digikam - en to ro translation catalogue (1628 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
ro: mâine

[ctx: @item: date keyword]
en: today
ro: azi

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
ro: ieri

en: Next year
ro: Anul viitor

en: Previous year
ro: Anul trecut

en: Next month
ro: Luna viitoare

en: Previous month
ro: Luna trecută

en: Select a week
ro: Alege o săptămână

en: Select a month
ro: Alege o lună

en: Select a year
ro: Alege un an

en: Select the current day
ro: Alege ziua curentă

[ctx: @action:button]
en: Close
ro: Închide

en: Week %1
ro: Săptămâna %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
ro: As&tăzi

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
ro: &Mâine

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
ro: Săptămâna &viitoare

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
ro: Luna viit&oare

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
ro: I&eri

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
ro: L&unea trecută

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
ro: Vine&rea trecută

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
ro: &Săptămâna trecută

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
ro: L&una trecută

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
ro: Nicio dată

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
ro: Săptămâna #%1 - %2 %3
    %4	%5

en: &Move Here
ro: &Mută aici

en: &Copy Here
ro: &Copiază aici

en: C&ancel
ro: &Renunță

en: Set as Album Thumbnail
ro: Definește ca miniatură de album

en: Download From Camera
ro: Descarcă de pe aparat

en: Download && Delete From Camera
ro: Descarcă și șterge de pe aparat

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
ro: Grupează aici

en: Exporting
ro: Se exportă

en: Upload to Camera
ro: Încarcă pe aparat

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
ro: Grupează aici

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
ro: Inserează elementele aici

en: &Cancel
ro: &Anulează

en: Assign Tags to &Selected Items
ro: Atribuie etichete elementelor &selectate

en: Assign Tags to &This Item
ro: Atribuie etichete aces&tui element

en: Assign Tags to &All Items
ro: Atribuie etichete la to&ate elementele

en: Set as Tag Thumbnail
ro: Stabilire ca miniatură etichetă

en: Images Without Tags
ro: Imagini fără etichete

en: Show images without a tag.
ro: Afișează imaginile fără etichetă.

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
ro: Definește felul în care etichetele selectate sunt combinate pentru a filtra imaginile. Acesta include și căsuța de bifat „%1”.

en: OR
ro: SAU

en: AND
ro: ȘI

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
ro: Rotește la stânga

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
ro: Rotește la dreapta

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
ro: Deselectează elementul

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
ro: Selectează elementul

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
ro[0]: Mută la gunoi
ro[1]: Mută %1 fișiere la gunoi
ro[2]: Mută %1 de fișiere la gunoi

en: 1 Item | %1 Items
ro[0]: 1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
ro[0]: Data albumului: %2 %3 %4 - 1 element
ro[1]: Data albumului: %2 %3 %4 - %1 elemente
ro[2]: Data albumului: %2 %3 %4 - %1 de elemente

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
ro[0]: %2 incuzând 1 subetichetă
ro[1]: %2 incuzând %1 subetichete
ro[2]: %2 incuzând %1 de subetichete

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ro[0]: %2 - 1 element
ro[1]: %2 - %1 elemente
ro[2]: %2 - %1 de elemente

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ro[0]: %2 - 1 element
ro[1]: %2 - %1 elemente
ro[2]: %2 - %1 de elemente

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
ro[0]: Căutare cu cuvinte cheie - 1 element
ro[1]: Căutare cu cuvinte cheie - %1 elemente
ro[2]: Căutare cu cuvinte cheie - %1 de elemente

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
ro[0]: Căutare avansată - 1 element
ro[1]: Căutare avansată - %1 elemente
ro[2]: Căutare avansată - %1 de elemente

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
ro: <p>Alegeți albumul de destinație din librăria digiKam pentru a muta imaginile selecționate.</p>

en: File Properties
ro: Proprietăți fișier

[ctx: filename]
en: Name:
ro: Nume:

en: Date:
ro: Dată:

en: Size:
ro: Mărime:

en: Type:
ro: Tip:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Dimensions:
ro: Dimensiuni:

en: Photograph Properties
ro: Proprietăți fotografie

en: Make/Model:
ro: Fabricant/Model:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
ro: Obiectiv:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
ro: Creat:

en: Aperture/Focal:
ro: Diafragmă/Focală:

en: Exposure/Sensitivity:
ro: Expunere/Sensibilitate:

en: Mode/Program:
ro: Regim/Program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
ro: Bliț:

en: White Balance:
ro: Balanță de alb:

en: digiKam Properties
ro: Proprietăți digiKam

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
ro: Legendă:

en: Tags:
ro: Etichete:

en: Album Properties
ro: Proprietăți album

en: Items:
ro: Elemente:

en: Collection:
ro: Colecție:

en: Category:
ro: Categorie:

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
ro: Nu

en: Initializing...
ro: Inițializez...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
ro: <p>Dosarul cu profile ICC pare a fi invalid.</p><p>Dacă doriți să-l redefiniți, alegeți „Da” aici, altfel alegeți „Nu”, iar funcționalitatea de „Gestiunea culorii” va fi dezactivată până rezolvați această problemă.</p>

en: Cameras
ro: Aparate

en: USB Storage Devices
ro: Dispozitive de stocare USB

en: Card Readers
ro: Cititoare de cartele

en: Add Images...
ro: Adăugare imagini...

en: Adds new items to an Album.
ro: Adaugă elemente noi la album.

en: Add Folders...
ro: Adăugare dosare...

en: Adds new folders to Album library.
ro: Adaugă dosare noi la biblioteca de albume.

en: Images found in %1
ro: Imagini găsite în %1

en: CompactFlash Card Reader
ro: Cititor de cartele CompactFlash

en: Memory Stick Reader
ro: Cititor de cheie USB

en: SmartMedia Card Reader
ro: Cititor de cartele SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
ro: Cititor de cartele SD / MMC

en: xD Card Reader
ro: Cititor de cartele xD

en: USB Disk
ro: Disc USB

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
ro: Disc

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
ro: %1 "%2" la %3

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
ro: %1 „%2”

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
ro: %1 la %2

en: Cannot access the storage device.
ro: Nu se poate accesa dispozitivul de stocare.

en: Images on %1
ro: Imagini pe %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
ro: Dispozitivul specificat („%1”) nu este valid.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
ro: Aparatul specificat („%1”) nu este suportat.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
ro: Unelte principale

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
ro: Post-procesare

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
ro: &Răsfoiește

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
ro: Etichetă

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
ro: &Element

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
ro: &Editează

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
ro: Unel&te

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
ro: I&mportă

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
ro: &Exportă

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
ro: Detectează automat și deschide o cameră gphoto2 conectată

en: %1 Image (%2)
ro: Imagine %1 (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
ro: Imagine TIFF (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
ro: Imagine JPEG (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
ro: Imagine JPEG2000 (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Raw Images (%1)
ro: Imagini brute (%1)

en: All supported files (%1)
ro: Toate fișierele susținute (%1)

[ctx: go to previous image]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: go to next image]
en: Forward
ro: Înaintare

en: Add a Face Tag
ro: Adaugă marcaj de față

en: Clear all faces on this image
ro: Șterge toate fețele din imagine

en: Show Face Tags
ro: Arată marcajele de față

en: Show Fullscreen
ro: Arată pe tot ecranul

en: Albums
ro: Albume

en: Dates
ro: Date

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
ro: Similitudine

[ctx: Search images on a map]
en: Map
ro: Hartă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
ro: Etichete

en: Scan collection for faces
ro: Scanează colecția pentru fețe

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
ro: Oameni

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
ro: Caută

en: Open Tag Manager
ro: Deschide gestionarul de marcaje

en: No Tags
ro: Fără marcaje

en: Existing Tags
ro: Marcaje existente

en: Tags
ro: Marcaje

en: Time Unit:
ro: Unitate de timp:

en: Day
ro: Zi

en: Week
ro: Săptămână

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

en: Clear current selection
ro: Curăță selecția curentă

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
ro: Dacă apăsați acest buton, selecția datei curente din cronologie va fi liberată.

en: Save current selection to a new virtual Album
ro: Salvează sesiunea curentă într-un nou album virtual

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
ro: Dacă apăsați acest buton, datele selectate în cronologie vor fi salvate în căutarea unui nou album virtual utilizând numele definit în stânga.

en: Timeline
ro: Cronologie

en: no item
ro: niciun element

en: 1 item | %1 items
ro[0]: 1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

en: Fuzzy Sketch Search
ro: Căutare aproximativă de schițe

en: Fuzzy Image Search
ro: Căutare aproximativă de imagini

en: Map Search
ro: Căutare pe hartă

en: Last Search
ro: Ultima căutare

en: Undo
ro: Desfă

en: Restore
ro: Restabilește

en: Delete...
ro: Șterge...

en: Selected Items Permanently
ro: Definitiv elementele alese

en: All Items Permanently
ro: Definitiv toate elementele

en: Confirm Undo
ro: Confirmă desfacerea

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
ro[0]: Sigur doriți să restabiliți %1 element?
ro[1]: Sigur doriți să restabiliți %1 elemente?
ro[2]: Sigur doriți să restabiliți %1 de elemente?

en: Confirm Restore
ro: Confirmă restabilirea

en: Confirm Deletion
ro: Confirmă ștergerea

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %1 element?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %1 elemente?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %1 de elemente?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv TOATE elementele?

en: Delete
ro: Șterge

en: %1/%2 items selected
ro: %1/%2 elemente alese

en: ...and much more.
ro: ... și multe altele.

en: Location:
ro: Amplasare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
ro: Denumire fișier

en: Path
ro: Cale

en: Size
ro: Dimensiune

en: Width
ro: Lățime:

en: Height
ro: Înălțime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
ro: Tip

en: Similarity
ro: Similitudine

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Remove this column
ro: Înlătură această coloană

en: Configure this column
ro: Configurează această coloană

en: Auto Levels
ro: Nivele automate

en: Normalize
ro: Normalizează

en: Equalize
ro: Egalizează

en: Auto Exposure
ro: Expunere automată

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Color Balance
ro: Balans culori

en: Adjust color balance.
ro: Ajustează balansul de culori.

en: Convert to 8 bits
ro: Convertește în 8 biți

en: Image
ro: Imagine

en: Image settings
ro: Parametri imagine

en: Text settings
ro: Parametri text

en: Enter your watermark string here.
ro: Introduceți aici textul în filigran.

en: Use background
ro: Utilizează fundalul

en: 180 degrees
ro: 180 de grade

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
ro: Dimensiunea filigranului, ca procentaj din imaginea marcată.

en: Smoothness:
ro: Netezime:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
ro: O netezime de 0 nu are efect, 1 și mai mare determină raza matricii de estompare gaussiană care determină la rândul său gradul de estompare a imaginii.

en: Lens Auto-Correction
ro: Corecție automată a obiectivului

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
ro: Nu s-au găsit toate informațiile despre obiectiv pentru a procesa corecțiile automate

en: Visit CImg library website
ro: Vizitați situl bibliotecii Clmg

en: Reduce Uniform Noise
ro: Redu zgomotul uniform

en: Reduce JPEG Artifacts
ro: Redu artefactele JPEG

en: Reduce Texturing
ro: Redu texturarea

en: Position:
ro: Poziție:

en: Preset Length:
ro: Lungime preconfigurată:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
ro[0]: Minusculă (1 pixel)
ro[1]: Minusculă (%1 pixeli)
ro[2]: Minusculă (%1 de pixeli)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
ro[0]: Mică (1 pixel)
ro[1]: Mică (%1 pixeli)
ro[2]: Mică (%1 de pixeli)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
ro[0]: Medie (1 pixel)
ro[1]: Medie (%1 pixeli)
ro[2]: Medie (%1 de pixeli)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
ro[0]: Mare (1 pixel)
ro[1]: Mare (%1 pixeli)
ro[2]: Mare (%1 depixeli)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
ro[0]: Largă (1 pixel)
ro[1]: Largă (%1 pixeli)
ro[2]: Largă (%1 pixeli)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
ro[0]: Enormă (1 pixel)
ro[1]: Enormă (%1 pixeli)
ro[2]: Enormă (%1 pixeli)

en: Use Custom Length
ro: Utilizați o lungime personalizată

en: JPEG quality:
ro: Calitate JPEG:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
ro: <p>Calitate JPEG:</p><p><b>1</b>: calitate slabă (fișiere mici și foarte compresate)<br/><b>50</b>: calitate medie<br/><b>75</b>: calitate bună (implicit)<br/><b>100</b>: foarte bună calitate (fișier mare și fără compresie)</p><p><b>Notă: JPEG utilizează un algoritm de compresie cu pierderi.</b></p>

en: Chroma subsampling:
ro: Subeșantionare cromatică:

en: Lossless JPEG 2000 files
ro: Fișiere JPEG2000 fără pierderi

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
ro: <p>Activează compresia fără pierderi pentru imaginile JPEG 2000.</p><p>Dacă activați această opțiune, se va utiliza o metodă de compresare fără pierderi pentru fotografiile JPEG 2000.</p>

en: JPEG 2000 quality:
ro: Calitate JPEG 2000:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ro: <p>Calitatea imaginilor în format JPEG 2000:</p><p><b>1</b>: calitate slabă (fișiere mici și foarte compresate)<br/><b>50</b>: calitate medie<br/><b>75</b>: calitate bună (implicit)<br/><b>100</b>: foare bună calitate (fișier mare și fără compresie)</p><p><b>Notă: JPEG 2000 nu este un format de compresie fără pierderi când utilizați acest parametru.</b></p>

en: Lossless PGF files
ro: Fișiere PGF fără pierderi

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
ro: <p>Activează compresia fără pierderi pentru imaginile PGF.</p><p>Dacă activați această opțiune, se va utiliza o metodă de compresare fără pierderi pentru fotografiile PGF.</p>

en: PGF quality:
ro: Calitate PGF:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
ro: <p>Calitatea imaginilor în format PGF:</p><p><b>1</b>: calitate înaltă (fișier mare și fără compresie)<br/><b>3</b>: calitate bună (implicit)<br/><b>6</b>: calitate medie<br/><b>9</b>: calitate slabă (fișiere mici și foarte compresate)</p><p><b>Notă: PGF nu este un format de compresie fără pierderi când utilizați acest parametru.</b></p>

en: PNG compression:
ro: Compresie PNG:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
ro: <p>Valoarea compresiei pentru imagini PNG:</p><p><b>1</b>: compresie joasă (dimensiune de fișier mare dar durată mică de compresie - implicit)<br/><b>5</b>: compresie medie<br/><b>9</b>: compresie înaltă (dimensiune de fișier mică dar durată mare de compresie)</p><p><b>Rețineți: PNG este întotdeauna un format de compresie fără pierderi a imaginilor.</b></p>

en: Compress TIFF files
ro: Comprimă fișierele TIFF

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
ro: <p>Activează compresia pentru fișierele TIFF.</p><p>Dacă activați această opțiune, se reduce dimensiunea finală a fișierului de imagine TIFF.</p><p>Pentru a salva fișierul este utilizat un format de compresie fără pierderi (Deflate).</p>

en: Adjust Curve
ro: Ajustează curba

en: Select the input intensity of the histogram here.
ro: Selectați aici intensitatea de intrare histogramei.

en: Input intensity.
ro: Intensitatea de intrare.

en: Select the output intensity of the histogram here.
ro: Selectați aici intensitatea de ieșire a histogramei.

en: Output intensity.
ro: Intensitate de ieșire.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
ro: Selectați aici valoarea minimă a intensității de intrare a histogramei.

en: Minimal input intensity.
ro: Intensitatea minimă de intrare.

en: Gamma input value.
ro: Valoarea gama de intrare.

en: Select the gamma input value here.
ro: Selectați aici valoarea gama de intrare.

en: Maximal input intensity.
ro: Intensitatea maximă de intrare.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
ro: Selectați aici valoarea maximă a intensității de intrare a histogramei.

en: Minimal output intensity.
ro: Intensitatea minimă de ieșire.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
ro: Selectați aici valoarea minimă a intensității de ieșire a histogramei.

en: Maximal output intensity.
ro: Intensitatea maximă de ieșire.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
ro: Selectați aici valoarea maximă a intensității de ieșire a histogramei.

en: Adjust all levels automatically.
ro: Ajustează toate nivelele automat.

en: &Reset
ro: &Resetează

en: Reset current channel levels' values.
ro: Reinițializează valorile nivelelor canalului curent.

en: Adjust Levels
ro: Ajustează nivelele

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
ro: Nu se poate încărca fișierul de nivele Gimp.

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
ro: Nu se poate salva fișierul de nivele Gimp.

en: Brightness / Contrast / Gamma
ro: Luminozitate / Contrast / Gama

en: Convert to Black and White
ro: Convertește în alb-negru

en: Channel Mixer
ro: Mixer de canale

en: HSL Adjustments
ro: Ajustări TSL

en: Info...
ro: Informații...

en: Current Color Space:
ro: Spațiul de culoare curent:

en: Color Profile Conversion
ro: Conversia profilului colorimetric

en: White Balance
ro: Balanță de alb

en: Add Border
ro: Adaugă contur

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
ro: Acesta previzualizează textul inserat în imagine. Puteți utiliza mausul pentru a muta textul la locul potrivit.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
ro: Aici, introduceți textul pe care doriți să-l inserați în imagine.

en: Here you can choose the font to be used.
ro: Aici puteți alege fontul care va fi utilizat.

en: Align text to the left
ro: Aliniază textul la stânga

en: Align text to the right
ro: Aliniază textul la dreapta

en: Align text to center
ro: Aliniază textul la centru

en: Rotation:
ro: Rotire:

[ctx: no rotation]
en: None
ro: Nici una

en: 90 Degrees
ro: 90 grade

en: 180 Degrees
ro: 180 grade

en: 270 Degrees
ro: 270 grade

[ctx: font color]
en: Color:
ro: Culoare:

en: Set here the font color to use.
ro: Stabiliți aici culoarea fontului de utilizat.

en: Add border
ro: Adaugă contur

en: Add a solid border around text using current text color
ro: Adaugă o bordură continuă în jurul textului de culoarea textului

en: Semi-transparent
ro: Semitransparent

en: Enter your text here.
ro: Introduceți aici textul.

en: Insert Text
ro: Inserează text

en: Texture
ro: Textură

en: Gaussian Blur
ro: Estompare gaussiană

en: Hot Pixels
ro: Puncte fierbinți

en: Hot Pixels Correction
ro: Corecție de puncte fierbinți

en: Show grid
ro: Afișează grilajul

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa grila de corecție ce va fi aplicată.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
ro: Principal:

en: Edge:
ro: Margine:

en: Zoom:
ro: Apropiere:

en: This value rescales the overall image size.
ro: Această valoare rescalează mărimea imaginii per ansamblu.

en: Brighten:
ro: Luminozitate:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
ro: Această valoare va ajusta luminozitatea în colțurile imaginii.

en: Lens Distortion
ro: Deformarea obiectivului

[ctx: @action]
en: Distortion...
ro: Distorsionare...

en: Local Contrast
ro: Contrast local

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
ro: Contrast local...

en: Noise Reduction
ro: Reducere de zgomot

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
ro: Aici puteți vedea previzualizarea zonei imaginii cu ochii roșii corectați.

en: Red Eyes Correction
ro: Corecția ochilor roșii

[ctx: @action]
en: Red Eye...
ro: Ochi roșii...

en: Preset
ro: Predefinit

en: Filtering type:
ro: Tip de filtrare:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
ro: Personalizate

en: Restoration
ro: Restaurare

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
ro: „%1” nu este un fișier text cu parametri pentru restaurarea fotografiei.

en: Sharpen
ro: Accentuează

en: Unsharp Mask
ro: Mască dezaccentuare

en: Refocus
ro: Refocalizează

en: Settings...
ro: Configurări...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ro: Configurări imagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ro: Poziție  imagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ro: Scalare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ro: Fără scalare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ro: Adaptează imaginea la pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ro: Mărește imaginile mai mici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ro: &Scalează la:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ro: Milimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ro: Centimetri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ro: Țoli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ro: Păstrează raportul

en: Zoom Blur
ro: Estompare de mărire

en: Radial Blur
ro: Estompare radială

en: Far Blur
ro: Estompare îndepărtată

en: Motion Blur
ro: Estompare în mișcare

en: Softener Blur
ro: Estompare netedă

en: Shake Blur
ro: Estompare tremurată

en: Focus Blur
ro: Estompare focalizată

en: Smart Blur
ro: Estompare inteligentă

en: Frost Glass
ro: Geam înghețat

en: Mosaic
ro: Mozaic

en: Distance:
ro: Distanță:

en: Set here the blur distance in pixels.
ro: Stabiliți aici distanța de estompare în pixeli.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
ro: Nivel:

en: This value controls the level to use with the current effect.
ro: Această valoare controlează nivelul de utilizat cu efectul curent.

en: Blur Effects
ro: Efecte de estompare

en: Charcoal
ro: Cărbune

en: Pencil size:
ro: Mărimea creionului:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
ro: Stabiliți aici dimensiunea creionului cu mină de cărbune utilizat la simularea desenării.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
ro: Netezime:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
ro: Această valoare controlează efectul de netezire a creionului pe pânză.

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
ro: Aceasta este previzualizarea efectului de distorsionare aplicat fotografiei.

en: Fish Eyes
ro: Ochi de pește

en: Cylindrical Hor.
ro: Cilindric oriz.

en: Cylindrical Vert.
ro: Cilindric vert.

en: Cylindrical H/V.
ro: Cilindric o/v.

en: Caricature
ro: Caricatură

en: Multiple Corners
ro: Colțuri multiple

en: Waves Hor.
ro: Unde oriz.

en: Waves Vert.
ro: Unde vert.

en: Block Waves 1
ro: Bloc de unde 1

en: Block Waves 2
ro: Bloc de unde 2

en: Circular Waves 1
ro: Unde circulare 1

en: Circular Waves 2
ro: Unde circulare 2

en: Polar Coordinates
ro: Coordonate polare

en: Unpolar Coordinates
ro: Coordonate nepolare

en: Tile
ro: Mozaic

[ctx: level of the effect]
en: Level:
ro: Nivel:

en: Set here the level of the effect.
ro: Stabiliți aici nivelul efectului.

en: Iteration:
ro: Iterație:

en: Distortion Effects
ro: Efecte de distorsionare

en: Depth:
ro: Adâncime:

en: Emboss
ro: Reliefare

en: Brush size:
ro: Mărimea pensulei:

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
ro: Netezime:

en: Oil Paint
ro: Pictură în ulei

en: Drop size:
ro: Mărimea picăturii:

en: Set here the raindrops' size.
ro: Stabiliți aici mărimea picăturii de ploaie.

en: Number:
ro: Număr:

en: Fish eyes:
ro: Ochi de pește:

en: Maintain aspect ratio
ro: Menține raportul de aspect

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
ro: Activați această opțiune pentru a menține rata aspectului cu noile dimensiuni ale imaginii.

en: Width (px):
ro: Lățime (px):

en: Set here the new image width in pixels.
ro: Stabiliți aici lățimea noii imagini în pixeli.

en: Height (px):
ro: Înălțime (px):

en: Set here the new image height in pixels.
ro: Stabiliți aici înălțimea noii imagini în pixeli.

en: Width (%):
ro: Lățime (%):

en: New image width, as a percentage (%).
ro: Lățimea noii imagini, ca procentaj (%).

en: Height (%):
ro: Înălțime (%):

en: New image height, as a percentage (%).
ro: Înălțimea noii imagini, ca procentaj (%).

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
ro: Activați această opțiune pentru a adăuga suprimarea și prezervarea măștilor.

en: Draw a preservation mask
ro: Desenează o mască de prezervare

en: Erase mask:
ro: Șterge masca:

en: Erase mask
ro: Șterge masca

en: Click on this button to erase mask regions.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a șterge regiuni din mască.

en: Norm of brightness gradient
ro: Norma gradientului de luminozitate

en: Sum of absolute values of brightness gradients
ro: Suma valorilor absolute ale gradienților de luminozitate

en: Absolute value of brightness gradient
ro: Valoarea absolută a gradientului de luminozitate

en: Absolute value of luma gradient
ro: Valoarea absolută a gradientului luma

en: Resize Order:
ro: Ordinea redimensionării:

en: Horizontally first
ro: Întâi pe orizontală

en: Vertically first
ro: Întâi pe verticală

en: Target size
ro: Dimensiunea vizată

en: Mask Settings
ro: Parametrii măștii

en: Advanced Settings
ro: Configurări avansate

en: New width:
ro: Lățime nouă:

en: New height:
ro: Înălțime nouă:

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
ro: Ajustează

en: Automatic Adjustment
ro: Ajustare automată

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ro: Configurări

en: Free Rotation
ro: Rotație liberă

en: Click to set
ro: Apăsați pentru a stabili

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
ro: Fixat

en: Angles (in degrees):
ro: Unghiuri (în grade):

en:   Top left:
ro:   Stânga-sus:

en:   Top right:
ro:   Dreapta-sus:

en:   Bottom left:
ro:   Stânga-jos:

en:   Bottom right:
ro:   Dreapta-jos:

en: Draw preview while moving
ro: Afișează previzualizarea în timpul deplasării

en: Draw grid
ro: Afișează grila

en: Inverse transformation
ro: Transformare inversă

en: Perspective Adjustment
ro: Ajustarea perspectivei

en: Max. Aspect
ro: Aspect max.

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
ro: Stabilește zona selecției la dimensiunea maximă în concordanță cu rata curentă.

en: Aspect ratio:
ro: Raportul aspectului:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: no aspect ratio]
en: None
ro: Nici una

en: Exact aspect
ro: Aspect identic

en: Orientation:
ro: Orientare:

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Portrait
ro: Portret

en: Enable this option to automatically set the orientation.
ro: Activați această opțiune pentru a defini orientarea automat.

en: Custom ratio:
ro: Rată personalizată:

en: Crop Settings
ro: Parametrii decupării

[ctx: no geometric form]
en: None
ro: Neant

en: Flip horizontally
ro: Răstoarnă orizontal

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
ro: Activați această opțiune pentru a întoarce pe orizontală liniile de ghidare.

en: Flip vertically
ro: Răstoarnă vertical

en: Color and width:
ro: Culoare și lățime:

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
ro: Personalizat

en: New Size
ro: Dimensiune nouă

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
ro: Medie (%1 x %2 pixeli)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
ro: Mare (%1 x %2 pixeli)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
ro: Vastă (%1 x %2 pixeli)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
ro: Enormă (%1 x %2 pixeli)

en: Width:
ro: Lățime:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: New image height in pixels (px).
ro: Înălțimea noii imagini în pixeli (px).

en: New image width in percent (%).
ro: Lățimea noii imagini în procente (%).

en: New image height in percent (%).
ro: Înălțimea noii imagini în procente (%).

en: Restore photograph (slow)
ro: Restaurează fotografia (lent)

en: Resize
ro: Redimensionare

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
ro: „%1” nu este un fișier text cu parametri pentru redimensionarea fotografiei.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
ro: Nu se pot încărca parametrii din fișierul text pentru redimensionarea fotografiei.

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
ro: Nu se pot salva parametrii în fișierul text pentru redimensionarea fotografiei.

en: Main horizontal angle:
ro: Unghiul orizontal principal:

en: Fine horizontal angle:
ro: Unghiul orizontal fin:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
ro: Această valoare în grade va fi adăugată unghiului orizontal principal pentru reglaje fine.

en: Main vertical angle:
ro: Unghiul vertical principal:

en: Fine vertical angle:
ro: Unghiul vertical fin:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
ro: Această valoare în grade va fi adăugată unghiului vertical principal pentru reglaje fine.

en: Anti-Aliasing
ro: Anti-crenelare

en: The target image file format "%1" is unsupported.
ro: Formatul de imagine „%1” specificat nu este suportat.

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
ro: Salvarea fișierului a eșuat
    „%1” în
    „%2”.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ro: Există deja un fișier cu denumirea „%1”. Sigur doriți să îl suprascrieți?

en: Saving file %1 -
ro: Se salvează fișierul %1 -

en: Cannot save "%1" file
ro: Nu se poate salva fișierul „%1”

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Apply
ro: Aplică

[ctx: Content type]
en: Profile
ro: Profil

[ctx: gain control]
en: None
ro: Fără

en: Saturation:
ro: Saturație:

en: Sharpness:
ro: Accentuare:

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Supplemental categories:
ro: Categorii suplimentare:

en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

en: Copyright:
ro: Drept de autor:

en: Destination:
ro: Destinație:

en: Priority:
ro: Prioritate:

en: Creation date
ro: Data creării

en: Creation time
ro: Ora creării

en: City:
ro: Oraș:

en: Sublocation:
ro: Sublocație:

en: State/Province:
ro: Stat/provincie:

en: Country:
ro: Țară:

en: Language:
ro: Limba:

en: News
ro: Știri

en: Data
ro: Date

[ctx: image title]
en: Title:
ro: Titlu:

en: Edit Status:
ro: Stare editare:

en: Job Identifier:
ro: Identificator sarcină:

en: Special Instructions:
ro: Instrucțiuni speciale:

en: Phone:
ro: Telefon:

[ctx: Street address]
en: Address:
ro: Adresă:

en: Postal code:
ro: Cod poștal:

en: Nickname:
ro: Poreclă:

en: Status
ro: Stare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
ro: Selectați un fișier de calendar opțional cu sărbători oficiale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
ro: Selectați un fișier de calendar opțional cu „sărbătorile de familie”

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
ro: Creează șablon pentru calendar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
ro: Previzualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ro: S&us

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
ro: Desenează linii în calendar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
ro: Selectare imagini

en: Choose events to show on the Calendar
ro: Alege evenimente de arătat pe calendar

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
ro: Nu s-au selectat imagini valide pentru lunile calendarului<br/>Apăsați „Înapoi” pentru a selecta imaginile

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
ro: Rețineți că faceți un calendar pentru<br/>anul curent sau pentru unul din trecut.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
ro: Apăsați „Înainte” pentru a începe tipărirea<br/><br/>Următoarele luni vor fi tipărite pentru anul %1:<br/>

en: &Abort
ro: &Abandonare

en: Camera
ro: Aparat foto

en: unavailable
ro: indisponibil

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Author
ro: Autor

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
ro: Dacă este activat, coloana sonoră a albumului curent va fi salvată și restaurată automat la următoarea pornire.

en: Load playlist from a file.
ro: Încarcă lista de redare dintr-un fișier.

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
ro: Durata diapozitivelor este superioară duratei coloanei sonore. Sugestie: adăugați mai multe fișiere de sunet.

en: You can only move image files up one at a time.
ro: Puteți muta imaginile mai sus numai una câte una.

en: You can only move files down one at a time.
ro: Puteți muta imaginile mai jos numai una câte una.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
ro: Nu se poate crea previzualizarea unei liste goale.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
ro: &Buclă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
ro: Reține coloana sonoră

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
ro: Comparare timp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
ro: Coloana sonoră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
ro: Redă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
ro: Oprește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ro: Oră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
ro: Utilizează &milisecunde în loc de secunde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
ro: Activează rotița mausului pentru mutarea între diapozitive.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
ro: Activea&ză rotița mausului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
ro: Utilizează rezoluția pe tot ecranul (lent)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
ro: Dezactivează atenuarea la intrare / ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
ro: Dezactivează atenuarea în&crucișată

en: This is a comment sample...
ro: Acesta este un exemplu de comentariu...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
ro: Opacitatea fundalului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
ro: Culoare font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
ro: Culoare de fundal:

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
ro: Nu se poate accesa fișierul %1. Verificați să fie calea corectă.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
ro: Numărul total al imaginilor din portofoliu și durata secvenței.

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
ro: Curbare

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
ro: Cubic

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
ro: Atenuare

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
ro: Fluturare

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
ro: În afară

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
ro: Aleator

en: OpenGL support is not available on your system.
ro: Suportul OpenGL nu este disponibil în sistemul dumneavoastră.

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
ro: Tablă de șah

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
ro: Alunecare

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
ro: Mărire

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
ro: Cerc în afară

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
ro: Cercuri multiple în afară

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
ro: Spirală intrândă

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
ro: Pete

en: The delay, in seconds, between images.
ro: Intervalul, în secunde, dintre imagini.

en: Start with current image
ro: Demarează cu imaginea curentă

en: Slideshow runs in a loop
ro: Diaporama rulează în buclă

en: Run the slideshow in a loop.
ro: Rulează diaporama în buclă.

en: Show image file name
ro: Afișează numele fișierului imaginii

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
ro: Afișează denumirea fișierului imaginii la baza ecranului.

en: Show image creation date
ro: Afișează data de creare a imaginii

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
ro: Afișează data/ora de creare a imaginii la baza ecranului.

en: Show camera aperture and focal length
ro: Afișează diafragma și distanța focală a aparatului

en: Show camera exposure and sensitivity
ro: Afișează sensibilitatea și expunerea aparatului

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
ro: Afișează la baza ecranului expunerea și sensibilitatea aparatului foto.

en: Show camera make and model
ro: Afișează marca și modelul aparatului

en: Show image tags
ro: Afișează etichetele imaginilor

en: Slideshow
ro: Diaporamă

en: Date
ro: Dată

en: Location
ro: Amplasare

en: New Album
ro: Album nou

en: Abort
ro: Abandonare

en: Brightness:
ro: Strălucire:

en: Gamma:
ro: Gama:

en: Exposure (E.V):
ro: Expunere (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
ro: Această valoare în E.V va fi utilizată pentru a efectua o compensare de expunere a imaginii.

en: Reset
ro: Reinițializează

en: Exposure
ro: Expunere

en: Luminosity Curve
ro: Curbă de luminozitate

en: Info
ro: Informații

en: Use Default
ro: Utilizare implicită

en: Current Timeline Search
ro: Căutare în cronologia curentă

en: Current Fuzzy Image Search
ro: Căutarea aproximativă curentă de imagini

en: Current Fuzzy Sketch Search
ro: Căutarea aproximativă curentă de schițe

en: Current Map Search
ro: Planul căutării curente

en: Current Search
ro: Căutarea curentă

en: Current Duplicates Search
ro: Căutare în duplicatele curente

en: Enter new album name:
ro: Introduceți numele noului album:

en: Searches
ro: Căutări

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
ro: Colecția este localizată pe un dispozitiv de stocare care nu este mereu atașat. Marcați colecția drept colecție amovibilă.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
ro: Nu fă nimic. Aș dori să rezolv problema mai târziu utilizând dialogul de configurare

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
ro: Locația colecției furnizate este invalidă sau indisponibilă actualmente.

en: No parent found for album.
ro: Nu s-a găsit părinte pentru album.

en: Album name cannot be empty.
ro: Numele albumului nu poate fi vid.

en: Album name cannot contain '/'.
ro: Numele albumului nu poate conține „/”.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
ro: createPAlbum nu acceptă albumul rădăcină ca părinte.

en: An existing album has the same name.
ro: Un album existent are același nume.

en: Failed to add album to database
ro: Adăugarea albumului la baza de date a eșuat

en: No such album
ro: Nu există un astfel de album

en: Cannot rename root album
ro: Nu se poate redenumi albumul rădăcină

en: Cannot rename album root album
ro: Nu se poate redenumi albumul în album rădăcină

en: Album name cannot contain '/'
ro: Numele albumului nu poate conține „/”

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
ro: Un alt album cu același nume există deja.
    Alegeți alt nume.

en: Failed to rename Album
ro: Redenumirea albumului a eșuat

en: Cannot edit root album
ro: Nu se poate edita albumul rădăcină

en: No parent found for tag
ro: Nu s-a găsit părinte pentru etichetă

en: Tag name cannot be empty
ro: Numele etichetei nu poate fi vid

en: Tag name cannot contain '/'
ro: Numele etichetei nu poate conține „/”

en: Tag name already exists
ro: Numele etichetei există deja

en: Failed to add tag to database
ro: Adăugarea etichetei la baza de date a eșuat

en: Cannot edit root tag
ro: Nu se poate edita eticheta rădăcină

en: Cannot move root tag
ro: Nu se poate muta eticheta rădăcină

en: No such tag
ro: Nu există o astfel de etichetă

en: Context menu
ro: Meniu contextual

en: Find Duplicates...
ro: Căutare duplicate...

en: Refresh
ro: Împrospătare

en: No Album Selected
ro: Nici un album selectat

en: No Tag Selected
ro: Nici o etichetă selectată

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
ro[0]: 1 etichetă selectată
ro[1]: %1 etichete selectate
ro[2]: %1 de etichete selectate

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
ro[0]: 1 album selectat
ro[1]: %1 albume selectate
ro[2]: %1 de albume selectate

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
ro[0]: 1 etichetă exclusă
ro[1]: %1 etichete excluse
ro[2]: %1 de etichete excluse

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
ro[0]: 1 album exclus
ro[1]: %1 albume excluse
ro[2]: %1 de albume excluse

en: Create New Album
ro: Creează un album nou

en: &New Album
ro: Album &nou

en: Create new album
ro: Creează un album nou

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
ro: Regrete, digiKam nu suportă adresele URL distante ca și colecții.

en: The selected folder does not exist or is not readable
ro: Dosarul selectat nu există sau nu este accesibil

en: There is already a collection containing the folder "%1"
ro: Există deja o colecție ce conține dosarul "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
ro: Mediul de stocare poate fi identificat în mod unic.

en: The collection is located on your harddisk
ro: Colecția se află pe discul vostru dur

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
ro: Acesta este un mediu de stocare amovibil ce va fi identificat după eticheta sa („%1”)

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
ro: Această intrare va fi identificată numai prin calea unde se află în sistem („%1”). Nu este disponibil nici un alt mijloc de identificare (UUID, etichetă).

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
ro: Trebuie să montați local partajele Samba. Regrete, digiKam nu suportă în prezent adresele URL smb://.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
ro: Există deja o colecție pentru un partaj de rețea cu aceeași cale.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
ro: Partajul în rețea va fi identificat prin calea aleasă. Dacă este vidă, partajul va fi considerat indisponibil.

en: Error while opening the source database.
ro: Eroare la deschiderea bazei de date sursă.

en: Error while opening the target database.
ro: Eroare la deschiderea bazei de date destinație.

en: Create Schema...
ro: Creare schemă...

en: Error while creating the database schema.
ro: Eroare la crearea schemei bazei de date.

en: Failed to create tables in database.
ro: Crearea tabelei în baza de date a eșuat.

en: Copied database file
ro: Fișier de bază de date copiat

en: Created tables
ro: Tabele create

en: Configured one album root
ro: Un album rădăcină configurat

en: Imported albums
ro: Albume importate

en: Imported images information
ro: Informații despre imaginile importate

en: Last Search (0.9)
ro: Ultima căutare (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
ro: Filtru sufix de fișiere inițializate și importate

en: Did the initial full scan
ro: Analiză completă inițială efectuată

en: Imported creation dates
ro: Comentarii importate

en: Imported comments
ro: Comentarii importate

en: Imported ratings
ro: Evaluări importate

en: Dropped v3 tables
ro: Abandon de tabele v3

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
ro: Eroare la deschiderea bazei de date.
    digiKam va încerca reconectarea automată la baza de date.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
ro: <p><b>S-a produs o eroare de bază de date.</b></p>Detalii:
     %1

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
ro: Fișier brut (RAW) de imagine (%1)

en: Could not start database server.
ro: Nu s-a putut porni serverul de bază de date.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
ro: Crearea bazei de date a eșuat<p>Eroarea interogării: %1</p><p>Eroarea bazei de date: %2</p>

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ro: Baza de date nu este validă: parametrul „DBThumbnailsVersion” nu există. Schema bazei de date prezente nu poate fi verificată. Încercați să porniți cu o bază de date goală.

en: Error
ro: Eroare

en: Cancel
ro: Renunță

en: Progress Information
ro: Informații progres

en: Step Progress
ro: Etapele progresiei

en: Overall Progress
ro: Progres general

en: Database copied successfully.
ro: Bază de date copiată cu succes.

en: Database conversion canceled.
ro: Conversia bazei de date a fost anulată.

en: Database connection test successful.
ro: Test de conectare la baza de date efectuat cu succes.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
ro: Testul de conectare la baza de date a eșuat. <p>Eroarea a fost: %1</p>

en: Count
ro: Total

en: Total Items
ro: Totalul elementelor

en: Database backend
ro: Motor de bază de date

en: Database internal server
ro: Server intern de bază de date

en: This is the list of items that are about to be deleted.
ro: Aceasta este lista fișierelor ce sunt pe cale de a fi șterse.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
ro: Dacă este bifat, fișierele vor fi înlăturate definitiv în loc de a fi plasate la gunoi.

en: Do not &ask again
ro: Nu m&ai întreba

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ro: Aceste elemente vor fi <b>șterse permanent</b> de pe discul dur.

en: These items will be moved to Trash.
ro: Aceste elemente vor fi mutate la gunoi.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
ro: Aceste albume vor fi <b>șterse permanent</b> de pe discul dur.

en: These albums will be moved to Trash.
ro: Aceste albume vor fi mutate la gunoi.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
ro[0]: <b>1</b> album ales.
ro[1]: <b>%1</b> albume alese.
ro[2]: <b>%1</b> de albume alese.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
ro: <p>Aceste albume vor fi <b>șterse definitiv</b> de pe discul dur.</p><p>Notați că <b>toate subalbumele</b> ce sunt incluse în această listă vor fi și ele șterse definitiv.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
ro: <p>Aceste albume vor fi mutate la gunoi.</p><p>Notați că <b>toate subalbumele</b> ce sunt incluse în această listă vor fi și ele mutate la gunoi.</p>

en: &Move to Trash
ro: &Mută la gunoi

en: Do not show this message again
ro: Nu mai arăta acest mesaj

en: Do not ask again
ro: Nu mai întreba

en: <i>Make:</i>
ro: <li>Fabricant: </li>

en: <i>Model:</i>
ro: <li>Model: </li>

en: <i>Created:</i>
ro: <li>Creat: </li>

en: <i>Aperture:</i>
ro: <i>Diafragmă: </i>

en: <i>Focal:</i>
ro: <i>Focală: </i>

en: <i>Exposure:</i>
ro: <i>Expunere: </i>

en: <i>Sensitivity:</i>
ro: <i>Sensibilitate: </i>

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
ro: Nuanțe de gri

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
ro: Monocrom

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
ro: Indexat

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
ro: Necalibrat (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: No Lens Filter
ro: Fără filtru de obiectiv

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
ro: <b>Fără filtru de obiectiv</b>:<p>Nu se aplică un filtru de obiectiv la randarea imaginii.</p>

en: Yellow-Green Filter
ro: Filtru galben-verde

en: Blue Filter
ro: Filtru albastru

en: Strength:
ro: Intensitate:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
ro: Definiți aici reglarea puterii filtrului de obiectiv.

en: Sepia Filter
ro: Filtru sepia

en: Brown Filter
ro: Filtru brun

en: Cold Filter
ro: Filtru rece

en: Selenium Filter
ro: Filtru seleniu

en: Platinum Filter
ro: Filtru platină

en: Lens Filters
ro: Filtre de obiective

en: Luminosity
ro: Luminozitate

en: Adjust Curves
ro: Ajustează curbele

en: Loading image...
ro: Se încarcă imaginea...

en: Histogram calculation...
ro: Clalculare histogramă...

en: Histogram
    calculation
    failed.
ro: Calcularea
    histogramei
    a eșuat.

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
ro: Înclinat

en: Decorative Pine
ro: Pin decorativ

en: Decorative Wood
ro: Lemn decorativ

en: Decorative Paper
ro: Hârtie decorativă

en: Decorative Parquet
ro: Parchet decorativ

en: Decorative Ice
ro: Gheață decorativă

en: Decorative Leaf
ro: Frunză decorativă

en: Decorative Marble
ro: Marmură decorativă

en: Decorative Rain
ro: Ploaie decorativă

en: Decorative Craters
ro: Cratere decorative

en: Decorative Dried
ro: Secetă decorativă

en: Decorative Pink
ro: Roz decorativ

en: Decorative Stone
ro: Piatră decorativă

en: Decorative Chalk
ro: Cretă decorativă

en: Decorative Granite
ro: Granit decorativ

en: Decorative Rock
ro: Stâncă decorativă

en: Decorative Wall
ro: Perete decorativ

en: Select the border type to add around the image here.
ro: Selectați aici tipul conturului de adăugat în jurul imaginii.

en: Preserve Aspect Ratio
ro: Păstrează rata aspectului

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
ro: Activați această opțiune dacă doriți să păstrați rata aspectului imaginii. Dacă este activată, lățimea conturului va fi un procentaj din dimensiunea imaginii, altfel va fi în pixeli.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
ro: Stabiliți aici lățimea bordurii ca procentaj din dimensiunea imaginii.

en: Width (pixels):
ro: Lățime (pixeli):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
ro: Stabiliți aici lățimea în pixeli a conturului de adăugat în jurul imaginii.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
ro: Prima:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
ro: Secundară:

en: Set here the foreground color of the border.
ro: Stabiliți aici culoarea de prim-plan a conturului:

en: Set here the Background color of the border.
ro: Stabiliți aici culoarea de fundal a conturului:

en: Set here the color of the main border.
ro: Stabiliți aici culoarea conturului principal:

en: Rotate Right
ro: Rotește spre dreapta

en: Rotate Left
ro: Rotește spre stânga

en: Flip Horizontally
ro: Rotește orizontal

en: Flip Vertically
ro: Rotește vertical

en: Crop
ro: Tăiere

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
ro: Rotește

[ctx: Crop image]
en: Crop
ro: Tăiere

[ctx: Resize image]
en: Resize
ro: Redimensionare

en: Grain Size:
ro: Mărimea granulației:

en: Set here the graininess size of film.
ro: Stabiliți aici mărimea granulației peliculei.

en: Photographic Distribution
ro: Distribuție fotografică

en: Intensity:
ro: Intensitate:

en: Shadows:
ro: Umbre:

en: Midtones:
ro: Semitonuri:

en: Highlights:
ro: Tonuri clare:

en: Common Settings
ro: Configurări uzuale

en: Detail preservation:
ro: Conservare detaliu:

en: Anisotropy:
ro: Anizotropie:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
ro: Modificator anizotropic (direcțional) de detalii. Păstrați-l redus pentru zgomotul gaussian.

en: Smoothing:
ro: Netezire:

en: Regularity:
ro: Regularitate:

en: Iterations:
ro: Iterații:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
ro: Specificați de câte ori filtrul este aplicat imaginii.

en: Noise:
ro: Zgomot:

en: Sets the noise scale.
ro: Specifică nivelul de zgomot.

en: Angular step:
ro: Pas unghiular:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
ro: Stabiliți aici pasul de integrare unghiulară (în grade) analog cu anizotropia.

en: Integral step:
ro: Pas integral:

en: Set here the spatial integral step.
ro: Stabiliți aici pasul spațial integral.

en: Set here the precision of the Gaussian function.
ro: Stabiliți aici precizia funcției gaussiene.

en: Tile size:
ro: Mărime mozaic:

en: Sets the tile size.
ro: Definiți dimensiunea mozaicului.

en: Tile border:
ro: Margine mozaic:

en: Sets the size of each tile border.
ro: Specificați dimensiunea fiecărei margini a mozaicului.

en: Interpolation:
ro: Interpolare:

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
ro: Specificați metoda de interpolare potrivită pentru calitatea de imagine dorită.

en: Fast approximation
ro: Aproximare rapidă

en: Enable fast approximation when rendering images.
ro: Activează aproximarea rapidă pentru randarea de imagini.

en: Clear List
ro: Golește lista

[ctx: average filter mode]
en: Average
ro: Medie

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
ro: Liniar

en: Black Frame...
ro: Cadru negru...

en: Select Black Frame Image
ro: Selectați imaginea de cadru negru

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
ro: Selectați ajustările nuanței și saturației imaginii.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
ro: Puteți vedea aici o previzualizare color a ajustărilor nuanței și saturației.

en: Hue:
ro: Nuanță:

en: Set here the hue adjustment of the image.
ro: Stabiliți aici ajustarea nuanței imaginii.

en: Vibrance:
ro: Vibranță:

en: Lightness:
ro: Luminozitate:

en: Convert to:
ro: Convertește în:

en: Function:
ro: Funcție:

en: Highlights saturation:
ro: Saturația tonurilor clare:

en: Shadow saturation:
ro: Saturația umbrelor:

en: Power:
ro: Putere:

en: Blur:
ro: Estompare:

en: General settings
ro: Configurări generale

en: Stage 1
ro: Stadiul 1

en: Stage 2
ro: Stadiul 2

en: Stage 3
ro: Stadiul 3

en: Stage 4
ro: Stadiul 4

en: Add vignetting
ro: Adaugă vignetare

en: Amount:
ro: Cantitate:

en: Feather:
ro: Pană:

en: Inner Radius:
ro: Rază internă:

en: Outer Radius:
ro: Rază externă:

en: Use Metadata
ro: Utilizează metadatele

[ctx: camera make]
en: Make:
ro: Fabricant:

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
ro: Selectați această opțiune pentru a încerca ghicirea parametrilor camerei/obiectivului din metadatele imaginii (precum Exif sau XMP)

en: Focal Length (mm):
ro: Distanța focală (mm):

en: Aperture:
ro: Diafragmă:

en: Subject Distance (m):
ro: Distanța subiectului (m):

en: (no metadata available)
ro: (metadate indisponibile)

en: Lens Corrections to Apply:
ro: Corecțiile de aplicat obiectivului:

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
ro: Patru geometrii sunt gestionate aici: rectilinie (99% din totalul obiectivelor), curbilinie, cilindrică, echirectangulară.

en: Channel:
ro: Canal:

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
ro: Liniar

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
ro: Logaritmic

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
ro: <p>Selectați canalul histogramei de afișat:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
ro: Luminozitate

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
ro: <b>Luminozitate</b>: afișează valorile luminozității imaginii.

[ctx: The red channel]
en: Red
ro: Roșu

[ctx: The green channel]
en: Green
ro: Verde

[ctx: The blue channel]
en: Blue
ro: Albastru

[ctx: The colors channel]
en: Colors
ro: Culori

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
ro: Alfa

en: Threshold:
ro: Prag:

en: Softness:
ro: Catifelare:

en: Method:
ro: Metoda:

en: Simple sharp
ro: Accentuare simplă

en: Unsharp mask
ro: Mască de dezaccentuare

en: Select the sharpening method to apply to the image.
ro: Selectați metoda de accentuare de aplicat imaginii.

en: Radius:
ro: Raza:

en: Circular sharpness:
ro: Accentuare circulară:

en: Gaussian sharpness:
ro: Accentuare gaussiană:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
ro: Aceasta este accentuarea pentru convoluția gaussiană. Utilizați acest parametru când estomparea este de tip gaussian. În majoritatea cazurilor trebuie să stabiliți acest parametru pe 0, deoarece generează artefacte dezagreabile. Când utilizați valori diferite de zero, va trebui probabil să măriți parametrii de corelație și/sau filtrului de zgomot.

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
ro: Acest parametru determină mărimea matricii de transformare. Mărirea lățimii matricii poate da rezultate mai bune, în special când ați ales valori mari pentru accentuarea circulară sau gaussiană.

en: Main angle:
ro: Unghiul principal:

[ctx: no autocrop]
en: None
ro: Nici una

en: Embed Original File
ro: Încorporează fișierul original

en: Lossless Compression
ro: Compresie fără pierderi

en: JPEG Preview:
ro: Previzualizare JPEG:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
ro: Mărime întreagă

en: JPEG Quality:
ro: Calitate JPEG:

en: Output file format:
ro: Formatul fișierului de ieșire:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
ro: <p>Definiți aici formatul fișierului de ieșire:</p><p><b>JPEG</b>: scoate imaginea procesată în format JPEG. Acest format produce fișiere de dimensiuni reduse.</p><p><b>Avertisment: din cauza algoritmului de compresie destructiv, JPEG este un format cu pierderi în calitate.</b></p><p><b>TIFF</b>: scoate imaginea procesată în format TIFF. Acesta generează fișiere mari, fără pierderi în calitate. Imaginea este comprimată.</p><p><b>PNG</b>: scoate imaginea procesată în format PNG. Acesta generează fișiere mari, fără pierderi în calitate. Imaginea este comprimată.</p><p><b>PPM</b>: scoate imaginea procesată în format PPM. Acesta generează fișierele cele mai voluminoase, fără pierderi în calitate. Imaginea nu este comprimată.</p>

en: Relative Path
ro: Calea relativă

en: Deletion Time
ro: Momentul ștergerii

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
ro: Baza de date nu este validă: parametrul „DBFaceVersion” nu există. Schema bazei de date prezente nu poate fi verificată. Încercați să porniți cu o bază de date goală.

en: Failed to create tables in database.
    %1
ro: Crearea tabelelor în baza de date a eșuat.
    %1

en: Writing metadata to files
ro: Se scriu metadate în fișiere

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
ro: Se finalizează sarcini

en: Assigning image tags
ro: Se atribuie marcaje la imagini

en: Removing image tags
ro: Se elimină marcajele imaginilor

en: Applying metadata
ro: Se aplică metadatele

en: Rotating images
ro: Se rotesc imaginile

en: Copying attributes
ro: Se copiază atributele

en: Failed to revise Exif orientation these files:
ro: Revizuirea orientării Exif a eșuat pentru fișierele:

en: Failed to transform these files:
ro: Transformarea a eșuat pentru fișierele:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
ro: Aplică modificările în așteptare la metadate

en: Apply pending changes to metadata
ro: Aplică modificările în așteptare la metadate

en: Reset all active filters
ro: Reinițializează toate filtrele active

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
ro: <br/><nobr><i>Tip MIME</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
ro: <br/><nobr><i>Geolocalizare</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
ro: <br/><nobr><i>Evaluare</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
ro: <br/><nobr><i>Marcaje</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
ro: <nobr><b>Filtrele active:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
ro: <nobr><b>Filtrul activ:</b></nobr>

en: No active filter
ro: Nici un filtru activ

en: One active filter
ro: Un filtru activ

en: 1 active filter | %1 active filters
ro[0]: 1 filtru activ
ro[1]: %1 filtre active
ro[2]: %1 de filtre active

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Image Files
ro: Fișiere imagine

en: No RAW Files
ro: Nici un fișier RAW

en: JPEG Files
ro: Fișiere JPEG

en: PNG Files
ro: Fișiere PNG

en: TIFF Files
ro: Fișiere TIFF

en: DNG Files
ro: Fișiere DNG

en: RAW Files
ro: Fișiere RAW

en: Audio Files
ro: Fișiere audio

en: Filter by file type
ro: Filtrează după tipul fișierului

en: Rating greater than or equal to %1.
ro: Evaluare superioară sau egală cu %1.

en: Rating equal to %1.
ro: Evaluare egală cu %1.

en: Rating less than or equal to %1.
ro: Evaluare inferioară sau egală cu %1.

en: Greater Than or Equals Condition
ro: Condiție de superioritate sau egalitate

en: Equals Condition
ro: Condiție de egalitate

en: Less Than or Equals Condition
ro: Condiție de inferioritate sau egalitate

en: Text quick filter (search)
ro: Filtru de text rapid (căutare)

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Visit digiKam project website
ro: Vizitați situl web al proiectului digiKam

en: Captions:
ro: Legende:

en: Enter caption author name here.
ro: Introduceți aici numele autorului legendei.

en: <b>Altitude</b>:
ro: <b>Altitudine</b>:

en: <b>Latitude</b>:
ro: <b>Latitudine</b>:

en: <b>Longitude</b>:
ro: <b>Longitudine</b>:

en: <b>Date</b>:
ro: <b>Dată</b>:

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Metadata
ro: Metadate

en: Geolocation
ro: Amplasare geografică

en: Count:
ro: Contor:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Light Table
ro: Masa luminoastă

en: Batch Queue Manager
ro: Gestionar de coadă de procesare în serie

[ctx: @item: album categories]
en: Category
ro: Categorie

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
ro: Călătorii

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
ro: Vacanțe

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
ro: Prieteni

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
ro: Natură

[ctx: @item: album categories]
en: Party
ro: Petrecere

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
ro: Obiective

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
ro: %1 în %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
ro: Creează „%1” în %2

en: Create "%1"
ro: Creează „%1”

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
ro[0]: Eticheta „%2” este atribuită unui element. Doriți să continuați?
ro[1]: Eticheta „%2” este atribuită la %1 elemente. Doriți să continuați?
ro[2]: Eticheta „%2” este atribuită la %1 de elemente. Doriți să continuați?

en: Delete '%1' tag?
ro: Ștergeți marcajul „%1”?

en: Delete '%1' tag(s)?
ro: Ștergeți marcajele „%1”?

en: Assign Tag "%1"
ro: Atribuie marcaj „%1”

[ctx: @info]
en: All Tags
ro: Toate marcajele

en: Add to List
ro: Adaugă în listă

en: Delete Tags
ro: Șterge marcaje

en: Reset Tag Icon
ro: Restabilire pictogramă etichetă

en: Invert Selection
ro: Inversare selecție

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
ro: &Titlu:

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
ro: P&ictogramă:

[ctx: @action]
en: Reset
ro: Reinițializează

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
ro: &Scurtătură:

[ctx: @label]
en: Note
ro: Notă

[ctx: @action]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: @action]
en: Discard
ro: Aruncă

[ctx: @action: button]
en: Organize
ro: Organizează

en: Toggle Auto
ro: Comută auto

[ctx: no auto toggle]
en: None
ro: Nici una

[ctx: toggle child tags]
en: Children
ro: Copii

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
ro: Părinți

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
ro: Ambele

en: Enter tag name here...
ro: Introduceți aici numele etichetei...

en: &Icon:
ro: P&ictogramă:

en: <b>Create New Tag</b>
ro: <b>Creează marcaj nou</b>

en: An error occurred during tag creation:
ro: S-a produs o eroare la crearea etichetei:

en: Tag Path
ro: Calea marcajului

en: No Recently Assigned Tags
ro: Niciun marcaj atribuit recent

en: Add New Tag...
ro: Adaugă marcaj nou...

en: More Tags...
ro: Mai multe marcaje...

en: Assign this Tag
ro: Atribuie acest marcaj

en: Remove this Tag
ro: Elimină acest marcaj

en: Go to this Tag
ro: Mergi la acest marcaj

en: Author Names:
ro: Numele autorilor:

en: Authors' Positions:
ro: Pozițiile autorilor:

en: Enter the job titles of the authors here.
ro: Introduceți aici denumirea funcției autorilor.

en: Enter the photograph credit here.
ro: Introduceți aici creditul fotografului.

en: Enter the original owner of the photograph here.
ro: Introduceți aici numele posesorului original al fotografiei.

en: Instructions:
ro: Instrucțiuni:

en: Enter the editorial notice here.
ro: Introduceți aici notița editorială.

en: Rights
ro: Drepturi

en: Enter the city of contents here.
ro: Introduceți aici numele orașului conținutului.

en: Enter the city sublocation of contents here.
ro: Introduceți aici sublocația orașului conținutului.

en: Enter the province or state of contents here.
ro: Introduceți aici provincia sau statul conținutului.

en: Enter the city name of the lead author here.
ro: Introduceți aici numele orașului autorului principal.

en: Enter the country name of the lead author here.
ro: Introduceți aici numele țării autorului principal.

en: Enter the address of the lead author here.
ro: Introduceți aici adresa autorului principal.

en: Postal Code:
ro: Cod poștal:

en: Enter the postal code of the lead author here.
ro: Introduceți aici codul poștal al autorului principal.

en: Province:
ro: Provincie:

en: Enter the province of the lead author here.
ro: Introduceți aici provincia autorului principal.

en: Enter the email of the lead author here.
ro: Introduceți aici adresa electronică a autorului principal.

en: Enter the phone number of the lead author here.
ro: Introduceți aici numărul de telefon al autorului principal.

en: Enter the web site URL of the lead author here.
ro: Introduceți aici adresa URL a sitului autorului principal.

en: Subjects
ro: subiecte

en: Template:
ro: Șablon:

en: Open metadata template editor
ro: Deschide editorul șabloanelor de metadate

en: To remove
ro: De înlăturat

en: Do not change
ro: Nu schimba

en: Names:
ro: Denumiri:

en: Usages:
ro: Utilizare:

en: No or invalid size specified
ro: Mărime nespecificată sau nevalidă

en: Thumbnail is null
ro: Miniatura nu este definită

en: Cannot create thumbnail for %1
ro: Nu pot crea miniatură pentru %1

en: Error message: %1
ro: Mesaj de eroare: %1

en: Change
ro: Schimbă

en: Browse...
ro: Răsfoiește…

en: If Target File Exists:
ro: Dacă fișierul destinație există:

en: Store as a different name
ro: Stochează cu denumire diferită

en: Overwrite automatically
ro: Suprascriere automată

en: No options available
ro: Nicio opțiune disponibilă

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
ro: Aici puteți alege fontul care va fi utilizat.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
ro: Fontul cerut

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
ro: Stil fonturi

en: System Font
ro: Font sistem

en: Custom Font
ro: Font personalizat

en: Choose...
ro: Alegere...

en: Embedded JPEG Preview
ro: Previzualizare JPEG încorporată

en: Reduced Size Preview
ro: Previzualizare de mărime redusă

en: Failed to load image
ro: Încărcarea imaginii a eșuat

en: Uncalibrated color space
ro: Spațiu de culoare necalibrat

en: No profile available...
ro: Nici un profil

en: Perceptual
ro: Percepție

en: Relative Colorimetric
ro: Colorimetrie relativă

en: Absolute Colorimetric
ro: Colorimetrie absolută

en: Saturation
ro: Saturație

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Drag to reposition
ro: Trageți pentru repoziționare

en: Show Thumbbar
ro: Afișează bara de miniaturi

en: Developer and Windows port
ro: Dezvoltator și portare pe Windows

en: Color Management
ro: Gestiunea culorilor

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
ro: Concepție grafică, pictograme, siglă, banner, prototip, beta tester

en: Bug reports and patches
ro: Raportare de erori și corectări

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
ro: Autor îndrumar, alfa tester, webmaster

en: Feedback and patches. Handbook writer
ro: Aprecieri utilizator și corectări, autor îndrumar

en: digiKam website banner and application icons
ro: Banner sit web digiKam și pictogramele aplicației

en: Various usability fixes and general application polishing
ro: Diverse îmbunătățiri de ergonomie și ameliorare generală a aplicației

en: digiKam website, Feedback
ro: Sit web digiKam, aprecieri utilizatori

en: Bug reports, feedback and icons
ro: Raportare de erori, aprecieri utilizatori și pictograme

en: Developer (2004-2005)
ro: Dezvoltator (2004-2005)

en: Developer (2004)
ro: Dezvoltator (2004)

en: Components Information
ro: Informațiile componentelor

en: Supported RAW Cameras
ro: Aparate RAW suportate

en: Donate...
ro: Donați...

en: Contribute...
ro: Contribuiți...

en: Database Statistics
ro: Statisticile bazei de date

en: Size: %1
ro: Mărime: %1

[ctx: default theme name]
en: Default
ro: Implicit

en: EXIF viewer
ro: Vizualizator EXIF

en: Makernotes viewer
ro: Vizualizator pentru notele producătorilui

en: IPTC viewer
ro: Vizualizator IPTC

en: XMP viewer
ro: Vizualizator XMP

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
ro: <b>Titlu: </b><p>%1</p><b>Valoare: </b><p>%2</p><b>Descriere: </b><p>%3</p>

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: No description available
ro: Nicio descriere disponibilă

en: EXIF File to Save
ro: Fișier EXIF de salvat

en: EXIF binary Files (*.exif)
ro: Fișiere binare EXIF (*.exif)

en: IPTC Records
ro: Înregistrări IPTC

en: IPTC File to Save
ro: Fișier IPTC de salvat

en: IPTC binary Files (*.iptc)
ro: Fișiere binare IPTC (*.iptc)

en: Interoperability
ro: Interoperabilitate

en: Image Information
ro: Informații imagine

en: Photograph Information
ro: Informații despre fotografie

en: Global Positioning System
ro: GPS (sistem de poziționare globală)

en: Embedded Thumbnail
ro: Miniatură încorporată

en: IIM Envelope
ro: Anvelopă IIM

en: IIM Application 2
ro: Aplicație IIM 2

en: Additional Exif Properties
ro: Proprietăți suplimentare Exif

en: Camera Raw
ro: Aparat foto RAW

en: digiKam schema
ro: Schema digiKam

en: Exif-specific Properties
ro: Proprietăți specifice Exif

en: IPTC Core
ro: Nucleu IPTC

en: TIFF Properties
ro: Proprietăți TIFF

en: Basic Schema
ro: Schemă de bază

en: Dynamic Media
ro: Mediu dinamic

en: Media Management
ro: Gestiune de medii

en: Rights Management
ro: Gestiune de drepturi

en: XMP Schema
ro: Schema XMP

en: XMP File to Save
ro: Fișierul XMP de salvat

en: XMP text Files (*.xmp)
ro: Fișiere text XMP (*.xmp)

en: Rating
ro: Cotare

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
ro: Letonia

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
ro: Liban

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
ro: Lituania

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
ro: Malaezia

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
ro: Maldive

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
ro: Martinica

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
ro: Maurițius

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
ro: Mexic

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
ro: Micronezia

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
ro: Maroc

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
ro: Mozambic

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
ro: Olanda

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de Nord

[ctx: @info: country code]
en: Norway
ro: Norvegia

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
ro: Teritoriul Palestinian

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
ro: Filipine

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
ro: Insula Pitcairn

[ctx: @info: country code]
en: Poland
ro: Polonia

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
ro: Portugalia

[ctx: @info: country code]
en: Romania
ro: România

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
ro: Ruanda

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
ro: St. Kitts și Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
ro: St. Pierre și Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
ro: St. Vincent și Grenadine

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome și Principe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
ro: Slovacia

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
ro: Africa de Sud

[ctx: @info: country code]
en: Spain
ro: Spania

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
ro: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
ro: Suedia

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
ro: Elveția

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
ro: Republica Arabă Siria

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
ro: Tailanda

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
ro: Insulele Tokelau

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad și Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
ro: Turcia

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks și Caicos

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
ro: Insulele Virgine, S.U.A

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
ro: Ucraina

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele Mici Îndepărtate ale Statelor Unite

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
ro: Statele Unite ale Americii

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
ro: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
ro: Insulele Wallis și Futuna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
ro: Sahara Occidentală

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
ro: Națiunile Unite

[ctx: @info: country code]
en: European Union
ro: Uniunea Europeană

[ctx: @info: country code]
en: Space
ro: Spațiu

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
ro: Pe mare

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
ro: În zbor

[ctx: @info: country code]
en: England
ro: Anglia

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
ro: Scoția

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
ro: Irlanda de Nord

[ctx: @info: country code]
en: Wales
ro: Țara Galilor

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
ro: Palestina

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
ro: Referință:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
ro: Detaliu:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
ro: &Adaugă

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
ro: Caută…

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
ro: Sensibil la registru

en: Loading themes...
ro: Se încarcă tematicile...

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Delete File
ro: Ștergere fișier

en: Failed to save file: %1
ro: Eșec la salvarea fișierului: %1

en: &Themes
ro: &Tematici

en: Open folder
ro: Deschide dosarul

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
ro: &Culoare

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
ro: Ameliore&ază

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
ro: Tra&nsformare

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
ro: &Decorează

en: RAW Decoding
ro: Decodare RAW

en: Save Images
ro: Salvează imaginile

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
ro: Comportament

en: Sort images by:
ro: Sortează imaginile după:

[ctx: sort images by date]
en: Date
ro: Dată

[ctx: sort images by name]
en: Name
ro: Nume

[ctx: sort images by size]
en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: Updates
ro: Actualizări

en: Last check: %1
ro: Ultima verificare: %1

en: Check now...
ro: Verifică acum...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
ro: Comportament

en: &Show splash screen at startup
ro: &Afișează ecranul de întâmpinare la pornire

en: Sidebar tab title:
ro: Titlul tabului barei laterale:

en: Only For Active Tab
ro: Numai pentru tabul activ

en: For All Tabs
ro: Pentru toate filele

en: Select here the font used to display text in tooltips.
ro: Selectați aici fontul utilizat pentru afișarea textului în infobule.

en: File/Image Information
ro: Informații fișier/imagine

en: Show file name
ro: Afișează denumirea fișierului

en: Set this option to display the image file name.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa denumirea fișierului imaginii.

en: Show file date
ro: Afișează data fișierului

en: Set this option to display the image file date.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa data fișierului imaginii.

en: Show file size
ro: Afișează mărimea fișierului

en: Set this option to display the image file size.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa mărimea fișierului imaginii.

en: Show image type
ro: Afișează tipul imaginii

en: Set this option to display the image type.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa tipul imaginii.

en: Show image dimensions
ro: Afișează dimensiunile imaginii

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa dimensiunile imaginii în pixeli.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa producătorul și modelul aparatului cu care s-a făcut fotografia.

en: Show camera date
ro: Afișează data aparatului

en: Set this option to display the date when the image was taken.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa data la care s-a făcut fotografia.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa diafragma și parametri focali cu care s-a făcut fotografia.

en: Show camera mode and program
ro: Afișează modul și programul aparatului

en: Show camera flash settings
ro: Afișează parametrii blițului aparatului

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
ro: creat: %1

en: By Name
ro: După nume

en: By Date
ro: După dată

en: By File Size
ro: După mărimea fișierului

en: Current Name
ro: Denumirea curentă

en: New Name
ro: Denumire nouă

en: Rename | Rename (%1 images)
ro[0]: Redenumește
ro[1]: Redenumește (%1 imagini)
ro[2]: Redenumește (%1 de imagini)

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
ro: <b>Se redenumesc imaginile. Așteptați...</b>

en: Processing...
ro: Procesez...

en: Show a list of all available options
ro: Afișează o listă cu toate opțiunile disponibile

en: Modifiers
ro: Modificatori

en: Renaming Options
ro: Opțiuni redenumire

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
ro: Modificatorii pot fi aplicați oricărei opțiuni de redenumire.

en: Change Case
ro: Schimbă registrul

en: change the case of a renaming option
ro: schimbă registrul unei opțiuni de redenumire

en: Convert to uppercase
ro: Convertește în majuscule

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Convert to lowercase
ro: Convertește în minuscule

en: Lowercase
ro: Minuscule

en: Convert the first letter of each word to uppercase
ro: Convertește în majusculă prima literă din fiecare cuvânt

en: First Letter of Each Word Uppercase
ro: Prima prima literă din fiecare cuvânt să fie majusculă

en: Default Value
ro: Valoarea implicită

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
ro: Valoare implicită...

en: Set a default value for empty strings
ro: Definește valoarea implicită pentru șirurile goale

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
ro: Lungime:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
ro: Aliniere:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
ro: Caracter:

en: Range...
ro: Interval...

en: Add only a specific range of a renaming option
ro: Adaugă numai un interval specific al unei opțiuni de redenumire

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ro: De la:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
ro: până la sfârșit

en: Remove Doubles
ro: Înlătură dublurile

en: Remove duplicate words
ro: Înlătură cuvintele duplicate

[ctx: Replace text]
en: Replace...
ro: Înlocuire...

en: Replace text in a renaming option
ro: Înlocuiește textul într-o opțiune de redenumire

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ro: Înlocuiește:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ro: Cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
ro: Sensibil la majuscule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
ro: Expresie regulată

en: Trimmed
ro: Tăiat

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
ro: Unică

en: Add the camera name
ro: Adaugă numele aparatului

en: Camera name
ro: Numele aparatului

en: Database...
ro: Bază de date...

en: Add information from the database
ro: Adaugă informațiile din baza de date

en: Add database information
ro: Adaugă informațiile bazei de date

en: Description
ro: Descriere

en: Common File Information
ro: Informații despre fișierele comune

en: Default author of the image
ro: Autorul implicit al imaginii

en: Image dimension
ro: Dimensiunile imaginii

en: Image file size
ro: Mărimea fișierului imagine

en: Format of the media file
ro: Formatul fișierului multimedia

en: Type of the media file
ro: Tipul fișierului multimedia

en: Width of the media file
ro: Lărgimea fișierului multimedia

en: Image orientation
ro: Orientarea imaginii

en: Color depth (bits per channel)
ro: Adâncimea culorii (biți pe canal)

en: Color model of the image
ro: Modelul de culoare al imaginii

en: Metadata Information
ro: Informațiile metadatelor

en: Make of the camera
ro: Producătorul aparatului

en: Model of the camera
ro: Modelul aparatului

en: Lens of the camera
ro: Obiectivul aparatului de fotografiat

en: Aperture
ro: Distanța focală

en: Focal length
ro: Distanță focală

en: Focal length (35mm equivalent)
ro: Distanța focală (echivalent 35mm)

en: Exposure time
ro: Timp de expunere

en: Exposure program
ro: Program de expunere

en: Exposure mode
ro: Mod de expunere

en: Sensitivity
ro: Sensibilitate

en: Flash mode
ro: Regim bliț

en: White balance
ro: Balanță de alb

en: Subject distance
ro: Distanța subiectului

en: Subject distance (category)
ro: Distanța subiectului (categorie)

en: Position Information (GPS)
ro: Informații amplasare (GPS)

en: Orientation
ro: Orientare

en: Tilt
ro: Înclinare

en: Accuracy
ro: Acuratețe

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
ro: Sursă:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
ro: Director

en: Add the directory name
ro: Adaugă numele directorului

en: Directory name
ro: Numele directorului

en: File
ro: Fișier

en: Add file properties
ro: Adaugă proprietățile fișierului

[ctx: File name]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: File extension]
en: Extension
ro: Extensie

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
ro: Proprietar

en: Group of the file
ro: Grupul fișierului

[ctx: Group of the file]
en: Group
ro: Grup

en: Metadata...
ro: Metadate...

en: Add metadata information
ro: Adaugă informații de metadate

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
ro: Număr...

en: Add a sequence number
ro: Adaugă un număr secvențial

en: Sequence number
ro: Număr secvențial

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
ro: Digiți:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
ro: Interval personalizat

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
ro: Început:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ro: Pas:

en: Create Tag From Address Book
ro: Creează etichetă din carnețelul de adrese

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
ro: /Fotografii

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Open a preview
ro: Deschide o previzualizare

en: Open in the editor
ro: Deschide în editor

en: Load reduced version of image
ro: Încarcă versiunea redusă a imaginii

en: Load image
ro: Încarcă imaginea

en: Open directly, with adjustments made automatically
ro: Deschide direct, cu ajustările automate

en: Scan Your Collection
ro: Scanați colecția

en: Use Tooltips
ro: Utilizează infobulele

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
ro: <qt><p><h1><b>Bun venit în digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam este o aplicație cu sursă deschisă de gestiune avansată a fotografiilor.</p><p>Acest asistent vă va ajuta să configurați parametrii de început pentru a putea utiliza digiKam imediat.</p></qt>

en: Ref. images
ro: Ref. imagini

en: Items
ro: Elemente

en: This shows all found duplicate items.
ro: Aceasta afișează toate elementele duplicate găsite.

[ctx: @label]
en: Search in:
ro: Caută în:

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
ro: <p>Trageți & plasați o imagine aici<br/>pentru a efectua o căutare<br/>de elemente similare.</p><p>Puteți de asemenea folosi meniul contextual<br/> când navigați printre imaginile voastre.</p>

en: <b>File</b>:
ro: <b>Fișier</b>:

en: <b>Folder</b>:
ro: <b>Dosar</b>:

en: Save current similar image search to a new virtual Album
ro: Salvați căutarea de imagini curentă într-un nou album virtual

en: Pen:
ro: Creion:

en: Clear sketch
ro: Șterge schița

en: Terrain
ro: Teren

en: Satellite
ro: Satelit

en: Edit
ro: Editează

en: Roadmap
ro: Hartă rutieră

en: Hybrid
ro: Hibrid

en: Show Map Type Control
ro: Arată controlul de tip de hartă

en: Show Navigation Control
ro: Arată controlul de navigare

en: Show Scale Control
ro: Arată controlul de scalare

en: Google Maps
ro: Hărți Google

en: Float items
ro: Elemente flotante

en: Marble Virtual Globe
ro: Globul virtual Marble

en: Atlas map
ro: Hartă Atlas

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
ro: Sferică

en: Equirectangular
ro: Echirectangular

en: Show compass
ro: Arată compasul

en: Show scale bar
ro: Arată bara de măsură

en: Show overview map
ro: Arată harta sumară

en: Projection
ro: Proiecție

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

en: &Remove
ro: &Elimină

en: Add Folder
ro: Adaugă dosar

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Remove Bookmark
ro: Elimină semnul de carte

en: Not available
ro: Indisponibil

en: Date and time
ro: Dată și oră

en: Map settings
ro: Parametrii hărții

en: Zoom in
ro: Apropiere

en: Zoom out
ro: Îndepărtare

en: Switch between markers and thumbnails.
ro: Comută între marcaje și miniaturi.

en: Preview single items
ro: Previzualizează elemente separate

en: Preview grouped items
ro: Previzualizează elemente grupate

en: Show numbers
ro: Afișează numerele

en: Increase the thumbnail size on the map
ro: Mărește dimensiunea miniaturilor pe hartă

en: Decrease the thumbnail size on the map
ro: Micșorează dimensiunea miniaturilor pe hartă

en: Remove the current region selection
ro: Șterge selecția curentă de regiune

en: Select images by drawing a rectangle
ro: Selectează imagini prin desenarea unui dreptunghi

en: Pan mode
ro: Regim panoramic

en: Zoom into a group
ro: Apropie un grup

en: Create a region selection from a thumbnail
ro: Creează o selecție de regiune dintr-o miniatură

en: Filter images
ro: Filtrează imaginile

en: Remove the current filter
ro: Elimină filtrul curent

en: Select images
ro: Selectează imagini

en: Lock the map position
ro: Blochează poziția hărții

en: Sorting
ro: Sortare

en: Show oldest first
ro: Afișează întâi cele mai vechi

en: Show youngest first
ro: Afișează întâi cele mai recente

en: Save current map search to a new virtual album.
ro: Salvează căutarea curentă într-un nou album virtual.

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
ro: Numele căutat există deja.
    Introduceți un nume nou:

en: Color Profile Mismatch
ro: Profil de culoare nepotrivit

en: Missing Color Profile
ro: Lipsește profilul de culoare

en: Image with Uncalibrated Color
ro: Imagine cu culori necalibrate

en: Input Color Profile:
ro: Profilul colorimetric de intrare

en: Working Color Space:
ro: Spațiul de culoare de lucru:

en: Original Colors:
ro: Culorile originale:

en: Uncorrected Colors:
ro: Culorile necorectate:

en: Raw Colors:
ro: Culorile brute:

en: Resulting Colors:
ro: Culorile rezultate:

en: Correction Applied:
ro: Corecția aplicată:

en: Corrected Colors:
ro: Culorile corectate:

en: Keep the embedded profile, do not convert
ro: Păstrează profilul integrat, nu converti

en: Convert to working color space
ro: Convertește în spațiul de culoare de lucru

en: No Profile Available
ro: Nici un profil disponibil

en: Current working color space
ro: Spațiul de culoare de lucru curent

en: This profile:
ro: Acest profil:

en: No Input Profile Available
ro: Nici un profil de intrare disponibil

en: Assigned Color Profile:
ro: Profilul de culoare atribuit:

en: <b>No Profile</b>
ro: <b>Nici un profil</b>

en: Rendering intent:
ro: Randarea dorită:

en: No profile is selected.
ro: Nici un profil selectat.

en: Tools
ro: Unelte

en: Guide:
ro: Ghid:

en: Load all parameters from settings text file.
ro: Încarcă toți parametrii dintr-un fișier textual cu configurări.

en: Save all parameters to settings text file.
ro: Salvează toți parametrii într-un fișier textual cu configurări.

en: Try all settings.
ro: Încearcă toate configurările.

[ctx: @action]
en: Export
ro: Exportă

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
ro: Transformă

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
ro: Decorează

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
ro: Efecte

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
ro: Culori

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
ro: Ameliorează

[ctx: @action]
en: Open With
ro: Deschide cu

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
ro: Alta…

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
ro: Deschide cu…

en: Image Editor - %1
ro: Editor imagini - %1

en: Image Editor
ro: Editor de imagini

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
ro: Închide redactorul

en: Delete File Permanently
ro: Șterge permanent fișierul

en: Delete Permanently without Confirmation
ro: Șterge permanent fără confirmare

en: Move to Trash without Confirmation
ro: Mută la gunoi fără confirmare

en: Edit Titles
ro: Modifică titluri

en: Edit Comments
ro: Modifică comentarii

en: Show Assigned Tags
ro: Arată marcajele atribuite

en: Assign Tag
ro: Atribuie marcaj

en: Remove Tag
ro: Elimină marcajul

en: Assign Labels
ro: Atribuie etichete

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
ro: Înainte

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
ro: După

en: Before
ro: Înainte

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
ro: Dacă această opțiune este activată, va fi afișată imaginea originală.

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
ro: Dacă această opțiune este activată, va fi afișată imaginea vizată.

en: Connecting to camera...
ro: Conectare la aparat...

en: Connection established.
ro: Conexiune stabilită.

en: Connection failed.
ro: Conexiune eșuată.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
ro: Fișierul cu blocaj <b>%1</b> nu a putut fi modificat. Doriți să continuați?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
ro: Titlu: „%1”
    Model: „%2”
    Port: „%3”
    Cale: „%4”

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
ro: da

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
ro: nu

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
ro: Titlu: „%1”
    Model: „%2”
    Port: „%3”
    Cale: „%4”
    
    UUID: „%5”

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
ro: da

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
ro: nu

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
ro: %1 - Alegeți dosarul aparatului

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
ro: Alegeți dosarul de pe aparat în care doriți să încărcați imaginile.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ro: Informații dispozitiv

[ctx: @title]
en: Device Summary
ro: Sumarul dispozitivului

[ctx: @title]
en: Device Manual
ro: Manualul dispozitivului

[ctx: @title]
en: About Driver
ro: Despre driver

[ctx: @title]
en: Thumb
ro: Miniatură

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
ro: Capturează de la %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
ro: Capturează

en: Unknown Format
ro: Format necunoscut

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
ro: Acest element e blocat.

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
ro: &Dispozitiv

en: Camera Folders
ro: Dosarele aparatului

en: Cannot display camera preview
ro: Imposibil de afișat previzualizarea pe aparat

en: Camera filenames
ro: Denumiri de pe aparat

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
ro: Activați această opțiune pentru a utiliza fără modificări denumirile de fișiere oferite de aparat.

en: Change case to:
ro: Schimbă registrul la:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
ro: Lasă așa cum este

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
ro: Majuscule

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
ro: Minuscule

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
ro: Stabilește metoda de utilizat pentru a schimba registrul denumirilor imaginilor.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
ro: Personalizează

en: Drag and drop an image here
ro: Trageți și lăsați o imagine aici

en: Show on left panel
ro: Afișează pe panoul din stânga

en: Show on right panel
ro: Afișează pe panoul din dreapta

en: Remove item
ro: Elimină elementul

en: Clear all
ro: Curăță tot

en: Drag and drop images here
ro: Trageți și lăsați imagini aici

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
ro[0]: Un element pe masa luminoasă
ro[1]: %1 elemente pe masa luminoasă
ro[2]: %1 de elemente pe masa luminoasă

en: On left
ro: Pe stânga

en: Show item on left panel
ro: Afișează elementul pe panoul din stânga

en: On right
ro: Pe dreapta

en: Show item on right panel
ro: Afișează elementul pe panoul din dreapta

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

en: Delete immediately
ro: Șterge imediat

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Synchronize preview from left and right panels
ro: Sincronizează previzualizarea din panourile stâng și drept

en: By Pair
ro: Pereche

en: Navigate by pairs with all items
ro: Navighează în perechi cu toate elementele

en: Clear On Close
ro: Curăță la închidere

en: Zoom to 100%
ro: Mărește la 100%

en: Fit to &Window
ro: Adaptează la fereastră

en: Color-Managed View
ro: Vizualizare cu gestiunea culorii

en: Previous Image
ro: Imaginea precedentă

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
ro: Panou&l stâng

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
ro: Panoul d&rept

en: Queue Settings
ro: Configurări coadă

en: Assigned Tools
ro: Unelte atribuite

en: Tool Settings
ro: Configurări unelte

en: Run
ro: Execută

en: Remove Queue
ro: Înlătură coada

en: Remove items
ro: Înlătură elementele

en: Remove processed items
ro: Înlătură elementele procesate

en: Clear Queue
ro: Golește coada

en: Move up
ro: Mută sus

en: Move down
ro: Mută jos

en: Remove tool
ro: Elimină unealta

en: Current Queue:
ro: Coada actuală:

en: No items
ro: Nici un element

en: No tasks
ro: Nici o sarcină

en: 1 task | %1 tasks
ro[0]: 1 sarcină
ro[1]: %1 sarcini
ro[2]: %1 de sarcini

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
ro: Pregătit

en: Failed to process item...
ro: Eșec la procesarea elementului...

en: Process Cancelled...
ro: Proces anulat...

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
ro: Cozi

en: This is the list of batch tools assigned.
ro: Aceasta este lista uneltelor de procesare în serie atribuite.

en: Target
ro: Destinație

en: Use original filenames
ro: Utilizează denumirile originale

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
ro: Activați această opțiune pentru a utiliza fără modificări denumirile de fișiere originale.

en: Customize filenames:
ro: Personalizați denumirile de fișiere:

en: File Renaming
ro: Redenumire fișiere

en: Behavior
ro: Comportament

en: This is the list of digiKam batch tools available.
ro: Aceasta este lista uneltelor de procesare în serie digiKam disponibile.

en: Base Tools
ro: Unelte de bază

en: History
ro: Istoric

en: Rename...
ro: Redenumește...

en: Reset contents
ro: Reinițializează conținutul

en: any color depth
ro: orice profunzime de culoare

en: 8 bits per channel
ro: 8 biți pe canal

en: 16 bits per channel
ro: 16 biți pe canal

en: The album name contains
ro: Numele albumului conține

en: Not Tagged
ro: Fără etichetă

en: File Name
ro: Denumire fișier

en: Modification
ro: Modificare

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: Exif Orientation
ro: Orientare Exif

en: File Format
ro: Format fișier

en: Color Depth
ro: Adâncime de culoare

en: Color Model
ro: Model color

en: The model of the camera
ro: Modelul aparatului de fotografiat

en: Lens
ro: Obiectiv

en: Lens aperture as f-number
ro: Deschiderea obiectivului în număr-f

en: Focal length of the lens
ro: Distanța focală a obiectivului

en: Automatic exposure program
ro: Program de expunere automată

en: Automatic or manual exposure
ro: Expunere automată sau manuală

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
ro: Viteza filmului ISO (scalare lineară, ASA)

en: Automatic or manual white balance
ro: Balanță de alb manuală sau automată

en: Color temperature used for white balance
ro: Temperatura culorii utilizată pentru balanța de alb

en: Method to determine the exposure
ro: Metoda de determinare a expunerii

en: Subject Distance
ro: Distanța subiectului

en: Distance of the subject from the lens
ro: Distanța subiectului în raport cu obiectivul

en: Macro, close or distant view
ro: Vizualizare apropiată, îndepărtată sau macroscopică

en: Any Orientation
ro: Orice orientare

en: Landscape Orientation
ro: Orientare peisaj

en: Portrait orientation
ro: Orientare portret

[ctx: Create new search]
en: New...
ro: Nouă...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
ro: Editare...

en: Picture Properties
ro: Proprietăți imagine

en: Remove Group
ro: Șterge grupul

en: (Advanced Search)
ro: (căutare avansată)

en: New Search
ro: Căutare nouă

en: Edit...
ro: Editare...

en: Add Search Group
ro: Adaugă un grup de căutare

en: Try
ro: Încearcă

en: Show file&name
ro: Afișează de&numirea fișierului

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa numele fișierului sub miniatura imaginii.

en: Show file si&ze
ro: Afișează &mărimea fișierului

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa mărimea fișierului sub miniatura imaginii.

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa data creației cu aparatul foto sub miniatura imaginii.

en: Show ima&ge dimensions
ro: Arată dimensiunile ima&ginii

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa dimensiunea imaginii în pixeli sub miniatura imaginii.

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa legendele digiKam sub miniatura imaginii.

en: Show digiKam &tags
ro: Afișează e&tichetele digiKam

en: Show digiKam &rating
ro: Afișează evalua&rea digiKam

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa evaluarea digiKam sub miniatura imaginii.

en: Thumbnail click action:
ro: Acțiune la apăsarea miniaturii:

en: &Add...
ro: &Adăugare...

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
ro: <p>Stabiliți aici numele utilizat în interfața digiKam pentru identificarea acestui aparat foto.</p>

en: &Edit...
ro: &Editare...

en: Auto-&Detect
ro: &Detectează automat

en: Visit Gphoto project website
ro: Vizitați situl proiectului Gphoto

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa etichetele digiKam sub miniatura imaginii.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa în miniatura imaginii butoanele de acoperire a rotației imaginii.

en: Show embedded preview
ro: Afișează previzualizare încorporată

en: Start image editor
ro: Pornește editorul de imagini

en: Device detection under progress, please wait...
ro: Detectarea dispozitivului este în curs, așteptați...

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
ro: Aparatul „%1” (%2) este deja în listă.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
ro: S-a găsit aparatul „%1” (%2) și s-a adăugat în listă.

en: Untitled
ro: Fără titlu

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
ro: Dosare ignorate

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
ro: Nu s-a putut adăuga o colecție pentru căile următoare:

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
ro: Doriți să eliminați colecția „%1” din lista de colecții?

en: Local Collections
ro: Colecții locale

en: Collections on Removable Media
ro: Colecții pe medii amovibile

en: Collections on Network Shares
ro: Colecții pe partajări de rețea

en: Add Collection
ro: Adaugă colecție

en: This collection is currently not available.
ro: Această colecție nu este disponibilă momentan.

en: No problems found, enjoy this collection.
ro: Nici o problemă găsită, bucurați-vă de această colecție.

en: This collection is hidden.
ro: Această colecție este ascunsă.

en: Update collection
ro: Actualizează colecția

en: Remove collection
ro: Elimină colecția

[ctx: #title: collection name]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
ro: Cale

[ctx: #title: collection status]
en: Status
ro: Stare

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
ro: Ați adăugat anterior o colecție care conține calea „%1”.

en: Your new collection will be created with this name:
ro: Noua colecție va fi creată cu această denumire:

en: Interface Options
ro: Opțiunile interfeței

en: &Use theme background color
ro: &Utilizează culoarea de fundal a tematicii

en: &Background color:
ro: Culoare &fundal:

en: Exposure Indicators
ro: Indicatori de expunere

en: Indicate exposure as pure color
ro: Indicați expunerea ca și culoare pură

en: Example:
ro: Exemplu:

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
ro: Afișează dialogul de configurări când se salvează imaginile

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
ro: <ul><li>Bifată: Un dialog unde se pot modifica parametrii când se salvează imaginile</li><li>Nebifată: Se utilizează parametrii impliciți când se salvează imaginile</li></ul>

[ctx: @label]
en: Save files as
ro: Salvează fișierele ca

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
ro: Denumire:

en: Special Options
ro: Opțiuni speciale

en: Alternative name
ro: Denumire alternativă

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
ro: Avansate

en: Confirm when moving items to the &trash
ro: Confirmați mu&tarea elementelor la gunoi

en: Confirm when permanently deleting items
ro: Confirmați ștergerea definitivă a elementelor

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
ro: &Scanează după elemente noi la pornire (face pornirea mai lentă)

en: Enable Color Management
ro: Activează gestiunea culorilor

en: Visit Little CMS project website
ro: Vizitați situl proiectului Little CMS

en: Working Color Space
ro: Spațiul de culoare de lucru

en: Ask when opening the image
ro: Întreabă când se deschide imaginea

en: Convert the image to the working color space
ro: Convertește imaginea în spațiul de culoare curent

en: When an image has no color profile information
ro: Când o imagine nu are informații despre profilul colorimetric

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
ro: Presupunând că utilizează spațiul de culoare RGB (standardul Internet)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
ro: și convertește-l în spațiul de culoare de lucru

en: Assume it is using the working color space
ro: Presupunând că utilizează spațiul de culoare de lucru

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
ro: Convertește-l din spațiul de culoare implicit în spațiul de lucru

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
ro: Când se încarcă un fișier RAW cu culori necalibrate

en: Ask for the input profile
ro: Întreabă pentru profilul implicit

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
ro: Corecție de culoare automată

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
ro: Convertește-l din profilul de intrare implicit

en: Color Managed View
ro: Afișare cu gestiunea culorii

en: Monitor profile:
ro: Profilul monitorului:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
ro: <p>Selectați aici profilul de culoare pentru ecranul vostru.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
ro: <p>Puteți utiliza acest buton pentru a obține mai multe informații detaliate despre profilul ecranului selectat.</p>

en: Use color managed view in editor
ro: Utilizează o vedere cu culori gestionate în editor

en: Use color managed view for previews and thumbnails
ro: Utilizează o vedere cu culori gestionate pentru previzualizări și miniaturi

en: Camera and Scanner
ro: Scaner și aparat foto

en: Default input color profile:
ro: Profilul colorimetric de intrare implicit:

en: Output device profile:
ro: Profilul dispozitivului de ieșire:

en: Color Profiles Repository
ro: Depozitul profilelor de culoare

en: Use black point compensation
ro: Utilizează compensarea de punct negru

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
ro: <p><b>Compensarea punctului negru</b> este o modalitate de a face ajustări între nivelele de negru maxime ale fișierelor și capabilitățile de negru ale diverselor dispozitive digitale.</p>

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
ro: Comportament

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
ro: Profiluri

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
ro: Avansate

en: Monitor Profile From System Settings
ro: Profilul ecranului provine din parametrii sistem

en: No ICC profiles files found.
ro: Nu s-au găsit profiluri ICC.

en: No Display Profile Available
ro: Niciun profil de afișare disponibil

en: No Output Profile Available
ro: Niciun profil de ieșire disponibil

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
ro: Pe Linux, calea de căutare implicită include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Pe sistemul vostru, există și sunt examinate căile următoare:<ul><li>%1</li></ul>

en: Synchronize panels automatically
ro: Sincronizează panourile automat

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
ro: Selectarea unui element din bara de miniaturi încarcă imaginea în panoul din dreapta

en: Clear the light table on close
ro: Curăță masa luminoasă la închidere

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
ro: Selectați această opțiune pentru a înlătura toate imaginile de pe masa luminoasă când o închideți, sau deselectați-o pentru a prezerva imaginile curente afișate pe masa luminoasă.

en: Template Title:
ro: Tipul șablonului:

en: Enter the metadata template title here.
ro: Introduceți aici titlul șablonului de metadate.

en: &Replace...
ro: Înlocui&re...

en: A metadata template named '%1' already exists.
ro: Un șablon de metadate denumit „%1” există deja.

en: Tool-Tips Font:
ro: Fontul infobulelor:

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa informațiile imaginii când treceți cu mausul peste un element din vederea pictogramă sau din bara de miniaturi.

en: digiKam Information
ro: Informații digiKam

en: Set this option to display the album name.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa numele albumului.

en: Set this option to display the image captions.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa legendele imaginii.

en: Set this option to display the image tags.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa etichetele imaginii.

en: Show album items' tool-tips
ro: Afișează infobulele elementelor albumului

en: Album Information
ro: Informații album

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa informațiile albumului când treceți cu mausul peste un element din vederea dosar.

en: Set this option to display the album date.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa data albumului.

en: Set this option to display the album collection.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa colecția albumului.

en: Set this option to display the album category.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa categoria albumului.

en: Set this option to display the album caption.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa legenda albumului.

en: Icon Items
ro: Elementele pictogramei

en: Album Items
ro: Elementele albumului
