digikam - en to nn translation catalogue (2729 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
nn: i morgon

[ctx: @item: date keyword]
en: today
nn: i dag

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
nn: i går

en: Next year
nn: Neste år

en: Previous year
nn: Førre år

en: Next month
nn: Neste månad

en: Previous month
nn: Førre månad

en: Select a week
nn: Vel ei veke

en: Select a month
nn: Vel ein månad

en: Select a year
nn: Vel eit år

en: Select the current day
nn: Hopp til dagen i dag

[ctx: @action:button]
en: Close
nn: Lukk

en: Week %1
nn: Veke %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
nn: I &dag

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
nn: I &morgon

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
nn: Neste &veke

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
nn: Neste &månad

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
nn: I &går

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
nn: Førre &måndag

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
nn: Førre &fredag

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
nn: Førre &veke

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
nn: Førre må&nad

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
nn: Ingen dato

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
nn: Veke %1 – %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: End:
nn: Slutt:

en: &Move Here
nn: &Flytt hit

en: &Copy Here
nn: &Kopier hit

en: C&ancel
nn: &Avbryt

en: Set as Album Thumbnail
nn: Bruk som albumminiatyr

en: Download From Camera
nn: Last ned frå kamera

en: Download && Delete From Camera
nn: Last ned og slett frå kamera

en: Exporting
nn: Eksporterer

en: Upload to Camera
nn: Last opp til kamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
nn: Grupper her

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
nn: Set inn element her

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
nn: Grupper her og flytt til album

en: Assign Tag to Dropped Items
nn: Bruk merkelapp på slopne element

en: Change Face Tags
nn: Endra ansiktsmerkelappar

en: Change Face Tag
nn: Endra ansiktsmerkelapp

en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: Assign Tags to &Selected Items
nn: Bruk merkelappar på &merkte element

en: Assign Tags to &This Item
nn: Bruk merkelappar på &dette elementet

en: Assign Tags to &All Items
nn: Bruk merkelappar på &alle elementa

en: Importing
nn: Importerer

en: M&erge Here
nn: &Slå saman her

en: Set as Tag Thumbnail
nn: Bruk som merkelappminiatyr

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
nn[0]: Endra ansiktsnamn frå «%2» til «%3»
nn[1]: Endra ansiktsnamn frå «%2» til «%3»

en: Images Without Face tags
nn: Bilete utan ansiktsmerkelappar

en: Show images without a face tag.
nn: Vis bilete som manglar ansiktsmerkelappar.

en: Face tags Matching Condition
nn: Ansiktsmerkelappar som oppfyller vilkår

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
nn: Avgjer korleis dei merkte merkelappane vert brukte saman for å filtrera bileta. Dette omfattar også avkryssingsboksen «%1».

en: Images Without Tags
nn: Bilete utan merkelappar

en: Show images without a tag.
nn: Vis bilete som manglar merkelappar.

en: Tags Matching Condition
nn: Merkelappar som oppfyller vilkår

en: OR
nn: ELLER

en: AND
nn: OG

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
nn: Gjenopprett merkelappfilter

[ctx: @action: tag filter]
en: On
nn: På

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
nn: Av

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
nn: Merkelappfilter-modus

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
nn: Ignorerer denne merkelappen

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
nn: Må ha denne merkelappen

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
nn: Kan ikkje ha denne merkelappen

en: Reference Image
nn: Referansebilete

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
nn: Viss dette ikkje er eit ansikt, trykk for å avvisa.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
nn[0]: 1 gruppert element.
nn[1]: %1 grupperte element.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
nn: Gruppa er open.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
nn: Gruppa er lukka.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
nn: Dette elementet har geografisk informasjon.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
nn: Vis i fullskjerm

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
nn: Drei til venstre

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
nn: Drei til høgre

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
nn: Fjern merking

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
nn: Merk element

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
nn: Bruk som albumminiatyr

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
nn: Bruk som merkelappminiatyr

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
nn[0]: Flytt til papirkorga
nn[1]: Flytt %1 filer til papirkorga

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
nn: Fjern albumikon

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
nn: Alle album

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
nn: Alle merkelappar

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
nn: Merk

[ctx: @action: context menu]
en: Children
nn: Barn

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
nn: Foreldre

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
nn: Fjern merking

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
nn: Omvend merking

[ctx: @action: group items]
en: Group
nn: Grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
nn: Opna alle grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
nn: Lukk alle grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
nn: Vis grupperte bilete

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
nn: Gøym grupperte bilete

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
nn: Løys opp gruppe

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
nn: Fjern frå gruppe

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
nn: Grupper merkte her

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
nn: Grupper merkte etter tid

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
nn: Grupper merkte etter filnamn

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
nn: Grupper merkte etter intervall-/serieopptak

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
nn: Fjern merkt element frå grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
nn: Løys opp merkte frå gruppe

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
nn: Opna med

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
nn: Anna …

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
nn: Opna med …

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
nn: Ny merkelapp …

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
nn: Slett merkelapp

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
nn: Slett merkelappar

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
nn: Merk som ansiktsmerkelapp

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
nn: Merk som ansiktsmerkelappar

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
nn: Eigenskapar …

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
nn: Ikkje bruk som ansiktsmerkelapp

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
nn: Fjernar ansikts­eigenskapen frå den valde merke­lappen og tilhøyrande ansikts­område frå bileta. Kan òg fjerna merke­lappar frå bilete.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
nn: Ikkje bruk som ansiktsmerkelappar

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
nn: Fjernar ansikts­eigenskapen frå dei valde merke­lappane og tilhøyrande ansikts­område frå bileta. Kan òg fjerna merke­lappar frå bileta.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
nn: B&ruk merkelapp

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
nn: &Fjern merkelapp

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
nn: Tilordna &kategoriar

[ctx: @action: context menu]
en: Date
nn: Dato

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
nn: Merkelapp

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
nn: Gå til

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
nn: Opna …

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
nn: Opna i filhandsamar

[ctx: @action: context menu]
en: Import
nn: Importer

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
nn: Det finst ikkje noko importeringsverktøy

[ctx: @action: context menu]
en: Export
nn: Eksporter

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
nn: Det finst ikkje noko eksporteringsverktøy

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
nn: Kø­handsamar

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
nn: Legg i eksisterande kø

en: 1 Item | %1 Items
nn[0]: 1 element
nn[1]: %1 element

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
nn[0]: Albumdato: %2 %3 %4 – 1 element
nn[1]: Albumdato: %2 %3 %4 – %1 element

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
nn[0]: %2 medrekna ein undermerkelapp
nn[1]: %2 medrekna %1 undermerkelappar

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
nn[0]: %2 – 1 element
nn[1]: %2 – %1 element

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
nn[0]: %2 – 1 element
nn[1]: %2 – %1 element

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
nn[0]: Nøkkelordsøk – 1 element
nn[1]: Nøkkelordsøk – %1 element

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
nn[0]: Avansert søk – 1 element
nn[1]: Avansert søk – %1 element

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
nn: <p>Vel kva album i digiKam-biblioteket du vil flytta dei merkte bileta til.</p>

en: Album "%1"
nn: Album «%1»

en: File Properties
nn: Fileigenskapar

[ctx: filename]
en: Name:
nn: Namn:

en: Date:
nn: Dato:

en: Size:
nn: Storleik:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
nn: %1 × %2 (%3 megapikslar)

en: Dimensions:
nn: Storleik:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Aspect Ratio:
nn: Breidd/høgd-forhold:

en: Photograph Properties
nn: Fotoeigenskapar

en: Make/Model:
nn: Merke/modell:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
nn: Objektiv:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
nn: Bilete teke:

en: Aperture/Focal:
nn: Blendaropning/brennvidd:

en: Exposure/Sensitivity:
nn: Eksponeringstid/ISO:

en: Mode/Program:
nn: Modus/program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
nn: Blits:

en: White Balance:
nn: Kvitbalanse:

en: Audio/Video Properties
nn: Lyd- og videoeigenskapar

en: Duration:
nn: Lengd:

en: Frame Rate:
nn: Bilete per sekund:

en:  fps
nn:  b/s

en: Video Codec:
nn: Videokodek:

en: Audio Bit Rate:
nn: Bitrate lyd:

en: Audio Channel Type:
nn: Lydkanalar:

en: Audio Codec:
nn: Lydkodek:

en: digiKam Properties
nn: digiKam-eigenskapar

[ctx: title of the file]
en: Title:
nn: Tittel:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
nn: Bilettekst:

en: Tags:
nn: Merkelappar:

en: Labels:
nn: Kategoriar:

en: Album Properties
nn: Albumeigenskapar

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
nn: Namn:

en: Items:
nn: Element:

en: Collection:
nn: Samling:

en: Category:
nn: Kategori:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
nn: Bilettekst:

en: Preview:
nn: Førehandsvising:

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
nn: Ja

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
nn: Delvis

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
nn: Nei

en: Reproducible:
nn: Reproduserbar:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
nn: Skildring:

en: Identifier:
nn: Identifikator:

en: Technical Parameters
nn: Tekniske parametrar

en: <i>Binary Data</i>
nn: <i>Binærdata</i>

en: Initializing...
nn: Førebur …

en: Load Plugins...
nn: Lastar inn programtillegg …

en: Checking ICC repository...
nn: Kontrollerer ICC-lager …

en: Loading albums...
nn: Lastar album …

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
nn: <p>ICC-profilmappa er ikkje gyldig.</p><p>Trykk «Ja» viss du vil velja mappa på nytt og «Nei» elles. I så fall vert farge­handteringa slått av til du rettar opp i dette.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
nn[0]: Ingen merkte element (%1 element)
nn[1]: Ingen merkte element (%1 element)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
nn[0]: Ingen merkte element (%1 [%2] element)
nn[1]: Ingen merkte element (%1 [%2] element)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
nn[0]: Ingen merkte element (%1 element – med grupperte element: %2)
nn[1]: Ingen merkte element (%1 element – med grupperte element: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
nn[0]: 1/%2 element merkt (%3/%4)
nn[1]: %1/%2 element merkte (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
nn[0]: 1/%2 [%3] element merkt (%4/%5)
nn[1]: %1/%2 [%3] element merkte (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
nn[0]: 1/%2 element merkt. Til saman med grupperte element: %3
nn[1]: %1/%2 element merkte. Til saman med grupperte element: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
nn[0]: 1/%2 [%3/%4] element merkt (%5/%6)
nn[1]: %1/%2 [%3/%4] element merkte (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
nn[0]: 1/%2 element merkt. Med grupperte element: %3/%4
nn[1]: %1/%2 element merkte. Med grupperte element: %3/%4

en:  (%1 of %2)
nn:  (%1 av %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
nn:  (%1 av %2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
nn:  (%1 av %2. Til saman med grupperte element: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
nn[0]: %1 gøymd element
nn[1]: %1 gøymde element

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
nn[0]: Lagra metadata til biletfil
nn[1]: Lagra metadata til merkte biletfiler

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
nn[0]: Les om att metadata frå biletfil
nn[1]: Les om att metadata frå merkte biletfiler

en: Auto-Detecting Camera...
nn: Søkjer etter kamera …

en: Opening Download Dialog...
nn: Opnar nedlastingsvindauge …

en: Cameras
nn: Kamera

en: USB Storage Devices
nn: USB-lagringseiningar

en: Card Readers
nn: Minnekortlesarar

en: Add Images...
nn: Legg til bilete …

en: Adds new items to an Album.
nn: Legg nye element til eit album.

en: Add Folders...
nn: Legg til mapper …

en: Adds new folders to Album library.
nn: Legg nye mapper til albumbiblioteket.

en: Images found in %1
nn: Bilete funne i %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
nn: Du har valt eit lyst farge­oppsett. Me vil derfor byta til eit mørkt ikon­tema. Ikon­temaet vert tilgjengeleg når du har starta digiKam på nytt.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
nn: Du har valt eit mørkt farge­oppsett. Me vil derfor byta til eit lyst ikon­tema. Ikon­temaet vert tilgjengeleg når du har starta digiKam på nytt.

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
nn: <p>Vel kva album i digiKam-biblioteket du vil importera mapper til.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
nn: Mappa %1 er del av albumadressa og kan ikkje importerast rekursivt.

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
nn: Startar hovudvising …

[ctx: @action: setup]
en: &Back
nn: &Tilbake

[ctx: @action: setup]
en: Forward
nn: Fram

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
nn: Oppdater

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
nn: Oppdater gjeldande innhald.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
nn: &Ny …

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
nn: Lag eit nytt, tomt album i samlinga.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
nn: &Flytt til album …

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
nn: Flytt dei merkte bileta til eit album.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
nn: &Kopier til …

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
nn: Kopier dei merkte bileta til ei mappe.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
nn: Slett album

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
nn: Endra namn …

[ctx: @action: setup]
en: Properties
nn: Eigenskapar

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
nn: Endra albumeigenskapar og samlingsinformasjon.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
nn: Lagra metadata til biletfiler

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
nn: Oppdaterer metadata til biletfiler i det gjeldande albumet med innhaldet i digiKam-databasen (metadata i bilet­filene vert overskriven med metadata frå databasen).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
nn: Les om att metadata frå biletfiler

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
nn: Oppdaterer digiKam-databasen med metadata frå filene i det gjeldande albumet (informasjon i databasen vert overskriven med metadata frå biletfilene).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
nn: Opna i filhandsamar

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
nn: Merkelapp­handsamar

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
nn: N&y …

[ctx: @action: setup]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
nn: Bruk merkelappen

[ctx: @action: setup]
en: Views
nn: Visingar

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
nn: Førehandsvising

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
nn: Kart

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
nn: Tabell

[ctx: @action: setup]
en: Open...
nn: Opna …

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
nn: Opna merkt element.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
nn: Opna i standardprogram

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
nn: Opna det merkte elementet med standardprogrammet.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
nn: Bilet­redigering

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
nn: Opna i biletredigeringsprogrammet.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
nn: Lysbord

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
nn: Legg dei merkte elementa på lysbordet.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
nn: Legg på lysbordet

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
nn: Legg dei merkte elementa på lysbordet.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
nn: Kø­handsamar

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
nn: Legg til gjeldande kø

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
nn: Legg dei merkte elementa til gjeldande kø i køhandsamaren.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
nn: Legg til ny kø

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
nn: Legg dei merkte elementa til ein ny kø i køhandsamaren.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
nn: Importer

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
nn: Skriv metadata til merkte filer

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
nn: Les om att metadata frå merkte filer

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
nn: Søk etter ansikt

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
nn: Finn liknande …

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
nn: Finn bilete som liknar mest på det merkte.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
nn: Endra filnamnet på det merkte elementet.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
nn: Flytt til papirkorga

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
nn: Slett for alltid

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
nn: Slett for alltid utan stadfesting

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
nn: Flytt til papirkorga utan stadfesting

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
nn: &Sorter album

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
nn: Sorter album i trevising.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
nn: Etter mappe

[ctx: @action: setup]
en: By Category
nn: Etter kategori

[ctx: @action: setup]
en: By Date
nn: Etter dato

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
nn: Ta med underalbum

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
nn: Kryss av her viss du vil visa alle under­albuma til det gjeldande albumet.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
nn: Ta med undermerkelappar

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
nn: Kryss av her viss du vil visa alle bileta merkte med den gjeldande merkelappen og alle undermerkelappane hans.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
nn: Vis alle grupperte element som opne

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
nn: Kryss av her viss du vil visa alle grupperte element som opne.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
nn: &Sorter element

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
nn: Verdien som bilete i album skal sorterast etter i miniatyrvisinga.

[ctx: @action: setup]
en: By Name
nn: Etter namn

[ctx: @action: setup]
en: By Path
nn: Etter filadresse

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
nn: Etter dato teke

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
nn: Etter siste endring

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
nn: Etter filstorleik

[ctx: @action: setup]
en: By Format
nn: Etter format

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
nn: Etter karakter

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
nn: Etter biletstorleik

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
nn: Etter breidd/høgd-forhold

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
nn: Etter ansiktstype

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
nn: Etter likskap

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
nn: Manuelt og etter namn

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
nn: Manuelt og etter dato

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
nn: Sorterings&rekkjefølgje

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
nn: Om bileta skal sorterast i stigande eller fallande rekkjefølgje.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
nn: Stigande

[ctx: @action: setup]
en: Descending
nn: Fallande

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
nn: Grupper bilete

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
nn: Kategoriane som bileta i miniatyrvisinga skal grupperast etter.

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
nn: Flat liste

[ctx: @action: setup]
en: By Album
nn: Etter album

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
nn: Etter ansikt

[ctx: @action: setup]
en: By Month
nn: Etter månad

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
nn: Sortering for biletgrupper

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
nn: Sorteringsrekkjefølgja for biletgrupper.

[ctx: @action: setup]
en: Select All
nn: Merk alle

[ctx: @action: setup]
en: Select None
nn: Merk ingen

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
nn: Omvend merking

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
nn: Vis miniatyrlinje

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
nn: Forstørr til 100 %

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
nn: Tilpass til &vindauge

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
nn: Vising med fargehandsaming

[ctx: @action: setup]
en: Search...
nn: Søk …

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
nn: Avansert søk …

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
nn: Finn duplikatbilete …

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
nn: Databaseoverføring …

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
nn: Vedlike­hald …

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
nn: Søk etter nye element

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
nn: Legg til kamera manuelt …

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
nn: Lastar kameraoversikt …

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
nn: Avslutt førehandsvising

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
nn: Neste bilete

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
nn: Førre bilete

[ctx: @action: setup]
en: First Image
nn: Første bilete

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
nn: Siste bilete

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
nn: Klipp &ut

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
nn: Klipp ut utvalet til utklippstavla

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
nn: Rediger titlar

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
nn: Rediger kommentarar

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
nn: Vis tilordna merkelappar

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
nn: Rett opp Exif-retningsinfo

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
nn: Spegla vassrett

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
nn: Opp ned

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
nn: Spegla loddrett

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
nn: Dreidd til høgre / spegla vassrett

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
nn: Dreidd til høgre

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
nn: Dreidd til høgre / spegla loddrett

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
nn: Dreidd til venstre

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
nn: Drei til

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
nn: Venstre

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
nn: Høgre

[ctx: @action: setup]
en: Flip
nn: Spegelvend

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
nn: Vassrett

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
nn: Loddrett

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
nn: Drei/vend automatisk basert på Exif-info

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
nn: Lastar tema …

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
nn: &Tema

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
nn: Lastar verktøy …

en: CompactFlash Card Reader
nn: CompactFlash-kortlesar

en: Memory Stick Reader
nn: Minnepinnelesar

en: SmartMedia Card Reader
nn: SmartMedia-kortlesar

en: SD / MMC Card Reader
nn: SD-/MMC-kortlesar

en: xD Card Reader
nn: xD-kortlesar

en: USB Disk
nn: USB-disk

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
nn: %1 «%2» på %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
nn: %1 «%2»

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
nn: %1 på %2

en: Cannot access the storage device.
nn: Får ikkje tilgang til lagringseininga.

en: Images on %1
nn: Bilete på %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
nn: Eininga «%1» er ikkje gyldig.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
nn: Kameraet «%1» er ikkje støtta.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
nn: Hovudverktøy

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
nn: Etterhandsaming

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
nn: Eksportering

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
nn: Importering

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
nn: &Bla gjennom

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
nn: &Merkelapp

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
nn: &Element

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
nn: &Importer

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
nn: &Eksporter

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Open camera dialog at "path"
nn: Opna kameravindauget ved «path».

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
nn: Opna kameravindauget til eininga med Solid-UDI-en «udi».

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
nn: Oppdag automatisk og opna tilkopla gphoto2-kamera.

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
nn: Start digiKam med SQLite-databasefila som finst i mappa «dir».

en: Start digikam with the configuration file "config"
nn: Start digiKam med oppsettfila «config».

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
nn: Qt SQLite- eller MySQL-database­tillegget er ikkje tilgjengeleg. Du må installera det.
    Det finst ingen databasetillegg installerte på datamaskina.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
nn: Qt SQLite- eller MySQL-databasetillegget er ikkje tilgjengeleg. Du må installera det.
    Desse databasetillegga er alt installerte på maskina:

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
nn: <p>Den oppgjevne adressa til oppsettfila er ikkje gyldig. Grunnen kan vera at forelder­mappa ikkje finst, at adressa er ei mappe sjølv eller at du ikkje har lese- eller skrivetilgang til ho.</p>

en: %1 Image (%2)
nn: %1-bilete (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
nn: TIFF-bilete (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
nn: JPEG-bilete (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
nn: JPEG2000-bilete (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
nn: Progressive Graphics-fil (*.pgf)

en: Raw Images (%1)
nn: Råbilete (%1)

en: All supported files (%1)
nn: Alle støtta filer (%1)

en: Albums
nn: Album

en: Dates
nn: Datoar

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
nn: Likskap

[ctx: Search images on a map]
en: Map
nn: Kart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
nn: Kategoriar

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
nn: Velkommen til ansikts­handsaminga i digiKam. Viss dette er første gong du brukar ho, er det lurt å sjå kikka på hjelpe­boksen i panelet nede til venstre.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
nn: Personar

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
nn: Søk

en: Open Tag Manager
nn: Opna merkelapphandsamar

en: No Tags
nn: Ingen merkelappar

en: Existing Tags
nn: Eksisterande merkelappar

en: No Tags Album
nn: Ingen albummerkelappar

en: Tags
nn: Merkelappar

en: Time Unit:
nn: Tidseining:

en: Day
nn: Dag

en: Week
nn: Veke

en: Month
nn: Månad

en: Year
nn: År

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
nn: <p>Vel tidseining for histogrammet.</p><p>Du kan endra eininga for visa kortare eller lengre tidsintervall.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
nn: <p>Vel skala for histogrammet.</p><p>Viss det ikkje finst nokon periodar med uvanleg mange bilete, kan du bruka lineærskalaen.</p><p>Viss det finst slike periodar, bør du bruka logaritme­skalaen. Alle verdiane (både store og små) vert då synlege på grafen.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
nn: Lineær

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
nn: Logaritmisk

en: Clear current selection
nn: Tøm gjeldande utval

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
nn: Trykk på denne knappen for å nullstilla datovalet på tidslinja.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
nn: Skriv inn eit namn på dato­søket for å lagra det i søkje­oversikta nedanfor.

en: Save current selection to a new virtual Album
nn: Lagra gjeldande søkjeutval til nytt virtuelt album

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
nn: Trykk på denne knappen for å lagra datoane merkte på tidslinja til eit nytt søk / virtuelt album med namn lik teksten i skrivefeltet.

en: Timeline
nn: Tidslinje

en: no item
nn: inkje element

en: 1 item | %1 items
nn[0]: 1 element
nn[1]: %1 element

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
nn: Filter

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
nn: Kan ikkje opna rotalbumet. Det er ikkje ei fysisk mappe.

en: Fuzzy Sketch Search
nn: Skissesøk

en: Fuzzy Image Search
nn: Uklare søk

en: Map Search
nn: Kartsøk

en: Last Search
nn: Førre søk

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
nn: Lagringsområdet til biletet
    er ikkje tilgjengeleg nett no

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
nn: Verktøy

en: Undo
nn: Angra

en: Restore
nn: Gjenopprett

en: Delete...
nn: Slett …

en: Selected Items Permanently
nn: Merkte element for alltid

en: All Items Permanently
nn: Alle elementa for alltid

en: Confirm Undo
nn: Stadfest angring

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
nn[0]: Er du sikker på at du vil gjenoppretta %1 element?
nn[1]: Er du sikker på at du vil gjenoppretta %1 element?

en: Confirm Restore
nn: Stadfest gjenoppretting

en: Confirm Deletion
nn: Stadfest sletting

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
nn[0]: Er du sikker på at du vil sletta %1 element for alltid?
nn[1]: Er du sikker på at du vil sletta %1 element for alltid?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
nn: Er du sikker på at du vil sletta ALLE elementa for alltid?

en: %1/%2 items selected
nn: %1/%2 element merkt(e)

en: Welcome to digiKam %1
nn: Velkommen til digiKam %1

en: New Features
nn: Nye funksjonar

en: About
nn: Om

en: Background Image Credits
nn: Fotografen av bakgrunnsbiletet

en: Author:
nn: Fotograf:

en: Location:
nn: Stad:

en: Camera:
nn: Kamera:

en: Lens:
nn: Objektiv:

en: ...and much more.
nn: Og mykje meir …

en: Hide grouped items
nn: Gøym grupperte element

en: Ignore grouping
nn: Ignorer gruppering

en: Show grouping in tree
nn: Vis gruppering i tre

en: Audio/video properties
nn: Lyd- og videoeigenskapar

en: Audio bitrate
nn: Bitrate for lyd

en: Audio channel type
nn: Lydkanalar

en: Audio Codec
nn: Lydkodek

en: Duration
nn: Lengd

en: Frame rate
nn: Bilete per sekund

en: Video codec
nn: Videokodek

en: Configure column "%1"
nn: Set opp kolonnen «%1»

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
nn: digiKam-eigenskapar

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
nn: Karakter

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
nn: Plukk-kategori

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
nn: Fargekategori

[ctx: @title: tableview]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
nn: Skildring

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
nn: Merkelappar

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
nn: Karakter

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
nn: Plukk-kategori

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
nn: Fargekategori

[ctx: @info: tableview]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
nn: Skildring

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
nn: Merkelappar

[ctx: @info: tableview]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
nn: Avvist

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
nn: Ikkje avgjort

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
nn: Godteke

[ctx: @info: tableview]
en: Red
nn: Raud

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
nn: Oransje

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
nn: Gul

[ctx: @info: tableview]
en: Green
nn: Grøn

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
nn: Blå

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
nn: Lilla

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
nn: Grå

[ctx: @info: tableview]
en: Black
nn: Svart

[ctx: @info: tableview]
en: White
nn: Kvit

en: File properties
nn: Fileigenskapar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
nn: Filnamn

en: Path
nn: Adresse

en: Size
nn: Storleik

en: Last modified
nn: Sist endra

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
nn: Menneskelesbar

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
nn: Enkel

en: Display format
nn: Visingsformat

en: Geo properties
nn: Geoeigenskapar

en: Geotagged
nn: Geografisk stadfesta

en: Coordinates
nn: Koordinatar

en: Altitude
nn: Høgd over havet

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
nn: Ja

[ctx: @info: tableview]
en: No
nn: Nei

en: Metric units
nn: Metriske einingar

en: Imperial units
nn: Britiske einingar

en: Item properties
nn: Elementeigenskapar

en: Width
nn: Breidd

en: Height
nn: Høgd

en: Dimensions
nn: Storleik

en: Pixel count
nn: Pikseltal

en: Bit depth
nn: Bitdjupn

en: Color mode
nn: Fargemodus

en: Creation date/time
nn: Tidspunkt teke

en: Digitization date/time
nn: Tidspunkt digitalisert

en: Aspect ratio
nn: Høgd/breidd-forhold

en: Similarity
nn: Likskap

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
nn: Foto­eigenskapar

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
nn: Kamera­produsent

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
nn: Kamera­modell

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
nn: Objektiv

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
nn: Blendar­opning

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
nn: Brenn­vidd

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
nn: Eksponering

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
nn: ISO-verdi

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
nn: Modus/program

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
nn: Blits

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
nn: Kvit­balanse

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
nn: Som brøk

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
nn: Som desimaltal

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
nn: Sekund

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
nn: Millisekund

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
nn: Mikrosekund

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
nn: Eining

en: Thumbnail
nn: Miniatyrbilete

en: Remove this column
nn: Fjern kolonnen

en: Configure this column
nn: Set opp kolonnen

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
nn: LibGphoto2-støtte

[ctx: @item: component info]
en: No
nn: Nei

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
nn: Baloo-støtte

[ctx: @item: component info]
en: Yes
nn: Ja

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
nn: Mediespelar-støtte

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
nn: D-Bus-støtte

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
nn: Panorama-støtte

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
nn: Støtte for HTML-galleri

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
nn: Kalenderstøtte

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
nn: Databasemotor

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
nn: Intern databasetenar

en: Auto Levels
nn: Autonivå

en: Normalize
nn: Normaliser

en: Equalize
nn: Jamn ut

en: Stretch Contrast
nn: Strekk kontrasten

en: Auto Exposure
nn: Automatisk eksponering

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
nn: Automatisk fargeretting

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
nn: Verktøy for automatisk å retta opp fargar

[ctx: @title]
en: BCG Correction
nn: BCG-justering

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
nn: Verktøy for å fiksa lysstyrke/kontrast/gamma

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
nn: Verktøy for å gjera om bilete til svart-kvitt

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
nn: Kanal­blandar

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
nn: Verktøy for å blanda fargekanalar

en: Color Balance
nn: Farge­balanse

en: Adjust color balance.
nn: Juster fargebalansen.

[ctx: @title]
en: Color Balance
nn: Farge­balanse

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
nn: Verktøy for å justera fargebalansen

en: Convert to 8 bits
nn: Gjer om til 8-bit

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
nn: Gjer om fargedjupna frå 16 til 8 bit.

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
nn: Verktøy for å gjera om fargedjupn til 8 bit

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
nn: Gjer om til 16-bit

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
nn: Verktøy for å gjera om fargedjupn til 16 bit

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
nn: Juster kurver

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
nn: Utfør kurvejusteringar.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
nn: Kanal:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
nn: Lysstyrke

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
nn: Raud

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
nn: Grøn

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
nn: Blå

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
nn: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
nn: Last inn …

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
nn: Hent inn parametrar frå ei tekstfil.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
nn: Verktøy for å justera fargekurver

[ctx: @title]
en: HSL Correction
nn: HSL-justering

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
nn: Verktøy for å justera nyanse/metting/lysstyrke

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
nn: Fargeprofil-konvertering

[ctx: @title]
en: Invert Colors
nn: Omvende fargar

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
nn: Verktøy for å venda om på fargar i bilete

[ctx: @title]
en: White Balance
nn: Kvit­balanse

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
nn: Verktøy for å justera kvitbalansen

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
nn: Gjer om råbilete til DNG-format

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
nn: Verktøy for å gjera råbilete om til DNG-filer

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
nn: <b>Viss det oppstår feil ved omgjering til PNG-formatet, kan dette skuldast fargeprofil­kontrollen. Då treng du berre bruka verktøyet for fargeprofil­omgjering, med ønskt fargeprofil, før du brukar dette verktøyet.</b>

en: Output file type:
nn: Filtype for utfil:

en: Same as input
nn: Same som innformatet

en: Shell Script:
nn: Skalskript:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
nn: Skriv inn skriptet som skal køyrast. Bruk $INPUT og $OUTPUT for filnamna til inn- og utfilene (med spesialteikn verna). Variablane vert bytte ut før skriptet vert køyrt.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
nn: <b>Merk:</b> Miljøvariablane TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING og TAGSPATH (skilde med «;») er tilgjengelege.

en: User Script: No script.
nn: Brukarskript: Inkje skript.

en: User Script: Timeout from script.
nn: Brukarskript: Tidsavbrot ved køyring.

en: User Script: Failed to start script.
nn: Brukarskript: Klarte ikkje starta skriptet.

en: User Script: Script process crashed.
nn: Brukarskript: Skriptprosessen krasja.

en: User Script: Command not found.
nn: Brukarskript: Fann ikkje kommandoen.

[ctx: @title]
en: Add Border
nn: Legg til bilet­ramme

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
nn: Kryss av her viss du vil at vassmerket skal bruka den valde skriftstorleiken eller biletet utan nokon endringar.

en: Use Absolute Size
nn: Bruk absolutt storleik

en: Image
nn: Bilete

en: Text
nn: Tekst

en: Image settings
nn: Bilet­innstillingar

en: Click to select watermark image.
nn: Trykk for å velja vassmerke.

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
nn: Kryss av her viss du vil at vass­merket skal bruka breidd/høgd-forholdet til biletet i staden for sitt naturlege breidd/høgd-forhold.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
nn: Ignorer breidd/høgd-forhold til vassmerket

en: Check this if you want watermark to be transparent.
nn: Kryss av her viss du vil gjera vassmerket delvis gjennomsiktig.

en: Add transparency to watermark image
nn: Bruk gjennomsikt på vassmerket

en: Opacity of watermark
nn: Gjennomsikt til vassmerket

en: Text settings
nn: Tekst­innstillingar

en: Enter your watermark string here.
nn: Skriv inn vassmerke­tekst her.

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
nn: Vel skrifttype og stil. Storleiken vert automatisk rekna ut.

en: Set the font color to use here.
nn: Vel skrift­fargen du vil bruka her.

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
nn: Vel gjennomsikt for vassmerke­teksten, der 0 er heilt gjennomsiktig og 100 er heilt tett.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
nn: Kryss av her viss du vil ha ein bakgrunn til teksten.

en: Use background
nn: Bruk bakgrunn

en: Choose the color of the watermark background.
nn: Vel farge på vassmerke­bakgrunnen.

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
nn: Vel gjennomsikt for bakgrunnen til vassmerket, der 0 er heilt gjennomsiktig og 100 er heilt tett.

en: Specific Location
nn: Fast plassering

en: Systematic Repetition
nn: Systematisk gjentaking

en: Random Repetition
nn: Tilfeldig gjentaking

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
nn: Når du har valt å gjenta vassmerket, kan du her velja kor mange gongar det skal gjentakast.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
nn: Tettleik for vassmerke-gjentaking (vert ikkje brukt i «Fast plassering»-modus).

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
nn: Når du har valt å gjenta vassmerket på tilfeldige plasseringar, kan du her velja om det òg skal dreiast i tilfeldig vinkel (0, 90, 180 eller 270 gradar).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
nn: Tilfeldig retning på vassmerket (vert berre brukt i «Tilfeldig gjentaking»-modus).

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
nn: Vel her kor spreidde vassmerka skal stå. Høgare verdiar gjev vassmerke som står lenger frå kvarandre. Bruk desimaltal, typisk mellom 1,0 og 3,0. Men du kan òg bruka verdiar under 1,0.

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
nn: Oppe til venstre

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
nn: Oppe til høgre

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
nn: Nede til venstre

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
nn: Nede til høgre

[ctx: @item: placement position]
en: Center
nn: I midten

en: 0 degrees
nn: 0 gradar

en: 90 degrees CW
nn: 90 gradar

en: 180 degrees
nn: 180 gradar

en: 270 degrees CW
nn: 270 gradar

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
nn: Storleiken til vassmerket som ein prosent av det merkte biletet.

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
nn: Marg frå kanten i X-retninga i prosent av det merkte biletet.

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
nn: Marg frå kanten i Y-retninga i prosent av det merkte biletet.

en: Smoothness:
nn: Jamnleik:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
nn: Ein jamnleik på 0 har ingen verknad, mens verdiar på 1 og fastset radien til uskarpleiksmatrisa, som avgjer kor uklart biletet skal gjerast.

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
nn: Heite pikslar

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
nn: Verktøy for å fiksa «heite pikslar»

en: Lens Auto-Correction
nn: Automatisk objektivkorrigering

en: Fix automatically lens distortions
nn: Rett automatisk objektivforvrenging

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
nn: Valet <b>Bruk metadata</b> vil lesa informasjon frå bileta for å automatisk finna rett informasjon om objektivet som vart brukt.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
nn: Kan ikkje finna all objektiv­informasjon for å utføra automatisk objektivkorrigering

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
nn: Automatisk objektiv­korrigering

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
nn: Verktøy for å automatisk retta opp objektiv­forvrenging

[ctx: @title]
en: Local Contrast
nn: Lokal kontrast

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
nn: Verktøy for å emulera toneavbilding

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
nn: Støy­fjerning

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
nn: Verktøy for å fjerna biletstøy ved hjelp av «wavelets»

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
nn: Verktøy for å automatisk oppdaga og fjerna raude auge

en: Visit CImg library website
nn: Besøk heimesida til CImg-biblioteket

en: Reduce Uniform Noise
nn: Reduser einsarta støy

en: Reduce JPEG Artifacts
nn: Reduser JPEG-artefaktar

en: Reduce Texturing
nn: Reduser tekstur

[ctx: @title]
en: Restoration
nn: Restaurering

[ctx: @title]
en: Color Effects
nn: Farge­effektar

[ctx: @title]
en: Film Grain
nn: Film­korn

en: Rating:
nn: Karakter:

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
nn: Fullstendig

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
nn: Dato

[ctx: @title]
en: Iptc:
nn: IPTC:

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
nn: Fullstendig

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
nn: Dato

[ctx: @title]
en: Xmp:
nn: XMP:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
nn: Fullstendig

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
nn: Dato

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
nn: Fjern metadata: Ikkje siste verktøy i lista.

en: Auto-Crop
nn: Auto­matisk utsnitt

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
nn: Rekn automatisk ut utsnitts­område ved å sjå etter svarte område rundt biletet.

en: Position:
nn: Plassering:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
nn: Vel hjørnet oppe til venstre for biletutsnittet.

en: Set here the width selection for cropping.
nn: Vel breidda til biletutsnittet.

en: Set here the height selection for cropping.
nn: Vel høgda til biletutsnittet.

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
nn: Vassrett

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
nn: Loddrett

[ctx: @label]
en: Flip:
nn: Spegelvend:

en: Preset Length:
nn: Førehands­vald lengd:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
nn[0]: Knøttliten (1 piksel)
nn[1]: Knøttliten (%1 pikslar)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
nn[0]: Liten (1 piksel)
nn[1]: Liten (%1 piksler)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
nn[0]: Middels (1 piksel)
nn[1]: Middels (%1 pikslar)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
nn[0]: Stor (1 piksel)
nn[1]: Stor (%1 pikslar)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
nn[0]: Veldig stor (1 piksel)
nn[1]: Stor (%1 pikslar)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
nn[0]: Enorm (1 piksel)
nn[1]: Enorm (%1 pikslar)

en: Use Custom Length
nn: Bruk eiga lengd

en: Use Percentage
nn: Bruk prosent

en:  Pixels
nn:  pikslar

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
nn: Bruk Exif-retning

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
nn: 90 gradar

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
nn: 180 gradar

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
nn: 270 gradar

[ctx: @item: angle]
en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: @label]
en: Angle:
nn: Vinkel:

en: Lossless HEIF files
nn: HEIF-filer utan kvalitetstap

en: JPEG quality:
nn: JPEG-kvalitet:

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
nn: <font color='red'><i>Åtvaring: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> er ikkje eit tapsfritt format.</i></font>

en: Chroma subsampling:
nn: Kroma-delsampling:

en: 4:4:4 (best quality)
nn: 4:4:4 (best kvalitet)

en: 4:2:2 (good quality)
nn: 4:2:2 (god kvalitet)

en: 4:2:0 (low quality)
nn: 4:2:0 (låg kvalitet)

en: 4:1:1 (low quality)
nn: 4:1:1 (låg kvalitet)

en: Lossless JPEG 2000 files
nn: JPEG 2000-filer utan kvalitetstap

en: JPEG 2000 quality:
nn: JPEG 2000-kvalitet:

en: Lossless PGF files
nn: PGF-filer utan kvalitetstap

en: PNG compression:
nn: PNG-komprimering:

en: Compress TIFF files
nn: Komprimer TIFF-filer

en: Adjust Curve
nn: Juster kurver

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
nn: Juster kurver

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
nn: <p>Dette redigerings­verktøyet kan justera fargekurver i bilete.</p>

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
nn: Juster kurver …

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
nn: Dette er histogrammet til den valde bilet­kanalen i det opphavlege biletet.

en: Select the input intensity of the histogram here.
nn: Vel inn­intensitetar til histogrammet.

en: Input intensity.
nn: Inn­intensitet.

en: Select the output intensity of the histogram here.
nn: Vel utintensitetar til histogrammet.

en: Output intensity.
nn: Utintensitet.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
nn: Vel den lågaste innintensitets­verdien til histogrammet.

en: Minimal input intensity.
nn: Lågaste innintensitet.

en: Gamma input value.
nn: Inn­gammaverdi.

en: Select the gamma input value here.
nn: Vel inn­gammaverdien.

en: Maximal input intensity.
nn: Høgaste inn­intensitet.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
nn: Vel den høgaste innintensitets­verdien til histogrammet.

en: Minimal output intensity.
nn: Lågaste utintensitet.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
nn: Vel den lågaste utintensitets­verdien til histogrammet.

en: Maximal output intensity.
nn: Høgaste utintensitet.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
nn: Vel den høgaste utintensitetsverdien til histogrammet.

en: All channels shadow tone color picker
nn: Fargeplukkar for skuggetone til alle kanalar

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nn: Trykk her for å velja fargen frå biletet som du vil bruka som <b>skuggetone</b> for kurvene til raud-, grøn-, blå- og lyskanalane.

en: All channels middle tone color picker
nn: Fargeplukkar for midttone til alle kanalar

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nn: Trykk her for å velja fargen frå biletet som du vil bruka som <b>midttone</b> for kurvene til raud-, grøn-, blå- og lyskanalane.

en: All channels highlight tone color picker
nn: Fargeplukkar for høglystone til alle kanalar

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nn: Trykk her for å velja fargen frå biletet som du vil bruka som <b>høglystone</b> for kurvene til raud-, grøn-, blå- og lyskanalane.

en: Adjust all levels automatically.
nn: Juster alle nivåa automatisk.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
nn: Tykk her for å justera alle kanalnivåa automatisk.

en: &Reset
nn: &Tilbakestill

en: Reset current channel levels' values.
nn: Tilbakestill nivåa til gjeldande kanal.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
nn: Trykk her for å tilbakestilla alle nivåa for den valde kanalen til standardverdiane.

en: Adjust Levels
nn: Juster nivå

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
nn: Klarte ikkje opna Gimp-nivåfila.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
nn: Klarte ikkje lagra Gimp-nivåfila.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
nn: Juster nivå

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
nn: Verktøy for å justera fargenivå

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
nn: <p>Dette redigerings­verktøyet kan justera fargekurver i bilete.</p>

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
nn: Juster nivå …

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
nn: <b>Autonivå</b>:<p>Maksimerer toneomfanget i raud-, grøn- og blåkanalane. Søkjer etter mørkaste og lysaste verdiar, og endrar fargekanalane slik at dei spenner over alle moglege verdiar.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
nn: <b>Normaliser</b>:<p>Skalerer lysstyrken i alle punkta på biletet slik at det mørkaste punktet vert heilt svart og det lysaste punktet vert så lyst som mogleg utan å endra fargenyansen. Dette verkar ofte bra på bilete som ser flate eller bleike ut.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
nn: <b>Jamn ut</b>:<p>Endrar lysstyrken i alle punkta på biletet slik at lysstyrke­histogrammet er så flatt som mogleg. Dette vil seia at alle lysstyrke­verdiane er brukte omtrent like mange gongar. Ei slik utjamning kan forbetra kontrastane i biletet, men kan òg øydeleggja det heilt. Kor godt utjamninga verkar, er heilt avhengig av biletet du brukar.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
nn: <b>Strekk kontrasten</b>:<p>Forbetrar kontrasten og lysstyrken til RGB-verdiane i biletet ved å strekkja lågaste og høgaste verdi ut, slik at dei femner om alle moglege verdiar. Mellomverdiar vert justerte tilsvarande.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
nn: <b>Automatisk eksponering</b>:<p>Forbetrar kontrasten og lysstyrken til RGB-verdiane i biletet ved å rekna ut optimal eksponerings­verdi og svartnivå ved hjelp av bilethistogrammet.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
nn: <p>Dette biletredigerings­verktøyet kan automatisk justera fargane i bilete.</p>

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
nn: Automatisk fargeretting …

en: Brightness / Contrast / Gamma
nn: Lysstyrke/kontrast/gamma

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
nn: <p>Dette redigerings­verktøyet kan justera lysstyrke, kontrast og gammaverdi i bilete.</p>

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
nn: Lysstyrke/kontrast/gamma …

en: Convert to Black and White
nn: Gjer om til svart-kvitt

[ctx: @title]
en: Black and White
nn: Svart-kvitt

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan gjera om bilete til svart-kvitt.

[ctx: @action]
en: Black && White...
nn: Svart-kvitt …

en: Channel Mixer
nn: Kanal­blandar

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan blanda fargekanalar i bilete.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
nn: Kanal­blandar …

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan justera fargebalansen i bilete.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
nn: Farge­balanse …

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
nn: Gjer om til 8-bit

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan endra fargedjupna i bilete til 8-bit.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
nn: Gjer om til 8-bit

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
nn: Biletet brukar alt ein fargedjupn på 8 bit per farge per piksel.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
nn: Denne endringa vil redusera bilet­kvaliteten. Er du sikker på at du vil halda fram?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan endra fargedjupna i bilete til 16-bit.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
nn: Gjer om til 16-bit

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
nn: Biletet brukar alt ei fargedjupn på 16 bit per farge per piksel.

en: Color Negative Film
nn: Fargenegativ film

en: Input range of red color channel.
nn: Verdiområde for inndata for raud fargekanal.

en: Input range of green color channel.
nn: Verdiområde for inndata for grøn fargekanal.

en: Input range of blue color channel.
nn: Verdiområde for inndata for blå fargekanal.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
nn: Kryss av her for å bruka den innebygde farge­balansen til film­profilen. Fjern avkryssinga viss du vil velja fargebalanse sjølv.

en: White point color picker
nn: Fargeveljar for kvitpunkt

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
nn: Med denne knappen kan du henta fargen til den oransje maska til det skanna farge­negativet. Han representerer kvit­punktet til negativet, som er den mørkaste skugge­tonen til positivet etter farge­snuing. Det er òg referanse­punktet for bruk av filmprofilen.

en: Reset white point.
nn: Nullstill kvitpunkt.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
nn: Trykk på denne knappen for å nullstilla kvitpunktet til reint kvitt.

en: Adjust white point automatically.
nn: Juster kvitpunkt automatisk.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
nn: Trykk på denne knappen for å rekna ut kvit­punktet frå biletet automatisk. Denne funksjonen krev litt gjenståande oransje maske rundt det eksponerte området på negativet.

en: Exposure correction.
nn: Eksponeringskorrigering.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
nn: Flytt glidebrytaren til høgare verdiar heilt du får maks lysstyrke utan klipping av nokon av farge­kanalane. Bruk resultat­histogrammet for å undersøkja kvar kanal.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
nn: Lineær råskann av film­negativ krev bruk av ei gamma­kurve. Standardverdiane er 1,8 eller 2,2.

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
nn: Fargenegativ film

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
nn: Verktøy for å etter­likna fargefilm-negativ

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan etterlikna fargefilm-negativ.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
nn: Farge­negativ …

en: HSL Adjustments
nn: HSL-justering

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan justera nyanse, fargemetting og lysstyrke i bilete.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
nn: Nyanse/metting/lysstyrke …

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan snu fargane i bilete.

[ctx: @action]
en: Invert
nn: Snu fargane

[ctx: @title]
en: Invert
nn: Snu fargane

en: Info...
nn: Info …

en: Current Color Space:
nn: Gjeldande fargerom:

en: Color Profile Conversion
nn: Fargeprofil-konvertering

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
nn: Verktøy for å endra fargerommet til bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan gjera om farge­rommet til bilete.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
nn: Fargerom

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
nn: Gjer om fargerom …

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
nn: Biletet brukar ikkje fargestyring.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
nn: Fargehandsaming er slått av …

en: White Balance
nn: Kvit­balanse

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan justera kvitbalansen i bilete.

[ctx: @action]
en: White Balance...
nn: Kvit­balanse …

en: Add Border
nn: Legg til bilet­ramme

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
nn: Verktøy for å leggja til bilet­ramme rundt bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan leggja ei dekorativ bilet­ramme rundt bilete.

[ctx: @action]
en: Add Border...
nn: Legg til bilet­ramme …

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
nn: Dette er ei førehands­vising av teksten på biletet. Du kan flytta han til rett stad med musa.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
nn: Her skriv du inn teksten du vil leggja oppå biletet.

en: Here you can choose the font to be used.
nn: Her kan du velja kva for skrift teksten skal visast i.

en: Align text to the left
nn: Venstrejuster teksten

en: Align text to the right
nn: Høgrejuster teksten

en: Align text to center
nn: Midtstill teksten

en: Align text to a block
nn: Blokkjuster teksten

en: Rotation:
nn: Dreiing:

[ctx: no rotation]
en: None
nn: Ingen

en: 90 Degrees
nn: 90 gradar

en: 180 Degrees
nn: 180 gradar

en: 270 Degrees
nn: 270 gradar

en: Select the text rotation to use here.
nn: Vel kor mykje teksten skal dreiast.

[ctx: font color]
en: Color:
nn: Farge:

en: Set here the font color to use.
nn: Vel skriftfarge.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
nn: Tettleik:

en: Select the text opacity to use here.
nn: Vel kor tett (ugjennomsiktig) teksten skal vera.

en: Add border
nn: Legg på tekstramme

en: Add a solid border around text using current text color
nn: Legg til ei firkanta ramme rundt teksten, med gjeldande tekstfarge.

en: Semi-transparent
nn: Halvgjennomsiktig

en: Use semi-transparent text background under image
nn: Bruk halvgjennomsiktig bakgrunn til teksten

en: Enter your text here.
nn: Skriv inn tekst her.

en: Insert Text Tool
nn: Tekstinnsetjings­verktøy

en: Insert Text
nn: Set inn tekst

[ctx: @title]
en: Insert Text
nn: Set inn tekst

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
nn: Verktøy for å leggja inn tekst oppå bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan leggja tekst oppå bilete.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
nn: Set inn tekst …

en: Texture
nn: Tekstur

[ctx: @title]
en: Texture
nn: Tekstur

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
nn: Verktøy for å leggja teksturar på bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan leggja ein tekstur på bilete.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
nn: Legg på tekstur …

en: Vignetting Correction
nn: Vignetterings­korrigering

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
nn: Vignetterings­korrigering

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
nn: Verktøy å korrigera vignettering i bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan korrigera vignettering i bilete.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
nn: Vignetterings­korrigering …

en: Gaussian Blur
nn: Gaussisk sløring

[ctx: @title]
en: Blur
nn: Gjer uklar

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
nn: Verktøy for å gjera bilete uklare

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan gjera bilete uklare.

[ctx: @action]
en: Blur...
nn: Gjer uklar …

en: Brush Radius:
nn: Penselradius:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
nn: Radius­verdien 0 har ingen effekt, mens verdiar på 1 eller høgare fastset pensel­radiusen, som igjen avgjer kor mykje av biletet som vert kopiert.
    Snøggtastar: «[» og «]»

en: Radial Blur Percent:
nn: Prosent uklar rotering:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
nn: Pensel­verdien 0 har ingen effekt, mens høgare verdiar seier kor mykje målfargen skal blandast med kjeldefargen. Dette vert gjort radielt. Det vil seia at den indre delen av pensel­radiusen kjem berre frå kjelda, mens blandinga med målbiletet vert gjort gradvis utover mot ytre del av sirkelen.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
nn: Vel kjelde­punkt.
    Snøggtast: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
nn: Mangekant-utval med lasso.
    Snøggtast: L
    Trykk «L» eller dobbeltklikk for å halda fram med mangekanten.
    Trykk «Escape» for å avbryta.

en: Move Image.
    Shortcut: M
nn: Flytt bilete.
    Snøggtast: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
nn: Angra kloning.
    Snøggtast: Ctrl + Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
nn: Gjer om kloning:
    Snøggtast: Ctrl + Y

en: healingClone
nn: Reparasjons­kloning

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
nn: Reparasjons­kloneverktøy

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
nn: Verktøy for å reparera delar av bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan reparera delar av bilete ved å klona frå andre delar.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
nn: Reparasjons­kloning …

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
nn: Dette filteret kan brukast til å klona eit område i eit bilete for å fjerna uønskte biletelement.

en: Hot Pixels
nn: Heite pikslar

en: Hot Pixels Correction
nn: Retting av heite pikslar

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan fiksa (fjerna) «heite pikslar» i bilete.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
nn: Heite pikslar …

en: Show grid
nn: Vis rutenett

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
nn: Kryss av her for å visa eit grafisk korrigeringsrutenett.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan automatisk retta opp objektivforvrenging.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
nn: Automatisk objektiv­korrigering

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
nn: Her ser du ei lita førehandsvising av objektiv­korrigeringa brukt på rutenettet.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
nn: Hovud:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
nn: Denne verdien styrer graden av forvrenging. Negative verdiar korrigerer «tønne»-forvrenging, mens positive verdiar korrigerer «pute»-forvrenging.

en: Edge:
nn: Kant:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
nn: Denne verdien fungerer stort sett på same måte som hovud­kontrollen, men har større effekt på kantane av biletet enn på midten.

en: Zoom:
nn: Forstørr/forminsk:

en: This value rescales the overall image size.
nn: Denne verdien endrar storleiken på heile biletet.

en: Brighten:
nn: Gjer lysare:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
nn: Denne verdien justerer lysstyrken i hjørna på biletet.

en: Lens Distortion
nn: Objektiv­forvrenging

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
nn: Objektiv­forvrenging

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
nn: Juster objektivforvrenging

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan justera objektforvrenging i bilete.

[ctx: @action]
en: Distortion...
nn: Objektiv­forvrenging …

en: Local Contrast
nn: Lokal kontrast

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan brukast til å emulera tone­avbilding på bilete.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
nn: Lokal kontrast …

en: Noise Reduction
nn: Støy­fjerning

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan redusera støy i bilete.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
nn: Støy­fjerning …

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
nn: Her ser du ei førehandsvising av eit biletutsnitt der raude auge er forsøkt fjerna.

en: Red Eyes Correction
nn: Fjern raude auge

[ctx: @title]
en: Red Eye
nn: Raude auge

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan fjerna raude auge i bilete.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
nn: Raude auge …

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
nn: Dette filteret kan du bruka til å retta opp raude auge på fotografi. Du må først velja eit område som inneheld auga.

en: Preset
nn: Ferdig­innstilling

en: Filtering type:
nn: Filtertype:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
nn: Tilpassa

en: Restoration
nn: Restaurering

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
nn: «%1» er ikkje ei innstillings­fil for restaurering.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
nn: Klarte ikkje henta innstillingar frå restaureringsfila.

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
nn: Klarte ikkje lagra innstillingar til restaureringsfila.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
nn: Verktøy for å restaurera bilete med Greystoration-algoritmen

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan restaurera bilete med Greystoration-algoritmen.

[ctx: @action]
en: Restoration...
nn: Restaurering …

en: Sharpen
nn: Oppskarping

en: Unsharp Mask
nn: Uskarpleiksmaske

en: Refocus
nn: Omfokuser

[ctx: @title]
en: Sharpen
nn: Oppskarping

[ctx: @action]
en: Sharpen...
nn: Skarp opp …

en: Use Color Management for Printing
nn: Bruk fargestyring for utskrift

en: Settings...
nn: Innstillingar …

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
nn: <p>Fargestyringa er av.</p><p>Du kan slå ho på ved å trykkja på «Innstillingar» .</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
nn: Bilet­innstillingar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
nn: Bilet­plassering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
nn: Drei automatisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
nn: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
nn: &Inga skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
nn: &Tilpass biletet til sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
nn: Forstørr mindre bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
nn: &Skaler til:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
nn: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
nn: millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
nn: centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
nn: tommar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
nn: Fast høgd/breidd-forhold

[ctx: @title]
en: Print Image
nn: Skriv ut bilete

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
nn: Verktøy for utskrift av bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan brukast til å skriva ut bilete.

[ctx: @action]
en: Print Image...
nn: Skriv ut bilete …

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
nn: Førehandvising av slørings­effekten brukt på biletet.

en: Zoom Blur
nn: Uklar forstørring

en: Radial Blur
nn: Uklar dreiing

en: Far Blur
nn: Uklar med avstand

en: Motion Blur
nn: Uklar ved rørsle

en: Softener Blur
nn: Mjuk uklar

en: Shake Blur
nn: Uklar med skaking

en: Focus Blur
nn: Uklar med fokus

en: Smart Blur
nn: Smart uklar

en: Frost Glass
nn: Frosta glas

en: Mosaic
nn: Mosaikk

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
nn: <p>Vel kva type slørings­effekt du vil bruka på biletet.</p><p><b>Uklar forstørring</b>:  Gjer biletet uklart langs radiale linjer frå eit midtpunkt. Dette etterliknar uklårleiken du får frå eit kamera som zoomar.</p><p><b>Uklar dreiing</b>: Gjer biletet uklart ved å snurra pikslane rundt eit midtpunkt. Dette etterliknar uklårleiken du får frå eit kamera som vert snurra rundt når biletet vert teke.</p><p><b>Uklar med avstand</b>: Gjer biletet uklart ved å bruka fjerne pikslar. Dette etterliknar verknaden av eit ufokusert kamera.</p><p><b>Uklar ved rørsle</b>: Gjer biletet uklart ved å flytta pikslane vassrett.Dette etterliknar verknaden av eit kamera som vert flytta i rett linje.</p><p><b>Mjuk uklar</b>: Gjer biletet mjukare i dei mørke tonane, og nesten ikkje i dei ljose. Dette gjev biletet eit drøymande og mjukt uttrykk. Dette er eigna  til å laga romantiske portrett, glamour-foto eller til å gje biletet ein svak, varm glød.</p><p><b>Uklar med skaking</b>: Gjer biletet uklart ved å skaka om på pikslane. Dette etterliknar uskarpleiken av eit kamera i tilfeldig rørsle.</p><p><b>Uklar med fokus</b>: Gjer hjørna uklare. Dette etterliknar astigmatisk objektiv­forvrengning.</p><p><b>Smart uklar</b>: Finn fargekantane i biletet og gjer dei uklare utan å grumsa til resten av biletet.</p><p><b>Frosta glas</b>: Gjer biletet uklart ved å tilfeldig spreia lys som kjem gjennom ei frosta rute.</p><p><b>Mosaikk</b>: Deler biletet opp i rektangulære celler og byggjer det opp att ved å fylla cellene med gjennomsnittleg pikselverdi.</p>

en: Distance:
nn: Avstand:

en: Set here the blur distance in pixels.
nn: Vel sløringsavstanden i pikslar.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
nn: Nivå:

en: This value controls the level to use with the current effect.
nn: Denne verdien styrer nivået som skal brukast med effekten.

en: Blur Effects
nn: Slørings­effektar

[ctx: @title]
en: Blur Effects
nn: Slørings­effektar

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
nn: Verktøy for å gjera bilete uklare

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan gjera bilete uklare.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
nn: Slørings­effektar …

en: Charcoal
nn: Kolstift

en: Pencil size:
nn: Stift­tjukkleik:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
nn: Vel storleiken på kolstiften brukt til å simulera teikning.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
nn: Utjamning:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
nn: Denne verdien styrer utjamnings­effekten av kolstiften på lerretet.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
nn: Kol­teikning

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
nn: Verktøy for å etterlikna ei kolteikning

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan etterlikna kolteikningar.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
nn: Kol­teikning …

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
nn: Førehandsvising av fargeeffekten.

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
nn: Solariser

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
nn: Fargesterk

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
nn: Finn kantane

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
nn: Verktøy for å leggja fargeeffektar på bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan leggja fargeeffektar på bilete.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
nn: Farge­effektar …

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
nn: Førehandvising av forvrengings­effekten brukt på biletet.

en: Fish Eyes
nn: Fiskeauge

en: Twirl
nn: Snurr

en: Cylindrical Hor.
nn: Sylindrisk vassrett

en: Cylindrical Vert.
nn: Sylindrisk loddrett

en: Cylindrical H/V.
nn: Sylindrisk vass-/loddrett

en: Caricature
nn: Karikatur

en: Multiple Corners
nn: Fleire hjørne

en: Waves Hor.
nn: Bølgjer vassrett

en: Waves Vert.
nn: Bølgjer loddrett

en: Block Waves 1
nn: Klossform 1

en: Block Waves 2
nn: Klossform 2

en: Circular Waves 1
nn: Sirkelbølgjer 1

en: Circular Waves 2
nn: Sirkelbølgjer 2

en: Polar Coordinates
nn: Polarkoordinatar

en: Unpolar Coordinates
nn: Rekangulærkoordinatar

en: Tile
nn: Fliser

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
nn: <p>Vel kva type forvrenging du vil bruka på biletet.</p><p><b>Fiskeauge</b>: Etterliknar den vanlege fotografiske «fiskeauge»-effekten ved å leggja biletet rundt ei 3D-kule.</p><p><b>Snurr</b>: Snurr biletet rundt i ei spiralform.</p><p><b>Sylindrisk vassrett</b>: Legg biletet rundt ein liggjande sylinder.</p><p><b>Sylindrisk loddrett</b>: Legg biletet rundt ein ståande sylinder.</p><p><b>Sylindrisk vass-/loddrett</b>: Legg biletet rundt to sylindrar, éin som ligg og éin som står.</p><p><b>Karikatur</b>: Omvend fiskeauge-effekt.</p><p><b>Fleire hjørne</b>: Deler biletet i eit mønster med fleire hjørne.</p><p><b>Bølgjer vassrett</b>: Forvrengjer biletet med vassrette bølgjer.</p><p><b>Bølgjer loddrett</b>: Forvrengjer biletet med loddrette bølgjer.</p><p><b>Klossform 1 </b>: Deler biletet inn i mange små delar og får det til å sjå ut som om det vert sett gjennom glasklossar.</p><p><b>Klossform  2</b>: Som klossform 1, men i ei litt anna utgåve.</p><p><b>Sirkelform 1</b>: Skapar ein kvervel­liknande verknad.</p><p><b>Sirkelform 2</b>: Ein annan variant av sirkelforma ovanfor.</p><p><b>Polarkoordinater</b>: Gjer om fotografiet frå rektangulære koordinatar til polarkoordinater.</p><p><b>Rektangulørkoordinatar</b>: Gjer om fotografiet frå polar­koordinatar til rektangulære koordinatar.</p><p><b>Fliser</b>: Deler biletet opp i fleire kvadrat og flyttar så rundt på dei.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
nn: Nivå:

en: Set here the level of the effect.
nn: Vel nivået på effekten.

en: Iteration:
nn: Gjentakingar:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
nn: Dette verdien styrer talet på omgangar bølgje-, flis- eller neoneffekten skal brukast.

en: Distortion Effects
nn: Forvrengings­effektar

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
nn: Forvrengings­effektar

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
nn: Verktøy for å bruka forvrengings­effektar på bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan bruka forvrengings­effektar på bilete.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
nn: Forvrengings­effektar …

en: Depth:
nn: Djupn:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
nn: Vel djupn for relieffeffekten.

en: Emboss
nn: Relieff

[ctx: @title]
en: Emboss
nn: Relieff

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
nn: Verktøy for å laga relieffeffekt på bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan laga relieffeffekt på bilete.

[ctx: @action]
en: Emboss...
nn: Relieff …

en: Film Grain
nn: Film­korn

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
nn: Verktøy for å leggja filmkorn på bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan leggja filmkorn på bilete.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
nn: Legg til film­korn …

en: Brush size:
nn: Penselstorleik:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
nn: Vel storleik på penselen som skal brukast for å etterlikna oljemåleri.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
nn: Glatting:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
nn: Denne verdien styrer glattings­effekten av penselen på lerretet.

en: Oil Paint
nn: Oljemåleri

[ctx: @title]
en: Oil Paint
nn: Oljemåleri

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
nn: Verktøy for å etterlikna eit oljemåleri

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan etterlikna oljemåleri.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
nn: Olje­måleri …

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
nn: Førehandsvising av verknaden av regndrope-effekten.<p>Merk at viss du frå før av har markert eit område, vert ikkje dette påverka av filteret. Du kan for eksempel bruka dette til å unngå regndropar på eit ansikt.</p>

en: Drop size:
nn: Dropestorleik:

en: Set here the raindrops' size.
nn: Vel storleiken på regndropane.

en: Number:
nn: Tal:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
nn: Denne verdien styrer kor mange regndropar det høgst fell på biletet.

en: Fish eyes:
nn: Fiskeauge:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
nn: Denne verdien styrer forvrengings­koeffisienten til fiskeaugeeffekten.

en: RainDrop
nn: Regndrope

[ctx: @title]
en: Raindrops
nn: Regndropar

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
nn: Verktøy for å leggja regndropar på bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan leggja regndropar på bilete.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
nn: Regn­dropar …

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
nn: Auto­matisk utsnitt

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
nn: Verktøy for å skjera til bilete automatisk

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan skjera til bilete automatisk. Det vert gjort ved å oppdaga heilsvarte kantar (som for eksempel kan oppstå når du limer fleire bilete saman til eit panoramabilete).

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
nn: Auto­matisk &utsnitt

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
nn: Dette valet kan brukast til å skjera til biletet automatisk.

en: Maintain aspect ratio
nn: Hald fast høgd/breidd-forholdet

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
nn: Kryss av her for å halda forholdet mellom høgd og breidd konstant ved ny biletstorleik.

en: Width (px):
nn: Breidd (pikslar):

en: Set here the new image width in pixels.
nn: Vel den nye breidda til biletet i pikslar.

en: Height (px):
nn: Høgd (pikslar):

en: Set here the new image height in pixels.
nn: Vel den nye høgda til biletet i pikslar.

en: Width (%):
nn: Breidd (%):

en: New image width, as a percentage (%).
nn: Den nye biletbreidda i prosent (%) av opphavleg breidd.

en: Height (%):
nn: Høgd (%):

en: New image height, as a percentage (%).
nn: Den nye bilethøgda i prosent (%) av opphavleg høgd.

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
nn: Vel den innhalds­følsame skalerings­prosenten du ønskjer.

en: Add weight masks
nn: Legg til vektmasker

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
nn: Kryss av her for å leggja til undertrykkings- og bevaringsmasker.

en: Suppression weight mask:
nn: Vektmaske for undertrykking:

en: Draw a suppression mask
nn: Teikn ei undertrykkingsmaske

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
nn: Trykk på denne knappen for å teikna soner som markerer kva område av biletet som er mindre viktige. Desse sonene vert sletta viss du forminskar biletet og duplisert når du forstørrar det.

en: Preservation weight mask:
nn: Vektmaske for bevaring:

en: Draw a preservation mask
nn: Teikn ei bevaringsmaske

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
nn: Trykk på denne knappen for å teikna soner som markerer område av biletet som du ønskjer å bevara ved skalering.

en: Erase mask:
nn: Slett maske:

en: Erase mask
nn: Slett maske

en: Click on this button to erase mask regions.
nn: Trykk på denne knappen for å sletta maskeområde.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
nn: Vel storleik på pensel for å teikna masker.

en: Norm of brightness gradient
nn: Normal til lysstyrke­gradient

en: Sum of absolute values of brightness gradients
nn: Sum av absolutt­verdiar til lysstyrke­gradientar

en: Absolute value of brightness gradient
nn: Absolutt­verdi til lysstyrke­gradient

en: Norm of luma gradient
nn: Normal til lumagradient

en: Sum of absolute values of luma gradients
nn: Sum av absolutt­verdiar for luma­gradientar

en: Absolute value of luma gradient
nn: Absolutt­verdi til luma­gradient

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
nn: Her kan du velja ein gradient­funksjon. Denne funksjonen vert brukt til å avgjera kva pikslar som skal fjernast eller bevarast.

en: Preserve Skin Tones
nn: Hald på hudfargar

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
nn: Kryss av her for å halda på pikslar som har fargar som liknar på hudfargar.

en: Overall rigidity of the seams:
nn: Generell saumstivleik:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
nn: Her kan du velja å leggja negativ vekt på saumar som ikkje er rette. Kan vera nyttig for å førebyggja forvrengninger i nokre situasjonar, eller for å unngå artefaktar frå utelating av pikslar (i slike tilfelle er det betre å bruka låge verdiar). Denne innstillinga vert brukt på heile det valde laget dersom du ikkje har ei stivleiksmaske. Merk: vekta er proporsjonal med forskjellen i transvers koordinat mellom to etterfølgjande punkt, opphøgd i 1,5, og så summert for heile saumen.

en: Maximum number of transversal steps:
nn: Høgaste mengd transversale steg:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
nn: Her kan du velja det største transversale steget som pikslar i saumane kan ta. I standard­algoritmen, som svarar til standardsteg = 1, kan kvar piksel verta høgst flytt éin piksel i forhold til nabopikslane. Dette medfører at saumar kan danna ein vinkel på høgst 45 gradar med grunnlinja deira. Om du aukar steglengda, kan denne avgrensinga omgåast, men det kan føra til at det vert danna artefaktar. For å balansera dette kan du bruka stivleiks­innstillinga.

en: Side switch frequency:
nn: Frekvens for sidebyte:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
nn: Under utskjeringsprosessen vert den beste saumen i kvart steg basert på relevans­verdien for kvar piksel, men når to saumar er likeverdige (for eksempel når store delar av biletet har same farge), vel algoritmen alltid saumane frå éi side. I nokre tilfelle kan dette føra til problem, for eksempel at noko som er sentrert i original­biletet, ikkje vert sentrert i resultat­biletet. For å unngå dette vil denne innstillinga gjera at den føretrekte sida vert bytt automatisk under omskaleringa. Utrekningane tek då litt lengre tid.

en: Resize Order:
nn: Rekkjefølgje på storleiks­endring:

en: Horizontally first
nn: Først vassrett

en: Vertically first
nn: Først loddrett

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
nn: Her kan du avgjera om det skal omskalerast vassrett eller loddrett først.

en: Target size
nn: Målstorleik

en: Content-aware rescale percentage
nn: Innhaldsfølsam omskaleringsprosent

en: Mask Settings
nn: Maskeinnstillingar

en: Energy function
nn: Energifunksjon

en: Advanced Settings
nn: Avanserte innstillingar

en: Liquid Rescale
nn: Flytande nyskalering

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
nn: Flytande nyskalering

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
nn: Verktøy for å endra biletstorleik ved hjelp av innhaldsanalyse

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan endra storleiken på bilete ved hjelp av innhaldsanalyse.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
nn: Flytande ny­skalering …

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
nn: Førehandvising av fri bilet­omdreiing. Viss du flyttar musepeikaren i denne visinga, vert det teikna ei stipla vassrett og loddrett linje som skal rettleia deg når du justerer omdreiinga. Slepp venstre museknapp for å låsa plasseringa av dei stipla linjene.

en: New width:
nn: Ny breidd:

en:  px
nn:  pikslar

en: New height:
nn: Ny høgd:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
nn: Vel eit punkt i førehandvisinga. Trykk så her for å tilordna punktet for automatisk omdreiing.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
nn: Juster

en: Automatic Adjustment
nn: Automatisk justering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
nn: Innstillingar

en: Free Rotation
nn: Fri omdreiing

en: Click to set
nn: Trykk for å velja

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
nn: OK

[ctx: @title]
en: Free Rotation
nn: Fri omdreiing

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
nn: Verktøy for omdreiing av bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan dreia bilete ein valfri vinkel.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
nn: Fri omdreiing...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
nn: Dreiepunkt 1

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
nn: Dreiepunkt 2

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
nn: Autojustering for fri omdreiing

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
nn: Førehandsvising av omforming av biletperspektivet. Du kan trekkja i hjørna med musa for å endra perspektivet.

en: Angles (in degrees):
nn: Vinkel (gradar):

en:   Top left:
nn:   Oppe til venstre:

en:   Top right:
nn:   Oppe til høgre:

en:   Bottom left:
nn:   Nede til venstre:

en:   Bottom right:
nn:   Nede til høgre:

en: Draw preview while moving
nn: Førehandvising under flytting

en: Draw grid
nn: Teikn rutenett

en: Inverse transformation
nn: Omvend transformasjon

[ctx: @title]
en: Perspective
nn: Perspektiv

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
nn: Verktøy for å justera perspektivet til bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan justera perspektivet til bilete.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
nn: Juster perspektiv …

en: Perspective Adjustment Tool
nn: Perspektivsjusterings­verktøy

en: Perspective Adjustment
nn: Juster perspektiv

en: Aspect Ratio Crop
nn: Forholds­avskjering

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
nn: <p>Her kan du sjå forholdet mellom høgd og breidd på området som skal skjerast ut. Bruk musa for å flytta og endra storleik på utskjeringsområdet.</p><p>Hald inne <b>Ctrl</b>-tasten for å også flytta det motsett hjørnet.</p><p>Hald inne <b>Shift</b>-tasten for å flytta det næraste hjørnet til musepeikaren.</p>

en: Max. Aspect
nn: Største forhold

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
nn: Gjer utvalsområdet største mogleg etter gjeldande høgd/breidd-forhold.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
nn: Oppløysing:

en: Crop Information
nn: Utsnitts­informasjon

en: Aspect ratio:
nn: Høgd/lengd-forhold:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
nn: Sjølvvalt

en: Golden Ratio
nn: Det gylne snitt

en: Current Aspect Ratio
nn: Gjeldande breidd/høgd-forhold

[ctx: no aspect ratio]
en: None
nn: Ingen

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
nn: <p>Vel breidd/høgd-forhold for utsnitt. Verktøyet ser berre på forholdet, så det er det same om du brukar centimeter, tommar eller ei anna måleeining.</p><p>Her er oversikt breidd/høgd-forhold og vanlege storleikar for fotopapir: </p><p><b>2:3</b>: 10 × 15 cm, 20 × 30 cm, 30 × 45 cm, 4 × 6 tommar, 8 × 12 tommar, 12 × 18 tommar,16 × 24 tommar, 20 × 30 tommar</p><p><b>3:4</b>: 6 × 8 cm, 15 × 20 cm, 18 × 24 cm, 30 × 40 cm, 3,75 × 5 tommar, 4,5 × 6 tommar, 6 × 8 tommar, 7,5 × 10 tommar, 9 × 12 tommar</p><p><b>4:5</b>: 20 × 25 cm, 40 × 50 cm, 8 × 10 tommar, 16 × 20 tommar</p><p><b>5:7</b>: 15 × 21 cm, 30 × 42 cm, 5 × 7 tommar</p><p><b>7:10</b>: 21 × 30 cm, 42 × 60 cm, 3,5 × 5 </p><p><b>8:5</b>: vanleg breiformat for skjerm (for eksempel 1680 × 1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: vanlege panorama-storleikar</p><p><b>16:9</b>: vanleg breiformat som TV og data skjerm (for eksempel HDTV eller Full-HD)</p><p> <b>Det gyldne snittet</b> har forholdet 1:1,618 . Ein komposisjon med dette forholdet vert gjerne sett som visuelt harmonisk, men høver ikkje for trykking på vanleg fotopapir.</p><p><b>Gjeldande breidd/høgd-forhold</b>: brukar forholdet frå det gjeldande biletet.</p>

en: Exact aspect
nn: Nøyaktig forhold

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
nn: Kryss av her for å bruka eit nøyaktig breidd/høgd-forhold.

en: Orientation:
nn: Retning:

en: Landscape
nn: Liggjande

en: Portrait
nn: Ståande

en: Enable this option to automatically set the orientation.
nn: Vel retning automatisk.

en: Custom ratio:
nn: Sjølvvalt forhold:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
nn: Teljar i breidd/høgd-forholdet.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
nn: Nemnar i breidd/høgd-forholdet.

en: Set width position to center.
nn: Sentrer avskjeringsområdet vassrett.

en: Set height position to center.
nn: Sentrer avskjeringsområdet loddrett.

en: Crop Settings
nn: Innstillingar for avskjering

en: Rules of Thirds
nn: Tredelingslinjer

en: Diagonal Method
nn: Diagonalmetoden

en: Harmonious Triangles
nn: Harmoniske trekantar

en: Golden Mean
nn: Det gylne snittet

[ctx: no geometric form]
en: None
nn: Ingen

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
nn: Vis støttelinjer som gjer det lettare å plassera motivet i biletet.

en: Golden sections
nn: Gylne snitt

en: Enable this option to show golden sections.
nn: Vis støttelinjer i form av gylne snitt.

en: Golden spiral sections
nn: Gylne spiralsnitt

en: Enable this option to show golden spiral sections.
nn: Vis støttelinjer i form av gyldne spiralsnitt.

en: Golden spiral
nn: Den gylne spiralen

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
nn: Vis støttelinjer i form av ein gyllen spiral.

en: Golden triangles
nn: Gylne trekantar

en: Enable this option to show golden triangles.
nn: Vis støttelinjer i form av gylde trekantar.

en: Flip horizontally
nn: Snu vassrett

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
nn: Snu støttelinjene vassrett.

en: Flip vertically
nn: Snu loddrett

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
nn: Snu støttelinjene loddrett.

en: Color and width:
nn: Farge og breidd:

en: Set here the color used to draw composition guides.
nn: Vel farge for teikning av støttelinjer.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
nn: Vel breidd (i pikslar) for teikning av støttelinjer.

en: Composition Guides
nn: Komposisjonsstøtte:

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
nn: Sjølvvalt

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
nn: Forholds­avskjering

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
nn: Lag biletutsnitt med fast breidd/høgd-forhold

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan laga biletutsnitt med eit fast breidd/høgd-forhold.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
nn: Forholds­avskjering …

en: New Size
nn: Ny storleik

en: Preset Resolutions:
nn: Ferdige oppløysingar:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
nn: Opphavleg (%1 × %2 pikslar)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
nn: Knøttlite (%1 × %2 pikslar)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
nn: Lite (%1 × %2 pikslar)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
nn: Middels stort (%1 × %2 pikslar)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
nn: Stort (%1 × %2 pikslar)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
nn: Svært stort (%1 × %2 pikslar)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
nn: Enormt (%1 × %2 pikslar)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
nn: UHD-4K (%1 × %2 pikslar)

[ctx: A3 (size)]
en: A3 (297 x 420 mm)
nn: A3 (297 × 420 mm)

[ctx: A4 (size)]
en: A4 (210 x 297 mm)
nn: A4 (210  297 mm)

[ctx: A6 (size)]
en: A6 (105 x 148 mm)
nn: A6 (105 × 148 mm)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
nn: Letter (8,5 × 11 tommar)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
nn: 4 × 6 tommar

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
nn: 5 × 7 tommar

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
nn: 8 × 10 tommar

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
nn: 11 × 14 tommar

en: Units:
nn: Einingar:

en: Pixels (px)
nn: Pikslar (px)

en: Inches (in)
nn: Tommar (in)

en: Centimeters (cm)
nn: Centimeter (cm)

en: Millimeters (mm)
nn: Millimeter (mm)

en: Width:
nn: Breidd:

en: px
nn:  pikslar

en: Height:
nn: Høgd:

en: New image height in pixels (px).
nn: Ny bilethøgd i pikslar.

en: New image width in percent (%).
nn: Ny biletbreidd i prosent (%).

en: New image height in percent (%).
nn: Ny bilethøgd i prosent (%).

en:  Pixel/Inch
nn:  pikslar/tomme

en: New image resolution in pixels/inch.
nn: Ny biletoppløysing i pikslar/tomme.

en: Restore photograph (slow)
nn: Restaurer biletet (tek tid)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
nn: Kryss av her for å forstørra biletet svært mykje.  <b>Åtvaring:</b> Dette kan ta lang tid.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
nn: <b>Merk:</b> Bruk berre restaurering for å forstørra eit bilete svært mykje. Restaureringa kan ta lang tid.

[ctx: Pixels]
en: px
nn:  pikslar

[ctx: Inches]
en: in
nn:  tommar

en: Resize
nn: Endra storleik

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
nn: «%1» er ikkje ei innstillingsfil for storleiksendring.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
nn: Kan ikkje lasta inn innstillingsfil for storleiksendring.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
nn: Kan ikkje lagra innstillingsfil for storleiksendring.

[ctx: @title]
en: Resize Image
nn: Endra storleik

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
nn: Verktøy for å endra biletstorleik

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan endra storleiken på bilete.

[ctx: @action]
en: &Resize...
nn: &Endra storleik …

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
nn: Førehandsvising av skråstilling. Viss du flyttar musepeikaren i førehandvisinga, får du ei vassrett og ei loddrett stipla linje som kan hjelpa deg til å justera skråstillinga. Slepp venstre museknapp for å leggja linjene fast.

en: Main horizontal angle:
nn: Grovinnstilling vassrett vinkel:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
nn: Grovinnstilling av vassrett vinkel (i gradar) for skråstilling.

en: Fine horizontal angle:
nn: Fininnstilling vassrett vinkel:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
nn: Denne gradverdien vert lagd til grovinnstillinga for vassrett vinkel.

en: Main vertical angle:
nn: Grovinnstilling loddrett vinkel:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
nn: Grovinnstilling av loddrett vinkel (i gradar) for skråstilling.

en: Fine vertical angle:
nn: Finninstilling loddrett vinkel:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
nn: Denne gradverdien vert lagd til grovinnstillinga for loddrett vinkel.

en: Anti-Aliasing
nn: Kantutjamning

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
nn: Kryss av her for å bruka kantutjamning ved skråstillinga. Det ferdige biletet vert sløra litt, slik at det ser meit jamt ut.

en: Shear Tool
nn: Skråstillings­verktøy

[ctx: @title]
en: Shear Image
nn: Skråstill bilete

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
nn: Verktøy for å skråstilla bilete

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
nn: Dette redigerings­verktøyet kan skråstilla bilete.

[ctx: @action]
en: &Shear...
nn: &Skrå­stilling …

en: Digital Scanner
nn: Digital­skannar

en: A tool to acquire images with a digital scanner
nn: Verktøy for å skanna inn bilete

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
nn: <p>Dette verktøyet kan du bruka for å skanna inn bilete frå papir.</p><p>Det brukar Sane-biblioteket, som støttar mange ulike skannarar.</p><p>Du kan òg etterhandsama resultatet med avskjering og omdreiing.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
nn: Importer via skannar …

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
nn: Ingen skannar er sett opp og tilgjengeleg.
    Kontroller innstillingane.

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
nn: Klarte ikkje opna skannaren «%1».
    Kontroller innstillingane.

en: Scan Images
nn: Skann bilete

en: The target image file format "%1" is unsupported.
nn: Biletformatet «%1» er ikkje støtta.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
nn: Klarte ikkje lagra fila
    «%1» til
    «%2».

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nn: Fila «%1» finst frå før. Er du sikker på at du vil skriva over ho?

en: Saving file %1 -
nn: Lagrar fila %1 –

en: Cannot save "%1" file
nn: Klarta ikkje lagra fila «%1»

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
nn: Vis bokmerka plasseringar på kart.

[ctx: @label]
en: Layout:
nn: Utforming:

[ctx: @item]
en: One map
nn: Eitt kart

[ctx: @title]
en: Sorting
nn: Sortering

[ctx: @action]
en: Show oldest first
nn: Vis eldste først

[ctx: @action]
en: Show youngest first
nn: Vis yngste først

[ctx: @item: map tool]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
nn: GPS-korrelator

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
nn: Angra / gjer om

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
nn: Omvend geokoding

[ctx: @item: map tool]
en: Search
nn: Søk

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
nn: KML-eksport

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
nn: Hentar metadata –

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
nn[0]: Du har eitt endra bilete.
nn[1]: Du har %1 endra bilete.

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
nn: %1 Vil du lagra endringane du har gjort med dei?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
nn: Lagrar endringar –

[ctx: @title:window]
en: Error
nn: Feil

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
nn: Feil ved lagring av noko informasjon:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
nn: Rediger geografisk plassering

en: Latitude
nn: Breiddegrad

en: Longitude
nn: Lengdegrad

en: Speed
nn: Fart

en: # satellites
nn: Satellittar

en: Fix type
nn: Type posisjon

en: 2-d
nn: 2D

en: 3-d
nn: 3D

en: Apply
nn: Bruk

en: Details changed
nn: Detaljar endra

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
nn: Rediger geografisk plassering

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
nn: Verktøy for å redigera geografisk plassering

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
nn: Rediger geografisk plassering …

en: Could not read image '%1'
nn: Klarte ikkje lasta biletet «%1»

en: Format of image '%1' is unknown
nn: Biletformatet til fila «%1» er ukjent

en: Error loading image '%1'
nn: Feil ved lasting av bilete «%1»

en: Could not save image '%1' to '%2'
nn: Klarte ikkje lagra bilettet «%1» til «%2»

en: Creation of picture '%1'
nn: Oppretting av biletet «%1»

en: Creation of placemark '%1'
nn: Oppretting av stadsmerket «%1»

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
nn: Klarte ikkje lagra ikon for biletet «%1» til «%2»

en: Creation of icon '%1'
nn: Oppretting av ikonet «%1»

en: No GPX file chosen.
nn: Inga GPX-fil vald.

en: Cannot parse %1 GPX file.
nn: Klarte ikkje tolka GPX-fila %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
nn: GPX-fila %1 inneheld ikkje tidsdata til koordinatane.

en: Tracks
nn: Spor

en: No position data for '%1'
nn: Manglar posisjonsdata for «%1»

en: Cannot open file for writing
nn: Klarte ikkje opna fila for skriving

en: Move %1 to final directory %2
nn: Flytt %1 til endeleg mappe %2

en: Cannot move data to destination directory
nn: Kan ikkje flytta data til målmappe

en: Report below have been generated while KML file processing:
nn: Rapporten nedanfor vart laga ved handsaminga av KML-fila:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
nn: Spor

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
nn: Punkt

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
nn: Punkt

en: Target Preferences
nn: Målinnstillingar

en: Target Type
nn: Måltype

en: &Local or web target used by GoogleEarth
nn: &Lokalt mål / nettmål brukt av Google Earth

en: Web target used by GoogleMaps
nn: Nettmål brukt av Google Maps

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
nn: Når du brukar Google Maps, må alle bilete har fullstendige nettadresser, ikona vert kvadratiske, og berre linjespor vert eksporterte.

en: Picture Altitude:
nn: Høgda til biletet:

en: clamp to ground
nn: Lås til bakken

en: relative to ground
nn: Relativ til bakken

en: absolute
nn: Absolutt

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
nn: <p>Vel korleis bileta skal visast:<dl><dt>Lås til bakken (standard)</dt><dd>Ignorer eventuell informasjon om høgdekoordinaten.</dd><dt>Relativ til bakken</dt><dd>Tolk høgda til å vera relativ til høgda over havet som landskapet har ved den aktuelle posisjonen.</dd><dt>Absolutt</dt><dd>Tolk høgda til å vera lik høgda over havet, uavhengig av den faktiske høgda til landskapet ved posisjonen.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
nn: Målmappe:

en: Destination Path:
nn: Måladresse:

en: Filename:
nn: Filnamn:

en: Sizes
nn: Storleikar

en: Icon Size:
nn: Ikonstorleik:

en: Image Size:
nn: Biletstorleik:

en: GPX Tracks
nn: GPX-spor

en: Draw GPX Track
nn: Teikn GPX-spor

en: GPX file:
nn: GPX-fil:

en: Time Zone:
nn: Tidssone:

en: GMT-12:00
nn: UTC ­− 12:00

en: GMT-11:00
nn: UTC ­− 11:00

en: GMT-10:00
nn: UTC ­− 10:00

en: GMT-09:00
nn: UTC ­− 09:00

en: GMT-08:00
nn: UTC ­− 08:00

en: GMT-07:00
nn: UTC ­− 07:00

en: GMT-06:00
nn: UTC ­− 06:00

en: GMT-05:00
nn: UTC ­− 05:00

en: GMT-04:00
nn: UTC ­− 04:00

en: GMT-03:00
nn: UTC ­− 03:00

en: GMT-02:00
nn: UTC­ − 02:00

en: GMT-01:00
nn: UTC ­− 01:00

en: GMT
nn: UTC

en: GMT+01:00
nn: UTC + 01:00

en: GMT+02:00
nn: UTC + 02:00

en: GMT+03:00
nn: UTC + 03:00

en: GMT+04:00
nn: UTC + 04:00

en: GMT+05:00
nn: UTC + 05:00

en: GMT+06:00
nn: UTC + 06:00

en: GMT+07:00
nn: UTC + 07:00

en: GMT+08:00
nn: UTC + 08:00

en: GMT+09:00
nn: UTC + 09:00

en: GMT+10:00
nn: UTC + 10:00

en: GMT+11:00
nn: UTC + 11:00

en: GMT+12:00
nn: UTC + 12:00

en: GMT+13:00
nn: UTC + 13:00

en: GMT+14:00
nn: UTC + 14:00

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
nn: Vel tidssona kameraet var innstilt på då bileta vart tekne, slik at tidsstempla kan gjerast om til lokal tidssone.

en: Track Width:
nn: Sporbreidd:

en: Track Color:
nn: Sporfarge:

en: Opacity (%):
nn: Tettleik (%):

en: Track Altitude:
nn: Sporhøgd:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
nn: <p>Vel korleis punkta skal visast:<dl><dt>Lås til bakken (standard)</dt><dd>Ignorer eventuell informasjon om høgdekoordinaten.</dd><dt>Relativ til bakken</dt><dd>Tolk høgda til å vera relativ til høgda over havet som landskapet har ved den aktuelle posisjonen.</dd><dt>Absolutt</dt><dd>Tolk høgda til å vera lik høgda over havet, uavhengig av den faktiske høgda til landskapet ved posisjonen.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
nn: Generer KML-fil

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
nn[0]: 1 bilete låst til «%2»
nn[1]: %1 bilete låste til «%2»

[ctx: Start the search]
en: Search
nn: Søk

en: Clear the search results.
nn: Tøm søkjeresultata.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
nn: Ta vare på dei gamle søkjeresultata når nye søk vert utførte.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
nn: Slå på/av vising av søkjeresultat på kartet.

en: Copy coordinates
nn: Kopier koordinatar

en: Move selected images to this position
nn: Flytt dei valde bileta til denne posisjonen

en: Remove from results list
nn: Fjern frå søkjeresultata

en: Select which service you would like to use.
nn: Vel kva nett-teneste du vil bruka.

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: Your search failed:
    %1
nn: Søket var mislukka:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
nn[0]: 1 bilete flytta til «%2»
nn[1]: %1 bilete flytta til «%2»

[ctx: @action: button]
en: Next
nn: Neste

[ctx: @action: button]
en: Previous
nn: Førre

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
nn: Rediger Exif

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
nn: Rediger IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
nn: Rediger XMP

en: Add a new value to the list
nn: Legg til ny verdi i lista

en: Remove the current selected value from the list
nn: Fjern den merkte verdien frå lista

en: Replace the current selected value from the list
nn: Byt ut den merkte verdien i lista

en:  This field is limited to:
nn: Dette feltet er avgrensa til:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
nn[0]: <p>1 teikn.</p>
nn[1]: <p>%1 teikn.</p>

en: Attribute:
nn: Attributt:

en: Select here the editorial attribute of content.
nn: Vel den redaksjonell rolla til innhaldet.

[ctx: Content type]
en: Current
nn: Dagsaktuelt

[ctx: Content type]
en: Analysis
nn: Analyse

[ctx: Content type]
en: Archive material
nn: Arkivstoff

[ctx: Content type]
en: Background
nn: Bakgrunns­informasjon

[ctx: Content type]
en: Feature
nn: Kronikk

[ctx: Content type]
en: Forecast
nn: Prognose

[ctx: Content type]
en: History
nn: Historie

[ctx: Content type]
en: Obituary
nn: Nekrolog

[ctx: Content type]
en: Opinion
nn: Kommentarartikkel

[ctx: Content type]
en: Profile
nn: Profil

[ctx: Content type]
en: Summary
nn: Samandrag

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
nn: Avskrift/sitat

[ctx: Content type]
en: Interview
nn: Intervju

[ctx: Content type]
en: From the Scene
nn: Åstadsrapport

[ctx: Content type]
en: Retrospective
nn: Retrospektiv

[ctx: Content type]
en: Statistics
nn: Statistikk

[ctx: Content type]
en: Update
nn: Oppdatering

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
nn: Oppsummering

[ctx: Content type]
en: Press Release
nn: Pressemelding

en: Set here the editorial attribute description of content.
nn: Vel skildring av den redaksjonelle rolla til innhaldet.

en:  This field is limited to
nn: Dette feltet er avgrensa til

en: %1 character. | %1 characters.
nn[0]: %1 teikn.
nn[1]: %1 teikn.

en: Brightness (APEX):
nn: Lysstyrke (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
nn: Vel justeringsverdien for lysstyrke (i APEX-einingar) som kameraet som tok biletet, har brukt.

en: Gain Control:
nn: Forsterkingsstyring:

[ctx: gain control]
en: None
nn: Ingen

[ctx: gain control]
en: Low gain up
nn: Låg forsterking opp

[ctx: gain control]
en: High gain up
nn: Høg forsterking opp

[ctx: gain control]
en: Low gain down
nn: Låg forsterking ned

[ctx: gain control]
en: High gain down
nn: Høg forsterking ned

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
nn: Vel justeringsverdien for forsterking som kameraet som tok biletet, har brukt.

en: Contrast:
nn: Kontrast:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
nn: Mjuk

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
nn: Vel kva type / grad av kontrastjustering som kameraet som tok biletet, har brukt.

en: Saturation:
nn: Fargemetting:

[ctx: saturation mode]
en: Low
nn: Låg

[ctx: saturation mode]
en: High
nn: Høg

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
nn: Vel kva grad av fargemettings­justering som kameraet som tok biletet, har brukt.

en: Sharpness:
nn: Skarpleik:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
nn: Mjuk

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
nn: Vel kva type / grad av skarpleiks­justering som kameraet som tok biletet, har brukt.

en: Custom rendered:
nn: Spesialhandsaming:

en: Normal process
nn: Normal prosess

en: Custom process
nn: Tilpassa prosess

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
nn: Vel kva type spesialhandsaming, for eksempel tilpassing til eit spesielt utformat, som kameraet som tok biletet, har brukt.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
nn: Namn (*):

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
nn: Skriv inn namnet på dokumentet som biletet er skanna frå. Feltet er avgrensa til ASCII-teikn.

[ctx: image description]
en: Description (*):
nn: Skildring (*):

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
nn: Skriv inn ei skildring av biletet. Feltet er avgrensa til ASCII-teikn.

en: Artist (*):
nn: Opphavsperson (*):

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
nn: Skriv inn namna på opphavs­­personenane til biletet, skilde med semikolon. Feltet er avgrensa til ASCII-teikn.

en: Copyright (*):
nn: Opphavsrett (*):

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
nn: Skriv inn kven som har opphavsretten til biletet. Feltet er avgrensa til ASCII-teikn.

[ctx: image caption]
en: Caption:
nn: Bilettekst:

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
nn: Skriv inn ein bilettekst. Feltet er ikkje avgrensa, og innhaldet vert lagra med teiknkodinga UTF-8.

en: Sync JFIF Comment section
nn: Synkroniser JFIF-kommentarblokk

en: Sync XMP caption
nn: Synkroniser XMP-bilettekst

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
nn: Synkroniser IPTC-bilettekst (åtvaring: avgrensa til 2000 teikn)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
nn: <b>Merk:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b>-felt merkte med «(*)» støttar berre <b><a href='https://nn.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b>-teikn (og for eksempel ikkje særnorske bokstavar som æ, ø og å).

en: Creation date and time
nn: Tidspunkt for filoppretting

en: Creation sub-second
nn: Hundredels sekund

en: Sync XMP creation date
nn: Synkroniser XMP-opprettingstidspunkt

en: Sync IPTC creation date
nn: Synkroniser IPTC-opprettingstidspunkt

en: Set creation date to today
nn: Set tidspunktet for filoppretting til dagens dato og klokkeslett

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
nn: Vel datoen og klokkeslettet for når biletfila biletet vart oppretta. I denne standarden er det når fila vart endra.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
nn: Vel hundredels sekund for klokkeslettet då biletfila vart oppretta.

en: Original date and time
nn: Opphavleg tidspunkt

en: Original sub-second
nn: Hundredels sekund

en: Set original date to today
nn: Set opphavleg tidspunkt til dagens dato og klokkeslett

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
nn: Vel datoen og klokkeslettet for når det opphavlege biletet vart teke. For bilete tekne med digitalkamera vert dette automatisk registrert.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
nn: Vel hundredels sekund for klokkeslettet då dei opphavlege biletdataa vart genererte.

en: Digitization date and time
nn: Tidspunkt for digitalisering

en: Digitization sub-second
nn: Hundredels sekund

en: Set digitization date to today
nn: Set tidspunktet for digitalisering til dagens dato og klokkeslett

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
nn: Vel datoen og klokkeslettet då biletet vart lagra som digitale data. Viss eit bilete vart teke med eit digitalkamera og lagra direkte, vil det opphavlege tidspunktet og digitaliserings­tidspunktet vera like.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
nn: Vel hundredels sekund for klokkeslettet då biletet vart lagra som digitale data.

en: Device manufacturer (*):
nn: Utstyrsprodusent (*):

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
nn: Skriv inn namnet på produsenten av utstyret som biletet vart teke med. Feltet er avgrensa til ASCII-teikn.

en: Device model (*):
nn: Utstyrsmodell (*):

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
nn: Skriv inn modellnamnet/-nummeret til utstyret som biletet vart teke med. Feltet er avgrensa til ASCII-teikn.

en: Device type:
nn: Utstyrstype:

en: Film scanner
nn: Negativskannar

en: Reflection print scanner
nn: Biletskannar

en: Digital still camera
nn: Digitalkamera

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
nn: Vel kva type utstyr som vart brukt til å ta biletet.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
nn: <b>Åtvaring: Exif-<b><a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> kan verta uleselege viss du oppgjev feil produsent/modell.</b>

en: Exposure time (seconds):
nn: Eksponeringstid (sekund):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
nn: Vel eksponerings­tida for biletet, målt i sekund.

en: Exposure program:
nn: Eksponeringsprogram:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
nn: Ikkje definert

[ctx: exposure program]
en: Manual
nn: Manuelt

[ctx: exposure program]
en: Auto
nn: Automatisk

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
nn: Blendarprioritet

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
nn: Lukkarprioritet

[ctx: exposure program]
en: Creative program
nn: Kreativt program

[ctx: exposure program]
en: Action program
nn: Actionprogram

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
nn: Portrettmodus

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
nn: Landskapsmodus

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
nn: Vel kva program som vart brukt av kameraet til å velja rett eksponering når biletet vart teke.

en: Exposure mode:
nn: Eksponeringsmodus:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
nn: Automatisk

[ctx: exposure mode]
en: Manual
nn: Manuell

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
nn: Automatisk fleireksponering

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
nn: Vel eksponeringsmodusen som kameraet brukte då biletet vart teke. Ved automatisk fleireksponering tek kameraet ein serie bilete av same motiv med forskjellige eksponeringsinnstillingar.

en: Exposure bias (APEX):
nn: Eksponeringskompensasjon (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
nn: Vel eksponeringskompensasjonen (i APEX-einingar) som kameraet som tok biletet, har brukt.

en: Metering mode:
nn: Lysmåling:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: metering mode]
en: Average
nn: Gjennomsnitt

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
nn: Sentervekta

[ctx: metering mode]
en: Spot
nn: Einskildpunkt

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
nn: Fleire punkt

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
nn: Fleire felt

[ctx: metering mode]
en: Partial
nn: Delvis

[ctx: metering mode]
en: Other
nn: Annan

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
nn: Vel kva type lysmåling som vart brukt av kameraet til å velja rett eksponering når biletet vart teke.

en: Sensitivity (ISO):
nn: Følsemd (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
nn: Vel ISO-verdien brukt av kameraet når biletet vert teke.

en: Sensing method:
nn: Biletsensor:

en: Not defined
nn: Ikkje definert

en: One-chip color area
nn: Éibrikkes fargesensor

en: Two-chip color area
nn: Tobrikkes fargesensor

en: Three-chip color area
nn: Trebrikkes fargesensor

en: Color sequential area
nn: Fargesekvensiell områdesensor

en: Trilinear sensor
nn: Trilineær sensor

en: Color sequential linear
nn: Fargesekvensiell lineærsensor

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
nn: Vel kva type biletsensor som vart brukt av kameraet når biletet vert teke.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
nn: Type scene:

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
nn: Landskap

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
nn: Portrett

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
nn: Kveldsmotiv

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
nn: Vel kva type sceneprogram som vart brukt av kameraet når biletet vert teke.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
nn: Avstandstype til motivet:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
nn: Makro

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
nn: Nærmotiv

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
nn: Fjernmotiv

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
nn: Vel kva type avstand det var mellom kamera og motivet når biletet vart teke.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
nn: Bilettekst

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
nn: Dato og klokkeslett

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
nn: Objektiv

[ctx: @item: device properties]
en: Device
nn: Utstyr

[ctx: @item; light properties]
en: Light
nn: Lys

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
nn: Justeringar

en: Focal length (mm):
nn: Brennvidd (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
nn: Vel brennvidda (fokallengda), målt i millimeter, til objektivet som vart brukt til å ta biletet.

en: Focal length in 35mm film (mm):
nn: Brennvidd omrekna til 35 mm-film (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
nn: Vel brennvidd i millimeter som dette tilsvarar for eit kamera med 35 mm-film. Verdien 0 tyder at brennvidda er ukjend.

en: Digital zoom ratio:
nn: Digital zoom-forhold:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
nn: Vel digital zoom-forholdet brukt når biletet vart teke.

en: Lens aperture (f-number):
nn: Blendaropning (f-tal):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
nn: Vel blendaropninga som vart brukt når biletet vart teke.

en: Max. lens aperture (f-number):
nn: Største blendaropning (f-tal):

en: No flash
nn: Ingen blits

en: Fired
nn: Blits utløyst

en: Yes, compulsory
nn: Ja, obligatorisk

[ctx: light source]
en: Daylight
nn: lett

en: &Add
nn: &Legg til

en: &Delete
nn: &Slett

[ctx: content description]
en: Caption:
nn: Bilettekst:

en: Enter the name of the caption author.
nn: Skriv inn namnet på den som har skrive biletteksten.

en: Copyright:
nn: Opphavsrett:

en: Byline:
nn: Signatur:

en: Byline Title:
nn: Yrkestittel:

en: Credit:
nn: Kreditering:

[ctx: original owner of content]
en: Source:
nn: Kjelde:

en: Contact:
nn: Kontaktinformasjon:

en: Illustrator
nn: Illustratør

en: Destination:
nn: Mål:

en: Product ID:
nn: Produkt-ID:

en: Priority:
nn: Prioritet:

en: State/Province:
nn: Delstat/område:

en: Language:
nn: Språk:

en: Cycle:
nn: Syklus:

en: Special Instructions:
nn: Spesielle instruksjonar:

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
nn: Rediger metadata …

en: Phone:
nn: Telefonnummer:

en: Postal code:
nn: Postnummer:

en: Nickname:
nn: Kallenamn:

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nn: Du må redigera skildringa før rapporten kan sendast.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nn: Du må redigera skildringa før rapporten kan sendast.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
nn: Du må redigera skildringa før rapporten kan sendast.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
nn: Juster dato og klokkeslett …

en: Create Calendar
nn: Lag kalender

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
nn: Lag kalender …

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
nn: Skriv ut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
nn: Lag mal for kalender

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Choose events to show on the Calendar
nn: Vel hendingar du vil visa på kalenderen

en: Printing Cancelled
nn: Utskrift avbroten

en: Printing Complete
nn: Utskrift fullført

en: &Abort
nn: &Avbryt

en: Camera
nn: Kamera

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
nn: Filnamn

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
nn: Fjern elementet

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
nn: Bland stabla bilete …

en: unavailable
nn: utilgjengeleg

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
nn: Lag HTML-galleri …

en: Internal Error
nn: Intern feil

en: Save image
nn: Lagra bilete

en: Quality:
nn: Kvalitet:

en: Use original image
nn: Bruk opphavleg bilete

en: Images
nn: Bilete

en: can be customized
nn: kan tilpassast

en: Theme Selection
nn: Val av tema

en: Output Settings
nn: Utskriftsinnstillingar

en: Generating Gallery
nn: Lagar galleri

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
nn: Lag jAlbum-galleri …

en: Generating jAlbum
nn: Lagar jAlbum

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
nn: Del med DLNA …

en: Developer
nn: Utviklar

[ctx: @action]
en: Create panorama...
nn: Lag panorama …

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
nn: Exif-tidspunkt

en: Print Creator
nn: Utskriftsvegvisar

en: Author
nn: Opphavsperson

[ctx: @action]
en: Print Creator...
nn: Utskrifts­vegvisar …

en: Number of columns
nn: Talet på kolonnar

en: Photo height
nn: Fotohøgd

en: Insert photo height
nn: Set inn fotohøgd

en: Photo width
nn: Fotobreidd

en: Insert photo width
nn: Set inn fotobreidd

en: Remove
nn: Fjern

en: Welcome to Print Creator
nn: Velkommen til utskrifts­vegvisaren

en: Page %1 of %2
nn: Side %1 av %2

en: Send by Email
nn: Send via e-post

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
nn: Send via e-post …

en: Maximum email size limit:
nn: Maksstorleik e-post:

en: Image quality:
nn: Biletkvalitet:

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
nn: Lag video­framvising …

en: Video Settings
nn: Filminnstillingar

en: Export as wallpaper
nn: Eksporter som bakgrunnsbilete

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
nn: Bruk som bakgrunns­bilete

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
nn: Bruk muse&hjul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
nn: Fargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
nn: Bakgrunns­gjennomsikt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
nn: Skriftfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

[ctx: @action]
en: Presentation...
nn: Presentasjon …

en: Behavior
nn: Åtferd

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
nn: Gjeldande skjerm

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
nn: Standardskjerm

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
nn: Skjerm %1

[ctx: @action]
en: Slideshow
nn: Lysbiletframvising

en: Slideshow
nn: Lysbiletframvising

en: Switch Screen
nn: Byt skjerm

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
nn: Skjerm %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
nn: Eksporter til &Box …

en: Failed to upload photo
nn: Klarte ikkje lasta opp biletet

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
nn: Eksporter til &Dropbox …

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
nn: Eksporter til &Facebook …

en: Cannot open file
nn: Kan ikkje opna fil

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
nn: Eksporter til lokal lagring …

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
nn: Eksporter til &Flickr …

en: No photo specified
nn: Inkje bilete valt

en: General upload failure
nn: Generell opplastingsfeil

en: Filesize was zero
nn: Filstorleiken var null

en: Filetype was not recognized
nn: Kjenner ikkje filtypen

en: User exceeded upload limit
nn: Brukaren har lasta opp for mykje

en: Invalid signature
nn: Ugyldig signatur

en: Missing signature
nn: Manglar signatur

en: Invalid API Key
nn: Ugyldig API-nøkkel

en: Service currently unavailable
nn: Tenesta er ikkje tilgjengeleg no

en: Invalid Frob
nn: Ugyldig frob

en: Format "xxx" not found
nn: Fann ikkje formatet «xxx»

en: Method "xxx" not found
nn: Fann ikkje metoden «xxx»

en: Invalid SOAP envelope
nn: Ugyldig SOAP-konvolutt

en: Invalid XML-RPC Method Call
nn: Ugyldig XML-RPC-metodekall

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Remove Account
nn: Fjern konto

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
nn: Offentleg (alle kan sjå dei)

en: Failed to create folder
nn: Klarte ikkje oppretta mappa

en: File-size was zero
nn: Filstorleiken var null

en: File-type was not recognized
nn: Kjente ikkje att filformatet

en: Login failed / Invalid auth token
nn: Feil ved innlogging (brukarnamn/passord)

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
nn: Det oppstod ein feil: %1
    Kan ikkje halda fram.

en: Failed to fetch photo-set list
nn: Klarte ikkje henta oversikt over fotoalbum

en: Access Level
nn: Tilgangsnivå

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
nn: Offentleg

en: Privacy:
nn: Personvern:

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
nn: Eksporter til &Google Foto …

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
nn: Importer frå &Google Foto …

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
nn: Eksporter til &Google Drive …

en: Item will be added alongside the linked version.
nn: Elementet vert lagde til i tillegg til den lenkja versjonen.

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
nn: Elementet og framtidige element vert lagde til i tillegg til den lenkja versjonen. Du vert ikkje spurd på nytt.

en: Replace
nn: Byt ut

en: Item will be replacing the linked version.
nn: Den lenkja versjonen vert bytt ut med elementet.

en: Replace All
nn: Byt ut alle

en: A linked item already exists.
nn: Det lenkja elementet finst frå før.

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
nn: Eksporter til &Imageshack …

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
nn: Eksporter til &Imgur …

en: Could not open file
nn: Klarte ikkje opna fila

en: Forget
nn: Gløym

en: Date
nn: Dato

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
nn: Eksporter til &Ipfs …

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
nn: Eksporter til MediaWiki …

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
nn: Eksporter til &Pinterest …

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
nn: Eksporter til &Piwigo …

en: Reload album list
nn: Last inn albumoversikta på nytt

en: Change Account
nn: Byt konto

en: Resize photos before uploading
nn: Endra storleik på bileta før opplasting

en: Maximum width:
nn: Største breidd:

en: Maximum height:
nn: Største høgd:

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
nn: Eksporter til &Rajce …

en: Not logged in
nn: Ikkje innlogga

en: Unknown album
nn: Ukjent album

en: Failed to create album
nn: Klarte ikkje oppretta nytt album

en: Logging in %v%
nn: Loggar inn %v%

en: Logging out %v%
nn: Loggar ut %v%

en: Loading albums %v%
nn: Lastar album %v%

en: Creating album %v%
nn: Opprettar album %v%

en: Opening album %v%
nn: Opnar album %v%

en: Closing album %v%
nn: Lukkar album %v%

en: Adding photos %v%
nn: Legg til bilete %v%

en: Title of the album that will be created (required).
nn: Namnet på det nye albumet (påkravd).

en: Description of the album that will be created (optional).
nn: Skildring av det nye albumet (valfritt).

en: Password:
nn: Passord:

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
nn: Eksporter til &SmugMug …

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
nn: Importer frå &SmugMug …

en: Login failed
nn: Feil ved pålogging

en: Account
nn: Konto

[ctx: smug account settings]
en: Email:
nn: E-postadresse:

en: New Album
nn: Nytt album

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
nn: Klarte ikkje lagra biletet: %1
    Vil du halda fram?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
nn: Klarte ikkje lasta ned biletet: %1
    Vil du halda fram?

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
nn: Eksporter til vevtenester …

en: Export to web services
nn: Eksporter til vevtenester

en: Import from web services
nn: Importar frå vevtenester …

en: Raw Decoding
nn: Råbiletdekoding

en: Abort
nn: Avbryt

en: Brightness:
nn: Lysstyrke:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
nn: Endra lysstyrken til biletet.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
nn: Endra kontrasten til biletet.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
nn: Endra lysstyrken til biletet ved hjelp av kurva.

en: Reset
nn: Tilbakestill

en: Exposure
nn: Eksponering

en: Import
nn: Importer

en: Trash
nn: Papirkorg

en: Current Timeline Search
nn: Gjeldande tidssøk

en: Current Fuzzy Image Search
nn: Gjeldande uklare søk

en: Current Fuzzy Sketch Search
nn: Gjeldande skissesøk

en: Current Map Search
nn: Gjeldande kartsøk

en: Current Search
nn: Gjeldande søk

en: Current Duplicates Search
nn: Gjeldande duplikatsøk

en: Enter new album name:
nn: Skriv inn nytt namn:

en: Searches
nn: Søk

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
nn: Samlinga finst på ei lagringseining som ikkje alltid er tilkopla. Merk samlinga som ei flyttbar samling.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
nn: Ikkje gjer noko no. Eg løyser dette seinare i innstillingsvindauget.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
nn: <p>Du har valt mappa «%1» som lagringsplass for databasen, men det finst ei datatabasefil frå ein eldre versjon av digiKam i denne mappa.</p> <p>Vil du oppgradera den gamle databasefila? Då stadfestar du at denne databasefila vart laga for bileta i mappa «%2». Eller vil du heller sjå vekk frå den gamle fila og byrja med ein ny database?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
nn: <p>Du har valt mappa «%1» som ny lagringsplass for databasen, men det finst ei datatabasefil frå ein eldre versjon av digiKam i denne mappa.</p> <p>Vil du oppgradera den gamle databasefila, starta med ein ny, tom, database eller kopiera gjeldande database til denne mappa og halda fram å bruka han?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
nn: <p>Du har valt mappa «%1» som ny lagringsplass for databasen, men det finst ei datatabasefil frå ein eldre versjon av digiKam i denne mappa.</p>  <p>Vil du oppgradera den gamle databasefila eller starta med ein ny database?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
nn: Klarte ikkje kopiera den gamle databasefila («%1») til den nye mappa («%2»). Prøver å oppgradera gamle databasar.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
nn: <p>Du har valt å lagra databasen i mappa «%1».</p><p>Vil du kopiera den gjeldande databasen til denne mappa, og såleis halda fram med å bruka han, eller vil du heller starta på ein ny database?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
nn: <p>Du har valt å lagra databasen i mappa «%1», men det finst alt ei databasefil der.</p><p>Vil du bruka denne gamle databasefila som den nye databasen, eller vil du heller overskriva ho med den gjeldande databasen?</p>

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
nn: Klarte ikkje ta reservekopi av den gamle databasen («%1»). Vil ikkje byta ut databasen utan reservekopi, og held derfor fram med å bruka den gamle databasen.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
nn: Klarte ikkje kopiera den gamle databasen («%1») til den nye mappa («%2»). Held derfor fram med ein tom database.

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
nn: Den oppgjevne samlingsadressa er ugyldig eller for tida ikkje tilgjengeleg.

en: No album for collection location: Internal error
nn: Manglar album på samlingsplassering: intern feil

en: No parent found for album.
nn: Fann ikkje forelder til albumet.

en: Album name cannot be empty.
nn: Albumnamnet kan ikkje vera tomt.

en: Album name cannot contain '/'.
nn: Albumnamnet kan ikkje innehalda «/».

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
nn: «createPAlbum» godtek ikkje rotalbumet som forelder.

en: An existing album has the same name.
nn: Det finst alt eit album med dette namnet.

en: Failed to create directory '%1'
nn: Klarte ikkje laga mappa «%1».

en: Failed to add album to database
nn: Klarte ikkje leggja albumet til databasen.

en: No such album
nn: Albumet finst ikkje.

en: Cannot rename root album
nn: Kan ikkje endra namn på rotalbumet.

en: Cannot rename album root album
nn: Kan ikkje endra namn på albumrotalbumet.

en: Album name cannot contain '/'
nn: Albumnamnet kan ikkje innehalda «/».

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
nn: Det finst alt eit album med dette namnet.
    Vel eit anna namn.

en: Failed to rename Album
nn: Klarte ikkje endra namn på albumet.

en: Cannot edit root album
nn: Kan ikkje redigera rotalbumet.

en: No parent found for tag
nn: Fann ikkje nokon forelder til merkelappen.

en: Tag name cannot be empty
nn: Merkelappen må ha eit namn.

en: Tag name cannot contain '/'
nn: Merkelappen kan ikkje innehalda «/».

en: Tag name already exists
nn: Merkelappnamnet finst alt.

en: Failed to add tag to database
nn: Klarte ikkje leggja merkelappen til databasen.

en: Cannot edit root tag
nn: Kan ikkje redigera rotmerkelappen.

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
nn: Det finst alt ein merkelapp med dette namnet.
    Vel eit anna namn.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
nn: Forsøk på å flytta «TAlbum» til ingen plassar.

en: Cannot move root tag
nn: Kan ikkje flytta rotmerkelappen.

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
nn: Det finst alt ein merkelapp med dette namnet.
    Vil du slå saman merkelappane?

en: Cannot merge root tag
nn: Kan ikkje slå saman rotmerkelappen.

en: Only a tag without children can be merged!
nn: Kan berre slå saman ein merkelapp utan undermerkelappar.

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
nn: Vil du slå saman merkelapp «%1» med merkelapp «%2»?

en: No such tag
nn: Merkelappen finst ikkje.

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
nn: Denne handlinga kan ta lang tid i bakgrunnen.
    Vil du skriva metadata til %1 filer no?

en: Context menu
nn: Kontekstmeny

en: Find Duplicates...
nn: Finn duplikatbilete …

en: Scan for Faces
nn: Søk etter ansikt

en: Repair hidden Items
nn: Reparer gøymde element

en: Refresh
nn: Oppdater

[ctx: @title]
en: Labels
nn: Kategoriar

en: No Album Selected
nn: Inkje album er valt

en: No Tag Selected
nn: Ingen merkelapp er vald

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
nn[0]: 1 merkelapp vald
nn[1]: %1 merkelappar valde

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
nn[0]: 1 album valt
nn[1]: %1 album valde

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
nn[0]: 1 merkelapp utelaten
nn[1]: %1 merkelappar utelatne

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
nn[0]: 1 album utelate
nn[1]: %1 album utelatne

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
nn: Vel alle albuma du vil handsama.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
nn: Tilbakestill valde album

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
nn: Vel alle merkelappane du vil handsama.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
nn: Tilbakestill valde merkelappar

en: Create New Album
nn: Lag nytt album

en: &New Album
nn: &Nytt album

en: Create new album
nn: Lag nytt album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
nn: Du kan dessverre ikkje bruka nettadresser som samlingar.

en: The selected folder does not exist or is not readable
nn: Den valde mappa finst ikkje eller er ikkje lesbar.

en: There is already a collection containing the folder "%1"
nn: Det finst alt ei samling som inneheld mappa «%1»

en: The storage media can be uniquely identified.
nn: Lagringsmediet kan eintydig kjennast att.

en: The collection is located on your harddisk
nn: Samlinga er plassert på harddisken din

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
nn: Dette er ein CD/DVD som vert kjend att basert på identifikatoren du vel i brenneprogrammet ditt. Det finst alt eit anna element med same identifikator. Det vert skjelna mellom dei to ved hjelp av filene i øvst i filstrukturen, så ikkje legg filer til CD-en, sidan han då ikkje vert kjend att. Frå no av bør du bruka eintydige identifikatorar på CD-ane og DVD-ane viss du vil bruka dei med digiKam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
nn: Dette er ein CD/DVD som vert kjend att basert på identifikatoren («%1») du har valt i brenneprogrammet ditt. Viss du lagar nye CD-ar for bruk med digiKam, hugs å gje dei andre identifikatorar.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
nn: Dette er eit flyttbart lagringsmedium som vert kjent att med identifikatoren («%1»).

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
nn: Denne oppføringa vert berre kjend att ved mappeadressa («%1»). Det finst ikkje nokon betre måte (UUID eller etikett) å kjenna han att på.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
nn: Det er ikkje mogleg å automatisk kjenna att lagringsmediet som er plassert her. Mappeadressa vert derfor brukt som einaste kjennemerke. Dette verkar bra for den lokale harddisken din.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
nn: Du må montera Samba-ressursen lokalt. Dessverre støttar ikkje digiKam smb://-adresser.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
nn: Det finst alt ei samling for ein delt nettverksressurs med same adresse.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
nn: Den delte nettverksressursen vert identifisert med adressa du valde. Viss denne er tom, vert ressursen handtert som utilgjengeleg.

en: Error opening database backend.
    %1
nn: Feil ved opning av databasemotor.
    %1

en: Error while opening the source database.
nn: Feil ved opning av kjeldedatabasen.

en: Error while opening the target database.
nn: Feil ved opning av måldatabasen.

en: Error while preparing the target database.
nn: Feil ved klargjering av måldatabasen.

en: Error while scrubbing the target database.
nn: Feil under rydding i måldatabasen.

en: Create Schema...
nn: Lag skjema …

en: Error while creating the database schema.
nn: Feil ved skiping av databaseskjema.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
nn: Feil ved konvertering av databaseskjema.
     Detaljar: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
nn: Du har ikkje nok løyve på databasen.
    Du manglar følgjande løyve:
     %1
    Kontroller løyva dine på databasen og start digiKam på nytt.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
nn: Databasen er ugyldig, då innstillinga «DBVersion» ikkje finst. Denne versjonen av databaseskjemaet kan ikkje stadfestast. Prøv å starta med ein tom database.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
nn: Databasen har vore brukt av ein nyare versjon av digiKam og er oppdatert til eit databaseskjema som ikkje kan brukast av denne eldre versjonen. (Dette tyder at denne versjonen av digiKam er for gammal eller at databaseformatet er for nytt.) Bruk heller den nye versjonen av digiKam som du brukte før.

en: Failed to create tables in database.
nn: Klarte ikkje å laga tabellar i databasen.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
nn: Klarte ikkje å opna ein databasetransaksjon i databasefila «%1». Dette er uvanleg. Kontroller at du har tilgang til fila og at ingen annan prosess låser ho. Viss problemet held fram, kan du søkja hjelp på e-postlista for diskusjon av digiKam-utviklinga (sjå www.digikam.org/support). Sjå òg på eventuelle meldingar som digiKam har skrive på terminalen.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
nn: På grunn av ein uventa feil var oppdateringa av skjema frå versjon 4 til 6 mislukka. Du kan prøva å fjerna den gamle databasen og byrja med ein tom. (Flytt då databasefilene «%1» og «%2» vekk frå mappa «%3».) Truleg bør du heller melda frå om feilen til e-postlista for digiKam-utviklinga (sjå www.digikam.org/support). Sjå òg på eventuelle meldingar som digiKam har skrive på terminalen.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
nn: Finn ikkje handlinga for databaseoppdatering. Kontroller at dbconfig.xml-fila for gjeldande versjon av digiKam er installert på rett stad.

en: Updated schema to version %1.
nn: Oppdaterte skjemaet til versjon %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
nn: Klarte ikkje kopiera den gamle databasefila («%1») til den nye mappa («%2»). Feilmelding: «%3». Kontroller at fila kan kopierast, eventuelt slett ho.

en: Copied database file
nn: Kopierte databasefil

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
nn: Den gamle databasefila («%1») vart kopiert til den nye mappa («%2») men kan ikkje opnast. Fjern begge filene og prøv på nytt med ein tom database.

en: Opened new database file
nn: Opna ny databasefil

en: Prepared table creation
nn: Førebudde skiping av tabellar

en: Created tables
nn: Skipa tabellar

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
nn: Fann ikkje noko albumbibliotek i oppsettfila. Gjev opp å oppdatera skjema. Prøv med ein tom database, eller rett opp i  oppsettet.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
nn: Det oppstod ein feil ved kopling av albumLibraryPath («%1») og eit lagringsområde på systemet ditt. Det kan tyda på at det er noko gale med installasjonen. Viss du arbeider på Linux, kontroller at HAL er installert  og køyrer. Uansett kan du få råd på e-postlista for digiKam-utvikling (sjå www.digikam.org/support). Oppdateringa av databasen vert avbroten, då me ikkje vil laga ein ny database frå galne føresetnadar frå ein øydelagd installasjon.

en: Configured one album root
nn: Sette opp éi albumrot

en: Imported albums
nn: Importerte album

en: Imported images information
nn: Importerte biletinformasjon

en: Last Search (0.9)
nn: Førre søk (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
nn: Gjorde klart og importerte filter for filetternamn

en: Did the initial full scan
nn: Gjorde første fullskanning

en: Imported creation dates
nn: Importerte opprettingsdatoar

en: Imported comments
nn: Importerte kommentarar

en: Imported ratings
nn: Importerte karakterar

en: Dropped v3 tables
nn: Fjerna v3-tabellar

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
nn: Drivaren «SQLITE» for SQLite3-databasar er ikkje tilgjengeleg.
    Programmet brukar drivarane frå Qt::SQL-modulen.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
nn: Drivaren «MYSQL» for SQLite3-databasar er ikkje tilgjengeleg.
    Programmet brukar drivarane frå Qt::SQL-modulen.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
nn: Klarte ikkje opna oppsetfila <b>%1</b>. Denne fila vert installert med digiKam og er heilt nødvendig for å køyra programmet. Sjå til at programmet er rett installert.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
nn: Klarte ikkje opna oppsettfila <b>%1</b>.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
nn: XML-en i oppsettfila <b>%1</b> er ugyldig og kan ikkje lesast.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
nn: XML-en i oppsettfila <b>%1</b> manglar det obligatoriske elementet <icode>%2</icode>.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
nn: XML-en i oppsettfila <b>%1</b> manglar det obligatoriske elementet <b>%2</b>.

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
nn: Fann ein gammal versjon av oppsettfila <b>%1</b>. Sjå til at versjonen som kjem med digiKam-versjonen som køyrer, er installert.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
nn: Feil ved opning av databasen.
    Prøver å kopla til han på nytt automatisk.

[ctx: @title]
en: Source Images
nn: Kjeldebilete

[ctx: @title]
en: Image History
nn: Biletlogg

[ctx: @title]
en: Derived Images
nn: Avleidde bilete

[ctx: @title]
en: Related Images
nn: Nærskylde bilete

[ctx: @title]
en: Identical Images
nn: Identiske bilete

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
nn: Mellomliggjande steg:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
nn: %1
    (opphavleg bilete)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
nn: %1
    (kjeldebilete)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
nn: Råbiletfil (%1)

en: No image selected
nn: Inkje bilete valt

en: This is the original image
nn: Dette er originalbiletet

en: Database type is not supported.
nn: Databasetypen er ikkje støtta.

en: Cannot create directory %1
nn: Klarte ikkje oppretta mappa %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
nn: Klarte ikkje oppretta oppsettfil for MySQL-tenar.<p>Dette tyder anten at standard oppsettfil</p><p>%1</p><p>ikkje var lesbar eller at målfila</p><p>%2</p><p>ikkje var skrivbar.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
nn: Fann ikkje standardoppsettet for MySQL-tenaren (mysql-global.conf).

en: Could not start database initializer.
nn: Klarte ikkje starta databaseklargjering.

en: Could not start database server.
nn: Klarte ikkje starta databasetenaren.

en: Invalid database object during database server startup
nn: Ugyldig databaseobjekt ved oppstart av databasetenaren

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
nn: Databaseprosessen avslutta uventa ved første oppstart.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
nn: Klarte ikkje kopla til databasen i løpet av 60 sekund.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
nn: Klarte ikkje skipa database<p>Spørjingsfeil: %1</p><p>Databasefeil: %2</p>

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
nn: %1<p>Programfil: %2</p><p>Argument: %3</p><p>Prosessfeil: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
nn: Databasen er ugyldig, då innstillinga «DBSimilarityVersion» ikkje finst. Denne versjonen av databaseskjemaet kan ikkje stadfestast. Prøv å starta med ein tom database.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
nn: Databasen har vore brukt av ein nyare versjon av digiKam og er oppdatert til eit databaseskjema som ikkje kan brukast av denne eldre versjonen. (Dette tyder at denne versjonen av digiKam er for gammal, eller  at databaseformatet er for nytt.) Bruk heller den nye versjonen av digiKam som du brukte før.

[ctx: People on your photos]
en: People
nn: Personar

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
nn: Ikkje stadfesta

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
nn: Databasen er ugyldig: Innstillinga «DBThumbnailsVersion» finst ikkje. Denne versjonen av databaseskjemaet kan ikkje stadfestast. Prøv å starta med ein tom database.

en: Copy Files
nn: Kopier filer

en: Delete
nn: Slett

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
nn: Søkjer gjennom samling

en: Error
nn: Feil

en: Preparing collection scan...
nn: Førebur gjennomsøk av samlinga …

en: Scanning for removed albums...
nn: Søkjer etter fjerna album …

en: Scanning images in individual albums...
nn: Søkjer etter bilete i album …

en: Migrate ->
nn: Flytt over →

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Progress Information
nn: Framdriftsinformasjon

en: Database type or location must be different!
nn: Databasetypen eller mappa må vera forskjellig.

en: Internal server can only be used once!
nn: Kan berre bruka intern tenar éin gong.

en: Internal server is not used and is not active!
nn: Intern tenar er ikkje brukt og er ikkje verksam.

en: Database copied successfully.
nn: Databasen er no kopiert over.

en: Database conversion canceled.
nn: Databasekonverteringa vart avbroten.

en: Step Progress (%1)
nn: Stegframdrift (%1)

en: Database Configuration
nn: Databaseoppsett

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
nn: <p>Her kan du oppgje kor MySQL-programfilene finst. Programmet vil automatisk prøva å finna dei dersom dei alt er installerte på systemet.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
nn: MySQL-programfiler

en: Host Name:
nn: Vertsnamn:

en: Set the host computer name
nn: Skriv inn vertsnamnet til datamaskina

en: Set the database connection options
nn: Definer tilkoplingsval for databasen

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
nn: Definer tilkoplingsval for MySQL-databasen.
    Berre for avanserte brukarar.

en: User:
nn: Brukar:

en: Set the database account name
nn: Vel kontonamn for databasen

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
nn: Vel passordet til kontoen på MySQL-databasen
    som digiKam skal bruka for å kopla seg til.
    Du kan la feltet stå tomt dersom du ikkje vil bruka passord.

en: Host Port:
nn: Vertsport:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
nn: Vel porten for databasen.
    MySQL-tenarar brukar vanlegvis portnummer 3306.

en: Check Connection
nn: Test tilkoplinga

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
nn: Køyr ei enkel databasetilkopling for å sjå om dei valde MySQL-innstillingane fungerer.

en: Core Db Name:
nn: Namn på kjernedatabase:

en: Set the core database name
nn: Vel namn på kjernedatabasen

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
nn: Programmet lagrar metadata for album, bilete og
    søk i kjernedatabasen.

en: Thumbs Db Name:
nn: Namn på miniatyrbiletdatabase:

en: Face Db Name:
nn: Namn på ansiktsdatabase:

en: Set the face database name
nn: Vel namn på ansiktsdatabasen

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
nn: Ansiktsdatabasen vert brukt til lagring
    av histogram brukte til ansiktsgjenkjenning.
    Dette kan fort ta opp mykje plass, spesielt
    dersom du har mange bilete med ansikt markerte.

en: Similarity Db Name:
nn: Namn på likskapsdatabase:

en: Set the similarity database name
nn: Vel namn på likskapsdatabasen

en: Default Settings
nn: Standardverdiar

en: Reset database names settings to common default values.
nn: Tilbakestill databasenamna til standardverdiane.

en: Remote Server Settings
nn: Tenarinnstillingar

en: Database Server Instructions
nn: Instruksjonar for databasetenar

en: Requirements
nn: Krav

en: Database Server Technical Details
nn: Tekniske detaljar for databasetenar

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
nn: <p>Vel her korleis kopla til ein ekstern <a href="https://no.wikipedia.org/wiki/MySQL">MySQL-databasetenar</a> (eller ein <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>-tenar). Som for SQLite og intern MySQL er det tre databasar, éin for alle samlingseigenskapane, éin for komprimerte miniatyrbilete og éin for metadata for ansiktsgjenkjenning.</p><p>I motsetning til med SQLite og intern MySQL kan du tilpassa databasenamna for å gjera det enklare å ta reservekopiar.</p><p>Databasar gjev kjernefunksjonaliteten i digiKam. Sørg derfor for rask nettverkstilgang til databasetenaren. Databasane bør òg liggja på eit raskt lagringsområde (for eksempel ein <a href="https://nn.wikipedia.org/wiki/SSD-minne">SSD-disk</a>) med nok ledig plass til miniatyrbiletdatabasen.</p><p>Databasane må frå før av vera skipa av administratoren på databasetenaren. Sjå under <b>Krav</b>-fana for meir informasjon.</p>

en: Documentation
nn: Dokumentasjon

en: Database connection test successful.
nn: Databasetilkoplinga fungerte.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
nn: Databasetilkoplinga fungerte ikkje. <p>Feilen var: %1</p>

en: The server hostname is empty
nn: Vertsnamnet til tenaren er tomt

en: The server user name is empty
nn: Brukarnamnet til tenaren er tomt

en: The core database name is empty
nn: Namnet på kjernedatabasen er tomt

en: The thumbnails database name is empty
nn: Namnet på miniatyrbiletdatabasen er tomt

en: The face database name is empty
nn: Namnet på ansiktsdatabasen er tomt

en: The similarity database name is empty
nn: Namnet på likskapsdatabasen er tomt

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
nn: Du må velja mappa som skal brukast til å lagra informasjon og metadata i ei databasefil.

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
nn: <p>Mappa du valde til databasen finst ikkje:</p><p><b>%1</b></p>Vil du oppretta ho no?

en: Count
nn: Tal

en: Videos
nn: Videoar

en: Audio
nn: Lyd

en: Total Items
nn: I alt

en: Database backend
nn: Databasemotor

en: Database Path
nn: Adresse til database

en: Database internal server
nn: Intern databasetenar

en: Database internal server Path
nn: Adresse til intern databasetenar

en: Host Name
nn: Vertsnamn

en: Host Port
nn: Vertsport

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Connect options
nn: Tilkoplingval

en: Core Db name
nn: Namn på kjernedatabase

en: Thumbs Db name
nn: Namn på miniatyrbiletdatabase

en: Face Db name
nn: Namn på ansiktsdatabase

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
nn: Denne programfila vert brukt til å klargjera MariaDB-datafilene for databasen.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
nn: Denne programfila vert brukt til å starta ein dedikert MariaDB-instans.

en: Thumb
nn: Miniatyrbilete

en: List of items that are about to be deleted.
nn: Liste over filer som skal slettast.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
nn: Dette er lista over filer som skal slettast.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
nn: Viss det er kryssa av her, vert filer sletta for alltid i staden for å verta flytta til papirkorga.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, vert element <b>sletta for alltid</b> i staden for å verta flytta til papirkorga.</p><p><em>Ver forsiktig med dette</em>: Det er i dei fleste filsystem ikkje mogleg å gjenoppretta sletta filer og mapper på ein enkel måte.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
nn: &Slett element i staden for å flytta dei til papirkorga

en: Do not &ask again
nn: &Ikkje spør på nytt

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
nn: Viss det er kryssa av her, vert ikkje dette vindauget vist fleire gongar, og elementa vert sletta for alltid.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
nn: Viss det er kryssa av her, vert ikkje dette vindauget vist fleire gongar, og elementa vert sletta for alltid.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
nn: Viss det er kryssa av her, vert ikkje dette vindauget vist fleire gongar, og elementa vert flytta til papirkorga.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
nn: Viss det er kryssa av her, vert ikkje dette vindauget vist fleire gongar, og elementa vert flytta til papirkorga.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
nn: Desse elementa vert <b>sletta for alltid</b> frå harddisken.

en: These items will be moved to Trash.
nn: Desse elementa vert flytta til papirkorga.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
nn[0]: <b>1</b> merkt element.
nn[1]: <b>%1</b> merkte element.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
nn: Desse albuma vert <b>sletta for alltid</b> frå harddisken.

en: These albums will be moved to Trash.
nn: Desse albuma vert flytta til papirkorga.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
nn[0]: <b>1</b> merkt album.
nn[1]: <b>%1</b> merkte album.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
nn: <p>Desse albuma vert <b>sletta for alltid</b> frå harddisken.</p><p>Merk at òg <b>alle underalbuma</b> vert sletta for alltid.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
nn: <p>Desse albuma vert flytta til papirkorga.</p><p>Merk at òg <b>alle underalbuma</b> vert flytta til papirkorga.</p>

en: &Move to Trash
nn: &Flytt til papirkorga

en: Do not show this message again
nn: Ikkje vis denne meldinga igjen

en: Continue
nn: Hald fram

en: Do not ask again
nn: Ikkje spør igjen

en: Select an Item
nn: Vel eit element

en: Select Items
nn: Vel element

en: <i>Make:</i>
nn: <i>Merke:</i>

en: <i>Model:</i>
nn: <i>Modell:</i>

en: <i>Created:</i>
nn: <i>Bilete teke:</i>

en: <i>Aperture:</i>
nn: <i>Blendaropning:</i>

en: <i>Focal:</i>
nn: <i>Brennvidd:</i>

en: <i>Exposure:</i>
nn: <i>Eksponering:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
nn: <i>ISO-verdi:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
nn: <i>Breidd/høgd-forhold:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
nn: <i>Bitrate lyd:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
nn: <i>Kanaltype lyd:</i>

en: <i>Duration:</i>
nn: <i>Lengd:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
nn: <i>Biletfrekvens:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
nn: <i>Videokodek:</i>

en: Copy to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
nn: Gråtonar

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
nn: Svartkvitt

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
nn: Indeksert

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
nn: Ukalibrert (råformat)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Auto Equalize
nn: Jamn ut

en: Auto Normalize
nn: Normaliser

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
nn: Lysstyrke/kontrast/gamma-filter

en: Set here the gamma adjustment of the image.
nn: Endra gammaen til biletet.

en: Black & White / Sepia Filter
nn: Svartkvitt-/sepia-filter

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
nn: Generisk

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
nn: <b>Generisk</b>:<p>Etterlikna ein generisk svartkvit-film.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
nn: <b>Agfa  200X</b>:<p>Etterlikna Agfa 200X svartkvit-film med ISO 200.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
nn: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Etterlikna Agfa Pan svartkvit-film med ISO 25.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
nn: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Etterlikna Agfa Pan svartkvit-film med ISO 100.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Etterlikna Agfa Pan svartkvit-film ved ISO 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
nn: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Etterlikna Ilford Delta svartkvit-film med ISO 100.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Etterlikna Ilford Delta svartkvit-film med ISO 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
nn: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Etterlikna Ilford Delta Pro 400 svartkvit-film med ISO 3200.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
nn: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Etterlikna Ilford FP4 Plus svartkvit-film med ISO 125.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Etterlikna Ilford HP5 Plus svartkvit-film med ISO 400.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
nn: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Etterlikna Ilford PanF Plus svartkvit-film med ISO 50.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Etterlikna Ilford XP2 Syp svartkvit-film med ISO 400.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
nn: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Etterlikna Kodak Tmax svartkvit-film med ISO 100.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Etterlikna Kodak Tmax svartkvitt film med ISO 400.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Kodak TriX</b>:<p>Etterlikna Kodak TriX svartkvit-film med ISO 400.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
nn: Ilford SPX 200 (infraraud)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
nn: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Etterlikna Ilford SPX infraraud film med ISO 200.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
nn: Ilford SPX 400 (infrataud)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
nn: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Etterlikna Ilford SPX infraraud film med ISO 400.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
nn: Ilford SPX 800 (infraraud)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
nn: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Etterlikna Ilford SPX infraraud film med ISO 800.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
nn: Kodak HIE (infraraud)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
nn: <b>Kodak HIE</b>:<p>Etterlikna Kodak HIE infraraud film.</p>

en: No Lens Filter
nn: Inkje kamera­filter

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
nn: <b>Inkje kamera­filter</b>:<p>Ikkje bruk noko kamerafilter på biletet.</p>

en: Green Filter
nn: Grønfilter

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
nn: <b>Svartkvitt med grønfilter</b>:<p>Simuler eksponering av svartkvit-film med grønfilter. Dette er spesielt nyttig for naturbilete og spesielt for portrettbilete med himmelen som bakgrunn.</p>

en: Orange Filter
nn: Oransjefilter

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
nn: <b>Svartkvitt med oransjefilter</b>:<p>Simuler eksponering av svartkvit-film med oransjefilter. Dette er spesielt nyttig for landskapsbilete, sjøscener og luftfotografi.</p>

en: Red Filter
nn: Raudfilter

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
nn: <b>Svartkvitt med raudfilter</b>:<p>Simuler eksponering av svartkvittfilm med raudfilter. Dette er spesielt nyttig for å laga ein dramatisk himmel og for å simulera månelysscener på fotografi tekne i dagslys.</p>

en: Yellow Filter
nn: Gulfilter

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
nn: <b>Svartkvitt med gulfilter</b>:<p>Simuler eksponering av svartkvit-film med gulfilter. Dette er den mest naturlege fargekorrigeringa, og forbetrar kontrasten. Ideell for landskapsbilete.</p>

en: Yellow-Green Filter
nn: Gulgrønfilter

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
nn: <b>Svartkvitt med gulgrønfilter</b>:<p>Simuler eksponering av svartkvit-film med gulgrønfilter. Dette er særs effektivt for portrettbilete tekne utandørs, då raudfargar vert mørke og grønfargar lysare. Gjev liv til hudtonar og bringar fram ansiktsuttrykk i nærbilete. Dette filteret er svært effektivt for innandørs portrett med lys frå wolframlampar.</p>

en: Blue Filter
nn: Blåfilter

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
nn: <b>Svartkvitt med blåfilter</b>:<p>Simuler eksponering av svartkvit-film med blåfilter. Dette framhever dis og tåke. Vert brukt til «dye transfer»- og kontrasteffektar.</p>

en: Strength:
nn: Styrke:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
nn: Endra styrken på kamerafilteret.

en: No Tone Filter
nn: Inkje tonefilter

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
nn: <b>Inkje tonefilter</b>:<p>Ikkje bruk eit tonefilter på biletet.</p>

en: Sepia Filter
nn: Sepiafilter

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
nn: <b>Svartkvitt med sepiatone</b>:<p>Gjev varme til lyse og mellomfarga parti, og litt kulde til skuggar. Resultatet liknar det ein får ved å bleika eit fotografi og framkalla det på nytt med ein sepiatonar.</p>

en: Brown Filter
nn: Brunfilter

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
nn: <b>Svartkvitt med bruntone</b>:<p>Dette filteret er meir nøytralt enn sepiafilteret.</p>

en: Cold Filter
nn: Kaldt filter

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
nn: <b>Svartkvitt med kald tone</b>:<p>Resultatet liknar det ein får ved å trykka eit fotografi på eit kaldtona svartkvitpapir, som for eksempel bromidpapir.</p>

en: Selenium Filter
nn: Selenfilter

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
nn: <b>Svartkvitt med selentone</b>:<p>Etterliknar tradisjonell kjemisk selentoning gjort i eit mørkerom.</p>

en: Platinum Filter
nn: Platinafilter

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
nn: <b>Svartkvitt med selentone</b>:<p>Etterliknar tradisjonell kjemisk platinatoning gjort i eit mørkerom.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
nn: <b>Svart-kvitt med grønnskjær</b>:<p>Denne verknaden vert òg kalla Verdante.</p>

en: Lens Filters
nn: Kamerafilter

en: Luminosity
nn: Lysstyrke

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
nn: «%1» er ikkje ei svartkvitt-oppsettfil.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
nn: Klarte ikkje opna oppsett frå svartkvitt-tekstfil.

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
nn: Klarte ikkje lagra oppsett i svartkvitt-tekstfil.

en: Infrared Filter
nn: Infraraudt filter

en: Channel Mixer Tool
nn: Kanalblandarverktøy

en: Tonality Filter
nn: Tonalitetsfilter

en: Color Balance Tool
nn: Fargebalanseverktøy

en: Curve free mode
nn: Fri kurve

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
nn: Trykk her for å teikna kurva for hand med musa.

en: Curve smooth mode
nn: Glatt kurve

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
nn: Trykk her for å teikna kurva som ei glatt kurve i spenn.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nn: Trykk her for å velja fargen frå biletet som du vil bruka som <b>skuggetone</b> for kurvene til raud-, grøn-, blå- og lyskanalane.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nn: Trykk her for å velja fargen frå biletet som du vil bruka som <b>midttone</b> for kurvene til raud-, grøn-, blå- og lyskanalane.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
nn: Trykk her for å velja fargen frå biletet som du vil bruka som <b>høglystone</b> for kurvene til raud-, grøn-, blå- og lyskanalane.

en: Adjust Curves
nn: Juster kurver

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
nn: Klarte ikkje opna Gimp-kurvefila.

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
nn: Klarte ikkje lagra Gimp-kurvefila.

en: Loading image...
nn: Opnar bilete …

en: Histogram calculation...
nn: Reknar ut histogram …

en: Histogram
    calculation
    failed.
nn: Klarte ikkje
    rekna ut
    histogram.

en: Border Tool
nn: Rammeverktøy

[ctx: solid border type]
en: Solid
nn: Einsfarga

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
nn: Skråkant

en: Decorative Pine
nn: Dekorativ furu

en: Decorative Wood
nn: Dekorativt trevirke

en: Decorative Paper
nn: Dekorativt papir

en: Decorative Parquet
nn: Dekorativ parkett

en: Decorative Ice
nn: Dekorativ is

en: Decorative Leaf
nn: Dekorativt lauv

en: Decorative Marble
nn: Dekorativ marmor

en: Decorative Rain
nn: Dekorativ regn

en: Decorative Craters
nn: Dekorative krater

en: Decorative Dried
nn: Dekorativ uttørka

en: Decorative Pink
nn: Dekorativ rosa

en: Decorative Stone
nn: Dekorativ stein

en: Decorative Chalk
nn: Dekorativ krit

en: Decorative Granite
nn: Dekorativ granitt

en: Decorative Rock
nn: Dekorativ stein

en: Decorative Wall
nn: Dekorativ mur

en: Select the border type to add around the image here.
nn: Vel kva type biletramme du vil bruka på biletet.

en: Preserve Aspect Ratio
nn: Hald fast breidd/høgd-forhold

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
nn: Kryss av her viss du vil halda fast forholdet mellom breidda og høgda. Breidda på ramma vert då fastsett i prosent av biletstorleiken. Elles vert ho fastsett i pikslar.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
nn: Vel breidda på ramma i prosent av biletstorleiken.

en: Width (pixels):
nn: Breidd (pikslar):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
nn: Vel breidda på kantlinja i pikslar.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
nn: Første:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
nn: Andre:

en: Set here the foreground color of the border.
nn: Vel framgrunnsfargen til ramma.

en: Set here the Background color of the border.
nn: Vel bakgrunnsfargen til ramma.

en: Set here the color of the main border.
nn: Vel fargen til hovudramma.

en: Set here the color of the line.
nn: Vel fargen til linja.

en: Set here the color of the upper left area.
nn: Vel fargen til området oppe til venstre.

en: Set here the color of the lower right area.
nn: Vel fargen til området nede til høgre.

en: Set here the color of the first line.
nn: Vel fargen til den første linja.

en: Set here the color of the second line.
nn: Vel fargen til den andre linja.

en: Texture Filter
nn: Teksturfilter

en: Rotate Right
nn: Drei til høgre

en: Rotate Left
nn: Drei til venstre

en: Flip Horizontally
nn: Spegla vassrett

en: Flip Vertically
nn: Spegla loddrett

en: Crop
nn: Bilet­utsnitt

en: Convert to 8 Bit
nn: Gjer om til 8-bit

en: Convert to 16 Bit
nn: Gjer om til 16-bit

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
nn: Drei

[ctx: Flip image]
en: Flip
nn: Spegelvend

[ctx: Crop image]
en: Crop
nn: Skjer av

[ctx: Resize image]
en: Resize
nn: Endra storleik

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
nn: Endra fargedjupn

en: Unknown filter
nn: Ukjent filter

en: Color Negative Inverter
nn: Inverter fargenegativ

en: Built-in transformation not supported
nn: Innebygd transformasjon er ikkje støtta

en: Filter identifier or version is not supported
nn: Filteridentifikator eller versjon er ikkje støtta

en: Blur Filter
nn: Slørfilter

en: Blur FX Filter
nn: Sløreffektsfilter

en: Charcoal Effect
nn: Kolteikning

en: Color FX Filter
nn: Fargeeffektfilter

en: Distortion Effect
nn: Forvrenginseffekt

en: Emboss Effect
nn: Siseleringseffekt

en: Film Grain Effect
nn: Filmkorneffekt

en: Grain Size:
nn: Kornstorleik:

en: Set here the graininess size of film.
nn: Vel kor grovkorna filmen skal vera.

en: Photographic Distribution
nn: Fotografisk fordeling

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
nn: Kryss av her for teikna filmstøy ved bruk av ei statistisk fotonfordeling. Dette krev meir reknekraft og tak litt tid.

en: Intensity:
nn: Intensitet:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
nn: Vel ISO-følsemda som skal brukast for å etterlikna filmkorn.

en: Shadows:
nn: Skuggar:

en: Set how much the filter affects highlights.
nn: Vel kor mykje filteret skal påverka høglysområda.

en: Midtones:
nn: Midttonar:

en: Set how much the filter affects midtones.
nn: Vel kor mykje filteret skal påverka midttoneområda.

en: Highlights:
nn: Høglys:

en: Set how much the filter affects shadows.
nn: Vel kor mykje filteret skal påverka skuggeområda.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
nn: Vel filmfølsemda som skal brukast for å etterlikna CCD-blåstøy.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
nn: Vel filmfølsemda som skal brukast for å etterlikna CCD-raudstøy.

en: Common Settings
nn: Vanlege innstillingar

en: Luminance Noise
nn: Lysstøy

en: Chrominance Blue Noise
nn: Blå støy frå krominans

en: Chrominance Red Noise
nn: Raud støy frå krominans

en: Invert Effect
nn: Inverter effekt

en: Oil Painter Effect
nn: Oljemålerieffekt

en: Rain Drops Effect
nn: Regndropeeffekt

en: Greycstoration Filter
nn: Greycstoration-filter

en: Detail preservation:
nn: Detaljbevaring:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
nn: Bevaring av detaljar, som avgjer skarpleiken til smådetaljane i biletet. Høgare verdiar gjer detaljane skarpare.

en: Anisotropy:
nn: Anisotropi:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
nn: Anisotropisk (retningsbasert) endring av detaljar. Hald denne liten for gaussisk støy.

en: Smoothing:
nn: Utjamning:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
nn: Total utjamningkraft: Viss «Detaljeringsgrad» fastset relativ utjamning og «Anisotropi» fastset retninga, fastset utjamning totaleffekten.

en: Regularity:
nn: Regelmessigheit:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
nn: Vel kor einsarta utjamninga skal vera. Viss du vel ein for høg verdi her, vert biletet heilt uklart.

en: Iterations:
nn: Gjentakingar:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
nn: Vel kor mange gongar filteret skal brukast på biletet.

en: Noise:
nn: Støy:

en: Sets the noise scale.
nn: Vel omfanget av støy.

en: Angular step:
nn: Vinkelsteg:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
nn: Vel steg for vinkelintegral (målt i gradar), tilsvarande anisotropi.

en: Integral step:
nn: Integralsteg:

en: Set here the spatial integral step.
nn: Vel steg for romleg integral.

en: Gaussian:
nn: Gaussisk:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
nn: Vel grannsemda til Gauss-funksjonen.

en: Tile size:
nn: Flisstorleik:

en: Sets the tile size.
nn: Vel storleiken på flisene.

en: Tile border:
nn: Fliskantlinje:

en: Sets the size of each tile border.
nn: Vel storleiken på kantlinjene til flisene.

en: Interpolation:
nn: Interpolering:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
nn: Vel rett interpoleringsmetode for ønskt biletkvalitet.

en: Fast approximation
nn: Rask tilnærming

en: Enable fast approximation when rendering images.
nn: Bruk rask tilnærming ved oppteikning av biletet.

en: Hot Pixels Tool
nn: «Heite pikslar»-verktøy

[ctx: average filter mode]
en: Average
nn: Gjennomsnitt

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
nn: Lineær

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
nn: Kvadratisk

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
nn: Kubisk

en: Black Frame...
nn: Svart ramme …

en: Select Black Frame Image
nn: Vel svartramme-bilete

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
nn: Nyanse/metting/lysstyrke-filter

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
nn: Endra fargenyansar og fargemettinga til biletet.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
nn: Her ser du ei førehandsvising av endringa av fargenyanse og fargemetting.

en: Hue:
nn: Farge:

en: Set here the hue adjustment of the image.
nn: Endra fargenyansen til biletet.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
nn: Endra fargemettinga til biletet.

en: Vibrance:
nn: Fargeforsterking:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
nn: Vel fargeforsterking for biletet. Dette aukar mettinga på mindre metta fargar men lèt hudtonar vera.

en: Lightness:
nn: Lysstyrke:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
nn: Endra lysstyrken til biletet.

en: Convert to:
nn: Gjer om til:

en: Select the profile of the color space to convert to.
nn: Vel profilen til fargerommet du vil flytta biletet til:

en: Input color profile "%1" not available
nn: Inn-fargeprofilen «%1» er ikkje tilgjengeleg

en: Output color profile "%1" not available
nn: Ut-fargeprofilen «%1» er ikkje tilgjengeleg

en: Local Contrast Filter
nn: Lokal kontrast-filter

en: Function:
nn: Funksjon:

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
nn: <b>Funksjon</b>: Denne funksjonen kombinerer dei opphavlege RGB-kanalane med det avmetta, sløra biletet. Denne funksjonen vert brukt i kvar av tonetilordningsstega. Han kan vera lineær eller eksponensiell. Enkelt sagt aukar denne funksjonen verdiane der både det opphavlege biletet og det sløra biletet har låge verdiar og gjer det motsette for høge verdiar.

en: Stretch contrast
nn: Strekk kontrasten

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
nn: <b>Strekk kontrasten</b>: Dette strekkjer kontrasten i det opphavlege biletet. Det vert brukt før tonetilordningsprosessen.

en: Highlights saturation:
nn: Metting for høglys:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
nn: <b>Metting for høglys</b>: Til vanleg vert (den oppfatta) mettinga auka, men med desse parametrane kan du velja å minska mettinga for høglys og skuggar.

en: Shadow saturation:
nn: Metting for skuggar:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
nn: <b>Metting for høglys</b>: Til vanleg vert (den oppfatta) mettinga auka, men med desse parametrane kan du velja å minska mettinga for høglys og skuggar.

en: Power:
nn: Styrke:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
nn: <b>Styrke</b>: Kor sterkt effekten skal verka.

en: Blur:
nn: Gjer uklar:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
nn: <b>Gjer uklar</b>: Kor sterkt biletet vert sløra før det vert kombinert med det opphavlege biletet og tonetilordningsfunksjonen.

en: General settings
nn: Generelle innstillingar

en: Stage 1
nn: Steg 1

en: Stage 2
nn: Steg 2

en: Stage 3
nn: Steg 3

en: Stage 4
nn: Steg 4

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
nn: «%1» er ikkje ei innstillingsfil for lokal kontrast.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
nn: Klarte ikkje henta innstillingar for lokal kontrast frå innstillingsfil.

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
nn: Klarte ikkje lagra innstillingsfil for lokal kontrast.

en: Anti-Vignetting Tool
nn: Vignetteringskorrigeringsverktøy

en: Add vignetting
nn: Legg til vignettering

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
nn: Dette legg vignettering til biletet i staden for å fjerne det. Bruk det for kreative effektar.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
nn: Her ser du ei førehandvising i miniatyr av den antivignetteringsmaska brukt på biletet.

en: Amount:
nn: Mengd:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
nn: Denne verdien styrer intensiteten til filteret ved den høgaste tettleiken.

en: Feather:
nn: Fjør:

en: X offset:
nn: X-forskyvning:

en: X offset
nn: X-forskyvning

en: Y offset:
nn: Y-forskyvning:

en: Y offset
nn: Y-forskyvning

[ctx: camera make]
en: Make:
nn: Merke:

[ctx: camera model]
en: Model:
nn: Modell:

en: Channel:
nn: Kanal:

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
nn: Lysstyrke

[ctx: The red channel]
en: Red
nn: Raud

[ctx: The green channel]
en: Green
nn: Grøn

[ctx: The blue channel]
en: Blue
nn: Blå

[ctx: The colors channel]
en: Colors
nn: Fargar

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
nn: Gjennomsikt

en: Luminance
nn: Lysstyrke

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
nn: Dette er skarpleiken for den gaussiske faldinga. Bruk denne innstillinga når uklårleiken er av gaussisk art. Vanlegvis bør du la verdien stå på 0, då han fører til stygge artefaktar. Viss du brukar verdiar høgare enn 0, må du truleg auka korrelasjonen og/eller støyfilterinnstillingane.

en: Auto-crop:
nn: Automatisk utsnitt:

[ctx: no autocrop]
en: None
nn: Ingen

en: Embed Original File
nn: Innebygg den opphavlege fila

en: Lossless Compression
nn: Tapsfri komprimering

en: JPEG Preview:
nn: JPEG-førehandsvising:

en: Login:
nn: Brukarnamn:

en: &Skip
nn: &Hopp over

[ctx: Web Service: GPHOTO]
en: Google Photo
nn: Google Foto

[ctx: account settings]
en: Name:
nn: Namn:

en: Original Size
nn: Opphavleg storleik

en: 1600 px
nn: 1 600 pikslar

en: 1440 px
nn: 1 440 pikslar

en: 1280 px
nn: 1 280 pikslar

en: 1152 px
nn: 1 152 pikslar

en: 1024 px
nn: 1 024 pikslar

en: Upload original image file
nn: Last opp originalbilete

en: JPEG Quality:
nn: JPEG-kvalitet:

en: Close
nn: Lukk

en: Online Handbook...
nn: Handbok på nettet

en: Relative Path
nn: Relativ adresse

en: Deletion Time
nn: Slettetidspunkt

[ctx: @title:tab]
en: Search in
nn: Søk i

en: Writing metadata to files
nn: Skriv metadata til filer

en: Revising Exif Orientation tags
nn: Rettar Exif-retning på bilete

en: Failed to revise Exif orientation these files:
nn: Klarte ikkje retta opp Exif-retning for desse bileta:

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
nn: <nobr><b>Verksame filter:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
nn: <nobr><b>Verksamt filter:</b></nobr>

en: No active filter
nn: Ingen filter verksame

en: All Files
nn: Alle filer

en: Image Files
nn: Biletfiler

en: RAW Files
nn: Råfiler

en: DNG Files
nn: DNG-filer

en: No RAW Files
nn: Ingen råfiler

en: JPEG Files
nn: JPEG-filer

en: PNG Files
nn: PNG-filer

en: TIFF Files
nn: TIFF-filer

en: HEIF Files
nn: HEIF-filer

en: Audio Files
nn: Lydfiler

en: Filter by file type
nn: Filtrer etter filtype

en: Text quick filter (search)
nn: Kjapt tekstfilter (søk)

en: Item Name
nn: Namn på elementet

en: Select All
nn: Merk alle

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
nn: Belarusisk

en: Aborting...
nn: Avbryt …

en: Cancel this operation.
nn: Avbryt denne operasjonen.

en: Open detailed progress dialog
nn: Opna detaljert framdriftsvisar

en: Hide detailed progress window
nn: Gøym detaljert framdriftsvisar

en: Show detailed progress window
nn: Vis detaljert framdriftsvisar

en: Captions:
nn: Bilettekstar:

en: <b>Date</b>:
nn: <b>Dato</b>:

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Geolocation
nn: Geografisk plassering

en: EXIF
nn: Exif

en: Makernote
nn: MakerNote

en: Lens
nn: Objektiv

en: Aperture
nn: Blendaropning

en: Sensitivity
nn: ISO-verdi

en: Rating
nn: Karakter

en: Size:
nn: Filstorleik:

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
nn: 16-bits fargedjupn

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
nn: Interpoler RGB som fire fargar

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
nn: Ikkje strekk eller roter pikslar

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
nn: Kvalitet:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
nn: Bilineær

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
nn: Rundar:

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
nn: Raffiner interpolering

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
nn: Metode:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
nn: Standard D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
nn: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
nn: Automatisk

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
nn: Manuell

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
nn: <title>Temperatur</title><para>Oppgje her fargetemperaturen i Kelvin.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
nn: Grøn:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
nn: <para>Vel grønkomponent for å fjerna magenta fargeskjer.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
nn: Høglys:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
nn: Heiltrekt kvit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
nn: Rekonstruer

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
nn: Nivå:

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
nn: Eksponerings­korrigering (E.V.)

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
nn: Lineært skift:

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
nn: Høglys:

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
nn: Lysstyrke:

[ctx: @label]
en: White Balance
nn: Kvitbalanse

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
nn: Støyreduksjon:

[ctx: @label]
en: Corrections
nn: Rettingar

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
nn: Kameraprofil:

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
nn: Arbeidsområde:

[ctx: @label]
en: Color Management
nn: Fargestyring

en: Do you want to do this operation on all group items?
nn: Vil du utføra handlinga på alle grupperte element?

en: Light Table
nn: Lysbord

en: Batch Queue Manager
nn: Kø­handsamar

en: Adding items to the Light Table
nn: Legg bilete på lysbordet

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
nn: Opprett «%1» i %2

en: Create "%1"
nn: Opprett «%1»

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
nn[0]: Eitt bilete har merkelappen «%2». Er du sikker på at du vil halda fram?
nn[1]: %1 bilete har merkelappen «%2». Er du sikker på at du vil halda fram?

en: Delete '%1' tag?
nn: Er du sikker på at du vil slett merkelappen «%1»?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
nn[0]: Vil du fjerna ansiktsmerkelappen?
nn[1]: Vil du fjerna ansiktsmerkelappane?

en: Assign Color Label "%1"
nn: Bruk fargekategorien «%1»

en: Assign Pick Label "%1"
nn: Bruk plukk-kategorien «%1»

en: Add to List
nn: Legg til i liste

en: Delete Tags
nn: Slett merkelappar

en: Reset Tag Icon
nn: Fjern merkelappikon

en: Invert Selection
nn: Omvend merking

en: Toggle Auto
nn: Auto på/av

[ctx: no auto toggle]
en: None
nn: Ingen

[ctx: toggle child tags]
en: Children
nn: Barn

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
nn: Foreldre

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
nn: Begge

en: Enter tag name here...
nn: Skriv inn namnet på merkelapp …

en: &Icon:
nn: &Ikon:

en: <b>Create New Tag</b>
nn: <b>Lag ny merkelapp</b>

en: Tag Path
nn: Merkelapp-plassering

en: No Recently Assigned Tags
nn: Ingen nye merkelappar

en: Add New Tag...
nn: Ny merkelapp …

en: Assign this Tag
nn: Bruk merkelappen

en: Remove this Tag
nn: Fjern merkelappen

en: Instructions:
nn: Instruksjonar:

en: Subjects
nn: Emne

en: No or invalid size specified
nn: Du har valt ein ugyldig storleik.

en: Cannot create thumbnail for %1
nn: Klarte ikkje laga miniatyrbilete for «%1».

en: EXIF/IPTC/XMP
nn: Exif/IPTC/XMP

en: EXIF: created
nn: Exif: teke

en: EXIF: digitized
nn: Exif: digitalisert

en: EXIF: Thumbnail
nn: Exif: miniatyrbilete

[ctx: go to previous image]
en: Back
nn: Tilbake

[ctx: go to next image]
en: Forward
nn: Fram

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
nn: Pause / spel av

en: Browse...
nn: Bla gjennom …

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
nn: Storleik:

en: No profile available...
nn: Ingen profil tilgjengeleg …

en: Perceptual
nn: Perseptuell

en: Relative Colorimetric
nn: Relativ fargeanalyse

en: Absolute Colorimetric
nn: Absolutt fargeanalyse

en: Saturation
nn: Metting

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
nn: %1 × %2 (%3 megapikslar)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Show Thumbbar
nn: Vis miniatyrlinje

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
nn: Profesjonell fotohandsaming med krafta frå fri programvare

en: A KDE Family Project
nn: Eit prosjekt i KDE-familien

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
nn: Koordinator, utviklar og mentor

en: Developer and Mentoring
nn: Utviklar og mentor

en: Developer and Windows port
nn: Utvikling og Windows-porting

en: Color Management
nn: Fargestyring

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
nn: Utforming, ikon, logo, banner, testing og betatesting

en: Bug reports and patches
nn: Feilrapportar og rettingar

en: Webmaster
nn: Ansvarleg for nettsida

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
nn: Handbokforfattar, alfatestar og ansvarleg for nettsida

en: Beta tester
nn: Betatestar

en: Feedback and patches. Handbook writer
nn: Tilbakemelding, rettingar og forfattar av handboka

en: digiKam website banner and application icons
nn: Nettstadbanner og programikon

en: digiKam website, Feedback
nn: digiKam-nettstaden og tilbakemeldingar

en: Bug reports, feedback and icons
nn: Feilrapportar, tilbakemeldingar og ikon

en: Developer (2004-2005)
nn: Utviklar (2004–2005)

en: Developer (2004)
nn: Utviklar (2004)

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
nn: Generelt

en: Components Information
nn: Komponentinformasjon

en: Supported RAW Cameras
nn: Støtta råbiletkamera

en: Donate...
nn: Gje pengegåve …

en: Recipes Book...
nn: Oppskriftsbok …

en: Contribute...
nn: Bidra …

en: Database Statistics
nn: Databasestatistikk

en: Show Statusbar
nn: Vis statuslinje

en: Size: %1
nn: Storleik: %1

en: Hide &thumbbar
nn: Gøym &miniatyrlinje

en: Hide &sidebars
nn: Gøym &sidestolpar

en: Hide st&atusbar
nn: Gøym &statuslinje

[ctx: default theme name]
en: Default
nn: Standard

en: EXIF viewer
nn: Exif-visar

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
nn: Skriv ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

en: No description available
nn: Inga skildring tilgjengeleg

en: EXIF File to Save
nn: Exif-fil å lagra

en: EXIF binary Files (*.exif)
nn: Exif-binærfiler (*.exif)

en: IPTC Records
nn: IPTC-oppføringar

en: IPTC File to Save
nn: IPTC-fil å lagra

en: Interoperability
nn: Samspel

en: Image Information
nn: Biletinformasjon

en: Photograph Information
nn: Fotoinformasjon

en: Global Positioning System
nn: Globalt posisjoneringssystem

en: Embedded Thumbnail
nn: Innebygd miniatyrbilete

en: Exif-specific Properties
nn: Exif-spesifikke eigenskapar

en: TIFF Properties
nn: TIFF-eigenskapar

en: Basic Schema
nn: Grunnleggjande data

en: XMP File to Save
nn: XMP-fil å lagra

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
nn: Belarusisk (Belarus)

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
nn: Søk …

en: Loading themes...
nn: Lastar tema …

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
nn: %1 (%2 av %3)

en: Delete File
nn: Slett fil

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
nn: I ferd med å sletta fila «%1».
    Er du sikker på at du vil gjera dette?

en: &Themes
nn: &Tema

en: Open folder
nn: Opna mappe

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
nn: F&argar

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
nn: For&betring

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
nn: &Omdanning

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
nn: &Dekorering

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
nn: &Effektar

en: Editor Window
nn: Redigeringsvindauge

en: Tool Tip
nn: Hjelpebobler

en: RAW Decoding
nn: Råbiletdekoding

en: Save Images
nn: Lagra bilete

en: Plugins
nn: Programtillegg

en: Sort images by:
nn: Sorter bilete etter:

[ctx: sort images by date]
en: Date
nn: Dato

[ctx: sort images by name]
en: Name
nn: Namn

[ctx: sort images by size]
en: File Size
nn: Filstorleik

en: Reverse ordering
nn: Omvend rekkjefølgje

en: &Show image Format
nn: &Vis biletformat

en: &Show splash screen at startup
nn: &Vis velkomstbilete ved oppstart

en: Only For Active Tab
nn: Berre for gjeldande fan

en: For All Tabs
nn: For alle faner

en: Widget style:
nn: Elementstil:

en: Icon theme (changes after restart):
nn: Ikon tema (vert endra ved omstart):

en: Show file date
nn: Vis fildato

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
nn: Grupper her

en: By Name
nn: Etter namn

en: By Date
nn: Etter dato

en: By File Size
nn: Etter filstorleik

en: New Name
nn: Nytt namn

en: Change Case
nn: Byt store og små bokstavar

en: Description
nn: Skildring

en: Height of the media file
nn: Høgd til mediefil

en: Width of the media file
nn: Breidd til mediefil

en: Focal length
nn: Brennvidd

en: Exposure time
nn: Eksponeringstid

en: Flash mode
nn: Blitsmodus

en: White balance
nn: Kvit­balanse

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
nn: /Bilete

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
nn: Du må velja ei mappa å bruka til rotalbumet. Alle bileta vert lagra her.

en: Use Tooltips
nn: Vis hjelpebobler

en: Items
nn: Element

en: <b>File</b>:
nn: <b>Fil</b>:

en: <b>Folder</b>:
nn: <b>Mappe</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
nn: Søk i album:

en: Similarity range:
nn: Likskapsområde:

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
nn: Teikn ei skisse her
    for å gjera eit
    uklart søk

en: Terrain
nn: Terreng

en: Edit
nn: Rediger

en: Configure
nn: Set opp

en: Equirectangular
nn: Ekvirektangulært

en: Show compass
nn: Vis kompass

en: Show scale bar
nn: Vis skalalinje

en: Projection
nn: Projeksjon

en: Unknown title
nn: Ukjend tittel

en: &Remove
nn: &Fjern

en: Add Folder
nn: Legg til mappe

en: New Folder
nn: Ny mappe

en: Remove Bookmark
nn: Fjern bokmerke

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
nn: Alle bileta er no korrelerte. Du kan kontrollera bilet­plasseringane på kartet.

en: Not available
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: Add new tag
nn: Legg til ny merkelapp

en: Remove selected tag
nn: Fjern vald merkelapp

en: Select service:
nn: Vel teneste:

en: Retrieving RG info -
nn: Hentar RG-info –

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
nn: Det finst alt eit søk med dette namnet.
    Skriv inn eit nytt namn:

en: Tools
nn: Verktøy

en: About this tool...
nn: Om dette verktøyet …

en: Defaults
nn: Standardverdiar

en: Load all parameters from settings text file.
nn: Hent inn parametrar frå ei tekstfil.

[ctx: @action]
en: Previous Image
nn: Førre bilete

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
nn: Omdanna

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
nn: Dekorer

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
nn: Effektar

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
nn: Fargar

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
nn: Forbetra

en: Image Editor - %1
nn: Biletredigering – %1

en: Image Editor
nn: Bilet­redigering

en: %1x%2 (%3Mpx)
nn: %1 × %2 (%3 megapikslar)

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
nn: Det finst ingen bilete i dette albumet.
    Biletredigeringsprogrammet vert no lukka.

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
nn: Avslutt redigering

en: Delete File Permanently
nn: Slett fila for alltid

en: Delete Permanently without Confirmation
nn: Slett for alltid utan stadfesting

en: Move to Trash without Confirmation
nn: Flytt til papirkorga utan stadfesting

en: Edit Titles
nn: Rediger titlar

en: Edit Comments
nn: Rediger kommentarar

en: Show Assigned Tags
nn: Vis tilordna merkelappar

en: Assign Tag
nn: Bruk merkelappen

en: Remove Tag
nn: Fjern merkelapp

en: Assign Labels
nn: Tilordna kategoriar

en: Failed to load image
    "%1"
nn: Klarte ikkje opna bilete
    «%1»

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
nn: Før

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
nn: Etter

en: Before
nn: Før

en: After
nn: Etter

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
nn: <p>Her ser du biletdelen som førehandsvisinga av effekten vert brukt på.</p><p>Du kan trykkja og dra på denne for å flytta på førehandsvisingsområdet.</p>

en: Preview target image
nn: Førehandsvis målbiletet

en: Preview on mouse-over
nn: Førehandsvis når peikaren er over

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
nn: Førehandsvisingsmodus

en: Connecting to camera...
nn: Koplar til kamera …

[ctx: @title:window]
en: Device Information
nn: Einingsinformasjon

en: Unknown Format
nn: Ukjent format

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
nn: Informasjon

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
nn: Merk alle

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
nn: Fjern merking

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
nn: Omvend merking

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
nn: Merk nye element

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
nn: Merk låste element

[ctx: @title:menu]
en: Download
nn: Last ned

[ctx: @action]
en: Download New
nn: Last ned nye

[ctx: @action]
en: Download Selected
nn: Last ned merkte

[ctx: @action]
en: Download All
nn: Last ned alle

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
nn: Last ned og slett nye

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
nn: Lasta ned og slett merkte

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
nn: Last ned og slett alle

[ctx: @action]
en: Upload...
nn: Last opp …

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
nn: Lås på/av

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
nn: Merk som nedlasta

[ctx: @title:menu]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @title:group]
en: Views
nn: Visingar

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
nn: Førehandsvis element

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
nn: Kart

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
nn: &Sorter element

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
nn: &Grupper element

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
nn: Flat liste

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
nn: Etter mappe

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
nn: Etter format

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
nn: Etter dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
nn: Tilpass til &vindauge

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
nn: Forstørr til 100 %

[ctx: @option:check]
en: Show History
nn: Vis historikk

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
nn: Vis miniatyrlinje

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
nn: Prøv på nytt

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
nn: Avslutt førehandsvising

[ctx: @action]
en: Next Image
nn: Neste bilete

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
nn: Første bilete

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
nn: Siste bilete

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
nn: Avbryt pågåande handling. Vent litt  …

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
nn: Vil du lukka dette vindauget og avbryta pågåande handling?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
nn: Koplar frå kameraet. Vent litt …

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
nn: Vel bilete å lasta opp

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
nn: Elementa nedanfor er låste av kameraet (berre lesetilgang). Dei vert derfor ikkje sletta. Viss du verkeleg vil sletta dei, lås dei opp og prøv på nytt.

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
nn: Ikkje nok diskplass

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
nn[0]: Ingen merkte element (%1 element)
nn[1]: Ingen merkte element (%1 element)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
nn[0]: %2/%1 element merkt
nn[1]: %2/%1 element merkte

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
nn: Biletnedlasting er fullført

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
nn: &Eining

en: Camera Folders
nn: Kameramapper

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
nn: Datoformat:

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
nn: Kapasitet:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
nn: Tilgjengeleg:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
nn: Påkravd:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
nn: Alle filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
nn: Berre nye filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
nn: Råfiler

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
nn: JPG- og TIFF-filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
nn: Videofiler

en: Camera filenames
nn: Kamerafilnamn

en: Change case to:
nn: Endra store/små bokstavar til:

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
nn: Store bokstavar

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
nn: Små bokstavar

en: Remove item
nn: Fjern elementet

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
nn[0]: %1 element på lysbordet
nn[1]: %1 element på lysbordet

en: Open With Default Application
nn: Opna i standardprogram

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
nn: Flytt til papirkorga

en: Zoom to 100%
nn: Forstørr til 100 %

en: Fit to &Window
nn: Tilpass til &vindauge

en: Color-Managed View
nn: Vising med fargehandsaming

en: Previous Image
nn: Førre bilete

en: Common Options
nn: Vanlege innstillingar

en: No restriction
nn: Inga avgrensing

en: Find Duplicate Items
nn: Finn duplikatbilete

en: Sync Metadata and Database
nn: Synkroniser metadata med databasen

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
nn: Ferdig med alle handlingane.
    Tid brukt: %1

en: digiKam Maintenance
nn: digiKam-vedlikehald

en: Process is done.
    Duration: %1
nn: Ferdig med handsaminga.
    Tid brukt: %1

en: Assigned Tools
nn: Tilordna verktøy

en: Run
nn: Køyr

en: Run all
nn: Køyr alle

en: Remove items
nn: Fjern element

en: Remove processed items
nn: Fjern ferdige element

en: Move up
nn: Flytt opp

en: Move down
nn: Flytt ned

en: Remove tool
nn: Fjern verktøy

en: Process Cancelled...
nn: Prosessen vart avbroten …

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
nn: &Køar

en: (overwritten)
nn: (overskrive)

en: (renamed to %1)
nn: (endra namn til %1)

en: Use original Album
nn: Bruk opphavleg album

en: Target
nn: Mål

en: Use original filenames
nn: Bruk opphavlege filnamn

en: Customize filenames:
nn: Tilpass filnamn:

en: File Renaming
nn: Endring av filnamn

en: Rename...
nn: Endra namn …

en: (No Value Selected)
nn: (Ingen verdiar er valde)

en: No Rating assigned
nn: Ingen karakterar er gjevne

[ctx: @label:listbox]
en: In All
nn: I alle

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
nn: I éin av

en: any color depth
nn: Alle fargedjupner

en: 8 bits per channel
nn: 8 bit/kanal

en: 16 bits per channel
nn: 16 bit/kanal

en: A tag of the item contains
nn: Ein merkelapp inneheld

en: Not Tagged
nn: Ingen merkelappar

en: File Name
nn: Filnamn

en: File Size
nn: Filstorleik

en: Exif Orientation
nn: Exif-retning

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
nn: og

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
nn: og

en: File Format
nn: Filformat

en: Color Depth
nn: Fargedjupn

en: Automatic or manual white balance
nn: Automatisk eller manuell kvitbalanse

en: Metering Mode
nn: Målemodus

en: Headline
nn: Overskrift

en: Aspect Ratio
nn: Breidd-/høgdforhold

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
nn: og

en: Frame Rate
nn: Bilete per sekund

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
nn: og

[ctx: Frames per Second]
en: fps
nn: b/s

en: Codec
nn: Kodek

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
nn: og

en: Any Orientation
nn: Vilkårleg retning

en: Landscape Orientation
nn: Liggjande

en: Portrait orientation
nn: Ståande

[ctx: Create new search]
en: New...
nn: Ny …

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
nn: Rediger …

en: File, Album, Tags
nn: Fil, album, merkelappar

en: Caption, Comment, Title
nn: Bilettekst, merknad, tittel

en: Geographic position
nn: Geografisk plassering

en: Find Items
nn: Finn element

en: Meet All of the following conditions
nn: Som oppfyller alle vilkåra

en: Meet Any of the following conditions
nn: Som oppfyller minst eitt av vilkåra

en: None of these conditions are met
nn: Som oppfyller ingen av vilkåra

en: At least one of these conditions is not met
nn: Som har minst eitt vilkår som ikkje er oppfylt

en: Remove Group
nn: Fjern gruppe

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
nn: Er du sikker på at du vil sletta søket «%1»?

en: (Advanced Search)
nn: (Avansert søk)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
nn: Start søk automatisk

en: New Search
nn: Nytt søk

en: Enter keywords here...
nn: Skriv inn søkjeord her …

en: New Advanced Search...
nn: Nytt avansert søk …

en: Edit Current Search...
nn: Rediger gjeldande søk …

en: Save Current Search
nn: Lagra gjeldande søk

en: Edit Stored Search
nn: Rediger lagra søk

en: Edit...
nn: Rediger …

en: Add Search Group
nn: Legg til søkjegruppe

en: Show file&name
nn: Vis &filnamn

en: Show file si&ze
nn: Vis fil&storleik

en: Show file &modification date
nn: Vis &endringsdato

[ctx: @title:tab]
en: Icons
nn: Ikon

en: Show icons and text over preview
nn: Vis ikon og tekst over førehandsvising

[ctx: @title:tab]
en: Preview
nn: Førehandsvising

en: &Add...
nn: &Legg til …

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
nn: Klarte ikkje velja kamera automatisk. Sjå om kameraet er slått på og rett kopla til. Vil du prøva om att?

en: Camera Title
nn: Kameranamn

en: Camera Port Type
nn: Porttype

en: Network
nn: Nettverk

en: Camera Mount Path
nn: Monteringssti for kamera

en: Show only new files
nn: Vis berre nye filer

en: &Edit...
nn: &Rediger …

en: Auto-&Detect
nn: &Oppdag automatisk

en: Devices
nn: Einingar

en: Import Filters
nn: Importer filter

en: Show embedded preview
nn: Vis innebygd førehandvising

en: Preview Options
nn: Val for førehandvising

en: Preview each item while downloading it
nn: Førehandsvis elementa ved nedlasting

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
nn: Klarte ikkje finna noko kamera.
    Sjå om kameraet er slått på og rett kopla til, og prøv så på nytt.
    Eventuelt kan du velja det manuelt.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
nn: Kameraet «%1» (%2) finst allereie i lista.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
nn: Fann kameraet «%1» (%2) og la dette til lista.

en: Untitled
nn: Namnlaus

en: Interface Options
nn: Val for brukargrensesnitt

en: &Background color:
nn: &Bakgrunnsfarge:

en: Exposure Indicators
nn: Eksponeringsindikatorar

en: Visit Little CMS project website
nn: Besøk heimesida til Little CMS-prosjektet

en: Color Managed View
nn: Vising med fargestyring

en: Add
nn: Legg til

en: Move Up
nn: Flytt opp

en: Move Down
nn: Flytt ned

en: Alternative name
nn: Alternativt namn

en: Separator:
nn: Skiljelinje:

en: Tool-Tips Font:
nn: Skrift for hjelpebobler:

en: Show album items' tool-tips
nn: Vis hjelpeboble for albumelement

en: Album Information
nn: Albuminformasjon

en: Album date
nn: Albumdato

en: Album collection
nn: Albumsamling

en: Album category
nn: Albumkategori

en: Album preview
nn: Førehandsvising av album

en: Album Items
nn: Albumelement

en: File name
nn: Filnamn

en: File date
nn: Fildato

en: File size
nn: Filstorleik

en: Audio/Video Information
nn: Lyd-/videoinformasjon

en: Icon Items
nn: Ikonelement

en: Item name
nn: Elementnamn

en: Item date
nn: Elementdato

en: Item size
nn: Elementfilstorleik

en: Item type
nn: Elementtype

en: Item dimensions
nn: Elementstorleik

en: Import Items
nn: Importer element
