digikam - en to ka translation catalogue (5246 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
ka: ხვალ

[ctx: @item: date keyword]
en: today
ka: დღეს

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
ka: გუშინ

en: Next year
ka: გაისად

en: Previous year
ka: წინა წელი

en: Next month
ka: შემდეგი თვე

en: Previous month
ka: წინა თვე

en: Select a week
ka: აირჩიეთ კვირა

en: Select a month
ka: აირჩიეთ თვე

en: Select a year
ka: აირჩიეთ წელი

en: Select the current day
ka: აირჩიეთ მიმდინარე დღე

[ctx: @action:button]
en: Close
ka: დახურვა

en: Week %1
ka: %1 კვირა

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
ka: დღეს

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
ka: ხვალ

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
ka: შემდეგი კვირა

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
ka: შემდეგ თვე

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
ka: გუშინ

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
ka: წინა ორშაბათი

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
ka: წინა პარასკევი

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
ka: წინა კვირა

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
ka: წინა თვე

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
ka: თარიღის გარეშე

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
ka: კვირა #%1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
ka: დასაწყისი:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
ka: დასასრული:

en: &Move Here
ka: აქ გადმოტანა

en: &Copy Here
ka: აქ ჩაკოპირება

en: C&ancel
ka: გაუქმება

en: Set as Album Thumbnail
ka: ალბომის მინიატურად დაყენება

en: Download From Camera
ka: კამერიდან გადმოწერა

en: Download && Delete From Camera
ka: გადმოწერა და კამერიდან წაშლა

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
ka: აქ დაჯგუფება

en: Exporting
ka: გატანა

en: Upload to Camera
ka: კამერაზე ატვირთვა

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
ka: აქ დაჯგუფება

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
ka: ჩაამატეთ ელემენტები აქ

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
ka: დააჯგუფეთ აქ და ალბომში გადაიტანეთ

en: Assign Tag to Dropped Items
ka: გადათრევადი ობიექტებისთვის ჭდის მინიჭება

en: Change Face Tags
ka: სახის ჭდეების შეცვლა

en: Change Face Tag
ka: სახის ჭდის შეცვლა

en: &Cancel
ka: &შეწყვეტა

en: Assign Tags to &Selected Items
ka: &მონიშნული ობიექტებისთვის ჭდის მინიჭება

en: Assign Tags to &This Item
ka: &ამ ობიექტის ჭდის მინიჭება

en: Assign Tags to &All Items
ka: &ყველა ობიექტისთვის ჭდის მინიჭება

en: Importing
ka: შემოტანა

en: M&erge Here
ka: აქ შერწყმა

en: Set as Tag Thumbnail
ka: ჭდის მინიატურად დაყენება

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
ka[0]: სახის ჭდის '%2'-დან '%3'-ზე შეცვლა
ka[1]: სახის ჭდის '%2'-დან '%3'-ზე შეცვლა

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
ka: ობიექტებისთვის ჭდის '%1' მინიჭება

en: Text Filter
ka: ტექსტის ფილტრი

en: MIME Type Filter
ka: MIME ტიპის ფილტრი

en: Geolocation Filter
ka: გეოლოკაციის ფილტრი

en: Images Without Tags
ka: გამოსახულებები ჭდეების გარეშე

en: Show images without a tag.
ka: სახის ჭდის არმქონე გამოსახულებების ჩვენება.

en: Tags Matching Condition
ka: ჭდის ძებნის მორგება

en: OR
ka: ან

en: AND
ka: და

en: Tags Filter
ka: თაგების ფილტრი

en: Images Without Face tags
ka: გამოსახულებები სახის ჭდეების გარეშე

en: Show images without a face tag.
ka: სახის ჭდის არმქონე გამოსახულებების ჩვენება.

en: Face tags Matching Condition
ka: სახის ჭდის ძებნის პირობა

en: Face Tags Filter
ka: სახის ჭდეების ფილტრი

en: Labels Filter
ka: ჭდეების ფილტრი

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
ka: ჭდის ფილტრების აღდგენ

[ctx: @action: tag filter]
en: On
ka: ჩართული

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
ka: გამორთული

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
ka: ჭდის ფილტრის რეჟიმი

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
ka: ამ ჭდის იგნორი

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
ka: უნდა ჰქონდეს ეს ჭდე

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
ka: არ უნდა ჰქონდეს ეს ჭდე

en: Reference Image
ka: ეტალონური გამოსახულება

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
ka: თუ ეს სახე არაა, დააწკაპუნეთ მის წასაშლელად.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
ka[0]: 1 დაჯგუფებული ჩანაწერები.
ka[1]: %1 დაჯგუფებული ჩანაწერები.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
ka: ჯგუფი ღიაა.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
ka: ჯგუფი დახურულია.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
ka: ამ ჩანაწერს გეოლოკაციის ინფორმაცია გააჩნია.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
ka: მთელ ეკრანზე ჩვენება

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
ka: მარცხნივ შებრუნება

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
ka: მარჯვნივ შებრუნება

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
ka: ელემენტზე მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
ka: ელემენტის მონიშვნა

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
ka: ალბომის მინიატურად დაყენება

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
ka: ჭდის მინიატურად დაყენება

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
ka[0]: ნაგავში გადატანა
ka[1]: %1 ფაილის ნაგავში გადატანა

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
ka[0]: გამოსახულების ხარისხის ტიპი
ka[1]: გამოსახულების ხარისხის ტიპი

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
ka: ნაგულისხმევი ხატულას დაბრუნება

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
ka: ყველა ალბომი

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
ka: ყველა ჭდე

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
ka: აირჩიეთ

[ctx: @action: context menu]
en: Children
ka: ბავშვები

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
ka: მშობლები

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
ka: მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
ka: მონიშვნის ინვერსია

[ctx: @action: group items]
en: Group
ka: ჯგუფი

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
ka: ყველა ჯგუფის გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
ka: ყველა ჯგუფის დახურვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
ka: დაჯგუფებული გამსოსახულებების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
ka: დაჯგუფებული გამსოსახულებების დამალვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
ka: განჯგუფება

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
ka: ჯგუფიდან წაშლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
ka: მონიშნულების აქ დაჯგუფება

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
ka: მონიშნულების დროის მიხედვთ დაჯგუფება

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
ka: მონიშნულების ფაილი სახელის მიხედვით დაჯგუფება

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
ka: მონიშნულების დროით ან სერიით დალაგება

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
ka: მონიშნულების ჯგუფებიდან წაშლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
ka: მონიშნულის განჯგუფება

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
ka: გამხსნელი პროგრამა

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
ka: სხვა...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
ka: გამხსნელი პროგრამა...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
ka: ახალი ჭდე...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
ka: ჭდის წაშლა

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
ka: ჭდეების წაშლა

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
ka: სახის ჭდედ დაყენება

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
ka: სახის ჭდეებად დაყენება

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
ka: თვისებები...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
ka: ჭდის, როგორც სახის მოცილება

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
ka: ჭდეების, როგორც სახის მოცილება

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
ka: ჭდის &მინიჭება

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
ka: ჭდის &წაშლა

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
ka: ყველა ჭდის წაშლა

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
ka: &ჭდეების მინიჭება

[ctx: @action: context menu]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @action: context menu]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
ka: იარლიყი

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
ka: გადასვლა

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
ka: გახსნა...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
ka: ფაილთა მმართველში გახსნა

[ctx: @action: context menu]
en: Import
ka: შემოტანა

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
ka: შემოტანის ხელსაწყო მიუწვდომელია

[ctx: @action: context menu]
en: Export
ka: გატანა

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
ka: გატანის პროგრამა არ არსებობს

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
ka: პაკეტური დამუშავების მმართველი

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
ka: არსებულ რიგში ჩამატება

en: 1 Item | %1 Items
ka[0]: 1 ელემენტი
ka[1]: %1 ელემენტი

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
ka[0]: ალბომის თარიღი: %2 %3 %4 - 1 ჩანაწერი
ka[1]: ალბომის თარიღი: %2 %3 %4 - %1 ჩანაწერი

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
ka[0]: %2, 1 ქვეჭდის ჩათვლით
ka[1]: %2, %1 ქვეჭდის ჩათვლით

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ka[0]: %2 - %1 ელემენტი
ka[1]: %2 - %1 ელემენტი

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ka[0]: %2 - %1 ელემენტი
ka[1]: %2 - %1 ელემენტი

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
ka[0]: საკვანძო სიტყვის ძებნა - 1 ჩანაწერი
ka[1]: საკვანძო სიტყვის ძებნა - %1 ჩანაწერი

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
ka[0]: დამატებითი ძებნა - 1 ჩანაწერი
ka[1]: დამატებითი ძებნა - %1 ჩანაწერი

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
ka: აირჩიეთ სამიზნე საქაღალდე

en: Album "%1"
ka: ალბომი "%1"

en: File Properties
ka: ფაილის თვისებები

[ctx: filename]
en: Name:
ka: სახელი:

en: Date:
ka: თარიღი:

en: Size:
ka: ზომა:

en: %1 (%2)
ka: %1 ( %2 )

en: Type:
ka: ტიპი:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Dimensions:
ka: ზომები:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Aspect Ratio:
ka: თანაფარდობა:

en: Photograph Properties
ka: ფოტოგრაფის ფუნქციები

en: Make/Model:
ka: მწარმოებელი და მოდელი:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
ka: ლინზა:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
ka: შექმნილია:

en: Aperture/Focal:
ka: დიაფრაგმა/ფოკალური:

en: Exposure/Sensitivity:
ka: ექსპოზიცია/მგრძნობიარობა:

en: Mode/Program:
ka: რეჟიმი/პროგრამა:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
ka: განათება:

en: White Balance:
ka: თეთრის ბალანსი:

en: Audio/Video Properties
ka: აუდიო/ვიდეო თვისებები

en: Duration:
ka: ხანგრძლივობა:

en: Frame Rate:
ka: კადრების სიხშირე:

en:  fps
ka:  კადრი/წმ

en: Video Codec:
ka: ვიდეო კოდეკი:

en: Audio Bit Rate:
ka: აუდიო ბიტური კოეფიციენტის რეჟიმი:

en: Audio Channel Type:
ka: აუდიო არხის ტიპი:

en: Audio Codec:
ka: აუდიო კოდეკი:

en: digiKam Properties
ka: digiKam-ის ფუნქციები

en: Album:
ka: ალბომი:

[ctx: title of the file]
en: Title:
ka: სათაური:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
ka: წარწერა:

en: Tags:
ka: ჭდეები:

en: Labels:
ka: ნიშნულები:

en: Album Properties
ka: ალბომის თვისებები

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
ka: სახელი:

en: Items:
ka: ჩანაწერები:

en: Collection:
ka: კოლექცია:

en: Category:
ka: კატეგორია:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
ka: წარწერა:

en: Preview:
ka: წინასწარი ნახვა:

en: Filter
ka: ფილტრი

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
ka: ნაწილობრივ

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
ka: არა

en: Reproducible:
ka: გამეორებადი:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
ka: აღწერილობა:

en: Identifier:
ka: იდენტიფიკატორი:

en: Technical Parameters
ka: ტექნიკური პარამეტრები

en: <i>Binary Data</i>
ka: <i>მანქანური მონაცემები</i>

en: Initializing...
ka: ინიციალიზაცია...

en: Load Plugins...
ka: დამატებების ჩატვირთვა...

en: Checking ICC repository...
ka: ICC რეპოზიტორიის შემოწმება...

en: Clean up Database...
ka: ბაზის გასუფთავება...

en: Loading albums...
ka: ალბომების ჩატვირთვა...

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ka[0]: მონიშნული ჩანაწერის გარეშე (%1 ჩანაწერი)
ka[1]: მონიშნული ჩანაწერის გარეშე (%1 ჩანაწერი)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
ka[0]: მონიშნული ჩანაწერის გარეშე (%1 [%2] ჩანაწერი)
ka[1]: მონიშნული ჩანაწერის გარეშე (%1 [%2] ჩანაწერი)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
ka[0]: %1/%2 ჩანაწერი მონიშნულია (%3/%4)
ka[1]: %1/%2 ჩანაწერი მონიშნულია (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
ka[0]: %1/%2 [%3] ჩანაწერი მონიშნულია (%4/%5)
ka[1]: %1/%2 [%3] ჩანაწერი მონიშნულია (%4/%5)

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
ka[0]: %1/%2 [%3/%4] ჩანაწერი მონიშნულია (%5/%6)
ka[1]: %1/%2 [%3/%4] ჩანაწერი მონიშნულია (%5/%6)

en:  (%1 of %2)
ka:  (%1 %2-დან)

en:  (%1 of %2 [%3] )
ka:  (%1 %2-დან [%3] )

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
ka:  (%1 %2-დან. სულ დაჯგუფებულ ელემენტებთან ერთად: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
ka[0]: 1 ელემენტი დამალულია
ka[1]: %1 ელემენტი დამალულია

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
ka[0]: მეტამონაცემების ფაილში ჩაწერა
ka[1]: მონიშნულ ფაილებში მეტამონაცემების ჩაწერა

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
ka[0]: ფაილიდან მეტამონაცემების თავიდან წაკითხვა
ka[1]: ფაილებიდან მეტამონაცემების თავიდან წაკითხვა

en: Auto-Detecting Camera...
ka: მიმდინარეობს კამერის აღმოჩენა...

en: Opening Download Dialog...
ka: გადმოწერის ფანჯრის გახსნა...

en: Cameras
ka: კამერები

en: USB Storage Devices
ka: USB საცავი

en: Card Readers
ka: ბარათის წამკითხავები

en: Add Images...
ka: გამოსახულებების დამატება...

en: Adds new items to an Album.
ka: ალბომში ახალი ჩანაწერების დამატება.

en: Add Folders...
ka: საქაღალდეების დამატება...

en: Adds new folders to Album library.
ka: ალბომის ბიბლიოთეკაში ახალი საქაღალდეების დამატება.

en: Images found in %1
ka: %1-ში ნაპოვნი გამოსახულებები

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
ka: აირჩიეთ დასამუშავებელი საქაღალდე

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
ka: აირჩიეთ საქაღალდეები ალბომში შემოსატანად

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
ka: მთავარი ხედის ინიციალიზაცია...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
ka: &უკან

[ctx: @action: setup]
en: Forward
ka: წინ

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
ka: განახლება

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
ka: შემცველობის განახლება.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
ka: &ახალი...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
ka: კოლექციაში ახალი ცარიელი ალბომის შექმნა.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
ka: ალბომში გადატანა...

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
ka: მონიშნული გამოსახულებების ალბომში გადატანა.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
ka: გადაკოპირება...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
ka: მონიშნული გამოსახულებების ალბომში კოპირება.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
ka: ალბომის წაშლა

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
ka: გადარქმევა...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
ka: პარამეტრები

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
ka: ალბომის თვისებებისა და კოლექციის ინფორმაციის ჩასწორება.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
ka: მონიშნულ ფაილებში მეტამონაცემების ჩაწერა

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
ka: ფაილებიდან მეტამონაცემების თავიდან წაკითხვა

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
ka: ფაილთა მმართველში გახსნა

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
ka: ჭდეების მმართველი

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
ka: ახალი...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
ka: ჭდის მინიჭება

[ctx: @action: setup]
en: Views
ka: ხედები

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ka: ესკიზები

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
ka: გადახედვა

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
ka: რუკა

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
ka: ცხრილი

[ctx: @action: setup]
en: Open...
ka: გახსნა...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
ka: მონიშნული ელემენტის გახსნა.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
ka: ნაგულისხმევი პროგრამით გახსნა

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
ka: მონიშნული ელემენტის ნაგულისხმევი პროგრამით გახსნა.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
ka: გამოსახულებების რედაქტორი

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
ka: გამოსახულებების რედაქტორში გახსნა.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
ka: სინათლის მაგიდა

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
ka: სინათლის მაგიდაზე მოთავსება

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
ka: სინათლის მაგიდაზე დამატება

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
ka: პაკეტური დამუშავების მმართველი

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
ka: მიმდინარე რიგში ჩამატება

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
ka: ახალ რიგში ჩამატება

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
ka: შემოტანა

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
ka: მეტამონაცემების მონიშნულ ფაილებში ჩაწერა

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
ka: მეტამონაცემების მონიშნული ფაილებიდან ხელახლა წაკითხვა

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
ka: სკანირება სახეების მოსაძებნად

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
ka: ამოცნობილი სიტყვები

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
ka: ყველა სახის წაშლა

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
ka: მსგავსის მოძებნა...

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
ka: ამჟამად არჩეული ელემენტის ფაილის სახელის შეცვლა.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ka: ნაგავში გადატანა

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
ka: სამუდამოდ წაშლა

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
ka: სამუდამოდ წაშლა დადასტურების გარეშე

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
ka: ნაგავში გადატანა დადასტურების გარეშე

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
ka: &ალბომების დალაგება

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
ka: საქაღალდით

[ctx: @action: setup]
en: By Category
ka: კატეგორიით

[ctx: @action: setup]
en: By Date
ka: თარიღით

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
ka: ჩალაგებული ალბომის შემცველობის ჩვენება

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
ka: ჩალაგებული ჭდის შემცველობის ჩვენება

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
ka: &ჩანაწერების დალაგება

[ctx: @action: setup]
en: By Name
ka: სახელით

[ctx: @action: setup]
en: By Path
ka: ბილიკი

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
ka: შექმნის თარიღით

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
ka: ცვლილების თარიღით

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
ka: ფაილის ზომით

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
ka: შეფასებით

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
ka: გამოსახულების ზომით

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
ka: თანაფარდობით

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
ka: სახის ტიპით

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
ka: მსგავსებით

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
ka: ხელით და სახელით

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
ka: ხელით და თარიღით

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
ka: ჩანაწერების დალაგების &მიმდევრობა

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
ka: ზრდის მიხედვით

[ctx: @action: setup]
en: Descending
ka: Დაღმავალი

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
ka: ჩანაწერების გაცალკევება

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
ka: გაშლილი სია

[ctx: @action: setup]
en: By Album
ka: ალბომით

[ctx: @action: setup]
en: By Format
ka: ფორმატით

[ctx: @action: setup]
en: By Month
ka: თვით

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
ka: სახეებით

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
ka: ჩანაწერების გაცალკევების მიმდევრობა

[ctx: @action: setup]
en: Select All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

[ctx: @action: setup]
en: Select None
ka: მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
ka: მონიშვნის ინვერსია

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
ka: მინიატურის პანელის დამატება

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
ka: 100%-მდე გადიდება

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
ka: ფანჯარაში ჩატევა

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
ka: ფერით-მართული ხედი

[ctx: @action: setup]
en: Search...
ka: ძებნა...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
ka: გაფართოებული ძებნა...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
ka: დუბლიკატების პოვნა…

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
ka: ბაზის მიგრაცია...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
ka: შეკეთების რეჟიმი...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
ka: ახალი ობიექტების მოძებნა

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
ka: კამერის ხელით დამატება...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
ka: კამერების ჩატვირთვა...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
ka: გადახედვის რეჟიმიდან გასვლა

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
ka: შემდეგი გამოსახულება

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
ka: წინა გამოსახულება

[ctx: @action: setup]
en: First Image
ka: პირველი გამოსახულება

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
ka: ბოლო გამოსახულება

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
ka: ამ&ოჭრა

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
ka: მონიშნულის ბუფერში ამოჭრა

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
ka: სათაურების ჩასწორება

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
ka: კომენტარების ჩასწორება

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
ka: მინიჭებული ჭდეების ჩვენება

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
ka: Exif-ის ორიენტაციის ჭდის მორგება

[ctx: @action: normal exif orientation]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
ka: ჰორიზონტალურად გადატრიალებული

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
ka: ზემოდან ქვემოთ გადაბრუნებული

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
ka: ვერტიკალურად გადატრიალებული

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
ka: მარჯვნივ შემობრუნებული / ჰორიზონტალურად გადაბრუნებული

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
ka: მარჯვნივ შემობრუნებული

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
ka: მარჯვნივ შემობრუნებული / ვერტიკალურად გადაბრუნებული

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
ka: მარცხნივ შემობრუნებული

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
ka: შემობრუნება

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
ka: მარცხენა

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
ka: მარჯვენა

[ctx: @action: setup]
en: Flip
ka: გადაბრუნება

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
ka: ჰორიზონტალურად

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
ka: ვერტიკალურად

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
ka: თემების ჩატვირთვა...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
ka: თემები

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
ka: ხელსაწყოების ჩატვირთვა...

en: CompactFlash Card Reader
ka: CompactFlash Card -ის წამკითხავი

en: Memory Stick Reader
ka: მეხსიერების ჩიპის წამკითხავი

en: SmartMedia Card Reader
ka: SmartMedia Card -ის წამკითხავი

en: SD / MMC Card Reader
ka: SD / MMC Card -ის წამკითხავი

en: xD Card Reader
ka: xD Card -ის წამკითხავი

en: USB Disk
ka: USB დისკი

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
ka: დისკი

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
ka: %1 "%2" მისამართზე %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
ka: %1 %2

en: Cannot access the storage device.
ka: საცავის მოწყობილობასთან წვდომა აკრძალულია.

en: Images on %1
ka: სურათები %1-ზე

en: The specified device ("%1") is not valid.
ka: მითითებული მოწყობილობა (%1) არასწორია.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
ka: მითითებული კამერა ("%1") მხარდაუჭერელია.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
ka: მთავარი ხელსაწყოები

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
ka: გატანა

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
ka: შემოტანა

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
ka: &არჩევა

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
ka: ალბომის სახელი

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
ka: &ჭდე

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
ka: &ელემენტი

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
ka: &ჩასწორება

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
ka: &ჩვენება

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
ka: &ხელსაწყოები

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
ka: &სემოტანა

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
ka: &გატანა

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ka: &პარამეტრები

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ka: &დახმარება

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

en: %1 Image (%2)
ka: %1 გამოსახულება (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
ka: TIFF გამოსახულება (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
ka: JPEG გამოსახულება (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
ka: JPEG2000 გამოსახულება (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
ka: პროგრესული გრაფიკის ფაილი (*.pgf)

en: Raw Images (%1)
ka: დაუმუშავებელი გამოსახულებები (%1)

en: All supported files (%1)
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფაილი (%1)

[ctx: go to previous image]
en: Back
ka: უკან

[ctx: go to next image]
en: Forward
ka: წინ

en: Add a Face Tag
ka: სახის ჭდის დამატება

en: Clear all faces on this image
ka: გამოსახულებიდან სახეების წაშლა

en: Show Face Tags
ka: სახის ჭდეების დამატება

en: Add a focus point
ka: ფოკუსის წერტილის დამატება

en: Show focus points
ka: ფოკუსის წერტილების ჩვენება

en: Show Fullscreen
ka: მთელ ეკრანზე ჩვენება

en: Albums
ka: ალბომები

en: Dates
ka: თარიღები

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
ka: მსგავსება

[ctx: Search images on a map]
en: Map
ka: რუკა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
ka: ჭდეები

en: Scan collection for faces
ka: კოლექციის სკანირება სახეების საპოვნელად

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
ka: ხალხი

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
ka: ძებნა

en: Open Tag Manager
ka: ჭდეების მმართველის გახსნა

en: No Tags
ka: ჭდეების გარეშე

en: Existing Tags
ka: არსებული ჭდეები

en: No Tags Album
ka: ალბომი ჭდეების გარეშე

en: Tags
ka: ჭდეები

en: Time Unit:
ka: დროის ერთეული:

en: Day
ka: დღე

en: Week
ka: კვირა

en: Month
ka: თვე

en: Year
ka: წელი

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
ka: ხაზოვანი

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
ka: ლოგარითმული

en: Clear current selection
ka: მიმდინარე მონიშნულის გასუფთავება

en: Timeline
ka: თაიმლაინი

en: no item
ka: ელემენტების გარეშე

en: 1 item | %1 items
ka[0]: 1 ელემენტი
ka[1]: %1 ელემენტი

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
ka: ფილტრები

en: Fuzzy Sketch Search
ka: მონახაზების არაზუსტი ძებნა

en: Fuzzy Image Search
ka: გამოსახულებების არაზუსტი ძებნა

en: Map Search
ka: რუკაზე ძებნა

en: Last Search
ka: ბოლო ძებნა

en: FacesDetector
ka: სახეების ამოცნობა

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
ka: ხელსაწყოები

en: Help
ka: დახმარება

en: Undo
ka: დაბრუნება

en: Restore
ka: აღდგენა

en: Restore selection of files from the trash-bin.
ka: მონიშნული ფაილების აღდგენა სანაგვე ყუთიდან.

en: Delete...
ka: წაშლა...

en: Selected Items Permanently
ka: მონიშნული ელემენტი სამუდამოდ

en: All Items Permanently
ka: ყველა ელემენტი სამუდამოდ

en: Confirm Undo
ka: დაადასტურეთ გაუქმება

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
ka[0]: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, აღადგინოთ %1 ჩანაწერი?
ka[1]: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, აღადგინოთ %1 ჩანაწერი?

en: Confirm Restore
ka: დაადასტურეთ აღდგენა

en: Confirm Deletion
ka: წაშლის დადასტურება

en: Selection
ka: არჩეული

en: Delete
ka: წაშლა

en: %1/%2 items selected
ka: მონიშნულია ჩანაწერი %1/%2

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
ka: დამატებითი ძებნა: დაამატეთ ჩანაწერების ძებნა სახის რეგიონების რაოდენობის მიხედვით.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
ka: დამატებითი ძებნა: დაამატეთ ჩანაწერების ძებნა სახის რეგიონების არმქონე ჩანაწერებში.

en: ...and much more.
ka: ...და ბევრი სხვა.

en: New Features
ka: ახალი ფუნქციები

en: About
ka: შესახებ

en: Welcome to digiKam %1
ka: მოგესალმებათ digiKam %1

en: Background Image Credits
ka: ფონის სურათის საავტორო უფლებები

en: Author:
ka: ავტორი:

en: Location:
ka: მდებარეობა:

en: Camera:
ka: კამერა:

en: Lens:
ka: ლინზა:

en: Hide grouped items
ka: დაჯგუფებული ჩანაწერების დამალვა

en: Ignore grouping
ka: დაჯგუფების იგნორი

en: Show grouping in tree
ka: დაჯგუფების ხეში ჩვენება

en: Audio/video properties
ka: აუდიო/ვიდეო თვისებები

en: Audio bitrate
ka: აუდიოს ბიტური სიჩქარე

en: Audio channel type
ka: აუდიო არხის ტიპი

en: Audio Codec
ka: აუდიო კოდეკი

en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

en: Frame rate
ka: კადრების სიხშირე

en: Video codec
ka: ვიდეო კოდეკი

en: Configure column "%1"
ka: სვეტის მორგება: "%1"

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
ka: digiKam -ის ფუნქციები

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
ka: აირჩიეთ ჭდე

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
ka: ჭდის ფერი

[ctx: @title: tableview]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
ka: აირჩიეთ ჭდე

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
ka: ჭდის ფერი

[ctx: @info: tableview]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @info: tableview]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
ka: უარყოფილია

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
ka: დარჩენილი

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
ka: მიღებულია

[ctx: @info: tableview]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
ka: ყვითელი

[ctx: @info: tableview]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
ka: ლურჯი

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
ka: ალისფერი

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
ka: ნაცრისფერი

[ctx: @info: tableview]
en: Black
ka: შავი

[ctx: @info: tableview]
en: White
ka: თეთრი

en: File properties
ka: ფაილის თვისებები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
ka: ფაილის სახელი

en: Path
ka: კონტური

en: Size
ka: ზომა

en: Last modified
ka: ბოლო ცვლილება

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
ka: ადამიანისთვის გასაგები

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
ka: სუფთა

en: Display format
ka: ფორმატის ჩვენება

en: Geo properties
ka: Geo თვისებები

en: Geotagged
ka: აქვს თუ არა გეოჭდე

en: Coordinates
ka: კოორდინატები

en: Altitude
ka: სიმაღლე

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @info: tableview]
en: No
ka: არა

en: Metric units
ka: მეტრული სისტემა

en: Imperial units
ka: იმპერიული სისტემა

en: Item properties
ka: ობიექტის თვისებები

en: Width
ka: სიგანე

en: Height
ka: სიმაღლე

en: Dimensions
ka: ზომები

en: Pixel count
ka: პიქსელების რაოდენობა

en: Bit depth
ka: ბიტური სიღრმე

en: Color mode
ka: ფერის რეჟიმი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
ka: ტიპი

en: Creation date/time
ka: შექმნის თარიღი/დრო

en: Digitization date/time
ka: გაციფრულების თარიღი/დრო

en: Aspect ratio
ka: თანაფარდობა

en: Similarity
ka: მსგავსება

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
ka: ფოტოს თვისებები

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
ka: კამერის მწარმოებელი

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
ka: კამერის მოდელი

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
ka: ლინზა

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
ka: დიაფრაგმის მნიშვნელობა

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
ka: ფოკუსური მანძილი

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
ka: ექსპოზიცია

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
ka: მგრძნობიარობა

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
ka: რეჟიმი/პროგრამა

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
ka: განათება

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
ka: თეთრის ბალანსი

[ctx: @info: tableview]
en: %1 (%2)
ka: %1 ( %2 )

[ctx: @info: tableview]
en: %1 s
ka: %1 წმ

[ctx: @info: tableview]
en: %1 ms
ka: %1 მწმ

[ctx: @info: tableview]
en: %1 µs
ka: %1 µწმ

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
ka: ნაწილი

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
ka: რაციონალური

[ctx: @info: tableview]
en: Format
ka: ფორმატი

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
ka: წამი

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
ka: მილიწამი

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
ka: მიკროწამი

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
ka: განყოფილება

en: Thumbnail
ka: მინიატურა

en: Remove this column
ka: ამ სვეტის წაშლა

en: Configure this column
ka: ამ სვეტის მორგება

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
ka: LibGphoto2-ის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: No
ka: არა

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
ka: Baloo-ის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
ka: AddressBook-ის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
ka: მედია დამკვრელის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
ka: DBus-ის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
ka: პანორამის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
ka: HTML გალერეის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
ka: კალენდრის მხარდაჭერა

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
ka: მონაცემთა ბაზის უკანაბოლო

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
ka: მონაცემთა ბაზის შიდა სერვერი

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
ka: FFmpeg-ის მორგება

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
ka: ვიდეო დეკოდერები

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
ka: ვიდეო ენკოდერები

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
ka: აუდიო დეკოდერები

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
ka: აუდიო ენკოდერები

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
ka: მხარდაჭერილი გაფართოებები

en: Auto Levels
ka: ავტომატური დონეები

en: Normalize
ka: ნორმალიზაცია

en: Equalize
ka: გათანაბრება

en: Stretch Contrast
ka: კონტრასტის გაწელვა

en: Auto Exposure
ka: ავტომატური ექსპოზიცია

en: Filter:
ka: ფილტრი:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
ka: ფერის ავტოკორექცია

[ctx: @title]
en: BCG Correction
ka: სიკაშკაშის/კონტრასტის/გამის მორგება

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
ka: შავთეთრში გადაყვანა

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
ka: შავთეთრში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
ka: არხების მიქსერი

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
ka: ფერის არხების შერევს ხელსაწყო

en: Color Balance
ka: ფერების ბალანსი

en: Adjust color balance.
ka: ფერთა ბალანსის დარეგულირება.

[ctx: @title]
en: Color Balance
ka: ფერების ბალანსი

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
ka: ფერთა ბალანსის დარეგულირების ხელსაწყო

en: Convert to 8 bits
ka: 8-ბიტზე გადაყვანა

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
ka: 8-ბიტზე გადაყვანა

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
ka: ხელსაწყო ფერების 8-ბიტზე გადასაყვანად

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
ka: 16-ბიტზე გადაყვანა

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
ka: ხელსაწყო ფერების 16-ბიტზე გადასაყვანად

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
ka: მრუდის მორგება

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
ka: არხი:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
ka: სიკაშკაშე

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
ka: ლურჯი

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
ka: ალფა

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
ka: ჩატვირთვა...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
ka: ფერთა მრუდების მორგების ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: HSL Correction
ka: HSL კორექცია

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
ka: ტონის, გაჯერებულობის და განათებულობის მორგების ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
ka: ფერის პროფილის გადაყვანა

[ctx: @title]
en: Invert Colors
ka: ფერების ინვერსია

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
ka: გამოსახულების ფერების ინვერსიის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: White Balance
ka: თეთრის ბალანსი

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
ka: თეთრის ბალანსის დარეგულირების ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
ka: AVIF-ში გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
ka: გამოსახულების AVIF ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
ka: RAW-ის DNG-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
ka: RAW გამოსახულებების DNG კონტეინერში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
ka: HEIF-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
ka: გამოსახულების HEIF ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
ka: JP2-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
ka: გამოსახულების JPEG-2000 ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
ka: JPEG-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
ka: გამოსახულების JPEG ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
ka: JXL-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
ka: გამოსახულების JXL ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
ka: PGF-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
ka: გამოსახულების PGF ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
ka: PNG-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
ka: გამოსახულების PNG ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
ka: TIFF-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
ka: გამოსახულების TIFF ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
ka: WEBP-ად გარდაქმნა

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
ka: გამოსახულების WEBP ფორმატში გადაყვანის ხელსაწყო

en: Output file type:
ka: გამოტანის ფაილის ტიპი:

en: Same as input
ka: იგივე, რაც შეყვანილ

en: Shell Script:
ka: გარსის სკრიპტი:

en: User Script: No script.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: სკრიპტის გარეშე.

en: User Script: File open error.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: ფაილის გახსნის შეცდომა.

en: User Script: Timeout from script.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: სკრიპტის მოლოდინის დრო გავიდა.

en: User Script: No error.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: შეცდომის გარეშე.

en: User Script: Failed to start script.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: სკრიპტის გაშვების შეცდომა.

en: User Script: Script process crashed.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: სკრიპტის პროცესი მოულოდნელად დასრულდა.

en: User Script: Command not found.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: ბრძანება ვერ ვიპოვე.

en: User Script: Error code returned %1.
ka: მომხმარებლის სკრიპტი: შეცდომის დაბრუნებული კოდია %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
ka: გარსის სკრიპტი

[ctx: @title]
en: Add Border
ka: საზღვრის დამატება

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
ka: ვიდეოს გარშემო საზღვრის დამატების ხელსაწყო

[ctx: @title]
en: Add Texture
ka: ტექსტურის დამატება

en: Use Absolute Size
ka: აბსოლუტური ზომების გამოყენება

en: Watermark type:
ka: ჭვირნიშანი:

en: Image
ka: გამოსახულება

en: Text
ka: ტექსტი

en: Image settings
ka: გამოსახულების პარამეტრები

en: Click to select watermark image.
ka: აირჩიეთ ჭვირნიშნის სურათი.

en: Watermark image:
ka: ჭვირნიშნის სურათი:

en: Opacity of watermark
ka: ჭვირნიშნის გაუმჭვირვალობა

en: Opacity (%):
ka: გაუმჭვირვალობა (%):

en: Text settings
ka: ტექსტის მორგება

en: Enter your watermark string here.
ka: შეიყვანეთ ჭვირნიშნის სტრიქონი.

en: Watermark text:
ka: ჭვირნიშნის ტექსტი:

en: Font color:
ka: ფონტის ფერი:

en: Text opacity:
ka: ტექსტის გაუმჭვირვალობა:

en: Use background
ka: ფონის გამოყენება

en: Background color:
ka: ფონის ფერი:

en: Background opacity:
ka: ფონის გაუმჭვირვალობა:

en: Specific Location
ka: მითითებული მდებარეობა

en: Systematic Repetition
ka: სისტემატური გამეორება

en: Random Repetition
ka: შემთხვევითი გამეორება

en: Placement Type:
ka: განლაგების ტიპი:

en: Sparsity Factor:
ka: იშვიათობის ფაქტორი:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
ka: ზედა მარცხენა

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
ka: ზედა მარჯვენა

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
ka: ქვედა მარცხენა

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
ka: ქვედა მარჯვენა

[ctx: @item: placement position]
en: Center
ka: ცენტრი

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
ka: ზედა ცენტრი

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
ka: ქვედა ცენტრი

en: Placement Position:
ka: მოთავსების მდებარეობა:

en: 0 degrees
ka: 0 გრადუსი

en: 90 degrees CW
ka: 90 გრადუსით CW

en: 180 degrees
ka: 180 გრადუსით

en: 270 degrees CW
ka: 270 გრადუსით CW

en: Rotation:
ka: შემობრუნება:

en: Size (%):
ka: ზომა (%):

en: X margin (%):
ka: X ზღვარი (%):

en: Y margin (%):
ka: Y ზღვარი (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
ka: ჭვირნიშნის დამატება

en: Smoothness:
ka: სიგლუვე:

[ctx: @title]
en: Blur Image
ka: სურათის ბუნდოვნება

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
ka: სურათების გასაბუდოვნებელი პროგრამა

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
ka: ცხელი პიქსელები

en: Lens Auto-Correction
ka: ლინზის ავტოკორექცია

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
ka: ლინზის ავტოკორექცია

[ctx: @title]
en: Local Contrast
ka: ლოკალური კონტრასტი

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
ka: ხმაურის შემცირება

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
ka: თვალის წითელი კორექტირება

[ctx: @title]
en: Restoration
ka: აღდგენა

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
ka: გამოსახულების გამკვეთრება

[ctx: @title]
en: Color Effects
ka: ფერის ეფექტები

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
ka: მეტამონაცემების გადატარება

en: Titles:
ka: სათაური:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
ka: შეიყვანეთ თქვენი ტექსტი.

en: Captions:
ka: წარწერები:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
ka: შეიყვანეთ აღწერის ტექსტი.

en: Clean up and overwrite metadata
ka: მოსუფთავება და მეტამონაცემების თავზე გადაწერა

[ctx: @title]
en: Assign Captions
ka: მინაწერის მინიჭება

en: Pick Label:
ka: აირჩიეთ ჭდე:

en: Color Label:
ka: ჭდის ფერი:

en: Rating:
ka: შეფასება:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
ka: ჭდეების მინიჭება

en: Selection model:
ka: მონიშვნის მოდელი:

[ctx: @title]
en: Assign Tags
ka: ჭდეების მინიჭება

[ctx: @info]
en: A tool to assign tags automatically to images
ka: ხელსაწყო გამოსახულებისთვის ჭდეების ავტომატურად მისანიჭებლად

[ctx: @title]
en: Image Quality Sort
ka: გამოსახულების ხარისხით დალაგება

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
ka: სრულად

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
ka: სრულად

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
ka: გამოსახულების მინიატურა

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
ka: სრულად

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
ka: digiKam სრულად

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
ka: digiKam -ის გამოსახულებების ისტორია

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
ka: digiKam-ის გამოსახულების მინიატურა

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Video
ka: ვიდეო

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
ka: წარწერა, კომენტარი და აღწერა

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
ka: მეტამონაცემების მოცილება

[ctx: @title]
en: Time Adjust
ka: დროის გასწორება

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
ka: საავტორო უფლებები

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
ka: გამოყენების პირობები

[ctx: @label]
en: Translate to:
ka: თარგმნა ენაზე:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
ka: %1-ით სათარგმნი ჩანაწერები:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
ka: მეტამონაცემების თარგმნა

en: Position:
ka: მდებარეობა:

[ctx: @title]
en: Crop
ka: ამოჭრა

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
ka: ჰორიზონტალური

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
ka: ვერტიკალური

[ctx: @label]
en: Flip:
ka: გადაბრუნება:

[ctx: @title]
en: Flip
ka: გადაბრუნება

en: Preset Length:
ka: პრესეტის სიგრძე:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
ka[0]: პაწაწინა (1 პიქსელი)
ka[1]: პაწაწინა (%1 პიქსელი)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
ka[0]: პატარა (1 პიქსელი)
ka[1]: პატარა (%1 პიქსელი)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
ka[0]: საშუალო (1 პიქსელი)
ka[1]: საშუალო (%1 პიქსელი)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
ka[0]: დიდი (1 პიქსელი)
ka[1]: დიდი (%1 პიქსელი)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
ka[0]: ძალიან დიდი (1 პიქსელი)
ka[1]: ძალიან დიდი (%1 პიქსელი)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
ka[0]: უზარმაზარი (1 პიქსელი)
ka[1]: უზარმაზარი (%1 პიქსელი)

en:  Pixels
ka:  პიქსელი

[ctx: @title]
en: Resize
ka: ზომის შეცვლა

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
ka: 90 გრადუსი

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
ka: 180 გრადუსით

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
ka: 270 გრადუსი

[ctx: @item: angle]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @label]
en: Angle:
ka: კუთხე:

[ctx: @title]
en: Rotate
ka: შემობრუნება

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
ka: სურათების მობრუნების ხელსაწყო

en: HEIF quality:
ka: HEIF ხარისხი:

[ctx: @title]
en: HEIF loader
ka: HEIF თავსართი

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
ka: დიახ

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
ka: დიახ

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
ka: არა

en: JPEG quality:
ka: JPEG ხარისხი:

en: 4:4:4 (best quality)
ka: 4:4:4 (საუკეთესო ხარისხი)

en: 4:2:2 (good quality)
ka: 4:2:2 (კარგი ხარისხი)

en: 4:2:0 (low quality)
ka: 4:2:0 (დაბალი ხარისხი)

en: 4:1:1 (low quality)
ka: 4:1:1 (დაბალი ხარისხი)

[ctx: @title]
en: JPEG loader
ka: JPEG ჩამტვირთავი

[ctx: @title]
en: JPEG image
ka: JPEG გამოსახულება

en: JPEG 2000 quality:
ka: JPEG 2000 ხარისხი:

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
ka: JPEG-2000 ჩამტვირთავი

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
ka: JPEG-2000 გამოსახულება

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
ka: JPEG-2000 ნაკადი

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
ka: JPEG-2000 შემოწმების მოდელი

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
ka: ჩამტვირთავი ImageMagick

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
ka: არა

en: PGF quality:
ka: PGF ხარისხი:

[ctx: @title]
en: PGF loader
ka: PGF ჩამტვირთავი

en: PNG compression:
ka: PNG შეკუმშვა:

[ctx: @title]
en: PNG loader
ka: PNG ჩამტვირთავი

en: AVIF quality:
ka: AVIF ხარისხი:

en: JPEG XL quality:
ka: JPEG XL ხარისხი:

en: WEBP quality:
ka: WEBP ხარისხი:

[ctx: @title]
en: RAW loader
ka: RAW ჩამტვირთავი

[ctx: @info: can write file format]
en: no
ka: არა

[ctx: @title]
en: TIFF loader
ka: TIFF-ს ჩამტვირთავი

en: Adjust Curve
ka: მრუდის მორგება

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
ka: მრუდის მორგება

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
ka: მრუდის მორგება...

en: Input intensity.
ka: შეყვანის ინტენსივობა.

en: Output intensity.
ka: გამოტანის ინტენსივობა.

en: Minimal input intensity.
ka: მინიმალური შეყვანის ინტენსივობა.

en: Gamma input value.
ka: გამის შეყვანის მნიშვნელობა.

en: Maximal input intensity.
ka: მაქსიმალური შეყვანის ინტენსივობა.

en: Minimal output intensity.
ka: მინიმალური გამოტანის ინტენსივობა.

en: Maximal output intensity.
ka: მაქსიმალური გამოტანის ინტენსივობა.

en: &Reset
ka: &საწყისი მნიშვნელობებზე დაბრუნება

en: Adjust Levels
ka: დონეების მორგება

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
ka: აირჩიეთ ჩასატვირთი Gimp-ის დონის ფაილი

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
ka: დონეების მორგება

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
ka: დონეების მორგება...

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
ka: ფერის ავტოკორექცია...

en: Brightness / Contrast / Gamma
ka: სიკაშკაშე / სიმკვეთრე / გამა

en: Convert to Black and White
ka: შავთეთრში გადაყვანა

[ctx: @title]
en: Black and White
ka: შავთეთრი

[ctx: @action]
en: Black && White...
ka: შავი და თეთრი...

en: Channel Mixer
ka: არხების მიქსერი

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
ka: არხების მიქსერი...

[ctx: @action]
en: Color Balance...
ka: ფერის ბალანსი...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
ka: 8-ბიტზე გადაყვანა

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
ka: 8-ბიტზე გადაყვანა

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
ka: 16-ბიტზე გადაყვანა

en: Film
ka: ლენტა

en: HSL Adjustments
ka: HSL -ის სწორებები

[ctx: @action]
en: Invert
ka: ინვერსია

[ctx: @title]
en: Invert
ka: ინვერსია

en: Info...
ka: ინფორმაცია...

en: Current Color Space:
ka: მიმდინარე ფერის სივრცე:

en: Color Profile Conversion
ka: ფერის პროფილის გადაყვანა

[ctx: @action]
en: Color Spaces
ka: ფერის სივრცეები

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
ka: ფერის სივრცის გადამყვანი...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
ka: გამოსახულების ფერები მართული არაა.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
ka: ფერების მართვა გამორთულია...

en: White Balance
ka: თეთრის ბალანსი

[ctx: @action]
en: White Balance...
ka: თეთრის ბალანსი...

en: Add Border
ka: საზღვრის დამატება

[ctx: @action]
en: Add Border...
ka: საზღვრის დამატება...

en: Align text to the left
ka: ტექსტის მარცხნივ სწორება

en: Align text to the right
ka: ტექსტის მარჯვნივ სწორება

en: Align text to center
ka: ტექსტის ცენტრზე სწორება

en: Align text to a block
ka: ტექსტის ბლოკზე სწორება

en: Rotation:
ka: შემობრუნება:

[ctx: no rotation]
en: None
ka: არცერთი

en: 90 Degrees
ka: 90 გრადუსი

en: 180 Degrees
ka: 180 გრადუსი

en: 270 Degrees
ka: 270 გრადუსი

[ctx: font color]
en: Color:
ka: ფერი:

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
ka: გაუმჭვირვალობა:

en: Add border
ka: საზღვრის დამატება

en: Semi-transparent
ka: ნახევრად-გამჭვირვალე

en: Enter your text here.
ka: შეიყვანეთ თქვენი ტექსტი.

en: Insert Text Tool
ka: ტექსტის ჩასმის ხელაწყო

en: Insert Text
ka: ტექსტის ჩასმა

[ctx: @title]
en: Insert Text
ka: ტექსტის ჩასმა

[ctx: @action]
en: Insert Text...
ka: ტექსტის ჩასმა...

en: Texture
ka: ტექსტურა

[ctx: @title]
en: Texture
ka: ტექსტურა

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
ka: ტექსტურის გადატარება...

en: Gaussian Blur
ka: გაუსის ბუნდოვნება

[ctx: @title]
en: Blur
ka: ბუნდოვნება

[ctx: @action]
en: Blur...
ka: ბუნდოვნება...

en: Brush Radius:
ka: ფუნჯის რადიუსი:

en: Hot Pixels
ka: ცხელი პიქსელები

en: Show grid
ka: ბადის ჩვენება

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
ka: მთავარი:

en: Edge:
ka: წიბო:

en: Zoom:
ka: გადიდება:

en: Lens Distortion
ka: ლინზის დამახინჯება

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
ka: ლინზის დამახინჯება

en: Local Contrast
ka: ლოკალური კონტრასტი

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
ka: ლოკალური კონტრასტი...

en: Noise Reduction
ka: ხმაურის შემცირება

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
ka: ხმაურის შემცირება...

[ctx: @title]
en: Red Eye
ka: წითელი თვალი

[ctx: @action]
en: Red Eye...
ka: წითელი თვალი...

en: Preset
ka: შაბლონი

en: Filtering type:
ka: გაფილტვრის ტიპი:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
ka: ხელით

en: Restoration
ka: აღდგენა

[ctx: @action]
en: Restoration...
ka: აღდგენა...

en: Sharpen
ka: გამკვეთრება

[ctx: @title]
en: Sharpen
ka: გამკვეთრება

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
ka: პრინტერი ხელმისაწვდომი არაა

[ctx: @title:window]
en: Print Image
ka: გამოსახულების დაბეჭდვა

en: Settings...
ka: მორგება...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ka: გამოსახულების პარამეტრები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ka: გამოსახულების პოზიცია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
ka: ავტომატური მობრუნება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ka: მასშტაბირება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ka: &გადიდების გარეშე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ka: &სურათის გვერდში ჩატევა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ka: პატარა გამოსახულებების გადიდება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ka: &გადიდება:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ka: მილიმეტრი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ka: სანტიმეტრი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ka: დუიმი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ka: ფარდობის შენარჩუნება

[ctx: @title]
en: Print Image
ka: გამოსახულების დაბეჭდვა

[ctx: @action]
en: Print Image...
ka: გამოსახულების დაბეჭდვა...

en: Motion Blur
ka: გადღაბნილი მოძრაობა

en: Focus Blur
ka: ფოკუსის ბუნდოვნება

en: Mosaic
ka: მოზაიკა

en: Distance:
ka: მანძილი:

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
ka: დონე:

en: Blur Effects
ka: ბონდოვნების ეფექტები

[ctx: @title]
en: Blur Effects
ka: ბონდოვნების ეფექტები

en: Charcoal
ka: ნახშირი

en: Pencil size:
ka: ფანქრის ზომა:

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
ka: ნახშირით ხატვა

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
ka: ნახშირით ხატვის ეფექტი

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
ka: ნახშირით ხატვა...

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
ka: სოლარიზაცია

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
ka: კაშკაშა

[ctx: @title: filter]
en: Neon
ka: ნეონი

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
ka: კიდეების პოვნა

en: Fish Eyes
ka: თევზის თვალები

en: Twirl
ka: გრეხა

en: Caricature
ka: კარიკატურა

en: Polar Coordinates
ka: პოლარული კოორდინატები

en: Tile
ka: ფილა

[ctx: level of the effect]
en: Level:
ka: დონე:

en: Iteration:
ka: იტერაცია:

en: Depth:
ka: სიღრმე:

en: Emboss
ka: ამოტვიფრვა

[ctx: @title]
en: Emboss
ka: ამოტვიფრვა

en: Brush size:
ka: ფუნჯის ზომა:

en: Oil Paint
ka: ზეთის საღებავი

[ctx: @title]
en: Oil Paint
ka: ზეთის საღებავი

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
ka: ზეთის საღებავი...

en: Number:
ka: რიცხვი:

en: Fish eyes:
ka: თევზის თვალები:

[ctx: @title]
en: Raindrops
ka: წვიმის წვეთები

en: Maintain aspect ratio
ka: ფარდობის შენარჩუნება

en: Width (px):
ka: სიგანე (პქს):

en: Height (px):
ka: სიმაღლე (პქს):

en: Width (%):
ka: სიგანე (%):

en: Height (%):
ka: სიმაღლე (%):

en: Horizontally first
ka: ჯერ ჰორიზონტალურად

en: Vertically first
ka: ჯერ ვერტიკალურად

en: Target size
ka: სამიზნის ზომა

en: Mask Settings
ka: ნიღბის მორგება

en: Energy function
ka: ენერგიის ფუნქცია

en: Advanced Settings
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: New width:
ka: ახალი სიგანე:

en: New height:
ka: ახალი სიმაღლე:

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
ka: მორგება

en: Automatic Adjustment
ka: ავტომატური სწორება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ka: მორგება

en: Click to set
ka: დასაყენებლად დააწკაპუნეთ

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
ka: კარგი

en:   Top left:
ka:   ზედა მარცხენა:

en:   Top right:
ka:   ზედა მარჯვენა:

en:   Bottom left:
ka:   ქვედა მარცხენა:

en:   Bottom right:
ka:   ქვედა მარჯვენა:

en: Draw grid
ka: ბადის დახაზვა

[ctx: @title]
en: Perspective
ka: პერსპექტივა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
ka: გარჩევადობა:

en: Aspect ratio:
ka: თანაფარდობა:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
ka: ხელით

en: Golden Ratio
ka: ოქროს ფარდობა

[ctx: no aspect ratio]
en: None
ka: არცერთი

en: Orientation:
ka: ორიენტაცია:

en: Landscape
ka: ლანდშაფტი

en: Portrait
ka: პორტრეტი

en: Auto
ka: ავტომატური

en: Crop Settings
ka: ამოჭრის მორგება

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
ka: ფორმა:

en: Diagonal Method
ka: დიაგონალური მეთოდი

en: Harmonious Triangles
ka: ჰარმონიული სამკუთხედები

en: Center Lines
ka: ხაზების ცენტრზე გასწორება

[ctx: no geometric form]
en: None
ka: არცერთი

en: Golden sections
ka: ოქროს კვეთები

en: Golden spiral
ka: ოქროს სპირალი

en: Flip horizontally
ka: ჰორიზონტალურად გადაბრუნება

en: Flip vertically
ka: ვერტიკალურად გადაბრუნება

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
ka: ხელით

en: New Size
ka: ახალი ზომა

en: Preset Resolutions:
ka: პრესეტის გაფართოებები:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
ka: ორიგინალი (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
ka: ძალიან პატარა (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
ka: პატარა (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
ka: საშუალო (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
ka: დიდი (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
ka: ძალიან დიდი (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
ka: უზარმაზარი (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
ka: UHD-4K (%1 x %2 პიქსელი)

[ctx: A3 (size)]
en: A3 (297 x 420 mm)
ka: A3 (297 x 420 მმ)

[ctx: A4 (size)]
en: A4 (210 x 297 mm)
ka: A4 (210 x 297 მმ)

[ctx: A6 (size)]
en: A6 (105 x 148 mm)
ka: A6 (105 x 148 მმ)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
ka: წერილი (8.5 x 11 დუიმი)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
ka: 4 x 6 დუიმი

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
ka: 5 x 7 დუიმი

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
ka: 8 x 10 დუიმი

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
ka: 11 x 14 დუიმი

en: Units:
ka: ერთეულები:

en: Pixels (px)
ka: პიქსელი (px)

en: Inches (in)
ka: ინჩი (in)

en: Centimeters (cm)
ka: სანტიმეტრი (სმ)

en: Millimeters (mm)
ka: მილიმეტრი (მმ)

en: Width:
ka: სიგანე:

en: Height:
ka: სიმაღლე:

en:  Pixel/Inch
ka:  პიქსელი/დუიმი

[ctx: Inches]
en: in
ka: დუიმი

[ctx: Millimeters]
en: mm
ka: მმ

[ctx: Centimeters]
en: cm
ka: სმ

en: Resize
ka: ზომის შეცვლა

[ctx: @title]
en: Resize Image
ka: გამოსახულების ზომის შეცვლა

[ctx: @action]
en: &Resize...
ka: &ზომის შეცვლა...

[ctx: @title]
en: Shear Image
ka: გამოსახულების დახრა

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
ka: გამოსახულების სკანირება

en: Scan Images
ka: გამოსახულებების სკანირება

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
ka: ახალი გამოსახულების ფაილის სახელი

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
ka: მხარდაუჭერელი ფორმატი

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
ka: ფაილის შენახვის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ka: ჩავანაცვლო ფაილი?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ka: ფაილი "%1" სახელით უკვე არსებობს. შევცვალო?

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
ka: ფაილი არ შენახულა

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
ka: გეოლოკაციის რედაქტორი

[ctx: @label]
en: Layout:
ka: განლაგება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
ka: დიახ

[ctx: @title]
en: Sorting
ka: დალაგება

[ctx: @item: map tool]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @item: map tool]
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
ka: KML -ის გატანა

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
ka: შეუნახავი ცვლილებები

[ctx: @title:window]
en: Error
ka: შედომა

en: Latitude
ka: განედი

en: Longitude
ka: გრძედი

en: Speed
ka: სიჩქარე

en: Apply
ka: გადატარება

en: Details changed
ka: დეტალები შეიცვალა

en: Could not read image '%1'
ka: გამოსახულების "%1" წაკითხვის შეცდომა

en: Format of image '%1' is unknown
ka: სურათის ფორმატი %1 უცნობია

en: Error loading image '%1'
ka: შეცდომა სურათის ჩატვირთვისას: %1

en: Could not save image '%1' to '%2'
ka: %1 გამოსახულების %2-ში ჩაწერის შეცდომა

en: Creation of placemark '%1'
ka: მდებარეობის ნიშნის შექმნის შეცდომა %1

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
ka: სურათისთვის (%1) მინიატურის %2-ში შენახვის შეცდომა

en: No GPX file chosen.
ka: GPX ფაილი არჩეული არაა.

en: Cannot parse %1 GPX file.
ka: %1 GPX ფაილის დამუშავების შეცდომა.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
ka: %1 GPX ფაილს გამოყენებადი თარიღი-დროის ტრეკი არ გააჩნია.

en: Tracks
ka: აუდიობილიკები

en: No position data for '%1'
ka: %1-ის მდებარეობის მონაცემების გარეშე

en: Cannot open file for writing
ka: ფაილის ჩასაწერად გახსნა შეუძლებელია

en: Cannot move data to destination directory
ka: მონაცემების საბოლოო საქაღალდეში გადატანის შეცდომა

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
ka: ტრეკი

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
ka: წერტილები

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
ka: წერტილი

en: Target Preferences
ka: სამიზნის მორგება

en: Target Type
ka: სამიზნის ტიპი

en: &Local or web target used by GoogleEarth
ka: GoogleEarth-ის მიერ გამოყენებული &ლოკალური ან ვებ სამიზნე

en: Web target used by GoogleMaps
ka: GoogleEarth-ის მიერ გამოყენებული ვებ სამიზნე

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
ka: GoogleMaps-ის გამოყენებისას ყველა გამოსახულება სრული ბმული უნდა ჰქონდეს, ხატულები მართკუთხედია და ბილიკის დახაზვისას მხოლოდ ერთი ტრეკი გამოიყენება.

en: Picture Altitude:
ka: სურათის სიმაღლე:

en: clamp to ground
ka: მიწაზე დამაგრება

en: relative to ground
ka: მიწასთან შეფარდებით

en: absolute
ka: აბსოლუტური

en: Destination Directory:
ka: სამიზნე საქაღალდე:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
ka: KML ფაილისა და სურათების შესანახი საქაღალდის არჩევა

en: Destination Path:
ka: სამიზნის ბილიკი:

en: Filename:
ka: ფაილის სახელი:

en: Sizes
ka: ზომები

en: Icon Size:
ka: ხატულების ზომა:

en: Image Size:
ka: გამოსახულების ზომა:

en: GPX Tracks
ka: GPX ტრეკები

en: Draw GPX Track
ka: GPX ტრეკის დახატვა

en: GPX file:
ka: GPX ფაილი:

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
ka: აირჩეთ ჩასატვირთი GPX ფაილი

en: Time Zone:
ka: დროის სარტყელი:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
ka: დააყენებს კამერის დროის სარტყელს სურათების გადაღების დროს. ასე რომ GPS-ის დრის შტამპი ლოკალურ დროს შეგეძლებათ, დაამთხვიოთ

en: Track Width:
ka: ტრეკის სიგანე:

en: Track Color:
ka: ტრეკის ფერი:

en: Opacity (%):
ka: გაუმჭვირვალობა (%):

en: Track Altitude:
ka: ტრეკის სიმაღლე:

[ctx: Start the search]
en: Search
ka: ძებნა

en: Copy coordinates
ka: კოორდინატების კოპირება

en: Bookmarks
ka: სანიშნები

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
ka: ძებნის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
ka: მეტამონაცემების რედაქტორი

[ctx: @action: button]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: @action: button]
en: Previous
ka: წინა

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
ka: EXIF-ის ჩასწორება

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
ka: IPTC-ის ჩასწორება

[ctx: @item]
en: Edit XMP
ka: XMP-ის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
ka: %1 (%2/%3) - მეტამონაცემების ჩასწორება

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
ka[0]: <p>1 სიმბოლო.</p>
ka[1]: <p>%1 სიმბოლო.</p>

en: Attribute:
ka: ატრიბუტი:

[ctx: Content type]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: Content type]
en: Analysis
ka: ანალიზი

[ctx: Content type]
en: Background
ka: ფონი

[ctx: Content type]
en: Feature
ka: თვისება

[ctx: Content type]
en: Forecast
ka: პროგნოზი

[ctx: Content type]
en: History
ka: ისტორია

[ctx: Content type]
en: Profile
ka: პროფილი

[ctx: Content type]
en: Summary
ka: შეჯამება

[ctx: Content type]
en: Interview
ka: ინტერვიუ

[ctx: Content type]
en: Statistics
ka: სტატისტიკა

[ctx: Content type]
en: Update
ka: განახლება

[ctx: gain control]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: gain control]
en: Low gain up
ka: მცირე გაძლიერება

[ctx: gain control]
en: High gain up
ka: ძლიერი გაძლიერება

[ctx: gain control]
en: Low gain down
ka: მცირე შესუსტება

[ctx: gain control]
en: High gain down
ka: ძლიერი შესუსტება

en: Contrast:
ka: კონტრასტი:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: contrast mode]
en: Soft
ka: რბილი

[ctx: contrast mode]
en: Hard
ka: მაგარი

en: Saturation:
ka: ჯერადობა:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: saturation mode]
en: Low
ka: დაბალი

[ctx: saturation mode]
en: High
ka: მაღალი

en: Sharpness:
ka: სიმკვეთრე:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
ka: რბილი

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
ka: მაგარი

en: Normal process
ka: ნორმალური დამუშავება

en: Custom process
ka: მორგებული დამუშავება

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
ka: სახელი (*):

[ctx: image description]
en: Description (*):
ka: აღწერა (*):

en: Artist (*):
ka: შემსრულებელი (*):

en: Copyright (*):
ka: საავტორო უფლებები (*):

[ctx: image caption]
en: Caption:
ka: წარწერა:

en: Device type:
ka: მოწყობილობის ტიპი:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
ka: აღუწერელია

[ctx: exposure program]
en: Manual
ka: ხელით

[ctx: exposure program]
en: Auto
ka: ავტომატური

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
ka: დიაფრაგმის პრიორიტეტი

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
ka: შატერის პრიორიტეტი

[ctx: exposure program]
en: Action program
ka: ქმედების პროგრამა

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
ka: პორტრეტის რეჟიმი

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
ka: ლანდშაფტის რეჟიმი

[ctx: exposure mode]
en: Auto
ka: ავტომატური

[ctx: exposure mode]
en: Manual
ka: ხელით

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
ka: ავტომატური ფრჩხილი

en: Metering mode:
ka: გაზომვის რეჟიმი:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: metering mode]
en: Average
ka: საშუალო

[ctx: metering mode]
en: Spot
ka: წერტილოვანი

[ctx: metering mode]
en: Partial
ka: ნაწილობრივ

[ctx: metering mode]
en: Other
ka: სხვები

en: Sensing method:
ka: გრძნობის მეთოდი:

en: Not defined
ka: აღუწერელია

en: Trilinear sensor
ka: სამხაზოვანი სენსორი

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
ka: სტანდარტული

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
ka: ლანდშაფტი

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
ka: პორტრეტი

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
ka: ღამის სცენა

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
ka: მაკრო

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
ka: ახლო ხედი

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
ka: შორი ხედი

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
ka: თარიღი & დრო

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
ka: ლინზა

[ctx: @item: device properties]
en: Device
ka: მოწყობილობა

[ctx: @item; light properties]
en: Light
ka: მსუბუქი

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
ka: მორგება

[ctx: @title]
en: Caption Information
ka: წარწერის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
ka: თარიღისა და დროის ინფორმაცი

[ctx: @title]
en: Lens Settings
ka: ლინზის მორგება

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
ka: გადამღები მოწყობილობის მორგება

[ctx: @title]
en: Light Source Information
ka: სინათლის წყაროს ინფორმაცია

en: No flash
ka: განათების გარეშე

en: Fired
ka: ჩაირთო

en: Yes, compulsory
ka: დიახ, იძულებით

en: No, compulsory
ka: არა, იძულებით

en: No, auto
ka: არა, ავტომატური

en: Yes, auto
ka: დიახ, ავტომატური

en: No flash function
ka: სინათლის გარეშე

en: Yes, red-eye
ka: დიახ, წითელი თვალი

en: Yes, red-eye, no return light
ka: დიახ, წითელი თვალი, დაბრუნებული სინათლე ვერ ვიპოვე

en: Yes, red-eye, return light
ka: დიახ, წითელი თვალი, დაბრუნებული სინათლე

en: Light source:
ka: სინათლის წყაროს:

[ctx: light source]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: light source]
en: Daylight
ka: დღის სინათლე

[ctx: light source]
en: Fluorescent
ka: ფლუორესცენტული

[ctx: light source]
en: Flash
ka: განათება

[ctx: light source]
en: Fine weather
ka: კარგი ამინდი

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
ka: ღრუბლიანი ამინდი

[ctx: light source]
en: Shade
ka: დაჩრდილვა

[ctx: light source]
en: Standard light A
ka: სტანდარტული სინათლე A

[ctx: light source]
en: Standard light B
ka: სტანდარტული სინათლე B

[ctx: light source]
en: Standard light C
ka: სტანდარტული სინათლე C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
ka: ISO სტუდია ვოლფრამი

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
ka: ავტომატური

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
ka: ხელით

en: &Add
ka: &დამატება

en: &Delete
ka: &წაშლა

en: &Replace
ka: ჩანაცვლება

[ctx: content description]
en: Caption:
ka: წარწერა:

en: Copyright:
ka: უფლებები:

en: Credit:
ka: კრედიტი:

[ctx: original owner of content]
en: Source:
ka: წყარო:

en: Contact:
ka: კონტაქტი:

[ctx: @item: iptc]
en: Content
ka: შემცველობა

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
ka: საწყისი

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
ka: კრედიტები

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
ka: თემები

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
ka: საკვანძო სიტყვები

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
ka: კატეგორიები

[ctx: @item: iptc]
en: Status
ka: სტატუსი

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
ka: პარამეტრები

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
ka: კონვერტი

[ctx: @title]
en: Content Information
ka: ინფორმაცია შემცველობის შესახებ

[ctx: @title]
en: Origin Information
ka: წყაროს ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Credit Information
ka: კრედიტის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Subject Information
ka: სათაურის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Keyword Information
ka: საკვანძო სიტყვის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Category Information
ka: კატეგორიის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Status Information
ka: სტატუსის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Status Properties
ka: სტატუსის თვისებები

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
ka: პროექტის დინების თვისებები

[ctx: @title]
en: Envelope Information
ka: კონვერტის ინფორმაცია

en: Illustrator
ka: ილუსტრატორი

en: Destination:
ka: დანიშნულება:

en: Product ID:
ka: პროდუქტის ID:

en: Service ID:
ka: სერვისის ID:

en: Priority:
ka: პრიორიტეტი:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
ka: 0: არა

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
ka: 1: მაღალი

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
ka: 5: ნორმალური

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
ka: 8: დაბალი

en: Format:
ka: ფორმატი:

en: Sent date:
ka: გაგზავნის თარიღი:

en: Sent time:
ka: გაგზავნის დრო:

en: Creation date
ka: შექმნის თარიღი

en: Creation time
ka: შექმნის დრო

en: City:
ka: ქალაქი:

en: Sublocation:
ka: ქვემდებარეობა:

en: State/Province:
ka: რეგიონი/მხარე:

en: Country:
ka: ქვეყანა:

en: Release date
ka: რელიზის თარიღი

en: Release time
ka: გამოშვების თარიღი

en: Expiration date
ka: ვადის გასვლის თარიღი

en: Language:
ka: ენა:

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
ka: 0: არა

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
ka: 1: მაღალი

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ka: 5: ნორმალური

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ka: 8: დაბალი

en: Cycle:
ka: ციკლი:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
ka: დილა

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
ka: ნაშუადღევი

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
ka: საღამო

en: News
ka: სიახლეები

en: Data
ka: მონაცემები

en: Advisory
ka: საკონსულტაციო

en: Reference:
ka: მიბმა:

[ctx: image title]
en: Title:
ka: სათაური:

en: Edit Status:
ka: სტატუსის ჩასწორება:

en: Job Identifier:
ka: დავალების იდენტიფიკატორი:

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
ka: მეტამონაცემების ჩასწორება

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
ka: მეტამონაცემების ჩასწორება...

[ctx: content description]
en: Captions:
ka: წარწერა:

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
ka: შემქმნელი:

en: Contact
ka: კონტაქტი

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
ka: ელ. ფოსტა:

en: URL:
ka: მისამართი:

en: Phone:
ka: ტელეფონი:

[ctx: Street address]
en: Address:
ka: მისამართი:

en: Postal code:
ka: საფოსტო კოდი:

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
ka: შემცველობა

[ctx: @item]
en: Origin
ka: საწყისი

[ctx: @item]
en: Credits
ka: კრედიტები

[ctx: @item]
en: Subjects
ka: თემები

[ctx: @item]
en: Keywords
ka: საკვანძო სიტყვები

[ctx: @item]
en: Categories
ka: კატეგორიები

[ctx: @item]
en: Status
ka: სტატუსი

[ctx: @item]
en: Properties
ka: პარამეტრები

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
ka: პროფილი

[ctx: @item: scene code]
en: Single
ka: ერთი

[ctx: @item: scene code]
en: Two
ka: ორი

[ctx: @item: group of people]
en: Group
ka: ჯგუფი

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
ka: ღამის სცენა

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
ka: თანამგზავრი

[ctx: @item: scene code]
en: Action
ka: მოქმედება

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
ka: სიმბოლური

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
ka: საკონსულტაციო

[ctx: @item: type code]
en: Alert
ka: გაფრთხილება

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
ka: კატალოგი

[ctx: @item: type code]
en: Data
ka: მონაცემები

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
ka: დოკუმენტი

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
ka: შეკეთება

[ctx: @item: type code]
en: News
ka: სიახლეები

[ctx: @item: type code]
en: Package
ka: პაკეტი

[ctx: @item: type code]
en: Schema
ka: სქემა

[ctx: @item: type code]
en: Topic
ka: თემა

[ctx: @option]
en: Language:
ka: ენა:

[ctx: @option]
en: Priority:
ka: პრიორიტეტი:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
ka: 0: არა

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
ka: 1: მაღალი

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ka: 5: ნორმალური

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ka: 8: დაბალი

[ctx: @option]
en: Type:
ka: ტიპი:

[ctx: @option]
en: Attribute:
ka: ატრიბუტი:

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
ka: ანალიზი

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
ka: ფონი

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
ka: თვისება

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
ka: პროგნოზი

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
ka: ისტორია

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
ka: პროფილი

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
ka: შეჯამება

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
ka: ინტერვიუ

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
ka: სტატისტიკა

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
ka: განახლება

[ctx: @option]
en: Reference:
ka: მიბმა:

[ctx: short title for the content]
en: Title:
ka: სათაური:

en: Nickname:
ka: მეტსახელი:

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
ka: დროისა და თარიღის გასწორება

[ctx: @action]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
ka: მიმდინარე ოპერაციის გაუქმება

[ctx: @action]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @info]
en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

en: Status
ka: სტატუსი

en: Success
ka: წარმატება

en: Create Calendar
ka: კალენდარის შექმნა

en: Developer and Maintainer
ka: პროგრამისტი და წამყვანი

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
ka: დაბეჭდვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
ka: მიმდინარე გვერდი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
ka: სულ გვერდები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
ka: გადახედვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
ka: ფურცლის ზომა:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
ka: US წერილი

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ka: მაღალი

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ka: მაღალი

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
ka: დაბალი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ka: &ზედა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
ka: მარ&ცხნივ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
ka: მარ&ჯვნივ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ka: ფონტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
ka: წელი:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
ka: აირჩიეთ სურათები

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
ka: კალენდარის შექმნა

en: Print Calendar
ka: კალენდარის დაბეჭდვა

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
ka: აირჩიეთ კალენდარის მონაცემების ფაილი

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
ka: კალენდარის დაბეჭდვა

en: Create calendar
ka: კალენდრის შექმნა

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
ka: DNF-ში გადამყვანი

[ctx: @action:button]
en: &Convert
ka: &გარდაქმნა

en: DNG Converter
ka: DNF-ში გადამყვანი

en: &Abort
ka: გაუქმება

en: Con&vert
ka: &გადაყვანა

en: Failed to save image
ka: ფაილის შენახვის შეცდომა

en: Process failed
ka: პროცესის შეცდომა

en: File not supported
ka: ფაილი მხარდაჭერილი არაა

en: Internal error
ka: შიდა შეცდომა

en: Processing %1
ka: %1-ის დამუშავება

en: Raw File
ka: RAW ფაილი

en: Camera
ka: კამერა

[ctx: @title]
en: DNG Converter
ka: DNF-ში გადამყვანი

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
ka: ფაილის სახელი

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
ka: ექსპოზიცია (EV)

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
ka: გამოტანილი

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
ka: ობიექტის წაშლა

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
ka: ყველას გასუფთავება

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
ka: ექსპოზიციის შერევა

[ctx: @action:button]
en: &Save
ka: &შენახვა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
ka: მონიშნული ჩანაწერების დამუშავება და შენახვა.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
ka: &გადახედვა

[ctx: @action: button]
en: &Default
ka: &ნაგულისხმევი

[ctx: @action:button]
en: Details...
ka: დეტალები...

[ctx: @title]
en: Save Result
ka: შედეგის შენახვა

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
ka: ფაილის სახელის შაბლონი:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
ka: დამუშავების შეტყობინებების არევა

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
ka: გამოსახულების %1-ში შენახვის შეცდომა.

en: Exposure Blending
ka: ექსპოზიციის შერევა

en: Author and Maintainer
ka: ავტორი და მიმდინარე ხელმძღვანელი

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
ka: უცნობი

en: Cannot run %1:
    
     %2
ka: %1-ის გაშვების შეცდომა :
    
     %2

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
ka: ექსპოზიცია (EV)

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
ka: გამოსახულებების დაწყობის პროგრამა

en: unavailable
ka: მიუწვდომელი

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
ka: '%1'-ში თემა ვერ ვიპოვე

[ctx: @info]
en: Create directories
ka: საქაღალდეების შექმნა

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
ka: საქაღალდის შექმნის შეცდომა: %1

[ctx: @info]
en: Copying theme
ka: თემის კოპირება

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
ka: თემა არ დააკოპირო

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
ka: გამოსახულებებისა და XML ფაილების გენერაცია

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
ka: შეცდომა gallery.xml-ის შექმნისას

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
ka: "%1"-სთვის ფაილების გენერაცია

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
ka: HTML ფაილების გენერაცია

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
ka: XSL ფაილის ჩატვირთვა შეუძლებელია: "%1".

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
ka: XML ფაილის ჩატვირთვა შეუძლებელია: "%1".

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
ka: XML ფაილის დამუშავების შეცდომა

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
ka: ფაილის ჩასაწერად გახსნის შეცდომა: %1

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
ka: "%1"-სთვის დაშორებული ფაილების გადმოწერა

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
ka: დროებითი ფაილის გახსნის შეცდომა

[ctx: @info]
en: Could not download %1
ka: %1-ის გადმოწერის შეცდომა

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
ka: წინა

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
ka: ალბომების სია

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
ka: საწყისი გამოსახულება

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
ka: მაღლა ასვლა

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
ka: მოდელი

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
ka: გამოსახულების ორიენტაცია

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
ka: გამოსახულების X გაფართოება

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
ka: გამოსახულების Y გაფართოება

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
ka: გარჩევადობის საზომი ერთეული

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
ka: გამოსახულების თარიღი და დრო

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
ka: YCBCR მდებარეობა

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
ka: ექსპოზიციის დრო

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
ka: F რიცხვი

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
ka: ექსპოზიციის ინდექსი

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
ka: ISO შუქმგრძნობიარობა

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
ka: დიაფრაგმის მნიშვნელობა

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
ka: ფოკალური მანძილი

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
ka: GPS სიმაღლე

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
ka: GPS გრძედი

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
ka: GPS გრძედი

en: Internal Error
ka: შიდა შეცდომა

en: Full Image Properties:
ka: სრული გამოსახულების თვისებები:

en: Save image
ka: გამოსახულების შენახვა

en: Quality:
ka: ხარისხი:

en: Max size:
ka: მაქს. ზომა:

en: Images
ka: ასლები

[ctx: @label]
en: Destination folder:
ka: სამიზნე საქაღალდე:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
ka: სამიზნე საქაღალდე

[ctx: @item: open in browser]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
ka: შიდა

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
ka: ნაგულისხმევი, სამუშაო მაგიდიდან

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
ka: HTML გალერეის შექმნა

en: Theme Selection
ka: თემის არჩევანი

en: Theme Parameters
ka: თემის მორგება

en: Output Settings
ka: გამოტანის მორგება

en: Generating Gallery
ka: გალერეის გენერაცია

en: Create directories
ka: საქაღალდეების შექმნა

en: Could not create folder '%1'
ka: საქაღალდის შექმნის შეცდომა: %1

en: Failed to create project files
ka: შეცდომა პროექტის ფაილების შექმნისას

en: Failed to create settings file
ka: შეცდომა პარამეტრების ფაილის შექმნისას

en: jAlbum Export
ka: jAlbum -ზე გატანა

en: Project Title:
ka: პროექტის სათაური:

en: Set here the project title
ka: აქ პროექტის სათაურის დაყენება შეგიძლიათ

en: Projects folder:
ka: პროექტების საქაღალდე:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
ka: პროექტების საქაღალდე

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
ka: ახალი ალბომის შექმნა

en: Welcome to jAlbum Export Tool
ka: მოგესალმებით jAlbum ალბომის გატანის ხელსაწყოში

en: Paths Selection
ka: ბილიკების არჩევანი

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
ka: მედია სერვერის შემცველობა

[ctx: @label]
en: Server is running
ka: სერვერი გაშვებულია

[ctx: @action: button]
en: Stop
ka: შეჩერება

[ctx: @action: button]
en: Start
ka: დაწყება

[ctx: @info]
en: Shared Items
ka: გაზიარებული ელემენტები

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
ka: მედია სერვერის გაშვება

en: DLNA Export
ka: DLNA გატანა

en: %1 Media Server
ka: %1 მედია სერვერი

en: Media Server have been started
ka: მედია სერვერი წარმატებით გაეშვა

en: Media Server cannot be started!
ka: მედია სერვერის გაშვების შეცდომა!

en: MJPEG Server have been started
ka: MJPEG სერვერი წარმატებით გაეშვა

en: MJPEG Server cannot be started!
ka: MJPEG სერვერის გაშვების შეცდომა!

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
ka: ფაილების გაზიარება MJPEG ნაკადის სერვერთან

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
ka: MJPEG სერვერის შემცველობა

[ctx: @label]
en: Server Port:
ka: სერვერის პორტი:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
ka: MJPEG სერვერის IP პორტი.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
ka: გადახედვა...

[ctx: @title]
en: Server
ka: სერვერი

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
ka: JPEG ხარისხი:

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
ka: JPEG ზომა:

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
ka: დაყოვნების დრო წამებში:

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
ka: კადრი წამში:

[ctx: @title]
en: Stream
ka: ნაკადი

[ctx: @label]
en: Type:
ka: ტიპი:

[ctx: @title]
en: Transition
ka: გადასვლა

[ctx: @title]
en: Effect
ka: ეფექტი

en: MJPEG Stream Server
ka: MJPEG ნაკადის სერვერი

en: Developer
ka: პროგრამისტი

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
ka: OCR ტექსტის გადამყვანი

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
ka: &OCR-ის გაშვება

[ctx: @title]
en: Text Recognition
ka: ტექსტის ამოცნობა

[ctx: @action: button]
en: Save
ka: შენახვა

[ctx: @title]
en: Text Review
ka: ტექსტის მიმოხილვა

[ctx: @info]
en: Processing %1
ka: %1-ის დამუშავება

[ctx: @info]
en: Process failed
ka: პროცესის შეცდომა

[ctx: @info]
en: Process canceled
ka: პროცესი გაუქმდა

[ctx: @info]
en: Internal error
ka: შიდა შეცდომა

[ctx: @info]
en: Success
ka: წარმატება

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
ka: ტექსტის გადამყვანი

[ctx: @title]
en: Text Converter
ka: ტექსტის გადამყვანი

[ctx: @action]
en: &Abort
ka: &გაუქმება

[ctx: @action]
en: &Start OCR
ka: &OCR-ის გაშვება

[ctx: @action]
en: Process All Items
ka: ყველა ჩანაწერის დამუშავება

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
ka: მონიშნული ჩანაწერების დამუშავება

en: Words
ka: საკვანძო სიტყვები

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
ka: ტექსტის გადამყვანი

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
ka: ტექსტით OCR-ის ამოცნობა...

[ctx: @label]
en: Languages:
ka: ენები:

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
ka: სეგმენტაციის რეჟიმი:

[ctx: @label]
en: Engine mode:
ka: ძრავის რეჟიმი:

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
ka: გარჩევადობა DPI:

[ctx: @option:check]
en: Text file
ka: ტექსტური ფაილი

[ctx: @option:check]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
ka: მრავალბირთვიანობის გამოყენება

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
ka: %1-ით თარგმნა:

en: Create Panorama
ka: პანორამის შექმნა

en: A tool to create panorama
ka: პანორამის შესაქმნელი ხელსაწყო

[ctx: @action]
en: Create panorama...
ka: პანორამის შექმნა...

en: <b>Canceled</b>
ka: <b>გაუქმდა</b>

en: Temporary panorama file does not exists.
ka: დროებითი პანორამის ფაილი არ არსებობს.

en: Temporary project file does not exist.
ka: დროებითი პროექტის ფაილი არ არსებობს.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
ka: პროექტის ფაილი სახელით <filename>%1</filename> უკვე არსებობს.

en: Project file parsing failed.
ka: პროექტის ფაილის დამუშავების შეცდომა.

en: Tiff image creation failed.
ka: Tiff გამოსახულების შექმნის შეცდომა.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
ka: მოგესალმებით პანორამის ხელსაწყოში

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
ka: მოგესალმებით პანორამის ხელსაწყოში

[ctx: @title: group]
en: File Format
ka: ფაილის ფორმატი

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
ka: JPEG -ში გატანა

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
ka: TIFF -ში გატანა

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
ka: პარამეტრების შენახვა

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
ka: ფაილის სახელის შაბლონი:

[ctx: @option:check]
en: Save project file
ka: პროექტის ფაილის შენახვა

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
ka: გაფრთხილება

[ctx: @label]
en: This file already exists
ka: ეს ფაილი უკვე არსებობს

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
ka: პანორამის შეწებება დასრულდა

[ctx: @label]
en: Error
ka: შედომა

[ctx: @title: window]
en: Optimization
ka: ოპტიმიზაცია

en: Unsupported Paper Size
ka: ქაღალდის მხარდაუჭერელი ზომა

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
ka: PDF-ში დაბეჭდვა

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
ka: სურათის ფაილის სახელები

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
ka: Exif-ის დრო და თარიღი

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
ka: ფორმატის ხელით მითითება

en: Printing canceled
ka: დაბეჭდვა გაუქმდა

en: Print Creator
ka: ბეჭდვის შემქმნელი

en: Author
ka: ავტორი

en: Contributor
ka: მოხალისე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
ka: ტექსტის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
ka: ტექსტის ზომა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
ka: ფონტის ოჯახი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
ka: სურათების ამოსაჭრელად ეს ოთხკუთხედი გადაათრიეთ ზედ ისე, რომ თქვენთვის სასურველი ადგილი შიგნით მოხვდეს.  
    შეგიძლიათ თითოეული სურათი სხვადასხვანაირად ამოჭრათ ან, ყველა სურათზე ნაგულისხმევად ამოსაჭრელად, 
    უბრალოდ დააწკაპუნეთ ღილაკზე 'შემდეგი'.
    ჩართეთ 'არ ამოჭრა', რომ ყველა სურათის ამოჭრა თავიდან აიცილოთ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
ka: სურათები არ ამოიჭრება, უბრალოდ გადიდდება.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
ka: არ ამოჭრა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
ka: სურათის მარცხნივ შებრუნება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
ka: &მარცხნივ შებრუნება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
ka: გამოსახულების მარჯვნივ შებრუნება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
ka: მარჯვნივ &შებრუნება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
ka: წინა ფოტო

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
ka: << &წინა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
ka: შემდეგი ფოტო

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
ka: &შემდეგი >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
ka: სურათი 0 0-დან

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
ka: ხელით განლაგება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
ka: სტრიქონები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
ka: ფოტოს ზომა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: cm
ka: სმ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: mm
ka: მმ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
ka: დუიმი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
ka: სვეტები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
ka: ფოტოს ბადე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
ka: გვერდზე გამოსახულებების რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
ka: ფოტოები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
ka: ფურცლები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
ka: ცარიელი სლოტები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
ka: გვერდის პარამეტრები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
ka: გვერდი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
ka: შემდეგი გვერდი

[ctx: @title: column]
en: Caption
ka: წარწერა

en: Choose your grid size
ka: აირჩიეთ ბადის ზომა

en: Number of rows
ka: მწკრივების რიცხვი

en: Insert number of rows
ka: ჩაწერეთ მწკრივების რიცხვი

en: Number of columns
ka: სვეტების რაოდენობა

en: Insert number of columns
ka: ჩაწერეთ სვეტების რაოდენობა

en: Choose to have a custom photo size album
ka: აირჩიეთ ალბომში სურათების რაოდენობის მისათითებლად

en: Photo height
ka: სურათის სიმაღლე

en: Insert photo height
ka: ჩაწერეთ სურათის სიმაღლე

en: Photo width
ka: სურათის სიგანე

en: Insert photo width
ka: ჩაწერეთ სურათის სიგანე

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
ka: GIMP-ის დროებითი ფაილების წაშლის შეცდომა.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
ka: დროებითი საქაღალდის შექმნის შეცდომა. დარწმუნდით, რომ წვდომის უფლებები გაგაჩნიათ და თავიდან სცადეთ.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
ka: ბეჭდვის შემქმნელი

en: Image Format:
ka: გამოსახულების ფორმატი:

en: Destination folder:
ka: სამიზნე საქაღალდე:

[ctx: @info layout page]
en: Custom
ka: ხელით

en: Add again
ka: თავიდან დამატება

en: Remove
ka: წაშლა

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
ka: ხელით განლაგება

en: Photo %1 of %2
ka: სურათი %1 %2-დან

en: Page %1 of %2
ka: გვერდი %1 %2-დან

en: Error opening input file
ka: შეცდომა ფაილის გახსნისას

en: Error opening temporary folder
ka: დროებითი საქაღალდის გახსნის შეცდომა

en: Cannot resize image. Aborting.
ka: გამოსახულების ზომის შეცვლის შეცდომა. მუშაობის დასასრული.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
ka: ზომაშეცვლილი გამოსახულების შენახვის (JPEG) შეცდომა. მუშაობის დასასრული.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
ka: ზომაშეცვლილი გამოსახულების შენახვის (PNG) შეცდომა. მუშაობის დასასრული.

en: Resizing %1
ka: %1-ის ზომის შეცვლა

en: %1 resized successfully
ka: %1-ის ზომა წარმატებით შეიცვალა

en: Failed to resize %1: %2
ka: %1-ის ზომის შეცვლის შეცდომა: %2

en: There are no files to send
ka: გასაგზავნი ფალების გარეშე

en: Build images properties file
ka: სურათების თვისებების ფაილის აგება

en: no caption
ka: წარწერის გარეშე

en: no keywords
ka: საკვანძო სიტყვების გარეშე

en: file "%1":
    Original images: %2
ka: ფაილი "%1":
    პირველადი სურათები: %2

en: Comments: %1
ka: კომენტარები: %1

en: Tags: %1
ka: ჭდეები: %1

en: Rating: %1
ka: შეფასება: %1

en: Image properties file cannot be opened
ka: სურათის თვისებების ფაილის გახნის შეცდომა

en: Image properties file done
ka: სურათის თვისებების ფაილი დასრულდა

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
ka: დამუშავების შეცდომა

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
ka: ზოგიერთი სურათის ზომის შეცვლა შეუძლებელია.
    გნებავთ მივაბა ზომის შეცვლის გარეშე?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
ka: ფაილი %1 გასაგზავნად ძალიან დიდია. შეამცირეთ მისი ზომა ან შეცვალეთ პარამეტრები

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
ka: %1 პროგრამის გაშვების შეცდომა. შეამოწმეთ თქვენი სისტემა.

en: Starting "%1" program...
ka: %1-ის გაშვება…

en: After having sent your images by email...
ka: სურათების ელფოსტით გაგზავნის შემდეგ...

[ctx: Mail client: OUTLOOK]
en: Outlook
ka: აუთლუქი

en: Mail program:
ka: ელფოსტის პროგრამა:

en:  MB
ka:  მბ

en: Maximum email size limit:
ka: ელფოსტის ზომის მაქსიმალური ზღვარი:

en: Adjust image properties
ka: გამოსახულების ზომების დაყენება

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
ka: თუ ამას ჩართავთ, ყველა სურათს, რომელსაც გააგზავნით, ზომა შეეცვლება და თავიდან შეიკუმშება.

en: Image Properties
ka: გამოსახულების თვისებები

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
ka: <p>გასაგზავნი ფაილების JPEG შეკუმშვის ახალი მნიშვნელობა:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
ka: <p><b>1</b>: საუკეთესო შეკუმშვა<br/><b>25</b>: კარგი შეკუმშვა<br/><b>50</b>: საშუალო შეკუმშვა<br/><b>75</b>: დაბალი შეკუმშვა (ნაგულისხმევი)<br/><b>100</b>: შეკუმშვის გარეშე</p>

en: Image quality:
ka: გამოსახულების ხარისხი:

en: Email Settings
ka: ელფოსტის მორგება

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
ka: FFmpeg-ის გამშვები ფაილი

en: Output
ka: გამოტანილი

en: Frames Normalization
ka: კადრების ნორმალიზაცია

en: Soundtrack File:
ka: საუნდტრეკის ფაილი:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
ka: აირჩიეთ აუდიობილიკი

en: Soundtrack Duration:
ka: საუნდტრეკის ხანგრძლივობა:

en: Soundtrack Preview:
ka: საუნდტრეკის მინიატურა:

en: Audio Track
ka: აუდიობილიკი

en: On Screen Display
ka: ეკრანზე ჩვენება

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
ka: ვიდეო სლაიდშოუს შექმნა

en: Video Settings
ka: ვიდეოს პარამეტრები

en: Unknown Error %1
ka: უცნობი შეცდომა %1

en: Cannot create desktop context.
ka: სამუშაო მაგიდის კონტექსტის შექმნის შეცდომა.

en: Cannot set wall paper image path.
ka: ფონის სურათის ბილიკის დაყენების შეცდომა.

en: Cannot set wallpaper properties.
ka: ფონის სურათის თვისებების დაყენება შეუძლებელია.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
ka: ფონის სურათის მორგება

en: Wallpaper Layout:
ka: ფონის სურათის განლაგება:

en: Centered
ka: შუაზე გასწორებული

en: OpenGL Error
ka: OpenGL-ის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
ka: საუნდტრეკიის გადახედვა

en: Load playlist from a file.
ka: დასაკრავი სიის ფაილიდან ჩატვირთვა.

en: Save playlist to a file.
ka: დასაკრავი სიის ფაილში შენახვა.

en: Clear the playlist.
ka: დასაკრავი სიის გასუფთავება.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
ka[0]: 1 ტრეკი [%2]
ka[1]: %1 ტრეკი [%2]

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
ka: მონიშნეთ ხმის ფაილები

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
ka: დასაკრავი სიის ჩატვირთვა

en: Playlist (*.m3u)
ka: დასაკრავი სია (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
ka: დასაკრავი სიის შენახვა

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
ka: ფაილთან "%1" წვდომის შეცდომა. შეამოწმეთ, ბილიკი სწორია, თუ არა.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
ka: ცარიელი ფაილების სიის მინიატურის შექმნა შეუძლებელია.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
ka: აირჩიეთ აუდიო ფაილები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
ka: გადახედვა...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ka: პარამეტრები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
ka: &მარყუჟი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
ka: &ავტომატური დაკვრა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
ka: საუნდტრეკის დამახსოვრება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
ka: დროის შედარებ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
ka: სლაიდი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
ka: საუნდტრეკი:

en: No detail available
ka: დეტალები ხელმისაწვდომი არაა

en: %1 may not be playable.
ka: %1 შეიძლება დაკვრადი არ იყოს.

en: This file may not be playable.
ka: ეს შეიძლება დაკვრადი არ იყოს.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
ka: დაკვრა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
ka: შეჩერება

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
ka: წინა

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
ka: შემდეგი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ka: დრო:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
ka: გასული დრო:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
ka: ჯამი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
ka: ხმები:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
ka: &ინტერფეისი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
ka: &მმართველები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
ka: თაგუნას &რგოლის ჩართვა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
ka: OpenGL ეფექტები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
ka: აირჩიეთ ფონტი...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ka: ფერები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
ka: გამოკვეთილი ტექსტი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
ka: ფონის გაუმჭვირვალობა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
ka: ფონტის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
ka: ფონის ფერი:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
ka[0]: %1 გამოსახულება [%2]
ka[1]: %1 images [%2]

en: %1 image | %1 images
ka[0]: 1 გამოსახულება
ka[1]: %1 გამოსახულება

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
ka: გამოსახულება #%1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
ka: გამოსახულებების სია

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
ka: შემცველობის რენდერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
ka: ფაილის სახელის &დაბეჭდვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
ka: &წარწერების დაბეჭდვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
ka: მიმდინარეობის მაჩვენებელი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
ka: დაკვრა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
ka: ეფექტი:

[ctx: @title:window]
en: Presentation
ka: პრეზენტაცია

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
ka: დაწყება

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
ka: პრეზენტაციის დაწყება

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
ka: მთავარი პარამეტრები

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
ka: საუნდტრეკი

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
ka: დამატებით

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
ka: ბენდი

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
ka: შერევა

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
ka: კუბი

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
ka: მინავლება

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
ka: შემობრუნება

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
ka: სლაიდი

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
ka: შემთხვევითი

[ctx: @title]
en: Presentation
ka: პრეზენტაცია

[ctx: @action]
en: Presentation...
ka: პრეზენტაცია...

en: Delay:
ka: დაყოვნება:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
ka: გამოსახულების წაშლა

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
ka: მოზაიკა

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
ka: კუბიზმი

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
ka: ჰორიზონტალური ხაზები

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
ka: ვერტიკალური ხაზები

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
ka: სლაიდშოუ

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
ka: სლაიდშოუს მორგება

en: Delay between images:
ka: დაყოვნება გამოსახულებებს შორის:

en: The delay, in seconds, between images.
ka: დაყოვნება გამოსახულებებს შორის, წამებში.

en: Start with current image
ka: მიმდინარე გამოსახულებით დაწყება

en: Shuffle images
ka: გამოსახულებების შემთხვევითობა

en: Show progress indicator
ka: მიმდინარეობის ინდიკატორის ჩვენება

en: Show image file name
ka: გამოსახულების ფაილის სახელის ჩვენება

en: Show image creation date
ka: გამოსახულების შექნის თარიღის ჩვენება

en: Show camera aperture and focal length
ka: კამერის დიაფრაგმისა და ფოკალური სიგრძის ჩვენება

en: Show camera exposure and sensitivity
ka: კამერის ექსპოზიციისა და მგრძნობიარობის ჩვენება

en: Show camera make and model
ka: კამერის მწარმოებლისა და მოდელის ჩვენება

en: Show camera lens model
ka: კამერის ლინზის მოდელის ჩვენება

en: Show image caption
ka: გამოსახულების წარწერის ჩვენება

en: Show image title
ka: გამოსახულების სათაურის ჩვენება

en: Show image caption if it has not title
ka: თუ გამოსახულებას სათაური არ გააჩნია, წარწერა იქნება ნაჩვენები

en: Show image tags
ka: გამოსახულების ჭდეების ჩვენება

en: Show image rating
ka: გამოსახულების შეფასების ჩვენება

en: Caption font:
ka: წარწერის ფონტი:

en: Screen placement:
ka: ეკრანის განთავსება:

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
ka: მიმდინარე ეკრანი

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
ka: ნაგულისხმევი ეკრანი

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ka: %1-ე ეკრანი

en: SlideShow
ka: სლაიდშოუ

[ctx: @action]
en: Slideshow
ka: სლაიდშოუ

en: Slideshow
ka: სლაიდშოუ

en: Play All
ka: ყველას დაკვრა

en: Play Selection
ka: მონიშნულის დაკვრა

en: Switch Screen
ka: ეკრანის გადართვა

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ka: %1-ე ეკრანი

[ctx: @title]
en: Box
ka: ყუთი

en: Failed to upload photo
ka: სურათის ატვირთვის შეცდომა

en: Failed to list folders
ka: საქაღალდეების სიის მიღების შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
ka: Box-ზე გატანა

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
ka: ატვირთვის დაწყება

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
ka: Box-ზე ატვირთვის დაწყება

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
ka: სურათი მონიშნული არაა. ასატვირთად საჭიროა, ერთი სურათი მაინც მონიშნოთ.

[ctx: @title:window]
en: Warning
ka: გაფრთხილება

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
ka: ავთენტიკაციის შეცდომა. თავიდან საცდელად დააწკაპუნეთ "გაგრძელებას".

[ctx: @action:button]
en: Continue
ka: გაგრძელება

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
ka: ატვირთვის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
ka: შესვლის შეცდომა

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
ka: შესვლის დეტალები არასწორია. გნებავთ თავიდან სცადოთ?

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
ka: Dropbox-ზე &გატანა...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
ka: Dropbox-ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
ka: Dropbox-ზე ატვირთვის დაწყება

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
ka: სურათი მონიშნული არაა. ასატვირთად საჭიროა, ერთი სურათი მაინც მონიშნოთ.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
ka: შესვლის დეტალები არასწორია. გნებავთ თავიდან სცადოთ?

en: Dropbox export
ka: Dropbox-ზე გატანა

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
ka: Dropbox-ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა.
    %1
    გნებავთ გავაგრძელო?

en: Dropbox call failed:
    %1
ka: Dropbox ის ფუნქციის შეცდომა:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
ka: შექმნილი ალბომის კონფიდენციალობის პარამეტრები (აუცილებელია).

en: Only Me
ka: მხოლოდ მე

en: Only Friends
ka: მხოლოდ მეგობრები

en: Friends of Friends
ka: მეგობრების მეგობრები

en: Everyone
ka: ყველა

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
ka: &Facebook-ში გატანა...

en: Cannot open file
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა

en: The service is not available at this time.
ka: სერვისი ახლა მიუწვდომელია.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
ka: აპლიკაციამ დასაშვები შეერთებების მაქსიმალურ რაოდენობას მიაღწია.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
ka: სესიის გასაღები არასწორია ან სესიის ვადა გავიდა. სცადეთ, თავიდან შეხვიდეთ.

en: Invalid album ID.
ka: არასწორი ალბომის ID.

en: Album is full.
ka: ალბომი სავსეა.

en: Missing or invalid file.
ka: ფალი აკლია ან არასწორია.

en: Too many unapproved photos pending.
ka: რიგში მეტისმეტად ბევრი დაუდასტურებელი სურათია.

en: Validate previous session...
ka: წინა სესიის გადამოწმება...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
ka: Facebook -ის ვებსერვისზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
ka: Facebook -ის ვებსერვისზე ატვირთვის დაწყება

en: Continue with Facebook
ka: Facebook-ით გაგრძელება

en: Log Out of Facebook
ka: Facebook-დან გასვლა

en: <i>auto create</i>
ka: <i>ავტომატური შექმნა</i>

en: Facebook Call Failed: %1
ka: Facebook -ის ფუნქციის შეცდომა: %1

en: Facebook export
ka: Facebook -ზე გატანა

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
ka: შეცდომა სურათის Facebook-ზე ატვირთვისას: %1
    გნებავთ, გავაგრძელო?

en: Facebook Call Failed: %1
ka: Facebook ის ფუნქციის შეცდომა: %1

en: Target location:
ka: სამიზნე მდებარეობა:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
ka: სამიზნე საქაღალდე

en: Target file behavior:
ka: სამიზნე ფაილის ქცევა:

en: Copy files
ka: ფაილების კოპირება

en: Create symlinks
ka: სიმბმულების შექმნა

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
ka: ლოკალურ საცავზე გატანა

[ctx: @action:button]
en: Start Export
ka: გატანის დაწყება

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
ka: მითითებულ სამიზნეზე ატვირთვის დაწყება

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
ka: კოპრირება არ დასრულებულა

[ctx: @title]
en: File Copy
ka: ფაილის ასლი

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
ka: დააყენეთ სურათების ასატვირთი მდებარეობა. შეიძლება იყოს ნებისმიერი მისამართი, რომელიც Dophin-ში ან Konqueror-ში შეგიძლიათ, გამიყენოთ. მაგ: ftp://my.server.org/sub/folder.

en: This is the list of images to upload to the specified target.
ka: ეს სურათების სიაა, რომელიც მითითებულ ადგილას აიტვირთება.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
ka: აირჩიეთ სამიზნე...

en: All Files (*)
ka: ყველა ფაილი (*)

en: <i>not selected</i>
ka: <i>მონიშნული არაა</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
ka: დაშორებულ საცავზე გატანა

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
ka: ატვირთვა არ დასრულებულა

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
ka: ზოგიერთი სურათი არ გადაცემულა და ჯერ კიდევ ჩამონათვალშია. შეგიძლიათ ამ სურათების გატანა ახლა სცადოთ.

en: Select import location...
ka: აირჩიეთ შემოტანის მდებარეობა...

en: This is the list of images to import into the current album.
ka: ეს სურათების სიაა, რომელიც დაშორებული საცავიდან მიმდინარე ალბომში იქნება შემოტანილი.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
ka: აირჩიეთ შემოსატანი ჩანაწერები...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
ka: დაშორებული საცავიდან შემოტანა

[ctx: @action:button]
en: Start Import
ka: შემოტანის დაწყება

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
ka: მითითებული სურათების ამჟამად მონიშნულ ალბომში შემოტანის დაწყება.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
ka: შემოტანა არ დასრულებულა

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
ka: ზოგიერთი სურათი არ მიღებულა და ჯერ კიდევ ჩამონათვალშია. შეგიძლიათ ამ სურათების შემოტანა ახლა სცადოთ.

[ctx: @title]
en: File Transfer
ka: ფაილის მიმოცვლა

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
ka: დაშორებულ საცავზე ატვირთვა...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
ka: დაშორებული საცავიდან შემოტანა...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
ka: ჩართეთ, თუ სურათი საჯაროდ უნდა ჩანდეს. ყველა სურათისთვის იგივეს გასაკეთებლად ატვირთვის პარამეტრების ჩანართი გამოიყენეთ

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
ka: ჩართეთ, თუ სურათს მხოლოდ ოჯახის წევრები უნდა ხედავდნენ. ყველა სურათისთვის იგივეს გასაკეთებლად ატვირთვის პარამეტრების ჩანართი გამოიყენეთ

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
ka: ჩართეთ, თუ სურათს მხოლოდ მეგობრები უნდა ხედავდნენ. ყველა სურათისთვის იგივეს გასაკეთებლად ატვირთვის პარამეტრების ჩანართი გამოიყენეთ

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
ka: მიუთითეთ ამ სურათის უსაფრთხოების დონე. ყველა გამოსახულებისთვის იგივეს დასაყენებლად ატვირთვის პარამეტრებს ჩანართი გამოიყენეთ

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
ka: მიუთითეთ რა ტიპის სურათია ეს ან, ყველა სურათისთვის მისათითებლად, ატვირთვის პარამეტრების ჩანართი გამოიყენეთ

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
ka: დაამატეთ ჭდეები სათითაო სურათს ან, ყველა სურათისთვის დასამატებლად, ატვირთვის პარამეტრების ჩანართი გამოიყენეთ

en: Enter extra tags, separated by commas.
ka: დაამატეთ დამატებითი ჭდეები, მძიმით დაყოფილი.

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
ka: &Flickr-ზე გატანა...

en: Getting the maximum allowed file size.
ka: ფაილის მაქსიმალური დასაშვები ზომის მიღება.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
ka: ფაილის ზომა მაქსიმალურ დასაშვებს აჭარბებს.

en: No photo specified
ka: სურათი მითიტებული არაა

en: General upload failure
ka: ატვირთვის ზოგადი შეცდომა

en: Filesize was zero
ka: ფაილის ზომა ნულოვანია

en: Filetype was not recognized
ka: ფაილის ტიპი უცნობია

en: User exceeded upload limit
ka: მომხმარებელმა ატვირთვის ლიმიტს გადააჭარბა

en: Invalid signature
ka: არასწორი ხელმოწერა

en: Missing signature
ka: ნაკლული ხელმოწერა

en: Login Failed / Invalid auth token
ka: შესვლის შეცდომა / შესვლის არასწორი კოდი

en: Invalid API Key
ka: არასწორი API გასაღები

en: Service currently unavailable
ka: სერვისი ამჟამად მიუწვდომელია

en: Invalid Frob
ka: არასწორი Frob

en: Format "xxx" not found
ka: ფორმატი "xxx" ვერ ვიპოვე

en: Method "xxx" not found
ka: მეთოდი "xxx" ვერ ვიპოვე

en: Invalid SOAP envelope
ka: არასწორი SOAP კონვერთი

en: Invalid XML-RPC Method Call
ka: არასწორი XML-RPC-ის მეთოდის გამოძახება

en: The POST method is now required for all setters
ka: POST მეთოდი ახლა ყველა მომხმარებლისთვის აუცილებელია

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
ka: აღმოჩენილია შეცდომა: %1
    გაგრძელება შეუძლებელია.

en: PhotoSet creation failed:
ka: ფოტოსეტის შექმნის შეცდომა:

en: Failed to fetch list of photo sets.
ka: ფოტოსეტების სიის მიღების შეცდომა.

en: Failed to query photo information
ka: ფოტოების ინფორმაციის გამოთხოვის შეცდომა

en: Remove Account
ka: ანგარიშის წაშლა

[ctx: photo permissions]
en: Public
ka: საჯარო

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
ka: ეს სურათების სიაა, რომელიც Frickr-ის თქვენს ანგარიშზე აიტვირთება.

en: Extra tags
ka: დამატებითი ჭდეები

[ctx: photo permissions]
en: Family
ka: ოჯახი

[ctx: photo permissions]
en: Friends
ka: მეგობრები

en: Safety level
ka: უსაფრთხოების დონე

en: Content type
ka: შემცველობის ტიპი

[ctx: photo safety level]
en: Safe
ka: უსაფრთხო

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
ka: საშუალო

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
ka: შეზღუდული

[ctx: photo content type]
en: Photo
ka: სურათი

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
ka: ეკრანის ანაბეჭდი

[ctx: photo content type]
en: Other
ka: სხვები

en: Tag options
ka: ჭდის მორგება

en: Use Host Application Tags
ka: ჰოსტის აპლიკაციის ჭდეების გამოყენება

en: More tag options
ka: ჭდეების მეტი პარამეტრი

en: Added Tags:
ka: დამატებული ჭდეები:

en: Enter new tags here, separated by commas.
ka: დაამატეთ დამატებითი ჭდეები, მძიმით დაყოფილი.

en: Add tags per image
ka: გამოსახულებებისთვის ჭდეების სათითაოდ დაყენება

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
ka: თუ ჩართულია, ფაილების სიის ჩანართში ჭდეების დაყენება სათითაო ფაილებისთვისაც შეგიძლიათ

en: Strip Spaces From Tags
ka: ჭდეებიდან გამოტოვებების მოცილება

en: Publication Options
ka: გამოქვეყნების მორგება

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
ka: საჯარო (ყველა ხედავს)

en: Visible to Family
ka: ხილულია ოჯახისთვის

en: Visible to Friends
ka: ხილულია მეგობრებისთვის

en: More publication options
ka: გამოცემის მეტი პარამეტრი

en: Safety level:
ka: უსაფრთხოების დონე:

en: Safe
ka: უსაფრთხო

en: Moderate
ka: საშუალო

en: Restricted
ka: შეზღუდული

en: Content type:
ka: შემცველობის ტიპი:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
ka: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a>-ზე გატანა</h2></b>

en: Fewer publication options
ka: გამოცემის ნაკლები პარამეტრი

en: Fewer tag options
ka: ჭდეების ნაკლები პარამეტრი

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
ka: %1-ის ვებსერვისში გატანა

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
ka: ატვირთვის დაწყება

en: Photostream Only
ka: მხოლოდ ფოტონაკადი

en: Flickr Export
ka: Flickr-ზე გატანა

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
ka: %1-დან ფოტოსეტის ინფორმაციის მოთხოვის შეცდომა. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
ka: %1-ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა. %2
    გნებავთ გავაგრძელო?

en: Failed to create folder
ka: საქაღალდის შექმნის შეცდომა

en: File-size was zero
ka: ფაილის ზომა ნულოვანია

en: File-type was not recognized
ka: უცნობი ფაილის ტიპი

en: Login failed / Invalid auth token
ka: შესვლის შეცდომა / შესვლის არასწორი კოდი

en: The POST method is now required for all setters.
ka: POST მეთოდი ახლა ყველა მომხმარებლისთვის აუცილებელია.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
ka: აღმოჩენილია შეცდომა: %1
    გაგრძელება შეუძლებელია.

en: Failed to fetch photo-set list
ka: ფოტოსეტების სიის მიღების შეცდომა

en: Access Level
ka: წვდომის დონე

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
ka: საჯარო

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
ka: სიაში არაა / პირადი

en: Unlisted album is only accessible via URL.
ka: სიაში არ-ნაჩვენები ალბომი მხოლოდ URL-ითაა ხელმისაწვდომი.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
ka: სანახავად შესვლაა საჭირო

en: Unlisted album require Sign-In to View
ka: სიაში არ-ნაჩვენები ალბომის სანახავად შესვლაა საჭირო

en: Privacy:
ka: პირადულბა:

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
ka: Google Drive-ზე გატანა...

en: Add As New
ka: როგორც ახლის დამატება

en: Item will be added alongside the linked version.
ka: ელემენტები მიბმულ ვერსიასთან ერთად დაემატება.

en: Add All
ka: ყველას დამატება

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
ka: ელემენტები მიბმულ ვერსიებთან ერთად დაემატება. თქვენ ამის შესახებ აღარ გკითხავთ.

en: Replace
ka: ჩანაცვლება

en: Item will be replacing the linked version.
ka: ელემენტები მიბმულ ვერსიებს ჩაანაცვლებს.

en: Replace All
ka: ყველას ჩანაცვლება

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
ka: ელემენტები მიბმულ ვერსიებს შეცვლიან. თქვენ ამის შესახებ აღარ გკითხავთ.

en: A linked item already exists.
ka: მიბმული ჩანაწერი უკვე არსებობს.

en: Destination
ka: დანიშნულება

[ctx: @label: source file]
en: Source
ka: წყარო

en: Tag path behavior :
ka: ჭდის ბილიკის ქცევა :

en: Leaf tags only
ka: მხოლოდ ფოთლოვანი ჭდეები

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
ka: ჭდეების იერარქიიდან მხოლოდ ფოთოლი ჭდეების გატანა

en: Split tags
ka: ჭდეების დაყოფა

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
ka: ფოთოლი ჭდეებისა და ყველა წინარების ერთი ჭდით გატანა.

en: Combined String
ka: კომბინირებული სტრიქონი

en: Build a combined tag string.
ka: კომბინირებული ჭდის სტრიქონის აგება.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
ka: Google Drive-ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
ka: Google Drive-ზე ატვირთვის დაწყება

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
ka: Google Photos -ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
ka: Google Photos -ზე ატვირთვის დაწყება

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
ka: Google Photos ვებსერვისიდან შემოტანა

[ctx: @action:button]
en: Start Download
ka: გადმოწერის დაწყება

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
ka: Google Photos ვებსერვისიდან გადმოწერის დაწყება

[ctx: @info]
en: Google Drive export
ka: Google Drive -ზე გატანა

[ctx: @info]
en: Google Photo export
ka: Google Photo-ზე გატანა

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
ka: %1-ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა.
    გნებავთ, გავაგრძელო?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
ka: სურათის გადმოწერის შეცდომა: %1
    გნებავთ, გააგრძელოთ?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
ka: სურათის %1-ზე დამახსოვრების შეცდომა

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
ka: %1-ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა.
    %2
    გნებავთ, გავაგრძელო?

[ctx: @action:button]
en: OK
ka: დიახ

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
ka: Google Drive-ის ფუნქციის შეცდომა:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
ka: Google Photos-ის გამოძახების შეცდომა:
    %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
ka: &ImageShack-ზე გატანა...

en: Authenticating the user
ka: მომხმარებლის ავთენტიკაცია

en: Getting galleries from server
ka: სერვერიდან გალერეების მიღება

en: Successfully retrieved galleries
ka: გალერეები მიღებულია

[ctx: @option]
en: Make private
ka: პირადად გადაკეთება

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
ka: ჭდეები (არასავალდებული):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
ka: მინიატურებზე ინფორმაციის ზოლის მოცილება

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
ka: საწყის საქაღალდეში ჩამატება

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
ka: ახალი გალერეის შექმნა

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
ka: &ImageShack-ზე გატანა

[ctx: @action:button]
en: Upload
ka: ატვირთვა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
ka: Facebook -ის ვებსერვისზე ატვირთვის დაწყება

en: Image Shack Export
ka: Image Shack -ზე გატანა

en: Authenticating...
ka: ავთენტიკაცია...

en: Login failed: %1
ka: შესვლის შეცდომა: %1

en: Failed to get galleries list: %1
ka: გალერეების სიის მიღების შეცდომა: %1

en: Submission title
ka: გადაცემის სათაური

en: Submission description
ka: გადაცემის აღწერა

en: Imgur Delete URL
ka: Imgur -ის წაშლის URL

en: Copy
ka: დააკოპირე

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
ka: &Imgur-ზე გატანა...

en: Could not authorize
ka: ავტორიზაციის შეცდომა

en: Could not open file
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა

en: Logged in as:
ka: შესული ბრძანდებით, როგორც:

en: Forget
ka: დავიწყება

en: Upload Anonymously
ka: ანონიმურად ატვირთვა

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
ka: გატანა imgur.com-ზე

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
ka: Imgur-ზე ატვირთვის დაწყება

en: <i>Not logged in</i>
ka: <i>შესული არ ბრძანდებით</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
ka: ავტორიზაციის შეცდომა

en: Failed to log into Imgur: %1
ka: Imgur-ზე შესვლის შეცდომა: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
ka: სურათის Imgur-ზე ატვირთვის შეცდომა: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
ka: Imgur-ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა: %1
    გნებავთ, გავაგრძელო?

en: Home
ka: საწყისი

en: Go back to Home page
ka: საწყის გვერდზე დაბრუნება

en: Visually Similar
ka: ვიზუალურად მსგავსი

en: invalid name
ka: არასწორი სახელი

en: Login
ka: შესვლა

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
ka: სამეფო

[ctx: taxonomic rank]
en: family
ka: ოჯახი

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
ka: ტომი

[ctx: taxonomic rank]
en: section
ka: სექცია

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
ka: კომპლექსური

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
ka: ჰიბრიდი

[ctx: taxonomic rank]
en: form
ka: ფორმა

[ctx: distance]
en: meter
ka: მთვლელი

[ctx: distance]
en: meters
ka: მეტრი

[ctx: time]
en: hour
ka: საათი

[ctx: time]
en: hours
ka: საათი

[ctx: time]
en: minute
ka: წუთი

[ctx: time]
en: minutes
ka: წუთი

[ctx: time]
en: second
ka: წამი

[ctx: time]
en: seconds
ka: წამი

en: Date
ka: თარიღი

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Place:
ka: ადგილი:

en: More options
ka: მეტი პარამეტრი

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
ka: %1 დაკვირვების სახით გატანა

en: Fewer options
ka: ნაკლები პარამეტრი

en: observation
ka: დაკვირვება

en: observation time
ka: დაკვირვების დრო

en: not available
ka: მიუწვდომელია

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
ka: IPFS-ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
ka: IPFS-ზე ატვირთვის დაწყება

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
ka: MediaWiki-ზე გატანა...

en: Error on file '%1'
ka: შეცდომა ფაილზე %1

en: Error on file '%1': %2
ka: შეცდომა ფაილზე %1: %2

[ctx: @info]
en: Select an image
ka: მონიშნეთ გამოსახულება

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
ka: ეს MediaWiki-ის საწყისი გვერდის ბრაუზერში გასახსნელი დაწკაპუნებადი ბმულია.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
ka: ეს სურათების სიაა, რომელიც ვიკიზე აიტვირთება.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
ka: ეს არჩეულ ვიკიზე შესასვლელი გვერდია.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
ka: სათაური:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
ka: თარიღი:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
ka: აღწერილობა:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
ka: კატეგორიები:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
ka: გეოლოკაციის განედი:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
ka: გეოლოკაციის გრძედი:

[ctx: @option]
en: Account
ka: ანგარიში

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
ka: ეს MediaWiki-ის ანგარიშში შესასვლელი ფორმაა.

[ctx: @option: button]
en: New
ka: ახალი

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
ka: ვიკის ამ სიაში ჩამატება

[ctx: @item]
en: Wikimedia Meta
ka: Wikimedia მეტა

[ctx: @item]
en: Wikipedia
ka: Wikipedia - უფასო ენციკლოპედია

[ctx: @item]
en: Wikia Foto
ka: Wikia -ის ფოტო

[ctx: @label]
en: Wiki:
ka: ვიკი:

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
ka: ვიკის დამატების ვარიანტები.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @action: button]
en: Add
ka: დამატება

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
ka: ახალი ვიკის დამატება

[ctx: @label]
en: Login:
ka: მომხმარებელი:

[ctx: @label]
en: Password:
ka: პაროლი:

[ctx: @action]
en: &Log in
ka: &შესვლა

[ctx: @option]
en: Login Information
ka: შესვლის ინფორმაცია

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
ka: ვიკის სახელი:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
ka: შესული, როგორც:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
ka: ანგარიშის შეცვლა

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
ka: გასვლა და ატვირთვისთვის გამოყენებული ანგარიშის შეცვლა

[ctx: @option]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @label]
en: Author:
ka: ავტორი:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
ka: წყარო:

[ctx: @label]
en: License:
ka: ლიცენზია:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
ka: პირადი ნამუშევარი, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
ka: პირადი ნამუშევარი, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
ka: პირადი ნამუშევარი, multi-license with CC-BY-SA-3.0 ან უფრო ძველი

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
ka: პირადი ნამუშევარი, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
ka: პირადი ნამუშევარი, Creative Commons Attribution 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
ka: პირადი ნამუშევარი, release into public domain under the CC-Zero license

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
ka: ავტორი 100 წელზე მეტი ხნის წინ გარდაიცვალა

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
ka: ორგანზომილებიანი ნამუშევრის სურათი, რომლის ავტორიც 100 წელზე მეტი ხნის წინ გარდაიცვალა

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
ka: პირველად გამოიცა აშშ-ში, 1923 წლამდე

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
ka: აშშ სამთავრობო სააგენტოს ნამუშევარი

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
ka: მარტივი ზედაპირები, ცალკე სიტყვები ან გეომეტრიული ფიგურები

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
ka: ლოგოები მარტივი ზედაპირებით, ცალკე სიტყვებით ან გეომეტრიული ფიგურებით

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
ka: ლიცენზია მითითებული არაა (საჯარო ვიკისთვის რეკომენდებული არაა)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
ka: ზოგადი კატეგორიები:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
ka: ეს ადგილია კატეგორიების დასამატებლად, რომელიც ყველა ფაილს დაემატება.

[ctx: @label]
en: Generic text:
ka: ზოგადი ტექსტი:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
ka: ეს ადგილია ტექსტის შესაყვანად, რომელიც ყველა ფაილს, ინფორმაციის ნიმუშის ქვეშ დაემატება.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
ka: ამტვირთავის კომენტარები:

[ctx: @option]
en: Options
ka: პარამეტრები

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
ka: ეს ის პარამეტრებია, რომლებიც ატვირთვამდე სურათებზე გადატარდება.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
ka: ატვირთვამდე სურათების ზომის შეცვლა

[ctx: @label]
en: Maximum size:
ka: მაქსიმალური ზომა:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
ka: JPEG ხარისხი:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
ka: ფაილიდან მეტამონაცემების წაშლა

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
ka: ფაილიდან კოორდინატების წაშლა

[ctx: @item]
en: Items Properties
ka: ჩანაწერის თვისებები

[ctx: @item]
en: Upload Settings
ka: პარამეტრების ატვირთვა

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
ka: MediaWiki-ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
ka: MediaWiki-ზე ატვირთვის დაწყება

en: MediaWiki export
ka: MediaWiki-ზე გატანა

[ctx: @title:window]
en: Login Error
ka: შესვლის შეცდომა

en: Please check your credentials and try again.
ka: შეამოწმეთ მომხმარებელი და პაროლი და თავიდან სცადეთ.

en: Upload finished with no errors.
ka: ატვირთვა შეცდომების გარეშე დასრულდა.

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
ka: Onedrive-ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
ka: Onedrive-ზე ატვირთვის დაწყება

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
ka: Pinterest -ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
ka: Pinterest-ზე ატვირთვის დაწყება

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
ka: ავთენტიკაციის შეცდომა. თავიდან საცდელად დააწკაპუნეთ "გაგრძელებას".

[ctx: piwigo login settings]
en: URL:
ka: მისამართი:

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
ka: მომხმარებელი:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
ka: პაროლი:

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
ka: &Piwigo -ზე გატანა...

en: Check if %1 already exists
ka: შემოწმება, %1 უკვე არსებობს, თუ არა

en: Piwigo URL probably incorrect
ka: Piwigo-ის URL ალბათ არასწორია

en: Incorrect username or password specified
ka: მითითებული მომხმარებლის სახელი ან პაროლი არასწორია

en: Invalid response received from remote Piwigo
ka: დაშორებული Piwigo-სგან მიღებული პასუხები არასწორია

en: Failed to list albums
ka: ალბომების სიის მიღების შეცდომა

en: Photo '%1' already exists.
ka: სურათი %1 უკვე არსებობს.

en: Photo '%1' already exists in this album.
ka: სურათი %1 ამ ალბომში უკვე არსებობს.

en: Error : Cannot open photo: %1
ka: შეცდომა: სურათის გახსნის შეცდომა: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
ka: ნაწილის ატვირთვა %1/%2 of %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
ka: გაფრთხილება: სრული ზომის მქონე სურათების ატვირთვა შეუძლებელია.

en: Upload the metadata of %1
ka: %1-ის მეტამონაცემების ატვირთვა

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
ka: დაშორებული Piwigo-სგან მიღებული პასუხი არასწორია (%1)

en: Visit Piwigo website
ka: Piwigo -ის ვებგვერდის ნახვა

en: Remote Albums
ka: ალბომის წაშლა

[ctx: reload album list]
en: Reload
ka: თავიდან ჩატვირთვა

en: Reload album list
ka: ალბომების სიის თავიდან ჩატვირთვა

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
ka: სახელი:

en: Change Account
ka: ანგარიშის შეცვლა

en: Resize photos before uploading
ka: ატვირთვამდე სურათების ზომის შეცვლა

en: Maximum width:
ka: მაქსიმალური სიგანე:

en: Maximum height:
ka: მაქსიმალური სიგრძე:

en: Resized JPEG quality:
ka: ზომაშეცვლილი JPEG ხარისხი:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
ka: Piwigo -ზე გატანა

en: Edit Piwigo Data
ka: Piwigo-ის მონაცემების ჩასწორება

en: Failed to login into remote piwigo.
ka: დაშორებულ Piwigo-ზე შესვლის შეცდომა.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
ka: 
    გნებავთ შეამოწმოთ პარამეტრები და თავიდან სცადოთ?

en: Album
ka: ალბომი

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
ka: ასატვირთი არაფერია - აირჩიეთ ასატვირთი სურათები.

en: The file %1 is not a supported image or video format
ka: ფაილი %1 მხარდაუჭერელი გამოსახულების ან ვიდეო ფორმატშია

en: Uploading file %1
ka: %1 ფაილის ატვირთვა

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
ka: დაშორებულ Piwigo-ზე მედიის ატვირთვის შეცდომა.

en: 
    Do you want to continue?
ka: 
    გნებავთ, გააგრძელოთ?

[ctx: @option]
en: Visibility
ka: ხილვადობა

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
ka: ალბომის ხილვადობის დაყენება

[ctx: @label: properties]
en: Public
ka: საჯარო

en: Not logged in
ka: შესული არ ბრძანდებით

en: Invalid command
ka: არასწორი ბრძანება

en: Invalid login name or password
ka: მომხმარებელი ან პაროლი არასწორია

en: Session expired
ka: სესიის დრო გავიდა

en: Unknown album
ka: უცნობი ალბომი

en: Failed to open album
ka: ალბომის გახსნის შეცდომა

en: The album name cannot be empty
ka: ალბომის სახელი ცარიელი არ შეიძლება იყოს

en: Failed to create album
ka: ახალი ალბომის შექმნის შეცდომა

en: Album does not exist
ka: ალბომი არ არსებობს

en: File upload failed
ka: ფაილის ატვირთვის შეცდომა

en: Unsupported file extension
ka: ფაილის მხარდაუჭერელი გაფართოება

en: Logging in %v%
ka: %v%-ში შესვლა

en: Logging out %v%
ka: %v%-დან გასვლა

en: Loading albums %v%
ka: %v% ალბომების ჩატვირთვა

en: Creating album %v%
ka: %v% ალბომის შექმნა

en: Opening album %v%
ka: %v% ალბომის გახსნა

en: Closing album %v%
ka: %v%ა ალბომის დახურვა

en: Adding photos %v%
ka: %v% სურათების დამატება

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
ka: Rajce.net -ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
ka: Rajce.net-ზე ატვირთვის დაწყება

en: SmugMug New Album
ka: SmugMug ახალი ალბომი

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
ka: SmugMug -ის ახალი ალბომის მორგება.

en: Title of the album that will be created (required).
ka: SmugMug -ის ახალი ალბომის სახელი (აუცილებელია).

en: Description of the album that will be created (optional).
ka: SmugMug -ის ახალი ალბომის აღწერა (არასავალდებულოა).

en: Album template for the new album (optional).
ka: ახალი ალბომის შაბლონი (არასავალდებულოა).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
ka: სათაური:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
ka: აღწერილობა:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
ka: შაბლონი:

en: Security && Privacy
ka: უსაფრთხოება და კონფიდენციალობა

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
ka: ეს ახალი SmugMug-ის ალბომის უასფრთხოების და კონფიდენციალობის პარამეტრებია.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
ka: საჯარო

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
ka: საჯარო ალბომი, რომელიც თქვენს საჯარო SmugMug-ის გვერდზე გამოჩნდება.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
ka: სიაში არაა

en: Require password to access the album (optional).
ka: ალბომის პაროლი (არასავალდებულოა).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
ka: მომხმარებლის პაროლის შეყვანის ველში არსებული პაროლის მინიშნება (არასავალდებულო).

en: Password:
ka: პაროლი:

en: Password Hint:
ka: პაროლის მინიშნება:

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
ka: &SmugMug -ზე გატანა...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
ka: &SmugMug -დან შემოტანა...

en: Logging in to SmugMug service...
ka: SmugMug -ის სერვისში შესვლა...

en: Login failed
ka: შესვლის შეცდომა

en: Invalid user/nick/password
ka: არასწორი მეტსახელი/მომხმარებელი/პაროლი

en: Invalid API key
ka: არასწორი API გასაღები

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
ka: ეს სურათების სიაა, რომელიც SmugMug -ის თქვენს ანგარიშზე აიტვირთება.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
ka: ეს SmugMug -ის საწყისი გვერდის ბრაუზერში გასახსნელი დაწკაპუნებადი ბმულია.

en: Account
ka: ანგარიში

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
ka: SmugMug ის ანგარიში ავთენტიკაციისთვის.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
ka: ანონიმურად

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
ka: SmugMug-ის სერვისზე ანონიმურად შესვლა.

en: SmugMug Account
ka: SmugMug -ის ანგარიში

en: Login to SmugMug web service using email and password.
ka: SmugMug -ის ვებ სერვისში ელფოსტითა და პაროლით შესვლა.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
ka: ელფოტა:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
ka: ავთენტიკაციისთვის გამოყენებული SmugMug -ის ანგარიშის შეცვლა

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
ka: გადაცემისთვის გამოყენებული SmugMug -ის საქაღალდე.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
ka: SmugMug -ის მომხმარებლის მეტსახელი ალბომის სიებისთვის.

en: Site Password:
ka: საიტის პაროლი:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
ka: SmugMug -ის მეტსახელის/მომხმარებლის მთელი ვებგვერდისთვის.

en: Album Password:
ka: ალბომის პაროლი:

en: Password for SmugMug album.
ka: პაროლი SmugMug -ის ალბომისთვის.

en: New Album
ka: ახალი ალბომი

en: Create new SmugMug album
ka: SmugMug ახალი ალბომის შექმნა

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
ka: ეს მდებარეობაა, სადაც SmugMug -ის სურათები გადმოიწერება.

en: These are options that will be applied to images before upload.
ka: ეს ის პარამეტრებია, რომლებიც ატვირთვამდე სურათებზე გადატარდება.

en: Maximum dimension:
ka: მაქსიმალური ზომა:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
ka: SmugMug  ვებსერვისიდან შემოტანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
ka: Google Photos ვებსერვისიდან გადმოწერის დაწყება

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
ka: SmugMug ვებსერვისზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
ka: SmugMug ვებსერვისზე ატვირთვის დაწყეება

en: SmugMug call failed: %1
ka: SmugMug -ის ფუნქციის შეცდომა: %1

en: &lt;none&gt;
ka: &lt;არცერთი&gt;

en: SmugMug Import
ka: SmugMug -ის გატანა

en: SmugMug Export
ka: SmugMug -ს შემოტანა

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
ka: SmugMug -ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა: %1
    გნებავთ, გავაგრძელო?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
ka: %1-ზე სურათის ატვირთვის შეცდომა.
    გნებავთ, გავაგრძელო?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
ka: სურათის გადმოწერის შეცდომა: %1
    გნებავთ, გააგრძელოთ?

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
ka: Twitter-ზე გატანა

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
ka: Twitter-ზე ატვირთვის დაწყება

en: Twitter export
ka: Twitter-დან გატანა

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
ka: %1-ის გამოძახების შეცდომა

en: Code: %1. %2
ka: კოდი: %1. %2

[ctx: @title]
en: Unified
ka: გაერთიანებული

en: Preparing files...
ka: ფაილების მომზადება...

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
ka: %1 - ახალი ალბომის შექმნის შეცდომა

en: &Choose operation:
ka: &აირჩიეთ ოპერაცია:

en: Export to web services
ka: ვებსერვისში გატანა

en: Import from web services
ka: ვებსერვისიდან შემოტანა

en: &Choose account:
ka: &აირჩიეთ ანგარიში:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
ka: ვებსერვისში გატანა

en: Abort
ka: შეწყვეტა

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
ka: განახლება

en: Brightness:
ka: სიკაშკაშე:

en: Gamma:
ka: გამა:

en: Reset
ka: განულება

en: Exposure
ka: ექსპოზიცია

en: Info
ka: ინფორმაცია

en: Import
ka: შემოტანა

en: Use Default
ka: ნაგულისხმევის გამოყენება

en: Trash
ka: ნაგავი

en: Current Search
ka: მიმდინარე ძებნა

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
ka: ალბომის გადარქმევა (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
ka: ალბომის საწყისის გადარქმევა (%1)

en: Searches
ka: ძებნები

en: Failed to open the database.
ka: მონაცემთა ბაზის გახსნა ჩავარდა.

en: Failed to initialize the database.
ka: მონაცემთა ბაზის ინიციალიზაცია ჩავარდა.

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
ka: კოლექცია ვერ ვიპოვე

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
ka: ბაზის საქაღალდე

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
ka: ბაზის განახლება

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
ka: ახალი მონაცემთა ბაზის შექმნა

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
ka: ახალი ბაზის საქაღალდე

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
ka: მიმდინარე მონაცემთა ბაზის კოპირება

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
ka: არსებული ფაილის გამოყენება

[ctx: @action:button]
en: New database
ka: ახალი მონაცემთა ბაზა

en: Album name cannot be empty.
ka: ალბომის სახელი ცარიელი არ შეიძლება იყოს.

en: Album name cannot contain '/'.
ka: ალბომის სახელი არ შეიძლება "/"-ს შეიცავდეს.

en: No such album
ka: ასეთი ალბომი არ არსებობს

en: No such tag
ka: ასეთი ჭდე არ არსებობს

en: Context menu
ka: კონტექსტური მენიუ

en: Empty Trash
ka: ნაგვის დაცარიელება

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
ka: შეფასება:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
ka: შეფასების გარეშე

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
ka: ფერები:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
ka: ფერის გარეშე

[ctx: @info: color label name]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
ka: ყვითელი

[ctx: @info: color label name]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
ka: ლურჯი

[ctx: @info: color label name]
en: Magenta
ka: ალისფერი

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
ka: ნაცრისფერი

[ctx: @info: color label name]
en: Black
ka: შავი

[ctx: @info: color label name]
en: White
ka: თეთრი

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
ka: უარყოფილია

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
ka: დარჩენილი

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
ka: მიღებულია

en: Find Duplicates...
ka: დუბლიკატების პოვნა…

en: Scan for Faces
ka: სკანირება სახეების მოსაძებნად

en: Refresh
ka: განახლება

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
ka: სკანირება სახეების მოსაძებნად

[ctx: @title]
en: Labels
ka: ჭდეები

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
ka: შეფასების გარეშე

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
ka: აირჩიეთ

[ctx: @item: color tree]
en: Color
ka: ფერი

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
ka: ფერის გარეშე

[ctx: @item: color tree]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: @item: color tree]
en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
ka: ყვითელი

[ctx: @item: color tree]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
ka: ლურჯი

[ctx: @item: color tree]
en: Magenta
ka: ალისფერი

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
ka: ნაცრისფერი

[ctx: @item: color tree]
en: Black
ka: შავი

[ctx: @item: color tree]
en: White
ka: თეთრი

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
ka: ახალი ალბომი

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
ka: ალბომის ჩასწორება

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
ka: &სათაური:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
ka: &კატეგორია:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
ka: &წარწერა:

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
ka: ალბომის &თარიღი:

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
ka: &საშუალო

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
ka: უახლესი

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
ka: ახალი ალბომი

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
ka: საშუალოს გამოთვლის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Select Album
ka: ალბომის არჩევა

[ctx: @title]
en: Tags (0)
ka: ჭდეები (0)

[ctx: @option]
en: All albums
ka: ყველა ალბომი

[ctx: @option]
en: Recursive
ka: რეკურსიული

[ctx: @info:tooltip]
en: Recursive selection.
ka: რეკურსიული მონიშვნა.

[ctx: @option]
en: All tags
ka: ყველა ჭდე

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
ka: ალბომები (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
ka: ჭდეები (ყველა)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
ka: ჭდეები (%1)

en: Create New Album
ka: ახალი ალბომის შექმნა

en: &New Album
ka: &ახალი ალბომი

en: Create new album
ka: ახალი ალბომის შექმნა

en: Create Schema...
ka: სქემის შექმნა...

en: Created tables
ka: შექმნილი ცხრილები

en: Imported albums
ka: შემოტანილი ალბომები

en: Imported images information
ka: შემოტანილი გამოსახულებების ინფორმაცია

en: Last Search (0.9)
ka: ბოლო ძებნა (0.9)

en: Imported comments
ka: შემოტანილი კომენტარები

[ctx: @title]
en: Source Images
ka: საწყისი გამოსახულებები

[ctx: @title]
en: Image History
ka: გამოსახულების ისტორია

[ctx: @title]
en: Identical Images
ka: იდენტური გამოსახულებები

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
ka: %1
    (პირველადი გამოსახულება)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
ka: %1
    (საწყისი გამოსახულება)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
ka[0]: %1 სახე
ka[1]: %1 სახე

[ctx: @item: filter model]
en: No face
ka: სახეების გარეშე

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
ka: დადასტურდა

en: No image selected
ka: გამოსახულება არჩეული არაა

en: Cannot create directory %1
ka: საქაღალდის შექმნის შეცდომა: %1

[ctx: People on your photos]
en: People
ka: ხალხი

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
ka: დაუდასტურებელი

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
ka: იგნორირებულია

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
ka: ფაილის კონფლიქტი

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
ka: ავტომატურად გადარქმევა

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
ka: ავტომატურად გადაწერა

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
ka: ავტომატური გამოტოვება

en: Copy Album
ka: ალბომის კოპირება

en: Copy Images
ka: გამოსახულებების კოპირება

en: Copy Files
ka: ფაილების კოპირება

en: Move Album
ka: ალბომის გადატანა

en: Move Images
ka: გამოსახულებების გადატანა

en: Move Files
ka: ფაილების გადატანა

en: Restore Trash
ka: ნაგვის ყუთიდან აღდგენა

[ctx: @info]
en: Initializing database...
ka: ბაზის ინიციალიზაცია...

en: Error
ka: შედომა

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Progress Information
ka: მიმდინარეობის ინფორმაცია

en: Overall Progress
ka: სრული მიდინარეობა

en: Database Configuration
ka: ბაზის მორგება

en: Mysql Internal
ka: Mysql შიდა

en: MySQL Server
ka: MySQL სერვერი

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
ka: MySQL -ის გამშვები ფაილები

en: Host Name:
ka: ჰოსტის სახელი:

en: Set the host computer name
ka: ჰოსტის სახელი

en: User:
ka: მომხმარებელი:

en: Host Port:
ka: ჰოსტის პორტი:

en: Check Connection
ka: შეერთების შემოწმება

en: Default Settings
ka: ნაგულისხმევი პარამეტრები

en: Remote Server Settings
ka: დაშორებული სერვერის პარამეტრები

en: Database Server Instructions
ka: ბაზის სერვერის ინსტრუქციები

en: Requirements
ka: მოთხოვნები

en: Documentation
ka: დოკუმენტაცია

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
ka: ბაზასთან შეერთების შემოწმება

en: Database connection test successful.
ka: ბაზასთან სატესტო შეერთება წარმატებით დასრულდა.

en: The server hostname is empty
ka: სერვერის ჰოსტის სახელი ცარიელია

en: The server user name is empty
ka: სერვერის მომხმარებლის სახელი ცარიელია

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
ka: ბაზის მორგება

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
ka: შევქმნა ბაზის საქაღალდე?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
ka: ბაზის საქაღალდის შექმნის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
ka: ბაზაში ჩაწერის უფლების გარეშე

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
ka: ბაზის სტატისტიკა

en: Format
ka: ფორმატი

en: Count
ka: რაოდენობა

en: Videos
ka: ვიდეო

en: Audio
ka: აუდიო

en: Total Items
ka: სულ ჩანაწერები

en: Database backend
ka: მონაცემთა ბაზის უკანაბოლო

en: Database Path
ka: ბაზის ბილიკი

en: Database internal server
ka: მონაცემთა ბაზის შიდა სერვერი

[ctx: @info: database server]
en: Yes
ka: დიახ

en: Host Name
ka: ჰოსტი

en: Host Port
ka: ჰოსტის პორტი

en: User account
ka: მომხმარებლის ანგარიში

en: Connect options
ka: მიერთების პარამეტრები

[ctx: @info: total number of items]
en: total
ka: ჯამში

en: &Move to Trash
ka: &სანაგვე ყუთში გადატანა

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
ka: მონიშნული ჩანაწერები წაიშლება

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
ka: მონიშნული ალბომები წაიშლება

en: Do not show this message again
ka: მეტჯერ აღარ აჩვენო ეს გაფრთხილება

en: Continue
ka: გაგრძელება

en: Do not ask again
ka: აღარ მკითხო

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
ka: ფერის პროფილის ინფორმაცია - %1

en: Select an Item
ka: აირჩიეთ ელემენტი

en: Select Items
ka: ჩანაწერების არჩევა

en: <i>Preview:</i>
ka: <i>მინიატურა:</i>

en: <i>Make:</i>
ka: <i>მწარმოებელი:</i>

en: <i>Model:</i>
ka: <i>მოდელი:</i>

en: <i>Created:</i>
ka: <i>შექმნის თარიღი</i>

en: <i>Aperture:</i>
ka: <i>დიაფრაგმა:</i>

en: <i>Focal:</i>
ka: <i>ფოკალი:</i>

en: <i>Exposure:</i>
ka: <i>ექსპოზიცია:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
ka: <i>მგრძნობიარობა:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
ka: <i>აუდიოსბიტურისიჩქარე:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
ka: <i>აუდიოარხისტიპი:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
ka: <i>აუდიო კოდეკი:</i>

en: <i>Duration:</i>
ka: <i>ხანგრძლივობა:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
ka: <i>კადრების სიჩქარე:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
ka: <i>ვიდეოკოდეკი:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
ka: გაზიარებული ბიბლიოთეკებისა და კომპონენტების ინფორმაცია

en: Copy to Clipboard
ka: გაცვლის ბუფერში კოპირება

en: Items List
ka: ჩანაწერების სია

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
ka: არა

[ctx: @title]
en: Features
ka: თვისებები

[ctx: @title]
en: Libraries
ka: ბიბლიოთეკები

[ctx: @info: version]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
ka: მანიფესტები

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
ka: OpenCV-ის მორგება

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @info: tri state]
en: No
ka: არა

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @action]
en: Refresh
ka: განახლება

[ctx: @item: device property]
en: empty
ka: ცარიელია

[ctx: @item: device property]
en: none
ka: არცერთი

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
ka: მომწოდებელი

[ctx: @item: device name]
en: Product
ka: პროდუქტი

[ctx: @item: device description]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @item: device status]
en: States
ka: შტატები

[ctx: @info: device property]
en: none
ka: არცერთი

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
ka: მომწოდებელი

[ctx: @info: device property]
en: empty
ka: ცარიელია

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
ka: ნაცრისფერი

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
ka: შავთეთრი

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
ka: დაინდექსებული

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Auto Equalize
ka: ავტომატური გათანაბრება

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
ka: ზოგადი

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
ka: Ilford SPX 200 (ინფრაწითელი)

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
ka: Ilford SPX 400 (ინფრაწითელი)

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
ka: Ilford SPX 800 (ინფრაწითელი)

en: Kodak HIE (Infrared)
ka: Kodak HIE (ინფრაწითელი)

en: No Lens Filter
ka: ლინზის ფილტრის გარეშე

en: Green Filter
ka: მწვანე ფილტრი

en: Orange Filter
ka: ნარინჯისფერი ფილტრი

en: Red Filter
ka: წითელი ფილტრი

en: Yellow Filter
ka: ყვითელი ფილტრი

en: Yellow-Green Filter
ka: ყვითელი მწვანე ფილტრი

en: Blue Filter
ka: ლურჯი ფილტრი

en: Strength:
ka: სიძლიერე:

en: No Tone Filter
ka: არ არის ტონის ფილტრი

en: Sepia Filter
ka: სეპიას ფილტრი

en: Brown Filter
ka: ყავისფერი ფილტრი

en: Cold Filter
ka: ცივი ფილტრი

en: Selenium Filter
ka: სელენის ფილტრი

en: Platinum Filter
ka: პლატინის ფილტრი

en: Lens Filters
ka: ლინზის  ფილტრები

en: Tone
ka: ტონი

en: Luminosity
ka: სიკაშკაშე

[ctx: @item: color]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: @item: color]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: @item: color]
en: Blue
ka: ლურჯი

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
ka: წითელი (%):

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
ka: მწვანე (%):

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
ka: ლურჯი (%):

[ctx: @option]
en: &Reset
ka: &საწყისი მნიშვნელობებზე დაბრუნება

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
ka: შავთეთრი

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
ka: აირჩიეთ Gimp Gains მიქსერის ფაილი ჩატვირთვისთვის

[ctx: @label: color]
en: Cyan
ka: ცისფერი

[ctx: @label: color]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: @label: color]
en: Magenta
ka: ალისფერი

[ctx: @label: color]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: @label: color]
en: Yellow
ka: ყვითელი

[ctx: @label: color]
en: Blue
ka: ლურჯი

en: Adjust Curves
ka: მრუდის მორგება

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
ka: აირჩიეთ Gimp -ის მრუდების ფაილი ჩატვირთვისთვის

en: Loading image...
ka: გამოსახულების ჩატვირთვა...

en: Histogram calculation...
ka: ჰისტოგრამის გამოთვლა...

en: Histogram
    calculation
    failed.
ka: ჰისტოგრამის
    გამთვლის
    შეცდომა.

[ctx: solid border type]
en: Solid
ka: მყარი

en: Decorative Pine
ka: დეკორატიული ფიჭვი

en: Decorative Wood
ka: დეკორატიული შეშა

en: Decorative Paper
ka: დეკორატიული ფურცელი

en: Decorative Parquet
ka: დეკორატიული პარკეტი

en: Decorative Ice
ka: დეკორატიული ყინული

en: Decorative Leaf
ka: დეკორატიული ფოთოლი

en: Decorative Marble
ka: დეკორატიული მარმარილო

en: Decorative Rain
ka: დეკორატიული წვიმა

en: Decorative Craters
ka: დეკორატიული კრატერები

en: Decorative Dried
ka: დეკორატიული მშრალი

en: Decorative Pink
ka: ვარდისფერი ვარდისფერი

en: Decorative Stone
ka: დეკორატიული ქვა

en: Decorative Chalk
ka: დეკორატიული ცარცი

en: Decorative Granite
ka: დეკორატიული გრანიტი

en: Decorative Rock
ka: დეკორატიული ქვა

en: Decorative Wall
ka: დეკორატიული კედელი

en: Width (pixels):
ka: სიგანე (პიქსელებში):

[ctx: first color for border effect]
en: First:
ka: პირველი:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
ka: მეორე:

en: Texture Filter
ka: ტექსტურის ფილტრი

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
ka: ქაღალდი

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
ka: ნაჭერი

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
ka: ჭილოფი

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
ka: ტილო

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
ka: თანამედროვე

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
ka: კედელი

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
ka: სტოუნი

en: Rotate Right
ka: მარჯვნივ შებრუნება

en: Rotate Left
ka: მარცხნივ შებრუნება

en: Flip Horizontally
ka: ჰორიზონტალურად გადაბრუნება

en: Flip Vertically
ka: ვერტიკალურად გადაბრუნება

en: Crop
ka: ამოჭრა

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
ka: შემობრუნება

[ctx: Flip image]
en: Flip
ka: გადაბრუნება

[ctx: Crop image]
en: Crop
ka: ამოჭრა

[ctx: Resize image]
en: Resize
ka: ზომის შეცვლა

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
ka: სოლარიზაცია

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
ka: კაშკაშა

[ctx: @item: color effect]
en: Neon
ka: ნეონი

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
ka: კიდეების პოვნა

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
ka: დონე:

[ctx: @label]
en: Iteration:
ka: იტერაცია:

[ctx: @label]
en: Intensity:
ka: ინტენსვობა:

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
ka: მყისი

[ctx: @info: effect type]
en: Original
ka: საწყისი

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
ka: გახვრეტა

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
ka: ზაფხული

[ctx: @info: effect type]
en: Tokyo
ka: ტოკიო

[ctx: @info: effect type]
en: Vintage
ka: მოსავალი

en: Intensity:
ka: ინტენსვობა:

en: Shadows:
ka: ჩრდილები:

en: Common Settings
ka: საერთო პარამეტრები

[ctx: @title: general settings]
en: General
ka: ძირითადი

en: Smoothing:
ka: მოგლუვება:

en: Iterations:
ka: იტერაციები:

en: Noise:
ka: ხმაური:

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: Interpolation:
ka: ინტერპოლაცია:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
ka: უახლოესი მეზობელი

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
ka: ხაზოვანი

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
ka: ცხელი პიქსელები

en: Clear List
ka: სიის გასუფთავება

en: File Name:
ka: ფაილის სახელი:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
ka: შექმნილია:

en: Serial Number:
ka: სერიული ნომერი:

[ctx: average filter mode]
en: Average
ka: საშუალო

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
ka: ხაზოვანი

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
ka: კვადრატული

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
ka: კუბური

en: Hue:
ka: ტონი:

en: Convert to:
ka: გარდაქმნის დანიშნულება:

en: Function:
ka: ფუნქცია:

[ctx: @item: function type]
en: Power
ka: კვება

[ctx: @item: function type]
en: Linear
ka: ხაზოვანი

en: Power:
ka: სიმძლავრე:

en: Blur:
ka: ბუნდოვნება:

en: General settings
ka: ზოგადი პარამეტრები

en: Stage 1
ka: დონე 1

en: Stage 2
ka: დონე 2

en: Stage 3
ka: დონე 2

en: Amount:
ka: რაოდენობა:

en: X offset:
ka: X წანაცვლება:

en: Y offset:
ka: Y წანაცვლება:

[ctx: camera model]
en: Model:
ka: მოდელი:

en: Aperture:
ka: დიაფრაგმა:

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
ka: ჩართულია

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
ka: CCA კორექცია: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
ka: გამორთულია

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
ka: VIG კორექცია: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
ka: DST კორექცია: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
ka: GEO კორექცია: %1

en: Distortion
ka: დამახინჯება

en: Geometry
ka: გეომეტრია

en: Channel:
ka: არხი:

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
ka: ხაზოვანი

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
ka: ლოგარითმული

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
ka: სიკაშკაშე

[ctx: The red channel]
en: Red
ka: წითელი

[ctx: The green channel]
en: Green
ka: მწვანე

[ctx: The blue channel]
en: Blue
ka: ლურჯი

[ctx: The colors channel]
en: Colors
ka: ფერები

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
ka: ალფა

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
ka: გამოსახულების ჩატვირთვა...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
ka: ჰისტოგრამის გამოთვლა...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
ka: ჰისტოგრამის
    გამთვლის
    შეცდომა.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
ka: მიშვნელობა:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
ka: პიქსელები:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
ka: რაოდენობა:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
ka: საშუალო:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
ka: პროცენტი:

en: Threshold:
ka: ზღვარი:

en: Softness:
ka: სირბილე:

en: Luminance
ka: სიკაშკაშე

en: Method:
ka: მეთოდი:

en: Radius:
ka: რადიუსი:

[ctx: no autocrop]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
ka: ფერის ტერმპერატურა

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
ka: პრესეტი:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
ka: სანთელი

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
ka: 40W ნათურა

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
ka: 100W ნათურა

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
ka: 200W ნათურა

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
ka: აისი

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
ka: ნეიტრალური

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
ka: კვი

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
ka: ჩრდილები:

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
ka: ჯერადობა:

[ctx: @label: WB settings]
en: Gamma:
ka: გამა:

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
ka: მწვანე:

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
ka: ექსპოზიციის კომპენსაცია

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
ka: მთავარი:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
ka: სრული ზომა

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
ka: გატანა

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
ka: შემოტანა

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
ka: ხელსაწყო

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

[ctx: @action: dplugin]
en: View
ka: ხედი

[ctx: @action: dplugin]
en: File
ka: ფაილი

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
ka: ფერი

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
ka: გაუმჯობესება

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
ka: ტრასფორმირება

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
ka: დეკორაცია

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
ka: ეფექტები

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
ka: არასწორი

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
ka: %1 გამოსახულება

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
ka: გაფართოება

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
ka: წაკითხვა

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
ka: ჩასწორება

[ctx: @label]
en: Version
ka: ვერსია

[ctx: @title]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @title]
en: Authors
ka: ავტორები

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
ka: მნიშვნელობა

[ctx: @item]
en: Library
ka: ბიბლიოთეკა

[ctx: @item]
en: File Size
ka: ფაილის ზომა

[ctx: @item]
en: File Owner
ka: ფაილის მფლობელი

[ctx: @title]
en: Properties
ka: პარამეტრები

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
ka: კატეგორიები

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
ka: ხელსაწყოები

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
ka: ავტორები

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
ka: ყველას მონიშვნა

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
ka: სუფთა ცა

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
ka[0]: ნაპოვნია 1 დამატება
ka[1]: ნაპოვნია %1 დამატება

[ctx: @info]
en: No plugin found
ka: დამატებების გარეშე

en: Various
ka: სხვადასხვა

en: Login:
ka: მომხმარებელი:

en: &Login
ka: &შესვლა

en: &Skip
ka: გამო&ტოვება

en: Password cannot be empty.
ka: პაროლი ცარიელი არ შეიძლება იყოს.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
ka: სათაური;

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
ka: დროის შტამპი:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
ka: აღწერა:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
ka: მდებარეობა:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
ka: ეს ახალი %1-ის ალბომის საბაზისო პარამეტრებია.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
ka: SmugMug -ის ახალი ალბომის სახელი (აუცილებელია).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
ka: ახლად შექმნილი ალბომის თარიღი და დრო (არასავალდებულო).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
ka: SmugMug -ის ახალი ალბომის აღწერა (არასავალდებულოა).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
ka: შესაქმნელი ალბომის მდებარეობა (არასავალდებულო).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
ka: ანგარიშის არჩევა

en: Add another account
ka: სხვა ანგარიშის დამატება

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
ka: სურათების გასატანად აირჩიეთ %1-ის ანგარიში:

en: Max Dimension
ka: მაქსიმალური ზომა

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
ka: ეს სურათების სიაა, რომელიც %1-ის თქვენს ანგარიშზე აიტვირთება.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
ka: ეს დაწკაპუნებადი ბმულია, %1-ის ბრაუზერში გასახსნელად.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
ka: ეს %1-ის ანგარიშია, რომლითაც ამჟამად შესული ბრძანდებით.

[ctx: account settings]
en: Name:
ka: სახელი:

en: Change %1 account for transfer
ka: გადასაცემად %1-ის ანგარიშის შეცვლა

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
ka: ეს %1-ის საქაღალდეა, საიდანაც/სადაც მონიშნული სურათები აიტვირთება/გადმოიწერება.

en: Create new %1 folder
ka: ახალი საქაღალდის შექმნა %1

[ctx: album list]
en: Reload
ka: თავიდან ჩატვირთვა

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
ka: ეს სურათების მაქსიმალური ზომებია. ამ ზომებზე დიდი სურათები დაპატარავდება.

en: Original Size
ka: საწყისი ზომა

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
ka: ეს მდებარეობაა, სადაც %1-დან სურათების გადმოწერა მოხდება.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
ka: ეს ის პარამეტრებია, რომლებიც ატვირთვამდე სურათებზე გადატარდება.

en: Upload original image file
ka: საწყისი Სურათის ატვირთვა

en: Maximum Dimension:
ka: მაქსიმალური განზომილებები:

en: JPEG Quality:
ka: JPEG ხარისხი:

[ctx: @action:button]
en: &Start
ka: &გაშვება

en: Close
ka: დახურვა

en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

en: Cancel current operation
ka: მიმდინარე ოპერაციის გაუქმება

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
ka: სიაში ახალ სურათების დამატება

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
ka: მონიშნული სურათების სიიდან წაშლა

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
ka: მონიშნული სურათების სიაში მაღლა აწევა

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
ka: მონიშნული სურათების სიაში დაბლა დაწევა

[ctx: @info]
en: Clear the list.
ka: სიის გასუფთავება.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
ka: შენახული სიის ჩატვირთვა.

[ctx: @info]
en: Save the list.
ka: სიის შენახვა.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
ka: აირჩიეთ ჩასატვირთი სურათების სია

[ctx: @option]
en: All Files (*)
ka: ყველა ფაილი (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
ka: აირჩიეთ შესანახი გამოსახულებების ფაილების სია

[ctx: @title]
en: Thumbnail
ka: მინიატურა

[ctx: @title]
en: File Name
ka: ფაილის სახელი

[ctx: @title]
en: User1
ka: მომხმარებელი1

[ctx: @title]
en: User2
ka: მომხმარებელი2

[ctx: @title]
en: User3
ka: მომხმარებელი3

[ctx: @title]
en: User4
ka: მომხმარებელი4

[ctx: @title]
en: User5
ka: მომხმარებელი5

[ctx: @title]
en: User6
ka: მომხმარებელი6

[ctx: @action: button]
en: Help
ka: დახმარება

en: About...
ka: შესახებ...

[ctx: @action]
en: Zoom In
ka: გადიდება

[ctx: @info]
en: Zoom In
ka: გადიდება

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ka: დაპატარავება

[ctx: @info]
en: Zoom Out
ka: დაპატარავება

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
ka: გადიდება მოსარგებად

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
ka: გადიდება მოსარგებად

[ctx: @info]
en: Failed to load image
ka: გამოსახულების ჩატვირთვის შეცდომა

en: Output file format:
ka: გამოტანის ფაილის ფორმატი:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
ka: <p>დააყენეთ გამომავალი ფაილის ფორმატი აქ გამოსაყენებლად:</p><p><b>JPEG</b>: გამოამუშავეთ დამუშავებული სურათი JPEG ფორმატში. ეს ფორმატი მისცემს მცირე ზომის ფაილებს.</p><p><b>გაფრთხილება: დესტრუქციული შეკუმშვის ალგორითმის გამო, JPEG არის დაკარგვის ხარისხის ფორმატი.</b></p><p><b>TIFF</b>: გამოამუშავეთ დამუშავებული სურათი TIFF ფორმატში. ეს ქმნის დიდ ფაილებს, ხარისხის დაკარგვის გარეშე. სურათი შეკუმშულია.</p><p><b>PNG</b>: გამოამუშავეთ დამუშავებული სურათი PNG ფორმატში. ეს ქმნის დიდ ფაილებს, ხარისხის დაკარგვის გარეშე. სურათი შეკუმშულია.</p><p><b>PPM</b>: გამოამუშავეთ დამუშავებული სურათი PPM ფორმატში. ეს ქმნის ყველაზე დიდ ფაილებს, ხარისხის დაკარგვის გარეშე. სურათი არ არის შეკუმშული.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
ka: დახმარება

en: Relative Path
ka: შეფარდებითი ბილიკი

en: Deletion Time
ka: წაშლის დრო

en: All Files
ka: ყველა ფაილი

en: Image Files
ka: გამოსახულების ფაილები

en: JPEG Files
ka: JPEG ფაილები

en: JPEG-2000 Files
ka: JPEG-2000 ფაილები

en: JPEG-XL Files
ka: JPEG-XL ფაილები

en: WEBP Files
ka: WEBP ფაილები

en: PNG Files
ka: PNG ფაილები

en: TIFF Files
ka: TIFF ფაილები

en: PGF Files
ka: PGF ფაილები

en: HEIF Files
ka: HEIF ფაილები

en: AVIF Files
ka: AVIF ფაილები

en: DNG Files
ka: DNG ფაილები

en: RAW Files
ka: RAW ფაილები

en: Video Files
ka: ვიდეო ფაილები

en: Audio Files
ka: აუდიო ფაილები

en: Raster Graphics
ka: რასტრული გრაფიკა

en: Items Without Rating
ka: ელემენტები რეიტინგის გარეშე

en: Album Name
ka: ალბომის სახელი

en: Clear All
ka: ყველას გასუფთავება

en: Select All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

[ctx: @option:radio]
en: Use default settings
ka: ნაგულისხმევი პარამეტრების გამოყენება

[ctx: @option:radio]
en: Use custom settings
ka: ხელით მითითებული პარამეტრების გამოყენება

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
ka: უარყოფილი ზღვარი:

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
ka: დარჩენილი ზღვარი:

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
ka: მისაღები ზღვარი:

[ctx: @label]
en: Weight:
ka: წონა:

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
ka: ხმაურის გამოვლენა

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
ka: შეკუმშვის გამოვლენა

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
ka: ფაილის %1 ალბომში %2 გადატანის შეცდომა

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
ka: ფაილის %1 ალბომში %2 კოპირების შეცდომა

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
ka: მიუთითებელი

[ctx: @info: rotation of an unrotated image]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
ka: ჰორიზონტალურად გადატრიალებული

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
ka: ვერტიკალურად გადატრიალებული

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
ka: მარცხნივ შემობრუნებული

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
ka: მარჯვნივ შემობრუნებული

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @info: Temperature in Kelvin]
en: %1 K
ka: %1 კ

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
ka: დასავლეთი

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
ka: აღმოსავლეთი

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
ka: ჩრდილოეთი

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
ka: სამხრეთი

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
ka: %1მ

[ctx: @info: country code]
en: Afar
ka: აფარი

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
ka: აბხაზური

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans
ka: აფრიკაანსი

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
ka: ამჰარული

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
ka: არაბული

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
ka: ასამური

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
ka: აიმარა

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
ka: აზერბაიჯანული

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
ka: ბაშკირი

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
ka: ბელორუსული

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
ka: ბულგარული

[ctx: @info: country code]
en: Bihari
ka: ბიჰარი

[ctx: @info: country code]
en: Bislama
ka: ბისლამა

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
ka: ტიბეტური

[ctx: @info: country code]
en: Breton
ka: ბრეტონული

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
ka: კატალანური

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
ka: კორსიკული

[ctx: @info: country code]
en: Czech
ka: ჩეხური

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
ka: უელსური

[ctx: @info: country code]
en: Danish
ka: დანიური

[ctx: @info: country code]
en: German
ka: გერმანული

[ctx: @info: country code]
en: Dzongkha
ka: ძონგკხა

[ctx: @info: country code]
en: Greek
ka: ბერძნული

[ctx: @info: country code]
en: English
ka: ინგლისური

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto
ka: ესპერანტო

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
ka: ესპანური

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
ka: ესტონური

[ctx: @info: country code]
en: Basque
ka: ბასკური

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
ka: სპარსული (ფარსი)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
ka: ფინური

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
ka: ფიჯიური

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
ka: ფაროული

[ctx: @info: country code]
en: French
ka: ფრანგული

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
ka: ფრისული

[ctx: @info: country code]
en: Irish
ka: ირლანდიური

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
ka: შოტლანდიური

[ctx: @info: country code]
en: Galician
ka: გალური

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
ka: გუარანი

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
ka: გუჯარათული

[ctx: @info: country code]
en: Hausa
ka: ჰაუსა

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
ka: ივრითი

[ctx: @info: country code]
en: Hindi
ka: ინდური

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
ka: ხორვატული

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
ka: უნგრული

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
ka: სომხური

[ctx: @info: country code]
en: Interlingua
ka: ინტერლინგვა

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
ka: ოქსიდენტური

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
ka: ინდონეზიური

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
ka: ისლანდიური

[ctx: @info: country code]
en: Italian
ka: იტალიური

[ctx: @info: country code]
en: Inuktitut
ka: ინუკტიტუტი

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
ka: იაპონური

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
ka: იავური

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
ka: ქართული

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
ka: ყაზახური

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
ka: გრენლანდიური

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
ka: კამბოჯური

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
ka: კანნადა

[ctx: @info: country code]
en: Korean
ka: კორეული

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
ka: კაშმირი

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
ka: ქურთული

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
ka: ყირგიზული

[ctx: @info: country code]
en: Latin
ka: ლათინური

[ctx: @info: country code]
en: Lingala
ka: ლინგალა

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
ka: ლიტვური

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
ka: მალაგასი

[ctx: @info: country code]
en: Maori
ka: მაორი

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
ka: მაკედონური

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
ka: მალაიამი

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
ka: მონღოლური

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
ka: მარათი

[ctx: @info: country code]
en: Malay
ka: მალაიური

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
ka: მალტური

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
ka: ბირმული

[ctx: @info: country code]
en: Nauru
ka: ნაურუ

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
ka: ნეპალური

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
ka: ჰოლანდიური

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
ka: ნორვეგიული

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
ka: ოციტანი

[ctx: @info: country code]
en: Oromo
ka: ორომო

[ctx: @info: country code]
en: Oriya
ka: ორია

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
ka: პანჯაბი

[ctx: @info: country code]
en: Polish
ka: პოლონური

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
ka: პორტუგალიური

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
ka: კეჩუა

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
ka: რუმინული

[ctx: @info: country code]
en: Russian
ka: რუსული

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
ka: კენიარუანდა

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
ka: სანსკრიტი

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
ka: სინდი

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
ka: სლოვაკური

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
ka: სლოვენური

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
ka: სამოური

[ctx: @info: country code]
en: Shona
ka: შონა

[ctx: @info: country code]
en: Somali
ka: სომალი

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
ka: ალბანური

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
ka: სერბული

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho
ka: ლესოტო

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
ka: სუნდური

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
ka: შვედური

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
ka: სუაჰილი

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
ka: თამილური

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
ka: ტელუგური

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
ka: ტაჯიკური

[ctx: @info: country code]
en: Thai
ka: ტაილანდური

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
ka: ტიგრინია

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
ka: თურქმენული

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
ka: ტაგალოგური

[ctx: @info: country code]
en: Tonga
ka: ტონგა

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
ka: თურქული

[ctx: @info: country code]
en: Tsonga
ka: ტონგა

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
ka: თათრული

[ctx: @info: country code]
en: Twi
ka: ტვი

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
ka: უკრაინული

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
ka: ურდუ

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
ka: უზბეკური

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
ka: ვიეტნამური

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
ka: ვოლოფი

[ctx: @info: country code]
en: Xhosa
ka: ხოსა

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
ka: იდიში

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
ka: იორუბა

[ctx: @info: country code]
en: Zhuang
ka: ჟუანგი

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
ka: ჩინური

[ctx: @info: country code]
en: Zulu
ka: ზულუ

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
ka: აირჩიეთ ჭდე

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
ka: ჭდის ფერი

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
ka: ფოკუსში

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
ka: მონიშნული

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
ka: არჩეულია ფოკუსში

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
ka: არააქტიური

[ctx: @title]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
ka[0]:  (%1 ახალი)
ka[1]:  (%1 ახალი)

en: &Close
ka: დაკე&ტვა

en: Close message
ka: შეტყობინების დახურვა

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
ka: არასოდეს

[ctx: @info: download status]
en: Received:
ka: მიღებული:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
ka: ჯამი:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
ka: შეაფასეთ:

[ctx: @info: download status]
en: ETA:
ka: დარჩენილი დრო:

en: Configure...
ka: მორგება...

en: Download
ka: ჩამოტვირთვა

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
ka: გახსნა...

en: Install...
ka: დაყენება...

en: Checksum is invalid.
ka: საკონტროლო ჯამი არასწორია.

en: Downloaded file is empty.
ka: გადმოწერილი ფაილი ცარიელია.

en: Checksums error.
ka: საკონტროლო ჯამის შეცდომა.

en: Cannot open target file.
ka: სამიზნე ფაილის გახსნის შეცდომა.

en: Aborting...
ka: გაუქმება...

en: Cancel this operation.
ka: მიმდინარე ოპერაციის გაუქმება.

en: Open detailed progress dialog
ka: მიმდინარეობის დეტალების ფანჯრის გახსნა

en: Hide detailed progress window
ka: მიმდინარეობის დეტალების ფანჯრის დამალვა

en: Show detailed progress window
ka: მიმდინარეობის დეტალების ფანჯრის ჩვენება

en: Captions:
ka: წარწერები:

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
ka: <li>სათაური</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
ka: <li>წარწერა</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
ka: <li>თარიღი</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
ka: <li>აირჩიეთ ჭდე</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
ka: <li>ჭდის ფერი</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
ka: <li>შეფასება</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
ka: <li>ჭდეები</li>

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
ka: გადავატარო ცვლილებები?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
ka: გადავატარო ცვლილებები?

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
ka: მეტამონაცემების ფაილში ჩაწერა. მოითმინეთ...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
ka: ფაილიდან მეტამონაცემების ბაზაში წაკითხვა

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
ka: მეტამონაცემების თითოეულ ფაილში ჩაწერა

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
ka: მეტამონაცემების მონიშნული ფაილებიდან ბაზაში ხელახლა წაკითხვა

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
ka: სათაური:

[ctx: @label]
en: Date:
ka: თარიღი:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
ka: აირჩიეთ ჭდე:

[ctx: @label]
en: Color Label:
ka: ჭდის ფერი:

[ctx: @label]
en: Rating:
ka: შეფასება:

[ctx: @action]
en: Apply
ka: გადატარება

[ctx: @info]
en: Revert all changes
ka: ყველა ცვლილების დაბრუნება

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
ka: მეტი

[ctx: @title]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @title]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
ka: ჭდეების მმართველის გახსნა

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
ka: შეიყვანეთ ჭდე.

[ctx: @info]
en: Recent Tags
ka: უახლესი ჭდეები

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
ka: ახლახანს ჭდეები არ მიგინიჭებიათ

en: <b>Altitude</b>:
ka: <b>სიმაღლე ზღვის დონიდან</b>:

en: <b>Latitude</b>:
ka: <b>განედი</b>:

en: <b>Longitude</b>:
ka: <b>გრძედი</b>:

en: <b>Date</b>:
ka: <b>თარიღი</b>:

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
ka: გაურკვეველი

en: Used filters
ka: გამოყენებული ფილტრები

en: Remove filter
ka: ფილტრის გაუქმება

[ctx: @title]
en: Versions
ka: ვერსიები

[ctx: @title]
en: Used Filters
ka: გამოყენებული ფილტრები

[ctx: @action: open image]
en: Open
ka: გახსნა

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
ka: ფაილის გახსნა

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
ka: ალბომებზე გადასვლა

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

en: Geolocation
ka: გეოლოკაცია

[ctx: @label: item properties]
en: File:
ka: ფაილი:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
ka: საქაღალდე:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
ka: თარიღი:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
ka: ზომა:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
ka: კითხვადი:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
ka: ჩაწერადი:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
ka: ტიპი:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
ka: ზომები:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
ka: თანაფარდობა:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
ka: ახალი სახელი:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
ka: გადმოწერილია:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
ka: კამერის ფაილის თვისებები

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
ka: მწარმოებელი:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
ka: მოდელი:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
ka: შექმნის დრო:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
ka: ლინზა:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
ka: დიაფრაგმა:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
ka: ფოკალი:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
ka: ექსპოზიცია:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
ka: მგრძნობელობა:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
ka: რეჟიმი/პროგრამა:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
ka: განათება:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
ka: თეთრის ბალანსი:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
ka: ფოტოგრაფის ფუნქციები

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
ka: აუდიოს ბიტური სიჩქარე:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
ka: აუდიო არხის ტიპი:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
ka: აუდიო კოდეკი:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
ka: ხანგრძლივობა:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
ka: კადრების სიხშირე:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
ka: ვიდეო კოდეკი:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
ka: აუდიო/ვიდეო თვისებები

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
ka: უცნობი

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
ka: შეუცვლელი

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
ka: მიუწვდომელი

[ctx: @info: item properties]
en: No
ka: არა

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @info: item size]
en: %1 (%2)
ka: %1 ( %2 )

[ctx: @info: focal length]
en: %1 (%2)
ka: %1 ( %2 )

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
ka: დიაპაზონი:

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
ka: სტატისტიკა

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
ka: პიქსელი:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
ka: რაოდენობა:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
ka: საშუალო:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
ka: პროცენტული:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
ka: ფერის სიღრმე:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
ka: ალფა არხი:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
ka: წყარო:

[ctx: @title: color properties]
en: Histogram
ka: ჰისტოგრამა

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
ka: ICC პროფილი

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
ka: 16 ბიტიანი

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
ka: 8 ბიტიანი

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @label: color properties]
en: No
ka: არა

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
ka: სრული გამოსახულება

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
ka: გამოსახულების რეგიონი

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
ka: პარამეტრები

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
ka: ფერები

[ctx: @title: item properties]
en: Map
ka: რუკა

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
ka: კალიბრაციის გარეშე

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @info: item properties]
en: %1 (%2)
ka: %1 ( %2 )

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
ka: მინაწერი

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
ka: ვერსიები

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
ka: ფაილის თვისებები

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
ka: ობიექტის თვისებები

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
ka: ფოტოგრაფის ფუნქციები

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
ka: აუდიო/ვიდეო თვისებები

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
ka: სათაური;

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
ka: შეფასება:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
ka: ვერსიის მქონე:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
ka: დაჯგუფებული:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
ka: digiKam-ის ფუნქციები

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
ka: საკვანძო სიტყვები:

[ctx: @label: item properties]
en: Peoples:
ka: ხალხი:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @title: item properties]
en: Location
ka: მდებარეობა

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
ka: უფლებები

[ctx: @info: item properties]
en:  fps
ka:  კადრი/წმ

en: Count:
ka: რაოდენობა:

en: Size:
ka: ზომა:

en: Total Count:
ka: სრული რაოდენობა:

en: Total Size:
ka: ჯამური ზომა:

en: Selection Properties
ka: მონიშნულის თვისებები

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
ka: ხარისხი:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
ka: ორხაზოვანი

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
ka: გადავლა:

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
ka: მეთოდი:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
ka: კამერა

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
ka: ავტომატური

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
ka: ხელით

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
ka: მწვანე:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
ka: სულ თეთრი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
ka: შერევა

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
ka: თავიდან აგება

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
ka: დონე:

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
ka: გამოკვეთა:

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
ka: სიკაშკაშე:

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
ka: შავი:

[ctx: @option:check White point]
en: White:
ka: თეთრი:

[ctx: @label]
en: White Balance
ka: თეთრის ბალანსი

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
ka: ხმაურის შემცირება:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
ka: ჩაკერებული

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
ka: ICC ფაილები (*.icc *.icm)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @label]
en: Color Management
ka: ფერების მართვა

[ctx: @label]
en: Threshold:
ka: ზღვარი:

en: Light Table
ka: სინათლის მაგიდა

en: Batch Queue Manager
ka: პაკეტური დამუშავების მმართველი

en: Renaming
ka: გადარქმევა

[ctx: @item: album categories]
en: Category
ka: კატეგორია

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
ka: მოგზაურობა

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
ka: დასვენებები

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
ka: მეგობრები

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
ka: ბუნება

[ctx: @item: album categories]
en: Party
ka: წვეულება

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
ka: განრიგის სია

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
ka: %1 %2-ში

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
ka: ჭდის წაშლა

[ctx: @info]
en: All Tags
ka: ყველა ჭდე

en: Add to List
ka: სიაში ჩამატება

en: Delete Tags
ka: ჭდეების წაშლა

en: Invert Selection
ka: მონიშვნის ინვერსია

[ctx: @label]
en: Tag Properties
ka: ჭდის თვისებები

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
ka: &სათაური:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
ka: შეიყვანეთ ჭდის სახელი

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
ka: &ხატულა:

[ctx: @action]
en: Reset
ka: განულება

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
ka: &მალსახმობი:

[ctx: @label]
en: Note
ka: შენიშვნა

[ctx: @action]
en: Save
ka: შენახვა

[ctx: @action]
en: Discard
ka: გაუქმება

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
ka: ჭდეების მმართველი

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
ka[0]: წავშალო ჭდე %2?
ka[1]: წავშალო ჭდე %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
ka[0]: ჭდის წაშლა
ka[1]: ჭდეების წაშლა

[ctx: @action: button]
en: Organize
ka: ორგანიზება

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
ka: &გატანის სინქრონიზაცია

en: Toggle Auto
ka: ავტომატურის გადართვა

[ctx: no auto toggle]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: toggle child tags]
en: Children
ka: ბავშვები

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
ka: მშობლები

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
ka: ორივე

[ctx: @title:window]
en: New Tag
ka: ახალი ჭდე

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
ka: ჭდის ჩასწორება

en: &Icon:
ka: &ხატულა:

en: &Shortcut:
ka: &მალსახმობი:

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
ka: ჭდის შექმნის შეცდომა

en: Tag Path
ka: ჭდის ბილიკი

en: No Recently Assigned Tags
ka: ახლახანს ჭდეები არ მიგინიჭებიათ

en: Add New Tag...
ka: ახალი ჭდის დამატება...

en: More Tags...
ka: მეტი ჭდე...

en: Assign this Tag
ka: ამ ჭდის მინიჭება

en: Remove this Tag
ka: ამ ჭდის წაშლა

en: Go to this Tag
ka: ამ ჭდეზე გადასვლა

[ctx: @title: template properties]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
ka: ავტორები

en: Author Names:
ka: ავტორის სახელები:

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
ka: წყარო:

en: Instructions:
ka: ინსტრუქციები:

en: Rights
ka: უფლებები

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
ka: მისამართი:

en: Postal Code:
ka: საფოსტო კოდი:

en: Province:
ka: პროვინცია:

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
ka: ელფოტა:

en: Subjects
ka: თემები

en: Template:
ka: შაბლონი:

en: To remove
ka: მოცილდება

en: Do not change
ka: არ შეცვალო

en: Names:
ka: სახელები:

en: Usages:
ka: გამოყენებებები:

en: Cannot create thumbnail for %1
ka: %1-ისთვის მინიატურის შექმნა შეუძლებელია

en: Error message: %1
ka: შეცდომის შეტყობინება: %1

en: Load different photo
ka: სხვა სურათის ჩატვირთვა

en: %1 timestamp
ka: %1 დროის შტამპი

en: EXIF: created
ka: EXIF: შეიქმნა

en: EXIF: original
ka: EXIF: ორიგინალი

en: EXIF: digitized
ka: EXIF: გაციფრულებული

en: IPTC: created
ka: IPTC: შეიქმნა

en: XMP: created
ka: XMP: შეიქმნა

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
ka: დააკოპირეთ მნიშვნელობა

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
ka: დამატება

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
ka: გამოკლება

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
ka: ინტერვალი

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
ka: დღე

en: Update only existing timestamps
ka: მხოლოდ არსებული დროის შტამპების განახლება

en: EXIF: Thumbnail
ka: EXIF: მინიატურა

en: XMP: Video
ka: XMP: ვიდეო

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
ka: შემთხვევითი

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
ka: მოზაიკა

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
ka: კუბიზმი

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
ka: ჰორიზონტალური ხაზები

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
ka: ვერტიკალური ხაზები

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
ka: მინავლება

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
ka: შემთხვევითი

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
ka: სრული, პლატფორმათაშორისი გადაწყვეტილება ვიდეოსა და აუდიოს ჩაწერის, გადაყვანის და დასტრიმისთვის.

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
ka: შიდა

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
ka: ნაგულისხმევი, სამუშაო მაგიდიდან

en: Generating frames from %1 Done
ka: "%1"-დან ფაილების გენერაცია დასრულდა

en: Error while creating temporary directory %1!
ka: დროებითი საქაღალდის %1 შექმნის შეცდომა!

en: Encoding frames...
ka: კადრების კოდირება...

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
ka: გამოსახულების ფაილის სახელის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
ka: გამოსახულების შექნის თარიღის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
ka: კამერის დიაფრაგმისა და ფოკალური სიგრძის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
ka: კამერის ექსპოზიციისა და მგრძნობიარობის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
ka: კამერის მწარმოებლისა და მოდელის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
ka: კამერის ლინზის მოდელის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
ka: გამოსახულების წარწერის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show image title
ka: გამოსახულების სათაურის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
ka: თუ გამოსახულებას სათაური არ გააჩნია, წარწერა იქნება ნაჩვენები

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
ka: გამოსახულების შეფასების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
ka: გამოსახულების ჭდეების ჩვენება

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
ka: დაკვრა/პაუზა

[ctx: capture video frame]
en: Capture
ka: ჩაჭერა

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
ka: ნაგულისხმევ მნიშვნელობაზე დაბრუნება

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
ka: %1-ზე გადართვა

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
ka: ბინარული

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
ka: ვერსია

en: Find
ka: ძიება

en: Change
ka: შეცვლა

en: Browse...
ka: არჩევა...

en: If Target File Exists:
ka: თუ სამიზნე ფაილი უკვე არსებობს:

en: Overwrite automatically
ka: ავტომატურად გადაწერა

en: No options available
ka: პარამეტრები ხელმისაწვდომი არაა

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
ka: მოთხოვნილი ფონტი

[ctx: @title: font properties]
en: Font
ka: შრიფტი

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
ka: შევცვალო ფონტის ოჯახი?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
ka: ფონტი:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
ka: ფონტის სტილი

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
ka: შევცვალო ფონტის სტილი?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
ka: ფონტის სტილი:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
ka: შევცვლო ფონტის ზომა?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ka: ზომა:

[ctx: @item: font style]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @item: font style]
en: Italic
ka: დახრა

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
ka: ირიბი

[ctx: @item: font style]
en: Bold
ka: გასქელება

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
ka: დახრილი მუქი

[ctx: @item: font size]
en: Relative
ka: ფარდობითი

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ka: აქ შეგიძლიათ გადართოთ ფონტის ფიქსირებულ ზომასა და მისი ზომის დინამიკურ გამოთვლასა და გარემოს ცვლილებებზე დამკიდებულებით ცვილებებს შორის (მაგ; ვიჯეტის ზომები, ფურცლის ზომა).

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ka: ბაყაყი წყალში ყიყინებს

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ka: ეს ტექსტი მიმდინარე პარამეტრებს გამოხატავთ. შეგიძლიათ ჩაასწოროთ ის, სპეციალური სიმბოლოების დასატესტად.

[ctx: @info: font style]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @info: font style]
en: Italic
ka: დახრა

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
ka: ირიბი

en: System Font
ka: სისტემური ფონტი

en: Custom Font
ka: ხელით მითითებული ფონტი

en: Choose...
ka: აირჩიეთ...

en: Loading...
ka: იტვირთება...

en: Failed to load image
ka: გამოსახულების ჩატვირთვის შეცდომა

[ctx: <Profile Description> (<File Name>)]
en: %1 (%2)
ka: %1 ( %2 )

en: Perceptual
ka: აღქმული

en: Relative Colorimetric
ka: შეფარდებით კოლორიმეტრული

en: Saturation
ka: გაჯერებულობა

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
ka: მწარმოებელი

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
ka: მოდელი

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
ka: საავტორო უფლებები

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
ka: პროფილის ID

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
ka: ფერის სივრცე

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
ka: მოწყობილობის კლასი

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
ka: პროფილის ვერსია

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
ka: CMM ალმები

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
ka: შეყვანის მოწყობილობა

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
ka: ეკრანის მოწყობილობა

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
ka: გამოტანის მოწყობილობები

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
ka: ფერთა სივრცე

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
ka: ანოტაცია

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
ka: სახელიანი ფერი

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
ka: აღქმული

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
ka: შეფარდებით კოლორიმეტრული

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
ka: გაჯერებულობა

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
ka: ICC ფაილები (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
ka[0]: 1 გამოსახულება
ka[1]: %1 გამოსახულება

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Show Thumbbar
ka: მინიატურის პანელის დამატება

en: Tags Manager
ka: ჭდეების მმართველი

en: Face Detection
ka: სახის ამოცნობა

en: Color Management
ka: ფერების მართვა

en: Aaron Seigo
ka: აარონ სეიგო

en: Configure Notifications
ka: შეტყობინებების მორგება

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
ka: ძირითადი

en: Contribute...
ka: მონაწილეობის მიღება...

en: Database Statistics
ka: ბაზის სტატისტიკა

en: Show Statusbar
ka: სტატუსის ზოლის ჩვენება

en: Size: %1
ka: ზომა: %1

[ctx: default theme name]
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
ka: სუფთა ცა

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: @title: column]
en: Extension
ka: გაფართოება

[ctx: @title: column]
en: Read
ka: წაკითხვა

[ctx: @title: column]
en: Write
ka: ჩასწორება

[ctx: @title: column]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @info: status]
en: yes
ka: დიახ

[ctx: @info: status]
en: no
ka: არა

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
ka: <b>სათაური: </b><p>%1</p><b>მნიშვნელობა: </b><p>%2</p><b>აღწერა: </b><p>%3</p>

en: Digital Video
ka: ციფრული ვიდეო

en: DjVu image
ka: DjVu გამოსახულება

en: DOS/Windows executable
ka: DOS/Windows გაშვებადი ფაილი

en: Scalable Vector Graphics
ka: გადიდებადი ვექტორული გრაფიკა

en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
ka: ფილტრის გარეშე

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
ka: ფოტო

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
ka: ხელსაწყოები

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
ka: ფაილში შენახვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
ka: ბეჭდვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
ka: გაცვლის ბუფერში კოპირება

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
ka: ფაილი სახელი: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
ka: ExifTool -ის ინფორმაციის შენახვა

en: No description available
ka: აღწერის გარეშე

en: IPTC Records
ka: IPTC ჩანაწერები

en: Image Information
ka: გამოსახულების ინფორმაცია

en: TIFF Properties
ka: TIFF თვისებები

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
ka: ფაილი სახელი: %1 (%2)

en: XMP Schema
ka: XMP სქემა

en: XMP text Files (*.xmp)
ka: XMP ტექსტური ფაილები (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
ka: ფერის ჭდე: %1

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
ka: ფერი

[ctx: @info: pick label name]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
ka: აირჩიეთ ჭდე: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
ka: აირჩიეთ

en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
ka: ენის ჩანაწერის წაშლა

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
ka: აირჩიეთ ჩანაწერის ენა.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
ka: %1-ზე გადართვა

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
ka: სტრიქონის ვებსერვისით %1 თარგმნა შეუძლებელია

[ctx: @info]
en: Error message: %1
ka: შეცდომის შეტყობინება: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
ka: ნაგულისხმევი ენა

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
ka: აფრიკაანსი (სამხრეთ აფრიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
ka: ამჰარული (ეთიოპია)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
ka: არაბული (UAE)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
ka: არაბული (ბაჰრეინი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
ka: არაბული (ალჟირი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
ka: არაბული (ეგვიპტე)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
ka: არაბული (ერაყი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
ka: არაბული (ისრაელი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
ka: არაბული (იორდანია)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
ka: არაბული (კუვეიტი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
ka: არაბული (ლებანი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
ka: არაბული (ლიბია)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
ka: არაბული (მოროკო)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
ka: არაბული (მავრიტანია)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
ka: არაბული (პალესტინური დასავლეთი ნაწილი და ღაზა)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
ka: არაბული (ომანი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
ka: არაბული (ყატარი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
ka: არაბული (საუდის არაბეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
ka: არაბული (სუდანი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
ka: არაბული (სომალი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
ka: არაბული (სირია)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
ka: არაბული (ჩადი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
ka: არაბული (ტუნისი)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
ka: არაბული (იემენი)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
ka: ასამური (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
ka: აზერბაიჯანული (აზერბაიჯანის რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
ka: ბაშკირული (რუსეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
ka: ბენგალური (ბანგლადეში)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
ka: ბენგალური (ინდია)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
ka: ბენგალური (სინგაპური)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
ka: ბელარუსული (ბელარუსი)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
ka: ბულგარული (ბულგარეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
ka: ტიბეტური (ბუტანი)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
ka: ტიბეტური (ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
ka: ბრეტონი (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
ka: ბოსნიური (ბოსნია და ჰერცოგოვინა)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
ka: კატალანური (ანდორა)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
ka: კატალანური (ესპანეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
ka: კატალანური (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
ka: ტაგალოგი (ფილიპინები)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Guam)
ka: ჩამორო (გუამი)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
ka: ჩამორო (ჩრდილოეთ მარიანას კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
ka: კორსიკული (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
ka: ჩეხური (ჩეხეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
ka: უელსური (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
ka: დანიური (დანია)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
ka: დანიური (გრენლანდია)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
ka: გერმანული (ავსტრია)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
ka: გერმანული (შვეიცარია)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
ka: გერმანული (გერმანია)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
ka: გერმანული (დანია)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
ka: გერმანული (ლიხტენშტეინი)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
ka: გერმანული (ლუქსემბურგი)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
ka: ბერძნული (კვიპროსი)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
ka: ბერძნული (საბერძნეთი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
ka: ინგლისური (ანტიგუა და ბარბუდა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
ka: ინგლისური (ანგილა)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
ka: ინგლისური (ამერიკული სამოა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
ka: ინგლისური (ავსტრალია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
ka: ინგლისური (ბარბადოსი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
ka: ინგლისური (ბერმუდა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
ka: ინგლისური (ბრუნეი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
ka: ინგლისური (ბაჰამის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
ka: ინგლისური (ბოტსვანა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
ka: ინგლისური (ბელიზი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
ka: ინგლისური (კანადა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
ka: ინგლისური (კარიბი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
ka: ინგლისური (კუკის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
ka: ინგლისური (კამერუნი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
ka: ინგლისური (დომინიკა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
ka: ინგლისური (ერიტრეა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
ka: ინგლისური (ეთიოპია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
ka: ინგლისური (ფიჯი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
ka: ინგლისური (ფოლკლენდის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
ka: ინგლისური (მიკრონეზია)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
ka: ინგლისური (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
ka: ინგლისური (გრენადა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
ka: ინგლისური (განა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
ka: ინგლისური (გიბრალტარი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
ka: ინგლისური (გამბია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
ka: ინგლისური (გუამი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
ka: ინგლისური (გაიანა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
ka: ინგლისური (ირლანდია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
ka: ინგლისური (ისრაელი)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
ka: ინგლისური (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
ka: ინგლისური (ბრიტანეთის ინდოეთის ოკეანის ტერიტორია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
ka: ინგლისური (იამაიკა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
ka: ინგლისური (კენია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
ka: ინგლისური (კირიბატი)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
ka: ინგლისური (სენტ კიტსი და ნევისი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
ka: ინგლისური (კაიმანის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
ka: ინგლისური (წმინდა ლუსია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
ka: ინგლისური (ლიბერია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
ka: ინგლისური (ლესოტო)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
ka: ინგლისური (ჩრდილოეთ მარიანას კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
ka: ინგლისური (მონსერატი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
ka: ინგლისური (მალტა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
ka: ინგლისური (მავრიკი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
ka: ინგლისური (მალავი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
ka: ინგლისური (მალაიზია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
ka: ინგლისური (ნამიბია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
ka: ინგლისური (ნორფოლკის კუნძული)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
ka: ინგლისური (ნიგერია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
ka: ინგლისური (ნაურუ)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
ka: ინგლისური (ნიუე)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
ka: ინგლისური (ახალი ზელანდია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
ka: ინგლისური (პაპუა ახალი გვინეა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
ka: ინგლისური (ფილიპინები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
ka: ინგლისური (პაკისტანი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
ka: ინგლისური (პიტკერნი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
ka: ინგლისური (პუერტო რიკო)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
ka: ინგლისური (პალაო)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
ka: ინგლისური (რუანდა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
ka: ინგლისური (სოლომონის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
ka: ინგლისური (სეიშელის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
ka: ინგლისური (სინგაპური)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
ka: ინგლისური (წმინდა ჰელენა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
ka: ინგლისური (სიერა ლეონე)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
ka: ინგლისური (სომალი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
ka: ინგლისური (სვაზილენდი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
ka: ინგლისური (ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
ka: ინგლისური (ტოკელაუ)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
ka: ინგლისური (ტონგა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
ka: ინგლისური (ტრინიდადი)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
ka: ინგლისური (უგანდა)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
ka: ინგლისური (აშშ)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
ka: ინგლისური (წმ ვინსენტი და გრენადინები)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
ka: ინგლისური (ბრიტანეთის ვირჯინიის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
ka: ინგლისური (აშშ ვირჯინიის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
ka: ინგლისური (ვანუატუ)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
ka: ინგლისური (დასავლეთ-სამოა)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
ka: ინგლისური (სამხრეთ აფრიკა)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
ka: ინგლისური (ზამბია)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
ka: ინგლისური (ზიმბაბვე)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
ka: ესპერანტო (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
ka: ესპანური (არგენტიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
ka: ესპანური (ბოლივია)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
ka: ესპანური (ჩილე)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
ka: ესპანური (კოლუმბია)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
ka: ესპანური (კოსტა რიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
ka: ესპანური (კუბა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
ka: ესპანური (დომინიკის რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
ka: ესპანური (ეკვადორი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
ka: ესპანური (ესპანეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
ka: ესპანური (ეკვატორული გვინეა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
ka: ესპანური (გვატემალა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
ka: ესპანური (ჰონდურასი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
ka: ესპანური (მექსიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
ka: ესპანური (ნიკარაგუა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
ka: ესპანური (პანამა)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
ka: ესპანური (პერუ)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
ka: ესპანური (პუერტო რიკო)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
ka: ესპანური (პარაგვაი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
ka: ესპანური (ელ სალვადორი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
ka: ესპანური (აშშ)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
ka: ესპანური (ურუგვაი)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
ka: ესპანური (ვენესუელა)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
ka: ესტონური (ესტონური)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
ka: ბასკური (ბასკეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
ka: სპარსული (ირანი)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
ka: ფინური (ფინეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
ka: ფილიპინო (ფილიპინები)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
ka: ფიჯიური (ფიჯი)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
ka: ფაროული (ფაროს კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
ka: ფრანგული (ანდორა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
ka: ფრანგული (ბელგია)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
ka: ფრანგული (ბურკინა ფასო)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
ka: ფრანგული (ბურუნდი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
ka: ფრანგული (ბენინი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
ka: ფრანგული (კანადა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
ka: ფრანგული (კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
ka: ფრანგული (ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
ka: ფრანგული (კონგო)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
ka: ფრანგული (შვეიცარია)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
ka: ფრანგული (კოტ-დ’ივუარი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
ka: ფრანგული (კამერუნი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
ka: ფრანგული (ჯიბუტი)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
ka: ფრანგული (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
ka: ფრანგული (გაბონი)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
ka: ფრანგული (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
ka: ფრანგული (ფრანგული გვიანა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
ka: ფრანგული (გვინეა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
ka: ფრანგული (გვადელუპა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
ka: ფრანგული (ჰაიტი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
ka: ფრანგული (იტალია)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
ka: ფრანგული (კომორის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
ka: ფრანგული (ლიბანი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
ka: ფრანგული (ლუქსემბურგი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
ka: საფრანგეთი (მონაკო)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
ka: ფრანგული (მადაგასკარი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
ka: ფრანგული (მალი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
ka: ფრანგული (მარტინიკა)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
ka: ფრისიანი (ახალი კალედონია)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
ka: ფრანგული (ფრანგული პოლინეზია)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
ka: ფრანგული (წმინდა პიერი და მიკელონი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
ka: ფრანგული (რეიუნიონი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
ka: ფრანგული (რუანდა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
ka: ფრანგული (სეიშელის კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
ka: ფრანგული (ჩადი)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
ka: ფრანგული (ტოგო)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
ka: ფრანგული (ვანუატუ)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
ka: ფრანგული (ვალისი და ფუტუნა)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
ka: ფრანგული (მაიოტი)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
ka: ფრისული (ნიდერლანდები)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
ka: ირლანდიური (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
ka: ირლანდიური (ირლანდიელები)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
ka: გალური (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
ka: გალისიური (გალისია)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
ka: გუჯარათული (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
ka: მანქსი (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
ka: ჰაუსა (ჩადი)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
ka: ჰავაიური (აშშ-ის ჰავაის შტატი)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
ka: თანამედროვე ივრითი (ისრაელი)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
ka: ჰინდი (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Hmong (Laos)
ka: ჰმონგური (ლაოსი)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
ka: ხორვატული (ბოსნია და ჰერცოგოვინა)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
ka: ხორვატული (ხორვატია)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
ka: ჰაიტის კრეოლურიი (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
ka: უნგრული (უნგრეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
ka: უნგრული (სლოვენია)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
ka: სომხური (სომხეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
ka: ინდონეზიური (ბაჰასა ინდონეზია)

[ctx: @info: country code]
en: Igbo (Nigeria)
ka: იგბო (ნიგერია)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
ka: სიჩუან ი (ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
ka: ისლანდიური (ისლანდია)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
ka: იტალიური (შვეიცარია)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
ka: იტალიური (ხორვატია)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
ka: იტალიური (იტალია)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
ka: იტალიური (სლოვენია)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
ka: იტალიური (სან მარინო)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
ka: ივრითი (ისრაელი)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
ka: იაპონური (იაპონია)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
ka: თანამედროვე იავური (ინდონეზია)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
ka: იავური (ინდონეზია)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
ka: ქართული (საქართველო)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
ka: ყაზახური (ყაზახეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
ka: გრინლანდიური (გრინლანდია)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
ka: ხმერული (კამბოჯა)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
ka: კანადა (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
ka: კორეული (სამხრეთ კორეა)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
ka: კორეული (ჩრდილოეთ კორეა)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
ka: ყირგიზული (ყირგიზეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
ka: კორნიშური (გაერთიანებული სამეფო)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
ka: ქურთული (ირანი)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
ka: ლათინური (იტალია)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
ka: ლუმბურგული (ლუმბურგული)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
ka: ლინგალა (კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Congo)
ka: ლინგალა (კონგო)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
ka: ლაოსური (ლაოსი)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
ka: ლიეტუვური (ლიეტუვა)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
ka: ლატვიური (ლატვიური)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
ka: მალაგასი (მადაგასკარი)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
ka: მაორი (ახალი ზელანდია)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
ka: მაკედონიური (მაკედონია)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
ka: მალაიალამური (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
ka: მონღოლური (ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
ka: მონღოლური (მონღოლეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
ka: მარათი (ინდური)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
ka: ჰილ მარი (რუსეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
ka: მალაიური (მალაიზია)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
ka: მალაიური (სინგაპური)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
ka: მალტური (მალტა)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
ka: ბურმული (მიანმარი)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
ka: ნორვეგიული ბოქმალი (ნორვეგია)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
ka: ნეპალური (ნეპალი)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
ka: ჰოლანდიური (ნიდერლანდების ანტილები)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
ka: ჰოლანდიური (არუბა)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
ka: ჰოლანდიური (ბელგია)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
ka: ჰოლანდიური (ნიდერლანდები)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
ka: ჰოლანდიური (სურინამი)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
ka: ნორვეგიული (ნორვეგია)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
ka: ნორვეგიული ნიუნორსკი (ნორვეგია)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
ka: ჩევა (ზამბია)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
ka: ოციტანი (საფრანგეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
ka: ორია (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
ka: პუნჯაბი (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
ka: პოლონური (პოლონეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
ka: პაშტო (ავღანეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
ka: პორტუგალიური (ანგოლა)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
ka: ბრაზილიური პორტუგალიური

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
ka: პორტუგალიური (კაპე ვერდეს კუნძულები)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
ka: პორტუგალიური (გვინეა-ბისაუ)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
ka: პორტუგალიური (მოზამბიკი)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
ka: პორტუგალიური (პორტუგალია)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
ka: რომანში (შვეიცარია)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
ka: რუმინული (რუმინეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
ka: რუსული (რუსეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
ka: სანსკრიტი (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
ka: სინდი (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (Pakistan)
ka: სინდი (პაკისტანი)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
ka: სამი (ჩრდილოეთი, ფინეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
ka: სამი (ჩარდილოეთი, ნორვეგია)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
ka: სამი (ჩრდილოეთი, შვედეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
ka: სინჰალა (შრი ლანკა)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
ka: სლოვაკური (სლოვაკეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
ka: სლოვენური (სლოვაკეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
ka: სამოური (სამოა)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
ka: შონა (ზიმბაბვე)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
ka: სომალი (სომალი)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
ka: ალბანური (ალბანეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
ka: სერბული (ბოსნია-ჰერცოგოვინა)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
ka: სერბული (სერბეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
ka: სერბული (სერბეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
ka: სერბული (იუგოსლავია)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
ka: სვატი (სვაზილენდი)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
ka: სვატი (სამხრეთ აფრიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Sotho (Lesotho)
ka: სოთო (ლესოტო)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
ka: სუნდური (ინდონეზია)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
ka: შვედური (ფინეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
ka: შვედური (შვედეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
ka: სუაჰილი (კენია)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
ka: სუაჰილი (ტანზანია)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
ka: თამილი (ინდური)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
ka: თამილური (სინგაპური)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
ka: ტელუგუ (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
ka: ტაჯიკური (ტაჯიკეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
ka: თაი (ტაილანდი)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
ka: თურქმენული (თურქმენეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
ka: ტაგალოგი (ფილიპინები)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
ka: ტონგა (ტონგა)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
ka: თურქული (ბულგარეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
ka: თურქული (კვიპროსი)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
ka: თურქული (თურქეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
ka: თათრული (რუსეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
ka: ტაჰიტური (ფრანგული პოლინეზია)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
ka: უდმურტული (რუსეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
ka: უიღურული (ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
ka: უკრაინული (უკრაინა)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
ka: ურდუ (ინდოეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (Pakistan)
ka: ურდუ (პაკისტანი)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
ka: უზბეკურიი (უზბეკეთი)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
ka: ვიეტნამური (ვიეტნამი)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
ka: ვოლოფი (სენეგალი)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
ka: კოსა (სამხრეთ აფრიკა)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
ka: იდიში (გერმანია)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
ka: იორუბა (ნიგერია)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
ka: ჩინური (ტაივანი)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
ka: ავღანეთი

[ctx: @info: country code]
en: Albania
ka: ალბანეთი

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
ka: ალჟირი

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
ka: ამერიკული სამოა

[ctx: @info: country code]
en: Andorra
ka: ანდორა

[ctx: @info: country code]
en: Angola
ka: ანგოლა

[ctx: @info: country code]
en: Anguilla
ka: ანგილა

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
ka: ანტარქტიკა

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
ka: ანტიგუა და ბარბუდა

[ctx: @info: country code]
en: Argentina
ka: არგენტინა

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
ka: სომხეთი

[ctx: @info: country code]
en: Aruba
ka: არუბა

[ctx: @info: country code]
en: Australia
ka: ავსტრალია

[ctx: @info: country code]
en: Austria
ka: ავსტრია

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
ka: აზერბაიჯანი

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
ka: ბაჰამის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
ka: ბაჰრეინი

[ctx: @info: country code]
en: Bangladesh
ka: ბანგლადეში

[ctx: @info: country code]
en: Barbados
ka: ბარბადოსი

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
ka: ბელარუსი

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
ka: ბელგია

[ctx: @info: country code]
en: Belize
ka: ბელიზი

[ctx: @info: country code]
en: Benin
ka: ბენინი

[ctx: @info: country code]
en: Bermuda
ka: ბერმუდა

[ctx: @info: country code]
en: Bhutan
ka: ბუტანი

[ctx: @info: country code]
en: Bolivia
ka: ბოლივია

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
ka: ბოსნია და ჰერცოგოვინა

[ctx: @info: country code]
en: Botswana
ka: ბოცვანა

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
ka: ბუვეტის კუნძული

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
ka: ბრაზილია

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
ka: ბრიტანეთის ინდოეთის ოკეანის ტერიტორია

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
ka: ბრიტანეთის ვირჯინიის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
ka: ბრუნეი

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
ka: ბულგარეთი

[ctx: @info: country code]
en: Burkina Faso
ka: ბურკინა ფასო

[ctx: @info: country code]
en: Burundi
ka: ბურუნდი

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
ka: კამბოჯა

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
ka: კამერუნი

[ctx: @info: country code]
en: Canada
ka: კანადა

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
ka: კაბო ვერდე

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
ka: კაიმანის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
ka: ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკა

[ctx: @info: country code]
en: Chad
ka: ჩადი

[ctx: @info: country code]
en: Chile
ka: ჩილე

[ctx: @info: country code]
en: China
ka: ჩინეთი

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
ka: კოლუმბია

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
ka: კომორი

[ctx: @info: country code]
en: Zaire
ka: ზაირი

[ctx: @info: country code]
en: Congo
ka: კონგო

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
ka: კუკის კუნძულები (ახალი ზელანდია)

[ctx: @info: country code]
en: Costa Rica
ka: კოსტა რიკა

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
ka: კოტ-დ’ივუარი

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
ka: კუბა

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
ka: კვიპროსი

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
ka: ჩეხეთი

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
ka: დანია

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
ka: ჯიბუტი

[ctx: @info: country code]
en: Dominica
ka: დომინიკა

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
ka: დომენიკის რესპუბლიკა

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
ka: ეკვადორი

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
ka: ეგვიპტე

[ctx: @info: country code]
en: El Salvador
ka: ელ სალვადორი

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
ka: ეკვატორული გვინეა

[ctx: @info: country code]
en: Eritrea
ka: ერითრეა

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
ka: ესტონეთი

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
ka: ეთიოპია

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
ka: ფარერის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
ka: ფოლკლენდის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Finland
ka: ფინეთი

[ctx: @info: country code]
en: France
ka: საფრანგეთი

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
ka: ფრანგული გვიანა

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
ka: ფრანგული პოლინეზია

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
ka: ფრანგული სამხრეთ ტერიტორიები

[ctx: @info: country code]
en: Gabon
ka: გაბონი

[ctx: @info: country code]
en: Gambia
ka: გამბია

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
ka: ჯორჯია

[ctx: @info: country code]
en: Germany
ka: გერმანია

[ctx: @info: country code]
en: Ghana
ka: განა

[ctx: @info: country code]
en: Gibraltar
ka: გიბრალტარი

[ctx: @info: country code]
en: Greece
ka: საბერძნეთი

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
ka: გრენლანდია

[ctx: @info: country code]
en: Grenada
ka: გრენადა

[ctx: @info: country code]
en: Guam
ka: გუამი

[ctx: @info: country code]
en: Guatemala
ka: გვატემალა

[ctx: @info: country code]
en: Guinea
ka: გვინეა

[ctx: @info: country code]
en: Guinea-Bissau
ka: გვინეა-ბისაუ

[ctx: @info: country code]
en: Guyana
ka: გაიანა

[ctx: @info: country code]
en: Haiti
ka: ჰაიტი

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
ka: ვატიკანი

[ctx: @info: country code]
en: Honduras
ka: ჰონდურასი

[ctx: @info: country code]
en: Hong Kong
ka: ჰონგკონგი

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
ka: ხორვატია

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
ka: უნგრეთი

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
ka: ისლანდია

[ctx: @info: country code]
en: India
ka: ინდოეთი

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
ka: ინდონეზია

[ctx: @info: country code]
en: Iran
ka: ირანი

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
ka: ერაყი

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
ka: ირლანდია

[ctx: @info: country code]
en: Israel
ka: ისრაელი

[ctx: @info: country code]
en: Italy
ka: იტალია

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
ka: იამაიკა

[ctx: @info: country code]
en: Japan
ka: იაპონია

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
ka: იორდანია

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
ka: ყაზახეთი

[ctx: @info: country code]
en: Kenya
ka: კენია

[ctx: @info: country code]
en: Kiribati
ka: კირიბატი

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
ka: ჩრდილო-კორეა

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
ka: სამხრეთ-კორეა

[ctx: @info: country code]
en: Kuwait
ka: ქუვეიტი

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
ka: ყირგიზეთის რესპუბლიკა

[ctx: @info: country code]
en: Lao
ka: ლაოსური

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
ka: ლატვია

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
ka: ლიბანი

[ctx: @info: country code]
en: Lesotho
ka: ლესოტო

[ctx: @info: country code]
en: Liberia
ka: ლიბერია

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
ka: ლიბიის არაბული ჯამაჰირია

[ctx: @info: country code]
en: Liechtenstein
ka: ლიჰტენშტაინი

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
ka: ლიეტუვა

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
ka: ლუქსემბურგი

[ctx: @info: country code]
en: Macao
ka: მაკაო

[ctx: @info: country code]
en: Macedonia
ka: მაკედონია

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
ka: მადაგასკარი

[ctx: @info: country code]
en: Malawi
ka: მალავი

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
ka: მალაიზია

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
ka: მალდივები

[ctx: @info: country code]
en: Mali
ka: მალი

[ctx: @info: country code]
en: Malta
ka: მალტა

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
ka: მარშალის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
ka: მარტინიკა

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
ka: მავრიტანია

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
ka: მავრიკი

[ctx: @info: country code]
en: Mayotte
ka: მეიოტი

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
ka: მექსიკა

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
ka: მიკრონეზია

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
ka: მოლდოვა

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
ka: მონაკო

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
ka: მონღოლეთი

[ctx: @info: country code]
en: Montserrat
ka: მონტსერატი

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
ka: მაროკო

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
ka: მოზამბიკი

[ctx: @info: country code]
en: Myanmar
ka: მიანმარი

[ctx: @info: country code]
en: Namibia
ka: ნამიბია

[ctx: @info: country code]
en: Nepal
ka: ნეპალი

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
ka: ნიდერლანდების ანტილის კუნძულები (NL)

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
ka: ჰოლანდია

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
ka: ახალი კალედონია

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
ka: ახალი ზელანდია

[ctx: @info: country code]
en: Nicaragua
ka: ნიკარაგუა

[ctx: @info: country code]
en: Niger
ka: ნიგერი

[ctx: @info: country code]
en: Nigeria
ka: ნიგერია

[ctx: @info: country code]
en: Niue
ka: ნიუე

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
ka: ნორფოლკის კუნძული

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
ka: ჩრდილოეთ მარიანას კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Norway
ka: ნორვეგია

[ctx: @info: country code]
en: Oman
ka: ომანი

[ctx: @info: country code]
en: Pakistan
ka: პაკისტანი

[ctx: @info: country code]
en: Palau
ka: პალაუ

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
ka: პალესტინის ტერიტორია

[ctx: @info: country code]
en: Panama
ka: პანამა

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
ka: პაპუა ახალი გვინეა

[ctx: @info: country code]
en: Paraguay
ka: პარაგვაი

[ctx: @info: country code]
en: Peru
ka: პერუ

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
ka: ფილიპინები

[ctx: @info: country code]
en: Poland
ka: პოლონეთი

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
ka: პორტუგალია

[ctx: @info: country code]
en: Puerto Rico
ka: პუერტო რიკო

[ctx: @info: country code]
en: Qatar
ka: ყატარი

[ctx: @info: country code]
en: Reunion
ka: რეიუნიონი

[ctx: @info: country code]
en: Romania
ka: რუმინეთი

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
ka: რუსეთის ფედერაცია

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
ka: რუანდა

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
ka: ქ. ჰელენა

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
ka: სენტ კიტსი და ნევისი

[ctx: @info: country code]
en: St. Lucia
ka: სტ. ლუცია

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
ka: წმინდა პიერი და მიქელონი

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
ka: წმინდა ვინსენტი და გრენადინები

[ctx: @info: country code]
en: Samoa
ka: სამოა

[ctx: @info: country code]
en: San Marino
ka: სან მარინო

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
ka: საო ტომე და პრინციპე

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
ka: საუდის არაბეთი

[ctx: @info: country code]
en: Senegal
ka: სენეგალი

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
ka: სერბია

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
ka: სეიშელები

[ctx: @info: country code]
en: Sierra Leone
ka: სიერა ლეონე

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
ka: სინგაპური

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
ka: სლოვაკეთი

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
ka: სლოვენია

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
ka: სოლომონის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Somalia
ka: სომალი

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
ka: სამხრეთ აფრიკა

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ka: სამხრეთ ჯორჯია და სამხრეთ სენდვიჩის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Spain
ka: ესპანეთი

[ctx: @info: country code]
en: Sri Lanka
ka: შრი ლანკა

[ctx: @info: country code]
en: Sudan
ka: სუდანი

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
ka: სურინამი

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
ka: ესვატინი

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
ka: შვედეთი

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
ka: შვეიცარია

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
ka: სირიის არაბული რესპუბლიკა

[ctx: @info: country code]
en: Taiwan
ka: ტაივანი

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
ka: ტაჯიკეთი

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
ka: ტანზანია

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
ka: ტაილანდი

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
ka: ტიმორ-ლესტე

[ctx: @info: country code]
en: Togo
ka: ტოგო

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
ka: ტრინიდადი და ტობაგო

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
ka: ტუნისი

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
ka: თურქეთი

[ctx: @info: country code]
en: Turkmenistan
ka: თურქმენეთი

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
ka: ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Tuvalu
ka: ტუვალუ

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
ka: აშშ ვირჯინიის კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Uganda
ka: უგანდა

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
ka: უკრაინა

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
ka: არაბეთის გაერთიანებული ემირატები

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
ka: დიდი ბრიტანეთი

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
ka: შეერთებული შტატების მცირე გარემდებარე კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
ka: ამერიკის შეერთებული შტატები

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
ka: ურუგვაის აღმოსავლეთ რესპუბლიკა

[ctx: @info: country code]
en: Uzbekistan
ka: უზბეკეთი

[ctx: @info: country code]
en: Vanuatu
ka: ვანუატუ

[ctx: @info: country code]
en: Venezuela
ka: ვენესუელა

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
ka: ვიეტნამი

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
ka: ვალისი და ფუტუნას კუნძულები

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
ka: დასავლეთ საჰარა

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
ka: იემენი

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
ka: ზამბია

[ctx: @info: country code]
en: Zimbabwe
ka: ზიმბაბვე

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
ka: გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია

[ctx: @info: country code]
en: European Union
ka: ევროკავშირი

[ctx: @info: country code]
en: Space
ka: გამოტოვება

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
ka: ზღვაზე

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
ka: ფრენისას

[ctx: @info: country code]
en: England
ka: ინგლისი

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
ka: შოტლანდია

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
ka: ჩრდილოეთ ირლანდია

[ctx: @info: country code]
en: Wales
ka: ულსი

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
ka: პალესტინა

[ctx: @info: country code]
en: Gaza
ka: ღაზა

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
ka: იერიქონი

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
ka: სტანდარტულის გამოყენება

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
ka: მიბმა:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
ka: დეტალები:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
ka: &დამატება

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
ka: &წაშლა

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
ka: ჩანაცვლება

en: %1 URL can't be empty.
ka: %1 URL ცარიელი ვერ იქნება.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
ka: შეცდომა: ვებ ვერსიაში Bing-ის ავტორიზაციის დეტალები ვერ ვიპოვე.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
ka: შეცდომა: ვებ ვერსიიდან Bing-ის გასაღების გამოღება შეუძლებელია.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
ka: შეცდომა: ვებ ვერსიიდან Bing-ის კოდის გამოღება შეუძლებელია.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
ka: შეცდომა: ვებ ვერსიიდან Bing-ის დამატებითი ინფორმაციის გამოღება შეუძლებელია.

en: Error: Unable to parse autodetected language
ka: შეცდომა: ავტომატურად აღმოჩენილი ენის დამუშავების შეცდომა

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
ka: შეცდომა: ძრავის სისტემებმა თქვენი კომპიუტერის ქსელიდან საეჭვო ტრაფიკი დააფიქსირა. მოთხოვნა მოგვიანებით სცადეთ.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
ka: ავტომატური გამოცნობა

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
ka: აფრიკაანსი

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
ka: ალბანური

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
ka: ამჰარული

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
ka: არაბული

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
ka: სომხური

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
ka: აზერბაიჯანული

[ctx: @info: language name]
en: Basque
ka: ბასკური

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
ka: ბაშკირული

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
ka: ბელორუსული

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
ka: ბენგალური

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
ka: ბოსნიური

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
ka: ბულგარული

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
ka: კატალანური

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
ka: კანტონური

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
ka: ჩინური (გამარტივებული)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
ka: ჩინური (ტრადიციული)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
ka: კორსიკული

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
ka: ხორვატული

[ctx: @info: language name]
en: Czech
ka: ჩეხური

[ctx: @info: language name]
en: Danish
ka: დანიური

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
ka: ჰოლანდიური

[ctx: @info: language name]
en: English
ka: ინგლისური

[ctx: @info: language name]
en: Esperanto
ka: ესპერანტო

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
ka: ესტონური

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
ka: ფიჯიური

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
ka: ფილიპინები

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
ka: ფინური

[ctx: @info: language name]
en: French
ka: ფრანგული

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
ka: ფრისული

[ctx: @info: language name]
en: Galician
ka: გალური

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
ka: ქართული

[ctx: @info: language name]
en: German
ka: გერმანული

[ctx: @info: language name]
en: Greek
ka: ბერძნული

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
ka: გუჯარათული

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
ka: ჰაიტიელი კრეოლები

[ctx: @info: language name]
en: Hausa
ka: ჰაუსა

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
ka: ჰავაიური

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
ka: ივრითი

[ctx: @info: language name]
en: Hindi
ka: ინდური

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
ka: უნგრული

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
ka: ისლანდიური

[ctx: @info: language name]
en: Igbo
ka: იგბო

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
ka: ინდონეზიური

[ctx: @info: language name]
en: Irish
ka: ირლანდიური

[ctx: @info: language name]
en: Italian
ka: იტალიური

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
ka: იაპონური

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
ka: იავური

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
ka: კანნადა

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
ka: ყაზახური

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
ka: კხმერული

[ctx: @info: language name]
en: Kinyarwanda
ka: კენიარუანდა

[ctx: @info: language name]
en: Korean
ka: კორეული

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
ka: ქურთული

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
ka: ყირგიზული

[ctx: @info: language name]
en: Lao
ka: ლაოსური

[ctx: @info: language name]
en: Latin
ka: ლათინური

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
ka: ლატვიური

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
ka: ლიტვური

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
ka: ლუმბურგული

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
ka: მაკედონური

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
ka: მალაგასი

[ctx: @info: language name]
en: Malay
ka: მალაიური

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
ka: მალაიამი

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
ka: მალტური

[ctx: @info: language name]
en: Maori
ka: მაორი

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
ka: მარათი

[ctx: @info: language name]
en: Mari
ka: მარული

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
ka: მონღოლური

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
ka: მიანმარი

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
ka: ნეპალური

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
ka: ნორვეგიული

[ctx: @info: language name]
en: Oriya
ka: ორია

[ctx: @info: language name]
en: Chichewa
ka: ჩიჩევა

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
ka: პაშტო

[ctx: @info: language name]
en: Persian
ka: სპარსული

[ctx: @info: language name]
en: Polish
ka: პოლონური

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
ka: პორტუგალიური

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
ka: პანჯაბი

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
ka: რუმინული

[ctx: @info: language name]
en: Russian
ka: რუსული

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
ka: სამოური

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
ka: სერბული (კირილიცა)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
ka: სერბული (ლათინური)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
ka: ლესოტო

[ctx: @info: language name]
en: Shona
ka: შონა

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
ka: სინდი

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
ka: სინჰალა

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
ka: სლოვაკური

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
ka: სლოვენური

[ctx: @info: language name]
en: Somali
ka: სომალი

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
ka: ესპანური

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
ka: სუნდური

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
ka: სუაჰილი

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
ka: შვედური

[ctx: @info: language name]
en: Tagalog
ka: ტაგალოგური

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
ka: ტაიტური

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
ka: ტაჯიკური

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
ka: თამილური

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
ka: თათრული

[ctx: @info: language name]
en: Telugu
ka: ტელუგური

[ctx: @info: language name]
en: Thai
ka: ტაილანდური

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
ka: ტონგური

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
ka: თურქული

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
ka: თურქმენული

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
ka: უდმურტული

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
ka: უიღური

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
ka: უკრაინული

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
ka: ურდუ

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
ka: უზბეკური

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
ka: ვიეტნამური

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
ka: უელსური

[ctx: @info: language name]
en: Xhosa
ka: ხოსა

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
ka: იდიში

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
ka: იორუბა

[ctx: @info: language name]
en: Zulu
ka: ზულუ

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
ka: შეცდომა: ვების ვერსიაში Yandex SID ვერ ვიპოვე.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
ka: შეცდომა: ვებ ვერსიიდან Yandex SID-ის ამოღების შეცდომა.

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
ka: მხოლოდ მონიშნული ჩანაწერების ჩვენება (%1/%2)

[ctx: @label]
en: Online Translator:
ka: ონლაინ მთარგმნელი:

[ctx: @action]
en: Remove this entry
ka: ამ ჩანაწერის წაშლა

[ctx: @action]
en: Clear List
ka: სიის გასუფთავება

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
ka: ძებნა...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
ka: დიდი და პატარა ასოების განსხვავება

[ctx: @label]
en: Default Language:
ka: ნაგულისხმევი ენა:

en: Auto-detect
ka: ავტომატური გამოცნობა

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
ka: კოდი

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title]
en: Available Backends
ka: ხელმისაწვდომი უკანაბოლოები

[ctx: @title]
en: Ignored Words
ka: იგნორირებულია

[ctx: @action]
en: &Add...
ka: &დამატება..

[ctx: @action]
en: &Remove
ka: &წაშლა

[ctx: @action]
en: &Replace
ka: &ჩანაცვლება

[ctx: @action]
en: Go to Previous
ka: წინაზე გადასვლა

[ctx: @action]
en: Go to Next
ka: შემდეგზე გადასვლა

[ctx: @action]
en: Go Up
ka: მაღლა ასვლა

[ctx: @action]
en: Go Home
ka: საწყისზე გადასვლა

[ctx: @info]
en: Go to home directory
ka: საწყის საქაღალდეზე გადასვლა

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
ka: პარამეტრების ნახვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
ka: მოკლე ხედი

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
ka: დეტალური ხედი

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
ka: სანიშნეების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
ka: მეტი პარამეტრები...

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
ka: დასტის მორგება

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
ka: შემცველობის ჩატვირთვა

[ctx: @action]
en: Load Contents
ka: შემცველობის ჩატვირთვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
ka: შემცველობის ბოლოში მიწერა

[ctx: @action]
en: Append Contents
ka: შემცველობის ბოლოში მიწერა

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
ka: JPEG გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
ka: TIFF გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
ka: PNG გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
ka: PGF გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
ka: HEIF გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
ka: AVIF გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
ka: JPEG-XL გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
ka: WEBP გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
ka: DNG გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
ka: RAW გამოსახულებები

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფაილი

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
ka: ხატულის ზომა: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
ka: ახალი სანიშნე

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
ka: სანიშნეს ჩასწორება

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
ka: &სათაური:

[ctx: @label]
en: &Icon:
ka: &ხატულა:

[ctx: @action:button]
en: Reset
ka: განულება

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
ka: &ბილიკი:

[ctx: @title]
en: Bookmarks
ka: სანიშნები

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
ka: შემცველობის ჩატვირთვა

[ctx: @title]
en: Places
ka: ადგილები

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ka: სანიშნეს დამატება

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
ka: სანიშნეს ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
ka: ახალი სანიშნეს დამატება

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
ka: სანიშნეს წაშლის დადასტურება

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
ka: ჩემი სანიშნები

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
ka: სანიშნეს დამატება

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
ka: საქაღალდეები

en: Loading themes...
ka: თემების ჩატვირთვა...

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Delete File
ka: ფაილის წაშლა

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
ka: ფაილის შენახვის შეცდომა

en: Failed to save file: %1
ka: ფაილის შენახვის შეცდომა: %1

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
ka: საქაღალდიდან გამოსახულებების გახსნა

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
ka: ფაილის ჩატვირთვის შეცდომა

en: &Themes
ka: თემები

en: Open folder
ka: საქაღალდის გახსნა

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
ka: &ფაილი

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
ka: &ფერი

[ctx: @title:window]
en: Configure
ka: მორგება

en: Editor Window
ka: რედაქტორის ფანჯარა

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
ka: გეოლოკაცია

en: Plugins
ka: დამატებები

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
ka: ქცევა

[ctx: sort images by date]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: sort images by name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: sort images by size]
en: File Size
ka: ფაილის ზომა

en: Updates
ka: განახლებები

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
ka: ქცევა

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
ka: მართლწერა

[ctx: @title:tab]
en: Localize
ka: ლოკალიზაცია

[ctx: @title:tab]
en: System
ka: სისტემა

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
ka: ზოგადი

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
ka: გამოსახულებების რედაქტორი

[ctx: @title]
en: My Favorites
ka: ჩემი რჩეულები

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
ka: იერარქია:

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
ka: შექმნილია:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
ka: იერარქია:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
ka: ჩანაწერები:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
ka: აღწერილობა:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
ka: &სახელი:

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
ka: იერარქია:

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
ka: ტიპი:

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
ka: &აღწერილობა:

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
ka: &ჩანაწერები:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title:column file size]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
ka: ტიპი

[ctx: @title:column file date]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @title:column file path]
en: Path
ka: კონტური

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
ka[0]: %1 ფაილი
ka[1]: %1 ფაილი

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
ka: ახალი რჩეული ჩანაწერი

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
ka: რჩეულის ჩანაწერის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
ka: ახალი რჩეული საქაღალდე

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
ka: რჩეული საქაღალდის ჩასწორება

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
ka: საშუალოს გამოთვლის შეცდომა

[ctx: @title]
en: Favorites
ka: რჩეულები

[ctx: @action]
en: Add Favorite
ka: რჩეულის დამატება

[ctx: @action]
en: Delete Item
ka: ჩანაწერის წაშლა

[ctx: @action]
en: Edit Item
ka: ჩანაწერის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
ka: ჩანაწერის წაშლის დადასტურება

[ctx: @title]
en: Unnamed
ka: უსახელო

[ctx: @title: item file name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @title: item file size]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @title: item file type]
en: Type
ka: ტიპი

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
ka: ხატულების ზომა

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
ka: პატარა (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
ka: საშუალო (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
ka: მოზრდილი (%1x%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
ka: ვეება (%1x%2)

[ctx: @action]
en: C&ancel
ka: გაუქმება

en: By Name
ka: სახელით

en: By Date
ka: თარიღით

en: By File Size
ka: ფაილის ზომით

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
ka: ზრდის მიხედვით

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
ka: Დაღმავალი

en: New Name
ka: ახალი სახელი

en: Rename | Rename (%1 images)
ka[0]: სახელის გადარქმევა
ka[1]: %1 სურათის სახელის გადარქმევა

[ctx: @action:button]
en: &Abort
ka: გაუქმება

en: Processing...
ka: დამუშავება...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
ka: სურათების გადარქმევა

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
ka: კიდევ გადარქმევა

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
ka: თავზე გადაწერა

en: Modifiers
ka: მოდიფიკატორები

[ctx: @title:window]
en: Information
ka: ინფორმაცია

en: Change Case
ka: რეგისტრის შეცვლა

en: Uppercase
ka: დიდი სიმბოლოები

en: Lowercase
ka: პატარა სიმბოლოები

en: Default Value
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობა

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
ka: ხანგრძლივობა:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
ka: სწორება:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
ka: სიმბოლო:

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ka: ვისგან:

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ka: ვის:

[ctx: Replace text]
en: Replace...
ka: ჩანაცვლება...

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ka: ჩანაცვლება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
ka: დიდი ასოს გმრძნობიარე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
ka: რეგულარული ექსპრესია

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
ka: უნიკალური

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
ka: გასაღები

en: Description
ka: აღწერა

en: Aperture
ka: დიაფრაგმის მნიშვნელობა

en: Focal length
ka: ფოკუსური მანძილი

en: Exposure time
ka: ექსპოზიციის დრო

en: Exposure mode
ka: ექსპოზიციის რეჟიმი

en: Sensitivity
ka: მგრძნობიარობა

en: White balance
ka: თეთრის ბალანსი

en: Metering mode
ka: გაზომვის რეჟიმი

en: Subject distance
ka: სუბიექტის დაშორება

en: Audio Bit Rate
ka: აუდიოს ბიტური სიჩქარე

en: Video Codec
ka: ვიდეო კოდეკი

en: Altitude in meters
ka: სიმაღლე მეტრებში

en: Orientation
ka: ორიენტაცია

en: Roll
ka: გაგორება

en: Tilt
ka: მოხრა

en: Accuracy
ka: სიზუსტე

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
ka: ფორმატის მორგება

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
ka: სტანდარტული

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
ka: ტექსტი

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
ka: Unix-ის დროის შტამპი

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
ka: გამოსახულება

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
ka: ფიქსირებული თარიღი

[ctx: @info]
en: Enter custom format
ka: შეიყვანეთ მორგებული ფორმატი

[ctx: @info]
en: example:
ka: მაგალითი:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
ka: დრო და თარიღი...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
ka: თარიღისა და დროის ინფორმაციის დამატება

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
ka: თარიღი და დრო (სტანდარტული ფორმატი)

[ctx: @item]
en: Date and time
ka: თარიღი და დრო

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
ka: წყარო:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ka: ფორმატი:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
ka: საქაღალდე

en: Add the directory name
ka: საქაღალდის სახელის დამატება

en: Directory name
ka: საქაღალდის სახელი

en: File
ka: ფაილი

en: Add file properties
ka: ფაილის თვისებების დამატება

[ctx: File name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: File extension]
en: Extension
ka: გაფართოება

en: Owner of the file
ka: ფაილის მფლობელი

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
ka: მფლობელი

en: Group of the file
ka: ფაილის ჯგუფი

[ctx: Group of the file]
en: Group
ka: ჯგუფი

en: Metadata...
ka: მეტამონაცემები...

en: Add metadata information
ka: მეტამონაცემების ინფორმაციის დამატება

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
ka: ნომერი...

en: Add a sequence number
ka: მიმდევრობის ნომრის დამატება

en: Sequence number
ka: მიმდევრობის ნომერი

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
ka: ციფრები:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
ka: დროის შერჩევა

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
ka: დასაწყისი:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ka: ბიჯი:

en: No address book entries found
ka: მისამართების წიგნაკის ჩანაწერები ვერ მოიძებნა

en: Applying face changes
ka: სახის ცვლილებების გამოყენება

[ctx: @action]
en: OK
ka: დიახ

[ctx: @action]
en: Confirm
ka: დადასტურება

[ctx: @action]
en: Remove
ka: წაშლა

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
ka: ამ სახის რეგიონის წაშლა

[ctx: @label]
en: Who is this?
ka: ვინ არის ეს?

[ctx: @action]
en: Ignore
ka: იგნორი

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
ka: ამ სახის იგნორირება

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
ka: ამ მინიშნების უარყოფა

[ctx: @info]
en: Help
ka: დახმარება

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
ka: სახეების დადგენა

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
ka: პროექტის დინება

[ctx: @title:tab]
en: Search in
ka: სად ვეძებო

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
ka: მგრძნობიარობა

[ctx: @title:tab]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
ka: /სურათები

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
ka: შევქმნა ალბომის საწყისის საქაღალდე?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
ka: ძირითადი ალბომის შექმნის შეცდომა

en: Do nothing
ka: არაფრის გაკეთება

en: Add information to files
ka: ფაილებისთვის ინფორმაციის დამატება

en: Create a new configuration
ka: ახალი კონფიგურაციის შექმნა

en: Open a preview
ka: გადახედვის გახსნა

en: Open in the editor
ka: რედაქტორში გახსნა

en: Load reduced version of image
ka: გამოსახულების შემცირებული ვერსიის ჩატვირთვა

en: Load image
ka: გამოსახულების ჩატვირთვა

en: Do not show tooltips
ka: მინიშნებები ნაჩვენები არ იქნება

en: Use Tooltips
ka: მინიშნებების ჩვენება

en: Items
ka: ჩანაწერები

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
ka: ანაბეჭდების განახლება

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
ka: გამოიყენეთ ეს ღილაკი ყველა გამოსახულების ანაბეჭდის განახლებისთვის.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
ka: დუბლიკატების პოვნა

[ctx: @label]
en: Search in:
ka: ძებნა:

[ctx: @label]
en: Similarity range:
ka: მსგავსების დიაპაზონი:

[ctx: @label]
en: Restriction:
ka: შეზღუდვა:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
ka: ორივე

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
ka: უპირატესობა უფრო ახალ შექმნის თარიღს

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
ka: უპირატესობა უფრო ახალ ცვლილების თარიღს

[ctx: @label]
en: Reference
ka: მითითება

[ctx: @group]
en: Reference Image Selection Method
ka: მიმართული გამოსახულების შერჩევის მეთოდი

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
ka: წაშალეთ დუბლიკატები

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
ka: დუბლიკატები

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
ka: გამოსახულება

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
ka: ესკიზი

en: <b>File</b>:
ka: <b>ფაილი</b>:

en: <b>Folder</b>:
ka: <b>საქაღალდე</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
ka: მოძებნეთ ალბომებში:

en: Similarity range:
ka: მსგავსების დიაპაზონი:

en: Roadmap
ka: ქუჩების რუკა

en: Satellite
ka: თანამგზავრი

en: Hybrid
ka: ჰიბრიდი

en: Terrain
ka: რელიეფი

en: Marble Virtual Globe
ka: ვირტუალური გლობუსი Marble

en: Satellite map
ka: თანამგზავრული რუკა

en: OpenStreetMap (Vector)
ka: OpenStreetMap (ვექტორული)

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
ka: სფერული

en: Mercator
ka: სავაჭრო

en: Equirectangular
ka: თანასწორკუთხა

en: Show compass
ka: კომპასის ჩვენება

en: Show scale bar
ka: მასშტაბის ზოლის ჩვენება

en: Show navigation
ka: ნავიგაციის ჩვენება

en: Show overview map
ka: მიმოხილვის რუკის ჩვენება

en: Projection
ka: პროექცია

en: Export as...
ka: გატანა, როგორც...

en: Bookmark folder
ka: სანიშნეების საქაღალდე

en: Unknown title
ka: უცნობი სათაური

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
ka: სანიშნეს დამატება

en: Bookmark title
ka: სანიშნეს სათაური

en: Bookmark comment
ka: სანიშნეს კომენტარი

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
ka: გეოლოკაციის სანიშნეების ჩასწორება

en: &Remove
ka: &წაშლა

en: Add Folder
ka: საქაღალდის დამატება

en: New Folder
ka: ახალი საქაღალდე

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
ka: სანიშნეების მართვა

en: Remove Bookmark
ka: სანიშნეების ამოღება

en: Insert Bookmark
ka: სანიშნეს ჩასმა

en: Title Change
ka: სათაურის შეცვლა

en: Comment Change
ka: კომენტარის შეცვლა

en: Address Change
ka: მისამართის შეცვლა

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
ka: კომენტარი

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
ka: სანიშნეების ჩატვირთვა

[ctx: @title:window]
en: Open File
ka: ფაილის გახსნა

en: Imported %1
ka: შემოტანილია: %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
ka: ფაილის შენახვა

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
ka: სანიშნეს გატანა

en: Error saving bookmarks
ka: სანიშნების შენახვის შეცდომა

en: Edit Bookmarks
ka: სანიშნების ჩასწორება

en: Add Bookmark...
ka: სანიშნეს დამატება...

en: <p>Copyright %1</p>
ka: <p>საავტორო უფლებები %1</p>

en: 1 image moved | %1 images moved
ka[0]: გადატანილია 1 გამოსახულება
ka[1]: გადატანილია %1 გამოსახულება

en: Load GPX files...
ka: GPX ფაილების ჩატვირთვა...

en: Only use selected images
ka: მხოლოდ მონიშნული გამოსახულებების გამოყენება

en: Camera time zone:
ka: კამერის დროის სარტყელი:

en: Interpolate
ka: ინტერპოლაცია

en: Correlate
ka: კორელაცია

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
ka[0]: GPX ფაილის ჩატვირთვის შეცდომა
ka[1]: GPX ფაილების ჩატვირთვის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
ka: კორელაციის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
ka: კორელაცია წარმატებულია

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
ka: კორელაცია დასრულდა

[ctx: @title: track list header]
en: Color
ka: ფერი

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
ka: ფაილის სახელი

en: Not available
ka: ხელმიუწვდომელია

en: %1d
ka: %1დღ

en: Modified
ka: შეცვლილია

en: Date and time
ka: თარიღი და დრო

en: Failed to open file.
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა.

en: Remove coordinates
ka: კოორდინატების წაშლა

en: Add country tag
ka: ქვეყნის ჭდის დამატება

en: Add state tag
ka: შტატის ჭდის დამატება

en: Add state district tag
ka: შტატის უბნის ჭდის დამატება

en: Add city tag
ka: ქალაქის ჭდის დამატება

en: Add city district tag
ka: ქალაქის უბნის ჭდის დამატება

en: Add suburb tag
ka: გარეუბნის ჭდის დამატება

en: Add town tag
ka: ქალაქის ჭდის დამატება

en: Add village tag
ka: სოფლის ჭდის დამაება

en: Add street
ka: ქუჩის დამატება

en: Add house number tag
ka: სახლის ნომრის ჭდის დამატება

en: Add place
ka: ადგილის დამატება

en: Add new tag
ka: ახალი ჭდეს დამატება

en: Remove selected tag
ka: მონიშნული ჭდის წაშლა

en: Select language:
ka: აირჩიეთ ენა:

en: Select service:
ka: აირჩიეთ სერვისი:

en: Less options
ka: ნაკლები პარამეტრი

en: Write locations as tags
ka: ჩაწერის პარამეტრები

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
ka: ახალი ჭდის დამატება

en: Could not open: %1
ka: %1-ის გახსნა შეუძლებელია

en: File is empty.
ka: ფაილი ცარიელია.

en: Map settings
ka: რუკის პარამეტრები

en: Zoom in
ka: გადიდება

en: Zoom out
ka: დაპატარავება

en: Show numbers
ka: ნომრების ჩვენება

en: Filter images
ka: სურათების გაფილტვრა

en: Select images
ka: აირჩიეთ სურათები

en: Sorting
ka: დალაგება

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
ka: სახელი არსებობს

[ctx: the planet]
en: Mercury
ka: მერკური

[ctx: the planet]
en: Venus
ka: ვენერა

[ctx: the planet]
en: Earth
ka: დედამიწა

[ctx: the planet]
en: Mars
ka: მარსი

[ctx: the planet]
en: Jupiter
ka: იუპიტერი

[ctx: the planet]
en: Saturn
ka: სატურნი

[ctx: the planet]
en: Uranus
ka: ურანი

[ctx: the planet]
en: Neptune
ka: ნეპტუნი

[ctx: the planet]
en: Pluto
ka: პლუტონი

[ctx: the earth's star]
en: Sun
ka: მზე

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
ka: მთვარის

en: Sky
ka: ცა

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
ka: უცნობი პლანეტა

en: &Lock
ka: &დაბლოკვა

en: &Hide
ka: &დამალვა

en: &Configure...
ka: &მორგება...

[ctx: means meter]
en: m
ka: მ

[ctx: means milimeters]
en: mm
ka: მმ

[ctx: means kilometers]
en: km
ka: კმ

[ctx: means centimeters]
en: cm
ka: სმ

[ctx: means feet]
en: ft
ka: ფტ

[ctx: means inches]
en: in
ka: დუიმი

[ctx: means yards]
en: yd
ka: იარდ

[ctx: means miles]
en: mi
ka: მი

[ctx: means nautical miles]
en: nm
ka: ნმ

en: Copy Coordinates
ka: კოორდინატების კოპირება

en: &Address Details
ka: &მისამართის დეტალები

en: No description available.
ka: აღწერის გარეშე.

en: National Capital
ka: დედაქალაქი

en: City
ka: ქალაქი

en: State Capital
ka: შტატის დედაქალაქი

en: County Capital
ka: რეგიონის დედაქალაქი

en: Village
ka: სოფელი

en: &Info Boxes
ka: ინფორმაციული ველები

en: Address Details
ka: მისამართის დეტალები

en: W
ka: დას

en: E
ka: ა

en: N
ka: არა

en: Valley
ka: ველი

en: Crater
ka: ფიალის

en: Sea
ka: ზღვა

en: Manned Landing Site
ka: ადამიანის დაჯდომის ადგილი

en: Robotic Rover
ka: რობოტული მანქანა

en: Unmanned Soft Landing Site
ka: ადამიანის გარეშე რბილი დაჯდომა

en: Unmanned Hard Landing Site
ka: ადამიანის გარეშე მაგარი დაჯდომა

en: Mountain
ka: მთა

en: Nation Capital
ka: ქვეყნის დედაქალაქი

en: Nation
ka: ქვეყანა

en: Volcano
ka: ვულკანი

en: Continent
ka: კონტინენტი

en: Ocean
ka: ოკეანე

en: Geographic Pole
ka: გეოგრაფიული პოლუსი

en: Magnetic Pole
ka: მაგნიტური პოლუსი

en: Ship Wreck
ka: გემის ნარჩენები

en: Air Port
ka: აეროპორტი

en: Observatory
ka: ობსერვატორია

en: Military Danger Area
ka: სამხედრო საშიში ადგილი

en: OSM Site
ka: OSM ადგილი

en: Coordinate
ka: კოორდინატი

en: City Capital
ka: დედაქალაქი

en: Suburb
ka: გარეუბანი

en: Locality
ka: რაიონი

en: Town
ka: ქალაქი

en: Town Capital
ka: დედაქალაქი

en: Village Capital
ka: დიდი სოფელი

en: Water
ka: წყალი

en: Reef
ka: რიფი

en: Wood
ka: შეშა

en: Beach
ka: ბიჩი

en: Wetland
ka: ჭაობი

en: Glacier
ka: მყინვარი

en: Ice Shelf
ka: შელფური მყინვარი

en: Scrub
ka: სკრაბინგი

en: Cliff
ka: კლდე

en: Heath
ka: ჯანმრთელობა

en: Traffic Signals
ka: საგზაო ნიშნები

en: Elevator
ka: ლიფტი

en: Steps
ka: ნაბიჯები

en: Unknown Road
ka: უცნობი გზა

en: Footway
ka: საცალფეხო

en: Track
ka: ტრეკი

en: Cycleway
ka: ველობილიკი

en: Service Road
ka: სერვისული გზა

en: Road
ka: გზა

en: Residential Road
ka: საყოფაცხოვრებო გზა

en: Living Street
ka: საცხოვრებელი ქუჩა

en: Unclassified Road
ka: არაკლასიფიცირებული გზა

en: Tertiary Link Road
ka: მესამეული ბმის გზა

en: Tertiary Road
ka: მესამეული გზა

en: Secondary Link Road
ka: მეორეული შეერთების გზა

en: Secondary Road
ka: მეორადი გზა

en: Primary Link Road
ka: ძირითადი შეერთების გზა

en: Primary Road
ka: ძირითადი გზა

en: Raceway
ka: იპოდრომი

en: Trunk Road
ka: მაგისტრალური გზა

en: Motorway
ka: ავტოსტრადა

en: Corridor
ka: კორიდორი

en: Building
ka: აგება

en: Camping
ka: კემპინგი

en: Hostel
ka: ჰოსტელი

en: Hotel
ka: სასტუმრო

en: Motel
ka: მოტელი

en: Youth Hostel
ka: ახალგაზრდული ჰოსტელი

en: Guest House
ka: გესტჰაუსი

en: Library
ka: ბიბლიოთეკა

en: Kindergarten
ka: საბავშვო ბაღი

en: College
ka: კოლეჯი

en: School
ka: სკოლა

en: University
ka: უნივერსიტეტი

en: Bar
ka: ზოლი

en: Biergarten
ka: ლუდის მოედანი

en: Cafe
ka: კაფე

en: Fast Food
ka: სწრაფი საჭმელი

en: Pub
ka: პაბი

en: Restaurant
ka: რესტორანი

en: Dentist
ka: სტომატოლოგი

en: Doctors
ka: ექიმები

en: Hospital
ka: საავადმყოფო

en: Pharmacy
ka: ფარმაცია

en: Veterinary
ka: ვეტერინარია

en: Bank
ka: ბანკი

en: Archaeological Site
ka: არქეოლოგიური ადგილი

en: Embassy
ka: საელჩო

en: Emergency Phone
ka: სასწრაფო ტელეფონი

en: Mountain Rescue
ka: მთის მშველელები

en: Water Park
ka: წყლის პარკი

en: Community Centre
ka: საზოგადოებრივი ცენტრი

en: Fountain
ka: ფანტანი

en: Night Club
ka: ღამის კლუბი

en: Bench
ka: მერხი

en: Court House
ka: სასამართლო

en: Fire Station
ka: სახანძრო სადგური

en: Hunting Stand
ka: სანადირო სტენდი

en: Police
ka: პოლიცია

en: Post Box
ka: საფოსტო ყუთი

en: Post Office
ka: ფოსტა

en: Prison
ka: ციხე

en: Recycling
ka: გადამუშავება

en: Shelter
ka: თავშესაფარი

en: Telephone
ka: ტელეფონი

en: Toilets
ka: ტუალეტები

en: Town Hall
ka: მერია

en: Waste Basket
ka: ნაგვის კალათა

en: Drinking Water
ka: სასმელი წყალი

en: Graveyard
ka: სასაფლაო

en: Charging Station
ka: დასატენი სადგური

en: Car Wash
ka: მანქანის რეცხვა

en: Social Facility
ka: სოციალური დაწესებულება

en: City Wall
ka: ქალაქის კედელი

en: Gate
ka: გეითი

en: Wall
ka: კედელი

en: Peak
ka: პიკი

en: Tree
ka: ხე

en: Cave Entrance
ka: მღვიმის შესასვლელი

en: Beverages
ka: სასმელები

en: Supermarket
ka: სუპერმარკეტი

en: Liquor Store
ka: სასმელების მაღაზია

en: Bakery
ka: საცხობი

en: Butcher
ka: ყასაბი

en: Confectionery
ka: კონფეკტიონერია

en: Greengrocer
ka: მემწვანილე

en: Seafood Shop
ka: ზღვის პროდუქტების მაღაზია

en: Department Store
ka: უნივერსალური მაღაზია

en: Kiosk
ka: კიოსკი

en: Bag Shop
ka: ჩანთების მაღაზია

en: Clothes Shop
ka: ტანსაცმლის მაღაზია

en: Fashion Shop
ka: მოდის მაღაზია

en: Jewelry Shop
ka: სამკაულების მაღაზია

en: Shoe Shop
ka: ფეხსაცმლის მაღაზია

en: Variety Store
ka: ფართო პროფილის უნივერსამი

en: Beauty Services
ka: სილამაზე, ესთეტიკური სერვისი

en: Chemist
ka: ქიმიკოსი

en: Cosmetics
ka: კოსმეტიკა

en: Hairdresser
ka: პარიკმახერი

en: Optician
ka: ოპტიკოსი

en: Perfumery
ka: პერფიუმერია

en: Hardware Store
ka: აპარატურის მაღაზია

en: Florist
ka: ფლორისტი

en: Furniture Store
ka: ჭურჭლის მაღაზია

en: Electronics Shop
ka: ელექტრონიკის მაღაზია

en: Mobile Phone Shop
ka: მობილური ტელეფონების მაღაზია

en: Bicycle Shop
ka: ველოსიპედების მაღაზია

en: Car Dealer
ka: ავტომობილების დილერი

en: Car Repair Shop
ka: მანქანის შეკეთების მაღაზია

en: Car Parts
ka: მანქანის ნაწილები

en: Motorcycle Shop
ka: მოტიციკლების მაღაზია

en: Outdoor Shop
ka: გარე მაღაზია

en: Sports Shop
ka: სპორტული მაღაზია

en: Printing Services
ka: საბეჭდი სერვისები

en: Art Shop
ka: ხელოვნების მაღაზია

en: Musical Instrument Shop
ka: მუსიკალური ინსტრუმენტების მაღაზია

en: Photo Shop
ka: ფოტომაღაზია

en: Bookshop
ka: წიგნების მაღაზია

en: Gift Shop
ka: საჩუქრების მაღაზია

en: Stationery
ka: საკანცელარიო საქონელი

en: Laundry
ka: სამრეცხაო

en: Pet Shop
ka: მაღაზია ცხოველებისთვის

en: Toy Store
ka: სათამაშოების მაღაზია

en: Travel Agency
ka: სამოგზაურო ბიურო

en: Deli
ka: გასტრონომი

en: Tobacco Shop
ka: თამბაქოს მაღაზია

en: Tea Shop
ka: ჩაის მაღაზია

en: Computer Shop
ka: კომპიუტერული მაღაზია

en: Garden Centre
ka: ბაღის ცენტრი

en: Shop
ka: მაღაზია

en: Bridge
ka: ხიდი

en: Lighthouse
ka: შუქურა

en: Water Tower
ka: წყლის კოშკი

en: Wind Mill
ka: ქარის წისქვილი

en: Tourist Attraction
ka: ტურისტული ღირსშესანიშნაობა

en: Artwork
ka: ნამუშევრები

en: Castle
ka: სასახლე

en: Cinema
ka: კინო

en: Information
ka: ინფორმაცია

en: Monument
ka: ძეგლი

en: Museum
ka: მუზეუმი

en: Ruin
ka: ნანგრევები

en: Theatre
ka: თეატრი

en: Theme Park
ka: თემატური პარკი

en: View Point
ka: ხედის წერტილი

en: Zoo
ka: ზოოპარკი

en: Alpine Hut
ka: ალპური ქოხი

en: Memorial
ka: მემორიალი

en: Aerodrome
ka: აეროდრომი

en: Airport Gate
ka: აეროპორტის გეითი

en: Airport Runway
ka: ასაფრენი ბილიკი

en: Airport Apron
ka: აეროპორტის აპრონი

en: Airport Taxiway
ka: აეროპორტის ტაქსის ბილიკი

en: Airport Terminal
ka: აეროპორტის ტერმინალი

en: Bus Station
ka: ავტობუსების სადგური

en: Bus Stop
ka: ავტობუსის გაჩერება

en: Car Sharing
ka: მანქანის გაზიარება

en: Gas Station
ka: ბენზინგასამართი სადგური

en: Parking
ka: მიმდინარეობს დამაგრება

en: Parking Space
ka: პარკინგის ადგილი

en: Platform
ka: პლატფორმა

en: Bicycle Rental
ka: ველოსიპედის ქირაობა

en: Car Rental
ka: მანქანის ქირაობა

en: Ski Rental
ka: თხილამურების გაქირავება

en: Train Station
ka: რკინიგზის სადგური

en: Tram Stop
ka: ტრამვაის გაჩერება

en: Bicycle Parking
ka: ველოსიპედის პარკინგი

en: Motorcycle Parking
ka: მოტოციკლის პარკინგი

en: Speed Camera
ka: ჩქაროსნული კამერა

en: Bahai
ka: ბაჰაი

en: Buddhist
ka: ბუდისტი

en: Christian
ka: ქრისტიანური

en: Muslim
ka: მუსულმანური

en: Hindu
ka: ინდური

en: Jewish
ka: ბრაული

en: Shinto
ka: შინტო

en: Marina
ka: მარინა

en: Park
ka: პარკი

en: Playground
ka: საცდელი ფუნქციები

en: Sports Centre
ka: სპორტული ცენტრი

en: Stadium
ka: სტადიონი

en: Swimming Pool
ka: საცურაო აუზი

en: Miniature Golf Course
ka: მინიატურული გოლფის მოედანი

en: Allotments
ka: მიწის ნაკვეთები

en: Basin
ka: აუზი

en: Cemetery
ka: სასაფლაო

en: Commercial
ka: რეკლამა

en: Construction
ka: მშენებლობა

en: Farmland
ka: ფერმა

en: Garages
ka: ავტოფარეხი

en: Grass
ka: ბალახი

en: Industrial
ka: საწარმოო არეალი

en: Landfill
ka: ნაგავსაყრელი

en: Meadow
ka: ჭალა

en: Military
ka: სამხედრო

en: Quarry
ka: კარიერი

en: Railway
ka: რკინიგზა

en: Reservoir
ka: წყალსაცავი

en: Residential
ka: საცხოვრებელი

en: Retail
ka: საცალო

en: Orchard
ka: ხილის ბაღი

en: Vineyard
ka: ვენახი

en: Rail
ka: სარკინიგზო

en: Narrow Gauge
ka: ვიწრო ლიანდაგი

en: Tram
ka: ტრამვაი

en: Light Rail
ka: მსუბუქი რკინიგზა

en: Abandoned Railway
ka: მიტოვებული რკინიგზა

en: Subway
ka: მეტრო

en: Preserved Railway
ka: შემონახული რკინიგზა

en: Miniature Railway
ka: მინიატურული რკინიგზა

en: Railway Construction
ka: რკინიგზის მშენებლობა

en: Monorail
ka: მონორელსი

en: Funicular Railway
ka: ფუნიკულიორის რკინიგზა

en: Power Tower
ka: ელექტროობის კოშკი

en: Aerialway Station
ka: საჰაერო სადგური

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
ka: პილონი

en: Cable Car
ka: საბაგირო

en: Gondola
ka: გონდოლა

en: Chair Lift
ka: სავარძლის აწევა

en: Platter
ka: ფირფიტები

en: Goods
ka: საქონელი

en: Urban Area
ka: ურბანული ადგილი

en: Canal
ka: არხი

en: Drain
ka: დრენაჟი

en: Stream
ka: ნაკადი

en: River
ka: მდინარე

en: Railway Crossing
ka: რკინიგზის გზაჯვარედინი

en: Door
ka: კარ

en: Room
ka: ოთახი

en: Train
ka: მატარებელი

en: Bus
ka: მატარებელი

en: Trolley Bus
ka: ტროლებუსი

en: Bridleway
ka: საცხენოსნო ბილიკი

en: This is an Invalid File
ka: ეს არასწორი ფაილია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
ka: სახელი

en: Popularity
ka: პოპულარობა

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
ka: პოპ. ინდექსი

en: Playlist
ka: დასაკრავი სია

en: No name specified
ka: სახელი მითითებული არაა

en: No type tag specified
ka: ჭდის ტიპი მითითებული არაა

en: New Relation
ka: ახალი ურთიერთობა

en: Edit
ka: ჩასწორება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
ka: მიმდინარე ურთიერთობები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
ka: როლი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
ka: ურთიერთობის დამატება

en: value
ka: მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
ka: მიმდინარე ჭდეები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
ka: მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
ka: მსგავსი ჭდეები

en: Add custom tag...
ka: &მომხმარებლის ჭდის დამატება...

en: Configure
ka: მორგება

en: Atmosphere
ka: ატმოსფერო

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
ka: კომპასის დამატების გამართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
ka: თემა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
ka: ისრები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Atom
ka: ატომი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
ka: მაგნიტი

en: Compass
ka: კომპასი

en: &Compass
ka: &კომპასი

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
ka: ეს დამატება აჩვენებს მცურავმძიმიან ჩანაწერს, რომელიც რუკაზე კომპასს აჩვენებს.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
ka: Crosshairs დამატების მორგება

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
ka: წრით

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
ka: გერმანული

en: Crosshairs
ka: გადაჯვარედინება

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
ka: კოორდინატების ბადის დამატება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
ka: &ფერები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
ka: &ბადე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
ka: &ტროპიკები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
ka: &ეკვატორი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
ka: &სახელიანი ჭდეები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
ka: &რიცხვითი ჭდეები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
ka: რიცხვითი ჭდეების ჩვენება.

en: Coordinate Grid
ka: კოორდინატების ბადე

en: Coordinate &Grid
ka: კოორდინატების &ბადე

en: Equator
ka: ეკვატორი

en: Prime Meridian
ka: მთავარი მერიდიანი

en: Arctic Circle
ka: არქტიკული წრე

en: Antarctic Circle
ka: ანტარქტიკის წრე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
ka: მასშტაბის კოეფიციენტის ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
ka: ჩაკეცვა

en: Scale Bar
ka: მასშტაბის ზოლი

en: &Scale Bar
ka: &მასშტაბის ზოლი

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
ka: ეს დამატება აჩვენებს მცურავმძიმიან ჩანაწერის, რომელიც რუკის მასშტაბს შეიცავს.

en: Original Developer
ka: საწყისი ავტორი

en: km
ka: კმ

en: m
ka: მ

en: mi
ka: მი

en: nm
ka: ნმ

en: &Ratio Scale
ka: &მასშტაბის კოეფიციენტი

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
ka: გაზომვის ხელსაწყოს მორგება

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
ka: მრავალკუთხედი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
ka: წრე

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
ka: სეგმენტის ჭდეები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
ka: მანძილი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
ka: პერიმეტრი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
ka: ტერიტორია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
ka: რადიუსი

en: Measure Tool
ka: მანძილმზომი

en: &Measure Tool
ka: &მანძილმზომი

en: Area:
    %1
ka: ფართობი:
    %1

en: Perimeter:
    %1
ka: პერიმენტრი:
    %1

en: Polygon Ruler
ka: მრავალკუთხედი სახაზავი

en: Circle Ruler
ka: წრიული სახაზავი

en: Total Distance: %1<br/>
ka: სრული მანძილი: %1<br/>

en: Perimeter: %1<br/>
ka: პერიმეტრი: %1<br/>

en: Radius: %1<br/>
ka: რადიუსი: %1<br/>

en: Add &Measure Point
ka: &გასაზომი წერტილის დამატება

en: Remove &Last Measure Point
ka: &ბოლო გაზომილი წერტილის წაშლა

en: &Remove Measure Points
ka: &გაზომვის წერტილების წაშლა

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
ka: ნავიგაცია

en: &Navigation
ka: &ნავიგაცია

en: Current Location Button
ka: მიმდინარე მდებარეობის ღილაკი

en: Overview Map
ka: მიმოხილვის რუკა

en: &Overview Map
ka: &მიმოხილვის რუკა

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
ka: ეს დამატება ამატებს მცურავმძიმიან ჩანაწერს, რომელიც მიმოხილვის რუკას შეიცავს.

en: Choose Overview Map
ka: აირჩიეთ მიმოხილვის რუკა

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
ka: მიმოხილვის რუკის მორგება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
ka: გამოსახულების &ასახვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
ka: &პლანეტა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
ka: &ზომა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
ka: მიმდინარეობის &მაჩვენებელი:

en: Download Progress Indicator
ka: გადმოწერის მიმდინარეობის მაჩვენებელი

en: &Download Progress
ka: გადმოწერის &მიმდინარეობა

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
ka: დამატება რუკაზე გადმოწერის მიმდინარეობის საჩვენებლად

en: Cache File Parser
ka: კეშის ფაილების დამმუშავებელი

en: Marble Cache Files
ka: Marble-ის კეშის ფაილები

en: GPSBabel NMEA File Parser
ka: GPSBabel NMEA ფაილების დამმუშავებელი

en: GPSBabel files
ka: GPSBabel ფაილები

en: Gpx File Parser
ka: Gpx ფაილების დამმუშავებელი

en: GPS Data
ka: GPS მონაცემები

en: GeoJSON File Parser
ka: GeoJSON ფაილების დამმუშავებელი

en: KML File Parser
ka: KML ფაილების დამმუშავებელი

en: Osm File Parser
ka: Osm ფალის დამმუშავებელი

en: OpenStreetMap Data
ka: OpenStreetMap-ის მონაცემები

en: Pn2 File Parser
ka: Pn2 ფაილების დამმუშავებელი

en: Compressed Pnt
ka: შეკუმშული Pnt

en: Pnt File Parser
ka: Pnt ფაილების დამმუშავებელი

en: Gnomonic
ka: გნომური

en: Globe
ka: გლობალური

en: Stereographic
ka: სტერეოგრაფიული

en: Units
ka: ერთეულები

en: Kilometer, Meter
ka: კილომეტრი, მეტრი

en: Miles, Feet
ka: მილი, ფუტი

en: Nautical miles, Knots
ka: საზღვაო მილი, კვანძი

en: Angle:
ka: კუთხე:

en: Map Quality
ka: რუკის ხარისხი

en: Still Image:
ka: სტატიკური გამოსახულება:

en: Outline Quality
ka: კონტურის ხარისხი

en: Low Quality
ka: დაბალი ხარისხი

en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

en: High Quality
ka: მაღალი ხარისხი

en: Print Quality
ka: ბეჭდვის ხარისხი

en: During Animations:
ka: ანიმაციებისას:

en: Mouse Behavior
ka: თაგუნას ქცევა

en: Inertial Globe Rotation
ka: გლობუსის ინერციული ბრუნვა

en: Mouse View Rotation
ka: თაგუნას ხედვის ტრიალი

en: Cache
ka: კეში

en: Physical Memory:
ka: ფიზიკური მეხსიერება:

en: Clear
ka: გაწმენდა

en: Hard Disc:
ka: მყარი დისკი:

en: Map Contents
ka: რუკის შემცველობა

en: Default Font:
ka: ნაგულისხმევი ფონტი:

en: Show Coordinate Grid
ka: კოორდინატების ბადის ჩვენება

en: Show City Place Mark
ka: ქალაქის მდებარეობის ნიშნის ჩვენება

en: Show Relief
ka: რელიეფის ჩვენება

en: Map View
ka: რუკის ხედი

en: Map Plugins
ka: რუკის დამატებები

en: Render Tools
ka: რენდერის ხელსაწყოები

en: Runner Tools
ka: გამშვების ხელსაწყოები

en: Visible region
ka: ხილული რეგიონი

en: Specify region
ka: მიუთითეთ რეგიონი

en: Download Route
ka: გზის გადმოწერა

en: Enabled when a route exists
ka: ჩართულია, თუ გზა არსებობს

en: Offset from route:
ka: წანაცვლება გზიდან:

en: Selection Method
ka: მონიშვნის მოდელი

en: Download Region
ka: რეგიონის გადმოწერა

en: Texture tiles
ka: ტექსტურის ფილები

en: Vector tiles
ka: ვექტორული ფილები

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
ka: აირჩიეთ გეოგრაფიული რეგიონი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
ka: ჩრდილოეთი განედი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
ka: &ჩ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
ka: დასავლეთის გრძედი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
ka: &დ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
ka: აღმოსავლეთის განედი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eastLabel)
en: &E
ka: &ა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
ka: სამხრეთ განედი

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
ka: რუკის შექმნა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
ka: მასშტაბი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
ka: &ფილის დონის შუალედი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
ka: სადამდე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
ka: მაქსიმალური ფილის დონე

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: This profile:
ka: ეს პროფილი:

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
ka: ფერების პროგრამული დამუშავების მორგება

en: Rendering intent:
ka: ფერების გადაცემის ტიპი:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
ka: პროფილის შეცდომა

[ctx: @title:window]
en: Save?
ka: შევინახო?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
ka: ცვლილებების შენახვა

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
ka: ცვლილებების შენახვა ახალი ვერსიის სახით

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
ka: ცვლილებების გაუქმება

en: Tools
ka: ხელსაწყოები

en: Guide:
ka: გიდი:

en: Defaults
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობები

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
ka: ჩატვირთვა...

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
ka: შენახვა, როგორც...

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
ka: ცდა

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
ka: &პირველი

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
ka: &ბოლო

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
ka: ცვლილებების შენახვა

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
ka: ფორმატში შენახვა

[ctx: @action]
en: Export
ka: გატანა

[ctx: @action]
en: Discard Changes
ka: ცვლილებების გაუქმება

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
ka: ნაგულისხმევი პროგრამით გახსნა

[ctx: @action]
en: Undo
ka: დაბრუნება

[ctx: @action]
en: Redo
ka: ბრძანების აღდგენა

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

[ctx: @action]
en: Select None
ka: მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
ka: 100%-მდე გადიდება

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
ka: ფანჯარაში ჩატევა

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
ka: &მონიშნულში ჩატევა

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
ka: ფერით-მართული ხედი

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
ka: მონიშნულამდე ამოჭრა

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
ka: ჰორიზონტალურად გადაბრუნება

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
ka: ვერტიკალურად გადაბრუნება

[ctx: @action]
en: Rotate Left
ka: მარცხნივ შებრუნება

[ctx: @action]
en: Rotate Right
ka: მარჯვნივ შებრუნება

[ctx: @action]
en: Previous Image
ka: წინა გამოსახულება

[ctx: @label]
en: No selection
ka: არაფერია მონიშნული

[ctx: @info]
en: Information about image size
ka: ინფორმაცია სურათის ზომის შესახებ

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
ka: სურათის შენახვა...

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
ka: გაფრთხილება

[ctx: @info]
en: No selection
ka: არაფერია მონიშნული

[ctx: @label]
en: Loading:
ka: ჩატვირთვა:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
ka: "%1"-ის ჩატვირთვის შეცდომა

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
ka: Შენახვა:

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ka: ფაილი "%1" სახელით უკვე არსებობს. შევცვალო?

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
ka: ტრასფორმირება

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
ka: დეკორაცია

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
ka: ეფექტები

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
ka: ფერები

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
ka: გაუმჯობესება

[ctx: @action]
en: Open With
ka: გამხსნელი პროგრამა

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
ka: სხვა...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
ka: გამხსნელი პროგრამა...

en: Image Editor - %1
ka: გამოსახულების რედაქტორი - %1

en: Image Editor
ka: გამოსახულებების რედაქტორი

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
ka: მიმდინარე ალბომში სურათი არ არის

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
ka: ფაილი ხელმიუწვდომელია

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
ka: რედაქტორის დახურვა

en: Delete File Permanently
ka: ფაილის სამუდამოდ წაშლა

en: Edit Titles
ka: სათაურების ჩასწორება

en: Edit Comments
ka: კომენტარების ჩასწორება

en: Show Assigned Tags
ka: მინიჭებული ჭდეების ჩვენება

en: Assign Tag
ka: ჭდის მინიჭება

en: Remove Tag
ka: ჭდის წაშლა

en: Assign Labels
ka: ჭდეების მინიჭება

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
ka: ჯერ

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
ka: შემდეგ

en: Before
ka: ჯერ

en: After
ka: შემდეგ

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
ka: გადახედვის რეჟიმი

en: Connection established.
ka: კავშირი დამყარებულია.

en: Connection failed.
ka: მიერთების შეცდომა.

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
ka: დიახ

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
ka: არა

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
ka: დიახ

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
ka: არა

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
ka: %1 - აირჩიეთ კამერის საქაღალდე

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ka: დისკის ინფორმაცია

[ctx: @title]
en: Device Summary
ka: მოწყობილობის მიმოხილვა

[ctx: @title]
en: Device Manual
ka: მოწყობილობის სახელმძღვანელო

[ctx: @title]
en: About Driver
ka: დრაივერის შესახებ

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
ka: %1-დან გადაღება

[ctx: @action:button]
en: Capture
ka: ჩაჭერა

en: Unknown Format
ka: უცნობი ფორმატი

[ctx: @item]
en: Scripting
ka: სკრიპტები

[ctx: @title]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
ka: ჩაჭერა

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
ka: მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
ka: მონიშვნის ინვერსია

[ctx: @title:menu]
en: Download
ka: ჩამოტვირთვა

[ctx: @action]
en: Download New
ka: ახლის გადმოწერა

[ctx: @action]
en: Download Selected
ka: მონიშნულის გადმოწერა

[ctx: @action]
en: Download All
ka: ყველას გადმოწერა

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
ka: გადმოწერა და ახლის წაშლა

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
ka: გადმოწერა და მონიშნულის წაშლა

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
ka: გადმოწერა და ყველას წაშლა

[ctx: @action]
en: Upload...
ka: ატვირთვა...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
ka: დაბლოკვის გადართვა

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
ka: გადმოწერილად მონიშვნა

[ctx: @title:menu]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
ka: მონიშნულის წაშლა

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
ka: ყველას წაშლა

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
ka: ახლის წაშლა

[ctx: @title:group]
en: Views
ka: ხედები

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ka: ესკიზები

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
ka: ჩანაწერის გადახედვა

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
ka: რუკა

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
ka: &ჩანაწერების დალაგება

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
ka: სახელით

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
ka: ბილიკი

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
ka: თარიღით

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
ka: ზომით

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
ka: შეფასებით

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
ka: ზრდის მიხედვით

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
ka: Დაღმავალი

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
ka: გაშლილი სია

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
ka: საქაღალდით

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
ka: ფორმატით

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
ka: თარიღით

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
ka: ფანჯარაში ჩატევა

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
ka: 100%-მდე გადიდება

[ctx: @option:check]
en: Show History
ka: ისტორიის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
ka: მინიატურის პანელის დამატება

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
ka: გამეორება

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
ka: გადახედვის რეჟიმიდან გასვლა

[ctx: @action]
en: Next Image
ka: შემდეგი გამოსახულება

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
ka: პირველი გამოსახულება

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
ka: ბოლო გამოსახულება

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
ka: მზადაა

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ka: ფაილი უკვე არსებობს

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
ka: გაფრთხილება

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
ka: დისკზე არასაკმარისი ადგილია

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
ka[0]: მონიშნული ჩანაწერის გარეშე (%1 ჩანაწერი)
ka[1]: მონიშნული ჩანაწერის გარეშე (%1 ჩანაწერი)

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
ka: &მოწყობილობა

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
ka: უკან

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
ka: წინ

[ctx: @label]
en: New image format:
ka: ახალი გამოსახულების ფორმატი:

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
ka: თარიღის ფორმატი:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
ka: ტექსტი

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
ka: ლოკალური პარამეტრები

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
ka: მაგ: %1

[ctx: @title]
en: Camera Media
ka: კამერის მედია

[ctx: @title]
en: Album Library
ka: ალბომის ბიბლიოთეკა

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
ka: მოცულობა:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
ka: ხელმისაწვდომი:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
ka: ესაჭიროება:

[ctx: @title:menu open with desktop application]
en: Open With
ka: გამხსნელი პროგრამა

[ctx: @item:inmenu open with other application]
en: Other...
ka: სხვა...

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
ka: გამხსნელი პროგრამა...

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
ka: ჭდეების მინიჭება

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
ka: ყველა ფაილი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
ka: მხოლოდ ახალი ფაილები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
ka: Raw ფაილები

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
ka: JPG/TIFF ფაილები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
ka: ვიდეო ფაილები

en: Camera filenames
ka: კამერის ფაილის სახელები

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
ka: დატოვება, როგორც არის

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
ka: ზედა რეგისტრში

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
ka: დაწევა

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
ka: მორგება

en: No script selected
ka: სკრიპტი არჩეული არაა

en: Remove item
ka: ობიექტის წაშლა

en: Clear all
ka: ყველას გასუფთავება

en: Drag and drop images here
ka: გადმოათრიეთ და დაყარეთ სურათები აქ

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
ka: &პირველი

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
ka: &ბოლო

en: On left
ka: მარცხნივ

en: On right
ka: მარჯვნვ

en: Open With Default Application
ka: ნაგულისხმევი პროგრამით გახსნა

en: Remove item from Light Table
ka: სინათლის ცხრილიდან ჩანაწერის წაშლა

en: Remove all items from Light Table
ka: სინათლის ცხრილიდან ყველა ჩანაწერის წაშლა

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ka: ნაგავში გადატანა

en: Delete immediately
ka: დაუყოვნებლივი წაშლა

en: Synchronize
ka: სინქრონიზაცია

en: Zoom to 100%
ka: 100%-მდე გადიდება

en: Fit to &Window
ka: ფანჯარაში ჩატევა

en: Color-Managed View
ka: ფერით-მართული ხედი

en: Previous Image
ka: წინა გამოსახულება

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
ka: &მარცხენა პანელი

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
ka: მ&არჯვენა პანელი

en: Autotags Assignment
ka: ჭდეების ავტომატური მინიჭება

en: Scan for faces in album: %1
ka: სკანირება სახეების მოსაძებნად საქაღალდეში: %1

en: Scan for faces in %1 albums
ka: %1 ალბომის სკანირება სახეების მოსაძებნად

en: Scan for faces in image: %1
ka: სკანირება სახეების მოსაძებნად გამოსახულებაში: %1

en: Scan for faces in %1 images
ka: სკანირება სახეების მოსაძებნად %1 გამოსახულებაში

en: Updating faces database
ka: სახეების ბაზის განახლება

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
ka: შეკეთება

en: Common Options
ka: საერთო პარამეტრები

en: No restriction
ka: შეზღუდვის გარეშე

en: Auto-tagging mode:
ka: ავტომატური ჭდეების რეჟიმი:

en: Auto-tags Assignment
ka: ჭდეების ავტომატური მინიჭება

en: Scan Mode:
ka: სკანირების რეჟიმი:

en: Remove all faces from image
ka: გამოსახულებიდან ყველა სახის წაშლა

en: Remove all tags from image
ka: გამოსახულებიდან ყველა ჭდის წაშლა

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
ka: %1 მონიშნული გამოსახულებიდან ყველა სახე წაიშლება.
    გნებავთ, გააგრძელოთ?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
ka: %1 მონიშნული გამოსახულებიდან ყველა ჭდე წაიშლება.
    გნებავთ, გააგრძელოთ?

en: Queues
ka: რიგები

en: Queue Settings
ka: რიგის პარამეტრები

en: Control Panel
ka: მართვის პანელი

en: Tool Settings
ka: ხელსაწყოების პარამეტრები

en: Run
ka: გაშვება

en: Run all
ka: ყველას გაშვება

en: New Queue
ka: ახალი რიგი

en: Remove Queue
ka: რიგის წაშლა

en: Remove items
ka: ჩანაწერების წაშლა

en: Remove processed items
ka: დამუშავებული ჩანაწერების წაშლა

en: Clear Queue
ka: რიგის გასუფთავება

en: Move up
ka: აწევა

en: Move down
ka: ქვემოთ ჩამოწევა

en: Current Queue:
ka: მიმდინარე რიგი:

en: No items
ka: საგნები არაა

en: No tasks
ka: ამოცანების გარეშე

en: 1 task | %1 tasks
ka[0]: 1 ამოცანა
ka[1]: %1 ამოცანა

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
ka: სულ:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
ka: მზადაა

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
ka: &რიგები

[ctx: @title: tool group]
en: Base
ka: საბაზისო

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
ka: ფერები

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
ka: გაუმჯობესება

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
ka: ტრასფორმირება

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
ka: დეკორაცია

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
ka: ფილტრები

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
ka: გარდაქმნა

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
ka: არასწორი

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
ka: მინიატურა

[ctx: @title: original item name]
en: Original
ka: საწყისი

[ctx: @title: target item name]
en: Target
ka: სამიზნე წერტილი

en: Target
ka: სამიზნე წერტილი

en: File Renaming
ka: ფაილის სახელის გადარქმევა

en: Behavior
ka: ქცევა

en: Saving Images
ka: გამოსახულებების შენახვა

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
ka: ფერი

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
ka: გაუმჯობესება

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
ka: ტრასფორმირება

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
ka: დეკორაცია

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
ka: ფილტრები

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
ka: გარდაქმნა

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

en: Workflow
ka: პროექტის დინება

en: History
ka: ისტორია

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
ka: ახალი პროექტის დინება

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
ka: სამუშაო პროცესის ჩასწორება

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
ka: &სათაური:

en: Description:
ka: აღწერილობა:

en: New Workflow
ka: ახალი პროექტის დინება

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
ka: ხელსაწყოები

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
ka: პაკეტური დამუშავების მმართველი

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
ka: სამუშაო პროცესის ჩასწორება

[ctx: @action]
en: Update Workflow
ka: სამუშაო პროცესის განახლება

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
ka: წავშალო სამუშაო პროცესი?

en: Rename...
ka: გადარქმევა...

[ctx: @item]
en: Any Album
ka: ნებისმიერი ალბომი

[ctx: @label:listbox]
en: In All
ka: ყველაში

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
ka: ერთში

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
ka: ხეში

[ctx: @item]
en: Any Tag
ka: ნებისმიერი ჭდე

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
ka: ნებისმიერი

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
ka: ნებისმიერი სიიდან: %1

en: Not Tagged
ka: ჭდეების გარეშე

en: File Name
ka: ფაილის სახელი

en: Modification
ka: ცვლილება

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
ka: და

en: File Size
ka: ფაილის ზომა

en: Size of the file in bytes
ka: ფაილის ზომა ბაიტებში

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
ka: მაქსიმუმ

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
ka: და

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
ka: და

en: Time
ka: დრო

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
ka: და

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
ka: და

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
ka: და

en: File Format
ka: ფაილის ფორმატი

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
ka: %1 [გამოსახულება]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
ka: %1 [ვიდეო]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
ka: %1 [აუდიო]

en: Color Depth
ka: ფერის სიღრმე

en: Color Model
ka: ფერის მოდელი

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
ka: %1 [გამოსახულება]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
ka: %1 [ვიდეო]

en: Lens
ka: ლინზა

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
ka: განათება

en: Metering Mode
ka: გაზომვის რეჟიმი

en: Subject Distance
ka: სუბიექტის დაშორება

en: Country
ka: ქვეყანა

en: Province
ka: პროვინცია

en: Sublocation
ka: ქვემდებარეობა

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
ka: შემქმნელი

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
ka: წარწერა

en: Headline
ka: სათაური

[ctx: @label: item title]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
ka: შემქმნელი

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
ka: ავტორი

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
ka: სათაური

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
ka: სათაური

en: Aspect Ratio
ka: თანაფარდობა

en: Pixel Size
ka: პიქსელის ზომა

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
ka: და

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
ka: და

en: Frame Rate
ka: კადრების სიხშირე

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
ka: და

[ctx: Frames per Second]
en: fps
ka: კადრი/წმ

en: Codec
ka: კოდეკი

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
ka: და

[ctx: Bits per Second]
en: bps
ka: ბწმ

[ctx: @label: audio channel type]
en: Mono
ka: მონო

[ctx: @label: audio channel type]
en: Stereo
ka: სტერეო

en: Faces
ka: სახეები

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
ka: და

en: Day:
ka: დღე:

en: Every Day
ka: ყოველდღე

[ctx: Create new search]
en: New...
ka: ახალი...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
ka: ჩასწორება…

en: Picture Properties
ka: სურათის თვისებები

en: Remove Group
ka: ჯგუფის წაშლა

en: Hide Options
ka: პარამეტრების დამალვა

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
ka: წავშალო ძებნა?

en: New Search
ka: ახალი ძებნა

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
ka: ძებნა:

en: Edit...
ka: ჩასწორება…

en: Try
ka: ცდა

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
ka: გაფართოებული ძებნა

en: Show Preview
ka: გადახედვის ჩვენება

en: Open with Default Application
ka: ნაგულისხმევი პროგრამით გახსნა

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ka: ხატულები

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
ka: ავტომატური

[ctx: @title:tab]
en: Preview
ka: გადახედვა

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
ka: სრულეკრანიანი

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
ka: Mime ტიპები

[ctx: @title:tab]
en: Categories
ka: კატეგორიები

en: &Add...
ka: &დამატება..

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
ka: კამერის მორგება

en: Camera List
ka: კამერების სია

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
ka: სერიული

en: Network
ka: ქსელი

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
ka: შემოტანის ფილტრების ჩასწორება

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
ka: სახელი:

en: Select Mime Types
ka: აირჩიეთ MIME ტიპები

[ctx: @title: camera title]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @title: camera model]
en: Model
ka: მოდელი

[ctx: @title: camera port]
en: Port
ka: პორტი

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
ka: კონტური

en: &Edit...
ka: &ჩასწორება…

en: Devices
ka: მოწყობილობები

en: Import Filters
ka: ფილტრების შემოტანა

en: Preview Options
ka: მინიატურის მორგება

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
ka: შემოტანის ფანჯარა

en: Untitled
ka: უსახელო

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
ka: იგნორირებული საქაღალდეები

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
ka: წავშალო ბილიკი კოლექციიდან?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
ka: წავშალო კოლექცია?

en: Update collection
ka: კოლექციის განახლება

en: Remove collection
ka: კოლექციის წაშლა

[ctx: #title: collection name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
ka: კონტური

[ctx: #title: collection status]
en: Status
ka: სტატუსი

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
ka: პრობლემა კოლექციის განახლებისას

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
ka: კოლექციის დამატება

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
ka: კოლექციის განახლება

[ctx: @title:window]
en: Select Category
ka: აირჩიეთ კატეგორია

en: Use Face Detection feature
ka: სახის ამოცნობის ფუნქციის გამოყენება

en: Use Auto Tags Assignment feature
ka: ჭდეების ავტომატური მინიჭების ფუნქციის გამოყენება

en: All files were downloaded successfully.
ka: ყველა ფაილი წარმატებით გადმოიწერა.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
ka: გადმოწერის შეცდომა

[ctx: @action:button]
en: Try Again
ka: კიდევ სცადეთ

en: File write error.
ka: ფაილის ჩაწერის შეცდომა.

en: File open error.
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
ka: რედაქტორის ფანჯარა

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
ka: პარამეტრების შენახვა

en: Interface Options
ka: ინტერფეისის მორგება

en: &Background color:
ka: &ფონის ფერი:

en: Example:
ka: მაგალითი:

en: Tool Options
ka: ხელსაწყოების გამართვა

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
ka:  (ნაგულისხმევი)

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
ka: დამატებითი მეტამონაცემების პროფილის შენახვა

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
ka: დამატებითი მეტამონაცემების პროფილის ჩატვირთვა

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
ka: გაფრთხილება

en: Write Options
ka: ჩაწერის პარამეტრები

en: Add
ka: დამატება

en: Move Up
ka: აწევა

en: Move Down
ka: ჩამოწევა

en: Save Profile
ka: ფაილის შენახვა

en: Load Profile
ka: პროფილის ჩატვირთვა

en: Reset to Default
ka: ნაგულისხმევ მნიშვნელობაზე დაბრუნება

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
ka: ახალი XMP სახელების სივრცე

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
ka: სახელი:

en: Special Options
ka: სპეციალური პარამეტრები

en: Alternative name
ka: ალტერნატიული სახელი

en: Separator:
ka: გამყოფი:

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
ka: დამატებით

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
ka: დიახ, მესმის

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
ka: Baloo სამუშაო მაგიდაზე ძებნა

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
ka: DigiKam-ის მეტამონაცემების Baloo-ში შენახვა

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
ka: მეტამონაცემების Baloo-დან წაკითხვა

[ctx: @option:check]
en: Image tags
ka: გამოსახულების ჭდეები

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
ka: წარწერა და სათაური

[ctx: @option:check]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @option:check]
en: Pick label
ka: აირჩიეთ ჭდე

[ctx: @option:check]
en: Color label
ka: ჭდის ფერი

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
ka: დროის შტამპები

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
ka: მეტამონაცემების შაბლონები (საავტორო უფლებები და ა.შ.)

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
ka: გეოლოკაციის ინფორმაცია (GPS)

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
ka: მეტამონაცემების წაკითხვა და ჩაწერა

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
ka: DNG ფაილების მეტამონაცემების ჩაწერა

[ctx: @label]
en: write limitations
ka: ჩაწერის ლიმიტები

[ctx: @title:tab]
en: Views
ka: ხედები

[ctx: @label]
en: When rotating a file
ka: ფაილის სემობრუნებისას

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
ka: შემობრუნება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
ka: &ქსელური პროქსი სერვერის მორგება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyUrl)
en: &Proxy:
ka: &პროქსი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
ka: &პორტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
ka: პროქსის ტიპი:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
ka: სჭირდება ავთენტიკაცია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
ka: &მომხარებლის სახელი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
ka: &პაროლი:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
ka: ნატურალური

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
ka: არა

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
ka: კითხვა

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
ka: დაჯგუფება

[ctx: @title: settings section]
en: Database
ka: მონაცემთა ბაზა

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
ka: კოლექციები

[ctx: @title: settings section]
en: Views
ka: ხედები

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
ka: მინიშნება

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
ka: შაბლონები

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
ka: გამოსახულებების რედაქტორი

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
ka: ფერების მართვა

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
ka: სინათლის მაგიდა

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
ka: კამერები

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
ka: დამატებები

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

[ctx: @title:group]
en: Updates
ka: განახლებები

en: API Key:
ka: API-ის გასაღები:

en: Enable Color Management
ka: ფერების მართვის ცართვა

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
ka: ქცევა

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
ka: პროფილები

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
ka: დამატებით

[ctx: none of the paths]
en: none
ka: არცერთი

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
ka: ესთეტიკური გამოსახულების ხარისხი

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
ka: ზოგადი

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
ka: გამოსახულებების რედაქტორი

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
ka: პაკეტური დამუშავების მმართველი

en: &Replace...
ka: &ჩანაცვლება...

en: File name
ka: ფაილის სახელი

en: File date
ka: ფაილის თარიღი

en: File size
ka: ფაილის ზომა

en: Image type
ka: გამოსახულების ტიპი

en: Image dimensions
ka: გამოსახულების ზომები

en: Album name
ka: ალბომის სახელი

en: Image title
ka: გამოსახულების სათაური

en: Image caption
ka: გამოსახულების წარწერა

en: Image tags
ka: გამოსახულების ჭდეები

en: Image labels
ka: გამოსახულების ჭდეები

en: Audio/Video Information
ka: აუდიო/ვიდეო ინფორმაცია

en: Video Duration
ka: ვიდეოს ხანგრძლივობა

en: Video Frame Rate
ka: ვიდეოს კადრების სიხშირე

en: Album Information
ka: ალბომის ინფორმაცია

en: Album date
ka: ალბომის თარიღი

en: Album collection
ka: ალბომის კოლექცია

en: Album category
ka: ალბომის კატეგორია

en: Album caption
ka: ალბომის წარწერა

en: Album preview
ka: ალბომის გადახედვა

en: Import Information
ka: ინფორმაციის შემოტანა

en: Item name
ka: ჩანაწერის სახელი

en: Item date
ka: ჩანაწერის თარიღი

en: Item size
ka: ჩანაწერის ზომა

en: Item type
ka: ჩანაწერის ტიპი

en: Item dimensions
ka: ჩანაწერის ზომები
