digikam - en to nb translation catalogue (3272 entries)

en: Next year
nb: Neste år

en: Previous year
nb: Forrige år

en: Next month
nb: Neste måned

en: Previous month
nb: Forrige måned

en: Select a week
nb: Velg en uke

en: Select a month
nb: Velg en måned

en: Select a year
nb: Velg et år

en: Select the current day
nb: Velg dagen i dag

[ctx: @action:button]
en: Close
nb: Lukk

en: Week %1
nb: Uke %1

en: &Move Here
nb: F&lytt hit

en: &Copy Here
nb: &Kopier hit

en: C&ancel
nb: &Avbryt

en: Set as Album Thumbnail
nb: Bruk som albumminiatyr

en: Download From Camera
nb: Last ned fra kamera

en: Download && Delete From Camera
nb: Last ned og fjern fra kamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
nb: Grupper her

en: Exporting
nb: Eksporterer

en: Upload to Camera
nb: Last opp til kameraet

en: Assign Tag to Dropped Items
nb: Tilordne etikett til elementer som er sluppet

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: Assign Tags to &Selected Items
nb: Tilordne etiketter til &merkede elementer

en: Assign Tags to &This Item
nb: Tilordne etiketter til &dette elementet

en: Assign Tags to &All Items
nb: Tilordne etiketter til &alle elementer

en: Importing
nb: Importerer

en: Set as Tag Thumbnail
nb: Bruk som etikettminiatyr

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
nb: Tilordne etikett(er) «%1» til elementer

en: Text Filter
nb: Tekstfilter

en: MIME Type Filter
nb: MIME-type filter

en: Geolocation Filter
nb: Geolokaliseringsfilter

en: Images Without Tags
nb: Bilder uten etikett.

en: Show images without a tag.
nb: Vis bilder uten etiketter.

en: Tags Matching Condition
nb: Etiketter som oppfyller vilkår

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
nb: Definerer hvordan de valgte etikettene kombineres for å filtrere bildene. Dette inkluderer også avkryssingsboksen «%1».

en: Tags Filter
nb: Etikettfilter

en: Labels Filter
nb: Merkelappfiltre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
nb: Drei mot venstre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
nb: Drei mot høyre

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
nb: Fravelg element

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
nb: Velg element

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
nb[0]: Flytt til papirkurven
nb[1]: Flytt %1 filer til papirkurven

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
nb: Åpne alle grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
nb: Lukk alle grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
nb: Vis grupperte bilder

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
nb: Skjul grupperte bilder

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
nb: Løs opp gruppe

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
nb: Fjern fra gruppe

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
nb: Grupper valgte her

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
nb: Gruppe valgt etter tid

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
nb: Fjern valgte fra grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
nb: Løs opp valgte fra gruppe

en: 1 Item | %1 Items
nb[0]: Ett element
nb[1]: %1 elementer

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
nb[0]: Albumdato %2 %3  %4 – 1 element
nb[1]: Albumdato: %2 %3 %4 – %1 element

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
nb[0]: %2 inbefatter 1 underetikett
nb[1]: %2 inbefatter %1 underetiketter

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
nb[0]: %2 – ett element
nb[1]: %2 – %1 elementer

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
nb[0]: %2 – ett element
nb[1]: %2 – %1 elementer

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
nb[0]: Nøkkelordsøk -1 element
nb[1]: Nøkkelordsøk – %1 elementer

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
nb[0]: Avansert søk – ett element
nb[1]: Avansert søk – %1 elementer

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
nb: <p>Velg målalbumet fra digiKam-biblioteket som du skal importere utvalgte bilder  til.</p>

en: Album "%1"
nb: Album «%1»

en: File Properties
nb: Filegenskaper

[ctx: filename]
en: Name:
nb: Navn:

en: Date:
nb: Dato:

en: Size:
nb: Størrelse:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Dimensions:
nb: Dimensjoner:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Aspect Ratio:
nb: Størrelsesforhold:

en: Photograph Properties
nb: Fotoegenskaper

en: Make/Model:
nb: Merke/Modell:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
nb: Objektiv:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
nb: Laget:

en: Aperture/Focal:
nb: Blender/brennvidde:

en: Exposure/Sensitivity:
nb: Eksponering/følsomhet:

en: Mode/Program:
nb: Modus/program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
nb: Blits:

en: White Balance:
nb: Hvitbalanse:

en: Duration:
nb: Varighet:

en: Frame Rate:
nb: Rammerate:

en: Video Codec:
nb: Video-kodek:

en: Audio Bit Rate:
nb: Bitrate for lyd:

en: Audio Channel Type:
nb: Lydkanal-type:

en: Audio Codec:
nb: Lydkodek:

en: digiKam Properties
nb: digiKam-egenskaper

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
nb: Tekst:

en: Tags:
nb: Etiketter:

en: Labels:
nb: Merkelapper:

en: Album Properties
nb: Albumegenskaper

en: Items:
nb: Eleementer:

en: Collection:
nb: Samling:

en: Category:
nb: Kategori:

en: Preview:
nb: Forhåndsvisning:

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
nb: Ja

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
nb: Delvis

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
nb: Nei

en: Reproducible:
nb: Kan gjenskapes:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
nb: Beskrivelse

en: Identifier:
nb: Identifikator:

en: Technical Parameters
nb: Tekniske parametre

en: <i>Binary Data</i>
nb: <i>Binære data</i>

en: Initializing...
nb: Klargjør …

en: Checking ICC repository...
nb: Kontrollerer ICC-lager …

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
nb: <p>Mappa til ICC-profilen er ikke gyldig.</p><p>Hvis du vil velge ny mappe, velg «Ja», og velg «Nei» hvis ikke. I så fall slås fargestyringen av til du retter opp dette.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
nb[0]: Ingen merkede elementer (%1 element)
nb[1]: Ingen merkede elementer (%1 elementer)

en:  (%1 of %2)
nb:  (%1 av %2)

en: Auto-Detecting Camera...
nb: Oppdager kamera automatisk …

en: Opening Download Dialog...
nb: Åpner nedlastingsdialog …

en: Cameras
nb: Kameraer

en: USB Storage Devices
nb: USB lagringsenheter

en: Card Readers
nb: Kortlesere

en: Add Images...
nb: Legg til bilder …

en: Adds new items to an Album.
nb: Legger nye elementer inn i et album.

en: Add Folders...
nb: Legg til mapper …

en: Adds new folders to Album library.
nb: Legger nye mapper til albumbiblioteket.

en: Images found in %1
nb: Bilder funnet i %1

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
nb: <p>Velg målalbumet fra digiKam-biblioteket som du skal importere mapper til.</p>

en: CompactFlash Card Reader
nb: CompactFlash kortleser

en: Memory Stick Reader
nb: Minnepenn-leser

en: SmartMedia Card Reader
nb: SmartMedia kortleser

en: SD / MMC Card Reader
nb: SD / MMC kortleser

en: xD Card Reader
nb: xD-kortleser

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
nb: %1 «%2» ved %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
nb: %1 «%2»

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
nb: %1 ved %2

en: Cannot access the storage device.
nb: Får ikke tilgang til lagringsenheten.

en: Images on %1
nb: Bilder i %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
nb: Den angitte enheten («%1») er ugyldig.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
nb: Det oppgitte kameraet («%1») støttes ikke.

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
nb: Gphoto2-kamera oppdages automatisk og åpnes

[ctx: go to previous image]
en: Back
nb: Tilbake

[ctx: go to next image]
en: Forward
nb: Forover

en: Add a Face Tag
nb: Legg til en ansiktsetikett

en: Clear all faces on this image
nb: Tøm alle ansikter på dette bildet

en: Show Face Tags
nb: Vis ansiktsetiketter

en: Albums
nb: Album

en: Dates
nb: Datoer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
nb: Etiketter

en: Scan collection for faces
nb: Skann samlingen etter ansikter

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
nb: Personer

en: Open Tag Manager
nb: Åpne etikettbehandler

en: Tags
nb: Etiketter

en: Time Unit:
nb: Tidsenhet:

en: Day
nb: Dag

en: Week
nb: Uke

en: Month
nb: Måned

en: Year
nb: År

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
nb: <p>Velg tidsenhet for histogrammet.</p><p>Du kan endre grafens tiår for å skalere  over tid </p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
nb: <p>Velg histogramskala.</p><p>Hvis dataenes maksimalverdi er liten kan du bruke den lineære skalaen.</p><p>Bruk logaritmeskalaen når maksimalverdien er stor. Hvis du bruker denne, får alle verdier (små og store) plass i grafen.</p>

en: Clear current selection
nb: Fjern merkingen

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
nb: Trykk på denne knappen for å få bort gjeldende datovalg fra tidslinja.

en: Save current selection to a new virtual Album
nb: Lagre gjeldende utvalg i et hytt virtuelt album

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
nb: Hvis du trykker på denne knappen, kommer de datoene du har valgt fra tidslinjen til å bli lagret i et nytt søk i virtuelle album med navnet oppgitt til venstre.

en: Timeline
nb: Tidslinje

en: no item
nb: ikke noe element

en: 1 item | %1 items
nb[0]: 1 element
nb[1]: %1 elementer

en: Fuzzy Sketch Search
nb: Søk med uklare skisser

en: Fuzzy Image Search
nb: Søk med uklare bilder

en: Map Search
nb: Kartsøk

en: Last Search
nb: Siste søk

en: Undo
nb: Angre

en: Selection
nb: Utvalg

en: Delete
nb: Slett

en: ...and much more.
nb: … og  mye mer.

en: About
nb: Om

en: Welcome to digiKam %1
nb: Velkommen til digiKam %1

en: Hide grouped items
nb: Skjul grupperte elementer

en: Ignore grouping
nb: Ignorer gruppering

en: Show grouping in tree
nb: Vis gruppering i tre

en: Audio/video properties
nb: Lyd/video-egenskaper

en: Audio bitrate
nb: Bitrate for lyd

en: Audio channel type
nb: Lydkanal-type

en: Duration
nb: Varighet

en: Frame rate
nb: Rammerate

en: Video codec
nb: Videokodek

en: Configure column "%1"
nb: Sett opp kolonne «%1»

en: File properties
nb: Filegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
nb: Filnavn

en: Path
nb: Sti

en: Size
nb: Størrelse

en: Last modified
nb: Sist endret

en: Display format
nb: Visningsformat

en: Geo properties
nb: Geo-egenskaper

en: Geotagged
nb: Geo-merket

en: Coordinates
nb: Koordinater

en: Altitude
nb: Høyde

en: Metric units
nb: Metriske enheter

en: Imperial units
nb: Britiske enheter

en: Item properties
nb: Elementegenskaper

en: Width
nb: Bredde

en: Height
nb: Høyde

en: Dimensions
nb: Dimensjoner

en: Pixel count
nb: Antall piksler

en: Bit depth
nb: Bitdybde

en: Color mode
nb: Fargemodus

en: Creation date/time
nb: Laget dato og tid

en: Digitization date/time
nb: Dato og tidspunkt for digitalisering

en: Aspect ratio
nb: Bredde/høyde-forhold

en: Thumbnail
nb: Miniatyrbilde

en: Remove this column
nb: Fjern denne kolonnen

en: Configure this column
nb: Sett opp denne kolonnen

en: Auto Levels
nb: Autonivå

en: Normalize
nb: Normaliser

en: Equalize
nb: Jevn ut

en: Stretch Contrast
nb: Strekk kontrast

en: Auto Exposure
nb: Autoeksponering:

en: Color Balance
nb: Fargebalanse

en: Adjust color balance.
nb: Juster fargeblanansen.

en: Convert to 8 bits
nb: Omforming til 8-bit

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
nb: Omform fargedybden fra 16 til 8 bit.

en: Image
nb: Bilde

en: Text
nb: Tekst

en: Image settings
nb: Bildeinnstillinger

en: Click to select watermark image.
nb: Trykk for å velge vannmerkebilde.

en: Text settings
nb: Tekstinnstillinger

en: Enter your watermark string here.
nb: Legg til vannmerketeksten

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
nb: Sett tetthet for vannmerketeksten. 100 er helt tett, 0 er helt gjennomsiktig.

en: Use background
nb: Bruk bakgrunn

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
nb: Sett tetthet for vannmerkets bakgrunn. 100  er helt tett, 0 er helt gjennomsiktig.

en: 180 degrees
nb: 180 grader

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
nb: Vannmerkets størrelse som en prosent av det merkede bildet.

en: Smoothness:
nb: Utjevning:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
nb: En utjevning på 0 har ingen virkning, mens verdier på 1 og over avgjør radien i den  gaussiske uklarhetsmatrise som igjen avgjør hvor uklart bildet blir.

en: Lens Auto-Correction
nb: Automatisk linsekorreksjon

en: Fix automatically lens distortions
nb: Rett automatisk objektivforvrengninger

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
nb: Valget <b>Bruk Metadata</b> vil tolke bildenes informasjon mens det kjøres i køen, for å finne relevant informasjon om objektivet.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
nb: Kan ikke finne all objektivinformasjon for å kunne behande automatisk objektivkorreksjoner

en: Visit CImg library website
nb: Besøk nettstedet for CImg-biblioteket.

en: Reduce Uniform Noise
nb: Reduser ensartet støy

en: Reduce JPEG Artifacts
nb: Reduser JPEG artefakter

en: Reduce Texturing
nb: Reduser tekstur

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
nb: <p>Velg forhåndsinnstilling for filteret for å restaurere bildet:</p><p><b>Ingen</b>: Vanligste verdier. Bruker standardinnstillinger.<br/><b>Reduser ensartet støy</b>: Minsker små bilde-artefakter som sensorstøy.<br/><b>Reduser JPEG artefakter</b>: minsker større bilde-artefakter som eksempelvis mosaikk som oppstår ved JPEG-komprimering.<br/><b>Reduser tekstur</b>: Minsker bilde-artefakter som f.eks. papirtekstur eller Moire-mønstre i skannede bilder.</p>

en: Pick Label:
nb: Plukk-merkelapp:

en: Color Label:
nb: Fargemerkelapp:

en: Rating:
nb: Karakter:

en: Auto-Crop
nb: Automatisk beskjæring

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
nb: Beregn automatisk innstillinger for beskjæringsområdet ved å undersøke kantene i et svart hull-bilde.

en: Position:
nb: Posisjon:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
nb: Plassering av beskjæringshjørnet øverst til venstre.

en: Set here the width selection for cropping.
nb: Bredden på beskjæringsområdet.

en: Set here the height selection for cropping.
nb: Høyden på beskjæringsområdet.

en: Preset Length:
nb: Forhåndsbestemt lengde:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
nb[0]: Knøttlite (1 piksel)
nb[1]: Knøttlite (%1 piksler)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
nb[0]: Liten (1 piksel)
nb[1]: Liten (%1 piksler)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
nb[0]: Middels (1 piksel)
nb[1]: Middels (%1 piksler)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
nb[0]: Stor (1 piksel)
nb[1]: Stor (%1 piksler)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
nb[0]: Stor (1 piksel)
nb[1]: Stor (%1 piksler)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
nb[0]: Veldig stort (1 piksel)
nb[1]: Veldig stort (%1 piksler)

en: Use Custom Length
nb: Bruk egen lengde

en: JPEG quality:
nb: JPEG-kvalitet:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
nb: <p>Graden av kvalitet for JPEG-bilder :</p><p><b>1</b>: – lav kvalitet (sterk komprimering og liten filstørrelse)<br/><b>50</b>: – middels kvalitet<br/><b>75</b>: – god kvalitet (standardverdi)<br/><b>100</b>:  – høy kvalitet (ingen komprimering og stor filstørrelse)</p><p><b>Merk: JPEG bruker.aldri tapsfri komprimering</b></p>

en: Chroma subsampling:
nb: Kroma subsampling:

en: Lossless JPEG 2000 files
nb: LossLess JPEG 2000-filer

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
nb: <p>Skru av/på tapsfri komprimering  for JPEG 2000-bilder.</p><p>Hvis du slår på dette alternativet bruker du en tapsfri metode for å komprimere JPEG 2000-bilder.</p>

en: JPEG 2000 quality:
nb: JPEG 2000-kvalitet:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
nb: <p>Graden av kvalitet for JPEG 2000-bilder: </p><p><b>1</b>: – lav kvalitet (høy komprimeringsgrad og liten filstørrelse) <br/><b>50</b>:  – middels kvalitet<br/><b>75</b>:  – god kvalitet (standardverdi)<br/><b>100</b>: – høy kvalitet (ingen komprimering og stor filstørrelse)</p><p><b>Merk: JPEG 2000 er ikke et tapsfritt komprimeringsformat når du bruker dette oppsettet.</b></p>

en: Lossless PGF files
nb: PGF-filer uten kvalitetstap

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
nb: <p>Skru av/på tapsfri komprimering  for PGF-bilder.</p><p>Hvis du slår på dette alternativet bruker du en tapsfri metode for å komprimere PGF-bilder.</p>

en: PGF quality:
nb: PGF-kvalitet:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
nb: <p>Graden av kvalitet for PGF-bilder: </p><p><b>1</b>: Høy kvalitet (ingen komprimering og store filer) <br/><b>3</b>: God kvalitet (standardverdi)<br/><b>6</b>: Middels kvalitet <br/><b>100</b>: Lav kvalitet (stor grad av komprimering og små filer)</p><p><b>Merk: PGF er ikke et tapsfritt komprimeringsformat når du bruker denne innstillingen.</b></p>

en: PNG compression:
nb: PNG-komprimering:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
nb: <p>Graden av komprimering av PNG-bilder:</p><p><b>1</b> – lav komprimering (store filer men kort lagringstid – standardverdi)</p><p><b>5</b> – middels komprimering</p><p><b>9</b> – høy komprimering (små filer men lang lagringstid)</p><p><b>Merk: Du mister ingen bildekvalitet samme hvilken komprimeringsgrad du velger. PNG er et tapsfritt format.</b></p>

en: Compress TIFF files
nb: Komprimer TIFF-filer

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
nb: <p>Slå av/på komprimering for TIFF-bilder .</p><p> Hvis du slår på dette alternativet kan du redusere filstørrelsen for TIFF-bildet.</p><p>Et tapsfritt format (deflate) brukes for å lagre filen.</p>

en: Adjust Curve
nb: Juster kurve

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
nb: Her er histogrammet for den valgte kanalen fra det opprinnelige bildet

en: Select the input intensity of the histogram here.
nb: Velg histogrammets inndataverdi for intensitet.

en: Input intensity.
nb: Inndata-intensitet:

en: Select the output intensity of the histogram here.
nb: Velg histogrammets utdataverdi for intensitet.

en: Output intensity.
nb: Utdata-intensitet.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
nb: Velg histogrammets miste inndataverdi for intensitet.

en: Minimal input intensity.
nb: Minste inndataverdi for intensitet.

en: Gamma input value.
nb: Gamma inndataverdi.

en: Select the gamma input value here.
nb: Velg inndataverdi for gamma.

en: Maximal input intensity.
nb: Største inndataverdi for intensitet.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
nb: Velg histogrammets største inndataverdi for intensitet.

en: Minimal output intensity.
nb: Minste inndataverdi for intensitet.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
nb: Velg histogrammets miste inndataverdi for intensitet.

en: Maximal output intensity.
nb: Største inndataverdi for intensitet.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
nb: Velg histogrammets største inndataverdi for intensitet.

en: All channels shadow tone color picker
nb: Fargetonevelger for alle kanaler

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nb: Trykk på denne knappen for å velge fargen fra det opprinnelige bildet som skal brukes til å velge inndataverdier for nivåene i <b>skyggetoner</b> til kanalene for rødt, grønt, blått og lysstyrke.

en: All channels middle tone color picker
nb: Fargevelger for mellomtone i alle kanaler

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nb: Trykk på denne knappen for å velge fargen fra det opprinnelige bildet som skal brukes til å velge inndataverdier for nivåene i <b>mellomtoner</b> til kanalene for rødt, grønt, blått og lysstyrke.

en: All channels highlight tone color picker
nb: Fargevelger for lys fargetone i alle kanaler

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nb: Trykk på denne knappen for å velge fargen fra det opprinnelige bildet som skal brukes til å velge inndataverdier for nivåene i <b>lyse fargetoner</b> til kanalene for rødt, grønt, blått og lysstyrke.

en: Adjust all levels automatically.
nb: Juster alle nivåer automatisk.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
nb: Trykk på denne knappen for gjøre en automatisk justering av nivåene i alle kanaler.

en: &Reset
nb: &Tilbakestill

en: Reset current channel levels' values.
nb: Gjenopprett standardverdier for gjeldene kanal.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
nb: Hvis du trykker på denne knappen tilbakestilles nivåene i gjeldende kanalen til standardverdier.

en: Adjust Levels
nb: Just nivåer

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
nb: Klarte ikke å laste inn data fra Gimp oppsettfil for nivåer.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
nb: Klarte ikke å lagre Gimp oppsettfil for nivåer.

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
nb: <b>Autonivåer</b>:<p> Med dette alternativet gjøres fargetone-området størst mulig i rød, grønn og blå kanal.  Det søkes etter bildets grenseverdier for skygge og lyse toner og rød, grønn og blå kanal justeres til fullt histogram-område.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
nb: <b>Normaliser</b>:<p>Skalerer lysstyrken i alle punktene på bildet, slik at det mørkeste punktet blir helt svart, og det lyseste punktet blir så lyst som mulig uten å endre fargenyansen. Dette verker ofte bra på bilder som er for mørke eller bleke.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
nb: <b>Jevn ut</b>:<p>Endrer lysstyrken i alle punktene på bildet, slik at lysstyrkehistogrammet er så flatt som mulig. Dette vil si at alle lysstyrkeverdiene er brukt omtrent like mange ganger. En slik utjevning kan forbedre kontrastene i bildet, men kan også ødelegge det helt. Hvor godt utjevningen virker er helt avhengig av bildet du bruker.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
nb: <b>Strekk kontrast</b>: <p>Forbedrer kontrasten og lysstyrken til RGB-verdiene i et bildet ved å strekke laveste og høyeste verdi ut, slik at de favner om alle mulige verdier. Mellomverdier justeres  tilsvarende.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
nb: <b>Automatisk eksponering</b>:<p>Forbedrer kontrasten og lysstyrken til RGB-verdiene i et bilde ved å regne ut optimal eksponeringsverdi og svartnivå ved hjelp av bildehistogrammet.</p>

en: Brightness / Contrast / Gamma
nb: Lysstyrke/kontrast/gamma

en: Convert to Black and White
nb: Konverter til svart-hvitt

en: Channel Mixer
nb: Kanalmikser

en: Color Negative Film
nb: Fargenegativ film

en: Input range of red color channel.
nb: Verdiområde for inndata for rød fargekanal

en: Input range of green color channel.
nb: Verdiområde for inndata for grønn fargekanal

en: Input range of blue color channel.
nb: Verdiområde for inndata for blå fargekanal

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
nb: Sett kryss for å bruke filmprofilens innebygde fargebalanse. Ta vekk kryss hvis du vil bruke en fargebalanse selv.

en: White point color picker
nb: Fargevelger for hvittpunkt

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
nb: Med denne knappen kan du plukke fargen til den oransje masken i det skannede fargenegativet. Det representerer hvitpunktet for negativet, eller den mørkeste svarte tonen i det positive bildet etter invertering. Det er også referansepiunkt for bruk av filmprofilen.

en: Reset white point.
nb: Tilbakestill hvitpunkt.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
nb: Om du trykker denne knappen blir hvitpukt tilbakestilt til rent hvitt.

en: Adjust white point automatically.
nb: Juster hvitpunkt automatisk.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
nb: Hvis du trykker denne knappen blir hvitpunktet beregnet automatisk ut fra bildedataene. Denne funksjonen trenger å ha litt gjenstående orange maske rundt det eksponerte feltet på negativet.

en: Exposure correction.
nb: Eksponeringskorrigering

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
nb: Flytt glidebryteren til høyere verdier inntil største lysstyrke blir oppnådd uten å klippe noen av fargekanalene. Bruk resultathistogrammet til å evaluere hver kanal.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
nb: Lineær råskann av filmnegativer krever at en gammakurve tas i bruk. Standardverdier er 1,8 eller 2,2.

en: HSL Adjustments
nb: HSL-justeringer

en: Info...
nb: Info …

en: Current Color Space:
nb: Gjeldende fargerom:

en: Color Profile Conversion
nb: Omforming av fargeprofiler

en: White Balance
nb: Hvitbalanse

en: Add Border
nb: Ram inn

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
nb: Her forhåndsvises teksten i bildet. Bruk musa for å flytte teksten.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
nb: Skriv inn teksten du vil ha i bildet.

en: Here you can choose the font to be used.
nb: Her kan du velge hvilken skrifttype som skal brukes.

en: Align text to the left
nb: Venstrestill teksten

en: Align text to the right
nb: Høyrestill teksten

en: Align text to center
nb: Miststill teksten

en: Align text to a block
nb: Rett inn teksten til en blokk

en: Rotation:
nb: Omdreining:

[ctx: no rotation]
en: None
nb: Ingen

en: 90 Degrees
nb: 90 grader

en: 180 Degrees
nb: 180 grader

en: 270 Degrees
nb: 270 grader

en: Select the text rotation to use here.
nb: Her velger du hvor mye teksten skal dreies om.

[ctx: font color]
en: Color:
nb: Farge:

en: Set here the font color to use.
nb: Velg skriftfarge.

en: Add border
nb: Legg på ramme

en: Add a solid border around text using current text color
nb: Legg en ramme rundt tekste med gjeldende tekstfarge

en: Semi-transparent
nb: Delvis gjennomsiktig

en: Use semi-transparent text background under image
nb: Bruk en delvis gjennomsiktig bakgrunn for teksten

en: Enter your text here.
nb: Skriv teksten her!

en: Insert Text Tool
nb: Sett inn tekst-verktøy

en: Insert Text
nb: Sett inn tekst

en: Texture
nb: Tekstur

en: Vignetting Correction
nb: Rettelse av vignettering

en: Gaussian Blur
nb: Gjør uklar

en: Brush Radius:
nb: Penselradius:

en: Hot Pixels
nb: «Hete» piksler

en: Hot Pixels Correction
nb: Rettelse av hete pixler

en: Show grid
nb: Vis rutenett

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
nb: Velg dette alternativet for å synliggjøre rutenettet som skal brukes.

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
nb: Her får du ved hjelp av rutenettet en mini-framstilling av den virkningen rettelsen vil få på bildet.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
nb: Grovinnstilling:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
nb: Denne verdien kontrollerer graden av forvrengning. Negative verdier retter «tønne»-forvrengning mens positive verdier retter «pute»-forvrengning.

en: Edge:
nb: Kant:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
nb: Denne virker omtrent som grovinnstillingen, men den har større virkning ved bildekantene enn i midten av bildet.

en: Zoom:
nb: Forstørr/forminsk:

en: This value rescales the overall image size.
nb: Denne verdien skalerer om bildestørrelsen.

en: Brighten:
nb: Gjør klarere:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
nb: Denne verdien justerer lysstyrken i bildets hjørner.

en: Lens Distortion
nb: Linseforvrengning

en: Local Contrast
nb: Lokal kontrast

en: Noise Reduction
nb: Støyreduksjon

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
nb: Her forhåndsvises bildet med rettelse av røde øyne.

en: Red Eyes Correction
nb: Retting av røde øyne

en: Preset
nb: Forhåndsinnstilling

en: Filtering type:
nb: Filtrertype:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
nb: Tilpasset

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
nb: <p>Velg forhåndsinnstilling for filteret for å restaurere bildet:</p><p><b>Reduser ensartet støy</b>: Minsker små bilde-artefakter som sensorstøy.<br/><b>Reduser JPEG artefakter</b>: minsker større bilde-artefakter som eksempelvis mosaikk som oppstår ved JPEG-komprimering.<br/><b>Reduser tekstur</b>: Minsker bilde-artefakter som f.eks. papirtekstur eller Moire-mønstre i skannede bilder.</p> <p><b>Tilpasset</b>: Vanligste verdier, kan tilpasses fullstendig.</p>

en: Restoration
nb: Restaurering

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
nb: «%1» er ikke en innstillingsfil for bilderestaurering

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
nb: Kan ikke laste innstillingsfil for bilderestaurering

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
nb:  Klarer ikke å laste inn innstillingsfilen for bilderestaurering.

en: Sharpen
nb: Skarp opp

en: Unsharp Mask
nb: Uskarphetsmaske

en: Refocus
nb: Fokuser på nytt

en: Use Color Management for Printing
nb: Bruke fargestyring i utskrifta

en: Settings...
nb: Innstillinger …

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
nb: <p>Fargestyringen er slått av.</p> <p>Du kan slå den på nå ved å trykke på knappen "Innstillinger" .</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
nb: Bildeinnstillinger

en: Zoom Blur
nb: Zoom

en: Radial Blur
nb: Radielt

en: Far Blur
nb: Fjern

en: Motion Blur
nb: Bevegelse

en: Softener Blur
nb: Mykner

en: Shake Blur
nb: Risting

en: Focus Blur
nb: Fokus

en: Smart Blur
nb: Smart

en: Frost Glass
nb: Is på ruta

en: Mosaic
nb: Mosaikk

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
nb: <p>Velg hvilken type uklarhet du vil bruke på bildet.</p><p><b>Skalering</b>:  Gjør bildet uklart langs radiale linjer utifra et bestemt  midtpunkt.Dette etterligner uklarhet fra et kamera som zoomer.</p><p><b>Radial</b>: Gjør bildet uklart ved å snurre pikslene rundt et bestemt midtpunkt. Dette etterligner uklarhet  som lages av et kamera som snurres rundt når bildet tas.</p><p><b>Fjern</b>: Gjør bildet uklart ved å bruke fjerne piksler. Dette etterligner virkningen av et ufokusert kamera.</p><p><b>Bevegelse</b>: Gjør bildet uklart ved å flytte pikslene vannrett.Dette etterligner virkningen av et kamera som beveges bortetter.</p><p><b>Mykner</b>: Gjør bildet mykere i de mørke tonene, og nesten ikke i de lyse. Dette gir bildet et drømmende og mykt uttrykk. Dette er egnet  til å lage romantiske portretter, glamour-fotos eller til å gi bildet en svak, varm glød.</p><p><b>Risting</b>: Gjør bildet uklart ved å riste om på pikslene. Dette etterlikner uskarpheten av et kamera i tilfeldig bevegelse.</p><p><b>Fokus</b>: Gjør hjørnene uklare. Dette etterligner astigmatisk linseforvrengning.</p><p><b>Smart</b>: Finner fargekanter i bildet og gjør dem uklare uten å grumse til resten av bildet.</p><p><b>Is på ruten</b>: Gjør bildet uklart ved å tilfeldig spre lys som kommer gjennom en isbelagt rute.</p><p><b>Mosaikk</b>: Deler bildet opp i rektangulære celler og bygger det opp igjen ved å fylle cellene med gjennomsnittlig pikselverdi.</p>

en: Distance:
nb: Avstand:

en: Set here the blur distance in pixels.
nb: Velg avstand i piksler.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
nb: Nivå:

en: This value controls the level to use with the current effect.
nb: Her velger du hvilken virkningsgrad du ønsker.

en: Blur Effects
nb: Uklarhetseffekt

en: Charcoal
nb: Kullstift

en: Pencil size:
nb: Stiftens tykkelse:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
nb: Her velges kullstiftens størrelse.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
nb: Utjevning:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
nb: Denne verdien kontrollerer utjevningseffekten.

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
nb: Forhåndsvisning av forvrengningen som brukt på fotoet.

en: Fish Eyes
nb: Fiskeøyne

en: Twirl
nb: Forvridd

en: Cylindrical Hor.
nb: Sylindrisk vannrett

en: Cylindrical Vert.
nb: Sylindrisk loddrett

en: Cylindrical H/V.
nb: Sylindrisk vannr/loddr

en: Caricature
nb: Karikatur

en: Multiple Corners
nb: Mange hjørner

en: Waves Hor.
nb: Bølger vannrett

en: Waves Vert.
nb: Bølger loddrett

en: Block Waves 1
nb: Klossform 1

en: Block Waves 2
nb: Klossform 2

en: Circular Waves 1
nb: Sirkelform 1

en: Circular Waves 2
nb: Sirkelform 2

en: Polar Coordinates
nb: Samlede koordinater

en: Unpolar Coordinates
nb: Sprikende koordinater

en: Tile
nb: Fliser

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
nb: <p>Her velger du hvilken type forvrengning du vil bruke på bildet.</p><p><b>Fiskeøye</b>: Etterligner den vanlige fotografiske «fiskeøye»-effekten ved å fordreie bildet rundt en 3D kuleform.</p><p><b>Forvridd</b>: Snor bildet slik at det blir forvridd.</p><p><b>Sylindrisk vannrett</b>: Fordreier bildet rundt en vannrett sylinder.</p><p><b>Sylindrisk loddrett.</b>: Fordreier bildet rundt en loddrett sylinder.</p><p><b>Sylindrisk vannr/loddr.</b>: Fordreeier bildet rundt to sylindre; vannrett og loddrett.</p><p><b>Karikatur</b>: Omvendt fiskeøye-effekt.</p><p><b>Mange hjørner</b>: Deler bildet i et mønster med mange hjørner.</p><p><b>Bølger vannrett</b>: Forvrenger bildet med vannrette bølger.</p><p><b>Bølger loddrett</b>: Forvrenger bildet med loddrette bølger.</p><p><b>Klossform 1 </b>: Deler bildet inn i mange små deler og får det til å se ut som om det sees gjennom glassklosser.</p><p><b>Klossform  2</b>: Som klossform 1 men en litt annen utgave.</p><p><b>Sirkelform 1</b>: Skaper en hvirvellignende virkning.</p><p><b>Sirkelform 2</b>: En annen variant av sirkelformen.</p><p><b>Polarkoordinater</b>: Forandrer fotografiet fra rektangulære koordinater til polarkoordinater.</p><p><b>Upolare koordinater</b>: Omvendt virkning av «Polarkoordinater».</p><p><b>Fliser</b>: Deler bildet opp i flere firkanter og flytter rundt på dem.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
nb: Nivå:

en: Set here the level of the effect.
nb:  Velg nivået på effekten.

en: Iteration:
nb: Gjennomgang:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
nb: Dette alternativet styrer antall gjennomganger for bølge-, flis- og neoneffekten.

en: Distortion Effects
nb: Forvrengningseffekter

en: Depth:
nb: Dybde:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
nb: Still inn pregets dybde.

en: Emboss
nb: Preg

en: Film Grain
nb: Filmkorn

en: Brush size:
nb: Penselstørrelse:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
nb: Bestem størrelsen på penselen som brukes for å etterligne oljemaleri.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
nb: Utjevning:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
nb: Denne verdien bestemmer børstens utjevningseffekten under lerretet.

en: Oil Paint
nb: Oljemaleri

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
nb: Her forhåndsvises virkningen av regndråpene.<p>Merk: Hvis du fra før har valgt et område i bilderedigeringen forblir dette upåvirket av filteret, Bruk denne metoden for  unngå regndråper i et ansikt for eksempel.</p>

en: Drop size:
nb: Dråpestørrelse:

en: Set here the raindrops' size.
nb: Velg regndråpenes størrelse.

en: Number:
nb: Nummeréring:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
nb: Verdien bestemmer høyeste antall regndråper.

en: Fish eyes:
nb: Fiskeøyne:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
nb: Her settes koeffisienten for fiskeøye-forvrengingen.

en: RainDrop
nb: Regndråpe

en: Maintain aspect ratio
nb: Hold fast høyde/bredde-forholdet

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
nb: Velg dette alternative for å beholde størrelsesforholdet med ny bildestørrelse.

en: Width (px):
nb: Bredde (px):

en: Set here the new image width in pixels.
nb: Oppgi bildets nye bredde i piksler.

en: Height (px):
nb: Høyde (px):

en: Set here the new image height in pixels.
nb: Oppgi bildets nye høyde i piksler.

en: Width (%):
nb: Bredde (%):

en: New image width, as a percentage (%).
nb: Oppgi bildets nye bredde i prosent.

en: Height (%):
nb: Høyde (%):

en: New image height, as a percentage (%).
nb: Oppgi bildets nye høyde i prosent.

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
nb: Oppgi den  innholdsfølsomme reskaleringsprosenten du ønsker å oppnå.

en: Add weight masks
nb: Legg til vektmasker

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
nb: Bruk dette alternativet for å legge til masker for undertrykkelse og bevaring.

en: Suppression weight mask:
nb: Vektmaske for undertrykking:

en: Draw a suppression mask
nb: Tegn en undertrykkingsmaske

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
nb: Trykk denne knappen for å tegne soner som merker hvilke områder av bildet som er mindre viktige. Disse sonene vil bli slettet når bildet forminskes, eller duplisert når bildet forstørres,

en: Preservation weight mask:
nb: Vektmaske for bevaring:

en: Draw a preservation mask
nb: Tegn en vektmaske for bevaring

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
nb: Trykk denne knappen for å tegne soner som merker hvilke områder av bildet du ønsker å bevare.

en: Erase mask:
nb: Slett maske:

en: Erase mask
nb: Slett maske

en: Click on this button to erase mask regions.
nb: Trykk på denne knappen for å  slette maskeområder.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
nb: Velg størrelse på penselen som skal tegne skissen.

en: Norm of brightness gradient
nb: Norm for lysstyrke-gradienter

en: Sum of absolute values of brightness gradients
nb: Sum av absoluttverdier for lysstyrke-gradienter

en: Absolute value of brightness gradient
nb: Absoluttverdi for lysstyrke-gradient

en: Norm of luma gradient
nb: Norm for luma-gradient

en: Sum of absolute values of luma gradients
nb: Sum av absoluttverdier for luma-gradienter

en: Absolute value of luma gradient
nb: Absoluttverdi for luma-gradient

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
nb: Med dette kan du velge en gradientfunksjon. Denne funksjonen brukes til å bestemme hvilke piksler som skal fjernes eller beholdes.

en: Preserve Skin Tones
nb: Behold hudfargene

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
nb: Velg dette alternativet for å bevare piksler hvis farge ligger nær hudfargen

en: Overall rigidity of the seams:
nb: Sømmenes generelle stivhet:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
nb: Bruk denne verdien for å legge negativ vekt på sømmer som ikke er rette. Kan være nyttig for å forebygge forvrengninger i noen situasjoner, eller unngå artefakter fra utelating av piksler (i slike tilfeller er det bedre å bruke lave verdier). Denne innstillingen brukes på hele det valgte laget hvis det ikke er brukt noen stivhetsmaske. Merk: vekten er proporsjonal med forskjellen i transvers koordinat mellom to etterfølgende punkter, opphøyd i 1.5, og summert for hele sømmen.

en: Maximum number of transversal steps:
nb: Høyeste antall transversale steg:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
nb: Her kan du velge det største transversale steget som piksler i sømmene kan ta. I standardalgoritmen, som tilsvarer standard steg = 1, kan hvert piksel flyttes høyst ett piksel i forhold til sine naboer. Dette betyr at sømmer kan danne en vinkel på høyst 45 grader med deres grunnlinje. Om steglengden økes kan denne begrensningen unngås, men det kan føre til at det dannes artefakter. For å balansere denne situasjonen kan du bruke stivhetsinnstillingen.

en: Side switch frequency:
nb: Frekvens for sidebytte:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
nb: Under utskjæringsprosessen velges den beste sømmen i hvert steg basert på relevansverdien for hvert piksel, men når to sømmer er likeverdige (for eksempel når store deler av bildet har samme farge), så velger algoritmen alltid sømmene fra én side. I noen tilfeller kan dette gi problemer, f.eks. noe som er sentrert i originalbildet er kanskje ikke sentrert i resultatbildet. For å unngå dette  vil denne innstillingen gjøre at den foretrukne siden byttes automatisk under omskaleringen, på bekostning av litt dårligere ytelse.

en: Resize Order:
nb: Rekkefølge på endring av størrelse:

en: Horizontally first
nb: Vannrett først

en: Vertically first
nb: Loddrett først

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
nb: Her kan du bestemme om det skal omskaleres vannrett først eller loddrett først.

en: Target size
nb: Målstørrelse

en: Content-aware rescale percentage
nb: Innholdsfølsom omskaleringsprosent

en: Mask Settings
nb: Maskeroppsett

en: Energy function
nb: Energifunksjon

en: Advanced Settings
nb: Avanserte innstillinger

en: Liquid Rescale
nb: Flytende nyskalering

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
nb: Forhåndsvisning av fri bildeomdreining. Hvis du flytter musepekeren i denne visningen, tegnes en stiplet vannrett og loddrett linje som skal veilede deg når du justere omdreiningen. Slipp opp den venstre museknappen for å «fryse» plasseringen av de stiplede linjene.

en: New width:
nb: Ny bredde:

en: New height:
nb: Ny høyde:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
nb: Velg et punkt i forhåndsvisningen, trykk deretter på denne knappen for å tilordne punktet for auto-korreksjon-

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
nb: Juster

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
nb: <p>Korriger automatisk dreining av bildene dine ved å tilordne to punkter i forhåndsvisningen og trykke <i>Juster</i>.<br/> Du kan enten justere vannrette eller loddrette linjer.</p>

en: Automatic Adjustment
nb: Automatisk justering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
nb: Innstillinger

en: Free Rotation
nb: Fri omdreining

en: Click to set
nb: Klikk for å fastsette

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
nb: OK

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
nb: Her forhåndsvises omformingen av bildeperspektivet. Du kan trekke i hjørnene med musa for å endre perspektivet.

en: Angles (in degrees):
nb: Vinkel (i grader):

en:   Top left:
nb: Oppe til venstre:

en:   Top right:
nb: Oppe til høyre:

en:   Bottom left:
nb: Nede til venstre

en:   Bottom right:
nb: Nede til høyre:

en: Draw preview while moving
nb: Forhåndsvisning under flytting

en: Draw grid
nb: Vis rutenett

en: Inverse transformation
nb: Omvendt transformasjon

en: Perspective Adjustment Tool
nb: Perspektivjusteringsverktøy

en: Perspective Adjustment
nb: Perspektivjustering

en: Aspect Ratio Crop
nb: Forholdsbeskjæring

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
nb: <p>Her kan du se forholdet mellom høyde og bredde på området som skal skjæres ut. Du kan bruke musa for å flytte området som skal skjæres ut eller endre dets størrelse.</p><p>Hold nede <b>CTRL</b>-tasten for å flytte motsatt hjørne også.</p><p>Hold nede <b>SHIFT</b>-tasten for å flytte det nærmeste hjørnet bort til musepekeren.</p>

en: Max. Aspect
nb: Største forhold

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
nb: Velg utvalgsområdet størst mulig etter gjeldende høyde/bredde-forhold.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
nb: Oppløsning:

en: Crop Information
nb: Informasjon om beskjæring

en: Aspect ratio:
nb: Størrelsesforhold:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
nb: Tilpasset

en: Golden Ratio
nb: Det gylne snitt

[ctx: no aspect ratio]
en: None
nb: Ingen

en: Exact aspect
nb: Nøyaktig forhold

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
nb: Bruk dette alternativet for å tvinge fram et nøyaktig bredde/høydeforhold ved beskjæring.

en: Orientation:
nb: Retning:

en: Landscape
nb: Liggende

en: Portrait
nb: Stående

en: Select constrained aspect ratio orientation.
nb: Bytt mellom «Stående»  og «Liggende» beskjæringsformat.

en: Enable this option to automatically set the orientation.
nb: Velg retning automatisk.

en: Custom ratio:
nb: Selvvalgt forhold:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
nb: Teller i bredde/høyde-forholdet.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
nb: Nevner i bredde/høyde-forholdet.

en: Set width position to center.
nb: Sentrer beskjæringsområdet vannrett.

en: Set height position to center.
nb: Sentrer beskjæringsområdet loddrett.

en: Crop Settings
nb: Innstillinger for beskjæring

en: Rules of Thirds
nb: Tredelingslinjer

en: Diagonal Method
nb: Diagonal metode

en: Harmonious Triangles
nb: Harmoniske trekanter

en: Golden Mean
nb: Det gyldne snitt

[ctx: no geometric form]
en: None
nb: Ingen

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
nb: Med dette alternativet vises hjelpelinjer for å komponere bildet.

en: Golden sections
nb: Det gyldne snitt

en: Enable this option to show golden sections.
nb: Bruk dette alternativet for å vise det gyldne snitt.

en: Golden spiral sections
nb: Det gyldne spiralsnitt

en: Enable this option to show golden spiral sections.
nb: Bruk dette alternativet for å vise det gyldne spiralsnitt.

en: Golden spiral
nb: Gylden spiral

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
nb: Bruk dette alternativet for å vise den gyldne spiral.

en: Golden triangles
nb: Gyldne trekanter

en: Enable this option to show golden triangles.
nb: Bruk dette alternativet for å vise de gyldne trekanter.

en: Flip horizontally
nb: Speilvend vannrett

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
nb: Snu støttelinjene vannrett.

en: Flip vertically
nb: Speilvend loddrett

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
nb: Snu støttelinjene loddrett.

en: Color and width:
nb: Farge og bredde:

en: Set here the color used to draw composition guides.
nb: Velg farge for tegning av støttelinjer.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
nb: Velg bredde (i piksler) for tegning av støttelinjer.

en: Composition Guides
nb: Komposisjonsstøtte

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
nb: Tilpasset

en: New Size
nb: Ny størrelse

en: Width:
nb: Bredde:

en: Height:
nb: Høyde:

en: New image height in pixels (px).
nb: Oppgi bildets nye høyde i piksler.

en: New image width in percent (%).
nb: Oppgi bildets nye bredde i prosent.

en: New image height in percent (%).
nb: Oppgi bildets nye høyde i prosent.

en: Restore photograph (slow)
nb: Gjenopprett bildet (tar tid)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
nb: Merk: Bruk gjenoppretting for bare å forstørre et bilde svært mye.  <b>Advarsel:</b> Dette kan ta tid.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
nb: <b>Merk:</b> Bruk gjenoppretting for bare å forstørre et bilde svært mye.  Dette kan ta tid.

en: Resize
nb: Endre størrelse

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
nb: «%1» er ikke en innstillingsfil for endring av bildestørrelse.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
nb: Kan ikke laste innstillingsfil for endring av størrelse.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
nb: Kan ikke lagre til innstillingsfil for endring av størrelse.

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
nb: Her forhåndsvises skjær-deformeringen. Hvis du flytter musepekeren i forhåndsvisningen får du en vannrett og en loddrett stiplet linje som kan hjelpe deg til å justere deformeringen. Slipp venstre museknapp for å legge linjene fast.

en: Main horizontal angle:
nb: Grovinnstilling vannrett:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
nb: Grovinnstilling av vannrett vinkel i grader.

en: Fine horizontal angle:
nb: Fininnstilling vannrett:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
nb: Denne verdien som er i grader legges til grovinnstillingen for vannrett vinkel.

en: Main vertical angle:
nb: Grovinnstilling loddrett:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
nb: Grovinnstilling av loddrett vinkel i grader.

en: Fine vertical angle:
nb: Fininnstilling loddrett:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
nb: Denne verdien som er i grader legges til grovinnstillingen for loddrett vinkel.

en: Anti-Aliasing
nb: Kantutjevning

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
nb: Velg dette alternativet for å bruke kantutjevning under skjær-deformeringen. Når det ferdige bildet jevnes ut, kan det også sløres noe.

en: Shear Tool
nb: Skjær-verktøy

en: The target image file format "%1" is unsupported.
nb:  Filformatet til målfilen «%1» støttes ikke.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
nb: Kunne ikke lagre fila
    «%1» til
    «%2».

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nb: Fila «%1» finnes fra før. Er du sikker på at du vil skrive over den?

en: Cannot save "%1" file
nb: Kan ikke lagre fila «%1»

[ctx: @title:window]
en: Error
nb: Feil

en: # satellites
nb: antall satellitter

en: Fix type
nb: Punkttype

en: Apply
nb: Bruk

en: Details changed
nb: Detaljer endret

en: Could not read image '%1'
nb: Klarte ikke å lese bilde «%1»

en: Format of image '%1' is unknown
nb: Ukjent format på bildet «%1»

en: Error loading image '%1'
nb: Feil ved innlasting av bildet «%1»

en: Could not save image '%1' to '%2'
nb: Klarte ikke å lagre bilde «%1» i «%2»

en: Creation of placemark '%1'
nb: Oppretter stedsmerke «%1»

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
nb: Klarte ikke lagre ikon for bilde «%1» i «%2»

en: No GPX file chosen.
nb: Ingen GPX-fil valgt.

en: Cannot parse %1 GPX file.
nb: Kan ikke tolke GPX-fila %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
nb: GPX-fila %1 har ikke et dato-tidsspor å bruke.

en: Tracks
nb: Spor

en: No position data for '%1'
nb: Ingen posisjonsdata for «%1»

en: Target Preferences
nb: Målinnstillinger

en: Target Type
nb: Måltype

en: &Local or web target used by GoogleEarth
nb: &Lokalt eller nettmål brukt av GoogleEarth

en: Web target used by GoogleMaps
nb: Nettmål brukt av GoogleMaps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
nb: Når GoogleMaps brukes må alle bilder ha komplett URL, ikoner er kvadratiske og når et spor tegnes, eksporteres bare linjespor.

en: Picture Altitude:
nb: Høyde der bildet er tatt:

en: clamp to ground
nb: fest til bakken

en: relative to ground
nb: relativt til bakken

en: Destination Directory:
nb: Målmappe:

en: Destination Path:
nb: Målsti:

en: Filename:
nb: Filnavn:

en: Sizes
nb: Størrelser

en: Icon Size:
nb: Ikonstørrelse:

en: Image Size:
nb: Bildestørrelse:

en: GPX Tracks
nb: GPX-spor

en: Draw GPX Track
nb: Tegn GPX-spor

en: GPX file:
nb: GPX-fil:

en: Time Zone:
nb: Tidssone:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
nb: Angir tidssonen for kameraet mens bildene ble tatt, slik at GPS-tidsstemplene kan omgjøres til lokal tid

en: Track Width:
nb: Sporbredde:

en: Track Color:
nb: Sporfarge:

en: Track Altitude:
nb: Sporhøyde:

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
nb[0]: 1 bilde knipset til «%2»
nb[1]: %1 bilder knipset til «%2»

[ctx: Start the search]
en: Search
nb: Søk

en: Clear the search results.
nb: Tøm søkeresultater.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
nb: Behold resultat av gamle søk når nye søk utføres.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
nb: Slå på/av visning av søkeresultater på kartet.

en: Copy coordinates
nb: Kopier koordinater

en: Move selected images to this position
nb: Flytt utvalgte bilder til denne posisjonen

en: Remove from results list
nb: Fjern fra resultatlista

en: Select which service you would like to use.
nb: Velg hvilken tjeneste du vil bruke.

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Your search failed:
    %1
nb: Ditt søk lyktes ikke:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
nb[0]: 1 bilde flyttet til «%2»
nb[1]: %1 bilder flyttet til «%2»

en: Add a new value to the list
nb: Legg til ny verdi til lista

en: Remove the current selected value from the list
nb: Fjern den markerte verdien fra lista

en: Replace the current selected value from the list
nb: Erstatt den markerte verdien fra lista

en:  This field is limited to:
nb: Dette feltet er begrenset til:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
nb[0]: <p>1 tegn.</p>
nb[1]: <p>%1 tegn.</p>

en: Attribute:
nb: Egenskap:

en: Select here the editorial attribute of content.
nb: Velg her redaksjonell  attributt for innholdet.

[ctx: Content type]
en: Current
nb: Gjeldende

[ctx: Content type]
en: Analysis
nb: Analyse

[ctx: Content type]
en: Archive material
nb: Arkivmateriale

[ctx: Content type]
en: Background
nb: Bakgrunn

[ctx: Content type]
en: Feature
nb: Hovedoppslag

[ctx: Content type]
en: Forecast
nb: Varsler

[ctx: Content type]
en: History
nb: Historie

[ctx: Content type]
en: Obituary
nb: Nekrolog

[ctx: Content type]
en: Opinion
nb: Kommentar

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
nb: Meningsmålinger og kartlegginger

[ctx: Content type]
en: Profile
nb: Profil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
nb: Resultatlister og tabell

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
nb: Sidestolpe og støtteinformasjon

[ctx: Content type]
en: Summary
nb: Sammendrag

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
nb: Utskrift og ordrett

[ctx: Content type]
en: Interview
nb: Intervju

[ctx: Content type]
en: From the Scene
nb: Fra scenen

[ctx: Content type]
en: Retrospective
nb: Retrospektiv

[ctx: Content type]
en: Statistics
nb: Statistikk

[ctx: Content type]
en: Update
nb: Oppdater

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
nb: Sluttrapport

[ctx: Content type]
en: Press Release
nb: Pressemelding

en: Brightness (APEX):
nb: Lysstyrke (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
nb: Oppgi her justeringsverdien for lysstyrke i APEX-enheter som kameraet brukte for å ta bildet.

en: Gain Control:
nb: Forsterkingsstyring:

[ctx: gain control]
en: None
nb: Ingen

[ctx: gain control]
en: Low gain up
nb: Lav forsterking opp

[ctx: gain control]
en: High gain up
nb: Høy forsterking opp

[ctx: gain control]
en: Low gain down
nb: Lav forsterking ned

[ctx: gain control]
en: High gain down
nb: Høy forsterking ned

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
nb: Oppgi her hva slags gjennomgående forsterkingsjustering som kameraet brukte for å ta bildet.

en: Contrast:
nb: Kontrast:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
nb: Bløt

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
nb: Oppgi her i hvilken retning kameraets kontrastbehandling arbeidet da bildet ble tatt.

en: Saturation:
nb: Metning:

[ctx: saturation mode]
en: Low
nb: Lav

[ctx: saturation mode]
en: High
nb: Høy

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
nb: Oppgi her i hvilken retning kameraets metningsbehandling arbeidet da bildet ble tatt.

en: Sharpness:
nb: Skarphet:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
nb: Bløt

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
nb: Oppgi her i hvilken retning kameraets skarphetsbehandling arbeidet da bildet ble tatt.

en: Custom rendered:
nb: Spesielt opptegnet:

en: Normal process
nb: Normal prosess

en: Custom process
nb: Selvvalgt prosess

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
nb: Oppgi her om det er brukt spesiell behandling på bildedata, slik som bildegenerering rettet mot spesielle utdata.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
nb: Navn (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
nb: Oppgi navn på dokumentet som dette bildet er skannet fra. Feltet er begrenset til ASCII-tegn.

[ctx: image description]
en: Description (*):
nb: Beskrivelse (*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
nb: Skriv inn bildebeskrivelse. Dette feltet er begrenset til ASCII-tegn.

en: Artist (*):
nb: Autor (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
nb: Oppgi navn på den som har opphavsretten til bildet. Dette feltet er begrenset til ASCII-tegn.

[ctx: image caption]
en: Caption:
nb: Undertekst:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
nb: Oppgi undertekst for bildet. Dette feltet er ikke begrenset. UTF-8 vil bli brukt til å lagre teksten.

en: Sync JFIF Comment section
nb: Synk JFIF kommentaravsnitt

en: Sync XMP caption
nb: Synk XMP-tekst

en: Creation date and time
nb: Laget dato og tid

en: Creation sub-second
nb: Laget del-sekund

en: Sync XMP creation date
nb: Synk XMP-laget-dato

en: Sync IPTC creation date
nb: Synk IPTC laget-dato

en: Set creation date to today
nb: Sett laget-dato til i dag

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
nb: Oppgi her dato og tid da bildet ble laget. I denne standarden er det dato og tid da fila ble endret.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
nb: Oppgi her deler av sekunder for dato og tidsangivelse for opprettelse av bildet.

en: Original date and time
nb: Opprinnelig dato og tidspunkt

en: Original sub-second
nb: Opprinnelig del-sekund

en: Set original date to today
nb: Velg dagens dato som original dato.

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
nb: Oppgi her dato og tid da de originale bildedataene ble laget. For et digitalt stillbildekamera er det dato/tid da bildet ble tatt som blir registrert.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
nb: Oppgi delsekund for tidspunkt da de opprinnelige bildedata ble laget.

en: Digitization date and time
nb: Dato og tidspunkt for digitalisering

en: Digitization sub-second
nb: Del-sekund i digitaliseringstidspunkt

en: Set digitization date to today
nb: Velg dagens dato som dato for digitaliseringen

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
nb: Oppgi her dato og tid da bildet ble lagret som digitale data. Hvis. for eksempel, et bilde ble tatt med et digitalt stillbildekamera og fila samtidig ble registrert, så er det originale og digitaliseringstidspunktet det samme.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
nb: Velg delsekund i tidspunkt da bildet ble lagret som digitale data.

en: Device manufacturer (*):
nb: Produsent av enhet (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
nb: Oppgi her produsenten for bildeenheten som ble brukt til å ta bildet. Dette feltet er begrenset til ASCII-tegn.

en: Device model (*):
nb: Modell (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
nb: Oppgi her modell for bildeenheten som ble brukt til å ta bildet. Dette feltet er begrenset til ASCII-tegn.

en: Device type:
nb: Enhetstype:

en: Film scanner
nb: Filmskanner

en: Reflection print scanner
nb: Utskriftsskanner av refleksjonstype

en: Digital still camera
nb: Digitalt stillbildekamera

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
nb: Oppgi her typen bildeenhet som ble brukt til å ta bildet.

en: Exposure time (seconds):
nb: Eksponeringstid (sekunder):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
nb: Velg dette for å oppgi eksponeringstiden for bildet, i sekunder.

en: Exposure program:
nb: Eksponeringsprogram:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
nb: Ikke definert

[ctx: exposure program]
en: Manual
nb: Manuelt

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
nb: Blenderprioritering

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
nb: Lukkerprioritering

[ctx: exposure program]
en: Creative program
nb: Kreativt program

[ctx: exposure program]
en: Action program
nb: Aksjonsprogram

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
nb: Portrettmodus

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
nb: Landskapsmodus

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
nb: Oppgi her programmet som kameraet brukte til å styre eksponeringen da bildet ble tatt.

en: Exposure mode:
nb: Eksponeringsmåte:

[ctx: exposure mode]
en: Manual
nb: Manuelt

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
nb: Automatisk flereksponering

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
nb: Oppgi her eksponeringsmodus som kameraet brukte da bildet ble tatt. Ved automatisk flereksponering tar kameraet en serie bilder av samme motiv med forskjelligew eksponeringsinnstillinger.

en: Exposure bias (APEX):
nb: Eksponeringskompensasjon (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
nb: Oppgi her verdien for eksponeringskompensasjon i APEX-enheter, som kameraet brukte for å ta bildet.

en: Metering mode:
nb: Målemåte:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: metering mode]
en: Average
nb: Gjennomsnitt

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
nb: Gjennomsnitt, vektet på midten

[ctx: metering mode]
en: Spot
nb: Punktlys

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
nb: Multipunkt

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
nb: Multisegment

[ctx: metering mode]
en: Partial
nb: Delvis

[ctx: metering mode]
en: Other
nb: Andre

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
nb: Velg her målemetoden som kameraet brukte for å stille inn eksponeringen da bildet ble tatt.

en: Sensitivity (ISO):
nb: Følsomhet (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
nb: Velg her ISO-hastighet for kameraet som tok bildet.

en: Sensing method:
nb: Følemetode:

en: Not defined
nb: Ikke angitt

en: One-chip color area
nb: En-chip fargeområde

en: Two-chip color area
nb: To-chip fargeområde

en: Three-chip color area
nb: Tre-chip fargeområde

en: Color sequential area
nb: Fargesekvensielt område

en: Trilinear sensor
nb: Trilineær føler

en: Color sequential linear
nb: Fargesekvensiell lineær

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
nb: Velg her bildesensortype som kameraet brukte til å ta bildet.

en: Focal length (mm):
nb: Brennvidde (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
nb: Oppgi her brennvidde i millimeter for objektivet som kameraet brukte til å ta bildet.

en: Focal length in 35mm film (mm):
nb: Brennvidde i 35mm film (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
nb: Oppgi her ekvivalent brennvidde i mm, for et kamera med 35mm film. En verdi på 0 betyr at brennvidden er ukjent.

en: Digital zoom ratio:
nb: Digitalt zoom-forhold:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
nb: Oppgi her det digitale zoom-forholdet kameraet brukte for å ta bildet.

en: Lens aperture (f-number):
nb: Blenderåpning (f-tall):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
nb: Velg her blenderåpningen som kameraet brukte til å ta blildet med.

en: Max. lens aperture (f-number):
nb: Største blenderåpning (f-nummer):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
nb: Velg minste blenderåpning for objektivet som kameraet brukte til å ta bildet med

en: No flash
nb: Ingen blits

en: Fired
nb: Avfyrt

en: Fired, no strobe return light
nb: Avfyrt, ingen lynblinksvar

en: Fired, strobe return light
nb: Avfyrt,  lynblinksvar

en: Yes, compulsory
nb: Ja, obligatorisk

en: Yes, compulsory, no return light
nb: Ja, obligatorisk, ikke returlys

en: Yes, compulsory, return light
nb: Ja, obligatorisk, returlys

en: No, compulsory
nb: Nei, obligatorisk

en: No, auto
nb: Nei, auto

en: Yes, auto
nb: Ja, auto

en: Yes, auto, no return light
nb: Ja, auto, ikke returlys

en: Yes, auto, return light
nb: Ja, auto, returlys

en: No flash function
nb: Ingen lynlysfunksjon

en: Yes, red-eye
nb: Ja, rødøye

en: Yes, red-eye, no return light
nb: Ja, rødøye, ikke returlys

en: Yes, red-eye, return light
nb: Ja, rødøye, returlys

en: Yes, compulsory, red-eye
nb: Ja, obligatorisk, rødøye

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
nb: Ja, obligatorisk, rødøye, ikke returlys

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
nb: Ja, obligatorisk, rødøye, returlys

en: Yes, auto, red-eye
nb: Ja, auto, rødøye

en: Yes, auto, red-eye, no return light
nb: Ja, auto, rødøye, ikke returlys

en: Yes, auto, red-eye, return light
nb: Ja, auto, rødøye, returlys

en: Light source:
nb: Lyskilde:

[ctx: light source]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: light source]
en: Daylight
nb: Dagslys

[ctx: light source]
en: Fluorescent
nb: Lysrør

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
nb: Wolfram (glødelys)

[ctx: light source]
en: Flash
nb: Blits

[ctx: light source]
en: Fine weather
nb: Fint vær

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
nb: Skyet vær

[ctx: light source]
en: Shade
nb: Skygge

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
nb: Dagslysrør (D 5700 – 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
nb: Dagshvitt lysrør (N 4600 – 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
nb: Kjølighvitt lysrør (W 3900 – 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
nb: Hvitt lysrør (WW 3200 – 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
nb: Standardlys A

[ctx: light source]
en: Standard light B
nb: Standardlys B

[ctx: light source]
en: Standard light C
nb: Standardlys C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
nb: ISO studio glødelampe

[ctx: light source]
en: Other light source
nb: Annen lyskilde

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
nb: Velg her hvilken lyskilde som ble brukt da bildet ble tatt.

en: Flash mode:
nb: Blitsmodus:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
nb: Velg blitsprogrammet som kameraet brukte da bildet ble tatt.

en: Flash energy (BCPS):
nb: Blitsenergi (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
nb: Oppgi her blitsenergien brukt til å ta bildet, i BCPS-enheter. BCPS er et mål på effektiv intensitet for en lyskilde når den er fokusert til en stråle med en reflektor eller linse. Denne verdien er den effektive lysintensiteten i ett sekund.

en: White balance:
nb: Hvitbalanse:

en: Identify subject of content (3 chars max):
nb: ID for innholdsemnet (maks. 3 tegn):

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
nb: Oppgi her innholdskategori. Dette feltet har høyst 3 tegn.

en: Supplemental categories:
nb: Tilleggskategorier:

en: &Add
nb: &Legg til

en: &Replace
nb: &Erstatt

en: Headline:
nb: Overskrift:

[ctx: content description]
en: Caption:
nb: Bildetekst:

en: Caption Writer:
nb: Bildetekstforfatter:

en: Enter the name of the caption author.
nb: Oppgi navnet på tekstforfatteren:

en: Copyright:
nb: Opphavsrett:

en: Byline:
nb: Signatur:

en: Set here the name of content creator.
nb: Oppgi her navn på den som laget innholdet.

en: Byline Title:
nb: Signaturtittel:

en: Set here the title of content creator.
nb: Oppgi tittel for den som laget innholdet.

en: Credit:
nb: Kreditering:

en: Set here the content provider.
nb: Oppgi her innholdsleverandør.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
nb: Kilde:

en: Contact:
nb: Kontakt:

en: No ObjectData
nb: Ingen objektdata

en: IPTC7901 Recommended Message Format
nb: IPTC7901 anbefalt meldingsformat

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
nb: Tagged Image File Format (versjon 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
nb: Tagged Image File Format (versjon 6.0)

en: Illustrator
nb: Illustratør

en: JPEG File Interchange
nb: JPEG filutveksling

en: Photo-CD Image-Pac
nb: Foto-CD Image-Pac

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
nb: Microsoft bitmappet grafikkfil [*.BMP]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
nb: PC DOS/Windows kjørbare filer [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
nb: Komprimert binærfil [*.ZIP]

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
nb: MPEG 2 lyd lag 2 (Musicom), ISO/IEC

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
nb: MPEG 2 lyd lag 3, ISO/IEC

en: News Industry Text Format
nb: Nyhetsindustriens tekstformat

en: Tape Archive [*.TAR]
nb: Tape-arkiv [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
nb: Tidningarnas Telegrambyrå NITF version (TTNITF DTD)

en: Product ID:
nb: Produkt-ID:

en: Service ID:
nb: Tjeneste-ID:

en: Envelope ID:
nb: Omslags-ID:

en: Priority:
nb: Prioritet:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
nb: 0: Ingen

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
nb: 1: Høy

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
nb: 8: Lav

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
nb: 9: Definert av bruker

en: Select here the envelope priority.
nb: Velg her omslagsprioritet.

en: Select here envelope file format.
nb: Velg format for omslagsfila.

en: Sent date:
nb: Sendt dato:

en: Sent time:
nb: Sendt tidspunkt:

en: Set envelope sent date to today
nb: Sett sendt-dato i omslaget til i dag

en: Set here the date when the service sent the material.
nb: Oppgi her datoen da tjenesten sendte materialet.

en: Set here the time when the service sent the material.
nb: Oppgi her tidspunktet da tjenesten sendte materialet.

en: Use information retrieval words:
nb: Bruk ord for informasjonshenting:

en: Digitization date
nb: Digitaliseringsdato

en: Digitization time
nb: Digitaliseringstidspunkt

en: Set here the creation date of digital representation.
nb: Oppgi her dato da den digitale representasjonen ble laget.

en: Set here the creation time of digital representation.
nb: Oppgi her tidspunkt da den digitale representasjonen ble laget.

en: Creation date
nb: Opprettelsesdato

en: Creation time
nb: Opprettelsestidspunkt

en: Set here the creation date of intellectual content.
nb: Oppgi her dato da det kunstneriske innholdet ble laget.

en: Set here the creation time of intellectual content.
nb: Oppgi her tidspunkt da det kunstneriske innholdet ble laget.

en: Set here the full country name referenced by the content.
nb: Oppgi her fullt navn på landet som innholdet gjelder.

en: City:
nb: By:

en: Sublocation:
nb: Lokalområde:

en: State/Province:
nb: Stat/Provins:

en: Country:
nb: Land:

en: Select here country name of content origin.
nb: Landet der innholdet har sin opprinnelse

en: Release date
nb: Utgavedato

en: Release time
nb: Utgavetidspunkt

en: Set release date to today
nb: Sett utgave-dato til i dag

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
nb: Oppgi her den tidligste datoen da det kunstneriske innholdet er ment å kunne brukes.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
nb: Oppgi her det tidligste tidspunktet da det kunstneriske innholdet er ment å kunne brukes.

en: Expiration date
nb: Utløpsdato

en: Expiration time
nb: Utløpstid

en: Set expiration date to today
nb: Sett utløpsdato til i dag

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
nb: Oppgi her den seneste datoen da det kunstneriske innholdet er ment å kunne brukes.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
nb: Oppgi her det seneste tidspunktet da det kunstneriske innholdet er ment å kunne brukes.

en: Language:
nb: Språk:

en: Select here the language of content.
nb: Velg innholdets språk

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
nb: 0: Ingen

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
nb: 1: Høy

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
nb: 8: Lav

en: Select here the editorial urgency of content.
nb: Velg her redaksjonell prioritet for innholdet.

en: Cycle:
nb: Syklus:

en: Advisory
nb: Rådgivende merknad

en: Select here the editorial type of content.
nb: Velg her redaksjonell type av innholdet.

[ctx: image title]
en: Title:
nb: Tittel:

en: Edit Status:
nb: Rediger status:

en: Job Identifier:
nb: Jobb-identifikator:

en: Special Instructions:
nb: Spesielle instruksjoner:

en: Enter here a new supplemental category of content.
nb: Oppgi her en ny tilleggskategori for innhold.

en: Default Language Caption Options
nb: Valg for standardspråk for bildetekst

en: Right Usage Terms:
nb: Betingelser for bruk:

en: Contact
nb: Kontakt

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
nb: E-postadresse:

en: Set here the contact e-mail.
nb: Oppgi her kontaktens e-postadresse.

en: Set here the contact URL.
nb: Oppgi her nettadressen til kontakten.

en: Phone:
nb: Telefon:

en: Set here the contact 'phone number.
nb: Oppgi her kontaktens telefonnummer.

[ctx: Street address]
en: Address:
nb: Adresse:

en: Set here the contact address.
nb: Oppgi her kontaktens adressse.

en: Postal code:
nb: Postnummer:

en: Set here the contact postal code.
nb: Postnummeret til kontakten.

en: Set here the contact city.
nb: Byen der kontakten holder til.

en: Set here the contact country.
nb: Landet der kontakten holder til.

en: Set here the original owner of content.
nb: Oppgi her opprinnelig innholdseier.

en: Set here the content's city of origin.
nb: Byen der innholdet kommer fra.

en: Set here the content's location within the city.
nb: Oppgi her hvor innholdet kommer fra innen byen.

en: Set here the content's Province or State of origin.
nb: Oppgi her provins eller stat innholdet kommer fra,

[ctx: short title for the content]
en: Title:
nb: Tittel:

en: Set here a shorthand reference for the content.
nb: Oppgi her en kort tittel på innholdet.

en: A short informal name for the resource.
nb: Et kort uformelt navn for ressursen.

en: Identifiers:
nb: Identifikatorer:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
nb: Oppgi her strengene som identifiserer innhold som gjentas.

en: Enter the editorial usage instructions.
nb: Skriv inn instruksjoner for redaksjonell bruk.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
nb: Oppgi her Informative Provider Reference, IPR.  I.P.R er et navn som er registrert hos XMP//NAA, som navngir leverandøren som tilbyr en indikator for innholdet. Standardverdi for I.P.R er «XMP"» hvis det brukes en standard referansekode.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
nb: Oppgi her referansenummer for emnet. Dette er en tallkode som viser Emnenavn og valgfritt Emne- og Emnedetaljnavn i tjenestens språk. Referansenummeret er et tall fra  01000000 til 17999999 og representerer en språkuavhengig internasjonal referanse til et Emne. Et Emne identifiseres ved sitt referansenummer og tilsvarende navn tatt fra standardlister utgitt av XMP/NAA. Hvis det brukes en standard referansekode er disse listene referanseversjoner på engelsk. Dette feltet har høyst 8 sifre.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nb: Oppgi her Emne-navnet. Engelsk  blir brukt hvis du valgte en standard XMP//NAA-referansekode.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nb: Oppgi her Emne-navnet. Engelsk  blir brukt hvis du valgte en standard XMP//NAA-referansekode.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nb: Oppgi her Emnedetalj-navnet. Engelsk  blir brukt hvis du valgte en standard XMP//NAA-referansekode.

en: Timestamp Used
nb: Tidsstempel brukt

en: Timestamp Updated
nb: Tidsstempel oppdatert

en: Create Calendar
nb: Lag kalender

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
nb: Lag mal for kalender

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
nb: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
nb: Skrift:

en: Choose events to show on the Calendar
nb: Velg ut oppføringer som skal vises i kalenderen

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
nb: Du har ikke valgt noen bilder for månedene.<br/>Trykk Tilbake for å velge bilder

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
nb: Vær klar over at du lager en kalender for <br/>dette året eller et tidligere år.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
nb: Trykk Neste for å skrive ut. <br/><br/>Disse månedene blir skrevet ut for år %1:

en: Printing Cancelled
nb: Avbrutt utskrift

en: Printing calendar page for %1 of %2
nb: Skriver ut kalenderside for %1 av %2

en: Printing Complete
nb: Fullført utskrift

en: &Abort
nb: &Avbryt

en: Camera
nb: Kamera

[ctx: @action:button]
en: Details...
nb: Detaljer …

en: Exposure Blending
nb: Eksponeringsfletting

en: Cannot run %1:
    
     %2
nb: Kan ikke kjøre %1:
    
     %2

en: unavailable
nb: ikke tilgjengelig

en: Internal Error
nb: Intern feil

en: Quality:
nb: Kvalitet:

en: Use original image
nb: Bruk opprinnelig bilde

en: &Choose image selection method:
nb: &Velg metode for bildeutvalg:

en: Images
nb: Bilder

en: Theme Selection
nb: Temavalg

en: Output Settings
nb: Utskriftsinnstillinger

en: Could not create folder '%1'
nb: Klarte ikke å lage mappe «%1»

en: Developer
nb: Utvikler

en: Temporary panorama file does not exists.
nb: Midlertidig panoramafil finnes ikke.

en: Temporary project file does not exist.
nb: Midlertidig prosjektfil finnes ikke.

en: PTO file already created in the temporary directory.
nb: PTO-fil er laget fra før i den midlertidige mappa.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
nb: PTO-fil kan ikke opprettes i den midlertidige mappa.

en: Project file parsing failed.
nb: Klarte ikke tolke prosjektfila.

en: Tiff image creation failed.
nb: Det lyktes ikke å opprette Tiff-bilde.

en: Raw file conversion failed.
nb: Det lyktes ikke å gjøre om en Raw-fil.

en: Processing Panorama Preview...
nb: Behandler forhåndsvisning av panorama …

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
nb: <qt> <p> <h1>Panorama etterbehandling</h1> </p> </qt>

en: Preview Processing Cancelled.
nb: Prosessen forhåndsvisning avbrutt.

en: Unsupported Paper Size
nb: Ustøttet papirstørrelse

en: Author
nb: Fotograf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
nb: tommer

en: Choose your grid size
nb: Velg størrelse på rutenett

en: Number of rows
nb: Antall rader

en: Insert number of rows
nb: Sett inn antall rader

en: Number of columns
nb: Antall kolonner

en: Insert number of columns
nb: Sett inn antall kolonner

en: Choose to have a custom photo size album
nb: Velg dette for å få et fotoalbum med tilpasset størrelse

en: Photo height
nb: Høyde på foto

en: Insert photo height
nb: Sett inn høyde på foto

en: Photo width
nb: Bredde på foto

en: Insert photo width
nb: Sett inn bredde på foto

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
nb: Klarte ikke fjerne GIMPs midlertidige filer.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
nb: Klarte ikke å opprette en midlertidig mappe. Se etter at du har nødvendige rettigheter til denne mappa og forsøk igjen.

en: Add again
nb: Legg til igjen

en: Photo %1 of %2
nb: Bilde %1 av %2

en: Page %1 of %2
nb: Side %1 av %2

en: Error opening input file
nb: Klarte ikke å åpne inndatafila

en: Error opening temporary folder
nb: Kan ikke åpne midlertidig mappe

en: Cannot resize image. Aborting.
nb: Kan ikke endre bildestørrelsen. Avbryter.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
nb: Klarer ikke å lagre bildet som har fått endret størrelsen (JPEG). Avbryter.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
nb: Klarer ikke å lagre bildet som har fått endret størrelsen (PNG). Avbryter.

en: Resizing %1
nb: Endrer størrelsen %1

en: %1 resized successfully
nb: %1 har fått endret størrelsen

en: Failed to resize %1: %2
nb: Klarte ikke endre størrelse på %1 : %2

en: Build images properties file
nb: Lag fil for bildeegenskapene

en: no caption
nb: ingen bildetekst

en: no keywords
nb: ingen nøkkelord

en: file "%1":
    Original images: %2
nb: fil «%1»:
    Originalbilde: %2

en: Comments: %1
nb: Kommentarer: %1

en: Tags: %1
nb: Etiketter: %1

en: Rating: %1
nb: Karakterer: %1

en: properties.txt
nb: egenskaper.txt

en: Image properties file done
nb: Fila med bildeegenskaper er ferdig

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
nb: Fila «%1» er for stor til å sendes, reduser størrelsen eller endre innstillingene.

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
nb: Kan ikke starte programmet «%1».
    Undersøk din installasjon.

en: Starting "%1" program...
nb: Starter programmet «%1» …

en: After having sent your images by email...
nb: Etter at du har sendt bildene dine med e-post …

en: Send by Email
nb: Send med e-post

en: Mail program:
nb: E-postprogram:

en: Maximum email size limit:
nb: Sørste størrelse på e-post:

en: Adjust image properties
nb: Endre bildeegenskapene

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
nb: Denne innstillinga gjør det mulig å endre størrelse og komprimeringsnivå på bildene som skal sendes.

en: Image Properties
nb: Bildeegenskaper

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
nb: <p>Den nye komprimeringsverdien for de JPEG-bildene som skal sendes:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
nb: <p><b>1</b>: veldig høy komprimering<br/><b>25</b>: høy komprimering<br/><b>50</b>: mellom komprimering<br/><b>75</b>: lav komprimering (standard)<br/><b>100</b>: ingen komprimering</p>

en: Image quality:
nb: Bildekvalitet:

en: Video Settings
nb: Videoinnstillinger

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
nb: Hvis dette er valgt blir lydsporet for gjeldende album lagret og lastet inn automatisk ved neste oppstart.

en: Move the selected track up in the playlist.
nb: Flytt det markerte sporet oppover i spillelista.

en: Move the selected track down in the playlist.
nb: Flytt det markerte sporet nedover i spillelista.

en: Add new tracks to the playlist.
nb: Legg til nye spor i spillelista.

en: Delete the selected track from the playlist.
nb: Slett det valgte sporet fra spillelista.

en: Load playlist from a file.
nb: Last inn spilleliste fra en fil.

en: Save playlist to a file.
nb: Lagre spillelista til en fil.

en: Clear the playlist.
nb: Tøm spillelista.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
nb[0]: 1 spor [%2]
nb[1]: %1 spor [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
nb: Bildet kommer til å vises lengre enn lydsporets varighet. Det foreslås at du legger til flere lydfiler.

en: You can only move image files up one at a time.
nb: Du kan bare flytte bildefiler opp en av gangen.

en: You can only move files down one at a time.
nb: Du kan bare flytte filer ned en av gangen.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
nb: Klarte ikke å lage forhåndsvisning av en tom filliste.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
nb: Valg

[ctx: artist - title]
en: %1 - %2
nb: %1 – %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
nb: Stopp

en: This is a comment sample...
nb: Dette er et kommentareksempel …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
nb: Farger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
nb: Bakgrunnens tetthet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
nb: Skriftfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
nb: Bakgrunnsfarge:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
nb[0]: %1 bilde [%2]
nb[1]: %1 bilde [%2]

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
nb: Klarte ikke å få tilgang til  fil %1, kontroller at stien er riktig.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
nb: Bilde nr. %1

en: Delay between images (ms):
nb: Forsinkelse mellom bilder (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
nb: Forsinkelse mellom bilder (s):

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
nb: Ingen

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
nb: Bøy

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
nb: Blanding

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
nb: Kube

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
nb: Ton ut

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
nb: Blafre

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
nb: Inn ut

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
nb: Roter

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
nb: Glidende

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
nb: Tilfeldig

en: Slideshow Completed
nb: Lysbildevisning ferdig

en: Click to Exit...
nb: Klikk for å avslutte …

en: SlideShow Completed
nb: Lysbildevisning ferdig

en: There are no images to show.
nb: Det er ingen bilder å vise.

en: OpenGL support is not available on your system.
nb: OpenGL-støtte er ikke tilgjengelig på dette systemet

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
nb: Sjakkbrett

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
nb: Nedsmelting

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
nb: Fei

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
nb: Mosaikk

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
nb: Kubisme

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
nb: Voksende

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
nb: Vannrette linjer

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
nb: Loddrette linjer

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
nb: Utgående sirkel

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
nb: Flere sirkler ut

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
nb: Inngående spiral

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
nb: Bobler

en: The delay, in seconds, between images.
nb: Antall sekunders pause mellom hvert bilde.

en: Start with current image
nb: Begynn med gjeldende bilde

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
nb: Hvis dette alternativet velges begynner lysbildeframvisningen med bildet som er valgt i bildelisten.

en: Slideshow runs in a loop
nb: Lysbildeframvisningen kjøres i sløyfe.

en: Run the slideshow in a loop.
nb: Lysbildeframvisningen kjøres i sløyfe.

en: Show image file name
nb: Vis &navnet på bildefilen

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
nb: Skriv bildefilens navn nederst på skjermen.

en: Show image creation date
nb: Vis bildets opprettelses&datoen

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
nb: Skriv datoen da bildet ble tatt nederst på skjermen

en: Show camera aperture and focal length
nb: Vis kameraets blenderåpning og brennvidde

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
nb: Skriv kameraets blenderåpning og brennvidde nederst på skjermen.

en: Show camera exposure and sensitivity
nb: Vis lukkertid og lysfølsomhet

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
nb: Vis lukkertid og lysfølsomhet

en: Show camera make and model
nb: Vis kameramerke og -modell

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
nb: Vis kameramerke og modell nederst på skjermen

en: Show image caption
nb: Vis bildetekst

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
nb: Vis bildeteksten nederst på skjermen

en: Show image title
nb: Vis bildetittel

en: Show the image title at the bottom of the screen.
nb: Skriv bildets tittel nederst på skjermen.

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
nb: Vis bildeteksten nederst på skjermen hvis det ikke fantes noen titler.

en: Show image tags
nb: Vis bildeetiketter

en: Show image labels
nb: Vis bildeetiketter

en: Slideshow
nb: Lysbildeframvisning

en: Failed to list folders
nb: Klarte ikke å liste mapper

[ctx: @title:window]
en: Warning
nb: Advarsel

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
nb: Ikke valgt noe bilde. Velg hvilke bilder som skal lastes opp.

en: Dropbox export
nb: Dropbox eksport

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
nb: Klarte ikke å laste opp fotoet til  Dropbox: 
    %1
    Vil du fortsette?

en: Dropbox call failed:
    %1
nb: Kall til Dropbox mislyktes:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
nb: Personverninnstillinger for albumet som vil bli laget (påkrevet).

en: Only Me
nb: Bare meg

en: Only Friends
nb: Bare for venner

en: Friends of Friends
nb: Venners venner

en: Everyone
nb: Alle

en: The service is not available at this time.
nb: Tjenesten er ikke tilgjengelig nå.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
nb: Applikasjonen har nådd det høyeste antall forespørsler som er tillatt.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
nb: Ugyldig øktnøkkel eller utgått økt. Forsøk å logge inn igjen.

en: Invalid album ID.
nb: Ugyldig album-ID.

en: Album is full.
nb: Albumet er fullt.

en: Missing or invalid file.
nb: Manglende eller ugyldig fil.

en: Too many unapproved photos pending.
nb: For mange bilder venter på godkjenning

en: Validate previous session...
nb: Valider forrige økt …

en: Facebook Call Failed: %1
nb: Oppkall til Facebook mislyktes: %1

en: Facebook export
nb: Facebook-eksport

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
nb: Klarte ikke å laste opp fotoet til Facebook: %1 
    Vil du fortsette?

en: Facebook Call Failed: %1
nb: Oppkall til Facebook mislyktes: %1

en: Target location:
nb: Måladresse:

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
nb: Setter måladressen som bildene skal lastes opp til. Dette kan være enhver adresse som kan brukes i Dolphin eller Konqueror, f.eks. ftp://my.server.org/under/mappe.

en: This is the list of images to upload to the specified target.
nb: Dette er lista over bilder som skal lastes opp til det oppgitte målet.

en: All Files (*)
nb: Alle filer (*)

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
nb: Noen av bildene er ikke blitt overført og er fremdeles på lista. Du kan nå forsøke på nytt å eksportere disse bildene.

en: This is the list of images to import into the current album.
nb: Dette er lista over bilder som skal importeres inn i det gjeldende albumet.

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
nb: Noen av bildene er ikke blitt overført og er fremdeles på lista. Du kan nå forsøke på nytt å importere disse bildene.

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
nb: Kryss av om bildet skal være synlig for alle, eller bruk fanen Opplastingsvalg til å oppgi dette for alle bilder

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
nb: Kryss av om bildet skal være synlig for familien, eller bruk fanen Opplastingsvalg til å oppgi dette for alle bilder

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
nb: Kryss av om bildet skal være synlig for venner, eller bruk fanen Opplastingsvalg til å oppgi dette for alle bilder

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
nb: Oppgi sikkerhetsnivå for bildet, eller bruk fanen Opplastingsvalg for å oppgi dette for alle bilder

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
nb: Oppgi hva slags bilde dette er, eller bruk fanen Opplastingsvalg for å oppgi dette for alle bilder

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
nb: Legg til  ekstra etiketter pr. bilde eller bruk fanen Opplastingsvalg for å legge til etiketter for alle bilder

en: Enter extra tags, separated by commas.
nb: Skriv inn ekstra etiketter her, atskilt med komma.

en: No photo specified
nb: Du har ikke oppgitt noe foto

en: General upload failure
nb: Feil ved opplastingen

en: Filesize was zero
nb: Filstørrelsen var null

en: Filetype was not recognized
nb: Filtypen kunne ikke gjenkjennes

en: User exceeded upload limit
nb: Brukeren har overskredet sin grense for opplasting

en: Invalid signature
nb: Ugyldig signatur

en: Missing signature
nb: Manglende signatur

en: Login Failed / Invalid auth token
nb: Feil ved innlogging / Ugyldig symbol for autorisasjon

en: Invalid API Key
nb: Ugyldig API-nøkkel

en: Service currently unavailable
nb: Tjenesten er utilgjengelig akkurat nå

en: Invalid Frob
nb: Ugyldig Frob

en: Format "xxx" not found
nb: Formatet «xxx» finnes ikke

en: Method "xxx" not found
nb: Metoden «xxx» finnes ikke

en: Invalid SOAP envelope
nb: Ugyldig SOAP-konvolutt

en: Invalid XML-RPC Method Call
nb: Ugyldig kall til XML_RPC-metode

en: The POST method is now required for all setters
nb: POST-metoden er nå påkrevet for all opplasting

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
nb: Det oppstod en feil: %1
    Kan ikke fortsette.

en: PhotoSet creation failed:
nb: PhotoSet-oppretting mislyktes:

en: Failed to fetch list of photo sets.
nb: Klarte ikke å hente lister over fotosett.

en: Failed to query photo information
nb: Klarte ikke å spørre etter fotoinformasjon

en: Remove Account
nb: Fjern konto

[ctx: photo permissions]
en: Public
nb: Offentlig

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
nb: Dette er lista over bilder som skal lastes opp til Flickrkontoen din.

en: Extra tags
nb: Ekstra etiketter

[ctx: photo permissions]
en: Family
nb: Familie

[ctx: photo permissions]
en: Friends
nb: Venner

en: Safety level
nb: Sikkerhetsnivå

en: Content type
nb: Innholdstype

[ctx: photo safety level]
en: Safe
nb: Sikker

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
nb: Moderat

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
nb: Begrenset

[ctx: photo content type]
en: Photo
nb: Foto

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
nb: Skjermbilde

[ctx: photo content type]
en: Other
nb: Andre

en: Tag options
nb: Valg for etiketter

en: Use Host Application Tags
nb: Bruk etiketter fra vertsprogrammet

en: More tag options
nb: Flere valg for etiketter

en: Added Tags:
nb: Etiketter som er lagt til:

en: Enter new tags here, separated by commas.
nb: Skriv inn nye etiketter her, atskilt med komma.

en: Add tags per image
nb: Legg til etiketter pr. bilde

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
nb: Hvis dette er krysset av kan du oppgi ekstra etiketter for hvert bilde i fanen Filliste

en: Strip Spaces From Tags
nb: Ta vekk mellomrom fra etikettene

en: Publication Options
nb: Valg for publisering

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
nb: Offentlig (hvem som helst kan se dem)

en: Visible to Family
nb: Synlig for familien

en: Visible to Friends
nb: Synlig for venner

en: More publication options
nb: Flere valg for publisering

en: Safety level:
nb: Sikkerhetsnivå:

en: Safe
nb: Sikker

en: Moderate
nb: Middels

en: Restricted
nb: Begrenset

en: Content type:
nb: Innholdstype:

en: Fewer publication options
nb: Færre valg for publisering

en: Fewer tag options
nb: Færre valg for etiketter

en: Flickr Export
nb: Flickr-eksport

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
nb: Klarte ikke å hente Photoset-informasjon fra %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
nb: Klarte ikke å laste opp fotoet til %1. %2
    Vil du fortsette?

en: Failed to create folder
nb: Klarte ikke å opprette mappe

en: Access Level
nb: Tilgangsnivå

en: Unlisted album is only accessible via URL.
nb: Ulistede album er tilgjengelig bare via nettadresse. (URL)

en: Privacy:
nb: Personvern:

en: Add All
nb: Legg til alle

en: Replace
nb: Erstatt

en: Replace All
nb: Bytt ut alle

en: Getting galleries from server
nb: Henter gallerier fra tjeneren

en: Successfully retrieved galleries
nb: Vellykket hentet gallerier

en: Image Shack Export
nb: Image Shack Eksport

en: Authenticating...
nb: Autentiserer …

en: Login failed: %1
nb: Pålogging feilet: %1

en: Failed to get galleries list: %1
nb: Klarte ikke å hente liste over gallerier: %1

en: Submission title
nb: Tittel på opplasting

en: Submission description
nb: Beskrivelse av opplasting

en: Imgur Delete URL
nb: Imgur slett URL

en: Could not open file
nb: Klarte ikke åpne fil

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
nb: Klarte ikke å laste opp fotoet til  Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
nb: Klarte ikke å laste opp fotoet til  Imgur: %1
    Vil du fortsette?

en: Date
nb: Dato

en: Location
nb: Plassering

en: More options
nb: Flere valg

en: Error on file '%1'
nb: Feil med fila «%1»

en: Error on file '%1': %2
nb: Feil med fila «%1»: %2

en: MediaWiki export
nb: MediaWiki-eksport

en: Upload finished with no errors.
nb: Opplasting fullført uten feil.

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
nb: Mislykket autentisering. Trykk «Fortsett» for å autentisere.

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
nb: Brukernavn:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
nb: Passord:

en: Check if %1 already exists
nb: Kontroller om %1 finnes fra før

en: Piwigo URL probably incorrect
nb: Piwigo-URL er antakelig feil

en: Incorrect username or password specified
nb: Feil brukernavn eller passord angitt

en: Invalid response received from remote Piwigo
nb: Ugyldig svar mottatt fra Piwigo på nett

en: Failed to list albums
nb: Klarte ikke lage liste over album

en: Photo '%1' already exists.
nb: Bildet «%1» finnes fra før.

en: Photo '%1' already exists in this album.
nb: Bildet «%1» finnes fra før i dette albumet.

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
nb: Advarsel: Bildet kan ikke lastes opp i full størrelse.

en: Upload the metadata of %1
nb: Last opp metadata for %1

[ctx: reload album list]
en: Reload
nb: Last på nytt

en: Reload album list
nb: Oppdater albumliste

en: Change Account
nb: Endre konto

en: Maximum width:
nb: Største bredde:

en: Maximum height:
nb: Største høyde:

en: Edit Piwigo Data
nb: Rediger Piwigo-data

en: Failed to login into remote piwigo.
nb: Kunne ikke logge inn på piwigo på nettet.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
nb: 
    Vil du kontrollere innstillingene og prøve igjen?

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
nb: Ingenting å laste opp – velg bilder som skal lastes opp.

en: Uploading file %1
nb: Laster opp fil %1

en: 
    Do you want to continue?
nb: 
    Vil du fortsette?

en: Not logged in
nb: Ikke logget inn

en: Invalid command
nb: Ugyldig kommando

en: Invalid login name or password
nb: Ugyldig login-navn eller passord

en: Session expired
nb: Økta fikk tidsavbrudd

en: Unknown album
nb: Ukjent album

en: Failed to open album
nb: Klarte ikke å åpne albumet

en: The album name cannot be empty
nb: Albumnavnet kan ikke være tomt

en: Failed to create album
nb: Klarte ikke å lage album

en: Album does not exist
nb: Albumet finnes ikke

en: File upload failed
nb: Filopplasting mislyktes

en: Unsupported file extension
nb: Ikke støttet filnavnendelse

en: Logging in %v%
nb: Logger inn %v%

en: Logging out %v%
nb: Logger ut %v%

en: Loading albums %v%
nb: Laster albumer %v%

en: Creating album %v%
nb: Lager album %v%

en: Opening album %v%
nb: Åpner album %v%

en: Closing album %v%
nb: Lukker album %v%

en: Adding photos %v%
nb: Legger til fotoer %v%

en: SmugMug New Album
nb: Nytt SmugMug-albun

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
nb: Dette er grunninnstillingene for det nye SmugMug-albumet.

en: Title of the album that will be created (required).
nb: Det nye albumets tittel (påkrevet).

en: Album template for the new album (optional).
nb: Velg en mal for det nye albumet (valgfritt).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
nb: Tittel:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
nb: Beskrivelse:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
nb: Mal:

en: Security && Privacy
nb: Sikkerhet og personvern

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
nb: Her det nye SmugMug-albumets innstillinger for sikkerhet og personvern.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
nb: Offentlig

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
nb: Offentlige album listes på den offentlige SmugMug-siden din.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
nb: Ulistet

en: Require password to access the album (optional).
nb: Krev at passord oppgis for å få tilgang til albumet (valgfritt).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
nb: Pekepinn om passordet som skal vises brukerne ved spørsmål om passord (valgfritt).

en: Password:
nb: Passord:

en: Password Hint:
nb: Pekepinn om passord:

en: Logging in to SmugMug service...
nb: Logger deg på SmugMug-tjenesten …

en: Invalid user/nick/password
nb: Ugyldig brukernavn/kallenavn/passord

en: Invalid API key
nb: Ugyldig API-nøkkel

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
nb: Her er lista over bilder som skal lastes opp til SmugMug-kontoen din.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
nb: Denne linken kan du klikke på for å åpne SmugMug-hjemmesiden din i nettleseren.

en: Account
nb: Konto

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
nb: Dette er den SmugMug-kontoen som skal brukes ved autentisering.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
nb: Anonym

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
nb: Logg inn anonymt på SmugMug-tjenesten.

en: SmugMug Account
nb: SmugMug-konto

en: Login to SmugMug web service using email and password.
nb: Logg på SmugMug-tjenesten med e-post og passord

[ctx: smug account settings]
en: Name:
nb: Navn:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
nb: E-post:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
nb: Endre SmugMug-kontoen som skal brukes ved autentisering

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
nb: Dette er det SmugMug-albumet som skal brukes ved overføring.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
nb: Kallenavn for SmugMug-bruker til å liste albumer.

en: Site Password:
nb: Hovedpassord:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
nb: Passord for hele nettstedet for det oppgitte bruker/kallenavnet på SmugMug.

en: Album Password:
nb: Albumpassord:

en: Password for SmugMug album.
nb: Passord for SmugMug-album.

en: New Album
nb: Nytt album

en: Create new SmugMug album
nb: Lag nytt SmugMug-album

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
nb: SmugMug-bilder blir lastet ned hit.

en: These are options that will be applied to images before upload.
nb: Disse innstillingene brukes på bildene før opplasting.

en: Maximum dimension:
nb: Største mål:

en: &lt;none&gt;
nb: &lt;ingen&gt;

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
nb: Klarte ikke å lagre foto: %1
    Vild du gå videre?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
nb: Klarte ikke å laste ned foto: %1
    Vild du gå videre?

en: Raw Import
nb: Raw import

en: Post Processing
nb: Kjører

en: Raw Decoding
nb: Råbildeavkoding

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
nb: Kan ikke dekode RAW-bilde
    «%1»

en: Abort
nb: Avbryt

en: Abort the current Raw image preview.
nb: Avbryt den pågående forhåndsvisningen av Raw-bildet

en: Generate a Raw image preview using current settings.
nb: Lag en forhåndsvisnig av Raw-bildet ved bruk av gjeldende innstillinger.

en: Brightness:
nb: Lysstyrke:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
nb: Oppgi her lysstyrke-justering til bildet.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
nb: Oppgi her kontrast-justering til bildet.

en: Set here the gamma adjustment of the image
nb: Velg gammajusteringen for bildet.

en: Set here the color saturation correction.
nb: Velg metningsnivå.

en: Exposure (E.V):
nb: Eksponering:

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
nb: Denne verdien brukes til å rette eksponeringen av bildet.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
nb: Dette er kurvejustering av bildets lysstyrke

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Reset curve to linear
nb: Tilbake still kurven til en linje

en: Exposure
nb: Eksponering

en: Luminosity Curve
nb: Kurve for lysstyrke

en: Reset all settings to default values.
nb: Tilbakestill alle innstillinger til standardverdier.

en: Import
nb: Importer

en: Import image to editor using current settings.
nb: Importer bilde inn i redigeringen med gjeldende innstillinger

en: Use Default
nb: Bruk standard

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
nb: Bruk den almenne innstillinger for RAW-dekoding for å laste dette bilde inn i redigeringen

en: Current Timeline Search
nb: Gjeldende tidssøk

en: Current Fuzzy Image Search
nb: Gjeldende lignende-søk

en: Current Fuzzy Sketch Search
nb: Gjeldende søk med uklare skisser

en: Current Map Search
nb: Gjeldende kartsøk

en: Current Search
nb: Gjeldende søk

en: Current Duplicates Search
nb: Gjeldende duplikatsøk

en: Enter new album name:
nb: Skriv inn nytt navn:

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
nb: <p>Samlingen finnes ennå, men identifikatoren har endret seg.<br/>Dette kan ha oppstått fordi data er blitt gjenopprettet fra en sikkerhetskopi, eller ved endringer i partisjon eller filsystemets oppsett.<br/>Samlingen finnes nå her:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
nb: Samlingen finnes på en lagringsenhet som ikke alltid er tilkoblet. Merk samlingen som en samling som kan fjernes.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
nb: Ikke gjør noe nå. Jeg løser dette senere ved hjelp av vinduet for innstillinger.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
nb: <p>Du har valgt mappe «%1» som lagringsplass for databasen. Det finnes en datatabasefil fra en eldre versjon av digiKam i denne mappa.</p> <p>Vil du oppgradere den gamle databasefilen – idet du bekrefter at denne databasefilen virkelig ble laget for bildene i mappe «%2» – eller vil du heller overse den gamle filen og begynne med en ny database?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
nb: <p>Du har valgt mappa «%1» som ny lagringsplass for databasen. Her finnes en databasefil fra en eldre versjon av digiKam</p><p>Vil du oppgradere den gamle databasefilen, begynne med en ny database, eller kopiere gjeldende database til denne mappa og fortsette å bruke den?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
nb: <p>Du har valgt mappa «%1» som ny lagringsplass for databasen. Her finnes en databasefil fra en eldre versjon av digiKam</p><p>Vil du oppgradere den gamle databasefilen, eller begynne med en ny database?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
nb: Klarte ikke å kopiere den gamle databasefilen («%1») til den nye  plasseringen («%2»). Prøver å oppgradere gamle databaser.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
nb: <p>Du har valgt mappa «%1» som ny lagringsplass for databasen.</p><p>Vil du kopiere den gjeldende databasen hit og fortsette å bruke den, eller vil du heller begynne med en ny database?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
nb: <p>Du har valgt mappe «%1» som ny lagringsplass for databasen. Her finne en databasefil fra en eldre versjon av digiKam</p><p>Vil du bruke denne eksisterende filen som ny database, eller vil du fjerne den og kopiere den gjeldende databasen til denne mappa?</p>

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
nb: Klarte ikke å ta sikkerhetskopi av eksisterende databasefil («%1»). Fila blir ikke byttet ut uten  sikkerhetskopi. Eksisterende fil blir brukt.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
nb: Klarte ikke å kopiere den gamle databasefilen («%1») til den nye  plasseringen («%2»). Starter opp med en tom database.

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
nb: Det oppgitte samlingsstedet er ugyldig eller ikke tilgjengelig nå.

en: No parent found for album.
nb: Fant ikke albumforelder.

en: Album name cannot be empty.
nb: Albumnavnet kan ikke være tomt.

en: Album name cannot contain '/'.
nb: Albumnavnet kan ikke inneholde «/».

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
nb: createPAlbum godtar ikke rot-albumet som forelder.

en: An existing album has the same name.
nb: Det finnes allerede et album med dette navnet.

en: Failed to add album to database
nb: Klarte ikke legge albumet til databasen

en: No such album
nb: Albumet finnes ikke

en: Cannot rename root album
nb: Kan ikke endre navn på rotalbumet

en: Cannot rename album root album
nb: Kan ikke endre navn på rotalbumet

en: Album name cannot contain '/'
nb: Albumnavnet kan ikke inneholde «/»

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
nb: Det finnes et annet album med samme navn
    Velg et annet navn

en: Failed to rename Album
nb: Klarte ikke å endre navnet på albumet

en: Cannot edit root album
nb: Kan ikke redigere rotalbumet

en: No parent found for tag
nb: Fant ingen forelder til etiketten

en: Tag name cannot be empty
nb: Etiketten må ha et navn

en: Tag name cannot contain '/'
nb: Etiketten kan ikke inneholde «/»

en: Tag name already exists
nb: Etikettnavnet er allerede i bruk

en: Failed to add tag to database
nb: Klarte ikke legge etiketten til databasen

en: Cannot edit root tag
nb: Kan ikke redigere rotetiketten

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
nb: Det finnes et annet album med samme navn
    Velg et annet navn.

en: Cannot move root tag
nb: Kan ikke flytte rotetiketten

en: No such tag
nb: Etiketten finnes ikke

en: Context menu
nb: Meny

en: Expand Selected Nodes
nb: Fold ut markerte noder

en: Collapse Selected Recursively
nb: Fold sammen markerte rekursivt

en: Find Duplicates...
nb: Finn duplikater …

en: Refresh
nb: Oppdater

en: No Album Selected
nb: Intet album er valgt

en: No Tag Selected
nb: Ingen etikett er valgt

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
nb[0]: 1 etikett er valgt
nb[1]: %1 etiketter er valgt

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
nb[0]: 1 album er valgt
nb[1]: %1 album er valgt

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
nb[0]: 1 etikett er utelatt
nb[1]: %1 etiketter er utelatt

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
nb[0]: 1 album er utelatt
nb[1]: %1 album er utelatt

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
nb: Velg alle albumene som skal behandles.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
nb: Tilbakestill valgte album

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
nb: Velg alle etikettene som skal behandles.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
nb: Tilbakestill valgte etiketter

en: Create New Album
nb: Lag nytt album

en: &New Album
nb: &Nytt album

en: Create new album
nb: Lag nytt album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
nb: Beklager, digiKam kan ikke bruke fjerntliggende URL-er som samlinger.

en: The selected folder does not exist or is not readable
nb: Den valgte mappa finnes ikke eller er ikke lesbar.

en: There is already a collection containing the folder "%1"
nb: Det finnes fra før en samling som inneholder mappa «%1»

en: The storage media can be uniquely identified.
nb: Lagringsmediet kan entydig gjenkjennes.

en: The collection is located on your harddisk
nb: Samlingen er plassert på harddisken din

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
nb: Dette er en CD/DVD som kjennes igjen på etiketten du lager i  brenneprogrammet ditt. Det finnes allerede et element med samme etikett. Det skjelnes mellom de to ved hjelp av filene i øverst i filstrukturen, så ikke legg til filer til CD-en, da vil den ikke bli gjenkjent. Heretter bør du bruke entydige etiketter på CD-ene og DVD-ene dine hvis du vil bruke dem med digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
nb: Dette er en CD/DVD. Den blir gjenkjent på etiketten («%1») som du valgte i brenneprogrammet ditt. Hvis i framtiden vil lage flere CD-er som skal brukes i digiKam, må du huske å gi dem også entydige etiketter.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
nb: Dette er et flyttbart lagringsmedium som gjenkjennes ved etiketten «%1»

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
nb: Denne oppføringen gjenkjennes bare ved stien til plasseringen på datamaskinen («%1»). Det finnes ikke noe bedre måte (UUID-etikett)  å gjenkjenne den på.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
nb: digikam klarte ikke å gjenkjenne lagringsmediet i denne stien. Stien blir brukt som eneste kjennemerke. Dette virker bra for din lokale harddisk.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
nb: Du må montere Samba-ressursen lokalt. Beklager, digiKam kan for tiden ikke bruke smb://-URL-er.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
nb: Det finnes allerede en samling for en delt nettverksressurs med samme sti.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
nb: Den delte nettverksressursen identifiseres med den stien du valgte. Hvis stien ikke er oppgitt anses ressursen å være utilgjengelig.

en: Error opening database backend.
    %1
nb: Feil ved åpning av databasens bakgrunnsmotor.
    %1

en: Error while opening the source database.
nb: Feil ved åpning av kilde-databasen.

en: Error while opening the target database.
nb: Feil ved åpning av mål-databasen.

en: Error while scrubbing the target database.
nb: Feil under rydding i måldatabasen.

en: Create Schema...
nb: Lag skjema …

en: Error while creating the database schema.
nb: Feil ved opprettelse av databaseskjema.

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
nb: Du har ikke tilstrekkelige privilegier på databasen.
    Følgende privilegier er ikke gitt til deg:
     %1
    Kontroller dine privilegier på databaser og start digiKam på nytt.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
nb: Databasen er ugyldig: Innstillingen «DBVersion» finnes ikke.  Denne versjonen av databaseskjemaet kan ikke bekreftes. Prøv å starte med en tom database.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
nb: Databasen har vært brukt av en nyere versjon av digiKam og er blitt oppdatert til et databaseskjema som ikke kan brukes av denne versjonen. (Det betyr at denne versjonen av digiKam er for gammel, eller  at databaseformatet er for nytt. Benytt heller den tidligere versjonen av digiKam som du har brukt før.

en: Failed to create tables in database.
nb: Klarte ikke å lage tabeller i databasen.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
nb: Kan ikke finne handlingen for databaseoppdatering. Kontroller at dbconfig.xml-fila for gjeldende versjon av digiKam er installert på riktig sted.

en: Updated schema to version %1.
nb: Skjema oppdatert til versjon %1

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
nb: Klarte ikke å kopiere den gamle databasefilen («%1») til den nye  plasseringen («%2»). Feilmelding: «%3». Forsikre deg om at det er mulig å kopiere filen.

en: Copied database file
nb: Kopierte databasefilen

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
nb: Den gamle databasefilen («%1») er kopiert til ny plassering («%2») men den kan ikke åpnes. Fjern begge filer og prøv igjen å begynne med en tom database.

en: Opened new database file
nb: Åpnet ny databasefil

en: Prepared table creation
nb: Forberedte opprettelse av tabeller

en: Created tables
nb: Laget tabeller

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
nb: Fant ikke noe albumbibliotek i oppsettfilen. Gir opp å oppdatere skjema. Prøv med en tom database, eller rett oppsettfilen.

en: Configured one album root
nb: Konfigurerte en albumrot

en: Imported albums
nb: Importerte album

en: Imported images information
nb: Informasjon om importerte bilder

en: Last Search (0.9)
nb: Siste søk (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
nb: Klargjort og importert filter for filetternavn

en: Did the initial full scan
nb: Har utført full startskanning

en: Imported creation dates
nb: Importerte opprettelsesdatoer

en: Imported comments
nb: Importerte kommentarer

en: Imported ratings
nb: Importerte karakterer

en: Dropped v3 tables
nb: Fjernet v3-tabeller

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
nb: Feil ved åpning av databasen.
    digiKam vil forsøke å koble til databasen på nytt automatisk.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
nb: <p><b>Det oppstod en databasefeil.</b></p>Detaljer:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
nb: Kildebilder

[ctx: @title]
en: Image History
nb: Bildehistorie

[ctx: @title]
en: Derived Images
nb: Avledete bilder

[ctx: @title]
en: Related Images
nb: Relaterte bilder

[ctx: @title]
en: Identical Images
nb: Identiske bilder

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
nb: Mellomliggende steg:

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
nb: RAW-bildefil (%1)

en: No image selected
nb: Ikke valgt noe bilde

en: This is the original image
nb: Dette er originalbildet

en: Cannot create directory %1
nb: Kan ikke opprette mappa %1

en: Could not start database server.
nb: Klarte ikke å starte databasetjeneren.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
nb: Klarte ikke å opprette database<p>Spørringsfeil: %1</p><p>Databasefeil: %2</p>

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
nb: Databasen har vært brukt av en nyere versjon av digiKam og er blitt oppdatert til et databaseskjema som ikke kan brukes av denne versjonen. (Det betyr at denne versjonen av digiKam er for gammel, eller  at databaseformatet er for nytt. Benytt heller den tidligere versjonen av digiKam som du har brukt før.

[ctx: People on your photos]
en: People
nb: Personer

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
nb: Databasen er ugyldig: Innstillingen «DBThumbnailsVersion» finnes ikke.  Denne versjonen av databaseskjemaet kan ikke bekreftes. Prøv å starte med en tom database.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
nb: Skanner samling

en: Error
nb: Feil

en: Preparing collection scan...
nb: Forbereder skanning av samlingen …

en: Scanning for removed albums...
nb: Leter etter album som er fjernet …

en: Scanning images in individual albums...
nb: Leser bilder i enkeltalbum …

en: Migrate ->
nb: Flytt →

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Progress Information
nb: Framdriftsinformasjon

en: Step Progress
nb: Framdrift

en: Overall Progress
nb: Total framgang

en: Database copied successfully.
nb: Databasen er kopiert.

en: Database conversion canceled.
nb: Databasekonvertering ble  avbrutt.

en: Step Progress (%1)
nb: Framgang (%1)

en: Host Name:
nb: Vertsnavn:

en: User:
nb: Bruker:

en: Check Connection
nb: Sjekk tilkoblingen

en: Default Settings
nb: Standardinnstillinger

en: Requirements
nb: Krav

en: Database connection test successful.
nb: Test for datatilkobling var velliykket.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
nb: Klarte ikke å koble til databasen. <p>Feilen var :%1</p>

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
nb: Du må velge en mappe der digiKam kan lagre informasjon og metadata i en databasefil.

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
nb: <p>Mappa du valgte til å legge databasen i finnes ikke:</p><p><b>%1</b></p>Vil du at digiKam skal opprette den?

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
nb: digiKam klarte ikke opprette mappa for databasefilen.
    Velg en annen plassering.<p><b>%1</b></p>

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
nb: <p>Ingen skrivetilgang til stien der databasefilen ligger.<br/>Velg en annen plassering.</p><p><b>%1</b></p>

en: Count
nb: Tell

en: Videos
nb: Videoer

en: Audio
nb: Lyd

en: Total Items
nb: Totalt elementer

en: Database backend
nb: Databasemotor

en: Database internal server
nb: Intern database-tjener

en: Host Name
nb: Vertsnavn

en: Thumb
nb: Minibilde

en: List of items that are about to be deleted.
nb: Liste over elementer som skal til å bli slettet.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
nb: Dette er listen over elementer som skal til å bli slettet.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
nb: Hvis dette er krysset av blir filer slettet permanent i stedet for å bli lagt i papirkurven.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
nb: <p>Når du har krysset av her, blir elementene <b>slettet for alltid</b> i stedet for å bli flyttet til papirkurven.</p><p><em>Vær forsiktig med dette</em>: Det er i de fleste filsystemer  ikke mulig å gjenopprette slettede elementer på en enkel måte.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
nb: &Slett elementer i stedet for å flytte dem til papirkurven

en: Do not &ask again
nb: &Ikke spør flere ganger

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
nb: Hvis du krysser av her  vises ikke dette dialogvinduet lenger og elementene  slettes umiddelbart og for alltid.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
nb: Hvis du krysser av her  vises ikke dette dialogvinduet lenger og elementene slettes umiddelbart og for alltid.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
nb: Hvis du krysser av her  vises ikke dette dialogvinduet og elementene flyttes rett til papirkurven

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
nb: Hvis du krysser av her  vises ikke dette dialogvinduet lenger, og elementene flyttes rett til papirkurven.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
nb: Disse elementene blir <b>for alltid slettet </b> fra harddisken.

en: These items will be moved to Trash.
nb: Disse elementene blir flyttet til papirkurven.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
nb[0]: <b>1</b> element valgt.
nb[1]: <b>%1</b> elementer valgt.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
nb: Disse albumene blir <b>for alltid slettet</b> fra harddisken.

en: These albums will be moved to Trash.
nb: Disse albumene blir flyttet til papirkurven.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
nb[0]: <b>1</b> album valgt.
nb[1]: <b>%1</b> album valgt.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
nb: <p>Disse albumene blir <b>permanent slettet</b> fra disken.</p><p>Merk deg at<b>alle under-albumene</b> også er med i denne listen og blir slettet.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
nb: <p>Disse albumene blir flyttet til papirkurven.</p><p>Merk deg at <b>alle under-albumene</b> også er med i denne listen og blir overført til papirkurven. </p>

en: &Move to Trash
nb: &Flytt til papirkurven

en: Do not show this message again
nb: Ikke vis denne meldingen igjen

en: Continue
nb: Fortsett

en: Do not ask again
nb: Ikke spør igjen

en: <i>Make:</i>
nb: <i>Merke:</i>

en: <i>Model:</i>
nb: <b>Modell:</b>

en: <i>Created:</i>
nb: <i>Laget den:</i>

en: <i>Aperture:</i>
nb: <i>Blender:</i>

en: <i>Focal:</i>
nb: <i>Brennvidde:</i>

en: <i>Exposure:</i>
nb: <i>Eksponering:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
nb: <i>Følsomhet:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
nb: <i>Størrelsesforhold:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
nb: <i>Lyd-bitrate:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
nb: <i>Lydkanal-type:</i>

en: <i>Duration:</i>
nb: <i>Varighet:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
nb: <i>Rammerate:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
nb: <i>Videokodek:</i>

en: Copy to Clipboard
nb: Kopier til utklippstavla

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
nb: Gråskala

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
nb: Monokrom

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
nb: Indeksert

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
nb: Ukalibrert (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Auto Equalize
nb: Autoutjevning

en: Auto Normalize
nb: Autonormaliser

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
nb: Lysstyrke/kontrast/gamma-filter

en: Set here the gamma adjustment of the image.
nb: Oppgi her gammajusteringen for bildet.

en: Black & White / Sepia Filter
nb: Svart-hvitt/Sepia-filter

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
nb: Generisk

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
nb: <b>Generisk</b>:<p>Etterlikning av en generisk svart-hvitt film.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
nb: <b>Agfa  200X:</b><p>Etterligne Agfa 200X svart/hvit film ved 200 ISO.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
nb: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Etterligne  Agfa Pan svart/hvit film ved 25 ISO. </p>

en: Agfa Pan 100
nb: Agfa pan 100

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
nb: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Etterligne  Agfa Pan svart/hvit film ved 100 ISO. </p>

en: Agfa Pan 400
nb: Agfa pan 400

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Etterligne Agfa Pan svart/hvit film ved 400 ISO. </p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
nb: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Etterligne Ilford Delta svart/hvit film ved 100 ISO. </p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Etterligne Ilford Delta svart/hvit film ved 400 ISO. </p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
nb: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Etterligne Ilford Delta Pro 400  svart/hvit film ved 3200 ISO. </p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
nb: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Etterligne Ilford FP4 Plus svart/hvit film ved 125 ISO. </p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Etterligne Ilford HP5 Plus svart/hvit film ved 400 ISO. </p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
nb: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Etterligne Ilford PanF Plus svart/hvit film ved 50 ISO. </p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Etterligne Ilford XP2 Super svart/hvit film ved 400 ISO. </p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
nb: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Etterligne Kodak Tmax svart/hvit film ved 100 ISO.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Etterligne  Kodak Tmax svart-hvitt film ved 400 ISO.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Kodak TriX</b>:<p>Etterligne Kodak TriX black and white film ved 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
nb: Ilford SPX 200 (Infrarød)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
nb: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Etterligne Ilford SPX infrarød film med 200 ISO.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
nb: Ilford SPX 400 (Infrarød)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
nb: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Etterligne  Ilford SPX infrarød film med 400 ISO.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
nb: Ilford SPX 800 (Infrarød)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
nb: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Etterligne Ilford SPX infrarød film med 800 ISO.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
nb: Kodak HIE (Infrarød)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
nb: <b>Kodak HIE</b>:<p>Etterligne Kodak HIE infrarød film.</p>

en: No Lens Filter
nb: Intet linsefilter

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
nb: <b>Uten linsefilter</b>:<p>Lag bildet uten linsefilter.</p>

en: Green Filter
nb: Grønnfilter

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med grønt filter</b>:<p>Etterligner eksponering på svart-hvitt film med grønnfilter. Dette gir en verdifull virkning på alle fotografier tatt i naturen; særlig på portretter med himmel som bakgrunn.</p>

en: Orange Filter
nb: Oransjefilter

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med  oransje filter</b>:<p>Etterligner svart-hvit film som eksponeres med et oransje filter. Dette framhever landskaper, scener fra sjøen og flyfotos.</p>

en: Red Filter
nb: Rødfilter

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med rød-filter</b>:<p>Etterligner svart-hvit film som eksponeres med rød-filter. Dette gir en dramatisk virkning på himmelen og etterligner måneskinnsscener om dagen.</p>

en: Yellow Filter
nb: Gulfilter

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med gul-filter</b>:<p>Etterligner svart-hvit film som eksponeres med gul-filter. Forbedre kontrasten og gir den mest naturlige korreksjonen av fargetoner.  Ideelt for landskaper.</p>

en: Yellow-Green Filter
nb: Gulgrønt filter

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med gulgrønt filter</b>: <p>Simuler svart-hvitt filmopptak med gulgrønt filter. Et gulgrønt filter er meget effektivt for portretter utendørs, fordi rødt blir gjengitt mørkt mens grønt ser lysere ut. Flott for å korrigere hudtoner, bringer fram ansiktsuttrykk i nærbilder og understreker en følelse av livlighet. Dette filteret er svært effektivt for innendørs portretter under glødelamper.</p>

en: Blue Filter
nb: Blåfilter

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med blå-filter</b>:<p>Etterligner svart-hvit film som eksponeres med blå-filter. Dette fremhever dis og tåke. det brukes til «dye transfer» og kontrasteffekter</p>

en: Strength:
nb: Styrke:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
nb: Velg her styrkejusteringen for linsefilteret.

en: No Tone Filter
nb: Intet tonefilter

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
nb: <b>Uten filter for fargetone</b>:<p>Ikke bruk filter for fargetone.</p>

en: Sepia Filter
nb: Sepiafilter

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med sepiatone.</b>:<p>Gir varme til lyse og middels lyse toner, samtidig som skyggen får et kjølig preg. Virkningen ligner på den man får når man bleker et trykk og framkaller det i sepiatoner.</p>

en: Brown Filter
nb: Brunfilter

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med bruntone.</b>:<p>Dette filteret er noe mer nøytralt enn sepiatonefilteret.</p>

en: Cold Filter
nb: Kaldt filter

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med kald tone.</b>:<p>Begynn lett og og etterlign trykk på «kaldt» svart-hvittpapir som bromid forstørrelsespapir.</p>

en: Selenium Filter
nb: Selenfilter

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med selentone</b>:<p>Dette er en etterligning den kjemiske selentonen som lages i mørkerommet.</p>

en: Platinum Filter
nb: Platinafilter

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med platinatone</b>:<p>Dette er en etterligning av den tradisjonelle kjemiske platinatonen som framstilles i mørkerommet.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
nb: <b>Svart-hvitt med grønnskjær</b>:<p>Denne virkningen kalles også Verdante.</p>

en: Lens Filters
nb: Linsefiltre

en: Luminosity
nb: Lysstyrke

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
nb: «%1» er ikke en tekstfil for svart-hvitt-oppsett.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
nb: Kan ikke laste innstillinger for svart-hvitt fra tekstfila.

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
nb: Kan ikke lagre innstillingsfilen for svart-hvitt.

en: Infrared Filter
nb: Infrarødfilter

en: Channel Mixer Tool
nb: Kanalmikserverktøy

en: Tonality Filter
nb: Tonalitetsfilter

en: Color Balance Tool
nb: Fargebalanseverktøy

en: Curve free mode
nb: Frihåndskurve

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
nb: Bruk denne knappen når du vil tegne kurvene på frihånd med musa.

en: Curve smooth mode
nb: Jevne kurver

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
nb: Med denne knappen gjør du kurven til en glatt kurve med spenn.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nb: Bruk denne knappen for å velge fargen fra det opprinnelige bildet som skal brukes til å stille inn punktene på jevne kurver for <b>skyggetonen</b> i kanalene for rødt, grønt, blått og lysstyrke.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nb: Bruk denne knappen for å velge fargen fra det opprinnelige  bildet som skal brukes til å stille inn punktene på jevne kurver for  <b>mellomtonen</b> i kanalene for rødt, grønt, blått og lysstyrke.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nb: Bruk denne knappen for å velge fargen fra det opprinnelige  bildet som skal brukes til å stille inn punktene på jevne kurver for  <b>den lyse fargetonen</b> i kanalene for rødt, grønt, blått og lysstyrke.

en: Adjust Curves
nb: Juster kurve

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
nb: Kan ikke laste Gimp kurve-fil.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
nb: Klarte ikke å lagre Gimp kurvefil.

en: Loading image...
nb: Åpner bilde …

en: Histogram calculation...
nb: Histogramkalkulasjon …

en: Histogram
    calculation
    failed.
nb: Histogram
    kalkulasjon
    feilet.

en: Border Tool
nb: Rammeverktøy

[ctx: solid border type]
en: Solid
nb: Heltrukken

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
nb: Fas

en: Decorative Pine
nb: Dekorativ furu

en: Decorative Wood
nb: Dekorativt tre

en: Decorative Paper
nb: Dekorativt papir

en: Decorative Parquet
nb: Dekorativ parkett

en: Decorative Ice
nb: Dekorativ is

en: Decorative Leaf
nb: Dekorativt løv

en: Decorative Marble
nb: Dekorativ marmor

en: Decorative Rain
nb: Dekorativt regn

en: Decorative Craters
nb: Dekorative kratre

en: Decorative Dried
nb: Dekorativt tørket

en: Decorative Pink
nb: Dekorativ rosa

en: Decorative Stone
nb: Dekorativ stein

en: Decorative Chalk
nb: Dekorativt kritt

en: Decorative Granite
nb: Dekorativ granitt

en: Decorative Rock
nb: Dekorativ klippe

en: Decorative Wall
nb: Dekorativ mur

en: Select the border type to add around the image here.
nb: Velg her rammetype som skal legges rundt bildet.

en: Preserve Aspect Ratio
nb: Behold forholdet mellom høyde og bredde

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
nb: Velg dette alternativet om du vil beholde høyde/bredde-forholdet. Hvis alternativet velges gis rammebredden i prosent av bildetstørrelsen. Ellers gis den i antall piksler.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
nb: Velg rammebredden i prosent av bildestørrelsen.

en: Width (pixels):
nb: Bredde (piksler):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
nb: Velg rammebredde i antall piksler som legges til rundt bildet.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
nb: Første:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
nb: Andre:

en: Set here the foreground color of the border.
nb: Velg her rammens forgrunnsfarge.

en: Set here the Background color of the border.
nb: Velg her rammens bakgrunnsfarge.

en: Set here the color of the main border.
nb: Velg her hovedrammens farge.

en: Set here the color of the line.
nb: Velg her farge på streken.

en: Set here the color of the upper left area.
nb: Velg her farge til det øvre venstre området.

en: Set here the color of the lower right area.
nb: Velg her farge til det nedre høyre området.

en: Set here the color of the first line.
nb: Velg her farge på den første streken.

en: Set here the color of the second line.
nb: Velg her farge på den andre streken.

en: Texture Filter
nb: Teksturfilter

en: Rotate Right
nb: Drei mot høyre

en: Rotate Left
nb: Drei mot venstre

en: Flip Horizontally
nb: Speilvend vannrett

en: Flip Vertically
nb: Speilvend loddrett

en: Crop
nb: Skjær av

en: Convert to 8 Bit
nb: Konverter til 8 bit

en: Convert to 16 Bit
nb: Konverter til 16 bit

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
nb: Drei

[ctx: Flip image]
en: Flip
nb: Vend

[ctx: Crop image]
en: Crop
nb: Skjær av

[ctx: Resize image]
en: Resize
nb: Endre størrelse

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
nb: Konverter bitdybde

en: Unknown filter
nb: Ukjent filter

en: Color Negative Inverter
nb: Inverterer for fargenegativ

en: Built-in transformation not supported
nb: Innebygget transformasjon er ikke støttet

en: Filter identifier or version is not supported
nb: Filteridentifikator eller versjon er ikke støttet

en: Blur Filter
nb: Slørfilter

en: Blur FX Filter
nb: Slør FX-filter

en: Charcoal Effect
nb: Kullstifteffekt

en: Color FX Filter
nb: Farge FX-filter

en: Distortion Effect
nb: Forvrengningseffekt

en: Emboss Effect
nb: Pregningseffekt

en: Film Grain Effect
nb: Filmkorneffekt

en: Grain Size:
nb: Kornstørrelse:

en: Set here the graininess size of film.
nb: Velg filmens kornighet.

en: Photographic Distribution
nb: Fotografisk fordeling

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
nb: Slå på dette for å tegne kornethet ved bruk av en fotonstatistisk fordeling. Dette krever mer regnekraft og kan ta en stund.

en: Intensity:
nb: Intensitet:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
nb: Still inn ISO-følsomheten for å simulere filmkornethet.

en: Shadows:
nb: Skygger:

en: Set how much the filter affects highlights.
nb: Still inn  hvor mye filteret skal påvirke de lyse områdene.

en: Midtones:
nb: Mellomtoner:

en: Set how much the filter affects midtones.
nb: Still inn hvor mye filteret skal påvirker mellomtonene.

en: Highlights:
nb: Høylys:

en: Set how much the filter affects shadows.
nb: Still inn hvor mye filteret påvirker skyggeområdene.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
nb: Still inn filmens følsomhet for etterligning av CCD blå støy.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
nb: Still inn filmens følsomhet for etterligning av CCD rød støy.

en: Common Settings
nb: Vanlige innstillinger

en: Luminance Noise
nb: Luminans-støy.

en: Chrominance Blue Noise
nb: Blå støy fra krominans

en: Chrominance Red Noise
nb: Rød støy fra krominans

en: Invert Effect
nb: Omvend effekt

en: Oil Painter Effect
nb: Oljemalereffekt

en: Rain Drops Effect
nb: Regndråpeeffekt

en: Greycstoration Filter
nb: Greycstoration-filter

en: Detail preservation:
nb: Detaljbevaring:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
nb: Ved å velge detaljbevaring bestemmer du skarpheten i de små trekkene i bildet. Høy verdi gjør trekkene skarpere.

en: Anisotropy:
nb: Anisotropi:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
nb: Anisotropisk endring av detaljer. Hold den liten for gaussisk støy.

en: Smoothing:
nb: Utjevning:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
nb: Total utjevningskraft: Når «Detaljeringsgrad» bestemmer relativ utjevning  og «Anisotropi» bestemmer retningen, bestemmer du den samlede virkningen ved hjelp av «Utjevning».

en: Regularity:
nb: Regelmessighet:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
nb: Her velger du hvor ensartet utjevningen skal være. Hvis du velger en for høy verdi blir bildet helt uklart.

en: Iterations:
nb: Gjennomganger:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
nb: Endrer antall ganger filter anvendes på bildet.

en: Noise:
nb: Støy:

en: Sets the noise scale.
nb: Her velger du omfanget av støy.

en: Angular step:
nb: Vinkelsteg:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
nb: Velg vinkelsteget for integrering, målt i grader, tilsvarande anisotropi.

en: Integral step:
nb: Integralsteg:

en: Set here the spatial integral step.
nb: Velg romlig integralsteg.

en: Gaussian:
nb: Gaussisk:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
nb: Velg nøyaktigheten til gauss-funksjonen.

en: Tile size:
nb: Flisstørrelse:

en: Sets the tile size.
nb: Her velger du flisstørrelse.

en: Tile border:
nb: Flisrammer:

en: Sets the size of each tile border.
nb: Bestemmer størrelsen på hver flisramme.

en: Interpolation:
nb: Interpolasjon:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
nb: Velg riktig interpolasjonsmetode for ønsket bildekvalitet.

en: Fast approximation
nb: Rask tilnærming

en: Enable fast approximation when rendering images.
nb: Tillat rask tilnærming når bilder tegnes.

en: Clear List
nb: Tøm liste

en: Hot Pixels Tool
nb: «Hete» piksler-verktøy

[ctx: average filter mode]
en: Average
nb: Gjennomsnitt

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
nb: Lineær

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
nb: Kvadratisk

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
nb: Kubisk

en: Black Frame...
nb: Svart ramme …

en: Select Black Frame Image
nb: Velg et svartramme-bilde

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
nb: Tone/metning/lysstyrke-filter

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
nb: Velg justering av tone og metning i bildet.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
nb: Her ser du en forhåndsvisning av endringen av fargetone og fargemetting.

en: Hue:
nb: Tone:

en: Set here the hue adjustment of the image.
nb: Oppgi her justering av fargetonen til bildet.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
nb: Oppgi her justering av fargemetningen til bildet.

en: Vibrance:
nb: Vibrans:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
nb: Oppgi her vibransjusteringen for bildet. Vibrans utfører selektiv metning på mindre mettede farger og unngår hudtoner.

en: Lightness:
nb: Lysstyrke:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
nb: Oppgi her lysstyrkejustering til bildet.

en: Convert to:
nb: Konverter til:

en: Select the profile of the color space to convert to.
nb: Velg profilen til fargerommet du vil omforme til:

en: Input color profile "%1" not available
nb: Inndata fargeprofil «%1» er ikke tilgjengelig

en: Output color profile "%1" not available
nb: Utdata fargeprofil «%1» er ikke tilgjengelig

en: Local Contrast Filter
nb: Lokal kontrastfilter

en: Function:
nb: Funksjon:

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
nb: <b>Funksjon</b>: Denne funksjonen kombinerer de originale RGB-kanalene med det avmettede, slørete bildet. Denne funksjonen brukes i hver av toneavbildningsstegene. Den kan være lineær eller eksponensiell. Enkelt sagt øker denne funksjonen verdiene der både originalen og det slørete bildet har lave verdier, og gjør det motsatte ved høye verdier.

en: Stretch contrast
nb: Strekk kontrast

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
nb: <b>Strekk kontrast</b>: Dette strekker kontrasten i det originale bildet. Det brukes før toneavbildningsprosessen.

en: Highlights saturation:
nb: Metning i høylys:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
nb: <b>Metning i høylys</b>: Som regel økes (den opfattede) metningen. Brukeren kan velge å minske metning i orignale høylys og skygger fra bildet med disse parametrene.

en: Shadow saturation:
nb: Metning i skyggeområder:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
nb: <b>Metning i skygger</b>: Som regel økes (den opfattede) metningen. Brukeren kan velge å minske metning i orignale høylys og skygger fra bildet med disse parametrene.

en: Power:
nb: Styrke:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
nb: <b>Styrke</b>: Hvor sterkt effekten tas i bruk.

en: Blur:
nb: Slør:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
nb: <b>Slør</b>: Hvor sterkt bildet sløres før det kombineres med originalbildet og toneavbildningsfunksjonen.

en: General settings
nb: Generelle innstillinger

en: Stage 1
nb: Trinn 1

en: Stage 2
nb: Trinn 2

en: Stage 3
nb: Trinn 3

en: Stage 4
nb: Trinn 4

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
nb: «%1» er ikke en innstillingsfil for lokal kontrast.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
nb: Kan ikke laste inn innstillingsfil for lokal kontrast

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
nb: Kan ikke lagre innstillingsfil for lokal kontrast

en: Anti-Vignetting Tool
nb: Verktøy for antivignettering

en: Add vignetting
nb: Legg til vignettering

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
nb: Dette legger til vignettering til bildet i stedet for å fjerne det. Bruk for kreative effekter.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
nb: Her ser du en forhåndsvisning i miniatyr av den anti-vignetteringsmasken som skal brukes på bildet.

en: Amount:
nb: Mengde:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
nb: Denne verdien kontrollerer hvor mye intensiteten svekkes av filteret ved dets høyeste tetthet.

en: Feather:
nb: Fjær:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
nb: Denne verdien brukes som en eksponent for å kontrollere avtagende tetthet fra filterets midte til utkant.

en: Inner Radius:
nb: Indre radius:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
nb: Denne verdien er radien i den indre sirkelen i filteret. Bildet bevares i den indre sirkelen. Radien er uttrykt som et multiplum av den ytre radien i filteret.

en: Outer Radius:
nb: Ytre radius:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
nb: Denne verdien er radien i den ytre sirkelen i filteret. Filtereffekten er størst utenfor den ytre sirkelen. Radien er uttrykt som et multiplum av diagonalen i bildet.

en: X offset:
nb: X forskyvning:

en: X offset
nb: X-forskyvning

en: Y offset:
nb: Y-forskyvning:

en: Y offset
nb: Y-forskyvning

en: Lens Distortion Tool
nb: Linseforvrengningsverktøy

en: Use Metadata
nb: Bruk metadata

[ctx: camera make]
en: Make:
nb: Merke:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
nb: Dette er kameraprodusentens beskrivelse funnet som en streng i bildets metadata. Den brukes til å spørre etter og finne relevant informasjon om kameraet fra Lensfun-databasen.

[ctx: camera model]
en: Model:
nb: Modell:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
nb: Dette er kameraets modellbeskrivelse funnet som en streng i bildets metadata. Den brukes til å spørre etter og finne relevant informasjon om kameraet fra Lensfun-databasen.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
nb: Dette er objektivbeskrivelsen funnet som en streng i bildets metadata. Den brukes til å spørre etter og finne relevant informasjon om objektivet fra Lensfun-databasen.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
nb: Bruk dette alternativet for å forsøke å gjette riktige kamera-/objektiv-innstillinger ved hjelp av bildets metadata (f.eks. Exif eller XMP).

en: Focal Length (mm):
nb: Brennvidde (mm):

en: Aperture:
nb: Blender:

en: Subject Distance (m):
nb: Avstand til motiv (m):

en: (no metadata available)
nb: (ingen metadata tilgjengelig)

en: (no match found)
nb: (fant ingen treff)

en: (partial match found)
nb: (fant delvis treff)

en: (exact match found)
nb: (fant nøyaktig treff)

en: Lens Corrections to Apply:
nb: Objektivkorreksjoner som skal brukes:

en: Chromatic Aberration
nb: Kromatisk aberrasjon

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
nb: Kromatisk aberrasjon kan lett gjenkjennes som utflytende farger mot bildets hjørner.  Kromatisk aberrasjon skyldes at objektivet ikke bryter alle farger i samme brennpunkt.

en: Vignetting
nb: Vignettering

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
nb: Vignettering vises ved skygger, mest i bildets utkant. Optisk og naturlig vignettering kan fjernes med dette valget. mens mekanisk vignettering ikke utbedres.

en: Distortion
nb: Forvrengning

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
nb: Med forvrengning menes det at bildet har gal form. Forvrengningen kommer sterkest til uttrykk nær hjørnene. Disse Seidel-forvrengningene er kjent som pute- og tønneforvrengning.

en: Geometry
nb: Geometri

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
nb: Fire geometrier omhandles her: Rektilineær (99 prosent av alle objektiver), fiskeøye, sylindrisk og lineær ekvator

en: Channel:
nb: Kanal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
nb: <p>Velg histogramskala.</p><p>Hvis bildets maksimalverdier er små kan du bruke den <b>lineære</b>skalaen.</p><p>Bruk <b>logaritme</b>-skalaen når maksimalverdiene er store. Hvis du bruker denne, får alle verdier (små og store) plass i grafen.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
nb: Lineær

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
nb: Logaritmisk

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
nb: Her ser du et histogram for valgt bildekanal for sluttresultatet du ser i forhåndsvisningsområdet. Histogrammet tegnes automatisk opp på nytt når du endrer innstillingene.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
nb: <p>Velg den histogramkanalen som skal vises:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
nb: Lysstyrke

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
nb: <b>Lysstyrker</b>: Vis bildets lysstyrkeverdier.

[ctx: The red channel]
en: Red
nb: Rød

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
nb: <b>Rød</b>: Vis verdier for rød-kanalen.

[ctx: The green channel]
en: Green
nb: Grønn

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
nb: <b>Grønn</b>: Vis verdier for grønn-kanalen

[ctx: The blue channel]
en: Blue
nb: Blå

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
nb: <b>Blå</b>: Vis verdier for blå-kanalen

[ctx: The colors channel]
en: Colors
nb: Farger

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
nb: <b>Farger</b>: Vis verdier for alle fargekanaler samtidig.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
nb: Gjennomsikt

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
nb: <b>Gjennomsikt</b>: Vis verdier for gjennomsikts-kanalen (alfa-kanalen). Denne kanalen tilsvarer gjennomsiktsverdien og støttes av noen bildeformater som for eksempel PNG og TIF

en: Levels Adjust Tool
nb: Nivåjusteringsverktøy

en: Noise Reduction Filter
nb: Støyreduksjonsfilter

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
nb: <b>Terskel</b>: Justerer terskelen for støyfjerning i bildet, fra 0.0 (ingen) til 10. Alt under terskelen blir betraktet som støy.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
nb: <b>Mykhet</b>: Dette justerer hvor myk terskelen er (my i motsetning til hard terskel). Jo høyere mykhet desto mer støy blir igjen i bildet.

en: Estimate Noise
nb: Anslå støy

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
nb: Beregn automatisk alle innstillinger for støyreduksjon ved å gå gjennom støyen bildet inneholder.

en: Threshold:
nb: Terskel:

en: Softness:
nb: Mykhet:

en: Luminance
nb: Lysstyrke

en: Chrominance Blue
nb: Blå fargestyrke

en: Chrominance Red
nb: Rød fargestyrke

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
nb: «%1» er ikke en innstillingsfil for bildestøyreduksjon.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
nb: Klarer ikke å laste inn innstillingsfilen for bildestøyreduksjon.

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
nb: Klarte ikke å lagre til innstillingsfilen for bildestøyreduksjon.

en: Raw Conversion
nb: RAW-omforming

en: Method:
nb: Metode:

en: Simple sharp
nb: Enkel skjerping

en: Unsharp mask
nb: Uskarphetsmaske

en: Select the sharpening method to apply to the image.
nb: Velg metoden som skal brukes til skjerping av bildet.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
nb: En skarphet på 0 har ingen virkning, mens verdier på 1 og over avgjør hvor skarpt bildet skal gjøres.

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
nb: Radius-verdien angir radien til den gaussiske sløringsmatrisen som bestemmer hvor mye slør som skal tilføres bildet.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
nb: Verdien av forskjellen mellom originalen og det slørede bildet. Denne legges tilbake i originalen.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
nb: Terskelen – som en brøkdel av den største lysstyrken – man trenger for å bruke den angitte mengden.

en: Circular sharpness:
nb: Sirkulær skarphet:

en: Correlation:
nb: Korrelasjon:

en: Noise filter:
nb: Støyfilter:

en: Gaussian sharpness:
nb: Gaussisk skarphet:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
nb: Dette er skarpheten for den gaussiske vridningen. Bruk denne innstillingen når uklarheten er av gaussisk art. For det meste skal du stille denne kontrollen til 0 fordi den fører til ekle artefakter. Hvis du bruker verdier høyere enn 0 må du sannsynligvis øke korrelasjonen og støyfilteret.

en: Matrix size:
nb: Matrisestørrelse:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
nb: Denne innstillingen bestemmer størrelsen på omformings-matrisen. Ved å øke matrisebredden kan du få et bedre resultat, særlig hvis du har valgt høye verdier for sirkulær eller gaussisk skarphet.

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
nb: «%1» er ikke en innstillingsfil for refokusering.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
nb: Kan ikke laste inn innstillingsfil for refokusering.

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
nb: Kan ikke lagre innstillingsfil for refokusering.

en: Unsharp Mask Tool
nb: Uskarphetsmaske-verktøy

en: Content-Aware Filter
nb: Innholdsfølsomt filter

en: Main angle:
nb: Grovinnstilling:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
nb:  Oppgi størrelsen på omdreiningen i grader. Et positivt tall dreier bildet med klokken; et negativt tall mot klokken.

en: Fine angle:
nb: Fininnstilling:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
nb: Denne verdien i grader legges til grovinnstillingen for å finjustere bildets vinkel.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
nb: Velg dette alternativet for å bruke kantutjevning på det omdreide bildet. For å jevne ut bildet sløres det litt.

en: Auto-crop:
nb: Automatisk beskjæring:

[ctx: no autocrop]
en: None
nb: Ingen

en: Widest Area
nb: Bredest utsnitt

en: Largest Area
nb: Størst utsnitt

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
nb: Velg metoden som skal brukes ved automatisk beskjæring. Beskjæring fjerner svarte rammer rundt bildet.

en: White Balance Tool
nb: Hvitbalanse-verktøy

en: Embed Original File
nb: Innebygd opprinnelig fil:

en: Lossless Compression
nb: Komprimmering uten kvalitetstap

en: JPEG Preview:
nb: JPEG-forhåndsvisning

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
nb: Ingen

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
nb: Middels

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
nb: Full størrelse

en: Various
nb: Diverse

en: &Skip
nb: &Hopp over

en: Password cannot be empty.
nb: Passordet kan ikke være tomt.

[ctx: account settings]
en: Name:
nb: Navn:

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
nb: Disse innstillingene brukes på bildene før opplasting.

en: JPEG Quality:
nb: JPEG-kvalitet:

en: Close
nb: Lukk

en: Close window
nb: Lukk vinduet

en: Cancel current operation
nb: Avbryt handlingen som pågår

en: Output file format:
nb: Formatet til utdatafila:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
nb: <p>Her velger du hvilket format utdatafila skal ha:</p><p><b>JPEG</b>: Lagre det ferd……igbehandlede bildet i JPEG-formatet. Dette gir mindre filer. </p><p><b>Advarsel: På grunn av ødeleggende kompresjonsalgoritme fører JPEG-formatet til kvalitetstap.</b></p><p><b>TIFF</b>:  Lagre det ferdigbehandlede bildet i TIFF-formatet.   Dette gir store bilder, men bildekvaliteten forringes ikke. Bildet blir komprimert.</p> <p><b>PNG</b>: Lagre det ferdigbehandlede bildet i PNG-formatet. Dette gir store filer uten at bildekvaliteten forringes. Bildet blir komprimert.</p><p><b>PPM</b>: Lagre det ferdigbehandlede bildet i PPM-formatet. Dette gir de største filene, uten at bildekvaliteten forringes. Bildet blir ikke komprimert.</p>

en: Failed to create tables in database.
    %1
nb: Klarte ikke å lage tabeller i databasen.
    %1

en: Writing metadata to files
nb: Skriver metadata til filer

en: Revising Exif Orientation tags
nb: Gjennomgår Exif retnings-etiketter

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
nb: Fullfører oppgaver

en: Assigning image tags
nb: Tilordner bildeetiketter

en: Removing image tags
nb: Fjerner bildeetiketter

en: Assigning image pick label
nb: Tilordner bildeplukk-etikett

en: Assigning image color label
nb: Tilordner bildefarge-etikett

en: Assigning image ratings
nb: Gir karakter til bildene

en: Editing group
nb: Redigerer gruppe

en: Updating orientation in database
nb: Oppdaterer orientering i databasen

en: Applying metadata
nb: Tar i bruk metadata

en: Rotating images
nb: Roterer bilder

en: Copying attributes
nb: Kopierer attributter

en: Process Items
nb: Behandle elementer

en: Failed to revise Exif orientation these files:
nb: Klarte ikke å gjennomgå Exif retning for disse filene:

en: Failed to transform these files:
nb: Klarte ikke å gjøre om disse filene:

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
nb: Bakgrunnsfargen viser status for det globale bildefilteret, som omfatter alle alle filtre fra sidestolpen til høyre.
    
    INGEN FARGE: ingen filtre er aktive, alle elementer er synlige.
    RØD: filtrering er på, men ingen elementer passer med filtrene.
    GRØNN: minst ett element slippes gjennom filtrene.
    
    Flytt musepeker over denne teksten for å se fler detaljer om aktive filtre.
    Trykk Tilbakestill-knappen fra høyre side for å tilbakestille alle filterinnstillinger.
    Trykk Innstillinger-knappen fra høyre side for å åpne filter-ruta.

en: Reset all active filters
nb: Tilbakestill alle aktive filtre

en: Open filter settings panel
nb: Åpne innstillingsruta for filtre

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
nb: <br/><nobr><i>Tekst</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
nb: <br/><nobr><i>Geolokalisering</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
nb: <br/><nobr><i>Karakter</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
nb: <br/><nobr><i>Velg etiketter</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
nb: <br/><nobr><i>Fargeetiketter</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
nb: <br/><nobr><i>Etiketter</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
nb: <nobr><b>Aktive filtre:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
nb: <nobr><b>Aktivt filter:</b></nobr>

en: No active filter
nb: Ingen aktive filtre

en: One active filter
nb: Ett aktivt filtre

en: 1 active filter | %1 active filters
nb[0]: 1 aktivt filter
nb[1]: %1 aktive filtre

en: No geo filtering
nb: Ingen geofiltrering

en: Images with coordinates
nb: Bilder med koordinater

en: Images without coordinates
nb: Bilder uten koordinater

en: Filter by geolocation
nb: Filtrer etter geolokalisering

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
nb: Velg hvordan geolokalisering skal påvirke bildene som vises.

en: All Files
nb: Alle filer

en: Image Files
nb: Bildefiler

en: No RAW Files
nb: Ingen RAW-filer

en: JPEG Files
nb: JPEG-filer

en: PNG Files
nb: PNG-filer

en: TIFF Files
nb: TIFF-filer

en: DNG Files
nb: BNG-filer

en: RAW Files
nb: RAW-filer

en: Video Files
nb: Videofiler

en: Audio Files
nb: Lydfiler

en: Filter by file type
nb: Filtrer på filtype

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
nb: Velg karakteren som skal brukes for å filtrere albumers innhold. Bruk sprettoppmenyen for å stille inn filterbetingelsen.

en: Rating greater than or equal to %1.
nb: Karakter større enn eller lik %1

en: Rating equal to %1.
nb: Karakter lik %1

en: Rating less than or equal to %1.
nb: Karakter mindre enn eller lik %1

en: Rating Filter Options
nb: Valg for karakterfilter

en: Greater Than or Equals Condition
nb: Større enn eller lik

en: Equals Condition
nb: Er lik

en: Less Than or Equals Condition
nb: Mindre enn eller lik

en: Text quick filter (search)
nb: Rask tekstfiltrering (søk)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
nb: Her kan du legge inn søkebetingelser for en rask filtrering på navn, tekst (kommentarer) og etiketter

en: Text Search Fields
nb: Tekstsøkefelter

en: Defines which fields to search for the text in.
nb: Bestemmer i hvilke felter det skal letes etter teksten.

en: Item Name
nb: Elementnavn

en: Item Title
nb: Elementtittel

en: Item Comment
nb: Elementkommentar

en: Tag Name
nb: Etikettnavn

en: Album Name
nb: Albumnavn

en: Item Aspect Ratio
nb: Forholdet mellom høyde og bredde for elementet

en: Item Pixel Size
nb: Pikselstørrelse for elementet

en: Clear All
nb: Tøm alt

en: Select All
nb: Velg alt

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
nb: Belarusisk

en: Close message
nb: Lukk melding

en: Visit digiKam project website
nb: Besøk nettstedet til digiKam-prosjektet

en: Aborting...
nb: Avbryter …

en: Cancel this operation.
nb: Avbryt denne operasjonen.

en: Open detailed progress dialog
nb: Åpne detaljert framdriftsviser

en: No active process
nb: Ingen aktiv prosess

en: Hide detailed progress window
nb: Skjul detaljert framdriftsvindu

en: Show detailed progress window
nb: Vis detaljert framdriftsvindu

en: Captions:
nb: Tekst:

en: Enter caption author name here.
nb: Skriv navn på tekstforfatteren her.

en: <b>Altitude</b>:
nb: <b>Høyde </b>:

en: <b>Latitude</b>:
nb: <b>Bredde</b>:

en: <b>Longitude</b>:
nb: <b>Lengde</b>:

en: <b>Date</b>:
nb: <b>Dato</b>:

en: See more information on the Internet
nb: Se mer informasjon på internett

en: Used filters
nb: Brukte filtre

en: Remove filter
nb: Fjern filter

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
nb: Gå til albumet for dette bildet

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
nb: Gjem element for alltid

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
nb: Vis elementet for alltid

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Geolocation
nb: Geografisk plassering

en: Makernote
nb: Produsentens notat

en: Count:
nb: Antall:

en: Size:
nb: Størrelse:

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
nb: 16 bit fargedybde

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
nb: <para>Hvis dette er slått på blir alle RAW-filer avkodet i 16-bit fargedybde ved bruk av en lineær gammakurve. Det anbefales å bruke Fargestyring i denne kjøremåten for å  unngå mørk bildeopptegning i redigeringen.</para><para>Hvis dette er slått av blir alle RAWfiler avkodet i 8-bit fargedybde med gammakurve BT.709 og et hvitpunkt i 99-persentil. Denne kjøremåten er raskere enn 16-bit avkoding.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
nb: Interpoler RGB som fire farger

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
nb: <title>Interpoler RGB som fire farger</title><para> Standard er å anta at alle grønne piksler er like. Hvis grønne piksler i partallsrader er mer følsomme for ultrafiolett lys enn oddetallsrader gir denne forskjellen et gittermønster i utdata. Dette valget løser dette problemet med minimalt tap av detaljer.</para><para> Dette valget slører altså bildet litt, men eliminerer falske 2x2 gittermønster med VNG-kvalitetsmetoden eller labyrinter med AHD-kvalitetsmetoden.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
nb: Besøk nettstedet til LibRaw-prosjektet

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
nb: Ikke strekk eller roter piksler

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
nb: <title>Ikke strekk eller roter piksler</title><para>For Fuji Super CCD-kameraer vises bildet vippet 45 grader. For kameraer med ikke-kvadratiske piksler strekkes ikke bildet til riktig høyde/breddeforhold. I alle tilfeller garanterer dette valget at hvert piksel i utdata tilsvarer ett RAW-piksel.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
nb: Kvalitet:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
nb: Bilineær

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
nb: <title>Pass</title><para>Angi her passene som medianfilteret bruker etter interpolasjon til Rød-Grønn og Blå-Grønn-kanaler.</para><para>Denne innstillingen er bare tilgjengelig for spesielle Kvalitet-valg:<emphasis strong='true'>Bilineær</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis> og <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
nb: Forbedre interpolasjon

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
nb: <title>Forbedre interpolasjon</title><para>Denne innstillingen er bare mulig for spesielle Kvalitet-valg:</para><para> <list> <item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: slå på filteret som forbedrer interpolerte farger.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: slå på forbedret effektiv fargeinterpolering (EECI) for å forbedre skarphet. </item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
nb: Mosaikkfjerning

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
nb: Metode:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
nb: Standard D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
nb: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
nb: Automatisk

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
nb: Manuelt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
nb: <title>Hvitbalanse</title><para>Sett opp RAW hvitbalanse:</para> <para> <list><item><emphasis strong='true'>Standard D65 hvitbalanse</emphasis>: Bruk en standard dagslys D65 hvitbalanse.</item><item><emphasis strong='true'>Kamera</emphasis>: Bruk hvitbalansen som kameraet oppgir. Hvis dette ikke finnes,faller dcraw tilbake til standard nøytral hvitbalanse.</item><item><emphasis strong='true'>Automatisk</emphasis>: Beregner en automatisk hvitbalanse med gjennomsnitt over hele bildet. </item><item><emphasis strong='true'>Manuelt</emphasis>: Oppgi selvvalgt temperatur og verdi på grønn-nivået.</item> </list> </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
nb: <title>Temperatur</title><para>Oppgi her fargetemperaturen i Kelvin.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
nb: Grønn:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
nb: <para>Her stiller du inn grønnkomponenten for å bestemme i hvilken grad anstrøket av magenta skal fjernes.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
nb: Høylys:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
nb: Ensfarget hvitt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
nb: Uklippet

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
nb: Flett

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
nb: Gjenoppbygg

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
nb: <title>Høylys</title><para>Velg her metode for klipping av høylys:</para> <para> <list><item><emphasis strong='true'>Ensfarget hvitt</emphasis>: klipp alle høylys til ensfarget hvitt</item><item><emphasis strong='true'>Uklippet</emphasis>: la høylysene være uklippet i forskjellige rosa-toner</item><item><emphasis strong='true'>Flett</emphasis>: Flett sammen klippede og uklippede verdier for å gi en gradvis overgang til hvitt </item><item><emphasis strong='true'>Gjenoppbygg</emphasis>: bygg opp høylysene på nytt med bruk av en nivåverdi</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
nb: Nivå:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
nb: <title>Nivå</title><para>Oppgi nivå for gjenoppbygging av høylys. Lave verdier vekter mot hvitt og høye verdier vekter mot farger.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
nb: Eksponeringskorreksjon (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
nb: <para>Slå på eksponeringskorreksjon før interpolasjon.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
nb: Lineær shift:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
nb: <title>Shift</title><para>Lineær shift for eksponeringskorreksjon før interpolasjon i E.V.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
nb: Høylys:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
nb: <title>Høylys</title><para>Hvor mye høylys skal bevares ved eksponeringskorreksjon før interpolasjon i E.V. Får bare virkning hvis Shift-korreksjonen er > 1.0 E.V</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
nb: Korriger fargefeil i høylys

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
nb: <para>Hvis dette er slått på vil bilder med oppblåste kanaler behandlet mye mer nøyaktig, uten «lyserøde skyer» (og blå høylys under glødelamper).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
nb: Autolysstyrke

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
nb: <para>Hvis slått av, så bruk et fast hvittnivå og ignorer bildehistogrammet for å justere lysstyrken.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
nb: Lysstyrke:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
nb: <title>Lysstyrke</title><para>Oppgi lysstyrkenivå for resultatbildet. Standardverdi er 1.0 (virker bare i 8-bit modus).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
nb: Svart:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
nb: <title>Svart punkt</title><para>Bruk en bestemt svartpunktverdi for å avkode RAW-bilder. Hvis dette er slått av blir svartpunktverdien beregnet automatisk.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
nb: <title>Svartpunktverdi</title><para>Oppgi svartpunktverdi for resultatbildet.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
nb: Hvit:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
nb: <title>Hvitt punkt</title><para>Bruk en bestemt hvitpunktverdi for å avkode RAW-bilder. Hvis dette er slått av blir hvitpunktverdien beregnet automatisk.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
nb: <title>Hvitpunktverdi</title><para>Oppgi hvitpunktverdi for resultatbildet.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
nb: Hvitbalanse

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
nb: Støyreduksjon:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @label]
en: Corrections
nb: Korreksjoner

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
nb: Kameraprofil:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
nb: Innebygd

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
nb: Selvvalgt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
nb: <title>Kameraprofil</title><para>Velg her fargerom for inndata som brukes til å avkode RAW-data.</para> <para> <list><item><emphasis strong='true'>Intet</emphasis>: det brukes ingen inndata-fargeprofil under avkoding.</item><item><emphasis strong='true'>Innebygget</emphasis>: bruk innebygget fargeprofil fra RAW-fila om den finnes.</item><item><emphasis strong='true'>Selvvalgt</emphasis>: bruk et selvvalgt fargerom for inndata.</item> </list> </para>

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
nb: Arbeidsrom:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
nb: Raw (ingen profil)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
nb: Bredt område

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
nb: Selvvalgt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
nb: <title>Arbeidsrom</title><para>Velg her resultatfargerom som skal brukes til å avkode RAW-data.</para> <para> <list><item><emphasis strong='true'>Rå (lineær)</emphasis>: på denne måten brukes ikke noe fargerom under avkoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: dette er et RGB-fargerom laget i samarbeid av Hewlett-Packard og Microsoft. Det er det beste valget for bilder som skal vises på veven og for portrettfotografi.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: dette er et utvidet RGB-fargerom som er utviklet av Adobe. Det brukes til kunstfotografering og reklamefoto.</item><item><emphasis strong='true'>Bredt område</emphasis>: dette fargerommet er en utvidet versjon av fargerommet Adobe RGB.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: dette er et RGB-fargerom utviklet av Kodak, som tilbyr et ekstra bredt område laget med tanke på bruk med fotografi.</item><item><emphasis strong='true'>Egendefinert</emphasis>: bruk et egendefinert resultatfargerom.</item> </list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
nb: Fargestyring

[ctx: @label]
en: Threshold:
nb: Terskel:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
nb: <title>Terskel:</title><para>Oppgi her terskelverdi som skal brukes under støyreduksjon.</para>

en: Light Table
nb: Lysbord

en: Batch Queue Manager
nb: Købehandler

en: Create "%1"
nb: Opprett «%1»

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
nb[0]: Etiketten «%2» er tilordnet et element. Vil du gå videre?
nb[1]: Etikett «%2» er tilordnet  %1 elementer. Vil du gå videre?

en: Delete '%1' tag?
nb: Er du sikker på at du vil slette etiketten '%1'?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
nb: Etikettene «%1» er tilordnet ett eller flere elementer. Vil du gå videre?

en: Delete '%1' tag(s)?
nb: Er du sikker på at du vil slette etiketten(e) »%1»?

en: Assign Rating "%1 Star"
nb: Gi karakteren «%1 stjerne»

en: Assign Pick Label "%1"
nb: Tilordne plukk-merkelapp «%1»

en: Assign Color Label "%1"
nb: Tilordne fargemerkelapp «%1»

en: Assign Tag "%1"
nb: Tilordne etikett «%1»

en: Add to List
nb: Legg til lista

en: Add selected tags to Quick Access List
nb: Legger de markerte etikettene til Hurtigvalgliste

en: Delete Tags
nb: Fjern etiketter

en: Reset Tag Icon
nb: Tilbakestill etikettikon

en: Invert Selection
nb: Omvend merking

en: Expand Tag Tree
nb: Fold ut etikett-tre

en: Remove Tag from Images
nb: Fjern etikett fra bilder

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
nb: Denne handlingen kan ta lang tid avhengig av samlingens størrelse.
    Vil du fortsette?

en: Create Tag from Address Book
nb: Lag etikett fra adresseboka

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
nb: Legg til ny etikett til gjeldende etikett. Gjeldende etikett er den det sist ble trykket på.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
nb: Tilbakestill ikon til valgte etiketter. Virker med flere utvalg.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
nb: Omvend merking. Bare synlige elementer vil bli merket.

en: Selected items will be expanded
nb: Valgte elementer vil bli foldet ut

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
nb: Slett markert(e) etikett(er) fra bilder. Virker med flere utvalg.

en: Write Tags from Database to Image
nb: Skriv etiketter fra database til bilde

en: Read Tags from Image
nb: Les etiketter fra bilde

en: Wipe all tags from Database only
nb: Stryk alle etiketter, bare fra databasen

en: Write Tags Metadata to Image.
nb: Skriv metadata for etiketter til bilde.

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
nb: Slett alle etiketter fra databasen. Vil ikke synkronisere med filer. Fortsett med forsiktighet.

en: Toggle Auto
nb: Auto av/på

[ctx: no auto toggle]
en: None
nb: Ingen

[ctx: toggle child tags]
en: Children
nb: Barn

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
nb: Foreldre

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
nb: Begge

en: Enter tag name here...
nb: Skriv etikettnavnet her …

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
nb: <p>Du kan bruke følgende regler for å opprette nye etiketter: </p><p><ul><li>«/» kan brukes for å opprette et etikett-tre.<br/> Eks.:<i> «Land/By/Tromsø»</i> </li><li>kan brukes til å lage mer enn ett etikett-tre av gangen. <br/> Eks: <i>By/Tromsø, Severdighet/Ishavskatedralen</i>.</li> <li>Hvis et etikett-tre begynner med «/», så brukes albumet til etikettroten som rot. </li></ul> </p>

en: &Icon:
nb: &Ikon:

en: &Shortcut:
nb: &Snarvei:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
nb: <p><b>Merk:</b> denne snarveien kan brukes til å tilordne eller fraordne etikett til elementer.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
nb: <b>Lag ny etikett</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
nb: <b>Lag ny etikett i <br/>«%1»</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
nb: <b>Egenskaper til etikett <br/>«%1»</b>

en: An error occurred during tag creation:
nb: Feil oppsto mens en etikett ble opprettet:

en: Tag Path
nb: Etikettsti

en: Expand Selected Recursively
nb: Fold ut markerte rekursivt

en: No Recently Assigned Tags
nb: Ingen nylig tilordnede etiketter

en: Recently Assigned Tags
nb: Nylig tilordnede etiketter

en: Add New Tag...
nb: Legg til ny etikett …

en: More Tags...
nb: Flere etiketter ..

en: Assign this Tag
nb: Tilordne denne etiketten

en: Remove this Tag
nb: Fjern denne etiketten

en: Go to this Tag
nb: Gå til denne etiketten

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
nb: Oppgi her Informative Provider Reference, IPR.  I.P.R er et navn som er registrert hos XMP//NAA, som navngir leverandøren som tilbyr en indikator for innholdet. Standardverdi for I.P.R er «XMP"» hvis det brukes en standard referansekode.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
nb: Oppgi her referansenummer for emnet. Dette er en tallkode som viser Emnenavn og valgfritt Emne- og Emnedetaljnavn i tjenestens språk. Referansenummeret er et tall fra  01000000 til 17999999 og representerer en språkuavhengig internasjonal referanse til et Emne. Et Emne identifiseres ved sitt referansenummer og tilsvarende navn tatt fra standardlister utgitt av XMP/NAA. Hvis det brukes en standard referansekode er disse listene referanseversjoner på engelsk. Dette feltet har høyst 8 sifre.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nb: Oppgi her emnenavn her. Engelsk språk hvis du har valgt en standard XMP/NAA referansekode.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nb: Oppgi her emnets saksnavn her. Engelsk språk hvis du har valgt en standard XMP/NAA referansekode.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nb: Oppgi her emnedetaljens navn. Engelsk språk brukes hvis du valgte en standard XMP/NAA referansekode.

en: Author Names:
nb: Autorenes navn:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
nb: Oppgi fotografenes navn: Bruk semikolon som skilletegn.

en: Authors' Positions:
nb: Autorens stilling:

en: Enter the job titles of the authors here.
nb: Legg inn autorenes stillingsbetegnelser her.

en: Enter the photograph credit here.
nb: Oppgi hvem som skal krediteres.

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
nb: Skriv inn notis som identifiserer hvem som har opphavsretten.

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
nb: Oppgi en liste over anvisninger for hvordan en ressurs kan brukes lovlig.

en: Enter the original owner of the photograph here.
nb: Legg inn  navnet på fotografiets opprinnelige eier her.

en: Instructions:
nb: Instruksjoner:

en: Enter the editorial notice here.
nb: Legg inn redaksjonelt notat her.

en: Rights
nb: Rettigheter

en: Enter the city of contents here.
nb: Skriv bynavnet

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
nb: <p>Dette feltet skal inneholdet navnet på  byen der bildet ble tatt.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
nb: Legg inn navnet på lokalområdet der bildet ble tatt.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
nb: <p>Dette feltet skal inneholdet navnet på nærområdet i byen der bildet ble tatt.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
nb: Skriv inn navnet på provins eller delstat.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
nb: <p>Dette feltet skal inneholdet navnet på provins eller delstat der bildet ble tatt.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
nb: <p>Velg landet der bildet ble tatt.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
nb: Oppgi navnet på hovedautorens hjemby.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
nb: <p>Dettte feltet skal inneholdet havnet på byen der hovedautoren bor.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
nb: Oppgi navnet på hovedautorens hjemland.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
nb: <p>Dette feltet skal inneholdet navnet på landet der hovedautoren bor.</p>

en: Enter the address of the lead author here.
nb: Oppgi adressen til hovedautoren her.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
nb: <p>Dette feltet skal inneholde adressen til hovedautorens hjem.</p>

en: Postal Code:
nb: Postnummer:

en: Enter the postal code of the lead author here.
nb: Oppgi hovedautorens postnummer her.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
nb: <p>Dette feltet skal innheholde postnummeret til hovedautorens hjemsted.</p>

en: Province:
nb: Provins:

en: Enter the province of the lead author here.
nb: Oppgi hovedautorens hjemprovins her.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
nb: <p>Dette feltet skal innholde navnet på provinsen der hovedautoren bor.</p>

en: Enter the email of the lead author here.
nb: Oppgi hovedautorens e-postadresse her.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
nb: <p>Dette feltet bør inneholde e-postadressen til hovedautoren.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
nb: Oppgi hovedautorens telefonnummer her.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
nb: <p>Dette feltet skal inneholde telefonnummeret til hovedautoren.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
nb: Tast inn hovedautorens nettadresse her.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
nb: <p>Dette feltet bør innholde adressen til hovedautorens nettsted</p>

en: Subjects
nb: Emner

en: Template:
nb: Mal:

en: Open metadata template editor
nb: Åpne redigeringen for metadatamaler

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
nb: <p>Velg her handlinger som skal utføres med metadatamalen.</p><p><b>Fjern</b>: slett mal som allerede er tilordnet.</p><p><b>Ikke endre</b>: ikke rør malopplysningene.</p><p>Alle andre verdier er maltitler som håndteres av digiKam. Om du velger en blir opplysninger også tilordnet.</p>

en: To remove
nb: Fjern

en: Do not change
nb: Ikke endre

en: Names:
nb: Navn:

en: Usages:
nb: Bruksmåter:

en: No or invalid size specified
nb: Du har ikke valgt en gyldig størrelse

en: Thumbnail is null
nb: Ingen miniatyr

en: Cannot create thumbnail for %1
nb: Klarte ikke å lage miniatyrbilde for %1

en: Error message: %1
nb: Feilmelding:%1

en: Load different photo
nb: Last et annet foto

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
nb: Hvis du har et foto i gruppa som har en klokke eller annen ekstern tidskilde, så kan du laste det inn her og stille inn indikatoren på den (datoen og) tiden som er vist. Forskjellen til din interne kameraklokke vil bli bestemt ut fra dette,

en: The clock date and time:
nb: Klokkens dato og tid:

en: %1 timestamp
nb: %1 tidsstempel

en: File last modified
nb: Fil sist endret

en: EXIF: created
nb: EXIF: opprettet

en: EXIF: digitized
nb: EXIF: digitalisert

en: IPTC: created
nb: IPTC: opprettet

en: XMP: created
nb: XMP: opprettet

en: Reset to current date
nb: Still tilbake til dagens dato

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
nb: Kopier verdi

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
nb: Legg til

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
nb: Trekk fra

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
nb: dager

en: Determine difference from clock photo
nb: Bestem tidsforskjellen fra fotoklokka

en: Timestamp Adjustments
nb: Tidsstempel-justeringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
nb: Tilbakestill til standardverdi

en: Binary not found.
nb: Fant ikke binær

en: Minimal version number required for this binary is %1
nb: Minste versjonsnummer som kreves for denne binæren er %1

en: Find
nb: Finn

en:  or <a href="%1">download</a>
nb:  eller <a href="%1">last ned</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
nb: <qt><p><font color="red"><b>Advarsel:</b> Noen nødvendige binærfiler ble ikke funnet på systemet ditt. Hvis du har dem installert, så trykk «Finn»-knappen for å finne dem på systemet eller last dem ned og installer dem for å kunne fortsette.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
nb: En utviklingsversjon ble oppdaget. Det er ingen garanti for hvordan denne binærfila oppfører seg.

en: If Target File Exists:
nb: Hvis målfila finnes:

en: Store as a different name
nb: Lagre som et annet navn

en: Overwrite automatically
nb: Overskriv automatisk

en: No options available
nb: Ingen beskrivelse tilgjengelig

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
nb: Størrelse:

en: System Font
nb: Systemskriftype

en: Custom Font
nb: Selvvalgt skriftype

en: Choose...
nb: Velg …

en: Loading...
nb: Laster inn …

en: Embedded JPEG Preview
nb: Innebygd JPEG-forhåndsvisning

en: Half Size Raw Preview
nb: RAW-forhåndsvisning i halv størrelse.

en: Reduced Size Preview
nb: Forhåndsvisning med redusert størrelse.

en: Failed to load image
nb: Klarte ikke å laste inn bilde

en: Pan the image to a region
nb: Panorer bildet til et område

en: Show available versions in a list
nb: Vis tilgjengelige versjoner i en liste

en: Show available versions as a tree
nb: Vis tilgjengelige versjoner som et tre

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
nb: Vis tilgjengelige versjoner og brukte filtre i en kombinert liste

en: Uncalibrated color space
nb: Ukalibrert fargerom

en: No profile available...
nb: Ingen profil tilgjengelig …

en: Perceptual
nb: Sansningsmessig (perseptuell)

en: Relative Colorimetric
nb: Relativ kolorimetrisk

en: Absolute Colorimetric
nb: Absolutt kolorimetrisk

en: Saturation
nb: Metning

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
nb: <ul><li><p><b>Perseptuelt formål </b>komprimerer eller utvider bildets fargeskala for å utfylle fargeskalaen til målmediet slik at gråbalansen bevares mens den kolorimetriske nøyaktigheten kan endres.</p><p>Med andre ord; hvis noen farger i et bilde faller utenfor den fargeskalaen som kan framstilles av utdata-enheten, vil metoden justere alle farger i bildet slik at hver og en av fargene i bildet faller innenfor den skalaen som kan framstilles og slik at forholdet mellom fargene bevares mest mulig. </p><p>Dette er den metoden som passer best for visning av fotografier og er derfor standardmetoden .</p></li><li><p><b> Absolutt kolorimetrisk metode</b> gjør at de fargene som faller utenfor skalaen til utdata-enheten justeres til den nærmeste fargen som kan framstilles mens andre farger forblir uendret.</p><p>Denne metoden bevarer hvitpunkter og er best egnet for punktfarger (Pantone, Trumatch, logofarger …).</p></li><li><p><b>Relativ kolorimetrisk metode</b> defineres slik at enhver farge som faller utenfor den skalaen som utdata-enheten kan framstille endres til den nærmeste fargen som kan framstilles. Hvitpunkt bevares ikke.</p></li><li><p><b>Metningsmetoden</b> bevarer fargemetningen, muligens på bekostning av fargetone og lysstyrke.</p><p>Det er fremdeles problemer forbundet med implementeringen av denne metoden, og ICC arbeider fremdeles med løsninger for å oppnå den ønskede virkningen.</p><p>Denne metoden passer best til forretningsgrafikk, f.eks. grafiske framstillinger der klare farger og kontraster er viktigere enn å beholde den helt riktige fargen.</p></li></ul>

en: 1 Image | %1 Images
nb[0]: 1 bilde
nb[1]: %1 bilder

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Drag to reposition
nb: Dra for å forandre posisjon

en: Show Thumbbar
nb: Vis sidestolpe for miniatyrer

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
nb: Koordinator, utvikler og mentor

en: Developer and Mentoring
nb: Utvikler og mentor

en: Julien Narboux
nb: Julien Nardoux

en: Releases Manager
nb: Utgavesjef

en: Tags Manager
nb: Etikettbehandler

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
nb: Model/view-port av lerretet Bilderedigering

en: Image Quality Sorter
nb: Bildesortering etter kvalitet

en: Face Detection
nb: Ansiktsoppdagelse

en: Non-destructive image editing
nb: Ikke-destruktiv bilderedigering

en: Reverse Geo-Coding
nb: Omvendt geo-koding

en: Face Recognition
nb: Ansiktsoppdagelse

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
nb: Støtte for flerkjernet CPU i købehandler, mentoring

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
nb: UPnP / DLNA eksportverktøy og mentoring

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
nb: Model/view-port av importverktøy og mentoring

en: Video Metadata Support and Mentoring
nb: Støtte for video metadata og mentoring

en: Panorama Tool and Mentoring
nb: Panorama-verktøy og mentoring

en: Auto Noise Reduction
nb: Automatisk støyreduksjon

en: Windows Port and Release Manager
nb: Windows-port og utgavesjef

en: Developer and Windows port
nb: Utvikling og windows-porting

en: LCMS2 library port
nb: LCMS2 bibliotek-porting

en: Color Management
nb: Fargestyring

en: MySQL interface
nb: MySQL-grensesnitt

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
nb: Utforming, ikoner, logo, banner, hurtigoppsett, betatester

en: Bug reports and patches
nb: Feilrapporter og -rettelser

en: Webmaster
nb: Ansvarlig for nettstedet

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
nb: Formatter av håndboka, alfa-tester, webmaster

en: Beta tester
nb: Betatester

en: Feedback and patches. Handbook writer
nb: Tilbakemelding og rettelser. Forfatter av håndboka

en: digiKam website banner and application icons
nb: digikam nettstedbanner, og programikon

en: Various usability fixes and general application polishing
nb: Forbedret brukskvalitet og generell finpussing

en: digiKam website, Feedback
nb: digiKam-nettstedet, og tilbakemeldinger

en: Bug reports, feedback and icons
nb: Feilrapporter, feilrettinger og ikon

en: Developer (2004-2005)
nb: Utvikler (2004-2005)

en: Developer (2004)
nb: Utvikler (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
nb: Generelt

en: Components Information
nb: Komponentinformasjon

en: Supported RAW Cameras
nb: Støttede RAW-kameraer

en: Donate...
nb: Gi et pengebidrag …

en: Contribute...
nb: Bidra …

en: Database Statistics
nb: Databasestatistikk

en: Show Statusbar
nb: Vis statuslinje

en: Size: %1
nb: Størrelse: %1

en: Full-screen Options
nb: Valg for fullskjermkjøring

en: H&ide toolbars
nb: S&kjul verktøylinjer

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
nb: Skjul alle verktøylinjer når vinduet settes i fullskjermmodus.

en: Hide &thumbbar
nb: Skjul minia&tyrlinja

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
nb: Skjul miniatyrlinjevisning når vinduet settes i fullskjermmodus.

en: Hide &sidebars
nb: Skjul &sidestolper

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
nb: Skjul alle sidestolper når vinduet settes i fullskjermmodus.

[ctx: default theme name]
en: Default
nb: Standard

en: EXIF viewer
nb: Visningsprogram for EXIF

en: Makernotes viewer
nb: Produsentens notat

en: IPTC viewer
nb: Visningsprogram for IPTC

en: XMP viewer
nb: Visningsprogram for XMP

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
nb: <b>Tittel: </b><p>%1</p><b>Verdi: </b><p>%2</p><b>Beskrivelse: </b><p>%3</p>

en: Unavailable
nb: Utilgjengelig

en: No description available
nb: Ingen beskrivelse tilgjengelig

en: EXIF File to Save
nb: EXIF-fil å lagre

en: EXIF binary Files (*.exif)
nb: EXIF binærfiler (*.exif)

en: IPTC Records
nb: IPTC-oppføringer

en: IPTC File to Save
nb: IPTC-fil å lagre

en: IPTC binary Files (*.iptc)
nb: IPTC binærfil (*.iptc)

en: Interoperability
nb: Samspill

en: Image Information
nb: Bildeinformasjon

en: Photograph Information
nb: Fotoinformasjon

en: Embedded Thumbnail
nb: Innebygd miniatyrbilde

en: IIM Envelope
nb: IIM-omslag

en: IIM Application 2
nb: IIM-program 2

en: Additional Exif Properties
nb: Ytterligere exif-egenskaper

en: Camera Raw
nb: Kamera raw

en: digiKam schema
nb: digiKam skjema

en: Exif-specific Properties
nb: Exif-spesifikke egenskaper

en: IPTC Extension schema
nb: Skjema for IPTC-utvidelse.

en: Microsoft Photo
nb: Microsoft foto

en: PLUS License Data Format Schema
nb: Skjema for PLUS lisensdataformat

en: TIFF Properties
nb: TIFF-egenskaper

en: Basic Schema
nb: Grunnleggende oppsett

en: Basic Job Ticket
nb: Grunnleggende arbeidsseddel

en: Dynamic Media
nb: Dynamiske media

en: Media Management
nb: Administrasjon av media

en: Rights Management
nb: Administrasjon av rettigheter

en: Paged-Text
nb: Tekstsider

en: XMP Schema
nb: XMP-skjema

en: XMP File to Save
nb: XMP-fil å lagre

en: XMP text Files (*.xmp)
nb: XMP binærfiler (*.xmp)

en: Rating
nb: Karakter

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
nb: Belarusisk (Belarus)

en: Loading themes...
nb: Laster inn temaer …

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
nb: <p>Adressen til ICC-profilen er ikke gyldig.</p><p>Hvis du vil velge ny adresse, velg «Ja», og velg «Nei» hvis ikke. I så fall slås fargestyringen av til du retter opp dette.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
nb: %1 (%2 av %3)

en: Delete File
nb: Slett fil

en: Failed to save file: %1
nb: Kunne ikke lagre fil: %1

en: Image saved successfully
nb: Bilde vellykket lagret

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
nb: I ferd med å slette filen «%1».
    Er du sikker på at du vil gjøre dette?

en: &Themes
nb: &Temaer

en: Open folder
nb: Åpne mappe

en: Editor Window
nb: Redigeringsvindu

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
nb: <qt>Behandling av informasjon innebygd i bilder<br/><i>Sett opp relasjoner mellom bilder og metadata</i></qt>

en: Tool Tip
nb: Hjelpeboble

en: RAW Decoding
nb: Råbildeavkoding

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
nb: <qt>Innstillinger for dekoding av RAW filer<br/><i>Tilpass standardinnstillingene for dekoding av RAW filer</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
nb: <qt>Innstillinger for fargestyring<br/><i>Tilpass oppsettet for fargestyring</i></qt>

en: Save Images
nb: Lagre bilder

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
nb: <qt>Innstillinger for lagring av bildefiler<br/><i>Bestem standardoppsettet for å lagre bildefiler</i></qt>

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
nb: <qt>Diverse innstillinger<br/> <i>Tilpass oppførselen til de andre delene av bildeviseren</i></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
nb: Oppførsel

en: Sort images by:
nb: Sorter bilder etter:

[ctx: sort images by date]
en: Date
nb: Dato

[ctx: sort images by name]
en: Name
nb: Navn

[ctx: sort images by size]
en: File Size
nb: Filstørrelse

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
nb: Velg om de opplastede bildene skal være sortert på fildato, filnavn eller filstørrelse.

en: Reverse ordering
nb: Omvendt sortering

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
nb: Hvis dette alternativet velges blir ny-innlastede bilder sortert i synkende rekkefølge.

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise bildeformat over miniatyrbildene.

en: &Show splash screen at startup
nb: &Vis velkomstbilde ved oppstart

en: Sidebar tab title:
nb: Ny fanetittel:

en: Only For Active Tab
nb: Kun for aktive faner

en: For All Tabs
nb: For alle fanene

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
nb: Velg hvordan titlene på fanene skal vises.

en: Widget style:
nb: Elementstil:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
nb: Kryss av her for å velge standard vindusdekorasjon og utseende.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
nb: Denne skriften brukes til å vise vanlig tekst i hjelpebobler.

en: File/Image Information
nb: Fil-/bildeinformasjon

en: Show file name
nb: Vis filnavn

en: Set this option to display the image file name.
nb: Kryss av her for å vise navnet på bildefilen.

en: Show file date
nb: Vis fildato

en: Set this option to display the image file date.
nb: Kryss av her for å vise bildefilens dato.

en: Show file size
nb: Vis filstørrelse

en: Set this option to display the image file size.
nb: Kryss av her for å vise bildefilens størrelse.

en: Show image type
nb: Vis bildetype

en: Set this option to display the image type.
nb: Kryss av her for å vise hvilken type bildet er.

en: Show image dimensions
nb: Vis bildemålene

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
nb: Kryss av her for å bildemålene i piksler.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
nb: Kryss av her for å vise merke og modell for det kameraet bildet ble tatt med.

en: Show camera date
nb: Vis kameradato

en: Set this option to display the date when the image was taken.
nb: Kryss av her for å vise hvilken dato bildet ble tatt på.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
nb: Kryss av her for å vise hva kameraets brennvidde og blender var satt til da bildet ble tatt.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
nb: Kryss av her for å vise hva kameraets lukkertid og lysfølsomhet var satt til da bildet ble tatt.

en: Show camera mode and program
nb: Vis kameramodus og -program

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
nb: Kryss av her for å vise hvilken kameramodus og hvilket program som ble brukt for å ta blidet.

en: Show camera flash settings
nb: Vis blitsinnstillingen

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
nb: Kryss av her for å vise hvordan blitsen var innstilt da bildet ble tatt.

en: Show camera white balance settings
nb: Vis innstilling for hvitbalanse,

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
nb: Kryss av her for å vise hvilken innstilling kameraet hadde for hvitbalanse da bildet ble tatt.

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
nb: opprettet: %1

en: By Name
nb: Etter navn

en: By Date
nb: Etter dato

en: By File Size
nb: Etter filstørrelse

en: Current Name
nb: Gjeldende navn

en: New Name
nb: Nytt navn

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
nb: Denne lista viser resultatet av mønsteret for navnebytte. Røde linjer viser til navnekonflikt, enten fordi det nye navnet er like det nåværende eller fordi et annet element allerede har det nye navnet.

en: Rename | Rename (%1 images)
nb[0]: Endre navn
nb[1]: Endre navn (%1 bilder)

en: Sort Images
nb: Sorter bilder

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
nb: <b>Endrer navn på bilder. Vent litt …</b>

en: Processing...
nb: Kjører …

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
nb: <p>Skriv inn navnendringsmønsteret her. Bruk tilgangsknappene for kjapt å legge til navnendringsvalg og modifikatorer. Bruk informasjonsknappen for å finne videre forklaringer.</p>

en: Show a list of all available options
nb: Vis en liste over tilgjengelige valg

en: Modifiers
nb: Modifikatorer

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
nb: <p>Legg til en modifikator til et valg for navneendring. Legg markøren bak et navnebyttevalg eller en modifikator som alt er tilordnet, for å aktivere denne knappen.</p>

en: Renaming Options
nb: Innstillinger for navneendring

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
nb: <p>Legg til valg for navneendring til tolkingsstrengen.</p>

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
nb: Modifikatorer kan brukes på alle valg for navneendring.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
nb: Det er mulig å tilordne flere modifikatorer til et valg, de brukes i den rekkefølgen du tilordner dem.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
nb: Pass på å bruke hurtigtilgangsknappene: De kan gi ytterligere opplysninger om navneendring og modifikatorvalg.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
nb: Fillista kan sorteres, høyre-klikk på den for å se sorteringskriteriene (bare i album-brukerflaten).

en: Change Case
nb: Små/store bokstaver

en: change the case of a renaming option
nb: endre store/små bokstaver i valgene for navneendring

en: Convert to uppercase
nb: Omform til store bokstaver

en: Uppercase
nb: Store bokstaver

en: Convert to lowercase
nb: Gjør om til små bokstaver

en: Lowercase
nb: Små bokstaver

en: Convert the first letter of each word to uppercase
nb: Omform første bokstav i hvert ord til store bokstaver

en: First Letter of Each Word Uppercase
nb: Alle Ords Forbokstav Som Stor Bokstav

en: Default Value
nb: Standardverdi

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
nb: <p>Oppgi standardverdi for tomme tekststrenger.<br/> Når dette brukes i et navneendringsvalg blir en tom streng erstattet med den verdien du skriver inn her.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
nb: Standardverdi …

en: Set a default value for empty strings
nb: Oppgi standardverdi for tomme tekststrenger

en: Range...
nb: Område …

en: Add only a specific range of a renaming option
nb: Legg bare til et gitt intervall for en innstilling for navneendring.

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
nb: Trekk ut et oppgitt område (hvis «||til||» er utelatt, så gå til slutten av strengen)

en: Remove Doubles
nb: Fjern dubletter

en: Remove duplicate words
nb: Fjern duplikatord

[ctx: Replace text]
en: Replace...
nb: Erstatt …

en: Replace text in a renaming option
nb: Erstatt tekst i innstillinger for navneendring

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
nb: Erstatt tekst (||valg||: ||r|| = regulært uttrykk, ||i|| = ikke ta hensyn til store/små bokstaver)

en: Trimmed
nb: Trimmet

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
nb: Fje&rn mellomrom på slutten av linja, begynnelse av linja, og eller overflødige mellomrom

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
nb: Entydig

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
nb: Legg til et tallsuffiks for å få entydige strenger i dupliserte verdier

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
nb: Legg til et tallsuffiks. ||n|| angir antall sifre som skal brukes

en: Add the camera name
nb: Legg til kameranavn

en: Camera name
nb: Kameranavn

en: Keyword separator:
nb: Skilletegn for nøkkelord:

en: Database...
nb: Database …

en: Add information from the database
nb: Legg til informasjon fra databasen

en: Add database information
nb: Legg til databaseinformasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
nb: Nøkkel

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Common File Information
nb: Felles filinformasjon

en: Default comment of the image
nb: Standardkommentar til bildet

en: Default author of the image
nb: Standardautor for bildet

en: Image dimension
nb: Bildemålene

en: Image file size
nb: Størrelsen på bildefiler

en: Format of the media file
nb: Mediafilas format

en: Type of the media file
nb: Type mediafil

en: Rating of the media file
nb: Mediafilas karakter

en: Height of the media file
nb: Mediafilas høyde

en: Width of the media file
nb: Mediafilas bredde

en: Image orientation
nb: Bilderetning

en: Color depth (bits per channel)
nb: Fargedybde (bit pr. kanal)

en: Color model of the image
nb: Bildets fargemodell

en: A comma separated list of all authors
nb: En komma-separert liste med autorer

en: Metadata Information
nb: Metadata-informasjon

en: Make of the camera
nb: Kameramerke

en: Model of the camera
nb: Kameramodell

en: Lens of the camera
nb: Kameraets objektiv

en: Aperture
nb: Blender

en: Focal length
nb: Brennvidde

en: Focal length (35mm equivalent)
nb: Objektivets brennvidde (35 mm ekvivalent)

en: Exposure time
nb: Eksponeringstid

en: Exposure program
nb: Eksponeringsprogram

en: Exposure mode
nb: Eksponeringsmetode

en: Sensitivity
nb: Følsomhet

en: Flash mode
nb: Blitsmodus

en: White balance
nb: Hvitbalanse

en: White balance (color temperature)
nb: Hvitbalanse (fargetemperatur)

en: Metering mode
nb: Målemetode

en: Subject distance
nb: Avstand til motv

en: Subject distance (category)
nb: Avstand til motv (kategori)

en: Display Aspect Ratio
nb: Vis forholdet mellom høyde og bredde

en: Audio Bit Rate
nb: Bitrate for lyd

en: Audio Channel Type
nb: Lydkanal-type

en: Duration of File
nb: Varighet for fila

en: Frame Rate of Video
nb: Rammerate for video

en: Video Codec
nb: Video-kodek

en: Position Information (GPS)
nb: Posisjonsinformasjon (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
nb: Geografisk bredde slik det beskrives i XMP-spesifikasjonen

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
nb: Geografisk lengde slik det beskrives i XMP-spesifikasjonen

en: Latitude as double value
nb: Bredde som dobbelt flyttall

en: Longitude as double value
nb: Lengde som dobbelt flyttall.

en: Latitude in a human readable form
nb: Bredde på leselig format

en: Longitude in a human readable form
nb: Lengde på leselig format

en: Altitude in meters
nb: Høyde over havet i meter

en: Altitude in a human readable form
nb: Høyde på leselig format

en: Orientation
nb: Retning

en: Roll
nb: Rull

en: Tilt
nb: Vipp

en: Accuracy
nb: Nøyaktighet

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
nb: Mappe

en: Add the directory name
nb: Legg til mappenavn

en: Directory name
nb: Mappenavn

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
nb: Navn på foreldermappa, flere «.»-tegn går oppover i mappehierarkiet

en: File
nb: Fil

en: Add file properties
nb: Legg til filegenskaper

[ctx: File name]
en: Name
nb: Navn

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
nb: Filetternavn, sett «.» foran for å endre det virkelige filetternavnet

[ctx: File extension]
en: Extension
nb: Etternavn

en: Owner of the file
nb: Filas eier

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
nb: Eier

en: Group of the file
nb: Filgruppe

[ctx: Group of the file]
en: Group
nb: Gruppe

en: Metadata...
nb: Metadata …

en: Add metadata information
nb: Legg til metadatainformasjon

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
nb: Nummeréring …

en: Add a sequence number
nb: Legg til løpenummer

en: Sequence number
nb: Løpenummer

en: Create Tag From Address Book
nb: Lag etikett med mal fra adresseboka

en: Applying face changes
nb: Tar i bruk ansiktsendringer

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
nb: Hopp over bilder som allerede er skannet

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
nb: Skann igjen og flett sammen resultater

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
nb: Nullstil ubekreftede resultater og skann igjen

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
nb: Oppdag ansikter

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
nb: Finn alle ansikter i fotoene dine

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
nb: Arbeid på alle prosessorkjerner

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
nb: /Bilder

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
nb: Du må velge en mappe som digiKam skal bruke som rot-album. Alle bildene havner der.

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
nb: <p>Mappa du valgte som sti til rot-albumet finnes ikke:</p> <p><b>%1</b></p>Vil du at digiKam skal opprette den?

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
nb: <p>digiKam klarte ikke opprette mappa som skal brukes som rot-album.
    Velg en annen plassering.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
nb: Det ser ut til at du ikke har skrivetilgang til mappa som er valgt som rot-album.
    Advarsel: Uten skrivetilgang kan du ikke endre redigere elementet.

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
nb: <b>Sett opp hvordan metadata lagres i filer</b>

en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Add information to files
nb: Legg til informasjon på filene

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
nb: <qt><p><i>Merk:</i> å lagre informasjon i filenes metadata kan bremse ned fotobehandlingen.</p></qt>

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
nb: <b>Tilpass oppførsel</b>

en: Open a preview
nb: Åpne en forhåndsvisning

en: Open in the editor
nb: Åpne i redigeringen

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
nb: <qt> <p><i>Merk:</i> det er alltid raskere å bruke en forhåndsvisning enn en redigeringsrute, spesielt når en serie opptak undersøkes, men du kan ikke endre eller fikse på bildene i forhåndsvisningen. Merk at om du vil sammenlikne bilder fort, er det ofte bedre å bruke lysbordet: der kan bilder vises side ved side, og zoom/panorering kan gjøres synkront.</p> </qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
nb: <b>Tilpass oppførsel</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
nb: <qt><p>Angi her hvordan bilder skal forhåndsvises på lysbordet:</p></qt>

en: Load reduced version of image
nb: Last inn redusert verjon av bildet

en: Load image
nb: Last inn bildet

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
nb: <qt><p><i>Merk:</i> Det er raskere å laste inn en forminsket versjon av et bilde, men det kan være annerledes enn originalen, spesielt med Raw. I dette tilfellet blir det lastet inn en JPEG-versjon av Raw-bildet som kameraet har behandlet, i stedet for de ekte bildedataene. Dette JPEG-bildet er innebygd i filas metadata, og kameraet bruker det for å vise et Raw-bilde raskere på en TV-skjerm.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
nb: <b>Sett opp behandlingen av Raw-filer</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
nb: <qt><p>Angi hvordan raw-bilder skal åpnes i bilderedigeringen:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
nb: Åpne direkte med automatiske justeringer

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
nb: Bruk Raw importverktøyet for å justere korreksjoner manuelt

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
nb: <qt> <p><i>Merk:</i> Raw importverktøyet er laget for avanserte brukere som vil ha best mulig styring over bildet. Dette krever mer arbeid av deg.</p></qt>

en: Scan Your Collection
nb: Skann samlingen

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
nb: <b>Kontekst-hjelpebobler slått på</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
nb: <qt><p>Angi her om du ønsker kontekstuelle hjelpebobler i ikon-visning og mappevisning:</p></qt>

en: Do not show tooltips
nb: Ikke vis hjelpebobler

en: Use Tooltips
nb: Vis hjelpebobler

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
nb: <qt><p><i>Merk:</i> Hjelpebobler viser metadata om bilder og digiKam idet du beveger musepekeren over elementene. Dette kan være nyttig når du skal velge elementer. Hjelpebobler vises i albummappe-visning, albumikon-visning, kameraikon-visning, i listen for satsvis behandling og i miniatyrpanelet. I digiKams oppsettvindu kan du tilpasse tipsenes innhold og skrifttypen som skal brukes.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
nb: <qt><p><h1><b>Velkommen til digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam er et avansert fotohåndteringsprogram offentliggjort som åpen kildekode.</p><p>Denne veiviseren skal hjelpe deg å sette opp digiKam ved første oppstart slik at du kommer rakst igang med buken av digiKam.</p></qt>

en: Ref. images
nb: Ref. bilder

en: Items
nb: Elementer

en: This shows all found duplicate items.
nb: Her vises alle duplikatelementene som ble funnet

[ctx: @label]
en: Search in:
nb: Søk i:

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
nb: <p>Dra og slipp et bilde her<br/>for å utføre søk etter<br/>lignende elementer.</p><p>Du kan også bruke menyen<br/> når du ser igjennom bildene.</p>

en: <b>File</b>:
nb: <b>Fil</b>:

en: <b>Folder</b>:
nb: <b>Mappe</b>:

en: Save current similar image search to a new virtual Album
nb: Lagre gjeldende søk etter lignende bilde i nytt virtuelt album

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
nb: Hvis du trykker på denne knappen, lagres gjeldene lignende-søk i et nytt virtuelt album hvis navn fastsettes til venstre.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
nb: Velg farge for penselen som skal tegne skissen.

en: Undo last draw on sketch
nb: Tilbakestill siste tegning i skissen

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
nb: Bruk denne knappen for å angre den siste tegningen på skissen.

en: Redo last draw on sketch
nb: Gjør om igjen siste tegning i skissen

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
nb: Bruk denne knappen for å gjøre om igjen siste tegning på skissen.

en: Pen:
nb: Penn:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
nb: Velg størrelse i  piksler på penselen som skal tegne skissen.

en: Set here the number of items to find using sketch.
nb: Oppgi antall elementer som skal finnes.

en: Clear sketch
nb: Visk ut skissen

en: Use this button to clear sketch contents.
nb: Bruk denne knappen for å viske ut skissen.

en: Save current sketch search to a new virtual Album
nb: Lagre gjeldende skissesøk i nytt virtuelt album

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
nb: Hvis du trykker på denne knappen lagres gjeldene uklare skisse-søk i et nytt virtuelt album med navnet som bestemmes til venstre.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
nb: Tegn ganske enkelt en grov skisse av det du ønsker å finne, og  digiKam viser miniatyrer av de bildene som passer best.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
nb: Tegn en skisse her
    for å gjøre et
    Uklart søk

en: Roadmap
nb: Veikart

en: Terrain
nb: Terreng

en: Show Map Type Control
nb: Vis kontroll for karttype

en: Show Navigation Control
nb: Vis kontroll for navigasjon

en: Show Scale Control
nb: Vis kontroll for skala

en: Float items
nb: Flytende elementer

en: Marble Virtual Globe
nb: Marble virtuell globus

en: Atlas map
nb: Atlaskart

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
nb: Kule

en: Equirectangular
nb: Ekvirektangulær

en: Show compass
nb: Vis kompass

en: Show overview map
nb: Vis oversiktskart

en: Projection
nb: Projeksjon

en: Unknown title
nb: Ukjent tittel

en: &Remove
nb: &Fjern

en: Add Folder
nb: Legg til mappe

en: New Folder
nb: Ny mappe

en: Remove Bookmark
nb: Fjern bokmerke

en: Insert Bookmark
nb: Sett inn bokmerke

en: Edit Bookmarks
nb: Rediger bokmerker

en: Add Bookmark...
nb: Legg til bokmerke …

en: Warning: Sidecar settings
nb: Advarsel: Sidecar-innstillinger

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
nb: Du har slått på skriving til Sidecar-filer for lagring av metadata i  vertsprogrammet, men ikke for lesing. Det betyr at metadata lagret i Sidecar-filene vil bli overskrevet her.
    Slå på lesing av Sidecarfiler i vertsprogrammet, eller fortsett på egen risiko.

en: 1 image moved | %1 images moved
nb[0]: 1 bilde flyttet
nb[1]: %1 bilder flyttet

en: Load GPX files...
nb: Last inn GPX-filer  …

en: Correlate
nb: Korreler

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
nb[0]: Kunne ikke laste inn følgende GPX-fil:
nb[1]: Kunne ikke laste inn følgende %1 GPX-filer:

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
nb: Alle bilder er blitt korrelert. Du kan nå kontrollere bildeplasseringen på kartet.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
nb[0]: 1 bilde korrelert
nb[1]: %1 bilder korrelert

en: Not available
nb: Ikke tilgjengelig

en: #Sat: %1
nb: Ant. Sat: %1

en: Modified
nb: Endret

en: Date and time
nb: Dato og tid

en: Failed to open file.
nb: Klarte ikke åpne fil.

en: Failed to add GPS info to image.
nb: Klarte ikke å legge til GPS-informasjon til bildet.

en: Failed to remove GPS info from image
nb: Klarte ikke å fjerne GPS-informasjon fra bildet

en: Failed to save tags to file.
nb: Klarte ikke å lagre tagger til fil.

en: Unable to save changes to file
nb: Klarte ikke å lagre endringer til fil

en: Paste coordinates
nb: Lim inn koordinater

en: Remove coordinates
nb: Fjern koordinater

en: Remove altitude
nb: Fjern høyde over havet

en: Remove uncertainty
nb: Fjern usikkerhet

en: Remove speed
nb: Fjern hastighet

en: Look up missing altitude values
nb: Slå opp manglende høydeverdier

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
nb: Fant mer enn ett punkt på uktklippstavla – kaqn bare tilordne ett punkt av gangen.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
nb: Kunne ikke finne noen koordinater på utklippstavla.

en: Coordinates pasted
nb: Koordinater limt inn

en: Bookmark selected
nb: Valgt bokmerke

en: Remove coordinates information
nb: Fjern koordinatinformasjon

en: Remove altitude information
nb: Fjern høydeinformasjon

en: Remove uncertainty information
nb: Fjern usikkerhetsinformasjon

en: Looking up altitudes
nb: Slår opp høyder

en: Altitude lookup failed:
    %1
nb: Klarte ikke slå opp høyder:
    %1

en: Altitude looked up
nb: Høyder slått opp

en: {Country}
nb: {Land}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
nb: {Stat}

en: {County}
nb: {Kommune}

en: {City}
nb: {By}

en: {Town}
nb: {Småby}

en: {Village}
nb: {Landsby}

en: {Hamlet}
nb: {Bygdeby}

en: {Street}
nb: {Gate}

en: Add country tag
nb: Legg til tagg for land

en: Add state tag
nb: Legg til tagg for stat

en: Add state district tag
nb: Legg til tagg for statsdistrikt

en: Add county tag
nb: Legg til tagg for kommune

en: Add city tag
nb: Legg til tagg for by

en: Add city district tag
nb: Legg til tagg for bydel

en: Add suburb tag
nb: Legg til tagg for drabantby

en: Add town tag
nb: Legg til tagg for småby

en: Add village tag
nb: Legg til tagg for landsby

en: Add hamlet tag
nb: Legg til tagg for bygdeby

en: Add street
nb: Legg til gate

en: Add house number tag
nb: Legg til husnummertagg

en: Add place
nb: Legg til sted

en: Add Local Administrative Area 2
nb: Legg til lokalt adminstrativt område 2

en: Add Local Administrative Area 1
nb: Legg til lokalt adminstrativt område 1

en: Add new tag
nb: Legg til ny tagg

en: Remove selected tag
nb: Fjern  valgt tagg

en: Remove all control tags below this tag
nb: Fjern alle styringstagger under denne taggen

en: Add all address elements
nb: Legg til alle adresseelementer

en: Select language:
nb: Velg språk:

en: Select service:
nb: Velg tjeneste:

en: Geonames.org place name (non-US)
nb: Geonames.org stedsnavn (ikke-US)

en: Geonames.org full address (US only)
nb: Geonames.org fullstendig adresse (bare US)

en: Less options
nb: Færre valg

en: Image tags are changed.
nb: Bildetagger er endret.

en: Select a name for the new tag:
nb: Oppgi navnet for den nye taggen:

en: File is empty.
nb: Fila er tom.

en: Map settings
nb: Kartinnstillinger

en: Zoom in
nb: Forstørr

en: Zoom out
nb: Forminsk

en: Switch between markers and thumbnails.
nb: Bytt mellom markører og minibilder.

en: Preview single items
nb: Forhåndsvis enkeltelementer

en: Preview grouped items
nb: Forhåndsvis grupperte elementer

en: Show numbers
nb: Vis tall

en: Increase the thumbnail size on the map
nb: Øk størrelse på småbildene på kartet

en: Decrease the thumbnail size on the map
nb: Minsk størrelse på småbildene på kartet

en: Remove the current region selection
nb: Fjern gjeldende regionutvalg

en: Select images by drawing a rectangle
nb: Velg bilder ved å tegne et rektangel

en: Pan mode
nb: Panoreringsmodus

en: Zoom into a group
nb: Skaler inn i en gruppe

en: Create a region selection from a thumbnail
nb: Opprett et regionutvalg fra et miniatyrbilde

en: Filter images
nb: Filtrer bilder

en: Remove the current filter
nb: Fjern gjeldende filter

en: Select images
nb: Velg bilder

en: Lock the map position
nb: Lås kartposisjonen

en: Sorting
nb: Sortering

en: Show oldest first
nb: Vis eldste først

en: Show youngest first
nb: Vis yngste først

en: Sort by rating
nb: Sorter etter karakter

en: Save current map search to a new virtual album.
nb: Lagre gjeldende kartsøk i et nytt virtuelt album

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
nb: Hvis du trykker på denne knappen lagres gjeldene lignende-søk i et nytt virtuelt album hvis navn fastsettes til venstre.

en: Search by area:
nb: Søk på område:

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
nb: Det finnes allerede et søk med dette navnet.
    Skriv inn et nytt navn:

en: Edit
nb: Rediger

en: Take the safest and most appropriate action
nb: Gjør det som er tryggest og riktigst

en: Color Profile Mismatch
nb: Uoverensstemmelse i fargeprofil

en: Missing Color Profile
nb: Mangler fargeprofil

en: Image with Uncalibrated Color
nb: Bilde med ukalibrert farge

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
nb: <p>Dette bildet er tilknyttet en <b>innebygd fargeprofil</b><br/>som ikke stemmer overens med fargeprofilen i arbeidsområdet. </p><p>Vil du gå videre?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
nb: <p>Dette bildet er  <b>uten informasjon om fargerommet</b><br/>som ble brukt da bildet ble tatt. <br/>Hva vil du gjøre nå?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
nb: <p>Bildet har ukalibrert informasjon om farger.<br/>Hva vil du gjøre nå?</p>

en: Embedded Color Profile:
nb: Innebygd fargeprofil:

en: Input Color Profile:
nb: Fargeprofil for inndata:

en: Working Color Space:
nb: Fargerom

en: Original Colors:
nb: Opprinnelige farger:

en: Uncorrected Colors:
nb: Ikke korrigerte farger:

en: Raw Colors:
nb: Raw-farger:

en: Resulting Colors:
nb: Fargeresultat:

en: Correction Applied:
nb: Brukt korreksjon:

en: Corrected Colors:
nb: Korrigerte farger:

en: Keep the embedded profile, do not convert
nb: Behold den innebygde profilen, gjør ingen omforming

en: Convert to working color space
nb: Konverter til arbeidsområdets fargerom

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
nb: Overse innebygd profil og bruk denne profilen:

en: and then convert to working space
nb: og konverter så til arbeidsområdets fargerom

en: No Profile Available
nb: Ingen profil tilgjengelig

en: Assign profile and convert to working color space
nb: Bruk profilen og konverter til arbeidsområdets fargerom

en: Assign and keep color profile
nb: Knytt til og behold fargeprofil

en: Leave the file untagged, do not color manage
nb: La fila være umerket, ikke bruk fargestyring

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
nb: Hvilket fargerom skal brukes til å tolke fargene i dette bildet?

en: sRGB (Internet standard)
nb: sRGB (internettstandard)

en: Current working color space
nb: Gjeldende fargerom:

en: This profile:
nb: Denne profilen:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
nb: Velg den inndata fargeprofilen for enheten (kamera) som var i bruk da bildet ble tatt:

en: No Input Profile Available
nb: Ingen inndataprofil er tilgjengelig

en: Assigned Color Profile:
nb: Tilknyttet fargeprofil:

en: <b>No Profile</b>
nb: <b>Ingen profil</b>

en: Soft Proofing On
nb: Forhåndsvisning på

en: Enable soft-proofing color managed view
nb: Slå på forhåndsvisning med fargestyring

en: Soft Proofing Off
nb: Forhåndsvisning av

en: Disable soft-proofing color managed view
nb: Slå av forhåndsvisning med fargestyring

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
nb: <b>Tilpass forhåndsvisning</b>

en: Profile of the output device to simulate:
nb: Profilen til den utdataenheten som skal simuleres:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
nb: <p>Du må velge profil for utdataenheten din(vanligvis skriveren). Denne profilen brukes til forhåndsvisning slik at du kan få se hvordan bildet skal framstilles på utdataenheten.</p>

en: Rendering intent:
nb: Gjengivelsesformål:

en: Highlight out-of-gamut colors
nb: Uthev farger utenfor området

en: Highlighting color:
nb: Farge for fremheving:

en: No profile is selected.
nb: Det er ikke valgt noen profil

[ctx: @title:window]
en: Save?
nb: Lagre?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
nb: Lagre endringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
nb: Lagre gjeldende endringer. Merk: Originalbildet blir aldri overskrevet.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
nb: Lagre endringer som ny versjon

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
nb: Lagre gjeldende endringer som en ny versjon. Den fila som er lastet inn forblir uendret, en ny fil blir opprettet.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
nb: Forkast endringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
nb: Forkast endringene som er gjort på bildet i denne redigeringsøkta.

en: Tools
nb: Verktøy

en: Guide:
nb: Hjelpelinjer:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
nb: Her velger du hvilken farge som skal brukes til å lage stiplede hjelpelinjer.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
nb: Her velger du bredden i piksler på de stiplede hjelpelinjene.

en: Reset all settings to their default values.
nb: Tilbakestill alle innstillinger til standardverdier.

en: Load all parameters from settings text file.
nb: Hent inn alle parametre fra en tekstfil

en: Save all parameters to settings text file.
nb: Lagre parametre i en tekstfil

en: Try all settings.
nb: Prøv alle innstillinger

[ctx: @action]
en: Open Original
nb: Åpne originalen

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
nb: Lagre endringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
nb: Lagre endringer til gjeldende versjon av fila

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
nb: Lagre som ny versjon

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
nb: Lagre gjeldende endringer i en ny versjon av fila

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
nb: Lagre ny versjon som …

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
nb: Lagre gjeldende endringer i en ny versjon av fila, oppgi filnavn og format.

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
nb: Lagre i format

[ctx: @action]
en: Export
nb: Eksporter

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
nb: Lagre fila i en mappe som er utenfor samlingen

[ctx: @action]
en: Discard Changes
nb: Forkast endringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
nb: Forkast alle endringer til denne fila

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
nb: Klipp til utvalget

[ctx: @action]
en: Previous Image
nb: Forrige bilde

en: Image Editor - %1
nb: Bildeeditor – %1

en: Image Editor
nb: Bilderedigering

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
nb: Det finnes ingen bilder i dette albumet.
    Bilderedigeringsprogrammet blir nå lukket.

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
nb: Lukk redigering

en: Delete File Permanently
nb: Slett filen for alltid

en: Delete Permanently without Confirmation
nb: Slett for alltid uten bekreftelse

en: Move to Trash without Confirmation
nb: Flytt til papirkurven uten bekreftelse

en: Assign Tag
nb: Tilordne etiketten

en: Remove Tag
nb: Fjerne etikett

en: Assign Labels
nb: Tilordne merkelapper

en: Failed to load image
    "%1"
nb: Klarte ikke å laste inn bilde
     «%1»

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
nb: Før

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
nb: Etter

en: Before
nb: Før

en: After
nb: Etter

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
nb: <p>Her ser du bildedelen som forhåndsvisningen av effekten brukes på. </p><p>Du kan trykke og dra på denne for å flytte på området til forhåndsvisningen.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
nb: Hvis dette alternativet velges, vises det opprinnelige bildet.

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
nb: Del forhåndsvisningsområdet loddrett. Det blir vist et sammenhengende område av bildet, med halvparten fra originalbildet og den andre halvparten fra resultatbildet.

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
nb: Del forhåndsvisningsområdet vannrett. Det blir vist et sammenhengende område av bildet, med halvparten fra originalbildet og den andre halvparten fra resultatbildet.

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
nb: Del forhåndsvisningsområdet loddrett. Samme del av originalbildet og resultatbildet blir vist side ved side.

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
nb: Del forhåndsvisningsområdet vannrett. Samme del av originalbildet og resultatbildet blir vist ved siden av hverandre.

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
nb: Hvis dette alternatviet velges, vises målbildet.

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
nb: Vis originalbildet når pekeren er over forhåndsvisningsområdet, og sluttresultatet ellers.

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
nb: Forhåndsvisning

en: Connecting to camera...
nb: Kobler til kamera …

en: Connection established.
nb: Koblet til.

en: Connection failed.
nb: Oppkobling mislyktes.

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
nb: %1 – Velg kameramappe

[ctx: @title:window]
en: Device Information
nb: Enhetsinformasjon

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
nb: Fang inn fra %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
nb: Fang inn

en: Unknown Format
nb: Ukjent format

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
nb: Dette elementet er låst.

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
nb: Avbryt

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
nb: Informasjon

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
nb: Fang inn

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
nb: Velg alt

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
nb: Velg ingen

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
nb: Snu om merking

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
nb: Merk nye elementer

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
nb: Merk låste elementer

[ctx: @title:menu]
en: Download
nb: Last ned

[ctx: @action]
en: Download New
nb: Last ned nye

[ctx: @action]
en: Download Selected
nb: Last ned merkede

[ctx: @action]
en: Download All
nb: Last ned alle

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
nb: Last ned og slett nye

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
nb: Last ned og slett merkede

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
nb: Last ned og slett alle

[ctx: @action]
en: Upload...
nb: Last opp …

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
nb: Lås av/på

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
nb: Merk som nedlastet

[ctx: @title:menu]
en: Delete
nb: Slett

[ctx: @title:group]
en: Views
nb: Visninger

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
nb: Småbilder

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
nb: Forhåndsvis element

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
nb: Kart

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
nb: &Sorter elementer

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
nb: Verdien elementene sorteres etter når de vises som miniatyrer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
nb: Bestemer om elementene er sortert i stigende eller synkende rekkefølge.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
nb: Stigende

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
nb: Synkende

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
nb: &Grupper elementer

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
nb: Elementer i miniatyrvisningen vises i disse kategoriene

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
nb: Flat liste

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
nb: Etter mappe

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
nb: Etter format

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
nb: Avpass til &vinduet

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
nb: Skaler til 100 %

[ctx: @option:check]
en: Show History
nb: Vis historien

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
nb: Vis sidestolpe for miniatyrer

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
nb: Prøv igjen

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
nb: Forlat forhåndsvisning

[ctx: @action]
en: Next Image
nb: Neste bilde

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
nb: Første bilde

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
nb: Siste bilde

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
nb: Avbryter pågående handling. Vent litt  …

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
nb: Vil du lukke dette vinduet og avbryte pågående handling?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
nb: Kobler fra kameraet. Vent litt …

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
nb: Klarte ikke å skaffe forbindelse til kameraet. Forsikre deg om at det er koblet ordentlig til og at det er slått på.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
nb: Velg bilde som skal lastes opp

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
nb: Det er ikke nok ledig plass på kameramediet til å laste opp bildene.
    
    Plassbehov: %1
    Ledig plass: %2

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
nb: Det datoformatet du har bestemt for målalbumets dato er ikke gyldig. Kontroller innstillingene …

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
nb: Samlingen som inneholder ditt standard målalbum som skal behandle nedlasting fra kameraenheten er ikke tilgjengelig. Velg en annen fra oppsettsdialogen for kamera.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
nb: Det standard målalbumet du har satt opp til å behandle nedlasting fra kameraenheten er ikke tilgjengelig. Velg et annet fra oppsettsdialogen for kamera.

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
nb: Elementene i  lista nedenfor er låst av kameraet (bare lesetilgang). Disse elementene slettes ikke Hvis du virkelig vil slette dem, lås dem opp og prøv igjen.

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
nb: Ikke nok diskplass

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
nb[0]: Ingen merkede elementer (%1 element)
nb[1]: Ingen merkede elementer (%1 elementer)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
nb[0]: %2/%1 element valgt
nb[1]: %2/%1 elementer valgt

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
nb: Bildenedlasting er fullført

en: Camera Folders
nb: Kameramapper

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
nb: Fiks intern dato og klokkeslett

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
nb: Auto dreiing/speilvending

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
nb: Gjør om til tapsfritt filformat

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
nb: Underalbum basert på fil-etternavn

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
nb: Datobaserte underalbum

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
nb: Datoformat:

en: Cannot display camera preview
nb: Kan ikke forhåndsvise bilder fra kameraet

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
nb: Kapasitet:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
nb: Tilgjengelig:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
nb: Behov:

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
nb: Åpne med …

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
nb: Alle filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
nb: Bare nye filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
nb: RAW-filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
nb: JPG/TIFF-filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
nb: Videofiler

en: Camera filenames
nb: Filnavn fra kameraet

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
nb: Bruk dette valget for å benytte filnavnene fra kameraet uten endringer.

en: Change case to:
nb: Skriftstørrelsen:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
nb: La det være som det er

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
nb: Store bokstaver

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
nb: Små bokstaver

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
nb: Bestem hvilken metode som skal brukes for å skifte mellom store og små bokstaver i filnavn.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
nb: Tilpass

en: Execute script for image:
nb: Kjør skript for bilde:

en: No script selected
nb: Det er ikke valgt noe skript

en: Set here the script that is executed for every imported image.
nb: Velg her det skriptet som skal kjøres for hvert importerte bilde.

en: Drag and drop an image here
nb: Dra et bilde og slipp det her

en: Show on left panel
nb: Vis i venstre panel

en: Show on right panel
nb: Vis i høyre panel

en: Remove item
nb: Fjern

en: Clear all
nb: Slett alt

en: Drag and drop images here
nb: Dra bilder og slipp dem her

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
nb[0]: %1 bilde på lysbordet
nb[1]: %1 bilder på lysbordet

en: On left
nb: Til venstre

en: Show item on left panel
nb: Vis elementet i venstre panel

en: On right
nb: Til høyre

en: Show item on right panel
nb: Vis elementet i høyre panel

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
nb: Flytt til papirkurven

en: Delete immediately
nb: Slett straks

en: Synchronize
nb: Synkronisert forhåndsvisning

en: Synchronize preview from left and right panels
nb: Synkroniser forhåndsvisningen fra høyre og venstre panel

en: By Pair
nb: Parvis

en: Navigate by pairs with all items
nb: Parvis forflytning

en: Clear On Close
nb: Tøm når du lukker

en: Clear light table when it is closed
nb: Tøm lysbordet når det lukkes

en: Remove all images from the light table when it is closed
nb: Fjern alle elementer fra lysbordet når det lukkes

en: Zoom to 100%
nb: Skaler til 100 %

en: Fit to &Window
nb: Avpass til &vinduet

en: Color-Managed View
nb: Visning med fargestyring

en: Previous Image
nb: Forrige bilde

en: Find duplicates items
nb: Finn dupliserte elementer

en: Finger-prints
nb: Fingeravtrykk

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
nb: <qt><b>Velg vedlikeholdshandlinger som skal behandles</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
nb: Behandle elementer fra:

en: Common Options
nb: Vanlige innstillinger

en: Scan for new items
nb: Søk etter nye elementer

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
nb: Søk etter elementer som er endret eller ikke katalogisert (raskere)

en: Rebuild Thumbnails
nb: Gjenoppbygg miniatyrbilder

en: Rebuild Finger-prints
nb: Gjenoppbygg fingeravtrykk

en: Faces data management:
nb: Administrasjon av ansiktsdata:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
nb: Tøm og bygg alle treningsdata

en: Scan non-assigned only
nb: Skann bare det som ikke er tilordnet

en: Scan Mode:
nb: Skannemodus:

en: Clean all and re-scan
nb: Nullstil alt og skann igjen

en: Sync Direction:
nb: Synk-retning:

en: From database to image metadata
nb: Fra databasen til bildenes metadata

en: From image metadata to database
nb: Fra bildenes metadata til databasen

en: Check metadata setup panel for details:
nb: Sjekk metadata oppsettspanel etter detaljer:

en: Sync Metadata and Database
nb: Synkroniser  metadata med databasen

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
nb: Alle handlinger er utført.
    Varughet: %1

en: digiKam Maintenance
nb: digiKam vedlikehold

en: Process is done.
    Duration: %1
nb: Behandling fullført.
    Varighet: %1

en: Synchronizing image metadata with database
nb: Samordner bildenes metadata med databasen

en: Updating database from image metadata
nb: Oppdaterer databasen fra bildenes metadata

en: Find new items
nb: Finn nye elementer

en: Thumbs
nb: Minibilder

en: Queues
nb: Køer

en: Queue Settings
nb: Innstillinger for kø

en: Control Panel
nb: Kontrollpanel

en: Assigned Tools
nb: Tilordnede verktøy

en: Tool Settings
nb: Verktøyinnstillinger

en: Run
nb: Kjør

en: New Queue
nb: Ny kø

en: Remove Queue
nb: Fjern kø

en: Save Workflow
nb: Lagre arbeidsflyt

en: Remove items
nb: Fjern elementer

en: Remove processed items
nb: Ta bort behandlede elementer

en: Clear Queue
nb: Tøm kø

en: Move up
nb: Flytt opp

en: Move down
nb: Flytt ned

en: Remove tool
nb: Fjern verktøy

en: Current Queue:
nb: Gjeldende kø:

en: No items
nb: Ingen elementer

en: No tasks
nb: Ingen oppgaver

en: 1 task | %1 tasks
nb[0]: 1 oppgave
nb[1]: %1 oppgaver

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
nb: Satskøbehandleren kjører. Vil du avbryte jobben som går nå?

en: There are no items to process in the queues.
nb: Ingen elementer å behandle i køene.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
nb: Det er ikke oppgitt et album som skal ta i mot behandlede elementer fra kø «%1». Velg et album i ruta for Køinnstillinger.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
nb: Album som skal ha behandlede elementer fra køen «%1» er ikke tilgjengelig eller kan ikke skrives. Velg et annet i ruta for Køinnstillinger.

en: Failed to process item...
nb: Klarte ikke å behandle elementet …

en: Process Cancelled...
nb: Prosessen avbrutt …

en: Item "%1" from queue "%2": %3
nb: Element «%1» fra kø «%2»: %3

en: Batch queue finished
nb: Satskø fullført

en: (overwritten)
nb: (overskrevet)

en: (renamed to %1)
nb: (endret navn til %1)

en: Failed to create sidecar file...
nb: Klarte ikke opprette sidevognsfil …

en: Item processed successfully %1
nb: Behandlingen av elementet var vellykket %1

en: Failed to create file...
nb: Klarte ikke opprette fil  …

en: This is the list of batch tools assigned.
nb: Her er listen av  tilknyttet flerbildeverktøy.

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
nb: Egendefinerte navneendringsregler er ikke gyldige for køene listet nedenfor. Rett dem opp.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
nb: For køene listet nedenfor er det ikke tilordnet noen flerbildeverktøy. Tilordne verktøy til køene.

en: Use original Album
nb: Bruk opprinnelig album

en: Target
nb: Mål

en: Use original filenames
nb: Bruk opprinnelige filnavn

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
nb: Bruk dette valget for å benytte filnavnene fra kameraet uten endringer.

en: Customize filenames:
nb: Tilpass filnavn:

en: File Renaming
nb: Gi filer nye navn

en: Raw Files Loading:
nb: RAW-filer lastes inn:

en: Perform RAW demosaicing
nb: Utfør RAW mosaikkfjerning

en: Extract embedded preview (faster)
nb: Trekk ut innebygd forhåndsvisning (raskere)

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
nb: Slå på dette valget for å bruke all CPU-kraft i maskinen for å behandle mer enn ett element i en kø på samme tid.

en: Behavior
nb: Oppførsel

en: Saving Images
nb: Lagre bilder

en: Reset current tool settings to default values.
nb: Tilbakestill alle innstillinger til standardverdier.

en: This is the list of digiKam batch tools available.
nb: Her er listen av digiKams flerbildeverktøy

en: Base Tools
nb: Basisverktøy

en: This is the list of your customized workflow settings.
nb: Dette er en liste over dine tilpassede arbeidsflyt-innstillinger

en: Workflow
nb: Arbeidsflyt

en: You can see below the history of last batch operations processed.
nb: Nedenfor ser du historien for siste flerbildekjøringer.

en: History
nb: Historie

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
nb: <qt><b>Lag ny arbeidsflyt</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
nb: <qt><b>Egenskaper for arbeidsflyt</b></qt>

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: New Workflow
nb: Ny arbeidsflyt

en: Rename...
nb: Endre navn …

en: (No Value Selected)
nb: (Ingen verdi er valgt)

en: No Rating assigned
nb: Ingen nylig tilordnede karakterer

en: Reset contents
nb: Tilbakestill innhold

en: any color depth
nb: enhver fargedybde

en: 8 bits per channel
nb: 8 bits pr, kanal

en: 16 bits per channel
nb: 16 bits pr. kanal

en: The album name contains
nb: Albumnavnet inneholder

en: The album caption contains
nb: Albumteksten inneholder

en: Not Tagged
nb: Ikke merket

en: File Name
nb: Filnavn

en: Modification
nb: Endring

en: File Size
nb: Filstørrelse

en: Digitization
nb: Digitalisering

en: Exif Orientation
nb: Exifretning

en: File Format
nb: Filformat

en: Color Depth
nb: Fargedybde

en: Color Model
nb: Fargemodell

en: The make of the camera
nb: Kameramerke

en: The model of the camera
nb: Kameramodell

en: Lens
nb: Objektiv

en: Lens aperture as f-number
nb: Blenderåpning som f-tall

en: Focal length of the lens
nb: Linsens brennvidde

en: 35mm equivalent focal length
nb: Tilsvarende brennvidde for 35 mm

en: Automatic exposure program
nb: Automatisk eksponeringsprogram

en: Automatic or manual exposure
nb: Automatisk eller manuell eksponering

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
nb: ISO filmhastighet (llineær skala, ASA)

en: Automatic or manual white balance
nb: Automatisk eller manuell hvitbalanse

en: Color temperature used for white balance
nb: Fargetemperatur brukt for hvitbalansen

en: Metering Mode
nb: Målemodus

en: Method to determine the exposure
nb: Metoden som brukes til å beregne eksponeringen

en: Subject Distance
nb: Avstand til motv

en: Distance of the subject from the lens
nb: Motivets avstand fra linsen

en: Macro, close or distant view
nb: Makro,  nær eller fjern visning

en: Headline
nb: Overskrift

en: Aspect Ratio
nb: Bredde/høyde-forhold

en: Pixel Size
nb: Pikselstørrelse

en: Value of (Width * Height) between
nb: Verdien av (bredde * høyde) mellom

en: Return video with the frame aspect ratio
nb: Hent video med bildeforholdet

en: Length of the video
nb: Lengden på videoe

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
nb: og

en: Frame Rate
nb: Rammerate

en: Return video with the frame rate
nb: Hent video med rammerate

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
nb: og

en: Codec
nb: Kodek

en: Return video codec
nb: Hent viideokodek

en: Any Orientation
nb: Hvilken som helst retning

en: Landscape Orientation
nb: Liggende

en: Portrait orientation
nb: Stående

[ctx: Create new search]
en: New...
nb: Nyt …

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
nb: Rediger …

en: File, Album, Tags
nb: Fil, album, etiketter

en: Picture Properties
nb: Bildeegenskaper

en: Caption, Comment, Title
nb: Tekst, kommentar, tittel

en: Meet All of the following conditions
nb: Oppfyll alle følgende vilkår

en: Meet Any of the following conditions
nb: Oppfyll minst ett av de følgende vilkår

en: None of these conditions are met
nb: Ingen av disse betingelsene er oppfylt

en: At least one of these conditions is not met
nb: Minst en av disse betingelsene er ikke oppfylt

en: Remove Group
nb: Fjern gruppe

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
nb: Er du sikker på at du vil slette det valgte søket «%1»?

en: (Advanced Search)
nb: (Avansert søk)

en: New Search
nb: Nytt søk

en: Enter keywords here...
nb: Skriv inn søkeord her …

en: Save Current Search
nb: Lagre gjeldende søk

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
nb: Skriv inn det navnet gjeldende søk skal ha når det lagres i «Mine søk».

en: Save current search to a new virtual Album
nb: Lagre gjeldende søk i et nytt virtuelt album

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
nb: Ved  å trykke på denne knappen lagrer du gjeldende søk i et nytt virtuelt album som gis navnet som vises på venstre side

en: Edit Stored Search
nb: Rediger lagret søk

en: Edit...
nb: Rediger …

en: Add Search Group
nb: Legg til søkegruppe

en: Try
nb: Forsøk

en: Show file&name
nb: Vis &filnavn

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise filnavn under miniatyrbildene.

en: Show file si&ze
nb: Vis fil&størrelse

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise filstørrelsen under miniatyrbildene

en: Show camera creation &date
nb: Vis opprettelses&datoen fra kameraet

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise kameraets opprettelsesdato under miniatyrbildene.

en: Show file &modification date
nb: Vis &endringsdato for filen

en: Show ima&ge dimensions
nb: Vis bildemålene

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise bildeoppløsningen under  miniatyrbildene.

en: Show image aspect ratio
nb: Vis forholdet mellom høyde og bredde for bildet

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise høyde/bredde-forholdet under miniatyrbildet.

en: Show digiKam tit&le
nb: Vis digiKam-titte&l

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise digiKam-tittelen under miniatyrbildene.

en: Show digiKam &captions
nb: Vis digiKam&tekster

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise digikam-tekster under miniatyrbildene.

en: Show digiKam &tags
nb: Vis digiKam-&etikett

en: Show digiKam &rating
nb: Vis digiKam-&karakter.

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise karakteren under miniatyrbildene.

en: Show rotation overlay buttons
nb: Vis knapper for å rotere overlegg

en: Thumbnail click action:
nb: Klikk på miniatyrene:

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
nb: Velg her hva som skal skje når du klikker på et miniatyrbilde.

en: Icon View font:
nb: Skrifttype for ikonvisning:

[ctx: @title:tab]
en: Icons
nb: Ikoner

en: Tree View font:
nb: Skrifttype for trevisning:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
nb: Velg skrifttype for trevisning.

en: Show a count of items in Tree Views
nb: Vis antall elementer i hele trevisningen

en: Show icons and text over preview
nb: Vis ikoner og tekst over forhåndsvisning

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
nb: Her kan du legge til og fjerne kategorityper for å forbedre albumsorteringen i digiKam.

en: &Add...
nb: &Legg til …

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
nb: Flere filetternavn for &bildefiler (<a href='image'>Currently-supported types</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
nb: <p>Her kan du legge til filetternavn for bildefiler (også RAW-filer) som skal vises i Albumvisningen. Bare skriv inn «xyz abc» for å få vist filer med endelsene xyz og abc i albumvisningen.</p> <p>Du kan også ta bort filformater som vises som standard ved å oppgi filetternavnet med et minus foran, f.eks. «-gif» vil fjerne alle GIFfiler fra albumvisningen og alle spor av dem i databasen. De vil ikke bli slettet, bare ikke vist i digiKam.</p> <p><b>Advarsel:</b> Om filer fjernes fra databasen mistes alle deres merker/etiketter og vurderinger.</p>

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
nb: Flere filetternavn for &lydfiler (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
nb: <p>Du har valgt å fjerne de følgende bildeformater fra listen over støttede formater: <b>%1</b>.</p><p>Dette er veldig vanlige formater. Dersom du har bilder i disse formatene kommer de til å bli fjernet fra databasen, og du mister all informasjon om dem; også karakterer og etiketter. </p><p>Vil du virkelig ta bort støtten for disse formatene?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
nb: <p>Filer med disse etternavnene gjenkjennes som bilder og legges i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
nb: <p>Filer med disse filetternavnene gjenkjennes som lydfiler og legges i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
nb: Klarte ikke å velge kamera automatisk. Se om kameraet er slått på og rett tilkoblet. Vil du prøve igjen?

note: i18n!
en: Mounted Camera
nb: Montert kamera

en: Camera List
nb: Kameraliste

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
nb: <p>Her velger du kameraet du vil bruke. Du får automatisk standardoppsett til høyre. </p><p>Lista er laget ved hjelp av gphoto2-biblioteket som er installert på datamaskinen din.</p>

en: Camera Title
nb: Kameranavn

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
nb: <p>Oppgi her navnet som brukes av digikam for å identifisere kameraet</p>

en: Camera Port Type
nb: Porttype

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
nb: <p>Velg denne dersom kameraet kobles til datamaskinen med USB-kabel.</p>

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
nb: <p>Velg denne dersom kameraet kobles til datamaskinen med seriellkabel.</p>

en: Network
nb: Nettverk

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
nb: <p>Her velger du hvilken serieport du skal bruke. Dette gjelder bare dersom kameraet kobles til datamaskinen med seriekabel.</p>

en: Camera Mount Path
nb: Monteringssti for kamera

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
nb: Merk: Kun for kameraer med USB/IEEE masselager.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
nb: <p>Velg stien for å montere på datamaskinen din. Dette trengs bare dersom du bruker et kamera som virker som<b> USB masselager</b></p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
nb: <p>For å velge ett kamera som virker  som <b>USB masselager</b> (det viser som et flyttbart lagringsmedium), <br/>bruk <a href="umscamera">%1</a> fra kamerlisten.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
nb: <p>For å velge et kamera som virker som en<b> generisk PTP USB enhet</b><br/>(det Picture Transfer Protocol), <br/>bruk <a href="ptpcamera">%1</a> fra kamerlisten.</p>

en: Mime filter:
nb: Mime-filter:

en: File name filter:
nb: Filnavnfilter:

en: Path filter:
nb: Stifilter:

en: Show only new files
nb: Vis bare nye filer

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
nb: Oppgi mimetyper du velger for dette filteret.

en: Select Mime Types
nb: Velg mimetyper

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
nb: Her er en oversikt over de digitale kamera digiKam har tilgang til via Gphoto-grensesnittet.

en: &Edit...
nb: &Rediger …

en: Auto-&Detect
nb: &Oppdag automatisk

en: Visit Gphoto project website
nb: Gå til Gphoto-prosjektets nettsted

en: Devices
nb: Enheter

en: Use file metadata (makes connection slower)
nb: Bruk metadata fra fil (tilkobling blir langsommere)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
nb: Skru på lasting av høykvalitets minibilder (langsommere lasting)

en: Use a default target album to download from camera
nb: Bruk et standard målalbum til nedlasting fra kameraet

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
nb: Her kan du se filtre som kan brukes til å filtrere filer i importdialogen.

en: Always ignore
nb: Ignorer alltid

en: Ignored file names:
nb: Ignorerte filnavn:

en: Ignored file extensions:
nb: Ignorerte fil-etternavn:

en: Import Filters
nb: Importer filtre

en: Icon-View Options
nb: Innstillinger for ikonvisning

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
nb: Vis bildeformat

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise digiKam-etiketter under miniatyrbildene.

en: Show item &rating
nb: Vis element&karakter

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
nb: Kryss av her for å vise elementenes karakter under miniatyrbildene.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
nb: Kryss av her for å vise overlegg-knapper på minibildet for å rotere bildet.

en: Show embedded preview
nb: Innebygd forhåndsvisning

en: Start image editor
nb: Bilderedigering

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
nb: Velg hvilken skrifttype som skal  brukes for tekst i ikonvisningen.

en: Preview Options
nb: Forhåndsvisningsvalg

en: Embedded preview loads full-sized images
nb: Innebygd forhåndsvisning laster bilder i full størrelse

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
nb: <p>Velg dette alternativet dersom du vil laste bildet i full størrelse inn  i forhåndsvisningen i stedet for å laste bildet i redusert størrelse. Det kan ta lengre tid å laste inn bildet. Bruk dette valget bare dersom du har en rask datamaskin.</p> <p><b>Merk:</b> For RAW-bilder brukes en versjon i halv størrelse av RAW-data i stedet for den innebygde JPEG-forhåndsvisningen.</p>

en: Preview each item while downloading it
nb: Forhåndsvis hvert element mens det lastes ned

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
nb: <p>Kryss av her for å forhåndsvise hvert element mens det blir lastet ned.</p>

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
nb: Det er ikke valgt noe standard målalbum for å behandle nedlasting fra kameraenheten. Velg ett.

en: Device detection under progress, please wait...
nb: Er i ferd med å oppdage enheter. Vent litt …

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
nb: Klarte ikke å finne noe kamera.
    Se om kameraet er slått på og rett tilkoblet, og prøv så på nytt.
    Eventuelt kan du velge det manuelt.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
nb: Kameraet «%1» (%2) finnes allerede i listen.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
nb: Fant kameraet «%1» (%2) og la dette til listen.

en: Untitled
nb: Uten tittel

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
nb: For å slå på denne funksjonen vil forhåndsvisning i full størrelse bli slått av.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
nb: Hvis forhåndsvisning i full størrelse er slått på vil det påvirke hastigheten for å forhåndsvise hvert element mens det lastes ned.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
nb: <p>Nedenfor vises plasseringen av rotalbumene som bildene dine lagres i. Du trenger skrivetilgang for å redigere bildene i disse albumene.</p><p></p>

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
nb: Det var ikke mulig å legge til en samling for følgende stier:

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
nb: Vil du fjerne samlingen «%1» fra listen over tilgjengelige samlingner?

en: Local Collections
nb: Lokale samlinger

en: Collections on Removable Media
nb: Samlinger på media sam kan tas ut

en: Collections on Network Shares
nb: Samlinger på delte nettverksressurser

en: Add Collection
nb: Legg til samling

en: Col. %1
nb: Farge. %1

en: This collection is currently not available.
nb: Denne samlingen er ikke tilgjengelig nå.

en: No problems found, enjoy this collection.
nb: Ingen problemer: Nyt denne samlingen.

en: This collection is hidden.
nb: Den samlingen er skjult

en: Remove collection
nb: Fjern samling

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
nb: Du har fra før en samling som allerede inneholder stien «%1».

en: Your new collection will be created with this name:
nb: Den nye samlinen din gis dette navnet:

en: Interface Options
nb: Innstillinger for brukergrensesnitt

en: &Use theme background color
nb: &Bruk bakgrunnsfargen fra temaet

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
nb: Velg dette alternativet for å bruke temaets bakgrunnsfarge i bilderedigeringen

en: &Background color:
nb: &Bakgrunnsfarge:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
nb: Tilpass bakgrunnsfargen til bruk i bildredigeringen.

en: Exposure Indicators
nb: Eksponeringsindikatorer

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
nb: Velg fargen som skal brukes for å vise undereksponerte områder.

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
nb: Juster prosentene som vises nederst på bildehistogrammer som brukes til å sjekke undereksponerte piksler.

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
nb: Velg fargen som skal brukes for å vise overeksponerte områder.

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
nb: Juster prosentene som vises øverst på bildehistogrammer som brukes til å sjekke overeksponerte piksler.

en: Indicate exposure as pure color
nb: Vis eksponering som ren farge

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
nb: Hvis dette er slått på, vil indikatorer for over- og undereksponering bli vist bare når ren hvit og ren svart farge treffes, siden alle fargekomponenter treffer betingelsen samtidig. Ellers slås indikatorer på når en av fargekomponentene treffer betingelsen.

en: Example:
nb: Eksempel:

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
nb: Vis innstillingsdialog når bildefiler lagres

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
nb: <ul><li>Avkrysset : En dialog der innstillinger kan endres når bildefiler lagres</li><li>Ikke avkrysset: Standardinnstillinger brukes når bildefiler lagres</li></ul>

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
nb: Åpner raw-filer i bilderedigeringsprogrammet

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
nb: Raskt og enkelt, som et 8-bit bilde

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
nb: Ved bruk av standardoppsettet, i 16 bit

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
nb: Bruk alltid Raw importverktøyet for å tilpasse innstillinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
nb: Slå på støtte for ikke-destruktiv redigering og versjonering

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
nb: <para><interface>Ikke-destruktiv redigering og versjonering</interface> gjør at forskjellige versjoner av et bilde kan lages mens originalbildet hele tiden bevares.</para> <para> Alle steg i redigeringshistorien blir lagret og kan hentes fram senere.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
nb: Hent informasjon om ikke-destruktiv redigering og filversjonering

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
nb: Filformat i arbeidsrommet

[ctx: @label]
en: Save files as
nb: Lagre filer som

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
nb: Hent informasjon om tilgjengelige bildeformater

[ctx: @label]
en: When closing the editor
nb: Når redigeringen lukkes

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
nb: Spør alltid om endringer skal lagres

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
nb: Lagre endringer automatisk

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
nb: Behold et mellomstadie av et redigert bilde

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
nb: Få en forklaring på disse valgene

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
nb: Etter konvertering fra RAW-bilde

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
nb: Etter hver redigeringsøkt

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
nb: Etter hvert steg som ikke kan gjenskapes fullstendig

[ctx: @label]
en: In main view
nb: I hovedvisning

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
nb: Vis alltid originalbilder

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
nb: Vis alltid mellomstadier

en: Alternative name
nb: Alternativt navn

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
nb: <para>I tillegg til pikslene inneholder bildefiler som regel ymse metadata. Mange av parametrene du kan bruke i digiKam til å håndtere filer, slik som vurdering og kommentarer, kan skrives i filenes metadata.</para> <para>At det lagres i metadata gjør at disse opplysningene blir bevart når filer flyttes eller sendes til andre systemer.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
nb: Skriv denne informasjonen til metadata

[ctx: @option:check]
en: Image tags
nb: Bildeetiketter

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
nb: Bildetekster og tittel

[ctx: @option:check]
en: Rating
nb: Karakter

[ctx: @option:check]
en: Pick label
nb: Plukk-merkelapp:

[ctx: @option:check]
en: Color label
nb: Fargemerkelapp

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
nb: Klokketid

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
nb: Metadatamaler (Opphavsrett osv.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
nb: Kryss av her for å lagre metadatamalen in XMP- og IPTC-etikettene. Du kan angi malverdier i oppsettsruta for Maler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
nb: Kryss av her for å lagre ansiktsetiketter med ansiktsrektangler i XMP-etikettene.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
nb: Lese og skrive Metadata

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
nb: Slå av dette for å hindre at tidsstempelet i fila oppdateres når filer endres som når du oppdaterer metadata eller bildedata. Merk: dette kan innføre feilfunksjoner i programmer som bruker tidsstempler til å oppdage filendringer automatisk.

[ctx: @label]
en: When rotating a file
nb: Når en fil roteres

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
nb: Roter ved bare å sette et flagg

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
nb: Roter ved å endre innholdet hvis mulig

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
nb: Tillat til og med tapsbringende rotering hvis nødvendig

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
nb: Skriv flagg til metadata hvis mulig

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
nb: Roter filer bare ved å endre et flagg, uten å røre pikseldataene

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
nb: Roter filer ved å endre pikseldata hvis mulig

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
nb: Roter filer ved å endre pikseldata selv om operasjonen gir tap av kvalitet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
nb: For noen filformater som bruker tapsbringende kompresjon blir det mistet noe informasjon hver gang innholdet roteres. Velg dette for å tillate tapsbringende rotering. Disse filene vil bli rotert ved flagg hvis dette valget ikke er slått på.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
nb: Når en fil roteres ved å sette et flagg, så endre også dette flagget i filens metadata

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
nb: Fil-metadata inneholder som regel et flagg som angir at fila skal vises rotert. Slå på dette valget for å kunne redigere dette feltet.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
nb: Rotering

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
nb: Les fra sidevognfiler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
nb: Slå på dette for å lese metadata fra XMP sidevognfiler når metadata leses.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
nb: Skriv til sidevognfiler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
nb: Slå på dette for å lagre, som oppgitt, metadata til XMP sidevognfiler.

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
nb: Oppgi nøyaktig måte å skrive XMP sidevognfiler

en: String comparison type:
nb: Sammenlikningstype for strenger:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
nb: Naturlig

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
nb: <qt>Angir hvordan strenger sammenliknes inni digiKam. Dette påvirker for eksempel sortering i trevisningene.<br/><b>Naturlig</b> forsøker å sammenlikne strenger på en måte som tar hensyn til en del normale konvensjoner og vil f.eks. sortere tall naturlig selv om de har forskjellige antall sifre.<br/><b>Normal</b>bruker en mer teknisk tilnærming. Bruk denne hvis du f.eks. vil gi albumer titler med ISO-datoer (201006 eller 2++0+523) og vil sortere albumene etter disse datoene.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
nb: Be om bekref&telse når elementer skal flyttes til papirkurven

en: Confirm when permanently deleting items
nb: Be om bekreftelse når elementer skal slettes for alltid

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
nb: Bruk endringene i den høyre sidestolpen uten å be om bekreftelse

[ctx: @title:group]
en: Updates
nb: Oppdateringer

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
nb: Oppdater fil-hasher

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
nb: Hent informasjon om <interface>Oppdatere fil-hasher</interface>

en: Enable Color Management
nb: Tillat fargestyring

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
nb: <ul><li>Avkrysset : fargestyring er mulig</li><li>Ikke avkrysset: Fargestyring er ikke mulig</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
nb: Gå til nettstedet til Little CMS-prosjektet.

en: Working Color Space
nb: Arbeidsfargerom

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
nb: <p>Trykk på denne knappen for å få kjennskap til flere detaljer om profilen du har valgt for arbeidsområdet.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
nb: Når profilen til et bilde ikke stemmer med arbeidsfargerommet

en: Ask when opening the image
nb: Spør når bildet åpnes

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
nb: <p>Hvis et bilde har en innebygd fargeprofil som ikke stemmer med arbeidsromprofilen, så vil digiKam spørre om du vil konvertere til arbeidsfargerommet, beholde den innebygde profilen eller forkaste den innebygde profilen og tilordne en annen.</p>

en: Convert the image to the working color space
nb: Konverter bildet til arbeidsfargerommet

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
nb: <p>Hvis et bilde har en innebygd fargeprofil som ikke stemmer med arbeidsfargerommets profil, så vil digiKam konvertere bildets fargeinformasjon til arbeidsfargerommet. Dette endrer pikseldataene, men ikke utseendet på bildet.</p>

en: When an image has no color profile information
nb: Når bildet ikke har noen informasjon om fargeprofil

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
nb: <p>Hvis et bilde ikke har en innebygd fargeprofil, så vil digiKam spørre hvilket fargerom som skal brukes til å tolke bildet, og til hvilket fargerom det skal konverteres for redigering.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
nb: Anta at det bruker sRGB-fargerommet (internettstandard)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
nb: og konverter det til arbeidsfargerommet

en: Assume it is using the working color space
nb: Anta at det bruker arbeidsfargerommet

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
nb: Omform det fra standard inndata-fargerom til arbeidsfargerom

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
nb: Når det lastes inn en RAW-fil med ukalibrert farge

en: Ask for the input profile
nb: Spør etter inndataprofil

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
nb: Automatisk fargerettelse

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
nb: Omform den fra standard inndataprofil

en: Color Managed View
nb: Visning med fargestyring

en: Monitor profile:
nb: Skjermens profil:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
nb: <p>Velg skjermens fargeprofil</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
nb: <p>Du kan trykke på denne knappen for å få vite flere detaljer om den valgte skjermprofilen.</p>

en: Use color managed view in editor
nb: Bruk visning med fargestyring i redigeringen

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
nb: <p>Velg dette alternativet dersom du vil bruke <b> fargeprofilen for skjermen</b> din for å vise bilder i bilderedigeringen med fargekorreksjon for skjermen. Du kan når som helst skur dette alternativet av eller på fra redigeringen<i> Advarsel</i>: Dette alternativet kan føre til at det tar lang tid å framstille et bilde, avhengig av datamaskinens hastighet.</p>>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
nb: Bruk visning med fargestyring i forhåndsvisning og minibilder

en: Camera and Scanner
nb: Kamera og skanner

en: Default input color profile:
nb: Standard inndata fargeprofil:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
nb: <p>Dette er standard fargeprofil for din inndata-enhet (dvs. kameraet eller skanneren). For korrekt konvertering av RAW-bilder i 16-bit anbefales en inndata-profil for kamera. Noen av valgene for innlastingsoppførsel over refererer til denne profilen.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
nb: <p>Trykk på denne knappen for å få kjennskap til flere detaljer om profilen du har valgt for inndata.</p>

en: Printing and Proofing
nb: Utskrift og forhåndsvisning

en: Output device profile:
nb: Utdataenhetens profil:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
nb: <p>Trykk på denne knappen for å få kjennskap til flere detaljer om profilen du har valgt for forhåndsvisning.</p>

en: Color Profiles Repository
nb: Oppbevaringssted for fargeprofiler

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
nb: digiKam ser etter ICC-profiler på en del <a href='default'>standard steder</a>. Du kan oppgi en ekstra mappe:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
nb: <p>digiKam leter etter ICC-profiler i standard systemmapper og sender seg selv noen utvalgte profiler. Lagre alle dine ekstra fargeprofiler i mappa som er oppgitt her.</p>

en: Use black point compensation
nb: Bruk erstatning for svart-punkt.

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
nb: <p>Med<b>erstatning for svart-punkt.</b>kan du gjøre justeringer mellom det høyeste svart-nivået til digitale filer og svart-egenskapene til ulike digitale enheter.</p>

en: Rendering Intents:
nb: Gjengivelsesformål:

en: Monitor Profile From System Settings
nb: Monitorprofil fra systemoppsettet

en: No ICC profiles files found.
nb: Ingen ICC fargeprofiler

en: No Display Profile Available
nb: Ingen visningsprofiler er tilgjengelige

en: No Output Profile Available
nb: Ingen utdataprofiler er tilgjengelige

[ctx: none of the paths]
en: none
nb: ingen

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
nb: På Linux er standard søkestiene <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul> På systemet ditt finnes nå disse stiene og blir skannet:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
nb: Samordne paneler automatisk

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
nb: Velg dette alternativet for å synkronisere automatisk zoom/pan mellom høyre og venstre bilderute hvis bildene er av samme størrelse.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
nb: Ved å velge en av miniatyrene lastes bildet i det høyre panelet

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
nb: Velg dette alternativet for å laste bilde opp i høyre panel automatisk når det tilsvarende elementet velges blant miniatyrene

en: Clear the light table on close
nb: Tøm lysbordet når det lukkes

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
nb: Velg dette for å fjerne alle bilder fra lysbordet når du lukker det, eller ta bort valget for å beholde de bildene som nå ligger på lysbordet.

en: Template Title:
nb: Malens tittel:

en: Enter the metadata template title here.
nb: Skriv inn metadatamalens tittel her.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
nb: <p>Legg inn metadatamalen her. Titttelen skal brukes for å identifisere malen i samlingen din</p>

en: &Replace...
nb: &Erstatt …

en: Cannot register new metadata template without title.
nb: Ny metadatamal kan ikke registreres uten tittel.

en: A metadata template named '%1' already exists.
nb: Det finnes allerede en metadatamal som heter «%1»

en: Tool-Tips Font:
nb: Skrifttype for hjelpebobler

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
nb: Denne skrifta brukes til å vise hjelpebobler

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
nb: Vis hjelpebobler om elementer på miniatyrlinja

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
nb: Kryss av her for å vise bildeinformasjon når markøren dras over elementet på miniatyrlinja.

en: File/Item Information
nb: Fil-/elementinformasjon

en: File name
nb: Filnavn

en: File size
nb: Filstørrelse

en: Set this option to display the image aspect ratio.
nb: Kryss av her for å vise bildets høyde/bredde-forhold

en: digiKam Information
nb: digiKam-informasjon

en: Set this option to display the album name.
nb: Kryss av her for å vise albumnavnet

en: Set this option to display the image captions.
nb: Kryss av her for å vise bildetekster

en: Set this option to display the image tags.
nb: Kryss av her for å vise bildeetiketter

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
nb: Kryss av her for å vise bildenes karakterer, plukkmerkelapper og fargemerkelapper.

en: Show album items' tool-tips
nb: Vis hjelpebobler for albumelementer.

en: Album Information
nb: Albuminformasjon

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
nb: Velg dette elementet hvis du vil se albuminformasjon når du drar musepekeren over et mappeelement.

en: Set this option to display the album date.
nb: Kryss av her for å vise albumdatoen

en: Set this option to display the album collection.
nb: Kryss av her for å vise albumsamlingen

en: Set this option to display the album category.
nb: Kryss av her for å vise albumkategori

en: Set this option to display the album caption.
nb: Kryss av her for å vise albumtekster

en: Show import items' tool-tips
nb: Vis hjelpebobler for importerte elementer

en: Import Information
nb: Importinformasjon

en: Set this option to display the item name.
nb: Kryss av her for å vise elementnavnet.

en: Set this option to display the item date.
nb: Kryss av her for å vise elementdatoen.

en: Set this option to display the item size.
nb: Kryss av her for å vise elementets størrelse.

en: Set this option to display the item type.
nb: Kryss av her for å vise hvilken type elementet er.

en: Set this option to display the item dimensions.
nb: Kryss av her for å vise elementets mål.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
nb: Merk: Disse innstillingene forutsetter at  «Bruk fil-metadata» eer slått på på oppsettssida for kamera-oppførsel.

en: Icon Items
nb: Ikonelementer

en: Album Items
nb: Albumelementer

en: Import Items
nb: Importer elementer
