプログラムを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show camera flash settings
ja: カメラのフラッシュ設定を表示

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
ja: 画像の撮影に使用されたカメラのフラッシュ設定を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show camera white balance settings
ja: カメラのホワイトバランス設定を表示

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
ja: 画像の撮影に使用されたカメラのホワイトバランス設定を表示するには、このオプションを有効にします。

[ctx: @title:column file name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title: item file name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
ja: 作成日: %1

en: By Name
ja: 名前で

en: By Date
ja: 日付で

en: By File Size
ja: ファイルサイズで

en: Current Name
ja: 現在の名前

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Rename | Rename (%1 images)
ja[0]: 名前変更 (%1 画像)

en: Sort Images
ja: 画像をソート

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
ja: <b>画像の名前を変更しています。しばらくお待ちください...</b>

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Show a list of all available options
ja: 利用可能なオプションの一覧を表示

en: Renaming Options
ja: 名前変更のオプション

en: Convert to uppercase
ja: 大文字に変換

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Convert to lowercase
ja: 小文字に変換

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Convert the first letter of each word to uppercase
ja: 各単語の最初の文字を大文字に変換

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
ja: 配置:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
ja: 最後まで

[ctx: Replace text]
en: Replace...
ja: 置換...

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ja: 置換:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Add the camera name
ja: カメラの名前を追加

en: Camera name
ja: カメラの名前

en: Database...
ja: データベース...

en: Add information from the database
ja: データベースから情報を追加

en: Add database information
ja: データベース情報を追加

en: Description
ja: 説明

en: Image dimension
ja: 画像の寸法

en: Image file size
ja: 画像のファイルサイズ

en: Format of the media file
ja: メディアファイルのフォーマット

en: Type of the media file
ja: メディアファイルの種類

en: Rating of the media file
ja: メディアファイルの評価

en: Image orientation
ja: 画像の向き

en: Color depth (bits per channel)
ja: 色深度 (ビット/チャンネル)

en: Color model of the image
ja: 画像のカラーモデル

en: Metadata Information
ja: メタデータ情報

en: Make of the camera
ja: カメラのメーカー

en: Model of the camera
ja: カメラのモデル

en: Lens of the camera
ja: カメラのレンズ

en: Aperture
ja: 絞り

en: Focal length
ja: 焦点距離

en: Focal length (35mm equivalent)
ja: 焦点距離 (35mm 換算)

en: Exposure time
ja: 露出時間

en: Exposure program
ja: 露出プログラム

en: Exposure mode
ja: 露出モード

en: Sensitivity
ja: フィルム感度

en: Flash mode
ja: フラッシュモード

en: White balance
ja: ホワイトバランス

en: White balance (color temperature)
ja: ホワイトバランス (色温度)

en: Metering mode
ja: 測光方式

en: Subject distance
ja: 被写体距離

en: Display Aspect Ratio
ja: 表示アスペクト比

en: Audio Bit Rate
ja: 音声ビットレート

en: Audio Channel Type
ja: 音声チャンネルタイプ

en: Frame Rate of Video
ja: 動画のフレームレート

en: Video Codec
ja: 動画コーデック

en: Position Information (GPS)
ja: 位置情報 (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
ja: XMP 仕様で定義されたフォーマットで記述された緯度

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
ja: XMP 仕様で定義されたフォーマットで記述された経度

en: Orientation
ja: 向き

en: Accuracy
ja: 精度

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
ja: ソース:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ja: フォーマット:

en: Directory name
ja: ディレクトリ名

en: File
ja: ファイル

en: Add file properties
ja: ファイルのプロパティを追加

[ctx: File name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: File extension]
en: Extension
ja: 拡張子

en: Owner of the file
ja: ファイルの所有者

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
ja: 所有者

en: Metadata...
ja: メタデータ...

en: Add metadata information
ja: メタデータ情報を追加

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
ja: 連続番号...

en: Add a sequence number
ja: 連続番号を追加

en: Sequence number
ja: 連続番号

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
ja: 桁数:

en: Create Tag From Address Book
ja: アドレス帳からタグを作成

en: No address book entries found
ja: アドレス帳にエントリが見つかりません

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
ja: スキャン済みの画像をスキップ

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
ja: 顔を検出

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
ja: すべての CPU コアで実行

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
ja: <p>画像を保存する場所を入力してください。</p> <p>ローカルのフォルダであれば既に画像が入っているフォルダでもかまいません。<br/>フォルダは<i>設定</i>メニューから後で追加することができます。</p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
ja: <p><i>注:</i> リムーバブルメディア (USB ドライブや DVD など) とリモートファイルシステム (NFS や cifs/smbfs でマウントされた Samba など) もサポートしています。</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
ja: digiKam がルートアルバムとして使用するフォルダを指定してください。すべての画像はそこへ行きます。

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
ja: <b>ファイルへのメタデータ保存の有無を設定</b>

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Add information to files
ja: ファイルに情報を追加

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
ja: <qt><p><i>注:</i> ファイルのメタデータに情報を保存すると、写真管理処理の速度が低下する可能性があります。</p></qt>

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
ja: <b>ファイルのオープン方法を設定</b>

en: Open a preview
ja: プレビューを開く

en: Open in the editor
ja: エディタで開く

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
ja: <b>プレビュー表示方法を設定</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
ja: <qt><p>画像をプレビューモードとライトテーブルでどのように表示するかを設定してください:</p></qt>

en: Load reduced version of image
ja: データを削減したバージョンを表示

en: Load image
ja: 画像を読み込み

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
ja: <qt><p><i>注:</i> データを削減した画像はオリジナルよりも高速に読み込めますが、特に RAW 画像でオリジナルとの差異が発生する場合があります。この際には、実際の画像データではなく、カメラ内での前処理により RAW 画像から生成された JPEG 形式のバージョンが読み込まれます。この JPEG 画像は、TV 画面への表示を高速化するためにファイルのメタデータに埋め込まれているものです。</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
ja: <b>RAW ファイルの取り扱いを設定</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
ja: <qt><p>エディタ上で RAW ファイルをどのように開くかを設定してください:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
ja: 自動的に補整して直接開く

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
ja: RAW インポートツールを使用して手作業で補整する

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
ja: <qt><p><i>注:</i> RAW インポートツールは、精密な画像調整を必要とする上級ユーザ向けに設計されています。このツールの使用には作業時間が要求されます。</p></qt>

en: Scan Your Collection
ja: あなたのコレクションをスキャン

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
ja: <qt><p>アイコンビューおよびフォルダビュー上で各種情報をツールチップとして表示させる場合は、ここで設定してください:</p></qt>

en: Do not show tooltips
ja: ツールチップを表示しない

en: Use Tooltips
ja: ツールチップを使用する

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
ja: <qt><p><h1><b>digiKam %1 へようこそ</b></h1></p><p>digiKam は、オープンソースで公開されている先進的なデジタル写真管理アプリケーションです。</p><p>このウィザードは、あなたが digiKam の使用を迅速に開始できるよう、初回起動時の設定作業を支援します。</p></qt>

en: Ref. images
ja: 参照画像

en: Items
ja: アイテム

en: This shows all found duplicate items.
ja: 見つかったすべての重複アイテムを表示します。

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
ja: <p>ここに画像をドラッグ＆ドロップして<br/>よく似た画像を検索します。</p><p>画像をブラウズしているときは<br/>コンテキストメニューも使えます。</p>

en: <b>File</b>:
ja: <b>ファイル</b>:

en: <b>Folder</b>:
ja: <b>フォルダ</b>:

en: Save current similar image search to a new virtual Album
ja: 現在の類似画像検索を新しい仮想アルバムに保存します

en: Set here the brush color used to draw sketch.
ja: スケッチを描く線の色を設定します。

en: Undo last draw on sketch
ja: スケッチの最後のストロークを消します

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
ja: このボタンを使ってスケッチの最後のストロークを消します。

en: Redo last draw on sketch
ja: 最後に消したストロークを復活させます

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
ja: このボタンを使って最後に消したストロークを復活させます。

en: Pen:
ja: ペン:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
ja: スケッチを描くペンの幅をピクセル数で設定します。

en: Set here the number of items to find using sketch.
ja: スケッチを元にして見つける類似画像の数を設定します。

en: Clear sketch
ja: スケッチをクリア

en: Use this button to clear sketch contents.
ja: このボタンを使ってスケッチを消します。

en: Save current sketch search to a new virtual Album
ja: 現在のスケッチによる検索を新しい仮想アルバムに保存します

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
ja: ここに見つけたい画像のおおまかな構図を描くと、それに最も近い画像がサムネイルビューに表示されます。

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
ja: ここにスケッチを描いて
    ファジー検索を行います

en: Satellite
ja: 人工衛星

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Interpolate
ja: 補正

en: Correlate
ja: 関連付け

en: Not available
ja: 情報がありません

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Failed to open file.
ja: 画像を開けませんでした。

en: Failed to add GPS info to image.
ja: GPS 情報を画像に追加できませんでした。

en: Failed to save tags to file.
ja: タグをファイルに保存できませんでした。

en: Remove coordinates information
ja: 座標情報を削除

en: Add country tag
ja: 国タグを追加

en: Add new tag
ja: 新しいタグを追加

en: Remove selected tag
ja: 選択したタグを削除

en: Select language:
ja: 言語を選択:

en: Show oldest first
ja: 古い順に表示

en: Show youngest first
ja: 新しい順に表示

en: Sort by rating
ja: 評価でソート

en: Show Non-Geolocated Items
ja: ジオロケーション情報のないアイテムを表示

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
ja: 検索名は既に存在します。
    他の名前を入力してください:

en: Non Geo-located Items
ja: ジオロケーション情報のないアイテム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
ja: 名前

en: Edit
ja: 編集

en: Embedded Color Profile:
ja: 埋め込みカラープロファイル:

en: Input Color Profile:
ja: 入力カラープロファイル:

en: Working Color Space:
ja: 作業色空間:

en: Convert to working color space
ja: 作業色空間に変換

en: No Profile Available
ja: 利用可能なプロファイルがありません

en: sRGB (Internet standard)
ja: sRGB (インターネットの標準)

en: Current working color space
ja: 現在の作業色空間

en: This profile:
ja: このプロファイル:

en: No Input Profile Available
ja: 入力プロファイルがありません

en: Assigned Color Profile:
ja: 割り当て済みカラープロファイル:

en: <b>No Profile</b>
ja: <b>プロファイルなし</b>

en: Rendering intent:
ja: レンダリングインテント:

en: No profile is selected.
ja: プロファイルが選択されていません。

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
ja: 変更を保存

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
ja: 現在の変更を保存します。注: オリジナルの画像は変更されません。

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
ja: 変更を新しいバージョンとして保存

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
ja: 変更を破棄

en: Tools
ja: ツール

en: Guide:
ja: ガイド:

en: Reset all settings to their default values.
ja: すべての設定を標準の値に戻します。

en: Load all parameters from settings text file.
ja: すべてのパラメータを設定ファイルから読み込みます。

en: Save all parameters to settings text file.
ja: すべてのパラメータを設定ファイルに保存します。

en: Try all settings.
ja: すべての設定をテストします。

[ctx: @action]
en: Open Original
ja: 元のファイルを開く

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
ja: 変更を保存

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
ja: 変更内容をこのファイルの現在のバージョンに保存

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
ja: 新しいバージョンとして保存

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
ja: 現在の変更内容をこのファイルの新しいバージョンに保存

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
ja: 新しいバージョンに名前を付けて保存...

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
ja: ファイル形式を指定して保存

[ctx: @action]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @action]
en: Discard Changes
ja: 変更を破棄

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
ja: 選択領域で切り取り

[ctx: @action]
en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Image Editor - %1
ja: 画像エディタ %1

en: Image Editor
ja: 画像エディタ

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
ja: 現在のアルバムには表示する画像がありません。
    画像エディタを閉じます。

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
ja: エディタを閉じる

en: Delete File Permanently
ja: ファイルを完全に削除

en: Delete Permanently without Confirmation
ja: 確認せずに完全に削除

en: Move to Trash without Confirmation
ja: 確認せずにごみ箱に移動

en: Assign Tag
ja: タグを付ける

en: Remove Tag
ja: タグを取り除く

en: Assign Labels
ja: ラベルを付ける

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
ja: 処理前

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
ja: 処理後

en: Before
ja: 処理前

en: After
ja: 処理後

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
ja: <p>処理後のプレビューを生成するために使用する画像の一部です。</p><p>画像をクリックしてドラッグすると、使用する範囲を変更できます。</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
ja: このオプションを有効にすると、オリジナルの画像が表示されます。

en: Preview original image
ja: オリジナルの画像をプレビュー

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
ja: このオプションを有効にすると、プレビュー領域を左右に分割します。オリジナルと処理後の画像を並べて連続した画像になるように表示します。

en: Preview vertical split with contiguous image
ja: 左右に分割し、連続した画像としてプレビュー

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
ja: このオプションを有効にすると、プレビュー領域を上下に分割します。オリジナルと処理後の画像を並べて連続した画像になるように表示します。

en: Preview horizontal split with contiguous image
ja: 上下に分割し、連続した画像としてプレビュー

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
ja: このオプションを有効にすると、プレビュー領域を左右に分割します。オリジナルと処理後の画像の同じ部分を並べて表示します。

en: Preview vertical split with same image region
ja: 左右に分割し、同じ部分をプレビュー

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
ja: このオプションを有効にすると、プレビュー領域を上下に分割します。オリジナルと処理後の画像の同じ部分を並べて表示します。

en: Preview horizontal split with same image region
ja: 上下に分割し、同じ部分をプレビュー

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
ja: このオプションを有効にすると、処理後の画像が表示されます。

en: Preview target image
ja: 処理後の画像をプレビュー

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
ja: このオプションを有効にすると、画像の上にマウスを移動したときにオリジナルの画像を表示します。それ以外のときには処理後の画像のプレビューを表示します。

en: Preview on mouse-over
ja: マウスオーバーでプレビュー

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
ja: プレビューモード

en: Connecting to camera...
ja: カメラに接続中...

en: Connection established.
ja: 接続を確立しました。

en: Connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: Failed to get preview from camera
ja: カメラからのプレビューの取得に失敗しました

en: Failed to download <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> のダウンロードに失敗しました

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> のアップロードに失敗しました

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> の削除に失敗しました

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
ja: %1 - カメラフォルダを選択

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ja: デバイスの情報

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
ja: %1 からキャプチャ

[ctx: @action:button]
en: Capture
ja: キャプチャ

en: Unknown Format
ja: 不明なフォーマット

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
ja: このアイテムはロックされています。

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
ja: 情報

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
ja: キャプチャ

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
ja: すべて選択解除

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
ja: 選択反転

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
ja: 新しいアイテムを選択

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
ja: ロックされたアイテムを選択

[ctx: @title:menu]
en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: @action]
en: Download New
ja: 新しいものをダウンロード

[ctx: @action]
en: Download Selected
ja: 選択したものをダウンロード

[ctx: @action]
en: Download All
ja: すべてダウンロード

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
ja: 新しいものをダウンロードして削除

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
ja: 選択したものをダウンロードして削除

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
ja: すべてダウンロードして削除

[ctx: @action]
en: Upload...
ja: アップロード...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
ja: ロックを切り替え

[ctx: @title:menu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ja: サムネイル

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
ja: 前のアイテム

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
ja: 地図

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
ja: アイテムをソート(&S)

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
ja: 昇順

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
ja: 降順

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
ja: アイテムのグループ化(&G)

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
ja: フォルダで

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
ja: フォーマットで

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
ja: ウィンドウに合わせる(&W)

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
ja: 原寸で表示

[ctx: @option:check]
en: Show History
ja: 履歴を表示

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
ja: サムネイルバーを表示

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
ja: 再試行

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
ja: プレビューモードを終了

[ctx: @action]
en: Next Image
ja: 次の画像

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
ja: 最初の画像

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
ja: 最後の画像

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
ja: 現在の操作をキャンセルしています。しばらくお待ちください...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
ja: ダイアログを閉じて現在の操作をキャンセルしますか？

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
ja: カメラとの接続を切断しています。しばらくお待ちください...

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
ja: カメラに接続できませんでした。正しく接続されて電源が入っていることを確認してください。

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
ja: アップロードする画像を選択

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
ja: カメラメディアには画像をアップロードするために必要な空き容量がありません。
    
    必要な容量: %1
    利用可能な空き容量: %2

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
ja: ディスク領域が足りません

en: Skipped file <filename>%1</filename>
ja: ファイル <filename>%1</filename> をスキップしました

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
ja: 画像のダウンロードが完了しました

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
ja: デバイス(&D)

en: Camera Folders
ja: カメラフォルダ

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
ja: 内部の日付と時刻を修正

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
ja: 画像を自動回転/反転

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
ja: 可逆圧縮ファイルフォーマットに変換

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
ja: 拡張子に基づくサブアルバム

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
ja: 日付に基づくサブアルバム

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
ja: 日付の書式:

en: Cannot display camera preview
ja: カメラのプレビューを表示できません

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
ja: 容量:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
ja: 利用可能:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
ja: すべてのファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
ja: 新しいファイルのみ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
ja: RAW ファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
ja: JPG/TIFF ファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
ja: 動画ファイル

en: Camera filenames
ja: カメラのファイル名

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
ja: カメラが提供するファイル名を変更せずにそのまま使うには、このオプションを有効にします。

en: Change case to:
ja: 文字種別を変更:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
ja: そのまま

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
ja: 大文字

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
ja: 小文字

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
ja: 画像のファイル名の大文字/小文字を変更する方法を設定します。

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
ja: カスタマイズ

en: No script selected
ja: スクリプトが選択されていません

en: Drag and drop an image here
ja: ここに画像をドラッグ＆ドロップ

en: Show on left panel
ja: 左パネルに表示

en: Show on right panel
ja: 右パネルに表示

en: Remove item
ja: アイテムを取り除く

en: Clear all
ja: すべてクリア

en: Drag and drop images here
ja: ここに画像をドラッグ＆ドロップ

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
ja[0]: ライトテーブルに %1 アイテム

en: On left
ja: 左に

en: Show item on left panel
ja: アイテムを左パネルに表示

en: On right
ja: 右に

en: Show item on right panel
ja: アイテムを右パネルに表示

en: Open With Default Application
ja: 既定のアプリケーションで開く

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Delete immediately
ja: 直ちに削除

en: Synchronize
ja: 同期

en: Synchronize preview from left and right panels
ja: 左右のパネルのプレビューを同期

en: By Pair
ja: ペアで

en: Navigate by pairs with all items
ja: すべてのアイテムをペアでナビゲート

en: Zoom to 100%
ja: 原寸で表示(&Z)

en: Fit to &Window
ja: ウィンドウに合わせる(&W)

en: Color-Managed View
ja: カラーマネージメントによる表示

en: Previous Image
ja: 前の画像

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
ja: 左パネル(&L)

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
ja: 右パネル(&R)

en: Find duplicates items
ja: 重複アイテムを検索

en: Scan for new items
ja: 新しい画像をスキャン

en: Rebuild Thumbnails
ja: サムネイルを再構築

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
ja: すべての学習データを消去して再構築

en: Scan Mode:
ja: スキャンモード:

en: Sync Direction:
ja: 同期の方向:

en: From database to image metadata
ja: データベースから画像のメタデータへ

en: From image metadata to database
ja: 画像のメタデータからデータベースへ

en: Sync Metadata and Database
ja: メタデータとデータベースを同期

en: Find new items
ja: 新しいアイテムを検索

en: Thumbs
ja: サムネイル

en: Queues
ja: キュー

en: Queue Settings
ja: キューの設定

en: Assigned Tools
ja: 割り当て済みのツール

en: Tool Settings
ja: ツールの設定

en: Run
ja: 実行

en: New Queue
ja: 新しいキュー

en: Remove Queue
ja: キューを削除

en: Remove items
ja: アイテムを削除

en: Remove processed items
ja: 処理済みのアイテムを削除

en: Clear Queue
ja: キューをクリア

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Remove tool
ja: ツールを削除

en: Current Queue:
ja: 現在のキュー:

en: No items
ja: アイテムなし

en: No tasks
ja: タスクなし

en: 1 task | %1 tasks
ja[0]: タスク %1 個

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
ja: 一括処理マネージャが実行中です。現在のジョブをキャンセルしますか？

en: There are no items to process in the queues.
ja: 処理するアイテムがキューにありません。

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
ja: キュー “%1” の処理済みアイテムを保存するアルバムが設定されていません。「キューの設定」で選択してください。

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
ja: キュー “%1” の処理済みアイテムを保存するアルバムが利用できないか書き込み不可です。「キューの設定」で他のアルバムを選択してください。

en: Failed to process item...
ja: アイテムを処理できませんでした...

en: Process Cancelled...
ja: 処理がキャンセルされました...

en: Batch queue finished
ja: 一括処理キューが完了しました

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
ja: キュー(&Q)

en: (overwritten)
ja: (上書き済み)

en: (renamed to %1)
ja: (名前を %1 に変更しました)

en: Failed to create file...
ja: ファイルの作成に失敗しました...

en: This is the list of batch tools assigned.
ja: 割り当て済みの一括処理ツールの一覧です。

en: Target
ja: 処理後

en: Use original filenames
ja: 元のファイル名を使う

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
ja: 元のファイル名を変更せずにそのまま使うには、このオプションを有効にします。

en: Customize filenames:
ja: ファイル名を変更する:

en: File Renaming
ja: ファイル名変更

en: Perform RAW demosaicing
ja: RAW 画像のデモザイク処理を実行中

en: Behavior
ja: 動作

en: Saving Images
ja: 画像の保存

en: Reset current tool settings to default values.
ja: 現在のツールの設定を標準の値に戻します。

en: This is the list of digiKam batch tools available.
ja: 利用可能な digiKam の一括処理ツールの一覧です。

en: Base Tools
ja: 基本ツール

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: History
ja: 履歴

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
ja: <qt><b>新しいワークフローを作成</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
ja: <qt><b>ワークフローのプロパティ</b></qt>

en: Description:
ja: 説明:

en: New Workflow
ja: 新しいワークフロー

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
ja: 説明

en: Rename...
ja: 名前変更...

en: (No Value Selected)
ja: (値が選択されていません)

en: No Rating assigned
ja: 評価なし

en: Reset contents
ja: テキストをクリア

en: any color depth
ja: 指定しない

en: 8 bits per channel
ja: 8 ビット/チャンネル

en: 16 bits per channel
ja: 16 ビット/チャンネル

en: The album name contains
ja: アルバム名が次を含む

en: The album caption contains
ja: アルバムのキャプションが次を含む

en: The album category is
ja: アルバムのカテゴリを表示

en: Not Tagged
ja: タグなし

en: File Name
ja: ファイル名

en: Modification
ja: 更新日

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Digitization
ja: デジタル化

en: Exif Orientation
ja: Exif の方向タグ

en: File Format
ja: ファイルフォーマット

en: Color Depth
ja: 色数

en: Color Model
ja: カラーモデル

en: The make of the camera
ja: カメラのメーカー

en: The model of the camera
ja: カメラのモデル

en: Lens
ja: レンズ

en: Lens aperture as f-number
ja: レンズの絞り (F 値)

en: Focal length of the lens
ja: レンズの焦点距離

en: 35mm equivalent focal length
ja: 35mm 換算の焦点距離

en: Automatic exposure program
ja: 自動露出プログラム

en: Automatic or manual exposure
ja: 自動露出か手動露出

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
ja: ISO 感度 (線形スケール、ASA)

en: Automatic or manual white balance
ja: 自動ホワイトバランスか手動ホワイトバランス

en: Color temperature used for white balance
ja: ホワイトバランスに使用された色温度

en: Metering Mode
ja: 測光方式

en: Method to determine the exposure
ja: 露出を決定する方法

en: Subject Distance
ja: 被写体距離

en: Distance of the subject from the lens
ja: レンズから被写体までの距離

en: Macro, close or distant view
ja: マクロ、近景、遠景

en: Altitude range
ja: 高度範囲

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
ja: キャプション

en: Headline
ja: ヘッドライン

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
ja: キャプション

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: Pixel Size
ja: ピクセルサイズ

[ctx: Seconds]
en: s
ja: 秒

en: Frame Rate
ja: フレームレート

[ctx: Frames per Second]
en: fps
ja: フレーム/秒

en: Codec
ja: コーデック

[ctx: Bits per Second]
en: bps
ja: ビット/秒

en: Any Orientation
ja: 指定しない

en: Landscape Orientation
ja: 横長

en: Portrait orientation
ja: 縦長

[ctx: Create new search]
en: New...
ja: 新規...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
ja: 編集...

en: File, Album, Tags
ja: アルバム、タグ、ファイル名

en: Picture Properties
ja: 画像のプロパティ

en: Caption, Comment, Title
ja: キャプション、コメント、タイトル

en: Geographic position
ja: 地理学的位置

en: Meet All of the following conditions
ja: 以下のすべての条件に一致する

en: Meet Any of the following conditions
ja: 以下の条件のいずれかに一致する

en: None of these conditions are met
ja: 以下の条件のいずれにも一致しない

en: At least one of these conditions is not met
ja: 以下の条件のいずれかに一致しない

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
ja: 本当に検索 “%1” を削除しますか？

en: (Advanced Search)
ja: (高度な検索)

en: New Search
ja: 新しい検索

en: Enter keywords here...
ja: ここにキーワードを入力します...

en: Save Current Search
ja: 現在の検索を保存

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
ja: 現在の検索を「検索」ビューに保存するための名前を入力します。

en: Save current search to a new virtual Album
ja: 現在の検索を新しい仮想アルバムに保存します

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
ja: 現在の検索を左で設定した名前の仮想アルバムに保存します。

en: Edit Stored Search
ja: 既存の検索を編集

en: Edit...
ja: 編集...

en: Add Search Group
ja: 検索グループを追加

en: Try
ja: テスト

en: Show file&name
ja: ファイル名を表示(&N)

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下にファイル名を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show file si&ze
ja: ファイルサイズを表示(&Z)

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下にファイルサイズを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show camera creation &date
ja: カメラによる作成日を表示(&D)

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下にカメラによる作成日を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show ima&ge dimensions
ja: 画像のピクセル寸法 (画素数) を表示(&G)

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下に画像のピクセル寸法を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show image aspect ratio
ja: 画像のアスペクト比を表示

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下にアスペクト比を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show digiKam tit&le
ja: digiKam のタイトルを表示(&L)

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下に digiKam のタイトルを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show digiKam &captions
ja: digiKam のキャプションを表示(&P)

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下に digiKam のキャプションを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show digiKam &tags
ja: digiKam のタグを表示(&T)

en: Show digiKam &rating
ja: digiKam の評価を表示(&R)

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下に digiKam の評価を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show Geolocation Indicator
ja: ジオロケーションインジケータを表示

en: Thumbnail click action:
ja: サムネイルをクリックしたときの動作:

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
ja: サムネイルをクリックしたときの動作を選択します。

en: Icon View font:
ja: アイコンビューのフォント:

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ja: アイコン

en: Tree View font:
ja: ツリー表示のフォント:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
ja: ツリー表示のテキストに使うフォントを選択します。

en: Show a count of items in Tree Views
ja: ツリー表示にアイテム数を表示する

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
ja: RAW 画像:

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
ja: digiKam でアルバムを思いどおりにソートできるように、ここでアルバムのカテゴリを追加/削除することができます。

en: &Add...
ja: 追加(&A)...

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
ja: 画像ファイルの拡張子を追加(&I) (<a href='image'>現在サポートしているフォーマット</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
ja: <p>ここでアルバムビューに表示する画像ファイル (RAW ファイルを含む) の拡張子を追加できます。拡張子 .xyz と .abc のファイルを表示させるには、“xyz abc” と入力します。</p><p>拡張子の前にマイナス記号を付けることによって、標準でサポートされているファイルフォーマットを削除することもできます。“-gif” と入力すると、すべての GIF ファイルがデータベースから削除され、アルバムビューに表示されなくなります (digiKam に表示されなくなるだけで、ファイルそのものが削除されるわけではありません)。</p><p>【注意】 データベースからファイルを削除すると、そのタグと評価はすべて失われます。</p>

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
ja: 音声ファイルの拡張子を追加(&A) (<a href='audio'>現在サポートしているフォーマット</a>):

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
ja: <p>サポートするファイルフォーマットのリストから以下の画像フォーマットを削除しようとしています: %1</p><p>これらは非常に一般的なフォーマットです。コレクションにこれらのフォーマットの画像があると、データベースから削除され、タグや評価を含むすべての情報が失われます。</p><p>本当にこれらのフォーマットをリストから削除しますか？</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
ja: <p>これらの拡張子のファイルは画像ファイルとしてデータベースに追加されます:<br/><code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
ja: <p>これらの拡張子のファイルは音声ファイルとしてデータベースに追加されます:<br/><code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
ja: カメラを自動検出できませんでした。正しく接続されて電源が入っていることを確認してください。もう一度試しますか？

note: i18n!
en: Mounted Camera
ja: マウントされたカメラ

en: Camera List
ja: カメラリスト

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
ja: <p>使用するカメラの名前を選んでください。右のパネルの標準設定はすべて自動的に設定されます。</p><p>このリストはあなたのコンピュータにインストールされている ghpoto2 ライブラリを使って生成されたものです。</p>

en: Camera Title
ja: カメラの名前

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
ja: <p>digiKam インターフェースでこのカメラを識別するために使用する名前を設定してください。</p>

en: Camera Port Type
ja: カメラポートの種類

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
ja: <p>お使いのカメラが USB ケーブルでコンピュータに接続されている場合はこのオプションを選んでください。</p>

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
ja: <p>お使いのカメラがシリアルケーブルでコンピュータに接続されている場合はこのオプションを選んでください。</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
ja: <p>使用するコンピュータ上のシリアルポートを選択します。このオプションはシリアルカメラを使う場合にのみ必要です。</p>

en: Camera Mount Path
ja: カメラのマウントパス

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
ja: 【注意】 USB/IEEE 大容量ストレージカメラのみ

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
ja: <p>使用するコンピュータ上のマウントパスを設定してください。このオプションは「USB 大容量ストレージ」カメラを使う場合にのみ必要です。</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
ja: <p>デスクトップにマウントされたときに<br/>リムーバブルドライブのように見える<br/>「USB 大容量ストレージ」カメラを設定するには<br/>カメラリストの <a href="umscamera">%1</a> を使ってください。</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
ja: <p>PTP (Picture Transfer Protocol) を使用する<br/>「一般 PTP USB デバイス」を設定する場合は、<br/>カメラリストの <a href="ptpcamera">%1</a> を使ってください。</p>

en: Mime filter:
ja: MIME フィルタ:

en: File name filter:
ja: ファイル名フィルタ:

en: Show only new files
ja: 新しいファイルのみ表示

en: Select Mime Types
ja: MIME タイプを選択

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
ja: digiKam が Gphoto インターフェースを介して使用するデジタルカメラの一覧です。

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: Auto-&Detect
ja: 自動検出(&T)

en: Visit Gphoto project website
ja: Gphoto プロジェクトのウェブサイトを訪問

en: Devices
ja: デバイス

en: Always ignore
ja: 常に無視

en: Icon-View Options
ja: アイコンビューのオプション

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
ja: 画像フォーマットを表示

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下に digiKam のタグを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show item &rating
ja: アイテムの評価を表示(&R)

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
ja: 画像のサムネイルの下に評価を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show embedded preview
ja: 埋め込みプレビューを表示

en: Start image editor
ja: 画像エディタを開く

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
ja: アイコンビューのテキストに使うフォントを選択します。

en: Preview Options
ja: プレビューのオプション

en: Preview each item while downloading it
ja: 各アイテムをダウンロード中にプレビュー

en: Device detection under progress, please wait...
ja: デバイスを検出しています。しばらくお待ちください。

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
ja: <html>カメラの自動検出に失敗しました。<br/>カメラの電源が入っていることを確認してやり直すか、手動で設定してください。</html>

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
ja: カメラ %1 (%2) は既にリストにあります。

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
ja: カメラ %1 (%2) を検出し、リストに追加しました。

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
ja: <p>下に表示されているのは、画像を保存するために使用するルートアルバムの場所です。これらのアルバムで画像を編集できるようにするには、書き込み権限が必要です。</p><p>注意: リムーバブルメディア (例えば USB ドライバや DVD) やリモートファイルシステム (例えば NFS や cifs/smbfs でマウントされた Samba) はサポートされています。</p><p>重要: リモートコレクションを設定する前に、システム上で共有リソースをネイティブにマウントする必要があります。</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
ja: <p>下に表示されているのは、画像を保存するために使用するルートアルバムの場所です。これらのアルバムで画像を編集できるようにするには、書き込み権限が必要です。</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
ja: アルバムに対する外部での変更をモニタリングする (再起動が必要です)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
ja: <b>注意: アルバムのモニタリングはシステムリソースを消費し、digiKam を遅くします。MacOS とネットワークコレクションを使用している場合は、アルバムのモニタリングを有効にしないでください。</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
ja: ルートアルバムフォルダ

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
ja: <p>写真コレクションから無視するディレクトリの名前を設定します。名前は大文字と小文字が区別され、セミコロンで区切ります。</p><p>これは、写真を Synology NAS (Network Attached Starage, ネットワークアタッチドストレージ) に保存している場合に便利です。システムはすべてのディレクトリに、サムネイルを保存するためのサブディレクトリ @eaDir を作成します。digiKam が元の写真と対応するサムネイルを 2 つ挿入するのを避けるために、@eaDir はデフォルトで無視されます。</p><p>デフォルトで無視されているディレクトリを再度含めるには、マイナスで始まるようにします。例えば -@eaDir です。</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
ja: 追加で無視するディレクトリ (<a href='image'>現在無視されているディレクトリ</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
ja: コレクションに追加しないディレクトリを入力してください。

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
ja: 無視するディレクトリ

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
ja: <p>ディレクトリ名がドットで始まる場合はデフォルトで無視されます。<br/> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
ja: コレクションにパスを追加します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
ja: コレクションのパスを更新します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
ja: digikam からコレクションを削除します。

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
ja: 以下のパスにコレクションを追加できませんでした:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
ja: コレクションを含むフォルダを選択

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
ja: コレクション追加の問題

en: A collection with the path "%1" already exists.
ja: パス “%1” を含むコレクションは既に存在します。

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
ja: コレクションからパスを削除しますか？

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
ja: コレクション “%2” から追加されたパス “%1” を削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
ja: コレクションを削除しますか？

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
ja: コレクション “%1” をコレクションのリストから削除しますか？

en: Local Collections
ja: ローカルコレクション

en: Collections on Removable Media
ja: リムーバブルメディアのコレクション

en: Collections on Network Shares
ja: ネットワーク共有のコレクション

en: Add Collection
ja: コレクションを追加

en: Col. %1
ja: コレクション %1

en: This collection is currently not available.
ja: このコレクションは現在利用できません。

en: No problems found, enjoy this collection.
ja: 問題は見つかりませんでした。このコレクションを楽しんでください。

en: This collection is hidden.
ja: このコレクションは表示しないように設定されています。

en: Append network path
ja: ネットワークパスの追加

en: Update collection
ja: コレクションの更新

en: Remove collection
ja: コレクションを削除

[ctx: #title: collection name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
ja: パス

[ctx: #title: collection status]
en: Status
ja: 状態

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
ja: パス ‘%1’ を含むコレクションを以前に追加しています。

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
ja: コレクション追加の問題

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
ja: コレクション更新の問題

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
ja: コレクションを追加

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
ja: コレクションを更新

en: Your new collection will be created with this name:
ja: この名前で新しいコレクションを作成します:

en: Your collection will be updated to this name:
ja: この名前でコレクションを更新します:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
ja: カテゴリを選択

en: Your collection will use this category:
ja: このカテゴリをコレクションに使用します:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
ja: 必要なファイルをダウンロードする

en: Use Face Detection feature
ja: 顔検出の機能を使用する

en: Interface Options
ja: インターフェースのオプション

en: &Use theme background color
ja: テーマの背景色を使う(&U)

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
ja: 画像エディタにテーマの背景色を使うには、このオプションを有効にします。

en: &Background color:
ja: 背景色(&B):

en: Customize the background color to use in the image editor area.
ja: 画像エディタの背景に使う色をカスタマイズします。

en: Exposure Indicators
ja: 露出インジケータ

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
ja: 画像エディタで露出アンダーになったピクセルを示す色を設定します。

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
ja: 画像エディタで露出オーバーになったピクセルを示す色を設定します。

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
ja: 画像ファイルの保存時に設定ダイアログを表示

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
ja: 画像エディタで RAW ファイルを開く

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
ja: ワークスペースのファイルフォーマット

[ctx: @label]
en: Save files as
ja: 画像を次の形式で保存する

[ctx: @label]
en: When closing the editor
ja: エディタを閉じるとき

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
ja: 変更を保存するか常に確認する

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
ja: 変更を自動的に保存する

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
ja: 編集した画像のスナップショットの保持

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
ja: RAW 画像から変換した後

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
ja: 各編集セッションの後

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
ja: オリジナルの画像を常に表示する

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
ja: 中間スナップショットを常に表示する

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
ja: 高度な設定メニューでは、digiKam がタグ、評価、コメントを保存し、取り出すために使用するメタデータ名前空間を管理できます。<br/><b>注意: </b>メタデータを読み込むときは順序が重要です

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
ja: 高度な設定

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
ja: この情報をメタデータに書き込む

[ctx: @option:check]
en: Image tags
ja: 画像タグ

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
ja: キャプションとタイトル

[ctx: @option:check]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @option:check]
en: Pick label
ja: 選抜ラベル

[ctx: @option:check]
en: Color label
ja: 色ラベル

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
ja: タイムスタンプ

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
ja: メタデータテンプレート (著作権など)

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
ja: メタデータを読み書き中

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
ja: ファイルにメタデータを書き込むために ExifTool バックエンドを使用する

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
ja: Exiv2 ではなく ExifTool バックエンドを使用してファイルにメタデータを書き込むには、このオプションを有効にします。ファイルのメタデータをデータベースと同期する速度が少し遅くなります。

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
ja: DNG ファイルにメタデータを書き込む

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
ja: DNG ファイルにメタデータを書き込むには、このオプションを有効にします。

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
ja: 可能であれば RAW ファイルにメタデータを書き込む

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
ja: RAW ファイルにメタデータを書き込むには、このオプションを有効にします。これは ExifTool バックエンドが行うことになっており、デフォルトでは無効になっています。

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
ja: 遅延同期を使用する

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
ja: メタデータを同期する代わりに、同期のスケジュールを行います。同期は、保留中の適用をトリガーするか、digikam を終了するときに行うことができます。

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
ja: ファイルの変更時にファイルの変更タイムスタンプを更新する(&U)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
ja: このオプションを無効にすると、メタデータや画像データを更新したときにファイルのタイムスタンプを更新しなくなります。注: このオプションを無効にすると、ファイルのタイムスタンプのプロパティを使用してファイルの変更を自動的に検出するアプリケーションが機能しない場合があります。

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
ja: ファイルが変更されたときにファイルを再スキャンする(&R)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
ja: このオプションをオンにすると、digiKam が digiKam の外で変更されたファイルを再スキャンするようになります。ファイルサイズが変更された場合や最終変更タイムスタンプが変更された場合、digiKam が起動するとそのファイルを再スキャンします。

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
ja: 注: ExifTool バックエンドの %1 を参照してください。

[ctx: @label]
en: write limitations
ja: 書き込み制限

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
ja: 注: これらのオプションは %1 の利用可能性に依存します。詳細については ExifTool タブを確認してください。

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
ja: ExifTool バックエンド

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
ja: カスタムフィルタを使用する場合に表示するメタデータのフィールドを選択します

[ctx: @title:tab]
en: Views
ja: 表示

[ctx: @label]
en: When rotating a file
ja: ファイルを回転させるとき

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
ja: 方向フラグを設定することで回転させる

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
ja: 可能であれば、内容を変更することで回転させる

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
ja: 必要であれば、画像の劣化を伴う回転も許可する

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
ja: 可能であれば、方向フラグをメタデータに書き込む

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
ja: 回転

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
ja: サイドカーに対する読み書き

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
ja: サイドカーファイルから読み込む

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
ja: メタデータを読み込むときに XMP サイドカーファイルからメタデータを読み込むには、このオプションを有効にします。

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
ja: サイドカーファイルに書き込む

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
ja: 指定されたように、メタデータを XMP サイドカーファイルに保存するには、このオプションを有効にします。

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
ja: 読み取り専用のアイテムのみ XMP サイドカーに書き込む

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
ja: XMP サイドカーにのみ書き込む

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
ja: アイテムと XMP サイドカーに書き込む

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
ja: XMP サイドカーの書き込みモードを指定します

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
ja: サイドカーファイルの名前に商用プログラムとの互換性を持たせる

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
ja: 多くの商用プログラムで使用されている互換性のあるファイル名 (BASENAME.xmp) で XMP サイドカーファイルを作成するには、このオプションを有効にします。Darktable ではこのオプションを有効にしないでください。

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
ja: サイドカーとして認識されるファイルタイプを追加します。
    digiKam は (オプションで) *.xmp サイドカーファイルにメタデータを書き込みます。他のプログラムでは異なるタイプを使用する場合がありますが、これらは以下で指定できます。digiKam はこれらを表示したり読み込んだり書き込んだりしません。しかし、一致するアルバムアイテム (例: "image.dng.pp3" の "image.dng") が名前変更、移動、コピー、削除されると、これらのサイドカーファイルにも同じ操作が行われます。
    複数の拡張子はセミコロンまたはスペースで区切ります。

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
ja: ここでは、通常のアイテムと一緒に処理する
    サイドカーファイルの追加の拡張子を追加できます。
    これらのファイルは表示されませんが、
    メインファイルの拡張として扱われます。
    *.xyz と *.abc の拡張子を持つファイルをサポートするには、
    "xyz abc" と書きます。内部で使用される
    サイドカーファイルのタイプ *.xmp は常に含まれます。

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
ja: 追加のサイドカーファイルの拡張子を入力します。

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
ja: 追加のサイドカーファイルの拡張子(&S)

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
ja: サイドカー

en: Confirm when moving items to the &trash
ja: アイテムをごみ箱に移動するときに確認する(&T)

en: Confirm when permanently deleting items
ja: アイテムを完全に削除するときに確認する

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
ja: 右サイドバーでの変更を適用するときに確認しない(&R)

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
ja: 起動時に新しいアイテムをスキャンする(&F) (起動が遅くなります)

[ctx: @title: settings section]
en: Database
ja: データベース

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
ja: データベース設定
    データベースの設定をカスタマイズします

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
ja: コレクション

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
ja: コレクションの設定
    ルートアルバムの場所を設定します

[ctx: @title: settings section]
en: Views
ja: 表示

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
ja: アルバムビューの設定
    ビューの見た目をカスタマイズします

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
ja: ツールチップ

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
ja: ツールチップの項目の設定
    ツールチップの項目の情報をカスタマイズします

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
ja: メタデータ

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
ja: 画像の埋め込みデータの管理
    画像とメタデータの関係を設定します

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
ja: テンプレート

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
ja: メタデータのテンプレート
    メタデータのテンプレートを管理します

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
ja: 画像エディタ

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
ja: カラーマネージメント

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
ja: カラーマネジメントの設定
    カラーマネジメントの設定をカスタマイズします

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
ja: ライトテーブル

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
ja: ライトテーブルの設定
    アイテムの比較に用いるツールをカスタマイズします

[ctx: @title: settings section]
en: Image Quality Sorter
ja: 画質分類

[ctx: @title]
en: Image Quality Sorter Settings
    Customize default settings to perform image triaging by quality
ja: 画質分類の設定
    画質による画像の順位付けを行う際のデフォルトの設定をカスタマイズします

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
ja: カメラ

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
ja: プラグインの設定
    どのプラグインをアプリケーションから利用可能にするかを設定します

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
ja: その他の設定
    digiKam のその他の動作をカスタマイズします

en: Enable Color Management
ja: カラーマネージメントを有効にする

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
ja: <ul><li>チェックを入れる: カラーマネージメント有効</li><li>チェックを外す: カラーマネージメント無効</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
ja: Little CMS プロジェクトのウェブサイトを訪問

en: Working Color Space
ja: 作業色空間

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
ja: <p>選択したワークスペースプロファイルの詳細情報を表示します。</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
ja: 画像のカラープロファイルが作業色空間と一致しないとき

en: Ask when opening the image
ja: 画像を開くときに確認する

en: Convert the image to the working color space
ja: 画像を作業色空間に変換する

en: When an image has no color profile information
ja: 画像にカラープロファイル情報がないとき

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
ja: 自動カラー補正

en: Color Managed View
ja: カラーマネージメントによる表示

en: Monitor profile:
ja: モニタのプロファイル:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
ja: <p>モニタのカラープロファイルをここで選択します。</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
ja: <p>選択したモニタプロファイルの詳細情報を表示します。</p>

en: Use color managed view in editor
ja: エディタ上での表示にカラーマネージメントを使う

en: Use color managed view for previews and thumbnails
ja: プレビューとサムネイルの表示にカラーマネージメントを使う

en: Camera and Scanner
ja: カメラとスキャナ

en: Default input color profile:
ja: デフォルトの入力カラープロファイル:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
ja: <p>選択した入力プロファイルの詳細情報を表示します。</p>

en: Output device profile:
ja: 出力デバイスのプロファイル:

en: Use black point compensation
ja: ブラックポイント補正を使う

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
ja: <p>「ブラックポイント補正」はデジタル画像ファイルの最大黒レベルとさまざまなデジタルデバイスの黒の表現力の違いを調整する方法です。</p>

en: Rendering Intents:
ja: レンダリングインテント:

en: No ICC profiles files found.
ja: ICC プロファイルファイルが見つかりません。

en: Synchronize panels automatically
ja: 左右のパネルを自動的に同期する(&S)

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
ja: このオプションを有効にすると、左右の画像のサイズが同じであれば、ズームとパンが両方のパネルで同時に適用されます。

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
ja: サムネイルバーから選択したアイテムを右パネルに表示する(&A)

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
ja: サムネイルバーのアイテムを選択したときに自動的にそれを右パネルに表示させるには、このオプションを有効にします。

en: Clear the light table on close
ja: ライトテーブルを閉じたときに空にする(&T)

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
ja: ライトテーブルを閉じたときにすべての画像を取り除いて空にするには、このオプションを有効にします。画像をそのままライトテーブルに残しておく場合は、チェックを外してください。

en: Template Title:
ja: テンプレートのタイトル:

en: Enter the metadata template title here.
ja: ここにメタデータのテンプレートのタイトルを入力します。

en: &Replace...
ja: 置換(&R)...

en: A metadata template named '%1' already exists.
ja: '%1' という名前のメタデータテンプレートは既に存在します。

en: Tool-Tips Font:
ja: ツールチップのフォント:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
ja: ツールチップのテキストに使うフォントを選択します。

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
ja: アイコンビューとサムネイルバーのアイテムにツールチップを表示する

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
ja: アイコンビューやサムネイルバーのアイテムの上にマウスを移動したときに画像の情報を表示させるには、このオプションを有効にします。

en: File/Item Information
ja: ファイル/アイテムの情報

en: File name
ja: ファイル名

en: File date
ja: ファイルの日付

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Image type
ja: 画像の種類

en: Image dimensions
ja: 画像の寸法

en: Image aspect ratio
ja: 画像のアスペクト比

en: Set this option to display the image aspect ratio.
ja: 画像のアスペクト比を表示するにはこのオプションを有効にしてください

en: Camera make and model
ja: カメラのメーカーとモデル

en: Camera date
ja: カメラの日付

en: Camera aperture and focal length
ja: カメラの絞りと焦点距離

en: Camera exposure and sensitivity
ja: カメラの露出と感度

en: Camera mode and program
ja: カメラのモードとプログラム

en: Camera flash settings
ja: カメラのフラッシュ設定

en: Camera white balance settings
ja: カメラのホワイトバランス設定

en: digiKam Information
ja: digiKam の情報

en: Album name
ja: アルバム名

en: Set this option to display the album name.
ja: アルバム名を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Image title
ja: 画像のタイトル

en: Set this option to display the image title.
ja: 画像のタイトルを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Image caption
ja: 画像のキャプション

en: Set this option to display the image captions.
ja: 画像のキャプションを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Image tags
ja: 画像のタグ

en: Set this option to display the image tags.
ja: 画像のタグを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Image labels
ja: 画像のラベル

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
ja: 画像の選抜ラベル、色ラベル、評価ラベルを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Audio/Video Information
ja: 音声/動画の情報

en: Video Aspect Ratio
ja: 動画のアスペクト比

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
ja: 動画のアスペクト比を表示するには、このオプションを有効にします

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
ja: 動画の音声ビットレートを表示するには、このオプションを有効にします

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
ja: 動画の音声チャンネルタイプを表示するには、このオプションを有効にします

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
ja: 動画の音声コーデックを表示するには、このオプションを有効にします

en: Video Duration
ja: 動画の長さ

en: Set this option to display the Duration of the Video.
ja: 動画の長さを表示するには、このオプションを有効にします

en: Video Frame Rate
ja: 動画のフレームレート

en: Set this option to display the Codec of the Video.
ja: 動画のコーデックを表示するには、このオプションを有効にします

en: Show album items' tool-tips
ja: アルバムにツールチップを表示する

en: Album Information
ja: アルバムの情報

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
ja: フォルダビューのアイテムの上にマウスを移動したときにアルバムの情報を表示させるには、このオプションを有効にします。

en: Album date
ja: アルバムの日付

en: Set this option to display the album date.
ja: アルバムの日付を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Album collection
ja: アルバムのコレクション

en: Set this option to display the album collection.
ja: アルバムのコレクションを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Album category
ja: アルバムのカテゴリ

en: Set this option to display the album category.
ja: アルバムのカテゴリを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Album caption
ja: アルバムのキャプション

en: Set this option to display the album caption.
ja: アルバムのキャプションを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Album preview
ja: アルバムのプレビュー

en: Set this option to display the album preview.
ja: アルバムのプレビューを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Show import items' tool-tips
ja: インポートされたアイテムのツールチップを表示する

en: Import Information
ja: インポート情報

en: Item name
ja: アイテム名

en: Set this option to display the item name.
ja: アイテム名を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Item date
ja: アイテムの日付

en: Set this option to display the item date.
ja: アイテムの日付を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Item size
ja: アイテムの大きさ

en: Set this option to display the item size.
ja: アイテムの大きさを表示するには、このオプションを有効にします。

en: Item type
ja: アイテムの種類

en: Set this option to display the item type.
ja: アイテムの種類を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Item dimensions
ja: アイテムの寸法

en: Set this option to display the item dimensions.
ja: アイテムの寸法を表示するには、このオプションを有効にします。

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
ja: 注意: これらの設定は「カメラの設定の動作」ページの「ファイルのメタデータを使用する」オプションが有効になっている必要があります。

en: Icon Items
ja: アイコンアイテム

en: Album Items
ja: アルバムアイテム

en: Import Items
ja: インポートされたアイテム
